IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 cust:SharePremiumAndOwnSharesMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 cust:CapitalFundsAndRetainedEarningsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesFromInvestmentsInEquityInstrumentsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 cust:HedgeOfForeignNetInvestmentMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2018-12-31 IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 cust:SharePremiumAndOwnSharesMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 cust:CapitalFundsAndRetainedEarningsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesFromInvestmentsInEquityInstrumentsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 cust:HedgeOfForeignNetInvestmentMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-01-01 2019-12-31 IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 cust:SharePremiumAndOwnSharesMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 cust:CapitalFundsAndRetainedEarningsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesFromInvestmentsInEquityInstrumentsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 cust:HedgeOfForeignNetInvestmentMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 cust:SharePremiumAndOwnSharesMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 cust:CapitalFundsAndRetainedEarningsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesFromInvestmentsInEquityInstrumentsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 cust:HedgeOfForeignNetInvestmentMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-01-01 2020-12-31 IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 cust:SharePremiumAndOwnSharesMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 cust:CapitalFundsAndRetainedEarningsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfSharebasedPaymentsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesFromInvestmentsInEquityInstrumentsMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 cust:HedgeOfForeignNetInvestmentMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember IYKCAVNFR8QGF00HV840 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember iso4217:CZK iso4217:CZK xbrli:shares
image
image

Přehled vybraných ukazatelů za období 2016–2020

Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS)

Konsolidované údaje (mil. Kč)
2020

2019

2018
po úpravě
1)
2017
po úpravě
2)

2016
Finanční výsledky
Čisté provozní výnosy 29 664 32 573 32 203 31 060 31 750
z toho: čisté úrokové výnosy 21 360 23 591 22 704 20 985 21 067
z toho: čistý výnos z poplatků a provizí 5 2 10 5 983 6 025 6 284 6 683
z toho: čistý zisk z finančních operací 2 884 2 804 3 209 3 576 3 837
Provozní náklady -14 995 -14 932 -14 635 -14 510 -14 026
Zisk připadající vlastníkům mateřské společnosti 8 156 14 901 14 846 14 930 13 688
Čistý zisk na akcii (Kč) 3) 43,19 78,90 78,61 79,05 72,48
Rozvaha
Bilanční suma 1 167 131 1 077 334 1 059 932 1 001 652 922 737
Úvěry a pohledávky za klienty (čisté) 4) 679 956 647 259 624 954 593 639 580 198
Závazky vůči klientům 906 217 821 507 812 451 762 043 699 377
Vlastní kapitál celkem 5) 113 816 105 540 99 931 94 450 101 570
Poměrové ukazatele (%) 6)
Rentabilita průměrného vlastního kapitálu (ROAE) 7) 7,44 14,50 15,28 15,07 13,42
Rentabilita průměrných aktiv (ROAA) 7) 0,73 1,39 1,44 1,55 1,51
Čistá úroková marže 7) 2,03 2,35 2,33 2,33 2,53
Poměr provozních nákladů k provozním výnosům 50,55 45,84 45,45 46,72 44,18
Kapitál 8)
Kapitálová přiměřenost (%) 22,34 19,72 18,48 18,63 16,18
Přiměřenost Tier 1 (%) 21,73 19,14 17,91 18,02 16,18
Tier 1 97 906 84 062 80 788 76 525 71 659
Tier 2 2 784 2 546 2 578 2 560 0
Regulatorní kapitál 100 690 86 608 83 366 79 084 71 659
Celková rizikově vážená aktiva 450 628 439 237 451 052 424 566 442 865
Ostatní údaje
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 8 061 8 167 8 413 8 492 8 476

Poznámky:

1) Komerční banka reklasifikovala k 1. lednu 2019 poplatky za rezervaci finančních prostředků (poplatek za rezervaci zdrojů) z čistého výnosu z poplatků a provizí do čistého úrokového výnosu. Data za rok 2018 byla přepočtena.

2) Srovnatelné údaje za rok 2017 byly upraveny v souladu s vykazováním roku 2018 a reklasifikovány v konsolidované účetní závěrce. Rozvahové položky byly upraveny o dopad zavedení IFRS 9 k 1. lednu 2018.

3) Upraveno o vliv štěpení akcií v poměru 1:5 uskutečněného v dubnu 2016.

4) Údaj za rok 2016 obsahuje také dluhopisy vydané korporátními klienty KB.

5) Bez Nekontrolního podílu.

6) Podle metodiky Komerční banky.

7) Poměrové ukazatele za roky 2018–2020 jsou vypočteny z údajů podle IFRS 9, ukazatele za roky 2016–2017 jsou vypočteny na základě údajů podle IAS 39.

8) Podle metodiky Basilej III.

Vymezení použitých alternativních výkonnostních ukazatelů poskytuje příslušná kapitola této výroční zprávy.

Ratingové hodnocení (ke konci února 2021) 1) Krátkodobé Dlouhodobé
Standard & Poor’s A-1 A
Moody’s Prime-1 A1
Fitch F1 A

1) KB byl přidělen rating společnostmi registrovanými dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 462/2013. KB zvážila pověření ratingových agentur ve smyslu článku 8d uvedeného nařízení a rozhodla se nepověřit ratingovou agenturu, jejíž podíl na trhu je nižší než 10 %.

Nekonsolidované údaje (mil. Kč)
2020

2019

2018
po úpravě
1)
2017
po úpravě
2)

2016
Finanční výsledky
Celkové provozní výnosy 26 288 30 599 30 707 29 216 30 608
z toho: čisté úrokové výnosy 18 611 20 550 19 694 17 756 20 571
z toho: čisté poplatky a provize 4 536 5 313 5 390 5 702 5 979
z toho: čistý zisk z finančních operací 2 878 2 802 3 181 3 570 3 830
Provozní náklady celkem -13 573 -13 428 -13 155 -13 058 -12 710
Čistý zisk 6 929 14 816 15 238 14 914 14 119
Rozvaha
Bilanční suma 1 093 508 1 011 519 1 001 504 944 230 868 065
Úvěry a pohledávky za klienty (čisté) 3) 589 741 567 805 553 888 531 085 527 143
Závazky vůči klientům 849 029 762 157 755 039 702 053 638 410
Vlastní kapitál celkem 105 196 98 218 92 721 87 004 93 032
Poměrové ukazatele (%) 4)
Rentabilita průměrného vlastního kapitálu (ROAE) 5) 6,81 15,52 16,96 16,42 15,15
Rentabilita průměrných aktiv (ROAA) 5) 0,66 1,47 1,57 1,64 1,66
Čistá úroková marže 5) 1,91 2,20 2,17 2,13 2,34
Poměr provozních nákladů k provozním výnosům 51,63 43,88 42,84 44,69 41,53
Kapitál 6)
Kapitálová přiměřenost (%) 23,82 21,10 19,6 19,41 16,91
Ukazatel Tier 1 (%) 23,13 20,46 18,97 18,75 16,91
Tier 1 93 360 80 982 77 769 72 622 67 263
Tier 2 2 775 2 546 2 578 2 560 0
Regulatorní kapitál 96 135 83 528 80 347 75 181 67 263
Celková rizikově vážená aktiva 403 622 395 828 409 958 387 330 397 796
Ostatní údaje
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 7 104 7 210 7 458 7 551 7 549
Počet obchodních míst 7) 243 343 365 387 392
Počet klientů (tisíce) 1 641 1 664 1 668 1 664 1 654
Počet bankomatů 809 796 776 764 768

Poznámky:

1) Komerční banka reklasifikovala k 1. lednu 2019 poplatky za rezervaci finančních prostředků (poplatek za rezervaci zdrojů) z čistého výnosu z poplatků a provizí do čistého úrokového výnosu. Data za rok 2018 byla přepočtena.

2) Srovnatelné údaje za rok 2017 byly upraveny v souladu s vykazováním roku 2018 a reklasifikovány v konsolidované účetní závěrce. Rozvahové položky byly upraveny o dopad zavedení IFRS 9 k 1. lednu 2018.

3) Údaj za rok 2016 obsahuje také dluhopisy vydané korporátními klienty KB.

4) Podle metodiky Komerční banky.

5) Poměrové ukazatele za roky 2018–2020 jsou vypočteny z údajů podle IFRS 9, ukazatele za roky 2016–2017 jsou vypočteny na základě údajů podle IAS 39.

6) Podle metodiky Basel III.

7) Včetně jedné pobočky na Slovensku.

Vymezení použitých alternativních výkonnostních ukazatelů poskytuje příslušná kapitola této výroční zprávy.

Další informace

Podrobné finanční a provozní informace o Skupině Komerční banky jsou k dispozici v dalších publikacích na webových stránkách KB pro akcionáře a investory https://www.kb.cz/investori . Další informace o společenské odpovědnosti a etice v Komerční bance a rovněž aktuální informace o správě společnosti se nacházejí v sekci O bance ( https://www.kb.cz/cs/o-bance/vse-o-kb-rozcestnik ). Podrobnosti o produktech a službách KB jsou dostupné na domovské stránce KB www.kb.cz .

Tento dokument obsahuje předpovědi týkající se cílů a strategií Skupiny Komerční banky. Predikce jsou založeny na mnoha obecných a specifických předpokladech, a proto existuje riziko, že nebudou splněny. Jsou platné v době vzniku dokumentu, a proto nelze očekávat, že jsou nebo budou revidovány nebo aktualizovány na základě nových informací nebo pozdějších událostí. Čtenářům se proto doporučuje, aby nespoléhali na tyto informace ve větší než opodstatněné míře, protože budoucí výsledky Skupiny budou ovlivněny řadou faktorů, a tudíž se mohou od současných odhadů lišit.

Čtenáři by při investičním rozhodnutí učiněném na základě informací uvedených v tomto dokumentu měli brát v úvahu faktory nejistoty a rizika.

Kontaktní údaje

Komerční banka, a.s.

Na Příkopě 33, 114 07 Praha 1

Telefon: +420 485 262 800

E-mail: mojebanka@kb.cz

Intern et: www.kb.cz

Kontakt pro akcionáře a investory:

Vztahy s investory

Telefon: +420 955 532 155 +420 955 532 156 +420 955 532 734

Internet: www.kb.cz/investori E-mail: investor_relations@kb.cz

Obsah

Profil společnosti 6

Historie 7

Hodnocení ESG 7

Skupina Société Générale 7

Profil společnosti 8

Identifikační údaje Banky k 31. prosinci 2020 9

Strategie a výsledky

Zpráva představenstva 10

– Smysl, vize, strategie 10

– Principy společenské odpovědnosti 12

– Hlavní události roku 2020 13

– Ekonomické a monetární prostředí v roce 2020 16

– Vyhodnocení plnění cílů stanovených pro rok 2020 18

– Očekávaný vývoj a hlavní rizika pro tento vývoj v roce 2021 20

– Klienti Skupiny KB a jejich obsluha 22

Skupina Komerční banky 37

Správa společnosti 44

Akcionáři a valná hromada 45

Další informace podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu 47

Představenstvo 48

Organizační struktura Banky (k 31. prosinci 2020) 55

Dozorčí rada 56

Vztahy se zaměstnanci 61

Řízení rizik 68

Správa rizik 68

Úvěrové riziko 69

Rizika finančních trhů 71

Finanční rizika 72

Operační riziko 73

Riziko compliance (riziko nesouladu s regulatorními předpisy) 75

Právní předpisy 81

Právní riziko 82

Interní audit 82

Informace o vnitřní kontrole a přístupu k rizikům v procesu účetního výkaznictví 83

Kapitál a likvidita

Regulatorní rámec 84

Konsolidovaný kapitál a rizikově vážená aktiva 84

Informace dle vyhlášky 163/2014 na individuálním základě 87

Likvidita a financování 89

Finanční část

Komentář ke konsolidovaným finančním výsledkům dle IFRS 90

Konsolidovaná účetní závěrka 95

Individuální účetní závěrka 184

Údaje o cenných papírech společnosti 274

Informace o odměnách auditorům 279

Informace o výši základu pro výpočet příspěvku do Garančního fondu obchodníků s cennými papíry 279

Zpráva o vztazích mezi propojenými osobami 280

Struktura vztahů celé skupiny SG 302

Zpráva dozorčí rady 320

Prohlášení vedení 320

Zpráva nezávislého auditora 321

Plné názvy společností (obchodní firmy) Skupiny KB zmiňovaných v této výroční zprávě jsou uvedeny v kapitole „Skupina Komerční banky“ .

Historie

Komerční banka byla založena v roce 1990 jako státní instituce a v roce 1992 byla transformována na akciovou společnost. Akcie KB jsou kotovány na Burze cenných papírů Praha již od jejího vzniku v roce 1993 a stejně tak i na trhu RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů.

V roce 2001 koupila státní 60% podíl v Komerční bance Société Générale. Po privatizaci začala KB vedle své tradičně silné pozice na trhu podniků a municipalit výrazně rozvíjet aktivity také pro individuální zákazníky a podnikatele.

Součástí rozvoje Banky nebyl pouze organický růst, ale i optimalizace přítomnosti Banky či celé Skupiny na trhu formou akvizic. Proto v roce 2004 byla krátce existující dceřiná společnost KB a SG, FRANFINANCE CONSUMER CREDIT, sloučena se společností ESSOX zaměřenou na spotřebitelské financování. V roce 2005 prodala Komerční banka 100% podíl ve společnosti zabývající se správou aktiv, Investiční kapitálová společnost KB, a.s., společnosti SG Asset Management a dále 51% podíl v Komerční pojišťovně společnosti SOGECAP S.A., kde si ponechala 49% menšinový podíl. V roce 2006 pak dokončila akvizici Modré pyramidy nákupem zbývajícího 60% podílu, kterým Banka získala plnou kontrolu nad třetí největší stavební spořitelnou v České republice . Dalším významným krokem v rozšiřování nabídky klientům byla v květnu 2011 akvizice 50,1% podílu ve společnosti SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o., která je předním poskytovatelem financování zajištěného aktivy v České republice a prostřednictvím pobočky je aktivní také na Slovensku. V roce 2016 KB vytvořila obchodní alianci pro oblast akceptace plateb kreditními a debetními kartami, v rámci níž převedla podíl ve své dceřiné společnosti Cataps na společnost Worldline SA/NV. V červenci 2016 pak dceřiná společnost ESSOX dokončila převzetí 100% podílů ve společnostech financování automobilů PSA FINANCE ČESKÁ REPUBLIKA, s.r.o., a PSA FINANCE SLOVAKIA, s.r.o. V roce 2019 Banka založila dceřinou společnost KB SmartSolutions, s.r.o., jako platformu pro snadnější vznik nových služeb pro klienty. Tato společnost nabyla podíly v několika mladých společnostech v sektoru finančních technologií (fintech). V roce 2020 založila KB spolu s Českou spořitelnou a Československou obchodní bankou společnost Bankovní identita, a.s., pro poskytování služeb elektronické identifikace a podepisování na základě digitálních identit bankovních klientů.

Komerční banka od roku 1995 působí i na Slovensku, původně ve formě dceřiné společnosti. Komerční banka Bratislava přešla od 1. ledna 2009 úspěšně na jednotnou měnu euro (EUR). Od 1. ledna 2011 funguje Komerční banka Bratislava jako zahraniční pobočka Banky.

V roce 2018 Banka zahájila transformační program KB Change, který zahrnoval mj. zjednodušení řídicí a distribuční struktury a přechod důležitých centrálních funkcí na agilní metodiku práce.

Na plnou implementaci transformačních kroků tohoto plánu Komerční banka navázala v roce 2020 vyhlášením strategického programu KB Change 2025, který povede k zajištění vedoucí pozice Banky v nové éře digitálního bankovnictví.

Hodnocení ESG

Komerční banka je součástí série indexů FTSE4Good zahrnující společnosti, které vykazují dobrou praxi v oblastech životního prostředí i správy společnosti (Environmental, Social and Governance – ESG). KB je hodnocena na stupni A v ratingu MSCI ESG, který měří odolnost společností vůči dlouhodobým a relevantním rizikům z oblastí ESG.

Skupina Société Générale

Komerční banka je od října 2001 důležitou součástí mezinárodního retailového bankovnictví skupiny Société Générale, jedné z největších evropských finančních skupin. Skupina SG rozvíjí diverzifikovaný a integrovaný bankovní model, v němž spojuje finanční stabilitu a osvědčené odborné znalosti v oblasti inovací se strategií udržitelného a odpovědného růstu. Se závazkem k pozitivní transformaci světových společností a ekonomik Société Générale a její týmy usilují budovat každý den společně s klienty lepší a udržitelnou budoucnost s pomocí odpovědných a inovativních finančních řešení.

Skupina SG je činná v reálné ekonomice už více než 150 let s pevným postavením v Evropě a spojením se zbytkem světa. Société Générale má více než 138 000 pracovníků v 62 zemích a každodenně podporuje 29 milionů individuálních zákazníků, podniků a institucionálních investorů po celém světě tím, že nabízí širokou škálu poradenských služeb a finančních řešení na míru. Skupina se rozvíjí ve třech vzájemně se doplňujících hlavních oblastech:

Société Générale je součástí hlavních udržitelných indexů: DJSI (celosvětový a evropský), FSTE4Good (celosvětový a evropský), Euronext Vigeo (celosvětový, evropský a pro eurozónu), čtyř indexů ze skupiny STOXX ESG Leaders a MSCI Low Carbon Leaders.

Profil společnosti

Komerční banka, a.s., (dále také „KB“ nebo „Banka“) je mateřskou společností Skupiny KB (dále také „Skupina“) a je součástí finanční skupiny Société Générale. Komerční banka patří mezi přední bankovní instituce v České republice a v regionu střední a východní Evropy. KB je univerzální bankou se širokou nabídkou služeb v oblasti retailového, podnikového a investičního bankovnictví. Společnosti Skupiny Komerční banky nabízejí další specializované služby, mezi které patří penzijní připojištění, stavební spoření, leasing, factoring, spotřebitelské úvěry a pojištění, které jsou dostupné prostřednictvím sítě poboček KB, přímého bankovnictví a vlastních distribučních sítí příslušných společností. KB působí rovněž ve Slovenské republice, a to prostřednictvím pobočky zaměřené na obsluhu korporátních klientů a prostřednictvím některých dceřiných společností.

Úvěry klientům – hrubý objem* Závazky vůči klientům**
(mld. Kč) 31. prosince 2020 31. prosince 2019 31. prosince 2020 31. prosince 2019
Skupina KB 691,4 654,0 893,0 816,3
KB – celkem (včetně KB Slovensko) 599,6 573,1 835,1 757,0
– Občané 271,7 255,5 322,0 285,8
– Podniky a ostatní (včetně KB Slovensko) 327,9 317,6 513,2 471,2
– Podnikatelé a malé podniky 39,8 36,7 218,9 196,2
– Podniky a municipality 110,2 100,8 190,9 163,9
– Velké podniky a ostatní (včetně KB Slovensko) 178,0 180,1 103,3 111,0
Modrá pyramida 63,9 56,2 60,8 61,8
ESSOX (včetně PSA FINANCE) 17,7 17,4 0,2 0,2
Factoring KB 8,3 9,4 0,8 1,0
SGEF 30,3 29,0 n.a. n.a.
BASTION 2,5 2,6 n.a. n.a.
Konsolidační a jiné úpravy -31,0 -33,7 -3,9 -3,7

* Po vyloučení Ostatních pohledávek za klienty a repo operací s klienty, ale po zahrnutí dluhopisů vydaných korporátními klienty KB.

** Po vyloučení repo operací s klienty.

Identifikační údaje Banky k 31. prosinci 2020

Komerční banka, a.s., zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1360

Datum zápisu:

5. března 1992

Sídlo:

Praha 1, Na Příkopě 33, č. p. 969, PSČ 114 07

Identifikační číslo:

45317054

Identifikační kód právnické osoby (LEI):

IYKCAVNFR8QGF00HV840

Právní forma:

akciová společnost

Předmět podnikání:

I. Předmět podnikání Banky vyplývá z ustanovení zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů. Tímto předmětem podnikání je:

a) přijímání vkladů od veřejnosti,

b) poskytování úvěrů,

c) investování do cenných papírů na vlastní účet,

d) finanční pronájem (finanční leasing),

e) platební styk a zúčtování,

f) vydávání a správa platebních prostředků, např. platebních karet, cestovních šeků,

g) poskytování záruk,

h) otevírání akreditivů,

i) obstarávání inkasa,

j) poskytování investičních služeb zahrnující:

• hlavní investiční službu – přijímání a předávání pokynů týkajících se investičních instrumentů na účet zákazníka, a to ve vztahu k investičním instrumentům,

• hlavní investiční službu – provádění pokynů týkajících se investičních instrumentů na cizí účet, a to ve vztahu k investičním instrumentům,

• hlavní investiční službu – obchodování s investičními instrumenty na vlastní účet, a to ve vztahu k investičním instrumentům,

• hlavní investiční službu – obhospodařování individuálních portfolií na základě volné úvahy v rámci smluvního ujednání se zákazníkem, je-li součástí tohoto portfolia některý z investičních instrumentů,

• hlavní investiční službu – upisování emise investičních instrumentů nebo její umísťování, a to ve vztahu k investičním instrumentům,

• doplňkovou investiční službu – úschova a správa jednoho nebo několika investičních instrumentů, a to ve vztahu k investičním instrumentům,

• doplňkovou investiční službu – pronájem bezpečnostních schránek,

• doplňkovou investiční službu – poskytování úvěrů nebo půjček zákazníkovi za účelem provedení obchodu s investičními instrumenty, jestliže poskytovatel úvěru nebo půjčky je účastníkem tohoto obchodu, a to ve vztahu k investičním instrumentům,

• doplňkovou investiční službu – poradenská činnost týkající se struktury kapitálu, průmyslové strategie a s tím souvisejících otázek, jakož i poskytování porad a služeb týkajících se fúzí a koupí podniků,

• doplňkovou investiční službu – služby související s upisováním emisí, a to ve vztahu k investičním instrumentům,

• doplňkovou investiční službu – poradenská činnost týkající se investování do investičních instrumentů, a to ve vztahu k investičním instrumentům,

• doplňkovou investiční službu – provádění devizových operací souvisejících s poskytováním investičních služeb,

k) obchodování na vlastní účet nebo na účet klienta s devizovými hodnotami a se zlatem,

l) finanční makléřství,

m) směnárenská činnost (nákup devizových prostředků),

n) výkon funkce depozitáře,

o) poskytování bankovních informací,

p) pronájem bezpečnostních schránek,

q) vydávání hypotečních zástavních listů,

r) činnosti, které přímo souvisejí s činnostmi uvedenými v písmenech a) až q).

II. Dále jsou předmětem podnikání činnosti vykonávané pro jiného, pokud souvisejí se zajištěním provozu Banky a provozu jí ovládaných jiných bank, spořitelních a úvěrových družstev, obchodníků s cennými papíry, pojišťoven, zajišťoven, finančních institucí a podniků pomocných bankovních služeb v tomto rozsahu:

a) činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence,

b) zprostředkování obchodu a služeb,

c) poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků,

d) realitní činnost, správa a údržba nemovitostí,

e) mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení včetně lektorské činnosti,

f) poskytování softwaru, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály,

g) služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně-hospodářské povahy.

Základní kapitál:

19 004 926 000 Kč, splaceno: 100 %

Způsob založení:

V souladu s privatizačním projektem státního peněžního ústavu Komerční banka se sídlem v Praze, Na příkopech 28, schváleným usnesením vlády ČSFR č. 1 ze dne 9. 1. 1992 a č. 109 ze dne 20. 2. 1992, založil Fond národního majetku České republiky jako jediný zakladatel podle § 172 obchodního zákoníku zakladatelskou listinou ze dne 3. 3. 1992 akciovou společnost Komerční banka, a.s.

Odštěpný závod:

Označení: Komerční banka, a.s., pobočka zahraničnej banky Sídlo: Bratislava, Hodžovo námestie 1A, PSČ 811 06, Slovenská republika

Zpráva představenstva

o podnikatelské činnosti a stavu majetku Banky a Skupiny

Smysl

Vytvářet společně s našimi klienty lepší a udržitelnou budoucnost pomocí odpovědných a inovativních finančních řešení.

Vize

Být lídrem v nové éře bankovnictví pro dva miliony aktivních klientů.

Pilíře strategie

Rozvoj, vstřícnost, odpovědnost.

Strategický program KB Change 2025

U příležitosti vyhlášení výsledků za třetí čtvrtletí 2020 Komerční banka představila dne 5. listopadu 2020 také své aktualizované strategické výhledy formulované v plánu nazvaném KB Change 2025. Ten navazuje na úspěšnou implementaci transformačního programu KB Change 2020, který byl oznámen na jaře 2018. Současný plán pracuje s aktuálními výzvami a příležitostmi pro silnou, na zákazníky orientovanou banku.

Transformace podle plánu KB Change 2020 vedla k významnému zjednodušení, digitalizaci a zrychlení klíčových zákaznických a provozních procesů. Organizační struktura Banky zeštíhlila jak v centrále, tak i v distribuční síti. Téměř polovinu centrálních funkcí nyní vyvíjí a dodávají autonomní multidisciplinární týmy využívající agilní pracovní metody. Produkty a služby jsou stále častěji ke spokojenosti klientů poskytovány prostřednictvím digitálních kanálů. Nabídku produktů a služeb dále rozšířilo několik partnerství se start-upy a fintech společnostmi.

Skupina KB dokáže poskytovat kvalitní finanční služby a prospěšné poradenství bezpečným, spolehlivým a pohodlným způsobem. To se projevilo v růstu spokojenosti klientů mezi roky 2018–2020 ve všech hlavních segmentech, měřeno pomocí metody Net Promoter Score. Finančních cílů plánu KB Change 2020 však nebylo dosaženo v důsledku globální pandemie koronaviru a jejích ekonomických dopadů.

Při pohledu na horizont aktualizované strategie, rok 2025, se očekává, že se česká ekonomika začne v roce 2021 zotavovat z propadu výkonu způsobeného pandemií nemoci Covid-19 a že v následujících letech obnoví tempo růstu dosahovaného před tímto poklesem (2–3 %). Krátkodobé úrokové sazby pravděpodobně setrvají poblíž nuly až do roku 2021 a od roku 2022 mohou začít postupně růst. Nicméně dosažení úrovně dvoutýdenní repo sazby na 2,25 %, na níž byla Banka ještě v únoru 2020, se před rokem 2025 nemusí zopakovat. Dlouhodobé úrokové sazby by se měly začít vracet k normálu o něco dříve, ale hranici 3 % pravděpodobně překročí až v roce 2025. Růst trhu s úvěry by měl v roce 2021 v reakci na ukončení záručních programů mírně zpomalit, ale objem půjček by měl v následujících letech růst v souladu s – nebo i o něco rychleji – nominálním HDP. Likvidní pozice českého bankovnictví v české měně se bude pravděpodobně dále vylepšovat díky solidnímu růstu vkladů. Přestože základy českého bankovnictví jsou zdravé, dopady současného ekonomického šoku mohou přimět některé účastníky ke konsolidaci svých aktivit.

Plán KB Change 2025 identifikuje následujících pět kategorií výzev a příležitostí, které definují novou éru digitálního bankovnictví:

V novém plánu KB formuluje svůj záměr klientům přinášet odpovědná a inovativní finanční řešení, díky kterým společně vytvoří lepší a udržitelnou budoucnost. V horizontu tohoto plánu, tedy roku 2025, se chce KB stát lídrem nové éry bankovnictví pro 2 miliony aktivních klientů. Strategie staví na vstřícnosti, růstu a odpovědnosti se specifickými cíli stanovenými v devíti tematických oblastech.

KB vybuduje novou digitální banku, založenou na nové technologické a procesní infrastruktuře, která nabídne nové služby a nové partnery a bude podpořena chytrými inovacemi. Jako společnost založená na datech bude KB maximalizovat obchodní hodnotu dat při současném zajištění ochrany soukromí klientů. Banka vyvine nový poradenský model podporovaný datovou analýzou. Aby Banka dále rozvíjela svou agilní, adaptivní a efektivní organizaci, implementuje postupy DevOps (develop-operate) a koncept organizace pracoviště Smart office. Očekává se, že obě metody práce se projeví v zvýšení míry loajality a spokojenosti zaměstnanců. Nová digitální KB upraví svou organizaci směrem k plně digitálnímu prodeji a službám. Pozice Skupiny KB na trhu financování bydlení posílí vytvořením jednotné hypoteční továrny dodávající řešení pro klienty KB i Modré pyramidy. KB se zaměří na udržení už dnes na trhu unikátně vysoké úrovně spokojenosti klientů firemního a investičního bankovnictví zaměřením se na rychlost, předvídatelnost a efektivitu zpracování zákaznických požadavků. Díky digitalizaci a automatizaci procesů se zahrnutím komponent umělé inteligence a datové vědy a zároveň pokročilé prevenci podvodů se řízení rizik Komerční banky zaměří na identifikaci nově vznikajících rizik a omezování ztrát z rizik vyplývajících z nového světa digitálního bankovnictví a nestabilního prostředí.

Komerční banka se také bude na českém finančním trhu, ale i v rámci skupiny Société Générale prosazovat jako zelená banka a lídr v oblasti udržitelného rozvoje. Do roku 2025 sníží svoji uhlíkovou stopu o 80 %. Cílem také bude zlepšení postavení v globálních indexech udržitelnosti, jako jsou FTSE4Good a MSCI ESG.

KB bude získávat výnosy z nových a netradičních zdrojů, mimo jiné díky rozvinutému ekosystému služeb pro malé firmy a individuální klienty, ověřování totožnosti, spolupráci se start-upy, prostřednictvím strategicky vhodných akvizic a rozvojem pojištění, správy majetku a spotřebitelského financování. Banka bude zároveň usilovat o potvrzení své vedoucí pozice v provozní efektivitě v regionu střední a východní Evropy. K tomu přispěje mimo jiné další centralizací funkcí podpory prodeje a činností centrály v rámci celé Skupiny KB, sdílením některých služeb i s jinými bankami, vlastní produkcí některých vyčleněných činností (insourcing), optimalizací pobočkové sítě nebo implementací konceptu DevOps.

Plnění ambiciózních cílů strategického plánu bude podpořeno důkladně promyšleným a koordinovaným souborem změn bankovních technologií. Jako základ pro vybudování nové digitální banky KB nasadí nový jádrový bankovní systém fungující v módu 24 x 7, umožňujícím do něj zapojit více entit a pomocí modulárního přístupu umožnit digitalizaci a personalizaci obchodních nabídek a flexibilitu produktů. Stávající a nové jádrové bankovní systémy budou po určitou dobu provozovány paralelně, aby byl zajištěn hladký přechod a co nejvíce omezena operační rizika. Banka dále pro svou novou digitální banku zavede nové systémy správy karet, digitální hub a systémy zpracování plateb.

Komerční banka rozvine několik obchodních iniciativ, které umožní až nové a flexibilní bankovní technologie. Pro firemní segment KB zřídí nový portál podnikového a investičního bankovnictví a klientské řešení služeb investičního bankovnictví, které podpoří digitalizaci, prodej na základě analýzy dat a chování a vícekanálový přístup. Tento portál pomůže zvýšit penetraci služeb investičního bankovnictví mezi zákazníky malých podniků. Bude rozšířeno využívání platební platformy na technologii blockchain weTrade a rovněž nástrojů digitální identity. Systém pro poskytování podnikových půjček bude nahrazen novým, s primárním cílem zkrátit čas reakce Banky na tržní podněty. KB bude rozvíjet svoji nabídku udržitelného financování s pozitivními dopady a poradenské kompetence v oblasti zelené ekonomiky. Banka bude dále zavádět nové metody financování (například crowdfunding nebo tzv. neviditelné financování, které umožňuje elektronické nákupy na úvěr bez vyrušení). KB bude pokračovat ve své již úspěšné strategii navyšování financování v rámci programů s veřejnou zárukou (jako např. programy COVID) pro větší počet oprávněných klientů s ohledem na přijatelné riziko.

Rozvoj retailových segmentů bude zahrnovat vybudování společné hypoteční továrny pro KB a Modrou pyramidu, investiční portál a novou poradenskou a prodejní platformu, která umožní i tzv. finanční koučování. Nové pokročilé digitální kanály budou s využitím schopností umělé inteligence automatizovat velkou část servisních a marketingových činností. Plně digitální prodejní funkce budou klientům poskytovat půjčky, bankovní balíčky, pojištění a další produkty velmi jednoduchým a pohodlným způsobem.

Provozní cíle plánu jsou formulovány pro samotnou Banku (tedy nikoli konsolidační celek). Cílem je zvýšit úroveň spokojenosti klientů měřenou pomocí Net Promoter Score v segmentech retailových klientů a malých a středních podniků a zároveň stabilizovat tuto spokojenost na již velmi vysoké úrovni (vyšší než 50 bodů) v segmentu velkých firemních zákazníků. Ve scénáři organického růstu by skvělá zkušenost klientů s různými prodejními kanály měla Bance pomoci zvýšit počet zákazníků na 1 850 000 klientů do roku 2025. Pobočky zůstanou důležitým kontaktním bodem pro klienty, ale vzhledem k rostoucímu trendu poskytování služeb v digitálním prostředí plánuje Banka na horizontu roku 2025 provozovat 200 poboček. Optimalizace operací prostřednictvím digitalizace, redukce poboček a přechodu na bezhotovostní bankovnictví, automatizace podpůrných funkcí a nasazení robotiky budou znamenat, že kompletní provoz a služby samotné Banky obstará přibližně 5 500 zaměstnanců. Vylepšené metody práce a řízení povedou k posílení postavení zaměstnanců a efektivní týmové práci v celé firmě. Zlepšení motivace, vnímání důležitosti, uznání a efektivní vedení by mělo pomoci dosáhnout dalšího zlepšení úrovně angažovanosti zaměstnanců měřené vlastním kompozitním indexem na úroveň 83 bodů oproti vysokým 78 bodům v roce 2019. KB věří, že snaha o udržitelnost v podnikání a provozu bude dlouhodobě prospěšná při získávání nových obchodů a navyšování hodnoty pro akcionáře i při plnění budoucích českých a evropských regulatorních požadavků. Jako měřítko pro dosažení úspěchu v environmentální, sociální a správní oblasti si KB vybrala globálně uznávaný index FTSE4Good udržitelně spravovaných společností. Cílem pro tento index bude překročit úroveň čtyř bodů ve srovnání s 3,3 body v roce 2019.

Finanční cíle byly stanoveny pro Skupinu KB. Ve scénáři organického růstu by Skupina měla zaznamenat dynamický průměrný růst tržeb do roku 2025 po dosažení dna v roce 2021 způsobeného pandemií. Růst výnosů bude tažen hlavně zvyšujícími se obchodními objemy, digitálním prodejem, poradenským modelem podporovaným datovou analýzou a novými zdroji příjmů. Provozní náklady porostou mnohem pomaleji než výnosy, v průměru pod úrovní inflace. Tento pozitivní vývoj provozní efektivnosti bude těžit ze zjednodušování a z vyřazení starých technologií, snížení počtu poboček a zaměstnanců. Poměr nákladů k výnosům by měl do roku 2025 klesnout pod 40 %, s výrazným zlepšením v průběhu let 2024–2025 díky novým výnosům a úsporám z rozběhu nové digitální banky. Cílem je posílit rozsah stávajícího podnikání KB, a tím optimalizovat účinnost a konkurenceschopnost v obchodních segmentech s vysokým potenciálem. V horizontu plánu do roku 2025 bude KB zvažovat zvýšení svého výkonu pomocí neorganických prvků růstu. Uskutečnění takových ambicí bude vždy podléhat dalším pečlivým hodnocením a validacím. Minimální ambice pro počet klientů Banky včetně akvizičního růstu byla stanovena na dva miliony. Cílený poměr nákladů a výnosů ve výši 40 % platí i pro scénář neorganického růstu. Po úspěšné implementaci neorganických růstových složek a za předpokladu normalizace nákladů na rizika na 25 bazických bodech usiluje Skupina KB o dosažení rentability vlastního kapitálu (ROE) za rok 2025 ve výši 15 %.

Principy společenské odpovědnosti

Komerční banka vnímá a sleduje, jak její podnikání a služby vytvářejí hodnotu pro klienty, akcionáře, zaměstnance

i společnost. KB definuje své dlouhodobé zájmy v souladu

s očekáváním zainteresovaných stran i příslušnými závaznými pravidly. Odpovědné podnikání ve vztahu k těmto partnerům je podmínkou udržitelnosti a dlouhodobého úspěchu Banky a Skupiny.

Odpovědnost je neodmyslitelně přítomna ve všech činnostech, nicméně z hlediska sledování a realizace KB rozvíjí svou společenskou odpovědnost v šesti základních oblastech:

Informace o činnostech KB v oblastech týkajících se dodržování lidských práv, sociálních a pracovněprávních vztahů jsou uvedeny především v kapitole Vztahy se zaměstnanci této výroční finanční zprávy.

Informace o činnostech zaměřených na zlepšování spokojenosti klientů, zavádění vylepšení a inovací jsou popsány v kapitole Klienti a jejich obsluha.

Informace o boji proti korupci a úplatkářství jsou uvedeny v kapitole Řízení rizik.

Další podrobné informace o činnostech a výsledcích Komerční banky v oblastech společenské odpovědnosti jsou součástí Nefinanční zprávy KB za rok 2020, která je vydána spolu s touto výroční finanční zprávou.

Pravidla jednání Pouze etický přístup k podnikání a poskytování bankovních služeb může vést k dlouhodobému udržení a vylepšení pozice KB na trhu. Jedním ze základních předpokladů úspěšného rozvoje společnosti je profesionální chování a jednání zaměstnanců, které je založeno na budování přímých a otevřených vztahů s klienty a na posilování vzájemné důvěry. Komerční banka od všech svých zaměstnanců očekává, že si plně uvědomují závazek jednat vždy v souladu s etickými normami vyjádřenými v Etickém kodexu KB.

Správa společnosti

Komerční banka přijala a dodržuje všechny hlavní standardy řízení společností stanovené Kodexem správy a řízení společností ČR (2018), vydaným Institutem členů správních orgánů, který vychází z mezinárodních standardů corporate governance (zejména Principy správy a řízení společností zemí OECD/G20 z roku 2015). Jeho kompletní znění je dostupné na internetové adrese https://www.mfcr.cz/cs/o-ministerstvu/odborne-studie-a-vyzkumy/2019/kodex-spravy-a-rizeni-spolecnosti-cr-201-34812 (dále jen „Kodex“).

Představenstvo Komerční banky uplatňuje a rozvíjí tyto standardy správy a řízení společnosti v duchu transparentnosti, odpovědnosti a dlouhodobé perspektivy a promítá tyto osvědčené postupy do svých vnitřních postupů a předpisů.

Trvale udržitelný rozvoj

Komerční banka si je vědoma vlivu své činnosti na prostředí, ve kterém působí, a považuje za důležité chovat se vůči životnímu prostředí zodpovědně. Přijímá proto adekvátní opatření, jež mají za cíl na jedné straně eliminovat negativní vliv na prostředí a na straně druhé přispět k jeho ochraně a zlepšení. KB sleduje dopad svých činností na životní prostředí a identifikuje oblasti, na které je třeba se zaměřit. Následně přijímá opatření, která vedou k účinnému snížení negativního vlivu na životní prostředí.

Daňová politika

Komerční banka dbá o to, aby celá Skupina plně respektovala daňová pravidla všech zemí, ve kterých Skupina podniká. V rámci této politiky Banka plní zákonné oznamovací povinnosti, které se na ni vztahují, nepodporuje ani nepodněcuje daňové úniky u sebe ani u svých klientů a zdržuje se operací, jejichž hlavní účel by byl daňově motivovaný, s výjimkou případů, kdy by tento případ byl záměrem zákonodárce. Komerční banka striktně respektuje správné daňové postupy a ve vztazích s příslušnými orgány správy daní udržuje otevřené a transparentní vztahy a své dobré jméno. KB dodržuje Kodex daňového jednání skupiny SG1 a k jeho dodržování jsou zavázáni všichni zaměstnanci Banky. Dohled nad daňovou politikou vykonává v rámci KB úsek Interního auditu. Externí dohled v rámci stanoveném daňovou legislativou České republiky provádí Specializovaný finanční úřad. Odpovědnost externího auditora ve vztahu k výpočtu daňového závazku je omezená na zjišťování chyb a nesrovnalostí v kontextu auditu účetních výkazů jako celku.

Hlavní události roku 2020

Leden

Komerční banka oslavila 1. ledna 2020 třicáté výročí své existence.

Společnost SGEF jako jedna z prvních zareagovala na novelu zákona, která změnila odvod DPH leasingovou společností a nárok na odpočet na straně nájemce. Její klienti tak při využití finančního leasingu získali větší volbu, jak a kdy částku odpovídající dani uhradí.

Únor

Dne 6. února Komerční banka oznámila obchodní a finanční výsledky za rok 2019 a zároveň prohlásila, že představenstvo navrhne z vytvořeného zisku za rok 2019 vyplatit dividendu ve výši 11,0 miliardy Kč, tj. 58 Kč na akcii. Pro příští rok pak mělo vedení KB v úmyslu navrhnout výplatu dividend ve výši 65 % z konsolidovaného čistého zisku připadajícího akcionářům za rok 2020. Návrh byl následně zrušen v souvislosti s koronavirovou krizí. Tento záměr byl později změněn v souvislosti s pandemií choroby Covid-19.

Nový zákon umožnil bankám vzdáleně ověřovat klienty také za účelem poskytování komerčních služeb smluvními třetími stranami, jakož i při přístupu k veřejným službám a podepisování právních dokumentů. KB společně s Českou spořitelnou, a.s., a Československou obchodní bankou, a. s., oznámila svůj záměr vytvořit společný podnik otevřený pro všechny banky a pobočky zahraničních bank v České republice pro poskytování služeb elektronické identifikace a autentizace soukromým společnostem a veřejným institucím.

Březen

Dne 1. března byly v České republice potvrzeny první tři případy nákazy Covid-19. Vláda 12. března vyhlásila kvůli vypuknutí nákazy koronaviru nouzový stav na celém území České republiky a zavedla významná omezení sociálního a ekonomického života v zemi. KB jednala v souladu se svým plánem kontinuity činností, aktualizovaným podle specifik současné pandemické situace, pokračovala v poskytování služeb klientům a zároveň přijala rychlá opatření k ochraně zaměstnanců a klientů.

Od 13. března začala KB dobrovolně nabízet přerušení splácení úvěru klientům z řad občanů, podnikatelů a malých firem. Dceřiné společnosti, včetně společností ESSOX a Modrá pyramida, podobnou nabídku učinily 13. nebo 16. března.

Dne 16. března se sešla bankovní rada České národní banky na svém mimořádném měnovém jednání, kde přijala první opatření na zmírnění ekonomických dopadů situace způsobené epidemií koronaviru, včetně snížení dvoutýdenní repo sazby o 50 bazických bodů na 1,75 % a odvolání dříve oznámeného zvýšení proticyklické kapitálové rezervy pro expozice v České republice. ČNB dále bankám doporučila, aby se s okamžitou platností zdržely jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit odolnost jednotlivých bank, a to až do doby odeznění akutních i dlouhodobějších důsledků epidemie nového koronaviru.

Dne 23. března odvolala KB výhled hospodaření pro rok 2020 zveřejněný 6. února v důsledku významných negativních ekonomických opatření přijatých s cílem omezit šíření choroby Covid-19. Banka zároveň informovala o novém návrhu představenstva dozorčí radě ponechat celý čistý zisk vytvořený v roce 2019 na účtu nerozděleného zisku s cílem naplnit výše uvedené opatření ČNB a při vědomí odpovědnosti KB zabránit jakémukoli zvýšení systémového rizika v české ekonomice.

Společnost ESSOX spustila pro klienty, kteří využívají její platební karty, novou aplikaci ES-KLÍČ s cílem chránit a ověřovat 3D Secure platby na internetu. ES-KLÍČ nabízí klientům možnost ověřovat platby prostřednictvím biometrických údajů přímo v aplikaci v mobilním telefonu nebo PIN kódu.

Duben

KB a její dceřiná společnost SGEF podepsaly se společností ČEZ ESCO Memorandum o spolupráci, a začaly tak připravovat nový produkt, který může omezit klimatickou změnu – solární energii jako službu. Ta zároveň umožní průmyslovým podnikům, které poskytnou střechy svých budov pro instalaci fotovoltaických panelů, začít šetřit na svých účtech za energie.

Komerční banka uvedla novou službu – Zaplaceno.cz. Jako první banka na českém trhu představila KB funkční řešení pro placení v e-shopech s využitím tzv. nepřímého zadání platebního příkazu (PISP), který umožnila evropská směrnice PSD2. Řešení připravila KB ve spolupráci s fintech společností BudgetBakers.

Květen

Komerční banka začala nabízet firmám a podnikatelům úvěry v záručních programech Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Na přípravě nejrozsáhlejšího programu COVID III se KB aktivně v rámci České bankovní asociace podílela.

Web Modré pyramidy se stal vítězem ve světové soutěži Site of the Year o nejlepší webové stránky v oblasti finančních služeb pořádané společností Kentico.

Červen

Novou členkou představenstva Komerční banky se od 4. června stala Jitka Haubová. Jitka Haubová je zodpovědná za úsek Transakční a platební služby, odbory Podpůrné služby, Služby investičního bankovnictví, Právní odbor a triby Payment Methods a Customer Tribe.

V důsledku omezení způsobených epidemií Covid-19 a v souladu s platnými právními předpisy uspořádala Komerční banka valnou hromadu mimo zasedání písemnou formou a za použití elektronické platformy dálkové komunikace. Hlasování i dotazování se odehrávalo v období od 9. do 29. června. Valná hromada schválila účetní závěrku za rok 2019 a rozhodla o převedení celého zisku do zisku minulých let. Valná hromada dále schválila Zprávu představenstva o podnikatelské činnosti Banky a stavu jejího majetku za rok 2019, konsolidovanou účetní závěrku a řádnou účetní závěrku za rok 2019. Na návrh výboru pro jmenování zvolila členkou dozorčí rady paní Maylis Coupet. Dále valná hromada schválila Politiku odměňování.

KB otevřela nabídku financování v novém garančním programu COVID Plus připraveném Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) pro zmírnění následků epidemie. V programu jsou velkým podnikům dostupné provozní i investiční úvěry.

Komerční banka oznámila spolupráci s dalšími českými fintechy – společnostmi Zakladači a Trivi. Společnost Zakladači se pro klienty postará o založení nové společnosti s ručením omezeným. KB pak nové podnikatele vybaví balíčkem Profi účet, včetně firemní platební karty Komerční banky. Díky partnerství se společností Trivi nabízí KB v internetovém bankovnictví pro živnostníky a firmy službu v ČR unikátní – on-line vedení účetnictví, různá regulatorní hlášení a pomoc se mzdovou agendou.

Digitální časopis Statement ze skupiny Lafferty jmenoval Komerční banku nejlepší bankou v České republice a zároveň jednou ze stovky nejlepších bank na světě. Žebříček hodnotí kvalitu bank ve 21 kategoriích, jako například finanční výkonnost, vztahy s klienty a zaměstnanci, přístup k životnímu prostředí nebo přínos pro akcionáře.

Společnost FTSE Russell ze skupiny London Stock Exchange Group potvrdila členství KB v řadě indexů FTSE4Good Index Series, která je vytvořena pro měření výkonnosti společností, které osvědčují vysoký standard v oblastech environmentální, sociální a správy společnosti (ESG).

Červenec

Společnost KB SmartSolutions, s.r.o., plně vlastněná Komerční bankou, nabyla menšinový podíl ve fintech společnosti upvest s.r.o., která provozuje platformu pro sdílené financování (crowdfunding) developerských nemovitostních projektů.

Komerční banka obdržela rozhodnutí České národní banky o určení minimálního požadavku na kapitál a způsobilé závazky (MREL). Podle tohoto rozhodnutí je Komerční banka povinna udržovat kapitál a způsobilé závazky na subkonsolidované bázi alespoň ve výši 8,58 % svých celkových závazků a kapitálu a alespoň 19,2 % celkového objemu rizikové expozice. Požadavku musí být dosaženo do 31. prosince 2023.

Komerční banka se zapojila do we.trade, digitální platformy na technologii blockchain pro bezpečné a transparentní finanční toky v domácím i zahraničním obchodu.

Srpen

Protože vláda v létě uvolnila svá pandemická opatření, bylo možné ve zkrácené verzi uskutečnit festival nového cirkusu Letní Letná, který KB sponzorovala jako generální partner.

Září

Byla založena společnost Bankovní identita, a.s., jako společný podnik Komerční banky a dalších významných bank za účelem poskytování služby elektronické identifikace a elektronického podpisu v České republice. Společnost je založena na digitální identitě klientů bank, je otevřenou platformou pro všechny banky a bude nabízet své služby veřejným institucím i soukromým společnostem poskytujícím digitální služby.

I přes pandemii mohli někteří partneři KB pokračovat ve svých akcích za přísných hygienických podmínek. Konal se Světový den úklidu, který je organizován ve více než 150 zemích, 22 000 dobrovolníky bylo vyčištěno více než 220 tun odpadu. Zaměstnanci KB se této akce zúčastnili již potřetí, ve 25 týmech.

Komerční banka byla již druhým rokem generálním partnerem Ekonomické olympiády, která je největší celonárodní soutěží v České republice pro studenty středních škol, kteří testují znalosti ekonomiky a financí.

Modrá pyramida začala nově nabízet stavební spoření on-line. Díky vylepšení mobilní aplikace MP Home si její klienti mohou založit stavební spoření on-line pohodlně přímo z mobilu.

KB představila MůjPodpis jako nástroj pro právně závazné vzdálené uzavírání smluv s pomocí aplikace KB Klíč. Služba je k dispozici i neklientům KB po ověření jejich totožnosti.

Penzijní spoření od KB Penzijního fondu se stalo dostupným i prostřednictvím aplikace KB Mobilní banka.

Říjen

Prostřednictvím své platformy KB Smart Solutions rozšířila Banka partnerství s fintech společnostmi, které vyvíjejí služby s přidanou hodnotou. V říjnu proběhla akvizice 11% podílu v české začínající společnosti MonkeyData s.r.o., která prostřednictvím své dceřiné společnosti Lemonero spustila digitální platformu využívající big data a umělou inteligenci k poskytování financování malým a středním e-shopům.

KB a ESSOX dokázaly díky spolupráci s německou společností Re:ceeve zvýšit v rámci řízení rizik efektivitu úvodních fází vymáhání a zároveň zvýšit spokojenost zákazníků.

Komerční banka byla časopisem Global Finance označena jako Nejbezpečnější banka ve střední a východní Evropě pro rok 2020 a Nejbezpečnější banka v České republice pro rok 2020. Zároveň časopis Professional Wealth Management udělil Komerční bance již potřetí v řadě cenu za Nejlepší privátní banku pro digitální zákaznický servis ve střední a východní Evropě.

Komerční pojišťovna opět uspěla v prestižní soutěži Hospodářských novin Nejlepší pojišťovna 2020 a získala dvě ocenění – druhé místo v kategorii Nejlepší životní pojišťovna a třetí místo v kategorii Klientsky nejpřívětivější životní pojišťovna.

Banka představila novou edici platebních karet, která odráží snahu Komerční banky o udržitelnost ve všech jejích činnostech. Nová karta EKO obsahuje vysoký podíl recyklovaného plastu (85,5 %) a je atypická vertikálně orientovaným designem.

V říjnu přistoupila Komerční banka k Evropské chartě rozmanitosti a formálně se zavázala podporovat rozmanitost a rovné příležitosti zaměstnanců v souladu se strategií Skupiny KB.

Listopad

U příležitosti vyhlášení výsledků za třetí čtvrtletí 2020 Komerční banka představila také své aktualizované strategické výhledy formulované v plánu nazvaném KB Change 2025. Ten navazuje na úspěšnou implementaci transformačního programu KB Change 2020, který byl oznámen na jaře 2018. Současný plán pracuje s aktuálními výzvami a příležitostmi pro silnou, na zákazníky orientovanou Banku.

V listopadu přijala KB Politiku ochrany klimatu společnosti, která přijímá odpovědnost Banky za její provozní postupy a stanoví konkrétní opatření ke zmírnění změny klimatu. V dokumentu Banka oznámila svůj cíl, aby se do roku 2026 stala uhlíkově neutrální.

Zaměstnanci call center KB a ESSOX pomáhali hygienickým stanicím vysledovat epidemiologicky významné kontakty lidí infikovaných Covid-19, čímž omezují šíření této nemoci. Společnosti také pro toto trasování poskytly svou technickou infrastrukturu a vybavení.

Prosinec

KB nabyla 25% podíl ve společnosti Platební instituce Roger nabízející digitální factoring pro prodejce, kteří chtějí mít peníze ze svých pohledávek k dispozici před splatností faktury. Mobilní aplikace Roger spustí elektronickou aukci, kde mohou investoři nabízet v aukci financování takových pohledávek, což obvykle vede k velmi příznivým podmínkám pro vystavitele faktury.

Komerční banka obsadila ve srovnávacím průzkumu prestižního magazínu Euromoney druhý rok po sobě první místo mezi bankami v oblasti Cash Managementu v České republice, a získala tak titul Euromoney Market Leader.

Rok 2021

Dne 12. ledna 2021 si KB vybrala pro zpracování bankovních transakcí ve své nové digitální bance inovativní základní bankovní platformu Transact od společnosti Temenos, předního světového dodavatele bankovního softwaru. Zjednodušené a konsolidované interní prostředí pomůže Komerční bance rychleji přinášet inovativní produkty a služby na český trh.

Od ledna 2021 se společnost ESSOX stala výhradním partnerem pro financování automobilů Hyundai a Kia. Návazně na partnerství se skupinou PSA (Peugeot, Citroen), které existuje již od roku 2016, tak výrazně posílila své postavení na trhu financování nových aut.

Dne 13. ledna KB úspěšně umístila na mezinárodním kapitálovém trhu svůj debutový hypoteční dluhopis v objemu 500 milionů eur, který byl vydán v rámci nově vytvořeného programu hypotečních zástavních listů dluhopisů ve výši 5 000 000 000 EUR. Krytý dluhopis získal rating AAA od společnosti Fitch Ratings a je obchodován na lucemburské burze cenných papírů.

Ekonomické a monetární prostředí v roce 2020

Rok 2020 byl pro českou ekonomiku extrémně obtížný, když ji zasáhly dvě vlny pandemie Covid-19 a návazná restriktivní opatření ze strany vlády. První vlna kulminovala v dubnu, druhá pak v listopadu. V důsledku pandemické krize poklesla výkonnost tuzemského hospodářství nejvíce v celé historii. Hrubý domácí produkt byl podle předběžného odhadu ve srovnání s rokem 2019 reálně nižší o 5,6 %. Hlavním zdrojem poklesu byl propad investiční aktivity a spotřeby domácností. Zatímco v průběhu jarní vlny pandemie nebyl ještě propad investic dramatický, pokles v následujících čtvrtletích byl již výrazný. Z pohledu hrubé přidané hodnoty uzavřením ekonomiky nejvíce utrpělo odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Nedařilo se ale ani průmyslu, stavebnictví a většině odvětví služeb.2

První pandemická vlna zasáhla průmyslovou výrobu velmi tvrdě. Automobilový sektor zastavil výrobu, výrazně byly narušeny i dodavatelsko-odběratelské řetězce. S druhou vlnou si již průmysl poradil podstatně lépe. Od července jeho výstup rychle rostl, a to i za výrazné podpory automobilového průmyslu. Tempo meziročního růstu průmyslové výroby se v říjnu vrátilo do kladných hodnot a udrželo se zde i ve zbytku roku. Za celý loňský rok ale i tak skončil výkon průmyslové výroby hluboce v záporu. Podle Českého statistického úřadu průmyslová produkce v roce 2020 meziročně poklesla o 8,0 %. Nejvíce k tomu přispělo odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů (pokles o 12,3 %). Nové zakázky v oblasti průmyslu meziročně poklesly o 8,0 %. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách pak byly meziročně nižší o 6,9 %. Průměrný evidenční počet zaměstnanců se meziročně snížil o 3,4 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v roce 2020 meziročně vzrostla o 1,9 %.3

Po první vlně pandemické krize se také výrazně propadla exportní aktivita. S druhou vlnou si již zahraniční obchod poradil podstatně lépe. Za celý rok 2020 zahraniční obchod dosáhl dokonce rekordního přebytku, což bylo do značné míry způsobeno poklesem investiční aktivity, a tudíž slabšími dovozy, ale také růstem exportu po jeho propadu v první vlně pandemie. Celkový přebytek zahraničního obchodu v roce 2020 dosáhl 190,0 mld. Kč. To představovalo meziroční přírůstek 44,3 mld. Kč. V porovnání s rokem 2019 se vývoz snížil o 4,5 % a dovoz o 5,9 %.4 Excelentních výsledků dosáhl i běžný účet platební bilance. Ten za rok 2020 skončil v přebytku 180 mld. Kč. K tomu napomohl i výrazně nižší objem vyplacených dividend do zahraničí.5

Podíl počtu nezaměstnaných dle metodiky Ministerstva práce a sociálních věcí činil ke konci roku 2020 4,0 %. Oproti prosinci 2019 to znamenalo nárůst o 1,1 pb, což je ve světle koronavirové krize velmi nízké číslo. Ke zvýšení nezaměstnanosti po vyloučení sezonních vlivů došlo především v dubnu a v květnu. V dalších měsících byl již růst nezaměstnanosti prakticky zanedbatelný, což bylo výsledkem přijatých vládních opatření. V samotném prosinci evidoval Úřad práce celkem 291 977 uchazečů o zaměstnaní. To bylo ve srovnání s rokem 2019 o 76 445 osob více. I tak si ale Česká republika udržela nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci celé EU. To bylo dáno i tím, že do pandemické krize vstupovala Česká republika s mimořádně napjatým trhem práce. Významnou roli sehrály i vládní programy Antivirus (program na podporu zaměstnanosti, který přispívá na výplatu mezd při udržení pracovního místa).6 Míra zaměstnanosti 15–64letých očištěná od sezonních vlivů dosáhla v prosinci 73,9 % a oproti prosinci 2019 se snížila o 1,4 procentního bodu.7

Protipandemická opatření se odrazila na vývoji maloobchodních tržeb v roce 2020. Některé segmenty sice z pandemie těžily (tržby za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby vzrostly meziročně o 28,2 %), na vykompenzování propadů v ostatních sektorech, zejména kvůli zavření většiny kamenných obchodů, to ale nestačilo. Pokles tržeb zaznamenaly zejména prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 10,9 %) a s oděvy a obuví (o 29,6 %). Za celý rok 2020 tak maloobchod bez motorových vozidel reálně meziročně poklesl o 0,9 % (po očištění o kalendářní vlivy). Na pandemii tvrdě doplatil i motoristický segment. Tržby v této oblasti očištěné o kalendářní vlivy v roce 2020 reálně meziročně poklesly o 15,4 %.8 Tržby ve službách v loňském roce meziročně reálně poklesly o 11,9 % (po očištění o kalendářní vlivy). Nejvíce utrpěly cestovní agentury, jejich tržby poklesly meziročně o 74 %, tržby v letecké dopravě propadly o 72 %, v ubytování, stravování a pohostinství byly tržby meziročně nižší o 40 %.9

Dopadům pandemické krize se nevyhnul ani stavební sektor. Ten již v roce 2019 trpěl nedostatkem pracovní síly a tento problém se s odlivem zahraničních pracovníků ještě více prohloubil. Na sektor navíc dopadl i pokles poptávky. Stavební produkce tak v roce 2020 ve srovnání s rokem 2019 poklesla o 7,7 %.10

Inflace se v průběhu prvních devíti měsíců roku 2020 držela nad horním pásmem tolerančního intervalu – 2 % inflačního cíle České národní banky. V říjnu se pousnula pod tuto 3% hladinu, přičemž pod ní zůstala i ve zbytku roku 2020.11 Na postupné snižování cenové hladiny působil především pokles cen v oddíle potravin, bydlení a alkoholických nápojů. Za celý rok 2020 dosáhla průměrná míra inflace 3,2 %. To bylo o 0,4 pb více než v roce 2019. Jednalo se zároveň o nejvyšší průměrnou roční míru inflace od roku 2012.12 Na vysokých úrovních se v průběhu celého roku držela jádrová inflace. Ta v prosinci dosáhla 3,6 %. Na její vývoj měl vliv především růst cen v oblasti služeb, kde se provozovatelé po znovuotevření provozoven snažili dohánět ušlé zisky.13

Česká národní banka na tento bezprecedentní ekonomický vývoj reagovala snížením své základní úrokové sazby o 50 bp 16. března, o 75 bp 26. března a pak ještě o dalších 75 bp 7. května na úroveň 0,25 %. Na podporu likvidity bankovního sektoru centrální banka znovu obnovila třikrát týdně dodávací repo facilitu s fixním úrokem a nulovým rozpětím. Parlament pak schválil novelu zákona o ČNB, která zásadně zvýšila možnosti ČNB operovat na finančním trhu. Umožnila jí přijímat větší množství různých cenných papírů jako zástavy a rozšířila typy způsobilých protistran. Tato novela má platnost do konce roku 2021. Česká národní banka dále umožnila ještě před platností zákona o odkladu splátek bankám a nebankovním společnostem dobrovolné poskytnutí odkladu splátek jako nástroje na předcházení ztrát v souladu s doporučením Evropské bankovní autority. Česká národní banka také 16. března zrušila zvýšení proticyklické kapitálové rezervy na 2 % a koncem března ji s účinností od 1. dubna snížila na 1 %. Během června pak s účinností od 1. července byla snížena na 0,5 %. Dalším krokem k uvolnění podmínek na trhu pak byla úprava parametrů regulace hypoték. Hodnota poměru velikosti půjčky a hodnoty nemovitosti byla zvýšena z 80 % na 90 %, regulace poměru dluhu k příjmu byla od 1. dubna zrušena (dříve 9) a konečně poměr splátek k disponibilnímu příjmu byl od 1. dubna zvýšen z 45 % na 50 %, od 1. července pak byl zrušen také.

Kurz koruny se před pandemickou krizí pohyboval v pásmu 25,00–25,50 CZK/EUR. S březnovou vlnou pandemie se vyhoupl až na 27,80 CZK/EUR. Po otevření ekonomiky zkorigoval k úrovni 26,00 CZK/EUR. Druhá vlna domácí měnu katapultovala na hladinu 27,40 CZK/EUR. Poté česká koruna začala opět postupně posilovat, a to až na 26,20 CZK/EUR v závěru loňského roku. V průměru se tak kurz v roce 2020 nacházel na 26,40 CZK/EUR.14 Turbulentním vývojem prošly i výnosy vládních dluhopisů. Dvouleté výnosy se z 1,8 % před pandemickou krizí propadly až na nulové úrovně. Propadu se nevyhnuly ani výnosy 10letých dluhopisů. Ty však od října loňského roku začaly opět postupně růst.15

Vláda pak řešila dopady epidemie na ekonomiku na několika frontách. Uzákonila možnost požádat o odklad splácení bankovních úvěrů na 3 až 6 měsíců jak pro občany, tak pro firmy. Krátkodobě zavedla strop na nájemné a omezila možnosti výpovědi z nájmu, včetně programu na podporu placení nájemného. Odložila splatnost některých daní a zdravotního či sociálního pojistného. Zavedla program na podporu zaměstnanosti, kdy přispívá na výplatu mezd při udržení pracovního místa. Samostatně výdělečně činní byli podpořeni jednorázovou podporou. Pro podnikatele vláda připravila několik vln programů COVID, z nichž největší je program COVID III. Ten poskytuje až 150 mld. Kč na záruky státu, což by mělo zajistit bankovní financování až ve výši 500 mld. Kč. Vláda poté kontinuálně otevírala podpůrné programy a upravovala ty stávající, aby co nejlépe vyhovovaly podporovanému sektoru nebo typu kompenzovaných nákladů. Vládní pomoc ekonomice se přirozeně odráží i v deficitním hospodaření vlády. Deficit státního rozpočtu vystoupal na rekordní úroveň 367,4 mld. Kč, což je téměř dvojnásobek rekordního roku 2009. Výsledek roku 2020 je historicky rekordní i v relativním vyjádření vůči HDP, který zmíněný rok překonal o dva procentní body na -6,8 %. Celkové příjmy klesly oproti roku 2019 o 3,1 %, zatímco výdaje narostly o 18,8 %.16 Státní dluh vzrostl z 1 640 mld. Kč v roce 2019 na 2 050 mld. Kč. To představovalo 36,9 % HDP. V roce 2019 byl veřejný dluh na úrovni 28,5 % HDP.17

Vyhodnocení plnění cílů stanovených pro rok 2020

Vývoj ekonomického prostředí v České republice v roce 2020 byl značně odlišný, než Banka předpokládala ve svém výhledu vývoje podnikání a finanční výkonnosti, který byl poprvé představen investorům 6. února 2020. Ve výroční zprávě 2019 publikované 23. března 2020 Banka uvedla, že tento výhled byl podroben revizi vynucené rychlým vývojem způsobeným epidemií onemocnění Covid-19, která narušila ekonomickou aktivitu v zemi.

Vnější prostředí se oproti původním předpokladům výrazně změnilo

Podobně jako v ostatních evropských zemích vyhlásila česká vláda 12. března 2020 stav nouze a zavedla řadu opatření zaměřených na omezení šíření koronaviru SARS CoV-2, včetně významných omezení přeshraničního cestování do a z České republiky, služeb pohostinství a cestovního ruchu, prodeje jiných než základních produktů v maloobchodech, společenských, kulturních a sportovních akcí, školní docházky a osobního přístupu k některým veřejným službám. Česká národní banka na mimořádném měnověpolitickém zasedání 16. března snížila svou hlavní měnověpolitickou sazbu o 75 bazických bodů na 1,5 % a další snížení (o 50 bazických bodů na 1 %) přišlo na dalším pravidelném zasedání 26. března. Několik významných průmyslových výrobců v automobilovém průmyslu a dalších odvětvích přerušilo výrobu z důvodu ochrany svých zaměstnanců, ale také kvůli narušení globálních dodavatelských řetězců způsobených pandemií. První nouzový stav byl ukončen dne 17. května 2020 po dočasném zlepšení epidemické situace, omezující opatření byla částečně uvolněna. Nouzový stav byl znovu zaveden 5. října a trval do roku 2021, přičemž omezující opatření byla postupně zpřísňována v důsledku zvyšujícího se počtu infikovaných osob a zhoršující se zátěže zdravotního systému země.

KB poskytovala celý rozsah služeb klientům, provoz převedla do chráněného režimu

Komerční banka naplnila své závazky jako součást kritické infrastruktury České republiky. Společnosti Skupiny KB udržovaly provoz po celou dobu stavu nouze vyhlášeného vládou a zachovaly celý rozsah nabídky služeb klientům, včetně financování. KB se řídila plánem kontinuity podnikání aktualizovaným o specifika současné pandemické situace a rychle přijala opatření na ochranu svých zaměstnanců a klientů. Většina poboček zůstala otevřená. Na vrcholu uzavírky země k 31. březnu 2020 měla KB otevřeno 224 poboček a 108 poboček bylo dočasně uzavřeno.

Pracovníci v pobočkové síti a v určitých provozních funkcích pracovali ze svých standardních pracovišť nebo z aktivovaných záložních pracovišť v rotačním režimu, čímž omezovali riziko vzájemné infekce. Těmto pracovníkům byly poskytovány ochranné respirátory, obličejové masky a rukavice. Kontaktní místa a pracoviště byla vybavena skleněnými přepážkami a dezinfekčními prostředky.

Více než 5 000 zaměstnanců začalo pracovat z domova. Aby to bylo možné, Banka zakoupila další notebooky a aktivovala infrastrukturu virtuálních desktopů (VDI). Banka rovněž rozšířila kapacitu svých řešení pro VPN (virtuální privátní sítě) a datových linek. Tím plynule pokryla zvýšený počet souběžných uživatelů.

Finanční výkonnost ovlivněná pandemiemi

Vzhledem k negativním ekonomickým důsledkům pandemie Covid-19 a omezujícím opatřením realizovaným za účelem omezení šíření koronaviru mohly být finanční výkonnosti na rok 2020, předpokládané na začátku roku nebo ambicí plánu KB Change 2020 představeného v roce 2018, splněny pouze částečně. Prudký pokles tržních úrokových sazeb spojený s poklesem měnověpolitických sazeb České národní banky ovlivnil negativně čistý úrokový výnos. Utlumená ekonomická aktivita v zemi se projevila v menších příjmech z poplatků. Čisté zisky z finančních operací absorbovaly negativní příspěvek z poklesu počtu měnových konverzí souvisejících se sníženým objemem zahraničního obchodu a turistiky i služebních cest. To bylo kompenzováno zvýšenou poptávkou některých klientů po zajištění finančních rizik v prostředí vyšší volatility a nejistoty.

Provozní výdaje zůstaly v souladu se schváleným rozpočtem, přestože KB vznikly dodatečné náklady spojené s usnadněním práce z domova u velké většiny zaměstnanců a zvýšením hygienických opatření v provozních prostorách. Tento negativní dopad krize na náklady byl zmírněn nižšími výdaji na cestování, akce a marketing.

Skupina zaznamenala silný dopad pandemie na náklady rizika. V průběhu roku 2020 KB provedla statutární rekalibraci modelů pro tvorbu opravných položek rezerv v souladu s IFRS 9, aby odrážely probíhající makroekonomický pokles. Rovněž obezřetně vytvořila opravné položky na nejcitlivější části portfolia v moratoriích, jak v retailových, tak i v podnikových segmentech. Skupina dále vytvořila opravné položky na podnikové klienty nově v selhání a zvýšila opravné položky na stávající situace selhání.

I přes nepříznivé tržní podmínky dosáhla KB i v roce 2020 zdravé úrovně ziskovosti a udržovala si své robustní vybavení kapitálem a silnou likviditu.

KB dosáhla dobrých obchodních výsledků

Růst úvěrového portfolia Skupiny dosáhl úrovně předpokládané v původně zveřejněném výhledu, i když poptávka klientů po úvěrech byla ovlivněna krizí, a to v různé míře pro různé kategorie půjček. Převládající nejistota ovlivnila hlavně nezajištěné spotřebitelské úvěry, zatímco v podnikových segmentech klienti omezovali nebo odkládali své investiční projekty, a poptávali proto méně dlouhodobé financování. Na druhé straně poptávka po hypotékách zůstala silná, podporovaná nízkými úrokovými sazbami a vnímáním bydlení jako bezpečného aktiva. Rozšířilo se financování pracovního kapitálu a úvěry na podnikání podpořily také programy státních záruk zahájené v rámci protikrizových opatření vlády. Komerční banka zlepšila svůj tržní podíl na českém úvěrovém trhu, a to jak v poskytování úvěrů fyzickým osobám, tak ve financování nefinančních podniků.

Růst vkladů dokonce překročil rozpočtovanou úroveň. Růst byl silný jak v retailovém, tak v korporátním segmentu, což svědčí o velké důvěře klientů v Komerční banku i v nejistých dobách. KB zvýšila svůj celkový tržní podíl na depozitním trhu, vklady v Bance od nefinančních podniků rostly rychleji než na celkovém trhu, zatímco expanze vkladů od občanů byla dynamická, ale stále o něco pomalejší než na trhu. V nejistotě pandemické situace klienti omezili nákupy podílových fondů.

Společnosti Skupiny KB také v průběhu roku představily řadu inovativních, pohodlných a užitečných finančních produktů a služeb vyvinutých interně nebo ve spolupráci s externími partnery. Mezi příklady inovací, které klienti nejvíce oceňují, jsou úvěry se státní zárukou v rámci programů COVID, služby digitálního ověření identity, včetně založení společného podniku BankID, rozšíření služeb dostupných prostřednictvím mobilního a internetového bankovnictví a různé nabídky vyvinuté na platformě KB SmartSolutions.

Jednání jako odpovědný korporátní občan

Komerční banka posunula udržitelnost do jádra svého podnikání. V roce 2020 KB vyvinula a začala uvádět do praxe strategické programy podpory udržitelných aktivit klientů, a to jak v retailovém, tak v korporátním segmentu. Banka mimo jiné vyčlenila finanční prostředky na preferenční financování projektů s udržitelným pozitivním dopadem, rozvinula své poradenské schopnosti pro aktivity klientů šetrné k životnímu prostředí a připravila nové produkty, které pomáhají řešit environmentální výzvy.

Banka formálně oznámila svůj cíl stát se do roku 2026 uhlíkově neutrální. Nechala změřit svou uhlíkovou stopu nezávislou agenturou a pokračovala ve snižování spotřeby energie a produkce odpadu z vlastního provozu. KB rovněž přistoupila k Evropské chartě rozmanitosti, která podporuje rozmanitost, začlenění a spravedlivé příležitosti pro všechny zaměstnance.

Zaměstnanci call center KB a ESSOX pomáhají hygienikům zjišťovat epidemiologicky významné kontakty lidí infikovaných Covid-19, čímž omezují šíření této nemoci. Společnosti také poskytly svou technickou infrastrukturu a vybavení pro toto trasování. Skupina KB také přímo nebo prostřednictvím Nadace KB Jistota přispěla k různým aktivitám na řešení problémů vyvolaných pandemickou situací a rovněž na některé dlouhodobější problémy ve společnosti. Společnosti Skupiny KB nevyužily přímou finanční podporu od státu ani v případě, že naplnily podmínky jednotlivých programů podpory, protože Skupina KB dává přednost tomu, aby omezené veřejné zdroje byly k dispozici těm, kteří je nejvíce potřebují.

KB byla zkoumána v renomovaných globálních hodnoceních pro oblasti životního prostředí, sociální a správy společnosti (ESG – environmental, social and governance). KB obdržela rating A ve stupnici MSCI ESG, který je určen k měření odolnosti společností vůči dlouhodobým a odvětvově specifickým rizikům ESG. KB bylo také potvrzeno členství v řadě indexů FTSE4Good, určených k identifikaci společností, které prokazují silné postupy ESG měřené podle mezinárodních standardů, se známkou 3,3.

Obezřetné řízení rizik a soulad s pravidly

Všechna rizika byla řízena v souladu se schváleným Přístupem k přijímaní rizika (Risk Apettite Statement). Kvalita úvěrového portfolia a náklady na riziko byly ovlivněny prudkým hospodářským poklesem způsobeným pandemií, zůstaly však pevně pod kontrolou, protože Skupina těží ze svých historicky obezřetných standardů poskytování úvěrů, dynamického monitorování portfolia podporovaného pokročilými ukazateli rizika a nástroji, stejně jako přiměřenou koncentrací v citlivých odvětvích. Mezi mnoha opatřeními přijatými v oblasti úvěrového rizika KB modernizovala nastavení retailového vymáhání a přiměřeně kalibrovala velikost a senioritu týmů odborníků specializovaných na činnosti vymáhání. Zákon o splátkovém moratoriu měl i nadále významný vliv na vývoj celkového rizikového profilu. Poté, co moratoria v říjnu 2020 podle zákona skončila, zůstala míra selhání úvěrů, které moratoria opustily, stále nízká, i díky státní podpoře zaměstnanosti a dalších podpůrných opatření.

V oblasti compliance KB implementovala několik projektů se vztahem k důležitým provozním a obchodním procesům. Potvrdila svou politiku nulové tolerance vůči potenciálnímu porušování regulatorních pravidel. KB mimo jiné důkladně prozkoumala své portfolio klientů, aby zabránila zneužití svých služeb k nezákonným činnostem, a také posílila své kontroly zajišťující, že její dodavatelé dodržují lidská práva a environmentální a další předpisy.

KB aktivovala během pandemie svůj plán kontinuity podnikání a přizpůsobila jej novým okolnostem. Zavedla přísný proces ověřování a sledování všech nezbytných změn ve svých procesech, aby udržovala silný dohled nad systémem vnitřní kontroly. Ke zmírnění zvýšené úrovně rizika kybernetické bezpečnosti během nouzového období KB posílila několik bezpečnostních opatření, včetně implementace dvoufaktorové autentizace pro zaměstnance (využívající KB Klíč), zlepšení schopností prevence úniků dat a zvýšení schopností detekce bezpečnostního operačního centra a kapacity.

Plnění závazků vůči zaměstnancům

Strategickou vizí KB v oblasti řízení lidských zdrojů je vytváření profesionálních vztahů se zaměstnanci založených na důvěře, respektu, vzájemné komunikaci, rovných příležitostech a nabídce zajímavého profesního a kariérního růstu. Partnerství se zaměstnanci jsou založena na čtyřech základních hodnotách nebo principech chování, kterými jsou týmový duch, inovace, odhodlání a odpovědnost. Společně tvoří základ podnikové kultury, na které KB staví svou budoucnost.

V roce 2020 společnosti Skupiny KB splnily všechny své závazky vůči zaměstnancům vyplývající z mezinárodních a národních předpisů, kolektivní smlouvy s odbory nebo interních závazků. Během pandemie přijala Skupina opatření k maximální ochraně zdraví svých zaměstnanců, zejména těch nejzranitelnějších, jako jsou chronicky nemocní, těhotné ženy, osamělí rodiče nebo zaměstnanci ve věku nad 60 let.

Banka pravidelně zjišťuje názory, spokojenost a angažovanost zaměstnanců a přijímá příslušná opatření. Jedním z cílů transformačního programu KB Change 2020 bylo zvýšit angažovanost zaměstnanců, měřeno složeným indexem z výsledků průzkumu zaměstnanců KB Puls (zahrnujícím pět aktuálních oblastí efektivní týmové práce, smysl a důležitost, motivaci, uznání a vedení) na 80 % ze 72 % v roce 2018. Tohoto cíle bylo dosaženo.

Realizována strategická transformace, připraven a spuštěn nový strategický program

V průběhu roku 2020 KB úspěšně dokončila implementaci strategického transformačního programu KB Change 2020, který byl zahájen na jaře 2018. Transformace vyplývající z plánu KB Change 2020 se projevila ve výrazném zjednodušení, digitalizaci a zrychlení klíčových procesů pro zákazníky a provoz. Organizační struktura byla zploštěna jak v centrále, tak v distribuční síti. Po změnách je téměř polovina centrálních funkcí vyvíjena a dodávána multidisciplinárními týmy využívajícími agilní pracovní metody. Produkty a služby jsou stále častěji, ke spokojenosti klientů, poskytovány prostřednictvím digitálních kanálů. Nabídka byla dále rozšířena v partnerstvích se start-up a fintech společnostmi.

Skupina KB dokázala poskytovat kvalitní finanční služby a prvotřídní poradenství bezpečně, spolehlivě a pohodlně. To se odráží ve zlepšení spokojenosti klientů v letech 2018–2020 ve všech hlavních segmentech klientů, měřeno ukazatelem Net Promoter Score. Finančních cílů plánu KB Change 2020 však nebylo dosaženo v přímém důsledku globální koronavirové pandemie a jejích ekonomických dopadů.

Na základě zkušeností se změnou chování zákazníků v nouzovém stavu po vypuknutí Covid-19 se vedení KB na jaře 2020 rozhodlo urychlit optimalizaci pobočkové sítě. Do září 2020 se počet poboček provozovaných Komerční bankou v České republice snížil na 242 z 342 poboček k 31. prosinci 2019. Banka také zavedla Smart Office – flexibilní a agilní organizaci pracoviště založenou na třech pilířích: sdílení pracovišť + vzdálená práce + rotace, kde jsou kancelářské prostory přidělovány spíše týmům než jednotlivým členům týmu. Koncept Smart Office poskytuje zaměstnancům větší flexibilitu při současném dosahování úspor nákladů souvisejících s provozem pracovních prostor a snižováním uhlíkové stopy z provozu Banky. Všem zaměstnancům zůstala možnost pracovat v kancelářích KB.

Komerční banka připravila a představila dne 5. listopadu 2020 své aktualizované strategické směřování pro období do roku 2025, zformulované v plánu KB Change 2025. V dokumentu KB ohlašuje svou misi budovat společně se svými klienty lepší a udržitelnou budoucnost prostřednictvím odpovědných a inovativních finančních řešení. V plánovacím horizontu do roku 2025 chce KB být lídrem v nové éře bankovnictví pro 2 miliony aktivních klientů. Strategie staví na pilířích vstřícnosti, růstu a odpovědnosti se specifickými cíli stanovenými v devíti aktuálních oblastech, včetně budování digitální banky, společnosti založené na datech, agilní a efektivní organizaci, dále včetně digitálního prodeje a služeb, jedné hypoteční továrny, potvrzení vedoucího postavení na trhu v oblasti finančních služeb pro podniky, modernizace řízení rizik, přijetí nové generace společenské odpovědnosti, hledání nových zdrojů výnosů a opětovného potvrzení špičkové provozní efektivity. KB začala realizovat první pilíře strategie KB Change 2025 již v roce 2020.

Očekávaný vývoj a hlavní rizika pro tento vývoj v roce 2021

(Poprvé prezentováno dne 10. února 2021 v rámci vyhlášení výsledků KB za rok 2020.)

Ve svém základním makroekonomickém scénáři pro rok 2021, platném k dnešnímu dni, KB očekává, že česká ekonomika se letos vrátí díky programu očkování a stimulů hospodářské politiky k růstu. Celkově by mělo hospodářství České republiky v roce 2021 stoupnout o 2,6 %. Růst by měl být tažen zejména oživením spotřeby domácností a mírně přispět by měly i fixní investice, čistý vývoz a investice. Loňský mimoekonomický šok však narušil ustálené ekonomické vazby a vede k mnohem větší nejistotě předpovědi.

Vzhledem k vysoké míře nejistoty kolem pandemické situace, navíc k obvyklým rizikům při projektování budoucích obchodních výsledků, by investoři měli před přijetím investičních rozhodnutí s přihlédnutím k následujícím odhadům a cílům postupovat opatrně a uvážlivě.

Průměrná míra inflace v roce 2021 by měla klesnout pod 2 % kvůli levnějším potravinám, slabší poptávce a nižším dovozním cenám. Po kumulativním snížení měnověpolitických sazeb o 200 bps v roce 2020 KB předpokládá, že Česká národní banka udrží své politické úrokové sazby stabilní nejméně do posledního čtvrtletí roku 2021, kdy je možné očekávat první zvýšení, pokud se naplní předpoklad postupného úspěšného očkování a návratu ekonomiky k normálu. Ve spojení s expanzivní fiskální politikou a rekordní nabídkou státních dluhopisů se očekává pokračující mírný růst výnosů českých státních dluhopisů a tržních úrokových sazeb.

V regulatorním prostředí může dojít k omezení některých opatření přijatých v reakci na koronavirovou krizi. Očekává se, že Česká národní banka ve spolupráci s ostatními členy Evropské rady pro systémová rizika zruší zákaz vyplácení dividend a zpětného odkupu akcií. Na druhou stranu se ČNB může vrátit k přísnější regulaci hypotečních úvěrů, uvolněné v rámci protikrizových opatření v první polovině roku 2020. KB již implementovala nejdůležitější požadavky nařízení EU 2019/518 o některých poplatcích o přeshraničních platbách v EU a poplatcích za převod měny. V roce 2021 KB začne postupně přijímat půjčky od Société Générale za účelem splnění regulačních požadavků na kapitál a způsobilé závazky (MREL) ze směrnice EU o ozdravení a řešení problémů bank, protože v rámci skupiny SG se uplatňuje koncept centralizované strategie řešení krize (Single Point of Entry).

Bankovní trh pozitivně ovlivní oživující se ekonomika, ale stále bude odrážet oslabení spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Celkové úvěrování na trhu by se mělo zvýšit o střední jednotky procent. Půjčky na bydlení budou i nadále růst, i když pomalejším tempem než v roce 2020. Spotřebitelské úvěry by s ústupem pandemie měly zrychlit na střední jednociferné tempo. Úvěry podnikům by měly začít růst až poté, co společnosti získají větší důvěru a viditelnost do budoucnosti, pravděpodobně zhruba v polovině roku. Vklady klientů v bankách by měly růst pomaleji než v roce 2020, ale stále rychleji než půjčky, a to jak v retailovém, tak v korporátním segmentu.

Komerční banka bude pokračovat v implementaci změn v souladu se svým programem KB Change 2025, který byl oznámen v listopadu 2020. Mezi nejdůležitější projekty bude patřit budování nové digitální banky. Jak Banka již oznámila v lednu 2021, KB v první polovině roku 2021 sníží počet zaměstnanců (přepočtených na ekvivalent plného pracovního úvazku) přibližně o 3,5 %, aby tak posílila svou provozní efektivitu a ekonomickou odolnost. KB bude také pokračovat v digitalizaci svých procesů, transformaci IT infrastruktury a identifikaci nových příjmových příležitostí.

V této souvislosti vedení KB očekává, že úvěrové portfolio Skupiny zaznamená v roce 2021 vyšší střední jednociferný růst, a to jak v retailovém, tak v podnikovém financování. Růst celkových zůstatků vkladů by měl dosáhnout vysokého jednociferného tempa, s výjimkou stabilního objemu v Modré pyramidě, ovlivněného přizpůsobením vkladových sazeb aktuálním tržním podmínkám.

Celkové čisté provozní výnosy Skupiny KB za rok 2021 by měly dosáhnout podobné úrovně jako v roce 2020. Čisté úrokové výnosy budou pod tlakem z meziročně nižších tržních úrokových sazeb, které ovlivňují výnosy reinvestic. Čisté poplatky a provize by se měly díky zlepšení ekonomické aktivity a křížového prodeje zvýšit o střední jednociferné číslo. Čistý zisk z finančních operací by se měl zlepšit o vysoké jednociferné číslo v důsledku zlepšení poptávky po zajišťování po zotavení dlouhodobých úvěrů na investiční projekty a obnovení měnových toků souvisejících s cestováním.

Provozní výdaje zůstanou pod přísnou kontrolou a meziročně budou nadále víceméně stabilní. Počet zaměstnanců bude meziročně nižší, Banka se dohodla s odbory pro rok 2021 na udržení stabilních základních mezd. KB zaúčtuje vyšší výdaje související s digitální transformací, což bude zmírněno zjednodušením a optimalizací implementovanou v centrále a v pobočkové síti. KB očekává, že zvýšení povinného příspěvku do Fondu pro řešení krizí předepsané ČNB bude menší, než byl skok ohlášený v roce 2020.

Náklady na riziko budou i nadále absorbovat dopady pandemického ekonomického poklesu na splátkovou kapacitu klientů. V ústředním scénáři mírného oživení ekonomiky by však náklady na riziko v roce 2021 měly klesnout ve srovnání s úrovní zaznamenanou v předchozím roce.

Mezi klíčová rizika výše popsaných očekávání patří možnost nedostatečného výsledku očkovacích programů; nevyřešená pandemická situace v České republice by mohla vést k opakovaným uzavírkám důležitých částí ekonomiky. Otevřenou českou ekonomiku by postihlo i případné zhoršení vnějšího ekonomického prostředí, především další recese v eurozóně. Vzhledem k výrazně zvýšené roli vlády v ekonomice během pandemické krize by náhlá změna ze současné expanzivní fiskální politiky, zrušení fiskálních stimulů či malá transmise nedávných daňových škrtů do zvýšení poptávky domácností negativně ovlivnily ekonomický výhled, a tedy poptávku po bankovních službách a zejména po úvěrech. Specifická rizika pro český bankovní sektor zahrnují další výrazný pokles úrokových výnosů z finančních aktiv denominovaných v českých korunách.

Vedení společnosti očekává, že provoz KB zůstane ziskový i v roce 2021, a má v úmyslu v průběhu tohoto roku obnovit výplatu dividend.

1  https://www.kb.cz/getmedia/f90ec583-178c-45e3-add8-97f47cf1049b/SG-Tax_Code_of_Conduct_CZ.pdf.aspx

2 https://www.czso.cz/csu/czso/cri/predbezny-odhad-hdp-4-ctvrtleti-2020

3 https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumysl-prosinec-2020

4 https://www.czso.cz/csu/czso/cri/zahranicni-obchod-prosinec-2020

5 https://www.cnb.cz/cs/statistika/platebni_bilance_stat/platebni_bilance_m/bop_m.htm

6 https://www.mpsv.cz/web/cz/-/nezamestnanost-v-prosinci-vzrostla-na-4-

7 https://www.czso.cz/csu/czso/cri/miry-zamestnanosti-nezamestnanosti-a-ekonomicke-aktivity-prosinec-2020

8 https://www.czso.cz/csu/czso/cri/maloobchod-prosinec-2020

9 https://www.czso.cz/csu/czso/cri/sluzby-4-ctvrtleti-2020

10 https://www.czso.cz/csu/czso/cri/stavebnictvi-prosinec-2020

11 https://www.czso.cz/csu/czso/cri/indexy-spotrebitelskych-cen-inflace-rijen-2020

12 h ttps://www.czso.cz/csu/czso/cri/indexy-spotrebitelskych-cen-inflace-prosinec-2020

13 https://www.cnb.cz/cnb/STAT.ARADY_PKG.PARAMETRY_SESTAVY?p_sestuid=21727&p_strid=ACBAA&p_lang=CS

14  Zdroj: Bloomberg.

15  Zdroj: Bloomberg.

16 https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2021/pokladni-plneni-sr-40434

17  https://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/rizeni-statniho-dluhu/statistiky/struktura-a-vyvoj-statniho-dluhu

Klienti Skupiny KB a jejich obsluha

Obchodní model

KB je univerzální bankou s multikanálovým distribučním modelem. Obchodní model Komerční banky je založen na budování dlouhodobých vztahů se zákazníky a nabídce relevantních řešení pro situace, ke kterým v životě zákazníků dochází. Obchodní strategie KB se zaměřuje na posílení nebo dosažení vedoucí pozice ve spokojenosti klientů v cílových klientských segmentech a po všechny fáze života. KB se na trhu odlišuje prvotřídním poradenstvím, rozsáhlou nabídkou relevantních produktů, která je umožněna globálním rozsahem aktivit skupiny Société Générale a schopností nabízet lepší a na míru šité služby jednoduchým a účinným způsobem.

Komerční banka proaktivně hledá způsoby, jak zvýšit hodnotu pro klienty a jak zlepšit jejich zákaznickou zkušenost. Přitom spolupracuje s externími tvůrci služeb, které mohou obohatit nabídku KB. Vývoj nových zákaznických i interních řešení se uskutečňuje v mezioborových týmech, pracujících metodou agile@KB.

Hodnotu partnerství s klienty, schopnost bankovních poradců poskytovat kvalitní poradenství, širokou nabídku relevantních a výhodných finančních produktů a blízkost klientům prostřednictvím sítě poboček a vyspělého a bezpečného přímého bankovnictví vnímá KB jako své konkurenční výhody na bankovním trhu.

Model obsluhy v pobočkové síti KB je zaměřen na poskytování profesionálního poradenství jako odborné pomoci klientům. Při formulaci doporučení bankovní poradci využívají analýzu klientských potřeb na základě dat, která Banka o zákazníkovi zná. To umožňuje navrhnout nejlepší řešení pro konkrétního klienta. Pro běžné servisní úkony jsou pro klienty vytvořena místa rychlé obsluhy a bankovní poradci vždy pomáhají zákazníkům, aby mohli běžné transakční a servisní operace provádět sami ve svém mobilním nebo internetovém bankovnictví.

Integrální součástí multikanálového distribučního modelu je digitální bankovnictví, přičemž Banka usiluje o udržení vedoucí pozice na českém trhu v digitálním bankovnictví. Vlastní síť Komerční banky dále doplňují distribuční kapacity dceřiných společností (zejména Modré pyramidy) a v případě vybraných produktů i sítě obchodních partnerů. Služby a produkty ostatních společností Skupiny KB jsou dostupné v jejich vlastních distribučních sítích, pobočkové síti KB, případně prostřednictvím obchodních partnerů.

KB se organizačně skládá z úseků, tribů a samostatných nezávislých odborů. Úseky jsou přímo řízeny členy představenstva nebo výkonnými řediteli, kteří podléhají buď předsedovi představenstva, nebo jednotlivým členům představenstva. Triby, jejichž cílem je umožnit rychlejší a lepší identifikaci a naplnění klientských potřeb prostřednictvím realizace změn, jsou přímo řízeny Tribe leadry, kteří podléhají buď předsedovi představenstva, nebo jednotlivým členům vrcholného vedení.

Struktura tribů je vytvořena tak, aby upřednostnily holistický pohled na jednotlivé potřeby zákazníků a zákaznických segmentů, spíše než aby se zaměřovaly na konkrétní parametry jednotlivých produktů. V první fázi implementace metody agile@KB pracují v tribech společně lidé odpovědní za obchodní realizaci a IT vývoj. V další fázi Banka rozvíjí tzv. BizDevOps koncept, kdy v rámci tribu vedle obchodníků a vývojářů společně pracují i zaměstnanci odpovědní za provoz příslušných IT aplikací.

Komerční banka se striktně řídí regulatorními požadavky ve všech oblastech své činnosti a rozvíjí koncept Poznej svého klienta. KB poznání klienta a jeho potřeb vnímá jako nedílnou součást obchodního vztahu se zákazníky a proces odrážející respekt, zodpovědnost a důvěryhodnost vůči svým klientům. Znalost klientů je také základním předpokladem, aby Banka mohla zákazníkům nabízet adekvátní poradenství a služby odpovídající jejich skutečným potřebám. V tomto smyslu je tento koncept obchodní aktivitou přímo ovlivňující zákaznickou zkušenost. Komerční banka věnuje zvýšenou pozornost vzdělávání zaměstnanců v této oblasti a průběžné adekvátní aktualizaci obchodních postupů tak, aby maximalizovala obchodní efektivitu a zajistila soulad s vyvíjejícími se regulatorními nároky.

Ve vztazích se zákazníky rozvíjí KB systém podrobné segmentace. Segmenty nejvyšší úrovně jsou v Bance následující:

Následně je rozpracována soustava subsegmentů.

Spokojenost zákazníků

Při všem, co KB dělá, je zájem zákazníka na prvním místě. Služby jsou navrhovány tak, aby co nejlépe sloužily zákazníkům v jejich životě a dovolily zákazníkům se Skupinou KB vytvářet dlouhodobá partnerství. Spokojenost zákazníků, založená na profesionálním přístupu a kvalitních službách, je nezbytným předpokladem pro udržitelný růst Skupiny.

Rozvoj, vstřícnost a odpovědnost jsou tři hodnotové pilíře značky KB a součástí nové strategie na následující období. Vyjadřují to, jak chce být Banka na trhu vnímána a jaké vyznává hodnoty. Pilíře značky KB jsou její podstatou. Komerční banka chce být v povědomí klientů jako Banka, která svou vstřícností, odpovědností a důrazem na udržitelnost významně přispívá k jejich osobnímu i obchodnímu rozvoji.

Rozvoj je diferencující hodnota značky. Znamená, že KB je finančním partnerem první volby pro všechny klienty, kteří berou život do svých rukou. Klienti Komerční banky mají vizi i plán, stejně jako KB, a chtějí růst, protože myslí na budoucnost – svou, svého podnikání i svých blízkých.

Vstřícnost znamená, že KB s klienty jedná tak jako mezi sebou navzájem, férově a s respektem. Profesionální servis a poradenství zaměstnanci KB doplňují osobním přístupem. Rychlost a intuitivnost služeb je samozřejmostí, stejně tak jejich stálá dostupnost.

Odpovědnost je klíčový závazek a prolíná se vším, co KB dělá. KB financuje udržitelné projekty klientů, směřuje k uhlíkové neutralitě, zasazuje se o zvýšení finanční gramotnosti ve společnosti a princip odpovědnosti zohledňuje i při designu nových produktů a služeb. Absolutní prioritou je ale bezpečnost financí a dat zákazníků. Banka proaktivně hledá, co je pro klienty v danou chvíli nejlepší, a stojí při nich nejen v době ekonomické prosperity.

Cílem Komerční banky je spokojený zákazník, měření spokojenosti je ale pouze začátek procesu. Klienti jsou pravidelně dotazováni, zda jim vše funguje a zda by byli ochotni KB dále doporučit. Pokud tomu tak není, klientovi se do 48 hodin ozve zodpovědný pracovník a snaží se jeho problém vyřešit. Banka zjišťuje názor všech klientů, proto jsou v průběhu roku náhodným výběrem oslovováni všichni, u kterých je to z regulatorních důvodů (GDPR) možné. Tímto způsobem KB získává zpětnou vazbu i od zákazníků, kteří pravidelně nechodí do poboček nebo nejsou ani jinak aktivní. I tito klienti však mohou potřebovat s něčím pomoci a ne vždy mají čas či chuť se na KB aktivně obrátit. Kromě těchto náhodně generovaných dotazníků Komerční banka posílá dotazníky spokojenosti s nově pořízenými produkty nebo obslužnými kanály, které zákazník využil.

Komerční banka systematicky zjišťuje a měří spokojenost svých zákazníků. V roce 2020 Banka dotazníky oslovila více než 1,2 milionu klientů. KB všechna tato měření realizuje ve spolupráci s renomovanou výzkumnou agenturou IPSOS. Spolu s ní byla v roce 2020 vyvinuta nová on-line aplikace, ve které jsou vyplněné dotazníky k dispozici bankovním poradcům, Kontaktnímu centru i pracovníkům Zákaznické zkušenosti. Do aplikace pak zaměstnanci KB zapisují, jak s klientem situaci vyřešili a zda byl klient s řešením spokojen.

Všechna data se následně přenášejí do databází KB a jsou k dispozici při dalších kontaktech Banky s klientem. Pokud přijde znovu na pobočku nebo zavolá na kontaktní centrum, nemusí svůj problém znovu opakovat, ale naopak může Banka ověřit, zda je již všechno v pořádku, či nabídnout vhodnější službu.

Zpětná vazba se sbírá za všech segmentů včetně těch nejvyšších. Klienti privátního bankovnictví jsou oslovováni jednou za 3–4 roky s dotazem na jejich spokojenost. Ochota těchto klientů odpovídat na výzkumy je 25 %, což je velmi vysoké číslo. Klienti v obsluze Privátního bankovnictví vykazují vysokou ochotu doporučovat KB dál, a to díky profesionalitě, odbornosti a ochotě bankovních poradců. Oproti konkurenci klienti vyzdvihují zejména osobní a individuální přístup, jednání a komunikaci, kterého se jim u KB dostává. Každoročně se KB dotazuje na spokojenost svých největších firemních klientů, ať už se jedná o lokální nebo mezinárodní skupiny. Tito klienti oceňují především péči a individuální přístup bankovních poradců nebo transparentní jednání ze strany Komerční banky.

Banka oslovuje potenciální zákazníky i při vývoji produktů a služeb. KB spolupracuje s 200 klienty různých bank, kteří on-line formou odpovídají na rozličné otázky či v on-line firemním fóru diskutují na vybraná témata, a poskytují tak cennou zpětnou vazbu.

Řízení cen je důležitou součástí zákaznické zkušenosti. Aby se klienti o všech změnách dozvěděli včas a vše našli na jednom místě, byly informace na webu KB zpřehledněny. Zároveň jsou klienti informováni o možných cenových zvýhodněních formou marketingových kampaní. Podle průzkumu, realizovaného agenturou IPSOS, označili klienti Komerční banku spolu s jednou menší bankou za banky, které v tomto období své klienty nejlépe informují o aktualitách a zároveň se nejvíce podílí na projektech, které pomáhají při řešení krize. Banka dále s účinností od prosince 2020 upravila svůj Sazebník tak, aby lépe zohledňoval dopady úkonů na životní prostředí. Zvýhodnění tak získaly oproti tištěným dokumentům a instrukcím pokyny zadávané on-line a elektronické výpisy.

KB usiluje, aby byli klienti ze své osobní zkušenosti přesvědčeni, že je vstřícnou a odpovědnou Bankou, která jim rozumí a pomáhá jim v rozvoji. Rozvojem je míněn jak důraz na „life enrichment“ zákazníků, komplexní podporu zákazníka a jeho přípravu na budoucnost, tak i asistence u klíčových životních situací, podpora rozvoje nových zkušeností a znalostí. KB pomáhá klientům rozjet podnikání – od založení firmy až po fakturaci a řízení cash flow. Vše zařídí jednoduše pomocí svých interních zdrojů. Web KB Rádce, který je reakcí na aktuální situaci vyvolanou pandemií koronaviru, nabízí užitečné informace, rady, tipy, aktuality a další zajímavosti ze světa financí, přínosné pro život i podnikaní.

Příkladem péče o rozvoj klientů je i projekt Digitální andělé propojující generace, v němž studenti vzdělávají seniory v obsluze digitálních technologií. Začal na jaře 2020 fyzicky v pobočkách, po vypuknutí pandemie pokračuje on-line.

Samozřejmostí je důsledné naplňování Kodexu České bankovní asociace a Kodexu mobility, které přesně definují vztah zaměstnanců Banky k zákazníkům.

Jako zdroj inspirace ke zlepšení produktů a služeb slouží i stížnosti a reklamace. Rychlé řešení stížnosti pomáhá udržet vztah se zákazníkem. Komerční banka již od roku 2004, jako první banka v ČR, zavedla institut nezávislého ombudsmana s působností pro celou Skupinu KB, jehož rozhodnutí při řešení stížností plně respektuje.

Vybrané obchodní ukazatele
Distribuční síť (počet) 31. prosince 2020 31. prosince 2019
Pobočky KB (Česká republika) 242 342
Obchodní místa Modré pyramidy 201 205
Obchodní místa SGEF 9 9
Skupina ESSOX – obchodní místa 1) 1 843 1 656
Bankomaty 809 796
z toho: bankomaty přijímající vklady 429 389
z toho: bezkontaktní bankomaty 304 241

1) Počet partnerů s platnou smlouvou

Počet klientů 31. prosince 2020 31. prosince 2019
Klienti Skupiny KB 1) 2 293 000 2 365 000
Komerční banka 1 641 000 1 664 000
– občané 1 389 000 1 407 000
– klienti internetového bankovnictví 1 443 000 1 423 000
– klienti mobilního bankovnictví 932 000 786 000
Modrá pyramida 485 000 490 000
KB Penzijní společnost 525 000 532 000
ESSOX (včetně PSA FINANCE) 2) 151 000 202 000

1) Metodika výpočtu byla aktualizována ve 3. čtvrtletí 2020, pokles byl ovlivněn ukončením vztahů s klienty s neaktivními kreditními kartami.

2) Pokles byl ovlivněn ukončením vztahů s klienty s neaktivními kreditními kartami.

Platební karty a digitální peněženky 31. prosince 2020 31. prosince 2019
Aktivní platební karty KB 1 588 000 1 579 000
– debetní karty 1 40 7 000 1 401 000
– kreditní karty 181 000 178 000
Aktivní kreditní karty společnosti ESSOX 61 000 94 000
Počet tokenizovaných karet do mobilních zařízení 283 000 178 000
KB Klíč – počet klientů s autentifikační aplikací 812 000 477 000
Úvěry klientům – hrubý objem
(mld. Kč)
1)
31. prosince 2020 31. prosince 2019
Hrubá výše úvěrů klientů Skupiny KB 691,4 654,0
KB – celkové úvěrové portfolio 599,6 573,1
– úvěry občanům 271,7 255,5
– objem hypoték 245,5 229,4
–  objem spotřebitelských úvěrů
a ostatních úvěrů
26,2 26,1
–  úvěry podnikatelům
a malým podnikům
39,8 36,7
– úvěry podnikům a municipalitám 110,2 100,8
–  úvěry velkým podnikům
a ostatní úvěry 2)
178,0 180,1
Modrá pyramida – celkové úvěrové portfolio 63,9 56,2
ESSOX – celkové úvěrové portfolio (včetně PSA FINANCE) 17,7 17,4
Factoring KB – celkové úvěrové portfolio 8,3 9,4
SGEF – celkové úvěrové portfolio 30,3 29,0
BASTION – celkové úvěrové portfolio 2,5 2,6
Konsolidační a jiné úpravy -31,0 -33,7

1) Po vyloučení Ostatních pohledávek za klienty a repo operací s klienty, ale po zahrnutí dluhopisů vydanými korporátními klienty KB.

2) Včetně úvěrů poskytnutých pobočkou KB Slovensko.

Závazky vůči klientům a aktiva ve správě (mld. Kč) 31. prosince 2020 31. prosince 2019
Vklady Skupiny KB 1) 893,0 816,3
KB vklady 835,1 757,0
– občané 322,0 285,8
– podnikatelé a malé podniky 218,9 196,2
–  středně velké podniky a municipality 190,9 163,9
– velké podniky a ostatní vklady 2) 103,3 111,0
Modrá pyramida – stavební spoření 60,8 61,8
ESSOX 0,2 0,2
Factoring KB 0,8 1,0
Konsolidační a jiné úpravy -3,9 -3,7
Nebankovní aktiva ve správě 188,9 183,8
Aktiva ve správě v podílových fondech 3) 72,0 73,4
Klientská aktiva spravovaná KB Penzijní společností 67,1 62,4
Technické rezervy životního pojištění Komerční pojišťovny 4) 49,8 48,0

1) S vyloučením repo operací s klienty.

2) Včetně depozit v pobočce KB Slovensko.

3) Aktiva klientů Skupiny obhospodařovaná správci mimo Skupinu.

4) KP je konsolidovaná ekvivalenční metodou.

Nové produkty a služby
Únor 2020 Ve spolupráci s Evropskou investiční bankou nabídla KB prostřednictvím programu Europremium malým a středním firmám financování s dotovanou úrokovou sazbou. Celková úvěrová kapacita tohoto programu je 3 miliardy Kč.
Březen 2020 Společnost ESSOX spustila pro klienty, kteří využívají její platební karty, novou aplikaci ES-KLÍČ s cílem chránit a ověřovat 3D Secure platby na internetu. ES-KLÍČ nabízí klientům možnost ověřovat platby prostřednictvím biometrických údajů přímo v aplikaci mobilního telefonu nebo zadáním 4místného zvoleného bezpečnostního UPIN kódu. Ten si v aplikaci každý uživatel nastaví sám.
Mobilní bankovnictví KB nově umožňuje personalizaci aplikace – nastavení hlavního účtu, skrývání produktů pro danou instalaci, vypnutí notifikací pro skrytý produkt.
Duben 2020 Klienti KB mají nově možnost vidět v digitálních kanálech pojištění Merlin (pojištění platební karty) a pojištění plateb. Komerční banka tak zkompletovala přehled všech důležitých služeb Skupiny KB.
Klienti KB mohou vidět podmínky svého hypotečního úvěru v internetovém a mobilním bankovnictví spolu s podrobným popisem, jak je splnit díky digitalizaci podmínek hypotečních úvěrů.
KB uvedla novou službu – Zaplaceno.cz. Jako první banka na českém trhu představila KB funkční řešení pro placení v e-shopech s využitím tzv. nepřímého zadání platebního příkazu (PISP), který umožnila evropská směrnice PSD 2. Řešení připravila KB ve spolupráci s fintech společností BudgetBakers.
Květen 2020 Klientům se nově otevřela možnost sjednat si většinu druhů pojištění vzdáleně bez nutnosti návštěvy pobočky – s podporou bankovního poradce či specialisty KB, a to včetně komplexnějších typů produktů, jako je majetkové pojištění či životní pojištění MojeJistota.
COVID III – financování provozních potřeb se zárukou Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) pro právnické osoby a fyzické osoby – podnikatele z celé České republiky s maximálně 500 zaměstnanci, jejichž ekonomické aktivity jsou omezeny v důsledku výskytu koronavirové infekce a souvisejících preventivních opatření.
Červen 2020 COVID Plus – bankovní úvěry určené k financování provozních či investičních účelů, které jsou zajištěny zárukou Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Cílem programu je pomoci velkým zaměstnavatelům zasaženým koronavirovou epidemií, udržet potřebnou likviditu k zachování jejich provozu a exportních aktivit.
Červenec 2020 KB se připojila k mezinárodní digitální platformě w e.trade, která pracuje na technologii blockchain, zjednodušuje produkty trade finance a přináší všem stranám větší transparentnost a bezpečnost. Tuzemské firmy mohou na portálu dohodnout podmínky a uzavřít i vypořádat elektronickou smlouvu v rámci České republiky nebo se svými zahraničními partnery, a to s garancí Banky.
Srpen 2020 On-line účetnictví Trivi nabízí zpracování účetnictví pomocí webové a mobilní aplikace v kombinaci s týmem profesionálních účetních i daňových poradců, a otevírá tak podnikatelům nečekané možnosti. Mimo jiné zvládne přenést doklady z mnoha systémů a e-shopů, vyřizuje pravidelné legislativní povinnosti (např. kontrolní hlášení) či zpracovává daňová přiznání a mzdovou agendu.
KB spustila žádanou službu KB eIDENTITY, která umožňuje prostřednictvím placeného API rozhraní ověřit identitu klientů KB. Je určena pro společnosti, které doposud ověřovaly identitu svých klientů pro účely uzavření smluv osobně nebo kurýrem a chtějí přesunout tyto aktivity do digitálního světa a režimu 24/7.
KB Mobilní banka a KB Mobilní banka Business jsou nově dostupné i jako aplikace pro operační systém MacOS pro zařízení značky Apple.
Září 2020 Penzijní spoření od KB Penzijního fondu je nově dostupné i prostřednictvím aplikace KB Mobilní banka.
MůjPodpis je nástroj pro právně závazné vzdálené uzavírání smluv s pomocí aplikace KB Klíč. Služba je k dispozici i neklientům KB po ověření jejich totožnosti.
Ve spolupráci se společností Zakladači začala KB nabízet službu Firma pro vás. Tato služba umožňuje on-line založení společnosti s ručením omezeným, KB pak nové podnikatele vybaví balíčkem Profi účet, včetně firemní platební karty Komerční banky.
Modrá pyramida začala nově nabízet stavební spoření on-line. Díky vylepšení mobilní aplikace MP Home si její klienti mohou založit stavební spoření on-line pohodlně přímo z mobilu.
Říjen 2020 Banka představila novou edici platebních karet, která odráží snahu Komerční banky o udržitelnost ve všech jejích činnostech. Nová karta EKO obsahuje vysoký podíl recyklovaného plastu (85,5 %). Karta je působivá nejen svým materiálem, ale také atypickým vertikálně orientovaným designem.
Díky nové službě ESSOX Rent je jednodušší a výhodnější i získání automobilu. ESSOX si pronajme vozidlo od partnerské společnosti Creditmall.cz, které zaplatí celou dobu pronájmu, a zákazník následně splácí uhrazenou částku formou splátek, což vytváří úspory ve srovnání se standardním procesem.
KB poskytuje v Mobilní bance a Mobilní bance Business na platformě Android komplexní bezpečnostní přehled používaného zařízení.
Penzijní společnost KB začala poskytovat novou službu postupného rozinvestování, která je vhodná při jednorázovém vkládání vyšších částek. Jedná se o službu snižující riziko nevhodného načasování vkladů účastníků.
V internetovém bankovnictví Komerční banky je nově možnost sjednání firemního povoleného debetu.
Pro komunikaci s klienty začala společnost ESSOX používat hlasového asistenta s názvem EMMA (ESSOX Money Management Assistant), který zákazníkům pomáhá orientovat se v možnostech splácení.
Listopad 2020 Uživatelé automobilů také ocení mobilní aplikaci Carolina, nově spoluvlastněnou společností ESSOX, která činí vlastnictví vozů snadnějším a bezpečnějším. Carolina je mobilní aplikace, která poskytuje motoristům kompletní přehled o jejich automobilu od jeho nákupu přes provoz až po konečný prodej a následný nákup nového vozu.
Komerční banka přidala do internetového bankovnictví vyhledávání v přehledu transakcí – rychlý a jednoduchý způsob pro vyhledání konkrétní platby například podle částky, popisu platby, názvu obchodníka nebo jména příjemce.
Prosinec 2020 Komerční banka zavedla službu SWIFT GPI. Zahraniční transakce přes GPI – Global Payments Innovation společnosti SWIFT jsou rychlejší a transparentnější. Lze vyhledat podrobnosti o platbě, včetně její trasy, ve všech fázích zpracování - od odeslání až po připsání příjemci.
Optimalizujte zeleně – program na podporu firem a podnikatelů při realizaci energeticky úsporných opatření v jejich provozech, který KB připravila ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) a Evropskou investiční bankou (EIB). Program se skládá z bezúročného úvěru, komerčního úvěru s příspěvkem na úroky od ČMZRB a slevou od EIB a příspěvku na zpracování energetického posudku od ČMZRB.
Hypoteční úvěr bez nemovitosti umožňuje klientům získat hypoteční úvěr bez nutnosti mít ještě vybranou nemovitost. Klient podepíše úvěrovou smlouvu s konkrétní částkou, splatností, úrokovou sazbou a dalšími náležitostmi. Poté má jistotu financování po smluvně stanovený čas, aby si vybral vhodnou nemovitost.
Společnost ESSOX rozšířila možnost podepisování smluvní dokumentace k úvěru textovou zprávou (SMS podpis) také v oblasti financování automobilů. Slovenská dceřiná společnost ESSOX FINANCE implementovala podpis SMS v listopadu 2020 (včetně klientského portálu myESSOXFIN a systému správy dokumentů).
Vybraná ocenění
leden 2020 Časopis Global Finance magazine:
KB se stala vítězem za Českou republiku jako nejlepší finanční instituce pro devizové operace.
březen 2020 Časopis Global Finance magazine:
KB byla vybrána jako nejlepší banka pro Treasury & Cash Management.
květen 2020 Poradenská firma Byzkids:
1. místo pro Mobilní banku v žebříčku českých aplikací.
Ocenění Hospodářských novin – Bankovní inovátor:
2. místo za platby mobily a hodinkami.
Poradenská společnost Salt Edge:
KB získala ocenění v kategorii Open Bank Hero za schopnost a rychlost on-boardingu externích aplikací prostřednictvím API platformy KB.
Kentico Site of the Year:
1.
místo pro Modrou pyramidu v soutěži o nejlepší webové stránky v oblasti finančních služeb.
červen 2020 Mezinárodní žebříček Lafferty 1000:
Komerční banka byla vyhlášena nejlepší bankou v České republice a zároveň mezi 100 nejlepšími bankovními institucemi světa.
červenec 2020 Finanční magazín PWM (Professional Wealth Management, patřící do mediální skupiny Financial Times):
1.
místo pro KB v kategorii Best Private Bank for Digital Customer Service in Central and Eastern Europe v   rámci prestižní soutěže Wealth Tech Awards 2020.
srpen 2020 Kentico Site of the Month:
KB obdržela ocenění za nově vytvořený web pro začínající podnikatele www.nastartujtese.cz za srpen
  2020.
říjen 2020 Časopis Global Finance magazine – žebříček nejbezpečnějších bank za rok 2020:
KB – Nejbezpečnější banka ve střední a východní Evropě za rok 2020,
KB – Nejbezpečnější banka v České republice za rok
  2020.
Cena Hospodářských novin – Nejlepší pojišťovna 2019:
2.
místo v kategorii Nejlepší životní pojišťovna (Komerční pojišťovna),
3. místo v kategorii Klientsky nejpřívětivější životní pojišťovna (Komerční pojišťovna).
listopad 2020 Mezinárodní porota jmenovaná renomovanými finančními magazíny The Banker a Professional Wealth Management, které patří do mediální skupiny Financial Times:
KB obdržela ocenění Vysoce hodnocená privátní banka v České republice 2020.
prosinec 2020 Global Banking & Finance Awards®:
Nejlepší faktoringová společnost České republiky 2020 (Factoring KB).
Časopis Euromoney:
1.
místo mezi bankami v České republice v oblasti
cash managementu.

Indikátory obchodní výkonnosti

Celkový hrubý objem úvěrů vzrostl meziročně o 5,7 % na 691,4 miliardy Kč.1 V rámci úvěrování občanů stoupl celkový objem úvěrů na bydlení o 8,3 %. Z toho objem hypoték KB občanům narostl o 7,0 % na 245,5 miliardy Kč a Modrá pyramida vykázala silný růst portfolia o 13,7 % na 63,9 miliardy Kč. Objem spotřebitelských úvěrů poskytovaných Skupinou KB (Bankou a společnostmi skupiny ESSOX v České republice a na Slovensku) se snížil o -1,2 % na 38,8 miliardy Kč.

Celkový objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB podnikům a ostatních úvěrů vzrostl meziročně o 4,3 % na 343,2 miliardy Kč. Úvěry malým podnikům stouply o 8,5 % na 39,8 miliardy Kč. Celkové úvěry poskytnuté společnostmi KB, Factoring a ESSOX středním a velkým podnikům a ostatním klientům v České republice a na Slovensku2 se meziročně zvýšily o 3,7 % na 273,1 miliardy Kč. Úvěrové a leasingové financování společností SGEF dosáhlo 30,3 miliardy Kč, meziročně více o 4,7 %. Tempo růstu úvěrů podnikům bylo ovlivněno také oslabením koruny během pandemie (vůči euru k 31. prosinci meziročně o 3,3 %), protože část úvěrů podnikům je poskytována v eurech.

Celkový objem vkladů ve Skupině KB se zvýšil meziročně o 9,4 %, a dosáhl tak 893,0 miliardy Kč.3

Vklady občanů v KB se zvýšily meziročně o plných 12,7 % na 322,0 miliardy Kč. Depozita v Modré pyramidě se snížila o -1,7 % na 60,8 miliardy Kč. Vklady korporátních a podnikatelských klientů vzrostly o 9,1 % na 504,3 miliardy Kč.

Klientská aktiva ve správě KB Penzijní společnosti narostla o 7,5 % na 67,1 miliardy Kč. Technické rezervy životního pojištění v Komerční pojišťovně meziročně vzrostly o 3,9 % na 49,8 miliardy Kč. Objemy prostředků klientů Skupiny KB v podílových fondech se snížily o -2,0 % na 72,0 miliardy Kč, když během nouzového období prodeje podílových fondů poklesly.

Likvidita Skupiny vyjádřená poměrem čistých úvěrů4 a depozit (bez repo operací s klienty, ale včetně dluhopisů vydaných klienty Banky a držených KB) dosáhla 76,1 %. Míra krytí likvidity Skupiny (LCR) činila 200 %, což je výrazně nad regulačním limitem 100 %.

Retailové bankovnictví

Retailové bankovnictví představuje provozní segment Skupiny Komerční banky, který zahrnuje poskytování produktů a služeb fyzickým osobám, malým firmám a živnostníkům, jako jsou běžné a spořicí účty, termínované vklady, stavební spoření, penzijní pojištění, kontokorentní úvěry, půjčky na kreditní karty, osobní půjčky a hypotéky, stejně jako služby privátního bankovnictví. Služby retailového bankovnictví jsou poskytovány primárně prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví včetně kontaktních center a v síti poboček nebo prostřednictvím partnerství s nezávislými prodejními agenty.

Udržitelné retailové bankovnictví

V průzkumech mezi klienty deklarovala většina klientů Komerční banky při rozhodování o nákupu určitou míru obav o udržitelnost. Udržitelnost je pak zvláště důležitá pro mladší klienty.

V roce 2020 připravila Komerční banka komplexní plán posílení udržitelnosti v nabídce produktů a služeb pro retailové klienty v souladu s celkovou strategií společensky odpovědného podnikání KB. Implementace plánu bude zahrnovat přípravu produktů šetrných k životnímu prostředí, rozvoj poradenské kapacity věnované odpovědnému životu a bydlení a zlepšení environmentální efektivity provozu maloobchodní sítě.

Zelená nabídka KB pro klienty bude pokrývat oblasti bydlení (např. výhodné financování energeticky úsporných domů, obnovitelné zdroje energie atd.), spotřebitelského financování (např. podpora elektromobility), investic (např. podílové fondy zaměřené na ESG a nabídky crowdfundingu pro nemovitosti s jistým ekologickým standardem), pojištění (např. nabídka zvýhodněných sazeb za vybraná aktiva) a každodenního bankovnictví (např. plně digitální služby).

Mezi příklady nabídek s pozitivním příspěvkem k udržitelnosti pro malé podniky patří program instalace a financování fotovoltaických elektráren, který KB rozvíjí společně s firmou ČEZ ESCO a dalšími partnery, či financování dalších zelených technologií a elektromobility. KB připravuje i zvýhodněné financování projektů s pozitivním dopadem na životní prostředí, podpořené zárukami nebo dotacemi od ČR, EU nebo mezinárodních institucí. KB v této souvislosti soustavně posiluje i své poradenské schopnosti.

Občané

Z pohledu počtu obsluhovaných klientů patří Komerční banka mezi tři největší banky v ČR.5 KB v segmentu občané získala téměř 50 000 nových klientů. Celkový počet klientů dosáhl 1 389 000. KB si také udržuje významnou pozici v segmentu dětí a mladých lidí s více než 398 000 účty této skupiny klientů.

V roce 2020 pokračovala důkladná revize klientského portfolia z pohledu zajištění všech informací o klientech potřebných k zabránění zneužití Banky pro nelegální činnosti („Know Your Customer“, KYC) v souladu s platnou regulací. V důsledku zpřísnění sledovaných kritérií bylo nezbytné i v roce 2020 důsledně rozvazovat vztah s klienty, kteří přísné požadavky nesplnili. Dalším důvodem pro ukončení vztahu s některými klienty byl prodej jejich nesplácených závazků vůči Bance. Aktivity vedoucí k zajištění zdravého klientského portfolia budou pokračovat i v roce 2021.

V rámci úvěrování občanů stoupl celkový objem úvěrů na bydlení o 8,3 %. Z toho objem hypoték KB občanům narostl o 7,0 % na 245,5 miliardy Kč a Modrá pyramida vykázala silný růst portfolia o 13,7 % na 63,9 miliardy Kč. Objem spotřebitelských úvěrů poskytovaných Skupinou KB (Bankou a společnostmi skupiny ESSOX v České republice a na Slovensku) se snížil o -1,2 % na 38,8 miliardy Kč.

Vklady občanů v KB se zvýšily meziročně o plných 12,7 % na 322,0 miliardy Kč. Depozita v Modré pyramidě se snížila o -1,7 % na 60,8 miliardy Kč. Vklady korporátních a podnikatelských klientů vzrostly o 9,1 % na 504,3 miliardy Kč.

Klientská aktiva ve správě KB Penzijní společnosti narostla o 7,5 % na 67,1 miliardy Kč. Technické rezervy životního pojištění v Komerční pojišťovně meziročně vzrostly o 3,9 % na 49,8 miliardy Kč. Objemy prostředků klientů Skupiny KB v podílových fondech se snížily o -2,0 % na 72,0 miliardy Kč, když během nouzového období prodeje podílových fondů poklesly.

Podle nezávislého průzkumu spokojenosti klientů provedeného na reprezentativním vzorku napříč českou společností ukazatel Net Promoter Score spokojenosti klientů a jejich ochoty doporučit služby KB v segmentu Občanů dosáhl v roce 2020 na solidních 32 bodů. Klienti jsou dlouhodobě velmi spokojeni jak s úrovní obsluhy bankovními poradci v pobočkách a v kontaktních centrech, tak s kvalitou mobilního bankovnictví (tyto oblasti jsou na desetibodové škále hodnoceny >8). Komerční bance se také daří držet vysokou spokojenost se službami a produkty a zvyšovat spokojenost především s těmi, které nabízí ve spolupráci s partnery.

Rok 2020 byl rokem výjimečným. Banka na změnu potřeb klientů daných hygienicko-epidemickou či ekonomickou situací reagovala i ve vývoji své nabídky produktů a služeb. Výrazně se zrychlila implementace vzdálených možností obsluhy, KB má nyní pro většinu nejvyužívanějších produktů připravenou obsluhu bez návštěvy pobočky.

V rámci pomoci klientům byla KB mezi prvními, kdo nabídl svým klientům pomoc v oblasti financování, když ještě před schválením zákona dovolujícího odklad splátek úvěrů nabízela Banka svým klientům řešení situace tímto způsobem sama od sebe. Navíc KB připravila pro své klienty řadu zlepšení a úlev i v oblasti dalších produktů. Jako příklad lze uvést cestovní pojištění, které zůstalo v platnosti, ale ve vazbě na omezené možnosti cestování Banka zvýhodnila pojistné a rozšířila služby poskytované na území ČR.

Zaměstnanci Komerční banky také během celého roku 2020 intenzivně pracovali s klienty, kteří dosud nevyužívali možnosti on-line přístupů ke svým bankovním produktům v KB. Pracovali na zvyšování vybavenosti klientů bezpečnostními metodami digitálních přístupů. Ke konci roku 2020 již více než 713 000 klientů, fyzických osob, si pořídilo KB Klíč, který budou moci používat nejen jako bezpečný přístup do Banky, ale i pro potvrzování 3DSecure plateb na internetu a od roku 2021 i jako nástroj na ověřování jejich identity Bankou vůči třetím stranám a státním institucím.

Podnikatelé a malé podniky

Podnikatelé a malé podniky byli silně zasaženi dopady a omezeními v rámci pandemie Covid-19. Na českém trhu se poprvé po řadě let snížil počet nově zakládaných firem, vzrostl počet podnikatelů, kteří své podnikání ukončili nebo přerušili. Významná část aktivních podnikatelů a firem se potýkala s omezením podnikání, poklesy tržeb, narušením zaběhlých procesů a dodavatelsko-odběratelských vztahů a dalšími na podnikatelskou činnost negativně působícími vlivy. Zároveň se však ukázala široká skupina klientů, kterým situace na trhu přinesla nové příležitosti a s nimiž Banka mohla aktivně řešit možnosti podpory jejich růstu, rozšíření využívání finančních služeb, včetně financování potřebných investic. Důležitost financování obou skupin klientů, těch rostoucích i těch, kteří řešili pokles svých aktivit, se ukázala jako důležitý prvek, který vyústil ve významný meziroční nárůst nově poskytnutých úvěrů. K jejich zajištění byly ve významné míře využity nové záruční programy COVID poskytované Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) spolu s dalšími záručními programy Evropského investičního fondu (EIF), které pro své klienty KB zajistila již v předchozích letech.

Klienti KB i v době pandemie aktivně využívali možnosti financování od dalších společností Skupiny KB, faktoringu pohledávek od společnosti Factoring KB nebo úvěrů či leasingu od společností SGEF a ESSOX.

Stovky klientů z řad menších firem jen od listopadu 2020 projevily zájem o službu Roger Platba, která zlepšuje cash flow zkrácením splatnosti faktur. Služba byla představena ve spolupráci s fintech společností Roger, do níž KB majetkově vstoupila během roku 2020.

Omezení ekonomiky v návaznosti na pandemii covidu-19 přineslo okamžitou potřebu řady změn za účelem podpory širokého klientského portfolia KB. S cílem podpořit klienty již v rámci první vlny pandemie koronaviru byla od června představena nová, zvýhodněná a zjednodušená nabídka běžných účtů pro začínající, menší i větší podnikatele. Nový Profi účet Gold obsahuje neomezený počet korunových i eurových plateb. Pro firmy, které potřebují přijímat platby od zákazníků platebními kartami, nabídla KB v rámci akce Česko platí kartou poskytnutí platebního terminálu na rok zdarma, což do konce roku využilo téměř 2 000 klientů KB. S cílem poskytnout v době krize podnikatelům aktuální informace, náměty, sdílet zkušenosti ostatních či zprostředkovat ekonomické prognózy KB připravila web KB Rádce s praktickými informacemi pro podnikatele i občany.

V první vlně pandemie Covid-19 KB zaznamenala mírný pokles spokojenosti klientů měřený ukazatelem NPS, zejména v důsledku omezení dostupnosti poboček a pokladních služeb, včetně následného dopadu rozhodnutí o trvalém uzavření několika desítek menších poboček. Díky rychlé implementaci náhradních řešení, hlavně rozšíření vkládání hotovosti prostřednictvím bankomatů a širšímu využití vkladů uzavřenými obaly, se podařilo celkovou spokojenost opět zvýšit. I díky pozitivnímu hodnocení celkové podpory poskytované v době pandemie dosáhl parametr NPS na konci roku hodnoty 23.

I přes nepříznivou ekonomickou situaci si nový podnikatelský účet v KB otevřelo více než 11 tisíc podnikatelů a malých firem. Celkový počet obsluhovaných klientů ale mírně poklesl na 240 000 (-1,9 %).

KB rozšiřovala svou nabídku pro začínající podnikatele. Od června 2020 nabízí podnikatelům možnost založit vlastní firmu jednoduše a digitálně prostřednictvím služby Firma pro vás bez dodatečných nákladů pro podnikatele. KB ve spolupráci se společnostmi VISA a CreativeDock vyvinula službu Digitální dílna pro on-line vytvoření a odladění firemního webu i podporu při přípravě marketingové kampaně.

Pokračoval rozvojový program Nastartujte se! Již osmého ročníku grantového programu, pořádaného ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR a řadou dalších partnerů, se zúčastnilo 65 začínajících podnikatelů z různých sektorů.

I během roku 2020 KB dále rozvíjela nabídku služeb třetích stran přinášejících zajímavé a praktické služby pro začínající i již aktivní podnikatele. Od poloviny roku tak mohli klienti využít zvýhodněnou nabídku on-line účetních služeb společnosti TRIVI, jednoduché on-line řešení digitálního prodeje Paymium od společnosti Webmium i zvýhodněný přístup k e-commerce – řešení od společností Alza a Shoptet.

V roce 2021 Banka dále rozvine své služby pro podnikatele a menší firmy. Prioritou bude i nadále spolehlivost a snadná přístupnost finančních služeb včetně financování i rostoucí podíl on-line komunikace a služeb dosažitelných digitální cestou. Významné zjednodušení pro zákazníky přinesou služby využívající výhody digitální bankovní identity, jakou je například nová služba KB MůjPodpis, která již od poloviny roku 2020 nabízí klientům – podnikatelům možnost zefektivnění a digitalizace komunikace s obchodními partnery, zákazníky nebo zaměstnanci.

Součástí standardní nabídky KB pro podnikatele i nadále zůstane odborné poradenství bankovních poradců a specialistů poskytované z úrovně široké sítě firemních center a poboček.

Objem zůstatků na klientských účtech podnikatelů a malých podniků vzrostl o 11,6 % na 218,9 miliardy Kč. Celkový objem financování poskytnutého KB malým podnikům se meziročně zvýšil o 8,5 % na 39,8 miliardy Kč.

Privátní bankovnictví

Privátní bankovnictví KB (KBPB) zajišťuje kompletní obsluhu movitých klientů s finančními aktivy nad 30 milionů Kč ve svých pobočkách v Praze, Brně, Ostravě. Pro klienty s aktivy nad 3 miliony Kč jsou k dispozici vybrané produkty Privátního bankovnictví v 37 regionálních pobočkách Komerční banky.

Poskytované služby zahrnují zejména správu portfolia pod mandátem, širokou nabídku investičních instrumentů, kompletní bankovní servis, realitní a lombardní úvěry pro financování soukromých potřeb klientů, investice do fondů kvalifikovaných investorů (realitní fondy a private equity), investice do korporátních dluhopisů, asistenci při prodeji firem, služby pro svěřenské fondy a další instrumenty mezigeneračního převodu majetku.

Rostoucí význam v rámci nabídky Privátního bankovnictví získávají investiční produkty a podkladová aktiva zohledňující kritéria environmentální, sociální a dobré správy (ESG). V roce 2020 takto klienti KB investovali do certifikátů s příspěvkem na charitu, kdy Banka ze své marže přispěla na charitativní účely a výnos klienta přitom nijak neovlivnila. Jako beneficient byl vybrán projekt Pomoc v době pandemie od organizace SOS dětské vesničky, zaměřený na podporu rodinám s dětmi, které se dostaly do obtížné životní situace.

Privátní bankovnictví KB v období pandemie Covid-19 zajišťovalo plný rozsah služeb. Intenzivní komunikace s klienty probíhala během nouzového stavu především pomocí digitálních nástrojů a technologií. Klienti tyto služby ocenili a penetrace digitálních služeb výrazně narostla. Dále se během krize prokázaly výhody profesionální správy portfolií pod mandátem, která se stává strategickou prioritou privátního bankovnictví. V tomto období získalo privátní bankovnictví řadu nových klientů díky vysoké reputaci KB. Aktiva ve správě nadále rostla.

V září 2020 vznikl interní restrukturalizací nový obchodní tým specializovaný pro obsluhu klíčových klientů s majetkem převyšujícím 100 milionů eur, který poskytuje výjimečné, personalizované a specializované služby založené na důvěře a komplexním přístupu.

V říjnu 2020 proběhl mezi klienty tohoto segmentu průzkum spokojenosti. Klienti Komerční banku doporučují zejména díky práci privátních bankéřů (94 % klientů je spokojeno s privátním bankéřem), dále pak vysoce hodnotí odbornost a profesionalitu týmu a kvalitní produktovou nabídku.

Komerční banka byla opět oceněna jako vynikající privátní banka v České republice od renomovaného finančního magazínu The Banker, patřícího do mediální skupiny Financial Times.

Mezi priority roku 2021 bude patřit další rozvoj služeb portfolio managementu, investičního poradenství v otevřené architektuře a další rozvoj digitálních služeb. Dále se privátní bankovnictví zaměří na rozvoj privátních služeb pro majitele velkých a středních firem v souvislosti s prodejem firmy, mezigenerační strukturování majetku, služby pro správce svěřenských fondů, budování portfolia finančních aktiv a depozit a na strukturované financování privátních projektů. Klíčovým tématem, jehož aspekty bude privátní bankovnictví KB v roce 2021 rozvíjet, je udržitelnost a odpovědné investování. Připravované iniciativy přitom znatelně přesahují nové regulatorní požadavky EU. Kromě zveřejňování informací souvisejících s udržitelností dojde například k posílení významu ESG kritérií v rámci investičního procesu u portfolií spravovaných na základě mandátní smlouvy nebo k dalšímu rozšíření nabídky produktů s podkladovými aktivy přispívajícími k naplňování cílů udržitelného rozvoje dle OSN. Plánovány jsou i edukativní iniciativy pro vysvětlení významu udržitelného investování pro klienty.

Korporátní bankovnictví

Korporátní bankovnictví představuje provozní segment Skupiny Komerční banky, který zahrnuje poskytování produktů a služeb firemním zákazníkům (s obratem přesahujícím 60 mil. Kč), stejně jako různým typům veřejnoprávních institucí, neziskovému sektoru a stáním a samosprávným úřadům, jako jsou běžné a spořicí účty, termínované vklady, provozní či investiční úvěry, jiné typy půjček, specializované služby bankovnictví zahraničního obchodu či investičního bankovnictví, služby oběhu hotovosti, stejně jako další specializované služby, které poskytuje KB sama či ve spolupráci s ostatními partnery, popř. Société Générale. Služby korporátního bankovnictví jsou poskytovány prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví, sítě obchodních center nebo bankovních poradců třech korporátních divizí (pro klienty s obratem větším než 1,5 miliardy Kč a vybrané finanční instituce).

Podpora podnikatelům a firmám postiženým dopady pandemie Covid-19

Komerční banka se v roce 2020 věnovala podpoře podnikatelů a firem všech segmentů, kteří bojovali s ekonomickými dopady pandemie Covid-19. Kromě akcelerace digitalizačních aktivit šlo o dvě oblasti podpory:

O odklad těchto splátek požádalo 5 300 klientů u 7 400 podnikatelských úvěrů. U 75 % odkladů na základě zákona byl při zpracování těchto žádostí použit plně nebo částečně automatický proces pomocí robotů.

Největší zájem Banka eviduje ze sektoru velkoobchod a maloobchod, následuje zpracovatelský průmysl, stavebnictví, ubytování a stravování. Největší objem prostředků pak poptávají klienti ze zpracovatelského průmyslu, dále z velkoobchodu a maloobchodu, stavebnictví, profesních a vědeckých činností. Komerční banka se podílela na prvním syndikovaném úvěru v rámci programu COVID Plus v celkovém objemu 45 milionů EUR, který byl poskytnutý brněnskému virtuálnímu globálnímu dopravci Kiwi.com.

Udržitelné bankovní služby podnikům

V roce 2019 se Société Générale stala signatářem tzv. Principles of Responsible Banking, čím přijala závazek za celou skupinu zohledňovat principy trvale udržitelného financování ve všech činnostech, a přijala vlastní cíle pro podporu Pařížské klimatické dohody. Zároveň se zavázala navýšit objem investic určených na přechod k obnovitelným zdrojům energie mezi roky 2019–2023 na 120 miliard EUR. Komerční banka v této souvislosti a v zájmu budování dlouhodobě udržitelného podnikání a vlastní dobré pověsti implementovala z toho vyplývající zásady do své činnosti.

Strategickou ambicí KB je být lídrem v oblasti udržitelných investic na českém finančním trhu a v rámci skupiny SG a být vnímána jako zelená banka v České republice. V rámci této strategie byly definovány hlavní oblasti, na které se KB prioritně zaměřuje v oblasti korporátního bankovnictví:

Aby Banka podpořila zájem firem i veřejného sektoru o oblast udržitelných financí, rozšířila balíček služeb podporujících udržitelné investování klientů. Kromě kompletního finančního a dotačního poradenství tak klientům KB nově nabízí:

Tyto služby KB kontinuálně rozšiřuje i do dalších prioritních oblastí. Aby Banka dokázala klientům nabídnout nejaktuálnější informace z pohledu budoucího vývoje i nových technologií, navazuje partnerství s relevantními hráči na českém trhu. Cílem je podpora udržitelného růstu klientů a českého průmyslu, a to jak z ekonomického, tak environmentálního i sociálního pohledu. Ve spolupráci s některými z nich KB spouští nový informační web zaměřený na udržitelné investice. Tento internetový portál poskytuje relevantní informace a příklady dobré praxe, kterých je hlavně u nových technologií a postupů na českém trhu nedostatek.

Zcela novým produktem v oblasti udržitelných investic je zvýhodněný program Optimalizujte zeleně. Tento program pro realizaci energeticky úsporných opatření vznikl ve spolupráci s KB Advisory, Evropskou investiční bankou (EIB) a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). Jedná se o kombinaci bezúročného úvěru od ČMZRB, nízkoúročeného investičního úvěru s úrokovou podporou EIB a finančního příspěvku na povinný energetický posudek zajištěný KB Advisory.

Systém posuzování environmentálních, sociálních a klimatických rizik v korporátním bankovnictví KB

KB se zapojila do plnění ESG závazků skupiny Société Générale týkajících se kontroly environmentálních a sociálních rizik činností a projektů svých klientů, které financuje. Na začátku roku 2020 zavedla v korporátním bankovnictví systém řízení environmentálních a sociálních rizik (ESRM), který zohledňuje i požadavky dobrovolných pravidel pro posuzování větších průmyslových a infrastrukturních projektů Equator Principles a zajišťuje soulad s požadavky sektorových politik skupiny SG. V roce 2020 Banka začala u větších firemních klientů, kteří působí v sektorech potenciálně generujících klimatická rizika (např. energetika, doprava, hutnictví, těžba nerostných surovin, ropný průmysl a plynárenství), vyhodnocovat tzv. Indikátor klimatické zranitelnosti (Climate Vulnerabilty Indicator).

Posouzení environmentálních a sociálních (E&S) aspektů v korporátním bankovnictví KB se stalo součástí due diligence všech nových transakcí a součástí prověřování nových klientů v rámci procesu KYC. Posouzení E&S aspektů zahrnuje kontrolu vůči seznamu vyloučených subjektů a vůči seznamu citlivých činností a projektů, jakož i kontrolu vůči vylučovacím kritériím E&S sektorových politik (například nefinancování klientů a transakcí spojených se sektorem těžby uhlí a uhelné energetiky, nefinancování některých zbrojních vývozů) a prověření reputačních rizik klientů souvisejících s E&S aspekty. U klientů v sektorech se zvýšeným E&S rizikem jsou oni sami a jejich transakce posuzováni expertem KB na E&S rizika. Banka prostřednictvím bankovních poradců komunikuje své E&S standardy klientům, zejména v citlivých sektorech, a snaží se klienty podporovat při plnění těchto pravidel. Nejvíce se jedná o souvislost s energetickou transformací a klimatickými závazky Banky. V roce 2020 prošlo 23 % aktivně financovaných klientů segmentu Global Banking podrobným E&S posouzením.

V roce 2020 poskytla KB financování třem projektům, které jsou předmětem posuzování podle pravidel Equator Principles. Mezi nimi byl i projekt kategorizovaný stupněm A (A category) – projekt stavby dálničního obchvatu. KB se aktivně zapojila do financování projektů úzce souvisejících s bojem proti klimatickým změnám. V roce 2020 například KB financovala několik projektů modernizace městských tepláren a jejich přechodu od uhelných paliv na plyn a biomasu.

Pro poskytování poradenských služeb v oblasti dotací, energetiky, obnovitelných zdrojů, cirkulární ekonomiky a odpadového hospodářství KB zřídila speciální poradenský tým KB Advisory.

Digitální podnikové bankovnictví

Mnoho nových nabídek i pro podnikové klienty bylo připraveno ve spolupráci s fintech společnostmi na platformě dceřiné společnosti KB Smart Solutions. KB jako první banka na českém trhu spolu se společností Zaplaceno.cz představila efektivní platební řešení pro e-shopy pomocí tzv. nepřímého platebního příkazu (PISP), který umožnila evropská směrnice PSD2. KB vyvíjí další inovativní produkty v oblasti elektronického obchodování spolu s firmou Webmium (vývoj webových prezentací), Shoptet (pro programování e-shopů) a Alza.cz spolu s Expando (propojení e-shopů s webovými tržišti prostřednictvím API). Od července 2020 KB spolupracuje s českým fintech start-upem upvest, který provozuje on-line crowdfundingovou platformu pro financování realitních projektů. Majetkové propojení se společností Roger umožňuje od října 2020 klientům KB využití digitálního faktoringu i financování dodavatelského řetězce, které bylo spouštěno ve spolupráci s Factoring KB, a.s.

V prosinci 2020 KB rovněž podepsala spolupráci se společností Direct Fidoo a klientům Banky budou společně poskytovat službu Expense Manager, která představuje plně digitalizované a on-line zpracování výdajů na straně klienta.

KB přivedla na český trh novou mezinárodní digitální platformu we.trade. We.trade pracuje na technologii blockchain a zjednodušuje tradiční bankovní produkty zahraničního obchodu. Tato platforma tak přináší prodejcům a kupujícím větší transparentnost a bezpečnost.

Impulzem pro rychlý rozvoj možnosti elektronického kontaktu s klienty, včetně vzájemné výměny dokumentů a jejich elektronického podpisu, byl nástup pandemie nemoci Covid-19 a s tím spojené omezení osobního setkávání. Nově mají klienti možnost digitálně podepsat a sdílet s Bankou zhruba 25 různých typů dokumentů, jako např. smlouvy o úvěru nebo žádosti o čerpání. Touto cestou bylo v roce 2020 realizováno více než 20 000 dokumentů, což je více než 10násobek oproti roku 2019. Dokumenty je možné za klienta opatřit jedním nebo více podpisy, a to vše v rámci internetového bankovnictví.

KB poskytuje svým korporátním klientům službu ověřování identity jejich klientů, kteří mají účet v KB. Pomocí této služby je vzdáleně ověřena identita klienta stejně jako v pobočce podle občanského průkazu.

Dalším krokem k využívání bankovní identity klientů bylo založení společného podniku Komerční banky a dalších dvou významných českých bank, České spořitelny a Československé obchodní banky. Nově vzniklá společnost Bankovní identita, a.s., bude poskytovat služby elektronické identifikace a elektronického podpisu v České republice na základě digitálních identit klientů bank, které se používají například při přihlašování do internetového bankovnictví nebo pro vzdálenou komunikaci s bankou. Bankovní identita jako otevřená platforma všem bankám bude nabízet své služby veřejným institucím i soukromým společnostem poskytujícím digitální služby pro podnikatelské subjekty a korporace.

V polovině roku 2020 byla také spuštěna služba MůjPodpis, která slouží klientům pro elektronické podepisování dokumentů s jejich partnery. Elektronicky pak jde podepsat např. cestovní příkaz zaměstnancům, objednávku dodavateli nebo smlouvu s jinou fyzickou či právnickou osobou. K podpisu jsou využívány všechny formy elektronického podpisu KB, jako především aplikace KB Klíč, certifikát na čipové kartě nebo bezpečnostní heslo a SMS.

Ekonomické prostředí korporátního bankovnictví

Česká ekonomika byla v roce 2020 významně ovlivněna jarní i podzimní vlnou pandemie a zažila nejhlubší propad ekonomické aktivity v historii samostatné České republiky. Dopad na korporátní klienty byl obzvláště silný v určitých odvětvích.

Dopady se podařilo částečně zmírnit cílenými vládními opatřeními, v jejichž distribuci se stala Komerční banka leaderem trhu. Přestože růst úvěrů nefinančním korporacím zpomalil, Komerční banka měla v úvěrové oblasti poměrně stabilní rok a vykázala meziroční nárůst. Nicméně vládní programy netvořily dostatečnou incentivu pro úvěrovou expanzi a nejistý výhled může vést k utlumení investiční aktivity klientů a ke kumulaci depozit, která u podnikových klientů v meziročním srovnání výrazně vzrostla.

Vliv na korporátní bankovnictví mělo i trvale nízké úrokové prostředí a zvýšená volatilita na finančních trzích, zejména v jarním období. Hospodářský pokles pak generuje hrozbu růstu úvěrů v selhání.

Podniky a municipality

Konkurence v podnikovém bankovnictví zůstala v roce 2020 velmi intenzivní. KB si i tak udržela v tomto segmentu vedoucí pozici: služby Banky využívalo zhruba 46 % malých a středních podniků.6 Komerční banka zůstává jednou ze dvou největších bank ve financování veřejného sektoru s rostoucím trendem. KB obsluhuje nyní 52 % klientů z tohoto sektoru.7 Počet klientů se meziročně zvýšil o 3,1 % na 10 300, k čemuž přispěl i růst podniků některých klientů, kteří byli dříve obsluhování v rámci sítě pro malé podniky a podnikatele.

V roce 2020 dále výrazně posilovala depozita, kdy se meziročně zvýšil jejich objem o 16,5 % na 190,9 miliardy Kč. I přes pandemickou situaci trh úvěrů podnikům a korporacím rostl a KB i díky své iniciativě a podpoře v distribuci státní pomoci formou zaručených úvěrů rostla rychleji než trh. Objem financování poskytnutého Bankou se zvýšil oproti předchozímu roku o 9,3 % na 110,2 miliardy Kč. Roste rovněž podíl financování veřejného sektoru, kde se na investicích do infrastruktury podílejí zdroje národní i strukturální fondy EU.

Spokojenost klientů v segmentu, vyjádřená Net Promoter Score, rostla a dosáhla hodnoty 41 a u municipalit se dokonce vyšplhala až na 60 (ze 100 možných). I nadále je klienty velmi oceňována odbornost a profesionalita bankovních poradců a dobrá dostupnost obsluhy. Digitální bankovnictví, značka KB a produktová nabídka jsou dalšími pilíři dobrého hodnocení ze strany klientů.

Na financování projektů s pozitivním dopadem na potřeby obyvatelstva, životní prostředí či hospodářský rozvoj regionů využívá KB programy spolupráce s různými evropskými institucemi.

EuroEnergie a EIB Climate Action: Tyto programy ve spolupráci s Evropskou investiční bankou slouží k podpoře projektů úspor energií a jiných projektů s pozitivním klimatickým přínosem. Cílem programu je alespoň částečné snížení emisí skleníkových plynů. Klienti tak mohou získat pro své projekty financování s nižšími úrokovými sazbami a v případě EuroEnergie i nižšími požadavky na zajištění. KB doposud takto podpořila přibližně 120 projektů zvýhodněnými úvěry v celkové výši přes 2 miliardy Kč.

Podpora podnikatelů: Evropský investiční fond zintenzivnil podporu podnikatelů zasažených pandemií koronaviru. Díky uvolnění přijatelnosti v programech COSME, EuroInovace a Microfinance poskytla KB v roce 2020 zvýhodněný úvěr se zárukou EIF rekordnímu počtu 3 000 podnikatelů, celková výše úvěrů poskytnutých v roce 2020 byla téměř 4,5 miliardy Kč.

EuroPremium Young: Tento program Evropské investiční banky poskytuje slevu z úrokové sazby úvěru poskytnutého malým až středně kapitalizovaným firmám, především těm, které přispívají k zaměstnávání mladých lidí (které buďto zaměstnávají mladé osoby do 30 let, nebo jim nabízejí praxe a stáže). V roce 2020 KB poskytla přibližně 70 takto zvýhodněných úvěrů v celkové výši přibližně 2,5 miliardy Kč.

Podpora rozvojových projektů municipalit: Program EuroMuni poskytuje formou slevy z úrokové sazby úvěru podporu municipalitám při realizaci jejich rozvojových projektů. Zvýhodněné úrokové sazby jsou k dispozici díky spolupráci s Evropskou investiční bankou (EIB) a Rozvojovou bankou Rady Evropy (CEB). Program umožňuje snižovat náklady při financování rozvojových municipálních projektů. V průběhu roku 2020 poskytla Komerční banka 30 úvěrů v celkové výši přes 1,5 miliardy Kč.

Velké podniky8

Komerční banka si udržuje silnou pozici v obsluze a financování velkých podniků s obratem nad 1,5 miliardy korun, přičemž portfolio a počet klientů v segmentu velkých podniků je poměrně stabilní. Mezi klienty KB patří okolo 55 % velkých společností v České republice s obratem přesahujícím 1,5 miliardy Kč.9

Banka klientům tohoto segmentu poskytuje úplnou nabídku bankovních produktů a služeb, včetně těch vysoce specializovaných, zejména v oblasti investičního bankovnictví, exportního, strukturovaného a syndikovaného financování. Zároveň přináší řešení pro unikátní transakce na bankovním trhu, a to i v oblasti primární emise domácích dluhopisů a M&A poradenství. Nabídku doplňují služby dceřiných a sesterských společností poskytujících leasing, faktoringové služby a penzijní připojištění. Klienti se mohou spolehnout na profesionální přístup a znalosti stabilního týmu obchodníků KB i zkušenosti a kontakty v mezinárodní síti skupiny Société Générale, zejména v oblastech trade a export finance, přeshraničního platebního styku, mezinárodních cashpoolingových struktur a investičního bankovnictví. Členství v opravdu globální bankovní skupině je v tomto segmentu významnou konkurenční výhodou KB, neboť Banka dokáže prostřednictvím SG zajistit korporátním klientům přístup ke službám hlavních světových finančních center.

Spokojenost velkých korporátních klientů s KB zůstává vysoká. Ukazatel NPS dosáhl v tomto segmentu i v roce 2020 skvělé hodnoty 52. Nejlépe jsou i nadále hodnoceny služby a šíře jejich nabídky.

Výše vkladů v roce 2020 zaznamenala pokles o 6,6 % – meziročně na 94,1 miliardy Kč. Celkový objem úvěrů (bez reverzních repo operací) v segmentu velkých podniků mírně klesl na 155,5 miliardy Kč.

Komerční banka, a.s., pobočka zahraničnej banky (KB SK)

KB SK je jedinou zahraniční pobočkou Komerční banky. Podniká na Slovensku na základě jednotné bankovní licence vydané ČNB. KB SK je důvěryhodným finančním partnerem největších podniků na Slovensku a také klientů skupin KB a SG, kteří na Slovensku působí.

Minulý rok 2020 byl pro malou, otevřenou slovenskou ekonomiku používající euro extrémně náročným rokem. Propad HDP ve druhém čtvrtletí byl nejvyšší v historii Slovenska. Po zrušení protiepidemických opatření se ekonomika začala rychle zotavovat. Nicméně s druhou vlnou pandemie, která znovu zasáhla mnoho sektorů, se otřásla důvěra v ekonomiku a ochota investovat se bude vracet jen postupně. Po poklesu HDP ve 4. čtvrtletí 2020 se pravděpodobně opět dostaví růst HDP – silné oživení však nelze očekávat dříve než ve 2. čtvrtletí 2021.

Výkonnost KB SK v roce 2020 odráží situaci na slovenském trhu ovlivněným globální pandemií Covid-19. Již několik let KB SK zaznamenala zužování spreadů u standardního financování klientů. Negativní dopad tohoto trendu na zisk KB SK byl zmírněn větším zaměřením se na strukturované transakce. Po dosažení historického rekordu v objemu poskytnutých úvěrů v roce 2019 došlo v průběhu roku 2020 v této kategorii k poklesu způsobenému plánovaným splacením půjček a konzervativním přístupem k novým transakcím, a to jak ze strany klientů, tak ze strany Banky. Díky disciplinovanému řízení provozních výdajů potvrdila KB SK vynikající poměr nákladů a výnosů ve srovnání s ostatními bankami působícími na Slovensku. Náklady na riziko v roce 2020 bylo ovlivněno jak pandemií, tak důsledkem cykličnosti určitých sektorů. Meziroční pokles nákladů na riziko odráží opravné položky vytvořené v posledním čtvrtletí roku 2019 z důvodu vývoje cyklických odvětví. Tento vliv převýšil efekt opravných položek vytvořených v důsledku pandemie v roce 2020. I když klienti KB SK prošli velmi náročným rokem, tak KB SK zaznamenala velmi dobrou platební morálku svého portfolia, potvrzující obezřetnost interních schvalovacích procesů a velmi úzký vztah Banky s klienty. Meziroční relativně nižší ziskovost KB SK byla důsledkem vysoké základny z předchozího roku, vytvořené výnosy z jednorázových transakcí.

Tým KB SK zůstal stabilní a jeho bankéři poskytovali služby KB SK klientům s vysokou kvalitou, a to i ve velmi odlišném prostředí způsobeném pandemií Covid-19. Klienti nejvíce ocenili služby týmů KB SK, a KB SK si tak od nich vysloužila historicky nejvyšší skóre NPS 70 (oproti 46 v roce 2019). Prostřednictvím těchto cenných objektivních kanálů shromažďuje KB SK zpětnou vazbu od klientů, která je pak vyhodnocována, prioritizována a implementována do řešení na míru klientům. Spokojenost klientů a snaha překonat jejich očekávání zůstávají ve středu zájmu KB SK. Ocenění klientů za profesionalitu a odbornost zaměstnanců a jejich označení jako důležitého rozlišovacího faktoru je skutečnou poctou.

V průběhu roku 2020 KB SK investovala do svých systémů a procesů, aby zůstaly v souladu s přísnými regulačními požadavky i interními standardy Skupiny, aby KB SK zůstala bezpečným finančním partnerem svých klientů. V souladu s výzvami roku 2020 KB SK zvýšila zastupitelnost svých zaměstnanců a implementovala opatření nezbytná pro bezpečnost zaměstnanců zajišťujících nepřetržitý servis pro klienty Banky.

Klienti zůstanou i v roce 2021 v centru zájmu Banky, přičemž efektivita, obezřetnost v poskytování úvěrů a dodržování regulačních požadavků budou tvořit osvědčený recept na vytváření hodnoty pro zainteresované subjekty.

Investiční bankovnictví

Ovlivnění pandemií Covid-19 bylo patrné v celé ekonomice i na finančních trzích. Během jarních měsíců došlo k masivnímu rozvolnění měnové a fiskální politiky napříč kontinenty v reakci na uzavírání ekonomik ve snaze zabránit pandemii. Investoři již s předstihem reagovali útěkem do bezpečných přístavů a nárůstem rizikové prémie pro rozvíjející se ekonomiky. To se projevilo prudkým oslabením koruny vůči euru i americkému dolaru a růstem výnosů státních dluhopisů. Kroky ČNB a ve výsledku nižší dopad pandemie na domácí ekonomiku však vedly k relativně rychlému uklidnění na finančních trzích během letních měsíců. Velká nabídka státních dluhopisů ve spojení s poklesem jejich cen přilákala historicky rekordní poptávku, která vedla k dalším poklesu cen až na úrovně z roku 2017. Koruna umazala většinu svých předchozích ztrát, nicméně druhá vlna pandemie jí zabránila v dalším posílení. Ve druhé polovině roku 2020 začaly dlouhodobé tržní úrokové sazby po prudkém poklesu postupně růst v důsledku očekáváného zvýšení úrokových sazeb ČNB v roce 2021 a lepšího ekonomického vývoje, než bylo původně očekáváno. Opětovné zhoršení pandemické situace v České republice i v zahraničí v zimních měsících však opět zamlžilo výhled do nového roku.

