Godišnje izvješće za 2021. godinu
Napomena: Izvještaj u PDF formatu je neslužbeni izvještaj. Službeni izvještaj je javno dostupan u formatu European Single Electronic Format
Sadržaj
Pregled hrvatskog gospodarstva u 2021. godini
Financijski pregled i pregled poslovanja
Rukovodstvo i organizacija upravljanja
Odgovornosti Uprave i Nadzornog odbora za pripremu i prihvaćanje godišnjih financijskih izvještaja
Značajne računovodstvene politike
Dopunski financijski izvještaji za Hrvatsku narodnu banku
Dopunski financijski izvještaji izraženi u eurima - nerevidirani
Ostali pravni i regulatorni zahtjevi
Uprava Zagrebačke banke d.d. sa zadovoljstvom predstavlja Godišnje izvješće. Godišnje izvješće obuhvaća Izvješće Uprave o stanju Banke i podružnica, financijski pregled i pregled poslovanja, revidirane financijske izvještaje s Izvješćem neovisnog revizora, nerevidirane dopunske financijske izvještaje za Hrvatsku narodnu banku i dopunske financijske izvještaje Grupe i Banke iskazane u eurima. Revidirani financijski izvještaji prikazani su za Grupu i Banku.
Godišnje izvješće na hrvatskom i engleskom jeziku
Ovaj dokument uključuje Godišnje izvješće Zagrebačke banke d.d. za godinu koja završava 31. prosinca 2021. godine na hrvatskom jeziku. Izvješće je izdano i na engleskom jeziku i podnosi se dioničarima Banke na Glavnoj skupštini.
Pravni oblik
Godišnji financijski izvještaji i Izvješće o stanju podnose se Glavnoj skupštini, sukladno odredbi članka 276., stavka 3. Zakona o trgovačkim društvima, dok se izvješće Nadzornog odbora Glavnoj skupštini podnosi kao zaseban dokument.
Godišnji financijski izvještaji sastavljeni su u skladu sa zakonskim zahtjevima za računovodstvo banaka u Republici Hrvatskoj i revidirani su u skladu s Međunarodnim revizijskim standardima.
Skraćenice
U ovom Godišnjem izvješću Zagrebačka banka d.d. naziva se “Banka” ili “Zagrebačka banka”, a Zagrebačka banka d.d., njezine podružnice i pridružena društva zajedno se nazivaju “Grupa” ili “Grupa Zagrebačke banke”.
U ovom Godišnjem izvješću
Na dan objave ovih financijskih izvještaja glavne podružnice i pridružena društva Banke su:
| Podružnice | Skraćenice |
| UniCredit Bank d.d., Mostar | UniCredit Bank, Mostar |
| ZB Invest d.o.o., Zagreb | ZB Invest |
| POMINVEST d.d., Split | Pominvest |
| ZANE d.o.o., Zagreb | ZANE |
| ZANE BH d.o.o., Sarajevo | ZANE BH |
| UniCredit Leasing Croatia d.o.o., Zagreb | UniCredit Leasing Croatia |
| LOCAT CROATIA d.o.o., Zagreb | Locat Croatia |
| BACAL ALPHA d.o.o., Zagreb | BACAL ALPHA |
| ALLIB NEKRETNINE d.o.o., Zagreb | ALLIB NEKRETNINE |
| ZABA Partner d.o.o., Zagreb | ZABA Partner |
|
|
|
| Pridružena društva | Skraćenice |
| Allianz ZB d.o.o. društvo za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondom, Zagreb | Allianz ZB, društvo za upravljanje obveznim i |
| MULTIPLUS CARD d.o.o., Zagreb | MultiPlus Card |
| UniCredit Broker d.o.o., Sarajevo | UniCredit Broker |
Uvod (nastavak)
Skraćenice (nastavak)
Središnja banka, Hrvatska narodna banka, naziva se “HNB”.
U ovom izvješću, skraćenice „kuna“ i „HRK“ predstavljaju hrvatsku kunu. Skraćenice “tisuća kn”, “milijun kn” ili “milijarda kn”, “tisuća EUR”, “milijun EUR” ili “milijarda EUR”, “tisuća USD”, “milijun USD” ili “milijarda USD”, “tisuća BAM”, “milijun BAM” ili “milijarda BAM” predstavljaju tisuće, milijune i milijarde hrvatskih kuna, eura, američkih dolara, odnosno konvertibilne marke Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine.
Devizni tečajevi
Kod preračunavanja iznosa u stranim valutama korišteni su sljedeći devizni tečajevi koji su bili u primjeni na dan 31. prosinca 2021. godine:
| EUR | 1 | = | 7,517 kn | (31. prosinca 2020. godine: 7,537 kn) |
| USD | 1 | = | 6,644 kn | (31. prosinca 2020. godine: 6,139 kn) |
Izvješće Uprave o stanju Banke i Grupe
Dame i gospodo, cijenjeni klijenti, partneri i dioničari, drage kolegice i kolege,
Zadovoljstvo mi je prezentirati Vam Godišnje izvješće i financijske izvještaje Grupe Zagrebačke banke.
U 2021. godini Grupa Zagrebačke banke je ostvarila dobit poslije oporezivanja u iznosu od 1.499 milijuna kuna. To je 495 milijuna kuna više (+49,3%) u odnosu na 2020. godinu.
Rezultat je još uvijek pod utjecajem poremećaja uzrokovanih pandemijom. Međutim, smanjenje poslovnih prihoda je nadoknađeno manjim troškovima vrijednosnih usklađenja po kreditima, slijedom oporavka gospodarstva u 2021. godini.
Osnažujemo naše zajednice za napredak – zahvaljujući našim zaposlenicima, kao i našoj snažnoj kapitalnoj i likvidnosnoj poziciji. Nastojimo pružiti najbolja rješenja našim klijentima, pristupajući im individualno kako bi naša ponuda bila prilagođena njihovim potrebama.
Uvodimo nove načine pružanja usluga – prepoznajući prilike u tehnološkim trendovima, digitalizacijom i podatkovnom orijentiranošću, stavljajući klijente u središte svih naših aktivnosti. Fokusirani smo na pojednostavljenja, na olakšanje našeg rada dok udovoljavamo klijentima, poslovnim zahtjevima i tržišnim izazovima.
Ugraditi ćemo održivost u naše strategije te usmjeravati sredstva gospodarskim aktivnostima koje ostvaraju sveukupan pozitivan utjecaj. Dobrobit i zdravlje naših zaposlenika i klijenata i dalje su naš prioritet, kao i podrška društvu i okruženju u kojem poslujemo.
Nastojimo biti najbolji mogući poslodavac te podržavamo naše zaposlenike inicijativama koje promoviraju ravnotežu poslovnog i privatnog života, zdravlje te potporu obiteljima.
Rezultatima Grupe najviše doprinose Zagrebačka banka d.d., UniCredit Bank d.d. Mostar i UniCredit Leasing Croatia d.o.o.
Poslovno okruženje
Nakon usporavanja zbog COVID-a 19, brzina oporavka gospodarstava je različita. SAD i Kina sustižu trendove iz razdoblja prije pandemije, dok bi Eurozona to mogla postići krajem 2023. godine. Većina zemalja srednje i istočne Europe zatvorila je jaz iz 2020. godine, međutim trebaju vremena za povratak na pretpandemijske trendove.
Oporavak je potaknut povećanim povjerenjem potrošača, potražnjom te smanjenim preferencijama kućanstava prema štednji. Navedena poboljšanja i povoljni financijski uvjeti pogodovali su investicijama. Ipak, oporavak je usporen krajem 2021. godine, zbog poteškoća u opskrbi te više inflacije.
Ugostiteljstvo i turistički sektori i dalje su izloženi, iako je popuštanje širenja virusa tijekom ljeta omogućilo izvjestan oporavak.
Oporavak hrvatskog gospodarstva bio je snažniji od očekivanog. U početku je bio potaknut izvozom roba, a zatim rezultatima turističke sezone koja je inicijalno bila neizvjesna, no završila je rezultatom iznad očekivanja. Uz poticaj i podršku Europske komisije, nadležna tijela su ubrzala aktivnosti uvođenja eura s ciljanim datumom 1. siječnja 2023. godine.
Iako je pandemija donijela izazove u fiskalnim prihodima i troškovima, rejting agencije su prepoznale ekonomske rezultate te aktivnosti nadležnih tijela na putu uvođenja eura. Fitch je povećao kreditni rejting države povećan je od strane rejting agencije krajem 2021. godine na BBB, uz zadržavanje pozitivnih izgleda.
Na bankarski sektor povoljno je utjecao oporavak u 2021. godini, uz povećanje kvalitete imovine i izlazak iz moratorija. Udio neprihodujućih kredita smanjen je na najniže razine od recesije 2008. godine. Manji troškovi vrijednosnih usklađenja po kreditima poboljšali su neto rezultate te su nadoknadili kontinuirano smanjenje neto kamatnih prihoda. Usprkos izazovima i potrebi za prilagodbom poslovnih i operativnih modela, omjer troškova i prihoda je poboljšan. Povrat na kapital (ROAE) poboljšan je na 8% u 2021. godini. Nedavno ukinuta zabrana raspodjele kapitala povećala je omjer adekvatnosti kapitala bankarskog sektora na 25%. Uz snažnu likvidnost, banke imaju dobru poziciju pružiti podršku gospodarstvu.
Izvješće Uprave o stanju (nastavak)
Izvješće Uprave o stanju Banke i Grupe (nastavak)
Rezultat poslovanja
Grupa Zagrebačke banke ostvarila je u 2021. godini dobit nakon oporezivanja u iznosu od 1.499 milijuna kuna , što je 495 milijuna kuna (49,3%) više nego u 2020. godini. Smanjenje poslovnih prihoda najvećim dijelom je nadoknađeno manjim troškovima vrijednosnih usklađenja po kreditima.
Poslovni prihodi iznose 4. 709 milijuna kuna, manji su za 87 milijuna kuna (-1,8%):
- Neto prihod od kamata iznosi 2.819 milijuna kuna. Smanjenje od 253 milijuna kuna (-8,2%) najvećim dijelom je rezultat smanjenja neto kamatnih marži, slijedom tržišnih kretanja .
- Neto prihod od provizija i naknada iznosi 1.371 milijun kuna, veći je za 99 milijuna kuna (+7,8%).
- Neto dobit od trgovanja i ostali prihodi i rashodi iznose 520 milijuna kuna, povećani su za 68 milijuna kuna (+15,0%), n ajvećim dijelom zbog veće dobiti od trgovanja .
Troškovi poslovanja iznose 2.226 milijuna kuna, te su zadržani na istoj razini. Omjer troškova i prihoda iznosi 47,28 %.
Dobit od poslovanja prije vrijednosnih usklađenja i rezerviranja za gubitke iznosi 2.321 milijun kuna , te je zadržana na istoj razini, kao rezultat prethodno opisanih kretanja u poslovnim prihodima i troškovima poslovanja.
Troškovi vrijednosnih usklađenja i rezerviranja za gubitke iznose 505 milijuna kuna, smanjeni su za 643 milijuna kuna uglavnom zbog većih gubitaka od vrijednosnih usklađenja u 2020. godini slijedom COVID-19 pandemije .
Ukupna imovina Grupe iznosi 158,5 milijardi kuna, veća je za 8,6 milijardi kuna (+5,8%), najvećim dijelom na pozicijama likvidne imovine.
- Krediti i predujmovi komitentima iznose 85,2 milijarde kuna, na gotovo su istoj razini.
- Depoziti komitenata čine primarni izvor financiranja. Iznose 127,9 milijardi kuna. Povećanje od 10,3 milijardi kuna (+8,7%) ostvareno je u depozitima stanovništva i pravnih osoba.
- Depoziti kreditnih institucija iznose 5,0 milijardi kuna. Smanjenje od 3,6 milijardi kuna (-41,5%) najvećim dijelom smanjenjem unutargrupnog financiranja i depozita drugih banaka.
Izvješće Uprave o stanju (nastavak)
Izvješće Uprave o stanju Banke i Grupe (nastavak)
Rezultati ključnih poslovnih područja
U 2021. godini zadržali smo vodeće tržišne udjele u ključnim proizvodima. Broj individualnih klijenata je stabilan.
Kreditiranje je olakšalo sveukupnu redovnu otplatu klijentima pogođenim pandemijom. Vodeća pozicija u stambenim kreditima potvrđena je u subvencioniranim stambenim kreditima (APN), Banku je odabrao svaki treći klijent. U potrošačkom kreditiranju, fokus je na omogućavanju ugovaranja kredita na daljinu.
Vodeća tržišna pozicija u depozitima blago je porasla. Osim u standardnim depozitima – ostvaren je rast u ulaganju u investicijske fondove, dvije tranše equity-indexed polica životnog osiguranja predstavljene su po prvi put na tržištu, interes za štednju u dobrovoljnim mirovinskim fondovima je porastao. Uspostavljen je sustav distribucije neživotnog osiguranja na daljinu.
Kartično poslovanje i dalje bilježi rastuće trendove. Portfelj debitnih kartica migrirao je na brend Visa. Omogućili smo našim klijentima plaćanje virtualnim karticama putem usluga Google Pay i Garmin Pay te plaćanja mobilnim telefonima i satovima. Dodatno unaprjeđujemo korisničko iskustvo i prevenciju prijevara. Raste upotreba sigurne metode identifikacije biometrijskim potpisom. Broj trgovaca koji ugovaraju prihvate kartica s Bankom je porastao.
Segment malih poduzetnika i obrtnika nastavio je odobravati moratorije sektorima koji su bili pod utjecajem pandemije te poduzetnicima u područjima pogođenim potresom. Nastavili smo suradnju s HAMAG-BICRO, HBOR-om i EIF-om kako bi osigurali sredstva pod povoljnim uvjetima uz garancije ovih institucija. U 2021. godini povećanje odobrenih dugoročnih kredita iznosi 15%. U transakcijskim računima smo vodeća banka, s tržišnim udjelom od 24%.
Digitalizacija i modernizacija
Uložili smo u tehnologiju u skladu s potrebama klijenata i globalnim trendovima. Nekolicina promjena uvedena je lansiranjem redizajniranog mobilnog bankarstva m-zaba s naglaskom na brzinu, jednostavnost korištenja i sigurnost. Usluga instant plaćanja IziPay dostupna 24/7 omogućava klijentima plaćanja u nekoliko sekundi. Uveli smo push obavijesti i za instant plaćanja debitnim karticama.
70% naših aktivnih klijenata koristi digitalne kanale (Internet i mobilno bankarstvo).
Mreža bankomata se kontinuirano obnavlja. Mogućnost beskontaktnog prihvata kartica uvedena je na 70% mreže.
U 2021. godini smo proširili koncept digitalne poslovnice (digitalno potpisani dokumenti, skenirani, automatski pohranjeni, distribuirani e-mailom). Razvijamo koncept savjetovanja na daljinu kako bi klijentima omogućili sastanke s bankarima i provođenje transakcija bez dolaska u poslovnice.
Kako bi pružili najbolje korisničko iskustvo, u 2021. godini smo preuredili 3 poslovnice, sanirali smo štetu uzrokovanu potresom te omogućili rad u našoj glavnoj poslovnici Gradska štedionica u Zagrebu.
Korporativno, investicijsko i privatno bankarstvo
Usprkos nastavku pandemije, 2021. godina je donijela pozitivnije gospodarsko okruženje. U tom kontekstu rezultati su bili dobri, naša tržišna pozicija je poboljšana u svim korporativnim segmentima, u kreditima i u depozitima. Podržali smo najznačajnije transakcije na tržištu.
Razvoj proizvoda financiranja nastavio je suradnju s državnim tijelima pružajući podršku poduzetnicima subvencioniranim kreditima.
EU fondovi i posebni aranžmani financiranja pružili su potporu u vidu optimalnih financijskih konstrukcija za ulaganja, putem učinkovitog korištenja sredstava Europske unije. Zaba i EIF potpisali su Ugovor o Europskom jamstvenom fondu koji omogućava malim i srednjim tvrtkama u Hrvatskoj lakši pristup financiranju pod povoljnim uvjetima. Ovim aranžmanom pružena je podrška više od 200 tvrtki.
Izvješće Uprave o stanju (nastavak)
Izvješće Uprave o stanju Banke i Grupe (nastavak)
Projektno i strukturirano financiranje nastavilo je potporu infrastrukturnom razvoju i projektima u sektoru ugostiteljstva. Financirano je više stambenih i komercijalnih projekata.
Globalno transakcijsko bankarstvo je omogućilo moderne te pristupačne transakcijske proizvode i usluge. Zadržali smo vodeću tržišnu poziciju u transakcijskom poslovanju, skrbništvu, financiranju trgovine, proizvodima dokumentarnog i garantnog poslovanja te rješenjima prilagođenim potrebama klijenata. Osigurali smo likvidnost našim izvoznicima u suradnji s Hrvatskom bankom za obnovu i razvoj.
Naše Investicijsko bankarstvo, u odjelu Tržišta kapitala savjetovalo je Ministarstvo financija Republike Hrvatske kao zajednički vodeći agent svih izdanja obveznica u iznosu od 24 milijarde kuna. Savjetovali smo M SAN Grupu kao zajednički vodeći agent izdanja pri izdanju korporativnih obveznica na domaćem tržištu kapitala u iznosu od 200 milijuna kuna. Kao jedini koordinator i voditelj knjige upisa, savjetovali smo tvrtku Span pri inicijalnoj javnoj ponudi 578.200 dionica u iznosu od 101 milijun kuna te kod uvrštenja dionica na Zagrebačku burzu. Pri svim transakcijama zabilježen je velik interes ulagača.
U segmentu Korporativnih financija potvrdili smo vodeću poziciju u transakcijama spajanja i preuzimanja u Republici Hrvatskoj i SIE regiji. U 2021. godini radili smo na više poslova, uključujući uspješno savjetovanje na prodajnoj strani pri prodaji Alpha banke u Albaniji. Osigurali smo savjetničke mandate u sektorima energetike, turizma i robe široke potrošnje.
Strategija Tržišta je povećanje palete proizvoda i pružanje usluga visoke kvalitete. 2021. godinu iskoristili smo za unaprjeđenje našeg informatičkog ustroja, te smo time osigurali preduvjete za budući razvoj.
Privatno bankarstvo je također vodeće. Naše glavne odlike su i dalje stručnost te predanost pronalaženju najboljih rješenja za financijske i bankovne potrebe naših klijenata.
Društvena odgovornost
Projekt #prviput
Naša kampanja #prviput doprinijela je poslovnim rezultatima mikro i malih poduzetnika u turizmu. U 2021. godini ušli smo u drugu fazu kampanje koja promiče vlasnike manje poznatih i neotkrivenih mjesta, eko sela, obiteljskih farmi i turističkih vodiča. U okviru projekta pružili smo im podršku da se predstave, u vidu platforme i kanala komunikacije. Projekt je prepoznat u komunikacijskoj industriji te je kampanja dobila nagrade srebrno Effie priznanje, IdejaX te Grand Prix.
MiniPolis
Otvorili smo mini poslovnicu za djecu u MiniPolisu, replici grada u Z Centru u Zagrebu, gdje se djeca imaju priliku upoznati s različitim zanimanjima kroz igru. Istražujući mini poslovnicu Zabe, djeca uče o bankarskoj profesiji i razvijaju svoje talente i vještine.
Donacije za najpotrebitije
Snažan potres koji je pogodio središnju Hrvatsku na samom kraju 2020. godine prouzrokovao je značajnu štetu. Zagrebačka banka reagirala je brzo te je donirala sredstva Hrvatskom Crvenom križu. Banka je također pružila podršku gradovima i općinama u rekonstrukciji javnih institucija. Podržali smo događanje „Gem Set Hrvatska“ koje je organizirala Zaklada Marin Čilić, za izgradnju novog dječjeg igrališta u potresom pogođenoj Hrvatskoj Kostajnici.
Izvanredne situacije u proteklom razdoblju najviše su utjecale na ljude lošijeg društveno-ekonomskog statusa. U 2021. godini, financijskom potporom putem različitih udruga, Zaba je pružila pomoć socijalno ugroženim obiteljima, samcima, starijim osobama bez prihoda – prvenstveno u hrani, higijenskim i školskim potrepštinama te grijanju.
Izvješće Uprave o stanju (nastavak)
Izvješće Uprave o stanju Banke i Grupe (nastavak)
Društvena odgovornost (nastavak)
Zelena ekonomija i održivost
Pokrenuli smo projekt „Održivi razvoj u tvojim rukama“ u suradnji s Ekonomskim fakultetom u Zagrebu. Projekt uključuje niz predavanja i natječaja u suradnji s partnerima koji su već ugradili okolišno društveno i korporativno upravljanje (ESG) u svoje poslovne modele. Tri najbolja studentska projekta osvojila su novčanu nagradu i mogućnost stažiranja u jednoj od partnerskih tvrtki.
Zagrebačka banka je jedan od osnivača i članova Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj.
Banka je podržala Greencajt Festival, koji je informirao i inspirirao posjetitelje da vode brigu i razmišljaju o okolišu.
Aktivnosti usmjerene prema akademskoj zajednici
Surađujemo sa studentskim udrugama i obrazovnim institucijama kako bi održali dobru reputaciju među mladima.
Strateška suradnja sa studentskom udrugom eSTUDENT je nastavljena, sudjelovali smo u inicijativi „Career Speed Dating“ na Fakultetu elektrotehnike i računarstva te događanju „Business Matchmaker“ na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.
Podržali smo inicijativu „Career Week“ na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu, gdje smo prezentirali Banku kao poslodavca putem predavanja, radionica i razgovora sa studentima. Na događanju „DUMP days“ na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu – predstavili smo se putem razgovora, predavanja kolega iz IT odjela Zabe.
Upravljanje ljudskim resursima
U 2021. godini pružili smo podršku i pomoć zaposlenicima čiji su domovi bili pogođeni potresom. Dodatno smo osnažili kanale rada na daljinu te fleksibilni rad, primjenjivali smo naša Zlatna pravila za zdravlje i sigurnost, ograničenja putovanja, pri tom uvijek poštujući individualne potrebe i osobne okolnosti svih naših zaposlenika. Pružili smo financijsku potporu zaposlenicima zaraženima koronavirusom, organizirali smo dobrovoljno cijepljenje protiv koronavirusa u prostorijama Banke te je od početka pandemije bolovanje bilo plaćeno u punom iznosu.
Predstavili smo Program mentalnog zdravlja koji uključuje inicijative prevencije, predavanja, stručne članke na Intranetu i podcastove te besplatno savjetovanje za zaposlenike u suradnji s psihološkim centrom. Glavni je cilj bio destigmatizirati ovu temu i potaknuti zaposlenike da zatraže pomoć u izazovnim vremenima.
U 2021. godini, po prvi put smo dobili priznanje „Poslodavac prijatelj obitelji“. Priznanje je dodijelio Središnji državni ured za demografiju i mlade, koji je prepoznao Zagrebačku banku kao najbolji primjer društva koje provodi mjere u smjeru obiteljsko poslovne ravnoteže u kategoriji velikih tvrtki.
Ostale važne inicijative: „Program za mame i tate“, slobodan dan za prvi dan polaska djeteta u vrtić ili u školu, slobodan dan za rođendan, slobodan dan i financijska potpora za važne događaje u životu, fleksibilno radno vrijeme, rad na pola radnog vremena i slično.
Redovno smo provodili istraživanja zadovoljstva zaposlenika te smo implementirali akcijske planove na temelju dobivenih rezultata. Jedno od najznačajnijih istraživanja odnosi se na istraživanje ravnoteže između privatnog i poslovnog života, nakon čega su uvedena nova pravila.
Izvješće Uprave o stanju (nastavak)
Izvješće Uprave o stanju Banke i Grupe (nastavak)
Društvena odgovornost (nastavak)
3,2,1… kreni! – još jedan uspješan Zabin mjesec sporta i rekreacije
Sedmo izdanje 3,2,1… kreni! projekta pokrenuto je u rujnu 2021. godine, promovirali smo važnost timskog duha, brige o zdravlju i rekreaciji zaposlenika. Poštujući mjere vezane uz COVID-19, 20 timova sudjelovalo je u sportskim aktivnostima na otvorenom. Dodatne digitalne aktivnosti bili su sportski online kvizovi.
Zaposlenici – ambasadori vrijednosti
Zaposlenici su sudjelovali u programu zajedničkog doniranja „Gift Matching Program“ Zaklade UniCredit, kao ambasadori udruga i donatori. Zaklada udvostručuje prikupljene donacije.
Proveli smo nekoliko internih kampanji jačanja kulture. Inicijativa za dobrobit „Budi dobro, jedi bolje“ istaknula je važnost pravilne prehrane i zdravog stila života. Pripremili smo internu digitalnu kuharicu s receptima zaposlenika uz podršku i sudjelovanje osoba iz javnog života koje su sudjelovale na njezinom predstavljanju.
Virtualno događanje „Digitalna kava s timom za sigurnost“ okupilo je 400 zaposlenika. Putem interaktivnih kvizova, podsjetili smo zaposlenike na važne teme sigurnosti i praćenja usklađenosti na poučan i zabavan način.
Nagrade u 2021. godini
U 2021. godini Banka je primila sljedeće nagrade:
Euromoney – Najbolji pružatelj sveobuhvatnih usluga privatnog bankarstva u Hrvatskoj
Euromoney – Najbolji pružatelj usluga u transakcijskom poslovanju
Euromoney – Tržišni lider u transakcijskom poslovanju
Global Finance – Najbolja banka podskrbnik nad financijskim instrumentima u Hrvatskoj
Global Finance – Najbolji pružatelj usluga deviznog poslovanja
Financijska agencija (FINA) – Nagrada Zlatna bilanca
Hrvatska udruga za odnose s javnošću – Grand Prix 2021. u međunarodnoj kategoriji za društveno odgovorno poslovanje – kampanja #prviput
Hrvatska udruga za odnose s javnošću – IdejaX nagrada za kampanju #prviput – srebrna nagrada za najbolju banku na tržištu za osiguravajuće i financijske usluge i brončana nagrada u Covid kategoriji
Effie Croatia 2021. – kampanja #prviput osvojila je srebrenu Effie Croatia 2021. nagradu u kategoriji „Pozitivna promjena: opće dobro – brendovi“
Središnji državni ured za demografiju i mlade - Poslodavac prijatelj obitelji
JoomBoos i 24 sata – Coolest Brands Awards - „najcool“ banka u Hrvatskoj
Izvješće Uprave o stanju (nastavak)
Izvješće Uprave o stanju Banke i Grupe (nastavak)
Očekivanja u 2022. godini
Globalni rast mogao bi usporiti slijedom zastoja u opskrbi i inflacije. Izgledno je da će inflacija povećati pritisak na središnje banke. Moguće je očekivati odgovor FED-a u SAD-u, gdje je u 2022. godini povrh ukidanja kvantitativnog popuštanja predviđeno povećanje kamatnih stopa. U Eurozoni, gospodarstvo još zaostaje u sustizanju pretpandemijskih trendova. Tu bi inflacija mogla dostići vrhunac tijekom prve polovice 2022. godine, nakon čega će se može zaustaviti. Moguće je da će Europska središnja banka smanjiti otkupe slijedom prekida PEPP hitnog pandemijskog programa kupnje, no očekuju se povećanja kamatnih stopa. Područje SIE slijedi isti obrazac rasta no suočeno je s jačim inflacijskim pritiscima – zbog povećanja ulaznih cijena, poremećaja u lancu opskrbe, oporavka u domaćoj potražnji te tržištu rada na kojem vlada sve veća potražnja.
Osim ekonomskih i političkih rizika, razvoj situacije vezan uz pandemiju, nove varijante COVID-a 19 i različiti odgovori nadležnih tijela dodaju neizvjesnost nejasnim izgledima.
Izgledno je da će hrvatsko gospodarstvo nastaviti rasti. Ulaganja bi mogla dodatno poduprijeti osobnu potrošnju koja je do sad bila glavni pokretač potražnje. Značajna alokacija instrumenata EU mogla bi osigurati poticaj (NGEU, Fond solidarnosti Europske unije te alokacija iz dugoročnog proračuna EU-a za razdoblje 2021.-2027.). Zakašnjela obnova nakon potresa također može doprinijeti. Ipak, rast bi mogao usporiti nakon zamaha oporavka koji se dogodio krajem 2021. godine, slijedom globalnih ekonomskih neizvjesnosti i izgleda za postupno ukidanje fiskalnih i monetarnih poticaja.
2022. godina bit će obilježena aktivnostima vezanim za Europski tečajni mehanizam II i Nacionalni plan zamjene hrvatske kune eurom . Konačna odluka o uvođenju eura očekuje se u srpnju 2022. godine. Komercijalne banke imat će značajnu ulogu u konverziji u euro, uključujući i fizičku zamjenu novčanica i kovanica. Potrebna su značajna ulaganja i promjene u procesima kako bi se konverzija podržala.
Povrh troškova implementacije, konverzija eura rezultirat će nižim budućim prihodima, pri čemu banke moraju prilagoditi svoje poslovne modele. Ipak, njihova će uloga ostati važna - u pružanju potpore ekonomskom rastu, ulagačkim aktivnostima i korištenju EU fondova. Stabilnost banaka, likvidnost, know-how te sposobnost financiranja i dalje će biti nužni inputi za učinkovite realizacije malih individualnih i velikih investicijskih projekata.
Kao dio novog strateškog plana UniCredita „Unlocked“, Zagrebačka banka se priključuje procesu pojednostavljenja: racionalizacijom procesa, usklađenjem uslužnog modela te repliciranjem zajedničke organizacijske strukture u čitavoj Grupi – uklanjanjem nepotrebnih struktura koje nam stoje na putu i usporavaju procese. Cilj nam je pružiti najbolje proizvode i usluge koji će zadovoljiti potrebe svih naših klijenata. Učinkovitost nećemo promatrati kao mjeru smanjivanja troškova, već kao priliku za dodatno investiranje u našu prodaju, u osnaženje naših timova i najznačajnijh resursa - kako bismo postali banka “na duge staze”. Transformirat ćemo naše tehnologije, digitalizacijom i podatkovnom orijentiranošću, kako bismo pružili jednostavniju i bolje prilagođenu uslugu klijentima te stvorili učinkovitiju banku za klijente i zaposlenike. Ugradit ćemo održivost u sve što radimo – predvodeći vlastitim primjerom, pomažući klijentima, doprinoseći boljem društvu.
Pri svim uloženim naporima pozitivno gledamo na nadolazeće godine, čvrsto težimo zadržati našu vodeću poziciju. To ćemo činiti na održiv način, osnažujući hrvatsko gospodarstvo i društvo za napredak.
Želimo izraziti zahvalnost na kontinuiranom povjerenju naših klijenata i ostalih ključnih dionika našeg poslovanja. Zahvaljujem svim kolegama iz Grupe UniCredit, Nadzornom odboru i nadležnim tijelima za posvećenost zajedničkom uspjehu. Ovo je prilika da osobno zahvalim g. Romeu Collini, kao i ostalim bivšim članovima Uprave koji su vrlo dobro upravljali Bankom tijekom izazova njihovih mandata.
Moje iskreno poštovanje i priznanje odajem dragim kolegama zaposlenicima, na izvrsnom, predanom i ustrajnom radu. Vi ste ključ uspjeha Grupe Zagrebačke banke.
Ivan Vlaho
Chief Executive Officer,
Predsjednik Uprave
Izvješće Uprave o stanju (nastavak)
Izvješće Uprave o stanju podružnica
UniCredit Bank d.d., Mostar
Pregled poslovanja
UniCredit Bank d.d., Mostar (dalje pod ovim podnaslovom: „Banka“) pruža bankovne i financijske usluge u Bosni i Hercegovini, Federacijama Bosne i Hercegovine, uključujući poslovanje s pravnim osobama, građanima i financijskim institucijama, poslovanje s inozemstvom, usluge investicijskog bankarstva te usluge financijskog najma. Prodajna mreža pokriva cjelokupno područje države u 9 regija, sa 70 poslovnica i najvećom mrežom od 267 bankomata.
U ključnom dijelu, u kreditnom poslovanju - volumen kredita raste, Banka kontinurano unaprjeđuje svoje procese i digitalne kanale. Banka je nastavila s odobravanjem posebnih mjera kako bi podržala svoje klijente pogođene pandemijom.
Dobit nakon oporezivanja iznosi 341 milijun ku 3 na što je povećanje od 56 milijuna kuna (+19,9%) u odnosu na prethodnu godinu.
Poslovni prihodi Banke iznose 920 milijuna kuna, povećani su za 4 milijuna kuna (+0,4%).
Neto prihod od kamata čini 59,2% ukupnih prihoda Banke te iznosi 545 milijuna kuna što je smanjenje od 31 milijun kuna (-5,4%) prateći trend na tržištu.
Neto prihodi od naknada i provizija iznose 295 milijuna kun 3 a, povećanje od 20 milijuna kuna (+7,2%) rezultat je rasta naknada po kartičnom poslovanju te naknada po paketu proizvoda.
Ukupni troškovi poslovanja iznose 383 milijuna kuna i manji su za 5 milijuna kuna (-1,2%).
U 2021. godini gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja iznose 44 milijuna kuna i povećani su najviše zbog povećanja kreditnog rizika nakon pandemije COVID-19.
Imovina Banke na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 24.214 milijuna kuna. Povećanje od 686 milijuna kuna (+2,9%) što je najvećim dijelom rezultat povećanja dužničkih vrijednosnih papira od 634 milijuna kuna (+26,5%).
Ukupni tekući računi i depoziti klijenata krajem 2021. godine iznose 20.349 milijuna kuna. Povećanje od 1.178 milijuna kuna (+6,1%), najviše je uzrokovano povećanjem u segmentu poslovanja s pravnim osobama.
Tekući računi i depoziti banaka na kraju 2021. godine iznose 176 milijuna kuna (-22,4%).
Ukupni kapital i rezerve Banke iznose 3.052 milijuna kuna. Omjer adekvatnosti kapitala iznosi 20,17%.
Izvješće Uprave o stanju (nastavak)
Izvješće Uprave o stanju podružnica (nastavak)
UniCredit Bank d.d., Mostar (nastavak)
Izloženost rizicima
Najznačajniji rizici kojima je Banka izložena u poslovanju su: kreditni rizik, tržišni i operativni rizik.
Najznačajniji tržišni rizici su valutni rizik i rizik promjene kamatnih stopa. Banka je izložena kreditnom riziku kroz aktivnosti kreditiranja i ulaganja. Izloženost kreditnom riziku redovito se prati u odnosu na limite utvrđene u odnosu na jamstveni kapital. Banka redovito analizira kreditnu sposobnost kl
ijenata, pravovremeno identificira potencijalno rizične klijente te strukturirano i ciljano upravlja poslovnim odnosom s kl
ijentima kako bi maksimizirala uspješnost naplate potraživanja. S ciljem umanjenja kreditnog rizika Banka također aktivno ugovara instrumente osiguranja.
Banka je u svom poslovanju izložena riziku likvidnosti . Odjel upravljanja aktivom i pasivom dnevno upravlja rezervama likvidnosti. Također, poštuje zakonske odredbe i interne politike usmjerene na održavanje adekvatne razine likvidnosti. Banka ima pristup različitim izvorima financiranja: depozite stanovništva, pravnih osoba i drugih banaka, uzete zajmove, subordinirani dug, obveznice, dionički kapital i rezerve. Navedeni izvori omogućuju fleksibilnost, umanjuju ovisnost o ograničenim izvorima financiranja i općenito osiguravaju niže troškove financiranja.
Valutni rizik je rizik od gubitaka uzrokovanih nepovoljnim kretanjima tečaja u kreditnim, depozitnim i investicijskim aktivnostima. Prati se na
dnevnoj osnovi, sukladno propisima i internim limitima, za pojedine valute i u ukupnom iznosu, za svu imovinu i obveze u stranim valutama ili vezane za strane valute. U Bosni i Hercegovini, Federacijama Bosne i Hercegovine domaća valuta je vezana uz eur
o pa nema izloženosti valutnom riziku koji bi proizlazio iz kretanja domaće valute u odnosu na euro.
Poslovanje Banke je izloženo riziku promjene kamatnih stopa , u mjeri u kojoj kamatonosna aktiva i obveze dospijevaju ili se kamatne stope po njima mijenjaju u različitim intervalima ili u različitim iznosima. Dnevno, izloženost tržišnom riziku prati se Value-at-Risk modelom i nadzorom kretanja vrijednosti rizične osnovice.
S ciljem optimalnog upravljanja operativnim rizicima , Banka je uspostavila odgovarajući sustav identifikacije, mjerenja, procjene i praćenja operativnog rizika.
Izvješće Uprave o stanju (nastavak)
Izvješće Uprave o stanju podružnica (nastavak)
UniCredit Leasing Croatia d.o.o.
Pregled poslovanja
UniCredit Leasing Croatia d.o.o. (dalje pod ovim podnaslovom: „Društvo“) najveće je leasing društvo po veličini imovine u Republici Hrvatskoj. Osnovna aktivnost društva je pružanje usluga financijskog i operativnog najma fizičkim i pravnim osobama. Društvo obavlja aktivnosti u 9 poslovnica i sjedištu u Zagrebu te neizravno kroz maloprodajnu mrežu Zagrebačke banke.
Društvo je u 2021. godini ostvarilo dobit nakon oporezivanja u iznosu od 50 milijuna kuna, što je povećanje od 46,6 milijuna kuna u odnosu na prethodnu godinu. Dobit nakon oporezivanja rezultat je većih neto prihoda od kamata po financijskom najmu koji su iznosili 100 milijuna kuna (+5,0%), većih prihoda od operativnog najma i ostalih prihoda koji su iznosili 283 milijuna kuna (+3,6%), većih troškova amortizacije koji su iznosili 156 milijuna kuna (+5,2%), većih troškova poslovanja koji su iznosili 139 milijuna kuna (+7,9%), nižih troškova umanjenja vrijednosti potraživanja koji su iznosili 28 milijuna kuna (-66,2%) te većeg poreza na dobit koji je iznosio 10 milijuna kuna.
Rast prodaje (+23%) u odnosu na prethodnu godinu rezultat je oporavka tržišta koje je i dalje pod utjecajem COVID-19 pandemije.
Ukupna imovina iznosila je 3.768 milijuna kuna (2020.: 4.048 milijuna kuna). Smanjenje od 280 milijuna kuna rezultat je redovite otplate portfelja te zatvaranja značajnog neprihodujućeg plasmana.
U 2021. godini Društvo je sklopilo 8.204 nova ugovora (2020.: 6.902 novih ugovora) u ukupnom iznosu financiranja od 1.365 milijun kuna (2020.: 1.111 milijuna kuna). 78% se odnosilo na financijski najam, a 22% na operativni najam. Najveći dio novog financiranja ostvaren je u segmentu vozila (osobna i gospodarska) te opreme.
Izloženost rizicima
Najznačajniji rizici kojima je Društvo izloženo su kreditni rizik, likvidnosni rizik, tržišni rizik i operativni rizik
Društvo je izloženo kreditnom riziku po osnovi potraživanja od financijskog i operativnog najma. Prilikom odobravanja ugovora o najmu Društvo analizira kreditnu sposobnost komitenata, a zaključuje transakcije s klijentima koji imaju dobar kreditni rejting. Nadalje, ovisno o procjeni rizika izloženosti, Društvo pribavlja dodatne instrumente osiguranja i garancije (povrh imovine u najmu). Društvo pridaje posebnu pozornost kvaliteti imovine dane u najam, sve do konačne namire obveza iz ugovora o najmu.
U cilju upravljanja rizikom likvidnosti , Društvo kontinuirano izrađuje projekcije tj. prognoze novčanih tokova kroz koje planira odljeve i priljeve novca. Mjere upravljanja rizikom likvidnosti uključuju sprječavanje i otklanjanje potencijalnih uzroka nelikvidnosti, npr. planovi kratkoročnog premošćivanja stanja niske likvidnosti ili korištenje odobrenog prekoračenja.
Značajni tržišni rizici kojima je Društvo izloženo su valutni i kamatni rizik. Valutni rizik proizlazi iz potraživanja od financijskog i operativnog najma vezanih uz euro. Upravljanje ovim rizicima uključuje ugovaranje zajmova u istoj valuti te računovodstvo zaštite.
Kamatni rizik je rizik da će se vrijednost financijskog instrumenta mijenjati zbog promjena tržišnih kamatnih stopa. U cilju smanjenja neusklađenosti kamatnih pozicija, Društvo upravlja izloženošću kamatnom riziku praćenjem razlika između kamatnih stopa usklađujući ročnosti imovine s ročnošću izvora financiranja.
S ciljem optimalnog upravljanja operativnim rizicima vezanih za interne procese, ljude, tehnologiju i infrastrukturu odnosno eksterne događaja, Društvo ima svoj sustav temeljen na standardima Grupe i zahtjevima lokalnog regulatora.
Izvješće Uprave o stanju (nastavak)
Izvješće Uprave o stanju podružnica (nastavak)
UniCredit Leasing Croatia d.o.o. (nastavak)
Plan razvoja
Naš je cilj zadržati vodeću poziciju na tržištu, uz očuvanje adekvatnosti razine rizika, profitabilnosti i produktivnosti. Nastavit ćemo pružati konkretnu podršku malim i srednjim poduzećima u okviru zajedničkih programa sa Hrvatskom bankom za obnovu i razvitak, Hrvatskom agencijom za mala i srednja poduzeća, inovacije i investicije te EU garantnim programima. Društvo će se fokusirati na razvoj proizvoda u sklopu strateških lokalnih i grupnih partnerstava te usklađivanje prodajnih aktivnosti sa Zagrebačkom bankom.
Razvojni napori bit će usmjereni na poboljšanja internih procesa, odgovarajuću razinu automatizacije i bolje kontrole koje utječu na ukupnu produktivnost. U nadolazećem razdoblju fokus će biti na jačem približavanju klijentima.
Posebna pažnja biti će na očuvanju kvalitete portfelja, kao i na nastavku ispunjavanja Grupnih i regulatornih zahtjeva. Fokus razvoja ljudskih resursa biti će na povećanju učinkovitosti poboljšanjem kompetencija i motivacije naših zaposlenika, omogućavanjem novih načina rada te boljom ravnotežom poslovnog i privatnog života.
Izvješće Uprave o stanju (nastavak)
Izvješće Uprave o stanju podružnica (nastavak)
ZB Invest d.o.o.
Opis društva i pregled poslovanja
ZB Invest d.o.o. („Društvo“) je vodeće društvo za upravljanje investicijskim fondovima na domaćem tržištu koje upravlja s jednim krovnim UCITS (otvorenim investicijskim fondom s javnom ponudom) fondom ZB Invest Funds koji se sastoji od devetnaest pod-fondova te većim brojem diskrecijski upravljanih portfelja klijenata pod MiFID-om. Društvo ima za cilj svojim ulagateljima i klijentima nuditi cjelokupnu i suvremenu paletu instrumenata i usluga za štednju i ulaganje na tržištu kapitala.
Pored navedenog, UCITS fondovi Društva su osnova za veći broj Unit-linked osiguranja domaćih osiguratelja.
Ukupna imovina pod upravljanjem Društva na kraju 2021. iznosila je 7.475 milijuna kuna (2020.: 5.365 milijuna kuna), od čega 7.059 milijuna u UCITS fondovima (86,8 milijuna kuna u fondovima životnog ciklusa, 4.829,5 milijuna kuna u obvezničkim, 546,3 milijuna kuna u mješovitim, 897,9 milijuna kuna u dioničkim, 392,8 milijuna kuna u ostalim fondovima i 305,6 milijuna kuna u posebnim fondovima) i 416,2 milijuna kuna u portfeljima klijenata.
Struktura ulagatelja po imovini u UCITS fondovima: 68% individualni ulagatelji, 6% korporativni ulagatelji i 25% institucionalni ulagatelji.
U 2021. godini Društvo je povećalo svoj tržišni udio na 32,8% (2020.: 29,5%) te dodatno osnažilo vodeću poziciju na tržištu. Četvrtu godinu zaredom Društvo je proglašeno najboljim društvom za upravljanje investicijskim fondovima u RH od Udruženja investicijskih fondova pri Hrvatskoj gospodarskoj komori i dobilo priznanje „Top of the Funds“ za 2020. godinu. Nagrade su osvojili i fondovi, ZB trend za najbolji dionički fond te ZB Bond 2024 USD za najbolji posebni fond.
Pregled financijskih tržišta
2021. godina je bila godina oporavka nakon teške i neizvjesne 2020. godine. Cjepivo je uzrokovalo očekivanje bržeg kraja pandemije, na tržištima je zavladao optimizam za početak gospodarskog oporavka. Ovo je također potaknuto poticajima centralnih banaka. Godina je bila dobra za fondove koji primarno ulažu u dionice. Naši fondovi koji primarno ulažu u dionice većinom su ostvarili izvrstan rezultat, gdje se posebno ističu fondovi ZB trend i ZB euroaktiv, dok je niži prinos u odnosu na prethodne godine ostvario ZB BRIC+ izložen volatilnošću tržišta u nastajanju.
Za obvezničke fondove godina je bila vrlo zahtjevna, izazov fond managerima bilo je ostvarenje pozitivnih prinosa. Na obvezničku klimu utjecala su očekivanja smanjenja poticaja središnjih banaka te pojava inflacije, što je rezultiralo očekivanjima da će središnje banke početi ciklus podizanja kamatnih stopa.
U mješovitim fondovima, dionički dio portfelja također je ostvario pozitivan prinos i pomogao balansirati niži prinos iz obvezničkog dijela ulaganja.
Ostvareni rezultat i osnovni pokazatelji
Društvo je u 2021. godini ostvarilo neto dobit u iznosu od 12,9 milijuna kuna. U 2021. godini prosječna imovina pod upravljanjem je iznosila 6.817,8 milijuna kuna što je 17,2% više u odnosu na 2020. godinu. Ukupni prihodi iznosili su 69,6 milijuna kuna. Glavninu prihoda Društva čine prihodi od naknada za upravljanje fondovima i portfeljima, uz najznačajniji doprinos obvezničkih, dioničkih i mješovitih fondova. Rashodi iznose 53,8 milijuna kuna, od čega se 37,1 milijuna kuna odnosi na rashode od upravljanja investicijskim fondovima i portfeljima (naknade distributerima), dok se 16,7 milijuna kuna odnosi na troškove zaposlenika i ostale rashode iz poslovanja.
Izvješće Uprave o stanju (nastavak)
Izvješće Uprave o stanju podružnica (nastavak)
ZB Invest d.o.o.
Ukupna imovina Društva krajem 2021. godine iznosi 27,7 milijuna kuna, a najvećim dijelom čini je kratkotrajna likvidna imovina: žiro računi kod kreditnih institucija 17,5 milijun kuna, potraživanja i ostala imovina 10,2 milijuna kuna.
Kapital i rezerve iznose 18,2 milijuna kuna. Sastoje se od 4,0 milijuna kuna temeljnog kapitala, 1,3 milijuna kuna zadržane dobiti iz prethodnih razdoblja te 12,9 milijuna kuna dobiti tekućeg razdoblja. Temeljni kapital uplaćen je u cijelosti od strane jedinog osnivača i vlasnika Zagrebačke banke d.d.
Obveze u iznosu 9,5 milijuna kuna su većinom kratkoročne, od čega obveze za naknade distributerima iznose 3,3 milijuna kuna, 6,2 milijuna kuna obveze za plaće i ostale obveze.
Plan razvoja
Kao jedno od vodećih društava za upravljanje investicijskim fondovima, bit ćemo i dalje posvećeni profesionalnom upravljanju imovinom te visokoj kvaliteti usluga, kako bi ulagateljima osigurali što bolje povrate na njihovu uloženu financijsku imovinu, sukladno strategijama ulaganja fondova i portfelja. Društvo teži dugoročno osiguravati atraktivnu paletu fondova i ulagačkih proizvoda i usluga. Profesionalno upravljanje imovinom, transparentno izvještavanje i zaštita ulagatelja i klijenata, zajedno s potpunom usklađenošću s pravnim i regulatornim zahtjevima te visokim UniCredit standardima je osnovni i nužni preduvjet dugoročnog poslovanja Društva.
Izloženost rizicima
Društvo u svom poslovanju posebnu pažnju posvećuje i upravljanju rizicima. Uspostavljeni sustav upravljanja rizicima temelji se na visokim standardima industrije. Najznačajniji rizici kojima je Društvo izloženo su kreditni rizik, operativni rizik, rizik likvidnosti, strategijski rizik i reputacijski rizik. Društvo nije značajno izloženo riziku likvidnosti na datum izvještaja. Glavnina izloženosti Društva kreditnom riziku odnosi se na depozite u kreditnim institucijama.
Ivan Vlaho
Chief Executive Officer,
Predsjednik Uprave
Zagrebačka banka d.d. je ovlaštena poslovna banka koja posluje u Republici Hrvatskoj i matično je društvo Grupe Zagrebačke banke.
Grupa Zagrebačke banke je grupacija koja pruža raspon financijskih usluga pravnim osobama i stanovništvu u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, Federacijama Bosne i Hercegovine. Grupa ima približno 96.000 aktivnih korporativnih klijenata i obrtnika te 1,4 milijuna aktivnih klijenata fizičkih osoba.
Banka pruža bankovne usluge koje uključuju poslovanje s pravnim osobama, stanovništvom, poslovanje s inozemstvom, usluge investicijskog bankarstva te usluge korporativnog financiranja.
Podružnice i pridružena društva
Podružnice i pridružena društva Banke na dan 31. prosinca 2021. godine i tijekom 2021. godine:
Podružnice u punoj konsolidaciji
|
|
|
|
|
|
|
| Pravna osoba | Adresa | Zemlja sjedišta | Područje djelatnosti | Kapital u vlasništvu Grupe na dan 31. prosinca 2021. | Kapital u vlasništvu Grupe na dan 31. prosinca 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
| UniCredit Bank d.d., Mostar | Kardinala Stepinca bb 88000 Mostar | Bosna i Hercegovina, Federacije Bosne i Hercegovine | Bankarstvo | 99,3% | 99,3% |
| UniCredit Leasing Croatia d.o.o. | Samoborska 145 10000 Zagreb | Republika Hrvatska | Leasing | 100,0% | 100,0% |
| LOCAT CROATIA d.o.o. | Damira Tomljanovića Gavrana 17 10000 Zagreb | Republika Hrvatska | Poslovanje nekretninama | 100,0% | 100,0% |
| ZB Invest d.o.o.* | Samoborska 145 10000 Zagreb | Republika Hrvatska | Upravljanje fondovima | 100,0% | 100,0% |
| ZANE d.o.o.* | Nova Ves 17 10000 Zagreb | Republika Hrvatska | Nekretnine | 100,0% | 100,0% |
| ZANE BH d.o.o.* | Branilaca Sarajeva 20 71000 Sarajevo | Bosna i Hercegovina, Federacije Bosne i Hercegovine | Nekretnine | 100,0% | 100,0% |
| ZABA Partner d.o.o.* | Augusta Cesarca 2 10000 Zagreb | Republika Hrvatska | Posredovanje u osiguranju i reosiguranju | 100,0% | 100,0% |
| BACAL ALPHA d.o.o.* | Damira Tomljanovića Gavrana 17 10000 Zagreb | Republika Hrvatska | Poslovanje nekretninama | 100,0% | 100,0% |
| ALLIB NEKRETNINE d.o.o. * | Damira Tomljanovića Gavrana 17 10000 Zagreb | Republika Hrvatska | Poslovanje nekretninama | - | 100,0% |
| POMINVEST d.d. | Gundulićeva 26a 21000 Split | Republika Hrvatska | Upravljanje nekretninama | - | 97,0% |
|
|
|
|
|
|
|
Opis poslovanja (nastavak)
Pridružena društva konsolidirana metodom udjela
|
|
|
|
|
|
|
| Pravna osoba | Adresa | Zemlja sjedišta | Područje djelatnosti | Kapital u vlasništvu Grupe na dan 31. prosinca 2021. | Kapital u vlasništvu Grupe na dan 31. prosinca 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
| Allianz ZB d.o.o., društvo za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima | Heinzelova 70 10000 Zagreb | Republika Hrvatska | Upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondom | 49,0% | 49,0% |
| MULTIPLUS CARD d.o.o. | Trg Dražena Petrovića 3 10000 Zagreb | Republika Hrvatska | Promidžba i usluge | 25,0% | 25,0% |
| UniCredit Broker d.o.o. | Obala Kulina bana 15 71000 Sarajevo | Republika Bosna i Hercegovina, Federacije Bosne i Hercegovine | Posredovanje u osiguranju | 48,7% | 48,7% |
|
|
|
|
|
|
|
Karta mreže poslovnica
| Broj poslovnica Grupe Zagrebačke banke (krajem godine) | 2021. | 2020. |
| Republika Hrvatska | 108 | 125 |
| Bosna i Hercegovina, Federacije Bosne i Hercegovine | 70 | 71 |
| Ukupno | 178 | 196 |
Makroekonomski pokazatelji za Republiku Hrvatsku
|
| 2021. | 2020. | 2019. | 2018. | 2017. | 2016. | 2015. | 2014. | 2013. | 2012. | 2011. |
| Bruto domaći proizvod, mrld. kuna u tekućim cijenama | 424,6* | 378,3 | 412,2 | 390,9 | 372,4 | 355,9 | 344,0 | 335,3 | 336,0 | 334,6 | 337,6 |
| Bruto domaći proizvod („BDP“), % promjene | 9,5* | (8,1) | 3,5 | 2,9 | 3,4 | 3,5 | 2,5 | (0,3) | (0,4) | (2,3) | (0,1) |
| BDP per capita, u eurima | 14,022* | 12,410 | 13,677 | 12,896 | 12,100 | 11,322 | 10,755 | 10,368 | 10,423 | 10,430 | 10,608 |
| Osobna potrošnja, % promjene | 10,4* | (5,3) | 4,0 | 3,3 | 3,2 | 3,1 | 0,2 | (2,5) | (1,6) | (2,4) | 1,0 |
| Javna potrošnja, % promjene | (0,2)* | 4,1 | 3,3 | 2,4 | 2,2 | 1,0 | (0,9) | 1,3 | 0,7 | (0,9) | 1,3 |
| Investicije, % promjene | 8,7* | (6,1) | 9,8 | 3,8 | 1,5 | 5,0 | 8,4 | (2,3) | 1,0 | (4,6) | (3,7) |
| Izvoz robe i usluga, % promjene | 27,0* | (22,7) | 6,8 | 3,7 | 6,9 | 7,0 | 10,3 | 7,4 | 2,5 | (1,5) | 2,3 |
| Uvoz robe i usluga, % promjene | 18,6* | (12,3) | 6,5 | 7,5 | 8,4 | 6,5 | 9,4 | 3,5 | 3,2 | (2,4) | 2,5 |
| Industrijska proizvodnja, % promjene | 6,0* | (2,7) | 0,6 | (1,0) | 1,4 | 5,3 | 2,7 | 1,2 | (1,8) | (5,5) | (2,0) |
| Građevinska industrija, % promjene | 9,9* | 4,4 | 8,3 | 4,8 | 1,8 | 2,7 | (0,8) | (7,3) | (4,1) | (11,8) | (9,1) |
| Turizam (broj noćenja), % promjene | 71,7* | (55,3) | 1,8 | 3,9 | 10,6 | 9,1 | 7,8 | 2,6 | 3,4 | 4,0 | 6,9 |
| Stopa nezaposlenosti (ILO), (% aktivnog stanovništva) | 7,8* | 7,5 | 6,6 | 8,4 | 11,2 | 13,1 | 16,3 | 17,3 | 17,2 | 15,8 | 13,5 |
| Potrošačke cijene, % promjene | 2,5* | 0,1 | 0,8 | 1,5 | 1,1 | (1,1) | (0,5) | (0,2) | 2,2 | 3,4 | 2,3 |
| Saldo proračuna opće države (% BDP) | (4,5)* | (7,3) | 0,3 | 0,2 | 0,8 | (0,9) | (3,1) | (5,1) | (5,2) | (5,2) | (7,8) |
| Saldo tekućeg računa platne bilance (% BDP) | 0,7* | (0,1) | 3,0 | 1,9 | 3,5 | 2,3 | 3,3 | 0,3 | (1,0) | (1,8) | (1,7) |
| Vanjski dug (% BDP) | 80,4* | 80,9 | 73,5 | 81,0 | 87,5 | 94,6 | 106,7 | 108,4 | 105,6 | 103,0 | 103,7 |
| Novčana masa (M1), % promjene, kraj razdoblja | 18,8* | 17,0 | 13,4 | 20,7 | 19,1 | 18,2 | 11,4 | 9,6 | 11,5 | 0,9 | 7,3 |
| Devizni tečaj kuna: euro, godišnji prosjek | 7,52 | 7,53 | 7,41 | 7,41 | 7,46 | 7,53 | 7,61 | 7,63 | 7,57 | 7,52 | 7,43 |
| Devizni tečaj kuna: euro, kraj razdoblja | 7,52 | 7,54 | 7,44 | 7,42 | 7,51 | 7,56 | 7,64 | 7,66 | 7,64 | 7,55 | 7,53 |
Izvori podataka: Državni zavod za statistiku (DZS), Hrvatska narodna banka, Ministarstvo financija
* procjena Makroekonomskih i tržišnih analiza Zagrebačke banke
Domaća ekonomija na putanji oporavka
Oporavak gospodarske aktivnosti u Hrvatskoj, nakon kolapsa gospodarske aktivnosti izazvanog COVID-19 pandemijom, koji je krenuo u drugoj polovici 2020., nastavio se tijekom 2021. godine s određenim usporavanjem krajem 2021. Ipak, s procijenjenim rastom od 9,5%, jaz BDP-a u odnosu na 2019. (nakon pada od 8,1% u 2020.) zatvoren je već tijekom 2021. Iako su rizici od pandemije i povremenog uvođenja različitih ograničenja prijetili usporavanjem oporavka i još uvijek opterećuju intenzitet rasta, poboljšanje raspoloženja pomoglo je da se oporavak ubrza tijekom godine. U početku je oporavak globalne trgovine bio glavni pokretač oporavka kroz snažne rezultate izvoza roba sa zapaženim dvoznamenkastim međugodišnjim stopama rasta. No, kako se raspoloženje potrošača poboljšavalo, a preferencije kućanstava (i prisilne i dobrovoljne) za štednju smanjene, osobna se potrošnja oporavila tijekom godine i značajno pridonijela rastu (gotovo ⅔ ukupnog rasta tijekom 2021). Treći čimbenik koji je pridonio oporavku bio je oporavak turizma. U 2021. godini broj noćenja turista dostigao je 77% u odnosu na 2019. godinu, iako je u glavnoj sezoni bio i na razini 90%. Fiskalizirani volumeni prihoda i dalje su bili manji od ukupnih 2019. godine, ali su u glavnoj sezoni nadmašili 2019. godinu, što ukazuje na solidan financijski učinak sezone kasnije prepoznat u snažnom rastu depozita u bilanci bankarskog sektora.
Pregled hrvatskog gospodarstva u 2021. godini (nastavak)
Nakon takvog učinka fiskaliziranih količina pretočenih u državne prihode, uz veću kontrolu nad rashodima i manje subvencija privatnom sektoru, očekivalo se da će se državni deficit značajno smanjiti. Međutim, 2021. godine vlada se odlučila pozabaviti rastućim neravnotežama u zdravstvenom sektoru (djelomično uzrokovanim COVID-19) i smanjiti postojeće iznose neplaćenih obveza. Osim toga, pojavili su se novi troškovi vezani uz izdatke za obranu, pa se očekuje smanjenje deficita opće države na procijenjenih 4,5% u 2021. Ipak, očekuje se značajan pad udjela javnog duga, otprilike 4,5 postotnih bodova. Međutim, pandemijsko okruženje utjecalo je i na potrebe za financiranjem i plan financiranja vlade, što je ponovno pokrenulo kako veće zaduživanje na tržištima kapitala (MF je izdalo dvije obveznice na međunarodnom tržištu s rokom trajanja od 12 i 20 godina, između ostalog), tako i zaduživanje kod domaćih banaka.
Dugoročno zaduživanje na međunarodnim tržištima bio je samo jedan od signala da strani ulagači i međunarodna financijska tržišta primjećuju napredak u domaćem gospodarstvu te njegovu održivost i otpornost. Drugi važan signal bila je kreditna agencija Fitch koja je podigla državni kreditni rejting na BBB s pozitivnim pogledom na takav oporavak i proces uvođenja eura koji u Hrvatskoj napreduje.
Stoga je vrhunac 2021. godine priopćena namjera hrvatskih vlasti, uz potporu Europske komisije, da za cilj imaju uvođenje eura 2023. godine. To je ubrzalo pripremne aktivnosti, radnje i napore politike za postizanje usklađenosti sa svim kriterijima kako bi se osigurao pozitivan ishod evaluacije službi EU-a i ECB-a do ljeta 2022. Iako će referentne razine za nominalne kriterije konvergencije biti definirane u izvješću o konvergenciji 2022. godine, kratak pregled tih kriterija pokazuje da ih Hrvatska ispunjava sve – u smislu stabilnosti tečaja (vrlo uzak raspon volatilnosti EUR/HRK tijekom posljednjih 18 mjeseci, unutar +/-1% oko ERM II paritetnog tečaja postavljenog na 7,5345 HRK za 1 EUR), u smislu dugoročne stabilnosti kamatnih stopa (dugoročni kunski prinosi od oko 0,6%, bitno unutar očekivanog raspona u odnosu na potencijalnu referentnu razinu), u smislu fiskalne stabilnosti (unatoč nepovoljnim kretanjima u 2020. i 2021., Hrvatska nije pod režimom Procedure prekomjernog proračunskog manjka) te u smislu razvoja inflacije. Iako je inflacija nedavno porasla, kreće se paralelno s inflacijom eurozone (blisko je prati), dok je referentna razina povijesno uvijek bila postavljena na razinu iznad prosječne inflacije eurozone.
Inflacija se u Hrvatskoj ubrzala do kraja 2021. godine na razinu od 5%, ali se ne razlikuje od inflacije u eurozoni. Glavni pokretači inflacije bile su cijene energenata. Tijekom ljeta pridružilo se i poskupljenje u hotelima, restoranima i barovima, nakon jače turističke sezone od očekivane. Kasnije u godini svjedočili smo ubrzanju cijena hrane. Primjetno, proizvođačke su cijene snažno porasle za više od 16% na godišnjoj razini, zbog rasta cijena energije (prvenstveno) i repromaterijala, dok su cijene kapitala, trajnih i netrajnih dobara umjereno porasle.
Industrijska proizvodnja rasla je u prvoj polovici godine dvoznamenkastim stopama rasta, no osjetila je globalne impulse usporavanja zbog poremećaja u lancima opskrbe i uskih grla u proizvodnom sektoru u eurozoni. Rast je usporen do kraja 2021. godine na niže jednoznamenkaste brojke. Sektor građevinarstva, jedan od najotpornijih sektora kroz recesijsku 2020. godinu, također je imao snažne rezultate do jeseni kad je došlo do blagog usporavanja aktivnosti, no i dalje je zadržao cjelogodišnju stopu rasta od oko 10%. Međutim, izgledno je da ovaj sektor najviše pati od nedostatka dovoljne radne snage i manje mobilnosti stranih radnika zbog ograničenja uzrokovanih pandemijom. S druge strane, bilježi najviše razine novih narudžbi, s trenutnim zaostatkom izvršenja narudžbi preko 10 mjeseci.
Maloprodaja je imala velike koristi od oporavka zaposlenosti (iako je zaštićena državnim subvencijama za održavanje zaposlenosti u 2020. godini), povećanog povjerenja potrošača, povećane sklonosti kućanstava za potrošnju i dolazaka turista. Realni promet porastao je između 15 i 20% na godišnjoj razini do kraja turističke sezone, ali je potom usporio što je odraz solidnog učinka potrošnje krajem 2020. i usporavanja potrošačke kupovne moći uz rastuću inflaciju.
Učinak na tržištu rada bio je pozitivan. Zaposlenost se povećala tijekom godine, po broju zaposlenih koji se približio povijesnom vrhuncu iz 2008. godine uz veliku potražnju za radnom snagom gdje se neki sektori opet vjerojatno susreću s nedostatkom dovoljne ponude radne snage (građevinarstvo, turizam, CT…). Međutim, stopa aktivnosti ponovno je porasla aktivirajući ljude koji su, demotivirani, napuštali radna mjesta tijekom 2020. Stopa nezaposlenosti pala je tijekom ljeta ispod 7%. S druge strane, plaće su porasle, posebno u neto iznosu zbog povoljnog utjecaja promjene režima poreza na dohodak od početka 2021. godine. Prosječna plaća porasla je iznad 5% na godišnjoj razini, no ubrzana inflacija smanjila je njen realni rast do kraja godine ispod 2%.
Pregled hrvatskog gospodarstva u 2021. godini (nastavak)
Pozitivna kretanja u izvozu roba i turizma imala su pozitivne reperkusije na kretanja platne bilance. Procjenjuje se da će tekući račun platne bilance nakon pogoršanja u 2020. ponovno zabilježiti suficit, sada na razini blizu 1% BDP-a. Dok bi se izvoz roba trebao povećati za više od 20% na godišnjoj razini, izvoz usluga trebao bi porasti blizu 40% na godišnjoj razini. Pritom je oporavak osobne potrošnje, a u posljednje vrijeme i investicijske aktivnosti, potaknuo porast uvoza roba, neutralizirajući dio oporavka prihoda. Zajedno s povećanjem izravnih stranih ulaganja (djelomično zbog zadržane dobiti financijskih institucija) i kapitalnih transfera (priljeva) zbog korištenja i apsorpcije instrumenata financiranja EU-a, prošireni osnovni saldo bilance plaćanja snažno se poboljšao u 2021. godini. Inozemni dug također se povećao tijekom 2021. godine, uglavnom zaduživanjem države i statističkim tretmanom nekih instrumenata EU, zadržavajući razinu od oko 80% BDP-a.
Međutim, dio tog zaduživanja i transfera preliven je na državne depozitne račune kod središnje banke, pa se paralelno povećavaju međunarodne pričuve zemlje kojima upravlja središnja banka. Tijekom 2021. povećale su se za više od 5 milijardi eura, jačajući financijsku stabilnost dok se zemlja nastoji pridružiti eurozoni (pokrivajući sada više od 10 mjeseci uvoza roba i usluga).
Tijekom pandemije monetarni agregati su značajno porasli, ponajviše zbog povećanja depozita u bankama i povećanja deviznih pričuva. Monetarni agregat M3 (ponuda novca) povećao se za više od 10% na godišnjoj razini usporedno s rastućom gospodarskom aktivnosti, osobito tijekom turističke sezone. Depoziti u bankama porasli su više od 11% na godišnjoj razini i dosegnuli su gotovo 375 milijardi kuna (u odnosu na BDP od 425 milijardi kuna). Najveći dio rasta ostvaren je kroz transakcijske depozite (20% na godišnjoj razini) jer kamatne stope na oročene depozite nisu dovoljno motivirajuće za zadržavanje depozita u ovom segmentu. Smanjeni su za oko 8% na godišnjoj razini. Po segmentima, iako većinu depozita drže kućanstva, niža investicijska aktivnost i sklonost održavanju likvidnosti ponovno su potaknuli tvrtke na povećanje depozita za 16,6% na godišnjoj razini (u odnosu na stanovništvo za 8,6% na godišnjoj razini). Čak je i država povećala svoje depozite za 4,8% na godišnjoj razini zbog povećanog priljeva prihoda i zaduživanja u 2021.
Što se tiče kredita, u 2021. godini zabilježen je blagi rast kredita koji su porasli za 3% na godišnjoj razini pri čemu je za najveći dio rasta zaslužno stanovništvo (4,2% na godišnjoj razini). Krediti poduzećima porasli su samo 0,7% (nakon snažnog povećanja 2020.). Krediti državi su porasli za 2,8%, ali većinu rasta u 2021. godini pokrenula je lokalna samouprava za razliku od 2020. godine. Većinu kredita stanovništvu činili su stambeni krediti koji snažno rastu drugu godinu zaredom (10,1% u 2021. godini). Došlo je i do blagog oporavka nestambenih kredita do kraja 2021. godine koji je uslijedio nakon oporavka raspoloženja potrošača i tržišta rada.
Bankarski sektor
Prema preliminarnom agregiranom statističkom izvješću HNB-a, u prvih devet mjeseci 2021. godine domaći bankarski sektor ostvario je neto dobit u iznosu od 4,0 milijardi kuna. To je povećanje od 1,5 milijardi kuna (+59,6%) u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Veći su i poslovni prihodi (+3,0%), uz smanjenje neto prihoda od kamata (smanjenje neto kamatne marže uz niže kamatne stope na kredite) i povećanje neto prihoda od naknada i provizija u njihovoj strukturi. U takvim uvjetima, RoAE se povećao na 8,3%.
Stopa adekvatnosti kapitala hrvatskog bankovnog sustava iznosi 25,62% na kraju rujna 2021. godine i ostala je nepromijenjena u odnosu na 31. prosinca 2020. godine. Omjer kredita i depozita dodatno se smanjio u 2021. godini, zbog većeg rasta depozita, na oko 75%.
Krajem rujna 2021. udio neprihodujućih kredita smanjen je na 6,4% (7,2% na kraju 2020.). Istodobno, pokrivenost neprihodujućih kredita neznatno se smanjila na 63,1% na kraju rujna 2021. (31. prosinca 2020.: 63,8%).
Rezultat Grupe
Pregled poslovanja Grupe te komentari najvažnijih trendova u financijskim izvještajima prezentiran je prethodno u sklopu ovog Godišnjeg izvješća.
Pregled poslovanja Zagrebačke banke d.d.
Poslovni prihodi iznose 4.407 milijuna kuna, veći su za 792 milijuna kuna (+21,9%):
Neto prihod od kamata iznosi 2.175 milijuna kuna, smanjenje od 225 milijuna kuna (-9,4%) najvećim dijelom je pod utjecajem smanjenja neto kamatnih marži, slijedom tržišnih kretanja.
Neto prihod od provizija i naknada iznosi 1.046 milijuna kuna, veći je za 90 milijuna kuna (--- (+9,4%) .
Neto dobit od trgovanja i ostali prihodi i rashodi iznose 1.186 milijuna kuna, veći su za 927 milijuna kuna (+357,9%) zbog većih prihoda od dividendi i dobiti iz trgovanja.
Troškovi poslovanja iznose 1.571 milijun kuna, veći su za 17 milijuna kuna (+1,1%). Omjer troškova i prihoda iznosi 35,7%.
Dobit od poslovanja prije vrijednosnih usklađenja i rezerviranja za gubitke iznosi 2.722 milijuna kuna. Povećanje od 866 milijuna kuna ( +46,7 %) rezultat je prethodno opisanih kretanja u poslovnim prihodima i troškovima poslovanja.
Troškovi vrijednosnih usklađenja i rezerviranja za gubitke iznose 432 milijuna kuna, manji su za 530 milijuna kuna uglavnom zbog većih gubitaka od vrijednosnih usklađenja u 2020. godini slijedom COVID-19 pandemije .
Imovina i obveze Banke
Imovina Banke iznosi 132,4 milijarde kuna, veća je za 7,9 milijardi kuna (+6,4%), najvećim dijelom na pozicijama likvidne imovine.
Neto krediti i predujmovi komitentima iznose 67,3 milijardi kuna, na približno su istoj razini.
Depoziti komitenata čine primarni izvor financiranja. Iznose 107,6 milijardi kuna. Povećanje od 9 milijardi kuna (+9,1%) ostvareno je u depozitima pravnih osoba i stanovništva.
Depoziti kreditnih institucija iznose 2,7 milijardi kuna. Smanjeni su za 3,1 milijardu kuna (-54,1%) najvećim dijelom smanjenjem unutar grupnog financiranja i depozita drugih banaka
Kapital i rezerve - na razini 19.026 milijuna kuna. Stopa adekvatnosti kapitala – na razini 35,60%, prema preliminarnim nerevidiranim podacima koji ne uključuju rezultat iz 2021. godine (31. prosinca 2020. godine: 34,62%).
Financijski pregled i pregled poslovanja (nastavak)
Pregled poslovanja Zagrebačke banke d.d. (nastavak)
Imovina i obveze Banke (nastavak)
Struktura imovine Banke
Za potrebe analize imovina je podijeljena u četiri kategorije; njihov relativni udio i trendovi u odnosu na prethodnu godinu:
|
| u milijunima kn |
| % |
| u milijunima kn |
| % |
|
| 2021. |
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
| Zajmovi i potraživanja od komitenata | 70.819 |
| 53,5% |
| 68.740 |
| 55,2% |
| Pozicije upravljanja strukturom i likvidnošću | 58.056 |
| 43,8% |
| 52.185 |
| 41,9% |
| Ulaganja u podružnice i pridružena društva | 1.513 |
| 1,1% |
| 1.541 |
| 1,2% |
| Ostala imovina | 2.057 |
| 1,6% |
| 2.063 |
| 1,7% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina | 132.445 |
| 100,0% |
| 124.529 |
| 100,0% |
|
|
|
|
|
|
|
|
Struktura imovine Banke - usporedba s prethodnom godinom (u milijunima kuna)
Financijski pregled i pregled poslovanja (nastavak)
Pregled poslovanja Zagrebačke banke d.d. (nastavak)
Imovina i obveze Banke (nastavak)
Struktura imovine Banke (nastavak)
Zajmovi i potraživanja od komitenata su najveći dio imovine Banke i čine 53,5% ukupne imovine (2020: 55,2%).
Struktura portfelja zajmova i potraživanja od komitenata:
|
|
| u milijunima kn |
| % |
| u milijunima kn |
| % |
|
|
| 2021. |
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
| Bruto zajmovi i potraživanja | Pravne osobe, država i javni sektor | 43.823 |
| 58,7% |
| 42.518 |
| 58,4% |
|
| Fizičke osobe i obrtnici | 30.883 |
| 41,3% |
| 30.234 |
| 41,6% |
|
| Ukupno | 74.706 |
| 100,0% |
| 72.752 |
| 100,0% |
| Rezervacije za umanjenje vrijednosti | Pravne osobe, država i javni sektor | (2.264) |
| 58,2% |
| (2.736) |
| 68,2% |
|
| Fizičke osobe i obrtnici | (1.623) |
| 41,8% |
| (1.276) |
| 31,8% |
|
| Ukupno | (3.887) |
| 100,0% |
| (4.012) |
| 100,0% |
| Neto zajmovi i potraživanja | Pravne osobe, država i javni sektor | 41.559 |
| 58,7% |
| 39.782 |
| 57,9% |
|
| Fizičke osobe i obrtnici | 29.260 |
| 41,3% |
| 28.958 |
| 42,1% |
|
| Ukupno | 70.819 |
| 100,0% |
| 68.740 |
| 100,0% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Banka kontinuirano prati kvalitetu imovine. Adekvatna pažnja se pridaje ranoj identifikaciji problematičnih plasmana, naplati, namirenju dugova i restrukturiranju.
Pozicije upravljanja strukturnom imovine i likvidnošću
Pozicije upravljanja strukturnom imovine i likvidnošću čine 43,8% (2020: 41,9%) ukupne imovine Banke. Struktura ove imovine je sljedeća:
|
| u milijunima kn | ||
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
| Novac i novčani ekvivalenti | 35.636 |
| 30.432 |
| Obvezna pričuva kod HNB-a | 6.121 |
| 5.436 |
| Zajmovi i potraživanja od banaka | 5.103 |
| 5.109 |
| Ulaganja u vrijednosne papire i derivative | 11.196 |
| 11.208 |
|
|
|
|
|
|
| 58.056 |
| 52.185 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Financijski pregled i pregled poslovanja (nastavak)
Pregled poslovanja Zagrebačke banke d.d. (nastavak)
Imovina i obveze Banke (nastavak)
Obveze, kapital i rezerve Banke
Struktura obveza, kapitala i rezervi banke na dan 31. prosinca 2021. godine:
|
| u milijunima kn |
| % |
| u milijunima kn |
| % |
|
| 2021. |
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
| Tekući računi i depoziti fizičkih osoba i obrtnika | 68.955 |
| 52,0% |
| 62.281 |
| 50,0% |
| Tekući računi i depoziti pravnih osoba, države i javnog sektora | 38.270 |
| 28,9% |
| 35.955 |
| 28,9% |
| Uzeti zajmovi i tekući računi i depoziti banaka | 2.665 |
| 2,0% |
| 5.862 |
| 4,7% |
| Ostale obveze | 3.529 |
| 2,7% |
| 3.400 |
| 2,7% |
| Kapital i rezerve | 19.026 |
| 14,4% |
| 17.031 |
| 13,7% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze | 132.445 |
| 100,0% |
| 124.529 |
| 100,0% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Struktura obveza, kapitala i rezervi – usporedba s prethodnom godinom (u milijunima kn)
Financijski pregled i pregled poslovanja (nastavak)
Pregled poslovanja Zagrebačke banke d.d. (nastavak)
Obveze, kapital i rezerve Banke (nastavak)
Tekući računi i depoziti komitenata
Tekući računi i depoziti komitenata čine 81% (2020.: 79,1%) ukupnih obveza, kapitala i rezervi Banke. Iznose 107,6 milijardi kuna. Povećanje od 9 milijardi kuna (+9 ,1 %) ostvareno je u depozitima po viđenju pravnih osoba i stanovništva.
Tekući računi, depoziti banaka
Tekući računi i depoziti banaka na kraju godine iznose 2,7 milijardi kuna. Smanjenje od 3,1 milijardu kuna
(-54,1%) povezano je sa smanjenjem unutar grupnog financiranja i depozita drugih banaka.
Kapital i rezerve
Dionički kapital Banke iskazan je u kunama i sastoji se od redovnih dionica koje kotiraju na Zagrebačkoj burzi.
Kapital i rezerve iznosili su 19.026 milijuna kuna 31. prosinca 2021. godine.
Stopa adekvatnosti kapitala - na razini 35,60% na dan 31. prosinca 2021. godine, prema preliminarnim nerevidiranim podacima koji ne uključuju rezultat iz 2021. godine (31. prosinca 2020. godine: 34,62%).
Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja
U skladu s člankom 272.p Zakona o trgovačkim društvima i člankom 22. Zakona o računovodstvu, Uprava Zagrebačke banke d.d. izjavljuje da Banka primjenjuje Kodeks korporativnog upravljanja (Kodeks) koji su zajedno izradile Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) i Zagrebačka burza (ZSE). Kodeks je objavljen na internetskim stranicama HANFA i ZSE. Banka slijedi i primjenjuje propisane mjere korporativnog upravljanja, s objašnjenjima pojedinih iznimki unutar Upitnika o usklađenosti i Upitnika o praksama upravljanja.
UniCredit S.p.A. najznačajniji je pojedinačni dioničar Banke. Banka pripada bankarskoj grupaciji UniCredit (Grupa) te je kao članica Grupe dužna postupati, u mjeri u kojoj to dopuštaju mjerodavni zakonski propisi, sukladno smjernicama koje donosi UniCredit S.p.A., kao matično društvo, u ispunjavanju svojih nadzornih i koordinacijskih dužnosti.
Podaci o dioničarima Banke objavljeni su u Godišnjem izvješću u dijelu: Bilješke uz financijske izvještaje ( Bilješka 33a – Dionički kapital).
S ciljem smanjenja rizika u procesu financijskog izvještavanja Grupa i Banka uspostavile su odgovarajući sustav unutarnjih kontrola i upravljanja rizikom, a koji je osiguran kroz jasno razgraničenje odgovornosti sudjelujućih organizacijskih jedinica, kako je propisano internim politikama i procedurama; uspostavljene su adekvatne i djelotvorne unutarnje kontrole koje su integrirane u poslovne procese i aktivnosti.
Podaci o mehanizmu unutarnjih kontrola i upravljanju rizicima u dijelu financijskog izvještavanja navedeni su unutar ovog Godišnjeg izvješća, unutar Bilješki uz financijske izvještaje ( Bilješka 40 – Pregled i upravljanje rizicima).
Glavna skupština
Dioničari Banke svoja prava ostvaruju u Glavnoj skupštini Banke. Glavna skupština Banke odlučuje o pitanjima koja su određena zakonom i Statutom Banke. Glavnu skupštinu saziva Uprava Banke, a mora se sazvati kada to zatraži Nadzorni odbor, Uprava Banke ili dioničari, u skladu sa zakonom.
Dioničar koji osobno ili putem punomoćnika želi sudjelovati u radu Glavne skupštine, mora se pisanim putem prijaviti za sudjelovanje Upravi Banke, najkasnije petoga dana prije održavanja Glavne skupštine. Prijenosi dionica učinjeni unutar roka od petoga dana prije održavanja Glavne skupštine pa do dana zaključenja Glavne skupštine ne daju pravo sudjelovanja na sazvanoj Glavnoj skupštini. Svakih 20,00 kuna nominalnog iznosa dionica s pravom glasa, odnosno svaka redovna dionica, daje pravo na jedan glas u Glavnoj skupštini Banke.
Uprava i Nadzorni odbor
Ovlasti Uprave i Nadzornog odbora Banke uređene su mjerodavnim zakonskim propisima i Statutom Banke.
Postupak imenovanja, odnosno izbora, kao i opoziva članova Uprave i Nadzornog odbora propisan je Zakonom o trgovačkim društvima, Zakonom o kreditnim institucijama te Statutom Banke.
Uprava
U skladu s odredbama Statuta Banke, Uprava Banke sastoji se od tri do devet članova, a odluku o konačnom broju članova Uprave donosi Nadzorni odbor. Predsjednika i članove Uprave Banke, uz prethodnu suglasnost Hrvatske narodne banke, imenuje Nadzorni odbor Banke na mandat u trajanju od četiri godine. Sastav, dužnosti i odgovornosti Uprave određeni su Statutom, Politikom ciljane strukture i promicanja raznolikosti Uprave Zagrebačke banke d.d., Politikom za izbor i procjenu primjerenosti predsjednika i članova Uprave Zagrebačke banke d.d., Pravilnikom o organizacijskom ustroju Zagrebačke banke d.d., Odlukom o makroorganizaciji Zagrebačke banke d.d. i Odlukom o rasporedu nadležnosti i zaduženjima članova Uprave Zagrebačke banke d.d.
Rukovodstvo i organizacija upravljanja (nastavak)
Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja (nastavak)
Uprava i Nadzorni odbor (nastavak)
Uprava (nastavak)
Članovi Uprave Banke moraju udovoljavati uvjetima za obnašanje funkcije člana Uprave propisanim Zakonom o trgovačkim društvima, Zakonom o kreditnim institucijama te relevantnim podzakonskim propisima, globalnim pravilima definiranim na razini UniCredit Grupe i internim aktima Banke. Članovi Uprave moraju zajedno imati stručna znanja, sposobnosti i iskustvo potrebno za neovisno i samostalno vođenje poslova Banke i obavljanja svojih dužnosti, a posebno za razumijevanje poslova i značajnih rizika Banke.
Primjerenost pojedinog člana Uprave Banke za obnašanje odnosne funkcije predstavlja mjeru u kojoj ta osoba ima osobine i ispunjava propisane uvjete kojima se osigurava da će stručno, zakonito, sigurno i stabilno obavljati poslove iz svoje nadležnosti.
Uprava je odgovorna za upravljanje poslovanjem Banke, a svaki član Uprave nadležan je za određeni broj poslovnih funkcija i/ili funkcija podrške. Svaki član Uprave ima djelokrug ovlaštenja i zaduženja koja mu, u skladu sa zakonom, Statutom Banke, Poslovnikom o radu Uprave te drugim aktima Banke, dodijeli Uprava posebnom odlukom. Zaduženja i nadležnost članova Uprave su osobna, zakonska i statutarna te nadzorno-usmjerivačka u odnosu na područja izvršne odgovornosti rukovoditelja prve hijerarhijske razine koji su im u neposrednoj nadležnosti.
Uprava Banke vodi poslove Banke i upravlja njenom imovinom. Pri tome je dužna i ovlaštena poduzimati sve radnje i donijeti sve odluke koje smatra potrebnim za uspješno vođenje poslova Banke.
Članovi Uprave Banke su u radnom odnosu u Banci, u punom radnom vremenu. O opozivu imenovanja člana Uprave odlučuje Nadzorni odbor u skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima, Zakonom o kreditnim institucijama te relevantnim podzakonskim propisima, a o prestanku radnog odnosa u skladu sa Zakonom o radu.
Članovi Uprave tijekom 2021. godine i na dan potpisivanja ovog Izvješća:
| Ivan Vlaho | Predsjednik Uprave i Chief Executive Officer mandat od 01.09.2021. |
| Dalibor Ćubela | Član Uprave i Zamjenik predsjednika Uprave/General Manager |
| Slaven Rukavina | Član Uprave |
| Spas Vidarkinsky | Član Uprave |
| Gianluca Totaro | Član Uprave, mandat od 27. svibnja 2021. godine |
| Pavel Vinter | Član Uprave, mandat od 27. svibnja 2021. godine |
| Tatjana Antolić Jasnić | Članica Uprave, mandat od 27. svibnja 2021. godine |
| Jasna Mandac | Članica Uprave, mandat od 26. srpnja 2021. godine |
|
Romeo Collina | Predsjednik Uprave i Chief Executive Officer, mandat do 31.kolovoza 2021. godine |
| Lorenzo Ramajola | Član Uprave, mandat do 30. travnja 2021. godine |
| Marco Lotteri | Član Uprave, mandat do 26. svibnja 2021. godine |
Uprava nije ovlaštena izdavati nove dionice Banke, ovlaštena je odlučiti o stjecanju vlastitih redovnih dionica radi dodjele radnicima Banke.
