Sydbank-koncernen
Årsrapport
2024
2
Årsrapport 2024
3
Årsrapport 2024
4
Årsrapport 2024
5
Årsrapport 2024
Forord
Basisindtjeningen stiger til et nyt rekordniveau på 7.227
mio. kr. fra rekordniveauet i 2023 på 7.071 mio. kr. Stignin-
gen kan primært henføres til en stigning i indtægterne på
kapitalforvaltning som følge af en markant stigning i kapital
under forvaltning.
Sydbank-koncernens regnskab for 2024 viser et resultat før
skat på 3.645 mio. kr. mod 4.281 mio. kr. i 2023. Faldet på
636 mio. kr. kan primært henføres til nedskrivningerne, der
er 622 mio. kr. højere i 2024 end i 2023. Resultatet før skat
forrenter den gennemsnitlige egenkapital med 24,6 pct. p.a.
Årets resultat udgør 2.762 mio. kr. mod 3.342 mio. kr. i
2023 og forrenter den gennemsnitlige egenkapital med
18,6 pct. efter skat. Ved indgangen til 2024 forventedes et
resultat efter skat i intervallet 2.500-2.900 mio. kr.
Administrerende direktør Mark Luscombe siger om resul-
tatet:
- Det er positivt, at vi i 2024 – som følge af en stigning i
basisindtjeningen – kan fastholde resultatet før nedskriv-
ninger på det rekordhøje niveau vi præsterede i 2023. Ned-
skrivningerne udgør en udgift på 595 mio. kr., hvoraf 446
mio. kr. kan henføres til rekonstruktionen af Better Energy.
Resultatet efter skat er i den øvre ende af de i januar 2024
udmeldte forventninger til årets resultat.
Mark Luscombe udtaler om udviklingen i basisindtjeningen:
- Effekten af at Nationalbanken siden juni 2024 har sænket
styringsrenten med 1 procentpoint kan ses på nettorente-
indtægterne, der falder med 79 mio. kr. fra rekordniveauet i
2023. Faldet sker på trods af en stigning i bankudlån på 8
mia. kr. svarende til 11 pct. De øvrige basisindtægter stiger
med 235 mio. kr., og løfter den samlede basisindtjening til
et nyt rekordniveau. Dette er understøttet af stærkt forret-
ningsmomentum og højt niveau af kundeaktivitet indenfor
opsparing og investeringer. Jeg vil gerne takke vores med-
arbejdere for deres hårde arbejde og bidrag til dette stærke
resultat og også udtrykke min taknemmelighed til vores
kunder og aktionærer for deres fortsatte støtte.
Bestyrelsesformand Lars Mikkelgaard-Jensen siger:
- Det er glædeligt at kunne konstatere, at banken, efter at
Karen Frøsig valgte at gå på pension medio 2024, under
Mark Luscombes ledelse har kunnet fortsætte den meget
positive udvikling, banken var i under Karen Frøsigs ledelse.
Dette er blandt andet sikret med en velplanlagt overdragel-
se med fuld fokus på, at skiftet af administrerende direktør
ikke skulle påvirke Sydbanks forretning. Bankens forretning
udviklede sig særdeles tilfredsstillende i 2024, og den me-
get høje indtjening og bankens stærke kapitalforhold giver
mulighed for udlodning af 2.727 mio. kr., svarende til 99 pct.
af resultatet for 2024. 50 pct. af resultatet udloddes som
udbytte og resten via et nyt aktietilbagekøbsprogram på
1.350 mio. kr. Efter udlodningen er banken fortsat velkapi-
taliseret.
Forventninger til 2025
Der forventes moderat vækst i dansk økonomi.
Resultat efter skat forventes at være i intervallet 2.200-
2.600 mio. kr.
Forventningen til resultatet er baseret på, at Danmarks
Nationalbank i 2025 nedsætter indskudsbevisrenten med 1
procentpoint.
Forventningerne er forbundet med usikkerhed og afhænger
af udviklingen på de finansielle markeder samt de ma-
kroøkonomiske forhold, der bl.a. kan påvirke niveauet for
nedskrivninger.
Hovedpunkter for 2024
Stigning i basisindtjening på 2 pct.
Stigning i basisomkostninger på 6 pct.
Nedskrivninger på udlån en udgift på 595 mio. kr.
Fald i årets resultat på 580 mio. kr. til 2.762 mio. kr.
Bankudlån stiger med 11 pct. til 82,5 mia. kr.
Indlån på 116,7 mia. kr.
Kapitalprocent på 21,4, heraf egentlig kernekapital-
procent på 17,8
Foreslået udbytte på 26,88 kr. pr. aktie
Nyt aktietilbagekøbsprogram på 1.350 mio. kr.
Rekord i basisindtjening sikrer et særdeles tilfredsstillende resultat
6
Årsrapport 2024
7
Årsrapport 2024
Indhold
Ledelsesberetning
Hovedpunkter 5
Koncernens hoved- og nøgletal 10
Resume 11
Regnskabsberetning 14
Kapitalstyring 24
Risikostyring og intern kontrol vedrørende regnskabsaflæggelse 27
Investor Relations 28
Ide- og forretningsgrundlag 29
Organisation og selskabsledelse 37
Bæredygtighedsrapportering
Bæredygtighedsrapport – indhold 43
Generelle oplysninger 44
E – Miljøoplysninger 52
S – Sociale oplysninger 63
G – Virksomhedsadfærd 70
Bilag – Bæredygtighedsrapportering 74
Årsregnskab
Årsregnskab – indhold 81
Resultatopgørelse 82
Totalindkomstopgørelse 82
Balance 83
Egenkapitalopgørelse 84
Pengestrømsopgørelse 86
Noter 87
Rapportering under taksonomiforordningens artikel 8 160
Påtegninger
Ledelsespåtegning 191
Revisionspåtegning 192
Erklæring på bæredygtighedsrapporteringen 196
Ledelse, organisation mv.
Bestyrelse 200
Direktion 206
Repræsentantskab 208
Lokalråd 210
Organisation 216
8
Årsrapport 2024
9
Årsrapport 2024
2.762
Årets resultat
Egenkapitalforrentning
Basisindtjening
Basisomkostninger
Nedskrivninger på udlån
Udbytte
Bankudlån
Samlet kreditformidling
18,6 %
7.227 mio. kr.
3.312 mio. kr.
595 mio. kr.
50 % af årets resultat (26,88 kr. pr. aktie)
82,5 mia. kr.
189,0 mia. kr.
mio. kr.
10
Årsrapport 2024
Koncernens hoved- og nøgletal
2024 2023
Indeks
24/23 2022 2021 2020
Resultatopgørelse (mio. kr.)
Basisindtjening 7.227 7.071 102 5.194 4.436 3.670
Handelsindtjening 268 275 97 284 291 278
Indtjening i alt 7.495 7.346 102 5.478 4.727 3.948
Basisomkostninger 3.312 3.136 106 3.040 3.177 2.774
Basisresultat før nedskrivninger 4.183 4.210 99 2.438 1.550 1.174
Nedskrivninger på udlån mv. 595 -27 - -99 -415 47
Basisresultat 3.588 4.237 85 2.537 1.965 1.127
Beholdningsresultat 73 88 83 -141 -21 -31
Resultat før engangsposter 3.661 4.325 85 2.396 1.944 1.096
Poster med engangskarakter, netto -16 -44 - 9 -180 -75
Resultat før skat 3.645 4.281 85 2.405 1.764 1.021
Skat 883 939 94 504 353 222
Årets resultat 2.762 3.342 83 1.901 1.411 799
Udvalgte balanceposter (mia. kr.)
Udlån til amortiseret kostpris 82,5 74,5 111 73,9 67,0 60,2
Udlån til dagsværdi 23,8 16,7 143 10,4 16,9 18,0
Indlån og anden gæld 116,7 111,7 104 107,5 93,9 95,9
Udstedte obligationer til amortiseret kostpris 11,2 11,2 100 13,2 13,3 9,6
Efterstillede kapitalindskud 2,1 1,1 191 1,1 1,9 1,9
Hybrid kernekapital 0,8 0,8 100 0,8 0,8 0,8
Aktionærernes egenkapital 15,0 14,9 101 13,2 12,4 11,7
Aktiver i alt 193,7 185,1 105 179,3 168,2 165,8
Nøgletal pr. aktie (kr. pr. aktie a 10 kr.)
Årets resultat 50,9 58,8 32,2 23,0 12,8
Børskurs ultimo 380,0 293,6 292,6 206,8 134,5
Indre værdi 291,4 273,9 233,4 212,6 197,6
Børskurs/indre værdi 1,30 1,07 1,25 0,97 0,68
Gennemsnitligt antal aktier i omløb (mio. stk.) 53,3 56,0 57,5 59,2 59,0
Foreslået udbytte 26,88 30,56 16,77 12,00 4,00
Udbytte for 2019 (udbetalt) - - - 5,70 -
Øvrige nøgletal
Egentlig kernekapitalprocent 17,8 18,9 17,3 17,9 18,8
Kernekapitalprocent 19,0 20,1 18,6 19,3 20,4
Kapitalprocent 21,4 21,1 19,6 22,8 24,0
Resultat før skat i pct. af gns. egenkapital 24,6 30,3 18,9 14,1 8,6
Resultat efter skat i pct. af gns. egenkapital 18,6 23,6 14,8 11,2 6,6
Basisomkostninger i pct. af indtjening i alt 44,2 42,7 55,5 67,2 70,3
Afkastningsgrad i pct. 1,46 1,83 1,09 0,84 0,51
Renterisiko 1,2 0,5 1,3 1,6 1,6
Valutaposition 1,2 0,7 1,8 1,1 1,2
Valutarisiko 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Likviditet, LCR i pct. 230 223 200 200 210
Udlån i forhold til indlån 0,6 0,6 0,6 0,6 0,5
Udlån i forhold til egenkapital 5,5 5,0 5,6 5,4 5,1
Årets udlånsvækst 10,7 0,8 10,3 11,3 -0,5
Summen af store eksponeringer 110 137 147 140 149
Akkumuleret nedskrivningsprocent 2,2 2,1 2,1 2,2 2,7
Årets nedskrivningsprocent 0,6 0,0 -0,1 -0,5 0,1
Antal heltidsmedarbejdere ultimo 2.094 2.029 103 2.034 2.077 2.286
Ved beregning af nøgletal er hybrid kernekapital betragtet som en gældsforpligtelse, uanset at der regnskabsmæssigt er tale om egenkapital. Der henvises i øvrigt til
nøgletalsdefinitioner på side 144. Sammenhængen mellem koncernens resultatmål og resultatopgørelsen efter IFRS fremgår af note 6 og anvendt regnskabspraksis note 1.
11
Årsrapport 2024
Rekord i basisindtjening sikrer et særdeles
tilfredsstillende resultat
Sydbanks regnskab for 2024 viser et resultat før skat på
3.645 mio. kr. mod 4.281 mio. kr. i 2023. Resultatet forren-
ter den gennemsnitlige egenkapital med 24,6 pct. p.a.
Resultat før skat viser et fald på 636 mio. kr., der kan henfø-
res til en stigning i nedskrivningerne på 622 mio. kr.
Årets resultat udgør 2.762 mio. kr. mod 3.342 mio. kr. i
2023 og forrenter den gennemsnitlige egenkapital med
18,6 pct. efter skat.
I forbindelse med offentliggørelsen af årsrapporten for
2023 var forventningen for 2024 et resultat efter skat i
intervallet 2.500-2.900 mio. kr. Koncernen har i juni 2024
gennemført 1 opjustering til det forventede resultat for
2024 – fra mellem 2.500-2.900 mio. kr., der var forventnin-
gen i januar 2024, – til mellem 2.800-3.100 mio. kr.
I forbindelse med rekonstruktion af en større kunde har
Sydbank-koncernen i december 2024 ændret forventnin-
gerne til 2.700-2.900 mio. kr.
Køb af Coop Bank A/S
Sydbank har erhvervet 100 pct. af aktiekapitalen i Coop
Bank A/S. Overtagelsen blev endeligt gennemført 1. juli
2024. Købsvederlaget udgjorde 347 mio. kr.
Med købet af Coop Bank følger også et partnerskab, der vil
skabe attraktive værditilbud for såvel kunderne i Coop Bank
og Coop Danmark som for øvrige medlemmer. Partnerska-
bet forventes at kunne give et øget forretningsomfang i
Coop Bank.
Banken adskiller sig fra Sydbank og andre traditionelle ban-
ker ved at være lykkedes med at skabe en enkel bank med
effektive processer. Banken er et unikt tilbud til de kunder,
der sætter pris på få og enkle valgmuligheder.
Større Sydbank – ny 3-årig strategiplan
Med afsæt i de meget tilfredsstillende resultater, der er
opnået under strategiperioden, der udløb med udgangen af
2024, har Sydbank offentliggjort en ny 3-årig strategiplan,
der skal sikre, at banken fortsætter den gode udvikling, den
har vist siden 2014. Strategien hedder: ”Større Sydbank
værdi for alle gennem rådgivning og relationer”.
Større Sydbank har fokus på 5 temaer:
Kundefokuseret
Større og effektiv
Attraktiv og samarbejdende
Data, digitalisering, AI og sikkerhed
ESG integreret i kerneforretningen
Kundefokuseret – flere og mere tilfredse kunder
- Vi ser på Sydbank med kundens øjne og tænker kundens
behov ind.
- Vores kunder oplever proaktiv og relevant rådgivning byg-
get på et fundament af tætte kunderelationer og dygtighed.
- Sydbank skal være mere synlig og kendt af flere som driv-
kraft for at tiltrække og fastholde tilfredse kunder.
- Vi driver Sydbank med selvtillid og mod, og vi er tydelige i
vores anbefalinger til vores kunder.
- Vi styrker Sydbanks position som en ordentlig bank ved
kontinuerligt at bidrage til det omkringliggende samfund.
- Vi gør det lettere at være kunde i Sydbank via vores høje
tilgængelighed og fleksible løsninger.
Større og effektiv – rentabel vækst
- Vi styrker vores position og vokser organisk gennem
tiltrækning og fastholdelse af kunder i vores prioriterede
segmenter og geografier.
- Vi sikrer værdiskabelsen af vores indsatser gennem fælles
prioritering, gennemførelse og fuld implementering.
- Vi dækker over tid kundens samlede behov, via vores kun-
dekendskab og relevante helhedsrådgivning.
- Vi har fortsat fokus på styring af Sydbanks driftsomkost-
ninger gennem optimering af vores maskinrum.
- Vi driver – med udgangspunkt i princippet noget-for-no-
get – en sund forretning, der skaber værdi for vores kunder
og Sydbank.
- Vi søger aktivt samarbejder, der fremmer vores kunde-
betjening, bidrager til vores vækst eller optimerer vores
maskinrum.
Attraktiv og samarbejdende – en stærk Sydbank kultur
- Vi tiltrækker og fastholder dygtige medarbejdere gennem
et kontinuerligt fokus på faglig og personlig udvikling.
- Vi arbejder sammen på tværs for at forbedre den samlede
kundeoplevelse og øge vores interne effektivitet.
- Sydbank er drevet af et tydeligt lederskab, der fremmer
både vores daglige drift og strategiske ambition.
- Vi udvikler og styrker Sydbanks kultur til glæde for alle i
Sydbank og vores kunder.
- Øget diversitet skaber værdi og bidrager til udviklingen af
Sydbank som en attraktiv arbejdsplads.
- Vi tiltrækker, udvikler og fastholder talenter for at under-
støtte Sydbanks udvikling og sikre den naturlige efterføl-
gerplanlægning.
Resume
12
Årsrapport 2024
Resume
Data, digitalisering, AI og sikkerhed – kundeværdi og lavere
omkostninger samt digitalt mindset
- Vi vil styrke vores indflydelse og samarbejde med
Bankdata for at optimere effekten af vores udviklings- og
driftsomkostninger.
- Vi anvender de digitale værktøjer og løsninger, som vi har
til rådighed, for at øge produktiviteten.
- Flere skal kunne mere, og vi udvikler derfor vores digitale
mindset og kompetencer, hvor det skaber værdi.
- Vi anvender i stigende grad data i både interaktionen med
vores kunder og i interne beslutningsprocesser.
- Vi anvender kunstig intelligens, hvor det bidrager positivt til
udvikling af kundeoplevelsen eller øger vores effektivitet.
- Vi udbygger vores operationelle robusthed ved styrkelse
af vores forsvar mod cyberangreb og organisationens evne
til at håndtere it-nedbrud.
ESG integreret i kerneforretningen – langsigtet værdi-
skabelse og stærkt omdømme
- Vi integrerer, som solid finansiel sparringspartner, ESG
meningsfuldt i kundedialogen.
- Vi udvider vores ESG-datagrundlag og forholder os løben-
de til ESG-risici i kreditvurderingen af bankens kunder.
- Vi investerer ansvarligt, på vegne af os selv og vores
kunder, og bidrager herved til en bæredygtig samfunds-
udvikling.
- Vi understøtter finansieringen af den grønne omstilling
ved at tilbyde grønne låneprodukter.
- Vi arbejder aktivt med omstilling af vores egen drift for at
nedbringe bankens eget aftryk.
- Vi bidrager positivt til samfundets udvikling og deltager
aktivt i de lokale samfund, hvor vi driver bank.
Strategiske mål repræsenterer værdierne fra bankens
grundfortælling, der indeholder løfter til kunderne, til med-
arbejderne og til aktionærerne.
De strategiske mål dækker områderne:
• Kundetilfredshed
• Egenkapitalforrentning
• Medarbejderengagement
Kundetilfredshed
Sydbank bygger på langvarige kunderelationer. Vi har en
ambition om, at kundetilfredsheden skal have en positiv
udvikling. Det følger vi tæt gennem interne og eksterne
kundemålinger på tværs af berøringspunkter med banken.
Målsætningen er at fastholde og udbygge vores position
som Danmarks Erhvervsbank og at have en kundetilfreds-
hed blandt de 6 største banker i Danmark i top-3 på privat
(EPSI) og Private Banking (EPSI).
Egenkapitalforrentning
Vi vil fortsat levere konkurrencedygtige afkast til bankens
aktionærer og har en målsætning om at have en egenka-
pitalforrentning, der er i top 2 blandt de 6 største banker i
Danmark. Der forventes i strategiperioden en egenkapital-
forrentning større end 15 pct. Forventningen er baseret på
et normaliseret renteniveau med en indskudsbevisrente på
ca. 2 pct.
Medarbejderengagement
I Sydbank ser vi dygtige og engagerede medarbejdere
som vores vigtigste aktiv og har som mål at fastholde det
nuværende høje niveau. Det følger vi tæt gennem interne
medarbejderengagementsmålinger. Målsætningen er et
medarbejderengagement i den øverste kvartil i Ennovas
måling heraf.
Resultat 2024
Den samlede basisindtjening stiger med 156 mio. kr. til
7.227 mio. kr. Stigningen kan primært henføres til højere
indtjening på kapitalforvaltning.
Nettorenteindtægterne falder med 79 mio. kr. eller 2 pct. til
4.391 mio. kr.
Handelsindtjeningen udgør 268 mio. kr. mod 275 mio. kr. i
2023.
Indtjeningen i alt stiger med 149 mio. kr. til 7.495 mio. kr.
Basisomkostningerne stiger med 176 mio. kr. til 3.312
mio. kr.
Nedskrivninger på udlån udgør en udgift på 595 mio. kr. I
2023 udgjorde nedskrivningerne en indtægt på 27 mio. kr.
Basisresultatet for 2024 udgør 3.588 mio. kr. – et fald på
649 mio. kr. i forhold til 2023.
Koncernens positionstagning og håndtering af likviditet har
under ét givet en indtjening på 73 mio. kr. i 2024 mod 88
mio. kr. i 2023.
Resultat før skat udgør 3.645 mio. kr. mod 4.281 mio. kr. i
2023. Skatten er beregnet til 883 mio. kr. Herefter udgør
årets resultat 2.762 mio. kr. mod 3.342 mio. kr. i 2023.
Bankudlån udgør 82,5 mia. kr. ultimo 2024 og stiger med
8,0 mia. kr. i 2024, svarende til 10,7 pct.
Den samlede kreditformidling udgør 189,0 mia. kr. ultimo
2024 og stiger med 11 mia. kr. i 2024, svarende til 6,2 pct.
13
Årsrapport 2024
Forrentning af aktionærernes egenkapital før og efter skat
udgør henholdsvis 24,6 pct. og 18,6 pct. mod 30,3 pct. og
23,6 pct. i 2023.
Resultatet pr. aktie er 50,9 kr. mod 58,8 kr. i 2023.
Aktionærernes egenkapital er i årets løb forøget med 32
mio. kr. til 14.982 mio. kr. Ændringen er sammensat af
tilgang fra årets totalindkomst med 2.828 mio. kr., nettokøb
af egne aktier på 1.115 mio. kr., udbetalt udbytte på 1.686
mio. kr. samt øvrige egenkapitalreguleringer på 5 mio. kr.
Den egentlige kernekapitalprocent og kapitalprocenten
ultimo 2024 er, efter fradrag af foreslået udbytte, opgjort
til henholdsvis 17,8 og 21,4, hvor de tilsvarende procenter
ultimo 2023 udgjorde 18,9 og 21,1.
Pr. 31. december 2024 er det individuelle solvensbehov
opgjort til 9,8 pct. (2023: 10,2 pct.).
SIFI
Sydbank er udpeget som SIFI (systemisk vigtigt finansielt
institut) i Danmark, og for Sydbank gælder der et yderlige-
re bufferkrav for egentlig kernekapital på 1,0 pct. Det er
hensigten, at de danske SIFI-kapitalkrav skal være på niveau
med kravene i andre sammenlignelige europæiske lande.
Kapitalmål
Koncernens kapitalmålsætninger er en egentlig kernekapi-
talprocent i niveauet 14,5, en kernekapitalprocent på 16,0
og en kapitalprocent i niveauet 18,5.
Forslag til udbytte for 2024
Bestyrelsen foreslår – i overensstemmelse med bankens
udbyttepolitik – at der udbetales et udbytte på 26,88 kr. pr.
aktie, svarende til 50 pct. af koncernens overskud efter skat,
samt at der doneres 18 mio. kr. til Sydbank Fonden.
Der udbetales ikke udbytte af aktierne, der blev erhvervet
i det i 2024 offentliggjorte aktietilbagekøbsprogram på
1.200 mio. kr. Pr. 31. december 2024 er der tilbagekøbt
aktier for 1.126 mio. kr. Aktietilbagekøbsprogrammet blev
afsluttet 23. januar 2025.
Efter den foreslåede udbyttebetaling vil koncernen fortsat
være velkapitaliseret.
Aktietilbagekøb i 2025
Efter udbetaling af det foreslåede udbytte vil kapitalprocen-
terne fortsat være over kapitalmålsætningerne. Bestyrelsen
har derfor besluttet at igangsætte tilbagekøb af aktier for
1.350 mio. kr. i 2025.
Efter den foreslåede udbyttebetaling og aktietilbagekøbet
vil koncernen fortsat være velkapitaliseret.
Forventninger til 2025
Der forventes moderat vækst i dansk økonomi.
Resultat efter skat forventes at være i intervallet 2.200-
2.600 mio. kr.
Forventningen til resultatet er baseret på, at Danmarks
Nationalbank i 2025 nedsætter indskudsbevisrenten med 1
procentpoint.
Forventningerne er forbundet med usikkerhed og afhænger
af udviklingen på de finansielle markeder samt de makro-
økonomiske forhold, der bl.a. kan påvirke niveauet for ned-
skrivninger.
14
Årsrapport 2024
Sydbank-koncernen har opnået et resultat før skat på 3.645
mio. kr. mod 4.281 mio. kr. i 2023. Resultatet før skat for-
renter den gennemsnitlige egenkapital med 24,6 pct. p.a.
Årets resultat efter skat udgør 2.762 mio. kr. mod 3.342
mio. kr. i 2023 og forrenter den gennemsnitlige egenkapital
med 18,6 pct. p.a.
24. januar 2024 offentliggjorde koncernen sin forventning
for 2024 til et resultat efter skat i intervallet 2.500-2.900
mio. kr.
12. juni 2024 opjusterede koncernen sin forventning for
2024 til et resultat efter skat i intervallet 2.800-3.100 mio. kr.
19. december 2024 ændrede koncernen sin forventning til
et resultat efter skat i intervallet 2.700-2.900 mio. kr.
Årets resultat på 2.762 mio. kr. ligger indenfor den først
udmeldte forventning til resultatet på 2.500-2.900 mio. kr.
Regnskabet er karakteriseret ved:
2024
Stigning i basisindtjening på 156 mio. kr., svarende til 2
pct., til 7.227 mio. kr.
Fald i handelsindtjening på 7 mio. kr.
Stigning i basisomkostninger på 176 mio. kr., svarende til
6 pct., til 3.312 mio. kr.
Nedskrivninger på udlån udgør en udgift på 595 mio. kr.
Fald i basisresultat på 649 mio. kr. til 3.588 mio. kr.
Beholdningsresultat på 73 mio. kr.
Poster med engangskarakter mv. udgør en udgift på 16
mio. kr.
Bankudlån på 82,5 mia. kr. (2023: 74,5 mia. kr.)
Indlån på 116,7 mia. kr. (2023: 111,7 mia. kr.)
Kapitalprocent på 21,4, heraf egentlig kernekapitalpro-
cent på 17,8
Individuelt solvensbehov på 9,8 pct.
Foreslået udbytte på 26,88 kr. pr. aktie
4. kvartal
Basisindtjeningen udgør 1.780 mio. kr.
Nedskrivninger på udlån udgør en udgift på 508 mio. kr.
Periodens resultat efter skat udgør 366 mio. kr.
Resultatopgørelse
Koncernen (mio. kr.) 2024 2023
Basisindtjening 7.227 7.071
Handelsindtjening 268 275
Indtjening i alt 7.495 7.346
Basisomkostninger 3.312 3.136
Basisresultat før nedskrivninger 4.183 4.210
Nedskrivninger på udlån mv. 595 -27
Basisresultat 3.588 4.237
Beholdningsresultat 73 88
Resultat før engangsposter 3.661 4.325
Poster med engangskarakter, netto -16 -44
Resultat før skat 3.645 4.281
Skat 883 939
Årets resultat 2.762 3.342
Basisindtjening
Den samlede basisindtjening stiger med 156 mio. kr. eller
2 pct. til 7.227 mio. kr. Stigningen kan primært henføres til
højere indtægter på kapitalforvaltning.
Nettorenteindtægterne falder med 79 mio. kr. eller 2 pct. til
4.391 mio. kr. Faldet kan primært henføres til effekterne af
et faldende renteniveau.
Indtægterne fra samarbejdet med Totalkredit udgør netto
442 mio. kr. (2023: 416 mio. kr.) efter tabsmodregning på 8
mio. kr. (2023: 8 mio. kr.). Samarbejdet med DLR Kredit har
givet en indtægt på 127 mio. kr. (2023: 128 mio. kr.). Den
samlede realkreditindtjening udgør 570 mio. kr. – en stig-
ning på 25 mio. kr. eller 5 pct. i forhold til 2023. Stigningen
kan primært henføres til fundede prioritetslån.
Indtjening fra omprioriterings- og lånegebyrer falder med
15 mio. kr. til 169 mio. kr. – et fald på 8 pct. i forhold til
2023. Faldet kan henføres til en lavere aktivitet på bolig-
markedet.
Indtjening fra kapitalforvaltning stiger med 109 mio. kr.
eller 32 pct. til 454 mio. kr. Stigningen kan henføres til
positivt nettoflow i kapital under forvaltning og positiv
markedsudvikling.
De øvrige indtjeningskomponenter stiger med 116 mio. kr.
– en stigning på 8 pct. i forhold til 2023.
Regnskabsberetning
15
Årsrapport 2024
Basisindtjening
Koncernen (mio. kr.) 2024 2023
Nettorenter mv. 4.391 4.470
Realkredit 570 545
Betalingsformidling 293 268
Omprioriterings- og lånegebyrer 169 184
Kurtage og agio 484 467
Provisioner mv. investeringsforeninger
og pensionspuljer 315 310
Kapitalforvaltning 454 345
Depotgebyrer 103 96
Andre driftsindtægter 448 386
I alt 7.227 7.071
Handelsindtjening
Handelsindtjeningen udgør 268 mio. kr. mod 275 mio. kr. i
2023. Den tilfredsstillende indtjening kan henføres til høj
aktivitet på særligt obligationsmarkedet i 2024.
Omkostninger og afskrivninger
Koncernens samlede omkostninger og afskrivninger stiger
med 173 mio. kr. til 3.360 mio. kr. i forhold til 2023.
Omkostninger og afskrivninger
Koncernen (mio. kr.) 2024 2023
Personaleudgifter 1.920 1.863
Øvrige administrationsudgifter 1.261 1.162
Af- og nedskrivninger på immaterielle
og materielle aktiver 145 139
Andre driftsudgifter 34 23
I alt 3.360 3.187
Fordeler sig således:
Basisomkostninger 3.312 3.136
Beholdningsomkostninger 7 7
Omkostninger med engangskarakter 41 44
Basisomkostningerne udgør 3.312 mio. kr. mod 3.136 mio.
kr. i 2023 – en stigning på 176 mio. kr. Heraf vedrører 61
mio. kr. overtagelsen af Coop Bank pr. 1. juli 2024.
For yderligere information om engangsomkostninger hen-
vises til afsnittet herom på side 17.
Koncernen beskæftigede 2.094 medarbejdere (omregnet til
heltid) ved udgangen af 2024 mod 2.029 ved udgangen af
2023. Årets stigning på 65 medarbejdere kan henføres til
overtagelsen af Coop Bank.
Antallet af filialer er uændret, og ved udgangen af 2024 er
der 54 filialer i Danmark og 3 i Tyskland.
Basisresultat før nedskrivninger på udlån
Basisresultat før nedskrivninger på udlån udgør 4.183 mio.
kr. – et fald på 27 mio. kr. i forhold til 2023.
Nedskrivninger på udlån mv.
Nedskrivninger på udlån udgør en udgift på 595 mio. kr. I
2023 udgjorde nedskrivningerne en indtægt på 27 mio. kr.
Den største enkeltstående nedskrivning udgør 445 mio. kr.
(hvoraf der er tabsbogført 200 mio. kr.). Kunden er under
rekonstruktion med henblik på enten salg af virksomhed
eller kapitalrejsning.
Ledelsesmæssige skøn
Koncernen har pr. 31. december 2024 fastholdt et ledelses-
mæssigt skøn på 500 mio. kr. til afdækning af den makro-
økonomiske usikkerhed. Det ledelsesmæssige skøn udgør
400 mio. kr. vedrørende erhvervskunder og 100 mio. kr.
vedrørende privatkunder.
Det ledelsesmæssige skøn til afdækning af makroøkonomi-
ske risici dækker mulige tab forbundet med et højt renteni-
veau, den geopolitiske situation samt risiko for handelskrig
med toldmure som omdrejningspunkt.
For yderligere information henvises til den særskilte publi-
kation Kreditrisiko 2024, der er tilgængelig på sydbank.dk.
Årets nedskrivninger fordelt på brancher
Koncernen (mio. kr.) 2024 2023
Landbrug m.m. -42 -85
Handel 133 130
Fast ejendom 19 -36
Øvrige erhverv 587 48
Erhverv i alt 697 57
Privat -102 -84
I alt 595 -27
Ultimo 2024 udgør den akkumulerede nedskrivnings- og
hensættelsessaldo 2.188 mio. kr. (2023: 1.899 mio. kr.).
I 2024 udgør de konstaterede tab 406 mio. kr. (2023: 78
mio. kr.). Af de konstaterede tab er 187 mio. kr. tidligere
nedskrevet (2023: 49 mio. kr.).
Der nedskrives for forventede kredittab på alle finansielle
aktiver, der måles til amortiseret kostpris, og der hensættes
tilsvarende til forventede kredittab på uudnyttede kreditter
og finansielle garantier.
16
Årsrapport 2024
Nedskrivning for forventede kredittab afhænger af, hvorvidt
kreditrisikoen for et finansielt aktiv er steget betydeligt
siden første indregning, og foregår i 3 stadier. Den fra Alm.
Brand Bank overtagne portefølje i stadie 3 indregnes under
”kreditforringet ved første indregning”:
Stadie 1 er faciliteter, hvor der ikke er sket en betydelig stig-
ning i kreditrisikoen. Aktivet nedskrives med et beløb, der
svarer til det forventede kredittab som følge af den sand-
synlige misligholdelse i løbet af de kommende 12 måneder.
Stadie 2 er faciliteter, hvor der er sket en betydelig stigning
i kreditrisikoen. Aktivet overgår til stadie 2 og nedskrives
med et beløb, der svarer til det forventede kredittab i akti-
vets levetid.
Stadie 3 er faciliteter, hvor det finansielle aktiv er mislig-
holdt eller på anden måde er kreditforringet.
Kreditforringet ved første indregning er faciliteter, der ved
overtagelsen af Alm. Brand Bank var kreditforringet. Disse
indregnes på overtagelsen til dagsværdien af den overtagne
fordring.
Koncernens bankudlån og nedskrivninger pr. 31. december
2024 fordelt på disse stadier fremgår af nedenstående
tabel.
Kreditforringede bankudlån – stadie 3 – udgør 1,9 pct.
(2023: 1,5 pct.) af de samlede bankudlån før nedskrivninger
og 0,6 pct. (2023: 0,6 pct.) af de samlede bankudlån efter
nedskrivninger.
Kreditforringede bankudlån fra overtagelsen af Alm. Brand
Bank – kreditforringet ved første indregning – udgør 0,1 pct.
(2023: 0,1 pct.) af de samlede bankudlån før nedskrivninger
og 0,1 pct. (2023: 0,1 pct.) af de samlede bankudlån efter
nedskrivninger.
Nedskrivningssaldoen vedrørende kreditforringede bankud-
lån i procent af kreditforringede bankudlån pr. 31. decem-
ber 2024 udgør 66,3 (2023: 61,1).
Regnskabsberetning
Fordeling af bankudlån og nedskrivninger
(Mio. kr.) Stadie 1 Stadie 2 Stadie 3
Kreditforringet
ved første
indregning I alt
2024
Bankudlån før nedskrivninger 74.031 8.855 1.566 99 84.551
Nedskrivninger 380 599 1.038 2.017
Bankudlån efter nedskrivninger 73.651 8.256 528 99 82.534
2024 (pct.)
Nedskrivningssaldo i pct. af bankudlån 0,5 6,8 66,3 2,4
Andel af bankudlån før nedskrivninger 87,5 10,5 1,9 0,1 100,0
Andel af bankudlån efter nedskrivninger 89,3 10,0 0,6 0,1 100,0
2023
Bankudlån før nedskrivninger 66.698 8.325 1.138 112 76.273
Nedskrivninger 368 675 695 1.738
Bankudlån efter nedskrivninger 66.330 7.650 443 112 74.535
2023 (pct.)
Nedskrivningssaldo i pct. af bankudlån 0,6 8,1 61,1 2,3
Andel af bankudlån før nedskrivninger 87,5 10,9 1,5 0,1 100,0
Andel af bankudlån efter nedskrivninger 89,0 10,3 0,6 0,1 100,0
17
Årsrapport 2024
Basisresultat
Basisresultatet for 2024 udgør 3.588 mio. kr. – et fald på
649 mio. kr. i forhold til 2023.
Beholdningsresultat
Koncernens positionstagning og håndtering af likviditet har
under ét givet en indtjening på 73 mio. kr. i 2024 mod en
indtjening på 88 mio. kr. i 2023.
Beholdningsresultat
Koncernen (mio. kr.) 2024 2023
Positionstagning 10 20
Likviditetsfremskaffelse og -reserve 84 86
Strategiske positioner -14 -11
Omkostninger -7 -7
I alt 73 88
Koncernens renterisiko er positiv og vil således medføre et
tab ved rentestigninger. I forhold til koncernens beholdnin-
ger af obligationer – herunder likviditetsberedskab – vurde-
res renterisikoen som beskeden.
Poster med engangskarakter, netto
Poster med engangskarakter udgør en udgift på 16 mio. kr.
mod en udgift i 2023 på 44 mio. kr.
I 2024 sammensættes posten af omkostninger på 35 mio.
kr. til udvikling af boligprocessen og 6 mio. kr. til udvikling af
bank-/forsikringspartnerskab. Der er samtidig indtægtsført
en værdiregulering vedrørende Fynske Bank på 25 mio. kr.
i forbindelse med, at Fynske Bank ultimo 1. kvartal 2024 er
blevet et associeret selskab. Hidtil var aktiebesiddelsen ind-
regnet til børskursen. Pr. 31. marts 2024 indregnes aktierne
til Sydbanks andel af den regnskabsmæssige indre værdi.
I 2023 var posten sammensat af omkostninger på 35 mio.
kr. til udvikling af boligprocessen og 9 mio. kr. til udvikling af
bank-/forsikringspartnerskab.
Årets resultat
Resultat før skat udgør 3.645 mio. kr. (2023: 4.281 mio. kr.).
Skatten udgør 883 mio. kr. (2023: 939 mio. kr.), svarende
til en effektiv skatteprocent på 24,2. Årets resultat udgør
herefter 2.762 mio. kr. (2023: 3.342 mio. kr.).
Anden totalindkomst
Visse strategiske aktier er – i henhold til IFRS 9 – klassi-
ficeret med værdiregulering over anden totalindkomst i
koncernregnskabet. Værdireguleringen i 2024 udgør 85
mio. kr. (2023: 39 mio. kr.).
Forrentning
Forrentning af aktionærernes egenkapital før og efter skat
udgør henholdsvis 24,6 pct. og 18,6 pct. mod 30,3 pct. og
23,6 pct. i 2023. Resultatet pr. aktie er 50,9 kr. mod 58,8 kr.
i 2023.
Modervirksomheden Sydbank
Bankens samlede indtægter før omkostninger og nedskriv-
ninger på udlån udgør 7.542 mio. kr. (2023: 7.417 mio.
kr.). Indtægterne indeholder det konsoliderede resultat af
kapitalandele i associerede og tilknyttede virksomheder på
86 mio. kr. (2023: 185 mio. kr.).
De samlede omkostninger, inklusive omkostninger med
engangskarakter på 16 mio. kr. (2023: 44 mio. kr.), udgør
3.219 mio. kr. (2023: 3.128 mio. kr.).
Nedskrivninger på udlån mv. udgør 595 mio. kr. (2023:
indtægt på 27 mio. kr.).
Resultatet før skat udgør 3.728 mio. kr. (2023: 4.316 mio. kr.).
Resultatet efter skat udgør 2.838 mio. kr. (2023: 3.375 mio. kr.).
Dattervirksomheder
Resultat efter skat for dattervirksomhederne udgør 47 mio.
kr. (2023: 181 mio. kr.).
Koncernen 4. kvartal 2024
Kvartalets resultat før skat for koncernen udgør 450 mio.
kr. (4. kvartal 2023: 1.107 mio. kr.). Skatten udgør 84 mio.
kr., og periodens resultat 366 mio. kr. (4. kvartal 2023: 933
mio. kr.).
I forhold til 3. kvartal 2024 viser resultat før skat:
Basisindtjening på 1.780 mio. kr. (3. kvt.: 1.801 mio. kr.)
Handelsindtjening på 45 mio. kr. (3. kvt.: 70 mio. kr.)
Basisomkostninger på 859 mio. kr. (3. kvt.: 794 mio. kr.)
Nedskrivninger på udlån en udgift på 508 mio. kr. (3. kvt.:
udgift på 63 mio. kr.)
Beholdningsresultat på 4 mio. kr. (3. kvt.: 33 mio. kr.)
18
Årsrapport 2024
Balance
Pr. 31. december 2024 udgjorde koncernbalancen 193,7
mia. kr. mod 185,1 mia. kr. ultimo 2023.
Aktiver
Koncernen – ultimo (mia. kr.) 2024 2023
Tilgodehavender hos kreditinstitutter mv. 17,2 24,8
Udlån til dagsværdi (reverseforretninger) 23,8 16,7
Udlån til amortiseret kostpris (bankudlån) 82,5 74,5
Værdipapirer og kapitalandele mv. 35,2 37,8
Aktiver tilknyttet puljeordninger 27,0 22,9
Andre aktiver mv. 8,0 8,4
I alt 193,7 185,1
Koncernens bankudlån udgør 82,5 mia. kr. pr. 31. december
2024, hvilket er en stigning på 8,0 mia. kr. i forhold til 2023.
Bankudlån
Koncernen – ultimo (mia. kr.) 2024 2023
Erhvervskunder 68,3 61,8
Privatkunder 14,2 12,7
Offentlige myndigheder 0,0 0,0
I alt 82,5 74,5
Bankudlån til erhvervskunder stiger med 6,5 mia. kr., sva-
rende til 10,5 pct. i forhold til 2023.
Bankudlån til privatkunder stiger med 1,5 mia. kr., svarende
til 11,8 pct. i forhold til 2023, hvoraf 1,2 mia. kr. kan henfø-
res til købet af Coop Bank.
Kreditfaciliteter til erhvervskunder
Koncernen – ultimo (mia. kr.) 2024 2023
Udnyttede faciliteter = udlån før
nedskrivninger 70,0 63,2
Ikke-udnyttede faciliteter 43,8 47,9
I alt 113,8 111,1
Koncernens samlede kreditfaciliteter til erhvervskunder er
øget med 2,7 mia. kr. i forhold til 2023.
I 2024 har erhvervskunderne trukket 6,8 mia. kr. mere på
deres kreditfaciliteter.
Passiver
Koncernen – ultimo (mia. kr.) 2024 2023
Gæld til kreditinstitutter mv. 6,1 6,4
Indlån og anden gæld 116,7 111,7
Indlån i puljeordninger 27,0 22,9
Udstedte obligationer 11,2 11,2
Andre passiver mv. 14,4 15,9
Hensatte forpligtelser 0,4 0,2
Efterstillede kapitalindskud 2,1 1,1
Egenkapital 15,8 15,7
I alt 193,7 185,1
Koncernens indlån udgør 116,7 mia. kr. Det er en stigning
på 5,0 mia. kr. i forhold til 2023.
Kvartalsvise resultater
Koncernen (mio. kr.) 4. kvt. 2024 3. kvt. 2024 2. kvt. 2024 1. kvt. 2024 4. kvt. 2023
Basisindtjening 1.780 1.801 1.797 1.849 1.844
Handelsindtjening 45 70 64 89 35
Indtjening i alt 1.825 1.871 1.861 1.938 1.879
Basisomkostninger 859 794 828 831 801
Basisresultat før nedskrivninger 966 1.077 1.033 1.107 1.078
Nedskrivninger på udlån mv. 508 63 16 8 -6
Basisresultat 458 1.014 1.017 1.099 1.084
Beholdningsresultat 4 33 12 24 30
Resultat før engangsposter 462 1.047 1.029 1.123 1.114
Poster med engangskarakter, netto -12 -8 -11 15 -7
Resultat før skat 450 1.039 1.018 1.138 1.107
Skat 84 267 255 277 174
Periodens resultat 366 772 763 861 933
Regnskabsberetning
19
Årsrapport 2024
Kreditformidling
Udover traditionelle bankudlån formidler koncernen real-
kreditlån fra såvel Totalkredit som DLR Kredit. Koncernens
samlede formidling af kreditter udgøres af bankudlån, prio-
ritetslån fundet hos Totalkredit samt formidlede realkredit-
lån via henholdsvis Totalkredit og DLR Kredit.
Samlet kreditformidling
Koncernen – ultimo (mia. kr.) 2024 2023
Bankudlån 82,5 74,5
Fundede prioritetslån 3,5 4,2
Formidlede realkreditlån – Totalkredit 87,3 84,6
Formidlede realkreditlån – DLR 15,7 14,7
I alt 189,0 178,0
Koncernens samlede kreditformidling udgør 189,0 mia. kr. –
en stigning på 11,0 mia. kr., svarende til 6,2 pct. i forhold til
ultimo 2023. Heraf udgør Coop Bank 2,3 mia. kr.
Udviklingen kan henføres til en stigning i bankudlån på 8,0
mia. kr., et fald i fundede prioritetslån på 0,7 mia. kr. og en
stigning i formidlede realkreditlån på 3,7 mia. kr.
Sydbank-aktien
Antal 2024 2023
Gns. antal aktier i omløb 53.288.904 56.032.491
Antal aktier i omløb ultimo året 51.425.137 54.582.651
Antal udstedte aktier ultimo året 54.588.420 56.500.320
Aktiekapital
Aktiekapitalen udgør 545.884.200 kr. ultimo 2024 – et fald
på 19.119.000 kr. i forhold til ultimo 2023.
Antallet af aktier i omløb er faldet fra 54.582.651 (96,6 pct.)
ved udgangen af 2023 til 51.425.137 (94,2 pct.) ved udgan-
gen af 2024. Sydbank-aktiens indre værdi er 291,4 (2023:
273,9). Sydbank-aktiens slutkurs var 380,0, og børskurs/
indre værdi 1,30 ultimo 2024.
Egenkapital
Pr. 31. december 2024 udgør aktionærernes egenkapital
14.982 mio. kr. – en stigning på 32 mio. kr. siden primo året.
Ændringen er sammensat af tilgang fra årets totalindkomst
med 2.828 mio. kr., nettokøb af egne aktier på 1.115 mio.
kr., udbetalt udbytte på 1.686 mio. kr. samt øvrige egenkapi-
talreguleringer på 5 mio. kr.
Kapitalforhold
Banken offentliggjorde 28. februar 2024 et nyt aktietilba-
gekøbsprogram på 1.200 mio. kr., dog maksimalt 8 mio.
aktier. Aktietilbagekøbet foretages som led i en tilpasning
og optimering af kapitalstrukturen i overensstemmelse
med bankens kapitalmålsætning og kapitalpolitik.
Aktietilbagekøbsprogrammet blev igangsat 4. marts 2024
og blev afsluttet 23. januar 2025. Pr. 31. december 2024 er
der tilbagekøbt 3.188.000 aktier med en transaktionsværdi
på 1.126 mio. kr.
Koncernen har 25. januar 2024 udstedt supplerende kapital
på 650 mio. nkr. og 550 mio. skr. Den 6. september 2024 er
der yderligere udstedt 100 mio. euro samtidig med indfriel-
se af supplerende kapital på 75 mio. euro.
Koncernen har 31. maj 2024 udstedt SNP-lån – som Green
Bonds – for 500 mio. euro. Koncernen har forpligtet sig til at
bruge pengene fra obligationerne på finansiering af udlån,
der bidrager til at reducere miljøbelastningen. Udstedelsen
er sket som en naturlig refinansiering af SNP-lån, der er
indfriet i september 2024.
Risikovægtede eksponeringer
De risikovægtede eksponeringer udgør 65,2 mia. kr. (2023:
61,9 mia. kr.) – en stigning på 3,3 mia. kr. Kreditrisikoen sti-
ger med 1,5 mia. kr. Operationel risiko stiger 1,6 mia. kr., der
kan henføres til den årlige genberegning, hvor de seneste
3 års indtjening indgår. Markedsrisiko er uændret i forhold
til ultimo 2023, og andre eksponeringer viser en mindre
stigning.
Risikovægtede eksponeringer
Koncernen – ultimo (mia. kr.) 2024 2023
Kreditrisiko 40,7 39,2
Markedsrisiko 6,0 6,0
Operationel risiko 11,9 10,3
Andre eksponeringer inkl. CVA 6,6 6,4
I alt 65,2 61,9
Stigningen i kreditrisiko kan primært henføres til stigende
udlån til erhvervskunder.
Fordeling af bruttoeksponeringer på ratingklasser på
henholdsvis privat- og erhvervsengagementer kan ses
herunder.
20
Årsrapport 2024
Privat
Bruttoeksponeringen fordelt på ratingklasser kan illustreres
således:
Bruttoeksponering fordelt på ratingklasser
0
5
10
15
20
25
30
35
40
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Pct.
31.12.2023 30.09.2024 31.12.2024
Bruttoeksponeringen fordelt på ratingklasser viser en sti-
gende andel i de 4 bedste ratingklasser.
Erhverv
Bruttoeksponeringen fordelt på ratingklasser kan illustreres
som følgende:
Bruttoeksponering fordelt på ratingklasser
0
5
10
15
20
25
30
35
40
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Pct.
31.12.2023 30.09.2024 31.12.2024
Bruttoeksponeringen fordelt på ratingklasser viser en uæn-
dret høj andel i de 4 bedste ratingklasser.
Der henvises til noten om kreditrisiko på side 150 samt den
særskilte publikation Kreditrisiko 2024.
Solvens
Koncernen – ultimo (mio. kr.) 2024 2023
Risikovægtede eksponeringer 65.214 61.896
Egentlig kernekapital 11.635 11.671
Kernekapital 12.381 12.416
Kapitalgrundlag 13.936 13.056
Egentlig kernekapitalprocent 17,8 18,9
Kernekapitalprocent 19,0 20,1
Kapitalprocent 21,4 21,1
Egentlig kernekapitalprocent og kapitalprocent ultimo
2024 er opgjort til henholdsvis 17,8 og 21,4, hvor de tilsva-
rende procenter ultimo 2023 udgjorde 18,9 og 21,1.
Udvikling i kapitalprocenten i 2024
21,4
0,5
1,0
2,3
4,6
0,9
2,3
1,9
21,1
18,0 19,0 20,0 21,0 22,0 23,0 24,0 25,0
K
apitalprocent 31. december 2024
Fradrag m.m.
Stigning i risikoeksponeringer
Foreslået udbytte 2024
Årets resultat
Indfrielse af supplerende kapital
Udstedelse af supplerende kapital
Aktietilbagekøb 1.200 mio. kr.
Kapitalprocent primo 2024
Forøgelse Reduktion
Pr. 31. december 2024 er det individuelle solvensbehov op-
gjort til 9,8 pct. (2023: 10,2 pct.). Solvensbehovet består af
et minimumskrav på 8 pct. under søjle I og et kapitaltillæg
under søjle II. Ca. 56 pct. af solvensbehovet skal dækkes af
egentlig kernekapital, svarende til 5,5 pct. af de risikovægte-
de eksponeringer.
Modervirksomhedens solvens
Egentlig kernekapitalprocent og kapitalprocent pr. 31. de-
cember 2024 er opgjort til henholdsvis 17,8 og 21,2 (2023:
18,3 og 20,4).
Kapitalpolitik
Koncernens kapitalpolitik understøtter til stadighed koncer-
nens strategi og tilgodeser samtidig Sydbanks status som
SIFI-institut samt fuld indfasning af kapitalreguleringen.
Koncernens kapitalmålsætninger er en egentlig kernekapi-
talprocent i niveauet 14,5, en kernekapitalprocent i niveau-
et 16,0 og en kapitalprocent i niveauet 18,5. Kapitalmålene
er fastsat for at sikre, at koncernen lever op til samtlige
kapitalkrav, inklusive bufferkrav.
Der henvises endvidere til afsnittet Kapitalstyring på side
24-26.
Bruttoeksponeringen udgøres af udlån, uudnyttede kredittilsagn, tilgode-
havende renter, garantier samt modpartsrisiko på afledte finansielle instru-
menter. Figuren omfatter eksponeringer, der behandles efter A-IRB-metoden.
Eksponeringer vedrørende kunders misligholdelser (default) indgår ikke
i fordelingen på ratingklasser. Nedskrivninger på eksponeringer er ikke
fratrukket i eksponeringen.
Bruttoeksponeringen udgøres af udlån, uudnyttede kredittilsagn, tilgode-
havende renter, garantier samt modpartsrisiko på afledte finansielle instru-
menter. Figuren omfatter eksponeringer, der behandles efter A-IRB-metoden.
Eksponeringer vedrørende kunders misligholdelser (default) indgår ikke
i fordelingen på ratingklasser. Nedskrivninger på eksponeringer er ikke
fratrukket i eksponeringen.
Regnskabsberetning
21
Årsrapport 2024
Udbyttepolitik
Koncernens udbyttepolitik skal bidrage til den langsigtede
værdiskabelse for aktionærerne. Målet er, under hensynta-
gen til vækstplaner og kapitalpolitik, at udbetale 30-50 pct.
af årets resultat efter skat som udbytte.
Krav til subordinerede passiver og nedskrivningsegnede
passiver
Finanstilsynet fastsætter én gang årligt krav til omfang af
subordinerede passiver og nedskrivningsegnede passiver
for danske institutter, herunder Sydbank. Pr. 31. december
2024 er kravet til subordinerede passiver og nedskrivnings-
egnede passiver henholdsvis 26,4 pct. og 24,1 pct. af de
risikovægtede eksponeringer og kan opgøres således:
Krav og overdækning
31.12.2024 Subordinerede
passiver
Nedskrivnings-
egnede passiver
Koncernen Pct. Mio. kr. Pct. Mio. kr.
Risikovægtede
eksponeringer 65.214 65.214
Kapitalkrav 26,4 17.216 24,1 15.717
Kapitalgrundlag 13.936 13.936
SNP-lån med restløbetid >
1 år 11.175 11.175
Dækning af kombineret
bufferkrav -3.925
Dækning i alt 38,5 25.111 32,5 21.186
Overdækning 12,1 7.895 8,4 5.469
Sydbank-koncernen opfylder kravene pr. 31. december 2024
med en overdækning på 7.895 mio. kr. og 5.469 mio. kr.
Pr. 1. januar 2025 har Finanstilsynet fastsat kravene for
Sydbank til henholdsvis 26,4 pct. og 24,1 pct. af de risi-
kovægtede eksponeringer, hvilket er uændret i forhold
til 2024. Kravene medfører, at overdækningen fortsat er
henholdsvis 7.895 mio. kr. og 5.469 mio. kr.
Koncernen har udstedt Green Bonds for i alt 11,2 mia. kr.,
der indgår i ovenstående opgørelse af subordinerede og
nedskrivningsegnede passiver.
Markedsrisiko
Pr. 31. december 2024 udgør koncernens renterisiko 150
mio. kr. (2023: 65 mio. kr.). Koncernen vil således tabe på en
rentestigning.
Koncernen har uændret en meget lav valutakursrisiko samt
en fortsat beskeden aktieposition.
Funding og likviditet
Retningslinjerne for opgørelse af Liquidity Coverage Ratio –
LCR – foreskriver afløb af forpligtelser under hensyntagen
til modpart, størrelse af funding, sikringsforhold og løbetid.
De mest stabile indlån favoriseres således i forhold til større
indlån, især større indlån fra erhvervsvirksomheder og
finansielle modparter.
Koncernens LCR er 230 pct. pr. 31. december 2024 (2023:
223 pct.).
LCR
Koncernen – ultimo (mia. kr.) 2024 2023
Likviditetsbuffer i alt 61,9 57,7
Nettooutflow 27,0 25,9
LCR (pct.) 230 223
Koncernen har opfyldt kravet – på 100 pct. – til LCR hele
året og har, som det fremgår, en betydelig overdækning pr.
31. december 2024.
NSFR
Retningslinjerne for opgørelse af Net Stable Funding Ratio
– NSFR – foreskriver en tilgængelig stabil finansiering, der
overstiger den nødvendige stabile finansiering. Den nød-
vendige stabile finansiering beregnes med udgangspunkt i
aktivernes balanceværdier og stabilitetsgrad, hvor de høje-
ste krav til stabilitetsgrad findes på ikke-likvide aktiver med
lang løbetid. Den tilgængelige stabile finansiering beregnes
med udgangspunkt i finansieringens balanceværdier og
stabilitetsgrad, hvor de højeste stabilitetsgrader findes på
egenkapital og finansiering med lang løbetid.
Pr. 31. december 2024 udgør koncernens NSFR 138 pct.
(2023: 140 pct.).
NSFR
Koncernen – ultimo (mia. kr.) 2024 2023
Nødvendig stabil finansiering 100,1 90,8
Tilgængelig stabil finansiering 137,6 126,9
NSFR (pct.) 138 140
Koncernen har opfyldt kravet – på 100 pct. – til NSFR i hele
året og har en betydelig overdækning pr. 31. december
2024.
22
Årsrapport 2024
Funding ratio
Koncernen – ultimo (mia. kr.) 2024 2023
Egenkapital og efterstillet kapital 17,9 16,9
SNP-lån med restløbetid > 1 år 11,2 11,2
Stabile indlån 110,8 104,5
Stabil funding i alt 139,9 132,6
Bankudlån 82,5 74,5
Funding ratio (pct.) 170 178
Koncernens stabile funding overstiger koncernens udlån med
57,4 mia. kr. pr. 31. december 2024 (2023: 58,1 mia. kr.).
Regnskabsmæssige skøn
De anvendte skøn i relation til usikkerhed ved indregning
og måling af aktiver og forpligtelser er baseret på forud-
sætninger, som ledelsen vurderer som forsvarlige, men
som i sagens natur er usikre. De kan således vise sig at
være ufuldstændige eller unøjagtige som følge af en anden
udvikling end den forventede – det være sig i den omverden,
koncernen fungerer i, eller i forhold vedrørende kunder eller
forretningsrelationer i øvrigt. For nærmere omtale henvises
til note 2.
Rating
Moody’s seneste rating af Sydbank:
Outlook: Positive
Long-term deposit: A1
Baseline Credit Assessment Baa1
Senior unsecured: A1
Short-term deposit: P-1
Tilsynsdiamant
Tilsynsdiamanten opstiller en række pejlemærker for, hvad
der som udgangspunkt anses som pengeinstitutvirksomhed
med forhøjet risiko.
Overskridelser af tilsynsdiamanten medfører reaktioner fra
Finanstilsynet.
Opgørelsen af summen af de 20 største eksponeringer er
ændret, så opgørelsen svarer til definitionerne fra CRR.
Ændringen af opgørelsesmetoden er den primære årsag til,
at pejlemærket er faldet fra 137 ultimo 2023 til 110 pr. 31.
december 2024.
Pr. 31. december 2024 opfylder såvel koncernen som mo-
dervirksomheden alle tilsynsdiamantens pejlemærker.
Tilsynsdiamantens pejlemærker
Koncernen 2024 2023
Summen af 20 største eksponeringer
< 175 pct. 110 137
Udlånsvækst < 20 pct. om året 11 1
Ejendomseksponering < 25 pct. 12 10
Likvidtitetspejlemærke > 100 pct. 228 241
Gearingsgrad
CRR2-forordningen indeholder et gearingskrav på mini-
mum 3 pct. – defineret som kernekapital i procent af den
samlede eksponering.
Koncernens gearingsgrad er 6,4 pct. pr. 31. december 2024
(2023: 6,5 pct.) under hensyntagen til overgangsreglerne.
SIFI
Sydbank er udpeget som SIFI i Danmark, og der gælder et
yderligere bufferkrav for egentlig kernekapital på 1 pct.
Det er hensigten, at de danske SIFI-kapitalkrav skal være på
niveau med kravene i andre sammenlignelige europæiske
lande.
EU-regler om genopretning og afvikling
I henhold til lovgivningen skal hvert kreditinstitut opfylde
minimumskrav for nedskrivningsegnede passiver (NEP-
krav). Pr. 1. januar 2025 har Finanstilsynet fastsat NEP-kra-
vet for Sydbank til 24,1 pct. af de risikovægtede eksponerin-
ger, hvilket er uændret i forhold til 2024.
Det generelle afviklingsprincip for SIFI’er er, at de skal
kunne restruktureres og sendes tilbage på markedet med
tilstrækkelig kapitalisering til at sikre markedets tillid. Kon-
cernens NEP-krav beregnes med udgangspunkt i de risiko-
vægtede eksponeringer med en faktor fastsat som summen
af 2 gange solvensbehovet tillagt det kombinerede kapital-
bufferkrav med undtagelse af den kontracykliske buffer.
Opbygningen af afviklingsformuen er afsluttet pr. 31.
december 2024. Kreditinstitutterne har bidraget i forhold
til deres relative størrelse og risiko i Danmark. Afviklingsfor-
muen er pr. 31. december 2024 af en størrelse, der svarer til
mindst 1 pct. af de dækkede indskud i alle danske kreditin-
stitutter.
Koncernens bidrag til afviklingsformuen udgør 34 mio. kr.
for 2024.
Regnskabsberetning
23
Årsrapport 2024
Basel IV
Siden Basel-komitéen i 2017 offentliggjorde sine anbefa-
linger til ændringer vedrørende opgørelse af kapitalkrav
– Basel IV – har EU arbejdet på at implementere disse i CRR
(forordning) eller CRD (direktiv).
En del af de foreslåede ændringer er allerede implemen-
teret, og i slutningen af maj 2024 blev den resterende del
vedtaget med implementering 1. januar 2025. Der er tale
om implementering over en længere periode og med væ-
sentlige overgangsregler.
Den del af forordningen, der dækker markedsrisiko, (FRTB),
er dog udskudt til 1. januar 2026.
Koncernen forventer en begrænset effekt på koncernens
kapitalkrav som følge af overgangen til Basel IV.
Sektorspecifik systemisk buffer
30. juni 2024 har regeringen aktiveret den sektorspecifikke
systemiske buffer for eksponeringer mod ejendomsselska-
ber med en sats på 7 pct. af eksponeringernes risikovægte-
de aktiver.
Bufferen omfatter eksponeringer mod ejendomsselskaber,
dvs. erhverv i branchen ”Gennemførelse af byggeprojekter”
samt ”Fast ejendom”, mens eksponeringer mod ”Almene
boligselskaber” og ”Andelsforeninger” i branchen ”Fast
ejendom” undtages.
For banken medfører det en sektorspecifik systemisk buffer
på ca. 0,2 pct. i tillæg til de regulatoriske kapitalkrav.
Aktionærer
Sydbank-aktien gav i 2024 et afkast på 40 pct. (2023: 6
pct.) som følge af stigningen i børskursen i løbet af året
samt udbetaling af udbytte for 2023.
Bestyrelsen foreslår på generalforsamlingen, at der udbe-
tales 50 pct. af koncernens overskud efter skat i udbytte,
svarende til 26,88 kr. pr. aktie, samt at der doneres 18 mio.
kr. til Sydbank Fonden.
Forventninger til 2025
Der forventes moderat vækst i dansk økonomi.
Resultat efter skat forventes at være i intervallet 2.200-
2.600 mio. kr.
Forventningen til resultatet er baseret på, at Danmarks
Nationalbank i 2025 nedsætter indskudsbevisrenten med 1
procentpoint.
Forventningerne er forbundet med usikkerhed og afhænger
af udviklingen på de finansielle markeder samt de ma-
kroøkonomiske forhold, der bl.a. kan påvirke niveauet for
nedskrivninger.
24
Årsrapport 2024
Koncernens kapitalstyring sikrer en effektiv kapitalan-
vendelse i forhold til koncernens overordnede kapitalmål.
Koncernens risikoprofil fastlægges under hensyntagen til
kapitalmålene, der primært tilgodeser, at der er tilstrække-
lig kapital til at dække koncernens vækstforventninger og
løbende udsving i de risici, som koncernen påtager sig.
Koncernen anvender interne ratingmodeller til styring af
kreditrisici på koncernens erhvervs- og privatkundeporte-
føljer. Koncernen anvender den avancerede interne metode
for både privatkunder og erhvervskunder til opgørelse af
koncernens kapitalkrav.
Koncernen anvender standardmetoden til opgørelse af
kreditrisiko på eksponeringer mod stater, kreditinstitutter
og enkelte delporteføljer.
Yderligere oplysninger, herunder risikovægtede eksponerin-
ger (RVE), kapitaloplysninger og kapitalprocenter, fremgår
af note 3.
Koncernens kapitalstyring har fokus på 4 kapitalstørrelser:
minimumskapital, det tilstrækkelige kapitalgrundlag, kapi-
talkrav inkl. buffere og kapitalgrundlaget.
Minimumskapitalen er den nødvendige kapital i henhold til
CRR, og det tilstrækkelige kapitalgrundlag er koncernens
opgørelse af den kapital, som er passende til at sikre indsky-
dere mod tab under de gældende konjunkturer. Solvensbe-
hovet er defineret som det tilstrækkelige kapitalgrundlag i
procent af de risikovægtede eksponeringer.
Kapitalkravet inkl. buffere beregnes som solvensbehovet
med tillæg af det kombinerede bufferkrav, der udgør 6,0 pct.
pr. 31. december 2024.
Kapital og solvens samt kapitalkrav
Pct. af risikovægtede eksponeringer 31.12.2024
Kapital og solvens
Egentlig kernekapitalprocent 17,8
Kernekapitalprocent 19,0
Kapitalprocent 21,4
Kapitalkrav (inkl. buffere)*
Samlet kapitalkrav 15,8
Krav til egentlig kernekapital 11,5
- heraf SIFI-buffer 1,0
- heraf kapitalbevaringsbuffer 2,5
- heraf kontracyklisk buffer** 2,3
- heraf sektorspecifik systemisk buffer 0,2
Kapitaloverdækning
Egentlig kernekapital 6,3
Kapitalgrundlag 5,6
* Det samlede kapitalkrav består af det individuelle solvensbehov og et kombi-
neret bufferkrav. Den kontracykliske buffer fastsættes af Erhvervsministeriet og
kan maksimalt udgøre 2,5 pct. Satsen er p.t. opgjort til 2,3 pct.
** Den kontracykliske buffer er opgjort som et eksponeringsvægtet
gennemsnit af de specifikke satser i de lande, hvor virksomhederne, som
eksponeringerne er rettet mod, er hjemmehørende. Satsen for eksponerin-
ger mod virksomheder hjemmehørende i Danmark er 2,5 pct.
Udvalgene i koncernens risikoorganisation refererer direkte
til direktionen. Udvalgene identificerer, overvåger og vur-
derer risici indenfor de enkelte risikoområder og sikrer ud-
arbejdelse af modeller og principper for opgørelse af risici.
Udvalgene påser, at bankens forretningsområder proaktivt
udøver deres forretning og forholder sig til identificerede
risici. Udvalgene behandler årligt en risikovurdering for
eget område. Koncernens risikoansvarlige er medlem af alle
udvalgene, jf. afsnittet om risikostyring på side 149.
Fastsættelsen af det tilstrækkelige kapitalgrundlag foreta-
ges med afsæt i Finanstilsynets tilgang (8+). Oplæg til fast-
sættelsen af det tilstrækkelige kapitalgrundlag udarbejdes
af Risiko og behandles i kapitaludvalget. Med udgangspunkt
i oplægget drøftes og fastsættes det tilstrækkelige kapital-
grundlag af bestyrelsen.
Oplægget tager udgangspunkt i kapitaldækningsreglerne
(søjle I), og der foretages tillæg for risici, som vurderes ikke
er tilstrækkeligt dækket under søjle I. Der er ultimo 2024
foretaget tillæg på kreditrisiko, markedsrisiko, operationel
risiko og andre eksponeringer.
Modellerne, som anvendes til søjle I-opgørelsen, er nærme-
re beskrevet i note 3.
Kapitalstyring
25
Årsrapport 2024
Det tilstrækkelige kapitalgrundlag/solvensbehov fordeler
sig således:
Tilstrækkeligt kapitalgrundlag/
solvensbehov
Mio. kr.
Pct. af
RVE
Kreditrisiko 3.872 5,9
Markedsrisiko 850 1,3
Operationel risiko 1.105 1,7
Andre eksponeringer 567 0,9
Tilstrækkeligt kapitalgrundlag/solvensbehov 6.394 9,8
Under andre eksponeringer er blandt andet indregnet mate-
rielle aktiver og koncernens anlægsaktier.
Kapitalgrundlaget er den faktiske kapital, som koncernen
råder over.
Med udgangspunkt i det tilstrækkelige kapitalgrundlag kan
koncernens kapitalstruktur specificeres på følgende måde
pr. 31. december 2024:
Kapitalstruktur
Mio. kr.