Akciové trhy v roce 2020 nákaza Covid-19 rovněž ovlivnila zásadním způsobem. Na přelomu února a března akciové trhy spadly o cca 35 %. Avšak hlavní americký index S&P500 v průběhu roku nejenže ztrátu zcela eliminoval, postupně překonával svá maxima a na samém konci roku dokázal uzavřít na historickém rekordu. Za minulý rok posílil o 16,3 % (celkový výnos, včetně dividend 18,4 %). Evropa měřená indexem STOXX Europe 600 odevzdala 4,0 % (celkový výnos -1,4 %). Pražské burze se dařilo ještě méně a ztratila loni 7,9 %. Celkový výnos při započítání dividend byl -4,9 %. BCPP tak zaostala za výkonem roku 2019 (18,3 %, respektive 13,1 %). Celkový objem obchodů s akciemi se v minulém roce zvýšil o 15,2 % na 125,3 miliardy Kč. Pozitivní zprávou je, že se pražská burza v roce 2020 rozrostla o novou emisi (IPO – primární úpis akcií), když se začaly obchodovat akcie České zbrojovky. Komerční banka fungovala v této transakci jako globální koordinátor, a úspěšně tak realizovala své první IPO. Na druhou stranu akcie mediální skupiny CME parket pražské burzy opustily. Nejlepší výkon v minulém roce zaznamenala společnost Stock Spirits (25,8 %) následovaná Avastem (11,1 %), zatímco akcie Erste Group Bank (-23,0 %) si vedly relativně nejhůře.

I přes extrémně obtížné ekonomické podmínky a složitou situaci na finančních trzích dosáhlo Investiční bankovnictví KB v roce 2020 velmi dobrých obchodních výsledků. Sales Desk pro české a slovenské korporátní klienty vykázal historicky nejlepší výsledek, který byl podpořen jednak velmi silnou FX a IR zajišťovací aktivitou klientů na počátku krize kvůli nemoci Covid-19, jednak byl významně podpořen několika klientskými kampaněmi zaměřenými na měnové a úrokové produkty s přidanou hodnotou (zejména FX forwardy a FX opční strategie šité na míru klientům). Obzvláště dobrých výsledků bylo dosaženo v segmentu malých a středních podniků a v retailovém segmentu.

Sales Desk pro finanční instituce realizoval několik emisí korporátních dluhopisů a jedno IPO na pražské burze a dosáhl solidního výsledku i v oblasti obchodování s cizími měnami. Ve srovnání s rokem 2019 přinesly obchodní aktivity velmi dobrý výsledek, ke kterému přispěly zejména zvýšená volatilita trhů v 1. pololetí 2020, zvýšení ziskovosti FX instrumentů, dobré řízení pozice úrokových derivátů a silná pozice tvůrce trhu s českými státními dluhopisy.

Navzdory tomu, že byly výsledky ovlivněny vytvořením rezervy na riziko protistrany (CVA), která odráží hlavně nárůst úvěrových rozpětí na globálních trzích, se investičnímu bankovnictví podařilo dosáhnout zisku mírně nad obchodním plánem a mírně vyššího než v roce 2019.

Rok 2020 potvrdil rostoucí význam digitálních kanálů, což se projevilo zvýšeným provozem a popularitou platformy KB eTrading mezi klienty. V roce 2020 dosáhl průměrný měsíční počet aktivních klientů nejvyššího počtu od spuštění platformy. Za posledních 5 let se počet aktivních klientů více než zdvojnásobil. Finanční výkonnost eTradingu pokračovala v pozitivním trendu a výnosy se v roce 2020 zvýšily o 10 %, přestože výnosy z vkladů prostřednictvím eTradingu poklesly v kontextu nízkých tržních úrokových sazeb. Do budoucna bude investiční bankovnictví aktivně nabízet řešení eTradingu širšímu okruhu klientů a nadále rozšiřovat nabídku produktů a služeb prostřednictvím digitálních kanálů.

Transakční a platební služby

Hotovostní platební styk

Z pohledu hotovostního platebního styku byl rok 2020 bezprecedentní, neboť chování klientů Banky bylo zásadně ovlivněno pandemií Covid-19 a opatřeními přijatými proti jeho šíření. Nepotvrdilo se, že by hotovost byla z pohledu šíření nákazy nebezpečná, nicméně k poklesu použití hotovosti vedla vládní opatření – zejména povinné uzavření provozoven, jímž byla přerušena činnost těch segmentů ekonomiky, kde jsou platby hotovosti běžné – jako např. gastronomie, sport, kultura nebo činnosti drobných podnikatelů. Maloobchodní činnost se přenesla částečně do internetových obchodů.

Přestože statistiky České národní banky ke konci roku 2020 ukázaly pokračující růst objemu oběživa (za rok 2020 o 67,5 miliardy Kč na 711,9 miliardy Kč k 31. prosinci 2020), objemy hotovostních operací KB nedosahovaly úrovně předchozího roku a zaznamenaly zhruba 20% pokles právě v důsledku propadu hotovostních tržeb obchodníků. Potvrzuje se tak, že ekonomické subjekty v dobách hospodářských krizí navyšují úroveň svých úspor a volných prostředků držených v hotovosti.

Původně plánované kroky strategického plánu KB Change 2025, zaměřené na další postupné zvyšování automatizace hotovostního platebního styku a optimalizaci pobočkové sítě, byly na jaře 2020 rozhodnutím vedení Banky akcelerovány. Na konci roku tak bylo v provozu v ČR celkem 242 poboček (z 342 poboček na konci roku 2019), z toho 140 poboček s pokladní a směnárenskou službou a dalších 60 bezhotovostních poboček oprávněných přijímat hotovostní vklady prostřednictvím uzavřených obalů (tržby klientů). Potvrdila se tak správnost rozhodnutí z roku 2019 zavést příjem hotovostních vkladů prostřednictvím uzavřených obalů s připsáním částky vkladu na klientský účet neprodleně po převzetí uzavřeného obalu na téměř 200 vybraných obchodních místech KB.

Snižování počtu obchodních míst s pokladní službou kompenzuje KB rozšiřováním sítě bankomatů, kterých v roce 2020 provozovala celkem 809. Ve srovnání s ostatními bankami KB nadále drží pozici banky s největším počtem vkladových bankomatů – ke konci roku 2020 provozovala celkem 429 bankomatů umožňujících vklad bankovek české měny (tj. o 40 více než v roce 2019 = 10% nárůst), z toho bylo 220 vybaveno funkcí tzv. recyklace bankovek (tj. o 20 % více než ve 2019). Všechny nově instalované bankomaty standardně bankovky recyklují a nabízejí bezkontaktní načítání platebních karet. Použití mobilních telefonů s NFC technologií či tzv. chytrých hodinek namísto klasické platební karty je možné již na více než 300 bankomatech. Průměrný vklad realizovaný prostřednictvím bankomatu meziročně vzrostl a pohyboval se na úrovni téměř 26 tisíc korun, počet vkladových transakcí v závěru roku překonal měsíční průměr 240 tisíc Kč, což znamená meziroční nárůst přibližně o 8 % co do počtu transakcí a o 17 % co do objemu. KB rovněž pokračuje v úspěšném konceptu tzv. drive-up bankomatů instalovaných na čerpacích stanicích BENZINA, rozšířila ho o další instalaci v Plzni, neboť drive-up bankomaty vykazovaly v době pandemie během roku 2020 oproti standardním bankomatům minimální snížení využívání bankomatových služeb, a to především s ohledem na bezpečný způsob realizace vkladů a výběrů hotovosti přímo z okénka automobilu.

I přes nečekaný a neobvyklý vývoj roku 2020 mělo svůj význam poskytování směnárenské činnosti, přestože objemy transakcí byly nižší v porovnání s předchozími roky, kdy probíhal živý cestovní a turistický ruch. Prudké kurzové výkyvy, zejména na jaře, využívali občané jako příležitost směnit výhodně své valuty na přepážkách KB. K tomu historicky svým dílem přispěla změna legislativy z jara 2019 a s tím související úbytek konkurence nabízející směnárenskou činnost (tj. některé banky a nebankovní směnárny), zejména pak v menších městech.

Bezhotovostní platební styk

Banka zaznamenala mírný meziroční nárůst v počtu tuzemských plateb o 0,8 % a významnější nárůst počtu SEPA plateb o 4,9 %. U ostatních zahraničních plateb došlo naopak k meziročnímu poklesu počtu plateb o 9,1 %. Podíl SEPA plateb v eurech na celkovém počtu zahraničních plateb se v loňském roce zvýšil na 87 %.

V oblasti tuzemského platebního styku informuje KB nově klienty o příchozích platbách z jiných tuzemských bank ihned po připsání platby na účet. Banka zpřehlednila rovněž všechny typy e-mailových oznámení o provedení nebo neprovedení tuzemské, SEPA nebo zahraniční platby.

Internetové bankovnictví MojeBanka klienty nově upozorní na to, aby jim nevznikla duplicitní platba, když při zadávání tuzemské platby ověřuje, jestli klient v nedávné době neposílal stejnou platbu. MojeBanka klienty upozorní i v případě, že taková platba již v nedávné době byla provedena, ale také pokud shodná platba nebo trvalý příkaz ještě čekají na zpracování (např. pro nedostatek peněžních prostředků).

Pro zajištění co nejlepší transparentnosti o placených poplatcích zavedla Komerční banka zobrazení výše poplatků za tuzemské konverzní, cizoměnové, zahraniční či SEPA platby již při zadávání platby na formulářích i v mobilním a internetovém bankovnictví.

V oblasti zpracování zahraničních plateb Komerční banka od června zrychlila odesílání SEPA plateb a od listopadu i odesílání swiftových zahraničních plateb pro hlavní měny: euro, americký dolar, česká koruna, britská libra, dánská koruna, švýcarský frank, norská a švédská koruna a kanadský dolar. Platby zadané klientem v pracovní dny do 11 hodin jsou při dostatku peněžních prostředků na účtu zpracované a připsané na účet banky příjemce ten samý den.

Komerční banka se rovněž plně zapojila do projektu SWIFT Global Payment Initiative (GPI). Služba GPI umožňuje sledování trasy plateb, zprůhledňuje účtované mezibankovní poplatky a zajišťuje nezměnitelnost zprávy pro příjemce. Pro klienta to znamená, že mu KB vždy dokáže obratem sdělit, ve které bance se platba aktuálně nachází, zda již byla příjemci platba připsaná, jaká částka se mu připsala na účet a jak vysoké poplatky byly za tuto platbu jednotlivým zprostředkujícím bankám zaplaceny. Na dodržování pravidel dohlíží SWIFT Observer. KB může být hrdá na to, že plní závazky SLA Observeru na 100 %.

V oblasti plateb a otevřeného bankovnictví Komerční banka pracovala na dalším rozvoji platformy v rámci směrnice EU o platebních službách (PSD2). Jednou z hlavních implementovaných funkčností je oblast trvalých příkazů, kdy pomocí PSD2 rozhraní umožňuje KB nejen získat informace o aktivních trvalých příkazech, ale nový trvalý příkaz i založit. V minulém roce získala Komerční banka ocenění celosvětové fintech společnosti Salt Edge – a to za schopnost a rychlost on-boardingu třetí strany, a stala se tak jednou ze dvou bank v ČR, které získaly titul „Open Banking Hero“. V roce 2020 Komerční banka aktivně poskytovala PSD2 služby celkem prostřednictvím 24 licencovaných subjektů (včetně 3 britských třetích stran, které už ale pro rok 2021 z důvodu brexitu nedoložily platnou PSD2 licenci, 13 platebních institucí (fintech společností) a 11 bank). Za rok 2020 KB odbavila 8,5 milionu požadavků zaslaných přes PSD2 API rozhraní a zpracovala platby v celkové hodnotě převyšující 20 milionů korun.

Komerční banka se v rámci transformace a digitalizace připravuje na centrální zpracování plateb ve středisku Payment Hub, do kterého jsou postupně přesouvány procesy zpracování jednotlivých typů plateb. V roce 2020 se Payment Hub připravoval na základ zpracování jednorázových tuzemských plateb a tuzemských trvalých příkazů, které využijí nové digitální kanály Komerční banky. Zároveň byly eliminovány některé technické chyby při zpracování tuzemských okamžitých plateb.

Komerční banka v produktové oblasti Cash Management umožnila svým korporátním klientům využívat poslední verzi multibankovní aplikace Multicash ver. 4.0. Nová verze přináší uživatelům mj. moderní vzhled, zvýšení intuitivnosti ovládání, vyšší formu zabezpečení přenosu souborů a další benefity.

V oblasti mezibankovní spolupráce na trhu Komerční banka pokračovala společně s ostatními bankami pod záštitou České bankovní asociace v definování nové národní služby „Platba na mobil“, kterou by ke konci roku 2021 měla začít poskytovat Česká národní banka v pilotním provozu.

Platební karty

V důsledku pandemie Covid-19 rostly v roce 2020 výrazně karetní transakce prováděné v internetových obchodech, meziročně o více než 30 % (početně i objemově). Oproti tomu počet i objem transakcí kartami KB v kamenných obchodech vzrostl jen jednociferně (o 7 %, resp. 3 %), což bylo ovlivněno primárně meziročním poklesem zahraničních transakcí o 20 %. Tuzemské transakce u obchodníků oproti tomu opět vzrostly, a to o 14 %. Navzdory obtížným podmínkám Banka zajistila bezproblémové uskutečnění zvýšeného počtu transakcí i jejich korektní zpracování v době nejtvrdších omezení vyplývajících z protiepidemických opatření.

I v roce 2020 se zvyšoval podíl mobilních plateb prostřednictvím telefonů a chytrých hodinek, kdy už každá pátá transakce u obchodníka byla prováděna uvedenými zařízeními. Největší podíl připadá na Apple Pay (více než dvě třetiny) a Google Pay (necelá třetina).

KB se v roce 2020 věnovala unikátním limitovaným edicím designových platebních karet. Ve větší míře začala využívat stávající dlouhodobá partnerství, a tvořit tak unikátní designy karet se svými partnery Zoo Praha, Národní galerie Praha, PKF – Prague Philharmonia, festival Rock for People. V nabídce se také objevila speciální edice ke 40. narozeninám kultovní hry PACMAN.

Nová kreditní karta 4U s revolučně nízkou úrokovou sazbou naplnila navzdory krizi prodejní očekávání, mimo jiné i díky tomu, že svými parametry odpovídá potřebám klientů v náročné době a zůstává i po roce od uvedení na trhu kreditních karet v ČR zcela unikátní.

V oblasti akceptace platebních karet se i nadále úspěšně rozvíjí obchodní aliance se společností Worldline pod značkou KB SmartPay. Díky dokončení akvizice platební společnosti GoPay a projektu „Česko platí kartou“ (ve spolupráci Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR) dosáhla aliance i přes omezení daná pandemií meziročního růstu o 6 % v počtu zpracovaných karetních transakcí v maloobchodním prodeji. Největším tahounem roku 2020 byl rozvoj acquiringu v oblasti e-commerce, meziročně došlo k 58% nárůstu počtu transakcí a 51% nárůstu karetních obratů.

Trade Finance a Cash Management

V posledním čtvrtletí 2020 Banka implementovala klientský portál we.trade na technologii blockchainu, díky kterému přináší klientům úplně nové digitální produkty financování obchodu (trade finance). Jedná se např. o automatické vypořádání obchodu na bázi smart kontraktů, garantovanou platbu BPU (Bank payment undertaking) nebo financování pohledávek pod BPU.

Přes nepříznivé externí prostředí Banka udržela úroveň výnosů z obchodů trade finance meziročně stabilní, zejména díky mírně rostoucí angažovanosti z titulu vystavených bankovních záruk. Objem nových prodejů záruk v segmentu malých a středních podniků byl meziročně vyšší o víc než 10 %. Rok 2020 potvrdil růstový trend prodejů rovněž v retailovém segmentu.

V oblasti cash managementu Banka prohloubením integrace produktové nabídky skupiny SG zkvalitnila nabídku služeb pro korporátní klienty. Jedná se například o implementaci elektronických nástrojů, díky které Banka zahraničním klientům skupiny SG, kteří mají aktivity i v ČR, umožnila centralizaci operací na účtech pomocí vzdáleného přístupu ze zahraničí. Novinkou určenou pro nadnárodní klienty je služba pro denní optimalizaci likvidity v rámci treasury operací mezinárodních skupin, téměř bez geografického omezení.

Komerční banka obsadila ve srovnávacím průzkumu prestižního magazínu Euromoney druhý rok po sobě první místo mezi bankami v oblasti cash managementu v České republice a získala titul Euromoney Market Leader. Uspěla také v ročním hodnocení časopisu Global Finance, kde v oblasti cash managementu v ČR dosáhla rovněž vítězství.

Vybrané ukazatele v oblasti platebních služeb

Komerční banka (pouze Banka) 2020 2019 Meziroční změna
Počet platebních karet v oběhu 1 588 000 1 579 000 0,6 %
– debetní karty 1 40 7 000 1 401 000 0,5 %
– kreditní karty 181 000 178 000 1,7 %
Objem plateb užitím KB platebních karet (mil. Kč) 136 000 126 000 7,9 %
Počet plateb užitím KB platebních karet 193 682 000 175 896 000 10,1 %
Objem hotovostních výběrů (mil. Kč) 199 000 231 000 -14,2 %
– bankomaty 126 000 139 000 -9,1 %
– mimo bankomaty 72 000 93 000 -21,8 %
Objem hotovostních vkladů (mil. Kč) 204 000 252 000 -19,2 %
– bankomaty 75 000 64 000 17,2 %
– mimo bankomaty 129 000 188 000 -31,6 %
Počet hotovostních výběrů 20 584 000 26 585 000 -22,6 %
– bankomaty 19 907 000 25 472 000 -21,8 %
– mimo bankomaty 677 000 1 113 000 -39,2 %
Počet hotovostních vkladů 4 697 000 5 844 000 -19,6 %
– bankomaty 2 934 000 2 728 000 7,6 %
– mimo bankomaty 1 763 000 3 116 000 -43,4 %

1  S vyloučením volatilních reverzních repo operací s klienty, ale včetně dluhopisů vydaných klienty a držených KB. Včetně reverzních repo operací se hrubé úvěry zvýšily o 5,3 % na 691,4 miliardy Kč.

2  Včetně financování od společnosti Factoring KB a financování prodejců aut od Skupiny ESSOX.

3  S vyloučením kolísavých repo operací s klienty. Celkový objem „Závazků vůči klientům“ stoupl o 10,3 % na 906,2 miliardy Kč.

4  Hrubá výše úvěrů snížená o objem opravných položek.

5  Zdroj: Výkazy jednotlivých českých bank.

6  Zdroj: Registr ekonomických subjektů ČSÚ, databáze klientů KB.

7  Zdroj: Registr ekonomických subjektů ČSÚ, databáze klientů KB.

8  Tato část pojednává o obsluze klientů v České republice. Aktivity pobočky KB na Slovensku jsou komentovány v následující části.

9  Zdroj: Registr ekonomických subjektů ČSÚ, databáze klientů KB.

Skupina Komerční banky

Komerční banka měla k 31. prosinci 2020 jedenáct dceřiných společností, ve kterých držela nadpoloviční podíl, a dvě přidružené společnosti, ve kterých KB držela minoritní podíl: (i) Komerční pojišťovna (49% podíl) a (ii) Bankovní identita (33,33% podíl). KB považuje dceřiné společnosti a Komerční pojišťovnu za součást Skupiny KB. KB dále držela strategické účasti s podílem na základním kapitálu 20 % nebo méně v CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s., (20 %) a ve Worldline Czech Republic, s.r.o., (1 %).

V roce 2020 Skupina prohloubila vzájemnou obchodní spolupráci a spolupráci s ostatními členy skupiny Société Générale působícími na českém trhu s cílem využít všech potenciálních synergických efektů. Důraz je kladen především na zlepšení koordinace při vývoji produktů, v obchodní oblasti a distribuci, v nákupu, IT a v dalších podpůrných službách.

Výsledkem má být optimální komplexní a efektivní uspokojování finančních potřeb klientů.

V roce 2020 Skupina KB získala podíl v nových společnostech z oblasti finančních technologií (fintech). Prostřednictvím KB SmartSolutions, s.r.o., získala Skupina podíly ve společnostech: (i) upvest s.r.o. (18,9 %), (ii) MonkeyData s.r.o. (11 %) a (iii) Platební instituce Roger a.s. (24,83 %). Komerční banka také v roce 2020 založila společně s Českou spořitelnou a ČSOB společnost Bankovní identita, a.s. K 31. prosinci 2020 Komerční banka držela v této společnosti podíl 33,33 %.

Informace o hodnotě a změnách majetkových účastí poskytuje bod 24 – Majetkové účasti individuální účetní závěrky.

Přehled výsledků společností Skupiny KB

Skupinový podíl (%)* Celková aktiva Vlastní kapitál Zisk po zdanění Metoda
konsolidace
(IFRS, mil. Kč) 2020 2019 2020 2019 2020 2019
Tuzemské účasti
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 100,00 89 284 83 988 6 228 5 900 327 712 Plná
Komerční pojišťovna, a.s. 49,00 56 667 52 938 3 048 2 487 510 622 Ekvivalenční
KB Penzijní společnost, a.s. 100,00 2 865 2 625 2 343 2 093 249 230 Plná
SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 50,10 32 518 30 917 2 919 2 827 91 255 Plná
ESSOX s.r.o. 50,93 16 745 16 474 3 638 3 451 186 285 Plná
Factoring KB, a.s. 100,00 9 206 10 226 1 671 1 581 70 61 Plná
Protos, uzavřený investiční fond, a.s. 100,00 6 270 6 214 6 269 6 159 90 125 Plná
VN 42, s.r.o. 100,00 1 867 1 839 1 828 1 809 19 -2 Plná
KB Real Estate, s.r.o. 100,00 896 912 530 516 15 11 Plná
STD2, s.r.o. 100,00 561 574 217 201 16 15 Plná
KB SmartSolutions, s.r.o. 100,00 129 47 125 45 -48 -3 Plná
My Smart Living, s.r.o. 100,00 2 24 26 18 -24 -15 Nekonso-
lidováno**
KB Advisory, s. r. o. 100,00 1 1 2 1 -1 - Nekonso-
lidováno**
Platební instituce Roger, a.s. 24,83 80 n.a. 56 n.a. -3 n.a. Nekonso-
lidováno**
Zahraniční účasti
BASTION EUROPEAN INVESTMENT S.A. 99,98 3 130 3 157 626 607 0 -1 Plná
ESSOX FINANCE, s.r.o.
(100
% dcera ESSOX s.r.o.)
50,93 2 245 2 523 261 240 13 7 Plná

* Přímý a nepřímý podíl Komerční banky ve společnosti.

** My Smart Living, s.r.o., a KB Advisory, s. r. o., Platební instituce Roger, a.s., nejsou aktuálně konsolidovány z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidovaných finančních výkazů.

Společnosti Skupiny KB vyvíjejí svou činnost v České republice, s výjimkou společnosti ESSOX FINANCE registrované na Slovensku, která vyvíjí činnost ve Slovenské republice, a společnosti BASTION, která financuje projekt EU v Belgii. Komerční banka dále vyvíjí činnost na Slovensku prostřednictvím pobočky. Bližší informace k činnostem jednotlivých společností Skupiny KB jsou uvedeny v následujícím textu.

Základní údaje o hlavních společnostech Skupiny KB

Komerční banka, a.s., pobočka zahraničnej banky

Na Slovensku Komerční banka obsluhuje své korporátní klienty prostřednictvím Komerční banky, a.s., pobočky zahraničnej banky (KB SK). Tato pobočka se orientuje na velké a střední firmy s obratem

od 40 milionů EUR. Pozice pobočky KB v Slovenské republice je v této oblasti silná, disponuje know-how mateřské KB a využívá synergie v rámci skupin KB a SG, díky které dokáže poskytovat svým klientům komplexní finanční řešení. KB SK poskytuje standardní bankovní služby, včetně cash managementu, přímého bankovnictví, platebních karet, financování, produktů investičního bankovnictví a řešení pro financování obchodu (trade finance).

Hlavní finanční údaje

(IFRS, v tis. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 30 163 621 28 972 436
Vlastní kapitál 151 315 162 332
Úvěry klientům (hrubé) 22 594 756 23 378 549
Objem vkladů 4 180 152 4 251 203
Čisté provozní výnosy 451 455 461 900
Daň -69 254 -73 791
Zisk po zdanění 145 828 158 703
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 42 42
Počet obchodních míst 1 1
Státní podpora 0 0

Kontakt:

Hodžovo námestie 1A

P. O. BOX 137, 811 06 Bratislava

IČO: 47231564

Telefon: +421 259 277 328, 329

Fax: +421 252 961 959

E-mail: koba@koba.sk

Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.

Modrá pyramida je 100% dceřiná společnost Komerční banky. Tato druhá největší stavební spořitelna v České republice má tržní podíl 21 %, měřeno objemem úvěrů poskytnutých klientům.1 Mezi hlavní produkty, které Modrá pyramida nabízí, patří stavební spoření se státní podporou, překlenovací úvěry a úvěry ze stavebního spoření.

Distribuční síť Modré pyramidy, kterou tvořilo 618 poradců, dále zprostředkovává prodeje dalších produktů Skupiny KB, jako jsou hypotéky a bankovní služby KB,

penzijní připojištění, podílové fondy, životní a neživotní pojištění a další.

Hlavní finanční údaje

(IFRS*, v tis. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 89 311 435 84 023 044
Vlastní kapitál 6 256 374 5 932 378
Úvěry klientům (hrubé) 64 371 840 56 289 070
Objem vkladů 60 718 392 61 806 774
Čisté provozní výnosy 1 161 474 1 371 214
Daň -13 235 -44 470
Zisk po zdanění 323 238 707 534
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 327 328
Počet obchodních míst 201 205
Státní podpora 0 0

*    Neauditováno.

Kontakt:

Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. Bělehradská 128, č. p. 222, 120 21 Praha 2

IČO: 60192852

Telefon: +420 222 824 111

E-mail: info@modrapyramida.cz Internet: www.mpss.cz;

www.modrapyramida.cz

KB Penzijní společnost, a.s.

KB Penzijní společnost je 100% dceřiná společnost Komerční banky, k jejímž obchodním činnostem patří shromažďování příspěvků a jejich obhospodařování v penzijních fondech podle zákona o doplňkovém penzijním spoření a penzijní připojištění v Transformovaném fondu.

Podle počtu účastníků má tato penzijní společnost 13% podíl na trhu penzijního připojištění (3. pilíř) a 11% podíl na trhu penzijního připojištění (transformovaný fond).2

Hlavní finanční údaje

(CAS*, v tis. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Aktiva ve správě** 68 551 091 63 773 595
z toho:
v Transformovaném
fondu
58 856 537 56 324 780
Vlastní kapitál 2 128 243 1 840 115
Čisté provozní výnosy 436 660 414 624
Daň -58 391 -54 935
Zisk po zdanění 249 545 230 336
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 47 48
Státní podpora 0 0

* CAS: České účetní standardy, neauditováno.

** Celkový objem aktiv na klientských účtech.

Kontakt:

KB Penzijní společnost, a.s.

náměstí Junkových 2772/1, 155 00 Praha 5 – Stodůlky

IČO: 61860018

Telefon: +420 955 525 999

E-mail: kbps@kbps.cz

Internet: www.kbps.cz

SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o.

Společnost SGEF vlastní Komerční banka (50,1 %) a SGEF SA (49,9 %). Prostřednictvím Komerční banky a vlastní sítě sedmi poboček v České republice a dvou na Slovensku tato společnost poskytuje financování strojů, zemědělské i lesnické techniky, prostředků pro hromadnou přepravu zboží a osob, high-tech, nemovitostí a speciálních projektů, a to formou leasingu a úvěrů.

SGEF má na trhu nebankovního financování v České republice podíl 11 % dle výše vstupního dluhu (bez spotřebitelských úvěrů).3

Hlavní finanční údaje

(CAS*, v tis. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 33 459 590 31 924 310
Vlastní kapitál 2 879 221 2 863 261
Objem poskytnutého financování v období 12 413 392 13 375 989
Čisté provozní výnosy 144 798 427 418
Daň -19 660 -80 574
Zisk po zdanění 15 960 299 939
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 142 140
Státní podpora 0 0

*    CAS: České účetní standardy, předběžné výsledky, neauditováno.

Kontakt:

SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o.

náměstí Junkových 2772/1,

155 00 Praha 5 – Stodůlky

IČO: 61061344

Telefon: +420 955 526 700

E-mail: info@sgef.cz

Internet: https://equipmentfinance.societegenerale.cz/

ESSOX s.r.o.

Společnost ESSOX, kterou vlastní Komerční banka (50,93 %) a SG FINANCIAL SERVICES HOLDING (49,07 %), je nebankovním poskytovatelem spotřebitelských úvěrů a finančního leasingu a vykonává činnost platební instituce. ESSOX má 19% podíl na trhu spotřebitelských úvěrů domácnostem poskytovaných společnostmi sdruženými v České leasingové a finanční asociaci.4 K hlavním produktům patří financování spotřebního zboží a automobilů, neúčelové půjčky a revolvingový úvěr (kreditní karta).

Hlavní finanční údaje

(CAS*, v tis. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 16 580 213 16 333 596
Vlastní kapitál 3 497 535 3 310 782
Pohledávky za klienty (hrubé) 15 476 280 14 934 532
Čisté provozní výnosy 885 311 948 579
Daň -53 107 -59 391
Zisk po zdanění 185 545 280 844
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 359 363
Státní podpora 0 0

* CAS: České účetní standardy, neauditováno.

Kontakt:

ESSOX s.r.o.

F. A. Gerstnera 52, 370 01 České Budějovice

IČO: 26764652

Telefon: +420 389 010 111

E-mail: essox@essox.cz

Internet: www.essox.cz

ESSOX Finance, s.r.o.

ESSOX FINANCE (dříve PSA FINANCE SLOVAKIA, s.r.o.), kterou vlastní společnost ESSOX, poskytuje svoje služby prostřednictvím značek Peugeot a Citroën. Finanční a pojistné služby zahrnují finanční leasing, spotřebitelský úvěr, havarijní pojištění motorových vozidel, povinné pojištění motorových vozidel, pojištění ztráty a operativní leasing, který je outsourcovaný. Společnost také poskytuje financování zásob autorizovaným prodejcům nových vozidel značek Peugeot a Citroën.

Hlavní finanční údaje

(SAS*, v tis. EUR) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 85 280 99 033
Vlastní kapitál 9 757 9 402
Pohledávky za klienty (hrubé) 84 234 97 585
Čisté provozní výnosy 3 349 3 235
Daň -69 -157
Zisk po zdanění 312 171
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 32 30
Státní podpora 0 0

*    SAS: Slovenské účetní standardy, neauditováno.

Kontakt:

ESSOX FINANCE, s.r.o.

Karadžičova 16, 821 08 Bratislava, Slovenská republika

IČO: 35846968

Telefon: +421 253 483 750

Internet: www.essoxfin.sk

Factoring KB, a.s.

Factoring KB je 100% dceřiná společnost Komerční banky a je největší factoringovou společností v České republice s podílem 27 % podle objemu postoupených pohledávek na českém factoringovém trhu.5

Společnost nabízí prostřednictvím své sítě a sítě KB tyto hlavní produkty: tuzemský factoring, exportní factoring, importní factoring, modifikovaný factoring a správu pohledávek.

Hlavní finanční údaje

(CAS*, v tis. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 15 022 150 16 411 331
Vlastní kapitál 1 671 510 1 581 849
Faktoringový obrat 49 849 164 54 019 832
Pohledávky za klienty (hrubé) 14 141 255 15 564 488
Čisté provozní výnosy 153 064 171 078
Daň -17 819 -17 513
Zisk po zdanění 70 623 61 633
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 42 44
Státní podpora 932 0

*    CAS: České účetní standardy, neauditováno.

Kontakt:

Factoring KB, a.s.

náměstí Junkových 2772/1, 155 00 Praha 5 – Stodůlky

IČO: 25148290

Telefon: +420 955 526 906

E-mail: info@factoringkb.cz Internet: www.factoringkb.cz

Komerční pojišťovna, a.s.

Akcionáři Komerční pojišťovny jsou SOGECAP (51 %) a Komerční banka (49 %). Tato pojišťovací společnost má na trhu životního pojištění podíl 3 % (podle metodiky České asociace pojišťoven, měřeno předepsaným pojistným).6

K hlavním produktům patří spořicí životní pojištění, rizikové životní pojištění, kapitálové životní pojištění, investiční životní pojištění, úrazové pojištění, pojištění ztráty karty, cestovní pojištění, cestovní pojištění k platebním kartám, rizikové životní pojištění ke kreditním kartám, rizikové životní pojištění k úvěrům a neživotní pojištění rezidenčních nemovitostí a domácností.

Hlavní finanční údaje

(CAS*, v tis. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 53 867 941 49 663 044
Vlastní kapitál 3 279 419 2 233 950
Technické rezervy (hrubé) 51 065 226 48 899 752
Předepsané pojistné (hrubé) 7 500 425 8 310 265
Daň -90 030 -133 443
Zisk po zdanění 392 693 580 677
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 232 222
Státní podpora 0 0

*    CAS: České účetní standardy, neauditováno.

Kontakt:

Komerční pojišťovna, a.s. Karolinská 1/650, 186 00 Praha 8

IČO: 63998017

Telefon: +420 222 095 999

E-mail: servis@komercpoj.cz Internet: www.kb-pojistovna.cz

BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A.

Podíl Komerční banky ve společnosti BASTION k 31. prosinci 2020 byl 99,98 %. BASTION je společnost zvláštního určení (SPV) se sídlem v Belgii, zřízená pro financování dlouhodobé transakce s Evropskou unií. Vzhledem k dlouhodobému profilu této transakce je BASTION financována jak dlouhodobým úvěrem, tak vlastním kapitálem KB. Tato transakce pomáhá diverzifikaci portfolia KB doplněním finančního aktiva s velmi nízkým rizikovým profilem.

Hlavní finanční údaje

(IFRS*, v tis. EUR) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 119 273 124 243
Vlastní kapitál 23 887 23 874
Pohledávky za klienty (hrubé) 95 385 100 362
Objem vkladů 0 0
Čisté provozní výnosy 34 -9
Daň -4 26
Zisk po zdanění 13 -36
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 0 0
Státní podpora 0 0

* Neauditováno.

Kontakt:

BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A.

Rue des Colonies 11, 1000 Brussel, Belgie IČO: BE 0877.881.474

E-mail: operations@bastion-ei.be

VN 42, s.r.o.

Podíl Komerční banky ve společnosti VN 42, s.r.o., byl 100 % k 31. prosinci 2020.

Společnost VN 42, s.r.o., byla založena v roce 2013 s cílem poskytovat správu a údržbu nemovitostí a nemovitostní služby. V roce 2013 KB vložila do této společnosti budovu sídla KB na adrese Václavské náměstí 42, kterou společnost VN 42, s.r.o., následně pronajímá Komerční bance.

Hlavní finanční údaje

(CAS*, v tis. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 1 867 068 1 8 3 8 763
Vlastní kapitál 1 828 239 1 809 158
Čisté provozní výnosy 185 046 180 717
Daň -22 794 -17 841
Zisk po zdanění 19 081 -2 305
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 0 0
Státní podpora 0 0

*    CAS: České účetní standardy, neauditováno.

Kontakt:

VN 42, s.r.o.

Václavské náměstí 796/42 110 00 Praha 1 – Nové Město

IČO: 02022818


KB Real Estate, s.r.o.

Komerční banka měla ve společnosti KB Real Estate, s.r.o., 100% podíl k 31. prosinci 2020.

Společnost KB Real Estate, s.r.o., byla založena v roce 2011 s cílem poskytovat správu a údržbu nemovitostí a nemovitostní služby. V roce 2012 KB Real Estate realizovala akvizici kancelářské budovy ve Stodůlkách, kterou následně pronajala Komerční bance. 


Hlavní finanční údaje

(CAS*, v tis. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 896 400 911 995
Vlastní kapitál 530 370 515 552
Čisté provozní výnosy 67 662 65 252
Daň -3 476 -2 605
Zisk po zdanění 14 817 11 107
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 0 0
Státní podpora 0 0

*    CAS: České účetní standardy, neauditováno.

Kontakt:

KB Real Estate, s.r.o.

Václavské náměstí 796/42, 110 00 Praha 1 – Nové Město

IČO: 24794015

STD2, s.r.o.

Podíl Komerční banky ve společnosti STD2, s.r.o., byl 100 % k 31. prosinci 2020.

Společnost STD2, s.r.o., (původní název Office Center Stodůlky a.s.) Komerční banka koupila v roce 2017, vlastní kancelářskou budovu ve Stodůlkách, jejíž výstavba byla dokončena v roce 2018.

Společnost STD2, s.r.o., pronajímá kancelářské prostory Komerční bance.

Hlavní finanční údaje

(CAS*, v tis. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 561 397 573 550
Vlastní kapitál 216 866 200 870
Čisté provozní výnosy 43 444 42 914
Daň -3 752 -3 540
Zisk po zdanění 15 996 15 082
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 0 0
Státní podpora 0 0

*    CAS: České účetní standardy, neauditováno.

Kontakt:

STD2, s.r.o.

Václavské náměstí 796/42, 110 00 Praha 1 – Nové Město

IČO: 27629317

Protos, uzavřený investiční fond, a.s.

Podíl Komerční banky ve společnosti Protos k 31. prosinci 2020 byl 83,65 % a podíl společnosti Factoring KB byl 16,35 %.

Společnost Protos, uzavřený investiční fond, a.s., byla založena jako fond kvalifikovaných investorů v roce 2007. Společnost investuje zejména do primárních emisí státních dluhopisů a jiných pohledávek vydaných nebo garantovaných vládami členských států Evropské unie. Dlouhodobým záměrem společnosti je poskytovat pravidelnou a rovnoměrnou dividendu, která sleduje princip časového rozlišení výnosů a nákladů v účetnictví společnosti. Z tohoto důvodu společnost preferuje minimalizaci nákupů a prodejů v portfoliu aktiv tak, aby zisky a ztráty z obchodování nevytvářely dodatečnou volatilitu dividendy.

Hlavní finanční údaje

(CAS*, v tis. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 6 303 972 6 240 911
Vlastní kapitál 6 301 405 6 184 964
Čisté provozní výnosy 95 456 132 314
Daň -4 736 -6 570
Zisk po zdanění 89 987 124 825
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 0 0
Státní podpora 0 0

*    CAS: České účetní standardy, neauditováno.

Kontakt:

Protos, uzavřený investiční fond, a.s. Rohanské nábřeží 693/10,

186 00 Praha 8 – Karlín

IČO: 27919871

KB SmartSolutions, s.r.o.

Podíl Komerční banky ve společnosti KB SmartSolutions byl 100 % k 31. prosinci 2020.

Dne 7. ledna 2019 byla založena společnost KB SmartSolutions, s.r.o., s cílem usnadnit přípravu některých nových služeb Skupiny KB. Společnost je zaměřena na podporu v oblasti financování a rozvoje externích start-upů, ale také zabezpečuje podporu pro interní inovativní řešení.

Hlavní finanční údaje

(CAS*, v tis. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Celková aktiva 131 540 47 2 09
Vlastní kapitál 127 447 45 174
Čisté provozní výnosy 9 580 3 366
Daň 0 0
Zisk po zdanění -45 727 -2 926
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 6 4
Státní podpora 0 0

* CAS: České účetní standardy, neauditováno.

Kontakt:

KB SmartSolutions, s.r.o.

Václavské náměstí 796/42,

110 00 Praha 1 – Nové Město

IČO: 02021161

Telefon: +420 605 204 618

Internet: www.kbsmart.cz

My Smart Living, s.r.o.

Podíl KB SmartSolutions ve společnosti My Smart Living, s.r.o., byl 100 % k 31. prosinci 2020.

Začátkem července 2020 bylo rozhodnuto o ukončení dalšího financování činnosti realitního portálu Cincink, který je provozován společností My Smart Living. Zkušenosti, které Banka v rámci projektu získala, využije v rámci svého tribu Housing.

Kontakt:

My Smart Living, s.r.o.

Václavské náměstí 796/42,

110 00 Praha 1 – Nové Město

IČO: 02021161

Telefon: +420 211 155 154

E-mail: cink@cincink.cz

Internet: www.cincink.cz

KB Advisory, s. r. o.

Podíl KB SmartSolutions ve společnosti KB Advisory byl 100 % k 31. prosinci 2020.

Společnost KB Advisory, s. r. o., byla založena 16. září 2019 jako společnost poskytující poradenské služby pro malé a střední podniky a municipality.

Kontakt:

KB Advisory, s. r. o.

Václavské náměstí 796/42,

110 00 Praha 1 – Nové Město

IČO: 02021161

upvest s.r.o.

Podíl KB SmartSolutions ve společnosti upvest s.r.o. byl 18,90 % k 31. prosinci 2020.

KB SmartSolutions investovala do společnosti upvest s.r.o. v červenci 2020. Společnost upvest s.r.o. je fintechová společnost, která poskytuje crowdfundigové investice v oblasti nemovitostí formou participace na dluhovém financování developerských projektů. Upvest s.r.o. je 100% vlastníkem čtyř dceřiných společností: (i) upvest equity s.r.o., (ii) upvest equity I s.r.o., (iii) upvest equity II s.r.o. a (iv) upvest equity III s.r.o.

Kontakt:

upvest s.r.o.

Purkyňova 648/125,

612 00 Brno-Medlánky

IČO: 05835526

Telefon: +420 773 633 925

E-mail: info@upvest.cz

Internet: www.upvest.cz

MonkeyData s.r.o.

Podíl KB SmartSolutions ve společnosti MonkeyData s.r.o. byl 11 % k 31. prosinci 2020.

KB SmartSolutions investovala do společnosti MonkeyData s.r.o. v říjnu 2020. Společnost MonkeyData s.r.o. vlastní 100% dceřinou společnost Lemonero, s.r.o., která poskytuje financování e-shopům díky AI scoringovému modelu.

Kontakt:

MonkeyData s.r.o.

Hladnovská 1255/23,

710 00 Ostrava – Slezská Ostrava

IČO: 02731452

E-mail: support@monkeydata.com

Internet: www.monkeydata.com

Lemonero s.r.o.

Hladnovská 1255/23,

710 00 Ostrava – Slezská Ostrava

IČO: 08795860

Telefon: +420 732 560 130

E-mail: info@lemonero.cz

Internet: www.lemonero.cz

Platební instituce Roger a.s.

Podíl KB SmartSolutions ve společnosti Platební instituce Roger a.s. byl 24,83 % k 31. prosinci 2020.

KB SmartSolutions investovala do společnosti Platební instituce Roger a.s. v prosinci 2020. Společnost Platební instituce Roger a.s. je 100% vlastníkem dvou dceřiných společností: (i) Invoice Financing s.r.o. a (ii) Roger Finance s.r.o. Platební instituce Roger a.s. propojuje investory se společnostmi, které mají zájem na rychlém profinancování faktur s dlouhou splatností. Také poskytuje platformu pro financování dodavatelských řetězců velkých odběratelů, tzv. Supply Chain Financing.

Kontakt:

Platební instituce Roger a.s.

Kopečná 940/14,

602 00 Brno – Staré Brno

IČO: 01729462

Telefon: +420 545 217 434

E-mail: info@roger.cz

Internet: www.roger.cz

Bankovní identita, a.s.

Podíl Komerční banky ve společnosti Bankovní identita k 31. prosinci 2020 byl 33,33 %.

Dne 15. září 2020 byla založena společnost Bankovní identita, a.s., s cílem umožnit použití bankovního ověření klienta jinými poskytovateli on-line služeb v České republice. Společnost byla založena třemi největšími českými bankami, a to Českou spořitelnou, ČSOB a Komerční bankou.

Kontakt:

Bankovní identita, a.s.

Smrčkova 2485/4,

180 00 Praha 8 – Libeň

IČO: 09513817

E-mail: info@bankovni-identita.cz

Internet: www.bankovni-identita.cz

1 Zdroj: srovnání interních dat s publikovanými výsledky ostatních stavebních spořitelen a statistikou ČNB ARAD na https://www.cnb.cz/docs/ARADY/HTML/index.htm .

2 Zdroj: Asociace penzijních společností ČR,

h ttps://www.apfcr.cz/ctvrtletni-vysledky-2020/

3 Zdroj: Česká leasingová a finanční asociace, data k 31. 12. 2020, h ttps://www.clfa.cz/data/dokumenty/1167-rok-2020produktykomodity.xls

4 Zdroj: Česká leasingová a finanční asociace, data k 31. 12. 2020, ttps://www.clfa.cz/data/dokumenty/1167-rok-2020produktykomodity.xls

5  Zdroj: Česká leasingová a finanční asociace, data k 31. 12. 2020, https://www.clfa.cz/data/dokumenty/1169-statistika-afscr-1-12-20201-form.xlsx

6  Zdroj: Česká asociace pojišťoven, https://www.cap.cz/images/statisticke-udaje/vyvoj-pojisteno-trhu/final_na_v%C3%BDm%C4%9Bnu_STAT-2020Q4-CAP-CS-2021-02-04-WEB.pdf

Správa společnosti

(Samostatná část výroční zprávy podle § 118 odst. 4 písm. c), d), e), j), l) a odst. 5 písm. a) až k) a odst. 6 zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, v platném znění.)

Komerční banka přijala a dodržuje všechny hlavní standardy řízení společností stanovené Kodexem správy a řízení společností ČR (2018), vydaným Institutem členů správních orgánů, který vychází z mezinárodních standardů corporate governance (zejména Principy správy a řízení společností zemí OECD/G20 z roku 2015). Jeho kompletní znění je dostupné na internetové adrese https://www.mfcr.cz/cs/o-ministerstvu/odborne-studie-a-vyzkumy/2019/kodex-spravy-a-rizeni-spolecnosti-cr-201-34812 (dále jen „Kodex“).

Představenstvo Komerční banky uplatňuje a rozvíjí tyto standardy správy a řízení společnosti v duchu transparentnosti, odpovědnosti a dlouhodobé perspektivy a promítá tyto osvědčené postupy do svých vnitřních postupů a předpisů.

Kodex je naplňován otevřeným přístupem Banky k uveřejňování informací ohledně podstatných záležitostí Banky, a to zejména těch, které se týkají finanční situace, dividendové politiky, výkonnosti, vlastnictví, správy a řízení společnosti. Finanční zprávy poskytují věrný a poctivý obraz o účetnictví a finanční situaci. Akcionáři jsou včas seznamováni s datem, místem a pořadem jednání valné hromady, s návrhy jednotlivých usnesení a jejich zdůvodněním, včetně informace o návrhu na výplatu podílu na zisku a způsobu jeho vyplacení. Akcionáři jsou informováni o svých právech souvisejících s jejich účastí na valné hromadě, včetně popisu toho, jak se valné hromady účastnit, a to i na základě plné moci, a mají předem k dispozici materiály týkající se programu jednání valné hromady. V pozvánce na valnou hromadu jsou též vysvětlena pravidla i hlasovací procedury, kterými se řídí zasedání valné hromady. Od roku 2019 mají akcionáři možnost hlasovat o návrzích usnesení ještě před konáním valné hromady prostřednictvím elektronické platformy dálkové komunikace. Veškeré informace jsou k dispozici na webových stránkách Banky, v tisku, pravidelně jsou vydávány tiskové zprávy.

Dále je Kodex naplňován zvoleným systémem řízení, který je v Bance dualistický, což znamená oddělení výkonné a kontrolní funkce. Představenstvo vykonává všechny klíčové funkce řízení Banky. Operativní řízení Banky je rozděleno mezi jednotlivé členy představenstva, každý člen představenstva má svěřenu určitou oblast činnosti Banky (funkční rozdělení). Představenstvo se však rozhoduje kolektivně na svých zasedáních, která se konají pravidelně v dvoutýdenních intervalech. Členové představenstva mají stanovami zpřísněná pravidla pro střet zájmů stanovená zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, tj. mají povinnost informovat představenstvo a dozorčí radu o střetu zájmů, i potenciálním, kvůli funkcím, které vykonávají v jiné právnické osobě, a povinnost zdržet se hlasování o všech záležitostech týkajících se vztahu Banky s touto právnickou osobou. Systém správy a řízení Banky zajišťuje členům představenstva a dozorčí rady včasnou a relevantní informovanost důležitou pro výkon jejich funkce. Představenstvo a dozorčí rada uplatňují řádné a účinné postupy svého jednání, vedou a uchovávají zápisy o přijatých rozhodnutích.

Dozorčí rada je kontrolním orgánem a provádí dohled nad činností představenstva i celé Banky. Z devítičlenné dozorčí rady jsou dva nezávislí členové a tři zástupci zaměstnanců. Dozorčí rada má zřízený Výbor pro audit, Výbor pro rizika, Výbor pro jmenování a Výbor pro odměňování. Členy Výboru pro audit volí valná hromada. Většina členů Výboru pro audit, včetně předsedy, je nezávislá a odborně způsobilá. Výbor pro audit hraje významnou roli při vykonávání dohledu nad řádnou správou Banky, nezávislostí a objektivitou externího auditora, prováděním povinného auditu auditorem, účinností systémů řízení rizik (spolu s Výborem pro rizika) a mechanismů vnitřního řízení a kontroly. Výbor pro rizika sleduje přístup Banky k riziku, její strategii v oblasti rizik a akceptované míry rizika a řízení rizik.

Banka uplatňuje politiku rozmanitosti. Dozorčí rada usiluje v rámci své působnosti, aby se představenstvo a dozorčí rada skládaly z osob, které mají pro výkon svých činností vhodné odborné, časové i další předpoklady, aby v obou orgánech byla vyváženost odborné způsobilosti a zkušeností a složení představenstva a dozorčí rady jako celku bylo rozmanité a zohledňovalo požadavky kladené na Banku specifiky jejího podnikání. Za tím účelem Výbor pro jmenování dozorčí rady Komerční banky přijal Zásady vhodnosti pro dozorčí radu a pro představenstvo. Zásady odrážejí principy corporate governance, Pokyny EBA k posuzování vhodnosti členů vedoucího orgánu a osob v klíčových funkcích, požadavky dané zákonem o obchodních korporacích, zákonem o bankách, vyhláškou ČNB č. 163/2014 Sb. a burzovní standardy.

Banka také zpracovala nástroje, s jejichž pomocí provádí posouzení kolektivní i individuální vhodnosti členů obou orgánů. Výbor pro jmenování při navrhování kandidátů na uvolněná místa v dozorčí radě a představenstvu postupuje dle uvedených zásad a pokynů a posuzuje nejprve vyváženost odborné způsobilosti a zkušeností a rozmanitost složení dozorčí rady a představenstva jako celku (rozmanitost je posuzována vzhledem ke zkušenostem, vzdělání, kvalifikaci, profesi, sociálnímu postavení, pohlaví, národnosti, věku), dále profil stávajících členů dozorčí rady a představenstva a jejich specifické znalosti, poté odbornou způsobilost, zkušenosti, profesní úspěšnost kandidáta, porozumění činnostem Banky a jejím hlavním rizikům na straně kandidáta a v neposlední řadě jeho morální profil a integritu. Věk kandidáta na členství v dozorčí radě by neměl přesáhnout 70 let. Člen dozorčí rady by neměl být ve funkci člena dozorčí rady téže společnosti více než 12 let. Výbor pro jmenování přihlíží též k cílovému zastoupení méně zastoupeného pohlaví dle přijatých zásad a k časovým možnostem kandidáta vzhledem k časovému rozsahu závazků spojených s výkonem funkce člena. Při nominaci kandidátů je v případě rovnocenného profilu kandidátů dána přednost méně zastoupenému pohlaví. Banka při výběru nových členů v souladu s pokyny EBA/GL/2017/12 zohledňuje rozmanitost. V současné době jsou z devíti členů dozorčí rady tři ženy. Genderové zastoupení dozorčí rady splňuje přijaté zásady vhodnosti. Ve složení představenstva dochází k jejich postupnému naplňování. V roce 2020 byla členkou šestičlenného představenstva na základě návrhu Výboru pro jmenování zvolena žena. Kandidáti jsou posuzováni a hodnoceni z hlediska naplnění požadavků na důvěryhodnost, znalosti, zkušenosti, řízení a nezávislost, odpovídají na otázky připravené pro ohodnocení vhodnosti kandidátů do orgánů Banky a předkládají profesní životopis, výpis z rejstříku trestů a reference. Výbor pro jmenování jednou ročně hodnotí důvěryhodnost, odbornou způsobilost a zkušenost jednotlivých členů dozorčí rady a představenstva a obou orgánů jako celku a podává o tomto hodnocení dozorčí radě zprávy. Z hodnocení se vychází při vyhledávání kandidátů na uvolněná místa a je podkladem k zajištění, že oba orgány jako celek a jejich členové mají pro výkon svých činností vhodné odborné, časové a další předpoklady. Z hlediska rozmanitosti se členové obou orgánů odlišují v takové míře, pokud jde například o jejich věk, pohlaví, zeměpisný původ, vzdělání a odborné zkušenosti, že to umožňuje různé názory v rámci vedoucího orgánu, a tím jsou splněny požadavky Pokynů EBA.

Od 14. ledna 2019 tvoří 1/3 členů dozorčí rady zástupci zaměstnanců, čímž je zabezpečen řádný a účinný výkon práv zaměstnanců Banky volit 1/3 členů dozorčí rady a možnost být zvolen za člena dozorčí rady. Dva členové dozorčí rady jsou nezávislí. Informace o tom, kteří členové jsou nezávislí, jsou uvedeny v této výroční zprávě. Nezávislí členové podepisují čestné prohlášení potvrzující jejich nezávislost. Pro posouzení nezávislosti vychází KB z profilu nezávislých členů dozorčí rady uvedeném v doporučení Komise 2005/162/ES ze dne 15. února 2005, zejména v příloze č. II. Požadavky EBA na nezávislost členů dozorčí rady jsou v KB implementovány.

Představenstvo a dozorčí rada vzájemně koordinují hlavní strategie a změny ve směřování řízení Banky. Představenstvo dozorčí radě periodicky poskytuje informace o stavu implementace těchto změn a informuje ji o všech relevantních skutečnostech týkajících se Banky a jí ovládaných společností.

V roce 2020 neproběhly žádné zásadní změny mající nepříznivý vliv na uvedené standardy správy a řízení Banky a v Bance jsou nadále respektovány zásady správy společnosti, které nejlépe odpovídají způsobu podnikání Banky a zájmům Banky i jejích akcionářů a zaměstnanců.

Akcionáři a valná hromada

Základní kapitál Komerční banky činí 19 004 926 000 Kč a je rozdělen na 190 049 260 kusů kmenových akcií přijatých k obchodování na evropském regulovaném trhu, každá je s nominální hodnotou 100 Kč. Se všemi akciemi jsou spojena stejná práva.

Největší akcionáři Komerční banky k 31. prosinci 2020 s podílem na základním kapitálu větším než 1 %

(podle výpisu z registru emitenta převzatého z Centrálního depozitáře cenných papírů)

Akcionář Podíl na základním kapitálu
Société Générale S.A. 60,353 %
Nortrust Nominees Limited 4,264 %
Chase Nominees Limited 4,114 %
CLEARSTREAM BANKING, s.a. 2,206 %
GIC PRIVATE LIMITED 1,361 %
STATE STREET BANK AND TRUST COMPANY 1,076 %
Ostatní akcionáři 26,626 %
Struktura akcionářů Komerční banky k 31. prosinci 2020

(dle výpisu z registru emitenta převzatého z Centrálního depozitáře cenných papírů)

Počet Podíl na počtu Podíl na základním kapitálu
Počet akcionářů 57 001 100 % 100 %
z toho: právnické osoby 725 1,27 % 91,99 %
fyzické osoby 56 276 98,73 % 8,01 %
Právnické osoby 725 1,27 % 91,99 %
z toho: z České republiky 294 0,52 % 1,95 %
zahraniční 431 0,75 % 90,04 %
Fyzické osoby 56 276 98,73 % 8,01 %
z toho: z České republiky 51 444 90,25 % 7,67 %
zahraniční 4 832 8,48 % 0,34 %

Banka nemá žádné požadavky na vlastnictví akcií Banky členy představenstva.

Nejvyšším orgánem Banky je valná hromada. Řádná valná hromada se koná nejméně jedenkrát do roka, nejpozději však do 4 měsíců od posledního dne účetního období. Valná hromada je schopná usnášení, pokud přítomní akcionáři mají akcie se jmenovitou hodnotou přesahující úhrnem více než 30 % základního kapitálu Banky, a jsou oprávněni hlasovat. Usnášeníschopnost valné hromady je zjišťována k okamžiku zahájení valné hromady a vždy před každým hlasováním. Valná hromada rozhoduje většinou hlasů přítomných akcionářů, není-li právním předpisem nebo stanovami požadována kvalifikovaná většina hlasů. Jednání valné hromady se řídí pořadem uvedeným v pozvánce na valnou hromadu, kde jsou obsaženy návrhy usnesení a jejich zdůvodnění a dále informace o podmínkách účasti akcionářů, výkonu akcionářských práv a hlavní údaje z účetní závěrky. Valná hromada se svolává nejméně třicet dní před dnem konání valné hromady uveřejněním pozvánky na valnou hromadu na internetových stránkách Banky www.kb.cz , na úřední desce Banky v jejím sídle a uveřejněním pozvánky v Mladé frontě DNES. Veškeré záležitosti týkající se řízení a správy Banky jsou zveřejňovány na internetových stránkách Banky. Záležitosti, které nebyly zařazeny do navrhovaného pořadu jednání valné hromady, lze rozhodnout jen za účasti a se souhlasem všech akcionářů společnosti. Jednání valné hromady zahajuje člen představenstva, kterého tím pověří představenstvo, nebo představenstvem určená osoba. Valnou hromadu řídí až do doby zvolení předsedy valné hromady.

Hlasovat jsou oprávněny všechny osoby, které jsou zapsány v listině přítomných akcionářů a jsou na valné hromadě v době vyhlášení hlasování přítomny, pokud právní předpis nebo stanovy nestanoví jinak. Pořadí hlasování odpovídá pořadu jednání valné hromady. Hlasuje se pomocí elektronického hlasovacího zařízení. Na jednu akcii jmenovité hodnoty 100 Kč připadá jeden hlas. Nejdříve se hlasuje o návrhu předloženém představenstvem. Je-li tento návrh přijat potřebnou většinou, o ostatních návrzích nebo protinávrzích k tomuto bodu se již nehlasuje. O dalších návrzích nebo protinávrzích k tomuto bodu se hlasuje v časovém pořadí, v jakém byly podány. Pokud valná hromada hlasováním takto podaný návrh nebo protinávrh schválí, o ostatních návrzích nebo protinávrzích se již nehlasuje.

Stanovy připouštějí možnost korespondenčního hlasování před konáním valné hromady, pokud o tom rozhodne představenstvo Banky, a to za podmínek uvedených v pozvánce na valnou hromadu.

Do působnosti valné hromady patří:

a) Rozhodování o změnách stanov, nejde-li o změnu v důsledku zvýšení základního kapitálu pověřeným představenstvem nebo o změnu, ke které došlo na základě jiných právních skutečností.

b) Rozhodování o změně výše základního kapitálu s tím, že ke snížení základního kapitálu je třeba předchozí souhlas České národní banky, pokud nejde o snížení ke krytí ztráty.

c) Volba a odvolání dvou třetin členů dozorčí rady, volba a odvolání členů Výboru pro audit.

d) Schvalování zprávy představenstva o podnikatelské činnosti Banky a stavu jejího majetku, a to nejméně jednou za účetní období.

e) Rozhodnutí o možnosti započtení peněžité pohledávky vůči Bance proti pohledávce na splacení emisního kurzu, včetně návrhu příslušné smlouvy o započtení.

f) Rozhodnutí o změně druhu nebo formy akcií.

g) Rozhodování o vydání vyměnitelných nebo prioritních dluhopisů Banky.

h) Rozhodnutí o změně práv náležejících k jednotlivým druhům akcií.

i) Schválení řádné účetní závěrky, mimořádné účetní závěrky, konsolidované účetní závěrky a v zákonem stanovených případech mezitímní účetní závěrky.

j) Rozhodnutí o rozdělení zisku nebo jiných vlastních zdrojů nebo úhradě ztráty.

k) Schválení smluv o výkonu funkce členů dozorčí rady a členů Výboru pro audit.

l) Rozhodování o přeměně Banky, ledaže zákon upravující přeměny obchodních společností a družstev stanoví jinak, a to po předchozím souhlasu České národní banky, vyžaduje-li to zákon.

m) Rozhodnutí o zrušení Banky po předchozím souhlasu České národní banky.

n) Schválení návrhu rozdělení likvidačního zůstatku majetku Banky.

o) Rozhodnutí o podání žádosti k přijetí účastnických cenných papírů Banky k obchodování na evropském regulovaném trhu nebo o vyřazení těchto cenných papírů z obchodování na evropském regulovaném trhu.

p) Schválení převodu nebo zastavení podniku nebo takové jeho části, která by znamenala podstatnou změnu dosavadní struktury podniku nebo podstatnou změnu v předmětu podnikání Banky.

q) Pověření představenstva, aby za podmínek určených zákonem rozhodlo o zvýšení základního kapitálu.

r) Rozhodnutí o nabývání vlastních akcií v souladu s příslušnými ustanoveními zákona o obchodních korporacích.

s) Rozhodnutí o vyloučení nebo o omezení přednostního práva na získání vyměnitelných a prioritních dluhopisů, o vyloučení nebo omezení přednostního práva na upisování nových akcií podle zákona o obchodních korporacích.

t) Souhlas s nabýváním nebo zcizováním majetku v případech, kdy tak vyžaduje zákon.

u) Rozhodnutí o určení auditora k provedení povinného auditu nebo ověření dalších dokumentů, pokud takovéto určení vyžadují právní předpisy.

v) Udělovat zásady a pokyny představenstvu Banky (s výjimkou pokynů týkajících se obchodního vedení Banky, pokud nejsou poskytnuty představenstvu na jeho vyžádání) a schvalovat zásady a udělovat pokyny dozorčí radě (s výjimkou pokynů týkajících se zákonné povinnosti kontroly působnosti představenstva).

w) Udělovat souhlas se smlouvou o vypořádání újmy způsobené porušením péče řádného hospodáře členem orgánu Banky.

x) Rozhodnout o pozastavení výkonu funkce člena orgánu Banky, který oznámí střet zájmů podle zákona o obchodních korporacích, nebo zakázat členu orgánu Banky uzavření smlouvy, které není v zájmu Banky.

y) Rozhodnout o tom, že výše pohyblivé složky odměny u osob, jejichž pracovní činnosti mají podstatný vliv na rizikový profil Banky, může být vyšší než výše pevné složky odměny, nejvýše však ve výši dvojnásobku pevné složky odměny.

z) Rozhodnutí o dalších otázkách, které obecně závazný právní předpis nebo stanovy svěřují do působnosti valné hromady.

Výsledky a informace z jednání valných hromad jsou k dispozici na internetových stránkách Komerční banky www.kb.cz .

V roce 2020 přistoupila Komerční banka kvůli epidemii Covid-19 namísto konání prezenční valné hromady a na základě Lex COVID (tj. zákon č. 191/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 na osoby účastnící se soudního řízení, poškozené, oběti trestných činů a právnické osoby a o změně insolvenčního zákona a exekučního řádu) k rozhodování valné hromady „per rollam“. Lex COVID dočasně připouští, aby akcionáři Banky rozhodovali písemně mimo zasedání valné hromady, tj. aby došlo k rozhodování per rollam, i když to nepřipouštějí stanovy Banky.

Zásadní rozhodnutí valné hromady Komerční banky konané v roce 2020

Při hlasování per rollam se uplatnilo zákonné pravidlo „kdo mlčí, nesouhlasí“. Kvórum pro hlasování se počítá z hlasů všech akcionářů.

Valná hromada schválila Zprávu představenstva o podnikatelské činnosti Banky a stavu jejího majetku za rok 2019, řádnou účetní závěrku Komerční banky za rok 2019, konsolidovanou účetní závěrku Komerční banky za rok 2019, rozhodla o rozdělení zisku tak, že celý zisk v celkové výši 14 816 452 741,94 Kč ponechala v nerozděleném zisku minulých let. Valná hromada dále:

Další informace podle § 118 odst. 5 písm. i), j) a k) zákona o podnikání na kapitálovém trhu

Komerční bance nejsou známy žádné smlouvy mezi akcionáři, které by měly za následek ztížení převoditelnosti akcií nebo hlasovacích práv. Banka nemá uzavřeny žádné významné smlouvy, které nabudou účinnosti, změní se nebo zaniknou v případě změny ovládání emitenta v důsledku nabídky převzetí. Banka neuzavřela žádné smlouvy se členem představenstva nebo zaměstnanci, kterými by byla zavázána k plnění pro případ skončení jejich funkce nebo zaměstnání v souvislosti s nabídkou převzetí. Banka nezavedla žádné programy, na jejichž základě by bylo umožněno zaměstnancům a členům představenstva společnosti nabývat účastnických cenných papírů Banky, opcí na tyto cenné papíry či jiných práv k nim za zvýhodněných podmínek.

Informace o zvláštních pravidlech určujících změnu stanov Banky

Podle stanov Banky je rozhodování o změně stanov v působnosti valné hromady. Návrh usnesení o změně stanov a jeho zdůvodnění jsou uvedeny v pozvánce na valnou hromadu. Návrh změn stanov je akcionářům zdarma k nahlédnutí v sídle Banky a na jejích internetových stránkách ve lhůtě stanovené pro svolání valné hromady. Na toto právo Banka akcionáře upozorní v pozvánce na valnou hromadu.

Pokud akcionář hodlá uplatnit na valné hromadě protinávrhy k návrhu na změnu stanov, je povinen doručit písemné znění svého návrhu nebo protinávrhu Bance nejpozději 5 pracovních dnů před dnem konání valné hromady. Představenstvo oznámí znění akcionářova protinávrhu se svým stanoviskem způsobem určeným pro svolání valné hromady.

O změně stanov rozhoduje valná hromada dvoutřetinovou většinou hlasů přítomných akcionářů na návrh představenstva, dozorčí rady, akcionáře či akcionářů učiněný v souladu se zákonem o obchodních korporacích a stanovami. O rozhodnutí o změně stanov musí být pořízen notářský zápis, jehož obsahem je schválený text změny stanov. Komerční banka je povinna informovat Českou národní banku o zamýšlené změně stanov týkající se skutečností, které musí být ve stanovách uvedeny na základě požadavku zákona.

Představenstvo

Představenstvo je statutárním orgánem, který řídí činnost Banky. Představenstvu přísluší obchodní vedení, včetně zajištění řádného vedení účetnictví Banky, integrity systémů účetnictví a finančního výkaznictví, spolehlivosti finanční a provozní kontroly, plynulého výkonu činnosti a trvalého fungování Banky na finančním trhu v souladu s předmětem a plánem její činnosti. Představenstvo zajišťuje soustavný a účinný výkon funkce řízení rizik, funkce compliance a funkce interního auditu. Představenstvo dále zajišťuje vytvoření uceleného a přiměřeného řídicího a kontrolního systému, jeho soulad s právními předpisy a odpovídá za trvalé udržování jeho funkčnosti a efektivnosti.

Představenstvo zajišťuje nastavení a udržování řídicího a kontrolního systému tak, aby zajistil adekvátnost informací a komunikace při výkonu činností Banky.

Představenstvo rozhoduje o všech záležitostech Banky, pokud nejsou zákonem nebo stanovami vyhrazeny do působnosti valné hromady, dozorčí rady nebo Výboru pro audit. Představenstvo se skládá ze šesti členů (fyzických osob), kteří splňují podmínky stanovené právními předpisy pro výkon funkce člena představenstva Banky a které volí dozorčí rada na návrh svého Výboru pro jmenování nadpoloviční většinou všech členů dozorčí rady na čtyřleté funkční období. Výbor pro jmenování zajišťuje, aby člen představenstva byl osobou důvěryhodnou, dostatečně odborně způsobilou a zkušenou a aby odborné znalosti členů představenstva pokrývaly požadavky kladené na představenstvo jako celek při řízení činnosti Banky. Odbornou způsobilost, důvěryhodnost a zkušenosti členů představenstva Banky posuzuje Česká národní banka.

Podle požadavku České národní banky Komerční banka prohlašuje, že níže uvedení členové představenstva KB nebyli v posledních pěti letech odsouzeni za trestné činy, nebylo jim sděleno obvinění ani uložena sankce ze strany regulatorních orgánů. Na uvedené osoby nebyl v uplynulých pěti letech prohlášen konkurz, nucená správa ani likvidace.

Žádná osoba s řídicí pravomocí nemá v souvislosti se svým působením v Bance střet zájmů mezi povinnostmi osob s řídicí pravomocí k Bance a jejich soukromými zájmy nebo jinými povinnostmi. Didier Colin má uzavřenou se Société Générale S.A. pracovní smlouvu a byl vyslán k výkonu funkce ředitele Banky.

Způsob jednání za Banku

Členové představenstva zastupují Banku ve všech věcech, a to buď společně všichni členové představenstva, nebo společně libovolní dva jeho členové.

Složení představenstva v roce 2020

Jan Juchelka

předseda představenstva (od 3. srpna 2017; v minulosti již byl členem představenstva od 1. července 2006, znovu zvolen od 2. července 2010, členství ukončeno k 31. červenci 2012)

Didier Colin

člen představenstva (od 1. října 2017; v minulosti již byl členem představenstva od 9. října 2004, znovu zvolen od 10. října 2008, členství ukončeno k 31. prosinci 2010)

David Formánek

člen představenstva (od 1. srpna 2018)

Jitka Haubová členka představenstva (od 4. června 2020)

Miroslav Hiršl

člen představenstva (od 1. srpna 2018)

Vladimír Jeřábek

člen představenstva (od 1. června 2008, znovu zvolen od 3. června 2016, členství ukončeno k 3. červnu 2020)

Margus Simson

člen představenstva (od 14. ledna 2019)

Jan Juchelka

Absolvent Slezské univerzity v Opavě. Od roku 1995 působil ve Fondu národního majetku České republiky, v letech 2002–2005 byl předsedou výkonného výboru. V letech 1999–2006 byl členem dozorčí rady Komerční banky. Do Komerční banky nastoupil v roce 2006, nejprve na pozici ředitele pražské Obchodní divize korporátního bankovnictví a následně v tomtéž roce na pozici člena představenstva zodpovědného za řízení úseků Top Corporations a Investičního bankovnictví. Od roku 2012 pracoval v centrále Société Générale v oblasti Korporátního a Investičního bankovnictví, kde působil na pozici Managing Director, Head of Coverage se zodpovědností za korporátní klientelu v regionu střední a východní Evropy, Středního východu a Afriky. Současně působil jako Senior Banker pro oblast střední a východní Evropy. Od dubna 2020 je pan Juchelka členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Představenstvo KB zvolilo s účinností od 3. srpna 2017 pana Jana Juchelku předsedou představenstva a generálním ředitelem Komerční banky.

Didier Colin

Absolvent pařížské Dauphine University v oboru financí a dále City University of New York (MBA). Má mnohaleté zkušenosti v rámci skupiny Société Générale, v níž začal působit počátkem 90. let, a to jako pracovník útvaru Inspekce banky. V roce 2000 byl povýšen do funkce Deputy Country Manager a následně Country Manager pro Kanadu. Z této pozice přešel v roce 2004 do Komerční banky jako člen představenstva odpovědný za řízení rizik. V roce 2011 se stal ředitelem pro region Evropy; v rámci této funkce dohlížel na činnosti Société Générale v regionu střední a východní Evropy. Od roku 2013 působil jako náměstek generálního ředitele společnosti BRD Rumunsko odpovědný za řízení rizik banky. S účinností od 1. října 2017 byl dozorčí radou zvolen členem představenstva Komerční banky odpovědným za řízení rizik.

David Formánek

Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze v oboru ekonomika zahraničního obchodu. V letech 1993–2001 působil v rámci pobočky Deutche Bank AG v Praze. V letech 2001–2014 pracoval v Komerční bance, a to nejprve jako zástupce ředitele a následně jako ředitel Obchodní divize Praha, dále pak jako zástupce ředitele pro lidské zdroje a výkonný ředitel pro lidské zdroje. V letech 2014–2018 působil jako generální ředitel a předseda představenstva společnosti Modrá pyramida stavební spořitelna. Od srpna 2018 je členem představenstva Komerční banky, a.s.

Jitka Haubová

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor finance a účetnictví, absolvovala studium Finančního řízení na Galilee College v Izraeli, získala Certifikát specialisty na strukturální fondy od Evropské komise a je certifikovaným mezinárodním auditorem na procesy jakosti. Na začátku profesní kariéry nastoupila do vládní agentury na podporu obchodu CzechTrade, kde také zastávala pozici generální ředitelky. Několik let byla spoluvlastníkem rodinné kavárny a restaurace. Jitka Haubová nastoupila do KB v roce 2006 do odboru Trade Finance. Od roku 2012 zastávala různé manažerské role v Korporátním a municipálním bankovnictví, které poslední čtyři roky řídila. Dnes je zodpovědná za provoz Banky, podpůrné služby a platební styk.

Miroslav Hiršl

Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze se zaměřením na zahraniční obchod a bankovnictví a postgraduálního studia na Graduate School of Banking v Boulder, Colorado ve Spojených státech amerických. V letech 1996–2006 působil na různých pozicích v rámci Komerční banky, nejprve v pobočce a regionální pobočce Hradec Králové, posléze v regionální pobočce a v centrále KB v Praze. V letech 2006–2014 působil ve společnosti Modrá pyramida stavební spořitelna, a to nejprve jako ředitel pro obchodní synergie, dále pak jako člen představenstva, náměstek generálního ředitele, výkonný ředitel pro obchod a marketing a konečně jako místopředseda představenstva, první náměstek generálního ředitele, výkonný ředitel pro obchod a marketing. V letech 2014–2018 působil jako generální ředitel a člen představenstva Société Générale Montenegro banka, a.d., v Černé Hoře. Od srpna 2018 je členem představenstva Komerční banky, a.s.

Margus Simson

Absolvent Talinské technologické univerzity v Estonsku v oboru ekonomie. V letech 2000 až 2006 působil jako ředitel útvaru webových prostředí v bance SEB. V letech 2006–2009 působil jako ředitel pro oblast elektronických kanálů v rámci Swedbank. Od roku 2009 do roku 2013 zastával různé pozice v oblasti informačních technologií v rámci společnosti Eesti Energia, která je největším výrobcem a dodavatelem energie v Estonsku. V roce 2014 působil jako náměstek ředitele estonského úřadu pro informační systémy Riigi Infosüsteem Amet. V letech 2009–2017 působil jako expert v oblasti digitální strategie a generální ředitel ve společnosti Ziraff, která má v Estonsku největší zkušenosti v oblasti digitálních služeb. V letech 2017–2019 zastával funkci CDO a ředitele pro digitalizaci v bance Luminor. S účinností od 14. ledna 2019 byl dozorčí radou zvolen členem představenstva Komerční banky.

Souběžná členství členů představenstva v orgánech
Seznam členů Funkce Společnost
Jan JUCHELKA Předseda dozorčí rady ESSOX
Předseda dozorčí rady
ESSOX FINANCE (Slovensko)  
Předseda dozorčí rady KB SmartSolutions
Předseda dozorčí rady
Modrá pyramida stavební spořitelna
Člen dozorčí rady ALD Automotive
Člen dozorčí rady ALD Automotive Slovakia
Člen dozorčí rady Komerční pojišťovna
Člen dozorčí rady
SG Equipment Finance Czech Republic
1. viceprezident
Česká bankovní asociace
Didier COLIN Člen dozorčí rady ESSOX
Člen dozorčí rady
SG Equipment Finance Czech Republic
David FORMÁNEK
Člen dozorčí rady
Modrá pyramida stavební spořitelna
Jitka HAUBOVÁ Člen dozorčí rady Factoring KB
Miroslav HIRŠL Místopředseda dozorčí rady Modrá pyramida stavební spořitelna
Člen dozorčí rady
Amundi Czech Republic Asset Management
Člen dozorčí rady
Amundi Czech Republic, Investiční společnost
Člen dozorčí rady ESSOX
Člen dozorčí rady KB Penzijní společnost
Člen dozorčí rady KB SmartSolutions
Člen dozorčí rady Komerční pojišťovna
Margus SIMSON Člen dozorčí rady Bankovní identita
Člen dozorčí rady Teeme Ära SA

Činnost představenstva

Představenstvo se schází na svých řádných pravidelných zasedáních zpravidla jednou za dva týdny. Zasedání svolává a řídí předseda představenstva nebo – v případě jeho nepřítomnosti – představenstvem pověřený člen představenstva. V případech, kdy není možné konat zasedání představenstva, může být rozhodnutí (v souladu se stanovami) přijato hlasováním mimo zasedání představenstva.

Představenstvo se v roce 2020 sešlo na 23 řádných a 1 mimořádném zasedání, patnáctkrát proběhlo v souladu se stanovami Banky hlasování mimo zasedání. Průměrná účast na zasedání představenstva byla 97 %. Představenstvo je schopné usnášení, jestliže se zasedání účastní nadpoloviční většina členů představenstva. Usnesení představenstva je přijímáno nadpoloviční většinou přítomných členů představenstva – s výjimkou volby předsedy představenstva, který musí být zvolen nadpoloviční většinou všech členů představenstva.

V roce 2020 představenstvo projednalo roční hospodářské výsledky Skupiny KB za rok 2019 a Výkazy a přílohy konsolidované a nekonsolidované účetní závěrky KB k 31. prosinci 2019 zpracované podle Mezinárodních standardů finančního výkaznictví (IFRS). Tyto výkazy předložilo dozorčí radě k přezkoumání a poté valné hromadě ke schválení. Představenstvo projednalo a následně v souvislosti s pandemií Covid-19 zrevidovalo v souladu s doporučením ČNB návrh na rozdělení zisku za rok 2019, který poté předložilo dozorčí radě k přezkoumání.

Představenstvo projednávalo i další návrhy pro jednání valné hromady, a to zejména Zprávu představenstva o podnikatelské činnosti Banky, Zprávu o vztazích mezi propojenými osobami, návrh na jmenování externího auditora a další záležitosti spadající do působnosti valné hromady. Schválilo i výroční zprávu Banky za rok 2019 a pololetní zprávu Banky za rok 2019. Byla mu také předložena smlouva s externím auditorem a dokumenty týkající se poskytnutí neauditních služeb.

Představenstvo pravidelně projednávalo čtvrtletní výsledky hospodaření Skupiny KB. Průběžně se zabývalo vyhodnocováním kapitálové přiměřenosti Banky a rovněž schválilo Posouzení a zhodnocení vnitřně stanoveného kapitálu (ICAAP), které je předkládáno České národní bance na základě vyhlášky ČNB č. 163/2014 Sb., o výkonu činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry, v platném znění. V této souvislosti pak schválilo na základě požadavku ČNB i pololetní zprávu ICAAP 2020, která byla ČNB rovněž předložena. V souvislosti s tím schválilo dividendovou politiku na rok 2020. Dále byly projednávány zprávy o situaci na trhu, vývoji strukturálních rizik za jednotlivá čtvrtletí roku a rozpočet Skupiny KB na rok 2020.

Představenstvo se ve své činnosti dále pravidelně zabývalo vyhodnocováním všech rizik Banky. V oblasti řízení rizik projednávalo zprávy o vývoji tržních a kapitálových rizik a o vývoji úvěrování na kapitálových trzích. Zároveň projednávalo limity tržních rizik a v rámci své působnosti rovněž projednávalo úvěry nad stanovený limit ekonomicky spjatým skupinám a strategii přístupu ke klientům zařazeným do správy útvaru Oceňování a vymáhání aktiv.

Schvalovalo také pravomoci při poskytování úvěrů a dokument zabývající se mírou tzv. chuti k riziku. V oblasti operačních rizik představenstvo projednávalo pravidelné čtvrtletní zprávy. Představenstvo se pravidelně zabývalo oblastí IT a opatřeními ke stabilitě jejího fungování, včetně řízení záležitostí týkajících se informační bezpečnosti.

Rizika compliance byla vyhodnocována jak v roční zprávě 2019, tak ve čtvrtletních zprávách o vývoji těchto rizik. Zároveň představenstvo schválilo roční hodnoticí zprávu za rok 2019 k systému KB proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Bylo informováno o nových regulacích, které mají dopad na Banku a musejí být aplikovány, a jejich očekávaném vývoji v dalším období. Pravidelně projednávalo záležitosti spojené s programem Lafayette (souhrn skupinových regulatorních aktivit zavádějících nejvyšší standardy v oblasti boje proti korupci a financování terorismu) a otázky spojené s tzv. politikou „know-your-customer“ (poznej svého klienta). Zároveň schválilo i zařazení útvaru Compliance nově pod Řízení rizik Banky. Představenstvo se rovněž zabývalo problematikou ozdravných opatření v souladu s direktivou č. 2014/59/EU. Představenstvo aktualizovalo seznam identifikovaných zaměstnanců, jejichž pracovní činnosti mají podstatný vliv na rizikový profil Banky.

V oblasti interního auditu projednávalo představenstvo řadu dokumentů. Projednávalo zprávy o stavu nápravných opatření v jednotlivých obdobích roku 2020 a bylo pravidelně informováno o všech akcích interního auditu. Oblasti řízení nápravných opatření a jejich řádnému zavádění byla věnována maximální pozornost. Představenstvo projednalo auditní plán skupiny KB na rok 2020. Představenstvo se dále zabývalo výsledky mapování rizik, na jejichž základě byl sestaven a představenstvem schválen roční plán interního auditu na rok 2021 a strategický plán na období 2021–2025. Rovněž byla projednána opatření (a stav jejich plnění) přijatá na základě zjištění obsažených v tzv. Constructive Service Letter, který byl zpracován a představenstvu předložen externím auditorem Deloitte Audit s.r.o. Představenstvo vyhodnotilo celkovou funkčnost a efektivnost řídicího a kontrolního systému Banky s tím, že tento systém je funkční a účinný, přičemž existují některé oblasti k jeho zlepšení, pro které byly přijaty akční plány. Nadále se rovněž zabývalo strategickým směřováním Banky v dalším období a přijímalo další kroky v rámci pokračujícího programu KB Change. O všech krocích byla informována jak dozorčí rada, tak Česká národní banka. Představenstvo vyhodnotilo celkové organizační uspořádání a organizační změny přijaté v průběhu roku 2019 a následném období. Došlo k závěru, že organizační uspořádání je funkční a efektivní, splňuje požadavky na rozdělení neslučitelných funkcí a na prevenci potenciálního střetu zájmů.

Představenstvo projednávalo všechny záležitosti spadající do jeho pravomocí jako jediného akcionáře při výkonu působnosti valné hromady v dceřiných společnostech Skupiny KB, jakými jsou například schválení účetní závěrky, volba a odměňování členů orgánů, změna stanov, jmenování auditora a další. V průběhu roku 2020 se představenstvo zabývalo založením společného podniku bank, a to společnosti Bankovní identita, a.s., která bude sloužit k poskytování služeb elektronické identifikace, autentizace a služeb vytvářejících důvěru.

Představenstvo se dále jako zřizovatel zabývalo směřováním Nadace Komerční banky a. s. - Jistota, která se bude více orientovat na udržitelný rozvoj, a bylo informováno o jejích činnostech. Představenstvo schválilo finanční příspěvek na činnost nadace a také byl poskytnut příspěvek do rozpočtu Poradny při finanční tísni.

Velká pozornost byla věnována tématu udržitelného rozvoje, respektování environmentálních a sociálních principů. Představenstvo schválilo rozdělení pravomocí mezi jednotlivé členy. Projednalo nastavení a vyhodnocení klíčových ukazatelů výkonnosti pro členy představenstva, výkonné ředitele a Tribe leaders. Zabývalo se záležitostmi spojenými s Národním rozvojovým fondem. Průběžně bylo informováno o stavu kolektivního vyjednávání. V průběhu roku byly uzavřeny dva dodatky ke kolektivní smlouvě. Dále bylo představenstvo informováno o záležitostech projednávaných v rámci České bankovní asociace. Průběžně se velmi intenzivně zabývalo dopady pandemie Covid-19 na KB a zapojilo se do vládního programu na podporu ekonomiky ČR.

Výbory zřizované představenstvem

Představenstvo zakládá své specializované výbory, na které deleguje pravomoci za účelem rozhodování v jednotlivých jim svěřených oblastech činností, případně je pověřuje koordinací vybraných činností a výměnou informací nebo názorů. Představenstvo schvaluje znění statutů těchto výborů, členové jsou jmenováni generálním ředitelem. Jde o následující výbory:

Strategický a výkonný výbor představenstva KB (SEC)

Výbor definuje, rozhoduje a monitoruje obchodní strategii a obchodní aktivity KB, včetně cenotvorby obchodních segmentů, vyjma Investičního bankovnictví. Výbor dále rozhoduje v otázkách transformace a dalšího směřování Banky, vyjadřuje svá stanoviska k obsahu změn, jejich souladu se strategií KB a jejich vzájemných závislostí, schvaluje výši finančních a nefinančních zdrojů potřebných pro jejich realizaci včetně následného pravidelného monitoringu. Rozhodnutí je přijímáno ve shodě všech účastníků. Pokud není dosaženo shody, má každý člen jeden hlas a rozhodnutí je přijímáno nadpoloviční většinou, v případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.

Seznam členů Funkce člena
Jan JUCHELKA Předseda představenstva a generální ředitel
Didier COLIN Člen představenstva, vrchní ředitel, CRO a CCO
David FORMÁNEK
Člen představenstva, vrchní ředitel,
Corporate and Investment Banking
Miroslav HIRŠL
Člen představenstva,
vrchní ředitel, Retail Banking
Jitka HAUBOVÁ
Členka představenstva,
vrchní ředitelka a Chief Operations Officer
Margus SIMSON
Člen představenstva,
vrchní ředitel a Chief Digital Officer
Ctirad LOLEK Výkonný ředitel pro Lidské zdroje
Hana KOVÁŘOVÁ Výkonná ředitelka Brand Strategy a Komunikace
Jiří ŠPERL Výkonný ředitel pro Strategii a finance
Tajemník výboru: Jakub ONDRUŠKA
Zasedání výboru trvalo průměrně 3 hod.

Výbor pro klienty Watch-Provision List (WPLC) Výbor pro klienty Watch-Provision List rozhoduje, případně navrhuje rozhodnutí týkající se opravných položek. Výbor je zodpovědný za zařazení/vyřazení klientů na/z WP listu, za rozhodnutí o zařazení klienta do klasifikační kategorie dle IFRS a stanovení odpovídající výše oprávek. Výbor rozhoduje ve třech úrovních. Každý člen WPLC se vyjadřuje k návrhům u všech projednávaných případů. Je hledána celková shoda všech povinných účastníků příslušné úrovně WPLC tak, aby konečné rozhodnutí přijaté touto úrovní odráželo společné stanovisko představitelů úseku Řízení rizik a obchodních útvarů KB. Jestliže není dosaženo shody (alespoň jeden z povinných členů nesouhlasí s návrhem), je případ postoupen na vyšší úroveň WPLC. V rámci WPLC 3. úrovně má generální ředitel při konečném rozhodnutí rozhodující pravomoc. WPLC vyšší úrovně má právo revidovat jakákoli rozhodnutí učiněná WPLC nižší úrovně.

Seznam členů
- LEVEL 3
Funkce člena
Jan JUCHELKA Předseda představenstva a generální ředitel
Didier COLIN Člen představenstva, vrchní ředitel, CRO a CCO
David FORMÁNEK
Člen představenstva, vrchní ředitel,
Corporate and Investment Banking
Miroslav HIRŠL
Člen představenstva,
vrchní ředitel, Retail Banking
Jiří ŠPERL Výkonný ředitel pro Strategii a finance
Tajemník výboru: Pavel FIKAR
Zasedání výboru trvalo průměrně 1 hod.
Seznam členů
- LEVEL 2
Funkce člena
David FORMÁNEK
Člen představenstva, vrchní ředitel,
Corporate and Investment Banking
Jiří ČABRADA Manažer Schvalování kreditních rizik
Jitka HAUBOVÁ Člen představenstva, vrchní ředitel, Chief Operations Officer (COO)
Lukáš HORÁČEK Vedoucí Úvěrového poradenství
Radek TRACHTA Výkonný ředitel pro Globální bankovnictví
Tajemník výboru: Pavel FIKAR
Zasedání výboru trvalo průměrně 1 hod.
Seznam členů
- LEVEL 1 Plzeň
Funkce člena
Alena VACÍKOVÁ
Manažerka Regionálního útvaru schvalování
kreditních rizik
Martin ČERNÝ Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Corporate
Petr PARUŽEK Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Corporate
Dana HNOJSKÁ Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Retail
Zasedání výboru trvalo průměrně 1 hod.
Seznam členů
- LEVEL 1
Hradec Králové
Funkce člena
Jiří DĚDEK
Manažer Regionálního útvaru schvalování
kreditních rizik
Vladislav BAREŠ Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Corporate
Alena SLÍPKOVÁ Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Corporate
Lenka KALINOVÁ Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Retail
Zasedání výboru trvalo průměrně 1 hod.
Seznam členů
- LEVEL 1 Ostrava
Funkce člena
Lubomír ANDRLA
Manažer Regionálního útvaru schvalování
kreditních rizik
Miroslav SKLENÁŘ Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Corporate
Milena VESELÁ Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Corporate
Renata TOBIÁŠOVÁ Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Retail
Zasedání výboru trvalo průměrně 1,5 hod.
Seznam členů
- LEVEL 1 Brno
Funkce člena
Markéta RIESNEROVÁ Manažer Regionálního útvaru schvalování
kreditních rizik
Petr LUKÁŠEK Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Corporate
Vladimír MINICH Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Corporate
Ilona JARŮŠKOVÁ Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Retail
Zasedání výboru trvalo průměrně 1 hod.
Seznam členů
- LEVEL 1 Prague
Funkce člena
Petr PLAŠIL
Manažer Regionálního útvaru schvalování
kreditních rizik
Stanislav CHALUPA Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Corporate
Kateřina MIKULÍKOVÁ Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Corporate
Vlastimil DVOŘÁK Vedoucí Řízení úvěrového portfolia – Retail
Zasedání výboru trvalo průměrně 1 hod.
Výbor pro řízení aktiv a pasiv (ALCO)

Výbor pro řízení aktiv a pasiv rozhoduje, případně navrhuje rozhodnutí týkající se řízení likvidity a finančních rizik v KB. Každý člen výboru má jeden hlas, pokud není dosaženo shody, rozhoduje většina hlasů přítomných.

Seznam členů Funkce člena
Jan JUCHELKA Předseda představenstva a generální ředitel
Tomáš HOCHMEISTER Výkonný ředitel pro Investiční bankovnictví
Jiří ŠPERL Výkonný ředitel pro Strategii a finance
Marek DOTLAČIL Manažer ALM
Tomáš FUCHS Manažer Treasury
Tomáš KROUTIL Manažer Markets and Structural Risks
Dalimil VYŠKOVSKÝ Manažer Trading
Tajemník výboru: Marek DOTLAČIL
Zasedání výboru trvalo průměrně 2 hod.
Výbor pro řízení kreditních rizik (CRMC)

Výbor pro řízení kreditních rizik rozhoduje, případně navrhuje rozhodnutí týkající se zásad řízení úvěrových rizik a jejich zavádění. Rozhodnutí může být přijato, pokud je přítomno minimálně 50 % členů. Je hledána celková shoda ohledně předkládaných dokumentů, v případě shody není nutné hlasovat. Pokud není jasná shoda, dá předseda výboru hlasovat. Navrhované rozhodnutí musí být přijato nadpoloviční většinou přítomných členů s hlasovacím právem. V opačném případě je požadováno rozhodnutí představenstva.

Seznam členů Funkce člena
Didier COLIN
Člen představenstva, vrchní ředitel, CRO a CCO
David FORMÁNEK
Člen představenstva, vrchní ředitel,
Corporate and Investment Banking
Miroslav HIRŠL
Člen představenstva,
vrchní ředitel, Retail Banking
Jiří ŠPERL Výkonný ředitel pro Strategii a finance
Milan ŽIARAN Chief Operating Officer, Risk Management
Tomáš DOLEŽAL Manažer operačních rizik
Petr TROJEK Manažer Řízení a měření rizik
Tajemnice výboru: Milada ČERNÁ
Zasedání výboru trvalo průměrně 1,5 hod.
Výbor pro nové produkty investičního bankovnictví (IB NPC)

Výbor pro nové produkty investičního bankovnictví v souladu se svým statutem rozhoduje, případně navrhuje rozhodnutí o nových produktech investičního bankovnictví, služeb depozitáře, custody a o investičních produktech pro privátní bankovnictví. Mezi jeho činnosti patří posouzení rizik vztahujících se k těmto produktům (novým nebo významně měněným), stanovení podmínek pro zavedení produktů a monitorování, zda jsou tyto podmínky splněny. Rozhodnutí je přijímáno ve shodě všech účastníků. Pokud není dosaženo shody, rozhoduje představenstvo Banky.

Seznam členů Funkce člena
Didier COLIN Člen představenstva, vrchní ředitel, CRO a CCO
David FORMÁNEK
Člen představenstva, vrchní ředitel,
Corporate and Investment Banking
Ida BALUSKOVÁ Manažer Účetnictví a výkaznictví
Jiří ČABRADA Manažer Schvalování kreditních rizik
Tomáš DOLEŽAL Manažer Operačních rizik
Jakub DOSTÁLEK Manažer Daní
Tomáš FUCHS Manažer Treasury
Tomáš HORA Vedoucí Právního útvaru (Investiční produkty)
Martin HRDÝ Manažer vývoje softwaru
Tomáš CHOUTKA Manažer Compliance
Tomáš KROUTIL Manažer Markets and Structural Risks
Ivana OPOVÁ Vedoucí Podpory řízení
Tajemník výboru: Anna VYMĚTALOVÁ
Zasedání výboru trvalo průměrně 1 hod.
Výbor pro nové produkty podnikového a retailového bankovnictví (CRB NPC)

Výbor pro nové produkty podnikového a retailového bankovnictví v souladu se svým statutem rozhoduje, případně navrhuje rozhodnutí o nových produktech jiných, než jsou produkty investičního bankovnictví. Mezi jeho činnosti patří posouzení rizik vztahujících se k těmto produktům (novým nebo významně měněným), stanovení podmínek pro zavedení produktů a monitorování, zda jsou tyto podmínky splněny. Rozhodnutí je přijímáno ve shodě všech účastníků. Pokud není dosaženo shody, rozhoduje generální ředitel.

Seznam členů Funkce člena
Didier COLIN Člen představenstva, vrchní ředitel, CRO a CCO
Jitka HAUBOVÁ
Člen představenstva,
vrchní ředitel a Chief Operations Officer
Marek VOSÁTKA Výkonný ředitel pro Retailové bankovnictví
Jan KUBÁLEK Retail Segment Tribe leader
Blanka SVOBODOVÁ Corporate Segment Tribe leader
Martin BERDYCH Manažer Právních služeb
Tomáš DOLEŽAL Manažer operačních rizik
Tomáš CHOUTKA Manažer Compliance
Thomas JARSAILLON Manažer Manažerského účetnictví
Pavel POLÁK Head of Security Center of Expertise, CISO
Jiří OBRUČA Enterprise Architect
Petr TROJEK Manažer Řízení a měření rizik
Ivana OPOVÁ Vedoucí Podpory řízení
Michal VERNER Data Engineer
Tajemnice výboru: Marcela KRÁLOVÁ
Zasedání výboru trvalo průměrně 1 hod.
Výbor pro operační rizika (ORC)

Výbor pro operační rizika rozhoduje, případně navrhuje rozhodnutí týkající se operačních rizik a bezpečnosti. Pro přijetí usnesení je nutná více než 50% přítomnost všech členů. Rozhodnutí je přijímáno většinou hlasů přítomných členů. V případě, že nedojde ke shodě, je rozhodnuto na úrovni představenstva.

Seznam členů Funkce člena
Didier COLIN Člen představenstva, vrchní ředitel, CRO a CCO
Martin BERDYCH Manažer Právních služeb
Roman DOLANSKÝ
Manažer Podpůrných služeb a Facility Managementu
Tomáš DOLEŽAL Manažer operačních rizik
Tomáš CHOUTKA Manažer Compliance
Thomas JARSAILLON Manažer Manažerského účetnictví
Pavel POLÁK Information Security Manager, CISO
Petr TROJEK Manažer Řízení a měření rizik
Alan Johan COQ
Vedoucí Business Management Office - Investiční bankovnictví
Jan KRATOCHVÍL Vedoucí auditor
Tajemník výboru: Dušan PAMĚTICKÝ
Zasedání výboru trvalo průměrně 1,5 hod.

Informace o zvláštních pravidlech určujících volbu a odvolání členů představenstva

Členy představenstva Komerční banky volí na čtyřleté funkční období dozorčí rada na návrh svého Výboru pro jmenování nadpoloviční většinou všech členů dozorčí rady. Členem představenstva může být pouze osoba, která splňuje podmínky výkonu funkce stanovené občanským zákoníkem, zákonem o obchodních korporacích a zákonem o bankách. Výbor pro jmenování zajišťuje, aby člen představenstva byl osobou důvěryhodnou, dostatečně odborně způsobilou a zkušenou. Výbor pro jmenování posuzuje také vyváženost odborné způsobilosti a zkušeností a rozmanitost složení představenstva jako celku. Odbornou způsobilost, důvěryhodnost a zkušenosti členů představenstva Banky posuzuje Česká národní banka.

O odvolání člena představenstva má právo kdykoli rozhodnout dozorčí rada nadpoloviční většinou všech svých členů. Dozorčí rada přitom vychází z návrhu Výboru dozorčí rady pro jmenování.

Informace o zvláštní působnosti představenstva podle zákona upravujícího právní poměry obchodních společností a družstev

Představenstvo Komerční banky je statutárním orgánem, který rozhoduje o všech záležitostech Banky (s výjimkou záležitostí vyhrazených do působnosti valné hromady nebo dozorčí rady).

Do výlučné působnosti představenstva náleží:

a) Svolávat valnou hromadu a vykonávat její usnesení.

b) Předkládat valné hromadě ke schválení řádnou, mimořádnou a konsolidovanou účetní závěrku, mezitímní účetní závěrku s návrhem na rozdělení zisku (přičemž je povinno umožnit akcionářům, aby se s ní seznámili nejméně třicet dnů před konáním valné hromady), včetně návrhu na úhradu ztráty.

c) Předkládat valné hromadě návrhy na doplňky a změny stanov, jakož i návrhy na zvýšení nebo snížení základního kapitálu Banky.

d) Předkládat valné hromadě zprávu o podnikatelské činnosti Banky, o stavu jejího majetku (nejméně jedenkrát za účetní období) a výroční zprávu.

e) Rozhodovat o udělování a odvolávání prokury.

f) Rozhodovat o pověření, odvolání a odměňování vybraných manažerů Banky.

g) Schvalovat jednání v souvislosti s realizací zajišťovacích instrumentů u pohledávek Banky, u nichž cena při vzniku pohledávky Banky byla vyšší než 100 000 000 Kč, pokud jejich předpokládaná realizační cena bude nižší než 50 % ceny takového zajišťovacího instrumentu zjištěné při uzavření úvěrové smlouvy.

h) Předkládat dozorčí radě k informaci čtvrtletní a pololetní účetní výkazy.

i) Rozhodovat o jednáních, která jsou mimo běžný obchodní styk Banky.

j) Stanovit a periodicky vyhodnocovat celkovou strategii Banky, a to včetně stanovení zásad a cílů jejího naplňování a zajištění trvalého a účinného fungování systému vnitřní kontroly.

k) Schvalovat roční plány a rozpočty Banky.

l) Uzavírat s auditorem smlouvu o povinném auditu, případně o poskytování dalších služeb.

m) Informovat dozorčí radu o konání valné hromady nejpozději ve lhůtě stanovené pro svolání valné hromady zákonem o obchodních korporacích.

n) Rozhodovat o vydání dluhopisů Banky (s výjimkou rozhodnutí o vydání dluhopisů, u kterých zákon vyžaduje rozhodnutí valné hromady).

o) Rozhodovat o zvýšení základního kapitálu na základě pověření valnou hromadou.

p) Uzavírat kolektivní smlouvu.

q) Rozhodovat o poskytnutí úvěrů nebo zajištění dluhů osob se zvláštním vztahem k Bance ve smyslu zákona o bankách.

r) Schvalovat statut a předmět funkce řízení rizik, funkce compliance a funkce interního auditu, strategický a periodický plán interního auditu.

s) Rozhodovat o vyplacení podílu na zisku na základě splnění podmínek stanovených obecně závaznými právními předpisy.

t) Schvalovat a pravidelně vyhodnocovat bezpečnostní zásady Banky, a to včetně bezpečnostních zásad pro informační systémy.

u) Rozhodovat o zřizování dalších fondů a pravidlech jejich tvorby a čerpání.

v) Vypracovat zprávu o vztazích mezi propojenými osobami ve smyslu zákona o obchodních korporacích.

w) Schvalovat a pravidelně vyhodnocovat organizační uspořádání Banky tak, aby bylo funkční a efektivní (včetně oddělení neslučitelných funkcí a zamezování vzniku možného střetu zájmů).

x) Schvalovat zásady personální a mzdové politiky.

y) Vyhodnocovat celkovou funkčnost a efektivnost řídicího a kontrolního systému, a to alespoň jednou ročně.

z) Schvalovat a pravidelně vyhodnocovat strategii řízení rizik, strategii související s kapitálem a kapitálovými poměry, strategii rozvoje informačního a komunikačního systému a strategii řízení lidských zdrojů.

aa) Schvalovat a pravidelně vyhodnocovat zásady systému vnitřní kontroly (včetně zásad pro zamezování vzniku možného střetu zájmů a zásad pro compliance a interní audit a bezpečnostních zásad).

bb) Projednávat s auditorem zprávu o auditu.

cc) Po projednání s odborovými organizacemi působícími v Bance schvalovat volební řád Banky upravující způsob a pravidla pro volby a odvolání členů dozorčí rady volených zaměstnanci Banky.

dd) Vyhlašovat a organizovat volby a odvolání členů dozorčí rady volených zaměstnanci Banky a informovat dozorčí radu o výsledcích těchto voleb.

Představenstvu dále přísluší zejména:

a) Řídit činnost Banky a obchodně ji vést.

b) Zabezpečovat řádné vedení účetnictví Banky (včetně řádných administrativních a účetních postupů).

c) Vykonávat zaměstnavatelská práva.

d) Vykonávat práva v majetkových účastech Banky vyplývající z vlastnického podílu Banky.

e) Schvalovat pořizování nebo zcizování investičního majetku Banky nad 30 000 000 Kč v jednotlivém případě nebo ve více spolu souvisejících případech.

f) Schvalovat plán zabezpečení kontinuity podnikání.

Představenstvo nebylo pověřeno rozhodnutím o zvýšení základního kapitálu. Komerční banka byla na základě souhlasu valné hromady konané dne 25. dubna 2017 oprávněna nabývat vlastní kmenové akcie. Podmínky a údaje o nabývání vlastních akcií uvádí kapitola Nabývání vlastních akcií této výroční zprávy.

Organizační struktura Banky (k 31. prosinci 2020)

image

Dozorčí rada

Dozorčí rada je kontrolním orgánem Banky. Dohlíží na výkon působnosti představenstva a činnost Banky a na účinnost a efektivnost řídicího a kontrolního systému Banky jako celku. Dozorčí rada se skládá z devíti členů (fyzických osob), kteří splňují podmínky stanovené právními předpisy pro výkon funkce člena dozorčí rady Banky. Dvě třetiny členů dozorčí rady volí a odvolává valná hromada, jedna třetina členů dozorčí rady je volena a odvolávána zaměstnanci Banky. Funkční období člena dozorčí rady činí 4 roky.

Podle požadavku České národní banky Komerční banka prohlašuje, že níže uvedení členové dozorčí rady KB nebyli v posledních pěti letech odsouzeni za trestné činy, nebylo jim sděleno obvinění ani udělena sankce ze strany regulatorních orgánů. Na uvedené osoby nebyl v uplynulých pěti letech prohlášen konkurz, nucená správa ani likvidace.

Složení dozorčí rady

Jean-Luc André Joseph Parer

předseda dozorčí rady (jmenován jako náhradní člen dozorčí rady od 27. září 2012 do 24. dubna 2013 a poté zvolen valnou hromadou od 25. dubna 2013; předsedou zvolen od 1. května 2013 a znovu zvolen od 2. května 2017)

Giovanni Luca Soma

místopředseda dozorčí rady (od 1. května 2013 a znovu zvolen od 2. května 2017)

Cécile Camilli

členka dozorčí rady (jmenována náhradní členkou od 15. ledna 2019; zvolena od 25. dubna 2019)

Maylis Marie Suzanne Coupet

členka dozorčí rady (jmenována náhradní členkou od 4. prosince 2019; zvolena od 29. června 2020)

Petr Dvořák

nezávislý člen dozorčí rady (od 2. června 2017)

Ondřej Kudrna

člen dozorčí rady, zástupce zaměstnanců (zvolen od 14. ledna 2019)

Sylva Kynychová

členka dozorčí rady, zástupkyně zaměstnanců (zvolena od 14. ledna 2019)

Vojtěch Šmajer

člen dozorčí rady, zástupce zaměstnanců (zvolen od 14. ledna 2019)

Petra Wendelová

nezávislá členka dozorčí rady (zvolena od 25. dubna 2019)

Jean-Luc André Joseph Parer

Absolvent Vysoké školy obchodní HEC v Paříži a absolvent práv s titulem Master. U Société Générale začal pracovat v roce 1981, a to v inspekci. V letech 1991–2001 působil jako vedoucí strukturovaného financování v rámci Divize investičního bankovnictví. V letech 2001–2003 se podílel na rozvoji útvaru dluhového financování a v letech 2003–2005 byl odpovědný za dohled nad aktivitami na trzích s dluhovým kapitálem. V roce 2005 se stal náměstkem ředitele pro dluhové financování a v roce 2008 byl jmenován ředitelem pro kapitálové trhy a finance. V roce 2009 se stal ředitelem globálních financí. Od roku 2012 byl členem výkonného výboru skupiny Société Générale, a to na pozici ředitele Divize mezinárodního bankovnictví a od roku 2013 též na pozici ředitele Divize mezinárodního bankovnictví, a finančních služeb a pojišťovnictví. Od roku 2017 byl poradcem výkonného vedení SG. V současnosti je v důchodu.

Giovanni Luca Soma

Absolvent studia MBA na univerzitě v italském Turíně a studia podnikové ekonomiky na mezinárodní univerzitě sociálních studií (LUISS) s kvalifikací autorizovaného auditora a autorizovaného účetního revizora. V letech 1984–1989 byl manažerem Arthur Young Consulting v Římě. V letech 1989–1994 pracoval pro Deloitte & Touche Consulting v Miláně. V letech 1994–1997 působil jako ředitel obchodu a mezinárodních služeb ve společnosti Hyperion Software Inc. V letech 1997–1998 zastával funkci výkonného ředitele GE Capital Insurance a v letech 1998–1999 funkci obchodního ředitele GE Capital pro Itálii. V letech 1999–2000 zastával funkci generálního ředitele Dial Italia (Skupina Barclays). V letech 2000–2005 vykonával funkci generálního ředitele ALD Automotive v Itálii, v letech 2005–2007 byl předsedou Italského svazu poskytovatelů automobilového leasingu a služeb ANIASA, v letech 2006–2008 působil jako regionální ředitel skupiny a náměstek generálního ředitele ALD International Paris a v letech 2008–2011 jako generální ředitel ALD International Paris ve Francii. V těchto funkcích získával také znalosti v oblasti řízení rizik. Od prosince 2012 do září 2013 byl náměstkem ředitele útvaru mezinárodního retailového bankovnictví a stal se členem řídícího výboru skupiny Société Générale. Zastával funkci generálního ředitele SG Consumer Finance ve Francii (od roku 2010) a náměstka ředitele pro mezinárodní bankovnictví a finanční služby IBFS (od prosince 2012). Od října 2017 je manažerem obchodní divize Evropa v rámci Mezinárodního retailového bankovnictví SG.

Cécile Camilli

Absolventka pařížské univerzity Paris IX-Dauphine, kde získala bakalářský titul v oboru business management, a City University of New York, kde získala titul MA v oboru business administration in finance. V letech 1998–1999 pracovala pro skupinu Bondholder Communication Group v New Yorku. Od roku 1999 zastávala různé pozice v rámci Société Générale (Global Banking & Investor Solutions): v letech 1999–2001 pracovala na pozici associate banker pro skupinu evropských a asijských společností v New Yorku. V letech 2002–2004 působila jako viceprezidentka pro oblast úvěrových prodejů v Paříži. V letech 2005–2007 pracovala jako ředitelka úvěrového syndikátu pro region střední a východní Evropy, Blízkého východu a Afriky (CEEMEA) v Paříži. V letech 2007–2010 byla ředitelkou úvěrových prodejů pro oblast korporátního a strukturovaného financování v Londýně. V letech 2010–2013 byla vedoucí pro oblast dluhových kapitálových trhů pro region CEEMEA v Londýně. V letech 2013–2019 pak byla výkonnou ředitelkou a vedoucí pro oblast dluhových kapitálových trhů pro region CEEMEA v Londýně/Paříži.

Maylis Marie Suzanne Coupet

Absolventka Ecole Normale Supérieure de Cachan, Francie, oboru sociální vědy, a Ecole Nationale de la Statistique et de l‘Administration Economique. V letech 2005–2007 působila jako náměstkyně ředitele divize růstové politiky francouzského ministerstva financí a v letech 2007–2008 jako náměstkyně ředitele divize pojišťovnictví francouzského ministerstva financí. V letech 2009–2010 působila jako finanční inspektorka v rámci Inspection Générale des Finances. V letech 2011–2014 byla ředitelkou divize pro finanční trhy francouzského ministerstva financí. V letech 2014–2017 působila jako ředitelka útvaru Inspekce Société Générale. Od roku 2017 je seniorní bankéřkou v útvaru retailového bankovnictví (BDDF) Société Générale.

Petr Dvořák

Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze, kde v roce 2003 získal také titul Ph.D. a v roce 2005 titul docent v oboru finance. Po celý profesní život působí na VŠE v Praze, v letech 1984–1990 v rámci katedry financí a úvěru, od roku 1990–dosud pak v rámci katedry bankovnictví a pojišťovnictví, kterou též v letech 1994–1998 vedl. V letech 2006–2014 dále působil jako děkan Fakulty financí a účetnictví a od roku 2014–dosud působí jako prorektor pro studijní a pedagogickou činnost. Je členem několika vědeckých a redakčních rad a autorem řady publikací.

Ondřej Kudrna Absolvent Obchodní akademie SOVA, Lobkovice, oboru ekonomie, účetnictví. Po ukončení střední školy a absolvování vojenské služby nastoupil v roce 2000 do Komerční banky na pozici specialista zpracování, následně pracovník obchodů a bankovní poradce Small Business. Na těchto pozicích si osvojil všechny činnosti a dovednosti v oblasti komunikace se zákazníky a nabídky produktů Komerční banky. V květnu 2006 přijal nabídku na pozici ředitele pobočky Roztoky, kde byl zodpovědný za zaučení a rozvoj nových kolegů včetně propagace nového obchodního místa. V květnu roku 2007 přijal další výzvu a stal se ředitelem pobočky Neratovice, kde je zodpovědný za rozvoj podřízených, obchodní i finanční výsledky svěřeného týmu a dodržování postupů pokladního i obchodního úseku. Pozici ředitele pobočky Komerční banky vykonává i v současné době. Členem Odborové organizace Komerční banky je od nástupu do KB.

Sylva Kynychová Absolventka Bankovního institutu vysoká škola, magisterského oboru bankovní management. Do KB nastoupila v roce 1990 do pobočky na Václavském náměstí, kde pracovala na různých obchodních a manažerských pozicích. V roce 2004 přešla do útvaru CKB, kde se zabývala jak projektovou, tak provozně-administrativní činností v oblasti implementace produktů a služeb do bankovních systémů. Od roku 2012 byla na vedoucích pozicích v útvaru TPS – Provozní služby, kde se nejdříve specializovala na KBI (primární bankovní systém), od roku 2015 také na podporu v oblasti platebního styku a na prevenci platebních podvodů. Od dubna 2018 se věnuje administraci produktů a systémů a agendě krytí hypotečních zástavních listů. Od nástupu do KB je členkou odborové organizace, od dubna 2018 je částečně uvolněná z pracovních povinností, aby mohla vykonávat funkci předsedkyně Podnikového výboru odborové organizace KB, je předsedkyní Základní odborové organizace CKB Praha, členkou výboru a předsednictva Odborového svazu pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví.

Vojtěch Šmajer

Absolvent Právnické fakulty a Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně (oboru Finance), před svým působením v Komerční bance pracoval na obchodních pozicích ve Sberbank CZ, a.s., a ve skupině BNP Paribas Personal Finance S.A. Od roku 2015 působí v Komerční bance, nejdříve jako investiční specialista a od srpna 2018 jako bankovní poradce pro velmi movitou klientelu na pobočce v Brně. Od roku 2018 je zároveň předsedou základní organizace Brno-venkov a také členem skupiny pro kolektivní vyjednávání se zaměstnavatelem.

Petra Wendelová Absolventka VŠE v Praze, kde získala titul Ing. v oboru ekonomická statistika a titul CSc. v ekonomických vědách. V letech 1984–1990 působila jako interní aspirant a odborný asistent na katedře statistiky VŠE v Praze. V letech 1990–1992 byla členkou představenstva a viceprezidentkou HC&C Slovakia (správa privatizačních fondů). V letech 1992–1994 působila jako členka představenstva a prezidentka HBS - poradenská, a.s. (obchodník s cennými papíry). V letech 1995–2000 působila jako viceprezidentka Credit Suisse First Boston, kde se zabývala i oblastí řízení rizik. V letech 1996–2001 byla členkou Burzovní komory Burzy cenných papírů Praha. V letech 2001–2005 byla členkou dozorčí rady Burzy cenných papírů Praha. V letech 2002–2005 působila jako členka dozorčí rady UNIVYC (Centrální depozitář cenných papírů). V letech 2000–2014 byla partnerem ve společnosti Ernst & Young (Ernst & Young s.r.o., E & Y Valuations s.r.o., znalecký ústav), jednatelkou a také vedoucím partnerem pro oblast fúzi a akvizic.

Souběžná členství členů dozorčí rady v orgánech
Seznam členů Funkce člena Společnost
Jean-Luc PARER Člen představenstva PJSC ROSBANK, Russia
Člen představenstva

Société Générale de Banques Côte d'Ivoire, Côte d'Ivoire
Člen dozorčí rady

Société Générale Marocaine de Banques, Morocco
Petr DVOŘÁK Předseda dozorčí rady

Unie studentů Vysoké školy ekonomické v Praze, z.s
Člen správní rady


Bohemian Empire, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.
Člen výboru pro audit
Modrá pyramida stavební spořitelna
Sylva KYNYCHOVÁ Členka dozorčí rady


Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví
Giovanni Luca SOMA Předseda představenstva
BRD – Groupe Société Générale SA, Romania
Předseda představenstva


COMPAGNIE GENERALE DE LOCATION D'EQUIPEMENTS
Předseda představenstva Fiditalia S.P.A, Italy
Předseda představenstva PJSC ROSBANK, Russia
Předseda dozorčí rady
Hanseatic Bank GmbH & Co KG, Germany
Člen představenstva
ALD AUTOMOTIVE ITALIA, Italy
Petra WENDELOVÁ Místopředsedkyně dozorčí rady LINET Group SE, the Netherlands
Členka dozorčí rady Nadace Národní galerie v Praze

Činnost dozorčí rady

Řádná zasedání dozorčí rady se konají jednou za kalendářní čtvrtletí a je možné vyvolat i rozhodování mimo zasedání dozorčí rady. Dozorčí rada je schopná usnášení, jestliže je na zasedání přítomno alespoň pět členů dozorčí rady. K přijetí usnesení dozorčí rady je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů dozorčí rady.

Dozorčí rada se v roce 2020 sešla na čtyřech řádných zasedáních a jednou proběhlo v souladu se stanovami Banky hlasování mimo zasedání. Průměrná účast na zasedání dozorčí rady byla 100 %. Dozorčí rada přezkoumala účetní závěrky Banky k 31. prosinci 2019 (řádnou a konsolidovanou), které byly sestavené dle Mezinárodních účetních standardů pro finanční výkaznictví, a doporučila valné hromadě schválit obě účetní závěrky tak, jak je navrhlo představenstvo Banky.

Dozorčí rada rovněž přezkoumala návrh představenstva na rozdělení čistého zisku za účetní období 2019 a doporučila valné hromadě tento návrh schválit. Dále přezkoumala Zprávu o vztazích mezi propojenými osobami za rok 2019, vypracovanou v souladu s ustanovením § 82 a násl. zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích). Na základě předložených podkladů konstatovala, že Komerční bance nevznikla v účetním období od 1. ledna 2019 do 31. prosince 2019 z žádné uzavřené smlouvy, dohody, jiného právního jednání učiněných či přijatých bankou či z jakéhokoli jinak prosazeného vlivu ze strany Société Générale žádná újma. Dozorčí rada zároveň na základě doporučení Výboru pro audit souhlasila s předložením navržení společnosti Deloitte Audit s.r.o. jako externího auditora Banky pro rok 2020 valné hromadě ke schválení.

Dozorčí rada byla v roce 2020 průběžně informována o činnosti Banky a pravidelně jí byly předkládány zprávy a analýzy. Dozorčí rada zejména vyhodnotila funkčnost a efektivnost vnitřního kontrolního systému Banky s tím, že vnitřní kontrolní systém je funkční a účinný, přičemž existují některé oblasti k jeho zlepšení, na které byly přijaty akční plány. Dále se zabývala roční hodnotící zprávou za rok 2019 k systému KB proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a roční zprávou o řízení rizika compliance. Byl jí předložen k projednání rozpočet Skupiny KB na rok 2020. Dozorčí rada projednala principy odměňování s tím, že tyto principy jsou v souladu s principy bankovní regulace uplatňovanými v oblasti odměňování. Dozorčí rada projednala odměňování členů představenstva a rozhodla o výši bonusu, jehož vyplacení podléhá principům (schématu) odložených bonusů. Na základě návrhu Výboru pro odměňování dozorčí rada schválila politiku odměňování a odsouhlasila její předložení valné hromadě. Rovněž se zabývala roční analýzou řešení všech stížností zaslaných KB i jejímu ombudsmanovi. Dozorčí rada na základě doporučení Výboru pro jmenování zvolila novou členku představenstva a schválila smlouvu o výkonu její funkce. Dozorčí rada byla předsedou představenstva Banky pravidelně informována o všech krocích podniknutých v rámci transformačního programu KB Change.

Dozorčí rada pravidelně projednávala čtvrtletní hospodářské výsledky Banky a její postavení na trhu s ohledem na vývoj makroekonomického prostředí. Dále projednávala akce interního auditu a jejich výsledky v jednotlivých obdobích roku a rovněž plán interního auditu na rok 2021 a strategický plán na období 2021–2025. Rovněž projednala strategii interního auditu a program zajištění a zlepšování kvality interního auditu. Zabývala se též povinnostmi Banky v oblasti významných transakcí se spřízněnými stranami s tím, že Banka respektuje směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) o dlouhodobém zapojení akcionářů a vstupuje pouze do transakcí, které jsou běžným obchodním stykem. V průběhu své činnosti se dozorčí rada opírala o stanovisko výborů dozorčí rady pro audit, pro rizika, pro odměňování a pro jmenování a byla informována o jimi projednaných záležitostech. Dozorčí rada průběžně projednávala dopady pandemie Covid-19 na Komerční banku a dále diskutovala aktualizaci strategie Banky do roku 2025.

Výbory dozorčí rady

Dozorčí rada v rámci svých kompetencí zřídila Výbor pro audit, Výbor pro rizika, Výbor pro jmenování a Výbor pro odměňování jako své poradní a iniciativní orgány. Výbory dozorčí rady podávají dozorčí radě pravidelně zprávy o své činnosti a v oblastech svěřených do jejich pravomoci předkládají dozorčí radě doporučení zaměřená na přípravu rozhodnutí, která má dozorčí rada přijmout.

Výbor pro audit

Výbor pro audit je výborem dozorčí rady a byl zřízen v souladu se zákonem č. 93/2009 Sb., o auditorech, v platném znění. Jeho působnost je dána tímto zákonem a statutem výboru.

Výbor pro audit se skládá ze 3 členů (fyzických osob), kteří splňují podmínky stanovené právními předpisy pro výkon funkce člena Výboru pro audit a statutem výboru. Členové Výboru pro audit jsou voleni valnou hromadou ze členů dozorčí rady na dobu čtyř let. Většina členů Výboru pro audit, včetně předsedy, je nezávislá a odborně způsobilá.

Složení Výboru pro audit
Petra Wendelová

předsedkyně a nezávislá členka Výboru pro audit (od 25. dubna 2019)

Giovanni Luca Soma

místopředseda Výboru pro audit (od 3. května 2016), člen Výboru pro audit (od 25. dubna 2013, znovu zvolen od 26. dubna 2017)

Petr Dvořák

nezávislý člen Výboru pro audit (od 26. dubna 2018)

Výbor pro audit se schází zpravidla jednou za čtvrtletí, nejméně však 4x v kalendářním roce. Výbor pro audit je usnášeníschopný, je-li na zasedání přítomna nadpoloviční většina všech členů Výboru pro audit. K přijetí rozhodnutí je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů. V případě rovnosti počtu hlasů rozhoduje hlas předsedajícího. Při volbě a odvolání předsedy a místopředsedy Výboru pro audit dotčená osoba nehlasuje.

Výbor pro audit se v roce 2020 sešel na 7 řádných zasedáních a třikrát proběhlo hlasování mimo zasedání. Výbor vykonával své kontrolní činnosti a úzce spolupracoval v rámci Banky zejména s útvarem interního auditu, útvarem strategie a financí, útvarem řízení rizik, útvarem compliance a s externím auditorem, který ho průběžně informoval o probíhajícím auditu v Bance.

Výbor projednal roční hospodářské výsledky Skupiny KB za rok 2019 a výkazy a přílohy konsolidované a nekonsolidované účetní závěrky KB k 31. prosinci 2019, zpracované podle Mezinárodních standardů pro finanční výkaznictví (IFRS), a návrh na rozdělení zisku za rok 2019. Byla mu také předložena dodatečná zpráva o auditu, zpracovaná společností Deloitte Audit s.r.o., a v této souvislosti výbor sledoval integritu finančních informací. Dále vyhodnotil nezávislost externího auditora a doporučil dozorčí radě předložit valné hromadě ke schválení návrh na externího auditora Banky pro rok 2020, a to společnost Deloitte Audit s.r.o. Byl mu předložen k projednání rozpočet Skupiny KB na rok 2020. Výbor se rovněž pravidelně zabýval zprávami interního auditu o stavu nápravných opatření a byl průběžně informován o všech akcích interního auditu provedených v jednotlivých obdobích roku. Výbor projednal i tzv. Constructive Service Letter, který byl zpracován externím auditorem Deloitte Audit s.r.o. Sledoval proces externího auditu, byl informován o plánu externího auditu při sestavování účetních závěrek za rok 2020. Zabýval se také vyhodnocováním poskytování neauditních služeb externím auditorem. Byla mu rovněž předložena smlouva o provedení externího auditu s Deloitte Audit s.r.o. Dále se výbor detailně zabýval mapováním rizik, ročním plánem interního auditu na rok 2021 a strategickým plánem na období 2021–2025.

Průběžně byly na zasedáních Výboru pro audit projednávány hospodářské výsledky finanční Skupiny za jednotlivá čtvrtletí. Pozornost byla věnována i kapitálové přiměřenosti Banky a Skupiny. V této souvislosti výbor projednal politiku řízení kapitálu Banky, a to zejména s ohledem na nové regulatorní požadavky na kapitálovou vybavenost. V této souvislosti projednal i dividendovou politiku ve vztahu k zisku za rok 2019 a její následnou revizi v souvislosti s pandemií Covid-19. Výbor byl pravidelně informován o fungování Banky v oblasti vnitřního kontrolního systému a o vývoji všech souvisejících rizik, která vyhodnocoval. Výbor rovněž projednal zprávu o své činnosti za rok 2019, kterou předložil Radě pro veřejný dohled nad auditem.

Výbor pro rizika

Výbor pro rizika má tři členy, z nichž jeden je nezávislý. Výbor se schází dle potřeby, nejméně však dvakrát do roka. Výbor je usnášeníschopný, je-li na zasedání přítomna prostá většina všech členů tohoto výboru. K přijetí usnesení je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů. V případě nesouhlasu nezávislého člena výboru je třeba dosáhnout konsenzu.

Složení Výboru pro rizika
Petra Wendelová

předsedkyně Výboru pro rizika (od 18. září 2019), nezávislá členka Výboru pro rizika (od 25. dubna 2019)

Jean-Luc Parer

člen Výboru pro rizika (od 25. září 2014; znovu zvolen od 3. října 2018)

Giovanni Luca Soma

člen Výboru pro rizika (od 25. září 2014; znovu zvolen od 3. října 2018)

Výbor se v roce 2020 sešel na dvou řádných zasedáních. Výbor projednával všechny otázky z oblasti systému řízení rizik Banky a jeho účinnosti, včetně profilu úvěrového rizika Banky a principů odměňování. Dále se zabýval akceptovatelnou mírou rizika a strategií Banky v oblasti rizik.

Výbor pro odměňování

Výbor pro odměňování má čtyři členy, z nichž jeden je nezávislý a jeden je zástupce zaměstnanců. Výbor se schází dle potřeby, zpravidla nejméně však dvakrát do roka. Výbor je usnášeníschopný, je-li na zasedání přítomna prostá většina všech členů tohoto výboru. K přijetí usnesení je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech jeho členů. V případě nesouhlasu nezávislého člena výboru je třeba dosáhnout konsenzu.

Složení Výboru pro odměňování
Petr Dvořák

předseda Výboru pro odměňování (od 24. dubna 2019), nezávislý člen (od 15. března 2019)

Sylva Kynychová

členka Výboru pro odměňování, zástupce zaměstnanců (od 15. března 2019)

Jean-Luc Parer

člen Výboru pro odměňování (od 25. září 2014; znovu zvolen od 3. října 2018), předseda Výboru pro odměňování (do 23. dubna 2019)

Giovanni Luca Soma

člen Výboru pro odměňování (od 25. září 2014; znovu zvolen od 3. října 2018)

Výbor se v roce 2020 sešel na jednom řádném zasedání a jedenkrát proběhlo hlasování mimo zasedání. Výbor projednal a schválil Politiku odměňování členů představenstva a dozorčí rady KB, Principy odměňování KB pro rok 2020, nastavení KPI členů představenstva KB, odměňování členů představenstva KB a výkonného ředitele Interního auditu KB a dával dozorčí radě v rámci této působnosti svá doporučení. Výbor byl informován o výsledcích procesu ACR a bonusů 2019, včetně odložených bonusů, o vyhodnocení principů odměňování ze strany interního auditu a o výsledcích kolektivního vyjednávání.

Výbor pro jmenování

Výbor pro jmenování má čtyři členy, z nichž jeden je nezávislý a jeden je zástupce zaměstnanců. Výbor se schází dle potřeby, zpravidla dvakrát do roka. Výbor je usnášeníschopný, je-li na zasedání přítomna prostá většina všech členů tohoto výboru. K přijetí usnesení je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů. V případě nesouhlasu nezávislého člena výboru je třeba dosáhnout konsenzu.

Složení Výboru pro jmenování
Petr Dvořák

předseda Výboru pro jmenování (od 24. dubna 2019), nezávislý člen Výboru pro jmenování (od 15. března 2019)

Jean-Luc Parer

člen Výboru pro jmenování (od 25. září 2014; znovu zvolen od 3. října 2018), předseda Výboru pro jmenování do 23. dubna 2019)

Sylva Kynychová

členka Výboru pro jmenování, zástupkyně zaměstnanců (od 15. března 2019)

Giovanni Luca Soma

člen Výboru pro jmenování (od 25. září 2014; znovu zvolen od 3. října 2018)

Výbor se v roce 2020 sešel na jednom řádném zasedání za účelem projednání jmenování nového člena představenstva Banky. Výbor pro jmenování se zabýval posouzením jeho vhodnosti pro členství v představenstvu z pohledu důvěryhodnosti, odborné způsobilosti a zkušenosti a současně posouzením kolektivní vhodnosti členů představenstva a dozorčí rady z pohledu jejich přínosu pro fungování těchto orgánů jako celku. Dospěl k závěru, že všichni členové orgánů i orgány jako celek splňují regulatorní kritéria vhodnosti, fungují efektivně, jejich složení je adekvátní a všichni členové přispívají k jejich odpovídajícímu fungování.

Vztahy se zaměstnanci

Klíčové údaje o zaměstnancích
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců 2020 2019 2018
Skupina KB 8 061 8 167 8 413
Komerční banka 7 104 7 210 7 458
– z toho na Slovensku 42 42 42
– z toho v České republice 7 062 7 168 7 416
– z toho v centrále* 4 173 4 050 3 993
– z toho v obchodní síti 2 889 3 118 3 423
Věková struktura zaměstnanců KB v ČR, ke konci roku (%)
≤ 30 18 17 17
31–40 24 26 26
41–50 33 33 33
51+ 25 25 24
Zaměstnanci podle typu pracovní smlouvy (%)
– celý pracovní úvazek 94 94 94
– zkrácený pracovní úvazek 6 6 6
Zaměstnanci podle doby pracovního poměru (%)
– pracovní poměr na dobu neurčitou 81 81 86
– ostatní pracovní poměry 19 19 14
Kvalifikace zaměstnanců (%)
– vysoká škola 45 45 44
– střední škola 52 52 53
– jiné vzdělání 3 3 3
Podíl mužů a žen v KB (%)
– muži 36 36 35
– ženy 64 64 65
Podíl žen v manažerských pozicích (%)
– na všech manažerských pozicích 46 48 51
– na top úrovni (max. dvě úrovně pod
představenstvem)
26 26 N/A
Počet zaměstnanců na mateřské nebo rodičovské dovolené 706 733 724
Počet zdravotně postižených zaměstnanců 135 146 151
Míra nemocnosti (%) 3,4 2,9 3,0
Obrat zaměstnanců, (%)
– celkem 15, 1 15,8 15,9
– dobrovolný 1 ) 6,4 7,8 9,8
– nedobrovolný 2 ) 5,1 4,6 2,5
– řízený 3 ) 2,0 1,9 2,0
– přirozený 4 ) 1,6 1,5 1,6

Pozn.: Čísla se nemusejí rovnat kvůli zaokrouhlení.

* Nárůst počtu zaměstnanců na centrále je způsoben mj. organizační změnou v Retailovém bankovnictví. Část specialistů, kteří byli dříve zařazeni do obchodní sítě, se vyčlenila do samostatného útvaru, který je nově součástí centrály.

1) Ukončení ze strany zaměstnance.

2) Ukončení ze strany KB.

3) Např. uplynutím sjednané doby, přesuny v rámci Skupiny KB.

4) Např. odchody do důchodu, zdravotní důvody či smrt zaměstnance.

Vize, firemní kultura a hodnoty

Strategickou vizí Komerční banky v oblasti lidských zdrojů je vytvářet se zaměstnanci profesionální vztah založený na důvěře, respektu, vzájemné komunikaci, dodržování rovných příležitostí a nabídce zajímavého profesního a kariérního růstu. KB vytváří inspirativní a podporující prostředí, kde lidé chtějí pracovat, být úspěšní a stávají se brand ambasadory značky. Vzájemná spolupráce mezi zaměstnanci se opírá o čtyři základní hodnoty neboli principy chování, kterými jsou týmový duch , inovace , zaujetí a odpovědnost . Společně tvoří základ firemní kultury, na níž KB staví svou budoucnost. Hodnoty jsou nedílnou součástí poslání KB, které vyjadřuje smysl existence Banky a to, jak chce být vnímána na trhu.

Týmový duch

Klienti KB chtějí Banku, která jim bude zodpovědným, důvěryhodným a akceschopným partnerem. Potřeby klientů zaměstnanci Banky naplňují jako tým. K tomu pomáhá ochotný přístup personálu podpořený odbornými znalostmi. KB je a chce být Bankou zaměřenou na vztah s klienty. Pro všechny v KB je důležité naslouchání druhé straně, společné úsilí, ocenění vzájemného přínosu a společné prožívání jednotlivých úspěchů i nezdarů.

Inovace

Zaměstnanci se stále snaží o zlepšování zákaznické zkušenosti. Společně se přizpůsobují budoucím požadavkům, a to hlavně využíváním technologických inovací. Drží se svého podnikatelského myšlení a zároveň mění svoje způsoby práce – podporují sdílení nápadů, experimentování i netradiční uvažování. Zároveň se učí ze svých úspěchů, stejně jako z neúspěchů.

Zaujetí

Zaměstnanci KB usilují o trvalou spokojenost klientů, která se pojí s hrdostí k jejich profesi a ke Skupině. Společně každý den pracují na tom, aby přispěli k úspěchu klientů Banky a jejích projektů. Pečují o vztahy založené na důvěře a vzájemném respektu, a to jak uvnitř Banky, tak i mimo ni.

Odpovědnost

Bankéři KB přispívají k hospodářskému, sociálnímu, udržitelnému a ekologickému rozvoji obou zemí a ekonomik, ve kterých Komerční banka působí. Chtějí pomáhat klientům naplnit potenciál jejich projektů a současně dávají pozor na riziko ve všech jeho aspektech. Uspokojování potřeb klientů a jednání v souladu s dlouhodobými zájmy investorů, přísně v souladu s pravidly profese, je odpovědností všech zaměstnanců vyjádřenou v Etickém kodexu. Nikdo v Bance by neměl váhat nést odpovědnost za své činy a rozhodnutí a vyjadřovat jasně své názory. Stejnou pozornost věnuje Banka výsledkům, jakož i tomu, jakými cestami je jich dosahováno.

Legislativní rámec podnikání

Společnosti Skupiny Komerční banky dodržují standardní pracovněprávní předpisy účinné v České republice jako členském státu Evropské unie. Další specifická regulatorní opatření, ve vztahu např. ke vzdělávání nebo odměňování zaměstnanců, stanoví Česká národní banka jako dozorový orgán finančního trhu. KB rovněž uplatňuje některá pravidla Société Générale a mezinárodních norem. Plnění všech zákonných norem, vyhlášek a nařízení podléhá pravidelné nebo namátkové kontrole a jejich nedodržení může být sankcionováno dle platných předpisů.

Komerční banka dodržuje právní předpisy České republiky, včetně závazných předpisů Evropské unie, a veškeré mezinárodní úmluvy, které byly ratifikovány Českou republikou a jsou součástí právního řádu České republiky. Patří mezi ně zejména úmluvy Mezinárodní organizace práce. V případě přesahu do mezinárodního zaměstnávání se pak řídí zejména nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 593/2008, o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy (Řím I.)

Bezpečnost práce a pracovní podmínky

KB zajišťuje v plném rozsahu svých zákonných povinností bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci (BOZP) a požární ochranu (PO) s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví při výkonu jejich práce. Banka zajišťuje zaměstnancům dostatečné a přiměřené informace a pokyny o BOZP, případně o poskytování první pomoci, stejně jako zajišťuje dodržování zákazu kouření a užívání alkoholických nápojů na pracovištích. Za plnění úkolů zaměstnavatele v této oblasti odpovídají vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení v rozsahu svých funkcí. Tyto úkoly jsou rovnocennou a neoddělitelnou součástí jejich pracovních povinností.

KB jako zaměstnavatel zajišťuje pracovnělékařské služby prostřednictvím společnosti TeamPrevent-Santé, s.r.o. Dále zajišťuje pravidelné proškolení zaměstnanců v oblasti BOZP a PO dle příslušné zákonné normy. Banka pravidelně organizuje prověrky této oblasti a proškolení zaměstnanců, o čemž vede prokazatelnou evidenci. Komerční banka posoudila zdravotní rizika související s každou pracovní pozicí a podle toho zařazuje zaměstnance do první nebo druhé kategorie klasifikace pracovních podmínek. Dále společnost SALUBRA s.r.o. pravidelně kontroluje všechna pracoviště Banky, aby odpovídala zdravotním a hygienickým standardům. Každý rok jsou vybraná pracoviště kontrolována nezávislým orgánem, konkrétně Odborovým svazem pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví. Z každé kontroly je vyhotoven oficiální záznam a závěr kontroly se sepsanými doporučeními. Za posledních 5 let neshledal Odborový svaz žádné zásadní nedostatky, které by nebylo možné v krátké době odstranit.

Komerční banka při modernizaci prostředí ve svých pobočkách respektuje požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví, usiluje o vylepšení sociálního prostředí i o účelné zavedení nejmodernějších technologií.

Komerční banka stanovuje pracovní dobu, přestávku na jídlo a oddech, práci přesčas a další povinné náležitosti v Kolektivní smlouvě a Pracovním řádu. Všechny parametry jsou v souladu s legislativou České republiky. Na dodržování všech povinností dohlíží vedoucí pracovníci jednotlivých útvarů. V zájmu lepšího využívání pracovní doby a uspokojování osobních potřeb zaměstnanců umožňuje zaměstnavatel v útvarech, kde to dovolují provozní podmínky, po projednání s příslušnou odborovou organizací uplatnit pružnou pracovní dobu. Dále, pokud to umožňují provozní podmínky, mohou zaměstnanci dobrovolně využít možnosti práce z domova.

Práci přesčas je možné nařídit jen ve výjimečných případech, jde-li o vážné provozní důvody, a to vždy po dohodě se zaměstnancem, při splnění všech regulatorních pravidel a s řádnou dokumentací. Vedení KB je o přesčasové práci pravidelně informováno a na celý proces je zavedena pravidelná kontrola, jejíž výsledky jsou řádně zaznamenány.

Zaměstnavatel v souladu se základními právními normami, zejména v souladu se zákoníkem práce, nastavil pravidla pro dodržování pracovních povinností svých zaměstnanců a postupy v případě jejich porušení. Současně specifikoval oblasti a detailnější požadavky specifické pro jednotlivé okruhy svých zaměstnanců, a to ve vnitřních předpisech, zejména v Etickém kodexu a Pracovním řádu. Souhrn zákonných pravidel a vnitřních předpisů tvoří rámec pro jejich případné vymáhání v případě porušení povinností zaměstnanců vyplývajících z pracovněprávních vztahů, jejich proces řešení a evidenci.

KB v Kolektivní smlouvě deklaruje výši minimální mzdy nad rámec stanoveného zákonného minima.

Právo na informace a na sociální vyjednávání

Právo zaměstnanců KB na sociální vyjednávání je uplatňováno Odborovou organizací KB. Banka je v pravidelném kontaktu se zástupci Odborové organizace a každý rok probíhá kolektivní vyjednávání.

V souladu se zákoníkem práce a Kolektivní smlouvou KB umožňuje všem zaměstnancům být odborově organizováni. V roce 2020 v KB působilo 32 základních organizací Odborové organizace Komerční banky. Vztahy mezi Odborovou organizací a zaměstnavatelem se mimo jiné řídí Listinou základních práv a svobod, zákonem o sdružování občanů, zákonem o kolektivním vyjednávání, úmluvami Mezinárodní organizace práce (úmluva o svobodě odborů, úmluva o právu organizovat se v odborech a kolektivně vyjednávat, úmluva o ochraně lidských práv a svobod).

Právo na informace je zakotveno v Kolektivní smlouvě, jež byla dohodnuta na období 2017–2021. Výsledky vyjednávání zaměstnavatele a Odborové organizace jsou dostupné všem zaměstnancům, včetně plného znění Kolektivní smlouvy. Výhody z kolektivní smlouvy plynou všem zaměstnancům, včetně odborově neorganizovaných.

Informace určené zaměstnancům Skupina otevřeně sdílí mnoha způsoby. Hlavním zdrojem informací pro každého zaměstnance je jeho nadřízený. V rámci intranetu KB je sekce Zaměstnanec, kde jsou k dispozici potřebné a aktuální informace z oblasti lidských zdrojů. Zaměstnanci se mohou obracet telefonicky na linku Moje HR, případně své dotazy směřovat do e-mailové schránky nebo kontaktovat HR Business Partnery a konzultanty. Na dotazy nováčků pak odpovídá chatbot KUBA.

Zjišťování spokojenosti zaměstnanců

Péče o zaměstnance patří k prioritám řízení lidských zdrojů a vrcholového vedení KB. Banka pravidelně zjišťuje názory, spokojenost a angažovanost zaměstnanců a přijímá následná opatření. KB sleduje angažovanost zaměstnanců formou Zaměstnaneckého barometru SG, který se vyhlašuje v celé skupině Société Générale a provádí jej nezávislá výzkumná agentura. Barometr zkoumá 10 kategorií ukazatelů pokrývajících oblast spokojenosti, motivace, doporučení, důvěry a strategie včetně celkového směřování skupiny SG. Vlastní průzkum Komerční banky Puls zjišťuje názory v oblastech efektivní týmové spolupráce, smyslu a důležitosti, motivace, uznání a leadershipu.

Na úrovni celé skupiny SG se v roce 2020 uskutečnila série krátkých průzkumů monitorujících primárně vnímání aktuální situace ze strany zaměstnanců, spojené s karanténními opatřeními proti šíření Covid-19. Zaměstnanci měli možnost se vyjadřovat ke svému aktuálnímu naladění, zda mají k dispozici dostatek informací, pociťují dostatečnou podporu jak ze strany kolegů, tak managementu, jaké je jejich vnímání práce z domova jak z pohledu organizace práce, tak z osobního hlediska. I přes velmi náročné období dosahovaly všechny tyto ukazatele pro Českou republiku nadprůměrných hodnot, což se promítlo i v nárůstu celkového skóre angažovanosti sledovaného jak na úrovni SG, tak KB.

Skóre angažovanosti v rámci celoskupinového průzkumu SG Corporate Pulse (10 otázek), který v roce 2020 s ohledem na celosvětovou pandemickou situaci nahradil SG Zaměstnanecký barometr, dosáhlo úrovně 72 %. Mezi cíle transformačního programu KB Change do roku 2020 patřil i nárůst zaměstnanecké angažovanosti, vyjádřený nárůstem kompozitního indexu sledovaného v rámci průzkumu KB Puls (5 otázek) ze 72 % na 80 %. Tento cíl se podařilo v roce 2020 splnit. Obou průzkumů se v roce 2020 zúčastnila nadpoloviční většina zaměstnanců.

Podpora zdraví a podpora v tíživých situacích

Komerční banka se dlouhodobě a systematicky věnuje péči o zdraví svých zaměstnanců. V roce 2020 však byla realizace souvisejících aktivit rovněž ovlivněna pandemií. Většina z nich byla v průběhu roku převedena do on-line podoby.

Počátkem roku otevřela Banka novou tělocvičnu v budově v pražských Stodůlkách, kde mohli zaměstnanci využívat skupinové lekce jógy a TRX. V rámci programu Mojevitalita.cz, jenž podporuje zdravý životní styl, byly publikovány nové e-learnignové kurzy na téma smart office, home office nebo koronavirová situace. Během celého roku probíhala řada on-line odborných workshopů a webinářů věnovaných zdravé stravě a mindfulness. Formou příspěvku prostřednictvím benefitního systému KB podpořila sportovní aktivity svých zaměstnanců anebo nákup produktů pro zdravý životní styl. Banka rovněž zavedla nový Poradenský program, který pomáhá zaměstnancům v oblasti psychologického, právního a tzv. COVID poradenství.

KB respektuje veškerá lidská a sociální práva svých zaměstnanců. KB dlouhodobě vychází vstříc zaměstnancům, kteří se ocitnou v těžké životní situaci. Tato podpora je realizována různými způsoby, a to s ohledem na životní situaci, které zaměstnanci musí čelit (flexibilní úpravou pracovní doby, snížením pracovního úvazku, prací z domova, finanční podporou, neplaceným volnem atd.). Každá situace je posuzována a řešena individuálně. Podpora zaměstnanců ve složité životní situaci je zakotvena v Kolektivní smlouvě a příslušných prováděcích předpisech. Čerpání finanční výpomoci je zaměstnavatelem evidováno.

Opatření na podporu zaměstnanců v době pandemie

V době pandemie přijala KB taková opatření, aby maximálně ochránila zdraví svých zaměstnanců, zejména pak těch nejohroženějších, jako jsou chroničtí nemocní, těhotné ženy, samoživitelé anebo zaměstnanci starší 60 let.

KB své zaměstnance podpořila těmito opatřeními:

Diverzita a inkluze

KB podporuje diverzitu ve svých týmech, protože rozdílnost vnímá jako pozitivní hodnotu a silnou stránku každého jednotlivce. V řadách KB působí odborníci z různých oblastí, zahraniční kolegové ze zemí Skupiny SG, studenti, kteří v KB získávají své první pracovní zkušenosti, i ti, kdo zde jako spokojení a zkušení zaměstnanci působí již řadu let. Diverzita patří mezi strategické priority celé skupiny Société Générale.

Soustředěním se na principy rozmanitosti a začlenění KB usiluje o rozvoj firemní kultury, v níž se každý zaměstnanec bude cítit dobře a příjemně bez ohledu na věk, zdravotní postižení, etnický původ, národnost, pohlaví, sexuální orientaci, politické smýšlení, náboženství, členství v odborech, příslušnost k menšinám nebo na jakoukoli jinou vlastnost, která by mohla být předmětem diskriminace.

V září 2020 se KB stala signatářem evropské Charty diverzity – projektu otevřeného Evropskou komisí od roku 2010. Čtyři klíčové pojmy, které Chartou rezonují, jsou diverzita, inkluze, flexibilita a solidarita. Signatáři Charty vidí dlouhodobý úspěch podnikání v lidech, a především v jejich schopnostech a kompetencích. Snaží se proto vytvářet takové pracovní prostředí, ve kterém se každý může co nejlépe realizovat a rozvíjet bez ohledu na pohlaví, rasu, barvu pleti, etnický původ, národnost, náboženství, věk, sexuální orientaci, zdravotní stav nebo světový názor. Podpisem Charty diverzity se KB stala členem silného uskupení firem, které aktivně otevírají a přispívají k řešení celospolečenských témat, a současně se zavázala k důslednému uplatňování jejích principů.

KB dodržuje princip rovných příležitostí a zákaz jakékoli diskriminace. Zaměstnanci jsou přijímáni na základě svých zkušeností a kompetencí, stejný přístup platí i v případě interní mobility. Je tedy rozhodující, aby očekávání od pracovní pozice a náplň práce byly v souladu se znalostmi, kompetencemi a očekáváním každého jednotlivého uchazeče. Principy rovného zacházení jsou zakotveny v základních dokumentech KB, např. v Etickém kodexu, v Pracovním řádu nebo v Principech odměňování.

KB uplatňuje diverzifikovaný přístup k jednotlivým skupinám zaměstnanců na základě jejich potřeb a aktuální situace. Tento přístup projevuje i v nabídce specifických vzdělávacích programů pro určité skupiny, jakými jsou např. nováčci, absolventi, manažeři, obchodníci či specialisté.

V roce 2020 pracovalo v KB přes 7 000 zaměstnanců, z nichž 64 % tvořily ženy a 36 % muži. Z pohledu jednotlivých typů pracovních pozic měly ženy převahu na administrativních pozicích i v obchodní síti. V oblasti kreativní práce a managementu byl poměr vyrovnanější. Procentuální rozdíl mezi počtem žen a mužů v manažerských pozicích vzrostl ve prospěch mužů, avšak o pouhá 2 %. Hlavními důvody byly zejména organizační změny v pobočkové síti a upevňování agilních prvků řízení, kdy spíše než k formálnímu hierarchickému povýšení dochází k prohlubování kompetencí individuálních zaměstnanců. Za významný posun v oblasti diverzity v roce 2020 považuje KB jmenování Jitky Haubové jako historicky první ženy do představenstva.

Specifickou pozornost věnuje KB zaměstnancům na mateřské a rodičovské dovolené. V případě oboustranného zájmu a potřeby je nastavena spolupráce i v průběhu trvání dovolené. Zaměstnanci pravidelně dostávají interní magazín KB Journal, aby měli stále přehled o tom, co nového se v KB děje. Po návratu z mateřské či rodičovské dovolené KB pomáhá těmto zaměstnancům s opětovným začleněním do pracovního procesu, například prostřednictvím kratších pracovních úvazků, možností práce z domova či flexibilní pracovní dobou a jejich kombinací, pokud to typ provozu a charakter práce dovolí. Rodičům, kteří se vrací dříve z rodičovské/mateřské dovolené, je poskytován finanční příspěvek nad rámec zákona.

V kontaktu zůstává KB i se zaměstnanci, kteří odcházejí do důchodu. Jejich dlouholetých znalostí a zkušeností si KB velmi váží a v případě potřeby se na tyto zaměstnance obrací s možností příležitostné práce za účelem pokrytí dočasně zvýšené potřeby kapacit některých odborných činností nebo také pro zaučování nováčků a juniorních kolegů.

Zvláštní pozornost KB věnuje i hendikepovaným kolegům. V roce 2020 bylo v Bance zaměstnáno 135 osob se zdravotním postižením. Mezi nejčastější pozice, které v KB zastávají, patří specialista zpracování transakcí, bankovní poradce, komerční pracovník, poradce pro hypoteční úvěry, specialista zpracování hotovosti nebo specialista klientských služeb. Specialisté lidských zdrojů jsou pravidelně školeni v oblasti náboru a integrace hendikepovaných osob a je nastaven i měsíční monitoring této oblasti.

Prevence a postihování všech forem nežádoucího chování

KB dlouhodobě usiluje o zamezení a potírání jakéhokoli chování, které by bylo v rozporu s hodnotami Skupiny KB a zásadami obsaženými v Etickém kodexu, mezinárodně platných normách Skupiny i místních předpisech. V rámci tohoto úsilí KB začlenila do své předpisové základny politiku skupiny SG pro potírání a trestání nežádoucího chování ve všech jeho podobách, včetně psychického a sexuálního obtěžování, sexistického, rasistického či homofobního chování.

V případě, že se zaměstnanec stane svědkem, nebo dokonce přímým účastníkem jakéhokoli nežádoucího chování, může tuto skutečnost oznámit svému liniovému manažerovi, kolegům z útvaru Lidských zdrojů anebo Compliance. Rovněž může využít bezpečnou webovou aplikaci pro upozornění na porušení pravidel (whistleblowing), dostupnou pro všechny společnosti skupiny Société Générale. KB v souladu s globálními pravidly skupiny SG poskytuje oznamovatelům (whistleblowerům) ochranu před postihy jakékoli povahy, ukončením pracovního poměru či diskriminací. Rovněž zajišťuje zachování anonymity oznamovatelů. KB společně se skupinou SG posílila i způsob, jakým oznámení o nežádoucím chování zpracovává. K tomu účelu sestavila mezinárodní skupinu odborníků, jež je k dispozici zaměstnancům kdekoli na světě. Tato skupina je tvořena zaměstnanci lidských zdrojů nebo obchodních útvarů včetně KB, kteří jsou speciálně vyškoleni pro nakládání s upozorněními na nežádoucí chování. Členové této skupiny se řídí přísnými zásadami zachování nestrannosti a důvěrnosti.

Všechny tyto iniciativy mají za cíl uplatňovat politiku nulové tolerance a zajistit, aby žádný ze zaměstnanců nebyl vystaven nežádoucímu chování.

Vyhledávání a získávání talentů

Komerční banka konzistentně vyhledává mladé i zkušenější talenty a směruje své náborové aktivity do vybraných cílových skupin. V důsledku pandemie byly off-line aktivity v roce 2020 výrazně omezeny a většina z nich se přesunula do on-line prostředí. Komerční bance se přesto podařilo zachovat alespoň část těch nejdůležitějších aktivit k posílení značky KB jako zaměstnavatele. Již tradičně se Banka věnovala spolupráci s vysokými školami, univerzitami a studentskými organizacemi, včetně navazujících sponzoringových aktivit, či odborné podpoře v rámci celé České republiky, zejména pak v on-line podobě. Rovněž aktivity směřující ke komunitě talentů v oblasti informačních technologií byly realizovány pouze on-line cestou.

Počátkem roku se Banka zúčastnila veletrhu pracovních příležitostí na ČZU v Praze a v domácím prostředí uspořádala Meetup se společností Elastic. Banka se dále účastnila Datafestivalu a Dne bankovní profese na VŠE, své zástupce měla v rámci TechnicDays pořádaných Asociací studentů a absolventů (ASA) a rovněž realizovala přednášku s Prague Banking Club.

Na podporu náboru talentů Banka vytvořila také sérii podcastů, ve kterých experti KB představili novinky v oblasti bankovních produktů, služeb a technologií. Banka v roce 2020 spustila nový roční trainee program určený pro vysokoškolské studenty. Do prvního ročníku se zapojily téměř tři desítky studentů a uplatnění našly v týmech řízení rizik, testování, data managementu, zákaznické zkušenosti a investičního bankovnictví.

Banka se rovněž pravidelně účastní soutěže TOP zaměstnavatel roku, aby si ověřila, jak studenti a absolventi vnímají Banku jako zaměstnavatele. I v roce 2020 se KB zařadila mezi nejžádanější zaměstnavatele a obhájila prvenství v kategorii Bankovnictví a investice.

Vzdělávání a rozvoj zaměstnanců

Banka připravuje pro zaměstnance KB i celé Skupiny širokou nabídku školení a programů, čímž poskytuje prostor pro jejich vzdělávání, zároveň klade důraz na jejich vlastní odpovědnost za kariérní růst.

V roce 2020 se Banka vzhledem k situaci zaměřila na rozvoj zejména v oblasti digitálních dovedností a práce na dálku, a to ve všech částech Banky včetně pobočkové sítě. Podobně jako v minulých letech pokračoval rozvoj zaměstnanců v přímém kontaktu s klienty (včetně získávání povinných certifikací) a program manažerského vzdělávání – dlouhodobý individualizovaný rozvoj dovedností v oblastech rozvoje lidských zdrojů, odpovědnosti, inovací a proklientského přístupu. Většina vzdělávacích aktivit byla přizpůsobena situaci a konala se on-line. Banka také vylepšila svou platformu pro vzdělávání s cílem zprostředkovat zaměstnancům vzdělávací obsah přehlednou a přitažlivou formou s využitím moderních digitálních nástrojů.

Komerční banka spolupracuje na rozvojových programech i se Société Générale. Zaměstnanci KB tak mají možnost rozvíjet své dovednosti a schopnosti i v mezinárodním prostředí.

Celkový čas studia (součet za všechny zaměstnance):
Průměrný čas studia/zaměstnance v hodinách:

Nabídka vzdělávání v Bance byla nově strukturována do tematických modulů. Ve spolupráci s interními odbornými garanty jednotlivých témat byl připraven specifický obsah pro různé pozice nebo role. V rámci jednotlivých modulů jsou k dispozici různé úrovně obtížnosti studovaného obsahu.

V retailové části Banky se vzdělávání soustředilo především na změny v produktové nabídce klientům a efektivitě zpracování. Celá pobočková síť prošla sérií tréninků, které byly věnovány hlavním změnám v bankovních aplikacích, obsluze klientů na dálku, usnadnění zpracování spotřebitelských úvěrů a prohloubení znalostí pravidelných investic. V oblasti automatizace každodenního bankovnictví s cílem získání více času pro obsluhu klientů byli nově využívání roboti. Jsou používáni pro otvírání účtů, pro jejich migraci a také uzavírání.