Nadzorni odbor
U skladu s odredbama Statuta, Nadzorni odbor Banke može imati devet ili jedanaest članova. Odluku o broju članova Nadzornog odbora donosi Glavna skupština.
Rukovodstvo i organizacija upravljanja (nastavak)
Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja (nastavak)
Uprava i Nadzorni odbor (nastavak)
Nadzorni odbor (nastavak)
Članove Nadzornog odbora, uz prethodnu suglasnost Hrvatske narodne Banke, bira Glavna skupština Banke na mandat u trajanju od četiri godine.
Članovi Nadzornog odbora Banke moraju udovoljavati uvjetima za obnašanje funkcije člana Nadzornog odbora propisanim Zakonom o trgovačkim društvima, Zakonom o kreditnim institucijama te relevantnim podzakonskim propisima, globalnim pravilima definiranim na nivou UniCredit Grupe te internim aktima Banke.
Članovi Nadzornog odbora moraju zajedno imati stručna znanja, sposobnosti i iskustvo potrebne za neovisno i samostalno nadziranje poslova Banke i obavljanja svojih dužnosti, a posebno za razumijevanje poslova i značajnih rizika Banke.
Primjerenost pojedinog člana Nadzornog odbora Banke za obnašanje odnosne funkcije predstavlja mjeru u kojoj ta osoba ima osobine i ispunjava propisane uvjete kojima se osigurava da će stručno, zakonito, sigurno i stabilno obavljati poslove iz svoje nadležnosti.
Nadzorni odbor Banke ima osnovane sljedeće odbore: Revizijski odbor, Odbor za primitke, Odbor za imenovanja i Odbor za rizike.
Članovi navedenih odbora imenuju se iz redova članova Nadzornog odbora na mandat u okviru postojećeg mandata članova Nadzornog odbora.
Djelokrug i način rada navedenih odbora uređen je poslovnicima o radu pojedinog odbora, u skladu s relevantnim zakonskim propisima.
Glavna skupština Banke može opozvati člana Nadzornog odbora prije isteka tekućeg mandata na koji je izabran, ako se za to ispune zakonski ili statutarni razlozi. U skladu s odredbama Statuta, prijedlog za opoziv može dati Nadzorni odbor ili najmanje pet članova Nadzornog odbora ili dioničari Banke koji su imatelji najmanje 10% dionica koje daju pravo glasa u vrijeme podnošenja prijedloga.
Članovi Nadzornog odbora tijekom 2021. godine i na dan potpisivanja ovog Izvješća:
| Simone Marcucci | Predsjednik |
| Danimir Gulin | Zamjenik predsjednika |
| Zeynep Nazan Somer Ozelgin | Zamjenica predsjednika |
| Christoph Metze | Član |
| Savoula Demetriou | Članica |
| Gianfranco Bisagni | Član |
| Mirjana Hladika | Članica |
| Daniela Croitoru Davide Bazzarello | Članica (od 20. listopada 2021. godine) Član (od 20 . listopada 2021. godine) |
| Aurelio Maccario | Član (do 19. listopada 2021. godine) |
| Wolfgang Schilk | Član (do 19. listopada 2021. godine) |
Opis politike raznolikosti
Zagrebačka banka d.d. kao članica Grupe UniCredit primjenjuje grupne standarde raznolikosti pri odabiru članova Uprave i Nadzornog odbora, koji su propisani grupnim politikama strukture, sastava i primitaka upravljačkih tijela članica UniCredit Grupe te grupnom politikom o ravnopravnosti spolova.
Među ključnim standardima i odgovornostima, svih uključenih funkcija i zaposlenika, je kontinuirano stremljenje povećanju broja žena na upravljačkim funkcijama, iz kojeg razloga se provodi grupna promocija uloge žena u upravljačkim tijelima, kao i praćenje i izvještavanje o zastupljenosti žena u procesima korporativnog upravljanja. Standard stručne i dobne raznovrsnosti je također zastupljen prilikom procjene i odabira članova Uprave i Nadzornog odbora, kao i vrednovanje međunarodnog poslovnog iskustva.
Rukovodstvo i organizacija upravljanja (nastavak)
Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja (nastavak)
Uprava i Nadzorni odbor (nastavak)
Izmjene Statuta
Postupak izmjene Statuta uređen je člankom 79. i 80. Statuta Banke. Prijedlog izmjene Statuta mogu dati Uprava, Nadzorni odbor ili dioničari Banke koji drže najmanje 10% dionica Banke s pravom glasa.
Prijedlog izmjene Statuta upućuje se Nadzornom odboru koji je ovlašten prihvatiti prijedlog i uputiti ga Glavnoj skupštini Banke na odlučivanje.
Dionice članova Nadzornog odbora i Uprave Banke
U sljedećoj tablici navedene su dionice Banke u vlasništvu članova Uprave i Nadzornog odbora te pravnih osoba koje imaju svoje predstavnike u Nadzornom odboru na dan 31. prosinca 2021. godine.
Na dan 31. prosinca 2021. godine, članovi Nadzornog odbora nisu u vlasništvu imali dionice Banke
|
| Broj |
|
| redovnih |
|
| dionica |
|
|
|
| Pravne osobe zastupljene u Nadzornom odboru |
|
| UniCredit S.p.A. | 270.523.430 |
| Allianz SE | 37.523.195 |
| Članovi Uprave |
|
| Jasna Mandac | 27.910 |
| Gianluca Totaro | 3.371 |
| Dalibor Ćubela | 2.094 |
| Spas Vidarkinsky | 1.305 |
| Pavel Vinter | 1.087 |
| Slaven Rukavina | 1.036 |
Organizacija upravljanja
Dužnosti, odgovornosti i ovlasti članova Uprave i Nadzornog odbora regulirane su Zakonom o trgovačkim društvima i detaljnije razrađene u Statutu Banke. Uprava se sastaje jednom tjedno, a Nadzorni odbor prema potrebi, ali najmanje jednom u kvartalu.
Zaposlenici
|
|
| |||
|
| 31. prosinca 2021. |
| Prosjek u 2021. godini | |
| Grupa Zagrebačke banke d.d. | 4.900 |
| 5.038 | |
| Od čega: u Republici Hrvatskoj | 3.711 |
| 3.833 | |
| Zagrebačka banka d.d. | 3.568 |
| 3.630 | |
Kako bi se udovoljilo zahtjevima promjena, provodi se praksa kontinuiranog usavršavanja i interne mobilnosti zaposlenika. Na ovaj način se zaposlenike potiče na maksimiziranje potencijala i unapređenje kompetencija što posljedično podiže učinkovitost. Zaposlenici Banke prepoznaju mogućnosti ostvarenja profesionalne karijere te zauzvrat pokazuju visoku razinu predanosti, odanosti i profesionalnosti.
Nagrađivanje
Najviše rukovodstvo i ostali rukovoditelji čije profesionalne aktivnosti imaju značajan utjecaj na profil rizičnosti uključeni su u sustav nagrađivanja. Nagrade za poslovnu godinu isplaćuju se u obrocima tijekom više godina, u novcu i u financijskim instrumentima.
Na godišnje nagrađivanje imaju pravo sudjelovanja svi zaposlenici Banke, prema unaprijed utvrđenim standardima i kriterijima.
Rukovodstvo i organizacija upravljanja (nastavak)
Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja (nastavak)
Nagrađivanje (nastavak)
Nagrađivanje zaposlenika realizira se sukladno ostvarenim rezultatima na tri razine: individualne uspješnosti radnika, uspješnosti organizacijske jedinice i Grupe Zagrebačke banke/ UniCredit grupe u cjelini.
Sustavi nagrađivanja kontinuirano se revidiraju, unapređuju te usklađuju s važećim lokalnim i europskim regulatornim zahtjevima koji promiču odgovarajuće i djelotvorno upravljanje rizicima te ne potiču na preuzimanje rizika koje prelazi razinu prihvatljivog za Banku.
Značajni dioničari
Na dan 31. prosinca 2021. godine sljedeće pravne osobe imale su više od 1,5% udjela u dioničkom kapitalu Banke :
| UniCredit S.p.A. | 84,47% |
| Allianz SE (Njemačka) | 11,72% |
Glavna skupština
Revidirani financijski izvještaji bit će prezentirani dioničarima na Glavnoj skupštini.
ESG izvještavanje
Konsolidirano izvješće UniCredit Grupe vezano uz korporativnu održivost objavljeno je na: https://www.unicreditgroup.eu/en/a-sustainable-bank/sustainability-reporting.html?intcid=INT-IG_CTA0019
Organizacijska shema
Organizacijska shema Banke iz prosinca 2021. godine:
Uprava Banke dužna je pripremiti nekonsolidirane i konsolidirane financijske izvještaje za svaku poslovnu godinu, koji daju istinit i vjeran prikaz financijskog položaja Banke i Grupe, rezultata njihovog poslovanja i novčanog toka, u skladu s važećim računovodstvenim standardima te ima odgovornost za vođenje odgovarajućih računovodstvenih evidencija koje u svakom trenutku omogućuju pripremanje financijskih izvještaja. Uprava ima opću odgovornost za poduzimanje koraka koji su joj u razumnoj mjeri dostupni kako bi omogućili očuvanje imovine Banke i Grupe te sprečavanje i otkrivanje prijevara i ostalih nepravilnosti.
Uprava je odgovorna za odabir prikladnih računovodstvenih politika koje su u skladu s važećim računovodstvenim standardima i za njihovu dosljednu primjenu; donošenje razumnih i razboritih prosudbi i procjena; te pripremanje financijskih izvještaja temeljem načela neograničenosti poslovanja, osim ako je pretpostavka da će Banka i Grupa nastaviti s poslovanjem neprimjerena.
Uprava je dužna podnijeti na usuglašavanje Nadzornom odboru godišnje izvješće Banke i Grupe koje uključuje godišnje financijske izvještaje. Ukoliko se Nadzorni odbor suglasi s godišnjim financijskim izvještajima, time su ih utvrdili Uprava i Nadzorni odbor Banke.
Uprava je odgovorna za pripremu i sadržaj Izvješća Uprave o stanju Banke, Izvješća Uprave o stanju podružnica, Izjavu o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja te ostalih informacija, sukladno odredbama Zakona o računovodstvu (NN 78/15, 134/15, 120/16, 116/18, 42/20, 47/20 ).
Nekonsolidirani i konsolidirani financijski izvještaji kao i Obrasci izrađeni u skladu s Odlukom o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja kreditnih institucija Hrvatske narodne banke (NN 42/18, 122/20, 119/2021) odobreni su od Uprave Banke 22. veljače 2022. godine i dostavljeni Nadzornom odboru na prihvaćanje. U znak potvrde, financijske izvještaje su potpisale ovlaštene osobe, kako slijedi u nastavku.
U ime i za Zagrebačku banku d.d.
| Ivan Vlaho |
| Dalibor Ćubela |
| Chief Executive Officer, Predsjednik Uprave |
| General Manager, Zamjenik predsjednika Uprave |
| Jasna Mandac |
| Tatjana Antolić Jasnić |
| Član Uprave |
| Član Uprave |
| Slaven Rukavina |
| Spas Vidarkinsky |
| Član Uprave |
| Član Uprave |
| Pavel Vinter |
| Gianluca Totaro |
| Član Uprave |
| Član Uprave |
Dioničarima Zagrebačke banke d.d., Zagreb
Izvješće o reviziji godišnjih financijskih izvještaja
Mišljenje
Obavili smo reviziju odvojenih godišnjih financijskih izvještaja Zagrebačke banke d.d. (“Banka”) i konsolidiranih godišnjih financijskih izvještaja Banke i njezinih ovisnih društava („Grupa“), koji obuhvaćaju izvještaje o financijskom položaju Banke i Grupe na 31. prosinca 2021., izvještaje o dobiti ili gubitku Banke i Grupe, izvještaje o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti Banke i Grupe, izvještaje o promjenama kapitala i rezervi Banke i Grupe i izvještaje o novčanom toku Banke i Grupe za tada završenu godinu te bilješke uz financijske izvještaje, uključujući i sažetak značajnih računovodstvenih politika.
Prema našem mišljenju, priloženi godišnji financijski izvještaji istinito i fer prikazuju financijski položaj Banke i Grupe na 31. prosinca 2021., njihovu financijsku uspješnost i njihove novčane tokove za tada završenu godinu u skladu sa zakonskim zahtjevima za računovodstvo kreditnih institucija u Hrvatskoj.
Osnova za mišljenje
Obavili smo našu reviziju u skladu sa Međunarodnim revizijskim standardima (MRevS-ima). Naše odgovornosti prema tim standardima su podrobnije opisane u našem izvješću neovisnog revizora u odjeljku o revizorovim odgovornostima za reviziju godišnjih financijskih izvještaja. Neovisni smo od Banke i Grupe u skladu s Kodeksom etike za profesionalne računovođe (IESBA Kodeks) i ispunili smo naše ostale etičke odgovornosti u skladu s IESBA Kodeksom. Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo dobili dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje.
Ključna revizijska pitanja
Ključna revizijska pitanja su ona pitanja koja su bila, po našoj profesionalnoj prosudbi, od najveće važnosti za našu reviziju odvojenih i konsolidiranih godišnjih financijskih izvještaja tekućeg razdoblja i uključuju prepoznate najznačajnije rizike značajnog pogrešnog prikazivanja uslijed pogreške ili prijevare s najvećim učinkom na našu strategiju revizije, raspored raspoloživih naših resursa i utrošak vremena angažiranog revizijskog tima. Tim pitanjima smo se bavili u kontekstu naše revizije odvojenih i konsolidiranih godišnjih financijskih izvještaja kao cjeline i pri formiranju našeg mišljenja o njima, i mi ne dajemo zasebno mišljenje o tim pitanjima.
Utvrdili smo da je niže navedeno pitanje ključno revizijsko pitanje koja treba objaviti u našem Izvješću neovisnog revizora.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (NASTAVAK)
Ključna revizijska pitanja (nastavak)
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (NASTAVAK)
Ključna revizijska pitanja (nastavak)
| Umanjenje vrijednosti za očekivane kreditne gubitke po kreditima i predujmovima komitentima (nastavak) | |
| Ključno revizijsko pitanje | Kako smo adresirali ključno revizijsko pitanje |
| Umanjenje vrijednosti mjeri se ili kao 12-mjesečni očekivani kreditni gubitak ili kao cjeloživotni očekivani kreditni gubitak, ovisno o tome da li je došlo do značajnog povećanja kreditnog rizika od početnog priznavanja. Za pojedinačno značajne klijente, odnosno, izloženosti pravnim osobama koje su pojedinačno veće od 3 milijuna kuna i kod kojih je nastupilo neispunjenje obveza (neprihodujuće izloženosti), procjena umanjenja vrijednosti temelji se na poznavanju svakog dužnika, te često na procjeni fer vrijednosti pripadajućeg kolaterala. Pripadajuća rezervacija za umanjenje vrijednosti određuje se na pojedinačnoj osnovi temeljem sadašnje vrijednosti diskontiranih budućih novčanih tokova. Umanjenje vrijednosti prihodujućih i neprihodujućih izloženosti stanovništvu kao i neprihodujućih izloženosti pravnim osobama pojedinačno manjim od 3 milijuna kuna određuju se primjenom modela („skupno umanjenje vrijednosti“). Povijesno iskustvo, identifikacija izloženosti sa značajnim pogoršanjem kreditne kvalitete, informacije koje se odnose na budućnost te procjene Uprave uključeni su u pretpostavke modela. Banka kontinuirano prilagođava parametre modela što također zahtjeva našu pojačanu pozornost tijekom revizije. Budući da određivanje odgovarajućih ispravaka vrijednosti za očekivane kreditne gubitke po danim kreditima i potraživanjima zahtijeva upotrebu složenih modela (općenito ovisnih o IT elementima) i značajnu prosudbu Uprave, postupak mjerenja očekivanih kreditnih gubitaka može biti izložen upravljačkoj subjektivnosti. Ova činjenica dovela je do utvrđivanja ispravka vrijednosti za očekivane kreditne gubitke po danim kreditima i potraživanjima od kupaca, priznatih u skladu sa zakonskim okvirom izvještavanja za banke u Republici Hrvatskoj, kao ključnom pitanju revizije u našoj reviziji financijskih izvještaja za godinu koja je završila 31. prosinca 2020. Povezane objave u pripadajućim godišnjim financijskim izvještajima Za dodatne informacije vidjeti bilješke: II d) – Korištenje procjena i prosudbi, III 9) Financijski instrumenti (Specifične računovodstvene politike), Bilješka 10, Bilješka 19 a, Bilješka 40.1 i Bilješka 42a u financijskim izvještajima. | provjeru, na temelju uzorka, da li se dosljedno primjenjuju definicija neispunjavanja obveza i provjeru ispravnosti alokacije u pojedine faze kreditnog rizika u skladu sa relevantnim politikama, ocjenu cjelokupnog modela za izračun očekivanih kreditnih gubitaka, uključujući izračun glavnih rizičnih parametara i makroekonomskih čimbenika (vjerojatnost neispunjavanja obveza (PD), gubitka u slučaju neispunjavanja obveza (LGD) i izloženosti kod defaulta (EAD), testirali smo adekvatnost pojedinačnih umanjenja vrijednosti, na temelju uzorka pojedinačnih kredita i zajmova, sa fokusom na izloženosti s potencijalno najvećim utjecajem na godišnje financijske izvještaje zbog njihove veličine i rizičnosti te manjih izloženosti koje smo na temelju naše interne procjene ocijenili kao visoko rizične, obavili smo dokazno testiranje nad odabranim uzorkom kako bismo ocijenili ispravnost klasifikacije kredita i predujmova, testiranje na osnovi veličine uzorka ulaznih podataka korištenih u procesu pribavljanja, točnosti izračuna pomoću IT aplikacija i izlaznih podataka iz postupka prikupljanja radi dosljednosti i matematičke točnosti, u određenim slučajevima koristili smo vlastitu prosudbu kako bismo odredili parametre za izračun gubitaka od umanjenja vrijednosti kredita i predujmova te svoje izračune usporedili sa umanjenjem vrijednosti koje je izračunala Banka, kritička procjena utjecaja pandemije COVID 19 na ispravke vrijednosti za očekivane kreditne gubitke i procjena utjecaja pandemije COVID 19 na lokalni regulatorni okvir, ocjenjivanje točnosti i cjelovitosti objava u financijskim izvještajima.
|
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (NASTAVAK)
Ključna revizijska pitanja (nastavak)
| Rezervacije za obveze i troškove | |
| Na dan 31. prosinca 2021. godine u financijskim izvještajima Grupe rezerviranja za obveze i troškove iznose 807 milijuna kuna, uključujući rezerviranja za mirovine i ostale obveze pod pokroviteljstvom poslodavca nakon zaposlenja, ostale dugoročne pogodnosti zaposlenika, restrukturiranje, rezervacije za sudske sporove i ostale rezervacije (31. prosinca 2020 .: 788 milijuna kuna). Na dan 31. prosinca 2021. godine u financijskim izvještajima Banke rezerviranja za obveze i troškove iznose 718 milijuna kuna, uključujući rezerviranja za mirovine i ostale obveze pod pokroviteljstvom poslodavca nakon zaposlenja, ostale dugoročne pogodnosti zaposlenika, restrukturiranje, rezervacije za sudske sporove i ostale rezervacije (31. prosinca 2020 .: 694 milijuna kuna). | |
| Ključno revizijsko pitanje | Kako smo adresirali ključno revizijsko pitanje |
| Grupa i Banka su izložene različitim događajima, uključujući sudske sporove, restrukturiranje i druge događaje čiji bi ishod mogao negativno utjecati na financijske rezultate Banke i Grupe. Da bi se adekvatno odražavali potencijalni učinci navedenih događaja, Grupa i Banka procjenjuju zahtjev za rezervacijama u skladu s MRS-om 37: Rezerviranja, potencijalne obveze i potencijalna imovina (MRS 37). Rezervacija se priznaje ako, i samo ako postoji sadašnja, zakonska ili izvedena obveza koja je posljedica prošlih događaja, ako je vjerojatno da će podmirenje obveze zahtijevati odljev resursa s gospodarskim koristima i ako je moguće izvršiti pouzdanu procjenu iznosa obveze. Zbog složenosti samih rezervacija, procjena Uprave u pogledu priznavanja i mjerenja rezerviranja u osnovi je neizvjesna i može se mijenjati tijekom vremena kada se utvrde i zaključe ishodi procjena. Stoga procjena o postojanju sadašnje obveze, vjerojatnosti plaćanja koja je potrebna za podmirivanje potencijalnih obveza i potraživanja i pouzdana procjena takvog iznosa zahtijeva od Uprave da razmotri rizike i neizvjesnosti koji neizbježno okružuju potencijalne obveze i potraživanja kako bi osigurala odgovarajuće evidentiranje i objave u financijskim izvještajima. Te su činjenice dovele do utvrđivanja rezerviranja za obveze i troškove za sudske sporove, rezerviranja za restrukturiranje, primanja zaposlenih i drugih rezerviranja kao ključno revizijsko pitanje u našoj reviziji financijskih izvještaja za godinu koja je završila 31. prosinca 2021. godine. Povezane objave u pripadajućim godišnjim financijskim izvještajima Za dodatne informacije vidjeti bilješke III 27 Rezervacije (Specifične računovodstvene politike), 11. Ostali gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja 31. Rezervacije za obveze i troškove. | Kao reakciju na rizik povezan s rezerviranjima za obveze i troškove, oblikovali smo revizorske postupke koje su nam omogućili da pribavimo revizijske dokaze koji su dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje.
Naše revizorske procedure vezane za ovo područje, između ostalog, uključivale su:
razgovor s Upravom radi stjecanja razumijevanja o pretpostavkama koje su uzete u obzir prilikom utvrđivanja priznavanja i mjerenja rezerviranja za obveze i troškove; prikupljanje i pregledavanje mišljenja i izjava trećih strana kako bi se procijenilo podržavaju li u dovoljnoj mjeri procjenu Uprave o razmotrenim pretpostavkama i iznosima priznatih rezerviranja; prikupljanje i pregledavanje detaljnih informacija dobivenih od Grupe i Banke koji identificiraju zahtjeve u skladu s MRS-om 37 za svaku pojedinu rezervaciju; u slučaju rezerviranja za sudske sporove proveli smo uskladu pravnih mišljenja i izjava vanjskih pravnih savjetnika o pokrenutim sudskim sporovima s računovodstvenim evidencijama; u slučaju rezerviranja za restrukturiranje, prikupili smo i pregledali plan restrukturiranja Banke i Grupe te utvrdili zahtjeve u skladu s MRS-om 37; prikupljanje i pregledavanje izračuna rezerviranja i procjenjivanje temelje li se pretpostavke za izračun rezervacija na odgovarajućim i dostupnim informacijama vanjskih strana i tržišta, predstavljajući na taj način najbolju procjenu iznosa rezerviranja od strane Uprave; procjena matematičke točnosti izračuna rezerviranja izvršavajući ponovni izračun očekivanih rezerviranja za obveze i troškove; ocjenjivanje točnosti i cjelovitosti objava u financijskim izvještajima u skladu s MRS-om 37. |
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (NASTAVAK)
Ostale informacije u Godišnjem izvješću
Uprava je odgovorna za ostale informacije. Ostale informacije uključuju informacije iskazane u Godišnjem izvješću Banke i Grupe, ali ne uključuju odvojene i konsolidirane godišnje financijske izvještaje i naše Izvješće neovisnog revizora o njima.
Naše mišljenje o godišnjim odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima ne obuhvaća ostale informacije, osim ako to nije izričito navedeno u našem izvješću, i mi ne izražavamo bilo koji oblik zaključka s izražavanjem uvjerenja o njima.
U vezi s našom revizijom godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja, naša je odgovornost pročitati ostale informacije i, u provođenju toga, razmotriti jesu li ostale informacije značajno proturječne godišnjim odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima ili našim saznanjima stečenim u reviziji ili se drugačije čini da su značajno pogrešno prikazane. Ako, temeljeno na poslu kojeg smo obavili, zaključimo da postoji značajni pogrešni prikaz tih ostalih informacija, od nas se zahtijeva da izvijestimo tu činjenicu. U tom smislu mi nemamo nešto za izvijestiti.
Vezano za Izvješće Uprave za Banku i za Grupu te za Izjavu o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja, također smo proveli procedure koje su zahtijevane hrvatskim Zakonom o računovodstvu („Zakon o računovodstvu“). Ove procedure uključuju razmatranje:
je li Izvješće Uprave za Banku i za Grupu pripremljeno u skladu s člancima 21. i 24. Zakona o računovodstvu;
jesu li specifične informacije u Izjavi o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja koje su zahtijevane sukladno članku 22., stavku 1., točkama 3. i 4. Zakona o računovodstvu („relevantni dijelovi Izjave o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja“), pripremljene sukladno odredbama članka 22. Zakona o računovodstvu;
uključuje li Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja objave u skladu s člankom 22., stavkom 1., točkama 2.,5., 6. i 7. Zakona o računovodstvu
Na osnovi procedura čije je provođenje zahtijevano kao dio naše revizije financijskih izvještaja te gore navedenih procedura, prema našem mišljenju:
Informacije sadržane u Izvješću Uprave za Banku i za Grupu te relevantnim dijelovima Izjave o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja za financijsku godinu za koji su pripremljeni financijski izvještaji, usklađene su, u svim značajnim odrednicama, s godišnjim odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima Banke i Grupe prikazanim na stranicama 43 do 220 na koje smo iskazali mišljenje kao što je iznijeto u odjeljku Mišljenje gore;
Izvješće Uprave za Banku i Izvješće Uprave za Grupu i relevantni dijelovi Izjave o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja, pripremljeni su, u svim značajnim odrednicama, u skladu s člancima 21., 22. i 24. Zakona o računovodstvu;
izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja uključuje informacije koje su zahtijevane člankom 22., stavkom 1., točkama 2., 5., 6. i 7. Zakona o računovodstvu.
Nadalje, uzevši u obzir poznavanje i razumijevanje Banke i Grupe te okruženja u kojem oni posluju, a koje smo stekli tijekom naše revizije, dužnost nam je izvijestiti jesmo li identificirali značajno pogrešne iskaze u godišnjem izvješću. U tom smislu mi nemamo nešto za izvijestiti.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (NASTAVAK)
Odgovornosti Uprave Banke i onih koji su zaduženi za upravljanje za godišnje financijske izvještaje
Uprava Banke je odgovorna za sastavljanje odvojenih i konsolidiranih godišnjih financijskih izvještaja koji daju istinit i fer prikaz u skladu sa zakonskim zahtjevima za računovodstvo kreditnih institucija u Hrvatskoj i za one interne kontrole za koje Uprava odredi da su potrebne za omogućavanje sastavljanja odvojenih i konsolidiranih godišnjih financijskih izvještaja koji su bez značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške.
U sastavljanju odvojenih i konsolidiranih godišnjih financijskih izvještaja, Uprava je odgovorna za procjenjivanje sposobnosti Banke i Grupe da nastavi s poslovanjem po vremenski neograničenom poslovanju, objavljivanje, ako je primjenjivo, pitanja povezanih s vremenski neograničenim poslovanjem i korištenjem računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj neograničenosti poslovanja, osim ako Uprava Banke ili namjerava likvidirati Banku i Grupu ili prekinuti poslovanje ili nema realne alternative nego da to učini.
Oni koji su zaduženi za upravljanje su odgovorni za nadziranje procesa financijskog izvještavanja kojeg je ustanovila Banka i Grupa.
Revizorove odgovornosti za reviziju godišnjih financijskih izvještaja
Naši ciljevi su steći razumno uvjerenje o tome jesu li godišnji financijski izvještaji kao cjelina bez značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške i izdati izvješće neovisnog revizora koje uključuje naše mišljenje. Razumno uvjerenje je viša razina uvjerenja, ali nije garancija da će revizija obavljena u skladu s MRevS-ima uvijek otkriti značajno pogrešno prikazivanje kada ono postoji. Pogrešni prikazi mogu nastati uslijed prijevare ili pogreške i smatraju se značajni ako se razumno može očekivati da, pojedinačno ili u zbroju, utječu na ekonomske odluke korisnika donijete na osnovi tih godišnjih financijskih izvještaja.
Kao sastavni dio revizije u skladu s MRevS-ima, stvaramo profesionalne prosudbe i održavamo profesionalni skepticizam tijekom revizije. Mi također:
Prepoznajemo i procjenjujemo rizike značajnog pogrešnog prikaza godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja, zbog prijevare ili pogreške, oblikujemo i obavljamo revizijske postupke kao reakciju na te rizike i pribavljamo revizijske dokaze koji su dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje. Rizik ne otkrivanja značajnog pogrešnog prikaza nastalog uslijed prijevare je veći od rizika nastalog uslijed pogreške, jer prijevara može uključiti tajne sporazume, krivotvorenje, namjerno ispuštanje, pogrešno prikazivanje ili zaobilaženje internih kontrola
Stječemo razumijevanje internih kontrola relevantnih za reviziju kako bismo oblikovali revizijske postupke koji su primjereni u danim okolnostima, ali ne i za svrhu izražavanja mišljenja o učinkovitosti internih kontrola Banke.
Ocjenjujemo primjerenost korištenih računovodstvenih politika i razumnost računovodstvenih procjena i povezanih objava koje je stvorila Uprava Banke.
Zaključujemo o primjerenosti korištene računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj neograničenosti poslovanja koju koristi Uprava Banke i, temeljeno na pribavljenim revizijskim dokazima, zaključujemo o tome postoji li značajna neizvjesnost u vezi s događajima ili okolnosti-ma koji mogu stvarati značajnu sumnju u sposobnost Banke da nastavi s poslovanjem po vremenski neograničenom poslovanju. Ako zaključimo da postoji značajna neizvjesnost, od nas se zahtijeva da skrenemo pozornost u našem izvješću neovisnog revizora na povezane objave u godišnjim odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima ili, ako takve objave nisu
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (NASTAVAK)
Revizorove odgovornosti za reviziju godišnjih financijskih izvještaja (nastavak)
odgovarajuće, da modificiramo naše mišljenje. Naši zaključci se temelje na revizijskim dokazima pribavljenim sve do datuma našeg Izvješća neovisnog revizora. Međutim, budući događaji ili uvjeti mogu uzrokovati da Banka prekine s nastavljanjem poslovanja po vremenski neograničenom poslovanju.
Ocjenjujemo cjelokupnu prezentaciju, strukturu i sadržaj godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja, uključujući i objave, kao i odražavaju li godišnji financijski izvještaji transakcije i događaje na kojima su zasnovani na način kojim se postiže fer prezentacija
Pribavljamo dovoljno odgovarajućih revizijskih dokaza u vezi financijskih informacija od osoba ili poslovnih aktivnosti unutar Grupe za izražavanje mišljenja o konsolidiranim financijskim izvještajima. Mi smo odgovorni za usmjeravanje, nadzor i izvedbu grupne revizije. Jedini smo odgovorni za izražavanje našeg mišljenja.
Mi komuniciramo s onima koji su zaduženi za upravljanje u vezi s, između ostalih pitanja, planiranim djelokrugom i vremenskim rasporedom revizije i važnim revizijskim nalazima, uključujući i u vezi sa značajnim nedostacima u internim kontrolama koji su otkriveni tijekom naše revizije.
Mi također dajemo izjavu onima koji su zaduženi za upravljanje da smo postupili u skladu s relevantnim etičkim zahtjevima u vezi s neovisnošću i da ćemo komunicirati s njima o svim odnosima i drugim pitanjima za koja se može razumno smatrati da utječu na našu neovisnost, kao i, gdje je primjenjivo, o povezanim zaštitama.
Između pitanja o kojima se komunicira s onima koji su zaduženi za upravljanje, mi određujemo ona pitanja koja su od najveće važnosti u reviziji godišnjih financijskih izvještaja tekućeg razdoblja i stoga su ključna revizijska pitanja. Mi opisujemo ta pitanja u našem Izvješću neovisnog revizora, osim ako zakon ili regulativa sprječava javno objavljivanje pitanja ili kada odlučimo, u iznimno rijetkim okolnostima, da pitanje ne treba priopćiti u našem Izvješću neovisnog revizora jer se razumno može očekivati da bi negativne posljedice priopćavanja nadmašile dobrobiti javnog interesa od takvog priopćavanja.
Izvješće o drugim zakonskim i regulatornim zahtjevima
Dana 14. travnja 2021. imenovala nas je Glavna Skupština Banke da obavimo reviziju godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja za 2021. godinu.
Prvi put smo imenovani za revizore Banke i Grupe u obavljanju zakonske revizije godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja Banke i Grupe za 2021. godinu.
U reviziji odvojenih i konsolidiranih godišnjih financijskih izvještaja Banke za 2021. godinu odredili smo značajnosti za godišnje financijske izvještaje kao cjelinu, kako slijedi:
za odvojene godišnje financijske izvještaje: 285 milijuna kuna
za konsolidirane godišnje financijske izvještaje: 319 milijuna kuna
što predstavlja približno 1,5% neto imovine Banke odnosno Grupe za 2021. godinu.
Odabrali smo neto imovinu kao mjerilo značajnosti jer smatramo da se radi o najprikladnijem mjerilu prema kojem korisnici najčešće ocjenjuju uspješnost poslovanja Banke i Grupe, a ujedno se radi i o općeprihvaćenom mjerilu.
Naše revizijsko mišljenje dosljedno je s dodatnim izvješćem za revizijski odbor Banke sastavljenim sukladno odredbama iz članka 11. Uredbe (EU) br. 537/2014.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (NASTAVAK)
Izvješće o drugim zakonskim i regulatornim zahtjevima (nastavak)
Tijekom razdoblja između početnog datuma revidiranih godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja Banke za 2021. godinu i datuma ovog Izvješća nismo Banci niti Grupi pružili zabranjene nerevizorske usluge, te smo u obavljanju revizije sačuvali neovisnost u odnosu na Banku i Grupu.
Na temelju Odluke Hrvatske Narodne Banke o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja banaka od 10. svibnja 2018. godine (NN 42/18), Uprava Banke izradila je obrasce prikazane na stranicama 216 do 226 („Obrasci“). Financijske informacije iznijete u Obrascima u skladu su sa informacijama iznijetim u godišnjim financijskim izvještajima Banke i Grupe prikazanim na stranicama 42 do 215 na koje smo iskazali mišljenje kao što je iznijeto u odjeljku Mišljenje gore.
Na temelju obveze proizašle iz Zakona o kreditnim institucijama (NN 159/13, 19/15, 102/15, 15/18, 70/19, 47/20 i 146/20) Banka je prikazala tražene informacije na stranici 234 koja sadrži sve informacije propisane člankom 164. stavak 1. Prikazane informacije su izvedene iz financijskih izvještaja Banke i Grupe prikazane na stranicama 42 do 215 na koje smo izrazili mišljenje kao što je iznijeto u odjeljku Mišljenje gore.
Angažirani partner u reviziji godišnjih financijskih izvještaja Banke i Grupe za 2021. godinu koja ima za posljedicu ovo Izvješće neovisnog revizora je Ivan Čajko, ovlašteni revizor.
Zagreb, 22. veljače 2022.godine
BDO Croatia d.o.o.
Radnička cesta 180
10000 Zagreb
|
|
|
|
| Hrvoje Stipić, predsjednik Uprave |
| Ivan Čajko, ovlašteni revizor |
| u milijunima kn | |||
|---|---|---|---|
| Bilješke | 2021. | 2020. | |
| Prihod od kamata | 1a | ||
| Rashod od kamata | 1b | ( | ( |
| Neto prihod od kamata | |||
| Prihod od naknada i provizija | 2a | ||
| Rashod od naknada i provizija | 2b | ( | ( |
| Neto prihod od naknada i provizija | |||
| Prihod od dividendi | 3 | ||
| Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak i rezultat od kupoprodaje valuta i tečajnih razlika po preračunavanju monetarne imovine i obveza | 4 | ||
| Neto dobici i gubici od prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | 5 | ||
| Ostali poslovni prihodi | 6 | ||
| Ostali poslovni rashodi | 7 | ( | ( |
| Neto dobit od trgovanja i ostali prihodi | |||
| Poslovni prihodi | |||
| Amortizacija | 8 | ( | ( |
| Ostali troškovi poslovanja | 8 | ( | ( |
| Troškovi poslovanja | 8 | ( | ( |
| Troškovi doprinosa u Sanacijski fond i osiguranja štednih uloga | 9 | ( | ( |
| Dobit prije umanjenja vrijednosti i ostalih rezerviranja | |||
| Gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata | 10 | ( | ( |
| Ostali gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja | 11 | ( | ( |
| Ukupni gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja | ( | ( | |
| Dobit iz poslovnih aktivnosti | |||
| Udio u dobiti pridruženih društava | 21.2b | ||
| Dobit prije poreza | |||
| Porez na dobit | 12a | ( | ( |
| Dobit za godinu | |||
| Namijenjena: | |||
| Dioničarima Banke | |||
| Vlasnicima nekontrolirajućih udjela | 21b | ||
| Dobit za godinu | |||
| kn | kn | ||
| Osnovna i razrijeđena zarada po dionici | 44 |
Računovodstvene politike i bilješke čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
| u milijunima kn | ||
|---|---|---|
| 2021. | 2020. | |
| Dobit za godinu | ||
| Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak), umanjena za porez | ||
| Stavke koje se ne prenose u dobit ili gubitak, umanjene za porez: | ||
| Revalorizacija zemljišta i zgrada | ( | |
| Aktuarski gubici od ponovnog mjerenja rezervacija za zakonske otpremnine | ( | |
| Neto ostala sveobuhvatna dobit koja se ne prenosi u dobit ili gubitak u kasnijim razdobljima | ( | |
| Stavke koje se prenose u dobit ili gubitak: | ||
| Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja | ( | |
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit - neto promjena fer vrijednosti | ( | ( |
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit - neto iznos prenesen u dobit ili gubitak | ( | ( |
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit - neto promjene rezerviranja za očekivane kreditne gubitke | ||
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | ( | ( |
| Neto ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak) koja se prenosi u dobit ili gubitak u kasnijim razdobljima | ( | ( |
| Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak) tekuće godine, umanjena za porez | ( | ( |
| Ukupna sveobuhvatna dobit tekuće godine | ||
| Namijenjena: | ||
| Dioničarima Banke | ||
| Vlasnicima nekontrolirajućih udjela | ||
| Ukupna sveobuhvatna dobit tekuće godine |
Računovodstvene politike i bilješke čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
| u milijunima kn | |||
|---|---|---|---|
| Bilješke | 2021. | 2020. | |
| Imovina | |||
| Novac i ekvivalenti novca | 14 | ||
| Obvezna pričuva kod Hrvatske narodne banke | 15 | ||
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | 16 | ||
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | 17 | ||
| Zajmovi i potraživanja od banaka | 18 | ||
| Zajmovi i potraživanja od komitenata | 19a | ||
| Ulaganja podružnice i pridružena društva | 21 | ||
| Ulaganja u nekretnine | 22 | ||
| Nekretnine i oprema | 23 | ||
| Nematerijalna imovina | 24 | ||
| Odgođena porezna imovina | 12c | ||
| Preplaćeni porez | |||
| Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji | 25 | ||
| Ostala imovina | 26 | ||
| Ukupna imovina | |||
| Obveze, kapital i rezerve | |||
| Obveze | |||
| Tekući računi i depoziti banaka | 27 | ||
| Tekući računi i depoziti komitenata | 28 | ||
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | 29 | ||
| Izdane dužničke vrijednosnice | 30 | ||
| Rezervacije za obveze i troškove | 31 | ||
| Dugotrajne obveze i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji | 25 | ||
| Tekuća porezna obveza | |||
| Odgođena porezna obveza | 12d | ||
| Ostale obveze | 32 | ||
| Ukupne obveze | |||
| Kapital i rezerve | |||
| Izdani dionički kapital | 33a | ||
| Premija na izdane dionice | 33b | ||
| Trezorske dionice | 33c | ( | ( |
| Ostale rezerve | 33d | ||
| Rezerva fer vrijednosti | 33e | ||
| Zadržana dobit | 33f | ||
| Ukupni kapital i rezerve koji pripadaju dioničarima Banke | |||
| Nekontrolirajući udjeli | 21.1b | ||
| Ukupni kapital i rezerve | |||
| Ukupne obveze, kapital i rezerve |
Računovodstvene politike i bilješke čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
| Izdani dionički kapital | Premija na izdane dionice | Trezorske dionice | Ostale rezerve | Rezerva fer vrijednosti | Zadržana dobit | Ukupno | Nekontrolirajući udjel | Ukupno | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stanje na dan 1. siječnja 2021. godine | ( | ||||||||
| Dobit za godinu | |||||||||
| Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak): | |||||||||
| Revalorizacija zemljišta i zgrada | |||||||||
| Aktuarski gubici zbog ponovnog mjerenja rezerviranja za zakonske otpremnine | |||||||||
| Tečajne razlike nastale preračunavanjem inozemnog poslovanja | ( | ( | ( | ||||||
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit: | |||||||||
| Neto promjena fer vrijednosti | ( | ( | ( | ||||||
| Neto iznos prenesen u dobit ili gubitak (bilješka 5) | ( | ( | ( | ||||||
| Neto promjene rezerviranja za očekivane kreditne gubitke (Bilješka 9) | |||||||||
| Odgođeni porez na kretanja rezervi fer vrijednosti (Bilješka 11g) | |||||||||
| Ukupna sveobuhvatna dobit | ( | ( | |||||||
| Raspodjela bonusa rukovodstvu u dionicama | |||||||||
| Plaćanja temeljena na dionicama | ( | ( | ( | ||||||
| Kapitalni gubitak od raspodjele trezorskih dionica | ( | ( | ( | ||||||
| Revalorizacija zemljišta i zgrada | |||||||||
| Ostalo | |||||||||
| Smanjenje nekontrolirajućeg udjela | ( | ( | |||||||
| Dividenda za 2020. | ( | ( | |||||||
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. godine | ( | ||||||||
| Izdani dionički kapital | Premija na izdane dionice | Trezorske dionice | Ostale rezerve | Rezerva fer vrijednosti | Zadržana dobit | Ukupno | Nekontrolirajući udjel | Ukupno | |
| Stanje na dan 1. siječnja 2020. godine | ( | ||||||||
| Usklađenje početnog stanja | ( | ( | ( | ||||||
| Usklađeno stanje na dan 1. siječnja 2020. godine | ( | ||||||||
| Dobit za godinu | |||||||||
| Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak): | |||||||||
| Revalorizacija zemljišta i zgrada | ( | ( | ( | ||||||
| Aktuarski gubici zbog ponovnog mjerenja rezerviranja za zakonske otpremnine | ( | ( | ( | ||||||
| Tečajne razlike nastale preračunavanjem inozemnog poslovanja | |||||||||
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit: | |||||||||
| Neto promjena fer vrijednosti | ( | ( | ( | ||||||
| Neto iznos prenesen u dobit ili gubitak (bilješka 5) | ( | ( | ( | ||||||
| Neto promjene rezerviranja za očekivane kreditne gubitke (Bilješka 9) | |||||||||
| Odgođeni porez na kretanja rezervi fer vrijednosti (Bilješka 11g) | |||||||||
| Ukupna sveobuhvatna dobit | ( | ||||||||
| Raspodjela bonusa rukovodstvu u dionicama | |||||||||
| Plaćanja temeljena na dionicama | ( | ( | ( | ||||||
| Kapitalni gubitak od raspodjele trezorskih dionica | ( | ( | ( | ||||||
| Ostala povećanja i smanjenja vlasničkih instrumenata | ( | ( | ( | ||||||
| Smanjenje nekontrolirajućeg udjela | ( | ( | |||||||
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. godine | ( |
Računovodstvene politike i bilješke čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
| u milijunima kn | |||
|---|---|---|---|
| Bilješke | 2021. | 2020. | |
| Novčani tokovi iz poslovnih aktivnosti | |||
| Dobit prije poreza | |||
| Usklađenja: | |||
| Amortizacija | 8 | ||
| Gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata | 10 | ||
| Ostali gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja | 11 | ||
| Neto prihod od kamata | 1 | ( | ( |
| Neto gubici/(dobici) od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | ( | ||
| Neto gubici od derivativnih financijskih instrumenata | ( | ||
| Neto gubici/(dobici) od vrijednosnica iz trgovačkog portfelja | |||
| Neto dobici od prodaje nekretnina i opreme | ( | ||
| Ostale nenovčane stavke | ( | ||
| Prihod od dividendi | 3 | ( | ( |
( | ( | ||
| Promjene: | |||
| Obvezna pričuva kod Hrvatske narodne banke | ( | ||
| Potraživanja od banaka | |||
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | |||
| Zajmovi i potraživanja od komitenata | ( | ( | |
| Ostala imovina | ( | ||
| Tekući računi i depoziti banaka | ( | ||
| Tekući računi i depoziti komitenata | |||
| Ostale obveze i rezervacije | ( | ( | |
| Naplaćena kamata | |||
| Primljene dividende | |||
| Plaćena kamata | ( | ( | |
| Plaćeni porez na dobit | ( | ( | |
| Neto novčani tokovi iz poslovnih aktivnosti | |||
| Novčani tokovi iz ulagačkih aktivnosti | |||
| Neto kupnje vrijednosnica po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | ( | ||
| Neto primici od prodaje ulaganja u nekretnine | |||
| Neto kupnje nekretnina i opreme | ( | ( | |
| Neto kupnje nematerijalne imovine | ( | ( | |
| Neto novčani tokovi iz ulagačkih aktivnosti | ( | ||
| Novčani tokovi iz financijskih aktivnosti | |||
| Isplaćena dividenda | |||
| Plaćanje po ugovorima iz operativnog najma | ( | ( | |
| Uzeti zajmovi | ( | ( | |
| Neto novčani tokovi iz financijskih aktivnosti | ( | ( | |
| Neto povećanje novca i novčanih ekvivalenata | |||
| Novac i novčani ekvivalenti na dan 1. siječnja | |||
| Utjecaj promjene tečaja na novac i novčane ekvivalente | ( | ||
| Novac i novčani ekvivalenti na dan 31. prosinca | 14 |
Računovodstvene politike i bilješke čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
Financijski izvještaji (nastavak)
| u milijunima kn | |||
|---|---|---|---|
| Bilješke | 2021. | 2020. | |
| Prihod od kamata | 1a | ||
| Rashod od kamata | 1b | ( | ( |
| Neto prihod od kamata | |||
| Prihod od naknada i provizija | 2a | ||
| Rashod od naknada i provizija | 2b | ( | ( |
| Neto prihod od naknada i provizija | |||
| Prihod od dividendi | 3 | ||
| Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak i rezultat od kupoprodaje valuta i tečajnih razlika po preračunavanju monetarne imovine i obveza | 4 | ||
| Neto dobici i gubici od prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | 5 | ||
| Ostali poslovni prihodi | 6 | ||
| Ostali poslovni rashodi | 7 | ( | ( |
| Neto dobit od trgovanja i ostali prihodi | |||
| Poslovni prihodi | |||
| Amortizacija | 8 | ( | ( |
| Ostali troškovi poslovanja | 8 | ( | ( |
| Troškovi poslovanja | 8 | ( | ( |
| Troškovi doprinosa u Sanacijski fond i osiguranja štednih uloga | 9 | ( | ( |
| Dobit prije umanjenja vrijednosti i ostalih rezerviranja | |||
| Gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata | 10 | ( | ( |
| Ostali gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja | 11 | ( | ( |
| Ukupni gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja | ( | ( | |
| Dobit prije poreza | |||
| Porez na dobit | 12a | ( | ( |
| Dobit za godinu | |||
| kn | kn | ||
| Osnovna i razrijeđena zarada po dionici | 44 |
Računovodstvene politike i bilješke čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
| u milijunima kn | ||
|---|---|---|
| 2021. | 2020. | |
| Dobit za godinu | ||
| Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak), umanjena za porez | ||
| Stavke koje se ne prenose u dobit ili gubitak, umanjene za porez: | ||
| Revalorizacija zemljišta i zgrada | ( | ( |
| Aktuarski gubici od ponovnog mjerenja rezervacija za zakonske otpremnine | ( | |
| Neto ostala sveobuhvatna dobit koja se ne prenosi u dobit ili gubitak u kasnijim razdobljima | ( | ( |
| Stavke koje se prenose u dobit ili gubitak: | ||
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit - neto promjena fer vrijednosti | ( | ( |
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit - neto iznos prenesen u dobit ili gubitak | ( | ( |
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit - neto promjene rezerviranja za očekivane kreditne gubitke | ||
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | ( | ( |
| Neto ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak) koja se prenosi u dobit ili gubitak u kasnijim razdobljima | ( | ( |
| Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak) tekuće godine, umanjena za porez | ( | ( |
| Ukupna sveobuhvatna dobit tekuće godine |
Računovodstvene politike i bilješke čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
| u milijunima kn | |||
|---|---|---|---|
| Bilješke | 2021. | 2020. | |
| Imovina | |||
| Novac i ekvivalenti novca | 14 | ||
| Obvezna pričuva kod Hrvatske narodne banke | 15 | ||
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | 16 | ||
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | 17 | ||
| Zajmovi i potraživanja od banaka | 18 | ||
| Zajmovi i potraživanja od komitenata | 19a | ||
| Ulaganja podružnice i pridružena društva | 21 | ||
| Ulaganja u nekretnine | 22 | ||
| Nekretnine i oprema | 23 | ||
| Nematerijalna imovina | 24 | ||
| Odgođena porezna imovina | 12c | ||
| Preplaćeni porez | |||
| Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji | 25 | ||
| Ostala imovina | 26 | ||
| Ukupna imovina | |||
| Obveze, kapital i rezerve | |||
| Obveze | |||
| Tekući računi i depoziti banaka | 27 | ||
| Tekući računi i depoziti komitenata | 28 | ||
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | 29 | ||
| Izdane dužničke vrijednosnice | 30 | ||
| Rezervacije za obveze i troškove | 31 | ||
| Ostale obveze | 32 | ||
| Ukupne obveze | |||
| Kapital i rezerve | |||
| Izdani dionički kapital | 33a | ||
| Premija na izdane dionice | 33b | ||
| Trezorske dionice | 33c | ( | ( |
| Ostale rezerve | 33d | ||
| Rezerva fer vrijednosti | 33e | ||
| Zadržana dobit | 33f | ||
| Ukupni kapital i rezerve | |||
| Ukupne obveze, kapital i rezerve | |||
Računovodstvene politike i ostale bilješke čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
| Izdani dionički kapital | Premija na izdane dionice | Trezorske dionice | Ostale rezerve | Rezerva fer vrijednosti | Zadržana dobit | Ukupno | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stanje na dan 1. siječnja 2021. godine | ( | ||||||
| Dobit za godinu | |||||||
| Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak): | |||||||
| Revalorizacija zemljišta i zgrada | ( | ( | |||||
| Aktuarski gubici zbog ponovnog mjerenja rezerviranja za zakonske otpremnine | |||||||
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit: | |||||||
| Neto promjena fer vrijednosti | ( | ( | |||||
| Reklasificirano u dobit ili gubitak (bilješka 5) | ( | ( | |||||
| Neto promjene rezerviranja za očekivane kreditne gubitke (Bilješka 10) | |||||||
| Odgođeni porez na kretanja rezervi fer vrijednosti (Bilješka 9g) | |||||||
| Ukupna sveobuhvatna dobit | ( | ||||||
| Raspodjela bonusa rukovodstvu u dionicama | |||||||
| Plaćanja temeljena na dionicama | ( | ( | |||||
| Kapitalni gubitak od raspodjele trezorskih dionica | ( | ( | |||||
| Revalorizacija zemljišta i zgrada, zadržana dobit | |||||||
| Pominvest pripajanje | |||||||
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. godine | ( | ||||||
| Izdani dionički kapital | Premija na izdane dionice | Trezorske dionice | Ostale rezerve | Rezerva fer vrijednosti | Zadržana dobit | Ukupno | |
| Stanje na dan 1. siječnja 2020. godine | ( | ||||||
| Usklađenje početnog stanja | ( | ( | |||||
| Usklađeno stanje na dan 1. siječnja 2020. godine | ( | ||||||
| Dobit za godinu | |||||||
| Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak): | |||||||
| Revalorizacija zemljišta i zgrada | ( | ( | |||||
| Aktuarski gubici zbog ponovnog mjerenja rezerviranja za zakonske otpremnine | ( | ( | |||||
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit: | |||||||
| Neto promjena fer vrijednosti | ( | ( | |||||
| Reklasificirano u dobit ili gubitak (bilješka 5) | ( | ( | |||||
| Neto promjene rezerviranja za očekivane kreditne gubitke (Bilješka 10) | |||||||
| Odgođeni porez na kretanja rezervi fer vrijednosti (Bilješka 12g) | |||||||
| Ukupna sveobuhvatna dobit | ( | ||||||
| Raspodjela bonusa rukovodstvu u dionicama | |||||||
| Plaćanja temeljena na dionicama | ( | ( | |||||
| Kapitalni gubitak od raspodjele trezorskih dionica | ( | ( | |||||
| Revalorizacija zemljišta i zgrada, zadržana dobit | |||||||
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. godine | ( |
Računovodstvene politike i ostale bilješke čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
| u milijunima kn | |||
|---|---|---|---|
| Bilješke | 2021. | 2020. | |
| Novčani tokovi iz poslovnih aktivnosti | |||
| Dobit prije poreza | |||
| Usklađenja: | |||
| Amortizacija | 8 | ||
| Gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata | 10 | ||
| Ostali gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja | 11 | ||
| Neto prihod od kamata | 1 | ( | ( |
| Neto gubici/(dobici) od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | ( | ||
| Neto gubici od derivativnih financijskih instrumenata | ( | ||
| Neto gubici/(dobici) od vrijednosnica iz trgovačkog portfelja | |||
| Neto dobici od prodaje nekretnina i opreme | ( | ( | |
| Ostale nenovčane stavke | |||
| Prihod od dividendi | 3 | ( | ( |
( | ( | ||
| Promjene: | |||
| Obvezna pričuva kod Hrvatske narodne banke | ( | ||
| Potraživanja od banaka | ( | ||
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | |||
| Zajmovi i potraživanja od komitenata | ( | ( | |
| Ostala imovina | ( | ||
| Tekući računi i depoziti banaka | ( | ||
| Tekući računi i depoziti komitenata | |||
| Ostale obveze i rezervacije | ( | ( | |
| Naplaćena kamata | |||
| Primljene dividende | |||
| Plaćena kamata | ( | ( | |
| Plaćeni porez na dobit | ( | ( | |
| Neto novčani tokovi iz poslovnih aktivnosti | |||
| Novčani tokovi iz ulagačkih aktivnosti | |||
| Neto kupnje vrijednosnica po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | |||
| Nova ulaganja u podružnice i pridružena društva | ( | ||
| Neto primici od prodaje ulaganja u nekretnine | |||
| Neto kupnje nekretnina i opreme | ( | ( | |
| Neto kupnje nematerijalne imovine | ( | ( | |
| Neto novčani tokovi iz ulagačkih aktivnosti | |||
| Novčani tokovi iz financijskih aktivnosti | |||
| Plaćanje po ugovorima iz operativnog najma | ( | ( | |
| Uzeti zajmovi | ( | ( | |
| Neto novčani tokovi iz financijskih aktivnosti | ( | ( | |
| Neto povećanje novca i novčanih ekvivalenata | |||
| Novac i novčani ekvivalenti na dan 1. siječnja | |||
| Utjecaj promjene tečaja na novac i novčane ekvivalente | ( | ||
| Novac i novčani ekvivalenti na dan 31. prosinca | 14 |
Računovodstvene politike i ostale bilješke čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
I Društvo koje je predmet izvještavanja
Zagrebačka banka d.d., Zagreb (“Banka”) je
II Osnove pripreme
a) Računovodstveni okvir
Financijski izvještaji sastavljeni su sukladno zakonskim zahtjevima za računovodstvo banaka u Republici Hrvatskoj. Zakonski zahtjevi za računovodstvo banaka u Republici Hrvatskoj temelje se na Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja ("MSFI") koje je usvojila Europska unija (dalje u tekstu „MSFI“), kako je propisano Zakonom o računovodstvu te u skladu s HNB propisima za banke.
U ovim financijskim izvještajima stanja na dan 31. prosinca 2021. godine i 31. prosinca 2020. godine, kao i račun dobiti i gubitka za 2021. godinu usklađeni su s MSFI zahtjevima .
Promjena regulative koja je u primjeni od 1. siječnja 2020. godine utjecala je na računovodstveni okvir. Slijedom odredbi članka 21. stavka 2. HNB-ove Odluke o klasifikaciji izloženosti u rizične skupine i načinu utvrđivanja kreditnih gubitaka (u daljnjem tekstu: „Odluka“), od siječnja 2020. godine banke u Republici Hrvatskoj nisu više dužne održavati razinu rezerviranja za umanjenja vrijednosti za izloženosti koje se mjere po amortiziranom trošku i vanbilančne izloženosti u statusu ispunjavanja ugovornih obveza po propisanoj minimalnoj stopi od 0,8.%. Slijedom posebnih smjernica HNB-a (Pitanja i odgovori br. 2019-712), učinak koji proizlazi iz ukidanja minimalne razine 0,8% priznat je u računu dobiti i gubitka za 2020. godinu.
Učinak ukidanja minimalne razine od 0.8% priznat u računu dobiti i gubitka za 2020. godinu
Krajem prethodne 2019. godine postojala je sljedeća značajna razlika u zahtjevima mjerenja između MSFI-ja i računovodstvenih propisa za banke u Republici Hrvatskoj:
prema Odluci, do 31. prosinca 2019. godine banke su trebale priznavati gubitke od umanjenja vrijednosti po minimalnoj propisanoj stopi od 0,8% za izloženosti koje se mjere po amortiziranom trošku i vanbilančne izloženosti u statusu ispunjavanja ugovornih obveza (uključujući i izloženosti državi te bankama). Istovremeno, ukupni očekivani kreditni gubici izračunati prema MSFI modelu bili su manji - najvećim dijelom zbog toga što je rezultat modela bila niža pokrivenost rezervacijama za izloženosti prema državi i bankama. Tablica u nastavku prikazuje povijesne razlike između umanjenja vrijednosti priznatih po minimalnoj stopi od 0,8% u skladu s Odlukom i umanjenja vrijednosti izračunatih u skladu s MSFI zahtjevima (u milijunima kuna):
|
| Grupa |
| Banka |
|
| 2019. |
| 2019. |
|
|
|
|
|
| Rezervacije u skladu s pravilima HNB-a | 1.369 |
| 951 |
|
|
|
|
|
| Rezervacije u skladu s MSFI zahtjevima | 920 |
| 502 |
|
|
|
|
|
| Razlika | 449 |
| 449 |
II Osnove pripreme (nastavak)
a) Računovodstveni okvir (nastavak)
Ostale glavne stavke navedene u nastavku mogu u određenim slučajevima uzrokovati razlike u mjerenju, ali te stavke nisu prouzročile odstupanje između dvaju okvira:
HNB za pojedine izloženosti u statusu neispunjavanja ugovornih obveza propisuje minimalne iznose rezervacija za umanjenje vrijednosti, bez obzira na neto sadašnju vrijednost očekivanih budućih novčanih tokova. Ti iznosi mogu biti različiti od umanjenja vrijednosti izračunatih u skladu s MSFI zahtjevima.
HNB propisuje minimalne koeficijente umanjenja vrijednosti i minimalna vremenska razdoblja naplate za pojedine izloženosti u statusu neispunjavanja ugovornih obveza za koje se budući novčani tokovi procjenjuju naplatom iz kolaterala. Stoga, umanjenja vrijednosti izračunata prema MSFI zahtjevima mogu biti različita.
Osnovne računovodstvene politike primijenjene u pripremi ovih financijskih izvještaja sažete su u nastavku. Grupa je dosljedno primjenjivala računovodstvene politike prikazane u nastavku za sva razdoblja iskazana u ovim konsolidiranim financijskim izvještajima. Tamo gdje su osnovne računovodstvene politike usklađene s računovodstvenim načelima Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja („MSFI” ili „Standardi“), u opisu računovodstvenih politika Grupe moguće je pozivati se na određene Standarde, a ukoliko nije drugačije navedeno, riječ je o Standardima izdanim od strane Odbora za međunarodne računovodstvene standarde („IASB“) usvojenim od Europske unije („EU“), a koji su bili u primjeni na dan 31. prosinca 2021. godine.
Ove financijske izvještaje odobrila je Uprava 22. veljače 2022. godine i dostavila ih Nadzornom odboru na usvajanje.
b) Osnova mjerenja
Financijski izvještaji sastavljeni su na osnovi fer vrijednosti za financijsku imovinu i obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak te za financijsku imovinu po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit. Ostala financijska imovina i obveze te nefinancijska imovina i obveze iskazane su po amortiziranom ili po povijesnom trošku.
c) Funkcionalna i prezentacijska valuta
Konsolidirani i zasebni financijski izvještaji iskazani su u kunama (“kn”) koje predstavljaju funkcionalnu i prezentacijsku valutu Banke. Iznosi su zaokruženi na najbliži milijun (ukoliko nije drugačije navedeno).
Tečajevi najznačajnijih valuta na dan 31. prosinca 2021. iznosili su: EUR 1 = 7,517 kn, USD 1 = 6,644 kn (31. prosinac 2020: EUR 1 = HRK 7,537, USD 1 = HRK 6,139 ). Tijekom 2021. i 2020. konvertibilna marka, službena valuta Bosne i Hercegovine, Federacija Bosne i Hercegovine (“BAM”), bila je vezana za euro po tečaju EUR 1 = 1,956 BAM.
II Osnove pripreme (nastavak)
d) Korištenje procjena i prosudbi
Prilikom pripreme financijskih izvještaja rukovodstvo je donosilo prosudbe, procjene i pretpostavke koje utječu na primjenu računovodstvenih politika te na iskazane iznose imovine i obveza, objave potencijalnih i preuzetih obveza na datum izvještaja, kao i na prihode, rashode i ostalu sveobuhvatnu dobit razdoblja. Stvarni rezultati mogu se razlikovati od tih procjena.
Procjene i povezane pretpostavke redovito se preispituju. Učinci promjena računovodstvenih procjena priznaju se u razdoblju u kojem se procjena mijenja, ukoliko promjena utječe samo na to razdoblje, ili u razdoblju promjene i budućim razdobljima ukoliko promjena utječe i na tekuće i na buduća razdoblja.
Prosudbe rukovodstva u vezi s primjenom važećih standarda koje imaju značajan efekt na financijske izvještaje, te procjene koje nose značajan rizik mogućih prepravki u budućim razdobljima objavljene su u bilješci 42.
COVID-19 pandemija
Trenutno tržišno okruženje i dalje je pod utjecajem povećanog rizika niže predvidivosti makroekonomskih projekcija, koja proizlazi iz neizvjesnosti razvoja pandemije i posljedične neizvjesnosti trenutka i opsega gospodarskog oporavka koji bi se mogao dogoditi u budućim razdobljima. Neizvjesnost je i dalje prisutna na 31. prosinca 2021. godine, što je također istaknuto u Makroekonomskim projekcijama ECB-a iz rujna 2021. godine koje pokazuju pozitivnu stopu rasta BDP-a u sljedećim godinama. Međutim, predviđeno povećanje globalnog rasta treba promatrati povezano s:
i. dugotrajnim problemima uskog grla u opskrbi i
ii. niskim stopama procjepljenosti u mnogim zemljama istočne Europe.
Ti čimbenici predstavljaju prepreku rastu, a posebno opterećuju krhkija gospodarstva, gdje je napredak u procjepljenosti i dalje ograničen.
ECB je u prosincu 2021. godine ažurirala svoje makroekonomske projekcije ističući povećanje neizvjesnosti u pogledu trenutka i opsega gospodarskog oporavka. Makroekonomske projekcije ECB-a objavljene sredinom prosinca navode kako je naglo povećanje stope zaraze koronavirusom (COVID-19) u nekoliko zemalja eurozone rezultiralo ponovnim ograničenjima i povećanom neizvjesnosti o trajanju pandemije. Pojava Omicron varijante povećala je neizvjesnost. Poteškoće u opskrbi su se pojačale, očekuje se da će trajati dulje i tek postupno nestati od drugog tromjesečja 2022. godine te se povući do 2023. godine. U usporedbi s projekcijama iz rujna 2021. godine, pojačane poteškoće u opskrbi i stroža ograničenja povezana s pandemijom doveli su do pada očekivanog rasta u kratkom roku.
Osim toga, ESMA je objavila javnu izjavu ("Europski zajednički prioriteti provedbe za godišnja financijska izvješća za 2021. godinu") kroz koju je ponovila poruke koje su već bile uključene u javnu izjavu za 2020. Godinu, također u vezi s umanjenjem vrijednosti imovine.
II Osnove pripreme (nastavak)
d) Korištenje procjena i prosudbi (nastavak)
COVID-19 pandemija (nastavak)
I. COVID-19 učinak na mjerenje financijske i nefinancijske imovine priznate u bilanci
Kreditna izloženost
Nastavak pandemije i mjere povezane s njom utjecale su na procjene nadoknadivosti kreditne izloženosti i izračun pripadajućih rezervacija za kreditne gubitke. Iznos rezervacija za kreditne gubitke utvrđuje se uzimajući u obzir trenutnu i očekivanu klasifikaciju kreditne izloženosti, prodajnu cijenu – za neprihodujuće izloženosti čija se nadoknadivost očekuje prodajom vanjskim ugovornim stranama, te kreditne parametre (vjerojatnost ulaska u status neispunjavanja obveza PD, gubitak zbog nastanka statusa neispunjavanja obveza LGD i izloženost u statusu neispunjavanja obveza EAD) koji, u skladu s MSFI 9 zahtjevima, uz ostale čimbenike uključuju i informacije o budućim kretanjima te očekivani razvoj makroekonomskog scenarija.
U tom kontekstu, Grupa je ažurirala makroekonomske scenarije, uzimajući u obzir uz osnovni scenarij, nepovoljan scenarij i pozitivan scenarij pri čemu su primijenjeni faktori ponderiranja.
Tablica u nastavku pokazuje pondere makroekonomskih scenarija prije COVID-19 pandemije, na dan 31. prosinca 2020. godine i 31. prosinca 2021. godine.
| Ponderi za makroekonomske scenarije | |||
| Scenarij | Prije COVID-19 | Prosinac 2020. godine | Prosinac 2021. godine |
| Osnovni | 70% | 55% | 55% |
| Pozitivni | 10% | 5% | 5% |
| Negativni | 20% | 40% | 40% |
Razvoj pokrivenosti prihodujućih plasmana očekivanim kreditnim gubicima te udio plasmana klasificiranih u Razinu 2 u ukupnim plasmanima:
| Pokrivenost prihodujućih plasmana očekivanim kreditnim gubicima |
|
| |||
| Prosinac 2019. | Ožujak 2020. | Lipanj 2020. | Rujan 2020. | Prosinac 2020. | Prosinac 2021. |
| 0,41% | 0,66% | 0,69% | 0,82% | 1,01% | 1,25% |
| Udio plasmana Razina 2 |
|
|
|
| |
| Prosinac 2019. | Ožujak 2020. | Lipanj 2020. | Rujan 2020. | Prosinac 2020. | Prosinac 2021. |
| 5,54% | 7,74% | 9,11% | 13,28% | 14,88% | 17,23% |
Na mjerenje utječe stupanj neizvjesnosti u pogledu razvoja pandemije, učinka ublažavanja mjera i u konačnici, početka i stupnja gospodarskog oporavka.
Razvoj ovih čimbenika može zahtijevati u budućim financijskim godinama klasifikaciju dodatnih kreditnih izloženosti u neprihodujuću kategoriju, čime bi bilo potrebno priznavanje dodatnih rezervacija - za kreditne gubitke povezane s neprihodujućim izloženostima, kao i s izloženostima prihodujućih plasmana nakon ažuriranja kreditnih parametara.
U tom kontekstu, među ostalim čimbenicima, značajan utjecaj ima sposobnost klijenata u podmirivanju dugovanja koja dospijevaju nakon isteka odobrenih mjera moratorija.
Moguće su izmjene rezervacija za kreditne gubitke u slučaju nastanka makroekonomskog scenarija različitog od onog koji se procjenjuje za izračun parametara kreditnog rizika ili zbog povećanja izloženosti neprihodujućih plasmana na tržištu ili cijena različitih od onih koje su korištene pri mjerenju.
II Osnove pripreme (nastavak)
d) Korištenje procjena i prosudbi (nastavak)
Izbijanje epidemije COVID-19 (nastavak)
Nefinancijska imovina
Za portfelj nekretnina, od prosinca 2019. godine primjenjuju se model fer vrijednosti (imovina koja se drži za ulaganje) i model revalorizacije (imovina koja se koristi za poslovanje). Na dan 31. prosinca 2021. godine, fer vrijednost ove imovine utvrdili su vanjski procjenitelji, temeljem relevantnih ulaznih podataka dostupnih na tržištu. U tom kontekstu, u nadolazećim financijskim godinama, na fer vrijednost ove imovine može utjecati razvoj tržišta nekretnina koji će također ovisiti o i praksama rada na daljinu koje će se primjenjivati nakon popuštanja mjera zatvaranja.
Ostalo
Osim prethodno navedene imovine, usporavanje gospodarske aktivnosti i povezani stupanj nesigurnosti u pogledu gospodarskog oporavka negativno su utjecali na fer vrijednosti financijskih instrumenata kao i na rezerviranja za obveze i troškove. Iako su procjene izvršene temeljem informacija koje se smatraju razumnim i ostvarivim na dan 31. prosinca 2021. godine, podložne su promjenama koje trenutno nije moguće predvidjeti slijedom razvoja parametara koji se koriste za procjene.
II. COVID-19 mjere potpore klijentima
Kako bi podržala svoje klijente Grupa je pružila posebne mjere potpore, uključujući mirovanje obveza, odgode otplate (moratorije) te nove kreditne linije za likvidnost pravnim subjektima i građanima.
Na dan 31. prosinca 2021. godine svi krediti i predujmovi na koje se primjenjuju moratoriji usklađeni sa zahtjevima EBA-e
Na dan 31. prosinca 2020. godine više od 8.000 klijenata koristilo je mjere potpore. Tablica u nastavku prikazuje pripadajuće knjigovodstvene vrijednosti.
| u milijunima kuna | Broj dužnika | Bruto knjigovodstvena vrijednost |
| Ukupni kreditni gubici, ukupne negativne promjene u fer vrijednosti zbog kreditnog rizika | ||||
|
| Ukupno | Prihodujući | Neprihodujući |
| Ukupno | Prihodujući | Neprihodujući | |
| Krediti i predujmovi na koje se primjenjuju moratoriji usklađeni sa zahtjevima EBA-e | 8.249 | 7.81 | 7.628 | 182 |
| 367 | 300 | 67 |
| od čega: Kućanstva | 6.879 | 725 | 664 | 61 |
| 60 | 33 | 27 |
| od čega: sa stambenom | 1.707 | 341 | 321 | 20 |
| 26 | 15 | 11 |
| nekretninom kao kolateralom | ||||||||
| od čega: Nefinancijska društva | 1.363 | 1.833 | 1.711 | 122 |
| 285 | 245 | 40 |
| od čega: Mala i srednja | 1.311 | 1.226 | 1.104 | 122 |
| 190 | 150 | 40 |
| poduzeća | ||||||||
| od čega: s poslovnom | 201 | 1.091 | 1.061 | 30 |
| 198 | 187 | 11 |
| nekretninom kao kolateralom | ||||||||
| Ostali krediti i predujmovi s mjerama restrukturiranja povezanim s krizom uzrokovanom bolešću COVID-19 | 433 | 146 | 103 | 43 |
| 29 | 8 | 21 |
| od čega: Kućanstva | 366 | 107 | 82 | 25 |
| 19 | 6 | 13 |
| od čega: Nefinancijska društva | 67 | 40 | 22 | 18 |
| 10 | 2 | 8 |
Grupa će nastaviti podržavati klijente te primjereno procjenjivati njihovu kreditnu sposobnost i pažljivo razmatrati prikladnost klasifikacije u rizične skupine kao i povezani utjecaj na financijske izvještaje.
U skladu s uputama HNB-a i ECB-a, dostupnost navedenih mjera potpore općoj populaciji klijenata sama po sebi ne predstavlja automatski kriterij za klasifikaciju u „forborne“ kategoriju ili za zaključak da je kod svih klijenata koji su iskoristili dostupne mjere došlo do značajnog povećanja kreditnog rizika.
Izmjene ugovornih uvjeta povezane s mirovanjem obveza i odgodama otplate (moratorijima) nisu rezultirale prestankom priznavanja imovine. Gubitak od izmjene ugovornih uvjeta nije priznat, s obzirom da se kamata nastavila obračunavati tijekom razdoblja mirovanja i plativa je u kasnijem razdoblju. I nakon što se uzmu u obzir uglavnom kratkoročne odgode manjeg dijela novčanog toka - sadašnja vrijednost ukupnih izmijenjenih novčanih tokova diskontiranih originalnom efektivnom kamatnom stopom (stopa prije izmjene ugovornih uvjeta) gotovo je jednaka bruto knjigovodstvenoj vrijednosti imovine.
II Osnove pripreme (nastavak)
d) Korištenje procjena i prosudbi (nastavak)
Izbijanje epidemije COVID-19 (nastavak)
III. Aktivnosti praćenja
Nakon uvođenja COVID-19 mjera za pomoć gospodarstvu, Grupa je dodatno pojačala aktivnosti praćenja portfelja klijenata - UTP analizu, s posebnim naglaskom na klijente koji koriste ili su koristili neke od COVID-19 mjera. Analiza se provodi najkasnije u roku od tri mjeseca od ugovaranja mjere, dok se prioritet daje klijentima s mjerom restrukturiranja ili s odgodom plaćanja obveza prema Banci.
Redovite tromjesečne aktivnosti identificiranja portfelja visokog rizika („COVID-19 High sensitive “) uključuju procjenu industrijskog sektora (grupiranje u visokom, srednjem i niskom riziku), financijskih pokazatelja, dana kašnjenja, procjenu promjena u internom rejtingu, informacije iz vanjskog Kreditnog registra (HROK) kao i stručnu procjenu funkcije upravaljanja rizicima (funkcija zadužena za klasificiranje u status UTP ili status neprihodujućeg portfelja ili status nemogućnosti plaćanja).
IV. COVID-19 utjecaj na izjavu o vremenski neograničenom poslovanju
Uprava smatra da su pojava epidemije COVID-19 u 2020. godini, njezine posljedice i nastavljeni poremećaji tijekom 2021. godine prouzročili negativne učinke za koje se očekuje da će biti djelomično nadoknađeni mjerama gospodarskog rasterećenja koje su uvele Vlada i Europska unija.
Rukovodstvo je uzelo u obzir ove okolnosti u procjenama značajnih stavki financijskih izvještaja. Uvažavajući nepredvidivost ekonomskog oporavka i učinak usvojenih mjera zatvaranja, rukovodstvo s razumnom sigurnošću vjeruje da će Grupa nastaviti profitabilno poslovati u doglednoj budućnosti.
Kao rezultat toga, u skladu s odredbama MRS-a 1, ovi konsolidirani financijski izvještaji pripremljeni su na osnovi pretpostavke vremenske neograničenosti poslovanja.
e) Primjena novih i izmijenjenih Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja
Osim dolje navedenih promjena, za sva razdoblja prikazana u ovim konsolidiranim financijskim izvještajima Grupa je dosljedno primjenjivala računovodstvene politike opisane u bilješkama u nastavku.
I. Važeći standardi, izmjene postojećih standarda i implementacije – usvojeni tijekom 2021. godine
U 2021. godini na snagu su stupili sljedeći standardi, izmjene postojećih standarda i tumačenja:
Izmjene i dopune MSFI-ja 4: Ugovori o osiguranju – odgoda MSFI 19 (objavljene 25. lipnja 2020. godine)
Izmjene MSFI-ja 9, MRS-a 39 i MSFI-ja 17: Reforma referentne vrijednosti kamatne stope faza 2 (objavljene 27. kolovoza 2020. godine);
Kao što je objavljeno u Godišnjem izvješću za 2019. godinu, Banka i Grupa su u 2019. godini ranije usvojile „Izmjene i dopune Reforme referentne kamatne stope na MSFI 9, MRS 39 i MSFI 17. Izmjene standarda nisu imale utjecaj na financijske izvještaje za 2019. godinu, budući da su Banka i Grupa krajem 2019. godine imale aktivne aranžmane i ugovore računovodstva zaštite fer vrijednosti vezane samo uz EURIBOR. Uz to, Banka i Grupa nisu imale značajne volumene financijskih instrumenata sklopljenih po kamatnim stopama drugačijim od EURIBOR nerizične kamatne stope.
Izmjena MSFI-ja 16: Zakup koncesija za najam, povezanih s COVID-19 nakon 30. lipnja 2021. godine (objavljena 31. ožujka 2021. godine).
Usvajanje ovih standarda nije prouzročilo značajne učinke na iznose priznate u bilanci ili računu dobiti i gubitka.
II. Standardi, izmjene postojećih standarda i tumačenja koji su izdani, ali još nisu na snazi
Standardi, izmjene postojećih standarda i tumačenja koji su izdani, ali još nisu na snazi do dana objavljivanja financijskih izvještaja su prikazani u nastavku. Grupa namjerava usvojiti ove standarde, ako su primjenjivi, kada isti stupe na snagu.
Do 31. prosinca 2021. godine Europska komisija odobrila je sljedeće promjene računovodstvenih načela primjenjivih na izvještavanje, koje nisu bile na snazi za pripremu financijskih izvještaja za 2021. godinu:
MSFI 17 Ugovori o osiguranju (objavljen 18. svibnja 2017.); uključujući izmjene MSFI-a 17 (objavljene 25. lipnja 2020.);
Izmjene MSFI-ja 3 Poslovne kombinacije ; MRS-a 16 Nekretnine, postrojenja i oprema ; MRS-a 37 Rezerviranja, potencijalne obveze i potencijalna imovina ; i godišnja poboljšanja 2018. – 2020. (objavljena 14. svibnja 2020.);
Izmjene MSFI-ja 17 Ugovori o osiguranju : Prva primjena MSFI-ja 17 i MSFI-a 9 – Usporedne informacije (objavljene 9. prosinca 2021.);
Izmjene MRS-a 12 Porez na dobit: Odgođeni porez na imovinu i obveze proizašle iz jedne transakcije (objavljene 7. svibnja 2021.);
Dopune MRS-a 8 Računovodstvene politike, Promjene računovodstvenih procjena i pogreške: Definicija računovodstvenih procjena (objavljene 12. veljače 2021.);
Dopune MRS-a 1 Prezentacija financijskih izvještaja i Izjava o praksi MSFI-ja 2: Objavljivanje računovodstvenih politika (objavljeno 12. veljače 2021.).
Na dan 31. prosinca 2021. godine OMRS je izdao sljedeće standarde, izmjene, tumačenja i revizije, čija primjena podliježe dovršetku postupka odobrenja od strane nadležnih tijela Europske komisije, koji je još uvijek u tijeku:
Izmjene i dopune MRS-a 1: Prezentiranje financijskih izvještaja: Klasifikacija obveza kao kratkoročnih ili dugoročnih i Klasifikacija obveza kao kratkoročnih ili dugoročnih – Odgoda stupanja na snagu (23. siječnja 2020. odnosno 15. srpnja 2020. godine).
Ne očekuje se da će ovi standardi značajno utjecati na financijske izvještaje Grupe.
II Osnove pripreme (nastavak)
e) Primjena novih i izmijenjenih Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja ( nastavak)
III Dodatni dokumenti koji se koriste za tumačenje i potporu primjene MRS-a/MSFI -ja
Sljedeći dokumenti korišteni su za tumačenje i potporu primjene MRS-eva/MSFI-ja, iako ih nije sve odobrila Europska komisija:
Konceptualni okvir za financijsko izvještavanje;
ESMA (European Securities and Markets Authority), Europsko bankovno tijelo, Europska središnja banka i Consob dokumenti o primjeni posebnih MRS/MSFI odredbi također s posebnim osvrtom na prikaz učinaka koji proizlaze iz Covid-19 pandemije i njihovih učinaka na procese procjene.
f) Konsolidacija
Konsolidirani financijski izvještaji uključuju financijske izvještaje Banke i društava pod kontrolom Banke, te njezinih podružnica (zajedno “Grupa”), zajedno s udjelima Grupe u pridruženim društvima.
Poslovna spajanja
Grupa primjenjuje MSFI 3 „Poslovna spajanja“ za računovodstveno iskazivanje poslovnih spajanja.
Poslovna spajanja iskazuju se primjenom metode stjecanja na datum stjecanja, na dan kada je Grupa stekla kontrolu.
Grupa kontrolira drugi subjekt kada je izložena ili kada ima pravo na varijabilni povrat iz sudjelovanja u subjektu, te svojom moći nad subjektom ima mogućnost utjecati na prinos. Grupa ponovno procjenjuje da li ima kontrolu kada se promijeni jedan ili više elemenata kontrole. To uključuje okolnosti u kojima zaštitnička prava koje ima Grupa (na primjer, ona koja proizlaze iz kreditne aktivnosti) postanu značajna i dovode do toga da Grupa ima moć nad subjektom.
Grupa mjeri goodwill na datum stjecanja kao:
- fer vrijednost prenesene naknade uvećano za
- priznati iznos eventualnog nekontrolirajućeg udjela u stečenom subjektu, uvećano za,
- ako se stjecanje ostvaruje u fazama, fer vrijednost postojećeg vlasničkog udjela u stečenom društvu; umanjeno za
- neto priznati iznos (u pravilu fer vrijednost) prepoznatljive stečene imovine i obveza.
Ako zbroj predstavlja negativnu vrijednost, dobitak proizašao iz povoljne kupnje se odmah priznaje u dobiti ili gubitku.
II Osnove pripreme (nastavak)
g) Konsolidacija (nastavak)
Poslovna spajanja (nastavak)
Prenesena naknada ne uključuje iznose koji se odnose na podmirenje prethodnih poslovnih odnosa. Takvi se iznosi u pravilu priznaju kroz dobiti ili gubitak.
Troškovi povezani sa stjecanjem, osim onih koji se odnose na izdavanje dužničkih ili vlasničkih vrijednosnih papira, koje Grupa realizira u vezi s poslovnim spajanjem priznaju se kao trošak u trenutku nastanka.
Eventualna potencijalna naknada priznaje se po fer vrijednosti na datum stjecanja. Ako je potencijalna naknada klasificirana kao kapital i rezerve, ne vrednuje se ponovo, a njezino podmirenje se iskazuje unutar kapitala i rezervi. U drugim slučajevima, naknadne promjene fer vrijednosti potencijalne naknade priznaju se kroz dobit ili gubitak.
Podružnice
Podružnice su subjekti koje kontrolira Grupa. Financijski izvještaji podružnica uključeni su u konsolidirane financijske izvještaje od trenutka kada je stečena kontrola do prestanka kontrole. Računovodstvene politike podružnica mijenjaju se prema potrebi, kako bi se osigurala usklađenost s politikama Grupe. Gubici koji se odnose na nekontrolirajuće udjele u podružnici raspoređuju se na vlasnike nekontrolirajućih udjela iako oni zbog toga mogu imati negativan saldo. U odvojenim financijskim izvještajima Banke, ulaganja u podružnice iskazuju se po trošku, umanjenom za eventualno umanjenje vrijednosti.
Promjene vlasničkih udjela Grupe u postojećim podružnicama
Promjene vlasničkih udjela Grupe u podružnicama koja nemaju za posljedicu gubitak kontrole nad podružnicama iskazuju se kao transakcije kroz kapital. Knjigovodstvena vrijednost udjela Grupe i ona koja pripada vlasnicima nekontrolirajućih udjela usklađuje se s promjenama u njihovim relativnim udjelima u podružnicama. Svaka razlika između iznosa za koji su nekontrolirajući udjeli prilagođeni i fer vrijednosti plaćene ili primljene naknade priznaje se izravno u kapital i pripisuje vlasnicima Banke.
Gubitak kontrole
U trenutku gubitka kontrole nad podružnicom, Grupa prestaje priznavati imovinu i obveze podružnice, pripadajuće udjele nekontrolirajućih udjela i ostale elemente kapitala i rezervi koji se odnose na podružnicu. Eventualni višak ili manjak koji proizlazi iz prestanka kontrole priznaje se u dobiti ili gubitku i računa se kao razlika između (i) ukupne fer vrijednosti primljene naknade i fer vrijednosti svih zadržanih udjela i (ii) prethodne knjigovodstvene vrijednosti imovine (uključujući goodwill) i obveza podružnice i nekontrolirajućih udjela. Svi iznosi prethodno priznati unutar ostale sveobuhvatne dobiti, a koji se odnose na tu podružnicu, iskazuju se na način kao da je Grupa izravno prodala pripadajuću imovinu ili obveze ovisnog društva (tj. prenose u dobit ili gubitak ili na drugu poziciju kapitala i rezervi kako je navedeno/dozvoljeno primjenjivim MSFI-em). Ako Grupa zadržava udio u bivšoj podružnici, taj se udio iskazuje po fer vrijednosti na datum prestanka kontrole. Nakon toga, isti se iskazuje kao ulaganje koje se vrednuje po metodi udjela ili u skladu s Grupnom računovodstvenom politikom za financijske instrumente (sukladno računovodstvenoj politici III.9 ) ovisno o visini zadržane kontrole.