Pct. af
RVE
Tilstrækkeligt kapitalgrundlag/solvensbehov 6.394 9,8
Kombineret bufferkrav 3.925 6,0
Kapitalkrav inkl. kombineret bufferkrav 10.319 15,8
Overskydende kapital 3.617 5,6
Kapitalgrundlag 13.936 21,4
Bestyrelsen har fastsat interne kapitalmål, der sikrer til-
strækkelig kapital, også under ugunstige makroøkonomiske
forhold. Ved fastsættelsen af kapitalmål og den løbende
vurdering heraf indgår stresstest som et vigtigt element.
Formålet med stresstest er at vurdere effekten af ugunstige
begivenheder på kapitalbehov og indtjening. Der foretages
stresstestberegninger, der viser effekten for de kommende
3 år under givne økonomiske scenarier.
Som grundlag for stresstestberegninger har koncernen pr.
31. december 2024 fastlagt følgende makroøkonomiske
scenarier:
Basisscenarie, der afspejler koncernens forventninger til
udviklingen i økonomien.
Global krise, der afspejler, at dansk økonomi rammes af et
tilbageslag i 2025, som forstærkes i 2026, hvor der indtræ-
der en dyb global recession. Faldet i BNP er på niveau med
faldet under finanskrisen – samlet 6,1 pct. i perioden. Faldet
i BNP kombineret med det høje renteniveau udløser store
fald i boligpriser og stigende arbejdsløshed. Der forventes
et relativt stort fald i husholdningernes indlån, uændrede
udlån i 2025, og herefter fald på 5 pct. i 2026 og 2,5 pct. i
2027. Inflationen forventes at stige svagt i de første 2 år for
herefter at falde i det sidste år. Renteniveauet er marginalt
faldende i perioden. Aktiekurserne falder med 50 pct. i
2025.
Global recession, der afspejler, at dansk økonomi rammes
af et tilbageslag i 2025, som forstærkes i 2026, hvor der
indtræder en dyb global recession. Scenariet tager afsæt i
Finanstilsynets stressscenarie, men det er bankens vurde-
ring, at centralbankerne vil reducere renterne væsentligt i
løbet af stressperioden, hvilket ikke er tilfældet i Finanstil-
synets stressscenarie. Renteændringerne vurderes at påvir-
ke udviklingen i BNP, boligpriser, arbejdsløshed og aktiekur-
serne i mindre negativ retning end ved ”global krise”. BNP
falder samlet med 4,6 pct. i perioden. Faldet i BNP medfører
store fald i boligpriser og stigende arbejdsløshed i perioden,
hvilket forventes at medføre fald i husholdningernes indlån.
Der forventes uændrede udlån i 2025 og herefter fald på
4 pct. i 2026 og 2,5 pct. i 2027. Inflationen forventes at
falde svagt i de første 2 år for herefter at falde i det sidste
år. Renteniveauet falder i perioden – pengemarkedsrenten
med 270 bp, den 1-årige obligationsrente med 290 bp og
den 30-årige obligationsrente med 170 bp. Aktiekurserne
falder med 35 pct. i 2025.
Rentefald på 200 bp, der afspejler, at europæisk økonomi
rammes hårdere end ventet af tilbagegang, hvilket tvinger
Den Europæiske Centralbank (ECB) til at sænke renten
med samlet 200 bp i 2025 og 2026. Tiltaget har ikke helt
den forventede effekt, og der ses afmatning af europæisk
økonomi i både 2026 og 2027. BNP falder i 2025 og 2026
for herefter at stige igen i 2027. Boligpriserne falder i 2025
med 5 pct. for herefter at stige med 1,5 pct. i både 2026
og 2027, ligesom arbejdsløsheden stiger i perioden. Der
forventes negativ udlånsvækst på 3,5 pct. i 2025, som mod-
svares af udlånsvækst på 0,5 pct. i 2027. Indlån forventes
at stige med 1,5 pct. i 2025 for herefter at falde med 1 pct. i
2026 og 2027. Inflationen er stort set uændret, og rente-
niveauet forventes at falde i niveauet 170 bp i perioden.
Aktiekurserne falder med 20 pct. i 2025 og stiger igen med
5 pct. i 2027.
Handelskrig USA og Europa, der afspejler, at USA hæver
toldafgifter på import af udvalgte varer fra Europa, hvilket
rammer europæiske og danske virksomheder, der ekspor-
terer til USA. Faldende efterspørgsel medfører afmatning
af europæisk økonomi, hvilket får Den Europæiske Cen-
tralbank (ECB) til at sænke renten i både 2025 og 2026
med henblik på at afbøde de negative vækstkonsekvenser
for europæisk økonomi. BNP ligger i perioden på et lavere
niveau end Nationalbankens skøn for 2024, men er stadig
positiv. Boligpriserne stiger i perioden moderat, og der ses
26
Årsrapport 2024
stigende arbejdsløshed i alle år. Der forventes negativ ud-
lånsvækst på 1 pct. i 2025, som modsvares af udlånsvækst
på 1 pct. i 2027. Indlån forventes at stige med 1,5 pct. i
2025 for herefter af falde med 1 pct. i både 2026 og 2027.
Inflationen ligger i perioden på et højere niveau end Natio-
nalbankens skøn for 2024. Renteniveauet falder i perioden
– pengemarkedsrenten og den 1-årige obligationsrente
med 130 bp og den 30-årige obligationsrente med 80 bp.
Aktiekurserne falder med 15 pct. i 2025 for herefter at stige
igen med 5 pct. i 2027.
Global handelskrig, der afspejler en situation, hvor USA
efter præsidentskiftet indleder en omfattende handelskrig
med Europa. For at undgå toldmure forsøger Europa at for-
handle løsninger med USA, men uden held. Handelskrigen
breder sig globalt og medfører gengældelsestold fra mange
lande overfor USA. Situationen medfører tilbagegang i euro-
pæisk økonomi. Den Europæiske Centralbank (ECB) holder
igen med rentesænkninger henset til den høje inflation.
BNP ligger lavere end Nationalbankens skøn for 2024 og
er negativ i 2025 og 2026. Boligpriserne falder i 2025 og
2026 med samlet 7,5 pct. og stiger i 2027 med 1,5 pct.
Arbejdsløsheden er stigende i hele perioden. Der forventes
negativ udlånsvækst på henholdsvis 2,5 pct. i 2026 og 1 pct.
i 2027. Indlån forventes at stige med 3 pct. i 2025 for heref-
ter at falde med 1 pct. i 2026. Inflationen ligger i perioden i
et noget højere niveau end Nationalbankens skøn for 2024.
Renteniveauet er marginalt faldende i perioden. Aktiekur-
serne falder med 30 pct. i 2025.
Scenarierne og deres relevans vurderes løbende, og ledel-
sen godkender scenarierne som baggrund for de videre
stresstestberegninger.
De gennemførte stresstest viser, at koncernen er tilstrække-
ligt kapitaliseret, og at de fastsatte kapitalmål er forsigtige.
I hele 2024 har koncernen til fulde levet op til både eksterne
og interne kapitalkrav.
Med afsæt i risikorapporteringen pr. 31. december 2024,
herunder koncernens ICAAP og ILAAP, behandler bestyrel-
sen en samlet risikovurdering, som har til formål at synlig-
gøre koncernens enkelte og samlede risici.
Risikovurderingen indeholder en beskrivelse og vurdering
af de risikotyper, som koncernen er udsat for, herunder
en vurdering af forretningsmodellens indflydelse på risici
og risikoniveau, samt hvilke aktiviteter de enkelte risici er
knyttet til.
De væsentligste risikotyper og -vurderinger er:
Kreditrisiko, der er nærmere beskrevet i ”Noter – Risiko-
styring” samt i ”Kreditrisiko 2024”, som er tilgængelig på
bankens hjemmeside – sydbank.dk.
Markedsrisiko, likviditetsrisiko og operationel risiko, som
er nærmere beskrevet i ”Noter – Risikostyring”.
Stresstest, herunder især konsekvenser for kapital og
indtjening, jf. ovenfor.
Koncernens risikoorganisation, som er nærmere beskrevet
ovenfor og i ”Noter – Risikostyring”.
Koncernens samlede kontrolmiljø, herunder compliance,
hvidvask, GDPR og it-sikkerhed, som er nærmere beskre-
vet i ”Ide- og forretningsgrundlag” og ”Organisation og
selskabsledelse”.
Koncernens kapital og sammensætning heraf, jf. ovenfor.
Medarbejderressourcer, herunder en vurdering af kompe-
tencer og antal.
Kommunikation, herunder koncernens evne til at kom-
munikere internt på en hurtig, effektiv og målrettet måde,
koncernens evne til at kommunikere eksternt på en sådan
måde, som opfylder lovgivningens og eksterne interes-
senters forventninger, samt kommunikation via sociale
medier.
Risikovurderingen danner grundlag for en vurdering af,
hvorvidt politikker og retningslinjer er betryggende i for-
hold til de forretningsmæssige aktiviteter, organisation og
ressourcer samt markedsforhold.
Bestyrelsen har godkendt risikovurderingen og vurderer, at
risici og risikostyringen er passende i forhold til forretnings-
model, risikoappetit og kapital.
For yderligere informationer om risici og risikostyringen
heraf henvises til ”Noter – Risikostyring".
Kapitalstyring
27
Årsrapport 2024
Risikostyring og intern kontrol vedrørende
regnskabsaflæggelse
Væsentlige interne kontroller og risikostyringssystemer
Sydbanks risikostyring og interne kontroller i forbindelse
med regnskabsaflæggelsen er tilrettelagt med henblik på at
aflægge:
Et internt regnskab, der giver mulighed for at måle og
følge op på koncernens præstation.
Et eksternt regnskab, der giver et retvisende billede uden
væsentlig fejlinformation, og som er i overensstemmelse
med de EU-godkendte internationale regnskabsstandar-
der (IFRS) og yderligere danske oplysningskrav til årsrap-
porter for børsnoterede finansielle selskaber.
Koncernens interne kontroller og risikostyringssystemer
opdateres løbende og er udformet med henblik på at identi-
ficere og eliminere fejl og mangler i regnskabet. De interne
kontroller og risikostyringssystemer giver en høj grad af
sikkerhed for, at alle væsentlige fejl og mangler opdages og
korrigeres.
Overordnet kontrolmiljø
Det er direktionens ansvar at opretholde effektive interne
kontroller og et risikostyringssystem i forbindelse med
regnskabsaflæggelsen. Direktionen har designet og imple-
menteret kontroller, som anses for nødvendige og effektive
i relation til at imødegå de identificerede risici ved regn-
skabsaflæggelsen.
Risikovurdering
Bestyrelsen og direktionen vurderer løbende de risici, som
knytter sig til koncernen, herunder de risici, som påvirker
regnskabsaflæggelsen. I årsrapporten er de væsentligste
identificerede risici beskrevet i ”Regnskabsmæssige skøn og
vurderinger” (note 2).
Direktionen og Revisionsudvalget tager løbende stilling
til, om der skal igangsættes nye interne kontroller for at
imødegå identificerede risici. Revisionsudvalget gennemgår
herudover løbende særligt risikofyldte områder.
Der er etableret procedurer, som skal sikre, at Sydbank til
stadighed overholder relevant lovgivning og andre regula-
tiver i forbindelse med regnskabsaflæggelsen. Revisions-
udvalget orienteres løbende om væsentlige ændringer af
lovgivningen.
Overvågning
I forbindelse med udarbejdelsen af årsregnskabet gen-
nemføres analyser og kontrolaktiviteter, som skal sikre, at
regnskabsaflæggelsen sker i overensstemmelse med IFRS
som beskrevet i ”Anvendt regnskabspraksis” (note 1).
28
Årsrapport 2024
Sydbank-aktien 2024 2023
Aktiekapital, mio. kr. 546 565
Total markedsværdi, ultimo året, mio. kr. 19.542 16.025
Børskurs, ultimo året 380,0 293,6
Årets resultat pr. aktie, kr. 50,9 58,8
Udbytte pr. aktie, kr. 26,88 30,56
Indre værdi pr. aktie, kr. 291,4 273,9
Børskurs/indre værdi pr. aktie 1,30 1,07
Investor Relations
For at understøtte de strategiske mål sikrer koncernen, at
interessenter modtager korrekt og fyldestgørende infor-
mation. Det gøres ved at målrette kommunikationen til
investorerne i henhold til best practice og ved at opretholde
en høj grad af professionalisme.
Koncernen understøtter og udbygger relationer til investo-
rer og analytikere ved at afholde roadshows i forbindelse
med offentliggørelse af regnskaber.
Ledelsen varetager desuden kontakten til analytikere,
aktionærer og potentielle investorer på en række seminarer
og konferencer, hvor aktuelle forhold vedrørende Sydbank
præsenteres og diskuteres.
Kontakten med analytikere, aktionærer og potentielle inve-
storer er i 2024 sket ved såvel fysiske som virtuelle møder.
Sydbank-aktien
Sydbank-aktien er noteret på Nasdaq Copenhagen og ind-
går fra 23. december 2024 i OMX C25-indekset.
Sydbank-aktien steg fra kurs 293,6 ultimo 2023 til kurs
380,0 ultimo 2024, svarende til en stigning på 29,4 pct.
Tillagt det i 2024 udbetalte udbytte på 30,56 kr. pr. aktie
udgjorde afkastet til aktionærerne 39,8 pct. Til sammenlig-
ning steg bankindekset 15,7 pct.
Ved udgangen af 2024 blev Sydbank-aktien dækket af 5
analytikere.
Den gennemsnitlige daglige omsætning i Sydbank-aktien
var 48 mio. kr. i 2024 mod 42 mio. kr. i 2023. Aktien var den
21. mest omsatte på Nasdaq Copenhagen.
Udbyttepolitik
Sydbanks overordnede finansielle målsætning er at give
sine aktionærer et konkurrencedygtigt afkast i form af kurs-
stigninger og udbyttebetaling.
Udbyttepolitikken skal bidrage til den langsigtede værdi-
skabelse for aktionærerne. Målet er under hensyntagen til
vækstplaner og kapitalpolitik at udbetale 30-50 pct. af årets
resultat efter skat som udbytte.
I 2024 udbetalte Sydbank et udbytte på 50 pct., jf. bankens
udbyttepolitik, svarende til 30,56 kr. pr. aktie.
I forlængelse af udbetalingen af udbyttet i 2024 har
Sydbank indenfor aktietilbagekøbsprogrammet erhvervet
3.384.000 stk. egne aktier for 1.200 mio. kr., afsluttet den
23. januar 2025.
Aktietilbagekøbet er foretaget som led i tilpasningen til
koncernens kapitalmål.
Koncernens målsætning er en egentlig kernekapitalprocent
i niveauet 14,5, en kernekapitalprocent i niveauet 16,0 og
en kapitalprocent i niveauet 18,5.
Bestyrelsen foreslår på generalforsamlingen, at der udbe-
tales 50 pct. af koncernens overskud efter skat i udbytte,
svarende til 26,88 kr. pr. aktie, samt at der doneres 18 mio.
kr. til Sydbank Fonden.
På grundlag af et solidt kapitalgrundlag vil der være mulig-
hed for at igangsætte et nyt aktietilbagekøbsprogram på
1.350 mio. kr. med en forventet gennemførelse i perioden
primo marts 2025 til ultimo januar 2026, således at der
samlet udloddes 2.727 mio. kr. til Sydbanks aktionærer,
svarende til 99 pct. af årets resultat efter skat.
1. januar 2024 = indeks 293,60, dvs. Sydbanks aktiekurs
275
325
350
375
ULTIMO
FEB APR JUN AUG OKT
SydbankBankindex
Aktiekursudvikling 2024
29
Årsrapport 2024
BARE BANK
Sydbank er sat i verden
for at være en bank tæt på dig.
Vi finder løsningerne der,
hvor de er, hurtigt og effektivt.
Vi bygger på relationerne
mellem mennesker.
Og vi har fokus på det vigtige,
nemlig bankdrift og sundt
købmandskab.
Bank – helt enkelt
SYDBANK
Vi driver en bank med 3 løfter
– til kunderne, til medarbejderne
og til aktionærerne. Kend os på
værdiskabelsen for vores kunder.
Kend os på, at vi ser dygtige og engagerede
medarbejdere som vores vigtigste aktiv.
Og kend os på, at vores lønsomhed altid
er så god, at vi også i fremtiden er en fri
og handlekraftig bank.
Sydbank – hvad kan vi gøre for dig?
VORES BANK
Med rødder i det sønderjyske driver vi i dag en stærk
og selvstændig landsdækkende bank, der kan og vil selv.
For rygraden af dansk erhvervsliv og de privatkunder,
der sætter pris på professionel rådgivning, er vi en bank
for de fleste – men ikke den samme bank for alle.
Gammeldags nærvær, ny teknologi – vi bruger det, der virker.
Vi kender vores kunder og er tæt på dem med rådgivning
i øjenhøjde. Med de bedste samarbejdspartnere i ryggen
skaber vi konkurrencekraft.
Vores bank – dygtighed og relationer skaber værdi
Sydbanks grundfortælling
Sydbank er en bank med et solidt økonomisk fundament,
som giver plads til flere forretninger med såvel nye som
eksisterende kunder. Vi vil vokse på et sundt og velfunderet
grundlag. Sydbank ønsker at forblive en bank på egne præ-
misser, og vi stræber efter at være den foretrukne samar-
bejdspartner. Vi har fokus på egne produkter, men benytter
samarbejdspartnere til en bred vifte af finansielle ydelser
såsom realkredit, pension og forsikring.
Sydbanks primære formål er at opfylde kundernes behov
for finansielle ydelser. Dette formål realiseres med ud-
gangspunkt i en holdning om, at Sydbank skal være blandt
de absolut bedste i Danmark til at drive bank og rådgive
kunderne ud fra deres unikke situation.
Sydbanks sønderjyske rødder udgør sammen med bankens
grundfortælling grundlaget for Sydbank som en selvstæn-
dig bank, der kan og vil selv.
Idé- og forretningsgrundlag
30
Årsrapport 2024
Sydbanks forretningsmodel
I Sydbank har vi fokus på det vigtige, nemlig bankdrift og
sundt købmandskab. Vi kalder det ’Bank – helt enkelt’. Den
klassiske forretningsmodel for pengeinstitutter består i at
foretage en optimal risikostyring, når korte indlån omdan-
nes til lange udlån. Dette er fortsat grundlaget for Sydbanks
forretningsmodel.
Sydbank er en landsdækkende full-service rådgivningsbank.
Bankens forretningsmodel består udover egenproducerede
ind- og udlånsprodukter af aktiviteter indenfor betalings-
formidling, handel med værdipapirer og kapitalforvaltning
samt formidling af produkter indenfor realkredit, investe-
ringspleje og forsikring via samarbejdspartnere.
Egenkapital
I Sydbank driver vi bank med et løfte om
at levere en konkurrencedygtig forrent-
ning af egenkapitalen samt sikre en god
lønsomhed til gavn for aktionærerne.
Derfor tilstræber Sydbank at have en
egenkapitalforrentning, der oversti-
ger kapitalomkostningerne.
Råvarer
Bankens likviditet er råvaren,
som anvendes til fremstilling af
bankens egenproducerede udlåns-
produkter. Likviditeten består hovedsa-
gelig af indlån, men også af likviditet fremskaffet
via pengemarkedet eller via obligationsudstedelser.
Det er afgørende for bankens konkurrencekraft at
kunne fremskaffe likviditet til så konkurrencedygtige
priser som muligt. Sydbank tilstræber derfor en stærk
kreditrating.
Produktion
Sydbanks produktion består i det klassiske og
sunde bankhåndværk, hvor kunderne kreditvurde-
res med udgangspunkt i kreditanalyser og ratings.
Kreditvurderingen af kunderne er afgørende
for bankens kapitalforbrug, råvarerne, og er
dermed også bestemmende for bankens
prissætning. Foruden det klassiske
og sunde bankhåndværk udgør
overholdelse af love og regler en
stor del af produktionsaktivite-
terne, herunder bekæmpelse
af hvidvask. En stor del af
bankens omkostninger er
bundet til bankens produk-
tion, hvorfor en konti-
nuerlig effektivisering
af arbejdet er afgørende
for at reducere bankens
driftsomkostninger.
Værditilbud
Bankens værditilbud til kunderne
skabes gennem værdiskabende rådgiv-
ning, opbygning af langvarige relationer
samt udbud af relevante produkter og services
til konkurrencedygtige priser. Sydbank tilstræber
en prissætning af bankens produkter og ydelser,
som sikrer, at kunderne er profitable, dvs. at priser-
ne overstiger kapitalomkostningerne og produkti-
onsomkostningerne.
Egenkapital
Råvarer
(Likviditet, LCR)
Produktion
(IRB, rating, solvens
og kapital)
Værditilbud
Real-
kredit
Data-
registrering
Lov-
overholdelse
Compliance
Kredit-
analyse
Penge-
marked
Obligations-
udstedelser
Indlån
Råd-
givning
Formue-
forvaltning
Betalings-
formidling
Udlån
Pris
AML
Sådan fungerer Sydbank
Idé- og forretningsgrundlag
31
Årsrapport 2024
Sydbanks værdikæde
Sydbanks forretningsmodel hviler på, at banken foruden
egne produkter kan fremskaffe en bred vifte af finansiel-
le produkter indenfor realkredit, pension og forsikring
via stærke samarbejder med partnere. På den måde kan
Sydbank tilbyde kunderne et konkurrencedygtigt udbud af
finansielle produkter.
Som bank medvirker vi til at finansiere samfundet gen-
nem vores udlåns- og investeringsaktiviteter. Bankens
samarbejdspartnere på realkreditområdet er primært
Totalkredit og DLR Kredit. Banken samarbejder på investe-
ringsforeningsområdet med en række underleverandører, fx
Sydinvest og BankInvest. Banken formidler forsikrings- og
pensionsprodukter, hvor de primære samarbejdspartnere på
livsforsikringsområdet er Letpension og PFA og på skades-
forsikringsområdet samarbejder banken med Alm. Brand
Forsikring.
Sydbank har outsourcet en væsentlig andel af bankens
it-udvikling og -drift til Bankdata og JN Data.
32
Årsrapport 2024
Lokal forankring
Sydbank er med sine 2.016 ansatte i Danmark og 71
ansatte i Tyskland lokalt forankret i 12 danske geografiske
områder samt Nordtyskland, hvor banken har 3 filialer. Vi
lægger vægt på at være tæt på vores kunder og opbygge
langvarige relationer gennem værdiskabende rådgivning og
lokalt engagement. Vores decentrale organisering med et
områdehovedkontor i hvert af de 13 områder giver kun-
derne adgang til specialistkompetencer og sikrer lokal og
hurtig beslutningskraft.
Sydbank er afhængig af aktive lokalmiljøer, der giver mulig-
hed for at drive forretning og skabe vækst. Vores forank-
ring i lokalsamfundene er dermed en vigtig del af bankens
værdigrundlag og forretningsmodel.
Sydbank støtter lokalt
Sydbank mener, at aktive lokalsamfund er vigtige. Det af-
spejler vores sponsorater og fondsdonationer. Sydbank støt-
ter via sponsorater små og store foreninger og forbund over
hele landet – primært indenfor holdsport og breddeidræt.
Sydbank Fonden og Trelleborg Fonden er almennyttige
fonde, der støtter kulturelle og folkelige formål i Danmark.
I 2024 donerede Sydbank Fonden over 20 mio. kr. til flere
end 580 projekter, og Trelleborg Fonden over 2,5 mio. kr. til
flere end 80 projekter.
Område
Vestjylland
Område
Aarhus
9 %
Område
Midtjylland
8 %
9 %
Område
Vejle
8 %
Område
Kolding
6 %
Område
Sønderjylland
7 %
Område
Fyn
10 %
Område
Sjælland
8 %
Område
Hovedstaden
16 %
Område
Nordjylland
4 %
Område
Horsens
5 %
Område
Sønderborg
4 %
Område
Tyskland
6 %
Geografisk fordeling af
Sydbanks forretningsomfang
Idé- og forretningsgrundlag
33
Årsrapport 2024
Strategiens
retning
Forudsætninger
Sydbanks fundament
Grundfortællingen Den blå tråd 10 leveregler
Negativt rente-
miljø*
Lav
lånefterspørgsel
Fortsat pres på
omkostningerne
Makroøkonomiske forventninger
Strategiske
temaer
Kendt og større
- Rentabel vækst
Sundt købmandskab
- Øget indtjening
Større konkurrencekraft
- Effektiv bank
Strategiske
initiativer
Flere kunder
Større synlighed
ESG og bæredygtighed
Dygtige medarbejdere
Øget forretningsforståelse
Prioritering af initiativer
Øget omkostningsforståelse
Styrket maskinrum
Strategiske mål
2024
Kendskabsgrad Egenkapitalforrentning Omkostningsprocent
40 % I niveauet 10 % I niveauet 60 %
Vækst i forretningen
Sydbanks strategi 2022-2024 ”Vækst i forretningen”
Vi vil være kendt af flere, tjene flere penge og fortsat
effektivisere banken. Strategien gennemføres via initiativer
under de strategiske temaer Kendt og større, Sundt køb-
mandskab samt Større konkurrencekraft. Vi investerer i at
øge kendskabet for at vækste forretningen og øge indtjenin-
gen. Samtidig styrkes bankens konkurrencekraft gennem
en bedre balance mellem indtjening og omkostninger.
* Strategien og tilhørende målsætninger blev udarbejdet i 2021, hvor rentemiljøet var negativt.
Strategiske temaer
Kendt og større – rentabel vækst
Sydbank har et godt omdømme – og skal være mere kendt.
På ryggen af Danmarks Erhvervsbank øger vi kendskabet til
Sydbank med særligt fokus på større byer. Vi vokser renta-
belt ved egen kraft og er i form til venligsindede opkøb. Og
vi indarbejder ESG og bæredygtighed i bankens produkter
og processer. Ved udgangen af strategiperioden har vi et
strategisk mål om et uhjulpet kendskab på 40 pct.
Ved årets udgang var det uhjulpne kendskab 28 pct.
(2023: 26 pct.)
Sundt købmandskab – øget indtjening
I Sydbank har vi fokus på bankdrift og sundt købmandskab.
Vores medarbejdere er dygtige, opsøgende og værdiska-
bende. Vi arbejder med udgangspunkt i princippet no-
get-for-noget og øger bankens indtjening. Ved udgangen
af strategiperioden har vi et strategisk mål om en egenka-
pitalforrentning i niveauet 10 pct. – baseret på et normali-
seret nedskrivningsniveau. Målsætningen blev fastsat med
udgangspunkt i et negativt rentemiljø.
I 2024 var egenkapitalforrentningen 18,6 pct.
(2023: 23,6 pct.)
Større konkurrencekraft – effektiv bank
Vi prioriterer bankens indsatser og nedbringer omkostnin-
gerne. Vi optimerer arbejdsgange og processer for at redu-
cere tidsforbruget, højne kvaliteten og nedbringe svartiden
på kundeleverancer. Som en ordentlig og ansvarlig bank
har vi altid fokus på compliance, herunder it-sikkerhed. Ved
udgangen af strategiperioden har vi et strategisk mål om en
omkostningsprocent i niveauet 60 pct.
I 2024 var omkostningsprocenten 44,2 pct.
(2023: 42,7 pct.)
34
Årsrapport 2024
Bankens værditilbud
Sydbanks værditilbud er centreret om værdiskabende
rådgivning med udgangspunkt i kundens behov. Vi spør-
ger derfor: ’Hvad kan vi gøre for dig?’ og yder rådgivning i
øjenhøjde ud fra den enkeltes behov og efterspørgsel efter
bankens produkter og services.
Værditilbuddet, herunder at yde den rette rådgivning, tager
afsæt i værdisætningen: ’Dygtighed og relationer skaber
værdi’. Bankens dygtige medarbejdere er tæt på kunderne
og forstår deres behov. Banken har en organisation, som
sikrer høj tilgængelighed og let adgang til beslutninger, så
vi kan handle hurtigt. Det skaber værdi for vores kunder, at
banken er enkel og ligetil at samarbejde med.
Sydbank har en unik position og størrelse i den danske
bankverden. Vi er store nok til at være dygtige og små nok
til at være lokale og nærværende. Det betyder, at vi både kan
rumme den helt almindelige privatkundes behov, men også
være bank og sparringpartner for det danske erhvervsliv.
Sydbank ønsker at lave bankforretninger, der er fordelagtige
for både banken og bankens kunder – det kalder vi sundt
købmandskab
Bankens kunder
Bankens kundeportefølje kan opdeles i segmenterne:
erhvervskunder, Private Banking- og privatkunder samt
institutionelle kunder. Det er bankens mål at have en diver-
sificeret kundeportefølje, herunder spredning på brancher,
der i videst muligt omfang afspejler den danske erhvervs-
struktur. Særligt overfor rygraden af dansk erhvervsliv – de
mellemstore og større virksomheder – har Sydbank formået
at opbygge relationer og har skabt en ekspertise blandt
medarbejderne, hvilket giver banken en stærk position som
en bank, der tilbyder en bred vifte af professionelle finansie-
ringsløsninger tilpasset den enkelte virksomheds behov.
Banken ønsker primært en fortsat tilgang af kunder med
følgende profiler:
Mellemstore eller større virksomheder i SMV-segmentet
med vækstpotentiale
Privatkunder med en sund økonomi
Unge kunder
Formuende privatkunder
Tilfredse kunder
Sydbank driver bank med løftet om, at kunderne altid kan
have tillid til, at vi yder værdiskabende rådgivning. Vi tager
ikke tilliden for givet og følger derfor udviklingen i kundetil-
fredsheden indenfor Erhverv, Private Banking og Privat.
Sydbank lå også i 2024 i toppen af det årlige bankbaro-
meter fra analysehuset Aalund, som måler erhvervskun-
dernes tilfredshed på tværs af bankerne. Banken vurderes
best-in-class af kunderne på de 2 målepunkter, der har
stor betydning for tilfredsheden. Sydbank har meget loyale
erhvervskunder, hvilket afspejler sig i, at banken har den
højeste andel af erhvervskunder, der vil anbefale deres bank
til andre, og den højeste andel, der ønsker at blive i deres
nuværende bank.
I samarbejde med EPSI måler Sydbank halvårligt tilfreds-
heden blandt Private Banking-kunderne. Med undersø-
gelserne kan vi følge udviklingen i kundetilfredsheden og
samtidig monitorere bankens performance på de vigtigste
processer. Resultaterne viser, at kundetilfredsheden blandt
Private Banking-kunderne også i 2024 er på et højt niveau,
og andelen af meget tilfredse Private Banking-kunder er
gået frem. Et dedikeret fokus på proaktiv relevant kommu-
nikation har samtidig styrket tilfredsheden og kundernes
oplevelse af, at Sydbank proaktivt kommer med relevante
forslag til kundernes økonomi.
Privatkundernes tilfredshed med Sydbank måles via egne
målinger i samarbejde med EPSI. Alle privatkunder invite-
res, via 4 årlige målinger, til at tilkendegive deres tilfredshed
med Sydbank. Banken har i 2024 arbejdet målrettet med at
øge privatkundernes tilfredshed med Sydbank. Indsatserne
har båret frugt, idet resultaterne viser, at privatkundernes
tilfredshed med banken er steget. I 2025 vil banken derfor
fortsat anvende målingerne til at følge udviklingen lokalt i
bankens filialer og herigennem identificere og handle på de
mest værdiskabende forbedringspunkter.
Udover egne målinger af Private Banking- og privatkunder-
nes tilfredshed med banken følger Sydbank EPSI's bran-
chestudier af danskernes tilfredshed med bankerne.
Erhverv
Sydbank vil være den foretrukne samarbejdspartner for
mellemstore og større virksomheder i Danmark. Positio-
nen som Danmarks Erhvervsbank opnås ved at opbygge
og fastholde værdiskabende og nære relationer til vores
erhvervskunder.
Erhvervskunder betjenes som udgangspunkt i et af ban-
kens områdehovedkontorer eller i særlige erhvervsfilialer.
Bankens primære kundesegmenter indenfor erhverv er
mellemstore og større virksomheder med udviklingspo-
tentiale, som kan drage nytte af bankens brede udvalg af
produkter. Erhvervskunderne inddeles i 6 kundesegmenter
og betjenes af:
Corporate – Corporate & Institutional Banking
Større erhverv – Erhvervscenter
Idé- og forretningsgrundlag
35
Årsrapport 2024
Mellemstore erhverv – Erhvervsafdeling
Mindre erhverv – Erhvervsafdeling
Lokal erhverv – Privatafdeling med lokal erhverv
Landbrug – Landbrugscenter
Som erhvervskunde i Sydbank har man adgang til produk-
ter og specialister tilpasset virksomhedens behov. Vi har
4 løfter til vores erhvervskunder: Personlig rådgivning, en
årlig samarbejdsplan, adgang til specialister og bankens
strategikompas, som understøtter dialogen om virksomhe-
dens fremtid.
Bankens erhvervskunder rådgives professionelt af en per-
sonlig rådgiver, der kender virksomhedens situation og pla-
ner for fremtiden. Den personlige rådgiver sammensætter
et team af dygtige specialister ud fra kundens behov samt
udarbejder og vedligeholder løbende, sammen med kunden,
en plan for det fremadrettede samarbejde. Kunden tilbydes
også et strategikompas, som understøtter den strategiske
sparring om bl.a. virksomhedens nøgletal, udviklingspoten-
tiale og fremtidsplaner.
Som én af landets største erhvervsbanker tilbyder Sydbank
en bred vifte af finansieringsløsninger tilpasset den enkelte
virksomheds behov. Vores erhvervskunder har, via bankens
filialer i Tyskland samt internationale partnerbanker, ad-
gang til internationale kommercielle bankydelser, herunder
løsninger til betalingsformidling og cash management. Til
erhvervskunder, der handler internationalt, tilbyder Sydbank
endvidere rådgivning indenfor Trade Finance.
Private Banking
Private Banking tager afsæt i et ønske om at yde kompetent
og relevant rådgivning i alle livets faser. Kundens livsmål
er omdrejningspunktet for den tilbudte rådgivning og har
fokus på formueoptimering og investering. Vi bygger derfor
på den langvarige og værdiskabende relation med den
enkelte kunde.
Sydbanks Private Banking-koncept tilbydes formuende
privatkunder med en nærmere fastsat investerbar formue
eller husstandsindkomst. Til de mest velhavende kunder
tilbyder vi, som en overbygning til Private Banking-koncep-
tet, Sydbanks Private Banking Elite-koncept.
Der er en fysisk Private Banking- og investeringsafdeling i
hvert af bankens 13 decentrale områder. Kunden rådgives
af en dedikeret Private Banker, der trækker på et hold af
specialister, der målrettet samles om den enkelte kunde alt
efter dennes behov. Det samlede hold rådgiver om opti-
mering af kundens formueforhold i relation til pension,
investering og løbende finansielle forhold.
Investering er vigtig for Private Banking-kunder. Derfor får
kunderne adgang til investeringsunivers, investeringsrap-
porter, nyheder og analyser. Sydbank har i mange år arbej-
det målrettet på investeringsområdet og fokuserer primært
på personlig og individuel rådgivning af bankens kunder.
Graden af investeringsrådgivning afhænger generelt af
kundens investeringspræferencer.
Privat
Sydbank er en bank for de privatkunder, der sætter pris på
professionel rådgivning. Vi tror på langvarige relationer
med vores kunder – relationer, der er med til at give indsigt
og forståelse for vores privatkunder.
Bankens privatkunder tilknyttes en personlig rådgiver i
en fysisk filial tæt på kundens bopæl, medmindre kunden
aktivt vælger at få rådgivning gennem bankens digitale filial
– Rådgivning Online.
Med de bedste samarbejdspartnere i ryggen kan vi tilbyde
vores privatkunder en fuld produktpalette på tværs af den
daglige økonomi samt bolig, pension, forsikring og realkredit.
Leasing
Sydbank Leasing tilbyder leasingløsninger til erhvervsvirk-
somheder. Rullende materiel, biler, entreprenørmateriel og
produktionsudstyr er blandt de aktiver, kunderne kan lease hos
Sydbank Leasing.
Sydbank Leasing er landsdækkende med hovedkontor i
Aabenraa og egen salgsorganisation, der samarbejder tæt med
Sydbanks filialer.
Kapitalforvaltning
Sydbank tilbyder rådgivning og kapitalforvaltning til blandt
andet investeringsforeninger, pensionspuljer, fonde og insti-
tutionelle kunder. Formuende kunder og institutioner tilbydes
forvaltning af deres kapital gennem individuelle portefølje-
managementaftaler, som skræddersys til den enkelte kundes
behov. Derudover tilbydes investeringsplejeløsninger rettet
mod bankens forskellige kundesegmenter – herunder Private
Banking- og privatkunder. Endelig udarbejder Kapitalforvalt-
ningsområdet økonomiske analyser samt aktieanalyser.
Rådgivning Online
Rådgivning Online er bankens svar på fremtidens digitale
bankfilial. For de privatkunder, som ikke ønsker betjening
i den klassiske bankfilial, er det muligt at få tilhør i
Rådgivning Online, som tilbyder rådgivning, produkter og
services i samme omfang som i den lokale filial – blot digitalt
og med udvidet åbningstid.
36
Årsrapport 2024
Som privatkunde kan man kontakte Sydbank via flere
kanaler. Vi imødekommer både kundernes behov for fysiske
og digitale rådgivningsmøder, ligesom Sydbanks Mobilbank
er med til at understøtte kunderne i håndteringen af deres
daglige økonomi.
Vi er der, hvor kunden er, og er tilgængelige, når der er brug
for os. Privatkunderne kan derfor komme i kontakt med en
rådgiver alle ugens dage og få kontakt til vores Kundeser-
vice alle ugens dage kl. 8-20.
Sydbanks rådgivning til privatkunder er altid, uanset valg af
kanal, kompetent og nærværende med udgangspunkt i den
enkelte kundes økonomi og behov – uanset om det drejer
sig om kundens daglige økonomi eller særlige økonomiske
situationer.
Markets
Markets tilbyder rådgivning og stiller priser i obligationer, ak-
tier og valuta samt varetager egentlige market maker-forplig-
telser i en række investeringsbeviser og aktier. Markets ser-
vicerer institutionelle kunder, centralbanker, kapitalforvaltere,
udenlandske kunder, større erhvervskunder, pengeinstitutter
samt Sydbanks decentrale investeringscentre og -afdelinger.
Markets er endvidere primary dealer i danske realkreditobliga-
tioner i serier fra udstederne Nykredit, DLR Kredit, Realkredit
Danmark, Jyske Realkredit og Nordea Kredit.
Idé- og forretningsgrundlag
37
Årsrapport 2024
Sydbanks ledelse forholder sig aktivt til corporate gover-
nance. God selskabsledelse anses af Sydbanks bestyrelse
og direktion som en grundforudsætning for at kunne indfri
bankens finansielle og ikke-finansielle målsætninger og
opretholde en god dialog og et godt forhold til såvel interne
som eksterne interessenter.
Banken forholder sig til anbefalingerne fra Komitéen for
god Selskabsledelse. Som SIFI-bank offentliggør Sydbank
den lovpligtige redegørelse for virksomhedsledelse på
bankens hjemmeside. Bestyrelsens samlede stillingtagen til
anbefalingerne fremgår af Sydbanks redegørelse vedrøren-
de god selskabsledelse. Læs mere på sydbank.dk/om-os/
corporate-governance.
Sydbanks bestyrelse forholder sig også til Finansrådets
ledelseskodeks og følger alle 12 anbefalinger. Bankens
samlede stillingtagen til Finansrådets ledelseskodeks kan
ses på sydbank.dk/om-os/corporate-governance.
Sydbanks ledelse varetages af:
• Generalforsamlingen
• Repræsentantskabet
• Bestyrelsen
• Direktionen
Aktionærerne
Sydbank anser en god og løbende dialog med aktionærerne
for vigtig, så investorer opnår indsigt i bankens strategi,
forretningsmodel og resultater. Sydbank deltager i inve-
storpræsentationer, investorkonferencer og roadshows,
hvor institutionelle investorer har mulighed for at indgå i
dialog med ledelsen og få indblik i bankens udvikling. Alle
bankens aktionærer har løbende mulighed for at danne sig
et fyldestgørende billede af Sydbank via bankens hjemme-
side, sydbank.dk. Her kan aktionærerne løbende læse bl.a.
selskabsmeddelelser, delårs- og årsrapporter.
Generalforsamlingen
Aktionærernes ret til at stemme udøves på generalfor-
samlingen. Sydbank forholder sig til anbefalingerne fra
Komitéen for god Selskabsledelse ved tilrettelæggelsen af
bankens generalforsamling. Sydbanks vedtægter indehol-
der bestemmelser om indkaldelse til generalforsamlingen,
adgang til at stille forslag samt møde- og stemmeret. Ban-
kens vedtægter kan ses på sydbank.dk/omsydbank.
For at vedtage forslag om vedtægtsændring samt forslag
om bankens opløsning og/eller sammenslutning med andre
selskaber kræves, at mindst 2/3 af den stemmeberettigede
selskabskapital er repræsenteret på generalforsamlingen,
samt at forslaget vedtages med mindst 2/3 af både de
afgivne stemmer og den på generalforsamlingen repræsen-
terede stemmeberettigede selskabskapital.
Hvis der på generalforsamlingen ikke er repræsenteret
mindst 2/3 af den stemmeberettigede selskabskapital,
men forslaget har opnået mindst 2/3 af både de afgivne
stemmer og den på generalforsamlingen repræsenterede
stemmeberettigede selskabskapital, kan forslaget vedtages
på en ny generalforsamling med den nævnte kvalificerede
majoritet af de afgivne stemmer. Dette kan ske uden hensyn
til, hvor stor en del af den stemmeberettigede selskabska-
pital der er repræsenteret. Er forslaget til vedtægtsændring
fremsat af repræsentantskabet eller bestyrelsen, kan det
endeligt vedtages på en enkelt generalforsamling med
mindst 2/3 af både de afgivne stemmer og den på general-
forsamlingen repræsenterede selskabskapital.
Sydbank har en stemmeretsbegrænsning, der betyder, at
den enkelte kapitalejer på egne vegne højst kan stemme
med 20.000 kapitalandele.
Selskabskapitalen kan efter bestyrelsens nærmere be-
stemmelse forhøjes ad en eller flere omgange med indtil
59.676.320 kr. Bemyndigelsen gælder indtil 1. marts 2026.
Ved udvidelse af selskabskapitalen i henhold til denne
bemyndigelse gælder, at forhøjelse kan ske uden forteg-
ningsret for bankens hidtidige kapitalejere, hvis den sker i
fri tegning til markedskurs eller ved konvertering af gæld.
Bestyrelsen blev på selskabets ordinære generalforsamling
21. marts 2024 bemyndiget til at erhverve aktier for samlet
op til 10 pct. af bankens aktiekapital. Erhvervelsen af aktier
skal ske til en pris, der ikke afviger mere end 10 pct. fra den
på Nasdaq Copenhagen noterede kurs på erhvervelsestids-
punktet. Bemyndigelsen er gældende indtil næste ordinære
generalforsamling 20. marts 2025.
Repræsentantskabet
Bankens repræsentantskab vælges af generalforsamlin-
gen. Generalforsamlingen fastsætter det samlede antal
repræsentantskabsmedlemmer og fordeling på geografiske
områder efter bestyrelsens indstilling.
Repræsentantskabet vælger bestyrelsens medlemmer .
Repræsentantskabet har pligt til at virke for bankens trivsel
samt efter bedste evne at repræsentere banken og bistå
bestyrelsen og direktionen.
Organisation og selskabsledelse
38
Årsrapport 2024
Repræsentantskabets medlemmer vælges for 3 år ad gan-
gen. Genvalg kan finde sted.
Bestyrelsen
Bestyrelsen består af 6-10 uafhængige medlemmer, der
vælges af og blandt repræsentantskabets medlemmer samt
4 medarbejderrepræsentanter. De repræsentantskabsvalgte
bestyrelsesmedlemmer vælges for 1 år ad gangen. Genvalg
kan finde sted. Hvis antallet af repræsentantskabsvalgte
bestyrelsesmedlemmer kommer under 6, skal repræsen-
tantskabet snarest supplere antallet til mindst 6.
Banken har ingen aldersbegrænsning for bestyrelsesmed-
lemmer i vedtægterne. Et repræsentantskabsvalgt bestyrel-
sesmedlem kan højst være bestyrelsesmedlem i 12 år.
Bestyrelsen holder minimum 11 ordinære møder om året.
Herudover afholdes et årligt strategiseminar, ligesom der
gennemføres 2 årlige uddannelsesdage. På uddannelses-
dagene i 2024 er emner som fx kunstig intelligens, digital
operationel modstandsdygtighed og kravene til bæredygtig-
hedsrapportering blevet behandlet.
Sydbanks politik om mangfoldighed stiller krav til de
kvalifikationer og kompetencer, bestyrelsen skal besidde,
og dækker både de generelle lovpligtige, sektorspecifikke
og andre faglige kompetencer. Det fremgår af politikken,
om det er alle eller kun enkelte bestyrelsesmedlemmer, der
skal besidde kompetencerne. Bestyrelsen skal bl.a. have
grundlæggende compliance- og risikokendskab, og erfaring
med bæredygtighed skal være til stede blandt bestyrelsens
medlemmer.
Bestyrelsen foretager årligt en selvevaluering, hvor
bestyrelsens arbejde og resultater bliver vurderet. Ved
evalueringen fastlægges ud fra bankens forretningsmodel,
hvilke kompetencer der er behov for i bestyrelsens arbejde.
I forlængelse heraf vurderes, hvilke kompetencer der er
til stede med henblik på at identificere behov for at tilføre
bestyrelsen yderligere kompetencer.
Evalueringen foretages af Nomineringsudvalget og hvert
3. år med ekstern bistand. Konklusionerne af Nominerings-
udvalgets arbejde forelægges til drøftelse i den samlede
bestyrelse.
Bestyrelsens selvevaluering for 2024 er gennemført ved
ekstern konsulent. Processen for gennemførelse af selveva-
lueringen bestod af 6 arbejdstrin, se figuren nedenfor. Med
afsæt i Sydbanks forretningsmodel er hovedkonklusionerne
følgende:
Arbejdet i bestyrelsen fungerer tilfredsstillende
Der er et godt samarbejde samt et højt motivationsniveau
og engagement
Kompetencemæssigt vurderes bestyrelsen at være til-
strækkeligt dækket
Der arbejdes forsvarligt og systematisk med succession i
bestyrelsen
Bestyrelsens øvrige ledelseshverv fremgår af side 200-205.
Bestyrelsens selvevaluering
Design af spørgeramme
Perspektivering
og anbefalinger
Indsamling af
spørgeskemaer
Konklusioner
og sammenfatning
Indledende analyse
- tolkning af skriftlige svar
Gennemførelse af
personlige interviews
Organisation og selskabsledelse
39
Årsrapport 2024
Bestyrelsesudvalg
Sydbanks bestyrelse har nedsat 5 udvalg, der fører tilsyn
med særlige områder eller forbereder sager, som efterføl-
gende behandles i den samlede bestyrelse:
• Revisionsudvalg
• Risikoudvalg
• Lønudvalg
• Nomineringsudvalg
• Digitaliseringsudvalg
Udvalgenes kommissorier kan læses på sydbank.dk/om-os/
organisation, hvor der ligeledes er en introduktion til med-
lemmerne og deres kompetencer.
Revisionsudvalget
Revisionsudvalget refererer til bestyrelsen og holder mini-
mum 4 møder om året.
Revisionsudvalget gennemgår regnskabs-, revisions- og
sikkerhedsmæssige forhold, herunder forhold, som besty-
relsen, den interne revision, Revisionsudvalget eller den
eksterne revision ønsker gennemgået.
Revisionsudvalget følger op på, at svagheder i de interne
kontroller, som konstateres af den interne revision eller
den eksterne revision, udbedres, samt at væsentlige fejl
og mangler i årsregnskabet korrigeres. Revisionsudvalget
følger endvidere op på bankens efterlevelse af påbud fra
Finanstilsynet.
Revisionsudvalget overvåger processen for regnskabsaf-
læggelse, inkl. ESG-rapportering, herunder den anvendte
regnskabspraksis, og tager stilling til væsentlige regnskabs-
mæssige skøn mv., før års- og delårsregnskaber forelægges
bestyrelsen.
I 2024 holdt Revisionsudvalget 6 møder.
Tidl. koncerndirektør Søren Holm er af bestyrelsen ud-
peget som det bestyrelsesmedlem, der besidder særlige
kvalifikationer indenfor regnskab og revision. Søren Holm
har særlige kompetencer indenfor blandt andet økonomi-
styring, regnskab, risiko og kreditstyring, ESG, revision og
governance.
Udvalget består af tidl. koncerndirektør Søren Holm (for-
mand), viceborgmester, professionelt bestyrelsesmedlem
og selvstændig konsulent Ellen Trane Nørby, direktør Gitte
Poulsen og erhvervsrådgiver Carsten Andersen.
Risikoudvalget
Risikoudvalget refererer til bestyrelsen og holder minimum
4 møder om året.
Risikoudvalget skal give bestyrelsen et overblik over kon-
cernens faktiske risikobillede og forberede fastlæggelsen
af koncernens overordnede risikoprofil og risikostrategi,
herunder de risici, der knytter sig til koncernens forretnings-
model.
Risikoudvalget skal endvidere forholde sig til koncernens
interne proces for risikoidentifikation og sammenhængen
til risikorapporteringen og opgørelsen af koncernens sol-
vensbehov. Risikoudvalget orienteres løbende om modeller
og målemetoder bag koncernens kapitalstyring, herunder
udvikling i og forventninger til regulative krav.
Risikoudvalget påser, at bestyrelsens politikker og retnings-
linjer indenfor risikoområdet er implementeret og fungerer
effektivt i koncernen.
Koncernens risikoansvarlige skal bistå udvalget med in-
formation og deltage i udvalgets møder med henblik på at
drøfte koncernens risikostyring.
I 2024 holdt Risikoudvalget 4 møder.
Udvalget består af tidl. kreditdirektør Henrik Hoffmann
(formand), adm. direktør Janne Moltke-Leth, advokat Jon
Stefansson og afdelingsdirektør Pia Wrang.
Lønudvalget
Lønudvalget refererer til bestyrelsen og holder minimum 1
møde om året.
Lønudvalget ajourfører bl.a. bankens lønpolitik og tager
stilling til, hvilke funktioner i banken der er omfattet af
begrebet ”væsentlige risikotagere”. Ved ændringer vedtaget
af bestyrelsen, forelægges lønpolitikken på generalforsam-
lingen til godkendelse. Lønudvalget følger op på, at den
gældende lønpolitik overholdes.
Lovgivningen pålægger Lønudvalget at føre kontrol med
lønforhold, at foretage vurderinger og kontroller af bankens
lønprocesser og påse, at anvendelse af variabel løn sker
efter reglerne i lønpolitikken og lovgivningen.
Lønudvalget udarbejder endvidere indstillingen til bestyrel-
sen om repræsentantskabsmedlemmernes honorering.
I 2024 holdt Lønudvalget 7 møder.
Udvalget består af direktør Gitte Poulsen (formand), advokat
Jon Stefansson og kreditchef Jørn Krogh Sørensen.
40
Årsrapport 2024
Nomineringsudvalget
Nomineringsudvalget refererer til bestyrelsen og holder
minimum 4 møder om året.
Nomineringsudvalget har bl.a. til opgave at foretage ledel-
sesevaluering og skal herudover identificere og beskrive de
kompetencer, der kræves i bankens bestyrelse, og vurdere,
om de er til stede.
Udvalget støtter bestyrelsen ved rekruttering af nye
bestyrelsesmedlemmer og sikrer ajourføring af bankens
mangfoldighedspolitik, der beskriver de kvalifikationer og
kompetencer, der skal være til stede i bestyrelsen. Endvidere
opstiller udvalget måltal for det underrepræsenterede køn i
bestyrelsen.
I 2024 holdt Nomineringsudvalget 5 møder.
Udvalget består af adm. direktør Janne Moltke-Leth (for-
mand), tidl. adm. direktør og managing director Lars Mikkel-
gaard-Jensen og prof. bestyrelsesmedlem Susanne Schou.
Digitaliseringsudvalget
Digitaliseringsudvalget refererer til bestyrelsen og holder
minimum 4 møder årligt.
Digitaliseringsudvalget har bemyndigelse til at gennemgå,
undersøge og analysere de væsentlige digitaliseringstiltag
i den finansielle sektor set i forhold til mulighederne for
Sydbank.
Digitaliseringsudvalget har til opgave at rådgive om
bankens langsigtede strategiske digitalisering og drøfte
udvalgte og planlagte initiativer.
I 2024 holdt Digitaliseringsudvalget 5 møder.
Udvalget består af prof. bestyrelsesmedlem Susanne Schou
(formand), tidl. adm. direktør og managing director Lars
Mikkelgaard-Jensen, tidl. koncerndirektør Søren Holm og
kredsformand Jarl Oxlund.
Mødedeltagelse/antal møder – Sydbanks bestyrelsesmedlemmer
2024 Bestyrelse
Revisions-
udvalg
Risiko-
udvalg Lønudvalg
Nominerings-
udvalg
Digitaliserings-
udvalg
Lars Mikkelgaard-Jensen (formand) 20/20 5/5 5/5
Ellen Trane Nørby (næstformand) 20/20 3/4
Janne Moltke-Leth 20/20 4/4 5/5
Susanne Schou 20/20 5/5 5/5
Gitte Poulsen 20/20 6/6 7/7
Jon Stefansson 19/20 4/4 7/7
Søren Holm 19/20 6/6 5/5
Henrik Hoffmann 18/20 4/4
Jacob Chr. Nielsen – udtrådt i 2024 5/5 2/2
Carsten Andersen 20/20 6/6
Jarl Oxlund 20/20 4/5
Jørn Krogh Sørensen 20/20 7/7
Pia Wrang 20/20 4/4
Organisation og selskabsledelse
41
Årsrapport 2024
Direktionen
Direktionen ansættes af bestyrelsen og bestod ved ind-
gangen til 2024 af administrerende direktør Karen Frøsig,
bankdirektør Jørn Adam Møller og bankdirektør Stig
Westergaard. Mark Luscombe indtrådte i direktionen
1. april 2024 og overtog 1. august 2024 posten som admi-
nistrerende direktør efter Karen Frøsig, der gik på pension.
Direktionen bestod ved udgangen af 2024 af 3 medlemmer:
administrerende direktør Mark Luscombe, bankdirektør
Jørn Adam Møller og bankdirektør Stig Westergaard.
Direktionen udgør den øverste daglige ledelse i banken, der
arbejder efter de retningslinjer og instrukser, bestyrelsen
har givet direktionen. Arbejdsfordelingen mellem besty-
relsen og direktionen er beskrevet i forretningsordenen for
bestyrelsen.
Direktionen deltager uden stemmeret i repræsentantska-
bets og bestyrelsens møder.
Se mere på sydbank.dk/om-os/organisation.
Direktionens øvrige ledelseshverv fremgår af side 206-207.
Ledelsesaflønning
Bankens lønpolitik fastlægges af bankens bestyrelse og
godkendes af generalforsamlingen. Lønpolitikken beskriver
Sydbanks holdninger til aflønning og anvendelse af variable
løndele. Den væsentligste del af lønnen til bankens ledelse
udgøres af en fast løn, der i sig selv skal have en størrelse,
der sikrer, at fokus og incitament er til stede, og at de ønske-
de resultater opnås.
Lønpolitikken gælder for Sydbank-koncernen og skal sikre
passende rammer for at kunne tiltrække, motivere og
fastholde bankens ledelse og medarbejdere. Bestyrelsen har
ansvaret for at foretage eventuelle og nødvendige tilpasnin-
ger af lønpolitikken og derefter forelægge den reviderede
lønpolitik til beslutning for generalforsamlingen ved enhver
væsentlig ændring eller minimum hvert fjerde år.
Bestyrelsen aflønnes med et fast basishonorar, der vurde-
res årligt. Bestyrelsen er ikke omfattet af bonusordninger,
og bæredygtighedsrelaterede hensyn indgår ikke som en
faktor i aflønningen af bestyrelsen.
Bestyrelsen fastsætter indenfor rammerne af lønpolitikken
den samlede løn til direktionen, herunder også eventuelle
fratrædelsesvilkår. Direktionen aflønnes med fast bruttoløn,
der vurderes årligt. I den årlige vurdering af direktionens
aflønning indgår bl.a. bankens samlede resultater, kunder-
nes tilfredshed samt opnåede resultater set over en længere
periode. De fastsatte KPI’er indgår ligeledes. KPI’erne kan
indeholde både økonomiske og ikke-økonomiske mål, her-
under mål fastsat indenfor rammerne af politikken for ESG
og bæredygtighed. Klimarelaterede hensyn har ikke indgået
i vurderingen af direktionens aflønning i 2024. Der er ikke
for direktionen aftalt en fast bonusordning.
Aflønning af bestyrelsen og direktionen fremgår af årsrap-
portens noteoplysninger samt af en årlig vederlagsrapport,
der forelægges generalforsamlingen til en vejledende
afstemning.
Se mere på sydbank.dk/om-os/corporate-governance.
Bankens risikostyring og compliance
Det er et centralt element i bankens forretningsmodel at
påtage sig risici, hvorfor det vigtigste for banken er at kunne
måle og styre disse risici. Sydbank holder derfor fast i en
centraliseret risikostyring.
Bankens fag- og forretningsområder er ansvarlige for at
etablere, efterleve og kontrollere foranstaltninger, der
er egnede til at opdage og mindske risikoen for bankens
manglende overholdelse af gældende lovgivning, markeds-
standarder eller interne regelsæt.
Compliance og Risiko er uafhængige områder i banken med
direkte reference til direktionen, der overvåger og vurderer,
om metoderne og procedurerne samt de foranstaltninger,
der træffes for at afhjælpe eventuelle mangler, er effektive.
Ud fra en risikobaseret tilgang foretages kontroller i både
Compliance og Risiko, så uhensigtsmæssig adfærd kan
opdages og påtales.
Risikostyring
Sydbank har en risikoorganisation, der består af en række ri-
sikoudvalg samt en risikoansvarlig med direkte reference til
direktionen. Den risikoansvarlige overvåger, at risikostyrin-
gen i koncernen sker på betryggende vis og opfylder interne
og eksterne krav, herunder krav i bekendtgørelse om ledelse
og styring af pengeinstitutter m.fl.
42
Årsrapport 2024
Risikoudvalgene ledes af et medlem af direktionen med den
risikoansvarlige som fast medlem. Risikoudvalgene iden-
tificerer, overvåger og vurderer risici indenfor de enkelte
risikoområder og vurderer løbende de modeller og princip-
per, der anvendes til styring af risici. Udvalgene påser, at
risikostyring i koncernen sker i overensstemmelse med de
af bestyrelsen vedtagne politikker og retningslinjer.
For yderligere uddybning henvises til ”Noter – Risikostyring”
på side 149.
Compliance
Via kontroller, vurderinger og rådgivning arbejder Compli-
ance for at minimere bankens compliancerisici, hvorved
forstås risikoen for økonomiske tab, omdømmetab eller
myndighedssanktioner som følge af manglende overholdel-
se af regler. For hver kontrol og vurdering Compliance gen-
nemfører, rapporteres konklusionen til fagområdets ledere,
som er ansvarlige for at udbedre eventuelle konstaterede
fejl eller mangler, herunder tilrette mangelfulde systemer
og procedurer. Compliance følger op på, om behørige tiltag
er iværksat. Compliance rapporterer kvartalsvis til bankens
bestyrelse og direktion om sine væsentligste aktiviteter.
Sydbank har etableret et Complianceudvalg på tværs af
banken, som drøfter aktuelle compliancerisici samt tiltag
til implementering af lovgivningsmæssige krav. Bankens
risikoansvarlige direktionsmedlem er formand for udvalget.
Udvalget består derudover af centrale områdedirektører
(eller disses repræsentanter) samt bankens Data Protection
Officer, DPO.
Intern revision
Bankens interne revision, der fungerer uafhængigt af
den daglige ledelse med direkte reference til bestyrelsen,
foretager revision med fokus på de væsentligste områder
af bankens compliance og risikostyring, herunder at der er
forretningsgange og interne kontroller på de væsentligste
aktivitetsområder, samt at disse efterleves. Formålet er at
opnå en objektiv og uafhængig vurdering af tilstrække-
ligheden, effektiviteten og kvaliteten af Sydbanks interne
kontroller.
Herudover tilser Intern revision, at koncernen har en
god administrativ og regnskabsmæssig praksis, at der er
forretningsgange og interne kontroller for de væsentligste
aktivitetsområder, at ledelsens krav om sikkerhed og kontrol
er indarbejdet i forretningsgange og efterleves, og at der
er betryggende kontrol- og sikringsforanstaltninger på
it-området.
Organisation og selskabsledelse
43
Årsrapport 2024
Bæredygtighedsrapportering
Generelle oplysninger
Udarbejdelse af bæredygtighedsrapport 44
Arbejdet med ESG og bæredygtighed 45
Væsentlighedsvurdering 47
E – Miljøoplysninger
Ansvarlig finansiering 52
Ansvarlige investeringer 55
Ansvarligt klima- og miljøaftryk 57
Regnskabspraksis for miljøoplysninger 59
Rapportering under EU-taksonomien 160
S – Sociale oplysninger
Dialog med kunder og samfund 63
Menneskerettigheder 63
Databehandling og informationssikkerhed 63
Styrkelse af digital infrastruktur 64
Kampen mod kriminalitet 64
Forbrugerbeskyttelse og produktstyring 65
Ansvarlig arbejdsgiver 65
Regnskabspraksis for sociale oplysninger 68
G – Virksomhedsadfærd
En ordentlig bank 70
Antikorruption og bestikkelse 72
Bilag – Bæredygtighedsrapportering
Bilag 74
44
Årsrapport 2024
Udarbejdelse af bæredygtigheds-
rapportering
Sydbanks bæredygtighedsrapportering omfatter hele
Sydbank-koncernen, medmindre andet er angivet. Sydbank-
koncernen afgrænses på samme måde som i det finansielle
regnskab og omfatter derfor Sydbank A/S og de konsolidere-
de dattervirksomheder. En koncernoversigt findes i note 44.
Sydbank har i 2024 købt Coop Bank A/S, der nu indgår i
Sydbank-koncernen. Coop Bank drives videre som en selv-
stændig bank. Coop Bank er medtaget i CO
2
e-aftrykket fra
udlån, bankens energiforbrug og -miks samt rapportering
i henhold til EU-taksonomiens artikel 8. Derudover er Coop
Bank medtaget i antal ansatte fordelt på køn, medarbejder-
omsætning samt lønforskel mellem mænd og kvinder.
Bankens bæredygtighedsrapportering dækker foruden
bankens egen drift også relevant information om bankens
væsentligste samarbejdspartnere og leverandører samt
værdikædeaktiviteter, herunder bl.a. aktiviteter forbundet
med lån og kreditter til bankens kunder samt aktiviteter
forbundet med investeringer i selskaber og lande i bankens
investeringsunivers.
I bilag placeret fra side 74 og frem findes indholdsforteg-
nelse over inkluderede oplysningskrav og underliggen-
de datapunkter, overblik over rapportering inkluderet i
bæredygtighedrapporteringen via henvisninger, centrale
elementer af due diligence samt overblik over rapportering
på datapunkter under anden EU-lovgivning.
Bankens bæredygtighedsrapportering er en del af ledelses-
beretningen.
Ansvar og kontrol
Implementeringen af de nye krav til bæredygtighedsrap-
portering i EU’s Corporate Sustainability Reporting Direc-
tive (CSRD) er forankret i bankens Complianceudvalg, der
løbende holdes orienteret af afdelingen Koncern ESG med
henblik på at sikre involvering bredt i banken.
Ansvaret for udarbejdelse og koordinering af bæredygtig-
hedsrapporteringen samt efterlevelse af kravene herom er
primært forankret i afdelingen Koncern ESG. Områderne
Compliance og Risiko overvåger og vurderer løbende, om
bankens processer og metoder er effektive til at overholde
interne og eksterne krav, herunder krav til bæredygtigheds-
rapportering.
Compliance har senest foretaget en risikovurdering af ban-
kens bæredygtighedsrapportering i 2023, der viste store
omdømmemæssige konsekvenser og lav sandsynlighed for
regelbrud. Compliance er betrygget i implementeringsar-
bejdet af CSRD og foretager først complianceindsatser på
rapporteringen under CSRD efter udgivelsen af rapporterin-
gen i 2025. I de tilfælde, hvor compliancefunktionen i for-
bindelse med sine kontroller og vurderinger konstaterer fejl
eller mangler i forhold til efterlevelse af eksterne og interne
regler, rapporteres disse til de fagansvarlige på de relevante
områder, der skal udbedre fejl og mangler indenfor givne
tidsfrister. Compliance rapporterer kvartalsvis til bankens
bestyrelse og direktion om sine væsentligste aktiviteter.
Bankens interne revision kan udføre arbejdshandlinger som
grundlag for erklæringen om bæredygtighedsrapportering,
mens bestyrelsens Revisionsudvalg har til opgave at over-
våge bæredygtighedsrapportering i årsrapporten, herun-
der opgørelsesmetoder, kontroller og processer, og afgive
anbefalinger til bestyrelsen. Revisionsudvalget skal vurdere
hensigtsmæssigheden af de valgte opgørelsesmetoder på
de væsentligste områder samt vurdere de væsentligste
skøn.
Sammenligningstal for 2023 og tidligere år (udover
krævede tal) er ikke omfattet af den uafhængige revisors
erklæring med begrænset sikkerhed på bæredygtigheds-
rapporteringen.
Internationale tilslutninger
For at styrke arbejdet med ESG og bæredygtighed har
Sydbank tilsluttet sig en række internationale initiativer og
principper, der også medfører årlige rapporteringsforpligtel-
ser for banken. Disse rapporteringer findes på tilslutninger-
nes hjemmesider.
Sydbank har siden 2020 været medlem af FN’s Global
Compact, der er verdens største initiativ for ansvarlighed i
erhvervslivet og sætter en global standard for virksomhe-
ders fremdrift, rapportering og kommunikation om bære-
dygtighed. Banken har derfor forpligtet sig til at overholde
de 10 principper i FN’s Global Compact. Principperne er
baseret på internationale konventioner og aftaler, og de er
i overensstemmelse med OECD’s retningslinjer, FN’s Vejle-
dende Principper for Menneskerettigheder og Erhvervsliv,
FN’s Verdenserklæring om Menneskerettighederne, ILO’s
Erklæring om Grundlæggende Arbejdstagerrettigheder,
Rio-deklarationen samt FN-konventionen mod korruption.
I 2020 tilsluttede Sydbank sig FN’s principper for ansvarlig
bankdrift, der definerer rammerne for bæredygtig bank-
drift. Tilsluttede banker bestræber sig på at tilpasse deres
forretningsaktiviteter og arbejde med bæredygtighed til
FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling og Parisaftalens
mål om en begrænset global temperaturstigning på under 2
grader og helst under 1,5 grader celsius.
Generelle oplysninger
45
Årsrapport 2024
5 fokusområder
med tilhørende
mål
En ordentlig bank
Mål: Mindst 95 pct. af
medarbejderne har gennemført
interne uddannelser, der
understøtter en ordentlig bank
Ansvarlig finansiering
Mål: 10 mia. kr. til
grøn finansiering i 2027
Ansvarlige investeringer
Mål: I 2030 skal
CO₂e-aftrykket fra investerin-
ger være mindst 50 pct. lavere i
forhold til aftrykket i 2020
Ansvarligt klimaaftryk
Mål: Reduktion af
CO₂e-aftrykket af egen drift
med 75 pct. i forhold til 2019
Ansvarlig arbejdsgiver
Mål: Medarbejderengagement
i øverste kvartil i forhold
til sektoren
Sydbank har i 2010 tilsluttet sig FN’s principper for an-
svarlige investeringer, der forpligter banken til at overholde
de 6 principper for ansvarlige investeringer og tage højde
for bæredygtighedsfaktorer som fx menneskerettigheder,
miljøhensyn, ordentlige sociale forhold, god selskabsledelse
samt solide institutioner i vores overordnede investerings-
proces.