Důležitým tématem roku 2020 byla změna firemní kultury, která byla podpořena spuštěním dvou speciálních rozvojových programů: talentového programu SPIRIT pro mladé zaměstnance a Agile Leadership programu pro lídry v agilním perimetru Banky.

Hodnocení výkonu a zpětná vazba

Pravidelnou součástí komunikace se zaměstnanci je roční hodnocení výkonu a zpětná vazba. V rámci agilní transformace byl tento proces upraven tak, aby lépe podpořil nový způsob práce. Standardní hodnocení plnění cílů a kompetenčních požadavků bylo v celé firmě doplněno o proces hodnocení potenciálu zaměstnanců, jehož výstupy jsou dále využívány jak pro plán nástupnictví, identifikace seniorních talentů anebo talentové programy, tak pro nastavení rozvojových plánů jednotlivých zaměstnanců. Dalšími využívanými nástroji pro zpětnou vazbu byla např. 360° hodnocení, skill assessment anebo osobnostní a talentové testy.

Odměňování v KB

Strategie odměňování KB má za cíl:

Strategie odměňování je nedílnou součástí jak strategie KB v oblasti lidských zdrojů, tak její celkové obchodní strategie.

Systém odměňování v KB je založen na těchto zásadách podporujících strategii, cíle, hodnoty a dlouhodobé zájmy Banky:

Struktura odměňování stojí na třech základních pilířích:

1. Základní mzda za odvedenou práci (pevná složka)

Mzdy všech zaměstnanců se stanovují s ohledem na náročnost pozice, kterou zastávají, zejména z pohledu požadovaných znalostí, zkušeností a dovedností a z nich vyplývajících odpovědností. Při pravidelné roční revizi mezd KB mimo jiné sleduje rovný přístup v realizaci mzdových nárůstů. V roce 2020 tedy např. došlo ke shodnému průměrnému procentuálnímu mzdovému navýšení mezd u mužů i žen.

2. Pohyblivá složka odměňování za výkon

Nad rámec základní mzdy mají zaměstnanci stanoveno schéma variabilního odměňování za kvalitu plnění firemních, týmových a individuálních cílů. Výše pohyblivé složky je vyjádřena v procentech vzhledem k roční základní mzdě a je odlišná pro různé skupiny zaměstnanců. Maximální úroveň pohyblivé složky je stanovena v kolektivní smlouvě a z legislativních důvodů nemůže přesáhnout 200 % základní mzdy.

Nastavení, jakož i vyhodnocení cílů a výkonu podléhá regulatorním zásadám řízení rizik v oblasti odměňování popsaných v následující pasáži. Součástí vyhodnocení cílů zaměstnanců je hodnocení chování a compliance, kde se posuzuje, zda zaměstnanec zná a dodržuje interní předpisy, pravidla a procesy související s výkonem své funkce, absolvoval povinné vzdělávací programy a věnoval se dalším aktivitám, které jsou nezbytné pro udržení potřebné úrovně znalostí a schopností. Hodnocení se zaměřuje na zacházení s riziky, kvalitu služeb a jednání v zájmu klienta. Toto vyhodnocení má přímý dopad na vyplacenou variabilní složku odměňování zaměstnance. Až celá variabilní složka může být anulována v případě pochybení zaměstnance nebo při chování, které není v souladu s pravidly chování a compliance (malus).

Principy odměňování zohledňují zájem akcionářů na hodnotě KB provázáním výše pohyblivé složky zaměstnanců s hospodářskými výsledky KB a plněním strategických priorit. V roce 2020 byl spuštěn nový strategický program. Jeho priority, popsané v kapitole Strategie a výsledky této výroční zprávy, byly implementovány do motivačního systému zaměstnanců pro rok 2021. Související aktivity byly zohledněny rovněž při vyhodnocení cílů a výkonu v roce 2020.

3. Zaměstnanecké benefity a výhody podporující sounáležitost zaměstnanců se Skupinou Komerční banky

Nákladově efektivní struktura benefitů odráží cíl Banky být odpovědným zaměstnavatelem a zároveň poskytuje zaměstnancům možnost výběru. Struktura a úroveň benefitů je každoročně předmětem dohody v rámci kolektivního vyjednávání.

Pro rok 2020 byla dohodnutá následující struktura:

a) stravenky v hodnotě 100 Kč bez finanční spoluúčasti zaměstnance,

b) částka 6 720 Kč/zaměstnanec/rok na rekreaci, sport, zdraví, kulturu a osobní rozvoj k použití prostřednictvím systému Cafeterie,

c) částka 5 000 Kč/rok pro zaměstnance se zdravotním postižením a částka 600 Kč/rok pro zaměstnance 55+ k použití prostřednictvím systému Cafeterie,

d) příspěvek na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření ve výši až 3 % ze mzdy. Minimální výše příspěvku zaměstnavatele činí 1 100 Kč/měsíc,

e) příspěvek rodičům vracejícím se dříve z rodičovské/mateřské dovolené,

f) prémiové podmínky pro produkty a služby retailového bankovnictví poskytovaného Komerční bankou zaměstnancům,

g) finanční podpora při dlouhodobé nemoci,

h) 2 dny pracovního volna s náhradou mzdy a 1 další den pracovního volna s náhradou mzdy navíc pro zaměstnance, kteří jsou v Komerční bance, a.s., v pracovním poměru nepřetržitě 5 let a více,

i) 1 den pracovního volna s náhradou mzdy na firemní dobrovolnictví v oblastech podporovaných KB a Nadací Jistota,

j) kariérní volno (Sabbatical),

k) rizikové životní pojištění,

l) mimořádná sociální výpomoc,

m) poradenský program 24/7 pro pomoc a konzultaci v různých životních situacích, např. v oblasti rodinného a obchodního práva, v oblasti zdravého životního stylu a také konzultace s psychologem. Součástí je krizové finanční poradenství pro řešení exekucí či osobního bankrotu a rovněž poradenství související s pandemií Covid-19.

Regulatorní zásady řízení rizik v oblasti odměňování

Zohlednění rizik je součástí základních zásad odměňování. Zahrnuje zejména následující opatření:

i. Celkový systém pohyblivých složek je nastaven tak, aby neomezoval schopnost Banky posilovat kapitál. Výplata pohyblivé složky odměny vychází z hospodářských výsledků Banky. Velikost pohyblivé složky vázané na splnění cílů proto není nikterak zaručena, a to ani v případě, kdy příslušný pracovník svým individuálním výkonem cílů dosáhne. Mezi kritéria uplatňovaná při výpočtu souhrnné částky pohyblivých složek určených k výplatě patří i korekce dle aktuálního a budoucího rizika. Stejná kritéria budou použita i při stanovení rozpočtu na variabilní odměny tak, aby byla vzata v úvahu jakákoli současná i budoucí rizika.

ii. Není politikou Banky poskytnout jakékoli odměny z předcházejícího zaměstnání. V případě potřeby by taková složka byla vždy variabilní odměnou podle těchto Principů odměňování.

iii. V případě odchodu zaměstnance jsou bonusy v podobě zlatého padáku zakázány.

iv. Za předpokladu neporušení příslušných zákonů a platných smluv bude KB vždy usilovat, aby získala zpět všechny již vyplacené pohyblivé složky odměny, které se prokážou jako neoprávněná výplata. Celá pohyblivá část odměny může být rovněž zpětně vymáhána (tzv. clawback) u zaměstnanců, kteří mají významný vliv na rizikový profil Banky (Identified staff). Clawback může být uplatněn po celou dobu odkladu bonusu a zadržovacího období. Princip clawbacku je uplatněn zejména tehdy, pokud identifikovaný zaměstnanec významně přispěl k negativním finančním výsledkům Banky, v případech, kdy došlo k podvodnému jednání nebo zaměstnanec jednal závažně nedbale, což mělo za následek značné ztráty, a to po dobu šesti let od přiznání variabilní složky (clawback).

v. Zaměstnanci s významným vlivem na rizikový profil Banky (dále jen IS) jsou identifikováni v souladu s příslušnou regulací a jejich seznam je pravidelně revidován. Variabilní odměna zaměstnanců vyslaných SG, kteří jsou klasifikováni jako IS, je posuzována podle pravidel Banky.

vi. Za účelem omezování nepřiměřeného přijímání rizik je pohyblivá složka odměňování pro IS vždy vázaná na výkonnost a korigovaná dle rizika. Nefinanční kritéria (jako etika zaměstnanců, stížnosti a pochybení) jsou brána v úvahu při hodnocení výkonnosti zaměstnanců. V rámci hodnocení je rovněž zohledněno plnění regulatorních požadavků. Zároveň jsou někteří IS nezávisle hodnoceni z pohledu Risku a Compliance.

vii. Pro skupinu IS, jež nejvýrazněji ovlivňuje rizikový profil Banky, jsou přijata specifická pravidla – KB schéma odložených bonusů. Tato pravidla spočívají v odkladu výplaty části pohyblivé složky, k využití nepeněžních nástrojů (kvazi akcie KB) a režimu schvalování ze strany Výboru pro odměňování.

viii. Rozhodnutí o odměňování členů představenstva přijímá dozorčí rada s ohledem na případné nálezy kontrolních funkcí (Řízení rizik, Compliance a Interní audit).

ix. Hodnocení zaměstnanců zastávajících vnitřní kontrolní funkce (zejména Řízení rizik, Compliance a Interní audit) je vázáno na dosažení cílů spojených s jejich funkcemi, a to nezávisle na výkonnosti těch oblastí činnosti Banky, které kontrolují.

x. Principy odměňování zaměstnanců, kteří mají významný vliv na rizikový profil Banky, jsou každoročně přezkoumávány a vyhodnocovány zaměstnanci interního auditu. Dozorčí rada KB prostřednictvím Výboru pro odměňování dohlíží, vyhodnocuje a kontroluje dodržování zásad a postupů odměňování zaměstnanců, jejichž činnost má podstatný vliv na celkový rizikový profil Banky.

xi. Politika a praxe odměňování musí být doložitelné a kontrolovatelné po dobu minimálně 5 let.

Řízení rizik

Správa rizik

Hlavní principy řízení rizik ve Skupině KB

Řízení rizik je v Komerční bance založeno na integrovaném přístupu, který zohledňuje pokročilé standardy řízení rizik používané v rámci skupiny Société Générale spolu s právními a regulatorními normami, jež uložila a jejichž plnění vyžaduje Česká národní banka a další regulatorní instituce.

Standardy řízení společnosti zajišťují, že řízení rizik Komerční banky je nezávislé na obchodních a provozních činnostech a také na funkcích vnitřního auditu.

Činnosti v oblasti řízení úvěrového rizika, tržního rizika a operačního rizika jsou prováděny v rámci organizační struktury Řízení rizik, která také:

Činnosti v oblasti compliance jsou řízeny v rámci samostatného útvaru a konečnou odpovědnost nese výkonný ředitel řízení rizik Komerční banky (Chief Risk Officer).

Činnosti v oblasti řízení strukturálních rizik (úrokové riziko, riziko likvidity včetně rizika financování a měnové riziko v bankovní knize KB) jsou řízeny v rámci útvaru Strategie a finance. Funkce druhé linie obrany (second line of defence – LoD2) pokrývající strukturální riziko (včetně validace zpráv/limitů/metodiky, kontroly, přístupu k přijímání rizika, plánu financování pro mimořádné události, ILAAP atd.) se provádí v rámci útvaru Řízení rizik.

Činnosti související s řízením právních rizik jsou řízeny v rámci útvaru člena představenstva – Chief Operating Officer.

Globální strategie řízení rizik

Strategie řízení rizik Skupiny KB sleduje obezřetný a vyvážený přístup ve všech oblastech přijímaných rizik. Současně se zaměřuje na podporu rozvoje podnikatelských aktivit Skupiny, a to včetně udržitelného růstu úvěrových aktivit a posilování tržních pozic Skupiny.

Cílem je zajistit ziskovost úvěrových a tržních aktivit v plné délce hospodářského cyklu a zároveň zachovat solidní strukturu aktiv se silnými ukazateli likvidity a kapitálu. Proto Skupina průběžně rozvíjí pokročilé nástroje řízení rizik, včetně statistických, a udržuje vysokou úroveň analytických znalostí a kvalifikace v oblasti řízení rizik jak u zaměstnanců v úseku Řízení rizik, tak na obchodních pozicích.

Obecným cílem řízení rizik v Komerční bance je harmonizace procesů a nástrojů řízení rizika v celé Skupině. Skupina KB umožňuje určitým dceřiným společnostem sdílený přístup do vybraných aplikací systému úvěrového rizika, čímž sjednocuje přístup v oblasti úvěrového rizika.

Přístup k přijímání rizika

Přístup Skupiny k riziku je popsán ve zprávě Skupiny KB o přístupu k přijímání rizika (Risk Apettite Statement), kterou Banka připravuje od roku 2015 v souladu s doporučeními Rady pro finanční stabilitu. Zpráva definuje na agregované úrovni všechna rizika, která je Skupina KB připravena přijmout nebo kterým se naopak chce vyhnout, a definuje obezřetné a vyvážené přístupy.

Zpráva Skupiny KB o přístupu k přijímání rizika je zpracována s cílem zajistit konzistenci mezi schopností Banky přijímat rizika, kapitálovou přiměřeností a obchodními i finančními cíli. Úroveň rizika akceptovaného Skupinou a strategie řízení rizik jsou plně v souladu a v rámci mezí nastavených skupinovou strategií SG a přístupem k přijímání rizika.

Zpráva je revidována jednou ročně, dle potřeby může být revidována i častěji.

Revize Prohlášení Skupiny KB o přístupu k přijímání rizika pro rok 2020 zahrnovala posouzení a integraci dopadů Covid-19, stanovení ochoty riskovat na úrovni hlavních obchodních linií a všech dceřiných společností nesoucích úvěrové nebo tržní riziko.

Stresové testy

Stresové testování poskytuje vpřed hledící simulaci výsledků Banky a klíčových ukazatelů během různých nepříznivých scénářů, ke kterým může v ekonomickém nebo podnikatelském prostředí dojít. Projektované makroekonomické proměnné se pak převádějí na vývoj rizikových parametrů příslušných expozic/pozic a dopadů do výkazu zisku a ztrát, požadavků na vlastní kapitál (kapitálová přiměřenost) a ostatních proměnných.

V roce 2020 Komerční banka provedla pravidelné zátěžové testy: pololetně Interní proces hodnocení kapitálové přiměřenosti (ICAAP) a ročně Interní proces hodnocení přiměřenosti likvidity (ILAAP). Dopady Covidu-19 byly hodnoceny v rámci podzimního kola ICAAP.

Ve všech stresových testech prokázala Komerční banka zdravou odolnost vůči nepříznivým podmínkám ekonomického a podnikatelského prostředí. Skupina KB má silnou kapitálovou základnu tvořenou převážně z nejkvalitnějšího kmenového kapitálu Tier 1. Skupina KB je schopna si udržet svou kapitálovou přiměřenost nad celkovým kapitálovým požadavkem během všech zvažovaných scénářů.

Dopady Covid-19 na činnosti řízení rizik

Vypuknutí Covid-19 má významný dopad na činnosti řízení rizik a ochotu riskovat.

Obchodní riziko spojené s covidovou situací je hodnoceno strategickým a finančním oddělením a je zohledněno v rámci finančního plánování.

Úvěrové riziko

Nástroje řízení kreditního rizika

Hodnocení a monitoring kreditního rizika

Kreditní riziko klienta je řízeno na základě komplexního posouzení rizikového profilu klientů z kvantitativního (finančního) i kvalitativního hlediska s využitím pokročilých scoringových a hodnoticích modelů a individuálního schválení příslušným manažerem rizik nebo obchodním manažerem. Systém schvalování je nastaven tak, aby odrážel rizikový profil protistran a úroveň požadovaných kompetencí pro jejich hodnocení.

Každá úvěrová expozice může vzniknout teprve poté, co byl řádně stanoven interní úvěrový limit pro klienta a danou transakci.

Banka má silné monitorovací procesy financovaných klientů a poskytnutých expozic, které umožňují zahájit nápravná opatření v případě, že se prokáže zhoršení pozice Banky.

Všechny modely KB – scoringové, hodnoticí, Basel (např. LGD [Loss Given Default], PD [Probability of Default] a Credit Conversion Factor) – jsou zpětně testovány nejméně jednou ročně a upravovány, kdykoli je potřeba.

Prevence úvěrových podvodů

Komerční banka používá automatizovaný systém pro detekci úvěrových podvodů a pro koordinovanou reakci na zjištěné úvěrové podvody. Systém je plně integrován s hlavními aplikacemi Banky. Nástroje a postupy boje proti podvodům jsou průběžně přizpůsobovány situaci na trhu.

Klasifikace

Komerční banka klasifikuje své pohledávky z finančních operací do tří kategorií (Stupeň 1, 2, 3) v souladu se standardem IFRS 9. Stupně 1 a 2 představují splácené pohledávky (výkonné), zatímco Stupeň 3 představuje pohledávky v selhání. Klasifikace odráží jak kvantitativní kritéria (platební morálka, finanční údaje), tak i kvalitativní kritéria (např. kvalita znalosti klienta).

Řízení rizik modelů

Kvůli rostoucí závislosti na modelech založila Komerční banka v roce 2018 tým expertů (Model Risk Management). Tým se zaměřuje na rizika pocházející z používání modelu (poskytuje nezávislou kontrolu návrhu modelu, kontroluje správné použití a implementaci modelu a kontroluje vhodnou správu životního cyklu). Zpracovává nejen povinné regulatorní revize Basel modelů, ale také zahrnuje modely hodnocení, poskytování úvěrů a tvorby opravných položek. S postupující automatizací bude tým poskytovat podporu a kontrolu pro další druhy modelů KB (např. Modely StressTesting).

Oceňování nemovitostí

Oceňování a monitoring nemovitého zajištění úvěrů, které Banka akceptuje jako zajištění pohledávek pro firemní klienty i klienty z řad občanů, jsou prováděny v souladu s českými a evropskými pravidly. Oceňování i monitoring jsou svěřeny zvláštnímu internímu útvaru nezávislých specialistů. Tento útvar je součástí úseku Řízení rizik a spolupracuje s řadou externích odhadců.

Banka nepřetržitě sleduje trh rezidenčních i nerezidenčních nemovitostí a pravidelně přeceňuje zajištěné nemovitosti, přičemž využívá příslušných přístupů k oceňování (individuální a statistické) tak, aby adekvátně reagovala na vývoj na trhu. Komerční banka využívá statistické sledování vývoje trhu s nemovitostmi a aplikuje úpravy oceněných hodnot nemovitostí, pokud tržní hodnoty rezidenčních nemovitostí v příslušných regionech a obdobích výrazně poklesnou. Komerční banka navíc monitoruje vývoj komerčních nájmů a provádí individuální přecenění dotčených komerčních nemovitostí, pokud nájemné v příslušných regionech a segmentech komerčních nemovitostí výrazně poklesne. Navíc nemovitosti zajištěné expozicí nad 3 miliony EUR jsou individuálně přeceněny každé 3 roky.

Od listopadu 2019 využívá Komerční banka on-line statistické vyhodnocení zástavy nemovitostí pro část nízkorizikových hypoték jako jeden z kroků digitalizace procesu poskytování hypotečních úvěrů. Hodnocení zajišťuje společnost Lux Property Index, s.r.o., která je smluvně oprávněna využívat údaje databáze odborných cen a atributů rezidenčních nemovitostí, do kterých přispívají přední poskytovatelé hypoték na českém trhu.

Vymáhání

Komerční banka pečlivě sleduje změny v právním prostředí, analyzuje jejich dopad na oblast vymáhání pohledávek a zajišťuje jejich řádné promítnutí do procesů KB.

Komerční banka věnovala větší pozornost využívání insolvenčního zákona v procesu vymáhání úvěrů a půjček od retailových i korporátních klientů. Komerční banka hraje v insolvenčním procesu aktivní roli, a to z pozice zajištěného věřitele, člena věřitelského výboru nebo zástupce věřitelů, ať už v konkurzním řízení nebo při reorganizaci, obojí Banka využívá v závislosti na okolnostech daného dlužníka a postoji jiných věřitelů.

Komerční banka progresivně reagovala na dopady Covid-19 a upravila své procesy v oblasti vymáhání tak, aby dokázala pružně reagovat na situaci klientů zasažených touto pandemií. Zvýšený příliv retailových i korporátních expozic do vymáhání způsobený pandemií byl zaznamenán ve druhé polovině roku 2020. Komerční banka nicméně stále pokračuje ve zvyšování efektivity procesu vymáhání, např. digitalizací a automatizací některých činností. Tato snaha spočívá rovněž ve zvýšení efektivity využití externích vymáhacích kapacit.

V roce 2020 pokračovala Komerční banka v pravidelném prodeji nezajištěných a zajištěných retailových úvěrů a záloh vybraným kvalifikovaným investorům tak, aby bylo dosaženo maximální dosažitelné míry návratnosti.

Opravné položky

Hlavní principy tvorby opravných položek

Banka používá v oblasti opravných položek k pohledávkám standard IFRS 9 a metodiku skupiny SG s několika místními úpravami. V závislosti na segmentu klientů, významnosti, rizikovém profilu a charakteristikách pohledávek se opravné položky vytvářejí: (i) individuálně (pohledávky v selhání, výjimečně i u klientů, kteří nejsou v selhání) s přihlédnutím k současné hodnotě očekávaných budoucích peněžních toků při zohlednění všech dostupných informací, včetně odhadované hodnoty při prodeji zástavy a předpokládané doby trvání procesu vymáhání; (ii) použití statistických modelů očekávané úvěrové ztráty na základě pozorované historie selhání a ztrát a úprav plynoucích z očekávaného budoucího vývoje.

Výpočet opravných položek podle IFRS 9 je v souladu s výpočtem rizikově vážených aktiv (stejné statistické modely se používají v obou výpočtech) a s přístupem pravidelného stresového testování (předpoklady o budoucnosti ve výpočtech IFRS 9 jsou stejné jako při pravidelném stresovém testování).

V průběhu roku 2020 Skupina KB aktualizovala modely používané pro opravné položky výkonných i nevýkonných portfolií s přihlédnutím k: (i) nové makroekonomické prognóze včetně předpovědí finanční krize způsobené Covid-19, (ii) nejnovější pozorované historii selhání a ztrát. V návaznosti na koncepci zaměřenou na budoucnost Banka rovněž identifikovala nejrizikovější portfolia (zejména v segmentech občanů a malých a středních podniků) významně ovlivněná pandemií Covid-19, převedla je do Stupně 2 a vytvořila pro ně příslušné opravné položky.

Vývoj úvěrového rizika v roce 2020 a dopady Covid-19

Úvěrové riziko v roce 2020 bylo významně ovlivněno pandemií Covid-19.

Podpora klientů a české ekonomiky

Po vypuknutí pandemie Skupina rychle připravila a následně nabídla klientům širokou škálu aktivit vedoucích ke zmírnění následků pandemie. Mezi nejvýznamnější aktivity patřil odklad splátek úvěru, který Skupina začala koordinovaně poskytovat od konce března 2020 v souladu se svými vlastními pravidly a postupy. Následně byly povoleny odklady splátek v souladu s novým zákonem č. 177/2020 Sb., o některých opatřeních v oblasti splácení půjček v souvislosti s pandemií Covid-19 ze dne 16. dubna 2020. Po jeho vydání Skupina sjednotila podmínky pro oba režimy odkladu. K 31. prosinci 2020 činil objem úvěrů, které byly v rámci režimu odkladu během roku 2020, v rámci Skupiny KB 70,6 miliardy Kč. V případech, na které se veřejné odklady nevztahují (podle zákona č. 177/2020 Sb.), poskytla Skupina svým klientům individuální řešení na míru na základě vyhodnocení jejich aktuální a odhadované situace. Kromě odkladu splátek nabízí Skupina ve spolupráci se státními institucemi (ČMZRB, EGAP) úvěrové produkty v rámci programů COVID vytvořených vládou (COVID Praha, COVID Plus, COVID 2, COVID 3). Vládní programy k 31. prosinci 2020 pokrývaly expozici 10,1 miliardy Kč.

Politika schvalování

Po vypuknutí Covid-19 se KB rozhodla dramaticky nezměnit svůj apetit úvěrového rizika, aby i nadále poskytovala klientům vysoce kvalitní služby a podporovala je i celou ekonomiku. Skupina nicméně identifikovala citlivá hospodářská odvětví, ve kterých jsou pozorovány významnější dopady spojené s Covid-19, a uplatňuje přísnější pravidla pro hodnocení úvěrového rizika pro tato odvětví v maloobchodních i neprodejných segmentech.

Náklady na riziko za rok 2020

Náklady na riziko Skupiny KB se v roce 2020 zvýšily na 68 bazických bodů (čistá tvorba opravných položek), což bylo výrazně vyšší ve srovnání s -9 bazickými body (čisté rozpuštění opravných položek) v roce 2019. Objem opravných položek vytvořených k pohledávkám vůči klientům k 31. prosinci 2020 dosáhl 13,0 miliardy Kč. K 31. prosinci 2020 bylo klasifikováno 2,6 % úvěrů jako Stupeň 3 (nesplácené úvěry) ve srovnání s 2,1 % v roce 2019.

V průběhu roku 2020 Skupina aktualizovala své makroekonomické předpovědi, které jsou nedílnou součástí modelů IFRS 9 pro stanovení opravných položek a rezerv, na aktiva ve Stupni 1 a 2 (výhledová koncepce) s celkovým dopadem na náklady rizika 1,2 miliardy Kč. Makroekonomické scénáře jsou vytvářeny interně, pro účely benchmarkingu však Skupina KB využívá makroekonomické prognózy zveřejněné Českou národní bankou. V souladu s koncepcí zaměřenou na budoucnost byly dále vytvořeny zvláštní opravné položky pro dvě portfolia se zhoršeným profilem úvěrového rizika, a to: (i) expozice retailových klientů, na které se ke konci září 2020 vztahovalo moratorium a kteří byli Skupinou identifikováni na expertním nebo modelovém přístupu jako expozice s potenciálně zhoršeným úvěrovým profilem po skončení moratoria, ii) expozice klientů SME z následujících sektorů s významným negativním dopadem Covid-19 (hotely, restaurace, lázně, stravování, cestovní kanceláře).

Další podrobnosti o implementaci aktualizace modelu podle IFRS 9 jsou uvedeny v příloze ke konsolidované účetní závěrce.

Základní činnosti v roce 2020

Skupina KB se v průběhu roku 2020 zaměřila především na následující aktivity v oblasti kreditních rizik:

Rizika finančních trhů

Řízení rizika finančních trhů

Řízení tržního rizika a rizika protistrany na finančních trzích pro Skupinu KB má na starosti oddělení tržních a strukturálních rizik. Tento útvar je přímo zodpovědný výkonnému řediteli řízení rizik (Chief Risk Officer) a je zcela nezávislý na obchodních aktivitách Skupiny. Útvar pracuje v rámci divize Market Risk skupiny Société Générale a využívá metodiky měření rizik a související kontrolní procedury definované v souladu s osvědčenými postupy Société Générale.

Tržní rizika obchodního portfolia

K měření tržních rizik obchodního portfolia Banka používá tyto typy ukazatelů:

Limity tržních rizik schvalují dva členové představenstva (člen představenstva zodpovědný za řízení rizika a člen představenstva zodpovědný za korporátní a investiční bankovnictví) poté, co jsou validovány divizí Société Générale Group’s Market Risk.

Banka využívá pokročilou metodiku oceňování derivátů beroucí v potaz, zda je daný derivát zobchodován se zajištěním, a tedy odrážející náklady Banky na likviditu.

Komerční banka není vystavena riziku změny volatility v tržní knize, jelikož všechny opční deriváty jsou uzavřeny na tzv. back to-back bázi.

Riziko protistrany z aktivit na finančních trzích

Tržní transakce mohou být uzavřeny s protistranou pouze v případě, že jde o schválený produkt a jsou schváleny limity pro danou protistranu. Limity protistran využívané operacemi na finančních trzích jsou monitorovány na denní bázi. Jakékoli překročení limitů je bezprostředně hlášeno příslušné úrovni vedení Banky.

Měření rizika protistrany plynoucího z derivátových produktů je založeno na ukazateli „Credit Value at Risk“ (CVaR). Tento ukazatel je počítán s využitím simulace Monte Carlo se zahrnutím vlivu vzájemného započtení a zajištění. Ukazatel CVaR měří na hladině spolehlivosti 99 % potenciální budoucí náklady na nahrazení transakce s klientem v případě jeho selhání.

K 31. prosinci 2020 byla Skupina KB vystavena úvěrové expozici ve výši 225 490 mil. Kč u finančních derivátových nástrojů a repo operací, včetně těch u centrálních bank (vyjádřeno v CVaR). Tato částka představuje reprodukční náklady v tržních sazbách k 31. prosinci 2020 pro všechny nevyřízené dohody. V příslušných případech se zohledňují dohody o vzájemném započtení a parametry kolaterálových dohod.

Dopad Covid-19

V důsledku obezřetného přístupu k tržnímu riziku v KB je dopad pandemie malý. Konkrétně byly provozní prahové hodnoty Covid-19 definovány pro vybrané metriky tržního rizika (související s citlivostí na deriváty a dluhopisy v Kč) jako reakce na zhoršení likvidity pozorované na českém finančním trhu. Prahové hodnoty byly stanoveny na úrovni nižší než standardní limity tržního rizika a podléhaly schválení řízení rizik. Rámec byl dočasně zaveden v dubnu 2020 a platil po celý rok 2020.

Finanční rizika

Vedle kreditního rizika a nefinančních rizik je Skupina vystavena riziku změny úrokových sazeb, měnových kurzů a realizovatelnosti aktiv (finanční rizika). Cílem procesu řízení finančních rizik je udržovat minimální hladinu podstoupených rizik a současně umožnit organický rozvoj Skupiny. Typicky v oblasti měnového a úrokového rizika jsou metody identifikace, měření a řízení rizika založeny na požadavku minimalizace dopadů na hospodářský výsledek. Dohledem nad procesem řízení finančních rizik je pověřen Výbor řízení aktiv a pasiv (ALCO), jehož členy jsou mj. i členové vrcholového vedení Banky. Výbor ALCO schvaluje pravidla a metody používané k řízení uvedených rizik, dohlíží na míru podstupovaného rizika a na navrhované zajišťovací transakce, které KB provádí za účelem řízení míry rizika. Útvar Řízení aktiv a pasiv Komerční banky (ALM) metodicky definuje způsoby identifikace a měření uvedených rizik, které předkládá výboru ALCO ke schválení. Stejně tak tento útvar vyčísluje hodnoty ukazatelů rizika a překládá je výboru ALCO a představenstvu v rámci pravidelného výkaznictví. Metodika finančních rizik, jejich identifikace a měření jsou validovány útvarem řízení rizik, konkrétně útvarem zodpovědným za tržní a strukturální rizika. Tento útvar je rovněž zodpovědný za řízení limitů jednotlivých rizik. Útvar Treasury Komerční banky navrhuje a realizuje investiční a zajišťovací operace za účelem řízení rizikového profilu Banky. Útvar Treasury je rovněž zodpovědný za nastavení správných ekonomických benchmarků cenotvorby, které schvaluje výbor ALCO. V návaznosti na vývoj právního rámce ve Francii a v USA bylo centralizováno řízení rizika likvidity do útvaru Treasury.

Jak výbor ALCO, tak všechny zmíněné organizační útvary současně dohlížejí na procesy a postupy řízení aktiv a pasiv v jednotlivých entitách Skupiny KB. Veškeré aktivity procesu řízení finančních rizik jsou v souladu s pravidly českých regulatorních orgánů a mezinárodních předpisů v oblasti bankovnictví.

Cenotvorba

Proces úrokové cenotvorby produktů je postaven na dvou vrstvách. V první vrstvě výbor ALCO stanoví správné ekonomické benchmarky na úrovni portfolií Banky z hlediska aktuálních tržních podmínek. Ve druhé výbor pro obchod stanoví klientské ceny na základě kombinace marketingových cílů a parametrů produktů z pohledu klientů. Treasury poskytuje nástroje a podporuje obchodní síť při oceňování transakcí a stanovování klientských sazeb a kurzových rozpětí. Strategií v této oblasti je nabízet klientům produkty s konkurenceschopnými úrokovými sazbami, avšak vždy při zohlednění nákladů spojených s cenou likvidity a se zajištěním proti úrokovému riziku, aby marže a finanční stabilita zůstaly zachovány i při případných změnách tržních podmínek.

Úrokové riziko v bankovní knize

Úrokovým rizikem se rozumí riziko možné finanční ztráty nebo negativní změny čistého úrokového příjmu Skupiny vyvolané změnami tržních úrokových sazeb. Skupina KB je dle povahy obchodní činnosti rozdělena na bankovní a tržní knihu. Transakce s klienty v pobočkové síti náleží typicky do bankovní knihy, zatímco do tržní knihy patří operace s instrumenty pořízené se záměrem dalšího obchodování. Úrokové riziko se měří a řídí odděleně pro bankovní a tržní knihu. Z hlediska rizika úrokových sazeb v bankovní knize jsou podstatnými jednotkami Skupiny mateřská společnost Komerční banka a Modrá pyramida. Skupina řídí úrokové riziko v bankovní knize pomocí standardních metod, jako jsou gapové analýzy a analýzy citlivosti na změnu úrokových sazeb. Cílem Skupiny je riziko bankovní knihy minimalizovat, nikoli spekulovat o změnách úrokových sazeb. Za tím účelem má Skupina zavedené obezřetnostní limity.

K zajišťování úrokového rizika jsou používány standardní zajišťovací instrumenty, jako jsou úrokové swapy, dohody o termínových sazbách a také investice do cenných papírů. Veškeré zajišťovací a investiční transakce jsou okamžitě vkládány do front office systému Banky, kde jsou zaznamenány a oceněny.

Od roku 2018 Skupina klasifikuje finanční aktiva podle standardu IFRS 9 finanční nástroje do následujících obchodních modelů:

Volba portfolia pro držení investice v bankovní knize je dána účetními požadavky a navazujícími interními pravidly (v rámci klasifikace cenných papírů Banka zvažuje obchodní model a charakter peněžních toků).

Přecenění portfolia HTCS na reálnou hodnotu má dopad do regulatorního kapitálu prostřednictvím změn ostatního úplného výsledku (OCI). Objem regulatorního kapitálu by mohl být dotčen hlavně z titulu zhoršení kreditní kvality dluhopisů, zatímco dopad z důvodu pohybů tržních úrokových sazeb je značně omezený, jelikož jsou dluhopisy úrokově zajištěné. Volba portfolia HTC nebo HTCS umožňuje zajistit investici proti úrokovému riziku.

Úrokové deriváty (deriváty pro zajišťování rizika v bankovní knize) jsou účtovány podle platných účetních předpisů (včetně IAS 39) tak, aby bylo dosaženo co nejpřesnějšího účetního zobrazení.

KB má vypracovánu podrobnou strategii řízení úrokových rizik, která zahrnuje popisy povolených derivátů, návod, jak je používat, a způsob jejich účetního ocenění.

Měnové riziko Skupiny KB v bankovní knize

Měnové riziko je definováno jako riziko možné ztráty Skupiny vlivem změny měnových kurzů. Měnové riziko Skupiny je měřeno a řízeno na denní bázi. Měnová pozice Skupiny je usměrňována systémem limitů. Strategií je minimalizovat dopad měnového rizika v bankovní knize, tzn. dosáhnout v podstatě nulových měnových pozic. K jejich zajištění Banka využívá standardních instrumentů (FX spotové a FX forwardové operace).

V rámci Skupiny je výskyt měnového rizika koncentrován především do samotné Komerční banky. Maximální otevřená měnová pozice bankovní knihy byla v roce 2020 menší než 0,2 % kapitálu Banky, tedy v podstatě zanedbatelná. Součástí řízení měnového rizika je rovněž schopnost Banky rychle reagovat na vývoj na trzích tak, aby předešla vzniku ekonomicky nevýhodných obchodů. Banka používá automatický systém průběžného monitoringu vývoje tržních kurzů a uplatňuje změny obchodních kurzů, jakmile tržní pohyb dosáhne předem určených hranic.

Operační riziko

Celkovou strategii řízení operačního rizika určuje Výbor pro operační rizika (Operational Risk Committee), který rovněž přijímá konkrétní opatření v případě negativního vývoje v oblasti operačních rizik a schvaluje zásadní změny v pojistném programu využívaném pro snižování dopadů operačních rizik.

KB již od počátku roku 2008 využívá pro řízení operačních rizik a výpočet kapitálového požadavku k operačnímu riziku pokročilý přístup AMA – Advanced Measurement Approach. Výpočet kapitálového požadavku je zajištěn centrálním modelem spravovaným mateřskou společností Société Générale. Vedle standardních nástrojů řízení operačního rizika používaných v rámci AMA přístupu, jako jsou sběr informací o realizovaných ztrátách souvisejících s operačním rizikem, rizikové sebehodnocení, klíčové indikátory rizika nebo analýza scénářů, vybudovala KB i systém permanentní supervize sestávající z každodenních a formalizovaných kontrol. Pro správu a vykazování formalizovaných kontrol využívají oddělení centrály KB nástroj společný ve skupině SG GPS (Group Permanent Supervision), který umožňuje lépe dokumentovat a monitorovat výsledky jednotlivých kontrol. V souladu s principy Société Générale byl v roce 2020 dále rozvíjen a posílen koncept „kontrol druhého stupně“, zaměřený na nezávislé přezkoumání nastavení kontrol a vhodný výkon formálních a operačních kontrol. Pro další posílení „kontrol druhé úrovně“ byly posíleny specializované týmy pro Compliance, nově řízené přímo výkonným ředitelem pro Řízení rizik (Chief Risk Officer). Banka průběžně zvyšuje efektivnost jednotlivých postupů pro řízení operačního rizika, včetně sběru informací o interních událostech. V roce 2020 Skupina KB zaznamenala 362 ztrát z operačního rizika ve finální výši 220,5 milionu Kč, což v meziročním srovnání představuje 29% pokles z hlediska počtu ztrát a 155% nárůst z pohledu celkové výše ztrát. Po odečtení ztrát spojených s krizí Covid-19 a jednorázových opravných položek k jednomu úvěrovému případu by se objem ztrát z operačního rizika snížil o 13,5 % ve srovnání s předchozím rokem. Z pohledu objemu čistých ztrát představují dlouhodobě nejvýznamnější rizikovou kategorii podvody a další kriminální činy.

KB se podílí na transformačním programu stálých kontrol SG (SG Permanent Control Transformation Program), jehož cílem je dále zefektivnit postupy řízení operačních rizik a posílit kontrolní prostředí v rámci celé skupiny SG. V rámci programu byla metodika sebehodnocení pro posuzování rizik (Risk Control Self-Assessment) přepracována tak, aby podporovala „procesní“ přístup, a poprvé v roce 2019 byly použity a v roce 2020 dále rozvíjeny nové zásady posuzování rizik. S cílem zohlednit nedávné regulační výzvy na úrovni skupiny SG a za účelem zmírnění nejvýznamnějších rizik Skupiny byl proveden přezkum zavedených formalizovaných kontrol spolu s přezkoumáním pokrytí klíčových činností KB rizikovými činiteli definovanými jednotným způsobem pro celou skupinu SG.

V zájmu posílení holistického přístupu k řízení rizik byl v roce 2019 převeden odbor operačních rizik do úseku Řízení rizik, a proto je tento útvar v současné době podřízen přímo výkonnému řediteli pro řízení rizik. Za účelem posílení nezávislého řízení rizik v oblasti fyzické bezpečnosti byl útvar bezpečnostních služeb v roce 2020 převeden do oddělení operačních rizik. Útvar má na starosti metodiku a nastavení zásad a pravidel v oblasti fyzické bezpečnosti a ochrany režimu prostor KB. Spolupráce v rámci Skupiny KB v oblasti řízení operačních rizik byla zajištěna pravidelnou výměnou informací a účastí zástupců KB ve výborech pro operační rizika organizovaných významnými dceřinými společnostmi. Ve Skupině KB používají pokročilý přístup k řízení operačního rizika (AMA) čtyři společnosti – KB, Modrá pyramida a nebankovní společnosti SGEF a ESSOX.

KB věnuje značné úsilí a prostředky na boj proti podvodům. V Bance je několik týmů a systémů zaměřených konkrétně na prevenci a boj proti různým typům podvodů. V roce 2018 bylo několik týmů pro předcházení podvodům částečně konsolidováno jejich organizačním začleněním do operačních rizik. KB v roce 2019 posílila svou schopnost detekce on-line podvodů, zejména pokud jde o okamžité platby. V souvislosti se zvýšením bezhotovostních transakcí v důsledku mimořádné pandemické situace zaznamenala KB nárůst podvodných pokusů, zejména v oblasti plateb. Díky účinným systémovým opatřením byla drtivá většina těchto pokusů identifikována, a proto nebyla způsobena významná materiální škoda ani samotné KB, ale ani jejím klientům.

Kontinuita podnikání

Řízení kontinuity podnikání Banky spočívá v rozvíjení jejích struktur, postupů a prostředků pro zvládání mimořádných situací s cílem omezit potenciální dopady mimořádných situací, ochránit zaměstnance, klienty, majetek a aktivity Banky, aby nadále pokračovala v poskytování základních služeb, a chránit tak její pověst, obchodní majetek, značku, produkty, procesy a know-how, jakož i vliv na finanční situaci Banky. Komerční banka vytvořila plány kontinuity podnikání pro všechny své zásadní a kritické procesy. Tyto plány jsou pravidelně aktualizovány a testovány. Celý systém podléhá pravidelné kontrole externími i interními auditory, ale též regulatorními orgány. KB je součástí kritické infrastruktury finančního sektoru (KIFT) v ČR. Výjimečná situace spojená s Covid-19 dobře otestovala a prověřila robustnost a efektivitu kontinuity podnikání a nastavení krizového řízení.

Dopady Covid-19

Situace spojená s opatřeními Covid-19 přináší řadu změn v celé organizaci, zejména pokud jde o kontinuitu podnikání a krizové řízení Banky.

Organizace krizového řízení byla založena na výkonné úrovni, aby efektivně směrovala a řídila všechny změny a opatření. Ochrana zaměstnanců a klientů Banky byla jednou z klíčových a zásadních priorit před 1. a 2. covidovou vlnou, proto Banka vybavila své zaměstnance přibližně 200 tisíci kusy respirátorů FFP2 a pobočky Banky byly vybaveny bezkontaktními držáky dezinfekce a plexi brýlemi.

Banka významně transformovala svoji pracovní kapacitu směrem k práci z domova a vzdálenému klientskému servisu. Aby byla zajištěna efektivní transformace, Banka nakoupila přibližně 1 000 kusů notebooků a zdvojnásobila kapacitu svých datových linek a VPN koncentrátorů. Byl aktivován plán kontinuity činnosti Banky jak v prodejní síti, tak v centrále. Banka zřídila přibližně 100 záložních pracovních míst pro činnosti, kde práce z domova nebyla možná.

Pro maximální ochranu byli zaměstnanci Banky rozděleni do čtyř nezávislých skupin s týdenními rotacemi. Banka rovněž prováděla pravidelné týdenní antigenní testování svých zaměstnanců kritické infrastruktury. Ostatním zaměstnancům Banka nabídla antigenní testy zdarma ve dvou vlnách. Celkem bylo testováno 1 564 zaměstnanců s velmi nízkou mírou pozitivity ve výši 1 %.

Všechny změny spojené s opatřeními Covid-19 byly řízením rizik pečlivě sledovány a ověřovány buď prostřednictvím standardních procesů jako NPC, CRMC atd., nebo prostřednictvím správy Bypass.

V návaznosti na vznikající bezpečnostní rizika spojená s prací z domu a obsluhou klientů na dálku posílila Banka svá bezpečnostní opatření tím, že: (i) implementovala dvoufaktorovou autentizaci zaměstnanců pomocí KB klíče, (ii) zlepšila možnosti DLP (data leakage prevention – prevence úniku dat), (iii) posílila detekční kapacity SOC (Security Operating Centre – Bezpečnostní operační středisko).

Kybernetická a informační bezpečnost

Kybernetickou a informační bezpečnost v Komerční bance technicky řídí Chief Digital Officer, člen představenstva. Po transformaci KB do módu agile@scale Banka centralizovala odborné znalosti v oblasti kybernetické bezpečnosti v Security Center of Expetise, odkud je spravována a šířena celková správa zabezpečení v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti do celé organizace. Klíčovým principem, který je dodržován, je, že každý vlastník aktiv je odpovědný za bezpečnost vlastněných aktiv a každý zaměstnanec je zodpovědný za své vlastní bezpečné chování. Řízení dosahování stanovených úrovní zabezpečení je organizováno a kontrolováno z Security Center of Expetise.

Bezpečnostní oblast musí být zásadně prováděna správným způsobem, aby dobře chránila podnikání Banky, včetně interakcí s klienty, před předvídatelnými hrozbami pocházejícími z neustále se vyvíjejícího digitálního prostředí. Přístup Komerční banky k ochraně digitálního prostředí je založen na metodice ISO/IEC 27000, tak aby bylo zajištěno komplexní end-to-end zabezpečení a aby bylo zaručeno, že klíčové pilíře bezpečnosti informací – důvěrnost, integrita, dostupnost a nepopiratelnost – byly správně provozovány. Nejzávažnější rizika pocházejí z externího prostředí, jako jsou rizika podvodů, rizika útoků na klienty KB, rizika pronikání do bankovních informačních systémů a rizika ztráty dostupnosti elektronických služeb či riziko neoprávněné exfiltrace dat. Banka také nepodceňuje ani hrozby, které pocházejí zevnitř KB, jako jsou interní podvody, zneužití přístupových práv nebo potenciální únik důvěrných informací. Komerční banka na ochranu bezpečnosti dat využívá širokou škálu preventivních a detektivních opatření. Banka průběžně sleduje vnější a vnitřní prostředí a vyhodnocuje rizika spojená se změnami ve vnitřním prostředí. Rovněž trvale implementuje regulační požadavky na obezřetné nastavení zabezpečení, které přispívá k vysokým preventivním a kontrolním standardům. Dodržování interních zásad a externích požadavků kontroluje interní audit, který každoročně provádí kolem pěti kontrol zaměřujících se na různá témata z oblasti kybernetické a informační bezpečnosti.

V roce 2020 čelila Komerční banka bezprecedentní situaci způsobené pandemií Covid-19, což vedlo k implementaci práce na dálku. Také interakce s klienty se přesunula hlavně do digitálního prostředí. K usnadnění této změny Banka zrevidovala digitální kanály výměny informací s klienty. Trend rostoucí nejistoty externího kybernetického prostředí pokračoval i v roce 2020, když se hráči se zlými úmysly pokoušeli využít překotného přechodu k využívání vzdálené práce, elektronických interakcí a transakcí, které se staly převládajícím způsobem práce.

Bezpečná práce zaměstnanců KB a partnerů z jejich domovů byla zajištěna prostřednictvím interního řešení VPN, doplněného o řešení pro virtuální desktop s dvoufaktorovým ověřováním prostřednictvím aplikace KB Klíč (KB Key). KB také podpořila silněji šifrovanou výměnu informací s klienty. Banka v roce 2020 čelila malému počtu phishingových pokusů, které nezpůsobily žádné významné přerušení služeb ani nepoškodily vnitřní prostředí. Počet závažných zveřejněných kybernetických bezpečnostních hrozeb vzrostl a na tyto hrozby bylo okamžitě reagováno, protože přinášely zvýšené riziko narušení kybernetické a informační bezpečnosti Banky. Tyto útoky a hrozby byly rychle zkoumány a hrozby jejich dopadu byly zmírňovány v souladu s plány reakce na incidenty nebo implementací doporučených oprav a záplat. Od roku 2020 má KB svůj vnější digitální perimetr neustále monitorovaný externí monitorovací službou, což zlepšuje celkové zabezpečení a zvyšuje rychlost oprav zjištěných zranitelností.

Zásady KB v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti vycházejí z českého i evropského práva a předpisů, interních zásad Société Générale a skupiny norem ISO/IEC 2700x. V roce 2020 banka posílila své postupy řízení rizik v oblasti IT a jejich integraci pomocí metod práce v módu agile@scale. Zavedení řídicích přehledů IT rizik spolu se zvýšenou pozorností managementu vedlo ke snížení interních expozic vůči IT rizikům, včetně počtu identifikovaných vysoce rizikových situací. Procesy zmírňování rizik jsou pečlivě sledovány a dále urychlovány, přičemž jejich výsledky jsou plně integrovány do celkové praxe sebehodnocení kontroly rizik.

Posouzení bezpečnosti interního informačního prostředí KB pravidelně provádí společnost Gartner. Její zjištění jsou využívána při dalším vývoji a úpravách. V roce 2020 KB posunula hodnocení zabezpečení vpřed do dřívější fáze vývojového procesu a implementovala zásady bezpečného vývoje a technik SAST (static application security testing). Do centralizované správy přístupu a bezpečnostních monitorovacích systémů byly integrovány další aplikace. Banka implementovala další vrstvu ochrany před neznámými hrozbami v koncových bodech. Opatření pro monitorování prevence úniků dat (DLP – data loss prevention) byla rozšířena o další kanály výměny dat a vývoj instalace koncového bodu DLP byl dokončen pro plánované zavedení v roce 2021. Část sítě, která je vystavena uživateli, byla přezkoumána a upravena tak, aby vyhovovala nové organizaci práce agile@scale. KB rovněž přezkoumala spojení se spolupracujícími partnery a připravila přechod některých z nich na bezpečnější platformy. Bezpečné chování zaměstnanců bylo podporováno kontinuálním plněním programu zvyšování povědomí o informační bezpečnosti, včetně každoročního školení o informační bezpečnosti doplněného interní komunikací o aktuálních bezpečnostních tématech. Pro senior vývojáře byl zaveden nový vzdělávací program s cílem zlepšit jejich bezpečnostní dovednosti. Zaměstnanci jsou také upozorňováni na informační bezpečnost simulovanými phishingovými útoky (nejméně třikrát za rok).

S cílem dále zmírnit rizika spojená s bezpečností klientů Komerční banka dále rozšířila svoji zabezpečenou metodu ověřování KB Klíč spolu s novým centrálním řešením správy přístupu klientů. Zabezpečené dvoufaktorové ověřování pomocí KB Klíče se stalo převládající metodou ověřování používanou klienty, počet klientů s aktivním KB Klíčem se již zvýšil na přibližně 800 000. Komerční banka také pokračovala v poskytování vzdělávání o bezpečném chování v digitálním prostředí přímo klientům prostřednictvím svého zvláštního webu věnovaného bezpečnosti ( https://www.kb.cz/cs/security ). Ten ukazuje klíčové postupy bezpečného chování, funkce, které by měly pomoci klientům zůstat v bezpečí. Zahrnuje také doporučení, jak chránit klientská zařízení, a informace o aktuálních hrozbách a aktivních podvodných schématech. Komerční banka dále pokračuje v podpoře používání ochranného nástroje zabezpečení klienta IBM Trusteer Rapport pro své internetové a mobilní bankovnictví. Trusteer se zaměřuje na ochranu před konkrétními hrozbami, jako jsou falešné, škodlivé weby (phishing) a malware, a na prevenci pokusů o detekci hesel (např. keylogging). Systém detekce podvodů KB pomohl ušetřit peníze řadě klientů detekcí a blokováním podezřelých plateb, které byly klientům podstrčeny na základě podvodného požadavku.

Komerční banka průběžně monitoruje řadu klíčových ukazatelů rizika, jako například počet bezpečnostních výjimek, počet a kritičnost aktuálních zranitelností, počet bezpečnostních incidentů. Žádný ze sledovaných ukazatelů ani v roce 2020 nevybočil z akceptovaných úrovní. Za rok 2020 Banka reportovala jeden kybernetický incident (ztráta dostupnosti služby z provozních důvodů) ve smyslu zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti.

Riziko compliance (riziko nesouladu s regulatorními předpisy)

Riziko compliance je takzvané riziko nesouladu, tj. je rizikem vyplývajícím z možného porušení regulatorních pravidel, standardů, zásad etického chování a v neposlední řadě i vnitřních předpisů, jejichž dodržování je pro Banku a její zaměstnance závazné a které vychází z regulatorních pravidel a obecných principů v oblasti etiky a společenské odpovědnosti. Zhmotnění tohoto rizika znamená pro Banku možné spory s regulatorními orgány a institucemi či klienty Banky, finanční pokuty, náhrady škod či nákladů na nápravná opatření či ztrátu reputace a dobrého jména u klientů i široké veřejnosti.

KB má k řízení rizik compliance nastavený soubor pravidel a procesů v rámci řídicího a kontrolního systému a důsledně dbá na jejich dodržování. Důležitou součástí řídicího a kontrolního systému Banky je odbor Compliance, který má jasně definované funkce a pravomoci k identifikaci těchto rizik a předcházení jejich naplňování, spočívající zejména v kontrole dodržování stanovených pravidel a postupů. Pravidla a procesy k řízení rizik compliance jsou zakotveny ve vnitřních předpisech Banky, jejichž obsah je zaměstnancům pravidelně komunikován a jejich dodržování je pravidelně kontrolováno. Na průběžnou osvětu jsou rovněž povinni dbát vedoucí zaměstnanci Banky.

KB provádí řadu činností za účelem řízení rizik dodržování předpisů. Prvním krokem je systematické monitorování výstupů příslušných regulačních orgánů a sledování nových předpisů. Další činností je neustálá koordinace implementace předpisů v rámci KB vytvářením interních politik a postupů. Nakonec následuje kontrola, která zahrnuje inspekci a konzultace.

KB v rámci řízení rizik vytvořila celou základnu vnitřních předpisů, zaměřených především na prevenci porušování regulačních a etických pravidel a minimalizaci souvisejících rizik. Mezi hlavní oblasti související s KB patří zejména předcházení praní špinavých peněz a financování terorismu, pravidla pro předcházení korupci a přijímání darů, řešení střetů zájmů, pravidla pro poskytování služeb na finančních trzích, pravidla pro nakládání s využitím důvěrných informací, distribuce a reklama produktů, platební styk, ochrana bankovního tajemství, ochrana spotřebitele, ochrana osobních údajů, hospodářská soutěž a pravidla upravující reklamu.

V uvedených oblastech poskytuje KB školení příslušným zaměstnancům a informuje je o novém vývoji předpisů. Účelem školení je zajistit porozumění a dodržování regulatorních požadavků při zachování obecného povědomí o hlavních principech a pravidlech chování, které musí KB i její zaměstnanci dodržovat. KB poskytuje poradenství a podporu ve výše uvedených oblastech napříč všemi společnostmi Skupiny KB.

V souvislosti s řízením rizika souladu společnost KB striktně trvá na nulové toleranci k podvodnému a nečestnému jednání jakéhokoli druhu, jakož i k jakémukoli porušení příslušných regulačních a etických pravidel, ať už vědomě nebo z nedbalosti. Zvláštní pozornost je věnována také reputačním rizikům, která musí být v rámci činností KB zohledněna.

Byla zavedena řada mechanismů, které minimalizují rizika nedodržování předpisů ze strany KB a jejích zaměstnanců.

Je zavedeno stálé sledování dodržování pravidel a následné kontroly. Výsledky konkrétních kontrol jsou pravidelně vyhodnocovány. KB zaznamenává zjištění a závěry z kontrol prováděných regulačními institucemi a interním auditem. Zvláštní pozornost je věnována nápravným opatřením. Kromě toho jsou zaznamenávány a pečlivě vyhodnoceny jednotlivé regulační nesrovnalosti zjištěné v běžném bankovním provozu. O procesu zlepšování a náprav je pravidelně informováno představenstvo KB.

Pravidla jednání

KB si je vědoma, že profesionální a etické jednání zaměstnanců je základním předpokladem úspěšného rozvoje společnosti. Takové jednání je založeno na budování otevřených vztahů s klienty a prohlubování důvěry mezi KB a jejími klienty, zaměstnanci a partnery. Skupina KB vytvořila pravidla pro etické chování a jednání svých zaměstnanců, která jsou založena na obecných povinnostech definovaných jak regulačními ustanoveními, tak standardy profesionálního chování platnými pro bankovní odvětví. Tyto povinnosti zahrnují zvláštní pravidla bránící střetu zájmů a korupci, pravidla pro přijímání darů, pravidla proti zneužití postavení a pravidla proti zneužití důvěrných informací. Zásady etického chování a nutnost dodržování těchto pravidel jsou účinné pro všechny zaměstnance a jsou definovány ve vnitřních předpisech KB. Vzdělávací program Société Générale a KB zvyšuje povědomí o etickém chování zaměstnanců KB. Je určen pro všechny zaměstnance Skupiny a zaměřuje se na zásady chování a hodnoty pro jednotlivce i pro Skupinu jako celek.


KB má rovněž vlastní vnitřní předpisy, jakými jsou Etický kodex, vysvětlivky k etickému kodexu a další vnitřní předpisy (neveřejné a určené pouze pro zaměstnance KB), které mimo jiné zahrnují pravidla proti diskriminaci, střetu zájmů, pravidla oznamování, opatření proti korupci a úplatkářství, důvěrnosti informací, bankovního tajemství, protisoutěžních praktik, praní peněz a obchodování zasvěcených osob, jakož i dodržování místních, evropských a mezinárodních předpisů, týkajících se především ochrany životního prostředí, zdraví a bezpečnosti. Bližší informace jsou k dispozici na: https://www.kb.cz/cs/o-bance/vse-o-kb/spolecenska-odpovednost/sest-strategickych-priorit/zivotni-prostredi.

KB striktně zastává nulovou toleranci vůči jakémukoli projevu podvodného jednání, korupci, porušování pravidel hospodářské soutěže, diskriminaci nebo obtěžování v jakékoli formě. Plně respektuje Kodex ochrany proti korupci a zneužívání pravomoci veřejného činitele skupiny SG, dostupný na https://www.societegenerale.com/en/societe-generale-group/ethics-and-compliance/code-of-conduct .

Na úrovni skupiny SG je KB vázána Kodexem chování SG, který zahrnuje všechny oblasti, ve kterých má SG závazky. Pojednává např. o netoleranci diskriminace, nakládání s důvěrnými informacemi, střetu zájmů, obchodování na základě vnitřní informace či whistleblowingu. Kromě toho má Société Générale kodex zabývající se daňovými otázkami, dostupný na https://www.societegenerale.com/en/societe-generale-group/ethics-and-compliance/code-of-conduct . Tyto veřejně přístupné zásady řídí práci skupiny po celém světě. Proto jsou aplikovány a propagovány také v KB, jejíž webová stránka obsahuje informace o firemní kultuře platné pro KB a externí partnery (viz www.kb.cz/dodavatele a www.kb.cz/cs/o-bance/vse-o-kb/spolecenska-odpovednost/sest-strategickych-priorit/etika-a-odpovedne-podnikani ). Všichni zaměstnanci absolvují školení na začátku pracovního poměru a poté každé dva roky. Kromě toho existují specializovaná školení KB nebo v rozsahu skupiny SG, která jsou přizpůsobena pro exponované zaměstnance a prováděna častěji nebo ad hoc. Pouze zaměstnanci na rodičovské dovolené nebo dlouhodobě nepřítomní nejsou průběžně školeni.

Od roku 2020 musí všichni noví zaměstnanci svým podpisem potvrdit přečtení a porozumění aktuální verze Kodexu chování SG. Již na samém začátku přijímacího procesu jsou všichni zájemci o práci v KB informováni o existenci Kodexu chování SG a o Kodexu ochrany proti korupci a zneužívání pravomoci veřejného činitele skupiny SG a musí se pravidly v nich obsaženými řídit.

Dodržování Kodexu chování SG je součástí pracovních povinností a jsou staveny postupy hlášení případných porušení jak v KB, tak ve Skupině KB. Relevantní kontakty jsou dostupné na www.kb.cz/cs/o-bance/kontakty . Dodržování pravidel Kodexu je svázáno s pravidly odměňování zaměstnanců. Zaměstnanci jsou obeznámeni s nástroji Banky v případě porušení compliance rizika, jakými jsou např. vytýkací dopis nebo výpověď.

Systém compliance je pravidelně ověřován hned několika instituty, a to interním auditem, externím auditem, dohledem SG, nebo Českou národní bankou. Česká národní banka funguje jako regulátor pro české banky a banky podnikající na území České republiky, na které neustále dohlíží. Dohled je vykonáván na dálku a na místě.

Obecně platí, že KB nezveřejňuje na svých internetových stránkách všechna porušení. Je nutné dodat, že systematická porušení či závažná selhání jsou uveřejňována podle platných právních pravidel. KB reportuje o porušeních v rámci skupinového nástroje SG. Vymezená porušení jsou hlášena České národní bance nebo jiným regulátorům. Po šetření jsou případná porušení zveřejněna na oficiálních stránkách příslušných regulatorních autorit. K žádnému takovému porušení či selhání v roce 2020 nedošlo.

Protikorupční opatření

Přijetí a dodržování jasných pravidel proti korupci a nulová tolerance KB vůči jakémukoli druhu korupce představují základní standardy a základ pro odpovědné podnikání a zároveň jsou podmínkou pro udržení a posílení pozice Skupiny a jejího postavení na konkurenčním trhu. Protikorupční opatření se vztahují na Banku a její aktivity, na její zaměstnance a na třetí strany, kterými jsou klienti Banky, dodavatelé a poskytovatelé finančních služeb. Pravidla a zásady boje proti korupci a úplatkářství jsou součástí vnitřních předpisů a povinného vzdělávání všech zaměstnanců. K dodržování pravidel proti korupci jsou vázáni smluvními doložkami i dodavatelé a další obchodní partneři KB.

Navázání nového obchodního vztahu s obchodním partnerem podléhá přesně definovanému postupu. KB vždy prověřuje nepříznivé informace o fyzické či právnické osobě, jako je prověření informace o probíhajícím správním nebo trestním řízení souvisejícím s praním špinavých peněz nebo financování terorismu, korupcí, podvodem, daňovým únikem, sankcemi nebo negativní zkušeností ze strany KB. Skórovací model na ohodnocení rizika nového obchodního partnera určuje škálu od nízkého po vysoké riziko. Rizikové faktory jsou ohodnoceny na základě geografické polohy, průmyslového odvětví, reputace (negativní zprávy v médiích, korupce, úplatkářství, podvody), sankce a kontroly oproti seznamu politicky exponovaných osob (PEP). Obchodní partneři vykazující příznaky těchto faktorů jsou ohodnoceni jako velmi rizikoví. Velmi rizikoví obchodní partneři jsou schvalováni odborem Compliance a SG Compliance.

Před uzavřením nového obchodního vztahu s jakýmkoli poskytovatelem finančních služeb provede KB kontrolu podle regulatorních požadavků v souvislosti s finanční kriminalitou. Skórovací model na ohodnocení rizika je podobný tomu na ohodnocení klientů. Smlouva obsahuje příslušné protikorupční klauzule v souladu s vnitřním předpisem.

K dnešnímu dni KB neregistruje jakékoli externí vyšetřování porušení antikorupčních pravidel.

Za stanovování pravidel proti korupci odpovídá odbor Compliance. V souladu s vysokou pozorností skupiny SG věnovanou této oblasti zavedla KB řadu opatření včetně úpravy vnitřních pravidel boje proti korupci, zpřísnění pravidel pro nabízení a přijímání darů a pozvánek zaměstnanci, spuštění databázového nástroje pro zaznamenávání darů a pozvánek a nastavení sledování a kontroly dodržování pravidel. Všichni příslušní manažeři navíc absolvovali osobní školení od odboru Compliance.

Odbor Compliance je rovněž pověřen stanovením pravidel pro předcházení úplatkářství. Tato pravidla jsou v souladu s celoskupinovými zásadami SG a jejím protikorupčním kodexem. Příslušný soubor pravidel je průběžně aktualizován a zahrnuje zejména oblasti týkající se oznamování, darů, pohoštění, externích událostí, postupů pro hodnocení třetích stran, pravidel pro sportovní příspěvky, pro charitativní dary, fúze a akvizice, a pro lobbování.

V posledních čtyřech letech neregistrovala KB žádné doložené případy korupce ani úplatkářství. Neprobíhají žádná externí vyšetřování národními nebo mezinárodními orgány.

Ovlivňování politiky

KB a její zaměstnanci se řídí pravidly pro prosazování zájmů Banky u veřejných orgánů (lobbing). Zaměstnanci, kteří budou vykonávat lobbingové aktivity, musí dodržovat pravidla a ustanovení týkající se boje proti korupci a ovlivňování, jak je popsáno v Kodexu SG ochrany proti korupci a zneužívání pravomoci veřejného činitele a ve vnitřním předpise KB o lobbingu. Dále pak musí absolvovat povinné protikorupční školení pro osoby se zvýšeným rizikem korupce a mohou nahlásit jakoukoli situaci, která může představovat porušení vnitřních nebo regulatorních pravidel postupem pro whistleblowing.

Zaměstnanci KB mohou zastupovat názory a stanoviska KB v profesních sdruženích a jiných institucích, jejichž je KB členem (např. Česká bankovní asociace). Pokud zaměstnanec KB zahájí jednání s veřejným/státním zástupcem, musí v takovém případě jednat jako zástupce profesního sdružení. Názory zaměstnanců KB se v zásadě považují za názory sdružení, a nikoli Banky, proto se tedy nepovažuje působení v profesních sdruženích za činnost lobbingu.

Příspěvky na politické kampaně nebo organizace nebo jiné skupiny, jejichž úlohou je ovlivňovat politické kampaně nebo veřejnou správu či legislativu, jsou vnitřními předpisy KB zakázány. KB přísně dodržuje kurz politické neutrality a zdržuje se podpory jakýchkoli politických organizací nebo aktivit prostřednictvím darů nebo dotací, a to i tam, kde to právní předpisy dovolují.

Jediné příspěvky – ve formě standardních členských poplatků – byly v roce 2020 poskytnuty odvětvovým nebo obchodním sdružením (např. České bankovní asociaci) v celkové výši 9,7 milionu Kč.

Whistleblowing

Zaměstnanci jsou vyzýváni, aby se vyhnuli porušení jakýchkoli regulačních nebo etických pravidel a aby případné porušení oznámili, pokud k nim dojde. V tomto ohledu mohou všichni zaměstnanci informovat odbor Compliance o jakémkoli důvodném podezření na porušení regulačních nebo etických pravidel. Pravidla pro tento postup jsou stanovena ve vysvětlivkách k etickému kodexu. Zaměstnanci jsou o této možnosti informováni během uvítacího školení, průběžného e-learningu a prostřednictvím intranetu. Zaměstnancům je zaručena maximální anonymita a je jim přislíbeno, že proti nim nebudou přijata žádná odvetná opatření.

Zaměstnanci mohou uplatnit své právo oznámit podezření na porušení pravidel (whistleblowing) přímo prostřednictvím kontaktů v KB nebo prostřednictvím SG. V rámci KB může být právo na oznámení uplatněno jakýmkoli způsobem, ať už písemně, e-mailem či ústně (telefonem nebo rozhovorem) atd. Zaměstnanci mohou uplatnit právo na oznámení prostřednictvím svého přímého nadřízeného nebo odboru Compliance.

Dále je zaměstnancům nabídnuta možnost ohlášení pomocí anonymního zabezpečeného nástroje SG (https://report.whistleb.com/cs/societegenerale). SG neustále zlepšuje proces whistleblowingu. V roce 2020 SG aktualizovala operační postupy na prověřování podnětů. Způsoby prověřování byly zapracovány ve vnitřním předpisu.

Školení zaměstnanců

KB má systém vzdělávání zaměstnanců. Podle pracovní náplně jsou zaměstnancům určena povinná školení s tím, že mandatorní školení jsou povinná pro všechny zaměstnance a vybraná školení jsou povinná pouze pro vybranou cílovou skupinu zaměstnanců.

Všichni zaměstnanci absolvují školení: bezpečnost práce, požární ochrana, compliance a Etický kodex, kultura řízení rizik, bezpečnostní povědomí, reputační riziko, e-starting, vnitřní předpisy, prevence praní špinavých peněz a daňová transparentnost včetně FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act).

Podle specializace a pracovního zaměření zaměstnanci absolvují certifikace, dále pak školení zaměřující se na různou regulaci či speciální školení pro manažery a vedoucí.

Školení je zaměstnancům přiřazeno ihned na začátku pracovního vztahu a poté je pravidelně obnovováno. Některá školení jsou vytvořena na míru určitým zaměstnancům a častěji obnovována. Pouze v případě mateřské dovolené nebo dlouhodobé pracovní nepřítomnosti se zaměstnanci na nová školení nepovolávají.

Splnění veškerých mandatorních školení je přísně sledováno. Zaměstnanec je každý měsíc automaticky upozorňován na nesplnění. Jednou za kvartál jde oznámení gestorovi.

Vývoj a nabídka produktů

KB neustále vyvíjí řadu nových produktů s cílem uspokojit potřeby klientů z různých segmentů. Jejich parametry, procesy a související rizika jsou předem analyzovány a schváleny odpovědnými útvary, včetně jednotek dohledu (oddělení řízení rizik, právního oddělení a oddělení dodržování předpisů). Tím je zajištěno dodržování zákonů a předpisů. Při nabízení produktů klientům v distribuční síti se vyhodnocuje vhodnost daného produktu pro konkrétního klienta a zohledňují se potřeby klienta. KB dodržuje zásadu odpovědného půjčování a poskytuje klientům veškeré informace o svých produktech jasným a transparentním způsobem.

Environmentální a sociální rizika

Komerční banka vytvořila systém řízení environmentálních a společenských rizik (ESRM), který pomáhá identifikovat a vyhodnocovat rizika korporátních klientů banky z hlediska možného vzniku vážných škod nebo negativních dopadů jejich činností na životní prostředí, zdraví a bezpečnost lidí, lidská práva a základní svobody. Vliv těchto faktorů může vést k nesouladu s pravidly a závazky KB, k nedodržení závazků a povinností vyplývajících z platné legislativy nebo z environmentálních a sociálních závazků Skupiny KB nebo Société Générále, k poškození dobrého jména KB, případně i k úvěrovému riziku, včetně rizika fyzických škod na aktivech klientů způsobených environmentálními nebo sociálními vlivy, jako například klimatickými změnami nebo průmyslovými haváriemi.

Implementace tohoto systému je předpokladem pro dlouhodobě úspěšný rozvoj podnikání KB a souvisí rovněž se závazky skupiny SG. V roce 2007 se skupina SG zavázala k přijetí Equator Principles, dobrovolného rámce pravidel pro hodnocení environmentálních a sociálních rizik při financování projektů. Skupina SG je také zakládajícím členem United Nations Environment Finance Initiative (UNEP FI) – finanční iniciativy programu Organizace spojených národů pro životní prostředí. V roce 2019 se SG stala signatářem tzv. Principů odpovědného bankovnictví, čímž se zavázala ve všech svých činnostech zohledňovat zásady udržitelného bankovnictví, včetně přijetí vlastních cílů na podporu Pařížské dohody o klimatu.

KB respektuje obchodní omezení týkající se poskytování bankovních služeb a produktů pro obchodování s některými druhy zbraní, střeliva a vojenským materiálem. KB nefinancuje vývoz zbraní a vojenského materiálu do zemí zapojených do válečných konfliktů a do zemí s nedemokratickými a autoritářskými vládami. Tato omezení se vztahují také na jednotlivé soukromé nebo státní subjekty nebo obchodní skupiny, jejichž činnosti jsou v rámci zbrojního průmyslu považovány za netransparentní.

V oblasti environmentální a sociální odpovědnosti se KB řídí také specifickými sektorovými pravidly finanční skupiny SG, která upravují poskytování finančních produktů v oblastech, které mohou mít zásadní dopad na přírodní nebo sociální prostředí. Tato specifická odvětvová pravidla se vztahují na takové oblasti, jako jsou tepelná energetika, jaderná energetika, těžební průmysl, zbrojní a vojenský průmysl, uhelný průmysl a energetika, stavba přehrad a vodních elektráren, těžba, doprava a primární zpracování ropy a zemního plynu, lesnictví a dřevozpracující průmysl, zemědělství, rybolov a potravinářství, lodní doprava, pěstování a zpracování palmového oleje nebo ochrana biodiverzity.

Systém řízení environmentálních a sociálních rizik KB upravuje postup Banky při hodnocení těchto rizik při akceptaci nových klientů, roční obnově limitů, při poskytování financování podnikovým klientům Banky a při transakcích, na něž se vztahují pravidla Equator Principles.

Cílem systému ESRM je ujistit se, že Banka nefinancuje společnosti, které se podílejí na vyloučených aktivitách (uvedením dané společnosti v seznamu vyloučených společností společnému pro celou skupinu Société Générale (SG Exclusion List), a že Banka důkladně posoudí ES rizika při obsluze klientů působících v citlivých sektorech, a dále že obsluha klienta nebo realizace transakce jsou v souladu s požadavky environmentálních, pracovněprávních a sociálněprávních předpisů a s klientem nebo transakcí není spojováno výrazné reputační a kreditní riziko, které by ohrožovalo schopnost splácet úvěr kvůli environmentálním a/nebo sociálním faktorům.

Proces hodnocení ES rizik je úzce spojen s procesem zajištění potřebných informací o zákaznících (KYC). U stávajících zákazníků je hodnocení ES rizik prováděno pravidleně souběžně s prověrkou KYC. Mimo přijetí nového klienta nebo pravidelné kontroly stávajících klientů však mohou nutnost provedení hodnocení ES rizik spustit i nová potřeba finančního produktu nebo služby u klienta, obnovení úvěrové linky, nutnosti aktualizace či revize prověrky, či jiné významné události v ES oblasti dotýkající se klienta, včetně změn přijatých závazků KB, změny vlastnické struktury klienta, reputační či právní kontroverze u klienta, či změna příslušné legislativy. Souhlas s obchodním vztahem s klientem na základě vyhodnocení ES může být podmíněn splněním dohodnutého programu řešení zjištěných rizik.

V roce 2020 byly změněny politiky pro těžbu a využívání energetického uhlí a pro zbrojní a vojenský průmysl. Tyto změny dále rozvíjejí závazky skupiny SG snížit svou expozici vůči uhlí v souladu s jejím cílem přispět k boji proti změně klimatu a závazek nefinancovat vyzbrojování zemí zapojených do válečných konfliktů a zemí s autoritářskými a nedemokratickými režimy.

Prevence kriminality, opatření proti praní peněz (AML), financování terorismu a obcházení mezinárodních sankcí

KB vynakládá maximální úsilí, aby zabránila zneužití svých služeb pro jakékoli účely se vztahem k legalizaci výnosů z trestné činnosti, financování terorismu nebo obcházení mezinárodních sankcí. Uplatňuje pravidla, metody a postupy ověřování v souladu s příslušnými právními předpisy, normami a pravidly finanční skupiny SG. Interní systém prevence KB je pravidelně ověřován a aktualizován. KB stále sdílí informace v této oblasti se zaměstnanci například formou provozních zpráv a školení, e-learningových kurzů. KB má zavedený systém pro sledování všech transakcí a obchodních vztahů. Veřejně dostupné zásady nebo postupy se týkají zejména due diligence zákazníků, financování terorismu a politicky exponovaných osob.1

KB na svých stránkách uveřejňuje postupy, které popisují firemní kulturu v oblasti prevence praní špinavých peněz a financování terorismu.2

Dokumenty na těchto stránkách obsahují informace, které jsou požadovány od klienta v rámci jeho přijetí. Jsou to formální procesy a postupy zahrnující identifikaci klienta, založené na spolehlivé a nezávislé dokumentaci, datech či informacích, identifikaci koncového vlastníka a prověření obchodních vztahů. V souladu s regulací KB provádí denně kontroly oproti seznamům na sankce a embarga, které byly vytvořeny kompetentními úřady s jurisdikcí nad finančními institucemi a nad skupinou SG, na začátku obchodního vztahu s klientem kontroly oproti seznamu politicky exponovaných osob (PEP) a kvartálně kontroly celého klientského portfolia. V roce 2020 byl zaveden tzv. sales ban, tj. nemožnost otevření účtu bez kontroly klienta na sankce a PEP. Co se týká PEP, je každý klient dotazován na začátku obchodního vztahu a zaznamenán ve speciální databázi. Poté je klient pravidelně kontrolován. Pravomoc schvalování PEP je delegována na vedoucího Anti-Money Laundering nebo jeho zástupce.

KB přísně dodržuje interní zásady a postupy týkající se přijímání nových zákazníků, aby zajistila řádnou identifikaci a potřebné informace o klientech (označované jako zásady „poznej svého klienta“ nebo „KYC“), dále pak potřebné informace o dodavatelích (označované jako „KYS“) a potřebné informace o poskytovateli finančních služeb (označované jako „KYP“). Pravidla KYC se aplikují odpovídajícím způsobem na konkrétní skupiny klientů, včetně (nepodnikajících) fyzických osob, právnických osob a podnikatelů – fyzických osob). Na základě typu klienta a existence definovaných kritérií rizikovosti, včetně typu produktu, obchodní oblasti, rizik v jednotlivých zemích a mnoha dalších (např. negativní zprávy, udělené sankce, identifikace PEP, velikost společnosti, transakce s velmi rizikovými zeměmi, datum založení společnosti, datum navázání obchodního vztahu se společností, identifikace koncového vlastníka, právní forma, on-line přijetí klienta, podezřelé chování klienta, zdroj jmění, zdroj financí), se od každého klienta při otevírání účtu vyžaduje předložení příslušné sady dokumentů. Fyzická osoba je povinna předkládat zejména doklady prokazující totožnost a adresu, daňové přiznání a dotazník FATCA. Kromě povinnosti předkládat stejné doklady jako fyzické osoby jsou podnikatelé povinni předložit živnostenský list a vyplnit dotazník o sankcích. Právnické osoby musí vždy předložit doklady prokazující jejich existenci, totožnost vedoucích osob, vlastnické a řídicí/kontrolní struktury, jakož i doklady prokazující příjem a obchodní činnost klienta, daňové přiznání, sankční dotazník a prohlášení o obchodních aktivitách. Pokud jsou nutné explicitní nebo velmi specifické informace o činnostech klientů, jsou během přijímání zákazníka nebo při pravidelném ověřování platnosti a přesnosti KYC vyžadovány další dokumenty. Existují dvě možnosti, jak zajistit stejný standard KYC i při identifikaci na dálku: prostřednictvím on-line aplikace nebo kurýrem. Oba vyžadují, aby klient předložil dva doklady prokazující totožnost a další dokumenty relevantní pro právnickou osobu. On-line přijetí klienta je možné pouze pro občany České republiky. Informace, požadavky a požadovaná dokumentace jsou dostupné na https://www.kb.cz/online/welcome/muj-ucet-plus.

KB neustále zdokonaluje svůj specializovaný projekt KYC, k jehož hlavním cílům patřilo zlepšení efektivity celého procesu KYC, které započalo v roce 2019. Nadále pokračoval rozvoj v digitalizaci (digitální onboarding) v aplikaci pro kategorizaci AML (kAMiLa v2.6) podle pravidel SG. Závazná pravidla implementují všechny uznávané mezinárodní standardy v oblasti AML/CFT, jakož i hlediska rizika reputace a etiky podnikání. KB progresivně zlepšuje a upravuje procesy tak, aby odrážely rychle se měnící regulační prostředí, poučení z problémů hráčů světového bankovnictví a neustále se měnící rozsah sankcí, na které KB musí reagovat.

Během roku 2020 bylo odborem Compliance nad rámec standardního posouzení analyzováno 3 566 obchodních případů nebo žádostí o navázání obchodních vztahů. Z nich bylo doporučeno odmítnout 318.

Záznamy se uchovávají po dobu 10 let od ukončení vztahu klienta s KB. Každoročně se provádí nezávislé hodnocení monitorovacích postupů.

Všichni zaměstnanci včetně seniorního managementu musí absolvovat on-line školení na prevenci legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, KYC a protikorupční jednání a splnit test na jeho konci. Intranetové školení zahrnuje případové studie a počítačové školení s autoevaluací. Vybrané zaměstnance navíc osobně proškoluje odbor Compliance.

Mezi nástroje používané ke sledování transakcí v souvislosti s praním peněz patří:

a) Siron AML je aplikace používaná denně, která automaticky detekuje nestandardní/rizikové transakce klientů v oblasti boje proti terorismu – AML/Counter Financing Terrorism (generování výstrah AML); celkem je stanoveno 30 ukazatelů/scénářů rizikového chování/typu transakcí;

b) AML aplikace je systém zajišťující vzájemnou komunikaci mezi jednotkou AML a odpovědnými zaměstnanci, tj. vyhodnocení a zaznamenávání zpětné vazby, hlášení podezřelých transakcí atd.

V roce 2020 jednotka AML:

c) AMLCOM je aplikace pro kontrolu transakcí korespondenčního bankovnictví, kterou KB používá od února 2020. Vyhodnocení alertů spadá do kompetence odboru Compliance.

Bylo vyhodnoceno 1 373 alertů od entit KB, na 46 alertech proběhla hloubková kontrola. Na Finanční analytický úřad bylo oznámeno 6 podezřelých obchodů.

V oblasti prevence praní špinavých peněz a financování terorismu se odbor Compliance v roce 2020 zaměřil na úpravu systému vnitřní kontroly po přijetí novely zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Rovněž vytvořil podmínky pro aktualizaci interních procesů a pravidel v souladu s projektovými programy skupiny Société Générale.

KB vyvinula sofistikovaná opatření proti obcházení mezinárodních sankcí, včetně každodenní kontroly celého portfolia klientů KB vůči sankčním seznamům, kontroly všech zahraničních transakcí, zda nedošlo k porušení sankcí, jakož i kontroly produktů a služeb, zejména zahraničního obchodu a vývozu.

V roce 2020 vyhodnotila KB 59 094 upozornění na možné riziko porušení sankcí. U velké většiny těchto upozornění bylo vyhodnocením shledáno, že riziko nepředstavují. Nebylo zjištěno žádné významné porušení sankcí. Několik obchodních vztahů s klienty však muselo být ukončeno.


V roce 2020 provedla KB hlubší analýzu 5 980 zahraničních transakcí s cílem eliminovat riziko porušení mezinárodních sankcí (zejména sankcí souvisejících s EU a USD). Z těchto transakcí bylo 5 577 prověřeno v SG Paris a 430 transakcí prověřeno v SG New York. V důsledku těchto kontrol bylo zablokováno celkem 349 transakcí.

Všechny tyto transakce jsou kontrolovány on-line v reálném čase. Kontroly vyžadují hlavně (ale nejen) důkladnou znalost činností daného klienta, důvody transakce a vztahů s protistranami.

Ochrana klientských dat

KB respektuje ochranu osobních údajů klientů a dat, na která se vztahuje bankovní tajemství. Transparentní nakládání s daty a jejich maximální bezpečnost jsou zásadními předpoklady pro splnění regulačních povinností KB a udržování odpovědných obchodních operací a dlouhodobých vztahů s klienty.

Banka má soubor interních pravidel a zásad zajišťujících ochranu osobních údajů pro všechny subjekty údajů – klienty, zaměstnance a dodavatele. Veškeré informace o zpracování osobních údajů jsou popsány v několika dokumentech dostupných na stránkách KB3 – včetně dokumentu Informace o zpracování osobních údajů pro klienty. Klienti a třetí strany, jejichž osobní údaje Banka zpracovává nebo může zpracovávat, jsou tímto dokumentem informováni o zákonných důvodech pro zpracování osobních údajů a k jakým účelům jsou využívány, jaké osobní údaje Banka zpracovává, kde Banka osobní údaje získává, kdo jsou zpracovatelé a příjemci osobních údajů, jak dlouho Banka osobní údaje uchovává, jaká zákonná práva mají klienti při zpracování osobních údajů a jakými právními předpisy se Banka řídí při zpracování osobních údajů. Jedná se o informace požadované GDPR.

Zaměstnanci Banky mají k dispozici obdobný dokument na intranetu.


Dodavatelé mají veškeré informace o nakládání s osobními údaji dostupné v doložkách smluv s Bankou, které obsahují klauzule GDPR.4 Správa GDPR je systematicky definována a nastavována v KB i dceřiných společnostech. Porušení zásad ochrany osobních údajů nezávisle vyhodnocuje pověřenec pro ochranu osobních údajů (DPO), který doporučuje případná nápravná opatření, je zároveň pověřen konzultacemi s Úřadem pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Porušení zásad GDPR zaměstnancem Banky může mít za následek pracovní postih v podobě např. vytýkacího dopisu. Zásady ochrany osobních údajů jsou součástí pravidelného plánu interního auditu. V roce 2020 proběhl audit SG inspekce, který identifikoval nízký počet nálezů s nejnižším stupněm rizikovosti.

Celkem bylo v roce 2020 prověřeno 61 podezření týkajících se porušení soukromí zákazníka, z toho 2 obdržela Banka zprostředkovaně od regulátora.

Vztahy s dodavateli

Ve vztazích se svými dodavateli dbá Komerční banka na plné respektování všech právních povinnosti, jakož i na ochranu životního prostředí, sociálních a lidských práv a na respektování zásad trvale udržitelného rozvoje. KB implementuje zásady nákupních procesů společné ve skupině Société Générale, což Banka považuje i za vyjádření své odpovědnosti při řízení rizik.

V roce 2020 KB pokračovala v zjišťování a vyhodnocování informací o dodavatelích a potenciálních dodavatelích („Know-Your-Supplier“ – KYS) s cílem zamezit spolupráci s dodavateli, kteří porušují platná pravidla v oblastech daní, boje proti praní špinavých peněz, financování terorismu, korupci či mohou být zapojeni do jiných nelegálních aktivit. Banka zpřísnila prověřování statutárních orgánů dodavatelů, jejich konečných vlastníků a politicky exponovaných osob se vztahem k dodavateli. Dodavatelé jsou rovněž důkladně prověřování oproti rejstříkům, jako jsou Sankční seznam EU, sankce a embarga USA či seznamy Rady bezpečnosti OSN.

Součástí KYS aktivit jsou také pravidla pro vytváření obchodních vztahů s dodavateli z citlivých sektorů z pohledu odpovědného bankovnictví (např. energetika).

Ochrana hospodářské soutěže

KB již dříve zavedla vnitřní směrnici o ochraně hospodářské soutěže, založenou na obecných povinnostech stanovených regulačními ustanoveními a na standardech skupiny SG. Tato regulace popisuje regulační rámec, rizikové oblasti týkající se bankovního sektoru a chování jednotlivých zaměstnanců při jednání s třetími stranami a s regulačním orgánem tak, aby byli zaměstnanci dostatečně informováni o rizicích a metodách, jak jim zabránit. Vybraní zaměstnanci jsou dále interně školeni v této oblasti. Zaměstnanci jednající jménem Banky na úrovni České bankovní asociace se rovněž zavazují dodržovat pravidla České bankovní asociace v této oblasti.

KB neobdržela žádnou pokutu v souvislosti s porušením pravidel hospodářské soutěže v uplynulých čtyřech účetních obdobích ani není předmětem jakéhokoli vyšetřování praktik, které by nebyly v souladu s hospodářskou soutěží.

Právní předpisy

KB se jako emitent kotovaných cenných papírů řídila v roce 2020 při své činnosti zejména následujícími právními předpisy:

Tyto předpisy představují hlavní legislativní základnu pro činnost Banky. Banka kromě výše uvedených předpisů musí v rámci svých činností dodržovat řadu dalších vyhlášek, nařízení vlády či prováděcích nařízení, pokynů a dalších dokumentů vydávaných evropskými orgány.

KB v roce 2020 neobdržela žádné finanční nebo nefinanční sankce či pokuty.

Právní riziko

Řízení právního rizika spočívá především v minimalizaci nejistot souvisejících s vymahatelností a výkladem právních úkonů, smluv a právních předpisů. K řízení právního rizika uplatňuje Skupina KB nejrůznější techniky, postupy a nástroje, zahrnující mimo jiné též pravidelný monitoring připravované i přijaté legislativy, úzkou spolupráci právních týmů Skupiny KB, systém kontinuálního vzdělávání a specializace právníků, detailní evidenci i hodnocení výstupů a v neposlední řadě též sadu odpovídajících kontrolních mechanismů.

Kromě standardních právních funkcí v jednotlivých oblastech, jako jsou například smluvní, bankovní či korporátní právo, byly zásadními úkoly právníků KB v roce 2020 podpora KB při implementaci legislativy přijaté v souvislosti s pandemickou situací v ČR, a to včetně realizace zákonného odkladu splátek úvěrů nebo implementace podpůrných a garančních programů státu. Dále pak podpora vzniku služeb bankovní identity, spolupráce na přípravě Národního rozvojového fondu nebo právní podpora jednotlivých oblastí strategie KB Change 2025.

Významné právní spory

S ohledem na objemy prováděných transakcí KB považuje za významné soudní spory ty, ve kterých výše žalované jistiny překračuje částku 10 milionů Kč, a dále všechna insolvenční řízení, v nichž KB vystupuje jako věřitel s přihlášenou pohledávkou přesahující 50 milionů Kč.

K 31. prosinci 2020 vedla Skupina KB celkem 8 významných soudních sporů, v nichž vystupovala na straně žalobce. Celková částka jistiny, která byla předmětem těchto soudních řízení, činila 445,1 milionu Kč. Insolvenčních řízení, ve kterých Skupina KB vystupovala na straně věřitele s přihlášenou pohledávkou přesahující částku 50 milionů Kč, evidovala Skupina k 31. prosinci 2020 celkem 14, přičemž celková výše takto přihlášených pohledávek činila 2,2 miliardy Kč. K 31. prosinci 2020 vedla Skupina KB celkem 7 významných soudních sporů, v nichž vystupovala na straně žalovaného. Celková částka jistiny, která je předmětem těchto soudních řízení, činila 658,4 milionu Kč.

Informace o rezervách, které Skupina vytvořila na veškeré pasivní právní spory, jsou uvedeny v Příloze ke konsolidované účetní závěrce – bod 37 Potenciální pohledávky a závazky.

Interní audit

Hodnocení funkčnosti a efektivnosti řízení rizik, řídicích a kontrolních procesů a správy a řízení organizace je hlavním úkolem Interního auditu KB a přispívá ke zlepšení provozní efektivnosti celé organizace.

Interní audit je integrován do globální divize Interního auditu v rámci skupiny SG. Kromě auditů v KB tato divize pokrývá společnosti Skupiny KB a společnosti skupiny SG v regionu střední Evropy.

Strategické cíle Interního auditu se zaměřují na pokrytí největších rizik a nejdůležitějších činností Skupiny, včetně plnění všech regulatorních požadavků. Úkoly Interního auditu jsou prováděny podle ročního plánu auditu, připraveného především na základě posouzení rizik a zaměření na prioritní oblasti. V roce 2020 bylo celkem provedeno 50 auditních misí, z toho 17 v dceřiných společnostech Skupiny KB a 2 mise byly provedeny v rámci Skupiny KB včetně KB. Třicet jedna misí provedených v Bance pokrývalo jak obchodní síť, tak útvary centrály. Ve Skupině KB bylo v roce 2020 implementováno celkem 158 nápravných opatření vyplývajících z auditních misí, z toho 39 s vysokou prioritou. Banka udržuje nízký počet dlouhodobě řešených doporučení. Na konci roku 2020 nebylo uzavřeno 8 doporučení, která se implementují po dobu více než 18 měsíců.

Zhodnocení systému odměňování v KB se zaměřením především na plnění požadavků CRD IV bylo provedeno po deváté. Žádné závažné nedostatky zjištěny nebyly.

Ve své pravidelné zprávě pro představenstvo, auditní výbor a dozorčí radu KB Interní audit zhodnotil vnitřní kontrolní systém Banky jako účinný.

Plán na rok 2021 byl sestaven s použitím metodik sdílených v rámci skupiny SG a vychází z výsledků hodnocení rizik, pětiletého auditního cyklu a regulatorních požadavků.

Informace o vnitřní kontrole a přístupu k rizikům v procesu účetního výkaznictví

K zajištění pravdivého a věrného zobrazení skutečností v účetnictví a správného sestavení výkazů využívá Banka řadu nástrojů v několika oblastech, od správného zachycení jednotlivých transakcí přes kontroly až po oblast zpracování výkazů a jejich kontroly.

Mezi nástroje sloužící ke správnému zachycení transakcí, událostí, obchodů atd. v účetnictví patří zejména výběr vhodných systémů (aplikací) k jejich evidenci a zpracování, důkladné testování při jejich implementaci a maximální automatizace veškerých opakovaných procesů, jakož i řízení přístupových práv do jednotlivých systémů. Nastavení systémů, procesů a kontrol je vždy formálně upraveno vnitřními předpisy Banky.

Soulad používaných účetních metod zejména s Mezinárodními standardy pro finanční výkaznictví je zabezpečován samostatným útvarem, který pravidelně sleduje vývoj těchto standardů či jiných regulatorních pravidel, analyzuje dopady z nich plynoucí a ve spolupráci s příslušnými útvary je implementuje. Blíže o používaných pravidlech pojednává Příloha k individuální účetní závěrce, bod 3 Základní účetní pravidla a bod 43 Informace o řízení rizik a finančních instrumentech.

Banka uplatňuje systém stanovení zodpovědnosti za jednotlivé účty hlavní knihy, tzv. systém gestorství, v jehož rámci je každému účtu hlavní knihy přiřazen konkrétní zaměstnanec, který má oprávnění s ním disponovat (gesce dispoziční), a zaměstnanec, který za něj odpovídá (gesce za analýzu účtu). Gesce za analýzu účtu obsahuje zejména povinnost kdykoli specifikovat zůstatek účtu, sledovat jeho stav a pohyby a odpovědnost při dokladových inventarizacích. Gestor za analýzu účtu provádí také v určených pravidelných intervalech odsouhlasení údajů v podpůrných systémech na stavy v hlavní knize.

Oblast kontrol je možné rozdělit na dvě části, a to na kontroly správnosti vstupních údajů a následné kontroly konzistence a integrity fungování a účtování jednotlivých systémů. Kontrola správnosti vstupních údajů je prováděna zejména v úsecích Retailové bankovnictví, Korporátní a municipální bankovnictví a Transakční a platební služby v rámci systému Kontrol prvního stupně, který tvoří základ systému vnitřní kontroly Banky. Systém Kontrol prvního stupně nastavuje kontrolní činnosti vedoucích pracovníků tak, aby byl zajištěn dohled nad operačními riziky plynoucími z činností příslušných útvarů. Dále zajišťuje monitorování kvality, účinnosti a spolehlivosti nastavených pracovních postupů a zahrnuje také ověřování, zda zaměstnanci dodržují platné předpisy a postupy, a v případě zjištění nedostatků stanovení nápravných opatření.

Následná kontrola je prováděna zejména odborem Účetnictví a výkaznictví, který především pomocí analytických postupů provádí kontrolu dat v účetnictví. Mezi hlavní analytické postupy lze zařadit kontrolu souladu údajů k aktuálnímu datu s vývojem v minulosti, soulad mezi finančními údaji a údaji nefinančními (počty transakcí, obchodů atd.) či soulad mezi změnami v rozvaze a výsledovce. Pravidelně se analyzují změny ve vývoji jednotlivých položek výkazů či přímo účtů hlavní knihy a tyto změny jsou následně kontrolovány na změny v obchodech a cenách za poskytované služby, změny tržních údajů či výskyt jednorázových položek.

Ke zpracování převážného množství výkazů je používán automatizovaný systém využívající ve většině případů detailní data ze zdrojových systémů, která jsou validována na hlavní knihu, čímž se zároveň kontroluje i správnost údajů v hlavní knize.

Efektivnost vnitřních kontrol vyhodnocuje nezávislý systém Kontrol druhého stupně, který zkoumá nastavení a provozní spolehlivost Kontrol prvního stupně i provozních kontrol. Pravidelně jsou také sledovány a vyhodnocovány klíčové rizikové indikátory (např. počet ručně účtovaných transakcí nebo počet a objem různých rekonciliačních rozdílů), přičemž jejich hodnoty v Bance dosahují dlouhodobě úrovně velmi nízkého rizika. Vnitřní kontrolní systém v oblasti účetního výkaznictví je také pravidelně vyhodnocován interním auditem.

1 https://www.kb.cz/cs/o-bance/dokumenty

2 https://www.kb.cz/getmedia/7c5bcb7d-2a27-42a5-8840-1316907e7fba/Identifikace-a-kontrola-klienta.pdf.aspx; https://www.kb.cz/getmedia/5e0acf2e-2b8b-45fb-97da-d2a31203a9c6/kb-20200731-zakladni-shrnuti-politiky-proti-prani-spinavych-penez.pdf.aspx

3 https://www.kb.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju

4 https://www.kb.cz/cs/dodavatele

Kapitál a likvidita

Regulatorní rámec

Dohled nad KB vykonává Česká národní banka, přičemž od listopadu 2014 převzala dohled nad skupinou Société Générale Evropská centrální banka. Požadavky bankovní regulace jsou v rámci Evropské unie dány regulatorním rámcem Basel III, prostřednictvím nařízení EU č. 575/2013, o obezřetnostních požadavcích na úvěrové instituce a investiční podniky (CRR – Capital Requirements Regulation), a směrnice EU č. 2013/36/EU, o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi a investičními podniky (CRD IV – Capital Requirements Directive). Směrnice CRD IV byla transponována do českého právního řádu novelou zákona o bankách a přijetím vyhlášky ČNB č. 163/2014 Sb. Tato regulace především nově upravila ukazatele kapitálu a přinesla přísnější požadavky hlavně na regulatorní kapitál, likviditu, rizikově váženou angažovanost a správu společnosti.

Podle platných pravidel kapitálové regulace Basel III byl v roce 2020 na Banku uplatněn dodatečný kapitálový požadavek Pilíře 2 ve výši 2,2 % nad minimální požadovaný kapitálový poměr ve výši 8,0 %, a tedy požadovaný celkový kapitálový poměr (TSCR) činil 10,2 %.

K 31. prosinci 2020 byla na Banku nad rámec celkového kapitálového poměru uplatněna kombinovaná kapitálová rezerva ve výši 6,0 %, která se skládala z bezpečnostní kapitálové rezervy ve výši 2,5 %, rezervy na krytí systémového rizika ve výši 3,0 % a proticyklické kapitálové rezervy, která na konci roku 2020 dosáhla výše 0,5 % pro expozice v České republice (proticyklická kapitálová rezerva byla snížena ČNB v rámci opatření proti dopadu pandemie Covid-19 v porovnání s hodnotou 1,5 % ke konci roku 2019 na 1,0 % od 1. dubna 2020 a poté na 0,5 % od 1. července 2020). Tedy požadovaný souhrnný kapitálový poměr (OCR) činil přibližně 16,2 % od 1. července 2020 (pokles o 0,4 procentního bodu ve srovnání s předchozím rokem, zejména v důsledku snížení proticyklické kapitálové rezervy).

Požadovaný souhrnný kapitálový poměr (OCR) byl pro Banku na úrovni přibližně 16,2 % k 1. lednu 2021. Předpokládá se, že v průběhu roku 2021 se souhrnný kapitálový poměr může změnit v důsledku implementace směrnice Capital Requirement Directive (CRD V), kdy bude ČNB bankám za účelem omezení rizik spojených s jejich systémovou významností namísto rezervy na krytí systémového rizika stanovovat kapitálovou rezervu pro jiné systémově významné instituce (O-SII). Česká národní banka již v rámci počáteční aplikace regulatorního rámce Basel III určila Komerční banku jako tzv. jinou systémově významnou instituci, J-SVI (tj. Other Systemically Important Institution, O-SII) a v roce 2020 bylo toto určení potvrzeno pravidelným přezkoumáním ze strany České národní banky.

Požadovanou úroveň souhrnného kapitálového poměru Banka i Skupina splňují s výraznou rezervou, protože jejich úroveň kapitálového poměru podstatně převyšuje minimální požadovanou úroveň.

Konsolidovaný kapitál a rizikově vážená aktiva

Vlastní kapitál tvoří tyto hlavní položky: registrovaný kapitál, rezervní fondy a nerozdělený zisk. Celkový vlastní kapitál se ve srovnání s koncem roku 2019 zvýšil o 7,8 % na 117,1 miliardy Kč. K růstu vlastního kapitálu přispěl především vytvořený čistý zisk, zatímco výplata dividend se neuskutečnila v důsledku protikrizových opatření ČNB. Hodnota nekontrolních podílů v dceřiných společnostech KB dosáhla 3,2 miliardy Kč. Ke dni 31. prosince 2020 držela KB 1 193 360 vlastních akcií, což představuje 0,63% podíl na základním kapitálu. Tyto akcie byly pořízeny v předchozích letech v pořizovací ceně 726 milionů Kč. V roce 2020 Banka vlastní akcie nepořizovala. Nabývání vlastních akcií bylo valnou hromadou Banky schváleno zejména za účelem řízení kapitálové přiměřenosti Banky.

K 31. prosinci 2020 Banka vykázala podřízený úvěr v nominální výši 100 mil. EUR (2,6 miliardy Kč), který byl Bankou přijat v říjnu 2017 a který je součástí regulatorního Tier 2 kapitálu. Podřízený úvěr je úročen sazbou EURIBOR 3 měsíce plus 1,26 % a má jednorázovou 10letou splatnost s opcí pro Banku na předčasné splacení po 5 letech. Podřízený úvěr je denominován v eurech, aby se měnová struktura regulatorního kapitálu lépe přizpůsobila měnové struktuře aktiv KB. Úvěr byl přijat od společnosti Société Générale poté, co Banka posoudila další příležitosti dostupné na trhu a dospěla k závěru, že úvěr od SG poskytuje pro Komerční banku nejefektivnější řešení. Banka může v následujících letech pokračovat v postupném zvyšování objemu nástrojů kapitálu Tier 2, které podle regulace mohou pokrývat až 2 % rizikově vážených aktiv Komerční banky, s cílem optimalizovat strukturu svého regulatorního kapitálu. Rozhodnutí o případném dalším posílení Tier 2 kapitálu vezme v úvahu požadovanou úroveň regulatorního kapitálu i převládající tržní podmínky.

Konsolidovaný regulatorní kapitál pro výpočet kapitálové přiměřenosti ke konci prosince 2020 dosahoval 100,7 miliardy Kč, což představuje oproti konci předchozího roku nárůst o 16,3 %, přičemž tento nárůst je zejména důsledkem zadržení celého zisku roku 2019 v souladu s pokynem ČNB ze dne 16. března 2020, aby se banky do doby odeznění akutních i dlouhodobějších důsledků epidemie nového koronaviru zdržely jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit odolnost jednotlivých bank. Podle původního návrhu publikovaného 6. února 2020 představenstvo navrhlo dozorčí radě a valné hromadě výplatu dividendy ve výši 11 miliard Kč. Návrh představenstva byl následně změněn v souladu s výše uvedeným pokynem ČNB, o čemž KB informovala 23. března 2020.

K 31. prosinci 2020 činila kapitálová přiměřenost 22,3 %. Kmenový Tier 1 kapitál činil 97,9 miliardy Kč (16,5% nárůst od konce předchozího roku, rovněž zejména v důsledku zadržení tzv. očekávané dividendy). Poměr kmenového Tier 1 kapitálu dosáhl 21,7 %, Tier 2 kapitál dosáhl 2,8 miliardy Kč neboli 0,6 % rizikově vážených aktiv.

Skupina KB využívá pro měření kapitálových požadavků k jednotlivým druhům rizik následující přístupy:

Přístup pro výpočet kapitálového požadavku
Společnosti
Skupiny KB
Přístup pro výpočet kapitálového požadavku
Kreditní riziko Tržní riziko Operační riziko
KB* AIRB STA AMA
BASTION TSA
Protos
KB Penzijní společnost
Modrá pyramida AMA
SGEF STA
ESSOX
Ostatní
společnosti
TSA

AIRB: pokročilý přístup založený na interních modelech (Advanced Internal Rating-Based Approach);

AMA: pokročilý přístup měření (Advanced Measurement Approach);

STA/TSA: standardizovaný přístup (Standardised Approach).

* KB Slovensko používá pro měření požadavku ke kreditnímu riziku STA přístup.

Objem rizikově vážených aktiv Skupiny (risk weighted assets, RWA) dosáhl 450,6 miliardy Kč k 31. prosinci 2020 (ve srovnání s hodnotou 439,2 miliardy Kč na konci roku 2019). RWA pro úvěrové riziko (včetně úprav kreditní hodnoty) představovala 84 %, pro operační riziko 10 % a pro tržní riziko 6 % celkových RWA. Změna RWA byla způsobena zejména růstem jak retailových, tak korporátních expozic, regulatorními úpravami (hlavně regulací, která umožnila uplatnit podpůrný faktor pro malé a střední podniky na širší okruh angažovaností, a regulací EBA ohledně části nehmotných aktiv), a rovněž omezeným dopadem probíhající krize Covid-19.

Hloubka krize vyvolané Covid-19 se v roce 2020 projevila do velikosti RWA či rizikových vah pouze omezeně díky efektivním vládním opatřením (program Antivirus, garanční programy, úvěrová moratoria atd.). Několik selhání expozic v korporátním segmentu nebo restrukturace malé části retailového portfolia po ukončení moratoria vedly pouze k nepodstatnému vlivu na RWA, protože očekávané ztráty byly pokryty opravnými položkami.

Průměrná riziková váha úvěrového rizika k 31. prosinci 2020 činila 29,0 %, tedy o 240 bazických bodů méně než hodnota v prosinci 2019 (31,4 %). K poklesu vedly zejména regulatorní a metodické úpravy (rozšíření podpůrného faktoru pro malé a střední podniky), zlepšení rizikové váhy u hypoték, což částečně kompenzovalo díky vládním opatřením pouze omezený negativní dopad z ekonomické krize vyvolané Covid-19.

Průměrná riziková váha portfolia úvěrů na bydlení k 31. prosinci 2020 se snížila na 19,3 % ve srovnání s 20,7 % před rokem. Tento pokles byl ovlivněn pokračujícím účinkem regulace ČNB na poměr zajištění u hypoték (LTV).

Informace o konsolidovaném kapitálu, rizikově vážených aktivech pro výpočet kapitálové přiměřenosti a kapitálových požadavcích:

Rekonciliace účetního a regulatorního kapitálu
(mil. Kč) 31. prosince 2020 31. prosince 2019 31. prosince 2018
Údaje z rozvahy společnosti – Vlastní kapitál celkem 117 058 108 635 103 329
Základní kapitál 19 005 19 005 19 005
Emisní ážio 149 149 149
Ostatní vlastní kapitál 526 506 478
Kumulovaný ostatní úplný výsledek 447 682 418
Nerozdělený zisk z předchozích období 81 047 65 812 61 089
Rezervní fondy 5 211 5 211 4 671
Vlastní akcie -726 -726 -726
Zisk za běžné účetní období 8 157 14 901 14 846
Menšinové podíly 3 242 3 095 3 398
Úpravy CET1 kapitálu celkem -19 152 -24 573 -22 541
Rezervní fond na zajištění peněžních toků 90 82 87
Úpravy hodnot podle požadavků pro obezřetné oceňování -149 -354 -288
Goodwill -3 752 -3 752 -3 752
Ostatní nehmotná aktiva, po odečtení daně -3 942 -5 681 -4 959
Nedostatek v krytí očekávaných ztrát úpravami o úvěrové riziko 0 -746 -581
Nepoužitelný zisk -8 157 -11 027 -9 650
Menšinové podíly -3 242 -3 095 -3 398
Ostatní přechodné úpravy CET1 kapitálu 0 0 0
Tier 2 (T2) kapitál 2 784 2 546 2 578
Přijatý podřízený dluh 2 629 2 546 2 578
Poskytnutý podřízený dluh -446 0 0
Přebytek v krytí očekávaných ztrát úpravami o úvěrové riziko 601 0 0
Kapitál 100 690 86 608 83 366
Tier 1 (T1) kapitál 97 906 84 062 80 788
Kmenový Tier 1 (CET1) kapitál 97 906 84 062 80 788
Konsolidované rizikové expozice
(mil. Kč) 31. prosince 2020 31. prosince 2019 31. prosince 2018
Rizikové expozice celkem 450 628 439 237 451 052
pro kreditní riziko 375 851 367 550 375 390
pro kreditní riziko při použití standardního přístupu v IRB 69 839 69 030 71 551
pro kreditní riziko při použití IRB 306 012 298 520 303 839
pro vypořádací riziko 16 15 n.a.
pro poziční, měnové a komoditní riziko 26 378 23 630 28 797
pro operační riziko 45 551 45 142 44 066
pro úpravy ocenění o kreditní riziko 2 832 2 900 2 799
Kapitálové požadavky
(mil. Kč) 31. prosince 2020 31. prosince 2019 31. prosince 2018
Kapitálové požadavky celkem 36 050 35 139 36 084
pro kreditní riziko při použití standardního přístupu v IRB 5 587 5 522 5 724
Expozice vůči ústředním vládám nebo centrálním bankám 0 0 0
Expozice vůči regionálním vládám nebo místním orgánům 0 0 0
Expozice vůči subjektům veřejného sektoru 3 15 18
Expozice vůči mezinárodním rozvojovým bankám 0 0 0
Expozice vůči mezinárodním organizacím 0 0 0
Expozice vůči institucím 13 26 43
Expozice vůči podnikům 4 082 4 019 4 397
Retailové expozice 948 1 047 858
Expozice zajištěné nemovitostmi 0 0 0
Expozice v selhání 145 80 91
Expozice spojené s   obzvláště vysokým rizikem 0 0 0
Expozice v krytých dluhopisech 0 0 0
Položky představující sekuritizované pozice 0 0 0
Expozice vůči institucím a   podnikům s krátkodobým úvěrovým hodnocením 0 0 0
Expozice ve formě podílových jednotek nebo akcií v subj. kolekt. inv. 0 0 0
Akciové expozice 306 247 226
Ostatní položky 90 88 90
pro kreditní riziko při použití IRB 24 481 23 882 24 307
Expozice vůči ústředním vládám nebo centrálním bankám 128 255 970
Expozice vůči institucím 1 247 1 284 1 371
Expozice vůči podnikům 14 486 14 101 13 770
Retailové expozice 7 025 6 867 7 039
Akciové expozice 66 120 82
Položky představující sekuritizované pozice 0 0 0
Jiná aktiva nemající povahu úvěrového závazku 1 529 1 255 1 075
k pozičnímu riziku 2 110 1 812 2 103
pro velké expozice přesahující limity 0 0 0
k měnovému riziku 0 0 0
k vypořádacímu riziku 1 1 0
ke komoditnímu riziku 0 78 201
k operačnímu riziku 3 644 3 612 3 525
pro úpravy ocenění o kreditní riziko 227 232 224

Informace dle vyhlášky 163/2014 na individuálním základě

Rekonciliace účetního a regulatorního kapitálu

(mil. Kč) 31. prosince 2020 31. prosince 2019 31. prosince 2018
Údaje z rozvahy společnosti – Vlastní kapitál celkem 105 194 98 217 92 721
Základní kapitál 19 005 19 005 19 005
Emisní ážio 134 134 134
Ostatní vlastní kapitál 473 454 430
Kumulovaný ostatní úplný výsledek 501 781 526
Rezervní fondy 4 189 4 189 4 189
Nerozdělený zisk z předchozích období 74 689 59 564 53 924
Vlastní akcie -726 -726 -726
Zisk za běžné účetní období 6 929 14 816 15 238
Úpravy CET1 kapitálu celkem -11 834 -17 235 -14 952
Rezervní fond na zajištění peněžních toků 85 45 22
Úpravy hodnot podle požadavků pro obezřetné oceňování -149 -354 -288
Ostatní nehmotná aktiva, po odečtení daně -3 614 -5 187 -4 480
Nedostatek v krytí očekávaných ztrát úpravami o úvěrové riziko 0 -712 -557
Nepoužitelný zisk -8 156 -11 027 -9 650
Ostatní přechodné úpravy CET1 kapitálu 0 0 0
Tier 2 (T2) kapitál 2 775 2 546 2 578
Podřízený dluh 2 629 2 546 2 578
Poskytnutý podřízený dluh -446 0 0
Přebytek v krytí očekávaných ztrát úpravami o úvěrové riziko 592 0 0
Kapitál 96 135 83 528 80 347
Tier 1 (T1) kapitál 93 360 80 982 77 769
Kmenový Tier 1 (CET1) kapitál 93 360 80 982 77 769
Rizikové expozice na individuálním základě
(mil. Kč) 31. prosince 2020 31. prosince 2019 31. prosince 2018
Rizikové expozice celkem 403 622 395 828 409 958
pro kreditní riziko 334 330 329 787 340 108
pro kreditní riziko při použití standardního přístupu v IRB 39 449 39 531 38 698
pro kreditní riziko při použití IRB 294 881 290 256 301 410
pro vypořádací riziko 16 15 N/A
pro poziční, měnové a komoditní riziko 26 378 23 630 28 797
pro operační riziko 40 066 39 495 38 253
pro úpravy ocenění o kreditní riziko 2 832 2 901 2 799
Kapitálové požadavky
(mil. Kč) 31. prosince 2020 31. prosince 2019 31. prosince 2018
Kapitálové požadavky celkem 32 290 31 666 32 797
pro kreditní riziko při použití standardního přístupu v IRB 3 156 3 162 3 096
Expozice vůči ústředním vládám nebo centrálním bankám 0 0 0
Expozice vůči regionálním vládám nebo místním orgánům 0 0 0
Expozice vůči subjektům veřejného sektoru 3 15 18
Expozice vůči mezinárodním rozvojovým bankám 0 0 0
Expozice vůči mezinárodním organizacím 0 0 0
Expozice vůči institucím 5 15 27
Expozice vůči podnikům 2 022 2 014 1 924
Retailové expozice 0 0 0
Expozice zajištěné nemovitostmi 0 0 0
Expozice v selhání 0 0 5
Expozice spojené s obzvláště vysokým rizikem 0 0 0
Expozice v krytých dluhopisech 0 0 0
Položky představující sekuritizované pozice 0 0 0
Expozice vůči institucím a podnikům s krátkodobým úvěrovým hodnocením 0 0 0
Expozice ve formě podílových jednotek nebo akcií v subj. kolekt. inv. 0 0 0
Akciové expozice 1 126 1 118 1 122
Ostatní položky 0 0 0
pro kreditní riziko při použití IRB 23 590 23 221 24 113
Expozice vůči ústředním vládám nebo centrálním bankám 128 255 954
Expozice vůči institucím 1 483 1 449 1 656
Expozice vůči podnikům 14 873 14 459 14 441
Retailové expozice 5 897 6 030 6 259
Akciové expozice 65 119 82
Položky představující sekuritizované pozice 0 0 0
Jiná aktiva nemající povahu úvěrového závazku 1 144 909 721
k pozičnímu riziku 2 110 1 812 2 103
pro velké expozice přesahující limity 0 0 0
k měnovému riziku 0 0 0
k vypořádacímu riziku 1 1 0
ke komoditnímu riziku 0 78 201
k operačnímu riziku 3 205 3 160 3 060
pro úpravy ocenění o kreditní riziko 227 232 224
Kapitálové poměry a poměrové ukazatele
(%) 31. prosince 2020 31. prosince 2019 31. prosince 2018
Kapitálový poměr pro kmenový kapitál Tier 1 23,13 20,46 18,97
Kapitálový poměr pro kapitál Tier 1 23,13 20,46 18,97
Kapitálový poměr pro celkový kapitál 23,82 21,10 19,60
Rentabilita průměrných aktiv (ROAA) 0,61 1,38 1,49
Rentabilita průměrného kapitálu Tier 1 (ROAE) 7,74 18,42 20,18
Aktiva na jednoho pracovníka v tis. Kč 154 145 137 809 133 873
Správní náklady na jednoho pracovníka v tis. Kč 1 414 1 521 1 499
Zisk nebo ztráta po zdanění na jednoho pracovníka v tis. Kč 977 2 019 2 037

Řízení kapitálu

Banka řídí svou kapitálovou přiměřenost s cílem zajistit její dostatečnou úroveň v prostředí měnících se regulatorních požadavků po zohlednění přirozeného růstu objemů obchodů a s ohledem na potenciální negativní makroekonomický vývoj. Regulace kapitálové přiměřenosti Basel 3 zahrnuje kromě klasického vykazování stavové hodnoty kapitálového poměru (tzv. Pilíř 1) i požadavky na vyhodnocení potřebného ekonomického kapitálu, stresové testování a kapitálové plánování (tzv. Pilíř 2, též systém vnitřně stanoveného kapitálu). Pro stanovení potřebného ekonomického kapitálu Banka v rozhodující míře zvolila metody blízké regulatorním postupům aplikovaným v Pilíři 1, což v podstatě znamená, že potřeba ekonomického a regulatorního kapitálu je velmi obdobná.

S ohledem na to, že kapitálové požadavky regulace Basel 3 se dále vyvíjejí (a výhledově přejdou do regulace označované jako Basel IV), Banka průběžně vyhodnocuje dopad změn v rámci procesu plánování kapitálu. ČNB jako místní regulatorní orgán dohlíží na to, že Banka dodržuje kapitálovou přiměřenost na individuálním i konsolidovaném základě. Během uplynulého roku Banka vyhověla všem regulatorním požadavkům. Banka rovněž pravidelně sestavuje a předkládá ČNB regulatorní Informaci o systému vnitřně stanoveného kapitálu.

Zátěžové testování

Jako nedílnou součást řízení rizik Banka pravidelně v rámci Pilíře 2 sestavuje hypotetické makroekonomické scénáře možného nepříznivého vývoje externích makroekonomických podmínek. V roce 2020 scénáře zohlednily dopady pandemie Covid-19. Na jejich základě Banka vypočítává odhad dopadů na hospodářský výsledek i na rizikové profily obchodů ve střednědobém horizontu, potažmo výhledy vývoje objemu rizikově vážených aktiv (tj. kapitálových požadavků) a hospodářských výsledků. Výsledky testů jsou jedním ze vstupů pro nastavení dividendové politiky Banky. V oblasti rizika likvidity je chování klientské depozitní základny modelováno na základě stresových scénářů tak, aby byla zachována velmi vysoká jistota pokrytí možných odlivů zdrojů.

Výsledky zátěžového testování v roce 2020 potvrdily, že KB je odolná proti dopadům případného neočekávaného negativního vývoje české ekonomiky.

Likvidita a financování

Skupina KB je v situaci, kdy jsou základem její silné likvidní pozice různé formy klientských vkladů. Skupina nevyužívá podstatným způsobem sekundární financování. Díky stabilitě rozsáhlé vkladové základny Skupina nemusela z titulu vnějšího ekonomického vývoje upravovat strukturu rozvahy ve smyslu snižování některých druhů expozic nebo na straně zdrojů usilovat o získání dalších druhů financování. Vysoká důvěryhodnost Skupiny KB je podpořena stabilními finančními výsledky a dosahovanou úrovní kapitálové přiměřenosti a vyúsťuje ve výborný poměr mezi čistými úvěry a vklady ve výši 76 % k 31. prosinci 20201. KB by s velkou rezervou splnila i cílovou úroveň (3 %) ukazatele přiměřenosti pákového efektu (leverage ratio). I v tomto ukazateli analýzy potvrzují dobrou pozici KB s přiměřeným prostorem pro další nárůst obchodů Banky.

Zdroje financování Skupiny KB

Vklady klientů v objemu 893 miliard Kč2 (bez zahrnutí Ostatních závazků vůči klientům) tvoří klíčovou část (přibližně 77 %) celkových pasiv, včetně vlastního kapitálu. Největší podíl na těchto klientských vkladech ve Skupině KB měly běžné účty (77 %). Mimo tuto širokou a stabilní základnu klientských vkladů má Skupina KB další zdroje financování, kterými jsou emise dluhových cenných papírů a přijaté úvěry. Komerční banka v roce 2020 dále nenavyšovala objem emitovaných dluhových cenných papírů a na konci roku 2020 dosáhl celkový nominální objem emisí hypotečních zástavních listů a ostatních dluhových cenných papírů umístěných mimo Skupinu KB 1,0 miliardy Kč.

Za účelem měnové diverzifikace zdrojů financování Banka k datu 20. ledna 2021 vydala inaugurační emisi krytých dluhopisů (hypotečních zástavních listů) denominovaných v euru v celkovém nominálním objemu 500 milionů EUR (tj. v ekvivalentu 13 063 milionů Kč). Dluhopis obdržel rating AAA od ratingové agentury Fitch k datu 20. ledna 2021 a byl přijat k obchodování na regulovaném trhu Lucemburské burzy cenných papírů (Luxembourg Stock Exchange).

Řízení likvidity

Řízení rizika likvidity se zaměřuje především na schopnost Banky a celé Skupiny dostát splatným závazkům. To zahrnuje udržování dostatečných objemů hotovosti, zůstatků na nostro účtech a na účtu povinných minimálních rezerv bez zbytečného zvyšování nákladů Banky a bez omezení obchodní činnosti Banky, převážně na základě důsledného řízení hotovostních toků. Vývoj likvidity v měnové struktuře CZK a cizích měn je sledován na základě ukazatele poměřujícího příchozí a odchozí peněžní toky v jednotlivých časových horizontech.

Banka modeluje vývoj klientské depozitní základny a využití objemů financování klienty (včetně zátěžových scénářů) s cílem zajistit velmi vysokou míru jistoty pokrytí možných odlivů zdrojů. Dostatečná úroveň likvidity je usměrňována souborem limitů, k jejichž dosahování využívá KB bilanční a mimobilanční obchody na mezibankovním trhu. Skupina je obezřetná ve své strategii a používá střednědobé a dlouhodobé instrumenty, které jí umožňují stabilizovat jak objem, tak související náklady a současně zohledňovat změny v nákladech při cenotvorbě.

Skupina trvale zaznamenává stav vysoké likvidity. Během roku 2020 pokryla bez problémů všechny svoje závazky z vlastních zdrojů, využití dalších sekundárních zdrojů zůstalo omezené. Banka k 31. prosinci 2020 nečerpala likviditu od centrálních bank. Likvidní polštář Skupiny je tvořen kombinací investic do státních cenných papírů a prostředků uložených do ČNB.

V rámci regulace Basel 3 Banka sleduje ukazatele poměru likviditního krytí (LCR) a požadavku na čisté stabilní financování (NSFR). Oba regulatorní ukazatele jsou zjednodušenou obdobou ukazatelů používaných Skupinou KB pro měření likvidity. Od počátku roku 2012 hodnoty ukazatele LCR Skupiny KB vstupují do výpočtu ukazatele LCR v rámci celé skupiny SG a současně jej KB reportuje lokálně ČNB. Vykazovaná výše hodnot ukazatelů LCR a NSFR je dlouhodobě výrazně nad požadovanými 100 %.

1  Bez repo operací s klienty.

2  Bez započtení kolísavých repo operací s klienty. Při zahrnutí repo operací celkový objem „Závazků vůči klientům“ činil 906 miliard Kč.

Komentář ke konsolidovaným finančním výsledkům dle IFRS

Skupina Komerční banky v souladu s Mezinárodními standardy pro finanční výkaznictví (IFRS) vykázala za rok 2020 konsolidovaný a auditovaný čistý zisk připadající vlastníkům mateřské společnosti ve výši 8 156 milionů Kč, což znamená pokles o 45,3 % ve srovnání s rokem 2019.

Výkaz zisků a ztráty

Čisté provozní výnosy Komerční banky meziročně poklesly o -8,9 % na 29 664 milionů Kč. Tento pokles byl způsoben snížením čistého úrokového výnosu v důsledku prudkého poklesu tržních úrokových sazeb, který stlačil výnosy z reinvestovaných depozit. Dalším důvodem pak byly nižší výnosy z poplatků a provizí, které byly ovlivněny poklesem aktivity klientů během nouzového stavu a také novými limity u přeshraničních plateb v rámci jednotné evropské platební oblasti (SEPA). Čistý zisk z finančních operací se mírně zlepšil díky zvýšení poptávky klientů po zajištění finančních rizik, které bylo částečně kompenzováno nižším objemem transakcí v cizí měně v důsledku nižšího mezinárodního cestovního ruchu.

Čisté úrokové výnosy poklesly o -9,5 % na 21 360 milionů Kč, především v důsledku prudkého poklesu tržních sazeb od března 2020. Tento vývoj negativně ovlivnil výnos z reinvestice depozit, ale také výnos z vlastních zdrojů Banky. Banka také zaúčtovala ztrátu ve výši 177 milionů Kč ze změny parametrů úvěrových produktů z důvodu odkladu splátek v úvěrových moratoriích. Čistá úroková marže, počítaná jako poměr úrokových výnosů k úročeným aktivům v rozvaze, za rok 2020 dosáhla 2,0 % ve srovnání s 2,4 % předloni.

Čistý výnos z poplatků a provizí poklesl o -12,9 % na 5 210 milionů Kč. To souviselo s poklesem transakční aktivity, protože ve srovnání s rokem 2019 se výrazně snížil počet hotovostních transakcí a transakcí prováděných v pobočkách, zatímco počet bezhotovostních transakcí a plateb kartou se zvýšil jen mírně, vše významně ovlivněno opakovanými uzavírkami části hospodářství. Transakční poplatky zasáhla také nová regulace poplatků za platby v eurech v rámci SEPA. Příjem z poplatků za správu se nepatrně snížil v důsledku poklesu cen některých balíčků účtů. KB zaznamenala nižší příjmy ze specializovaných finančních služeb, protože se snížila aktivita syndikace úvěrů a poněkud poklesly i poplatky za služby custody a depozitáře. Na druhé straně se meziročně zlepšily příjmy z bankovních záruk. Poplatky za křížový prodej vzrostly díky příjmům ze životního pojištění a podílových fondů, ale nové prodeje podílových fondů se během pandemie zhoršily.

Čistý zisk z finančních operací se zvýšil o 2,9 % na 2 884 milionů Kč. Po počátečním posílení v první polovině roku se poptávka klientů po zajištění finančních rizik postupně zmírňovala, což odráželo poněkud sníženou volatilitu a nižší podkladovou aktivitu, jako je poskytování dlouhodobých úvěrů na investiční projekty. Výsledek také negativně ovlivnil pokles přeshraničního cestování a s tím souvisejících měnových konverzí a zahraničních transakcí.

Výnosy z dividend a ostatní výnosy poklesly o 7,7 % na 210 milionů Kč. Tato položka obsahuje především výnosy za zprostředkování a z pronájmu majetku.

Provozní náklady slabě vzrostly o 0,4 % na 14 995 milionů Kč. Personální náklady poklesly o -1,7 % na 7 650 milionů Kč, při nižším průměrném počtu zaměstnanců o -1,3 % na 8 061.1 Všeobecné provozní náklady (bez příspěvků do regulatorních fondů) poklesly o -4,3 % na 3 674 milionů Kč, protože náklady na marketing, akce a cestování byly nižší, částečně kompenzované vyššími náklady na IT vybavení a podporu, telekomunikace a samozřejmě ochranné prostředky. Celoroční náklady na odvody do regulatorních fondů (Fond pojištění vkladů a Fond řešení krize) dosáhly výše 941 milionů Kč, meziročně více o 10,2 %. ČNB totiž navýšila cílový objem Fondu pro řešení krizí pro rok 2024, což meziročně zvýšilo celkový roční příspěvek českých bank o 9,2 %. Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku se zvýšily o 11,1 % na 2 730 milionů Kč, zejména vlivem zavádění nového a modernizovaného softwaru a IT vybavení, a dále vlivem nákladů spojených s uzavřením poboček a vyřazení určitého softwaru.

Provozní zisk (před náklady na riziko, ziskem z majetkových účastí a zdaněním) se snížil o -16,8 % na 14 669 milionů Kč.

Náklady na riziko dosáhly 4 578 milionů Kč (čistá tvorba opravných položek) ve srovnání s negativními -572 miliony Kč (čisté rozpuštění opravných položek) v loňském roce. Tvorba opravných položek byla převážně vynucena ekonomickými obtížemi klientů vyplývajícími z koronavirové pandemie a zahrnovala rezervy na očekávané ztráty na základě makroekonomických scénářů podle účetního standardu IFRS 9, dopad přezkoumání rizikového profilu portfolií, která nebyla v selhání, a opravné položky na nově selhané expozice zejména v podnikových segmentech. Plný přenos dopadů krize do rizikového profilu je zbrzděn různými vládními podpůrnými programy, včetně platebních moratorií. Náklady na riziko v relativním vyjádření a měřené proti průměrnému objemu úvěrového portfolia v průběhu roku 2020 dosáhly 68 bazických bodů v porovnání s -9 bazickými body za předchozí rok.

Výnosy z majetkových účastí v přidružených společnostech (především v Komerční pojišťovně) poklesly o -19,0 % na úroveň 248 milionů Kč. Je to důsledek nižších výnosů z reinvestice technických rezerv pojišťovny. Ztrata z vyřazeni z konsolidace ve výši -40 milionů Kč byla způsobena snížením hodnoty investice do společnosti My Smart Living, která provozovala nemovitostní portál.

Čistý zisk z ostatních aktiv byl ve výši -15 milionů Kč a pocházel z prodeje budov v portfoliu aktiv držených k prodeji a ztrát z některých ukončených IT projektů. V minulém roce byla tato položka ve výši 17 milionů Kč.

Daň z příjmů se snížila o -41,9 % na 1 985 milionů Kč.

Splatná daň v jednotlivých zemích
(mil. Kč) Česko Slovensko Belgie
(pobočky KB a SGEF, ESSOX FINANCE) (BASTION)
Čisté provozní výnosy 29 068 595 1,2
Zisk před zdaněním 10 042 242 0,5
Daň splatná 1 974 93 0,1
Státní podpora 0,9

Konsolidovaný čistý zisk Skupiny KB za rok 2020 ve výši 8 299 milionů Kč byl oproti minulému roku o -45,3 % nižší. Z této částky činil 143 milionů Kč zisk připadající vlastníkům nekontrolních podílů v dceřiných společnostech KB (meziročně nižší o -47,2 %).

Vykázaný zisk připadající vlastníkům mateřské společnosti činil 8 156 milionů Kč, což je o -45,3 % méně než před rokem.

Ostatní úplný výsledek za účetní období, který se skládá především z přecenění zajištění, cizoměnových pozic a cenných papírů, dosáhl -208 milionů Kč. Úplný výsledek za účetní období za celý rok 2020 tak dosáhl 8 091 milionů Kč, z toho 146 milionů Kč připadalo vlastníkům nekontrolních podílů.

Výkaz o finanční situaci (rozvaha)

Aktiva

K 31. prosinci 2020 vzrostla celková aktiva Skupiny KB o 8,3 % na 1 167,1 miliardy Kč.

Hotovost a účty u centrální banky se zvýšily o 32,7 % na 23,5 miliardy Kč. Finanční a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty (cenné papíry k obchodování a deriváty) se zvýšila o 9,4 % na 25,6 miliardy Kč. Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou se zvýšily o 33,2 % a dosáhly 13,3 miliardy Kč.

Hodnota finančních aktiv v reálné hodnotě přes ostatní úplný výsledek se k 31. prosinci 2020 zvýšila o 11,0 % na 40,2 miliardy Kč. Tato položka se skládá hlavně z dluhových cenných papírů veřejných institucí.

Finanční aktiva v naběhlé hodnotě se zvýšila o 7,5 % na 1 035,4 miliardy Kč. Největší část této položky – (čisté) úvěry a pohledávky za klienty – vzrostla o 5,1 % na 680,0 miliardy Kč. Z celkové hrubé hodnoty klientských úvěrů bylo 97,4 % klasifikováno jako Stupeň 1 nebo Stupeň 2, zatímco 2,6 % úvěrů bylo klasifikováno jako Stupeň 3 (úvěry se selháním). Objem opravných položek vytvořených k pohledávkám vůči klientům dosáhl 13,0 miliardy Kč. Úvěry a pohledávky za bankami vzrostly o 7,4 % a dosáhly 262,6 miliardy Kč. Dluhové cenné papíry vzrostly o 29,7 % na 92,8 miliardy Kč ke konci roku.

Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek dosáhlo 0,3 miliardy Kč. Daň z příjmů a odložená daňová pohledávka dosahovaly 1,3 miliardy Kč. Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva, které zahrnují pohledávky z obchodování s cennými papíry a zůstatky vypořádacích účtů, celkově poklesly o -1,4 % a dosáhly 5,1 miliardy Kč. Aktiva držená k prodeji se zvýšila o 8,1 % na 0,1 miliardy Kč.

Majetkové účasti v přidružených společnostech se zvýšily o 26,5 % na 1,6 miliardy Kč.

Čistá účetní hodnota hmotného majetku poklesla o -7,3 % na 9,8 miliardy Kč. Nehmotný majetek se zvýšil o 14,6 % na 6,9 miliardy Kč. Velikost goodwillu, který pochází z akvizic společností Modrá pyramida, SGEF a ESSOX, zůstala nezměněna, a to ve výši 3,8 miliardy Kč.

Pasiva

Celkové závazky byly o 8,4 % vyšší ve srovnání s koncem roku 2019 a dosáhly 1 050,1 miliardy Kč.

Finanční závazky v naběhlé hodnotě se zvýšily o 8,1 % na 996,6 miliardy Kč. Největší část – závazky vůči klientům – vzrostla o 10,3 %, a dosáhla tak 906,2 miliardy Kč. Tato částka zahrnovala 13,2 miliardy Kč závazků z repo operací s klienty a 6,3 miliardy Kč ostatních závazků ke klientům. Závazky vůči bankám se za rok 2020 snížily o -7,5 % na 86,6 miliardy Kč. Objem emitovaných cenných papírů poklesl o -68,3 % na 1,1 miliardy Kč.

Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek dosáhlo 2,7 miliardy Kč. Daň z příjmů a odložený daňový závazek poklesly o -37,0 % na 0,8 miliardy Kč. Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky, které zahrnují závazky z obchodování s cennými papíry a zůstatky vypořádacích účtů, se snížily o -4,7 % na 11,4 miliardy Kč.

Rezervy se zvýšily o 50,7 % na 2,0 miliardy Kč. Účelem rezervy na ostatní uvěrové závazky je zajistit pokrytí kreditních rizik spojených s vydanými uvěrovými přísliby. Rezervy ze smluvních závazků představují zejména rezervy na existující smluvní potenciální závazky, právní spory, samopojištění a rezervy na plán odměn při odchodu do důchodu.

Podřízený dluh ve výši 2,6 miliardy Kč byl vyšší o 3,3 % vzhledem k tomu, že tento dluh je denominován v eurech a česká koruna za sledované období vůči euru oslabila.

Vlastní kapitál

Celkový vlastní kapitál se ve srovnání se začátkem roku zvýšil o 7,8 % na 117,1 miliardy Kč. Hodnota nekontrolních podílů v dceřiných společnostech KB dosáhla 3,2 miliardy Kč. Ke dni 31. prosince 2020 držela KB 1 193 360 vlastních akcií, což představuje 0,63% podíl na základním kapitálu.

Náklady na výzkum a vývoj

V roce 2020 Komerční banka vynaložila více než 133 milionů Kč na činnost v oblasti výzkumu a vývoje. Většina výdajů byla spojena s vývojovými studiemi a realizací jednotlivých projektů, především v oblasti informačních technologií a systémů, včetně vývoje internetových aplikací.

Finanční a nefinanční investice

Finanční investice uskutečněné Skupinou (stav ke konci roku)
(IFRS, mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Dluhopisy a pokladniční poukázky 136 332 111 375
Akcie 47 522
Emisní povolenky 0 494
Majetkové účasti* 1 587 1 255
Celkem 137 966 113 646

* Včetně majetkových účastí v portfoliu k prodeji.

Skupinou uskutečněné investice – mimo finanční* (stav ke konci roku)
(IFRS, mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Hmotný majetek* 9 758 10 528
Nehmotný majetek* 6 898 6 018
Hmotný a nehmotný majetek celkem 16 656 16 546
Hmotný majetek získaný formou finančního leasingu** 0 0

* Hmotný i nehmotný majetek zahrnuje také právo užívat aktivum; viz také Příloha ke konsolidované účetní závěrce podle IFRS, poznámka č. 25 – Nehmotný majetek a č. 26 – Hmotný majetek.

** Zůstatková hodnota investic; viz také Příloha ke konsolidované účetní závěrce podle IFRS, poznámka č. 25 – Nehmotný majetek a č. 26 – Hmotný majetek.

Hlavní prováděné investice – mimo finanční

V roce 2020 KB uskutečnila nefinanční investice v celkové hodnotě 2,6 miliardy Kč. Nejvíce finančních prostředků bylo investováno do informačních technologií (téměř 2,4 miliardy Kč) především na pořízení a vývoj programového vybavení a hardwaru. To zrychlilo adaptaci digitálních nabídek a distribuci zákazníkům na všech trzích, kde KB operuje. Všechny nefinanční investice byly realizovány v České republice a na Slovensku a byly financovány z interních zdrojů.

Hlavní budoucí investice – mimo finanční

Plánované investice Komerční banky pro rok 2021 by měly dosáhnout 3,1 miliardy Kč. Banka zvýší své investice do digitalizace v souvislosti s cíli strategického plánu KB Change 2025, tak aby dále zlepšila a dotáhla digitální interakce se zákazníky při akvizici, prodeji a následné obsluze, stejně jako zvýšení provozní efektivity. Investiční plány Banky podléhají vývoji ekonomického prostředí.

Souhrnný popis nemovitostí vlastněných Skupinou KB

Nemovitosti spravované Skupinou jsou využívány pro zajištění podnikatelské činnosti, k níž je oprávněna ve smyslu platných právních předpisů. Provoz vlastněných ani pronajímaných budov Skupinou KB nadměrně nezatěžuje životní prostředí. Více informací o dopadu na životní prostředí je uvedeno v Nefinančním reportu 2020.

Souhrn nemovitostí spravovaných Skupinou KB
K 31. prosinci 2020 Počet Z toho
vlastních
Z toho
pronajatých
Budovy ČR 530 8 2 44 8
Budovy SR 2 0 2
Budovy celkem 532 8 2 450

Skupina Komerční banky pro svou podnikatelskou činnost používá následující významné nemovitosti s užitnou plochou přesahující 5 000 m 2 :

Přehled významných nemovitostí spravovaných Skupinou KB
Město Ulice Číslo
popisné
Užitná plocha
Brno náměstí Svobody 92 13 869
Kladno náměstí Starosty Pavla 14 5 072
Ostrava Nádražní 1 698 7 637
Plzeň Goethova 2 704 11 421
Praha 1 Václavské náměstí 796 50 674
Praha 2 Bělehradská 222 7 924
Praha 5 Štefánikova 267 7 568
Praha 5 náměstí Junkových 2 7 72 27 533
Praha 5 náměstí Junkových 2 921 20 754
Praha 8 Zenklova 351 6 236
Praha 9
náměstí Organizace spojených národů 844 12 092
Ústí nad Labem Bílinská 175 6 910

Pozn.: Viz také Příloha ke konsolidované závěrce IFRS, poznámka č. 26 – Hmotný majetek a poznámka č. 28 – Aktiva držená k prodeji.

Ochranné známky, licence a podlicence

I v roce 2020 Komerční banka používala ochranné známky pro označování konkrétních produktů a služeb, a to v České republice i ve Slovenské republice. Nově používané ochranné známky byly registrovány u Úřadu průmyslového vlastnictví v České republice.

U českého Úřadu průmyslového vlastnictví má Komerční banka registrováno celkem 192 ochranných známek. Ve věci jedné další ochranné známky bylo v roce 2019 zahájeno registrační řízení, které však ještě nebylo ukončeno. Ve Slovenské republice je u Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky registrováno 7 ochranných známek.

V rámci finanční Skupiny KB poskytuje Komerční banka některým dceřiným společnostem licence ke svým ochranným známkám. V některých případech je Komerční banka rovněž nabyvatelem licencí i podlicencí, a to zpravidla od poskytovatelů IT služeb.

Vymezení použitých alternativních výkonnostních ukazatelů

Čistý zisk na akcii: „Zisk připadající vlastníkům mateřské společnosti“ děleno (průměrný počet vydaných akcií bez vlastních akcií držených na vlastní účet);

Rentabilita průměrného vlastního kapitálu (ROAE, v   konsolidovaných výkazech): „Zisk připadající vlastníkům mateřské společnosti“ děleno (průměrná hodnota „Vlastního kapitálu“ minus „Nekontrolní podíly“);

Průměrná hodnota „Vlastního kapitálu“ minus „Nekontrolní podíly“: („Vlastní kapitál“ minus „Nekontrolní podíly“ ke konci roku X) plus („Vlastní kapitál“ minus „Nekontrolní podíly“ ke konci roku X-1) děleno 2;

Rentabilita průměrného vlastního kapitálu (ROAE, v individuálních výkazech): „Zisk za účetní období“ děleno průměrný vlastní kapitál;

Průměrný vlastní kapitál: („Vlastní kapitál celkem“ ke konci roku X plus „Vlastní kapitál celkem“ ke konci roku X-1) děleno 2;

Rentabilita průměrných aktiv (ROAA, v konsolidovaných výkazech): 2 „Zisk připadající vlastníkům mateřské společnosti“ děleno průměrná „Celková aktiva“;

Průměrná celková aktiva: („Aktiva celkem“ ke konci roku X plus „Aktiva celkem“ ke konci roku X-1) děleno 2;

Rentabilita průměrných aktiv (ROAA, v individuálních výkazech):¹) „Zisk za účetní období“ děleno průměrná „Celková aktiva“;

Čistá úroková marže (NIM): „Čisté úrokové výnosy“ děleno průměrná úročená aktiva;

Průměrná úročená aktiva: („Úročená aktiva celkem“ ke konci roku X plus „Úročená aktiva celkem“ ke konci roku X-1) děleno 2;

Úročená aktiva obsahují „Hotovost a účty u centrálních bank“, „Pohledávky za bankami“, „Úvěry a pohledávky za klienty“, „Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku a ztráty“, z toho pouze dluhopisy, „Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty“, z toho pouze dluhopisy, „Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku“, z toho pouze dluhopisy); „Dluhové cenné papíry“;

Rekonciliace výpočtu „Čisté úrokové marže“ (mil. Kč, konsolidované)

(zdroj: Výkaz zisku a ztráty) 2020 2019
Čistý úrokový výnos k datu 21 360 23 591
z toho:
Úvěry a pohledávky v naběhlé hodnotě 19 855 24 270
Dluhové cenné papíry v naběhlé hodnotě 1 70 6 1 746
Ostatní dluhové cenné papíry 683 587
Finanční závazky v naběhlé hodnotě -2 630 -4 193
Zajišťovací finanční deriváty – výnosy 14 24 1 17 40 3
Zajišťovací finanční deriváty – náklady -12 495 -16 222
(zdroj: Výkaz o finanční situaci) 31. 12. 2020 31. 12. 2019 31. 12. 2018
Hotovost a účty u centrálních bank /Účty u centrálních bank 15 050 7 737 16 347
Pohledávky za bankami 262 606 244 561 256 268
Úvěry a pohledávky za klienty (čisté) 679 956 647 259 624 954
Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty/Dluhové cenné papíry 3 342 4 112 3 248
Finanční aktiva jiná než k   obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty/Dluhové cenné papíry 279 0 0
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do Ostatního úplného výsledku (FV OCI)/Dluhové cenné papíry 40 151 35 682 24 909
Dluhové cenné papíry 92 839 71 581 69 881
Úročená aktiva (ke konci období) 1 094 223 1 010 932 995 60 7
Průměrná úročená aktiva k datu 1 052 578 1 003 270
Anualizovaná čistá úroková marže k datu 2,03 % 2,35 %

Poměr provozních nákladů a výnosů: „Provozní náklady“ děleno „Čisté provozní výnosy“;

Náklady na riziko v relativním vyjádření: „Náklady na riziko“ děleno „Průměrná hrubá výše klientských úvěrů a pohledávek“;

Průměrná hrubá výše klientských úvěrů a pohledávek: („Hrubá výše klientských úvěrů a pohledávek“ ke konci čtvrtletí X-1 plus „Hrubá výše klientských úvěrů a pohledávek“ ke konci čtvrtletí X-2 plus „Hrubá výše klientských úvěrů a pohledávek“ ke konci čtvrtletí X-3 plus „Hrubá výše klientských úvěrů a pohledávek“ ke konci čtvrtletí X-4) děleno 4;

Hrubá výše klientských úvěrů a pohledávek: „Hrubá částka úvěrů a pohledávek za klienty“ bez „Ostatních pohledávek za klienty“;

Poměr čistých úvěrů a depozit: („Úvěry a pohledávky za klienty“ (čisté) minus „reverzní repo operace s klienty“) děleno („Závazky vůči klientům“ minus „repo operace s klienty“).

1  Přepočteno na počet zaměstnanců na plný úvazek.

2 S účinností od 1. ledna 2019 Komerční banka implementovala nový účetní standard IFRS 16 Pronájmy, který nahradil předchozí standard IAS 17. Banka jako nájemce v rámci operativního leasingu zvláště kancelářských budov a poboček nově vykazuje tyto leasingové smlouvy ve své bilanci. To ve svém důsledku znamená nárůst aktiv (aktiva z užívacího práva) i pasiv o 2 638 milionů Kč, což mělo pouze nemateriální dopad na ukazatel Rentabilita průměrných aktiv.

Konsolidovaná účetní závěrka

dle Mezinárodních standardů pro účetní výkaznictví ve znění přijatém Evropskou unií k 31. prosinci 2020

Konsolidovaný výkaz zisku a ztráty a konsolidovaný výkaz o úplném výsledku za rok 2020

Konsolidovaný výkaz zisku a ztráty za rok 2020

(mil. Kč) Bod 2020 2019
Výnosy z úroků 5 36 485 44 006
Náklady na úroky 5 -15 125 -20 415
Čisté úrokové výnosy 21 360 23 591
Čistý výnos z poplatků a provizí 6 5 210 5 983
Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací 7 2 884 2 804
Výnosy z dividend 8 6 5
Ostatní výnosy 9 204 190
Čisté provozní výnosy 29 664 32 573
Personální náklady 10 -7 650 -7 781
Všeobecné provozní náklady 11 -4 615 -4 693
Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku 12 -2 730 -2 458
Provozní náklady -14 995 -14 932
Provozní zisk 14 669 17 641
Ztráty ze znehodnocení 13 -4 701 53
Čistý zisk z prodeje a odpisu úvěrů a pohledávek 13 123 519
Náklady na riziko -4 578 572
Výnosy z majetkových účastí v přidružených společnostech 248 306
Zisk/(ztráta) z vyřazení z konsolidace -40 55
Zisk z výhodné koupě 0 0
Čistý zisk z ostatních aktiv 14 -15 17
Zisk před zdaněním 10 284 18 591
Daň z příjmů 15 -1 985 -3 419
Zisk za účetní období 16 8 299 15 172
Zisk připadající vlastníkům nekontrolního podílu 143 271
Zisk připadající vlastníkům mateřské společnosti 8 156 14 901
Zisk na akcii/Zředěný zisk na akcii (v Kč) 16 43,19 78,90

Připojená příloha je nedílnou součástí této konsolidované účetní závěrky.

Konsolidovaný výkaz o úplném výsledku za rok 2020

(mil. Kč) Bod 2020 2019
Zisk za účetní období 16 8 299 15 172
Položky, které nebudou odúčtovány do výkazu zisku a ztráty
Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu, po odečtení daně 39 -15 -83
Přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option*, po odečtení daně 40 -284 133
Položky, které mohou být následně odúčtovány do výkazu zisku a ztráty
Zajištění peněžních toků
–  čistý zisk/(ztráta) z reálné hodnoty, po odečtení daně 41 247 533
–  převod do čistého zisku/(ztráty), po odečtení daně 41 -255 -528
Zajištění čistých aktiv z investic v zahraničí -24 9
Kurzové rozdíly z přecenění čistých aktiv z investic v zahraničí 26 -12
Přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI**, po odečtení daně 42 73 212
Přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI**, po odečtení daně (přidružené společnosti) 24 24 16
Ostatní výnosy (přidružená společnost) 0 0
Ostatní úplný výsledek za účetní období, po odečtení daně -208 280
Úplný výsledek za účetní období, po odečtení daně 8 091 15 452
Úplný výsledek připadající vlastníkům nekontrolních podílů 146 271
Úplný výsledek připadající vlastníkům mateřské společnosti 7 945 15 181

* Přecenění kapitálových nástrojů s volbou reálné hodnoty vykázané do ostatního úplného výsledku.

** Přecenění dluhových nástrojů v reálné hodnotě vykázané do ostatního úplného výsledku.

Připojená příloha je nedílnou součástí této konsolidované účetní závěrky.

Konsolidovaný výkaz o finanční situaci k 31. prosinci 2020

(mil. Kč) Bod 12/31/2020 12/31/2019
AKTIVA
Hotovost a účty u centrálních bank 18 23 547 17 744
Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 19 25 600 22 904
Ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 19 0 494
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 20 279 0
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 43 13 317 9 996
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 21 40 198 36 204
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 22 1 035 401 963 401
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 283 -374
Daň z příjmů 1 183 30
Odložená daňová pohledávka 33 78 70
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 23 5 103 5 176
Majetkové účasti v přidružených společnostech 24 1 587 1 255
Nehmotný majetek 25 6 898 6 018
Hmotný majetek 26 9 758 10 528
Goodwill 27 3 752 3 752
Aktiva držená k prodeji 28 147 136
Aktiva celkem 1 167 131 1 077 334

.

(mil. Kč) Bod 12/31/2020 12/31/2019
ZÁVAZKY A VLASTNÍ KAPITÁL
Závazky vůči centrálním bankám 0 1
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 29 25 170 23 725
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 43 8 760 10 283
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 30 996 594 921 725
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 2 721 -4 105
Daň z příjmů 50 363
Odložený daňový závazek 33 708 840
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 31 11 415 11 976
Rezervy 32 2 026 1 345
Podřízený dluh 34 2 629 2 546
Závazky celkem 1 050 073 968 699
Základní kapitál 35 19 005 19 005
Emisní ážio, fondy, nerozdělený zisk, oceňovací rozdíly a zisk za účetní období 94 811 86 535
Nekontrolní podíl 3 242 3 095
Vlastní kapitál celkem 117 058 108 635
Závazky a vlastní kapitál celkem 1 167 131 1 077 334

Připojená příloha je nedílnou součástí této konsolidované účetní závěrky.

Konsolidovaný výkaz změn vlastního kapitálu za rok 2020

(mil. Kč) Základní kapitál Vlastní akcie Kapitálové fondy a nerozdělený zisk* Úhrady vázané na akcie Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu Přecenění kapitál. nástrojů ve FVOCI option Zajištění peněžních toků Přecenění čistých aktiv z investic v zahraničí Přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI Vlastní kapitál náležející vlastníkům mateřské společnosti Nekon- trolní podíl Vlastní kapitál celkem včetně nekontrol- ních podílů
Zůstatek k 31. prosinci 2018 19 005 -577 80 606 478 -132 157 -87 -7 488 99 931 3 398 103 329
Vlastní akcie, ostatní 0 0 94 27 0 0 0 0 0 121 2 123
Výplata dividend 0 0 -9 693 0 0 0 0 0 0 -9 693 -576 -10 269
Transakce s vlastníky 0 0 -9 599 27 0 0 0 0 0 -9 572 -574 -10 146
Zisk za účetní období 0 0 14 901 0 0 0 0 0 0 14 901 271 15 172
Ostatní úplný výsledek za účetní období, po odečtení daně** 0 0 16 0 -83 131 5 -1 212 280 0 280
Úplný výsledek za účetní období 0 0 14 917 0 -83 131 5 -1 212 15 181 271 15 452
Zůstatek k 31. prosinci 2019 19 005 -577 85 924 505 -215 288 -82 -8 700 105 540 3 095 108 635
Vlastní akcie, ostatní 0 0 310 21 0 0 0 0 0 331 1 332
Výplata dividend 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Transakce s vlastníky 0 0 310 21 0 0 0 0 0 331 1 332
Zisk za účetní období 0 0 8 156 0 0 0 0 0 0 8 156 143 8 299
Ostatní úplný výsledek za účetní období, po odečtení daně** 0 0 24 0 -15 -284 -8 -1 73 -211 3 -208
Úplný výsledek za účetní období 0 0 8 180 0 -15 -284 -8 -1 73 7 945 146 8 091
Zůstatek k 31. prosinci 2020 19 005 -577 94 414 526 -230 4 -90 -9 773 113 816 3 242 117 058

* Kapitálové fondy a nerozdělený zisk zahrnují ostatní fondy tvořené ze zisku ve výši 5 211 mil. Kč (2019: 5 211 mil. Kč), zisk za účetní období ve výši 8 156 mil. Kč (2019: 14 901 mil. Kč) a nerozdělený zisk ve výši 81 047 mil. Kč (2019: 65 812 mil. Kč).

** Částky ve sloupci Kapitálové fondy a nerozdělený zisk představují zisk z přecenění dluhových nástrojů (dopad z konsolidace přidružené společnosti ekvivalenční metodou).

* Kapitálové fondy a nerozdělený zisk zahrnují ostatní fondy tvořené ze zisku ve výši 5 211 mil. Kč (2019: 5 211 mil. Kč), zisk za účetní období ve výši 8 156 mil. Kč (2019: 14 901 mil. Kč) a nerozdělený zisk ve výši 81 047 mil. Kč (2019: 65 812 mil. Kč).

** Částky ve sloupci Kapitálové fondy a nerozdělený zisk představují zisk z přecenění dluhových nástrojů (dopad z konsolidace přidružené společnosti ekvivalenční metodou).

Připojená příloha je nedílnou součástí této konsolidované účetní závěrky.

Konsolidovaný výkaz o peněžních tocích za rok 2020

(mil. Kč) 2020 2019
PENĚŽNÍ TOKY Z PROVOZNÍ ČINNOSTI
Zisk před zdaněním 10 284 18 591
Úpravy o nepeněžní a jiné operace
Změna opravných položek/rezerv (včetně dopadu z prodaných a odepsaných úvěrů a pohledávek) 4 624 37
Odpisy a amortizace hmotného a nehmotného majetku 2 706 2 451
Zisk/(ztráta) z prodeje majetku 15 -16
Změna reálné hodnoty derivátů -2 130 1 345
Časově rozlišené úroky, amortizace diskontu a prémie 1 515 1 032
Zisk/(ztráta) z prodeje majetkových účastí -214 -366
Kurzové rozdíly -361 183
Ostatní úpravy 119 -398
Peněžní toky před změnou v provozních aktivech a závazcích 16 558 22 859
Změna provozních aktiv a závazků po úpravě o nepeněžní operace
Úvěry a jiné pohledávky za bankami (přijaté/placené) -15 871 12 593
Úvěry a jiné pohledávky za klienty -37 010 -23 338
Dluhové nástroje v naběhlé hodnotě -17 683 -2 481
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku -4 974 -10 973
Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 773 -858
Ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 494 -250
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 312 0
Ostatní aktiva 132 685
Závazky vůči bankám (přijaté/placené) -8 561 -1 849
Závazky vůči klientům 83 536 9 191
Finanční závazky v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty -411 1 299
Ostatní pasiva -1 223 -1 293
Čisté peněžní toky z provozních aktiv a závazků -486 -17 274
Čistá hotovost z provozní činnosti před zdaněním 16 072 5 585
Zaplacená daň z příjmů -3 597 -3 149
Čistá hotovost z provozní činnosti 12 475 2 436
PENĚŽNÍ TOKY Z INVESTIČNÍ ČINNOSTI
Přijaté dividendy (včetně přidružených společností) 6 241
Nákup hmotného a nehmotného majetku -2 834 -2 820
Prodej hmotného a nehmotného majetku 41 87
Nákup majetkových účastí -101 -34
Prodej/snížení majetkových účastí 0 55
Čistá hotovost z investiční činnosti -2 888 -2 471
PENĚŽNÍ TOKY Z FINANČNÍ ČINNOSTI
Dividendy zaplacené akcionářům společnosti 0 -9 599
Dividendy zaplacené nekontrolním podílům 0 -576
Nákup vlastních akcií 0 0
Emitované cenné papíry 105 1 068
Splacené cenné papíry -2 594 0
Závazky z leasingu -474 -476
Podřízený dluh 83 -33
Zvýšení minoritních podílů 0 0
Čistá hotovost z finanční činnosti -2 880 -9 616
Čisté zvýšení/(snížení) hotovosti a peněžních ekvivalentů 6 707 -9 651
Hotovost a peněžní ekvivalenty na začátku období 13 518 23 247
Kurzové rozdíly k hotovosti a peněžním ekvivalentům na začátku období 287 -78
Úprava hotovosti a peněžních ekvivalentů na začátku období z důvodu akvizice 0 0
Hotovost a jiné likvidní prostředky na konci období (viz bod 36 Přílohy) 20 512 13 518
Přijaté úroky 37 258 45 027
Placené úroky -14 383 -20 404

Připojená příloha je nedílnou součástí této konsolidované účetní závěrky.