II Osnove pripreme (nastavak)
g) Konsolidacija (nastavak)
Poslovna spajanja (nastavak)
Stjecanje subjekata pod zajedničkom kontrolom
Poslovna spajanja proizašla iz prijenosa udjela u subjektima koji su pod zajedničkom kontrolom dioničara koji kontrolira Grupu priznaju se primjenom slijedećih načela:
- stečena imovina i obveze priznaju se po neto knjigovodstvenoj vrijednosti prethodno priznatoj u konsolidiranim financijskim izvještajima dioničara koji kontrolira Grupu,
- razlika između plaćenog iznosa i neto knjigovodstvene vrijednosti stečenih stavki imovine i obveza iskazuje se u kapitalu i rezervama Grupe,
- stavke kapitala i rezervi stečenog društva pridodaju se stavkama kapitala i rezervi Grupe (osim izdanog kapitala stečenog društva koji se priznaje kao dio premije na izdane dionice),
- novčani iznosi plaćeni za stjecanje priznaju se izravno u kapitalu i rezervama .
Nekontrolirajući udjeli
Nekontrolirajući udjeli u neto imovini (osim za goodwill) podružnica u konsolidaciji utvrđuju se zasebno od kapitala i rezervi Grupe. Grupa pri svakoj pojedinoj transakciji procjenjuje da li će nekontrolirajuće udjele iskazati po njihovoj fer vrijednosti, ili prema njihovom razmjernom udjelu u priznatom iznosu prepoznatljive neto imovine društva koje se stječe na datum stjecanja.
Promjene ulaganja u podružnice koje ne rezultiraju gubitkom kontrole iskazuju se kao transakcije s imateljima dionica u svojstvu vlasnika te takve prilagodbe nemaju utjecaj na goodwill niti se priznaju kroz dobit ili gubitak unutar izvještaja o dobiti ili gubitku. Prilagodbe nekontrolirajućih udjela temelje se na razmjernom iznosu neto imovine podružnice.
Transakcije koje se eliminiraju prilikom konsolidacije
Unutargrupna stanja i transakcije, te nerealizirani prihodi i rashodi (s izuzetkom dobitaka ili gubitaka po osnovi tečajnih razlika), koji proizlaze iz unutargrupnih transakcija, eliminiraju se prilikom sastavljanja konsolidiranih financijskih izvještaja. Nerealizirani gubici se eliminiraju na isti način kao i nerealizirani dobici, ali samo pod uvjetom da nema dokaza o umanjenju vrijednosti.
Upravljanje fondovima
Grupa upravlja imovinom koja se drži u investicijskim fondovima u ime ulagatelja. Financijski izvještaji tih subjekata nisu uključeni u ove konsolidirane financijske izvještaje osim u slučajevima kada Grupa ima kontrolu nad subjektom (na izvještajni datum nije bilo takvih slučajeva). Informacije o aktivnostima Grupe u upravljanju investicijskim fondovima prikazane su u bilješci 36.
II Osnove pripreme (nastavak)
g) Konsolidacija (nastavak)
Poslovna spajanja (nastavak)
Pridružena društva
Pridružena društva su sva društva nad kojima Grupa ima značajan utjecaj, ali nema kontrolu. Ulaganja u pridružena društva početno se priznaju po trošku stjecanja, a naknadno se u konsolidiranim financijskim izvještajima vrednuju primjenom metode udjela. Ulaganja Grupe u pridružena društva uključuju i goodwill (umanjen za akumulirani gubitak od umanjenja vrijednosti) utvrđen prilikom stjecanja. U odvojenim financijskim izvještajima Banke, ulaganja u pridružena društva vrednuju se po trošku stjecanja umanjenom za eventualna umanjenja vrijednosti.
Udio Grupe u dobicima ili gubicima njezinih pridruženih društava nakon stjecanja priznaje se u izvještaju o dobiti ili gubitku, a njezin udio u promjenama u rezervama nakon stjecanja priznaje se u rezervama. Knjigovodstvena vrijednost ulaganja korigira se za ukupna kretanja nakon stjecanja. Kada je udio Grupe u gubicima pridruženog društva jednak ili veći od njezinog udjela u pridruženom društvu, uključujući bilo koja druga neosigurana potraživanja, Grupa prestaje priznavati daljnje gubitke, osim ukoliko ima daljnje obveze prema pridruženom društvu ili je izvršila plaćanja u korist pridruženog društva. Dividenda primljena od pridruženih društava priznaje se kao smanjenje ulaganja u pridružena društva u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju Grupe te kao prihod od dividendi u odvojenom izvještaju o dobiti ili gubitku Banke.
Nerealizirani dobici iz transakcija između Grupe i njezinih pridruženih društava eliminiraju se do visine udjela Grupe u pridruženom društvu. Nerealizirani gubici također se eliminiraju, osim ako transakcija pruža dokaz o umanjenju vrijednosti prenesene imovine. Računovodstvene politike pridruženih društava promijenjene su prema potrebi kako bi se osigurala usklađenost s politikama Grupe.
h) Preračunavanje stranih valuta
Transakcije i stanja
Transakcije u stranim valutama preračunavaju se u odgovarajuće funkcionalne valute po deviznim tečajevima važećim na datum transakcije. Monetarna imovina i obveze iskazane u stranoj valuti na datum izvještavanja preračunavaju se u funkcionalnu valutu prema tečaju važećem na taj datum. Nemonetarna imovina i obveze u stranim valutama koje se iskazuju po fer vrijednosti preračunavaju se u funkcionalnu valutu prema deviznom tečaju važećem na datum kada je određena fer vrijednost.
Nemonetarna imovina i obveze koje se iskazuju po povijesnom trošku u stranoj valuti preračunavaju se temečjem deviznog tečaja važećeg na datum transakcije. Tečajne razlike koje pritom nastaju priznaju u dobiti ili gubitku, osim tečajnih razlika proizašlih iz preračunavanja vlasničkih vrijednosnih papira po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit i tečajnih razlika iz preračunavanja inozemnog poslovanja, koje se priznaju u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti (navedeno u nastavku).
Promjene fer vrijednosti vrijednosnica denominiranih u stranoj valuti po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit raščlanjuju se na tečajne razlike proizašle iz promjena troška vrijednosnice i druge promjene njihove knjigovodstvene vrijednosti. Tečajne razlike po osnovi monetarnih vrijednosnica po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit priznaju se u izvještaju o dobiti ili gubitku, dok se ostale promjene njihove knjigovodstvene vrijednosti priznaju u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti. Tečajne razlike po osnovi nemonetarnih vrijednosnica po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit, priznaju se zajedno s ostalim promjenama u izvještaju o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti, korigirano za odgođeni porez.
II Osnove pripreme (nastavak)
i) Poslovanje inozemnih podružnica
Rezultati i financijski položaj članica Grupe u Bosni i Hercegovini, Federacijama Bosne i Hercegovine, čija je funkcionalna valuta konvertibilna marka (“BAM“), preračunavaju se u prezentacijsku valutu kako slijedi:
(i) imovina i obveze, za svaki prikazani izvještaj o financijskom položaju, preračunavaju se po tečaju važećem na datum izvještavanja,
(ii) prihodi i rashodi, za svaki prikazani izvještaj o dobiti ili gubitku, preračunavaju se po prosječnim tečajevima koji su vrijedili za razdoblje izvještavanja i
(iii) sve nastale tečajne razlike nastale pri konsolidaciji inozemnih podružnica priznaju se unutar rezervi kao tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja, osim tečajnih razlika koje su raspoređene na nekontrolirajuće udjele.
Kada se prodaje poslovanje u inozemstvu tako da Grupa izgubi kontrolu, značajan utjecaj ili zajedničku kontrolu, ukupan iznos translacijskih rezervi koji se odnose na taj inozemni subjekt prenosi se u dobit ili gubitak kao dio dobitaka ili gubitaka od prodaje. Ako Grupa prodaje dio svog udjela u podružnici koja uključuje i poslovanje inozemnih podružnica i pritom zadržava kontrolu, odgovarajući dio ukupnog iznosa se ponovo pripisuje vlasnicima nekontrolirajućih udjela. Kada Grupa prodaje dio svog ulaganja u pridruženom društvu koje obuhvaća i poslovanje inozemnih podružnica i pritom zadržava značajan utjecaj, odgovarajući dio ukupnog iznosa prenosi se u dobit ili gubitak.
j) Poslovne aktivnosti s kojima Grupa neće nastaviti
Poslovne aktivnosti s kojima Grupa neće nastaviti su poslovna cjelina Grupe, koja predstavlja bitnu odvojenu poslovnu aktivnost ili zemljopisno područje poslovanja koje je prodano ili je namijenjeno prodaji, ili podružnicu stečenu isključivo s namjerom ponovne prodaje. Klasifikacija u poslovne aktivnosti s kojima Grupa neće nastaviti provodi se prilikom prodaje ili ukoliko poslovna aktivnost zadovolji uvjete za klasifikaciju u imovinu namijenjenu za prodaju, ovisno o tome do čega dođe ranije. U trenutku kada se pojedina aktivnost klasificira u poslovne aktivnosti s kojima Grupa neće nastaviti, usporedni izvještaj o dobiti ili gubitku prepravlja se na način kao da je Grupa prekinula te aktivnosti od početka usporednog razdoblja.
Ukoliko dođe do prestanka zadovoljavanja uvjeta za iskazivanje poslovnih aktivnosti s kojima Grupa neće nastaviti, Grupa u skladu s tim reklasificira i prepravlja usporedne financijske podatke u izvještaju o dobiti ili gubitku. Usporedni podaci u izvještaju o financijskom položaju se ne prepravljaju.
III Specifične računovodstvene politike
1 Prihod i rashod od kamata
Prihodi i rashodi od kamata priznaju se u izvještaju o dobiti ili gubitku primjenom metode efektivne kamatne stope, za sve kamatonosne financijske instrumente, uključujući one koji se mjere po amortiziranom trošku i dužničke FV OSD financijske instrumente. Metoda efektivne kamatne stope je metoda izračuna amortiziranog troška financijske imovine ili financijske obveze te alokacije prihoda ili rashoda od kamata tijekom odgovarajućeg razdoblja. Efektivna kamatna stopa je stopa kojom se diskontiraju očekivani budući novčani izdaci ili primici tijekom očekivanog vijeka trajanja financijskog instrumenta ili, kada je to prikladno, kraćeg razdoblja, do bruto knjigovodstvene vrijednosti financijske imovine ili do amortiziranog troška financijske obveze. Izračun efektivne kamatne stope uključuje sve naknade i postotne bodove plaćene ili primljene između ugovornih strana koji su sastavni dio efektivne kamatne stope, transakcijske troškove i sve ostale premije ili diskonte. Ovi prihodi i rashodi iskazuju se u izvještaju o dobiti ili gubitku kao prihod od kamata ili rashod od kamata i slični rashodi.
Prihod i rashod od kamata također uključuje prihode i rashode od provizija i naknada koji se odnose na zajmove i potraživanja od komitenata i banaka, uzete zajmove, financijske najmove, subordinirani dug i izdane dužničke vrijednosnice, amortizaciju premije ili diskonta, kao i ostale razlike između početne knjigovodstvene vrijednosti kamatonosnog financijskog instrumenta i njegove vrijednosti po dospijeću, koji se priznaju primjenom metode efektivne kamatne stope.
Prihod od kamata na dužničke vrijednosnice po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak priznaje se po nominalnoj kuponskoj kamatnoj stopi i uključuje se u prihod od kamata. Kamatni prihod i rashod na derivativne financijske instrumente također se uključuje u prihod i rashod od kamata.
2 Prihod i rashod od naknada i provizija
Prihod i rashod od naknada i provizija uglavnom čine naknade i provizije po osnovi domaćeg i međunarodnog platnog prometa, garantnog poslovanja i izdavanja akreditiva, kartičnog poslovanja i upravljanja imovinom, koje se priznaju u izvještaju o dobiti ili gubitku po obavljanju pojedine usluge, osim za slučajeve kada su uključeni u izračun efektivne kamatne stope.
Naknade za čuvanje raspoloživih sredstava po odobrenim zajmovima za koje je vjerojatno da će biti povučeni razgraničavaju se i priznaju kao korekcija efektivne kamatne stope na zajam.
Naknade po sindiciranim zajmovima priznaju se kao prihod kada je sindiciranje okončano i kada Grupa za sebe ne zadržava niti jedan dio kreditnog paketa ili zadržava dio po istoj efektivnoj kamatnoj stopi kao i drugi sudionici.
Naknade za upravljanje portfeljem i ostale usluge savjetovanja i upravljanja priznaju se temeljem predmetnog ugovora o obavljanju usluge.
Naknade za upravljanje imovinom, koje se odnose na upravljanje investicijskim fondovima priznaju se po načelu nastanka događaja, tijekom razdoblja pružanja usluge. Isto načelo primjenjuje se i za usluge skrbi koje se kontinuirano pružaju tijekom dužeg vremenskog razdoblja.
3 Prihod od dividendi
Prihod od dividendi priznaje se u trenutku nastanka prava na primitak dividende. U konsolidiranim financijskim izvještajima eliminira se prihod od dividendi od podružnica, a dividende od pridruženih društava umanjuju knjigovodstvenu vrijednost ulaganja u pridružena društva u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju.
4 Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak i rezultat od kupoprodaje valuta i tečajnih razlika po preračunavanju monetarne imovine i obveza
Navedena kategorija uključuje zaradu od kupoprodaje valuta, realizirane i nerealizirane dobitke i gubitke od dužničkih i vlasničkih vrijednosnica koje se drže radi trgovanja, ostalih financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, derivativnih financijskih instrumenata te neto dobitke i gubitke od tečajnih razlika nastalih preračunavanjem monetarne imovine i obveza denominiranih u stranim valutama.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
5 Neto dobici i gubici od prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit
Ova kategorija uključuje dobitke i gubitke od prodaje dužničkih vrijednosnica klasificiranih po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvarnu dobit.
6 Ostali poslovni prihodi i rashodi
Ostali poslovni prihodi uključuju prihode od prodaje roba i pružanja usluga, aktivnosti Grupe vezane uz operativni najam, ulaganja u nekretnine i ostale aktivnost. Priznaju se u izvještaju o dobiti i gubitku u razdoblju kada je roba prodana ili usluga pružena. Ostali poslovni rashodi prikazani su detaljnije u bilješci 7 Ostali poslovni rashodi . Ove stavke priznaju se u računu dobiti i gubitka u razdoblju kada su obračunate ili kada je usluga primljena.
7 Primanja zaposlenih
a) Obveze za mirovine
Za mirovine zaposlenika Grupa plaća doprinose u institucije u vlasništvu države i obvezne i dobrovoljne mirovinske fondove, kojima upravljaju društva za upravljanje u privatnom vlasništvu, sukladno zakonskim odredbama ili izboru zaposlenika. Obveza Grupe prestaje u trenutku kada se doprinosi podmire. Doprinosi se priznaju kao troškovi osoblja u izvještaju o dobiti ili gubitku kako nastaju.
b) Dugoročno nagrađivanje zaposlenika
Djelatnici uključeni u svaki ciklus dugoročnog nagrađivanja zaposlenika Banke, zajedno s pripadajućim iznosima, biraju se na osnovi jasnih kriterija doprinosa dugoročno održivoj i rastućoj profitabilnosti Grupe.
Obveze za dugoročno nagrađivanje u izvještaju o financijskom položaju diskontiraju se korištenjem odgovarajuće diskontne stope.
c) Otpremnine
Otpremnine se priznaju kao trošak kada postoji dokaz da se Grupa obvezala, bez realne mogućnosti odustajanja, na primjenu detaljnog formalnog plana koji podrazumijeva ili raskid radnog odnosa prije redovnog datuma umirovljenja ili isplatu otpremnine temeljem ponude koja je dana kao poticaj za dobrovoljno napuštanje radnog mjesta. Otpremnine za dobrovoljno napuštanje radnog mjesta priznaju se ako je Grupa dala ponudu za dobrovoljno napuštanje radnog mjesta, ako postoji vjerojatnost da će ponuda biti prihvaćena, a broj prihvaćenih ponuda moguće je pouzdano procijeniti. Ako otpremnine dospijevaju na isplatu više od 12 mjeseci nakon datuma sastavljanja financijskih izvještaja, diskontiraju se na sadašnju vrijednost.
d) Kratkoročna primanja zaposlenika
Obveze temeljem sustava kratkoročnog nagrađivanja zaposlenika iskazuju se na nediskontiranoj osnovi, a priznaju se kao trošak u trenutku pružanja pripadajuće usluge. Obveza se priznaje u iznosu za koji se očekuje da će biti isplaćen temeljem kratkoročnog sustava isplate novčanog bonusa ili sudjelovanja u dobiti, kada Grupa ima sadašnju zakonsku obvezu isplatiti taj iznos kao naknadu za uslugu koju je zaposlenik izvršio u prošlosti, a tu je obvezu moguće pouzdano procijeniti. Prava zaposlenika na godišnji odmor priznaju se u trenutku nastanka. Evidentirano rezerviranje za procijenjenu obvezu za godišnji odmor proizlazi iz usluga koje pružaju zaposlenici do izvještajnog datuma.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
7 Primanja zaposlenih (nastavak)
e) Plaćanja temeljena na dionicama
U sklopu dugoročnog plana nagrađivanja, zaposlenici Grupe primaju plaćanja temeljena na dionicama u zamjenu za usluge koje pružaju. Fer vrijednost plaćanja na datum odobravanja priznaje se kao trošak zaposlenih, s pripadajućim povećanjem u kapitalu i rezervama u razdoblju u kojem zaposlenici bezuvjetno ostvaruju pravo na nagradu. Priznati trošak odražava udio u ukupnoj nagradi za pružene usluge, te ostale netržišne uvjete za koje se očekuje da će se ispuniti. Kumulativni iznos nagrade priznat na datum dodjele odražava pružene usluge i zadovoljene netržišne uvjete.
f) Ostala primanja zaposlenika
Obveze po osnovi ostalih dugoročnih primanja zaposlenika, kao što su jubilarne nagrade i zakonske otpremnine, iskazuju se u neto iznosu sadašnje vrijednosti obveze za definirana primanja na datum izvještavanja. Za izračun sadašnje vrijednosti obveze koristi se metoda projicirane kreditne jedinice. Odgovarajući gubici ili dobici od ponovljenog vrednovanja priznaju se odmah u izvještaju o dobiti ili gubitku, osim aktuarskih dobitaka i gubitaka pri ponovljenom vrednovanju obveza za definirana primanja zaposlenih koji se priznaju u izvještaju o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti kao stavke koje se neće prenijeti u dobit ili gubitak u naknadnim razdobljima.
8 Novac i ekvivalenti novca
Novac i novčani ekvivalenti obuhvaćaju novac u blagajni, instrumente u postupku naplate i tekuće račune kod banaka.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
9 Financijski instrumenti
Klasifikacija i naknadno mjerenje
Financijska imovina
Grupa klasificira svoju financijsku imovinu u slijedeće kategorije:
- po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak (FV RDG),
- po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (FV OSD) ili
- po amortiziranom trošku.
FV RDG opcija i FV OSD opcija su također dopuštene MSFI-jem 9 (ova druga se primjenjuje za vlasničke vrijednosnice).
Zahtjevi klasifikacije za dužničke i vlasničke instrumente su opisani u nastavku.
Dužnički instrumenti
Dužnički instrumenti su oni koji udovoljavaju definiciji financijske obveze iz perspektive izdavatelja, kao npr. krediti, državne i korporativne obveznice te potraživanja od kupaca kupljena od klijenata u faktoring angažmanima bez prava regresa.
Klasifikacija i naknadno mjerenje dužničkih instrumenata ovisi o:
(i) poslovnom modelu Grupe za upravljanje imovinom te
(ii) karakteristikama novčanih tijekova imovine.
Temeljeno na ovim čimbenicima, osim ako nije odabrana FV RDG opcija, Grupa klasificira svoje dužničke instrumente u jednu od tri slijedeće kategorije mjerenja:
Amortizirani trošak: Imovina se mjeri po amortiziranom trošku kad se drži radi prikupljanja ugovornih novčanih tijekova, ti novčani tijekovi predstavljaju isključivo plaćanja glavnice i kamata ( „SPPI“) te kad imovina nije klasificirana u FV RDG. Bruto knjigovodstveni iznos ove imovine umanjuje se iznosom ispravka vrijednosti za očekivane kreditne gubitke. Kamatni prihod ove financijske imovine iskazan je u „Prihodima od kamata“, priznat je metodom efektivne kamatne stope.
Fer vrijednost kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (FV OSD): Financijska imovina mjeri se po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit kad se drži s ciljem i naplate ugovornih novčanih tijekova i prodaje imovine, kad novčani tijekovi predstavljaju isključivo plaćanja glavnice i kamata te kad imovina nije klasificirana u FV RDG. Promjene u knjigovodstvenom iznosu evidentiraju se kroz OSD, osim očekivanih kreditnih gubitaka, kamatnih prihoda i tečajnih razlika na iznos amortiziranog troška instrumenta koji se priznaju u dobiti ili gubitku. Prilikom prestanka priznavanja, kumulirani iznos dobiti ili gubitka prethodno priznat u OSD reklasificira se iz kapitala i rezervi u dobit ili gubitak i priznaje unutar pozicije „Neto dobici i gubici od prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit“. Kamatni prihod od ove financijske imovine priznaje se metodom efektivne kamatne stope i iskazuje se u poziciji „Prihod od kamata“.
Fer vrijednost kroz dobit ili gubitak (FV RDG): Imovina koja ne zadovoljava kriterije za klasifikaciju u amortizirani trošak ili u FV OSD mjeri se po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak. Dobit ili gubitak na dužničke instrumente koji se naknadno mjere po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak a nisu dio računovodstva zaštite priznaje se u izvještaju o dobili ili gubitku u poziciji „Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak“ u razdoblju u kojem su nastali. Kamatni prihod od ove financijske imovine priznaje se metodom efektivne kamatne stope i iskazuje se u poziciji „Prihod od kamata“.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
9 Financijski instrumenti (nastavak)
Klasifikacija i naknadno mjerenje (nastavak)
Financijska imovina (nastavak)
Poslovni model: poslovni model odražava način na koji Grupa upravlja imovinom s ciljem ostvarivanja novčanih tijekova. Određuje se da li je cilj Grupe isključivo naplata ugovornih novčanih tijekova imovine ili je cilj i naplata ugovornih novčanih tijekova i novčani tijekovi prodajom imovine. Ako nijedno od ovog nije primjenjivo (npr. financijska imovina koja se drži s namjerom trgovanja), financijska imovina je klasificirana u „ostale“ poslovne modele i mjerena je po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak. Čimbenici koje Grupa razmatra pri utvrđenju poslovnog modela za grupu financijske imovine uključuju prethodna iskustva (na koji način su ranije prikupljani novčani tijekovi za takve grupe imovine), način na koji se procjenjuje učinak ove imovine i kako se izvještava ključnom upravljačkom osoblju, način na koji su procijenjeni rizici i kako im se upravlja te način utvrđivanja naknade upravljačkom osoblju. Za zajmove osigurane nekretninama Grupa je odabrala poslovni model „držanje radi naplate“ ugovornih novčanih tijekova. Nadalje portfelj likvidne imovine Grupa drži s ciljem upravljanja likvidnošću i uobičajeno se klasificira kao „držanje radi naplate i prodaja“. Vrijednosnice u portfelju trgovanja drže se isključivo s namjerom prodaje u kratkom roku ili su dio portfelja financijskih instrumenata kojima se upravlja skupno i za koje postoji dokaz stvarnog nedavnog slijeda zauzimanja kratkoročnih pozicija s ciljem ostvarivanja profita. Ove vrijednosnice su klasificirane u „ostale“ poslovne modele i mjere se po FV RDG.
SPPI: (eng. „solely payments of principal and interest – SPPI“). Kad je poslovni model „držanje radi naplate“ ili „držanje radi naplate i prodaja“, Grupa procjenjuje da li novčani tijekovi financijskog instrumenta predstavljaju isključivo plaćanja glavnice i kamata - „SPPI“ test. Pri ovoj procjeni, Grupa razmatra da li su ugovorni novčani tijekovi usklađeni s aranžmanom osnovne posudbe, tj. da li kamata uključuje samo naknadu za vremensku vrijednost novca, kreditni rizik, ostale jednostavne rizike posudbe i odgovarajuću maržu profita. Kad ugovorni uvjeti uvode rizik ili volatilnost koji nisu u skladu s aranžmanom osnovne posudbe, financijska imovina se klasificira i mjeri po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak.
Financijska imovina se razmatra u svojoj cijelosti pri utvrđivanju da li novčani tijekovi predstavljaju isključivo plaćanja glavnice i kamata.
Reklasifikacija: Grupa reklasificira dužnička ulaganja samo kad se promijeni poslovni model upravljanja ovom imovinom. Reklasifikacija stupa na snagu od početka prvog izvještajnog razdoblja koje slijedi razdoblju promjene. Očekivanje je da su ovakve promjene iznimno rijetke i nije ih bilo tijekom izvještajnog razdoblja.
Opcija fer vrijednosti za financijsku imovinu: Grupa može neopozivo klasificirati financijsku imovinu u kategoriju po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, kad ta klasifikacija značajno umanjuje ili eliminira neusklađenost koja proizlazi iz mjerenja imovine i obveza po različitim osnovama.
Vlasnički instrumenti
Vlasnički instrumenti su oni koji udovoljavaju definiciji vlasničkog instrumenta iz perspektive izdavatelja, kao npr. instrumenti koji ne sadrže ugovornu obvezu plaćanja i koji nose pravo na preostali udio u neto imovini izdavatelja. Primjeri vlasničkih instrumenata su obične redovne dionice.
Grupa sve vlasničke instrumente naknadno mjeri po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, osim kad pri inicijalnom priznavanju neopozivo odluči vlasnički instrument klasificirati u kategoriju po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit. Klasifikacija vlasničkih instrumenata u FV OSD kategoriju je politika Grupe kad se ti instrumenti drže za svrhu koja nije ostvarenje povrata na investicijsko ulaganje. Po odabiru ove opcije, dobici i gubici od promjene fer vrijednosti priznaju se u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti i naknadno se ne prenose u dobit ili gubitak, čak niti u slučaju prodaje. Gubici od umanjenja vrijednosti (i otpuštanja gubitaka od umanjenja vrijednosti) se ne identificiraju i izvještavaju zasebno od ostalih promjena fer vrijednosti. Dividende koje predstavljaju prinos na takva ulaganja, priznaju se u izvještaju o dobiti ili gubitku, kao ostali prihod, kad Grupa ostvari pravo na isplatu dividende. Dobici i gubici po vlasničkim vrijednosnicama po FV RDG iskazuju se u poziciji „Neto dobit od trgovanja i ostali prihodi“.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
9 Financijski instrumenti (nastavak)
Klasifikacija i naknadno mjerenje (nastavak)
Financijske obveze
Financijske obveze koje nisu izvanbilančne obveze za odobrene kredite i financijske garancije klasificiraju se i naknadno se mjere po amortiziranom trošku, osim:
financijskih obveza po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak: ova klasifikacija se primjenjuje za derivative, financijske obveze koje se drže radi trgovanja (npr. kratke pozicije knjige trgovanja) te ostale financijske obveze klasificirane u ovu kategoriju pri inicijalnom priznavanju. Dobici i gubici od financijskih obveza klasificiranih u ovu kategoriju iskazuju se dijelom u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti (ovdje se iskazuje iznos promjene kreditne komponente fer vrijednosti obveze, zbog promjene kreditnog rizika izdavatelja koja se ne pripisuje tržišnim promjenama) te dijelom u dobiti ili gubitku (preostali dio promjene fer vrijednosti obveze). Ovo vrijedi za sve slučajeve osim kad takva prezentacija uzrokuje ili povećava računovodstvenu neusklađenost, u tom slučaju dobici i gubici zbog promjene kreditnog rizika obveze također se iskazuju u dobiti ili gubitku,
financijskih obveza koje proizlaze iz prijenosa financijske imovine koji nisu zadovoljili uvjete za prestanak priznavanja ili kad je primijenjen pristup nastavljenog sudjelovanja. Kad transfer financijske imovine nije zadovoljio uvjete za prestanak priznavanja, priznaje se financijska obveza u iznosu naknade primljene za transfer. U naknadnim razdobljima Grupa priznaje sve troškove koji se odnose na ovu financijsku obvezu, kad se primjenjuje pristup nastavljenog sudjelovanja.
Financijska imovina ili financijske obveze koje se drže radi trgovanja
Grupa klasificira financijsku imovinu ili financijske obveze u kategoriju trgovanja kad su kupljenje ili izdane primarno s ciljem kratkoročnog ostvarenja profita aktivnostima trgovanja ili kad zajedno čine portfelj financijskih instrumenata kojima se upravlja skupno te za koje postoji nedavni slijed zauzimanja kratkoročnih pozicija s ciljem ostvarenja profita. Imovina i obveze koje se drže radi trgovanja priznaju se i mjere po fer vrijednosti u izvještaju o financijskom položaju. Promjene u fer vrijednosti priznaju se u poziciji „Neto dobit od trgovanja i ostali prihodi“. Prihodi od kamata i dividendi te rashodi također se priznaju u poziciji „Neto dobit od trgovanja i ostali prihodi“, u skladu s uvjetima ugovora ili kad se stekne pravo na isplatu.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
9 Financijski instrumenti (nastavak)
Priznavanje i prestanak priznavanja
Priznavanje financijske imovine i obveza
Zajmove i potraživanja te ostale financijske obveze Grupa početno priznaje na datum nastanka, tj. kada su instrumenti plasirani komitentima odnosno primljeni od zajmodavaca.
Redovne kupnje i prodaje financijske imovine priznaju se na datum namire. Datum namire je datum kada je financijska imovina isporučena ili prenesena od strane Grupe. Iako se stavke financijske imovine i obveza ne priznaju do datuma namire, promjene u fer vrijednosti stavki financijske imovine i obveza po FV RGD te financijske imovine po FV OSD priznaju se od datuma trgovanja. Ostala financijska imovina i obveze (derivativi) priznaju se na datum trgovanja, koji je datum kad Grupa preuzme obvezu kupovine instrumenata.
Financijska imovina i obveze se početno priznaju po fer vrijednosti uvećanoj za transakcijske troškove za svu financijsku imovinu i obveze koje se ne iskazuju po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak. Financijska imovina i obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak početno se priznaju po fer vrijednosti, a transakcijski troškovi odmah terete izvještaj o dobiti ili gubitku.
Prestanak priznavanja financijske imovine zbog značajnih promjena ugovornih uvjeta
Grupa prestaje priznavati financijsku imovinu, npr. kredite komitentima, kad su ugovorni uvjeti značajno izmijenjeni toliko da se radi o novom kreditu. Razlika se priznaje kao dobit ili gubitak od prestanka priznavanja, u mjeri u kojoj prethodno nije bilo priznato umanjenje vrijednosti. Iznova priznati krediti klasificirani su u Razinu 1 za potrebe mjerenja očekivanih kreditnih gubitaka, osim ako novi kredit nije klasificiran u „POCI“ kategoriju.
Prilikom procjene da li prestati priznavati kredit, osim kvantitativnih čimbenika Grupa razmatra i slijedeće: da li se promijenila valuta kredita, uvođenje ugovornih odredbi vlasničkog ulaganja, promjena protustrane te da li je izmjena takva da instrument više ne zadovoljava SPPI kriterije.
Izmjene financijske imovine koje ne rezultiraju značajno drugačijim novčanim tijekovima
Nema prestanka priznavanja ako izmjene ne rezultiraju značajno drugačijim novčanim tijekovima. Grupa priznaje dobit ili gubitak od izmjene ugovornih uvjeta u ovisnosti o izmijenjenim novčanim tijekovima diskontiranim originalnom efektivnom kamatnom stopom, u mjeri u kojoj umanjenje vrijednosti prethodno nije bilo priznato.
Prestanak priznavanja financijske imovine iz razloga koji nisu značajne promjene ugovornih uvjeta
Financijska imovina (ili jedan njen dio, ili grupa financijske imovine) se prestaje priznavati kad isteknu prava na primitak novčanih tijekova od imovine ili kad su novčani tijekovi preneseni te pritom (i) Grupa prenese gotovo sve rizike i koristi od vlasništva, ili (ii) Grupa nije ni prenijela niti zadržala gotovo sve rizike i koristi od vlasništva ili nije zadržala kontrolu.
Grupa smatra da je prijenos kontrole nastupio samo kad primatelj imovine ima praktičnu mogućnost prodati imovinu u njenoj cijelosti nepovezanoj trećoj strani te kad to može izvršiti jednostrano bez nametanja dodatnih ograničenja na transfer.
Grupa ulazi u transkacije u kojima zadržava pravo na ugovorne novčane tijekove od imovine ali istovremeno ima ugovornu obvezu te novčane tijekove platiti trećim stranama, pri čemu prenosi gotovo sve rizike i koristi. Ove transakcije se evidentiraju kao prolazni aranžmani (eng. „pass-through”) koji rezultiraju prestankom priznavanja ako Grupa: (i) nema obvezu izvršiti plaćanja prije nego prikupi odgovarajuće iznose od imovine, (ii) ako je Grupi zabranjeno prodati ili založiti imovinu i (iii) bez značajne odgode ima obvezu povrata sredstava koje prikupi od imovine.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
9 Financijski instrumenti (nastavak)
Priznavanje i prestanak priznavanja (nastavak)
Prestanak priznavanja financijske imovine iz razloga koji nisu značajne promjene ugovornih uvjeta (nastavak)
Kad Grupa nije ni prenijela ni zadržala gotovo sve rizike i koristi te kad je zadržala kontrolu nad imovinom, nastavlja priznavati imovinu u mjeri u kojoj je nastavljeno sudjelovanje Grupe u imovini. Pri tom Grupa također priznaje i povezanu obvezu. Prenesena imovina i povezana obveza mjere se po osnovi koja odražava prava i obveze koje je Grupa zadržala. Nastavljeno sudjelovanje u imovini koje je u obliku garancije na prenesenu imovinu mjeri se u iznosu koji je manji od početnog knjigovodstvenog iznosa imovine te od najvećeg iznosa naknade koju bi Grupa morala platiti.
Kolaterali (npr. dionice i obveznice) koje je Grupa dala u uobičajenim repo ugovorima i u transakcijama pozajmica temeljenim na vrijednosnicama ne prestaju se priznavati. Po osnovi unaprijed utvrđene cijene reotkupa Grupa zadržava gotovo sve rizike i koristi, stoga uvjeti za prestanak priznavanja nisu zadovoljeni.
Prestanak priznavanja financijskih obveza
Grupa prestaje priznavati financijske obveze u trenutku kada ugovorne obveze budu ispunjene, otkazane ili isteknu. Ukoliko se uvjeti financijske obveze značajno promijene, Grupa će prestati priznavati obvezu i istovremeno priznati novu financijsku obvezu s novim uvjetima.
Realizirani dobici i gubici od prodaje financijskih instrumenata računaju se metodom prosječnog ponderiranog troška.
Prijeboj financijskih instrumenata
Financijska imovina i obveze prebijaju se, te se u izvještaju o financijskom položaju iskazuju u neto iznosu, samo u slučaju kada postoji zakonski provedivo pravo na prijeboj priznatih iznosa i postoji namjera namire na neto principu ili se realizacija imovine i podmirenje obveza odvija istovremeno. Prihodi i rashodi se iskazuju u neto iznosu samo ako je to dopušteno računovodstvenim standardima, ili za dobitke i gubitke nastale iz skupa sličnih transakcija, kao što su aktivnosti trgovanja Grupe.
Otpisi
Financijska imovina se otpisuj e djelomično ili u cijelosti, samo kad je Grupa prestala ishoditi naplatu. Ako je iznos kojeg je potrebno otpisati veći od kumuliranog iznosa rezervacije za umanjenje vrijednosti, prvo se za razliku uvećava rezervacija a potom se otpis provodi umanjenjem bruto potraživanja na teret rezervacije. Sve naknadne naplate priznaju se kao prihod u izvještaju o dobiti ili gubitku.
Mjerenje amortiziranog troška
Amortizirani trošak financijske imovine ili obveze jest iznos po kojem se financijska imovina ili obveza početno priznaje, umanjen za iznose otplate glavnice, uvećan ili umanjen za kumulativnu amortizaciju primjenom metode efektivne kamatne stope na eventualnu razliku između početno priznatog iznosa i iznosa u trenutku dospijeća, umanjeno za iznos eventualnog umanjenja vrijednosti ako se radi o financijskoj imovini.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
9 Financijski instrumenti (nastavak)
Mjerenje fer vrijednosti
Fer vrijednost je cijena koja bi bila ostvarena na datum mjerenja prodajom stavke imovine ili koja bi bila plaćena za prijenos obveze u redovnoj transakciji na glavnom, odnosno najpovoljnijem tržištu kojem Grupa ima pristup na taj datum.
Kada je to moguće, Grupa mjeri fer vrijednost instrumenta koristeći kotiranu cijenu na glavnom tržištu kojem Grupa ima pristup (mark-to-market).
Smatra se da financijski instrument kotira na aktivnom tržištu ako su kotirane cijene lako i redovito dostupne na cjenovnom servisu, od posrednika, brokera ili agencija koje određuju cijene ili od regulatorne agencije, te da takve cijene predstavljaju stvarne i redovne tržišne transakcije po uobičajenim tržišnim uvjetima. Ako ne postoji objavljena kotacija cijena na aktivnom tržištu za financijske instrumente u cijelosti, ali aktivno tržište postoji za njihove komponente, fer vrijednost se utvrđuje na osnovu relevantnih tržišnih vrijednosti komponenti.
Ako tržište za financijski instrument nije aktivno, u slučaju neuvrštenih vrijednosnica, odnosno ako, iz bilo kojeg razloga, fer vrijednost nije moguće pouzdano mjeriti na temelju tržišnih cijena, Grupa utvrđuje fer vrijednost primjenom neke od tehnika vrednovanja (osim za određene vlasničke vrijednosne papire koji nisu izlistani na burzi) koje u najvećoj mogućoj mjeri koriste relevantne i prepoznatljive parametre, a u najmanjoj mjeri parametre koji su tržišno neprepoznatljivi. Odabrane tehnike procjene uključuju sve čimbenike koje bi tržišni sudionici koristili za vrednovanje transakcije.
Tehnike vrednovanja uključuju modele neto sadašnje vrijednosti i diskontiranih novčanih tokova, usporedbe sa sličnim instrumentima za koje postoje tržišno prepoznatljive cijene, Black-Scholes model vrednovanja opcija i druge modele procjene. Pretpostavke i ulazni podaci koji se koriste u tehnikama vrednovanja uključuju bezrizične i referentne kamatne stope, kreditne marže, cijene obveznica i dionica, devizne tečajeve, cijene dioničkih indeksa, te volatilnosti i korelacije.
Modeli vrednovanja se pregledavaju tijekom njihovog razvoja i povremeno kako bi se osigurala dosljednost u održavanju ciljeva vrednovanja.
Korištenje tržišnih parametara omogućuje ograničenja diskrecijske prirode procjena te osigurava da se fer vrijednost može potvrditi.
Gdje je primjenjivo, fer vrijednost uključuje prilagodbe za kreditni rizik članice Grupe, kreditni rizik druge ugovorne strane i rizik financiranja.
Fer vrijednost depozita po viđenju nije manja od iznosa koji se treba isplatiti po viđenju, diskontiran od prvog datuma kada se može tražiti isplata.
Hijerarhija fer vrijednosti
Nadalje, mjerenja fer vrijednosti su za potrebe financijskog izvještavanja razvrstane u 1., 2. ili 3. razinu ulaznih podataka prema njihovom stupnju dostupnosti i značajnosti u odnosu na ukupnu mjeru fer vrijednosti, koje su kako slijedi:
ulazni podaci 1. razine su (neprilagođene) kotirane cijene na aktivnim tržištima za istovrsnu imovinu ili obveze koje su subjektu dostupne na datum mjerenja,
ulazni podaci 2. razine su ulazni podaci koji ne uključuju kotirane cijene koje su uključene u razinu 1. i dostupne za predmetnu imovinu ili obvezu, bilo neposredno, bilo posredno i
ulazni podaci 3. razine su ulazni podaci o predmetnoj imovini ili obvezi koji nisu dostupni.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
9 Financijski instrumenti (nastavak)
Umanjenje vrijednosti
Grupa procjenjuje očekivane kreditne gubitke („OKG“) za svoje dužničke instrumente mjerene po amortiziranom trošku, FV OSD te za izvanbilančne izloženosti po kreditima i ugovorima o financijskim garancijama. Grupa priznaje umanjenje vrijednosti za te gubitke na svaki izvještajni datum. Mjerenje OKG odražava:
nepristran iznos temeljen na vjerojatnosti, utvrđen procjenom raspona mogućih ishoda;
vremensku vrijednost novca i
razumne i odgovarajuće informacije o prošlim događajima, dostupne za izvještajni datum bez značajnog dodatnog troška ili napora te trenutne ekonomske uvjete kao i projekcije budućih ekonomskih uvjeta.
Mjerenje OKG je područje koje zahtjeva primjenu složenih modela i značajnih pretpostavki o budućim ekonomskim uvjetima i ponašanju kredita (npr. vjerojatnost da će klijenti ući u status neispunjavanja ugovornih obveza i posljedični gubici koji iz toga proizlaze).
Broj prosudbi pri mjerenju OKG je značajan, kako slijedi:
utvrđivanje kriterija za značajno povećanje kreditnog rizika,
odabir prikladnih modela i pretpostavki za mjerenje OKG,
utvrđivanje broja i relativnog pondera budućih scenarija za sve vrste proizvoda/tržišta i pripadajući OKG te
utvrđivanje skupina financijske imovine za potrebe mjerenja OKG.
Bilješka 40.1 Kreditni rizik sadrži detaljne informacije o načinima mjerenja očekivanih kreditnih gubitaka, pojašnjava koncept razina kreditnog rizika, ulazne parametre, pretpostavke i tehnike procjene, te prosudbe i procjene Grupe.
10 Ugovori s pravom ponovne prodaje i reotkupa
Grupa ulazi u poslove kupnje i prodaje vrijednosnica u sklopu ugovora o ponovnoj prodaji ili reotkupu suštinski jednakih vrijednosnica, po fiksnoj cijeni na određeni datum u budućnosti. Ulaganja koja su kupljena s obvezom ponovne prodaje u budućnosti ne priznaju se u izvještaju o financijskom položaju. Izdaci temeljem tih ugovora priznaju se kao zajmovi i potraživanja od banaka ili komitenata. Vrijednosnice prodane temeljem ugovora o reotkupu nastavljaju se priznavati u izvještaju o financijskom položaju i vrednuju u skladu s računovodstvenom politikom za predmetnu financijsku imovinu, po amortiziranom trošku ili po fer vrijednosti, kako je prikladno. Primici od prodaje vrijednosnica prikazuju se kao osigurane obveze prema bankama ili komitentima.
Razlika između iznosa koji se plaća kod inicijalne prodaje i iznosa koji se plaća kod reotkupa, razgraničava se kroz razdoblje transakcije i uključuje u prihod ili rashod od kamata.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
11 Derivativni financijski instrumenti
Grupa koristi derivativne financijske instrumente kako bi se na najpovoljniji način zaštitila od izloženosti valutnom i kamatnom riziku koji proizlaze iz poslovnih, financijskih i ulagačkih aktivnosti. Grupa ne drži niti izdaje derivativne financijske instrumente u špekulativne svrhe. Svi derivativi Grupe se klasificiraju kao financijski instrumenti po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak - instrumenti koji se drže radi trgovanja.
Derivativni financijski instrumenti koji uključuju valutne terminske ugovore, valutne swapove, međuvalutne kamatne swapove i kamatne swapove, inicijalno se priznaju u izvještaju o financijskom položaju i naknadno mjere po fer vrijednosti. Fer vrijednost se utvrđuje na temelju kotiranih tržišnih cijena ili, ukoliko je prikladnije, na temelju modela koji koriste diskontirane novčane tokove. Svi derivativi iskazuju se kao imovina ukoliko je njihova fer vrijednost pozitivna, odnosno kao obveze ako je njihova fer vrijednost negativna. Promjene u fer vrijednosti derivativa uključuju se u poziciju „Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobiti ili gubitak i rezultat od kupoprodaje valuta i tečajnih razlika po preračunavanju monetarne imovine i obveza“.
Neki hibridni ugovori sadrže derivativnu i nederivativnu komponentu. Prema MSFI-ju 9, ako hibridni ugovor sadrži osnovni ugovor koji je financijska imovina, tad za potrebe klasifikacije i mjerenja Grupa instrument procjenjuje u cijelosti. Financijska imovina s ugrađenim derivativima se razmatra u cijelosti kad se utvrđuje da li su novčani tijekovi isključivo plaćanja glavnice i kamata.
Za derivative ugrađene u financijske obveze te za osnovne ugovore koji nisu financijski instrumenti, derivativna komponenta je ugrađeni derivativ. Kada ekonomske karakteristike i rizici ugrađenih derivativa nisu usko vezani za osnovni ugovor i kad se hibridni ugovor sam po sebi ne vrednuje po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, ugrađeni se derivativi tretiraju kao zasebni derivativni instrumenti i klasificiraju po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, uz priznavanje svih nerealiziranih i realiziranih dobitaka i gubitaka u izvještaju o dobiti ili gubitku.
12 Računovodstvo zaštite
U svrhu računovodstva zaštite, zaštita se može odnositi na:
– zaštitu fer vrijednosti - zaštita izloženosti od promjena fer vrijednosti priznate imovine ili obveze ili nepriznate obveze;
– zaštitu novčanih tokova – zaštita izloženosti od promjena u novčanim tokovima koja se veže uz specifični rizik vezan uz priznatu imovinu, obvezu ili izvjesnu transakciju u budućnosti;
– zaštitu neto ulaganja u stranoj valuti.
Grupa se uglavnom koristi zaštitom fer vrijednosti, kako bi se zaštitila od izloženosti promjenama fer vrijednosti pojedinih stavki imovine i obveza ili dijela pojedinih stavki imovine i obveza ili portfelja financijske imovine i obveza.
Zagrebačka banka d.d. se koristi derivativnim financijskim instrumentima u svrhu zaštite od izloženosti promjene fer vrijednosti po kamatnom riziku. Takvi derivativni instrumenti se inicijalno priznaju po njihovoj fer vrijednosti i naknadno se mjere po fer vrijednosti. Derivativi se prikazuju kao financijska imovina kada im je fer vrijednost pozitivna i kao financijska obveza u slučaju kada im je fer vrijednost negativna.
Prilikom sklapanja aranžmana računovodstva zaštite, Grupa formalno određuje i dokumentira odnos za koji želi primjeniti računovodstvo zaštite te cilj i strategiju upravljanja rizicima za poduzimanje same zaštite. Dokumentacija uključuje identifikaciju zaštitnog instrumenta, zaštićenu stavku ili transakciju, vrstu rizika protiv kojeg se Grupa štiti te kako će Grupa pratiti učinkovitost promjene u fer vrijednosti zaštitnog instrumenta kao kompenzaciju za promjene fer vrijednosti ili promjene novčanog tijeka izloženosti koja je zaštićena. Očekivanje je da će takve zaštite biti učinkovite u postizanju kompenzirajućih promjena u fer vrijednosti ili u novčanim tokovima te su redovno testirane tijekom njihovog trajanja kako bi se ustanovila njihova učinkovitost kroz izvještajna razdoblja za koja su određena.
UniCredit Leasing Hrvatska d.o.o. računovodstvo zaštite primjenjuje za upravljanje izloženosti tečajnom riziku.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
13 Ulaganja u podružnice i pridružena društva
Ulaganja u podružnice i pridružena društva iskazuju se po trošku, umanjenom za eventualne gubitke od umanjenja vrijednosti u odvojenim financijskim izvještajima Banke. Ulaganja u podružnice konsolidiraju se metodom pune konsolidacije u konsolidiranim financijskim izvještajima, dok se ulaganja u pridružena društva obračunavaju metodom udjela.
14 Uzeti kamatonosni zajmovi
Uzeti kamatonosni zajmovi inicijalno se priznaju po fer vrijednosti, umanjenoj za pripadajuće transakcijske troškove. Naknadno vrednovanje provodi se po amortiziranom trošku i svaka razlika između primitaka (umanjenih za transakcijske troškove) i iznosa koji se plaća po dospijeću priznaje se u izvještaju o dobiti ili gubitku tijekom razdoblja trajanja zajma metodom efektivne kamatne stope.
15 Izdane dužničke vrijednosnice
Obveznice koje je izdala Grupa inicijalno se priznaju po fer vrijednosti. Naknadno mjerenje provodi se po amortiziranom trošku. Premija ili diskont ostvaren prilikom izdavanja evidentira se u računu dobiti i gubitka metodom efektivne kamatne stope.
Otkup vlastitih izdanih dužničkih vrijednosnih papira tretira se kao opoziv duga. Dobici i gubici proizašli iz opoziva duga se priznaju ukoliko je otkupna cijena niža ili viša od knjigovodstvene vrijednosti.
16 Tekući računi i depoziti banaka i komitenata
Tekući računi i depoziti inicijalno se priznaju po fer vrijednosti uvećanoj za transakcijske troškove, a naknadno iskazuju po amortiziranom trošku metodom efektivne kamatne stope.
17 Financijske garancije, pisma namjere i preuzete kreditne obveze
Grupa izdaje financijske garancije, pisma namjere i preuzima kreditne obveze.
Financijske garancije se u financijskim izvještajima inicijalno priznaju po fer vrijednosti, u iznosu primljene naknade. Nakon inicijalnog priznavanja, obveza Grupe po svakoj garanciji mjeri se u iznosu koji je veći od iznosa pri inicijalnom priznavanju umanjenog za kumuliranu amortizaciju priznatu u izvještaju o dobiti ili gubitku i od očekivanog kreditnog gubitka po MSFI-ju 9. Primljene naknade priznaju se u Izvještaju dobiti ili gubitka u „Neto prihodima od naknada i provizija“.
Preuzete kreditne obveze i pisma namjere su obvezujuće stavke po kojima je Grupa tijekom trajanja obvezujućeg odnosa dužna klijentu staviti na raspolaganje sredstva kredita prema unaprijed utvrđenim uvjetima. Ovi ugovori su u obuhvatu zahtjeva mjerenja očekivanih kreditnih gubitaka po MSFI-ju 9.
Nominalna ugovorna vrijednost financijskih garancija, pisma namjere i preuzetih kreditnih obveza, u slučajevima kad se kredit daje pod tržišnim uvjetima, nije priznata u izvještaju o financijskom položaju i iskazuje se izvanbilančno.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
18 Najmovi
Prilikom sklapanja ugovora Grupa procjenjuje da li ugovor jest ili sadrži karakteristike najma. Procjenjuje se da li se ugovorom prenosi pravo kontrole korištenja predmetne imovine tijekom vremena u zamjenu za naknadu.
i. Grupa kao najmodavac - financijski i operativni najam
Kada Grupa djeluje kao najmodavac, na početku najma utvrđuje da li je najam financijski ili operativni.
Kako bi klasificirala svaki najam, Grupa vrši opću procjenu prenose li se najmom uglavnom svi rizici i koristi povezani s vlasništvom nad predmetnom imovinom. Ako je to slučaj, najam je financijski; ako nije, najam je operativni. Kao dio ove procjene, Grupa uzima u obzir određene pokazatelje primjerice da li je najam ugovoren na veći dio ekonomskog vijeka imovine.
Grupa primjenjuje MSFI 9 zahtjeve za prestanak priznavanja i umanjenja vrijednosti na neto ulaganje u najam. Grupa također redovito, pri izračunu bruto ulaganja u najam, provjerava procijenjene preostale vrijednosti koje nisu pokrivene instrumentima osiguranja.
ii. Grupa kao najmoprimac - operativni najam
Za sve najmove, osim kratkoročnih najmova te najmova imovine manje vrijednosti, Banka primjenjuje jedinstveni pristup priznavanja i mjerenja. Banka priznaje obveze s osnove plaćanja po najmu i pravo korištenja
imovine koje predstavlja pravo na korištenje predmetne imovine.
Imovina s pravom korištenja
Banka priznaje imovinu s pravom korištenja u trenutku sklapanja ugovora o najmu (odnosno u trenutku kada je predmetna imovina raspoloživa za upotrebu). Imovina s pravom korištenja mjeri se po trošku nabave umanjenom za akumuliranu amortizaciju i gubitke od umanjenja vrijednosti te se prilagođava ponovnom mjerenju obveza iz najma. Trošak imovine s pravom korištenja uključuje iznos priznatih obveza po zakupu, inicijalne izravne troškove te plaćanja po zakupu izvršena na dan ili prije sklapanja ugovora, umanjen je za primljene poticaje za zakup. Imovina s pravom korištenja amortizira se linearno tijekom trajanja najma.
Imovina s pravom korištenja prikazana je u bilješci 23 Nekretnine i oprema i podložna je umanjenju vrijednosti, u skladu s politikom Grupe.
Obveze s osnove najma
Prilikom sklapanja ugovora o najmu, Banka priznaje obveze s osnove najma mjerene po sadašnjoj vrijednosti budućih plaćanja tijekom trajanja ugovora. Plaćanja s osnove najma uključuju fiksna plaćanja (umanjena za sve potraživanja s osnove poticaja), varijabilna plaćanja koja ovise o indeksu ili stopi te iznose za koje se očekuje da će biti plaćeni s osnove garancija za preostalu vrijednost. Plaćanja s osnove najma mogu uključivati i vrijednost opcije kupnje čija se realizacija očekuje s razumnom sigurnošću te plaćanje penala za raskid najma, ukoliko uvjeti ugovora predviđaju opciju raskida. Promjenjiva plaćanja s osnove najma koja ne ovise o indeksu ili stopi priznaju se kao trošak u razdoblju u kojem je nastao događaj ili uvjet koji uvjetuje plaćanje.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
19 Nekretnine i oprema
Nekretnine i oprema iskazuju se po trošku umanjenom za akumuliranu amortizaciju i gubitke od umanjenja vrijednosti, osim za zemljišta i zgrade koje se koriste u poslovanju, a koje se naknadno mjere metodom revalorizacije. Trošak uključuje izravne troškove potrebne za dovođenje imovine u stanje upotrebe i u svrhu za koju je namijenjena.
Nekretnine i oprema su materijalna imovina koja se drži u svrhu pružanja usluga, za iznajmljivanje ili druge administrativne svrhe.
Naknadni troškovi uključuju se u knjigovodstveni iznos imovine ili kao zasebna stavka imovine, kako je prikladno, samo ako je vjerojatno da će buduće ekonomske koristi povezane s navedenom imovinom pritjecati u Grupu i ako se trošak nabave može pouzdano izmjeriti. Svi ostali popravci i održavanje predstavljaju trošak u računu dobiti i gubitka u razdoblju u kojem su nastali.
Imovina u pripremi se ne amortizira sve dok nije završena i prenesena u upotrebu te dok se ne klasificira u odgovarajuću grupu nekretnina i opreme.
Sva imovina, osim zemljišta i imovine u pripremi, amortizira se linearnom metodom po propisanim stopama, utvrđenim tako da se trošak nabave imovine otpisuje tijekom procijenjenog korisnog vijeka upotrebe. Očekivani korisni vijek upotrebe prikazan je u nastavku:
|
| 2021. | 2020. |
|
|
|
|
| Zgrade | do 50 godina | do 50 godina |
| Motorna vozila | 4-5 godina | 4-5 godina |
| Oprema | 3 - 14,3 godine | 3 - 14,3 godine |
| Uredski namještaj | 5-10 godina | 5-10 godina |
| Računala | 3,3-5 godina | 3,3-5 godina |
Korisni vijek upotrebe i preostala vrijednost provjeravaju se i usklađuju, ukoliko je potrebno, na svaki datum izvještaja.
Knjigovodstvene vrijednosti imovine i opreme, osim zemljišta i zgrada koje se koriste u poslovanju, ispituju se radi umanjenja vrijednosti kada događaji ili promjene okolnosti ukazuju na to da knjigovodstvena vrijednost nije nadoknadiva. Knjigovodstvena vrijednost imovine odmah se otpisuje do nadoknadive vrijednosti ako je knjigovodstvena vrijednost sredstva veća od procijenjene nadoknadive vrijednosti.
Fer vrijednost zemljišta i zgrada koje se koriste u poslovanju mjeri se tržišnim kriterijima, temeljem procjena koje pripremaju profesionalni kvalificirani procjenitelji. Nekretnina čija se fer vrijednost može pouzdano izmjeriti priznaje se po revaloriziranom iznosu na način da:
- se bruto knjigovodstvena vrijednost prilagođava za iznos revalorizacije (tj. za razliku između fer vrijednosti i neto knjigovodstvene vrijednosti neposredno prije revalorizacije);
- kumulirana amortizacija ostaje nepromijenjena (konstantna).
Nakon početnog priznavanja stavki zemljišta i zgrada koje se koriste u poslovanju revalorizacija se provodi redovito. Učestalost revalorizacije ovisi o značajnostima izmjena u fer vrijednostima imovine koja se revalorizira. Revalorizacija je potrebna kad se fer vrijednost revalorizirane imovine značajno razlikuje od knjigovodstvene vrijednosti. Za nekretnine koje se koriste u poslovanju (MRS 16), računovodstveni tretman revalorizacije je sljedeći:
- pozitivne promjene vrijednosti priznaju se u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti kao rezerva fer vrijednosti (kao opće pravilo); međutim, u slučaju da su u prethodnim razdobljima negativne promjene vrijednosti priznate u dobiti i gubitku, tada će se naknadne pozitivne promjene priznati u dobiti i gubitku do iznosa prethodno priznatog negativnog iznosa;
- negativne promjene vrijednosti priznaju se u računu dobiti i gubitka (kao opće pravilo); međutim, u slučaju da su u prethodnim razdobljima pozitivne promjene vrijednosti priznate u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti u rezervi fer vrijednosti, tada će se naknadne negativne promjene vrijednosti priznati u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti u rezervi fer vrijednosti uzimajući u obzir da takva rezerva nikad ne može biti negativna.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
19 Nekretnine i oprema (nastavak)
Revalorizacijska rezerva fer vrijednosti koja je uključena u ukupni kapital i odnosi se na imovinu koja se koristi u poslovanju:
- mora se prenijeti izravno u zadržanu dobit prilikom prestanka priznavanja. To uključuje prijenos cjelokupne rezerve u trenutku povlačenja ili otuđenja imovine.
- do povlačenja ili prodaje, prenosi se iz rezerve fer vrijednosti u zadržanu dobit linearno, u skladu s korištenjem. Iznos prenesene rezerve predstavlja amortizaciju koja se obračunava na revalorizirani dio sredstva. Prijenosi iz revalorizacijske rezerve fer vrijednosti u zadržanu dobit nikada ne prolaze kroz izvještaj o dobiti ili gubitku.
Nekretnine, osim zemljišta, koje se koriste u poslovanju i koje se mjere po iznosu revalorizacije podliježu amortizaciji prema istim općim pravilima koja se koriste za pristup mjerenja po trošku.
Kada se imovina proda ili povuče iz upotrebe, njezin trošak i akumulirana amortizacija eliminiraju se, a svi dobici ili gubici koji proizlaze iz njihovog isknjižavanja uključuju se u račun dobiti i gubitka. Rezerva revalorizacije fer vrijednosti uključena u kapital nikada se ne reklasificira u dobit ili gubitak.
Kada se promijeni namjena nekretnina od korištenja za vlastite potrebe na iznajmljivanje, nekretnine se reklasificiraju u ulaganja u nekretnine.
20 Nematerijalna imovina
a) Goodwill
Prema MSFI 3 “Poslovna spajanja”, svaki višak troška stjecanja iznad stečenog udjela u fer vrijednosti prepoznatljive imovine i obveza na dan stjecanja iskazuje se kao goodwill i knjiži kao imovina. Nakon početnog priznavanja, goodwill se mjeri po trošku, umanjenom za akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti.
Goodwill se testira na umanjenje vrijednosti najmanje jednom godišnje, a i češće ukoliko promijenjen e okolnosti upućuju na mogući gubitak vrijednosti. Gubitak od umanjenja vrijednosti utvrđuje se procjenom nadoknadive vrijednosti jedinice koja stvara novac (ili skupine jedinica koje stvaraju novac) na koju se goodwill odnosi. Ako knjigovodstvena vrijednost jedinice premašuje njenu nadoknadivu vrijednost priznaje se gubitak od umanjenja vrijednosti, na način da se prvo smanji knjigovodstvena vrijednost bilo kojeg goodwilla koji je raspoređen na jedinicu koja stvara novac, a potom drugih sredstava jedinice razmjerno knjigovodstvenom iznosu svakog sredstva u jedinici. Gubitak od umanjenja goodwilla ne ukida se u budućim razdobljima.
Goodwill nastao prilikom stjecanja podružnica i kupljeni goodwill uključuju se u nematerijalnu imovinu. Goodwill nastao stjeca njem pridruženih društava, uključuje se u stavku ulaganja u pridružena društva.
b) Ostala nematerijalna imovina
Nematerijalna imovina početno se iskazuje po trošku nabave. Nematerijalna imovina se priznaje ako je vjerojatno da će nastati buduće ekonomske koristi koje se mogu pripisati imovini i ako se pouzdano može procijeniti trošak te imovine. Nakon početnog priznavanja, nematerijalna imovina se vrednuje po trošku nabave umanjenom za akumuliranu amortizaciju i akumulirano smanjenje vrijednosti. Amortizacija nematerijalne imovine obračunava se linearnom metodom tijekom procijenjenog korisnog vijeka upotrebe. Očekivani korisni vijek upotrebe prikazan je u nastavku:
|
| 2021. | 2020. |
| Software | 5 godina | 5 godina |
| Ulaganja na tuđoj imovini | kraće od razdoblja najma i korisnog vijeka trajanja | kraće od razdoblja najma i korisnog vijeka trajanja |
| Ostala nematerijalna imovina | 10 godina | 10 godina |
Korisni vijek upotrebe, preostala vrijednost te metode amortizacije provjeravaju se i korigiraju, ukoliko je potrebno, na svaki izvještajni datum.
Ako je bilo promjena u očekivanom okviru (modelu) ekonomskih koristi ugrađenih u sredstva, metoda amortizac ije se mijenja u skladu s promijenjenim okvirom. Ovakve promjene prikazuju se kao promjene računovodstvenih procjena.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
21 Ulaganja u nekretnine
Ulaganja u nekretnine obuhvaćaju ulaganja Grupe u nekretnine s namjerom ostvarivanja zarade od najamnine i/ili porasta tržišne vrijednosti, ali ne i ona ulaganja namijenjena prodaji unutar redovnog poslovanja ili u administrativne svrhe. Ulaganja u nekretnine priznaju se po trošku i naknadno se mjere po fer vrijednosti. Promjene fer vrijednosti priznaju se u računu dobiti i gubitka te ne podliježu amortizaciji. Za cijeli portfelj potrebno je najmanje jednom u tri godine izraditi cjelovitu procjenu vrijednosti. U razdobljima u kojima se ne provodi cjelovita procjena vrijednosti, potrebno je provesti tzv. desktop procjenu vrijednosti.
Prijenosi sa ili iz ulaganja u nekretnine događaju se kad dođe do promjene u upotrebi, a dokaz tome je prestanak korištenja ili početak korištenja za vlastite potrebe. Ulaganja u nekretnine prestaju se priznavati prilikom otuđenja ili konačnog povlačenja iz upotrebe te kada se ne očekuju buduće ekonomske koristi od otuđenja. Dobici i gubici od povlačenja iz upotrebe ili otuđenja priznaju se u računu dobiti i gubitka u razdoblju povlačenja ili otuđenja.
22 Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji
Grupa klasificira dugotrajnu imovinu namijenjenu prodaji (ili skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji) za koju se očekuje da će se nadoknaditi prvenstveno prodajom, a ne stalnom upotrebom. Ovaj se uvjet smatra ispunjenim samo kad je prodaja vrlo vjerojatna i ako je imovina (ili skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji) dostupna za trenutnu prodaju u postojećem stanju. Uprava mora biti suglasna s prodajom koja se prema očekivanju mora dogoditi unutar godine dana od klasifikacije.
Prije klasifikacije u imovinu namijenjenu prodaji, imovina (ili stavke unutar skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji) se vrednuje u skladu s računovodstvenim politikama Grupe. Nakon toga se imovina (ili skupina imovine i obveza namijenjenih prodaji) mjeri po knjigovodstvenoj vrijednosti ili fer vrijednosti umanjenoj za troškove prodaje, ovisno o tome koji je iznos niži.
Dugotrajna imovina klasificirana kao namijenjena za prodaju više se ne amortizira. Gubici od umanjenja vrijednosti pri inicijalnoj klasifikaciji u stavke namijenjene za prodaju i naknadni dobici ili gubici od ponovnog mjerenja priznaju se u računu dobiti i gubitka. Dobitak iznad kumuliranog ispravka vrijednosti se ne priznaje. Umanjenje vrijednosti, za skupinu imovine i obveza namijenjenih prodaji, najprije se raspoređuje na goodwill, a potom na preostalu imovinu i obveze proporcionalnom metodom, s tim da se gubitak ne raspoređuje na financijsku imovinu i odgođenu poreznu imovinu, koje treba nastaviti mjeriti u skladu s računovodstvenim politikama Grupe.
U trenutku reklasifikacije, kod promjene namjere ili kad uvjeti koje zahtijeva MSFI 5 više nisu ispunjeni, Grupa ne prepravlja usporedne podatke u izvještaju o financijskom položaju. Kod reklasifikacije, vrednovanje se prilagođava u skladu s odgovarajućim standardima, kao da do reklasifikacije nije niti bilo došlo.
23 Imovina preuzeta u zamjenu za nenaplativa potraživanja
Za imovinu preuzetu u zamjenu za nenaplativa potraživanja Grupa procjenjuje utrživost te u izvještaju o financijskom položaju priznaje samo onu koja je utrživa i čija se vrijednost može pouzdano utvrditi. Ovako preuzeta imovina vodi se po iznosu troška povezanog nenaplaćenog kredita ili potraživanja po najmu ili fer vrijednosti imovine, ovisno o tome što je niže. Grupa ovako preuzetu imovinu namjerava prodati (ovakva imovina se ne amortizira i prikazana je u bilješci 26 Ostala imovina (poslovanje vezano uz najmove) ili u bilješci 25 Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji, temeljem zadovoljenja MSFI 5 kriterija), a u iznimnim slučajevima je koristi za vlastitu upotrebu (ovakva imovina se amortizira i prikazana je u bilješci 23 Nekretnine i oprema) ili se drži radi prihoda od iznajmljivanja, kapitalne dobiti ili oboje (ovakva imovina se amortizira i prikazana je u bilješci 22 Ulaganje u nekretnine).
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
24 Umanjenje vrijednosti stavki imovine i opreme za upotrebu u poslovanju (osim ulaganja u nekretnine) i nematerijalne imovine
Imovina koja nema definiran konačan korisni vijek upotrebe, kao goodwill, te ne podliježe obračunu amortizacije, provjerava se na umanjenje vrijednosti uvijek kad postoje naznake umanjenja vrijednosti, a najmanje jednom godišnje. Imovina koja se amortizira provjerava se radi umanjenja vrijednosti uvijek kada događaji ili promjene uvjeta ukazuju da knjigovodstvena vrijednost te imovine možda neće biti nadoknadiva. Imovina koja još nije raspoloživa za korištenje procjenjuje se na svaki datum izvještaja. Gubitak od umanjenja vrijednosti priznaje se u svim slučajevima kada je knjigovodstvena vrijednost imovine veća od njezinog nadoknadivog iznosa. Gubici od umanjenja vrijednosti priznaju se u izvještaju o dobiti ili gubitku.
Nadoknadivi iznos stavki imovine i opreme za upotrebu u poslovanju i nematerijalne imovine predstavlja vrijednost koja je veća od fer vrijednosti umanjene za troškove prodaje te vrijednosti u upotrebi. U svrhu procjene umanjenja vrijednosti, imovina se grupira na najnižoj razini za koju je moguće utvrditi posebno odredive novčane tokove (jedinice koje generiraju novac). Vrijednost u upotrebi procjenjuje se diskontiranjem očekivanih budućih novčanih tokova na njihovu sadašnju vrijednost, koristeći diskontnu stopu prije poreza koja odražava trenutnu tržišnu procjenu vremenske vrijednosti novca i rizike specifične za pojedinu imovinu ili jedinicu koja generira novac.
Ostala nefinancijska imovina, osim goodwill-a, nad kojom je provedeno umanjenje vrijednosti, procjenjuje se na svaki datum izvještaja radi mogućeg ukidanja umanjenja vrijednosti. Gubitak od umanjenja vrijednosti se ukida ukoliko je došlo do promjene u procjenama koje su bile korištene za određivanje nadoknadivog iznosa. Gubitak od umanjenja vrijednosti smanjuje se najviše do iznosa knjigovodstvene vrijednosti imovine koja ne prelazi knjigovodstvenu vrijednost imovine koja bi bila utvrđena, umanjena za akumuliranu amortizaciju, da nije bio priznat gubitak od umanjenja vrijednosti.
25 Zalihe
Zalihe se priznaju po trošku i iskazuju po vrijednosti troška nabave ili neto nadoknadivoj vrijednosti, ovisno o tome koja je niža. Trošak uključuje kupovnu cijenu (uključujući poreze, transport i rukovanje), umanjen za popuste i uvećan za troškove nastale prilikom nabave zaliha i dopremanja istih na njihovu trenutnu lokaciju i dovođenja u trenutno stanje. Neto nadoknadiva vrijednost predstavlja procijenjenu prodajnu cijenu koja se može ostvariti u redovnom poslovanju umanjenu za procijenjene troškove prodaje. Zalihe koje imaju spori obrtaj i zastarjele zalihe svode se na procijenjenu nadoknadivu vrijednost, a nastali rashod priznaje se u izvještaju o dobiti ili gubitku.
26 Porez na dobit
Porez na dobit temelji se na oporezivoj dobiti za godinu te se sastoji od tekućeg i odgođenog poreza. Porez na dobit priznaje se u izvještaju o dobiti ili gubitku, s izuzetkom poreza na dobit koji se odnosi na stavke priznate ili u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti ili izravno u kapitalu i rezervama. Tekući porez predstavlja očekivani iznos poreza koji se plaća na oporezivi iznos dobiti za godinu, sukladno poreznim stopama koje su bile na snazi ili su u suštini bile važeće na datum izvještaja te sve korekcije iznosa porezne obveze za prethodna razdoblja. Iznos odgođenog poreza izračunava se metodom bilančne obveze. Odgođeni porez odražava neto porezne efekte privremenih razlika između knjigovodstvene vrijednosti imovine i obveza za potrebe financijskog izvještavanja i iznosa koji se koriste za potrebe izračuna poreza. Mjerenje odgođene porezne imovine i obveza prikazuje porezne posljedice koje bi proizašle iz načina na koji Grupa na datum izvještaja očekuje realizaciju, odnosno, podmirenje knjigovodstvene vrijednosti svoje imovine i obveza, a na osnovu poreznih stopa koje su bile na snazi ili su u suštini bile važeće na datum izvještaja.
Odgođena porezna imovina i obveze se netiraju kada postroji zakonsko pravo na netiranje tekuće porezne imovine i obveza i ako se odnose na poreze određene od strane iste porezne uprave na istom oporezivom subjektu, ili na različite oporezive subjekte koji imaju namjeru namiriti tekuće porezne obveze i imovinu na neto osnovi ili će se njihova porezna imovina i obveze realizirati istovremeno.
Odgođena porezna imovina i obveze se ne diskontiraju, te se klasificiraju kao dugotrajna imovina i/ili dugoročne obveze u izvještaju o financijskom položaju. Odgođena porezna imovina priznaje se do iznosa za koji je vjerojatno da će se ostvariti oporeziva dobit dostatna za njezino korištenje. Na svaki datum izvještaja, Grupa ponovno procjenjuje nepriznatu potencijalnu odgođenu poreznu imovinu i nadoknadivost knjigovodstvene vrijednosti priznate odgođene porezne imovine. Dodatni porez na dobit, proizašao prilikom distribucije dividendi, priznaje se u trenutku priznavanja povezane obveze za plaćanje dividende.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
27 Rezervacije
Rezervacije se priznaju kada Grupa ima sadašnju zakonsku ili izvedenu obvezu, kao posljedicu prošlih događaja i ako je vjerojatno da će biti potreban odljev resursa koji sadrže ekonomske koristi radi podmirivanja tih obveza te ako se njihov iznos može pouzdano procijeniti, ili kada se to zahtijeva zakonom kao za rezervacije za neidentificirane gubitke po izvanbilančnoj izloženosti kreditnom riziku.
Ako je učinak vremenske vrijednosti novca značajan, rezervacije se diskontiraju stopom prije poreza, koja, kada je to primjereno, odražava specifičan rizik obveze. Kad se provodi diskontiranje, povećanje rezervacija zbog proteka vremena priznaje se kao trošak financiranja.
Rezervacije za restrukturiranje priznaju se u slučaju kada Grupa donese detaljan formalni plan restrukturiranja, a restrukturiranje je već započelo ili je najavljeno. Ne formiraju se rezervacije za buduće poslovne gubitke.
Rezervacije za štetne ugovore priznaju se u slučaju kada su očekivane koristi koje će Grupa ostvariti temeljem takvog ugovora niže od neizbježnog troška ispunjavanja ugovornih obveza. Rezervacije se utvrđuju u iznosu sadašnje vrijednosti očekivanog troška raskida ugovora i očekivanog neto troška u slučaju nastavka ugovora, ovisno o tome koji je niži. Prije utvrđivanja iznosa rezervacija, Grupa priznaje eventualni gubitak uslijed umanjenja vrijednosti imovine koja je povezana s ugovorom.
Rezervacije za obveze i troškove održavaju se na razini koju rukovodstvo Grupe smatra dostatnom za podmirenje mogućih budućih gubitaka. Uprava utvrđuje dostatnost rezervacija na osnovi uvida u pojedine stavke, tekuće ekonomske uvjete, karakteristike rizika različitih kategorija transakcija kao i ostale relevantne čimbenike.
Rezervacije se ukidaju samo za troškove za koje je rezervacija izvorno priznata. Ako odljev ekonomskih koristi za podmirenje obveza više nije vjerojatan, rezervacija se ukida.
28 Izdani dionički kapital
Izdani dionički kapital predstavlja nominalnu vrijednost uplaćenih običnih dionica i denominiran je u kunama.
Dividende se priznaju kao obveza u razdoblju u kojem su izglasane.
29 Trezorske dionice
Kada članica Grupe kupuje izdani dionički kapital Banke (trezorske dionice), plaćeni iznos predstavlja odbitnu stavku od kapitala i rezervi koji pripadaju dioničarima Banke, dok se dionice ne ponište, ponovno izdaju ili prodaju te se klasificiraju kao trezorske dionice. Kada se takve dionice naknadno prodaju ili ponovno izdaju, primljeni iznos, umanjen za transakcijske troškove, uključuje se u kapital i rezerve koji pripadaju dioničarima Banke.
30 Zadržana dobit
Dio dobiti za godinu, koji se nakon raspodjele zadržava, raspoređuje se u zadržanu dobit.
31 Izvanbilančne i potencijalne i preuzete obveze
U okviru redovnog poslovanja, Grupa sklapa ugovore kojima preuzima izvanbilančne potencijalne obveze koje se vode u izvanbilančnoj evidenciji, a koje prvenstveno obuhvaćaju garancije, akreditive, ugovorene neiskorištene zajmove i limite po kreditnim karticama. Navedene preuzete financijske obveze iskazuju se u izvještaju o financijskom položaju Grupe ako i kada postanu plative.
III Specifične računovodstvene politike (nastavak)
32 Sredstva kojima se upravlja u ime i za račun trećih osoba
Grupa upravlja sredstvima u ime i za račun pravnih osoba i stanovništva. Navedena sredstva ne čine dio imovine Grupe te su stoga isključena iz izvještaja o financijskom položaju. Grupa ostvaruje naknadu za pružene usluge. Za detalje pogledati bilješku 36.
33 Izvještavanje po segmentima
Poslovni segment je sastavni dio Grupe koji se bavi poslovnim aktivnostima iz kojih može ostvariti prihode ili troškove, što također uključuje prihode i troškove po transakcijama s ostalim dijelovima Grupe čije poslovne rezultate segmenata redovito prati Uprava Banke (najviše tijelo ovlašteno za donošenje poslovnih odluka), koja odlučuje o dodjeli resursa svakom pojedinom segmentu, te ocjenjuje poslovnu uspješnost segmenata na osnovu upravljačkih financijskih informacija.
Na razini Grupe i Banke postoje četiri osnovna poslovna segmenta: maloprodaja, pravne osobe i ulaganja, leasing te ostalo. Informacije o osnovnim poslovnim segmentima temelje se na podacima prikupljenim kroz internu strukturu izvještavanja o poslovanju segmenata. Rezultati poslovnih segmenata mjere se primjenom internih cijena (bilješka 13).
34 Zarada po dionici
Grupa iskazuje osnovnu i razrijeđenu zaradu po dionici za redovne dionice. Osnovna zarada po dionici računa se dijeljenjem dobiti ili gubitka tekućeg razdoblja namijenjenog redovnim dioničarima Banke ponderiranim prosječnim brojem redovnih dionica u opticaju tijekom godine. Razrijeđena zarada po dionici se računa dijeljenjem dobiti namijenjene redovnim dioničarima Banke i ponderiranog prosječnog broja redovnih dionica, usklađenog za potencijalne efekte povećanja broja dionica.
1 Neto prihod od kamata
a) Prihod od kamata
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka | |||
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Derivativi | 124 |
| 163 |
| 123 |
| 163 | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
|
|
|
|
|
|
| |||
| Dužnički vrijednosni papiri | 163 |
| 171 |
| 108 |
| 128 | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Financijska imovina po amortiziranom trošku |
|
|
|
|
|
|
| |||
| Kućanstva | 1.862 |
| 1.887 |
| 1.419 |
| 1.414 | |||
| Nefinancijska društva | 801 |
| 848 |
| 583 |
| 603 | |||
| Država i javni sektor | 194 |
| 434 |
| 172 |
| 404 | |||
| Kreditne institucije | 14 |
| 17 |
| 11 |
| 12 | |||
| Ostala financijska društva | 18 |
| 10 |
| 15 |
| 9 | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
| 2.889 |
| 3.196 |
| 2.200 |
| 2.442 | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Ostala imovina | 1 |
| 1 |
| 1 |
| 1 | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
| 3.177 |
| 3.531 |
| 2.432 |
| 2.734 | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
b) Rashod od kamata
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka | |||
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Derivativi | 95 |
| 129 |
| 94 |
| 129 | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Financijske obveze po amortiziranom trošku |
|
|
|
|
|
|
| |||
| Izdani dužnički vrijednosni papiri | 1 |
| 1 |
| 1 |
| 1 | |||
| Depoziti |
|
|
|
|
|
|
| |||
| Kućanstva | 19 |
| 30 |
| 19 |
| 22 | |||
| Kreditne institucije | 70 |
| 68 |
| 52 |
| 47 | |||
| Ostala financijska društva | 46 |
| 52 |
| 2 |
| 7 | |||
| Država i javni sektor | 17 |
| 26 |
| 11 |
| 18 | |||
| Nefinancijska društva | 107 |
| 151 |
| 75 |
| 109 | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
| 259 |
| 327 |
| 159 |
| 203 | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Ostale obveze | 3 |
| 2 |
| 3 |
| 1 | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
| 358 |
| 459 |
| 257 |
| 334 | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
2 Neto prihod od naknada i provizija
a) Prihod od naknada i provizija
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka | |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Platni promet (domaći i inozemni) | 812 |
| 776 |
| 606 |
| 582 | |
| Kartično poslovanje | 502 |
| 390 |
| 419 |
| 320 | |
| Upravljanje imovinom, brokerske i konzultantske usluge | 162 |
| 165 |
| 137 |
| 134 | |
| Izdane garancije | 76 |
| 72 |
| 59 |
| 54 | |
| Kreditno poslovanje | 17 |
| 14 |
| 9 |
| 7 | |
| Ostalo | 56 |
| 68 |
| 50 |
| 51 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| 1.625 |
| 1.485 |
| 1.280 |
| 1.148 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
b) Rashod od naknada i provizija
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Kartično poslovanje | 182 |
| 150 |
| 183 |
| 150 |
| Platni promet (domaći i s inozemstvom) | 56 |
| 47 |
| 43 |
| 35 |
| Ostalo | 16 |
| 16 |
| 8 |
| 7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 254 |
| 213 |
| 234 |
| 192 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 Prihod od dividendi
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka | |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Dividende od podružnica | - |
| - |
| 900 |
| 42 | |
| Dividende od pridruženih društava (bilješka 21.2b) | - |
| - |
| 27 |
| 28 | |
| Dividende od ostalih vlasničkih vrijednosnica | 35 |
| 1 |
| 35 |
| 1 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| 35 |
| 1 |
| 962 |
| 71 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
4 Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak i rezultat od kupoprodaje valuta i tečajnih razlika po preračunavanju monetarne imovine i obveza
|
| u milijunima kn | ||||||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Vezano uz tečaj stranih valuta |
|
|
|
|
|
|
|
| Kupoprodaja valuta | 303 |
| 298 |
| 248 |
| 253 |
| Neto gubici od tečajnih razlika nastalih preračunavanjem monetarne imovine i obveza | (253) |
| 69 |
| (250) |
| 76 |
| Neto dobit od trgovanja međuvalutnim derivativnim instrumentima | 217 |
| (142) |
| 217 |
| (142) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ostali derivativni financijski instrumenti |
|
|
|
|
|
|
|
| Neto dobit od trgovanja kamatnim swapovima | (2) |
| 17 |
| (2) |
| 17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dužničke vrijednosnice koje se drže radi trgovanja | (1) |
| 2 |
| (1) |
| 2 |
| Vlasničke vrijednosnice koje se drže radi trgovanja | 1 |
| (3) |
| 1 |
| (3) |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | 4 |
| - |
| 4 |
| - |
| Dužničke vrijednosnice koje se vrednuju po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | - |
| - |
| - |
| - |
| Vlasničke vrijednosnice koje se vrednuju po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | (2) |
| (98) |
| (2) |
| (98) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 267 |
| 143 |
| 215 |
| 105 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
U svrhu zaštite svoje otvorene devizne pozicije, Grupa koristi različite derivativne financijske instrumente. Dio utjecaja na dobit (uključenih u gornju tablicu) rezultata koji ublažuju transakcije zaštite, prezentiran je unutar neto kamatnog prihoda.
5 Neto dobici i gubici od prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020 . |
| 2021. |
| 2020 . |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dužničke vrijednosnice po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | 34 |
| 99 |
| 34 |
| 99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 Ostali poslovni prihodi
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Prihodi od operativnog najma | 250 |
| 237 |
| - |
| - |
| Naplaćena prethodno otpisana potraživanja | 22 |
| 16 |
| 1 |
| 1 |
| Prihodi od procjene nekretnina | 9 |
| 14 |
| - |
| - |
| Prihodi od najamnine iz ulaganja u nekretnine | 13 |
| 11 |
| 8 |
| 4 |
| Neto vrijednosno usklađenje zbog vrednovanja imovine | - |
| 9 |
| - |
| - |
| Neto dobit od prodaje nekretnina i opreme | 3 |
| 2 |
| 3 |
| 3 |
| Ostali prihodi | 31 |
| 42 |
| 17 |
| 18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 328 |
| 331 |
| 29 |
| 26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 Ostali poslovni rashodi
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Troškovi operativnog najma | 78 |
| 71 |
| - |
| - |
| Državni doprinosi | - |
| 21 |
| - |
| 14 |
| Neto vrijednosno usklađenje zbog vrednovanja imovine | 49 |
| - |
| 43 |
| 5 |
| Ostali rashodi | 18 |
| 30 |
| 11 |
| 23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 145 |
| 122 |
| 54 |
| 42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 Troškovi poslovanja
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Amortizacija (bilješke 23, 24) | 379 |
| 397 |
| 176 |
| 194 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Troškovi osoblja |
|
|
|
|
|
|
|
| Plaće i ostali troškovi osoblja | 1.110 |
| 1.089 |
| 828 |
| 796 |
| Plaćanja temeljena na dionicama | 6 |
| 6 |
| 4 |
| 6 |
| Administrativni troškovi i troškovi marketinga | 731 |
| 733 |
| 563 |
| 558 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ostali troškovi poslovanja | 1.847 |
| 1.828 |
| 1.395 |
| 1.360 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2.226 |
| 2.225 |
| 1.571 |
| 1.554 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Troškovi osoblja za Grupu uključuju 200 milijuna kuna (2020. godine: 199 milijuna kuna) te za Banku 139 milijuna kuna (2020. godine: 137 milijuna kuna) doprinosa za mirovinsko osiguranje koji se uplaćuju u obvezne mirovinske fondove. Doprinosi se računaju kao postotak od bruto plaća zaposlenika.