Arbejdet med ESG og bæredygtighed
Sydbanks strategi for 2025-2027 har bl.a. som mål at sikre
langsigtet værdiskabelse og godt omdømme ved fortsat
at integrere ESG i bankens kerneforretning. Integration
sikrer, at arbejdet med ESG er forretningsdrevet, så banken
tager højde for både ESG-risici og forretningsmuligheder og
opnår den største langsigtede værdi af arbejdet. ESG indgik
også som et initiativ i Sydbanks strategi for 2022-2024.
Banken har opsat mål for de 5 strategiske fokusområder.
Sydbank ønsker at sikre et tilstrækkeligt højt vidensniveau
blandt medarbejderne indenfor ESG og bæredygtighed.
Derfor arbejder banken løbende med at udvikle og forbedre
vidensniveauet. Herudover arbejder vi løbende på at forbed-
re vores datagrundlag og datatilgængelighed i forhold til
ESG for at sikre den datakvalitet, der kræves af en voksende
regulering, markedet, vores kunder og vores interne behov.
Organisering
Sydbanks organisering omkring ESG er illustreret i dia-
grammet på næste side. Bestyrelsen er ansvarlig for ban-
kens strategi for ESG og bæredygtighed samt godkender
målene på området. Bestyrelsen forholder sig mindst en
gang årligt til status på opfyldelse af målene og modtager
rapportering herpå fra relevante fag- og forretningsområ-
der. Bestyrelsen påser desuden årligt, hvorvidt politik for
ESG og bæredygtighed efterleves.
Bestyrelsen skal på baggrund af bankens forretningsmodel
og sin årlige risikovurdering vedtage relevante politikker og
planer. Politikkerne skal i det omfang, det er relevant, inde-
holde retningslinjer for de risici, der udspringer af ESG-for-
hold, banken vælger at påtage sig.
Direktionen har ansvaret for bankens arbejde med ESG og
bæredygtighed og modtager orientering fra bankens fag-
og forretningsområder gennem deltagelse i forskellige fora,
herunder ESG-forum.
ESG-forum består af mindst ét direktionsmedlem, relevante
områdedirektører og udvalgte ESG-specialister. Forummet
sikrer dialog og sparring om målene indenfor de 5 stra-
tegiske fokusområder samt prioriterer igangsættelsen af
aktiviteter indenfor ESG og bæredygtighed. Herudover har
banken 2 fora for kerneforretningen: ESG i Kredit og ESG
i Investering, herunder Responsible Investment-komitéen
(RI-komitéen). Disse fora har til formål at sikre forankring,
orientering og integration af ESG på henholdsvis kreditom-
rådet og Wealth Management-områderne.
Det daglige arbejde med ESG og bæredygtighed foregår i
bankens fag- og forretningsområder, der har kontroller og
Fokusområder
46
Årsrapport 2024
Det daglige arbejde foregår i områderne med sparring og vidensdeling på tværs via ESG-arbejdsgruppen
Bestyrelse
Direktion
ESG i Investering
ESG i Kredit
Afdelingen
Koncern ESG
ESG-forum
Fagområde Forretningsområde
Fagområde
Forretningsområde
Strategi
Politik for ESG og bæredygtighed
ESG-mål
Bankens governancegrundlag Anvendelsesområde Tilgængelig
Adfærdskodeks Ledelse og medarbejdere samt samarbejdspartnere og leverandører Ekstern
Arbejdsmiljøhåndbog Medarbejdere Intern
Interessentpolitik Ledelse og medarbejdere Ekstern
IT-sikkerhedspolitik Medarbejdere Intern
Kreditpolitik Kunder, hvortil banken har udlånsaktiviteter Intern
Lønpolitik Ledelse og medarbejdere Ekstern
Mangfoldighedspolitik Bestyrelsen Ekstern
Personalepolitik Medarbejdere Intern
Persondatapolitik for
Sydbank
Ledelse og medarbejdere Intern
Politik for ansvarlige investe-
ringer og aktivt ejerskab
Enhver investeringsaktivitet udført af Sydbank enten i form af bankens investering
for egne eller kunders midler i direkte mandat samt for bankens investeringsrådgivning
af institutionelle kunder
Ekstern
Politik for antikorruption og
bestikkelse
Medarbejdere Ekstern
Politik for dataetik Alle data, som banken indsamler, opbevarer og behandler Ekstern
Politik for det underrepræ-
senterede køn
Bestyrelse og de øvrige ledelsesniveauer Ekstern
Politik for ESG og
bæredygtighed
Medarbejdere i Sydbank-koncernen Ekstern
Politik for forebyggelse
af hvidvask og terrorfinansie-
ring samt brud på sanktioner
Medarbejdere Ekstern
Politik for håndtering af
interessekonflikter
Kundeforhold – herunder erhvervskundeforhold – og samtlige aktiviteter i banken i
forbindelse med levering af produkter og tjenesteydelser til kunder
Ekstern
Politik for sund virksomheds-
kultur
Ledelse og medarbejdere Ekstern
Skattepolitik Bankens egne, kunders og forretningsforbindelsers skatteforhold Ekstern
Sydbanks ESG-organisering
Generelle oplysninger
47
Årsrapport 2024
procedurer til at håndtere bankens påvirkninger, risici og
muligheder. Kontroller og procedurer beskrives nærmere
i de underliggende afsnit vedrørende miljøoplysninger,
sociale oplysninger og virksomhedsadfærd. Arbejdet med
ESG og bæredygtighed favner bredt, og derfor er der nedsat
en ESG-arbejdsgruppe med fokus på sparring og vidende-
ling på tværs af bankens områder. I arbejdsgruppen deltager
medarbejdere, der til dagligt arbejder med ESG og bære-
dygtighed. Koordinering af det daglige arbejde, herunder
opfyldelse af bankens lovoverholdelse og rapporteringsfor-
pligtelser, foregår i afdelingen Koncern ESG.
Ledelsens roller relateret til virksomhedsadfærd
Sydbanks bestyrelse sætter den overordnede retning for
bankens virksomhedsadfærd ved minimum en årlig ajourfø-
ring og godkendelse af de relevante politikker. Bestyrelsen
fører tilsyn med, at politik for sund virksomhedskultur efter-
leves og fungerer efter hensigten samt sikrer overensstem-
melse mellem denne politik og bankens øvrige politikker.
Som en del af ajourføringen af politikken, vurderer besty-
relsen, om politikken er betryggende. I vurderingen indgår
bankens aktiviteter, organisation og ressourcer samt de
markedsforhold, bankens aktiviteter drives under. Bestyrel-
sesformanden redegør for gennemførelsen og efterlevelsen
af politikken i beretningen på bankens ordinære general-
forsamling ved at gennemgå overordnede fokusområder og
tiltag, der er gennemført for at imødegå risici, som påvirker
kulturen i negativ retning.
Direktionen sikrer, at der minimum kvartalsvis rapporteres
om bankens virksomhedskultur til bestyrelsen, herunder
om bl.a. hvidvask, compliance, databeskyttelse og risiko.
Derudover rapporteres resultatet af medarbejderengage-
mentsundersøgelsen til bestyrelsen. Sydbank har udpeget
et risikoansvarligt direktionsmedlem, der er med til at sikre,
at den øvrige ledelse i banken har fokus på en sund virk-
somhedskultur. Det risikoansvarlige direktionsmedlem er
også udpeget som hvidvaskansvarlig i bankens direktion og
er derfor formand for bankens Hvidvaskudvalg.
Governancegrundlag
Bankens politikker og forretningsgange sikrer et grundlag
for god governance vedrørende bæredygtige dispositioner i
relation til både miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige
forhold. Interne politikker og forretningsgange er tilgænge-
lige for bankens medarbejdere på bankens intranet, mens
eksterne politikker er tilgængelige for vores interessenter
på bankens hjemmeside. Et udpluk af bankens governance-
grundlag findes i tabellen på foregående side.
Bestyrelsen er ansvarlig for implementering samt mindst
en årlig ajourføring og godkendelse af politikkerne på
foregående side med undtagelse af arbejdsmiljøhåndbogen,
som HR er ansvarlig for at ajourføre.
Væsentlighedsvurdering
Som en vigtig forudsætning for Sydbanks bæredygtigheds-
rapportering har banken foretaget en (dobbelt) væsentlig-
hedsvurdering med udgangspunkt i de krav og metoder, der
fremgår af European Sustainability Reporting Standards
(ESRS).
Sydbanks væsentlighedsvurdering tager afsæt i bankens
forretningsmodel. I praksis er vurderingen foretaget med af-
sæt i bankens 5 ESG-fokusområder: Ansvarlig finansiering
og Ansvarlige investeringer, der dækker bankens kernefor-
retning, og Ansvarlig arbejdsgiver, Ansvarligt klimaaftryk og
En ordentlig bank, der dækker bankens egen drift. Vurderin-
gen viser, at forhold omkring standarderne ESRS E2, E3 og
E4 ikke er væsentlige.
Væsentlighedsvurderingen omfatter de geografiske om-
råder, hvor vi driver bank. Danske forhold antages at være
ens på tværs af hele landet, mens afvigelser i forhold til
nordtyske forhold noteres.
Bankens væsentligste værdikædeaktører er inddraget i vur-
deringen. Inddragelsen er primært begrænset til værdikæ-
dens første lag, med undtagelse af direkte krav om vurde-
ring af værdikædens næste lag (fx ansatte i værdikæden).
Til brug for væsentlighedsvurderingen, har banken indenfor
udvalgte fokusområder anvendt materiale og data, der giver
en mere objektiv indsigt i bankens påvirkninger, risici og
muligheder. Til vurdering af bankens udlån har vi anvendt
den seneste CO
2
e-opgørelse for bankens udlån sammen-
holdt med et udlånsoverblik fordelt på kundesegmenter
og brancher samt interne analyser af ESG-risici indenfor
Finansielt perspektiv
(Risici og muligheder)
Påvirkningsperspektiv
(Positiv og negativ påvirkning)
48
Årsrapport 2024
bankens fokusbrancher. Til vurderingen af bankens investe-
ringer har vi foretaget en påvirkningsanalyse med udgangs-
punkt i UNEP FI’s Portfolio Impact Analysis Tool for Banks
beriget med data fra bankens investeringspuljer. Sydbanks
arbejde med energioptimering og fokus på genbrug af res-
sourcer i egen drift har medført en stor viden om og indsigt i
bankens egen påvirkning på miljøet.
I 2024 har banken for første gang udført en klimastress-
test af de fysiske risici og transitionsrisici, der kan ramme
banken via udlånsporteføljen. Klimastresstesten omfatter
udlån til erhverv og pantsatte ejendomme, hvilket vurderes
at være retvisende for de mest anseelige klimarelaterede
kreditrisici. Stresstesten er udført efter væsentlighedsvur-
deringen, men resultaterne fra klimastresstesten har været
brugt til at validere resultatet af væsentlighedsvurderingen
og har ikke givet anledning til justeringer i vurderingen.
For fysiske risici er stresstesten udført med udgangspunkt
i relevante risici med data fra fx DMI og omfatter derfor
oversvømmelser fra kraftig regn og stigende vandstand.
Her er anvendt IPCC-scenariet RCP8.5, der repræsenterer et
”business as usual”-udledningsscenarie. For transitionsrisici
er stresstesten udført med udgangspunkt i et scenarie, der
forudsætter en øget CO
2
-beskatning, der også er repræsen-
tativ for andre typer af transitionsrisici. Her er anvendt et
”Divergent Net Zero-scenarie” fra NGFS, som er kompatibelt
med Parisaftalens mål. Sydbank har en ambition om løben-
de at forbedre arbejdet med klimastresstesten. Banken har
i løbet af 2024 arbejdet på at definere og inkorporere tids-
horisonter for kort, mellem og lang sigt til det videre arbejde
med stresstesten.
Identificering og vurdering af væsentlige påvirkninger, risici
og muligheder er foretaget med udgangspunkt i ESG-em-
nerne oplistet i ESRS 1, AR 16. For hvert emne identificeres
og vurderes først negative og positive påvirkninger. Derefter
identificeres og vurderes forretningsrisici og -muligheder,
så afhængigheder, der opstår fra bankens påvirkning, kan
indgå i vurderingen af forretningsrisici og -muligheder.
Vurderingen foretages ved et valg mellem 5 deskriptive
svarmuligheder indenfor hvert vurderingsparameter. Vur-
deringen af påvirkningsperspektivet er foretaget ud fra en
bruttotilgang, som betyder, at påvirkninger vurderes forud
for foretagelsen af mitigerende handlinger, mens vurde-
ringen af det finansielle perspektiv er foretaget ud fra en
nettotilgang, som betyder, at risici og muligheder vurderes
efter foretagelsen af mitigerende handlinger.
Svarmulighederne konverteres til talmæssige værdier, så
negative og positive påvirkninger samt risici og muligheder
indenfor et ESG-emne kan tildeles en score. Et emnes væ-
sentlighed afgøres derefter af enten den kvantitative tær-
skelværdi, der overskrides hvis scoren er lig med eller højere
end halvdelen af den maksimale score, eller mere kvalitative
betragtninger, der skal medvirke til at sikre et fuldstændigt
og sammenligneligt resultat af væsentlighedsvurderingen.
For væsentlige ESG-emner identificeres derefter de enkelte
påvirkninger, risici og muligheder, der har ligget til grund for
emnets væsentlighed. Metoden til vurdering af risici følger
samme metode som bankens øvrige risikovurderinger i den
generelle risikostyring.
Godkendelse af væsentlighedsvurdering
Proces og metode til væsentlighedsvurderingen er løbende
afstemt med Complianceudvalget, Intern Revision og besty-
relsens Revisionsudvalg.
Resultatet af bankens væsentlighedsvurdering, herunder
listen over bankens væsentligste påvirkninger, risici og
muligheder, er godkendt af bankens ESG-forum.
Afdelingen Koncern ESG orienterer direktionen, Revisions-
udvalget og den samlede bestyrelse om bankens væsentlige
påvirkninger, risici og muligheder, efter den årlige væsent-
lighedsvurdering er godkendt i bankens ESG-forum.
Processer og metode for Sydbanks væsentlighedsvurdering
gennemgås og, hvis nødvendigt, opdateres årligt forud for
en ny rapportering.
Interessentanalyse
Til at validere resultatet af væsentlighedsvurderingen ind-
drager Sydbank forventninger og anbefalinger fra bankens
væsentligste interessenter ved hjælp af en interessentana-
lyse. Interessentanalysen giver et indblik i, hvilke påvirknin-
ger, risici og muligheder, banken forventes og anbefales at
have fokus på. Det analyserede materiale er valgt med tanke
på dets videnskabelige troværdighed.
Interessentanalysen viser, at interessenterne særligt har fo-
kus på bankens påvirkning på klimaforandringerne gennem
udlån og investeringer (E), emner relateret til bankens med-
arbejdere (S) samt etik, god governance og ordentlighed (G).
Sydbank har inddraget medarbejdere med relevant faglig
viden i væsentlighedsvurderingen for at sikre en retvisende
vurdering. Medarbejderne har i nogle tilfælde også fun-
geret som proxy for eksterne interessenter som fx kunder,
leverandører og samarbejdspartnere. Sydbank vil arbejde
mod en mere direkte interessentinddragelse af eksterne
interessenter.
Generelle oplysninger
49
Årsrapport 2024
Bankens væsentligste
interessenter
Beskrivelse af dialog og
samarbejde
Formålet med dialog og
samarbejde Anvendelse af resultatet
Kunder
Vi følger sektormålinger af kun-
detilfredsheden ligesom vi foreta-
ger egne målinger. Målinger af
erhvervskundernes tilfredshed
foretages årligt af Aalund, mens
Private Banking-kundernes til-
fredshed måles halvårligt i sam-
arbejde med EPSI, og privatkun-
dernes tilfredshed undersøges 4
gange årligt via egne målinger i
samarbejde med EPSI. Banken
følger herudover EPSI’s årlige
sektormåling af privatkundernes
tilfredshed.
Sydbank ønsker at opbygge lang-
varige relationer til sine kunder
og vil være kendt for værdiska-
bende rådgivning.
Ansvaret for bankens egne kun-
detilfredshedsmålinger er forank-
ret i områderne Erhverv og Privat
& Private Banking. Målingerne
rapporteres til bankens ledelse.
Resultatet giver banken mulighed
for at følge udviklingen og handle
på de tilbagemeldinger, kunderne
løbende giver os.
Investorer og
aktionærer
Aktiviteter, der rettes imod inve-
storer og aktionærer, kommunike-
res via selskabsmeddelelser,
løbende skriftlig og elektronisk
information samt via en aktiv og
åben dialog med aktieinvestorer,
analytikere og formidlere af
nyhedsstof om banken, herunder
medier og presse.
Sydbank vil til enhver tid gøre
korrekt og fyldestgørende infor-
mation om bankens forhold til-
gængelig for aktiemarkedsinte-
ressenter, også i forhold til ekster-
ne ratings af banken, herunder
ESG-ratings. ESG-ratings indgår
som et målepunkt i bankens stra-
tegi.
Vi giver markedet mulighed for
på et oplyst grundlag at vurdere
Sydbank-aktien og dens fremtidi-
ge udvikling. Dialogen giver ban-
ken mulighed for at få indsigt i
forventningerne til os, og vi kan
agere herefter.
Medarbejdere
Banken arbejder løbende på at
være en arbejdsplads med en
sund virksomhedskultur med et
godt og sundt fysisk og psykisk
arbejdsmiljø. Hvert år gennemfø-
res en medarbejderengagements-
undersøgelse, som blandt andet
afdækker, om banken har en sund
kultur og et godt arbejdsmiljø.
Dygtige og engagerede medar-
bejdere er vigtige for at sikre fort-
sat succes og værdiskabelse for
både Sydbank og bankens kunder.
Resultatet af medarbejderenga-
gementsundersøgelsen præsen-
teres for ledelse og medarbejdere.
På baggrund af resultaterne vur-
derer ledelsen, om tiltag skal
iværksættes, og de enkelte afde-
linger aftaler opfølgende aktivite-
ter, hvis undersøgelsen giver
anledning hertil.
Interesse-
organisationer,
politiske
beslutningstagere
og myndigheder
Sydbank er medlem af en række
interesseorganisationer, der over-
ordnet set varetager bankens og
sektorens interesser overfor poli-
tiske beslutningstagere og myn-
digheder. Sydbank er åben og
transparent, og vi samarbejder
med offentlige myndigheder.
Sydbank ønsker en professionel
og løbende dialog med relevante
interesseorganisationer, politiske
beslutningstagere og myndighe-
der.
Henvendelser fra interesseorga-
nisationer, politiske beslutnings-
tagere og myndigheder behand-
les i relevante interne fora, herun-
der på bestyrelses- og direktions-
møder. Samarbejdet med interes-
seorganisationer giver banken
mulighed for bl.a. at bidrage til en
lovgivning, der kan håndteres
effektivt i praksis og finde løsnin-
ger, der bidrager til samfundet.
Lokalsamfund
Dialog er en naturlig del af ban-
kens ønske om at være en aktiv
deltager i det omgivende sam-
fund, hvori vi driver bank.
Sydbank opnår kendskab til og
drøfter løbende tiltag og aktivite-
ter for det omgivende samfund i
samarbejde med bl.a. Sydbanks
Lokalråd, lokale netværk og inte-
resseorganisationer.
Sydbank ønsker at være en aktiv
deltager i det omgivende sam-
fund. Vi er bevidste om bankens
betydning for samfundet og vig-
tigheden af, at banken er solid og
til at regne med – både i opgangs-
tider og nedgangstider for sam-
fundsøkonomien.
Der er en gensidig afhængighed
mellem samfundet og Sydbank.
Samfundet er afhængig af ban-
kernes infrastruktur, herunder
finansierings- og investeringsmu-
ligheder samt rådgivning og beta-
linger. Sydbank er afhængig af
aktive lokalmiljøer, der giver
mulighed for at drive forretning
og skabe vækst.
50
Årsrapport 2024
Resultat
Resultatet af Sydbanks væsentlighedsvurdering for regn-
skabsåret 2024 viser, at følgende rapporteringsstandarder
er væsentlige:
ESRS E1 Klimaforandringer
ESRS E5 Ressourceforbrug og cirkulær økonomi
ESRS S1 Egen arbejdsstyrke
• ESRS S3 Det berørte samfund
• ESRS S4 Forbrugere og slutbrugere
• ESRS G1 Virksomhedsadfærd
Resultatet består alene af væsentlige påvirkninger, hvor-
af de fleste er aktuelle. Bankens væsentlige, potentielle
påvirkninger forventes indenfor en kort tidshorisont. Risici
og muligheder er identificeret, men disse er ikke vurderet
væsentlige. Optimal risikostyring er en del af bankens
forretningsmodel og medvirker derfor til, at bankens iden-
tificerede risici ikke er væsentlige. Banken er således for nu-
værende ikke ramt af væsentlige finansielle ESG-effekter. Vi
ser positivt på de forretningsmuligheder, der findes og som
forventes at opstå som følge af den bæredygtige omstilling
af samfundet, fx grøn finansiering.
Sydbank står stærkt til fremtiden. Banken er solid og
velkapitaliseret. Kreditbogen er sund, og banken har et højt
complianceniveau. Sydbank vil også i fremtiden drive en
ordentlig bank. Vi går ikke på kompromis med vores risiko-
profil eller forretningsmæssige standarder.
Banken foretager løbende vurderinger og test for at sikre,
at banken fortsat står stærk til fremtiden. Foruden klima-
stresstesten, der skal integreres som en fast årlig øvelse, har
banken i 2024 i forbindelse med indgåelsen af den grønne
trepartsaftale også foretaget beregninger af CO
2
-afgifter-
nes effekt på bankens landbrugsportefølje. Banken vurderes
at være godt rustet mod klimapåvirkningerne.
Generelle oplysninger
51
Årsrapport 2024
Resultat
Væsentlige påvirkninger, risici og muligheder ESRS
Påvirkning, risiko eller
mulighed?
Placering i
værdikæden
Direkte og indirekte CO
2
e-udledning fra bankens
egen drift
E1 Klimaforandringer Aktuel negativ påvirkning Egen drift
Indirekte CO
2
e-udledning fra bankens kerne-
forretning – selskaber og lande i vores investerings-
univers samt bankens kunder
E1 Klimaforandringer Aktuel negativ påvirkning Downstream
Stor andel af udlån til erhverv, herunder brancher
med et stort energiforbrug og hermed stor CO
2
e-
udledning
E1 Klimaforandringer Aktuel negativ påvirkning Downstream
Låneprodukter, der kan understøtte kundernes
grønne omstilling
E1 Klimaforandringer Aktuel positiv påvirkning Downstream
Ressourceforbrug i egen drift af it-hardware,
kontorinventar, biler mv., der er bankens primære
arbejdsredskaber
E5 Ressourceforbrug og
cirkulær økonomi
Aktuel negativ påvirkning Egen drift
Fokus på genanvendelse og genbrug af bankens
egne ressourcer
E5 Ressourceforbrug og
cirkulær økonomi
Aktuel positiv påvirkning
Egen drift og
downstream
Gode arbejdsforhold og overenskomst med
personalefordele for alle medarbejdere
S1 Egen arbejdsstyrke Aktuel positiv påvirkning Egen drift
Medarbejderne kan i deres funktioner blive udsat
for arbejdsskader, ubehagelige kundeoplevelser
(særligt i de kundevendte funktioner) og ubevidst
diskrimination
S1 Egen arbejdsstyrke
Potentiel negativ
påvirkning
Egen drift
Fokus på trivsel og tryghed for medarbejderne,
der skal skabe en sikker, sund og inkluderende
arbejdsplads
S1 Egen arbejdsstyrke Aktuel positiv påvirkning Egen drift
Medarbejdere og kunders ret til privatliv kan blive
krænket i tilfælde af it- eller persondatabrud i banken
S1 Egen arbejdsstyrke
S4 Forbrugere og slutbrugere
Potentiel negativ
påvirkning
Egen drift
Fokus på beskyttelse af medarbejderes og kunders
data og hermed ret til privatliv
S1 Egen arbejdsstyrke
S4 Forbrugere og slutbrugere
Aktuel positiv påvirkning Egen drift
Bankens digitale værktøjer, herunder mobil- og
netbank, kan anvendes til kriminalitet, der rammer
bankens kunder
S4 Forbrugere og slutbrugere
Potentiel negativ
påvirkning
Egen drift
Fokus på beskyttelse af kunder og samfund mod
kriminalitet
S3 Berørte samfund
S4 Forbrugere og slutbrugere
Aktuel positiv påvirkning Egen drift
Banken medvirker til at opretholde og styrke den
finansielle infrastruktur i samfundet
S3 Berørte samfund Aktuel positiv påvirkning Egen drift
Fokus på en sund virksomhedskultur, der
rammesætter vores adfærd
G1 Virksomhedsadfærd Aktuel positiv påvirkning Egen drift
Beskyttelse af whistleblowers ved mistanke om
lovovertrædelser
G1 Virksomhedsadfærd Aktuel positiv påvirkning Egen drift
Det kan ikke udelukkes, at korruption og bestikkelse
kan finde sted i banken
G1 Virksomhedsadfærd
Potentiel negativ
påvirkning
Egen drift
52
Årsrapport 2024
E – Miljøoplysninger
Bankens miljømål Mål Referenceår Referenceværdi Enhed Status i 2024
Ansvarlig finansiering
El- og varmeproduktion
Reduktion på 50 pct. i
2030
2022 4,5 tCO
2
e/mio. kr.
Reduktion på 36,7
pct.
Landbrug
Reduktion på 40-50 pct. i
2030
2022 41,0 tCO
2
e/mio. kr. Stigning på 9,6 pct.
Vejtransport
Reduktion på 30 pct. i
2030
2022 64,9 tCO
2
e/mio. kr.
Reduktion på 20,6
pct.
Ejerboliger
Reduktion på 65 pct. i
2030
2022 1,7 tCO
2
e/mio. kr.
Reduktion på 43,3
pct.
Privatbiler (lån til elbiler)
Lån til elbiler udgør 55
pct. af nye billån i 2030
- -
andelen af nye
billån til elbiler
Elbillån udgør 70,4
pct. af nye billån
Grøn finansiering
Udlånt 10 mia. kr. til grøn
finansiering i 2027
2020 0,0 mia. kr. 8,1 mia. kr.
Ansvarlige investeringer
Aktier og virksomheds-
obligationer
Reduktion på 25-35 pct. i
2025 og 50-70 pct. i
2030
2020 67,1 tCO
2
e/mio. USD
Reduktion på 57,5
pct.
Ansvarligt klima- og miljøaftryk
Egen drift (scope 1 og 2)
Reduktion på 75 pct. i
2030
2019 2.712 tCO
2
e
Reduktion på 57,0
pct.
Sydbank er en service- og rådgivningsvirksomhed, og
CO
2
e-udledningen fra bankens eget forbrug og interne drift
er derfor minimal, når man sammenligner med CO
2
e-udled-
ningen fra bankens kerneforretning, der udgøres af udlån
og investeringer.
Det er derfor kundernes grønne omstilling, der er væsentlig
i forhold til bankens samlede påvirkning. Vi tilpasser derfor
forretningsprocesser og dialog med kunderne for at skabe
transparens og gennemsigtighed, ligesom vi stiller produk-
ter og rådgivning til rådighed for at understøtte kundernes
omstilling. Vi optimerer naturligvis også de processer, der
driver omstillingen af bankens egen drift. Sydbanks arbejde
med den grønne omstilling i både kerneforretning og egen
drift beskrives i dette afsnit, men er ikke formaliseret i en
omstillingsplan. Vi ser på nuværende tidspunkt ikke et
behov for en omstillingsplan, da arbejdet drives af bankens
politikker, forretningsgange og fastsatte mål.
En oversigt over bankens miljømål, herunder reduktions-
mål, findes i tabellen herunder.
Ansvarlig finansiering
Sydbank vil gennem ordentlighed og systematiske ar-
bejdsgange fastholde en velfungerende og solid bank, der
arbejder ansvarligt med finansiering til bankens kunder.
Bankens fornuftige tilgang til kredit understøtter en høj kre-
ditkvalitet. God rådgivning samt kreditværdighedsvurdering
skal sikre, at kunder vil kunne afvikle gæld uden at blive sat i
en uholdbar økonomisk situation.
Grøn finansiering
Sydbank vil bidrage til at finansiere den grønne omstilling.
Banken udsteder derfor grønne obligationer, der giver os
mulighed for at understøtte kundernes øgede finansierings-
behov i relation til deres grønne omstilling. En omstilling, der
er medvirkende til at nedbringe kundernes CO
2
e-udledning.
I maj 2024 udstedte Sydbank sin tredje grønne obligati-
on, og banken har nu udstedt grønne obligationer for i alt
1,5 mia. euro. I forbindelse med de grønne udstedelser
har Sydbank forpligtet sig til, at provenuet fra den enkelte
udstedelse skal være allokeret til grøn finansiering senest
36 måneder efter udstedelsen. Sydbank rapporterer årligt
om allokeringen af provenuet fra de grønne obligationsud-
stedelser i en Impact and Allocation Report, der findes på
bankens hjemmeside.
Sydbanks Green Bond Framework blev udarbejdet i 2022
og definerer, hvad vi betragter som grøn finansiering.
Frameworket er opdateret i 2024 og indeholder 3 grønne
låneformål: vedvarende energi, grønt byggeri og bære-
dygtig transport. Sydbank har 4 låneprodukter til bankens
erhvervs- og privatkunder, der kan kategoriseres som grøn
53
Årsrapport 2024
finansiering i overensstemmelse med frameworket: grønne
lån og grøn byggekredit til bankens erhvervskunder samt
energilån til energioptimering af boliger og elbillån til ban-
kens privatkunder. Banken arbejder løbende med udvikling
af eksisterende og nye låneprodukter til bankens kunder,
ligesom vi fortsat arbejder med ESG-uddannelse målrettet
rådgiverne.
Sydbank har fastsat en målsætning om, at banken i perio-
den 2020-2027 skal have udlånt 10 mia. kr. til grøn finan-
siering. Ved udgangen af 2024 har Sydbank udlånt i alt 8,1
mia. kr. til grøn finansiering.
Datakvalitet og datatilgængelighed er væsentlige elementer
i arbejdet med ansvarlig finansiering. Kreditvurderingen
skal foretages på et retvisende datagrundlag, og derfor
investerer vi i og arbejder løbende med at forbedre dataind-
samling fra bankens kunder. Identificering af grøn finansie-
ring kræver oplysninger om låneformål, og banken arbejder
derfor løbende på at forbedre it-understøttelse til indsam-
ling og registrering af ESG-data.
ESG i kreditvurderingen
Integrationen af ESG i kreditvurderingen af bankens kunder
er forankret i bankens kreditpolitik, som finder anvendelse
på bankens udlånsaktiviteter. Politikken sætter retningslin-
jer for tilgangen til kundernes miljømæssige, sociale og le-
delsesmæssige forhold og fremhæver, at Sydbank bør have
en forsigtig tilgang til kunder, hvis aktiver, forretningsmodel
eller fremtidige indtjening er særligt udsat for ESG-risici.
ESG-risici indgår som en integreret del af kreditvurde-
ringen af bankens erhvervskunder – både ved bevilling
af engagement og mindst en gang årligt. Banken opnår
indsigt i erhvervskunders ESG-risici på baggrund af en
spørgeramme med ESG-spørgsmål sammenholdt med
bankens branchekendskab og analyser. Herigennem bliver
banken klogere på bl.a. kundernes CO
2
e-udledninger samt
sociale og ledelsesmæssige aspekter, der er vigtige konkur-
renceparametre for bankens erhvervskunder. For bankens
privatkunder indgår vurderingen af ESG-risici primært i
tilknytning til værdivurderingen af fast ejendom ved at
tage højde for ejendommens energimærkning og risici for
klimapåvirkning.
Sydbank har valgt, at nogle ESG-forhold er så alvorlige, at vi
i forbindelse med kreditgivning ikke vil finansiere virksom-
heder, der:
Ikke har en forsvarlig håndtering af farligt affald
Ikke har fornødne tilladelser til aktiviteter, der kræver
offentlige udstedte miljøgodkendelser
Ikke overholder menneskerettighederne i henhold til FN’s
menneskerettighedskonvention
Anvender børnearbejde i strid med FN’s børnekonvention
Reduktionsmål for CO
2
e-aftrykket fra bankens
udlån
En stor del af bankens samlede CO
2
e-udledning stammer
fra bankens udlån. For at kunne nedbringe CO
2
e-udled-
ningen både i banken og i samfundet, har Sydbank i 2023
udarbejdet et sæt reduktionsmål for udlånsporteføljen,
der omfatter udvalgte brancher og områder i bankens
udlånsportefølje: brancherne el- og varmeproduktion, land-
brug og vejtransport samt ejerboliger og privatbiler.
Vi har en ambition om, at Sydbanks reduktionsmål afspejler
den virkelighed, vores kunder møder, og målene er fastsat
ud fra en tilgang om, at vi vil bakke op om vores kunders
grønne omstilling. Vi forventer, at bankens kunder samlet
Grøn omstilling hos bankens boligejere
Sydbank vil gerne understøtte boligejernes grønne omstilling.
Banken har i 2024 haft fokus på at tale med boligejerne om
omstilling til en grønnere varmekilde ved at være synlig og
til stede i lokalsamfundet. Banken har afholdt filialevents
for bankens privatkunder og deltaget i borgermøder, messer
mv. for at drøfte muligheden for finansiering af tilslutning til
fjernvarme eller andre alternative grønnere varmekilder, hvis
fjernvarme ikke er en mulighed i området. Derudover drøfter
bankens erhvervsrådgivere løbende finansieringsmuligheder
for anlæggelse af fjernvarme med fjernvarmeselskaberne.
Sydbanks låneprodukter til privatkunder skal gøre det at-
traktivt at energioptimere ved at lånene tilbydes med lavere
rente og oprettelsesomkostninger – både så kunden sparer
penge og mindsker CO
2
e-udledning. Bankens energilån kan
bruges til fx skift af varmekilde, efterisolering, skift af vinduer
og døre. Med energilånet følger boligrådgivning fra bankens
samarbejdspartner NRGi, og derudover kan privatkunder
gennem bankens samarbejde med Totalkredit få professionel
energirådgivning om deres bolig i form af et energitjek, der
gør boligejere klogere på mulighederne for energioptimering.
I 2024 har banken udvidet energitjekket med mulighed for
et klimatjek, der skal give kunderne indsigt i, hvordan de kan
forebygge og sikre deres bolig mod klimaudfordringer som fx
regnvejr, skybrud, oversvømmelse og stigende vandstande.
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Q1 2020
Q2 2020
Q3 2020
Q4 2020
Q1 2021
Q2 2021
Q3 2021
Q4 2021
Q1 2022
Q2 2022
Q3 2022
Q4 2022
Q1 2023
Q2 2023
Q3 2023
Q4 2023
Q1 2024
Q2 2024
Q3 2024
Q4 2024
Q1 2025
Q2 2025
Q3 2025
Q4 2025
Q1 2026
Q2 2026
Q3 2026
Q4 2026
Q1 2027
Q2 2027
Q3 2027
Q4 2027
Status på grøn finansiering (mia. kr.)
54
Årsrapport 2024
set vil følge den generelle grønne omstilling i Danmark.
Sydbank vil derfor være med til at understøtte den omstil-
ling ved at finansiere vores kunders grønnere livsførelse
eller en mere bæredygtige forretningsmodel.
Brancher og områder i reduktionsmålene er valgt på bag-
grund af sammensætningen af bankens udlånsportefølje og
kreditpolitikkens opmærksomhed på kunder, der er særligt
udsatte for ESG-risici. De udvalgte brancher og områder bi-
drager med den største CO
2
e-udledning i udlånsporteføljen,
sammenholdt med at de udgør en væsentlig del af bankens
samlede udlån og har politisk bevågenhed.
Reduktionsmålene afspejler politiske mål og Energisty-
relsens klimafremskrivninger og er fastsat ud fra forvent-
ninger til sektoren og politiske aftaler, der skal sørge for at
Danmark lykkes med 70 pct. reduktion af CO
2
e-udlednin-
gen i 2030. Målene tager således afsæt i den regulering
og de nye teknologiske tiltag, der forventes at understøtte
den grønne omstilling hos kunderne, men banken har ikke
evidens for, at målene er videnskabeligt baseret eller er
i overensstemmelse med Parisaftalens mål, og redukti-
onsmålene er ikke eksternt valideret. Grundet ændringer i
Sydbanks lånebog fra år til år, opgøres reduktionsmålene
som intensitetsmål (tCO
2
e/mio. kr. i udlån) og ikke i absolut-
te måltal. Banken har valgt denne opgørelsesmetode for at
sikre et retvisende sammenligningsgrundlag i udviklingen
for reduktionsmålene fra år til år.
Sydbank har i forbindelse med opfølgningen på reduktions-
målene ændret baseline år fra 2021 til 2022. Ændringen
skyldes, at data fra 2021 vurderes væsentligt mere umodne
end data fra 2022, ligesom der er sket en ændring i opgø-
relserne fra Danmarks Statistik. Anvendelsen af 2022 som
baseline år giver derfor et mere retvisende grundlag for det
videre arbejde med reduktionsmålene. De fastsatte målsæt-
ninger i reduktionsmålene forbliver uændret.
I 2024 er der en gunstig udvikling i reduktionsmålene rettet
mod bankens privatkunder, da udledningsintensiteten for
ejerboliger falder, og målet for privatbiler allerede er indfriet
i 2024. Udledningsintensiteten for transportsektoren samt
el- og varmeproduktion falder, og banken er dermed på vej
til at kunne indfri målene for disse 2 brancher. For land-
Reduktionsmål
El- og varmeproduktion
Reduktion af udledningsintensiteten
for el- og varmeproduktion med
50 pct. fra 2022 til 2030.
Målet dækker udlån til
el- og fjernvarmeforsyning.
Reduktionen opgøres i tCO₂e/mio. kr.
Vejtransport
Reduktion af udledningsintensiteten
for transportsektoren med 30 pct.
fra 2022 til 2030.
Målet dækker udlån til erhvervskunder
indenfor vejtransport og flytning.
Reduktionen opgøres i tCO₂e/mio. kr.
Landbrug
Reduktion af udledningsintensiteten
for landbrugssektoren med 40-50 pct.
fra 2022 til 2030.
Målet dækker udlån til erhvervskunder med
aktiviteter indenfor plante- og husdyravl,
planteformering samt serviceydelser til
landbrug og forarbejdning efter høst.
Reduktionen
opgøres i tCO₂e/mio. kr.
Privatbiler
55 pct. af nye billån skal
være til elbiler i 2030.
Målet dækker udlån til privatbiler.
Reduktionen opgøres i antal
nye lån til elbiler.
Ejerboliger
Reduktion af
udledningsintensiteten for
ejerboliger med 65 pct.
fra 2022 til 2030.
Målet dækker udlån til
private ejerboliger.
Reduktionen opgøres
i tCO₂e/mio. kr.
E – Miljøoplysninger
55
Årsrapport 2024
2024 2023
CO
2
e-aftrykket fra udlån
Udlån
(mio. kr.)
CO
2
e-
udlednin-
ger (T)
af udlån
CO
2
e-aftryk
pr. 1 mio. kr.
udlån
Udlån
(mio. kr)
CO
2
e-
udledninger
(T)
af udlån
CO
2
e-aftryk
pr. 1 mio. kr.
udlån
Privat – bil 2.186 21.362 9,77 1.809 25.702 14,21
Privat – bolig 5.619 5.450 0,97 5.298 6.397 1,21
Privat i alt 7.805 26.811 3,44 7.107 32.099 4,52
Erhverv – udlån 59.250 374.621 6,32 53.108 412.939 7,78
Erhverv – leasing 9.144 107.049 11,71 8.678 134.382 15,49
Erhverv i alt 68.394 481.670 7,04 61.786 547.321 8,86
Udlån, hvorpå CO
2
e-aftryk kan beregnes 76.199 508.482 6,67 68.893 579.420 8,41
Udlån, hvorpå CO
2
e-aftryk ikke kan beregnes 6.335 - - 5.642 - -
Udlån i alt 82.534 - - 74.535 - -
Andel af udlån, hvorpå CO
2
e-aftryk kan
beregnes (pct.)
92 - - 92 - -
bruget observeres en stigning i udledningsintensiteten.
Udledningsintensiteten for de 3 udvalgte brancher opgøres
på baggrund af et sektorgennemsnit fra Danmarks Statistik.
Udviklingen i reduktionsmålene kan derfor tilskrives den
samlede udvikling for de 3 brancher i Danmark, der bygger
på eksterne faktorer, der er udenfor Sydbanks kontrol. Selv-
om udviklingen skyldes eksterne faktorer, arbejder vi mål-
rettet med at nedbringe udledningsintensiteten for udlån til
vores kunder i de 3 brancher. Herudover arbejder vi løbende
med forbedringer i opgørelsen af data, så vi i mindre grad
anvender sektorgennemsnit, men i stedet kan få et indblik i
udviklingen hos vores kunder.
CO
2
e-aftryk fra bankens udlån
Sydbank følger anbefalingerne fra Forum for Bæredygtig
Finans om at opgøre CO
2
e-aftrykket fra bankens udlån.
Erhvervsudlån udgør en overvejende del af Sydbanks udlån.
Erhvervsudlån er forbundet med et væsentligt højere
CO
2
e-aftryk pr. udlånskrone sammenlignet med udlån til
private. Den samlede CO
2
e-udledning fra Sydbanks udlån
udgør 508.482 ton pr. 31. december 2024 og svarer til en
udledningsintensitet på 6,67 ton pr. 1 mio. kr.
CO
2
e-aftrykket fra bankens samlede udlån er reduceret fra
2023 til 2024. Reduktionen ses både for privat og erhverv.
For privatbiler kan reduktionen henføres til en ændret
sammensætning af billån, hvor andelen af udlån til elbiler
fortsat stiger efter introduktionen af Sydbanks elbillån. Re-
duktionen af CO
2
e-aftrykket på erhverv forklares primært
med et fald i emissionsfaktorerne fra Danmarks Statistik.
Ansvarlige investeringer
Sydbank ønsker, at vores investeringer skal skabe værdi for
vores kunder. Vi ønsker samtidig at investere ansvarligt og
bidrage til en bæredygtig samfundsudvikling. Vi har derfor
etableret en investeringsproces, der skal sikre, at vores
investeringsbeslutninger tager højde for alle relevante risici,
herunder bæredygtighedsrisici.
Ansvarlige investeringer og aktivt ejerskab
Vores proces for ansvarlige investeringer er forankret i
aktivt ejerskab, som vi anser for at være den bedst mulige
metode til at bidrage til en mere bæredygtig samfundsud-
vikling. Aktivt ejerskab bidrager samtidig til at sikre vores
kunder det bedst mulige risikojusterede afkast.
Sydbanks politik for ansvarlige investeringer og aktivt ejer-
skab indeholder bankens generelle principper for udøvelse
af aktivt ejerskab, herunder især det konkrete arbejde med
ansvarlige investeringer og håndtering af bæredygtigheds-
risici. Bæredygtighedsrisici, herunder klimarisici, håndteres
på samme måde som de finansielle risici i investeringspro-
cessen. For at begrænse investeringernes påvirkning på
klimaet, arbejder vi for, at vores kunders formue gradvist in-
vesteres i selskaber og aktiviteter, der er i overensstemmel-
se med Parisaftalens mål, ligesom banken har mål og tiltag
for at begrænse CO
2
e-aftrykket fra bankens investeringer.
Sydbank ønsker at udøve en målrettet indsats overfor brud
på bredt anerkendte internationale konventioner og normer.
Hensigten er at påvirke selskaberne i investeringsporteføl-
jen til at udvise en mere ansvarlig adfærd og herigennem
mindske investeringernes bæredygtighedsrisici. Banken
56
Årsrapport 2024
Status på målsætning: Ændring i udledning pr. investeret mio.
USD i forhold til niveauet ultimo 2020 (pct.)
Bæredygtighed i investeringssituationer
Sydbanks investeringsrådgivere skal være klædt bedst muligt
på til at tale om bæredygtighed i investeringssituationer.
Bæredygtighed er et emne, som kontinuerligt udvikler sig, og
derfor har bankens investeringsrådgivere fået mulighed for at
bygge videre på deres ESG-uddannelse i 2024.
Transparens er et vigtigt element, når bæredygtighed indgår
i investeringssituationen. I 2024 er det blevet muligt for
bankens kunder at se andelen af bæredygtige investeringer i
bankens investeringspuljer.
E – Miljøoplysninger
screener løbende selskaberne i vores investeringsporte-
følje for brud på internationale normer med fokus på de
10 principper i FN’s Global Compact. Hvis vi bliver bekendt
med alvorlige forhold, som indikerer et potentielt brud på
et eller flere af disse principper, vil vi altid indlede en dialog
med selskabet gennem vores samarbejdspartner. Ved at
gå sammen med andre investorer i dialogprocessen øger
vi vores muligheder for at få selskaberne til at adressere de
kritikpunkter, som har bragt dem på kant med et eller flere
af principperne i FN’s Global Compact.
Afgivelse af stemmer på selskabernes generalforsamling er
en vigtig del af vores samlede interaktion med de selskaber,
hvor vi udøver aktivt ejerskab, fordi selskabers ledelse ofte
er påvirkelig overfor ejernes holdninger og krav. Sydbanks
politik for ansvarlige investeringer og aktivt ejerskab inde-
holder principper for stemmeafgivelse i det aktive ejerskab,
og det fremgår bl.a., at banken i udgangspunktet stemmer
for forslag, der tilskynder ledelsen til at fremme selskabets
klimatransition, herunder også reduktion af selskabets
miljømæssige eller sociale bæredygtighedsrisici.
Vi mener grundlæggende, at frasalg af forurenende
selskaber i strategisk vigtige industrier, fx cement- eller
stålindustrien, ikke vil bidrage effektivt til den bæredygtige
omstilling. Til gengæld er vi bevidste om, at et værktøj som
aktivt ejerskab i form af dialog samt stemmeafgivelse på
generalforsamlinger kan bidrage til, at selskaber udvikler
en mere bæredygtig forretningsmodel og fx bliver i stand til
at reducere deres CO
2
e-udledning. Frasalg kan dog komme
på tale, hvis selskaber ikke ønsker at indgå i dialog eller, hvis
dialogprocessen ikke fører til ønskede ændringer.
I nogle tilfælde kan eksklusion af selskaber og lande være
en nødvendig følge for at sikre en ansvarlig investerings-
proces. Eksklusion benyttes på de selskaber, der anses for at
være uforenelige med Sydbanks principper for ansvarlige
investeringer og aktivt ejerskab. En eksklusionsliste med
begrundelser findes på bankens hjemmeside. Fx er selska-
ber med mere end 5 pct. omsætning fra termisk kul eller
oliesand, der er industrier med et væsentligt CO
2
e-aftryk,
ekskluderet fra bankens investeringsunivers.
Reduktionsmål for CO
2
e-aftrykket fra bankens
investeringer
CO
2
e-udledning er den største identificerede, enkeltståen-
de, negative påvirkning knyttet til investeringsporteføljen.
Det fremgår af bankens politik for ansvarlige investeringer
og aktivt ejerskab, at banken vil tage ansvar for vores fælles
fremtid samt arbejde for, at vores kunders formue gradvist
skal være investeret i selskaber og aktiviteter, der er i over-
ensstemmelse med Parisaftalens mål. Effekten af bankens
arbejde med ansvarlige investeringer og aktivt ejerskab kan
primært måles i CO
2
e.
Sydbank har derfor sat et reduktionsmål for investerings-
porteføljen på et 50-70 pct. lavere CO
2
e-aftryk i 2030 i
forhold til 2020, herunder et delmål om et 25-35 pct. lavere
CO
2
e-aftryk fra investeringsporteføljen i 2025. For at sikre
markedskonformitet, følger Sydbank brancheorganisa-
tionen Investering Danmarks klimamål for bæredygtige
investeringer, der tager afsæt i national lovgivning, EU-lov-
givning og internationale standarder samt understøtter
Parisaftalens mål. Referenceåret ultimo 2020 vurderes
derfor også at være sektorrepræsentativt, da det er fastsat
af Investering Danmark, og det er det første år, der indehol-
der dækkende data for branchen.
Reduktionsmålet omfatter investeringer i børsnoterede
aktier og virksomhedsobligationer i Sydbanks investerings-
puljer – aktivklasser, der udgør en betydelige del af bankens
samlede CO
2
e-udledning. Reduktionsmålet dækker en bred
og diversificeret portefølje, og vi forventer derfor, at frem-
tidige udviklinger i bl.a. regulering og teknologier indenfor
enkelte lande eller brancher ikke vil påvirke vores evne til at
reducere CO
2
e-udledningen fra den samlede portefølje.
Sideløbende med reduktionsmålet arbejder Sydbank konti-
nuerligt på at kunne inkludere flere aktivklasser i bankens
Mål Mål
2020 2021 2022 2023 2024 2025 2030
0
5
-5
-10
-15
-20
-25
-30
-35
-40
-45
-50
-55
-60
-65
-70
0
24,9
34,8
57,5
25
35
50
70
0,5
57
Årsrapport 2024
opgørelse af CO
2
e-aftrykket fra investeringerne. I 2024
indgår investeringer i danske realkreditobligationer i opgø-
relsen af CO
2
e-aftrykket, selvom aktivklassen ikke indgår i
reduktionsmålet.
Aktivt ejerskab og screening er løbende med til at under-
støtte den kontinuerlige reduktion af CO
2
e, der er nød-
vendig for at nå bankens reduktionsmål for investeringer.
Reduktionsmålets udvikling og udviklingen i bankens
CO
2
e-aftryk fra investeringer følges kvartalsvist i bankens
Responsible Investment-komité. Banken følger desuden
udviklingen af tiltag og beregningsmetoder i sektoren for at
sikre, at vi forbliver markedskonforme.
Datakvalitet og datagrundlag er væsentlige elementer i
arbejdet med ansvarlige investeringer. Inddragelse af ESG
i investeringsprocessen kræver indsigt i og evaluering af
data. Banken allokerer derfor ressourcer til indkøb af data og
systemer samt til bearbejdningen af data, så data benyttes
korrekt.
CO
2
e-aftryk fra bankens investeringer
Sydbank følger anbefalingerne fra Forum for Bæredygtig
Finans om at opgøre CO
2
e-aftrykket fra bankens investerin-
ger. CO
2
e-udledninger fra investeringerne indgår i bankens
samlede CO
2
e-regnskab under scope 3, kategori 15, og
beregnes med udgangspunkt i Finans Danmarks CO
2
-mo-
del for den finansielle sektor og den prioriterede liste over
datakvalitet.
Vi arbejder løbende på at forbedre datakvaliteten og data-
grundlaget på tværs af aktivklasser og udvide den mængde
af aktiver, hvorpå vi kan beregne et CO
2
e-aftryk. I 2024 kan
vi for første gang opgøre CO
2
e-aftrykket forbundet med
investeringer i danske realkreditobligationer, som derfor
indgår i opgørelsen. Danske realkreditobligationer er gene-
relt set forbundet med et lavere CO
2
e-aftryk pr. investeret
mio. USD end aktier og virksomhedsobligationer. Inddra-
gelsen af realkreditobligationer har derved medvirket til, at
det historiske aftryk pr. investeret mio. USD for porteføljen
falder samtidig med, at den samlede CO
2
e-udledning fra
investeringerne stiger, da den samlede mængde af inve-
steringsporteføljen, hvorpå der beregnes CO
2
e, øges. For
at sikre sammenlignelighed mellem opgørelser fra 2023
til 2024, er opgørelser for 2023 genberegnet, så danske
realkreditobligationer indgår.
I 2024 er CO
2
e-aftrykket fra investeringsporteføljen faldet
i forhold til 2023. Faldet skyldes primært ændringer i
porteføljesammensætningens geografiske eksponering og
eksponering mod forskellige sektorer. Herudover medvirker
stigende finansielle markeder og faktiske CO
2
e-reduktioner
i selskaberne til et lavere CO
2
e-aftryk fra investeringspor-
teføljen. Udviklingen i CO
2
e-aftrykket i 2024 understreger,
at flere eksterne faktorer er udenfor Sydbanks kontrol. På
trods af disse eksterne faktorer arbejder vi på at udvælge
selskaber med CO
2
e-effektive forretningsmodeller eller sel-
skaber, som har et stort effektiviseringspotentiale i forhold
til deres nuværende CO
2
e-udledning.
Ansvarligt klima- og miljøaftryk
Klimapåvirkning fra Sydbanks egen drift er meget be-
grænset, hvis man sammenligner med påvirkningen fra
bankens kerneforretning – udlån og investeringer. Vi ser
dog arbejdet med bankens eget aftryk på miljøet, herunder
klimaaftrykket og bankens anvendelse af ressourcer, som
en del af det at drive en ansvarlig bank – og derfor arbejder
vi med omstilling af vores egen drift.
Sydbanks arbejde med eget klimaaftryk er forankret i ban-
kens adfærdskodeks samt politik for ESG og bæredygtighed,
som bl.a. angiver, at banken i alle dele af forretningen vil
agere respektfuldt overfor klimaet og gøre en positiv forskel
for at nå både egne, nationale og globale klimamål. Vi
energioptimerer løbende for at reducere bankens energi-
forbrug, og vi prioriterer transparent rapportering på vores
forbrug. Arbejdet med klimaaftrykket i egen drift er ope-
rationaliseret i en intern forretningsgang, der har fokus på
energioptimering og brug af vedvarende energikilder, mens
arbejdet med genbrug og genanvendelse af ressourcer ikke
er operationaliseret i interne forretningsgange, da vi har
behov for fleksibilitet og handlekraft indenfor et hastigt
udviklende felt.
Reduktionsmål for CO
2
e-udledningen fra egen drift
For at efterleve bankens adfærdskodeks og politik for ESG
og bæredygtighed om at gøre en positiv forskel for klimaet
samt for at nå nationale og globale klimamål, har banken
fastsat et reduktionsmål for egen drift. Målet er en 75 pct.
CO
2
e-reduktion fra egen drift (scope 1 og scope 2) i 2030 i
forhold til CO
2
e-udledningen i 2019. Bankens reduktions-
mål for egen drift dækker de direkte udledninger fra egne
og lejede bygninger samt transport i Sydbanks biler og den
indirekte CO
2
e-udledning fra forbrug af indkøbt energi, der
bliver brugt til at producere el, fjernvarme og fjernkøling –
aktiviteter i bankens scope 1 og 2. Referenceåret er 2019,
der vurderes som et repræsentativt og normalt år uden
påvirkninger fra store enkeltstående begivenheder.
CO
2
e-aftryk fra investeringer 2024 2023
Forretningsomfang (mia. kr.) 22,91 19,17
CO
2
e-udledning (tCO
2
e) 88.893 99.959
CO
2
e-aftryk pr. investeret mio. USD
(tCO
2
e/mio. USD)
27,94 35,19
58
Årsrapport 2024
Reduktionsmålet er fastlagt ud fra effekten af bankens
energioptimerende projekter og under hensyntagen til,
hvad vi forventer er muligt at opnå. Banken har ikke evidens
for, at reduktionsmålet er videnskabeligt baseret eller
eksternt valideret, men med målet på egen drift bidrager
banken til, at Danmark kan nå sit 2030-mål som fastsat i
klimaloven samtidig med, at vi arbejder aktivt med Parisaf-
talens mål.
Sydbank har arbejdet med energioptimering i en årrække
og har derfor allerede foretaget en lang række tiltag, der
bidrager til en reduktion i bankens CO
2
e-udledning. For
at nå målet, er banken dog afhængig af faktorer udenfor
Sydbanks kontrol, er udviklingen af emissionsfaktorerne,
der fastlægges på nationalt plan.
Bankens energiforbrug
Sydbanks reduktionsmål nødvendiggør indsigt i bankens
energiforbrug. Siden 2004 har banken anvendt et automa-
tiseret energistyringsværktøj, der time for time overvåger
forbruget. Værktøjet har tilknyttede alarmer, som giver var-
sel ved konstant højt forbrug eller udsving i data. Værktøjet
muliggør, at bankens CO
2
e-udledning kan beregnes efter
Greenhouse Gas-protokollen.
Sydbanks energiforbrug har siden 2018 været faldende
bortset fra et enkelt år. Reduktionen kan primært forklares
ved energioptimering gennem en række energimæssige
tiltag.
Bankens samlede CO
2
e-udledning
Transparent rapportering på Sydbanks CO
2
e-udledning
prioriteres højt, og derfor er CO
2
e-regnskabet baseret på
Greenhouse Gas-protokollen.
Sydbanks CO
2
e-regnskab for 2024 viser for bankens egen
drift en samlet udledning på 1.172 ton CO
2
e (2023: 1.509
ton CO
2
e) ud fra en lokationsbaseret opgørelse. I 2024
konstaterer banken, at udledningen af CO
2
e fra egen drift
(scope 1 og scope 2) er reduceret med 22,3 pct. i forhold
til året før (2023: reduktion 6,9 pct.), hvilket bl.a. skyldes
udviklingen i emissionsfaktorer, herunder muligheden for at
anvende kommunale emissionsfaktorer.
CO
2
e-regnskab (tons) 2024 2023 Indeks
Scope 1 GHG-emissioner
Scope 1 GHG-emissioner,
brutto
322 371 87
Scope 2 GHG-emissioner
Scope 2 GHG-emissioner,
lokationsbaseret, brutto
850 1.138 75
Scope 2 GHG-emissioner,
markedsbaseret, brutto
371 391 95
Væsentlige scope 3
GHG-emissioner
13 Downstream leasede
aktiviteter – leasing
107.049 134.382 80
15 Investeringer
– Bankdata
115 126 91
15 Investeringer – udlån 401.433 445.038 90
15 Investeringer
– investeringer
88.893 99.959 89
Samlede GHG-emissioner
Samlede GHG-emissioner
– lokationsbaseret
598.662 681.014 88
Samlede GHG-emissioner
– markedsbaseret
598.183 680.267 88
Energiforbrug og -miks (MWh) 2024 2023
Fossilt energiforbrug
Brændstofforbrug fra råolie og
olieprodukter
1.220 1.384
Brændstofforbrug fra naturgas 62 74
Forbrug af købt eller erhvervet
elektricitet, varme, damp og køling
fra fossile kilder
1.866 1.835
Samlet fossilt energiforbrug 3.148 3.293
Fossile kilders andel af det
samlede energiforbrug (pct.)
25 25
Vedvarende energiforbrug
Brændstofforbrug fra vedvarende
energikilder, herunder biomasse
181 197
Forbrug af købt eller erhvervet
elektricitet, varme, damp og køling
fra vedvarende energikilder
9.057 9.075
Forbrug af egenproduceret vedva-
rende energi, der ikke er brændsel
378 382
Samlet forbrug af vedvarende
energi
9.616 9.654
Vedvarende kilders andel af det
samlede energiforbrug (pct.)
75 75
Samlet energiforbrug 12.764 12.947
E – Miljøoplysninger
16.000
14.000
12.000
10.000
8.000
18.000
2018 2019 2020 2021 2022 2023
2024
Energiforbrug i MWh
59
Årsrapport 2024
Bankens egne udledninger i scope 1 og 2 udgør mindre end
0,2 pct. af de samlede GHG-emissioner. Det er derfor ban-
kens aktiviteter i kerneforretningen, herunder leasing, udlån
og investeringer, der er væsentlige i forhold til arbejdet med
ESG.
Bankens samlede GHG-emissioner giver banken en udled-
ningsintensitet på 88,0 tCO
2
e/mio. kr. (lokationsbaseret) og
87,9 tCO
2
e/mio. kr. (markedsbaseret).
Energioptimering og vedvarende energikilder
Energioptimering er et nødvendigt værktøj til nedbringelse
af bankens reelle forbrug. Bankens arbejde med energiopti-
merende aktiviteter i egen drift er en løbende proces og kan
opdeles i 3 hovedområder: reduktion af forbrug af fossile
brændstoffer til bankens biler, effektivisering af opvarm-
ning/nedkøling af lokaler og effektivisering af strømforbrug.
Banken har i 2024 arbejdet videre med udskiftning af be-
lysning til sensorstyret LED-belysning. I alt har Sydbank ud-
skiftet belysning til sensorstyret LED på ca. 99 pct. (2023:
72 pct.) af bankens samlede arealer og er således næsten i
mål med udskiftningen i hele banken. Herudover har ban-
ken i 2024 haft fokus på at strukturere sine energimæssige
tiltag i en hot spot-analyse, der skal hjælpe banken med den
vanskelige øvelse at måle og vurdere effekterne af arbejdet
med energioptimering og vedvarende energikilder.
Energioptimering kræver kapital og skal derfor indeholdes
i bankens budgetplanlægning. Banken allokerer en del af
bankens budget til netop energioptimerende aktiviteter
baseret på det nødvendige behov.
Anvendelsen af vedvarende energikilder er vigtig for, at Syd-
bank kan nå reduktionsmålet indenfor egen drift. Sydbank
har etableret solcelleanlæg, fx ved bankens hovedsæde i
Aabenraa samt i Svendborg, Næstved, Padborg, Esbjerg og
Slagelse. Strømmen fra solcelleanlæggene udgør i 2024 7,8
pct. (2023: 7,5 pct.) af Sydbanks samlede strømforbrug.
Sydbank anser ikke klimakompensation for et førstevalg.
Banken vil først og fremmest forsøge at reducere udlednin-
gen mest muligt gennem tiltag, der nedbringer det reelle
forbrug. Klimakompensation er dermed ikke en langsigtet
løsning, men et aktuelt alternativt hjælpemiddel. Sydbank
køber dansk vindmøllestrøm for at kompensere for forbru-
get af konventionel strøm og for at understøtte udbredelsen
af vedvarende vindenergi i Danmark.
Genbrug og genanvendelse af bankens ressourcer
Sydbank har fokus på anvendelsen af vores egne ressourcer,
herunder særligt genbrug og genanvendelse af ressourcer
fx genbrug af it-hardware, kontorinventar og biler samt
genbrug og genanvendelse af byggematerialer ved nyopfø-
relser eller renoveringer af bygningsmassen.
Som rådgivnings- og servicevirksomhed er bankens
primære arbejdsredskaber it-hardware og kontorinventar.
Vi forsøger så vidt muligt at finde nyt liv til overskydende
it-hardware, kontorinventar og biler, så vi sikrer, at ressour-
cer og produkters levetid forlænges og udnyttes mest mu-
ligt. Det kan være nødvendigt at restaurere overskydende
kontorinventar, før det kan genbruges. Er restaurering ikke
mulig, sørger banken for at videresælge eller, som sidste
udvej, bortskaffe produkter efter gældende affaldsregula-
tiver. Sydbank samarbejder med it-virksomheden Codeex
om genbrug og videresalg af computere og skærme, når
udstyret ikke længere anvendes i banken. Banken sørger
naturligvis for at slette alt data fra computerne inden over-
leveringen. Biler, der ikke længere skal anvendes i bankens
tjeneste, videresælges til højestbydende blandt bankens
medarbejdere og eksterne parter.
Sydbank udfører renoveringer eller ombygninger af eksiste-
rende bygningsmasse og etableringer af nyt byggeri efter
dansk byggelovgivning. Bankens byggeprogram er under
opdatering og vil, udover at fastlægge de generelle krav og
ønsker til byggeopgaven, også indeholde miljømæssige krav
til byggeopgaven, herunder bl.a. krav til underleverandører
om genbrug, genanvendelse eller bortskaffelse af bygge-
komponenter. Sydbank bestræber sig på, at byggeopgaver
skal udføres i overensstemmelse med EU-taksonomiens
krav til grønne bygninger.
Banken har ikke opsat mål for arbejdet med genbrug og
genanvendelse af bankens ressourcer, da arbejdet er en
løbende proces. Sydbank måler dog på effektiviteten af
genbrug af it-hardware og modtager opgørelser på sparet
CO₂e-udledning fra bankens leverandør.
Regnskabspraksis for miljøoplysninger
Datakvalitet i kerneforretningen
Når Sydbank beregner CO
2
e-aftryk fra bankens kernefor-
retning, anvendes tredjepartsdata, og derfor er det særligt
relevant for banken at vurdere kvaliteten af disse data.
Anderledes forholder det sig for beregninger af CO
2
e-udled-
ning fra Sydbanks egen drift, hvor banken anvender egne
data.
Sydbank ønsker, at både finansiering af og investering i den
bæredygtige omstilling sker på et oplyst grundlag. Vi arbej-
der derfor kontinuerligt med at forbedre datakvaliteten.
Sydbanks rapportering af CO
2
e-aftryk fra bankens udlån og
investeringer tager udgangspunkt i den seneste udgave af
Finans Danmarks CO
2
-model for den finansielle sektor. Fi-
60
Årsrapport 2024
nans Danmarks CO
2
-model arbejder med en prioriteret liste
over datakvalitet, som tager udgangspunkt i Partnership for
Carbon Accounting Financials (PCAF). Sydbank anvender
altid bedst tilgængelige data ud fra den prioriterede liste i
CO
2
-modellen.
I tabellen fremgår datakvalitetsscoren for data, som
CO
2
e-aftrykket beregnes på baggrund af, hvor 1 er den
højeste score (den faktiske udledning er kendt, fx ved data
rapporteret direkte fra tredjeparten), og 5 er den laveste
score (udledning er alene baseret på estimater).
Regnskabspraksis – ansvarlig finansiering
Bankens CO
2
e-udledninger på udlån indgår i bankens
samlede CO
2
e-regnskab under scope 3 og beregnes med ud-
gangspunkt i Finans Danmarks CO
2
-model for den finansiel-
le sektor og den prioriterede liste over datakvalitet. I 2024
opgøres CO
2
e-aftrykket fra bankens udlån for fjerde gang.
Kategoriseringen i Finans Danmarks CO
2
-model dækker
dog ikke alle bankens udlån, og kombineret med databe-
grænsninger er der således en andel af vores udlån, hvorpå
vi ikke kan beregne et CO
2
e-aftryk. Sydbank opgør derfor
særskilt den andel af bankens udlån, hvorpå det ikke er
muligt at beregne CO
2
e-aftryk.
Der beregnes CO
2
e-aftryk fra udlån til bankens erhvervs-
kunder, leasing, privatbiler og bolig. Da Sydbank i 2024 har
opkøbt Coop Bank, indeholder opgørelsen også CO
2
e-af-
trykket fra Coop Banks udlån. Inddragelsen af Coop Bank
har dog ikke medført væsentlige afvigelser i det samlede
CO
2
e-aftryk.
Erhverv
CO
2
e-aftrykket fra erhvervsudlån beregnes ud fra den pri-
oriterede liste i Finans Danmarks CO
2
-model, og vi bereg-
ner CO
2
e-aftrykket fra hver enkelt erhvervskunde, der har
en registreret branchekode. Beregningerne er baseret på
tilgængelige data.
Beregningen af CO
2
e-aftrykket fra erhvervsudlån er
primært afhængig af udlånssammensætningen og de
branchegennemsnit, som udarbejdes af Danmarks Statistik.
Emissionsfaktorerne er i 2024 faldet, og Danmarks Statistik
har foretaget en mindre ændring i opgørelsesmetoden,
hvilket har givet anledning til, at Danmarks Statistik har
genberegnet emissionsfaktorer for tidligere år. Sydbank har
som følge heraf genberegnet CO
2
e-aftrykket på erhvervs-
udlån for 2023.