Tyto konsolidované výkazy a příloha k účetní závěrce byly schváleny představenstvem dne 26. února 2021.

Jménem představenstva podepsali:

image

Jan Juchelka v. r.                                                                                                Jitka Haubová v. r.

předseda představenstva,                                                                                     členka představenstva,

generální ředitel                                                                                                  vrchní ředitelka, Chief Operations Officer

Komerční banka, a.s.                                                                                           Komerční banka, a.s.

Příloha ke konsolidované účetní závěrce k 31. prosinci 2020

Obsah

1 Hlavní činnosti 103

2 Události roku 2020 104

3 Základní účetní pravidla 104

4 Informace o segmentech 128

5 Čisté úrokové výnosy 128

6 Čistý výnos z poplatků a provizí 129

7 Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací 129

8 Výnosy z dividend 129

9 Ostatní výnosy 129

10 Personální náklady 130

11 Všeobecné provozní náklady 131

12 Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku 131

13 Náklady na riziko 132

14 Čistý zisk z ostatních aktiv 133

15 Daň z příjmů 133

16 Rozdělení čistého zisku 134

17 Zisk na akcii 135

18 Hotovost a účty u centrálních bank 135

19 Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 135

20 Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 135

21 Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 136

22 Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 136

23 Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 142

24 Majetkové účasti v přidružených společnostech a společnosti s nekontrolními podíly 142

25 Nehmotný majetek 145

26 Hmotný majetek 146

27 Goodwill 147

28 Aktiva držená k prodeji 147

29 Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 147

30 Finanční závazky v naběhlé hodnotě 148

31 Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 149

32 Rezervy 150

33 Odložená daň 151

34 Podřízený dluh 151

35 Základní kapitál 152

36 Rozbor zůstatků hotovosti a jiných likvidních prostředků uvedených ve výkazu o peněžních tocích 153

37 Potenciální pohledávky a závazky 154

38 Strany se zvláštním vztahem ke Skupině 157

39 Změny přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu ve vlastním kapitálu 159

40 Změny přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option ve vlastním kapitálu 159

41 Změny přecenění zajišťovacích instrumentů ve vlastním kapitálu 160

42 Změny přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI ve vlastním kapitálu 160

43 Informace o řízení rizik a finančních instrumentech 160

44 Zápočet finančních aktiv a finančních závazků 183

45 Aktiva ve správě a k obhospodařování 183

46 Události po datu účetní závěrky 183

1 Hlavní činnosti

Komerční banka, a.s., (dále jen „Banka“) spolu s 14 dceřinými a 5 přidruženými společnostmi tvoří finanční skupinu Komerční banky, a.s. (dále jen „Skupina“). Mateřskou společností Skupiny je Banka, která je zapsána v obchodním rejstříku v České republice jako akciová společnost. K hlavním činnostem Banky patří:

I. poskytování úvěrů a záruk v české a cizí měně;

II. přijímání a ukládání vkladů v české a cizí měně;

III. vedení běžných a termínovaných účtů v české a cizí měně;

IV. poskytování bankovních služeb v rozsáhlé síti poboček v České republice;

V. devizové operace na mezibankovním peněžním trhu;

VI. bankovní služby zahraničnímu obchodu; a

VII. bankovní služby v oblasti kapitálových trhů.

Banka generuje převážnou část výnosů Skupiny a rozhodujícím způsobem se podílí na aktivech a závazcích Skupiny.

Banka sídlí na adrese Na Příkopě 33, č.p. 969, 114 07 Praha 1 .

Skupina působí vedle České republiky prostřednictvím zahraniční pobočky Komerční banka, a.s., pobočka zahraničnej banky, (dále jen „Pobočka“) a dceřiné společnosti ESSOX FINANCE, s.r.o., ve Slovenské republice a prostřednictvím dceřiné společnosti BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. v Belgii.

Kmenové akcie Banky jsou veřejně obchodovatelné na Burze cenných papírů v Praze. Majoritním vlastníkem Banky je francouzská banka Société Générale S.A., která vlastní 60,35 % (2019: 60,35 %) akcií Banky.

Hlavní činnosti společností s rozhodujícím vlivem Banky k 31. prosinci 2020:
Název společnosti Přímý podíl (%) Skupinový podíl (%) Hlavní činnost Sídlo
KB penzijní společnost, a.s. 100,00 100,00 Penzijní připojištění Praha
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 100,00 100,00 Stavební spoření Praha
Protos, uzavřený investiční fond, a.s. 83,65 100,00 Investice Praha
Factoring KB, a.s. 100,00 100,00 Factoring Praha
BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. 99,98 99,98 Finanční služby Brusel
KB Real Estate, s.r.o. 100,00 100,00 Podpůrné služby Praha
STD2, s.r.o. 100,00 100,00 Podpůrné služby Praha
VN 42, s.r.o. 100,00 100,00 Podpůrné služby Praha
KB SmartSolutions, s.r.o. 100,00 100,00 Podpůrné služby Praha
KB Advisory, s. r. o.* 0,00 100,00 Podpůrné služby Praha
My Smart Living, s.r.o.* 0,00 100,00 Podpůrné služby Praha
SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 50,10 50,10 Průmyslové financování Praha
ESSOX s.r.o. 50,93 50,93 Spotřebitelské úvěry, leasing České Budějovice
ESSOX FINANCE, s.r.o. 0,00 50,93 Spotřebitelské úvěry, leasing Bratislava

* Společnost není konsolidována z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidovaných finančních výkazů.

Hlavní činnosti společností s podstatným vlivem Banky k 31. prosinci 2020:
Název společnosti Přímý podíl (%) Skupinový podíl (%) Hlavní činnost Sídlo
Komerční pojišťovna, a.s. 49,00 49,00 Pojišťovací činnost Praha
CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s. 20,00 20,00 Sběr dat pro hodnocení kreditního rizika Praha
Worldline Czech Republic s.r.o.* 1,00 1,00 Finanční služby Praha
Bankovní identita, a.s. 33,33 33,33 Činnosti v oblasti informačních technologií/identifikační služby Praha
Platební instituce Roger a.s. 0,00 24,83 Poskytování platebních služeb Brno

* Jedná se o podíl na vlastním kapitálu společnosti, Skupina disponuje 40 % hlasovacích práv a podílem na zisku ve výši 0,1 %.

2 Události roku 2020

Výplata dividendy za rok 2019

V souladu s doporučením ČNB valná hromada Banky dne 29. června 2020 rozhodla o výplatě dividend za rok 2019 ve výši 0 Kč na jednu akcii před zdaněním. Zisk za účetní období 2019 byl v plné výši převeden do nerozděleného zisku minulých let. Skupina nevyplatila dividendy držitelům nekontrolních podílů společnosti ESSOX s.r.o. a držitelům nekontrolních podílů společnosti SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o.

Změny ve finanční Skupině Banky

Banka za rok 2020 navýšila vlastní kapitál ve společnosti KB SmartSolutions, s.r.o., o 129 mil. Kč ve formě peněžního příplatku do ostatních kapitálových fondů. KB SmartSolutions, s.r.o., je součástí konsolidačního celku Banky.

Společnost KB SmartSolutions, s.r.o., za rok 2020 navýšila vlastní kapitál společnosti My Smart Living, s.r.o., o 8 mil. Kč ve formě peněžního příplatku do ostatních kapitálových fondů. Společnost My Smart Living, s.r.o., aktuálně není konsolidována z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidovaných finančních výkazů.

Společnost KB SmartSolutions, s.r.o., za rok 2020 navýšila vlastní kapitál společnosti KB Advisory, s. r. o., o 1 mil. Kč ve formě peněžního příplatku do ostatních kapitálových fondů. Společnost KB Advisory, s. r. o., aktuálně není konsolidována z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidovaných finančních výkazů.

Společnost KB SmartSolutions, s.r.o., k 1. červenci 2020 vstoupila do společnosti upvest s.r.o. formou investice do vlastního kapitálu a nabyla podíl 18,9 %. V roce 2021 má KB SmartSolutions, s.r.o., právo navýšit svůj podíl v upvest s.r.o. až na 30,9 % a v roce následujícím pak může získat i majoritu ve společnosti. Společnost upvest s.r.o. je fintechová společnost, která poskytuje crowdfundigové investice v oblasti nemovitostí formou participace na dluhovém financování developerských projektů. Společnost upvest s.r.o. aktuálně není konsolidována z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidovaných finančních výkazů.

Začátkem července 2020 bylo rozhodnuto o ukončení dalšího financování činnosti realitního portálu Cincink, který je provozován společností My Smart Living, s.r.o. Banka investovala do projektu prostřednictvím společnosti KB SmartSolutions, s.r.o., která je 100% mateřskou společností My Smart Living, s.r.o. Zkušenosti, které Banka v rámci projektu získala, využije v rámci tribu Housing. Banka věří, že ty dále podpoří její úsilí inovovat a přicházet na trh s jedinečnými službami, které doplní nabídku retailovým klientům. V průběhu roku 2020 byla k investici ve společnosti My Smart Living, s.r.o., vytvořena opravná položka v čisté výši 40 mil. Kč.

K 15. září 2020 založila Banka společně s Českou spořitelnou, a.s., a Československou obchodní bankou, a. s., společnost Bankovní identita, a.s. Banka vložila do základního kapitálu společnosti Bankovní identita, a.s., 1 mil. Kč a drží ve společnosti podíl 33,33 %. Bankovní identita, a.s., je součástí konsolidačního celku Banky.

V říjnu 2020 Banka navýšila vlastní kapitál ve společnosti Bankovní identita, a.s., o 20 mil. Kč ve formě peněžního příplatku do ostatních kapitálových fondů.

Společnost KB SmartSolutions, s.r.o., k 20. říjnu 2020 vstoupila do společnosti MonkeyData s.r.o. formou investice do vlastního kapitálu a nabyla podíl 11 %. Společnost MonkeyData s.r.o. vlastní ze 100 % dceřinou společnost Lemonero s.r.o. Společnost Lemonero s.r.o. poskytuje financování e-shopům díky AI scoringovému modelu. Společnost MonkeyData s.r.o. aktuálně není konsolidována z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidovaných finančních výkazů.

Společnost KB SmartSolutions, s.r.o., k 10. prosinci 2020 dokončila investici do společnosti Platební instituce Roger a.s. kombinací investice do vlastního kapitálu a odkupu akcií a nabyla podíl 24,83 %. Společnost Platební instituce Roger a.s. vlastní ze 100 % dceřiné společnosti (i) Invoice Financing s.r.o. a (ii) Roger Finance s.r.o. Společnost Platební instituce Roger a.s. propojuje investory se společnostmi, které mají zájem na rychlém profinancování faktur s dlouhou splatností. Také poskytuje platformu pro financování dodavatelských řetězců velkých odběratelů, tzv. Supply Chain Financing. V roce 2023 má KB SmartSolutions, s.r.o., právo navýšit svůj podíl ve společnosti Platební instituce Roger a.s. až na 60 %, a tím získat i majoritu. Společnost Platební instituce Roger a.s. aktuálně není konsolidována z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidovaných finančních výkazů.

3 Základní účetní pravidla

Při sestavování této konsolidované účetní závěrky byla použita níže uvedená účetní pravidla:

3.1 Prohlášení o shodě s IFRS

Konsolidovaná účetní závěrka je sestavena v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví (dále jen „IFRS“) ve znění přijatém Evropskou unií v souladu s Nařízením (ES) č. 1606/2002 Evropského parlamentu a Rady, o používání mezinárodních účetních standardů, a účinnými pro účetní období začínající 1. ledna 2020.

Konsolidovaná účetní závěrka za rok končící 31. prosince 2020 je sestavena na základě současných nejlepších odhadů. Vedení Skupiny se domnívá, že účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz finanční pozice Skupiny a jejího výsledku hospodaření s využitím všech příslušných a dostupných informací k datu sestavení závěrky.

3.2 Základní předpoklady konsolidované účetní závěrky

3.2.1 Akruální báze

Konsolidovaná účetní závěrka je sestavena na akruální bázi, tzn. že výsledky transakcí a jiných skutečností jsou předmětem uznání v období, kdy k nim dochází, a jsou vykázány v konsolidované účetní závěrce v obdobích, k nimž se vztahují.

Výjimkou je konsolidovaný výkaz o peněžních tocích, který je sestaven na peněžní bázi, tzn. že zobrazuje peněžní příjmy a výdaje daného období bez ohledu na to, kdy je vykázána transakce, k jejíž úhradě se vztahují.

3.2.2 Trvání účetní jednotky

Konsolidovaná účetní závěrka vychází z předpokladu, že Skupina neuvažuje o ukončení činnosti a že bude ve své činnosti pokračovat v dohledné budoucnosti. Skupina nemá v úmyslu ani není nucena likvidovat nebo podstatně zúžit rozsah své činnosti.

3.2.3 Účetní období

Účetní období Skupiny činí 12 měsíců a je shodné s kalendářním rokem.

3.3 Východiska pro přípravu účetní závěrky

3.3.1 Měna vykazování

Konsolidovaná účetní závěrka je prezentována v českých korunách (dále jen „Kč“), které jsou měnou vykazování Skupiny. Číselné údaje jsou vykázány v milionech Kč, není-li uvedeno jinak.

3.3.2 Historické náklady

Konsolidovaná účetní závěrka je sestavena na bázi historických nákladů s výjimkou položek oceňovaných reálnou hodnotou, kterými jsou finanční aktiva a závazky v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty, finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku, zajišťovací deriváty a zajišťované položky u zajištění reálné hodnoty.

Aktiva držená k prodeji jsou oceněna v nižší částce z (i) reálné hodnoty snížené o předpokládané náklady na prodej; nebo (ii) účetní hodnoty aktiva před jeho zařazením do kategorie Aktiva držená k prodeji.

3.3.3 Významné účetní úsudky a odhady

Při aplikaci účetních pravidel za účelem sestavení konsolidované účetní závěrky v souladu s IFRS je nezbytné, aby vedení Skupiny používalo profesionální úsudek, provádělo odhady a předpoklady s dopadem na částky aktiv a závazků vykazovaných ke dni účetní závěrky, na informace zveřejňované o podmíněných aktivech a závazcích, jakož i na výnosy a náklady vykazované za dané období. Tyto odhady a účetní úsudky jsou založeny na informacích dostupných ke dni účetní závěrky a týkají se zejména stanovení:

Informace o klíčových účetních úsudcích a předpokladech vztahujících se k budoucnosti a o dalších klíčových zdrojích nejistoty v odhadech ke dni účetní závěrky, u nichž existuje vysoké riziko, že během příštího účetního období způsobí významné úpravy účetních částek aktiv a závazků, jsou případně uvedeny v rámci jednotlivých kapitol.

Pokračování pandemie Covid-19 způsobuje, že současné ekonomické prostředí nadále podléhá zvýšené volatilitě a nejistotě vyžadující v určitých oblastech složité úsudky a odhady. Pandemie Covid-19 má významné dopady zejména v oblasti řízení úvěrového rizika, jak je popsáno v samostatné sekci níže. V dalších oblastech řízení rizik, jako je tržní riziko a riziko likvidity, Skupina pečlivě sleduje měnící se podmínky a vyhodnocuje jejich dopady.

Pandemie Covid-19

Pandemie Covid-19 má významný dopad na Skupinu, a to především na kvalitu úvěrového portfolia a schopnost dlužníků hradit včas své závazky vůči Skupině. Skupina velice rychle připravila a následně nabízela svým klientům širokou paletu aktivit vedoucích ke zmírnění následků pandemie Covid-19. Mezi těmi nejvýznamnějšími aktivitami byly odklady splátek úvěrů, které Skupina započala koordinovaně poskytovat již od konce března 2020 podle vlastních pravidel a postupů schválených Výborem pro řízení kreditních rizik. Posléze k tomu přibyly i odklady splátek v souladu s novým zákonem č. 177/2020 Sb., o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií Covid-19, ze dne 16. dubna 2020. Po jeho vydání Skupina sjednotila podmínky obou režimů odkladů splátek. K 31. prosinci 2020 objem úvěrů, které v roce 2020 byly v režimu odkladů, činil 70,6 mld. Kč za Skupinu. V případech, na které se zákonné odklady splátek nevztahovaly, Skupina poskytovala svým klientům individuální řešení šitá na míru vycházející z vyhodnocení jejich současné a odhadované situace. Vedle odkladů splátek Skupina okamžitě reagovala a ve spolupráci se státními institucemi (ČMZRB, EGAP) začala nabízet úvěrové produkty v rámci vládních programů COVID (COVID Praha, COVID Plus, COVID 2, COVID 3). K 31. prosinci 2020 vládní programy pokrývaly expozici ve výši 10,1 mld. Kč.

Samotné odklady splátek Skupina poskytovala v souladu s pravidly a výkladem potvrzeným regulátorem (ČNB) a evropskými institucemi (EBA). Tyto odklady splátek poskytované Skupinou do konce října 2020 v drtivé většině případů nevedly ke změně klasifikace úvěrových expozic do skupiny úvěrových expozic v selhání. Ke klasifikaci do skupiny úvěrových expozic v selhání vedly poskytnuté odklady splátek Skupinou, které nebyly svými pravidly v souladu s výkladem regulátorů definujícím podobu úvěrových moratorií. Po ukončení zákonných odkladů v říjnu 2020 byly veškeré potřeby klientů řešeny Skupinou již ve standardním režimu, včetně dopadu na případnou klasifikaci úvěrových expozic do kategorie v selhání.

Z pohledu poskytovacích procesů a kritérií Skupina neuplatňovala drastická restriktivní opatření v podobě omezení financování domácí ekonomiky. Nicméně Skupina identifikovala senzitivní ekonomické sektory, ve kterých bylo možné pozorovat významnější dopady spojené s Covid-19, a na tyto sektory uplatňuje přísnější pravidla vyhodnocování úvěruschopnosti, a to jak v retailovém, tak i neretailovém segmentu. K vyhodnocování dopadu Covid-19 Skupina využívá především své vlastní behaviorální pozorování a modely.

V průběhu roku 2020 Skupina aktualizovala své makroekonomické predikce, které jsou nedílnou součástí IFRS 9 modelů pro tvorbu opravných položek a rezerv pro finanční aktiva ve Stupni 1 (Stage 1) a Stupni 2 (Stage 2) (forward looking koncept) s celkovým dopadem do nákladů na riziko ve výši 1,23 mld. Kč. V souladu s metodikou IFRS 9 byla aktualizace založena na tzv. Multi-scénáři, který na konci roku 2020 vycházel ze čtyř scénářů: základní scénář s pravděpodobností 40 %, scénář s prodlouženým negativním vývojem s pravděpodobností 35 %, scénář se závažným negativním vývojem s pravděpodobností 15 % a scénář optimistický s pravděpodobností 10 %. Základní scénář očekává snížení HDP o 4,8 % v roce 2020 a růst HDP o 5,9 % v roce 2021, scénář s prodlouženým negativním vývojem očekává snížení HDP o 7,5 % v roce 2020 a růst HDP o 4 % v roce 2021.

Vzhledem k tomu, že dopad Covid-19 do kreditního rizika je ovlivněn a zpožděn programy státní podpory (odklady splátek, Antivirus (Kurzarbeit), záruční programy apod.), Skupina použila pro účely IFRS 9 vyhlazenou verzi scénářů (vyhlazený základní scénář (který je odvozen od výše popsaného základního scénáře) počítá s 2,9% meziročním poklesem HDP pro rok 2020 a 3,9% meziročním poklesem HDP pro rok 2021 a vyhlazený scénář prodlouženého negativního vývoje (který je odvozen od výše popsaného scénáře prodlouženého negativního vývoje) počítá s 3,2% meziročním poklesem HDP pro rok 2020 a 5,8% meziročním poklesem HDP pro rok 2021). Scénáře byly vypracovány interně za použití nejlepších možných odhadů a za sledování odhadů zveřejněných státními, regulatorními nebo jinými orgány.

Dále v souladu s forward looking konceptem Skupina identifikovala portfolio se zhoršeným kreditním profilem, konkrétně se jedná o následující expozice: (i) expozice klientů fyzických osob a malých a středních podniků, které se nacházely v platebním moratoriu ke konci září 2020 a které Skupina identifikovala na základě expertního nebo modelového přístupu jako expozice s potenciálně zhoršeným kreditním profilem po ukončení moratoria, (ii) expozice klientů SME segmentu z následujících sektorů s významně negativním dopadem Covid-19 (hotely, restaurace, lázně, catering, cestovní kanceláře). Tyto identifikované expozice byly přesunuty do Stupně 2 (pokud se už ve Stupni 2 nenacházely) a byly na nich natvořeny specifické opravné položky. K 31. prosinci 2020 činila výše této specifické opravné položky celkem 620 mil. Kč a z toho 24 mil. Kč na portfolio označené výše jako (ii).

V následujícím období bude Skupina pečlivě sledovat budoucí makroekonomický vývoj a upraví své IFRS 9 modely v případě, že se nové makroekonomické předpovědi budou lišit od současných. Skupina používá pro své IFRS 9 modely interní predikce, nicméně pečlivě sleduje také predikce externí (ČNB, Ministerstvo financí, ECB atd.). Zejména makroekonomické predikce České národní banky Skupina využívá pro benchmarkování svých IFRS 9 modelů. Stejně tak bude Skupina sledovat aktuální vývoj pandemie a opatření vlády a posuzovat možné dopady do finanční situace Skupiny. Speciálně v souvislosti s ukončením moratorií na konci října 2020 Skupina pečlivě sleduje rizikový profil klientů a bude postupně aktualizovat dopad do finanční situace Skupiny.

3.3.4 Principy konsolidace

Konsolidovaná účetní závěrka zahrnuje účetní závěrku Banky a dceřiných společností, jejichž účetní závěrka je významná v porovnání s konsolidovanou účetní závěrkou Skupiny, zejména pokud jde o konsolidovaná aktiva a hrubé provozní výnosy Skupiny. Dceřinou společností je taková společnost, ve které Banka vykonává kontrolu, tj. pokud je Banka vystavena variabilním výnosům nebo na ně má právo na základě své účasti v této jednotce a může prostřednictvím své moci nad ní tyto výnosy ovlivňovat. Při posuzování kontroly Skupina zohledňuje všechny relevantní skutečnosti a okolnosti a bere v úvahu zejména hlasovací práva, potenciální hlasovací práva a smluvní ujednání. Toto posouzení může vyžadovat použití účetních úsudků. Dceřiné společnosti jsou do konsolidace zahrnuty metodou plné konsolidace, a to od data, k němuž je na Banku převedena kontrola nad společnostmi, do data, kdy Banka kontrolu přestane vykonávat.

Účetní závěrky dceřiných společností použité pro sestavení konsolidované účetní závěrky jsou sestaveny ke dni účetní závěrky Banky za použití shodných účetních metod. Aktiva a závazky zahraničních dceřiných společností a poboček jsou přepočteny na měnu vykazování Banky devizovým kurzem platným ke dni účetní závěrky Banky a jejich samostatné výkazy zisku a ztráty průměrnými měsíčními devizovými kurzy. Kurzové rozdíly z těchto přepočtů jsou vykázány jako samostatná položka přímo ve vlastním kapitálu. V porovnání s předcházejícími obdobími nedošlo ke změně konsolidačních pravidel. Všechny vnitroskupinové transakce, zůstatky, jakož i náklady a výnosy byly plně vyloučeny.

Majetkové podíly v přidružených společnostech jsou v konsolidované účetní závěrce vykázány ekvivalenční metodou, jsou-li jejich účetní výkazy významné v porovnání s konsolidovanými účetními výkazy Skupiny, zejména pokud jde o konsolidovaná aktiva a hrubé provozní výnosy Skupiny, nebo se jedná o strategické účasti. Mezi tyto společnosti patří subjekty, v nichž Banka drží přímo či nepřímo 20 až 50 % hlasovacích práv a v nichž Banka uplatňuje podstatný vliv, nikoli však vliv rozhodující. V souladu s ekvivalenční metodou jsou v konsolidovaném výkazu zisku a ztráty a v konsolidovaném výkaze o úplném výsledku zaúčtovány podíly Skupiny na hospodářském výsledku a úplném výsledku společností s podstatným vlivem za běžné období. Podíl Skupiny ve společnosti s podstatným vlivem v konsolidovaném výkazu o finanční situaci je nejprve vykázán v pořizovacích nákladech a poté upraven o poakviziční změny stavu podílu investora na čistých aktivech účetní jednotky, do níž bylo investováno.

3.4 Aplikace nových a novelizovaných IFRS

3.4.1 Standardy a interpretace nově aplikované Skupinou pro aktuální účetní období

Následující standardy, interpretace a dodatky byly nově aplikované Skupinou od 1. ledna 2020. Jejich aplikace nemá významný vliv na částky vykázané v běžném období (a/nebo v období předcházejícím), pokud není níže uvedeno jinak.

Předpis Komentář
Definice podniku
(Dodatek IFRS 3)
Dodatek upravuje definici podniku s cílem pomoct účetním jednotkám při posuzování, zda se transakce má účtovat jako podniková kombinace , nebo jako nákup aktiva.
Definice významnosti
(Dodatek IAS 1 a IAS 8)
Dodatek upřesňuje definici významnosti a její aplikaci s cílem usnadnit účetním jednotkám provádění úsudků o významnosti a sladit formulace definice významnosti napříč IFRS standardy a dalšími publikacemi.
Koncepční rámec pro účetní výkaznictví

Aktualizace odkazů na Koncepční rámec v IFRS standardech
Rada IASB vydala v březnu 2018 novelizovaný Koncepční rámec pro účetní výkaznictv í, který byl k okamžitému použití Radou a IFRS Interpretační komisí při přípravě nových stanovisek. Účetní jednotky, které vypracovávají určité účetní pravidlo na základě Koncepčního rámce, uplatňují změny od 1. ledna 2020.

Vedle novelizovaného Koncepčního rámce zveřejnila IASB Aktualizace odkazů na Koncepční rámec . Ve většině případů došlo k aktualizaci odkazů na předchozí verzi Koncepčního rámce a jejich nahrazení odkazy na verzi 2018.

Předmětem procesu schvalování ze strany EU byla pouze tato druhá úprava.
Úlevy z nájemného v souvislosti s Covid-19
(Dodatek IFRS 16)
Dodatek poskytuje nájemcům výjimku při posuzování, zda úlevy z nájemného v souvislosti s   C ovid-19 představují modifikaci leasingu.

Nájemce, který se rozhodne využít toto praktické zjednodušení, účtuje o změnách leasingových plateb konzistentně s tím, jak by účtoval o změně podle IFRS 16, pokud by tato změna nepředstavovala modifikaci leasingu. Praktické zjednodušení se vztahuje výhradně na úlevy z   n ájemného vzniklé v přímé souvislosti s pandemií Covid-19 a pouze za splnění určitých podmínek.

V roce 2020 neměla Skupina žádné úlevy z nájemného z důvodu krize Covid-19.
3.4.2 Platné standardy a interpretace neúčinné pro aktuální účetní období

Níže uvedené standardy a interpretace, resp. jejich dodatky byly sice vydány IASB, nicméně nejsou účinné pro účetní období začínající 1. ledna 2020 a/nebo ještě nebyly schváleny Komisí Evropské unie (uvedeno v tabulce níže). Skupina se u nich rozhodla, že nevyužije možnosti jejich dřívější aplikace.

Současně Skupina nepředpokládá, že jejich aplikace významným způsobem ovlivní finanční situaci a výsledek účetního období Skupiny, pokud není níže uvedeno jinak.

Dodatek IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 a IFRS 16 v kontextu Reformy referenčních úrokových sazeb

V souvislosti s finanční krizí vyvolaly nepřesnosti a nedostatečná integrita referenčních úrokových sazeb (EONIA, EURIBOR, LIBOR atd.) potřebu reformy způsobu stanovování těchto sazeb.

V rámci Evropské unie bylo přijato nařízení 2016/1011 (známé jako Benchmark Regulation neboli „BMR nařízení“) k provádění zásad a doporučení IOSCO a FSB, na jehož základě byl k 1. lednu 2018 vytvořen jednotný právní rámec pro poskytování a používání indexů, jež jsou používány jako referenční hodnoty ve finančních nástrojích a finančních smlouvách nebo při měření výkonnosti investičních fondů, včetně úrokových sazeb. V rámci implementace tohoto nařízení měli administrátoři sazeb, jako například PRIBOR, EONIA a EURIBOR, povinnost přezkoumat a v případě potřeby upravit metodiku používanou pro tyto indexy, tak aby byla v souladu s novými BMR ustanoveními. V červenci 2017 rovněž britský regulátor FCA oznámil, že od konce roku 2021 nebude požadovat příspěvky k určení sazby LIBOR od bank zúčastněných v panelu této sazby.

V důsledku mezinárodního a evropského vývoje regulace bylo zahájeno několik reforem s cílem nastavit a podporovat používání nových bezrizikových overnight sazeb nazvaných „bezrizikové sazby – risk-free rate – RFR“, jejichž stanovení bude nyní založeno na realizovaných transakcích, například €STR (Euro Short-Term Rate) u smluv denominovaných v EUR, SOFR (Secured Overnight Financing Rate) u smluv denominovaných v USD, SONIA (Sterling Overnight Index Average) u smluv denominovaných v GBP atd.

Vývoj v národní měně CZK lze shrnout jako zlepšení metodiky a procesu kontribuce pro stanovení sazeb PRIBOR, přičemž koncept bezrizikové sazby zůstává prozatím na úrovni diskusí. Administrátor PRIBOR Czech Financial Benchmark Facility (CFBF) byl oficiálně licencován ze strany ČNB v souladu s BMR nařízením v prosinci 2018.

Od 2. října 2019 sazba €STR nahradila sazbu EONIA. Nicméně do 31. prosince 2021 bude EONIA nadále zveřejňována, ovšem v podobě založené na €STR (EONIA = €STR + 8.5 bps). Reforma EURIBOR byla zahájena v prosinci 2018. Tento index byl 3. července 2019 prohlášen jako vyhovující BMR nařízení. Nové referenční sazby SOFR a SONIA, které mají nahradit referenční sazby LIBOR, jsou zveřejňovány od roku 2018. Zveřejňování LIBOR bude pokračovat alespoň do konce roku 2021.

Banka v rámci programu sleduje vývoj reformy referenčních úrokových sazeb IBOR (dále jen „IBOR reforma“), tak aby byla schopná předvídat důsledky přechodu na nové referenční úrokové sazby. Záměrem je jednak omezit expozice vůči současným mezibankovním referenčním úrokovým sazbám, které by mohly být v krátkodobém nebo střednědobém horizontu ukončeny, a jednak připravit migraci portfolia již existujících transakcí, které používají tyto současné referenční úrokové sazby a jsou s datem splatnosti po roce 2021.

Pro možnost lepšího sledování klíčových témat je program přechodu strukturován do pěti linií (tržní inteligence, dopady a posuzování rizika, právní a komunikace, přijetí RFR, řízení starých transakcí).

Nejistota v souvislosti s načasováním a přesnými metodami přechodu ze současných referenčních sazeb na nové sazby, jakož i možné změny finančních nástrojů odkazujících na současné referenční sazby mohou mít dopady na zajišťovací účetnictví a posuzování finančních nástrojů (v důsledku uplatnění smluvní „Fallback“ doložky nebo změny smluvních podmínek).

Reakcí na reformu referenčních úrokových sazeb v oblasti finančního výkaznictví dle IFRS je projekt Rady IASB „IBOR reform and its effects on financial reporting“, rozdělený do dvou fází:

Dodatek IFRS 9, IAS 39 a IFRS 7 – Fáze 1

Smyslem dodatku Fáze 1 projektu je zabránit, aby nejistoty existující před přechodem na nové sazby ohrozily zajišťovací účetnictví pro zajištění úrokového rizika. Tyto úpravy přináší úlevy zejména ve vztahu k požadavku vysoké pravděpodobnosti peněžních toků, požadavku samostatné identifikovatelnosti rizikové komponenty, požadavkům na provádění prospektivních a retrospektivních testů efektivity. Tyto úlevy jsou použitelné, dokud nebudou odstraněny uvedené nejistoty.

Dodatek schválený Evropskou unií 15. ledna 2020 byl Skupinou implementován s dřívějším datem, již v účetní závěrce k 31. prosinci 2019, a umožnil tedy od tohoto data pokračování účtování zajišťovacích transakcí ovlivněných nejistotou, včetně zajišťovacích vztahů navázaných na referenční sazby EONIA, EURIBOR a LIBOR (USD, GBP, CHF, JPY).

Nominální hodnoty zajišťovacích nástrojů, na něž se vztahuje dodatek IAS 39 umožňující použití výjimek z požadavků zajišťovacího účetnictví v rámci reformy referenčních úrokových sazeb, jsou 203 249 mil. Kč pro nástroje navázané na EURIBOR a 16 981 mil. Kč pro nástroje navázané na LIBOR USD.

Dodatek IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 a IFRS 16 – Fáze 2

V srpnu 2020 Rada IASB dokončila Fázi 2 projektu a vydala dodatek, který přináší úpravy standardů IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 a IFRS 16. Úpravy byly schváleny Evropskou unií 13. ledna 2021 s účinností pro účetní období začínající 1. ledna 2021 nebo později. Dodatek se zabývá problémy, které mohou ovlivnit finanční výkaznictví při implementaci reforem sazeb, včetně dopadů změn smluvních peněžních toků nebo zajišťovacích vztahů vyplývajících z nahrazení stávající referenční úrokové sazby sazbou alternativní. Dodatek Fáze 2 přináší jako praktické zjednodušení zejména tyto postupy: (i) změny stanovení smluvních peněžních toků způsobené IBOR reformou a provedené na ekonomicky ekvivalentním základě by měly být účtovány jako revize variabilní úrokové sazby při oceňování finančních aktiv a závazků naběhlou hodnotou, finančních aktiv reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku a závazků z leasingu nájemce, (ii) pokračování zajišťovacího vztahu při změnách zajišťované položky a/nebo zajišťovacího nástroje v rámci IBOR reformy a vedoucích k úpravě zajišťovací dokumentace. Skupina v současné době posuzuje dopady, které přinese přijetí úprav. 


Předpis Stručný obsah Datum účinnosti pro
účetní období začínající
dne nebo později
Reforma referenčních úrokových
sazeb – Fáze 2

(Dodatek IFRS 9, IAS 39 a IFRS 7, IFRS   4, IFRS 16)
Úpravy v rámci Fáze 2 doplňují úpravy vydané v roce 2019 (Fáze 1 problematika před nahrazením sazeb) a zaměřují se na dopady IBOR reformy na finanční výkaznictví, které nastanou např. v situaci, kdy je stávající referenční úroková sazba nahrazena alternativní sazbou.

Dodatek obsahuje zejména praktické zjednodušení pro určité změny základny pro stanovení smluvních peněžních toků v důsledku IBOR reformy, úlevy z ukončení zajišťovacích vztahů u změn vyžadovaných IBOR reformou a další požadavky na zveřejnění.

Vydáním změn Fáze 2 Rada IASB dokončila svůj projekt v reakci na IBOR reformu.
1. ledna 2021
Prodloužení dočasné výjimky z aplikace IFRS 9
(Dodatek IFRS 4)
Společně s úpravami standardu IFRS 17 byl zveřejněn dodatek k IFRS 4. Dodatek umožňuje subjektům, jejichž činnosti převážně souvisejí s pojištěním, odklad aplikace IFRS 9 na datum 1. ledna 2023. Tento odklad zachovává soulad mezi datem expirace dočasné výjimky z IFRS 9 a datem účinnosti standardu IFRS 17, který nahrazuje IFRS 4. 1. ledna 2021
Nevýhodné smlouvy – náklady na   splnění smlouvy
(Dodatek IAS 37)
Dodatek objasňuje náklady, které je třeba vzít v úvahu při posuzování, zda je smlouva nevýhodná.

Dodatek upřesňuje, že náklady na splnění smlouvy zahrnují náklady, které se přímo vztahují ke smlouvě. Takovými náklady mohou být obojí: přírůstkové náklady na splnění smlouvy (např. přímé mzdové náklady, materiál) a alokace dalších nákladů, které se přímo týkají plnění smluv (např. alokace odpisů zařízení využívané při plnění smlouvy).
1. ledna 2022
EU dosud neschválila
Odkaz na Koncepční rámec
(Dodatek IFRS 3)
Úpravy nahrazují v IFRS 3 zastaralý odkaz na Koncepční rámec odkazem na aktuální verzi vydanou v březnu 2018 bez významné změny požadavků standardu. 1. ledna 2022
EU dosud neschválila
Roční zdokonalení IFRS pro cyklus
2018–2020
V rámci Ročního zdokonalení IFRS vydala Rada IASB drobné úpravy ke čtyřem standardům (IFRS 1 První přijetí IFRS, IFRS 9 Finanční nástroje, Ilustrativní příklady k   IFRS 16 Leasingy a IAS 41 Zemědělství). 1. ledna 2022
EU dosud neschválila
IFRS 17 Pojistné smlouvy – nový standard, vydaný v květnu 2017

Dodatek IFRS 17, vydaný v červnu 2020
I FRS 17 nahrazuje současný standard pro pojistné smlouvy IFRS 4. Přináší nová pravidla pro účtování, oceňování, vykazování a zveřejňování pojistných smluv v   působnost standardu (vydané pojistné smlouvy, zajistné smlouvy, životní i neživotní). Obdobné principy se uplatní i na vydané investiční smlouvy s prvkem dobrovolné účasti.

IFRS 17 vyžaduje, aby účetní jednotky rozdělily každé portfolio pojistných smluv minimálně do tří skupin: (i) ztrátové (nevýhodné) smlouvy při prvotním vykázání, (ii)   smlouvy, které při prvotním vykázání nemají významné předpoklady, že se následně stanou nevýhodnými, a (iii) zbývající smlouvy.

Skupiny pojistných smluv budou oceňovány v aktuálních hodnotách s použitím aktualizovaných odhadů a předpokladů o peněžních tocích, diskontních sazbách a   rizicích týkajících se pojistných smluv. Účetní jednotky budou účtovat zisk alokovaný do období, kdy jsou poskytovány pojistné služby. Pro ztrátovou skupinu smluv bude ztráta vykázána okamžitě.

Ve výkazu zisku a ztráty se výsledek pojistné služby (zahrnující výnos z pojištění a   náklady na pojišťovací služby) bude vykazovat odděleně od finančních výnosů nebo nákladů z pojištění.

V červnu 2020 Rada IASB vydala dodatek k IFRS 17, včetně odkladu data účinnosti o dva roky na 1. ledna 2023.
1. ledna 2023
EU dosud neschválila
Definice účetních odhadů
(Dodatek IAS 8)
Dodatek definuje účetní odhady a přináší další úpravy, které mají pomoct účetním jednotkám odlišit změny účetních odhadů od změn účetních pravidel. 1. ledna 2023
EU dosud neschválila
Klasifikace závazků jako krátkodobé nebo dlouhodobé
(Dodatek
IAS 1)
Dodatek objasňuje ve standardu IAS 1 Sestavování a zveřejňování účetní závěrky , jedno z kritérií pro klasifikaci závazku jako dlouhodob ého , konkrétně požadavek, kdy účetní jednotka musí mít právo odložit vypořádání závazku nejméně o 12 měsíců po   skončení účetního období. Takové právo musí existovat k datu závěrky a   klasifikace je nezávislá na záměru nebo očekávání uplatnění tohoto práva. 1. ledna 2023
EU dosud neschválila
Zveřejnění účetních pravidel (Dodatek IAS 1 a IFRS Practice Statement 2) Záměrem projektu IASB bylo vypracovat postupy a příklady , a pomoct tak účetním jednotkám aplikovat úsudky o významnosti při zveřejňování účetních pravidel. Dodatek ke standardu IAS 1 požaduje, aby účetní jednotky ve svých účetních závěrkách zveřejňovaly spíše významné informace o účetních pravidlech (ve smyslu „material“) než významná účetní pravidla (ve smyslu „significant“). 1. ledna 2023
EU dosud neschválila

3.5 Podstatná účetní pravidla

3.5.1 Vykazování transakcí v cizích měnách
3.5.1.1 Funkční měna a měna vykazování

Funkční měnou účetních jednotek Skupiny působících v České republice, tj. měnou ekonomického prostředí, ve kterém Skupina primárně vyvíjí svoji činnost, je česká koruna.

Skupina má pobočku ve Slovenské republice a dále dceřinou společnost BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. v Belgii a ESSOX FINANCE, s.r.o., ve Slovenské republice, jejichž funkční měnou je euro a které jsou z účetního pohledu považovány za zahraniční jednotku.

3.5.1.2 Přepočty transakcí a zůstatků

Transakce realizované v cizí měně, tj. měně jiné než funkční, jsou při prvotním uznání přepočteny na funkční měnu s použitím aktuálního (spotového) kurzu devizového trhu vyhlášeného centrální bankou (dále jen „CB“) pro příslušnou cizí měnu. V závislosti na funkční měně je centrální bankou Česká národní banka (dále jen „ČNB“) pro českou korunu a Evropská centrální banka (dále jen „ECB“) pro euro.

Ke dni sestavení účetní závěrky jsou jednotlivé položky výkazu o finanční situaci vyjádřené v cizí měně přepočteny v závislosti na charakteru položky na funkční měnu následujícím způsobem:

I. peněžní položky v cizí měně jsou přepočteny aktuálním kurzem devizového trhu CB vyhlášeným k datu sestavení účetní závěrky;

II. nepeněžní položky v historických cenách vyjádřených v cizí měně jsou na funkční měnu přepočteny historickým kurzem devizového trhu CB vyhlášeným k datu dané transakce; a

III. nepeněžní položky oceněné v reálné hodnotě vyjádřené v cizí měně jsou na funkční měnu přepočteny aktuálním kurzem devizového trhu CB vyhlášeným k datu stanovení reálné hodnoty.

Zisky nebo ztráty vznikající z přepočtu položek v cizích měnách na funkční měnu ke dni sestavení účetní závěrky, jakož i ke dni vypořádání jsou uznány jako zisky nebo ztráty v období, kdy vznikly, a vykázány v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací.

Pokud je však zisk nebo ztráta ze změny reálné hodnoty nepeněžní položky vyjádřené v cizí měně účtován přímo do ostatního úplného výsledku, jsou stejným způsobem účtovány i související kurzové zisky a ztráty. Mezi takové nepeněžní položky patří kapitálové nástroje, u kterých Skupina zvolila při prvotním vykázání možnost následného přecenění do ostatního úplného výsledku bez následné recyklace do zisku nebo ztráty při realizaci. V ostatním úplném výsledku jsou také vykázány kurzové rozdíly z přecenění na reálnou hodnotu dluhových nástrojů zařazených v obchodním modelu, jehož cíle je dosaženo jak inkasem smluvních peněžních toků, tak prodejem finančních aktiv (vyjma efektivní části zajištění jejich reálné hodnoty a dále vyjma kurzových rozdílů týkajících se změny jejich naběhlé hodnoty) a z nederivátových finančních závazků (běžné účty, depozita) použitých jako zajišťující položky pro zajištění peněžních toků z titulu cizoměnového rizika a pro zajištění čisté investice do zahraniční jednotky.

Pro účely konsolidace jsou výsledky a finanční pozice konsolidovaných účetních jednotek, jejichž funkční měna je odlišná od měny vykazování Skupiny, přepočteny na měnu vykazování následujícím způsobem:

I. aktiva a závazky jsou přepočteny závěrkovým devizovým kurzem (aktuální kurz devizového trhu ČNB vyhlášený k datu sestavení účetní závěrky);

II. výnosy a náklady vykázané ve výsledovce jsou přepočteny průměrným devizovým kurzem za účetní období (průměrný měsíční kurz devizového trhu vyhlášený ČNB za účetní období);

III. všechny výsledné kurzové rozdíly jsou zachyceny v ostatním úplném výsledku a vykázány v položce Emisní ážio, fondy, nerozdělený zisk, oceňovací rozdíly a zisk za účetní období, která je součástí Kapitálových fondů a nerozděleného zisku.

3.5.2 Uznání výnosů a nákladů
3.5.2.1 Čisté úrokové výnosy

Úrokové výnosy a náklady související s úročenými instrumenty jsou vyjma nástrojů klasifikovaných jako finanční aktiva nebo finanční závazky v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty a zajišťovacích úrokových derivátů vykázány na akruální bázi ve výkazu zisku a ztráty v kategoriích Výnosy z úroků a Náklady na úroky za použití efektivní úrokové míry (viz bod 3.5.5.7 Efektivní úroková míra). Úrokové výnosy ze znehodnocených finančních aktiv jsou účtovány z částky snížené o očekávané úvěrové ztráty za celou dobu existence tohoto aktiva. Úrokové výnosy a náklady související se zajišťovacími úrokovými deriváty jsou v uvedených položkách účtovány na akruální bázi s použitím smluvní úrokové sazby příslušného derivátu. Přijaté úroky z prodlení jsou uznány až v okamžiku úhrady a vykázány v kategorii Výnosy z úroků.

3.5.2.2 Čistý výnos z poplatků a provizí

Uznání výnosů z poplatků a provizí závisí na účelu, pro který byly vyměřeny, a na účetním zachycení souvisejícího finančního nástroje. Podle podstaty poplatku a druhu poskytovaných služeb Skupina poplatky a provize rozděluje do následujících skupin:

3.5.2.3 Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací

Tato kategorie zahrnuje čistý zisk/ztrátu z finančních operací, kterými jsou realizované a nerealizované zisky a ztráty z cenných papírů držených za účelem obchodování; derivátů na cenné papíry; měnových, úrokových a komoditních derivátů; cizoměnových transakcí a přepočtu cizoměnových aktiv a závazků na funkční měnu; a realizované zisky a ztráty z finančních aktiv v obchodním modelu, jehož cíle je dosaženo jak inkasem smluvních peněžních toků, tak prodejem finančních aktiv.

V této kategorii jsou vykázány rovněž úrokové výnosy a náklady týkající se úročených nástrojů klasifikovaných jako finanční aktiva nebo finanční závazky v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty.

3.5.3 Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty

Peněžní prostředky zahrnují peněžní hotovosti a peníze na cestě.

Peněžní ekvivalenty jsou krátkodobé (se splatností 3 měsíce nebo kratší), vysoce likvidní investice, které jsou pohotově směnitelné za předem známou částku peněžních prostředků a s nimiž je spojeno pouze nevýznamné riziko změny jejich hodnoty. Peněžní ekvivalenty jsou drženy především za účelem splnění krátkodobých peněžních závazků jejich zpeněžením v krátké době, a nikoli s investičními účely. Do této položky se zahrnují rovněž povinné minimální rezervy. S objemem povinných minimálních rezerv může Skupina volně disponovat, a to za předpokladu dodržení průměrné výše povinných minimálních rezerv v daném udržovacím období vypočteném ČNB.

3.5.4 Reálná hodnota a hierarchie reálné hodnoty

Reálná hodnota je cena, která by byla obdržena při prodeji aktiva nebo zaplacena při převodu závazku v rámci řádné transakce mezi účastníky na trhu k datu ocenění.

Ocenění reálnou hodnotou je založeno na předpokladu, že transakce spočívající v prodeji aktiva či převodu závazku probíhá buď na hlavním trhu pro aktivum či závazek, nebo při jeho neexistenci na nejvýhodnějším trhu pro dané aktivum či závazek. Hlavní nebo nejvýhodnější trh přitom musí být pro Skupinu dostupný.

Reálná hodnota aktiva nebo závazku je stanovena za použití předpokladů, které by při oceňování aktiva nebo závazku použili účastníci trhu, přičemž se předpokládá, že účastníci trhu jednají ve svém nejlepším ekonomickém zájmu.

Skupina všechny položky oceňované v reálné hodnotě zařazuje do tzv. hierarchie reálných hodnot, která odráží význam vstupních informací použitých pro stanovení reálné hodnoty aktiv a pasiv oceňovaných v reálné hodnotě. Hierarchie reálných hodnot má následující tři úrovně:

Hierarchie reálné hodnoty přitom dává největší prioritu kotovaným cenám (neupraveným) na aktivních trzích pro identická aktiva či závazky (Úroveň 1) a nejmenší prioritu nepozorovatelným vstupním veličinám pro aktivum či závazek (Úroveň 3).

Reálná hodnota je zařazena do hierarchie podle nejníže klasifikovaného významného vstupu použitého pro její stanovení. Významná vstupní informace je přitom taková informace, která má významný vliv na celkovou reálnou hodnotu aktiva nebo závazku.

Pro aktiva a závazky, které jsou ke konci účetního období ve výkazu o finanční situaci oceňovány v reálné hodnotě na pravidelné bázi (tj. ty, pro které je ocenění reálnou hodnotou standardy požadováno nebo povoleno ke konci každého účetního období), Skupina stanovuje, zda se má za to, že došlo k převodům mezi úrovněmi hierarchie reálným posouzením kategorizace (na základě vstupu nejnižší úrovně, který je významný pro stanovení reálné hodnoty jako celku) k datu události nebo změny okolností, které zapříčinily převod.

3.5.5 Finanční nástroje
3.5.5.1 Okamžik zaúčtování a odúčtování

Pro zaúčtování a odúčtování finančních aktiv s obvyklým termínem dodání Skupina používá metodu data vypořádání. Datum vypořádání (úhrady) je den, kdy dochází k vlastnímu dodání finančního nástroje (úhradě peněžních prostředků).

Při použití této metody je tedy finanční aktivum ve výkazu o finanční situaci vykázáno v den přijetí finančního nástroje (odeslání peněžních prostředků) a odúčtováno v den jeho vydání (přijetí peněžních prostředků).

Avšak jedná-li se o finanční aktiva následně oceňovaná v reálné hodnotě, je pořizované finanční aktivum přeceňováno ve vazbě na změny své reálné hodnoty již od data sjednání nákupu do data vypořádání nákupu s vykázáním zisků a ztrát ze změny reálné hodnoty v závislosti na typu finančního nástroje a s přihlédnutím k zařazení do obchodního modelu a vyhodnocení testu charakteristiky smluvních peněžních toků buď do zisku a ztráty, nebo do ostatního úplného výsledku.

Obchody s finančními nástroji, které nesplňují podmínku obvyklého termínu vypořádání, jsou účtovány jako derivátové obchody. Derivátové finanční nástroje jsou ve výkazu o finanční situaci Skupiny zachyceny v okamžiku sjednání obchodu a odúčtovány v den jejich splatnosti.

Finanční závazky Skupina ve výkazu o finanční situaci zaúčtuje, jakmile se stane stranou smluvního ustanovení týkajícího se daného finančního nástroje, a odúčtuje v okamžiku, kdy závazek zanikne, tj. když je povinnost definovaná smlouvou splněna, zrušena nebo skončí její platnost.

3.5.5.2 Ocenění při prvotním uznání

Při prvotním uznání Skupina oceňuje finanční nástroje v reálné hodnotě zvýšené nebo snížené, s výjimkou nástrojů v reálné hodnotě vykazované do zisku nebo ztráty, o případné transakční náklady související s pořízením nebo vydáním daného nástroje.

Nejlepším důkazem reálné hodnoty finančního nástroje je při prvotním uznání za normálních okolností transakční cena, tzn. reálná hodnota poskytnutého nebo přijatého protiplnění.

Transakční náklady zahrnují především poplatky a provize placené makléřům a prodejcům.

Rovněž poskytnuté záruky jsou při prvotním uznání vykázány ve výkazu o finanční situaci v kategorii Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky v reálné hodnotě, kterou je obdržená odměna. Záruky jsou následně ke konci účetního období vykázány ve vyšší hodnotě z původně vykázané částky snížené o případné kumulované časové rozlišení výnosů uznaných ve výkazu zisku a ztráty v souladu s IFRS 15 (ve výkazu o finanční situaci v kategorii Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky ) nebo z částky snížení hodnoty z titulu očekávaných ztrát z případného finančního závazku vzniklého ze záruky (ve výkazu o finanční situaci v kategorii Rezervy ). Obdržená odměna je vykázána ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Čistý výnos z poplatků a provizí rovnoměrně po dobu trvání záruky. Tvorba rezervy je vykázána ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Ztráty ze znehodnocení.

3.5.5.3 Zisk/ztráta prvního dne

Při určování toho, zda reálná hodnota při prvotním vykázání odpovídá transakční ceně, Skupina zohledňuje faktory specifické pro danou transakci a dané aktivum či závazek.

Skupina neobchoduje finanční nástroje na neaktivních trzích. Na aktivních trzích Skupina finanční nástroje obchoduje jen za ceny kotované na těchto trzích. Z tohoto důvodu nevzniká žádný rozdíl mezi transakční cenou a reálnou hodnotou finančního aktiva nebo finančního závazku doloženou kotovanými cenami na aktivním trhu pro identická aktiva či závazky nebo na základě oceňovacích technik, jejichž proměnné zahrnují pouze na trhu pozorovatelné informace (tzv. zisk/ztráta prvního dne).

3.5.5.4 Klasifikace finančních aktiv a závazků a následné oceňování

Klasifikace finančních nástrojů Skupiny je určena k datu prvotního vykázání a je neměnná po celou dobu držby finančního nástroje s výjimkou ojedinělých situací uvedených v bodě 3.5.5.5 Reklasifikace finančních aktiv a závazků.

V závislosti na povaze finančního nástroje a vyhodnocení obchodního modelu řízení finančního aktiva spolu s testem charakteristiky smluvních peněžních toků jsou finanční nástroje držené Skupinou po prvotním zaúčtování následně oceněny:

I. naběhlou hodnotou;

II. reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku; nebo

III. reálnou hodnotou vykázanou do zisku nebo ztráty.

Skupina nevyužívá možnosti označit finanční aktivum nebo závazek při prvotním zaúčtování jako nástroj oceňovaný v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty (tzv. „Fair Value Option“). U některých investic do kapitálových nástrojů, které nejsou určeny k obchodování, Skupina využívá možnosti neodvolatelné volby a oceňuje je reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku.

3.5.5.4.1 Úvěry a dluhové cenné papíry

Úvěry a dluhové cenné papíry jsou nederivátová finanční aktiva s právně vymahatelnými fixními či určitelnými platbami a pevnou splatností.

Klasifikace a následný způsob ocenění úvěrů a dluhových cenných papírů jsou určeny na základě vyhodnocení:

Popis obchodních modelů

Obchodní model je vyhodnocen na úrovni, na které jsou řízena finanční aktiva společně za účelem dosažení určitého obchodního cíle. Obchodní model nezávisí na záměrech s jednotlivým nástrojem, ale odráží způsob, jakým je určité portfolio finančních aktiv řízeno společně za účelem vytváření peněžních toků při standardních ekonomických podmínkách. Skupina rozlišuje následující obchodní modely:

(i) „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“;

(ii) „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“; nebo

(iii) „Držet pro obchodování“.

(i) Obchodní model „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“

Úvěry a dluhové cenné papíry, které spadají do obchodního modelu „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“, jsou drženy za účelem získávání smluvních peněžních toků po celou dobu životnosti nástroje. Při určování, zda budou peněžní toky realizovány výběrem smluvních peněžních toků finančních aktiv, Skupina zvažuje četnost, hodnotu a časový rozvrh prodejů v předchozích obdobích, důvody těchto prodejů a očekávání ohledně budoucí prodejní činnosti v daném portfoliu.

Skupina připouští následující prodeje, které jsou konzistentní s obchodním modelem „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“:

Finanční aktiva, která spadají do obchodního modelu „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“: (i) všechny úvěry a pohledávky; (ii) všechny dluhové cenné papíry, které nejsou součástí likviditní rezervy a nejsou určeny k obchodování; a (iii) od 1. ledna 2018 všechny nově pořízené dluhopisy, které jsou součástí likviditní rezervy a jsou denominované v českých korunách se splatností kratší než 12 let.

(ii) Obchodní model „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“

Úvěry a dluhové cenné papíry, které spadají do obchodního modelu „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“, jsou drženy za účelem získávání smluvních peněžních toků a prodeje finančních aktiv. V tomto typu obchodního modelu je získávání smluvních peněžních toků i prodej finančních aktiv nedílnou součástí k dosažení obchodního cíle modelu. Cílem tohoto obchodního modelu je řízení potřeby likvidity Skupiny. Skupina očekává, že v případě strukturálního deficitu aktiv a závazků bude realizovat prodeje těchto úvěrů a cenných papírů pro pokrytí nedostatku likvidních prostředků.

Ve srovnání s obchodním modelem, jehož cílem je držet finanční aktiva pouze za účelem získávání smluvních peněžních toků, Skupina očekává větší četnost a hodnotu tržeb z realizace úvěrů a cenných papírů. Prodej finančních aktiv není náhodnou aktivitou, nýbrž je nedílnou součástí dosažení obchodního cíle modelu. Neexistuje však prahová hodnota četnosti nebo hodnoty prodejů, která musí nastat v tomto obchodním modelu, protože jak získávání smluvních peněžních toků, tak prodej finančních aktiv jsou věcnou podstatou dosažení cíle obchodního modelu.

Finanční aktiva, která spadají do obchodního modelu „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“: (i) všechny EUR denominované vládní dluhopisy (nebo kvazi vládní dluhopisy), které jsou součástí likviditní rezervy; a (ii) od 1. ledna 2018 všechny nově pořízené vládní dluhové cenné papíry denominované v českých korunách, které jsou součástí likviditní rezervy se splatností delší než 12 let, popřípadě delší než 10 let, v souladu s interními pravidly Skupiny.

(iii) Obchodní model „Držet pro obchodování“

Úvěry a dluhové cenné papíry, které spadají do obchodního modelu „Držet pro obchodování“, jsou drženy za účelem realizace peněžních toků prostřednictvím jejich prodejů. Skupina činní rozhodnutí na základě reálných hodnot aktiv a řídí jejich obchodování na základě výnosů z realizace těchto reálných hodnot.

Finanční aktiva, která spadají do obchodního modelu „Držet pro obchodování“: všechny ostatní úvěry a dluhové cenné papíry, které nejsou součástí obchodního modelu „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“ nebo „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“.

Test charakteristiky smluvních peněžních toků

Na základě vyhodnocení charakteristiky smluvních peněžních toků Skupina zjišťuje, zda smluvní peněžní toky z úvěrů a dluhových cenných papírů představují výhradně platby jistiny a úroků z nesplacené jistiny (SPPI test). Jistina je reálná hodnota finančního aktiva v okamžiku zaúčtování. Úrokem se rozumí zejména odměna za časovou hodnotu peněz a úvěrové riziko, popř. riziko likvidity, administrativní náklady nebo zisková marže, která je konzistentní s běžnými úvěrovými ujednáními.

Ocenění naběhlou hodnotou

Po prvotním uznání jsou úvěry a dluhové cenné papíry následně oceňovány naběhlou hodnotou, pokud je finanční aktivum klasifikováno v obchodním modelu „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“ a zároveň smluvní peněžní toky splňují charakteristiky plateb jistiny a úroku z nesplacené jistiny.

Naběhlá hodnota je částka, kterou jsou finanční nástroje oceněny při prvotním uznání, snížená o splátky jistiny a zvýšená nebo snížená s použitím metody efektivní úrokové míry o poplatky, které jsou nedílnou součástí finančního nástroje, a o amortizaci prémie, diskontu, tj. rozdílu mezi počáteční hodnotou a hodnotou při splatnosti, a dále snížená prostřednictvím opravné položky o částku očekávaných úvěrových ztrát. Úrokové výnosy jsou vykazovány ve výkazech zisku a ztráty v kategorii Výnosy z úroků. Ztráta ze snížení hodnoty je vykázána ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Ztráty ze znehodnocení.

Ocenění reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku

Po prvotním uznání jsou úvěry a dluhové cenné papíry následně oceňovány reálnou hodnotou, jejíž změna je vykázaná do ostatního úplného výsledku, pokud je finanční aktivum klasifikováno v obchodním modelu „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“ a zároveň smluvní peněžní toky splňují charakteristiky plateb jistiny a úroku z nesplacené jistiny.

Nerealizované zisky a ztráty ze změn reálných hodnot, stejně jako zisky a ztráty ze změny reálných hodnot z titulu změny měnových kurzů, jsou až do okamžiku jejich odúčtování nebo reklasifikace vykázány jako součást ostatního úplného výsledku v kategorii Přecenění dluhových nástrojů, po odečtení daně, a to až do okamžiku jejich prodeje.

V průběhu držby finančního aktiva se na něj vytváří opravné položky, které se však na rozdíl od finančních aktiv oceněných naběhlou hodnotou nevykazují samostatně ve výkazu o finanční situaci a nesnižují účetní hodnotu finančního aktiva. Opravné položky jsou účtovány přímo do ostatního úplného výsledku a ve výkazu zisku a ztráty jsou vykázány v kategorii Ztráty ze znehodnocení.

Zisky a ztráty ze změny měnových kurzů úvěrů a dluhových cenných papírů jsou vykázány ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací s výjimkou kurzových zisků a ztrát týkajících se přecenění na reálnou hodnotu, které jsou vykázány v ostatním úplném výsledku. Nabíhající úrokové výnosy jsou vykazovány ve výkazech zisku a ztráty v kategorii Výnosy z úroků.

V okamžiku odúčtování finančního aktiva jsou kumulované zisky a ztráty zadržené v ostatním úplném výsledku odúčtovány do výkazu zisku a ztráty a vykázány v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací.

Ocenění reálnou hodnotou vykázanou do zisku nebo ztráty

Po prvotním uznání jsou úvěry a dluhové cenné papíry následně oceňovány reálnou hodnotou, jejíž změna je vykázaná do zisku nebo ztráty, pokud finanční aktivum spadá do obchodního modelu „Držet pro obchodování“ nebo smluvní peněžní toky nesplňují charakteristiky plateb jistiny a úroku z nesplacené jistiny.

Kategorie ocenění reálnou hodnotou vykázanou do zisku a ztráty je zbytkovou kategorií. Skupina zařazuje úvěry a dluhové cenné papíry do této kategorie, pokud nesplňují kritéria pro ocenění naběhlou hodnotou ani reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku.

Nerealizované, jakož i realizované zisky a ztráty z přecenění těchto finančních aktiv, úroky a kurzové rozdíly jsou vykazovány ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací. Tato finanční aktiva nejsou v rozsahu působnosti IFRS 9 požadavků na snížení hodnoty, a proto ztráty ze snížení hodnoty nejsou vykazovány.

3.5.5.4.2 Kapitálové cenné papíry

Kapitálové cenné papíry jsou nederivátová finanční aktiva s právem podílet se na výkonu vlastnického práva bez definované splatnosti a bez právně vymahatelných fixních či určitelných plateb.

Kapitálové nástroje jsou mimo rozsah působnosti IFRS 9 požadavků na snížení hodnoty, a proto ztráty ze snížení hodnoty nejsou vykazovány. Kapitálové finanční nástroje se oceňují v reálné hodnotě, jejíž změna je vykázaná do zisku a ztráty s výjimkou využití možnosti při prvotním zaúčtování je oceňovat reálnou hodnotou, jejíž změna je vykázaná do ostatního úplného výsledku bez následné recyklace do zisku nebo ztráty při realizaci. Toto rozhodnutí je neodvolatelné a týká se každé jednotlivé investice.


Výjimku Skupina může využít pouze pro kapitálové nástroje, které nejsou drženy pro obchodování. Při využití této výjimky nedojde při prodeji k realizaci a vykázání výsledku z prodeje ve výkazu zisku a ztráty, ale zůstane součástí ostatního úplného výsledku Skupiny a po schválení valnou hromadou bude případně převeden do nerozdělených zisků minulých let. Přijaté dividendy z kapitálových nástrojů jsou uznány v okamžiku vzniku nároku na jejich přijetí a vykázány ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Výnosy z dividend.

Skupina výjimku ocenění v reálné hodnotě vykázané do ostatního úplného výsledku používá pro investice strategické povahy a znamenající majetkovou účast s nižším vlivem než 20 %, kdy důvodem pro využití výjimky je záměr Skupiny dlouhodobě tyto investice držet, popřípadě existuje dlouhodobé omezení v prodeji těchto investic.

3.5.5.4.3 Deriváty a zajišťovací účetnictví

Derivát je finanční nástroj nebo jiná smlouva s následujícími třemi znaky:

K datu uzavření smlouvy o finančním derivátu Skupina derivát prvotně rozpozná a klasifikuje jako určený k obchodování nebo zajišťovací.

Deriváty určené k obchodování jsou v závislosti na kladné/záporné reálné hodnotě zařazeny jako Finanční aktiva/závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty.

Zajišťovací deriváty jsou deriváty, které Skupina používá k zajištění úrokového a měnového rizika, kterému je vystavena v důsledku svých operací na finančních trzích. V souladu s přechodnými ustanoveními IFRS 9 se Skupina rozhodla používat pro zajišťovací účetnictví metody v souladu se standardem IAS 39. Skupina určí derivát jako zajišťovací, pouze pokud k datu klasifikace splňuje podmínky dané IFRS, tj. zajišťovací deriváty splňují současně všechny tyto podmínky:

Pro zajišťovací deriváty se používají účetní metody podle typu zajišťovacího vztahu, kterým může být:

I. zajištění změn reálné hodnoty aktiva nebo závazku nebo nerozpoznaného závazného příslibu či jejich části, které jsou důsledkem konkrétního rizika a které mohou mít vliv na zisk nebo ztrátu (zajištění reálné hodnoty); nebo

II. zajištění změn peněžních toků vyplývajících z aktiv nebo závazků nebo z vysoce pravděpodobné očekávané transakce, které mohou ovlivnit zisk nebo ztrátu (zajištění peněžních toků); nebo

III. zajištění čisté investice do zahraniční jednotky.

Změny reálné hodnoty zajišťovacích derivátů klasifikovaných jako zajištění reálné hodnoty jsou vykázány ve výkazech zisku a ztráty v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací. Změna reálné hodnoty zajišťované položky je účtována jako součást účetní hodnoty zajišťované položky ve výkazech o finanční situaci a v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací ve výkazech zisku a ztráty.

Skupina tímto způsobem zajišťuje úrokové a měnové riziko finančních aktiv (úvěrů a dluhových cenných papírů s pevnou úrokovou sazbou) a úrokové riziko vkladů, repo operací, emitovaných hypotečních zástavních listů a vybraných portfolií stavebního spoření. Efektivita zajištění je pravidelně čtvrtletně prospektivně a retrospektivně testována.

V případě, že zajištění přestane splňovat kritéria pro účtování o zajištění, uplyne splatnost zajišťovacího nástroje, zajišťovací nástroj je prodán, ukončen nebo uplatněn, účetní jednotka zruší zajišťovací vztah a odepisuje úpravu účetní hodnoty zajištěného úročeného finančního nástroje do zisku a ztráty po období do splatnosti zajištěné položky.

Skupina účtuje rovněž o portfoliu zajištění reálné hodnoty (zajišťovací transakce portfolií finančních aktiv nebo závazků), pro které se používají úrokové swapy. Při účtování těchto transakcí Skupina aplikuje IAS 39 „carve-out“ ve znění přijatém Evropskou unií. Účtování finančních derivátů jako portfolio zajištění reálné hodnoty je obdobné účtování ostatních zajišťovacích derivátů klasifikovaných jako zajištění reálné hodnoty.

Změny reálných hodnot zajišťovacích derivátů klasifikovaných jako zajištění peněžních toků, které jsou vyhodnoceny jako efektivní, jsou vykazovány v ostatním úplném výsledku v kategorii Zajištění peněžních toků a do výkazů zisku a ztráty jsou účtovány v období, ve kterém zajištěné položky výkazy zisku a ztráty ovlivní. Neefektivní část zajištění je vykazována přímo ve výkazech zisku a ztráty v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací.

Skupina tímto způsobem zajišťuje úrokové a měnové riziko spojené s peněžními toky vybraných portfolií aktiv a závazků, případně jednotlivě významná aktiva nebo závazky. Efektivita zajištění je pravidelně čtvrtletně prospektivně a retrospektivně testována.

Jestliže zajištění přestane splňovat kritéria pro účtování o zajištění, uplyne splatnost zajišťovacího nástroje, zajišťovací nástroj je prodán, ukončen nebo uplatněn, účetní jednotka zruší zajišťovací vztah a kumulovaný zisk nebo ztráta ze zajišťovacího nástroje zůstanou vykázané v ostatním úplném výsledku do doby, než očekávaná transakce nastane.

Pokud Skupina transakci přestane očekávat, kumulovaný zisk nebo ztrátu vykázané v ostatním úplném výsledku zaúčtuje do zisku a ztráty.

Skupina také zajišťuje měnové riziko z čisté investice v dceřiné společnosti BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. a ESSOX FINANCE, s.r.o. Jako zajišťovací instrument jsou použita cizoměnová depozita. Kurzové rozdíly vzniklé z jejich přecenění jsou vykázány v ostatním úplném výsledku.

Finanční deriváty, které představují ekonomické zajištění z hlediska rizikových pozic Skupiny, avšak nesplňují podmínky pro účtování o zajištění stanovené IAS 39, jsou vykazovány jako deriváty určené k obchodování.

Reálné hodnoty finančních derivátů klasifikovaných jako zajišťovací a určené k obchodování jsou uvedeny v bodě 43(C) Přílohy.

3.5.5.4.4 Finanční závazky

Skupina klasifikuje finanční závazky do kategorie Finančních závazků v naběhlé hodnotě a Finančních závazků k obchodování v reálné hodnotě vykázaných do zisku nebo ztráty v závislosti na způsobu řízení výkonosti daného finančního závazku.

V případě, že řízení výkonnosti daného finančního závazku je založeno na obchodování, které většinou odráží aktivní a časté koupě a prodeje, tj. finanční nástroje určené k obchodování jsou většinou používány s cílem generování zisku z krátkodobé fluktuace ceny nebo marže, Skupina klasifikuje takové finanční závazky po prvotním uznání jako následně oceňované v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty. Takovými finančními závazky jsou pouze závazky z prodaných cenných papírů a deriváty k obchodování se zápornou hodnotou. Ve výkazu o finanční situaci jsou vykázány v kategorii Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty.

Nerealizované, jakož i realizované zisky a ztráty z přecenění těchto finančních závazků, úroky a kurzové rozdíly jsou vykazovány ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací.

Veškeré ostatní finanční závazky jsou po prvotním uznání následně oceňovány v naběhlé hodnotě s použitím metody efektivní úrokové míry. Skupina vykazuje jako finanční závazky v naběhlé hodnotě nederivátové finanční závazky s pevně stanovenými nebo určitelnými platbami. Tyto závazky jsou vykázané v závislosti na typu protistrany v kategoriích Závazky vůči centrálním bankám, Finanční závazky v naběhlé hodnotě a Podřízený dluh.

Nákladové úroky jsou vykazovány ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Náklady na úroky.

V případě nabytí vlastních dluhopisů dochází k jejich odúčtování, tj. ke snížení kategorie Emitované cenné papíry. Zisky a ztráty spojené s nabytím vlastních dluhopisů jsou zachyceny k datu jejich zpětného nabytí ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Čisté úrokové výnosy jako úprava nákladových úroků placených z vlastních dluhopisů.

3.5.5.4.5 Vložené deriváty

V některých případech jsou deriváty, jako jsou např. opce na předčasné splacení dluhopisů, součástí jiných, tzv. hybridních finančních nástrojů, které dále obsahují hostitelský nederivátový nástroj.

Vložené deriváty do finančních aktiv, úvěrů a dluhových cenných papírů v působnosti standardu IFRS 9 nejsou oddělovány. Hybridní nástroj se posuzuje jako celek pro účely klasifikace a oceňování na základě obchodních modelů Skupiny pro řízení hybridního nástroje a charakteristiky smluvních peněžních toků, jak je uvedeno v bodu 3.5.5.4 Klasifikace finančních aktiv a závazků a následné oceňování.

Splňuje-li vložený derivát, resp. hostitelský nástroj všechny níže uvedené podmínky, je daný derivát z hostitelského nástroje oddělen a účtován samostatně:

Pakliže není možné ocenit vložený derivát odděleně, je celý hybridní nástroj oceněn reálnou hodnotou do zisku a ztráty.

3.5.5.5 Reklasifikace finančních aktiv a závazků

Reklasifikace u úvěrů a dluhových cenných papírů mezi kategoriemi je možná a vyžaduje se jen tehdy a pouze tehdy, pokud dojde ke změně cíle obchodního modelu pro celé portfolio finančních nástrojů, které jsou společně řízeny s cílem „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“, „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“ a „Držet pro obchodování“.

Reklasifikace není možná:

Pokud Skupina reklasifikuje úvěry a dluhové cenné papíry, je změna klasifikace vykázána prospektivně od data prvního dne nejbližšího účetního období následujícího po změně obchodního modelu.

Ocenění reklasifikovaných finančních aktiv k datu reklasifikace a jejich následné ocenění:

Skupina nereklasifikovala žádné úvěry a dluhové cenné papíry.

3.5.5.6 Stanovení reálné hodnoty finančních nástrojů a její zařazení do hierarchie reálných hodnot

Pro stanovení reálné hodnoty a její zařazení do hierarchie Skupina považuje cenný papír za kotovaný na aktivním trhu, pokud jsou kotované tržní ceny snadno a pravidelně dostupné na burze cenných papírů, u dealerů, obchodníků s cennými papíry, průmyslových skupin, oceňovacích služeb nebo u regulačních orgánů a tyto ceny reprezentují aktuální a pravidelně se uskutečňující tržní transakce za obvyklých podmínek.

Neexistují-li pro finanční nástroj ceny kotované na aktivním trhu, použije Skupina pro ocenění takového finančního nástroje jiné ceny, které jsou zjistitelné na trhu, ať už přímo či nepřímo, jako např.

I. ceny kotované na aktivním trhu pro podobná aktiva/závazky;

II. ceny kotované pro shodná nebo podobná aktiva/závazky na neaktivních trzích (tj. kde je málo transakcí, ceny nejsou aktuální apod.);

III. jiné zjistitelné ceny, např. na základě úrokových měr, výnosových křivek, implicitní volatility nebo úvěrových marží apod.; nebo

IV. informace, které jsou odvozené nebo potvrzené zjistitelnými tržními daty.

Pokud vstupy pro stanovení reálné hodnoty finančního nástroje nejsou z trhu zjistitelné, neboť tržní aktivita pro dané aktivum/závazek je minimální, ne-li žádná, použije Skupina pro stanovení reálné hodnoty dostupné netržní vstupy, které podle názoru Skupiny odrážejí předpoklady, které berou v úvahu účastníci trhu při stanovování ceny.

Reálná hodnota dluhových nástrojů, pro které není cena zjistitelná na trhu, je určena s použitím výnosového přístupu (technika oceňování pomocí současné hodnoty zohledňující budoucí peněžní toky, jejichž získání by účastník trhu mohl očekávat díky držení daného nástroje jako aktiva) a v případě nekotovaných majetkových cenných papírů na bázi výnosového nebo tržního přístupu (použití cen nebo jiných relevantních vstupů zjistitelných na trhu). Reálná hodnota derivátů je získána na základě kotovaných tržních cen, modelů diskontovaných peněžních toků, případně modelů ocenění opcí, a je případně upravována o úvěrové riziko protistrany (CVA) nebo vlastní úvěrové riziko Skupiny (DVA).

Existence cenových kotací zveřejněných na aktivním trhu je obvykle nejlepším důkazem reálné hodnoty. Příslušnou kotovanou tržní cenu drženého aktiva nebo emitovaného závazku představuje obvykle aktuální nabídková cena kupujícího (bid price) a v případě aktiva, které má být předmětem akvizice, nebo drženého závazku nabídková cena prodávajícího (ask price).

Skupina řídí skupinu finančních aktiv a finančních závazků na základě čisté expozice účetní jednotky k určitému tržnímu riziku. Jako základ pro stanovení reálné hodnoty vzájemně započitatelných rizikových pozic používá tržní ceny střed (mid price) a na čistou otevřenou pozici aplikuje nabídkovou nebo poptávkovou cenu.

3.5.5.7 Efektivní úroková míra

Efektivní úroková míra je úroková míra, která přesně diskontuje odhadované budoucí peněžní platby nebo příjmy po očekávanou dobu trvání finančního nástroje.

Při výpočtu efektivní úrokové míry Skupina odhaduje peněžní toky s uvážením všech smluvních podmínek finančního nástroje, přičemž bere v úvahu všechny poplatky a přírůstkové náklady přímo přiřaditelné danému nástroji, které jsou nedílnou součástí efektivní úrokové míry, avšak nebere v úvahu očekávané úvěrové ztráty.

Metoda efektivní úrokové míry je metoda výpočtu naběhlé hodnoty finančního aktiva/závazku a alokace úrokového výnosu/nákladu za dané období.

3.5.5.8 Úvěry s úlevou

Expozice s úlevou jsou úvěrové smlouvy, u nichž byla dlužníkovi poskytnuta úleva (dále jen „opatření forbearance“) a u kterých nejsou splněny podmínky pro ukončení takového označení. Opatření forbearance představují úlevy pro dlužníka, který momentálně čelí nebo v blízké budoucnosti bude čelit obtížím dostát svým finančním závazkům. Tato úleva může mít formu úpravy podmínek (např. změna splátkového kalendáře, snížení úrokové sazby, prominutí úroků z prodlení) nebo refinancování. Jestliže došlo ke změně smluvních podmínek, případné snížení hodnoty je vyčísleno s použitím původní efektivní úrokové míry, která byla vypočtena před změnou smlouvy. Úvěry s úlevou jsou Skupinou průběžně sledovány, aby bylo zajištěno jak plnění podmínek, tak pravděpodobnost úhrady budoucích plateb. Úvěry s úlevou jsou i nadále předmětem posouzení snížení hodnoty, která je vyčíslena na základě současné hodnoty očekávaných peněžních toků, diskontovaných původní efektivní úrokovou mírou.

3.5.5.9 Modifikace finančních aktiv

Modifikace finančního aktiva nastává, jsou-li smluvní podmínky týkající se peněžních toků finančního aktiva nově sjednány nebo jinak modifikovány mezi datem prvotního uznání a splatností finančního aktiva. Dojde-li k modifikaci, Skupina posoudí, zda se nové podmínky výrazně liší od původních podmínek.

Pokud jsou podmínky výrazně odlišné, Skupina odúčtuje stávající finanční aktivum a zaúčtuje nové finanční aktivum v reálné hodnotě a vypočítá novou efektivní úrokovou sazbu daného aktiva. Rozdíl v účetní hodnotě se vykáže ve výkazu zisku a ztráty jako zisk nebo ztráta z odúčtování. U takového modifikovaného finančního aktiva se k datu modifikace přistupuje jako k datu prvotního zaúčtování tohoto finančního aktiva pro potřeby uplatňování požadavků týkajících se snížení hodnoty, včetně určení, zda došlo k významnému zvýšení úvěrového rizika. Pokud se podmínky výrazně neliší, nové sjednání nebo modifikace nevedou k odúčtování.

3.5.5.10 Odúčtování finančních aktiv jiné než při modifikaci

Skupina odúčtuje celé finanční aktivum nebo jeho část (nebo skupiny podobných finančních aktiv), když smluvní práva na peněžní toky z finančního aktiva vyprší nebo když Skupina převede smluvní práva na peněžní toky z finančního aktiva a v podstatě všechna rizika a užitky spojené s vlastnictvím finančního aktiva.

Skupina rovněž odúčtuje finanční aktiva, nad nimiž si ponechala smluvní práva k souvisejícím peněžním tokům, ale je smluvně zavázána převádět tyto peněžní toky na třetí stranu, a ke kterým převedla v podstatě všechna rizika a užitky.

Pokud Skupina převede peněžní toky finančního aktiva, ale ani nepřevede, ani si neponechá v podstatě všechna rizika a užitky spojené s vlastnictvím finančního aktiva a efektivně si nezachová kontrolu nad finančním aktivem, Skupina finanční aktivum odúčtuje a případně zaúčtuje zvlášť jako aktivum nebo závazek práva a závazky vzniklé nebo ponechané při převodu aktiva. Pokud si Skupina zachová kontrolu nad finančním aktivem, nadále o něm účtuje ve výkazu o finanční situaci v rozsahu své pokračující angažovanosti.

Pokud je finanční aktivum plně odúčtováno, zaúčtuje se do výkazu zisku a ztráty jako zisk nebo ztráta z prodeje ve výši rovnající se rozdílu mezi účetní hodnotou aktiva a přijatou úhradou. V případě finančních aktiv oceňovaných reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku, s výjimkou kapitálových nástrojů, se kumulovaný zisk nebo ztráta dříve vykázané v ostatním úplném výsledku zaúčtují do výkazu zisku a ztráty.

Skupina odúčtuje finanční závazek nebo jeho část pouze v případě, že finanční aktivum zanikne, tj. když je povinnost definovaná smlouvou splněna, zrušena nebo skončí její platnost. Finanční závazek se rovněž odúčtuje a znovu zaúčtuje v případě podstatné změny smluvních podmínek nebo v případě výměny s věřitelem za nástroj, jehož smluvní podmínky jsou podstatně odlišné.

3.5.5.11 Snížení hodnoty finančních aktiv

Snížení hodnoty finančních aktiv vychází z modelu, který je založený na očekávaných ztrátách.

Snížení hodnoty finančních aktiv Skupina počítá pro všechny následující případy:

Skupina nepočítá snížení hodnoty na neklientská finanční aktiva s nevýznamným úvěrovým rizikem, jako jsou zejména pohledávky za ČNB z titulu povinných minimálních rezerv, nostro účty, smluvní aktiva v rozsahu standardu IFRS 15 Výnosy ze smluv se zákazníky (tj. práva na protiplnění po převodu zboží a služeb), pohledávky ve Skupině a další.

Pro stanovení snížení hodnoty jsou finanční aktiva rozdělena do tří rizikových stupňů (stages) podle postupného zhoršování jejich úvěrové kvality od prvotního zaúčtování:

Přechod mezi rizikovými stupni se posuzuje na individuální bázi na základě vyhodnocení rizikových charakteristik specifických pro dané aktivum. K posouzení Skupina využívá zejména relativní kritéria zvýšení pravděpodobnosti nedodržení závazku doplněná absolutními kritérii, např. dny po splatnosti a rating klienta.

Skupina implementovala počátkem druhého čtvrtletí 2020 novou definici defaultu v souladu s obecnými pokyny EBA/GL/2016/07 k používání definice selhání podle článku 178 nařízení (EU) č. 575/2013. Koncem roku 2020 byla nová definice defaultu implementována také v dceřiných společnostech. Dceřiná společnost ESSOX s.r.o. nasadí novou definici defaultu v průběhu prvního čtvrtletí 2021.

Významné zvýšení úvěrového rizika

Skupina posuzuje, zda došlo k významnému zvýšení úvěrového rizika k datu účetní závěrky. Toto posouzení je založeno na zvýšení pravděpodobnosti nedodržení závazku od prvotního zaúčtování. Skupina využívá pro posouzení zejména relativní kritéria doplněná o absolutní, např. posouzení parametru zpoždění smluvní platby o více než 30 dní po splatnosti, horší finanční situace emitenta nebo dlužníka (rating) a 24měsíční zkušební období po restrukturalizaci úvěru.

Skupina pečlivě sleduje vývoj klientů, kteří byli v režimu moratorií splátek s cílem: (i) podporovat klienty cílenými opatřeními, (ii) nastavit kapacity na vymáhání pro očekávanou vlnu neplnění závazků po ukončení moratorií, (iii) odhadovat budoucí dopady do výkazu zisku a ztráty. Práce a činnosti v roce 2020 probíhaly v těchto oblastech: i) dynamickém monitorování rizikových ukazatelů, ii) průzkumech klientů, iii) modernizaci platformy pro vymáhání pro oblast retailu (rozšíření kapacity pro restrukturalizace úvěrů, implementace nástrojů umělé inteligence), iv) stanovení přiměřené velikosti a seniority týmů odborníků věnujících se činnostem zaměřeným na restrukturalizace úvěrů v korporátním segmentu.

V souladu s doporučením EBA není udělení soukromého či veřejného moratoria KB důvodem ke zhoršení stupně expozice. Na druhé straně mohlo dojít ke zhoršení stupně klienta na základě individuálního posouzení v rámci mimořádného či pravidelného monitoringu nebo při každoroční obnově hodnocení. Expozice pod soukromým moratoriem Skupiny se vykazují jako s úlevou, avšak bez automatického zhoršení rizikového stupně.

Skupina také úzce sleduje sektory nejvíce zasažené dopady Covid-19 (automobilový průmysl, prodejce automobilů, pohostinství a zábava, doprava atd.). Skupina se domnívá, že očekávané úvěrové riziko v těchto odvětvích je zahrnuto ve „forward looking“ komponentách a algoritmu zatříďování do rizikových stupňů používaného v modelech IFRS 9, a proto Skupina neuplatňuje žádné dodatečné portfoliové úpravy pro vybraná odvětví s výjimkou expozice klientů SME segmentu z následujících sektorů s významně negativním dopadem Covid-19 (hotely, restaurace, lázně, catering, cestovní kanceláře).

Znehodnocená (credit-impaired) finanční aktiva

Skupina vykazuje jako znehodnocená (credit-impaired) finanční aktiva, pokud nastala jedna či více událostí, které mají nepříznivý vliv na odhadované budoucí peněžní toky tohoto finančního aktiva. Jako události, které mohou poukazovat na to, že je finanční aktivum znehodnocené, Skupina posuzuje zejména:

Výše očekávaných úvěrových ztrát

S výjimkou zakoupených nebo vzniklých znehodnocených finančních aktiv Skupina počítá očekávané úvěrové ztráty (dále jen „očekávané ztráty“) ve výši rovnající se:

Opravnou položku ve výši očekávaných ztrát za celou dobu životnosti finančního nástroje Skupina vykáže, pokud úvěrové riziko takového nástroje významně vzrostlo od prvotního zaúčtování.

Pokud se výrazný nárůst úvěrového rizika, ke kterému došlo od počátečního zaúčtování, v následujícím účetním období opět sníží (tj. celkově úvěrové riziko není výrazně vyšší než při původním zaúčtování), očekávané ztráty u finančních nástrojů Skupina oceňuje opět na základě 12měsíčních očekávaných ztrát. To se netýká nakoupených nebo vzniklých úvěrově znehodnocených (purchased or originated credit-impaired) finančních nástrojů.

Základ pro odhadování očekávaných ztrát (credit loss)

Očekávané ztráty se ocení způsobem, který zohledňuje objektivní a pravděpodobnostně váženou částku, která se určí vyhodnocením rozsahu možných výsledků, a bere v úvahu časovou hodnotu peněz. Skupina zvažuje při oceňování očekávaných ztrát přiměřené a odůvodnitelné informace o minulých událostech, současných podmínkách a prognózách budoucích ekonomických podmínek. K zohlednění časové hodnoty peněz Skupina pro výpočet očekávaných ztrát diskontuje očekávané peněžní toky k datu účetní závěrky za použití původní efektivní úrokové míry aktiva (nebo jejího přibližného odhadu).

V případě znehodnocených finančních aktiv u významných expozic Skupina posuzuje výši očekávané ztráty na základě očekávaných peněžních toků z ekonomické činnosti klienta nebo realizace zajištění.

„Upravenou (credit adjusted) efektivní úrokovou míru“ Skupina použije pro odhadování očekávaných ztrát u zakoupených nebo vzniklých znehodnocených finančních aktiv. Na rozdíl od „efektivní úrokové míry“ (vypočítané za použití očekávaných hotovostních toků, které nezohledňují očekávané úvěrové ztráty) upravená efektivní úroková míra bere v úvahu očekávané ztráty (credit loss) finančního aktiva.

Nakoupená nebo vzniklá úvěrově znehodnocená (purchased or originated credit-impaired) finanční aktiva

Nakoupená nebo vzniklá úvěrově znehodnocená finanční aktiva znehodnocená v důsledku poklesu důvěryhodnosti dlužníka (purchased or originated credit-impaired) jsou účtována jiným způsobem, neboť je aktivum již znehodnoceno při prvotním zaúčtování. Skupinou očekávané peněžní toky používané k výpočtu upravené (credit adjusted) efektivní úrokové sazby při prvotním zaúčtování zahrnují u těchto aktiv i očekávané úvěrové ztráty za celou dobu existence. Následně jsou jakékoli změny v očekávaných ztrátách zaúčtovány jako opravná položka se souvisejícím ziskem či ztrátou zaúčtovanou do výkazu zisku a ztráty. Výnosy z úroků se vypočítají za použití upravené efektivní úrokové sazby na naběhlou hodnotu finančního aktiva.

Odpis finančních aktiv

Skupina uplatňuje dva přístupy v oblasti odepisování: individuální/hromadné odpisy bez dalšího vymáhání a hromadné odpisy s dalším vymáháním.

Odpisy bez dalšího vymáhání jsou realizovány po předchozím vymáhání v rámci Soft/Hard Collection na základě individuálního posouzení situace klienta. Odpisy jsou prováděny jednotlivě nebo pro více klientů v dávkách na základě schválení příslušnou autoritou.

Hromadné odpisy s dalším vymáháním jsou řízeny jako pravidelný pololetní proces zahrnující pouze portfolio vymáhané v rámci Hard Collection. Do odpisu jsou zařazeny pouze účty, které splňují předem definovaná kritéria pro hromadné odpisy. Odepsané účty s dalším vymáháním se nadále vymáhají.

3.5.5.12 Smlouvy o prodeji a zpětném odkupu cenných papírů

O smlouvách o prodeji a zpětném odkupu cenných papírů (repo, resp. reverzní repo) Skupina účtuje v souladu s jejich podstatou jako o přijetí, resp. poskytnutí úvěru se zajišťovacím převodem finančních nástrojů.

V rámci repo operací poskytuje Skupina jako zajištění pouze dluhové cenné papíry zařazené v obchodních modelech „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“ nebo „Držet pro obchodování“ vykázané v kategoriích Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku nebo Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty. Odpovídající závazek z přijatého úvěru je vykázán na straně závazků v kategorii Finanční závazky v naběhlé hodnotě.

Cenné papíry nabyté prostřednictvím reverzních repo operací jsou evidovány v podrozvahové evidenci, kde jsou přeceňovány na reálnou hodnotu. Odpovídající pohledávka z poskytnutého úvěru je vykázána ve výkazu o finanční situaci na straně aktiv v kategorii Finanční aktiva v naběhlé hodnotě.

Skupina je oprávněna tyto cenné papíry dále poskytnout jako kolaterál nebo je prodat, aniž by došlo k nesplnění závazků ze strany jejich vlastníka. Takové cenné papíry jsou i nadále zachyceny v podrozvahové evidenci a přeceňovány na reálnou hodnotu. Odpovídající závazek z přijatého úvěru je vykázán na straně závazků v kategorii Finanční závazky v naběhlé hodnotě. Skupina však má povinnost tyto cenné papíry protistraně vrátit.

Rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou u repo a reverzních repo operací Skupina považuje za úrok, který časově rozlišuje do nákladů/ výnosů po celou dobu trvání repo operace za použití metody efektivní úrokové míry.

V případě prodeje cenného papíru získaného jako zajištění v rámci reverzní repo operace Skupina odúčtuje z podrozvahové evidence cenné papíry nabyté prostřednictvím reverzních repo operací a zachycuje v rozvaze závazek z krátkého prodeje, který přeceňuje na reálnou hodnotu. Tento závazek je vykázán v kategorii Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty.

3.5.6 Emisní povolenky

Skupina není považována za prvotního tvůrce emisí skleníkových plynů. Obchody s emisními povolenkami jsou prováděny v roli zprostředkovatele za účelem dosahování zisku v závislosti na pohybu tržních cen. Emisní povolenky jsou vykázány ve výkazu o finanční situaci v kategorii Ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty .

3.5.7 Aktiva držená k prodeji

Aktiva držená k prodeji představují majetek, u kterého Skupina předpokládá, že jeho účetní hodnota bude získána zpět spíše prodejem než prostřednictvím pokračujícího užívání. Pro použití této klasifikace musí být majetek ve svém stávajícím stavu k dispozici k okamžitému prodeji a jeho prodej musí být vysoce pravděpodobný.

V těchto případech musí být závazně přijat plán prodeje majetku a musí být zahájen aktivní program vedoucí k nalezení kupce. Majetek musí být aktivně nabízen k prodeji za cenu, která je přiměřená vzhledem k jeho aktuální reálné hodnotě. Skupina předpokládá, že prodej bude uskutečněn, umožní-li to situace na trhu, do jednoho roku od jeho klasifikace jako Aktiva držená k prodeji .

Aktiva držená k prodeji jsou oceňována v nižší z níže uvedených hodnot:

Majetek klasifikovaný jako Aktiva držená k prodeji není odepisován.

U majetku určeného k prodeji Skupina vykáže ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Čistý zisk z ostatních aktiv ztrátu ze snížení hodnoty, pokud prodejní cena snížená o náklady spojené s prodejem je nižší než účetní hodnota. Následné zvýšení prodejní ceny snížené o náklady spojené s prodejem Skupina vykáže jako zisk, který však nesmí přesáhnout kumulované ztráty ze snížení hodnoty zaúčtované v obdobích, kdy bylo aktivum klasifikováno jako držené k prodeji, nebo před jeho klasifikací do kategorie Aktiva držená k   prodeji (tj. během období, kdy aktivum bylo drženo za účelem poskytování služeb Skupiny nebo pro administrativní účely).

3.5.8 Daň z příjmů
3.5.8.1 Splatná daň

Splatné daňové pohledávky a závazky za běžné, jakož i za předchozí účetní období jsou oceněny v očekávané částce vyrovnání pohledávky nebo úhrady závazku daňovým úřadům. Pro výpočet těchto částek jsou použity daňové sazby a daňové zákony platné ke dni výkazu o finanční situaci.

Daň z příjmů je účtována do zisků a ztrát, případně do ostatního úplného výsledku, vztahuje-li se k položkám účtovaným přímo do ostatního úplného výsledku.

Skupina nekompenzuje splatné daňové pohledávky se splatnými daňovými závazky, ledaže by měla zákonem vynutitelné právo kompenzace uznaných částek a má v úmyslu buď provést vyrovnání na netto bázi, nebo realizovat pohledávku a vyrovnat závazek současně.

3.5.8.2 Odložená daň

Výpočet odložené daně je založen na závazkové metodě vycházející z rozvahového přístupu. Odložená daň se stanovuje ze všech dočasných rozdílů mezi daňovými základnami aktiv nebo závazků a jejich účetními hodnotami uvedenými ve výkazu o finanční situaci a je počítána pomocí daňových sazeb platných nebo v podstatě platných v obdobích, kdy se odhaduje realizace odložené daňové pohledávky nebo vypořádání odloženého daňového závazku. Odložená daňová pohledávka se vykazuje jen do výše, v jaké je pravděpodobné, že bude moci být v budoucnosti realizována.

Odložená daň je účtována do zisků a ztrát, případně do ostatního úplného výsledku, vztahuje-li se k položkám účtovaným přímo do ostatního úplného výsledku (jako např. odložená daň vznikající v důsledku změny reálné hodnoty finančních aktiv oceňovaných reálnou hodnotou do ostatního úplného výsledku nebo při zajištění peněžních toků).

Odložené daňové pohledávky a odložené daňové závazky Skupina kompenzuje jen tehdy, pokud má ze zákona vymahatelné právo kompenzovat splatné daňové pohledávky proti splatným daňovým závazkům a odložené daňové pohledávky a odložené daňové závazky se vztahují k daním ze zisku, které jsou vybírány stejným finančním úřadem a vztahují se k téže zdaňované jednotce.

Největší dočasné rozdíly Skupině vznikají u hmotného a nehmotného majetku, úvěrů a pohledávek, zajišťovacích derivátů a finančních aktiv oceňovaných reálnou hodnotou do ostatního úplného výsledku.

3.5.9 Leasing
Skupina jako pronajímatel

Leasing, při kterém dochází k převodu všech podstatných rizik a odměn vyplývajících z vlastnictví pronajímaného majetku na nájemce, je klasifikován jako finanční. V opačném případě se jedná o leasing operativní.

Pokud je Skupina zprostředkujícím pronajímatelem, účtuje hlavní leasing (Skupina jako nájemce) a subleasing (Skupina jako pronajímatel) jako dvě samostatné smlouvy. Subleasing je klasifikován jako finanční nebo operativní leasing s odkazem na právo užívat aktivum vyplývající z hlavního leasingu.

Operativní leasing

Majetek, který je předmětem operativního leasingu, Skupina vykazuje ve výkazu o finanční situaci v položkách podle povahy pronajímaného majetku a používá pro něj účetní metody aplikované na danou majetkovou skupinu.

Přijaté leasingové platby jsou uznávány ve výnosech Skupiny rovnoměrně po dobu trvání leasingu v kategorii Ostatní výnosy .

Finanční leasing

V případě majetku pronajímaného formou finančního leasingu je čistá investice do leasingu vykázána jako pohledávka v kategorii Finanční aktiva v naběhlé hodnotě , majetek jako takový (popřípadě jeho pronajatá část) vykázán není. Rozdíl mezi hrubou hodnotou pohledávky a její současnou hodnotou je vykázán jako časově rozlišený úrokový výnos.

Finanční výnos z leasingu je vykázán v průběhu doby leasingu tak, aby byla zajištěna konstantní úroková míra ze zbývajícího zůstatku pohledávky, v kategorii Výnosy z úroků .

Skupina jako nájemce

V souladu s IFRS 16 se z pohledu nájemce pro leasingy využívá jediný účetní model se zachycením v rozvaze s výjimkami, které lze využít pro krátkodobé leasingy a leasingy aktiv nízké hodnoty. Převážná většina leasingových smluv se týká zejména nájmů kancelářských budov a poboček.

Prvotní ocenění

Na počátku leasingu se vykáže právo užívat aktivum ve výkazu o finanční situaci v kategorii Hmotný majetek v příslušné položce, kde Skupina vykazuje svá vlastní podkladová aktiva stejné povahy. Současně se vykáže závazek z leasingu v kategorii Finanční závazky v naběhlé hodnotě , a to v částce rovnající se současné hodnotě dosud neuhrazených leasingových plateb po dobu leasingu diskontovaných přírůstkovou výpůjční úrokovou sazbou.

Součástí ocenění jsou fixní a variabilní leasingové platby závislé na indexu nebo sazbě (např. inflace), případně další částky, u nichž se očekává, že budou uhrazeny pronajímateli v rámci záruk zbytkové hodnoty, nákupních opcí nebo sankcí za předčasné ukončení leasingu. Pro účely ocenění se berou v úvahu leasingové platby ve výši bez daně z přidané hodnoty. Doba leasingu u standardních leasingových smluv zahrnuje nezrušitelnou dobu leasingu, období pokrytá opcí na prodloužení leasingu, pokud je dostatečně jisté, že Skupina tuto opci využije, a období pokrytá opcí na ukončení leasingu, pokud je dostatečně jisté, že Skupina tuto opci nevyužije. U leasingových smluv na dobu neurčitou se doba leasingu určí jako očekávaná doba leasingu na základě odhadu trvání leasingu.

Smlouvy mohou obsahovat leasingové a neleasingové komponenty, jako je poskytování doplňkových služeb. IFRS 16 nabízí jako praktické zjednodušení pro nájemce možnost neoddělovat neleasingové komponenty a namísto toho účtovat leasingovou komponentu a související neleasingové komponenty jako jednu leasingovou komponentu. U těchto smluv obecně se Skupina rozhodla nevyužít zmíněné praktické zjednodušení.

Následné ocenění

Na právo užívat aktivum jsou následně uplatňována obdobná účetní pravidla jako na vlastní majetek stejné povahy. Právo užívat aktivum se vykazuje v pořizovacích nákladech snížených o kumulované odpisy a případné kumulované ztráty ze snížení hodnoty a upraví se o částky přecenění závazku z leasingu. Právo užívat aktivum je odepisováno rovnoměrně po dobu trvání leasingu a odpisy se vykazují ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku . Pokud však po skončení leasingu dochází k převodu právního vlastnictví na nájemce, popř. ocenění práva užívat aktivum zohledňuje realizační cenu opce na odkup najatého majetku, je dané aktivum odepisováno rovnoměrně po dobu použitelnosti podkladového aktiva.

Závazek z leasingu se následně oceňuje naběhlou hodnotou za použití metody efektivní úrokové míry. Leasingové splátky Skupina rozděluje na úmor vykazovaný jako snížení nesplaceného závazku z leasingu a úrok vykazovaný ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Náklady na úroky .

Výše závazku z leasingu může být upravena, pokud dojde ke změně leasingu, přehodnocení doby leasingu nebo promítnutí změn budoucích leasingových plateb vyplývajících ze změny indexu nebo sazby. Pokud dojde k přecenění závazku z leasingu, provede se odpovídající úprava účetní hodnoty práva užívat aktivum nebo dojde k vykázání do zisku nebo ztráty, pokud se účetní hodnota práva užívat aktivum snížila na nulu.

Výjimky

V případě určitých krátkodobých leasingů a leasingů aktiv nízké hodnoty jsou leasingové platby vykazovány jako náklad rovnoměrně po dobu trvání nájmu v kategorii Všeobecné provozní náklady . Krátkodobé leasingy jsou leasingy s dobou nájmu 12 měsíců nebo kratší. Leasingy aktiv nízké hodnoty se týkají leasingů, kde podkladové aktivum ve stavu nového předmětu má nízkou hodnotu, která je Skupinou definovaná na úrovni 100 000 Kč na jednotku najatého aktiva. Výjimka pro aktiva nízké hodnoty se uplatňuje zejména u leasingů tiskových zařízení.

Skupina neaplikuje ustanovení IFRS 16 na leasingy nehmotného majetku, jak je umožněno ve standardu.

3.5.10 Nehmotný a hmotný majetek vyjma goodwillu

Nehmotný majetek zahrnuje především software a majetek vytvořený vlastní činností (hlavně software). Hmotný majetek zahrnuje pozemky, budovy a zařízení, které Skupina drží z důvodu používání pro poskytování bankovních služeb a k administrativním účelům a které jsou používány déle než jedno účetní období.

Nehmotný a hmotný majetek je vykázán v pořizovacích nákladech snížených o případné kumulované ztráty ze snížení hodnoty (opravné položky) a v případě odepisovaného majetku o kumulované odpisy zvýšené o případné technické zhodnocení. Pořizovací náklady zahrnují nákupní cenu a náklady s pořízením přímo související, jako jsou dopravné, náklady na instalaci a montáž, odměny za poradenské služby, správní poplatky apod. Pořizovací náklady majetku vytvořeného vlastní činností zahrnují externí náklady a interní personální náklady vynaložené na interní projekty ve fázi vývoje. Náklady vzniklé ve fázi výzkumu Skupina nekapitalizuje.

Nehmotný a hmotný majetek je odepisován rovnoměrně po dobu předpokládané doby jeho užívání z pořizovací ceny. U automobilů pořízených formou finančního leasingu je odepisován z pořizovací ceny snížené o odhadovanou zbytkovou hodnotu, která je stanovena na základě odkupní ceny po ukončení nájmu stanovené v leasingové smlouvě. U ostatního majetku Skupina předpokládá nulovou zbytkovou hodnotu. Odpisy a amortizace jsou vykázány ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku .

Odepisovány nejsou zejména pozemky a umělecká díla. Nedokončený nehmotný a hmotný majetek a technické zhodnocení jsou odepisovány, pouze pokud jsou uvedeny do stavu způsobilého k užívání.

Během účetního období byly uplatněny následující doby použitelnosti v letech:
2020 2019
Stroje a zařízení 4 4
Výpočetní technika – notebooky, servery 4/5 4
Výpočetní technika – stolní počítače 6 6
Inventář, účelové stroje a zařízení 6 6
Dopravní prostředky 5/6 5/6
Bankomaty 10 10
Vybraná zařízení Skupiny 8 8
Energetické stroje a zařízení 12/15 12/15
Rozvodná zařízení 20 20
Budovy a stavby 40 40
Budovy a stavby – vybrané komponenty:
– vytápění, klimatizace, okna, dveře 20 20
– výtahy, elektroinstalace 25 25
– fasáda 30 30
– střecha 20 20
– ostatní komponenty 15 15
– zbytková hodnota – budova a technické zhodnocení budovy bez vyčleněných komponent 50 50
Právo užívat aktivum (leasing) dle doby nájmů dle doby nájmů
Technická zhodnocení najatého majetku dle doby nájmů dle doby nájmů
Nehmotné výsledky vývoje (majetek vytvořený vlastní činností v rámci interních projektů)
dle doby použitelnosti,
obvykle 5
dle doby použitelnosti,
obvykle 5
Licence – software 5 5
Ostatní nehmotný majetek dle smlouvy dle smlouvy

Skupina ke dni účetní závěrky posuzuje, zda neexistují náznaky snížení hodnoty nehmotného a hmotného majetku. Indikátory možného snížení hodnoty zahrnují informace o významném snížení tržní hodnoty majetku, významných změnách v technologickém, tržním, ekonomickém nebo legislativním prostředí, zastarání nebo fyzickém poškození majetku či změně způsobu jeho užívání. V případě, že náznaky snížení hodnoty existují, Skupina u takového majetku odhadne zpětně získatelnou částku, tj. vyšší částku z reálné hodnoty snížené o náklady na prodej a hodnoty z užívání, kterou porovná s účetní hodnotou daného majetku. Je-li účetní hodnota majetku vyšší než jeho zpětně získatelná částka, Skupina takový majetek přecení na jeho zpětně získatelnou částku a ztrátu ze snížení hodnoty vykáže ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku.

Náklady na údržbu a opravy majetku jsou zaúčtovány přímo do výkazu zisku a ztráty v okamžiku jejich vzniku.

3.5.11 Goodwill

Vykázaný goodwill vznikl při nabytí dceřiných společností. Pro dceřiné společnosti nabyté do roku 2010 goodwill představuje rozdíl mezi cenou akvizice (včetně nákladů přímo souvisejících s akvizicí) za podíl nabytý Skupinou a čistou reálnou hodnotu nabytých aktiv, závazků a podmíněných závazků k datu akvizice. Pro dceřiné společnosti nabyté po 1. lednu 2010 goodwill představuje rozdíl mezi reálnou hodnotou převedené protihodnoty a nekontrolními podíly oceněnými poměrným podílem nekontrolních podílů na čistých identifikovatelných aktivech nabývaného podniku v reálné hodnotě na straně jedné a hodnotou nabytých identifikovatelných aktiv snížených o převzaté závazky obojí v reálné hodnotě na straně druhé. Náklady spojené s akvizicí jsou účtovány do zisků a ztrát.

Goodwill je na počátku vykázán v ceně pořízení a následně v pořizovací ceně snížené o případné ztráty ze snížení hodnoty. Uznaná ztráta ze snížení hodnoty u goodwillu nesmí být následně zrušena.

Skupina pravidelně ročně vždy k 30. září provádí test na snížení hodnoty goodwillu, případně častěji, pokud existují indikace, že by mohl být goodwill znehodnocen. Pokud je zpětně získatelná hodnota testované penězotvorné jednotky (obvykle nabytá společnost jako celek) nižší než účetní hodnota, Skupina vykáže znehodnocení této penězotvorné jednotky, které alokuje primárně proti goodwillu a následně proti hodnotě ostatních aktiv (proti dalším znehodnoceným aktivům, případně pro-rata).

Pro účely výpočtu zpětně získatelné částky Skupina počítá hodnotu z užívání jako současnou hodnotu budoucích peněžních toků vytvářených penězotvornou jednotkou z pokračujícího podnikání. Skupina odhaduje budoucí peněžní toky na základě tříletého finančního plánu penězotvorné jednotky schváleného vedením. Peněžní toky představují zisky penězotvorné jednotky po zdanění, které lze distribuovat vlastníkům. Použitá diskontní míra představuje náklady kapitálu vypočtené pomocí Modelu oceňování kapitálových aktiv. Tento model je založen na bezrizikové úrokové míře zvýšené o rizikovou prémii v závislosti na aktivitách penězotvorné jednotky. Jelikož všechny příslušné dceřiné společnosti působí na území České republiky a jejich funkční měnou je česká koruna, diskontní míra není upravována o žádnou další přirážku. Pro období následující po tříletém finančním plánu jsou odhadované budoucí peněžní toky počítány jako perpetuita založená na konstantních peněžních tocích v podobě čistého provozního výsledku po zdanění a zahrnující stálou míru růstu odvozenou z tříletého finančního plánu. Klíčové předpoklady použité při přípravě finančního plánu jsou v souladu s odhady trhu (HDP, úrokové sazby, inflace) a dosavadními zkušenostmi.


Při prodeji dceřiné společnosti je příslušná část goodwillu zohledněna v zisku nebo ztrátě z prodeje.

Výsledkem většiny akvizic je pozitivní goodwill. Nicméně příležitostně může hodnota nabytých identifikovatelných aktiv snížených o převzaté závazky, obojí v reálné hodnotě, převyšovat souhrn reálné hodnoty převedené protihodnoty a nekontrolních podílů oceněných poměrným podílem nekontrolních podílů na čistých identifikovatelných aktivech nabývaného podniku v reálné hodnotě. Částka je pak označována jako zisk z výhodné koupě (záporný goodwill) a výsledný zisk je vykázán ve výkazu zisku a ztráty k datu akvizice. Nicméně před vykázáním zisku Skupina znovu posoudí, zda byla správně identifikována veškerá nabytá aktiva a převzaté závazky, a přezkoumá postupy použité při jejich oceňování a oceňování nekontrolních podílů na nabývaném podniku a předané protihodnoty.

3.5.12 Rezervy

Skupina vytváří rezervy ze smluvních závazků (zejména rezervy na existující smluvní potenciální závazky, právní spory, samopojištění a rezervy na plán odměn při odchodu do důchodu) a na restrukturalizaci.

Rezervy jsou vykázány jen tehdy, pokud:

Rezervy jsou oceněny v částce nejlepšího odhadu výdajů, které budou nezbytné k vypořádání závazku vykázaného ke dni účetní závěrky. Je-li časový faktor významný, je částkou rezervy současná hodnota výdajů, které budou nezbytné pro vypořádání závazku. Pro diskontování je použita sazba před zdaněním, která odráží tržní podmínky a specifická rizika daného závazku. Přírůstky rezerv vyplývající z toku času jsou vykazovány jako úrokový náklad.

Rezerva na restrukturalizaci se vykáže v případě, že Skupina schválila oficiální podrobný plán restrukturalizace a restrukturalizace byla před koncem účetního období buď již zahájena, nebo byly zveřejněny její hlavní rysy těm, kteří budou restrukturalizací ovlivněni. Rezerva na restrukturalizaci zahrnuje pouze přímé náklady, které nezbytně vzniknou v důsledku restrukturalizace a nejsou spojeny s běžnou činností Skupiny.

Skupina dále vytváří rezervy na ostatní úvěrové závazky, do kterých vstupuje v rámci své běžné činnosti. Tyto ostatní úvěrové závazky nesplňují podmínky uznání ve výkazu o finanční situaci a jsou evidovány v podrozvahové evidenci. Zahrnují zejména záruky, avaly, nekryté akreditivy, neodvolatelné přísliby úvěrů a neodvolatelné rámce, nečerpané částky úvěrů, kontokorentních účtů a povolených debetů či nečerpané částky volného limitu rámce. Rezervy pak představují částky snížení hodnoty z titulu očekávaných ztrát z případných finančních závazků vzniklých z těchto ostatních úvěrových závazků. Rezervy jsou tvořeny podle stejných principů jako opravné položky k finančním aktivům.

3.5.13 Zaměstnanecké požitky
3.5.13.1 Obecně

Skupina poskytuje svým zaměstnancům odměny při odchodu do starobního nebo invalidního důchodu. Nárok na tyto požitky vzniká, pokud je zaměstnanec v pracovním poměru do dosažení důchodového věku nebo nároku na invalidní důchod a pokud byl v zaměstnaneckém poměru po minimálně stanovenou dobu.

Očekávané výdaje související s těmito požitky jsou účtovány na akruální bázi po dobu zaměstnaneckého poměru formou rezervy při použití účetní metodiky podobné metodice používané pro požitkově definované penzijní plány. Při stanovování parametrů modelu Skupina vychází z aktuálních údajů o zaměstnancích (délka pracovního poměru ve Skupině, věk, pohlaví, základní mzda), z odhadů na základě sledovaných časových řad údajů o zaměstnancích Skupiny (očekávaný úbytek stávajících zaměstnanců) a dalších odhadů (výše odměn, očekávaný nárůst mezd, předpokládaná výše sociálního a zdravotního pojištění, diskontní míra).

Tyto rezervy jsou vykázány v kategorii Rezervy. Jejich změny jsou rozděleny do tří komponent a vykazovány níže uvedeným způsobem:

I. náklady na služby, tj. další závazek vznikající z poskytování služeb zaměstnancem v průběhu období, jsou vykazovány v kategorii Personální náklady;

II. úrokové náklady z čistých závazků z definovaných požitků jsou vykazovány v kategorii Personální náklady; a

III. ostatní změny v hodnotě závazku z plánu definovaných požitků, jako např. změny v odhadech, jsou prezentovány v Ostatním úplném výsledku v kategorii Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu, po odečtení daně.

Čerpání rezervy je vykazováno v kategorii Personální náklady.

Skupina dále poskytuje zaměstnancům krátkodobé požitky, jako např. příspěvky na penzijní připojištění a kapitálové životní pojištění, které jsou na akruální bázi vykazovány v nákladech Skupiny v kategorii Personální náklady (viz bod 10 Přílohy).

Skupina má níže uvedené odložené plány odměn a akciové plány:

3.5.13.2 Odložené výplaty odměn

Zaměstnanci s významným vlivem na rizikový profil Skupiny dostávají odměny vázané na výkonnost rozdělené do dvou částí, a to: (i) neodloženou část vyplacenou následující rok; a (ii) odloženou část, která je rozložena do následujících let. Částky obou částí jsou dále rozděleny mezi odměny vyplácené v hotovosti a odměny vyplácené v peněžním ekvivalentu hodnoty akcií Komerční banky, a.s., (tzv. indexované odměny). Výplata obou dvou druhů odměn je vázána na podmínku setrvání v pracovním poměru a výkonnostní podmínky.

Indexované bonusy Skupina považuje za úhrady vázané na akcie vypořádané v hotovosti. Závazek je až do doby vypořádání ke konci účetního období oceňován v reálné hodnotě akcií Komerční banky, a.s., násobené počtem poskytnutých akcií a jeho tvorba je rozložena po dobu trvání rozhodného období.

Odložené odměny vyplácené v hotovosti, tj. odměny vyplácené zaměstnancům více jak 12 měsíců po skončení účetního období, ve kterém zaměstnanec Skupině poskytoval služby, Skupina považuje za dlouhodobé zaměstnanecké požitky a související náklady vykazuje po dobu trvání rozhodného období ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Personální náklady.

3.5.13.3 Akciový plán akcií zdarma

Ke zvýšení loajality a motivace přispívat k dlouhodobému růstu hodnoty skupiny Société Générale Skupina může poskytnout některým svým klíčovým zaměstnancům akcie zdarma (odložený akciový plán). Tyto akcie zdarma podléhají rozhodné podmínce (tj. setrvání ve Skupině na konci rozhodného období) a v případě určitých příjemců podléhají také podmínce, že skupina Société Générale dosáhne pozitivního výsledku hospodaření.

Náklady související s odloženým akciovým plánem poskytnutým zaměstnancům Skupiny ze strany Société Générale se vykazují jako úhrady vázané na akcie vypořádané kapitálovými nástroji. Reálná hodnota těchto nástrojů, vypočtená s použitím modelu arbitráže k datu poskytnutí, je rozložena na celé rozhodné období a vykázána v kategoriích Personální náklady a Emisní ážio, fondy, nerozdělený zisk, oceňovací rozdíly a zisk za účetní období ve vlastním kapitálu. Ke konci každého účetního období se počet těchto nástrojů upraví tak, aby zohledňoval výkonnostní podmínku a podmínku setrvání ve Skupině a aby se upravily celkové náklady plánu, jak bylo původně stanoveno. Následně se obdobně upraví náklady od začátku plánu vykázané v kategorii Personální náklady.

3.5.14 Vlastní kapitál
Dividendy z kmenových akcií

Dividendy vyplácené z kmenových akcií jsou vykázány jako závazek a odečteny z vlastního kapitálu v okamžiku jejich schválení valnou hromadou Banky.

Vlastní akcie

V případě, že Skupina odkoupí své kapitálové nástroje, je zaplacená náhrada včetně všech souvisejících transakčních nákladů vykázána jako snížení celkové výše vlastního kapitálu v položce Emisní ážio, fondy, nerozdělený zisk, oceňovací rozdíly a zisk za účetní období. Zisky a ztráty vyplývající z opětovného prodeje těchto nástrojů jsou vykázány v rámci vlastního kapitálu rovněž v položce Emisní ážio, fondy, nerozdělený zisk, oceňovací rozdíly a zisk za účetní období.

3.5.15 Podmíněná aktiva, podmíněné závazky a podrozvahové položky

Kromě obchodů, které vedou k vykázání aktiv a závazků ve výkazu o finanční situaci, vstupuje Skupina i do transakcí, kterými jí vznikají pravděpodobná neboli podmíněná aktiva a závazky. Podmíněná aktiva a podmíněné závazky jsou evidovány v podrozvahové evidenci. Tyto transakce Skupina sleduje, neboť představují důležitou součást její činnosti a mají podstatný vliv na úroveň rizik, kterým je Skupina vystavena (mohou zvýšit nebo snížit jiná rizika, např. zajištěním aktiv a závazků vykázaných ve výkazu o finanční situaci).

Podmíněné aktivum/závazek je možné aktivum/závazek, které je důsledkem minulých událostí a jehož existence bude potvrzena tím, že v budoucnosti nastane (nenastane) nejistá událost, která není plně pod kontrolou Skupiny.

Podmíněným závazkem je i existující závazek, jestliže není pravděpodobné, že k jeho vyrovnání bude nezbytný odtok prostředků představujících ekonomický prospěch, nebo nelze-li výši závazku spolehlivě vyčíslit. Podmíněnými závazky jsou např. neodvolatelné úvěrové přísliby, přísliby z titulu bankovních záruk, bankovních akceptů, akreditivů nebo warrantů.

Vyjma podmíněných aktiv a podmíněných závazků jsou v podrozvahové evidenci vedena také aktiva vyplývající z činností spočívajících ve správě a úschově cenností a cenných papírů a související závazky příslušná aktiva klientům vrátit (např. aktiva ve správě).

Podrozvahovými položkami jsou i nominální hodnoty úrokových a měnových nástrojů, včetně forwardů, swapů, opcí a futures. Detailní informace o derivátových operacích jsou popsány v bodě 3.5.5.4.3 Deriváty a zajišťovací účetnictví.

3.5.16 Provozní segmenty

Provozní segmenty jsou vykazovány v souladu s interními výkazy pravidelně připravovanými a předkládanými představenstvu Banky, které je považováno za tzv. vedoucího pracovníka s rozhodovací pravomocí, tj. osobu, resp. skupinu osob, která rozděluje zdroje a hodnotí výkonnost jednotlivých provozních segmentů Skupiny.

Skupina má následující provozní segmenty:

Segment Investiční bankovnictví nedosahuje kvantitativních limitů pro povinné vykazování, avšak vedení Skupiny se domnívá, že informace o něm jsou užitečné pro uživatele účetní závěrky, a proto tento segment vykazuje samostatně.

Jelikož hlavní činností Skupiny je poskytování finančních služeb, posuzuje představenstvo Banky výkonnost provozních segmentů zejména podle čistého úrokového výnosu. Z tohoto důvodu nejsou úrokové výnosy a náklady jednotlivých provozních segmentů vykazovány odděleně, ale v čisté výši.

Skupina dále podle segmentů sleduje čisté výnosy z provizí a poplatků, z finančních operací a ostatní výnosy, zahrnující především výnosy z pronájmů nebytových prostor. Ostatní výsledkové položky nejsou podle provozních segmentů sledovány.

Skupina podle segmentů rovněž nesleduje ani celková aktiva, ani celkové závazky.

Informace o položkách čistých provozních výnosů jsou představenstvu Skupiny poskytovány v ocenění shodném s oceněním ve finančním účetnictví Skupiny.

Skupina nemá žádného klienta (resp. skupinu spřízněných osob), pro kterého by výnosy z transakcí s ním tvořily více jak 10 % celkových výnosů Skupiny.

3.5.17 Regulatorní požadavky

Skupina musí dodržovat regulatorní požadavky ČNB a dalších institucí. Mezi tyto požadavky patří limity a další omezení pro kapitálovou přiměřenost bank, klasifikaci úvěrů a podrozvahových závazků, tvorbu opravných položek a rezerv k pokrytí úvěrového rizika spojeného s klienty Skupiny, pro likviditu, výši úrokového rizika a měnové pozice bank.

4 Informace o segmentech

Retailové
bankovnictví
Korporátní
bankovnictví
Investiční
bankovnictví
Ostatní Celkem
(mil. Kč) 2020 2019 2020 2019 2020 2019 2020 2019 2020 2019
Čisté úrokové výnosy 13 364 15 426 6 291 6 701 659 986 1 046 478 21 360 23 591
Čistý výnos z poplatků a provizí 3 701 4 162 1 530 1 882 49 -115 -70 54 5 210 5 983
Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací 1 051 1 297 1 793 1 710 -215 -458 255 255 2 884 2 804
Výnosy z dividend 0 0 0 0 0 0 6 5 6 5
Ostatní výnosy 133 119 -47 -46 133 242 -15 -125 204 190
Čisté provozní výnosy 18 249 21 004 9 567 10 247 626 655 1 222 667 29 664 32 573

Vzhledem ke specifičnosti bankovních činností jsou představenstvu Banky (neboli vedoucímu pracovníkovi s rozhodovací pravomocí) poskytovány informace o výnosech, tvorbě opravných položek, odpisech a dani z příjmů pouze pro vybrané segmenty, a nikoli konzistentně pro všechny. Z uvedeného důvodu tyto informace nejsou pro segmenty vykazovány.

Jelikož většina výnosů segmentů pochází z úroků a představenstvo Banky při hodnocení výkonnosti segmentů a rozhodování o rozdělování zdrojů na segmenty primárně vychází z čistého úrokového výnosu, jsou úroky za segmenty vykázány v čisté výši, tj. snížené o úrokové náklady.

Ceny, za které jsou uzavírány operace mezi segmenty, vycházejí z transferových úrokových sazeb reprezentujících aktuální tržní úrokové prostředí, včetně likviditní komponenty reflektující existující příležitosti finanční zdroje získávat a investovat.

Většina výnosů Skupiny, více než 98 % (2019: více než 98 %), pochází z území České republiky.

5 Čisté úrokové výnosy

Čisté úrokové výnosy zahrnují:
(mil. Kč) 2020 2019
Výnosy z úroků 36 485 44 006
Náklady na úroky -15 125 -20 415
Čisté úrokové výnosy 21 360 23 591
z toho čisté úrokové výnosy z:
– úvěrů a pohledávek v naběhlé hodnotě 19 855 24 270
– dluhových cenných papírů v naběhlé hodnotě 1 706 1 746
– ostatních dluhových cenných papírů 683 587
– finančních závazků v naběhlé hodnotě -2 630 -4 193
– zajišťovacích finančních derivátů – výnosy 14 241 17 403
– zajišťovacích finančních derivátů – náklady -12 495 -16 222
Celkem 21 360 23 591

Pozn.: Čisté úrokové výnosy jsou vykázány za použití efektivní úrokové míry kromě zajišťovacích derivátů používajících smluvní úrokové sazby příslušného derivátu.

V kategorii Výnosy z úroků jsou zahrnuty úroky z pohledávek za klienty ve Stupni 3 ve výši 329 mil. Kč (2019: 380 mil. Kč).

V obou letech 2020 i 2019 Skupina vykázala jako součást kategorie Čisté úrokové výnosy rovněž negativní úrokové výnosy a náklady z vybraných klientských depozit ve vybraných měnách, z vybraných repo operací, loro a nostro účtů a maržových účtů uložených v bankách. Celková vykázaná částka není významná.

Výnosy z úroků zahrnují výnosy z úroků ze subleasingu práva užívat aktivum ve výši 0 mil. Kč (2019: 1 mil. Kč). Náklady na úroky zahrnují náklady na úroky ze závazků z leasingu ve výši 43 mil. Kč (2019: 49 mil. Kč).

V roce 2020 Skupina zaúčtovala ztrátu ve výši 177 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč) ze změny parametrů úvěrových produktů z důvodu odkladu splátek v úvěrových moratoriích.

6 Čistý výnos z poplatků a provizí

Čistý výnos z poplatků a provizí zahrnuje:
(mil. Kč) 2020 2019
Výnosové poplatky z depozitních produktů 872 910
Výnosové poplatky z úvěrů 656 759
Výnosové poplatky z transakcí 2 134 2 844
Výnosové poplatky z křížového prodeje 1 623 1 515
Výnosové poplatky ze specializovaných služeb 923 950
Ostatní výnosové poplatky 154 158
Výnosy z poplatků a provizí 6 362 7 136
Nákladové poplatky z depozitních produktů -104 -120
Nákladové poplatky související s úvěry -190 -217
Nákladové poplatky z transakcí -417 -446
Nákladové poplatky z křížového prodeje -147 -135
Nákladové poplatky ze specializovaných služeb -170 -147
Ostatní nákladové poplatky -124 -88
Náklady na poplatky a provize -1 152 -1 153
Čistý výnos z poplatků a provizí 5 210 5 983

V kategorii Čistý výnos z poplatků a provizí jsou zahrnuty výnosy z poplatků a provizí ze správy a úschovy majetku ve výši 706 mil. Kč (2019: 689 mil. Kč) a náklady na tyto služby ve výši 87 mil. Kč (2019: 87 mil. Kč).

7 Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací

Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací zahrnuje:
(mil. Kč) 2020 2019
Čistý realizovaný zisk/(ztráta) z cenných papírů k obchodování* 438 221
Čistý nerealizovaný zisk/(ztráta) z cenných papírů k obchodování* -51 -31
Čistý realizovaný zisk/(ztráta) z dluhových cenných papírů v reálné hodnotě vykázaných do úplného výsledku 0 0
Čistý realizovaný zisk/(ztráta) z prodeje dluhových cenných papírů v naběhlé hodnotě 0 8
Čistý realizovaný a nerealizovaný zisk/(ztráta) z derivátů na cenné papíry** -79 1
Čistý realizovaný a nerealizovaný zisk/(ztráta) z úrokových derivátů 1 241 -102
Čistý realizovaný a nerealizovaný zisk/(ztráta) z obchodování s komoditními deriváty 0 12
Čistý realizovaný a nerealizovaný zisk/(ztráta) z devizových operací 538 1 821
Čistý realizovaný kurzový zisk/(ztráta) z plateb 797 874
Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací 2 884 2 804

* Tato položka zahrnuje též obchodování s emisními povolenkami.

** Tato položka zahrnuje též dopady derivátových obchodů s emisními povolenkami.

Zisk z reálné hodnoty úrokových swapů pro zajištění úrokového rizika ve výši 4 835 mil. Kč (2019: ztráta 3 219 mil. Kč) je zahrnut v položce Čistý realizovaný a nerealizovaný zisk/(ztráta) z úrokových derivátů. Tato hodnota odpovídá výši ztráty z přecenění zajištěných úvěrových pohledávek, dluhových cenných papírů, vkladů nebo repo operací a emitovaných hypotečních zástavních listů zachycených ve stejné položce.

8 Výnosy z dividend

Výnosy z dividend obsahují přijaté dividendy z ostatních finančních investic ve výši 6 mil. Kč (2019: 5 mil. Kč).

9 Ostatní výnosy

Skupina vykazuje Ostatní výnosy ve výši 204 mil. Kč (2019: 190 mil. Kč). V obou letech 2020 i 2019 byly v kategorii Ostatní výnosy nejvýznamnějšími částkami výnosy ze služeb poskytnutých společnostem skupiny Société Générale a výnosy z pronájmu majetku.

10 Personální náklady

Personální náklady zahrnují:
(mil. Kč) 2020 2019
Mzdy, platy a odměny 5 471 5 573
Sociální náklady 2 179 2 208
Personální náklady 7 650 7 781
Fyzický počet zaměstnanců na konci období* 8 077 8 351
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců během roku* 8 061 8 167
Průměrné náklady na jednoho zaměstnance v Kč 948 979 952 725

* Výpočet podle metodiky Českého statistického úřadu.

V položce Sociální náklady jsou zahrnuty náklady na penzijní připojištění zaměstnanců placené Skupinou ve výši 113 mil. Kč (2019: 109 mil. Kč) a náklady ve formě příspěvků na kapitálové životní pojištění zaměstnanců ve výši 35 mil. Kč (2019: 40 mil. Kč).

Personální náklady zahrnují čistý výnos ve výši 3 mil. Kč (2019: čistý výnos 105 mil. Kč) související s restrukturalizačními rezervami. Změna rezervy týkající se projektu „KB Change“ zahrnuje čerpání ve výši 28 mil. Kč (2019: 105 mil. Kč) a rozpuštění ve výši 56 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč). V roce 2020 Skupina zaúčtovala restrukturalizační rezervu v souvislosti s plánovanými strukturálními změnami založenými na zkušenosti s Covid-19. Tato rezerva zahrnuje tvorbu ve výši 136 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč) a čerpání ve výši 55 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč). Další informace jsou uvedeny v bodě 32 Přílohy.

Indexované bonusy

Celková částka vykázaná v kategorii Personální náklady za rok 2020 týkající se bonusů odvíjejících se od ceny akcií Komerční banky činila 42 mil. Kč (2019: 40 mil. Kč) a celková částka závazku je 84 mil. Kč (2019: 81 mil. Kč). Uvedené částky neobsahují náklady na sociální a zdravotní pojištění a penzijní připojištění hrazené Skupinou. Čistý zisk ze zajištění indexovaných bonusů zajišťovacími finančními deriváty k zajištění reálné hodnoty a budoucích peněžních toků byl 9 mil. Kč (2019: 4 mil. Kč). Celkový počet akcií Komerční banky, od jejichž ceny se odvíjí výše bonusů, je 152 100 kusů (2019: 137 090 kusů).

Změna počtu akcií Komerční banky byla následující:
(kusy) 2020 2019
Stav na počátku období 137 090 109 224
Vyplaceno v průběhu období -22 556 -22 746
Předpokládaný počet nově garantovaných akcií 37 566 50 612
Stav na konci období 152 100 137 090
Akcie zdarma a odložené akciové plány

Celková částka vykázaná v kategorii Personální náklady vztahující se k programu garantovaných akcií zdarma a odloženým akciovým plánům za rok 2020 činila 22 mil. Kč (2019: 27 mil. Kč).

Změna počtu akcií Société Générale byla následující:
2020 2019
(kusy; EUR) Počet akcií Průměrná cena Počet akcií Průměrná cena
Stav na počátku období 102 146 30,79 117 888 35,62
Poskytnuté v průběhu roku 42 887 11,26 52 546 21,40
Propadlé v průběhu roku -1 197 30,79 -3 481 35,62
Uplatněné v průběhu roku -26 213 30,79 -64 807 35,62
Stav na konci období 117 623 21,51 102 146 30,79

11 Všeobecné provozní náklady

Všeobecné provozní náklady zahrnují:
(mil. Kč) 2020 2019
Náklady na pojištění 75 72
Náklady na marketing a reprezentaci 505 584
Náklady na prodej a bankovní produkty 310 315
Ostatní náklady na zaměstnance a cestovné 79 143
Náklady spojené s provozem budov 694 714
Náklady spojené s IT podporou 1 283 1 179
Náklady na zařízení a ostatní drobnou spotřebu 100 127
Náklady na telekomunikace, poštovné a přenos dat 220 220
Náklady na externí poradenství a ostatní služby 333 420
Náklady na rezoluční fond a podobné fondy 941 854
Ostatní náklady 75 65
Všeobecné provozní náklady 4 615 4 693

Všeobecné provozní náklady zahrnují čistý výnos ve výši 29 mil. Kč (2019: čistý náklad 12 mil. Kč) vynaložený v souvislosti s tvorbou restrukturalizační rezervy ve vztahu k transformačnímu projektu „KB Change“ ve výši 1 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč) a čerpáním a rozpuštěním ve výši 30 mil. Kč (2019: 12 mil. Kč). Další informace jsou uvedeny v bodě 32 Přílohy.

Všeobecné provozní náklady zahrnují náklady vztahující se k leasingům, u nichž byla uplatněna výjimka z IFRS 16, a náklady vztahující se k variabilním leasingovým platbám nezahrnutým v závazcích z leasingu.

Náklady na leasingové platby činily:
2020 2019
(mil. Kč) Nemovitosti Hardware Ostatní Celkem Nemovitosti Hardware Ostatní Celkem
Náklady na nájemné z krátkodobého leasingu 25 0 6 31 35 0 18 53
Náklady na nájemné aktiv s nízkou hodnotou
(bez nákladů zahrnutých v krátkodobém leasingu)
1 25 0 26 0 30 0 30
Náklady vztahující se k variabilním leasingovým platbám nezahrnutým v závazcích z leasingu 0 0 0 0 0 0 0 0

12 Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku

Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku zahrnují:
(mil. Kč) 2020 2019
Odpisy a amortizace hmotného a nehmotného majetku (viz body 25 a 26 Přílohy) 2 706 2 451
Opravné položky k majetku 24 7
Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku 2 730 2 458

Čistý zisk položky Opravné položky k majetku zahrnuje zejména zisk z rozpuštění a čerpání opravných položek k interním projektům (SW).

Odpisy práva užívat aktivum podle podkladového aktiva:
(mil. Kč) 2020 2019
Nemovitosti 439 411
Hardware 0 0
Ostatní 24 28
Odpisy práva užívat aktivum 463 439

13 Náklady na riziko

Čistá ztráta kategorie Náklady na riziko v celkové výši 4 578 mil. Kč (2019: čistý zisk 572 mil. Kč) obsahuje čistý náklad z tvorby a rozpuštění opravných položek a rezerv ve výši 4 701 mil. Kč (2019: čistý výnos 53 mil. Kč) a čistý výnos z prodeje a odpisu úvěrů a pohledávek ve výši 123 mil. Kč (2019: 519 mil. Kč).

Zůstatek k 31. prosinci 2020 a změna opravných položek a rezerv k úvěrům a pohledávkám a k dluhovým cenným papírům byly následující:
(mil. Kč) Stav
na počátku
období
Zvýšení
z důvodu
vzniku
Snížení
z důvodu
odúčtování*
Změna
úvěrového
rizika (netto)
Změna
odhadů 
(netto)
Snížení
z důvodu
odpisů
Ostatní Stav
na konci
období
Opravné položky k finančním aktivům (Stupeň 1) -813 -630 390 -163 0 0 1 -1 215
– Dluhové cenné papíry -7 0 0 -9 0 0 0 -16
– Úvěry a pohledávky -806 -630 390 -154 0 0 1 -1 199
Opravné položky k finančním aktivům (Stupeň 2) -1 142 0 115 -1 515 -94 0 5 -2 631
– Dluhové cenné papíry 0 0 0 0 0 0 0 0
– Úvěry a pohledávky -1 142 0 115 -1 515 -94 0 5 -2 631
Opravné položky k finančním aktivům (Stupeň 3) -8 189 0 708 -1 981 -27 374 -9 -9 124
– Dluhové cenné papíry 0 0 0 0 0 0 0 0
– Úvěry a pohledávky -8 189 0 708 -1 981 -27 374 -9 -9 124
Opravné položky k finančním aktivům
(viz body 22 a 42 Přílohy)
-10 144 -630 1 213 -3 659 -121 374 -3 -12 970
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (Stupeň 1) -124 -167 103 -32 0 0 -1 -221
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (Stupeň 2) -94 0 5 -204 -2 0 -5 -300
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (Stupeň 3) -435 0 64 -463 -3 0 -3 -840
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (viz bod 32 Přílohy) -653 -167 172 -699 -5 0 -9 -1 361

* Tato položka zahrnuje změny opravných položek v důsledku úplného odúčtování finančních aktiv z jiných důvodů než odpisy (např. převody třetím stranám nebo vypršení smluvních práv z důvodu úplného splácení). U podrozvahových expozic tato položka zahrnuje také snížení znehodnocení v důsledku toho, že se podrozvahová položka stala rozvahovým aktivem.

Zůstatek k 31. prosinci 2019 a změna opravných položek a rezerv k úvěrům a pohledávkám a k dluhovým cenným papírům byly následující:
(mil. Kč) Stav
na počátku
období
Zvýšení
z důvodu
vzniku
Snížení
z důvodu
odúčtování*
Změna
úvěrového
rizika (netto)
Změna
odhadů 
(netto)
Snížení
z důvodu
odpisů
Ostatní Stav
na konci
období
Opravné položky k finančním aktivům (Stupeň 1) -738 -395 238 10 73 0 -1 -813
– Dluhové cenné papíry -9 0 0 2 0 0 0 -7
– Úvěry a pohledávky -729 -395 238 8 73 0 -1 -806
Opravné položky k finančním aktivům (Stupeň 2) -1 192 0 98 -164 112 0 4 -1 142
– Dluhové cenné papíry 0 0 0 0 0 0 0 0
– Úvěry a pohledávky -1 192 0 98 -164 112 0 4 -1 142
Opravné položky k finančním aktivům (Stupeň 3) -10 252 0 2 241 -1 307 -10 1 121 18 -8 189
– Dluhové cenné papíry 0 0 0 0 0 0 0 0
– Úvěry a pohledávky -10 252 0 2 241 -1 307 -10 1 121 18 -8 189
Opravné položky k finančním aktivům
(viz body 22 a 42 Přílohy)
-12 182 -395 2 577 -1 461 175 1 121 21 -10 144
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (Stupeň 1) -115 -102 245 -155 10 0 -7 -124
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (Stupeň 2) -85 0 116 -129 -1 0 5 -94
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (Stupeň 3) -947 0 830 -322 -1 0 5 -435
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (viz bod 32 Přílohy) -1 147 -102 1 191 -606 8 0 3 -653

* Tato položka zahrnuje změny opravných položek v důsledku úplného odúčtování finančních aktiv z jiných důvodů než odpisy (např. převody třetím stranám nebo vypršení smluvních práv z důvodu úplného splácení). U podrozvahových expozic tato položka zahrnuje také snížení znehodnocení v důsledku toho, že se podrozvahová položka stala rozvahovým aktivem.

14 Čistý zisk z ostatních aktiv

Čistý zisk z ostatních aktiv zahrnuje:
(mil. Kč) 2020 2019
Čistý zisk/(ztráta) z prodeje budov 19 11
Čistý zisk/(ztráta) ze znehodnocení aktiv držených k prodeji 0 16
Čistý zisk/(ztráta) z prodeje a zpětného leasingu -4 -1
Čistý zisk/(ztráta) z prodeje/vyřazení ostatních aktiv -30 -9
Čistý zisk z ostatních aktiv -15 17

15 Daň z příjmů

Hlavní složky daně z příjmů zahrnují:
(mil. Kč) 2020 2019
Daň splatná – běžný rok, vykázaná v hospodářském výsledku -2 085 -3 413
Daň splatná – minulý rok 19 32
Daň odložená (viz bod 33 Přílohy) 81 -38
Daň z příjmů -1 985 -3 419
Položky vysvětlující rozdíl mezi teoretickou a efektivní sazbou daně Skupiny jsou následující:
(mil. Kč) 2020 2019
Zisk před zdaněním 10 284 18 591
Teoretická výše daně vypočítaná podle daňové sazby 19 % (2019: 19 %) 1 954 3 532
Daň z úprav zisku před zdaněním 9 34
Nezdanitelné výnosy (daňový efekt) -1 320 -1 206
Náklady daňově neuznatelné (daňový efekt) 1 484 1 127
Využití převedených daňových ztrát 5 -1
Slevy -3 -3
Zápočet daně 0 0
Pohyby odložené daně -81 38
Daňová ztráta 9 1
Ostatní 7 5
Dopad z různých daňových sazeb dceřiných společností -13 -18
Daňový dopad z podílu na zisku přidružených společností -47 -58
Náklad z titulu daně z příjmů 2 004 3 451
Daň z příjmů z předchozích zdaňovacích období -19 -32
Celkový náklad daně z příjmů 1 985 3 419
Efektivní sazba daně 19,30 % 18,39 %

Nezdanitelné výnosy zahrnují zejména rozpuštění nedaňových opravných položek a rezerv. Náklady daňově neuznatelné zahrnují zejména tvorbu daňově neuznatelných rezerv a opravných položek a daňově neuznatelné provozní náklady. Daň z úprav zisku před zdaněním představuje zejména úpravu vykázaného výsledku dle IFRS na základ daně dle Českých účetních standardů.

V roce 2020 je sazba daně z příjmů právnických osob 19 % (2019: 19 %). Propočet daňové povinnosti Skupiny vychází z účetního hospodářského výsledku se zohledněním nákladů daňově neuznatelných a výnosů od daně osvobozených nebo podléhajících konečné daňové sazbě.

Ve vazbě na interpretaci IFRIC 23 Skupina dospěla k názoru, že je pravděpodobné, že finanční úřad bude akceptovat všechny daňové postupy, které Skupina použila nebo použije ve svých daňových přiznáních.

K 31. prosinci 2020 Skupina eviduje dosud neuplatněné daňové ztráty ve výši 0 mil. Kč (2019: 2 mil. Kč).

Daňové ztráty mohou být uplatněny v časovém horizontu:
(mil. Kč) 1 roku 2 let 3 let 4 let 5 let
Ve výši 0 0 0 0 0

K 31. prosinci 2020 Skupina eviduje dosud neuplatněné ztráty, u nichž předpokládá jejich uplatnění, ve výši 0. Další informace o odložené dani jsou uvedeny v bodě 33 Přílohy.

16 Rozdělení čistého zisku

Za vykazované účetní období 2020 vykazuje Skupina čistý zisk ve výši 8 299 mil. Kč (2019: 15 172 mil. Kč). Rozdělení čistého zisku za rok 2020 schválí valné hromady společností ve Skupině. Představenstvo Banky navrhne dozorčí radě v souladu s doporučení ČNB výplatu dividendy za rok 2020 ve výši 0 Kč na jednu akcii (2019: 0 Kč na jednu akcii). Návrh podléhá schválení dozorčí rady a následně schválení valné hromady Banky.

V souladu s usnesením valné hromady ze dne 29. června 2020 Skupina z čistého zisku 15 172 mil. Kč za rok 2019 rozdělila na dividendách 0 mil. Kč. Zisk za účetní období 2019 byl v plné výši převeden do nerozděleného zisku minulých let.

Skupina nevyplatila dividendy držitelům nekontrolních podílů společnosti ESSOX s.r.o. a držitelům nekontrolních podílů společnosti SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o.

17 Zisk na akcii

Zisk na akcii 43,19 Kč (2019: 78,90 Kč) byl vypočítán tak, že zisk přiřaditelný držitelům vlastního kapitálu Skupiny ve výši 8 156 mil. Kč (2019: zisk 14 901 mil. Kč) byl vydělen počtem emitovaných akcií, tj. 190 049 260, poníženým o průměrný počet držených vlastních akcií Skupiny v průběhu účetního období 1 193 360 kusů (2019: 1 193 360 kusů).

18 Hotovost a účty u centrálních bank

Hotovost a účty u centrálních bank obsahují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Hotovost a jiné pokladní hodnoty 8 497 10 007
Účty u centrálních bank 15 050 7 737
Hotovost a účty u centrálních bank (viz bod 36 Přílohy) 23 547 17 744

Účty u centrálních bank zahrnují povinné minimální rezervy ve výši 13 320 mil. Kč (2019: 2 619 mil. Kč). Povinné minimální rezervy jsou centrálními bankami úročeny. Ke konci roku 2020 byla úroková sazba v České republice ve výši 0,25 % (2019: 2,00 %). Ve Slovenské republice byly povinné minimální rezervy úročeny úrokovou sazbou ve výši 0,00 % (2019: 0,00 %).

19 Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty

Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Kapitálové nástroje k obchodování 0 0
Dluhové cenné papíry k obchodování 3 342 4 112
Deriváty k obchodování 22 258 18 792
Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 25 600 22 904
Emisní povolenky 0 494
Ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 0 494

Portfolio Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty zahrnuje ke konci obou účetních období pouze cenné papíry a kladné reálné hodnoty derivátů k obchodování. Skupina neoznačila žádné finanční aktivum při jeho prvotním zařazení jako Finanční aktivum k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty.

Podrobnější informace o Dluhových cenných papírech k obchodování v členění dle sektorů a měny jsou uvedeny v bodě 43(A) Přílohy.

Podrobnější informace o derivátech zahrnutých do portfolia k obchodování jsou uvedeny v bodě 43(C) Přílohy.

K 31. prosinci 2020 jsou v portfoliu k obchodování cenné papíry v reálné hodnotě 3 228 mil. Kč (2019: 3 963 mil. Kč), které jsou veřejně obchodované na burzách cenných papírů, a cenné papíry v reálné hodnotě 114 mil. Kč (2019: 149 mil. Kč), které nejsou veřejně obchodované na burze cenných papírů (jsou obchodovány na mezibankovním trhu).

Z Dluhových cenných papírů k obchodování tvoří 3 068 mil. Kč (2019: 2 947 mil. Kč) cenné papíry, které jsou použity jako kolaterál pro výpůjčku cenných papírů.

Z Dluhových cenných papírů k obchodování tvoří 76 mil. Kč (2019: 936 mil. Kč) cenné papíry přijímané centrálními bankami k refinancování.

20 Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty

K 31. prosinci 2020 zahrnují Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty finanční aktiva v reálné hodnotě 279 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč), která jsou vydaná finančními institucemi v zahraničí.

Další informace jsou uvedeny v bodě 21 Přílohy.

21 Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku

Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Kapitálové nástroje ve FVOCI option 47 522
Dluhové cenné papíry ve FVOCI 40 151 35 682
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 40 198 36 204

Podrobnější informace o Dluhových cenných papírech v členění dle sektorů a měny jsou uvedeny v bodě 43(A) Přílohy.

K 31. prosinci 2020 jsou v portfoliu Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku cenné papíry v reálné hodnotě 40 198 mil. Kč (2019: 36 204 mil. Kč), které jsou veřejně obchodované na burzách cenných papírů.

Z Dluhových cenných papírů ve FVOCI tvoří 40 151 mil. Kč (2019: 35 682 mil. Kč) cenné papíry přijímané centrálními bankami k refinancování.

K 31. prosinci 2020 jsou v portfoliu Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku dluhopisy v reálné hodnotě 915 mil. Kč (2019: 897 mil. Kč), které jsou použity jako kolaterál pro vnitrodenní facility u centrálních bank.

K 31. prosinci 2020 jsou v portfoliu Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku dluhopisy v reálné hodnotě 1 596 mil. Kč (2019: 1 369 mil. Kč), které jsou použity jako kolaterál pro derivátové obchody s ústřední protistranou. Ústřední protistrana je LCH.Clearnet SA. Jako souvisejícího obchodníka Skupina využívá Société Générale International Limited.

V průběhu roku 2020 Skupina prodala 68 000 kusů akcií VISA Inc., které získala postupnou konverzí držených finančních instrumentů VISA Series C Convertible Participating Preferred Stock. V této souvislosti Skupina přehodnotila charakter a původní klasifikaci této investice, která je nově vykazována v portfoliu Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty. Z důvodu nevýznamnosti dopadů do finančních výkazů byla změna klasifikace provedena retrospektivně bez přepočtu srovnatelného období.

22 Finanční aktiva v naběhlé hodnotě

Finanční aktiva v naběhlé hodnotě zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Úvěry a pohledávky za bankami 262 606 244 561
Úvěry a pohledávky za klienty 679 956 647 259
Dluhové cenné papíry 92 839 71 581
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 1 035 401 963 401

Podrobnější informace o Dluhových cenných papírech v členění dle sektorů a měny jsou uvedeny v bodě 43(A) Přílohy.

K 31. prosinci 2020 drží Skupina v portfoliu Finanční aktiva v naběhlé hodnotě dluhopisy v hodnotě 92 292 mil. Kč (2019: 71 241 mil. Kč), které jsou veřejně obchodované na burzách cenných papírů, a dluhopisy v hodnotě 547 mil. Kč (2019: 340 mil. Kč), které nejsou veřejně obchodované.

Z Dluhových cenných papírů tvoří 89 032 mil. Kč (2019: 67 738 mil. Kč) cenné papíry přijímané centrálními bankami k refinancování.

Finanční aktiva v naběhlé hodnotě k 31. prosinci 2020 zahrnují následující rozdělení do Stupňů:
Brutto účetní hodnota Opravné položky Účetní hodnota
(mil. Kč) Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem
Centrální banky 216 388 0 0 216 388 0 0 0 0 216 388
Vládní instituce 25 607 18 234 25 859 -17 0 -23 -40 25 819
Úvěrové instituce 45 687 533 0 46 220 -2 0 0 -2 46 218
Ostatní finanční instituce 35 953 26 303 36 282 -80 -1 -49 -130 36 152
Nefinanční podniky 233 965 26 763 10 767 271 495 -783 -1 556 -5 470 -7 809 263 686
Domácnosti* 335 197 17 201 6 874 359 272 -317 -1 074 -3 582 -4 973 354 299
Úvěry celkem 892 797 44 541 18 178 955 516 -1 199 -2 631 -9 124 -12 954 942 562
Centrální banky 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 89 743 0 0 89 743 -11 0 0 -11 89 732
Úvěrové instituce 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 348 0 0 348 0 0 0 0 348
Nefinanční podniky 2 759 0 0 2 759 0 0 0 0 2 759
Domácnosti* 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Dluhové cenné papíry celkem 92 850 0 0 92 850 -11 0 0 -11 92 839

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Finanční aktiva v naběhlé hodnotě k 31. prosinci 2019 zahrnují následující rozdělení do Stupňů:
Brutto účetní hodnota Opravné položky Účetní hodnota
(mil. Kč) Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem
Centrální banky 198 738 0 0 198 738 0 0 0 0 198 738
Vládní instituce 21 648 1 397 14 23 059 -9 -1 -12 -22 23 037
Úvěrové instituce 45 151 650 23 45 824 0 -1 0 -1 45 823
Ostatní finanční instituce 32 110 303 59 32 472 -26 -1 -24 -51 32 421
Nefinanční podniky 235 929 16 375 7 466 259 770 -530 -536 -4 320 -5 386 254 384
Domácnosti* 320 692 14 953 6 449 342 094 -241 -603 -3 833 -4 677 337 417
Úvěry celkem 854 268 33 678 14 011 901 957 -806 -1 142 -8 189 -10 137 891 820
Centrální banky 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 68 482 0 0 68 482 -5 0 0 -5 68 477
Úvěrové instituce 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 350 0 0 350 0 0 0 0 350
Nefinanční podniky 2 754 0 0 2 754 0 0 0 0 2 754
Domácnosti* 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Dluhové cenné papíry celkem 71 586 0 0 71 586 -5 0 0 -5 71 581

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

V roce 2020 byly převody mezi Stupni znehodnocení následující:
Brutto účetní hodnota
(mil. Kč) Ze Stupně 1 do Stupně 2 Ze Stupně 2 do Stupně 1 Ze Stupně 2 do Stupně 3 Ze Stupně 3 do Stupně 2 Ze Stupně 1 do Stupně 3 Ze Stupně 3 do Stupně 1
Centrální banky 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 3 1 200 233 1 0 0
Úvěrové instituce 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 23 116 199 0 0 0
Nefinanční podniky 13 134 3 467 1 051 146 1 558 104
Domácnosti* 9 835 5 197 732 431 1 734 270
Úvěry celkem 22 995 9 980 2 215 578 3 292 374
Centrální banky 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 0 0 0 0 0 0
Úvěrové instituce 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 0 0 0 0 0 0
Nefinanční podniky 0 0 0 0 0 0
Domácnosti* 0 0 0 0 0 0
Dluhové cenné papíry celkem 0 0 0 0 0 0
Záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky celkem 4 985 1 617 185 56 716 3

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Pozn.: Vykazují se expozice, které jsou k datu účetní závěrky v jiném Stupni, než v jakém byly při prvotní kategorizaci (tj. na začátku účetního období nebo při jejich prvotním zachycení). Expozice, které vícekrát změnily Stupeň, se vykazují jako převedené z počátečního Stupně do Stupně, ve kterém jsou vykázány k datu účetní závěrky.

V roce 2019 byly převody mezi Stupni znehodnocení následující:
Brutto účetní hodnota
(mil. Kč) Ze Stupně 1 do Stupně 2 Ze Stupně 2 do Stupně 1 Ze Stupně 2 do Stupně 3 Ze Stupně 3 do Stupně 2 Ze Stupně 1 do Stupně 3 Ze Stupně 3 do Stupně 1
Centrální banky 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 211 60 0 261 0 0
Úvěrové instituce 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 225 0 0 33 0 0
Nefinanční podniky 6 165 1 265 1 019 124 535 28
Domácnosti* 6 634 5 914 821 542 714 119
Úvěry celkem 13 235 7 239 1 840 960 1 249 147
Centrální banky 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 0 0 0 0 0 0
Úvěrové instituce 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 0 0 0 0 0 0
Nefinanční podniky 0 0 0 0 0 0
Domácnosti* 0 0 0 0 0 0
Dluhové cenné papíry celkem 0 0 0 0 0 0
Záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky celkem 2 989 912 225 24 120 5

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Pozn.: Vykazují se expozice, které jsou k datu účetní závěrky v jiném Stupni, než v jakém byly při prvotní kategorizaci (tj. na začátku účetního období nebo při jejich prvotním zachycení). Expozice, které vícekrát změnily Stupeň, se vykazují jako převedené z počátečního Stupně do Stupně, ve kterém jsou vykázány k datu účetní závěrky.

Rozložení úvěrů a pohledávek k nefinančním podnikům dle sektorů je následující:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Zemědělství, lesnictví, rybářství 12 731 11 713
Těžba a dobývání 3 193 3 072
Zpracovatelský průmysl 71 631 65 801
Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu 14 005 14 633
Zásobování vodou, činnosti související s odpadními vodami, odpady a sanacemi 2 199 2 395
Stavebnictví 12 163 10 561
Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel 43 792 43 374
Doprava a skladování 17 815 14 404
Ubytování, stravování a pohostinství 2 430 1 896
Informační a komunikační činnosti 6 331 6 271
Činnosti v oblasti nemovitostí 52 807 49 701
Profesní, vědecké a technické činnosti 9 264 6 668
Administrativní a podpůrné činnosti 6 733 7 021
Veřejná správa a obrana, povinné sociální zabezpečení 349 321
Vzdělávání 565 535
Zdravotní a sociální péče 3 061 2 522
Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 1 984 4 109
Ostatní činnosti 10 442 14 775
Úvěry a pohledávky nefinančním podnikům celkem 271 495 259 772

Expozice vůči automobilovému průmyslu a navazujícím dodavatelům je 21 259 mil. Kč (2019: 20 286 mil. Kč).

Expozice v sektoru „Ubytování, stravování a pohostinství“ Banka považuje za sektor se zvýšeným rizikem s ohledem na pandemii Covid-19 (viz bod 3.3.3 Významné účetní úsudky a odhady Přílohy).