Revizijske i nerevizijske usluge
Vanjski revizor je tijekom godine osim zakonskih obveza pružao i druge usluge. U 2021. godini pružene su sljedeće nerevizijske usluge (usluge povezane s potvrđivanjem): zakonom propisan angažman uvjerenja i procjena usklađenosti općih kontrola informacijskog sustava i ostale dogovorene postupke s ciljem provjere usklađenosti s financijskim, računovodstvenim ili regulatornim pitanjima. U skladu s EU Uredbom, usluge pružene tijekom 2021. godine predstavljaju dopuštene nerevizijske usluge. Naknade plaćene vanjskim revizorima za usluge pružene u 2021. godini iznose 2,6 milijuna kuna za Grupu, odnosno 1,7 milijuna kuna za Banku (prije PDV-a).
9 Troškovi osiguranja štednih uloga i doprinosa u Sanacijski fond
u milijunima kn
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Troškovi osiguranja štednih uloga | 89 |
| 184 |
| 41 |
| 139 |
| Troškovi doprinosa u Sanacijski fond | 73 |
| 66 |
| 73 |
| 66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 162 |
| 250 |
| 114 |
| 205 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 Gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata
Tablica u nastavku prikazuje troškove gubitaka od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata priznate u računu dobiti ili gubitka:
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
| 2020. |
|
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijski instrumenti po amortiziranom trošku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Zajmovi i potraživanja od banaka uključujući novac i ekvivalente novca te obveznu pričuvu kod HNB-a | (1) |
| - |
| - |
| (1) |
| (449) |
| - |
| - |
| (449) |
| Zajmovi i potraživanja od komitenata uključujući dugotrajnu imovinu namijenjenu prodaji te skupinu imovine i obveza namijenjenih prodaji | (107) |
| 55 |
| 331 |
| 279 |
| 68 |
| 634 |
| 643 |
| 1.345 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| (108) |
| 55 |
| 331 |
| 278 |
| (381) |
| 634 |
| 643 |
| 896 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijski instrumenti po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dužničke vrijednosnice | (4) |
| 44 |
| - |
| 40 |
| 1 |
| 7 |
| 1 |
| 9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupni gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata | (112) |
| 99 |
| 331 |
| 318 |
| (380) |
| 641 |
| 644 |
| 905 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Izvanbilančna izloženost (bilješka 11) | 19 |
| 38 |
| (17) |
| 40 |
| - |
| 37 |
| (39) |
| (2) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupni gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata uključujući izvanbilančne izloženosti | (93) |
| 137 |
| 314 |
| 358 |
| (380) |
| 678 |
| 605 |
| 903 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
| 2020. |
|
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijski instrumenti po amortiziranom trošku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Zajmovi i potraživanja od banaka uključujući novac i ekvivalente novca te obveznu pričuvu kod HNB-a | (1) |
| - |
| - |
| (1) |
| (449) |
| - |
| - |
| (449) |
| Zajmovi i potraživanja od komitenata uključujući dugotrajnu imovinu namijenjenu prodaji te skupinu imovine i obveza namijenjenih prodaji | (63) |
| 17 |
| 255 |
| 209 |
| 20 |
| 673 |
| 463 |
| 1.156 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| (64) |
| 17 |
| 255 |
| 208 |
| (429) |
| 673 |
| 463 |
| 707 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijski instrumenti po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dužničke vrijednosnice | (4) |
| 42 |
| - |
| 38 |
| 1 |
| 2 |
| 1 |
| 4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupni gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata | (68) |
| 59 |
| 255 |
| 246 |
| (428) |
| 675 |
| 464 |
| 711 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Izvanbilančna izloženost ( bilješka 11) | 26 |
| 37 |
| (16) |
| 47 |
| 21 |
| 45 |
| (32) |
| 34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupni gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata uključujući izvanbilančne izloženosti | (42) |
| 96 |
| 239 |
| 293 |
| (407) |
| 720 |
| 432 |
| 745 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 Ostali gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Troškovi rezerviranja s osnove restrukturiranja (bilješka 31) | - |
| 152 |
| - |
| 147 |
| Rezerviranja za sudske sporove (bilješka 31) | 120 |
| 42 |
| 113 |
| 37 |
| Gubitak od umanjenja vrijednosti nematerijalne imovine (bilješka 24) | 16 |
| 16 |
| 16 |
| 16 |
| Gubitak od umanjenja vrijednosti ostale imovine | 11 |
| 4 |
| - |
| - |
| Rezerviranja za izvanbilančnu izloženost kreditnom riziku | 44 |
| (2) |
| 47 |
| 34 |
| Gubitak od umanjenja vrijednosti opreme (bilješka 23) | 1 |
| - |
| 1 |
| - |
| Gubitak od umanjenja vrijednosti ulaganja u podružnice i pridružena društva | - |
| - |
| 9 |
| - |
| Ostalo (bilješka 31) Ostala rezerviranja (bilješka 30) | (5) |
| 31 |
| - |
| 17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 187 |
| 243 |
| 186 |
| 251 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 Porez na dobit
a) Porez na dobit/(gubitak) priznat u izvještaju o dobiti ili gubitku
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||||
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka | ||
|
| Bilješke | 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak tekućeg poreza na dobit |
| 378 |
| 107 |
| 322 |
| 49 |
| Trošak/(prihodovanje) odgođenog poreza | 12f | (33) |
| 90 |
| (40) |
| 110 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 345 |
| 197 |
| 282 |
| 159 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2014. |
b) Usklađenje poreza na dobit i računovodstvene dobiti (pomnoženo s domaćom stopom poreza za Grupu od 18%)
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Računovodstvena dobit prije poreza | 1.844 |
| 1.201 |
| 2.290 |
| 894 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Porez obračunat po stopi od 18% (2020.: 18%) | 332 |
| 216 |
| 412 |
| 161 |
| Utjecaj različite porezne stope u Bosni i Hercegovini, Federacijama Bosne i Hercegovine | (31) |
| (25) |
| - |
| - |
| Neoporezivi prihodi | (173) |
| (14) |
| (173) |
| (13) |
| Porezno nepriznati troškovi | 10 |
| 13 |
| 1 |
| 11 |
| Tekući porez u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti | 1 |
| - |
| 1 |
| - |
| Porezni gubici | - |
| (1) |
| - |
| - |
| Korištenje prethodno nepriznatih poreznih gubitaka | - |
| (1) |
| - |
| - |
| Porez plaćen na primitke iz inozemstva (dividenda) | 41 |
| - |
| 41 |
| - |
| Konsolidacijska usklađenja | 165 |
| 9 |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 345 |
| 197 |
| 282 |
| 159 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Efektivna stopa poreza na dobit | 18,8% |
| 16,4% |
| 12,3% |
| 17,8% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 Porez na dobit (nastavak)
c) Odgođena porezna imovina
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | |||
|
|
|
| Privremene razlike | |||||||||||
|
| Ukupno |
| Odgođene naknade |
| Financijski instrumenti po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| Dugoročne obveze prema zaposlenicima |
| Rezerva fer vrijednosti za FV OSD financijsku imovinu |
| Ostalo |
| Utjecaj prijeboja odgođenog poreza | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 1. siječnja 2021. | 367 |
| 92 |
| 126 |
| 34 |
| (2) |
| 226 |
| (109) | |
| Poništavanje prijeboja iz prethodne godine | 100 |
| - |
| - |
| - |
| 2 |
| (11) |
| 109 | |
| Povećanje prihodovano u izvještaju o dobiti ili gubitku (bilješka 12f) | 100 |
| 30 |
| 31 |
| 8 |
| - |
| 31 |
| - | |
| Korištenje terećeno u izvještaju o dobiti ili gubitku (bilješka 12f) | (50) |
| (34) |
| - |
| (1) |
| - |
| (15) |
| - | |
| Neto povećanje po FV OSD financijskoj imovini (bilješka 12g) | 1 |
| - |
| - |
| - |
| 1 |
| - |
| - | |
| Prijenos sa odgođene porezne obveze (bilješka 12d) | (102) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (102) | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. | 416 |
| 88 |
| 157 |
| 41 |
| 1 |
| 231 |
| (102) | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | |||
|
|
|
| Privremene razlike | |||||||||||
|
| Ukupno |
| Odgođene naknade |
| Financijski instrumenti po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| Dugoročne obveze prema zaposlenicima |
| Rezerva fer vrijednosti za FV OSD financijsku imovinu |
| Ostalo |
| Utjecaj prijeboja odgođenog poreza | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 1. siječnja 2020. | 423 |
| 102 |
| 254 |
| 41 |
| - |
| 176 |
| (150) | |
| Poništavanje prijeboja iz prethodne godine | 150 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 150 | |
| Povećanje prihodovano u izvještaju o dobiti ili gubitku (bilješka 12f) | 89 |
| 26 |
| - |
| 1 |
| - |
| 62 |
| - | |
| Korištenje terećeno u izvještaju o dobiti ili gubitku (bilješka 12f) | (177) |
| (36) |
| (128) |
| (8) |
| - |
| (5) |
| - | |
| Neto povećanje po FV OSD financijskoj imovini (bilješka 12g) | 1 |
| - |
| - |
| - |
| 1 |
| - |
| - | |
| Prijenos sa odgođene porezne obveze (bilješka 12d) | (119) |
| - |
| - |
| - |
| (3) |
| (7) |
| (109) | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. | 367 |
| 92 |
| 126 |
| 34 |
| (2) |
| 226 |
| (109) | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
12 Porez na dobit (nastavak)
c) Odgođena porezna imovina (nastavak)
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | |||
|
|
|
| Privremene razlike | |||||||||||
|
| Ukupno |
| Odgođene naknade |
| Financijski instrumenti po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| Dugoročne obveze prema zaposlenicima |
| Rezerva fer vrijednosti za FV OSD financijsku imovinu |
| Ostalo |
| Utjecaj prijeboja odgođenog poreza | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 1. siječnja 2021. | 317 |
| 82 |
| 126 |
| 32 |
| - |
| 183 |
| (106) | |
| Poništavanje prijeboja iz prethodne godine | 106 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 106 | |
| Povećanje prihodovano u izvještaju o dobiti ili gubitku (bilješka 12f) | 74 |
| 30 |
| 31 |
| 7 |
| - |
| 6 |
| - | |
| Korištenje terećeno u izvještaju o dobiti ili gubitku (bilješka 12f) | (33) |
| (33) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Prijenos sa odgođene porezne obveze (bilješka 12d) | (98) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (98) | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. | 366 |
| 79 |
| 157 |
| 39 |
| - |
| 189 |
| (98) | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | |||
|
|
|
| Privremene razlike | |||||||||||
|
| Ukupno |
| Odgođene naknade |
| Financijski instrumenti po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| Dugoročne obveze prema zaposlenicima |
| Rezerva fer vrijednosti za FV OSD financijsku imovinu |
| Ostalo |
| Utjecaj prijeboja odgođenog poreza | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 1. siječnja 2020. | 385 |
| 93 |
| 254 |
| 40 |
| - |
| 146 |
| (148) | |
| Poništavanje prijeboja iz prethodne godine | 148 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 148 | |
| Povećanje prihodovano u izvještaju o dobiti ili gubitku (bilješka 12f) | 61 |
| 24 |
| - |
| - |
| - |
| 37 |
| - | |
| Korištenje terećeno u izvještaju o dobiti ili gubitku (bilješka 12f) | (171) |
| (35) |
| (128) |
| (8) |
| - |
| - |
| - | |
| Prijenos sa odgođene porezne obveze (bilješka 12d) | (106) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (106) | |
| Poništavanje prijeboja iz prethodne godine |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. | 317 |
| 82 |
| 126 |
| 32 |
| - |
| 183 |
| (106) | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
12 Porez na dobit (nastavak)
d) Odgođena porezna obveza
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Privremene razlike | ||||||||
|
| Ukupno |
| Odgođene naknade |
| Rezerva fer vrijednosti za FV OSD financijsku imovinu |
| Rezervacije za očekivane gubitke za FV OSD dužničke vrijednosne papire |
| Ostalo |
| Utjecaj prijeboja odgođenog poreza |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 1. siječnja 2021. | - |
| 4 |
| 80 |
| 5 |
| 20 |
| (109) |
| Poništavanje prijeboja iz prethodne godine | 119 |
| - |
| 3 |
| - |
| 7 |
| 109 |
| Neto povećanje prihodovano u izvještaju o dobiti ili gubitku (bilješka 12f) | 2 |
| 1 |
| - |
| - |
| 1 |
| - |
| Neto smanjenje po FV OSD financijskoj imovini (bilješka 12g) | (8) |
| - |
| (15) |
| 7 |
| - |
| - |
| Povećanje odgođenog poreza po revalorizacijskoj rezervi po aktuarskoj dobiti/gubitku | 2 |
| - |
| - |
| - |
| 2 |
| - |
| Fer vrednovanje nekretnina u OSD (bilješka 12g) | (2) |
| - |
| - |
| - |
| (2) |
| - |
| Prijenos na odgođenu poreznu imovinu (bilješka 12c) | (109) |
| - |
| (4) |
| - |
| (3) |
| (102) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. | 4 |
| 5 |
| 64 |
| 12 |
| 25 |
| (102) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Privremene razlike | ||||||||
|
| Ukupno |
| Odgođene naknade |
| Rezerva fer vrijednosti za FV OSD financijsku imovinu |
| Rezervacije za očekivane gubitke za FV OSD dužničke vrijednosne papire |
| Ostalo |
| Utjecaj prijeboja odgođenog poreza |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 1. siječnja 2020. | 8 |
| 3 |
| 120 |
| 5 |
| 30 |
| (150) |
| Poništavanje prijeboja iz prethodne godine | 150 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 150 |
| Neto povećanje prihodovano u izvještaju o dobiti ili gubitku (bilješka 12f) | 2 |
| 1 |
| - |
| - |
| 1 |
| - |
| Neto smanjenje po FV OSD financijskoj imovini (bilješka 12g) | (37) |
| - |
| (37) |
| - |
| - |
| - |
| Fer vrednovanje nekretnina u OSD (bilješka 12g) | (4) |
| - |
| - |
| - |
| (4) |
| - |
| Prijenos na odgođenu poreznu imovinu (bilješka 12c) | (119) |
| - |
| (3) |
| - |
| (7) |
| (109) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. | - |
| 4 |
| 80 |
| 5 |
| 20 |
| (109) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Privremene razlike | ||||||||
|
| Ukupno |
| Odgođene naknade |
| Rezerva fer vrijednosti za FV OSD financijsku imovinu |
| Rezervacije za očekivane gubitke za FV OSD dužničke vrijednosne papire |
| Ostalo |
| Utjecaj prijeboja odgođenog poreza |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 1. siječnja 2021. | - |
| 1 |
| 79 |
| 5 |
| 21 |
| (106) |
| Poništavanje prijeboja iz prethodne godine | 106 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 106 |
| Neto smanjenje/povećanje po FV OSD financijskoj imovini (bilješka 12g) | (8) |
| - |
| (15) |
| 7 |
| - |
| - |
| Povećanje iskazano u izvještaju o dobiti ili gubitku (bilješka 12f) | 1 |
| 1 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Ostalo | (1) |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
| - |
| Prijenos na odgođenu poreznu imovinu (bilješka 12c) | (98) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (98) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. | - |
| 2 |
| 64 |
| 12 |
| 20 |
| (98) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Privremene razlike | ||||||||
|
| Ukupno |
| Odgođene naknade |
| Rezerva fer vrijednosti za FV OSD financijsku imovinu |
| Rezervacije za očekivane gubitke za FV OSD dužničke vrijednosne papire |
| Ostalo |
| Utjecaj prijeboja odgođenog poreza |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 1. siječnja 2020. | - |
| 1 |
| 117 |
| 5 |
| 25 |
| (148) |
| Poništavanje prijeboja iz prethodne godine | 148 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 148 |
| Neto smanjenje po FV OSD financijskoj imovini (bilješka 12g) | (38) |
| - |
| (38) |
| - |
| - |
| - |
| Fer vrednovanje nekretnina u OSD (bilješka 12g) | (4) |
| - |
| - |
| - |
| (4) |
| - |
| Prijenos na odgođenu poreznu imovinu (bilješka 12c) | (106) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (106) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. | - |
| 1 |
| 79 |
| 5 |
| 21 |
| (106) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 Porez na dobit (nastavak)
e) Porezni gubici
Na dan 31. prosinca 2021. godine neiskorišteni bruto porezni gubici podružnica Banke u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, Federacijama Bosne i Hercegovine iznosili su 4 milijuna kuna (2020.: 6 milijuna kuna). U svrhu smanjenja oporezive dobiti, ove porezne gubitke može iskoristiti isključivo pravna osoba kod koje je gubitak nastao, u razdoblju od 5 godina nakon godine nastanka poreznog gubitka. Rokovi u kojima se neiskorišteni bruto porezni gubitak može iskoristiti navedeni su u nastavku:
|
| u milijunima kn | ||
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
| 31. prosinca 2021. | - |
| 1 |
| 31. prosinca 2022. | 3 |
| 4 |
| 31. prosinca 2023. | - |
| 1 |
| 31. prosinca 2024. | 1 |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 4 |
| 6 |
|
|
|
|
|
| Porezni dobici od neiskorištenih nedospjelih poreznih gubitaka su kako slijedi: |
|
|
|
| Porezni gubici koji nisu priznati kao odgođena porezna imovina (po stopi od 18%) u Republici Hrvatskoj i (po stopi od 10%) u Bosni i Hercegovini, Federacijama Bosne i Hercegovine | 4 |
| 1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Porezni gubici nisu priznati kao odgođena porezna imovina (po stopi od 18% u Republici Hrvatskoj i po stopi od 10% u Bosni i Hercegovini, Federacijama Bosne i Hercegovine), jer se ne mogu koristiti za umanjenje oporezive dobiti u drugim članicama Grupe. Porezni gubici su nastali u podružnicama koje kontinuirano ostvaruju gubitke, te nema drugih poreznih mogućnosti niti dokaza za iskorištenje u budućim razdobljima.
f) Neto odgođeni porezni prihod/(rashod) priznat u izvještaju o dobiti ili gubitku
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Povećanje odgođene porezne imovine (bilješka 12c) | 100 |
| 89 |
| 74 |
| 61 |
| Smanjenje odgođene porezne imovine (bilješka 12c) | (50) |
| (177) |
| (33) |
| (171) |
| Povećanje odgođene porezne obveze (bilješka 12d) | (2) |
| (2) |
| (1) |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 48 |
| (90) |
| 40 |
| (110) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
g) Neto odgođeni porez (terećen)/prihodovan u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Povećanje odgođene porezne obveze (bilješka 12d) | - |
| - |
| - |
| - |
| Smanjenje odgođene porezne obveze (bilješka 12d) | 10 |
| 41 |
| 8 |
| 42 |
| Povećanje odgođene porezne imovine (bilješka 12c) | 1 |
| 1 |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 11 |
| 42 |
| 8 |
| 42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 Financijske informacije po segmentima
Banka ima četiri izvještajna poslovna segmenta. Klijenti su podijeljeni u poslovne segmente i podsegmente prema veličini i prirodi poslovanja. Za potrebe mjerenja rezultata poslovnih segmenata Banka primjenjuje interne cijene u odgovarajućoj valuti i odgovarajuće ročnosti koje sadrže i dodatne ugrađene prilagodbe.
Segment “Maloprodaja“ obuhvaća: kredite, depozite te ostale transakcije i stanja u poslovanju sa stanovništvom, obrtnicima i malim poduzećima.
Segment “Pravne osobe i ulaganja” obuhvaća: kredite, depozite, ostale transakcije i stanja u poslovanju sa srednjim i velikim poduzećima i sličnim organizacijama, uključujući državu i javna poduzeća, pojedince višeg imovinskog stanja (privatne klijente) te aktivnosti trgovanja.
Segment “Leasing” obuhvaća kapital i rezerve, ulaganja u podružnice i pridružena društva, kao i ostalu imovinu koja je raspoređena u leasing segment. Podružnice uključene u segment „Leasing“ su UniCredit Leasing Croatia, Locat Croatia, BACAL ALPHA* i ALLIB NEKRETNINE*.
Segment “Ostalo” obuhvaća kapital i rezerve, ulaganja u podružnice i pridružena društva, kao i ostalu imovinu koja nije raspoređena u ostale segmente, te aktivnosti upravljanja aktivom i pasivom. Podružnice koje nisu alocirane po primarnim segmentima su uključene u segment “Ostalo“. To su Pominvest, ZB Invest*, ZANE*, ZANE BH* i ZABA Partner*.
Segmentacija pojedinih pozicija izvještaja o financijskom položaju za potrebe analize po poslovnim segmentima razlikuje se od klasifikacije u drugim dijelovima financijskih izvještaja, gdje segment “Maloprodaja” uz stanovništvo i obrtnike obuhvaća i privatne klijente (za analizu po poslovnim segmentima uključeni u segment “Pravne osobe i ulaganja”) , a pravne osobe uključuju i mala poduzeća (za analizu po poslovnim segmentima uključeni u segment “Maloprodaja”).
Pregled izvještaja o dobiti ili gubitku i izvještaja o financijskom položaju prema segmentima temelji se na financijskim izvještajima pripremljenim za potrebe upravljačkog izvješćivanja matičnog društva, a koji koriste različitu klasifikaciju i prezentaciju pojedinih stavaka, te ostale razlike. Usklada razlika između iznosa prikazanih u upravljačkim izvještajima i iznosa prikazanih u zakonskim financijskim izvještajima također je dostupna u tablicama u ovoj bilješci.
13 Financijske informacije po segmentima (nastavak)
a) Izvještaj o dobiti ili gubitku po segmentima – poslovni segmenti
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
| Maloprodaja |
| Pravne osobe i ulaganja |
| Leasing |
| Ostalo |
| Ukupno prema upravljačkim izvještajima |
| Usklađenja do financijskih izvještaja |
| Financijski izvještaji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto prihod od kamata | 1.570 |
| 869 |
| 100 |
| 254 |
| 2.793 |
| 26 |
| 2.819 |
| Neto prihod od naknada i provizija | 925 |
| 419 |
| 4 |
| 18 |
| 1.366 |
| 5 |
| 1.371 |
| Prihod od dividendi | - |
| - |
| 2 |
| (2) |
| - |
| 35 |
| 35 |
| Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak i rezultat od kupoprodaje valuta i tečajnih razlika po preračunavanju monetarne imovine i obveza | 164 |
| 165 |
| 2 |
| 34 |
| 365 |
| (98) |
| 267 |
| Neto dobici i gubici od prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | - |
| (40) |
| - |
| (52) |
| (92) |
| 126 |
| 34 |
| Ostali poslovni prihodi | 24 |
| 9 |
| 290 |
| 19 |
| 342 |
| (14) |
| 328 |
| Ostali poslovni rashodi | (8) |
| (1) |
| (89) |
| (8) |
| (106) |
| (39) |
| (145) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Poslovni prihodi | 2.675 |
| 1.421 |
| 309 |
| 263 |
| 4.668 |
| 41 |
| 4.709 |
| Troškovi poslovanja (bez amortizacije) | (1.434) |
| (460) |
| (56) |
| 108 |
| (1.842) |
| (5) |
| (1.847) |
| Amortizacija | (158) |
| (25) |
| (157) |
| (49) |
| (389) |
| 10 |
| (379) |
| Troškovi doprinosa u Sanacijski fond i osiguranja štednih uloga | (132) |
| (30) |
| - |
| - |
| (162) |
| - |
| (162) |
| Gubici od umanjenja vrijednosti i ostala rezerviranja | (515) |
| 149 |
| (28) |
| (48) |
| (442) |
| (63) |
| (505) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Rezultat segmenta | 436 |
| 1.055 |
| 68 |
| 274 |
| 1.833 |
| (17) |
| 1.816 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Udio u dobiti pridruženih društava | - |
| - |
| - |
| 28 |
| 28 |
| - |
| 28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Porez na dobit | (26) |
| (9) |
| (10) |
| (300) |
| (345) |
| - |
| (345) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit/(gubitak) razdoblja | 410 |
| 1.046 |
| 58 |
| 2 |
| 1.516 |
| (17) |
| 1.499 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Namijenjeno: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dioničarima Banke | 410 |
| 1.046 |
| 58 |
| - |
| 1.514 |
| (18) |
| 1.496 |
| Vlasnicima nekontrolirajućih udjela | - |
| - |
| - |
| 2 |
| 2 |
| 1 |
| 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit/(gubitak) razdoblja | 410 |
| 1.046 |
| 58 |
| 2 |
| 1.516 |
| (17) |
| 1.499 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 Financijske informacije po segmentima (nastavak)
a) Izvještaj o dobiti ili gubitku po segmentima – poslovni segmenti (nastavak)
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
| Maloprodaja |
| Pravne osobe i ulaganja |
| Leasing |
| Ostalo |
| Ukupno prema upravljačkim izvještajima |
| Usklađenja do financijskih izvještaja |
| Financijski izvještaji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto prihod od kamata | 1.850 |
| 888 |
| 95 |
| 206 |
| 3. 039 |
| 33 |
| 3. 072 |
| Neto prihod od naknada i provizija | 916 |
| 316 |
| 3 |
| 36 |
| 1. 271 |
| 1 |
| 1. 272 |
| Prihod od dividendi | - |
| - |
| 1 |
| ( 1 ) |
| - |
| 1 |
| 1 |
| Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak i rezultat od kupoprodaje valuta i tečajnih razlika po preračunavanju monetarne imovine i obveza | 156 |
| 134 |
| (4) |
| (11) |
| 275 |
| ( 132 ) |
| 143 |
| Neto dobici i gubici od prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | - |
| (4) |
| - |
| (1) |
| ( 5 ) |
| 104 |
| 99 |
| Ostali poslovni prihodi | 12 |
| 2 |
| 277 |
| 53 |
| 344 |
| (13) |
| 331 |
| Ostali poslovni rashodi | ( 24 ) |
| ( 2 ) |
| ( 77 ) |
| (15) |
| ( 118 ) |
| ( 4 ) |
| ( 122 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Poslovni prihodi | 2.910 |
| 1.334 |
| 295 |
| 267 |
| 4.806 |
| ( 10 ) |
| 4.796 |
| Troškovi poslovanja (bez amortizacije) | (1. 420 ) |
| ( 386 ) |
| ( 56 ) |
| 34 |
| (1. 828 ) |
| - |
| (1. 828 ) |
| Amortizacija | ( 175 ) |
| ( 19 ) |
| ( 150 ) |
| ( 63 ) |
| ( 407 ) |
| 10 |
| ( 397 ) |
| Troškovi doprinosa u Sanacijski fond i osiguranja štednih uloga | (203) |
| (46) |
| - |
| (1) |
| (250) |
| - |
| (250) |
| Gubici od umanjenja vrijednosti i ostala rezerviranja | ( 699 ) |
| ( 570 ) |
| ( 82 ) |
| (270) |
| (1. 621 ) |
| 473 |
| ( 1.148 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Rezultat segmenta | 413 |
| 313 |
| 7 |
| ( 33 ) |
| 700 |
| 473 |
| 1.173 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Udio u dobiti pridruženih društava | - |
| - |
| - |
| 28 |
| 28 |
| - |
| 28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Porez na dobit | ( 19 ) |
| ( 12 ) |
| ( 1 ) |
| ( 80 ) |
| ( 112 ) |
| ( 85 ) |
| ( 197 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit/(gubitak) razdoblja | 394 |
| 301 |
| 6 |
| ( 85 ) |
| 616 |
| 388 |
| 1. 004 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Namijenjeno: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dioničarima Banke | 394 |
| 301 |
| 6 |
| ( 87 ) |
| 614 |
| 388 |
| 1. 002 |
| Vlasnicima nekontrolirajućih udjela | - |
| - |
| - |
| 2 |
| 2 |
| - |
| 2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit/(gubitak) razdoblja | 394 |
| 301 |
| 6 |
| ( 85 ) |
| 616 |
| 388 |
| 1. 004 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 Financijske informacije po segmentima (nastavak)
a) Izvještaj o dobiti ili gubitku po segmentima – poslovni segmenti (nastavak)
| Banka | u milijunima kn | ||||||||||
| 2021. | Maloprodaja |
| Pravne osobe i ulaganja |
| Ostalo |
| Ukupno prema upravljačkim izvještajima |
| Usklađenja do financijskih izvještaja |
| Financijski izvještaji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto prihod od kamata | 1.232 |
| 750 |
| 167 |
| 2.149 |
| 26 |
| 2.175 |
| Neto prihod od naknada i provizija | 710 |
| 332 |
| (1) |
| 1.041 |
| 5 |
| 1.046 |
| Prihod od dividendi | - |
| - |
| 927 |
| 927 |
| 35 |
| 962 |
| Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak i rezultat od kupoprodaje valuta i tečajnih razlika po preračunavanju monetarne imovine i obveza | 133 |
| 142 |
| 38 |
| 313 |
| (98) |
| 215 |
| Neto dobici i gubici od prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | - |
| (40) |
| (52) |
| (92) |
| 126 |
| 34 |
| Ostali poslovni prihodi | 10 |
| 2 |
| 14 |
| 26 |
| 3 |
| 29 |
| Ostali poslovni rashodi | (8) |
| (1) |
| (3) |
| (12) |
| (42) |
| (54) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Poslovni prihodi | 2.077 |
| 1.185 |
| 1.090 |
| 4.352 |
| 55 |
| 4.407 |
| Troškovi poslovanja (bez amortizacije) | (1.066) |
| (368) |
| 40 |
| (1.394) |
| (1) |
| (1.395) |
| Amortizacija | (124) |
| (22) |
| (43) |
| (189) |
| 13 |
| (176) |
| Troškovi doprinosa u Sanacijski fond i osiguranja štednih uloga | (93) |
| (21) |
| - |
| (114) |
| - |
| (114) |
| Gubici od umanjenja vrijednosti i ostala rezerviranja | (580) |
| 204 |
| 11 |
| (365) |
| (67) |
| (432) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Rezultat segmenta | 214 |
| 978 |
| 1.098 |
| 2.290 |
| - |
| 2.290 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Porez na dobit | - |
| - |
| (282) |
| (282) |
| - |
| (282) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit/(gubitak) razdoblja | 214 |
| 978 |
| 816 |
| 2.008 |
| - |
| 2.008 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 Financijske informacije po segmentima (nastavak)
a) Izvještaj o dobiti ili gubitku po segmentima – poslovni segmenti (nastavak)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Banka | u milijunima kn | ||||||||||
| 2020. | Maloprodaja |
| Pravne osobe i ulaganja |
| Ostalo |
| Ukupno prema upravljačkim izvještajima |
| Usklađenja do financijskih izvještaja |
| Financijski izvještaji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto prihod od kamata | 1.446 |
| 752 |
| 169 |
| 2.367 |
| 33 |
| 2.400 |
| Neto prihod od naknada i provizija | 706 |
| 251 |
| (2) |
| 955 |
| 1 |
| 956 |
| Prihod od dividendi | - |
| - |
| 70 |
| 70 |
| 1 |
| 71 |
| Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak i rezultat od kupoprodaje valuta i tečajnih razlika po preračunavanju monetarne imovine i obveza | 131 |
| 116 |
| (10) |
| 237 |
| (132) |
| 105 |
| Neto dobici i gubici od prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | - |
| (4) |
| (1) |
| (5) |
| 104 |
| 99 |
| Ostali poslovni prihodi | (2) |
| 1 |
| 43 |
| 42 |
| (16) |
| 26 |
| Ostali poslovni rashodi | (24) |
| (2) |
| (12) |
| (38) |
| (4) |
| (42) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Poslovni prihodi | 2.257 |
| 1.114 |
| 257 |
| 3.628 |
| (13) |
| 3.615 |
| Troškovi poslovanja (bez amortizacije) | (1.061) |
| (303) |
| 4 |
| (1.360) |
| - |
| (1.360) |
| Amortizacija | (143) |
| (17) |
| (47) |
| (207) |
| 13 |
| (194) |
| Troškovi doprinosa u Sanacijski fond i osiguranja štednih uloga | (167) |
| (38) |
| - |
| (205) |
| - |
| (205) |
| Gubici od umanjenja vrijednosti i ostala rezerviranja | (664) |
| (563) |
| (208) |
| (1.435) |
| 473 |
| (962) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Rezultat segmenta | 222 |
| 193 |
| 6 |
| 421 |
| 473 |
| 894 |
|
| 222 |
| 193 |
| 6 |
| 421 |
| 473 |
| 894 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Porez na dobit | - |
| - |
| (74) |
| (74) |
| (85) |
| (159) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit/(gubitak) razdoblja | 222 |
| 193 |
| (68) |
| 347 |
| 388 |
| 735 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 Financijske informacije po segmentima (nastavak)
b) Izvještaj o financijskom položaju po segmentima – poslovni segmenti
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Maloprodaja |
| Pravne osobe i ulaganja |
| Leasing |
| Ostalo |
| Ukupno prema upravljačkim izvještajima |
| Usklađenja do financijskih izvještaja |
| Financijski izvještaji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina segmenta | 37.429 |
| 92.923 |
| 3.797 |
| 23.681 |
| 157.830 |
| (49) |
| 157.781 |
| Ulaganja u pridružena društva | - |
| - |
| - |
| 86 |
| 86 |
| - |
| 86 |
| Odgođena porezna imovina | - |
| - |
| - |
| 416 |
| 416 |
| - |
| 416 |
| Preplaćeni porez | - |
| - |
| 71 |
| 147 |
| 218 |
| - |
| 218 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina | 37.429 |
| 92.923 |
| 3.868 |
| 24.330 |
| 158.550 |
| (49) |
| 158.501 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze segmenta | 88.109 |
| 42.359 |
| 3.245 |
| 3.455 |
| 137.168 |
| - |
| 137.168 |
| Tekuća porezna obveza | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 4 |
| 4 |
| Odgođena porezna obveza | - |
| - |
| - |
| (6) |
| (6) |
| 10 |
| 4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze | 88.109 |
| 42.359 |
| 3.245 |
| 3.449 |
| 137.162 |
| 14 |
| 137.176 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Maloprodaja |
| Pravne osobe i ulaganja |
| Leasing |
| Ostalo |
| Ukupno prema upravljačkim izvještajima |
| Usklađenja do financijskih izvještaja |
| Financijski izvještaji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina segmenta | 38.600 |
| 83.476 |
| 4.199 |
| 22.846 |
| 149.121 |
| (49) |
| 149.072 |
| Ulaganja u pridružena društva | - |
| - |
| - |
| 81 |
| 81 |
| - |
| 81 |
| Odgođena porezna imovina | - |
| - |
| 23 |
| 344 |
| 367 |
| - |
| 367 |
| Preplaćeni porez | - |
| - |
| 30 |
| 303 |
| 333 |
| - |
| 333 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina | 38.600 |
| 83.476 |
| 4.252 |
| 23.574 |
| 149.902 |
| (49) |
| 149.854 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze segmenta | 81.525 |
| 39.063 |
| 3.628 |
| 5.754 |
| 129.970 |
| - |
| 129.970 |
| Tekuća porezna obveza | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Odgođena porezna obveza | - |
| - |
| - |
| (6) |
| (6) |
| 6 |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze | 81.525 |
| 39.063 |
| 3.628 |
| 5.748 |
| 129.964 |
| 6 |
| 129.970 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 Financijske informacije po segmentima (nastavak)
b) Izvještaj o financijskom položaju po segmentima – poslovni segmenti (nastavak)
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Maloprodaja |
| Pravne osobe i ulaganja |
| Ostalo |
| Ukupno prema upravljačkim izvještajima |
| Usklađenja do financijskih izvještaja |
| Financijski izvještaji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina segmenta | 30.239 |
| 87.704 |
| 12.406 |
| 130.349 |
| 1 |
| 130.350 |
| Ulaganja u podružnice i pridružena društva | - |
| - |
| 1.200 |
| 1.200 |
| 313 |
| 1.513 |
| Odgođena porezna imovina | - |
| - |
| 366 |
| 366 |
| - |
| 366 |
| Preplaćeni porez | - |
| - |
| 216 |
| 216 |
| - |
| 216 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina | 30.239 |
| 87.704 |
| 14.188 |
| 132.131 |
| 314 |
| 132.445 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze segmenta | 74.029 |
| 36.090 |
| 3.301 |
| 113.420 |
| (1) |
| 113.419 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze | 74.029 |
| 36.090 |
| 3.301 |
| 113.420 |
| (1) |
| 113.419 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Maloprodaja |
| Pravne osobe i ulaganja |
| Ostalo |
| Ukupno prema upravljačkim izvještajima |
| Usklađenja do financijskih izvještaja |
| Financijski izvještaji |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina segmenta | 31.490 |
| 78.684 |
| 12.183 |
| 122.357 |
| - |
| 122.357 |
| Ulaganja u podružnice i pridružena društva | - |
| - |
| 1.228 |
| 1.228 |
| 313 |
| 1.541 |
| Odgođena porezna imovina | - |
| - |
| 317 |
| 317 |
| - |
| 317 |
| Preplaćeni porez | - |
| - |
| 314 |
| 314 |
| - |
| 314 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina | 31.490 |
| 78.684 |
| 14.042 |
| 124.216 |
| 313 |
| 124.529 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze segmenta | 69.586 |
| 33.588 |
| 4.324 |
| 107.498 |
| - |
| 107.498 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze | 69.586 |
| 33.588 |
| 4.324 |
| 107.498 |
| - |
| 107.498 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 Financijske informacije po segmentima (nastavak)
c) Geografske informacije po segmentima
| Grupa 2021. |
|
| u milijunima kn
| ||
|
| Republika Hrvatska |
| Bosna i Hercegovina, Federacije Bosne i Hercegovine |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
| Vanjski prihodi | 4.279 |
| 893 |
| 5.172 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina po segmentima | 120.619 |
| 24.948 |
| 145.567 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Kapitalni izdaci | 481 |
| 77 |
| 558 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Grupa 2020. |
|
| u milijunima kn
| ||
|
| Republika Hrvatska |
| Bosna i Hercegovina, Federacije Bosne i Hercegovine |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Vanjski prihodi | 3.880 |
| 916 |
| 4.796 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina po segmentima | 126.370 |
| 23.483 |
| 149.853 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Kapitalni izdaci | 480 |
| 41 |
| 521 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Geografske informacije po segmentima temelje se na sjedištu podružnica Grupe. Većina poslovanja i komitenata Banke i Grupe nalazi se u Republici Hrvatskoj.
14 Novac i ekvivalenti novca
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka | |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Novac u blagajni | 3.722 |
| 3. 633 |
| 2. 552 |
| 2.847 | |
| Novčana sredstva u središnjim bankama | 32.867 |
| 27.188 |
| 31.976 |
| 26.262 | |
| Ostali depoziti po viđenju | 2.111 |
| 2. 710 |
| 1. 108 |
| 1. 323 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| 38.700 |
| 33.531 |
| 35.636 |
| 30.432 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Tekući računi kod središnjih banaka uključuju tekuće račune podružnice u Bosni i Hercegovini, Federacijama Bosne i Hercegovine kod Centralne banke Bosne i Hercegovine u iznosu od 892 milijuna kuna (2020.: 926 milijuna kuna).
15 Obvezna pričuva kod Hrvatske narodne banke
|
|
|
| u milijunima kn | ||||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obvezna pričuva, u kunama | 6.121 |
| 5.436 |
| 6.121 |
| 5.436 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
HNB propisuje obvezu obračuna obvezne pričuve za banke, koja se izdvaja u obliku depozita kod HNB-a te održava kroz stanja ostalih likvidnih potraživanja.
Stopa obvezne pričuve na datum 31. prosinca 2021. godine iznosila je 9% (2020.: 9%) kunskih i deviznih depozita, uzetih zajmova, izdanih dužničkih vrijednosnica i ostalih financijskih obveza.
Na datum 31. prosinca 2021. godine postotak izdvajanja kunskog dijela obvezne pričuve kod HNB-a iznosio je 70% (2020.: 70%), dok se preostalih 30% (2020.: 30%) održava u obliku ostalih likvidnih potraživanja. To također uključuje i dio deviznog dijela obvezne pričuve, koji je potrebno držati u kunama (vidjeti u nastavku).
Tijekom 2021. godine, 100% deviznog dijela obvezne pričuve drži se u obliku ostalih likvidnih potraživanja (2020.: 100%), uz obvezu od najmanje 2% sredstava na vlastitim deviznim eurskim računima za namiru kod HNB-a (2020: 2%). 75% (2020.: 75%) deviznog dijela obvezne pričuve potrebno je držati u kunama te čini sastavni dio obvezne pričuve u kunama.
Obvezna pričuva nije kamatonosna u 2021. (nije bila kamatonosna niti u 2020. godini).
16 Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
| Financijska imovina koja se drži radi trgovanja |
|
|
|
|
|
|
|
| Obveznice Republike Hrvatske | 8 |
| 20 |
| 8 |
| 20 |
| Vlasničke vijednosnice ostalih domaćih izdavatelja, izlistane na burzi | 8 |
| 5 |
| 8 |
| 5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 16 |
| 25 |
| 16 |
| 25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativna financijska imovina |
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativna financijska imovina koja se drži radi trgovanja | 1.030 |
| 698 |
| 1.029 |
| 697 |
| Derivativna financijska imovina – računovodstvo zaštite | 47 |
| - |
| 43 |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.077 |
| 698 |
| 1.072 |
| 697 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijska imovina koja se obavezno mjeri po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, a kojom se ne trguje |
|
|
|
|
|
|
|
| Vlasničke vrijednosnice | 246 |
| 242 |
| 244 |
| 239 |
| Udjeli u investicijskim fondovima kojima upravlja povezana osoba, kotirani | 40 |
| 36 |
| 40 |
| 36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 286 |
| 278 |
| 284 |
| 275 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.379 |
| 1.001 |
| 1.372 |
| 997 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Značajnije vlasničke vrijednosnice Grupe koje se obavezno mjere po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak na dan 31. prosinca 2021. godine su:
|
| Djelatnost | Zemlja registracije | Efektivni udio 31. prosinca 2021. | Efektivni udio 31. prosinca 2020. |
|
|
|
|
|
|
| Allianz Zagreb d.d., Zagreb | Osiguranje | Republika Hrvatska | 16,84% | 16,84% |
Ukupna dividenda priznata u 2021. godini od vlasničkih vrijednosnica po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak iznosi 35 milijuna kuna (2020.: 1 milijun kuna).
16 Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak (nastavak)
a) Derivativni financijski instrumenti – pozitivna fer vrijednost
| Grupa |
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
| 2021. |
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
|
| Nominalni iznos |
| Fer vrijednost |
| Nominalni iznos |
| Fer vrijednost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativna financijska imovina koja se drže radi trgovanja – OTC proizvodi |
|
|
|
|
|
|
|
| Valutni terminski i swap ugovori | 4.921 |
| 42 |
| 2.018 |
| 15 |
| Međuvalutni kamatni swapovi | 11.504 |
| 812 |
| 6.101 |
| 468 |
| Kamatni swapovi | 1.691 |
| 176 |
| 2.158 |
| 215 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 18.116 |
| 1.030 |
| 10.277 |
| 698 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativna financijska imovina, računovodstvo zaštite |
|
|
|
|
|
|
|
| Kamatni swapovi – mikro računovodstvo zaštite fer vrijednosti | 1.464 |
| 47 |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 19.580 |
| 1.077 |
| 10.277 |
| 698 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Banka |
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
| 2021. |
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
|
| Nominalni iznos |
| Fer vrijednost |
| Nominalni iznos |
| Fer vrijednost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativna financijska imovina koja se drže radi trgovanja – OTC proizvodi |
|
|
|
|
|
|
|
| Valutni terminski i swap ugovori | 1.869 |
| 41 |
| 2.534 |
| 14 |
| Međuvalutni kamatni swapovi | 11.504 |
| 812 |
| 6.101 |
| 468 |
| Kamatni swapovi | 1.691 |
| 176 |
| 2.158 |
| 215 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 15.064 |
| 1.029 |
| 10.793 |
| 697 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativna financijska imovina, računovodstvo zaštite |
|
|
|
|
|
|
|
| Kamatni swapovi – mikro računovodstvo zaštite fer vrijednosti | 1.464 |
| 43 |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 16.528 |
| 1.072 |
| 10.793 |
| 697 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Grupa trguje jednostavnim kamatnim i valutnim derivativnim ugovorima iz slijedećih glavnih razloga:
upravljanje kratkoročnom likvidnošću, kojom upravlja odjel Tržišta,
pružanje rješenja prema potrebama klijenata, kojima upravlja odjel Tržišta, te
cjelokupno IRRBB upravljanje, kojim upravlja odjel Financija.
Akivnosti Tržišta usmjerene su na optimizaciju regulatornih troškova i upravljanje likvidnošću: Tržišta zaključuju valutne derivativne transakcije (valutne swapove) kako bi upravljali valutnom i likvidnom strukturom izvještaja o financijskom položaju.
OTC derivativni ugovori kojima se trguje s korporativnim klijentima uključuju valutne i kamatne derivative i najčešće se koriste za potrebe zaštite od rizika. Druge ugovorne strane u ovim derivativnim transakcijama su financijske institucije (uključujući povezane osobe) i pravne osobe s odgovarajućim kreditnim rejtingom.
Derivativni ugovori koji se drže radi računovodstva zaštite se zaključuju u svrhu upravljanja kamatnim rizikom. Grupa koristi tehnike računovodstvene zaštite fer vrijednosti, kod kojih kamatni swapovi štite dugoročnu financijsku imovinu (obveznice i zajmove) s fiksnom kamatnom stopom.
U skladu sa zahtjevima MSFI-a 13 “Mjerenje fer vrijednosti”, tijekom 2021. godine, fer vrijednost financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak usklađena je za kreditni rizik članica Grupe, kreditni rizik druge ugovorne strane i rizik financiranja u iznosu od 7 milijuna kuna (pozitivan efekt), prije poreza (2020.: negativan efekt 16 milijuna kuna, prije poreza)
17 Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dužničke vrijednosnice | 12.845 |
| 12.600 |
| 9.819 |
| 10.206 |
| Pripadajuće rezervacije za očekivane kreditne gubitke (priznate u rezervama fer vrijednosti) | (77) |
| (37) |
| (66) |
| ( 28 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Vlasničke vrijednosnice | 5 |
| 6 |
| 5 |
| 5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 12.850 |
| 12.606 |
| 9.824 |
| 10.211 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
a) Dužničke vrijednosnice – analiza prema izdavatelju
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka | |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Obveznice Republike Hrvatske | 5.248 |
| 6. 345 |
| 4.630 |
| 5.773 | |
| Trezorski zapisi Ministarstva financija i Euro zapisi | 4.653 |
| 3.893 |
| 4.653 |
| 3.893 | |
| Ostale vrijednosnice stranih izdavatelja | 1.732 |
| 1. 417 |
| - |
| - | |
| Ostale vrijednosnice domaćih izdavatelja | 536 |
| 540 |
| 536 |
| 540 | |
| Obveznice koje su izdale ostale vlade zemalja članica EU | 676 |
| 405 |
| - |
| - | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| 12.845 |
| 12.600 |
| 9.819 |
| 10.206 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Izlistane | 6.460 |
| 7.730 |
| 5.166 |
| 6.313 | |
| Nisu izlistane | 6.385 |
| 4.870 |
| 4.653 |
| 3.893 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| 12.845 |
| 12.600 |
| 9.819 |
| 10.206 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Na dan 31. prosinca 2021. godine, izloženost prema ostalim vladama zemalja članica EU uključuje obveznice koje su izdale Rumunjska, Republika Poljska i Republika Slovenija (na dan 31. prosinca 2020. godine: Republika Poljska i Republika Slovenija).
Na dan 31. prosinca 2021. i 31. prosinca 2020., ostale vrijednosnice stranih izdavatelja uključuju dužničke vrijednosnice koje je izdala vlada Bosne i Hercegovine, Federacija Bosne i Hercegovine.
b) Dužničke vrijednosnice – analiza kvalitete portfelja
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
| 2020. |
|
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bruto knjigovodstvena vrijednost | 10.579 |
| 2.340 |
| 3 |
| 12.922 |
| 10.649 |
| 1.985 |
| 3 |
| 12.637 |
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (2) |
| (74) |
| (1) |
| (77) |
| (6) |
| (30) |
| (1) |
| (37) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno dužničke vrijednosnice | 10.577 |
| 2.266 |
| 2 |
| 12.845 |
| 10.643 |
| 1.955 |
| 2 |
| 12.600 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
| 2020. |
|
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bruto knjigovodstvena vrijednost | 9.285 |
| 597 |
| 3 |
| 9.885 |
| 9.672 |
| 559 |
| 3 |
| 10.234 |
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (2) |
| (63) |
| (1) |
| (66) |
| (6) |
| (21) |
| (1) |
| (28) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno dužničke vrijednosnice | 9.283 |
| 534 |
| 2 |
| 9.819 |
| 9.666 |
| 538 |
| 2 |
| 10.206 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (nastavak)
c) Vlasničke vrijednosnice
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Nisu izlistane | 3 |
| 4 |
| 3 |
| 3 |
| Izlistane | 2 |
| 2 |
| 2 |
| 2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 5 |
| 6 |
| 5 |
| 5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 Zajmovi i potraživanja od banaka
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
| 2020. |
|
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bruto zajmovi i potraživanja od banaka | 10.187 |
| - |
| 2 |
| 10.189 |
| 10.197 |
| 366 |
| 2 |
| 10.565 |
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (9) |
| - |
| (2) |
| (11) |
| (11) |
| - |
| (2) |
| (13) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto zajmovi i potraživanja od banaka | 10.178 |
| - |
| - |
| 10.178 |
| 10.186 |
| 366 |
| - |
| 10.552 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
| 2020. |
|
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bruto zajmovi i potraživanja od banaka | 5.104 |
| - |
| 2 |
| 5.106 |
| 4.743 |
| 366 |
| 2 |
| 5.111 |
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (1) |
| - |
| (2) |
| (3) |
| - |
| - |
| (2) |
| (2) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto zajmovi i potraživanja od banaka | 5.103 |
| - |
| - |
| 5.103 |
| 4. 743 |
| 366 |
| - |
| 5.109 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zajmovi i potraživanja od banaka za Grupu na dan 31. prosinca 2021. godine uključuju i obveznu pričuvu kod Centralne banke Bosne i Hercegovine (“CBBH“) u iznosu od 1.990 milijuna kuna (2020.: 1.905 milijuna kuna).
Obvezna pričuva predstavlja iznos koji obvezno mora biti deponiran kod CBBH. Osnovicu za obračun obvezne pričuve čine depoziti i uzeti zajmovi, bez obzira u kojoj su valuti denominirani.
Na dan 31. prosinca 2021. godine stopa izdvajanja obvezne pričuve iznosi 10% (2020.: 10%) na depozite i uzete zajmove s ugovorenim rokom dospijeća do jedne godine (kratkoročni depoziti i uzeti zajmovi).
19 Zajmovi i potraživanja od komitenata
a) Zajmovi i potraživanja od komitenata – pregled
Tablica u nastavku prikazuje bruto izloženost kreditnom riziku, rezervacije za umanjenja vrijednosti i ukupne neto zajmove i potraživanja od komitenata, temeljem klasifikacije po razinama kreditnog rizika na kraju godine.
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | ||
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
| 2020. |
|
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Pravne osobe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bruto zajmovi i potraživanja | 14.661 |
| 10.302 |
| 2.411 |
| 27.374 |
| 15.638 |
| 9.319 |
| 3.772 |
| 28.729 |
| od čega: dužnički vrijednosni papiri | 29 |
| 17 |
| - |
| 46 |
| 29 |
| - |
| - |
| 29 |
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (94) |
| (1.140) |
| (1.566) |
| (2.800) |
| (93) |
| (853) |
| (2.399) |
| (3.345) |
| od čega: dužnički vrijednosni papiri | - |
| (2) |
| - |
| (2) |
| - |
| - |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto zajmovi i potraživanja od pravnih osoba | 14.567 |
| 9.162 |
| 845 |
| 24.574 |
| 15.545 |
| 8.466 |
| 1.373 |
| 25.384 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Država i javni sektor |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bruto zajmovi i potraživanja | 22.468 |
| 1.150 |
| - |
| 23.618 |
| 21.327 |
| 15 |
| - |
| 21.342 |
| od čega: dužnički vrijednosni papiri | 3.452 |
| - |
| - |
| 3.452 |
| 1.243 |
| - |
| - |
| 1.243 |
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (21) |
| (42) |
| - |
| (63) |
| (30) |
| (1) |
| - |
| (31) |
| od čega: dužnički vrijednosni papiri | - |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
| - |
| - |
| (1) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto zajmovi i potraživanja od države i javnog sektora | 22.447 |
| 1.108 |
| - |
| 23.555 |
| 21.297 |
| 14 |
| - |
| 21.311 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Fizičke osobe i obrtnici |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bruto zajmovi i potraživanja | 31.502 |
| 5.432 |
| 2.065 |
| 38.999 |
| 30.996 |
| 5.177 |
| 1.851 |
| 38.024 |
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (207) |
| (336) |
| (1.419) |
| (1.962) |
| (206) |
| (294) |
| (1.114) |
| (1.614) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto zajmovi i potraživanja od fizičkih osoba i obrtnika | 31.295 |
| 5.096 |
| 646 |
| 37.037 |
| 30.790 |
| 4.883 |
| 737 |
| 36.410 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno bruto zajmovi i potraživanja | 68.631 |
| 16.884 |
| 4.476 |
| 89.991 |
| 67.961 |
| 14.511 |
| 5.623 |
| 88.095 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (322) |
| (1.518) |
| (2.985) |
| (4.825) |
| (329) |
| (1.148) |
| (3.513) |
| (4.990) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno neto zajmovi i potraživanja od komitenata | 68.309 |
| 15.366 |
| 1.491 |
| 85.166 |
| 67.632 |
| 13.363 |
| 2.110 |
| 83.105 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Postotni udio rezervacija za umanjenje vrijednosti u bruto zajmovima i potraživanjima od komitenata | 0,5% |
| 9,0% |
| 66,7% |
| 5,4% |
| 0,5% |
| 7,9% |
| 62,5% |
| 5,7% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 Zajmovi i potraživanja od komitenata (nastavak)
a) Zajmovi i potraživanja od komitenata – pregled (nastavak)
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||||
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
| 2020. |
|
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Pravne osobe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bruto zajmovi i potraživanja | 10.820 |
| 8.249 |
| 1.866 |
| 20.935 |
| 12.057 |
| 6.987 |
| 2.841 |
| 21.885 |
| od čega: dužnički vrijednosni papiri | 29 |
| 17 |
| - |
| 46 |
| 29 |
| - |
| - |
| 29 |
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (79) |
| (938) |
| (1.193) |
| (2.210) |
| ( 60 ) |
| ( 694 ) |
| ( 1.956 ) |
| (2. 710 ) |
| od čega: dužnički vrijednosni papiri | - |
| (2) |
| - |
| (2) |
| - |
| - |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto zajmovi i potraživanja od pravnih osoba | 10.741 |
| 7.311 |
| 673 |
| 18.725 |
| 11.997 |
| 6.293 |
| 885 |
| 19.175 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Država i javni sektor |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bruto zajmovi i potraživanja | 21.971 |
| 917 |
| - |
| 22.888 |
| 20.619 |
| 14 |
| - |
| 20.633 |
| od čega: dužnički vrijednosni papiri | 3.452 |
| - |
| - |
| 3.452 |
| 1.243 |
| - |
| - |
| 1.243 |
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (15) |
| (39) |
| - |
| (54) |
| ( 25 ) |
| ( 1 ) |
| - |
| ( 26 ) |
| od čega: dužnički vrijednosni papiri | (1) |
| - |
| - |
| (1) |
| (1) |
| - |
| - |
| (1) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto zajmovi i potraživanja od države i javnog sektora | 21.956 |
| 878 |
| - |
| 22.834 |
| 20.594 |
| 13 |
| - |
| 20.607 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Fizičke osobe i obrtnici |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bruto zajmovi i potraživanja | 23.974 |
| 5.155 |
| 1.754 |
| 30.883 |
| 23.834 |
| 4.838 |
| 1. 562 |
| 30.234 |
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (120) |
| (312) |
| (1.191) |
| (1.623) |
| ( 98 ) |
| ( 261 ) |
| ( 917 ) |
| ( 1.276 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto zajmovi i potraživanja od fizičkih osoba i obrtnika | 23.854 |
| 4.843 |
| 563 |
| 29.260 |
| 23.736 |
| 4.577 |
| 645 |
| 28.958 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno bruto zajmovi i potraživanja | 56.765 |
| 14.321 |
| 3.620 |
| 74.706 |
| 56.510 |
| 11.839 |
| 4. 403 |
| 72.752 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (214) |
| (1.289) |
| (2.384) |
| (3.887) |
| ( 183 ) |
| ( 956 ) |
| (2. 873 ) |
| ( 4.012 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno neto zajmovi i potraživanja od komitenata | 56.551 |
| 13.032 |
| 1.236 |
| 70.819 |
| 56.327 |
| 10.883 |
| 1. 530 |
| 68.740 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Postotni udio rezervacija za umanjenje vrijednosti u bruto zajmovima i potraživanjima od komitenata | 0,4% |
| 9,0% |
| 65,9% |
| 5,2% |
| 0,3% |
| 8,1 % |
| 65,3% |
| 5,5 % |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zajmovi i potraživanja od komitenata također uključuju i potraživanja po financijskom najmu. Detaljna analiza potraživanja po financijskom najmu dana je u bilješci 37 Najmovi .
19 Zajmovi i potraživanja od komitenata (nastavak)
b) Prodaja zajmova
Banka je u 2021. prodala dio zajmova u statusu neispunjavanja ugovornih obveza odobrenih pravnim osobama. Bruto iznos prodanih zajmova u 2021. godini iznosio je 781 milijun kuna (2020. godine: 414 milijuna kuna).
20 Koncentracija imovine i obveza
Značajan dio imovine i obveza Grupe i Banke izravno i neizravno predstavlja potraživanja i obveze od države i javnog sektora i središnjih banaka:
|
|
| u milijunima kn | ||||||
|
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. | |
| Imovina |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Tekući računi kod centralnih banaka | 14 | 32.867 |
| 27.188 |
| 31.976 |
| 26.262 |
| Obvezna pričuva kod Hrvatske narodne banke | 15 | 6.121 |
| 5.436 |
| 6.121 |
| 5.436 |
| Trezorski zapisi i Euro zapisi Ministarstva financija | 17a | 4.653 |
| 3.893 |
| 4.653 |
| 3.893 |
| Obveznice Republike Hrvatske | 16, 17a | 5.256 |
| 6.365 |
| 4.638 |
| 5.793 |
| Zajmovi i potraživanja |
| 23.555 |
| 21.311 |
| 22.834 |
| 20.607 |
| Preplaćeni porez |
| 218 |
| 333 |
| 216 |
| 314 |
|
|
| 72.670 |
| 64.526 |
| 70.438 |
| 62.305 |
| Obveze |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Tekući računi, depoziti i uzeti zajmovi |
| (6,613) |
| (7.882) |
| (5.190) |
| (6.488) |
| Međuvalutni kamatni swapovi – negativna fer vrijednost |
| ( 700 ) |
| (290) |
| (700) |
| (290) |
| Tekuća porezna obveza |
| (4) |
| - |
| - |
| - |
|
|
| (7,317) |
| (8.172 ) |
| (5.890) |
| (6.778) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Izvanbilančne izloženosti |
| 535 |
| 657 |
| 535 |
| 656 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 65,888 |
| 57.011 |
| 65.083 |
| 56.183 |
Tablica u nastavku prikazuje izloženosti pravnih osoba osigurane garancijama Republike Hrvatske (isključujući izloženosti prema državi i javnom sektoru prikazane u gornjoj tablici):
|
| u milijunima kn | ||
|
| Grupa i Banka | ||
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
| Izvanbilančna izloženost kreditnom riziku | 45 |
| 44 |
Izravna i neizravna izloženost prema Republici Hrvatskoj, isključujući izloženosti pravnih osoba osigurane garancijama Republike Hrvatske (koja nisu prikazana u gornjim tablicama), čini 42% ukupne imovine Grupe (2020.: 38%) i 49% ukupne imovine Banke (2020: 45%)
21 Ulaganja u podružnice i pridružena društva
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Podružnice | 4 |
| - |
| 1.460 |
| 1.489 |
| Pridružena društva | 82 |
| 81 |
| 53 |
| 52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 86 |
| 81 |
| 1.513 |
| 1.541 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Promjene u konsolidacijskom obuhvatu Grupe Zagrebačke banke
Zbog nematerijalnosti – šest podružnica (ZB Invest d.o.o., Zagreb nekretnine d.o.o., ZANE BH d.o.o., ZABA Partner d.o.o., BACAL ALPHA d.o.o. i ALLIB NEKRETNINE d.o.o.) isključeno je iz konsolidacijskog obuhvata počevši od rujna 2021. godine. Ovakav pristup usklađen je sa zahtjevima MSFI-ja.
Metodologija dekonsolidacije:
- neto dobit podružnica isključenih iz konsolidacijskog obuhvata za prvih 8 mjeseci 2021. godine (prije isključenja iz konsolidacijskog obuhvata) uključena je u konsolidiranu neto dobit u za 9 mjeseci 2021. godine.
- sve ove podružnice (osim društva ALLIB NEKRETNINE d.o.o. koje je prodano u prosincu 2021.) i dalje se uključuju u konsolidirane financijske izvještaje , ali po povijesnom trošku ulaganja prenesenom iz financijskih izvještaja Zagrebačke banke (Grupa 2021 . godine: 4 milijuna kuna). Jednokratni učinak dekonsolidacije u iznosu od 16,5 milijuna kuna iskazan je u Ostalim poslovnim rashodima - budući da je veći iznos dekonsolidirane neto imovine zamijenjen nižim povijesnim troškom ulaganja u ove podružnice.
21.1 Podružnice
a) Pregled podružnica
|
| Djelatnost | Zemlja registracije | Vlasništvo Grupe 31. prosinca 2021. | Vlasništvo Grupe 31. prosinca 2020. |
| UniCredit Bank d.d., Mostar | Bankarstvo | Bosna i Hercegovina, Federacije Bosne i Hercegovine | 99,3% | 99,3% |
| UniCredit Leasing Croatia d.o.o. | Leasing | Republika Hrvatska | 100,0% | 100,0% |
| Locat Croatia d.o.o. | Upravljanje nekretninama | Republika Hrvatska | 100,0% | 100,0% |
| ZB Invest d.o.o.* | Upravljanje fondovima | Republika Hrvatska | 100,0% | 100,0% |
| ZANE d.o.o.* | Nekretnine | Republika Hrvatska | 100,0% | 100,0% |
| ZANE BH d.o.o.* | Nekretnine | Bosna i Hercegovina, Federacije Bosne i Hercegovine | 100,0% | 100,0% |
| ZABA Partner d.o.o.* | Posredovanje u osiguranju i reosiguranju | Republika Hrvatska | 100,0% | 100,0% |
| BACAL ALPHA d.o.o. (podružnica društva Locat Croatia d.o.o.) | Poslovanje nekretninama | Republika Hrvatska | 100,0% | 100,0% |
| ALLIB NEKRETNINE d.o.o. (podružnica društva Locat Croatia d.o.o.) | Poslovanje nekretninama | Republika Hrvatska | - | 100,0% |
| Pominvest d.d. | Upravljanje nekretninama | Republika Hrvatska | - | 97,0% |
Banka primjenjuje primjerene metode pri testiranju umanjenja vrijednosti ulaganja u podružnice. U skladu s provedenim vrednovanjima, knjigovodstvena vrijednost ulaganja u podružnice smatra se nadoknadivom .
Financijski izvještaji podružnica javno se objavljuju i dostupni su u skladu sa zakonskim i računovodstvenim zahtjevima.
21 Ulaganja u podružnice i pridružena društva (nastavak)
21.1 Podružnice (nastavak)
b) Nekontrolirajući udjeli u podružnicama
U tablici u nastavku prikazane su dodatne informacije o podružnicama koje su u djelomičnom vlasništvu Grupe, a u kojima je Grupa imala materijalno značajne nekontrolirajuće udjele:
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||||||
| Naziv podružnice |
| Proporcionalni udjel u vlasništvu i glasačkim pravima koji pripada nekontrolirajućem udjelu |
| Dobit namijenjena nekontrolirajućem udjelu |
| Akumulirani nekontrolirajući udjeli | ||||||
|
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| UniCredit Bank d.d., Mostar |
| 0,70% |
| 0,70% |
| 3 |
| 2 |
| 21 |
| 25 |
| Pojedinačno neznačajni nekontrolirajući udjeli |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 3 |
| 2 |
| 21 |
| 26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
U nastavku su sažete financijske informacije za podružnicu Grupe koja je imala materijalno značajan nekontrolirajući udjel (sažete financijske informacije prikazane su prije međukompanijskih eliminacija).
| UniCredit Bank d.d., Mostar | u milijunima kn | ||
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
| Postotak nekontrolirajućeg udjela | 0,70% |
| 0,70% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Zajmovi i potraživanja | 20.664 |
| 20.639 |
| Ostala imovina | 3.550 |
| 2.889 |
| Obveze | (21.163) |
| (19.964) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto imovina | 3.051 |
| 3.564 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Nominalna vrijednost nekontrolirajućeg udjela | 21 |
| 25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Poslovni prihodi | 921 |
| 918 |
| Dobit | 341 |
| 285 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna sveobuhvatna dobit | 366 |
| 330 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit nekontrolirajućeg udjela | 3 |
| 2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Novčani tok iz poslovnih aktivnosti | 973 |
| 272 |
| Novčani tok iz investicijskih aktivnosti | (85) |
| (56) |
| Novčani tok iz financijskih aktivnosti prije dividende nekontrolirajućeg udjela | (839) |
| (61) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto povećanje novca i novčanih ekvivalenata | 49 |
| 155 |
|
|
|
|
|
c) Značajna ograničenja
Grupa nema značajnih ograničenja pristupu ili korištenju imovine i podmirenju obveza, osim onih koji proizlaze iz nadzornog okvira unutar kojeg kreditne i leasing podružnice djeluju. Nadzorni okviri zahtijevaju od određenih podružnica da održavaju propisanu razinu regulatornog kapitala i likvidnih sredstava, te usklađenost s drugim regulatornim pokazateljima.
21 Ulaganja u podružnice i pridružena društva (nastavak)
21.2 Pridružena društva
a) Pregled pridruženih društava:
|
| Djelatnost | Zemlja registracije | Efektivni udjel | |
|
| 31. prosinca 2021. | 31. prosinca 2020. | ||
|
|
|
|
|
|
| Allianz ZB d.o.o., društvo za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima (bilješka u nastavku) | Upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima | Republika Hrvatska | 49,0% | 49,0% |
| MultiPlus Card d.o.o. | Promidžba i marketinške usluge | Republika Hrvatska | 25,0% | 25,0% |
| UniCredit Broker d.o.o. | Posredovanje u osiguranju | Bosna i Hercegovina, Federacije Bosne i Hercegovine | - | 48,7% |
Financijski izvještaji pridruženih društava javno se objavljuju i dostupni su u skladu sa zakonskim i računovodstvenim zahtjevima.
b) Promjene u ulaganjima u pridružena društva
| Grupa | u milijunima kn | ||
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 1. siječnja | 81 |
| 81 |
|
|
|
|
|
| Udio u dobiti pridruženih društava | 28 |
| 28 |
| Dividende primljene od pridruženih društava (bilješka 3) | (27) |
| (28) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca | 82 |
| 81 |
|
|
|
|
|
c) Pojedinosti o materijalno značajnim pridruženim društvima
Sažete financijske informacije za materijalno značajna pridružena društva Grupe prikazane su u nastavku:
| (i) Allianz ZB d.o.o., društvo za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima |
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina | 240 |
| 230 |
| Ukupne obveze | (79) |
| ( 70 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto imovina | 161 |
| 160 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Udio Grupe u neto imovini pridruženog društva | 79 |
| 79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupni prihod | 177 |
| 165 |
| Ukupna dobit razdoblja | 56 |
| 55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Udio Grupe u dobiti pridruženog društva | 27 |
| 27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 Ulaganja u nekretnine
| Grupa |
|
|
|
|
| u milijunima kn |
|
|
| Ulaganja u nekretnine |
| Imovina u pripremi |
| Ukupno |
| Trošak nabave |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 1. siječnja 2021. |
| 239 |
| 4 |
| 243 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Otuđenja |
| (11) |
| - |
| (11) |
| Prijenosi s nekretnina i opreme tijekom godine ( bilješka 23) |
| 38 |
| - |
| 38 |
| Neto dobici ili gubici od svođenja na fer vrijednost |
| (13) |
| - |
| (13) |
| Pripajanje podružnice ( bilješka 23 ) |
| (25) |
| - |
| (25) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. |
| 228 |
| 4 |
| 232 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Informacija o hijerarhiji fer vrijednosti na dan 31. prosinca 2021. godine je kako slijedi:
| u milijunima kn | |||||||
|
|
Razina 1 |
|
Razina 2 |
| Razina 3 |
| Fer vrijednost na dan 31. prosinca 2021. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
| - |
| 232 |
| 232 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Grupa |
|
|
|
|
| u milijunima kn |
|
|
| Ulaganja u nekretnine |
| Imovina u pripremi |
| Ukupno |
| Trošak nabave |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 1. siječnja 2020. |
| 193 |
| 4 |
| 197 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Otuđenja |
| (14) |
| - |
| (14) |
| Prijenosi s nekretnina i opreme tijekom godine ( bilješka 23) |
| 3 |
| - |
| 3 |
| Neto dobici ili gubici od svođenja na fer vrijednost |
| 11 |
| - |
| 11 |
| Prijenos iz imovine namijenjene prodaji ( bilješka 25 ) |
| 69 |
| - |
| 69 |
| Prijenos na imovinu namijenjenu prodaji (bilješka 25) |
| (23) |
| - |
| (23) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. |
| 239 |
| 4 |
| 243 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Informacija o hijerarhiji fer vrijednosti na dan 31. prosinca 2020. godine je kako slijedi:
| u milijunima kn | |||||||
|
|
Razina 1 |
|
Razina 2 |
| Razina 3 |
| Fer vrijednost na dan 31. prosinca 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
| - |
| 243 |
| 243 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Određivanje fer vrijednosti ulaganja u nekretnine opisano je u dijelu Značajne r ačunovodstvene politike (III Specifične računovodstvene politike, 21 Ulaganja u nekretnine i II Osnove pripreme, d) Korištenje procjena i prosudbi).
22 Ulaganja u nekretnine (nastavak)
| Banka | u milijunima kn |
|
| Ulaganja u nekretnine |
| Trošak nabave |
|
|
|
|
| Trošak na dan 1. siječnja 2021. | 122 |
| Otuđenja | (3) |
| Prijenosi s nekretnina i opreme tijekom godine ( bilješka 23) | 38 |
| Neto dobici i gubici od svođenja na fer vrijednost | (8) |
| Prijenos s imovine namijenjene prodaji (bilješka 25) | - |
| Pripajanje podružnice | 16 |
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. | 165 |
|
|
|
Informacija o hijerarhiji fer vrijednosti na dan 31. prosinca 2021. godine je kako slijedi:
| u milijunima kn | |||||||
|
|
Razina 1 |
|
Razina 2 |
| Razina 3 |
| Fer vrijednost na dan 31. prosinca 2021. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
| - |
| 165 |
| 165 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Banka | u milijunima kn |
|
| Ulaganja u nekretnine |
| Trošak nabave |
|
|
|
|
| Trošak na dan 1. siječnja 2020. | 60 |
| Otuđenja | (7) |
| Prijenosi s nekretnina i opreme tijekom godine ( bilješka 23) | 3 |
| Neto dobici i gubici od svođenja na fer vrijednost | (3) |
| Prijenos s imovine namijenjene prodaji (bilješka 25) | 69 |
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. | 122 |
|
|
|
Informacija o hijerarhiji fer vrijednosti na dan 31. prosinca 2020. godine je kako slijedi:
| u milijunima kn | |||||||
|
|
Razina 1 |
|
Razina 2 |
| Razina 3 |
| Fer vrijednost na dan 31. prosinca 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
| - |
| 122 |
| 122 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Određivanje fer vrijednosti ulaganja u nekretnine opisano je u dijelu Značajne r ačunovodstvene politike (III Specifične računovodstvene politike, 21 Ulaganja u nekretnine i II Osnove pripreme, d) Korištenje procjena i prosudbi).
23 Nekretnine i oprema
Grupa
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina s pravom korištenja |
|
| ||
|
|
| Zemljišta i zgrade |
| Računala, motorna vozila i oprema |
| Imovina u pripremi |
| Zemljišta i zgrade |
| Automobili |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 1. siječnja 2021. |
| 1.324 |
| 2.532 |
| 93 |
| 148 |
| 3 |
| 4.100 |
| Povećanja |
| - |
| 267 |
| 178 |
| 28 |
| 6 |
| 479 |
| Otuđenja |
| (7) |
| (289) |
| - |
| (19) |
| - |
| (315) |
| Prijenos u upotrebu |
| 60 |
| 85 |
| (145) |
| - |
| - |
| - |
| Usklađenje s fer vrijednosti |
| (32) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (32) |
| Otpisi |
| - |
| (90) |
| - |
| (33) |
| (3) |
| (126) |
| Prijenosi na ulaganja u nekretnine tijekom godine ( bilješka 22) |
| (65) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (65) |
| Prijenosi na ostalu imovinu tijekom godine |
| - |
| (77) |
| - |
| - |
| - |
| (77) |
| Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja |
| (1) |
| (1) |
| - |
| - |
| - |
| (2) |
| Pripajanje podružnica ( bilješka 22) |
| 25 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 31. prosinca 2021. |
| 1.304 |
| 2.427 |
| 126 |
| 124 |
| 6 |
| 3.987 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 1. siječnja 2021. |
| 575 |
| 1.584 |
| - |
| 52 |
| 1 |
| 2.212 |
| Trošak za godinu (bilješka 8) |
| 25 |
| 227 |
| - |
| 34 |
| 9 |
| 295 |
| Gubitak od umanjenja vrijednosti (bilješka 11) |
| - |
| 1 |
| - |
| - |
| - |
| 1 |
| Otuđenja |
| (6) |
| (162) |
| - |
| - |
| - |
| (168) |
| Otpisi |
| - |
| (90) |
| - |
| (33) |
| (3) |
| (126) |
| Prijenosi na ulaganja i nekretnine tijekom godine ( bilješka 22) |
| (27) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (27) |
| Prijenosi na ostalu imovinu tijekom godine |
| - |
| (39) |
| - |
| - |
| - |
| (39) |
| Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja |
| - |
| (1) |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 31. prosinca 2021. |
| 567 |
| 1.520 |
| - |
| 53 |
| 7 |
| 2.147 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Knjigovodstvena vrijednost na dan 1. siječnja 2021. |
| 749 |
| 948 |
| 93 |
| 96 |
| 2 |
| 1.888 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2021. |
| 737 |
| 907 |
| 126 |
| 71 |
| (1) |
| 1.840 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nekretnine i oprema Grupe uključuju imovinu danu u operativni najam knjigovodstvene vrijednosti u iznosu od 686 milijuna kuna (2020.: 715 milijuna kuna).
Knjigovodstvena vrijednost zemljišta koja se ne amortiziraju, u okviru pozicije zemljišta i zgrade, iznosi 50 milijuna kuna (2020.: 50 milijuna kuna). Grupa nema imovinu danu kao instrument osiguranja za uzete zajmove.
23 Nekretnine i oprema (nastavak)
Grupa
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina s pravom korištenja |
|
| ||
|
|
| Zemljišta i zgrade |
| Računala, motorna vozila i oprema |
| Imovina u pripremi |
| Zemljišta i zgrade |
| Automobili |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 1. siječnja 2020. |
| 1.340 |
| 2.474 |
| 90 |
| 117 |
| 2 |
| 4.023 |
| Povećanja |
| - |
| 317 |
| 71 |
| 49 |
| 1 |
| 438 |
| Otuđenja |
| - |
| (250) |
| - |
| - |
| - |
| (250) |
| Prijenos u upotrebu |
| 4 |
| 67 |
| (71) |
| - |
| - |
| - |
| Usklađenje s fer vrijednosti |
| (22) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (22) |
| Otpisi |
| - |
| (46) |
| - |
| (18) |
| - |
| (64) |
| Prijenosi na ulaganja u nekretnine tijekom godine ( bilješka 22) |
| (4) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (4) |
| Prijenosi na ostalu imovinu tijekom godine |
| - |
| (33) |
| - |
| - |
| - |
| (33) |
| Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja |
| 3 |
| 3 |
| - |
| - |
| - |
| 6 |
| Ostale promjene |
| 3 |
| - |
| 3 |
| - |
| - |
| 6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 31. prosinca 2020. |
| 1.324 |
| 2.532 |
| 93 |
| 148 |
| 3 |
| 4.100 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 1. siječnja 2020. |
| 545 |
| 1.511 |
| - |
| 34 |
| 1 |
| 2.091 |
| Trošak za godinu (bilješka 8) |
| 27 |
| 242 |
| - |
| 36 |
| - |
| 305 |
| Otuđenja |
| - |
| (104) |
| - |
| - |
| - |
| (104) |
| Otpisi |
| - |
| (46) |
| - |
| (18) |
| - |
| (64) |
| Prijenosi na ulaganja i nekretnine tijekom godine ( bilješka 22) |
| (1) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
| Prijenosi na ostalu imovinu tijekom godine |
| - |
| (22) |
| - |
| - |
| - |
| (22) |
| Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja |
| 1 |
| 3 |
| - |
| - |
| - |
| 4 |
| Ostale promjene |
| 3 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 31. prosinca 2020. |
| 575 |
| 1.584 |
| - |
| 52 |
| 1 |
| 2.212 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Knjigovodstvena vrijednost na dan 1. siječnja 2020. |
| 795 |
| 963 |
| 90 |
| 83 |
| 1 |
| 1.932 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2020. |
| 749 |
| 948 |
| 93 |
| 96 |
| 2 |
| 1.888 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nekretnine i oprema Grupe uključuju imovinu danu u operativni najam knjigovodstvene vrijednosti u iznosu od 715 milijuna kuna (2019.: 722 milijuna kuna).
Knjigovodstvena vrijednost zemljišta koja se ne amortiziraju, u okviru pozicije zemljišta i zgrade, iznosi 50 milijuna kuna (2019.: 50 milijuna kuna). Grupa nema imovinu danu kao instrument osiguranja za uzete zajmove.
23 Nekretnine i oprema (nastavak)
Banka
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina s pravom korištenja |
|
| ||
|
|
| Zemljišta i zgrade |
| Računala, motorna vozila i oprema |
| Imovina u pripremi |
| Zemljišta i zgrade |
| Automobili |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 1. siječnja 2021. |
| 1.077 |
| 1.240 |
| 38 |
| 109 |
| 32 |
| 2.496 |
| Povećanja |
| - |
| - |
| 147 |
| 5 |
| 6 |
| 158 |
| Otuđenja |
| - |
| (38) |
| - |
| (19) |
| - |
| (57) |
| Prijenos u upotrebu |
| 38 |
| 56 |
| (94) |
| - |
| - |
| - |
| Usklađenje s fer vrijednosti |
| (42) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (42) |
| Otpisi |
| - |
| (76) |
| - |
| (10) |
| (3) |
| (89) |
| Prijenosi na ulaganja u nekretnine tijekom godine (bilješka 22) |
| (65) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (65) |
| Pripajanje podružnice |
| 25 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 25 |
| Ostale promjene |
| 4 |
| 1 |
| - |
| - |
| - |
| 5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 31. prosinca 2021. |
| 1.037 |
| 1.183 |
| 91 |
| 85 |
| 35 |
| 2.431 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 1. siječnja 2021. |
| 475 |
| 1.077 |
| - |
| 24 |
| 8 |
| 1.584 |
| Trošak za godinu (bilješka 8) |
| 21 |
| 66 |
| - |
| 18 |
| 8 |
| 113 |
| Otuđenja |
| - |
| (37) |
| - |
| - |
| - |
| (37) |
| Gubitak od umanjenja vrijednosti (bilješka 11) |
| - |
| 1 |
| - |
| - |
| - |
| 1 |
| Otpisi |
| - | - | (76) |
| - |
| (10) |
| (3) |
| (89) |
| Prijenosi na ulaganja u nekretnine tijekom godine (bilješka 22) |
| (27) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (27) |
| Pripajanje podružnice |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Ostale promjene |
| 4 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 31. prosinca 2021. |
| 473 |
| 1.031 |
| - |
| 32 |
| 13 |
| 1.549 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 1. siječnja 2021. |
| 602 |
| 163 |
| 38 |
| 85 |
| 24 |
| 912 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2021. |
| 564 |
| 152 |
| 91 |
| 53 |
| 22 |
| 882 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Knjigovodstvena vrijednost zemljišta koja se ne amortiziraju, u okviru zemljišta i zgrada, iznosi 31 milijuna kuna (2020.: 36 milijuna kuna).
23 Nekretnine i oprema (nastavak)
Banka
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina s pravom korištenja |
|
| ||
|
|
| Zemljišta i zgrade |
| Računala, motorna vozila i oprema |
| Imovina u pripremi |
| Zemljišta i zgrade |
| Automobili |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 1. siječnja 2020. |
| 1.096 |
| 1.231 |
| 41 |
| 87 |
| 8 |
| 2.463 |
| Povećanja |
| - |
| - |
| 44 |
| 39 |
| 27 |
| 110 |
| Otuđenja |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Prijenos u upotrebu |
| 4 |
| 43 |
| (47) |
| - |
| - |
| - |
| Usklađenje s fer vrijednosti |
| (22) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (22) |
| Otpisi i zatvaranje ugovora o najmu |
| - |
| (34) |
| - |
| (17) |
| (3) |
| (54) |
| Prijenosi na ulaganja u nekretnine tijekom godine (bilješka 22) |
| (4) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (4) |
| Ostale promjene |
| 3 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 31. prosinca 2020. |
| 1.077 |
| 1.240 |
| 38 |
| 109 |
| 32 |
| 2.496 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 1. siječnja 2020. |
| 452 |
| 1.030 |
| - |
| 21 |
| 4 |
| 1.507 |
| Trošak za godinu (bilješka 8) |
| 21 |
| 81 |
| - |
| 20 |
| 7 |
| 129 |
| Otuđenja |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Otpisi i zatvaranje ugovora o najmu |
| - |
| (34) |
| - |
| (17) |
| (3) |
| (54) |
| Prijenosi na ulaganja u nekretnine tijekom godine (bilješka 22) |
|
(1) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
| Ostale promjene |
| 3 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 31. prosinca 2020. |
| 475 |
| 1.077 |
| - |
| 24 |
| 8 |
| 1.584 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 1. siječnja 2020. |
| 644 |
| 201 |
| 41 |
| 66 |
| 4 |
| 956 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2020. |
| 602 |
| 163 |
| 38 |
| 85 |
| 24 |
| 912 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Knjigovodstvena vrijednost zemljišta koja se ne amortiziraju, u okviru zemljišta i zgrada, iznosi 36 milijuna kuna (2019.: 33 milijuna kuna).
24
Nematerijalna imovina
Grupa
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | ||
|
|
| Software |
| Goodwill |
| Ulaganja u tuđoj imovini u razdoblju najma |
| Ostala nematerijalna imovina |
| Imovina u pripremi |
| Ukupno |
| Trošak nabave |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 1. siječnja 2021. |
| 973 |
| 61 |
| 208 |
| 18 |
| 141 |
| 1.401 |
| Povećanja |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 183 |
| 183 |
| Prijenos u upotrebu |
| 173 |
| - |
| 3 |
| - |
| (176) |
| - |
| Otpisi |
| (45) |
| - |
| (10) |
| - |
| - |
| (55) |
| Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja |
| (1) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 31. prosinca 2021. |
| 1.100 |
| 61 |
| 201 |
| 18 |
| 148 |
| 1.528 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 1. siječnja 2021. |
| 812 |
| 12 |
| 185 |
| 18 |
| - |
| 1.027 |
| Trošak za godinu (bilješka 8) |
| 76 |
| - |
| 7 |
| 1 |
| - |
| 84 |
| Gubitak od umanjenja vrijednosti (bilješka 11) |
| 16 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 16 |
| Otpisi |
| (45) |
| - |
| (10) |
| - |
| - |
| (55) |
| Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja |
| (1) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 31. prosinca 2021. |
| 858 |
| 12 |
| 182 |
| 19 |
| - |
| 1.071 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 1. siječnja 2021. |
| 161 |
| 49 |
| 23 |
| - |
| 141 |
| 374 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2021. |
| 242 |
| 49 |
| 19 |
| (1) |
| 148 |
| 457 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Goodwill je nastao stjecanjem UniCredit Bank d.d., Mostar (prethodno Zagrebačka banka BH d.d. i Universal banka d.d., Sarajevo).