Leasing
I henhold til GHG-protokollen skal CO
2
e-aftrykket fra
bankens leasing opgøres særskilt fra bankens resteren-
de udlån. Banken har ikke data for CO
2
e-aftrykket fra de
enkelte leasingaktiver. Opgørelsen følger derfor samme
metode som det resterende erhvervsudlån og beregnes ud
fra den prioriterede liste i Finans Danmarks CO
2
-model og
med afsæt i den relevante branchekode. Se forklaring under
’Erhverv’ ovenfor.
Privatbiler
CO
2
e-aftrykket fra biler beregnes med udgangspunkt i
bilens brændselsmotor i de tilfælde, hvor Sydbank har pant
i bilen. Hvis Sydbank ikke har pant i bilen, benytter vi en
gennemsnitsbetragtning af den danske bilpark fra Nationalt
Center for Miljø og Energi (DCE).
CO
2
e-aftrykket beregnes på baggrund af lånets størrelse
ved oprettelse og af bilens købsværdi. I de tilfælde, hvor
Sydbank ikke har pant i bilen, kan vi ikke opgøre bilens
købsværdi. I sådanne tilfælde beregnes købsprisen kon-
servativt som 125 pct. af lånets størrelse ved oprettelse,
eftersom privatkunderne som minimum selv skal betale 20
pct. af bilens købsværdi.
Bolig
CO
2
e-aftrykket fra boliger beregnes efter den prioriterede
liste i den seneste version af Finans Danmarks CO
2
-model.
CO
2
e-aftrykket beregnes på baggrund af Sydbanks eget
datagrundlag og anvendte estimater i relation til boligers
udledning leveret af e-nettet.
Opgørelse af den andel af udlånet, hvorpå CO
2
e-aftrykket
ikke kan beregnes
CO
2
e-aftrykket beregnes for alt erhvervsudlån, der har en
registreret branchekode. Vi kan ikke beregne CO
2
e-aftryk-
Datakvalitetsscore for udlån
og investeringer (pct.) Score 1 Score 2 Score 3 Score 4 Score 5
Vægtet
datakvalitetsscore
Privat – bolig - - 52,3 38,2 9,5 3,57
Privat – bil - - - 100 - 4,00
Erhverv – udlån 0,5 - - 78,7 20,8 4,19
Erhverv – leasing 0,3 88,8 10,9 4,10
Udlån i alt 0,5 - 3,9 77,5 18,2 4,13
Investeringer - 62,4 13,2 18,7 5,7 2,68
E – Miljøoplysninger
61
Årsrapport 2024
ket på den del af vores privatudlån, der går til andelsboliger,
boliger udenfor Danmark, biler der ikke er indregistreret i
Danmark samt udlån til private, som ikke går til bil, bolig
eller har sikkerhed i bolig. Udlån, hvorpå der ikke beregnes
CO
2
e-aftryk, udgør 6.335 mio. kr. Det er i overensstemmelse
med Finans Danmarks CO
2
-model, at der ikke beregnes
CO
2
e-aftryk for hele bankens udlån, idet det ikke er muligt
at opgøre CO
2
e-aftryk for alle aktivklasser. I overensstem-
melse med Finans Danmarks anbefalinger offentliggør ban-
ken, hvilke aktivklasser der er omfattet af beregningerne.
Regnskabspraksis – ansvarlige investeringer
CO
2
e-aftrykket fra bankens investeringsportefølje beregnes
med udgangspunkt i Finans Danmarks seneste CO
2
-model
for den finansielle sektor og med tilgængelig data, der ligger
højest på den prioriterede liste over datakvalitet udarbejdet
af Finans Danmark med udgangspunkt i Partnership for
Carbon Accounting Financials. Finans Danmarks CO
2
-model
er valgt, for at bakke op om sammenligneligheden på tværs
af sektoren.
I løbet af 2024 er det blevet muligt at inkludere aktivklas-
sen danske realkreditobligationer i opgørelsen af CO
2
e-ud-
ledningen fra bankens investeringer. I overensstemmelse
med CSRD og for at sikre sammenlignelighed mellem 2023
og 2024, er CO
2
e-aftrykket for 2023 blevet genberegnet,
så aktivklassen danske realkreditobligationer også indgår
i opgørelsen for 2023. Genberegning er vigtig for sam-
menligneligheden, da medtagelse af en ny aktivklasse øger
andelen af investeringer, hvorpå CO
2
e-aftrykket beregnes,
og medfører, at den samlede CO
2
e-udledning fra inve-
steringerne stiger. CO
2
e-aftrykket pr. investeret mio. USD
(tCO
2
e/m USD) kan dog gå i begge retninger, afhængigt
af aktivklassens karakteristika. Inkluderingen af danske
realkreditobligationer medfører et generelt fald i aftrykket
pr. investeret mio. USD (tCO
2
e/m USD).
I opgørelsen af CO
2
e-udledningerne fra investeringer
medtager vi vores investeringer i aktier, virksomhedsobli-
gationer og danske realkreditobligationer, som er en del af
Sydbanks samlede puljeordninger. Vi medtager i beregnin-
gerne både vores direkte investeringer og de investeringer,
vi har foretaget igennem indeksfonde og exchange traded
funds (ETF). Vores investeringer i skibskredit, statsobliga-
tioner og alternativer er ikke medtaget i beregningerne.
Investeringsporteføljens CO
2
e-aftryk er et øjebliksbillede
ved regnskabsperiodens afslutning. Beregningsgrundlaget
for opgørelsen er afstemt med den finansielle opgørelse af
de aktiver tilknyttet puljeordningerne, hvorpå det er muligt
at beregne et CO
2
e-aftryk.
Ifølge Finans Danmarks CO
2
-model skal vi opgøre CO
2
e-ud-
ledninger på aktier og virksomhedsobligationer ud fra vores
ejerandel i de enkelte selskaber beregnet med udgangs-
punkt i nøgletallet Enterprise Value Including Cash (EVIC).
Dette nøgletal sikrer, at den samlede udledning af CO
2
e
bliver fordelt forholdsmæssigt mellem aktie- og gæld-
sinvestorerne i den enkelte virksomhed. Danske realkre-
ditobligationer skal opgøres ud fra vores ejerandel i de
enkelte udstedelser beregnet ud fra udstedelsens samlede
CO
2
e-udledning.
Vi anvender CO
2
e-data fra vores dataleverandører, MSCI
ESG Research og Scanrate, i beregningen af investerin-
gernes CO
2
e-aftryk. I opgørelsen af CO
2
e-udledningerne
for 2024 har vi CO
2
e-data tilgængelig for 94,3 pct. af de
85,9 pct. af investeringsporteføljen, hvorpå vi kan beregne
CO
2
e-udledning. Vi har opregnet datadækningen til 100
pct. ved at skalere den kendte CO
2
e-udledning i de enkelte
aktivklasser.
Regnskabspraksis – ansvarligt klima- og miljøaftryk
Bankens energiforbrug og samlede CO
2
e-udledning (med
undtagelse af leasing, udlån og investeringer) vedrører
bankens egen drift.
Forbruget dækker Sydbanks hovedsæde samt filialer, der
enten er ejet eller lejet af Sydbank, og udgåede filialer, der er
bygninger eller arealer, banken har solgt eller ikke længere
lejer. Herudover indgår også forbrug relateret til Coop Bank
A/S. Forbruget medregnes frem til ophør af lejemål eller
salg af ejendomme. Elforbruget ved arealer med hæveauto-
mater, der ikke er tilknyttet en filial, medregnes ikke, da
forbruget udgør mindre end 1 pct. af det samlede elforbrug.
Ferieboliger og lejligheder medtages ikke, da forbruget ikke
anses for forretningsrelateret.
Fossilt energiforbrug
Sydbank indhenter data om forbrug af benzin og diesel fra
bankens brændstofleverandører. Opladning af elbiler stillet
til rådighed for den enkelte medarbejder som en del af løn-
pakken er første gang rapporteret for regnskabsåret 2022.
Vedvarende energiforbrug
Til brug for opgørelsen af vedvarende energiforbrug indgår
andelen af biogas i det danske naturgasnet fra Evida. Vi
har indgået kontrakt om at købe biogas til bankens filialer i
Juelsminde og Køge.
Den vedvarende energi relateret til elektricitet er beregnet
på baggrund af indkøbt vindmøllestrøm og elektricitet pro-
duceret af bankens solcelleanlæg. Vi modtager certifikater
på, at den indkøbte strøm er baseret på vedvarende energi.
For andel af vedvarende energi relateret til fjernvarmefor-
brug anvendes opgørelser i henhold til Energistyrelsens
energistatistik.
62
Årsrapport 2024
Opgørelsesmetode
Sydbank opgør CO
2
e-regnskab på scope 1 og scope 2 i
henhold til Greenhouse Gas-protokollens retningslinjer.
CO
2
e-regnskabet opgøres efter en lokationsbaseret metode.
Scope 2 opgøres derudover også efter en markedsbaseret
metode.
GHG-emissionerne beregnes ved at gange energiforbruget
med en emissionsfaktor. Banken anvender de senest offent-
liggjorte emissionsfaktorer fra nationale myndigheder, dog
med undtagelse af benzin og diesel, hvor banken anvender
emissionsfaktorer fra Department for Environment, Food &
Rural Affairs (DEFRA). Energiforbruget består af brændstof
til biler, natur- eller biogas, elektricitet og fjernvarme.
Scope 1-emissioner omfatter direkte emissioner fra kilder
ejet eller kontrolleret af Sydbank, fx udledning fra kørsel i
bankens biler.
Brændstofforbrug og opladning af elbiler på eksterne
opladningsstationer indhentes fra bankens leverandører af
brændstof.
Scope 2-emissioner dækker indirekte emissioner fra den
energi, Sydbank køber fra en tredjepart til bankens eget for-
brug, dvs. elektricitet, fjernvarme og fjernkøling. Forskellen
mellem lokationsbaseret og markedsbaseret opgørelse af
CO
2
e-udledningen skyldes primært, at Sydbank har indgået
aftale med bankens elleverandør om at aftage elektricitet
fra vedvarende energikilder, som medregnes under mar-
kedsbaseret-opgørelsen.
Forbrug af elektricitet og varme aflæses på forbrugsmålere i
bygninger. En mindre del af forbruget estimeres.
Scope 3-emissioner omfatter indirekte emissioner, der
ikke stammer fra kilder ejet direkte af Sydbank, men som
stammer fra bankens aktiviteter. Scope 3-emissionerne
opdeles i 15 kategorier. I bankens samlede CO
2
e-regnskab
indgår følgende kategorier: kategori 13 i relation til leasing
og kategori 15 i relation til bankens udlån og investeringer
samt det indirekte energiforbrug fra Bankdata.
Det indirekte energiforbrug fra Bankdata medregnes ift.
Sydbanks ejerandel og estimeres på baggrund af oplysnin-
ger fra Bankdata om elektricitet og varmeforbrug.
CO
2
e-udledningen fra udlån, leasing og investeringer udgør
størstedelen af Sydbanks scope 3-emissioner. Opgørelses-
metoden for udlån, leasing og investeringer er beskrevet i
afsnittet om regnskabspraksis for ansvarlig finansiering og
ansvarlige investeringer.
Scope 3-kategorierne 1-12 og 14 indgår ikke i bankens
samlede CO
2
e-regnskab, da kategorierne ud fra en samlet
betragtning ikke er væsentlige for Sydbank.
Bankens udledningsintensitet af de samlede GHG-emissio-
ner beregnes ved at dividere bankens samlede GHG-emis-
sioner (hhv. lokationsbaseret og markedsbaseret) med
bankens nettorente- og gebyrindtægter som opgjort i det
finansielle regnskab.
Rapportering under EU-taksonomien
Sydbanks rapportering under taksonomiforordningens
artikel 8 findes på side 160.
E – Miljøoplysninger
63
Årsrapport 2024
S – Sociale oplysninger
Sydbank arbejder med sociale forhold både i relation til
medarbejdere, kunder og det omgivende samfund. Bankens
påvirkning på sociale forhold i relation til kunder og sam-
fundet håndteres som en løbende proces i flere af bankens
områder, hvor vi konstant følger og tester effektiviteten af
politikker og mål, og derfor har banken ikke opsat specifikke
mål for påvirkningen. Medarbejderengagement betyder
meget både for medarbejderne og banken. Derfor er der op-
sat et mål om et medarbejderengagement i øverste kvartil
sammenlignet med den finansielle sektor i Danmark, som vi
følger op på årligt.
Dialog med kunder og samfund
Sydbank baserer sine beslutninger på dialog med væsent-
lige interessenter, herunder bankens kunder. Bankens inte-
ressentpolitik fastlægger et sæt overordnede retningslinjer
for måden hvorpå, vi har til hensigt at opretholde og udvikle
positive og værdiskabende relationer til bankens interes-
senter, herunder kunder og det omgivende samfund.
Dialog er en naturlig del af bankens ønske om at være en
aktiv deltager både i de lokale samfund, hvor vi driver bank,
og i den offentlige debat. Sydbank opnår kendskab til og
drøfter løbende tiltag og aktiviteter for det omgivende sam-
fund i samarbejde med bl.a. interesseorganisationen Finans
Danmark samt Sydbanks Lokalråd, hvor medlemmerne skal
have en tilknytning til lokalområdet og agere som sparring-
partner for områdets ledelse. Finans Danmark udgiver lø-
bende analyser og rapporter med fokus på at dokumentere
og øge kendskabet til, hvordan den finansielle sektor spiller
sammen med det øvrige samfund. Sydbanks administreren-
de direktør er en del af Finans Danmarks bestyrelse.
I Sydbank gør vi meget for at lytte og yde rådgivning, der
tager udgangspunkt i kundernes ønsker, planer og behov.
Bankens kunder er derfor altid velkomne til at kontakte
deres rådgiver eller ledelsen i den lokale filial ved eventuel
utilfredshed med bankens behandling af kunden. Bankens
kunder kan også klage til den juridiske direktør, som er
klageansvarlig. Banken håndterer klager fra nuværende
og tidligere kunder hurtigt og ordentligt. Privatkunder har
også klagemuligheder hos Det finansielle ankenævn og via
EU-Kommissionens online klageportal. Eventuelle klager
indgår i den kvartalsvise rapportering på bankens opera-
tionelle risici, som behandles i direktionen, bestyrelsens
Risikoudvalg og bestyrelsen.
Oplever kunder eller samfundet generelt bekymringer eller
behov, kan disse formidles til banken direkte via telefon
eller mail. Vi har etableret lovpligtige klageadgange for ban-
kens interessenter, herunder en whistleblowerordning, og
vi forventer af vores samarbejdspartnere, at de overholder
gældende lovgivning, herunder også de lovpligtige klagead-
gange. Banken modtager henvendelser via de lovpligtige
klageadgange, hvilket er en indikator for, at samfundet
kender til og har tillid til klageadgangene.
Menneskerettigheder
Alle mennesker skal behandles respektfuldt og i en or-
dentlig tone, uanset om vi indgår i eller afviser forretninger
med kunder eller forretningsforbindelser. Det gælder både
medarbejdere, kunder, leverandører, samarbejdspartnere og
andre relationer. Sydbank respekterer og overholder men-
neskerettigheder. Banken accepterer ikke diskrimination på
baggrund af bl.a. køn, etnisk baggrund, seksuel orientering,
religion eller alder ligesom, at vi ikke tolerer chikane og
mobning, hvilket er nedskrevet i bankens adfærdskodeks
samt politik for ESG og bæredygtighed.
Banken er ikke bekendt med for regnskabsåret 2024 at
have medvirket til alvorlige brud på menneskerettigheder
og hændelser i relation til medarbejdere, kunder eller sam-
fundet generelt.
Databehandling og informationssikkerhed
Digitalisering og it er en væsentlig del af Sydbanks forret-
ningsmodel. Vi arbejder løbende på at sikre, at vi efterlever
gældende regler for informationssikkerhed og databeskyt-
telse. Vores kunder og medarbejdere skal kunne stole på,
at vi behandler data og oplysninger fortroligt, forsvarligt
og sikkert. Banken investerer i teknologi og infrastruktur,
der hjælper med at implementere effektive løsninger, fx til
beskyttelse af privatliv. Databehandling og opbevaring af
personoplysninger er en forudsætning for både Sydbanks
bankdrift og håndtering af medarbejderdata. Databehand-
ling medfører risiko for krænkelse af privatlivet, og derfor
har banken flere foranstaltninger, der skal sikre korrekt
databehandling og it-beskyttelse, så bankens forretning
dynamisk bliver tilpasset kunderne og en mere digitaliseret
hverdag. Sydbanks persondata- og it-sikkerhedspolitikker
skal med sine underliggende handlinger og forpligtelser
sikre korrekt databehandling og informationssikkerhed.
Databeskyttelse
Sydbanks GDPR-afdeling analyserer bankens behand-
lingsaktiviteter med henblik på hele tiden at forbedre og op-
timere vores processer for at undgå fejl. Afdelingen står for
den daglige drift til bl.a. beskyttelse og overholdelse af vores
kunders rettigheder. På sydbank.dk/persondata oplyser vi,
hvordan Sydbank behandler personoplysninger.
64
Årsrapport 2024
Sydbank har udpeget en Data Protection Officer (DPO), som
er tilknyttet området Compliance. DPO’ens opgaver er at
rådgive Sydbank indenfor persondataområdet samt kontrol-
lere og vurdere bankens efterlevelse af de persondataretlige
regler. Derudover har DPO’en rollen som kontaktperson for
både Datatilsynet og de personer, Sydbank har registreret
oplysninger om. Sydbanks DPO rapporterer kvartalsvist til
bestyrelsen og direktionen. Rapporterne og det aktuelle ri-
sikobillede i forhold til databeskyttelsesreglerne behandles
i Complianceudvalget, så bankens foranstaltninger kan for-
bedres. Datatilsynet fører tilsyn med bl.a. Sydbanks foran-
staltninger for at nedbringe antallet af brud på persondata-
sikkerheden. Datatilsynet har senest i 2023 konstateret, at
bankens foranstaltninger i relation til databrud er passende
og i overensstemmelse med databeskyttelsesforordningen.
It-sikkerhed
I Sydbank håndterer vi cyber- og informationssikkerhed
på en måde, der skal sikre, at vi efterlever lovgivningen og
implementerer anbefalede foranstaltninger. Sydbank del-
tager i Nationalbankens Threat Intelligence Based Ethical
Red-teaming (TIBER-DK), som er et testforløb, der skal
afprøve de essentielle dele af den finansielle infrastruktur.
TIBER-DK har til formål at øge den finansielle sektors cyber-
robusthed og fremme den finansielle stabilitet. Herudover
styrker vi løbende den operationelle cybersikkerhed, hvor
vi har fokus på at forhindre, at fjendtligsindede får adgang
til vores systemer. De væsentligste risici for it-nedbrud og
cyberkriminalitet minimeres gennem efterlevelse af Syd-
banks interne politikker på området, og Sydbanks it-sikker-
hedspolitik fastlægger bankens og medarbejdernes ansvar
vedrørende it-sikkerhed.
For at være godt rustet mod et eventuelt brud på kundernes
privatliv, har Sydbank operationelle beredskabsplaner, der
skal sikre en hurtigt, effektiv og korrekt håndtering af brud
på it-sikkerheden eller persondatasikkerheden. Banken har
gennem sin deltagelse i Nationalbankens initiativ Finansielt
Sektorforum for Operationel Robusthed (FSOR) et krise-
beredskab for cyberangreb på sektorniveau, der supplerer
banken eget kriseberedskab.
Eventuelle brud på it-sikkerheden rapporteres til bankens
it-risikoudvalg og efterfølgende til bestyrelsen. Læringen
fra hændelsen sammen med løbende test bruges til at
forbedre de tekniske og organisatoriske sikkerhedsforan-
staltninger.
Politik for dataetik
Sydbanks politik for dataetik beskriver Sydbanks tilgang til
god dataetik og de principper, der er gældende for, hvordan
Sydbank behandler data etisk forsvarligt, gennemsigtigt og
mindsker diskrimination i forhold til kunder og medarbejde-
re. Det daglige arbejde med dataetik foregår i bankens fag-
og forretningsområder, og arbejdet med dataetik er opera-
tionaliseret gennem interne politikker og forretningsgange.
Vi sørger løbende for at forbedre vores databehandling, og
herudover samarbejder vi med de relevante myndigheder
på området.
Sydbank er underlagt persondataforordningen, og derfor
må banken ikke uden lovlig behandlingshjemmel indhente
oplysninger om race, etnisk oprindelse, farve, seksuel orien-
tering, kønsidentitet, handicap, religion, politisk anskuelse,
national udvinding eller social oprindelse.
Styrkelse af digital infrastruktur
Sydbank er en af Danmarks største banker og har status
som systemisk vigtigt finansielt institut (SIFI), hvilket er
et signal om bankens vigtighed for det danske samfunds
finansielle infrastruktur. Sydbank har afsat mange ressour-
cer til arbejdet med sikring af den finansielle stabilitet samt
opretholdelsen af en sikker og robust betalingsinfrastruktur,
men banken kan ikke løfte opgaven alene. Vi er derfor af-
hængige af samarbejdet med både den finansielle sektor og
myndighederne. Som medlem af Finans Danmark bidrager
Sydbank sammen med landets øvrige pengeinstitutter til
at fremme og styrke den digitale infrastruktur i Danmark.
Senest har bankerne tilsammen investeret 1 mia. kr. i MitID
til gavn for alle danskere. Sydbank deltager herudover i
styregruppen om sektorprogrammet for fremtidens beta-
lingsinfrastruktur under Finans Danmarks bestyrelse, der
skal sikre en fortsat modernisering af den danske finansielle
betalingsinfrastruktur og clearing.
Kampen mod kriminalitet
Bankerne er med til at sikre og opretholde en sikker og
robust betalingsinfrastruktur i Danmark, og Sydbank har
derfor en afdeling for svindel, der overvåger og stopper
mistænkelige transaktioner, behandler sager om netbank-
og kortmisbrug samt leverer oplysninger i forbindelse med
sager om bedrageri og anden kriminalitet.
Hvidvask og terrorfinansiering
Sydbank anvender transaktionsovervågning i bestræbelser-
ne på at identificere transaktioner vedrørende hvidvask og
terrorfinansiering, der kan være en trussel for den finansiel-
le stabilitet i samfundet. Desuden foretages screeninger af
udenlandske transaktioner mod gældende sanktionslister
fra EU, FN, OFSI og OFAC. Bankens øvrige arbejde med og
politik for hvidvask og terrorfinansiering er nærmere
beskrevet i afsnit G – Virksomhedsadfærd.
S – Sociale oplysninger
65
Årsrapport 2024
Sydbanks complianceansvarlige skal kontrollere og vurdere,
om bankens foranstaltninger på hvidvaskområdet er effek-
tive, ligesom bankens interne revision skal kontrollere, om
foranstaltningerne er tilrettelagt og fungerer på betryggen-
de vis.
Sydbank deltager i det Operative Danske Informations- og
efterretnings Netværk (ODIN), der er et samarbejde mellem
en række offentlige myndigheder og private aktører om-
fattet af hvidvaskloven. ODIN skal forebygge og bekæmpe
alvorlig og kompleks hvidvask, terrorfinansiering og
fjernovergreb. Samarbejdet styrker både myndighedernes
og bankens arbejde med at bekæmpe økonomisk og organi-
seret kriminalitet.
Indsats mod it-svindel
It-svindlere udnytter alle muligheder for at franarre ban-
kens kunder penge, og Sydbank gør derfor en stor indsats
for at beskytte vores kunder og samfundet mod it-svind-
lere. Både i medierne og på vores egne digitale kanaler og
platforme orienterer vi løbende om risikoen for svindel og
giver gode råd til, hvordan man undgår svindel. Sydbank
har i 2023 etableret værktøjet sikkerklikker.dk for at ruste
kunder og den brede befolkning mod it-svindel. Sydbank
afholder løbende ”Stop svindlerne”-arrangementer, hvor
deltagerne hører om, hvordan man kan sikre sig imod øko-
nomisk svindel.
Herudover deltager Sydbank i Finans Danmarks Svindel
Task Force, der skal finde løsninger til at komme et skridt
foran i bekæmpelsen af den omfattende kriminalitet og
ruste samfundet til at modstå den. Arbejdet i Task Forcen
har foregået gennem hele 2024.
Forbrugerbeskyttelse og produktstyring
Sydbank vil sikre, at vores kunder træffer deres valg på et
oplyst grundlag og opnår den beskyttelse, de som forbru-
gere har krav på. Gennem indsigter i den enkelte kundes
økonomi, arbejder banken på eget initiativ med at kom-
munikere relevante og fordelagtige produkter til kunderne.
Sydbank har en række politikker, der skal sikre en ordentlig
behandling af alle bankens kunder i forhold til de produkter
og services, banken tilbyder. Forbrugerbeskyttelseselemen-
ter er indarbejdet i både bankens politikker og procedurer.
Sydbank bygger på relationer mellem mennesker, og her
spiller tillid en stor rolle. Derfor har banken produktgodken-
delsesprocedurer og product governance-foranstaltninger,
så vi ikke anbefaler problematiske produkter til vores kun-
der. Løbende uddannelse og test i produktkendskab er med
til at understøtte foranstaltningerne på området.
Direktionen godkender i overensstemmelse med lovgiv-
ningen alle nye produkter og væsentlige ændringer af
eksisterende produkter. Grundlaget for godkendelsen er
en beskrivelse af produktet og dets karakteristika ledsaget
af en risikovurdering, som er udarbejdet af fagområderne
Compliance og Risiko samt øvrige relevante aktører. Hvis
risikovurderingen tilsiger det, foretages eventuelle nød-
vendige tilpasninger af produktet før lancering. Bankens
detailprodukter, herunder indlåns- og udlånsprodukter, er
underlagt løbende monitorering, der skal sikre opfølgning i
forhold til både udviklingen i produkternes karakteristika og
distribution til kunderne.
Sydbank er underlagt MiFID II’s product governance-regler.
Det betyder, at de investeringsprodukter, banken tilbyder,
skal have en defineret og afgrænset målgruppe. Løbende
interne kontroller og overvågning foretages af bankens
Produktstyringskomité og har til formål at sikre, at banken
tilbyder de rette produkter til de rette målgrupper, samt at
produkterne fortsat opfylder kundernes behov. Hvis et pro-
dukt ikke længere opfylder kundernes ønsker eller behov,
iværksættes nødvendige foranstaltninger.
Ansvarlig arbejdsgiver
Sydbank vil tilbyde bankens medarbejdere et sundt og
attraktivt arbejdsmiljø samt arbejdsforhold, der giver plads
til faglig udvikling og dygtiggørelse.
Dialog med medarbejdere
Dygtige og engagerede medarbejdere er bankens vigtigste
aktiv. Derfor spørger vi hvert år medarbejderne om deres
engagement og arbejdsglæde i en engagementsundersø-
gelse, hvor en stor undersøgelse foretages hvert andet år,
og mindre undersøgelser foretages i de år, hvor den store
undersøgelse ikke finder sted. Undersøgelserne bidrager til,
at vi kan udvikle os som arbejdsplads. Vi vil fortsat arbejde
på at fastholde det høje medarbejderengagement, og derfor
har Sydbank fastsat et mål om at have et medarbejderen-
gagement i øverste kvartil sammenlignet med den finan-
sielle sektor i Danmark for det pågældende år. Da målet er
godkendt af bestyrelsen, har medarbejderne indirekte været
involveret i fastsættelsen af målet via de medarbejdervalgte
bestyrelsesmedlemmer. Hvis medarbejderengagementsun-
Digital svindel på tavlen i Pengeugen
Læring om penge er vigtig i alle aldre. Derfor deltager vi i
Pengeugen, der er arrangeret af interesseorganisationen
Finans Danmark. I løbet af denne uge underviser Syd-
bank-medarbejdere i privatøkonomi på folkeskoler i hele lan-
det. I 2024 havde undervisningen også fokus på digital svindel
og sikkerhed samt hvidvask.
66
Årsrapport 2024
dersøgelsen viser plads til forbedring, udarbejdes handlin-
ger til at imødekomme forbedringspunkterne, som både
leder og HR følger op på.
Sydbank indgår i dialog med medarbejderne gennem både
medarbejdervalgte bestyrelsesmedlemmer og bankens
samarbejdsudvalg. Samarbejdsudvalget består af 3 repræ-
sentanter fra ledelsen og 4 repræsentanter fra medarbej-
derne. Bankens administrerende direktør er formand for
samarbejdsudvalget, og Finansforbundet Sydbank Kreds
udpeger de 4 repræsentanter for medarbejderne. Sam-
arbejdsudvalget afholder 6 ordinære møder årligt samt
ekstraordinære møder efter behov. Det er henholdsvis
bestyrelsens formand og samarbejdsudvalgets formand, der
sikrer involveringen af medarbejdere i relevante beslut-
ningsprocesser.
Sydbank undersøger og vurderer løbende effektiviteten af
foranstaltninger og initiativer med formålet at sikre gode
forhold for medarbejderne. Derfor indsamler HR regelmæs-
sigt feedback fra medarbejderne gennem både evalueringer
fra nærmeste leder og den årlige medarbejderengage-
mentsundersøgelse. Nøgletal kan herudover bidrage til
at måle effektiviteten af foranstaltninger og initiativer, fx
sygefravær, medarbejderengagementsscore og produktivi-
tet. Nøgletal sammenlignes med branchestandarder for at
identificere områder med forbedringspotentiale og forstå,
hvordan banken klarer sig i forhold til sammenlignelige
pengeinstitutter. Omkostninger til foranstaltninger og ini-
tiativer gennemgås for at sikre, at de leverer værdi til både
medarbejdere og banken som helhed. Samarbejdsudvalget
vurderer løbende, om tiltag skal iværksættes på baggrund af
den indhentede feedback og nøgletallene.
Sydbank træner ledere og HR-partnere i at håndtere be-
kymringer og forhold fra medarbejdere proaktivt og tidligt i
et forløb, hvilket medfører et meget lavt antal indberettede
klager og bekymringer. I 2024 har banken ikke modtaget
klager vedrørende diskrimination.
Trivsel og tryghed for medarbejderne
Sydbank tror på, at en proaktiv indsats er afgørende for at
sikre, at medarbejderne kan udføre deres arbejde sikkert og
trygt hver dag. Banken afsætter flere personaleressourcer til
at identificere, overvåge og adressere væsentlige påvirknin-
ger i forhold til at sikre et sikkert og trygt arbejdsmiljø.
Banken har udarbejdet og implementeret en arbejdsmil-
jøhåndbog, der fastlægger retningslinjer, procedurer og
bedste praksis for sikkerhed og sundhed på arbejdspladsen
med minimale risici for fysiske ulykker. Denne håndbog tje-
ner som et værdifuldt redskab til at sikre, at arbejdsmiljøet
opfylder de lovgivningsmæssige krav og interne standarder.
Bankens arbejdsmiljøorganisering omfatter alle ansatte og
indeholder procedurer til identifikation, vurdering og styring
af risici relateret til arbejdsulykker, og banken har klare
ansvarsfordelinger og rapporteringsmekanismer for at sikre
en effektiv styring af sikkerhedsforhold og en kontinuerlig
Medarbejderengagement på en skala fra 1 til 100
100
90
80
70
60
50
40
30
20
10
0
Arbejdsglæde
2024 Ennovas sektorgennemsnit 2024 2022
Tilfredshed med Sydbank
som arbejdsplads
Motivation i arbejdet
Bankens medarbejdere Mand Kvinde Andet Ikke oplyst I alt
Antal ansatte (antal personer/FTE) 1.084/1.077 1.060/1.010 0 0 2.144/2.087
Antal fastansatte (antal personer/FTE) 1.074/1.068 1.041/994 0 0 2.115/2.062
Antal midlertidigt ansatte (antal personer/FTE) 9/9 19/16 0 0 28/25
Antal ansatte uden garanterede timer
(antal personer)
96 89 0 0 185
Medarbejderomsætning
Antal fratrådte ansatte (FTE) 273
Medarbejderomsætning (pct.) 13,1
S – Sociale oplysninger
67
Årsrapport 2024
forbedring af arbejdsmiljøet. Herudover prioriterer bankens
arbejdsmiljøudvalg forebyggelse af arbejdsulykker gennem
løbende træning, opmærksomhed på risici og løbende eva-
luering af bankens arbejdsmiljøpraksis.
Sydbanks medarbejdere er karakteriseret ved primært
at være kontoransatte, og der er derfor minimal risiko for
fysiske arbejdsskader.
Sydbank har en forpligtelse til og intern proces for fore-
tagelse af arbejdspladsvurderinger for at sikre de bedst
mulige betingelser mod arbejdsskader. Herudover indehol-
der arbejdsmiljøhåndbogen en beskrivelse af forskellige
hjælpemidler til medarbejdere med særlige behov. Hjæl-
pemidler inkluderer bl.a. systemunderstøttelse til ordblin-
de, specialstole/skamler, skærmbriller, særlig belysning,
specialmus og specialskærme.
Klageadgange samt løbende opdatering og opfølgning på
bankens politikker og forretningsgange sikrer forebyggelse
og mitigerende foranstaltninger mod diskrimination. Det
kan dog ikke udelukkes, at uacceptabel adfærd finder sted.
Enkelte konflikter og ubehagelige konfrontationer opstår
desværre mellem enkelte medarbejdere og kunder, der ikke
har fået indfriet deres forventninger. Sådanne konfrontatio-
ner kan påvirke medarbejdernes fysiske og psykiske velbe-
findende – i nogle tilfælde så voldsomt, at følgerne vurderes
som en arbejdsskade. Ubehagelige kundeoplevelser kan
forekomme både fysisk og digitalt og vil typisk være indivi-
duelle, konkrete tilfælde. Banken har fra indberetningerne
erfaret, at kundevendte funktioner har større risiko for ube-
hagelige kundeoplevelser. Derfor tilbydes særlig rådgivning
og støtte til medarbejdere udsat for særligt psykisk pres i
kundevendte funktioner. En erhvervspsykolog har i 2024
har været tilknyttet som foranstaltning i bankens fraud-af-
deling for at hjælpe med at håndtere pressede situationer.
Arbejdsmiljøorganisationen opfordrer alle medarbejdere
til at indberette ubehagelige kundeoplevelser og arbejds-
skader, og arbejdsmiljøchefen monitorer og følger op på
indberetningerne. Derudover kan medarbejderne indberette
bekymringer og behov via bankens whistleblowerordning,
samarbejdsudvalget, tillidsrepræsentanter, HR-partnere,
områdedirektør eller egen leder. Whistleblowerordningen
er beskrevet i afsnit G – Virksomhedsadfærd. Sydbanks
medarbejderengagementsundersøgelse spørger medar-
bejderne, om de er trygge ved at reagere via de forskellige
indberetningsmuligheder, og her giver medarbejderne
spørgsmålet en score på 88 ud af 100, hvilket indikerer, at
der er generel tryghed i forhold til indberetningsmulighe-
derne. Arbejdstagerrepræsentanter, der på vegne af med-
arbejderne udtrykker bekymringer og behov, er derudover
særligt beskyttet mod ansættelsesretlige sanktioner under
overenskomsten mellem Finansforbundet og Finanssekto-
rens Arbejdsgiverforening.
Sydbanks politik for sund virksomhedskultur skal medvirke
til at skabe et støttende og inkluderende arbejdsmiljø, der
prioriterer medarbejdernes velbefindende og arbejdsglæde.
Sydbank har herudover en personalepolitik, som er udfor-
met med henblik på at sikre, at medarbejderne trives og
føler sig trygge i deres roller.
Diversitet
I Sydbank tror vi på, at diversitet blandt ledere og med-
arbejdere skaber de bedste resultater. For så vidt angår
bestyrelsen er der udarbejdet en mangfoldighedspolitik, der
udover at beskrive de kvalifikationer og kompetencer, som
bestyrelsen kollektivt skal besidde, har til formål at fremme
en tilstrækkelig diversitet blandt bestyrelsens medlemmer -
både i relation til alder, køn, uddannelses- og erhvervsmæs-
sig baggrund og erfaring.
For at øge andelen af det underpræsenterede køn i besty-
relse, direktion og hos områdedirektørerne har banken
udarbejdet en politik for det underrepræsenterede køn. Syd-
banks overordnede mål er at opnå en ligelig kønsfordeling
blandt alle ledere, og politikken indeholder bl.a. et mål om,
at det underrepræsenterede køn skal udgøre minimum 35
pct. af alle ansatte i lederjob i 2025. Sydbank har i tillæg til
det overordnede mål opstillet et samlet mål for direktionen
og områdedirektørgruppen, hvor det underrepræsenterede
køn skal udgøre minimum 30 pct. i 2027. Banken arbejder
for fremgang på målene.
Målene for en mere ligelig kønsfordeling blandt ledere
ges opnået både i forbindelse med rekruttering af nye
ledere og ved en bredere understøttelse af eksisterende
medarbejderes udvikling. Forøgelse af andelen af det under-
repræsenterede køn i bankens øvrige ledelsesniveauer skal
understøttes ved, at bankens mål og initiativer vedrørende
kønsmæssig ligestilling i ledelseslagene er klare og transpa-
rente, og medarbejdere bliver inspireret til at blive en del af
bankens ledelse og tilbydes mulighed for at udvikle faglige
og personlige kompetencer gennem deltagelse i kurser og
personlige udviklingsforløb. Kvinder og mænd skal deltage
ligeligt i disse tilbud, og der skal være klare og transparente
Arbejdsskader 2024
Antal ubehagelige kundeoplevelser 16
Antal arbejdsskader 10
Nedbringelse af sygefravær
Banken har i 2024 haft fokus på at nedbringe sygefravær, som
er nedbragt fra 3,1 pct. i 2023 til 2,5 pct. i 2024. Fokus har
været på personlig kontakt til medarbejderne tidligt i forløbet,
og medarbejdernes trivsel og sundhed vil fortsat stå højt på
dagsorden fremadrettet.
68
Årsrapport 2024
processer ved rekruttering af ledere, som inddrager mål om
at øge andelen af det underrepræsenterede køn. Herudover
skal en fordomsfri kultur i banken hjælpe til, at den enkelte
medarbejder kan udnytte sine kompetencer bedst muligt
uanset køn.
Sydbank følger anbefalingerne fra Komitéen for god
Selskabsledelse om, at bestyrelsen årligt drøfter aktiviteter
for at sikre mangfoldighed. Det tilstræbes løbende, at det
underrepræsenterede køn udgør minimum 40 pct. af de
repræsentantskabsvalgte bestyrelsesmedlemmer. Der er
ligelig kønsfordeling i bestyrelsen.
Bankens medarbejdere er aldersmæssigt fordelt således, at
228 ansatte er under 30 år, 1.050 ansatte er mellem 30-50
år, og 900 ansatte er over 50 år.
Løn og personalefordele
Medarbejdernes løn- og arbejdsvilkår fastsættes i overens-
stemmelse med gældende overenskomster. Alle bankens
danske medarbejdere med undtagelse af direktionen er
dækket af den danske standardoverenskomst på finansom-
rådet, mens alle bankens tyske medarbejdere med en fast
arbejdstid er dækket af den tyske overenskomst for den
private banksektor.
Sydbank har iværksat en række initiativer med det primære
formål at skabe personalefordele udover de traditionelle
arbejdsvilkår. Udover gruppelivsforsikring, sundhedsforsik-
ring, tandforsikring, ferietillæg, 5 feriefridage og 5 omsorgs-
dage tilbyder Sydbank også mulighed for fri mobil, samt
mulighed for at købe bruttolønsaktier. Ansatte har mulighed
for op til 5 barns sygedage i træk. Herudover tilbyder Syd-
bank også gunstige vilkår for medarbejdernes bankengage-
ment og forsikringsmuligheder.
Sydbank ønsker ikke at forskelsbehandle på løn. Vi foku-
serer på at fastsætte lønnen på en fair og passende måde
i forhold til jobindhold og medarbejdernes kompetencer,
hvilket gør sig gældende både for Danmark og Tyskland.
Medarbejderne i Sydbank er lønnet efter den gældende
overenskomst, der vurderes at fastsætte en fair og passende
løn. Sydbank har forskellige faggrupper, hvor det ene køn
er overrepræsenteret. Overrepræsentationen af køn på for-
skellige faggrupper og stillinger har betydning for, hvordan
lønforskellen ser ud i Sydbank. Når vi fokuserer på enkelte,
større faggrupper er der tilfælde, hvor kvindelige medarbej-
deres medianløn er tilsvarende eller højere end mændenes,
men det generelle billede er, at mændenes medianløn er
højest.
Regnskabspraksis for sociale oplysninger
Regnskabspraksis – ansvarlig arbejdsgiver
Ansatte i bankens egen arbejdsstyrke omfatter ansatte i
Sydbank-koncernen, herunder Syd Fund Management, Syd
Administration og Coop Bank.
Bankens egen arbejdsstyrke består af:
Ansatte, der får aftalt løn fra banken og har et gyldigt
medarbejderadgangskort til banken. Dette inkluderer fast-
ansatte, midlertidigt ansatte (vikarer) samt ansatte uden
garanterede timer (studentermedhjælpere og ungarbej-
dere).
Ikke-ansatte selvstændige eller personer, der leverer
ydelser fra tredjepartsvirksomheder, som har et personligt
adgangskort, og banken derfor registrerer personoplysnin-
ger på.
Ikke-ansatte, der udfører arbejde på bankens område i for-
bindelse med en tredjepartsleverandøraftale, fx vindues-
Løn og vederlag 2024
Lønforskel mellem mænd og kvinder (pct.) 14,6
Vederlagsratio mellem højestlønnede og
medianlønnen (gange)
16,9
Kønsdiversitet i det øverste ledelsesorgan og de øvrige ledelsesniveauer 2024 2023
Øverste ledelsesorgan
Antal medlemmer i bestyrelsen (kvinder/mænd) 8 (4/4) 9 (4/5)
Underrepræsenterede køn i bestyrelsen (pct.) 50 44
Måltal (pct.) 40 40
Årstal for opfyldelse af måltal 2024 2023
Øvrige ledelsesniveauer
Antal medlemmer i direktionen (kvinder/mænd) 3 (0/3) 3 (1/2)
Antal ansatte i områdedirektørgruppen (kvinder/mænd) 38 (6/32) 35 (6/29)
Underrepræsenterede køn i direktionen og områdedirektørgruppen (pct.) 16 19
Måltal (pct.) 30 30
Årstal for opfyldelse af måltal 2027 2027
S – Sociale oplysninger
69
Årsrapport 2024
pudsere, gartnere og elektrikere. Banken registrerer ikke
personoplysninger på denne type ikke-ansatte, hvorfor de
ikke indgår i bankens bæredygtighedsrapportering.
Overblik over bankens medarbejdere
Antal ansatte, herunder antal fuldtidsansatte og midler-
tidigt ansatte, opgøres i både antal personer og full-time
equivalent (FTE). FTE er gennemsnitlige antal beskæftige-
de omregnet til heltidsbeskæftigede i regnskabsperioden
og udregnes ud fra antal ansatte ultimo for hver enkelt af
regnskabsårets 12 måneder. Antal ansatte findes ligeledes i
det finansielle regnskab, se side 106.
I det samlede antal ansatte medtages ikke ansatte uden
garanterede timer, fritstillede medarbejdere, medarbejdere
på orlov uden løn, tidligere medarbejderes pensionsforplig-
telser, medarbejdere på rådighedstjeneste, timelønnede og
parlamentariske udvalg.
Ansatte uden garanterede timer betegnes i banken som
timelønnede ansatte. Da antallet af timelønnede varierer
meget over året, opgøres ansatte uden garanterede timer
på et gennemsnit af antal timelønnede for hver enkelt af
regnskabsårets 12 måneder.
Medarbejderomsætning beregnes på følgende måde: Fra-
trådte ansatte omregnet til heltidsbeskæftigede / gennem-
snitligt antal heltidsbeskæftigede * 100 for regnskabsperi-
oden.
Medarbejderengagementsundersøgelse
Sydbank benytter Ennova som leverandør til måling af
medarbejderengagement. Undersøgelsen omfatter alle
bankens medarbejdere med undtagelse af medarbejdere
på orlov, medarbejdere i længerevarende sygdomsforløb,
fritstillede medarbejdere, vikaransatte, timelønnede samt
medarbejdere, der i løbet af den sidste måned forud for
undersøgelsen har skiftet afdeling.
Ennova stiller de samme spørgsmål til alle deres samar-
bejdspartnere i sektoren. Derved får vi et sektorgennemsnit,
som vi kan bruge til at sammenligne os med ca. 40.000
medarbejdere hos arbejdsgivere i den finansielle sektor i
Danmark.
Arbejdsskader
Alle former for fysiske skader, der er sket på arbejdspladsen
eller i forbindelse med arbejdets udførelse, skal anmeldes
som arbejdsskade. Tilsvarende skal tilfælde af vold, trusler
og røverier, hvor medarbejderen gennemgår psykologisk ef-
terbearbejdning, anmeldes som en arbejdsskade. Sikrings-
chefen vurderer, om den indberettede hændelse udgør en
arbejdsskade, som skal registreres. De registrerede arbejds-
skader indgår i opgørelsen.
Kundekonfrontationer af ubehagelig, men lidt lettere ka-
rakter, og hvor medarbejderen ikke umiddelbart gennemgår
psykologisk efterbearbejdning, registreres som ubehagelig
kundeoplevelse. Vurderingen af hvornår en hændelse skal
indberettes som ubehagelig kundeoplevelse sker i samråd
mellem den ramte medarbejder, afdelingens ledelse samt
arbejdsmiljøchefen.
Diversitet
I opgørelsen af Sydbanks øverste ledelsesorgan (bestyrel-
sen) indgår alene de repræsentantskabsvalgte medlemmer.
Kønsdiversitet i Sydbanks øverste ledelsesorgan og de øv-
rige ledelsesniveauer (direktionen og områdedirektørgrup-
pen) opgøres ultimo regnskabsperioden. Kvinder og mænd
bliver defineret ud fra CPR-nummer.
Antallet af medarbejdere fordelt på alder er koncernens
gennemsnitlige antal beskæftigede i regnskabsperioden
fordelt på aldersintervaller og inkluderer ikke fritstillede
medarbejdere, medarbejdere på orlov uden løn, tidligere
medarbejderes pensionsforpligtelser, medarbejdere på
rådighedstjeneste, timelønnede og parlamentariske udvalg.
Løn og vederlag
Lønforskellen mellem mænd og kvinder opgøres som
forskellen mellem gennemsnitslønnen for mænd og kvinder
udtrykt i procent af gennemsnitslønnen for mænd. CEO’ens
løn medregnes ikke. Der tages udgangspunkt i medarbej-
dernes faste årsløn ultimo regnskabsperioden.
Den samlede årlige vederlagsratio opgøres som vederlaget
til den højest betalte person divideret med medianen af
det samlede årlige vederlag for alle ansatte undtagen den
højest betalte person. Vederlaget opgøres som summen
af udbetalte lønninger, udbetale kompensationer, fri bil og
bonusser. Data trækkes fra lønsystemet, hvor alle bruttoløn-
ninger og pensionsbetalinger fremgår. Kun ansatte pr. 31.
december 2024 indgår i opgørelsen.
70
Årsrapport 2024
Sydbank indtager en vigtig rolle i samfundet som landsdæk-
kende full-service erhvervs- og rådgivningsbank. Den rolle
vil vi varetage på bedst mulig vis.
En ordentlig bank
Sydbank vil opfattes som en kompetent og ordentlig bank,
der overholder lovgivningen og tager hensyn til principper
for ansvarlig virksomhedsdrift.
Sund virksomhedskultur og adfærdskodeks
Sydbanks virksomhedsadfærd og -kultur favner bredt og
rammesættes af en række politikker i banken.
Sydbanks politik for sund virksomhedskultur er udarbejdet
for at sikre og fastholde en sund virksomhedskultur. Politik-
ken sætter de overordnede rammer for, hvordan vi sikrer en
sund virksomhedskultur gennem risikobevidsthed, hen-
sigtsmæssig adfærd og åben kommunikation. Herudover
indeholder Sydbanks intranet retningslinjer til medarbej-
dere for, hvordan de skal agere, hvis de bliver bekendt med
ulovligheder eller uregelmæssigheder på arbejdspladsen.
En sund virksomhedskultur kræver både løbende opmærk-
somhed og indsatser på tværs af hele organisationen. Direk-
tionen sikrer, at politik for sund virksomhedskultur bliver en
del af Sydbanks daglige drift og efterleves af medarbejder-
ne, og den administrerende direktør rapporterer løbende og
minimum en gang årligt til bestyrelsen herom. Den årlige
medarbejderengagementsundersøgelse måler på forhold,
der understøtter den sunde virksomhedskultur i banken.
Digitale læringsmoduler med relevante, aktuelle emner
og lovgivning gennemføres løbende, og HR følger op på
gennemførelsesprocenten. Derudover igangsættes løbende
interne kampagner med udgangspunkt i bankens politikker,
herunder politik for sund virksomhedskultur, for at fasthol-
de fokus på både Sydbanks politikker og den sunde kultur i
banken. Forud for ansættelsen modtager nye medarbejdere
politik for sund virksomhedskultur, hvor de skal bekræfte
med deres underskrift, at de har læst politikken. Herud-
over deltager nye medarbejdere i et introforløb, hvor de
bl.a. bliver gjort bekendt med Sydbank som arbejdsplads,
lovgivning, øvrige politikker, forretningsgange og arbejds-
beskrivelser.
Sydbanks adfærdskodeks fastlægger et sæt overordnede
retningslinjer for bankens forretningsmæssige adfærd.
Adfærdskodekset fortæller bankens interessenter, hvad
de kan forvente af Sydbank, og hvad Sydbank forventer af
sine samarbejdspartnere og leverandører. Adfærdskodekset
understreger, at bankens adfærd skal være karakteriseret
ved ansvarlighed, ordentlighed og respekt for mennesker.
Manglende overholdelse af bankens politikker og for-
retningsgange kan få ansættelses- og erstatningsretlige
konsekvenser for bankens ledelse og medarbejdere.
Whistleblowerordning og mistanke om
lovovertrædelser
Sydbank ønsker at fremme et miljø med åben kommunika-
tion. Ledelsen forventer, at medarbejderne har en konstruk-
tiv, kritisk holdning i forbindelse med varetagelsen af deres
arbejde, og at de straks kontakter nærmeste leder, hvis de
får kendskab til eller mistanke om lovovertrædelser. Hvis en
medarbejder ikke ønsker at drøfte et problem med nær-
meste leder, er medarbejderen altid velkommen til at rette
henvendelse til en leder i et andet område.
På hvidvask- og markedsmisbrugsområdet håndteres mis-
tanke om medarbejderes lovovertrædelser hurtigt og med
flere øjne på sagen, så der foretages en korrekt og objektiv
vurdering af medarbejderen. Hvis medarbejderen underret-
tes vedrørende mistanke om lovovertrædelser, bliver ban-
kens HR-direktør orienteret og vurderer, om underretningen
får ansættelsesretlige konsekvenser for medarbejderen.
I overensstemmelse med EU’s regler om whistleblowerord-
ninger har banken oprettet en ordning, som kan anvendes
af både medarbejdere og bankens interessenter til indberet-
ning af mistanke om alvorlige eller gentagne overtrædelser
af gældende lovgivning eller bankens interne retningslinjer.
Ordningen skal bruges til at få forhold frem i lyset, som ellers
ikke ville være kommet til bankens kendskab, og skal ses
som et supplement til sædvanlige rapporteringskanaler, som
fx den direkte og daglige kommunikation på arbejdspladsen
om fejl og utilfredsstillende forhold. Alle indberetninger
behandles strengt fortroligt og i overensstemmelse med den
til enhver tid gældende persondatalovgivning. Whistleblow-
erordningen håndteres indledningsvist af en tredjepart – Ad-
vokatfirmaet Poul Schmith – som screener indberetninger,
hvorefter disse sendes til behandling hos bankens compli-
ancedirektør. Formanden for bestyrelsens Revisionsudvalg
G – Virksomhedsadfærd
Kulturarbejde: Hvad kan vi gøre for dig?
Sydbank er en service- og rådgivningsvirksomhed, og kultur
og adfærd er vigtig, fordi vi derigennem kan adskille os fra
vores konkurrenter, som tilbyder de samme produkter som os.
Vi har derfor i 2024 arbejdet med Sydbanks kultur og grund-
fortælling ved at iværksætte et kulturarbejde internt i banken
med titlen ”Hvad kan vi gøre for dig?”. Arbejdet består af
workshops og løbende præsentation af dilemmaer på bankens
intranet, der har til formål at få medarbejderne til at reflektere
over og gå i dialog om, hvordan vi agerer i forhold til bankens
værdier. Netop dialogen om kultur skal gøre medarbejderne
mere bevidste om deres adfærd.
71
Årsrapport 2024
orienteres om indberetningerne og behandlingen heraf. Ind-
beretninger via Sydbanks whistleblowerordning kan enten
være anonyme eller med angivelse af navn og kontaktoplys-
ninger. Sydbank beskytter indberettere i overensstemmelse
med lov om beskyttelse af whistleblowere. Repressalier
mod medarbejdere, som indberetter om kendskab til eller
mistanke om lovovertrædelser, eller som anvender bankens
whistleblowerordning, accepteres ikke.
Nye medarbejdere gøres bekendt med bankens whistle-
blowerordning både i politik for sund virksomhedskultur,
der sendes til medarbejderen forud for ansættelsen, samt
i det digitale læringsmodul om compliance, der en del af
medarbejderens introforløb.
Uddannelser, der understøtter en ordentlig bank
Bankens medarbejdere gennemfører løbende en række
forskellige uddannelser, der understøtter en ordentlig bank,
herunder uddannelse i virksomhedsadfærd. Uddannelser-
ne omfatter 5 digitale læringsmoduler, oplistet i tabellen
nedenfor. Sydbank har et mål om, at mindst 95 pct. af
medarbejderne har gennemført disse interne uddannelser.
Tabellen viser gennemførelsesprocenten for hvert enkelt
læringsmodul.
Direktionen er også omfattet af læringsmodulerne. Besty-
relsen er alene omfattet af uddannelsen om forebyggelse af
hvidvask og terrorfinansiering og har i tillæg hertil 2 årlige
uddannelsesdage i relevante emner vedrørende Sydbank.
Læringsmodul Baggrund og formål Medarbejdergruppe Gennemførelses-
procent
Forebyggelse
af hvidvask og
terrorfinansiering
Bankens medarbejdere skal med passende intervaller gennemføre
uddannelse i gældende hvidvask-, terrorfinansierings- og sanktions-
regler samt tilhørende interne retningslinjer. Uddannelsen tilrette-
lægges efter jobfunktion og skal sikre, at bankens medarbejdere har
en forståelse for risici samt kendskab til de pligter, den enkelte har i
forbindelse med varetagelsen af sit job.
Alle relevante
medarbejdere
99,6
Håndtering af
persondata
Bankens medarbejdere skal med passende intervaller gennemføre
obligatorisk uddannelse i reglerne om behandling af personoplysnin-
ger samt tilhørende interne retningslinjer. Uddannelsen skal sikre, at
bankens medarbejdere har forståelse for reglerne samt kendskab til
de pligter både banken, men også den enkelte medarbejder har i for-
bindelse med varetagelsen af sit job.
Alle relevante
medarbejdere
99,6
Cyber- og
informations-
sikkerhed
For at styrke bankens cyberrobusthed skal bankens medarbejdere
årligt gennemføre obligatorisk awarenesstræning for at opnå forstå-
else for samt blive klædt på til at identificere trusler og sårbarheder i
relation til anvendelse af informationsteknologi. I tillæg hertil modta-
ger medarbejdere med særlige ansvarsområder eller rettigheder
mere målrettet træning.
Alle medarbejdere 99,7
Compliance i
Sydbank
Bankens medarbejdere skal med passende intervaller gennemføre
obligatorisk uddannelse i complianceforhold og lovgivning.
Complianceuddannelsen behandler temaer som bl.a. tavshedspligt,
sund virksomhedskultur, konkurrenceret, håndtering af interessekon-
flikter, herunder retningslinjer for modtagelser af gaver, samt data- og
dokumenthåndtering.
Alle medarbejdere 99,6
ESG og
bæredygtighed
Bankens medarbejdere skal med passende intervaller gennemføre
obligatorisk uddannelse i ESG og bæredygtighed. Uddannelsen giver
en grundlæggende viden om ESG og bæredygtighed og giver medar-
bejderne indsigt i, hvorfor og hvordan Sydbank arbejder med ESG og
bæredygtighed. I tillæg hertil, har banken målrettet uddannelse til
udvalgte medarbejdergrupper, hvor specifik viden er relevant.
Alle medarbejdere 99,8
Gennemførelsesprocenten beregnes som antallet af medarbejdere, der har gennemført uddannelsen holdt op imod antallet af medarbej-
dere, der har haft mulighed for og pligt til at gennemføre uddannelsen. Det betyder, at medarbejdere med længerevarende fravær, fra-
trådte/fritstillede medarbejdere, medarbejdere, som endnu ikke er tiltrådt, samt medarbejdere, der ikke er omfattet af målgruppen for
den specifikke uddannelse, ikke indgår i beregningen af gennemførelsesprocenter.
Bankens HR-afdeling har en opfølgningsprocedure på uddannelserne, som er beskrevet i en intern forretningsgang. Data til opfølgningen
trækkes 2 gange om året – medio maj og medio november – fra bankens læringssystem, Videnbarometer®.
72
Årsrapport 2024
Antikorruption og bestikkelse
Sydbanks politik for antikorruption og bestikkelse tydelig-
gør Sydbanks holdning og afstandtagen til korruption og
bestikkelse og fastlægger de overordnede retningslinjer for,
hvordan Sydbank arbejder med bekæmpelse af korruption
og bestikkelse.
Sydbank tager afstand fra enhver form for korruption og
bestikkelse, og banken accepterer ikke forekomsten heraf
hverken i forhold til offentlige myndigheder, forretningsfor-
bindelser, samarbejdspartnere eller i øvrigt.
Det danske samfund er kendetegnet ved en meget lav
forekomst af korruption og bestikkelse. Da Sydbanks pri-
mære forretningsområde er Danmark, vil forekomsten af
korruption og bestikkelse derfor også formodes at være lav
i relation til banken. Risikoen for korruption og bestikkelse
kan imidlertid aldrig udelukkes, og derfor har banken iværk-
sat en række indsatser, der skal sikre, at medarbejdere ikke
udsættes for eller benytter sig af korruption eller bestik-
kelse. Ligeledes er der opstillet en række foranstaltninger,
som skal sikre, at Sydbanks kunder ikke misbruger banken
til at modtage og/eller hvidvaske penge fra korruption eller
bestikkelse.
Da alle bankens medarbejdere kan risikere at udsætte sig
selv eller andre for korruption og bestikkelse, gennemfører
alle medarbejdere med passende intervaller obligatorisk
uddannelse i udvalgte emner indenfor korruption og be-
stikkelse. Tilsvarende gælder eksterne konsulenter, hvor det
skønnes nødvendigt. Uddannelsen sker gennem de 2 digita-
le læringsmoduler vedrørende forebyggelse af hvidvask og
terrorfinansiering samt compliance, som beskrevet ovenfor.
Foruden de sædvanlige rapporteringskanaler og bankens
whistleblowerordning har Sydbank en effektiv organisering
om risikostyring og interne kontrolfunktioner for at fore-
bygge og opdage manglende overholdelse af lovgivning og
interne regler. Organiseringen omkring risikostyring er nær-
mere beskrevet i afsnittet Organisation og selskabsledelse
under overskrifterne ”Bankens risikostyring og Compliance”
og ”Intern revision”.
Interessekonflikter og gaver
Vi lægger stor vægt på at yde værdiskabende rådgivning til
vores kunder, og vi har derfor indført en række foranstalt-
ninger, der skal sikre, at fokus er på at varetage vores kun-
ders interesser bedst muligt. I nogle tilfælde kan der være
konflikt mellem interesser. Sydbanks politik for håndtering
af interessekonflikter beskriver de foranstaltninger, der
overordnet er truffet i banken med henblik på forebyggelse
og håndtering af interessekonflikter.
Banken opfordrer medarbejderne til at udvise stor forsigtig-
hed, når de får tilbudt gaver, samt at de kontakter nærmeste
leder eller Compliance, hvis der opstår tvivl om håndtering
af gaver eller interessekonflikter.
Hvidvask og terrorfinansiering
For at sikre en fokuseret og effektiv indsats mod hvidvask
og terrorfinansiering har Sydbank skabt en stærk governan-
ce, en robust risikostyring og et konstruktivt samarbejde
med interessenter og myndigheder med henblik på at
bekæmpe hvidvask og terrorfinansiering. Banken deltager
i relevante samarbejdsfora i regi af den finansielle sektor,
herunder Finans Danmark, med henblik på at opnå viden
om mistænkelige transaktioner og økonomisk kriminalitet.
Sydbanks politik for forebyggelse af hvidvask og terrorfi-
nansiering samt brud på sanktioner danner de overordnede
rammer for den rapportering samt de procedurer, forret-
ningsgange, arbejdsbeskrivelser og kontroller, der skal mi-
nimere bankens risiko for at blive misbrugt til hvidvask og
terrorfinansiering. Politikken ledsages desuden af et internt
tillæg med bankens risikotolerance på området.
Bankens Hvidvaskudvalg drøfter bankens arbejde med
bekæmpelse af hvidvask og terrorfinansiering og består,
udover bankens hvidvaskansvarlige direktionsmedlem, af
områdedirektører (eller en af disses repræsentanter) for
afdelinger, som har arbejdsopgaver på hvidvaskområdet.
Afdelingen AML Risikostyring, der ledes af den risikoan-
svarlige på hvidvaskområdet, rapporterer løbende til det
hvidvaskansvarlige direktionsmedlem, Hvidvaskudvalget og
bestyrelsen, herunder også når nye risici identificeres. Rap-
porteringen inkluderer derudover bl.a. den generelle status
i banken og i samfundet. AML Risikostyring foretager også
en række kontroller af, om banken følger både gældende
lovgivning og forretningsgange. Afdelingen KYC Support
sikrer, at tilstrækkelige foranstaltninger bliver gennemført
til håndtering af de risici, AML Risikostyring har identifice-
ret og vurderet.
Sydbank udarbejder hvert år en risikovurdering, hvor hvid-
vask- og terrorfinansieringsrisici identificeres og vurderes,
så banken har et samlet overblik over, hvor banken kan blive
misbrugt. Det er på baggrund af konklusionerne i risikovur-
deringen, at politikken for forebyggelse af hvidvask og ter-
rorfinansiering samt brud på sanktioner er blevet vedtaget
og ajourføres.