Většina úvěrů, více než 97 % (2019: více než 97 %), byla poskytnuta subjektům na území České republiky.

Úvěry a pohledávky za klienty obsahují k 31. prosinci 2020 naběhlé úroky ve výši 1 382 mil. Kč (2019: 1 255 mil. Kč). Z toho 358 mil. Kč (2019: 346 mil. Kč) tvoří úroky u pohledávek po splatnosti.

Celková výše úvěrů poskytnutých ČNB a bankám v rámci reverzních repo operací činila 216 500 mil. Kč (2019: 198 738 mil. Kč).

Úvěry poskytnuté České národní bance a dalším bankám v rámci reverzních repo operací jsou zajištěny pokladničními poukázkami emitovanými ČNB a ostatními cennými papíry, jejichž reálné hodnoty jsou:

(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Pokladniční poukázky 212 322 195 563
Dluhopisy emitované státními institucemi 111 0
Emisní povolenky 0 0
Investiční certifikáty 0 0
Celkem 212 433 195 563

Úvěry poskytnuté klientům v rámci reverzních repo operací k 31. prosinci 2020 ve výši 0 mil. Kč (2019: 2 001 mil. Kč) jsou zajištěny cennými papíry, jejichž reálné hodnoty představovaly 0 mil. Kč (2019: 4 040 mil. Kč).

Analýza zajištění k angažovanostem v konsolidovaném výkazu o finanční situaci k 31. prosinci 2020 podle jeho typu je uvedena níže:
Použitá hodnota zajištění k úvěrům a pohledávkám za klienty*
(mil. Kč) Zajištění úvěrů
obytnými
nemovitostmi
Zajištění úvěrů
obchodními
nemovitostmi
Zajištění
ostatních úvěrů
hotovostí
Zajištění
ostatních úvěrů
ostatním zajištěním
Přijaté
finanční
záruky
Úvěry a pohledávky za klienty 269 278 30 273 10 355 17 004 37 353
z toho:
– Ostatní finanční instituce 70 1 250 0 2 234 8 412
– Nefinanční podniky 2 601 25 171 3 087 13 447 24 532
– Domácnosti** 266 566 3 843 7 240 1 216 964

* Hodnota zajištění krácená koeficientem zohledňujícím časovou hodnotu peněz, náklady na prodej zajištění, riziko poklesu cen na trhu, riziko insolvence apod. a snížená do aktuální výše zůstatku zajišťované expozice.

** V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Analýza zajištění k angažovanostem v konsolidovaném výkazu o finanční situaci k 31. prosinci 2019 podle jeho typu je uvedena níže:
Použitá hodnota zajištění k úvěrům a pohledávkám za klienty*
(mil. Kč) Zajištění úvěrů
obytnými
nemovitostmi
Zajištění úvěrů
obchodními
nemovitostmi
Zajištění
ostatních úvěrů
hotovostí
Zajištění
ostatních úvěrů
ostatním zajištěním
Přijaté
finanční
záruky
Úvěry a pohledávky za klienty 246 568 29 747 7 380 22 122 32 013
z toho:
– Ostatní finanční instituce 28 1 332 0 855 9 054
– Nefinanční podniky 2 570 24 718 1 279 18 126 17 732
– Domácnosti** 243 901 3 680 6 074 3 032 638

* Hodnota zajištění krácená koeficientem zohledňujícím časovou hodnotu peněz, náklady na prodej zajištění, riziko poklesu cen na trhu, riziko insolvence apod. a snížená do aktuální výše zůstatku zajišťované expozice.

** V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Zástava průmyslových nemovitostí představuje 7 % celkových zástav nemovitostí (2019: 8 %).

Úvěry a pohledávky za klienty s úlevou
Úvěry a pohledávky za klienty s úlevou k 31. prosinci 2020:
(mil. Kč) Ve splatnosti,
neznehodnocené
Po splatnosti,
neznehodnocené
Znehodnocené Celkem s úlevou Opravné položky Použité zajištění
Vládní instituce 242 0 0 242 0 1
Ostatní finanční instituce 233 0 0 233 1 53
Nefinanční podniky 8 762 19 2 531 11 312 1 003 3 276
Domácnosti* 11 005 360 1 863 13 228 966 10 091
Celkem 20 242 379 4 394 25 015 1 970 13 421

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Úvěry a pohledávky za klienty s úlevou k 31. prosinci 2019:
(mil. Kč) Ve splatnosti,
neznehodnocené
Po splatnosti,
neznehodnocené
Znehodnocené Celkem s úlevou Opravné položky Použité zajištění
Vládní instituce 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 0 0 0 0 0 0
Nefinanční podniky 111 3 946 1 060 531 326
Domácnosti* 1 194 134 1 306 2 634 600 1 883
Celkem 1 305 137 2 252 3 694 1 131 2 209

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Výše zůstatkové hodnoty aktiv s úlevou v poměru k úvěrovému portfoliu Skupiny (bez dluhopisů a ostatních pohledávek za klienty):
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Hrubá částka Aktiva s úlevou Podíl na hrubé částce Hrubá částka Aktiva s úlevou Podíl na hrubé částce
Vládní instituce 25 859 242 0,94 % 0 0 0,00 %
Ostatní finanční instituce 36 282 233 0,64 % 32 454 0 0,00 %
Nefinanční podniky 271 495 11 312 4,17 % 259 769 1 060 0,41 %
Domácnosti* 359 272 13 228 3,68 % 342 094 2 634 0,77 %
Celkem 692 908 25 015 3,61 % 634 317 3 694 0,58 %

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Finanční leasing

Ve Skupině poskytují leasingové služby společnosti ESSOX s.r.o., ESSOX FINANCE, s.r.o., a SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. V roce 2019 byla předmětem leasingu u společnosti ESSOX s.r.o. především nová vozidla osobní a užitková s průměrnou dobou splatnosti 60 měsíců. V roce 2020 byly leasingové smlouvy zesplatněny a v podstatě plně vyoprávkovány, dle původní doby splatnosti vyprší už jen jedna leasingová smlouva. U společnosti ESSOX FINANCE, s.r.o., jsou předmětem leasingu osobní a užitková vozidla s průměrnou dobou splatnosti 44 měsíců (2019: 45 měsíců). U společnosti SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. je předmětem leasingu především dopravní technika včetně autobusů a tahačů s průměrnou dobou splatnosti 66 měsíců (2019: 64 měsíců), zemědělská vozidla a stroje s průměrnou dobou splatnosti 58 měsíců (2019: 57 měsíců), strojní technologie s průměrnou dobou splatnosti 67 měsíců (2019: 64 měsíců), hardware a software s průměrnou dobou financování 48 měsíců (2019: 46 měsíců) a nemovitosti, kde se doba financování pohybuje kolem 8 let (2019: 8 let).

Úvěry a pohledávky za klienty – leasing činí:

(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
splatné do 1 roku 5 615 5 450
splatné od 1 roku do 2 let 3 872 4 182
splatné od 2 do 3 let 2 827 2 885
splatné od 3 do 4 let 1 853 1 817
splatné od 4 do 5 let 933 870
splatné nad 5 let 637 731
Celkem 15 737 15 935
Budoucí úrok (rozdíl mezi hrubou a čistou investicí do leasingu) z leasingových smluv činí:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
splatné do 1 roku 334 343
splatné od 1 roku do 2 let 213 221
splatné od 2 do 3 let 123 129
splatné od 3 do 4 let 61 65
splatné od 4 do 5 let 25 29
splatné nad 5 let 9 23
Celkem 765 810

K 31. prosinci 2020 činí vytvořené opravné položky na nedobytné leasingové pohledávky 420 mil. Kč (2019: 337 mil. Kč).

Úvěry a pohledávky za klienty – podnájem nemovitostí činí:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
splatné do 1 roku 15 20
splatné od 1 roku do 2 let 10 21
splatné od 2 do 3 let 6 12
splatné od 3 do 4 let 6 6
splatné od 4 do 5 let 6 6
splatné nad 5 let 5 13
Celkem 48 78
Budoucí úrok (rozdíl mezi hrubou a čistou investicí do leasingu) z leasingových smluv činí:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
splatné do 1 roku 0 1
splatné od 1 roku do 2 let 0 1
splatné od 2 do 3 let 0 0
splatné od 3 do 4 let 0 0
splatné od 4 do 5 let 0 0
splatné nad 5 let 0 0
Celkem 0 2

23 Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva

Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Náklady a příjmy příštích období 1 012 814
Zůstatky uspořádacích účtů 314 287
Pohledávky z obchodování s cennými papíry 147 61
Ostatní aktiva 3 630 4 014
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 5 103 5 176

Položka Ostatní aktiva obsahuje opravné položky k provozním pohledávkám za různými dlužníky ve výši 222 mil. Kč (2019: 226 mil. Kč) a dále především poskytnuté zálohy a pohledávky za různými dlužníky.

24 Majetkové účasti v přidružených společnostech a společnosti s nekontrolními podíly

Majetkové účasti v přidružených společnostech zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Dceřiné společnosti (majetkové účasti s rozhodujícím vlivem)* 3 34
Přidružené společnosti (majetkové účasti s podstatným vlivem) 1 584 1 221
Celkem majetkové účasti v přidružených společnostech 1 587 1 255

* My Smart Living, s.r.o. (1,25 mil. Kč) a KB Advisory, s. r. o. (2,1 mil. Kč). Tyto společnosti nejsou aktuálně konsolidovány z důvodu jejich nevýznamného dopadu do konsolidované účetní závěrky.

Majetkové účasti v přidružených společnostech zahrnují společnosti:
(mil. Kč)
Přidružené společnosti (majetkové účasti s podstatným vlivem)
(%) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Cena
pořízení
Podíl na vlastním kapitálu Cena
pořízení
Podíl na vlastním kapitálu
Komerční pojišťovna, a.s. 49,00 837 1 493 837 1 219
CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s.* 20,00 0 2 0 2
Platební instituce Roger a.s. 24,83 71 71 0 0
Bankovní identita, a.s. 33,33 21 18 0 0
Celkem majetkové účasti v přidružených společnostech 929 1 584 837 1 221
Majetkové účasti klasifikované jako Aktiva držená k prodeji
Worldline Czech Republic s.r.o.** 1,00 0 9 0 9
Celkem majetkové účasti v přidružených společnostech*** 929 1 593 837 1 230

* Pořizovací cena a účetní hodnota společnosti CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s., je 240 tis. Kč.

** Cena pořízení společnosti Worldline Czech Republic s.r.o. je 418 tis. Kč.

*** Hodnoty včetně majetkových účastí klasifikovaných jako Aktiva držená k prodeji.

(mil. Kč)
Přidružené společnosti
31. 12. 2020
Aktiva Závazky Provozní výnosy Čistý zisk
Komerční pojišťovna, a.s. 56 667 53 619 1 114 510
CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s. 41 20 125 10
Bankovní identita, a.s. 72 19 0 -10
Platební instituce Roger a.s. 80 56 17 -3
Worldline Czech Republic s.r.o. 857 419 1 016 -116
(mil. Kč)
Přidružené společnosti
31. 12. 2019
Aktiva Závazky Provozní výnosy Čistý zisk
Komerční pojišťovna, a.s. 52 938 50 398 1 213 622
CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s. 46 27 128 8
Worldline Czech Republic s.r.o.* 1 051 486 1 146 -127

* Údaje roku 2019 byly upraveny dle finálních auditovaných výkazů společnosti.

Změna podílu v přidružených společnostech:
(mil. Kč) Komerční
pojišťovna, a.s.
CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s. Worldline Czech Republic s.r.o. Bankovní
identita, a.s.
Platební instituce Roger a.s.* Celkem
Stav k 31. 12. 2018 1 132 2 9 0 0 1 143
Vyplacené dividendy -234 -2 0 0 0 -236
Podíl na zisku 305 2 0 0 0 307
Prodej podílu 0 0 0 0 0 0
Přecenění investice 0 0 0 0 0 0
Podíl na přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI 16 0 0 0 0 16
Stav k 31. 12. 2019 1 219 2 9 0 0 1 230
Nákup/založení 0 0 0 21 71 92
Vyplacené dividendy 0 -2 0 0 0 -2
Podíl na zisku 250 2 0 -3 0 249
Prodej podílu 0 0 0 0 0 0
Přecenění investice 0 0 0 0 0 0
Podíl na přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI 24 0 0 0 0 24
Stav k 31. 12. 2020 1 493 2 9 18 71 1 593

* Na společnost se neuplatňuje ekvivalenční metoda z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidované účetní závěrky.

Hlavní finanční informace o dceřiných společnostech s nekontrolními podíly:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Aktiva Pasiva Zisk Aktiva Pasiva Zisk
SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o.* 32 518 29 600 91 30 917 28 089 255
ESSOX s.r.o.** 16 745 13 107 186 16 474 13 023 285
ESSOX FINANCE, s.r.o.** 2 241 1 981 13 2 523 2 283 7

* Nekontrolní podíl v dceřiné společnosti SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. činí 49,9 %.

** Nekontrolní podíl v dceřiných společnostech ESSOX s.r.o. a ESSOX FINANCE, s.r.o., činí 49,1 %.

Změna nekontrolních podílů:
(mil. Kč) SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. ESSOX s.r.o. ESSOX FINANCE, s.r.o. Celkem
Stav k 31. 12. 2018 1 671 1 739 -12 3 398
Vyplacené dividendy -388 -188 0 -576
Zisk/ztráta 128 140 3 271
Výplaty založené na vlastních akciích 0 2 0 2
Přecenění kapitálových nástrojů ve vlastním kapitálu 0 1 0 1
Přecenění čistých aktiv z investic v zahraničí 0 0 -1 -1
Zajištění peněžních toků 0 0 0 0
Stav k 31. 12. 2019 1 411 1 694 -10 3 095
Vyplacené dividendy 0 0 0 0
Zisk/ztráta 45 90 8 143
Výplaty založené na vlastních akciích 0 1 0 1
Přecenění kapitálových nástrojů ve vlastním kapitálu 0 0 0 0
Přecenění čistých aktiv z investic v zahraničí 0 0 3 3
Zajištění peněžních toků 0 0 0 0
Stav k 31. 12. 2020 1 456 1 785 1 3 242

Další informace o majetkových účastech Skupiny jsou uvedeny v bodech 1 a 2 Přílohy.

25 Nehmotný majetek

Pohyby nehmotného majetku:
(mil. Kč) Majetek vzniklý vlastní činností* Software Ostatní nehmotný majetek Pořízení
majetku
Celkem
Pořizovací cena
1. ledna 2019 13 848 3 363 29 1 736 18 976
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0
Přesun z/do majetku k prodeji 0 9 0 7 16
Přírůstek majetku 1 759 293 0 2 053 4 105
Úbytek/převod majetku -195 -59 0 -2 053 -2 307
Dopad z kurzového přecenění 0 0 0 0 0
31. prosince 2019 15 412 3 606 29 1 743 20 790
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0
Přesun z/do majetku k prodeji 0 0 0 0 0
Přírůstek majetku 1 748 224 0 2 355 4 327
Úbytek/převod majetku -1 -7 -9 -1 972 -1 989
Dopad z kurzového přecenění 0 1 0 -1 0
31. prosince 2020 17 159 3 824 20 2 125 23 128
Oprávky a opravné položky
1. ledna 2019 -10 948 -2 751 -28 0 -13 727
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0
Přesun oprávek majetku k prodeji 0 0 0 0 0
Přírůstek oprávek -1 080 -212 0 0 -1 292
Úbytek oprávek 195 59 0 0 254
Snížení hodnoty 0 0 0 -7 -7
Dopad z kurzového přecenění 0 0 0 0 0
31. prosince 2019 -11 833 -2 904 -28 -7 -14 772
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0
Přesun oprávek majetku k prodeji 0 0 0 0 0
Přírůstek oprávek -1 238 -215 0 0 -1 453
Úbytek oprávek 1 7 9 0 17
Snížení hodnoty -28 0 0 7 -21
Dopad z kurzového přecenění 0 -1 0 0 -1
31. prosince 2020 -13 098 -3 113 -19 0 -16 230
Zůstatková hodnota
31. prosince 2019 3 579 702 1 1 736 6 018
31. prosince 2020 4 061 711 1 2 125 6 898

* Majetek vzniklý vlastní činností zahrnuje zejména software.

V průběhu roku 2020 bylo Skupinou ve formě provozních nákladů vynaloženo na výzkum a vývoj 133 mil. Kč (2019: 120 mil. Kč). Opravné položky k nehmotnému majetku k 31. prosinci 2020 jsou vykázány ve výši 49 mil. Kč (2019: 28 mil. Kč) a představují zejména opravné položky k majetku vzniklému vlastní činností (software).

26 Hmotný majetek

Pohyby hmotného majetku:
(mil. Kč) Pozemky Budovy Stroje, inventář a ostatní Pořízení
majetku
Právo užívat aktivum Celkem
Pořizovací cena
1. ledna 2019 350 11 695 4 984 837 2 780 20 646
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0 0
Přesun z/do majetku k prodeji 0 46 0 0 0 46
Přírůstek majetku 0 602 386 723 829 2 540
Úbytek/převod majetku 0 -325 -281 -1 034 -164 -1 804
Dopad z kurzového přecenění 0 0 0 0 -1 -1
31. prosince 2019 350 12 018 5 089 526 3 444 21 427
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0 0
Přesun z/do majetku k prodeji -1 61 0 0 0 60
Přírůstek majetku 0 253 429 470 449 1 601
Úbytek/převod majetku 0 -298 -325 -743 -457 -1 823
Dopad z kurzového přecenění 0 0 1 0 2 3
31. prosince 2020 349 12 034 5 194 253 3 438 21 268
Oprávky a opravné položky
1. ledna 2019 0 -6 457 -3 881 0 0 -10 338
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0 0
Přesun oprávek majetku k prodeji 0 28 0 0 0 28
Přírůstek oprávek 0 -360 -360 0 -439 -1 159
Úbytek oprávek 0 279 277 0 15 571
Snížení hodnoty 0 0 -1 0 0 -1
Dopad z kurzového přecenění 0 0 0 0 0 0
31. prosince 2019 0 -6 510 -3 965 0 -424 -10 899
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0 0
Přesun oprávek majetku k prodeji 0 37 0 0 0 37
Přírůstek oprávek 0 -413 -376 0 -466 -1 255
Úbytek oprávek 0 234 316 0 61 611
Snížení hodnoty 0 0 0 0 -3 -3
Dopad z kurzového přecenění 0 0 -1 0 0 -1
31. prosince 2020 0 -6 652 -4 026 0 -832 -11 510
Zůstatková hodnota
31. prosince 2019 350 5 508 1 124 526 3 020 10 528
31. prosince 2020 349 5 382 1 168 253 2 606 9 758

Opravné položky k hmotnému majetku k 31. prosinci 2020 jsou vykázány ve výši 245 mil. Kč (2019: 245 mil. Kč) a představují zejména opravné položky ve výši 244 mil. Kč (2019: 244 mil. Kč) z důvodu snížení hodnoty budovy Nonet jako přebytku účetní hodnoty nad zpětně získatelnou částkou určenou jako reálná hodnota snížená o náklady na prodej (dle strategie Banky na optimalizaci budov centrály).

Zůstatkové hodnoty práva užívat aktivum činily:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Nemovitosti 2 479 2 867
Hardware 0 0
Ostatní 127 153
Čistá hodnota práva užívat aktivum 2 606 3 020

27 Goodwill

Goodwill po jednotlivých společnostech k 31. prosinci 2020:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 3 388 3 388
ESSOX s.r.o. 163 163
SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 201 201
Goodwill celkem 3 752 3 752

Management se domnívá, že rozumné potenciální změny v klíčových předpokladech pro Modrou pyramidu stavební spořitelnu, a.s., na kterých je založena zpětně získatelná částka, by nezpůsobily její pokles pod účetní hodnotu vzhledem k tomu, že hodnota z užívání je výrazně vyšší než účetní hodnota. Snížení hodnoty goodwillu je považováno za nepravděpodobné.

28 Aktiva držená k prodeji

K 31. prosinci 2020 Skupina vykázala aktiva držená k prodeji v zůstatkové hodnotě ve výši 147 mil. Kč (2019: 136 mil. Kč). Jedná se především o vlastní budovy s příslušenstvím a pozemky, o kterých vedení Skupiny rozhodlo, že budou v rámci plánu optimalizace distribuční sítě prodány, zařízení, která byla získána realizací zástavy k leasingu, a také zabavené automobily. Od tohoto okamžiku bylo také pozastaveno jejich odepisování. Opravné položky k aktivům drženým k prodeji k 31. prosinci 2020 jsou vykázány ve výši 96 mil. Kč (2019: 95 mil. Kč).

K 31. prosinci 2020 jsou v kategorii Aktiva držená k prodeji rovněž vykázány majetkové účasti klasifikované jako aktiva držená k prodeji v zůstatkové hodnotě ve výši 0 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč), viz bod 24 Přílohy.

29 Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty

Portfolio Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty zahrnuje ke konci obou účetních období pouze závazky z krátkých prodejů cenných papírů a záporné reálné hodnoty derivátů k obchodování. Skupina neoznačila žádný finanční závazek při jeho prvotním zařazení jako Finanční závazek k obchodování v reálné hodnotě vykázaný do zisku nebo ztráty.

(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Krátké prodeje 3 132 3 543
Deriváty 22 038 20 182
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 25 170 23 725

Podrobnější informace o derivátech zahrnutých do portfolia k obchodování jsou uvedeny v bodě 43(C) Přílohy.

30 Finanční závazky v naběhlé hodnotě

Finanční závazky v naběhlé hodnotě zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Závazky vůči bankám 86 572 93 581
Závazky vůči klientům 906 217 821 507
Emitované cenné papíry 1 148 3 621
Závazky z leasingu 2 657 3 016
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 996 594 921 725

Celková výše přijatých repo úvěrů od bank a klientů činila 13 883 mil. Kč (2019: 10 252 mil. Kč).

Reálné hodnoty cenných papírů a pokladničních poukázek sloužících jako zástava přijatých repo úvěrů činily:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Počet akcií Průměrná cena Počet akcií Průměrná cena
Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 0 0 0 0
Ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 0 0 0 0
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 0 0 5 304 5 304
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 0 0 0 0
Cenné papíry přijaté jako zástava 13 880 13 880 5 154 5 154
Celkem 13 880 13 880 10 458 10 458
Závazky vůči bankám a klientům dle sektorů zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Centrální banky 0 0
Vládní instituce 94 983 91 486
Úvěrové instituce 86 572 93 581
Ostatní finanční instituce 47 325 48 958
Nefinanční podniky 320 186 277 853
Domácnosti* 443 723 403 210
Závazky vůči bankám a klientům 992 789 915 088

* V této položce jsou zahrnuty i závazky vůči fyzickým osobám – podnikatelům.

Emitované cenné papíry
Emitované cenné papíry zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Hypoteční zástavní listy 1 003 1 004
Depozitní směnky 145 2 617
Emitované cenné papíry 1 148 3 621

Skupina vydává hypoteční zástavní listy s cílem získat finanční prostředky na refinancování hypotečních úvěrů.


Následující tabulka zobrazuje přehled peněžních a nepeněžních změn stavu emitovaných cenných papírů:
Nepeněžní toky
(mil. Kč) 31. 12. 2019 Peněžní tok* Amortizace a časové rozlišení úroků Změna RH zajištění úrokového rizika 31. 12. 2020
Hypoteční zástavní listy 1 004 -25 24 0 1 003
Depozitní směnky 2 617 -2 489 17 0 145
Emitované cenné papíry 3 621 -2 514 41 0 1 148

* Položka zahrnuje peněžní tok z jistiny i zaplacených úroků.

Nepeněžní toky
(mil. Kč) 31. 12. 2018 Peněžní tok* Amortizace a časové rozlišení úroků Změna RH zajištění úrokového rizika 31. 12. 2019
Hypoteční zástavní listy 1 008 -27 23 0 1 004
Depozitní směnky 1 532 1 068 17 0 2 617
Emitované cenné papíry 2 540 1 041 40 0 3 621

* Položka zahrnuje peněžní tok z jistiny i zaplacených úroků.

Hypoteční zástavní listy jsou dle zbytkové doby splatnosti rozděleny následovně:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
do jednoho roku 0 0
jeden rok až pět let 1 003 1 004
pět až deset let 0 0
deset až dvacet let 0 0
nad dvacet let 0 0
Hypoteční zástavní listy 1 003 1 004
Emitované cenné papíry uvedené výše zahrnují následující hypoteční zástavní listy vydané Skupinou:
Název dluhopisu Úroková sazba Měna Datum vydání Datum splatnosti 31. 12. 2020
(mil. Kč)
31. 12. 2019
(mil. Kč)
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002002801
2,55 % CZK 21. prosince 2012 21. prosince 2022 1 003 1 004
Hypoteční zástavní listy 1 003 1 004

31 Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky

Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Výdaje a výnosy příštích období 242 255
Zůstatky uspořádacích účtů a otevřené položky 297 212
Závazky z obchodování s cennými papíry a emise cenných papírů 4 064 3 416
Závazky z platebního styku 1 681 2 489
Ostatní závazky 5 131 5 604
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 11 415 11 976

Časové rozlišení výnosových poplatků za bankovní záruky je vykázáno v položce Výdaje a výnosy příštích období ve výši 18 mil. Kč (2019: 18 mil. Kč).

V položce Ostatní závazky jsou vykázány převážně závazky vyplývající z dodání zboží a služeb a ze vztahů se zaměstnanci, včetně dohadných položek.

32 Rezervy

Rezervy zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Rezervy ze smluvních závazků (viz bod 37 Přílohy) 584 579
Rezervy na ostatní úvěrové závazky (viz body 13 a 37 Přílohy) 1 361 653
Rezervy na restrukturalizaci 81 113
Rezervy 2 026 1 345

Účelem rezervy na ostatní úvěrové závazky je zajistit pokrytí kreditních rizik spojených s vydanými úvěrovými závazky. Rezervy ze smluvních závazků představují zejména rezervy na existující smluvní potenciální závazky, právní spory, samopojištění a rezervy na plán odměn při odchodu do důchodu.

V roce 2020 Banka upravila rezervu na restrukturalizaci s ohledem na projekt transformace „KB Change“ a zaúčtovala restrukturalizační rezervu v souvislosti s plánovanými strukturálními změnami založenými na zkušenosti s Covid-19.

Pohyby rezerv ze smluvních závazků a rezerv na restrukturalizaci:
(mil. Kč) Plán odměn při
odchodu do důchodu
Ostatní rezervy ze
smluvních závazků
Rezervy
na restrukturalizaci
Celkem
31. prosince 2018 347 129 230 706
Tvorba 27 32 0 59
Rozpuštění -1 -40 0 -41
Čerpání -11 -12 -117 -140
Časové rozlišení 5 0 0 5
Přecenění 103 0 0 103
Kurzový rozdíl 0 0 0 0
31. prosince 201 9 470 109 113 692
Tvorba 34 15 231 280
Rozpuštění -44 -3 -99 -146
Čerpání -8 -11 -164 -183
Časové rozlišení 5 1 0 6
Přecenění 13 0 0 13
Kurzový rozdíl 3 0 0 3
31. prosince 20 20 473 111 81 665

33 Odložená daň

Odložená daň je počítána z přechodných rozdílů mezi daňovou základnou a účetní hodnotou s pomocí daňových sazeb platných v obdobích, kdy se odhaduje uplatnění dočasného daňového rozdílu.

Čistá odložená daňová pohledávka zahrnuje:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Bankovní rezervy a opravné položky 5 3
Opravné položky k majetku 0 0
Nebankovní rezervy 85 63
Rozdíl účetní a daňové zůstatkové hodnoty majetku -10 -4
Leasing 0 0
Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 39 Přílohy) 0 0
Přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 40 Přílohy) 0 0
Přecenění zajišťovacích derivátů – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 41 Přílohy) 0 -1
Přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 42 Přílohy) 0 2
Ostatní dočasné rozdíly -2 7
Čistá odložená daňová pohledávka 78 70
Čistý odložený daňový závazek zahrnuje:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Bankovní rezervy a opravné položky 162 44
Opravné položky k majetku 66 69
Nebankovní rezervy 145 85
Rozdíl účetní a daňové zůstatkové hodnoty majetku -1 060 -1 047
Leasing -75 -5
Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 39 Přílohy) 54 51
Přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 40 Přílohy) 0 -67
Přecenění zajišťovacích derivátů – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 41 Přílohy) 20 13
Přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 42 Přílohy) -181 -164
Ostatní dočasné rozdíly 161 181
Čistý odložený daňový závazek -708 -840
Pohyby čisté odložené daňové pohledávky/(závazku):
(mil. Kč) 2020 2019
Zůstatek na začátku účetního období -770 -672
Dopad z akvizice podniků 0 0
Změna čisté odložené daně – dopad do hospodářského výsledku (viz bod 15 Přílohy) 81 -38
Změna čisté odložené daně – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 39, 40, 41 a 42 Přílohy) 59 -60
Zůstatek na konci účetního období -630 -770

34 Podřízený dluh

K 31. prosinci 2020 Banka vykazuje podřízený dluh ve výši 2 629 mil. Kč (2019: 2 546 mil. Kč). Podřízený dluh byl Bankou přijat v říjnu 2017 a je součástí regulatorního Tier 2 kapitálu. Nominální hodnota tohoto podřízeného dluhu činí 100 mil. EUR. Podřízený dluh je denominován v měně EUR, aby se lépe přizpůsobila měnová struktura regulatorního kapitálu a rizikově vážených aktiv Banky. Poskytovatelem tohoto podřízeného dluhu je Société Générale S.A., mateřská společnost Banky. Podřízený dluh je úročen 3měsíční sazbou EURIBOR plus 1,26 % a má jednorázovou 10letou splatnost s opcí pro Banku na předčasné splacení po 5 letech.


35 Základní kapitál

Základní kapitál Banky, zapsaný do obchodního rejstříku dne 11. února 2000, činí 19 004 926 000 Kč a je rozdělen na 190 049 260 kusů kmenových akcií vydaných jako zaknihovaný cenný papír znějící na majitele o nominální hodnotě 100 Kč (ISIN: CZ0008019106). Počet akcií schválených k vydání je shodný s počtem vydaných akcií. Základní kapitál je plně splacený.

Akcie Banky jsou obchodovány na burzovních trzích v České republice řízených organizátory trhů Burza cenných papírů Praha, a.s., a RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s. a jejich převoditelnost není nijak omezena.

S kmenovými akciemi jsou spojena práva v souladu se zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, a nejsou s nimi spojena žádná zvláštní práva. Hlasovací práva náležející akcionářům se řídí jmenovitou hodnotou jejich akcií. K vyloučení hlasovacího práva může dojít pouze ze zákonem stanovených důvodů. Banka nemůže vykonávat hlasovací práva spojená s vlastními akciemi.

Akcionář má právo na podíl ze zisku Banky (dividendu), který valná hromada podle hospodářského výsledku Banky a za podmínek stanovených obecně závaznými právními předpisy schválila k rozdělení.

Právo uplatnit nárok na výplatu dividendy se promlčí po uplynutí tří let od jejich splatnosti. Představenstvo Banky podle usnesení valné hromady konané v roce 2009 nebude uplatňovat námitku promlčení vůči vzneseným nárokům na výplatu dividendy po dobu 10 let od její splatnosti. Po uplynutí 10 let od splatnosti je představenstvo povinno uplatnit námitku promlčení a nevyplacenou část dividendy převést na účet nerozděleného zisku minulých let.

Zemře-li akcionář, je oprávněn vykonávat všechna práva spojená s akcií dědic. Při zrušení Banky likvidací se způsob provedení likvidace řídí příslušnými obecně závaznými právními předpisy. O schválení návrhu rozdělení likvidačního zůstatku mezi akcionáře rozhoduje valná hromada v poměru jmenovitých hodnot akcií akcionářů Banky.

Osoby podílející se na základním kapitálu Banky k 31. prosinci 2020 s podílem vyšším než 1 %:
Název společnosti Podíl na základním kapitálu
Société Générale S.A. 60,35 %
NORTRUST NOMINEES LIMITED 4,26 %
CHASE NOMINEES LIMITED 4,11 %
CLEARSTREAM BANKING S.A. 2,21 %
GIC PRIVATE LIMITED 1,36 %
STATE STREET BANK AND TRUST COMPANY 1,08 %

Společnost Société Générale S.A. jako jediná osoba s kvalifikovanou účastí v Bance a zároveň mateřská společnost je francouzská akciová společnost založená společenskou smlouvou schválenou rozhodnutím ze dne 4. května 1864 a má status banky. V souladu s legislativními a regulatorními předpisy vztahujícími se na finanční instituce, zejména ustanoveními Měnového a finančního zákoníku, má společnost povinnost dodržovat požadavky obchodních zákonů, konkrétně § 210–1 a následujících francouzského obchodního zákoníku, a svých stanov.

Ke dni 31. prosince 2020 Banka držela 1 193 360 kusů vlastních akcií v pořizovací ceně 726 mil. Kč (2019: 1 193 360 kusů v pořizovací ceně 726 mil. Kč).

Řízení kapitálu

Podle platných pravidel kapitálové regulace Basel III byl v roce 2020 na Skupinu uplatněn dodatečný kapitálový požadavek Pilíře 2 ve výši 2,2 % nad minimální požadovaný kapitálový poměr ve výši 8,0 %, a tedy požadovaný celkový kapitálový poměr (TSCR) činil 10,2 % pro rok 2020. Nad rámec celkového kapitálového poměru byla pro Skupinu uplatněna kombinovaná kapitálová rezerva v konečné výši 6,0 %, která se skládala z bezpečnostní kapitálové rezervy ve výši 2,5 %, rezervy na krytí systémového rizika ve výši 3,0 % a proticyklické kapitálové rezervy, která v roce 2020 dosáhla konečné výše 0,5 % pro expozice v České republice (proticyklická kapitálová rezerva byla snížena ČNB v rámci opatření proti dopadu pandemie Covid-19 v porovnání s hodnotou 1,5 % ke konci roku 2019 na 1,0 % od 1. dubna 2020 a poté na 0,5 % od 1. července 2020). Tedy požadovaný souhrnný kapitálový poměr (OCR) činil přibližně 16,20 % od 1. července 2020 (pokles o 0,4 procentního bodu ve srovnání s předchozím rokem zejména v důsledku snížení proticyklické kapitálové rezervy). Požadovanou úroveň souhrnného kapitálového poměru Skupina splňuje s přiměřenou rezervou, protože její úroveň kapitálového poměru je dostatečně vysoká nad minimální požadovanou úrovní.

Požadovaný souhrnný kapitálový poměr (OCR) zůstává pro Skupinu beze změny na úrovni přibližně 16,20 % k 1. lednu 2021. Předpokládá se, že v průběhu roku 2021 se souhrnný kapitálový poměr může změnit v důsledku implementace směrnice Capital Requirement Directive (CRD V), kdy bude ČNB bankám za účelem omezení rizik spojených s jejich systémovou významností namísto rezervy na krytí systémového rizika stanovovat kapitálovou rezervu pro jiné systémově významné instituce (O-SII).

Skupina řídí svou kapitálovou přiměřenost s cílem zajistit její dostatečnou úroveň v prostředí měnících se regulatorních požadavků po zohlednění přirozeného růstu objemů obchodů a s ohledem na potenciální negativní makroekonomický vývoj. Regulace kapitálové přiměřenosti Basel III zahrnuje kromě klasického vykazování stavové hodnoty kapitálového poměru (tzv. Pilíř 1) i požadavky na vyhodnocení potřebného ekonomického kapitálu, stresové testování a kapitálové plánování (tzv. Pilíř 2, též systém vnitřně stanoveného kapitálu). Pro stanovení potřebného ekonomického kapitálu Skupina v rozhodující míře zvolila metody blízké regulatorním postupům aplikovaným v Pilíři 1, což v důsledku znamená, že potřeba ekonomického a regulatorního kapitálu je velmi obdobná.

Skupina pravidelně provádí v rámci Pilíře 2 simulaci budoucího vývoje na základě předpokladu možného nepříznivého vývoje externích makroekonomických podmínek, které mohou ovlivňovat jednak přímo hospodářský výsledek Skupiny a jednak mohou mít dopady formou zhoršujícího se rizikového profilu portfolia obchodů.

Skupina sestavuje hypotetické makroekonomické scénáře, na jejichž základě vypočítává odhad dopadů do hospodářského výsledku i do rizikového profilu obchodů ve střednědobém horizontu. Na tomto základě Skupina získá výhledy vývoje objemu rizikově vážených aktiv (tj. kapitálových požadavků) a hospodářských výsledků při zohlednění předpokládaných vyplácených dividend a úrovně kapitálové přiměřenosti Skupiny.

Výsledky zátěžových testů jsou jedním ze vstupů pro nastavení dividendové politiky Banky, která je hlavním nástrojem řízení kapitálové přiměřenosti v situaci, kdy je regulatorní kapitál převážně tvořen kmenovým Tier 1 kapitálem.

Kapitál Skupiny se skládá zejména z následujících zůstatků: základní kapitál, rezervní fondy, nerozdělený zisk a Tier 2 podřízený dluh (který byl Bankou přijat v roce 2017).

Skupina v průběhu roku 2020 nenakupovala vlastní akcie a k 31. prosinci 2020 drží celkem 1 193 360 kusů akcií v pořizovací ceně 726 mil. Kč nakoupených v předchozích letech (2019: 1 193 360 kusů v pořizovací ceně 726 mil. Kč). Nabývání vlastních akcií bylo valnou hromadou Skupiny schváleno zejména za účelem řízení kapitálové přiměřenosti Skupiny.

S ohledem na to, že kapitálové požadavky regulace Basel III (které výhledově přejdou do regulace označované jako Basel IV) se mohou měnit v průběhu času a regulace samotná a související implementační regulatorní předpisy jsou stále ve vývoji, Skupina průběžně sleduje a vyhodnocuje budoucí změny regulatorních požadavků s dopadem na kapitál a kapitálovou přiměřenost a analyzuje jejich možný dopad v rámci procesu plánování kapitálu.

ČNB jako místní regulatorní orgán dohlíží na to, že Skupina dodržuje kapitálovou přiměřenost na individuálním i konsolidovaném základě. Během uplynulého roku Skupina vyhověla všem regulatorním požadavkům. Skupina rovněž pravidelně sestavuje regulatorní Informaci o systému vnitřně stanoveného kapitálu (Pilíř 2) a předkládá ji ČNB.

ČNB je zároveň místní orgán pro řešení krize, který definuje nejvhodnější strategie pro řešení krize institucí a mj. určuje minimální požadavek na kapitál a způsobilé závazky těchto institucí (MREL). Banka obdržela rozhodnutí ČNB ze dne 7. července 2020 o určení minimálního požadavku MREL. Podle tohoto rozhodnutí je Banka povinna udržovat kapitál a způsobilé závazky na subkonsolidované bázi alespoň ve výši 8,58 % svých celkových závazků a kapitálu a alespoň 19,2 % celkového objemu rizikové expozice. Minimální požadavek je součtem částky k absorpci ztrát ve výši 9,6 % celkového objemu rizikové expozice a částky k rekapitalizaci ve výši 9,6 % celkového objemu rizikové expozice. Banka je povinna jej udržovat nejpozději od 31. prosince 2023.

36 Rozbor zůstatků hotovosti a jiných likvidních prostředků uvedených ve výkazu o peněžních tocích

(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019 Změna během roku
Hotovost a účty u centrálních bank (viz bod 18 Přílohy) 23 547 17 744 5 803
Úvěry a pohledávky za bankami – běžné účty u bank 2 923 1 135 1 788
Závazky vůči centrálním bankám 0 -1 1
Závazky vůči bankám – běžné účty -5 958 -5 360 -598
Hotovost i jiné likvidní prostředky na konci období 20 512 13 518 6 994

Celkový peněžní odtok na leasingy byl za rok 2020 ve výši 589 mil. Kč (2019: 608 mil. Kč).

37 Potenciální pohledávky a závazky

Soudní spory

Skupina k 31. prosinci 2020 posoudila soudní spory vedené proti Skupině. Na základě posouzení portfolia jednotlivých významných sporů z hlediska rizika možné prohry sporu a částek, které jsou předmětem sporu, Skupina vykazuje rezervu na tyto spory ve výši 14 mil. Kč (2019: 24 mil. Kč), viz bod 32 Přílohy. Skupina rovněž vytvořila rezervu ve výši 5 mil. Kč (2019: 6 mil. Kč) na náklady spojené s případným zaplacením příslušenství žalované částky.

Skupina k 31. prosinci 2020 posoudila soudní spory vedené Skupinou proti jiným subjektům. Podle informací Skupiny mohou některé subjekty žalované Skupinou podat protižalobu. Skupina se bude ve všech případných soudních sporech bránit a na základě stanoviska interních i externích právních poradců se domnívá, že žádný uplatněný nárok nebude mít výrazný dopad na její finanční pozici. Ve spojitosti s těmito záležitostmi Skupina nevytvořila žádnou rezervu.

Závazky ze záruk

Záruky představují písemný neodvolatelný závazek Skupiny, že provede platby v případě, že klient nebude moci splnit své závazky vůči třetím stranám. Tato potvrzení nesou stejné riziko jako úvěry, a proto k nim Skupina dle potřeby (dle bonity klienta) vytváří rezervy podle stejného algoritmu jako k úvěrům.

Kapitálové závazky

K 31. prosinci 2020 měla Skupina kapitálové závazky ve výši 432 mil. Kč (2019: 505 mil. Kč), které zahrnují kapitálové závazky spojené se stávajícími investičními činnostmi ve výši 281 mil. Kč (2019: 321 mil. Kč).

Závazky z akreditivů

Dokumentární akreditivy představují písemný neodvolatelný závazek Skupiny, vystavený na základě žádosti jejího klienta (příkazce), že poskytne třetí osobě nebo na její řad (příjemci, pověřenému) určité plnění, jestliže budou do určité doby splněny akreditivní podmínky. Skupina k nim dle potřeby (dle bonity klienta) vytváří rezervy podle stejného algoritmu jako k úvěrům.

Přísliby úvěrů, nečerpané úvěry a kontokorentní rámce, povolené debety běžných účtů

Mezi nejvýznamnější podrozvahové položky patří hodnoty nevyčerpaných limitů z titulu rámcové smlouvy o poskytování finančních služeb, kontokorentních úvěrů a povolených debetů, nečerpané úvěry a vydané úvěrové přísliby. Základním účelem příslibů a rámcových obchodů je zajistit, aby finanční prostředky byly klientům k dispozici v okamžiku, kdy o ně požádají. Přísliby úvěrů představují nevyužitá oprávnění k poskytnutí finančních prostředků ve formě úvěrů či záruk. V souladu s definicí podmíněného závazku dle IFRS Skupina rozlišuje neodvolatelné a odvolatelné přísliby a rámcové obchody. Neodvolatelnost příslibů, rámcových obchodů nečerpaných částek úvěrů, kontokorentních rámců a povolených debetů vyplývá z již uzavřených smluvních podmínek (tj. jejich čerpání není podmíněno dodržením dalších podmínek). Na neodvolatelné přísliby či rámcové obchody, nečerpané částky úvěrů, kontokorentních rámců a povolených debetů na běžných účtech Skupina dle potřeby (dle bonity klienta) vytváří rezervy podle stejného algoritmu jako k úvěrům.

Potenciální závazky Skupiny k 31. prosinci 2020 zahrnují následující rozdělení do kategorií:
Účetní hodnota Rezervy
(mil. Kč) Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem
Centrální banky 0 0 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 24 136 5 0 24 141 10 0 0 10
Úvěrové instituce 4 734 8 0 4 742 2 0 0 2
Ostatní finanční instituce 11 932 22 0 11 954 21 1 0 22
Nefinanční podniky 112 541 7 277 1 722 121 540 146 264 816 1 226
Domácnosti* 41 319 855 91 42 265 42 35 24 101
Potenciální závazky celkem 194 662 8 167 1 813 204 642 221 300 840 1 361

* V této položce jsou zahrnuty i potenciální závazky vůči fyzickým osobám – podnikatelům.

Potenciální závazky Skupiny k 31. prosinci 2019 zahrnují následující rozdělení do kategorií:
Účetní hodnota Rezervy
(mil. Kč) Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem
Centrální banky 0 0 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 17 662 473 0 18 135 6 0 0 6
Úvěrové instituce 3 016 0 0 3 016 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 5 362 110 0 5 472 4 0 0 4
Nefinanční podniky 103 010 4 180 1 177 108 367 86 71 418 575
Domácnosti* 38 952 752 32 39 736 28 23 17 68
Potenciální závazky celkem 168 002 5 515 1 209 174 726 124 94 435 653

* V této položce jsou zahrnuty i potenciální závazky vůči fyzickým osobám – podnikatelům.

Potenciální závazky:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Neplatební záruky včetně jejich příslibů 39 881 38 447
Platební záruky včetně jejich příslibů 18 876 18 993
Přísliby úvěrů a nevyčerpané úvěrové rámce 16 220 13 710
Nečerpané úvěrové přísliby 102 603 78 640
Nevyčerpané kontokorentní rámce a debety běžných účtů 17 022 14 462
Nevyčerpané limity rámcové smlouvy o poskytování finančních služeb 6 161 6 371
Otevřené odběratelské/importní akreditivy nekryté 550 464
Standby akreditivy nekryté 3 061 2 907
Potvrzené dodavatelské/exportní akreditivy 268 732
Potenciální závazky 204 642 174 726

Riziko spojené s potenciálními pohledávkami a závazky je posuzováno obdobně jako u úvěrů klientům s přihlédnutím k finanční situaci subjektu, za který Skupina vydává záruku, a s přihlédnutím k poskytnutému zajištění. K 31. prosinci 2020 Skupina měla na tato rizika rezervy v celkové výši 1 361 mil. Kč (2019: 653 mil. Kč), viz bod 32 Přílohy.

Rozložení potenciálních závazků k nefinančním podnikům dle sektorů je následující:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Zemědělství, lesnictví, rybářství 3 146 2 813
Těžba a dobývání 1 110 1 021
Zpracovatelský průmysl 30 843 23 620
Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu 6 110 5 320
Zásobování vodou, činnosti související s odpadními vodami, odpady a sanacemi 1 100 715
Stavebnictví 34 633 34 454
Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel 13 460 10 640
Doprava a skladování 6 446 5 398
Ubytování, stravování a pohostinství 640 614
Informační a komunikační činnosti 4 343 4 984
Činnosti v oblasti nemovitostí 6 488 4 226
Profesní, vědecké a technické činnosti 9 659 9 270
Administrativní a podpůrné činnosti 1 055 888
Veřejná správa a obrana, povinné sociální zabezpečení 253 152
Vzdělávání 187 122
Zdravotní a sociální péče 510 454
Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 1 356 796
Ostatní činnosti 201 2 880
Potenciální závazky k nefinančním podnikům 121 540 108 367

Expozice vůči automobilovému průmyslu a navazujícím dodavatelům je 4 256 mil. Kč (2019: 3 894 mil. Kč).

Expozice v sektoru „Ubytování, stravování a pohostinství“ Banka považuje za sektor se zvýšeným rizikem s ohledem na pandemii Covid-19 (viz bod 3.3.3 Významné účetní úsudky a odhady Přílohy).

Většina potenciálních závazků pochází z území České republiky.

Analýza zajištění potenciálních závazků k 31. prosinci 2020 podle jeho typu je uvedena níže:
Použitá hodnota zajištění k potenciálním závazkům*
(mil. Kč) Zajištění úvěrů
obytnými
nemovitostmi
Zajištění úvěrů
obchodními
nemovitostmi
Zajištění ostatních
úvěrů hotovostí
Zajištění ostatních
úvěrů ostatním
zajištěním
Přijaté finanční
záruky
Potenciální závazky 7 270 3 930 2 166 10 442 13 737
z toho:
– Ostatní finanční instituce 6 10 0 161 2 660
– Nefinanční podniky 726 3 786 2 128 9 400 7 299
– Domácnosti** 6 538 134 39 27 81

* Hodnota zajištění je krácená koeficientem zohledňujícím časovou hodnotu peněz, náklady na prodej zajištění, riziko poklesu cen na trhu, riziko insolvence apod. a snížená do aktuální výše zůstatku zajišťované expozice.

** V této položce jsou zahrnuty i potenciální závazky vůči fyzickým osobám – podnikatelům.

Analýza zajištění potenciálních závazků k 31. prosinci 2019 podle jeho typu je uvedena níže:
Použitá hodnota zajištění k potenciálním závazkům*
(mil. Kč) Zajištění úvěrů
obytnými
nemovitostmi
Zajištění úvěrů
obchodními
nemovitostmi
Zajištění
ostatních úvěrů
hotovostí
Zajištění
ostatních úvěrů
ostatním zajištěním
Přijaté
finanční
záruky
Potenciální závazky 6 249 3 738 2 046 6 365 5 010
z toho:
– Ostatní finanční instituce 32 16 0 1 059 391
– Nefinanční podniky 525 3 584 1 998 5 148 1 874
– Domácnosti** 5 692 138 48 48 34

* Hodnota zajištění je krácená koeficientem zohledňujícím časovou hodnotu peněz, náklady na prodej zajištění, riziko poklesu cen na trhu, riziko insolvence apod. a je snížená do aktuální výše zůstatku zajišťované expozice.

** V této položce jsou zahrnuty i potenciální závazky vůči fyzickým osobám – podnikatelům.

V souladu se zákonem č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním připojištění, a v souladu se statutem Transformovaného Fondu KB Penzijní společnost, a.s., (dále jen „Fond“) vytvořeného po 1. lednu 2013 KB Penzijní společnost, a.s., ručí za alespoň nulové zhodnocení pro klienty na roční bázi a je povinna zajistit, že hodnota majetku ve Fondu je vždy stejná nebo vyšší než hodnota závazků. Pokud majetek ve Fondu nepostačuje ke splnění závazků, KB Penzijní společnost, a.s., je povinna převést do Fondu majetek nezbytný k vyrovnání tohoto rozdílu nejpozději do 30 dnů po konci čtvrtletí, ve kterém byla zjištěna tato skutečnost. Takto převedený majetek tvoří kapitálový fond Fondu, který se přednostně použije na úhradu ztráty za účetní období nebo na úhradu neuhrazené ztráty z předchozích účetních období.

V důsledku vývoje na kapitálových trzích byla hodnota majetku ve Fondu nižší než hodnota závazků. V roce 2018 tedy KB Penzijní společnost, a.s., převedla do Fondu majetek, aby vyrovnala přebytek hodnoty závazků nad hodnotou majetku. Přebytek je způsoben negativním přeceněním dluhopisů zařazených Fondem v portfoliu Realizovatelná finanční aktiva. Klasifikace dluhopisů do portfolia Realizovatelná finanční aktiva oceňovaná reálnou hodnotou, jejíž změna je vykázaná do ostatního úplného výsledku, vyplývá z požadavku zákona (zákon č. 427/2011 Sb.), který omezuje objem dluhopisů držených v portfoliu Finanční investice držené do splatnosti maximální výší 35 % majetku. Vzhledem k tomu, že Fond může prokázat schopnost držet investice do splatnosti, jsou negativní přecenění považována za dočasná a budou plně vyrovnána nejpozději při splatnosti dluhopisů.

38 Strany se zvláštním vztahem ke Skupině

Subjekty jsou považovány za osoby se zvláštním vztahem v případě, že jeden subjekt je schopen kontrolovat činnost druhého subjektu nebo uplatňuje podstatný vliv na finanční nebo provozní aspekty jeho činností. K 31. prosinci 2020 byla Skupina kontrolována společností Société Générale S.A., která měla ve svém držení 60,35% majetkový podíl.

V rámci běžných obchodních vztahů jsou uzavírány transakce s osobami se zvláštním vztahem. Tyto transakce představují zejména úvěry, vklady, derivátové obchody a jiné typy transakcí. Tyto transakce jsou uzavírány na základě běžných obchodních podmínek a za obvyklé tržní ceny.

Vztahy vůči společnostem ve Skupině

Vklady přijaté Skupinou od přidružené společnosti Komerční pojišťovny, a.s., představují 1 011 mil. Kč (2019: 2 116 mil. Kč). Komerční pojišťovna zároveň přijala podřízený dluh od Banky, jehož výše ke konci roku činila 446 mil. Kč (2019: ). 0 mil. KčKladná reálná hodnota finančních derivátů Skupiny vůči Komerční pojišťovně, a.s., činila 593 mil. Kč (2019: 928 mil. Kč) a záporná reálná hodnota 263 mil. Kč (2019: 61 mil. Kč). Účetní hodnota hypotečních zástavních listů emitovaných Bankou činila 802 mil. Kč (2019: 803 mil. Kč) a nákladové úroky z hypotečních zástavních listů činily 20 mil. Kč (2019: 20 mil. Kč).

Výnosové úroky Komerční pojišťovny z finančních derivátů vůči Skupině činily 642 mil. Kč (2019: 1 015 mil. Kč) a nákladové úroky k finančním derivátům činily 442 mil. Kč (2019: 819 mil. Kč). Úrokové náklady na vklady Komerční pojišťovny dosáhly výše 14 mil. Kč (2019: 42 mil. Kč), výnosy Skupiny z poplatků činily 449 mil. Kč (2019: 430 mil. Kč), náklady na poplatky a provize činily 90 mil. Kč (2019: 86 mil. Kč), náklady na pojistné činily 11 mil. Kč (2019: 10 mil. Kč) a ostatní výnosy činily 23 mil. Kč (2019: 21 mil. Kč).

Vztahy vůči společnostem skupiny Société Générale
Mezi hlavní pohledávky ke společnostem skupiny Société Générale patří:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Celkem Z toho deriváty Celkem Z toho deriváty
ALD Automotive s.r.o. 6 594 0 7 753 0
ALD Automotive Slovakia s.r.o. 31 0 27 0
BRD – Groupe Société Générale SA 22 0 21 0
PJSC Rosbank 170 0 601 0
SG Bruxelles 1 0 0 0
SG Zurich 219 0 202 0
Société Générale China Limited 0 0 41 0
Société Générale International Limited 2 0 2 0
Société Générale Londres 0 0 16 0
Société Générale New York 10 0 0 0
Société Générale oddzial w Polsce 179 0 2 0
Société Générale Paris 18 517 4 317 12 397 4 736
Celkem 25 745 4 317 21 062 4 736
Mezi hlavní závazky ke společnostem skupiny Société Générale patří:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Celkem Z toho deriváty Celkem Z toho deriváty
ALD Automotive s.r.o. 371 0 370 0
BRD - Groupe Société Générale SA 3 0 1 0
Crédit du Nord 245 0 75 0
PJSC Rosbank 0 0 4 0
SG Amsterdam 8 0 20 0
SG Banques au Liban 0 0 1 0
SG Bruxelles 0 0 3 0
SG Frankfurt 12 0 0 0
SG ISSUER 0 0 1 0
Société Générale Luxembourg 11 0 0 0
SG Milan 10 0 11 0
SG Option Europe 1 0 1 0
SG Private Banking (Suisse) 116 0 92 0
SG Zurich 12 0 81 0
SGSS Nantes 0 0 3 0
Société Générale Bank & Trust 0 0 64 0
Société Générale Factoring 102 0 774 0
Société Générale Londres 47 0 31 0
Société Générale New York 0 0 10 0
Société Générale oddzial w Polsce 3 2 6 0
Société Générale Paris 47 724 11 295 53 649 9 208
Société Générale Succursal en Espana 31 0 0 0
SOGEPROM Česká republika s.r.o. 4 0 4 0
Celkem 48 700 11 297 55 201 9 208

Hlavní pohledávky a závazky ke společnostem skupiny Société Générale zahrnují zejména zůstatky běžných a kontokorentních účtů, nostro a loro účtů, podřízený dluh, poskytnuté úvěry, úvěry a vklady na mezibankovním trhu, složené marže ve prospěch protistrany a reálné hodnoty derivátů.

K 31. prosinci 2020 Skupina dále vykazovala vůči společnostem skupiny Société Générale podrozvahové pohledávky v nominální hodnotě 479 253 mil. Kč (2019: 491 189 mil. Kč) a podrozvahové závazky v nominální hodnotě 431 811 mil. Kč (2019: 438 112 mil. Kč). Jedná se především o měnové spoty a forwardy, úrokové forwardy a swapy, opce, komoditní deriváty, emisní povolenky a o záruky za úvěrové pohledávky.

Skupina ke konci roku 2020 a 2019 evidovala i jiné pohledávky a závazky za společnostmi skupiny Société Générale, které jsou však svou výší nevýznamné.

V průběhu roku 2020 Skupina realizovala vůči skupině Société Générale celkové výnosy ve výši 61 981 mil. Kč (2019: 33 057 mil. Kč) a celkové náklady ve výši 64 243 mil. Kč (2019: 33 212 mil. Kč). Položky výnosů představují výnosy z mezibankovních depozit, poplatky z operací s cennými papíry, zisk z finančních operací a výnosové úroky ze zajišťovacích derivátů. Položky nákladů tvoří náklady na mezibankovní depozita, podřízený dluh, ztráta z finančních operací, úrokové náklady ze zajišťovacích derivátů a náklady související s poskytnutím manažerských, poradenských a softwarových služeb.

V souvislosti s nájemními smlouvami Skupina eviduje:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Právo užívat aktivum Závazky
z leasingu
Odpisy Úrokový náklad Právo užívat aktivum Závazky
z leasingu
Odpisy Úrokový náklad
ALD Automotive s.r.o. 117 74 22 1 140 92 26 1
ALD Automotive Slovakia s. r. o. 1 1 1 0 2 2 1 0
Celkem 118 75 23 1 142 94 27 1

K 31. prosinci 2020 Skupina vykázala ztrátu z ukončených smluv ve výši 3 mil. Kč (2019: 2 mil. Kč).

Odměňování a pohledávky vůči členům představenstva a dozorčí rady
Odměny vyplacené členům představenstva a dozorčí rady během roku byly následující:
(mil. Kč) 2020 2019
Odměny členům představenstva* 74 77
Odměny členům dozorčí rady** 6 6
Celkem 80 83

* U odměn členům představenstva se jedná o vyplacené mzdy a ostatní odměny a benefity poskytnuté v roce 2020 současným i bývalým členům představenstva za dobu trvání členství. Dále je zahrnuta částka bonusů přiznaná v roce 2020. Odměny zahrnují také benefity vyplývající pro zaměstnance Banky z kolektivní smlouvy.

** U odměn členům dozorčí rady se jedná o vyplacené peněžní částky v roce 2020 současným i bývalým členům dozorčí rady za dobu trvání členství, u členů dozorčí rady zvolených za zaměstnance navíc o peněžní částky plynoucí z pracovního poměru k Bance za dobu trvání členství. Odměny zahrnují také benefity vyplývající pro zaměstnance Banky z kolektivní smlouvy.

31. 12. 2020 31. 12. 2019
Počet členů představenstva na konci období 6 6
Počet členů dozorčí rady na konci období 9 9

V oblasti poskytnutých úvěrů a vydaných záruk Skupina k 31. prosinci 2020 eviduje úvěrové pohledávky ve výši 47 mil. Kč (2019: 21 mil. Kč) poskytnuté členům představenstva a dozorčí rady. V průběhu roku 2020 došlo k novému čerpání úvěrů ve výši 30 mil. Kč (2019: 1 mil. Kč). Splátky úvěrů v průběhu 2020 činily 1 mil. Kč (2019: 3 mil. Kč). Zvýšení stavu úvěrů v roce 2020 je ovlivněno nástupem nových členů s dříve poskytnutými úvěry ve výši 3 mil. Kč. K 31. prosinci 2019 činila výše úvěrových pohledávek vůči odstupujícím členům 6 mil. Kč.

39 Změny přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu ve vlastním kapitálu

(mil. Kč) 2020 2019
Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu na začátku období -266 -163
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na začátku období 51 31
Zůstatek na začátku období -215 -132
Pohyby v průběhu období
Zisky/(ztráty) ze změn přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu -18 -103
Odložená daň 3 20
-15 -83
Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu na konci období -284 -266
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na konci období (viz bod 33 Přílohy) 54 51
Zůstatek na konci období -230 -215

40 Změny přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option ve vlastním kapitálu

(mil. Kč) 2020 2019
Přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option na začátku období 355 193
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na začátku období -67 -36
Zůstatek na začátku období 288 157
Pohyby v průběhu období
Zisky/(ztráty) ze změn reálné hodnoty 0 162
Odložená daň 0 -31
0 131
Reklasifikace do Finančních aktiv jiných než k obchodování v reálné hodnotě vykázaných
do zisku nebo ztráty (viz bod 21 Přílohy)
-351 0
Odložená daň 67 0
-284 0
Přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option na konci období 4 355
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na konci období (viz bod 33 Přílohy) 0 -67
Zůstatek na konci období 4 288

41 Změny přecenění zajišťovacích instrumentů ve vlastním kapitálu

V souladu s IAS 39 jsou některé finanční deriváty účtovány jako zajišťovací. Změny reálné hodnoty derivátů zajišťujících peněžní toky jsou vykázány samostatně jako součást vlastního kapitálu v rámci rezervy na zajišťovací instrumenty.

(mil. Kč) 2020 2019
Reálná hodnota zajištění peněžních toků na začátku období -94 -95
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na začátku období 12 8
Zůstatek na začátku období -82 -87
Pohyby v průběhu období
Zisky/(ztráty) ze změn reálné hodnoty (viz bod 43(C) Přílohy) 301 654
Odložená daň -54 -121
247 533
Převod do výnosových a nákladových úroků -332 -654
Odložená daň 65 125
-267 -529
Převod do personálních nákladů 11 1
Odložená daň -2 0
9 1
Převod do všeobecných provozních nákladů 4 0
Odložená daň -1 0
3 0
Reálná hodnota zajištění peněžních toků na konci období -110 -94
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na konci období (viz bod 33 Přílohy) 20 12
Zůstatek na konci období -90 -82

42 Změny přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI ve vlastním kapitálu

(mil. Kč) 2020 2019
Rezerva z přecenění na reálnou hodnotu na začátku období 860 595
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na začátku období -162 -109
Kumulované znehodnocení na začátku období 2 2
Zůstatek na začátku období 700 488
Pohyby v průběhu období
Zisky/(ztráty) ze změn reálné hodnoty 89 265
Odložená daň -19 -53
70 212
Znehodnocení 3 0
3 0
Rezerva z přecenění na reálnou hodnotu na konci období 949 860
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na konci období (viz bod 33 Přílohy) -181 -162
Kumulované znehodnocení na konci období 5 2
Zůstatek na konci období 773 700

43 Informace o řízení rizik a finančních instrumentech

(A) Úvěrové riziko

Hodnocení úvěrového rizika dlužníka

Při posuzování míry úvěrového rizika Skupina vychází z kvantitativních a kvalitativních kritérií, jejichž výsledkem je stanovení ratingu. Skupina používá několik druhů ratingových modelů v závislosti na typu a profilu protistrany a na typu transakcí. Individuální ratingy jsou přidělovány jak klientům Skupiny, tak konkrétním klientským transakcím. V relevantních případech je princip ratingu použit také na ručitele a poddlužníky, což umožňuje lépe posuzovat kvalitu přijatých záruk a zajištění.

Skupina se zaměřuje na aktualizaci vybraných modelů používaných pro řízení kreditních rizik tak, aby optimálně zohledňovaly aktuální makroekonomickou situaci a nastavené cíle Skupiny, a na zvýšení efektivity monitorování rizikového profilu jednotlivých klientských portfolií a kvality nástrojů a modelů pro řízení kreditních rizik. Banka také pokračovala v harmonizaci řízení, využívání ratingových modelů či procesu monitorování v rámci Skupiny KB.

Dokonce ještě více než v předchozích letech významnou roli hrály výsledky pravidelného zátěžového testování, které umožnily přesnější odhad očekávané míry intenzity kreditního rizika pro testované období, a tím optimalizaci nástrojů řízení kreditních rizik Skupiny a zpřesnění odhadu vývoje očekávaných ztrát.

(a) Podnikatelé, podniky a municipality

U fyzických osob podnikatelů, podniků a municipalit Skupina používá rating dlužníka (vyjádřený ve 22stupňové škále ratingu Société Générale) s cílem posoudit pravděpodobnost nesplacení závazku protistrany (PD – Probability of Default) a LGD rating (LGD – Loss Given Default, tj. ztráta ze znehodnocení) k posouzení kvality dostupných záruk a zajištění a k vyhodnocení potenciální ztráty z transakcí s protistranou. Tyto modely jsou rovněž využívány pro pravidelné odhady očekávané a neočekávané ztráty všech klientských angažovaností vykazovaných v souladu s požadavky Basel III.

Pro střední a velké klienty je rating dlužníka kombinací finančního ratingu, vycházejícího zejména z účetních výkazů a kvalitativního ratingu získaného prostřednictvím posouzení nefinančních informací vztahujících se k danému klientovi.

V segmentu fyzických osob podnikatelů a malých podniků je rating dlužníka kombinací finančních, nefinančních a osobních údajů a dále údajů o chování klienta ve Skupině a informací z externích úvěrových registrů. V případě financování klienta jednoduchými produkty se alternativně stanovení ratingu omezuje na vyhodnocení údajů o chování klienta ve Skupině (rating chování).

V segmentu municipalit je rating dlužníka kombinací finančního ratingu vycházejícího z účetních výkazů a kvalitativního ratingu získaného prostřednictvím posouzení nefinančních informací vztahujících se k dané municipalitě.

Skupina také používá specifický model určený pro bytová družstva a sdružení vlastníků. Speciální model pro developery a investory v oblasti realit byl schválen regulátorem a byl nasazen v roce 2020.

(b) Ratingy bank a „sovereign“

U bank, ostatních finančních institucí (zejména pojišťovny, makléřské společnosti a fondy) a „sovereigns“ (centrální banky a centrální vlády) Skupina používá kvalitativní ratingové modely vyvinuté společností Société Générale.

(c) Ratingy fyzických osob

Skupina používá dva typy ratingů s cílem posuzovat riziko nesplácení u fyzických osob: (1) aplikační rating, který je výsledkem vyhodnocení osobních údajů klienta, údajů o jeho chování ve Skupině a údajů o klientovi z dostupných externích úvěrových registrů; a (2) rating chování, který je založen na vyhodnocení informací o chování klienta ve Skupině. Aplikační rating je primárně používán v případech aktivní žádosti klienta o nové poskytnutí financování Skupinou, zatímco rating chování, který obsahuje i výpočet indikativních limitů pro jednoduché produkty s malými angažovanostmi, je používán pro aktivní nabídku financování existujících klientů ze strany Skupiny.

(d) Interní registr negativních informací

Skupina má k dispozici interní registr negativních informací. Registr integruje maximální množství Bance dostupných interních i externích negativních informací vážících se k subjektům zapojeným do úvěrového procesu. Obsahuje algoritmy vyhodnocení těchto informací a výrazně přispívá k ochraně Skupiny před rizikovými subjekty.

(e) Úvěrové registry

Posouzení údajů z úvěrových registrů je jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících vyhodnocení žádosti o financování klienta, a to především v segmentech fyzických osob a malých podniků.

(f) Prevence úvěrových podvodů

Skupina má k dispozici automatizovaný systém detekce úvěrových podvodů a koordinované reakce na situaci, kdy dojde k útoku pachatele úvěrového podvodu na Banku. Systém je plně integrovaný s hlavními aplikacemi Skupiny. Systém je pravidelně aktualizován tak, aby odrážel současné trendy na trhu. Kontrolní mechanismy pro předcházení úvěrovým podvodům jsou zaměřeny zejména na segment fyzických osob a malých podniků. Rozšíření na segment podniků probíhalo i v roce 2020 s předpokládaným dokončením v roce 2021.

(g) Proces poskytování financování

Během roku 2020 Skupina dále pokračovala v úsilí zjednodušit procesy a zvýšit rychlost poskytování financování ve všech klientských segmentech (postupné zavádění digitálních procesů). Nicméně hlavním úkolem bylo adekvátně reagovat na krizi Covid-19. Skupina se rozhodla neměnit dramaticky rizikový apetit a poskytovací proces, ale uplatnit řadu cílených opatření (např. omezení rizikového apetitu u klientů ze senzitivních sektorů, u kterých byl identifikován významný dopad z důvodu Covid-19 nebo účasti na proaktivních vládních opatřeních (platební moratoria, programy Covid-19)).

Poskytování moratorií

Skupina byla mezi prvními finančními institucemi, které pružně reagovaly na počínající pandemickou krizi nabídkou odkladu splátek šitou na míru svým klientům. V této iniciativě Skupina dále pokračovala a odklady splátek poskytovala v souladu s nově vydanou zákonnou normou. Odklady splátek poskytované na základě zákona byly také v souladu s evropskou regulací, a Skupina tak aplikovala i pravidla klasifikace definované European Banking Authority (EBA). Od konce října 2020, kdy končila možnost zákonných odkladů splátek, byla Skupina opět připravena klientům nabízet individuální řešení spojená s odkladem splátek šitá na míru jejich potřebám. Na tyto změny Skupina aplikovala již standardní hodnocení kvality úvěrových expozic v souladu s regulací.

Riziko úvěrové koncentrace

Riziko úvěrové koncentrace Skupina aktivně řídí v rámci celkového řízení úvěrových rizik za použití standardních nástrojů: hodnocení kreditního rizika, stanovování interních limitů, využívání technik snižování rizika, pravidelného reportování, vytváření sektorových analýz a stresového testování. Skupina udržuje cíl nepodstupovat nadměrné riziko úvěrové koncentrace. Postupy pro řízení rizika úvěrové koncentrace zahrnují jednotlivé protistrany, ekonomicky spjaté skupiny, země, vybrané oborové sektory a poskytovatele zajištění. Systém interních limitů je nastaven tak, aby Skupina dodržovala regulatorní limity stanovené legislativou pro riziko koncentrace. Kvantitativní údaje o riziku úvěrové koncentrace jsou uvedeny v bodech 22 a 37 Přílohy.

Maximální úvěrová expozice Skupiny k 31. prosinci 2020:
Celková expozice Použité zajištění
(mil. Kč) Výkaz o finanční situaci Podrozvaha* Celková úvěrová angažovanost Výkaz o finanční situaci Podrozvaha* Zajištění celkem
Účty u centrálních bank 15 050 x 15 050 0 x 0
Finanční aktiva k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná
do zisku nebo ztráty
25 600 x 25 600 0 x 0
Finanční aktiva jiná než
k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty
279 x 279 0 x 0
Zajišťovací deriváty s kladnou
reálnou hodnotou
13 317 x 13 317 0 x 0
Finanční aktiva v reálné hodnotě
vykázaná do ostatního úplného
výsledku
40 198 x 40 198 0 x 0
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 1 048 366 191 735 1 240 101 364 263 36 442 400 705
z toho:
– Ostatní finanční instituce 36 630 13 378 50 008 11 966 2 837 14 803
– Nefinanční podniky 274 254 119 556 393 810 68 838 23 339 92 177
– Domácnosti** 359 272 29 932 389 204 279 829 5 715 285 544
Přecenění portfoliově
zajišťovaných položek
283 x 283 0 x 0
Celkem 1 143 093 191 735 1 334 828 364 263 36 442 400 705

* Nečerpané částky, přísliby, záruky apod.

** V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Maximální úvěrová expozice je uvedena v brutto hodnotách bez vlivu opravných položek.

Maximální úvěrová expozice Skupiny k 31. prosinci 2019:
Celková expozice Použité zajištění
(mil. Kč) Výkaz o finanční situaci Podrozvaha* Celková úvěrová angažovanost Výkaz o finanční situaci Podrozvaha* Zajištění celkem
Účty u centrálních bank 7 737 x 7 737 0 x 0
Finanční aktiva k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná
do zisku nebo ztráty
23 398 x 23 398 0 x 0
Zajišťovací deriváty s kladnou
reálnou hodnotou
9 996 x 9 996 0 x 0
Finanční aktiva v reálné hodnotě
vykázaná do ostatního úplného
výsledku
36 204 x 36 204 0 x 0
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 973 543 164 424 1 137 967 337 830 22 425 360 255
z toho:
– Ostatní finanční instituce 32 804 6 168 38 972 11 269 1 498 12 767
– Nefinanční podniky 262 523 107 130 369 653 64 425 13 128 77 553
– Domácnosti** 342 094 29 977 372 071 257 325 4 978 262 303
Přecenění portfoliově zajišťovaných položek -374 x -374 0 x 0
Celkem 1 050 504 164 424 1 214 928 337 830 22 425 360 255

* Nečerpané částky, přísliby, záruky apod.

** V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Maximální úvěrová expozice je uvedena v brutto hodnotách bez vlivu opravných položek.

Rozložení dluhových cenných papírů Skupiny v členění dle sektorů a měny je k 31. prosinci 2020 následující:
Reálná hodnota
vykázaná do zisku nebo ztráty
Reálná hodnota
vykázaná do úplného výsledku
Naběhlá hodnota
(mil. Kč) CZK Ostatní Celkem CZK Ostatní Celkem CZK Ostatní Celkem
Centrální banky 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 3 246 12 3 258 24 503 15 411 39 914 85 054 4 678 89 732
Úvěrové instituce 81 0 81 0 237 237 0 0 0
Ostatní finanční instituce 3 0 3 0 0 0 280 68 348
Nefinanční podniky 0 0 0 0 0 0 2 759 0 2 759
Domácnosti* 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Dluhové cenné papíry 3 330 12 3 342 24 503 15 648 40 151 88 093 4 746 92 839

* V této položce jsou zahrnuty i fyzické osoby – podnikatelé.

Rozložení dluhových cenných papírů Skupiny v členění dle sektorů a měny je k 31. prosinci 2019 následující:
Reálná hodnota
vykázaná do zisku nebo ztráty
Reálná hodnota
vykázaná do úplného výsledku
Naběhlá hodnota
(mil. Kč) CZK Ostatní Celkem CZK Ostatní Celkem CZK Ostatní Celkem
Centrální banky 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 4 021 10 4 031 16 834 16 839 33 673 68 470 7 68 477
Úvěrové instituce 77 0 77 0 2 009 2 009 0 0 0
Ostatní finanční instituce 3 0 3 0 0 0 350 0 350
Nefinanční podniky 1 0 1 0 0 0 2 342 412 2 754
Domácnosti* 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Dluhové cenné papíry 4 102 10 4 112 16 834 18 848 35 682 71 162 419 71 581

* V této položce jsou zahrnuty i fyzické osoby – podnikatelé.

Kategorizace úvěrů a pohledávek

Skupina zařazuje všechny své úvěry a pohledávky z finančních činností do tří kategorií (Stupeň 1, 2, 3) stanovených podle standardu IFRS 9. Stupně 1 a 2 představují nedefaultní (výkonné) a Stupeň 3 defaultní (nevýkonné) úvěry a pohledávky. Jednotlivé Stupně zohledňují kritéria kvantitativní (platební morálka dlužníka, finanční data) a kvalitativní (např. detailní informace o klientovi). V kategorizaci občanů Skupina také uplatňuje princip sdílení znehodnocení na spoludlužníky a ručitele úvěrů a pohledávek se znehodnocením.

O struktuře úvěrového portfolia podle dané kategorizace Skupina pravidelně informuje ČNB a investory.

V případě poskytnutí opatření forbearance je tato expozice s úlevou klasifikována jako nesplácená (defaultní) expozice se znehodnocením (tj. klasifikovaná ve Stupni 3). Označení s úlevou je ukončeno po splnění následujících předdefinovaných podmínek:

I. po 12 měsících překlasifikace do kategorie výkonných (do Stupně 2) a po dalších 12 měsících do Stupně 1 je možná na základě analýzy finanční situace dlužníka;

II. po vystoupení z defaultu (což je možné po 12 měsících po schválení opatření forbearance) následuje 2letá karenční lhůta. Během této lhůty musí být dodržována řádně splátková morálka (tj. pohledávka po splatnosti překračující hranici materiality – shodná pro identifikaci defaultu – nesmí překročit 30 dní). Jinak je tato pohledávka znovu klasifikována Stupněm 3 (nevýkonná).

Banka implementovala počátkem 2. čtvrtletí 2020 novou definici defaultu v souladu s obecnými pokyny EBA/GL/2016/07 k používání definice selhání podle článku 178 nařízení (EU) č. 575/2013. Koncem roku 2020 byla nová definice defaultu také implementována v dceřiných společnostech. Dceřiná společnost ESSOX nasadí novou definici defaultu v průběhu 1. čtvrtletí 2021.

Charakteristika finančních aktiv v naběhlé hodnotě, která nejsou předmětem kategorizace

Skupina nekategorizuje v souladu s vyhláškou ČNB ostatní pohledávky za klienty. Tyto pohledávky jsou tvořeny pohledávkami neúvěrové povahy, které vznikly zejména z platebního styku, podvodných výběrů, bankovních šeků, dále sem patří pohledávky spojené s nákupem cenných papírů pro klienty, které nebyly vypořádány, a dále pohledávky vyplývající z obchodně závazkových vztahů, které nejsou finančními činnostmi, např. pohledávky z titulu neuhrazeného nájemného z nebytových prostor, z prodeje nemovitostí a z poskytnutých záloh.

Tvorba opravných položek k úvěrům a pohledávkám

Skupina používá IFRS 9 standard v oblasti tvorby opravných položek k úvěrům a pohledávkám. V závislosti na segmentu klienta, výši expozice, rizikovém profilu a specifických charakteristikách úvěrů a pohledávek jsou opravné položky tvořeny buď: (i) individuálně (pro vybrané nevýkonné, výjimečně pro výkonné klienty) s ohledem na současnou hodnotu očekávaných peněžních toků, zohledňující všechny dostupné informace, včetně očekávané hodnoty z realizace zajištění a předpokládané délky trvání vymáhacího procesu; nebo (ii) pomocí statistických modelů založených na očekávaných úvěrových ztrátách, využívajících historické statistiky selhání a úvěrových ztrát při zohlednění očekávaného budoucího vývoje. V roce 2020 Skupina aktualizovala modely pro výkonné i nevýkonné portfolio, používané pro výpočet opravných položek, kdy byla vzata v úvahu (i) nejnovější pozorovaná historie defaultů a ztrát; a (ii) nová předpověď makroekonomického vývoje zahrnující očekávané dopady z důvodu pandemie Covid-19. Skupina také identifikovala riziková portfolia (zejména v retailovém segmentu), významně ovlivněná pandemií Covid-19, přesunula je do Stupně 2, kde na ně vytvořila příslušné opravné položky.

Rozdělení znehodnocených úvěrů a pohledávek za bankami a klienty (Stupeň 3) podle způsobu odhadovaných ztrát:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Jednotlivě Statistický model Jednotlivě Statistický model
Centrální banky 0 0 0 0
Vládní instituce 234 0 12 2
Úvěrové instituce 0 0 23 0
Ostatní finanční instituce 300 3 57 2
Nefinanční podniky 8 568 2 199 5 600 1 866
Domácnosti* 1 350 5 524 1 395 5 054
Celkem 10 452 7 726 7 087 6 924

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Zajištění úvěrů a pohledávek

Skupina využívá zajištění jako jednu z technik snižování kreditního rizika. Řízení rizik souvisejících se zajištěním je prováděno útvary v rámci úseku Řízení rizik nezávisle na obchodních útvarech Skupiny.

Skupina má do svého interního systému v plné míře zapracována pravidla týkající se posuzování uznatelnosti zajištění podle nařízení (EU) č. 575/2013 a vyhlášky ČNB č. 163/2014. V souladu s validací ČNB používá Skupina metodu A-IRB (A-IRB – Advanced Internal Ratings-Based). U klientů slovenské pobočky Skupina používá při posuzování zajištění metodu STD (STD – Standardized).

Vykazovaná hodnota zajištění se řídí interními pravidly Skupiny pro oceňování zajištění a diskontování. Metody uplatňované při stanovení hodnot a diskontů zohledňují všechna případná rizika, očekávané náklady na realizaci zajištění, délku realizace, historickou zkušenost Skupiny, pravidla uznatelnosti zajištění podle ČNB, pravidla při zahájení konkurzu/insolvence a další pravidla. Konkrétně u zajištění nemovitostmi, které je nejběžnějším typem zajištění, Skupina používá nezávislé ocenění prováděné nebo kontrolované interním specializovaným odborem. Hodnota zajištění zohledňovaná ve výpočtu kapitálového požadavku a v dalších procesech (řízení regulatorní angažovanosti, poskytování obchodů, tvorba opravných položek a rezerv) plně zohledňuje splnění podmínek uznatelnosti zajištění dle nařízení (EU) č. 575/2013 a vyhlášky ČNB č. 163/2014.

Skupina (s výjimkou slovenské pobočky) využívá on-line napojení na státní katastr nemovitostí pro ověřování a získávání údajů k zastaveným nemovitostem při schvalování hypotečních úvěrů a dalších úvěrů zajištěných nemovitostmi a v procesu pravidelného monitoringu vybraných událostí, které mohou ohrozit zástavní právo Skupiny k dotčeným nemovitostem.

Oceňování nemovitého zajištění

Aktivity spojené s oceňováním nemovitostí přijímaných jako zajištění korporátních a retailových úvěrů a pohledávek jsou ve Skupině nezávislé na obchodních procesech. Proces oceňování je řízen a kontrolován interním specializovaným útvarem, který spolupracuje se širokou základnou externích expertů oceňování. V roce 2019 začala Skupina používat statistické modely oceňování na omezeném počtu rezidenčních nemovitostí (max. 20 %).

V roce 2020 se Skupina spolu se zajišťováním hlavní činnosti oceňování nemovitostí soustředila zejména na průběžný monitoring trhu nemovitostí s cílem včas rozpoznat negativní vývoj a přijmout nezbytná opatření. Skupina monitoruje jak trh rezidenčních nemovitostí, tak trh komerčních nemovitostí. Nedílnou součástí monitoringu je i přecenění vybraných nemovitostí v závislosti na požadavcích regulace dle Basel III. Na základě výsledku statistického monitoringu tržních cen rezidenčních nemovitostí Skupina pravidelně upravuje jejich hodnotu.

Vymáhání úvěrů a pohledávek za dlužníky

Skupina průběžně reagovala na dopad pandemie Covid-19 a přizpůsobila své procesy v oblasti vymáhání tak, aby mohla průběžně reagovat na situaci klientů ovlivněných touto pandemií. Zvýšený přítok klientů, způsobený pandemií, byl zaznamenán zejména v druhé polovině roku 2020, přesto Skupina nadále pokračuje ve zvyšování efektivity procesů, např. prostřednictvím digitalizace a automatizace některých činností. V rámci těchto činností Skupina také zefektivňuje využívání externích kapacit. V průběhu roku 2020 Skupina pokračovala v pravidelných prodejích nezajištěných i zajištěných retailových úvěrů a pohledávek vybraným kvalifikovaným investorům tak, aby byla zajištěna maximalizace výtěžnosti.

Zvýšená pozornost byla věnována využívání insolvenčního zákona a jeho zohlednění v rámci procesu vymáhání úvěrů a pohledávek pro retailové i korporátní klienty. Skupina hraje aktivní roli v insolvenčním procesu z pozice zajištěného věřitele, člena věřitelského výboru nebo zástupce věřitelů, a to jak v konkurzních řízeních, tak v rámci reorganizací, které jsou Skupinou využívány v závislosti na situaci dlužníka a postojích dalších věřitelů.

Nástroje pro zajištění úvěrového rizika

Skupina nevyužívá žádné úvěrové deriváty pro zajištění nebo realokaci svých úvěrových expozic.

Úvěrové riziko finančních derivátů

Denní výpočet rizika protistrany souvisejícího s finančními deriváty je založen na ukazateli Credit Value at Risk (dále jen „CVaR“). Tento indikátor odhaduje možný nepříznivý budoucí vývoj tržní hodnoty derivátu, a tím i potenciální ztrátu, kterou Skupina může utrpět v případě, kdy protistrana nesplní své závazky. Výpočet této maximální potenciální expozice je prováděn na hladině pravděpodobnosti 99 % a je závislý na aktuální tržní hodnotě a typu derivátového obchodu, zbývající době do splatnosti derivátové transakce, nominální hodnotě a volatilitě podkladových aktiv.

K 31. prosinci 2020 byla Skupina vystavena úvěrovému riziku z finančních derivátů a repo transakcí zahrnujících centrální banky dle ukazatele CVaR ve výši 225 490 mil. Kč (2019: 227 116 mil. Kč). Tato částka představuje hrubé reprodukční náklady v tržních cenách pro všechny kontrakty platné k tomuto datu. Tam, kde je to možné, je zohledněno započtení vzájemných pohledávek a závazků.

Skupina limituje expozice na protistrany z finančních derivátů za účelem zamezení nepřiměřených úvěrových expozic za jednotlivými klienty, které by vznikly z důvodu pohybu tržních cen. Skupina sleduje na denní bázi dodržování všech limitů a v případě jejich překročení je vygenerováno upozornění, případně je přijato nápravné opatření, pokud je to relevantní. Překročení, která jsou způsobena vědomou aktivitou obchodníka („aktivní překročení limitu“), jsou penalizována. Představenstvo Banky je pravidelně informováno o všech aktivních překročeních limitů.

(B) Tržní riziko

Rozdělení finančních operací Skupiny

Činnost Skupiny je pro účely řízení tržních rizik vnitřně rozdělena na dvě knihy: Tržní knihu a Strukturální knihu. Tržní kniha je tvořena transakcemi sjednanými útvarem investičního bankovnictví a treasury (mezibankovní a individuálně oceněné vklady a půjčky, repo a reverzní repo operace, portfolio cenných papírů určených k obchodování, deriváty sjednané útvarem pro investiční bankovnictví). Strukturální kniha zahrnuje zejména obchodní transakce (poskytování úvěrů, přijímání vkladů, pohledávky a závazky za klienty), zajišťovací transakce v rámci Strukturální knihy a další transakce nezahrnuté do Tržní knihy.

Produkty finančního trhu generující pro Skupinu tržní riziko

Skupina obchoduje s následujícími produkty, které mohou generovat tržní riziko: úvěry a vklady na mezibankovním trhu, měnové operace (spoty, swapy, forwardy), úrokové nástroje (úrokové swapy, cross currency swapy, úrokové forwardy, úrokové futures a futures na dluhopisy), státní a korporátní dluhopisy, směnky/směnečné programy a cash-and-carry expozice v emisních povolenkách.

Složitější deriváty (opce, komoditní deriváty, strukturované deriváty), které Skupina klientům prodává, jsou ihned zavírány na mezibankovním trhu protiobchody (tzv. „back-to-back“), kde protistranou bývá nejčastěji Société Générale. Tržní riziko spojené s těmito deriváty (např. měnové riziko, úrokové riziko, riziko volatility, korelační riziko atd.) vzniká mezi zavíracími transakcemi se Société Générale a transakcemi s klienty, kdy u transakcí s příslušnými klienty buď nemáme sjednanou CSA smlouvu o kolaterálu, nebo se případně měna kolaterálu liší od dohodnuté měny kolaterálu dle CSA smlouvy se Société Générale.

Řízení tržního rizika v Tržní knize

Skupina má zavedený systém limitů tržních rizik, jehož cílem je limitování potenciálních ztrát z důvodu pohybu tržních cen omezením velikosti rizikové expozice.

Od roku 2016 Skupina začala měřit a sledovat tržní rizika odděleně pro aktivity tradingu a treasury. Tržní rizika jsou i nadále měřena a sledována i na úrovni Tržní knihy jako celku.

Skupina sleduje na denní bázi dodržování všech limitů a v případě jejich překročení přijímá opatření směřující ke snížení rizikové expozice. Představenstvo Banky je měsíčně informováno o vývoji expozice na tržní riziko.

K měření velikosti tržního rizika spojeného s pozicemi v Tržní knize používá Skupina koncept jednodenního historického 99% Value at Risk (dále jen „VaR“). Pro výpočet VaR je používána metoda celkového přeceňování pozice Skupiny s využitím historických tržních scénářů. Tato metoda dokáže zohlednit vztahy mezi různými finančními trhy a podkladovými nástroji na neparametrickém základě, neboť vychází ze scénářů, které zachycují jednodenní odchylky příslušných tržních parametrů pro časový úsek posledních 260 pracovních dnů. Výsledný ukazatel 99% VaR představuje možnou ztrátu daného portfolia po vyloučení 1 % nejméně příznivých případů. Tato ztráta je vypočtena jako průměr druhé a třetí největší možné ztráty z 260 posuzovaných scénářů.

Hodnota VaR na jeden den na hladině pravděpodobnosti 99 % k 31. prosinci 2020 činila -27 mil. Kč (2019: -13 mil. Kč). Průměrná hodnota VaR za rok 2020 činila -34 mil. Kč (2019: -30 mil. Kč).

Přesnost VaR modelů je průběžně ověřována pomocí zpětného testování výpočtu („back testing“), kdy jsou skutečné obchodní výsledky a hypotetické výsledky (tj. výsledky vylučující obchody uzavřené během dne) porovnávány s výsledky VaR. Počet překročení by neměl nastat ve více případech než v 1 % dnů za daný časový úsek, avšak kombinace turbulencí na trhu v důsledku vypuknutí pandemie Covid-19 následovaného akomodační měnovou politikou prováděnou centrálními bankami způsobila 8 překročení P&L vs. VaR za posledních 260 pracovních dnů, resp. 4 P&L vs. VaR překročení, měřeno proti celkovému ekonomickému P&L (tj. nad očekávání až 3 překročení za posledních 260 pracovních dnů).

Skupina provádí denní analýzy potenciálních ztrát generovaných většími šoky (stresové testy) na rizikové expozici v Tržní knize s cílem zohlednit události s pravděpodobností výskytu nižší než ve scénářích VaR. Pro devizové, úrokové a CO2 cash and carry expozice je používáno několik druhů stresových testů. Vycházejí buď z konkrétních krizových situací v minulosti (např. pád Lehman Brothers v roce 2008), nebo z hypotetické krize, která by mohla mít negativní vliv na výsledky Tržní knihy.

K získání podrobného obrazu o rizicích a strategiích jsou využívány další specifické indikátory, např. citlivost na tržní parametry nebo přímo velikost expozice.

Skupina je plně v souladu s metodikou VaR a stresových testů vydanou skupinou Société Générale a používá skupinový software pro řízení tržních rizik.

Tržní riziko Strukturální knihy

Skupina řídí devizové riziko tak, aby dosáhla minimálních rizikových expozic. Z toho důvodu je devizová pozice Strukturální knihy měřena na denní bázi a následně zajištěna v rámci stanovených pravidel. K zajišťování devizové pozice Strukturální knihy Skupina používá standardní měnové nástroje mezibankovního trhu, jako jsou měnové spoty a forwardy.

Riziko úrokové sazby je ve Strukturální knize sledováno a měřeno pomocí statické gapové analýzy, citlivosti tržní ceny Skupiny na paralelní posun výnosové křivky a ukazatele citlivosti čistého úrokového výnosu na paralelní posun výnosové křivky.

Ukazatele jsou sledovány odděleně za CZK, EUR, USD a za součet ostatních cizích měn.

Ukazatel citlivosti Skupiny na změnu tržních úrokových sazeb se měří za předpokladu okamžitého, jednorázového a nepříznivého paralelního posunu tržní výnosové křivky o 0,1 % p. a. Stanoví se jako současná hodnota nákladů na uzavření otevřené úrokové pozice Skupiny poté, co nastane nepříznivá změna tržních sazeb. K 31. prosinci 2020 činila citlivost pro úrokové riziko v CZK -97 mil. Kč (2019: 2 mil. Kč), v EUR 7 mil. Kč (2019: 13 mil. Kč), v USD 1 mil. Kč (2019: -1 mil. Kč) a v případě ostatních měn -0,1 mil. Kč (2019: -0,4 mil. Kč) za hypotetického předpokladu změny tržních úrokových sazeb o 0,1 %.

K zajišťování úrokového rizika Strukturální knihy Skupina používá jak standardní derivátové nástroje mezibankovního trhu (např. úrokové forwardy a úrokové swapy), tak vhodné investice do cenných papírů nebo vhodnou volbu úrokových parametrů dalších částí bilance aktiv a závazků.

(C) Finanční deriváty

Skupina vytvořila systém limitů tržních rizik a limitů na protistrany, který slouží k zamezení vzniku nepřiměřených otevřených pozic z důvodu pohybu tržních cen a nepřiměřených úvěrových expozic za jednotlivými klienty. Skupina sleduje na denní bázi dodržování všech limitů a v případě jejich překročení přijímá opatření směřující ke snížení rizikové expozice.

V následujících tabulkách jsou uvedeny nominální a reálné hodnoty derivátů v členění na deriváty k obchodování a zajišťovací.

Finanční deriváty vykazované jako deriváty k obchodování:
31. 12. 2020
Nominální hodnota
31. 12. 2019
Nominální hodnota
31. 12. 2020
Reálná hodnota
31. 12. 2019
Reálná hodnota
(mil. Kč) Aktiva Závazky Aktiva Závazky Kladná Záporná Kladná Záporná
Úrokové nástroje
Úrokové swapy 1 252 501 1 252 501 1 036 587 1 036 587 9 387 8 790 8 349 9 086
Úrokové forwardy a futures* 157 249 157 249 224 330 224 330 0 0 6 28
Úrokové opce 77 836 77 836 82 428 82 428 168 168 372 372
Celkem úrokové nástroje 1 487 586 1 487 586 1 343 345 1 343 345 9 555 8 958 8 727 9 486
Měnové nástroje
Měnové swapy 401 447 401 942 363 710 363 726 3 470 3 752 2 645 2 665
Cross currency swapy 227 354 226 821 180 358 180 341 7 123 6 548 4 867 4 400
Měnové forwardy 91 626 92 848 106 418 108 979 863 1 534 406 1 416
Nakoupené opce 62 846 63 314 50 723 50 272 1 226 0 1 119 0
Prodané opce 63 314 62 846 50 271 50 722 0 1 226 0 1 119
Celkem měnové nástroje 846 587 847 771 751 480 754 040 12 682 13 060 9 037 9 600
Ostatní nástroje
Forwardy na emisní povolenky 0 0 3 929 4 004 0 0 231 305
Forwardy na dluhopisy 393 393 0 0 0 0 0 0
Komoditní forwardy 0 0 1 031 1 031 0 0 30 29
Komoditní swapy 226 226 5 460 5 460 21 20 767 762
Nakoupené komoditní opce 0 0 6 6 0 0 0 0
Prodané komoditní opce 0 0 6 6 0 0 0 0
Celkem ostatní nástroje 619 619 10 432 10 507 21 20 1 028 1 096
Celkem 2 334 792 2 335 976 2 105 257 2 107 892 22 258 22 038 18 792 20 182

* Reálné hodnoty zahrnují pouze forwardy, u futures Skupina skládá finanční prostředky na maržový účet, z něhož jsou na denní bázi vypořádávány změny reálných hodnot, a pohledávky z těchto maržových účtů jsou vykázány v ostatních aktivech.

Finanční deriváty vykazované jako deriváty k obchodování v nominálních hodnotách dle zbytkové smluvní splatnosti k 31. prosinci 2020:
(mil. Kč) Do 1 roku 1 rok až 5 let Nad 5 let Celkem
Úrokové nástroje
Úrokové swapy 272 562 709 584 270 355 1 252 501
Úrokové forwardy a futures* 123 585 33 664 0 157 249
Úrokové opce 4 374 67 032 6 430 77 836
Celkem úrokové nástroje 400 521 810 280 276 785 1 487 586
Měnové nástroje
Měnové swapy 385 368 16 079 0 401 447
Cross currency swapy 56 778 134 263 36 313 227 354
Měnové forwardy 57 326 34 221 79 91 626
Nakoupené opce 37 576 25 270 0 62 846
Prodané opce 38 084 25 230 0 63 314
Celkem měnové nástroje 575 132 235 063 36 392 846 587
Ostatní nástroje
Forwardy na dluhopisy 393 0 0 393
Komoditní swapy 218 8 0 226
Celkem ostatní nástroje 611 8 0 619
Celkem 976 264 1 045 351 313 177 2 334 792

* Za zbytkovou smluvní splatnost úrokových forwardů (FRA) a futures se považuje doba do data fixace, kdy je odúčtována podrozvaha.

Finanční deriváty vykazované jako deriváty k obchodování v nominálních hodnotách dle zbytkové smluvní splatnosti k 31. prosinci 2019:
(mil. Kč) Do 1 roku 1 rok až 5 let Nad 5 let Celkem
Úrokové nástroje
Úrokové swapy 206 344 513 135 317 108 1 036 587
Úrokové forwardy a futures* 207 800 16 530 0 224 330
Úrokové opce 5 937 23 059 53 432 82 428
Celkem úrokové nástroje 420 081 552 724 370 540 1 343 345
Měnové nástroje
Měnové swapy 355 690 8 020 0 363 710
Cross currency swapy 28 407 114 283 37 668 180 358
Měnové forwardy 76 853 29 489 76 106 418
Nakoupené opce 22 556 28 167 0 50 723
Prodané opce 22 311 27 960 0 50 271
Celkem měnové nástroje 505 817 207 919 37 744 751 480
Ostatní nástroje
Forwardy na emisní povolenky 3 929 0 0 3 929
Forwardy na dluhopisy 0 0 0 0
Komoditní forwardy 1 031 0 0 1 031
Komoditní swapy 4 653 807 0 5 460
Nakoupené komoditní opce 6 0 0 6
Prodané komoditní opce 6 0 0 6
Celkem ostatní nástroje 9 625 807 0 10 432
Celkem 935 523 761 450 408 284 2 105 257

* Za zbytkovou smluvní splatnost úrokových forwardů (FRA) a futures se považuje doba do data fixace, kdy je odúčtována podrozvaha.

Finanční deriváty vykazované jako zajišťovací:
31. 12. 2020
Nominální hodnota
31. 12. 2019
Nominální hodnota
31. 12. 2020
Reálná hodnota
31. 12. 2019
Reálná hodnota
(mil. Kč) Aktiva Závazky Aktiva Závazky Kladná Záporná Kladná Záporná
Cross currency swap pro zajištění peněžních toků 38 578 38 024 44 209 42 410 656 355 1 608 6
Forwardy na akcie pro zajištění peněžních toků 51 51 53 53 0 8 1 0
Forwardy na akcie pro zajištění reálné hodnoty 33 33 27 27 0 4 0 2
Úrokové swapy pro zajištění reálné hodnoty 967 953 967 953 1 043 866 1 043 866 12 412 7 922 8 004 10 061
Úrokové swapy pro zajištění reálné hodnoty portfoliově zajišťovaných položek 30 550 30 550 36 350 36 350 249 471 383 214
Celkem 1 037 165 1 036 611 1 124 505 1 122 706 13 317 8 760 9 996 10 283
Zbytková smluvní splatnost nominálních hodnot derivátů vykazovaných jako zajišťovací k 31. prosinci 2020:
(mil. Kč) Do 1 roku 1 rok až 5 let Nad 5 let Celkem
Cross currency swapy pro zajištění peněžních toků 7 973 26 836 3 769 38 578
Forwardy na akcie pro zajištění peněžních toků 11 40 0 51
Forwardy na akcie pro zajištění reálné hodnoty 17 16 0 33
Úrokové swapy pro zajištění reálné hodnoty 184 330 416 956 366 667 967 953
Úrokové swapy pro zajištění reálné hodnoty portfoliově zajišťovaných položek 8 250 18 650 3 650 30 550
Celkem 200 581 462 498 374 086 1 037 165
Zbytková smluvní splatnost nominálních hodnot derivátů vykazovaných jako zajišťovací k 31. prosinci 2019:
(mil. Kč) Do 1 roku 1 rok až 5 let Nad 5 let Celkem
Cross currency swapy pro zajištění peněžních toků 8 369 31 470 4 370 44 209
Forwardy na akcie pro zajištění peněžních toků 21 32 0 53
Forwardy na akcie pro zajištění reálné hodnoty 18 9 0 27
Úrokové swapy pro zajištění reálné hodnoty 215 529 426 366 401 971 1 043 866
Úrokové swapy pro zajištění reálné hodnoty portfoliově zajišťovaných položek 5 800 25 000 5 550 36 350
Celkem 229 737 482 877 411 891 1 124 505
Rozdělení nediskontovaných peněžních toků z derivátů pro zajištění peněžních toků podle období, ve kterém je očekáván jejich dopad do výkazu zisku a ztráty:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Do 1 roku 1 rok až 5 let Nad 5 let Do 1 roku 1 až 5 let Nad 5 let
Variabilní peněžní toky z derivátů pro zajištění peněžních toků 294 518 15 704 1 614 104

Skupina vykazuje jako zajišťovací pouze ty uzavřené kontrakty, pro které je schopna prokázat splnění podmínek pro jejich účtování jako o zajišťovacích v souladu s účetním standardem IAS 39. Strategie Skupiny zůstává stejná a je v souladu s IAS 39.

Skupina evidovala v průběhu roku 2020 následující zajišťovací vztahy:

1. Zajištění úrokového rizika:

a. reálná hodnota poskytnutých dlouhodobých úvěrů, respektive investic do dlouhodobých státních cenných papírů klasifikovaných do obchodního modelu „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“ a investic do dlouhodobých cenných papírů klasifikovaných do obchodního modelu „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“, je zajištěna úrokovými, respektive cross currency swapy;

b. reálná hodnota emitovaných dlouhodobých hypotečních zástavních listů klasifikovaných do portfolia Emitované cenné papíry je zajištěna úrokovými swapy;

c. reálná hodnota fixně úročených vkladů, přijatých úvěrů nebo repo operací je zajištěna úrokovými swapy;

d. budoucí peněžní toky portfolia krátkodobých aktiv obchodovaných na mezibankovním trhu a klientských úvěrů jsou zajištěny portfoliem úrokových, respektive cross currency swapů (peněžní toky budou nastávat průběžně a průběžně také ovlivní výkaz zisku a ztráty Skupiny);

e. budoucí peněžní toky portfolia krátkodobých závazků obchodovaných na mezibankovním trhu a klientských závazků jsou zajištěny portfoliem úrokových swapů, respektive cross currency swapů (peněžní toky budou nastávat průběžně a průběžně také ovlivní výkaz zisku a ztráty Skupiny);

f. reálná hodnota portfolia běžných a spořicích účtů klientů je zajištěna portfoliem úrokových swapů.

2. Zajištění měnového rizika:

a. u vybraných materiálních případů Skupina zajišťuje budoucí peněžní toky pevných příslibů vyplývajících ze smluvních závazků (např. smluvní platby třetím stranám v cizí měně), respektive pohledávek Skupiny (např. dividendy), zajišťovacím nástrojem jsou cizoměnová aktiva (např. krátkodobé úvěry na mezibankovním trhu), respektive cizoměnové závazky (např. krátkodobé závazky vůči klientům).

3. Zajištění rizika změny ceny akcie:

a. část odměn vybraných zaměstnanců Skupiny je vyplácená v peněžním ekvivalentu hodnoty akcií Komerční banky, a.s. Skupina zajišťuje riziko ze změny hodnoty akcie Komerční banky, a.s. Zajišťujícím nástrojem jsou forwardy na akcie.

4. Zajištění investice v zahraničních majetkových účastech

a. měnové riziko majetkových účastí v dceřiných společnostech je zajištěno vybranými cizoměnovými závazky (např. krátkodobými závazky vůči klientům).

Skupina neeviduje žádný případ, kdy by aplikovala zajišťovací účetnictví na vysoce pravděpodobnou očekávanou transakci, u které se již neočekává, že by se skutečně realizovala.

V roce 2020 byl dopad z neefektivity zajišťovacích vztahů ztrátou ve výši 2 mil. Kč (2019: zisk 1 mil. Kč).

Další informace o zajištění jsou uvedeny v bodech 3, 5 a 7 Přílohy.

(D) Riziko úrokové sazby

Riziko úrokové sazby představuje riziko změny hodnoty finančního nástroje v důsledku změny tržních úrokových sazeb. Časové období, po které je úroková sazba finančního nástroje pevně stanovena, indikuje, do jaké míry je tento nástroj vystaven riziku úrokové sazby. V důsledku tržního vývoje dosáhly úrokové sazby v některých měnách záporných hodnot. Tato skutečnost nemění podstatu měření a řízení úrokového rizika, protože princip zachycení změny úrokové sazby v čase zůstává zachován, a stejně tak koncept zajišťování proti úrokovému riziku prostřednictvím sladění přeceňovaných objemů v daném čase je nadále platný. Z důvodu právních a technických omezení mohou být aplikovány přístupy, které zamezují uplatnění záporných sazeb na úrovni klientských sazeb s cílem zachovat soulad smluvní a ekonomické podstaty obchodu. Vzhledem ke stávající tržní praxi dochází k zavádění depozitních poplatků v oblasti klientských vkladů, které jsou specifickou reakcí na existenci záporných tržních úrokových sazeb a které současně splňují požadavky dané omezeními vzešlými z existujícího právního rámce.

Pro řízení úrokového rizika Skupina používá vlastní modely. Cílem těchto modelů je zobrazení očekávaného ekonomického chování klientů Skupiny v případě změny úrokových sazeb na trhu. Záměrem vedení Skupiny je řídit riziko fluktuace čistých úrokových výnosů v důsledku změn úrokových sazeb prostřednictvím rozdílové (gapové) analýzy mezi aktivy a závazky v jednotlivých skupinách. Další informace o řízení úrokového rizika jsou uvedeny v části (B) tohoto bodu Přílohy.

Níže uvedená tabulka poskytuje informace o tom, do jaké míry je Skupina vystavena riziku úrokové sazby, a je založena buď na smluvní době splatnosti finančních nástrojů, nebo v případě, že se úroková míra těchto nástrojů mění před dobou splatnosti, na datu nového stanovení úrokové míry. V případě, že se jedná o obchod, který nenese informaci o smluvní splatnosti nebo změně sazby, pak je daný objem zobrazen ve sloupci Nespecifikováno. Tabulka zahrnuje také analýzu ostatních aktiv a závazků, které nejsou finančními nástroji, jak jsou definovány v IAS 32.

(mil. Kč) Do 3 měsíců Od
3 měsíců
do 1 roku
Od 1 roku
do 5 let
Nad 5 let Nespeci-
fikováno
Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 23 547 0 0 0 0 23 547
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 3 342 0 0 0 22 258 25 600
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná
do zisku nebo ztráty
0 0 0 0 279 279
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 0 0 0 0 13 317 13 317
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 3 290 1 694 10 288 24 879 47 40 198
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 516 326 86 953 278 166 124 101 29 855 1 035 401
– Úvěry a pohledávky za bankami 260 451 1 013 898 37 207 262 606
– Úvěry a pohledávky za klienty 253 054 66 431 251 621 79 202 29 648 679 956
– Dluhové cenné papíry 2 821 19 509 25 647 44 862 0 92 839
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově zajišťovaných položek 0 0 0 0 283 283
Daň z příjmů 0 0 0 0 1 183 1 183
Odložená daňová pohledávka 0 0 0 0 78 78
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 0 0 0 0 5 103 5 103
Majetkové účasti v dceřiných a přidružených společnostech 0 0 0 0 1 587 1 587
Nehmotný majetek 0 0 0 0 6 898 6 898
Hmotný majetek 0 0 0 0 9 758 9 758
Goodwill 0 0 0 0 3 752 3 752
Aktiva držená k prodeji 0 15 0 0 132 147
Aktiva celkem 546 505 88 662 288 454 148 980 94 530 1 167 131
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 0 0 0 0
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané
do zisku nebo ztráty
3 132 0 0 0 22 038 25 170
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 0 0 0 0 8 760 8 760
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 105 303 16 127 39 048 8 427 827 689 996 594
– Závazky vůči bankám 52 484 3 469 7 447 4 140 19 032 86 572
– Závazky vůči klientům* 52 562 12 372 29 275 3 375 808 633 906 217
– Emitované cenné papíry 147 1 1 000 0 0 1 148
– Závazky z leasingu 110 285 1 326 912 24 2 657
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 0 0 0 0 2 721 2 721
Daň z příjmů 0 19 0 0 31 50
Odložený daňový závazek 0 0 0 0 708 708
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 0 0 0 0 11 415 11 415
Rezervy 0 0 0 0 2 026 2 026
Podřízený dluh 2 629 0 0 0 0 2 629
Závazky celkem 111 064 16 146 39 048 8 427 875 388 1 050 073
Čisté úrokové riziko výkazu o finanční situaci k 31. 12. 2020 435 441 72 516 249 406 140 553 -780 858 117 058
Nominální hodnota derivátů** 1 195 102 477 025 654 274 425 620 0 2 752 021
Podrozvahová aktiva celkem 1 195 102 477 025 654 274 425 620 0 2 752 021
Nominální hodnota derivátů** 1 347 320 488 710 657 417 257 487 0 2 750 934
Nečerpaný objem úvěrů*** -8 304 -10 692 3 772 15 224 0 0
Nečerpaný objem revolvingů*** 0 0 0 0 0 0
Podrozvahové závazky celkem 1 339 016 478 018 661 189 272 711 0 2 750 934
Čisté úrokové riziko podrozvahy k 31. 12. 2020 -143 914 -993 -6 915 152 909 0 1 087
Kumulativní úrokové riziko k 31. 12. 2020 291 527 363 050 605 541 899 003 118 145 x

* V této položce ve sloupci Nespecifikováno jsou obsaženy zejména klientské vklady, u kterých není informace o kontraktuální splatnosti nebo datu přecenění.

** Pohledávky a závazky z derivátů zahrnují úrokové swapy, úrokové forwardy a futures, úrokové opce a cross currency swapy.

*** Nečerpané úvěry a revolvingy jsou zahrnuty na netto bázi, tj. Skupina v rámci jednoho řádku vykazuje jak očekávané čerpání, tak splacení. Skupina do této položky nezahrnuje úvěrové přísliby, které mají formu příslibů úvěrů s pevným splátkovým kalendářem nebo jsou revolvingového charakteru, vzhledem k tomu, že tyto úvěrové přísliby nemají stanovenou výši sazby.

(mil. Kč) Do 3 měsíců Od
3 měsíců
do 1 roku
Od 1 roku
do 5 let
Nad 5 let Nespeci-
fikováno
Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 17 744 0 0 0 0 17 744
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 4 111 0 0 0 19 287 23 398
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná
do zisku nebo ztráty
0 0 0 0 0 0
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 0 69 0 0 9 927 9 996
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 3 950 2 760 9 206 19 766 522 36 204
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 483 754 82 031 276 712 93 652 27 252 963 401
– Úvěry a pohledávky za bankami 240 811 1 922 1 451 114 263 244 561
– Úvěry a pohledávky za klienty 240 321 72 556 245 798 61 595 26 989 647 259
– Dluhové cenné papíry 2 622 7 553 29 463 31 943 0 71 581
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově zajišťovaných položek 0 0 0 0 -374 -374
Daň z příjmů 0 0 0 0 30 30
Odložená daňová pohledávka 0 0 0 0 70 70
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 0 0 0 0 5 176 5 176
Majetkové účasti v dceřiných a přidružených společnostech 0 0 0 0 1 255 1 255
Nehmotný majetek 0 0 0 0 6 018 6 018
Hmotný majetek 0 0 0 0 10 528 10 528
Goodwill 0 0 0 0 3 752 3 752
Aktiva držená k prodeji 0 10 0 0 126 136
Aktiva celkem 509 559 84 870 285 918 113 418 83 569 1 077 334
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 1 0 0 0 0 1
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané
do zisku nebo ztráty
3 543 0 0 0 20 182 23 725
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 0 0 0 0 10 283 10 283
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 136 990 27 057 38 322 8 055 711 301 921 725
– Závazky vůči bankám 58 234 7 491 7 215 3 979 16 662 93 581
– Závazky vůči klientům* 76 778 18 456 28 743 2 891 694 639 821 507
– Emitované cenné papíry 1 802 819 1 000 0 0 3 621
– Závazky z leasingu 176 291 1 364 1 185 0 3 016
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 0 0 0 0 -4 105 -4 105
Daň z příjmů 0 0 0 0 363 363
Odložený daňový závazek 0 0 0 0 840 840
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 36 0 0 0 11 940 11 976
Rezervy 0 0 0 0 1 345 1 345
Podřízený dluh 2 546 0 0 0 0 2 546
Závazky celkem 143 116 27 057 38 322 8 055 752 149 968 699
Čisté úrokové riziko výkazu o finanční situaci k 31. 12. 2019 366 443 57 813 247 596 105 363 -668 580 108 635
Nominální hodnota derivátů** 1 067 086 589 772 526 789 464 481 0 2 648 128
Podrozvahová aktiva celkem 1 067 086 589 772 526 789 464 481 0 2 648 128
Nominální hodnota derivátů** 1 242 225 527 886 577 379 298 822 0 2 646 312
Nečerpaný objem úvěrů*** -7 916 -10 446 4 877 13 485 0 0
Nečerpaný objem revolvingů*** 0 0 0 0 0 0
Podrozvahové závazky celkem 1 234 309 517 440 582 256 312 307 0 2 646 312
Čisté úrokové riziko podrozvahy k 31. 12. 2019 -167 223 72 332 -55 467 152 174 0 1 816
Kumulativní úrokové riziko k 31. 12. 2019 199 220 329 365 521 494 779 031 110 451 x

* V této položce ve sloupci Nespecifikováno jsou obsaženy zejména klientské vklady, u kterých není informace o kontraktuální splatnosti nebo datu přecenění.

** Pohledávky a závazky z derivátů zahrnují úrokové swapy, úrokové forwardy a futures, úrokové opce a cross currency swapy.

*** Nečerpané úvěry a revolvingy jsou zahrnuty na netto bázi, tj. Skupina v rámci jednoho řádku vykazuje jak očekávané čerpání, tak splacení. Skupina do této položky nezahrnuje úvěrové přísliby, které mají formu příslibů úvěrů s pevným splátkovým kalendářem nebo jsou revolvingového charakteru, vzhledem k tomu, že tyto úvěrové přísliby nemají stanovenou výši sazby.

Průměrné úrokové sazby k 31. prosinci 2020 a 2019:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
CZK USD EUR CZK USD EUR
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 0,04 % x x 0,24 % x x
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 1,77 % x 2,24 % 1,99 % x 2,05 %
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 1,80 % 0,88 % 0,90 % 2,51 % 2,40 % 1,01 %
– Úvěry a pohledávky za bankami 0,37 % 0,75 % -0,12 % 1,98 % 2,14 % 0,19 %
– Úvěry a pohledávky za klienty 2,41 % 1,34 % 1,59 % 2,74 % 3,20 % 1,50 %
– Dluhové cenné papíry 2,03 % 3,49 % 3,99 % 2,51 % 3,39 % 3,98 %
Aktiva celkem 1,68 % 0,77 % 0,98 % 2,07 % 1,92 % 1,10 %
Úročená aktiva celkem 1,79 % 0,82 % 1,00 % 2,66 % 2,40 % 1,12 %
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0,00 % x x 0,00 % x x
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 0,18 % 0,41 % 0,04 % 0,38 % 1,61 % 0,05 %
– Závazky vůči bankám -0,12 % 0,54 % 0,12 % 0,04 % 2,08 % 0,09 %
– Závazky vůči klientům 0,12 % 0,17 % 0,01 % 0,28 % 0,59 % 0,02 %
– Emitované cenné papíry 2,48 % x x 2,69 % x x
– Závazky z leasingu 1,60 % x 0,67 % 1,76 % x 0,69 %
Podřízený dluh x x 0,75 % x x 0,84 %
Závazky celkem 0,19 % 0,40 % 0,06 % 0,37 % 1,57 % 0,05 %
Úročené závazky celkem 0,21 % 0,41 % 0,06 % 0,38 % 1,61 % 0,04 %
Podrozvahová aktiva
Nominální hodnota derivátů (úrokové swapy, opce apod.) 0,82 % 2,81 % 0,42 % 1,86 % 3,09 % 0,41 %
Nečerpaný objem úvěrů 1,76 % x 1,41 % 2,43 % x 1,68 %
Nečerpaný objem revolvingů 4,04 % 1,04 % 0,43 % 5,73 % 2,97 % 0,36 %
Podrozvahová aktiva celkem 0,91 % 2,80 % 0,42 % 1,96 % 3,09 % 0,41 %
Podrozvahové závazky
Nominální hodnota derivátů (úrokové swapy, opce apod.) 0,67 % 2,45 % 0,28 % 1,90 % 3,00 % 0,30 %
Nečerpaný objem úvěrů 1,76 % x 1,41 % 2,43 % x 1,68 %
Nečerpaný objem revolvingů 4,04 % 1,04 % 0,43 % 5,73 % 2,97 % 0,36 %
Podrozvahové závazky celkem 0,78 % 2,44 % 0,29 % 2,00 % 2,99 % 0,31 %

Pozn.: V tabulce jsou uvedeny průměrné úrokové sazby za měsíc prosinec 2020 a 2019 vypočítané jako vážený průměr za jednotlivou kategorii aktiv a závazků.

2T repo sazba vyhlašovaná ČNB klesla v průběhu roku 2020 z 2,25 % až na 0,25 %. Korunové sazby na peněžním trhu (PRIBOR) klesly od 1,78 % (12M) do 1,82 % (3–6M). Sazby úrokových swapů klesly od 0,44 % (10R) do 1,56 % (2R).

Eurové úrokové sazby peněžního trhu poklesly během roku 2020 o 0,12–0,25 % (1–12M) a sazby úrokových swapů klesly od 0,23 % (2R) do 0,46 % (10R).

Dolarové úrokové sazby peněžního trhu klesly během roku 2020 o 1,62–1,67 % (1–12M) a sazby úrokových swapů klesly od 0,92 % (10R) do 1,46 % (2R).

Rozdělení finančních aktiv a závazků dle jejich vystavení změnám úrokových sazeb:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Fixní
úroková
sazba
Pohyblivá
úroková
sazba
Neúročeno Celkem Fixní
úroková
sazba
Pohyblivá
úroková
sazba
Neúročeno Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 0 13 320 10 227 23 547 3 419 2 619 11 706 17 744
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 2 281 1 061 22 258 25 600 3 362 749 19 287 23 398
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 0 0 279 279 0 0 0 0
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 0 0 13 317 13 317 69 0 9 927 9 996
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 39 915 236 47 40 198 33 670 2 012 522 36 204
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 575 977 455 295 4 129 1 035 401 508 005 450 773 4 623 963 401
– Úvěry a pohledávky za bankami 1 702 260 709 195 262 606 3 587 240 701 273 244 561
– Úvěry a pohledávky za klienty 481 436 194 586 3 934 679 956 432 837 210 072 4 350 647 259
– Dluhové cenné papíry 92 839 0 0 92 839 71 581 0 0 71 581
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově zajišťovaných položek 0 0 283 283 0 0 -374 -374
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 0 0 1 0 0 1
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 0 0 25 170 25 170 0 0 23 725 23 725
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 0 0 8 760 8 760 0 0 10 283 10 283
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 94 019 902 348 227 996 594 110 356 808 808 2 561 921 725
– Závazky vůči bankám 33 242 53 308 22 86 572 46 920 46 219 442 93 581
– Závazky vůči klientům* 57 117 848 895 205 906 217 59 379 760 009 2 119 821 507
– Emitované cenné papíry 1 003 145 0 1 148 1 041 2 580 0 3 621
– Závazky z leasingu 2 657 0 0 2 657 3 016 0 0 3 016
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 0 0 2 721 2 721 0 0 -4 105 -4 105
Podřízený dluh 0 2 629 0 2 629 0 2 546 0 2 546

* V této položce ve sloupci Pohyblivá úroková sazba jsou obsaženy zejména klientské vklady, u kterých má Skupina možnost měnit úrokové sazby, tudíž nejsou citlivé na změnu úrokových sazeb.

Pozn.: Jednotlivé produkty bilance jsou zařazeny do kategorií Fixní úroková sazba, Pohyblivá úroková sazba, Neúročeno dle smluvních parametrů definujících konstrukci úrokové sazby. Pro tyto účely je fixní úroková sazba definována jako sazba s periodou přecenění delší než jeden rok. Pokud produkt nemá parametrickou definici konstrukce své úrokové sazby, je zařazen do kategorie neúročeno.

(E) Riziko likvidity

Riziko likvidity představuje riziko, že Skupina nebude mít dostatek pohotových zdrojů ke splnění závazků vyplývajících z finančních kontraktů.

Řízení rizika likvidity vychází ze systému řízení likvidity schváleného představenstvem Banky. Sledování likvidity probíhá na celobankovní úrovni, přičemž Tržní knize je zároveň přidělen samostatný limit. Skupina stanovila pravidla pro řízení likvidity tak, aby dodržela likviditu za běžných podmínek (základní scénář likvidity) i v krizových obdobích (scénář krizové likvidity). Je proto definována sada ukazatelů, pro které jsou stanoveny závazné limity.

Skupina denně vypořádává obchody spojené s deriváty, výběry z vkladů overnight, z běžných účtů, ze splatných vkladů, z čerpaných úvěrů a záruk. Zkušenosti Skupiny dokazují, že výši denních peněžních vypořádání lze předem odhadnout s dostatečnou přesností, a proto Skupina stanovuje minimální výši prostředků, která musí být k dispozici, aby bylo možné tato vypořádání uspokojit, a minimální výši u mezibankovních a ostatních půjček (zejména reverzních repo operací s ČNB), která by pokryla neočekávaně vysoké výběry peněžních prostředků.

Riziko likvidity Skupiny je řízeno, jak je uvedeno výše (zejména ne na základě nediskontovaných peněžních toků). Níže uvedená tabulka obsahuje aktiva, závazky a vlastní kapitál rozdělené dle zbytkové splatnosti do odpovídajících skupin (zbytková splatnost představuje

dobu od data účetní závěrky do data smluvní splatnosti). Tabulka zahrnuje také analýzu ostatních aktiv a závazků, které nejsou finančními nástroji, jak jsou definovány v IAS 32.

(mil. Kč) Na požádání
do 7 dnů
Do 3 měsíců Od 3 měsíců
do 1 roku
Od 1 roku
do 5 let
Nad 5 let Nespeci-
fikováno
Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 15 050 0 0 0 0 8 497 23 547
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty
0 3 143 1 503 1 495 22 456 25 600
Finanční aktiva jiná než k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty
0 0 0 0 0 279 279
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 0 0 0 0 0 13 317 13 317
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 2 975 271 1 746 10 281 24 879 46 40 198
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 117 825 208 380 111 043 269 219 327 685 1 249 1 035 401
– Úvěry a pohledávky za bankami 103 067 155 461 704 2 161 1 213 0 262 606
– Úvěry a pohledávky za klienty 13 751 52 500 96 275 234 861 281 320 1 249 679 956
– Dluhové cenné papíry 1 007 419 14 064 32 197 45 152 0 92 839
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově zajišťovaných položek 0 0 0 0 0 283 283
Daň z příjmů 1 148 0 22 0 0 13 1 183
Odložená daňová pohledávka 22 0 0 0 0 56 78
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 182 378 928 0 0 3 615 5 103
Majetkové účasti v dceřiných a přidružených společnostech 0 0 0 0 0 1 587 1 587
Nehmotný majetek 0 0 0 0 0 6 898 6 898
Hmotný majetek 0 0 0 0 0 9 758 9 758
Goodwill 0 0 0 0 0 3 752 3 752
Aktiva držená k prodeji 0 0 147 0 0 0 147
Aktiva celkem 137 202 209 032 114 029 281 003 354 059 71 806 1 167 131
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 0 0 0 0 0
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 3 132 0 0 0 0 22 038 25 170
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 0 0 0 0 0 8 760 8 760
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 839 278 68 014 20 376 57 011 11 764 151 996 594
– Závazky vůči bankám 23 055 23 432 7 332 25 285 7 468 0 86 572
– Závazky vůči klientům 816 220 44 327 12 757 29 387 3 375 151 906 217
– Emitované cenné papíry 3 145 0 1 000 0 0 1 148
– Závazky z leasingu 0 110 287 1 339 921 0 2 657
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 0 0 0 0 0 2 721 2 721
Daň z příjmů 0 0 19 0 0 31 50
Odložený daňový závazek 148 62 186 248 0 64 708
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 9 568 276 276 0 0 1 295 11 415
Rezervy 705 182 558 0 0 581 2 026
Podřízený dluh 0 0 0 0 2 629 0 2 629
Vlastní kapitál 0 0 0 0 0 117 058 117 058
Závazky celkem 852 831 68 534 21 415 57 259 14 393 152 699 1 167 131
Čisté riziko likvidity
výkazu o finanční situaci k 31. 12. 2020
-715 629 140 498 92 614 223 744 339 666 -80 893 0
Podrozvahová aktiva* 209 714 299 602 128 387 211 042 39 505 0 888 250
Podrozvahové závazky* 414 109 300 448 128 738 210 775 39 451 0 1 093 521
Čisté riziko likvidity
podrozvahy k 31. 12. 2020
-204 395 -846 -351 267 54 0 -205 271

* V podrozvahových aktivech a závazcích jsou zahrnuty pohledávky a závazky z měnových spotových, pevných termínových a opčních kontraktů a dále závazky ze záruk, akreditivů a úvěrových příslibů.

(mil. Kč) Na požádání
do 7 dnů
Do 3 měsíců Od 3 měsíců
do 1 roku
Od 1 roku
do 5 let
Nad 5 let Nespeci-
fikováno
Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 7 737 0 0 0 0 10 007 17 744
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty
0 31 1 125 317 2 575 19 350 23 398
Finanční aktiva jiná než k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty
0 0 0 0 0 0 0
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 0 0 69 0 0 9 927 9 996
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 2 515 305 4 139 9 486 19 751 8 36 204
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 122 752 179 524 103 006 263 422 294 697 0 963 401
– Úvěry a pohledávky za bankami 111 211 127 643 3 149 2 409 149 0 244 561
– Úvěry a pohledávky za klienty 11 146 51 547 95 715 222 623 266 228 0 647 259
– Dluhové cenné papíry 395 334 4 142 38 390 28 320 0 71 581
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově zajišťovaných položek 0 0 0 0 0 -374 -374
Daň z příjmů 14 0 0 3 0 13 30
Odložená daňová pohledávka 20 0 0 1 0 49 70
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 5 321 836 0 0 4 014 5 176
Majetkové účasti v dceřiných a přidružených společnostech 0 0 0 0 0 1 255 1 255
Nehmotný majetek 0 0 0 0 0 6 018 6 018
Hmotný majetek 0 0 0 0 0 10 528 10 528
Goodwill 0 0 0 0 0 3 752 3 752
Aktiva držená k prodeji 0 0 136 0 0 0 136
Aktiva celkem 133 043 180 181 109 311 273 229 317 023 64 547 1 077 334
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 1 0 0 0 0 0 1
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 3 543 0 0 0 0 20 182 23 725
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 0 0 0 0 0 10 283 10 283
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 730 575 98 853 30 931 52 532 8 647 187 921 725
– Závazky vůči bankám 24 059 32 294 11 441 21 215 4 572 0 93 581
– Závazky vůči klientům 706 063 64 923 18 491 28 953 2 890 187 821 507
– Emitované cenné papíry 375 1 538 708 1 000 0 0 3 621
– Závazky z leasingu 78 98 291 1 364 1 185 0 3 016
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek -3 815 0 0 0 0 -290 -4 105
Daň z příjmů 0 199 149 0 0 15 363
Odložený daňový závazek 202 0 0 0 0 638 840
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 9 746 314 285 0 0 1 631 11 976
Rezervy 66 163 540 0 0 576 1 345
Podřízený dluh 0 0 0 0 2 546 0 2 546
Vlastní kapitál 0 0 0 0 0 108 635 108 635
Závazky celkem 740 318 99 529 31 905 52 532 11 193 141 857 1 077 334
Čisté riziko likvidity
výkazu o finanční situaci k 31. 12. 2019
-607 275 80 652 77 406 220 697 305 830 -77 310 0
Podrozvahová aktiva* 162 899 260 059 150 675 182 689 41 998 0 798 320
Podrozvahové závazky* 339 109 260 471 150 647 181 659 41 920 0 973 806
Čisté riziko likvidity
podrozvahy k 31. 12. 2019
-176 210 -412 28 1 030 78 0 -175 486

* V podrozvahových aktivech a závazcích jsou zahrnuty pohledávky a závazky z měnových spotových, pevných termínových a opčních kontraktů a dále závazky ze záruk, akreditivů a úvěrových příslibů.

Níže uvedená tabulka obsahuje zbytkovou smluvní splatnost nederivátových finančních závazků a potenciálních závazků Skupiny na základě nediskontovaných peněžních toků k 31. prosinci 2020:
(mil. Kč) Na požádání
do 7 dnů
Do 3 měsíců Od 3 měsíců
do 1 roku
Od 1 roku
do 5 let
Nad 5 let Nespeci-
fikováno
Celkem
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 0 0 0 0 0
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty
(vyjma derivátů)
3 132 0 0 0 0 0 3 132
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 839 287 68 136 20 609 58 323 12 077 151 998 583
– Závazky vůči bankám 23 063 23 454 7 444 25 665 7 552 0 87 178
– Závazky vůči klientům 816 221 44 417 12 821 30 208 3 572 151 907 390
– Emitované cenné papíry 3 146 33 1 028 0 0 1 210
– Závazky z leasingu 0 119 311 1 422 953 0 2 805
Daň z příjmů 0 0 19 0 0 31 50
Odložený daňový závazek 148 62 186 248 0 64 708
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 9 568 276 276 0 0 1 295 11 415
Rezervy 705 182 558 0 0 581 2 026
Podřízený dluh 0 0 0 0 2 629 0 2 629
Nederivátové finanční závazky celkem 852 840 68 656 21 648 58 571 14 706 2 122 1 018 543
Přísliby úvěrů a nevyčerpané rámce 145 617 0 0 0 0 0 145 617
Záruky včetně jejich příslibů 59 025 0 0 0 0 0 59 025
Potenciální závazky celkem 204 642 0 0 0 0 0 204 642
Níže uvedená tabulka obsahuje zbytkovou smluvní splatnost nederivátových finančních závazků a potenciálních závazků Skupiny na základě nediskontovaných peněžních toků k 31. prosinci 2019:
(mil. Kč) Na požádání
do 7 dnů
Do 3 měsíců Od 3 měsíců
do 1 roku
Od 1 roku
do 5 let
Nad 5 let Nespeci-
fikováno
Celkem
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 1 0 0 0 0 0 1
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty
(vyjma derivátů)
3 543 0 0 0 0 0 3 543
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 730 604 99 478 31 116 53 953 8 958 187 924 296
– Závazky vůči bankám 24 076 32 488 11 514 21 431 4 619 0 94 128
– Závazky vůči klientům 706 075 65 279 18 535 30 000 3 087 187 823 163
– Emitované cenné papíry 375 1 600 742 1 028 0 0 3 745
– Závazky z leasingu 78 111 325 1 494 1 252 0 3 260
Daň z příjmů 0 199 149 0 0 15 363
Odložený daňový závazek 202 0 0 0 0 638 840
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 9 746 314 285 0 0 1 631 11 976
Rezervy 66 163 540 0 0 576 1 345
Podřízený dluh 0 0 0 0 2 546 0 2 546
Nederivátové finanční závazky celkem 744 162 100 154 32 090 53 953 11 504 3 047 944 910
Přísliby úvěrů a nevyčerpané rámce 116 554 0 0 0 0 0 116 554
Záruky včetně jejich příslibů 58 172 0 0 0 0 0 58 172
Potenciální závazky celkem 174 726 0 0 0 0 0 174 726

(F) Devizová pozice

V tabulce je uvedena měnová pozice Skupiny v několika nejdůležitějších měnách, zbytek měn je uveden v položce Ostatní měny. Skupina řídí svoji měnovou pozici na denní bázi. Za tímto účelem má Skupina stanoven soubor interních limitů.

(mil. Kč) CZK EUR USD Ostatní měny Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 22 118 917 241 271 23 547
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 20 884 4 636 76 4 25 600
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná
do zisku nebo ztráty
0 0 279 0 279
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 11 411 1 611 295 0 13 317
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 24 452 15 746 0 0 40 198
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 855 920 171 784 6 385 1 312 1 035 401
– Úvěry a pohledávky za bankami 220 781 37 061 3 909 855 262 606
– Úvěry a pohledávky za klienty 542 735 134 292 2 472 457 679 956
– Dluhové cenné papíry 92 404 431 4 0 92 839
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově zajišťovaných položek 283 0 0 0 283
Daň z příjmů 1 175 8 0 0 1 183
Odložená daňová pohledávka 54 24 0 0 78
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 4 145 948 9 1 5 103
Majetkové účasti v dceřiných a přidružených společnostech 1 587 0 0 0 1 587
Nehmotný majetek 6 858 40 0 0 6 898
Hmotný majetek 9 706 52 0 0 9 758
Goodwill 3 752 0 0 0 3 752
Aktiva držená k prodeji 147 0 0 0 147
Aktiva celkem 962 492 195 766 7 285 1 588 1 167 131
Závazky a vlastní kapitál
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 0 0 0
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané
do zisku nebo ztráty
20 651 4 388 127 4 25 170
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 7 048 1 712 0 0 8 760
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 799 830 161 693 31 576 3 495 996 594
– Závazky vůči bankám 6 682 59 242 20 641 7 86 572
– Závazky vůči klientům 789 899 101 895 10 935 3 488 906 217
– Emitované cenné papíry 1 043 105 0 0 1 148
– Závazky z leasingu 2 206 451 0 0 2 657
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 1 777 945 -1 0 2 721
Daň z příjmů 48 2 0 0 50
Odložený daňový závazek 708 0 0 0 708
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 9 152 1 665 401 197 11 415
Rezervy 1 327 578 76 45 2 026
Podřízený dluh 0 2 629 0 0 2 629
Vlastní kapitál 116 915 143 0 0 117 058
Závazky a vlastní kapitál celkem 957 456 173 755 32 179 3 741 1 167 131
Čistá devizová pozice k 31. 12. 2020 5 036 22 011 -24 894 -2 153 0
Podrozvahová aktiva* 2 228 979 991 030 134 612 24 522 3 379 143
Podrozvahové závazky* 2 234 143 1 013 434 109 745 22 450 3 379 772
Čistá devizová pozice podrozvahy k 31. 12. 2020 -5 164 -22 404 24 867 2 072 -629
Čistá devizová pozice celkem k 31. 12. 2020 -128 -393 -27 -81 -629

* V podrozvahových aktivech a závazcích jsou zahrnuty pohledávky a závazky ze spotových operací a nominální hodnoty všech derivátových kontraktů.

(mil. Kč) CZK EUR USD Ostatní měny Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 15 491 1 660 255 338 17 744
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 18 025 5 313 59 1 23 398
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná
do zisku nebo ztráty
0 0 0 0 0
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 8 169 1 652 175 0 9 996
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 16 842 18 849 513 0 36 204
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 786 326 165 934 9 499 1 642 963 401
– Úvěry a pohledávky za bankami 202 871 34 085 6 658 947 244 561
– Úvěry a pohledávky za klienty 512 293 131 437 2 834 695 647 259
– Dluhové cenné papíry 71 162 412 7 0 71 581
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově zajišťovaných položek -374 0 0 0 -374
Daň z příjmů 16 14 0 0 30
Odložená daňová pohledávka 48 22 0 0 70
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 4 379 734 61 2 5 176
Majetkové účasti v dceřiných a přidružených společnostech 1 255 0 0 0 1 255
Nehmotný majetek 5 984 34 0 0 6 018
Hmotný majetek 10 471 57 0 0 10 528
Goodwill 3 752 0 0 0 3 752
Aktiva držená k prodeji 136 0 0 0 136
Aktiva celkem 870 520 194 269 10 562 1 983 1 077 334
Závazky a vlastní kapitál
Závazky vůči centrálním bankám 1 0 0 0 1
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané
do zisku nebo ztráty
18 918 4 762 44 1 23 725
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 8 555 1 724 4 0 10 283
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 737 171 148 788 32 272 3 494 921 725
– Závazky vůči bankám 6 529 64 981 22 022 49 93 581
– Závazky vůči klientům 724 523 83 289 10 250 3 445 821 507
– Emitované cenné papíry 3 621 0 0 0 3 621
– Závazky z leasingu 2 498 518 0 0 3 016
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek -5 023 971 -53 0 -4 105
Daň z příjmů 361 2 0 0 363
Odložený daňový závazek 840 0 0 0 840
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 8 603 2 557 536 280 11 976
Rezervy 950 311 20 64 1 345
Podřízený dluh 0 2 546 0 0 2 546
Vlastní kapitál 108 509 126 0 0 108 635
Závazky a vlastní kapitál celkem 878 885 161 787 32 823 3 839 1 077 334
Čistá devizová pozice k 31. 12. 2019 -8 365 32 482 -22 261 -1 856 0
Podrozvahová aktiva* 2 135 265 932 508 142 396 22 225 3 232 394
Podrozvahové závazky* 2 128 113 964 663 119 970 20 487 3 233 233
Čistá devizová pozice podrozvahy k 31. 12. 2019 7 152 -32 155 22 426 1 738 -839
Čistá devizová pozice celkem k 31. 12. 2019 -1 213 327 165 -118 -839

* V podrozvahových aktivech a závazcích jsou zahrnuty pohledávky a závazky ze spotových operací a nominální hodnoty všech derivátových kontraktů.

(G) Operační riziko

Od roku 2008 Skupina využívá metodu AMA – Advanced Measurement Approach pro řízení operačních rizik. Vedle standardních nástrojů řízení operačního rizika používaných v rámci AMA přístupu, jako jsou sběr informací o realizovaných ztrátách souvisejících s operačním rizikem, rizikové sebehodnocení (RCSA – Risk Control Self Assessment), klíčové indikátory rizika (KRI – Key Risk Indicators) nebo analýza scénářů (SA – Scenario Analysis), vybudovala Skupina i systém permanentní supervize sestávající z každodenních a formalizovaných periodických kontrol, jejichž nastavení a výkon jsou na průběžné bázi nezávisle ověřovány a hodnoceny v rámci tzv. druhého stupně kontrol. Skupina průběžně rozvíjí výše uvedené nástroje řízení operačních rizik a podporuje kontinuální rozvoj rizikové kultury v oblasti operačních rizik napříč všemi organizačními útvary.

Získané poznatky jsou na pravidelné bázi vyhodnocovány a poskytovány managementu Skupiny, který přijímá strategická rozhodnutí v oblasti řízení operačních rizik. Hodnocení operačních rizik je také integrální součástí procesu schvalování nových produktů a projektů.

V rámci konsolidovaného řízení operačního rizika byla nadále prohloubena spolupráce mezi jednotlivými členy Skupiny. AMA přístup je používán již čtyřmi společnostmi Skupiny, ve dvou případech se jedná o bankovní subjekty (Banka a Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.), ve zbylých dvou případech jde o nebankovní subjekty (SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. a ESSOX s.r.o.).

(H) Právní riziko

Skupina pravidelně sleduje a vyhodnocuje pasivní právní spory vedené proti Bance. K pokrytí potenciálních závazků v souvislosti s právními spory Skupina vytváří rezervu ve výši žalované částky a příslušenství pro všechny pasivní právní spory s pravděpodobností plnění vyšší než 50 %. Skupina rovněž řídí právní riziko prostřednictvím hodnocení kontraktů, do kterých vstupuje, z titulu právního rizika.

(I) Informace o předpokládané reálné hodnotě aktiv a závazků

Reálná hodnota je cena, která by byla obdržena při prodeji aktiva nebo zaplacena při převodu závazku v rámci řádné transakce na hlavním (nebo nejvýhodnějším) trhu k datu ocenění za současných tržních podmínek (tj. výstupní cena). V případech, kdy je to možné, se reálná hodnota stanovuje na základě aktuálních tržních cen, v mnoha případech u různých finančních instrumentů Skupiny však tržní ceny nejsou k dispozici. Pak jsou reálné hodnoty stanoveny na základě odhadů, diskontovaných peněžních toků nebo s použitím jiných obecně uznávaných oceňovacích metod. Výsledky těchto metod jsou významně ovlivněny použitými předpoklady, zejména diskontními sazbami a odhady budoucích peněžních toků.

Skupina při zveřejněných odhadech reálných hodnot finančních instrumentů použila následující metody a odhady:

(a) Hotovost a účty u centrálních bank

Vykázané hodnoty hotovosti a krátkodobých instrumentů v zásadě odpovídají jejich reálné hodnotě.

(b) Finanční aktiva v naběhlé hodnotě
Úvěry a pohledávky za bankami

Vykázané úvěry a pohledávky za bankami splatné do 180 dní v zásadě odpovídají jejich reálným hodnotám. Reálné hodnoty ostatních úvěrů a pohledávek za bankami jsou odhadnuty použitím diskontovaných peněžních toků na základě běžných sazeb u obdobných typů investic (tržní sazby upravené o kreditní riziko). Reálné hodnoty nesplácených úvěrů a pohledávek za bankami jsou odhadnuty na základě diskontovaných peněžních toků včetně případné realizace zajištění.

Úvěry a pohledávky za klienty

U úvěrů s proměnlivou úrokovou sazbou, které jsou často přeceňovány a u kterých je změna kreditního rizika nevýznamná, reálné hodnoty v zásadě odpovídají vykazovaným hodnotám. Reálné hodnoty u úvěrů s pevnou úrokovou sazbou jsou odhadnuty na základě diskontovaných peněžních toků s použitím úrokové míry běžné u úvěrů s podobnými podmínkami a termíny a poskytovány dlužníkům s obdobným rizikovým hodnocením. Reálné hodnoty nesplácených úvěrů jsou odhadnuty na základě diskontovaných peněžních toků včetně případné realizace zajištění.

Dluhové cenné papíry

Reálné hodnoty dluhových cenných papírů jsou stanoveny na základě aktuálních tržních cen. V případě, že tržní ceny nejsou k dispozici, jsou reálné hodnoty odhadnuty na základě diskontovaných peněžních toků s použitím úrokové míry běžné k datu účetní závěrky.

(c) Závazky vůči centrálním bankám

Vykázané hodnoty závazků vůči centrálním bankám v zásadě odpovídají jejich reálné hodnotě.

(d) Finanční závazky v naběhlé hodnotě
Závazky vůči bankám a závazky vůči klientům

Reálné hodnoty vykazované u vkladů na požádání jsou k datu účetní závěrky shodné s částkami splatnými na požádání (tzn. jejich vykazované hodnoty). Účetní hodnoty termínovaných vkladů s proměnlivou sazbou jsou v zásadě shodné s jejich reálnými hodnotami k datu účetní závěrky. Reálné hodnoty u vkladů s pevnou úrokovou mírou jsou odhadnuty na základě diskontování peněžních toků s použitím tržních úrokových sazeb. Závazky vůči bankám a klientům s pevnou úrokovou sazbou představují pouze nevýznamnou část celkové vykazované hodnoty, a proto se reálná hodnota celkových závazků vůči bankám a klientům neliší významně oproti vykazované hodnotě k datu účetní závěrky.

Emitované cenné papíry

Reálné hodnoty emitovaných dluhových cenných papírů vydaných Skupinou jsou stanoveny na základě aktuálních tržních cen. V případě, že tržní ceny nejsou k dispozici, jsou reálné hodnoty odhadnuty na základě diskontovaných peněžních toků.

(e) Podřízený dluh

Reálná hodnota podřízeného dluhu je odhadnuta na základě diskontovaných peněžních toků.

(f) Závazky z leasingu

Vykázané hodnoty závazků z leasingu se blíží jejich reálné hodnotě.

V následující tabulce jsou uvedeny vykazované hodnoty a reálné hodnoty finančních aktiv a finančních závazků, které nejsou ve výkazu o finanční situaci vykázány v reálné hodnotě:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Vykazovaná hodnota Reálná hodnota Vykazovaná hodnota Reálná hodnota
Finanční aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 23 547 23 547 17 744 17 744
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 1 035 401 1 060 300 963 401 969 302
– Úvěry a pohledávky za bankami 262 606 262 649 244 561 244 417
– Úvěry a pohledávky za klienty 679 956 702 874 647 259 651 828
– Dluhové cenné papíry 92 839 94 777 71 581 73 057
Finanční závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 1 1
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 996 594 996 426 921 725 921 386
– Závazky vůči bankám 86 572 86 568 93 581 93 558
– Závazky vůči klientům 906 217 906 217 821 507 821 502
– Emitované cenné papíry 1 148 984 3 621 3 310
– Závazky z leasingu 2 657 2 657 3 016 3 016
Podřízený dluh 2 629 2 629 2 546 2 546
V následující tabulce je uvedena hierarchie reálných hodnot finančních aktiv a finančních závazků, které nejsou ve výkazu o finanční situaci vykázány v reálné hodnotě:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Reálná hodnota Úroveň 1 Úroveň 2 Úroveň 3 Reálná hodnota Úroveň 1 Úroveň 2 Úroveň 3
Finanční aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 23 547 8 497 0 15 050 17 744 10 007 0 7 737
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 1 060 300 91 073 0 969 227 969 302 69 294 0 900 008
– Úvěry a pohledávky za bankami 262 649 0 0 262 649 244 417 0 0 244 417
– Úvěry a pohledávky za klienty 702 874 0 0 702 874 651 828 0 0 651 828
– Dluhové cenné papíry* 94 777 91 073 0 3 704 73 057 69 294 0 3 763
Finanční závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 0 0 1 0 0 1
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 996 426 0 0 996 426 921 386 0 0 921 386
– Závazky vůči bankám 86 568 0 0 86 568 93 558 0 0 93 558
– Závazky vůči klientům 906 217 0 0 906 217 821 502 0 0 821 502
– Emitované cenné papíry 984 0 0 984 3 310 0 0 3 310
– Závazky z leasingu 2 657 0 0 2 657 3 016 0 0 3 016
Podřízený dluh 2 629 0 0 2 629 2 546 0 0 2 546

* Pro Dluhové cenné papíry Skupina upravila prezentaci hierarchie reálných hodnot, přesun z Úrovně 2 do Úrovně 3, z důvodu upřesnění vyhodnocení dostupnosti vstupů, které jsou použity pro stanovení reálné hodnoty. Srovnatelné období bylo upraveno.

(J) Rozdělení reálné hodnoty finančních nástrojů oceňovaných reálnou hodnotou do hierarchie reálných hodnot

Finanční aktiva a finanční závazky oceňované reálnou hodnotou dle hierarchie reálných hodnot (viz bod 3.5.4 Přílohy):
(mil. Kč) 31. 12. 2020 Úroveň 1 Úroveň 2 Úroveň 3 31. 12. 2019 Úroveň 1 Úroveň 2 Úroveň 3
FINANČNÍ AKTIVA
Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 25 600 3 144 22 456 0 22 904 4 114 18 790 0
z toho:
– kapitálové nástroje 0 0 0 0 0 0 0 0
– dluhové cenné papíry 3 342 3 144 198 0 4 112 3 883 229 0
– deriváty 22 258 0 22 258 0 18 792 231 18 561 0
Ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 0 0 0 0 494 494 0 0
Finanční aktiva jiná než k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty
279 0 0 279 0 0 0 0
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 13 317 0 13 317 0 9 996 0 9 996 0
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 40 198 40 151 0 47 36 204 33 902 1 780 522
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 283 0 283 0 -374 0 -374 0
Finanční aktiva oceňovaná reálnou hodnotou 79 677 43 295 36 056 326 69 224 38 510 30 192 522
FINANČNÍ ZÁVAZKY
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 25 170 3 132 22 038 0 23 725 3 848 19 877 0
z toho:
– prodané cenné papíry 3 132 3 132 0 0 3 543 3 543 0 0
– deriváty 22 038 0 22 038 0 20 182 305 19 877 0
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 8 760 0 8 760 0 10 283 0 10 283 0
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 2 721 0 2 721 0 -4 105 0 -4 105 0
Finanční závazky oceňované reálnou hodnotou 36 651 3 132 33 519 0 29 903 3 848 26 055 0
Finanční aktiva oceňovaná reálnou hodnotou – Úroveň 3:
2020 2019
(mil. Kč) Finanční aktiva
ve FVOCI option
Finanční aktiva
jiná než
k obchodování
v reálné hodnotě
vykázaná do zisku
nebo ztráty
Celkem Finanční aktiva
ve FVOCI option
Finanční aktiva
jiná než
k obchodování
v reálné hodnotě
vykázaná do zisku
nebo ztráty
Celkem
Stav na začátku období 522 0 522 356 0 356
Reklasifikace mezi portfolii
(viz bod 21 Přílohy)
-513 513 0 0 0 0
Úplný zisk/(ztráta) 0
– ve výkazu zisku a ztráty 0 91 91 0 0 0
– v ostatním úplném výsledku 0 0 0 163 0 163
Nákupy 38 0 38 0 0 0
Prodeje 0 -309 -309 0 0 0
Vypořádání 0 0 0 0 0 0
Přesun z Úrovně 1 0 0 0 0 0 0
Kurzové rozdíly 0 -16 -16 3 0 3
Stav na konci období 47 279 326 522 0 522
Akcie a ostatní podíly

Při použití alternativního způsobu ocenění na bázi podílu ceny/hodnoty se reálná hodnota významně neliší od reálné hodnoty stanovené na bázi současné hodnoty budoucích peněžních toků, která byla pro původní ocenění použita.

44 Zápočet finančních aktiv a finančních závazků

V následující tabulce jsou uvedeny informace o právech na zápočet a souvisejících ujednáních pro finanční nástroje k 31. prosinci 2020:
Aktiva/závazky započtené podle IAS 32 Nezapočtené hodnoty
(mil. Kč) Hrubá hodnota
finančních
aktiv/závazků*
Hrubá hodnota
finančních
aktiv/závazků
započtená
finančními
závazky/aktivy
Čistá hodnota
finančních
aktiv/závazků
Finanční nástroje
vykázané
ve výkazu
o finanční situaci
Peněžní kolaterál
vztahující se
k finančním
nástrojům
Čistá hodnota
Kladná reálná hodnota derivátů 40 245 4 670 35 575 19 279 8 226 8 070
Záporná reálná hodnota derivátů 35 468 4 670 30 798 19 279 11 201 318

* Položka zahrnuje i protistrany s pouze kladnou nebo zápornou reálnou hodnotou derivátů.

V následující tabulce jsou uvedeny informace o právech na zápočet a souvisejících ujednáních pro finanční nástroje k 31. prosinci 2019:
Aktiva/závazky započtené podle IAS 32 Nezapočtené hodnoty
(mil. Kč) Hrubá hodnota
finančních
aktiv/závazků*
Hrubá hodnota
finančních
aktiv/závazků
započtená
finančními
závazky/aktivy
Čistá hodnota
finančních
aktiv/závazků
Finanční nástroje
vykázané
ve výkazu
o finanční situaci
Peněžní kolaterál
vztahující se
k finančním
nástrojům
Čistá hodnota
Kladná reálná hodnota derivátů 30 756 1 968 28 788 19 011 3 630 6 147
Záporná reálná hodnota derivátů 32 433 1 968 30 465 19 011 10 435 1 019

* Položka zahrnuje i protistrany s pouze kladnou nebo zápornou reálnou hodnotou derivátů.

45 Aktiva ve správě a k obhospodařování

V následující tabulce jsou uvedeny informace o aktivech ve správě a k obhospodařování:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Hotovost Cenné papíry Hotovost Cenné papíry
Aktiva ve správě 3 957 542 388 3 410 505 645
Aktiva ve správě KB Penzijní společnost, a.s. 0 68 551 0 63 774
Aktiva k obhospodařování 0 4 195 0 3 248

46 Události po datu účetní závěrky

V následujícím období bude Skupina pečlivě sledovat budoucí makroekonomický vývoj a upraví své IFRS 9 modely v případě, že se nové makroekonomické předpovědi budou lišit od současných. Skupina používá pro své IFRS 9 modely interní predikce, nicméně pečlivě sleduje také predikce externí (ČNB, Ministerstvo financí, ECB atd.). Zejména makroekonomické predikce ČNB Skupina využívá pro benchmarkování svých IFRS 9 modelů. Stejně tak bude Skupina sledovat aktuální vývoj pandemie a opatření vlády a posuzovat možné dopady do finanční situace Skupiny. Speciálně v souvislosti s ukončením moratorií na konci října 2020 Skupina pečlivě sleduje rizikový profil klientů a bude postupně aktualizovat dopad do finanční situace Skupiny

Emise hypotečních zástavních listů v eurech

Banka vydala k datu emise 20. ledna 2021 inaugurační emisi krytých dluhopisů (hypotečních zástavních listů), ISIN XS2289128162, v nominálním objemu 500 mil. EUR denominovaných v měně EUR. Dluhopisy nesou pevný úrokový výnos s roční výplatou do jednorázové splatnosti 20. ledna 2026 (splatnost dluhopisu je prodloužitelná o jeden rok podle emisních podmínek, tzv. soft bullet) a obdržely rating AAA od ratingové agentury Fitch.

Individuální účetní závěrka

dle Mezinárodních standardů pro účetní výkaznictví ve znění přijatém Evropskou unií k 31. prosinci 2020

Individuální výkaz zisku a ztráty a individuální výkaz o úplném výsledku za rok 2020

Individuální výkaz zisku a ztráty za rok 2020

(mil. Kč) Bod 2020 2019
Výnosy z úroků 5 32 977 40 173
Náklady na úroky 5 -14 366 -19 623
Čisté úrokové výnosy 18 611 20 550
Čistý výnos z poplatků a provizí 6 4 536 5 313
Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací 7 2 878 2 802
Výnosy z dividend 8 6 1 688
Ostatní výnosy 9 257 246
Čisté provozní výnosy 26 288 30 599
Personální náklady 10 -6 738 -6 882
Všeobecné provozní náklady 11 -4 331 -4 313
Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku 12 -2 504 -2 233
Provozní náklady -13 573 -13 428
Provozní zisk 12 715 17 171
Ztráty ze znehodnocení 13 -4 083 226
Čistý zisk z prodeje a odpisu úvěrů a pohledávek 13 130 499
Náklady na riziko -3 953 725
Zisk/(ztráta) z majetkových účastí 14 -40 55
Čistý zisk z ostatních aktiv 15 -15 16
Zisk před zdaněním 8 707 17 967
Daň z příjmů 16 -1 778 -3 151
Zisk za účetní období 17 6 929 14 816

Pozn.: Čisté úrokové výnosy jsou vykázány za použití efektivní úrokové míry kromě zajišťovacích derivátů používajících smluvní úrokové sazby příslušného derivátu.

Připojená příloha je nedílnou součástí této individuální účetní závěrky.

Individuální výkaz o úplném výsledku za rok 2020

(mil. Kč) Bod 2020 2019
Zisk za účetní období 17 6 929 14 816
Položky, které nebudou odúčtovány do výkazu zisku a ztráty
Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu, po odečtení daně 38 -15 -83
Přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option*, po odečtení daně 39 -284 129
Položky, které mohou být následně odúčtovány do výkazu zisku a ztráty
Zajištění peněžních toků
–  čistý zisk/(ztráta) z reálné hodnoty, po odečtení daně 40 228 511
–  převod do čistého zisku/(ztráty), po odečtení daně 40 -268 -534
Zajištění cizoměnových investic 40 -24 8
Kurzové rozdíly z přecenění čistých aktiv z investic v zahraničí 0 -2
Přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI**, po odečtení daně 41 84 225
Ostatní úplný výsledek za účetní období, po odečtení daně -279 254
Úplný výsledek za účetní období, po odečtení daně 6 650 15 070

* Přecenění kapitálových nástrojů s volbou reálné hodnoty vykázané do ostatního úplného výsledku.

** Přecenění dluhových nástrojů v reálné hodnotě vykázané do ostatního úplného výsledku.

Připojená příloha je nedílnou součástí této individuální účetní závěrky.