24 Nematerijalna imovina (nastavak)
Grupa
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | ||
|
|
| Software |
| Goodwill |
| Ulaganja u tuđoj imovini u razdoblju najma |
| Ostala nematerijalna imovina |
| Imovina u pripremi |
| Ukupno |
| Trošak nabave |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 1. siječnja 2020. |
| 939 |
| 61 |
| 201 |
| 18 |
| 101 |
| 1.320 |
| Povećanja |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 121 |
| 121 |
| Prijenos u upotrebu |
| 70 |
| - |
| 11 |
| - |
| (81) |
| - |
| Otpisi |
| (39) |
| - |
| (5) |
| - |
| - |
| (44) |
| Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja |
| 3 |
| - |
| 1 |
| - |
| - |
| 4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 31. prosinca 2020. |
| 973 |
| 61 |
| 208 |
| 18 |
| 141 |
| 1.401 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 1. siječnja 2020. |
| 747 |
| 12 |
| 183 |
| 18 |
| - |
| 960 |
| Trošak za godinu (bilješka 8) |
| 86 |
| - |
| 6 |
| - |
| - |
| 92 |
| Gubitak od umanjenja vrijednosti (bilješka 11) |
| 16 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 16 |
| Otpisi |
| (39) |
| - |
| (5) |
| - |
| - |
| (44) |
| Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja |
| 2 |
| - |
| 1 |
| - |
| - |
| 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 31. prosinca 2020. |
| 812 |
| 12 |
| 185 |
| 18 |
| - |
| 1.027 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 1. siječnja 2020. |
| 192 |
| 49 |
| 18 |
| - |
| 101 |
| 360 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2020. |
| 161 |
| 49 |
| 23 |
| - |
| 141 |
| 374 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Goodwill je nastao stjecanjem UniCredit Bank d.d., Mostar (prethodno Zagrebačka banka BH d.d. i Universal banka d.d., Sarajevo).
24 Nematerijalna imovina (nastavak)
Banka
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
| Software |
| Ulaganja na tuđoj imovini u razdoblju najma |
| Ostala nematerijalna imovina |
| Imovina u pripremi |
| Ukupno |
| Trošak nabave |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 1. siječnja 2021. |
| 721 |
| 117 |
| 17 |
| 98 |
| 953 |
| Povećanja |
| - |
| - |
| - |
| 153 |
| 153 |
| Prijenos u upotrebu |
| 122 |
| - |
| - |
| (122) |
| - |
| Otpisi |
| (43) |
| - |
| - |
| - |
| (43) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 31. prosinca 2021. |
| 800 |
| 117 |
| 17 |
| 129 |
| 1.063 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 1. siječnja 2021. |
| 596 |
| 101 |
| 17 |
| - |
| 714 |
| Trošak za godinu (bilješka 8) |
| 59 |
| 4 |
| - |
| - |
| 63 |
| Otpisi |
| (43) |
| - |
| - |
| - |
| (43) |
| Gubitak od umanjenja vrijednosti (bilješka 11) |
| 16 |
| - |
| - |
| - |
| 16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 31. prosinca 2021. |
| 628 |
| 105 |
| 17 |
| - |
| 750 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 1. siječnja 2021. |
| 125 |
| 16 |
| - |
| 98 |
| 239 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2021. |
| 172 |
| 12 |
| - |
| 129 |
| 313 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 Nematerijalna imovina (nastavak)
Banka
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
| Software |
| Ulaganja na tuđoj imovini u razdoblju najma |
| Ostala nematerijalna imovina |
| Imovina u pripremi |
| Ukupno |
| Trošak nabave |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 1. siječnja 2020. |
| 694 |
| 110 |
| 17 |
| 74 |
| 895 |
| Povećanja |
| - |
| - |
| - |
| 99 |
| 99 |
| Prijenos u upotrebu |
| 66 |
| 9 |
| - |
| (75) |
| - |
| Otpisi |
| (39) |
| (2) |
| - |
| - |
| (41) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trošak nabave na dan 31. prosinca 2020. |
| 721 |
| 117 |
| 17 |
| 98 |
| 953 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 1. siječnja 2020. |
| 557 |
| 100 |
| 17 |
| - |
| 674 |
| Trošak za godinu (bilješka 8) |
| 62 |
| 3 |
| - |
| - |
| 65 |
| Otpisi |
| (39) |
| (2) |
| - |
| - |
| (41) |
| Gubitak od umanjenja vrijednosti (bilješka 11) |
| 16 |
| - |
| - |
| - |
| 16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja vrijednosti na dan 31. prosinca 2020. |
| 596 |
| 101 |
| 17 |
| - |
| 714 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 1. siječnja 2020. |
| 137 |
| 10 |
| - |
| 74 |
| 221 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Knjigovodstvena vrijednost na dan 31. prosinca 2020. |
| 125 |
| 16 |
| - |
| 98 |
| 239 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji
Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji klasificirane su kao imovina namijenjena za prodaju zbog namjere Grupe za njihovom realizacijom prvenstveno prodajom, a ne daljnjim korištenjem. Na dan 31. prosinca 2021. i 31. prosinca 2020. godine, skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji iskazane su po fer vrijednostima umanjenim za troškove prodaje te uključuju sljedeću imovinu i obveze:
| u milijunima kn | |||||||||
|
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka | |
|
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Imovina podružnice “namijenjene za prodaju” |
| 535 |
| - |
| - |
| - | |
| Zajmovi i potraživanja od komitenata |
| - |
| 110 |
| - |
| 110 | |
| Nekretnine, postrojenja i oprema |
| - |
| 23 |
| - |
| - | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
| 535 |
| 133 |
| - |
| 110 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Obveze podružnice “ namijenjene za prodaju ” |
| 438 |
| - |
| - |
| - | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Krajem 2021. godine, imovina i obveze Grupe namijenjene prodaji uključuju i imovinu i obveze iz konsolidacije društva Optima Telekom .
Računovodstveni tretman i razvoj vezan uz vlasničko ulaganje Banke u društvo OT-Optima Telekom d.d.
Zagrebačka banka imala je vlasnički udio od 36,9% u telekomunikacijskom društvu Optima Telekom u Republici Hrvatskoj. Ovo vlasničko ulaganje je do 10. srpnja 2021. godine bilo klasificirano kao “financijska imovina koja se obvezno mjeri po fer vrijednosti”, temeljem ugovora potpisanog 2014. godine, prema kojem je Zagrebačka banka svoja upravljačka prava iz dionica Optima Telekoma prenijela na Hrvatski Telekom koji je efektivno imao većinsko pravo glasa u Optima Telekomu.
Dana 09. srpnja 2021. godine raskinut je ugovor iz 2014. godine. Nakon raskida ugovora, upravljačka prava Zagrebačke banke vraćena su Zagrebačkoj banci, a Hrvatskom Telekomu je zabranjeno ostvarivanje upravljačkih prava. Slijedom navedenog, Zagrebačkoj banci omogućeno je ostvarenje prava iz 36,9% udjela, čime je Zagrebačka banka stekla većinsko pravo glasa u skupštini Optima Telekoma te je stekla kontrolu nad Optima Telekomom. Stoga se od srpnja 2021. godine Optima počela konsolidirati u Grupu Zagrebačke banke.
Istog dana (9. srpnja 2021. godine) Zagrebačka banka i Hrvatski Telekom potpisali su Ugovor o kupoprodaji s kupcem Telemach Hrvatska za sve udjele u Optima Telekomu (“SPA”). Finalizacija potpisanog kupoprodajnog ugovora i prijenos udjela na kupca bili su uvjetovani dobivanjem potrebnih regulatornih odobrenja te ispunjavanjem svih ostalih uvjeta za zaključenje transakcije. Kao rezultat navedenog , imovina i obveze priznate konsolidacijom Optima Telekoma iskazane su kao „namijenjene za prodaju“ od srpnja 2021. godine te na dan 31. prosinca 2021. godine.
Kako je navedeno u bilješci o događajima nakon datuma bilance u ovim financijskim izvještajima, Zagrebačka banka je 21. siječnja 2022. godine prodala i prenijela 36, 90 % dionica Optime na Telemach Hrvatska, nakon što su dobivena sva potrebna regulatorna odobrenja i ispunjeni svi ostali uvjeti za zaključenje transakcije.
Optima se slijedom navedenog od siječnja 2022. godine ne konsolidira u Grupi Zagrebačke banke.
26 Ostala imovina
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn |
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stavke u postupku namire | 175 |
| 81 |
| 68 |
| 6 |
| Obračunati prihodi i unaprijed plaćeni rashodi | 45 |
| 37 |
| 39 |
| 29 |
| Zalihe | 7 |
| 11 |
| 6 |
| 10 |
| Imovina preuzeta u zamjenu za nenaplaćena potraživanja (leasing poslovanje) | 3 |
| 4 |
| - |
| - |
| Ostala imovina | 99 |
| 93 |
| 2 |
| 4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 329 |
| 226 |
| 115 |
| 49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Rezervacija za umanjenje vrijednosti | (6) |
| (22) |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 323 |
| 204 |
| 115 |
| 49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 Tekući računi i depoziti banaka
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Depoziti središnjih banaka |
| - |
| 1 |
| 1 |
| 1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Depoziti banaka |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Depoziti po viđenju |
| 1.427 |
| 2.419 |
| 1.379 |
| 2.419 |
| Oročeni depoziti |
| 3.582 |
| 6.151 |
| 1.223 |
| 3.310 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ostale financijske obveze |
| 44 |
| 72 |
| 62 |
| 75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 5.053 |
| 8.643 |
| 2.665 |
| 5.805 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 Tekući računi i depoziti komitenata
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn |
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Pravne osobe |
|
|
|
|
|
|
|
| Depoziti po viđenju | 34.649 |
| 30.605 |
| 29.143 |
| 25.368 |
| Oročeni depoziti | 4.397 |
| 4.361 |
| 3.938 |
| 4.099 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 39.046 |
| 34.966 |
| 33.081 |
| 29.467 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Država i javni sektor |
|
|
|
|
|
|
|
| Depoziti po viđenju | 5.433 |
| 6.315 |
| 4.010 |
| 4.944 |
| Oročeni depoziti | 1.180 |
| 1.567 |
| 1.180 |
| 1.544 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 6.613 |
| 7.882 |
| 5.190 |
| 6.488 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Fizičke osobe i obrtnici |
|
|
|
|
|
|
|
| Depoziti po viđenju | 56.032 |
| 46.615 |
| 46.445 |
| 38.050 |
| Oročeni depoziti | 25.687 |
| 27.748 |
| 22.510 |
| 24.231 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 81.719 |
| 74.363 |
| 68.955 |
| 62.281 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ostale financijske obveze | 496 |
| 421 |
| 379 |
| 382 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 127.874 |
| 117.632 |
| 107.605 |
| 98.618 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
| Banka | ||
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativni financijski instrumenti koji se drže radi trgovanja | 868 |
| 713 |
| 868 |
| 712 |
| Derivativni financijski instrumenti, računovodstvo zaštite | 27 |
| 8 |
| 27 |
| 8 |
| Promjene fer vrijednosti zaštićenih stavki u zaštiti portfelja od kamatnog rizika | (28) |
| - |
| (28) |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 867 |
| 721 |
| 867 |
| 720 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak (nastavak)
Derivativni financijski instrumenti – negativna fer vrijednost
| Grupa |
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
| 2021. |
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
|
| Nominalni iznos |
| Fer vrijednost |
| Nominalni iznos |
| Fer vrijednost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativni financijski instrumenti koji se drže radi trgovanja – OTC proizvodi |
|
|
|
|
|
|
|
| Valutni terminski i swap ugovori | 442 |
| 2 |
| 7.018 |
| 141 |
| Međuvalutni kamatni swapovi | 9.155 |
| 728 |
| 5.669 |
| 398 |
| Kamatni swapovi | 1.691 |
| 138 |
| 2.131 |
| 174 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 11.288 |
| 868 |
| 14.818 |
| 713 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativni financijski instrumenti koji se drže radi računovodstva zaštite |
|
|
|
|
|
|
|
| Računovodstvo zaštite - operativni najam | 177 |
| - |
| 171 |
| - |
| Kamatni swapovi - mikro računovodstvo zaštite fer vrijednosti | 2.454 |
| 27 |
| 865 |
| 8 |
| Promjene fer vrijednosti zaštićenih stavki u zaštiti portfelja od kamatnog rizika | - |
| (28) |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 13.919 |
| 867 |
| 15.854 |
| 721 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Banka |
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
| 2021. |
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
|
| Nominalni iznos |
| Fer vrijednost |
| Nominalni iznos |
| Fer vrijednost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativni financijski instrumenti koji se drže radi trgovanja – OTC proizvodi |
|
|
|
|
|
|
|
| Valutni terminski i swap ugovori | 442 |
| 2 |
| 8.910 |
| 140 |
| Međuvalutni kamatni swapovi | 9.155 |
| 728 |
| 5.669 |
| 398 |
| Kamatni swapovi | 1.691 |
| 138 |
| 2.131 |
| 174 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 11.288 |
| 868 |
| 16.710 |
| 712 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativni financijski instrumenti koji se drže radi računovodstva zaštite |
|
|
|
|
|
|
|
| Kamatni swapovi - mikro računovodstvo zaštite fer vrijednosti | 2.454 |
| 27 |
| 865 |
| 8 |
| Promjene fer vrijednosti zaštićenih stavki u zaštiti portfelja od kamatnog rizika | - |
| (28) |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 13.742 |
| 867 |
| 17.575 |
| 720 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 Izdane dužničke vrijednosnice
Na dan 23. prosinca 2016. godine Grupa je izdala 7.645 tisuća eura obveznica bez kupona s prinosom od 1,5%. Obveznice su dospjele 23. prosinca 2021. godine pa na dan 31. prosinca 2021. godine Grupa nije imala izdanih dužničkih vrijednosnica.
Neto knjigovodstvena vrijednost izdanih dužničkih vrijednosnica na dan 31. prosinca 2020. godine iznosila je 57 milijuna kuna.
31 Rezervacije za obveze i troškove
Grupa
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn |
|
|
| Ukupno |
| Mirovine i ostale obveze pod pokroviteljstvom poslodavca nakon zaposlenja |
| Ostale dugoročne pogodnosti zaposlenika |
| Restrukturiranje |
| Rezervacije za sudske sporove |
| Ostale rezervacije |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 1. siječnja 2021. |
| 789 |
| 16 |
| 43 |
| 199 |
| 440 |
| 91 |
| Neto troškovi priznati u računu dobiti i gubitka |
| 132 |
| 1 |
| 16 |
| - |
| 120 |
| (5) |
| (-) Iskorišteni iznosi |
| (106) |
| (2) |
| (4) |
| (43) |
| (43) |
| (14) |
| Ostala kretanja |
| (7) |
| 1 |
| (5) |
| - |
| 17 |
| ( 20 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. |
| 808 |
| 16 |
| 50 |
| 156 |
| 534 |
| 52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 1. siječnja 2020. |
| 652 |
| 12 |
| 67 |
| 94 |
| 447 |
| 32 |
| Neto troškovi priznati u računu dobiti i gubitka |
| 233 |
| - |
| 8 |
| 152 |
| 42 |
| 31 |
| (-) Iskorišteni iznosi |
| (75) |
| (1) |
| (6) |
| (17) |
| (50) |
| (1) |
| Ostala kretanja |
| (21) |
| 5 |
| (26) |
| (30) |
| 1 |
| 29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. |
| 789 |
| 16 |
| 43 |
| 199 |
| 440 |
| 91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Banka
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn |
|
|
| Ukupno |
| Mirovine i ostale obveze pod pokroviteljstvom poslodavca nakon zaposlenja |
| Ostale dugoročne pogodnosti zaposlenika |
| Restrukturiranje |
| Rezervacije za sudske sporove |
| Ostale rezervacije |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 1. siječnja 2021. |
| 694 |
| 8 |
| 38 |
| 191 |
| 377 |
| 80 |
| Neto troškovi priznati u računu dobiti i gubitka |
| 128 |
| - |
| 15 |
| - |
| 113 |
| - |
| (-) Iskorišteni iznosi |
| (100) |
| (2) |
| (4) |
| (42) |
| (43) |
| (9) |
| Ostala kretanja |
| (4) |
| 2 |
| 5 |
| - |
| 18 |
| (19) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. |
| 718 |
| 8 |
| 44 |
| 149 |
| 465 |
| 52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 1. siječnja 2020. |
| 583 |
| 7 |
| 63 |
| 91 |
| 388 |
| 34 |
| Neto troškovi priznati u računu dobiti i gubitka |
| 208 |
| - |
| 7 |
| 147 |
| 37 |
| 17 |
| (-) Iskorišteni iznosi |
| (73) |
| (1) |
| (6) |
| (17) |
| (48) |
| (1) |
| Ostala kretanja |
| (24) |
| 2 |
| (26) |
| (30) |
| - |
| 30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. |
| 694 |
| 8 |
| 38 |
| 191 |
| 377 |
| 80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 Rezervacije za obveze i troškove (nastavak)
U okviru rezervacija za obveze i troškove uključena je i rezervacija za izvanbilančnu izloženost kreditnom riziku u iznosu od 674 milijuna kuna i 629 milijuna kuna (2020.: 633 milijuna kuna i 583 milijuna kuna) za Grupu i Banku. Kretanje rezerviranja prikazano je u okviru Potencijalnih i preuzetih obveza ( bilješka 38a ) a utjecaj na dobiti i gubitak unutar Ostalih gubitaka od umanjenja vrijednosti i rezerviranja ( bilješka 11 ).
Rezervacije za mirovine i ostale obveze pod pokroviteljstvom poslodavca nakon zaposlenja te ostale dugoročne pogodnosti zaposlenika iskazane su u okviru Troškova poslovanja ( bilješka 8 ).
Rezervacije za konverziju kredita u švicarskim francima
Od 2012. godine Zagrebačka banka d.d. i sedam drugih većih banaka u Republici Hrvatskoj predmet su kolektivnih i pojedinačnih tužbi vezanih uz kredite odobrene u švicarskim francima. Udruga potrošača i pojedinci svoje zahtjeve temelje na tvrdnji da su prava potrošača bila povrijeđena pojedinim ugovornim klauzulama kredita vezanih uz švicarski franak.
U lipnju 2014. godine donesena je konačna i obvezujuća odluka Visokog trgovačkog suda kojom se potvrđuje ništavost klauzule o varijabilnoj kamatnoj stopi sadržanu u predmetnim kreditnim ugovorima.
Značajan razvoj događaja bio je konverzija kredita u švicarskim francima, propisana tijekom 2015. godine promjenama lokalnih zakona. Banke su u to vrijeme priznale značajne troškove konverzije kredita, stavljanjem zajmoprimaca kredita u švicarskim francima u isti položaj u kojem bi bili da su njihovi zajmovi bili od početka izraženi u eurima.
U lipnju 2018. godine donesena je konačna i obvezujuća odluka Visokog trgovačkog suda kojom se potvrđuje ništetnost valutne klauzule u švicarskim francima kako je sadržano u predmetnim kreditnim ugovorima.
U ožujku 2020. godine donesena je "ogledna odluka" Vrhovnog suda kojom se potvrđuje valjanost sporazuma o konverziji.
Do kraja 2020. godine pojedini lokalni sudovi obratili su se Europskom sudu sa zahtjevom za preliminarnom odlukom o pitanju konvertiranih kredita. U tijeku je donošenje preliminarne odluke Europskog suda.
Trenutačno nije moguće u potpunosti utvrditi ishod preliminarne odluke Europskog suda ili ishod pojedinačnih sudskih sporova koji su u tijeku u vezi s konvertiranim kreditima.
Temeljem najnovijih zbivanja i dostupnih informacija, rezervacija priznata u financijskim izvještajima je primjerena. Rezervacije se temelje na pojedinačnoj procjeni kao i na modelu koji između ostalog uzima u obzir broj zahtjeva, vrstu zahtjeva, prosječnu visinu potraživanja i trajanje kredita. Broj zahtjeva uključuje zaprimljene predmete, predmete po kojima su sudovi u postupku proslijeđivanja zahtjeva Banci, kao i nove zahtjeve za koje se očekuje da će biti zaprimljeni do datuma izdavanja ovih financijskih izvještaja.
Banka vjeruje da budući razvoj neće imati značajan negativan utjecaj na adekvatnost kapitala.
Rezervacije za restrukturiranje
Na kraju prethodne godine, na dan 31. prosinca 2020. godine, budući da su bile zadovoljene odredbe MRS-a 37, Grupa je u konsolidiranim financijskim izvještajima za 2020. godinu priznala rezervaciju za restrukturiranje u iznosu od 173 milijuna kuna prije oporezivanja. Na dan 31. prosinca 2021. godine rezervacija za restrukturiranje iznosi 156 milijuna kuna.
32 Ostale obveze
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Iznosi u postupku namire | 331 |
| 294 |
| 85 |
| 81 |
| Obračunati troškovi i odgođeni prihodi | 346 |
| 269 |
| 137 |
| 153 |
| Ostale obveze prema zaposlenima | 146 |
| 192 |
| 220 |
| 180 |
| Obveze prema dobavljačima | 18 |
| 38 |
| 7 |
| 1 |
| Ostale obveze | 613 |
| 702 |
| 486 |
| 606 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.454 |
| 1.495 |
| 935 |
| 1.021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 Kapital i rezerve
a) Izdani dionički kapital
| Autorizirane i izdane | 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
| Izdani dionički kapital (u milijunima kuna) | 6.405 |
| 6.405 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Broj dionica na dan 31. prosinca | 320.241.955 |
| 320.241.955 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Nominalna vrijednost po dionici (u kunama) na dan 31. prosinca | 20,00 |
| 20,00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Obične dionice nose glasačka prava na skupštinama dioničara, s tim da je potrebno imati najmanje jednu dionicu. Banka nema preferencijalnih dionica.
Dionička struktura Banke na 31. prosinca je sljedeća:
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
| UniCredit S.p.A. | 84,47 |
| 84,47 |
| Allianz SE | 11,72 |
| 11,72 |
| Ostali | 3,81 |
| 3,81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 100,00 |
| 100,00 |
|
|
|
|
|
UniCredit S.p.A. je izravni vlasnik 270.520.430 dionica Banke ili 84,475% u dioničkom kapitalu i glasačkim pravima. Konsolidirano Godišnje izvješće UniCredit S.p.A javno se objavljuje i dostupno je na mrežnim stranicama.
Dionice Banke izlistane su na Zagrebačkoj burzi. Na dan 31. prosinca 2021. godine prosječna cijena običnih dionica izlistanih na Zagrebačkoj burzi iznosila je 65,20 kuna po dionici (2020.: 54,20 kune).
b) Premija na izdane dionice
Ukupna premija na izdane dionice iznosi 3.502 milijuna kuna temeljem:
- izdanja dionica u ožujku 2007. godine, Banka je ostvarila premiju na izdane dionice u iznosu od 3.370 milijuna kuna, a koja predstavlja višak uplaćenog iznosa u odnosu na nominalnu vrijednost izdanih dionica, te
- 132 milijuna kuna kapitanih dobitaka iz transakcija s trezorskim dionicama Banke.
33 Kapital i rezerve (nastavak)
c) Trezorske dionice
Na dan 31. prosinca 2021. godine, Grupa i Banka imale su 33.734 trezorskih dionica. Na dan 31. prosinca 2020. godine, Grupa i Banka imale su 126.735 trezorskih dionica.
Vlastite dionice primljene kao instrument osiguranja
Na dan 31. prosinca 2021. godine Banka je imala 182.780 vlastitih dionica primljenih kao instrument osiguranja za kredite trećim osobama (2020.: 182.780 dionica).
Dividende
Banka je u 2019. godini isplatila dividendu u iznosu od 1.852 milijuna kuna ili 5,78 kuna po dionici.
Banka je zadržala neto dobit za 2019. godinu u skladu s Odlukom Hrvatske narodne banke od 20. ožujka 2020. godine, donesenom uslijed COVID 19 pandemije, kako bi se osigurala stabilnost financijskog sustava u Republici Hrvatskoj.
U 2021. godini Banka je zadržala svoju neto dobit za 2020. godinu sukladno Odluci Hrvatske narodne banke o privremenom ograničenju raspodjele (NN 4/2021), dalje u tekstu "Odluka", od 14. siječnja 2021. godine. Kako bi se povećala otpornost kreditnih institucija i održala stabilnost financijskog sustava tijekom pandemije, Odlukom je propisano da sve banke u Republici Hrvatskoj ne smiju raspodijeliti dividende niti stvoriti obvezu raspodjele dividendi do 31. prosinca 2021. godine. Sukladno članku 4. odluke, početkom rujna 2021. godine Hrvatska narodna banka preispitala je postojanje osnova koje su potaknule donošenje Odluke i ocijenila da su se okolnosti dovoljno promijenile kako bi opravdale opoziv Odluke (opoziv je stupio na snagu 1. listopada 2021. godine).
d) Ostale rezerve
| Grupa |
|
| u milijunima kn |
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
| Zakonska rezerva | 68 |
| 68 |
| Rezerva od redenominacije | 283 |
| 283 |
| Rezerva za vlastite dionice | 110 |
| 110 |
| Rezerve po osnovi plaćanja temeljenih na dionicama | 9 |
| 10 |
| Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnih poslovanja | 32 |
| 36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 502 |
| 507 |
|
|
|
|
|
| Banka |
|
| u milijunima kn |
|
| 2021. |
| 2020 . |
|
|
|
|
|
| Zakonska rezerva | 68 |
| 68 |
| Rezerva od redenominacije | 283 |
| 283 |
| Rezerva za vlastite dionice | 110 |
| 110 |
| Rezerve po osnovi plaćanja temeljenih na dionicama | 9 |
| 10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 470 |
| 471 |
|
|
|
|
|
33 Kapital i rezerve (nastavak)
d) Ostale rezerve (nastavak)
Zakonska rezerva
Zakonska rezerva je nastala u skladu s hrvatskim zakonima koji zahtijevaju da se 5% dobiti za godinu prenese u ovu rezervu sve dok ona ne dosegne 5% izdanog dioničkog kapitala. Zakonska rezerva, u iznosu do 5% izdanog dioničkog kapitala, može se koristiti za pokrivanje gubitaka tekuće i prethodnih godina.
Rezerva od redenominacije
Dionički kapital Banke bio je prvotno denominiran u DEM. U skladu s odlukom dioničara na Izvanrednoj Glavnoj skupštini u veljači 2002. godine, dionički kapital Banke pretvoren je u eure.
Na izvanrednoj Glavnoj skupštini održanoj u prosincu 2004. godine, dionički kapital Banke pretvoren je u kune. Nominalna vrijednost dionica serija I A, II B, III D i III E pretvorena je iz 51,13 eura u 380 kuna po dionici, a nominalna vrijednost dionica serije II C pretvorena je iz 73,04 eura u 540 kuna po dionici.
Višak izdanog dioničkog kapitala nastao prilikom redenominacije, iskazan je u rezervi od redenominacije.
Rezerva za vlastite dionice
Rezerva je nastala u prethodnim razdobljima i dostupna je za stjecanje vlastitih dionica.
Rezerve po osnovi plaćanja temeljenih na dionicama
Grupa provodi plaćanja temeljena na dionicama. Plaćanja temeljena na dionicama ograničena su na članove Uprave Banke i ključne zaposlenike Grupe (uključujući i bivše članove Uprave i ključne zaposlenike Grupe temeljem rada u prethodnim godinama). Na dan 31. prosinca 2021. godine plaćanja temeljena na dionicama sastoje se od 203.427 (31. prosinca 2020.: 143.854) dionica Zagrebačke Banke koje će biti isplaćene u razdoblju od pet godina. Fer vrijednost je određena tržišnom vrijednošću dionica na datum odobravanja. Povezani troškovi priznati su kao operativni troškovi ( bilješka 8 ) uz istovremeno povećanje ostalih rezervi u kapitalu i rezervama Grupe.
e) Rezerva fer vrijednosti
Rezerva fer vrijednosti uključuje pozitivnu revalorizaciju zemljišta i zgrada, nerealizirane dobitke i gubitke od promjena fer vrijednosti financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit, tečajne razlike po osnovi komponente revalorizacije fer vrijednosti financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit, nerealizirane dobitke i gubitke od umanjenja za očekivane kreditne gubitke imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit, kao i aktuarske dobitke i gubitke po naknadama za zaposlenike, sve umanjeno za porez na dobit.
Na datum 31. prosinca 2021. godine akumulirana rezerva fer vrijednosti iznosila je 454 milijuna kuna (2020.: 506 milijuna kuna) za Grupu i 435 milijun kuna (2020.: 473 milijuna kuna) za Banku.
f) Zadržana dobit
Zadržana dobit u iznosu od 10.443 milijuna kuna (2020.: 8.945 milijuna kuna) za Grupu i 8.216 milijuna kuna (2020.: 6.187 milijun kuna) za Banku, uglavnom uključuje akumuliranu dobit iz prethodnih godina. Zadržana dobit uključuje i prijenose iz rezerve fer vrijednosti - za stavke koje pri realizaciji nisu reklasificirane u dobit ili gubitak.
33 Kapital i rezerve (nastavak)
g) Regulatorni kapital
Kreditne institucije u Republici Hrvatskoj obvezne su računati i izvještavati bonitetne zahtjeve sukladno Uredbi (EU) br. 575/2013 (“CRR”), Direktivi 2013/36/EU (“CRD IV”), Provedbenim tehničkim standardima i ostalim relevantnim propisima Europskog nadzornog tijela za bankarstvo ("EBA") i nacionalnim diskrecijama lokalnog regulatora – Hrvatske narodne banke („HNB“). Grupa i Banka bile su obvezne izračunati i izvijestiti privremeni nerevidirani iznos regulatornog kapitala sa stanjem na dan 31. prosinca 2020. do 11. veljače 2021. godine.
Grupu Zagrebačke banke za potrebe bonitetne konsolidacije čine:
- društva u punoj konsolidaciji: Zagrebačka banka d.d., UniCredit Bank d.d. Mostar i UniCredit Leasing Croatia d.o.o. te
- društva konsolidirana metodom udjela: LOCAT CROATIA d.o.o., Allianz ZB d.o.o. društvo za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondom, MULTIPLUS CARD d.o.o.
Regulatorni kapital Banke i Grupe čini osnovni kapital (u potpunosti jednak redovnom osnovnom kapitalu) koji uključuje kapital nastao izdavanjem običnih dionica, pripadajuću premiju na dionice, kapitalne dobitke od transakcija s trezorskim dionicama, zadržane dobiti, akumuliranu ostalu sveobuhvatnu dobit, rezerve, neto dobit razdoblja priznatu za regulatorne potrebe (tj. neovisno utvrđena te umanjena za predvidive dividende) te prijelazno usklađenje redovnog osnovnog kapitala za ublažavanje negativnog učinka primjene Međunarodnog standarda financijskog izvještavanja 9 - Financijski instrumenti („MSFI 9“). Dodatno, regulatorni kapital Grupe čini i manjinski (nekontrolirajući) udjel priznat u redovnom osnovnom kapitalu.
Sukladno CRR-u i nacionalnim diskrecijama lokalnog regulatora, od regulatornog kapitala Banke i Grupe odbijaju se vlastite dionice, nematerijalna imovina utvrđena čl. 36. CRR-a i Uredbe (EU) 2020/2176, goodwill, usklađenja redovnog osnovnog kapitala zbog bonitetnih filtara te nedostatno pokriće za neprihodonosne izloženosti.
Pri izračunu regulatornog kapitala Banke i Grupe na dan 31. prosinca 2021. godine nije primijenjen privremeni tretman nerealiziranih dobitaka i gubitaka koji se mjere po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit kako je utvrđeno izmjenom čl. 468. CRR-a.
Propisane minimalne stope kapitala sukladno čl. 92. Uredbe (EU) br. 575/2013 su sljedeće:
• stopa redovnog osnovnog kapitala - 4,5% ukupne izloženosti rizicima,
• stopa osnovnog kapitala - 6% ukupne izloženosti rizicima,
• stopa ukupnog kapitala - 8% ukupne izloženosti rizicima.
33 Kapital i rezerve (nastavak)
g) Regulatorni kapital
Osim regulatorno zadanih minimalnih stopa adekvatnosti te sukladno Zakonu o kreditnim institucijama kao i Direktive EU (2013/36/EU, 2019/878/EU), Grupa i Banka su na dan 31. prosinca 2021. godine također bile dužne osigurati ispunjenje sljedećih zaštitnih slojeva redovnog osnovnog kapitala:
• zaštitni sloj za očuvanje kapitala od 2,5% ukupne izloženosti rizicima,
• protuciklički zaštitni sloj kapitala specifičan za instituciju,
• zaštitni sloj za strukturni sistemski rizik od 1,5% ukupne izloženosti rizicima te
• zaštitni sloj za ostale sistemski važne kreditne institucije od 2,0% ukupne izloženosti rizicima.
Kako je utvrđeno čl. 126. Zakona o kreditnim institucijama te st. 1. čl. 130. CRD IV, protuciklički zaštitni sloj kapitala specifičan za instituciju izračunava se kao umnožak ukupnog iznosa izloženosti institucije izračunat u skladu sa st. 3. čl. 92. CRR-a i stope protucikličkog zaštitnog sloja specifične za instituciju.
Stopa protucikličkog zaštitnog sloja kapitala specifična za Grupu i Banku na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 0,00% (31. prosinca 2020.: 0,00%).
Regulatorni kapital, ukupno rizikom ponderirana aktiva i stopa adekvatnosti kapitala za Grupu i Banku:
| Grupa |
|
|
| u milijunima kn |
|
|
| (nerevidirano) |
| (revidirano) |
|
|
| 31. prosinca 2021. |
| 31. prosinca 2020. |
|
|
| Basel III |
| Basel III |
| Regulatorni kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Osnovni kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Redovni osnovni kapital |
|
|
|
|
| Izdani dionički kapital |
| 6.405 |
| 6.405 |
| Premija na izdane dionice |
| 3.502 |
| 3.502 |
| Zadržana dobit (isključujući dobit razdoblja) |
| 8.916 |
| 7.891 |
| Neto dobit/(gubitak) razdoblja priznat za regulatorne potrebe |
| - |
| 1.018 |
| Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit |
| 411 |
| 520 |
| Zakonske, statutarne i ostale rezerve |
| 461 |
| 461 |
| Nekontrolirajući udio |
| 11 |
| 11 |
| Odbici u skladu s CRR-om |
|
|
|
|
| - Vlastite dionice |
| (6) |
| (11) |
| - Nematerijalna imovina |
| (280) |
| (222) |
| - Usklađenje redovnog osnovnog kapitala zbog bonitetnih filtara |
| (13) |
| (10) |
| - Goodwill |
| (49) |
| (49) |
| - Nedostatno pokriće za neprihodonosne izloženosti |
| - |
| - |
| Ostala prijelazna usklađenja redovnog osnovnog kapitala |
| 1.170 |
| 828 |
|
|
|
|
|
|
| Ukupni redovni osnovni kapital |
| 20.528 |
| 20.344 |
|
|
|
|
|
|
| Dodatni osnovni kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Osnovni kapital |
| 20.528 |
| 20.344 |
|
|
|
|
|
|
| Dopunski kapital |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
| Ukupan regulatorni kapital |
| 20.528 |
| 20.344 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna rizikom ponderirana aktiva |
| 64.322 |
| 69.342 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stopa adekvatnosti kapitala |
| 31,91% |
| 29,34% |
|
|
|
|
|
|
33 Kapital i rezerve (nastavak)
g) Regulatorni kapital (nastavak)
| Banka |
|
|
| u milijunima kn |
|
|
| (nerevidirano) |
| (revidirano) |
|
|
| 31. prosinca 2021. |
| 31. prosinca 2020. |
|
|
| Basel III |
| Basel III |
|
|
|
|
|
|
| Regulatorni kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Osnovni kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Redovni osnovni kapital |
|
|
|
|
| Izdani dionički kapital |
| 6.405 |
| 6.405 |
| Premija na izdane dionice |
| 3.502 |
| 3.502 |
| Zadržana dobit (isključujući dobit razdoblja) |
| 6.208 |
| 5.452 |
| Neto dobit/(gubitak) razdoblja priznat za regulatorne potrebe |
| - |
| 735 |
| Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit |
| 370 |
| 445 |
| Zakonske, statutarne i ostale rezerve |
| 461 |
| 461 |
| Odbici u skladu s CRR-om |
|
|
|
|
| - Vlastite dionice |
| (6) |
| (11) |
| - Nematerijalna imovina |
| (189) |
| (165) |
| - Usklađenje redovnog osnovnog kapitala zbog bonitetnih filtara |
| (8) |
| (2) |
| - Nedostatno pokriće za neprihodonosne izloženosti |
| - |
| - |
| Ostala prijelazna usklađenja redovnog osnovnog kapitala |
| 1.148 |
| 784 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno redovni osnovni kapital |
| 17.891 |
| 17.606 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dodatni osnovni kapital |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Osnovni kapital |
| 17.891 |
| 17.606 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dopunski kapital |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
| Ukupan regulatorni kapital |
| 17.891 |
| 17.606 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna rizikom ponderirana aktiva |
| 50.259 |
| 50.862 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stopa adekvatnosti kapitala |
| 35,60% |
| 34,62% |
|
|
|
|
|
|
34 Omjer financijske poluge
U skladu s člankom 429. Uredbe (EU) br. 575/2013, od 1. siječnja 2014. godine kreditne institucije dužne su izračunati omjer financijske poluge kao omjer kapitala institucije (Osnovnog kapitala) i ukupne izloženosti te institucije, izražen kao postotak. Minimalni zahtjev za omjer financijske poluge je 3%.
Omjer financijske poluge, za Grupu i Banku temeljen na nerevidiranim podacima, na dan 31. prosinca 2021. godine:
|
|
|
|
| u milijunima kn |
|
|
| Grupa |
| Banka |
|
|
|
|
|
|
| Vrijednosti izloženosti |
|
|
|
|
| Transakcije financiranja vrijednosnim papirima |
| 8.140 |
| 5.136 |
| Izvedenice: sadašnji trošak zamjene i uvećanje prema metodi tržišne vrijednosti |
| 1.171 |
| 1.118 |
| Izvanbilančne stavke (s kreditnim konverzijskim faktorom) |
| 6.567 |
| 5.778 |
| Ostala imovina |
| 150.090 |
| 127.389 |
| Odbijeni iznos imovine - regulatorne prilagodbe osnovnog kapitala |
| 841 |
| 959 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 166.809 |
| 140.380 |
| Kapital |
|
|
|
|
| Osnovni kapital |
| 20.528 |
| 17.891 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Omjer financijske poluge |
| 12,31% |
| 12,74% |
|
|
|
|
|
|
35 Prodana imovina koja se nije prestala priznavati
Ugovori o prodaji s pravom reotkupa
U okviru redovnog poslovanja Grupa zaključuje transakcije koje rezultiraju prijenosom financijske imovine (uglavnom dužničkih vrijednosnih papira), a koja se u skladu s računovodstvenom politikom Grupe i dalje priznaje u cijelosti. Grupa prenosi takvu imovinu prvenstveno kroz ugovore o prodaji s pravom reotkupa.
Na dan 31. prosinca 2021. i 31. prosinca 2020. godine, Grupa i Banka nisu imale prodane imovine koja se nije prestala priznavati.
Opterećena imovina
Imovina Grupe tretira se kao opterećena ako je založena ili je predmetom bilo kojeg oblika sporazuma kojim se osigurava, založeno ili kreditno poboljša bilo koja bilančna i izvanbilančna transakcija iz koje se Grupa ne može slobodno povući (npr. instrument osiguranja za potrebe financiranja). Založena imovina koja je predmetom ograničenja povlačenja, kao na primjer imovina za koju je potrebno prethodno odobrenje prije povlačenja ili zamjena s drugom imovinom, smatra se opterećenom.
Financijska imovina je založena kao instrument osiguranja kao dio ugovora s pravom ponovne prodaje i reotkupa i transakcija zaduživanja pod uvjetima koji su redovni i uobičajeni za takve aktivnosti. Ukupna financijska imovina priznata u izvještaju o financijskom položaju koja je založena kao instrument osiguranja za obveze na dan 31. prosinca 2021. prikazana je u tablici u nastavku:
| 31. prosinca 2021. |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | |
|
|
|
|
|
| Grupa |
|
|
|
|
| Banka |
|
| Opterećena |
| Neopterećena |
| Ukupno |
| Opterećena |
| Neopterećena |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obvezna pričuva kod HNB-a | 6.121 |
| - |
| 6.121 |
| 6.121 |
| - |
| 6.121 |
| Vlasnički instrumenti | - |
| 299 |
| 299 |
| - |
| 297 |
| 297 |
| Dužnički vrijednosni papiri | 7 |
| 16.344 |
| 16.351 |
| 7 |
| 13.318 |
| 13.325 |
| Financijska imovina po amortiziranom trošku | 1.99 4 |
| 93.350 |
| 95.344 |
| 6 |
| 75.916 |
| 75.922 |
| Ostala imovina | 35 |
| 40.351 |
| 40.386 |
| 35 |
| 36.745 |
| 36.780 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina | 8.157 |
| 150.344 |
| 158.501 |
| 6.169 |
| 126.276 |
| 132.445 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 31. prosinca 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | |
|
|
|
|
|
| Grupa |
|
|
|
|
| Banka |
|
| Opterećena |
| Neopterećena |
| Ukupno |
| Opterećena |
| Neopterećena |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obvezna pričuva kod HNB-a | 5.436 |
| - |
| 5.436 |
| 5.436 |
| - |
| 5.436 |
| Vlasnički instrumenti | - |
| 286 |
| 286 |
| - |
| 285 |
| 285 |
| Dužnički vrijednosni papiri | - |
| 13. 892 |
| 13. 892 |
| - |
| 11. 498 |
| 11. 498 |
| Financijska imovina po amortiziranom trošku | 7. 064 |
| 90.762 |
| 97.826 |
| 5. 158 |
| 72.856 |
| 78.014 |
| Ostala imovina | - |
| 32.414 |
| 32.414 |
| - |
| 29.296 |
| 29.296 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina | 12.500 |
| 137.354 |
| 149.854 |
| 10.594 |
| 113.935 |
| 124.529 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kao dio ovih transakcija Grupa je primila instrumente osiguranja koje ima pravo prodati ili ponovno založiti ako se ne radi o statusu neispunjavanja ugovornih obveza. Na dan 31. prosinca 2021. fer vrijednost financijske imovine prihvaćene kao instrument osiguranja, za koju Grupa i Banka imaju pravo prodaje i ponovnog zaloga i u slučajevima kada se ne radi o statusu neispunjavanja ugovornih obveza iznosila je 5.137 milijuna kuna (2020.: 3 .682 milijuna kuna).
36 Sredstva kojima se upravlja u ime i za račun trećih osoba i usluge skrbi nad vrijednosnicama
Banka i Grupa pružaju usluge skrbi komitentima, uključujući banke te investicijske i mirovinske fondove. Grupa također upravlja reguliranim otvorenim investicijskim fondovima u Republici Hrvatskoj koji imaju kotiranu cijenu. Za te usluge Banka i Grupa ostvaruju prihode od naknada. Banka i Grupa pružaju i usluge upravljanja portfeljem privatnim komitentima te upravljaju kreditima u ime i za račun trećih osoba. Navedena imovina nije dio imovine Banke i Grupe i ne iskazuje se kao imovina Banke ili Grupe.
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina pod skrbništvom | 55.748 |
| 46.878 |
| 50.774 |
| 42.465 |
| Centralne administrativne usluge za zajednička ulaganja | 5.392 |
| 4.243 |
| 5.392 |
| 4.243 |
| Upravljanje imovinom investicijskih fondova | - |
| 5.371 |
| - |
| - |
| Upravljanje portfeljem | - |
| 391 |
| - |
| - |
| Zajmovi kojima se upravlja u ime i za račun trećih osoba | 361 |
| 491 |
| 254 |
| 378 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 61.501 |
| 57.374 |
| 56.420 |
| 47.086 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Naknade za usluge skrbi, za upravljanje imovinom investicijskih fondova, upravljanje portfeljem te po osnovi zajmova kojima se upravlja u ime i za račun trećih osoba iznosile su za Grupu 121 milijun kuna (2020.: 137 milijuna kuna). Naknade za usluge skrbi vezane su uz usluge skrbi koje se pružaju pravnim osobama, bankama i stanovništvu te investicijskim i mirovinskim fondovima. Naknade za upravljanje portfeljem vezane su za upravljanje portfeljem u ime i za račun komitenata.
Naknade za usluge skrbi i po osnovi zajmova kojima se upravlja u ime i za račun trećih osoba, iznosile su za Banku 70 milijuna kuna (2020.: 69 milijuna kuna).
37 Najmovi
A. Najmovi u svojstvu najmoprimca
Grupa ima u najmu poslovnice i poslovne prostore, kao i automobile. Najam se obično sklapa na razdoblje od 5 godina, s opcijom obnavljanja nakon isteka. Određeni najmovi predviđaju dodatna plaćanja temeljem promjena lokalnih cjenovnih indeksa.
Grupa u najmu također ima i određenu opremu. Takvi najmovi su kratkoročni te/ili predstavljaju najam imovine male vrijednosti. Grupa je izabrala pristup da ne priznaje pravo korištenja imovine po ovoj vrsti najmova.
i. Pravo korištenja imovine
Pravo korištenja imovine odnosi se na poslovnice i poslovne prostore u najmu, kao i automobile te je prikazano unutar nekretnina i opreme (bilješka 23).
| u milijunima kuna | Grupa |
| Banka |
| Grupa |
| Banka |
|
| 2021. |
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
| Analiza prema dospijeću – ugovorni nediskontirani novčani tokovi |
|
|
|
|
|
|
|
| Do jedne godine | 27 |
| 23 |
| 33 |
| 28 |
| Između jedne i dvije godine | 19 |
| 19 |
| 22 |
| 24 |
| Između dvije i tri godine | 14 |
| 12 |
| 14 |
| 20 |
| Između tri i četiri godine | 10 |
| 7 |
| 10 |
| 12 |
| Između četiri i pet godina | 4 |
| 4 |
| 6 |
| 9 |
| Iznad pet godina | 12 |
| 12 |
| 17 |
| 23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 86 |
| 77 |
| 102 |
| 116 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Utjecaj diskontiranja | (2) |
| (2) |
| (3) |
| (6) |
| Ukupne nediskontirane obveze po najmu na 31. prosinca | 84 |
| 75 |
| 99 |
| 110 |
ii. Iznosi priznati kroz dobit ili gubitak
| u milijunima kuna | Grupa |
| Banka |
| Grupa |
| Banka |
|
| 2021. |
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
| 2020 – najmovi prema MSFI-u 16 |
|
|
|
|
|
|
|
| Kamata po obvezama po najmu | 2 |
| 1 |
| 1 |
| 2 |
| Troškovi koji se odnose na kratkotrajne najmove | 23 |
| 20 |
| 23 |
| 19 |
| Troškovi koji se odnose na najmove male vrijednosti, isključujući kratkotrajne najmove male vrijednosti | 3 |
| 4 |
| 5 |
| 4 |
| Trošak poreza po dugotrajnom operativnom najmu | 10 |
| 7 |
| 9 |
| 7 |
iii. Iznosi prikazani u izvještaju o novčanom toku
| u milijunima kuna | Grupa |
| Banka |
| Grupa |
| Banka |
|
| 2021. |
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupni novčani tokovi po ugovorima o najmu | 43 |
| 19 |
| 45 |
| 22 |
37 Najmovi (nastavak)
A. Najmovi u svojstvu najmoprimca (nastavak)
iv. Opcija produljenja
Neki najmovi uredskih prostora sadrže opcije produljenja koje Grupa može iskoristiti do godinu dana prije isteka ugovora koji se ne može raskinuti. Gdje je to izvedivo, Grupa nastoji uključiti opciju produljenja u nove najmove kako bi se osigurala operativna fleksibilnost. Opcije produljenja može iskoristiti samo Grupa, ali ne i najmodavci. Prilikom sklapanja ugovora o najmu Grupa procjenjuje koliko je vjerojatno da će se opcija produljenja iskoristiti. Grupa ponovno procjenjuje vjerojatnost korištenja opcije ukoliko se dogodi značajan događaj ili značajne promjene u okolnostima koje su pod njenom kontrolom.
B. Najmovi u svojstvu najmodavca
i. Financijski najam
Društva u cijelosti u vlasništvu Grupe: UniCredit Leasing d.o.o., ALLIB NEKRETNINE d.o.o. * , BACAL ALPHA d.o.o. i Locat d.o.o. klijentima pružaju usluge financijskog i operativnog najma različitih vrsta imovine, vozila, plovila, nekretnina i opreme. UniCredit Bank d.d. Mostar pruža usluge financijskog najma. Neto ulaganja u financijski najam na dan 31. prosinca 2021. godine iznosila su 2.898 milijuna kuna (2020.: 3.190 milijuna kuna) i prikazana su u zajmovima i potraživanjima od komitenata ( bilješka 19 ) u financijskim izvještajima Grupe. Neto knjigovodstvena vrijednost nekretnina i opreme u najmu (u operativnom najmu) na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 686 milijuna kuna (2020.: 715 milijuna kuna), te je klasificirana unutar nekretnina i opreme ( bilješka 23 ).
Tablica u nastavku prikazuje analizu dospijeća potraživanja po najmu, pri čemu prikazuje nediskontirana plaćanja po najmu za koja se očekuje da će biti primljena nakon izvještajnog datuma.
| Grupa |
|
|
|
| u milijunima kuna | ||
|
| Bruto ulaganja u financijski najam, potraživanja |
| Neto ulaganja u financijski najam, potraživanja |
| Bruto ulaganja u financijski najam, potraživanja |
| Neto ulaganja u financijski najam, potraživanja |
|
| 2021. |
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Do godine dana | 227 |
| 213 |
| 1.272 |
| 1.187 |
| Između jedne i dvije godine | 1.053 |
| 988 |
| 867 |
| 809 |
| Između dvije i tri godine | 754 |
| 707 |
| 597 |
| 557 |
| Između tri i četiri godine | 548 |
| 514 |
| 419 |
| 392 |
| Između četiri i pet godina | 360 |
| 338 |
| 269 |
| 251 |
| Više od pet godina | 373 |
| 350 |
| 291 |
| 272 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Bruto ulaganja u financijski najam | 3.315 |
| 3.110 |
| 3.715 |
| 3.468 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Nezarađeni financijski prihod | (205) |
| - |
| (247) |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 3.110 |
| 3.110 |
| 3.468 |
| 3.468 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Rezervacije za umanjenje vrijednosti | (212) |
| (212) |
| (278) |
| (278) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto ulaganja u financijski najam | 2.898 |
| 2.898 |
| 3.190 |
| 3.190 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 Najmovi (nastavak)
B. Najmovi u svojstvu najmodavca (nastavak)
ii. Operativni najam
Grupa daje u najam vlastitu imovinu (ulaganja u nekretnine, opremu i vozila). Grupa klasificira takvu vrstu najmova kao operativni najam, budući da se na ovaj način ne prenose rizici i nagrade iz vlasništva imovine. Prihodi s osnove operativnog najma koje je Grupa priznala tijekom 2021. godine iznosili su 250 milijuna kuna (2020.: 237 milijuna kuna).
Tablica u nastavku prikazuje analizu dospijeća plaćanja po najmu, pri čemu prikazuje nediskontirana plaćanja po najmu za koja se očekuje da će biti primljena nakon izvještajnog datuma.
|
|
| u milijunima kuna | |
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
| Do godine dana | 22 |
| 190 |
| Između jedne i dvije godine | 158 |
| 105 |
| Između dvije i tri godine | 104 |
| 67 |
| Između tri i četiri godine | 71 |
| 34 |
| Između četiri i pet godina | 34 |
| 8 |
| Više od pet godina | 24 |
| 1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 413 |
| 405 |
|
|
|
|
|
38 Potencijalne i preuzete obveze
a) Izvanbilančna izloženost
Grupa
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
|
|
|
| 2021. |
|
| 2020. |
|
| Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 | Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost |
|
|
|
|
|
|
| Okvirni krediti | 17.143 | 1.340 | 62 | 15.432 | 1.606 | 67 |
| Financijske garancije | 2.221 | 472 | 26 | 1.683 | 364 | 41 |
| Komercijalne garancije | 3.504 | 1.098 | 368 | 3.366 | 719 | 476 |
| Ostale rizične izvanbilančne stavke | 203 | 10 | 24 | 85 | 40 | 16 |
| Ukupno | 23.071 | 2.920 | 480 | 20.566 | 2.729 | 600 |
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
|
|
|
| 2021. |
|
| 2020. |
|
| Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 | Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 |
| Očekivani kreditni gubici |
|
|
|
|
|
|
| Okvirni krediti | (64) | (61) | (39) | (42) | (45) | (42) |
| Financijske garancije | (10) | (38) | (16) | (6) | (29) | (18) |
| Komercijalne garancije | (29) | (49) | (352) | (15) | (35) | (390) |
| Ostale rizične izvanbilančne stavke | (2) | - | (14) | (1) | - | (10) |
| Ukupno | (105) | (148) | (421) | (64) | (109) | (460) |
Banka
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
|
|
|
| 2021. |
|
| 2020. |
|
| Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 | Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost |
|
|
|
|
|
|
| Okvirni krediti | 14.518 | 1.205 | 60 | 12.837 | 1.392 | 64 |
| Financijske garancije | 1.631 | 369 | 26 | 1.090 | 270 | 38 |
| Komercijalne garancije | 3.127 | 940 | 364 | 2.958 | 580 | 472 |
| Ostale rizične izvanbilančne stavke | 164 | 10 | 24 | 60 | 39 | 16 |
| Ukupno | 19.440 | 2.524 | 474 | 16.945 | 2.281 | 590 |
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
|
|
|
| 2021. |
|
| 2020. |
|
| Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 | Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 |
| Očekivani kreditni gubici |
|
|
|
|
|
|
| Okvirni krediti | (61) | (50) | (38) | (34) | (28) | (41) |
| Financijske garancije | (9) | (20) | (16) | (4) | (14) | (17) |
| Komercijalne garancije | (28) | (42) | (349) | (14) | (32) | (388) |
| Ostale rizične izvanbilančne stavke | (2) | - | (14) | (1) | - | (10) |
| Ukupno | (100) | (112) | (417) | (53) | (74) | (456) |
b) Sudski sporovi
Protiv Grupe i Banke je pokrenut niz sudskih sporova. Prema mišljenju Uprave, tužbe za koje je vjerojatno da će biti izgubljene adekvatno su rezervirane (uključujući glavnicu i obračunatu kamatu) u iznosu kao što je prikazano u bilješci 31 .
39 Transakcije s povezanim osobama
Banka je matično društvo Grupe Zagrebačke banke. Krajnje nadređeno društvo Grupe i krajnje matično društvo Banke je UniCredit S.p.A. Ključni dioničari Banke i Grupe su UniCredit S.p.A i Allianz SE s 84,47% (2020.: 84,47%) i 11,72% (2020.: 11,72%) dionica Banke na kraju godine. 3,80% dionica Banke (2020.: 3,77%) drže ostali dioničari, a 0,01% (2020.: 0,04%) trezorskih dionica je u vlasništvu Banke. Banka smatra da su joj izravno povezane osobe njezini ključni dioničari i njihove podružnice; podružnice Banke i njezina pridružena društva; investicijski fondovi kojima upravlja podružnica ZB Invest; mirovinski fondovi kojima upravljaju njezina pridružena društva; članovi Nadzornog odbora, članovi Uprave i drugo visoko rukovodstvo (zajedno “ključno rukovodstvo”); članovi uže obitelji ključnog rukovodstva te pravne osobe koje su pod kontrolom, zajedničkom kontrolom ili značajnim utjecajem ključnog rukovodstva i članova njihove uže obitelji, sukladno odredbama navedenim u Međunarodnom računovodstvenom standardu 24 “Objavljivanje povezanih osoba” (“MRS 24”).
a) Iznosi koji proizlaze iz transakcija s izravno povezanim osobama (Banka)
Izloženost i obveze na dan 31. prosinca 2021. godine te prihodi i rashodi ostvareni tijekom 2021. godine koji proizlaze iz ključnih transakcija s povezanim osobama:
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Povezane osobe : izloženost i obveze |
| Ključni dioničari Banke |
| Podružnice |
| Pridružena društva |
| Ključno rukovodstvo |
| Ostale povezane osobe* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijska imovina |
| 4.347 |
| 2.345 |
| 54 |
| 28 |
| 179 |
| Vlasnički instrumenti |
| - |
| 1.460 |
| 54 |
| - |
| 157 |
| Dužnički vrijednosni papiri |
| - |
| 2 |
| - |
| - |
| - |
| Krediti i predujmovi |
| 4.347 |
| 883 |
| - |
| 28 |
| 22 |
| Financijske obveze |
| 843 |
| 307 |
| 73 |
| 33 |
| 407 |
| Depoziti |
| 843 |
| 307 |
| 73 |
| 33 |
| 407 |
| Nominalni iznos obveza po kreditima, financijskih jamstava i ostalih preuzetih obveza |
| 35 |
| 7 |
| - |
| 5 |
| 181 |
| Obveze po kreditima, financijska jamstva i ostale primljene obveze |
| 1 |
| 1 |
| - |
| - |
| 73 |
| Nominalni iznos derivativnih financijskih instrumenata |
| 8.242 |
| 75 |
| - |
| - |
| 6.124 |
| 2021 . |
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Povezane osobe: prihodi i rashodi |
| Ključni dioničari Banke |
| Podružnice |
| Pridružena društva |
| Ključno rukovodstvo |
| Ostale povezane osobe* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Kamatni prihodi |
| 79 |
| 6 |
| - |
| 1 |
| 5 |
| Kamatni rashodi |
| (46) |
| - |
| - |
| - |
| (44) |
| Prihodi od dividendi |
| - |
| 899 |
| 27 |
| - |
| 34 |
| Prihodi od naknada i provizija |
| 1 |
| 43 |
| 27 |
| - |
| 49 |
| Rashodi od naknada i provizija |
| (1) |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
* Ostale povezane osobe obuhvaćaju podružnice ključnih dioničara i članove uže obitelji ključnog rukovodstva
39 Transakcije s povezanim osobama (nastavak)
a) Iznosi koji proizlaze iz transakcija s izravno povezanim osobama (Banka) (nastavak)
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Povezane osobe : izloženost i obveze |
| Ključni dioničari Banke |
| Podružnice |
| Pridružena društva |
| Ključno rukovodstvo |
| Ostale povezane osobe* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijska imovina |
| 4.113 |
| 2.294 |
| 51 |
| 20 |
| 213 |
| Vlasnički instrumenti |
| - |
| 1.489 |
| 51 |
| - |
| 157 |
| Dužnički vrijednosni papiri |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Krediti i predujmovi |
| 4.113 |
| 805 |
| - |
| 20 |
| 56 |
| Financijske obveze |
| 1.718 |
| 250 |
| 31 |
| 15 |
| 1.709 |
| Depoziti |
| 1.718 |
| 250 |
| 31 |
| 15 |
| 1.709 |
| Nominalni iznos obveza po kreditima, financijskih jamstava i ostalih preuzetih obveza |
| 27 |
| 6 |
| - |
| 2 |
| 153 |
| Obveze po kreditima, financijska jamstva i ostale primljene obveze |
| 3 |
| 1 |
| - |
| - |
| 58 |
| Nominalni iznos derivativnih financijskih instrumenata |
| 6.448 |
| 2.506 |
| - |
| - |
| 4.556 |
| 2020 . |
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Povezane osobe: prihodi i rashodi |
| Ključni dioničari Banke |
| Podružnice |
| Pridružena društva |
| Ključno rukovodstvo |
| Ostale povezane osobe* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Kamatni prihodi |
| 119 |
| 1 |
| - |
| - |
| 1 |
| Kamatni rashodi |
| (36) |
| - |
| - |
| - |
| (44) |
| Prihodi od dividendi |
| - |
| 42 |
| 28 |
| - |
| - |
| Prihodi od naknada i provizija |
| 1 |
| 37 |
| 28 |
| - |
| 45 |
| Rashodi od naknada i provizija |
| (1) |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
Uz izravnu izloženost prema ZB Investu, na kraju godine, Grupa i Banka imale su i ulaganja u investicijske fondove kojima upravlja ZB Invest u iznosu od 40 milijuna kuna (2020.: 36 milijuna kuna
Uz izravnu izloženost prema podružnicama, ulaganja Banke u podružnice (bilješka 21) na kraju godine iznosila su 1.460 milijuna kuna (2020.: 1.489 milijuna kuna).
Krediti i predujmovi odobreni ključnom rukovodstvu ugovoreni su u skladu s redovnim uvjetima Banke za takve izloženosti, uz prethodnu suglasnost Nadzornog odbora. Ključnom rukovodstvu nisu odobrena druga financijska jamstva ili druge obveze.
* Ostale povezane osobe obuhvaćaju podružnice ključnih dioničara i članove uže obitelji ključnog rukovodstva
39 Transakcije s povezanim osobama (nastavak)
b) Plaće i nagrade isplaćene članovima Uprave i ostalom ključnom rukovodstvu tijekom godine
|
|
|
| u milijunima kn |
|
| 2021. |
| 2020. |
| Uprava |
|
|
|
| Kratkoročno nagrađivanje |
|
|
|
| - plaće isplaćene tijekom tekuće godine za tekuću godinu | 15 |
| 17 |
| Dugoročno nagrađivanje – isplaćeno u novcu |
|
|
|
| - isplate tijekom tekuće godine po osnovi ranijih godina | - |
| 1 |
| Dugoročno nagrađivanje – nagrađivanje dodjelom dionica |
|
|
|
| - isplate tijekom tekuće godine po osnovi ranijih godina | 1 |
| 1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno | 16 |
| 19 |
|
|
|
| u milijunima kn |
|
| 2021. |
| 2020. |
| Ostalo ključno rukovodstvo |
|
|
|
| Kratkoročno nagrađivanje |
|
|
|
| - plaće isplaćene tijekom tekuće godine za tekuću godinu | 39 |
| 23 |
| Dugoročno nagrađivanje – isplaćeno u novcu |
|
|
|
| - police osiguranja uplaćene tijekom tekuće godine | 1 |
| 1 |
| - isplate tijekom tekuće godine po osnovi ranijih godina | 4 |
| 4 |
| Dugoročno nagrađivanje – nagrađivanje dodjelom dionica |
|
|
|
| - isplate tijekom tekuće godine po osnovi ranijih godina | 1 |
| 1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno | 45 |
| 29 |
Ostalo ključno rukovodstvo obuhvaća više izvršne direktore i izvršne direktore odgovorne za područja od strateške važnosti. U ostalo ključno rukovodstvo uključeno je 51 ključnih zaposlenika (2020.: 38 ključnih zaposlenika).
Iznos isplaćen članovima Uprave i ostalom ključnom rukovodstvu uključuje 6 milijuna kuna (2020.: 4 milijuna kuna) doprinosa za mirovinsko osiguranje uplaćenih u mirovinske fondove.
Iznos isplaćen Nadzornom odboru iznosio je 1 milijun kuna (2020.: 1 milijun kuna).
c) Dionice u vlasništvu članova Nadzornog odbora i Uprave
U tablici u nastavku navedene su dionice Banke u vlasništvu članova Uprave te pravnih osoba koje imaju svoje predstavnike u Nadzornom odboru na dan 31. prosinca 2021. godine.
Članovi Nadzornog odbora nisu imali dionice Banke u vlasništvu na dan 31. prosinca 2021. godine.
|
| Broj |
|
| redovnih |
|
| dionica |
| Pravne osobe zastupljene u Nadzornom odboru |
|
| UniCredit S.p.A. | 270.523.430 |
| Allianz SE | 37.523.195 |
|
|
|
| Članovi Uprave |
|
| Jasna Mandac | 27,910 |
| Gianluca Totaro | 3,371 |
| Dalibor Ćubela | 2,094 |
| Spas Vidarkinsky | 1,305 |
| Pavel Vinter | 1,087 |
| Slaven Rukavina | 1,036 |
Ključno rukovodstvo je na kraju godine u vlasništvu imalo 59.666 dionica Banke (2020.: 78.537 dionica).
40
Pregled i upravljanje rizicima
Ova bilješka sadrži detaljne informacije o izloženosti Grupe rizicima i opisuje metode koje rukovodstvo koristi za prepoznavanje, mjerenje i upravljanje rizicima u cilju očuvanja kapitala. Najznačajnije vrste financijskih rizika kojima je Grupa izložena su:
- kreditni rizik (bilješka 40.1) ,
- likvidnosni rizik (bilješka 40.2) ,
- tržišni rizik (bilješka 40.3 ) ,
- operativni rizik (bilješka 40.4) i
- ostali rizici (bilješka 40.5).
Kao što je prethodno objavljeno, COVID-19 pandemija predstavlja značajan novi događaj koji je značajno utjecao na upravljanje rizikom Banke.
Provode se stres testovi i analize osjetljivosti na više scenarija - temeljem razumnih, dokumentiranih i ostvarivih procjena i pretpostavki. Rezultati pokazuju da Banka ima snažnu kapitalnu i likvidnosnu poziciju, koje su i u stresnim uvjetima iznad regulatornih i internih limita .
Strategija i sistemi upravljanja rizikom
Sektor Upravljanja i kontrole rizika Zagrebačke banke organiziran je na sljedeći način:
Na razini Grupe uspostavljen je cjeloviti sustav upravljanja rizicima, uvođenjem politika i procedura, postavljanjem limita za Grupi prihvatljive razine rizika i praćenjem njihove implementacije. Limiti se postavljaju sukladno iznosu regulatornog kapitala te se primjenjuju na sve vrste rizika. Pored navedenog, Grupa utvrđuje limite za potencijalne godišnje gubitke mjerene Value-at-Risk tehnikama za kamatni rizik, rizik kamatne marže, valutni rizik i cjenovni rizik vrijednosnica. Grupa je također razvila metode i modele upravljanja operativnim rizicima.
Usvojeni principi upravljanja rizicima implementirani su u svim podružnicama.
Strategija upravljanja rizikom usklađena je s poslovnom strategijom Banke; obje se utvrđuju i usklađuju na godišnjoj razini. Apetit za rizik Grupe se ažurira godišnje te na taj način odražava zaključke strategije upravljanja rizikom i poslovne strategije Banke.
Kako bi uzeli u obzir izvanredne događaje provode se stres testovi. Grupa preispituje apetit za rizik kao i pragove tolerancije unutar sveukupnih ograničenja, gradeći primjerene scenarije koji odražavaju Grupni profil rizika i ranjivosti, te se temelje na internim procjenama kapitala potrebnog kako bi se očuvala održivost poslovanja, vodeći računa o efektima, rizicima i gubitcima specifičnim za Grupu.
Stres test uzima u obzir različite utjecaje interno definiranih makroekonomskih scenarija na sve rizike i preostale rizične varijable koje kvantificira i identificira Grupa u okviru Ekonomskog Kapitala (“EC”). Utjecaji se razmatraju ovisno o adekvatnosti regulatornog kapitala (“CET1” omjer, “T1” omjer, “TC” omjer) i u ovisnosti o adekvatnosti internog kapitala (Kapacitet Preuzimanja Rizika, eng. “Risk Taking Capacity – RTC”).
Za potrebe stres testa uzimaju se u obzir tri makroekonomska scenarija (sukladno definiciji scenarija UniCredit Grupe). U odnosu na unutarnju ekonomsku poziciju, izuzev ova tri scenarija, razvijen je i jedan lokalni makroekonomski scenarij značajan za kreditni rizik, a koji simulira krizu specifičnu isključivo za lokalna tržišta (Republika Hrvatska te Bosna i Hercegovina, Federacije Bosne i Hercegovine).
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik
Kreditni rizik je rizik da će se Grupa izložiti gubitku koji bi mogao nastati kao posljedica neispunjavanja ugovornih obveza od druge ugovorne strane. Grupa je izložena kreditnom riziku kroz aktivnosti kreditiranja i investiranja te u slučajevima u kojima djeluje kao posrednik u ime komitenata ili trećih osoba.
Grupa upravlja i kontrolira kreditni rizik postavljajući limite na iznose rizika koje je spremna prihvatiti po pojedinim komitentima/grupama povezanih osoba, po geografskoj i industrijskoj koncentraciji te praćenjem izloženosti u odnosu na postavljene limite. Kreditni rizik se prati u neovisnim odjelima Upravljanja i kontrole rizika. Njihova odgovornost je upravljanje i praćenje kreditnim rizikom, uključujući upravljanje okolišnim i socijalnim rizikom za sve vrste klijenata. Kreditnim rizikom rukovode linijski direktori, koji su zaduženi za svoje segmente i upravljanje specifičnim portfeljima i specijalistima. Specijalisti pružaju podršku i linijskim direktorima unutar Rizika i Poslovnom dijelu pomoću alata kao što su procedure kreditnog rizika, politike, modeli i izvještavanje.
Grupa je uspostavila proces praćenja kvalitete kreditnog portfelja kako bi pravovremeno identificirala potencijalne promjene kreditne sposobnosti klijenata, uključujući i povremene procjene kolaterala. Limiti klijenata određeni su upotrebom sustava klasifikacije kreditnog rizika koji svakom klijentu dodjeljuje kreditni rejting. Kreditni rejtinzi su predmet redovite revizije. Svrha procesa praćenja kreditne kvalitete portfelja je omogućiti Grupi procjenu potencijalnog gubitka kao rezultata rizika kojemu je izložena te poduzimanje korektivnih mjera.
Kreditni rizik koji proizlazi iz derivativnih financijskih instrumenata je u svako doba ograničen na one po kojima je pozitivna fer vrijednosti iskazana u izvještaju o financijskom položaju. Na datum izvještaja, izloženost Grupe kreditnom riziku koji proizlazi iz derivativnih financijskih instrumenata klasificiranih po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak predstavlja pozitivnu fer vrijednost tih instrumenata prikazanu u izvještaju o financijskom položaju. Nominalni iznosi prikazani su u bilješkama u financijskim izvještajima. Iznosi koji će biti razmijenjeni temelje se na uvjetima derivativnih ugovora.
Primarna izloženost Grupe kreditnom riziku proizlazi iz zajmova i potraživanja od komitenata i banaka. Iznos kreditne izloženosti po toj osnovi predstavlja knjigovodstvenu vrijednost te imovine u izvještaju o financijskom položaju. Nadalje, Grupa je izložena i kreditnom riziku po vanbilančnim stavkama, kroz preuzete obveze po neiskorištenim zajmovima i izdanim garancijama.
Upravljanje kreditnim rizikom
Kreditnim rizikom se upravlja sukladno politikama Grupe te regulatornim zahtjevima Hrvatske narodne banke. Kreditna izloženost po portfeljima i po pojedinim komitentima/grupama povezanih osoba redovito se prati uzimajući u obzir postavljene limite. Svako predloženo značajno povećanje kreditne izloženosti razmatra se od strane Upravljanja rizicima prije njegova odobravanja, kao i tijekom faze praćenja kreditne izloženosti te se odobrava na odgovarajućoj razini odlučivanja. Kreditni odbor redovito se obavještava o svim značajnim promjenama u iznosu i kvaliteti portfelja, uključujući predložene rezervacije za umanjenje vrijednosti. Kreditni rizik redovito se prati i o njemu se izvještava, omogućujući na taj način pravovremenu identifikaciju umanjenja vrijednosti u kreditnom portfelju. Grupa redovito razvija metode i modele u procesu procjene kreditnog rizika.
Najveći dio izloženosti kreditnom riziku osiguran je instrumentima kreditne zaštite u obliku novčanih depozita, garancija, nekretnina i ostalih instrumenata osiguranja.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta
Maksimalna izloženost kreditnom riziku koja proizlazi iz bilančnih i vanbilančnih stavki je kako slijedi:
|
|
|
|
| u milijunima kuna | ||||
|
| Bilješke | Grupa |
| Banka | ||||
|
|
| 31. prosinca 2021. |
| 31. prosinca 2020. |
| 31. prosinca 2021. |
| 31. prosinca 2020. |
| Tekući računi kod HNB-a i drugih banaka | 14 |
34.978 |
| 29.898 |
|
33.084 |
| 27.585 |
| Obvezna pričuva kod HNB-a | 15 | 6.121 |
| 5.436 |
| 6.121 |
| 5.436 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dužničke vrijednosnice koje se drže radi trgovanja | 16 | 8 |
| 20 |
| 8 |
| 20 |
| Derivativni financijski instrumenti | 16 | 1.077 |
| 698 |
| 1.072 |
| 697 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | 17 | 12.845 |
| 12.600 |
| 9.819 |
| 10.206 |
| Zajmovi i potraživanja od banaka | 18 | 10.178 |
| 10.552 |
| 5.103 |
| 5.109 |
| Zajmovi i potraživanja od komitenata | 19 | 85.166 |
| 83.105 |
| 70.819 |
| 68.740 |
| Ukupna izloženost kreditnom riziku bilančnih stavki |
|
150.373 |
| 142.309 |
|
126.026 |
| 117.793 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Garancije i akreditivi | 38a | 7.195 |
| 6.156 |
| 5.993 |
| 4.939 |
| Neiskorišteni zajmovi, limiti po kreditnim karticama i ostale stavke | 38a |
18.602 |
| 17.106 |
|
15.816 |
| 14.294 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna izloženost kreditnom riziku izvanbilančnih stavki |
|
25.797 |
| 23.262 |
|
21.809 |
| 19.233 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna izloženost kreditnom riziku |
| 176.170 |
| 165.571 |
| 147.835 |
| 137.026 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
U gornjoj tablici prikazana je maksimalna izloženost kreditnom riziku Grupe i Banke na dan 31. prosinca 2021. godine i 31. prosinca 2020. godine, ne uzimajući u obzir pripadajuće instrumente osiguranja. Bilančne stavke iskazane su po neto knjigovodstvenoj vrijednosti, umanjene za rezervacije za umanjenje vrijednosti, kako su prikazane u izvještaju o financijskom položaju. Vanbilančne stavke temelje se na odobrenim iznosima, osim za odobrene neiskorištene zajmove i limite po kreditnim karticama, koji se temelje na neiskorištenim odobrenim iznosima.
Informacije o kreditnoj kvaliteti i očekivanom kreditnom gubitku za izloženosti su prezentirane u pripadajućim bilješkama ovog financijskog izvještaja. Pripadajuće informacije sadrže preglede bruto izloženosti (pregled uključuje kreditnu kvalitetu po razinama kreditnog rizika i po internim rating ocjenama) kao i kretanja u bruto knjigovodstvenim iznosima te u očekivanom kreditnom gubitku.
Za razumijevanje načina na koji se kreditna kvaliteta izvještava Hrvatskoj narodnoj banci, po A, B i C risk kategorijama te za njihovo povezivanje s razinama kreditnog rizika, molimo pogledajte podnaslov u ovoj bilješci pod „ Klasifikacija izloženosti za potrebe izvještavanja prema HNB-u“ .
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Ispravak vrijednosti i rezervacije
Pozivajući se također i na računovodstvenu politiku u Bilješci 9 u dijelu Specifičnih računovodstvenih politika , Financijski instrumenti te na Računovodstvene procjene i prosudbe u primjeni računovodstvenih politika u Bilješci 41 .
Grupa primjenjuje opći pristup koji predviđa korištenje modela tri razine kreditnog rizika:
Razina 1 – svi novi financijski instrumenti pri početnom priznavanju, te imovina čija se kreditna kvaliteta nije značajno pogoršala od početnog priznavanja ili koji nose nizak kreditni rizik;
Razina 2 – uključuje financijske instrumente čija se kreditna kvaliteta značajno pogoršala od trenutka početnog priznavanja, ali još uvijek ne postoje objektivni dokazi o događaju kreditnog gubitka;
Razina 3 – izloženosti u statusu neispunjavanja ugovornih obveza, postoje objektivni dokazi o gubicima na izvještajni datum.
Razina 1 i Razina 2 uključuje izloženosti u statusu ispunjavanja ugovornih obveza, dok Razina 3 uključuje izloženosti u statusu neispunjavanja ugovornih obveza.
Za sve izloženosti koje nisu u statusu neispunjavanja obveza odgovarajuće umanjenje vrijednosti i rezerviranje za izloženosti jednako je:
očekivanim kreditnim gubitcima u dvanaestomjesečnom razdoblju (ukoliko na izvještajni datum nije došlo do značajnog povećanja kreditnog rizika nakon početnog priznavanja);
očekivanim kreditnim gubitcima tijekom vijeka trajanja financijskog instrumenta (ukoliko je na izvještajni datum kreditni rizik značajno povećan nakon početnog priznavanja).
Za izloženosti u statusu neispunjavanja obveza umanjenje vrijednosti jednako je iznosu očekivanih kreditnih gubitaka tijekom vijeka trajanja financijskog instrumenta.
Definiranje ulaska i izlaska iz statusa neispunjavanja obveza
Smatra se da je klijent u statusu neispunjavanja obveza te stoga u Razini 3 u slučajevima kad dužnik kasni s plaćanjem više od 90 dana ili kad je malo vjerojatno da će dužnik biti sposoban u cijelosti podmiriti svoje kreditne obveze prema kreditnoj instituciji, njenom vlasniku ili bilo kojoj podružnici vlasnika, u cijelosti, bez poduzimanja mjera prisilne naplate kao što je aktivacija kolaterala.
Krajem prosinca 2020. godine Grupa je u potpunosti usvojila i primjenila sve regulatorne odredbe EBA-e koje se odnose na „ New Definition of Default” a koje stupaju na snagu najkasnije 31.12.2020. godine. Financijski učinci prema novoj definiciji statusa neispunjenja ugovornih obveza u 2020. godini bili su:
57,8 milijuna kuna – reklasifikacija izloženosti iz prihodujućih u neprihodujuće,
45 milijuna kuna - povećanje gubitka od umanjenja vrijednosti po financijskim instrumentima
i izvanbilančnoj izloženosti.
Grupna politika propisuje kad je financijski instrument “izliječen” i pri tome reklasificiran iz Razine 3, u trenutku kada niti jedan od kriterija statusa neispunjavanja ugovornih obveza nije bio prisutan najmanje 3 uzastopna mjeseca, ili 12 mjeseci, u slučajevima kada su se na predmetnom dužniku provodile tzv. Forbearance mjere.
Jednom kad je klijent "izliječen“, odluka hoće li se izloženost klasificirati u Stage 2 ili Stage 1 ovisi o ponovo procijenjenom kreditnom ratingu te o tome da li je došlo do značajnog povećanja kreditnog rizika od inicijalnog priznavanja instrumenta.
Interni sustav ocjenjivanja Banke i proces procjene PD-a
Vjerojatnost ulaska u status neispunjavanja obveza ili “Probability of Default (PD)” je procjena vjerojatnosti nemogućnosti naplate ugovorenih iznosa. PD pruža procjenu vjerojatnosti da klijent neće biti sposoban podmiriti svoje obveze u određenom vremenskom razdoblju.
Sustavi internog ocjenjivanja koriste se kako bi se svakom komitentu i svakoj kreditnoj izloženosti dodijelila interna ocjena, kao jedinstvena mjera vjerojatnosti ulaska u status neispunjavanja obveza. Dodijeljeni PD odražava 12-mjesečnu vjerojatnost ulaska u “default”, temeljenu na dugoročnim prosječnim iznosima jednogodišnjih stopa “default”-a. U skladu s gore navedenim regulatornim odredbama, vjerojatnost ulaska u “default” kao i dugoročni prosjeci jednogodišnjih stopa sukladni su novoj definiciji “default”-a.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Interni sustav ocjenjivanja i proces procjene PD-a (nastavak)
Interne ocjene dodjeljuju se uzimajući u obzir sljedeće bitne informacije: financijske izvještaje, informacije o grupi ekonomski povezanih osoba, opće informacije o klijentu, socijalno-demografske podatke, navike plaćanja, kreditne informacije, informacije o tržišnom okruženju, itd.
Implementirana su dva pristupa internim sustavima ocjenjivanja, za nisko rizičan portfelj (u daljnjem tekstu 'low default') te za rizičan portfelj (u daljnjem tekstu: 'high default'). Za “low default” portfelj (država, banke, multinacionalne kompanije i globalno projektno financiranje) primjenjuju se Grupno odobrene ocjene (kroz Group-Wide Rating alat). Za high default portfelj (Retail, SME i Mid-Corporate) razvijene su interne ocjene temeljene na vlastitim povijesnim podatcima.
Interne modele ocjenjivanja razvija specijalizirani tim u suradnji s risk managerima, uzimajući u obzir Grupne metodološke standarde i smjernice. Modeli ocjenjivanja su podložni regulatornom nadzoru.
Izvještavanje je uspostavljeno uzimajući u obzir učinke modela (njihovu točnost predviđanja statusa neispunjavanja obveza, stabilnost modela i kalibraciju); također, u obzir se uzima i korištenje modela – kroz izvještavanje o ocjenama koje su istekle, o provedenim korekcijama ocjena i signala upozorenja te utjecaja spomenutih elemenata na sveukupne rezultate modela.
Uz sam monitoring proces, odjel validacije provodi i sveobuhvatnu validaciju, u skladu s Grupnom standardnom metodologijom. Rezultati validacijskog procesa se izvještavaju upravljačkim i regulatornim tijelima.
Interne ocjene koriste se u procesu kreditnog odobrenja, za određivanje stupnja razine kreditnog ovlaštenja te u samom procesu donošenja odluka, u procjeni zahtijevane cijene rizika, te, nakon prilagodbe, za osiguranje konzistentnosti s računovodstvenom regulativom kroz primjenu PD parametra za izračun očekivanog gubitka. Interne ocjene također se koriste za procjenu kapitalnih zahtjeva u Stupu 2, u “pre-scorring” procesu za potrebe orijentacije kvalitetnijim klijentima te za postojeće klijente u monitoring procesu.
Korporativno i poduzetničko bankarstvo
Procjena komitentove kreditne sposobnosti počinje analizom financijskih izvještaja i kvalitativnih podataka (pozicioniranje u odnosu na konkurenciju, organizacijska i korporativna struktura, itd.) Dostupne informacije, uključujući i elemente industrije klijenta, sažimaju se koristeći statističku funkciju koja rezultira ocjenom komitenta, odnosno, vjerojatnošću da će komitent postići status neispunjavanja obveza (PD) kroz razdoblje od godine dana.
Proces dodjeljivanja interne ocjene uključuje i posvećenu funkciju koja je odvojena od funkcija odobrenja kreditnog rizika i poslovne domene, a koja je zadužena za finalnu dodjelu ocjene. Predmetna funkcija zadužena je i za upravljanje procesom korekcija ocjene, odnosno, svih promjena automatskog ocjenjivanja izračunatog temeljem modela, a koje se potaknute novim vanjskim informacijama, ponašanjem komitenta ili drugim značajnim informacijama koje nisu obuhvaćene statističkim modelom. Svaki komitent je procijenjen i kroz kontekst ekonomske grupe povezanih osoba kojoj pripada (npr. „kriterij stropa“).
Kreditne ocjene pregledavaju se najmanje jednom godišnje (za rizičnije klijente polugodišnje), temeljeno na novim i osvježenim informacijama. U slučaju zastarjelih podataka, ocjene podliježu pravilima pogoršavanja. Broj i značajnost isteklih ocjena izvještava se i prati.
Individualni klijenti (potrošačko kreditiranje i hipotekarni krediti)
Za individualne klijente, interne ocjene temelje se uglavnom na: ponašanju klijenta prilikom podmirenja obveza unutar Grupe, informacijama registra obveza po kreditima, informacijama pruženim od strane klijenta kojemu se izračunava ocjena te na općim demografskim informacijama. Model internog ocjenjivanja za individualne klijente je u potpunosti automatiziran proces koji ne uključuje ekspertnu procjenu ili mogućnost korekcije ocjene.
Klasifikacija kreditne imovine u ocjene rizičnosti temelji se na UniCreditovoj ljestvici ocjena te na Grupnoj internoj ljestvici ocjena.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Interni sustav ocjenjivanja i proces procjene PD-a (nastavak)
Analiza financijske imovine, potencijalnih i preuzetih obveza prema razredima internih rejtinga (bruto iznosi)
Tablica u nastavku sadrži izloženosti grupirane sukladno internim rejtinzima ugovornih strana.
Rejting ocjene modela kreditnih rizika mapiraju se u pojedinačnih 9 razreda temeljenih na PD-u - “Probability of Default“.