G – Virksomhedsadfærd
73
Årsrapport 2024
74
Årsrapport 2024
Bilag – Bæredygtighedsrapportering
Indhold i bæredygtighedsrapporteringen Opfyldte lovkrav
Generelle oplysninger
Udarbejdelse af bæredygtighedsrapportering ESRS BP-1
Ansvar og kontrol
ESRS GOV-5 pkt. 36a, 36b, 36c, 36d, 36e
ESRS IRO-1 pkt. 53e
Internationale tilslutninger
ESRS BP-2 pkt. 15
ESRS S1-1 pkt. 20, 20a, 21
ESRS S3-1 pkt. 16, 16a, 17
ESRS S4-1 pkt. 16, 16a, 17
ESRS G1-1 pkt. 10b
Arbejdet med ESG og bæredygtighed
ESRS SBM-1 pkt. 40e, 40f, 40g
ESRS SBM-3 pkt. 48b
Organisering
ESRS GOV-1 pkt. 22a, 22c, 22d, 23b
ESRS GOV-2 pkt. 26a, 26b, 26c
ESRS SBM-3 pkt. 48f
Ledelsens roller relateret til virksomhedsadfærd
ESRS G1.GOV-1 pkt. 5a
ESRS G1-3 pkt. 18c
Governancegrundlag
Væsentlighedsvurdering
ESRS 2 IRO-1 pkt. 53a, 53b, 53bi, 53bii, 53biv, 53c, 53ci, 53cii, 53ciii, 53g
ESRS E1.IRO-1 pkt. 20a, 20b, 20c, 21, AR9, AR11a, AR11b AR11d, AR12a, AR 12c
ESRS E2.IRO-1
ESRS E3.IRO-1
ESRS E4.IRO-1
ESRS E5.IRO-1 pkt. 11a
ESRS G1.IRO-1
ESRS 2 IRO-2 pkt. 59
Godkendelse af væsentlighedsvurdering
ESRS 2 GOV-2 pkt. 26a, 26c
ESRS 2 IRO-1 pkt. 53d, 53h
Interessentanalyse
ESRS 2 SBM-2 pkt. 45ai, 45aii. 45aiii, 45aiv, 45av, 45b, 45d
ESRS S1.SBM-2 pkt. 12
ESRS S1.SBM-3 pkt. 13a
ESRS S3.SBM-2 pkt. 7
ESRS S3.SBM-3 pkt. 8aii
ESRS S4.SBM-2 pkt. 8
ESRS S4.SBM-3 pkt. 10
ESRS 2 IRO-1 pkt. 53biii
ESRS S1-2 pkt. 27
ESRS S3-2 pkt. 20, 21a
ESRS S4-2 pkt. 20a, 20b, 20c
Resultat
ESRS 2 SBM-3 pkt. 48a, 48c, 48ci, 48cii, 48ciii, 48civ, 48d, 48f, 48h
ESRS E1.SBM-3 pkt. 19
E – Miljøoplysninger
Ansvarlig finansiering ESRS E1-6 pkt. 47, AR39b
Grøn finansiering
ESRS E1-2 pkt. 24
ESRS E1-3 pkt. 28, 29a, AR21
ESG i kreditvurderingen ESRS E1-2 pkt. 25
Reduktionsmål for CO
2
e-aftrykket fra
bankens udlån
ESRS E1-3 pkt. 29b
ESRS E1-4 pkt. 33, 34b, 34e, 34f, AR25a
CO
2
e-aftrykket fra bankens udlån ESRS E1-6 pkt. 51, AR46d
Indhold i bæredygtighedsrapporteringen
75
Årsrapport 2024
Ansvarlige investeringer
Ansvarlige investeringer og aktivt ejerskab
ESRS E1-2 pkt. 24, 25a, 25e
ESRS E1-3 pkt. 29a
Reduktionsmål for CO
2
e-aftrykket fra
bankens investeringer
ESRS E1-3 pkt. AR21
ESRS E1-4 pkt. 33, 34a, 34b, 34e, 34f, AR25a
ESRS E1-6 pkt. 51, AR46d
CO
2
e-aftrykket fra bankens investeringer ESRS E1-3 pkt. 28
Ansvarligt klima- og miljøaftryk
ESRS E1-2 pkt. 24, 25, 25a, 25c, 25d
ESRS E1-4 pkt. 33
Reduktionsmål for CO
2
e-udledningen
fra egen drift
ESRS E1-3 pkt. 29b
ESRS E1-4 pkt. 34a, 34b, 34e, 34f, AR25a, AR30c
Bankens energiforbrug ESRS E1-5 pkt. 37, 37a, 37ci, 37cii, 37ciii, AR34
Bankens samlede CO
2
e-udledning ESRS E1-6 pkt. 44, 48a, 49a, 49b, 51, 52, 52a, 52b, 53, 54, AR46d
Energioptimering og vedvarende energikilder ESRS E1-3 pkt. 28, 29a, 34f, 16b, AR21
Genbrug og genanvendelse af bankens ressourcer
ESRS E5-2 pkt. 19
ESRS E5-3
Regnskabspraksis for miljøoplysninger ESRS 2 BP-2 pkt. 10-14
Datakvalitet i kerneforretningen ESRS E1-6 pkt. AR46g
Regnskabspraksis – ansvarlig finansiering ESRS E1-6 pkt. 47, AR39b
Regnskabspraksis – ansvarlige investeringer ESRS E1-6 pkt. AR39b
Regnskabspraksis – ansvarligt klima-
og miljøaftryk
ESRS E1-6 pkt. 39b, AR45d, AR46i, AR46h, 55, AR55
Rapportering under taksonomiforordningens art. 8 Taksonomiforordningens artikel 8
S – Sociale oplysninger
Dialog med kunder og samfund
ESRS S3-1 pkt. 14, 16b og 16c
ESRS S3-2 pkt. 21a, 21b,
ESRS S3-3 pkt. 27b, 27c, 27d, 28
ESRS S4-1 pkt. 16b
ESRS S4-2 pkt. 20
ESRS S4-3 pkt. 25b, 25c, 25d, 26
Menneskerettigheder
ESRS S1-1 pkt. 20, 20a, 24a, 24b
ESRS S3-1 pkt. 14, 16, 16a
ESRS S3-4 pkt. 36
ESRS S4-1 pkt. 16, 16a
Databehandling og
informationssikkerhed
ESRS S3.SBM-3 pkt. 9c
ESRS S4.SBM-3 pkt. 9a, 10a(i)-(iv), 10c
ESRS S1-1 pkt. 20c
ESRS S1-4 pkt. 41, 43
ESRS S4-1 pkt. 16
ESRS S4-4 pkt. 31a
Databeskyttelse ESRS S4-3 pkt. 25a
It-sikkerhed
ESRS S1-1 pkt. 19
ESRS S3-1 pkt. 16c
ESRS S4-1 pkt. 16c
ESRS S4-3 pkt. 25a
ESRS S4-4 pkt. 31a, 31c, 31d, 32a
Indhold i bæredygtighedsrapporteringen Opfyldte lovkrav
Generelle oplysninger
Indhold i bæredygtighedsrapporteringen – fortsat
76
Årsrapport 2024
Politik for dataetik
ESRS S1-1 pkt. 24a
ESRS S1-4 pkt. 41
ESRS S4-1 pkt. 14, 16
ESRS S4-4 pkt. 31c
Bekendtgørelsen om finansielle rapporter for kreditinstitutter og fondsmæglersel-
skaber § 154 (politik for dataetik)
Styrkelse af digital infrastruktur
ESRS S3.SBM-3 pkt. 8a(i)
ESRS S3-4 pkt. 32c, 38
Kampen mod kriminalitet
ESRS S3.SBM-3 pkt. 8a(i), 9c
ESRS S4-4 pkt. 31a, 32b, 34
Hvidvask og terrorfinansiering
ESRS S3-1 pkt. 14
ESRS S3-4 pkt. 30, 32c, 32d
ESRS G1-1 pkt. 7
ESRS G1-3 pkt. 18a
Indsats mod it-svindel
ESRS S3-4 pkt. 30, 32c
ESRS S4-4 pkt. 31a
Forbrugerbeskyttelse og
produktstyring
ESRS S4.SBM-3 pkt. 10a(i)-(iv), 10b, 10c
ESRS S4-1 pkt. 15
ESRS S4-4 pkt. 31, 31a, 34
Ansvarlig arbejdsgiver ESRS S1-6 pkt. 50, 50a, 50b, 50c
Dialog med medarbejdere
ESRS S1-1 pkt. 20b
ESRS S1-2 pkt. 27a, 27b, 27c
ESRS S1-4 pkt. 38a, 38b, 38d, 39
ESRS S1-5 pkt. 47c
ESRS S1-17 pkt. 103a, 103b
Trivsel og tryghed for medarbejdere
ESRS S1.SBM-3 pkt. 14a, 14b, 14c, 15
ESRS S1-1 pkt. 19, 23, 24c, 24d
ESRS S1-3 pkt. 32a, 32b, 32c, 32d, 33
ESRS S1-4 pkt. 37, 38a, 43
ESRS S1-14 pkt. 88a, 88c
Diversitet
ESRS GOV-1 pkt. 21d
ESRS S1-1 pkt. 19
ESRS S1-9 pkt. 66a og 66b
Bekendtgørelsen om finansielle rapporter for kreditinstitutter og fondsmæglersel-
skaber § 150, stk. 1, nr. 8 (mangfoldighedspolitik) og § 152 (det underrepræsen-
terede køn)
Løn og personalefordele
ESRS S1.SBM-3 pkt. 14c
ESRS S1-4 pkt. 38c
S1-8 pkt. 60a, 60
ESRS S1-10 pkt. 69
ESRS S1-16 pkt. 97a, 97b
Regnskabspraksis for sociale oplysninger
Regnskabspraksis – ansvarlig arbejdsgiver
ESRS 2 BP-2 pkt. 10-14
ESRS S1-6 pkt. 50b, 50d, 50di, 50dii, 50e, 50f
ESRS S1-8 pkt. 60a, 60b
ESRS S1-9 pkt. AR71
ESRS S1-16 pkt. 97a, 97b, 97c
Indhold i bæredygtighedsrapporteringen Opfyldte lovkrav
Generelle oplysninger
Indhold i bæredygtighedsrapporteringen – fortsat
Bilag – Bæredygtighedsrapportering
77
Årsrapport 2024
G – Virksomhedsadfærd
En ordentlig bank
Sund virksomhedskultur
ESRS G1-1 pkt. 7, 9
ESRS G1-3 pkt. 20
Whistleblowerordning og mistanke om
lovovertrædelser
ESRS S1-3 pkt. 32c, 32e
ESRS S3-3 pkt. 28
ESRS G1-1 pkt. 10a, 10c, 10e
Uddannelser, der understøtter en ordentlig bank
ESRS G1-1 pkt. 10g
ESRS G1-3 pkt. 21c
Antikorruption og bestikkelse
ESRS G1-1 pkt. 7, 10h
ESRS G1-3 pkt. 18a, 21a, 21c
Interessekonflikter og gaver
ESRS G1-1 pkt. 7
ESRS G1-3 pkt. 18a
Hvidvask og terrorfinansiering
ESRS S3-1 pkt. 14
ESRS S3-4 pkt. 30, 32c, 32d
ESRS G1-1 pkt.7
ESRS G1-3 pkt. 18a
Bilag – Bæredygtighedsrapportering
ESRS 2 IRO-2 pkt. 56
ESRS 2 BP-2 pkt. 15, 16
ESRS 2 GOV-4
Inkluderet i bæredygtighedsrapporteringen via henvisning Opfyldte lovkrav
Idé- og forretningsgrundlag
Sydbanks forretningsmodel ESRS SBM-1 pkt. 40ai, 42a og 42b
Sydbanks værdikæde ESRS SBM-1 pkt. 42c
Lokal forankring ESRS SBM-1 pkt. 40aii og 40aiii
Bankens værditilbud
Bankens kunder
ESRS SBM-1 pkt. 40aii
ESRS S4.SBM-3 pkt. 10a
Organisation og selskabsledelse
Bestyrelsen
ESRS GOV-1 pkt. 21a, 21b, 21c, 21e, 23 og 23a
ESRS G1.GOV-1 pkt. 5b
Bestyrelsesudvalg ESRS GOV-1 pkt. 22b
Direktionen ESRS GOV-1 pkt. 21a
Ledelsesaflønning
ESRS GOV-3
ESRS E1.GOV-3
Bankens risikostyring og compliance ESRS G1-3 pkt. 18b
Intern revision ESRS G1-3 pkt. 18b
Nedenstående tabel viser afsnit i den øvrige del af ledelsesberetningen, der er inkluderet i bæredygtighedsrapporteringen
via henvisninger.
Indhold i bæredygtighedsrapporteringen Opfyldte lovkrav
Generelle oplysninger
Indhold i bæredygtighedsrapporteringen – fortsat
Inkluderet i bæredygtighedsrapporteringen via henvisninger
78
Årsrapport 2024
Centrale elementer af due diligence Placering i bæredygtighedsrapporteringen
Indarbejdelse af due diligence i ledelse,
strategi og forretningsmodel
Generelle oplysninger, ”Organisering”, side 45 og ”Godkendelse af væsentlighedsvurdering”,
side 48
Organisation og selskabsledelse, ”Ledelsesaflønning”, side 41
Generelle oplysninger, ”Arbejdet med ESG og bæredygtighed”, side 44-47 og
”Væsentlighedsvurdering”, side 47-50, herunder ”Resultat”, side 50
Samarbejde med berørte interessenter
Generelle oplysninger, ”Organisering”, side 45
Generelle oplysninger, ”Godkendelse af væsentlighedsvurdering”, side 48
Generelle oplysninger, ”Væsentlighedsvurdering”, side 47,herunder også
”Interessentanalyse”, side 49
S, ”Dialog med kunder og samfund”, side 63
S, ”Dialog med medarbejdere”, side 66
Identifikation og vurdering af negative
påvirkning på mennesker og miljø
Generelle oplysninger, ”Væsentlighedsvurdering”, side 47, herunder de underliggende afsnit
Handlinger til afhjælpning af disse negati-
ve påvirkninger
E, ”Grøn finansiering”, side 52-53, og ”ESG i kreditgivningen”, side 53
E, ”Ansvarlige investeringer og aktivt ejerskab”, side 55-56
E, ”Energioptimering og vedvarende energikilder”, side 59, og ”Genbrug og genanvendelse
af bankens ressourcer”, side 59
S, ”Databehandling og informationssikkerhed”, side 63, herunder de underliggende afsnit
S, ”Kampen mod kriminalitet”, side 65, herunder de underliggende afsnit
S, ”Forbrugerbeskyttelse og produktstyring”, side 65, herunder de underliggende afsnit
S, afsnit ”Ansvarlig arbejdsgiver”, side 65, herunder de underliggende afsnit
Måling på effektiviteten af handlingerne
E, tabel ”Bankens miljømål”, side 52
S, ”Dialog med medarbejdere”, side 66
G, ”Uddannelser, der understøtter en ordentlig bank”, side 71
Rapportering på datapunkter
fra anden EU-lovgivning SFDR Søjle III
Benchmark-
forordningen
EU-
klimaloven Placering i bæredygtighedsrapporteringen
ESRS 2 GOV-1 pkt. 21d X X ”Diversitet”, side 68
ESRS 2 GOV-1 pkt. 21e X ”Bestyrelsen”, side 38
ESRS 2 GOV-4 pkt. 30 X
Tabel ”Centrale elementer af due diligence”, side
78
ESRS 2 SBM-1 pkt. 40di X X X Ikke-væsentlig
ESRS 2 SBM-1 pkt. 40dii X X Ikke-væsentlig
ESRS 2 SBM-1 pkt. 40diii X X Ikke-væsentlig
ESRS 2 SBM-1 pkt. 40div X Ikke-væsentlig
ESRS E1-1 pkt. 14 X ”Miljøoplysninger”, side 52
ESRS E1-1 pkt. 16g X X Ikke-væsentlig
ESRS E1-4 pkt. 34 X X X ”Miljøoplysninger”, side 52
ESRS E1-5 pkt. 38 X Ikke-væsentlig
ESRS E1-5 pkt. 37 X ”Bankens energiforbrug”, side 58
ESRS E1-5 pkt. 40-43 X Ikke-væsentlig
ESRS E1-6 pkt. 44 X X X ”Bankens samlede CO
2
e-udledninger”, side 58
ESRS E1-6 pkt. 53-55 X X X ”Bankens samlede CO
2
e-udledninger”, side 59
ESRS E1-7 pkt. 56 X Ikke-væsentlig
ESRS E1-9 pkt. 66 X Ikke-væsentlig
ESRS E1-9 pkt. 66c X Ikke-væsentlig
ESRS E1-9 pkt. 67c X Ikke-væsentlig
ESRS E1-9 pkt. 69 X Ikke-væsentlig
Centrale elementer af due diligence
Rapportering på datapunkter fra anden EU-lovgivning
Bilag – Bæredygtighedsrapportering
79
Årsrapport 2024
Rapportering på datapunkter
fra anden EU-lovgivning SFDR Søjle III
Benchmark-
forordningen
EU-
klimaloven Placering i bæredygtighedsrapporteringen
ESRS E2-4 pkt. 28 X Ikke-væsentlig
ESRS E3-1 pkt. 9 X Ikke-væsentlig
ESRS E3-1 pkt. 13 X Ikke-væsentlig
ESRS E3-1 pkt. 14 X Ikke-væsentlig
ESRS E3-4 pkt. 28c X Ikke-væsentlig
ESRS E3-4 pkt. 29 X Ikke-væsentlig
ESRS 2 IRO 1.E4 pkt. 16ai X Ikke-væsentlig
ESRS 2 IRO 1.E4 pkt. 16b X Ikke-væsentlig
ESRS 2 IRO 1.E4 pkt. 16c X Ikke-væsentlig
ESRS E4-2 pkt. 24b X Ikke-væsentlig
ESRS E4-2 pkt. 24c X Ikke-væsentlig
ESRS E4-2 pkt. 24d X Ikke-væsentlig
ESRS E5-5 pkt. 37d X Ikke-væsentlig
ESRS E5-5 pkt. 39 X Ikke-væsentlig
ESRS 2 SBM3.S1 pkt. 14f X Ikke-væsentlig
ESRS 2 SBM3.S1 pkt. 14g X Ikke-væsentlig
ESRS S1-1 pkt. 20 X ”Menneskerettigheder”, side 63
ESRS S1-1 pkt. 21
X
”Internationale tilslutninger”, side 44
ESRS S1-1 pkt. 22 X Ikke-væsentlig
ESRS S1-1 pkt. 23 X ”Trivsel og tryghed for medarbejderne”, side 66
ESRS S1-3 pkt. 32c X ”Trivsel og tryghed for medarbejderne”, side 67
ESRS S1-14 pkt. 88b X
X
Ikke-væsentlig
ESRS S1-14 pkt. 88c X X ”Trivsel og tryghed for medarbejderne”, side 67
ESRS S1-14 pkt. 88e X Ikke-væsentlig
ESRS S1-16 pkt. 97a X X ”Løn og personalefordele”, side 68
ESRS S1-16 pkt. 97b X ”Løn og personalefordele”, side 68
ESRS S1-17 pkt. 103a X Ikke-væsentlig
ESRS S1-17 pkt. 104a X X Ikke-væsentlig
ESRS 2 SBM3.S2 pkt. 11b X Ikke-væsentlig
ESRS S2-1 pkt. 17 X Ikke-væsentlig
ESRS S2-1 pkt. 18 X Ikke-væsentlig
ESRS S2-1 pkt. 19 X X Ikke-væsentlig
ESRS S2-1 pkt. 19 X Ikke-væsentlig
ESRS S2-4 pkt. 36 X Ikke-væsentlig
ESRS S3-1 pkt. 16 X ”Menneskerettigheder”, side 63
ESRS S3-1 pkt. 17 X X ”Internationale tilslutninger”, side 44
ESRS S3-4 pkt. 36 X ”Menneskerettigheder”, side 63
ESRS S4-1 pkt. 16 X ”Menneskerettigheder”, side 63
ESRS S4-1 pkt. 17 X X ”Internationale tilslutninger”, side 44
ESRS S4-4 pkt. 35 X Ikke-væsentlig
ESRS G1-1 pkt. 10b X ”Internationale tilslutninger”, side 44
ESRS G1-1 pkt. 10d X
”Whistleblowerordning og mistanke
om lovovertrædelser”, side 70
ESRS G1-4 pkt. 24a X X Ikke-væsentlig
ESRS G1-4 pkt. 24b X Ikke-væsentlig
Rapportering på datapunkter fra anden EU-lovgivning – fortsat
80
Årsrapport 2024
81
Årsrapport 2024
Årsregnskab
29 Indlån og anden gæld 126
30 Udstedte obligationer til amortiseret kostpris 126
31 Andre passiver 126
32 Hensatte forpligtelser 126
33 Efterstillede kapitalindskud 127
34 Egne kapitalandele 128
35 Eventualforpligtelser og andre forpligtende aftaler 129
36 Dagsværdisikring af renterisici (makrohedge) 130
37 Sikkerhedsstillelse 131
38 Nærtstående parter 132
39 Oplysning om dagsværdi 134
40 Restløbetid af finansielle forpligtelser
– kontraktligt forfald 138
41 Aktivitet pr. land 138
42 Hoved- og nøgletal 139
43 Begivenheder indtruffet efter balancedagen 140
44 Koncernoversigt 141
45 Store aktionærer 141
46 Sammenhæng ml. koncernens resultat og egenkapital
iht. IFRS og Finanstilsynets regnskabsbekendtgørelse 141
47 Erhvervelse af tilknyttede virksomheder 142
Nøgletals- og resultatsmålsdefinitioner for koncernen 144
Afledte finansielle instrumenter 145
Risikostyring 149
Kreditrisiko 150
Markedsrisiko 153
Likviditetsrisiko 155
Operationel risiko 157
Cyber- og informationssikkerhed 157
Kapitalgrundlag 158
Resultatopgørelse 82
Totalindkomstopgørelse 82
Balance 83
Egenkapitalopgørelse 84
Pengestrømsopgørelse 86
1 Anvendt regnskabspraksis 87
2 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger 97
3 Solvens 99
4 Gearingsgrad 100
5 Segmentoplysninger 100
6 Sammenhæng mellem koncernens resultatmål
og resultatopgørelsen efter IFRS 102
7 Renteindtægter 103
8 Renteudgifter 104
9 Udbytte af aktier 104
10 Gebyrer og provisionsindtægter 104
11 Kursreguleringer 105
12 Andre driftsindtægter 105
13 Udgifter til personale og administration 106
14 Nedskrivninger på udlån mv. 108
15 Resultat af kapitalandele i
associerede og tilknyttede virksomheder 109
16 Skat 109
17 Tilgodehavender hos kreditinstitutter
og centralbanker 110
18 Udlån 112
19 Obligationer til dagsværdi 121
20 Aktier mv. 121
21 Kapitalandele i associerede virksomheder mv. 121
22 Kapitalandele i tilknyttede virksomheder mv. 122
23 Aktiver tilknyttet puljeordninger 122
24 Immaterielle aktiver 124
25 Domicilejendomme 124
26 Øvrige materielle aktiver 125
27 Andre aktiver 125
28 Gæld til kreditinstitutter og centralbanker 125
82
Årsrapport 2024
Resultatopgørelse
Sydbank-koncernen Sydbank A/S
Mio. kr. Note 2024 2023 2024 2023
Renteindtægter opgjort efter effektive rentes metode 5.228 4.921 5.156 4.931
Andre renteindtægter 1.663 1.240 1.656 1.240
Renteindtægter 7 6.891 6.161 6.812 6.171
Renteudgifter 8 2.583 1.694 2.578 1.856
Nettorenteindtægter 4.308 4.467 4.234 4.315
Udbytte af aktier 9 105 20 128 31
Gebyrer og provisionsindtægter 10 2.731 2.494 2.541 2.343
Afgivne gebyrer og provisionsudgifter 10 341 309 280 260
Nettorente- og gebyrindtægter 6.803 6.672 6.623 6.429
Kursreguleringer 11 714 737 798 778
Andre driftsindtægter 12 31 24 35 25
Udgifter til personale og administration 13 3.181 3.024 3.055 2.964
Af- og nedskrivninger på immaterielle og materielle aktiver 145 139 130 141
Andre driftsudgifter 34 23 34 23
Nedskrivninger på udlån mv. 14 595 -27 595 -27
Resultat af kapitalandele i associerede og tilknyttede virksomheder 15 52 7 86 185
Resultat før skat 3.645 4.281 3.728 4.316
Skat 16 883 939 890 941
Årets resultat 2.762 3.342 2.838 3.375
Fordeling af årets resultat
Aktionærer i Sydbank A/S 2.799 3.336
Indehavere af hybrid kernekapital 39 39
I alt til disposition 2.838 3.375
Foreslået udbytte til aktionærer i Sydbank A/S 1.377 1.668
Rente til indehavere af hybrid kernekapital 39 39
Foreslået anvendt til andre formål 18 18
Henlagt til egenkapital 1.404 1.650
I alt anvendt 2.838 3.375
Årets resultat pr. aktie (kr.)* 50,9 58,8 52,8 60,0
Årets resultat pr. aktie udvandet (kr.)* 50,9 58,8 52,8 60,0
Foreslået udbytte pr. aktie (kr.) 26,88 30,56 26,88 30,56
* Beregnet ud fra gennemsnitligt antal aktier i omløb, jf. side 19.
Totalindkomstopgørelse
Årets resultat 2.762 3.342 2.838 3.375
Anden totalindkomst
Poster, der ikke kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen:
Ejendomsopskrivninger og -nedskrivninger 29 -10 29 -10
Værdiregulering af visse strategiske aktier 85 39 - -
Anden totalindkomst efter skat 114 29 29 -10
Årets totalindkomst 2.876 3.371 2.867 3.365
83
Årsrapport 2024
Balance
Sydbank-koncernen Sydbank A/S
Mio. kr. Note 2024 2023 2024 2023
Aktiver
Kassebeholdning og anfordringstilgodehavender hos centralbanker 3.349 6.523 1.249 6.523
Tilgodehavender hos kreditinstitutter og centralbanker 17 13.873 18.262 13.725 18.262
Udlån til dagsværdi 18 23.842 16.743 23.842 16.743
Udlån til amortiseret kostpris 18 82.534 74.535 81.827 75.019
Obligationer til dagsværdi 19 31.780 34.619 31.780 34.619
Aktier mv. 20 3.004 3.018 3.004 3.018
Kapitalandele i associerede virksomheder mv. 21 433 164 433 164
Kapitalandele i tilknyttede virksomheder mv. 22 - - 535 2.295
Aktiver tilknyttet puljeordninger 23 27.005 22.903 27.005 22.903
Immaterielle aktiver 24 421 329 305 328
Domicilejendomme 25 1.122 1.095 896 870
Domicilejendomme (leasing) 104 107 102 107
Grunde og bygninger i alt 1.226 1.202 998 977
Øvrige materielle aktiver 26 79 60 78 59
Aktuelle skatteaktiver 309 88 335 103
Udskudte skatteaktiver 16 13 94 13 94
Andre aktiver 27 5.725 6.478 5.222 6.023
Periodeafgrænsningsposter 76 83 71 83
Aktiver i alt 193.669 185.101 190.422 187.213
Passiver
Gæld til kreditinstitutter og centralbanker 28 6.113 6.395 6.039 6.395
Indlån og anden gæld 29 116.672 111.651 113.780 113.926
Indlån i puljeordninger 27.005 22.903 27.005 22.903
Udstedte obligationer til amortiseret kostpris 30 11.175 11.161 11.175 11.161
Aktuelle skatteforpligtelser 10 38 10 38
Andre passiver 31 14.394 15.906 14.257 15.782
Periodeafgrænsningsposter 16 15 16 15
Gæld i alt 175.385 168.069 172.282 170.220
Hensatte forpligtelser 32 358 166 331 166
Efterstillede kapitalindskud 33 2.142 1.118 2.067 1.118
Egenkapital
Aktiekapital 546 565 546 565
Opskrivningshenlæggelser 163 134 163 134
Andre reserver:
Vedtægtsmæssige reserver 435 429 435 429
Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode 56 3 56 3
Overført overskud 12.387 12.133 12.387 12.133
Foreslået udbytte mv. 1.395 1.686 1.395 1.686
Aktionærer i Sydbank A/S 14.982 14.950 14.982 14.950
Indehavere af hybrid kernekapital 760 759 760 759
Minoritetsaktionærer 42 39 - -
Egenkapital i alt 15.784 15.748 15.742 15.709
Passiver i alt 193.669 185.101 190.422 187.213
84
Årsrapport 2024
Egenkapitalopgørelse
Mio. kr.
Egenkapital primo 2024 565 134 429 3 12.133 1.686 14.950 759 39 15.748
Periodens resultat 6 53 1.260 1.395 2.714 39 9 2.762
Anden totalindkomst 29 85 114 114
Årets totalindkomst - 29 6 53 1.345 1.395 2.828 39 9 2.876
Transaktioner med ejere
Køb af egne aktier -2.195 -2.195 -2.195
Salg af egne aktier 1.080 1.080 1.080
Nedsættelse af aktiekapital -19 19 - -
Betalte renter af hybrid kernekapital - -39 -39
Valutakursregulering -1 -1 1 -
Udbetalt udbytte mv. -1.686 -1.686 -6 -1.692
Udbytte, egne aktier 6 6 6
Transaktioner med ejere i alt -19 -1.091 -1.686 -2.796 -38 -6 -2.840
Egenkapital ultimo 2024 546 163 435 56 12.387 1.395 14.982 760 42 15.784
Egenkapital primo 2023 584 144 425 2 11.071 959 13.185 757 39 13.981
Periodens resultat 4 1 1.606 1.686 3.297 39 6 3.342
Anden totalindkomst -10 39 29 29
Årets totalindkomst - -10 4 1 1.645 1.686 3.326 39 6 3.371
Transaktioner med ejere
Køb af egne aktier -1.613 -1.613 -1.613
Salg af egne aktier 1.013 1.013 1.013
Nedsættelse af aktiekapital -19 19 - -
Betalte renter af hybrid kernekapital - -39 -39
Valutakursregulering -2 -2 2 -
Udbetalt udbytte mv. -959 -959 -6 -965
Udbytte, egne aktier 0 0 0
Transaktioner med ejere i alt -19 -583 -959 -1.561 -37 -6 -1.604
Egenkapital ultimo 2023 565 134 429 3 12.133 1.686 14.950 759 39 15.748
* Vedtægtsmæssige reserver er bunden sparekassereserve i henhold til vedtægternes § 4.
** Hybrid kernekapital er uden forfald. Betaling af renter og tilbagebetaling af hovedstol er frivillig. Derfor behandles hybrid kernekapital regnskabsmæssigt
som egenkapital. Sydbank udstedte i maj 2018 100 mio. euro med mulighed for førtidsindfrielse 28. august 2025. Udstedelsen forrentes med Mid-Swap
Rate + margin på 4,62 pct., i alt 5,25 pct. For udstedelsen gælder, at lånet vil blive nedskrevet, såfremt den egentlige kernekapitalprocent i Sydbank A/S eller
Sydbank-koncernen falder under 7.
Egenkapital
i alt
Hybrid
kernekapital**
Minoritets-
aktionærer
Aktionærer
i Sydbank A/S
Foreslået
udbytte mv.
Overført
overskud
Reserve for
nettoopskr. efter
indre værdis metode
Vedtægts-
mæssige reserver*
Opskriv nings-
henlæg gelser
Aktiekapital
Sydbank-koncernen
85
Årsrapport 2024
Mio. kr.
Egenkapital primo 2024 565 134 429 3 12.133 1.686 14.950 759 15.709
Periodens resultat 6 53 1.345 1.395 2.799 39 2.838
Anden totalindkomst 29 29 29
Årets totalindkomst - 29 6 53 1.345 1.395 2.828 39 2.867
Transaktioner med ejere
Køb af egne aktier -2.195 -2.195 -2.195
Salg af egne aktier 1.080 1.080 1.080
Nedsættelse af aktiekapital -19 19 - -
Betalte renter af hybrid kernekapital - -39 -39
Valutakursregulering -1 -1 1 -
Udbetalt udbytte mv. -1.686 -1.686 -1.686
Udbytte egne aktier 6 6 6
Transaktioner med ejere i alt -19 - - - -1.091 -1.686 -2.796 -38 -2.834
Egenkapital ultimo 2024 546 163 435 56 12.387 1.395 14.982 760 15.742
Egenkapital primo 2023 584 144 425 2 11.071 959 13.185 757 13.942
Periodens resultat 4 1 1.645 1.686 3.336 39 3.375
Anden totalindkomst -10 -10 -10
Årets totalindkomst - -10 4 1 1.645 1.686 3.326 39 3.365
Transaktioner med ejere
Køb af egne aktier -1.613 -1.613 -1.613
Salg af egne aktier 1.013 1.013 1.013
Nedsættelse af aktiekapital -19 19 - -
Betalte renter af hybrid kernekapital - -39 -39
Valutakursregulering -2 -2 2 -
Udbetalt udbytte mv. -959 -959 -959
Udbytte egne aktier 0 0 0
Transaktioner med ejere i alt -19 - - - -583 -959 -1.561 -37 -1.598
Egenkapital ultimo 2023 565 134 429 3 12.133 1.686 14.950 759 15.709
Aktiekapitalen består af 54.588.420 aktier med en pålydende værdi a 10 kr. eller i alt 545,9 mio. kr.
Banken har kun én aktieklasse, idet alle aktier besidder samme rettigheder.
Hybrid
kernekapital**
Aktionærer
i Sydbank A/S
Foreslået
udbytte mv.
Overført
overskud
Reserve for
nettoopskr. efter
indre værdis metode
Vedtægts-
mæssige reserver*
Opskriv nings-
henlæg gelser
Aktiekapital
Egenkapital
i alt
Sydbank A/S
86
Årsrapport 2024
Pengestrømsopgørelse
Sydbank-koncernen
Mio. kr. Note 2024 2023
Driftsaktivitet
Årets resultat før skat 3.645 4.281
Betalte skatter -887 -528
Regulering for ikke-kontante driftsposter:
Resultat af kapitalandele i associerede virksomheder 47 0
Afskrivning på immaterielle og materielle aktiver 111 101
Nedskrivninger på udlån/garantier 14, 18 595 -27
Andre ikke-kontante driftsposter 273 -116
Ændring i driftskapital:
Kreditinstitutter og centralbanker 5.868 4.523
Handelsbeholdning 2.975 -4.132
Andre finansielle instrumenter til dagsværdi 77 120
Udlån -14.449 -6.827
Indlån 1.916 4.149
Øvrige aktiver/passiver -1.081 326
Pengestrømme fra driftsaktivitet -910 1.870
Investeringsaktivitet
Køb af kapitalandele i associerede virksomheder -7 -
Salg af kapitalandele i associerede virksomheder 14 3
Køb af anlægsaktier -6 -134
Salg af anlægsaktier 28 245
Køb af Coop Bank A/S 47 -347 -
Køb af materielle aktiver -94 -92
Salg af materielle aktiver 3 2
Pengestrømme fra investeringsaktivitet -409 24
Finansieringsaktivitet
Køb og salg af egne kapitalandele -1.115 -600
Udbytte mv. -1.680 -959
Optagelse af efterstillede kapitalindskud 33 1.529 -
Indfrielse af efterstillede kapitalindskud 33 -560 -
Udstedelse af obligationer 3.731 3.727
Indfrielse af obligationer -3.728 -5.758
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet -1.823 -3.590
Årets pengestrømme -3.142 -1.696
Likvider primo 6.904 8.600
Årets pengestrømme (ændring i året) -3.142 -1.696
Likvider ultimo 3.762 6.904
Likvider ultimo
Kassebeholdning og anfordringstilgodehavender hos centralbanker 3.349 6.523
Fuldt ud sikre og likvide anfordringstilgodehavender i kreditinstitutter og forsikringsselskaber 413 381
Likvider ultimo 3.762 6.904
87
Årsrapport 2024
Noter
Note 1 Anvendt regnskabspraksis
Generelt
Koncernregnskabet for Sydbank aflægges efter de inter-
nationale regnskabsstandarder (IFRS) som godkendt af
EU. Årsregnskabet for modervirksomheden Sydbank A/S
aflægges efter lov om finansiel virksomhed, herunder be-
kendtgørelse om finansielle rapporter for kreditinstitutter
og fondsmæglerselskaber m.fl., der er i overensstemmelse
med indregnings- og målingsbestemmelserne efter IFRS.
Koncernregnskabet aflægges herudover i overensstemmel-
se med yderligere danske oplysningskrav til årsrapporter for
børsnoterede finansielle selskaber.
Ændringer af anvendt regnskabspraksis
Med virkning fra 1. januar 2024 er følgende ændringer til
IFRS- standarder implementeret:
Ændringer til IAS 1 vedr. klassifikation af gæld som kort-
eller langfristet og oplysninger om supplier finance aftaler.
Ændringer til IFRS 16 vedr. sale and leaseback aftaler med
variable betalinger.
Ændringerne har ikke påvirket indregning og måling i
koncernregnskabet og årsregnskabet og dermed heller ikke
resultat pr. aktie.
Anvendt regnskabspraksis er herudover uændret i forhold
til sidste år.
Generelt om indregning og måling
Indtægter indregnes i resultatopgørelsen i takt med, at de
indtjenes. Omkostninger, der er afholdt for at opnå årets
indtjening, indregnes i resultatopgørelsen. Værdiregulerin-
ger af finansielle aktiver, finansielle forpligtelser og afledte
finansielle instrumenter indregnes i resultatopgørelsen
bortset fra værdireguleringer af afledte finansielle instru-
menter, der er indgået til valutakurssikring af nettoinveste-
ringer i udenlandske tilknyttede og associerede virksom-
heder. Sidstnævnte værdireguleringer indregnes i anden
totalindkomst.
Køb og salg af finansielle instrumenter indregnes på afreg-
ningsdatoen.
Væsentlige indregnings- og målingsprincipper
Koncernregnskab
Koncernregnskabet omfatter modervirksomheden Syd-
bank A/S samt dattervirksomheder, hvori Sydbank A/S har
bestemmende indflydelse på de økonomiske og driftsmæs-
sige beslutninger. I regnskabets koncernoversigt note 44
fremgår de virksomheder, hvis regnskaber konsolideres.
Koncernregnskabet er udarbejdet ved sammenlægning af
modervirksomhedens og de enkelte dattervirksomheders
regnskabsposter opgjort efter koncernens regnskabsprak-
sis, elimineret for koncerninterne indtægter, omkostninger,
aktiebesiddelser, mellemværender og udbytter samt realise-
rede og urealiserede fortjenester ved transaktioner mellem
de konsoliderede virksomheder.
Virksomhedsovertagelser
Tilkøbte virksomheder indregnes i koncernregnskabet fra
overtagelsestidspunktet. Sammenligningstal korrigeres
ikke for tilkøbte virksomheder.
På overtagelsestidspunktet måles tilkøbte virksomheders
identificerbare aktiver, forpligtelser og eventualforpligtelser
til dagsværdi efter overtagelsesmetoden. Identificerbare
immaterielle aktiver indregnes, hvis de kan udskilles eller
udspringer fra en kontraktlig ret. Der indregnes udskudt
skat af de foretagne omvurderinger.
Overtagelsestidspunktet er det tidspunkt, hvor koncernen
opnår kontrol over den overtagne virksomhed.
Hvis købsvederlaget overstiger dagsværdien af nettoaktiver-
ne i den overtagne virksomhed, indregnes forskelsbeløbet
som goodwill. Goodwill afskrives ikke, men testes minimum
årligt for nedskrivningsbehov. Ved overtagelsen henføres
goodwill til de pengestrømsfrembringende enheder, der
efterfølgende danner grundlag for nedskrivningstest.
Omkostninger, afholdt i forbindelse med virksomhedskøb,
indregnes i administrationsomkostninger i afholdelsesåret.
Hvis der på overtagelsestidspunktet er usikkerhed om iden-
tifikation eller måling af overtagne aktiver, forpligtelser eller
eventualforpligtelser eller fastlæggelsen af købsvederlaget,
sker første indregning på baggrund af foreløbigt opgjorte
værdier. Hvis det efterfølgende viser sig, at identifikation el-
ler måling af købsvederlaget, overtagne aktiver, forpligtelser
eller eventualforpligtelser var forkert ved første indregning,
reguleres opgørelsen med tilbagevirkende kraft, herunder
goodwill, indtil 12 måneder efter overtagelsen, og sammen-
88
Årsrapport 2024
ligningstal tilpasses. Herefter reguleres overtagelsesba-
lancen ikke. Ændringer i skøn over betingede købsvederlag
indregnes i årets resultat.
Solgte virksomheder konsolideres frem til overdragelses-
tidspunktet.
Omregning af fremmed valuta
Koncernregnskabet præsenteres i danske kroner, der er
modervirksomhedens funktionelle valuta. Transaktioner i
fremmed valuta omregnes til valutakursen på transaktions-
tidspunktet. Mellemværender i fremmed valuta omregnes
til balancedagens kurs.
Modregning
Koncernen modregner alene aktiver og forpligtelser, når
koncernen har en juridisk ret til at modregne de indregnede
beløb og samtidig har til hensigt at nettoafregne eller reali-
sere aktivet og indfri forpligtelsen samtidig.
Indtægtskriterier
Indtægter og udgifter, herunder renteindtægter og ren-
teudgifter, periodiseres over de perioder, de vedrører, og
indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrø-
rer regnskabsperioden. Provisioner vedrørende garantier
indtægtsføres over garantiernes løbetid. Indtægter ved
gennemførelsen af en given transaktion, herunder fonds-
gebyrer og betalingsformidlingsgebyrer, indtægtsføres, når
transaktionen er gennemført.
Koncernens gebyrer opdeles i følgende kategorier:
1. Gebyrer, der er en integreret del af den effektive rente
2. Gebyrer, der er opnået, når en ydelse er leveret
3. Gebyrer, der er opnået ved effektuering af en bestemt
handling
Gebyrer, der er en integreret del af den effektive rente, ind-
tægtsføres over lånenes forventede løbetid og indgår under
renteindtægter, jf. note 7.
Gebyrer omfattet af pkt. 2 og 3 indtægtsføres, når henholds-
vis ydelsen er leveret, eller når handlingen er sket. Gebyrer-
ne er specificeret i note 10.
Lånesagsgebyrer, der fremgår af note 10, vedrører primært
formidlede realkreditlån.
Finansielle aktiver og forpligtelser
Dagsværdimåling
Koncernen anvender dagsværdibegrebet i forbindelse med
visse oplysningskrav samt indregning af finansielle instru-
menter.
Dagsværdien defineres som den pris, der kan opnås ved
at sælge et aktiv eller som skal betales for at overdrage en
forpligtelse i en almindelig transaktion mellem markedsdel-
tagere. Dagsværdien er en markedsbaseret og ikke en virk-
somhedsspecifik værdiansættelse. Virksomheden anvender
de forudsætninger, som markedsdeltagerne ville gøre brug
af ved prisfastsættelsen af aktivet eller forpligtelsen ud fra
eksisterende markedsforhold, herunder forudsætninger
vedrørende risici. Der tages således ikke hensyn til virksom-
hedens hensigt med at eje aktivet eller afvikle forpligtelsen,
når dagsværdien opgøres.
Dagsværdiansættelsen tager udgangspunkt i det primæ-
re marked. Hvis et primært marked ikke eksisterer, tages
udgangspunkt i det mest fordelagtige marked, der er det
marked, der maksimerer prisen på aktivet eller forpligtelsen
fratrukket transaktionsomkostninger.
Dagsværdiansættelsen baseres i videst muligt omfang på
markedsværdier på aktive markeder eller alternativt på vær-
dier, der er udledt af observerbare markedsinformationer.
I det omfang sådanne observationer ikke er til stede eller
ikke kan anvendes uden væsentlige modifikationer, anven-
des anerkendte værdiansættelsesmetoder og rimelige skøn
som grundlag for dagsværdien.
Generelle bestemmelser om indregning og måling
Finansielle aktiver klassificeres på basis af koncernens for-
retningsmodel og de kontraktlige pengestrømmes karakte-
ristika for de enkelte finansielle aktiver. Baseret herpå sker
målingen efter et af følgende principper:
Amortiseret kostpris
Dagsværdi med værdiregulering over anden totalindkomst
(FVOCI)
Dagsværdi med værdiregulering over resultatopgørelsen
(FVPL)
Koncernens finansielle aktiver måles til amortiseret kost-
pris, hvis de besiddes med et forretningsmæssigt formål
om at modtage aktivernes kontraktlige pengestrømme
(”hold-to-collect”), og hvis de kontraktlige pengestrømme
fra de finansielle aktiver udelukkende består af betaling af
hovedstol og renter på det udestående beløb.
Noter
Note 1 Anvendt regnskabspraksis – fortsat
89
Årsrapport 2024
Bortset fra visse strategiske aktiebesiddelser måles koncer-
nens øvrige finansielle aktiver til FVPL, herunder finansielle
aktiver, der besiddes med et andet forretningsmæssigt
formål, eksempelvis finansielle aktiver, der styres på dags-
værdibasis eller indgår i handelsporteføljen, og finansielle
aktiver, hvor de kontraktlige pengestrømme fra de finansiel-
le aktiver ikke udelukkende består af betaling af hovedstol
og renter på det udestående beløb.
Visse af koncernens strategiske aktiebesiddelser måles til
FVOCI. Udbytter af sådanne aktiebesiddelser indregnes i
resultatopgørelsen, mens både urealiserede og realiserede
kursreguleringer indregnes i anden totalindkomst og såle-
des ikke påvirker resultatopgørelsen.
Vurdering af forretningsmodellen
Koncernens forretningssegmenter omfatter Bankaktivi-
teter, der har en ”hold-to-collect”-forretningsmodel. De
finansielle aktiver består primært af udlån. Markets har en
forretningsmodel, der hverken er baseret på ”hold-to-col-
lect” eller ”hold-to-collect and sell”, og de finansielle aktiver
skal derfor indregnes til dagsværdi med værdiregulering
over resultatopgørelsen. Aktiverne omfatter obligationer,
aktier, repoforretninger og udlån til dagsværdi (reverse-
forretninger). Visse af disse finansielle aktiver indgår i
porteføljer med et handelsmønster, som falder ind under
definitionen af ”held for trading”, mens andre porteføljer
styres på dagsværdibasis.
Vurdering af kontraktlige pengestrømmes karakteristika
(udelukkende betaling af hovedstol og renter på udeståendet)
Klassifikationen af de finansielle aktiver, der indgår i por-
teføljer, som enten er ”hold-to-collect” eller ”hold-to-collect
and sell”, vurderes ud fra, om de kontraktlige pengestrøm-
me fra det finansielle aktiv udelukkende består af betaling
af hovedstol og renter på det udestående beløb. Hovedsto-
len afspejler dagsværdien ved første indregning og efterføl-
gende ændringer, eksempelvis som følge af afdrag. Rente-
betalinger må kun afspejle godtgørelse for den tidsmæssige
værdi af penge, for kreditrisikoen og for andre grundlæg-
gende udlånsrisici samt en marginal, der er forenelig med
basale lånevilkår.
Repo-/reverseforretninger
Solgte værdipapirer, hvor der samtidig med salget er
indgået aftale om tilbagekøb, forbliver på balancen. Det
modtagne vederlag opføres som gæld, og forskellen mellem
salgs- og købssum indregnes i resultatopgørelsen over
løbetiden som renter. Afkastet af værdipapirerne indregnes
i resultatopgørelsen.
Købte værdipapirer, hvor der samtidig med købet er indgået
aftale om tilbagesalg, indregnes ikke i balancen, og afkastet
af værdipapirerne medtages ikke i resultatopgørelsen. Det
afgivne vederlag indregnes som tilgodehavende, og forskel-
len mellem købs- og salgssum indregnes i resultatopgørel-
sen over løbetiden som renter.
Repo-/reverseforretninger indregnes og måles til dagsvær-
di, idet de anses som en integreret del af handelsbeholdnin-
gen og indgår i den løbende risikostyring og avanceopgørel-
se herpå.
Overdragelse af udlån
Koncernen overdrager visse udlån med pant i fast ejendom
til et realkreditinstitut under reglerne om fælles funding i
lov om finansiel virksomhed. Fra overdragelsestidspunktet
indgår udlånene ikke længere i koncernens balance, idet
koncernen har overdraget kontrollen og en vis andel af risici
og fordele vedrørende udlånene til realkreditinstituttet.
Koncernen afgiver garanti for en del af risikoen på udlånene
og modtager garantiprovision herfor. Endvidere modtager
koncernen gebyrindtægter fra realkreditinstituttet for
løbende servicering af de overdragne udlån.
Tilgodehavender og udlån
Tilgodehavender hos kreditinstitutter og centralbanker
samt udlån indregnes ved første indregning til dagsværdi
med tillæg af transaktionsomkostninger og med fradrag af
modtagne gebyrer og provisioner, der knytter sig til etable-
ringen.
Tilgodehavender hos kreditinstitutter mv. og udlån, der ikke
er reverseforretninger, måles efterfølgende til amortiseret
kostpris med fradrag af nedskrivninger til imødegåelse af
forventede tab.
Tilgodehavender hos kreditinstitutter mv. og udlån til amor-
tiseret kostpris vurderes alle for indikationer for kreditfor-
ringelse.
Model for nedskrivning for forventede kredittab
Der nedskrives for forventede kredittab på alle finansielle
aktiver, der måles til amortiseret kostpris, og der hensættes
tilsvarende til forventede kredittab på lånetilsagn og finan-
sielle garantier. For finansielle aktiver indregnet til amor-
tiseret kostpris indregnes nedskrivningen for forventede
kredittab i resultatopgørelsen og reduceres i værdien af
aktivet i balancen. Hensættelser på lånetilsagn og finansiel-
le garantier indregnes som en forpligtelse.
Note 1 Anvendt regnskabspraksis – fortsat
90
Årsrapport 2024
Nedskrivningsmodellen indebærer, at der nedskrives på alle
eksponeringer baseret på en ”expected loss”-model. Model-
len indebærer, at en eksponering på tidspunktet for første
indregning nedskrives med et beløb, svarende til det forven-
tede kredittab indenfor 12 måneder (stadie 1). Nedskrivning
for forventede kredittab afhænger efterfølgende af, hvorvidt
kreditrisikoen på et finansielt aktiv (facilitet) er steget bety-
deligt siden første indregning, og foregår i 3 stadier:
Stadie 1 er faciliteter, hvor der ikke er sket en betydelig stig-
ning i kreditrisikoen. Aktivet nedskrives med et beløb, der
svarer til det forventede kredittab som følge af den sand-
synlige misligholdelse i løbet af de kommende 12 måneder.
Stadie 2 er faciliteter, hvor der er sket en betydelig stigning
i kreditrisikoen. Aktivet overgår til stadie 2 og nedskrives
med et beløb, der svarer til det forventede kredittab i akti-
vets levetid.
Stadie 3 er faciliteter, hvor det finansielle aktiv er mislig-
holdt eller på anden måde er kreditforringet. Til forskel fra
stadie 1 og 2 indregnes renteindtægter alene baseret på
aktivets nedskrevne værdi.
Kreditforringet ved første indregning er faciliteter, der ved
overtagelsen var kreditforringet. Disse indregnes ved
overtagelsen til dagsværdien (netto) af den overtagne
fordring. Den efterfølgende måling sker ved indfrielse helt
eller delvist og indtægtsføres over resultatopgørelsen under
kursreguleringer.
Placering i stadier og opgørelse af det forventede kredittab
er baseret på koncernens ratingmodeller og kreditstyring.
Beregningen af forventede tab for eksponeringer i stadie 1
og 2 foretages på baggrund af modeller, mens beregningen
for eksponeringer i stadie 3 samt svage stadie 2-ekspone-
ringer foretages på baggrund af en individuel vurdering.
Modelberegningen foretages på baggrund af koncernens
ratingmodel, der har været en del af grundlaget for kredit-
styring i mange år, ligesom den er suppleret med makro-
økonomiske faktorer, der justerer de beregnede PD-værdier
(sandsynligheden for misligholdelse).
Modellen for private baserer sig primært på kontoadfærd
(restancer og overtræk). Baseret på disse data og statistiske
sammenhænge heri klassificeres kunderne efter sand-
synligheden for, at de misligholder (PD) deres forpligtelser
overfor koncernen indenfor det kommende år.
Modellen for erhverv baserer sig udover kontoadfærd på
regnskabsdata, finansiel adfærd samt kreditmedarbejde-
rens og/eller erhvervsrådgiverens bedømmelse af kundens
aktuelle styrkeprofil samt en branchevurdering.
Vurderingen af, hvorvidt kreditrisikoen er steget betydeligt
siden første indregning, foretages ved at vurdere ændringer
i risikoen for misligholdelse over det finansielle aktivs reste-
rende levetid frem for at vurdere stigningen i det forventede
kredittab. En facilitet overgår fra stadie 1 til stadie 2, når der
observeres følgende stigning i PD:
For faciliteter med PD under 1 pct. ved etablering: en
stigning i facilitetens 12-måneders PD på minimum 0,5
procentpoint og en fordobling af facilitetens levetids-PD
siden etablering.
For faciliteter med PD over 1 pct. ved etablering: en
stigning i facilitetens 12-måneders PD på minimum 2 pro-
centpoint eller en fordobling af facilitetens levetids-PD.
Derudover medfører følgende forhold indplacering i stadie 2:
Faciliteter, der har været forfaldne i mere end 30 dage.
Lempelser i lånevilkår og hvor der ikke forventes tab i det
mest sandsynlige scenarie.
2-årig karensperiode for faciliteter med lempede vilkår
overholdes uden overtræk.
Eksponeringer vedrørende kunder, hvis betalingsevne
udviser betydelige svaghedstegn, bliver indplaceret i svag
stadie 2.
Risikoopfølgning overvåger gennem analyser og stikprøver
på centralt hold eksponeringernes bonitet, registreringer,
nedskrivningsberegninger samt efterlevelsen af politikker
og forretningsgange generelt. Risikoopfølgning vurderer,
om koncernens ratingmodeller ud fra en kreditfaglig eks-
pertvurdering klassificerer eksponeringerne korrekt.
Ved genforhandling overfører koncernen ikke eksponerin-
ger tilbage til stadie 1, uanset om de kontraktlige penge-
strømme er genforhandlet til et niveau, som afspejler risi-
koen på kunden. I denne forbindelse anses en eksponering
for at være en ny eksponering, hvorfor genforhandling ikke
medfører indregning af gevinst eller tab.
Det forventede kredittab beregnes for hver enkelt facilitet
på grundlag af EAD (eksponeringsværdien ved misligholdel-
se) multipliceret med PD (sandsynligheden for misligholdel-
se) samt LGD (tab ved misligholdelse).
Eksponeringer, der er misligholdt (default), jf. nedenstå-
ende definition, eller hvor eksponeringen er flyttet til den
centrale afdeling for nødlidende engagementer eller har en
tabssandsynlighed større end 50 pct., er kreditforringede og
placeres i stadie 3.
Det forventede kredittab over det finansielle aktivs levetid
dækker facilitetens forventede resterende levetid. For de
Note 1 Anvendt regnskabspraksis – fortsat
Noter
91
Årsrapport 2024
fleste faciliteter er den forventede levetid afgrænset til den
resterende kontraktlige løbetid. For faciliteter, der omfatter
både et lån og et uudnyttet lånetilsagn, og hvor der er en
kontraktlig ret til at kræve førtidig indfrielse og annullering
af det uudnyttede lånetilsagn, er koncernens eksponering
overfor kredittab ikke begrænset til den kontraktlige vars-
lingsperiode. For sådanne faciliteter antages den forventede
levetid at svare til den periode, hvor koncernen forventer at
være eksponeret overfor kredittab. Den forventede levetid
er fastsat på baggrund af de pågældende instrumenters
erfaringsmæssige historiske løbetider. Faciliteter, hvor den
forventede levetid er længere end den resterende kontrakt-
lige løbetid, omfatter eksempelvis kreditkort, overtræksfaci-
liteter og visse revolverende kreditfaciliteter.
Beregningen af det forventede tab afspejler ledelsens aktu-
elle forventninger. Der udarbejdes scenarier: basis, upturn
og downturn, herunder en vurdering af sandsynligheden
for hvert scenarie. Ledelsens gennemgang af scenarierne
kan medføre, at der foretages ændringer i scenarierne eller
sandsynlighedsvægtningen.
I tillæg til de beregnede nedskrivninger til dækning af
forventede kredittab på eksponeringsniveau foretager
ledelsen en række skøn over faktorer, som kan forventes at
påvirke de fremtidige tab på de eksponeringer, som findes
på balancedagen, herunder eksempelvis forventninger til
makroøkonomiske forhold, brancheudvikling eller særligt
risikofyldte porteføljer. Der indregnes justeringer til de
beregnede nedskrivninger på basis heraf.
Herudover har koncernen indregnet et ledelsesmæssigt
skøn, der er beskrevet i note 2 side 97.
Misligholdelse (default)
Den definition af misligholdelse, der anvendes ved målin-
gen af forventede kredittab og ved vurderingen af, hvorvidt
et aktiv skal overgå til et andet stadie, svarer til den defi-
nition, der anvendes til interne risikostyringsformål, og er
tilpasset kapitalkravsforordningen (CRR). Det betyder, at
de eksponeringer, som til regulatoriske formål anses for at
være misligholdt, altid placeres i stadie 3 med undtagelse
af eksponeringer, der er i default som følge af karens. Dette
gælder både for antal dage med væsentlig beløb i restance
(90 dage) og for vurdering af faktorer, der med overvejende
sandsynlighed vil føre til manglende betaling og dermed
medføre misligholdelse efter de regulatoriske regler.
I koncernens ratingsystem er kunder default, hvis mindst én
af følgende situationer er indtruffet:
Der er afskrevet på kunden
Kunden har mindst én rentenulstillet kreditfacilitet
Der er foretaget nedskrivning/hensættelse på kunden, og
et tab må anses for mest sandsynligt
Engagementet bliver behandlet som nødlidende
Engagementet har uafbrudt været i væsentligt overtræk i
mere end 90 dage
Der er ydet krisebetinget omlægning
· Engagementer, der er default, bliver placeret i stadie 3.
Sikkerheder
Sikkerheder måles med udgangspunkt i en forsigtig opgjort
dagsværdi i forbindelse med beregninger af nedskrivninger.
Afskrivningspolitik
Det er koncernens praksis, at en fordring afskrives regn-
skabsmæssigt, når retskravet er mistet, eller sandsynlig-
heden for inddrivelse er meget lav. Hovedprincipperne for
tabsafskrivning er som følger:
For privatkunder foretages der hel eller delvis afskrivning,
når håndteringen af kundeforholdet overgår til koncer-
nens inkassoafdeling.
For erhvervskunder foretages der hel eller delvis afskriv-
ning i forbindelse med en forestående konkurs, rekonstruk-
tion eller påbegyndt realisation af sikkerhedsstillelser.
Fordringer, som er afskrevet regnskabsmæssigt, men hvor
retskravet er opretholdt, oplyses i noterne.
Leasing (leasinggiver)
Leasingaktiver i forbindelse med finansielle leasingaftaler,
hvor koncernen er leasinggiver, indregnes under udlån til
nettoinvesteringen i leasingkontrakterne med fradrag af
amortisering (afdrag), som beregnes efter annuitetsprincip-
pet over leasingperioden.
Indtægter fra leasingaktiverne indregnes på baggrund af
den aftalte effektive rente i leasingkontrakterne og indgår i
resultatopgørelsen under ”Renteindtægter”. Fortjeneste ved
salg af leasingaktiver føres under ”Andre driftsindtægter”.
Leasingkontrakter (leasingtager)
Et leasingaktiv og en leasingforpligtelse indregnes i balan-
cen, når koncernen i henhold til en indgået leasingaftale
vedrørende et specifikt identificerbart aktiv får stillet lea-
singaktivet til rådighed i leasingperioden, og når koncernen
opnår ret til stort set alle de økonomiske fordele fra brugen
af det identificerede aktiv og retten til at bestemme over
brugen af det identificerede aktiv i leasingperioden.
Leasingforpligtelser måles ved første indregning til nutids-
værdien af de fremtidige leasingydelser tilbagediskonteret
Note 1 Anvendt regnskabspraksis – fortsat
92
Årsrapport 2024
med en alternativ lånerente. Følgende leasingbetalinger
indregnes som en del af leasingforpligtelsen:
Faste betalinger.
Variable betalinger, som ændrer sig i takt med ændringer i
et indeks eller en rente.
Skyldige betalinger under en restværdigaranti.
Udnyttelsesprisen for købsoptioner, som koncernen med
høj sandsynlighed forventer at udnytte.
Betalinger omfattet af en forlængelsesoption, som koncer-
nen med høj sandsynlighed forventer at udnytte.
Bod relateret til en opsigelsesoption, medmindre kon-
cernen med høj sandsynlighed ikke forventer at udnytte
optionen.
Leasingforpligtelsen måles til amortiseret kostpris under
den effektive rentemetode. Leasingforpligtelsen genbereg-
nes, når der er ændringer i de underliggende kontraktlige
pengestrømme som følge af ændringer i et indeks eller
en rente, hvis der er ændringer i koncernens estimat af en
restværdigaranti, eller hvis koncernen ændrer sin vurdering
af, om en købs-, forlængelses- eller opsigelsesoption med
rimelig sandsynlighed forventes udnyttet.
Leasingaktivet måles ved første indregning til kostpris,
hvilket svarer til værdien af leasingforpligtelsen korrigeret
for forudbetalte leasingbetalinger med tillæg af direkte
relaterede omkostninger og estimerede omkostninger til
nedrivning, istandsættelse eller lignende og fratrukket
modtagne rabatter eller andre typer af incitamentsbetalin-
ger fra leasinggiver.
Efterfølgende måles leasingaktivet til kostpris fratrukket
akkumulerede af- og nedskrivninger. Leasingaktivet afskri-
ves over den korteste af leasingperioden og leasingaktivets
brugstid. Afskrivningerne indregnes lineært i resultatopgø-
relsen.
Leasingaktivet justeres for ændringer i leasingforpligtelsen
som følge af ændringer i vilkårene i leasingaftalen eller æn-
dringer i kontraktlige pengestrømme i takt med ændringer i
et indeks eller en rente.
Leasingaktiver afskrives lineært over den forventede leje-/
leasingperiode, der udgør 4-13 år.
Koncernen præsenterer leasingaktiver og leasingforpligtel-
ser særskilt i balancen.
Koncernen har valgt at undlade at indregne leasingaktiver
med lav værdi og kortfristede leasingaftaler i balancen. I
stedet indregnes leasingydelser vedrørende disse leasingaf-
taler lineært i resultatopgørelsen.
Obligationer og aktier mv.
Obligationer og aktier mv. indregnes og måles til dags-
værdi. For aktier, der ikke indgår i handelsbeholdningen,
er muligheden for måling til dagsværdi med indregning af
ændringer i resultatopgørelsen tilsvarende anvendt, bortset
fra visse strategiske aktiebesiddelser, som måles til FVOCI.
Dagsværdien er det beløb, som et finansielt aktiv kan
handles til mellem uafhængige parter. I et aktivt marked
udtrykkes dagsværdien i form af noterede priser. Alternativt
udtrykkes den i form af en modelberegnet værdi, baseret
på anerkendte modeller og observerbare markedsdata, som
svarer hertil. Dagsværdien af unoterede aktier og andre
kapitalandele beregnes på baggrund af tilgængelige op-
lysninger om handler og under hensyntagen til eventuelle
ejeraftaler mv. Alternativt beregnes den på baggrund af en
diskontering af forventede betalingsstrømme.
Kapitalandele i associerede virksomheder
Associerede virksomheder er virksomheder, i hvilke koncer-
nen besidder kapitalandele og har en betydelig, men ikke
bestemmende indflydelse. Kapitalandele i associerede
virksomheder indregnes og måles efter den indre værdis
metode.
Den forholdsmæssige andel af de enkelte virksomheders
resultat efter skat medtages i posten ”Resultat af kapitalan-
dele i associerede og tilknyttede virksomheder”.
Afledte finansielle instrumenter og regnskabsmæssig
sikring
Afledte finansielle instrumenter indregnes og måles til
dagsværdi (markedsværdi). Positive markedsværdier
indregnes under ”Andre aktiver”. Negative markedsværdier
indregnes under ”Andre passiver”.
Kursregulering af afledte finansielle instrumenter, som
er indgået med henblik på at afdække renterisikoen på
fastforrentede udlån, medfører umiddelbart asymmetri i
regnskabet, idet fastforrentede udlån måles til amortiseret
kostpris. Asymmetrien elimineres ved anvendelse af makro-
hedgereglerne i IAS 39 (dagsværdisikring) som en dyna-
misk sikring med daglig opdatering. Den opgjorte ændring
i dagsværdien af de udlån, der er effektivt sikret, indgår i
balancen under ”Andre aktiver” eller under ”Andre passiver”
og indregnes i resultatopgørelsen under ”Kursreguleringer”.
Puljeaktiviteter
Samtlige puljeaktiver og -indlån indregnes i separate balan-
ceposter. Afkast af puljeaktiver og fordeling til puljedelta-
gere føres under posten ”Kursreguleringer”. De aktiver, som
puljedeltagernes opsparing er placeret i, værdiansættes til
dagsværdi.
Note 1 Anvendt regnskabspraksis – fortsat
Noter
93
Årsrapport 2024
Beholdningen af aktier og obligationer udstedt af koncer-
nen er reduceret i henholdsvis egenkapitalen og udstedte
obligationer. ”Indlån i puljeordninger” kan derfor overstige
”Aktiver tilknyttet puljeordninger”.
Immaterielle aktiver
Immaterielle aktiver vedrører værdien af kunderelationer
erhvervet i forbindelse med virksomhedsovertagelser samt
goodwill.
Værdien af de erhvervede kunderelationer måles til kostpris
med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Vær-
dien af de erhvervede kunderelationer afskrives over den
forventede levetid på 5-15 år.
Goodwill indregnes ved første indregning i balancen til
kostpris. Efterfølgende måles goodwill til kostpris med
fradrag af akkumulerede nedskrivninger. Der foretages ikke
amortisering af goodwill. Goodwill testes årligt for ned-
skrivningsbehov og nedskrives til genindvindingsværdi over
resultatopgørelsen, hvis den regnskabsmæssige værdi er
højere. Genindvindingsværdien opgøres som nutidsværdien
af de forventede fremtidige nettopengestrømme fra den
aktivitet, som goodwill er knyttet til. Fastlæggelsen af pen-
gestrømsfrembringende enheder følger den ledelsesmæs-
sige struktur og interne økonomistyring. Ledelsen vurderer
det laveste niveau for pengestrømsfrembringende enheder,
hvortil den regnskabsmæssige værdi af goodwill kan alloke-
res. Den regnskabsmæssige værdi af goodwill er allokeret til
Bankaktiviteter på overtagelsestidspunktet.
Nedskrivninger på goodwill tilbageføres ikke.
Domicilejendomme
Domicilejendomme er ejendomme, som koncernen overve-
jende selv benytter til bankdrift.
Domicilejendomme indregnes ved anskaffelse til kostpris
og måles efterfølgende til omvurderet værdi, svarende til
dagsværdien på omvurderingsdagen med fradrag af af- og
nedskrivninger. Omvurderinger gennemføres med tilstræk-
kelig regelmæssighed, så den regnskabsmæssige værdi ikke
afviger væsentligt fra den værdi, som ville blive fastsat ved
anvendelse af dagsværdien på balancedagen.
En nedgang i den regnskabsmæssige værdi ved omvurde-
ring af domicilejendomme omkostningsføres, medmindre
der er tale om tilbageførsel af tidligere foretagne op-
skrivninger. En stigning ved omvurdering af domicilejen-
domme indregnes i anden totalindkomst og overføres til
opskrivningshenlæggelser under egenkapitalen, bortset fra
tilbageførsler af tidligere indregnede nedskrivninger af den
pågældende ejendom. Domicilejendomme afskrives lineært
over den forventede brugstid på 50 år under hensyntagen
til den forventede scrapværdi ved brugstidens udløb.
Ved den løbende måling af grunde og bygninger ansættes
den enkelte ejendoms værdi på basis af afkastmetoden.
Grundforudsætningerne, afkast og afkastprocent er vurde-
ret af eksterne vurderingsmænd.
Af- og nedskrivninger indregnes i resultatopgørelsen under
”Af- og nedskrivninger på materielle aktiver”.
Øvrige materielle aktiver
Øvrige materielle aktiver omfatter primært it-udstyr,
inventar og indretning af lejede lokaler, som måles til
kostpris med fradrag af af- og nedskrivninger. Afskrivninger
foretages lineært over den forventede brugstid, typisk 3-5
år. Indretning af lejede lokaler afskrives over lejekontraktens
løbetid. Af- og nedskrivninger indregnes i resultatopgørel-
sen under ”Af- og nedskrivninger på materielle aktiver”.
Andre aktiver
Posten omfatter aktiver, der ikke er indregnet under øvrige
aktivposter, blandt andet positive markedsværdier af
spotforretninger og afledte finansielle instrumenter, afgivet
kontant sikkerhedsstillelse i forbindelse med CSA-aftaler
samt tilgodehavende renter.
Udbytte
Foreslået udbytte indregnes som en forpligtelse på tids-
punktet for vedtagelse på den ordinære generalforsamling.
Udbytte, som foreslås udbetalt for året, vises som en sær-
skilt post under egenkapitalen indtil vedtagelsen.
Hybrid kernekapital
Hybrid kernekapital, der er uden forfald og med frivillig
tilbagebetaling af renter og hovedstol, indregnes regn-
skabsmæssigt i egenkapitalen. Tilsvarende betragtes de til
udstedelsen knyttede renteudgifter regnskabsmæssigt som
udbytte. Renter fragår egenkapitalen på betalingstidspunk-
tet (beslutningstidspunktet).
Egne aktier
Anskaffelses- og afståelsessummer i forbindelse med
koncernens køb og salg af Sydbank-aktier indregnes direkte
i egenkapitalen.
Andre passiver
Posten omfatter blandt andet negative markedsværdier af
spotforretninger og afledte finansielle instrumenter, modta-
Note 1 Anvendt regnskabspraksis – fortsat
94
Årsrapport 2024
get kontant sikkerhedsstillelse i forbindelse med CSA-afta-
ler, negative beholdninger i forbindelse med reverseforret-
ninger, skyldige renter samt hensatte personaleforpligtelser.
Negative beholdninger i forbindelse med reverseforretnin-
ger opstår, når koncernen videresælger aktiver modtaget
som sikkerhed i forbindelse med reverseforretninger. Disse
modtagne aktiver føres ikke i balancen, hvorfor et videre-
salg medfører en negativ beholdning.
Lønninger, lønsumsafgift, udgifter til social sikring samt
betalt fravær indregnes i det regnskabsår, hvor koncernens
medarbejdere har udført den tilknyttede arbejdsydelse.
Omkostninger vedrørende koncernens langfristede per-
sonaleydelser periodiseres, så de følger arbejdsydelserne
udført af de pågældende medarbejdere. Pensionsbidrag
indbetales løbende på medarbejdernes pensionsordninger
og omkostningsføres i resultatopgørelsen.
Medarbejderaktier
Når koncernens medarbejdere gives mulighed for at
tegne aktier til en kurs, som er lavere end markedskursen,
indregnes favørelementet fra tildelingstidspunktet som en
omkostning under personaleomkostninger. Modposten her-
til indregnes direkte i egenkapitalen som en ejertransaktion.
Favørelementet omkostningsføres løbende over perioden
fra tildeling til retserhvervelse med forskellen mellem
dagsværdien og tegningskursen for de tildelte aktier eller
tegningsretter.
Hensatte forpligtelser
Hensatte forpligtelser omfatter blandt andet hensættelser
til tab på garantier, hensættelser på tabsgivende kontrakter
samt retssager mv. Finansielle garantier indregnes før-
ste gang til dagsværdi, der typisk svarer til den modtagne
garantipræmie.
Efterfølgende måles garantier til den højeste værdi af
henholdsvis den modtagne garantipræmie amortiseret over
garantiperioden og en eventuel hensættelse til forventet tab.
Der indregnes en hensættelse vedrørende en ikke-finansiel
garanti eller tabsgivende kontrakt, hvis det er sandsynligt,
at garantien eller kontrakten vil blive effektueret, og hvis
forpligtelsens størrelse kan opgøres pålideligt. Hensatte
forpligtelser baseres på ledelsens bedste skøn over forplig-
telsernes størrelse. Ved måling af hensatte forpligtelser
foretages tilbagediskontering, hvor det er væsentligt.