Individuální výkaz o finanční situaci k 31. prosinci 2020

(mil. Kč) Bod 31. 12. 2020 31. 12. 2019
AKTIVA
Hotovost a účty u centrálních bank 18 20 980 16 870
Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 19 26 321 23 569
Ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 19 0 494
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 20 279 0
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 42 13 068 9 544
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 21 40 055 34 599
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 22 957 014 891 913
Daň z příjmů 1 147 13
Odložená daňová pohledávka 32 21 20
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 23 3 399 3 525
Majetkové účasti 24 17 857 17 747
Nehmotný majetek 25 6 347 5 494
Hmotný majetek 26 6 897 7 613
Aktiva držená k prodeji 27 123 118
Aktiva celkem 1 093 508 1 011 519
(mil. Kč) Bod 31. 12. 2020 31. 12. 2019
ZÁVAZKY A VLASTNÍ KAPITÁL
Závazky vůči centrálním bankám 0 1
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 28 25 890 24 390
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 42 8 288 10 069
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 29 937 139 868 278
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 2 548 -3 815
Daň z příjmů 0 199
Odložený daňový závazek 32 215 266
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 30 9 641 10 076
Rezervy 31 1 962 1 291
Podřízený dluh 33 2 629 2 546
Závazky celkem 988 312 913 301
Základní kapitál 34 19 005 19 005
Emisní ážio, fondy, nerozdělený zisk, oceňovací rozdíly a zisk za účetní období 86 191 79 213
Vlastní kapitál celkem 105 196 98 218
Závazky a vlastní kapitál celkem 1 093 508 1 011 519

Připojená příloha je nedílnou součástí této individuální účetní závěrky.

Individuální výkaz změn vlastního kapitálu za rok 2020

(mil. Kč) Základní kapitál Vlastní akcie Kapitálové
fondy
a nerozdělený
zisk*
Úhrady
vázané
na akcie
Přecenění
plánu
odměn při
odchodu
do důchodu
Přecenění
kapitálových
nástrojů
ve FVOCI
option
Zajištění
peněžních
toků
Zajištění
cizomě-
nových
investic
Přecenění
čistých
aktiv
z investic
v zahraničí
Přecenění
dluhových
nástrojů
ve FVOCI
Vlastní kapitál celkem
Zůstatek
k 31. prosinci 2018
19 005 -592 73 351 430 -132 155 -22 69 -5 462 92 721
Vlastní akcie, ostatní 0 0 95 25 0 0 0 0 0 0 120
Výplata dividend 0 0 -9 693 0 0 0 0 0 0 0 -9 693
Transakce
s vlastníky
0 0 -9 598 25 0 0 0 0 0 0 -9 573
Zisk za účetní
období
0 0 14 816 0 0 0 0 0 0 0 14 816
Ostatní úplný
výsledek za účetní
období, po odečtení
daně
0 0 0 0 -83 129 -23 8 -2 225 254
Úplný výsledek
za účetní období
0 0 14 816 0 -83 129 -23 8 -2 225 15 070
Zůstatek
k 31. prosinci 2019
19 005 -592 78 569 455 -215 284 -45 77 -7 687 98 218
Vlastní akcie, ostatní 0 0 310 18 0 0 0 0 0 0 328
Výplata dividend 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Transakce
s vlastníky
0 0 310 18 0 0 0 0 0 0 328
Zisk za účetní
období
0 0 6 929 0 0 0 0 0 0 0 6 929
Ostatní úplný
výsledek za účetní
období, po odečtení
daně
0 0 0 0 -15 -284 -40 -24 0 84 -279
Úplný výsledek
za účetní období
0 0 6 929 0 -15 -284 -40 -24 0 84 6 650
Zůstatek
k 31. prosinci 2020
19 005 -592 85 808 473 -230 0 -85 53 -7 771 105 196

* Kapitálové fondy a nerozdělený zisk zahrnují ostatní fondy tvořené ze zisku ve výši 4 189 mil. Kč (2019: 4 189 mil. Kč), zisk za účetní období ve výši 6 929 mil. Kč (2019: 14 816 mil. Kč) a nerozdělený zisk ve výši 74 690 mil. Kč (2019: 59 564 mil. Kč).

Připojená příloha je nedílnou součástí této individuální účetní závěrky.

Individuální výkaz o peněžních tocích za rok 2020

(mil. Kč) 2020 2019
PENĚŽNÍ TOKY Z PROVOZNÍ ČINNOSTI
Zisk před zdaněním 8 707 17 967
Úpravy o nepeněžní a jiné operace
Změna opravných položek/rezerv (včetně dopadu z prodaných a odepsaných úvěrů a pohledávek) 4 115 49
Odpisy a amortizace hmotného a nehmotného majetku 2 480 2 226
Zisk/(ztráta) z prodeje majetku 15 -16
Změna reálné hodnoty dluhových cenných papírů a derivátů -2 176 1 350
Časově rozlišené úroky, amortizace diskontu a prémie 916 564
Zisk/(ztráta) z prodeje majetkových účastí (včetně dividend) 34 -1 743
Kurzové rozdíly -361 183
Ostatní úpravy 485 16
Peněžní toky před změnou v provozních aktivech a závazcích 14 215 20 596
Změna provozních aktiv a závazků po úpravě o nepeněžní operace
Úvěry a jiné pohledávky za bankami (přijaté/placené) -21 504 11 512
Úvěry a jiné pohledávky za klienty -24 320 -15 104
Dluhové nástroje v naběhlé hodnotě -19 188 -723
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku -4 936 -10 973
Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 773 -858
Ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 494 -250
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 312 0
Ostatní aktiva 199 507
Závazky vůči bankám (přijaté/placené) -11 686 -4 432
Závazky vůči klientům 85 761 7 370
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty -411 1 299
Ostatní pasiva -981 -1 047
Čisté peněžní toky z provozních aktiv a závazků 4 513 -12 699
Čistá hotovost z provozní činnosti před zdaněním 18 728 7 897
Zaplacená daň z příjmů -3 169 -2 888
Čistá hotovost z provozní činnosti 15 559 5 009
PENĚŽNÍ TOKY Z INVESTIČNÍ ČINNOSTI
Přijaté dividendy 6 1 688
Nákup hmotného a nehmotného majetku -2 631 -2 547
Prodej hmotného a nehmotného majetku 40 85
Nákup majetkových účastí -149 -130
Prodej/snížení majetkových účastí 0 235
Čistá hotovost z investiční činnosti -2 734 -669
PENĚŽNÍ TOKY Z FINANČNÍ ČINNOSTI
Vyplacené dividendy 0 -9 599
Emitované cenné papíry 0 1 068
Splacené cenné papíry -7 395 -3 400
Závazky z leasingu -527 -541
Podřízený dluh 83 -33
Čistá hotovost z finanční činnosti -7 839 -12 505
Čisté zvýšení/(snížení) hotovosti a peněžních ekvivalentů 4 986 -8 165
Hotovost a peněžní ekvivalenty na začátku období 12 566 20 809
Čisté zvýšení/(snížení) hotovosti a hotovostních ekvivalentů 4 986 -8 165
Kurzové rozdíly k hotovosti a peněžním ekvivalentům na začátku období 289 -78
Hotovost a jiné likvidní prostředky na konci období (viz bod 34 Přílohy) 17 841 12 566
Přijaté úroky 33 387 41 058
Placené úroky -13 860 -19 944

Připojená příloha je nedílnou součástí této individuální účetní závěrky.

Tyto individuální výkazy a příloha k účetní závěrce byly schváleny představenstvem dne 26. února 2021.

Jménem představenstva podepsali:

image

Jan Juchelka v. r.                                                                                                  Jitka Haubová v. r.

předseda představenstva,                                                                                       členka představenstva,

generální ředitel                                                                                                     vrchní ředitelka, Chief Operations Officer

Komerční banka, a.s.                                                                                              Komerční banka, a.s.

Příloha k individuální účetní závěrce k 31. prosinci 2020

Obsah

1 Hlavní činnosti 191

2 Události roku 2020 191

3 Základní účetní pravidla 192

4 Informace o segmentech 215

5 Čisté úrokové výnosy 215

6 Čistý výnos z poplatků a provizí 216

7 Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací 216

8 Výnosy z dividend 216

9 Ostatní výnosy 217

10 Personální náklady 217

11 Všeobecné provozní náklady 218

12 Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku 218

13 Náklady na riziko 219

14 Zisk/(ztráta) z majetkových účastí 220

15 Čistý zisk z ostatních aktiv 220

16 Daň z příjmů 221

17 Rozdělení čistého zisku 221

18 Hotovost a účty u centrálních bank 222

19 Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 222

20 Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 222

21 Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 223

22 Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 223

23 Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 229

24 Majetkové účasti 229

25 Nehmotný majetek 231

26 Hmotný majetek 232

27 Aktiva držená k prodeji 233

28 Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 233

29 Finanční závazky v naběhlé hodnotě 233

30 Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 235

31 Rezervy 236

32 Odložená daň 236

33 Podřízený dluh 237

34 Základní kapitál 238

35 Rozbor zůstatků hotovosti a jiných likvidních prostředků uvedených ve výkazu o peněžních tocích 240

36 Potenciální pohledávky a závazky 240

37 Strany se zvláštním vztahem k Bance 243

38 Změny přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu ve vlastním kapitálu 247

39 Změny přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option ve vlastním kapitálu 248

40 Změny přecenění zajišťovacích instrumentů ve vlastním kapitálu 248

41 Změny přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI ve vlastním kapitálu 249

42 Informace o řízení rizik a finančních instrumentech 249

43 Zápočet finančních aktiv a finančních závazků 272

44 Aktiva ve správě a k obhospodařování 273

45 Události po datu účetní závěrky 273

1 Hlavní činnosti

Komerční banka, a.s., (dále jen „Banka“) je zapsána v obchodním rejstříku v České republice jako akciová společnost. K hlavním činnostem Banky patří:

I. poskytování úvěrů a záruk v české a cizí měně;

II. přijímání a ukládání vkladů v české a cizí měně;

III. vedení běžných a termínovaných účtů v české a cizí měně;

IV. poskytování bankovních služeb v rozsáhlé síti poboček v České republice;

V. devizové operace na mezibankovním peněžním trhu;

VI. bankovní služby zahraničnímu obchodu; a

VII. bankovní služby v oblasti kapitálových trhů.

Banka sídlí na adrese Na Příkopě 33, č.p. 969, 114 07 Praha 1. Banka působí v České republice a ve Slovenské republice prostřednictvím zahraniční pobočky (Komerční banka, a.s., pobočka zahraničnej banky).

Kmenové akcie Banky jsou veřejně obchodovatelné na Burze cenných papírů v Praze. Majoritním vlastníkem Banky je francouzská banka Société Générale S.A., která vlastní 60,35 % (2019: 60,35 %) akcií Banky.

2 Události roku 2020

Výplata dividendy za rok 2019

V souladu s doporučením ČNB valná hromada Banky dne 29. června 2020 rozhodla o výplatě dividend za rok 2019 ve výši 0 Kč na jednu akcii před zdaněním. Zisk za účetní období 2019 byl v plné výši převeden do nerozděleného zisku minulých let.

Změny ve finanční Skupině Banky

Banka za rok 2020 navýšila vlastní kapitál ve společnosti KB SmartSolutions, s.r.o., o 129 mil. Kč ve formě peněžního příplatku do ostatních kapitálových fondů. KB SmartSolutions, s.r.o., je součástí konsolidačního celku Banky.

Společnost KB SmartSolutions, s.r.o., za rok 2020 navýšila vlastní kapitál společnosti My Smart Living, s.r.o., o 8 mil. Kč ve formě peněžního příplatku do ostatních kapitálových fondů. Společnost My Smart Living, s.r.o., aktuálně není konsolidována z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidovaných finančních výkazů.

Společnost KB SmartSolutions, s.r.o., za rok 2020 navýšila vlastní kapitál společnosti KB Advisory, s. r. o., o 1 mil. Kč ve formě peněžního příplatku do ostatních kapitálových fondů. Společnost KB Advisory, s. r. o., aktuálně není konsolidována z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidovaných finančních výkazů.

Společnost KB SmartSolutions, s.r.o., k 1. červenci 2020 vstoupila do společnosti upvest s.r.o. formou investice do vlastního kapitálu a nabyla podíl 18,9 %. V roce 2021 má KB SmartSolutions, s.r.o., právo navýšit svůj podíl v upvest s.r.o. až na 30,9 % a v roce následujícím pak může získat i majoritu ve společnosti. Společnost upvest s.r.o. je fintechová společnost, která poskytuje crowdfundigové investice v oblasti nemovitostí formou participace na dluhovém financování developerských projektů. Společnost upvest s.r.o. aktuálně není konsolidována z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidovaných finančních výkazů.

Začátkem července 2020 bylo rozhodnuto o ukončení dalšího financování činnosti realitního portálu Cincink, který je provozován společností My Smart Living, s.r.o. Banka investovala do projektu prostřednictvím společnosti KB SmartSolutions, s.r.o., která je 100% mateřskou společností My Smart Living, s.r.o. Zkušenosti, které Banka v rámci projektu získala, využije v rámci tribu Housing. Banka věří, že ty dále podpoří její úsilí inovovat a přicházet na trh s jedinečnými službami, které doplní nabídku retailovým klientům. V průběhu roku 2020 byla k investici ve společnosti My Smart Living, s.r.o., vytvořena opravná položka v čisté výši 40 mil. Kč.

K 15. září 2020 založila Banka společně s Českou spořitelnou, a.s., a Československou obchodní bankou, a. s., společnost Bankovní identita, a.s. Banka vložila do základního kapitálu společnosti Bankovní identita, a.s., 1 mil. Kč a Banka drží ve společnosti podíl 33,33 %. Bankovní identita, a.s., je součástí konsolidačního celku Banky.

V říjnu 2020 Banka navýšila vlastní kapitál ve společnosti Bankovní identita, a.s., o 20 mil. Kč ve formě peněžního příplatku do ostatních kapitálových fondů.

Společnost KB SmartSolutions, s.r.o., k 20. říjnu 2020 vstoupila do společnosti MonkeyData s.r.o. formou investice do vlastního kapitálu a nabyla podíl 11 %. Společnost MonkeyData s.r.o. vlastní ze 100 % dceřinou společnost Lemonero s.r.o. Společnost Lemonero s.r.o. poskytuje financování e-shopům díky AI scoringovému modelu. Společnost MonkeyData s.r.o. aktuálně není konsolidována z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidovaných finančních výkazů.

Společnost KB SmartSolutions, s.r.o., k 10. prosinci 2020 dokončila investici do společnosti Platební instituce Roger a.s. kombinací investice do vlastního kapitálu a odkupu akcií a nabyla podíl 24,83 %. Společnost Platební instituce Roger a.s. vlastní ze 100 % dceřiné společnosti (i) Invoice Financing s.r.o. a (ii) Roger Finance s.r.o. Společnost Platební instituce Roger a.s. propojuje investory se společnostmi, které mají zájem na rychlém profinancování faktur s dlouhou splatností. Také poskytuje platformu pro financování dodavatelských řetězců velkých odběratelů, tzv. Supply Chain Financing. V roce 2023 má KB SmartSolutions, s.r.o., právo navýšit svůj podíl ve společnosti Platební instituce Roger a.s. až na 60 %, a tím získat i majoritu. Společnost Platební instituce Roger a.s. aktuálně není konsolidována z důvodu nevýznamného dopadu do konsolidovaných finančních výkazů.

3 Základní účetní pravidla

Tato účetní závěrka je individuální. Konsolidovaná účetní závěrka je vydána ke stejnému datu. K 31. prosinci 2020 činí celkový konsolidovaný vlastní kapitál 117 058 mil. Kč (2019: 108 635 mil. Kč) a celkový konsolidovaný zisk za rok 2020 činí 8 299 mil. Kč (2019: 15 172 mil. Kč).

Při sestavování této individuální účetní závěrky byla použita níže uvedená účetní pravidla:

3.1 Prohlášení o shodě s IFRS

Individuální účetní závěrka je sestavena v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví (dále jen „IFRS“) ve znění přijatém Evropskou unií v souladu s Nařízením (ES) č. 1606/2002 Evropského parlamentu a Rady, o používání mezinárodních účetních standardů, a účinnými pro účetní období začínající 1. ledna 2020.

Individuální účetní závěrka za rok končící 31. prosince 2020 je sestavena na základě současných nejlepších odhadů. Vedení Banky se domnívá, že účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz finanční pozice Banky a jejího výsledku hospodaření s využitím všech příslušných a dostupných informací k datu sestavení závěrky.

3.2 Základní předpoklady individuální účetní závěrky

3.2.1 Akruální báze

Individuální účetní závěrka je sestavena na akruální bázi, tzn. že výsledky transakcí a jiných skutečností jsou předmětem uznání v období, kdy k nim dochází, a jsou vykázány v individuální účetní závěrce v obdobích, k nimž se vztahují.

Výjimkou je výkaz o peněžních tocích, který je sestaven na peněžní bázi, tzn. že zobrazuje peněžní příjmy a výdaje daného období bez ohledu na to, kdy je vykázána transakce, k jejíž úhradě se vztahují.

3.2.2 Trvání účetní jednotky

Individuální účetní závěrka vychází z předpokladu, že Banka neuvažuje o ukončení činnosti a že bude ve své činnosti pokračovat v dohledné budoucnosti. Banka nemá v úmyslu ani není nucena likvidovat nebo podstatně zúžit rozsah své činnosti.

3.2.3 Účetní období

Účetní období Banky činí 12 měsíců a je shodné s kalendářním rokem.

3.3 Východiska pro přípravu účetní závěrky

3.3.1 Měna vykazování

Individuální účetní závěrka je prezentována v českých korunách (dále jen „Kč“), které jsou měnou vykazování Banky. Číselné údaje jsou vykázány v milionech Kč, není-li uvedeno jinak.

3.3.2 Historické náklady

Individuální účetní závěrka je sestavena na bázi historických nákladů s výjimkou položek oceňovaných reálnou hodnotou, kterými jsou finanční aktiva a závazky v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty, finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku, zajišťovací deriváty a zajišťované položky u zajištění reálné hodnoty.

Aktiva držená k prodeji jsou oceněna v nižší částce z (i) reálné hodnoty snížené o předpokládané náklady na prodej; nebo (ii) účetní hodnoty aktiva před jeho zařazením do kategorie Aktiva držená k prodeji .

3.3.3 Významné účetní úsudky a odhady

Při aplikaci účetních pravidel za účelem sestavení individuální účetní závěrky v souladu s IFRS je nezbytné, aby vedení Banky používalo profesionální úsudek, provádělo odhady a předpoklady s dopadem na částky aktiv a závazků vykazovaných ke dni účetní závěrky, na informace zveřejňované o podmíněných aktivech a závazcích, jakož i na výnosy a náklady vykazované za dané období. Tyto odhady a účetní úsudky jsou založeny na informacích dostupných ke dni účetní závěrky a týkají se zejména stanovení:

Informace o klíčových účetních úsudcích a předpokladech vztahujících se k budoucnosti a o dalších klíčových zdrojích nejistoty v odhadech ke dni účetní závěrky, u nichž existuje vysoké riziko, že během příštího účetního období způsobí významné úpravy účetních částek aktiv a závazků, jsou případně uvedeny v rámci jednotlivých kapitol.

Pokračování pandemie Covid-19 způsobuje, že současné ekonomické prostředí nadále podléhá zvýšené volatilitě a nejistotě vyžadující v určitých oblastech složité úsudky a odhady. Pandemie Covid-19 má významné dopady zejména v oblasti řízení úvěrového rizika, jak je popsáno v samostatné sekci níže. V dalších oblastech řízení rizik, jako je tržní riziko a riziko likvidity, Banka pečlivě sleduje měnící se podmínky a vyhodnocuje jejich dopady.

Pandemie Covid-19

Pandemie Covid-19 má významný dopad na Banku, a to především na kvalitu úvěrového portfolia a schopnost dlužníků hradit včas své závazky vůči Bance. Banka velice rychle připravila a následně nabízela svým klientům širokou paletu aktivit vedoucích ke zmírnění následků pandemie Covid-19. Mezi těmi nejvýznamnějšími aktivitami byly odklady splátek úvěrů, které Banka započala koordinovaně poskytovat již od konce března 2020 podle vlastních pravidel a postupů schválených Výborem pro řízení kreditních rizik. Posléze k tomu přibyly i odklady splátek v souladu s novým zákonem č. 177/2020 Sb., o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií Covid-19, ze dne 16. dubna 2020. Po jeho vydání Banka sjednotila podmínky obou režimů odkladů splátek. K 31. prosinci 2020 objem úvěrů, které v roce 2020 byly v režimu odkladů, činil 56,1 mld. Kč za Banku. V případech, na které se zákonné odklady splátek nevztahovaly, Banka poskytovala svým klientům individuální řešení šitá na míru vycházející z vyhodnocení jejich současné a odhadované situace. Vedle odkladů splátek Banka okamžitě reagovala a ve spolupráci se státními institucemi (ČMZRB, EGAP) začala nabízet úvěrové produkty v rámci vládních programů COVID (COVID Praha, COVID Plus, COVID 2, COVID 3). K 31. prosinci 2020 vládní programy pokrývaly expozici ve výši 10,1 mld. Kč.

Samotné odklady splátek Banka poskytovala v souladu s pravidly a výkladem potvrzeným regulátorem (ČNB) a evropskými institucemi (EBA). Tyto odklady splátek poskytované Bankou do konce října 2020 v drtivé většině případů nevedly ke změně klasifikace úvěrových expozic do skupiny úvěrových expozic v selhání. Ke klasifikaci do skupiny úvěrových expozic v selhání vedly poskytnuté odklady splátek Bankou, které nebyly svými pravidly v souladu s výkladem regulátorů definujícím podobu úvěrových moratorií. Po ukončení zákonných odkladů v říjnu 2020 byly veškeré potřeby klientů řešeny Bankou již ve standardním režimu, včetně dopadu na případnou klasifikaci úvěrových expozic do kategorie v selhání.

Z pohledu poskytovacích procesů a kritérií Banka neuplatňovala drastická restriktivní opatření v podobě omezení financování domácí ekonomiky. Nicméně, Skupina identifikovala senzitivní ekonomické sektory, ve kterých bylo možné pozorovat významnější dopady spojené s Covid-19, a na tyto sektory uplatňuje přísnější pravidla vyhodnocování úvěruschopnosti, a to jak v retailovém, tak i neretailovém segmentu. K vyhodnocování dopadu Covid-19 Banka využívá především své vlastní behaviorální pozorování a modely.

V průběhu roku 2020 Banka aktualizovala své makroekonomické predikce, které jsou nedílnou součástí IFRS 9 modelů pro tvorbu opravných položek a rezerv pro finanční aktiva ve Stupni 1 (Stage 1) a Stupni 2 (Stage 2) (forward looking koncept) s celkovým dopadem do nákladů na riziko ve výši 1,04 mld. Kč. V souladu s metodikou IFRS 9 byla aktualizace založena na tzv. Multi-scénáři, který na konci roku 2020 vycházel ze čtyř scénářů: základní scénář s pravděpodobností 40 %, scénář s prodlouženým negativním vývojem s pravděpodobností 35 %, scénář se závažným negativním vývojem s pravděpodobností 15 % a scénář optimistický s pravděpodobností 10 %. Základní scénář očekává snížení HDP o 4,8 % v roce 2020 a růst HDP o 5,9 % v roce 2021, scénář s prodlouženým negativním vývojem očekává snížení HDP o 7,5 % v roce 2020 a růst HDP o 4 % v roce 2021.

Vzhledem k tomu, že dopad Covid-19 do kreditního rizika je ovlivněn a zpožděn programy státní podpory (odklady splátek, Antivirus (Kurzarbeit), záruční programy apod.), Banka použila pro účely IFRS 9 vyhlazenou verzi scénářů (vyhlazený základní scénář (který je odvozen od výše popsaného základního scénáře) počítá s 2,9% meziročním poklesem HDP pro rok 2020 a 3,9% meziročním poklesem HDP pro rok 2021 a vyhlazený scénář prodlouženého negativního vývoje (který je odvozen od výše popsaného scénáře prodlouženého negativního vývoje) počítá s 3,2% meziročním poklesem HDP pro rok 2020 a 5,8% meziročním poklesem HDP pro rok 2021).

Scénáře byly vypracovány interně za použití nejlepších možných odhadů a za sledování odhadů zveřejněných státními, regulatorními nebo jinými orgány.

Dále v souladu s forward looking konceptem Banka identifikovala portfolio se zhoršeným kreditním profilem, konkrétně se jedná o následující expozice: (i) expozice klientů fyzických osob a malých a středních podniků, které se nacházely v platebním moratoriu ke konci září 2020 a které Banka identifikovala na základě expertního nebo modelového přístupu jako expozice s potenciálně zhoršeným kreditním profilem po ukončení moratoria, (ii) expozice klientů SME segmentu z následujících sektorů s významně negativním dopadem Covid-19 (hotely, restaurace, lázně, catering, cestovní kanceláře). Tyto identifikované expozice byly přesunuty do Stupně 2 (pokud se už ve Stupni 2 nenacházely) a byly na nich natvořeny specifické opravné položky. K 31. prosinci 2020 činila výše této specifické opravné položky celkem 516 mil. Kč a z toho 24 mil. Kč na portfolio označené výše jako (ii).

V následujícím období bude Banka pečlivě sledovat budoucí makroekonomický vývoj a upraví své IFRS 9 modely v případě, že se nové makroekonomické předpovědi budou lišit od současných. Banka používá pro své IFRS 9 modely interní predikce, nicméně pečlivě sleduje také predikce externí (ČNB, Ministerstvo financí, ECB atd.). Zejména makroekonomické predikce České národní banky Banka využívá pro benchmarkování svých IFRS 9 modelů. Stejně tak bude Banka sledovat aktuální vývoj pandemie a opatření vlády a posuzovat možné dopady do finanční situace Banky. Speciálně v souvislosti s ukončením moratorií na konci října 2020 Banka pečlivě sleduje rizikový profil klientů a bude postupně aktualizovat dopad do finanční situace Banky.

3.3.4 Majetkové účasti

Majetkové účasti zahrnují investice v dceřiných a přidružených společnostech. Dceřinou společností je taková společnost, ve které Banka vykonává rozhodující vliv, tj. přímo nebo nepřímo vlastní více než polovinu všech hlasovacích práv nebo je schopna vykonávat nad společností kontrolu jiným způsobem. Přidruženou společností je pak společnost, kde Banka vykonává podstatný vliv, tj. přímo nebo nepřímo vlastní 20 % až 50 % hlasovacích práv ve společnosti.

Majetkové účasti s přímým nebo nepřímým podílem Banky na hlasovacích právech nižším než 20 % jsou klasifikovány jako finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty, pakliže Banka nezvolí možnost označit majetkovou účast jako finanční aktivum v reálné hodnotě vykázané do ostatního úplného výsledku. Tyto majetkové účasti jsou vykázány v kategorii Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty .

Investice do dceřiných a přidružených společností jsou vykázány v historických nákladech (tj. v případě cizoměnových investic přepočteny historickým kurzem) snížených o případné kumulované ztráty ze snížení hodnoty. Banka posuzuje pravidelně ke konci účetního období, zda nedošlo ke snížení hodnoty majetkových účastí porovnáním jejich účetní hodnoty se zpětně získatelnou částkou. Je-li tato hodnota nižší než účetní hodnota, vykáže Banka prostřednictvím opravné položky ztrátu ze snížení hodnoty. Majetkové účasti v dceřiných a přidružených společnostech jsou vykázány v kategorii Majetkové účasti .

3.4 Aplikace nových a novelizovaných IFRS

3.4.1 Standardy a interpretace nově aplikované Bankou pro aktuální účetní období

Následující standardy, interpretace a dodatky byly nově aplikované Bankou od 1. ledna 2020. Jejich aplikace nemá významný vliv na částky vykázané v běžném období (a/nebo v období předcházejícím), pokud není níže uvedeno jinak.

Předpis Komentář
Definice podniku
(Dodatek IFRS 3)
Dodatek upravuje definici podniku s cílem pomoct účetním jednotkám při posuzování, zda se transakce má účtovat jako podniková kombinace , nebo jako nákup aktiva.
Definice významnosti
(Dodatek IAS 1 a IAS 8)
Dodatek upřesňuje definici významnosti a její aplikaci s cílem usnadnit účetním jednotkám provádění úsudků o významnosti a sladit formulace definice významnosti napříč IFRS standardy a dalšími publikacemi.
Koncepční rámec pro účetní výkaznictví

Aktualizace odkazů na Koncepční rámec v IFRS standardech
Rada IASB vydala v březnu 2018 novelizovaný Koncepční rámec pro účetní výkaznictví , který byl k okamžitému použití Radou a IFRS Interpretační komisí při přípravě nových stanovisek. Účetní jednotky, které vypracovávají určité účetní pravidlo na základě Koncepčního rámce, uplatňují změny od 1. ledna 2020.

Vedle novelizovaného Koncepčního rámce zveřejnila IASB Aktualizace odkazů na Koncepční rámec . Ve většině případů došlo k aktualizaci odkazů na předchozí verzi Koncepčního rámce a jejich nahrazení odkazy na   verzi   2018.

Předmětem procesu schvalování ze strany EU byla pouze tato druhá úprava.
Úlevy z nájemného v souvislosti s Covid-19
(Dodatek IFRS 16)
Dodatek poskytuje nájemcům výjimku při posuzování, zda úlevy z nájemného v souvislosti s Covid-19 představují modifikaci leasingu.

Nájemce, který se rozhodne využít toto praktické zjednodušení, účtuje o změnách leasingových plateb konzistentně s tím, jak by účtoval o změně podle IFRS 16, pokud by tato změna nepředstavovala modifikaci leasingu. Praktické zjednodušení se vztahuje výhradně na úlevy z nájemného vzniklé v přímé souvislosti s   p andemií Covid-19 a pouze za splnění určitých podmínek.

V roce 2020 neměla Banka žádné úlevy z nájemného z důvodu krize Covid-19.

3.4.2 Platné standardy a interpretace neúčinné pro aktuální účetní období

Níže uvedené standardy a interpretace, resp. jejich dodatky byly sice vydány IASB, nicméně nejsou účinné pro účetní období začínající 1. ledna 2020 a/nebo ještě nebyly schváleny Komisí Evropské unie (uvedeno v tabulce níže). Banka se u nich rozhodla, že nevyužije možnosti jejich dřívější aplikace.

Současně Banka nepředpokládá, že jejich aplikace významným způsobem ovlivní finanční situaci a výsledek účetního období Banky, pokud není níže uvedeno jinak.

Dodatek IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 a IFRS 16 v kontextu Reformy referenčních úrokových sazeb

V souvislosti s finanční krizí vyvolaly nepřesnosti a nedostatečná integrita referenčních úrokových sazeb (EONIA, EURIBOR, LIBOR atd.) potřebu reformy způsobu stanovování těchto sazeb.

V rámci Evropské unie bylo přijato nařízení 2016/1011 (známé jako Benchmark Regulation neboli „BMR nařízení“) k provádění zásad a doporučení IOSCO a FSB, na jehož základě byl k 1. lednu 2018 vytvořen jednotný právní rámec pro poskytování a používání indexů, jež jsou používány jako referenční hodnoty ve finančních nástrojích a finančních smlouvách nebo při měření výkonnosti investičních fondů, včetně úrokových sazeb. V rámci implementace tohoto nařízení měli administrátoři sazeb, jako například PRIBOR, EONIA a EURIBOR, povinnost přezkoumat a v případě potřeby upravit metodiku používanou pro tyto indexy, tak aby byla v souladu s novými BMR ustanoveními. V červenci 2017 rovněž britský regulátor FCA oznámil, že od konce roku 2021 nebude požadovat příspěvky k určení sazby LIBOR od bank zúčastněných v panelu této sazby.

V důsledku mezinárodního a evropského vývoje regulace bylo zahájeno několik reforem s cílem nastavit a podporovat používání nových bezrizikových overnight sazeb nazvaných „bezrizikové sazby – risk-free rate – RFR“, jejichž stanovení bude nyní založeno na realizovaných transakcích, například €STR (Euro Short-Term Rate) u smluv denominovaných v EUR, SOFR (Secured Overnight Financing Rate) u smluv denominovaných v USD, SONIA (Sterling Overnight Index Average) u smluv denominovaných v GBP atd.

Vývoj v národní měně CZK lze shrnout jako zlepšení metodiky a procesu kontribuce pro stanovení sazeb PRIBOR, přičemž koncept bezrizikové sazby zůstává prozatím na úrovni diskusí. Administrátor PRIBOR Czech Financial Benchmark Facility (CFBF) byl oficiálně licencován ze strany ČNB v souladu s BMR nařízením v prosinci 2018.

Od 2. října 2019 sazba €STR nahradila sazbu EONIA. Nicméně do 31. prosince 2021 bude EONIA nadále zveřejňována, ovšem v podobě založené na €STR (EONIA = €STR + 8.5 bps). Reforma EURIBOR byla zahájena v prosinci 2018. Tento index byl 3. července 2019 prohlášen jako vyhovující BMR nařízení. Nové referenční sazby SOFR a SONIA, které mají nahradit referenční sazby LIBOR, jsou zveřejňovány od roku 2018. Zveřejňování LIBOR bude pokračovat alespoň do konce roku 2021.

Banka v rámci programu sleduje vývoj reformy referenčních úrokových sazeb IBOR (dále jen „IBOR reforma“), tak aby byla schopná předvídat důsledky přechodu na nové referenční úrokové sazby. Záměrem je jednak omezit expozice vůči současným mezibankovním referenčním úrokovým sazbám, které by mohly být v krátkodobém nebo střednědobém horizontu ukončeny, a jednak připravit migraci portfolia již existujících transakcí, které používají tyto současné referenční úrokové sazby a jsou s datem splatnosti po roce 2021.

Pro možnost lepšího sledování klíčových témat je program přechodu strukturován do pěti linií (tržní inteligence, dopady a posuzování rizika, právní a komunikace, přijetí RFR, řízení starých transakcí).

Nejistota v souvislosti s načasováním a přesnými metodami přechodu ze současných referenčních sazeb na nové sazby, jakož i možné změny finančních nástrojů odkazujících na současné referenční sazby mohou mít dopady na zajišťovací účetnictví a posuzování finančních nástrojů (v důsledku uplatnění smluvní „Fallback“ doložky nebo změny smluvních podmínek).

Reakcí na reformu referenčních úrokových sazeb v oblasti finančního výkaznictví dle IFRS je projekt Rady IASB „IBOR reform and its effects on financial reporting“, rozdělený do dvou fází:

Dodatek IFRS 9, IAS 39 a IFRS 7 – Fáze 1

Smyslem dodatku Fáze 1 projektu je zabránit, aby nejistoty existující před přechodem na nové sazby ohrozily zajišťovací účetnictví pro zajištění úrokového rizika. Tyto úpravy přináší úlevy zejména ve vztahu k požadavku vysoké pravděpodobnosti peněžních toků, požadavku samostatné identifikovatelnosti rizikové komponenty, požadavkům na provádění prospektivních a retrospektivních testů efektivity. Tyto úlevy jsou použitelné, dokud nebudou odstraněny uvedené nejistoty.

Dodatek schválený Evropskou unií 15. ledna 2020 byl Bankou implementován s dřívějším datem, již v účetní závěrce k 31. prosinci 2019, a umožnil tedy od tohoto data pokračování účtování zajišťovacích transakcí ovlivněných nejistotou, včetně zajišťovacích vztahů navázaných na referenční sazby EONIA, EURIBOR a LIBOR (USD, GBP, CHF, JPY).

Nominální hodnoty zajišťovacích nástrojů, na něž se vztahuje dodatek IAS 39 umožňující použití výjimek z požadavků zajišťovacího účetnictví v rámci reformy referenčních úrokových sazeb, jsou 203 249 mil. Kč pro nástroje navázané na EURIBOR a 16 981 mil. Kč pro nástroje navázané na LIBOR USD.

Dodatek IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 a IFRS 16 – Fáze 2

V srpnu 2020 Rada IASB dokončila Fázi 2 projektu a vydala dodatek, který přináší úpravy standardů IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 a IFRS 16. Úpravy byly schváleny Evropskou unií 13. ledna 2021 s účinností pro účetní období začínající 1. ledna 2021 nebo později. Dodatek se zabývá problémy, které mohou ovlivnit finanční výkaznictví při implementaci reforem sazeb, včetně dopadů změn smluvních peněžních toků nebo zajišťovacích vztahů vyplývajících z nahrazení stávající referenční úrokové sazby sazbou alternativní. Dodatek Fáze 2 přináší jako praktické zjednodušení zejména tyto postupy: (i) změny stanovení smluvních peněžních toků způsobené IBOR reformou a provedené na ekonomicky ekvivalentním základě by měly být účtovány jako revize variabilní úrokové sazby při oceňování finančních aktiv a závazků naběhlou hodnotou, finančních aktiv reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku a závazků z leasingu nájemce, (ii) pokračování zajišťovacího vztahu při změnách zajišťované položky a/nebo zajišťovacího nástroje v rámci IBOR reformy a vedoucích k úpravě zajišťovací dokumentace. Banka v současné době posuzuje dopady, které přinese přijetí úprav.

Předpis Stručný obsah Datum účinnosti pro účetní období začínající dne nebo později
Reforma referenčních úrokových sazeb – Fáze 2
(Dodatek IFRS 9, IAS 39 a IFRS 7, IFRS 4, IFRS 16)
Úpravy v rámci Fáze 2 doplňují úpravy vydané v roce 2019 (Fáze 1 problematika před nahrazením sazeb) a zaměřují se na dopady IBOR reformy na finanční výkaznictví, které nastanou např. v situaci, kdy je stávající referenční úroková sazba nahrazena alternativní sazbou.

Dodatek obsahuje zejména praktické zjednodušení pro určité změny základny pro stanovení smluvních peněžních toků v důsledku IBOR reformy, úlevy z ukončení zajišťovacích vztahů u změn vyžadovaných IBOR reformou a další požadavky na zveřejnění.

Vydáním změn Fáze 2 Rada IASB dokončila svůj projekt v reakci na IBOR reformu.
1. ledna 2021
Nevýhodné smlouvy – náklady na splnění smlouvy
(Dodatek IAS 37)
Dodatek objasňuje náklady, které je třeba vzít v úvahu při posuzování, zda je smlouva nevýhodná.

Dodatek upřesňuje, že náklady na splnění smlouvy zahrnují náklady, které se přímo vztahují ke smlouvě. Takovými náklady mohou být : obojí přírůstkové náklady na splnění smlouvy (např. přímé mzdové náklady, materiál) a alokace dalších nákladů, které se přímo týkají plnění smluv (např. alokace odpisů zařízení využívané při plnění smlouvy).
1. ledna 2022
EU dosud neschválila
Odkaz na Koncepční rámec
(Dodatek IFRS 3)
Úpravy nahrazují v IFRS 3 zastaralý odkaz na Koncepční rámec odkazem na aktuální verzi vydanou v březnu 2018 bez významné změny požadavků standardu.
1. ledna 2022
EU dosud neschválila
Roční zdokonalení IFRS
pro cyklus 2018–2020
V rámci Ročního zdokonalení IFRS vydala Rada IASB drobné úpravy ke čtyřem standardům (IFRS 1 První přijetí IFRS, IFRS 9 Finanční nástroje, Ilustrativní příklady k IFRS 16 Leasingy a IAS 41 Zemědělství).
1. ledna 2022
EU dosud neschválila
IFRS 17 Pojistné smlouvy – nový standard, vydaný v květnu 2017

Dodatek IFRS 17, vydaný v červnu 2020
Nový standard přináší principy pro uznávání, oceňování, vykazování a zveřejňování pojistných smluv a nahrazuje IFRS 4 Pojistné smlouvy.

Nový standard se nevztahuje na Banku, protože Banka nevydává žádné pojistné smlouvy ani nedrží žádné smlouvy o zajištění.
1. ledna 2023
EU dosud neschválila
Definice účetních odhadů
(Dodatek IAS 8)
Dodatek definuje účetní odhady a přináší další úpravy, které mají pomoct účetním jednotkám odlišit změny účetních odhadů od změn účetních pravidel.
1. ledna 2023
EU dosud neschválila
Klasifikace závazků jako krátkodobé nebo dlouhodobé
(Dodatek IAS 1)
Dodatek objasňuje ve standardu IAS 1 Sestavování a zveřejňování účetní závěrky , jedno z kritérií pro klasifikaci závazku jako dlouhodob ého , konkrétně požadavek, kdy účetní jednotka musí mít právo odložit vypořádání závazku nejméně o 12 měsíců po skončení účetního období. Takové právo musí existovat k datu závěrky a klasifikace je nezávislá na záměru nebo očekávání uplatnění tohoto práva.
1. ledna 2023
EU dosud neschválila
Zveřejnění účetních pravidel (Dodatek IAS 1 a IFRS Practice Statement 2) Záměrem projektu IASB bylo vypracovat postupy a příklady , a pomoct tak účetním jednotkám aplikovat úsudky o významnosti při zveřejňování účetních pravidel. Dodatek ke standardu IAS 1 požaduje, aby účetní jednotky ve svých účetních závěrkách zveřejňovaly spíše významné informace o účetních pravidlech (ve smyslu „material“) než významná účetní pravidla (ve smyslu „significant“).
1. ledna 2023
EU dosud neschválila

3.5 Podstatná účetní pravidla

3.5.1 Vykazování transakcí v cizích měnách
3.5.1.1 Funkční měna a měna vykazování

Funkční měnou Banky, tj. měnou ekonomického prostředí, ve kterém Banka primárně vyvíjí svoji činnost, je česká koruna.

Banka má pobočku ve Slovenské republice a dále dceřinou společnost BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. v Belgii a ESSOX FINANCE, s.r.o., ve Slovenské republice, jejichž funkční měnou je euro a které jsou z účetního pohledu považovány za zahraniční jednotku.

3.5.1.2 Přepočty transakcí a zůstatků

Transakce realizované v cizí měně, tj. měně jiné než funkční, jsou při prvotním uznání přepočteny na funkční měnu s použitím aktuálního (spotového) kurzu devizového trhu vyhlášeného centrální bankou (dále jen „CB“) pro příslušnou cizí měnu. V závislosti na funkční měně je centrální bankou Česká národní banka (dále jen „ČNB“) pro českou korunu a Evropská centrální banka (dále jen „ECB“) pro euro.

Ke dni sestavení účetní závěrky jsou jednotlivé položky výkazu o finanční situaci vyjádřené v cizí měně přepočteny v závislosti na charakteru položky na funkční měnu následujícím způsobem:

I. peněžní položky v cizí měně jsou přepočteny aktuálním kurzem devizového trhu CB vyhlášeným k datu sestavení účetní závěrky;

II. nepeněžní položky v historických cenách vyjádřených v cizí měně jsou na funkční měnu přepočteny historickým kurzem devizového trhu CB vyhlášeným k datu dané transakce; a

III. nepeněžní položky oceněné v reálné hodnotě vyjádřené v cizí měně jsou na funkční měnu přepočteny aktuálním kurzem devizového trhu CB vyhlášeným k datu stanovení reálné hodnoty.

Zisky nebo ztráty vznikající z přepočtu položek v cizích měnách na funkční měnu ke dni sestavení účetní závěrky, jakož i ke dni vypořádání jsou uznány jako zisky nebo ztráty v období, kdy vznikly, a vykázány v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací .

Pokud je však zisk nebo ztráta ze změny reálné hodnoty nepeněžní položky vyjádřené v cizí měně účtován přímo do ostatního úplného výsledku, jsou stejným způsobem účtovány i související kurzové zisky a ztráty. Mezi takové nepeněžní položky patří kapitálové nástroje, u kterých Banka zvolila při prvotním vykázání možnost následného přecenění do ostatního úplného výsledku bez následné recyklace do zisku nebo ztráty při realizaci. V ostatním úplném výsledku jsou také vykázány kurzové rozdíly z přecenění na reálnou hodnotu dluhových nástrojů zařazených v obchodním modelu, jehož cíle je dosaženo jak inkasem smluvních peněžních toků, tak prodejem finančních aktiv (vyjma efektivní části zajištění jejich reálné hodnoty a dále vyjma kurzových rozdílů týkajících se změny jejich naběhlé hodnoty) a z nederivátových finančních závazků (běžné účty, depozita) použitých jako zajišťující položky pro zajištění peněžních toků z titulu cizoměnového rizika a pro zajištění čisté investice do zahraniční jednotky.

3.5.2 Uznání výnosů a nákladů
3.5.2.1 Čisté úrokové výnosy

Úrokové výnosy a náklady související s úročenými instrumenty jsou vyjma nástrojů klasifikovaných jako finanční aktiva nebo finanční závazky v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty a zajišťovacích úrokových derivátů vykázány na akruální bázi ve výkazu zisku a ztráty v kategoriích Výnosy z úroků a Náklady na úroky za použití efektivní úrokové míry (viz bod 3.5.5.7 Efektivní úroková míra). Úrokové výnosy ze znehodnocených finančních aktiv jsou účtovány z částky snížené o očekávané úvěrové ztráty za celou dobu existence tohoto aktiva. Úrokové výnosy a náklady související se zajišťovacími úrokovými deriváty jsou v uvedených položkách účtovány na akruální bázi s použitím smluvní úrokové sazby příslušného derivátu. Přijaté úroky z prodlení jsou uznány až v okamžiku úhrady a vykázány v kategorii Výnosy z úroků .

3.5.2.2 Čistý výnos z poplatků a provizí

Uznání výnosů z poplatků a provizí závisí na účelu, pro který byly vyměřeny, a na účetním zachycení souvisejícího finančního nástroje. Podle podstaty poplatku a druhu poskytovaných služeb Banka poplatky a provize rozděluje do následujících skupin:

3.5.2.3 Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací

Tato kategorie zahrnuje čistý zisk/ztrátu z finančních operací, kterými jsou realizované a nerealizované zisky a ztráty z cenných papírů držených za účelem obchodování; derivátů na cenné papíry; měnových, úrokových a komoditních derivátů; cizoměnových transakcí a přepočtu cizoměnových aktiv a závazků na funkční měnu; a realizované zisky a ztráty z finančních aktiv v obchodním modelu, jehož cíle je dosaženo jak inkasem smluvních peněžních toků, tak prodejem finančních aktiv.

V této kategorii jsou vykázány rovněž úrokové výnosy a náklady týkající se úročených nástrojů klasifikovaných jako finanční aktiva nebo finanční závazky v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty.

3.5.3 Peněžní prostředky a peněžní ekvivalenty

Peněžní prostředky zahrnují peněžní hotovosti a peníze na cestě.

Peněžní ekvivalenty jsou krátkodobé (se splatností 3 měsíce nebo kratší), vysoce likvidní investice, které jsou pohotově směnitelné za předem známou částku peněžních prostředků a s nimiž je spojeno pouze nevýznamné riziko změny jejich hodnoty. Peněžní ekvivalenty jsou drženy především za účelem splnění krátkodobých peněžních závazků jejich zpeněžením v krátké době, a nikoli s investičními účely. Do této položky se zahrnují rovněž povinné minimální rezervy. S objemem povinných minimálních rezerv může Banka volně disponovat, a to za předpokladu dodržení průměrné výše povinných minimálních rezerv v daném udržovacím období vypočteném ČNB.

3.5.4 Reálná hodnota a hierarchie reálné hodnoty

Reálná hodnota je cena, která by byla obdržena při prodeji aktiva nebo zaplacena při převodu závazku v rámci řádné transakce mezi účastníky na trhu k datu ocenění.

Ocenění reálnou hodnotou je založeno na předpokladu, že transakce spočívající v prodeji aktiva či převodu závazku probíhá buď na hlavním trhu pro aktivum či závazek, nebo při jeho neexistenci na nejvýhodnějším trhu pro dané aktivum či závazek. Hlavní nebo nejvýhodnější trh přitom musí být pro Banku dostupný.

Reálná hodnota aktiva nebo závazku je stanovena za použití předpokladů, které by při oceňování aktiva nebo závazku použili účastníci trhu, přičemž se předpokládá, že účastníci trhu jednají ve svém nejlepším ekonomickém zájmu.

Banka všechny položky oceňované v reálné hodnotě zařazuje do tzv. hierarchie reálných hodnot, která odráží význam vstupních informací použitých pro stanovení reálné hodnoty aktiv a pasiv oceňovaných v reálné hodnotě. Hierarchie reálných hodnot má následující tři úrovně:

Hierarchie reálné hodnoty přitom dává největší prioritu kotovaným cenám (neupraveným) na aktivních trzích pro identická aktiva či závazky (Úroveň 1) a nejmenší prioritu nepozorovatelným vstupním veličinám pro aktivum či závazek (Úroveň 3).

Reálná hodnota je zařazena do hierarchie podle nejníže klasifikovaného významného vstupu použitého pro její stanovení. Významná vstupní informace je přitom taková informace, která má významný vliv na celkovou reálnou hodnotu aktiva nebo závazku.

Pro aktiva a závazky, které jsou ke konci účetního období ve výkazu o finanční situaci oceňovány v reálné hodnotě na pravidelné bázi (tj. ty, pro které je ocenění reálnou hodnotou standardy požadováno nebo povoleno ke konci každého účetního období), Banka stanovuje, zda se má za to, že došlo k převodům mezi úrovněmi hierarchie reálným posouzením kategorizace (na základě vstupu nejnižší úrovně, který je významný pro stanovení reálné hodnoty jako celku) k datu události nebo změny okolností, které zapříčinily převod.

3.5.5 Finanční nástroje
3.5.5.1 Okamžik zaúčtování a odúčtování

Pro zaúčtování a odúčtování finančních aktiv s obvyklým termínem dodání Banka používá metodu data vypořádání. Datum vypořádání (úhrady) je den, kdy dochází k vlastnímu dodání finančního nástroje (úhradě peněžních prostředků).

Při použití této metody je tedy finanční aktivum ve výkazu o finanční situaci vykázáno v den přijetí finančního nástroje (odeslání peněžních prostředků) a odúčtováno v den jeho vydání (přijetí peněžních prostředků).

Avšak jedná-li se o finanční aktiva následně oceňovaná v reálné hodnotě, je pořizované finanční aktivum přeceňováno ve vazbě na změny své reálné hodnoty již od data sjednání nákupu do data vypořádání nákupu s vykázáním zisků a ztrát ze změny reálné hodnoty v závislosti na typu finančního nástroje a s přihlédnutím k zařazení do obchodního modelu a vyhodnocení testu charakteristiky smluvních peněžních toků buď do zisku a ztráty, nebo do ostatního úplného výsledku.

Obchody s finančními nástroji, které nesplňují podmínku obvyklého termínu vypořádání, jsou účtovány jako derivátové obchody. Derivátové finanční nástroje jsou ve výkazu o finanční situaci Banky zachyceny v okamžiku sjednání obchodu a odúčtovány v den jejich splatnosti.

Finanční závazky Banka ve výkazu o finanční situaci zaúčtuje, jakmile se stane stranou smluvního ustanovení týkajícího se daného finančního nástroje, a odúčtuje v okamžiku, kdy závazek zanikne, tj. když je povinnost definovaná smlouvou splněna, zrušena nebo skončí její platnost.

3.5.5.2 Ocenění při prvotním uznání


Při prvotním uznání Banka oceňuje finanční nástroje v reálné hodnotě zvýšené nebo snížené, s výjimkou nástrojů v reálné hodnotě vykazované do zisku nebo ztráty, o případné transakční náklady související s pořízením nebo vydáním daného nástroje.

Nejlepším důkazem reálné hodnoty finančního nástroje je při prvotním uznání za normálních okolností transakční cena, tzn. reálná hodnota poskytnutého nebo přijatého protiplnění.

Transakční náklady zahrnují především poplatky a provize placené makléřům a prodejcům.

Rovněž poskytnuté záruky jsou při prvotním uznání vykázány ve výkazu o finanční situaci v kategorii Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky v reálné hodnotě, kterou je obdržená odměna. Záruky jsou následně ke konci účetního období vykázány ve vyšší hodnotě z původně vykázané částky snížené o případné kumulované časové rozlišení výnosů uznaných ve výkazu zisku a ztráty v souladu s IFRS 15 (ve výkazu o finanční situaci v kategorii Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky ) nebo z částky snížení hodnoty z titulu očekávaných ztrát z případného finančního závazku vzniklého ze záruky (ve výkazu o finanční situaci v kategorii Rezervy ). Obdržená odměna je vykázána ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Čistý výnos z poplatků a provizí rovnoměrně po dobu trvání záruky. Tvorba rezervy je vykázána ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Ztráty ze znehodnocení .

3.5.5.3 Zisk/ztráta prvního dne

Při určování toho, zda reálná hodnota při prvotním vykázání odpovídá transakční ceně, Banka zohledňuje faktory specifické pro danou transakci a dané aktivum či závazek.

Banka neobchoduje finanční nástroje na neaktivních trzích. Na aktivních trzích Banka finanční nástroje obchoduje jen za ceny kotované na těchto trzích. Z tohoto důvodu nevzniká žádný rozdíl mezi transakční cenou a reálnou hodnotou finančního aktiva nebo finančního závazku doloženou kotovanými cenami na aktivním trhu pro identická aktiva či závazky nebo na základě oceňovacích technik, jejichž proměnné zahrnují pouze na trhu pozorovatelné informace (tzv. zisk/ztráta prvního dne).

3.5.5.4 Klasifikace finančních aktiv a závazků a následné oceňování

Klasifikace finančních nástrojů Banky je určena k datu prvotního vykázání a je neměnná po celou dobu držby finančního nástroje s výjimkou ojedinělých situací uvedených v bodě 3.5.5.5 Reklasifikace finančních aktiv a závazků.

V závislosti na povaze finančního nástroje a vyhodnocení obchodního modelu řízení finančního aktiva spolu s testem charakteristiky smluvních peněžních toků jsou finanční nástroje držené Bankou po prvotním zaúčtování následně oceněny:

I. naběhlou hodnotou;

II. reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku; nebo

III. reálnou hodnotou vykázanou do zisku nebo ztráty.

Banka nevyužívá možnosti označit finanční aktivum nebo závazek při prvotním zaúčtování jako nástroj oceňovaný v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty (tzv. „Fair Value Option“). U některých investic do kapitálových nástrojů, které nejsou určeny k obchodování, Banka využívá možnosti neodvolatelné volby a oceňuje je reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku.

3.5.5.4.1 Úvěry a dluhové cenné papíry

Úvěry a dluhové cenné papíry jsou nederivátová finanční aktiva s právně vymahatelnými fixními či určitelnými platbami a pevnou splatností.

Klasifikace a následný způsob ocenění úvěrů a dluhových cenných papírů jsou určeny na základě vyhodnocení:

Popis obchodních modelů

Obchodní model je vyhodnocen na úrovni, na které jsou řízena finanční aktiva společně za účelem dosažení určitého obchodního cíle. Obchodní model nezávisí na záměrech s jednotlivým nástrojem, ale odráží způsob, jakým je určité portfolio finančních aktiv řízeno společně za účelem vytváření peněžních toků při standardních ekonomických podmínkách. Banka rozlišuje následující obchodní modely:

I. „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“;

II. „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“; nebo

III. „Držet pro obchodování“.

(i) Obchodní model „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“

Úvěry a dluhové cenné papíry, které spadají do obchodního modelu „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“, jsou drženy za účelem získávání smluvních peněžních toků po celou dobu životnosti nástroje. Při určování, zda budou peněžní toky realizovány výběrem smluvních peněžních toků finančních aktiv, Banka zvažuje četnost, hodnotu a časový rozvrh prodejů v předchozích obdobích, důvody těchto prodejů a očekávání ohledně budoucí prodejní činnosti v daném portfoliu.

Banka připouští následující prodeje, které jsou konzistentní s obchodním modelem „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“:

Finanční aktiva, která spadají do obchodního modelu „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“: (i) všechny úvěry a pohledávky; (ii) všechny dluhové cenné papíry, které nejsou součástí likviditní rezervy a nejsou určeny k obchodování; a (iii) od 1. ledna 2018 všechny nově pořízené dluhopisy, které jsou součástí likviditní rezervy a jsou denominované v českých korunách se splatností kratší než 12 let.

(ii) Obchodní model „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“

Úvěry a dluhové cenné papíry, které spadají do obchodního modelu „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“, jsou drženy za účelem získávání smluvních peněžních toků a prodeje finančních aktiv. V tomto typu obchodního modelu je získávání smluvních peněžních toků i prodej finančních aktiv nedílnou součástí k dosažení obchodního cíle modelu. Cílem tohoto obchodního modelu je řízení potřeby likvidity Banky. Banka očekává, že v případě strukturálního deficitu aktiv a závazků bude realizovat prodeje těchto úvěrů a cenných papírů pro pokrytí nedostatku likvidních prostředků.

Ve srovnání s obchodním modelem, jehož cílem je držet finanční aktiva pouze za účelem získávání smluvních peněžních toků, Banka očekává větší četnost a hodnotu tržeb z realizace úvěrů a cenných papírů.

Prodej finančních aktiv není náhodnou aktivitou, nýbrž je nedílnou součástí dosažení obchodního cíle modelu. Neexistuje však prahová hodnota četnosti nebo hodnoty prodejů, která musí nastat v tomto obchodním modelu, protože jak získávání smluvních peněžních toků, tak prodej finančních aktiv jsou věcnou podstatou dosažení cíle obchodního modelu.

Finanční aktiva, která spadají do obchodního modelu „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“: (i) všechny EUR denominované vládní dluhopisy (nebo kvazi vládní dluhopisy), které jsou součástí likviditní rezervy; a (ii) od 1. ledna 2018 všechny nově pořízené vládní dluhové cenné papíry denominované v českých korunách, které jsou součástí likviditní rezervy se splatností delší než 12 let, popřípadě delší než 10 let, v souladu s interními pravidly Banky.

(iii) Obchodní model „Držet pro obchodování“

Úvěry a dluhové cenné papíry, které spadají do obchodního modelu „Držet pro obchodování“, jsou drženy za účelem realizace peněžních toků prostřednictvím jejich prodejů. Banka činní rozhodnutí na základě reálných hodnot aktiv a řídí jejich obchodování na základě výnosů z realizace těchto reálných hodnot.

Finanční aktiva, která spadají do obchodního modelu „Držet pro obchodování“: všechny ostatní úvěry a dluhové cenné papíry, které nejsou součástí obchodního modelu „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“ nebo „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“.

Test charakteristiky smluvních peněžních toků

Na základě vyhodnocení charakteristiky smluvních peněžních toků Banka zjišťuje, zda smluvní peněžní toky z úvěrů a dluhových cenných papírů představují výhradně platby jistiny a úroků z nesplacené jistiny (SPPI test). Jistina je reálná hodnota finančního aktiva v okamžiku zaúčtování. Úrokem se rozumí zejména odměna za časovou hodnotu peněz a úvěrové riziko, popř. riziko likvidity, administrativní náklady nebo zisková marže, která je konzistentní s běžnými úvěrovými ujednáními.

Ocenění naběhlou hodnotou

Po prvotním uznání jsou úvěry a dluhové cenné papíry následně oceňovány naběhlou hodnotou, pokud je finanční aktivum klasifikováno v obchodním modelu „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“ a zároveň smluvní peněžní toky splňují charakteristiky plateb jistiny a úroku z nesplacené jistiny.

Naběhlá hodnota je částka, kterou jsou finanční nástroje oceněny při prvotním uznání, snížená o splátky jistiny a zvýšená nebo snížená s použitím metody efektivní úrokové míry o poplatky, které jsou nedílnou součástí finančního nástroje, a o amortizaci prémie, diskontu, tj. rozdílu mezi počáteční hodnotou a hodnotou při splatnosti, a dále snížená prostřednictvím opravné položky o částku očekávaných úvěrových ztrát. Úrokové výnosy jsou vykazovány ve výkazech zisku a ztráty v kategorii Výnosy z úroků . Ztráta ze snížení hodnoty je vykázána ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Ztráty ze znehodnocení .

Ocenění reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku

Po prvotním uznání jsou úvěry a dluhové cenné papíry následně oceňovány reálnou hodnotou, jejíž změna je vykázaná do ostatního úplného výsledku, pokud je finanční aktivum klasifikováno v obchodním modelu „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“ a zároveň smluvní peněžní toky splňují charakteristiky plateb jistiny a úroku z nesplacené jistiny.

Nerealizované zisky a ztráty ze změn reálných hodnot, stejně jako zisky a ztráty ze změny reálných hodnot z titulu změny měnových kurzů, jsou až do okamžiku jejich odúčtování nebo reklasifikace vykázány jako součást ostatního úplného výsledku v kategorii Přecenění dluhových nástrojů, po odečtení daně , a to až do okamžiku jejich prodeje.

V průběhu držby finančního aktiva se na něj vytváří opravné položky, které se však na rozdíl od finančních aktiv oceněných naběhlou hodnotou nevykazují samostatně ve výkazu o finanční situaci a nesnižují účetní hodnotu finančního aktiva. Opravné položky jsou účtovány přímo do ostatního úplného výsledku a ve výkazu zisku a ztráty jsou vykázány v kategorii Ztráty ze znehodnocení .

Zisky a ztráty ze změny měnových kurzů úvěrů a dluhových cenných papírů jsou vykázány ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací s výjimkou kurzových zisků a ztrát týkajících se přecenění na reálnou hodnotu, které jsou vykázány v ostatním úplném výsledku. Nabíhající úrokové výnosy jsou vykazovány ve výkazech zisku a ztráty v kategorii Výnosy z úroků .

V okamžiku odúčtování finančního aktiva jsou kumulované zisky a ztráty zadržené v ostatním úplném výsledku odúčtovány do výkazu zisku a ztráty a vykázány v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací .

Ocenění reálnou hodnotou vykázanou do zisku nebo ztráty

Po prvotním uznání jsou úvěry a dluhové cenné papíry následně oceňovány reálnou hodnotou, jejíž změna je vykázaná do zisku nebo ztráty, pokud finanční aktivum spadá do obchodního modelu „Držet pro obchodování“ nebo smluvní peněžní toky nesplňují charakteristiky plateb jistiny a úroku z nesplacené jistiny.

Kategorie ocenění reálnou hodnotou vykázanou do zisku a ztráty je zbytkovou kategorií. Banka zařazuje úvěry a dluhové cenné papíry do této kategorie, pokud nesplňují kritéria pro ocenění naběhlou hodnotou ani reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku.

Nerealizované, jakož i realizované zisky a ztráty z přecenění těchto finančních aktiv, úroky a kurzové rozdíly jsou vykazovány ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací . Tato finanční aktiva nejsou v rozsahu působnosti IFRS 9 požadavků na snížení hodnoty, a proto ztráty ze snížení hodnoty nejsou vykazovány.

3.5.5.4.2 Kapitálové cenné papíry

Kapitálové cenné papíry jsou nederivátová finanční aktiva s právem podílet se na výkonu vlastnického práva bez definované splatnosti a bez právně vymahatelných fixních či určitelných plateb.

Kapitálové nástroje jsou mimo rozsah působnosti IFRS 9 požadavků na snížení hodnoty, a proto ztráty ze snížení hodnoty nejsou vykazovány. Kapitálové finanční nástroje se oceňují v reálné hodnotě, jejíž změna je vykázaná do zisku a ztráty s výjimkou využití možnosti při prvotním zaúčtování je oceňovat reálnou hodnotou, jejíž změna je vykázaná do ostatního úplného výsledku bez následné recyklace do zisku nebo ztráty při realizaci. Toto rozhodnutí je neodvolatelné a týká se každé jednotlivé investice.

Výjimku Banka může využít pouze pro kapitálové nástroje, které nejsou drženy pro obchodování. Při využití této výjimky nedojde při prodeji k realizaci a vykázání výsledku z prodeje ve výkazu zisku a ztráty, ale zůstane součástí ostatního úplného výsledku Banky a po schválení valnou hromadou bude případně převeden do nerozdělených zisků minulých let. Přijaté dividendy z kapitálových nástrojů jsou uznány v okamžiku vzniku nároku na jejich přijetí a vykázány ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Výnosy z dividend .

Banka výjimku ocenění v reálné hodnotě vykázané do ostatního úplného výsledku používá pro investice strategické povahy a znamenající majetkovou účast s nižším vlivem než 20 %, kdy důvodem pro využití výjimky je záměr Banky dlouhodobě tyto investice držet, popřípadě existuje dlouhodobé omezení v prodeji těchto investic.

3.5.5.4.3 Deriváty a zajišťovací účetnictví

Derivát je finanční nástroj nebo jiná smlouva s následujícími třemi znaky:

K datu uzavření smlouvy o finančním derivátu Banka derivát prvotně rozpozná a klasifikuje jako určený k obchodování nebo zajišťovací.

Deriváty určené k obchodování jsou v závislosti na kladné/záporné reálné hodnotě zařazeny jako Finanční aktiva/závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty .

Zajišťovací deriváty jsou deriváty, které Banka používá k zajištění úrokového a měnového rizika, kterému je vystavena v důsledku svých operací na finančních trzích. V souladu s přechodnými ustanoveními IFRS 9 se Banka rozhodla používat pro zajišťovací účetnictví metody v souladu se standardem IAS 39. Banka určí derivát jako zajišťovací, pouze pokud k datu klasifikace splňuje podmínky dané IFRS, tj. zajišťovací deriváty splňují současně všechny tyto podmínky:

Pro zajišťovací deriváty se používají účetní metody podle typu zajišťovacího vztahu, kterým může být:

I. zajištění změn reálné hodnoty aktiva nebo závazku nebo nerozpoznaného závazného příslibu či jejich části, které jsou důsledkem konkrétního rizika a které mohou mít vliv na zisk nebo ztrátu (zajištění reálné hodnoty); nebo

II. zajištění změn peněžních toků vyplývajících z aktiv nebo závazků nebo z vysoce pravděpodobné očekávané transakce, které mohou ovlivnit zisk nebo ztrátu (zajištění peněžních toků); nebo

III. zajištění čisté investice do zahraniční jednotky.

Změny reálné hodnoty zajišťovacích derivátů klasifikovaných jako zajištění reálné hodnoty jsou vykázány ve výkazech zisku a ztráty v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací . Změna reálné hodnoty zajišťované položky je účtována jako součást účetní hodnoty zajišťované položky ve výkazech o finanční situaci a v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací ve výkazech zisku a ztráty.

Banka tímto způsobem zajišťuje úrokové a měnové riziko finančních aktiv (úvěrů a dluhových cenných papírů s pevnou úrokovou sazbou) a úrokové riziko vkladů nebo repo operací a emitovaných hypotečních zástavních listů. Efektivita zajištění je pravidelně čtvrtletně prospektivně a retrospektivně testována.

V případě, že zajištění přestane splňovat kritéria pro účtování o zajištění, uplyne splatnost zajišťovacího nástroje, zajišťovací nástroj je prodán, ukončen nebo uplatněn, účetní jednotka zruší zajišťovací vztah a odepisuje úpravu účetní hodnoty zajištěného úročeného finančního nástroje do zisku a ztráty po období do splatnosti zajištěné položky.

Banka účtuje rovněž o portfoliu zajištění reálné hodnoty (zajišťovací transakce portfolií finančních aktiv nebo závazků), pro které se používají úrokové swapy. Při účtování těchto transakcí Banka aplikuje IAS 39 „carve-out“ ve znění přijatém Evropskou unií. Účtování finančních derivátů jako portfolio zajištění reálné hodnoty je obdobné účtování ostatních zajišťovacích derivátů klasifikovaných jako zajištění reálné hodnoty.

Změny reálných hodnot zajišťovacích derivátů klasifikovaných jako zajištění peněžních toků, které jsou vyhodnoceny jako efektivní, jsou vykazovány v ostatním úplném výsledku v kategorii Zajištění peněžních toků a do výkazů zisku a ztráty jsou účtovány v období, ve kterém zajištěné položky výkazy zisku a ztráty ovlivní. Neefektivní část zajištění je vykazována přímo ve výkazech zisku a ztráty v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací .

Banka tímto způsobem zajišťuje úrokové a měnové riziko spojené s peněžními toky vybraných portfolií aktiv a závazků, případně jednotlivě významná aktiva nebo závazky. Efektivita zajištění je pravidelně čtvrtletně prospektivně a retrospektivně testována.

Jestliže zajištění přestane splňovat kritéria pro účtování o zajištění, uplyne splatnost zajišťovacího nástroje, zajišťovací nástroj je prodán, ukončen nebo uplatněn, účetní jednotka zruší zajišťovací vztah a kumulovaný zisk nebo ztráta ze zajišťovacího nástroje zůstanou vykázané v ostatním úplném výsledku do doby, než očekávaná transakce nastane.


Pokud Banka transakci přestane očekávat, kumulovaný zisk nebo ztrátu vykázané v ostatním úplném výsledku zaúčtuje do zisku a ztráty.

Banka také zajišťuje měnové riziko z čisté investice v dceřiné společnosti BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. a ESSOX FINANCE, s.r.o. Jako zajišťovací instrument jsou použita cizoměnová depozita. Kurzové rozdíly vzniklé z jejich přecenění jsou vykázány v ostatním úplném výsledku.

Finanční deriváty, které představují ekonomické zajištění z hlediska rizikových pozic Banky, avšak nesplňují podmínky pro účtování o zajištění stanovené IAS 39, jsou vykazovány jako deriváty určené k obchodování.

Reálné hodnoty finančních derivátů klasifikovaných jako zajišťovací a určené k obchodování jsou uvedeny v bodě 42(C) Přílohy.

3.5.5.4.4 Finanční závazky

Banka klasifikuje finanční závazky do kategorie Finančních závazků v naběhlé hodnotě a Finančních závazků k obchodování v reálné hodnotě vykázaných do zisku nebo ztráty v závislosti na způsobu řízení výkonosti daného finančního závazku.

V případě, že řízení výkonnosti daného finančního závazku je založeno na obchodování, které většinou odráží aktivní a časté koupě a prodeje, tj. finanční nástroje určené k obchodování jsou většinou používány s cílem generování zisku z krátkodobé fluktuace ceny nebo marže, Banka klasifikuje takové finanční závazky po prvotním uznání jako následně oceňované v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty. Takovými finančními závazky jsou pouze závazky z prodaných cenných papírů a deriváty k obchodování se zápornou hodnotou. Ve výkazu o finanční situaci jsou vykázány v kategorii Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty .

Nerealizované, jakož i realizované zisky a ztráty z přecenění těchto finančních závazků, úroky a kurzové rozdíly jsou vykazovány ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací .

Veškeré ostatní finanční závazky jsou po prvotním uznání následně oceňovány v naběhlé hodnotě s použitím metody efektivní úrokové míry. Banka vykazuje jako finanční závazky v naběhlé hodnotě nederivátové finanční závazky s pevně stanovenými nebo určitelnými platbami. Tyto závazky jsou vykázané v závislosti na typu protistrany v kategoriích Závazky vůči centrálním bankám, Finanční závazky v naběhlé hodnotě a Podřízený dluh .

Nákladové úroky jsou vykazovány ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Náklady na úroky .

V případě nabytí vlastních dluhopisů dochází k jejich odúčtování, tj. ke snížení kategorie Emitované cenné papíry . Zisky a ztráty spojené s nabytím vlastních dluhopisů jsou zachyceny k datu jejich zpětného nabytí ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Čisté úrokové výnosy jako úprava nákladových úroků placených z vlastních dluhopisů.

3.5.5.4.5 Vložené deriváty

V některých případech jsou deriváty, jako jsou např. opce na předčasné splacení dluhopisů, součástí jiných, tzv. hybridních finančních nástrojů, které dále obsahují hostitelský nederivátový nástroj.

Vložené deriváty do finančních aktiv, úvěrů a dluhových cenných papírů v působnosti standardu IFRS 9 nejsou oddělovány. Hybridní nástroj se posuzuje jako celek pro účely klasifikace a oceňování na základě obchodních modelů Banky pro řízení hybridního nástroje a charakteristiky smluvních peněžních toků, jak je uvedeno v bodu 3.5.5.4 Klasifikace finančních aktiv a závazků a následné oceňování.


Splňuje-li vložený derivát, resp. hostitelský nástroj všechny níže uvedené podmínky, je daný derivát z hostitelského nástroje oddělen a účtován samostatně:

Pakliže není možné ocenit vložený derivát odděleně, je celý hybridní nástroj oceněn reálnou hodnotou do zisku a ztráty.

3.5.5.5 Reklasifikace finančních aktiv a závazků

Reklasifikace u úvěrů a dluhových cenných papírů mezi kategoriemi je možná a vyžaduje se jen tehdy a pouze tehdy, pokud dojde ke změně cíle obchodního modelu pro celé portfolio finančních nástrojů, které jsou společně řízeny s cílem „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“, „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“ a „Držet pro obchodování“.

Reklasifikace není možná:

Pokud Banka reklasifikuje úvěry a dluhové cenné papíry, je změna klasifikace vykázána prospektivně od data prvního dne nejbližšího účetního období následujícího po změně obchodního modelu.

Ocenění reklasifikovaných finančních aktiv k datu reklasifikace a jejich následné ocenění:

• při reklasifikaci finančního aktiva z modelu ocenění „naběhlou hodnotou“ do modelu ocenění „reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku“ je stanovena jeho reálná hodnota ke dni reklasifikace. Zisky nebo ztráty plynoucí z rozdílu mezi předchozí naběhlou hodnotou aktiva a jeho reálnou hodnotou se vykážou do ostatního úplného výsledku. Efektivní úroková míra a vyčíslení očekávaných úvěrových ztrát se v důsledku reklasifikace nemění.

Banka nereklasifikovala žádné úvěry a dluhové cenné papíry.

3.5.5.6 Stanovení reálné hodnoty finančních nástrojů a její zařazení do hierarchie reálných hodnot

Pro stanovení reálné hodnoty a její zařazení do hierarchie Banka považuje cenný papír za kotovaný na aktivním trhu, pokud jsou kotované tržní ceny snadno a pravidelně dostupné na burze cenných papírů, u dealerů, obchodníků s cennými papíry, průmyslových skupin, oceňovacích služeb nebo u regulačních orgánů a tyto ceny reprezentují aktuální a pravidelně se uskutečňující tržní transakce za obvyklých podmínek.

Neexistují-li pro finanční nástroj ceny kotované na aktivním trhu, použije Banka pro ocenění takového finančního nástroje jiné ceny, které jsou zjistitelné na trhu, ať už přímo či nepřímo, jako např.

I. ceny kotované na aktivním trhu pro podobná aktiva/závazky;

II. ceny kotované pro shodná nebo podobná aktiva/závazky na neaktivních trzích (tj. kde je málo transakcí, ceny nejsou aktuální apod.);

III. jiné zjistitelné ceny, např. na základě úrokových měr, výnosových křivek, implicitní volatility nebo úvěrových marží apod.; nebo

IV. informace, které jsou odvozené nebo potvrzené zjistitelnými tržními daty.

Pokud vstupy pro stanovení reálné hodnoty finančního nástroje nejsou z trhu zjistitelné, neboť tržní aktivita pro dané aktivum/závazek je minimální, ne-li žádná, použije Banka pro stanovení reálné hodnoty dostupné netržní vstupy, které podle názoru Banky odrážejí předpoklady, které berou v úvahu účastníci trhu při stanovování ceny.

Reálná hodnota dluhových nástrojů, pro které není cena zjistitelná na trhu, je určena s použitím výnosového přístupu (technika oceňování pomocí současné hodnoty zohledňující budoucí peněžní toky, jejichž získání by účastník trhu mohl očekávat díky držení daného nástroje jako aktiva) a v případě nekotovaných majetkových cenných papírů na bázi výnosového nebo tržního přístupu (použití cen nebo jiných relevantních vstupů zjistitelných na trhu). Reálná hodnota derivátů je získána na základě kotovaných tržních cen, modelů diskontovaných peněžních toků, případně modelů ocenění opcí, a je případně upravována o úvěrové riziko protistrany (CVA) nebo vlastní úvěrové riziko Banky (DVA).

Existence cenových kotací zveřejněných na aktivním trhu je obvykle nejlepším důkazem reálné hodnoty. Příslušnou kotovanou tržní cenu drženého aktiva nebo emitovaného závazku představuje obvykle aktuální nabídková cena kupujícího (bid price) a v případě aktiva, které má být předmětem akvizice, nebo drženého závazku nabídková cena prodávajícího (ask price).

Banka řídí skupinu finančních aktiv a finančních závazků na základě čisté expozice účetní jednotky k určitému tržnímu riziku. Jako základ pro stanovení reálné hodnoty vzájemně započitatelných rizikových pozic používá tržní ceny střed (mid price) a na čistou otevřenou pozici aplikuje nabídkovou nebo poptávkovou cenu.

3.5.5.7 Efektivní úroková míra

Efektivní úroková míra je úroková míra, která přesně diskontuje odhadované budoucí peněžní platby nebo příjmy po očekávanou dobu trvání finančního nástroje.

Při výpočtu efektivní úrokové míry Banka odhaduje peněžní toky s uvážením všech smluvních podmínek finančního nástroje, přičemž bere v úvahu všechny poplatky a přírůstkové náklady přímo přiřaditelné danému nástroji, které jsou nedílnou součástí efektivní úrokové míry, avšak nebere v úvahu očekávané úvěrové ztráty.

Metoda efektivní úrokové míry je metoda výpočtu naběhlé hodnoty finančního aktiva/závazku a alokace úrokového výnosu/nákladu za dané období.

3.5.5.8 Úvěry s úlevou

Expozice s úlevou jsou úvěrové smlouvy, u nichž byla dlužníkovi poskytnuta úleva (dále jen „opatření forbearance“) a u kterých nejsou splněny podmínky pro ukončení takového označení. Opatření forbearance představují úlevy pro dlužníka, který momentálně čelí nebo v blízké budoucnosti bude čelit obtížím dostát svým finančním závazkům. Tato úleva může mít formu úpravy podmínek (např. změna splátkového kalendáře, snížení úrokové sazby, prominutí úroků z prodlení) nebo refinancování. Jestliže došlo ke změně smluvních podmínek, případné snížení hodnoty je vyčísleno s použitím původní efektivní úrokové míry, která byla vypočtena před změnou smlouvy. Úvěry s úlevou jsou Bankou průběžně sledovány, aby bylo zajištěno jak plnění podmínek, tak pravděpodobnost úhrady budoucích plateb. Úvěry s úlevou jsou i nadále předmětem posouzení snížení hodnoty, která je vyčíslena na základě současné hodnoty očekávaných peněžních toků, diskontovaných původní efektivní úrokovou mírou.

3.5.5.9 Modifikace finančních aktiv

Modifikace finančního aktiva nastává, jsou-li smluvní podmínky týkající se peněžních toků finančního aktiva nově sjednány nebo jinak modifikovány mezi datem prvotního uznání a splatností finančního aktiva. Dojde-li k modifikaci, Banka posoudí, zda se nové podmínky výrazně liší od původních podmínek.

Pokud jsou podmínky výrazně odlišné, Banka odúčtuje stávající finanční aktivum a zaúčtuje nové finanční aktivum v reálné hodnotě a vypočítá novou efektivní úrokovou sazbu daného aktiva. Rozdíl v účetní hodnotě se vykáže ve výkazu zisku a ztráty jako zisk nebo ztráta z odúčtování. U takového modifikovaného finančního aktiva se k datu modifikace přistupuje jako k datu prvotního zaúčtování tohoto finančního aktiva pro potřeby uplatňování požadavků týkajících se snížení hodnoty, včetně určení, zda došlo k významnému zvýšení úvěrového rizika. Pokud se podmínky výrazně neliší, nové sjednání nebo modifikace nevedou k odúčtování.

3.5.5.10 Odúčtování finančních aktiv jiné než při modifikaci

Banka odúčtuje celé finanční aktivum nebo jeho část (nebo skupiny podobných finančních aktiv), když smluvní práva na peněžní toky z finančního aktiva vyprší nebo když Banka převede smluvní práva na peněžní toky z finančního aktiva a v podstatě všechna rizika a užitky spojené s vlastnictvím finančního aktiva.

Banka rovněž odúčtuje finanční aktiva, nad nimiž si ponechala smluvní práva k souvisejícím peněžním tokům, ale je smluvně zavázána převádět tyto peněžní toky na třetí stranu, a ke kterým převedla v podstatě všechna rizika a užitky.

Pokud Banka převede peněžní toky finančního aktiva, ale ani nepřevede, ani si neponechá v podstatě všechna rizika a užitky spojené s vlastnictvím finančního aktiva a efektivně si nezachová kontrolu nad finančním aktivem, Banka finanční aktivum odúčtuje a případně zaúčtuje zvlášť jako aktivum nebo závazek práva a závazky vzniklé nebo ponechané při převodu aktiva. Pokud si Banka zachová kontrolu nad finančním aktivem, nadále o něm účtuje ve výkazu o finanční situaci v rozsahu své pokračující angažovanosti.

Pokud je finanční aktivum plně odúčtováno, zaúčtuje se do výkazu zisku a ztráty jako zisk nebo ztráta z prodeje ve výši rovnající se rozdílu mezi účetní hodnotou aktiva a přijatou úhradou. V případě finančních aktiv oceňovaných reálnou hodnotou vykázanou do ostatního úplného výsledku, s výjimkou kapitálových nástrojů, se kumulovaný zisk nebo ztráta dříve vykázané v ostatním úplném výsledku zaúčtují do výkazu zisku a ztráty.

Banka odúčtuje finanční závazek nebo jeho část pouze v případě, že finanční aktivum zanikne, tj. když je povinnost definovaná smlouvou splněna, zrušena nebo skončí její platnost. Finanční závazek se rovněž odúčtuje a znovu zaúčtuje v případě podstatné změny smluvních podmínek nebo v případě výměny s věřitelem za nástroj, jehož smluvní podmínky jsou podstatně odlišné.

3.5.5.11 Snížení hodnoty finančních aktiv

Snížení hodnoty finančních aktiv vychází z modelu, který je založený na očekávaných ztrátách.

Snížení hodnoty finančních aktiv Banka počítá pro všechny následující případy:

Banka nepočítá snížení hodnoty na neklientská finanční aktiva s nevýznamným úvěrovým rizikem, jako jsou zejména pohledávky za ČNB z titulu povinných minimálních rezerv, nostro účty, smluvní aktiva v rozsahu standardu IFRS 15 Výnosy ze smluv se zákazníky (tj. práva na protiplnění po převodu zboží a služeb), pohledávky ve Skupině a další.

Pro stanovení snížení hodnoty jsou finanční aktiva rozdělena do tří rizikových stupňů (stages) podle postupného zhoršování jejich úvěrové kvality od prvotního zaúčtování:

• Stupeň 2 (Stage 2) – finanční aktiva, u nichž došlo k významnému zvýšení kreditního rizika od prvotního zaúčtování, nicméně není objektivní evidence znehodnocení;

• Stupeň 3 (Stage 3) – finanční aktiva, která mají objektivní evidenci znehodnocení k datu účetní závěrky.

Přechod mezi rizikovými stupni se posuzuje na individuální bázi na základě vyhodnocení rizikových charakteristik specifických pro dané aktivum. K posouzení Banka využívá zejména relativní kritéria zvýšení pravděpodobnosti nedodržení závazku doplněná absolutními kritérii, např. dny po splatnosti a rating klienta.

Banka implementovala počátkem druhého čtvrtletí 2020 novou definici defaultu v souladu s obecnými pokyny EBA/GL/2016/07 k používání definice selhání podle článku 178 nařízení (EU) č. 575/2013.

Významné zvýšení úvěrového rizika

Banka posuzuje, zda došlo k významnému zvýšení úvěrového rizika k datu účetní závěrky. Toto posouzení je založeno na zvýšení pravděpodobnosti nedodržení závazku od prvotního zaúčtování. Banka využívá pro posouzení zejména relativní kritéria doplněná o absolutní, např. posouzení parametru zpoždění smluvní platby o více než 30 dní po splatnosti, horší finanční situace emitenta nebo dlužníka (rating) a 24měsíční zkušební období po restrukturalizaci úvěru.

Banka pečlivě sleduje vývoj klientů, kteří byli v režimu moratorií splátek s cílem: (i) podporovat klienty cílenými opatřeními, (ii) nastavit kapacity na vymáhání pro očekávanou vlnu neplnění závazků po ukončení moratorií, (iii) odhadovat budoucí dopady do výkazu zisku a ztráty. Práce a činnosti v roce 2020 probíhaly v těchto oblastech: i) dynamickém monitorování rizikových ukazatelů, ii) průzkumech klientů, iii) modernizaci platformy pro vymáhání pro oblast retailu (rozšíření kapacity pro restrukturalizace úvěrů, implementace nástrojů umělé inteligence), iv) stanovení přiměřené velikosti a seniority týmů odborníků věnujících se činnostem zaměřeným na restrukturalizace úvěrů v korporátním segmentu.

V souladu s doporučením EBA není udělení soukromého či veřejného moratoria KB důvodem ke zhoršení stupně expozice. Na druhé straně mohlo dojít ke zhoršení stupně klienta na základě individuálního posouzení v rámci mimořádného či pravidelného monitoringu nebo při každoroční obnově hodnocení. Expozice pod soukromým moratoriem Banky se vykazují jako s úlevou, avšak bez automatického zhoršení rizikového stupně.

Banka také úzce sleduje sektory nejvíce zasažené dopady Covid-19 (automobilový průmysl, prodejce automobilů, pohostinství a zábava, doprava atd.). Banka se domnívá, že očekávané úvěrové riziko v těchto odvětvích je zahrnuto ve „forward looking“ komponentách a algoritmu zatříďování do rizikových stupňů používaného v modelech IFRS 9, a proto Banka neuplatňuje žádné dodatečné portfoliové úpravy pro vybraná odvětví s výjimkou expozice klientů SME segmentu z následujících sektorů s významně negativním dopadem Covid-19 (hotely, restaurace, lázně, catering, cestovní kanceláře).

Znehodnocená (credit-impaired) finanční aktiva

Banka vykazuje jako znehodnocená (credit-impaired) finanční aktiva, pokud nastala jedna či více událostí, které mají nepříznivý vliv na odhadované budoucí peněžní toky tohoto finančního aktiva. Jako události, které mohou poukazovat na to, že je finanční aktivum znehodnocené, Banka posuzuje zejména:

Výše očekávaných úvěrových ztrát

S výjimkou zakoupených nebo vzniklých znehodnocených finančních aktiv Banka počítá očekávané úvěrové ztráty (dále jen „očekávané ztráty“) ve výši rovnající se:

Opravnou položku ve výši očekávaných ztrát za celou dobu životnosti finančního nástroje Banka vykáže, pokud úvěrové riziko takového nástroje významně vzrostlo od prvotního zaúčtování.

Pokud se výrazný nárůst úvěrového rizika, ke kterému došlo od počátečního zaúčtování, v následujícím účetním období opět sníží (tj. celkově úvěrové riziko není výrazně vyšší než při původním zaúčtování), očekávané ztráty u finančních nástrojů Banka oceňuje opět na základě 12měsíčních očekávaných ztrát. To se netýká nakoupených nebo vzniklých úvěrově znehodnocených (purchased or originated credit-impaired) finančních nástrojů.

Základ pro odhadování očekávaných ztrát (credit loss)

Očekávané ztráty se ocení způsobem, který zohledňuje objektivní a pravděpodobnostně váženou částku, která se určí vyhodnocením rozsahu možných výsledků, a bere v úvahu časovou hodnotu peněz. Banka zvažuje při oceňování očekávaných ztrát přiměřené a odůvodnitelné informace o minulých událostech, současných podmínkách a prognózách budoucích ekonomických podmínek. K zohlednění časové hodnoty peněz Banka pro výpočet očekávaných ztrát diskontuje očekávané peněžní toky k datu účetní závěrky za použití původní efektivní úrokové míry aktiva (nebo jejího přibližného odhadu).

V případě znehodnocených finančních aktiv u významných expozic Banka posuzuje výši očekávané ztráty na základě očekávaných peněžních toků z ekonomické činnosti klienta nebo realizace zajištění.

„Upravenou (credit adjusted) efektivní úrokovou míru“ Banka použije pro odhadování očekávaných ztrát u zakoupených nebo vzniklých znehodnocených finančních aktiv. Na rozdíl od „efektivní úrokové míry“ (vypočítané za použití očekávaných hotovostních toků, které nezohledňují očekávané úvěrové ztráty) upravená efektivní úroková míra bere v úvahu očekávané ztráty (credit loss) finančního aktiva.

Nakoupená nebo vzniklá úvěrově znehodnocená (purchased or originated credit-impaired) finanční aktiva

Nakoupená nebo vzniklá úvěrově znehodnocená finanční aktiva znehodnocená v důsledku poklesu důvěryhodnosti dlužníka (purchased or originated credit-impaired) jsou účtována jiným způsobem, neboť je aktivum již znehodnoceno při prvotním zaúčtování. Bankou očekávané peněžní toky používané k výpočtu upravené (credit adjusted) efektivní úrokové sazby při prvotním zaúčtování zahrnují u těchto aktiv i očekávané úvěrové ztráty za celou dobu existence. Následně jsou jakékoli změny v očekávaných ztrátách zaúčtovány jako opravná položka se souvisejícím ziskem či ztrátou zaúčtovanou do výkazu zisku a ztráty. Výnosy z úroků se vypočítají za použití upravené efektivní úrokové sazby na naběhlou hodnotu finančního aktiva.

Odpis finančních aktiv

Banka uplatňuje dva přístupy v oblasti odepisování: individuální/hromadné odpisy bez dalšího vymáhání a hromadné odpisy s dalším vymáháním.

Odpisy bez dalšího vymáhání jsou realizovány po předchozím vymáhání v rámci Soft/Hard Collection na základě individuálního posouzení situace klienta. Odpisy jsou prováděny jednotlivě nebo pro více klientů v dávkách na základě schválení příslušnou autoritou.

Hromadné odpisy s dalším vymáháním jsou řízeny jako pravidelný pololetní proces zahrnující pouze portfolio vymáhané v rámci Hard Collection. Do odpisu jsou zařazeny pouze účty, které splňují předem definovaná kritéria pro hromadné odpisy. Odepsané účty s dalším vymáháním se nadále vymáhají.

3.5.5.12 Smlouvy o prodeji a zpětném odkupu cenných papírů

O smlouvách o prodeji a zpětném odkupu cenných papírů (repo, resp. reverzní repo) Banka účtuje v souladu s jejich podstatou jako o přijetí, resp. poskytnutí úvěru se zajišťovacím převodem finančních nástrojů.

V rámci repo operací poskytuje Banka jako zajištění pouze dluhové cenné papíry zařazené v obchodních modelech „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“ nebo „Držet pro obchodování“ vykázané v kategoriích Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku nebo Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty . Odpovídající závazek z přijatého úvěru je vykázán na straně závazků v kategorii Finanční závazky v naběhlé hodnotě .

Cenné papíry nabyté prostřednictvím reverzních repo operací jsou evidovány v podrozvahové evidenci, kde jsou přeceňovány na reálnou hodnotu. Odpovídající pohledávka z poskytnutého úvěru je vykázána ve výkazu o finanční situaci na straně aktiv v kategorii Finanční aktiva v naběhlé hodnotě .

Banka je oprávněna tyto cenné papíry dále poskytnout jako kolaterál nebo je prodat, aniž by došlo k nesplnění závazků ze strany jejich vlastníka. Takové cenné papíry jsou i nadále zachyceny v podrozvahové evidenci a přeceňovány na reálnou hodnotu. Odpovídající závazek z přijatého úvěru je vykázán na straně závazků v kategorii Finanční závazky v naběhlé hodnotě . Banka však má povinnost tyto cenné papíry protistraně vrátit.

Rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou u repo a reverzních repo operací Banka považuje za úrok, který časově rozlišuje do nákladů/ výnosů po celou dobu trvání repo operace za použití metody efektivní úrokové míry.

V případě prodeje cenného papíru získaného jako zajištění v rámci reverzní repo operace Banka odúčtuje z podrozvahové evidence cenné papíry nabyté prostřednictvím reverzních repo operací a zachycuje v rozvaze závazek z krátkého prodeje, který přeceňuje na reálnou hodnotu. Tento závazek je vykázán v kategorii Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty .

3.5.6 Emisní povolenky

Banka není považována za prvotního tvůrce emisí skleníkových plynů. Obchody s emisními povolenkami jsou prováděny v roli zprostředkovatele za účelem dosahování zisku v závislosti na pohybu tržních cen. Emisní povolenky jsou vykázány ve výkazu o finanční situaci v kategorii Ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty .

3.5.7 Aktiva držená k prodeji

Aktiva držená k prodeji představují majetek, u kterého Banka předpokládá, že jeho účetní hodnota bude získána zpět spíše prodejem než prostřednictvím pokračujícího užívání. Pro použití této klasifikace musí být majetek ve svém stávajícím stavu k dispozici k okamžitému prodeji a jeho prodej musí být vysoce pravděpodobný.

V těchto případech musí být závazně přijat plán prodeje majetku a musí být zahájen aktivní program vedoucí k nalezení kupce. Majetek musí být aktivně nabízen k prodeji za cenu, která je přiměřená vzhledem k jeho aktuální reálné hodnotě. Banka předpokládá, že prodej bude uskutečněn, umožní-li to situace na trhu, do jednoho roku od jeho klasifikace jako Aktiva držená k prodeji .

Aktiva držená k prodeji jsou oceňována v nižší z níže uvedených hodnot:

• reálné hodnoty daného aktiva snížené o předpokládané náklady na prodej (na znalecké posudky, právní a ekonomické poradenství apod., jejichž odhad vychází z historické zkušenosti Banky, a u nemovitostí dále daň z převodu nemovitostí).

Majetek klasifikovaný jako Aktiva držená k prodeji není odepisován.

U majetku určeného k prodeji Banka vykáže ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Čistý zisk z ostatních aktiv ztrátu ze snížení hodnoty, pokud prodejní cena snížená o náklady spojené s prodejem je nižší než účetní hodnota. Následné zvýšení prodejní ceny snížené o náklady spojené s prodejem Banka vykáže jako zisk, který však nesmí přesáhnout kumulované ztráty ze snížení hodnoty zaúčtované v obdobích, kdy bylo aktivum klasifikováno jako držené k prodeji, nebo před jeho klasifikací do kategorie Aktiva držená k prodeji (tj. během období, kdy aktivum bylo drženo za účelem poskytování služeb Banky nebo pro administrativní účely).

3.5.8 Daň z příjmů
3.5.8.1 Splatná daň

Splatné daňové pohledávky a závazky za běžné, jakož i za předchozí účetní období jsou oceněny v očekávané částce vyrovnání pohledávky nebo úhrady závazku daňovým úřadům. Pro výpočet těchto částek jsou použity daňové sazby a daňové zákony platné ke dni výkazu o finanční situaci.

Daň z příjmů je účtována do zisků a ztrát, případně do ostatního úplného výsledku, vztahuje-li se k položkám účtovaným přímo do ostatního úplného výsledku.

Banka nekompenzuje splatné daňové pohledávky se splatnými daňovými závazky, ledaže by měla zákonem vynutitelné právo kompenzace uznaných částek a má v úmyslu buď provést vyrovnání na netto bázi, nebo realizovat pohledávku a vyrovnat závazek současně.

3.5.8.2 Odložená daň

Výpočet odložené daně je založen na závazkové metodě vycházející z rozvahového přístupu. Odložená daň se stanovuje ze všech dočasných rozdílů mezi daňovými základnami aktiv nebo závazků a jejich účetními hodnotami uvedenými ve výkazu o finanční situaci a je počítána pomocí daňových sazeb platných nebo v podstatě platných v obdobích, kdy se odhaduje realizace odložené daňové pohledávky nebo vypořádání odloženého daňového závazku. Odložená daňová pohledávka se vykazuje jen do výše, v jaké je pravděpodobné, že bude moci být v budoucnosti realizována.

Odložená daň je účtována do zisků a ztrát, případně do ostatního úplného výsledku, vztahuje-li se k položkám účtovaným přímo do ostatního úplného výsledku (jako např. odložená daň vznikající v důsledku změny reálné hodnoty finančních aktiv oceňovaných reálnou hodnotou do ostatního úplného výsledku nebo při zajištění peněžních toků).

Odložené daňové pohledávky a odložené daňové závazky Banka kompenzuje jen tehdy, pokud má ze zákona vymahatelné právo kompenzovat splatné daňové pohledávky proti splatným daňovým závazkům a odložené daňové pohledávky a odložené daňové závazky se vztahují k daním ze zisku, které jsou vybírány stejným finančním úřadem a vztahují se k téže zdaňované jednotce.

Největší dočasné rozdíly Bance vznikají u hmotného a nehmotného majetku, úvěrů a pohledávek, zajišťovacích derivátů a finančních aktiv oceňovaných reálnou hodnotou do ostatního úplného výsledku.

3.5.9 Leasing
Banka jako pronajímatel

Leasing, při kterém dochází k převodu všech podstatných rizik a odměn vyplývajících z vlastnictví pronajímaného majetku na nájemce, je klasifikován jako finanční. V opačném případě se jedná o leasing operativní.

Pokud je Banka zprostředkujícím pronajímatelem, účtuje hlavní leasing (Banka jako nájemce) a subleasing (Banka jako pronajímatel) jako dvě samostatné smlouvy. Subleasing je klasifikován jako finanční nebo operativní leasing s odkazem na právo užívat aktivum vyplývající z hlavního leasingu.

Operativní leasing

Majetek, který je předmětem operativního leasingu, Banka vykazuje ve výkazu o finanční situaci v položkách podle povahy pronajímaného majetku a používá pro něj účetní metody aplikované na danou majetkovou skupinu.

Přijaté leasingové platby jsou uznávány ve výnosech Banky rovnoměrně po dobu trvání leasingu v kategorii Ostatní výnosy .

Finanční leasing

V případě majetku pronajímaného formou finančního leasingu je čistá investice do leasingu vykázána jako pohledávka v kategorii Finanční aktiva v naběhlé hodnotě , majetek jako takový (popřípadě jeho pronajatá část) vykázán není. Rozdíl mezi hrubou hodnotou pohledávky a její současnou hodnotou je vykázán jako časově rozlišený úrokový výnos.

Finanční výnos z leasingu je vykázán v průběhu doby leasingu tak, aby byla zajištěna konstantní úroková míra ze zbývajícího zůstatku pohledávky, v kategorii Výnosy z úroků .

Banka jako nájemce

V souladu s IFRS 16 se z pohledu nájemce pro leasingy využívá jediný účetní model se zachycením v rozvaze s výjimkami, které lze využít pro krátkodobé leasingy a leasingy aktiv nízké hodnoty. Převážná většina leasingových smluv se týká zejména nájmů kancelářských budov a poboček.

Prvotní ocenění

Na počátku leasingu se vykáže právo užívat aktivum ve výkazu o finanční situaci v kategorii Hmotný majetek v příslušné položce, kde Banka vykazuje svá vlastní podkladová aktiva stejné povahy. Současně se vykáže závazek z leasingu v kategorii Finanční závazky v naběhlé hodnotě , a to v částce rovnající se současné hodnotě dosud neuhrazených leasingových plateb po dobu leasingu diskontovaných přírůstkovou výpůjční úrokovou sazbou Banky.

Součástí ocenění jsou fixní a variabilní leasingové platby závislé na indexu nebo sazbě (např. inflace), případně další částky, u nichž se očekává, že budou uhrazeny pronajímateli v rámci záruk zbytkové hodnoty, nákupních opcí nebo sankcí za předčasné ukončení leasingu. Pro účely ocenění se berou v úvahu leasingové platby ve výši bez daně z přidané hodnoty. Doba leasingu u standardních leasingových smluv zahrnuje nezrušitelnou dobu leasingu, období pokrytá opcí na prodloužení leasingu, pokud je dostatečně jisté, že Banka tuto opci využije, a období pokrytá opcí na ukončení leasingu, pokud je dostatečně jisté, že Banka tuto opci nevyužije. U leasingových smluv na dobu neurčitou se doba leasingu určí jako očekávaná doba leasingu na základě odhadu trvání leasingu.

Smlouvy mohou obsahovat leasingové a neleasingové komponenty, jako je poskytování doplňkových služeb. IFRS 16 nabízí jako praktické zjednodušení pro nájemce možnost neoddělovat neleasingové komponenty a namísto toho účtovat leasingovou komponentu a související neleasingové komponenty jako jednu leasingovou komponentu. U těchto smluv obecně se Banka rozhodla nevyužít zmíněné praktické zjednodušení.

Následné ocenění

Na právo užívat aktivum jsou následně uplatňována obdobná účetní pravidla jako na vlastní majetek stejné povahy. Právo užívat aktivum se vykazuje v pořizovacích nákladech snížených o kumulované odpisy a případné kumulované ztráty ze snížení hodnoty a upraví se o částky přecenění závazku z leasingu. Právo užívat aktivum je odepisováno rovnoměrně po dobu trvání leasingu a odpisy se vykazují ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku . Pokud však po skončení leasingu dochází k převodu právního vlastnictví na nájemce, popř. ocenění práva užívat aktivum zohledňuje realizační cenu opce na odkup najatého majetku, je dané aktivum odepisováno rovnoměrně po dobu použitelnosti podkladového aktiva.

Závazek z leasingu se následně oceňuje naběhlou hodnotou za použití metody efektivní úrokové míry. Leasingové splátky Banka rozděluje na úmor vykazovaný jako snížení nesplaceného závazku z leasingu a úrok vykazovaný ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Náklady na úroky .

Výše závazku z leasingu může být upravena, pokud dojde ke změně leasingu, přehodnocení doby leasingu nebo promítnutí změn budoucích leasingových plateb vyplývajících ze změny indexu nebo sazby. Pokud dojde k přecenění závazku z leasingu, provede se odpovídající úprava účetní hodnoty práva užívat aktivum nebo dojde k vykázání do zisku nebo ztráty, pokud se účetní hodnota práva užívat aktivum snížila na nulu.

Výjimky

V případě určitých krátkodobých leasingů a leasingů aktiv nízké hodnoty jsou leasingové platby vykazovány jako náklad rovnoměrně po dobu trvání nájmu v kategorii Všeobecné provozní náklady . Krátkodobé leasingy jsou leasingy s dobou nájmu 12 měsíců nebo kratší. Leasingy aktiv nízké hodnoty se týkají leasingů, kde podkladové aktivum ve stavu nového předmětu má nízkou hodnotu, která je Bankou definovaná na úrovni 100 000 Kč na jednotku najatého aktiva. Výjimka pro aktiva nízké hodnoty se uplatňuje zejména u leasingů tiskových zařízení.

Banka neaplikuje ustanovení IFRS 16 na leasingy nehmotného majetku, jak je umožněno ve standardu.

3.5.10 Nehmotný a hmotný majetek

Nehmotný majetek zahrnuje především software a majetek vytvořený vlastní činností (hlavně software). Hmotný majetek zahrnuje pozemky, budovy a zařízení, které Banka drží z důvodu používání pro poskytování bankovních služeb a k administrativním účelům a které jsou používány déle než jedno účetní období.

Nehmotný a hmotný majetek je vykázán v pořizovacích nákladech snížených o případné kumulované ztráty ze snížení hodnoty (opravné položky) a v případě odepisovaného majetku o kumulované odpisy zvýšené o případné technické zhodnocení. Pořizovací náklady zahrnují nákupní cenu a náklady s pořízením přímo související, jako jsou dopravné, náklady na instalaci a montáž, odměny za poradenské služby, správní poplatky apod. Pořizovací náklady majetku vytvořeného vlastní činností zahrnují externí náklady a interní personální náklady vynaložené na interní projekty ve fázi vývoje. Náklady vzniklé ve fázi výzkumu Banka nekapitalizuje.

Nehmotný a hmotný majetek je odepisován rovnoměrně po dobu předpokládané doby jeho užívání z pořizovací ceny. U automobilů pořízených formou finančního leasingu je odepisován z pořizovací ceny snížené o odhadovanou zbytkovou hodnotu, která je stanovena na základě odkupní ceny po ukončení nájmu stanovené v leasingové smlouvě. U ostatního majetku Banka předpokládá nulovou zbytkovou hodnotu. Odpisy a amortizace jsou vykázány ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku .

Odepisovány nejsou zejména pozemky a umělecká díla. Nedokončený nehmotný a hmotný majetek a technické zhodnocení jsou odepisovány, pouze pokud jsou uvedeny do stavu způsobilého k užívání.

Během účetního období byly uplatněny následující doby použitelnosti v letech:
2020 2019
Stroje a zařízení 4 4
Výpočetní technika – notebooky, servery 4/5 4
Výpočetní technika – stolní počítače 6 6
Inventář, účelové stroje a zařízení 6 6
Dopravní prostředky 5/6 5/6
Bankomaty 10 10
Vybraná zařízení Banky 8 8
Energetické stroje a zařízení 12/15 12/15
Rozvodná zařízení 20 20
Budovy a stavby 40 40
Budovy a stavby – vybrané komponenty:
– vytápění, klimatizace, okna, dveře 20 20
– výtahy, elektroinstalace 25 25
– fasáda 30 30
– střecha 20 20
– ostatní komponenty 15 15
– zbytková hodnota – budova a technické zhodnocení budovy bez vyčleněných komponent 50 50
Právo užívat aktivum (leasing) dle doby nájmů dle doby nájmů
Technická zhodnocení najatého majetku dle doby nájmů dle doby nájmů
Nehmotné výsledky vývoje (majetek vytvořený vlastní činností v rámci interních projektů)
dle doby použitelnosti,
obvykle 5
dle doby použitelnosti,
obvykle 5
Licence – software 5 5
Ostatní nehmotný majetek dle smlouvy dle smlouvy

Banka ke dni účetní závěrky posuzuje, zda neexistují náznaky snížení hodnoty nehmotného a hmotného majetku. Indikátory možného snížení hodnoty zahrnují informace o významném snížení tržní hodnoty majetku, významných změnách v technologickém, tržním, ekonomickém nebo legislativním prostředí, zastarání nebo fyzickém poškození majetku či změně způsobu jeho užívání. V případě, že náznaky snížení hodnoty existují, Banka u takového majetku odhadne zpětně získatelnou částku, tj. vyšší částku z reálné hodnoty snížené o náklady na prodej a hodnoty z užívání, kterou porovná s účetní hodnotou daného majetku. Je-li účetní hodnota majetku vyšší než jeho zpětně získatelná částka, Banka takový majetek přecení na jeho zpětně získatelnou částku a ztrátu ze snížení hodnoty vykáže ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku .

Náklady na údržbu a opravy majetku jsou zaúčtovány přímo do výkazu zisku a ztráty v okamžiku jejich vzniku.

3.5.11 Rezervy

Banka vytváří rezervy ze smluvních závazků (zejména rezervy na existující smluvní potenciální závazky, právní spory, samopojištění a rezervy na plán odměn při odchodu do důchodu) a na restrukturalizaci.

Rezervy jsou vykázány jen tehdy, pokud:

Rezervy jsou oceněny v částce nejlepšího odhadu výdajů, které budou nezbytné k vypořádání závazku vykázaného ke dni účetní závěrky. Je-li časový faktor významný, je částkou rezervy současná hodnota výdajů, které budou nezbytné pro vypořádání závazku. Pro diskontování je použita sazba před zdaněním, která odráží tržní podmínky a specifická rizika daného závazku. Přírůstky rezerv vyplývající z toku času jsou vykazovány jako úrokový náklad.

Rezerva na restrukturalizaci se vykáže v případě, že Banka schválila oficiální podrobný plán restrukturalizace a restrukturalizace byla před koncem účetního období buď již zahájena, nebo byly zveřejněny její hlavní rysy těm, kteří budou restrukturalizací ovlivněni. Rezerva na restrukturalizaci zahrnuje pouze přímé náklady, které nezbytně vzniknou v důsledku restrukturalizace a nejsou spojeny s běžnou činností Banky.

Banka dále vytváří rezervy na ostatní úvěrové závazky, do kterých vstupuje v rámci své běžné činnosti. Tyto ostatní úvěrové závazky nesplňují podmínky uznání ve výkazu o finanční situaci a jsou evidovány v podrozvahové evidenci. Zahrnují zejména záruky, avaly, nekryté akreditivy, neodvolatelné přísliby úvěrů a neodvolatelné rámce, nečerpané částky úvěrů, kontokorentních účtů a povolených debetů či nečerpané částky volného limitu rámce. Rezervy pak představují částky snížení hodnoty z titulu očekávaných ztrát z případných finančních závazků vzniklých z těchto ostatních úvěrových závazků. Rezervy jsou tvořeny podle stejných principů jako opravné položky k finančním aktivům.

3.5.12 Zaměstnanecké požitky
3.5.12.1 Obecně

Banka poskytuje svým zaměstnancům odměny při odchodu do starobního nebo invalidního důchodu. Nárok na tyto požitky vzniká, pokud je zaměstnanec v pracovním poměru do dosažení důchodového věku nebo nároku na invalidní důchod a pokud byl v zaměstnaneckém poměru po minimálně stanovenou dobu.

Očekávané výdaje související s těmito požitky jsou účtovány na akruální bázi po dobu zaměstnaneckého poměru formou rezervy při použití účetní metodiky podobné metodice používané pro požitkově definované penzijní plány. Při stanovování parametrů modelu Banka vychází z aktuálních údajů o zaměstnancích (délka pracovního poměru v Bance, věk, pohlaví, základní mzda), z odhadů na základě sledovaných časových řad údajů o zaměstnancích Banky (očekávaný úbytek stávajících zaměstnanců) a dalších odhadů (výše odměn, očekávaný nárůst mezd, předpokládaná výše sociálního a zdravotního pojištění, diskontní míra).

Tyto rezervy jsou vykázány v kategorii Rezervy . Jejich změny jsou rozděleny do tří komponent a vykazovány níže uvedeným způsobem:

I. náklady na služby, tj. další závazek vznikající z poskytování služeb zaměstnancem v průběhu období, jsou vykazovány v kategorii Personální náklady ;

II. úrokové náklady z čistých závazků z definovaných požitků jsou vykazovány v kategorii Personální náklady ; a

III. ostatní změny v hodnotě závazku z plánu definovaných požitků, jako např. změny v odhadech, jsou prezentovány v Ostatním úplném výsledku v kategorii Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu, po odečtení daně .

Čerpání rezervy je vykazováno v kategorii Personální náklady .

Banka dále poskytuje zaměstnancům krátkodobé požitky, jako např. příspěvky na penzijní připojištění a kapitálové životní pojištění, které jsou na akruální bázi vykazovány v nákladech Banky v kategorii Personální náklady (viz bod 10 Přílohy).

Banka má níže uvedené odložené plány odměn a akciové plány:


3.5.12.2 Odložené výplaty odměn

Zaměstnanci s významným vlivem na rizikový profil Banky dostávají odměny vázané na výkonnost rozdělené do dvou částí, a to: (i) neodloženou část vyplacenou následující rok; a (ii) odloženou část, která je rozložena do následujících let. Částky obou částí jsou dále rozděleny mezi odměny vyplácené v hotovosti a odměny vyplácené v peněžním ekvivalentu hodnoty akcií Komerční banky, a.s., (tzv. indexované odměny). Výplata obou dvou druhů odměn je vázána na podmínku setrvání v pracovním poměru a výkonnostní podmínky.

Indexované bonusy Banka považuje za úhrady vázané na akcie vypořádané v hotovosti. Závazek je až do doby vypořádání ke konci účetního období oceňován v reálné hodnotě akcií Komerční banky, a.s., násobené počtem poskytnutých akcií a jeho tvorba je rozložena po dobu trvání rozhodného období.

Odložené odměny vyplácené v hotovosti, tj. odměny vyplácené zaměstnancům více jak 12 měsíců po skončení účetního období, ve kterém zaměstnanec Bance poskytoval služby, Banka považuje za dlouhodobé zaměstnanecké požitky a související náklady vykazuje po dobu trvání rozhodného období ve výkazu zisku a ztráty v kategorii Personální náklady .

3.5.12.3 Akciový plán akcií zdarma

Ke zvýšení loajality a motivace přispívat k dlouhodobému růstu hodnoty skupiny Société Générale Banka může poskytnout některým svým klíčovým zaměstnancům akcie zdarma (odložený akciový plán). Tyto akcie zdarma podléhají rozhodné podmínce (tj. setrvání ve Skupině na konci rozhodného období) a v případě určitých příjemců podléhají také podmínce, že skupina Société Générale dosáhne pozitivního výsledku hospodaření.

Náklady související s odloženým akciovým plánem poskytnutým zaměstnancům Banky ze strany Société Générale se vykazují jako úhrady vázané na akcie vypořádané kapitálovými nástroji. Reálná hodnota těchto nástrojů, vypočtená s použitím modelu arbitráže k datu poskytnutí, je rozložena na celé rozhodné období a vykázána v kategoriích Personální náklady a Emisní ážio, fondy, nerozdělený zisk, oceňovací rozdíly a zisk za účetní období ve vlastním kapitálu. Ke konci každého účetního období se počet těchto nástrojů upraví tak, aby zohledňoval výkonnostní podmínku a podmínku setrvání ve Skupině a aby se upravily celkové náklady plánu, jak bylo původně stanoveno. Následně se obdobně upraví náklady od začátku plánu vykázané v kategorii Personální náklady .

3.5.13 Vlastní kapitál
Dividendy z kmenových akcií

Dividendy vyplácené z kmenových akcií jsou vykázány jako závazek a odečteny z vlastního kapitálu v okamžiku jejich schválení valnou hromadou Banky.

Vlastní akcie

V případě, že Banka odkoupí své kapitálové nástroje, je zaplacená náhrada včetně všech souvisejících transakčních nákladů vykázána jako snížení celkové výše vlastního kapitálu v položce Emisní ážio, fondy, nerozdělený zisk, oceňovací rozdíly a zisk za účetní období . Zisky a ztráty vyplývající z opětovného prodeje těchto nástrojů jsou vykázány v rámci vlastního kapitálu rovněž v položce Emisní ážio, fondy, nerozdělený zisk, oceňovací rozdíly a zisk za účetní období .

3.5.14 Podmíněná aktiva, podmíněné závazky a podrozvahové položky

Kromě obchodů, které vedou k vykázání aktiv a závazků ve výkazu o finanční situaci, vstupuje Banka i do transakcí, kterými jí vznikají pravděpodobná neboli podmíněná aktiva a závazky. Podmíněná aktiva a podmíněné závazky jsou evidovány v podrozvahové evidenci. Tyto transakce Banka sleduje, neboť představují důležitou součást její činnosti a mají podstatný vliv na úroveň rizik, kterým je Banka vystavena (mohou zvýšit nebo snížit jiná rizika, např. zajištěním aktiv a závazků vykázaných ve výkazu o finanční situaci).

Podmíněné aktivum/závazek je možné aktivum/závazek, které je důsledkem minulých událostí a jehož existence bude potvrzena tím, že v budoucnosti nastane (nenastane) nejistá událost, která není plně pod kontrolou Banky.

Podmíněným závazkem je i existující závazek, jestliže není pravděpodobné, že k jeho vyrovnání bude nezbytný odtok prostředků představujících ekonomický prospěch, nebo nelze-li výši závazku spolehlivě vyčíslit. Podmíněnými závazky jsou např. neodvolatelné úvěrové přísliby, přísliby z titulu bankovních záruk, bankovních akceptů, akreditivů nebo warrantů.

Vyjma podmíněných aktiv a podmíněných závazků jsou v podrozvahové evidenci vedena také aktiva vyplývající z činností spočívajících ve správě a úschově cenností a cenných papírů a související závazky příslušná aktiva klientům vrátit (např. aktiva ve správě).

Podrozvahovými položkami jsou i nominální hodnoty úrokových a měnových nástrojů, včetně forwardů, swapů, opcí a futures. Detailní informace o derivátových operacích jsou popsány v bodě 3.5.5.4.3 Deriváty a zajišťovací účetnictví.

3.5.15 Provozní segmenty

Provozní segmenty jsou vykazovány v souladu s interními výkazy pravidelně připravovanými a předkládanými představenstvu Banky, které je považováno za tzv. vedoucího pracovníka s rozhodovací pravomocí, tj. osobu, resp. skupinu osob, která rozděluje zdroje a hodnotí výkonnost jednotlivých provozních segmentů Banky.

Banka má následující provozní segmenty:

Segment Investiční bankovnictví nedosahuje kvantitativních limitů pro povinné vykazování, avšak vedení Banky se domnívá, že informace o něm jsou užitečné pro uživatele účetní závěrky, a proto tento segment vykazuje samostatně.

Jelikož hlavní činností Banky je poskytování finančních služeb, posuzuje představenstvo Banky výkonnost provozních segmentů zejména podle čistého úrokového výnosu. Z tohoto důvodu nejsou úrokové výnosy a náklady jednotlivých provozních segmentů vykazovány odděleně, ale v čisté výši.

Banka dále podle segmentů sleduje čisté výnosy z provizí a poplatků, z finančních operací a ostatní výnosy, zahrnující především výnosy z pronájmů nebytových prostor. Ostatní výsledkové položky nejsou podle provozních segmentů sledovány.

Banka podle segmentů rovněž nesleduje ani celková aktiva, ani celkové závazky.

Informace o položkách čistých provozních výnosů jsou představenstvu Banky poskytovány v ocenění shodném s oceněním ve finančním účetnictví Banky.

Banka nemá žádného klienta (resp. skupinu spřízněných osob), pro kterého by výnosy z transakcí s ním tvořily více jak 10 % celkových výnosů Banky.

3.5.16 Regulatorní požadavky

Banka musí dodržovat regulatorní požadavky ČNB a dalších institucí. Mezi tyto požadavky patří limity a další omezení pro kapitálovou přiměřenost bank, klasifikaci úvěrů a podrozvahových závazků, tvorbu opravných položek a rezerv k pokrytí úvěrového rizika spojeného s klienty bank, pro likviditu, výši úrokového rizika a měnové pozice bank.

4 Informace o segmentech

Retailové
bankovnictví
Korporátní
bankovnictví
Investiční
bankovnictví
Ostatní Celkem
(mil. Kč) 2020 2019 2020 2019 2020 2019 2020 2019 2020 2019
Čisté úrokové výnosy 11 242 13 052 5 751 6 157 659 986 959 355 18 611 20 550
Čistý výnos z poplatků a provizí 3 073 3 566 1 478 1 799 48 -115 -63 63 4 536 5 313
Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací 1 051 1 297 1 787 1 708 -215 -458 255 255 2 878 2 802
Výnosy z dividend 0 0 0 0 0 0 6 1 688 6 1 688
Ostatní výnosy 179 170 -32 -34 134 242 -24 -132 257 246
Čisté provozní výnosy 15 545 18 085 8 984 9 630 626 655 1 133 2 229 26 288 30 599

Vzhledem ke specifičnosti bankovních činností jsou představenstvu Banky (neboli vedoucímu pracovníkovi s rozhodovací pravomocí) poskytovány informace o výnosech, tvorbě opravných položek, odpisech a dani z příjmů pouze pro vybrané segmenty, a nikoli konzistentně pro všechny. Z uvedeného důvodu tyto informace nejsou pro segmenty vykazovány.

Jelikož většina výnosů segmentů pochází z úroků a představenstvo Banky při hodnocení výkonnosti segmentů a rozhodování o rozdělování zdrojů na segmenty primárně vychází z čistého úrokového výnosu, jsou úroky za segmenty vykázány v čisté výši, tj. snížené o úrokové náklady.

Ceny, za které jsou uzavírány operace mezi segmenty, vycházejí z transferových úrokových sazeb reprezentujících aktuální tržní úrokové prostředí, včetně likviditní komponenty reflektující existující příležitosti finanční zdroje získávat a investovat.

Většina výnosů Banky, téměř 98 % (2019: více než 98 %), pochází z území České republiky.

5 Čisté úrokové výnosy

Čisté úrokové výnosy zahrnují:
(mil. Kč) 2020 2019
Výnosy z úroků 32 977 40 173
Náklady na úroky -14 366 -19 623
Čisté úrokové výnosy 18 611 20 550
z toho čisté úrokové výnosy z:
– úvěrů a pohledávek v naběhlé hodnotě 17 137 21 524
– dluhových cenných papírů v naběhlé hodnotě 1 526 1 538
– ostatních dluhových cenných papírů 671 571
– finančních závazků v naběhlé hodnotě -2 445 -4 120
– zajišťovacích finančních derivátů – výnosy 13 643 16 540
– zajišťovacích finančních derivátů – náklady -11 921 -15 503

Pozn.: Čisté úrokové výnosy jsou vykázány za použití efektivní úrokové míry kromě zajišťovacích derivátů používajících smluvní úrokové sazby příslušného derivátu.

V kategorii Výnosy z úroků jsou zahrnuty úroky z pohledávek za klienty ve Stupni 3 ve výši 217 mil. Kč (2019: 278 mil. Kč).

V obou letech 2020 i 2019 Banka vykázala jako součást kategorie Čisté úrokové výnosy rovněž negativní úrokové výnosy a náklady z vybraných klientských depozit ve vybraných měnách, z vybraných repo operací, loro a nostro účtů a maržových účtů uložených v bankách. Celková vykázaná částka není významná.

Výnosy z úroků zahrnují výnosy z úroků ze subleasingu práva užívat aktivum ve výši 1 mil. Kč (2019: 1 mil. Kč). Náklady na úroky zahrnují náklady na úroky ze závazků z leasingu ve výši 45 mil. Kč (2019: 51 mil. Kč).

V roce 2020 Banka zaúčtovala ztrátu ve výši 127 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč) ze změny parametrů úvěrových produktů z důvodu odkladu splátek v úvěrových moratoriích.

6 Čistý výnos z poplatků a provizí

Čistý výnos z poplatků a provizí zahrnuje:
(mil. Kč) 2020 2019
Výnosové poplatky z depozitních produktů 726 767
Výnosové poplatky z úvěrů 476 538
Výnosové poplatky z transakcí 2 128 2 834
Výnosové poplatky z křížového prodeje 899 833
Výnosové poplatky ze specializovaných služeb 928 955
Ostatní výnosové poplatky 150 153
Výnosy z poplatků a provizí 5 307 6 080
Nákladové poplatky z depozitních produktů -105 -120
Nákladové poplatky související s úvěry -88 -78
Nákladové poplatky z transakcí -400 -430
Nákladové poplatky z křížového prodeje -18 -12
Nákladové poplatky ze specializovaných služeb -110 -110
Ostatní nákladové poplatky -50 -17
Náklady na poplatky a provize -771 -767
Čistý výnos z poplatků a provizí 4 536 5 313

V kategorii Čistý výnos z poplatků a provizí jsou zahrnuty výnosy z poplatků a provizí ze správy a úschovy majetku a služeb depozitáře ve výši 156 mil. Kč (2019: 168 mil. Kč) a náklady na tyto služby ve výši 32 mil. Kč (2019: 32 mil. Kč).

7 Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací

Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací zahrnuje:
(mil. Kč) 2020 2019
Čistý realizovaný zisk/(ztráta) z cenných papírů k obchodování* 438 221
Čistý nerealizovaný zisk/(ztráta) z cenných papírů k obchodování* -51 -31
Čistý realizovaný zisk/(ztráta) z dluhových cenných papírů v reálné hodnotě vykázaných do úplného výsledku 0 0
Čistý realizovaný zisk/(ztráta) z prodeje dluhových cenných papírů v naběhlé hodnotě 0 8
Čistý realizovaný a nerealizovaný zisk/(ztráta) z derivátů na cenné papíry** -79 1
Čistý realizovaný a nerealizovaný zisk/(ztráta) z úrokových derivátů 1 241 -101
Čistý realizovaný a nerealizovaný zisk/(ztráta) z obchodování s komoditními deriváty 0 12
Čistý realizovaný a nerealizovaný zisk/(ztráta) z devizových operací 532 1 818
Čistý realizovaný kurzový zisk/(ztráta) z plateb 797 874
Čistý zisk/(ztráta) z finančních operací 2 878 2 802

* Tato položka zahrnuje též obchodování s emisními povolenkami.

** Tato položka zahrnuje též dopady derivátových obchodů s emisními povolenkami.

Zisk z reálné hodnoty úrokových swapů pro zajištění úrokového rizika ve výši 5 305 mil. Kč (2019: ztráta 3 188 mil. Kč) je zahrnut v položce Čistý realizovaný a nerealizovaný zisk/(ztráta) z úrokových derivátů . Tato hodnota odpovídá výši ztráty z přecenění zajištěných úvěrových pohledávek, dluhových cenných papírů, vkladů nebo repo operací a emitovaných hypotečních zástavních listů zachycených ve stejné položce.

8 Výnosy z dividend

Výnosy z dividend obsahují přijaté dividendy z majetkových účastí ve výši 2 mil. Kč (2019: 1 685 mil. Kč) a z ostatních finančních investic ve výši 4 mil. Kč (2019: 3 mil. Kč). Výnosy ze zajišťovacích finančních derivátů k zajištění peněžních toků měnového rizika dividend z majetkových účastí činily 0 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč).

9 Ostatní výnosy

Banka vykazuje Ostatní výnosy ve výši 257 mil. Kč (2019: 246 mil. Kč). V obou letech 2020 i 2019 byly v kategorii Ostatní výnosy nejvýznamnějšími částkami výnosy ze služeb poskytnutých finanční Skupině Banky a společnostem skupiny Société Générale a výnosy z pronájmu majetku.

10 Personální náklady

Personální náklady zahrnují:
(mil. Kč) 2020 2019
Mzdy, platy a odměny 4 816 4 926
Sociální náklady 1 922 1 956
Personální náklady 6 738 6 882
Fyzický počet zaměstnanců na konci období* 7 094 7 340
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců během roku* 7 104 7 210
Průměrné náklady na jednoho zaměstnance v Kč 948 441 954 508

* Výpočet podle metodiky Českého statistického úřadu.

V položce Sociální náklady jsou zahrnuty náklady na penzijní připojištění zaměstnanců placené Bankou ve výši 100 mil. Kč (2019: 97 mil. Kč) a náklady ve formě příspěvků na kapitálové životní pojištění zaměstnanců ve výši 34 mil. Kč (2019: 39 mil. Kč).

Personální náklady zahrnují čistý výnos ve výši 3 mil. Kč (2019: čistý výnos 105 mil. Kč) související s restrukturalizačními rezervami. Změna rezervy týkající se projektu „KB Change“ zahrnuje čerpání ve výši 28 mil. Kč (2019: 105 mil. Kč) a rozpuštění ve výši 56 mil Kč (2019: 0 mil. Kč). V roce 2020 Banka zaúčtovala restrukturalizační rezervu v souvislosti s plánovanými strukturálními změnami založenými na zkušenosti s Covid-19. Tato rezerva zahrnuje tvorbu ve výši 136 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč) a čerpání ve výši 55 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč). Další informace jsou uvedeny v bodě 31 Přílohy.

Indexované bonusy

Celková částka vykázaná v kategorii Personální náklady za rok 2020 týkající se bonusů odvíjejících se od ceny akcií Komerční banky činila 42 mil. Kč (2019: 40 mil. Kč) a celková částka závazku je 84 mil. Kč (2019: 81 mil. Kč). Uvedené částky neobsahují náklady na sociální a zdravotní pojištění a penzijní připojištění hrazené Bankou. Čistý zisk ze zajištění indexovaných bonusů zajišťovacími finančními deriváty k zajištění reálné hodnoty a budoucích peněžních toků byl 9 mil. Kč (2019: 4 mil. Kč). Celkový počet akcií Komerční banky, od jejichž ceny se odvíjí výše bonusů, je 152 100 kusů (2019: 137 090 kusů).

Změna počtu akcií Komerční banky byla následující:
(kusy) 2020 2019
Stav na počátku období 137 090 109 224
Vyplaceno v průběhu období -22 556 -22 746
Předpokládaný počet nově garantovaných akcií 37 566 50 612
Stav na konci období 152 100 137 090
Akcie zdarma a odložené akciové plány

Celková částka vykázaná v kategorii Personální náklady vztahující se k programu garantovaných akcií zdarma a k odloženým akciovým plánům za rok 2020 činila 19 mil. Kč (2019: 23 mil. Kč).

Změna počtu akcií Société Générale byla následující:
2020 2019
(kusy; EUR) Počet akcií Průměrná cena Počet akcií Průměrná cena
Stav na počátku období 87 466 30,74 101 430 35,61
Poskytnuté v průběhu roku 36 128 11,26 45 196 21,40
Propadlé v průběhu roku -697 30,74 -3 096 35,61
Uplatněné v průběhu roku -21 578 30,74 -56 064 35,61
Stav na konci období 101 319 21,56 87 466 30,74

11 Všeobecné provozní náklady

Všeobecné provozní náklady zahrnují:
(mil. Kč) 2020 2019
Náklady na pojištění 65 63
Náklady na marketing a reprezentaci 413 464
Náklady na prodej a bankovní produkty 289 291
Ostatní náklady na zaměstnance a cestovné 63 114
Náklady spojené s provozem budov 796 777
Náklady spojené s IT podporou 1 167 1 060
Náklady na zařízení a ostatní drobnou spotřebu 87 110
Náklady na telekomunikace, poštovné a přenos dat 184 175
Náklady na externí poradenství a ostatní služby 303 390
Náklady na rezoluční fond a podobné fondy 917 828
Ostatní náklady 47 41
Všeobecné provozní náklady 4 331 4 313

Všeobecné provozní náklady zahrnují čistý výnos ve výši 29 mil. Kč (2019: čistý náklad 12 mil. Kč) vynaložený v souvislosti s tvorbou restrukturalizační rezervy ve vztahu k transformačnímu projektu „KB Change“ ve výši 1 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč) a čerpáním a rozpuštěním ve výši 30 mil. Kč (2019: 12 mil. Kč). Další informace jsou uvedeny v bodě 31 Přílohy.

Všeobecné provozní náklady zahrnují náklady vztahující se k leasingům, u nichž byla uplatněna výjimka z IFRS 16, a náklady vztahující se k variabilním leasingovým platbám nezahrnutým v závazcích z leasingu.

Náklady na leasingové platby činily:
2020 2019
(mil. Kč) Nemovitosti Hardware Ostatní Celkem Nemovitosti Hardware Ostatní Celkem
Náklady na nájemné z krátkodobého leasingu 176 0 0 176 172 0 12 184
Náklady na nájemné aktiv s nízkou hodnotou
(bez nákladů zahrnutých v krátkodobém leasingu)
0 22 0 22 0 26 0 26
Náklady vztahující se k variabilním leasingovým platbám nezahrnutým v závazcích z leasingu 0 0 0 0 0 0 0 0

12 Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku

Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku zahrnují:
(mil. Kč) 2020 2019
Odpisy a amortizace hmotného a nehmotného majetku (viz body 25 a 26 Přílohy) 2 480 2 226
Opravné položky k majetku 24 7
Odpisy, amortizace a znehodnocení majetku 2 504 2 233

Čistý zisk položky Opravné položky k majetku zahrnuje zejména zisk z rozpuštění a čerpání opravných položek k interním projektům (SW).

Odpisy práva užívat aktivum podle podkladového aktiva:
(mil. Kč) 2020 2019
Nemovitosti 508 480
Hardware 0 0
Ostatní 14 18
Odpisy práva užívat aktivum 522 498

13 Náklady na riziko

Čistá ztráta kategorie Náklady na riziko v celkové výši 3 953 mil. Kč (2019: čistý zisk 725 mil. Kč) obsahuje čistý náklad z tvorby a rozpuštění opravných položek a rezerv ve výši 4 083 mil. Kč (2019: čistý výnos 226 mil. Kč) a čistý výnos z prodeje a odpisu úvěrů a pohledávek ve výši 130 mil. Kč (2019: 499 mil. Kč).

Zůstatek k 31. prosinci 2020 a změna opravných položek a rezerv k úvěrům a pohledávkám a k dluhovým cenným papírům byly následující:
(mil. Kč) Stav
na počátku
období
Zvýšení
z důvodu
vzniku
Snížení
z důvodu
odúčtování*
Změna
úvěrového
rizika (netto)
Změna
odhadů 
(netto)
Snížení
z důvodu
odpisů
Ostatní Stav
na konci
období
Opravné položky k finančním aktivům (Stupeň 1) -607 -534 372 -177 0 0 1 -945
– Dluhové cenné papíry -6 0 0 -9 0 0 0 -15
– Úvěry a pohledávky -601 -534 372 -168 0 0 1 -930
Opravné položky k finančním aktivům (Stupeň 2) -950 0 92 -1 194 -94 0 5 -2 141
– Dluhové cenné papíry 0 0 0 0 0 0 0 0
– Úvěry a pohledávky -950 0 92 -1 194 -94 0 5 -2 141
Opravné položky k finančním aktivům (Stupeň 3) -6 460 0 579 -1 637 -12 200 -9 -7 339
– Dluhové cenné papíry 0 0 0 0 0 0 0 0
– Úvěry a pohledávky -6 460 0 579 -1 637 -12 200 -9 -7 339
Opravné položky k finančním aktivům
(viz body 22 a 41 Přílohy)
-8 017 -534 1 043 -3 008 -106 200 -3 -10 425
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (Stupeň 1) -108 -148 88 -26 0 0 -1 -195
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (Stupeň 2) -67 0 0 -207 2 0 0 -272
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (Stupeň 3) -434 0 63 -468 3 0 -3 -839
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (viz bod 31 Přílohy) -609 -148 151 -701 5 0 -4 -1 306

* Tato položka zahrnuje změny opravných položek v důsledku úplného odúčtování finančních aktiv z jiných důvodů než odpisů (např. převody třetím stranám nebo vypršení smluvních práv z důvodu úplného splacení). U podrozvahových expozic tato položka zahrnuje také snížení znehodnocení v důsledku toho, že se podrozvahová položka stala rozvahovým aktivem.

Zůstatek k 31. prosinci 2019 a změna opravných položek a rezerv k úvěrům a pohledávkám a k dluhovým cenným papírům byly následující:
(mil. Kč) Stav
na počátku
období
Zvýšení
z důvodu
vzniku
Snížení
z důvodu
odúčtování*
Změna
úvěrového
rizika (netto)
Změna
odhadů 
(netto)
Snížení
z důvodu
odpisů
Ostatní Stav
na konci
období
Opravné položky k finančním aktivům (Stupeň 1) -598 -326 226 11 81 0 -1 -607
– Dluhové cenné papíry -9 0 0 3 0 0 0 -6
– Úvěry a pohledávky -589 -326 226 8 81 0 -1 -601
Opravné položky k finančním aktivům (Stupeň 2) -986 0 101 -181 112 0 4 -950
– Dluhové cenné papíry 0 0 0 0 0 0 0 0
– Úvěry a pohledávky -986 0 101 -181 112 0 4 -950
Opravné položky k finančním aktivům (Stupeň 3) -8 281 0 2 121 -1 155 -29 874 10 -6 460
– Dluhové cenné papíry 0 0 0 0 0 0 0 0
– Úvěry a pohledávky -8 281 0 2 121 -1 155 -29 874 10 -6 460
Opravné položky k finančním aktivům
(viz body 22 a 41 Přílohy)
-9 865 -326 2 448 -1 325 164 874 13 -8 017
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (Stupeň 1) -99 -93 238 -157 10 0 -7 -108
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (Stupeň 2) -77 0 135 -128 -2 0 5 -67
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (Stupeň 3) -946 0 830 -322 -1 0 5 -434
Rezervy na záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky (viz bod 31 Přílohy) -1 122 -93 1 203 -607 7 0 3 -609

* Tato položka zahrnuje změny opravných položek v důsledku úplného odúčtování finančních aktiv z jiných důvodů než odpisů (např. převody třetím stranám nebo vypršení smluvních práv z důvodu úplného splacení). U podrozvahových expozic tato položka zahrnuje také snížení znehodnocení v důsledku toho, že se podrozvahová položka stala rozvahovým aktivem.

14 Zisk/(ztráta) z majetkových účastí

V souvislosti se splněním podmínek stanovených ve smlouvě o prodeji podílu v Komerční pojišťovně, a.s., z roku 2005 došlo v průběhu druhého čtvrtletí 2019 k finančnímu vyrovnání se společností SOGECAP S.A. Banka obdržela jednorázové plnění ve výši 55 mil. Kč.

Stav opravných položek k majetkovým účastem je následující:
(mil. Kč) 2020 2019
Zůstatek na počátku období 0 0
Tvorba opravných položek -41 0
Rozpuštění a čerpání opravných položek 1 0
Zůstatek na konci období -40 0

15 Čistý zisk z ostatních aktiv

Čistý zisk z ostatních aktiv zahrnuje:
(mil. Kč) 2020 2019
Čistý zisk/(ztráta) z prodeje budov 19 11
Čistý zisk/(ztráta) ze znehodnocení aktiv držených k prodeji 0 16
Čistý zisk/(ztráta) z prodeje a zpětného leasingu -3 -1
Čistý zisk/(ztráta) z prodeje/vyřazení ostatních aktiv -31 -10
Čistý zisk z ostatních aktiv -15 16

16 Daň z příjmů

Hlavní složky daně z příjmů zahrnují:
(mil. Kč) 2020 2019
Daň splatná – běžný rok, vykázaná v hospodářském výsledku -1 796 -3 031
Daň splatná – minulý rok 26 62
Daň odložená (viz bod 32 Přílohy) -8 -182
Daň z příjmů -1 778 -3 151
Položky vysvětlující rozdíl mezi teoretickou a efektivní sazbou daně Banky jsou následující:
(mil. Kč) 2020 2019
Zisk před zdaněním 8 707 17 967
Teoretická výše daně vypočítaná podle daňové sazby 19 % (2019: 19 %) 1 655 3 414
Daň z úprav zisku před zdaněním 8 15
Nezdanitelné výnosy (daňový efekt) -1 140 -1 298
Náklady daňově neuznatelné (daňový efekt) 1 269 895
Slevy -3 -3
Pohyby odložené daně 8 182
Ostatní 7 8
Náklad z titulu daně z příjmů 1 804 3 213
Daň z příjmů z předchozích zdaňovacích období -26 -62
Celkový náklad daně z příjmů 1 778 3 151
Efektivní sazba daně 20,43 % 17,53 %

Nezdanitelné výnosy zahrnují zejména rozpuštění nedaňových opravných položek a rezerv. Náklady daňově neuznatelné zahrnují zejména tvorbu daňově neuznatelných rezerv a opravných položek a daňově neuznatelné provozní náklady. Daň z úprav zisku před zdaněním představuje zejména úpravu vykázaného výsledku dle IFRS na základ daně dle Českých účetních standardů.

V roce 2020 je sazba daně z příjmů právnických osob 19 % (2019: 19 %). Propočet daňové povinnosti Banky vychází z účetního hospodářského výsledku se zohledněním nákladů daňově neuznatelných a výnosů od daně osvobozených nebo podléhajících konečné daňové sazbě.

Ve vazbě na interpretaci IFRIC 23 Banka dospěla k názoru, že je pravděpodobné, že finanční úřad bude akceptovat všechny daňové postupy, které Banka použila nebo použije ve svých daňových přiznáních.

Další informace o odložené dani jsou uvedeny v bodě 32 Přílohy.

17 Rozdělení čistého zisku

Za vykazované účetní období 2020 vykazuje Banka čistý zisk ve výši 6 929 mil. Kč (2019: 14 816 mil. Kč). Představenstvo Banky navrhne dozorčí radě v souladu s doporučením ČNB výplatu dividendy za rok 2020 ve výši 0 Kč na jednu akcii (2019: 0 Kč na jednu akcii), což představuje dividendy v celkové výši 0 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč). Návrh podléhá schválení dozorčí rady a následně schválení valné hromady Banky.

V souladu s doporučením ČNB valná hromada Banky dne 29. června 2020 rozhodla o výplatě dividend za rok 2019 ve výši 0 Kč na jednu akcii před zdaněním. Zisk za účetní období 2019 byl v plné výši převeden do nerozděleného zisku minulých let.

18 Hotovost a účty u centrálních bank

Hotovost a účty u centrálních bank obsahují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Hotovost a jiné pokladní hodnoty 8 496 10 007
Účty u centrálních bank 12 484 6 863
Hotovost a účty u centrálních bank (viz bod 35 Přílohy) 20 980 16 870

Účty u centrálních bank zahrnují povinné minimální rezervy ve výši 10 754 mil. Kč (2019: 1 746 mil. Kč). Povinné minimální rezervy jsou centrálními bankami úročeny. Ke konci roku 2020 byla úroková sazba v České republice ve výši 0,25 % (2019: 2,00 %). Ve Slovenské republice byly povinné minimální rezervy úročeny úrokovou sazbou ve výši 0,00 % (2019: 0,00 %).

19 Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty

Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Kapitálové nástroje k obchodování 0 0
Dluhové cenné papíry k obchodování 3 342 4 112
Deriváty k obchodování 22 979 19 457
Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 26 321 23 569
Emisní povolenky 0 494
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 0 494

Portfolio Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty zahrnuje ke konci obou účetních období pouze cenné papíry a kladné reálné hodnoty derivátů k obchodování. Banka neoznačila žádné finanční aktivum při jeho prvotním zařazení jako Finanční aktivum k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty .

Podrobnější informace o Dluhových cenných papírech k obchodování v členění dle sektorů a měny jsou uvedeny v bodě 42(A) Přílohy.

Podrobnější informace o derivátech zahrnutých do portfolia k obchodování jsou uvedeny v bodě 42(C) Přílohy.

K 31. prosinci 2020 jsou v portfoliu k obchodování cenné papíry v reálné hodnotě 3 228 mil. Kč (2019: 3 963 mil. Kč), které jsou veřejně obchodované na burzách cenných papírů, a cenné papíry v reálné hodnotě 114 mil. Kč (2019: 149 mil. Kč), které nejsou veřejně obchodované na burze cenných papírů (jsou obchodovány na mezibankovním trhu).

Z Dluhových cenných papírů k obchodování tvoří 3 068 mil. Kč (2019: 2 947 mil. Kč) cenné papíry, které jsou použity jako kolaterál pro výpůjčku cenných papírů.

Z Dluhových cenných papírů k obchodování tvoří 76 mil. Kč (2019: 936 mil. Kč) cenné papíry přijímané centrálními bankami k refinancování.

20 Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty

K 31. prosinci 2020 zahrnují Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty finanční aktiva v reálné hodnotě 279 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč), která jsou vydaná finančními institucemi v zahraničí.

Další informace jsou uvedeny v bodě 21 Přílohy.

21 Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku

Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Kapitálové nástroje ve FVOCI option 1 514
Dluhové cenné papíry ve FVOCI 40 054 34 085
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 40 055 34 599

Podrobnější informace o Dluhových cenných papírech v členění dle sektorů a měny jsou uvedeny v bodě 42(A) Přílohy.

K 31. prosinci 2020 jsou v portfoliu Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku cenné papíry v reálné hodnotě 40 055 mil. Kč (2019: 34 599 mil. Kč), které jsou veřejně obchodované na burzách cenných papírů.

Z Dluhových cenných papírů ve FVOCI tvoří 40 054 mil. Kč (2019: 34 085 mil. Kč) cenné papíry přijímané centrálními bankami k refinancování.

K 31. prosinci 2020 jsou v portfoliu Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku dluhopisy v reálné hodnotě 915 mil. Kč (2019: 897 mil. Kč), které jsou použity jako kolaterál pro vnitrodenní facility u centrálních bank.

K 31. prosinci 2020 jsou v portfoliu Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku dluhopisy v reálné hodnotě 1 596 mil. Kč (2019: 1 369 mil. Kč), které jsou použity jako kolaterál pro derivátové obchody s ústřední protistranou. Ústřední protistrana je LCH.Clearnet SA. Jako souvisejícího obchodníka Banka využívá Société Générale International Limited.

V průběhu roku 2020 Banka prodala 68 000 kusů akcií VISA Inc., které získala postupnou konverzí držených finančních instrumentů VISA Series C Convertible Participating Preferred Stock. V této souvislosti Banka přehodnotila charakter a původní klasifikaci této investice, která je nově vykazována v portfoliu Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty . Z důvodu nevýznamnosti dopadů do finančních výkazů byla změna klasifikace provedena retrospektivně bez přepočtu srovnatelného období.

22 Finanční aktiva v naběhlé hodnotě

Finanční aktiva v naběhlé hodnotě zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Úvěry a pohledávky za bankami 283 334 259 681
Úvěry a pohledávky za klienty 589 741 567 805
Dluhové cenné papíry 83 939 64 427
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 957 014 891 913

Podrobnější informace o Dluhových cenných papírech v členění dle sektorů a měny jsou uvedeny v bodě 42(A) Přílohy.

K 31. prosinci 2020 drží Banka v portfoliu Finanční aktiva v naběhlé hodnotě dluhopisy v hodnotě 83 392 mil. Kč (2019: 64 087 mil. Kč), které jsou veřejně obchodované na burzách cenných papírů, a dluhopisy v hodnotě 547 mil. Kč (2019: 340 mil. Kč), které nejsou veřejně obchodované.

Z Dluhových cenných papírů tvoří 80 132 mil. Kč (2019: 60 584 mil. Kč) cenné papíry přijímané centrálními bankami k refinancování.

Finanční aktiva v naběhlé hodnotě k 31. prosinci 2020 zahrnují následující rozdělení do Stupňů:
Brutto účetní hodnota Opravné položky Účetní hodnota
(mil. Kč) Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem
Centrální banky 216 388 0 0 216 388 0 0 0 0 216 388
Vládní instituce 23 066 18 234 23 318 -16 0 -23 -39 23 279
Úvěrové instituce 66 414 533 0 66 947 -1 0 0 -1 66 946
Ostatní finanční instituce 66 226 26 303 66 555 -80 -1 -48 -129 66 426
Nefinanční podniky 195 848 20 813 8 888 225 549 -634 -1 338 -4 711 -6 683 218 866
Domácnosti* 267 546 12 446 4 736 284 728 -199 -802 -2 557 -3 558 281 170
Úvěry celkem 835 488 33 836 14 161 883 485 -930 -2 141 -7 339 -10 410 873 075
Centrální banky 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 80 842 0 0 80 842 -10 0 0 -10 80 832
Úvěrové instituce 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 348 0 0 348 0 0 0 0 348
Nefinanční podniky 2 759 0 0 2 759 0 0 0 0 2 759
Domácnosti* 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Dluhové cenné papíry celkem 83 949 0 0 83 949 -10 0 0 -10 83 939

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Finanční aktiva v naběhlé hodnotě k 31. prosinci 2019 zahrnují následující rozdělení do Stupňů:
Brutto účetní hodnota Opravné položky Účetní hodnota
(mil. Kč) Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem
Centrální banky 198 738 0 0 198 738 0 0 0 0 198 738
Vládní instituce 19 083 1 392 14 20 489 -9 -1 -12 -22 20 467
Úvěrové instituce 60 271 650 23 60 944 0 -1 0 -1 60 943
Ostatní finanční instituce 64 981 303 59 65 343 -26 -1 -24 -51 65 292
Nefinanční podniky 201 331 13 687 6 585 221 603 -407 -462 -3 874 -4 743 216 860
Domácnosti* 252 720 11 526 4 134 268 380 -159 -485 -2 550 -3 194 265 186
Úvěry celkem 797 124 27 558 10 815 835 497 -601 -950 -6 460 -8 011 827 486
Centrální banky 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 61 327 0 0 61 327 -4 0 0 -4 61 323
Úvěrové instituce 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 350 0 0 350 0 0 0 0 350
Nefinanční podniky 2 754 0 0 2 754 0 0 0 0 2 754
Domácnosti* 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Dluhové cenné papíry celkem 64 431 0 0 64 431 -4 0 0 -4 64 427

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

V roce 2020 byly převody mezi Stupni znehodnocení následující:
Brutto účetní hodnota
(mil. Kč) Ze Stupně 1
do Stupně 2
Ze Stupně 2
do Stupně 1
Ze Stupně 2
do Stupně 3
Ze Stupně 3
do Stupně 2
Ze Stupně 1
do Stupně 3
Ze Stupně 3
do Stupně 1
Centrální banky 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 3 1 200 233 1 0 0
Úvěrové instituce 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 23 116 199 0 0 0
Nefinanční podniky 12 755 3 196 1 001 57 1 498 10
Domácnosti* 7 085 4 576 606 363 1 424 240
Úvěry celkem 19 866 9 088 2 039 421 2 922 250
Centrální banky 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 0 0 0 0 0 0
Úvěrové instituce 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 0 0 0 0 0 0
Nefinanční podniky 0 0 0 0 0 0
Domácnosti* 0 0 0 0 0 0
Dluhové cenné papíry celkem 0 0 0 0 0 0
Záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky celkem 4 813 1 565 180 56 698 3

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Pozn.: Vykazují se expozice, které jsou k datu účetní závěrky v jiném Stupni, než v jakém byly při prvotní kategorizaci (tj. na začátku účetního období nebo při jejich prvotním zachycení). Expozice, které vícekrát změnily Stupeň, se vykazují jako převedené z počátečního Stupně do Stupně, ve kterém jsou vykázány k datu účetní závěrky.

V roce 2019 byly převody mezi Stupni znehodnocení následující:
Brutto účetní hodnota
(mil. Kč) Ze Stupně 1
do Stupně 2
Ze Stupně 2
do Stupně 1
Ze Stupně 2
do Stupně 3
Ze Stupně 3
do Stupně 2
Ze Stupně 1
do Stupně 3
Ze Stupně 3
do Stupně 1
Centrální banky 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 211 60 0 261 0 0
Úvěrové instituce 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 225 0 0 33 0 0
Nefinanční podniky 5 968 1 170 996 94 510 10
Domácnosti* 5 432 5 161 623 358 386 54
Úvěry celkem 11 836 6 391 1 619 746 896 64
Centrální banky 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 0 0 0 0 0 0
Úvěrové instituce 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 0 0 0 0 0 0
Nefinanční podniky 0 0 0 0 0 0
Domácnosti* 0 0 0 0 0 0
Dluhové cenné papíry celkem 0 0 0 0 0 0
Záruky a ostatní potenciální úvěrové závazky celkem 2 989 912 225 24 120 5

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Pozn.: Vykazují se expozice, které jsou k datu účetní závěrky v jiném Stupni, než v jakém byly při prvotní kategorizaci (tj. na začátku účetního období nebo při jejich prvotním zachycení). Expozice, které vícekrát změnily Stupeň, se vykazují jako převedené z počátečního Stupně do Stupně, ve kterém jsou vykázány k datu účetní závěrky.

Rozložení úvěrů a pohledávek k nefinančním podnikům dle sektorů je následující:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Zemědělství, lesnictví, rybářství 10 362 10 263
Těžba a dobývání 2 788 2 742
Zpracovatelský průmysl 59 516 54 704
Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu 13 416 14 153
Zásobování vodou, činnosti související s odpadními vodami, odpady a sanacemi 1 291 1 550
Stavebnictví 8 239 7 509
Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel 38 009 38 336
Doprava a skladování 8 133 6 938
Ubytování, stravování a pohostinství 2 250 1 743
Informační a komunikační činnosti 5 536 5 536
Činnosti v oblasti nemovitostí 52 778 49 744
Profesní, vědecké a technické činnosti 8 739 6 314
Administrativní a podpůrné činnosti 5 832 6 155
Veřejná správa a obrana, povinné sociální zabezpečení 4 25
Vzdělávání 535 515
Zdravotní a sociální péče 2 433 1 788
Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 1 939 4 072
Ostatní činnosti 3 749 9 516
Úvěry a pohledávky nefinančním podnikům celkem 225 549 221 603

Expozice vůči automobilovému průmyslu a navazujícím dodavatelům je 16 219 mil. Kč (2019: 14 875 mil. Kč).

Expozice v sektoru „Ubytování, stravování a pohostinství“ Banka považuje za sektor se zvýšeným rizikem s ohledem na pandemii Covid-19 (viz bod 3.3.3 Významné účetní úsudky a odhady Přílohy).

Většina úvěrů, více než 92 % (2019: více než 92 %), byla poskytnuta subjektům na území České republiky.

Úvěry a pohledávky za klienty obsahují k 31. prosinci 2020 naběhlé úroky ve výši 1 077 mil. Kč (2019: 1 033 mil. Kč). Z toho 235 mil. Kč (2019: 235 mil. Kč) tvoří úroky u pohledávek po splatnosti.

Celková výše úvěrů poskytnutých ČNB a bankám v rámci reverzních repo operací činila 216 500 mil. Kč (2019: 198 738 mil. Kč).

Úvěry poskytnuté ČNB a bankám v rámci reverzních repo operací jsou zajištěny pokladničními poukázkami emitovanými ČNB a ostatními cennými papíry, jejichž reálné hodnoty jsou:

(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Pokladniční poukázky 212 322 195 563
Dluhopisy emitované státními institucemi 111 0
Emisní povolenky 0 0
Investiční certifikáty 0 0
Celkem 212 433 195 563

Úvěry poskytnuté klientům v rámci reverzních repo operací k 31. prosinci 2020 ve výši 0 mil. Kč (2019: 2 001 mil. Kč) jsou zajištěny cennými papíry, jejichž reálné hodnoty představovaly 0 mil. Kč (2019: 4 040 mil. Kč).

Analýza zajištění k angažovanostem ve výkazu o finanční situaci k 31. prosinci 2020 podle jeho typu je uvedena níže:
Použitá hodnota zajištění k úvěrům a pohledávkám za klienty*
(mil. Kč) Zajištění úvěrů
obytnými
nemovitostmi
Zajištění úvěrů
obchodními
nemovitostmi
Zajištění
ostatních úvěrů
hotovostí
Zajištění
ostatních úvěrů
ostatním zajištěním
Přijaté
finanční
záruky
Úvěry a pohledávky za klienty 224 057 30 273 2 141 17 064 32 491
z toho:
– Ostatní finanční instituce 70 1 250 0 4 737 8 410
– Nefinanční podniky 2 505 25 171 1 907 11 823 19 782
– Domácnosti** 221 441 3 843 208 396 868

* Hodnota zajištění krácená koeficientem zohledňujícím časovou hodnotu peněz, náklady na prodej zajištění, riziko poklesu cen na trhu, riziko insolvence apod. a snížená do aktuální výše zůstatku zajišťované expozice.

** V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Analýza zajištění k angažovanostem ve výkazu o finanční situaci k 31. prosinci 2019 podle jeho typu je uvedena níže:
Použitá hodnota zajištění k úvěrům a pohledávkám za klienty*
(mil. Kč) Zajištění úvěrů
obytnými
nemovitostmi
Zajištění úvěrů
obchodními
nemovitostmi
Zajištění
ostatních úvěrů
hotovostí
Zajištění
ostatních úvěrů
ostatním zajištěním
Přijaté
finanční
záruky
Úvěry a pohledávky za klienty 208 144 29 747 1 396 19 163 26 927
z toho:
– Ostatní finanční instituce 28 1 332 0 3 406 9 048
– Nefinanční podniky 2 447 24 718 1 146 15 233 12 783
– Domácnosti** 205 601 3 680 222 417 507

* Hodnota zajištění krácená koeficientem zohledňujícím časovou hodnotu peněz, náklady na prodej zajištění, riziko poklesu cen na trhu, riziko insolvence apod. a snížená do aktuální výše zůstatku zajišťované expozice.

** V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Zástava průmyslových nemovitostí představuje 7 % celkových zástav nemovitostí (2019: 9 %).

Úvěry a pohledávky za klienty s úlevou
Úvěry a pohledávky za klienty s úlevou k 31. prosinci 2020:
(mil. Kč) Ve splatnosti,
neznehodnocené
Po splatnosti,
neznehodnocené
Znehodnocené Celkem s úlevou Opravné položky Použité zajištění
Vládní instituce 242 0 0 242 0 1
Ostatní finanční instituce 233 0 0 233 1 53
Nefinanční podniky 8 586 3 1 926 10 515 809 3 227
Domácnosti* 10 089 143 1 333 11 565 779 8 769
Celkem 19 150 146 3 259 22 555 1 589 12 050

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Úvěry a pohledávky za klienty s úlevou k 31. prosinci 2019:
(mil. Kč) Ve splatnosti,
neznehodnocené
Po splatnosti,
neznehodnocené
Znehodnocené Celkem s úlevou Opravné položky Použité zajištění
Vládní instituce 0 0 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 0 0 0 0 0 0
Nefinanční podniky 44 2 896 942 499 321
Domácnosti* 1 001 72 961 2 034 487 1 489
Celkem 1 045 74 1 857 2 976 986 1 810

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Výše zůstatkové hodnoty aktiv s úlevou v poměru k úvěrovému portfoliu Banky (bez dluhopisů a ostatních pohledávek za klienty):
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Hrubá částka Aktiva s úlevou Podíl na hrubé částce Hrubá částka Aktiva s úlevou Podíl na hrubé částce
Vládní instituce 23 318 242 1,04 % 0 0 0,00 %
Ostatní finanční instituce 66 555 233 0,35 % 65 343 0 0,00 %
Nefinanční podniky 225 549 10 515 4,66 % 221 603 942 0,43 %
Domácnosti* 284 728 11 565 4,06 % 268 380 2 034 0,76 %
Celkem 600 150 22 555 3,76 % 555 326 2 976 0,54 %

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Finanční leasing

Předmětem finančního leasingu je podnájem nemovitostí.