50,0% i 57,3% (2020: 49,5% i 56,6%) interno ocijenjenjih izloženosti su „ investment grade“ (razredi od 1 do 4) od ukupnog iznosa za Grupu, odnosno za Banku.
| Razred | Interni rating opis | 12-mjesečni PD raspon |
| 1 | „Investment grade“ | 0,0000% - 0,0036% |
| 2 | „Investment grade“ | 0,0036% - 0,0208% |
| 3 | „Investment grade“ | 0,0209% - 0,1185% |
| 4 | „Investment grade“ | 0,1186% - 0,5824% |
| 5 | „Non-investment grade“ | 0,5825% - 1,3693% |
| 6 | „Non-investment grade“ | 1,3694% - 3,2198% |
| 7 | „Non-investment grade“ | 3,2199% - 7,5710% |
| 8 | „Non-investment grade“ | 7,5711% - 17,8023% |
| 9 | „Non-investment grade“ | 17,8024% - 99,9999% |
|
| Neprihodujuće izloženosti | >=100% |
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
| 2021. | RAZREDI INTERNIH REJTINGA | Neprihodujuće izloženosti | Ukupno | ||||||||
|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | ||
| A. Financijska imovina po amortiziranom trošku |
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Razina 1 | 572 | - | 4.333 | 40.341 | 10.656 | 9.855 | 5.365 | 646 | 126 | 6.923 | 78.817 |
| Razina 2 | - | - | - | 436 | 3.296 | 2.650 | 3.827 | 2.984 | 3.451 | 240 | 16.884 |
| Razina 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 4.644 | 4.644 |
| B. Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | |||||||||||
| Razina 1 | - | 180 | 281 | 10.118 | - | - | - | - | - | - | 10.579 |
| Razina 2 | - | - | - | - | - | 1.743 | 11 | 586 | - | - | 2.340 |
| Razina 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 3 | 3 |
| Ukupno (A+B) | 572 | 180 | 4.614 | 50.895 | 13.952 | 14.248 | 9.203 | 4.216 | 3.577 | 11.810 | 113.267 |
| C. Potencijalne i preuzete obveze |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Razina 1 | 131 | - | 4.878 | 8.435 | 3.333 | 3.386 | 1.529 | 94 | 144 | 1.141 | 23.071 |
| Razina 2 | - | - | - | 151 | 569 | 1.026 | 803 | 154 | 212 | 5 | 2.920 |
| Razina 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 480 | 480 |
| Ukupno (C) | 131 | - | 4.878 | 8.586 | 3.902 | 4.412 | 2.332 | 248 | 356 | 1.626 | 26.471 |
| Ukupno (A+B+C) | 703 | 180 | 9.492 | 59.481 | 17.854 | 18.660 | 11.535 | 4.464 | 3.933 | 13.436 | 139.738 |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Interni sustav ocjenjivanja i proces procjene PD-a (nastavak)
Analiza financijske imovine, potencijalnih i preuzetih obveza prema razredima internih rejtinga (bruto iznosi)
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||||||||||||||||
| 2020. | RAZREDI INTERNIH REJTINGA | Neprihodujuće izloženosti | Ukupno | |||||||||||||||||||||||
|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||||||||||||||||
| A. Financijska imovina po amortiziranom trošku |
|
|
|
|
|
|
|
| ||||||||||||||||||
| Razina 1 | 535 | 3 | 5.113 | 37.757 | 15.989 | 8.555 | 2.871 | 431 | 112 | 6.792 | 78.158 | |||||||||||||||
| Razina 2 | 366 | - | 3 | 280 | 1.497 | 3.689 | 4.427 | 2.310 | 2.007 | 298 | 14.877 | |||||||||||||||
| Razina 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 5.625 | 5.625 | |||||||||||||||
| B. Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | ||||||||||||||||||||||||||
| Razina 1 | - | 176 | 230 | 10.243 | - | - | - | - | - | - | 10.649 | |||||||||||||||
| Razina 2 | - | - | - | - | 1.426 | 544 | 15 | - | - | - | 1.985 | |||||||||||||||
| Razina 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 3 | 3 | |||||||||||||||
| Ukupno (A+B) | 901 | 179 | 5.346 | 48.280 | 18.912 | 12.788 | 7.313 | 2.741 | 2.119 | 12.718 | 111.297 | |||||||||||||||
| C. Potencijalne i preuzete obveze |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||||||||||||
| Razina 1 | 76 | 88 | 4.965 | 6.911 | 4.893 | 1.623 | 757 | 106 | 2 | 1.145 | 20.566 | |||||||||||||||
| Razina 2 | - | - | 2 | 212 | 626 | 885 | 600 | 266 | 115 | 23 | 2.729 | |||||||||||||||
| Razina 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 600 | 600 | |||||||||||||||
| Ukupno (C) | 76 | 88 | 4.967 | 7.123 | 5.519 | 2.508 | 1.357 | 372 | 117 | 1.768 | 23.895 | |||||||||||||||
| Ukupno (A+B+C) | 977 | 267 | 10.313 | 55.403 | 24.431 | 15.296 | 8.670 | 3.113 | 2.236 | 14.486 | 135.192 | |||||||||||||||
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||||||||||||||||
| 2021. | RAZREDI INTERNIH REJTINGA | Neprihodujuće izloženosti | Ukupno | |||||||||||||||||||||||
|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||||||||||||||||
| A. Financijska imovina po amortiziranom trošku |
|
|
|
|
|
|
|
| ||||||||||||||||||
| Razina 1 | 572 | - | 4.266 | 37.345 | 8.650 | 6.754 | 3.610 | 549 | 123 | - | 61.869 | |||||||||||||||
| Razina 2 | - | - | - | 367 | 2.629 | 2.244 | 3.280 | 2.692 | 3.109 | - | 14.321 | |||||||||||||||
| Razina 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 3.622 | 3.622 | |||||||||||||||
| B. Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | ||||||||||||||||||||||||||
| Razina 1 | - | - | - | 9.285 | - | - | - | - | - | - | 9.285 | |||||||||||||||
| Razina 2 | - | - | - | - | - | - | 11 | 586 | - | - | 597 | |||||||||||||||
| Razina 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 3 | 3 | |||||||||||||||
| Ukupno (A+B) | 572 | - | 4.266 | 46.997 | 11.279 | 8.998 | 6.901 | 3.827 | 3.232 | 3.625 | 89.697 | |||||||||||||||
| C. Potencijalne i preuzete obveze |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||||||||||||
| Razina 1 | 131 | - | 4.787 | 7.416 | 2.557 | 3.067 | 1.260 | 78 | 144 | - | 19.440 | |||||||||||||||
| Razina 2 | - | - | - | 132 | 472 | 832 | 738 | 138 | 212 | - | 2.524 | |||||||||||||||
| Razina 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 474 | 474 | |||||||||||||||
| Ukupno (C) | 131 | - | 4.787 | 7.548 | 3.029 | 3.899 | 1.998 | 216 | 356 | 474 | 22.438 | |||||||||||||||
| Ukupno (A+B+C) | 703 | - | 9.053 | 54.545 | 14.308 | 12.897 | 8.899 | 4.043 | 3.588 | 4.099 | 112.135 | |||||||||||||||
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||||||||
| 2020. | RAZREDI INTERNIH REJTINGA | Neprihodujuće izloženosti | Ukupno | |||||||||||||||
|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||||||||
| A. Financijska imovina po amortiziranom trošku |
|
|
|
|
|
|
|
| ||||||||||
| Razina 1 | 233 | - | 4.093 | 35.298 | 11.756 | 7.437 | 2.019 | 307 | 110 | - | 61.253 | |||||||
| Razina 2 | 366 | - | 3 | 194 | 1.120 | 3.010 | 3.595 | 2.093 | 1.824 | - | 12.205 | |||||||
| Razina 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 4.405 | 4.405 | |||||||
| B. Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | ||||||||||||||||||
| Razina 1 | - | - | - | 9.672 | - | - | - | - | - | - | 9.672 | |||||||
| Razina 2 | - | - | - | - | - | 544 | 15 | - | - | - | 559 | |||||||
| Razina 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 3 | 3 | |||||||
| Ukupno (A+B) | 599 | - | 4.096 | 45.164 | 12.876 | 10.991 | 5.629 | 2.400 | 1.934 | 4.408 | 88.097 | |||||||
| C. Potencijalne i preuzete obveze |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Razina 1 | 76 | 52 | 4.910 | 5.965 | 3.973 | 1.405 | 544 | 17 | 2 | 1 | 16.945 | |||||||
| Razina 2 | - | - | 2 | 180 | 488 | 748 | 498 | 250 | 115 | - | 2.281 | |||||||
| Razina 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 590 | 590 | |||||||
| Ukupno (C) | 76 | 52 | 4.912 | 6.145 | 4.461 | 2.153 | 1.042 | 267 | 117 | 591 | 19.816 | |||||||
| Ukupno (A+B+C) | 675 | 52 | 9.008 | 51.309 | 17.337 | 13.144 | 6.671 | 2.667 | 2.051 | 4.999 | 107.913 | |||||||
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Izloženosti u statusu neispunjavanja obveza (eng. „Exposure at Default“)
EAD („Exposure at Default“ ili „Izloženost u statusu neispunjavanja obveza“) predstavlja mjeru izloženosti u trenutku stupanja u status neispunjavanja obveza. EAD tijekom vijeka trajanja instrumenta se određuje uzimajući u obzir očekivane promjene u budućim razdobljima, temeljeno na otplatnim planovima. Za neiskorištene izvanbilančne izloženosti, pretpostavlja se cjelokupna iskorištenost (CCF od 100%) u skladu s očekivanjima HNB-a.
Gubitak zbog nastanka statusa neispunjavanja obveza (eng. „Loss given default“)
LGD („Loss Given Default“ ili „gubitak zbog nastanka statusa neispunjavanja obveza“) predstavlja postotak procijenjenog gubitka te istovremeno i očekivanu stopu oporavka, na datum na koji se zbio događaj koji je definiran kao događaj statusa neispunjavanja obveza kreditne izloženosti. U skladu s regulatornim odredbama nove definicije “default”-a koje stupaju na snagu najkasnije 31.12.2020., LGD parametri prilagođeni su novoj definiciji defaulta i novom statusu neispunjavanja obveza.
Za LGD procjenu Grupa segmentira svoj korporativni i maloprodajni portfelj u manje portfelje, homogene s obzirom na ključne karakteristike relevantne za procjenu budućih novčanih tokova. Primijenjeni podaci su temeljeni na povijesno prikupljenim podatcima o gubitcima i obuhvaćaju širi spektar karakteristika transakcija (npr. vrsta proizvoda, širi opseg vrsta i vrijednosti kolaterala), dužnika te predefiniranih „work-out“ scenarija (ozdravljanje, restrukturiranje, otpis, cesija, itd.).
Procjena LGD vrijednosti za izloženosti u statusu neispunjavanja obveza u skladu je s LGD procjenom za izloženosti u statusu ispunjavanja ugovornih obveza, uz dodatnu informaciju o vremenu provedenom u „default“ statusu te ostvarenom oporavku do tog trenutka.
Dodjeljivanje LGD vrijednosti je automatiziran proces koji je utemeljen na ključnim transakcijama i karakteristikama dužnika, statusu „default“-a, vremenu provedenom u „default“u te „work-out“ scenarijima i nije podložan ekspertnoj procjeni ili mogućnosti korekcije LGD-a.
Validacijski odjel provodi opsežne validacije LGD procjena temeljem standardne metodologije UCI Grupe. O rezultatima validacijskog procesa izvještavaju se management i regulatorna tijela.
Kako bi se osigurala potpuna usklađenost između regulatornog i računovodstvenog tretmana, specifične prilagodbe primjenjuju se na PD, LGD i EAD parametre izračunate za regulatorne potrebe, pri čemu se u obzir ne uzimaju različiti regulatorni zahtjevi. Glavne prilagodbe su u svrhu:
uklanjanja konzervativnog pristupa koji se zahtijeva samo za regulatorne potrebe,
uključivanja prilagodbe u “vremenskom trenutku” (eng. „point in time“), umjesto „ciklične“ (eng.„through the cycle“) prilagodbe koja je ugrađena u regulatorne parametre,
uključivanja informacija o budućim kretanjima,
proširivanja parametara kreditnog rizika u višegodišnju perspektivu.
U vezi PD parametra tijekom vijeka trajanja financijskog instrumenta, ciklične PD krivulje izvedene su podešavanjem promatranih kumulativnih stopa neispunjavanja obveza, prilagođene su kako bi se odrazila očekivanja za vremenski trenutak, informacije o budućim kretanjima su se uključile u stope neispunjavanja obveza portfelja. Stopa oporavka ugrađena u ciklični LGD prilagođena je kako bi se uklonile konzervativne marže i reflektirao najsvježiji trend stope oporavka kao i očekivanja o budućim trendovima, uz diskontiranje efektivnom kamatnom stopom ili njenom najboljom procjenom.
Podjela portfelja i pristup u izračunu rezervacija
S obzirom na iznos ukupne izloženosti na razini grupe povezanih osoba, klijenti su raspoređeni u jedan od navedenih portfelja:
Portfelj pojedinačno značajne izloženosti – ukupna izloženost veća od 3 milijuna kuna,
Portfelj malih kredita - ukupna izloženost manja ili jednaka od 3 milijuna kuna.
Izračun očekivanih kreditnih gubitaka za izloženosti za klijente u statusu neispunjavanja obveza koji pripadaju portfelju pojedinačno značajne izloženosti temelji se na individualnoj procjeni budućih novčanih tokova za svaku pojedinu izloženost.
Izračun očekivanih kreditnih gubitaka za portfelj malih kredita u statusu neispunjavanja ugovornih obveza je temeljen na skupnoj procjeni rizičnosti za grupe klijenata/plasmana sa zajedničkim obilježjima uzevši u obzir vrijeme provedeno u „default-u“ te u skladu sa razvijenim „LGD Best Estimate“ modelima. Za portfelj u statusu ispunjavanja ugovornih obveza Grupa računa ECL na skupnoj osnovi.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Značajno povećanje kreditnog rizika
Ključno polazište izračuna očekivanog kreditnog gubitka je tzv. „three-stage“ model tri razine kreditnog rizika s ciljem raspoređivanja izloženosti u Razine 1 i 2 (Razina 3 obuhvaća neprihodujući portfelj).
Razina 1 pretežno uključuje:
nove izloženosti (nove plasmane),
unutargrupna potraživanja,
izloženosti kod kojih se kreditni rizik „nije značajno povećao u odnosu na početno priznavanje“,
izloženosti s „niskim kreditnim rizikom“ na izvještajni datum.
Procjena alokacije pojedine transakcije u Razinu 2 uključuje kombinaciju relativnih i apsolutnih kriterija značajnog povećanja kreditnog rizika. Glavni kriteriji uključuju:
relativnu usporedbu, na razini transakcije, između PD-a u trenutku inicijalnog priznavanja i PD-a na svaki izvještajni datum, oba izračunata internim modelima, s pragovima postavljenim na način koji omogućava razmatranje svih ključnih varijabli za svaku transakciju koja bi mogla imati utjecaj na očekivane promjene PD-a tijekom vremena (npr. starost, dospijeće, razina PD-a u trenutku inicijalnog priznavanja);
apsolutni kriteriji, kako što su vremenski razredi prema regulatornim zahtjevima (npr. 30 dana kašnjenja);
„Forborne performing“ klasifikaciju koja će prenijeti pojedinu transakciju u Razinu 2 na razdoblje od 9 mjeseci (počevši od trenutka klasifikacije);
Watch list i Restructuring performing monitoring klasifikaciju klijenta;
POCI imovina koja nije u statusu neispunjenja obveza
Banka a se za dužničke vrijednosne papire odlučila, u skladu s primjenjivim regulatornim okvirom, za korištenje pojednostavljenog pristupa; „investment grade“ dužnički vrijednosni papiri alocirani su u Razinu 2
Prestankom važenja pojedinog kriterija, ukoliko nijedan drugi kriterij Razine 2 kriterij nije zadovoljen, transakcija se može ponovno prenijeti u Razinu 1;
Također, umanjenje vrijednosti izračunato na „Credit-impaired“ imovinu (imovinu u statusu neispunjavanja ugovorne obveze) prilagođeno je zahtjevima nove regulative kako bi se u obzir uzele prilagodbe transakcija koje se procjenjuju na individualnoj i skupnoj osnovi u pogledu vremenskog trenutka, prilagodbe za informacije o budućim kretanjima te brojni scenariji primjenjivi ovoj kategoriji imovine.
Pri definiranju obuhvata ove imovine usvojena je definicija neispunjavanja obveza koju trenutno primjenjuje UniCredit grupa i koja već uzima u obzir ključne principe ugrađene u smjernice za definiciju neispunjavanja obveza koje je izdalo Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo, kao npr. procjena umanjenja vrijednosti ili neispunjavanja obveza u većini društava unutar iste grupe, kroz razmatranje ukupne izloženosti prema određenom dužniku (takozvani „pristup dužnika“).
Proširenje pravila o izuzeću niskog kreditnog rizika u 2021. godini
Povrh pravila o izuzeću niskog kreditnog rizika za vrijednosne papire u investicijskom razredu koje se primjenjuje od usvajanja MSFI-ja 9, 2021. godine provedeno je proširenje izuzeća za klijente koji imaju jednogodišnji PD manji od 0,3%. Osim što je primjena praga u skladu s nadzornom referentnom vrijednošću iz Priručnika za ocjenu kvalitete imovine ESB-a, također je u skladu i s razinom rizika ekvivalentnom investicijskom razredu. Ova mjera omogućuje stabilizaciju migracije Razine 2 te smanjuje volatilnost.
Tablica u nastavku prikazuje ukupnu bruto izloženost niskom kreditnom riziku na dan 31. prosinca 2021. (nizak kreditni rizik uključen je u Razinu 1):
| 31 . prosinca 2021 . | Bruto izloženost | ||
| Razina 1 |
| od čega: Niski kreditni rizik | |
|
|
|
|
|
| Obvezna pričuva kod Hrvatske narodne banke | 6 . 121 |
| 6 . 121 |
| Zajmovi i potraživanja od banaka | 5 . 104 |
| 5 . 085 |
| Zajmovi i potraživanja od komitenata | 56 . 765 |
| 19 . 367 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 67 . 990 |
| 30 . 573 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije
i) Promjene ispravaka vrijednosti i rezervacija
u milijunima kuna
| FINANCIJSKA IMOVINA RASPOREĐENA U RAZINU 1 | ||||
| 2021. | FINANCIJSKA IMOVINA PO AMORTIZIRANOM TROŠKU | FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ OSTALU SVEOBUHVATNU DOBIT | OD ČEGA: POJEDINAČNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | OD ČEGA: SKUPNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI |
| Početno stanje 01. siječnja 2021. godine | (329) | (6) | (82) | (253) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 28 | 6 | 22 | 12 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | 80 | (2) | (22) | 100 |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | - | - | - | - |
| Ostala usklađenja | (110) | - | 6 | (116) |
| Završno stanje 31. prosinca 2021. godine | (331) | (2) | (76) | (257) |
u milijunima kuna
| Grupa | FINANCIJSKA IMOVINA RASPOREĐENA U RAZINU 2 | |||
| 2021. | FINANCIJSKA IMOVINA PO AMORTIZIRANOM TROŠKU | FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ OSTALU SVEOBUHVATNU DOBIT | OD ČEGA: POJEDINAČNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | OD ČEGA: SKUPNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI |
| Početno stanje 01. siječnja 2021. godine | (1.148) | (30) | (693) | (485) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 170 | 21 | 163 | 28 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (225) | (65) | (131) | (159) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | - | - | - | - |
| Ostala usklađenja | (315) | - | (372) | 57 |
| Završno stanje 31. prosinca 2021. godine | (1.518) | (74) | (1.033) | (559) |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije (nastavak)
i) Promjene ispravaka vrijednosti i rezervacija ( nastavak)
u milijunima kuna
| Grupa | FINANCIJSKA IMOVINA RASPOREĐENA U RAZINU 3 | |||
| 2021. | FINANCIJSKA IMOVINA PO AMORTIZIRANOM TROŠKU | FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ OSTALU SVEOBUHVATNU DOBIT | OD ČEGA: POJEDINAČNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | OD ČEGA: SKUPNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI |
| Početno stanje 01. siječnja 2021. godine | (3.515) | (1) | (2.252) | (1.264) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 572 | 1 | 475 | 98 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (893) | (1) | (428) | (466) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | 422 | - | 315 | 107 |
| Ostala usklađenja | 427 | - | 466 | (39) |
| Završno stanje 31. prosinca 2021. godine | (2.987) | (1) | (1.424) | (1.564) |
u milijunima kuna
| Grupa | UKUPNE REZERVACIJE ZA PREUZETE OBVEZE I FINANCIJSKA JAMSTVA | ||
| 2021. | |||
|
| RAZINA 1 | RAZINA 2 | RAZINA 3 |
| Početno stanje 01. siječnja 2021. godine | (64) | (109) | (460) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 17 | 19 | 99 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (36) | (57) | (82) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | - | - | - |
| Ostala usklađenja | (22) | (1) | 22 |
| Završno stanje 31. prosinca 2021. godine | (105) | (148) | (421) |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije (nastavak)
i) Promjene ispravaka vrijednosti i rezervacija ( nastavak)
u milijunima kuna
| Banka | FINANCIJSKA IMOVINA RASPOREĐENA U RAZINU 1 | |||
| 2021. | FINANCIJSKA IMOVINA PO AMORTIZIRANOM TROŠKU | FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ OSTALU SVEOBUHVATNU DOBIT | OD ČEGA: POJEDINAČNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | OD ČEGA: SKUPNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI |
| Početno stanje 01. siječnja 2021. godine | (183) | (6) | (92) | (97) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 27 | 6 | 22 | 11 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | 37 | (2) | (22) | 57 |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | - | - | - | - |
| Ostala usklađenja | (96) | - | (6) | (90) |
| Završno stanje 31. prosinca 2021. godine | (215) | (2) | (98) | (119) |
u milijunima kuna
| Banka | FINANCIJSKA IMOVINA RASPOREĐENA U RAZINU 2 | |||
| 2021. | FINANCIJSKA IMOVINA PO AMORTIZIRANOM TROŠKU | FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ OSTALU SVEOBUHVATNU DOBIT | OD ČEGA: POJEDINAČNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | OD ČEGA: SKUPNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI |
| Početno stanje 01. siječnja 2021. godine | (956) | (21) | (692) | (285) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 170 | 21 | 163 | 28 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (187) | (63) | (131) | (119) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | - | - | - | - |
| Ostala usklađenja | (316) | - | (374) | 58 |
| Završno stanje 31. prosinca 2021. godine | (1.289) | (63) | (1.034) | (318) |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije (nastavak)
i) Promjene ispravaka vrijednosti i rezervacija ( nastavak)
u milijunima kuna
| Banka | FINANCIJSKA IMOVINA RASPOREĐENA U RAZINU 3 | |||
| 2021. | FINANCIJSKA IMOVINA PO AMORTIZIRANOM TROŠKU | FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ OSTALU SVEOBUHVATNU DOBIT | OD ČEGA: POJEDINAČNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | OD ČEGA: SKUPNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI |
| Početno stanje 01. siječnja 2021. godine | (2.875) | (1) | (1.866) | (1.010) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 572 | 1 | 475 | 98 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (818) | (1) | (394) | (425) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | 323 | - | 294 | 29 |
| Ostala usklađenja | 412 | - | 400 | 12 |
| Završno stanje 31. prosinca 2021. godine | (2.386) | (1) | (1.091) | (1.296) |
u milijunima kuna
| Banka | UKUPNE REZERVACIJE ZA PREUZETE OBVEZE I FINANCIJSKA JAMSTVA | ||
| 2021. | |||
|
| RAZINA 1 | RAZINA 2 | RAZINA 3 |
| Početno stanje 01. siječnja 2021. godine | (53) | (74) | (456) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 17 | 19 | 99 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (43) | (56) | (83) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | - | - | - |
| Ostala usklađenja | (21) | (1) | 23 |
| Završno stanje 31. prosinca 2021. godine | (100) | (112) | (417) |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije (nastavak)
i) Promjene ispravaka vrijednosti i rezervacija ( nastavak)
u milijunima kuna
| Grupa | FINANCIJSKA IMOVINA RASPOREĐENA U RAZINU 1 | |||
| 2020. | FINANCIJSKA IMOVINA PO AMORTIZIRANOM TROŠKU | FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ OSTALU SVEOBUHVATNU DOBIT | OD ČEGA: POJEDINAČNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | OD ČEGA: SKUPNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI |
| Početno stanje 01. siječnja 2020. godine | (738) | (4) | (551) | (191) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 466 | 1 | 459 | 8 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (85) | (2) | (35) | (52) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | - | - | - | - |
| Ostala usklađenja | 28 | (1) | 45 | (18) |
| Završno stanje 31. prosinca 2020. godine | (329) | (6) | (82) | (253) |
u milijunima kuna
| Grupa | FINANCIJSKA IMOVINA RASPOREĐENA U RAZINU 2 | |||
| 2020. | FINANCIJSKA IMOVINA PO AMORTIZIRANOM TROŠKU | FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ OSTALU SVEOBUHVATNU DOBIT | OD ČEGA: POJEDINAČNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | OD ČEGA: SKUPNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI |
| Početno stanje 01. siječnja 2020. godine | (466) | (24) | (149) | (341) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 20 | - | 14 | 6 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (654) | (7) | (542) | (119) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | - | - | - | - |
| Ostala usklađenja | (48) | 1 | (16) | (31) |
| Završno stanje 31. prosinca 2020. godine | (1.148) | (30) | (693) | (485) |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije (nastavak)
i) Promjene ispravaka vrijednosti i rezervacija ( nastavak)
u milijunima kuna
| Grupa | FINANCIJSKA IMOVINA RASPOREĐENA U RAZINU 3 | |||
| 2020. | FINANCIJSKA IMOVINA PO AMORTIZIRANOM TROŠKU | FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ OSTALU SVEOBUHVATNU DOBIT | OD ČEGA: POJEDINAČNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | OD ČEGA: SKUPNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI |
| Početno stanje 01. siječnja 2020. godine | (3.421) | - | (2.502) | (919) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 433 |
| 391 | 42 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (1.099) | (1) | (647) | (453) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | 371 | - | 333 | 38 |
| Ostala usklađenja | 201 | - | 173 | 28 |
| Završno stanje 31. prosinca 2020. godine | (3.515) | (1) | (2.252) | (1.264) |
| Grupa | UKUPNE REZERVACIJE ZA PREUZETE OBVEZE I FINANCIJSKA JAMSTVA | ||
| 2020. | |||
|
| RAZINA 1 | RAZINA 2 | RAZINA 3 |
| Početno stanje 01. siječnja 2020. godine | (61) | (72) | (501) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 10 | 16 | 155 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (10) | (53) | (116) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | - | - | - |
| Ostala usklađenja | (3) | - | 2 |
| Završno stanje 31. prosinca 2020. godine | (64) | (109) | (460) |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije (nastavak)
i) Promjene ispravaka vrijednosti i rezervacija ( nastavak)
u milijunima kuna
| Banka | FINANCIJSKA IMOVINA RASPOREĐENA U RAZINU 1 | |||
| 2020. | FINANCIJSKA IMOVINA PO AMORTIZIRANOM TROŠKU | FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ OSTALU SVEOBUHVATNU DOBIT | OD ČEGA: POJEDINAČNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | OD ČEGA: SKUPNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI |
| Početno stanje 01. siječnja 2020. godine | (629) | (5) | (550) | (84) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 466 | 1 | 459 | 8 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (37) | (2) | (35) | (4) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | - | - | - | - |
| Ostala usklađenja | 17 | - | 34 | (17) |
| Završno stanje 31. prosinca 2020. godine | (183) | (6) | (92) | (97) |
u milijunima kuna
| Banka | FINANCIJSKA IMOVINA RASPOREĐENA U RAZINU 2 | |||
| 2020 . | FINANCIJSKA IMOVINA PO AMORTIZIRANOM TROŠKU | FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ OSTALU SVEOBUHVATNU DOBIT | OD ČEGA: POJEDINAČNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | OD ČEGA: SKUPNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI |
| Početno stanje 01. siječnja 2020. godine | (234) | (20) | (149) | (105) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 20 | - | 14 | 6 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (693) | (2) | (542) | (153) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | - | - | - | - |
| Ostala usklađenja | (49) | 1 | (15) | (33) |
| Završno stanje 31. prosinca 2020. godine | (956) | (21) | (692) | (285) |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije (nastavak)
i) Promjene ispravaka vrijednosti i rezervacija ( nastavak)
u milijunima kuna
| Banka | FINANCIJSKA IMOVINA RASPOREĐENA U RAZINU 3 | |||
| 2020. | FINANCIJSKA IMOVINA PO AMORTIZIRANOM TROŠKU | FINANCIJSKA IMOVINA PO FER VRIJEDNOSTI KROZ OSTALU SVEOBUHVATNU DOBIT | OD ČEGA: POJEDINAČNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | OD ČEGA: SKUPNO MJERENI ISPRAVCI VRIJEDNOSTI |
| Početno stanje 01. siječnja 2020. godine | (2.909) | - | (2.190) | (719) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 433 | - | 391 | 42 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (919) | (1) | (533) | (387) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | 310 | - | 296 | 14 |
| Ostala usklađenja | 210 | - | 170 | 40 |
| Završno stanje 31. prosinca 2020. godine | (2.875) | (1) | (1.866) | (1.010) |
u milijunima kuna
| Banka | UKUPNE REZERVACIJE ZA PREUZETE OBVEZE I FINANCIJSKA JAMSTVA | ||
| 2020. | |||
|
| RAZINA 1 | RAZINA 2 | RAZINA 3 |
| Početno stanje 01. siječnja 2020. godine | (29) | (31) | (488) |
| Povećanja zbog izdavanja i stjecanja | - | - | - |
| Smanjenja zbog prestanka priznavanja | 9 | 15 | 156 |
| Promjene zbog promjene kreditnog rizika (neto) | (30) | (60) | (124) |
| Promjene zbog ugovornih promjena bez prestanka priznavanja | - | - | - |
| Promjene zbog ažuriranja metodologije procjene | - | - | - |
| Smanjenja ispravka vrijednosti zbog otpisa | - | - | - |
| Ostala usklađenja | (3) | 2 | - |
| Završno stanje 31. prosinca 2020. godine | (53) | (74) | (456) |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije (nastavak)
ii) Prihodujuće i neprihodujuće izloženosti – transferi između razina rizika
u milijunima kuna
| Grupa 2021. | PRIJENOSI IZMEĐU RAZINE 1 I RAZINE 2 | PRIJENOSI IZMEĐU RAZINE 2 I RAZINE 3 | PRIJENOSI IZMEĐU RAZINE1 I RAZINE 3 | |||
|
| U RAZINU 2 IZ RAZINE 1 | U RAZINU 1 IZ RAZINE 2 | U RAZINU 3 IZ RAZINE 2 | U RAZINU 2 IZ RAZINE 3 | U RAZINU 3 IZ RAZINE 1 | U RAZINU 1 IZ RAZINE 3 |
| Financijska imovina po amortiziranom trošku | 7.998 | 2.979 | 990 | 678 | 198 | 47 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | - | - | - | - | - | - |
| Preuzete obveze i preuzeta financijska jamstva | 1.557 | 1.213 | 41 | 58 | 7 | 10 |
| Ukupno | 9.555 | 4.192 | 1.031 | 736 | 205 | 57 |
u milijunima kuna
| Banka 2021. | PRIJENOSI IZMEĐU RAZINE 1 I RAZINE 2 | PRIJENOSI IZMEĐU RAZINE 2 I RAZINE 3 | PRIJENOSI IZMEĐU RAZINE1 I RAZINE 3 | |||||||||
|
| U RAZINU 2 IZ RAZINE 1 | U RAZINU 1 IZ RAZINE 2 | U RAZINU 3 IZ RAZINE 2 | U RAZINU 2 IZ RAZINE 3 | U RAZINU 3 IZ RAZINE 1 | U RAZINU 1 IZ RAZINE 3 | ||||||
| Financijska imovina po amortiziranom trošku | 7.601 | 2.758 | 953 | 662 | 147 | 34 | ||||||
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | - | - | - | - | - | - | ||||||
| Preuzete obveze i preuzeta financijska jamstva | 1.535 | 1.204 | 41 | 58 | 6 | 9 | ||||||
| Ukupno | 9.136 | 3.962 | 994 | 720 | 153 | 43 | ||||||
u milijunima kuna
| Grupa 2020. | PRIJENOSI IZMEĐU RAZINE 1 I RAZINE 2 | PRIJENOSI IZMEĐU RAZINE 2 I RAZINE 3 | PRIJENOSI IZMEĐU RAZINE1 I RAZINE 3 | |||
|
| U RAZINU 2 IZ RAZINE 1 | U RAZINU 1 IZ RAZINE 2 | U RAZINU 3 IZ RAZINE 2 | U RAZINU 2 IZ RAZINE 3 | U RAZINU 3 IZ RAZINE 1 | U RAZINU 1 IZ RAZINE 3 |
| Financijska imovina po amortiziranom trošku | 9.035 | 1.735 | 623 | 263 | 1.138 | 27 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | - | - | - | - | - | - |
| Preuzete obveze i preuzeta financijska jamstva | 1.755 | 396 | 14 | 5 | 38 | 1 |
| Ukupno | 10.790 | 2.131 | 637 | 268 | 1.176 | 28 |
u milijunima kuna
| Banka 2020. | PRIJENOSI IZMEĐU RAZINE 1 I RAZINE 2 | PRIJENOSI IZMEĐU RAZINE 2 I RAZINE 3 | PRIJENOSI IZMEĐU RAZINE1 I RAZINE 3 | |||
|
| U RAZINU 2 IZ RAZINE 1 | U RAZINU 1 IZ RAZINE 2 | U RAZINU 3 IZ RAZINE 2 | U RAZINU 2 IZ RAZINE 3 | U RAZINU 3 IZ RAZINE 1 | U RAZINU 1 IZ RAZINE 3 |
| Financijska imovina po amortiziranom trošku | 8.575 | 1.288 | 389 | 221 | 1.058 | 27 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | - | - | - | - | - | - |
| Preuzete obveze i preuzeta financijska jamstva | 1.747 | 349 | 11 | 3 | 36 | 1 |
| Ukupno | 10.322 | 1.637 | 400 | 224 | 1.094 | 28 |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije (nastavak)
iii. Bilančne i izvanbilančne izloženosti prema bankama: bruto i neto izloženost
u milijunima kuna
| Grupa | BRUTO IZLOŽENOSTI | ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | NETO IZLOŽENOSTI | DJELOMIČNI OTPISI | |
| 2021. | NEPRIHODUJUĆE | PRIHODUJUĆE | |||
| A. Bilančne izloženosti | - | - | - | - | - |
| od čega: restrukturirane izloženosti | - | - | - | - | - |
| a) Neprihodujuće | 2 | - | (2) | - | - |
| b) Prihodujuće | - | 10.187 | (9) | 10.178 | - |
| Ukupno (A) | 2 | 10.187 | (11) | 10.178 | - |
| B. Izvanbilančne izloženosti | - | - | - | - | - |
| a) Neprihodujuće | - | - | - | - | - |
| b) Prihodujuće | - | 907 | (2) | 905 | - |
| Ukupno (B) | - | 907 | (2) | 905 | - |
| Ukupno (A+B) | 2 | 11.095 | (9) | 11.088 | - |
u milijunima kuna
| Grupa | BRUTO IZLOŽENOSTI | ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | NETO IZLOŽENOSTI | DJELOMIČNI OTPISI | |
| 2020. | NEPRIHODUJUĆE | PRIHODUJUĆE | |||
| A. Bilančne izloženosti | - | - | - | - | - |
| od čega: restrukturirane izloženosti | - | - | - | - | - |
| a) Neprihodujuće | 2 | - | (2) | - | - |
| b) Prihodujuće | - | 15.999 | (11) | 15.988 | - |
| Ukupno (A) | 2 | 15.999 | (13) | 15.988 | - |
| B. Izvanbilančne izloženosti | - | - | - | - | - |
| a) Neprihodujuće | - | - | - | - | - |
| b) Prihodujuće | - | 640 | - | 640 | - |
| Ukupno (B) | - | 640 | - | 640 | - |
| Ukupno (A+B) | 2 | 16.639 | (13) | 16.628 | - |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije (nastavak)
iii. Bilančne i izvanbilančne izloženosti prema komitentima: bruto i neto izloženost
u milijunima kuna
| Grupa | BRUTO IZLOŽENOSTI | ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | NETO IZLOŽENOSTI | DJELOMIČNI OTPISI | |
| 2021. | NEPRIHODUJUĆE | PRIHODUJUĆE | |||
| A. Bilančne izloženosti |
|
|
|
|
|
| od čega: restrukturirane izloženosti | 1.958 | 1.848 | (1.621) | 2.185 | - |
| a) Neprihodujuće | 4.476 | - | (2.985) | 1.491 | - |
| b) Prihodujuće | - | 98.437 | (1.917) | 96.520 | - |
| Ukupno (A) | 4.476 | 98.437 | (4.902) | 98.011 | - |
| B. Izvanbilančne izloženosti | - | - | - | - | - |
| a) Neprihodujuće | 480 | - | (421) | 59 | - |
| b) Prihodujuće | - | 25.084 | (251) | 24.833 | - |
| Ukupno (B) | 480 | 25.084 | (672) | 24.892 | - |
| Ukupno (A+B) | 5.070 | 123.520 | (4.218) | 124.372 | - |
u milijunima kuna
| Grupa | BRUTO IZLOŽENOSTI | ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | NETO IZLOŽENOSTI | DJELOMIČNI OTPISI | |
| 2020. | NEPRIHODUJUĆE | PRIHODUJUĆE | |||
| A. Bilančne izloženosti |
|
|
|
|
|
| od čega: restrukturirane izloženosti | 2.125 | 1.520 | (1.436) | 2.209 | - |
| a) Neprihodujuće | 5.626 | - | (3.514) | 2.112 | - |
| b) Prihodujuće | - | 95.106 | (1.502) | 93.604 | - |
| Ukupno (A) | 5.626 | 95.106 | (5.016) | 95.716 | - |
| B. Izvanbilančne izloženosti |
|
|
|
|
|
| a) Neprihodujuće | 600 | - | (460) | 140 | - |
| b) Prihodujuće | - | 22.655 | (173) | 22.482 | - |
| Ukupno (B) | 600 | 22.655 | (633) | 22.622 | - |
| Ukupno (A+B) | 6.226 | 117.761 | (5.649) | 118.338 | - |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije (nastavak)
iii. Bilančne i izvanbilančne izloženosti prema bankama: bruto i neto izloženost
u milijunima kuna
| Banka | BRUTO IZLOŽENOSTI | ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | NETO IZLOŽENOSTI | DJELOMIČNI OTPISI | |
| 2021. | NEPRIHODUJUĆE | PRIHODUJUĆE | |||
| A. Bilančne izloženosti |
|
|
|
|
|
| od čega: restrukturirane izloženosti | - | - | - | - | - |
| a) Neprihodujuće | 2 | - | (2) | - | - |
| b) Prihodujuće | - | 11.226 | (2) | 11.224 | - |
| Ukupno (A) | 2 | 11.226 | (4) | 11.224 | - |
| B. Izvanbilančne izloženosti | - | - | - | - | - |
| a) Neprihodujuće | - | - | - | - | - |
| b) Prihodujuće | - | 772 | (2) | 770 | - |
| Ukupno (B) | - | 772 | (2) | 770 | - |
| Ukupno (A+B) | 2 | 11.998 | (6) | 11.994 | - |
u milijunima kuna
| Banka | BRUTO IZLOŽENOSTI | ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | NETO IZLOŽENOSTI | DJELOMIČNI OTPISI | |
| 2020. | NEPRIHODUJUĆE | PRIHODUJUĆE | |||
| A. Bilančne izloženosti |
|
|
|
|
|
| od čega: restrukturirane izloženosti | - | - | - | - | - |
| a) Neprihodujuće | 2 | - | (2) | - | - |
| b) Prihodujuće | - | 10.545 | (1) | 10.544 | - |
| Ukupno (A) | 2 | 10.545 | (3) | 10.544 | - |
| B. Izvanbilančne izloženosti |
|
|
|
|
|
| a) Neprihodujuće | - | - | - | - | - |
| b) Prihodujuće | - | 466 | - | 466 | - |
| Ukupno (B) | - | 466 | - | 466 | - |
| Ukupno (A+B) | 2 | 11.011 | (3) | 11.010 | - |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Kreditna kvaliteta – kvantitativne informacije (nastavak)
iii. Bilančne i izvanbilančne izloženosti prema komitentima: bruto i neto izloženost
u milijunima kuna
| Banka | BRUTO IZLOŽENOSTI | ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | NETO IZLOŽENOSTI | DJELOMIČNI OTPISI | |
| 2021. | NEPRIHODUJUĆE | PRIHODUJUĆE | |||
| A. Bilančne izloženosti |
|
|
|
|
|
| od čega: restrukturirane izloženosti | 1.514 | 1.412 | (1.306) | 1.620 | - |
| a) Neprihodujuće | 3.623 | - | (2.386) | 1.237 | - |
| b) Prihodujuće | - | 74.846 | (1.565) | 73.281 | - |
| Ukupno (A) | 3.623 | 74.846 | (3.951) | 74.518 | - |
| B. Izvanbilančne izloženosti | - | - | - | - | - |
| a) Neprihodujuće | 474 | - | (417) | 57 | - |
| b) Prihodujuće | - | 21.192 | (210) | 20.982 | - |
| Ukupno (B) | 474 | 21.192 | (627) | 21.039 | - |
| Ukupno (A+B) | 4.097 | 96.038 | (4.578) | 95.557 | - |
u milijunima kuna
| Banka | BRUTO IZLOŽENOSTI | ISPRAVCI VRIJEDNOSTI | NETO IZLOŽENOSTI | DJELOMIČNI OTPISI | |
| 2020. | NEPRIHODUJUĆE | PRIHODUJUĆE | |||
| A. Bilančne izloženosti |
|
|
|
|
|
| od čega: restrukturirane izloženosti | 1.543 | 1.054 | (1.128) | 1.469 | - |
| a) Neprihodujuće | 4.406 | - | (2.874) | 1.532 | - |
| b) Prihodujuće | - | 78.580 | (1.165) | 77.415 | - |
| Ukupno (A) | 4.406 | 78.580 | (4.039) | 78.947 | - |
| B. Izvanbilančne izloženosti |
|
|
|
|
|
| a) Neprihodujuće | 590 | - | (456) | 134 | - |
| b) Prihodujuće | - | 18.760 | (127) | 18.633 | - |
| Ukupno (B) | 590 | 18.760 | (583) | 18.767 | - |
| Ukupno (A+B) | 4.996 | 97.340 | (4.622) | 97.714 | - |
Ispravci vrijednosti za kupljenu ili stvorenu imovinu umanjenu za kreditne gubitke
Tablica prikazuje ukupnu izloženost „Kupljene ili stvorene imovine umanjene za kreditne gubitke“ na dan 31. prosinca 2021. i 31. prosinca 2021. godine za Banku i Grupu:
|
|
|
| u milijunima kuna |
|
| 2021 |
| 2020 |
|
|
|
|
|
| Fizičke i pravne osobe |
|
|
|
| Bruto zajmovi i potraživanja | 70 |
| 80 |
| Rezervacije za umanjenja vrijednosti | (47) |
| (52) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 23 |
| 28 |
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
„Forborne“ i restrukturirani krediti
Grupa ponekad daje ustupke ili mijenja originalne uvjete kredita kao odgovor na dužnikove financijske poteškoće (tzv. „forbearance“ aktivnosti) kako bi maksimizirala mogućnost naplate i minimizirala rizik „default“-a, radije nego da uđe u posjed ili da na drugi način prisilno naplati postojeći kolateral.
Na razini UniCredit Grupe kredit se klasificira kao „forborne“ kad su ustupci i modifikacije proizašli iz dužnikovih financijskih poteškoća te kreditor ne bi pristao na njih da je dužnik imao adekvatan financijski kapacitet.
„Forbearance“ aktivnosti mogu uključivati ustupke kao što su refinanciranje, moratorij, prolongat ročnosti, reprogram otplatnog plana za kamatni dug, smanjenje kamatne stope, itd.
Ako bilo koji od navedenih ustupaka vodi ka gubitku za Banku, ovaj plasman se procjenjuje i njime se upravlja kao neprihodujućim te se stoga isti klasificira kao Razina 3 za potrebe kalkulacije očekivanih kreditnih gubitaka.
Pregled forborne kredita (modificiranih i restrukturiranih):
| Pregled restrukturiranih kredita (s izmjenama u svojim uvjetima i refinanciranje) Grupe na dan 31. prosinca 2021.: |
| u milijunima kuna | |||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Prihodujući |
| Neprihodujući | ||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno bruto knjigovodstvena vrijednost |
| Ukupno s izmjenama u svojim uvjetima |
| Ukupno refinanciranje |
| % restrukturirani u ukupnoj bruto knjigovodstvenoj vrijednosti |
| Ukupno rezervacije za umanjenja vrijednosti restrukturiranih kredita |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost s izmjenama u svojim uvjetima |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost refinanciranje |
| Rezervacija za umanjenja vrijednosti |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost s izmjenama u svojim uvjetima |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost refinanciranje |
| Rezervacija za umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Opća država | 23.618 |
| - |
| 1 |
| 0,0% |
| - |
| - |
| 1 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Nefinancijska društva | 27.374 |
| 2.376 |
| 617 |
| 10,9% |
| (1.318) |
| 1.139 |
| 257 |
| (309) |
| 1.237 |
| 360 |
| (1.009) |
| Kućanstva | 38.999 |
| 593 |
| 218 |
| 2,1% |
| (304) |
| 343 |
| 108 |
| (55) |
| 250 |
| 110 |
| (249) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. | 89.941 |
| 2.969 |
| 835 |
| - |
| (1.622) |
| 1.482 |
| 365 |
| (364) |
| 1.487 |
| 470 |
| (1.258) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Pregled restrukturiranih kredita (s izmjenama u svojim uvjetima i refinanciranje) Grupe na dan 31. prosinca 2020.: |
| u milijunima kuna | |||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Prihodujući |
| Neprihodujući | ||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno bruto knjigovodstvena vrijednost |
| Ukupno s izmjenama u svojim uvjetima |
| Ukupno refinanciranje |
| % restrukturirani u ukupnoj bruto knjigovodstvenoj vrijednosti |
| Ukupno rezervacije za umanjenja vrijednosti restrukturiranih kredita |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost s izmjenama u svojim uvjetima |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost refinanciranje |
| Rezervacija za umanjenja vrijednosti |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost s izmjenama u svojim uvjetima |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost refinanciranje |
| Rezervacija za umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Nefinancijska društva | 28.729 |
| 2.295 |
| 693 |
| 10,4% |
| (1. 198 ) |
| 1.030 |
| 147 |
| ( 142 ) |
| 1.265 |
| 546 |
| (1. 056 ) |
| Kućanstva | 38.024 |
| 462 |
| 195 |
| 1, 7 % |
| ( 238 ) |
| 256 |
| 87 |
| ( 30 ) |
| 206 |
| 108 |
| ( 208 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. | 66.753 |
| 2.757 |
| 888 |
| - |
| (1 .436 ) |
| 1.286 |
| 234 |
| ( 172 ) |
| 1.471 |
| 654 |
| (1. 264 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Forborne i restrukturirani krediti (nastavak)
| Pregled restrukturiranih kredita (s izmjenama u svojim uvjetima i refinanciranje) Banke na dan 31. prosinca 2021.: |
| u milijunima kuna | |||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Prihodujući |
| Neprihodujući | ||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno bruto knjigovodstvena vrijednost |
| Ukupno s izmjenama u svojim uvjetima |
| Ukupno refinanciranje |
| % restrukturirani u ukupnoj bruto knjigovodstvenoj vrijednosti |
| Ukupno rezervacije za umanjenja vrijednosti restrukturiranih kredita |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost s izmjenama u svojim uvjetima |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost refinanciranje |
| Rezervacija za umanjenja vrijednosti |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost s izmjenama u svojim uvjetima |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost refinanciranje |
| Rezervacija za umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Opća država | 22.888 |
| - |
| 1 |
| 0,0% |
| - |
| - |
| 1 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Nefinancijska društva | 20.935 |
| 1.620 |
| 578 |
| 10,5% |
| (1.024) |
| 757 |
| 256 |
| (259) |
| 863 |
| 322 |
| (765) |
| Kućanstva | 30.883 |
| 521 |
| 205 |
| 2,4% |
| (284) |
| 291 |
| 106 |
| (51) |
| 230 |
| 99 |
| (233) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. | 74.706 |
| 2.141 |
| 783 |
| - |
| (1.308) |
| 1.048 |
| 362 |
| (310) |
| 1.093 |
| 421 |
| (998) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Pregled restrukturiranih kredita (s izmjenama u svojim uvjetima i refinanciranje) Banke na dan 31. prosinca 2020.: |
| u milijunima kuna | |||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Prihodujući |
| Neprihodujući | ||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno bruto knjigovodstvena vrijednost |
| Ukupno s izmjenama u svojim uvjetima |
| Ukupno refinanciranje |
| % restrukturirani u ukupnoj bruto knjigovodstvenoj vrijednosti |
| Ukupno rezervacije za umanjenja vrijednosti restrukturiranih kredita |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost s izmjenama u svojim uvjetima |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost refinanciranje |
| Rezervacija za umanjenja vrijednosti |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost s izmjenama u svojim uvjetima |
| Bruto knjigovodstvena vrijednost refinanciranje |
| Rezervacija za umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Nefinancijska društva | 21.885 |
| 1.337 |
| 629 |
| 9,0 % |
| ( 897 ) |
| 577 |
| 146 |
| ( 109 ) |
| 760 |
| 483 |
| ( 788 ) |
| Kućanstva | 30.234 |
| 440 |
| 191 |
| 2, 1% |
| ( 231 ) |
| 245 |
| 86 |
| ( 30 ) |
| 195 |
| 105 |
| ( 201 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. | 52.119 |
| 1.777 |
| 820 |
| - |
| (1. 128 ) |
| 822 |
| 232 |
| ( 139 ) |
| 955 |
| 588 |
| ( 989 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Primljeni instrumenti osiguranja i umanjenje kreditnog rizika
UniCredit Grupa implementirala je sustav upravljanja tehnikama umanjenja kreditnog rizika kojemu je cilj osigurati optimalno upravljanje instrumentima osiguranja (kolateralima) i smanjiti potencijalni kreditni gubitak u slučaju dužnikovog neispunjavanja obveza.
Grupne politike i procedure propisuju prihvatljivost instrumenata osiguranja po vrstama, to jest njihov utjecaj na umanjenje kreditnog rizika. Okvir sustava upravljanja tehnikama umanjenja kreditnog rizika također je definiran internim aktima i tehnološkom podrškom koja omogućava evidenciju prihvatljivih instrumenata osiguranja te kontrolu parametara koji utječu na njihovo vrednovanje. Osim toga, interni akti definiraju prihvatljivost instrumenata osiguranja, pravila vrednovanja i praćenja te osiguravaju pouzdanost, pravnu provedivost i pravovremenu naplatu iz kolaterala.
Instrument osiguranja može se pojaviti u više oblika: nekretnine, pokretnine, novčani depozit, vrijednosni papiri, police osiguranja, u obliku nematerijalne kreditne zaštite: garancije te drugi kolaterali prihvaćeni sukladno europskoj (EU) i lokalnoj regulativi.
Instrumenti osiguranja se prihvaćaju isključivo kao dodatni izvor osiguranja kreditnog rizika (primarni je kreditna sposobnost klijenta/dužnika) i ne mogu služiti kao zamjena za dužnikovu sposobnost podmirenja obveza.
Upotrebom tehnike umanjenja kreditnog rizika Grupa naglašava važnost procesa i kontrola pravnih uvjeta zaštite, kao i procjenu prihvatljivosti kolaterala. Grupa priprema procjenu pribavljenih instrumenata osiguranja u sklopu procesa odobrenja kredita. Procjena je podložna redovitoj reviziji.
Tablice na slijedećim stranicama prezentiraju maksimalnu izloženost kreditnom riziku prema kategorijama financijske imovine, ukupnoj tržišnoj vrijednosti kolaterala, preostalom raspoloživom iznosu kolaterala (do iznosa do kojeg je tržišna vrijednost kolaterala veća od izloženosti na koju se odnosi) te maksimalne izloženosti nakon odbitka tržišne vrijednosti kolaterala.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Primljeni instrumenti osiguranja i umanjenje kreditnog rizika (nastavak)
Osigurane bilančne i izvanbilančne kreditne izloženosti banaka
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
| 2021. |
|
| KOLATERALI | PRIMLJENE GARANCIJE |
| ||||||
|
| Bruto knjigovodstvna vrijednost | Neto knjigovodstvena vrijednost | Nekretnine | Nekretnine u najmu | Vrijednosni papiri | Ostalo | Država i centralnih banaka | Banaka | Ostalih financijskih institucija | Ostalih | Ukupno |
| 1. Osigurana bilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.1 Potpuno osigurano | 3.005 | 3.003 | - | - | 3.003 | - | - | - | - | - | 3.003 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 1.2 Djelomično osigurano | 4.914 | 4.913 | - | - | 4.836 | - | - | - | - | - | 4.836 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 2. Osigurana izvanbilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2.1 Potpuno osigurano | 585 | 584 | - | - | - | - | - | 575 | - | 6 | 581 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 2.2 Djelomično osigurano | 85 | 85 | - | - | - | - | - | 83 | - | - | 83 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
| 2020. |
|
| KOLATERALI | PRIMLJENE GARANCIJE |
| ||||||
|
| Bruto knjigovodstvna vrijednost | Neto knjigovodstvena vrijednost | Nekretnine | Nekretnine u najmu | Vrijednosni papiri | Ostalo | Država i centralnih banaka | Banaka | Ostalih financijskih institucija | Ostalih | Total |
| 1. Osigurana bilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.1 Potpuno osigurano | 2.643 | 2.638 | - | - | 2.638 | - | - | - | - | - | 2.638 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 1.2 Djelomično osigurano | 2.580 | 2.580 | - | - | 2.562 | - | - | - | - | - | 2.562 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 2. Osigurana izvanbilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2.1 Potpuno osigurano | 402 | 402 | - | - | - | - | - | 396 | - | 6 | 402 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 2.2 Djelomično osigurano | 21 | 21 | - | - | - | - | - | 18 | - | - | 18 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Primljeni instrumenti osiguranja i umanjenje kreditnog rizika (nastavak)
Osigurane bilančne i izvanbilančne kreditne izloženosti banaka (nastavak)
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
| 2021. |
|
| KOLATERALI | PRIMLJENE GARANCIJE |
| ||||||
|
| Bruto knjigovodstvna vrijednost | Neto knjigovodstvena vrijednost | Nekretnine | Nekretnine u najmu | Vrijednosni papiri | Ostalo | Država i centralnih banaka | Banaka | Ostalih financijskih institucija | Ostalih | Ukupno |
| 1. Osigurana bilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.1 Potpuno osigurano | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 1.2 Djelomično osigurano | 4.914 | 4.913 | - | - | 4.836 | - | - | - | - | - | 4.836 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 2. Osigurana izvanbilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2.1 Potpuno osigurano | 579 | 579 | - | - | - | - | - | 573 | - | 6 | 579 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 2.2 Djelomično osigurano | 85 | 85 | - | - | - | - | - | 83 | - | - | 83 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
| 2020. |
|
| KOLATERALI | PRIMLJENE GARANCIJE |
| ||||||
|
| Bruto knjigovodstvna vrijednost | Neto knjigovodstvena vrijednost | Nekretnine | Nekretnine u najmu | Vrijednosni papiri | Ostalo | Država i centralnih banaka | Banaka | Ostalih financijskih institucija | Ostalih | Total |
| 1. Osigurana bilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.1 Potpuno osigurano | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 1.2 Djelomično osigurano | 2.580 | 2.580 | - | - | 2.562 | - | - | - | - | - | 2.562 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 2. Osigurana izvanbilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2.1 Potpuno osigurano | 393 | 392 | - | - | - | - | - | 387 | - | 5 | 392 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 2.2 Djelomično osigurano | 21 | 21 | - | - | - | - | - | 18 | - | - | 18 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Primljeni instrumenti osiguranja i umanjenje kreditnog rizika (nastavak)
Osigurane bilančne i izvanbilančne kreditne izloženosti komitenata
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
| 2021. |
|
| KOLATERALI | PRIMLJENE GARANCIJE |
| ||||||
|
| Bruto knjigovodstvna vrijednost | Neto knjigovodstvena vrijednost | Nekretnine | Nekretnine u najmu | Vrijednosni papiri | Ostalo | Država i centralnih banaka | Banaka | Ostalih financijskih institucija | Ostalih | Ukupno |
| 1. Osigurana bilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.1 Potpuno osigurano | 27.219 | 25.761 | 12.753 | 294 | 71 | 2.756 | 7.867 | 98 | 44 | 1.684 | 25.567 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 1.370 | 642 | 334 | 76 | - | 141 | 80 | 3 | 2 | 5 | 641 |
| 1.2 Djelomično osigurano | 15.561 | 15.076 | 8.189 | - | 184 | 605 | 515 | 390 | - | 162 | 10.045 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 193 | 91 | 39 | - | - | 8 | 10 | 1 | - | - | 58 |
| 2. Osigurana izvanbilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2.1 Potpuno osigurano | 1.584 | 1.531 | 600 | - | - | 215 | 45 | 10 | - | 463 | 1.333 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 39 | 15 | 11 | - | - | 4 | - | - | - | - | 15 |
| 2.2 Djelomično osigurano | 938 | 925 | 177 | - | - | 51 | - | 27 | - | 65 | 320 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 7 | 5 | 1 | - | - | 2 | - | - | - | - | 3 |
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
| 2020. |
|
| KOLATERALI | PRIMLJENE GARANCIJE |
| ||||||
|
| Bruto knjigovodstvna vrijednost | Neto knjigovodstvena vrijednost | Nekretnine | Nekretnine u najmu | Vrijednosni papiri | Ostalo | Država i centralnih banaka | Banaka | Ostalih financijskih institucija | Ostalih | Total |
| 1. Osigurana bilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.1 Potpuno osigurano | 27.728 | 26.203 | 12.291 | 371 | 816 | 2.893 | 7.768 | 104 | 105 | 1.455 | 25.803 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 1.838 | 861 | 409 | 106 | - | 202 | 39 | 3 | 4 | 1 | 764 |
| 1.2 Djelomično osigurano | 16.843 | 16.370 | 8.391 | - | 4 | 1.035 | 542 | 134 | 1 | 76 | 10.183 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 260 | 127 | 36 | - | - | 25 | 15 | 1 | 1 | - | 78 |
| 2. Osigurana izvanbilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2.1 Potpuno osigurano | 1.073 | 1.030 | 507 | - | - | 162 | 44 | 3 | - | 314 | 1.030 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 52 | 22 | 10 | - | - | 12 | - | - | - | - | 22 |
| 2.2 Djelomično osigurano | 1.290 | 1.271 | 214 | - | - | 68 | 129 | 7 | - | 100 | 518 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 17 | 17 | - | - | - | 7 | - | - | - | - | 7 |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Primljeni instrumenti osiguranja i umanjenje kreditnog rizika (nastavak)
Osigurane bilančne i izvanbilančne kreditne izloženosti komitenata (nastavak)
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
| 2021. |
|
| KOLATERALI | PRIMLJENE GARANCIJE |
| ||||||
|
| Bruto knjigovodstvna vrijednost | Neto knjigovodstvena vrijednost | Nekretnine | Nekretnine u najmu | Vrijednosni papiri | Ostalo | Država i centralnih banaka | Banaka | Ostalih financijskih institucija | Ostalih | Ukupno |
| 1. Osigurana bilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.1 Potpuno osigurano | 21.763 | 20.623 | 10.887 | - | 71 | 405 | 7.867 | 98 | 43 | 1.252 | 20.623 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 921 | 383 | 290 | - | - | 4 | 80 | 3 | 1 | 5 | 383 |
| 1.2 Djelomično osigurano | 13.453 | 13.052 | 6.844 | - | 184 | 566 | 515 | 390 | - | 66 | 8.565 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 173 | 84 | 32 | - | - | 10 | 10 | 1 | - | - | 53 |
| 2. Osigurana izvanbilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2.1 Potpuno osigurano | 1.112 | 1.064 | 394 | - | - | 188 | 45 | 10 | - | 427 | 1.064 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 39 | 15 | 11 | - | - | 4 | - | - | - | - | 15 |
| 2.2 Djelomično osigurano | 651 | 638 | 176 | - | - | 24 | - | 27 | - | 65 | 292 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 7 | 5 | 1 | - | - | 2 | - | - | - | - | 3 |
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
| 2020. |
|
| KOLATERALI | PRIMLJENE GARANCIJE |
| ||||||
|
| Bruto knjigovodstvna vrijednost | Neto knjigovodstvena vrijednost | Nekretnine | Nekretnine u najmu | Vrijednosni papiri | Ostalo | Država i centralnih banaka | Banaka | Ostalih financijskih institucija | Ostalih | Total |
| 1. Osigurana bilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.1 Potpuno osigurano | 22.107 | 20.916 | 10.418 | - | 816 | 586 | 7.768 | 104 | 105 | 1.119 | 20.916 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 1.140 | 401 | 345 | - | - | 9 | 39 | 3 | 4 | 1 | 401 |
| 1.2 Djelomično osigurano | 14.900 | 14.464 | 7.172 | - | 4 | 990 | 542 | 134 | - | 15 | 8.857 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 256 | 123 | 35 | - | - | 25 | 15 | 1 | - | - | 76 |
| 2. Osigurana izvanbilančna kreditna izloženost |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2.1 Potpuno osigurano | 903 | 860 | 402 | - | - | 135 | 44 | 3 | - | 276 | 860 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 52 | 22 | 10 | - | - | 12 | - | - | - | - | 22 |
| 2.2 Djelomično osigurano | 943 | 934 | 140 | - | - | 37 | 129 | 7 | - | 93 | 406 |
| od čega u statusu neispunjavanja obveza | 17 | 17 | - | - | - | 7 | - | - | - | - | 7 |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Bruto izloženost stambenih i potrošačkih kredita prema LTV pokazatelju
U nastavku je prikazan LTV omjer (odnos pokrivenosti kredita i tržišne vrijednosti kolaterala založenog uz taj kredit) za portfelj individualnih klijenata:
Kućanstva
| Grupa 2021. |
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| LTV |
| 0% | 0,01-30% | 30-60% | 60-80% | 80-100% | >100% | Ukupno |
| Bruto krediti za kupnju stana ili kuće |
| 2.543 | 1.693 | 5.686 | 4.444 | 4.548 | 40 | 18.954 |
| Bruto krediti za potrošnju | 13.910 | 46 | 63 | 58 | 52 | - | 14.129 | |
| Ukupno |
| 16.453 | 1.739 | 5.749 | 4.502 | 4.600 | 40 | 33.083 |
| Grupa 2020. |
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| LTV |
| 0% | 0,01-30% | 30-60% | 60-80% | 80-100% | >100% | Ukupno |
| Bruto krediti za kupnju stana ili kuće |
| 2.598 | 1. 702 | 5.535 | 3.978 | 4.578 | 41 | 18.432 |
| Bruto krediti za potrošnju | 13.212 | 51 | 73 | 75 | 91 | - | 13.502 | |
| Ukupno |
| 15.810 | 1.753 | 5. 608 | 4. 053 | 4.669 | 41 | 31.934 |
| Banka 2021. |
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| LTV |
| 0% | 0,01-30% | 30-60% | 60-80% | 80-100% | >100% | Ukupno |
| Bruto krediti za kupnju stana ili kuće |
| 2.316 | 1.488 | 4.403 | 4.438 | 4.546 | 30 | 17.221 |
| Bruto krediti za potrošnju | 8.973 | 46 | 63 | 58 | 52 | - | 9.192 | |
| Ukupno |
| 11.289 | 1.534 | 4.466 | 4.496 | 4.598 | 30 | 26.413 |
| Banka 2020. |
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| LTV |
| 0% | 0,01-30% | 30-60% | 60-80% | 80-100% | >100% | Ukupno |
| Bruto krediti za kupnju stana ili kuće |
| 2. 357 | 1.518 | 4. 330 | 3.972 | 4.576 | 38 | 16.791 |
| Bruto krediti za potrošnju | 8.544 | 51 | 73 | 75 | 91 | - | 8.834 | |
| Ukupno |
| 10.901 | 1. 569 | 4. 403 | 4. 047 | 4.667 | 38 | 25.625 |
Napomene:
Prekoračenja po transakcijskim računima i kartični krediti nisu uključeni u Bruto potrošačke kredite
LTV=LTV trenutni predstavlja omjer između bruto vrijednosti kredita i tržišne vrijednosti nekretnina i ostalih instrumenata kreditne zaštite založenih uz taj kredit (tržišna vrijednost nakon umanjenja za prethodne terete Grupe i drugih vjerovnika te bez primijene korektivnih faktora)
LTV=0% - za kredite koji ne zahtijevaju zalog na kolateralu. Kod stambenih kredita vrijedi LTV=0% za kredite ispod 40 tisuća EUR-a.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Prijeboj financijske imovine i obveza
U tablicama u nastavku prikazane su financijska imovina i financijske obveze koje su predmet primjenjivog krovnog ugovora o netiranju ili sličnog sporazuma koji pokriva slične financijske instrumente, bez obzira jesu li prebijeni u izvještaju o financijskom položaju.
Slični sporazumi uključuju krovne ugovore International Swaps and Derivatives Association (“ISDA”), globalne krovne ugovore o reotkupu i ugovore o netiranju depozita. Slični financijski instrumenti uključuju derivative, ugovore s pravom ponovne prodaje i reotkupa te zajmove i depozite. Spomenuti krovni ugovori o netiranju ne podliježu prijeboju u izvještaju o financijskom položaju. Razlog tome je njihovo stvaranje prava na sučeljavanje priznatih iznosa za ugovorne strane sporazuma koje je primjenjivo samo u slučaju kada nastupi neplaćanje, nesolventnost ili stečaj Grupe ili ugovornih strana ili ostalih unaprijed određenih događaja. Dodatno, Grupa i njene ugovorne strane nemaju namjeru namire na neto osnovi ili istovremeno realiziranje imovine ili namire obveza.
Grupa prima i pruža instrumente osiguranja u obliku novca i utrživih vrijednosnih papira za slijedeće transakcije:
derivative;
ugovore s pravom ponovne prodaje i reotkupa, te obrnute repo ugovore.
Takav instrument osiguranja predmet je standardnih uvjeta, kad je to primjenjivo u skladu s ISDA Credit Support Annex. Uvjeti isto tako svakoj ugovornoj strani daju pravo na raskid spomenutih transakcija ukoliko ugovorna strana ne uspije predati instrument osiguranja.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Povezani iznosi koji nisu predmet netiranja u izvještaju o financijskom položaju |
|
|
|
|
|
| ||||
|
| Bruto iznosi priznate financijske imovine |
| Bruto iznosi priznatih financijskih obveza prebijenih u izvještaju o financijskom položaju |
| Neto iznosi financijske imovine prikazane u izvještaju o financijskom položaju |
| Financijski instrumenti (uključujući nenovčani instrument osiguranja) |
| Primljeni novčani instrument osiguranja |
| Neto iznos |
| Financijska imovina koja nije predmet prijeboja u Bilanci | |||||||
|
| 2021. | 2020 . |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020 |
| 2021. | 2020. |
| Vrsta financijske imovine |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativi – imovina kojom se trguje | 1.072 | 697 |
| - | - |
| 1.072 | 697 |
| (80) | (139) |
| (891) | (208) |
| 101 | 350 |
| - | 1 |
| Obrnuti repo ugovori | - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
| 8.138 | 6.033 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.072 | 697 |
| - | - |
| 1.072 | 697 |
| (80) | (139) |
| (891 ) | (208) |
| 101 | 350 |
| 8.138 | 6.034 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Povezani iznosi koji nisu predmet netiranja u izvještaju o financijskom položaju |
|
|
|
|
|
| ||||
|
| Bruto iznosi priznate financijske obveze |
| Bruto iznosi priznate financijske imovine prebijene u izvještaju o financijskom položaju |
| Neto iznosi financijske obveze prikazane u izvještaju o financijskom položaju |
| Financijski instrumenti (uključujući nenovčani instrument osiguranja) |
| Primljeni novčani instrument osiguranja |
| Neto iznos |
| Financijska obveza koja nije predmet prijeboja u Bilanci | |||||||
|
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| Vrsta financijske obveze |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativi – obveze kojima se trguje | 894 | 720 |
| - | - |
| 894 | 720 |
| (80) | (139) |
| (31) | (137) |
| 783 | 444 |
| 1 | - |
| Repo ugovori | - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 894 | 720 |
| - | - |
| 894 | 720 |
| (80) | (139) |
| (31) | (137) |
| 783 | 444 |
| 1 | - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Prijeboj financijske imovine i obveza (nastavak)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Povezani iznosi koji nisu predmet netiranja u izvještaju o financijskom položaju |
|
|
|
|
|
| ||||
|
| Bruto iznosi priznate financijske imovine |
| Bruto iznosi priznatih financijskih obveza prebijenih u izvještaju o financijskom položaju |
| Neto iznosi financijske imovine prikazane u izvještaju o financijskom položaju |
| Financijski instrumenti (uključujući nenovčani instrument osiguranja) |
| Primljeni novčani instrument osiguranja |
| Neto iznos |
| Financijska imovina koja nije predmet prijeboja u Bilanci | |||||||
|
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| Vrsta financijske imovine |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativi – imovina kojom se trguje | 1.072 | 697 |
| - | - |
| 1.072 | 697 |
| (80) | (139) |
| (891) | (208) |
| 101 | 350 |
| - | - |
| Obrnuti repo ugovori | - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
| 5.133 | 3.395 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 1.072 | 697 |
| - | - |
| 1.072 | 697 |
| (80) | (139) |
| (891) | (208) |
| 101 | 350 |
| 5.133 | 3.395 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Povezani iznosi koji nisu predmet netiranja u izvještaju o financijskom položaju |
|
|
|
|
|
| ||||
|
| Bruto iznosi priznate financijske obveze |
| Bruto iznosi priznate financijske imovine prebijene u izvještaju o financijskom položaju |
| Neto iznosi financijske obveze prikazane u izvještaju o financijskom položaju |
| Financijski instrumenti (uključujući nenovčani instrument osiguranja) |
| Primljeni novčani instrument osiguranja |
| Neto iznos |
| Financijska obveza koja nije predmet prijeboja u Bilanci | |||||||
|
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
| Vrsta financijske obveze |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativi – obveze kojima se trguje | 894 | 720 |
| - | - |
| 894 | 720 |
| (80) | (139) |
| (31) | (137) |
| 783 | 444 |
| 1 | - |
| Repo ugovori | - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
| - | - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 894 | 720 |
| - | - |
| 894 | 720 |
| (80) | (139) |
| (31) | (137) |
| 783 | 444 |
| 1 | - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Koncentracija kreditnog rizika prema industriji
Grupa i Banka prate koncentraciju kreditnog rizika prema poslovnim segmentima, industrijskim granama (za korporativne klijente) i geografskim područjima (izloženost prema zemljama i regijama Republike Hrvatske).
Odobravanje zajmova usmjereno je korporativnim klijentima i građanima (pravnim i fizičkim osobama).
Kreditni portfelj dijeli se na poslovne segmente: velika i srednja poduzeća, obrtnici i mala poduzeća, stanovništvo i privatni klijenti.
Kreditni portfelj korporativnih klijenata prema industrijskim granama, umanjen za rezervacije za umanjenje vrijednosti, prikazan je u sljedećoj tablici:
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2020. |
| 2019. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Trgovina na veliko i malo | 5.737 |
| 5.892 |
| 3.503 |
| 3.479 |
| Prerađivačka industrija | 4.353 |
| 3.570 |
| 3.008 |
| 2.241 |
| Djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane | 2.287 |
| 2.635 |
| 2.043 |
| 2.354 |
| Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo | 1.828 |
| 1.510 |
| 1.703 |
| 1.371 |
| Poslovanje nekretninama | 2.249 |
| 1.930 |
| 1.772 |
| 1.474 |
| Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija | 1.016 |
| 1.430 |
| 811 |
| 1.154 |
| Građevinarstvo | 1.309 |
| 2.227 |
| 767 |
| 1.854 |
| Prijevoz i skladištenje | 2.371 |
| 1.319 |
| 2.003 |
| 945 |
| Opskrba vodom | 750 |
| 786 |
| 656 |
| 689 |
| Stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti | 752 |
| 921 |
| 626 |
| 819 |
| Informacije i komunikacije | 165 |
| 626 |
| 210 |
| 443 |
| Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti | 408 |
| 458 |
| 125 |
| 140 |
| Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja | 3 |
| 161 |
| 3 |
| 159 |
| Djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi | 177 |
| 196 |
| 79 |
| 86 |
| Ostale uslužne djelatnosti | 146 |
| 58 |
| 28 |
| 48 |
| Umjetnost, zabava i rekreacija | 155 |
| 92 |
| 140 |
| 80 |
| Obrazovanje | 28 |
| 27 |
| 23 |
| 23 |
| Rudarstvo i vađenje | 63 |
| 8 |
| 3 |
| 2 |
| Javna uprava i obrana, obvezno socijalno osiguranje | 300 |
| 343 |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ostala financijska društva | 601 |
| 1.195 |
| 1.220 |
| 1.814 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Pravne osobe (bilješka 19) | 24.698 |
| 25.384 |
| 18.725 |
| 19.175 |
| Država i javni sektor (bilješka 19) | 23.555 |
| 21.311 |
| 22.834 |
| 20.607 |
| Fizičke osobe i obrtnici (bilješka 19) | 37.037 |
| 36.410 |
| 29.260 |
| 28.958 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno zajmovi i potraživanja od komitenata | 85.290 |
| 83.105 |
| 70.819 |
| 68.740 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Koncentracija kreditnog rizika prema lokaciji
|
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Republika Hrvatska |
| 80,18% |
| 79,93% |
| 93,98% |
| 93,92% |
| Bosna i Hercegovina, Federacije Bosne i Hercegovine |
| 15,20% |
| 14,90% |
| 0,09% |
| 0,01% |
| Italija |
| 2,95% |
| 3,23% |
| 3,26% |
| 3,80% |
| Ostale države |
| 1,67% |
| 1,94% |
| 2,67% |
| 2,27% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna izloženost |
| 100% |
| 100% |
| 100% |
| 100% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Osjetljivost/utjecaj višestrukih scenarija
Pri kalkulaciji MSFI 9 očekivanih kreditnih gubitaka, u obzir se uzimaju tri makroekonomska scenarija: osnovni, pozitivan i krizni scenarij. Unutar scenarija, parametri kreditnog rizika se podvrgavaju stresu, temeljeno na promjenama makroekonomskih varijabli. Varijable koje se uzimaju u obzir: BDP, Indeks kućanstva, stopa nezaposlenosti, kamatna stopa na kratkoročne izloženosti, mjesečna plaća, inflacija i tečaj. Pregled predmetnih scenarija za Republiku Hrvatsku, zajedno s pretpostavljenim vjerojatnim događajima, prezentirani su u tablici niže:
| Makroekonomske varijable | Scenarij | Vjerojatnost | 2021. | 2022. | 2023. | 2024. |
|
Realni BDP, na godišnjoj razini, % promjena |
|
|
|
|
|
|
|
| Osnovni | 55% | 6,9 | 5,3 | 5,4 | 3,8 |
|
| Pozitivni | 5% | 6,9 | 6,8 | 7,0 | 4,7 |
|
| Krizni | 40% | 6,9 | 3,5 | 3,6 | 2,8 |
| Indeks kućanstva, na godišnjoj razini, % promjena |
|
|
|
|
|
|
|
| Osnovni | 55% | 8,0 | 3,5 | 2,0 | 3,0 |
|
| Pozitivni | 5% | 8,0 | 3,7 | 2,5 | 3,4 |
|
| Krizni | 40% | 8,0 | 3,2 | 1,3 | 2,4 |
| Stopa nezaposlenosti, % |
|
|
|
|
|
|
|
| Osnovni | 55% | 7,2 | 6,1 | 5,3 | 5,0 |
|
| Pozitivni | 5% | 7,2 | 5,5 | 4,1 | 3,8 |
|
| Krizni | 40% | 7,2 | 7,3 | 7,8 | 8,0 |
| Kamatna stopa na kratkoročne kunske izloženosti |
|
|
|
|
|
|
|
| Osnovni | 55% | 0,02 | 0,01 | 0,01 | 0,01 |
|
| Pozitivni | 5% | 0,02 | 0,01 | 0,01 | 0,01 |
|
| Krizni | 40% | 0,02 | 0,01 | 0,01 | 0,01 |
| Mjesečna plaća, nominalni EUR |
|
|
|
|
|
|
|
| Osnovni | 55% | 1.269,9 | 1.322,0 | 1.395,0 | 1.476,3 |
|
| Pozitivni | 5% | 1.269,9 | 1.339,9 | 1.430,8 | 1.490,9 |
|
| Krizni | 40% | 1.269,9 | 1.280,9 | 1.343,6 | 1.409,1 |
| Inflacija, na godišnjoj razini |
|
|
|
|
|
|
|
| Osnovni | 55% | 2,1 | 1,5 | 2,5 | 2,3 |
|
| Pozitivni | 5% | 2,1 | 1,6 | 2,7 | 2,5 |
|
| Krizni | 40% | 2,1 | 1,4 | 2,2 | 2,0 |
| EUR/kn tečaj |
|
|
|
|
|
|
|
| Osnovni | 55% | 7,5 | 7,5 | 7,5 | 7,5 |
|
| Pozitivni | 5% | 7,5 | 7,5 | 7,5 | 7,5 |
|
| Krizni | 40% | 7,5 | 7,5 | 7,5 | 7,5 |
Uzimajući u obzir predmetne scenarije kao i njihove pripadajuće vjerojatnosti, ECL izračun temeljen na osnovnom scenariju prilagođen je kako bi obuhvatio višestruke makroekonomske scenarije (pozitivne i krizne, uz dodatak na osnovni scenarij). Utjecaj ovih prilagodbi na rezervacije prikazan je u tablici niže (pozitivni iznosi impliciraju porast rezervacija kao rezultat prilagodbe za višestruke scenarije):
| 2021. |
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
| Banke |
| Pravne osobe |
| Fizičke osobe i obrtnici |
| Država i javni sektor |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Prilagodba višestrukih scenarija | 0,1 |
| 41,7 |
| 36,4 |
| 4,3 |
| 82,5 |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.1 Kreditni rizik (nastavak)
Klasifikacija izloženosti za potrebe izvještavanja prema HNB-u
Za potrebe izvještavanja prema HNB-u, ovisno o statusu klijenta (performing ili non-performing) i postotku rezerviranja za izloženosti u statusu neispunjavanja ugovornih obveza, sve izloženosti su klasificirane u sljedeće kategorije:
rizična skupina A, koja se sastoji od rizičnih podskupina A-1 i A-2;
rizična skupina B, koja se sastoji od rizičnih podskupina B-1, B-2 i B-3; te
rizična skupina C.
Izloženosti koje nisu u statusu neispunjavanja obveza su klasificirane u rizičnu skupinu A te alokacija u podgrupe ovisi o promjeni kreditnog rizika nakon početnog priznavanja:
ukoliko kreditni rizik nije značajno povećan nakon početnog priznavanja, izloženost se raspoređuje u rizičnu podskupinu A1;
ukoliko je kreditni rizik značajno povećan nakon početnog priznavanja, izloženost se raspoređuje u rizičnu podskupinu A2.
Izloženosti prema dužniku koji je u statusu neispunjavanja obveza (default) su klasificirane u rizičnu skupinu B1 ili lošiju.
Ovisno o razini umanjenja vrijednosti i rezerviranja izloženosti prema dužniku u statusu neispunjavanja obveza su klasificirane u sljedeće potkategorije:
B-1, razina umanjenja vrijednosti i rezerviranja ne prelazi 30% iznosa izloženosti;
B-2, razina umanjenja vrijednosti i rezerviranja prelazi 30%, a ne više od 70% iznosa izloženosti;
B-3, razina umanjenja vrijednosti i rezerviranja prelazi 70%, a manje od 100% iznosa izloženosti;
C, razina umanjenja vrijednosti i rezerviranja iznosi 100% od iznosa izloženosti te nisu nastupili uvjeti za otpis potraživanja.
Za sve plasmane u obuhvatu MSFI9 zahtjeva za umanjenjem vrijednosti, Grupa računa i priznaje očekivane kreditne gubitke na način propisan u internom Pravilniku za izračun rezervacija sukladno MSFI9 pravilima i određivanju klasifikacija izloženosti.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.2 Rizik likvidnosti
Rizik likvidnosti definira se kao rizik da Grupa očekivano (ili neočekivano) nije sposobna izvršavati obveze plaćanja (novcem ili isporukom) bez ugrožavanja dnevnog poslovanja ili financijskog stanja. Banka se smatra ''dovoljno likvidnom'' ili da ima ''dovoljnu likvidnost'' kad je u položaju da učinkovito ispunjava svoje obveze plaćanja te kad je sposobna tijekom određenog roka stvarati pozitivan novčani tok.
Upravljanje rizikom likvidnosti
Glavni cilj upravljanja likvidnošću je osigurati adekvatnu razinu likvidnosti kako bi se pravovremeno izvršile sve obveze plaćanja, kako u redovnom poslovanju, tako i tijekom stresnih uvjeta.
UniCredit Grupa je organizirana na način da su određene referentne banke za likvidnost (u daljnjem tekstu LRB) koje obuhvaćaju većinom sve članice unutar jedne zemlje koje dijele jedinstveni platni sustav te snose isti rizik zemlje. To ih čini gotovo jednako osjetljivim na kretanja likvidnosti unutar i van nacionalnih granica. Također, pojedini faktori rizika likvidnosti zahtijevaju analizu na razini zemlje, kako bi se kreiralo sveobuhvatno stanje likvidnosti Banke. U posebnim situacijama, ili kad dimenzija zemlje nije značajna, LRB može biti identificirana ili s vlasničkom kompanijom ili to može biti LRB iz druge zemlje. Holding društvo djeluje kao LRB Grupe, obavljajući svoju funkciju za sve članice Grupe kada je to potrebno.
Zagrebačka banka d.d. kao LRB prati i nadzire stanje likvidnosti svih svojih članica, sukladno materijalnoj značajnosti te vodi računa da sve članice Grupe raspolažu dostatnom razinom likvidnost i da pravovremeno ispunjavaju sve svoje obveze.
Grupa Zagrebačke banke ima pristup raznovrsnim izvorima financiranja. Sredstva se prikupljaju korištenjem velikog broja instrumenata koji uključuju različite vrste depozita stanovništva i pravnih osoba, uzete zajmove, izdane dužničke vrijednosnice i dionički kapital. To povećava fleksibilnost financiranja, te ograničava ovisnost o bilo kojem pojedinačnom izvoru i općenito umanjuje trošak financiranja.
Grupa nastoji održavati ravnotežu između kontinuiteta i fleksibilnosti financiranja korištenjem obveza različitih rokova dospijeća. Grupa kontinuirano procjenjuje rizik likvidnosti identificirajući i prateći promjene u financiranju potrebne za ostvarenje poslovnih i strateških ciljeva Grupe. Nadalje, Grupa kao dio svoje strategije upravljanja rizikom likvidnosti, drži portfelj likvidne imovine.
Grupa prilagođava svoje poslovanje obzirom na rizik likvidnosti sukladno zakonskim odredbama i internim politikama održavanja rezervi likvidnosti, usklađivanjem imovine i obveza te određivanjem limita i ciljanih pokazatelja likvidnosti.
Ključne organizacijske jedinice u procesu upravljanja rizikom likvidnosti su Financije (Upravljanje aktivom i pasivom), Tržišni i likvidnosni rizici te Riznica (Riznica i Trgovanje) sukladno svojim odgovornostima.
Redovno poslovanje podrazumijeva uobičajene dnevne aktivnosti koje obavljaju sve funkcije uključene u proces upravljanja likvidnošću. Primjenjuje se dnevno upravljanje likvidnošću, za koje je uobičajeno da se ne aktivira nijedna faza iz Politike upravljanja likvidnošću u kriznim situacijama.
Najvažnije aktivnosti usmjerene su na obavljanje uobičajenih tržišnih transakcija, u okviru definiranih limita izloženosti riziku, a u skladu s prethodno definiranim planovima (npr. plan financiranja) te odlukama nadležnih tijela i odgovarajućih operativnih funkcija. Ove aktivnosti uglavnom se odnose na upravljanje kratkoročnom likvidnošću, upravljanje strukturnom likvidnošću, upravljanje izvršenjem plana financiranja, redovito praćenje i analizu rezultata testiranja otpornosti na likvidnosni rizik, te dosljednu primjenu načela određivanja internih cijena.
Skup standardnih izvještaja o izloženosti riziku predstavlja alat pomoću kojeg nadležni Odbori donose svoje odluke, te se koristi za izradu analize stanja i kretanja pozicija izloženosti likvidnosnom riziku, kao i za praćenje usklađenosti s limitima.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.2 Rizik likvidnosti (nastavak)
Upravljanje rizikom likvidnosti (nastavak)
Cilj upravljanja kratkoročnom likvidnošću jest očuvati održivu ravnotežu između novčanih priljeva i novčanih odljeva, što predstavlja osnovni preduvjet osiguranju kontinuiteta normalnog bankarskog poslovanja Grupe. Poseban naglasak je na pozicijama likvidnosti čija je ročnost do 12 mjeseci.