Finansielle forpligtelser
Indlån, udstedte obligationer, efterstillede kapitalindskud og
gæld til kreditinstitutter mv. indregnes ved lånoptagelse til
dagsværdi med fradrag af afholdte transaktionsomkostninger.
Efterfølgende sker måling af indlån, udstedte obligationer,
efterstillede kapitalindskud og gæld til kreditinstitutter mv.,
der ikke er repoforretninger, til amortiseret kostpris ved an-
vendelse af den effektive rentemetode, således at forskellen
mellem nettoprovenu og nominel værdi indregnes i resulta-
topgørelsen under ”Renteudgifter” over låneperioden.
Øvrige forpligtelser måles til nettorealisationsværdi.
Aktiver i midlertidig besiddelse
Aktiver i midlertidig besiddelse omfatter materielle aktiver
og afhændelsesgrupper, som besiddes bestemt for salg,
herunder aktiver eller selskaber som er overtaget i forbin-
delse med nødlidende eksponeringer.
Aktiver klassificeres som i midlertidig besiddelse, når deres
regnskabsmæssige værdi primært vil blive genindvundet
gennem salg indenfor 12 måneder i henhold til en formel
plan. Aktiver eller afhændelsesgrupper, der er i midlertidig
besiddelse, måles til den laveste værdi af henholdsvis den
regnskabsmæssige værdi og dagsværdien med fradrag af
salgsomkostninger. Der afskrives og amortiseres ikke på
aktiver fra det tidspunkt, hvor de klassificeres som i midler-
tidig besiddelse.
Tab ved værdiforringelse, som opstår ved den første klas-
sifikation som aktiver i midlertidig besiddelse, og gevin-
ster eller tab ved efterfølgende måling til laveste værdi af
henholdsvis den regnskabsmæssige værdi og dagsværdien
med fradrag af salgsomkostninger indregnes i resultatop-
gørelsen under de poster, de vedrører.
Garantiordning
Bidrag til Garantiformuen og Afviklingsformuen, herunder
til dækning af tab i forbindelse med pengeinstitutters afvik-
ling eller konkurs, medtages under ”Andre driftsudgifter”.
Skatter
Banken er sambeskattet med de danske koncernselskaber.
Sydbank A/S er udpeget som administrationsselskab for
sambeskatningsenheden. Selskabsskat af sambeskatnings-
indkomsten fordeles fuldt ud ved betaling af sambeskat-
ningsbidrag mellem de danske koncernselskaber. Årets skat,
der omfatter skat af årets skattepligtige indkomst, regule-
ring af udskudt skat samt regulering af tidligere års skatter,
indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henfø-
res til årets resultat, i anden totalindkomst med den andel,
Note 1 Anvendt regnskabspraksis – fortsat
Noter
95
Årsrapport 2024
der relaterer sig hertil, og direkte i egenkapitalen med den
del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Aktuelle skatteforpligtelser og aktuelle skatteaktiver ind-
regnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige
indkomst reguleret for skat af tidligere års skattepligtige
indkomster samt for betalte acontoskatter.
Udskudt skat indregnes på grundlag af alle midlertidige
forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige
værdier i de enkelte koncernselskabers balancer samt frem-
førbare skattemæssige underskud, der forventes at kunne
udnyttes. Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler
og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være
gældende, når den udskudte skat forventes udløst som
aktuel skat.
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme opdelt på
drifts-, investerings- og finansieringsaktivitet samt likvider
ved årets begyndelse og slutning. Pengestrømsopgørelsen
præsenteres efter den indirekte metode med udgangspunkt
i resultat før skat.
Likviditetsvirkningen af køb og salg af virksomheder vises
separat under pengestrømme fra investeringsaktivitet.
I pengestrømsopgørelsen indregnes pengestrømme vedrø-
rende købte virksomheder fra overtagelsestidspunktet, og
pengestrømme vedrørende solgte virksomheder indregnes
frem til overdragelsestidspunktet.
Pengestrømme fra drift opgøres som årets resultat før skat
reguleret for ikke-kontante driftsposter, betalte skatter
samt ændring i driftskapital.
Pengestrømme fra investeringer omfatter køb og salg af
materielle og immaterielle aktiver samt kapitalandele i
associerede virksomheder.
Pengestrømme fra finansiering omfatter betalt udbytte
samt bevægelser i egenkapital, efterstillede kapitalindskud
og udstedte obligationer.
Likvider omfatter kassebeholdning og anfordringstilgode-
havender hos centralbanker, fuldt ud sikre og likvide anfor-
dringstilgodehavender i kreditinstitutter og forsikringssel-
skaber samt ubelånte indlånsbeviser.
Segmentoplysninger
Koncernen er organiseret i en række forretningsområder
og centrale fællesfunktioner. Segmenterne er opdelt ud fra
forskelle i produkter og serviceydelser og omfatter Ban-
kaktiviteter, Kapitalforvaltning, Markets, Finans og Øvrige.
Forretningsområderne er nærmere omtalt i note 5.
Sammenhængen mellem resultatopgørelsen efter IFRS og
koncernens resultatmål er vist i note 6.
Segmentoplysningerne for forretningsområderne følger
koncernens regnskabspraksis for så vidt angår indregning
og måling. Transaktioner mellem segmenter afregnes til
markedspris. Centralt afholdte omkostninger allokeres
til forretningsområderne ud fra en vurdering af den for-
holdsmæssige andel af det samlede aktivitetsniveau.
Til brug for koncernens interne økonomistyring, jf. de i note
5 anførte segmentoplysninger, anvendes nedenstående
resultatmål.
Basisindtjening
Basisindtjening indeholder indtjening på kunder, der
serviceres i koncernens filialnet, herunder renter, kurtager,
provisioner fra investeringsforeninger, depotgebyrer og
kapitalforvaltningshonorarer.
Handelsindtjening
Handelsindtjening indeholder alene indtjening på kunder
med tilhør i Markets, samt indtjening på flow og market-
making i værdipapirer og andre finansielle instrumenter,
samt positionstagning i forbindelse hermed.
Basisresultat før nedskrivninger
Basisresultat før nedskrivninger på udlån mv. udgøres af
basisindtjening og handelsindtjening fratrukket omkostnin-
ger, der vedrører disse aktiviteter.
Nedskrivninger på udlån mv.
Nedskrivninger på udlån mv. udgøres af nedskrivninger på
bankudlån, hensættelser på garantier samt kreditværdiju-
stering på afledte finansielle instrumenter.
Basisresultat
Basisresultat udgøres af basisindtjening og handelsindtje-
ning fratrukket omkostninger og nedskrivninger på udlån
mv., der vedrører disse aktiviteter.
Beholdningsresultat
Beholdningsresultat udgøres af afkastet af den beholdning
af aktier, obligationer, afledte finansielle instrumenter
og kapitalandele, der styres af Finans, der er en del af forret-
ningsområdet Markets.
Beholdningsresultatet er opgjort efter udgifter til funding
og administrative omkostninger.
Note 1 Anvendt regnskabspraksis – fortsat
96
Årsrapport 2024
Kommende standarder og fortolkningsbidrag
International Accounting Standards Board (IASB) har
udsendt følgende nye regnskabsstandarder og fortolknings-
bidrag (IFRIC), der ikke er obligatoriske for koncernen ved
udarbejdelsen af årsregnskabet for 2024. Disse omfatter:
Ændring til IFRS 9 og IFRS 7 vedr. klassifikation og måling
af finansielle aktiver
IFRS 18, Præsentation af årsregnskaber (erstatter IAS 1)
Koncernen forventer først at implementere de nye regn-
skabsstandarder og fortolkningsbidrag, når de bliver obli-
gatoriske. Nye/ændrede standarder og fortolkningsbidrag
forventes ikke at få væsentlig indflydelse på koncernens
regnskabsaflæggelse.
Modervirksomhedens regnskabspraksis
Årsregnskabet for modervirksomheden aflægges efter lov
om finansiel virksomhed og Finanstilsynets regnskabsbe-
kendtgørelse. Den anvendte regnskabspraksis i årsregn-
skabet for modervirksomheden er den samme som for
koncernregnskabet bortset fra:
Strategiske aktiebesiddelser, som i årsregnskabet for
modervirksomheden værdireguleres over resultatopgø-
relsen, mens de i koncernregnskabet værdireguleres over
anden totalindkomst. Forskellen skyldes, at Finanstilsynets
regnskabsbekendtgørelse ikke på dette punkt er forenelig
med IFRS. Forholdet har ingen indvirkning på balancen
og egenkapitalen, mens indvirkning på årets resultat er
specificeret i note 46.
Modervirksomhedens leje af ejendomme af dattervirk-
somheder, der i overensstemmelse med Finanstilsynets
regnskabs- bekendtgørelse ikke behandles efter princip-
perne i IFRS 16, men fortsat behandles efter principperne
i IAS 17. Dette skyldes, at modervirksomheden finansierer
ejendommene fuldt ud, og anvendelse af IFRS 16 dermed
ville medføre en dobbelt indregning af ejendommene i
modervirksomhedens balance.
Tilknyttede virksomheder er virksomheder, i hvilke moder-
virksomheden har bestemmende indflydelse. Kapitalandele
i tilknyttede virksomheder indregnes og måles efter den
indre værdis metode. Den forholdsmæssige andel af de
enkelte virksomheders resultat efter skat føres under po-
sten ”Resultat af kapitalandele i associerede og tilknyttede
virksomheder”.
Rapportering i henhold til ESEF-forordningen
Årsrapporten for Sydbank udarbejdes i henhold til
ESEF-forordningen (EU-Kommissionens delegerede forord-
ning 2019/815 om det digitale fælles elektroniske rappor-
teringsformat ESEF).
Årsrapporten rapporteres i XHTML-format med en
iXBRL- tagging af koncernregnskabet inkl. noter. ESEF-for-
ordningen kræver anvendelse af det særlige digitale
rapporteringsformat for årsrapporter for børsnoterede
virksomheder, og fastsætter de generelle regler for årsrap-
portens format og mere specifikke regler om tagging af
koncernregnskabet inkl. noter.
Kombinationen af XHTML-formatet og iXBRL-tagging gør
det muligt at læse koncernregnskabet maskinelt, samt for-
bedrer sammenligneligheden af regnskabsoplysninger.
Koncernregnskabet inkl. noter er opmærket i iXBRL ved brug
af ESEF-taksonomien, der er en del af ESEF-forordningen.
Årsrapporten består af XHTML-dokumentet sammen med
de tekniske filer, der alle er inkluderet i ZIP-filen Sydbank-
2024-12-31-da.zip.
Nøgledefinitioner
XHTML (eXtensible HyperText Markup Language) er et
sprog, som bruges til at strukturere og markere indhold i
dokumenter, der kan vises i en standard webbrowser.
iXBRL-tagging er skjulte informationer, der er indeholdt i
kildekoden i XHTML-dokumentet og muliggør en konverte-
ring af informationen til en maskinlæsbar XBRL-data.
Note 1 Anvendt regnskabspraksis – fortsat
Noter
ESEF-data
Virksomhedens domicil Danmark
Navn på koncernens øverste
modervirksomhed
Sydbank A/S (noteret på
Nasdaq Copenhagen)
Beskrivelse af virksomhedens drift
og primære aktiviteter
Finansiel virksomhed,
bankdrift
Indregistreringsland Danmark
Hovedforretningssted Danmark
Redegørelse for ændring af navn på
regnskabsaflæggende virksomhed N/A
Virksomhedens juridiske form A/S
Navn på regnskabsaflæggende
virksomhed Sydbank A/S
Modervirksomhedens navn
Sydbank A/S (noteret på
Nasdaq Copenhagen)
Virksomhedens hjemsted
Peberlyk 4
6200 Aabenraa
97
Årsrapport 2024
Ledelsens anvendte skøn og vurderinger er baseret på for-
udsætninger, som ledelsen anser for forsvarlige, men som i
sagens natur er usikre og uforudsigelige. Forudsætninger-
ne kan være ufuldstændige eller unøjagtige, og uventede
fremtidige begivenheder eller omstændigheder kan opstå.
At foretage skøn og vurderinger er derfor i sagens natur
vanskeligt, og når disse desuden involverer kundeforhold
og øvrige modparter, vil de være forbundet med usikkerhed.
Det kan være nødvendigt at ændre tidligere foretagne skøn
som følge af ændringer i de forhold, der lå til grund for de
tidligere skøn, eller på grund af ny viden eller efterfølgende
begivenheder.
De områder, hvor kritiske skøn og vurderinger har den væ-
sentligste effekt på regnskabet, er:
Måling af udlån og garantier mv., herunder især det ledel-
sesmæssige skøn til makroøkonomiske risici.
Dagsværdi af unoterede finansielle instrumenter.
Måling af udlån og garantier mv.
Nedskrivninger af udlån og hensættelser til tab på garantier
og uudnyttede kredittilsagn foretages for at tage hensyn til
de forventede tab ved indgåelsen samt eventuel kreditfor-
ringelse efter første indregning. Opgørelsen af nedskriv-
ninger til forventede tab er forbundet med en række skøn,
herunder på hvilke udlån eller porteføljer af udlån, der er
indtruffet kreditforringelse samt opgørelse af det forvente-
de tab.
Vurdering af graden af kreditforringelse af eksponeringer
indebærer en række skøn, og er dermed forbundet med
usikkerhed.
Opgørelsen af forventede tab på eksponeringsniveau er i
vid udstrækning baseret på risikoregistreringer, modeller og
historiske erfaringer, men indeholder også en række skøn
over risici og forventet udvikling i den enkelte eksponering,
herunder fremtidig betalingsevne og værdi af sikkerheder,
som især omfatter pant i ejendomme. I perioder med usikre
konjunkturforhold eller væsentlige demografiske eller
strukturelle forandringer er usikkerheden øget. Dette
afspejler sig i behovet for ledelsesmæssige justeringer, som
i sagens natur er forbundet med usikkerhed.
Koncernens modeller til beregning af nedskrivninger på
eksponeringer i stadie 1 og 2 indeholder forventninger til
konjunkturudvikling. Forventningerne til konjunkturud-
viklingen baserer sig på skøn over sandsynligheden for
forskellige udfald af den økonomiske vækst. Forventninger-
ne udmønter sig i en fastsættelse af sandsynligheden for
scenarierne basis, upturn og downturn.
Sandsynligheden for downturn-scenariet er pr. 31. decem-
ber 2024 fastsat til 95 pct., der er uændret sammenholdt
med 31. december 2023.
Nedskrivninger på eksponeringer i stadie 3 og den svage
del af stadie 2 baserer sig på individuelle vurderinger, hvori
indgår forventninger til fremtidige ændringer i sikkerheds-
værdier mv.
I tillæg til de beregnede nedskrivninger vurderer ledelsen,
hvorvidt der er behov for tillæg til nedskrivninger vedrøren-
de udsatte brancher, kundesegmenter eller andre forhold,
som vurderes endnu ikke at være afspejlet i bankens regi-
streringer.
Pr. 31. december 2023 udgjorde det ledelsesmæssige skøn
til afdækning af den makroøkonomiske usikkerhed 500
mio. kr. Det ledelsesmæssige skøn udgjorde 400 mio. kr.
vedrørende erhvervskunder og 100 mio. kr. vedrørende
privatkunder.
Pr. 31. december 2024 er det ledelsesmæssige skøn til
afdækning af den makroøkonomiske usikkerhed fortsat 500
mio. kr., hvor 400 mio. kr. er vedrørende erhvervskunder og
100 mio. kr. vedrørende privatkunder.
Det ledelsesmæssige skøn til afdækning af makroøkonomi-
ske risici dækker mulige tab forbundet med et højt renteni-
veau, den geopolitiske situation samt risiko for handelskrig
med toldmure som omdrejningspunkt.
Der henvises til noterne om risikostyring for en nærmere
beskrivelse af nedskrivninger af udlån. Udlån udgør 55 pct.
af koncernens aktiver ultimo 2024.
Hensættelser til tab på finansielle garantier og uudnyttede
kredittilsagn, som afgives i forbindelse med kundeengage-
menter, foretages efter samme principper som ved ned-
skrivning af udlån og indebærer samme usikkerheder.
Dagsværdi af finansielle instrumenter
Koncernen måler en række finansielle instrumenter til
dagsværdi, herunder alle afledte finansielle instrumenter
samt aktier og obligationer.
Vurderinger udøves i forbindelse med fastsættelse af dags-
værdien af finansielle instrumenter på følgende områder:
Valg af værdiansættelsesmetode.
Fastsættelse af, hvornår tilgængelige noterede priser ikke
repræsenterer dagsværdien.
Note 2 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
98
Årsrapport 2024
Opgørelse af dagsværdireguleringer for at tage højde for
relevante risikofaktorer såsom kredit-, model- og likvidi-
tetsrisiko.
Vurdering af, hvilke markedsparametre der skal iagttages.
For unoterede aktier skønnes over fremtidige penge-
strømme og forrentningskrav.
De ledelsesmæssige skøn baseres på en vurdering, der er i
overensstemmelse med koncernens regnskabspraksis og
almindeligt anerkendte værdiansættelsesmetoder.
Koncernen har som led i sin drift erhvervet strategiske
kapitalandele. Strategiske kapitalandele måles til dagsværdi
på baggrund af tilgængelige oplysninger om handler med
den pågældende virksomheds kapitalandele eller alterna-
tivt på baggrund af en værdiansættelsesmodel baseret på
anerkendte metoder og aktuelle markedsdata, herunder
inddragelse af en vurdering af den forventede fremtidige
indtjening og pengestrømme. Værdiansættelsen vil ligele-
des være påvirket af medejerskab, samhandel og aktionær-
overenskomster/ejeraftaler mv.
For finansielle instrumenter, hvor værdiansættelsen kun i
mindre omfang bygger på observerbare markedsdata, er
værdiansættelsen påvirket af skøn. Dette er for eksempel
tilfældet for unoterede aktier og for visse obligationer, hvor
der ikke er et aktivt marked. Værdiansættelsen af illikvide
obligationer er påvirket af antagelsen om det relevante
kreditspænd.
Der henvises til omtale i note 1 Anvendt regnskabsprak-
sis og i note 39 Oplysning om dagsværdi for en nærmere
beskrivelse. Finansielle instrumenter værdiansat ud fra
ikke-observerbare input udgør 2.459 mio. kr., svarende til
1,3 pct. af koncernens aktiver ultimo 2024.
Virksomhedsovertagelse
I forbindelse med overtagelse af Coop Bank er der foretaget
en vurdering af dagsværdien af de overtagne aktiver og
forpligtelser i overensstemmelse med reglerne herfor.
Værdien af de overtagne kunderelationer (immaterielt
aktiv) samt udlån, lånetilsagn og garantier er i væsentligt
omfang baseret på skøn og beregninger, idet der ikke findes
markedspriser for disse aktiver.
Opgørelsen af dagsværdier har medført indregning af værdi
af kunderelationer.
Der henvises til note 47 for en specifikation af de overtag-
ne aktiver og forpligtelser samt yderligere oplysninger om
overtagelsen. Bortset fra almindelig skønsmæssig usikker-
hed har der ikke været særlige vanskeligheder forbundet
med opgørelsen af dagsværdier på overtagelsestidspunktet.
Noter
Note 2 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger – fortsat
99
Årsrapport 2024
Note 3 Solvens
Koncernen anvender følgende metoder ved opgørelse af solvens:
Kreditrisiko udenfor handelsbeholdningen, privatkunder
Kreditrisiko udenfor handelsbeholdningen, erhvervskunder
Kreditrisiko udenfor handelsbeholdningen, finansielle modparter
Modpartsrisiko
Værdifastsættelse af sikkerhedsstillelser
Markedsrisiko
Operationel risiko
Kreditværdijustering
Avancerede interne ratingbaserede metode
Avancerede interne ratingbaserede metode
Standardmetoden
SACCR-metoden
Den udbyggede metode
Standardmetoden
Standardindikatormetoden
Standardmetoden
Koncernens beholdning af anlægsaktier består primært af strategiske sektoraktier mv. og indgår ved koncernens solvensop-
gørelse under andre eksponeringer inkl. kreditværdijustering.
Der anvendes forskellige typer af sikkerhedsstillelse med henblik på at reducere risikoen på koncernens udlånsportefølje. De
væsentligste sikkerhedsstillelser udgøres af pantsætninger, kautioner og garantier.
Pantsætninger omfatter indlånskonti og finansielle aktiver i form af obligationer og aktier. Koncernen sikrer, at det pantsatte
er adskilt fra kundernes råderet, og at pantet er juridisk gyldigt. Værdiansættelsen sikres via kravene i den udbyggede meto-
de i henhold til EU’s forordning nr. 575/2013 samt direktiv 2013/36/EU om krav til kreditinstitutter og investeringsselska-
ber (CRR/CRD IV), som reducerer værdien af sikkerhedsstillelse ud fra udsteder, løbetid og omsættelighed.
Koncernen har indgået nettingaftaler med alle væsentlige modparter.
Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023Egentlig kernekapitalprocent 17,8 18,9Kernekapitalprocent 19,0 20,1Kapitalprocent 21,4 21,1Kapitalgrundlaget er sammensat såledesEgenkapital, aktionærer i Sydbank A/S 14.982 14.950Kapitalfradrag ud fra forsigtighedsprincip -78 -82Faktiske eller eventuelle forpligtelser til køb af egne aktier -114 -9Foreslået udbytte -1.395 -1.686Immaterielle aktiver og aktiverede udskudte skatteaktiver -329 -267Væsentlige investeringer i den finansielle sektor -1.356 -1.189Utilstrækkelig dækning af misligholdte eksponeringer -75 -46Egentlig kernekapital 11.635 11.671Hybrid kernekapital – egenkapital 746 745Kernekapital 12.381 12.416Supplerende kapital 1.582 559Instrumenter i enheder i den finansielle sektor, hvor instituttet har væsentlige investeringer -28 -146Forskel mellem forventede tab og regnskabsmæssige nedskrivninger - 227Kapitalgrundlag 13.936 13.056
100
Årsrapport 2024
Noter
Note 3 Solvens – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023Kreditrisiko 40.721 39.187Markedsrisiko 6.023 6.047Operationel risiko 11.934 10.250Andre eksponeringer, inkl. kreditværdijustering 6.536 6.412Risikovægtede eksponeringer 65.214 61.896Kapitalkrav efter søjle I, 8 pct. 5.217 4.952
Note 4 Gearingsgrad Sydbank-koncernen Sydbank A/S2024 2023 2024 2023Eksponering til beregning af gearingsgradAktiver i alt 193.669 185.101 190.422 187.213Heraf puljeaktiver -27.005 -22.903 -27.005 -22.903Korrektion derivater m.m. 3.072 5.161 3.072 5.161Garantier mv. 16.154 15.521 16.096 15.521Uudnyttede kredittilsagn mv. 11.154 11.832 11.122 11.832Øvrige reguleringer -2.286 -2.603 -2.702 -2.584I alt 194.758 192.109 191.005 194.240Kernekapital – aktuelt (overgangsregler) 12.381 12.416 12.124 12.416Kernekapital – fuldt indfaset 12.381 12.416 12.124 12.416Gearingsgrad, pct. – aktuelt (overgangsregler) 6,4 6,5 6,3 6,4Gearingsgrad, pct. – fuldt indfaset 6,4 6,5 6,3 6,4
Note 5 Segmentoplysninger
Forretningssegmenter
Koncernens segmentregnskab opdeles resultatmæssigt i forretningsområderne Bankaktiviteter, Kapitalforvaltning, Markets, Finans og
Øvrige.
Bankaktiviteter betjener alle typer af privat- og erhvervskunder.
Kapitalforvaltning indeholder primært bankens rådgivningsindtjening fra kunder og investeringsforeninger.
Markets indeholder handelsindtjeningen samt en andel af indtjeningen fra kunder med decentralt tilhør, beregnet med udgangspunkt i
markedsprisen herfor. Andelen er således Bankaktiviteters betaling for Markets faciliteter, herunder rådgivning og administration.
Finans indeholder koncernens afkast af positioner, som varetages af Finans, herunder likviditetsdisponering.
Øvrige omfatter poster med engangskarakter, omkostninger til direktion m.m. samt afkast af strategiske aktiebesiddelser, der ikke henfø
-
res til Bankaktiviteter eller Markets.
Transaktioner mellem segmenter afregnes på markedsprisniveau. Centralt afholdte omkostninger allokeres til forretningsområderne ud
fra en vurdering af den forholdsmæssige andel af det samlede aktivitetsniveau.
Overskudslikviditet afregnes primært til korte pengemarkedsrenter, mens øvrige mellemværender afregnes til markedspriser.
101
Årsrapport 2024
Note 5 Segmentoplysinger – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr.Bank-Kapital-aktiviteter forvaltning Markets Finans Øvrige I altForretningssegmenter 2024Basisindtjening* 6.654 457 116 - - 7.227Handelsindtjening - - 268 - - 268Indtjening i alt 6.654 457 384 - - 7.495Basisomkostninger 2.917 139 181 - 75 3.312Nedskrivninger på udlån mv. 595 - - - - 595Basisresultat 3.142 318 203 - -75 3.588Beholdningsresultat -14 - - 87 - 73Resultat før engangsposter 3.128 318 203 87 -75 3.661Poster med engangskarakter, netto -16 - - - - -16Resultat før skat 3.112 318 203 87 -75 3.645Af- og nedskrivninger på materielle aktiver 134 3 7 - 1 145Heltidsmedarbejdere ultimo 1.928 41 101 4 20 2.094Forretningssegmenter 2023Basisindtjening* 6.614 345 112 - - 7.071Handelsindtjening - - 275 - - 275Indtjening i alt 6.614 345 387 - - 7.346Basisomkostninger 2.765 127 168 - 76 3.136Nedskrivninger på udlån mv. -27 - - - - -27Basisresultat 3.876 218 219 - -76 4.237Beholdningsresultat -11 - - 99 - 88Resultat før engangsposter 3.865 218 219 99 -76 4.325Poster med engangskarakter, netto -44 - - - - -44Resultat før skat 3.821 218 219 99 -76 4.281Af- og nedskrivninger på materielle aktiver 128 3 7 - 1 139Heltidsmedarbejdere ultimo 1.867 40 98 4 20 2.029
* Se specifikation side 15.
Sydbank-koncernens interne rapportering foretages ikke med udgangspunkt i produkter og tjenesteydelser. Fordeling af renteindtægter
samt gebyrer og provisionsindtægter fremgår af note 7, 8 og 10.
Note 5 Segmentoplysinger – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023Indtjening i alt Aktiver Indtjening i alt AktiverGeografiske segmenterDanmark 7.109 2.112 7.000 1.706Udlandet 386 47 346 49I alt 7.495 2.159 7.346 1.755
Indtægter fra eksterne kunder er fordelt ud fra kundernes organisatoriske tilhørsforhold i Sydbank-koncernen. Aktiver omfatter alene
immaterielle aktiver, grunde og bygninger, øvrige materielle aktiver samt kapitalandele i associerede virksomheder og er fordelt på
baggrund af aktivernes placering.
Den geografiske fordeling af koncernens indtægter og aktiver skal oplyses i henhold til IFRS og afspejler ikke den ledelsesmæssige
opdeling af koncernen. Det er ledelsens opfattelse, at opdelingen på forretningssegmenter giver en mere meningsfyldt beskrivelse af
koncernens aktiviteter.
102
Årsrapport 2024
Noter
Note 6 Sammenhæng mellem koncernens resultatmål og resultatopgørelsen efter IFRS Sydbank-koncernenMio. kr. Poster med Basis- Nedskriv- Behold- engangs- Basis- Handels- omkost- ninger på Basis- nings- karakter, Resultat indtjeningindtjeningningerudlån mv. resultatresultatnetto før skat2024Nettorente- og gebyrindtægter 6.711 100 6.811 -8 6.803 Kursreguleringer 433 168 - - 601 88 25 714 Andre driftsindtægter 31 31 31 Resultat af finansielle poster 7.175 268 - - 7.443 80 25 7.548 Udgifter til personale og administration -3.133 -3.133 -7 -41 -3.181 Af- og nedskrivninger på (im)materielle aktiver -145 -145 -145 Andre driftsudgifter -34 -34 -34 Nedskrivninger på udlån mv. -595 -595 -595 Resultat af kapitalandele i associerede og tilknyttede virksomheder 52 52 52 Resultat før skat 7.227 268 -3.312 -595 3.588 73 -16 3.645 2023Nettorente- og gebyrindtægter 6.553 174 6.726 -54 6.672 Kursreguleringer 487 101 0 588 149 737 Andre driftsindtægter 24 24 24 Resultat af finansielle poster 7.064 275 - 0 7.338 95 - 7.433 Udgifter til personale og administration -2.973 -2.973 -7 -44 -3.024 Af- og nedskrivninger på (im)materielle aktiver -139 -139 -139 Andre driftsudgifter -23 -23 -23 Nedskrivninger på udlån mv. 27 27 27 Resultat af kapitalandele i associerede og tilknyttede virksomheder 7 7 7 Resultat før skat 7.071 275 -3.136 27 4.237 88 -44 4.281
103
Årsrapport 2024
Note 7 Renteindtægter Sydbank-koncernen Sydbank A/S
Mio. kr. 2024 2023 2024 2023Renteindtægter opgjort efter effektive rentes metode Tilgodehavender hos kreditinstitutter og centralbanker 886 926 862 926Udlån og andre tilgodehavender 4.338 3.994 4.290 4.004Øvrige renteindtægter 4 1 4 1I alt 5.228 4.921 5.156 4.931Andre renteindtægterReverse med kreditinstitutter og centralbanker 95 92 95 92Reverse udlån 680 370 680 370Obligationer 827 675 820 675Afledte finansielle instrumenter i alt 61 103 61 103heraf: Valutakontrakter 74 66 74 66 Rentekontrakter -13 37 -13 37I alt 1.663 1.240 1.656 1.240Renteindtægter i alt 6.891 6.161 6.812 6.171Dagsværdi, klassificeret ved første indregning 775 462 775 462Dagsværdi, besiddet med handel for øje 888 778 881 778Aktiver indregnet til amortiseret kostpris 5.228 4.921 5.156 4.931I alt 6.891 6.161 6.812 6.171
Koncernens likviditetsberedskab består primært af danske realkreditobligationer. Renterisikoen på disse positioner er reduceret via
afledte finansielle instrumenter. Som en konsekvens heraf påvirkes koncernens eksterne resultatopgørelse på renteindtægter, kursre
-
gulering af obligationer og kursregulering af afledte finansielle instrumenter. Det samme er tilfældet for koncernens positionstagning i
såvel obligationer som aktier. Fordelingen mellem disse resultatposter giver ikke noget selvstændigt billede af indtjeningen og skal der
-
for ses under ét, hvilket er tilfældet i segmentoplysningerne – note 5 – samt i koncernens regnskabsberetning, hvor der samtidig tages
højde for funding af positionerne.
104
Årsrapport 2024
Noter
Note 8 Renteudgifter Sydbank-koncernen Sydbank A/SMio. kr. 2024 2023 2024 2023Repo med kreditinstitutter og centralbanker 94 100 94 100Gæld til kreditinstitutter og centralbanker 76 52 76 52Repoindlån 67 55 67 55Indlån og anden gæld 1.785 1.053 1.783 1.215Udstedte obligationer 445 386 445 386Efterstillede kapitalindskud 109 46 106 46Øvrige renteudgifter 7 2 7 2I alt 2.583 1.694 2.578 1.856Dagsværdi, klassificeret ved første indregning 161 155 161 155Forpligtelser indregnet til amortiseret kostpris 2.422 1.539 2.417 1.701I alt 2.583 1.694 2.578 1.856
Note 9 Udbytte af aktier
Dagsværdi, klassificeret ved første indregning (FVPL) 105 20 105 20Dagsværdi, besiddet med handel for øje - - 23 11I alt 105 20 128 31
Note 10 Gebyrer og provisionsindtægter
Værdipapirhandel og depoter 834 788 655 637Rådgivningsprovision, kapitalforvaltning 469 357 469 357Betalingsformidling 417 381 408 381Lånesagsgebyrer 194 206 194 206Garantiprovision 164 176 164 176Indtjening vedrørende fundede prioritetslån 51 12 51 12Øvrige gebyrer og provisioner 602 574 600 574Modtagne gebyrer og provisionsindtægter i alt 2.731 2.494 2.541 2.343Afgivne gebyrer, kapitalforvaltning 12 12 12 12Øvrige afgivne gebyrer og provisionsudgifter 329 297 268 248Afgivne gebyrer og provisionsudgifter i alt 341 309 280 260Gebyrer og provisionsindtægter, netto 2.390 2.185 2.261 2.083
Bortset fra garantiprovision, der er indregnet i henhold til IFRS 9, er alle gebyrer og provisionsindtægter indregnet i henhold til IFRS 15.
Tabsmodregningen vedrørende formidlede realkreditudlån udgør 8 mio. kr. (2023: 8 mio. kr.) og er fragået i den modtagne provision, der
indgår under øvrige gebyrer og provisioner.
105
Årsrapport 2024
Note 11 Kursreguleringer Sydbank-koncernen Sydbank A/SMio. kr. 2024 2023 2024 2023Andre udlån og tilgodehavender til dagsværdi 34 37 34 37Obligationer 261 329 259 329Aktier mv. 184 238 270 279Valuta 287 268 287 268Afledte finansielle instrumenter -52 -134 -52 -134Aktiver tilknyttet puljeordninger 2.790 1.877 2.790 1.877Indlån i puljeordninger -2.790 -1.877 -2.790 -1.877Øvrige aktiver/forpligtelser 0 -1 0 -1I alt 714 737 798 778Dagsværdi, besiddet med handel for øje, handelsbeholdning 560 528 558 528Dagsværdi, klassificeret ved første indregning, anlægsaktier (FVPL) 154 209 240 250I alt 714 737 798 778
Koncernens likviditetsberedskab består primært af danske realkreditobligationer. Renterisikoen på disse positioner er reduceret via
afledte finansielle instrumenter. Som en konsekvens heraf påvirkes koncernens eksterne resultatopgørelse på renteindtægter, kursre
-
gulering af obligationer og kursregulering af afledte finansielle instrumenter. Det samme er tilfældet for koncernens positionstagning i
såvel obligationer som aktier. Fordelingen mellem disse resultatposter giver ikke noget selvstændigt billede af indtjeningen og skal der
-
for ses under ét, hvilket er tilfældet i segmentoplysningerne – note 5 – samt i koncernens regnskabsberetning, hvor der samtidig tages
højde for funding af positionerne.
Note 12 Andre driftsindtægterLejeindtægter fast ejendom 14 14 15 14Øvrige driftsindtægter 17 10 20 11I alt 31 24 35 25
106
Årsrapport 2024
Noter
Note 13 Udgifter til personale og administration Sydbank-koncernen Sydbank A/S
Mio. kr. 2024 2023 2024 2023
Lønninger og vederlag tilDirektion 23 48 23 48Bestyrelse 8 8 8 8Repræsentantskab 4 4 4 4I alt 35 60 35 60
PersonaleudgifterLønninger 1.506 1.437 1.433 1.395Pensioner 164 157 157 152Udgifter til social sikring 8 8 8 8Lønsumsafgift 207 201 196 194I alt 1.885 1.803 1.794 1.749
Øvrige administrationsudgifterIt 866 798 839 787Husleje mv. 116 112 124 126Markedsføring og repræsentation 120 101 100 88Øvrige omkostninger 159 150 163 154I alt 1.261 1.161 1.226 1.155I alt 3.181 3.024 3.055 2.964
Revisionshonorar Lovpligtig revision 2,9 2,4 2,4 2,4Andre erklæringer med sikkerhed 1,5 0,4 1,3 0,4Skatterådgivning 0,3 0,4 0,3 0,4Honorar for andre ydelser 0,5 0,9 0,5 0,9I alt 5,2 4,1 4,5 4,1
Ydelser fra bankens uafhængige revisor har udover den lovpligtige revision omfattet lovpligtige erklæringer og arbejder i forbindelse
med obligationsudstedelser. Herudover er der leveret andre erklæringer vedrørende interne kontroller og ESG-forhold samt ydet rådgiv
-
ning vedrørende moms og afgifter.
Udover honorar til den uafhængige revisor er der afholdt udgifter til driften af koncernens interne revision.
Antal beskæftigede
Det gennemsnitlige antal beskæftigede omregnet
til heltidsbeskæftigede 2.087 2.076 1.985 2.008
107
Årsrapport 2024
Note 13 Udgifter til personale og administration – fortsat Sydbank-koncernen Sydbank A/S
1.000 kr. 2024 2023 2024 2023
BestyrelseshonorarBestyrelseshonorar 5.938 5.899 5.948 5.899Udvalgshonorar* 1.890 1.816 1.890 1.816I alt 7.828 7.715 7.838 7.715* Heraf udvalgshonorar:Revisionsudvalg 502 482 502 482Risikoudvalg 502 482 502 482Lønudvalg 192 185 192 185Nomineringsudvalg 298 286 298 286Digitaliseringsudvalg 396 381 396 381
Sydbanks bestyrelse aflønnes med et fast honorar. Udover det faste honorar ydes et fast udvalgshonorar til medlemmerne af
bestyrelsens udvalg.
Bestyrelsens aflønning reguleres svarende til den regulering, der finder sted i den mellem Finanssektorens Arbejdsgiverforening og
Finansforbundet indgåede overenskomst.
Sydbank-koncernen Sydbank A/S
Mio. kr. 2024 2023 2024 2023
Direktionens vederlæggelseFast løn 23,2 20,4 23,2 20,4Variabel løn 0,0 0,0 0,0 0,0Goder i form af fri bil mv. 1,0 0,7 1,0 0,7Fratrædelsesgodtgørelse mv.* 0,0 27,1 0,0 27,1Heraf modtagne honorarer i forbindelse med bestyrelsesposter -0,5 -0,6 -0,5 -0,6Koncernens udgift 23,7 47,6 23,7 47,6
* Posten indeholder fratrædelsesgodtgørelse mv. for de fratrådte bankdirektører, samt forventede fratrædelsesomkostninger i forbindelse
med at den adm. dir. stoppede juli 2024.
Bestyrelsen og direktionens vederlæggelse for 2024 fremgår af bankens hjemmeside sydbank.dk/omsydbank/organisation.
Ved den årlige vurdering af direktionens aflønning laves en vurdering af markedsniveauet. Direktionens aflønning reguleres derudover
svarende til den regulering, der finder sted i den mellem Finanssektorens Arbejdsgiverforening og Finansforbundet indgåede overens
-
komst.
Koncernens udgift indeholder en egen indbetalt pension.
Direktionens fratrædelsesvilkår
Der er et opsigelsesvarsel på henholdsvis 6 og 12 måneder for direktør og banken.
Ved fratrædelse foranlediget af banken er direktøren berettiget til at modtage en fratrædelsesgodtgørelse, svarende til 12 måneders løn.
Bankens aflønningspolitik fremgår af bankens hjemmeside sydbank.dk/omsydbank/organisation – se "Lønudvalg".
108
Årsrapport 2024
Noter
Note 13 Udgifter til personale og administration – fortsat Sydbank-koncernen Sydbank A/S
Mio. kr. 2024 2023 2024 2023
Vederlag til væsentlige risikotagereFast løn 47,6 45,2 44,2 43,2Variabel løn 0,2 0,0 0,2 0,0I alt 47,8 45,2 44,4 43,2Antal heltidsmedarbejdere (gns.) 27,3 27,0 25,8 26,0
Vederlag til væsentlige kontrolfunktionerFast løn 16,9 16,5 16,9 16,5Variabel løn 0,1 0,0 0,1 0,0I alt 17,0 16,5 17,0 16,5Antal heltidsmedarbejdere (gns.) 12,3 13,0 12,3 13,0
Væsentlige risikotagere og kontrolfunktioner modtager kun variabel løn under bagatelgrænsen, jf. aflønningsbekendtgørelsen.
I tillæg til ovenstående modtager væsentlige risikotagere og kontrolfunktioner goder i form af fri bil, telefon mv., jf. koncernens lønpolitik.
Note 14 Nedskrivninger på udlån mv.
Nedskrivninger på udlån indregnet i resultatopgørelsenNedskrivninger og hensættelser 441 46 443 46Tabsbogført 219 29 217 29Indgået på tidligere afskrevne fordringer 65 102 65 102Nedskrivninger på udlån mv. 595 -27 595 -27
Nedskrivnings- og hensættelsessaldo ultimo (korrektivkonto)Stadie 1 136 133 130 133Stadie 2 511 608 507 608Stadie 3 1.039 658 1.361 954Ledelsesmæssige skøn 502 500 500 500Nedskrivnings- og hensættelsessaldo ultimo 2.188 1.899 2.498 2.195
Nedskrivninger og hensættelserNedskrivnings- og hensættelsessaldo primo 1.899 1.929 2.195 2.152Nye nedskrivninger og hensættelser i perioden, netto 439 19 484 92Tilgang vedr. overtagen portefølje 37 - - -Tidligere nedskrevet, nu endeligt tabt 187 49 181 49Nedskrivnings- og hensættelsessaldo ultimo 2.188 1.899 2.498 2.195
Nedskrivninger på udlån 2.017 1.738 2.327 2.034Hensættelser på uudnyttede kreditrammer 57 67 57 67Hensættelser på garantier 114 94 114 94Nedskrivnings- og hensættelsessaldo ultimo 2.188 1.899 2.498 2.195
Årets tabsbogførte udlån, hvor retskravet er opretholdt, udgør 263 mio. kr. ultimo 2024 (2023: 35 mio. kr.).
109
Årsrapport 2024
Note 15 Resultat af kapitalandele i associerede og tilknyttede virksomheder Sydbank-koncernen Sydbank A/S
Mio. kr. 2024 2023 2024 2023Resultat af kapitalandele i associerede virksomheder mv. 52 7 52 7Resultat af kapitalandele i tilknyttede virksomheder - - 34 178I alt 52 7 86 185
Note 16 Skat
Beregnet skat af årets indkomst 644 663 649 661Udskudt skat 234 341 236 345Efterregulering af tidligere års beregnet skat 5 -65 5 -65I alt 883 939 890 941Heraf skat i Tyskland 75 64 75 64
Effektiv skatteprocentSydbanks aktuelle skatteprocent 22,0 22,0 22,0 22,0Særskat for finansielle virksomheder 4,0 3,2 4,0 3,2Permanente afvigelser -1,9 -1,8 -2,2 -1,9Regulering af tidligere års skatter og udskudte skatter 0,1 -1,5 0,1 -1,5Effektiv skatteprocent 24,2 21,9 23,9 21,8Heraf effektiv skatteprocent i Tyskland 30,9 30,7 30,9 30,7
Udskudt skatUdskudt skat primo -94 -4 -94 -8Tilgang ved erhvervelse af Coop Bank 28 - - -Årets udskudte skat indregnet i årets resultat 234 -90 236 -86Udskudt skat ultimo, netto 168 -94 142 -94
Udskudte skatteaktiver 13 94 13 94Udskudte skatteforpligtelser 181 - 155 -Udskudt skat ultimo, netto 168 -94 142 -94
110
Årsrapport 2024
Note 16 Skat – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023Tilgang ved erhverv-Indregnet Indregnet else afi årets i årets PrimoCoop BankresultatUltimoPrimoresultatUltimoSpecifikation af udskudt skatUdlån til amortiseret kostpris (inkl. IFRS 9-regulering) -75 -3 204 126 66 -141 -75Aktier 0 -3 -3 0 0 0Grunde og bygninger 4 1 5 4 0 4Materielle aktiver -25 -3 -28 -26 1 -25Immaterielle aktiver 61 31 1 93 64 -3 61Øvrige aktiver -8 37 29 -64 56 -8Hensatte forpligtelser -2 0 -2 -1 -1 -2Øvrige passiver -46 -3 -49 -44 -2 -46Hybrid kernekapital -3 0 -3 -3 0 -3Udskudt skat ultimo, netto -94 28 234 168 -4 -90 -94
I overensstemmelse med bankens skattepolitik benytter Sydbank sig af skatteincitamenter, når bankens adfærd er i tråd med Folketingets
ønsker. I 2024 har det omfattet følgende skatteincitamenter:
-Afskrivning af driftsmidler på forhøjet afskrivningsgrundlag efter afskrivningslovens § 5 D.
Sydbank-koncernen forventer ikke at være omfattet af Pillar II-reglerne for 2024, idet omsætningsgrænsen ikke er opfyldt.
Ordentlighed på skatteområdet
Vi tager vores ansvar i relation til skatteindberetninger og -indbetalinger alvorligt, da skatteindbetalingerne er grundlaget for vores vel
-
færdssamfund, og skatteområdet har høj væsentlighed både for bankens interessenter og bankens forretning. Det er vigtigt for Sydbank,
at vores skattemæssige dispositioner kan forklares og forsvares i forhold til vores interessenter. Sydbank har derfor bl.a. ikke aktiviteter i
lande, der er omfattet af EU’s eller OECD’s liste over skattelylande.
Sydbank samarbejder og er i løbende dialog med Skattestyrelsen, bl.a. via Tax Governance-samarbejdet for at sikre ordentlighed i bankens
arbejde på skatteområdet.
Sydbank har en skattepolitik, der sætter rammerne for bankens adfærd på skatteområdet for så vidt angår egne, kunders og forretnings
-
forbindelsers forhold. Bestyrelsen har ansvaret for skattepolitikken.
Noter
Note 17 Tilgodehavender hos kreditinstitutter og centralbanker Sydbank-koncernen Sydbank A/SMio. kr. 2024 2023 2024 2023Tilgodehavender på opsigelse hos centralbanker 10.747 14.006 10.747 14.006Tilgodehavender hos kreditinstitutter 3.126 4.256 2.978 4.256I alt 13.873 18.262 13.725 18.262Anfordring 560 382 412 382Til og med 3 måneder 13.313 17.880 13.313 17.880I alt 13.873 18.262 13.725 18.262Heraf udgør reverseforretninger 2.363 3.874 2.363 3.874
111
Årsrapport 2024
112
Årsrapport 2024
Note 18 Udlån Sydbank-koncernen Sydbank A/SMio. kr.2024202320242023Anfordring 25.422 20.690 25.662 20.999Til og med 3 måneder 25.113 17.879 25.007 17.879Over 3 måneder og til og med 1 år 30.042 29.189 30.111 29.364Over 1 år og til og med 5 år 16.647 14.769 15.956 14.769Over 5 år 9.152 8.751 8.933 8.751I alt 106.376 91.278 105.669 91.762
Udlån til dagsværdi – reverseforretninger 23.842 16.743 23.842 16.743Udlån til amortiseret kostpris – bankudlån 82.534 74.535 81.827 75.019I alt 106.376 91.278 105.669 91.762
Udlån og garantidebitorer fordelt på sektorer og brancher, pct.Bygge og anlæg 2,8 4,0 2,8 4,1Energiforsyning mv. 4,1 4,9 4,1 4,8Fast ejendom 9,2 8,2 9,3 8,2Finansiering og forsikring 28,5 23,9 28,3 23,8Handel 14,0 15,6 14,4 15,7Hoteller og restauranter 0,3 0,3 0,3 0,3Industri og råstofindvinding 7,4 8,0 7,3 8,0Information og kommunikation 0,3 0,4 0,3 0,4Landbrug, jagt, skovbrug og fiskeri 3,0 3,6 3,1 3,7Transport 2,2 2,5 2,2 2,5Øvrige erhverv 9,3 9,7 9,2 9,7Erhverv i alt 81,1 81,1 81,3 81,2Offentlige myndigheder 0,0 0,0 0,0 0,0Privat 18,9 18,9 18,7 18,8I alt 100,0 100,0 100,0 100,0
Modtagne sikkerheder og typer herafUdlån til dagsværdi 23.842 16.743 23.842 16.743Udlån til amortiseret kostpris 82.534 74.535 81.596 75.019Garantier 16.154 15.521 16.096 15.521Regnskabsmæssig krediteksponering 122.530 106.799 121.534 107.283Sikkerhedsværdi 71.342 63.209 71.176 63.209Blanko i alt 51.188 43.590 50.358 44.074
Typer af sikkerhederFast ejendom 12.773 12.542 12.689 12.542Finansielt pant 31.121 23.220 31.121 23.220Leasingaktiver, pantebreve m.m. 7.109 7.138 7.113 7.138Virksomhedspant, driftsmidler m.m. 11.595 10.222 11.509 10.222Garantier/kautioner 1.424 2.036 1.424 2.036Andre sikkerheder 649 101 649 101Anvendte sikkerheder i alt 64.671 55.259 64.505 55.259Specielt sikrede forretninger (kreditforeningsgarantier) 6.671 7.950 6.671 7.950I alt 71.342 63.209 71.176 63.209
I tilfælde af, at koncernen gør brug af sikkerheder, som ikke umiddelbart kan konverteres til likvide beholdninger, er det koncernens
politik at få afhændet sådanne aktiver hurtigst muligt. Der er i 2024 tilbagetaget udstyr i forbindelse med nødlidende engagementer for
34 mio. kr. (2023: 11 mio. kr.).
Der sker løbende vurdering af og afskrivning på leasingaktiverne. Dette medfører, at der i perioder med faldende priser på leasingaktiver
sker en reduktion i de beregnede sikkerheder for koncernens leasingaktiviteter.
Noter
113
Årsrapport 2024
Note 18 Udlån – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023Sikker- Sikker- Udlån Garantierhedsværdi Blanko Udlån Garantierhedsværdi BlankoSikkerhedernes fordeling på ratingklasserRatingklasse1 22.193 5.728 20.487 7.434 18.124 4.114 17.410 4.8282 25.086 5.325 12.180 18.231 22.098 5.388 10.743 16.7433 27.264 1.999 22.544 6.719 21.320 2.215 17.265 6.2704 16.869 1.190 7.267 10.792 14.961 1.585 8.030 8.5165 6.832 570 3.135 4.267 8.482 949 4.609 4.8226 2.501 121 1.510 1.112 2.159 162 1.453 8687 2.163 177 1.278 1.062 1.843 309 1.202 9508 418 39 264 193 380 47 316 1119 1.313 164 948 529 1.258 162 983 437Default 1.566 169 706 1.029 1.138 110 177 1.071Ikke-ratet/STD 2.188 672 1.023 1.837 1.253 480 1.021 712I alt 108.393 16.154 71.342 53.205 93.016 15.521 63.209 45.328Nedskrivninger på udlån 2.017 2.017 1.738 1.738I alt 106.376 16.154 71.342 51.188 91.278 15.521 63.209 43.590Stadie 1 97.493 15.303 65.753 47.043 83.073 14.561 58.062 39.572Stadie 2 8.256 668 4.799 4.125 7.650 814 5.081 3.383Stadie 3 528 183 691 20 443 146 66 523Kreditforringet ved første indregning 99 0 99 0 112 112I alt 106.376 16.154 71.342 51.188 91.278 15.521 63.209 43.590
Koncernens kreditrisici omfatter udover udlån og garantier også kredittilsagn. Yderligere specifikationer af garantier og uigenkaldelige
kredittilsagn fremgår af note 35.
Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023PrivatErhvervI altPrivatErhvervI altForfaldne, men ikke værdiforringede fordringer*0-30 dage 43 131 174 52 95 14731-60 dage 0 0 0 0 0 061-90 dage 0 0 0 0 0 0I alt 43 131 174 52 95 147Ratingklasse1 16 11 27 16 12 282 5 25 30 8 13 213 8 17 25 8 18 264 3 22 25 4 17 215 2 35 37 4 25 296 0 5 5 1 2 37 0 10 10 1 4 58 2 1 3 10 1 119 1 5 6 0 3 3Ikke-ratet/STD 6 0 6 0 0 0I alt 43 131 174 52 95 147
* Restancebeløb vedrørende udlån mv., der ikke er individuelt nedskrevet. Udlån og tilgodehavender, der er forfaldne ud over 90 dage,
behandles som værdiforringede.
114
Årsrapport 2024
Noter
Note 18 Udlån – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023Kreditforringet ved første Stadie 1Stadie 2Stadie 3indregning*I altI altUdlån, garantier og korrektivkonto fordelt på stadierUdlån før nedskrivninger 74.031 8.855 1.566 99 84.551 76.273Garantier 15.303 668 183 16.154 15.521Udlån og garantier i alt 89.334 9.523 1.749 99 100.705 91.794Pct. 88,7 9,5 1,7 0,1 100,0 100,0 Nedskrivninger på udlån 380 599 1.038 2.017 1.738Hensættelser på uudnyttede kreditrammer 17 27 13 57 67Hensættelser på garantier* 8 30 76 114 94Korrektivkonto i alt 405 656 1.127 - 2.188 1.899Korrektivkonto primo 400 740 759 1.899 1.929 Nye nedskrivninger og hensættelser i perioden, netto -3 -88 530 439 19 Tidligere nedskrevet, nu endeligt tabt - - 187 187 49 Korrektivkonto i datterselskab 8 4 25 37 -Korrektivkonto i alt, ultimo 405 656 1.127 - 2.188 1.899Nedskrivninger i pct. af udlån 0,5 6,8 66,3 2,4 2,3 Hensættelser i pct. af garantier 0,1 4,5 41,5 0,7 0,6 Korrektivkonto i pct. af udlån og garantier 0,5 6,9 64,4 2,2 2,1 Udlån før nedskrivninger 74.031 8.855 1.566 99 84.551 76.273Nedskrivninger på udlån 380 599 1.038 2.017 1.738Udlån efter nedskrivninger 73.651 8.256 528 99 82.534 74.535Pct. 89,2 10,0 0,6 0,1 100,0 100,0
* Udlån før nedskrivninger, der indregnes som kreditforringet ved første indregning, udgør i alt 235 mio. kr.
Koncernens modeller til beregning af nedskrivninger på eksponeringer på stadie 1 og 2 indeholder en forventning til konjunkturudviklin-
gen. Forventningen til konjunkturudviklingen baserer sig på skøn over sandsynligheden for forskellige udfald af den økonomiske vækst.
Der henvises til note 2 regnskabsmæssige vurderinger side 97 for nærmere beskrivelse heraf.
I tillæg til individuelt beregnede nedskrivninger er der indregnet ledelsesmæssige skøn på 500 mio. kr. ultimo 2024 (2023: 500 mio. kr.)
til afdækning af den makroøkonomiske usikkerhed.
115
Årsrapport 2024
Note 18 Udlån – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr.Udlån og garantierNedskrivnings- og Periodens nedskriv- Periodens tabhensættelsessaldoninger på udlån mv.2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023Bygge og anlæg 3.523 4.387 131 146 11 27 27 13Energiforsyning mv. 5.284 5.181 262 16 451 0 200 0Fast ejendom 11.344 8.821 76 59 19 -36 1 3Finansiering og forsikring 11.255 8.855 155 127 26 9 4 0Handel 17.662 17.155 501 488 133 130 128 23Hoteller og restaturanter 373 391 31 67 -4 8 2 1Industri og råstofindvinding 9.345 8.769 301 246 58 -6 7 4Information og kommunikation 410 473 31 32 2 17 1 0Landbrug, jagt, skovbrug og fiskeri 3.819 4.004 161 189 -42 -85 7 14Transport 2.709 2.694 39 25 13 -5 1 1Øvrige erhverv 11.538 10.525 180 143 30 -2 4 5Erhverv i alt 77.262 71.255 1.868 1.538 697 57 382 64Offentlige myndigheder 26 36Privat 23.417 20.503 320 361 -102 -84 24 14I alt 100.705 91.794 2.188 1.899 595 -27 406 78Bygge og anlægGennemførelse af byggeprojekter 448 630 25 3 22 -1 2 0Bygge- og anlægsvirksomhed, special 1.869 1.812 87 111 0 34 25 13Opførelse af bygninger 603 890 15 30 -13 -6 0 0Bygge og anlæg i øvrigt 603 1.055 4 2 2 0 0 0I alt 3.523 4.387 131 146 11 27 27 13Fast ejendomAlmennyttige boligselskaber 6.795 4.328 3 2 1 -5 0 0Udlejning af erhvervsejendomme 2.887 2.555 47 38 11 -10 0 3Udlejning af boligejendomme 715 789 9 5 3 -1 0 0Fast ejendom i øvrigt 947 1.149 17 14 4 -20 1 0I alt 11.344 8.821 76 59 19 -36 1 3Finansiering og forsikringHoldingselskaber 6.472 5.123 100 82 14 7 0 0Finansieringsselskaber 4.783 3.732 55 45 12 2 4 0I alt 11.255 8.855 155 127 26 9 4 0
116
Årsrapport 2024
Noter
Note 18 Udlån – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr.Udlån og garantierNedskrivnings- og Periodens nedskriv- Periodens tabhensættelsessaldoninger på udlån mv.2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023HandelDetailhandel 1.803 1.842 68 52 17 15 1 3Handel med biler og motorcykler 3.085 3.188 63 70 -7 8 5 0Engroshandel, andre maskiner 1.769 1.808 93 30 64 3 2 0Engroshandel, nærings- og nydelses-midler 2.171 1.982 73 39 0 11 0 0Engroshandel, husholdningsartikler 3.990 3.579 118 210 17 5 118 10Engroshandel, landbrugsråvarer og dyr 1.608 1.405 34 34 -1 24 0 0Anden specialiseret engroshandel 2.220 2.237 28 30 40 71 0 9Handel i øvrigt 1.016 1.114 24 23 3 -7 2 1I alt 17.662 17.155 501 488 133 130 128 23Industri og råstofindvindingRåstofindvinding 279 213 1 2 -1 -1 0 0Fremstilling af tekstiler og beklædning 661 772 8 7 1 -2 0 0Fremstilling og reparation af maskiner og udstyr 1.728 1.635 36 32 6 0 0 0Fremstilling af fødevarer 2.468 1.920 64 59 5 5 2 4Jern og metalvareindustri, ekskl. maskiner og udstyr 1.172 1.356 79 69 9 -23 0 0Industri i øvrigt 3.037 2.873 113 77 38 15 5 0I alt 9.345 8.769 301 246 58 -6 7 4Landbrug, jagt, skovbrug og fiskeriSvinebrug 510 729 14 24 -22 -21 0 1Kvægbrug 998 1.127 77 59 18 -34 1 0Planteavl 1.321 1.220 22 53 -34 -25 5 2Landbrug i øvrigt 990 928 48 53 -4 -5 1 11I alt 3.819 4.004 161 189 -42 -85 7 14TransportLandtransport 1.000 1.029 22 16 6 -6 1 1Skibsfart 394 438 0 0 0 0 0 0Luftfart 188 268 2 3 -1 0 0 0Transport i øvrigt 1.127 959 15 6 8 1 0 0I alt 2.709 2.694 39 25 13 -5 1 1Øvrige erhvervUdlejning og leasing 4.773 4.319 32 23 10 1 0 0Hovedsæders virksomhed 2.472 2.022 14 13 0 -4 0 0Liberale erhverv 1.563 1.471 45 39 9 5 3 5Øvrige erhverv i øvrigt 2.730 2.713 89 68 11 -4 1 0I alt 11.538 10.525 180 143 30 -2 4 5
117
Årsrapport 2024
Note 18 Udlån – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023Kreditforringet ved første Stadie 1Stadie 2Stadie 3indregningI altI altUdlån før nedskrivningerRatingklasse1 15.442 15.442 11.9812 23.481 23.481 22.0973 11.778 11.778 10.7514 15.221 1.648 16.869 14.9315 4.773 2.059 6.832 8.4826 991 1.510 2.501 2.1597 276 1.887 2.163 1.8438 6 412 418 3809 1.313 1.313 1.258Default 1.566 1.566 1.138Ikke-ratet/STD 2.063 26 99 2.188 1.253I alt 74.031 8.855 1.566 99 84.551 76.273Nedskrivninger på udlånRatingklasse1 5 5 22 17 17 173 81 81 804 93 15 108 1065 81 36 117 1426 65 43 108 1077 19 80 99 1018 1 41 42 439 365 365 427Default 1.038 1.038 695Ikke-ratet/STD 18 19 37 18I alt 380 599 1.038 - 2.017 1.738Udlån efter nedskrivningerRatingklasse1 15.437 15.437 11.9792 23.464 23.464 22.0803 11.697 11.697 10.6714 15.128 1.633 16.761 14.8255 4.692 2.023 6.715 8.3406 926 1.467 2.393 2.0527 257 1.807 2.064 1.7428 5 371 376 3379 948 948 831Default 528 528 443Ikke-ratet/STD 2.045 7 99 2.151 1.235I alt 73.651 8.256 528 99 82.534 74.535
118
Årsrapport 2024
Noter
Note 18 Udlån – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023Kreditforringet ved første Stadie 1Stadie 2Stadie 3indregningI altI altUdlån før nedskrivningerPrimo 66.698 8.325 1.138 112 76.273 75.673Flytning mellem stadierTilgang vedr. overtagen portefølje 1.204 33 52 1.289 - Flytning til stadie 1 2.016 -1.998 -18 - - Flytning til stadie 2 -3.739 3.824 -85 - - Flytning til stadie 3 -353 -518 871 - - Nye eksponeringer 18.194 814 226 19.234 16.825Indfriede eksponeringer -12.379 -1.553 -112 -14.044 -14.551Ændring i saldi 2.390 -72 -100 -13 2.205 -1.596Tabsafskrivninger -406 -406 -78Ultimo 74.031 8.855 1.566 99 84.551 76.273Nedskrivninger på udlånPrimo 368 675 695 - 1.738 1.740Flytning mellem stadierTilgang vedr. overtagen portefølje 9 4 31 44 - Flytning til stadie 1 97 -92 -5 - - Flytning til stadie 2 -41 83 -42 - - Flytning til stadie 3 -4 -136 140 - - Nye eksponeringer 83 52 117 252 196Indfriede eksponeringer -58 -119 -75 -252 -257Ændring i saldi -74 132 364 422 108Tabsafskrivninger -187 -187 -49Ultimo 380 599 1.038 - 2.017 1.738Udlån efter nedskrivningerPrimo 66.330 7.650 443 112 74.535 73.933Flytning mellem stadierTilgang vedr. overtagen portefølje 1.195 29 21 1.245 -Flytning til stadie 1 1.919 -1.906 -13 - - Flytning til stadie 2 -3.698 3.741 -43 - - Flytning til stadie 3 -349 -382 731 - - Nye eksponeringer 18.111 762 109 18.982 16.629Indfriede eksponeringer -12.321 -1.434 -37 -13.792 -14.294Ændring i saldi 2.464 -204 -464 -13 1.783 -1.704Tabsafskrivninger -219 -219 -29Ultimo 73.651 8.256 528 99 82.534 74.535
119
Årsrapport 2024
Note 18 Udlån – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023Udlån, der hverken Udlån med Udlån, der hverken Udlån med har indikation for indikation har indikation for indikation kreditforringelse for kredit- Forfaldne kreditforringelse for kredit- Forfaldne eller er forfaldneforringelseudlånUdlåneller er forfaldneforringelseudlånUdlånRatingklasse1 22.166 27 22.193 18.096 28 18.1242 25.056 30 25.086 22.077 21 22.0983 27.239 25 27.264 21.294 26 21.3204 16.844 25 16.869 14.940 21 14.9615 6.795 37 6.832 8.453 29 8.4826 2.496 5 2.501 2.156 3 2.1597 2.153 10 2.163 1.838 5 1.8438 415 3 418 369 11 3809 410 897 6 1.313 251 1.004 3 1.258Default 0 1.566 0 1.566 0 1.138 0 1.138Ikke-ratet/STD 2.072 110 6 2.188 1.125 128 0 1.253I alt 105.646 2.573 174 108.393 90.599 2.270 147 93.016Nedskrivninger 829 1.188 0 2.017 873 865 0 1.738I alt 104.817 1.385 174 106.376 89.726 1.405 147 91.278
Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023
Brutto-
investering
Ikke-indtjent
rente
Netto-
investering
Brutto-
investering
Ikke-indtjent
rente
Netto-
investering
Leasingtilgodehavender
– finansielle leasingkontrakter
Til og med 1 år 2.751 255 2.496 2.583 236 2.347Over 1 år og til og med 5 år 6.561 697 5.864 6.243 824 5.419Over 5 år 931 23 908 1.039 39 1.000I alt 10.243 975 9.268 9.865 1.099 8.766
Leasingtilgodehavender består af tilgodehavender ved udlejning af forskelligt driftsmateriel på uopsigelige leasingkontrakter. Der er tale
om fastforrentede og variabelt forrentede leasingkontrakter i udenlandsk og dansk valuta.
Udlån til amortiseret kostpris indeholder tilgodehavender vedrørende finansiel leasing på 10.243 mio. kr. ultimo 2024 (2023: 9.865 mio. kr.).
Nedskrivninger på uerholdelige tilgodehavende leasingydelser udgør 0 mio. kr. for 2024 (2023: 0 mio. kr.).
120
Årsrapport 2024
Noter
Note 18 Udlån – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023Udlån og Udlån og garantier garantier før ned-Ned-Bogført før ned-Ned-Bogført skrivningerskrivningerværdiskrivningerskrivningerværdiUdlån og garantier med kreditlempelser (forbearance)Stadie 1 14 0 14 35 0 35Stadie 2 16 3 13 36 12 24Stadie 3 668 472 196 407 228 179I alt 698 475 223 478 240 238Kreditforringede ikke-misligholdte udlån og garantier 27 2 25 64 9 55Kreditforringede misligholdte udlån og garantier 671 473 198 414 231 183I alt 698 475 223 478 240 238Som følge af økonomiske vanskeligheder: - Er renten nedsat 389 308 81 152 105 47 - Er der givet afdragslempelse 104 56 48 132 57 75 - Er der givet andre lempelser 205 111 94 194 78 116I alt 698 475 223 478 240 238
Udlån og garantier med kreditlempelser er defineret som udlån og garantier, hvor der er sket en ændring af lånevilkårene, der ikke vil have
været givet, hvis ikke låntager havde været i økonomiske problemer, jævnfør EBA-vejledning (ANNEX V).
Sydbank-koncernenMio. kr.Kredit - Usikret del forringede Ned- Regnskabs-Værdi af af regnskabs-udlånskrivningermæssig værdisikkerhedermæssig værdi2024Kreditforringede udlånErhverv 1.482 867 615 530 85Privat 183 90 93 76 17I alt 1.665 957 708 606 1022023Kreditforringede udlånErhverv 1.089 542 547 511 36Privat 161 83 78 110 0I alt 1.250 625 625 621 36
121
Årsrapport 2024
Note 19 Obligationer til dagsværdi Sydbank-koncernen Sydbank A/SMio. kr. 2024 2023 2024 2023Statsobligationer 912 852 912 852Realkreditobligationer 29.830 32.117 29.830 32.117Øvrige obligationer 1.038 1.650 1.038 1.650I alt 31.780 34.619 31.780 34.619Statsobligationer fordelt på staterDanmark 904 377 904 377Finland - 475 - 475Tyskland 8 - 8 -I alt 912 852 912 852
Note 20 Aktier mv.Noteret på Nasdaq Copenhagen A/S 523 658 523 658Noteret på andre børser 2 0 2 0Unoterede aktier optaget til dagsværdi 2.479 2.360 2.479 2.360I alt 3.004 3.018 3.004 3.018Handelsbeholdning 92 94 92 94Anlægsbeholdning, værdiregulering over resultatopgørelsen 2.509 2.378 2.509 2.378Anlægsbeholdning, værdiregulering over anden totalindkomst 403 546 403 546I alt 3.004 3.018 3.004 3.018
Note 21 Kapitalandele i associerede virksomheder mv.Regnskabsmæssig værdi primo 164 165 164 165Heraf kreditinstitutter - - - - Kostpris primo 163 165 163 165Tilgang 230 0 230 0Afgang 13 2 13 2Kostpris ultimo 380 163 380 163Op- og nedskrivninger primo 1 0 1 0Udbytte -15 -7 -15 -7Andel af resultat 67 8 67 8Tilbageførte op- og nedskrivninger 0 0 0 0Op- og nedskrivninger ultimo 53 1 53 1Regnskabsmæssig værdi ultimo 433 164 433 164
122
Årsrapport 2024
Noter
Note 22 Kapitalandele i tilknyttede virksomheder mv. Sydbank A/S
Mio. kr. 2024 2023
Regnskabsmæssig værdi primo 2.295 2.128
Kostpris primo 2.346 2.346
Valutakursregulering - -
Tilgang 347 -
Afgang - -
Kostpris ultimo 2.693 2.346
Op- og nedskrivninger primo -51 -218
Valutakursregulering - -
Resultat 39 178
Udbytte -2.142 -11
Afskrivninger på kunderelationer -4 -
Tilbageførte op- og nedskrivninger - -
Op- og nedskrivninger ultimo -2.158 -51
Regnskabsmæssig værdi ultimo 535 2.295
Note 23 Aktiver tilknyttet puljeordninger Sydbank-koncernen Sydbank A/SMio. kr. 2024 2023 2024 2023Kontantindestående 43 46 43 46Øvrige obligationer 7.475 6.836 7.475 6.836Øvrige aktier mv. 8.045 8.153 8.045 8.153Investeringsbeviser 11.441 7.869 11.441 7.869Andre poster 1 -1 1 -1I alt 27.005 22.903 27.005 22.903
123
Årsrapport 2024
Immaterielle aktiver
Koncernens immaterielle aktiver består af værdien af kunderelationer samt goodwill erhvervet ved overtagelse af virksomheder.