Úvěry a pohledávky za klienty – leasing činí:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
splatné do 1 roku 11 17
splatné od 1 roku do 2 let 5 17
splatné od 2 do 3 let 2 8
splatné od 3 do 4 let 2 2
splatné od 4 do 5 let 1 2
splatné nad 5 let 3 6
Celkem 24 52
Budoucí úrok (rozdíl mezi hrubou a čistou investicí do leasingu) z leasingových smluv činí:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
splatné do 1 roku 0 1
splatné od 1 roku do 2 let 0 1
splatné od 2 do 3 let 0 0
splatné od 3 do 4 let 0 0
splatné od 4 do 5 let 0 0
splatné nad 5 let 0 0
Celkem 0 2

23 Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva

Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Náklady a příjmy příštích období 831 582
Zůstatky uspořádacích účtů 314 287
Pohledávky z obchodování s cennými papíry 147 61
Ostatní aktiva 2 107 2 595
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 3 399 3 525

Položka Ostatní aktiva obsahuje opravné položky k provozním pohledávkám za různými dlužníky ve výši 213 mil. Kč (2019: 217 mil. Kč) a dále především poskytnuté zálohy a pohledávky za různými dlužníky.

24 Majetkové účasti

Majetkové účasti zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Dceřiné společnosti (majetkové účasti s rozhodujícím vlivem) 16 999 16 910
Přidružené společnosti (majetkové účasti s podstatným vlivem) 858 837
Majetkové účasti 17 857 17 747
Majetkové účasti s rozhodujícím vlivem
V následujících společnostech má Banka rozhodující vliv k 31. prosinci 2020:
Název společnosti Přímý
podíl (%)
Skupinový
podíl (%)
Hlavní činnost Sídlo Cena
pořízení
(mil. Kč)
Opravné
položky
(mil. Kč)
Vykazovaná
hodnota
(mil. Kč)
BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. 99,98 99,98 Finanční služby Brusel 649 0 649
ESSOX s.r.o. 50,93 50,93 Spotřebitelské úvěry, leasing České
Budějovice
1 165 0 1 165
Factoring KB, a.s. 100,00 100,00 Faktoring Praha 1 190 0 1 190
KB Penzijní společnost, a.s. 100,00 100,00 Finanční služby Praha 550 0 550
KB Real Estate, s.r.o. 100,00 100,00 Podpůrné služby Praha 511 0 511
KB SmartSolutions, s.r.o. 100,00 100,00 Podpůrné služby Praha 177 -40 137
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 100,00 100,00 Stavební spoření Praha 4 873 0 4 873
Protos, uzavřený investiční fond, a.s. 83,65 100,00 Finanční služby Praha 5 032 0 5 032
SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 50,10 50,10 Průmyslové financování Praha 1 850 0 1 850
STD2, s.r.o. 100,00 100,00 Podpůrné služby Praha 358 0 358
VN 42, s.r.o. 100,00 100,00 Podpůrné služby Praha 684 0 684
Celkem 17 039 -40 16 999
Majetkové účasti s podstatným vlivem
V následujících společnostech má Banka podstatný vliv k 31. prosinci 2020:
Název společnosti Přímý
podíl (%)
Skupinový
podíl (%)
Hlavní činnost Sídlo Cena
pořízení
(mil. Kč)
Opravné
položky
(mil. Kč)
Vykazovaná
hodnota
(mil. Kč)
Bankovní identita, a.s. 33,33 33,33 Digitální služby Praha 21 0 21
CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s. 20,00 20,00 Sběr dat pro hodnocení kreditního rizika Praha 0* 0 0
Komerční pojišťovna, a.s. 49,00 49,00 Pojišťovací činnost Praha 837 0 837
Celkem 858 0 858

* Cena pořízení společnosti CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s., je 240 tis. Kč.

Majetkové účasti klasifikované jako aktiva držená k prodeji
Následující majetkové účasti má Banka k 31. prosinci 2020 klasifikované jako aktiva držená k prodeji:
Název společnosti Přímý
podíl (%)
Skupinový
podíl (%)
Hlavní činnost Sídlo Cena
pořízení
(mil. Kč)
Opravné
položky
(mil. Kč)
Vykazovaná
hodnota
(mil. Kč)
Worldline Czech Republic s.r.o.** 1,00 1,00 Finanční služby Praha 0* 0 0
Celkem 0 0 0

* Cena pořízení společnosti Worldline Czech Republic s.r.o. je 418 tis. Kč.

** Dne 26. června 2019 společnost Cataps, s.r.o., změnila svůj obchodní název na Worldline Czech Republic s.r.o.

Přehled meziročního pohybu majetkových účastí podle emitentů:
(mil. Kč) Cena pořízení
1. ledna 2020
Přírůstky Úbytky Reklasifikace Cena pořízení
31. prosince 2020
BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. 649 0 0 0 649
ESSOX s.r.o. 1 165 0 0 0 1 165
Factoring KB, a.s. 1 190 0 0 0 1 190
KB Penzijní společnost, a.s. 550 0 0 0 550
KB Real Estate, s.r.o. 511 0 0 0 511
KB SmartSolutions, s.r.o. 1) 48 129 0 0 177
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 4 873 0 0 0 4 873
Protos, uzavřený investiční fond, a.s. 5 032 0 0 0 5 032
SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1 850 0 0 0 1 850
STD2, s.r.o. 358 0 0 0 358
VN 42, s.r.o. 684 0 0 0 684
Celkem s rozhodujícím vlivem 16 910 129 0 0 17 039
Bankovní identita, a.s. 2), 3) 0 21 0 0 21
CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s. 0* 0 0 0 0*
Komerční pojišťovna, a.s. 837 0 0 0 837
Celkem s podstatným vlivem 837 21 0 0 858
Worldline Czech Republic s.r.o. 0** 0 0 0 0**
Celkem jako aktiva držená k prodeji 0 0 0 0 0

* Cena pořízení společnosti CBCB - Czech Banking Credit Bureau, a.s., je 240 tis. Kč.

** Cena pořízení společnosti Worldline Czech Republic s.r.o. je 418 tis. Kč.

Změny v majetkových účastech v roce 2020

1) Banka za rok 2020 navýšila vlastní kapitál ve společnosti KB SmartSolutions, s.r.o., o 129 mil. Kč ve formě peněžního příplatku do ostatních kapitálových fondů.

2) K 15. září 2020 založila Banka společně s Českou spořitelnou, a.s., a Československou obchodní bankou, a. s., společnost Bankovní identita, a.s. Banka vložila do základního kapitálu společnosti Bankovní identita, a.s., 1 mil. Kč a Banka drží ve společnosti podíl 33,33 %.

3) V říjnu 2020 Banka navýšila vlastní kapitál ve společnosti Bankovní identita, a.s., o 20 mil. Kč ve formě peněžního příplatku do ostatních kapitálových fondů.

25 Nehmotný majetek

Pohyby nehmotného majetku:
(mil. Kč) Majetek vzniklý vlastní činností* Software Ostatní nehmotný majetek Pořízení
majetku
Celkem
Pořizovací cena
1. ledna 2019 13 848 1 953 14 1 577 17 392
Přesun z/do majetku k prodeji 0 0 0 0 0
Přírůstek majetku 1 759 52 0 1 929 3 740
Úbytek/převod majetku -195 -53 0 -1 811 -2 059
Dopad z kurzového přecenění 0 0 0 0 0
31. prosince 2019 15 412 1 952 14 1 695 19 073
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0
Přesun z/do majetku k prodeji 0 0 0 0 0
Přírůstek majetku 1 748 170 0 2 205 4 123
Úbytek/převod majetku -1 -6 0 -1 918 -1 925
Dopad z kurzového přecenění 0 1 0 -1 0
31. prosince 2020 17 159 2 117 14 1 981 21 271
Oprávky a opravné položky
1. ledna 2019 -10 948 -1 693 -14 0 -12 655
Přesun oprávek majetku k prodeji 0 0 0 0 0
Přírůstek oprávek -1 079 -86 0 0 -1 165
Úbytek oprávek 195 53 0 0 248
Snížení hodnoty 0 0 0 -7 -7
Dopad z kurzového přecenění 0 0 0 0 0
31. prosince 2019 -11 832 -1 726 -14 -7 -13 579
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0
Přesun oprávek majetku k prodeji 0 0 0 0 0
Přírůstek oprávek -1 237 -93 0 0 -1 330
Úbytek oprávek 1 6 0 0 7
Snížení hodnoty -28 0 0 7 -21
Dopad z kurzového přecenění 0 -1 0 0 -1
31. prosince 2020 -13 096 -1 814 -14 0 -14 924
Zůstatková hodnota
31. prosince 2019 3 580 226 0 1 688 5 494
31. prosince 2020 4 063 303 0 1 981 6 347

* Majetek vzniklý vlastní činností zahrnuje zejména software.

V průběhu roku 2020 bylo Bankou ve formě provozních nákladů vynaloženo na výzkum a vývoj 133 mil. Kč (2019: 120 mil. Kč). Opravné položky k nehmotnému majetku k 31. prosinci 2020 jsou vykázány ve výši 45 mil. Kč (2019: 24 mil. Kč) a představují zejména opravné položky k majetku vzniklému vlastní činností (software).

26 Hmotný majetek

Pohyby hmotného majetku:
(mil. Kč) Pozemky Budovy Stroje, inventář a ostatní Pořízení
majetku
Právo užívat aktivum Celkem
Pořizovací cena
1. ledna 2019 95 7 670 4 453 457 2 922 15 597
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0 0
Přesun z/do majetku k prodeji 0 46 0 0 0 46
Přírůstek majetku 0 146 367 583 800 1 896
Úbytek/převod majetku 0 -110 -273 -559 -170 -1 112
Dopad z kurzového přecenění 0 0 0 0 0 0
31. prosince 2019 95 7 752 4 547 481 3 552 16 427
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0 0
Přesun z/do majetku k prodeji -1 61 0 0 0 60
Přírůstek majetku 0 227 383 427 430 1 467
Úbytek/převod majetku 0 -298 -318 -671 -432 -1 719
Dopad z kurzového přecenění 0 0 0 0 2 2
31. prosince 2020 94 7 742 4 612 237 3 552 16 237
Oprávky a opravné položky
1. ledna 2019 0 -4 671 -3 457 0 0 -8 128
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0 0
Přesun oprávek majetku k prodeji 0 28 0 0 0 28
Přírůstek oprávek 0 -235 -327 0 -499 -1 061
Úbytek oprávek 0 64 270 0 14 348
Snížení hodnoty 0 0 -1 0 0 -1
Dopad z kurzového přecenění 0 0 0 0 0 0
31. prosince 2019 0 -4 814 -3 515 0 -485 -8 814
Dopad akvizice podniků 0 0 0 0 0 0
Přesun oprávek majetku k prodeji 0 37 0 0 0 37
Přírůstek oprávek 0 -283 -344 0 -522 -1 149
Úbytek oprávek 0 234 309 0 47 590
Snížení hodnoty 0 0 0 0 -3 -3
Dopad z kurzového přecenění 0 0 0 0 -1 -1
31. prosince 2020 0 -4 826 -3 550 0 -964 -9 340
Zůstatková hodnota
31. prosince 2019 95 2 938 1 032 481 3 067 7 613
31. prosince 2020 94 2 916 1 062 237 2 588 6 897

Opravné položky k hmotnému majetku k 31. prosinci 2020 jsou vykázány ve výši 245 mil. Kč (2019: 245 mil. Kč) a představují zejména opravné položky ve výši 244 mil. Kč (2019: 244 mil. Kč) z důvodu snížení hodnoty budovy Nonet jako přebytku účetní hodnoty nad zpětně získatelnou částkou určenou jako reálná hodnota snížená o náklady na prodej (dle strategie Banky na optimalizaci budov centrály).

Detailnější informace ke kvantitativním dopadům z leasingových smluv jsou uvedeny v bodech 5, 11, 12, 15, 22, 29, 37, 42(D), 42(E), 42(F) a 42(I) Přílohy.

Zůstatkové hodnoty práva užívat aktivum činily:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Nemovitosti 2 481 2 934
Hardware 0 0
Ostatní 107 133
Čistá hodnota práva užívat aktivum 2 588 3 067

27 Aktiva držená k prodeji

K 31. prosinci 2020 Banka vykázala aktiva držená k prodeji v zůstatkové hodnotě ve výši 123 mil. Kč (2019: 118 mil. Kč). Jedná se o vlastní budovy s příslušenstvím a pozemky, o kterých vedení Banky rozhodlo, že budou v rámci plánu optimalizace distribuční sítě prodány. Od tohoto okamžiku bylo také pozastaveno jejich odepisování. Opravné položky k aktivům drženým k prodeji k 31. prosinci 2020 jsou vykázány ve výši 96 mil. Kč (2019: 95 mil. Kč).

K 31. prosinci 2020 jsou v kategorii Aktiva držená k prodeji rovněž vykázány majetkové účasti klasifikované jako aktiva držená k prodeji v zůstatkové hodnotě ve výši 0 mil. Kč (2019: 0 mil. Kč), viz bod 24 Přílohy.

28 Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty

Portfolio Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty zahrnuje ke konci obou účetních období pouze závazky z krátkých prodejů cenných papírů a záporné reálné hodnoty derivátů k obchodování. Banka neoznačila žádný finanční závazek při jeho prvotním zařazení jako Finanční závazek k obchodování v reálné hodnotě vykázaný do zisku nebo ztráty.

(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Krátké prodeje 3 132 3 543
Deriváty 22 758 20 847
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 25 890 24 390

Podrobnější informace o derivátech zahrnutých do portfolia k obchodování jsou uvedeny v bodě 42(C) Přílohy.

29 Finanční závazky v naběhlé hodnotě

Finanční závazky v naběhlé hodnotě zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Závazky vůči bankám 64 844 75 071
Závazky vůči klientům 849 029 762 157
Emitované cenné papíry 20 625 27 964
Závazky z leasingu 2 641 3 086
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 937 139 868 278

Celková výše přijatých repo úvěrů od bank a klientů činila 13 883 mil. Kč (2019: 10 252 mil. Kč).

Reálné hodnoty cenných papírů a pokladničních poukázek sloužících jako zástava přijatých repo úvěrů činily:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Vykazovaná hodnota Reálná hodnota Vykazovaná hodnota Reálná hodnota
Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 0 0 0 0
Ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 0 0 0 0
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 0 0 5 304 5 304
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 0 0 0 0
Cenné papíry přijaté jako zástava 13 880 13 880 5 154 5 154
Celkem 13 880 13 880 10 458 10 458
Závazky vůči bankám a klientům dle sektorů zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Centrální banky 0 0
Vládní instituce 94 979 91 485
Úvěrové instituce 64 844 75 071
Ostatní finanční instituce 51 613 52 559
Nefinanční podniky 319 437 276 691
Domácnosti* 383 000 341 422
Závazky vůči bankám a klientům 913 873 837 228

* V této položce jsou zahrnuty i závazky vůči fyzickým osobám – podnikatelům.

Emitované cenné papíry
Emitované cenné papíry zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Hypoteční zástavní listy 20 584 25 347
Depozitní směnky 41 2 617
Emitované cenné papíry 20 625 27 964

Banka vydává hypoteční zástavní listy s cílem získat finanční prostředky na refinancování hypotečních úvěrů.

Následující tabulka zobrazuje přehled peněžních a nepeněžních změn stavu emitovaných cenných papírů:
Nepeněžní toky
(mil. Kč) 31. 12. 2019 Peněžní tok* Amortizace a časové rozlišení úroků Změna RH zajištění úrokového rizika 31. 12. 2020
Hypoteční zástavní listy 25 347 -5 479 578 138 20 584
Depozitní směnky 2 617 -2 594 18 0 41
Emitované cenné papíry 27 964 -8 073 596 138 20 625

* Položka zahrnuje peněžní tok z jistiny i zaplacených úroků.

Nepeněžní toky
(mil. Kč) 31. 12. 2018 Peněžní tok* Amortizace a časové rozlišení úroků Změna RH zajištění úrokového rizika 31. 12. 2019
Hypoteční zástavní listy 28 809 -4 250 803 -15 25 347
Depozitní směnky 1 532 1 068 17 0 2 617
Emitované cenné papíry 30 341 -3 182 820 -15 27 964

* Položka zahrnuje peněžní tok z jistiny i zaplacených úroků.

Hypoteční zástavní listy jsou dle zbytkové doby splatnosti rozděleny následovně:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
do jednoho roku 0 0
jeden rok až pět let 5 977 4 781
pět až deset let 4 021 5 127
deset až dvacet let 10 586 15 439
nad dvacet let 0 0
Hypoteční zástavní listy 20 584 25 347
Emitované cenné papíry uvedené výše zahrnují následující hypoteční zástavní listy vydané Bankou:
Název dluhopisu Úroková sazba Měna Datum vydání Datum splatnosti 31. 12. 2020
(mil. Kč)
31. 12. 2019
(mil. Kč)
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002001365,
CZ0002001373
4,23 % pro první jedno 3M výnosové období, poté příslušná referenční sazba* minus 0,20 % CZK 16. listopadu 2007 16. listopadu 2037 1 966 1 944
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002001431,
CZ0002001449,
CZ0002001456
4,14 % pro první jedno 3M výnosové období, poté příslušná referenční sazba* minus 0,20 % CZK 30. listopadu 2007 30. listopadu 2037 3 528 3 490
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002001506,
CZ0002001514,
CZ0002001522,
CZ0002001530,
CZ0002001548
4,29 % pro první jedno 3M výnosové období, poté příslušná referenční sazba* minus 0,20 % CZK 7. prosince 2007 7. prosince 2037 5 092 5 074
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002001555,
CZ0002001563,
CZ0002001571,
CZ0002001589
4,33 % pro první jedno 3M výnosové období, poté příslušná referenční sazba* minus 0,20 % CZK 12. prosince 2007 12. prosince 2037 0 4 931
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002002801
2,55 % CZK 21. prosince 2012 21. prosince 2022 3 009 3 011
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002003346
3,50 % CZK 31. ledna 2014 31. ledna 2026 853 858
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002003353
3,50 % CZK 31. ledna 2014 31. ledna 2025 1 207 1 219
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002003361
3,00 % CZK 30. ledna 2014 30. ledna 2024 937 940
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002003379
3,00 % CZK 30. ledna 2014 30. dubna 2022 824 830
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002003742
2,00 % CZK 18. listopadu 2014 18. listopadu 2026 780 748
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002003759
2,10 % CZK 24. listopadu 2014 24. listopadu 2027 787 757
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002003767
2,20 % CZK 24. listopadu 2014 20. listopadu 2028 797 769
HZL Komerční banky, a.s.,
CZ0002003775
2,30 % CZK 27. listopadu 2014 27. listopadu 2029 804 776
Hypoteční zástavní listy 20 584 25 347

* Referenční sazba může být typu: 3M PRIBOR až 12M PRIBOR, swap prodej na 2 roky až na 30 let.

Hodnota 6M PRIBOR k 31. prosinci 2020 byla 40 bps (2019: 222 bps).

Hodnota úrokového swapu CZK prodej průměr na 5 let k 31. prosinci 2020 byla 113 bps (2019: 208 bps).

Hodnota úrokového swapu CZK prodej průměr na 10 let k 31. prosinci 2020 byla 130 bps (2019: 174 bps).

30 Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky

Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Výdaje a výnosy příštích období 112 116
Zůstatky uspořádacích účtů a otevřené položky 296 210
Závazky z obchodování s cennými papíry a emise cenných papírů 4 064 3 416
Závazky z platebního styku 1 650 2 453
Ostatní závazky 3 519 3 881
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 9 641 10 076

Časové rozlišení výnosových poplatků za bankovní záruky je vykázáno v položce Výdaje a výnosy příštích období ve výši 18 mil. Kč (2019: 18 mil. Kč).

V položce Ostatní závazky jsou vykázány převážně závazky vyplývající z dodání zboží a služeb a ze vztahů se zaměstnanci, včetně dohadných položek.

31 Rezervy

Rezervy zahrnují:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Rezervy ze smluvních závazků (viz bod 36 Přílohy) 575 569
Rezervy na ostatní úvěrové závazky (viz body 13 a 36 Přílohy) 1 306 609
Rezervy na restrukturalizaci 81 113
Rezervy 1 962 1 291

Účelem rezervy na ostatní úvěrové závazky je zajistit pokrytí kreditních rizik spojených s vydanými úvěrovými závazky. Rezervy ze smluvních závazků představují zejména rezervy na existující smluvní potenciální závazky, právní spory, samopojištění a rezervy na plán odměn při odchodu do důchodu.

V roce 2020 Banka upravila rezervu na restrukturalizaci s ohledem na projekt transformace „KB Change“ a zaúčtovala restrukturalizační rezervu v souvislosti s plánovanými strukturálními změnami založenými na zkušenosti s Covid-19.

Pohyby rezerv ze smluvních závazků a rezerv na restrukturalizaci:
(mil. Kč) Plán odměn při
odchodu do důchodu
Ostatní rezervy ze
smluvních závazků
Rezervy na
restrukturalizaci
Celkem
31. prosince 2018 343 121 230 694
Tvorba 25 30 0 55
Rozpuštění 0 -35 0 -35
Čerpání -11 -12 -117 -140
Časové rozlišení 5 0 0 5
Přecenění 103 0 0 103
Kurzový rozdíl 0 0 0 0
31. prosince 2019 465 104 113 682
Tvorba 33 12 231 276
Rozpuštění -43 -3 -99 -145
Čerpání -8 -9 -164 -181
Časové rozlišení 4 0 0 4
Přecenění 18 0 0 18
Kurzový rozdíl 0 2 0 2
31. prosince 2020 469 106 81 656

32 Odložená daň

Odložená daň je počítána z přechodných rozdílů mezi daňovou základnou a účetní hodnotou s pomocí daňových sazeb platných v obdobích, kdy se odhaduje uplatnění dočasného daňového rozdílu. Banka kompenzuje odložené daňové pohledávky a odložené daňové závazky a vykazuje odloženou daň vůči finančním úřadům v České republice a ve Slovenské republice.

Čistá odložená daňová pohledávka zahrnuje:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Bankovní rezervy a opravné položky 0 0
Opravné položky k majetku 0 0
Nebankovní rezervy 20 19
Rozdíl účetní a daňové zůstatkové hodnoty majetku 1 1
Leasing 0 0
Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 38 Přílohy) 0 0
Přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 39 Přílohy) 0 0
Přecenění zajišťovacích derivátů – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 40 Přílohy) 0 0
Přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 41 Přílohy) 0 0
Ostatní dočasné rozdíly 0 0
Čistá odložená daňová pohledávka 21 20
Čistý odložený daňový závazek zahrnuje:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Bankovní rezervy a opravné položky 162 44
Opravné položky k majetku 71 69
Nebankovní rezervy a opravné položky 18 24
Rozdíl účetní a daňové zůstatkové hodnoty majetku -538 -431
Leasing 14 3
Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 38 Přílohy) 54 51
Přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 39 Přílohy) 0 -67
Přecenění zajišťovacích derivátů – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 40 Přílohy) 20 10
Přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 41 Přílohy) -181 -161
Ostatní dočasné rozdíly 165 192
Čistý odložený daňový závazek -215 -266

Od roku 2007 Banka nevykazuje odloženou daň z přecenění cizoměnové majetkové účasti.

Pohyby čisté odložené daňové pohledávky/(závazku):
(mil. Kč) 2020 2019
Zůstatek na začátku účetního období -246 -5
Dopad z akvizice podniků 0 0
Změna čisté odložené daně – dopad do hospodářského výsledku (viz bod 16 Přílohy) -8 -182
Změna čisté odložené daně – dopad do vlastního kapitálu (viz bod 38, 39, 40 a 41 Přílohy) 60 -59
Zůstatek na konci účetního období -194 -246

33 Podřízený dluh

K 31. prosinci 2020 Banka vykazuje podřízený dluh ve výši 2 629 mil. Kč (2019: 2 546 mil. Kč). Podřízený dluh byl Bankou přijat v říjnu 2017 a je součástí regulatorního Tier 2 kapitálu. Nominální hodnota tohoto podřízeného dluhu činí 100 mil. EUR. Podřízený dluh je denominován v měně EUR, aby se lépe přizpůsobila měnová struktura regulatorního kapitálu a rizikově vážených aktiv Banky. Poskytovatelem tohoto podřízeného dluhu je Société Générale S.A., mateřská společnost Banky. Podřízený dluh je úročen 3měsíční sazbou EURIBOR plus 1,26 % a má jednorázovou 10letou splatnost s opcí pro Banku na předčasné splacení po 5 letech.

34 Základní kapitál

Základní kapitál Banky, zapsaný do obchodního rejstříku dne 11. února 2000, činí 19 004 926 000 Kč a je rozdělen na 190 049 260 kusů kmenových akcií vydaných jako zaknihovaný cenný papír znějící na majitele o nominální hodnotě 100 Kč (ISIN: CZ0008019106). Počet akcií schválených k vydání je shodný s počtem vydaných akcií. Základní kapitál je plně splacený.

Akcie Banky jsou obchodovány na burzovních trzích v České republice řízených organizátory trhů Burza cenných papírů Praha, a.s., a RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s. a jejich převoditelnost není nijak omezena.

S kmenovými akciemi jsou spojena práva v souladu se zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, a nejsou s nimi spojena žádná zvláštní práva. Hlasovací práva náležející akcionářům se řídí jmenovitou hodnotou jejich akcií. K vyloučení hlasovacího práva může dojít pouze ze zákonem stanovených důvodů. Banka nemůže vykonávat hlasovací práva spojená s vlastními akciemi.

Akcionář má právo na podíl ze zisku Banky (dividendu), který valná hromada podle hospodářského výsledku Banky a za podmínek stanovených obecně závaznými právními předpisy schválila k rozdělení.

Právo uplatnit nárok na výplatu dividendy se promlčí po uplynutí tří let od jejich splatnosti. Představenstvo Banky podle usnesení valné hromady konané v roce 2009 nebude uplatňovat námitku promlčení vůči vzneseným nárokům na výplatu dividendy po dobu 10 let od její splatnosti. Po uplynutí 10 let od splatnosti je představenstvo povinno uplatnit námitku promlčení a nevyplacenou část dividendy převést na účet nerozděleného zisku minulých let.

Zemře-li akcionář, je oprávněn vykonávat všechna práva spojená s akcií dědic. Při zrušení Banky likvidací se způsob provedení likvidace řídí příslušnými obecně závaznými právními předpisy. O schválení návrhu rozdělení likvidačního zůstatku mezi akcionáře rozhoduje valná hromada v poměru jmenovitých hodnot akcií akcionářů Banky.

Osoby podílející se na základním kapitálu Banky k 31. prosinci 2020 s podílem vyšším než 1 %:
Název společnosti Podíl na základním kapitálu (%)
Société Générale S.A. 60,35 %
NORTRUST NOMINEES LIMITED 4,26 %
CHASE NOMINEES LIMITED 4,11 %
CLEARSTREAM BANKING S.A. 2,21 %
GIC PRIVATE LIMITED 1,36 %
STATE STREET BANK AND TRUST COMPANY 1,08 %

Společnost Société Générale S.A. jako jediná osoba s kvalifikovanou účastí v Bance a zároveň mateřská společnost je francouzská akciová společnost založená společenskou smlouvou schválenou rozhodnutím ze dne 4. května 1864 a má status banky. V souladu s legislativními a regulatorními předpisy vztahujícími se na finanční instituce, zejména ustanoveními Měnového a finančního zákoníku, má společnost povinnost dodržovat požadavky obchodních zákonů, konkrétně § 210–1 a následujících francouzského obchodního zákoníku, a svých stanov.

Ke dni 31. prosince 2020 Banka držela 1 193 360 kusů vlastních akcií v pořizovací ceně 726 mil. Kč (2019: 1 193 360 kusů v pořizovací ceně 726 mil. Kč).

Řízení kapitálu

Podle platných pravidel kapitálové regulace Basel III byl v roce 2020 na Banku uplatněn dodatečný kapitálový požadavek Pilíře 2 ve výši 2,2 % nad minimální požadovaný kapitálový poměr ve výši 8,0 %, a tedy požadovaný celkový kapitálový poměr (TSCR) činil 10,2 % pro rok 2020. Nad rámec celkového kapitálového poměru byla pro Banku uplatněna kombinovaná kapitálová rezerva v konečné výši 6,0 %, která se skládala z bezpečnostní kapitálové rezervy ve výši 2,5 %, rezervy na krytí systémového rizika ve výši 3,0 % a proticyklické kapitálové rezervy, která v roce 2020 dosáhla konečné výše 0,5 % pro expozice v České republice (proticyklická kapitálová rezerva byla snížena ČNB v rámci opatření proti dopadu pandemie Covid-19 v porovnání s hodnotou 1,5 % ke konci roku 2019 na 1,0 % od 1. dubna 2020 a poté na 0,5 % od 1. července 2020). Tedy požadovaný souhrnný kapitálový poměr (OCR) činil přibližně 16,20 % od 1. července 2020 (pokles o 0,4 procentního bodu ve srovnání s předchozím rokem zejména v důsledku snížení proticyklické kapitálové rezervy). Požadovanou úroveň souhrnného kapitálového poměru Banka splňuje s přiměřenou rezervou, protože její úroveň kapitálového poměru je dostatečně vysoká nad minimální požadovanou úrovní.

Požadovaný souhrnný kapitálový poměr (OCR) zůstává pro Banku beze změny na úrovni přibližně 16,20 % k 1. lednu 2021. Předpokládá se, že v průběhu roku 2021 se souhrnný kapitálový poměr může změnit v důsledku implementace směrnice Capital Requirement Directive (CRD V), kdy bude ČNB bankám za účelem omezení rizik spojených s jejich systémovou významností namísto rezervy na krytí systémového rizika stanovovat kapitálovou rezervu pro jiné systémově významné instituce (O-SII).

Banka řídí svou kapitálovou přiměřenost s cílem zajistit její dostatečnou úroveň v prostředí měnících se regulatorních požadavků po zohlednění přirozeného růstu objemů obchodů a s ohledem na potenciální negativní makroekonomický vývoj. Regulace kapitálové přiměřenosti Basel III zahrnuje kromě klasického vykazování stavové hodnoty kapitálového poměru (tzv. Pilíř 1) i požadavky na vyhodnocení potřebného ekonomického kapitálu, stresové testování a kapitálové plánování (tzv. Pilíř 2, též systém vnitřně stanoveného kapitálu). Pro stanovení potřebného ekonomického kapitálu Banka v rozhodující míře zvolila metody blízké regulatorním postupům aplikovaným v Pilíři 1, což v důsledku znamená, že potřeba ekonomického a regulatorního kapitálu je velmi obdobná.

Banka pravidelně provádí v rámci Pilíře 2 simulaci budoucího vývoje na základě předpokladu možného nepříznivého vývoje externích makroekonomických podmínek, které mohou ovlivňovat jednak přímo hospodářský výsledek Banky a jednak mohou mít dopady formou zhoršujícího se rizikového profilu portfolia obchodů.

Banka sestavuje hypotetické makroekonomické scénáře, na jejichž základě vypočítává odhad dopadů do hospodářského výsledku i do rizikového profilu obchodů ve střednědobém horizontu. Na tomto základě Banka získá výhledy vývoje objemu rizikově vážených aktiv (tj. kapitálových požadavků) a hospodářských výsledků při zohlednění předpokládaných vyplácených dividend a úrovně kapitálové přiměřenosti Banky.

Výsledky zátěžových testů jsou jedním ze vstupů pro nastavení dividendové politiky Banky, která je hlavním nástrojem řízení kapitálové přiměřenosti v situaci, kdy je regulatorní kapitál převážně tvořen kmenovým Tier 1 kapitálem.

Kapitál Banky se skládá zejména z následujících zůstatků: základní kapitál, rezervní fondy, nerozdělený zisk a Tier 2 podřízený dluh (který byl Bankou přijat v roce 2017).

Banka v průběhu roku 2020 nenakupovala vlastní akcie a k 31. prosinci 2020 drží celkem 1 193 360 kusů akcií v pořizovací ceně 726 mil. Kč nakoupených v předchozích letech (2019: 1 193 360 kusů v pořizovací ceně 726 mil. Kč). Nabývání vlastních akcií bylo valnou hromadou Banky schváleno zejména za účelem řízení kapitálové přiměřenosti Banky.

S ohledem na to, že kapitálové požadavky regulace Basel III (které výhledově přejdou do regulace označované jako Basel IV) se mohou měnit v průběhu času a regulace samotná a související implementační regulatorní předpisy jsou stále ve vývoji, Banka průběžně sleduje a vyhodnocuje budoucí změny regulatorních požadavků s dopadem na kapitál a kapitálovou přiměřenost a analyzuje jejich možný dopad v rámci procesu plánování kapitálu.

ČNB jako místní regulatorní orgán dohlíží na to, že Banka dodržuje kapitálovou přiměřenost na individuálním i konsolidovaném základě. Během uplynulého roku Banka vyhověla všem regulatorním požadavkům. Banka rovněž pravidelně sestavuje regulatorní Informaci o systému vnitřně stanoveného kapitálu (Pilíř 2) a předkládá ji ČNB.

ČNB je zároveň místní orgán pro řešení krize, který definuje nejvhodnější strategie pro řešení krize institucí a mj. určuje minimální požadavek na kapitál a způsobilé závazky těchto institucí (MREL). Banka obdržela rozhodnutí ČNB ze dne 7. července 2020 o určení minimálního požadavku MREL. Podle tohoto rozhodnutí je Banka povinna udržovat kapitál a způsobilé závazky na subkonsolidované bázi alespoň ve výši 8,58 % svých celkových závazků a kapitálu a alespoň 19,2 % celkového objemu rizikové expozice. Minimální požadavek je součtem částky k absorpci ztrát ve výši 9,6 % celkového objemu rizikové expozice a částky k rekapitalizaci ve výši 9,6 % celkového objemu rizikové expozice. Banka je povinna jej udržovat nejpozději od 31. prosince 2023.

35 Rozbor zůstatků hotovosti a jiných likvidních prostředků uvedených ve výkazu o peněžních tocích

(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019 Změna během roku
Hotovost a účty u centrálních bank (viz bod 18 Přílohy) 20 980 16 870 4 110
Úvěry a pohledávky za bankami – běžné účty u bank 2 824 1 061 1 763
Závazky vůči centrálním bankám 0 -1 1
Závazky vůči bankám – běžné účty -5 963 -5 364 -599
Hotovost i jiné likvidní prostředky na konci období 17 841 12 566 5 275

Celkový peněžní odtok na leasingy byl za rok 2020 ve výši 770 mil. Kč (2019: 802 mil. Kč).

36 Potenciální pohledávky a závazky

Soudní spory

Banka k 31. prosinci 2020 posoudila soudní spory vedené proti Bance. Na základě posouzení portfolia jednotlivých významných sporů z hlediska rizika možné prohry sporu a částek, které jsou předmětem sporu, Banka vykazuje rezervu na tyto spory ve výši 13 mil. Kč (2019: 19 mil. Kč), viz bod 31 Přílohy. Banka rovněž vytvořila rezervu ve výši 5 mil. Kč (2019: 6 mil. Kč) na náklady spojené s případným zaplacením příslušenství žalované částky.

Banka k 31. prosinci 2020 posoudila soudní spory vedené Bankou proti jiným subjektům. Podle informací Banky mohou některé subjekty žalované Bankou podat protižalobu. Banka se bude ve všech případných soudních sporech bránit a na základě stanoviska interních i externích právních poradců se domnívá, že žádný uplatněný nárok nebude mít výrazný dopad na její finanční pozici. Ve spojitosti s těmito záležitostmi Banka nevytvořila žádnou rezervu.

Závazky ze záruk

Záruky představují písemný neodvolatelný závazek Banky, že provede platby v případě, že klient nebude moci splnit své závazky vůči třetím stranám. Tato potvrzení nesou stejné riziko jako úvěry, a proto k nim Banka dle potřeby (dle bonity klienta) vytváří rezervy podle stejného algoritmu jako k úvěrům.

Kapitálové závazky

K 31. prosinci 2020 měla Banka kapitálové závazky ve výši 432 mil. Kč (2019: 505 mil. Kč), které zahrnují kapitálové závazky spojené se stávajícími investičními činnostmi ve výši 281 mil. Kč (2019: 321 mil. Kč).

Závazky z akreditivů

Dokumentární akreditivy představují písemný neodvolatelný závazek Banky, vystavený na základě žádosti jejího klienta (příkazce), že poskytne třetí osobě nebo na její řad (příjemci, pověřenému) určité plnění, jestliže budou do určité doby splněny akreditivní podmínky. Banka k nim dle potřeby (dle bonity klienta) vytváří rezervy podle stejného algoritmu jako k úvěrům.

Přísliby úvěrů, nečerpané úvěry a kontokorentní rámce, povolené debety běžných účtů

Mezi nejvýznamnější podrozvahové položky patří hodnoty nevyčerpaných limitů z titulu rámcové smlouvy o poskytování finančních služeb, kontokorentních úvěrů a povolených debetů, nečerpané úvěry a vydané úvěrové přísliby. Základním účelem příslibů a rámcových obchodů je zajistit, aby finanční prostředky byly klientům k dispozici v okamžiku, kdy o ně požádají. Přísliby úvěrů představují nevyužitá oprávnění k poskytnutí finančních prostředků ve formě úvěrů či záruk. V souladu s definicí podmíněného závazku dle IFRS Banka rozlišuje neodvolatelné a odvolatelné přísliby a rámcové obchody. Neodvolatelnost příslibů, rámcových obchodů nečerpaných částek úvěrů, kontokorentních rámců a povolených debetů vyplývá z již uzavřených smluvních podmínek (tj. jejich čerpání není podmíněno dodržením dalších podmínek). Na neodvolatelné přísliby či rámcové obchody, nečerpané částky úvěrů, kontokorentních rámců a povolených debetů na běžných účtech Banka dle potřeby (dle bonity klienta) vytváří rezervy podle stejného algoritmu jako k úvěrům.

Potenciální závazky Banky k 31. prosinci 2020 zahrnují následující rozdělení do kategorií:
Účetní hodnota Rezervy
(mil. Kč) Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem
Centrální banky 0 0 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 24 127 0 0 24 127 10 0 0 10
Úvěrové instituce 4 734 8 0 4 742 2 0 0 2
Ostatní finanční instituce 13 356 22 0 13 378 21 1 0 22
Nefinanční podniky 111 040 6 803 1 713 119 556 141 244 816 1 201
Domácnosti* 29 280 613 39 29 932 21 27 23 71
Potenciální závazky celkem 182 537 7 446 1 752 191 735 195 272 839 1 306

* V této položce jsou zahrnuty i potenciální závazky vůči fyzickým osobám – podnikatelům.

Potenciální závazky Banky k 31. prosinci 2019 zahrnují následující rozdělení do kategorií:
Účetní hodnota Rezervy
(mil. Kč) Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem Stupeň 1 Stupeň 2 Stupeň 3 Celkem
Centrální banky 0 0 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 17 661 473 0 18 134 6 0 0 6
Úvěrové instituce 3 015 0 0 3 015 0 0 0 0
Ostatní finanční instituce 6 058 110 0 6 168 4 0 0 4
Nefinanční podniky 102 008 3 947 1 175 107 130 83 51 418 552
Domácnosti* 29 369 584 24 29 977 15 16 16 47
Potenciální závazky celkem 158 111 5 114 1 199 164 424 108 67 434 609

* V této položce jsou zahrnuty i potenciální závazky vůči fyzickým osobám – podnikatelům.

Potenciální závazky:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Neplatební záruky včetně jejich příslibů 39 881 38 447
Platební záruky včetně jejich příslibů 19 519 19 624
Přísliby úvěrů a nevyčerpané úvěrové rámce 13 016 10 176
Nečerpané úvěrové přísliby 92 257 71 241
Nevyčerpané kontokorentní rámce a debety běžných účtů 17 022 14 462
Nevyčerpané limity rámcové smlouvy o poskytování finančních služeb 6 161 6 371
Otevřené odběratelské/importní akreditivy nekryté 550 464
Standby akreditivy nekryté 3 061 2 907
Potvrzené dodavatelské/exportní akreditivy 268 732
Potenciální závazky 191 735 164 424

Riziko spojené s potenciálními pohledávkami a závazky je posuzováno obdobně jako u úvěrů klientům s přihlédnutím k finanční situaci subjektu, za který Banka vydává záruku, a s přihlédnutím k poskytnutému zajištění. K 31. prosinci 2020 Banka měla na tato rizika rezervy v celkové výši 1 306 mil. Kč (2019: 609 mil. Kč), viz bod 31 Přílohy.

Rozložení potenciálních závazků k nefinančním podnikům dle sektorů je následující:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Zemědělství, lesnictví, rybářství 3 055 2 753
Těžba a dobývání 1 105 1 002
Zpracovatelský průmysl 29 686 22 894
Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu 6 110 5 320
Zásobování vodou, činnosti související s odpadními vodami, odpady a sanacemi 1 059 707
Stavebnictví 34 590 34 288
Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel 13 074 10 439
Doprava a skladování 6 252 5 354
Ubytování, stravování a pohostinství 636 614
Informační a komunikační činnosti 4 335 4 984
Činnosti v oblasti nemovitostí 6 488 4 225
Profesní, vědecké a technické činnosti 9 655 9 270
Administrativní a podpůrné činnosti 1 014 887
Veřejná správa a obrana, povinné sociální zabezpečení 253 152
Vzdělávání 187 122
Zdravotní a sociální péče 509 444
Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 1 356 796
Ostatní činnosti 192 2 879
Potenciální závazky k nefinančním podnikům 119 556 107 130

Expozice vůči automobilovému průmyslu a navazujícím dodavatelům je 3 568 mil. Kč (2019: 3 415 mil. Kč).

Expozice v sektoru „Ubytování, stravování a pohostinství“ Banka považuje za sektor se zvýšeným rizikem s ohledem na pandemii Covid-19 (viz bod 3.3.3 Významné účetní úsudky a odhady Přílohy).

Většina potenciálních závazků pochází z území České republiky.

Analýza zajištění potenciálních závazků k 31. prosinci 2020 podle jeho typu je uvedena níže:
Použitá hodnota zajištění k potenciálním závazkům*
(mil. Kč) Zajištění úvěrů
obytnými
nemovitostmi
Zajištění úvěrů
obchodními
nemovitostmi
Zajištění
ostatních úvěrů
hotovostí
Zajištění
ostatních úvěrů
ostatním zajištěním
Přijaté
finanční
záruky
Potenciální závazky 6 185 3 930 2 148 10 442 13 737
z toho:
– Ostatní finanční instituce 6 10 0 161 2 660
– Nefinanční podniky 726 3 786 2 128 9 400 7 299
– Domácnosti** 5 453 134 20 27 81

* Hodnota zajištění je krácená koeficientem zohledňujícím časovou hodnotu peněz, náklady na prodej zajištění, riziko poklesu cen na trhu, riziko insolvence apod. a snížená do aktuální výše zůstatku zajišťované expozice.

** V této položce jsou zahrnuty i potenciální závazky vůči fyzickým osobám – podnikatelům.

Analýza zajištění potenciálních závazků k 31. prosinci 2019 podle jeho typu je uvedena níže:
Použitá hodnota zajištění k potenciálním závazkům*
(mil. Kč) Zajištění úvěrů
obytnými
nemovitostmi
Zajištění úvěrů
obchodními
nemovitostmi
Zajištění
ostatních úvěrů
hotovostí
Zajištění
ostatních úvěrů
ostatním zajištěním
Přijaté
finanční
záruky
Potenciální závazky 5 293 3 738 2 019 6 365 5 010
z toho:
– Ostatní finanční instituce 32 16 0 1 059 391
– Nefinanční podniky 525 3 584 1 997 5 148 1 874
– Domácnosti** 4 736 138 22 48 34

* Hodnota zajištění je krácená koeficientem zohledňujícím časovou hodnotu peněz, náklady na prodej zajištění, riziko poklesu cen na trhu, riziko insolvence apod. a snížená do aktuální výše zůstatku zajišťované expozice.

** V této položce jsou zahrnuty i potenciální závazky vůči fyzickým osobám – podnikatelům.

V souladu se zákonem č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním připojištění, a v souladu se statutem Transformovaného Fondu KB Penzijní společnost, a.s., (dále jen „Fond“) vytvořeného po 1. lednu 2013 KB Penzijní společnost, a.s., ručí za alespoň nulové zhodnocení pro klienty na roční bázi a je povinna zajistit, že hodnota majetku ve Fondu je vždy stejná nebo vyšší než hodnota závazků. Pokud majetek ve Fondu nepostačuje ke splnění závazků, KB Penzijní společnost, a.s., je povinna převést do Fondu majetek nezbytný k vyrovnání tohoto rozdílu nejpozději do 30 dnů po konci čtvrtletí, ve kterém byla zjištěna tato skutečnost. Takto převedený majetek tvoří kapitálový fond Fondu, který se přednostně použije na úhradu ztráty za účetní období nebo na úhradu neuhrazené ztráty z předchozích účetních období.

V důsledku vývoje na kapitálových trzích byla hodnota majetku ve Fondu nižší než hodnota závazků. V roce 2018 tedy KB Penzijní společnost, a.s., převedla do Fondu majetek, aby vyrovnala přebytek hodnoty závazků nad hodnotou majetku. Přebytek je způsoben negativním přeceněním dluhopisů zařazených Fondem v portfoliu Realizovatelná finanční aktiva. Klasifikace dluhopisů do portfolia Realizovatelná finanční aktiva oceňovaná reálnou hodnotou, jejíž změna je vykázaná do ostatního úplného výsledku, vyplývá z požadavku zákona (zákon č. 427/2011 Sb.), který omezuje objem dluhopisů držených v portfoliu Finanční investice držené do splatnosti maximální výší 35 % majetku. Vzhledem k tomu, že Fond může prokázat schopnost držet investice do splatnosti, jsou negativní přecenění považována za dočasná a budou plně vyrovnána nejpozději při splatnosti dluhopisů.

37 Strany se zvláštním vztahem k Bance

Subjekty jsou považovány za osoby se zvláštním vztahem v případě, že jeden subjekt je schopen kontrolovat činnost druhého subjektu nebo uplatňuje podstatný vliv na finanční nebo provozní aspekty jeho činností. K 31. prosinci 2020 byla Banka kontrolována společností Société Générale S.A., která měla ve svém držení 60,35% majetkový podíl.

V rámci běžných obchodních vztahů jsou uzavírány transakce s osobami se zvláštním vztahem. Tyto transakce představují zejména úvěry, vklady, derivátové obchody a jiné typy transakcí. Tyto transakce jsou uzavírány na základě běžných obchodních podmínek a za obvyklé tržní ceny.

Vztahy vůči dceřiným společnostem Banky
V následující tabulce je uveden přehled úvěrů poskytnutých dceřiným společnostem a jejich vkladů v Bance:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. 2 503 2 550
ESSOX s.r.o. 12 535 12 272
ESSOX FINANCE, s.r.o. 732 2 243
Factoring KB, a.s. 5 896 6 912
KB Real Estate, s.r.o. 362 392
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 21 243 15 842
SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 8 616 8 880
STD2, s.r.o. 340 365
Úvěry celkem 52 227 49 456
BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. 625 604
ESSOX s.r.o. 815 763
ESSOX FINANCE, s.r.o. 0 0
Factoring KB, a.s. 24 23
KB Penzijní společnost, a.s. 195 634
KB Real Estate, s.r.o. 54 39
KB SmartSolutions, s.r.o. 5 9
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 4 4
Protos, uzavřený investiční fond, a.s. 11 161
SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1 909 1 416
STD2, s.r.o. 26 23
VN 42, s.r.o. 196 31
Vklady celkem 3 864 3 707
V následující tabulce je uveden přehled reálných hodnot finančních derivátů vůči dceřiným společnostem Banky:
(mil. Kč) 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 471 214
Protos, uzavřený investiční fond, a.s. 1 0
SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 0 0
Kladná reálná hodnota finančních derivátů 472 214
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 249 382
Protos, uzavřený investiční fond, a.s. 0 68
SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1 0
Záporná reálná hodnota finančních derivátů 250 450

Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., vlastní hypoteční zástavní listy v nominální hodnotě 18 500 mil. Kč (2019: 23 200 mil. Kč) které emitovala Banka. ESSOX s.r.o. vlastní hypoteční zástavní listy v nominální hodnotě 400 mil. Kč (2019: 500 mil. Kč), které emitovala Banka. KB Penzijní společnost, a.s., vlastní hypoteční zástavní listy v nominální hodnotě 417 mil. Kč (2019: 417 mil. Kč), které emitovala Banka.

Ostatní pohledávky a závazky vůči dceřiným společnostem Banky byly ke konci roku 2020 a 2019 nevýznamné.

Výnosové úroky z úvěrů poskytnutých dceřiným společnostem Banky:
(mil. Kč) 2020 2019
BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. 99 101
ESSOX s.r.o. 160 200
ESSOX FINANCE, s.r.o. 7 9
Factoring KB, a.s. 34 83
KB Real Estate, s.r.o. 12 13
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 319 290
SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 116 114
STD2, s.r.o. 7 7
Přijaté úroky z úvěrů poskytnutých Bankou 754 817
V souvislosti s nájemními smlouvami Banka eviduje:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Právo užívat aktivum Pohledávky ze subleasingu Závazky
z leasingu
Odpisy Úrokový náklad Právo užívat aktivum Pohledávky ze subleasingu Závazky
z leasingu
Odpisy Úrokový náklad
ESSOX s.r.o. 0 0 0 -2 0 -10 10 0 -3 0
Factoring KB, a.s. -4 4 0 -2 0 -6 7 0 -2 0
KB Penzijní společnost, a.s. -6 6 0 -3 0 -11 11 0 -4 0
KB Real Estate, s.r.o. 92 0 67 65 2 153 0 154 63 4
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1 0 1 0 0 1 0 1 0 0
SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. -11 11 0 -6 0 -18 18 0 -6 0
STD2, s.r.o. 42 0 43 42 1 82 0 83 41 2
Celkem 114 21 111 94 3 191 46 238 89 6

V roce 2020 představovaly ostatní výnosy kromě úroků z úvěrů vůči dceřiným společnostem Banky 967 mil. Kč (2019: 444 mil. Kč) a celkové náklady kromě odpisů a úroků souvisejících s nájemními smlouvami 1 307 mil. Kč (2019: 1 389 mil. Kč), zejména z operací s finančními deriváty.

K 31. prosinci 2020 Banka vykázala vůči dceřiným společnostem vydané záruky a nečerpané úvěrové přísliby ve výši 1 424 mil. Kč (2019: 696 mil. Kč).

Vztahy vůči společnostem skupiny Société Générale
Mezi hlavní pohledávky ke společnostem skupiny Société Générale patří:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Celkem Z toho deriváty Celkem Z toho deriváty
ALD Automotive s.r.o. 6 594 0 7 753 0
ALD Automotive Slovakia s. r. o. 31 0 27 0
BRD - GROUPE Société Générale 22 0 21 0
Komerční pojišťovna, a.s. 1 116 593 999 928
PJSC Rosbank 170 0 601 0
SG Zurich 219 0 202 0
Société Générale New York 10 0 0 0
Société Générale Londres 0 0 16 0
Société Générale China 0 0 41 0
Société Générale International Limited 2 0 2 0
Société Générale Paris 18 128 4 317 11 772 4 736
Société Générale oddzial w Polsce 179 0 2 0
Celkem 26 471 4 910 21 436 5 664
Mezi hlavní závazky ke společnostem skupiny Société Générale patří:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Celkem Z toho deriváty Celkem Z toho deriváty
ALD Automotive s.r.o. 371 0 370 0
BRD - GROUPE Société Générale 3 0 1 0
Crédit du Nord 245 0 75 0
Komerční pojišťovna, a.s. 2 085 263 2 984 61
PJSC Rosbank 0 0 4 0
SG Amsterdam 8 0 20 0
Société Générale Bank & Trust 0 0 52 0
SG Banques au Liban 0 0 1 0
SG Bruxelles 0 0 3 0
Société Générale Factoring 102 0 774 0
SG Frankfurt 12 0 0 0
SG ISSUER 0 0 1 0
Société Générale Londres 47 0 31 0
Société Générale Luxembourg 7 0 0 0
SG Milan 10 0 11 0
Société Générale New York 0 0 10 0
Société Générale oddzial w Polsce 3 2 6 0
SG Option Europe 1 0 1 0
Société Générale Paris 43 503 11 295 50 472 9 208
SG Private Banking (Suisse) 116 0 92 0
Société Générale Succursal en Espana 31 0 0 0
SG Zurich 12 0 81 0
SGSS Nantes 0 0 3 0
SOGEPROM Česká republika s.r.o. 4 0 4 0
Celkem 46 560 11 560 54 996 9 269

Hlavní pohledávky a závazky ke společnostem skupiny Société Générale zahrnují zejména zůstatky běžných a kontokorentních účtů, nostro a loro účtů, podřízený dluh, poskytnuté úvěry, úvěry a vklady na mezibankovním trhu a dále složené marže ve prospěch protistrany a reálné hodnoty derivátů.

K 31. prosinci 2020 Banka dále vykazovala vůči společnostem skupiny Société Générale podrozvahové pohledávky v nominální hodnotě 498 807 mil. Kč (2019: 510 909 mil. Kč) a podrozvahové závazky v nominální hodnotě 449 238 mil. Kč (2019: 455 891 mil. Kč). Jedná se především o měnové spoty a forwardy, úrokové forwardy a swapy, opce, komoditní deriváty, emisní povolenky a o záruky za úvěrové pohledávky.

Banka ke konci roku 2020 a 2019 evidovala i jiné pohledávky a závazky za společnostmi skupiny Société Générale, které jsou však svou výší nevýznamné.

V průběhu roku 2020 Banka realizovala vůči skupině Société Générale celkové výnosy ve výši 61 924 mil. Kč (2019: 34 457 mil. Kč) a celkové náklady ve výši 64 216 mil. Kč (2019: 34 157 mil. Kč). Položky výnosů představují výnosy z mezibankovních depozit, poplatky z operací s cennými papíry, zisk z finančních operací a výnosové úroky ze zajišťovacích derivátů. Položky nákladů tvoří náklady na mezibankovní depozita a podřízený dluh, ztráta z finančních operací, úrokové náklady ze zajišťovacích derivátů a náklady související s poskytnutím manažerských, poradenských a softwarových služeb.

V souvislosti s nájemními smlouvami Banka eviduje:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Právo užívat aktivum Závazky
z leasingu
Odpisy Úrokový náklad Právo užívat aktivum Závazky
z leasingu
Odpisy Úrokový náklad
ALD Automotive s.r.o. 105 62 14 1 122 74 17 1
ALD Automotive Slovakia s. r. o. 1 0 0 0 0 0 0 0

K 31. prosinci 2020 Banka vykázala ztrátu z ukončených smluv ve výši 3 mil. Kč (2019: 2 mil. Kč).

Odměňování a pohledávky vůči členům představenstva a dozorčí rady

Odměny vyplacené členům představenstva a dozorčí rady během roku byly následující:
(mil. Kč) 2020 2019
Odměny členům představenstva* 74 77
Odměny členům dozorčí rady** 6 6
Celkem 80 83

* U odměn členům představenstva se jedná o vyplacené mzdy a ostatní odměny a benefity poskytnuté v roce 2020 současným i bývalým členům představenstva za dobu trvání členství. Dále je zahrnuta částka bonusů přiznaná v roce 2020. Odměny zahrnují také benefity vyplývající pro zaměstnance Banky z kolektivní smlouvy.

** U odměn členům dozorčí rady se jedná o vyplacené peněžní částky v roce 2020 současným i bývalým členům dozorčí rady za dobu trvání členství, u členů dozorčí rady zvolených za zaměstnance navíc o peněžní částky plynoucí z pracovního poměru k Bance za dobu trvání členství. Odměny zahrnují také benefity vyplývající pro zaměstnance Banky z kolektivní smlouvy.

31 Dec 2020 31 Dec 2019
Počet členů představenstva na konci období 6 6
Počet členů dozorčí rady na konci období 9 9

V oblasti poskytnutých úvěrů a vydaných záruk Banka k 31. prosinci 2020 eviduje úvěrové pohledávky ve výši 47 mil. Kč (2019: 21 mil. Kč) poskytnuté členům představenstva a dozorčí rady. V průběhu roku 2020 došlo k novému čerpání úvěrů ve výši 30 mil. Kč (2019: 1 mil. Kč). Splátky úvěrů v průběhu 2020 činily 1 mil. Kč (2019: 3 mil. Kč). Zvýšení stavu úvěrů je ovlivněno nástupem nových členů s dříve poskytnutými úvěry ve výši 3 mil. Kč. K 31. prosinci 2019 činila výše úvěrových pohledávek vůči odstupujícím členům 6 mil. Kč.

38 Změny přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu ve vlastním kapitálu

(mil. Kč) 2020 2019
Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu na začátku období -266 -163
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na začátku období 51 31
Zůstatek na začátku období -215 -132
Pohyby v průběhu období
Zisky/(ztráty) ze změn přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu -18 -103
Odložená daň 3 20
-15 -83
Přecenění plánu odměn při odchodu do důchodu na konci období -284 -266
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na konci období (viz bod 32 Přílohy) 54 51
Zůstatek na konci období -230 -215

39 Změny přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option ve vlastním kapitálu

(mil. Kč) 2020 2019
Přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option na začátku období 351 191
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na začátku období -67 -36
Zůstatek na začátku období 284 155
Pohyby v průběhu období
Zisky/(ztráty) ze změn reálné hodnoty 0 160
Odložená daň 0 -31
0 129
Reklasifikace do Finančních aktiv jiných než k obchodování v reálné hodnotě vykázaných
do zisku nebo ztráty (viz bod 21 Přílohy)
-351 0
Odložená daň 67 0
-284 0
Přecenění kapitálových nástrojů ve FVOCI option na konci období 0 351
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na konci období (viz bod 32 Přílohy) 0 -67
Zůstatek na konci období 0 284

40 Změny přecenění zajišťovacích instrumentů ve vlastním kapitálu

V souladu s IAS 39 jsou některé finanční deriváty účtovány jako zajišťovací. Změny reálné hodnoty derivátů zajišťujících peněžní toky a v zajištění měnového rizika cizoměnových investic jsou vykázány samostatně jako součást vlastního kapitálu v rámci rezervy na zajišťovací instrumenty.

(mil. Kč) 2020 2019
Reálná hodnota zajištění peněžních toků na začátku období -55 -27
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na začátku období 10 5
Zajištění měnového rizika cizoměnových investic 77 69
Zůstatek na začátku období 32 47
Pohyby v průběhu období
Zisky/(ztráty) ze změn reálné hodnoty (viz bod 42(C) Přílohy) 281 631
Odložená daň -53 -120
228 511
Převod do výnosových a nákladových úroků -346 -660
Odložená daň 66 125
-280 -535
Převod do personálních nákladů 11 1
Odložená daň -2 0
9 1
Převod do všeobecných provozních nákladů 4 0
Odložená daň -1 0
3 0
Změna v zajištění měnového rizika cizoměnových investic -24 8
-24 8
Reálná hodnota zajištění peněžních toků na konci období -105 -55
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na konci období (viz bod 32 Přílohy) 20 10
Zajištění měnového rizika cizoměnových investic 53 77
Zůstatek na konci období -32 32

41 Změny přecenění dluhových nástrojů ve FVOCI ve vlastním kapitálu

(mil. Kč) 2020 2019
Rezerva z přecenění na reálnou hodnotu na začátku období 846 568
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na začátku období -161 -108
Kumulované znehodnocení na začátku období 2 2
Zůstatek na začátku období 687 462
Pohyby v průběhu období
Zisky/(ztráty) ze změn reálné hodnoty 101 278
Odložená daň -20 -53
81 225
Znehodnocení 3 0
3 0
Rezerva z přecenění na reálnou hodnotu na konci období 947 846
Pohledávka/(závazek) z titulu odložené daně na konci období (viz bod 32 Přílohy) -181 -161
Kumulované znehodnocení na konci období 5 2
Zůstatek na konci období 771 687

42 Informace o řízení rizik a finančních instrumentech

(A) Úvěrové riziko

Hodnocení úvěrového rizika dlužníka

Při posuzování míry úvěrového rizika Banka vychází z kvantitativních a kvalitativních kritérií, jejichž výsledkem je stanovení ratingu. Banka používá několik druhů ratingových modelů v závislosti na typu a profilu protistrany a na typu transakcí. Individuální ratingy jsou přidělovány jak klientům Banky, tak konkrétním klientským transakcím. V relevantních případech je princip ratingu použit také na ručitele a poddlužníky, což umožňuje lépe posuzovat kvalitu přijatých záruk a zajištění.

Banka se zaměřuje na aktualizaci vybraných modelů používaných pro řízení kreditních rizik tak, aby optimálně zohledňovaly aktuální makroekonomickou situaci a nastavené cíle Banky, a na zvýšení efektivity monitorování rizikového profilu jednotlivých klientských portfolií a kvality nástrojů a modelů pro řízení kreditních rizik. Banka také pokračovala v harmonizaci řízení, využívání ratingových modelů či procesu monitorování v rámci Skupiny.

Dokonce ještě více než v předchozích letech významnou roli hrály výsledky pravidelného zátěžového testování, které umožnily přesnější odhad očekávané míry intenzity kreditního rizika pro testované období, a tím optimalizaci nástrojů řízení kreditních rizik Banky a zpřesnění odhadu vývoje očekávaných ztrát.

(a) Podnikatelé, podniky a municipality

U fyzických osob podnikatelů, podniků a municipalit Banka používá rating dlužníka (vyjádřený ve 22stupňové škále ratingu Société Générale) s cílem posoudit pravděpodobnost nesplacení závazku protistrany (PD – Probability of Default) a LGD rating (LGD – Loss Given Default, tj. ztráta ze znehodnocení) k posouzení kvality dostupných záruk a zajištění a k vyhodnocení potenciální ztráty z transakcí s protistranou. Tyto modely jsou rovněž využívány pro pravidelné odhady očekávané a neočekávané ztráty všech klientských angažovaností vykazovaných v souladu s požadavky Basel III.

Pro střední a velké klienty je rating dlužníka kombinací finančního ratingu, vycházejícího zejména z účetních výkazů a kvalitativního ratingu získaného prostřednictvím posouzení nefinančních informací vztahujících se k danému klientovi.

V segmentu fyzických osob podnikatelů a malých podniků je rating dlužníka kombinací finančních, nefinančních a osobních údajů a dále údajů o chování klienta v Bance a informací z externích úvěrových registrů. V případě financování klienta jednoduchými produkty se alternativně stanovení ratingu omezuje na vyhodnocení údajů o chování klienta v Bance (rating chování).

V segmentu municipalit je rating dlužníka kombinací finančního ratingu vycházejícího z účetních výkazů a kvalitativního ratingu získaného prostřednictvím posouzení nefinančních informací vztahujících se k dané municipalitě.

Banka také používá specifický model určený pro bytová družstva a sdružení vlastníků. Speciální model pro developery a investory v oblasti realit byl schválen regulátorem a byl nasazen v roce 2020.

(b) Ratingy bank a „sovereign“

U bank, ostatních finančních institucí (zejména pojišťovny, makléřské společnosti a fondy) a „sovereigns“ (centrální banky a centrální vlády) Banka používá kvalitativní ratingové modely vyvinuté společností Société Générale.

(c) Ratingy fyzických osob

Banka používá dva typy ratingů s cílem posuzovat riziko nesplácení u fyzických osob: (1) aplikační rating, který je výsledkem vyhodnocení osobních údajů klienta, údajů o jeho chování v Bance a údajů o klientovi z dostupných externích úvěrových registrů; a (2) rating chování, který je založen na vyhodnocení informací o chování klienta v Bance. Aplikační rating je primárně používán v případech aktivní žádosti klienta o nové poskytnutí financování Bankou, zatímco rating chování, který obsahuje i výpočet indikativních limitů pro jednoduché produkty s malými angažovanostmi, je používán pro aktivní nabídku financování existujících klientů ze strany Banky.

(d) Interní registr negativních informací

Banka má k dispozici interní registr negativních informací. Registr integruje maximální množství Bance dostupných interních i externích negativních informací vážících se k subjektům zapojeným do úvěrového procesu. Obsahuje algoritmy vyhodnocení těchto informací a výrazně přispívá k ochraně Banky a Skupiny před rizikovými subjekty.

(e) Úvěrové registry

Posouzení údajů z úvěrových registrů je jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících vyhodnocení žádosti o financování klienta, a to především v segmentech fyzických osob a malých podniků.

(f) Prevence úvěrových podvodů

Banka má k dispozici automatizovaný systém detekce úvěrových podvodů a koordinované reakce na situaci, kdy dojde k útoku pachatele úvěrového podvodu na Banku. Systém je plně integrovaný s hlavními aplikacemi Banky. Systém je pravidelně aktualizován tak, aby odrážel současné trendy na trhu. Kontrolní mechanismy pro předcházení úvěrovým podvodům jsou zaměřeny zejména na segment fyzických osob a malých podniků. Rozšíření na segment podniků probíhalo i v roce 2020 s předpokládaným dokončením v roce 2021.

(g) Proces poskytování financování

Během roku 2020 Banka dále pokračovala v úsilí zjednodušit procesy a zvýšit rychlost poskytování financování ve všech klientských segmentech (postupné zavádění digitálních procesů). Nicméně hlavním úkolem bylo adekvátně reagovat na krizi Covid-19. Banka se rozhodla neměnit dramaticky rizikový apetit a poskytovací proces, ale uplatnit řadu cílených opatření (např. omezení rizikového apetitu u klientů ze senzitivních sektorů, u kterých byl identifikován významný dopad z důvodu Covid-19 nebo účast na proaktivních vládních opatřeních (platební moratoria, Covid-19 programy)).

Poskytování moratorií

Banka byla mezi prvními finančními institucemi, které pružně reagovaly na počínající pandemickou krizi nabídkou odkladu splátek šitou na míru svým klientům. V této iniciativě Banka dále pokračovala a odklady splátek poskytovala v souladu s nově vydanou zákonnou normou. Odklady splátek poskytované na základě zákona byly také v souladu s evropskou regulací, a Banka tak aplikovala i pravidla klasifikace definované European Banking Authority (EBA). Od konce října 2020, kdy končila možnost zákonných odkladů splátek, byla Banka opět připravena klientům nabízet individuální řešení spojená s odkladem splátek šitá na míru jejich potřebám. Na tyto změny Banka aplikovala již standardní hodnocení kvality úvěrových expozic v souladu s regulací.

Riziko úvěrové koncentrace

Riziko úvěrové koncentrace Banka aktivně řídí v rámci celkového řízení úvěrových rizik za použití standardních nástrojů: hodnocení kreditního rizika, stanovování interních limitů, využívání technik snižování rizika, pravidelného reportování, vytváření sektorových analýz a stresového testování. Banka udržuje cíl nepodstupovat nadměrné riziko úvěrové koncentrace. Postupy pro řízení rizika úvěrové koncentrace zahrnují jednotlivé protistrany, ekonomicky spjaté skupiny, země, vybrané oborové sektory a poskytovatele zajištění. Systém interních limitů je nastaven tak, aby Banka dodržovala regulatorní limity stanovené legislativou pro riziko koncentrace. Kvantitativní údaje o riziku úvěrové koncentrace jsou uvedeny v bodech 22 a 36 Přílohy.

Maximální úvěrová expozice Banky k 31. prosinci 2020:
Celková expozice Použité zajištění
(mil. Kč) Výkaz
o finanční situaci
Podrozvaha* Celková úvěrová angažovanost Výkaz
o finanční situaci
Podrozvaha* Zajištění celkem
Účty u centrálních bank 12 484 x 12 484 0 x 0
Finanční aktiva k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná
do zisku nebo ztráty
26 321 x 26 321 0 x 0
Finanční aktiva jiná než
k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty
279 x 279 0 x 0
Zajišťovací deriváty s kladnou
reálnou hodnotou
13 068 x 13 068 0 x 0
Finanční aktiva v reálné hodnotě
vykázaná do ostatního úplného
výsledku
40 055 x 40 055 0 x 0
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 967 434 191 735 1 159 169 306 026 36 442 342 468
z toho:
– Ostatní finanční instituce 66 903 13 378 80 281 14 467 2 837 17 304
– Nefinanční podniky 228 308 119 556 347 864 61 188 23 339 84 527
– Domácnosti** 284 728 29 932 314 660 226 756 5 715 232 471
Přecenění portfoliově
zajišťovaných položek
0 0 0 0 x 0
Celkem 1 059 641 191 735 1 251 376 306 026 36 442 342 468

* Nečerpané částky, přísliby, záruky apod.

** V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Maximální úvěrová expozice je uvedena v brutto hodnotách bez vlivu opravných položek.

Maximální úvěrová expozice Banky k 31. prosinci 2019:
Celková expozice Použité zajištění
(mil. Kč) Výkaz
o finanční situaci
Podrozvaha* Celková úvěrová angažovanost Výkaz
o finanční situaci
Podrozvaha* Zajištění celkem
Účty u centrálních bank 6 863 x 6 863 0 x 0
Finanční aktiva k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná
do zisku nebo ztráty
24 063 x 24 063 0 x 0
Zajišťovací deriváty s kladnou
reálnou hodnotou
9 544 x 9 544 0 x 0
Finanční aktiva v reálné hodnotě
vykázaná do ostatního úplného
výsledku
34 599 x 34 599 0 x 0
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 899 928 164 424 1 064 352 285 377 22 425 307 802
z toho:
– Ostatní finanční instituce 65 693 6 168 76 021 13 814 1 498 15 312
– Nefinanční podniky 224 357 107 130 327 075 56 327 13 128 69 455
– Domácnosti** 268 380 29 977 298 357 210 427 4 978 215 405
Přecenění portfoliově zajišťovaných položek 0 0 0 0 x 0
Celkem 974 997 164 424 1 139 421 285 377 22 425 307 802

* Nečerpané částky, přísliby, záruky apod.

** V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Maximální úvěrová expozice je uvedena v brutto hodnotách bez vlivu opravných položek.

Rozložení dluhových cenných papírů Banky v členění dle sektorů a měny je k 31. prosinci 2020 následující:
Reálná hodnota
vykázaná do zisku nebo ztráty
Reálná hodnota
vykázaná do úplného výsledku
Naběhlá hodnota
(mil. Kč) CZK Ostatní Celkem CZK Ostatní Celkem CZK Ostatní Celkem
Centrální banky 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 3 246 12 3 258 24 406 15 411 39 817 80 828 4 80 832
Úvěrové instituce 81 0 81 0 237 237 0 0 0
Ostatní finanční instituce 3 0 3 0 0 0 280 68 348
Nefinanční podniky 0 0 0 0 0 0 2 759 0 2 759
Domácnosti* 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Dluhové cenné papíry 3 330 12 3 342 24 406 15 648 40 054 83 867 72 83 939

* V této položce jsou zahrnuty i fyzické osoby – podnikatelé.

Rozložení dluhových cenných papírů Banky v členění dle sektorů a měny je k 31. prosinci 2019 následující:
Reálná hodnota
vykázaná do zisku nebo ztráty
Reálná hodnota
vykázaná do úplného výsledku
Naběhlá hodnota
(mil. Kč) CZK Ostatní Celkem CZK Ostatní Celkem CZK Ostatní Celkem
Centrální banky 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Vládní instituce 4 021 10 4 031 16 834 15 242 32 076 61 316 7 61 323
Úvěrové instituce 77 0 77 0 2 009 2 009 0 0 0
Ostatní finanční instituce 3 0 3 0 0 0 350 0 350
Nefinanční podniky 1 0 1 0 0 0 2 342 412 2 754
Domácnosti* 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Dluhové cenné papíry 4 102 10 4 112 16 834 17 251 34 085 64 008 419 64 427

* V této položce jsou zahrnuty i fyzické osoby – podnikatelé.

Kategorizace úvěrů a pohledávek

Banka zařazuje všechny své úvěry a pohledávky z finančních činností do tří kategorií (Stupeň 1, 2, 3) stanovených podle standardu IFRS 9. Stupně 1 a 2 představují nedefaultní (výkonné) a Stupeň 3 defaultní (nevýkonné) úvěry a pohledávky. Jednotlivé Stupně zohledňují kritéria kvantitativní (platební morálka dlužníka, finanční data) a kvalitativní (např. detailní informace o klientovi).

V kategorizaci občanů Banka také uplatňuje princip sdílení znehodnocení na spoludlužníky a ručitele úvěrů a pohledávek se znehodnocením.

O struktuře úvěrového portfolia podle dané kategorizace Banka pravidelně informuje ČNB a investory.

V případě poskytnutí opatření forbearance je tato expozice s úlevou klasifikována jako nesplácená (defaultní) expozice se znehodnocením (tj. klasifikovaná ve Stupni 3). Označení s úlevou je ukončeno po splnění následujících předdefinovaných podmínek:

I. po 12 měsících překlasifikace do kategorie výkonných (do Stupně 2) a po dalších 12 měsících do Stupně 1 je možná na základě analýzy finanční situace dlužníka;

II. po vystoupení z defaultu (což je možné po 12 měsících po schválení opatření forbearance) následuje 2letá karenční lhůta. Během této lhůty musí být dodržována řádně splátková morálka (tj. pohledávka po splatnosti překračující hranici materiality – shodná pro identifikaci defaultu – nesmí překročit 30 dní). Jinak je tato pohledávka znovu klasifikována Stupněm 3 (nevýkonná).

Banka implementovala počátkem 2. čtvrtletí 2020 novou definici defaultu v souladu s obecnými pokyny EBA/GL/2016/07 k používání definice selhání podle článku 178 nařízení (EU) č. 575/2013. Koncem roku 2020 byla nová definice defaultu také implementována v dceřiných společnostech. Dceřiná společnost ESSOX nasadí novou definici defaultu v průběhu 1. čtvrtletí 2021.

Charakteristika finančních aktiv v naběhlé hodnotě, která nejsou předmětem kategorizace

Banka nekategorizuje v souladu s vyhláškou ČNB ostatní pohledávky za klienty. Tyto pohledávky jsou tvořeny pohledávkami neúvěrové povahy, které vznikly zejména z platebního styku, podvodných výběrů, bankovních šeků, dále sem patří pohledávky spojené s nákupem cenných papírů pro klienty, které nebyly vypořádány, a dále pohledávky vyplývající z obchodně závazkových vztahů, které nejsou finančními činnostmi, např. pohledávky z titulu neuhrazeného nájemného z nebytových prostor, z prodeje nemovitostí a z poskytnutých záloh.

Tvorba opravných položek k úvěrům a pohledávkám

Banka používá IFRS 9 standard v oblasti tvorby opravných položek k úvěrům a pohledávkám. V závislosti na segmentu klienta, výši expozice, rizikovém profilu a specifických charakteristikách úvěrů a pohledávek jsou opravné položky tvořeny buď: (i) individuálně (pro vybrané nevýkonné, výjimečně pro výkonné klienty) s ohledem na současnou hodnotu očekávaných peněžních toků, zohledňující všechny dostupné informace, včetně očekávané hodnoty z realizace zajištění a předpokládané délky trvání vymáhacího procesu; nebo (ii) pomocí statistických modelů založených na očekávaných úvěrových ztrátách, využívajících historické statistiky selhání a úvěrových ztrát při zohlednění očekávaného budoucího vývoje. V roce 2020 Banka aktualizovala modely pro výkonné i nevýkonné portfolio, používané pro výpočet opravných položek, kdy byla vzata v úvahu (i) nejnovější pozorovaná historie defaultů a ztrát; a (ii) nová předpověď makroekonomického vývoje zahrnující očekávané dopady z důvodu pandemie Covid-19. Banka také identifikovala riziková portfolia (zejména v retailovém segmentu), významně ovlivněná pandemií Covid-19, přesunula je do Stupně 2, kde na ně vytvořila příslušné opravné položky.

Rozdělení znehodnocených úvěrů a pohledávek za bankami a klienty (Stupeň 3) podle způsobu odhadovaných ztrát:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Jednotlivě Statistický model Jednotlivě Statistický model
Centrální banky 0 0 0 0
Vládní instituce 234 0 12 2
Úvěrové instituce 0 0 23 0
Ostatní finanční instituce 300 3 57 2
Nefinanční podniky 6 690 2 198 4 719 1 866
Domácnosti* 292 4 444 0 4 134
Celkem 7 516 6 645 4 811 6 004

* V této položce jsou zahrnuty i úvěry poskytnuté fyzickým osobám – podnikatelům.

Zajištění úvěrů a pohledávek

Banka využívá zajištění jako jednu z technik snižování kreditního rizika. Řízení rizik souvisejících se zajištěním je prováděno útvary v rámci úseku Řízení rizik nezávisle na obchodních útvarech Banky.

Banka má do svého interního systému v plné míře zapracována pravidla týkající se posuzování uznatelnosti zajištění podle nařízení (EU) č. 575/2013 a vyhlášky ČNB č. 163/2014. V souladu s validací ČNB používá Banka metodu A-IRB (A-IRB – Advanced Internal Ratings-Based). U klientů slovenské pobočky Banka používá při posuzování zajištění metodu STD (STD – Standardized).

Vykazovaná hodnota zajištění se řídí interními pravidly Banky pro oceňování zajištění a diskontování. Metody uplatňované při stanovení hodnot a diskontů zohledňují všechna případná rizika, očekávané náklady na realizaci zajištění, délku realizace, historickou zkušenost Banky, pravidla uznatelnosti zajištění podle ČNB, pravidla při zahájení konkurzu/insolvence a další pravidla. Konkrétně u zajištění nemovitostmi, které je nejběžnějším typem zajištění, Banka používá nezávislé ocenění prováděné nebo kontrolované interním specializovaným odborem. Hodnota zajištění zohledňovaná ve výpočtu kapitálového požadavku a v dalších procesech (řízení regulatorní angažovanosti, poskytování obchodů, tvorba opravných položek a rezerv) plně zohledňuje splnění podmínek uznatelnosti zajištění dle nařízení (EU) č. 575/2013 a vyhlášky ČNB č. 163/2014.

Banka (s výjimkou slovenské pobočky) využívá on-line napojení na státní katastr nemovitostí pro ověřování a získávání údajů k zastaveným nemovitostem při schvalování hypotečních úvěrů a dalších úvěrů zajištěných nemovitostmi a v procesu pravidelného monitoringu vybraných událostí, které mohou ohrozit zástavní právo Banky k dotčeným nemovitostem.

Oceňování nemovitého zajištění

Aktivity spojené s oceňováním nemovitostí přijímaných jako zajištění korporátních a retailových úvěrů a pohledávek jsou v Bance nezávislé na obchodních procesech. Proces oceňování je řízen a kontrolován interním specializovaným útvarem, který spolupracuje se širokou základnou externích expertů oceňování. V roce 2019 začala Banka používat statistické modely oceňování na omezeném počtu rezidenčních nemovitostí (max. 20 %).

V roce 2020 se Banka spolu se zajišťováním hlavní činnosti oceňování nemovitostí soustředila zejména na průběžný monitoring trhu nemovitostí s cílem včas rozpoznat negativní vývoj a přijmout nezbytná opatření. Banka monitoruje jak trh rezidenčních nemovitostí, tak trh komerčních nemovitostí. Nedílnou součástí monitoringu je i přecenění vybraných nemovitostí v závislosti na požadavcích regulace dle Basel III. Na základě výsledku statistického monitoringu tržních cen rezidenčních nemovitostí Banka pravidelně upravuje jejich hodnotu.

Vymáhání úvěrů a pohledávek za dlužníky

Banka průběžně reagovala na dopad pandemie Covid-19 a přizpůsobila své procesy v oblasti vymáhání tak, aby mohla pružně reagovat na situaci klientů ovlivněných touto pandemií. Zvýšený přítok klientů, způsobený pandemií, byl zaznamenán zejména v druhé polovině roku 2020, přesto Banka nadále pokračuje ve zvyšování efektivity procesů, např. prostřednictvím digitalizace a automatizace některých činností. V rámci těchto činností Banka také zefektivňuje využívání externích kapacit. V průběhu roku 2020 Banka pokračovala v pravidelných prodejích nezajištěných i zajištěných retailových úvěrů a pohledávek vybraným kvalifikovaným investorům tak, aby byla zajištěna maximalizace výtěžnosti.

Zvýšená pozornost byla věnována využívání insolvenčního zákona a jeho zohlednění v rámci procesu vymáhání úvěrů a pohledávek pro retailové i korporátní klienty. Banka hraje aktivní roli v insolvenčním procesu z pozice zajištěného věřitele, člena věřitelského výboru nebo zástupce věřitelů, a to jak v konkurzních řízeních, tak v rámci reorganizací, které jsou Bankou využívány v závislosti na situaci dlužníka a postojích dalších věřitelů.

Nástroje pro zajištění úvěrového rizika

Banka nevyužívá žádné úvěrové deriváty pro zajištění nebo realokaci svých úvěrových expozic.

Úvěrové riziko finančních derivátů

Denní výpočet rizika protistrany souvisejícího s finančními deriváty je založen na ukazateli Credit Value at Risk (dále jen „CVaR“). Tento indikátor odhaduje možný nepříznivý budoucí vývoj tržní hodnoty derivátu, a tím i potenciální ztrátu, kterou Banka může utrpět v případě, kdy protistrana nesplní své závazky. Výpočet této maximální potenciální expozice je prováděn na hladině pravděpodobnosti 99 % a je závislý na aktuální tržní hodnotě a typu derivátového obchodu, zbývající době do splatnosti derivátové transakce, nominální hodnotě a volatilitě podkladových aktiv.

K 31. prosinci 2020 byla Banka vystavena úvěrovému riziku z finančních derivátů a repo transakcí zahrnujících centrální banky dle ukazatele CVaR ve výši 255 257 mil. Kč (2019: 226 854 mil. Kč). Tato částka představuje hrubé reprodukční náklady v tržních cenách pro všechny kontrakty platné k tomuto datu. Tam, kde je to možné, je zohledněno započtení vzájemných pohledávek a závazků.

Banka limituje expozice na protistrany z finančních derivátů za účelem zamezení nepřiměřených úvěrových expozic za jednotlivými klienty, které by vznikly z důvodu pohybu tržních cen. Banka sleduje na denní bázi dodržování všech limitů a v případě jejich překročení je vygenerováno upozornění, případně je přijato nápravné opatření, pokud je to relevantní. Překročení, která jsou způsobena vědomou aktivitou obchodníka („aktivní překročení limitu“), jsou penalizována. Představenstvo Banky je pravidelně informováno o všech aktivních překročeních limitů.

(B) Tržní riziko

Rozdělení finančních operací Banky

Činnost Banky je pro účely řízení tržních rizik vnitřně rozdělena na dvě knihy: Tržní knihu a Strukturální knihu. Tržní kniha je tvořena transakcemi sjednanými útvarem investičního bankovnictví a treasury (mezibankovní a individuálně oceněné vklady a půjčky, repo a reverzní repo operace, portfolio cenných papírů určených k obchodování, deriváty sjednané útvarem pro investiční bankovnictví). Strukturální kniha zahrnuje zejména obchodní transakce (poskytování úvěrů, přijímání vkladů, pohledávky a závazky za klienty), zajišťovací transakce v rámci Strukturální knihy a další transakce nezahrnuté do Tržní knihy.

Produkty finančního trhu generující pro Banku tržní riziko

Banka obchoduje s následujícími produkty, které mohou generovat tržní riziko: úvěry a vklady na mezibankovním trhu, měnové operace (spoty, swapy, forwardy), úrokové nástroje (úrokové swapy, cross currency swapy, úrokové forwardy, úrokové futures a futures na dluhopisy), státní a korporátní dluhopisy, směnky/směnečné programy a cash-and-carry expozice v emisních povolenkách.

Složitější deriváty (opce, komoditní deriváty, strukturované deriváty), které Banka klientům prodává, jsou ihned zavírány na mezibankovním trhu protiobchody (tzv. „back-to-back“), kde protistranou bývá nejčastěji Société Générale. Tržní riziko spojené s těmito deriváty (např. měnové riziko, úrokové riziko, riziko volatility, korelační riziko atd.) vzniká mezi zavíracími transakcemi se Société Générale a transakcemi s klienty, kdy u transakcí s příslušnými klienty buď nemáme sjednanou CSA smlouvu o kolaterálu, nebo se případně měna kolaterálu liší od dohodnuté měny kolaterálu dle CSA smlouvy se Société Générale.

Řízení tržního rizika v Tržní knize

Banka má zavedený systém limitů tržních rizik, jehož cílem je limitování potenciálních ztrát z důvodu pohybu tržních cen omezením velikosti rizikové expozice.

Od roku 2016 Banka začala měřit a sledovat tržní rizika odděleně pro aktivity tradingu a treasury. Tržní rizika jsou i nadále měřena a sledována i na úrovni Tržní knihy jako celku.

Banka sleduje na denní bázi dodržování všech limitů a v případě jejich překročení přijímá opatření směřující ke snížení rizikové expozice. Představenstvo Banky je měsíčně informováno o vývoji expozice na tržní riziko.

K měření velikosti tržního rizika spojeného s pozicemi v Tržní knize používá Banka koncept jednodenního historického 99% Value at Risk (dále jen „VaR“). Pro výpočet VaR je používána metoda celkového přeceňování pozice Banky s využitím historických tržních scénářů. Tato metoda dokáže zohlednit vztahy mezi různými finančními trhy a podkladovými nástroji na neparametrickém základě, neboť vychází ze scénářů, které zachycují jednodenní odchylky příslušných tržních parametrů pro časový úsek posledních 260 pracovních dnů. Výsledný ukazatel 99% VaR představuje možnou ztrátu daného portfolia po vyloučení 1 % nejméně příznivých případů. Tato ztráta je vypočtena jako průměr druhé a třetí největší možné ztráty z 260 posuzovaných scénářů.

Hodnota VaR na jeden den na hladině pravděpodobnosti 99 % k 31. prosinci 2020 činila -27 mil. Kč (2019: -13 mil. Kč). Průměrná hodnota VaR za rok 2020 činila -34 mil. Kč (2019: -30 mil. Kč).

Přesnost VaR modelů je průběžně ověřována pomocí zpětného testování výpočtu („back testing“), kdy jsou skutečné obchodní výsledky a hypotetické výsledky (tj. výsledky vylučující obchody uzavřené během dne) porovnávány s výsledky VaR. Počet překročení by neměl nastat ve více případech než v 1 % dnů za daný časový úsek, avšak kombinace turbulencí na trhu v důsledku vypuknutí Covid-19 následovaného akomodační měnovou politikou prováděnou centrálními bankami způsobila 8 překročení P&L vs. VaR za posledních 260 pracovních dnů, resp. 4 P&L vs. VaR překročení, měřeno proti celkovému ekonomickému P&L (tj. nad očekávání až 3 překročení za posledních 260 pracovních dnů).

Banka provádí denní analýzy potenciálních ztrát generovaných většími šoky (stresové testy) na rizikové expozici v Tržní knize s cílem zohlednit události s pravděpodobností výskytu nižší než ve scénářích VaR. Pro devizové, úrokové a CO2 cash and carry expozice je používáno několik druhů stresových testů. Vycházejí buď z konkrétních krizových situací v minulosti (např. pád Lehman Brothers v roce 2008), nebo z hypotetické krize, která by mohla mít negativní vliv na výsledky Tržní knihy.

K získání podrobného obrazu o rizicích a strategiích jsou využívány další specifické indikátory, např. citlivost na tržní parametry nebo přímo velikost expozice.

Banka je plně v souladu s metodikou VaR a stresových testů vydanou skupinou Société Générale a používá skupinový software pro řízení tržních rizik.

Tržní riziko Strukturální knihy

Banka řídí devizové riziko tak, aby dosáhla minimálních rizikových expozic. Z toho důvodu je devizová pozice Strukturální knihy měřena na denní bázi a následně zajištěna v rámci stanovených pravidel. K zajišťování devizové pozice Strukturální knihy Banka používá standardní měnové nástroje mezibankovního trhu, jako jsou měnové spoty a forwardy.

Riziko úrokové sazby je ve Strukturální knize sledováno a měřeno pomocí statické gapové analýzy, citlivosti tržní ceny Banky na paralelní posun výnosové křivky a ukazatele citlivosti čistého úrokového výnosu na paralelní posun výnosové křivky.

Ukazatele jsou sledovány odděleně za CZK, EUR, USD a za součet ostatních cizích měn.

Ukazatel citlivosti Banky na změnu tržních úrokových sazeb se měří za předpokladu okamžitého, jednorázového a nepříznivého paralelního posunu tržní výnosové křivky o 0,1 % p. a. Stanoví se jako současná hodnota nákladů na uzavření otevřené úrokové pozice Banky poté, co nastane nepříznivá změna tržních sazeb. K 31. prosinci 2020 činila citlivost pro úrokové riziko v CZK -71 mil. Kč (2019: 3 mil. Kč), v EUR 5 mil. Kč (2019: 7 mil. Kč), v USD 1 mil. Kč (2019: -1 mil. Kč) a v případě ostatních měn -0,1 mil. Kč (2019: -0,3 mil. Kč) za hypotetického předpokladu změny tržních úrokových sazeb o 0,1 %.

K zajišťování úrokového rizika Strukturální knihy Banka používá jak standardní derivátové nástroje mezibankovního trhu (např. úrokové forwardy a úrokové swapy), tak vhodné investice do cenných papírů nebo vhodnou volbu úrokových parametrů dalších částí bilance aktiv a závazků.

(C) Finanční deriváty

Banka vytvořila systém limitů tržních rizik a limitů na protistrany, který slouží k zamezení vzniku nepřiměřených otevřených pozic z důvodu pohybu tržních cen a nepřiměřených úvěrových expozic za jednotlivými klienty. Banka sleduje na denní bázi dodržování všech limitů a v případě jejich překročení přijímá opatření směřující ke snížení rizikové expozice.

V následujících tabulkách jsou uvedeny nominální a reálné hodnoty derivátů v členění na deriváty k obchodování a zajišťovací.

Finanční deriváty vykazované jako deriváty k obchodování:
31. 12. 2020
Nominální hodnota
31. 12. 2019
Nominální hodnota
31. 12. 2020
Reálná hodnota
31. 12. 2019
Reálná hodnota
(mil. Kč) Aktiva Závazky Aktiva Závazky Kladná Záporná Kladná Záporná
Úrokové nástroje
Úrokové swapy 1 313 601 1 313 601 1 109 287 1 109 287 10 107 9 509 8 946 9 681
Úrokové forwardy a futures* 157 249 157 249 224 330 224 330 0 0 6 28
Úrokové opce 77 836 77 836 82 428 82 428 168 168 372 372
Celkem úrokové nástroje 1 548 686 1 548 686 1 416 045 1 416 045 10 275 9 677 9 324 10 081
Měnové nástroje
Měnové swapy 401 447 401 942 363 710 363 726 3 470 3 752 2 645 2 665
Cross currency swapy 227 515 226 982 183 506 183 489 7 124 6 549 4 935 4 469
Měnové forwardy 91 677 92 900 106 471 109 035 863 1 534 406 1 417
Nakoupené opce 62 846 63 314 50 723 50 272 1 226 0 1 119 0
Prodané opce 63 314 62 846 50 271 50 722 0 1 226 0 1 119
Celkem měnové nástroje 846 799 847 984 754 681 757 244 12 683 13 061 9 105 9 670
Ostatní nástroje
Forwardy na emisní povolenky 0 0 3 929 4 004 0 0 231 305
Forwardy na dluhopisy 393 393 0 0 0 0 0 0
Komoditní forwardy 0 0 1 031 1 031 0 0 30 29
Komoditní swapy 226 226 5 460 5 460 21 20 767 762
Nakoupené komoditní opce 0 0 6 6 0 0 0 0
Prodané komoditní opce 0 0 6 6 0 0 0 0
Celkem ostatní nástroje 619 619 10 432 10 507 21 20 1 028 1 096
Celkem 2 396 104 2 397 289 2 181 158 2 183 796 22 979 22 758 19 457 20 847

* Reálné hodnoty zahrnují pouze forwardy, u futures Skupina skládá finanční prostředky na maržový účet, z něhož jsou na denní bázi vypořádávány změny reálných hodnot, a pohledávky z těchto maržových účtů jsou vykázány v ostatních aktivech.

Finanční deriváty vykazované jako deriváty k obchodování v nominálních hodnotách dle zbytkové smluvní splatnosti k 31. prosinci 2020:
(mil. Kč) Do 1 roku 1 rok až 5 let Nad 5 let Celkem
Úrokové nástroje
Úrokové swapy 289 062 746 884 277 655 1 313 601
Úrokové forwardy a futures* 123 585 33 664 0 157 249
Úrokové opce 4 374 67 032 6 430 77 836
Celkem úrokové nástroje 417 021 847 580 284 085 1 548 686
Měnové nástroje
Měnové swapy 385 368 16 079 0 401 447
Cross currency swapy 56 778 134 263 36 474 227 515
Měnové forwardy 57 336 34 262 79 91 677
Nakoupené opce 37 576 25 270 0 62 846
Prodané opce 38 084 25 230 0 63 314
Celkem měnové nástroje 575 142 235 104 36 553 846 799
Ostatní nástroje
Forwardy na dluhopisy 393 0 0 393
Komoditní swapy 218 8 0 226
Celkem ostatní nástroje 611 8 0 619
Celkem 992 774 1 082 692 320 638 2 396 104

* Za zbytkovou smluvní splatnost úrokových forwardů (FRA) a futures se považuje doba do data fixace, kdy je odúčtována podrozvaha.

Finanční deriváty vykazované jako deriváty k obchodování v nominálních hodnotách dle zbytkové smluvní splatnosti k 31. prosinci 2019:
(mil. Kč) Do 1 roku 1 rok až 5 let Nad 5 let Celkem
Úrokové nástroje
Úrokové swapy 217 944 563 135 328 208 1 109 287
Úrokové forwardy a futures* 207 800 16 530 0 224 330
Úrokové opce 5 937 23 059 53 432 82 428
Celkem úrokové nástroje 431 681 602 724 381 640 1 416 045
Měnové nástroje
Měnové swapy 355 690 8 020 0 363 710
Cross currency swapy 31 555 114 283 37 668 183 506
Měnové forwardy 76 860 29 535 76 106 471
Nakoupené opce 22 556 28 167 0 50 723
Prodané opce 22 311 27 960 0 50 271
Celkem měnové nástroje 508 972 207 965 37 744 754 681
Ostatní nástroje
Forwardy na emisní povolenky 3 929 0 0 3 929
Komoditní forwardy 1 031 0 0 1 031
Komoditní swapy 4 653 807 0 5 460
Nakoupené komoditní opce 6 0 0 6
Prodané komoditní opce 6 0 0 6
Celkem ostatní nástroje 9 625 807 0 10 432
Celkem 950 278 811 496 419 384 2 181 158

* Za zbytkovou smluvní splatnost úrokových forwardů (FRA) a futures se považuje doba do data fixace, kdy je odúčtována podrozvaha.

Finanční deriváty vykazované jako zajišťovací:
31. 12. 2020
Nominální hodnota
31. 12. 2019
Nominální hodnota
31. 12. 2020
Reálná hodnota
31. 12. 2019
Reálná hodnota
(mil. Kč) Aktiva Závazky Aktiva Závazky Kladná Záporná Kladná Záporná
Úrokové swapy pro zajištění reálné hodnoty 967 953 967 953 1 043 866 1 043 866 12 412 7 922 8 004 10 061
Cross currency swap pro zajištění peněžních toků 38 496 37 946 42 586 40 885 656 354 1 539 6
Forwardy na akcie pro zajištění peněžních toků 51 51 53 53 0 8 1 0
Forwardy na akcie pro zajištění reálné hodnoty 33 33 27 27 0 4 0 2
Celkem 1 006 533 1 005 983 1 086 532 1 084 831 13 068 8 288 9 544 10 069
Zbytková smluvní splatnost nominálních hodnot derivátů vykazovaných jako zajišťovací k 31. prosinci 2020:
(mil. Kč) Do 1 roku 1 rok až 5 let Nad 5 let Celkem
Úrokové swapy pro zajištění reálné hodnoty 184 330 416 956 366 667 967 953
Cross currency swap pro zajištění peněžních toků 7 973 26 836 3 687 38 496
Forwardy na akcie pro zajištění peněžních toků 11 40 0 51
Forwardy na akcie pro zajištění reálné hodnoty 17 16 0 33
Celkem 192 331 443 848 370 354 1 006 533
Zbytková smluvní splatnost nominálních hodnot derivátů vykazovaných jako zajišťovací k 31. prosinci 2019:
(mil. Kč) Do 1 roku 1 rok až 5 let Nad 5 let Celkem
Úrokové swapy pro zajištění reálné hodnoty 215 529 426 366 401 971 1 043 866
Cross currency swap pro zajištění peněžních toků 6 746 31 470 4 370 42 586
Forwardy na akcie pro zajištění peněžních toků 21 32 0 53
Forwardy na akcie pro zajištění reálné hodnoty 18 9 0 27
Celkem 222 314 457 877 406 341 1 086 532
Rozdělení nediskontovaných peněžních toků z derivátů pro zajištění peněžních toků podle období, ve kterém je očekáván jejich dopad do výkazu zisku a ztráty:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Do 1 roku 1 rok až 5 let Nad 5 let Do 1 roku 1 rok až 5 let Nad 5 let
Variabilní peněžní toky z derivátů pro zajištění peněžních toků 464 807 18 704 1 614 104

Banka vykazuje jako zajišťovací pouze ty uzavřené kontrakty, pro které je schopna prokázat splnění podmínek pro jejich účtování jako o zajišťovacích v souladu s účetním standardem IAS 39. Strategie Banky zůstává stejná a je v souladu s IAS 39.

Banka evidovala v průběhu roku 2020 následující zajišťovací vztahy:

1. Zajištění úrokového rizika:

a. reálná hodnota poskytnutých dlouhodobých úvěrů, respektive investic do dlouhodobých státních cenných papírů klasifikovaných do obchodního modelu „Držet, inkasovat smluvní peněžní toky a prodávat“ a investic do dlouhodobých cenných papírů klasifikovaných do obchodního modelu „Držet a inkasovat smluvní peněžní toky“, je zajištěna úrokovými, respektive cross currency swapy;

b. reálná hodnota emitovaných dlouhodobých hypotečních zástavních listů klasifikovaných do portfolia Emitované cenné papíry je zajištěna úrokovými swapy;

c. reálná hodnota fixně úročených vkladů, přijatých úvěrů nebo repo operací je zajištěna úrokovými swapy;

d. budoucí peněžní toky portfolia krátkodobých aktiv obchodovaných na mezibankovním trhu a klientských úvěrů jsou zajištěny portfoliem úrokových, respektive cross currency swapů (peněžní toky budou nastávat průběžně a průběžně také ovlivní výkaz zisku a ztráty Banky);

e. budoucí peněžní toky portfolia krátkodobých závazků obchodovaných na mezibankovním trhu a klientských závazků jsou zajištěny portfoliem úrokových swapů, respektive cross currency swapů (peněžní toky budou nastávat průběžně a průběžně také ovlivní výkaz zisku a ztráty Banky);

f. reálná hodnota portfolia klientských běžných účtů je zajištěna portfoliem úrokových swapů.

2. Zajištění měnového rizika:

a. u vybraných materiálních případů Banka zajišťuje budoucí peněžní toky pevných příslibů vyplývajících ze smluvních závazků (např. smluvní platby třetím stranám v cizí měně), respektive pohledávek Banky (např. dividendy), zajišťovacím nástrojem jsou cizoměnová aktiva (např. krátkodobé úvěry na mezibankovním trhu), respektive cizoměnové závazky (např. krátkodobé závazky vůči klientům).

3. Zajištění rizika změny ceny akcie:

a. část odměn vybraných zaměstnanců Banky je vyplácená v peněžním ekvivalentu hodnoty akcií Komerční banky, a.s. Banka zajišťuje riziko ze změny hodnoty akcie Komerční banky, a.s. Zajišťujícím nástrojem jsou forwardy na akcie.

4. Zajištění investice v zahraničních majetkových účastech:

a. měnové riziko majetkových účastí v dceřiných společnostech je zajištěno vybranými cizoměnovými závazky (např. krátkodobými závazky vůči klientům).

Banka neeviduje žádný případ, kdy by aplikovala zajišťovací účetnictví na vysoce pravděpodobnou očekávanou transakci, u které se již neočekává, že by se skutečně realizovala.

V roce 2020 byl dopad z neefektivity zajišťovacích vztahů ztrátou ve výši 2 mil. Kč (2019: zisk 1 mil. Kč).

Další informace o zajištění jsou uvedeny v bodech 3, 5 a 7 Přílohy.

(D) Riziko úrokové sazby

Riziko úrokové sazby představuje riziko změny hodnoty finančního nástroje v důsledku změny tržních úrokových sazeb. Časové období, po které je úroková sazba finančního nástroje pevně stanovena, indikuje, do jaké míry je tento nástroj vystaven riziku úrokové sazby. V důsledku tržního vývoje dosáhly úrokové sazby v některých měnách záporných hodnot. Tato skutečnost nemění podstatu měření a řízení úrokového rizika, protože princip zachycení změny úrokové sazby v čase zůstává zachován, a stejně tak koncept zajišťování proti úrokovému riziku prostřednictvím sladění přeceňovaných objemů v daném čase je nadále platný. Z důvodu právních a technických omezení mohou být aplikovány přístupy, které zamezují uplatnění záporných sazeb na úrovni klientských sazeb s cílem zachovat soulad smluvní a ekonomické podstaty obchodu. Vzhledem ke stávající tržní praxi dochází k zavádění depozitních poplatků v oblasti klientských vkladů, které jsou specifickou reakcí na existenci záporných tržních úrokových sazeb a které současně splňují požadavky dané omezeními vzešlými z existujícího právního rámce.

Pro řízení úrokového rizika Banka používá vlastní modely. Cílem těchto modelů je zobrazení očekávaného ekonomického chování klientů Banky v případě změny úrokových sazeb na trhu. Záměrem vedení Banky je řídit riziko fluktuace čistých úrokových výnosů v důsledku změn úrokových sazeb prostřednictvím rozdílové (gapové) analýzy mezi aktivy a závazky v jednotlivých skupinách. Další informace o řízení úrokového rizika jsou uvedeny v části (B) tohoto bodu Přílohy.

Níže uvedená tabulka poskytuje informace o tom, do jaké míry je Banka vystavena riziku úrokové sazby, a je založena buď na smluvní době splatnosti finančních nástrojů, nebo v případě, že se úroková míra těchto nástrojů mění před dobou splatnosti, na datu nového stanovení úrokové míry. V případě, že se jedná o obchod, který nenese informaci o smluvní splatnosti nebo změně sazby, pak je daný objem zobrazen ve sloupci Nespecifikováno. Tabulka zahrnuje také analýzu ostatních aktiv a závazků, které nejsou finančními nástroji, jak jsou definovány v IAS 32.

(mil. Kč) Do 3 měsíců Od
3 měsíců
do 1 roku
Od 1 roku
do 5 let
Nad 5 let Nespeci-
fikováno
Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 20 980 0 0 0 0 20 980
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 3 342 0 0 0 22 979 26 321
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná
do zisku nebo ztráty
0 0 0 0 279 279
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 0 0 0 0 13 068 13 068
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 3 290 1 694 10 288 24 782 1 40 055
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 511 840 83 695 254 209 107 270 0 957 014
– Úvěry a pohledávky za bankami 260 554 2 896 11 984 7 900 0 283 334
– Úvěry a pohledávky za klienty 248 465 61 942 218 457 60 877 0 589 741
– Dluhové cenné papíry 2 821 18 857 23 768 38 493 0 83 939
Daň z příjmů 0 0 0 0 1 147 1 147
Odložená daňová pohledávka 0 0 0 0 21 21
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 0 0 0 0 3 399 3 399
Majetkové účasti 0 0 0 0 17 857 17 857
Nehmotný majetek 0 0 0 0 6 347 6 347
Hmotný majetek 0 0 0 0 6 897 6 897
Aktiva držená k prodeji 0 0 0 0 123 123
Aktiva celkem 539 452 85 389 264 497 132 052 72 118 1 093 508
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 0 0 0 0
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané
do zisku nebo ztráty
3 132 0 0 0 22 758 25 890
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 0 0 0 0 8 288 8 288
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 81 409 15 856 22 298 8 838 808 738 937 139
– Závazky vůči bankám 50 181 3 127 7 395 4 141 0 64 844
– Závazky vůči klientům* 30 872 8 701 718 0 808 738 849 029
– Emitované cenné papíry 226 3 682 12 917 3 800 0 20 625
– Závazky z leasingu 130 346 1 268 897 0 2 641
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 0 0 0 0 2 548 2 548
Daň z příjmů 0 0 0 0 0 0
Odložený daňový závazek 0 0 0 0 215 215
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 0 0 0 0 9 641 9 641
Rezervy 0 0 0 0 1 962 1 962
Podřízený dluh 2 629 0 0 0 0 2 629
Závazky celkem 87 170 15 856 22 298 8 838 854 150 988 312
Čisté úrokové riziko výkazu o finanční situaci k 31. 12. 2020 452 282 69 533 242 199 123 214 -782 032 105 196
Nominální hodnota derivátů** 1 201 452 487 025 667 374 426 799 0 2 782 650
Podrozvahová aktiva celkem 1 201 452 487 025 667 374 426 799 0 2 782 650
Nominální hodnota derivátů** 1 359 971 498 510 662 967 260 119 0 2 781 567
Nečerpaný objem úvěrů*** -8 304 -10 692 3 772 15 224 0 0
Nečerpaný objem revolvingů*** 0 0 0 0 0 0
Podrozvahové závazky celkem 1 351 667 487 818 666 739 275 343 0 2 781 567
Čisté úrokové riziko podrozvahy k 31. 12. 2020 -150 215 -793 635 151 456 0 1 083
Kumulativní úrokové riziko k 31. 12. 2020 302 067 370 807 613 641 888 311 106 279 x

* V této položce ve sloupci Nespecifikováno jsou obsaženy zejména klientské vklady, u kterých není informace o kontraktuální splatnosti nebo datu přecenění.

** Pohledávky a závazky z derivátů zahrnují úrokové swapy, úrokové forwardy a futures, úrokové opce a cross currency swapy.

*** Nečerpané úvěry a revolvingy jsou zahrnuty na netto bázi, tj. Banka v rámci jednoho řádku vykazuje jak očekávané čerpání, tak splacení. Banka do této položky nezahrnuje úvěrové přísliby, které mají formu příslibů úvěrů s pevným splátkovým kalendářem nebo jsou revolvingového charakteru, vzhledem k tomu, že tyto úvěrové přísliby nemají stanovenou výši sazby.

(mil. Kč) Do 3 měsíců Od
3 měsíců
do 1 roku
Od 1 roku
do 5 let
Nad 5 let Nespeci-
fikováno
Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 16 870 0 0 0 0 16 870
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 4 112 0 0 0 19 951 24 063
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná
do zisku nebo ztráty
0 0 0 0 0 0
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 0 0 0 0 9 544 9 544
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 3 950 1 163 9 206 19 766 514 34 599
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 480 460 76 296 252 739 82 418 0 891 913
– Úvěry a pohledávky za bankami 240 859 4 222 10 600 4 000 0 259 681
– Úvěry a pohledávky za klienty 236 981 66 179 215 187 49 458 0 567 805
– Dluhové cenné papíry 2 620 5 895 26 952 28 960 0 64 427
Daň z příjmů 0 0 0 0 13 13
Odložená daňová pohledávka 0 0 0 0 20 20
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 0 0 0 0 3 525 3 525
Majetkové účasti 0 0 0 0 17 747 17 747
Nehmotný majetek 0 0 0 0 5 494 5 494
Hmotný majetek 0 0 0 0 7 613 7 613
Aktiva držená k prodeji 0 0 0 0 118 118
Aktiva celkem 505 392 77 459 261 945 102 184 64 539 1 011 519
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 1 0 0 0 0 1
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané
do zisku nebo ztráty
3 543 0 0 0 20 847 24 390
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 0 0 0 0 10 069 10 069
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 113 470 25 471 24 763 10 043 694 531 868 278
– Závazky vůči bankám 56 385 7 491 7 215 3 980 0 75 071
– Závazky vůči klientům* 52 463 14 414 749 0 694 531 762 157
– Emitované cenné papíry 4 428 3 219 15 400 4 917 0 27 964
– Závazky z leasingu 194 347 1 399 1 146 0 3 086
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 0 0 0 0 -3 815 -3 815
Daň z příjmů 0 0 0 0 199 199
Odložený daňový závazek 0 0 0 0 266 266
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 0 0 0 0 10 076 10 076
Rezervy 0 0 0 0 1 291 1 291
Podřízený dluh 2 546 0 0 0 0 2 546
Závazky celkem 119 560 25 471 24 763 10 043 733 464 913 301
Čisté úrokové riziko výkazu o finanční situaci k 31. 12. 2019 385 832 51 988 237 182 92 141 -668 925 98 218
Nominální hodnota derivátů** 1 071 985 601 798 545 939 466 281 0 2 686 003
Podrozvahová aktiva celkem 1 071 985 601 798 545 939 466 281 0 2 686 003
Nominální hodnota derivátů** 1 255 875 542 609 583 229 302 572 0 2 684 285
Nečerpaný objem úvěrů*** -7 916 -10 446 4 877 13 485 0 0
Nečerpaný objem revolvingů*** 0 0 0 0 0 0
Podrozvahové závazky celkem 1 247 959 532 163 588 106 316 057 0 2 684 285
Čisté úrokové riziko podrozvahy k 31. 12. 2019 -175 974 69 635 -42 167 150 224 0 1 718
Kumulativní úrokové riziko k 31. 12. 2019 209 858 331 481 526 496 768 861 99 936 x

* V této položce ve sloupci Nespecifikováno jsou obsaženy zejména klientské vklady, u kterých není informace o kontraktuální splatnosti nebo datu přecenění.

** Pohledávky a závazky z derivátů zahrnují úrokové swapy, úrokové forwardy a futures, úrokové opce a cross currency swapy.

*** Nečerpané úvěry a revolvingy jsou zahrnuty na netto bázi, tj. Banka v rámci jednoho řádku vykazuje jak očekávané čerpání, tak splacení. Banka do této položky nezahrnuje úvěrové přísliby, které mají formu příslibů úvěrů s pevným splátkovým kalendářem nebo jsou revolvingového charakteru, vzhledem k tomu, že tyto úvěrové přísliby nemají stanovenou výši sazby.

Průměrné úrokové sazby k 31. prosinci 2020 a 2019:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
CZK USD EUR CZK USD EUR
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 0,04 % x x 0,24 % x x
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 1,77 % x 2,24 % 1,99 % x 2,05 %
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 1,74 % 0,88 % 0,90 % 2,49 % 2,40 % 1,01 %
– Úvěry a pohledávky za bankami 0,37 % 0,75 % -0,12 % 1,98 % 2,14 % 0,19 %
– Úvěry a pohledávky za klienty 2,39 % 1,34 % 1,59 % 2,74 % 3,20 % 1,50 %
– Dluhové cenné papíry 2,03 % 3,49 % 3,99 % 2,51 % 3,39 % 3,98 %
Aktiva celkem 1,61 % 0,77 % 0,98 % 2,02 % 1,92 % 1,10 %
Úročená aktiva celkem 1,73 % 0,82 % 1,00 % 2,66 % 2,40 % 1,12 %
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0,00 % x x 0,00 % x x
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 0,11 % 0,41 % 0,04 % 0,31 % 1,61 % 0,05 %
– Závazky vůči bankám -0,12 % 0,54 % 0,12 % 0,04 % 2,08 % 0,09 %
– Závazky vůči klientům 0,05 % 0,17 % 0,01 % 0,21 % 0,59 % 0,02 %
– Emitované cenné papíry 2,48 % x x 2,69 % x x
– Závazky z leasingu 1,60 % x 0,67 % 1,76 % x 0,69 %
Podřízený dluh x x 0,75 % x x 0,84 %
Závazky celkem 0,14 % 0,40 % 0,06 % 0,30 % 1,57 % 0,05 %
Úročené závazky celkem 0,15 % 0,41 % 0,06 % 0,31 % 1,61 % 0,04 %
Podrozvahová aktiva
Nominální hodnota derivátů (úrokové swapy, opce apod.) 0,82 % 2,81 % 0,42 % 1,86 % 3,09 % 0,41 %
Nečerpaný objem úvěrů 1,76 % x 1,41 % 2,43 % x 1,68 %
Nečerpaný objem revolvingů 4,04 % 1,04 % 0,43 % 5,73 % 2,97 % 0,36 %
Podrozvahová aktiva celkem 0,91 % 2,80 % 0,42 % 1,96 % 3,09 % 0,41 %
Podrozvahové závazky
Nominální hodnota derivátů (úrokové swapy, opce apod.) 0,67 % 2,45 % 0,28 % 1,90 % 3,00 % 0,30 %
Nečerpaný objem úvěrů 1,76 % x 1,41 % 2,43 % x 1,68 %
Nečerpaný objem revolvingů 4,04 % 1,04 % 0,43 % 5,73 % 2,97 % 0,36 %
Podrozvahové závazky celkem 0,78 % 2,44 % 0,29 % 2,00 % 2,99 % 0,31 %

Pozn.: V tabulce jsou uvedeny průměrné úrokové sazby za měsíc prosinec 2020 a 2019 vypočítané jako vážený průměr za jednotlivou kategorii aktiv a závazků.

2T repo sazba vyhlašovaná ČNB klesla v průběhu roku 2020 z 2,25 % až na 0,25 %. Korunové sazby na peněžním trhu (PRIBOR) klesly od 1,78 % (12M) do 1,82 % (3–6M). Sazby úrokových swapů klesly od 0,44 % (10R) do 1,56 % (2R).

Eurové úrokové sazby peněžního trhu poklesly během roku 2020 o 0,12–0,25 % (1–12M) a sazby úrokových swapů klesly od 0,23 % (2R) do 0,46 % (10R).

Dolarové úrokové sazby peněžního trhu klesly během roku 2020 o 1,62–1,67 % (1–12M) a sazby úrokových swapů klesly od 0,92 % (10R) do 1,46 % (2R).

Rozdělení finančních aktiv a závazků dle jejich vystavení změnám úrokových sazeb:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Fixní
úroková
sazba
Pohyblivá
úroková
sazba
Neúročeno Celkem Fixní
úroková
sazba
Pohyblivá
úroková
sazba
Neúročeno Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 0 10 754 10 226 20 980 3 419 1 746 11 705 16 870
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 2 281 1 061 22 979 26 321 3 363 749 19 951 24 063
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 0 0 279 279 0 0 0 0
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 0 0 13 068 13 068 0 0 9 544 9 544
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 39 818 236 1 40 055 32 072 2 013 514 34 599
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 500 244 452 853 3 917 957 014 437 611 449 728 4 574 891 913
– Úvěry a pohledávky za bankami 22 502 260 670 162 283 334 18 605 240 814 262 259 681
– Úvěry a pohledávky za klienty 393 803 192 183 3 755 589 741 354 579 208 914 4 312 567 805
– Dluhové cenné papíry 83 939 0 0 83 939 64 427 0 0 64 427
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 0 0 1 0 0 1
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 0 0 25 890 25 890 0 0 24 390 24 390
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 0 0 8 288 8 288 0 0 10 069 10 069
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 26 406 910 659 74 937 139 43 215 822 611 2 452 868 278
– Závazky vůči bankám 13 504 51 320 20 64 844 29 626 45 005 440 75 071
– Závazky vůči klientům* 263 848 712 54 849 029 558 759 587 2 012 762 157
– Emitované cenné papíry 9 998 10 627 0 20 625 9 945 18 019 0 27 964
– Závazky z leasingu 2 641 0 0 2 641 3 086 0 0 3 086
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 0 0 2 548 2 548 0 0 -3 815 -3 815
Podřízený dluh 0 2 629 0 2 629 0 2 546 0 2 546

* V této položce ve sloupci Pohyblivá úroková sazba jsou obsaženy zejména klientské vklady, u kterých má Banka možnost měnit úrokové sazby, tudíž nejsou citlivé na změnu úrokových sazeb.

Pozn.: Jednotlivé produkty bilance jsou zařazeny do kategorií Fixní úroková sazba, Pohyblivá úroková sazba, Neúročeno dle smluvních parametrů definujících konstrukci úrokové sazby. Pro tyto účely je fixní úroková sazba definována jako sazba s periodou přecenění delší než jeden rok. Pokud produkt nemá parametrickou definici konstrukce své úrokové sazby, je zařazen do kategorie neúročeno.

(E) Riziko likvidity

Riziko likvidity představuje riziko, že Banka nebude mít dostatek pohotových zdrojů ke splnění závazků vyplývajících z finančních kontraktů.

Řízení rizika likvidity vychází ze systému řízení likvidity schváleného představenstvem Banky. Sledování likvidity probíhá na celobankovní úrovni, přičemž Tržní knize je zároveň přidělen samostatný limit. Banka stanovila pravidla pro řízení likvidity tak, aby dodržela likviditu za běžných podmínek (základní scénář likvidity) i v krizových obdobích (scénář krizové likvidity). Je proto definována sada ukazatelů, pro které jsou stanoveny závazné limity.


Banka denně vypořádává obchody spojené s deriváty, výběry z vkladů overnight, z běžných účtů, ze splatných vkladů, z čerpaných úvěrů a záruk. Zkušenosti Banky dokazují, že výši denních peněžních vypořádání lze předem odhadnout s dostatečnou přesností, a proto Banka stanovuje minimální výši prostředků, která musí být k dispozici, aby bylo možné tato vypořádání uspokojit, a minimální výši u mezibankovních a ostatních půjček (zejména reverzních repo operací s ČNB), která by pokryla neočekávaně vysoké výběry peněžních prostředků.

Riziko likvidity Banky je řízeno, jak je uvedeno výše (zejména ne na základě nediskontovaných peněžních toků).

Níže uvedená tabulka obsahuje aktiva, závazky a vlastní kapitál rozdělené dle zbytkové splatnosti do odpovídajících skupin (zbytková splatnost představuje dobu od data účetní závěrky do data smluvní splatnosti). Tabulka zahrnuje také analýzu ostatních aktiv a závazků, které nejsou finančními nástroji, jak jsou definovány v IAS 32.

(mil. Kč) Na požádání
do 7 dnů
Do 3 měsíců Od 3 měsíců
do 1 roku
Od 1 roku
do 5 let
Nad 5 let Nespeci-
fikováno
Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 12 484 0 0 0 0 8 496 20 980
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty
0 3 144 1 503 1 495 23 176 26 321
Finanční aktiva jiná než k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty
0 0 0 0 0 279 279
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 0 0 0 0 0 13 068 13 068
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 2 975 271 1 746 10 281 24 782 0 40 055
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 118 317 204 100 101 902 251 979 280 716 0 957 014
– Úvěry a pohledávky za bankami 103 142 155 420 2 462 13 235 9 075 0 283 334
– Úvěry a pohledávky za klienty 14 168 48 261 86 028 208 426 232 858 0 589 741
– Dluhové cenné papíry 1 007 419 13 412 30 318 38 783 0 83 939
Daň z příjmů 1 147 0 0 0 0 0 1 147
Odložená daňová pohledávka 21 0 0 0 0 0 21
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 182 0 0 0 0 3 217 3 399
Majetkové účasti 0 0 0 0 0 17 857 17 857
Nehmotný majetek 0 0 0 0 0 6 347 6 347
Hmotný majetek 0 0 0 0 0 6 897 6 897
Aktiva držená k prodeji 0 0 123 0 0 0 123
Aktiva celkem 135 126 204 374 103 915 263 763 306 993 79 337 1 093 508
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 0 0 0 0 0
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 3 132 0 0 0 0 22 758 25 890
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 0 0 0 0 0 8 288 8 288
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 839 837 43 647 11 201 20 684 21 770 0 937 139
– Závazky vůči bankám 23 059 20 365 2 166 12 881 6 373 0 64 844
– Závazky vůči klientům 816 510 23 112 8 689 718 0 0 849 029
– Emitované cenné papíry 268 40 0 5 817 14 500 0 20 625
– Závazky z leasingu 0 130 346 1 268 897 0 2 641
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 0 0 0 0 0 2 548 2 548
Daň z příjmů 0 0 0 0 0 0 0
Odložený daňový závazek 215 0 0 0 0 0 215
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 9 568 0 0 0 0 73 9 641
Rezervy 706 182 558 0 0 516 1 962
Podřízený dluh 0 0 0 0 2 629 0 2 629
Vlastní kapitál 0 0 0 0 0 105 196 105 196
Závazky celkem 853 458 43 829 11 759 20 684 24 399 139 379 1 093 508
Čisté riziko likvidity
výkazu o finanční situaci k 31. 12. 2020
-718 332 160 545 92 156 243 079 282 594 -60 042 0
Podrozvahová aktiva* 209 714 299 604 128 395 211 083 39 584 0 888 380
Podrozvahové závazky* 401 202 300 450 128 746 210 817 39 533 0 1 080 748
Čisté riziko likvidity
podrozvahy k 31. 12. 2020
-191 488 -846 -351 266 51 0 -192 368

* V podrozvahových aktivech a závazcích jsou zahrnuty pohledávky a závazky z měnových spotových, pevných termínových a opčních kontraktů a dále závazky ze záruk, akreditivů a úvěrových příslibů.

(mil. Kč) Na požádání
do 7 dnů
Do 3 měsíců Od 3 měsíců
do 1 roku
Od 1 roku
do 5 let
Nad 5 let Nespeci-
fikováno
Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 6 863 0 0 0 0 10 007 16 870
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty
0 31 1 125 317 2 575 20 015 24 063
Finanční aktiva jiná než k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty
0 0 0 0 0 0 0
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 0 0 0 0 0 9 544 9 544
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 2 515 305 2 541 9 487 19 751 0 34 599
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 122 857 175 681 93 668 242 632 257 075 0 891 913
– Úvěry a pohledávky za bankami 111 262 127 619 5 326 11 439 4 035 0 259 681
– Úvěry a pohledávky za klienty 11 199 47 729 85 859 198 089 224 929 0 567 805
– Dluhové cenné papíry 396 333 2 483 33 104 28 111 0 64 427
Daň z příjmů 13 0 0 0 0 0 13
Odložená daňová pohledávka 20 0 0 0 0 0 20
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 5 6 0 0 0 3 514 3 525
Majetkové účasti 0 0 0 0 0 17 747 17 747
Nehmotný majetek 0 0 0 0 0 5 494 5 494
Hmotný majetek 0 0 0 0 0 7 613 7 613
Aktiva držená k prodeji 0 0 118 0 0 0 118
Aktiva celkem 132 273 176 023 97 452 252 436 279 401 73 934 1 011 519
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 1 0 0 0 0 0 1
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 3 543 0 0 0 0 20 847 24 390
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 0 0 0 0 0 10 069 10 069
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 731 494 71 591 22 532 17 118 25 543 0 868 278
– Závazky vůči bankám 24 062 29 696 7 063 10 270 3 980 0 75 071
– Závazky vůči klientům 707 111 39 883 14 414 749 0 0 762 157
– Emitované cenné papíry 244 1 895 708 4 700 20 417 0 27 964
– Závazky z leasingu 77 117 347 1 399 1 146 0 3 086
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek -3 815 0 0 0 0 0 -3 815
Daň z příjmů 0 199 0 0 0 0 199
Odložený daňový závazek 266 0 0 0 0 0 266
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 9 745 0 0 0 0 331 10 076
Rezervy 66 163 540 0 0 522 1 291
Podřízený dluh 0 0 0 0 2 546 0 2 546
Vlastní kapitál 0 0 0 0 0 98 218 98 218
Závazky celkem 741 300 71 953 23 072 17 118 28 089 129 987 1 011 519
Čisté riziko likvidity
výkazu o finanční situaci k 31. 12. 2019
-609 027 104 070 74 380 235 318 251 312 -56 053 0
Podrozvahová aktiva* 162 899 260 065 152 201 182 735 41 998 0 799 898
Podrozvahové závazky* 328 807 260 477 152 272 181 708 41 920 0 965 184
Čisté riziko likvidity
podrozvahy k 31. 12. 2019
-165 908 -412 -71 1 027 78 0 -165 286

* V podrozvahových aktivech a závazcích jsou zahrnuty pohledávky a závazky z měnových spotových, pevných termínových a opčních kontraktů a dále závazky ze záruk, akreditivů a úvěrových příslibů.

Níže uvedená tabulka obsahuje zbytkovou smluvní splatnost nederivátových finančních závazků a potenciálních závazků Banky na základě nediskontovaných peněžních toků k 31. prosinci 2020:
(mil. Kč) Na požádání
do 7 dnů
Do 3 měsíců Od 3 měsíců
do 1 roku
Od 1 roku
do 5 let
Nad 5 let Nespeci-
fikováno
Celkem
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 0 0 0 0 0
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty
(vyjma derivátů)
3 132 0 0 0 0 0 3 132
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 839 848 43 753 11 726 22 078 22 080 0 939 485
– Závazky vůči bankám 23 068 20 379 2 259 13 234 6 456 0 65 396
– Závazky vůči klientům 816 512 23 143 8 717 722 0 0 849 094
– Emitované cenné papíry 268 91 378 6 769 14 695 0 22 201
– Závazky z leasingu 0 140 372 1 353 929 0 2 794
Daň z příjmů 0 0 0 0 0 0 0
Odložený daňový závazek 215 0 0 0 0 0 215
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 9 568 0 0 0 0 73 9 641
Rezervy 705 182 558 0 0 517 1 962
Podřízený dluh 0 0 0 0 2 629 0 2 629
Nederivátové finanční závazky celkem 853 468 43 935 12 284 22 078 24 709 590 957 064
Přísliby úvěrů a nevyčerpané rámce 132 067 0 0 0 0 0 132 067
Záruky včetně jejich příslibů 59 668 0 0 0 0 0 59 668
Potenciální závazky celkem 191 735 0 0 0 0 0 191 735
Níže uvedená tabulka obsahuje zbytkovou smluvní splatnost nederivátových finančních závazků a potenciálních závazků Banky na základě nediskontovaných peněžních toků k 31. prosinci 2019:
(mil. Kč) Na požádání
do 7 dnů
Do 3 měsíců Od 3 měsíců
do 1 roku
Od 1 roku
do 5 let
Nad 5 let Nespeci-
fikováno
Celkem
Závazky
Závazky vůči centrálním bankám 1 0 0 0 0 0 1
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty
(vyjma derivátů)
3 543 0 0 0 0 0 3 543
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 731 524 72 868 22 967 18 351 25 849 0 871 559
– Závazky vůči bankám 24 079 29 878 7 105 10 432 4 025 0 75 519
– Závazky vůči klientům 707 124 40 170 14 415 754 0 0 762 463
– Emitované cenné papíry 244 2 690 1 063 5 631 20 611 0 30 239
– Závazky z leasingu 77 130 384 1 534 1 213 0 3 338
Daň z příjmů 0 199 0 0 0 0 199
Odložený daňový závazek 266 0 0 0 0 0 266
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 9 745 0 0 0 0 331 10 076
Rezervy 66 163 540 0 0 522 1 291
Podřízený dluh 0 0 0 0 2 546 0 2 546
Nederivátové finanční závazky celkem 745 145 73 230 23 507 18 351 28 395 853 889 481
Přísliby úvěrů a nevyčerpané rámce 105 621 0 0 0 0 0 105 621
Záruky včetně jejich příslibů 58 803 0 0 0 0 0 58 803
Potenciální závazky celkem 164 424 0 0 0 0 0 164 424

(F) Devizová pozice

V tabulce je uvedena měnová pozice Banky v několika nejdůležitějších měnách, zbytek měn je uveden v položce Ostatní měny. Banka řídí svoji měnovou pozici na denní bázi. Za tímto účelem má Banka stanoven soubor interních limitů.

(mil. Kč) CZK EUR USD Ostatní měny Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 19 551 917 241 271 20 980
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 21 604 4 636 77 4 26 321
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná
do zisku nebo ztráty
0 0 279 0 279
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 11 163 1 611 294 0 13 068
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 24 406 15 649 0 0 40 055
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 798 731 151 127 5 882 1 274 957 014
– Úvěry a pohledávky za bankami 241 560 37 010 3 909 855 283 334
– Úvěry a pohledávky za klienty 473 667 113 686 1 969 419 589 741
– Dluhové cenné papíry 83 504 431 4 0 83 939
Daň z příjmů 1 139 8 0 0 1 147
Odložená daňová pohledávka 0 21 0 0 21
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 2 914 478 6 1 3 399
Majetkové účasti 17 208 649 0 0 17 857
Nehmotný majetek 6 312 35 0 0 6 347
Hmotný majetek 6 858 39 0 0 6 897
Aktiva držená k prodeji 123 0 0 0 123
Aktiva celkem 910 009 175 170 6 779 1 550 1 093 508
Závazky a vlastní kapitál
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 0 0 0
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané
do zisku nebo ztráty
21 372 4 387 127 4 25 890
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 6 576 1 712 0 0 8 288
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 760 840 141 769 31 073 3 457 937 139
– Závazky vůči bankám 6 121 38 573 20 143 7 64 844
– Závazky vůči klientům 731 852 102 797 10 930 3 450 849 029
– Emitované cenné papíry 20 625 0 0 0 20 625
– Závazky z leasingu 2 242 399 0 0 2 641
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 1 604 945 -1 0 2 548
Daň z příjmů 0 0 0 0 0
Odložený daňový závazek 215 0 0 0 215
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 7 645 1 400 399 197 9 641
Rezervy 1 264 577 76 45 1 962
Podřízený dluh 0 2 629 0 0 2 629
Vlastní kapitál 105 188 8 0 0 105 196
Závazky a vlastní kapitál celkem 904 704 153 427 31 674 3 703 1 093 508
Čistá devizová pozice k 31. 12. 2020 5 305 21 743 -24 895 -2 153 0
Podrozvahová aktiva* 2 259 529 991 160 134 612 24 522 3 409 823
Podrozvahové závazky* 2 264 827 1 013 434 109 745 22 450 3 410 456
Čistá devizová pozice podrozvahy k 31. 12. 2020 -5 298 -22 274 24 867 2 072 -633
Čistá devizová pozice celkem k 31. 12. 2020 7 -531 -28 -81 -633

* V podrozvahových aktivech a závazcích jsou zahrnuty pohledávky a závazky ze spotových operací a nominální hodnoty všech derivátových kontraktů.

(mil. Kč) CZK EUR USD Ostatní měny Celkem
Aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 14 617 1 660 255 338 16 870
Finanční aktiva a ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 18 690 5 313 59 1 24 063
Finanční aktiva jiná než k obchodování v reálné hodnotě vykázaná
do zisku nebo ztráty
0 0 0 0 0
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 7 718 1 652 174 0 9 544
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 16 834 17 252 513 0 34 599
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 733 398 147 976 8 929 1 610 891 913
– Úvěry a pohledávky za bankami 218 023 34 053 6 657 948 259 681
– Úvěry a pohledávky za klienty 451 368 113 511 2 264 662 567 805
– Dluhové cenné papíry 64 007 412 8 0 64 427
Daň z příjmů 0 13 0 0 13
Odložená daňová pohledávka 0 20 0 0 20
Náklady a příjmy příštích období a ostatní aktiva 3 078 391 54 2 3 525
Majetkové účasti 17 098 649 0 0 17 747
Nehmotný majetek 5 465 29 0 0 5 494
Hmotný majetek 7 572 41 0 0 7 613
Aktiva držená k prodeji 118 0 0 0 118
Aktiva celkem 824 588 174 996 9 984 1 951 1 011 519
Závazky a vlastní kapitál
Závazky vůči centrálním bankám 1 0 0 0 1
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané
do zisku nebo ztráty
19 583 4 762 44 1 24 390
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 8 340 1 724 5 0 10 069
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 701 398 131 662 31 759 3 459 868 278
– Závazky vůči bankám 5 662 47 849 21 512 48 75 071
– Závazky vůči klientům 665 144 83 355 10 247 3 411 762 157
– Emitované cenné papíry 27 964 0 0 0 27 964
– Závazky z leasingu 2 628 458 0 0 3 086
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek -4 733 971 -53 0 -3 815
Daň z příjmů 199 0 0 0 199
Odložený daňový závazek 266 0 0 0 266
Výdaje a výnosy příštích období a ostatní závazky 7 108 2 214 474 280 10 076
Rezervy 897 310 20 64 1 291
Podřízený dluh 0 2 546 0 0 2 546
Vlastní kapitál 98 211 7 0 0 98 218
Závazky a vlastní kapitál celkem 831 270 144 196 32 249 3 804 1 011 519
Čistá devizová pozice k 31. 12. 2019 -6 682 30 800 -22 265 -1 853 0
Podrozvahová aktiva* 2 171 615 934 086 142 396 22 225 3 270 322
Podrozvahové závazky* 2 166 143 964 663 119 969 20 487 3 271 262
Čistá devizová pozice podrozvahy k 31. 12. 2019 5 472 -30 577 22 427 1 738 -940
Čistá devizová pozice celkem k 31. 12. 2019 -1 210 223 162 -115 -940

* V podrozvahových aktivech a závazcích jsou zahrnuty pohledávky a závazky ze spotových operací a nominální hodnoty všech derivátových kontraktů.

(G) Operační riziko

Od roku 2008 Banka využívá metodu AMA – Advanced Measurement Approach pro řízení operačních rizik. Vedle standardních nástrojů řízení operačního rizika používaných v rámci AMA přístupu, jako jsou sběr informací o realizovaných ztrátách souvisejících s operačním rizikem, rizikové sebehodnocení (RCSA – Risk Control Self Assessment), klíčové indikátory rizika (KRI – Key Risk Indicators) nebo analýza scénářů (SA – Scenario Analysis), vybudovala Banka i systém permanentní supervize sestávající z každodenních a formalizovaných periodických kontrol, jejichž nastavení a výkon jsou na průběžné bázi nezávisle ověřovány a hodnoceny v rámci tzv. druhého stupně kontrol. Banka průběžně rozvíjí výše uvedené nástroje řízení operačních rizik a podporuje kontinuální rozvoj rizikové kultury v oblasti operačních rizik napříč všemi organizačními útvary.

Získané poznatky jsou na pravidelné bázi vyhodnocovány a poskytovány managementu Banky, který přijímá strategická rozhodnutí v oblasti řízení operačních rizik. Hodnocení operačních rizik je také integrální součástí procesu schvalování nových produktů a projektů.

(H) Právní riziko

Banka pravidelně sleduje a vyhodnocuje pasivní právní spory vedené proti Bance. K pokrytí potenciálních závazků v souvislosti s právními spory Banka vytváří rezervu ve výši žalované částky a příslušenství pro všechny pasivní právní spory s pravděpodobností plnění vyšší než 50 %. Banka rovněž řídí právní riziko prostřednictvím hodnocení kontraktů, do kterých vstupuje, z titulu právního rizika.

(I) Informace o předpokládané reálné hodnotě aktiv a závazků

Reálná hodnota je cena, která by byla obdržena při prodeji aktiva nebo zaplacena při převodu závazku v rámci řádné transakce na hlavním (nebo nejvýhodnějším) trhu k datu ocenění za současných tržních podmínek (tj. výstupní cena). V případech, kdy je to možné, se reálná hodnota stanovuje na základě aktuálních tržních cen, v mnoha případech u různých finančních instrumentů Banky však tržní ceny nejsou k dispozici. Pak jsou reálné hodnoty stanoveny na základě odhadů, diskontovaných peněžních toků nebo s použitím jiných obecně uznávaných oceňovacích metod. Výsledky těchto metod jsou významně ovlivněny použitými předpoklady, zejména diskontními sazbami a odhady budoucích peněžních toků.

Banka při zveřejněných odhadech reálných hodnot finančních instrumentů použila následující metody a odhady:

(a) Hotovost a účty u centrálních bank

Vykázané hodnoty hotovosti a krátkodobých instrumentů v zásadě odpovídají jejich reálné hodnotě.

(b) Finanční aktiva v naběhlé hodnotě
Úvěry a pohledávky za bankami

Vykázané úvěry a pohledávky za bankami splatné do 180 dní v zásadě odpovídají jejich reálným hodnotám. Reálné hodnoty ostatních úvěrů a pohledávek za bankami jsou odhadnuty použitím diskontovaných peněžních toků na základě běžných sazeb u obdobných typů investic (tržní sazby upravené o kreditní riziko). Reálné hodnoty nesplácených úvěrů a pohledávek za bankami jsou odhadnuty na základě diskontovaných peněžních toků včetně případné realizace zajištění.

Úvěry a pohledávky za klienty

U úvěrů s proměnlivou úrokovou sazbou, které jsou často přeceňovány a u kterých je změna kreditního rizika nevýznamná, reálné hodnoty v zásadě odpovídají vykazovaným hodnotám. Reálné hodnoty u úvěrů s pevnou úrokovou sazbou jsou odhadnuty na základě diskontovaných peněžních toků s použitím úrokové míry běžné u úvěrů s podobnými podmínkami a termíny a poskytovány dlužníkům s obdobným rizikovým hodnocením. Reálné hodnoty nesplácených úvěrů jsou odhadnuty na základě diskontovaných peněžních toků včetně případné realizace zajištění.

Dluhové cenné papíry

Reálné hodnoty dluhových cenných papírů jsou stanoveny na základě aktuálních tržních cen. V případě, že tržní ceny nejsou k dispozici, jsou reálné hodnoty odhadnuty na základě diskontovaných peněžních toků s použitím úrokové míry běžné k datu účetní závěrky.

(c) Závazky vůči centrálním bankám

Vykázané hodnoty závazků vůči centrálním bankám v zásadě odpovídají jejich reálné hodnotě.

(d) Finanční závazky v naběhlé hodnotě
Závazky vůči bankám a závazky vůči klientům

Reálné hodnoty vykazované u vkladů na požádání jsou k datu účetní závěrky shodné s částkami splatnými na požádání (tzn. jejich vykazované hodnoty). Účetní hodnoty termínovaných vkladů s proměnlivou sazbou jsou v zásadě shodné s jejich reálnými hodnotami k datu účetní závěrky. Reálné hodnoty u vkladů s pevnou úrokovou mírou jsou odhadnuty na základě diskontování peněžních toků s použitím tržních úrokových sazeb. Závazky vůči bankám a klientům s pevnou úrokovou sazbou představují pouze nevýznamnou část celkové vykazované hodnoty, a proto se reálná hodnota celkových závazků vůči bankám a klientům neliší významně oproti vykazované hodnotě k datu účetní závěrky.

Emitované cenné papíry

Reálné hodnoty emitovaných dluhových cenných papírů vydaných Bankou jsou stanoveny na základě aktuálních tržních cen. V případě, že tržní ceny nejsou k dispozici, jsou reálné hodnoty odhadnuty na základě diskontovaných peněžních toků.

(e) Podřízený dluh

Reálná hodnota podřízeného dluhu je odhadnuta na základě diskontovaných peněžních toků.

(f) Závazky z leasingu

Vykázané hodnoty závazků z leasingu se blíží jejich reálné hodnotě.

V následující tabulce jsou uvedeny vykazované hodnoty a reálné hodnoty finančních aktiv a finančních závazků, které nejsou ve výkazu o finanční situaci vykázány v reálné hodnotě:

31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Vykazovaná hodnota Reálná hodnota Vykazovaná hodnota Reálná hodnota
Finanční aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 20 980 20 980 16 870 16 870
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 957 014 981 736 891 913 897 685
– Úvěry a pohledávky za bankami 283 334 283 376 259 681 259 536
– Úvěry a pohledávky za klienty 589 741 612 659 567 805 572 374
– Dluhové cenné papíry 83 939 85 701 64 427 65 775
Finanční závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 1 1
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 937 139 937 201 868 278 868 217
– Závazky vůči bankám 64 844 64 840 75 071 75 048
– Závazky vůči klientům 849 029 849 029 762 157 762 153
– Emitované cenné papíry 20 625 20 691 27 964 27 930
– Závazky z leasingu 2 641 2 641 3 086 3 086
Podřízený dluh 2 629 2 629 2 546 2 546
V následující tabulce je uvedena hierarchie reálných hodnot finančních aktiv a finančních závazků, které nejsou ve výkazu o finanční situaci vykázány v reálné hodnotě:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Reálná hodnota Úroveň 1 Úroveň 2 Úroveň 3 Reálná hodnota Úroveň 1 Úroveň 2 Úroveň 3
Finanční aktiva
Hotovost a účty u centrálních bank 20 980 8 496 0 12 484 16 870 10 007 0 6 863
Finanční aktiva v naběhlé hodnotě 981 736 81 997 0 899 739 897 685 62 012 0 835 673
– Úvěry a pohledávky za bankami 283 376 0 0 283 376 259 536 0 0 259 536
– Úvěry a pohledávky za klienty 612 659 0 0 612 659 572 374 0 0 572 374
– Dluhové cenné papíry* 85 701 81 997 0 3 704 65 775 62 012 0 3 763
Finanční závazky
Závazky vůči centrálním bankám 0 0 0 0 1 0 0 1
Finanční závazky v naběhlé hodnotě 937 201 0 0 937 201 868 217 0 0 868 217
– Závazky vůči bankám 64 840 0 0 64 840 75 048 0 0 75 048
– Závazky vůči klientům 849 029 0 0 849 029 762 153 0 0 762 153
– Emitované cenné papíry 20 691 0 0 20 691 27 930 0 0 27 930
– Závazky z leasingu 2 641 0 0 2 641 3 086 0 0 3 086
Podřízený dluh 2 629 0 0 2 629 2 546 0 0 2 546

* Pro Dluhové cenné papíry Banka upravila prezentaci hierarchie reálných hodnot, přesun z Úrovně 2 do Úrovně 3, z důvodu upřesnění vyhodnocení dostupnosti vstupů, které jsou použity pro stanovení reálné hodnoty. Srovnatelné období bylo upraveno.

(J) Rozdělení reálné hodnoty finančních nástrojů oceňovaných reálnou hodnotou do hierarchie reálných hodnot

Finanční aktiva a finanční závazky oceňované reálnou hodnotou dle hierarchie reálných hodnot (viz bod 3.5.4 Přílohy):
(mil. Kč) 31. 12. 2020 Úroveň 1 Úroveň 2 Úroveň 3 31. 12. 2019 Úroveň 1 Úroveň 2 Úroveň 3
FINANČNÍ AKTIVA
Finanční aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 26 321 3 144 23 177 0 23 569 4 114 19 455 0
z toho:
– kapitálové nástroje 0 0 0 0 0 0 0 0
– dluhové cenné papíry 3 342 3 144 198 0 4 112 3 883 229 0
– deriváty 22 979 0 22 979 0 19 457 231 19 226 0
Ostatní aktiva k obchodování v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty 0 0 0 0 494 494 0 0
Finanční aktiva jiná než k obchodování
v reálné hodnotě vykázaná do zisku nebo ztráty
279 0 0 279 0 0 0 0
Zajišťovací deriváty s kladnou reálnou hodnotou 13 068 0 13 068 0 9 544 0 9 544 0
Finanční aktiva v reálné hodnotě vykázaná do ostatního úplného výsledku 40 055 40 055 0 1 34 599 32 305 1 780 514
Finanční aktiva oceňovaná reálnou hodnotou 79 723 43 199 36 245 280 68 206 36 913 30 779 514
FINANČNÍ ZÁVAZKY
Finanční závazky k obchodování v reálné hodnotě vykázané do zisku nebo ztráty 25 890 3 132 22 758 0 24 390 3 848 20 542 0
z toho:
– prodané cenné papíry 3 132 3 132 0 0 3 543 3 543 0 0
– deriváty 22 758 0 22 758 0 20 847 305 20 542 0
Zajišťovací deriváty se zápornou reálnou hodnotou 8 288 0 8 288 0 10 069 0 10 069 0
Přecenění na reálnou hodnotu u portfoliově přeceňovaných položek 2 548 0 2 548 0 -3 815 0 -3 815 0
Finanční závazky oceňované reálnou hodnotou 36 726 3 132 33 594 0 30 644 3 848 26 796 0
Finanční aktiva oceňovaná reálnou hodnotou – Úroveň 3:
2020 2019
(mil. Kč) Finanční aktiva
ve FVOCI option
Finanční aktiva
jiná než
k obchodování
v reálné hodnotě
vykázaná do zisku
nebo ztráty
Celkem Finanční aktiva
ve FVOCI option
Finanční aktiva
jiná než
k obchodování
v reálné hodnotě
vykázaná do zisku
nebo ztráty
Celkem
Stav na začátku období 514 0 514 351 0 351
Reklasifikace mezi portfolii
(viz bod 21 Přílohy)
-513 513 0 0 0 0
Úplný zisk/(ztráta)
– ve výkazu zisku a ztráty 0 91 91 0 0 0
– v ostatním úplném výsledku 0 0 0 160 0 160
Nákupy 0 0 0 0 0 0
Prodeje 0 -309 -309 0 0 0
Vypořádání 0 0 0 0 0 0
Přesun z Úrovně 1 0 0 0 0 0 0
Kurzové rozdíly 0 -16 -16 3 0 3
Stav na konci období 1 279 280 514 0 514
Akcie a ostatní podíly

Při použití alternativního způsobu ocenění na bázi podílu ceny/hodnoty se reálná hodnota významně neliší od reálné hodnoty stanovené na bázi současné hodnoty budoucích peněžních toků, která byla pro původní ocenění použita.

43 Zápočet finančních aktiv a finančních závazků

V následující tabulce jsou uvedeny informace o právech na zápočet a souvisejících ujednáních pro finanční nástroje k 31. prosinci 2020:
Aktiva/závazky započtené podle IAS 32 Nezapočtené hodnoty
(mil. Kč) Hrubá hodnota
finančních
aktiv/závazků*
Hrubá hodnota
finančních
aktiv/závazků
započtená
finančními
závazky/aktivy
Čistá hodnota
finančních
aktiv/závazků
Finanční nástroje
vykázané
ve výkazu
o finanční situaci
Peněžní kolaterál
vztahující se
k finančním
nástrojům
Čistá hodnota
Kladná reálná hodnota derivátů 40 717 4 670 36 047 19 520 8 226 8 301
Záporná reálná hodnota derivátů 35 716 4 670 31 046 19 520 11 201 325

* Položka zahrnuje i protistrany s pouze kladnou nebo zápornou reálnou hodnotou derivátů.

V následující tabulce jsou uvedeny informace o právech na zápočet a souvisejících ujednáních pro finanční nástroje k 31. prosinci 2019:
Aktiva/závazky započtené podle IAS 32 Nezapočtené hodnoty
(mil. Kč) Hrubá hodnota
finančních
aktiv/závazků*
Hrubá hodnota
finančních
aktiv/závazků
započtená
finančními
závazky/aktivy
Čistá hodnota
finančních
aktiv/závazků
Finanční nástroje
vykázané
ve výkazu
o finanční situaci
Peněžní kolaterál
vztahující se
k finančním
nástrojům
Čistá hodnota
Kladná reálná hodnota derivátů 30 969 1 968 29 001 19 067 3 630 6 304
Záporná reálná hodnota derivátů 32 884 1 968 30 916 19 067 10 489 1 360

* Položka zahrnuje i protistrany s pouze kladnou nebo zápornou reálnou hodnotou derivátů.

44 Aktiva ve správě a k obhospodařování

V následující tabulce jsou uvedeny informace o aktivech ve správě a k obhospodařování:
31. 12. 2020 31. 12. 2019
(mil. Kč) Hotovost Cenné papíry Hotovost Cenné papíry
Aktiva ve správě 3 957 573 043 3 410 539 075
Aktiva k obhospodařování 0 4 195 0 3 248

Aktiva ve správě zahrnují cenné papíry v hodnotě 30 655 mil. Kč (2019: 33 430 mil. Kč) spravované dceřiným společnostem Banky.

45 Události po datu účetní závěrky

V následujícím období bude Banka pečlivě sledovat budoucí makroekonomický vývoj a upraví své IFRS 9 modely v případě, že se nové makroekonomické předpovědi budou lišit od současných. Banka používá pro své IFRS 9 modely interní predikce, nicméně pečlivě sleduje také predikce externí (ČNB, Ministerstvo financí, ECB atd.). Zejména makroekonomické predikce ČNB Banka využívá pro benchmarkování svých IFRS 9 modelů. Stejně tak bude Banka sledovat aktuální vývoj pandemie a opatření vlády a posuzovat možné dopady do finanční situace Banky. Speciálně v souvislosti s ukončením moratorií na konci října 2020 Banka pečlivě sleduje rizikový profil klientů a bude postupně aktualizovat dopad do finanční situace Banky.

Emise hypotečních zástavních listů v eurech

Banka vydala k datu emise 20. ledna 2021 inaugurační emisi krytých dluhopisů (hypotečních zástavních listů), ISIN XS2289128162, v nominálním objemu 500 mil. EUR denominovaných v měně EUR. Dluhopisy nesou pevný úrokový výnos s roční výplatou do jednorázové splatnosti 20. ledna 2026 (splatnost dluhopisu je prodloužitelná o jeden rok podle emisních podmínek, tzv. soft bullet) a obdržely rating AAA od ratingové agentury Fitch.

Údaje o cenných papírech společnosti

Akcie

Základní kapitál Komerční banky ve výši 19 004 926 000 Kč je rozdělen do 190 049 260 kmenových akcií.

2020 2019 2018 2017 2016
Celkový počet vydaných akcií 190 049 260,0 190 049 260,0 190 049 260,0 190 049 260,0 190 049 260,0
Počet akcií bez vlastních akcií 188 855 900,0 188 855 900,0 188 855 900,0 188 855 900,0 188 855 900,0
Tržní kapitalizace (mld. Kč) 124,1 156,7 160,0 172,8 167,1
Zisk/ztráta na akcii (Kč) 1) 43,2 78,9 78,6 79,1 72,5
Dividenda (Kč) 2) 0,0 3) 0,0 3) 51,0 47,0 40,0
Dividendový výplatní poměr (%) 4) 0,0 3) 0,0 3) 64,9 59,5 55,5
Účetní hodnota na akcii (Kč) 5) 602,7 558,8 529,1 511,2 537,8
Cena akcie (Kč)
uzavírací na konci roku 657,0 829,5 847,0 915,0 885,0
nejvyšší v roce 835,0 962,0 965,0 1 010,0 1 091,0
nejnižší v roce 465,0 737,0 847,0 881,0 818,0

1) Zisk připadající akcionářům Banky (IFRS konsolidovaný) na průměrný počet akcií bez vlastních akcií.

2) Dividenda na jednu akcii před zdaněním, srážková daň z dividend činí v ČR 15 %, ve vybraných případech 35 %. Dividenda je splatná v následujícím roce.

3) Návrh pro valnou hromadu konanou dne 21. dubna 2021. Od března 2020 ČNB doporučila bankám nevyplácet dividend z důvodu pandemie Covid-19.

4) Dividenda/zisk na jednu akcii připadající akcionářům Banky.

5) Vlastní kapitál bez menšinového vlastního kapitálu (IFRS konsolidovaný) na průměrný počet akcií bez vlastních akcií.

Práva spojená s akciemi

KB emitovala jeden druh akcií. Jedná se o kmenové akcie, se kterými jsou spojena shodná práva uvedená v zákoně č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, (dále jen „zákon o obchodních korporacích“) a ve stanovách Banky, které byly schváleny valnou hromadou. Hlasovací právo náležející akcionáři se řídí jmenovitou hodnotou jeho akcií, přičemž každých 100 Kč jmenovité hodnoty akcií se rovná jednomu hlasu.

Akcionář má právo na podíl ze zisku Banky (dividendu), který valná hromada podle hospodářského výsledku Banky a za podmínek stanovených obecně závaznými právními předpisy schválila k rozdělení mezi akcionáře a o jehož vyplacení (na základě splnění podmínek stanovených obecně závaznými právními předpisy) rozhodlo představenstvo.

V souladu se stanovami má právo na podíl na zisku akcionář, který je zapsán v zákonné evidenci cenných papírů jako vlastník akcií Banky, 7. kalendářní den přede dnem konání valné hromady, která schválila podíl na zisku k rozdělení mezi akcionáře. Podíl na zisku se stává splatným uplynutím 30. dne ode dne konání valné hromady, která o výplatě rozhodla. Valné hromadě v roce 2021 se navrhuje změna stanov, kde se v případě jejich schválení změní rozhodný den pro výplatu podílu na zisku a jiných vlastních zdrojů. Nově se stanoví rozhodný den jako sedmý pracovní den po dni konání valné hromady.

Právo uplatnit nárok na výplatu dividendy se promlčí ve lhůtě tří let ode dne, kdy se akcionář dozvěděl o splatnosti podílu na zisku nebo se to dozvědět měl a mohl, nejpozději však do 10 let ode dne splatnosti. Představenstvo Banky podle usnesení valné hromady konané v roce 2009 nebude uplatňovat námitku promlčení vůči vzneseným nárokům na výplatu dividendy po dobu 10 let od její splatnosti.

Po uplynutí 10 let od splatnosti je představenstvo povinno uplatnit námitku promlčení a nevyplacenou část dividendy převést na účet nerozděleného zisku minulých let.

Při zrušení Banky likvidací se způsob provedení likvidace řídí příslušnými obecně závaznými právními předpisy. O schválení návrhu rozdělení likvidačního zůstatku mezi akcionáře rozhoduje valná hromada v poměru jmenovitých hodnot akcií akcionářů Banky.

Přijetí k obchodování na burze

K 31. prosinci 2020 byly akcie Komerční banky s mezinárodním označením ISIN CZ0008019106 kotovány na trhu Prime Market Burzy cenných papírů Praha, a.s., (BCPP) a obchodovány na trhu organizovaném společností RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s. S průměrným denním objemem obchodů ve výši 114,5 milionu Kč (4,4 milionu EUR) byly akcie Komerční banky druhým nejobchodovanějším titulem1 z akcií obchodovaných na Burze cenných papírů Praha s podílem 23 % na obratu burzy.

Vývoj akciového trhu

Globální akciové trhy v roce 2020 nejvíce ovlivnila globálně šířící se nákaza nemoci Covid-19. Vzorec vlivu byl všude podobný, lišilo se však načasování a hloubka propadu. Největší reakce trhů přišla na přelomu února a března, kdy oslabily asi o 35 %. Hlavní americký Index S&P 500 ale tuto ztrátu během zbytku roku postupně smazal, a pak díky očekávanému obnovení růstu a monetárním a fiskálním stimulům dále rostl, až na samém konci roku se uzavřel na historickém maximu. Za celý rok 2020 tak posílil o 16,3 % v dolarovém vyjádření (9,9 % po přepočtu na koruny). Index Dow Jones tuto cestu v podstatě kopíroval a rok 2020 uzavřel silnější o 7,2 % (1,4 % v korunovém vyjádření). Technologický index NASDAQ, který v sobě sdružuje více akcií firem ze sektorů, jimž pandemická situace zvedla poptávku, pak dokonce přidal 43,6 % (35,8 % po přepočtu na koruny). Globální index MSCI ACWI, zahrnující akcie ze 46 rozvinutých a rozvíjejících se trhů, si za rok 2020 připsal 14,3 % vyjádřeno v USD (8,1 % po přepočtu na koruny). Index MSCI Europe evropských akciových trhů (včetně České republiky) poklesl o 5,4 % v eurech (-2,3 % po přepočtu na koruny). Evropské akciové trhy byly kromě pandemie v roce 2020 ovlivňovány i nejistotou ohledně podmínek vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Index pražské burzy PX byl dále ovlivňován specifiky domácí reakce na pandemickou situaci a zmírňování ekonomických škod a v roce 2020 poklesl o 7,9 %.