Redovita procjena rezultata testiranja otpornosti na stres potrebna je kako bi se procijenila vrijednost pozicije likvidnosti Grupe Zagrebačke banke. Ona predstavlja dodatan način praćenja rizika povezanog s kratkoročnom pozicijom. Ako se pozicija pogoršava, testovi otpornosti na stres likvidnosnog rizika predstavljaju jednu od glavnih metrika i pomažu poslovodstvu u donošenju odluka prije, kao i za vrijeme stresnih situacija. Konkretno, rezultati testiranja otpornosti na stres likvidnosnog rizika korisni su jer omogućuju redovitu procjenu primjerenog iznosa i strukture potrebnih rezervi likvidnosti. Kao takvo, testiranje otpornosti na stres za likvidnosni rizik prije se može smatrati sredstvom za kontinuiranu procjenu rizika likvidnosti, nego li samo u kriznim situacijama.
Upravljanje strukturnom likvidnošću Grupe ima za cilj osigurati financijsku stabilnost financijskog položaja. Osnovni je cilj, s jedne strane, izbjeći pretjerane i neočekivane pritiske na potrebe financiranja kratkoročne pozicije likvidnosti, a s druge strane osigurati optimalne izvore financiranja i povezane troškove. To je moguće postići na način da se uspostavi ravnoteža između srednjoročne i dugoročne stabilne imovine te odgovarajućih stabilnih izvora financiranja.
Mjere rizika i sustav izvještavanja
a) Unutar dnevna likvidnost
Rizikom unutar dnevne likvidnosti upravlja se kroz definiranje pričuve unutar dnevne likvidnosti kako bi se sve obveze i plaćanja izvršile pravovremeno i u slučaju kašnjenja/nerealiziranih očekivanih priljeva. Grupna metodologija predviđa tri načina plaćanja od kojih dva tipa pričuve unutar dnevne likvidnosti.
Prvi tip pričuve pokriva kritična plaćanja, tj. odljeve koji po svojim karakteristikama obavezno moraju biti izvršeni unutar određenog vremenskog razdoblja. Minimalni iznos potreban za kritična plaćanja treba biti pokriven kroz iznos linija od centralne banke i iznosom gotovine na računu dostupnom na kraju svakog dana poslovanja, kako bi se ispunila kritična plaćanja unutar sljedećeg dana poslovanja.
Drugi tip pričuve pokriva zahtjeve za likvidnosti u kritičnom satu radi izbjegavanja rizika koji proizlazi iz rezidualnih plaćanja. Pričuva rezidualnih plaćanja cilja uspješno izvršenje svi rezidualnih plaćanja nakon izvršenja kritičnih, čak i u okolnostima kašnjenja ili neizvršenja očekivanih priljeva. Tijekom dana poslovanja potrebno je održavati dovoljan iznos založivih vrijednosnica i novčanih sredstava. U kritičnom satu iznos novčanih sredstava i založivih vrijednosnica treba biti viši od iznosa pričuve za rezidualna plaćanja.
Treći tip pričuve pokriva periodična plaćanja, vezana uz plaćanja koja se događaju sezonski (npr. plaćanja poreza za banku ili za njene klijente). Ako bi banka redovito pokrivala takva plaćanja korištenjem gore navedenih zaštita, održavala bi prekomjernu zaštitu pokrivanja unutardnevnih zahtjeva u normalnim danima. Kao posljedica toga, dodatni zahtjev za likvidnost vezan uz vrhunac plaćanja posebno je predviđen upravo u onim danima u kojima se očekuju veći odljevi.
b) Profil kratkoročne likvidnosti
Pozicija kratkoročne likvidnosti mjeri se operativnom ljestvicom dospijeća, koja se sastoji od niza vremenskih razreda i dva glavna elementa koji generiraju kumulativnu neusklađenost. Primarna kumulativna neusklađenost obuhvaća ugovorne međubankovne novčane priljeve i odljeve, nostro račune, gotovinu, riznične transakcije s nebankarskim klijentima i prilagodbu za neočekivane odljeve. Kapacitet dodatnog zaduženja sastoji se od slobodnih papira založivih kod središnje banke sukladno Odluci o provođenju monetarne politike i za transakcije na međubankarskom tržištu.
Limiti se primjenjuju na kumulativnu likvidnosnu neusklađenost (neto novčani tok uključujući kapacitet dodatnog zaduženja).
Limiti kratkoročne likvidnosti su definirani za pojedine valute i ukupno, kao i za razne kratkoročne vremenske razrede. Kratkoročna likvidnost prati se dnevno.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.2 Rizik likvidnosti (nastavak)
c) Testiranje otpornosti na stres kratkoročne likvidnosti
Testiranje otpornosti na stres je jedna od tehnika upravljanja rizicima koja se koristi da bi se procijenili eventualni učinci specifičnog događaja ili promjene unutar skupa financijskih varijabli na financijsku poziciju neke institucije.
Osnovni cilj testiranja otpornosti na stres od rizika likvidnosti je procijeniti odgovarajuću veličinu kapaciteta dodatnog zaduženja, kako bi Grupa, ili bilo koja njena članica, bila u mogućnosti prebroditi zadani scenarij u utvrđenom vremenskom okviru. Odabir scenarija i vremenskog okvira određuje spremnost Grupe na preuzimanje rizika i kao takvo predstavlja dodatnu metriku za utvrđivanje pozicije kratkoročne likvidnosti Grupe. Stres testiranje otpornosti na strest kratkoročne likvidnosti provodi se na mjesečnoj osnovi uz mogućnost izvođenja češćih ad-hoc zahtjeva.
d) Profil strukturne likvidnosti
Strukturno upravljanje likvidnošću Grupe ima za cilj osiguranje financijske stabilnosti bilance. Glavni cilj je, s jedne strane, izbjeći pretjerane i neočekivane pritiske na zahtjeve za financiranjem u kratkoročnoj likvidnoj poziciji, a s druge strane optimizirati izvore financiranja i povezane troškove. To se može postići održavanjem odgovarajuće razine praćenja dospijeća koju obavlja bankarska djelatnost.
U cilju te svrhe, rast imovine postiže se odgovarajućim financiranjem, identificiranjem najprikladnije kombinacije instrumenata, u smislu valuta i rokova dospijeća, tijekom izrade financijskog plana („budget“) za cijelu Grupu i uzimajući u obzir razvoj komercijalnih izvora financiranja te analizu srednjoročnih i dugoročnih zahtjeva za financiranjem na veliko, a uzimajući u obzir također i tržišni potencijal i razvoj tržišnih uvjeta.
e) Regulatorne metrike rizika likvidnosti
Uz interne metrike rizika likvidnosti (UniCredit Grupe), regulatorne metrike rizika likvidnosti u okviru upravljanja su: obvezna rezerva, minimalno potrebna devizna potraživanja, zahtjev za likvidnosnom pokrivenošću (LCR), zahtjev za stabilnim izvorima financiranja (NSFR) i dodatne metrike likvidnosti (ALMM). Regulatorne metrike rizika likvidnosti prate se prema propisanoj dinamici dnevno/mjesečno.
40.2.1 Analiza ročne strukture financijskih obveza
Tablica u nastavku sadrži analizu dospijeća financijskih obveza evidentiranih na dan 31. prosinca 2021. godine i 31. prosinca 2020. godine.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||
| 31. prosinca 2021. | Knjigovodstvena vrijednost |
| Po viđenju |
| 1 do 7 dana |
| 7 do 15 dana |
| 15 dana do 1 mjesec |
| 1 do 3 mjeseca |
| 3 do 6 mjeseci |
| 6 mjeseci do 1 godine |
| 1 do 5 godina |
| Preko 5 godina |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Tekući računi i depoziti banaka | 5.009 |
| 2.359 |
| - |
| 4 |
| 44 |
| 185 |
| 282 |
| 463 |
| 1.647 |
| 25 |
| Tekući računi i depoziti komitenata | 127.378 |
| 84.288 |
| 227 |
| 374 |
| 4.032 |
| 4.906 |
| 4.258 |
| 12.033 |
| 16.159 |
| 1.101 |
| Izdane dužničke vrijednosnice | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Ostale obveze | 540 |
| 470 |
| 1 |
| - |
| 2 |
| 4 |
| 6 |
| 12 |
| 33 |
| 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno financijske obveze prema amortiziranom trošku | 132.927 |
| 87.117 |
| 228 |
| 378 |
| 4.078 |
| 5.095 |
| 4.546 |
| 12.508 |
| 17.839 |
| 1.138 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.2 Rizik likvidnosti (nastavak)
40.2.1 Analiza ročne strukture financijskih obveza (nastavak)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||
| 31. prosinca 2020. | Knjigovodstvena vrijednost |
| Po viđenju |
| 1 do 7 dana |
| 7 do 15 dana |
| 15 dana do 1 mjesec |
| 1 do 3 mjeseca |
| 3 do 6 mjeseci |
| 6 mjeseci do 1 godine |
| 1 do 5 godina |
| Preko 5 godina |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Tekući računi i depoziti banaka | 8.571 |
| 2.705 |
| 208 |
| 2.127 |
| 40 |
| 331 |
| 272 |
| 495 |
| 2.079 |
| 314 |
| Tekući računi i depoziti komitenata | 117.211 |
| 73.281 |
| 247 |
| 404 |
| 995 |
| 3.910 |
| 4.461 |
| 11.574 |
| 20.296 |
| 2.043 |
| Izdane dužničke vrijednosnice | 57 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 57 |
| - |
| - |
| Ostale obveze | 493 |
| 400 |
| - |
| - |
| 3 |
| 6 |
| 8 |
| 16 |
| 45 |
| 15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno financijske obveze prema amortiziranom trošku | 126.332 |
| 76.386 |
| 455 |
| 2.531 |
| 1.038 |
| 4.247 |
| 4.741 |
| 12.142 |
| 22.420 |
| 2.372 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||
| 31. prosinca 2021. | Knjigovodstvena vrijednost |
| Po viđenju |
| 1 do 7 dana |
| 7 do 15 dana |
| 15 dana do 1 mjesec |
| 1 do 3 mjeseca |
| 3 do 6 mjeseci |
| 6 mjeseci do 1 godine |
| 1 do 5 godina |
| Preko 5 godina |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Tekući računi i depoziti banaka | 2.603 |
| 2.432 |
| - |
| 4 |
| - |
| 1 |
| - |
| - |
| 166 |
| - |
| Tekući računi i depoziti komitenata | 107.225 |
| 67.610 |
| 157 |
| 329 |
| 3.943 |
| 4.680 |
| 3.802 |
| 11.096 |
| 14.524 |
| 1.084 |
| Izdane dužničke vrijednosnice | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Ostale obveze | 442 |
| 372 |
| 1 |
| - |
| 2 |
| 4 |
| 6 |
| 12 |
| 33 |
| 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno financijske obveze prema amortiziranom trošku | 110.270 |
| 70.414 |
| 158 |
| 333 |
| 3.945 |
| 4.685 |
| 3.808 |
| 11.108 |
| 14.723 |
| 1.096 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||
| 31. prosinca 2020. | Knjigovodstvena vrijednost |
| Po viđenju |
| 1 do 7 dana |
| 7 do 15 dana |
| 15 dana do 1 mjesec |
| 1 do 3 mjeseca |
| 3 do 6 mjeseci |
| 6 mjeseci do 1 godine |
| 1 do 5 godina |
| Preko 5 godina |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Tekući računi i depoziti banaka | 5.730 |
| 2.653 |
| 208 |
| 2.127 |
| - |
| 40 |
| 19 |
| 39 |
| 477 |
| 167 |
| Tekući računi i depoziti komitenata | 98.236 |
| 58.308 |
| 186 |
| 353 |
| 884 |
| 3.616 |
| 4.084 |
| 10.691 |
| 18.101 |
| 2.013 |
| Izdane dužničke vrijednosnice | 57 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 57 |
| - |
| - |
| Ostale obveze | 457 |
| 361 |
| - |
| - |
| 2 |
| 5 |
| 7 |
| 14 |
| 47 |
| 21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno financijske obveze prema amortiziranom trošku | 104.480 |
| 61.322 |
| 394 |
| 2.480 |
| 886 |
| 3.661 |
| 4.110 |
| 10.801 |
| 18.625 |
| 2.201 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.2 Rizik likvidnosti (nastavak)
40.2.2 Strukturna likvidnost
Pokazatelji strukturne likvidnosti imaju za cilj osigurati odgovarajuću ravnotežu između imovine i obveza u srednjoročnom razdoblju (nakon jedne godine), sprječavajući dodatni pritisak na kratkoročnu poziciju likvidnosti.
Uspostavljeni su alati za praćenje srednjoročnih/dugoročnih metrika rizika likvidnosti kako bi se osigurala strukturna stabilnost i ograničila ovisnost o kratkoročnom i manje stabilnom financiranju.
Ograničenja su definirana u obliku limita i razina upozorenja:
“limit” je čvrsta točka koju metrika ne bi trebala prelaziti; u slučaju prekoračenja limita pokreće se proces eskalacije te poduzimaju korektivne radnje kako bi se u najbržem mogućem roku ponovo ostvarilo usklađenje s propisanim limitom (pozicija svela unutar limita);
razina upozorenja je točka u slučaju čijeg prekoračenja se aktivira proces provjere i analize. Prekoračenje signalizira potrebu za aktivnim pristupom u praćenju uzroka i potencijalno donošenje akcijskih planova iako nije nužno da se aktiviraju korektivne mjere.
Profil strukturne likvidnosti s odgovarajućim pokazateljima prikazujemo u nastavku.
Omjer strukturne likvindosti (SLR)
Omjer strukturne likvidnosti (engl. Structural Liquidity Ratio - SLR) razvijen je kao metrika tj. mjera za ugrađivanje ekonomske točke gledišta, u skladu s načelima na kojima se temelje Pravila transformacije dospijeća koja se prilagođavaju primjenom internog modeliranja.
SLR pruža protutežu regulatornom gledištu, uzimajući u obzir i bihevioralne i ekonomske pretpostavke: kao npr. ekonomska/unutarnja transformacija regulatornih/normativnih metrika.
SLR se izračunava kao omjer između srednjoročnih obveza i imovine koja dospijeva iznad razreda („bucket“) i:
Za osnovni i razred SLR metrike uzima se jedna godina; metrika se također izračunava i na dužim vremenskim intervalima (npr. 3 godine, 5 godina) kako bi se pratila ročna struktura banke.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.2 Rizik likvidnosti (nastavak)
40.2.2 Strukturna likvidnost (nastavak)
Prilagođeni NSFR
Prilagođeni NSFR omjer prati strukturnu likvidnost u razredima preko tri i preko pet godina, a temelji se na regulatornoj metodologiji NSFR-a uz specifična pravila za sljedeće pozicije:
- kratkoročne pozicije pasive (ponderirane odgovarajućim regulatornim faktorima za pozicije koje omogućuju stabilno financiranje) umanjene za pozicije kratkoročne aktive (ponderirane odgovarajućim regulatornim faktorima za pozicije koje zahtijevaju stabilno financiranje) smatraju se stabilnim izvorom financiranja u najduljem vremenskom razredu;
- novčani tokovi po derivativnim instrumentima koji imaju utjecaja na likvidnost su isključeni iz izračuna, uslijed pretpostavke da je novčani tok većinom netiran (priljevi umanjuju odljeve);
- neprihodujuća potraživanja prikazuju se na neto principu u cjelokupnom iznosu u najduljem vremenskom razredu.
| u milijunima kn | ||||||||||||||||||||
|
| Zagrebačka banka d.d. |
| Ostale značajnije podružnice unutar Grupe* | |||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||
| Prilagođeni NSFR | 2021 |
| 2020 |
| 2021 |
| 2020 | |||||||||||||
| >3G |
| >5G |
| >3G |
| >5G |
| >3G |
| >5G |
| >3G |
| >5G | ||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
| Stavke koje omugućuju stabilne izvore financiranja | 21.597 |
| 21.383 |
| 20.081 |
| 19.680 |
| 3.887 |
| 3.763 |
| 4.197 |
| 3.967 | |||||
| Stavke koje zahtjevaju stabilne izvore financiranja | 41.374 |
| 27.662 |
| 38.881 |
| 29.032 |
| 5.384 |
| 3.253 |
| 5.044 |
| 2.943 | |||||
| Neto STL* | 73.809 |
| 73.809 |
| 65.866 |
| 65.866 |
| 12.224 |
| 12.224 |
| 10.774 |
| 10.774 | |||||
| Stavke koje omogućuju stabilne izvore financiranja + Neto STL | 95.405 |
| 95.192 |
| 85.947 |
| 85.546 |
| 16.111 |
| 15.986 |
| 14.971 |
| 14.741 | |||||
| Razina upozorenja (min) | 121,8% |
| 121,8% |
| 120,1% |
| 120,1% |
| 124,5% |
| 124,5% |
| 125% |
| 125% | |||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
| Omjer | 231 % |
| 344% |
| 221 % |
| 295% |
| 299% |
| 491% |
| 297% |
| 501% | |||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
* osim za Zagrebačku banku d.d., značajna članica Grupe Zagrebačka banka za koju se prati prilagođeni NSFR je Unicredit Mostar
Stavke koje omogućuju stabilne izvore financiranja i neto kratkoročne obveze, dovoljne su za pokrivanje stavki koje zahtijevaju stabilne izvore financiranja u relevantnim razredima.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.2 Rizik likvidnosti (nastavak)
40.2.2 Strukturna likvidnost (nastavak)
Strukturni FX Gap
Strukturni FX Gap računa se kao razlika obveza po materijalno značajnim valutama (EUR, ostalo) u razredu preko jedne godine i imovine u razredu preko jedne godine u istoj valuti, a temelji se na metodologiji „prilagođeni NSFR“ metrike, uključujući tretman izvanbilančnih stavaka, uz sljedeće iznimke:
- novčani tokovi po derivativnim instrumentima koji imaju utjecaja na likvidnost uključeni su u izračun po preostalom vremenu do dospijeća;
- novčani tokovi iz ugovora s valutnom klauzulom smatraju se novčanim tokovima u originalnoj valuti.
| u milijunima kn | |||||||
|
| Zagrebačka banka d.d. |
| Ostale značajnije podružnice unutar Grupe* | ||||
|
| |||||||
| EUR FX Gap >1G | 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
| |||||||
| Obveze u razredima >1G | 5.261 |
| 7.268 |
| 732 |
| 918 |
| Neto STL* | 34.729 | 32.086 | 4.059 | 3.648 | |||
| Potraživanja u razredima >1G | 33.033 | 35.570 | 2.709 | 3.392 | |||
| Razina upozorenja (max) | (4.661) | (6.042) | (1.173) | (1.178) | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| FX Gap | 6.957 |
| 3.784 |
| 2.082 |
| 1.174 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||||
|
| Zagrebačka banka d.d. |
| Ostale značajnije podružnice unutar Grupe* | ||||
|
| |||||||
| Other FX Gap >1G | 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
| |||||||
| Obveze u razredima >1G | 4.981 |
| 6.011 |
| 25 |
| 34 |
| Neto STL* | 3.952 | 3.553 | 676 | 557 | |||
| Potraživanja u razredima >1G | 5.154 | 7.127 | 33 | 28 | |||
| Razina upozorenja (max) | (150) | (378) | (151) | (151) | |||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| FX Gap | 3.779 |
| 2.437 |
| 668 |
| 563 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
* osim za Zagrebačku banku d.d., značajna članica Grupe Zagrebačka banka za koju se prati strukturni FX Gap za materijalno značajne valute (EUR i ostale valute) je Unicredit Mostar.
Stavke koje omogućuju stabilne izvore financiranja i neto kratkoročne obveze u značajnim valutama različitim od domaće valute (EUR i ostale valute), dovoljne su za pokrivanje stavki koje zahtijevaju stabilne izvore financiranja u razredima preko jedne godine.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.2 Rizik likvidnosti (nastavak)
40.2.2 Strukturna likvidnost (nastavak)
Maturity Match Gap (MMG)
Maturity Match Gap metrika, prati likvidnost (kratkoročnu i dugoročnu) za članice koje nisu banke, a koje su materijalno značajne (npr. leasing društva) te u njihovom slučaju zamjenjuje prethodno opisane metrike zbog specifičnosti njihovog poslovanja. Cilj je minimizirati razliku između imovine i obveza koji dospijevaju u svakom definiranom vremenskom razredu, a što se postiže uskladom ročnosti izvora financiranja i plasmana. Ukoliko je razlika između obveza i potraživanja u istom vremenskom razredu negativna odljevi se mogu financirati iz očekivanih priljeva u istom razredu. U slučaju da je Gap pozitivan dozvoljeno je koristiti kumulativna sredstva iz prethodnih vremenskih razreda.
| u milijunima kn | |||||||||||||||
| UCLC | 2021. | ||||||||||||||
|
| |||||||||||||||
| <3M |
| 3M-6M |
| 6M-12M |
| 1G-2G |
| 2G-3G |
| 3G-4G |
| 4G-5G |
| Preko 5G | |
|
| |||||||||||||||
| Obveze | 246 |
| 310 |
| 496 |
| 749 |
| 575 |
| 468 |
| 294 |
| 807 |
| Potraživanja | 617 | 320 | 549 | 827 | 641 | 412 | 219 | 360 | |||||||
| MM Gap | (371) | (10) | (53) | (78) | (66) | 56 | 75 | 447 | |||||||
| MM kumulativni Gap | (371) | (10) | (53) | (78) | (66) | (522) | (447) | - | |||||||
| Ciljana vrijednost | (223) | 44 | 2 | (70) | 18 | (79) | (8) | 315 | |||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||||||||||||||
| UCLC | 2020. | ||||||||||||||
|
| |||||||||||||||
| <3M |
| 3M-6M |
| 6M-12M |
| 1G-2G |
| 2G-3G |
| 3G-4G |
| 4G-5G |
| Preko 5G | |
|
| |||||||||||||||
| Obveze | 372 |
| 350 |
| 518 |
| 906 |
| 500 |
| 429 |
| 262 |
| 924 |
| Potraživanja | 639 | 306 | 561 | 914 | 636 | 491 | 292 | 423 | |||||||
| MM Gap | (267) | 44 | (43) | (8) | (136) | (62) | (30) | 501 | |||||||
| MM kumulativni Gap | (267) | (223) | (43) | (8) | (136) | (62) | (30) | - | |||||||
| Ciljana vrijednost | (371) | 35 | 82 | 142 | (91) | (231) | (111) | 546 | |||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.2 Rizik likvidnosti (nastavak)
40.2.3 Regulatorne metrike likvidnosti
Zahtjev likvidnosne pokrivenosti (LCR)
Zahtjev likvidnosne pokrivenosti (engl. Liquidity Coverage Ratio - LCR) je metrika koja prati omjer likvidne imovine (HQLA) i očekivanih neto odljeva. Omjer iznad 100% pokazuje da su tekuća sredstva (u obliku likvidne imovine) dostatna za pokrivanje procijenjenih neto novčanih odljeva u sljedećih 30 dana u razdoblju akutnog stresa.
Zaštitni sloj likvidnosti (HQLA) uključuje gotovinu, rezerve kod centralne banke (dostupne u vrijeme stresa) i nezaložene vrijednosne papire.
Neto likvidnosni odljevi računaju se kao razlika između novčanih odljeva (po depozitima stanovništva, velikih izvora financiranja, vanbilančnih obveza) i priljeva (po plasmanima koje očekujemo u sljedećih 30 dana). Priljevi su ograničeni i priznaju se u izračun do maksimalno 75% ukupno iskazanih odljeva.
|
| u milijunima kn | ||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
| |||||||||||||||
|
| Zagrebačka banka d.d. |
| Ostale značajnije podružnice unutar Grupe* | ||||||||||||||||
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. | ||||||||||||
|
| Iznos |
| Ponderirani iznos |
| Iznos |
| Ponderirani iznos |
| Iznos |
| Ponderirani iznos |
| Iznos |
| Ponderirani iznos | ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
| UKUPNO HQLA | 50.431 |
| 50.335 |
| 41.844 |
| 41.751 |
| 8.060 |
| 8.060 |
| 6.734 |
| 6.734 | ||||
| Gotovina i rezerve kod Centralne banke | 31.906 |
| 31.906 |
| 26.783 |
| 26.783 |
| 2.062 |
| 2.062 |
| 1.715 |
| 1.715 | ||||
| Imovina (Razina 1 i Razina2) | 18.525 |
| 18.429 |
| 15.061 |
| 14.968 |
| 5.999 |
| 5.999 |
| 5.019 |
| 5.019 | ||||
| UKUPNI NETO LIKVIDNOSNI ODLJEVI | 125.539 |
| 25.425 |
| 115.687 |
| 23.107 |
| 19.752 |
| 3.517 |
| 15.866 |
| 1.706 | ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
| ZAHTJEV LIKVIDNOSNE POKRIVENOSTI (%) | 198% |
| 181% |
| 229% |
| 395% | ||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
| PRILJEVI | 11.689 |
| 6.485 |
| 11.498 |
| 8.145 |
| 7.701 |
| 4.509 |
| 7.984 |
| 4.670 | ||||
| Priljevi od potraživanja (prihodujući) | 897 |
| 494 |
| 832 |
| 462 |
| 550 |
| 294 |
| 703 |
| 383 | ||||
| Ostali priljevi | 10.792 |
| 5.991 |
| 10.666 |
| 7.683 |
| 7.151 |
| 4.215 |
| 7.281 |
| 4.287 | ||||
| 75% odljeva | - |
| 5.991 |
| - |
| 7.683 |
| - |
| 4.215 |
| - |
| 4.670 | ||||
| ODLJEVI | 137.228 |
| 31.416 |
| 127.185 |
| 30.790 |
| 24.733 |
| 5.012 |
| 23.850 |
| 6.376 | ||||
| Depoziti stanovništva i MSP klijenata | 75.177 |
| 6.596 |
| 66.857 |
| 5.722 |
| 12.740 |
| 1.446 |
| 10.351 |
| 1.123 | ||||
| Veliki izvori financiranja | 38.988 |
| 23.041 |
| 40.414 |
| 24.018 |
| 7.692 |
| 3.122 |
| 9.428 |
| 5.007 | ||||
| Kreditne i likvidonosne linije | 23.063 |
| 1.779 |
| 19.914 |
| 1.050 |
| 4.301 |
| 444 |
| 4.071 |
| 246 | ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
| Razina upozorenja | 112% |
| 118% |
| 115% |
| 115% | ||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
| Limit | 107% |
| 110% |
| 110% |
| 110% | ||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
|
* osim za Zagrebačku banku d.d., značajna članica Grupe Zagrebačka banka za koju se prati zahtjev likvidnosne pokrivenosti (LCR) je Unicredit Mostar | |||||||||||||||||||
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.2 Rizik likvidnosti (nastavak)
40.2.3 Regulatorne metrike likvidnosti (nastavak)
Zahtjev za stabilnim izvorima financiranja (NSFR)
Zahtjev za stabilnim izvorima financiranja (engl. NSFR – Net Stable Funding Ratio) predstavlja omjer iznosa stabilnih izvora financiranja i potrebnih izvora financiranja. Uvođenjem CRR II zahtjeva za stabilnim izvorima financiranja, koji su već bili dio CRR I, isti su sada finalizirani i po prvi puta primjenjivi od lipnja 2021. NSFR je izražen u obliku omjera koji mora biti jednak ili veći od 100%. Kako bi se odredili ukupni stabilni te potrebni izvori financiranja, čimbenici koji odražavaju pretpostavke nadzora dodjeljuju se izvorima financiranja Banke, kao i njenim izloženostima, pri čemu ti isti čimbenici odražavaju likvidnosne karakteristike svake kategorije instrumenta.
NSFR utvrđuje minimalni prihvatljivi iznos srednjoročnog financiranja ispred imovine i aktivnosti Grupe. Za cilj ima osigurati minimalno prihvatljivu razinu dugoročnih izvora financiranja za trenutnu razinu i strukturu bančine imovine, te ograničiti mogućnost oslanjanja na kratkoročne izvore financiranja, posebno tijekom razdoblja stresa.
| u milijunima kn | |||||||
|
| Zagrebačka banka d.d. |
| Ostale značajnije podružnice unutar Grupe* | ||||
|
|
|
|
|
|
| ||
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stavke koje omogućuju stabilne izvore financiranja | 105.999 |
| 96.005 |
| 19.571 |
| 18.827 |
| Stavke koje zahtijevaju stabilne izvore financiranja | 52.315 |
| 52.120 |
| 10.012 |
| 9.946 |
| Razina upozorenja | 104,3% |
| 104,5% |
| 104,5% |
| 104% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Limit | 101% |
| 101% |
| 101% |
| 101% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Zahtjev za stabilnim izvorom financiranja (%) | 202,62% |
| 184.2% |
| 195,47% |
| 189.3% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
*osim za Zagrebačku banku d.d., značajna članica Grupe Zagrebačka banka za koju se prati zahtjev za stabilnim izvorom financiranja (NSFR) je Unicredit Mostar
| |||||||
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik
Tržišni rizik definira se kao rizik promjena cijena na tržištu koje bi utjecale na vrijednost pozicija u portfelju Grupe, uključujući i pozicije knjige trgovanja i pozicije knjige banke, rezultirajući efektom u izvještaju o dobiti ili gubitku ili na vrijednost financijskih instrumenata Grupe. Osnovnim čimbenicima tržišnog rizika smatraju se:
valutni rizik,
kamatni rizik,
rizik kreditne marže te
cjenovni rizik vlasničkih instrumenata.
Cilj upravljanja tržišnim rizikom na razini Grupe je upravljanje i kontrola izloženosti tržišnim rizicima u okvirima prihvatljivih vrijednosti parametara kako bi se osigurala solventnost Grupe, uz istovremenu optimizaciju povrata za rizik.
S ciljem upravljanja i kontrole t ržišnih rizika, kreirani su dnevni izvještaji o izloženosti tržišnim rizicima (na razini pojedine članice Grupe i na razini cijele Grupe), te su definirani limiti za izloženost tržišnom riziku.
Upravljanje tržišnim rizicima
Tržišnim rizicima kojima je izložena Grupa upravljaju organizacijske jedinice Tržišta i Financije (Upravljanje aktivom i pasivom), gdje je jedinica Tržišta zadužena za upravljanje deviznom pozicijom Banke i svojim vlastitim pozicijama u rizničnim proizvodima (uključujući pozicijama u rizničnim proizvodima proizašlim iz transakcija s klijentima) s ciljem osiguravanja maksimalnih povrata uz prihvatljivu razinu rizika u skladu s definiranim apetitom za rizik, dok Financije (Upravljanje aktivom i pasivom) upravljaju kamatnim rizikom banke proizašlim iz vlastitih pozicija te transakcija s klijentima (krediti i depoziti), prenesenih na Financije kroz sustav internih cijena.
S ciljem upravljanja tržišnim rizicima, definirani su limiti, gdje su glavni limiti definirani u okviru Apetita za rizik Grupe usvojenog od strane Uprave i Nadzornog odbora, dok su detaljniji limiti usvojeni od strane Odbora za financijski rizik („FRC“) i usklađeni s UniCredit Grupom. Organizacijska jedinica Upravljanje i kontrola tržišnih rizika odgovorna je za dnevno praćenje i izvještavanje izloženosti tržišnom riziku kao i za provjeru usklađenosti s definiranim limitima. U slučaju prekoračenja limita, pokreće se eskalacijski proces.
Izloženost tržišnim rizicima – portfelj namijenjen trgovanju i pozicije koje nisu namijenjene trgovanju
Grupa razdvaja svoje izloženosti tržišnim rizicima između portfelja namijenjenog trgovanju i pozicija koje nisu namijenjene trgovanju. Pozicije u portfelju namijenjenom trgovanju su uglavnom pozicije OJ Trgovanja, te uključuju pozicije koje se drže s namjerom trgovanja ili kako bi se zaštitile pozicije koje se drže s namjerom trgovanja. Glavnina izloženosti tržišnim rizicima Grupe koncentrirana je u portfelju koje čine pozicije koje nisu namijenjene trgovanju.
Tehnike mjerenja tržišnih rizika
Kako bi se pratile izloženosti tržišnim rizicima, pozicije su agregirane na dnevnoj osnovi od strane neovisne jedinice za upravljanje rizikom i uspoređene s definiranim limitima. Na razini Grupe, upravljanje tržišnim rizikom uključuje kontinuirano izvještavanje o izloženosti riziku, praćenje iskorištenosti limita i dnevni pregled svih pozicija po kojima postoji izloženost tržišnim rizicima.
Metrike tržišnih rizika koje se koriste za mjerenje i interno izvještavanje tržišnih rizika Grupe usklađene su s UniCredit Grupom i obuhvaćaju vrijednost pod rizikom, metrikama osjetljivosti (vrijednost baznog boda – BPV, vrijednosti baznog boda za kreditnu maržu – CPV, , neto otvorena devizna pozicija, pozicija u dionicama i ostale mjere osjetljivosti), upozoravajuća razina gubitka (primijenjena na kumulativni rezultat kroz specifični vremenski horizont) i rezultati testiranja otpornosti na stres, ukupnu izloženost prema državi i maksimalni udio rizikom ponderirane aktive tržišnog rizika u odnosu na ukupnu rizikom ponderiranu imovinu (u daljnjem tekstu: „Max RWA of MR (%)“).
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik (nastavak)
a) Value at Risk
VaR predstavlja statistički utemeljenu procjenu potencijalnog gubitka (baziranu na modelu) na postojećem portfelju uzrokovanu nepovoljnim kretanjima na tržištu. VaR izražava maksimalni potencijalni gubitak Grupe, uz definiranu razinu pouzdanosti i za definirano razdoblje držanja odnosno razdoblje unutar kojeg se pozicija može zatvoriti.
Value at Risk (VaR) se definira gubitak vrijednosti portfelja tijekom jednog dana uz razinu pouzdanosti od 99%. Izračunava se dnevno i definira na temelju fer vrijednosti kroz dobit i gubitak (FVtPL) i fer vrijednosti kroz pozicije ostale sveobuhvatne dobiti (FVOCI).
Grupa koristi model procjene rizika koji je interno razvila UniCredit S.p.A.
Korišteni model pokriva:
opći tržišni rizik pozicija u stranim valutama,
opći i specifični tržišni rizik dužničkih instrumenata,
opći i specifični tržišni rizik vlasničkih instrumenata,
kamatni rizik pozicija knjige banke te
rizik opcija.
Model koristi povijesnu simulaciju koja se temelji na posljednjih 250 zapažanja dnevnih povrata. Korištenje povijesne simulacije omogućuje implicitno uključivanje u model povijesno zabilježenih korelacija među pojedinim kategorijama rizika. Kvaliteta VaR modela kontinuirano se prati retroaktivnim testiranjem.
Limite dnevno prate Tržišni Rizici.
Postavljanjem VaR limita osigurava se homogen i usporediv alat za mjerenje razine rizika, usmjeren na međusobni odnos rizika i dobiti. VaR limiti prate se odvojeno za pozicije Financija, Tržišta i Trgovanja, kao i na ukupnoj razini. Odgovarajući pozicijski limiti po svim kategorijama rizika (vrijednost baznog boda, nominalna vrijednost, otvorenost devizne pozicije, izloženost prema pojedinom izdavatelju itd.) služe kao dopuna postavljenim VaR limitima.
Kretanje VaR pokazatelja
Ukupni VaR FV RDIG i VaR FV OSD na razini Grupe u 2021. godini se smanjio u odnosu na 2020. godinu zbog ažuriranja povijesnog uzorka koji se koristi pri izračunu te uzima u obzir posljednjih 250 opservacija. Kako su negativne opservacije zabilježene u 2020.godine, zbog volatilnosti tržišta, izašle iz relevantnog izračuna.
VaR Grupe prema vrstama rizika
|
| FV RDIG |
| FV OSD | ||
|
| Kraj godine | Kraj godine |
| Kraj godine | Kraj godine |
|
| 2021 | 2020 |
| 2021 | 2020 |
|
|
|
|
|
|
|
| Kamatni rizik | 1.189 | 1.335 |
| 6.427 | 14.414 |
| Rizik kamatne marže | 17 | 277 |
| 16.021 | 34.256 |
| Valutni rizik | 180 | 1.813 |
| - | - |
| Cijenovni rizik vrijednosnica | 646 | 1.985 |
| - | - |
| Ukupni VaR | 1.155 | 3.563 |
| 16.216 | 40.047 |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik (nastavak)
a) Value at Risk (nastavak)
Rezultati retroaktivnog testiranja u 2021. godini
Retroaktivno testiranje (backtesting) provodi se računanjem sintetičke promjene vrijednosti portfelja. Sve negativne sintetičke promjene tržišne vrijednosti (sintetički gubici) koji nadmašuju razinu VaR-a smatraju se prekoračenjima prilikom retroaktivnog testiranja.
Tijekom promatranog razdoblja od godine dana (250 radnih dana) zabilježeno je jedno prekoračenje prilikom retroaktivnog testiranja na razini Grupe.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik (nastavak)
a) Value at Risk (nastavak)
VaR Banke prema vrstama rizika
Sveukupno VaR FV RDIG i VaR FV OSD na nivou Banke se u 2021. godini smanjio u odnosu na VaR FV RDIG i VaR FV OSD u 2020. godini zbog ažuriranja povijesnog uzorka koji se koristi pri izračunu te uzima u obzir posljednjih 250 opservacija. Negativne opservacije zabilježene u 2020.godine, zbog volatilnosti tržišta, izašle su iz relevantnog izračuna.
|
| FV RDIG |
| FV OSD | ||
|
| Kraj godine | Kraj godine |
| Kraj godine | Kraj godine |
|
| 2021 | 2020 |
| 2020 | 2019 |
|
|
|
|
|
|
|
| Kamatni rizik | 1.165 | 1.335 |
| 3.951 | 12.110 |
| Rizik kamatne marže | 17 | 277 |
| 8.843 | 13.995 |
| Valutni rizik | 299 | 87 |
| - | - |
| Cijenovni rizik vrijednosnica | 647 | 1.985 |
| - | - |
| Ukupni VaR | 1.198 | 2.234 |
| 9.681 | 24.130 |
Rezultati retroaktivnog testiranja u 2021. godini
Tijekom promatranog razdoblja od godine dana (250 radnih dana) nisu zabilježena prekoračenja prilikom retroaktivnog testiranja.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik (nastavak)
b) Testiranje otpornosti na stres
Testiranje otpornosti na stres koristi se za procjenu utjecaja tržišnih rizika na portfelj Grupe, ukupne pozicije i limite u izvanrednim okolnostima (tržišni šokovi). Testiranje otpornosti na stres provodi se i za pojedine faktore rizika i za makro scenarije, gdje makro scenariji prikazuju potencijalni negativan utjecaj globalnih kretanja faktora rizika sa specifičnim utjecajem definiranim za svaku kategoriju rizika, dok testiranje otpornosti na stres za pojedine faktore rizika ili grupe faktora rizika prikazuje potencijalni negativan utjecaj na pojedinačni tržišni segment.
Postojeći proces testiranja otpornosti na stres na području tržišnog rizika Grupe obuhvaća sljedeće kategorije rizika:
valutni rizik za pojedine valute i grupe valuta - testiranje otpornosti na stres obuhvaća aprecijacijske i deprecijacijske šokove od 5%, 10% i 20% za sve važnije pojedinačne valute u odnosu na kunu u pogledu otvorenosti neto devizne pozicije.
Pored toga, standardni izvještaj o testiranju otpornosti na stres uključuje tri makroekonomska scenarija definirana na razini UniCredit Grupe.
Testiranje otpornosti na stres provodi se na mjesečnoj razini, a rezultati testova uključuju se u redovna izvješća Odbora za financijski rizik („FRC“). Rezultati se razmatraju na RFC sjednicama ili barem od strane članova Uprave zaduženih za trgovanje i upravljanje rizicima.
40.3.1 Rizik promjene teča ja
Grupa je izložena riziku promjene tečaja kroz transakcije u stranim valutama i kroz ulaganja u poslovanje inozemnih podružnica.
Izloženost riziku promjene tečaja proizlazi iz kreditnih, depozitnih, ulagačkih i aktivnosti trgovanja. Prati se dnevno prema zakonskim i interno utvrđenim limitima po pojedinim valutama te u ukupnom iznosu za imovinu i obveze denominirane u stranim valutama ili vezane uz valutnu klauzulu.
Valutni rizik se prati kroz neto otvorenu deviznu poziciju u svakoj valuti i njime upravlja organizacijska jedinica Tržišta.
Najveći dio poslovanja inozemnih podružnica Grupe odnosi se na poslovanje u Bosni i Hercegovini, Federacijama Bosne i Hercegovine. Funkcionalna valuta ovog dijela poslovanja je konvertibilna marka, trenutno vezana uz euro. Obzirom da je prezentacijska valuta konsolidiranih financijskih izvještaja kuna, financijski izvještaji Grupe podložni su promjenama u tečaju između kune i konvertibilne marke.
Grupa upravlja rizikom promjene tečaja postavljanjem limita za izloženosti u stranim valutama te praćenjem tih limita. Svoje poslovne aktivnosti Grupa usmjerava nastojeći minimizirati neusklađenost između imovine i obveza denominiranih u stranoj valuti ili uz valutnu klauzulu, održavajući dnevno poslovanje u granicama dnevnog maksimalno dozvoljenog gubitka mjerenog VaR tehnikama.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik (nastavak)
40.3.1 Rizik promjene tečaja (nastavak)
a) Analiza devizne neto otvorene pozicije
Pregled otvorene devizne eurske pozicije (uključujući bilančnu i izvanbilančnu izloženost)
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
|
| 2021. |
| 2020. | ||||||
|
| Minimum | Prosjek | Maksimum | Kraj godine |
| Minimum | Prosjek | Maksimum | Kraj godine |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Duga | 1 | 1.313 | 2.761 | - |
| 1.489 | 2.307 | 3.060 | 2.363 |
| Kratka | 3 | 322 | 898 | 388 |
| - | - | - | - |
| Banka |
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |
|
| 2021. |
| 2020. | ||||||
|
| Minimum | Prosjek | Maksimum | Kraj godine |
| Minimum | Prosjek | Maksimum | Kraj godine |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Duga | 9 | 889 | 2.812 | 137 |
| 1.719 | 2.583 | 3.434 | 2.483 |
| Kratka | 1 | 195 | 717 | - |
| - | - | - | - |
Pregled devizne neto otvorene pozicije krajem godine (uključujući bilančnu i izvanbilančnu izloženost)
U tablici u nastavku, duge pozicije prikazane su kao pozitivni brojevi, a kratke pozicije kao negativni brojevi.
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
| Group |
| Banka | ||
|
| 2021. | 2020. |
| 2021. | 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Konvertibilna marka | - | (1.964) |
| - | (1.846) |
| Švicarski franak | - | - |
| - | - |
| Euro | (388) | 1.663 |
| 137 | 1.897 |
| Britanska funta | 1 | - |
| 1 | - |
| Kuna | - | - |
| - | - |
| Američki dolar | 3 | 1 |
| 3 | 1 |
| Ostalo | 1 | 1 |
| 3 | 1 |
Rezultati testiranja otpornosti na stres za različite scenarije promjene tečaja
| Potencijalni dobitak/gubitak (u milijunima kn) - Banka | ||||||
| 31. prosinac 2021. | ||||||
| Valuta | 5% | 10% | 20% | |||
| Aprecijacija | Deprecijacija | Aprecijacija | Depreciation | Aprecijacija | Deprecijacija | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Euro | 7 | (7) | 14 | (14) | 27 | (27) |
| Američki dolar | - | - | - | - | - | - |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik (nastavak)
40.3.1 Rizik promjene tečaja (nastavak)
b) Analiza rizika promjene tečaja
Na datum 31. prosinca 2021. i 31. prosinca 2020. godine Grupa i Banka imale su devizne pozicije kao što je prikazano u nastavku. Grupa ima veliki broj kunskih ugovora s valutnom klauzulom. Kunska vrijednost glavnice i kamate određena je, prema tome, kretanjem tečaja strane valute. Stanja takvih glavnica i kamata, koje nose rizik promjene tečaja uključena su u tablicama u nastavku kao strana valuta. Najznačajnija valuta za koju su takvi ugovori vezani je euro.
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | ||
| 2021. |
| Euro |
| Američki dolar |
| Švicarski franak |
| Ostale strane valute |
| Kune |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Novac i ekvivalenti novca |
| 3.480 |
| 753 |
| 401 |
| 1.921 |
| 32.145 |
| 38.700 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| 271 |
| 87 |
| - |
| - |
| 1.021 |
| 1.379 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| 7.563 |
| 251 |
| - |
| 860 |
| 4.176 |
| 12.850 |
| Financijska imovina po amortiziranom trošku |
| 44.244 |
| 1.163 |
| 93 |
| 11.816 |
| 44.149 |
| 101.465 |
| Ulaganja u pridružena društva |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 86 |
| 86 |
| Materijalna imovina |
| 171 |
| - |
| - |
| 290 |
| 1.611 |
| 2.072 |
| Nematerijalna imovina |
| - |
| - |
| - |
| 90 |
| 367 |
| 457 |
| Odgođena porezna imovina |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 416 |
| 416 |
| Preplaćeni porez |
| - |
| - |
| - |
| 2 |
| 216 |
| 218 |
| Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji |
| 28 |
| - |
| - |
| - |
| 507 |
| 535 |
| Ostala imovina |
| 18 |
| - |
| - |
| 135 |
| 170 |
| 323 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina |
| 55.775 |
| 2.254 |
| 494 |
| 15.114 |
| 84.864 |
| 158.501 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze i kapital i rezerve |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijske obveze po amortiziranom trošku |
| 58.035 |
| 4.053 |
| 1.643 |
| 13.287 |
| 55.909 |
| 132.927 |
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| 137 |
| - |
| - |
| - |
| 730 |
| 867 |
| Rezervacije za obveze i troškove |
| 176 |
| 10 |
| - |
| 164 |
| 1.132 |
| 1.482 |
| Tekuća porezna obveza |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 4 |
| 4 |
| Odgođena porezna obveza |
| - |
| - |
| - |
| 4 |
| - |
| 4 |
| Dugotrajne obveze i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji |
| 124 |
| - |
| - |
| - |
| 314 |
| 438 |
| Ostale obveze |
| 274 |
| 27 |
| - |
| 352 |
| 801 |
| 1.454 |
| Kapital i rezerve |
| - |
| - |
| - |
| 3.052 |
| 18.273 |
| 21.325 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze, kapital i rezerve |
| 58.746 |
| 4.090 |
| 1.643 |
| 16.859 |
| 77.163 |
| 158.501 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto devizna pozicija |
| (2.971) |
| (1.836) |
| (1.149) |
| (1.745) |
| 7.701 |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zajmovi i potraživanja od komitenata u kunama su iznosi koji se vežu uz stranu valutu koji imaju euro, švicarski franak i američki dolar kao protuvrijednost, u iznosu od 36.104 milijuna kuna i 27.740 milijuna kuna (2020: 36.104 milijuna kuna i 29.305 milijuna kuna) za Grupu i Banku. Otplate glavnica i kamata vežu se uz stranu valutu (potraživanja u kunama kao protuvrijednost), koristeći tečaj koji vrijedi na datum otplate.
Financijske obveze po amortiziranom trošku u kunama su iznosi koji se vežu uz stranu valutu koji imaju euro, švicarski franak i američki dolar kao protuvrijednost, u iznosu od 2.864 milijuna kuna i 1.993 milijuna kuna (2020: 2.864 milijuna kuna i 2.538 milijuna kuna) za Grupu i Banku. Isplate depozita i kamata određene su stranom valutom u kunskoj protuvrijednosti, koristeći tečaj koji vrijedi na datum isplate.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik (nastavak)
40.3.1 Rizik promjene tečaja (nastavak)
b) Analiza rizika promjene tečaja (nastavak)
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | ||
| 2020. |
| Euro |
| Američki dolar |
| Švicarski franak |
| Ostale strane valute |
| Kune |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Novac i ekvivalenti novca |
| 1.865 |
| 500 |
| 484 |
| 2.781 |
| 27.901 |
| 33.531 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| 271 |
| 82 |
| - |
| 648 |
| - |
| 1.001 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| 4.623 |
| 294 |
| - |
| 894 |
| 6.795 |
| 12.606 |
| Financijska imovina po amortiziranom trošku |
| 50.707 |
| 785 |
| 101 |
| 10.606 |
| 36.894 |
| 99.093 |
| Ulaganja u pridružena društva |
| - |
| - |
| - |
| 2 |
| 79 |
| 81 |
| Materijalna imovina |
| 171 |
| - |
| - |
| 277 |
| 1.683 |
| 2.131 |
| Nematerijalna imovina |
| - |
| - |
| - |
| 79 |
| 295 |
| 374 |
| Odgođena porezna imovina |
| - |
| - |
| - |
| 10 |
| 357 |
| 367 |
| Preplaćeni porez |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 333 |
| 333 |
| Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji |
| 133 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 133 |
| Ostala imovina |
| 78 |
| - |
| - |
| 122 |
| 4 |
| 204 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina |
| 57.848 |
| 1.661 |
| 585 |
| 15.419 |
| 74.341 |
| 149.854 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze i kapital i rezerve |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijske obveze po amortiziranom trošku |
| 61.201 |
| 3.973 |
| 1.275 |
| 12.822 |
| 47.061 |
| 126.332 |
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| 182 |
| - |
| - |
| - |
| 539 |
| 721 |
| Rezervacije za obveze i troškove |
| 126 |
| 4 |
| - |
| 203 |
| 1,089 |
| 1,422 |
| Ostale obveze |
| 436 |
| 37 |
| 3 |
| 297 |
| 722 |
| 1,495 |
| Kapital i rezerve |
| - |
| - |
| - |
| 3.564 |
| 16.320 |
| 19.884 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze, kapital i rezerve |
| 61.945 |
| 4.014 |
| 1.278 |
| 16.886 |
| 65.731 |
| 149.854 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto devizna pozicija |
| (4.097) |
| (2.353) |
| (693) |
| (1.467) |
| 8.610 |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik (nastavak)
40.3.1 Rizik promjene tečaja (nastavak)
b) Analiza rizika promjene tečaja (nastavak)
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | ||
| 2021. |
| Euro |
| Američki dolar |
| Švicarski franak |
| Ostale strane valute |
| Kune |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Novac i ekvivalenti novca |
| 2.753 |
| 438 |
| 170 |
| 222 |
| 32.053 |
| 35.636 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| 267 |
| 87 |
| - |
| - |
| 1.018 |
| 1.372 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| 5.650 |
| 60 |
| - |
| - |
| 4.114 |
| 9.824 |
| Financijska imovina po amortiziranom trošku |
| 36.693 |
| 1.151 |
| 93 |
| 720 |
| 43.386 |
| 82.043 |
| Ulaganja u podružnice i pridružena društva |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 1.513 |
| 1.513 |
| Materijalna imovina |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 1.047 |
| 1.047 |
| Nematerijalna imovina |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 313 |
| 313 |
| Odgođena porezna imovina |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 366 |
| 366 |
| Preplaćeni porez |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 216 |
| 216 |
| Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Ostala imovina |
| 13 |
| - |
| - |
| 4 |
| 98 |
| 115 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina |
| 45.376 |
| 1.736 |
| 263 |
| 946 |
| 84.124 |
| 132.445 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze i kapital i rezerve |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijske obveze po amortiziranom trošku |
| 48.417 |
| 3.550 |
| 1.415 |
| 1.138 |
| 55.750 |
| 110.270 |
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| 137 |
| - |
| - |
| - |
| 730 |
| 867 |
| Rezervacije za obveze i troškove |
| 166 |
| 10 |
| - |
| 69 |
| 1.102 |
| 1.347 |
| Ostale obveze |
| 168 |
| 23 |
| 5 |
| 9 |
| 730 |
| 935 |
| Kapital i rezerve |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 19.026 |
| 19.026 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze, kapital i rezerve |
| 48.888 |
| 3.583 |
| 1.420 |
| 1.216 |
| 77.338 |
| 132.445 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto devizna pozicija |
| (3.512) |
| (1.847) |
| (1.157) |
| (270) |
| 6.786 |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik (nastavak)
40.3.1 Rizik promjene tečaja (nastavak)
b) Analiza rizika promjene tečaja (nastavak)
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | ||
| 2020. |
| Euro |
| Američki dolar |
| Švicarski franak |
| Ostale strane valute |
| Kune |
| Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Imovina |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Novac i ekvivalenti novca |
| 1. 749 |
| 215 |
| 284 |
| 199 |
| 27.985 |
| 30.432 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| 271 |
| 82 |
| - |
| - |
| 644 |
| 997 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| 4.622 |
| 108 |
| - |
| - |
| 5. 481 |
| 10.211 |
| Financijska imovina po amortiziranom trošku |
| 40. 754 |
| 774 |
| 101 |
| 840 |
| 36.816 |
| 79.285 |
| Ulaganja u podružnice i pridružena društva |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 1. 541 |
| 1. 541 |
| Materijalna imovina |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 1. 034 |
| 1. 034 |
| Nematerijalna imovina |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 239 |
| 239 |
| Odgođena porezna imovina |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 317 |
| 317 |
| Preplaćeni porez |
|
|
|
|
|
|
|
|
| 314 |
| 314 |
| Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji |
| 110 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 110 |
| Ostala imovina |
| - |
| - |
| - |
| 5 |
| 44 |
| 49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina |
| 47. 506 |
| 1. 179 |
| 385 |
| 1. 044 |
| 74.415 |
| 124.529 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze i kapital i rezerve |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijske obveze po amortiziranom trošku |
| 51.247 |
| 3. 512 |
| 1. 077 |
| 976 |
| 47.668 |
| 104.480 |
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| 181 |
| - |
| - |
| - |
| 539 |
| 720 |
| Rezervacije za obveze i troškove |
| 119 |
| 4 |
| - |
| 99 |
| 1.055 |
| 1,277 |
| Ostale obveze |
| 330 |
| 33 |
| 2 |
| 12 |
| 644 |
| 1.021 |
| Kapital i rezerve |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 17.031 |
| 17.031 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze, kapital i rezerve |
| 51.877 |
| 3. 549 |
| 1. 079 |
| 1. 087 |
| 66.937 |
| 124.529 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto devizna pozicija |
| ( 4.371 ) |
| ( 2.370 ) |
| ( 694 ) |
| (43) |
| 7. 478 |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik (nastavak)
40.3.2 Kamatni rizik
Kamatni rizik predstavlja izloženost Grupe nepovoljnim promjenama kamatnih stopa. Promjene kamatnih stopa utječu na sadašnju vrijednost budućih novčanih tokova, a time i na neto kamatni prihod te na ostale novčane tokove osjetljive na promjenu kamatnih stopa.
Primarni izvori rizika promjene kamatnih stopa su sljedeći:
rizik promjene cijena („repricing risk”) koji proizlazi iz nepovoljnih promjena fer vrijednosti imovine i obveza tijekom preostalog razdoblja do sljedeće promjene kamatne stope (stavke s fiksnom kamatnom stopom klasificiraju se prema preostalom dospijeću);
rizik promjene nagiba i oblika krivulje prinosa („yield curve risk”);
rizik različite promjene aktivnih i pasivnih kamatnih stopa („basis risk”) instrumenata koji imaju identično dospijeće i izraženi su u identičnoj valuti, ali im se kamatne stope temelje na različitim vrstama referentnih stopa (npr. 3M EURIBOR i 3M LIBOR); te
rizik opcije („option risk“) koji proizlazi iz derivativnih pozicija opcija ili ugrađenih opcija u pozicijama aktive, pasive ili vanbilance.
Rizik se mjeri izračunavanjem promjene neto sadašnje vrijednosti portfelja u slučaju pomaka krivulje referentnih kamatnih stopa za 1 bazni bod kao mjerom osjetljivosti i limitira se BP01 (Basis Point Value) limitom.
Tablice u nastavku prikazuju osjetljivost na promjenu kamatne stope (BP01 odnosno vrijednost baznog boda) za Grupu i Banku (obuhvaćajući i portfelj namijenjen trgovanju i ostatak portfelja). U tablicama u nastavku, povećanja neto sadašnje vrijednosti svih budućih novčanih tokova prikazana su kao pozitivan broj, a smanjenja kao negativan broj, uključujući pregled za izloženosti po pojedinim valutama i kombinaciji košarica valuta.
Osnova za izračun osjetljivosti pojedine pozicije su razdoblja ugovorne promjene kamatne stope. Za pozicije koje nemaju ugovorno razdoblje promjene kamatne stope ili ugovorno dospijeće Grupa koristi određene pretpostavke koje se smatraju prikladnima, odnosno koje reflektiraju stvarnu kamatnu osjetljivost pozicija.
a) Pregled osjetljivosti na promjene kamatnih stopa za jedan bazni bod (BP01) za Grupu
| u tisućama kn | Minimum | Prosjek | Maksimum | Kraj godine |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. | (1.133) | (3.897) | (5.851) | (4.134) |
| 2020. | (984) | (5.413) | (9.303) | (3.369) |
b) Pregled osjetljivosti na promjene kamatnih stopa za jedan bazni bod (BP01) za Grupu po valuti
|
| 31. prosinca 2021. | |||||
| u tisućama kn | Do 3 mjeseca | 3 mjeseca do 1 godine | 1 do 3 godine | 3 do 10 godina | Preko 10 godina | Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Švicarski franak | - | 10 | 4 | (3) | - | 11 |
| Euro | (29) | (600) | (186) | (1.917) | (66) | (2.798) |
| Kuna | (28) | (357) | (982) | 811 | (664) | (1.220) |
| Američki dolar | 2 | 33 | (3) | 5 | - | 37 |
| Ostalo | (4) | (66) | (308) | 289 | (75) | (164) |
| Ukupno | (59) | (980) | (1.475) | (815) | (805) | (4.134) |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik (nastavak)
40.3.2 Kamatni rizik (nastavak)
b) Pregled osjetljivosti na promjene kamatnih stopa za jedan bazni bod (BP01) za Grupu po valuti (nastavak)
|
| 31. prosinca 2020. | |||||
| u tisućama kn | Do 3 mjeseca | 3 mjeseca do 1 godine | 1 do 3 godine | 3 do 10 godina | Preko 10 godina | Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Švicarski franak | 1 | 11 | 6 | (6) | - | 12 |
| Euro | (104) | 119 | (979) | (1.154) | (759) | (2.877) |
| Kuna | (36) | (113) | (1.177) | 2.108 | (338) | 444 |
| Američki dolar | - | 38 | (35) | 2 | - | 5 |
| Ostalo | (6) | (43) | (55) | (846) | (4) | (954) |
| Ukupno | (145) | 12 | (2.240) | 104 | (1.101) | (3.370) |
c) Pregled osjetljivosti na promjene kamatnih stopa za jedan bazni bod (BP01) za Banku
| u tisućama kn | Minimum | Prosjek | Maksimum | Kraj godine |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. | (1.501) | (4.006) | (5.889) | (3.899) |
| 2020. | (388) | (4.714) | (8.749) | (2.483) |
d) Pregled osjetljivosti na promjene kamatnih stopa za jedan bazni bod (BP01) za Banku po valuti
|
| 31. prosinca 2021. | |||||
| u tisućama kn | Do 3 mjeseca | 3 mjeseca do 1 godine | 1 do 3 godine | 3 do 10 godina | Preko 10 godina | Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Švicarski franak | 1 | 9 | 3 | (3) | - | 10 |
| Euro | 5 | (427) | (147) | (2.153) | (142) | (2.864) |
| Kuna | (27) | (341) | (943) | 833 | (664) | (1.142) |
| Američki dolar | 2 | 39 | 19 | 5 | - | 65 |
| Ostalo | (5) | 17 | 17 | 3 | - | 32 |
| Ukupno | (24) | (703) | (1.051) | (1.315) | (806) | (3.899) |
|
| 31. prosinca 2020 . | |||||
| u tisućama kn | Do 3 mjeseca | 3 mjeseca do 1 godine | 1 do 3 godine | 3 do 10 godina | Preko 10 godina | Ukupno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Švicarski franak | 1 | 10 | 6 | (6) | - | 11 |
| Euro | (90) | 232 | (1.154) | (1.361) | (766) | (3.139) |
| Kuna | (36) | (92) | (1.139) | 2.169 | (338) | 564 |
| Američki dolar | - | 36 | 5 | 5 | - | 46 |
| Ostalo | (6) | 19 | 19 | 3 | - | 35 |
| Ukupno | (131) | 205 | (2.263) | 810 | (1.104) | (2.483) |
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.3 Tržišni rizik (nastavak)
40.3.3 Rizik kreditne marže
Rizik kreditne marže mjeri se za dužničke vrijednosne papire, a predstavlja rizik promjene cijene obveznica uslijed promjene kreditnog rizika izdavatelja (tj. marže percipirane od strane tržišta).
Rizik se kvantificira i limitira takozvanim CPV (credit spread basis point value odnosno vrijednost baznog boda kreditne marže) limitom, koji je u suštini sličan BPV-u, a mjeri utjecaj promjene kreditne marže za 1 bazni bod na promjenu vrijednosti portfelja obveznica. BPV limiti ograničavaju ukupnu osjetljivost Grupe na promjene kamatnih stopa, dok CPV limiti dodatno ograničavaju ulaganja u obveznice obzirom na volumen i trajanje.
40 .3.4 Cjenovni rizik vlasničkih instrumenata
Cjenovni rizik vlasničkih instrumenata predstavlja mogućnost fluktuacije cijena, koja utječe na fer vrijednost ulaganja i ostalih instrumenata čija se vrijednost izvodi iz takvih ulaganja.
Primarna izloženost cjenovnom riziku vlasničkih instrumenata proizlazi iz ulaganja Grupe u vlasničke instrumente po fer vrijednosti kroz izvještaj o dobiti ili gubitku te vlasničke vrijednosnice po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit.
40 .3.5 Ukupna izloženost prema državi
Ukupna izloženost prema državi predstavlja iznos ukupne izloženosti državi u knjizi trgovanja i knjizi banke i kvantificira se pragom upozorenja (trigger) te ciljanim razinama (target) koje su postavljene kako bi se utvrdila optimalna razina rizika kojoj bi Banka trebala težiti.
40 .3.6 Maksimalna rizikom ponderirana aktiva tržišnog rizika (Max RWA of Market Risk)
Maksimalna rizikom ponderirana aktiva tržišnog rizika predstavlja omjer rizikom ponderirane aktive tržišnog rizika u odnosu na ukupnu rizikom ponderiranu aktivu.
Rizikom ponderirana aktiva tržišnog rizika prati se u odnosu na ciljane razine, pragove upozorenja i limite. Ciljana razina je u skladu s projiciranim rizikom ponderirane aktive tržišnog rizika, te se prate pragovi upozorenja i limiti kako bi se identificirala maksimalna odstupanja od očekivanog.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.4 Operativni rizik
Operativni rizik je rizik direktnog ili indirektnog gubitka koji nastaje zbog različitih uzroka vezanih uz interne procese, ljude, tehnologiju i infrastrukturu, odnosno eksterne događaje. Definicija operativnog rizika uključuje pravni rizik, dok su iz nje isključeni strateški i reputacijski rizik.
Gubici proizašli iz sljedećih događaja mogu se smatrati operativnim rizikom: interna ili eksterna prijevara, odnosi s radnicima i sigurnost na radnom mjestu, reklamacije klijenata, distribucija proizvoda, kazne i penali zbog kršenja regulative, šteta na materijalnoj imovini Banke, prekidi u radu i greške u sustavu, upravljanje procesom.
Banka upravlja operativnim rizikom kontrolirajući ga, ublažavajući ga i prenoseći na treće strane ili izbjegavajući ga. Standarde za upravljanje operativnim rizicima Grupa usklađuje sa smjernicama UniCredit Grupe i lokalnim regulatornim zahtjevima. To uključuje prikupljanje podataka o gubicima, praćenje indikatora operativnog rizika, provođenje analiza scenarija, procjenu operativnog rizika pri donošenju odluka o uvođenju novog proizvoda, poslovnim promjenama ili projektima.
Proces identifikacije, procjene i sustav kontrole operativnog rizika odražava rizični profil i omogućava pravovremenu identifikaciju i komunikaciju prema rukovodstvu.
Usklađenost sustava kontrole i mjerenja operativnog rizika s eksternom regulativom i standardima Grupe procjenjuje se provođenjem interne validacije koju provodi odjel Interne Validacije UniCredit Grupe, koja je neovisna od funkcije nadležne za upravljanje operativnim rizikom.
Sustav upravljanja operativnim rizikom karakterizira jasna podjela uloga i odgovornosti koja osigurava adekvatnu implementaciju sustava upravljanja operativnim rizikom u Grupi.
Uprava je nadležna za provođenje nadzora nad izloženosti operativnom riziku, odobravanje okvira za upravljanje operativnim rizikom te potvrdu da je sustav mjerenja i kontrole operativnog rizika integriran u svakodnevno upravljanje rizicima.
Rukovodstvo Grupe potvrđuje da je sustav kontrole operativnog rizika stabilan te implementiran u specifičnim politikama, procesima i procedurama poslovnih dijelova, uzimajući u obzir njihovu primjerenost i učinkovitost.
Kontinuirani nadzor nad aktivnostima vezanim uz operativni rizik i upravljanje njime ima Odbor za nefinancijske rizike. Nadalje, Odbor osigurava razmjenu informacija bitnih za upravljanje operativnim rizikom između organizacijskih dijelova Banke, kao i unutar članica Grupe, usuglašava prijedloge za smanjenje rizika između organizacijskih dijelova Banke i Grupe te daje preporuke Upravi o odlukama vezanim uz upravljanje operativnim rizikom.
Funkcija nadležna za kontrolu operativnog rizika osigurava redovan proces kontrole i upravljanja operativnim rizikom. U Banci su navedeni zadaci u nadležnosti Operativnih i reputacijskih rizika, koji su nadležni i za provođenje kontrolnih aktivnosti za članice Grupe.
Svjesnost o kulturi upravljanja rizika kontinuirano se provodi edukacijom sudionika procesa te poboljšanjem sustava izvještavanja. Sustav izvještavanja uspostavljen je u cilju informiranja rukovodstva i relevantnih tijela o izloženosti operativnom riziku te mjerama umanjenja operativnog rizika.
Strategije upravljanja operativnim rizikom definirane su kroz upravljački okvir, apetit za rizik te mjere za umanjenje operativnog rizika. Strategije upravljanja operativnim rizikom izrađuju se jednom godišnje, u cilju prevencije nastanka događaja operativnog rizika (očekivanih i neočekivanih gubitaka) i predstavljaju alat za uspješno upravljanje operativnim rizikom i smanjenje gubitaka operativnog rizika.
Banka primjenjuje AMA model (Advanced Measurement Approach) za izračun kapitalnog zahtjeva za operativni rizik.
UniCredit je razvio interni model za mjerenje kapitalnog zahtjeva, temelji se na internim i eksternim gubicima (konzorcijski i javni podaci), rezultatima analiza scenarija te indikatorima rizika. Kapitalni zahtjev računa se na razini pouzdanosti od 99,9% na sveukupnoj distribuciji gubitaka za potrebe regulatornog izvještavanja. Alokacijskim mehanizmom kapitalnih zahtjev AMA članica distribuira se svakoj članici, na način da isti odražava njezin rizični profil.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.5 Ostali rizici
Vrste rizika obuhvaćene u tzv. Stupu I (kreditni, tržišni, operativni rizik i rizik likvidnosti, opisani u zasebnim poglavljima) smatraju se primarnim rizicima, međutim Grupa Zagrebačke banke dodatno značajnim smatra i sljedeće vrste rizika:
poslovni rizik;
rizik nekretnina;
reputacijski rizik;
makroekonomski rizik;
rizik prekomjerne financijske poluge;
okolišni, društveni i upravljački rizici.
Poslovni rizik
Poslovni rizik definira se kao nepovoljna, neočekivana promjena obujma poslovanja i/ili profitnih marži koja, neovisno o ostalim kategorijama rizika, može uzrokovati značajan gubitak zarade. Poslovni rizik prije svega može biti izazvan ozbiljnom narušenošću tržišnog okruženja i promjenama u strukturi tržišnog natjecanja ili ponašanju klijenata.
Rizik nekretnina
Rizik nekretnina definira se kao potencijalni gubitak koji proizlazi iz fluktuacija tržišnih vrijednosti portfelja nekretnina u vlasništvu Grupe Zagrebačke banke. Obuhvaća sve nekretnine koje pripadaju Grupi, a koriste se u svrhu samog poslovanja (upravne zgrade, poslovnice i sl.) ili za iznajmljivanje ili za porast cjenovne vrijednosti, te unajmljene nekretnine. To uključuje i pripadajuće zemljište te i dio preuzetih nekretnina, čiji krajnji cilj nije prodaja, već iznajmljivanje ili druga komercijalna namjena. Nekretnine koje služe kao kolateral ne ulaze u izračun rizika nekretnina.
Reputacijski rizik
Reputacijski rizik je trenutni ili budući rizik koji može dovesti do negativnog utjecaja na prihode, likvidnost i kapital Grupe, a koji proizlazi iz nepovoljne predodžbe o ugledu financijske institucije od strane klijenata, drugih ugovornih strana, dioničara/ulagača, regulatora ili zaposlenika. Reputacijski rizik je prisutan u cijeloj organizaciji, a izloženost reputacijskom riziku odražava adekvatnost internog procesa upravljanja svim drugim kategorijama rizika, kao što su kreditni, tržišni, operativni i rizik likvidnosti.
Proces upravljanja reputacijskim rizikom definiran je Globalnom politikom za upravljanje reputacijskim rizikom Grupe te aktima koji definiraju postupanje s transakcijama/projektima u specifičnim industrijama (obrambena industrija/industrija oružja, nuklearna energija, sektor ugljena, rudarstvo, sektor vodne infrastrukture/brane i industrija nafte i plina).
Makroekonomski rizik
Makroekonomski rizik definira se kao rizik koji proizlazi iz promjena u općim makroekonomskim uvjetima koji mogu utjecati na buduće kapitalne zahtjeve ili razinu dostupnih financijskih sredstava.
Rizik prekomjerne financijske poluge
Rizik prekomjerne financijske poluge znači rizik koji proizlazi iz ranjivosti institucije zbog financijske poluge ili potencijalne financijske poluge i koji može dovesti do neželjenih izmjena njezinog poslovnog plana, uključujući i prisilnu prodaju imovine što može rezultirati gubicima ili prilagodbom vrednovanja njezine preostale imovine.
40 Pregled i upravljanje rizicima (nastavak)
40.5 Ostali rizici (nastavak)
Okolišni, društveni i upravljački rizici
Rizici bilo kakvog negativnog financijskog utjecaja na Grupu koji proizlaze iz sadašnjih ili budućih utjecaja ESG čimbenika na njegove druge ugovorne strane (npr. zajmoprimci, klijenti ili izdavatelji) ili uloženu imovinu (tj. rizici koji proizlaze iz temeljnih aktivnosti Grupe). ESG čimbenici uključuju okolišne, društvene ili upravljačke čimbenike koji mogu imati negativan utjecaj na financijski učinak ili solventnost Grupe. Grupa posebno izdvaja faktor "E" (u daljnjem tekstu "Klimatski i okolišni" faktori) od komponente "Društveni i upravljački" faktori:
Klimatski i okolišni (C&E) faktori su povezani s kvalitetom prirodnog okoliša i ekosustava te uključuju čimbenike kao su klimatske promjene (najviše izražene i priznate), biološka raznolikost, potrošnja energije, onečišćenje i gospodarenje otpadom. Ti čimbenici mogu dovesti do negativnih financijskih učinaka kroz niz pokretača rizika koji se mogu kategorizirati kao fizički rizici i prijelazni rizici:
- Fizički rizik odnosi se na financijski utjecaj klimatskih promjena, uključujući češće ekstremne vremenske prilike i postupne promjene klime, kao i degradaciju okoliša (npr. onečišćenje vode i tla, nestašica vode, gubitak biološke raznolikosti i krčenje šuma). Fizički rizik se kategorizira kao "akutni" kada proizlazi iz ekstremnih događaja (npr. suše, poplave i oluje) i "kronični" kada proizlazi iz progresivnih pomaka (npr. porast razine mora, gubitak biološke raznolikosti, nedostatak resursa). To može izravno rezultirati oštećenjem imovine ili smanjenjem produktivnosti;
- Prijelazni rizik odnosi se na financijski gubitak institucije koji može nastati, izravno ili neizravno, iz procesa prilagodbe prema niskougljičnom i ekološki održivijem gospodarstvu. To bi moglo biti potaknuto, na primjer, relativno naglim usvajanjem klimatskih i ekoloških politika, tehnološkim napretkom ili promjenama tržišnog raspoloženja i preferencija.
Društveni i upravljački faktori su povezani s pravima, dobrobiti i interesima ljudi i zajednica, uključujući načine upravljanja okolišnim i društvenim faktorima u politikama i procedurama druge ugovorne strane.
41 Prosječne efektivne kamatne stope
Prosječne efektivne kamatne stope za kamatonosnu financijsku imovinu i financijske obveze na koje se plaća kamata tijekom godine, izračunate kao prosjek kvartalnih stanja za Grupu i Banku, bile su kako slijedi:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2019. |
|
|
| Efektivna |
| Efektivna |
| Efektivna |
| Efektivna |
|
|
| kamatna |
| kamatna |
| kamatna |
| kamatna |
|
|
| stopa |
| stopa |
| stopa |
| stopa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Novac i novčani ekvivalenti |
| 0,00% |
| 0,00% |
| 0,00% |
| 0,00% |
| Obvezna pričuva kod Hrvatske narodne banke |
| 0,00% |
| 0,00% |
| 0,00% |
| 0,00% |
| Dužničke vrijednosnice |
| 1,16% |
| 1,39% |
| 1,04% |
| 1,27% |
| Zajmovi i potraživanja od banaka |
| 0,08% |
| 0,12% |
| 0,07% |
| 0,14% |
| Zajmovi i potraživanja od komitenata |
| 3,33% |
| 3,67% |
| 3,09% |
| 3,45% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Tekući računi i depoziti banaka |
| 1,52% |
| 1,18% |
| 0,90% |
| 0,77% |
| Tekući računi i depoziti komitenata |
| 0,13% |
| 0,20% |
| 0,11% |
| 0,16% |
| Izdane dužničke vrijednosnice |
| 1,49% |
| 1,49% |
| 1,49% |
| 1,49% |
42 Računovodstvene procjene i prosudbe u primjeni računovodstvenih politika
Rukovodstvo Grupe donosi procjene i pretpostavke o neizvjesnim događajima, uključujući procjene i pretpostavke o budućnosti. Takve pretpostavke i procjene redovito se preispituju, a zasnivaju se na povijesnom iskustvu i ostalim čimbenicima, kao što su očekivani tijek budućih događaja koji se mogu racionalno pretpostaviti u postojećim okolnostima, ali unatoč tome, neizbježno predstavljaju izvore neizvjesnosti. Procjena gubitaka od umanjenja vrijednosti portfelja Grupe izloženog kreditnom riziku, te procjena fer vrijednosti instrumenata osiguranja u obliku nekretnina kao sastavni dio te procjene, predstavljaju najznačajniji izvor neizvjesnosti. Ovaj i ostali ključni izvori neizvjesnosti, koji nose znatan rizik mogućih značajnih usklada knjigovodstvene vrijednosti imovine i obveza u sljedećoj poslovnoj godini, opisani su u nastavku.
a) Gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata
Grupa kontinuirano prati kreditnu sposobnost svojih komitenata. Ispravci vrijednosti se procjenjuju kontinuirano, najmanje mjesečno. Gubici od umanjenja vrijednosti priznaju se uglavnom na teret knjigovodstvene vrijednosti zajmova i potraživanja od komitenata (prikazano u bilješci 19), te kao rezervacije za obveze i troškove proizašle iz rizičnih izvanbilančnih izloženosti prema komitentima, najčešće u obliku neiskorištenih odobrenih kredita, garancija, akreditiva i neiskorištenih limita po kreditnim karticama (prikazano u bilješci 31). Gubici od umanjenja vrijednosti također se razmatraju za kreditne izloženosti prema bankama (prikazano u bilješci 18), financijsku imovinu po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit, te za ostalu imovinu koja se ne vrednuje po fer vrijednosti.
Grupa kontinuirano promatra, računa i priznaje umanjenja vrijednosti za izloženosti koje su u statusu ispunjavanja ugovornih obveza. U procjenjivanju očekivanih kreditnih gubitaka Grupa nastoji prikupiti pouzdane podatke kako bi došla do prikladnih parametara za izračun rezervacija, zasnovano na povijesnom iskustvu usklađenom za tekuće i očekivane buduće uvjete.
Pristup vezan uz izračun očekivanih kreditnih gubitaka je detaljnije objašnjen u bilješci 40.1. Kreditni rizik.
42 Računovodstvene procjene i prosudbe u primjeni računovodstvenih politika (nastavak)
b) Porezi
Grupa priznaje poreznu obvezu sukladno poreznim propisima Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, Federacija Bosne i Hercegovine. Porezne prijave odobravaju porezna tijela koja imaju ovlasti za provođenje naknadne kontrole poreznih obveznika.
c) Regulatorni zahtjevi
Europska središnja banka , Hrvatska narodna banka, Agencija za bankarstvo Bosne i Hercegovine i Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga ovlašteni su za provođenje regulatornog nadzora nad poslovanjem Grupe i mogu zahtijevati izmjene knjigovodstvene vrijednosti imovine i obveza, sukladno odgovarajućim propisima.
d) Sudski sporovi
Grupa provodi pojedinačnu procjenu svih sudskih sporova čija je vrijednost iznad 70 tisuća kuna. Svi sudski sporovi čija je vrijednost ispod 70 tisuća kuna prate se i rezerviraju na portfeljnoj osnovi. Procjenu provodi Direkcija pravnih poslova Grupe. U određenim slučajevima angažiraju se i vanjski odvjetnici.
Kao što je navedeno u bilješci 31, Grupa i Banka rezervirale su 534 milijuna kuna (2020.: 440 milijuna kuna), odnosno 465 milijuna kuna (2020.: 377 milijuna kuna), za glavnicu i kamate po obvezama za sudske sporove, što rukovodstvo procjenjuje dostatnim.
Grupa koristi model fer vrijednosti za vrednovanje ulaganja u nekretnine i model revalorizacije za nekretnine koje koristi u vlastite poslovne svrhe. Redovito se uspoređuju knjigovodstvena i fer vrijednost.
f) Fer vrijednost nelikvidnih dužničkih vrijednosnica
Grupa je razvila interne modele za procjenu fer vrijednosti nelikvidnih dužničkih vrijednosnica. Takvi modeli koriste tehnike procjene vrijednosti koje obuhvaćaju sve one parametre (uz maksimalno korištenje tržišno dostupnih ulaznih parametara) koje bi tržišni sudionici uzeli u obzir pri određivanju cijene u uobičajenim tržišnim uvjetima.
g) Investicijski fondovi
Grupa upravlja sa nekoliko investicijskih fondova. Određivanje ima li Grupa kontrolu nad tim investicijskim fondovima obično se fokusira na procjenu agregiranih ekonomskih koristi Grupe u fondu (koji obuhvaća sve prenesene interese i očekivane naknade za upravljanje) i prava ulagača za uklanjanjem upravitelja fonda. Grupa je zaključila da djeluje kao posrednik za investitore u svim slučajevima, pa stoga nije konsolidirala te fondove.
43 Fer vrijednost financijskih instrumenata
Fer vrijednost financijske imovine i financijskih obveza kojima se trguje na aktivnim tržištima temelji se na kotiranim tržišnim cijenama. Za sve ostale financijske instrumente Grupa utvrđuje fer vrijednost pomoću tehnika procjene.
Tehnike procjene uključuju model neto sadašnje vrijednosti i model diskontiranja novčanih tokova, usporedbe sa sličnim instrumentima za koje postoje tržišno prepoznatljive cijene, Black-Scholes model vrednovanja opcija i druge modele procjene. Pretpostavke i ulazni podaci koji se koriste u tehnikama procjene uključuju bezrizične i referentne kamatne stope, kreditne marže, cijene obveznica i dionica, devizne tečajeve, cijene dioničkih indeksa te promjenjivosti i korelacije. Cilj tehnika procjene je izračunati fer vrijednost koja najbolje odražava cijenu financijskog instrumenta na izvještajni datum, odnosno onu cijenu koju bi odredili i ostali sudionici na tržištu u uobičajenim tržišnim uvjetima.
Prilikom izračuna fer vrijednosti, Grupa uzima u obzir MSFI 13 pravila hijerarhije fer vrijednosti koja odražavaju značajnost ulaznih parametara korištenih u procesu vrednovanja. Svaki instrument se individualno detaljno procjenjuje. Razine hijerarhije fer vrijednosti se određuju na temelju najniže razine ulaznih podataka značajnih za određivanje fer vrijednosti instrumenta.
a) Modeli procjene
Financijski instrumenti koji se vode po fer vrijednosti kategorizirani su u tri razine MSFI 13 hijerarhije fer vrijednosti, kako slijedi:
Razina 1 – instrumenti koji se vrednuju pomoću kotiranih cijena na aktivnim tržištima. To su instrumenti kojima se fer vrijednost može odrediti direktno na temelju cijena koje kotiraju na aktivnim, likvidnim tržištima.
Razina 2 – instrumenti koji se vrednuju tehnikama procjene koje koriste dostupne tržišne podatke. To su instrumenti kojima je fer vrijednost određena u odnosu na slične instrumente kojima se trguje na aktivnim tržištima, ili gdje su svi ulazni podaci koji se koriste u tehnikama vrednovanja dostupni na tržištu.
Razina 3 – instrumenti koji se vrednuju tehnikama procjene koje koriste tržišne podatke koji nisu dostupni na aktivnom tržištu. To su instrumenti kojima se fer vrijednost ne može odrediti direktno na temelju dostupnih tržišnih informacija, i kod kojih se za izračun vrijednosti koriste nešto drugačije tehnike procjene. Instrumenti klasificirani u ovu kategoriju oslanjaju se na faktor koji nije dostupan na tržištu, a koji ima značajan utjecaj na fer vrijednosti samog instrumenta.
Dužničke vrijednosnice
Dužničke vrijednosnice se vrednuju kroz dvodijelni proces koji ovisi o likvidnosti odgovarajućeg tržišta. Likvidni instrumenti na aktivnim tržištima se vrednuju po tržišnoj vrijednosti, te im se stoga dodjeljuje razina 1 hijerarhije fer vrijednosti. Instrumenti s kojima se ne trguje na aktivnim tržištima vrednuju se u odnosu na modele koji u najvećoj mogućoj mjeri koriste relevantne i dostupne parametre, a u najmanjoj mjeri parametre koji su tržišno nedostupni. Ovisno o značajnosti ulaznih parametara koji su tržišno nedostupni, tim vrijednosnicama se dodjeljuje razina 2 ili 3.
OTC derivativi
Tržišna vrijednost OTC derivativa izračunava se opće priznatim modelima vrednovanja koji koriste ulazne parametre koji su u većini slučajeva za jednostavne OTC derivative poput valutnih forward ugovora i kamatnih ugovora o razmjeni dostupni na tržištu.
Dostupnost tržišno prepoznatljivih cijena i ulaznih parametara za modele vrednovanja smanjuje potrebu za procjene rukovodstva, a time i neizvjesnosti prilikom određivanja fer vrijednosti. Ovisno o dostupnosti i značajnosti ulaznih parametara koji se koriste za vrednovanje, kao i općim uvjetima na financijskim tržištima, OTC derivativima se dodjeljuju razine 2 ili 3.
43 Fer vrijednost financijskih instrumenata (nastavak)
a) Modeli vrednovanja (nastavak)
Vlasnički instrumenti
Vlasničkim instrumentima koji imaju tržišno dostupnu cijenu dodjeljuje se razina 1, dok se razina 3 dodjeljuje u slučaju kada tržišna cijena ne postoji ili je ista suspendirana na neodređeno vrijeme (razina 2 se dodjeljuje samo u slučaju kada je trgovanje vlasničkim instrumentom izuzetno malo).
Investicijski fondovi
Grupa ima ulaganja u otvorenim investicijskim fondovima za koje odgovarajuće društva za upravljanje računa neto vrijednost imovine („NAV“) po udjelu obzirom na tržišne parametre, stoga mu se dodjeljuje fer vrijednosti razina 2.
b) Financijski instrumenti mjereni po fer vrijednosti - hijerarhija fer vrijednosti
Tablice u nastavku prikazuju financijske instrumente Grupe i Banke koji se mjere po fer vrijednosti prema razinama hijerarhije fer vrijednosti. Iznosi se temelje na vrijednostima priznatim u izvještaju o financijskom položaju.