Overtagne aktiviteter er fordelt på forretningssegmenterne Bankaktiviteter, Kapitalforvaltning og Markets.
Goodwill udgør 170 mio. kr. ultimo 2024 (2023: 170 mio. kr.) og vedrører primært Bankaktiviteter. Goodwill testes én gang årligt for
værdiforringelse.
Den i 2024 foretagne værdiforringelsestest har ikke givet anledning til nedskrivning af goodwill. Værdien af kunderelationer udgør 270
mio. kr. ultimo 2024 (2023: 158 mio. kr.).
Kunderelationer afskrives lineært over den forventede økonomiske levetid på 5-15 år.
Værdiforringelsestest
Koncernens goodwill testes én gang årligt for værdiforringelse samt ved eventuelle indikationer på værdiforringelse.
Værdiforringelsestesten sammenholder den regnskabsmæssige værdi med den estimerede nutidsværdi af forventede fremtidige penge
-
strømme. Den særlige kapitalstruktur i finansielle koncerner medfører, at beregningsgrundlaget for nutidsværdien af fremtidige penge-
strømme baseres på en egenkapital-/dividendemodel.
De væsentligste forudsætninger tager udgangspunkt i en fremskrivning af koncernens seneste resultater for 2024, der udgør følgende:
· Årets resultat i 2024 udgør 2,8 mia. kr.
· Indtjeningen i budgetperioden er baseret på ledelsesgodkendt budget for 2025
· Egenkapitalen for 2024 er påvirket af udbetalt udbytte for 2023 på 1.686 mio. kr. samt aktietilbagekøb på 1.200 mio. kr.
· Risikovægtede eksponeringer tager udgangspunkt i estimat for 2024
· Diskonteringsrenten (egenkapitalomkostning) er beregnet til 9,4 pct.
· Der forventes en årlig vækst på 1,5 pct. i terminalperioden
De forventede fremtidige pengestrømme tilbagediskonteres med koncernens risikojusterede afkastkrav og diskonteringsfaktor,
der ultimo 2024 udgør 12,7 pct. før skat og 9,4 pct. efter skat (2023: 16,0 pct. før skat og 11,8 pct. efter skat). Afkastkravet og
diskonteringsfaktoren er baseret på aktuelle markedsdata og eksterne benchmarks.
Den gennemførte nedskrivningstest viser, at der ikke er sket værdiforringelse pr. 31. december 2024.
En forøgelse af koncernens risikojusterede afkastkrav fra 9,4 pct. til eksempelvis 15,0 pct. ville ikke medføre en værdiforringelse af good
-
will. En reduktion af den skønnede vækst i terminalperioden på 1,0 procentpoint ville ligeledes ikke medføre værdiforringelse. Endvidere
ville en reduktion af indtjeningen i terminalperioden på 15 pct. ikke medføre værdiforringelse.
Note 24 Immaterielle aktiver
124
Årsrapport 2024
Noter
Note 24 Immaterielle aktiver – fortsat Sydbank-koncernen Sydbank A/SMio. kr. 2024 2023 2024 2023Regnskabsmæssig værdi primo 329 364 328 363 Kostpris primo 615 615 609 609Tilgang 121 - - -Afgang - - - -Kostpris ultimo 736 615 609 609Af- og nedskrivninger primo 286 251 281 246Årets af- og nedskrivninger 29 35 23 35Af- og nedskrivninger ultimo 315 286 304 281Regnskabsmæssig værdi ultimo 421 329 305 328
Værdien af kunderelationer afskrives over 5-15 år.
Note 25 DomicilejendommeRegnskabsmæssig værdi primo 1.095 1.125 870 903Valutakursregulering 0 0 0 0Tilgang, herunder forbedringer 17 0 9 0Afgang 0 0 0 0Årets afskrivninger 7 7 6 6Værdiregulering ført direkte på egenkapitalen 29 -10 28 -10Værdiregulering ført i resultatopgørelsen -12 -13 -5 -17Regnskabsmæssig værdi ultimo 1.122 1.095 896 870Afkastkrav anvendt ved opgørelse af dagsværdi, pct.* 4,25-11,00 4,25-11,00 4,25-11,00 4,25-11,00
* Afkastkravet udtrykker blandt andet den geografiske placering.
Følsomhedsanalyse:
En forøgelse af afkastkravet på 0,50 procentpoint vil alt andet lige reducere dagsværdien med 81 mio. kr. (2023: 78 mio. kr.).
125
Årsrapport 2024
Note 26 Øvrige materielle aktiver Sydbank-koncernen Sydbank A/SMio. kr. 2024 2023 2024 2023Regnskabsmæssig værdi primo 60 48 59 48Kostpris primo 655 623 654 623Valutakursregulering 0 0 0 0Tilgang 95 77 94 77Afgang 46 45 46 46Kostpris ultimo 704 655 702 654Af- og nedskrivninger primo 595 575 595 575Valutakursregulering 0 0 0 0Årets afskrivninger 73 63 73 63Tilbageførte af- og nedskrivninger 43 43 44 43Af- og nedskrivninger ultimo 625 595 624 595Regnskabsmæssig værdi ultimo 79 60 78 59
Note 27 Andre aktiverPositiv markedsværdi af afledte finansielle instrumenter mv. 3.689 4.718 3.689 4.718Forskellige debitorer 1.058 730 558 275Tilgodehavende renter og provision 373 406 370 406Afgivet kontant sikkerhedsstillelse, CSA-aftaler mv. 605 623 605 623Øvrige aktiver 0 1 0 1I alt 5.725 6.478 5.222 6.023
Note 28 Gæld til kreditinstitutter og centralbankerGæld til centralbanker 4 10 4 10Gæld til kreditinstitutter 6.109 6.385 6.035 6.385I alt 6.113 6.395 6.039 6.395Anfordring 2.869 2.524 2.795 2.524Til og med 3 måneder 3.154 3.871 3.154 3.871Over 3 måneder og til og med 1 år 90 - 90 -I alt 6.113 6.395 6.039 6.395Heraf udgør repoforretninger 2.612 3.485 2.612 3.485
126
Årsrapport 2024
Noter
Note 29 Indlån og anden gæld Sydbank-koncernen Sydbank A/SMio. kr. 2024 2023 2024 2023På anfordring 89.128 83.910 86.236 86.185Med opsigelsesvarsel 57 78 57 78Tidsindskud 23.705 23.558 23.705 23.558Særlige indlånsformer 3.782 4.105 3.782 4.105I alt 116.672 111.651 113.780 113.926Anfordring 89.321 84.118 86.429 86.394Til og med 3 måneder 22.352 20.712 22.352 20.711Over 3 måneder og til og med 1 år 1.894 3.031 1.894 3.031Over 1 år og til og med 5 år 393 753 393 753Over 5 år 2.712 3.037 2.712 3.037I alt 116.672 111.651 113.780 113.926Heraf udgør repoforretninger 1.504 3.299 1.504 3.299Heraf udgør indlån mod sikkerhedsstillelse - - - -
Note 30 Udstedte obligationer til amortiseret kostprisOver 1 år og til og med 5 år 11.175 11.161 11.175 11.161I alt 11.175 11.161 11.175 11.161
Note 31 Andre passiverNegativ markedsværdi af afledte finansielle instrumenter mv. 3.636 4.588 3.636 4.588Forskellige kreditorer 6.533 4.719 6.398 4.595Negativ beholdning reverse 3.649 5.950 3.649 5.950Rente og provision mv. 226 224 224 224Modtaget kontant sikkerhedsstillelse, CSA-aftaler mv. 350 425 350 425I alt 14.394 15.906 14.257 15.782
Note 32 Hensatte forpligtelserHensættelser til pension og lignende forpligtelser 2 2 2 2Hensættelser til udskudt skat 181 - 154 -Hensættelser til tab på garantier 114 94 114 94Andre hensatte forpligtelser 61 70 61 70I alt 358 166 331 166
127
Årsrapport 2024
Note 32 Hensatte forpligtelser – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024Hensættelsertil pensionHensættelserHensættelserAndreHensatte og lign.til udskudttil tab påhensatteforpligtelserforpligtelserskatgarantierforpligtelseri altRegnskabsmæssig værdi primo 2 - 94 70 166Tilgang - 181 63 31 275Afgang - - 43 40 83Regnskabsmæssig værdi ultimo 2 181 114 61 358
Andre hensatte forpligtelser vedrører primært hensættelser på tabsgivende kontrakter og retssager.
Note 33 Efterstillede kapitalind-
skud
Sydbank-koncernen Sydbank A/S
Mio. kr. Rentesats Note Nom. i mio. Forfald 2024 2023 2024 20235,685 (var.) 1 Obligationslån EUR 75 2.11.2029 - 559 - 5592,550 (var.) 2 Obligationslån EUR 75 Uendelig 559 559 559 5597,730 (var.) 3 Obligationslån NOK 650 25.4.2034 408 - 408 -5,942 (var.) 4 Obligationslån SEK 550 25.4.2034 357 - 357 -4,977 (var.) 5 Obligationslån EUR 100 6.9.2035 743 - 743 -7,337 (var.) 6 Obligationslån DKK 25 23.9.2031 25 - - -6,917 (var.) 7 Obligationslån DKK 50 22.6.2032 50 - - -Efterstillede kapitalindskud i alt 2.142 1.118 2.067 1.118
1) Indfriet 6. september 2024
2) Renten følger 10-års Mid-Swap med et tillæg på 0,2 pct. Indregnes ikke i kapitalgrundlaget.
3) Kan indfries 25. april 2029. Renten fastsættes til 3,05 pct. over 3 mdr. Nibor
4) Kan indfries 25. april 2029. Renten fastsættes til 3,00 pct. over 3 mdr. Stibor
5) Kan indfries 6. september 2030. Renten fastsættes til 2,10 pct. over 3 mdr. Euribor
6) Kan indfries 23. september 2026. Renten fastsættes til 4,00 pct. over 6 mdr. Cibor
7) Kan indfries 22. juni 2027. Renten fastsættes til 4,25 pct. over 6 mdr. Cibor
Over 5 år 2.142 1.118 2.067 1.118I alt 2.142 1.118 2.067 1.118Omkostninger ved optagelse og indfrielse af efterstillede kapitalindskud 0 0 0 0
Sammenhæng mellem efterstillede kapitalindskud og finansieringsaktivitet i pengestrømsopgørelsen Sydbank-koncernenMio. kr. Pengestrømme Ikke-kontante ændringerPrimo Optagelse Indfrielse Valutakurs Øvrige* UltimoEfterstillede kapitalindskud – 2024 1.118 1.529 559 -16 70 2.142Efterstillede kapitalindskud – 2023 1.115 - - 3 0 1.118
* Heraf 75 mio. kr. udstedelser i Coop Bank.
Ændringer i dagsværdi omfatter effekten af kursreguleringer, og transaktionsomkostninger. Pengestrømme fra optaget og indfriet gæld
er baseret på valutakursen på transaktionsdagen. I noten vises ændringer i den nominelle værdi af efterstillede kapitalindskud. Optagel
-
ses- og indfrielsesbeløb er baseret på valutakursen på balancedagen.
128
Årsrapport 2024
Noter
Note 34 Egne kapitalandele Sydbank-koncernen Sydbank A/S
Mio. kr. 2024 2023 2024 2023Nominel beholdning af egne kapitalandele 32 19 32 19Nominel beholdning af egne kapitalandele i pct. af aktiekapitalen 5,8 3,4 5,8 3,4Aktier i omløb, stk. 51.425.137 54.582.651 51.425.137 54.582.651Besiddelse af egne aktier, stk. 3.163.283 1.917.669 3.163.283 1.917.669Aktiekapitalen i alt, stk. 54.588.420 56.500.320 54.588.420 56.500.320Egne kapitalandele købt i åretAntal aktier, stk. 6.233.735 5.109.363 6.233.735 5.109.363Nominel værdi 62 51 62 51Anskaffelsessum 2.195 1.613 2.195 1.613Antal aktier i pct. af aktiekapitalen 11,4 9,0 11,4 9,0Egne kapitalandele solgt i åretAntal aktier, stk. 4.988.121 5.084.354 4.988.121 5.084.354Nominel værdi 50 51 50 51Afståelsessum 1.597 1.537 1.597 1.537Antal aktier i pct. af aktiekapitalen 9,1 9,0 9,1 9,0
I perioden 28. februar - 31. december 2024 blev der indenfor aktietilbagekøbsprogrammet på i alt 1.200 mio. kr. opkøbt 3.188.000
aktier for i alt 1.126 mio. kr.
I perioden 6. juli - 22. december 2023 blev der indenfor aktietilbagekøbsprogrammet opkøbt 1.911.900 aktier for i alt 600 mio. kr.
Derudover har banken købt og solgt egne kapitalandele som led i Sydbank A/S' almindelige bankforretninger.
129
Årsrapport 2024
Note 35 Eventualforpligtelser og andre forpligtende aftaler Sydbank-koncernen Sydbank A/S
Mio. kr. 2024 2023 2024 2023EventualforpligtelserFinansgarantier 7.568 5.964 7.529 5.964Tabsgarantier for realkreditudlån* 2.310 3.174 2.309 3.174Tabsgarantier for fundede prioritetslån* 574 703 574 703Tinglysnings- og konverteringsgarantier* 3.787 4.073 3.779 4.073Øvrige eventualforpligtelser 1.915 1.607 1.905 1.607I alt 16.154 15.521 16.096 15.521* Omfattet af IFRS 9.Andre forpligtende aftalerUigenkaldelige kredittilsagn 1.948 1.627 1.948 1.627Øvrige forpligtelser* 5 6 43 53I alt 1.953 1.633 1.991 1.680* Heraf koncerninterne lejemålsforpligtelser - - 38 47Sydbank-koncernenMio. kr. 2024 2023Kreditforringet ved første Stadie 1 Stadie 2 Stadie 3indregning I alt I altGarantierPrimo 14.561 814 146 - 15.521 15.949Flytning mellem stadierTilgang vedr. overtagen portefølje 46 0 0 46 -Flytning til stadie 1 196 -195 -1 - -Flytning til stadie 2 -281 292 -11 - -Flytning til stadie 3 -123 -23 146 - -Nye eksponeringer 8.767 126 9 8.902 7.759Indfriede eksponeringer -7.136 -239 -36 -7.411 -7.275Ændring i saldi -727 -107 -70 -904 -912Ultimo 15.303 668 183 - 16.154 15.521Hensættelser på garantierPrimo 9 34 51 - 94 116Flytning mellem stadierTilgang vedr. overtagen portefølje 4 -4 - -Flytning til stadie 1 6 -6 - -Flytning til stadie 2 -1 1 - -Flytning til stadie 3 - -Nye eksponeringer 5 3 39 47 7Indfriede eksponeringer -6 -8 -6 -20 -19Ændring i saldi -4 0 -3 -7 -10Ultimo 8 30 76 - 114 94Ratingklasse/mio. kr. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Default I altUigenkaldelige kredittilsagn2024 269 897 116 519 131 0 0 0 0 16 1.9482023 62 1.105 183 183 94 0 0 0 0 0 1.627
130
Årsrapport 2024
Noter
Note 35 Eventualforpligtelser og andre forpligtende aftaler – fortsat
Totalkreditlån formidlet af Sydbank er omfattet af en aftalt modregningsret i fremtidige løbende provisioner, som Totalkredit kan gøre
gældende i tilfælde af tabskonstatering på de formidlede lån.
Sydbank forventer ikke, at denne modregning får væsentlig indvirkning på Sydbanks økonomiske stilling.
Bankens medlemskab af Bankdata medfører, at banken ved en eventuel udtrædelse er forpligtet til betaling af en udtrædelsesgodtgørelse.
Med indbetalingen af 34 mio. kr. bidrag til afviklingsformuen (indskydergarantiordningen) i maj 2024 har formuen nået målet, om at
opfylde 1 procent af de dækkede indskud. Sydbank har i løbet af de sidste 10 år indbetalt ca. 225 mio. kr. og har aktuelt indestående for 5,9
pct. af eventuelle tab.
Koncernen er part i retssager. Retssagerne vurderes løbende, og der foretages fornødne hensættelser ud fra en vurdering af risikoen for
tab. De verserende retssager forventes ikke at få væsentlig indflydelse på koncernens økonomiske stilling.
Sydbank er sambeskattet med de danske koncernselskaber. Sydbank-koncernen har ikke tilvalgt international sambeskatning. Sydbank
A/S er udpeget som administrationsselskab for sambeskatningsenheden. Som administrationsselskab hæfter Sydbank ubegrænset og
solidarisk med datterselskaberne i sambeskatningen for danske selskabsskatter.
Note 36 Dagsværdisikring af renterisici (makrohedge)
Den samlede risiko på fastforrentede udlån består af kreditrisiko, valutarisiko og renterisiko, ligesom den samlede risiko på afdæknings-
forretningerne – primært renteswaps – består af modpartsrisiko, valutarisiko og renterisiko. Kreditrisikoen styres særskilt i lighed med
kreditrisikoen på variabelt forrentede udlån, mens valutarisikoen på både udlån og afdækningsforretningerne afdækkes løbende. Mod
-
partsrisikoen på afdækningsforretningerne er løbende afdækket via CSA-aftaler med krav om udveksling af sikkerhedsstillelse til dækning
af positive markedsværdier, jf. note "Afledte finansielle instrumenter".
Den resterende del af risikoen kan henføres til den risikofrie rente, som banken styrer ved anvendelse af en cashflowmodel, som leverer et
syntetisk cashflow opdelt i varighedszoner, der udtrykker bankens risikoposition. Modellen opdateres dagligt med alle koncernens positio
-
ner, og positionerne fordeles i porteføljer, afhængig af ansvar og produkt.
En af disse porteføljer består af koncernens positioner i fastforrentede udlån, herunder leasing, fastforrentede indlån og tilhørende afdæk
-
ningsforretninger.
Grundlaget for koncernens indgåelse af afdækningsforretninger (rebalancering) er således et syntetisk nettocashflow, som opdateres
dagligt, baseret på det faktiske cashflow for udlån, indlån og tidligere indgåede afdækningsforretninger i den pågældende portefølje.
De syntetiske cashflows placeres i varighedszoner (under 1 år, fra 1-3 år, fra 3-7 år og over 7 år) for hver valuta. Til hver zone er knyttet en
maksimal ramme for renterisiko (typisk 1 mio. kr.) og et krav til, at renterisikoen på afdækningen ikke må overstige det afdækkede.
Dermed sikres, at renterisikoen i porteføljen holdes på et minimum, idet koncernen ønsker at påtage sig renterisiko i andre porteføljer,
indeholdende obligationer og andre likvide positioner.
Koncernen anvender reglerne for makrohedge, som har til formål at sikre symmetri mellem indtægter og udgifter i regnskabet. Symmetri
-
en opnås ved, at der foretages en hedgeregulering af de sikrede udlån og indlån, som modsvarer den del af kursreguleringen på de afledte
finansielle instrumenter, som vedrører fremtidige perioder. Denne hedgeregulering er posteret under "Andre passiver" og udgør 125 mio.
kr. pr. 31. december 2024 (2023: 23 mio. kr. under "Andre aktiver").
Der er i årets løb konstateret et nettotab på afdækningsforretningerne på 164 mio. kr. (2023: et nettotab på 148 mio. kr.).
Tabet udligner en tilsvarende nettogevinst på de sikrede poster.
Koncernens renterisikostyring er yderligere beskrevet i ”Noter – Risikostyring” på side 149.
131
Årsrapport 2024
Note 36 Dagsværdisikring af renterisici (makrohedge) – fortsat Sydbank-koncernen Sydbank A/S
Mio. kr. 2024 2023 2024 2023
Fastforrentede udlån
Regnskabsmæssig værdi 6.957 8.070 6.957 8.070
Fastforrentede indlån
Regnskabsmæssig værdi 4.987 5.889 4.987 5.889
Swaps
Hovedstol – køb 3.159 1.217 3.159 1.217
Hovedstol – salg 7.475 6.607 7.475 6.607
Dagsværdi 70 162 70 162
Fastforrentede efterstillede kapitalindskud/
udstedte obligationer/hybrid kernekapital
Regnskabsmæssig værdi 13.389 12.607 13.389 12.607
Swaps
Hovedstol 13.254 12.476 13.254 12.476
Dagsværdi 111 -103 111 -103
Koncernens dagsværdisikring af renterisici (makrohedge) er yderligere beskrevet i note 39 på side 134.
Note 37 Sikkerhedsstillelse
Ved udgangen af 2024 har koncernen deponeret værdipapirer og kontant sikkerhedsstillelse til en samlet kursværdi af 161 mio. kr. hos
danske og udenlandske børser og clearingcentraler mv. i forbindelse med marginstillelse og fondsafvikling mv. Herudover har koncernen
afgivet kontant sikkerhedsstillelse i forbindelse med CSA-aftaler på 605 mio. kr. samt værdipapirer til en kursværdi af 0 mio. kr. Sammen
-
hængen til markedsværdier af Afledte finansielle instrumenter fremgår af "Noter - Afledte finansielle instrumenter".
I forbindelse med repoforretninger, det vil sige salg af værdipapirer, hvor der samtidig træffes aftale om tilbagekøb på et senere tidspunkt,
forbliver værdipapirerne i balancen, og det modtagne vederlag indregnes som gæld. Værdipapirer i repoforretninger behandles som
aktiver stillet som sikkerhed for forpligtelser. Modparten har ret til at sælge eller genbelåne de modtagne værdipapirer. Fordeling på gæld
til kreditinstitutter og indlån fremgår af note 28 og 29.
I forbindelse med reverseforretninger, det vil sige køb af værdipapirer, hvor der samtidig træffes aftale om tilbagesalg på et senere tids
-
punkt, har koncernen ret til at sælge eller genbelåne værdipapirerne. Værdipapirerne indregnes ikke i balancen, og det afgivne vederlag
indregnes som tilgodehavende.
Aktiver modtaget som sikkerhed i forbindelse med reverseforretninger kan videresælges til tredjemand. Hvis dette er tilfældet, kan der
som følge af regnskabsreglerne opstå negativ beholdning. Denne føres under "Andre passiver".
Sydbank-koncernen Sydbank A/SMio. kr. 2024 2023 2024 2023Aktiver solgt som led i repoforretningerObligationer til dagsværdi 4.080 6.743 4.080 6.743Aktiver købt som led i reverseforretningerObligationer til dagsværdi 26.327 20.864 26.327 20.864
132
Årsrapport 2024
Noter
Note 38 Nærtstående parter Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023Associerede Associerede virksomhederBestyrelseDirektionvirksomhederBestyrelseDirektionUdlån og lånetilsagn 143 16 1 0 14 0Indlån og anden gæld 13 16 11 56 33 8Udstedte garantier 0 0 0 0 0 0Modtagne sikkerheder 0 13 0 0 7 0Renteindtægter 2 0 0 0 0 0Renteudgifter 0 0 0 0 0 0Modtagne gebyrer og provisioner 0 0 0 0 0 0Øvrige udgifter 647 0 0 609 0 0Rentesatser 2024:
Direktion: Ingen udlån
Bestyrelse: 3,68 - 5,45 pct. p.a.*
* Rentesatserne vedrører lån i forskellige valutaer.
Der er ingen parter med betydelig indflydelse på Sydbank A/S (ejerandel mindst 20 pct.).
Koncernens engagementer og transaktioner med bestyrelses- og direktionsmedlemmer omfatter disse parters personlige engagement
samt deres nærtståendes personlige engagement. Nærmere oplysning om ledelsens aflønning fremgår af note 13.
Øvrige udgifter består primært af it-omkostninger til Bankdata.
Transaktioner med nærtstående parter er foretaget på markedsmæssige vilkår og efter gældende forretningsbetingelser. I 2024 har der
ikke været usædvanlige transaktioner med nærtstående parter.
Mellemværender med tilknyttede virksomheder mv. Sydbank-koncernen Sydbank A/S
Mio. kr. 2024 2023 2024 2023
Udlån til amortiseret kostpris - - 527 484
Aktivposter i alt - - 527 484
Indlån og anden gæld - - 193 2.277
Passivposter i alt - - 193 2.277
133
Årsrapport 2024
Note 38 Nærtstående parter – fortsat Sydbank-koncernen
Stk.
Primo 2024
Ved
indtrædelse/
udtrædelse Tilgang Afgang Ultimo 2024
Beholdning af aktier i Sydbank A/S Bestyrelse (personligt ejet)Lars Mikkelgaard-Jensen (formand) 6.000 6.000Ellen Trane Nørby (næstformand) 228 230 458Jacob Chr. Nielsen (tidl. næstformand) – udtrådt 914 -914 -Carsten Andersen 966 181 1.147Henrik Hoffmann 750 750Søren Holm 3.000 1.000 4.000Janne Moltke-Leth 255 56 311Jarl Oxlund 1.799 145 1.944Gitte Poulsen 5.330 5.330Susanne Schou 110 110Jon Stefansson 389 389Jørn Krogh Sørensen 2.862 181 3.043Pia Wrang 425 254 679I alt 23.028 -914 2.047 - 24.161Bestyrelse (egne og nærtståendes beholdninger)Lars Mikkelgaard-Jensen (formand) 6.000 6.000Ellen Trane Nørby (næstformand) 228 268 496Jacob Chr. Nielsen (tidl. næstformand) – udtrådt 914 -914 -Carsten Andersen 966 181 1.147Henrik Hoffmann 750 750Søren Holm 3.000 1.000 4.000Janne Moltke-Leth 255 56 311Jarl Oxlund 1.799 145 1.944Gitte Poulsen 5.330 5.330Susanne Schou 420 420Jon Stefansson 389 389Jørn Krogh Sørensen 2.867 181 3.048Pia Wrang 435 254 689I alt 23.353 -914 2.085 - 24.524Direktion (egne og nærtståendes beholdninger)Mark Luscombe – indtrådt - 4.065 4.065Karen Frøsig – udtrådt 9.128 -9.128 -Jørn Adam Møller 8.026 545 8.571Stig Westergaard 5.758 545 6.303I alt 22.912 -9.128 5.155 - 18.939I alt 46.265 -10.042 7.240 - 43.463
134
Årsrapport 2024
Noter
Note 39 Oplysning om dagsværdi
Finansielle instrumenter indgår i balancen enten til dagsværdi eller amortiseret kostpris.
For hver regnskabspost opdeles finansielle instrumenter efter værdiansættelsesmetode.
Sydbank-koncernenMio. kr.2024DagsværdiDagsværdiover resultat-Dagsværdi- over andenDagsværdi Amortiseret opgørelsenoptiontotalindkomsti altkostprisFinansielle aktiverKassebeholdning og anfordringstilgodehavenderhos centralbanker - 3.349Tilgodehavender hos kreditinstitutter og centralbanker 2.363 2.363 11.510Udlån til dagsværdi 23.842 23.842 -Udlån til amortiseret kostpris - 82.534Obligationer til dagsværdi 16.778 15.002 31.780 -Aktier mv. 92 2.509 403 3.004 -Aktiver tilknyttet puljeordninger 27.005 27.005 -Grunde og bygninger 1.226 1.226 -Andre aktiver 3.826 124 3.950 1.775I alt 46.901 44.640 1.629 93.170 99.168Uudnyttede kreditfaciliteter - 56.283Maksimal kreditrisiko opgjort udenhensyntagen til sikkerhedsstillelser 46.901 44.640 1.629 93.170 155.451Finansielle forpligtelserGæld til kreditinstitutter og centralbanker 2.612 2.612 3.501Indlån og anden gæld 1.504 1.504 115.168Indlån i puljeordninger 27.005 27.005 - Udstedte obligationer til amortiseret kostpris - 11.175 Andre passiver 7.288 7.288 7.106Efterstillede kapitalindskud - 2.142I alt 11.404 27.005 - 38.409 139.092
135
Årsrapport 2024
Note 39 Oplysning om dagsværdi – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr.2023DagsværdiDagsværdiover resultat-Dagsværdi- over andenDagsværdi Amortiseret opgørelsenoptiontotalindkomsti altkostprisFinansielle aktiverKassebeholdning og anfordringstilgodehavenderhos centralbanker - 6.523Tilgodehavender hos kreditinstitutter og centralbanker 3.874 3.874 14.388Udlån til dagsværdi 16.743 16.743 -Udlån til amortiseret kostpris - 74.535Obligationer til dagsværdi 13.914 20.705 34.619 -Aktier mv. 94 2.378 546 3.018 -Aktiver tilknyttet puljeordninger 22.903 22.903 -Grunde og bygninger 1.202 1.202 -Andre aktiver 4.815 177 4.992 1.486I alt 39.440 46.163 1.748 87.351 96.932Uudnyttede kreditfaciliteter - 60.952Maksimal kreditrisiko opgjort udenhensyntagen til sikkerhedsstillelser 39.440 46.163 1.748 87.351 157.884Finansielle forpligtelserGæld til kreditinstitutter og centralbanker 3.485 3.485 2.910Indlån og anden gæld 3.299 3.299 108.351Indlån i puljeordninger 22.903 22.903 - Udstedte obligationer til amortiseret kostpris - 11.161 Andre passiver 10.549 10.549 5.358Efterstillede kapitalindskud - 1.118I alt 17.333 22.903 - 40.236 128.898
Finansielle instrumenter indregnet til dagsværdi
Værdiansættelse af finansielle instrumenter sker ved anvendelse af noterede kurser fra et aktivt marked, ved anvendelse af generelt
accepterede
værdiansættelsesmodeller med observerbare markedsdata eller ved anvendelse af tilgængelige data, som kun i mindre
omfang er observerbare markedsdata.
For finansielle instrumenter med noterede kurser på et aktivt marked, eller hvor værdiansættelsen bygger på generelt accepterede værdi-
ansættelsesmodeller med observerbare markedsdata, er der ikke væsentlige skøn forbundet med værdiansættelsen.
For finansielle instrumenter, hvor værdiansættelsen sker ved anvendelse af tilgængelige data, som kun i mindre omfang er observerbare
markedsdata, er værdiansættelsen forbundet med skøn. Sådanne finansielle instrumenter fremgår af kolonnen ikke-observerbare input
nedenfor og omfatter primært unoterede aktier, herunder aktier i DLR Kredit A/S.
Dagsværdien af unoterede aktier og andre kapitalandele beregnes på baggrund af tilgængelige oplysninger om handler mv. - herunder i
et meget væsentligt omfang i henhold til ejeraftaler baseret på indre værdi. I et uvæsentligt omfang beregnes dagsværdien på baggrund
af forventede betalingsstrømme.
En ændring på 10 pct. af den opgjorte markedsværdi på finansielle aktiver værdiansat på basis af ikke-observerbare input vil påvirke
resultat før skat med 246 mio. kr. (2023: 234 mio. kr.) af den opgjorte kurs.
136
Årsrapport 2024
Noter
Note 39 Oplysning om dagsværdi – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr.Ikke- Noterede Observerbare observerbare Dagsværdi kurserinputinputi alt2024Finansielle aktiverTilgodehavender hos kreditinstitutter og centralbanker 2.363 2.363Udlån til dagsværdi 23.842 23.842Obligationer til dagsværdi 31.780 31.780Aktier mv. 523 22 2.459 3.004Aktiver tilknyttet puljeordninger 19.488 7.517 27.005Grunde og bygninger 1.226 1.226Andre aktiver 220 3.730 3.950I alt 20.231 69.254 3.685 93.170Finansielle forpligtelserGæld til kreditinstitutter og centralbanker 2.612 2.612Indlån og anden gæld 1.504 1.504Indlån i puljeordninger 27.005 27.005Andre passiver 219 7.069 7.288I alt 219 38.190 - 38.4092023Finansielle aktiverTilgodehavender hos kreditinstitutter og centralbanker 3.874 3.874Udlån til dagsværdi 16.743 16.743Obligationer til dagsværdi 34.619 34.619Aktier mv. 658 22 2.338 3.018Aktiver tilknyttet puljeordninger 16.021 6.882 22.903Grunde og bygninger 1.202 1.202Andre aktiver 272 4.720 4.992I alt 16.951 66.860 3.540 87.351Finansielle forpligtelserGæld til kreditinstitutter og centralbanker 3.485 3.485Indlån og anden gæld 3.299 3.299Indlån i puljeordninger 22.903 22.903Andre passiver 198 10.351 10.549I alt 198 40.038 - 40.236
137
Årsrapport 2024
Note 39 Oplysning om dagsværdi – fortsat Sydbank-koncernen
Mio. kr. 2024 2023Aktiver værdiansat på basis af ikke-observerbare inputRegnskabsmæssig værdi primo 2.338 2.382Tilgang 6 2Afgang 27 245Kursregulering 142 199Værdi ultimo 2.459 2.338Indregnet i årets resultatRenteindtægter - -Udbytte 101 19Kursregulering 142 199I alt 243 218
For at tage hensyn til ændringer i kreditrisikoen vedrørende afledte finansielle instrumenter med positiv dagsværdi foretages en justering
- CVA. CVA er en funktion af risikoen for modpartens misligholdelse (PD), den forventede positive eksponering og tabsprocenten i tilfælde
af misligholdelse. PD fastsættes med udgangspunkt i koncernens kreditmodeller – defaultsandsynligheden på 1 års sigt. PD ud over 1 års
sigt korrigeres på baggrund af markedsdata for eksponeringer med et tilsvarende PD-niveau. Ved udgangen af 2024 udgør CVA 16 mio.
kr. mod 16 mio. kr. ved udgangen af 2023.
Den i forbindelse med afledte finansielle instrumenter indregnede kundemarginal amortiseres over transaktionens løbetid. Ved udgangen
af 2024 udgør den endnu ikke indtægtsførte kundemarginal 15 mio. kr. mod 12 mio. kr. ved udgangen af 2023.
Finansielle instrumenter indregnet til amortiseret kostpris
Langt den overvejende del af koncernens tilgodehavender, udlån og indlån kan ikke overdrages uden kundernes forudgående accept, og
der eksisterer ikke et aktivt marked for handel med sådanne finansielle instrumenter. De anførte oplysninger om dagsværdi baseres derfor
alene på forhold, hvor der er konstateret ændringer i markedsforholdene efter instrumentets første indregning, herunder særligt ændrin-
ger i rentesatser. Oplysningerne om dagsværdi for finansielle instrumenter indregnet til amortiseret kostpris baseres på nedenstående
vurderinger:
For de finansielle instrumenter, hvor der er priskvotering i markedet, anvendes denne. Dette er tilfældet for udstedte obligationer og
efterstillede kapitalindskud. I fravær af en markedspris opgøres værdien med udgangspunkt i skøn over markedets aktuelle afkastkrav –
level 2.
• For udlån vurderes nedskrivninger i forbindelse med værdiforringelse at svare til dagsværdien af kreditrisikoen.
For finansielle instrumenter med en løbetid på under 6 måneder vurderes amortiseret kostpris at svare til dagsværdien.
Renterisikoen på fastforrentede indlån og udlån med løbetid over 6 måneder afdækkes som udgangspunkt med afledte finansielle
instrumenter, primært renteswaps. Sikringen behandles regnskabsmæssigt som sikring til dagsværdi. I porteføljen indgår udlån, indlån
og swaps, jf. note 36.
Baseret på ovenstående er det en samlet vurdering, at dagsværdien af udlån og indlån i al væsentlighed svarer til den regnskabsmæssige
værdi den 31. december 2024.
Sydbank-koncernenMio. kr. 2024 2023Regnskabs-Regnskabs-mæssig værdiDagsværdimæssig værdiDagsværdiUdstedte obligationer til amortiseret kostpris 11.175 11.195 11.161 11.148Efterstillede kapitalindskud 2.142 1.980 1.118 1.008
138
Årsrapport 2024
Noter
Note 40 Restløbetid af finansielle forpligtelser – kontraktligt forfald Sydbank-koncernenMio. kr.Over 3 mdr.Over 1 år og til Til og med og til og og med Anfordring3 mdr.med 1 år5 år Over 5 år2024Gæld til kreditinstitutter og centralbanker 2.869 3.154 90 - -Indlån og anden gæld 89.321 22.352 1.894 393 2.712Udstedte obligationer til amortiseret kostpris - - - 11.175 -Efterstillede kapitalindskud - - - - 2.142I alt 92.190 25.506 1.984 11.568 4.854Eventualforpligtelser (garantier) 6.827 4.910 1.805 1.290 1.3222023Gæld til kreditinstitutter og centralbanker 2.524 3.871 - - -Indlån og anden gæld 84.118 20.712 3.031 753 3.037Udstedte obligationer til amortiseret kostpris - - - 11.161 -Efterstillede kapitalindskud - - - - 1.118I alt 86.642 24.583 3.031 11.914 4.155Eventualforpligtelser (garantier) 7.472 4.146 1.078 1.120 1.705
Beløbene er eksklusive forventede pengestrømme.
2024Gæld til kreditinstitutter og centralbanker 2.869 3.156 93 0 -Indlån og anden gæld 89.321 22.388 1.914 408 3.304Udstedte obligationer til amortiseret kostpris - - - 11.973 -Efterstillede kapitalindskud - - - - 3.223I alt 92.190 25.544 2.007 12.381 6.527Eventualforpligtelser (garantier) 6.827 4.910 1.805 1.290 1.3222023Gæld til kreditinstitutter og centralbanker 2.524 3.872 - - -Indlån og anden gæld 84.118 20.752 3.076 786 4.071Udstedte obligationer til amortiseret kostpris - - - 11.162 -Efterstillede kapitalindskud - - - - 1.118I alt 86.642 24.624 3.076 11.948 5.189Eventualforpligtelser (garantier) 7.472 4.146 1.078 1.120 1.705
Beløbene inkluderer ikke-diskonterede forventede pengestrømme i de finansielle forpligtelsers kontraktuelle løbetid.
Note 41 Aktivitet pr. land Sydbank-koncernen
Mio. kr.
Omsætning
Antal
medarbejdere
Resultat
før skat Skat
Modtagne
offentlige
tilskud
2024
Danmark, bankdrift og leasing 7.162 2.023 3.421 808 0
Tyskland, bankdrift 386 71 224 75 0
I alt 7.548 2.094 3.645 883 0
2023
Danmark, bankdrift og leasing 7.087 1.958 4.070 875 0
Tyskland, bankdrift 346 71 211 64 0
I alt 7.433 2.029 4.281 939 0
Omsætning er defineret som nettorente- og gebyrindtægter, kursreguleringer og andre driftsindtægter.
139
Årsrapport 2024
Note 42 Hoved- og nøgletal Sydbank-koncernen
2024 2023 2022 2021 2020
Udvalgte resultatopgørelsesposter (mio. kr.)
Nettorente- og gebyrindtægter 6.803 6.672 4.981 4.252 3.557
Kursreguleringer 714 737 386 474 340
Udgifter til personale og administration 3.181 3.024 2.931 3.237 2.724
Nedskrivninger på udlån mv. 595 -27 -96 -415 48
Resultat af kapitalandele i associerede virksomheder mv. 52 7 8 7 8
Årets resultat* 2.762 3.342 1.901 1.411 799
Udvalgte balanceposter (mia. kr.)
Udlån 106,4 91,3 84,4 84,0 78,2
Egenkapital i alt 15,8 15,7 14,0 13,2 12,5
Aktiver i alt 193,7 185,1 179,3 168,2 165,8
Nøgletal pr. aktie (kr. pr. aktie a 10 kr.)
Årets resultat 50,9 58,8 32,3 23,2 12,7
Indre værdi 291,4 273,9 233,4 212,6 197,6
Udbytte 26,88 30,56 16,77 12,00 4,00
Børskurs/årets resultat 7,5 5,0 9,1 8,9 10,6
Børskurs/indre værdi 1,30 1,07 1,25 0,97 0,68
Øvrige nøgletal
Kapitalprocent 21,4 21,1 19,6 22,8 24,0
Kernekapitalprocent 19,0 20,1 18,6 19,3 20,4
Resultat før skat i pct. af gns. egenkapital 24,6 30,3 18,9 14,2 8,6
Resultat efter skat i pct. af gns. egenkapital 18,6 23,6 14,8 11,3 6,7
Indtjening pr. omkostningskrone 1,92 2,36 1,82 1,59 1,35
Renterisiko 1,2 0,5 1,3 1,6 1,6
Valutaposition 1,2 0,7 1,8 1,1 1,2
Valutarisiko 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Udlån i forhold til indlån 0,6 0,6 0,7 0,7 0,7
Udlån i forhold til egenkapital 5,5 6,1 6,4 6,7 6,7
Årets udlånsvækst 10,7 0,8 10,3 11,3 -0,5
Likviditet, LCR i pct. 230 223 200 200 210
Summen af store eksponeringer 110 137 147 140 149
Årets nedskrivningsprocent 0,6 0,0 -0,1 -0,4 0,0
Afkastningsgrad i pct. 1,46 1,83 1,09 0,84 0,51
* Opgjort efter IFRS.
Nøgletallene er fastlagt i Finanstilsynets bekendtgørelse om finansielle rapporter for kreditinstitutter m.fl.
140
Årsrapport 2024
Note 42 Hoved- og nøgletal – fortsat Sydbank A/S
2024 2023 2022 2021 2020
Udvalgte resultatopgørelsesposter (mio. kr.)
Nettorente- og gebyrindtægter 6.623 6.429 4.897 4.149 3.427
Kursreguleringer 798 778 427 593 348
Udgifter til personale og administration 3.055 2.964 2.871 3.179 2.632
Nedskrivninger på udlån mv. 595 -27 -96 -415 48
Resultat af kapitalandele i associerede virksomheder mv. 86 185 31 7 11
Årets resultat 2.838 3.375 1.937 1.494 802
Udvalgte balanceposter (mia. kr.)
Udlån 105,7 91,8 84,9 84,5 79,4
Egenkapital i alt 15,7 15,7 13,9 13,2 12,5
Aktiver i alt 190,4 187,2 181,3 170,3 168,8
Nøgletal pr. aktie (kr. pr. aktie a 10 kr.)
Årets resultat 52,8 60,0 33,0 24,7 12,9
Indre værdi 291,4 273,9 233,4 212,6 197,6
Udbytte 26,88 30,56 16,77 12,00 4,00
Børskurs/årets resultat 7,2 4,9 8,9 8,4 10,5
Børskurs/indre værdi 1,30 1,07 1,25 1,00 0,68
Øvrige nøgletal
Kapitalprocent 21,2 20,4 19,0 22,0 22,7
Kernekapitalprocent 18,9 19,4 18,0 18,6 19,4
Resultat før skat i pct. af gns. egenkapital 24,6 30,4 18,8 15,0 8,5
Resultat efter skat i pct. af gns. egenkapital 18,7 23,7 14,8 12,1 6,7
Indtjening pr. omkostningskrone 1,98 2,39 1,84 1,63 1,36
Renterisiko 1,2 0,5 1,3 1,6 1,5
Valutaposition 1,2 0,7 1,8 1,1 1,2
Valutarisiko 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Udlån i forhold til indlån 0,8 0,7 0,7 0,7 0,7
Udlån i forhold til egenkapital 7,1 6,1 6,4 6,8 6,8
Årets udlånsvækst 9,1 0,8 10,2 9,9 0,7
Likviditet, LCR i pct. 230 223 200 200 210
Summen af store eksponeringer 113 137 147 140 149
Årets nedskrivningsprocent 0,5 0,0 -0,1 -0,4 0,0
Afkastningsgrad i pct. 1,46 1,81 1,08 0,88 0,50
Nøgletallene er fastlagt i Finanstilsynets bekendtgørelse om finansielle rapporter for kreditinstitutter m.fl.
Note 43 Begivenheder indtruffet efter balancedagen
Der er efter regnskabsårets udløb ikke indtruffet forhold, der har en væsentlig indflydelse på koncernens økonomiske stilling.
Noter
141
Årsrapport 2024
Note 44 Koncernoversigt Sydbank-koncernenSelskabskapitalCoop Bank A/S, Albertslund* Bank 128 273 15 100Egenkapital Coop Betalinger A/S, Albertslund* Betalingsformidling 2 2 0 100Resultat Ejendomsselskabet af 1. juni 1986 A/S, Aabenraa Ejendomme 11 30 -7 100EjerandelSyd Administration A/S, Aabenraa Inv. og adm. 50 64 14 10031. december 2024Syd Fund Management A/S, Aabenraa Administration 100 125 25 67Aktiviteti mio. kr. i mio. kr.i mio. kr.i pct.Sydbank A/S 546Konsoliderede dattervirksomheder* Sydbanks andel af selskabets resultat 1.7-31.12.2024Bestemt for salgGreen Team Group A/S, Sønder Omme Engroshandel 101 -56 -35 100Kapitalandele i associerede virksomhederForeningen Bankdata, Fredericia* It 472 465 4 31 Fynske Bank , Svendborg* Bank 76 1.359 157 20 Komplementarselskabet Core Property Management A/S, København* Ejendomme 1 1 0 20 Core Property Management P/S, København* Ejendomme 5 44 31 20 * Regnskabsoplysninger er anført ifølge selskabernes senest offentliggjorte årsrapport (2023).
Note 45 Store aktionærer
Nykredit Realkredit A/S ejer over 5 pct af Sydbanks aktiekapital.
Note 46 Sammenhæng mellem koncernens resultat og egenkapital iht. IFRS og Finanstilsynets regnskabsbekendtgørelse
Koncernens regnskab aflægges efter IFRS. Koncernens regnskabspraksis svarer til bestemmelserne i Finanstilsynets regelsæt med
undtagelse af, at Finanstilsynets bekendtgørelse ikke indeholder mulighed for at anvende værdiregulering over anden totalindkomst
for aktiebesiddelser. I koncernens indberetning til Finanstilsynet er alle aktiebesiddelser målt til dagsværdi med værdiregulering over
resultatopgørelsen.
Sydbank-koncernen
Mio. kr. Årets resultat Egenkapital
2024
2023
2024
2023
Koncernens resultat og egenkapital i henhold til IFRS 2.762 3.342 15.784 15.748
Værdiregulering af visse strategiske aktier 109 52 - -
Skat af værdiregulering af visse strategiske aktier -24 -13 - -
Koncernens resultat og egenkapital efter Finanstilsynets regnskabsbekendtgørelse 2.847 3.381 15.784 15.748
142
Årsrapport 2024
Noter
Note 47 Erhvervelse af tilknyttede virksomheder
Sydbank har erhvervet 100 pct. af aktiekapitalen i Coop Bank. Overtagelsen blev endeligt gennemført 1. juli 2024.
De overtagne aktiviteter indgår i segmentoplysningerne for Sydbank-koncernen under Bankaktiviteter. Købsvederlaget for Coop Bank
udgjorde 347 mio. kr., der er afregnet kontant. Handlen omfatter ca. 88.000 kunder, hvoraf ca. 21.000 er NemKonto-kunder, 1,2 mia.
kr. i bankudlån og 1,0 mia. kr. i formidlede realkreditlån fra Totalkredit. Aftalen omfatter også et partnerskab, der vil skabe attraktive
værditilbud for såvel kunderne i Coop Bank A/S og Coop Danmarks øvrige medlemmer. Partnerskabet forventes at kunne give øget
forretningsomfang i Coop Bank A/S.
Efter indregning af identificerbare aktiver, forpligtelser og eventualforpligtelser til dagsværdi er goodwill i forbindelse med overtagelsen
opgjort til 0 mio. kr. De overtagne aktiver og forpligtelser kan specificeres således på overtagelsestidspunktet:
Dagsværdiopgørelse Sydbank-koncernen2024AktiverKassebeholdning og anfordringstilgodehavender hos centralbanker 1.640 Tilgodehavender hos kreditinstitutter og centralbanker 141 Udlån til amortiseret kostpris 1.245 Obligationer til dagsværdi 467 Aktier mv. 0 Immaterielle aktiver, kunderelationer 120 Grunde og bygninger 3 Øvrige materielle aktiver 1 Udskudt skat 3 Andre aktiver 20 Periodeafgrænsningsposter 7 Aktiver i alt 3.647 Indregnet i årets resultatGæld til kreditinstitutter og centralbanker 52 Indlån og anden gæld 3.105 Udstedte obligationer 17 Andre passiver 21 Passiver i midlertidig besiddelse 31 Hensættelser til forpligtelser 0 Efterstillede kapitalindskud 74 Forpligtelser i alt 3.300 Overtagne nettoaktiver 347 Købesum 347 Goodwill 0 EventualforpligtelserGarantier 46
143
Årsrapport 2024
Note 47 Erhvervelse af tilknyttede virksomheder – fortsat
Opgørelse af dagsværdier
I forbindelse med overtagelsen af Coop Bank har Sydbank opgjort identificerbare aktiver og forpligtelser, der er indregnet i overtagelses
-
balancen, til dagsværdi.
Dagsværdien af udlån er baseret på en vurdering af markedsværdien af den overtagne portefølje. Nettoværdien af udlån før dagsværdi
-
reguleringen udgjorde på overtagelsestidspunktet 1.246 mio. kr. Dagsværdireguleringen af udlån udgjorde 0 mio. kr. Det samlede udlån
efter dagsværdiregulering udgør 1.246 mio. kr.
Dagsværdien af kunderelationer er fastsat ved hjælp af Multi-Period Excess Earnings-metoden (MEEM). Kunderelationer opgøres såle
-
des til nutidsværdien af det nettocashflow, der opnås gennem salg til kunderne, efter at der er fratrukket et rimeligt afkast af alle andre
aktiver, som er med til at generere de pågældende pengestrømme.
Dagsværdien af andre immaterielle aktiver baseres på de tilbagediskonterede pengestrømme, som forventes afledt af den fortsatte brug
af aktiverne eller ved salg af aktiverne.
Forpligtelser værdiansættes til nutidsværdi af de beløb, der skal anvendes til at indfri forpligtelserne. Koncernens lånerente før skat
anvendes ved diskontering. Diskontering undlades på kortfristede forpligtelser, når effekten er uvæsentlig.
Overtagelsens indvirkning på Sydbank-koncernens resultatopgørelse
De overtagne aktiviteter indgår i Sydbank-koncernens nettorente- og gebyrindtægter fra 1. juli 2024 og udgør 80 mio. kr., og årets resul
-
tat udgør 15 mio. kr. for perioden fra overtagelsen 1. juli 2024 til 31. december 2024.
Nettorente- og gebyrindtægter og årets resultat for koncernen for 2024, opgjort proforma som om Coop Bank var overtaget 1. januar
2024, udgør 161 mio. kr. henholdsvis 34 mio. kr. Proformatallene er opgjort med udgangspunkt i det faktiske købsvederlag og den fore
-
tagne købesumsfordeling pr. overtagelsestidspunktet, men afskrivninger, låneomkostninger m.v. indgår i proformatallene fra 1. januar
2024.
144
Årsrapport 2024
gletals- og resultatmålsdefinitioner for koncernen
Nøgletal/resultatmål Definition
Årets resultat pr. aktie (kr.)* Årets resultat divideret med gennemsnitligt antal aktier i omløb.
Årets resultat pr. aktie (udvandet) (kr.)* Årets resultat divideret med gennemsnitligt antal aktier i omløb inkl.
udvandingseffekt af aktieoptioner og betingede aktier.
Børskurs ultimo Slutkurs på Sydbank-aktien ultimo året.
Indre værdi pr. aktie (kr.) Egenkapital ultimo året divideret med antal aktier i omløb ultimo året.
Egentlig kernekapitalprocent Egentlig kernekapital divideret med risikovægtede eksponeringer.
Kernekapitalprocent Kernekapital inklusive hybrid kernekapital divideret med risikovægtede
eksponeringer.
Kapitalprocent Kapitalgrundlag divideret med risikovægtede eksponeringer.
Resultat før skat i pct. af gns. egenkapital* Resultat før skat divideret med det kvartalsvise gennemsnit af egenkapitalen,
beregnet som et gennemsnit af årets 4 kvartalers egenkapital ultimo.
Resultat efter skat i pct. af gns. egenkapital* Resultat efter skat divideret med det kvartalsvise gennemsnit af egenkapitalen,
beregnet som et gennemsnit af årets 4 kvartalers egenkapital ultimo.
Afkastningsgrad i pct. Årets resultat divideret med gennemsnitlige aktiver i alt.
Udlån i forhold til indlån Udlån til amortiseret kostpris divideret med indlån (indlån samt anden gæld og indlån i
puljeordninger).
Udlån i forhold til egenkapital Udlån til amortiseret kostpris divideret med egenkapitalen.
Årets udlånsvækst Udregnes på grundlag af udlån til amortiseret kostpris.
Akkumuleret nedskrivningsprocent Nedskrivninger og hensættelser ultimo (korrektivkonto) divideret med udlån til
amortiseret kostpris og garantier før nedskrivninger og hensættelser.
Årets nedskrivningsprocent Nedskrivninger på udlån mv. divideret med udlån til amortiseret kostpris og garantier før
nedskrivninger og hensættelser.
Antal heltidsmedarbejdere ultimo Antal fuldtidsansatte (deltidsansatte omregnet til fuldtidsansatte) ultimo året.
* Nøgletallene er beregnet, som om den hybride kernekapital regnskabsmæssigt behandles som en forpligtelse.
Vedrørende definition af basisindtjening og beholdningsresultat henvises til anvendt regnskabspraksis note 1.
145
Årsrapport 2024
Noter – Afledte finansielle instrumenter
Fordeling efter restløbetidMio. kr.Over 3 mdr.Over 1 år Til og medtil ogtil og 3 mdr. med 1 årmed 5 år Over 5 år I alt 2024 I alt 2023Nominelle værdierValutakontrakter:Spot, køb 408 - - - 408 423Spot, salg 1.142 - - - 1.142 882Terminer/futures, køb 18.420 2.214 19 - 20.653 18.639Terminer/futures, salg 9.933 2.553 304 - 12.790 20.719Swaps, køb - - - 12 12 16Swaps, salg 100 214 785 127 1.226 424Optioner, erhvervede 1.190 164 13 - 1.367 2.070Optioner, udstedte 1.132 134 6 - 1.272 1.777Rentekontrakter:Spot, køb 2.399 - - - 2.399 3.910Spot, salg 1.341 - - - 1.341 2.777Terminer/futures, køb 4.603 - - - 4.603 4.181Terminer/futures, salg 8.271 - - - 8.271 3.741Forward Rate Agreements, køb 0 - - - 0 0Forward Rate Agreements, salg 0 - - - 0 1.491Swaps, køb 27.614 44.613 82.980 9.566 164.773 118.378Swaps, salg 32.822 52.025 83.442 9.091 177.380 129.826Optioner, erhvervede 3.325 435 590 436 4.786 4.717Optioner, udstedte -3.018 436 846 537 -1.199 5.088Aktiekontrakter:Spot, køb 342 - - - 342 1.364Spot, salg 349 - - - 349 1.378Terminer/futures, køb 0 - - - 0 0Terminer/futures, salg 0 - - - 0 0Optioner, erhvervede 0 - - - 0 0Optioner, udstedte 0 - - - 0 0
146
Årsrapport 2024
Fordeling efter restløbetidMio. kr.Over 3 mdr.Over 1 år Til og medtil og til og3 mdr. med 1 årmed 5 år Over 5 år I alt 2024 I alt 2023NettomarkedsværdierValutakontrakter:Spot, køb 2 - - - 2 -1Spot, salg 0 - - - 0 1Terminer/futures, køb 93 9 -1 0 101 -47Terminer/futures, salg -87 -17 1 0 -103 118Swaps, køb 0 0 0 8 8 -Swaps, salg 0 0 -13 10 -3 14Optioner, erhvervede 4 3 0 0 7 18Optioner, udstedte -8 -3 0 0 -11 -13Rentekontrakter:Spot, køb -1 - - - -1 18Spot, salg 2 - - - 2 -12Terminer/futures, køb 5 - - - 5 25Terminer/futures, salg 1 - - - 1 -26Forward Rate Agreements, køb 0 - - - 0 0Forward Rate Agreements, salg -51 -181 324 44 136 1Swaps, køb 39 78 -143 -56 -82 -Swaps, salg 0 0 1 6 7 68Optioner, erhvervede 0 0 -4 -12 -16 10Optioner, udstedte 0 0 0 0 0 -48Aktiekontrakter:Spot, køb - - - - 0 3Spot, salg - - - - 0 -2Terminer/futures, køb - - - - 0 4Terminer/futures, salg - - - - 0 -1Optioner, erhvervede 0 - - - 0 0Optioner, udstedte 0 - - - 0 0Nettomarkedsværdi i alt -1 -111 165 0 53 130
Noter – Afledte finansielle instrumenter
147
Årsrapport 2024
Mio. kr.Kontrakter i alt 2024*Kontrakter i alt 2023*Positive Negative Netto Positive Negative NettoMarkedsværdierValutakontrakter:Spot, køb 3 -1 2 2 -3 -1Spot, salg 1 -1 0 1 0 1Terminer/futures, køb 153 -52 101 91 -139 -48Terminer/futures, salg 51 -154 -103 169 -51 118Swaps, køb 8 0 8 - - -Swaps, salg 12 -15 -3 22 -7 15Optioner, erhvervede 7 0 7 18 0 18Optioner, udstedte 0 -11 -11 0 -13 -13Rentekontrakter:Spot, køb 0 -1 -1 21 -2 19Spot, salg 2 0 2 2 -14 -12Terminer/futures, køb 7 -2 5 38 -13 25Terminer/futures, salg 4 -3 1 16 -42 -26Forward Rate Agreements, køb 0 0 0 0 0 0Forward Rate Agreements, salg 0 0 0 1 0 1Swaps, køb 1.771 -1.633 138 - - -Swaps, salg 1.653 -1.735 -82 4.316 -4.248 68Optioner, erhvervede 7 0 7 11 0 11Optioner, udstedte 0 -16 -16 0 -49 -49Aktiekontrakter:Spot, køb 1 -4 -3 4 -1 3Spot, salg 4 -1 3 1 -4 -3Terminer/futures, køb 0 -7 -7 5 -1 4Terminer/futures, salg 5 0 5 0 -1 -1Optioner, erhvervede 0 - 0 0 - 0Optioner, udstedte - 0 0 - 0 0Markedsværdi i alt 3.689 -3.636 53 4.718 -4.588 130
* Alle kontrakter er ikke-garanterede.
148
Årsrapport 2024
Noter – Afledte finansielle instrumenter
Mio. kr.Kontrakter i alt 2024*Kontrakter i alt 2023*Positive Negative Netto Positive Negative NettoGennemsnitlige markedsværdierValutakontrakter:Spot, køb 1 -1 0 3 -5 -2Spot, salg 1 -1 0 1 -2 -1Terminer/futures, køb 111 -114 -3 172 -131 41Terminer/futures, salg 108 -88 20 171 -120 51Swaps, køb 8 - 8 - - -Swaps, salg 12 -14 -2 22 -88 -66Optioner, erhvervede 12 0 12 25 - 25Optioner, udstedte 0 -10 -10 - -15 -15Rentekontrakter:Spot, køb 6 -2 4 6 -2 4Spot, salg 2 -5 -3 6 -4 2Terminer/futures, køb 20 -14 6 19 -7 12Terminer/futures, salg 16 -15 1 12 -14 -2Forward Rate Agreements, køb - - 0 - - 0Forward Rate Agreements, salg - - 0 - - 0Swaps, køb 1.140 -2.758 -1.618 - - -Swaps, salg 2.801 -1.068 1.733 5.448 -5.209 239Optioner, erhvervede 9 0 9 22 0 22Optioner, udstedte 0 -24 -24 0 -73 -73Aktiekontrakter:Spot, køb 16 -7 9 5 -5 0Spot, salg 7 -16 -9 5 -5 0Terminer/futures, køb 8 -2 6 10 -2 8Terminer/futures, salg 2 -4 -2 1 -5 -4Optioner, erhvervede 1 - 1 0 - 0Optioner, udstedte - -1 -1 - 0 0Gennemsnitlig markedsværdi i alt 4.281 -4.144 137 5.928 -5.687 241
* Beregningen af gennemsnitlige markedsværdier er foretaget på baggrund af månedsvis opgørelse.
Mio. kr.Markedsværdier Sikkerhedsstillelse Eksponering pr. modpartPositive Negative Afgivet Modtaget Tilgodehavende Gæld2024EksponeringModparter med CSA-aftaler 3.471 3.430 504 350 233 38Modparter uden CSA-aftaler 218 206 - - 169 157I alt 3.689 3.636 504 350 402 1952023EksponeringModparter med CSA-aftaler 4.421 4.294 520 425 244 23Modparter uden CSA-aftaler 297 294 - - 229 226I alt 4.718 4.588 520 425 473 249
149
Årsrapport 2024
Noter – Risikostyring
På baggrund af de strategiske målsætninger for koncernen
har bestyrelsen udstukket retningslinjer til direktionen og
vedtaget politikker for kreditrisiko, gearingsrisiko, likvidi-
tetsrisiko, markedsrisiko, operationel risiko, forsikring og
it-sikkerhed.
Bestyrelsen har nedsat et Risikoudvalg, der har til opgave
at behandle risikostyringen mere indgående. Der afhol-
des som minimum kvartalsvise møder, hvor den løbende
rapportering til bestyrelsen gennemgås, og aktuelle emner
behandles. På efterfølgende bestyrelsesmøder præsente-
res den samlede bestyrelse for indhold og konklusioner fra
møderne i Risikoudvalget.
Ansvaret for den daglige håndtering af kreditrisici er pla-
ceret i Kredit, mens Markets har ansvaret for den daglige
håndtering af likviditets- og markedsrisici. De forskellige
fagområder har hver især ansvaret for den daglige håndte-
ring af operationelle risici. Koncernens forsikringer håndte-
res af Økonomi, og ansvaret for koncernens it-sikkerhed er
placeret i IT.
Den overordnede risikostyring, herunder løbende rapporte-
ring til direktion og bestyrelse, udøves af Risiko, hvor område-
direktøren samtidig er risikoansvarlig i Sydbank-koncernen.
Risikostyringen understøttes af koncernens risikoorganisa-
tion, jf. nedenstående diagram.
Relevante fagområder er repræsenteret i udvalgene, som
hver især ledes af et medlem af direktionen. Den risikoan-
svarlige deltager i alle udvalg.
Det er udvalgenes ansvar, indenfor hvert sit risikoområde,
at identificere, vurdere og følge op på koncernens risici, her-
under principper for opgørelse af risici, anvendte modeller
samt vurdere, hvorvidt eksponeringer og risici er i overens-
stemmelse med koncernens ønskede profil og politik.
Udvalgene afholder som minimum kvartalsvise møder og
behandler én gang årligt en risikoanalyse, der indgår som et
væsentligt element i den årlige risikovurdering af koncernen.
Risikovurdering pr. 31. december 2024 indgår sammen
med koncernens årsregnskab for 2024, Kreditrisiko 2024,
koncernens likviditetsrisikovurdering pr. 31. december
2024 (ILAAP) og koncernens kapitalvurdering pr. 31.
december 2024 (ICAAP) som hovedelementer på risiko- og
revisionsudvalgsmøder samt bestyrelsesmøder i starten
af 2025. Med baggrund i behandlingen på disse møder
ajourfører bestyrelsen efterfølgende koncernens politikker
og retningslinjer.
Udvalg for
kreditrisici
Udvalg for
kapital
Udvalg for
likviditets risici
Udvalg for
it-sikkerhed
Udvalg for
markedsrisici
Udvalg for
operationelle
risici
Bestyrelse
Direktion
Risikoansvarlig
Intern revisionRisikoudvalg
Kontrolfunktioner
Forretningsområder/Risikotager
150
Årsrapport 2024
Kredit- og kundepolitik
Koncernens samlede kreditrisiko styres efter politikker og
rammer, der er fastlagt og vedtaget af bestyrelsen.
Bestyrelsen fastlægger de overordnede rammer for kredit-
givningen og forelægges løbende de største engagementer
til bevilling eller orientering.
Bevillinger kan foretages af medarbejdere, der er tildelt en
bevillingsbeføjelse afpasset efter medarbejderens stilling.
Bevillingsbeføjelsen er risikobaseret, så højere risiko medfø-
rer reducerede bevillingsbeføjelser.
Erhvervskunder
Erhvervskunder betjenes som udgangspunkt i områdeho-
vedkontoret eller i særlige erhvervsafdelinger. Koncernens
største og mest komplekse engagementer håndteres i
Corporate & Institutional Banking. Det er målsætningen, at
alle mindre erhvervsengagementer med en tilfredsstillen-
de bonitet bevilges i kundens filial. Mellemstore og større
engagementer bevilges centralt af Kredit, direktion eller
bestyrelse.
Koncernens kreditmæssige beslutninger baseres på en sy-
stematisk og struktureret gennemgang af kundens forhold
og branchetilhør. Gennemgangen baseres på al tilgængelig
information, herunder brancheanalyser og regnskabsanaly-
ser, og indeholder desuden en vurdering af kundens fremad-
rettede forretningsplan og risikoen samt realismen i denne.
Privatkunder
Kreditgivning til privatkunder baseres på kundernes
rådighedsbeløb, formue og gearing (defineret som husstan-
dens samlede gæld divideret med husstandens personlige
indkomst) samt kendskabet til kunden.
Det er målsætningen, at hovedparten af engagementerne
med privatkunder skal kunne bevilges i kundens filial, og at
de resterende kunders engagement skal bevilges af særligt
udpegede kreditansvarlige. Engagementer, hvor kunden har
en negativ formue på mere end 100 tkr., bevilges således af
de kreditansvarlige. Større engagementer og engagementer
med forhøjet risiko behandles centralt af Kredit.
Kreditarbejdet
Kreditarbejdet foregår dels i privat- og erhvervsafdelinger-
ne og dels på centralt hold i Kredit. Som beskrevet nedenfor
har koncernen egenudviklede ratingmodeller til vurdering
af risici på privat- og erhvervskunder.
Koncernens kreditvirksomhed er et aktivt led i bestræbel-
serne på at forøge koncernens indtjening ved at:
Fastholde og forøge porteføljen af gode og perspektivrige
privat-, erhvervs- og investeringskunder.
Fastholde og forøge kundernes forretningsomfang med
koncernen gennem en afbalanceret sammensætning af:
udlån og garantier
– indlån
forretninger i forbindelse med betalingsformidling
handel med værdipapirer mv.