Index akcií evropských bank (STOXX Europe 600 index) naopak meziročně výrazně klesl o -24,5 % (-22,0 % po přepočtu na koruny). Prostředí nízkých úrokových sazeb omezovalo úrokové výnosy, omezení hospodářské aktivity v důsledku pandemie tlačilo dolů výnosy z poplatků, zhoršení makroekonomické situace vedlo rovněž k ohrožení kvality úvěrových portfolií a zvýšení tvorby opravných položek.

Vývoj ceny akcií Komerční banky

Akcie KB uzavřely rok 2020 s kurzem 657 Kč, což bylo o 20,8 % méně ve srovnání se závěrečnou cenou předchozího roku. K 31. prosinci 2020 činila tržní kapitalizace Komerční banky 124,1 miliardy Kč (4.7 miliardy EUR), což Banku řadilo na čtvrté místo mezi akciemi kotovanými na trhu Prime Market BCPP.

Kurz akcií KB odstartoval rok na úrovni 835 Kč využívaje růstové momentum z konce roku 2019. Během ledna z této úrovně pomalu korigoval. Ve druhé polovině února, když už se nad Evropou snášela hrozba rostoucích počtů nakažených nemocí Covid-19, už kurz akcie KB klesl pod 750 Kč za akcii. Počátkem března s prvními nakaženými i v samotné České republice se kurz akcie propadl až k minimu roku 2020 na úroveň 465 Kč kolem poloviny března. Po této prudké reakci sice cena akcie KB rychle oživila až k hodnotě 580 Kč v polovině dubna a od té doby až do konce října hodnota akcie Komerční banky oscilovala v pásmu 468,5–605 Kč, kdy se její cena nacházela spíše u spodní hranice zmíněného intervalu. V tento moment akcie KB dostala růstový impulz spolu s celým trhem i sektorem. Individuální impulz přišel počátkem listopadu v podobě představení strategie Banky na horizont příštích pěti let, a akcie KB tak uzavřela rok 2020 na hodnotě 657 Kč, slabší o 20,8 % než počátkem roku.

Výnos pro akcionáře

Dividendová politika Komerční banky si klade za cíl zajistit přiměřenou odměnu akcionářům za jejich investici a zároveň udržet stabilní a bezpečnou kapitálovou přiměřenost s ohledem na potenciální příležitost růstu a s ohledem na platné a předpokládané regulační požadavky. Nicméně tento obecný přístup k dividendové politice nemohl být v roce 2020 dodržen, protože výplaty dividend a zpětné odkupy akcií byly bankám zakázány na úrovni celé Evropské unie jako jedno z protikrizových opatření.

Dividenda tak v roce 2020 nebyla vyplacena a část zisku určeného na výplatu dividendy se stala součástí nerozděleného zisku Banky a byla jedním z důvodů nadměrného kapitálového posílení Banky.

Celkový výnos z držby akcií KB za rok 2020 se tak v důsledku nevyplacení dividendy rovnal pouze výnosu z držby akcie a pohybu její ceny, která v krizovém roce 2020 oslabila svou hodnotu o 20,8 %.

Dialog s akcionáři a kapitálovým trhem

Vedle Société Générale, mezinárodní skupiny poskytující finanční služby se sídlem v Paříži ve Francii, která drží 60,35 % základního kapitálu KB, jsou volně obchodované akcie KB drženy různorodými skupinami akcionářů, počínaje velkými mezinárodními správci aktiv až po soukromé osoby. Z celkového počtu 57 000 akcionářů je k 31. prosinci 2020 více než 51 000 soukromých osob trvale bydlících v České republice.

Většina z volně obchodovaných akcií je v držení institucionálních investorů, kteří působí v hlavních světových finančních centrech, jako New York, Boston a Londýn.

KB pracuje na budování dlouhodobých vztahů s akcionáři prostřednictvím pravidelné a otevřené komunikace se všemi účastníky kapitálového trhu. V průběhu roku 2020 se vedení Komerční banky zúčastnilo téměř 50 setkání s investory – většinou virtuálních – na kterých se setkalo více než 200 zástupců ze 100 institucí.

Více než 20 finančních společností pravidelně zveřejňuje své investiční zprávy o Komerční bance.

Nabývání vlastních akcií v roce 2020

Komerční banka k 31. prosinci 2020 držela 1 193 360 kusů vlastních akcií. Nákupy těchto akcií, které byly realizovány v průběhu roku 2006 a 2011, proběhly na evropském regulovaném trhu v souladu s rozhodnutími valné hromady Banky ze dnů 28. dubna 2005, 26. dubna 2006 a 21. dubna 2011, která umožnila nakupovat vlastní akcie.

V průběhu roku 2020 Komerční banka nenabyla vlastní akcie do bankovní knihy a ani vlastní akcie neprodala. V roce 2020 Komerční banka zprostředkovala nákupy a prodeje akcií KB pro své klienty přes vlastní účet, a to v počtu 569 999 kusů.

Komerční banka byla v průběhu roku 2020 na základě souhlasu valné hromady konané dne 25. dubna 2017 oprávněna nabývat vlastní kmenové akcie Komerční banky za těchto podmínek:

Dluhopisy (vydané do 31. prosince 2020)

Práva spojená s dluhopisy

Práva a povinnosti týkající se dluhopisů se řídí a vykládají v souladu s právními předpisy České republiky. Výslovně jsou vyjádřeny v emisních podmínkách každé emise. Dluhopisy jsou úročeny od data emise a výplata výnosů je zajišťována v ročních nebo vyhlašovaných termínech. Výnosy z cenných papírů vyplácí emitent – Komerční banka.

Dluhopisy budou Komerční bankou splaceny jednorázově ve jmenovité hodnotě v den jejich splatnosti.

Přehled nesplacených dluhopisů

Všechny dluhopisy (s výjimkou HZL ISIN CZ0002003742, HZL ISIN CZ0002003767, HZL ISIN CZ0002003759 a HZL ISIN CZ0002003775, které jsou na řad) znějí na doručitele. Všechny dluhopisy jsou vydány v Kč.

Všechny dluhopisy byly vydány v rámci druhého Dluhopisového programu Komerční banky schváleného ČNB dne 4. června 2007. Dluhopisový program KB s dobou trvání 30 let umožňuje emitovat dluhopisy v maximálním nesplaceném objemu 150 mld. Kč.

Dosud nesplacené dluhopisy byly vydány v příslušných letech v souladu s platným zněním zákonů o dluhopisech, o cenných papírech a o podnikání na kapitálovém trhu. Prospekty dluhopisů, základní prospekty dluhopisových programů, popř. emisní podmínky a doplňky dluhopisových programů schválila, pokud to bylo vyžadováno zákony, ČNB.

Obchodovatelnost a převoditelnost

Hypoteční zástavní list ISIN CZ0002002801 byl přijat k obchodování na Regulovaném trhu Burzy cenných papírů Praha, a.s. Převoditelnost dluhopisů není omezena.

Přehled dosud nesplacených dluhopisů vydaných Komerční bankou (k 31. 12. 2020):
Poř. č Dluhopisy ISIN Datum emise Datum splatnosti Objem emise v Kč Počet kusů Úroková sazba Výplata úrokových výnosů
1 HZL 2007/2037 CZ0002001324 2) 16. 11. 2007 16. 11. 2037 1 200 000 000 12 Poznámka A vyhlašovaná
2 HZL 2007/2037 CZ0002001332 2) 16. 11. 2007 16. 11. 2037 1 200 000 000 12 Poznámka A vyhlašovaná
3 HZL 2007/2037 CZ0002001340 2) 16. 11. 2007 16. 11. 2037 1 200 000 000 12 Poznámka B vyhlašovaná
4 HZL 2007/2037 CZ0002001357 2) 16. 11. 2007 16. 11. 2037 500 000 000 5 Poznámka B vyhlašovaná
5 HZL 2007/2037 CZ0002001365 2) 16. 11. 2007 16. 11. 2037 1 000 000 000 10 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
6 HZL 2007/2037 CZ0002001373 2) 16. 11. 2007 16. 11. 2037 1 000 000 000 10 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
7 HZL 2007/2037 CZ0002001381 2) 16. 11. 2007 16. 11. 2037 500 000 000 5 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
8 HZL 2007/2037 CZ0002001399 2) 16. 11. 2007 16. 11. 2037 500 000 000 5 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
9 HZL 2007/2037 CZ0002001431 2) 30. 11. 2007 30. 11. 2037 1 200 000 000 12 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
10 HZL 2007/2037 CZ0002001449 2) 30. 11. 2007 30. 11. 2037 1 200 000 000 12 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
11 HZL 2007/2037 CZ0002001456 2) 30. 11. 2007 30. 11. 2037 1 200 000 000 12 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
12 HZL 2007/2037 CZ0002001464 2) 30. 11. 2007 30. 11. 2037 500 000 000 5 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
13 HZL 2007/2037 CZ0002001472 2) 30. 11. 2007 30. 11. 2037 500 000 000 5 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
14 HZL 2007/2037 CZ0002001480 2) 30. 11. 2007 30. 11. 2037 500 000 000 5 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
15 HZL 2007/2037 CZ0002001498 2) 7. 12. 2007 7. 12. 2037 500 000 000 5 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
16 HZL 2007/2037 CZ0002001506 2) 7. 12. 2007 7. 12. 2037 700 000 000 7 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
17 HZL 2007/2037 CZ0002001514 2) 7. 12. 2007 7. 12. 2037 1 000 000 000 10 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
18 HZL 2007/2037 CZ0002001522 2) 7. 12. 2007 7. 12. 2037 1 000 000 000 10 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
19 HZL 2007/2037 CZ0002001530 2) 7. 12. 2007 7. 12. 2037 1 200 000 000 12 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
20 HZL 2007/2037 CZ0002001548 2) 7. 12. 2007 7. 12. 2037 1 200 000 000 12 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
21 HZL 2007/2037 CZ0002001555 2) 12. 12. 2007 12. 12. 2037 1 200 000 000 12 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
22 HZL 2007/2037 CZ0002001563 2) 12. 12. 2007 12. 12. 2037 1 200 000 000 12 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
23 HZL 2007/2037 CZ0002001571 2) 12. 12. 2007 12. 12. 2037 1 200 000 000 12 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
24 HZL 2007/2037 CZ0002001589 2) 12. 12. 2007 12. 12. 2037 1 200 000 000 12 RS minus 0,20 % p.a. vyhlašovaná
25 HZL 2007/2037 CZ0002001753 1) 21. 12. 2007 21. 12. 2037 10 330 000 000 1 033 RS plus 1,5 % p.a. ročně
26 HZL 2007/2037 CZ0002001746 1) 28. 12. 2007 28. 12. 2037 1 240 000 000 124 RS plus 1,5 % p.a. ročně
27 HZL 2012/2022 CZ0002002801 1) 21. 12. 2012 21. 12. 2022 3 000 000 000 300 000 2,55 % p.a. ročně
28 HZL 2014/2022 CZ0002003379 1) 30. 1. 2014 30. 4. 2022 800 000 000 80 000 3,00 % p.a. ročně
29 HZL 2014/2024 CZ0002003361 1) 30. 1. 2014 30. 1. 2024 900 000 000 90 000 3,00 % p.a. ročně
30 HZL 2014/2025 CZ0002003353 1) 31. 1. 2014 31. 1. 2025 1 117 000 000 111 700 3,50 % p.a. ročně
31 HZL 2014/2026 CZ0002003346 1) 31. 1. 2014 31. 1. 2026 800 000 000 80 000 3,50 % p.a. ročně
32 HZL 2014/2026 CZ0002003742 2) 18. 11. 2014 18. 11. 2026 750 000 000 75 000 2,00 % p.a. ročně
33 HZL 2014/2028 CZ0002003767 2) 20. 11. 2014 20. 11. 2028 750 000 000 75 000 2,20 % p.a. ročně
34 HZL 2014/2027 CZ0002003759 2) 24. 11. 2014 24. 11. 2027 750 000 000 75 000 2,10 % p.a. ročně
35 HZL 2014/2029 CZ0002003775 2) 27. 11. 2014 27. 11. 2029 750 000 000 75 000 2,30 % p.a. ročně

¹ ) dluhopisy v zaknihované podobě

2) dluhopisy v listinné podobě

Pozn.: Některé dluhopisy jsou v držení Komerční banky nebo jiných společností v rámci Skupiny KB.

HZL = hypoteční zástavní listy, RS = referenční sazba

Poznámka A: 5,06 % p.a. pro prvních dvanáct ročních období, poté příslušná RS minus 0,20 % p.a.

Poznámka B: 5,02 % p.a. pro prvních jedenáct ročních období, poté příslušná RS minus 0,20 % p.a.

Dluhopisy vydané po 31. prosinci 2020

K datu 20. 1. 2021 Komerční banka vydala inaugurační emisi krytých dluhopisů (hypotečních zástavních listů) HZL ISIN XS2289128162 v nominálním objemu 500 milionů EUR denominovaných v měně EUR. Práva a povinnosti z dluhopisu se řídí anglickým právem, přičemž se na dluhopis vztahují rovněž předpisy českého práva, použitelné na hypoteční zástavní listy vydané podle českého práva. Práva a povinnosti z dluhopisu jsou výslovně vyjádřeny v jeho emisních podmínkách. Dluhopis je úročen od data emise a výplata výnosů je zajišťována v ročním termínu. Výnosy z dluhopisu vyplácí platební agent Bank of New York Mellon, London Branch. K datu 20. ledna 2021 dluhopis obdržel rating AAA od ratingové agentury Fitch.

Dluhopis bude Komerční bankou splacen jednorázově ve jmenovité hodnotě ke dni jeho splatnosti 20. ledna 2026. Splatnost dluhopisu může být prodloužena o jeden rok způsobem definovaným podle emisních podmínek (tzv. soft bullet). Dluhopis je vydán na jméno (tzv. registered type).

Dluhopis byl vydán v rámci nového Programu hypotečních zástavních listů Komerční banky, který umožňuje emitovat hypoteční zástavní listy v maximálním nesplaceném objemu 5 mld. EUR.

Základní prospekt dluhopisového programu byl schválen 4. 1. 2021 Commission de Surveillance du Secteur Financier (CSSF), regulatorní autoritou Lucemburska.

Dluhopis byl přijat k obchodování na Regulovaném trhu Lucemburské burzy cenných papírů (Luxembourg Stock Exchange). Převoditelnost dluhopisu není omezena.

1 Zdroj: Pražská burza cenných papírů, https://www.pse.cz/udaje-o-trhu/statistika/objemy-obchodu-akciovych-emisi .

Informace o odměnách auditorům

Za služby provedené v roce 2020 byly auditory KB a konsolidovaného celku KB, společnostmi Deloitte Audit s.r.o. (v České republice), Deloitte Audit s.r.o. (ve Slovenské republice), Ernst & Young, s.r.o. (v České republice) a Deloitte Reviseurs d’Entreprises SC s.f.d. SCRL (v Belgickém království), účtovány následující odměny:

Druh služby (tis. CZK, bez DPH) Deloitte EY Celkem
KB Skupina KB KB Skupina KB KB Skupina KB
Auditní služby 18 914 23 700 0 4 098 18 914 27 798
Daňové poradenství 0 0 0 0 0 0
Neauditní služby* 6 710 6 710 488 1 248 7 198 7 958
Celkem 25 624 30 410 488 5 346 26 112 35 756

* Neauditní služby zahrnují účast na školení a povolené služby v oblasti IT, audit compliance.

Informace o výši základu pro výpočet příspěvku do Garančního fondu obchodníků s cennými papíry

Podle § 129 odst. 1 zákona o podnikání na kapitálovém trhu činí roční příspěvek obchodníka s cennými papíry do Garančního fondu obchodníků s cennými papíry 2 % z objemu výnosů z poplatků a provizí za poskytnuté investiční služby za poslední kalendářní rok. V roce 2020 činil základ pro výpočet příspěvku 742 mil. Kč (2019: 701 mil. Kč). Banka zahrnuje do základu pro výpočet příspěvku zejména výnosy za zprostředkování prodeje podílových fondů, custody služby, úschovu a správu cenných papírů, makléřské poplatky z operací s cennými papíry pro klienty, řízení aktiv klientů, zprostředkování primárních prodejů, správu kupní ceny cenných papírů a další investiční služby. Výše odvodu Banky do Garančního fondu obchodníků s cennými papíry v roce 2020 činila 15 mil. Kč (2019: 14 mil. Kč).

Zpráva o vztazích mezi propojenými osobami

za účetní období roku 2020

(dále jen „zpráva o vztazích“ )

Komerční banka, a.s., se sídlem Praha 1, Na Příkopě 33 č. p. 969, PSČ 114 07, IČO 45317054, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1360, (dále jen „KB“ nebo „Komerční banka“) je součástí podnikatelského seskupení (koncernu), ve kterém existují následující vztahy mezi Komerční bankou a ovládající osobou a dále mezi Komerční bankou a osobami ovládanými stejnými ovládajícími osobami (dále „propojené osoby“).

Tato zpráva o vztazích byla vypracována v souladu s ustanovením § 82 a násl. zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, (zákon o obchodních korporacích) za účetní období roku 2020 – tj. od 1. 1. 2020 do 31. 12. 2020 (dále jen „účetní období“).

I. Úvod

Struktura vztahů mezi osobami v rámci podnikatelského seskupení

Společnost byla v období od 1. 1. 2020 do 31. 12. 2020 součástí koncernu společnosti Société Générale S.A. se sídlem 29, BLD Haussmann, 75009 Paříž, Francie, číslo registrace ve francouzském obchodním rejstříku: R.C.S. Paris B552120222 (1955 B 12022) (dále jen „SG“ nebo „SG Paříž“). Struktura vztahů mezi KB a jí ovládanými společnostmi je uvedena níže a struktura vztahů celé skupiny SG je uvedena v příloze:

image
V účetním období roku 2020 měla KB vztahy s následujícími propojenými osobami:

a) centrálou a pobočkami SG

Společnost Sídlo
SG Paris* 29, Boulevard Haussmann, Paříž, Francie
SG London House 41 Tower Hill 99132, EC3N 4SG, Londýn, Velká Británie
SG New York 245 Park Avenue, 10167 New York, USA
SG Zürich Sihlquai 253, 8031 Curych, Švýcarsko
SG Warszawa Ul. Marszalkowska 111, Varšava, Polsko
SG Frankfurt Neue Mainzer Strasse 46-50, 60311, Frankfurt nad Mohanem, Německo
SG Bruxelles Tour Bastion, 5 Place du Champs de Mars, 1050 Brusel, Belgie
SG Wien Prinz Eugen Strasse 32, A1041, Vídeň, Rakousko
SG Milan Via Olona 2, 20123 Milán , Itálie
SG Amsterdam Rembrandt Tower, A Amstelplein 1, 1096 HA Amsterdam, Nizozemí
SG Hong Kong Level 34, Three Pacific Place 1, Queen's Road East , Hongkong
SG Sucursal en Espana Genova 26, Madrid, Španělsko
SG Singapore 8 Marina Boulevard, 018981, Singap u r
SG Mumbai Ganapatrao Kadam Marg, Lowe Parel, 400013, Bombaj, Indie
SG TAIPEI 38F, No. 68, Sec. 5, Zhongxiao E. Road, Xinyi District, Taipei City, Tchaj-wan 110
SG Tokyo Palace Building, 1-1-1 Marunouchi, Chiyoda-ku, 100-8206 Tokio, Japonsko

* včetně poboček

b) dceřinými společnostmi SG

Společnost Podíl SG na hlasovacích právech (%)
ALD Automotive Slovakia s. r. o. 100
ALD Automotive s. r. o. 100
Crédit du Nord 100
GEFA BANK GmbH 100
Komerční pojišťovna, a.s. 100
Lyxor International Asset Management (LIAM) 100
Rosbank 99,97
SG China Ltd. 100
SG Issuer S.A. 100
SG Maroccaine de Banques 57,62
SG Option Europe 100
SG Private Banking (Suisse) S.A. 100
SG Private wealth management S.A. 100
SG Securities Services 100
SGA Société Générale Acceptance N.V. 100
SOCIETE GENERALE FACTORING 100
Societe Generale International Ltd. 100
SOCIETE GENERALE SENEGAL 64,87
SOGECAP S.A. 100
SOGEPROM Česká republika s.r.o., v likvidaci 100
SOGEPROM M ichle s . r . o . 100
SOCIETE GENERALE GHANA LIMITED 60,22
SOCIETE GENERALE LUXEMBOURG 20
SG FACTORING SPA 100
UNION INTERNATIONALE DE BANQUES 52,34

c) dceřinými společnostmi KB

Společnost Sídlo Podíl SG na hlasovacích právech (%)
Factoring KB, a.s. náměstí Junkových 2772/1, Praha 5 – Stodůlky, PSČ 155 00, Česká republika 100
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. Bělehradská 128, č. p. 222, Praha 2, PSČ 120 21, Česká republika 100
KB Penzijní společnost, a.s. náměstí Junkových 2772/1, Praha 5 – Stodůlky, PSČ 155 00, Česká republika 100
Protos, uzavřený investiční fond, a. s. Rohanské nábřeží 693/10, Praha 8 Karlín, PSČ 186 00 , Česká republika 100
BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. Rue des Colonies 11, 1000 Brusel, Belgie 100
SG Equipment Finance Czech Republic s. r. o. náměstí Junkových 2772/1, Praha 5 – Stodůlky, PSČ 155 00, Česká republika 100
KB Advisory, s. r. o. Václavské náměstí 796/42, Praha 1 Nové Město, PSČ 110 00, Česká republika 100
KB Real Estate, s.r.o. Václavské náměstí 796/42, Praha 1 Nové Město, PSČ 110 00, Česká republika 100
My Smart Living, s.r.o. Václavské náměstí 796/42, Praha 1 Nové Město, PSČ 110 00, Česká republika 100
VN 42, s.r.o. Václavské náměstí 796/42, Praha 1 Nové Město, PSČ 110 00, Česká republika 100
STD2, s.r.o. Václavské náměstí 796/42, Praha 1 Nové Město, PSČ 110 00, Česká republika 100
KB SmartSolutions, s.r.o. Václavské náměstí 796/42, Praha 1 Nové Město, PSČ 110 00, Česká republika 100
ESSOX s.r.o. F. A. Gerstnera č. ev. 52, České Budějovice 7, PSČ 370 01 , Čes ká republika 100
ESSOX FINANCE , s.r.o. Karadžičova 16 , Bratislava, PSČ 821 08 , Slovenská republika 100
Úloha Společnosti v koncernu:

Komerční banka je mateřskou společností Skupiny KB a je součástí mezinárodní finanční skupiny Société Générale (dále jen „skupina SG“). Na území ČR je KB univerzální bankou se širokou nabídkou služeb v oblasti retailového, podnikového a investičního bankovnictví. Na území SR působí KB prostřednictvím pobočky zahraniční banky a zaměřuje se na obsluhu velkých a středních firem. Společnosti Skupiny KB nabízejí další specializované služby, mezi které patří penzijní spoření, stavební spoření, leasing, faktoring, spotřebitelské financování a pojištění. V rámci koncernu KB banka poskytuje některým dceřiným společnostem licence k ochranným známkám. Komerční banka poskytuje v rámci Skupiny KB některé IT služby, služby a poradenství v oblasti Human Resources, poradenství v oblasti Compliance, operačních rizik a pojištění v rámci skupiny SG. Produkty dceřiných společností KB jsou prodávány prostřednictvím prodejní sítě KB. KB některé své produkty nabízí mimo jiné prostřednictvím sítě Modré pyramidy stavební spořitelny, a.s.

KB vytváří a shromažďuje data týkající se celého kontrolního a řídicího systému a zároveň poskytuje tato data včetně dat o KB společnosti SG /jsou to mimo jiné rozpočty, obchodní plány, plány kontinuity podnikání a krizového řízení, opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti (anti money laundering)/.

KB zprostředkovává ovládání SG vůči dceřiným společnostem KB a podílí se na tvorbě koncernových politik na území České republiky a Slovenské republiky.

Způsob a prostředky ovládání

Société Générale jako většinový akcionář prosazuje svůj vliv na činnost Společnosti stanovením jednotné koncernové politiky a dále prostřednictvím valné hromady, má čtyři své zástupce v devítičlenné dozorčí radě Banky a jednoho v tříčlenném auditním výboru. Jeden zaměstnanec Société Générale je vyslán na místo člena představenstva Komerční banky. Dále má SG uzavřenu smlouvu s KB, na základě které vysílá na některá pracovní místa své zaměstnance. V současné době jsou v KB čtyři.

SG je ve smyslu § 79 zákona o obchodních korporacích ve vztahu ke KB řídící osobou, přičemž řízení probíhá po formální linii představované implementací metodik SG do vnitřních předpisů KB, a to zejména v oblasti řízení rizik a kapitálové přiměřenosti. Dále řízení probíhá po neformální linii formou konzultací v jednotlivých oblastech činnosti KB.

Zprostředkování ovládání SG vůči dceřiným společnostem KB probíhá po formální linii představované implementací metodik KB do vnitřních předpisů dceřiných společností a po neformální linii formou konzultací v jednotlivých oblastech činnosti.

II. Vztahy v rámci podnikatelského seskupení

A. Významná jednání učiněná v účetním období na popud nebo v zájmu ovládající osoby nebo jí ovládaných osob a týkající se majetku přesahujícího 10 % vlastního kapitálu

Komerční banka měla s dceřinými společnostmi ESSOX, Modrou pyramidou, SGEF a dále s SG Paříž uzavřeny bankovní obchody, na které se vztahuje bankovní tajemství a které jednotlivě či kumulativně přesahovaly 10 % vlastního kapitálu Komerční banky.

KB prodala v minulých obdobích HZL v celkovém objemu vyšším než 10 % vlastního kapitálu Komerční banky, ze kterých v tomto účetním období vyplácela výnosy.

B. Přehled vzájemných smluv mezi osobou ovládanou a osobou ovládající nebo mezi osobami ovládanými

Bankovní obchody

Komerční banka měla v účetním období níže uvedené vztahy, na které se vztahuje bankovní tajemství, s ovládanými společnostmi v těchto oblastech:

Vztahy v oblasti depozitních obchodů

V úseku depozit měla KB v průběhu roku vztahy s 25 pobočkami a dceřinými společnostmi koncernu SG. K 31. 12. 2020 bylo otevřeno celkem 57 aktivních účtů, z toho 21 loro účtů pro pobočky a dceřiné společnosti koncernu SG, 31 běžných a 5 kontokorentních účtů pro nebankovní společnosti koncernu SG. Průměrný měsíční debetní zůstatek (výpůjčka) na loro účtech byl 49,7 mil. Kč, průměrný měsíční kreditní zůstatek (vklad) byl 386,4 mil. Kč. Běžné a kontokorentní účty měly v účetním období průměrný měsíční kreditní zůstatek 206,3 mil. Kč; průměrný měsíční debetní zůstatek na těchto účtech byl 159,1 mil. Kč. Výnosové úroky KB z kontokorentů a debetů na běžných účtech v účetním období činily 1,8 mil. Kč; výnosové poplatky spojené s vedením účtů a operacemi na nich činily 6,1 mil. Kč.

Mezinárodní platební styk byl částečně realizován prostřednictvím nostro účtů vedených v SG Paris, B.R.D. Groupe Societe Generale, Bucharest, SG New York, SG Warszawa, Rosbank Moskva a SG China Beijing. KB měla v účetním období na nostro účtech v SG průměrný měsíční vklad 1 332,5 mil. Kč; průměrný měsíční debet na nostro účtech činil 89,6 mil. Kč. Výnosové úroky z nostro účtů za účetní období činily 0,150 mil. Kč; nákladové úroky činily 9,009 mil. Kč. Nákladové poplatky KB za vedení a operace na nostro účtech za účetní období činily 18,1 mil. Kč; výnosové poplatky (tj. poskytnuté rabaty z kreditních operací na nostro účtech) činily 3,4 mil. Kč. Výnosové poplatky KB z loro účtů za účetní období činily 3,4 mil. Kč. Nákladové úroky zaplacené KB v účetním období u loro účtů činily 77 tisíc Kč; výnosové úroky činily 1,7 mil. Kč.

Termínované vklady v KB (včetně depozitních směnek) mělo v účetním období 9 dceřiných společností. Průměrná měsíční výše těchto vkladů v účetním období byla 36 914 mil. Kč. Celková výše nákladových úroků z termínovaných vkladů (včetně depozitních směnek) za účetní období činila 16,1 mil. Kč.

Vedení nostro, loro, běžných, termínovaných a kontokorentních účtů propojených osob probíhalo podle standardních podmínek.

Vztahy v oblasti úvěrových obchodů

V úseku úvěrových vztahů poskytovala KB v roce 2020 úvěry jedné dceřiné společnosti koncernu SG. K 31. 12. 2020 se jednalo o celkem 215 úvěrů v celkové hodnotě 6 197 mil. Kč. Průměrná měsíční výše úvěrů v účetním období činila 6 783 mil. Kč. Celková výše výnosových úroků z úvěrů a KTK činila 125,063 mil. Kč.

Ke konci roku poskytla KB šesti společnostem bankovní záruky (platební, neplatební) ve výši 1 129 mil. Kč

Ke konci účetního období přijala KB od 3 společností koncernu SG záruky v celkové výši 9 917 mil. Kč jako zajištění úvěrů poskytnutých klientům. Celková výše nákladových poplatků za přijaté záruky v účetním období činila 6,43 mil. Kč.

Vztahy v oblasti investičního bankovnictví

V oblasti investičního bankovnictví uskutečnila KB obchody s 15 pobočkami a dceřinými společnostmi koncernu SG. Jednalo se celkem o 43 345 obchodů (2 739 rozvahových a 40 606 podrozvahových) v celkové nominální výši 3 545 363 mil. Kč. Výnosy související s obchody investičního bankovnictví činily 60 813 mil. Kč a náklady 63 747 mil. Kč.

Nominální hodnota rozvahových transakcí činila celkem 1 973 729 mil. Kč; z toho:

Nominální hodnota podrozvahových transakcí činila celkem 1 571 634 mil. Kč; z toho:

Všechny bankovní produkty byly poskytnuty za standardních podmínek dle sazebníku KB, a to s ohledem na bonitu jednotlivých klientů v rámci podmínek obvyklých v obchodním či mezibankovním styku. Žádný z těchto obchodů nebyl uskutečněn na základě pokynu ovládající osoby. V účetním období nevznikla KB žádná újma z bankovních obchodů.

Ostatní vzájemné smlouvy
Název smlouvy (nebo předmět smlouvy – pokud není dán názvem) Smluvní strana Datum uzavření smlouvy
AGREEMENT ON THE ORGANISATION OF PERIODIC CONTROL ALD Automotive d.o.o. za operativni 19. 8. 2019
AGREEMENT ON THE ORGANISATION OF PERIODIC CONTROL ALD Automotive Eesti AS 27. 5. 2019
AGREEMENT ON THE ORGANISATION OF PERIODIC CONTROL ALD Automotive Magyarország Autópark- 24. 9. 2019
AGREEMENT ON THE ORGANISATION OF PERIODIC CONTROL ALD AUTOMOTIVE POLSKA 31. 5. 2019
KBP Ostrava ALD ALD Automotive s.r.o. 2. 3. 2020
KBP ČB, Krajinská ALD ALD Automotive s.r.o. 28. 1. 2020
Rámcová smlouva o poskytování služeb IT oblast ALD Automotive s.r.o. 31. 8. 2010
Smlouva o mlčenlivosti ALD Automotive s.r.o. 9. 7. 2010
Smlouva o spolupráci pracovní místa ALD Automotive s.r.o. 9. 6. 2010
Smlouva o vzájemné spolupráci ALD Automotive s.r.o. 18. 10. 2010
Smlouva o organizaci periodické kontroly ALD Automotive s.r.o. 14. 4. 2011
Smlouva o poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury, Connectivity Services ALD Automotive s.r.o. 17. 5. 2018
Cooperation A greement ALD Automotive s.r.o. 29. 3. 2013
Rámcová smlouva Leasing vozidel ALD Automotive s.r.o. 1. 5. 2013
Agreement Outsorcing of HR services (excluding Payroll) ALD Automotive s.r.o. 1. 4. 2013
Dohoda o spolupráci při provádění Smlouvy o skupinovém rizikovém pojištění pro zaměstnance č. 3280000000, ve znění pozdějších dodatků ALD Automotive s.r.o. 9. 9. 2013
Rámcová smlouva o nájmu dopravního prostředku ALD Automotive s.r.o. 7. 1. 2015
Smlouva o nájmu nebytových prostor ALD Automotive s.r.o. 30. 1. 2020
Dohoda o spolupráci při provádění Group Insurance Agreement of Work-related Accident and Occupational Disease Insurance for Members of Board of Directors and Administrators of the Financial Group of Komerční banka/Société Générale N°334000000 ALD Automotive s.r.o. 26. 9. 2016
Dílčí smlouva č. 4 mezi KB a ALD Automotive o službách IT Infrastructure ALD Automotive s.r.o. 30. 6. 2017
KBP Brno (8346) ALD ALD Automotive s.r.o. 24. 2. 2020
Smlouva o poskytování služeb – outsourcing (HR služby) ALD Automotive s.r.o. 1. 1. 2018
Smlouva o poskytování služeb přístup do C4M ALD Automotive s.r.o. 14. 9. 2018
Agreement outsourcing of DPO services ALD Automotive s.r.o. 16. 5. 2018
Agreement on services: eDoceo ALD Automotive s.r.o. 1. 4. 2018
Smlouva o nájmu nebytových prostor Ústí nad Labem ALD Automotive s.r.o. 30. 1. 2020
Kupní smlouva o prodeji věcí movitých ALD Automotive s.r.o. 2. 3. 2020
Přistoupení k pravidlům spolupráce KB a členů S kupiny v oblasti sourcingu a nákupu ALD Automotive s.r.o. 16. 8. 2011
AGREEMENT ON THE ORGANISATION OF PERIODIC CONTROL ALD Automotive SIA 27. 5. 2019
Smlouva o mlčenlivosti ALD Automotive Slovakia s. r. o. 9. 7. 2010
Smlouva o poskytování služeb – outsourcing (HR služby) ALD Automotive Slovakia s. r. o. 1. 1. 2016
Dohoda o spolupráci při provádění Group Insurance Agreement of Work-related Accident and Occupational Disease Insurance for Members of Board of Directors and Administrators of the Financial Group of Komerční banka/Société Générale N°334000000 ALD Automotive Slovakia s. r. o. 4. 8. 2016
Cooperation Agreement ALD Automotive Slovakia s. r. o. 19. 10. 2018
AGREEMENT – outsourcing of HR services (excluding Payroll) ALD Automotive Slovakia s. r. o. 30. 12. 2016
Agreement Outsourcing of DPO services ALD Automotive Slovakia s. r. o. 20. 2. 2019
AGREEMENT ON THE ORGANISATION OF PERIODIC CONTROL ALD Automotive UAB 27. 5. 2019
Custodian S ervices A greement BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE SA 20. 10. 2011
RON Account Agreement BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE SA 16. 10. 2019
Zmluva o mlčanlivosti ESSOX FINANCE, s.r.o. 29. 11. 2016
Zmluva o poskytování služeb – outsourcing (HR služby) ESSOX FINANCE, s.r.o. 2. 1. 2017
Rámcová zmluva o poskytování služeb ESSOX FINANCE, s.r.o. 15. 2. 2017
Dohoda o spolupráci p ř i převádění smlouvy o skupinovém rizikovém pojištění pro zaměstnance ESSOX FINANCE, s.r.o. 31. 3. 2017
Dílčí smlouva č. 2 – Poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury, Identity and Access ESSOX FINANCE, s.r.o. 28. 12. 2017
Dílčí smlouva č. 1 – Poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury, Connectivity ESSOX FINANCE, s.r.o. 16. 1. 2018
Agreement – outsourcing of DPO services ESSOX FINANCE, s.r.o. 24. 5. 2018
Smlouva o spolupráci ESSOX FINANCE, s.r.o. 27. 6. 2018
Agreement on the organisation of periodic control ESSOX FINANCE, s.r.o. 31. 5. 2019
Smlouva o spolupráci v oblasti Compliance ESSOX FINANCE, s.r.o. 3. 12. 2020
Smlouva o poskytnutí služeb (objednatel) ESSOX s.r.o. 21. 9. 2005
Smlouva o nájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním včetně dodatků (nájemce) ESSOX s.r.o. 8. 3. 2006
Smlouva o vzájemné spolupráci včetně dodatku (příjemce) ESSOX s.r.o. 1. 8. 2007
Smlouva o spolupráci ESSOX s.r.o. 17. 9. 2008
Co-branded cards distribution agreement včetně dodatku ESSOX s.r.o. 16. 1. 2009
Rámcová smlouva o obchodování na finančním trhu ESSOX s.r.o. 16. 4. 2009
Smlouva o spolupráci včetně dodatku ESSOX s.r.o. 20. 10. 2009
Smlouva o poskytování služeb – outsourcing včetně dodatků (poskytovatel) ESSOX s.r.o. 15. 12. 2009
Smlouva o mlčenlivosti ESSOX s.r.o. 10. 5. 2010
Smlouva o mlčenlivosti ESSOX s.r.o. 9. 7. 2010
Agreement on the organisation of periodic control včetně dodatku (klient) ESSOX s.r.o. 28. 2. 2011
Rámcová smlouva o zpracování osobních údajů (správce) ESSOX s.r.o. 12. 4. 2011
Rámcová smlouva o poskytování služeb (příjemce) ESSOX s.r.o. 26. 4. 2011
Dílčí smlouva č. 1 – Poskytování služeb pro řešení připojení k externí entitě KB ESSOX s.r.o. 30. 6. 2011
Smlouva o poskytování služeb – přístup do C4M včetně dodatku (příjemce) ESSOX s.r.o. 29. 7. 2011
Smlouva o sdílení negativních klientských informací v rámci FS KB/SG v ČR ESSOX s.r.o. 19. 8. 2011
Smlouva o poskytování služeb – outsourcing (HR služby) včetně dodatků ESSOX s.r.o. 21. 12. 2011
Smlouva o spolupráci (co-operation Agreement) včetně dodatků ESSOX s.r.o. 1. 8. 2012
Distribution agreement for product Corporate Car Loans včetně dodatku ESSOX s.r.o. 1. 8. 2012
Dohoda o spolupráci při provádění Smlouvy o skupinovém rizikovém pojištění pro zaměstnance č. 3280000000 včetně dodatků ESSOX s.r.o. 22. 8. 2012
Co-branded cards co-operation agreement ESSOX s.r.o. 28. 12. 2012
Dohoda o Rámcové pojistné smlouvě ESSOX s.r.o. 10. 2. 2014
Rámcová smlouva o poskytování finančních služeb včetně dodatků (klient) ESSOX s.r.o. 31. 7. 2014
Dílčí smlouva č. 2 – Poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury, Service hosting včetně dodatků ESSOX s.r.o. 29. 8. 2014
Service level agreement ESSOX s.r.o. 25. 11. 2014
Smlouva o budoucí smlouvě o podnájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním (bud. podnájemce) ESSOX s.r.o. 27. 3. 2015
Smlouva – Služba: Soft Collection ESSOX s.r.o. 29. 4. 2015
Group Insurance Agreement of Work-Related Accident and Occupational Disease Insurance for Members of Board of Directors and Administrators of the Financial Group of Komerční banka/Société Générale ESSOX s.r.o. 14. 7. 2016
Smlouva o úhradě pojistného a úhradě odměny pojišťovacího makléře ESSOX s.r.o. 23. 8. 2016
Smlouva o poskytování služeb včetně dodatku ESSOX s.r.o. 3. 1. 2017
Smlouva o podnájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním včetně dodatků ESSOX s.r.o. 10. 1. 2017
Smlouva o podnájmu parkovacích stání včetně dodatku ESSOX s.r.o. 9. 3. 2017
Memorandum of understanding – project AS/400 Lifecycle Renewal ESSOX s.r.o. 3. 4. 2017
Podnájemní smlouva ESSOX s.r.o. 9. 5. 2017
Dílčí smlouva č. 3 Poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury, Connectivity včetně dodatků ESSOX s.r.o. 13. 12. 2017
Dílčí smlouva č. 4 Poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury, Physical hosting včetně dodatků ESSOX s.r.o. 13. 12. 2017
Dílčí smlouva č. 5 Poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury, Identity and Access ESSOX s.r.o. 13. 12. 2017
Agreement on services: eDoceo ESSOX s.r.o. 31. 3. 2018
Agreement – outsourcing of DPO services ESSOX s.r.o. 11. 5. 2018
Dohoda o stanovení individuálních cen ESSOX s.r.o. 30. 5. 2018
Agreement on assignment of rights and obligations arising from the license agreement and Licenses assignment agreement ESSOX s.r.o. 7. 3. 2019
Kupní smlouva o prodeji věcí movitých ESSOX s.r.o. 25. 3. 2019
Agreement on the organisation of periodic control ESSOX s.r.o. 8. 7. 2019
Smlouva o nájmu parkovacích stání č. 22708 – valorizace nájemného ESSOX s.r.o. 23. 3. 2020
Kupní smlouva o prodeji věcí movitých ESSOX s.r.o. 31. 7. 2020
Dohoda o vypořádání některých práv a povinností ze Smlouvy o podnájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním ESSOX s.r.o. 1. 12. 2020
Licenční smlouva – LOGO včetně dodatku Factoring KB, a.s. 20. 12. 2004
Smlouva o nájmu nebytových prostor, věcí movitých a úhradě služeb spojených s   jejich užíváním včetně dodatků Ostrava Factoring KB, a.s. 18. 6. 2008
Smlouva o nájmu nebytových prostor, věcí movitých a úhradě služeb spojených s   jejich užíváním včetně dodatků Praha Factoring KB, a.s. 31. 8. 2012
Smlouva o nájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním včetně dodatků Plzeň Factoring KB, a.s. 30. 9. 2015
Smlouva o nájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním včetně dodatků Ústí nad Labem Factoring KB, a.s. 1. 4. 2017
Smlouva o nájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním včetně dodatků Brno Factoring KB, a.s. 14. 12. 2017
Rámcová smlouva o zpracování osobních údajů Factoring KB, a.s. 1. 12. 2008
Smlouva o prodeji včetně dodatku Factoring KB, a.s. 1. 12. 2008
Smlouva o poskytování služeb outsourcing (HR služby) včetně dodatku Factoring KB, a.s. 4. 1. 2010
Smlouva o spolupráci – pracovní místa (obsazování pracovních míst) Factoring KB, a.s. 28. 4. 2010
Smlouva o mlčenlivosti Factoring KB, a.s. 9. 8. 2010
Rámcová smlouva o poskytování služeb v oblasti infrastruktury IT Factoring KB, a.s. 8. 9. 2010
Přistoupení k pravidlům spolupráce KB a členů Skupiny v oblasti sourcingu a nákupu Factoring KB, a.s. 4. 10. 2010
Licenční smlouva o užití databáze Factoring KB, a.s. 1. 4. 2011
Smlouva o poskytování služeb interního auditu včetně dodatku Factoring KB, a.s. 21. 5. 2019
Dohoda o spolupráci při provádění Smlouvy o skupinovém rizikovém pojištění pro zaměstnance č. 3280000000 Factoring KB, a.s. 24. 8. 2012
Smlouva o podnájmu nebytových prostor, věcí movitých a úhradě služeb spojených s   jejich užíváním včetně dodatků Factoring KB, a.s. 30. 8. 2012
IT Dílčí smlouva č. 1 , Connectivity Services, Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury včetně dodatku Factoring KB, a.s. 1. 12. 2012
IT Dílčí smlouva č. 2 , Physical hosting of equipment, Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury včetně dodatku Factoring KB, a.s. 1. 12. 2012
Smlouva o poskytování služeb BI služby Factoring KB, a.s. 27. 12. 2012
IT Dílčí smlouva č. 4 , VoIP, Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury Factoring KB, a.s. 31. 12. 2012
Rámcová smlouva o spolupráci (co-operation Agreement
no. 0000020447/0000)
včetně dodatků
Factoring KB, a.s. 31. 12. 2012
Smlouva o poskytování HR služeb s v ý j i mkou zpracování mezd včetně dodatku Factoring KB, a.s. 1. 1. 2013
Rámcová smlouva o půjčování referentsky řízených motorových vozidel Factoring KB, a.s. 22. 9. 2014
Smlouva o spolupráci v oblasti ú četnictví a výkaznictví (Service Level Agreement) Factoring KB, a.s. 26. 11. 2014
IT Dílčí smlouva č. 5 , E - mail, Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury Factoring KB, a.s. 25. 5. 2015
Smlouva o poskytování služeb služby informační bezpečnosti Factoring KB, a.s. 27. 10. 2015
IT Dílčí smlouva č. 7 , End user workplace (EUV), Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury Factoring KB, a.s. 18. 1. 2016
IT Dílčí smlouva č. 8 , Service desk (SD), Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury Factoring KB, a.s. 18. 1. 2016
IT Dílčí smlouva č. 9 , Identity and Access, Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury Factoring KB, a.s. 18. 1. 2016
IT Dílčí smlouva č. 10 , Platform hosting, Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury Factoring KB, a.s. 18. 1. 2016
IT Dílčí smlouva č. 11 , pro zajištění části DR, Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury Factoring KB, a.s. 18. 1. 2016
IT Dílčí smlouva č. 6 , Fileshare, Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury Factoring KB, a.s. 29. 2. 2016
Dohoda o spolupráci při provádění skupinového pojištění členů představenstva n o.   334000000 Factoring KB, a.s. 26. 9. 2016
IT Dílčí smlouva č. 12 , SOC Vulnerability Detection (VD), Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury Factoring KB, a.s. 28. 8. 2017
Smlouva o úhradě pojistného a úhradě odměny pojišťovacího makléře Factoring KB, a.s. 20. 3. 2018
Smlouva o poskytování služeb eDoceo (Agreement on Services eDoceo) Factoring KB, a.s. 1. 4. 2018
Smlouva o podnájmu pozemku Factoring KB, a.s. 26. 4. 2018
Smlouva o outsoursování služeb DPO Factoring KB, a.s. 26. 4. 2018
Smlouva o poskytování služeb ukončena, nahrazena Smlouvou o spolupráci v   oblasti Compliance ze dne 3. 12. 2020 Factoring KB, a.s. 15. 1. 2020
Smlouva o spolupráci v oblasti Compliance Factoring KB, a.s. 3. 12. 2020
Smlouva o užívání nevyhrazených parkovacích míst Factoring KB, a.s. 1. 6. 2020
Processing KYS Factoring KB, a.s. 1. 10. 2020
Smlouva o vzájemné spolupráci včetně dodatku P oskytování b ankovních služeb zaměstnancům Factoring KB, a.s. 1. 8. 2007
IT Dílčí smlouva č. 3, IT Infrastructure hosting, Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury včetně dodatku Factoring KB, a.s. 1. 12. 2012
Smlouva o poskytování služeb přístup do C4M dodatek (1) Factoring KB, a.s. 24. 5. 2011
Smlouva o podnájmu parkovacích stání včetně dodatků Praha - Stodůlky, budova  č.   p. 2772, vnitřní stání Factoring KB, a.s. 28. 8. 2012
Smlouva o podnájmu parkovacích stání včetně dodatků – Praha - Stodůlky, venkovní stání Factoring KB, a.s. 1. 1. 2013
Smlouva o podnájmu parkovacích stání včetně dodatků Siemens Factoring KB, a.s. 23. 3. 2015
Smlouva o poskytování služeb BOZP, OŽP a PO včetně dodatku Factoring KB, a.s. 30. 1. 2015
Smlouva o poskytování služeb v oblasti poštovních služeb a likvidace duplicitní dokumentace včetně dodatku Factoring KB, a.s. 31. 10. 2013
Smlouva o pronájmu motorových vozidel KB Advisory , s. r. o. 15. 11. 2019
Smlouva o úhradě poj i stného a úhradě odměny pojišťovacího makléře KB Advisory , s. r. o. 1. 1. 2020
Smlouva o spolupráci KB Advisory , s. r. o. 23. 1. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb ZD Senice (Loučany) KB Advisory , s. r. o. 24. 1. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb HST Hydrosystémy , administrace , ú spory KB Advisory , s. r. o. 24. 1. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb ZD Senice (424) KB Advisory , s. r. o. 24. 1. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb PERENA, spol. s r.o ., administrace KB Advisory , s. r. o. 24. 1. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb KB Advisory , s. r. o. 3. 2. 2020
Smlouva o poskytování služeb – outsourcing (služby) KB Advisory , s. r. o. 14. 2. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb Obrobna Resl KB Advisory , s. r. o. 24. 2. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb KB Advisory , s. r. o. 19. 3. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb HAVLÍK OPAL spol. s r.o. KB Advisory , s. r. o. 1. 4. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb JK MONT s. r. o . KB Advisory , s. r. o. 1. 4. 2020
Smlouva o úhradě pojistného a o úhradě odměny pojišťovacího makléře KB Advisory , s. r. o. 23. 4. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb KB Advisory , s. r. o. 13. 5. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb ZD Senice , Vilémov KB Advisory , s. r. o. 22. 6. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb Hořické strojírny spol. s r.o. Nemovi to s ti III. , výzva KB Advisory , s. r. o. 22. 6. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb Atmos , III. výzva , m arketing , admin istrace KB Advisory , s. r. o. 22. 6. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb Atmos , IV . výzva , m arketing KB Advisory , s. r. o. 22. 6. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb EPO Gearmot , t echnologie , X. výzva KB Advisory , s. r. o. 25. 6. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb KB Advisory , s. r. o. 11. 7. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb HST Hydrosystémy , administrace , n emovitosti , V. výzva KB Advisory , s. r. o. 21. 7. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb Dřevoobchod K & C Karlovy Vary, administrace , n emovitosti , V. výzva KB Advisory , s. r. o. 21. 7. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb Trio Havel n emovitosti , V. výzva , administrace + VŘ KB Advisory , s. r. o. 21. 7. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb Tratec , ú spory , V. výzva, administrace KB Advisory , s. r. o. 21. 7. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb Petr Landa PRV , VIII . výzva , administrace KB Advisory , s. r. o. 21. 7. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb Premium Pellets 1 administrace , ú spory , IV . výzva KB Advisory , s. r. o. 21. 7. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb Premium Pellets 2 administrace , ú spory , IV . výzva KB Advisory , s. r. o. 21. 7. 2020
Smlouva o obchodním zastoupení KB Advisory , s. r. o. 29. 7. 2020
Agreement on services: eDoceo KB Advisory , s. r. o. 1. 8. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb KB Advisory , s. r. o. 4. 8. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb KB Advisory , s. r. o. 4. 8. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb KB Advisory , s. r. o. 4. 8. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb KB Advisory , s. r. o. 4. 8. 2020
Rámcová smlouva KB Advisory , s. r. o. 31. 8. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb KB Advisory , s. r. o. 21. 10. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb RMN Ski hotel, úspory , V. výzva KB Advisory , s. r. o. 22. 10. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb Pradědský lesní závod , n emovitosti , IV. výzva, CR KB Advisory , s. r. o. 29. 10. 2020
Dílčí smlouva o poskytování služeb Stargo Metal Design s.r.o., ú spory , V. výzva KB Advisory , s. r. o. 29. 10. 2020
Rámcová smlouva o zpracování osobních údajů KB Penzijní společnost, a.s. 11. 8. 2006
Smlouva o spolupráci pracovní místa KB Penzijní společnost, a.s. 28. 4. 2010
Smlouva o mlčenlivosti KB Penzijní společnost, a.s. 9. 7. 2010
Pravidla spolupráce KB a členů Skupiny v oblasti sourcingu a nákupů KB Penzijní společnost, a.s. 13. 9. 2010
Agreement on the Organisation of Periodic Control + Amendment no. 1 ze dne 30.   12. 2011 KB Penzijní společnost, a.s. 21. 1. 2011
Smlouva o poskytování služeb pro řešení notifikačních služeb (Smlouva č. 1 k   Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 10. 6. 2011
Smlouva o poskytování služeb c ompliance KB Penzijní společnost, a.s. 1. 12. 2011
Dohoda o spolupráci při provádění Smlouvy o skupinovém rizikovém pojištění pro zaměstnance KB Penzijní společnost, a.s. 22. 8. 2012
Agreement – outsourcing of services (documentation processing) KB Penzijní společnost, a.s. 25. 9. 2012
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Connectivity Services (Smlouva č. 2 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 20. 12. 2012
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Voice over IP (Smlouva č. 5 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 31. 12. 2012
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Služba Fileshare (Smlouva č. 6 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 8. 8. 2013
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Služba Smartphone (Smlouva č. 7 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 8. 8. 2013
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Služba EUW (Smlouva č. 8 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 8. 8. 2013
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Služba Service Desk (Smlouva č. 9 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 8. 8. 2013
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Služba e- mail (Smlouva č. 10 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 8. 8. 2013
Smlouva o mlčenlivosti KB Penzijní společnost, a.s. 12. 8. 2013
Smlouva o udělení mandátu výplatního místa KB Penzijní společnost, a.s. 1. 10. 2013
Smlouva o zpracování osobních údajů (patří ke Smlouvě o udělení mandátu výplatního místa) KB Penzijní společnost, a.s. 1. 10. 2013
Smlouva o poskytování služeb – outsourcing – BI služby KB Penzijní společnost, a.s. 1. 11. 2013
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Identity and Access (Smlouva č. 13 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 31. 1. 2014
Dohoda o uzavření Rámcové pojistné smlouvy KB Penzijní společnost, a.s. 11. 2. 2014
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Platform hosting (Smlouva č. 11 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 17. 6. 2014
Rámcová smlouva o půjčování referentsky řízených motorových vozidel KB Penzijní společnost, a.s. 22. 9. 2014
2 x Dohoda o poskytnutí náhradního pracoviště KB Penzijní společnost, a.s. 10. 11. 2014
Service level agreement KB Penzijní společnost, a.s. 24. 11. 2014
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Vývoj aplikací KBPS (Smlouva č. 16 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 4. 3. 2015
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Application support (Smlouva č. 17 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 4. 3. 2015
Agreement of Work-related Accident and Occupational Disease Insurance for Members of Board of Directors and Administrators of the Financial Group of Komerční banka/Société Générale N°333000000 KB Penzijní společnost, a.s. 23. 3. 2015
Smlouva o poskytování služeb BOZP, OŽP a PO včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 28. 5. 2015
Kupní smlouva KB Penzijní společnost, a.s. 7. 3. 2016
Smlouva o úhradě pojistného a úhradě odměny pojišťovacího makléře KB Penzijní společnost, a.s. 17. 6. 2016
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury pronájem HW (Smlouva č. 15 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 20. 7. 2016
Dohoda o spolupráci při provádění Group Insurance Agreement of Work-related Accident and Occupational Disease Insurance for Members of Board of Directors and Administrators of the Financial Group of Komerční banka/Société Générale N°334000000 KB Penzijní společnost, a.s. 12. 9. 2016
Smlouva o poskytování služeb služby informační bezpečnosti KB Penzijní společnost, a.s. 16. 9. 2016
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Notification service (Smlouva č. 18 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 3. 10. 2016
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury a účtů uživatelů –  Small application operation (Smlouva č. 14 k Rámcové smlouvě) KB Penzijní společnost, a.s. 16. 2. 2017
Rámcová smlouva o poskytování mobilních služeb elektronických komunikací KB Penzijní společnost, a.s. 28. 12. 2017
Smlouva o úhradě pojistného a úhradě odměny pojišťovacího makléře KB Penzijní společnost, a.s. 21. 3. 2018
Podnájemní smlouva KB Penzijní společnost, a.s. 27. 3. 2018
Agreement on Services: eDoceo KB Penzijní společnost, a.s. 31. 3. 2018
Agreement on Provision of Research KB Penzijní společnost, a.s. 4. 6. 2018
Kupní smlouva o prodeji věcí movitých KB Penzijní společnost, a.s. 20. 6. 2018
Smlouva o poskytování služeb outsourcing (účetní služby) KB Penzijní společnost, a.s. 31. 12. 2018
Smlouva o podnájmu parkovacích stání č. 21866 - valorizace nájemného KB Penzijní společnost, a.s. 28. 3. 2019
Distribution agreement for products Důchodové spoření II. p illar and Doplňkové penzijní spoření se státním příspěvkem III. pillar + Amendment no. 1 ze dne 28.   12.   019 KB Penzijní společnost, a.s. 18. 7. 2019
Smlouva o podnájmu parkovacích stání č. 20391 valorizace nájemného KB Penzijní společnost, a.s. 27. 1. 2020
Smlouva o podnájmu parkovacích stání č. 21866 valorizace nájemného KB Penzijní společnost, a.s. 27. 2. 2020
Kupní smlouva o prodeji věcí movitých KB Penzijní společnost, a.s. 4. 3. 2020
Kupní smlouva o prodeji věcí movitých KB Penzijní společnost, a.s. 1. 4. 2020
Smlouva o užívání nevyhrazených parkovacích míst KB Penzijní společnost, a.s. 1. 6. 2020
Kupní smlouva o prodeji věcí movitých KB Penzijní společnost, a.s. 2. 9. 2020
Smlouva o spolupráci v oblasti c ompliance KB Penzijní společnost, a.s. 3. 12. 2020
Licenční smlouva včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 20. 12. 2004
Smlouva o poskytování služeb (sdílení údajů z dceři ných společností) včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 24. 11. 2006
Smlouva o vzájemné spolupráci včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 1. 8. 2007
Smlouva o spolupráci v rámci skupiny dle § 5a zák. č. 235/2004 Sb., o DPH , včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 19. 11. 2008
Agreement on KB Call Centre Services včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 31. 12. 2009
Smlouva o poskytování služeb outsourcing (HR služby) včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 4. 1. 2010
Smlouva o poskytování služeb outsourcing včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 9. 1. 2010
Rámcová smlouva o poskytování IT služeb včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 2. 11. 2010
Cooperation Agreement včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 10. 8. 2012
Smlouva o podnájmu nebytových prostor, věcí movitých a úhradě služeb spojených s   jejich užíváním č. 20390 včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 10. 8. 2012
Podnájemní smlouva včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 10. 8. 2012
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury Physical Hosting of Equipment (Smlouva č. 3 k Rámcové smlouvě) včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 20. 12. 2012
Smlouva o poskytování služeb pro řešení technické infrastruktury IT Infrastructure hosting VMWare (Smlouva č. 4 k Rámcové smlouvě) včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 20. 12. 2012
Agreement outsourcing of HR services (excluding Payroll) včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 1. 1. 2013
Agreement outsourcing of Services: operational risks včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 25. 3. 2013
Smlouva o poskytování služeb včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 21. 5. 2013
Příkazní smlouva správa dodavatelských smluv včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 31. 12. 2014
Smlouva o podnájmu parkovacích stání včetně dodatků KB Penzijní společnost, a.s. 31. 3. 2015
Agreement outsourcing of DPO services KB Penzijní společnost, a.s. 26. 4. 2018
Smlouva o nájmu nemovitostí včetně dodatků KB Real Estate, s.r.o. 4. 6. 2012
Smlouva o spolupráci v souvislosti s užíváním nemovitosti včetně dodatků KB Real Estate, s.r.o. 1. 9. 2012
Smlouva o poskytování služeb – outsourcing (účetní služby) KB Real Estate, s.r.o. 1. 4. 2015
Smlouva o poskytování služeb – outsourcing (podpůrné služby) KB Real Estate, s.r.o. 3. 11. 2015
Smlouva o úhradě pojistného a úhradě odměny pojišťovacího makléře KB Real Estate, s.r.o. 12. 4. 2018
Smlouva o poskytnutí příplatku KB SmartSolutions, s.r.o. 7. 1. 2019
Ústní dohoda o outsourcingu účetních služeb a payroll bude nahrazena písemnou smlouvou KB SmartSolutions, s.r.o. 31. 1. 2019
Smlouvu o spolupráci v rámci Skupiny dle § 5a zákona č. 235/2004 Sb., o dani z   přidané hodnoty KB SmartSolutions, s.r.o. 7. 3. 2019
Smlouva o poskytnutí příplatku KB SmartSolutions, s.r.o. 1. 10. 2019
Smlouva o poskytnutí příplatku KB SmartSolutions, s.r.o. 11. 3. 2020
Smlouva o úhradě pojistného a a úhradě odměny pojišťovacího makléře KB SmartSolutions, s.r.o. 1. 5. 2020
Smlouva o poskytnutí příplatku KB SmartSolutions, s.r.o. 29. 6. 2020
Smlouva o poskytnutí příplatku KB SmartSolutions, s.r.o. 14. 10. 2020
Business cooperation agreement KB SmartSolutions, s.r.o. 16. 10. 2020
Smlouva o poskytnutí příplatku KB SmartSolutions, s.r.o. 9. 12. 2020
Smlouva o spolupráci KB SmartSolutions, s.r.o. 10. 12. 2020
Pravidla spolupráce KB a členů Skupiny v oblasti sourcingu a nákupu KB SmartSolutions, s.r.o. 10. 12. 2020
Pojistná smlouva o skupin ovém pojištění osob včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 9. 1. 2003
Rámcová smlouva o spolupráci č. 3010000235 (Pojistný program Spektrum) včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 28. 1. 2003
Smlouva o nájmu nebytových prostor (Jihlava) včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 31. 1. 2003
Smlouva o poskytování služeb (Licenční smlouva) včetně dodatku Komerční pojišťovna, a.s. 20. 12. 2004
Smlouva o nájmu nebytových prostor (Brno) včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 31. 5. 2005
Smlouva o distribuci produktu Merlin včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 25. 4. 2006
Smlouva o distribuci produktu Patron Komerční pojišťovna, a.s. 25. 4. 2006
Smlouva o distribuci produktu Profi Merlin včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 25. 4. 2006
Smlouva o distribuci produktu Profi Patron Komerční pojišťovna, a.s. 25. 4. 2006
Smlouva o distribuci produktu Program Vital a Program Vital Plus včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 25. 4. 2006
Smlouva o distribuci produktu RL Mortgage loans včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 25. 4. 2006
Smlouva o distribuci produktu Vital Grant včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 25. 4. 2006
Smlouva o distribuci produktu Vital včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 25. 4. 2006
Dohoda o spolupráci při zajištění výplaty Komerční pojišťovna, a.s. 29. 5. 2006
Smlouva o distribuci produktu Travel Insurance včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 14. 7. 2006
Smlouva o distribuci produktu Vital Invest včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 4. 10. 2006
Smlouva o distribuci produktu Vital Premium včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 18. 12. 2006
Smlouva o přijímání platebních karet Internet včetně dodatku Komerční pojišťovna, a.s. 29. 3. 2007
Dohoda o poskytnutí čtečky čipových karet Komerční pojišťovna, a.s. 2. 4. 2007
Dohoda o zasílání elektronických zpráv o zúčtování Komerční pojišťovna, a.s. 5. 6. 2007
Rámcová smlouva o distribuci včetně dodatku Komerční pojišťovna, a.s. 22. 6. 2007
Smlouva o kolektivním pojištění ke spotřebitelským úvěrům č. 3010000000 včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 1. 8. 2007
Smlouva o vzájemné spolupráci (úprava podmínek bank ovních služeb) včetně dodatku Komerční pojišťovna, a.s. 1. 8. 2007
Smlouva o kolektivním pojištění ke kreditním kartám č. 3040000000 včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 1. 11. 2007
Dohoda o zúčtování poplatků Komerční pojišťovna, a.s. 1. 10. 2008
Smlouva o spolupráci o dani z přidané hodnoty včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 21. 11. 2008
Smlouva o kolektivním pojištění k platebním kartám č. 2149500001 včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 26. 1. 2009
Smlouva o spolupráci Synergie s KB o využívání části KB infrastruktury Komerční pojišťovna, a.s. 26. 3. 2009
Smlouva o kolektivním pojištění k podnikatelským úvěrům č. 3140000000 včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 5. 5. 2009
Smlouva o distribuci produktu Brouček včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 15. 6. 2009
Smlouva o kolektivním pojištění Merlin a Profi Merlin včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 5. 10. 2009
Custody smlouva Vital Invest Forte včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 6. 10. 2009
Smlouva o spolupráci při ocenění portfolia Komerční pojišťovna, a.s. 9. 12. 2009
Smlouva o přijímání elektronických plateb prostřednictvím služby Moje P latba Komerční pojišťovna, a.s. 14. 12. 2009
Smlouva o poskytování služeb call centra Komerční pojišťovna, a.s. 31. 12. 2009
Smlouva o poskytování služeb Outsourcing (HR služby) včetně dodatku Komerční pojišťovna, a.s. 21. 4. 2010
Smlouva o mlčenlivosti Komerční pojišťovna, a.s. 9. 7. 2010
Rámcová smlouva o poskytování IT služeb č. 2040/2010/0000008044/0000 + 9 dílčích smluv včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 14. 9. 2010
Přistoupení k Pravidlům spolupráce KB a členů S kupiny v oblasti sourcingu a nákupu Komerční pojišťovna, a.s. 15. 9. 2010
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Forte 5, 6, 7, 8 Komerční pojišťovna, a.s. 13. 12. 2010
Smlouva o dvou typech kolektivního pojištění ke kartám A Karta a Lady Komerční banky č. 3230000000 včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 31. 3. 2011
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Forte 9 Komerční pojišťovna, a.s. 21. 7. 2011
Smlouva o podnájmu Hradec Králové včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 29. 8. 2011
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Optimo 6Y EMTN Komerční pojišťovna, a.s. 20. 9. 2011
Smlouva o kolektivním pojištění Moje pojištění plateb č. 3240000000 včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 7. 12. 2011
Smlouva o kolektivním pojištění Profi pojištění plateb č. 3250000000 včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 7. 12. 2011
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Optimo Komodity I Komerční pojišťovna, a.s. 19. 12. 2011
Smlouva o skupinovém rizikovém pojištění pro zaměstnance č. 3280000000 + 1 dohoda včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 29. 2. 2012
Príkaz k administrácii Komerční pojišťovna, a.s. 6. 3. 2012
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Optimo Komodity II Komerční pojišťovna, a.s. 24. 4. 2012
Smlouva o distribuci produktu Vital Premium v EUR včetně dodatku Komerční pojišťovna, a.s. 23. 11. 2012
Smlouva o spolupráci č. 000020484/0000 včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 21. 12. 2012
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Certus a Certus 2
Komerční pojišťovna, a.s., Soci é t é   G é n é rale   S. A. 14. 1. 2013
Rámcová smlouva o odškodnění klientů Komerční pojišťovna, a.s. 21. 1. 2013
Smlouva o kolektivním pojištění ke korporátním kartám a zlatým korporátním kartám č. 3290000000 Komerční pojišťovna, a.s. 21. 1. 2013
Příkaz k zápisu zástavního práva ke Smlouvě o zástavě cenných papírů č.   10000394435 Komerční pojišťovna, a.s. 27. 3. 2013
Smlouva o zástavě cenných papírů č. 10000394435 Komerční pojišťovna, a.s. 28. 3. 2013
Příkaz k zápisu zástavního práva ke Smlouvě o zástavě cenných papírů č.   10000398008 Komerční pojišťovna, a.s. 8. 4. 2013
Smlouva ohledně organizace periodických kontrol včetně dodatku Komerční pojišťovna, a.s. 24. 6. 2013
Adherence letter (ze dne 3. 7. 2013) Komerční pojišťovna, a.s. 3. 7. 2013
Smlouva o volitelném kolektivním pojištění ke spotřebitelským úvěrům č. 3300000000 Komerční pojišťovna, a.s. 16. 8. 2013
Smlouva o distribuci produktu RLI MojeJistota včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 27. 9. 2013
Smlouva o spolupráci v oblasti reportingu IFRS standardů Komerční pojišťovna, a.s. 4. 12. 2014
Smlouva o distribuci produktu Vital Premium v USD Komerční pojišťovna, a.s. 31. 3. 2015
Smlouva ohledně nových fondů s garantovaným zhodnocením Komerční pojišťovna, a.s. 27. 4. 2015
Dohoda o poskytování cash poolingu fiktivního pro samostatný právní subjekt Komerční pojišťovna, a.s. 23. 6. 2015
Smlouva ohledně SGI Indexu (fondy s garantovaným zhodnocením) Komerční pojišťovna, a.s. 16. 9. 2015
Dohoda o poskytnutí čtečky čipových karet Komerční pojišťovna, a.s. 1. 10. 2015
Smlouva o poskytování služeb outsourcing BI služby Komerční pojišťovna, a.s. 10. 12. 2015
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Certus 5 Komerční pojišťovna, a.s., Soci é t é  G é n é rale   S. A. 12. 1. 2016
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Certus 6 Komerční pojišťovna, a.s., Soci é t é  G é n é rale   S. A. 8. 3. 2016
Smlouva o distribuci produktu MojePojištění majetku včetně dodatku Komerční pojišťovna, a.s. 25. 4. 2016
Smlouva o pojištění členů představenstva č. 334000000 včetně dodatku Komerční pojišťovna, a.s. 13. 7. 2016
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Certus 7 Komerční pojišťovna, a.s., Soci é t é  G é n é rale   S. A. 18. 8. 2016
Dohoda o přistoupení ke smlouvě a zpracování osobních údajů (pojištění členů představenstva) č. 334000000 Komerční pojišťovna, a.s. 6. 10. 2016
Dohoda o úhradě nákladů za užívání licence IBM Websphere application Server Komerční pojišťovna, a.s. 1. 2. 2017
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Certus 8 Komerční pojišťovna, a.s., Soci é t é  G é n é rale   S. A. 10. 2. 2017
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Certus 9 Komerční pojišťovna, a.s., Soci é t é  G é n é rale   S. A. 11. 8. 2017
Příkaz k administraci Komerční pojišťovna, a.s. 27. 12. 2017
Příkaz k administraci Komerční pojišťovna, a.s. 15. 1. 2018
Smlouva o úhradě pojistného a úhradě odměny pojišťovacího makléře Komerční pojišťovna, a.s. 13. 3. 2018
Smlouva o kolektivním pojištění Merlin Junior č. 4100000000 Komerční pojišťovna, a.s. 27. 3. 2018
Dohoda o stanovení individuálních cen včetně dodatků Komerční pojišťovna, a.s. 11. 4. 2018
Dohoda o outsorcingu DPO služeb Komerční bankou , a.s. Komerční pojišťovna, a.s. 24. 5. 2018
Smlouva o zřízení a vedení běžného účtu zmaturované UL fondy Komerční pojišťovna, a.s. 28. 5. 2018
Příkaz k administraci Komerční pojišťovna, a.s. 3. 7. 2018
Smlouva o zřízení a vedení běžného účtu Cubiq Komerční pojišťovna, a.s. 3. 7. 2018
Dohoda o poskytnutí čtečky čipových karet Komerční pojišťovna, a.s. 31. 7. 2018
Příkaz k administraci Komerční pojišťovna, a.s. 1. 10. 2018
Dohoda o spolupráci: Expert Center Komerční pojišťovna, a.s. 2. 11. 2018
Dohoda o poskytnutí čtečky čipových karet Komerční pojišťovna, a.s. 14. 11. 2018
Agreement Documents Archiving Outsourcing Services Komerční pojišťovna, a.s. 2. 1. 2019
Příkaz k administraci Komerční pojišťovna, a.s. 8. 1. 2019
Smlouva o distribuci produktu Vital Platinum Private Komerční pojišťovna, a.s. 1. 2. 2019
Smlouva o poskytování služeb aplikace Bagman Komerční pojišťovna, a.s. 19. 2. 2019
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Protective Private Komerční pojišťovna, a.s. 30. 4. 2019
Dohoda o poskytování služby KB: eDoceo Komerční pojišťovna, a.s. 21. 5. 2019
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Protective Private 2 Komerční pojišťovna, a.s. 10. 6. 2019
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Protective Private 3 Komerční pojišťovna, a.s. 1. 10. 2019
Smlouva o spolupráci tipování zájemců (MutuMutu) včetně dodatku Komerční pojišťovna, a.s. 1. 12. 2019
Příkaz k administraci Komerční pojišťovna, a.s. 4. 2. 2020
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Protective 9 Komerční pojišťovna, a.s. 12. 2. 2020
Příkaz k administraci Komerční pojišťovna, a.s. 5. 3. 2020
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Protective 9 Komerční pojišťovna, a.s. 31. 3. 2020
Příkaz k administraci Komerční pojišťovna, a.s. 3. 7. 2020
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Protective 10 Komerční pojišťovna, a.s. 4. 9. 2020
Smlouva vztahující se k finančnímu nástroji fond Protective 10 Komerční pojišťovna, a.s. 14. 9. 2020
Agreement on Vital products and MojeJistota insurance product remote contract conclusion and archiving Komerční pojišťovna, a.s. 24. 9. 2020
Smlouva o budoucí smlouvě o podnájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním. Komerční pojišťovna, a.s. 2. 12. 2020
Smlouva o podnájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním. Komerční pojišťovna, a.s. 2. 12. 2020
Commitment Agreement Protective 11 Komerční pojišťovna, a.s. 10. 12. 2020
Rámcová smlouva o zpracování osobních údajů (MPSS správce, KB zpracovatel) ze dne 30. 5. 2009 včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 30. 5. 2009
Samostatná distribuční smlouva (Perfektní půjčka) z  1. 4. 2011 včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 4. 2011
Samostatná distribuční smlouva (MůjÚčet, G2.2) z  1. 4. 2011 včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 4. 2011
Samostatná distribuční smlouva (A karta, Lady karta, Kreditní karta VISA Elektron) z  1. 4. 2011 včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 4. 2011
Smlouva o umístění peněžního automatu č. 20162/0000 TF Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 2. 4. 2012
Dílčí smlouva č. 12 Smlouva o poskytování služeb Reporting k rámcové smlouvě ze dne 24. 1. 2011 IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 10. 2019
Smlouva o vzájemné spolupráci ze dne 31. 8. 2007 vč. Dodatku č. 1 HR Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 8. 2007
Dílčí smlouva č. 11 IDENTITY ACCESS (I&A) licence pro operátory MP IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 30. 9. 2020
Dílčí smlouva č. 1 z 30. 11. 2011 dle Rámcová smlouvy o dodání IT ze dne 24.   1.   2011 včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 30. 11. 2011
Smlouva o podnájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním TPS Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 9. 2014
Dílčí smlouva č. 5 k Rámcové smlouvě o dodání IT služeb IT ze dne 24. 1. 2011 včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 29. 6. 2012
Dohoda o spolupráci při provádění Smlouvy o skupinovém rizikovém pojištění pro zaměstnance č. 3280000000 ve znění dodatku č. 1 ze dne 29. 6. 2012 TPS (tým podpůrných služeb) Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 10. 9. 2012
Rámcová smlouva o zpracování osobních údajů (KB správce, MPSS zpracovatel) ze dne 30. 5. 2009 PCI Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 30. 5. 2009
Cooperation agreement včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 1. 2013
Dílčí ústní dohoda č. 10 zajištění služby Citrix (End User Workplace) MP IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 1. 2020
Smlouva o službách call centra (Agreement on KB call centre services) z  1. 1. 2010, včetně přefakturace nákladů z KB do MPSS v roce 2014 MARK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 1. 2010
Dílčí smlouva č. 13 CMS Kentico komponenty MP IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 30. 9. 2020
Smlouva o spolupráci ve věci přebírání identifikace klientů a předávání bankovních informací o klientech tým digitální služby (dále jen TDS) Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 7. 10. 2020
Agreement on the Organisation of Periodic Control Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 21. 1. 2020
Agreement on the Organisation of Periodic Control ze dne 17. 12. 2010 včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 17. 12. 2010
Smlouva o vydání a používání platební karty k běžnému účtu, karta MasterCard TF Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 1. 2019
Dílčí smlouva č. 8 k Rámcové smlouvě o dodání IT služeb IT ze dne 24. 1. 2011 IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 7. 5. 2018
Dílčí smlouva č. 7 k Rámcové smlouvě o dodání IT služeb IT ze dne 24. 1. 2011 IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 16. 2. 2018
Dílčí smlouva č. 4 z 31. 10. 2011 dle Rámcová smlouvy o dodání IT ze dne 24.   1.   2011 včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 10. 2011
Dílčí smlouva č. 6 k Rámcové smlouvě o dodání IT služeb IT ze dne 24. 1. 2011 IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 15. 2. 2017
Rámcová smlouva o poskytování služeb ze dne 24. 1. 2011, včetně Dodatku č. 1 –  TPS Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 24. 1. 2011
Rámcová smlouva o poskytování zvýhodněných podmínek pro zaměstnance KB a   společností s kupiny Societé Génerale účastníky stavebního spoření MPSS včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 11. 2013
Distribution agreement for products Úvěry pro bytová družstva a společenství vlastníků bytových jednotek včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 11. 2013
Agreement on KB x MPSS Risk Management Cooperation a navazující SLA (8 ks) –  RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 3. 2014
Univer z ální smlouva o předávání hotovosti v obalech TF Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 15. 5. 2011
Smlouva o umístění peněžního automatu č. 2004/2011/9526 TF Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 3. 10. 2011
Smlouva o nájmu nebytových prostor a o úhradě služeb spojených s jejich užíváním (Antala Staška 2059, Praha 4) včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 12. 2014
Servis Level Agreement, spolupráce v oblasti účetnictví a výkaznictví TF Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 10. 12. 2014
Distribution agreement concerning the product Spotřebitelský úvěr “ – PCI Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 18. 12. 2014
Agrement outsourcing of DPO services ( Smlouva o zajištění DPO služeb) TPS Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 23. 4. 2018
Dílčí smlouva č. 2 z 31. 10. 2011 dle Rámcov é smlouvy o dodání IT ze dne 24.   1.   2011 včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 10. 2011
Dílčí smlouva č. 3 z 31. 10. 2011 dle Rámcov é smlouvy o dodání IT ze dne 24.   1.   2011 včetně dodatků Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 10. 2011
Agreement Services PD/LGD Models for RWA calculation RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 18. 12. 2014
SLA Agreement on Pre-Scoring of Clients and Nagative Information Delivery RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 3. 2014
SLA Agreement on Scoring Model for HC and AO RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 3. 2014
SLA Agreement on Delivery of Inputs for Real Estate Revaluation RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 3. 2014
Agrement on services : eDoceo ze dne 12. 6. 2018 HR Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 12. 6. 2018
Smlouva o obchodním zastoupení spotřebitelský úvěr na bydlení Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 22. 10. 2018
Smlouva o outsourcingu on - line služeb PCI Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 1. 2019
Dílčí ústní dohoda č. 9 o o poskytování služby VoIP a VOR (o převodu telefonní ústředny a nahrávání hovorů) IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 24. 4. 2019
Smlouva o poskytnutí firemního certifikátu PCI Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 29. 10. 2020
Smlouva o službě MůjPodpis PCI Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 29. 10. 2020
Smlouva o poskytování služeb outsourcing, v yhodnocení rizik spojených s   nemovitou zástavou pro MPSS v systému KB RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 20. 12. 2011
SLA Agreement on Exchange of Fraud Lists RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 3. 2014
Smlouva o mlčenlivosti ke „Smlouvě o poskytování služeb – outsourcing (HR služby)“ Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 27. 4. 2010
Dílčí ústní dohoda o implementaci MP HOME (CAAS) IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 10. 2019
Dohoda o přefakturaci nákladů z KB do MPSS a MPSS do KB TF Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. za rok 2020
Agr e ement outsourcing of HR services (excluding Payroll) HR Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 29. 1. 2016
Smlouva o sdílení negativních informací v rámci FS KB/SG v ČR RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 19. 2. 2016
Smlouva o poskytnutí a ochraně důvěrných informací (vymáhání pohledávek) RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 29. 2. 2016
Smlouva o poskytování služeb outsourcing datový sklad z 20. 12. 2017 IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 20. 12. 2017
Memorandum of Understanding spolupráce v rámci S kupiny KB při hromadném postupování pohledávek RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 3. 3. 2016
Pojistná smlouva č. 7720935797 Poji š tění majetkových rizik TPS Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 1. 2018
Dohoda o spolupráci při provádění Group Insurance Agreement of Work-related Accident and Occupational Disease Insurance for Members of Boardof Directors and Administrators of the Financial Group of Komerční banka/SG N *334000000 TPS Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 27. 9. 2016
SLA Agreement on Scoring Calculator for MPSS RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 3. 2014
Smlouva o využívání prodejní sítě Komerční banky, a.s. PCI (produkty a customer intelligence) Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 3. 2005
SLA Agreement on Cooperation on IRBA Implementation in MPSS RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 3. 2014
Smlouva o zachování důvěrného charakteru informací /Confidentiality Agreement/ –  čtyřstranná smlouva TTS (tým tajemníka společnosti) Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 11. 8. 2006
Smlouva o mlčenlivosti ke „Smlouvě o spolupráci v oblasti sourcingu a nákupu“ –  TPS Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 9. 7. 2010
Přistoupení k pravidlům spolupráce KB a členů FS v oblasti sourcingu a nákupu ze dne 13. 9. 2010 TPS Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 16. 9. 2010
Smlouva o úhradě odměny pojišťovacího makléře TPS Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 11. 4. 2018
Nájemní smlouva – garážové stání včetně dodatku Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 1. 2007
Postoupení a potvrzení ukončení užívacích práv (ORACLE) IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 10. 2016
Smlouva o umístění peněžního automatu č. 25070/0000 TF Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 16. 4. 2020
Smlouva o outsourcingu (Outsourcing Agreement) treasury TF Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 7. 2. 2008
Smlouva o poskytování služeb – outsourcing (HR služby) včetně dodatku Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 30. 11. 2010
Smlouva o nájmu nebytových prostor a o úhradě služeb spojených s jejich užíváním (Uherský Brod) TPS Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 20. 11. 2008
Smlouva o spolupráci v rámci S kupiny dle § 5a zákona č. 235/2004 Sb. v platném znění, o dani z přidané hodnoty, včetně dodat k ů Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 27. 11. 2008
Rámcová smlouva o dočasném přidělování zaměstnanců, včetně Dodatku č. 1 HR Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 12. 2006
Memorandum of Understanding ORACLE licence transfers IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 10. 2016
Smlouva o budoucí smlouvě o podnájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním TPS Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 1. 9. 2014
Dohoda o úhradě nákladů za užívání licencí (nahradila ústní dohodu o úhradě nákladů za užívání licencí z roku 2007) včetně dodatku Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 28. 5. 2009
SLA Agreement on Data Administration and delivery for Collecte Reporting RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 3. 2014
SLA Agreement on Risk services renumeration RISK Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 31. 3. 2014
Smlouva o mlčenlivosti k „Dohodě o užívání licencí HP OV SD“ IT Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 9. 2. 2009
Smlouva o umístění peněžního automatu č. 20076/0000 TF Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. 20. 2. 2012
Celosvětový pojistný program skupiny SG (pojistné hrazené na základě smlouvy uzavřené mezi Soci é té Gén é rale S.A. a Komerční bankou, a.s. , pro MPSS) TPS Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Soci é té Gén é rale S.A. 30. 8. 2013
Licenční smlouva nevýhradní licence včetně dodatků My Smart Living, s.r.o. 15. 4. 2019
Smlouva o poskytování služeb outsourcing (služby) včetně dodatků My Smart Living, s.r.o. 23. 5. 2019
Smlouva o obchodním zastoupení My Smart Living, s.r.o. 30. 5. 2019
Dohoda o přefakturaci nákladů My Smart Living, s.r.o. 26. 11. 2019
Smlouva o vypořádání práv a povinností spojených s provozem CinCink My Smart Living, s.r.o. 11. 6. 2020
Service level agreement Protos uzavřený investiční fond, a.s. 8. 12. 2014
Příkaz k administraci Protos uzavřený investiční fond, a.s. 9. 12. 2015
Dohoda o stanovení individuálních cen SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 15. 12. 2006
Smlouva o vzájemné spolupráci SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 8. 2007
Agreement on KB  Call Centre Services SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 31. 12. 2009
Smlouva o zpracování údajů a poskytnutí služby SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 18. 2. 2010
Smlouva o spolupráci pracovní místa SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 14. 4. 2010
Co-operation agreement SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 30. 6. 2010
Smlouva o mlčenlivosti SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 9. 7. 2010
Pravidla spolupráce KB a členů Skupiny v oblasti sourcingu a nákupu SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 20. 9. 2010
Rámcová smlouva o zpracování osobních údajů uzavřená mezi KB a SGEF SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 12. 2010
Smlouva o mlčenlivosti SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 12. 2010
Rámcová smlouva o poskytování služeb + 1 dodatek SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 14. 12. 2010
Smlouva o nájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním –   České Budějovice včetně dodatku SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 27. 5. 2011
Smlouva o poskytování služeb outsourcing (HR služby) SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 15. 6. 2011
Smlouva o poskytování služeb přístup do C4M SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 12. 10. 2011
Dílčí smlouva č. 1 Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury, Connectivity Services SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 6. 2012
Dílčí smlouva č. 2 Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury, Physical hosting of equipment SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 6. 2012
Dílčí smlouva č. 3 Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury, IT Infrastructure hosting (VMWare) včetně 2 dodatků SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 6. 2012
Dohoda o spolupráci při provádění Smlouvy o skupinovém rizikovém pojištění pro zaměstnance SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 20. 8. 2012
Smlouva o nájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním včetně dodatků Bratislava SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 30. 10. 2012
Smlouva o podnájmu nebytových prostor a úhrad ě služeb spojených s jejich užíváním včetně dodatků SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 11. 2012
Smlouva o podnájmu nebytových prostor, věcí movitých a úhradě služeb spojených s   jejich užíváním včetně dodatků Praha SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 21. 10. 2013
Smlouva o podnájmu parkovacích stání Praha včetně dodatků SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 30. 10. 2013
Smlouva o poskytování služeb včetně dodatku SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 30. 10. 2013
Agreement on reimbursement of cost SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 13. 12. 2013
Dohoda o Rámcové pojistné smlouvě č. 7720802024 + 1 dodatek SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 10. 2. 2014
Dohoda o stanovení individuálních c en SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 27. 6. 2014
Service level agreement SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 9. 2014
Rámcová smlouva o půjčování referentsky řízených motorových vozidel SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 21. 10. 2014
Smlouva o nájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním + 1 dod atek – Ostrava SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 12. 2014
Smlouva o podnájmu parkovacích stání + 1 dodatek SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 30. 12. 2014
Smlouva o nájmu pozemku + 1 dod atek SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 19. 3. 2015
Smlouva o nájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním –  Plzeň + 1 dod atek SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 30. 9. 2015
Smlouva o nájmu nebytových prostor, věcí movitých a úhradě služeb spojených s   jejich užíváním Ústí n ad L abem + 1 dod atek SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 28. 1. 2016
Smlouva o poskytování služeb BOZP, OŽP a PO + 1 dod atek SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 23. 2. 2016
Rámcová smlouva o půjčování referentsky řízených motorových vozidel Bratislava SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 17. 5. 2016
Smlouva o úhradě pojistného a úhradě odměny pojišťovacího makléře SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 14. 6. 2016
Licenční smlouva o užití databáze SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 29. 6. 2016
Smlouva o poskytování služeb BI služby + 1 dodatek SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 30. 6. 2016
Co-operation agreement + 1 dodatek SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 9. 2016
Agreement – outsourcing of HR services (excluding payroll) SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 9. 2016
Smlouva o sdílení negativních klientských informací v rámci FS KB/SG v ČR SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 30. 1. 2017
Dílčí smlouva č. 6 Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury, e- mail včetně dodatku SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 23. 3. 2017
Dílčí smlouva č. 4 Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury, VoIP SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 23. 3. 2017
Dílčí smlouva č. 7 Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury, Fileshare včetně dodatku SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 21. 6. 2017
Dílčí smlouva č. 9 Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury, End User support SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 1. 2018
Dílčí smlouva č. 11 Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury, Identity a Access SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 19. 2. 2018
Dílčí smlouva č. 5 Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury, pronájem HW SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 19. 2. 2018
Dílčí smlouva č. 8 Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury, Service desk SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 20. 2. 2018
Dílčí smlouva č. 10 Poskytování s lužeb pro řešení technické infrastruktury, Platform hosting SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 26. 2. 2018
Smlouva o úhradě pojistného a úhradě odměny pojišťovacího makléře SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 28. 3. 2018
Agreement – outsourcing of DPO services SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 5. 2018
Agreement on Services: eDoceo SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 31.12.2018
AGREEMENT ON THE ORGANISATION OF PERIODIC CONTROL SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 13. 5. 2019
Smlouva o užívání nevyhrazených parkovacích míst včetně dodatků SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 1. 6. 2020
Agreement services: Processing KYS Know Your Supplier SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 5. 10. 2020
Smlouva o spolupráci v oblasti c ompliance SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 3. 12. 2020
Smlouva o nájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 31. 12. 2020
Agreement on the organisation of periodic control včetně dodatku (klient) SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. + SOCIÉTÉ GÉNÉRALE 26. 1. 2011
AGREEMENT ON THE ORGANISATION OF PERIODIC CONTROL SG Equipment Finance Hungary Plc. 23. 8. 2019
Shareholders´ A greement inc. Amend. SG Equipment Finance S . A . 9. 5. 2011
AGREEMENT ON THE ORGANISATION OF PERIODIC CONTROL SG Equipment Finance S . A . 27. 5. 2019
AGREEMENT ON THE ORGANISATION OF PERIODIC CONTROL SG Equipment Leasing Hungary Ltd. 23. 8. 2019
AGREEMENT ON THE ORGANISATION OF PERIODIC CONTROL SG Equipment Leasing Polska Sp. z o.o. 27. 5. 2019
Sub-Distribution Agreement SG HAMBROS BANK LIMITED 18. 3. 2014
Master Cooperation Agreement SG on Transfer Pricing with SG PRIV Entities/Branches and SG Group Entities and Branches, relative to the service offering of Fixed Income Research SG Private Banking S . A . 1. 1. 2013
Custody account agreement / Service Level Agreement včetně dodatků SOCIETE GENERALE S.A. Oddział w Polsce 27. 10. 2009
Smlouva o organizaci periodické kontroly vč etně d odatků SOCIETE GENERALE S.A. Oddział w Polsce 10. 10. 2011
Smlouva o organizaci periodické kontroly SOCIETE GENERALE S.A. Oddział w Polsce 16. 12. 2011
AGREEMENT ON CONSULTANCY SERVICES Societe Generale Expressbank EAD 1. 1. 2016
Client Service Agreement inc. Amend. SOCIETE GENERALE GLOBAL SOLUTION CENTRE 1. 9. 2020
Inter-company Agreement Société Générale International Mobility 20. 3. 2019
Distribution Agreement Société Générale Private Wealth Manageme 29. 4. 2016
Contact Bank Agreement Société Générale Private Wealth Manageme 29. 4. 2016
SOCIETE GENERALE GROUP RECRUIT Soci é t é G é n é rale S. A. 15. 4. 2009
INTRA-GROUP IT SERVICES FEES Société Générale S.A. 11. 6. 2010
INTRA-GROUP CORPORATE SERVICES Société Générale S.A. 11. 6. 2010
Cooperation A greement Société Générale S.A. 14. 2. 2011
Contact B ank A greement včetně dodatků Société Générale S.A. 14. 2. 2011
Power of attorney Société Générale S.A. 14. 2. 2011
Distribution A greement včetně dodatků Société Générale S.A. 14. 2. 2011
Expenses of the inspection Société Générale S.A. 14. 2. 2011
Service Level Agreement včetně dodatků Société Générale S.A. 15. 2. 2011
Brokerage conformity agreement Société Générale S.A. 15. 2. 2011
Agreement on contract bank inc. Amend. Société Générale S.A. 15. 2. 2011
T3C Agreement inc. Amend. Société Générale S.A. 22. 2. 2011
Request for consent for the transfer of the agreement to S2G Société Générale S.A. 28. 2. 2011
Smlouva o organizaci periodické kontroly Société Générale S.A. 29. 3. 2011
Smlouva o organizaci periodické kontroly Société Générale S.A. 29. 3. 2011
Smlouva o organizaci periodické kontroly vč etně d odatků Société Générale S.A. 29. 3. 2011
Sub-Custody & Brokerage Services Société Générale S.A. 19. 5. 2011
Smlouva o organizaci periodické kontroly Société Générale S.A. 23. 5. 2011
Smlouva o organizaci periodické kontroly Société Générale S.A. 17. 5. 2011
Contract Renewal Notice to the Hosting contract Société Générale S.A. 20. 6. 2019
Master Cooperation Agreement SG on Transfer Pricing with SG PRIV Entities/Branches and SG Group Entities and Branches, relative to the service offering of Equity Research inc. Amend. Société Générale S.A. 9. 11. 2012
Transfer P ricing A greement on A dvisory A ctivities Société Générale S.A. 1. 1. 2013
Convention Société Générale S.A. 28. 1. 2013
SERVICE LEVEL AGREEMENT E-TRADING Société Générale S.A. 1. 6. 2014
Due Diligence Questionnaire for Fund Providers Société Générale S.A. 29. 1. 2014
Local JV Agreement relating to securities activities Société Générale S.A. 15. 3. 2012
SLA pro poskytování služeb domácí anebo mezinárodní peněžní koncentrace Sogecash (International) , Sdružování Société Générale S . A . do skupiny SG bank včetně dodatků Société Générale S.A. 1. 7. 2009
Dohoda o změně dohody o dočasném přidělení zaměstnance ( d ále jen „Dohoda“) Société Générale S.A. 21. 10. 2019
SLA for the provision of Sogecash Intraday Sweeping Société Générale S.A. 1. 7. 2015
ACCESS TO THE SWIFTNET NETWORK AND RELATED SERVICES inc. Amend. Société Générale S.A. 14. 9. 2012
IT Services Agreement inc. Amend. Société Générale S.A. 1. 1. 2014
USD Clearing Services Agreement for Komerční banka Société Générale S.A. 24. 8. 2015
INTERNAT. SOGEXPRESS AGREEMENT Société Générale S.A. 24. 6. 2016
Client Service Agreement Regulatory Capital Calculation and allocation of operational risk Société Générale S.A. 25. 5. 2017
Market Activities Business ECM Transfer P ricing A greement Société Générale S.A. 1. 4. 2017
Smlouva o spolupráci Société Générale S.A. 31. 3. 2008
Agreement on the organisation of periodic control Société Générale S.A. 15. 11. 2017
Service Level Agreemnet CUSTODY inc. Amend. Société Générale S.A. 27. 10. 2016
MASTER SERVICE AGREEMENT (MSA)_IRBS inc. Amend. Société Générale S.A. 28. 11. 2018
Supplemental Agreement Société Générale S.A. 22. 2. 2018
Non- D isclosure A greement pertaining to the communication of the official ISAE 3402 report. Société Générale S.A. 24. 11. 2017
Service Level Agreement SGSS S.p.A. Société Générale S.A. 10. 10. 2017
iC Customer Relationship Management (CRM) tool Société Générale S.A. 30. 12. 2016
Master Service Agreement Société Générale S.A. 23. 4. 2019
Client Service Agreement Société Générale S.A. 23. 4. 2019
Software as a Service Agreement Loansat Covtrack Société Générale S.A. 9. 7. 2019
Master Service Agreement inc. Amend. Société Générale S.A. 5. 9. 2019
Side Letter to the Licence and Services Agreement Société Générale S.A. 2. 6. 2020
Corporate Services Fees Agreement Société Générale S.A. 25. 1. 2020
Data Protection Agreement Société Générale S.A. 7. 2. 2020
Services Contract Société Générale S.A. 7. 8. 2020
Dohoda o dočasném přidělení zaměstnance Société Générale S.A. 1. 9. 2020
Service Level Agreement Société Générale S.A. 15. 10. 2020
Intra-Group Frame Cooperation Agreement Société Générale S.A. 12. 10. 2020
Uncommitted Overdraft Service Agreement Société Générale, New York Branch 30. 8. 2019
Akcionářská dohoda SOGECAP S.A. 26. 9. 2005
Smlouva o vzájemné spolupráci SOGEPROM Česká republika s.r.o., 25. 10. 2010
Smlouva o poskytování služeb – outsourcing (účetní služby) STD2, s.r.o. 1. 11. 2017
Smlouva o poskytování služeb technická správa budovy, energetika atd. STD2, s.r.o. 29. 6. 2018
Smlouva o nájmu nemovitostí včetně dodatku STD2, s.r.o. 31. 8. 2018
Smlouva o poskytnutí příplatku STD2, s.r.o. 4. 9. 2018
Smlouva o spolupráci v souvislosti s užíváním nemovitosti STD2, s.r.o. 31. 10. 2018
Smlouva o úhradě pojistného a úhradě odměny pojišťovacího makléře STD2, s.r.o. 4. 12. 2018
Dohoda o postoupení smlouvy STD2, s.r.o., Arcadis Czech Republic s.r.o. 1. 11. 2017
Smlouva o spolupráci v rámci skupiny DPH VN 42, s.r.o. 15. 7. 2014
Smlouva o poskytování služeb – outsourcing (účetní služby) VN 42, s.r.o. 3. 11. 2014
Smlouva o převodu technického zhodnocení VN 42, s.r.o. 26. 2. 2018
Smlouva o úhradě pojistného a úhradě odměny pojišťovacího makléře VN 42, s.r.o. 12. 4. 2018
Smlouva o nájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním VN 42, s.r.o. 1. 7. 2019
Smlouva o poskytování služeb (Podpůrné služby KB SuSe týkající se technické správy budovy, energetiky, PO, BOZP atd.) VN 42, s.r.o. 1. 7. 2019
Smlouva o nájmu nebytových prostor a úhradě služeb spojených s jejich užíváním VN 42, s.r.o. 1. 7. 2020
Smlouva o poskytování služeb (Podpůrné služby KB SuSe týkající se technické správy budovy, energetiky, správy nájemních vztahů, PO a BOZP, likvidace poj istných událostí, investičních akcí v budově) VN 42, s.r.o. 1. 7. 2020

C. Zhodnocení výhod a nevýhod plynoucích ze vztahů v rámci podnikatelského seskupení a posouzení újmy

Výhody a nevýhody plynoucí ze vztahů v rámci podnikatelského seskupení

Skupina SG je diverzifikovaná a poskytuje služby univerzálního bankovnictví. Celá skupina využívá vzájemných synergických efektů včetně sdílení projektů, silné mezinárodní značky a know how SG. KB například využívá celosvětové sítě SG pro poskytování produktů Trade Finance, kde spolupracuje v oblasti plateb a využívá širokou síť SG. Díky koncernu může KB využít celosvětovou síť cash poolingu a může nabídnout nadnárodní řešení v oblasti cash managementu a nabízet SG produkty. KB využívá globálních zkušeností SG v oblasti Platformy globálních financí. Výhody začlenění Společnosti v koncernu SG přispívají k pozitivnímu hospodářskému výsledku Společnosti.

Posouzení újmy

Představenstvo Společnosti přezkoumalo veškeré vztahy mezi Společností a společnostmi, které jsou součástí podnikatelského seskupení za účetní období roku 2020, a konstatuje, že z žádné uzavřené smlouvy, dohody, jiného právního jednání učiněných či přijatých Společností či z jakéhokoli jinak prosazeného vlivu ze strany SG nevznikla Společnosti žádná újma.

V Praze dne 5. března 2021

image

Jan Juchelka v. r.                                                                                                  Jitka Haubová v. r.

předseda představenstva                                                                                       členka představenstva

Komerční banka, a.s.                                                                                             Komerční banka, a.s.

Struktura vztahů celé skupiny SG

podíl na hlasovacích právech (%)

Země Společnost Typ společnosti Podíl na hlasovacích právech k 31. 12 . 2020
Jížní Afrika
SG JOHANNESBURG Banka 100
Alžírsko
ALD AUTOMOTIVE ALGERIE SPA Specializované financování 99,99
SOCIETE GENERALE ALGERIE Banka 100
Německo
ALD AUTOLEASING D GMBH Specializované financování 100
ALD INTERNATIONAL GMBH Specializované financování 100
ALD INTERNATIONAL GROUP HOLDINGS GMBH Specializované financování 100
ALD LEASE FINANZ GMBH Specializované financování 100
BANK DEUTSCHES KRAFTFAHRZEUGGEWERBE GMBH Specializované financování 51
BDK LEASING UND SERVICE GMBH Specializované financování 100
CAR PROFESSIONAL FUHRPARKMANAGEMENT UND BERATUNGSGESELLSCHAFT MBH & CO. KG Specializované financování 100
CARPOOL GMBH Makléř 100
GEFA BANK GMBH Specializované financování 100
GEFA VERSICHERUNGSDIENST GMBH Specializované financování 100
HANSEATIC BANK GMBH & CO KG Specializované financování 75
HANSEATIC GESELLSCHAFT FUR BANKBETEILIGUNGEN MBH Řízení portfolia 100
HSCE HANSEATIC SERVICE CENTER GMBH Služby 100
INTERLEASING DELLO HAMBURG G.M.B.H. Specializované financování 100
LYXOR INTERNATIONAL ASSET MANAGEMENT GERMANY Finanční společnost 100
RED & BLACK AUTO GERMANY 4 UG (HAFTUNGSBESCHRANKT) Finanční společnost 100
RED & BLACK AUTO GERMANY 5 UG (HAFTUNGSBESCHRANKT) Specializované financování 100
RED & BLACK AUTO GERMANY 6 UG Finanční společnost 100
RED & BLACK AUTO GERMANY N°7 Finanční společnost 100
SG EQUIPMENT FINANCE GMBH Specializované financování 100
SG FRANCFORT Banka 100
SOCIETE GENERALE EFFEKTEN GMBH Finanční společnost 100
SOCIETE GENERALE SECURITIES SERVICES GMBH Specializované financování 100
SOGECAP DEUTSCHE NIEDERLASSUNG Pojišťovna 100
SOGESSUR DEUTSCHE NIEDERLASSUNG Pojišťovna 100
Austrálie
SOCIETE GENERALE SECURITIES AUSTRALIA PTY LTD Makléř 100
SOCIETE GENERALE SYDNEY BRANCH Banka 100
Rakousko
ALD AUTOMOTIVE FUHRPARKMANAGEMENT UND LEASING GMBH Specializované financování 100
SG VIENNE Banka 100
Belgie
AXUS FINANCE SRL Specializované financování 100
AXUS SA/NV Specializované financování 100
BASTION EUROPEAN INVESTMENTS S.A. Finanční společnost 100
PARCOURS BELGIUM Specializované financování 100
SG BRUXELLES Banka 100
SG EQUIPMENT FINANCE BENELUX B.V. BELGIAN BRANCH Specializované financování 100
SOCIETE GENERALE IMMOBEL Finanční společnost 100
Benin
SOCIETE GENERALE BENIN Banka 94,1
Bermudy
CATALYST RE INTERNATIONAL LTD. Pojišťovna 100
Braz í lie
ALD AUTOMOTIVE S.A. Specializované financování 100
ALD CORRETORA DE SEGUROS LTDA Specializované financování 100
BANCO SOCIETE GENERALE BRASIL S.A. Banka 100
SG EQUIPMENT FINANCE S.A. ARRENDAMENTO MERCANTIL Specializované financování 100
Burkina Faso
SOCIETE GENERALE BURKINA FASO Banka 52,61
Kajmanské ostrovy
AEGIS HOLDINGS (OFFSHORE) LTD. Finanční společnost 100
SOCIETE GENERALE (NORTH PACIFIC) LTD Banka 0
Kamerun
SOCIETE GENERALE CAMEROUN Banka 58,08
Kanada
SG CONSTELLATION CANADA LTD. Specializované financování 100
SOCIETE GENERALE (CANADA BRANCH) Banka 100
SOCIETE GENERALE (CANADA) Banka 100
SOCIETE GENERALE CAPITAL CANADA INC Makléř 100
Čína
ALD FORTUNE AUTO LEASING & RENTING SHANGHAI CO. LTD Specializované financování 0
SOCIETE GENERALE (CHINA) LIMITED Banka 100
SOCIETE GENERALE LEASING AND RENTING CO. LTD Specializované financování 100
Kongo
SOCIETE GENERALE CONGO Banka 93,47
Jižní Korea
SG SECURITIES KOREA CO, LTD Makléř 100
SG SEOUL Banka 100
Pobřeží slonoviny
SOCIETE GENERALE CAPITAL SECURITIES WEST AFRICA Řízení portfolia 99,98
SOCIETE GENERALE COTE D'IVOIRE Banka 73,25
Chorvatsko
ALD AUTOMOTIVE D.O.O. ZA. OPERATIVNI I FINANCIJSKI LEASING Specializované financování 100
ALD FLEET SERVICES D.O.O ZA TRGOVINU I USLUGE Specializované financování 100
Curacao
SGA SOCIETE GENERALE ACCEPTANCE N.V. Finanční společnost 100
Dánsko
ALD AUTOMOTIVE A/S Specializované financování 100
NF FLEET A/S Specializované financování 80
SG FINANS AS DANISH BRANCH Specializované financování 0
Spojené arabské emiráty
SOCIETE GENERALE DUBAI Banka 100
Španělsko
ALD AUTOMOTIVE S.A.U. Specializované financování 100
ALTURA MARKETS, SOCIEDAD DE VALORES, SA Makléř 50
GENEFIM SUCURSAL EN ESPANA Nemovitosti a financování nemovitostí 100
REFLEX ALQUILER FLEXIBLE DE VEHICULOS Specializované financování 100
SG EQUIPMENT FINANCE IBERIA, E.F.C, S.A. Specializované financování 100
SOCGEN FINANCIACIONES IBERIA, S.L. Banka 100
SOCGEN INVERSIONES FINANCIERAS SA Finanční společnost 100
SOCIETE GENERALE SUCCURSAL EN ESPANA Banka 100
SODEPROM Nemovitosti a financování nemovitostí 100
Estonsko
ALD AUTOMOTIVE EESTI AS Specializované financování 75,01
USA
AEGIS HOLDINGS (ONSHORE) INC. Finanční společnost 100
CGI NORTH AMERICA INC. Specializované financování 0
LYXOR ASSET MANAGEMENT HOLDING CORP. Řízení portfolia 100
LYXOR ASSET MANAGEMENT INC. Finanční společnost 100
SG AMERICAS EQUITIES CORP. Finanční společnost 100
SG AMERICAS OPERATIONAL SERVICES, LLC Služby 100
SG AMERICAS SECURITIES HOLDINGS, LLC Banka 100
SG AMERICAS SECURITIES, LLC Makléř 100
SG AMERICAS, INC. Finanční společnost 100
SG CONSTELLATION, INC. Finanční společnost 100
SG EQUIPMENT FINANCE USA CORP. Specializované financování 100
SG MORTGAGE FINANCE CORP. Finanční společnost 100
SG MORTGAGE SECURITIES, LLC Řízení portfolia 100
SG STRUCTURED PRODUCTS, INC. Specializované financování 100
SGAIH, INC. Finanční společnost 100
SGB FINANCE NORTH AMERICA INC. Specializované financování 0
SOCIETE GENERALE (NEW YORK) Banka 100
SOCIETE GENERALE FINANCIAL CORPORATION Finanční společnost 100
SOCIETE GENERALE INVESTMENT CORPORATION Finanční společnost 100
SOCIETE GENERALE LIQUIDITY FUNDING, LLC Finanční společnost 100
Finsko
AXUS FINLAND OY Specializované financování 100
NF FLEET OY Specializované financování 80
Francie
29 HAUSSMANN EQUILIBRE Řízení portfolia 87,1
29 HAUSSMANN EURO RDT Řízení portfolia 58,1
29 HAUSSMANN SELECTION EUROPE - K Finanční společnost 45,23
29 HAUSSMANN SELECTION MONDE Řízení portfolia 68,7
AIR BAIL Specializované financování 100
AIX - BORD DU LAC - 3 Nemovitosti a financování nemovitostí 50
AIX - BORD DU LAC - 4 Nemovitosti a financování nemovitostí 50
ALD Specializované financování 79,82
ALD AUTOMOTIVE RUSSIE SAS Specializované financování 100
ALFORTVILLE BAIGNADE Nemovitosti a financování nemovitostí 40
AMPERIM Nemovitosti a financování nemovitostí 50
AMUNDI CREDIT EURO - P Finanční společnost 57,43
ANNEMASSE-ILOT BERNARD Nemovitosti a financování nemovitostí 80
ANTALIS SA Finanční společnost 100
ANTARES Nemovitosti a financování nemovitostí 45
ANTARIUS Pojišťovna 100
ARTISTIK Nemovitosti a financování nemovitostí 30
AVIVA INVESTORS RESERVE EUROPE Finanční společnost 69,35
BANQUE COURTOIS Banka 100
BANQUE FRANCAISE COMMERCIALE OCEAN INDIEN Banka 50
BANQUE KOLB Banka 99,97
BANQUE LAYDERNIER Banka 100
BANQUE NUGER Banka 100
BANQUE POUYANNE Banka 35
BANQUE RHONE ALPES Banka 99,99
BANQUE TARNEAUD Banka 100
BAUME LOUBIERE Nemovitosti a financování nemovitostí 40
BERLIOZ Pojišťovna 84,05
BOURSORAMA INVESTISSEMENT Služby 100
BOURSORAMA SA Makléř 100
BREMANY LEASE SAS Specializované financování 100
CARBURAUTO Správa nemovitostí 50
CARRERA Správa nemovitostí 50
CENTRE IMMO PROMOTION Nemovitosti a financování nemovitostí 60
CHARTREUX LOT A1 Nemovitosti a financování nemovitostí 100
CHEMIN DES COMBES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
COMPAGNIE FINANCIERE DE BOURBON Specializované financování 100
COMPAGNIE FONCIERE DE LA MEDITERRANEE (CFM) Správa nemovitostí 100
COMPAGNIE GENERALE DE LOCATION D'EQUIPEMENTS Specializované financování 99,89
CONTE Správa nemovitostí 50
CREDIT DU NORD Banka 100
DARWIN DIVERSIFIE 0-20 Řízení portfolia 89,94
DARWIN DIVERSIFIE 40-60 Řízení portfolia 79,78
DARWIN DIVERSIFIE 80-100 Řízení portfolia 78,34
(5) DESCARTES TRADING Finanční společnost 0
DISPONIS Specializované financování 100
ESNI - COMPARTIMENT SG-CREDIT CLAIMS -1 Finanční společnost 100
ETOILE CAPITAL Finanční společnost 100
ETOILE CLIQUET 90 Finanční společnost 73,52
ETOILE MULTI GESTION EUROPE-C Pojišťovna 51,59
ETOILE VAILEURS MOYENNES-C Pojišťovna 61,09
F.E.P. INVESTISSEMENTS Nemovitosti a financování nemovitostí 100
FCC ALBATROS Řízení portfolia 51
FEEDER LYX E ST50 D5 Řízení portfolia 100
FEEDER LYX E ST50 D6 Řízení portfolia 100
FEEDER LYXOR CAC 40 Finanční společnost 99,77
FEEDER LYXOR CAC40 D2-EUR Řízení portfolia 100
FEEDER LYXOR EURO STOXX 50 - D9 Finanční společnost 99,98
FEEDER LYXOR STOXX 50 Finanční společnost 0
FENWICK LEASE Specializované financování 100
FINANCIERE PARCOURS Specializované financování 0
FINANCIERE UC Nemovitosti a financování nemovitostí 100
FINASSURANCE SNC Pojišťovna 99
FRANFINANCE Specializované financování 99,99
FRANFINANCE LOCATION Specializované financování 100
GALYBET Nemovitosti a financování nemovitostí 100
GENEBANQUE Banka 100
GENECAL FRANCE Specializované financování 100
GENECAR - SOCIETE GENERALE DE COURTAGE D'ASSURANCE ET DE REASSURANCE Pojišťovna 100
GENECOMI FRANCE Specializované financování 99,64
GENEFIM Nemovitosti a financování nemovitostí 100
GENEFINANCE Řízení portfolia 100
GENEGIS I Správa nemovitostí 100
GENEGIS II Správa nemovitostí 100
GENEPIERRE Nemovitosti a financování nemovitostí 49,49
GENEVALMY Správa nemovitostí 100
ILOT AB Nemovitosti a financování nemovitostí 80
IMAPRIM AMENAGEMENT Nemovitosti a financování nemovitostí 0
IMMOBILIERE PROMEX Nemovitosti a financování nemovitostí 35
INVESTIR IMMOBILIER NORMANDIE Nemovitosti a financování nemovitostí 100
INVESTISSEMENT 81 Finanční společnost 100
JSJ PROMOTION Nemovitosti a financování nemovitostí 45
KOLB INVESTISSEMENT Finanční společnost 100
LA CORBEILLERIE Nemovitosti a financování nemovitostí 40
LA FONCIERE DE LA DEFENSE Nemovitosti a financování nemovitostí 100
LES ALLEES DE L'EUROPE Nemovitosti a financování nemovitostí 34
LES CEDRES BLEUS Nemovitosti a financování nemovitostí 40
LES JARDINS D'ALHAMBRA Nemovitosti a financování nemovitostí 35
LES JARDINS DE L'ALCAZAR Nemovitosti a financování nemovitostí 30
LES MESANGES Nemovitosti a financování nemovitostí 55
LES TROIS LUCS 13012 Nemovitosti a financování nemovitostí 100
LES VILLAS VINCENTI Nemovitosti a financování nemovitostí 30
L'HESPEL Nemovitosti a financování nemovitostí 30
LOTISSEMENT DES FLEURS Nemovitosti a financování nemovitostí 30
LYON LA FABRIC Nemovitosti a financování nemovitostí 50
LYXOR ASSET MANAGEMENT Finanční společnost 100
LYXOR GL OVERLAY F Řízení portfolia 87,27
LYXOR INTERMEDIATION Makléř 100
LYXOR INTERNATIONAL ASSET MANAGEMENT Finanční společnost 100
LYXOR SKYFALL FUND Pojišťovna 88,98
MEDITERRANEE GRAND ARC Nemovitosti a financování nemovitostí 50
NORBAIL IMMOBILIER Nemovitosti a financování nemovitostí 100
NORBAIL SOFERGIE Nemovitosti a financování nemovitostí 100
NORMANDIE REALISATIONS Nemovitosti a financování nemovitostí 100
ONYX Správa nemovitostí 50
OPCI SOGECAPIMMO Nemovitosti a financování nemovitostí 100
OPERA 72 Správa nemovitostí 100
ORADEA VIE Pojišťovna 100
ORPAVIMOB Specializované financování 100
PACTIMO Nemovitosti a financování nemovitostí 100
PARCOURS Specializované financování 100
PARCOURS ANNECY Specializované financování 100
PARCOURS BORDEAUX Specializované financování 100
PARCOURS IMMOBILIER Specializované financování 100
PARCOURS NANTES Specializované financování 100
PARCOURS STRASBOURG Specializované financování 100
PARCOURS TOURS Specializované financování 100
PAREL Služby 100
PHILIPS MEDICAL CAPITAL FRANCE Specializované financování 60
PIERRE PATRIMOINE Finanční společnost 100
PRAGMA Nemovitosti a financování nemovitostí 100
PRIORIS Specializované financování 95
PROGEREAL SA Nemovitosti a financování nemovitostí 25,01
PROJECTIM Nemovitosti a financování nemovitostí 60
RED & BLACK CONSUMER FRANCE 2013 Finanční společnost 100
RED & BLACK HOME LOANS FRANCE 1 Finanční společnost 100
RIVAPRIM Nemovitosti a financování nemovitostí 100
RIVAPRIM REALISATIONS Nemovitosti a financování nemovitostí 100
S.C.I. DU DOMAINE DE STONEHAM Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SAGEMCOM LEASE Specializované financování 100
SAINT CLAIR Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SAINTE-MARTHE ILOT C Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SAINTE-MARTHE ILOT D Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SAINT-MARTIN 3 Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SARL CS 72 - KERIADENN Nemovitosti a financování nemovitostí 32,5
SARL D'AMENAGEMENT DU MARTINET Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SARL DE LA COTE D'OPALE Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SARL DE LA VECQUERIE Nemovitosti a financování nemovitostí 32,5
SARL EKO BOUAYE Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SARL SEINE CLICHY Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SAS AMIENS - AVENUE DU GENERAL FOY Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SAS BF3 NOGENT THIERS Nemovitosti a financování nemovitostí 20
SAS BONDUES - COEUR DE BOURG Nemovitosti a financování nemovitostí 25
SAS COPRIM RESIDENCES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SAS ECULLY SOIN Nemovitosti a financování nemovitostí 75
SAS FOCH SULLY Nemovitosti a financování nemovitostí 90
SAS LOIRE ATLANTIQUE TERTIAIRE Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SAS MERIGNAC OASIS URBAINE Nemovitosti a financování nemovitostí 90
SAS MS FRANCE Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SAS NOAHO AMENAGEMENT Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SAS NORMANDIE HABITAT Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SAS NORMANDIE RESIDENCES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SAS NOYALIS Nemovitosti a financování nemovitostí 28
SAS ODESSA DEVELOPPEMENT Nemovitosti a financování nemovitostí 49
SAS PARNASSE Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SAS PAYSAGES Nemovitosti a financování nemovitostí 51
SAS PROJECTIM IMMOBILIER Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SAS RESIDENCIAL Nemovitosti a financování nemovitostí 68,4
SAS ROANNE LA TRILOGIE Nemovitosti a financování nemovitostí 41
SAS SCENES DE VIE Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SAS SOAX PROMOTION Nemovitosti a financování nemovitostí 51
SAS SOGEBROWN POISSY Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SAS SOGEMYSJ Nemovitosti a financování nemovitostí 51
SAS SOGEPROM TERTIAIRE Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SAS SOJEPRIM Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SAS TIR A L'ARC AMENAGEMENT Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SAS TOUR D2 Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SAS ZAC DU TRIANGLE Nemovitosti a financování nemovitostí 51
SC ALICANTE 2000 Správa nemovitostí 0
SC CHASSAGNE 2000 Správa nemovitostí 0
SCCV 282 MONTOLIVET 12 Nemovitosti a financování nemovitostí 60
SCCV 3 CHATEAUX Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCCV ALFORTVILLE MANDELA Nemovitosti a financování nemovitostí 49
SCCV BAC GALLIENI Nemovitosti a financování nemovitostí 51
SCCV BAHIA Nemovitosti a financování nemovitostí 51
SCCV BOIS-GUILLAUME PARC DE HALLEY Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV BRON CARAVELLE Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV CAEN CASERNE MARTIN Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCCV CAEN PANORAMIK Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SCCV CANNES JOURDAN Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV CHARTREUX LOT C Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV CHARTREUX LOT E Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCCV CHARTREUX LOTS B-D Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCCV CITY SQUARE Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SCCV CLICHY BRC Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV COMPIEGNE - RUE DE L'EPARGNE Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SCCV COURS CLEMENCEAU Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCCV CUGNAUX-LEO LAGRANGE Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV EKO GREEN CITY Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCCV EKO PARK OCEAN Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCCV EPRON - ZAC L'OREE DU GOLF Nemovitosti a financování nemovitostí 70
SCCV ESPACES DE DEMAIN Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV ETERVILLE ROUTE D'AUNAY Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV EURONANTES 1E Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV FAVERGES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCCV GAO Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCCV GIGNAC MOUSSELINE Nemovitosti a financování nemovitostí 70
SCCV GIVORS ROBICHON Nemovitosti a financování nemovitostí 85
SCCV HEROUVILLE ILOT A2 Nemovitosti a financování nemovitostí 33,33
SCCV HOUSE PARK Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SCCV JA LE HAVRE 22 COTY Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SCCV JDA OUISTREHAM Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV KYMA MERIGNAC Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SCCV LA BAULE - LES JARDINS Nemovitosti a financování nemovitostí 25
SCCV LA MADELEINE SAINT-CHARLES Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV LA PORTE DU CANAL Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV LACASSAGNE BRICKS Nemovitosti a financování nemovitostí 49
SCCV LE BOUSCAT CARRE SOLARIS Nemovitosti a financování nemovitostí 25
SCCV LE COURTIL Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCCV LE TEICH COEUR DE VILLE Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCCV LES ECRIVAINS Nemovitosti a financování nemovitostí 70
SCCV LES PATIOS D'OR DE FLEURY LES AUBRAIS Nemovitosti a financování nemovitostí 80
SCCV LES SUCRES Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV LESQUIN PARC Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV LILLE - JEAN MACE Nemovitosti a financování nemovitostí 33,4
SCCV LOOS GAMBETTA Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SCCV MARCQ PROJECTIM Nemovitosti a financování nemovitostí 80
SCCV MARQUETTE CALMETTE Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV MEHUL Nemovitosti a financování nemovitostí 70
SCCV MERIGNAC 53-55 AVENUE LEON BLUM Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SCCV MONROC - LOT 3 Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV MONS EQUATION Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV MONTREUIL ACACIA Nemovitosti a financování nemovitostí 80
SCCV NATUREO Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SCCV NICE ARENAS Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCCV NOISY BOISSIERE Nemovitosti a financování nemovitostí 51
SCCV PARIS ALBERT Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV PARK OCEAN II Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SCCV PRADES BLEU HORIZON Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV QUAI DE SEINE A ALFORTVILLE Nemovitosti a financování nemovitostí 51
SCCV QUAI NEUF BORDEAUX Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SCCV ROMAINVILLE DUMAS Nemovitosti a financování nemovitostí 70
SCCV ROUEN 27 ANGLAIS Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCCV ROUSSET - LOT 03 Nemovitosti a financování nemovitostí 70
SCCV SAINT JUST DAUDET Nemovitosti a financování nemovitostí 80
SCCV SAY Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SCCV SENGHOR Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SCCV SENSORIUM BUREAUX Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV SENSORIUM LOGEMENT Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV SOGAB ILE DE FRANCE Nemovitosti a financování nemovitostí 80
SCCV SOGAB ROMAINVILLE Nemovitosti a financování nemovitostí 80
SCCV SOGEPROM LYON HABITAT Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCCV SWING RIVE GAUCHE Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV TALENCE PUR Nemovitosti a financování nemovitostí 95
SCCV TASSIN - 190 CDG Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SCCV VERNAISON - RAZAT Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV VILLA CHANZY Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SCCV VILLENAVE D'ORNON GARDEN VO Nemovitosti a financování nemovitostí 25
SCCV VILLENEUVE D'ASCQ-RUE DES TECHNIQUES Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCCV VILLEURBANNE TEMPO Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCI 1134, AVENUE DE L'EUROPE A CASTELNAU LE LEZ Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCI 637 ROUTE DE FRANS Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SCI AQPRIM PROMOTION Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCI ASC LA BERGEONNERIE Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCI AVARICUM Nemovitosti a financování nemovitostí 99
SCI BOBIGNY HOTEL DE VILLE Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SCI BORDEAUX-20-26 RUE DU COMMERCE Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SCI CENTRE IMMO PROMOTION RESIDENCES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCI CHELLES AULNOY MENDES FRANCE Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCI DREUX LA ROTULE NORD Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCI DU 84 RUE DU BAC Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCI DU PARC SAINT ETIENNE Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SCI ETAMPES NOTRE-DAME Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCI EUROPARC ST MARTIN DU TOUCH 2002 Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCI HEGEL PROJECTIM Nemovitosti a financování nemovitostí 85
SCI LA MANTILLA COMMERCES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCI LA MARQUEILLE Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCI L'ACTUEL Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SCI LAVOISIER Nemovitosti a financování nemovitostí 80
SCI LE DOMAINE DU PLESSIS Nemovitosti a financování nemovitostí 20
SCI LE HAMEAU DES GRANDS PRES Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SCI LE MANOIR DE JEREMY Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SCI LE PARC DE BORDEROUGE Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCI LES BAIGNOTS Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SCI LES CASTELLINES Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SCI LES JARDINS DE LA BOURBRE Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SCI LES JARDINS D'IRIS Nemovitosti a financování nemovitostí 60
SCI LES JARDINS DU BLAVET Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SCI LES PORTES DU LEMAN Nemovitosti a financování nemovitostí 70
SCI LES RESIDENCES GENEVOISES Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCI LIEUSAINT RUE DE PARIS Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCI LINAS COEUR DE VILLE 1 Nemovitosti a financování nemovitostí 70
SCI LOCMINE- LAMENNAIS Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SCI L'OREE DES LACS Nemovitosti a financování nemovitostí 70
SCI MONTPELLIER JACQUES COEUR Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCI PROJECTIM HABITAT Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCI PROJECTIM MARCQ COEUR DE VILLE Nemovitosti a financování nemovitostí 60
SCI PRONY Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCI QUINTEFEUILLE Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SCI QUINTESSENCE-VALESCURE Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SCI RESIDENCE DU DONJON Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SCI RHIN ET MOSELLE 1 Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCI RHIN ET MOSELLE 2 Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCI RIVAPRIM HABITAT Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCI RIVAPRIM RESIDENCES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCI RSS INVESTIMMO COTE BASQUE Nemovitosti a financování nemovitostí 20
SCI SAINT JEAN Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCI SAINT OUEN L'AUMONE - L'OISE Nemovitosti a financování nemovitostí 38
SCI SAINT-DENIS WILSON Nemovitosti a financování nemovitostí 60
SCI SCS IMMOBILIER D'ENTREPRISES Nemovitosti a financování nemovitostí 66
SCI SOGECIP Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCI SOGECTIM Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCI SOGEPROM LYON RESIDENCES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCI STRASBOURG ETOILE THUMENAU Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCI STRASBOURG ROUTE DE WASSELONNE Nemovitosti a financování nemovitostí 0
SCI TERRES NOUVELLES FRANCILIENNES Nemovitosti a financování nemovitostí 80
SCI TOULOUSE CENTREDA 3 Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SCI VELRI Správa nemovitostí 50
SCI VILLA EMILIE Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SCI VITAL BOUHOT 16-22 NEUILLY SUR SEINE Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SEFIA Specializované financování 100
SERVIPAR Specializované financování 100
SG 29 HAUSSMANN Finanční společnost 100
SG ACTIONS EURO Pojišťovna 47,75
SG ACTIONS EURO SELECTION Finanční společnost 40,05
SG ACTIONS EURO VALUE-C Pojišťovna 64,94
SG ACTIONS FRANCE Řízení portfolia 38,14
SG ACTIONS LUXE-C Pojišťovna 84,25
SG ACTIONS MONDE EMERGENT Pojišťovna 60,05
SG ACTIONS US Řízení portfolia 65,06
SG ACTIONS US TECHNO Pojišťovna 85,08
SG CAPITAL DEVELOPPEMENT Řízení portfolia 100
SG FINANCIAL SERVICES HOLDING Řízení portfolia 100
SG FLEXIBLE Řízení portfolia 92,48
SG LYXOR GOVERNMENT BOND FUND Řízení portfolia 100
SG LYXOR LCR FUND Řízení portfolia 100
SG MONE TRESO-E Pojišťovna 0
SG MONETAIRE PLUS E Finanční společnost 0
SG OBLIG ETAT EURO-R Pojišťovna 79,94
SG OBLIGATIONS Pojišťovna 82,92
SG OPCIMMO Nemovitosti a financování nemovitostí 97,95
SG OPTION EUROPE Makléř 100
SG VALOR ALPHA ACTIONS FRANCE Finanční společnost 72,77
SGB FINANCE S.A. Specializované financování 51
SGEF SA Specializované financování 100
SGI 10-16 VILLE L'EVEQUE Pojišťovna 100
SGI 1-5 ASTORG Pojišťovna 100
SGI HOLDING SIS Správa nemovitostí 100
SGI PACIFIC Pojišťovna 89,53
SNC COEUR 8EME MONPLAISIR Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SNC COPRIM RESIDENCES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SNC D'AMENAGEMENT FORUM SEINE ISSY LES MOULINEAUX Nemovitosti a financování nemovitostí 33,33
SNC ISSY FORUM 11 Nemovitosti a financování nemovitostí 33,33
SNC NEUILLY ILE DE LA JATTE Nemovitosti a financování nemovitostí 40
SNC PROMOSEINE Nemovitosti a financování nemovitostí 33,33
SOCIETE "LES PINSONS" Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SOCIETE ANONYME DE CREDIT A L'INDUSTRIE FRANCAISE (CALIF) Banka 100
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE CAP THALASSA Nemovitosti a financování nemovitostí 45
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE CAP VEYRE Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE DE DIANE Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE DE PIERLAS Nemovitosti a financování nemovitostí 28
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE DES COMBEAUX DE TIGERY Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE DOMAINE DURANDY Nemovitosti a financování nemovitostí 25
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE ERICA Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE ESTEREL TANNERON Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE FONTENAY - ESTIENNES D'ORVES Nemovitosti a financování nemovitostí 50
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE GAMBETTA DEFENSE V Nemovitosti a financování nemovitostí 20
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE LE BOTERO Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE LES HAUTS DE L'ESTAQUE Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE LES HAUTS DE SEPTEMES Nemovitosti a financování nemovitostí 25
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE MIRECRAU Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE NAXOU Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE TOULDI Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOCIETE CIVILE IMMOBILIERE VERT COTEAU Nemovitosti a financování nemovitostí 35
SOCIETE DE BOURSE GILBERT DUPONT Finanční společnost 100
SOCIETE DE LA RUE EDOUARD VII Řízení portfolia 99,91
SOCIETE DES TERRAINS ET IMMEUBLES PARISIENS (STIP) Správa nemovitostí 100
SOCIETE DU PARC D ACTIVITE DE LA VALENTINE Nemovitosti a financování nemovitostí 30
SOCIETE EN NOM COLLECTIF PARNASSE Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOCIETE FINANCIERE D'ANALYSE ET DE GESTION Finanční společnost 100
SOCIETE GENERALE Banka 100
SOCIETE GENERALE CAPITAL FINANCE Řízení portfolia 100
SOCIETE GENERALE CAPITAL PARTENAIRES Řízení portfolia 100
SOCIETE GENERALE DE BANQUE AUX ANTILLES Banka 0
SOCIETE GENERALE FACTORING Specializované financování 100
SOCIETE GENERALE PARTICIPATIONS INDUSTRIELLES Řízení portfolia 100
SOCIETE GENERALE POUR LE DEVELOPPEMENT DES OPERATIONS DE CREDIT-BAIL IMMOBILIER "SOGEBAIL" Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOCIETE GENERALE REAL ESTATE Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOCIETE GENERALE SCF Finanční společnost 100
SOCIETE GENERALE SECURITIES SERVICES HOLDING Řízení portfolia 100
SOCIETE GENERALE SFH Specializované financování 100
SOCIETE IMMOBILIERE DU 29 BOULEVARD HAUSSMANN Správa nemovitostí 100
SOCIETE IMMOBILIERE URBI ET ORBI Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOCIETE MARSEILLAISE DE CREDIT Banka 100
SOGE BEAUJOIRE Správa nemovitostí 100
SOGE PERIVAL I Správa nemovitostí 100
SOGE PERIVAL II Správa nemovitostí 100
SOGE PERIVAL III Správa nemovitostí 100
SOGE PERIVAL IV Správa nemovitostí 100
SOGEACT.SELEC.MON. Řízení portfolia 99,78
SOGECAMPUS Správa nemovitostí 100
SOGECAP Pojišťovna 100
SOGECAP - DIVERSIFIED LOANS FUND Specializované financování 100
SOGECAP DIVERSIFIE 1 Řízení portfolia 100
SOGECAP EQUITY OVERLAY (FEEDER) Pojišťovna 100
SOGECAP LONG TERME N°1 Finanční společnost 100
SOGECAPIMMO 2 Pojišťovna 90,84
SOGEFIM HOLDING Řízení portfolia 100
SOGEFIMUR Specializované financování 100
SOGEFINANCEMENT Specializované financování 100
SOGEFINERG SG POUR LE FINANCEMENT DES INVESTISSEMENTS ECONOMISANT L'ENERGIE Specializované financování 100
SOGEFONTENAY Správa nemovitostí 100
SOGELEASE FRANCE Specializované financování 100
SOGEMARCHE Správa nemovitostí 100
SOGEPARTICIPATIONS Řízení portfolia 100
SOGEPIERRE Finanční společnost 100
SOGEPROM Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGEPROM ALPES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGEPROM ALPES HABITAT Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGEPROM CENTRE-VAL DE LOIRE Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGEPROM CVL SERVICES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGEPROM ENTREPRISES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGEPROM HABITAT Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGEPROM LYON Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGEPROM PARTENAIRES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGEPROM RESIDENCES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGEPROM SERVICES Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGEPROM SUD REALISATIONS Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGESSUR Pojišťovna 100
SOGEVIMMO Správa nemovitostí 85,55
ST BARNABE 13004 Nemovitosti a financování nemovitostí 50
STAR LEASE Specializované financování 100
STRACE Nemovitosti a financování nemovitostí 20
TEMSYS Specializované financování 100
URBANISME ET COMMERCE PROMOTION Nemovitosti a financování nemovitostí 100
VALMINVEST Správa nemovitostí 100
VG PROMOTION Nemovitosti a financování nemovitostí 35
VIENNE BON ACCUEIL Nemovitosti a financování nemovitostí 50
VILLA D'ARMONT Nemovitosti a financování nemovitostí 40
Ghana
SOCIETE GENERALE GHANA LIMITED Banka 60,22
Gibraltar
HAMBROS (GIBRALTAR NOMINEES) LIMITED Služby 100
SG KLEINWORT HAMBROS BANK (GIBRALTAR) LIMITED Banka 100
Řecko
ALD AUTOMOTIVE S.A. LEASE OF CARS Specializované financování 100
Guinea
SOCIETE GENERALE GUINEE Banka 57,94
Rovníková Guinea
SOCIETE GENERALE DE BANQUES EN GUINEE EQUATORIALE Banka 57,23
Hong k ong
SG ASSET FINANCE (HONG KONG) LIMITED Makléř 100
SG CORPORATE FINANCE (ASIA PACIFIC) LIMITED Finanční společnost 100
SG CORPORATE FINANCE (HONG KONG) LIMITED Finanční společnost 100
SG FINANCE (ASIA PACIFIC) LIMITED Finanční společnost 100
SG FINANCE (HONG KONG) LIMITED Finanční společnost 100
SG HONG KONG Banka 100
SG LEASING (HONG KONG) LIMITED Finanční společnost 100
SG SECURITIES (HK) LIMITED Makléř 100
SG SECURITIES (HK) NOMINEES LTD Makléř 100
SG SECURITIES ASIA INTERNATIONAL HOLDINGS LIMITED Makléř 100
SGL ASIA HK Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOCIETE GENERALE ASIA LTD Finanční společnost 100
TH INVESTMENTS (HONG KONG) 1 LIMITED Finanční společnost 100
TH INVESTMENTS (HONG KONG) 2 LIMITED Finanční společnost 100
TH INVESTMENTS (HONG KONG) 5 LIMITED Finanční společnost 100
Maďarsko
ALD AUTOMOTIVE MAGYARORSZAG AUTOPARK-KEZELO ES FINANSZIROZO KORLATOLT FELELOSSEGU TARSASAG Specializované financování 100
Jersey Island
ELMFORD LIMITED Služby 100
HANOM I LIMITED Finanční společnost 100
HANOM II LIMITED Finanční společnost 100
HANOM III LIMITED Finanční společnost 100
J D CORPORATE SERVICES LIMITED Služby 100
KLEINWORT BENSON CUSTODIAN SERVICES LIMITED Banka 100
LYXOR MASTER FUND Finanční společnost 100
NEWMEAD TRUSTEES LIMITED Finanční společnost 100
SG HAMBROS (FOUNDATIONS) LIMITED Finanční společnost 100
SG HAMBROS NOMINEES (JERSEY) LIMITED Finanční společnost 100
SG KLEINWORT HAMBROS BANK (CI) LIMITED Banka 100
SG KLEINWORT HAMBROS CORPORATE SERVICES (CI) LIMITED Řízení portfolia 100
SG KLEINWORT HAMBROS TRUST COMPANY (CI) LIMITED Finanční společnost 100
SGKH TRUSTEES (CI) LIMITED Služby 100
SOLENTIS INVESTMENT SOLUTIONS PCC Finanční společnost 0
Isle of Man
KBBIOM LIMITED Banka 50
KBTIOM LIMITED Banka 100
Ostrov Guernsey
ARAMIS II SECURITIES CO, LTD Finanční společnost 100
CDS INTERNATIONAL LIMITED Služby 100
GRANGE NOMINEES LIMITED Banka 100
GUERNSEY FINANCIAL ADVISORY SERVICES LIMITED Banka 100
GUERNSEY NOMINEES LIMITED Banka 100
HAMBROS (GUERNSEY NOMINEES) LTD Služby 100
HTG LIMITED Služby 100
K.B. (C.I.) NOMINEES LIMITED Banka 100
KLEINWORT BENSON INTERNATIONAL TRUSTEES LIMITED Banka 100
MISON NOMINEES LIMITED Banka 100
SG HAMBROS BANK (CHANNEL ISLANDS) LTD GUERNSEY BRANCH Banka 100
Britské Panenské ostrovy
TSG HOLDINGS LTD Služby 0
TSG MANAGEMENT LTD Služby 0
TSG SERVICES LTD Služby 0
Indie
ALD AUTOMOTIVE PRIVATE LIMITED Specializované financování 100
SG MUMBAI Banka 100
SOCIETE GENERALE GLOBAL SOLUTION CENTRE Služby 100
SOCIETE GENERALE SECURITIES INDIA PRIVATE LIMITED Makléř 100
Irsko
ALD RE DESIGNATED ACTIVITY COMPANY Pojišťovna 100
IRIS II SPV DESIGNATED ACTIVITY COMPANY Finanční společnost 100
IRIS SPV PLC SERIES SOGECAP Nemovitosti a financování nemovitostí 100
MERRION FLEET FINANCE LIMITED Finanční společnost 100
MERRION FLEET MANAGEMENT LIMITED Specializované financování 100
NB SOG EMER EUR - I Finanční společnost 100
SG DUBLIN Banka 100
SG KLEINWORT HAMBROS PRIVATE INVESTMENT OFFICE SERVICES LIMITED Banka 100
SGBT FINANCE IRELAND DESIGNATED ACTIVITY COMPANY Specializované financování 100
SOCIETE GENERALE HEDGING DESIGNATED ACTIVITY COMPANY Finanční společnost 100
SOCIETE GENERALE SECURITIES SERVICES (IRELAND) LTD Finanční společnost 100
Itálie
ALD AUTOMOTIVE ITALIA S.R.L. Specializované financování 100
FIDITALIA S.P.A. Specializované financování 100
FRAER LEASING SPA Specializované financování 73,85
SG EQUIPMENT FINANCE ITALY S.P.A. Specializované financování 100
SG FACTORING SPA Specializované financování 100
SG LEASING SPA Specializované financování 100
SG MILAN Banka 100
SOCECAP SA RAPPRESENTANZA GENERALE PER L'ITALIA Pojišťovna 100
SOCIETE GENERALE SECURITIES SERVICES S.P.A. Banka 100
SOGESSUR SA Pojišťovna 100
Japonsko
LYXOR ASSET MANAGEMENT JAPAN CO LTD Řízení portfolia 100
SG TOKYO Banka 100
SOCIETE GENERALE SECURITIES JAPAN LIMITED Makléř 100
Lotyšsko
ALD AUTOMOTIVE SIA Specializované financování 75
Litva
UAB ALD AUTOMOTIVE Specializované financování 75
Lucembursko
AF EMG MK HD CURR - CLASSE C -LU0907913460 Pojišťovna 0
ALD INTERNATIONAL SERVICES S.A. Specializované financování 100
AXUS LUXEMBOURG SA Specializované financování 100
BARTON CAPITAL SA Finanční společnost 100
CANDRIAM BONDS EURO HIGH YIELD - LU1010337324 Pojišťovna 0
CODEIS COMPARTIMENT A0084 Pojišťovna 100
CODEIS COMPARTIMENT A0076 Finanční společnost 100
CODEIS SECURITIES S.A. Finanční společnost 100
COVALBA Finanční společnost 100
FIDELITY FUNDS EUR HY IQ -LU0954694930 Pojišťovna 49,6
G FINANCE LUXEMBOURG SA Finanční společnost 0
GOLDMAN SACHS 2 G EM M DBP ID Finanční společnost 100
IVEFI S.A. Finanční společnost 100
LX FINANZ S.A.R.L. Finanční společnost 0
LYXOR EURO 6M - CLASS SI Pojišťovna 64,37
LYXOR FUNDS SOLUTIONS Finanční společnost 100
PIONEER INVESTMENTS DIVERSIFIED LOANS FUND Specializované financování 100
RED & BLACK AUTO LEASE GERMANY 2 S.A. Finanční společnost 100
RED & BLACK AUTO LEASE GERMANY S.A. N°7 Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SALINGER S.A. Banka 100
SG ISSUER Finanční společnost 100
SGBT ASSET BASED FUNDING SA Finanční společnost 100
SGBTCI Finanční společnost 100
SGL ASIA Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOCIETE GENERALE CAPITAL MARKET FINANCE Banka 100
SOCIETE GENERALE FINANCING AND DISTRIBUTION Banka 100
SOCIETE GENERALE LIFE INSURANCE BROKER SA Pojišťovna 100
SOCIETE GENERALE LUXEMBOURG Banka 100
SOCIETE GENERALE LUXEMBOURG LEASING Specializované financování 100
SOCIETE GENERALE PRIVATE WEALTH MANAGEMENT S.A. Finanční společnost 100
SOCIETE GENERALE RE SA Pojišťovna 100
SOCIETE IMMOBILIERE DE L'ARSENAL Správa nemovitostí 100
SOGELIFE Pojišťovna 100
SURYA INVESTMENTS S.A. Specializované financování 100
Madagaskar
BANKY FAMPANDROSOANA VAROTRA SG Banka 70
Malta
LNG MALTA INVESTMENT 1 LIMITED Finanční společnost 100
LNG MALTA INVESTMENT 2 LIMITED Finanční společnost 100
Maroko
ALD AUTOMOTIVE SA MAROC Specializované financování 50
ATHENA COURTAGE Pojišťovna 99,9
FONCIMMO Správa nemovitostí 100
LA MAROCAINE VIE Pojišťovna 99,98
SG MAROCAINE DE BANQUES Banka 57,62
SOCIETE D'EQUIPEMENT DOMESTIQUE ET MENAGER "EQDOM" Specializované financování 53,72
SOCIETE GENERALE DE LEASING AU MAROC Specializované financování 100
SOCIETE GENERALE OFFSHORE Finanční společnost 99,94
SOGECAPITAL GESTION Finanční společnost 99,94
SOGECAPITAL PLACEMENT Řízení portfolia 99,94
SOGEFINANCEMENT MAROC Specializované financování 100
Mauricius
SG SECURITIES BROKING (M) LIMITED Makléř 100
Mexiko
ALD AUTOMOTIVE S.A. DE C.V. Specializované financování 100
ALD FLEET SA DE CV SOFOM ENR Specializované financování 100
SGFP MEXICO, S.A. DE C.V. Finanční společnost 100
Monako
CREDIT DU NORD - MONACO Banka 100
SMC MONACO Banka 100
SOCIETE DE BANQUE MONACO Banka 100
SOCIETE GENERALE (SUCCURSALE MONACO) Banka 100
SOCIETE GENERALE PRIVATE BANKING (MONACO) Banka 100
Norsko
ALD AUTOMOTIVE AS Specializované financování 100
NF FLEET AS Specializované financování 80
SG FINANS AS Specializované financování 0
Nová Kaledonie
CREDICAL Specializované financování 96,64
SOCIETE GENERALE CALEDONIENNE DE BANQUE Banka 90,1
Nizozem sko
ALVARENGA INVESTMENTS B.V. Specializované financování 100
ASTEROLD B.V. Finanční společnost 100
AXUS FINANCE NL B.V. Specializované financování 100
AXUS NEDERLAND BV Specializované financování 100
BRIGANTIA INVESTMENTS B.V. Finanční společnost 100
CAPEREA B.V. Specializované financování 100
COPARER HOLDING Správa nemovitostí 100
HERFSTTAFEL INVESTMENTS B.V. Specializované financování 100
HORDLE FINANCE B.V. Finanční společnost 100
MONTALIS INVESTMENT BV Specializované financování 100
SG AMSTERDAM Banka 100
SG EQUIPMENT FINANCE BENELUX BV Specializované financování 100
SOGELEASE B.V. Specializované financování 100
SOGELEASE FILMS Specializované financování 100
TYNEVOR B.V. Finanční společnost 100
Polsko
ALD AUTOMOTIVE POLSKA SP Z O.O. Specializované financování 100
SG EQUIPMENT LEASING POLSKA SP Z.O.O. Specializované financování 100
SOCIETE GENERALE S.A. ODDZIAL W POLSCE Banka 100
SOGECAP SPOLKA AKCYJNA ODDZIAL W POLSCE Pojišťovna 100
SOGESSUR SPOLKA AKCYJNA ODDZIAL W POLSCE Pojišťovna 100
Francouzská Polynésie
BANQUE DE POLYNESIE Banka 72,1
SOGELEASE BDP "SAS" Specializované financování 100
Portugalsko
SGALD AUTOMOTIVE SOCIEDADE GERAL DE COMERCIO E ALUGUER DE BENS SA Specializované financování 100
Česká republika
ALD AUTOMOTIVE S.R.O. Specializované financování 100
ESSOX S . R . O . Specializované financování 100
FACTORING KB , A.S. Finanční společnost 100
KB PENZIJNI SPOLECNOST, A.S. Finanční společnost 100
KB REAL ESTATE , S.R.O. Nemovitosti a financování nemovitostí 100
KB SMARTSOLUTIONS, S.R.O. Banka 100
KOMERCNI BANKA , A.S. Banka 60,73
KOMERCNI POJISTOVNA , A.S. Pojišťovna 100
MODRA PYRAMIDA STAVEBNI SPORITELNA , A . S . Finanční společnost 100
PROTOS , UZAVRENY INVESTICNI FOND, A.S. Finanční společnost 100
SG EQUIPMENT FINANCE CZECH REPUBLIC S.R.O. Specializované financování 100
SOGEPROM CESKA REPUBLIKA S.R.O. Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGEPROM MICHLE S.R.O. Nemovitosti a financování nemovitostí 100
STD2, S. R.O. Správa nemovitostí 100
VN 42 , S.R.O. Nemovitosti a financování nemovitostí 100
WORLDLINE CZECH REPUBLIC S.R.O. Služby 40
Rumunsko
ALD AUTOMOTIVE SRL Specializované financování 100
BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE S . A . Banka 60,17
BRD ASSET MANAGEMENT SAI S . A . Řízení portfolia 99,97
BRD FINANCE IFN S.A. Finanční společnost 100
S.C. BRD SOGELEASE IFN S.A. Specializované financování 100
S.C. ROGARIU IMOBILIARE S.R.L. Nemovitosti a financování nemovitostí 75
SOCIETE GENERALE EUROPEAN BUSINESS SERVICES S.A. Služby 100
SOGEPROM ROMANIA SRL Nemovitosti a financování nemovitostí 100
SOGESSUR S.A PARIS - SUCURSALA BUCURESTI Pojišťovna 100
Velká Británie
ACR Finanční společnost 100
ALD AUTOMOTIVE GROUP LIMITED Specializované financování 100
ALD AUTOMOTIVE LIMITED Specializované financování 100
BRIGANTIA INVESTMENTS B.V. (UK BRANCH) Finanční společnost 100
DESCARTES TRADING LONDON BRANCH Finanční společnost 0
FENCHURCH NOMINEES LIMITED Banka 100
FRANK NOMINEES LIMITED Banka 100
HORDLE FINANCE B.V. (UK BRANCH) Finanční společnost 100
JWB LEASING LIMITED PARTNERSHIP Specializované financování 100
KBIM STANDBY NOMINEES LIMITED Banka 100
KBPB NOMINEES LIMITED Banka 100
KH COMPANY SECRETARIES LIMITED Banka 100
KLEINWORT BENSON FARMLAND TRUST (MANAGERS) LIMITED Banka 75
LANGBOURN NOMINEES LIMITED Banka 100
LYXOR ASSET MANAGEMENT UK LLP Finanční společnost 100
MAGPIE ROSE LIMITED Banka 0
PICO WESTWOOD LIMITED Banka 0
ROBERT BENSON, LONSDALE & CO. (CANADA) LIMITED Banka 100
SAINT MELROSE LIMITED Banka 0
SG (MARITIME) LEASING LIMITED Specializované financování 100
SG EQUIPMENT FINANCE (DECEMBER) LIMITED Specializované financování 100
SG FINANCIAL SERVICES LIMITED Finanční společnost 100
SG HAMBROS (LONDON) NOMINEES LIMITED Finanční společnost 100
SG HAMBROS TRUST COMPANY LIMITED Finanční společnost 100
SG HEALTHCARE BENEFITS TRUSTEE COMPANY LIMITED Finanční společnost 100
SG INVESTMENT LIMITED Finanční společnost 100
SG KLEINWORT HAMBROS BANK LIMITED Banka 100
SG KLEINWORT HAMBROS LIMITED Banka 100
SG KLEINWORT HAMBROS TRUST COMPANY (UK) LIMITED Banka 100
SG LEASING (ASSETS) LIMITED Specializované financování 100
SG LEASING (CENTRAL 1) LIMITED Specializované financování 0
SG LEASING (CENTRAL 3) LIMITED Specializované financování 100
SG LEASING (GEMS) LIMITED Specializované financování 100
SG LEASING (JUNE) LIMITED Specializované financování 100
SG LEASING (MARCH) LIMITED Specializované financování 100
SG LEASING (USD) LIMITED Specializované financování 100
SG LEASING (UTILITIES) LIMITED Specializované financování 100
SG LEASING IX Specializované financování 100
SG LONDRES Banka 100
SGFLD LIMITED Finanční společnost 0
SOCGEN NOMINEES (UK) LIMITED Finanční společnost 100
SOCIETE GENERALE EQUIPMENT FINANCE LIMITED Specializované financování 100
SOCIETE GENERALE INTERNATIONAL LIMITED Makléř 100
SOCIETE GENERALE INVESTMENTS (U.K.) LIMITED Finanční společnost 100
STRABUL NOMINEES LIMITED Finanční společnost 100
TH INVESTMENTS (HONG KONG) 2 LIMITED (UK BRANCH) Finanční společnost 100
TYNEVOR B.V. (UK BRANCH) Finanční společnost 100
Rusko
ALD AUTOMOTIVE OOO Specializované financování 100
CLOSED JOINT STOCK COMPANY SG FINANCE Specializované financování 100
CREDIT INSTITUTION OBYEDINYONNAYA RASCHOTNAYA SISTEMA Finanční společnost 100
LLC RUSFINANCE Banka 100
LLC RUSFINANCE BANK Banka 100
LLC TELSYCOM Služby 100
PJSC ROSBANK Banka 99,97
RB CAPITAL ASSET MANAGEMENT LIMITED LIABILITY COMPANY Nemovitosti a financování nemovitostí 100
RB FACTORING LLC Specializované financování 100
RB LEASING LLC Specializované financování 100
RB SERVICE LLC Správa nemovitostí 100
RB SPECIALIZED DEPOSITARY LLC Finanční společnost 100
SOCIETE GENERALE STRAKHOVANIE LLC Pojišťovna 100
SOCIETE GENERALE STRAKHOVANIE ZHIZNI LLC Pojišťovna 100
Senegal
SOCIETE GENERALE SENEGAL Banka 64,87
Srbsko
ALD AUTOMOTIVE D.O.O BEOGRAD Specializované financování 100
Singapur
SG MARKETS (SEA) PTE. LTD. Makléř 100
SG SECURITIES (SINGAPORE) PTE. LTD. Makléř 100
SG SINGAPOUR Banka 100
SG TRUST (ASIA) LTD Finanční společnost 100
Slovensko
ALD AUTOMOTIVE SLOVAKIA S.R.O. Specializované financování 100
ESSOX FINANCE S.R.O. Specializované financování 100
KOMERCNI BANKA SLOVAKIA Banka 100
SG EQUIPMENT FINANCE CZECH REPUBLIC S.R.O. ORGANIZACNA ZLOZKA (SLOVAK REPUBLIC BRUNCH) Specializované financování 100
Slovi n sko
ALD AUTOMOTIVE OPERATIONAL LEASING DOO Specializované financování 100
Švédsko
ALD AUTOMOTIVE AB Specializované financování 100
NF FLEET AB Specializované financování 80
SG FINANS AS SWEDISH BRANCH Specializované financování 0
SOCIETE GENERALE SA BANKFILIAL SVERIGE Banka 100
Švýcarsko
ALD AUTOMOTIVE AG Specializované financování 100
ROSBANK (SWITZERLAND) Banka 0
SG EQUIPMENT FINANCE SCHWEIZ AG Specializované financování 100
SG ZURICH Banka 100
SOCIETE GENERALE PRIVATE BANKING (SUISSE) S.A. Banka 100
Tchaj-wan
SG SECURITIES (HONG KONG) LIMITED TAIPEI BRANCH Makléř 100
SG TAIPEI Banka 100
Čad
SOCIETE GENERALE TCHAD Banka 67,83
Thajsko
SOCIETE GENERALE SECURITIES (THAILAND) LTD. Makléř 100
Togo
SOCIETE GENERALE TOGO Banka 100
Tunisko
UNION INTERNATIONALE DE BANQUES Banka 52,34
Turecko
ALD AUTOMOTIVE TURIZM TICARET ANONIM SIRKETI Specializované financování 100
SG ISTANBUL Banka 100
Ukrajina
ALD AUTOMOTIVE UKRAINE LIMITED LIABILITY COMPANY Specializované financování 100

Zpráva dozorčí rady

Dozorčí rada v průběhu roku 2020 zabezpečovala úkoly, které jí náleží ze zákona a stanov banky. Dohlížela, jak představenstvo vykonává svou působnost, kontrolovala účetní evidenci a jinou finanční evidenci Komerční banky, a. s., zjišťovala efektivnost řídícího a kontrolního systému, kterou pravidelně vyhodnocovala.

Dozorčí rada, po přezkoumání řádné (individuální) i konsolidované účetní závěrky banky za období od 1. ledna do 31. prosince 2020 konstatuje, že účetní záznamy a evidence byly vedeny průkazným způsobem a v souladu s obecně závaznými předpisy upravujícími vedení účetnictví bank. Účetní záznamy a evidence zobrazují finanční situaci Komerční banky, a. s., ze všech důležitých hledisek a účetní závěrky sestavené na základě těchto účetních záznamů podávají věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace banky a skupiny.

Dozorčí rada přezkoumala konsolidovanou účetní závěrku banky za období od 1. ledna do 31. prosince 2020 v Evropském jednotném elektronickém formátu (ESEF) včetně XBRL označování a neshledala nedostatky.

Dozorčí rada doporučuje valné hromadě schválit řádnou (individuální) i konsolidovanou účetní závěrku a návrh na rozdělení zisku za rok 2020 tak, jak je navrhuje představenstvo Banky.

Dozorčí rada přezkoumala Zprávu o vztazích mezi propojenými osobami v roce 2020 vypracovanou podle § 82 a násl. zákona o obchodních korporacích a na základě předložených podkladů konstatuje, že Komerční bance, a. s., nevznikla v účetním období od 1. ledna do 31. prosince 2020 z žádné uzavřené smlouvy, dohody, jiného právního jednání učiněných či přijatých Bankou či z jakéhokoliv jinak prosazeného vlivu ze strany Société Générale žádná újma.

V Praze dne 10. března 2021

Za dozorčí radu Komerční banky, a.s.:

image

Jean-Luc Parer

předseda

Prohlášení vedení společnosti

Podle našeho nejlepšího vědomí tato výroční zpráva podává věrný a poctivý obraz o finanční situaci, podnikatelské činnosti a výsledcích hospodaření Banky a Skupiny za rok 2020 a o vyhlídkách budoucího vývoje finanční situace, podnikatelské činnosti a výsledků hospodaření Banky a Skupiny.

Praha, 17. března 2021

Jménem představenstva podepsali:

image

Jan Juchelka

předseda představenstva

image

Jitka Haubová

členka představenstva

Zpráva nezávislého auditora

akcionářům společnosti Komerční banka, a.s.

image
image
image
image
image
image
image

© 2021

Komerční banka, a.s.

Created with ns.publish, a product of Multimedia Solutions AG, Zurich