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn
| |||
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
| 2020. | |
|
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Dužničke vrijednosnice koje se drže radi trgovanja (bilješka 16) | 8 |
| - |
| - |
| 8 |
| 20 |
| - |
| - |
| 20 | |
| Vlasničke vrijednosnice koje se drže radi trgovanja (bilješka 16) | 7 |
| 1 |
| - |
| 8 |
| 2 |
| 3 |
| - |
| 5 | |
| Financijska imovina koja se obvezno mjeri po fer vrijednosti kroz dobiti ili gubitak (bilješka 16) | - |
| 42 |
| 244 |
| 286 |
| - |
| 39 |
| 239 |
| 278 | |
| Derivativni financijski instrumenti (bilješka 16) | - |
| 1.030 |
| - |
| 1.030 |
| - |
| 697 |
| 1 |
| 698 | |
| Računovodstvo zaštite (mikro zaštita fer vrijednosti) (bilješka 16) | - |
| 47 |
| - |
| 47 |
| - |
| - |
| - |
| - | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| 15 |
| 1.120 |
| 244 |
| 1.379 |
| 22 |
| 739 |
| 240 |
| 1.001 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Dužničke vrijednosnice po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (bilješka 17) | 2.130 |
| 10.702 |
| 13 |
| 12.845 |
| 2. 004 |
| 10. 059 |
| 537 |
| 12.600 | |
| Vlasničke vrijednosnice po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (bilješka 17) | 2 |
| - |
| 3 |
| 5 |
| 3 |
| - |
| 3 |
| 6 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| 2.132 |
| 10.702 |
| 16 |
| 12.850 |
| 2. 007 |
| 10. 059 |
| 540 |
| 12.606 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Ukupna financijska imovina po fer vrijednosti | 2.147 |
| 11.822 |
| 260 |
| 14.229 |
| 2. 029 |
| 10.798 |
| 780 |
| 13.607 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Derivativni financijski instrumenti (bilješka 29) | - |
| 868 |
| - |
| 868 |
| - |
| 713 |
| - |
| 713 | |
| Računovodstvo zaštite - mikro računovodstvo zaštite fer vrijednosti (bilješka 29) | - |
| 27 |
| - |
| 27 |
| - |
| 8 |
| - |
| 8 | |
| Promjene fer vrijednosti zaštićenih stavki u zaštiti portfelja od kamatnog rizika (bilješka 29) | - |
| (28) |
| - |
| (28) |
| - |
| - |
| - |
| - | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Ukupne financijske obveze po fer vrijednosti | - |
| 867 |
| - |
| 867 |
| - |
| 721 |
| - |
| 721 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
43 Fer vrijednost financijskih instrumenata (nastavak)
b) Financijski instrumenti mjereni po fer vrijednosti - hijerarhija fer vrijednosti (nastavak)
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. |
|
|
|
|
|
|
| 2020. | |
|
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
| Ukupno | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Dužničke vrijednosnice koje se drže radi trgovanja (bilješka 16) | 8 |
| - |
| - |
| 8 |
| 20 |
| - |
| - |
| 20 | |
| Vlasničke vrijednosnice koje se drže radi trgovanja (bilješka 16) | 7 |
| 1 |
| - |
| 8 |
| 2 |
| 3 |
| - |
| 5 | |
| Financijska imovina koja se obvezno mjeri po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak (bilješka 16) | - |
| 40 |
| 244 |
| 284 |
| - |
| 36 |
| 239 |
| 275 | |
| Derivativni financijski instrumenti (bilješka 16) | - |
| 1.029 |
| - |
| 1.029 |
| - |
| 697 |
| - |
| 697 | |
| Računovodstvo zaštite (mikro zaštita fer vrijednosti) (bilješka 16) | - |
| 43 |
| - |
| 43 |
| - |
| - |
| - |
| - | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| 15 |
| 1.113 |
| 244 |
| 1.372 |
| 22 |
| 736 |
| 239 |
| 997 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Dužničke vrijednosnice po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (bilješka 17) | 835 |
| 8.971 |
| 13 |
| 9.819 |
| 1. 028 |
| 8.638 |
| 540 |
| 10.206 | |
| Vlasničke vrijednosnice po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (bilješka 17) | 2 |
| - |
| 3 |
| 5 |
| 2 |
| - |
| 3 |
| 5 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| 837 |
| 8.971 |
| 16 |
| 9.824 |
| 1. 030 |
| 8.638 |
| 543 |
| 10.211 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Ukupna financijska imovina po fer vrijednosti | 852 |
| 10.084 |
| 260 |
| 11.196 |
| 1. 052 |
| 9.374 |
| 782 |
| 11.208 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||
| Derivativni financijski instrumenti (bilješka 29) | - |
| 868 |
| - |
| 868 |
| - |
| 713 |
| - |
| 713 | |
| Računovodstvo zaštite - mikro računovodstvo zaštite fer vrijednosti (bilješka 29) | - |
| 27 |
| - |
| 27 |
| - |
| 8 |
| - |
| 8 | |
| Promjene fer vrijednosti zaštićenih stavki u zaštiti portfelja od kamatnog rizika (bilješka 29) | - |
| (28) |
| - |
| (28) |
| - |
| - |
| - |
| - | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Ukupne financijske obveze po fer vrijednosti | - |
| 867 |
| - |
| 867 |
| - |
| 721 |
| - |
| 721 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
c) Transferi između razine 1 i razine 2
Tijekom 2021. godine, obzirom na tržišne uvjete za pojedine vrijednosne papire, zadovoljeni su kriteriji za klasifikaciju u razinu hijerahije 1. Stoga su takvi vrijednosni papiri, knjigovodstvene vrijednosti od 2,4 milijuna kuna, transferirani iz razine 2 u razinu 1 hijerarhije fer vrijednosti.
d) Transferi između razine 2 i razine 3
Tijekom 2021 godine, obzirom na tržišne uvjete za pojedine vrijednosne papire, zadovoljeni su kriteriji za klasifikaciju u razinu hijerarhije 2. Stoga su takvi vrijednosni papiri, knjigovodstvene vrijednosti od 525 milijuna kuna, transferirani iz razine 3 u razinu 2 hijerarhije fer vrijednosti.
43 Fer vrijednost financijskih instrumenata (nastavak)
d) Mjerenje fer vrijednosti razine 3
i. Kretanje financijske imovine klasificirane u razinu 3
Tablice u nastavku prikazuju uskladu od početnih do završnih stanja za mjerenje fer vrijednosti unutar razine 3 hijerarhije fer vrijednosti.
|
| ||||||||||
| Grupa |
|
| u milijunima kn | |||||||
|
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | |||||||
|
| Dužničke vrijednosnice koje se drže radi trgovanja |
| Vlasničke vrijednosnice |
| Derivativna financijska imovina |
| Dužničke vrijednosnice |
| Vlasničke vrijednosnice | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 1. siječanj 2021. | - |
| 239 |
| 1 |
| 540 |
| 3 | |
| Povećanja | - |
| 7 |
| - |
| 5 |
| 2 | |
| Kupnje | - |
| - |
| - |
| - |
| 1 | |
| Dobici priznati u izvještaju o dobiti ili gubitku | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| od čega nerealizirani dobici | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| od čega prihod od kamata | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Dobici priznati u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti | - |
| - |
| - |
| 1 |
| 1 | |
| Ostala povećanja | - |
| 7 |
| - |
| 4 |
| - | |
| Smanjenja | - |
| (2) |
| (1) |
| (532) |
| (2) | |
| Prodaje | - |
| - |
| - |
| - |
| (1) | |
| Dospijeća | - |
| - |
| (1) |
| (7) |
| - | |
| Gubici priznati u izvještaju o dobiti ili gubitku | - |
| (2) |
| - |
| - |
| - | |
| Gubici priznati u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Ostala smanjenja | - |
| - |
| - |
| (525) |
| (1) | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. | - |
| 244 |
| - |
| 13 |
| 3 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| ||||||||||
| Grupa |
|
| u milijunima kn | |||||||
|
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | |||||||
|
| Dužničke vrijednosnice koje se drže radi trgovanja |
| Vlasničke vrijednosnice |
| Derivativna financijska imovina |
| Dužničke vrijednosnice |
| Vlasničke vrijednosnice | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 1. siječanj 2020. | - |
| 232 |
| - |
| 49 |
| 4 | |
| Povećanja | - |
| 12 |
| 3 |
| 519 |
| - | |
| Kupnje | - |
| - |
| 3 |
| - |
| - | |
| Dobici priznati u izvještaju o dobiti ili gubitku | - |
| 12 |
| - |
| 10 |
| - | |
| od čega nerealizirani dobici | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| od čega prihod od kamata | - |
| 12 |
| - |
| 10 |
| - | |
| Dobici priznati u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Ostala povećanja | - |
| - |
| - |
| 509 |
|
| |
| Smanjenja | - |
| (5) |
| (2) |
| ( 28 ) |
| (1) | |
| Prodaje | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Dospijeća | - |
| - |
| (2) |
| ( 28 ) |
| - | |
| Gubici priznati u izvještaju o dobiti ili gubitku | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Gubici priznati u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Ostala smanjenja | - |
| (5) |
| - |
| - |
| (1) | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. | - |
| 239 |
| 1 |
| 540 |
| 3 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
43 Fer vrijednost financijskih instrumenata (nastavak)
d) Mjerenje fer vrijednosti razine 3 (nastavak)
i. Kretanje financijske imovine klasificirane u razinu 3 (nastavak)
|
| ||||||||||
| Banka |
|
| u milijunima kn | |||||||
|
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | |||||||
|
| Dužničke vrijednosnice koje se drže radi trgovanja |
| Vlasničke vrijednosnice |
| Derivativna financijska imovina |
| Dužničke vrijednosnice |
| Vlasničke vrijednosnice | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 1. siječanj 2021. | - |
| 239 |
| - |
| 540 |
| 3 | |
| Povećanja | - |
| 7 |
| - |
| 5 |
| 1 | |
| Kupnje | - |
| - |
| - |
| - |
| 1 | |
| Dobici priznati u izvještaju o dobiti ili gubitku | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| od čega nerealizirani dobici | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| od čega prihod od kamata | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Dobici priznati u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti | - |
| - |
| - |
| 4 |
| - | |
| Ostala povećanja | - |
| 7 |
| - |
| 1 |
| - | |
| Smanjenja | - |
| (2) |
| - |
| (532) |
| (1) | |
| Prodaje | - |
| - |
| - |
| - |
| (1) | |
| Dospijeća | - |
| - |
| - |
| (7) |
| - | |
| Gubici priznati u izvještaju o dobiti ili gubitku | - |
| (2) |
| - |
| - |
| - | |
| Gubici priznati u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Ostala smanjenja | - |
| - |
| - |
| (525) |
| - | |
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 31. prosinca 2021. | - |
| 244 |
| - |
| 13 |
| 3 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| ||||||||||
| Banka |
|
| u milijunima kn | |||||||
|
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | |||||||
|
| Dužničke vrijednosnice koje se drže radi trgovanja |
| Vlasničke vrijednosnice |
| Derivativna financijska imovina |
| Dužničke vrijednosnice |
| Vlasničke vrijednosnice | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 1. siječanj 2020. | - |
| 232 |
| - |
| 49 |
| 3 | |
| Povećanja | - |
| 12 |
| - |
| 519 |
| - | |
| Kupnje | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Dobici priznati u izvještaju o dobiti ili gubitku | - |
| 12 |
| - |
| 10 |
| - | |
| od čega nerealizirani dobici | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| od čega prihod od kamata | - |
| 12 |
| - |
| 10 |
| - | |
| Dobici priznati u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Ostala povećanja | - |
| - |
| - |
| 509 |
| - | |
| Smanjenja | - |
| (5) |
| - |
| ( 28 ) |
| - | |
| Prodaje | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Dospijeća | - |
| - |
| - |
| ( 28 ) |
| - | |
| Gubici priznati u izvještaju o dobiti ili gubitku | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Gubici priznati u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti | - |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Ostala smanjenja | - |
| (5) |
| - |
| - |
| - | |
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 31. prosinca 2020. | - |
| 239 |
| - |
| 540 |
| 3 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
43 Fer vrijednost financijskih instrumenata (nastavak)
d) Mjerenje fer vrijednosti razine 3 (nastavak )
ii. Kretanje financijskih obveza po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak klasificiranih u razinu 3
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | ||||||||
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | |
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka | |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 1. siječnja | - |
| - |
| - |
| - | |
| Povećanja | 1 |
| 1 |
| 1 |
| - | |
| Gubici priznati u izvještaju o dobiti ili gubitku | 1 |
| 1 |
| 1 |
| - | |
| od čega nerealizirani gubici | - |
| - |
| - |
| - | |
| Smanjenja | - |
| (1) |
| - |
| - | |
| Dospijeća | - |
| - |
| - |
| - | |
| Dobici priznati u izvještaju o dobiti ili gubitku | - |
| (1) |
| - |
| - | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Stanje na dan 31. prosinca | 1 |
| - |
| 1 |
| - | |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
iii. Nedostupni ulazni podaci korišteni prilikom mjerenja fer vrijednosti
Iako Grupa vjeruje da su njezine procjene fer vrijednosti prikladne, korištenje različitih metodologija ili pretpostavki može dovesti do različitih rezultata fer vrijednosti. Prema tome, za fer vrijednosti razine 3, provodi se analiza osjetljivosti s obzirom na sljedeće kategorije tržišno nedostupnih parametra:
Kreditne marže: za instrumente koji su izloženi riziku izdavatelja tržišno nedostupan parametar je uglavnom kreditna marža izdavatelja. Efekti analize osjetljivosti izračunati su na temelju pretpostavke povećanja kreditnih marži za 100 baznih bodova.
Kamatne stope: u nedostatku likvidnosti tržišta kamatnih i valutnih ugovora o razmjeni, vremenska struktura krivulje prinosa se veže uz indikativne kotacije koje u datom trenutku zbog svoje indikativne prirode ne moraju točno opisivati trenutno tržište. Efekti analize osjetljivosti izračunati su na temelju pretpostavke negativnih kretanja kamatnih stopa (povećanje\smanjenje za 100 baznih bodova ovisno o aktivnim ili pasivnim pozicijama).
iv. Utjecaj nedostupnih ulaznih podataka na mjerenje fer vrijednosti
Tablica u nastavku prikazuje rezultate negativnih scenarija analize osjetljivosti instrumenata razine 3.
|
|
|
|
|
|
| u milijuna kuna | |
|
|
|
| 2021. |
|
|
| 2020. |
|
| Utjecaj na dobit ili gubitak |
| Utjecaj na ostalu sveobuhvatnu dobit |
| Utjecaj na dobit ili gubitak |
| Utjecaj na ostalu sveobuhvatnu dobit |
| Instrumenti razine 3 |
|
|
|
|
|
|
|
| Dužnički instrumenti – koji se drže radi trgovanja | - |
| - |
| - |
| - |
| Dužnički instrumenti – FVOSD | - |
| (64) |
| - |
| (6) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
| (64) |
| - |
| (6) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Derivativi |
|
|
|
|
|
|
|
| U kunama | - |
| - |
| - |
| - |
| Ostali | - |
| - |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
| - |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
| (64) |
| - |
| (6) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
43 Fer vrijednost financijskih instrumenata (nastavak)
e) Fer vrijednost financijskih instrumenata koji se ne iskazuju po fer vrijednosti
Tablica u nastavku sažeto prikazuje procjenu fer vrijednosti na kraju godine.
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. |
|
|
|
| Fer vrijednost | ||||||
|
| Knjigovodstvena vrijednost |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijska imovina po amortiziranom trošku | 95.344 |
| 104.400 |
| 830 |
| 27.103 |
| 76.467 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijske obveze po amortiziranom trošku | 132.927 |
| 132.545 |
| - |
| 929 |
| 131.616 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Grupa |
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2020. |
|
|
|
| Fer vrijednost | ||||||
|
| Knjigovodstvena vrijednost |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijska imovina po amortiziranom trošku | 93.657 |
| 95.158 |
| 347 |
| 30.449 |
| 64.362 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijske obveze po amortiziranom trošku | 126.332 |
| 126.196 |
| - |
| 2.313 |
| 123.883 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2021. |
|
|
|
| Fer vrijednost | ||||||
|
| Knjigovodstvena vrijednost |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijska imovina po amortiziranom trošku | 75.922 |
| 85.055 |
| 830 |
| 23.867 |
| 60.358 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijske obveze po amortiziranom trošku | 110.270 |
| 110.243 |
| - |
| 929 |
| 109.314 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Banka |
|
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2020. |
|
|
|
| Fer vrijednost | ||||||
|
| Knjigovodstvena vrijednost |
| Ukupno |
| Razina 1 |
| Razina 2 |
| Razina 3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijska imovina po amortiziranom trošku | 73.849 |
| 77.233 |
| 347 |
| 26.581 |
| 50.305 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijske obveze po amortiziranom trošku | 104.480 |
| 104.462 |
| - |
| 2.313 |
| 102.149 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
U nastavku slijedi sažetak glavnih metoda i pretpostavki korištenih u procjeni fer vrijednosti financijske imovine i obveza. Pretpostavke korištene prilikom procjene i mjerenja fer vrijednosti specifičnih financijskih instrumenata temelje se na zahtjevima MSFI-a 13.
43 Fer vrijednost financijskih instrumenata (nastavak)
e) Fer vrijednost financijskih instrumenata koji se ne iskazuju po fer vrijednosti (nastavak)
Zajmovi i potraživanja od banaka
Fer vrijednost zajmova i potraživanja od banaka koji se iskazuju po amortiziranom trošku utvrđuje se primjenom pristupa izračuna neto sadašnje vrijednosti prilagođene za rizik. Pristup se temelji na diskontiranju očekivanih budućih novčanih tokova bezrizičnim tržišnim kamatnim stopama uvećanim za kreditnu maržu. Kreditna marža predstavlja dodatni povrat koji traže sudionici tržišta kako bi uložili u rizičnu imovinu, uzimajući u obzir kreditni i likvidnosni rizik druge ugovorne strane. Navedeni pristup proširen je za zajmove i potraživanja u statusu neispunjavanja ugovornih obveza.
Zajmovi i potraživanja od komitenata
Fer vrijednost zajmova i potraživanja od komitenata koji se iskazuju po amortiziranom trošku utvrđuje se primjenom pristupa izračuna neto sadašnje vrijednosti prilagođene za rizik. Pristup se temelji na diskontiranju očekivanih budućih novčanih tokova bezrizičnim tržišnim kamatnim stopama uvećanim za kreditnu maržu. Navedeni pristup proširen je za zajmove i potraživanja u statusu neispunjavanja ugovornih obveza.
Tekući računi i depoziti banaka
Procijenjena fer vrijednost tekućih računa i depozita banaka predstavlja diskontirani iznos budućih novčanih tokova. Budući novčani tokovi diskontiraju se trenutno važećim bezrizičnim tržišnim kamatnim stopama uvećanim za vlastitu kreditnu maržu.
Tekući računi i depoziti komitenata
Procijenjena fer vrijednost tekućih računa i depozita komitenata predstavlja diskontirani iznos budućih novčanih tokova. Budući novčani tokovi diskontiraju se trenutno važećim bezrizičnim tržišnim kamatnim stopama uvećanim za vlastitu kreditnu maržu.
44 Osnovna i razrijeđena zarada po dionici
Za potrebe izračuna zarade po dionici, zarada se računa kao dobit nakon poreza namijenjena dioničarima Banke. Broj redovnih dionica je ponderirani prosječni broj redovnih dionica u opticaju tijekom godine nakon umanjenja za broj redovnih trezorskih dionica. Ponderirani prosječni broj redovnih dionica korišten prilikom izračuna osnovne zarade po dionici bio je 320.165.873 .
| Grupa | u milijunima kuna | ||
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
| Dobit nakon poreza namijenjena dioničarima Banke | 1.496 |
| 1.002 |
| Prosječni ponderirani broj redovnih izdanih dionica | 320.165.873 |
| 320.029.463 |
|
|
|
|
|
| Osnovna i razrijeđena zarada po dionici |
|
|
|
| (izražena u kunama po dionici) | 4,67 |
| 3,13 |
|
|
|
|
|
| Banka | u milijunima kuna | ||
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
| Dobit nakon poreza namijenjena dioničarima Banke | 2.008 |
| 735 |
| Prosječni ponderirani broj redovnih izdanih dionica | 320.165.873 |
| 320.029.463 |
|
|
|
|
|
| Osnovna i razrijeđena zarada po dionici |
|
|
|
| (izražena u kunama po dionici) | 6,27 |
| 2,30 |
|
|
|
|
|
45 Događaji nakon datuma bilance
Zagrebačka banka je dana 21. siječnja 2022. godine prodala 36,9% dionica Optima Telekoma društvu Telemach Hrvatska, nakon što su pribavljena sva potrebna regulatorna odobrenja i ispunjeni svi ostali uvjeti za zaključenje transakcije.
Optima se slijedom navedenog od siječnja 2022. godine ne konsolidira u Grupu Zagrebačke banke.
Razvoj vezan uz vlasničko ulaganje u Optima Telekomu u 2022. godini detaljnije je objašnjen u bilješci 25 Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji .
Osim gore navedenog događaja, nakon izvještajnog razdoblja nije bilo značajnih izvještajnih događaja.
Nerevidirani dopunski financijski izvještaji Grupe i Banke, prezentirani u nastavku, pripremljeni su u skladu s okvirom izvještavanja propisanim HNB-ovom Odlukom o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja kreditnih institucija (NN. br. 42/2018., 122/2020., 119/2021.) .
a) Financijski položaj - Bilanca
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kuna | |||
|
|
| Grupa |
| Banka | |||||
|
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Imovina |
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Novčana sredstava, novčana potraživanja od središnjih banaka i ostali depoziti po viđenju |
| 38.700 |
| 33.531 |
| 35.636 |
| 30.432 | |
| - novac u blagajni |
| 3.722 |
| 3.633 |
| 2.552 |
| 2.847 | |
| - novčana potraživanja od središnjih banaka |
| 32.867 |
| 27.188 |
| 31.976 |
| 26.262 | |
| - ostali depoziti po viđenju |
| 2.111 |
| 2.710 |
| 1.108 |
| 1.323 | |
| Financijska imovina koja se drži radi trgovanja |
| 1.045 |
| 722 |
| 1.045 |
| 722 | |
| - izvedenice |
| 1.029 |
| 697 |
| 1.029 |
| 697 | |
| - vlasnički instrumenti |
| 8 |
| 5 |
| 8 |
| 5 | |
| - dužnički vrijednosni papiri |
| 8 |
| 20 |
| 8 |
| 20 | |
| - krediti i predujmovi |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Financijska imovina kojom se ne trguje koja se obavezno mjeri po fer vrijednosti kroz račun dobiti ili gubitka |
| 287 |
| 275 |
| 284 |
| 275 | |
| - vlasnički instrumenti |
| 284 |
| 275 |
| 284 |
| 275 | |
| - dužnički vrijednosni papir |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| - krediti i predujmovi |
| 3 |
| - |
| - |
| - | |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| - |
| 4 |
| - |
| - | |
| - dužnički vrijednosni papiri |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| - krediti i predujmovi |
| - |
| 4 |
| - |
| - | |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| 12.850 |
| 12.606 |
| 9.824 |
| 10.211 | |
| - vlasnički instrumenti |
| 5 |
| 6 |
| 5 |
| 5 | |
| - dužnički vrijednosni papiri |
| 12.845 |
| 12.600 |
| 9.819 |
| 10.206 | |
| - krediti i predujmovi |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Financijska imovina po amortiziranom trošku |
| 101.465 |
| 99.093 |
| 82.043 |
| 79.285 | |
| - dužnički vrijednosni papiri |
| 3.498 |
| 1.271 |
| 3.498 |
| 1.271 | |
| - krediti i predujmovi |
| 97.967 |
| 97.822 |
| 78.545 |
| 78.014 | |
| Izvedenice - računovodstvo zaštite |
| 47 |
| - |
| 43 |
| - | |
| Promjene fer vrijednosti zaštićenih stavki u zaštiti portfelja od kamatnog rizika |
| - |
| - |
| - |
| - | |
| Ulaganja u podružnice, zajedničke pothvate i pridružena društva |
| 86 |
| 81 |
| 1.513 |
| 1.541 | |
| Materijalna imovina |
| 2.072 |
| 2.131 |
| 1.047 |
| 1.034 | |
| Nematerijalna imovina |
| 457 |
| 374 |
| 313 |
| 239 | |
| Porezna imovina |
| 634 |
| 700 |
| 582 |
| 631 | |
| Ostala imovina |
| 323 |
| 204 |
| 115 |
| 49 | |
| Dugotrajna imovina i grupe za otuđenje klasificirane kao namijenjene za prodaju |
| 535 |
| 133 |
| - |
| 110 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Ukupna imovina |
| 158.501 |
| 149.854 |
| 132.445 |
| 124.529 | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Dopunski financijski izvještaji za Hrvatsku narodnu banku (nastavak)
a) Izvještaj o financijskom položaju - Bilanca (nastavak)
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | |||
|
|
| Grupa |
| Banka | ||||
|
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze i kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijske obveze koje se drže radi trgovanja |
| 867 |
| 713 |
| 867 |
| 712 |
| - izvedenice |
| 867 |
| 713 |
| 867 |
| 712 |
| - kratke pozicije |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - depoziti |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - izdani dužnički vrijednosni papiri |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - ostale financijske obveze |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - depoziti |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - izdani dužnički vrijednosni papiri |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - ostale financijske obveze |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Financijske obveze mjerene po amortiziranom trošku |
| 132.927 |
| 126.332 |
| 110.270 |
| 104.480 |
| - depoziti |
| 132.413 |
| 125.782 |
| 109.828 |
| 103.967 |
| - izdani dužnički vrijednosni papiri |
| - |
| 57 |
| - |
| 57 |
| - ostale financijske obveze |
| 514 |
| 493 |
| 442 |
| 456 |
| Izvedenice – računovodstvo zaštite |
| 27 |
| 8 |
| 27 |
| 8 |
| Promjene fer vrijednosti zaštićenih stavki u zaštiti portfelja od kamatnog rizika |
| (28) |
| - |
| (28) |
| - |
| Rezervacije |
| 1.482 |
| 1.422 |
| 1.347 |
| 1.277 |
| Porezne obveze |
| 8 |
| - |
| - |
| - |
| Temeljni kapital koji se vraća na zahtjev |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Ostale obveze |
| 1.455 |
| 1. 494 |
| 936 |
| 1.021 |
| Obveze uključene u skupinu obveza namijenjenih prodaji |
| 438 |
| - |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno obveze |
| 137.176 |
| 129.969 |
| 113.419 |
| 107.498 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Temeljni kapital |
| 6.405 |
| 6.405 |
| 6.405 |
| 6.405 |
| Premija na dionice |
| 3.502 |
| 3.503 |
| 3.502 |
| 3.503 |
| Izdani vlasnički instrumenti osim kapitala |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Ostali vlasnički instrumenti |
| 9 |
| 10 |
| 9 |
| 10 |
| Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit |
| 485 |
| 543 |
| 435 |
| 473 |
| Zadržana dobit |
| 8.948 |
| 7. 942 |
| 6.208 |
| 5. 452 |
| Revalorizacijske rezerve |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Ostale rezerve |
| 461 |
| 461 |
| 461 |
| 461 |
| (–) Trezorske dionice |
| ( 2) |
| ( 8 ) |
| (2) |
| ( 8 ) |
| Dobit ili gubitak koji pripadaju vlasnicima matičnog društva |
| 1.496 |
| 1.002 |
| 2.008 |
| 735 |
| (–) Dividende tijekom poslovne godine |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Manjinski udjeli (nekontrolirajući udjeli) |
| 21 |
| 26 |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupni kapital |
| 21.325 |
| 19.884 |
| 19.026 |
| 17.031 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupno obveze i kapital |
| 158.501 |
| 149.853 |
| 132.445 |
| 124.529 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopunski financijski izvještaji za Hrvatsku narodnu banku (nastavak)
b) Račun dobiti i gubitka
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
| Grupa |
| Banka | ||||
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Kamatni prihodi | 3.177 |
| 3.531 |
| 2.432 |
| 2.734 |
| (Kamatni rashodi) | (358 ) |
| (459 ) |
| (257 ) |
| (334 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto kamatni prihodi | 2.819 |
| 3.072 |
| 2.175 |
| 2.400 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| (Rashodi od temeljnog kapitala koji se vraća na zahtjev) | - |
| - |
| - |
| - |
| Prihodi od dividende | 35 |
| 1 |
| 962 |
| 71 |
| Prihodi od naknada i provizija | 1.625 |
| 1.485 |
| 1.280 |
| 1.148 |
| (Rashodi od naknada i provizija) | (254 ) |
| (213 ) |
| (234 ) |
| (192 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto prihod od provizija i naknada | 1.371 |
| 1.272 |
| 1.046 |
| 956 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobici ili (-) gubici po prestanku priznavanja financijske imovine i financijskih obveza koje nisu mjerene po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, neto | 34 |
| 99 |
| 34 |
| 99 |
| Dobici ili (-) gubici po financijskoj imovini i financijskim obvezama koje se drže radi trgovanja, neto | 519 |
| 171 |
| 465 |
| 127 |
| Dobici ili (-) gubici po financijskoj imovini kojom se ne trguje koja se obvezno mjeri po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, neto | 2 |
| (98) |
| 2 |
| (98) |
| Dobici ili (-) gubici po financijskoj imovini i financijskim obvezama po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, neto | - |
| - |
| - |
| - |
| Dobici ili (-) gubici od računovodstva zaštite, neto | (2) |
| (1) |
| ( 2 ) |
| (1) |
| Tečajne razlike (dobit ili (-) gubitak), neto | (251) |
| 71 |
| (250) |
| 77 |
| Dobici ili (-) gubici po prestanku priznavanja nefinancijske imovine, neto | (7) |
| 8 |
| 2 |
| 3 |
| Ostali prihodi iz poslovanja | 334 |
| 323 |
| 27 |
| 23 |
| (Ostali rashodi iz poslovanja) | (145 ) |
| (122 ) |
| (54 ) |
| (42 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| UKUPNO PRIHODI IZ POSLOVANJA, NETO | 4.709 |
| 4.796 |
| 4.407 |
| 3.615 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| (Administrativni rashodi) | (1.847 ) |
| (1.828 ) |
| (1.395 ) |
| (1.360 ) |
| (Amortizacija) | (379) |
| (250) |
| (176) |
| (205) |
| (Doprinos u gotovini za rez. fond i garantni depozit) | (162 ) |
| (397 ) |
| (114 ) |
| (194 ) |
| Dobici ili (–) gubici zbog promjena, neto | - |
| - |
| - |
| - |
| (Rezervacije ili (–) ukidanje rezervacija) | (157 ) |
| (224 ) |
| (160 ) |
| (235 ) |
| (Umanjenje vrijednosti ili (–) ukidanje umanjenja vrijednosti po financijskoj imovini koja nije mjerena po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak) | (318 ) |
| (905 ) |
| (246) |
| (711 ) |
| (Umanjenje vrijednosti ili (–) ukidanje umanjenja vrijednosti ulaganja u društva kćeri. zajedničke pothvate i pridružena društva) | (9) |
| - |
| (9) |
| - |
| (Umanjenje vrijednosti ili (–) ukidanje umanjenja vrijednosti po nefinancijskoj imovini) | (21 ) |
| (19 ) |
| (17) |
| (16) |
| Negativni goodwill priznat u dobiti ili gubitku | - |
| - |
| - |
| - |
| Udio dobiti ili (–) gubitka od ulaganja u društva kćeri, zajedničke pothvate i pridružena društva obračunatih metodom udjela | 28 |
| 28 |
| - |
| - |
| Dobit ili (–) gubitak od dugotrajne imovine i grupe za otuđenje klasificirane kao namijenjene za prodaju koje nisu kvalificirane kao poslovanje koje se neće nastaviti | - |
| - |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| DOBIT ILI (–) GUBITAK PRIJE OPOREZIVANJA IZ POSLOVANJA KOJE ĆE SE NASTAVITI | 1.844 |
| 1.201 |
| 2.290 |
| 894 |
| (Porezni rashodi ili (–) prihodi povezani s dobiti ili gubitkom iz poslovanja koje će se nastaviti) | (345 ) |
| (197 ) |
| (282 ) |
| (159 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| DOBIT ILI (–) GUBITAK NAKON OPOREZIVANJA IZ POSLOVANJA KOJE ĆE SE NASTAVITI | 1.499 |
| 1.004 |
| 2.008 |
| 735 |
| Dobit ili (–) gubitak nakon oporezivanja iz poslovanja koje se neće nastaviti | - |
| - |
| - |
| - |
| Dobit ili (–) gubitak prije oporezivanja iz poslovanja koje se neće nastaviti | - |
| - |
| - |
| - |
| (Porezni rashodi ili (–) prihodi povezani s poslovanjem koje se neće nastaviti) | - |
| - |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit ili (–) gubitak tekuće godine | 1.499 |
| 1.004 |
| 2.008 |
| 735 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Pripada manjinskom udjelu (nekontrolirajući udjeli) | 3 |
| 2 |
| - |
| - |
| Pripada vlasnicima matičnog društva | 1.496 |
| 1.002 |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopunski financijski izvještaji za Hrvatsku narodnu banku (nastavak)
c) Ostala sveobuhvatna dobit
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit ili (-) gubitak tekuće godine | 1.499 |
| 1.004 |
| 2.008 |
| 735 |
| Ostala sveobuhvatna dobit | (58) |
| (153) |
| (38) |
| (192) |
| Stavke koje neće biti reklasificirane u dobit ili gubitak | 3 |
| (20) |
| (5) |
| (20) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Materijalna imovina | 3 |
| (22) |
| (6) |
| (23) |
| Nematerijalna imovina | - |
| - |
| - |
| - |
| Aktuarski dobici ili (-) gubici na mirovinskim planovima pod pokroviteljstvom poslodavca | - |
| (2) |
| - |
| (1) |
| Dugotrajna imovina i grupe za otuđenje namijenjene za prodaju | - |
| - |
| - |
| - |
| Udjel ostalih priznatih prihoda i rashoda od subjekata koji se obračunava metodom udjela | - |
| - |
| - |
| - |
| Promjene fer vrijednosti vlasničkih instrumenata mjerenih po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | - |
| - |
| - |
| - |
| Dobici ili ( – ) gubici od računovodstva zaštite vlasničkih instrumenata mjerenih po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit, neto | - |
| - |
| - |
| - |
| Promjene fer vrijednosti vlasničkih instrumenata mjerenih po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (zaštićena stavka) | - |
| - |
| - |
| - |
| Promjene fer vrijednosti vlasničkih instrumenata mjerenih po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (instrument zaštite) | - |
| - |
| - |
| - |
| Promjene fer vrijednosti financijskih obveza mjerenih po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak koje se pripisuju promjenama u kreditnom riziku | - |
| - |
| - |
| - |
| Porez na dobit koji se odnosi na stavke koje neće biti reklasificirane | - |
| 4 |
| 1 |
| 4 |
| Stavke koje je moguće reklasificirati u dobit ili gubitak | (61) |
| (133) |
| (33) |
| (172) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Zaštita neto ulaganja u inozemno poslovanje [efektivni udjel] | - |
| - |
| - |
| - |
| Preračunavanje stranih valuta | (5) |
| 41 |
| - |
| - |
| Zaštite novčanih tokova (efektivni udjel) | - |
| - |
| - |
| - |
| Instrumenti zaštite od rizika (elementi koji nisu određeni) | - |
| - |
| - |
| - |
| Dužnički instrumenti po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | (67) |
| (215) |
| (40) |
| (210) |
| Dugotrajna imovina i grupe za otuđenje namijenjene za prodaju | - |
| - |
| - |
| - |
| Udjel ostalih priznatih prihoda i rashoda od ulaganja u društva kćeri, zajedničke pothvate i pridružena društva | - |
| - |
| - |
| - |
| Porez na dobit koji se odnosi na stavke koje je moguće reklasificirati u dobit ili (–) gubitak | 11 |
| 41 |
| 7 |
| 38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna sveobuhvatna dobit tekuće godine | 1.441 |
| 851 |
| 1.970 |
| 543 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Pripada manjinskom udjelu (nekontrolirajući udjel ) | 3 |
| 2 |
| - |
| - |
| Pripada vlasnicima matičnog društva | 1.438 |
| 849 |
| 1.970 |
| 543 |
Dopunski financijski izvještaji za Hrvatsku narodnu banku (nastavak)
d) Izvještaj o novčanom tijeku
|
|
|
|
|
|
| u milijunima kn | ||
|
|
|
|
| Grupa |
|
|
| Banka |
|
|
| 2021. |
| 2020. |
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Poslovne aktivnosti prema indirektnoj metodi |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit/(gubitak) prije oporezivanja |
| 1.844 |
| 1.201 |
| 2.290 |
| 894 |
| Usklađenja: |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Umanjenja vrijednosti i rezerviranja |
| 495 |
| 1.148 |
| 422 |
| 962 |
| Amortizacija |
| 379 |
| 397 |
| 176 |
| 194 |
| Neto nerealizirana (dobit)/gubitak od financijske imovine po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka |
| (179) |
| 242 |
| (179) |
| 242 |
| (Dobit)/gubitak od prodaje materijalne imovine |
| (2 ) |
| (1 ) |
| (2 ) |
| (3 ) |
| Ostale nenovčane stavke |
| (3.590 ) |
| (2.953 ) |
| (3.173 ) |
| (2.411 ) |
| Promjene u imovini i obvezama iz poslovnih aktivnosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Depoziti kod Hrvatske narodne banke |
| (667) |
| 1.235 |
| (667) |
| 1.235 |
| Depoziti kod financijskih institucija i krediti financijskim institucijama |
| 475 |
| 174 |
| 76 |
| (301) |
| Krediti i predujmovi ostalim komitentima |
| (171) |
| 740 |
| (149) |
| (1.652 ) |
| Vrijednosni papiri i drugi financijski instrumenti po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| (360) |
| 720 |
| 276 |
| 1.109 |
| Vrijednosni papiri i drugi financijski instrumenti koji se drže radi trgovanja |
| 7 |
| 23 |
| 7 |
| 23 |
| Vrijednosni papiri i drugi financijski instrumenti kojima se aktivno ne trguje, a vrednuju se prema fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka |
| - |
| 5 |
| - |
| 5 |
| Vrijednosni papiri i drugi financijski instrumenti koji se obvezno mjere po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Vrijednosni papiri i drugi financijski instrumenti koji se mjere po amortiziranom trošku |
| (2.261) |
| (1.278) |
| (2.261) |
| (1.278) |
| Ostala imovina iz poslovnih aktivnosti |
| 24 |
| 46 |
| 51 |
| 1 |
| Depoziti od financijskih institucija |
| (2.585) |
| 245 |
| (2.608) |
| 1.920 |
| Transakcijski računi ostalih komitenata |
| 12.362 |
| 10.663 |
| 11.003 |
| 11.222 |
| Štedni depoziti ostalih komitenata |
| 297 |
| 513 |
| 41 |
| 101 |
| Oročeni depoziti ostalih komitenata |
| (2.501) |
| (6.867) |
| (1.967) |
| (6.076) |
| Izvedene financijske obveze i ostale obveze kojima se trguje |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Ostale obveze iz poslovnih aktivnosti |
| 157 |
| (129) |
| (130) |
| (71) |
| Naplaćene kamate iz poslovnih aktivnosti (indirektna metoda) |
| 3.224 |
| 3.512 |
| 2.503 |
| 2.709 |
| Primljene dividende iz poslovnih aktivnosti (indirektna metoda) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Plaćene kamate iz poslovnih aktivnosti (indirektna metoda) |
| (400 ) |
| (537 ) |
| (300) |
| (410 ) |
| (Plaćeni porez na dobit) |
| (13 ) |
| (652 ) |
| (225) |
| (624 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto novčani tokovi iz poslovnih aktivnosti |
| 6.535 |
| 8.447 |
| 5.184 |
| 7.791 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ulagačke aktivnosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Primici od prodaje / plaćanja za kupnju materijalne i nematerijalne imovine |
| (479 ) |
| (377 ) |
| (276) |
| (134 ) |
| Primici od prodaje / plaćanja za kupnju ulaganja u podružnice, pridružena društva i zajedničke pothvate |
| - |
| - |
| 3 |
| (3) |
| Primici od naplate / plaćanja za kupnju vrijednosnih papira i drugih financijskih instrumenata koji se drže do dospijeća |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Primljene dividende iz ulagačkih aktivnosti |
| 61 |
| 28 |
| 962 |
| 71 |
| Ostali primici / plaćanja iz ulagačkih aktivnosti |
| - |
| - |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto novčani tokovi iz ulagačkih aktivnosti |
| (418 ) |
| (349 ) |
| 689 |
| (66 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Financijske aktivnosti |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto povećanje/(smanjenje) primljenih kredita iz financijskih aktivnosti |
| (1.211) |
| (648) |
| (862) |
| (355) |
| Neto povećanje/(smanjenje) izdanih dužničkih vrijednosnih papira |
| - |
| - |
| (57) |
| - |
| Neto povećanje/(smanjenje) instrumenata dopunskoga kapitala |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Povećanje dioničkoga kapitala |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (Isplaćena dividenda) |
| 9 |
| - |
| - |
| - |
| Ostali primici/(plaćanja) iz financijskih aktivnosti |
| - |
| - |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto novčani tokovi iz financijskih aktivnosti |
| (1.202 ) |
| (648 ) |
| (919) |
| (355 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto povećanje/(smanjenje) novca i novčanih ekvivalenata |
| 4.915 |
| 7.450 |
| 4.954 |
| 7.370 |
| Novac i novčani ekvivalenti na početku razdoblja |
| 33.531 |
| 26.149 |
| 30.432 |
| 23.138 |
| Učinak promjene tečaja stranih valuta na novac i novčane ekvivalente |
| 254 |
| (68) |
| 250 |
| (76) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Novac i novčani ekvivalenti na kraju razdoblja |
| 38.700 |
| 33.531 |
| 35.636 |
| 30.432 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopunski financijski izvještaji za Hrvatsku narodnu banku (nastavak)
e) Izvještaj o promjenama kapitala za Grupu
| 2021. u milijunima kn | Kapital |
| Premija na dionice |
| Izdani vlasnički instrumenti osim kapitala |
| Ostali vlasnički instrumenti |
| Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit |
| Zadržana dobit |
| Revalorizacijske rezerve |
| Ostale rezerve |
| (-) Trezorske dionice |
| Dobit ili (-) gubitak koji pripada vlasnicima matičnog društva |
| (-) Dividende tijekom poslovne godine |
| Manjinski udjel |
| Ukupno | ||
|
| |||||||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||||||
| Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit |
| Ostale stavke | |||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Početno stanje na dan 1. siječnja 2021. (prije korekcije) | 6.405 |
| 3.503 |
| - |
| 10 |
| 543 |
| 7.942 |
| - |
| 461 |
| ( 8) |
| 1.002 |
| - |
| - |
| 26 |
| 19 .884 |
| Učinci ispravaka pogrešaka | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 0 |
| Učinci promjena računovodstvenih politika | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 0 |
| Početno stanje na dan 1. siječnja 2021. | 6.405 |
| 3.503 |
| - |
| 10 |
| 543 |
| 7.942 |
| - |
| 461 |
| (8) |
| 1.002 |
| - |
| - |
| 26 |
| 19.884 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Izdavanje redovnih dionica | - |
| - |
| - |
| - | - | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Izdavanje povlaštenih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Izdavanje ostalih vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Izvršavanje ili istek ostalih izdanih vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Pretvaranje dugovanja u vlasničke instrumente | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Redukcija kapitala | - |
| (1) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
| Dividende | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (6) |
| (6) |
| Kupnja (prodaja) trezorskih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Prodaja ili poništenje trezorskih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 6 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 6 |
| Reklasifikacija financijskih instrumenata iz vlasničkih instrumenata u obveze | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Reklasifikacija financijskih instrumenata iz obveza u vlasničke instrumente | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Prijenosi između komponenata vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 1.002 |
| - |
| - |
| - |
| (1.002) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Povećanje ili (–) smanjenje vlasničkih instrumenata kao posljedica poslovnih kombinacija | - |
| - |
| - |
| (1) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
| Plaćanja temeljena na dionicama | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 4 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
| 3 |
| Ostalo povećanje ili (–) smanjenje vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| (58) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 1.496 |
| - |
| - |
| 2 |
| 1.440 |
| Ukupna sveobuhvatna dobit tekuće godine | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
|
|
|
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
| Završno stanje na dan 31. prosinca 2021. | 6.405 |
| 3.502 |
| - |
| 9 |
| 485 |
| 8.948 |
| - |
| 461 |
| (2) |
| 1.496 |
| - |
| - |
| 21 |
| 21.325 |
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopunski financijski izvještaji za Hrvatsku narodnu banku (nastavak)
e) Izvještaj o promjenama kapitala za Grupu (nastavak)
| 2020. u milijunima kn | Kapital |
| Premija na dionice |
| Izdani vlasnički instrumenti osim kapitala |
| Ostali vlasnički instrumenti |
| Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit |
| Zadržana dobit |
| Revalorizacijske rezerve |
| Ostale rezerve |
| (-) Trezorske dionice |
| Dobit ili (-) gubitak koji pripada vlasnicima matičnog društva |
| (-) Dividende tijekom poslovne godine |
| Manjinski udjel |
| Ukupno | ||
|
| |||||||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||||||
| Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit |
| Ostale stavke | |||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Početno stanje na dan 1. siječnja 2020. (prije korekcije) | 6.405 |
| 3.504 |
| - |
| 12 |
| 702 |
| 6 .194 |
| - |
| 461 |
| ( 20) |
| 1.754 |
| - |
| - |
| 27 |
| 19 .039 |
| Učinci ispravaka pogrešaka | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (10) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (10) |
| Učinci promjena računovodstvenih politika | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Početno stanje na dan 1. siječnja 2020. | 6.405 |
| 3.504 |
| - |
| 12 |
| 702 |
| 6.184 |
| - |
| 461 |
| (20) |
| 1.754 |
| - |
| - |
| 27 |
| 19.029 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Izdavanje redovnih dionica | - |
| - |
| - |
| - | - | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Izdavanje povlaštenih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Izdavanje ostalih vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Izvršavanje ili istek ostalih izdanih vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Pretvaranje dugovanja u vlasničke instrumente | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Redukcija kapitala | - |
| (1) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
| Dividende | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Kupnja (prodaja) trezorskih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Prodaja ili poništenje trezorskih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 12 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 12 |
| Reklasifikacija financijskih instrumenata iz vlasničkih instrumenata u obveze | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Reklasifikacija financijskih instrumenata iz obveza u vlasničke instrumente | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Prijenosi između komponenata vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 1.754 |
| - |
| - |
| - |
| (1.754) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Povećanje ili (–) smanjenje vlasničkih instrumenata kao posljedica poslovnih kombinacija | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Plaćanja temeljena na dionicama | - |
| - |
| - |
| (2) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (2) |
| Ostalo povećanje ili (–) smanjenje vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| (6) |
| 4 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (3) |
| (5) |
| Ukupna sveobuhvatna dobit tekuće godine | - |
| - |
| - |
| - |
| (153) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 1.002 |
| - |
| - |
| 2 |
| 851 |
|
|
|
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
| Završno stanje na dan 31. prosinca 2020. | 6.405 |
| 3.503 |
| - |
| 10 |
| 543 |
| 7.942 |
| - |
| 461 |
| (8) |
| 1.002 |
| - |
| - |
| 26 |
| 19.884 |
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopunski financijski izvještaji za Hrvatsku narodnu banku (nastavak)
f) Izvještaj o promjenama kapitala za Banku
| 2021. u milijunima kn | Kapital |
| Premija na dionice |
| Izdani vlasnički instrumenti osim kapitala |
| Ostali vlasnički instrumenti |
| Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit |
| Zadržana dobit |
| Revalorizacijske rezerve |
| Ostale rezerve |
| (-) Trezorske dionice |
| Dobit ili (-) gubitak koji pripada vlasnicima matičnog društva |
| (-) Dividende tijekom poslovne godine |
| Manjinski udjel |
| Ukupno | ||
|
| |||||||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||||||
| Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit |
| Ostale stavke | |||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Početno stanje na dan 1. siječnja 2021.(prije korekcije) | 6.405 |
| 3.503 |
| - |
| 10 |
| 473 |
| 5.452 |
| - |
| 461 |
| (8) |
| 735 |
| - |
| - |
| - |
| 17.031 |
| Učinci ispravaka pogrešaka | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 0 |
| Učinci promjena računovodstvenih politika | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 0 |
| Početno stanje na dan 1. siječnja 2021. | 6.405 |
| 3.503 |
| - |
| 10 |
| 473 |
| 5.452 |
| - |
| 461 |
| (8) |
| 735 |
| - |
| - |
| - |
| 17.031 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Izdavanje redovnih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Izdavanje povlaštenih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Izdavanje ostalih vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Izvršavanje ili istek ostalih izdanih vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Pretvaranje dugovanja u vlasničke instrumente | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Redukcija kapitala | - |
| (1) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
| Dividende | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Kupnja / prodaja trezorskih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Prodaja ili poništenje trezorskih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 6 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 6 |
| Reklasifikacija financijskih instrumenata iz vlasničkih instrumenata u obveze | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Reklasifikacija financijskih instrumenata iz obveza u vlasničke instrumente | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Prijenosi između komponenata vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 735 |
| - |
| - |
| - |
| (735) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Povećanje ili (–) smanjenje vlasničkih instrumenata kao posljedica poslovnih kombinacija | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Plaćanja temeljena na dionicama | - |
| - |
| - |
| (1) |
| - |
| 20 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 19 |
| Ostalo povećanje ili (–) smanjenje vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 2 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 2 |
| Ukupna sveobuhvatna dobit tekuće godine | - |
| - |
| - |
| - |
| (38) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 2.008 |
| - |
| - |
| - |
| 1.970 |
|
|
|
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
| Završno stanje na dan 31. prosinca 2021. | 6.405 |
| 3.502 |
| - |
| 9 |
| 435 |
| 6.209 |
| - |
| 461 |
| (2) |
| 2.008 |
| - |
| - |
| - |
| 19.027 |
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopunski financijski izvještaji za Hrvatsku narodnu banku (nastavak)
f) Izvještaj o promjenama kapitala za Banku (nastavak)
| 2020. u milijunima kn | Kapital |
| Premija na dionice |
| Izdani vlasnički instrumenti osim kapitala |
| Ostali vlasnički instrumenti |
| Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit |
| Zadržana dobit |
| Revalorizacijske rezerve |
| Ostale rezerve |
| (-) Trezorske dionice |
| Dobit ili (-) gubitak koji pripada vlasnicima matičnog društva |
| (-) Dividende tijekom poslovne godine |
| Manjinski udjel |
| Ukupno | ||
|
| |||||||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||||||
| Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit |
| Ostale stavke | |||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Početno stanje na dan 1. siječnja 2020.(prije korekcije) | 6.405 |
| 3.504 |
| - |
| 12 |
| 665 |
| 3.899 |
| - |
| 461 |
| (20) |
| 1.562 |
| - |
| - |
| - |
| 16.488 |
| Učinci ispravaka pogrešaka | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (10) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (10) |
| Učinci promjena računovodstvenih politika | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Početno stanje na dan 1. siječnja 2020. | 6.405 |
| 3.504 |
| - |
| 12 |
| 665 |
| 3.889 |
| - |
| 461 |
| (20) |
| 1.562 |
| - |
| - |
| - |
| 16.478 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Izdavanje redovnih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Izdavanje povlaštenih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Izdavanje ostalih vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Izvršavanje ili istek ostalih izdanih vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Pretvaranje dugovanja u vlasničke instrumente | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Redukcija kapitala | - |
| (1) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (1) |
| Dividende | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Kupnja / prodaja trezorskih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Prodaja ili poništenje trezorskih dionica | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 12 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 12 |
| Reklasifikacija financijskih instrumenata iz vlasničkih instrumenata u obveze | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Reklasifikacija financijskih instrumenata iz obveza u vlasničke instrumente | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Prijenosi između komponenata vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 1.562 |
| - |
| - |
| - |
| (1.562) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Povećanje ili (–) smanjenje vlasničkih instrumenata kao posljedica poslovnih kombinacija | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Plaćanja temeljena na dionicama | - |
| - |
| - |
| (2) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| (2) |
| Ostalo povećanje ili (–) smanjenje vlasničkih instrumenata | - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 1 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 1 |
| Ukupna sveobuhvatna dobit tekuće godine | - |
| - |
| - |
| - |
| (192) |
| - |
| - |
| - |
| - |
| 735 |
| - |
| - |
| - |
| 543 |
|
|
|
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
| Završno stanje na dan 31. prosinca 2020. | 6.405 |
| 3.503 |
| - |
| 10 |
| 473 |
| 5.452 |
| - |
| 461 |
| (8) |
| 735 |
| - |
| - |
| - |
| 17.031 |
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopunski financijski izvještaji za Hrvatsku narodnu banku (nastavak)
a) Usklada izvještaja o financijskom položaju
Razlike između stavki objavljenih u zakonskim financijskim izvještajima i onih propisanih Odlukom HNB-a odnose se na sljedeće kategorije:
- Pozicije „ Obvezna pričuva kod Hrvatske narodne banke “, „ Zajmovi i potraživanja od banaka “ i „Z ajmovi i potraživanja od komitenata “ zasebno su iskazane u zakonskim financijskim izvještajima, dok su u izvještajima propisanim odlukom HNB-a iskazane u poziciji „ Financijska imovina po amortiziranom trošku ”.
- Pozicija „ Financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka “ iskazana je kao jedna pozicija u zakonskim financijskim izvještajima, dok su u izvještajima propisanim odlukom HNB-a odvojeno iskazane pozicije „ Financijska imovina koja se drži radi trgovanja “, „ Financijska imovina kojom se ne trguje koja se obvezno mjeri po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak " i „ Izvedenice - računovodstvo zaštite ".
- Pozicije "Ulaganja u nekretnine" i "Nekretnine i oprema " iskazuju se odvojeno u zakonskim financijskim izvještajima, dok su u izvještajima propisanim odlukom HNB-a iskazane kao jedna pozicija "Materijalna imovina".
- Pozicije "Tekući računi i depoziti banaka" i "Tekući računi i depoziti komitenata " odvojeno su iskazane u zakonskim financijskim izvještajima, dok su u izvještajima propisanim odlukom HNB-a iskazane kao jedna pozicija "Financijske obveze mjerene po amortiziranom trošku - Depoziti ".
- Pozicija " Ostale rezerve " u zakonskim financijskim izvještajima iskazuje se kao jedna kategorija, dok su u izvještajima propisanim odlukom HNB-a zasebno iskazane pozicije "Ostale rezerve" i "Ostali vlasnički instrumenti ".
- Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja u zakonskim financijskim izvještajima uključene su u poziciju „ Ostale rezerve “, a u izvještajima za HNB iskazane su u poziciji „ Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit “.
- Pozicija „ Zadržana dobit “ iskazuje se kao jedna pozicija u zakonskim financijskim izvještajima, dok se u izvještajima propisanim odlukom HNB-a odvojeno iskazuju pozicije „ Zadržana dobit“ i „Dobit ili gubitak koji pripadaju vlasnicima matičnog društva“.
b) Usklada izvještaja o dobiti ili gubitku
Razlike između stavki objavljenih u zakonskim financijskim izvještajima i onih propisanih Odlukom HNB-a odnose se na sljedeće kategorije:
- Pozicija „ Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobiti ili gubitak i rezultat od kupoprodaje valuta i tečajnih razlika po preračunavanju monetarne imovine i obveza “ iskazana je kao jedna pozicija u zakonskim financijskim izvještajima, dok se u izvještajima HNB-a iskazuje odvojeno unutar pozicija „ Dobici ili (-) gubici po financijskoj imovini i financijskim obvezama koje se drže radi trgovanja “, „ Dobici ili (-) gubici po financijskoj imovini kojom se ne trguje koja se obvezno mjeri po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, neto “ i „ Tečajne razlike (dobit ili (-) gubitak), neto “.
- Pozicija " Ostali poslovni prihodi " iskazuje se kao jedna pozicija u zakonskim financijskim izvještajima, dok su u izvještajima HNB-a zasebno iskazane pozicije " Dobici ili (-) gubici od prestanka priznavanja nefinancijske imovine, neto " i " Ostali poslovni prihodi ".
- Pozicija „ Ostali gubici i rezerviranja od umanjenja vrijednosti “ iskazuje se kao jedna pozicija u zakonskim financijskim izvještajima, dok su u izvještajima HNB-a zasebno iskazane pozicje „ Rezerviranja ili (-ukidanje rezerviranja “ i „ Umanjenje vrijednosti ili (-) ukidanje umanjenja vrijednosti po nefinancijskoj imovini“.
c) Usklada izvještaja o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti
Nije bilo razlika između iznosa objavljenih u zakonskim financijskim izvještajima i dopunskim izvještajima propisanih HNB-ovom Odlukom.
Dopunski financijski izvještaji za Hrvatsku narodnu banku (nastavak)
d) Usklada o izvještaju o novčanom tijeku
Razlike između stavki novčanog toka iskazanih u HNB izvještajima i zakonskim financijskim izvještajima odnose se na sljedeće kategorije:
a) Novčani tokovi iz poslovnih aktivnosti
- „Gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata“ i „ Ostali gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja“ iskazani su zasebno u zakonskim financijskim izvještajima, dok su u dopunskim HNB izvještajima iskazani u jednoj poziciji „ Umanjenje vrijednosti rezerviranja“.
- „ Ostale nenovčane stavke “ u dopunskim izvještajima za HNB uključuju „ Neto gubitke/dobitke od financijskih instrumenata FV OSD “ i „ Neto prihod od kamata “. Navedene stavke su u zakonskim financijskim izvještajima iskazane zasebno.
- Pozicija “Ostala imovina iz poslovnih aktivnosti” u dopunskim izvještajima za HNB uključuje „Neto primitke od prodaje imovine namijenjene prodaji“ . Ti iznosi su u zakonskim financijskim izvještajima uključeni u neto novčane tokove od ulagačkih aktivnosti.
b) Novčani tokovi iz ulagačkih aktivnosti
- Pozicije “ Neto kupnje vrijednosnica po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit ” i “ Neto primici od prodaje imovine namijenjene prodaji “ iskazane su u novčanom tijeku od ulagačkih aktivnosti u zakonskim financijskim izvještajima. U dopunskim izvještajima za HNB ti iznosi su prezentirani u novčanim tijekovima od poslovnih aktivnosti.
c) Novčani tokovi iz financijskih aktivnosti
- Nema razlika između pozicija novčanih tokova iz financijskih aktivnosti koje su prikazane u zakonskim financijskim izvještajima i propisanih Odlukom HNB-a.
e) Usklada izvještaja o promjenama kapitala
Razlike između iznosa objavljenih u zakonskim financijskim izvještajima i dopunskim izvještajima propisanih HNB-ovom Odlukom odnose se na sljedeće pozicije:
- Zadržana dobit je u zakonskim financijskim izvještajima uključena u poziciju “ Dobit/(gubitak) tekuće godine ”, a u izvještajima za HNB je iskazana zasebno.
- Plaćanja temeljena na dionicama u zakonskim financijskim izvještajima uključena su u poziciju „ Ostale rezerve “, a u izvještajima za HNB iskazana su u poziciji „ Ostali vlasnički instrumenti “.
- Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja u zakonskim financijskim izvještajima uključene su u poziciju „Ostale rezerve“, a u izvještajima za HNB iskazane su u poziciji „ Akumulirana ostala sveobuhvatna dobit “.
-
Osnova za izradu dopunskih financijskih izvještaja u eurima
Dopunske informacije prezentirane su samo radi ilustracije te ne predstavljaju dio revidiranih financijskih izvještaja.
Iznosi u izvještajima o dobiti ili gubitku i izvještajima o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti Grupe i Banke za 2021. godinu i usporedne informacije za 2020. godinu iskazani u revidiranim financijskim izvještajima preračunati su u eure prema prosječnim tečajevima za 2021. godinu (1 EUR = 7,5244 kn) i 2020. godinu (1 EUR = 7,5331 kn).
Iznosi u izvještajima o financijskom položaju Grupe i Banke na dan 31. prosinca 2021. godine i usporedne informacije na dan 31. prosinca 2020. godine. preračunati su u eure prema tečajevima važećim na dan 31. prosinca 2021. godine i 31. prosinca 2020. godine.
Dopunski financijski izvještaji izraženi u eurima - nerevidirani (nastavak)
Izvještaj o dobiti ili gubitku Grupe za godinu koja završava 31. prosinca
|
|
| u milijunima eura | ||
|
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
| Prihod od kamata |
| 422 |
| 469 |
| Rashod od kamata |
| (48) |
| (61) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto prihod od kamata |
| 374 |
| 408 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Prihod od naknada i provizija |
| 216 |
| 197 |
| Rashod od naknada i provizija |
| (34) |
| (28) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto prihod od naknada i provizija |
| 182 |
| 169 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Prihod od dividendi |
| 5 |
| - |
|
|
|
|
|
|
| Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti |
|
|
|
|
| kroz dobit ili gubitak i rezultat od kupoprodaje valuta i tečajnih |
| 35 |
| 19 |
| razlika po preračunavanju monetarne imovine i obveza |
|
|
|
|
| Neto dobici i gubici od prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| 5 |
| 13 |
|
|
|
|
|
|
| Ostali poslovni prihodi |
| 44 |
| 44 |
| Ostali poslovni rashodi |
| (19) |
| (16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto dobit od trgovanja i ostali prihodi |
| 70 |
| 60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Poslovni prihodi |
| 626 |
| 637 |
|
|
|
|
|
|
| Amortizacija |
| (50) |
| (53) |
| Ostali troškovi poslovanja |
| (245) |
| (243) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Troškovi poslovanja |
| (295) |
| (296) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Troškovi doprinosa u Sanacijski fond i osiguranja štednih uloga |
| (22) |
| (34) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit prije umanjenja vrijednosti |
|
|
|
|
| i ostalih rezerviranja |
| 309 |
| 307 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata |
| (42) |
| (120) |
| Ostali gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja |
| (25) |
| (32) |
| Ukupni gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja |
| (67) |
| (152) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit iz poslovnih aktivnosti |
| 242 |
| 155 |
|
|
|
|
|
|
| Udio u dobiti pridruženih društava |
| 4 |
| 4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit prije poreza |
| 246 |
| 159 |
|
|
|
|
|
|
| Porez na dobit |
| (46) |
| (26) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit za godinu |
| 200 |
| 133 |
|
|
|
|
|
|
| Namijenjena: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dioničarima Banke |
| 199 |
| 133 |
|
|
|
|
|
|
| Vlasnicima nekontrolirajućih udjela |
| 1 |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit za godinu |
| 200 |
| 133 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopunski financijski izvještaji izraženi u eurima - nerevidirani (nastavak)
Izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti Grupe za godinu koja završava 31. prosinca
|
|
|
|
| u milijunima eura |
|
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit za godinu |
| 199 |
| 136 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak). umanjena za porez |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
| Stavke koje se ne prenose u dobit ili gubitak. umanjene za porez: |
| - |
| - |
| Revalorizacija zemljišta i zgrada |
| - |
| (2) |
| Aktuarski dobici od ponovnog mjerenja rezervacija za zakonske otpremnine |
| - |
| - |
| Promjene fer vrijednosti vlasničkih vrijednosnica mjerenih po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto ostala sveobuhvatna dobit koja se ne prenosi u dobit ili gubitak u kasnijim razdobljima |
| - |
| (2) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stavke koje se prenose u dobit ili gubitak. umanjene za porez: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnog poslovanja |
| (1) |
| 6 |
|
|
|
|
|
|
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit - neto promjena fer vrijednosti |
| (8) |
| (13) |
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit - neto iznos prenesen u dobit ili gubitak |
| (4) |
| (11) |
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit - neto promjene rezerviranja za očekivane kreditne gubitke |
| 4 |
| 1 |
|
|
|
|
|
|
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| (8) |
| (23) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak) koja se prenosi u dobit ili gubitak u kasnijim razdobljima |
| (9) |
| (17) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak) tekuće godine. umanjena za porez |
| (9) |
| (19) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna sveobuhvatna dobit tekuće godine |
| 190 |
| 117 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Namijenjena: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dioničarima Banke |
| 190 |
| 117 |
| Vlasnicima nekontrolirajućih udjela |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna sveobuhvatna dobit tekuće godine |
| 190 |
| 117 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopunski financijski izvještaji izraženi u eurima - nerevidirani (nastavak)
Izvještaj o financijskom položaju Grupe na dan 31. prosinca
|
|
|
|
| u milijunima eura |
|
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
| Imovina |
|
|
|
|
| Novac i ekvivalenti novca |
| 5.148 |
| 4.449 |
| Obvezna pričuva kod Hrvatske narodne banke |
| 814 |
| 721 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| 183 |
| 133 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| 1.709 |
| 1.673 |
| Zajmovi i potraživanja od banaka |
| 1.354 |
| 1.400 |
| Zajmovi i potraživanja od komitenata |
| 11.330 |
| 11.026 |
| Ulaganja podružnice i pridružena društva |
| 11 |
| 11 |
| Ulaganja u nekretnine |
| 31 |
| 32 |
| Nekretnine i oprema |
| 245 |
| 251 |
| Nematerijalna imovina |
| 61 |
| 50 |
| Odgođena porezna imovina |
| 55 |
| 48 |
| Preplaćeni porez |
| 29 |
| 44 |
| Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji |
| 71 |
| 18 |
| Ostala imovina |
| 43 |
| 27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina |
| 21.084 |
| 19.883 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze, kapital i rezerve |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze |
|
|
|
|
| Tekući računi i depoziti banaka |
| 666 |
| 1.147 |
| Tekući računi i depoziti komitenata |
| 17.017 |
| 15.606 |
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| 115 |
| 96 |
| Izdane dužničke vrijednosnice |
| - |
| 8 |
| Rezervacije za obveze i troškove |
| 197 |
| 189 |
| Dugotrajne obveze i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji |
| 58 |
|
|
| Tekuća porezna obveza |
| 1 |
| - |
| Odgođena porezna obveza |
| 1 |
| - |
| Ostale obveze |
| 193 |
| 198 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze |
| 18.248 |
| 17.244 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Kapital i rezerve |
|
|
|
|
| Izdani dionički kapital |
| 852 |
| 850 |
| Premija na izdane dionice |
| 466 |
| 465 |
| Trezorske dionice |
| - |
| (1) |
| Ostale rezerve |
| 63 |
| 67 |
| Rezerva fer vrijednosti |
| 63 |
| 67 |
| Zadržana dobit |
| 1.390 |
| 1.187 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupni kapital i rezerve koji pripadaju dioničarima Banke |
| 2.834 |
| 2.635 |
|
|
|
|
|
|
| Nekontrolirajući udjeli |
| 3 |
| 4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupni kapital i rezerve |
| 2.837 |
| 2.639 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze, kapital i rezerve |
| 21.085 |
| 19.883 |
|
|
|
|
|
|
Dopunski financijski izvještaji izraženi u eurima - nerevidirani (nastavak)
Izvještaj o dobiti ili gubitku Banke za godinu koja završava 31. prosinca
|
|
| u milijunima eura | ||
|
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
| Prihod od kamata |
| 323 |
| 363 |
| Rashod od kamata |
| (34) |
| (44) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto prihod od kamata |
| 289 |
| 319 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Prihod od naknada i provizija |
| 170 |
| 152 |
| Rashod od naknada i provizija |
| (31) |
| ( 25 ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto prihod od naknada i provizija |
| 139 |
| 127 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Prihod od dividendi |
| 128 |
| 9 |
|
|
|
|
|
|
| Neto dobici i gubici od financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak i rezultat od kupoprodaje valuta i tečajnih razlika po preračunavanju monetarne imovine i obveza |
| 29 |
| 14 |
| Neto dobici i gubici od prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| 5 |
| 13 |
| Ostali poslovni prihodi |
| 4 |
| 3 |
| Ostali poslovni rashodi |
| (7) |
| (6) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto dobit od trgovanja i ostali prihodi |
| 159 |
| 33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Poslovni prihodi |
| 587 |
| 479 |
|
|
|
|
|
|
| Amortizacija |
| (23) |
| (26) |
| Ostali troškovi poslovanja |
| (185) |
| (181) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Troškovi poslovanja |
| (208) |
| (207) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Troškovi doprinosa u Sanacijski fond i osiguranja štednih uloga |
| (15) |
| (27) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit prije umanjenja vrijednosti i ostalih rezerviranja |
| 364 |
| 245 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Gubici od umanjenja vrijednosti financijskih instrumenata |
| (33) |
| (94) |
| Ostali gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja |
| (25) |
| (33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupni gubici od umanjenja vrijednosti i rezerviranja |
| (58) |
| (127) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit prije poreza |
| 306 |
| 118 |
|
|
|
|
|
|
| Porez na dobit |
| (37) |
| (21) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit za godinu |
| 269 |
| 97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopunski financijski izvještaji izraženi u eurima - nerevidirani (nastavak)
Izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti Banke za godinu koja završava 31. prosinca
|
|
|
|
| u milijunima eura |
|
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dobit za godinu |
| 269 |
| 100 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak), umanjena za porez |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stavke koje se ne prenose u dobit ili gubitak, umanjene za porez: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Revalorizacija zemljišta i zgrada |
| (1) |
| (2) |
| Promjene fer vrijednosti vlasničkih vrijednosnica mjerenih po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| - |
| - |
| Aktuarski dobici od ponovnog mjerenja rezervacija za zakonske otpremnine |
| - |
| - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto ostala sveobuhvatna dobit koja se ne prenosi u dobit ili gubitak u kasnijim razdobljima |
| (1) |
| (2) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Stavke koje se prenose u dobit ili gubitak, umanjene za porez: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit - neto promjena fer vrijednosti |
| (5) |
| (13) |
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit - neto iznos prenesen u dobit ili gubitak |
| (4) |
| (11) |
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit - neto promjene rezerviranja za očekivane kreditne gubitke |
| 4 |
| - |
|
|
|
|
|
|
| Dužničke vrijednosnice mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| (5) |
| (24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Neto ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak) koji se prenosi u dobit ili gubitak u kasnijim razdobljima |
| (5) |
| (24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak) tekuće godine, umanjena za porez |
| (6) |
| (26) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna sveobuhvatna dobit tekuće godine |
| 263 |
| 74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dopunski financijski izvještaji izraženi u eurima - nerevidirani (nastavak)
Izvještaj o financijskom položaju Banke na dan 31. prosinca
|
|
|
|
| u milijunima eura |
|
|
| 2021. |
| 2020. |
|
|
|
|
|
|
| Imovina |
|
|
|
|
| Novac i ekvivalenti novca |
| 4.741 |
| 4.038 |
| Obvezna pričuva kod Hrvatske narodne banke |
| 814 |
| 721 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| 183 |
| 132 |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit |
| 1.307 |
| 1.355 |
| Zajmovi i potraživanja od banaka |
| 679 |
| 678 |
| Zajmovi i potraživanja od komitenata |
| 9.421 |
| 9.120 |
| Ulaganja podružnice i pridružena društva |
| 201 |
| 204 |
| Ulaganja u nekretnine |
| 22 |
| 16 |
| Nekretnine i oprema |
| 117 |
| 121 |
| Nematerijalna imovina |
| 42 |
| 32 |
| Odgođena porezna imovina |
| 49 |
| 42 |
| Preplaćeni porez |
| 29 |
| 42 |
| Dugotrajna imovina i skupine imovine i obveza namijenjenih prodaji |
| - |
| 15 |
| Ostala imovina |
| 14 |
| 7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupna imovina |
| 17.619 |
| 16.523 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Obveze |
|
|
|
|
| Tekući računi i depoziti banaka |
| 346 |
| 770 |
| Tekući računi i depoziti komitenata |
| 14.323 |
| 13.085 |
| Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak |
| 115 |
| 96 |
| Izdane dužničke vrijednosnice |
| - |
| 8 |
| Rezervacije za obveze i troškove |
| 179 |
| 169 |
| Ostale obveze |
| - |
| - |
| Tekuća porezna obveza |
| - |
| - |
| Odgođena porezna obveza |
| 124 |
| 135 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze |
| 15.087 |
| 14.263 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Kapital i rezerve |
|
|
|
|
| Izdani dionički kapital |
| 852 |
| 850 |
| Premija na izdane dionice |
| 466 |
| 465 |
| Trezorske dionice |
| - |
| (1) |
| Ostale rezerve |
| 63 |
| 62 |
| Rezerva fer vrijednosti |
| 58 |
| 63 |
| Zadržana dobit |
| 1.093 |
| 821 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupni kapital i rezerve |
| 2.532 |
| 2.260 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Ukupne obveze, kapital i rezerve |
| 17.619 |
| 16.523 |
|
|
|
|
|
|
Informacije objavljuju se u skladu sa zahtjevima članka 164. Zakona o kreditnim institucijama
U nastavku su prezentirane informacije na konsolidiranoj osnovi za Grupu Zagrebačke banke:
|
Naziv države članice i treće zemlje u kojoj kreditna institucija pruža usluge
| Republika Hrvatska | Bosna i Hercegovina, Federacije Bosne i Hercegovine |
| Bankovne i financijske usluge koje kreditna institucija pruža, priroda aktivnosti kreditne institucije i njihov geografski položaj |
Grupa Zagrebačke banke je financijska grupacija koja pruža puni raspon korporativnih i maloprodajnih bankarskih usluga klijentima u Republici Hrvatskoj te u Bosni i Hercegovini, Federacijama Bosne i Hercegovine.
Banka pruža puni raspon bankovnih usluga, uključujući korporativne usluge, usluge maloprodaje, međunarodno financiranje, usluge investicijskog bankarstva i korporativnog financiranja.
Više informacija dostupno je u financijskim izvještajima kao i na web stranicama članica Grupe Zagrebačke banke.
| |
| Ukupni prihod u milijunima kuna | 3.789 | 920 |
| Broj zaposlenih na osnovi ekvivalenta punog radnog vremena | 3.711 | 1.189 |
| Dobit ili gubitak prije oporezivanja u milijunima kuna | 1.454 | 390 |
| Porez na dobit ili gubitak u milijunima kuna | (296) | (49) |
| Primljene javne subvencije | Nije primjenjivo | Nije primjenjivo |
Podaci o dionicama
Redovnim dionicama trguje se pod sljedećom burzovnom oznakom:
| Dionice (serija) | Oznaka | ISIN šifra |
| Redovne dionice | ZABA-R-A | HRZABARA0009 |
Pregled trgovine dionicama Banke u 2021. godini na Zagrebačkoj burzi:
|
| ZABA-R-A |
| Najviša (kn) | 68,20 |
| Najniža (kn) | 52,80 |
| Zadnja (kn) | 65,20 |
| Volumen trgovanja / broj dionica | 717.537 |
Struktura dioničara Banke na dan 31. prosinca 2021. godine
|
|
|
| Inozemni investitori | 96,47% |
| - UniCredit S.p.A. | 84,47% |
| - Allianz SE | 11,72% |
| - Ostali | 0,28% |
| Pravne osobe u privatnom vlasništvu | 1,01% |
| Stanovništvo | 2,00% |
| Javni sektor | 0,48% |
| Trezorske dionice | 0,04% |
|
| 100,00% |
Rejtinzi
|
|
| 31. prosinca 2021. | 31. prosinca 2020. |
| Fitch Ratings Ltd. | Long Term Issuer Default Rating | BBB | BB+ |
|
| Short Term Rating | F2 | B |
|
| Viability | bb+ | bb+ |
|
| Support | WD | 3 |
|
| Shareholder Support | bbb | - |
|
| Outlook | Stable | Stable |
Kontakti
| SJEDIŠTE | |
|
| Telefon: (+385 1) 6104 146 SWIFT: ZABA HR 2X |
|
|
|
|
|
|
| IDENTITET I KOMUNICIRANJE | |
|
| Odnosi s javnošću: PR@unicreditgroup.zaba.hr
|
Zagrebačka banka d.d.
Podružnice
| REPUBLIKA HRVATSKA |
|
|
|
|
| ZB Invest d.o.o. | Samoborska cesta 145 10090 Zagreb Telefon: (+385 1) 4803 399 Fax: (+385 1) 4803 349 |
|
|
|
| ZANE d.o.o. | Nova Ves 17 10000 Zagreb Telefon: (+385 1) 4860 111 Fax: (+385 1) 4860 222 |
|
|
|
| ZABA Partner d.o.o. | Ulica Augusta Cesarca 2 10000 Zagreb Telefon: (+385 1) 4842 589 e-mail: info@zabapartner.hr www.zaba.hr |
|
|
|
| UniCredit Leasing Croatia d.o.o. | Samoborska cesta 145 10090 Zagreb Telefon : (+385 1) 2447 100 e-mail: info@unicreditleasing.hr |
|
|
|
| Locat Croatia d.o.o. | Samoborska cesta 145 10090 Zagreb Telefon : (+385 1) 2447 100
|
| BOSNA I HERCEGOVINA, FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE |
|
|
|
|
| UniCredit Bank d.d., Mostar | Kardinala Stepinca bb 88000 Mostar Telefon : + 387 33 222 999 e-mail: info@unicreditgroup.ba |
|
|
|
| ZANE BH d.o.o., Sarajevo | Branilaca Sarajeva 20 71000 Sarajevo Telefon : (+387 33) 211 667 Fax: (+387 33) 207 252 |
ZAGREBAČKA BANKA d.d.
NADZORNI ODBOR
Odluka br. 1630 /2022
Na temelju članka 300.b, 300.c i 300.d Zakona o trgovačkim društvima, Nadzorni odbor Zagrebačke banke d.d. (Banka) je na 276. sjednici održanoj dana 23. veljače 2022. donio
O D L U K U
o davanju suglasnosti
na godišnja revidirana financijska izvješća i na konsolidirana godišnja financijska izvješća Zagrebačke banke d.d. za godinu koja je završila 31. prosinca 2021.
te na godišnje izvješće o stanju Zagrebačke banke d.d. i ovisnih društava,
za godinu koja je završila 31. prosinca 2021.
I
Daje se suglasnost na godišnja revidirana financijska izvješća i na konsolidirana godišnja financijska izvješća Zagrebačke banke d.d. za godinu koja je završila 31. prosinca 2021., koja je Nadzornom odboru podnijela Uprava Banke, te su, sukladno odredbi članka 300.d Zakona o trgovačkim društvima, ova izvješća time utvrđena.
Daje se suglasnost na godišnje izvješće o stanju Zagrebačke banke d.d. i ovisnih društava, za godinu koja je završila 31. prosinca 2021. godine, koje je Nadzornom odboru podnijela Uprava Banke.
II
Sastavni dio gore navedenih izvješća Zagrebačke banke d.d. za godinu koja je završila 31. prosinca 2021. su:
a) Godišnje izvješće o stanju Zagrebačke banke d.d. i ovisnih društava
b) Račun dobiti i gubitka Zagrebačke banke d.d.
c) Izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti Zagrebačke banke d.d.
d) Bilanca Zagrebačke banke d.d. (Izvještaj o financijskom položaju)
e) Izvještaj o gotovinskom toku Zagrebačke banke d.d.
f) Izvještaj o promjenama kapitala i rezervi Zagrebačke banke d.d.
g) Bilješke uz financijske izvještaje Zagrebačke banke d.d.
h) Račun dobiti i gubitka Grupe Zagrebačke banke d.d.
i) Izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti Grupe Zagrebačke banke d.d.
j) Bilanca Grupe Zagrebačke banke d.d. (Izvještaj o financijskom položaju)
k) Izvještaj o gotovinskom toku Grupe Zagrebačke banke d.d.
l) Izvještaj o promjenama kapitala i rezervi Grupe Zagrebačke banke d.d.
m) Bilješke uz financijske izvještaje Grupe Zagrebačke banke d.d.
n) Izvješće o obavljenoj reviziji revizorske tvrtke BDO Croatia d.o.o..
III
Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja.
PREDSJEDNIK NADZORNOG ODBORA
Simone Marcucci
ZAGREBAČKA BANKA d.d.
NADZORNI ODBOR
Odluka br. 1635 /2022
Na temelju članka 20. i članka 47. Statuta Zagrebačke banke d.d., Nadzorni odbor je na 276. sjednici održanoj 23. veljače 2022. utvrdio sljedeći prijedlog
O D L U K E
o
upotrebi neto dobiti
Zagrebačke banke d.d. ostvarene u 2021. godini
I
Utvrđuje se da je Zagrebačka banka d.d. u godini koja je završila 31. prosinca 2021. u računu dobiti i gubitka ostvarila neto dobit poslije oporezivanja u iznosu 2.008.132.624,49 kuna.
II
Ostvarena neto dobit Zagrebačke banke d.d. utvrđena u točki I. ove Odluke raspoređuje se:
- 2.007.917.057,85 kuna za isplatu dividende,
- 215.566,64 kuna u zadržanu dobit Zagrebačke banke d.d.
III
Ovaj prijedlog Odluke upućuje se Glavnoj skupštini Zagrebačke banke d.d. na odlučivanje.
PRE DSJEDNIK NADZORNOG ODBORA
Simone Marcucci
Dioničarima Zagrebačke banke d.d., Zagreb
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje
Izvješće o uvjerenju revizora o usklađenosti godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja (dalje u tekstu: financijski izvještaji), sastavljenih temeljem odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala (Narodne novine, br. 65/18, 17/20 i 83/21) primjenom zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 kojom se za izdavatelje određuje jedinstveni elektronički format za izvještavanje (dalje: Uredba o ESEF-u).
Proveli smo angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja o tome jesu li financijski izvještaji pripremljeni za potrebe objavljivanja javnosti temeljem članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala, koji su sadržani u elektroničkoj datoteci zagrebackabankadd.zip , u svim značajnim aspektima pripremljeni u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Odgovornosti Uprave i onih zaduženih za upravljanje
Uprava Društva odgovorna je za pripremu i sadržaj financijskih izvještaja u skladu s Uredbom o ESEF-u.
Osim toga, Uprava Društva odgovorna je održavati sustav unutarnjih kontrola koji u razumnoj mjeri osigurava pripremu financijskih izvještaja bez značajnih neusklađenosti sa zahtjevima izvještavanja iz Uredbe o ESEF-u, bilo zbog prijevare ili pogreške.
Uprava Društva također je odgovorna za:
- objavljivanje javnosti financijskih izvještaja sadržanih u godišnjem izvješću u važećem XHTML formatu i
- odabir i korištenje XBRL oznaka u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Oni koji su zaduženi za upravljanje odgovorni su za nadzor pripreme financijskih izvještaja u ESEF
formatu kao dijela procesa financijskog izvještavanja.
Odgovornosti revizora
Naša je odgovornost izraziti zaključak, temeljen na prikupljenim revizijskim dokazima, o tome jesu li financijski izvještaji bez značajnih neusklađenosti sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u. Proveli smo ovaj angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja u skladu s Međunarodnim standardom za angažmane s izražavanjem uvjerenja (MSIU) 3000 (izmijenjeni) - Angažmani s izražavanjem uvjerenja različitih od revizija ili uvida povijesnih financijskih informacija.
Obavljeni postupci
Priroda, vremenski okvir i obim odabranih procedura ovise o prosudbi revizora. Razumno uvjerenje je visok stupanj uvjerenja, međutim ne osigurava da će opseg testiranja otkriti svaku značajnu neusklađenost s Uredbom o ESEF-u.
U sklopu odabranih postupaka obavili smo sljedeće aktivnosti:
- pročitali smo zahtjeve Uredbe o ESEF-u,
- stekli smo razumijevanje internih kontrola Društva relevantnih za primjenu zahtjeva Uredbe o ESEF-u,
- identificirali smo i procijenili rizike značajne neusklađenosti s Uredbom o ESEF-u zbog prijevare ili pogreške; i
- na temelju toga, osmislili i oblikovali postupke za odgovor na procijenjene rizike i za dobivanje razumnog uvjerenja u svrhu izražavanja našeg zaključka.
Cilj naših postupaka bio je procijeniti jesu li:
- financijski izvještaji, koji su uključeni u odvojeni i konsolidirani godišnji izvještaj, izrađeni u važećem XHTML formatu,
- podaci, sadržani u odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima koji se zahtijevaju
Uredbom o ESEF-u, označeni i sva označavanja ispunjavaju sljedeće zahtjeve:
- korišten je XBRL jezik za označavanje,
- korišteni su elementi osnovne taksonomije navedene u Uredbi o ESEF-u s najbližim računovodstvenim značajem, osim ako nije stvoren dodatni element taksonomije u skladu s
Prilogom IV. Uredbe o ESEF-u,
- oznake su u skladu sa zajedničkim pravilima za označavanje prema Uredbi o ESEF-u.
Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo prikupili dovoljni i prikladni da pruže osnovu za naš zaključak.
Zaključak
Prema našem uvjerenju, temeljem provedenih postupaka i pribavljenih dokaza, financijski izvještaji prezentirani u ESEF formatu, sadržani u gore navedenoj priloženoj elektroničkoj datoteci i temeljem odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala pripremljeni radi objavljivanja javnosti, u svim materijalno značajnim odrednicama su u skladu sa zahtjevima iz članka 3., 4. i 6. Uredbe o ESEF-u za godinu završenu 31. prosinca 2021. godine
Povrh ovog zaključka, ne izražavamo nikakvo mišljenje o drugim informacijama sadržanima u prethodno navedenoj datoteci.
Zagreb, 1. ožujka 2022.godine
BDO Croatia d.o.o.
Radnička cesta 180
10000 Zagreb
|
| |
|
| Hrvoje Stipić, predsjednik Uprave |
| Ivan Čajko, ovlašteni revizor |