– finansielle instrumenter
Reducere tabsrisici ved at iværksætte handlingsplaner for
svage engagementer. Disse handlingsplaner indeholder
dels reduktion af koncernens eksponering, dels afdækning
af risici ved etablering af nye sikkerheder.
Risici i forbindelse med långivning skal være forudkalkule-
ret på et kvalificeret og velunderbygget grundlag.
Koncernens krediteksponering retter sig især mod kunder i
Danmark og Nordtyskland.
Der er særlig fokus på svage engagementer. Formålet er at
sikre, at koncernens handlingsplaner for disse engagemen-
ter løbende følges, evalueres og tilpasses med henblik på at
reducere tabsrisikoen.
Herudover har Kredit en afdeling, der bliver tilknyttet enga-
gementer med en væsentlig tabsrisiko. Disse engagementer
bliver fulgt tæt, og Kredit er aktivt involveret i at udarbejde
løsninger til nedbringelse af koncernens kreditrisiko.
Bankens kreditkontrol foretager – ud fra en risikobaseret
tilgang – kontrol af, at procedurer og beføjelser overholdes
samt efterprøver bankens systemer og forretningsgange
på kreditområdet. Kreditkontrollen, der er en selvstændig
afdeling, følger tillige op på, at fundne fejl bliver rettet, og
rapporterer til bankens ledelse om sine aktiviteter.
Risikoopfølgning
Risikoopfølgning er en del af området Risiko.
Risikoopfølgning overvåger de væsentligste risici på kredit-
området. Overvågningen, der foretages med udgangspunkt
i en række afgrænsede nøgleområder, sker på baggrund af
en vurdering af, hvorvidt koncernens interne kontrolsystem
på kreditområdet er betryggende, samt at koncernen har
forretningsgange, der beskriver det interne kontrolsystem.
Herudover baseres overvågningen af risici på Risikoopfølg-
nings supplerende analyser, undersøgelser og kontroller af
Noter – Risikostyring
Kreditrisiko
151
Årsrapport 2024
engagementernes bonitet, registreringer, nedskrivningsbe-
regninger samt efterlevelsen af politikker og forretnings-
gange generelt.
Dette sker ved undersøgelser og analyser via udtræk fra
koncernens database indeholdende alle engagementer.
Endelig indgår det i Risikoopfølgnings opgaver at vurde-
re datakvaliteten for de data, der anvendes i koncernens
IRB-modeller.
Sikkerheder
Koncernen tilstræber at reducere risikoen på de enkelte en-
gagementer i form af pant i aktiver samt ved nettingaftaler,
kautioner og garantier.
De hyppigst forekommende pantsætninger er pant i fast
ejendom og i finansielle aktiver i form af aktier, obligationer
og investeringsbeviser.
Koncernen modtager garantier eller kautioner for enga-
gementer. En stor del af disse er stillet af selskaber eller
personer med en koncernrelation til debitor.
Koncernen vurderer løbende værdien af de stillede sikker-
heder. Værdien opgøres som det forventede nettoprovenu
ved realisation.
I det følgende vises 2 tabeller, der illustrerer sikkerhedernes
fordeling på typer henholdsvis på ratingklasser.
I tilfælde af at koncernen gør brug af sikkerheder, som ikke
umiddelbart kan konverteres til likvide beholdninger, er det
koncernens politik at få afhændet sådanne aktiver hurtigst
muligt. Der er i 2024 tilbagetaget udstyr i forbindelse med
nødlidende engagementer for 34 mio. kr. (2023: 11 mio. kr.).
Der sker løbende vurdering af og afskrivning på leasingakti-
verne. Dette medfører, at der i perioder med faldende priser
på leasingaktiver sker en reduktion i de beregnede sikker-
heder for koncernens leasingaktiviteter.
Sikkerheder udgør 71.342 mio. kr. i 2024 – en stigning på
8.133 mio. kr. i forhold til 2023. Stigningen kan primært
henføres til stigning i finansielt pant, som stiger med 7.901
mio. kr. fra 23.220 mio. kr. i 2023 til 31.121 mio. kr. i 2024.
Stigningen i finansielt pant kan primært henføres til æn-
dringen i udlån til dagsværdi, som stiger med 7.099 mio. kr.
Udlån til dagsværdi er repoudlån, som er fuldt dækket af
finansielt pant.
Kreditrisiko – fortsat
Modtagne sikkerheder og typer herafMio. kr. 2024 2023Udlån til dagsværdi 23.842 16.743Udlån til amortiseret kostpris 82.534 74.535Garantier 16.154 15.521Regnskabsmæssig krediteksponering 122.530 106.799Sikkerhedsværdi 71.342 63.209Blanko i alt 51.188 43.590Typer af sikkerhederFast ejendom 12.773 12.542Finansielt pant 31.121 23.220Leasingaktiver, pantebreve m.m. 7.109 7.138Virksomhedspant, driftsmidler m.m. 11.595 10.222Garantier/kautioner 1.424 2.036Andre sikkerheder 649 101Anvendte sikkerheder i alt 64.671 55.259Specielt sikrede forretninger(kreditforeningsgarantier) 6.671 7.950I alt 71.342 63.209
152
Årsrapport 2024
Finansielle modparter
Som led i handel med værdipapirer, valuta og afledte finan-
sielle instrumenter samt betalingsformidling mv. opstår der
eksponeringer mod finansielle modparter i form af leve-
ringsrisiko eller kreditrisiko.
Leveringsrisiko er risikoen for, at koncernen i forbindel-
se med afvikling af værdipapir- eller valutahandler ikke
modtager betalinger eller værdipapirer, der modsvarer de
værdipapirer eller betalinger, som koncernen har leveret.
Kredit, direktion og bestyrelse bevilger lines på leverings-
risiko og kreditrisiko mod finansielle modparter. Med afsæt
i den enkelte modparts risikoprofil vurderes rating, ind-
tjening og kapitalforhold samt størrelse. Risici og lines på
finansielle modparter følges løbende.
Koncernen deltager i et internationalt valutaclearingssam-
arbejde, CLS®, som har til formål at reducere leveringsri-
sikoen. I CLS® modregnes alle ind- og udbetalinger i hver
valuta, og der indbetales eller modtages kun ét beløb pr.
valuta. Samtidig er denne nettoeksponering alene mod én
modpart, som er koncernens partner i samarbejdet.
Koncernen søger at reducere kreditrisikoen mod finansielle
modparter på mange måder, fx ved at indgå nettingaftaler
(ISDA- og GMRA-aftaler). Med alle væsentlige modparter
er der yderligere indgået aftaler (CSA-aftaler), som sikrer, at
kreditrisikoen på afledte finansielle instrumenter begræn-
ses. Eksponeringer opgøres på daglig basis, og der afregnes
sikkerheder parterne imellem. Som en konsekvens heraf
nulstilles eksponeringen i al væsentlighed dagligt. Aftalerne
administreres i Transaction Banking.
Noter – Risikostyring
Kreditrisiko – fortsat
Sikkerhedernes fordeling på ratingklasser
Mio. kr.2024 2023Sikkerheds-RatingklasseUdlånGarantierværdiBlankoPct.Pct.1 22.193 5.728 20.487 7.434 14,0 10,72 25.086 5.325 12.180 18.231 34,3 36,93 27.264 1.999 22.544 6.719 12,5 13,84 16.869 1.190 7.267 10.792 20,3 18,85 6.832 570 3.135 4.267 8,0 10,66 2.501 121 1.510 1.112 2,1 1,97 2.163 177 1.278 1.062 2,0 2,18 418 39 264 193 0,4 0,29 1.313 164 948 529 1,0 1,0Default 1.566 169 706 1.029 1,9 2,4STD/NR 2.188 672 1.023 1.837 3,5 1,6I alt 108.393 16.154 71.342 53.205 100,0 100,0Nedskrivninger på udlån 2.017 2.017I alt 106.376 16.154 71.342 51.188
I nedenstående tabel vises dels størrelsen af udlån, garanti-
er samt sikkerheder opgjort pr. ratingklasse. Værdien af sik-
kerheder vurderes i forhold til udlån og garantier. Oversky-
dende sikkerheder indgår ikke i opgørelsen af sikkerheder.
58,2 pct. (2023: 59,2 pct.) af koncernens udlån og garantier
efter nedskrivninger er dækket via sikkerheder.
153
Årsrapport 2024
Markedsrisiko er risikoen for, at markedsværdien af koncer-
nens aktiver og passiver ændrer sig som følge af ændringer
i markedspriser.
Indgåelse af markedsrisici anses for at være en naturlig og
integreret del af det at drive en allroundbank. Indgåelse af
risici skal ske på en bevidst og veldokumenteret baggrund,
og så vidt muligt bør risici tages i produkter, hvor det er
muligt at eliminere eller reducere risici med kort varsel.
Rente- og valutarisiko, der stammer fra indlån og udlån til
koncernens kunder, afdækkes løbende og anvendes således
ikke til positionstagning.
Der henvises til note 36 for yderligere oplysninger herom.
Koncernen arbejder med følgende former for markedsrisici:
· Renterisiko
· Kreditspændsrisiko
· Aktierisiko
· Valutarisiko
Andre markedsrisici
Bestyrelsen lægger af sikkerheds- og kontrolhensyn vægt
på, at koncernens markedsrisici er underkastet en central
beslutningstagning og styring. Det indebærer, at koncer-
nens væsentligste rente-, valuta- og aktierisici skal tages i
modervirksomheden.
Bestyrelsen har fastsat koncernens risikovillighed på ren-
terisiko til middel, hvorimod risikovilligheden på de øvrige
former for markedsrisici er fastsat til lav.
Markedsrisiko styres af Markets efter politikker og rammer,
der er fastlagt og vedtaget af bankens bestyrelse. Direktio-
nen har på baggrund af de samlede rammer fra bestyrelsen
videregivet disse til Markets og Finans. Markets varetager
handel med og prisstillelse overfor koncernens kunder
og finansielle modparter, mens Finans varetager koncer-
nens langsigtede rentepositioner og afdækning, herunder
koncernens primære likviditets- beholdninger og likvidi-
tetsfremskaffelse. Koncernens afkast på Markets og Finans
fremgår af note 5 Segmentoplysninger. Finans har primært
renterisici og kreditspændsrisici.
De enkelte risikoområder overvåges kontinuerligt af Middle
Office i Transaction Banking samt af Risiko, og ledelsen
modtager løbende udførlig rapportering herom.
Renterisiko
Renterisiko er koncernens samlede tabsrisiko som følge af
renteændringer på de finansielle markeder.
Ved opgørelsen af renterisikoen på fastforrentede fordrin-
ger anvender koncernen en cashflowmodel. Renterisikoen
på konverterbare danske realkreditobligationer opgøres i
en varighedsmodel. Renterisikoen udgør tilsammen med
kreditspændsrisikoen den væsentligste del af koncernens
samlede markedsrisiko.
Renterisikoen – beregnet i henhold til Finanstilsynets opgø-
relsesmetode som ændringen i markedsværdierne ved en
parallelforskydning af renteniveauet på plus 1 procentpoint
i samtlige valutaer – udgør pr. 31. december 2024 i alt 150
mio. kr. eller 1,3 pct. af koncernens egentlige kernekapital.
Renterisiko fordelt på varighed og valutaI alt I alt Mio. kr. 0-1 år 1-2 år 2-3 år > 3 år20242023DKK 59 7 60 60 186 137EUR -15 2 -40 15 -38 -76EUR/DKK 44 9 20 75 148 61Øvrige -3 2 1 2 2 4I alt 2024 41 11 21 77 150I alt 2023 37 -18 7 39 65
Koncernens renterisiko kan primært henføres til positioner
i EUR og DKK. Koncernen har ikke væsentlig renterisiko
udover EUR/DKK.
Koncernens renterisiko er – i lighed med 2023 – positiv,
hvilket vil sige, at koncernens resultat vil blive negativt
påvirket af en rentestigning.
Finanstilsynets opgørelsesmetode tillader fuld modregning
mellem forskellige valutaer, løbetider og rentekurver. Kon-
cernen er opmærksom på risikoen ved disse forudsætninger
og følger løbende disse risici særskilt.
Renterisiko fordelt på Markets og FinansMio. kr. 2024 2023Markets Finans I alt Markets Finans I altDKK 64 122 186 73 64 137EUR -2 -36 -38 -63 -13 -76EUR/DKK 62 86 148 10 51 61Øvrige 2 0 2 2 2 4I alt 64 86 150 12 53 65
Markedsrisiko
154
Årsrapport 2024
Kreditspændsrisiko
Kreditspændsrisiko er risikoen for, at kreditspændene på ob-
ligationerne i obligationsbeholdningen ændrer sig ugunstigt
for koncernen.
Koncernen opgør kreditspændsrisiko ud fra følgende æn-
dringer i kreditspændet:
· Statsobligationer 25 bp
· Realkreditobligationer 50 bp
· Andre kreditobligationer 100 bp
Koncernens kreditspændsrisiko udgør 281 mio. kr. pr. 31.
december 2024 og indregnes ved fastsættelse af solvens-
behovet.
Kreditspændsrisiko fordelt på obligationstypeMio. kr. 2024 2023Realkredit 262 185Stater 5 9Øvrige 14 29I alt 281 223
Aktierisiko
Pr. 31. december 2024 udgør koncernens beholdning af ak-
tier og kapitalandele i associerede virksomheder 3.437 mio.
kr. (2023: 3.182 mio. kr.), heraf udgør anlægsaktier 3.345
mio. kr. (2023: 3.088 mio. kr.).
En ændring af aktiekurserne på 10 pct. vil påvirke resultat
før skat med 303 mio. kr. (2023: 264 mio. kr.) samt anden
totalindkomst med 40 mio. kr. (2023: 55 mio. kr.). Heraf ud-
gør anlægsaktier henholdsvis 294 mio. kr. (2023: 254 mio.
kr.) og 40 mio. kr. (2023: 55 mio. kr.).
Valutarisiko
I lighed med tidligere år har koncernens valutarisiko i
2024 ligget på et uvæsentligt niveau, og en ændring pr. 31.
december 2024 på 10 pct. af valutakurserne mod DKK vil
således ikke påvirke resultat før skat væsentligt.
Andre markedsrisici
Koncernen har ikke andre væsentlige markedsrisici pr. 31.
december 2024.
Noter – Risikostyring
Markedsrisiko – fortsat
155
Årsrapport 2024
Likviditetsrisiko er risikoen for, at koncernen enten ikke kan
opfylde sine betalingsforpligtelser, i takt med at de forfal-
der, eller kun er i stand til dette via uforholdsmæssigt store
finansieringsomkostninger.
Bankens bestyrelse har vedtaget en likviditetsrisikopolitik,
som angiver rammerne for koncernens likviditetsstyring,
herunder operationelle mål for koncernens risikovillighed,
samt krav til finansieringsstruktur, opgørelse af likviditets-
buffer og stresstest. Likviditetsrisikopolitikken indeholder
ligeledes krav til medarbejderkompetencer, nødplaner og
rapportering samt fastsætter rammerne for aktivbehæftel-
se og fordeling af koncernens likviditetsomkostninger.
Mål og politikker
En vedvarende stærk og stabil indlånsbase, som sikrer
stabilitet i den langsigtede finansiering af koncernens
udlånsaktiviteter.
En forsigtig funding af udlån med lang løbetid.
Fastholdelse af et højt ratingniveau.
Adgang til de internationale pengemarkeder, samt adgang
til de internationale kapitalmarkeder ved anvendelse af
låneprogrammer. Sammen med en høj rating sikrer det, at
koncernen kontinuerligt har adgang til en diversificeret og
konkurrencedygtig finansieringsbase.
Opretholdelse af en likviditetsbuffer, der sammen med en
forsvarlig styring af afløbsprofilen på fundingen sikrer, at
koncernen kan klare sig igennem den løbende drift uden
at være afhængig af kapitalmarkedsfinansiering. Likvi-
ditetsbufferen kan således på kort og mellemlang sigt
opveje effekten af en ugunstig likviditetssituation.
Bankens bestyrelse fastlægger koncernens risikovillighed
på likviditetsrisiko. Operationelle mål for koncernens risiko-
villighed omfatter:
Minimumsandel af stabil funding i form af indlån fra ikke-
finansielle modparter og egenkapital
Funding ratio (stabil funding, inkl. SNP-lån med restløbe-
tid over 1 år i forhold til udlån)
Liquidity Coverage Ratio (LCR)
Et 3-måneders stressscenarie (LCR3) opgjort efter regler-
ne for likviditetspejlemærket i tilsynsdiamanten
Likviditetsreserven i kombinationsscenariet skal som
minimum udgøre 110 pct. i forhold til afløb
Liquidity Coverage Ratio euro (LCR euro)
Net Stable Funding Ratio (NSFR)
Krav til funding af udlån med lang løbetid
LCR, LCR3 og koncernens kombinationsscenarie baserer sig
på en regulativ forsigtig opgjort likviditetsbuffer. Bufferen
skal dække et regulativt fastsat 30-dages stressscenarie
(LCR), et stressscenarie (LCR3) opgjort efter reglerne for
likviditetspejlemærket, og et internt scenarie (kombinati-
onsscenarie) uden mulighed for markedsfinansiering og
med store afløb på indlånsfundingen.
30-dages scenariet under LCR foreskriver afløb af koncer-
nens forpligtelser under hensyntagen til modpart, størrelse
af funding, sikringsforhold og løbetid. De mest stabile indlån
(mindre indlån dækket af garantiordning) favoriseres såle-
des i forhold til større indlån, især i forhold til større indlån
fra erhvervsvirksomheder og finansielle modparter.
LCRMia. kr. 2024 2023Likviditetsbuffer i alt 61,9 57,7Nettooutflow 27,0 25,9LCR (pct.) 230 223
Koncernen har opfyldt det regulative krav til LCR på 100
pct. hele året og har en betydelig overdækning pr. 31. de-
cember 2024.
Funding ratioMia. kr. 2024 2023Egenkapital og efterstillet kapital 17,9 16,9SNP-lån med restløbetid over 1 år 11,2 11,2Stabile indlån 110,8 104,4Stabil funding i alt 139,9 132,6Udlån (ekskl. reverse) 82,5 74,5Funding ratio (pct.) 170 178
Det fremgår, at koncernens stabile funding overstiger koncer-
nens udlån med 57,4 mia. kr. pr. 31. december 2024 (2023:
58,1 mia. kr.).
Forfaldsprofilen af koncernens gældsforpligtelser fremgår af
note 40.
Bestyrelsens krav til fundingstrukturen baseres på følgende:
Koncernens funding skal være diversificeret på en sådan
måde, at afhængighed af enkelte kilder minimeres i videst
muligt omfang.
Overholdelse af LCR og funding ratio-målet sikrer en
forsvarlig fundingprofil og et tilstrækkeligt niveau af stabil
ikke-markedsbaseret funding og markedsbaseret funding
med længere løbetid.
Likviditetsrisiko
156
Årsrapport 2024
LCR og funding ratio sikrer, at jo højere niveau for stabile
indlån des lavere nødvendigt niveau for lang senior fun-
ding, omvendt vil et faldende niveau af stabile indlån øge
behovet for lang senior funding.
Kort markedsfunding og funding fra finansielle modparter
skal primært anvendes til finansiering af kortfristede pla-
ceringer og investering i værdipapirer, som kan realiseres
eller kan belånes i nationalbanken eller i repo-markedet.
Det fremgår af koncernens risikopolitik, at:
Aktivbehæftelse kun må ske som led i almindelig bank-
drift og omfatter belåning af værdipapirer i centralbank
og repomarkedet, sikkerhedsstillelse for clearingmellem-
værender og sikkerhedsstillelse i henhold til CSA- og
GMRA-aftaler.
Aktivbehæftelse kan være i form af indestående i kredit-
institutter eller værdipapirer.
Aktivbehæftelse ligeledes kan ske i form af funding af
prioritetslån via eksterne modparter.
Aktivbehæftelsen fremgår af note 37.
Med disse udstedelser opfylder koncernen det af Finanstil-
synet fastsatte NEP-krav.
SNP-lånMulig OphørMio. kr.førtidsindfrielseUdløbindregningEUR 500 mio. 3.728 10.11.2025 10.11.2026 10.11.2025EUR 500 mio. 3.724 30.9.2026 30.9.2027 30.9.2026EUR 500 mio. 3.723 6.9.2027 6.9.2028 6.9.2027I alt 11.175
Likviditetsrisiko – fortsat
Noter – Risikostyring
157
Årsrapport 2024
Operationel risiko er risikoen for direkte eller indirekte tab
som følge af uhensigtsmæssige eller mangelfulde interne
procedurer, menneskelige fejl og systemmæssige fejl eller
som følge af eksterne begivenheder, herunder juridiske
risici og risici som følge af outsourcing.
Koncernen opsamler data om alle operationelle hændelser
og opdeler overordnet disse i 4 typer:
Operationelle hændelser uden tab
Operationelle hændelser, it
Operationelle hændelser, interne
Operationelle hændelser, erstatninger
På baggrund af disse data foretages rapportering til
ledelsen, ligesom de er udgangspunkt for analyser og
undersøgelser med henblik på at afdække systematik og
med henblik på en løbende forbedring af interne kontroller,
forretningsgange og procedurer således, at antallet af fejl
og risikoen for tab minimeres.
Systemet til indsamling af data om operationelle hændelser
sikrer samtidig, at koncernens forretningsgange for bevil-
ling, orientering, bogføring og eventuel udbetaling følges.
Koncernen gennemgår årligt alle områder med henblik på
at afdække, beskrive og analysere de største enkeltrisici,
hvor koncernen risikerer signifikante tab, og de forretnings-
gange og procedurer, der er gældende med henblik på at
minimere disse risici.
Der er i efteråret 2024 gennemført en risikoanalyse af ope-
rationelle risici, som viser, at koncernen har et antal scenari-
er, hvor tabsrisikoen er større end 5 mio. kr., samtidig med at
det må forventes, at de – til trods for risikoreduktion i form
af bl.a. forretningsgange og kontrolmiljø, krav til adgang og
autorisation, samt forsikringsdækning – vil indtræde inden-
for en overskuelig tidshorisont.
Koncernens ledelse har forholdt sig til omfanget af disse
tabsscenarier og tilhørende risici.
It understøtter en stor del af de processer, der anvendes af
bankens kunder og rådgivere. Denne rolle styrkes af den
øgede digitalisering i Sydbank, som kunderne oplever i form
af øget selvbetjening og bedre onlineoplevelser.
Cyber- og informationssikkerhed er derfor væsentlige ele-
menter i bankens operationelle risiko.
Koncernen gennemgår løbende dette område. Det gøres
på strategisk, taktisk og operationelt niveau. På baggrund
af nye lovkrav og reguleringer opdateres og opstilles der
løbende krav til fortrolighed, integritet/autenticitet og til-
gængelighed for it-systemer i relation til cyber- og informa-
tionssikkerhed.
Bestyrelsen opstiller og formulerer kravene til it-risikosty-
ringen i henholdsvis IT-Risikostyringspolitikken, IT-Sikker-
hedspolitikken og IT-Driftsstabilitetspolitikken. Politikkerne
udgør fundamentet for arbejdet med cyber- og informati-
onssikkerhed.
Som en del af dette arbejde udarbejdes der årligt en analyse,
hvor kritiske processer og understøttende systemer vurde-
res. Vurdering foretages ud fra sandsynlighed og konse-
kvens, sammenkoblet med modenheden af administrative
og tekniske tiltag.
Alle politikker behandles og ajourføres årligt af bestyrelsen.
I politikkerne forholder bestyrelsen sig til det aktuelle
risikobillede og fastsætter på den baggrund kravene til den
digitale operationelle robusthed for IT- og dataanvendelsen
i Sydbank. De opstillede krav har medført, at en stor del af
koncernens it- og dataanvendelse er redundant, for at mini-
mere risikoen for driftsforstyrrelser.
Såvel IT-Risikostyringspolitikken, IT-Sikkerhedspolitikken
som IT-Driftsstabilitetspolitikken gælder alle aspekter i
koncernens it-anvendelse, også der hvor it eller dele af den
er outsourcet. Derfor er Sydbanks samarbejde med Bank-
data, der er ansvarlig for den daglige drift, også indeholdt i
processerne for cyber- og informationssikkerhed.
Der afholdes løbende it-beredskabsøvelser både i sekto-
ren, med leverandører såvel som interne, der skal sikre, at
Sydbank er så godt forberedt som muligt på de hændelser,
som måtte opstå.
Cyber- og informationssikkerhed
Operationel risiko
158
Årsrapport 2024
Noter – Kapitalgrundlag
Banken har licens til at drive bankvirksomhed og er som
følge heraf underlagt kapitalkrav fastsat af EU.
Kapitaldækningsreglerne kræver en minimumskapital
på 8,0 pct. af de risikovægtede eksponeringer tillagt et
eventuelt yderligere individuelt kapitalbehov. Et detaljeret
regelsæt fastlægger både opgørelse af kapital og risikovæg-
tede eksponeringer.
Kapitalgrundlaget udgøres af kernekapital og suppleren-
de kapital. Kernekapital udgøres af egenkapital og hybrid
kernekapital.
Forskellen mellem aktionærernes egenkapital og kapital-
grundlaget fremgår af note 3.
Koncernens efterstillede kapitalindskud, hybrid kernekapi-
tal og supplerende kapital kan under visse forudsætninger
medregnes i kapitalgrundlaget. Forudsætningerne fremgår
af CRR. Koncernens efterstillede kapitalindskud fremgår af
note 33.
Koncernen har fastsat kapitalmål og anser en egentlig ker-
nekapitalprocent på 14,5, en kernekapitalprocent på 16,0
samt en kapitalprocent på 18,5 som værende tilfredsstillen-
de for de kommende år.
Koncernens evne til at honorere sine betalingsforpligtel-
ser vurderes løbende af det internationale ratingbureau
Moody’s. Ratingmålsætningen er en essentiel del af kapi-
talmålsætningerne, idet en god rating muliggør adgang til
kapitalmarkederne.
Koncernen har i 2024 levet op til både lovgivningsmæssige
kapitalkrav og interne kapitalmålsætninger.
Kapitalgrundlag
159
Årsrapport 2024
160
Årsrapport 2024
Sydbank bakker op om en fælles definition af miljømæssig
bæredygtighed. EU’s taksonomi for miljømæssige bære-
dygtige aktiviteter sætter en ambitiøs ramme for, hvilke
økonomiske aktiviteter der kan kvalificeres som miljømæs-
sigt bæredygtige. I Sydbank bestræber vi os på at efterleve
denne ambitiøse tilgang i vores arbejde med ansvarlig
finansiering og investering.
EU-taksonomien bliver løbende opdateret og udvidet.
Sydbank følger taksonomiens udvikling og dens gradvise
implementering. Nøgletallet for taksonomirapporteringen
er Green Asset Ration (GAR). GAR beskriver, hvor stor en an-
del af bankens samlede aktiver der er i overensstemmelse
med taksonomiens kriterier og dermed kan kvalificeres som
bæredygtige (aligned).
Regnskabspraksis
Sydbanks taksonomirapportering er opgjort i henhold
til artikel 8 i taksonomiforordningen (EU 2020/852) og
dennes delegerede retsakt (EU 2021/2178). Opgørelsen
tager udgangspunkt i den obligatoriske rapportering under
anneks V og VI til den delegerede retsakt.
Sydbanks taksonomirapportering foretages med udgangs-
punkt i koncernens rapportering i henhold til EU 2021/451
(FINREP), bankens privatudlån til bolig og biler, investe-
ringsaktiviteter samt allerede offentliggjorte taksonomirap-
porteringer fra de erhvervskunder og finansielle modparter,
der er underlagt taksonomirapportering.
Nøgletallet for taksonomirapporteringen, GAR, vil efter
den nuværende foreskrevne beregningsmetode give en lav
ratio. Taksonomiens tekniske screeningkriterier, og særligt
principperne om ikke at gøre væsentlig skade, er komplekse
og et nyt område for Sydbank og vores kunder. Sydbank
vil fortsat arbejde med at sikre data og dokumentation for
vores udlån, og det er vores ambition for de kommende år at
forbedre taksonomirapporteringen. Herudover er største-
delen af Sydbanks erhvervskunder små- og mellemstore
virksomheder, der ikke er underlagt taksonomirapportering.
Derfor vil Sydbanks taksonomirapportering omfatte en
mindre del af bankens samlede udlån til erhvervskunder.
Rapportering under taksonomiforordningens artikel 8
161
Årsrapport 2024
At 31 December 2024
Total
environmentally
sustainable assets
(DKK million) KPI (Turnover) - % KPI (CapEx) - %
% coverage
(over total assets)
% of assets
excluded from the
numerator of the
GAR (Article 7(2)
and (3) and Section
1.1.2. of Annex V)
% of assets
excluded from the
denominator of the
GAR (Article 7(1)
and Section 1.2.4 of
Annex V)
Main KPI
Green asset ratio
(GAR) stock 673 0,5 0,5 62,7 35,9 37,3
Total
environmentally
sustainable
activities
(DKK million) KPI (Turnover) - % KPI (CapEx) - %
% coverage
(over total assets)
% of assets
excluded from the
numerator of the
GAR (Article 7(2)
and (3) and Section
1.1.2. of Annex V)
% of assets
excluded from the
denominator of the
GAR (Article 7(1)
and Section 1.2.4 of
Annex V)
Additional KPIs
Green asset ratio
(GAR) flow 289 0,9 0,9 16,6
Trading book
Financial guar-
antees 0 0,0 0,0
Assets under
management 748 1,0 1,3
Fees and commis-
sions income
Template 0 – Summary of KPIs to be disclosed by credit
institutions under Article 8 Taxonomy Regulation
162
Årsrapport 2024
Template 1 – Assets for the calculation of GAR
– Turnover
(DKK million)
31.12.2024
Total gross
carrying amount
Climate Change Mitigation
(CCM)
Climate Change Adaptation
(CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 52.498 7.225 655 0 3 68 63 19 0 0 0 0 0 0
2 Financial undertakings 39.393 514 67 0 3 3 63 19 0 0 0 0 0 0
3
Credit institutions 3.191 408 35 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Loans and advances 954 408 35 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 2.237 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 36.202 106 32 0 0 3 63 19 0 0 0 0 0 0
8 of which investment firms 30.536 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 29.875 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 661 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 184 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 184 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 5.483 106 32 0 0 3 63 19 0 0 0 0 0 0
17 Loans and advances 5.483 106 32 0 0 3 63 19 0 0 0 0 0 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 193 65 65 0 0 65 0 0 0 0 0 0 0 0
21 Loans and advances 193 65 65 0 0 65 0 0 0 0 0 0 0 0
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 12.911 6.646 523 0 0 0 0 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 5.619 5.619 523 0 0 0 0 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 2.186 1.027 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32
Assets excluded from the numerator for GAR
calculation (covered in the denominator) 70.170 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
33 Financial and Non-financial undertakings 61.541
34
SMEs and NFCs (other than SMEs) not subject
to NFRD disclosure obligations 61.541
35 Loans and advances 61.528
36 of which loans collateralised by
commercial immovable property 0
37 of which building renovation loans 0
38 Debt securities 0
39 Equity instruments 14
40 Non-EU country counterparties not subject to
NFRD disclosure obligations 0
41 Loans and advances 0
42 Debt securities 0
43 Equity instruments 0
44 Derivatives 3.689
45 On demand interbank loans 561
46 Cash and cash-related assets 171
47 Other categories of assets
(e.g. Goodwill, commodities etc.) 4.208
48 Total GAR assets 122.668 7.225 655 0 3 68 63 19 0 0 0 0 0 0
49
Assets not covered for GAR calculation 73.018
50 Central governments and Supranational
issuers 1.183
51 Central banks exposure 13.928
52 Trading book 57.907
53 Total assets 195.686 7.225 655 0 3 68 63 19 0 0 0 0 0 0
Off-balance sheet exposures - Undertakings subject to NFRD disclosure obligations
54 Financial guarantees 13 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
55 Assets under management 78.215 1.620 716 0 86 380 38 4 0 4 16 8 0 0
56 Of which debt securities 41.513 917 419 0 75 199 12 4 0 4 12 8 0 0
57 Of which equity instruments 36.224 703 297 0 11 181 25 0 0 0 4 0 0 0
163
Årsrapport 2024
(DKK million)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7.288 673 0 3 68
2 Financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 577 86 0 3 3
3
Credit institutions 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 408 35 0 3 0
4 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 408 35 0 3 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 169 51 0 0 3
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 169 51 0 0 3
17 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 169 51 0 0 3
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 65 65 0 0 65
21 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 65 65 0 0 65
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 0 0 0 0 6.646 523 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 0 0 0 0 5.619 523 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 1.027 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32
Assets excluded from the numerator for GAR
calculation (covered in the denominator) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
33 Financial and Non-financial undertakings
34
SMEs and NFCs (other than SMEs) not subject
to NFRD disclosure obligations
35 Loans and advances
36 of which loans collateralised by
commercial immovable property
37 of which building renovation loans
38 Debt securities
39 Equity instruments
40 Non-EU country counterparties not subject to
NFRD disclosure obligations
41 Loans and advances
42 Debt securities
43 Equity instruments
44 Derivatives
45 On demand interbank loans
46 Cash and cash-related assets
47 Other categories of assets
(e.g. Goodwill, commodities etc.)
48 Total GAR assets 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7.288 673 0 3 68
49
Assets not covered for GAR calculation
50 Central governments and Supranational
issuers
51 Central banks exposure
52 Trading book
53 Total assets 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7.288 673 0 3 68
Off-balance sheet exposures - Undertakings subject to NFRD disclosure obligations
54 Financial guarantees 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 - 0 - -
55 Assets under management 203 7 0 4 105 4 0 4 7 0 0 0 3.208 748 0 86 396
56 Of which debt securities 58 0 0 0 54 4 0 4 0 0 0 0 1.295 440 0 75 208
57 Of which equity instruments 145 7 0 4 51 0 0 0 7 0 0 0 1.913 308 0 11 188
164
Årsrapport 2024
Template 1 – Assets for the calculation of GAR
– Turnover
(DKK million)
31.12.2023
Total gross
carrying amount
Climate Change Mitigation
(CCM)
Climate Change Adaptation
(CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 44.173 5.618 198 0 0 29 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Financial undertakings 30.808 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3
Credit institutions 3.304 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Loans and advances 1.005 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 2.299 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 27.504 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
8 of which investment firms 23.584 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 22.986 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 598 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 3.920 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Loans and advances 3.920 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 82 30 29 0 0 29 0 0 0 0 0 0 0 0
21 Loans and advances 82 30 29 0 0 29 0 0 0 0 0 0 0 0
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 13.283 5.589 169 0 0 0 0 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 5.298 5.298 169 0 0 0 0 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 1.809 291 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32
Assets excluded from the numerator for GAR
calculation (covered in the denominator) 62.216 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
33 Financial and Non-financial undertakings 53.381
34
SMEs and NFCs (other than SMEs) not subject
to NFRD disclosure obligations 53.381
35 Loans and advances 53.354
36 of which loans collateralised by
commercial immovable property 0
37 of which building renovation loans 0
38 Debt securities 0
39 Equity instruments 27
40 Non-EU country counterparties not subject to
NFRD disclosure obligations 0
41 Loans and advances 0
42 Debt securities 0
43 Equity instruments 0
44 Derivatives 4.721
45 On demand interbank loans 381
46 Cash and cash-related assets 200
47 Other categories of assets
(e.g. Goodwill, commodities etc.) 3.533
48 Total GAR assets 106.389 5.618 198 0 0 29 0 0 0 0 0 0 0 0
49
Assets not covered for GAR calculation 78.713
50 Central governments and Supranational
issuers 1.524
51 Central banks exposure 20.329
52 Trading book 56.859
53 Total assets 185.101 5.618 198 0 0 29 0 0 0 0 0 0 0 0
Off-balance sheet exposures - Undertakings subject to NFRD disclosure obligations
54 Financial guarantees 8.001 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
55 Assets under management 17.007 47 91 0 4 56 0 1 0 1 0 0 0 0
56 Of which debt securities 13.461 29 68 0 3 39 0 1 0 1 0 0 0 0
57 Of which equity instruments 3.546 18 23 0 1 16 0 0 0 0 0 0 0 0
165
Årsrapport 2024
(DKK million)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8.043 198 0 0 29
2 Financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2.425 0 0 0 0
3
Credit institutions 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1.214 0 0 0 0
4 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 360 0 0 0 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 854 0 0 0
7
Other financial corporations 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1.211 0 0 0 0
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1.211 0 0 0 0
17 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1.211 0 0 0 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 30 29 0 0 29
21 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 30 29 - - 29
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 0 0 0 0 5.589 169 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 0 0 0 0 5.298 169 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 - 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 291 - 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32
Assets excluded from the numerator for GAR
calculation (covered in the denominator) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
33 Financial and Non-financial undertakings
34
SMEs and NFCs (other than SMEs) not subject
to NFRD disclosure obligations
35 Loans and advances
36 of which loans collateralised by
commercial immovable property
37 of which building renovation loans
38 Debt securities
39 Equity instruments
40 Non-EU country counterparties not subject to
NFRD disclosure obligations
41 Loans and advances
42 Debt securities
43 Equity instruments
44 Derivatives
45 On demand interbank loans
46 Cash and cash-related assets
47 Other categories of assets
(e.g. Goodwill, commodities etc.)
48 Total GAR assets 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8.043 198 0 0 29
49
Assets not covered for GAR calculation
50 Central governments and Supranational
issuers
51 Central banks exposure
52 Trading book
53 Total assets 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8.043 198 0 0 29
Off-balance sheet exposures - Undertakings subject to NFRD disclosure obligations
54 Financial guarantees 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0
55 Assets under management 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 47 93 0 4 57
56 Of which debt securities 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 29 69 0 3 40
57 Of which equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 18 23 0 1 17
166
Årsrapport 2024
Template 1 – Assets for the calculation of GAR
– CapEx
(DKK million)
31.12.2024
Total gross
carrying amount
Climate Change Mitigation
(CCM)
Climate Change Adaptation
(CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 52.498 7.243 621 0 3 64 1 0 0 0 0 0 0 0
2 Financial undertakings 39.393 506 35 0 3 1 0 0 0 0 0 0 0 0
3
Credit institutions 3.191 400 35 0 3 1 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Loans and advances 954 400 35 0 3 1 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 2.237 0 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 36.202 106 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
8 of which investment firms 30.536 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 29.875 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP - 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 661 0 0 0 0
12 of which management companies 184 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 184 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 5.483 106 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Loans and advances 5.483 106 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 193 91 64 0 0 64 0 0 0 0 0 0 0 0
21 Loans and advances 193 91 64 0 0 64 0 0 0 0 0 0 0 0
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 12.911 6.646 523 0 0 0 0 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 5.619 5.619 523 0 0 0 0 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 2.186 1.027 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32
Assets excluded from the numerator for GAR
calculation (covered in the denominator) 70.170
33 Financial and Non-financial undertakings 61.541
34
SMEs and NFCs (other than SMEs) not subject
to NFRD disclosure obligations 61.541
35 Loans and advances 61.528
36 of which loans collateralised by
commercial immovable property 0
37 of which building renovation loans 0
38 Debt securities 0
39 Equity instruments 14
40 Non-EU country counterparties not subject to
NFRD disclosure obligations 0
41 Loans and advances 0
42 Debt securities 0
43 Equity instruments 0
44 Derivatives 3.689
45 On demand interbank loans 561
46 Cash and cash-related assets 171
47 Other categories of assets
(e.g. Goodwill, commodities etc.) 4.208
48 Total GAR assets 122.668 7.243 621 0 3 64 1 0 0 0 0 0 0 0
49
Assets not covered for GAR calculation 73.018
50 Central governments and Supranational
issuers 1.183
51 Central banks exposure 13.928
52 Trading book 57.907
53 Total assets 195.686 7.243 621 0 3 64 1 0 0 0 0 0 0 0
Off-balance sheet exposures - Undertakings subject to NFRD disclosure obligations
54 Financial guarantees 13 2 - - - - - - - - - - - -
55 Assets under management 78.215 1.949 947 - 108 458 99 33 - 8 24 12 - -
56 Of which debt securities 41.513 942 494 - 79 208 37 33 - 8 21 12 - -
57 Of which equity instruments 36.224 1.007 453 - 29 250 62 - - - 4 - - -
167
Årsrapport 2024
(DKK million)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7.244 621 0 3 64
2 Financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 506 35 0 3 1
3
Credit institutions 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 401 35 0 3 1
4 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 401 35 0 3 1
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 106 0 0 0 0
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 106 0 0 0 0
17 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 106 0 0 0 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 92 64 0 0 64
21 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 92 64 0 0 64
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 6.646 523 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 5.619 523 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 1.027 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32
Assets excluded from the numerator for GAR
calculation (covered in the denominator)
33 Financial and Non-financial undertakings
34
SMEs and NFCs (other than SMEs) not subject
to NFRD disclosure obligations
35 Loans and advances
36 of which loans collateralised by
commercial immovable property
37 of which building renovation loans
38 Debt securities
39 Equity instruments
40 Non-EU country counterparties not subject to
NFRD disclosure obligations
41 Loans and advances
42 Debt securities
43 Equity instruments
44 Derivatives
45 On demand interbank loans
46 Cash and cash-related assets
47 Other categories of assets
(e.g. Goodwill, commodities etc.)
48 Total GAR assets 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7.244 621 0 3 64
49
Assets not covered for GAR calculation
50 Central governments and Supranational
issuers
51 Central banks exposure
52 Trading book
53 Total assets 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7.244 621 0 3 64
Off-balance sheet exposures - Undertakings subject to NFRD disclosure obligations
54 Financial guarantees - - - - - - - - - - - - 2 - - - -
55 Assets under management 149 4 - - 65 4 - 4 4 - - - 3.444 1.003 - 108 474
56 Of which debt securities 33 - - - 29 4 - 4 - - - - 1.416 540 - 79 224
57 Of which equity instruments 116 4 - - 36 - - - 4 - - - 2.029 464 - 29 250
168
Årsrapport 2024
Template 1 – Assets for the calculation of GAR
– CapEx
(DKK million)
31.12.2023
Total gross
carrying amount
Climate Change Mitigation
(CCM)
Climate Change Adaptation
(CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 44.173 5.618 196 0 0 27 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Financial undertakings 30.808 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3
Credit institutions 3.304 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Loans and advances 1.005 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 2.299 0 0 0
7
Other financial corporations 27.504 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
8 of which investment firms 23.584 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 22.986 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP - 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 598 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 3.920 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Loans and advances 3.920 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 82 29 27 0 0 27 0 0 0 0 0 0 0 0
21 Loans and advances 82 29 27 0 0 27 0 0 0 0 0 0 0 0
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 13.283 5.589 169 0 0 0 0 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 5.298 5.298 169 0 0 0 0 0 0 0
26 of which building renovation loans - - 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 1.809 291 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32
Assets excluded from the numerator for GAR
calculation (covered in the denominator) 62.216
33 Financial and Non-financial undertakings 53.381
34
SMEs and NFCs (other than SMEs) not subject
to NFRD disclosure obligations 53.381
35 Loans and advances 53.354
36 of which loans collateralised by
commercial immovable property 0
37 of which building renovation loans 0
38 Debt securities 0
39 Equity instruments 27
40 Non-EU country counterparties not subject to
NFRD disclosure obligations 0
41 Loans and advances 0
42 Debt securities 0
43 Equity instruments 0
44 Derivatives 4.721
45 On demand interbank loans 381
46 Cash and cash-related assets 200
47 Other categories of assets
(e.g. Goodwill, commodities etc.) 3.533
48 Total GAR assets 106.389 5.618 196 - - 27 - - - - - - - -
49
Assets not covered for GAR calculation 78.713
50 Central governments and Supranational
issuers 1.524
51 Central banks exposure 20.329
52 Trading book 56.859
53 Total assets 185.101 5.618 196 - - 27 - - - - - - - -
Off-balance sheet exposures - Undertakings subject to NFRD disclosure obligations
54 Financial guarantees 8.001 - - - - - - - - - - - - -
55 Assets under management 17.007 46 119 5 65 - 9 1
56 Of which debt securities 13.461 29 81 3 44 - 8 1
57 Of which equity instruments 3.546 17 38 2 21 - 0 0
169
Årsrapport 2024
(DKK million)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which towards taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of which
environmentally
sustainable
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8.045 196 0 0 29
2 Financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2.425 0 0 0 0
3
Credit institutions 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1.214 0 0 0 0
4 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 360 0 0 0 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 854 0 0 0
7
Other financial corporations 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1.211 0 0 0 0
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1.211 0 0 0 0
17 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1.211 0 0 0 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 31 27 0 0 27
21 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 31 27 0 0 27
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 0 0 0 0 5.589 169 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 0 0 0 0 5.298 169 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 291 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32
Assets excluded from the numerator for GAR
calculation (covered in the denominator)
33 Financial and Non-financial undertakings
34
SMEs and NFCs (other than SMEs) not subject
to NFRD disclosure obligations
35 Loans and advances
36 of which loans collateralised by
commercial immovable property
37 of which building renovation loans
38 Debt securities
39 Equity instruments
40 Non-EU country counterparties not subject to
NFRD disclosure obligations
41 Loans and advances
42 Debt securities
43 Equity instruments
44 Derivatives
45 On demand interbank loans
46 Cash and cash-related assets
47 Other categories of assets
(e.g. Goodwill, commodities etc.)
48 Total GAR assets - - - - - - - - - - - - 8.045 196 - - 29
49
Assets not covered for GAR calculation
50 Central governments and Supranational
issuers
51 Central banks exposure
52 Trading book
53 Total assets - - - - - - - - - - - - 8.045 196 - - 29
Off-balance sheet exposures - Undertakings subject to NFRD disclosure obligations
54 Financial guarantees - - - - - - - - - - - - 4 - - - -
55 Assets under management 46 128 5 67
56 Of which debt securities 29 89 3 45
57 Of which equity instruments 17 38 2 22
170
Årsrapport 2024
Template 2 – GAR sector information
– Turnover
Template 2 – GAR sector information
– CapEx
Breakdown by sector
- NACE 4 digits level
(code and label)
Climate Change Mitigation (CCM) Climate Change Adaptation (CCA) Water and marine resources (WTR)
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustain-
able
(CCM)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustain-
able
(CCM)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustain-
able
(CCA)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustain-
able
(CCA)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustain-
able
(WTR)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustain-
able
(WTR)
1 M72.19
66 65 0 0 0 0
2 G46.90
5 0 0 0 0 0
3 C11.07
114 0 0 0 0 0
4 G46.74
0 0 0 0 0 0
5 M70.10
9 0 0 0 0 0
Breakdown by sector
- NACE 4 digits level
(code and label)
Climate Change Mitigation (CCM) Climate Change Adaptation (CCA) Water and marine resources (WTR)
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustain-
able
(CCM)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustain-
able
(CCM)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustain-
able
(CCA)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustain-
able
(CCA)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustain-
able
(WTR)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustain-
able
(WTR)
1 M72.19
66 64 0 0 0 0
2 G46.90
5 0 0 0 0 0
3 C11.07
114 0 0 0 0 0
4 G46.74
0 0 0 0 0 0
5 M70.10
9 0 0 0 0 0
171
Årsrapport 2024
Breakdown by sector
- NACE 4 digits level
(code and label)
Circular economy (CE)
Pollution (PPC) Biodiversity and Ecosystems (BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (CE)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (CE)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (PPC)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (PPC)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (BIO)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (BIO)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (CCM
+ CCA +
WTR +
CE + PPC
+ BIO)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (CCM
+ CCA +
WTR +
CE + PPC
+ BIO)
1 M72.19
0 0 0 0 0 0 66 65
2 G46.90
0 0 0 0 0 0 5 0
3 C11.07
0 0 0 0 0 0 114 0
4 G46.74
0 0 0 0 0 0 0 0
5 M70.10
0 0 0 0 0 0 9 0
Breakdown by sector
- NACE 4 digits level
(code and label)
Circular economy (CE)
Pollution (PPC) Biodiversity and Ecosystems (BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
Non-Financial
corporates
(Subject to NFRD)
SMEs and other
NFC not subject
to NFRD
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
[Gross] carrying
amount
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (CE)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (CE)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (PPC)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (PPC)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (BIO)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (BIO)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (CCM
+ CCA +
WTR +
CE + PPC
+ BIO)
(DKK
million)
Of which
environ-
mentally
sustaina-
ble (CCM
+ CCA +
WTR +
CE + PPC
+ BIO)
1 M72.19
0 0 0 0 0 0 66 64
2 G46.90
0 0 0 0 0 0 5 0
3 C11.07
0 0 0 0 0 0 114 0
4 G46.74
0 0 0 0 0 0 0 0
5 M70.10
0 0 0 0 0 0 9 0
172
Årsrapport 2024
Template 3 – GAR KPI stock
– Turnover
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
31.12.2024
Climate Change Mitigation
(CCM) Climate Change Adaptation (CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Proportion of total covered assets funding
taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 5,9 0,5 0 0,0 0,1 0,1 0,0 0 0 0 0 0 0
2 Financial undertakings 0,4 0,1 0 0,0 0,0 0,1 0,0 0 0 0 0 0 0
3
Credit institutions 0,3 0,0 0 0,0 0,0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Loans and advances 0,3 0,0 0 0,0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 0,1 0,0 0 0 0,0 0,1 0,0 0 0 0 0 0 0
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0,1 0,0 0 0 0,0 0,1 0,0 0 0 0 0 0 0
17 Loans and advances 0,1 0,0 0 0 0,0 0,1 0,0 0 0 0 0 0 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0,1 0,1 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0
21 Loans and advances 0,1 0,1 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 5,4 0,4 0 0 0 0 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 4,6 0,4 0 0 0 0 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 0,8 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Total assets 5,9 0,5 0 0,0 0,1 0,1 0,0 0 0 0 0 0 0
173
Årsrapport 2024
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Propor-
tion of
total
assets
covered
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5,9 0,5 0 0,0 0,1 26,8
2 Financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,5 0,1 0 0,0 0,0 20,1
3
Credit institutions 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0,0 0 0,0 0,0 1,6
4 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0,0 0 0,0 0,0 0,5
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,1
7
Other financial corporations 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,0 0 0 0,0 18,5
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 15,6
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 15,3
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,0 0 0 0,0 2,8
17 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,0 0 0 0,0 2,8
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0,1 0,1
21 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0,1 0,1
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 0 0 0 0 5,4 0,4 0 0 0 6,6
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 0 0 0 0 4,6 0,4 0 0 0 2,9
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 0,8 0 0 0 0 1,1
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Total assets 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5,9 0,5 0 0,0 0,1 62,7
174
Årsrapport 2024
Template 3 – GAR KPI stock
– Turnover
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
31.12.2023
Climate Change Mitigation
(CCM) Climate Change Adaptation (CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Proportion of total covered assets funding
taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 5,3 0,2 0 0 0,0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3
Credit institutions 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0,0 0,0 0 0 0,0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 Loans and advances 0,0 0,0 0 0 0,0 0 0 0 0 0 0 0 0
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 5,3 0,2 0 0 0 0 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 5,0 0,2 0 0 0 0 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 0,3 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Total assets 5,3 0,2 0 0 0,0 0 0 0 0 0 0 0 0
175
Årsrapport 2024
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Propor-
tion of
total
assets
covered
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7,6 0 0 0 0,0 23,9
2 Financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2,3 0 0 0 0 16,6
3
Credit institutions 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,1 0 0 0 0 1,8
4 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0 0 0 0 0,5
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,8 0 0 0 1,2
7
Other financial corporations 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,1 0 0 0 0 14,9
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 12,7
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 12,4
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,1 0 0 0 0 2,1
17 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,1 0 0 0 0 2,1
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,0 0,0 0 0 0,0 0,0
21 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,0 0,0 0 0 0,0 0,0
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 0 0 0 0 5,3 0,2 0 0 0 7,2
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 0 0 0 0 5,0 0,2 0 0 0 2,9
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 0,3 0 0 0 0 1,0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Total assets 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7,6 0,2 0 0 0,0 57,5
176
Årsrapport 2024
Template 3 – GAR KPI stock
– CapEx
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
31.12.2024
Climate Change Mitigation
(CCM) Climate Change Adaptation (CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Proportion of total covered assets funding
taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 5,9 0,5 0 0,0 0,1 0,0 0 0 0 0 0 0 0
2 Financial undertakings 0,4 0,0 0 0,0 0,0 0,0 0 0 0 0 0 0 0
3
Credit institutions 0,3 0,0 0 0,0 0,0 0,0 0 0 0 0 0 0 0
4 Loans and advances 0,3 0,0 0 0,0 0,0 0,0 0 0 0 0 0 0 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0
17 Loans and advances 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0,1 0,1 0 0 0,1 0,0 0 0 0 0 0 0 0
21 Loans and advances 0,1 0,1 0 0 0,1 0,0 0 0 0 0 0 0 0
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 5,4 0,4 0 0 0 0 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 4,6 0,4 0 0 0 0 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 0,8 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Total assets 5,9 0,5 0 0,0 0,1 0,0 0 0 0 0 0 0 0
177
Årsrapport 2024
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Propor-
tion of
total
assets
covered
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5,9 0,5 0 0,0 0,1 26,8
2 Financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,4 0,0 0 0,0 0,0 20,1
3
Credit institutions 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0,0 0 0,0 0,0 1,6
4 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0,0 0 0,0 0,0 0,5
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,1
7
Other financial corporations 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 18,5
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 15,6
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 15,3
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0 0 0 0 0,3
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 2,8
17 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 2,8
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0,1 0,1
21 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0,1 0,1
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 0 0 0 0 5,4 0,4 0 0 0 6,6
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 0 0 0 0 4,6 0,4 0 0 0 2,9
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 0,8 0 0 0 0 1,1
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Total assets 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5,9 0,5 - 0,0 0,1 62,7
178
Årsrapport 2024
Template 3 – GAR KPI stock
– CapEx
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
31.12.2023
Climate Change Mitigation
(CCM) Climate Change Adaptation (CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Proportion of total covered assets funding
taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 5,3 0,2 0 0 0,0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3
Credit institutions 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0,0 0,0 0 0 0,0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 Loans and advances 0,0 0,0 0 0 0,0 0 0 0 0 0 0 0 0
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 5,3 0,2 0 0 0 0 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 5,0 0,2 0 0 0 0 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 0,3 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Total assets 5,3 0,2 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
179
Årsrapport 2024
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Propor-
tion of
total
assets
covered
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7,6 0,2 0 0 0,0 23,9
2 Financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2,3 0 0 0 0 16,6
3
Credit institutions 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,1 0 0 0 0 1,8
4 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0 0 0 0 0,5
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0,8 0 0 0 1,2
7
Other financial corporations 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,1 0 0 0 0 14,9
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 12,7
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 12,4
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,1 0 0 0 0 2,1
17 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,1 0 0 0 0 2,1
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,0 0,0 0 0 0,0 0,0
21 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,0 0,0 0 0 0,0 0,0
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 0 0 0 0 5,3 0,2 0 0 0 7,2
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 0 0 0 0 5,0 0,2 0 0 0 2,9
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 0,3 0 0 0 0 1,0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Total assets 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 7,6 0,2 0,0 0,0 0,0 57,5
180
Årsrapport 2024
Template 4 – GAR KPI flow
– Turnover
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
31.12.2024
Climate Change Mitigation
(CCM) Climate Change Adaptation (CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Proportion of total covered assets funding
taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 8,5 0,8 0 0,0 0,1 0,2 0,1 0 0 0 0 0 0
2 Financial undertakings 1,6 0,2 0 0,0 0,0 0,2 0,1 0 0 0 0 0 0
3
Credit institutions 1,3 0,1 0 0,0 0,0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Loans and advances 1,3 0,1 0 0,0 0,0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 0,3 0,1 0 0 0,0 0,2 0,1 0 0 0 0 0 0
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0,3 0,1 0 0 0,0 0,2 0,1 0 0 0 0 0 0
17 Loans and advances 0,3 0,1 0 0 0,0 0,2 0,1 0 0 0 0 0 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0,1 0,1 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0
21 Loans and advances 0,1 0,1 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 6,9 0,5 0 0 0 0 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 4,5 0,5 0 0 0 0 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 2,4 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Total assets 8,5 0,8 0 0,0 0,1 0,2 0,1 0 0 0 0 0 0
181
Årsrapport 2024
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Pro-
portion
of new
assets
covered
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8,7 0,9 0 0,0 0,1 100,0
2 Financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,8 0,3 0 0,0 0,0 87,8
3
Credit institutions 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,3 0,1 0 0,0 0,0 2,9
4 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,3 0,1 0 0,0 0,0 2,9
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,5 0,2 0 0 0,0 84,9
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 69,0
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 69,0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,2
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,2
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0
16 of which insurance undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,5 0,2 0 0 0,0 15,7
17 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,5 0,2 0 0 0,0 15,7
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0,1 0,1
21 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0,1 0,1
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 0 0 0 0 6,9 0,5 0 0 0 12,1
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 0 0 0 0 4,5 0,5 0 0 0 4,5
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 2,4 0 0 0 0 3,0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Total assets 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8,7 0,9 0 0,0 0,1 100,0
182
Årsrapport 2024
Template 4 – GAR KPI flow
– CapEx
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
31.12.202
Climate Change Mitigation
(CCM) Climate Change Adaptation (CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Proportion of total covered assets funding
taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 8,5 0,8 0 0,0 0,1 0,2 0,1 0 0 0 0 0 0
2 Financial undertakings 1,6 0,2 0 0,0 0,0 0,2 0,1 0 0,0 0 0 0 0
3
Credit institutions 1,2 0,1 0 0,0 0,0 0,0 0 0 0 0 0 0 0
4 Loans and advances 1,2 0,1 0 0,0 0,0 0,0 0 0 0 0 0 0 0
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 0,3 0,1 0 0 0,0 0,2 0,1 0 0,0 0 0 0 0
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0,3 0,1 0 0 0,0 0,2 0,1 0 0,0 0 0 0 0
17 Loans and advances 0,3 0,1 0 0 0,0 0,2 0,1 0 0,0 0 0 0 0
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0,1 0,1 0 0 0,1 0,0 0 0 0 0 0 0 0
21 Loans and advances 0,1 0,1 0 0 0,1 0,0 0 0 0 0 0 0 0
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 6,9 0,5 0 0 0 0 0 0 0
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 4,5 0,5 0 0 0 0 0 0 0
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 2,4 0 0 0 0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Total assets 8,5 0,8 0 0,0 0,1 0,2 0,1 0 0 0 0 0 0
183
Årsrapport 2024
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Pro-
portion
of new
assets
covered
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets
funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
GAR - Covered assets in both numerator
and denominator
1 Loans and advances, debt securities and
equity instruments not HfT eligible for
GAR calculation 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8,8 0,9 0 0,0 0,1 100,0
2 Financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,8 0,3 0 0,0 0,0 87,8
3
Credit institutions 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,2 0,1 0 0,0 0,0 2,9
4 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,2 0,1 0 0,0 0,0 2,9
5 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7
Other financial corporations 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,6 0,2 0 0,0 0,0 84,9
8 of which investment firms 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 69,0
9 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 69,0
10 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 of which management companies 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,2
13 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,2
14 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 of which insurance undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,6 0,2 0 0 0,0 15,7
17 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,6 0,2 0 0 0,0 15,7
18 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Non-financial undertakings 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0,1 0,1
21 Loans and advances 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0,1 0,1
22 Debt securities, including UoP 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 Equity instruments 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 Households 0 0 0 0 6,9 0,5 0 0 0 12,1
25 of which loans collateralised by residential
immovable property 0 0 0 0 4,5 0,5 0 0 0 4,5
26 of which building renovation loans 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 of which motor vehicle loans 2,4 0 0 0 0 3,0
28 Local governments financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 Housing financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 Other local government financing 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
31 Collateral obtained by taking possession:
residential and commercial immovable
properties 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 Total assets 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8,8 0,9 0 0,0 0,1 100,0
184
Årsrapport 2024
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
31.12.2024
Climate Change Mitigation
(CCM)
Climate Change Adaptation
(CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
1 Financial guarantees (FinGuar KPI) 17,4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Assets under management (AuM KPI) 2,1 0,9 0 0,1 0,5 0,0 0,0 0 0,0 0,0 0,0 0 0
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
31.12.2024
Climate Change Mitigation
(CCM)
Climate Change Adaptation
(CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
1 Financial guarantees (FinGuar KPI) 17,4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Assets under management (AuM KPI) 2,5 1,2 0 0,1 0,6 0,1 0,0 0 0,0 0,0 0,0 0 0
Template 5 – KPI off-balance sheet exposures – Stock
– Turnover
Template 5 – KPI off-balance sheet exposures – Stock
– CapEx
185
Årsrapport 2024
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered as-
sets funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
1 Financial guarantees (FinGuar KPI) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 17,4 0 0 0 0
2 Assets under management (AuM KPI) 0,3 0,0 0 0,0 0,1 0,0 0 0,0 0,0 0 0 0 4,1 1,0 0 0,1 0,5
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered as-
sets funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
1 Financial guarantees (FinGuar KPI) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 17,4 0 0 0 0
2 Assets under management (AuM KPI) 0,2 0,0 0 - 0,1 0,0 0 0,0 0,0 0 0 0 4,4 1,3 0 0,1 0,6
186
Årsrapport 2024
Template 5 – KPI off-balance sheet exposures – Flow
– Turnover
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
31.12.2024
Climate Change Mitigation
(CCM)
Climate Change Adaptation
(CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
1 Financial guarantees (FinGuar KPI) 22,0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Assets under management (AuM KPI) 10,5 2,2 0 0,2 0,7 0,3 0,1 0 0,0 0,0 0 0 0
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
31.12.2024
Climate Change Mitigation
(CCM)
Climate Change Adaptation
(CCA)
Water and marine resources
(WTR)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
1 Financial guarantees (FinGuar KPI) 22,0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Assets under management (AuM KPI) 10,1 1,8 0 0,1 0,5 0,1 0,1 0 0,0 0,0 0 0 0
Template 5 – KPI off-balance sheet exposures – Flow
– CapEx
187
Årsrapport 2024
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered as-
sets funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
1 Financial guarantees (FinGuar KPI) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 22,0 0 0 0 0
2 Assets under management (AuM KPI) 0,2 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 12,7 2,3 0 0,2 0,7
%
(compared to total covered
assets in the denominator)
Circular economy
(CE)
Pollution
(PPC)
Biodiversity and Ecosystems
(BIO)
TOTAL
(CCM + CCA + WTR + CE + PPC + BIO)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered as-
sets funding taxonomy relevant
sectors (Taxonomy-eligible)
Proportion of total covered assets
funding taxonomy relevant sectors
(Taxonomy-eligible)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total
covered assets funding
taxonomy relevant
sectors
(Taxonomy-aligned)
Proportion of total covered
assets funding taxonomy
relevant sectors
(Taxonomy-aligned)
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
ena-
bling
Of
which
Use of
Pro-
ceeds
Of
which
transi-
tional
Of
which
ena-
bling
1 Financial guarantees (FinGuar KPI) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 22,0 0 0 0 0
2 Assets under management (AuM KPI) 0,3 0,0 0 0,0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 12,7 1,9 0 0,1 0,5
188
Årsrapport 2024
Qualitative disclosures for asset managers, credit
institutions, investment firms and insurance and
reinsurance undertakings
At 31 December 2024
The disclosure of quantitative KPIs shall be accompanied by the following qualitative information to support the financial undertakings’ explanations and markets’ understanding of these
KPIs:
1 Kontekstspecifikke oplysninger, som underbygger de
kvantitative indikatorer, herunder anvendelsesområdet
for aktiver og aktiviteter, der er omfattet af KPI'erne,
oplysninger om datakilder og begrænsninger
Sydbank offentliggør en konsolideret årsrapport og bæredygtighedsrapportering. Opgørelsen over økonomiske
aktiviteter, der er i overensstemmelse med klassificeringssystemet, omfatter således Sydbank koncernen (se note
vedr. koncernoversigt). Der laves særskilte KPI'er for de finansielle datterselskaber, herunder Sydbank, Syd Fund
Management og Coop Bank. Opgørelsen over økonomiske aktiviteter, der er i overensstemmelse med klassificer-
ingssystemet, er udarbejdet med udgangspunkt i Kommissionens delegerede forordning 2021/2178 og dennes
bilag V og VI, der præciserer indholdet af rapporteringen for kreditinstitutter. Opgørelsen er baseret på Sydbanks
rapportering iht. Kommissionens gennemførelsesforordning 2021/451 (FINREP), bankens privatudlån til bolig og
biler, investeringsaktiviteter samt allerede offentliggjorte taksonomirapporteringer fra de af bankens erhvervskunder
og finansielle modparter, der er underlagt taksonomirapportering. Opgørelsen for privatkunder er baseret på boliglån,
hvori Sydbank har pant. Opgørelsen af andelen af boliglån differentierer mellem boliger bygget før og efter 31.
december 2020, hvilket er i overensstemmelse med taksonomiforordningens tekniske screeningkriterier. Privatudlån
til finansiering af biler betragtes ligeledes som værende omfattet af taksonomien, hvis finansieringsaftalen er indgået
efter 31. december 2021, jf. afsnit 1.2.1.3.ii) i den delegerede forordnings bilag V. Sydbanks investeringsaktiviteter
findes både på og udenfor bankens balance. Investeringsaktiviteterne på balancen, herunder bankens puljer, opgøres
under handelsbeholdningen og indgår dermed ikke i GAR. Investeringsaktiviteterne udenfor balancen, opgjort under
'Aktiver under forvaltning', udgøres af Sydbanks diskretionære porteføljeplejeprodukter, investeringsforeningen Coop
Opsparing og investeringsforeningen Sydinvest under Syd Fund Managements forvaltning. Eksponeringer mod
såkaldte ’exchange traded funds’ og fonde uden for Sydinvest, samt købsordre foretaget i Sydbanks diskretionære
porteføljeplejeprodukter og i investeringsforeningen Coop Opsparing indgår ikke i opgørelsen for strømme, dvs. nye
køb for investeringsaktiviteter foretaget i løbet af regnskabsåret. Sydbanks GAR ligger for regnskabsåret 2024 på et
lavt niveau, hvilket bl.a. kan forklares med begrænsninger i adgangen til dokumentation og data. Sydbanks primære
kundesegment er små- og mellemstore virksomheder, hvilket medfører, at en stor del af Sydbanks erhvervskunder
ikke indgår i opgørelsen. Rapporteringen i henhold til taksonomiforordningen har tydeliggjort væsentligheden af
bankens fortsatte arbejde med ESG-data med henblik på , at bankens udlån og investeringsaktiviteter i fremtiden kan
kvalificeres som miljømæssigt bæredygtige i henhold til taksonomien.
2 Redegørelser for arten af og målene med økonomiske
aktiviteter, der er i overensstemmelse med klassifi-
ceringssystemet, og for udviklingen i de økonomiske
aktiviteter, der er i overensstemmelse med klassifi-
ceringssystemet, over tid, med udgangspunkt i andet
gennemførelsesår, idet der skelnes mellem henholdsvis
forretnings-, metode- og datarelaterede elementer
Den samlede GAR for Sydbank er for regnskabsåret 2024 på 0,5%. Sammenlignet med regnskabsåret 2023, hvor
Sydbank første gang opgjorde GAR, ligger GAR for regnskabsåret 2024 på et højere niveau. Udviklingen er primært
drevet af mere granuleret data for bankens udlån til privatboliger, samt mere omfangsrig rapportering fra Sydbanks
erhvervskunder og finansielle modparter, der er underlagt krav om taksonomirapportering. I tillæg til opgørelsen
af GAR har Sydbank miljømål for udlån, investeringer og egen drift. Formålet med disse miljømål er at nedbringe
Sydbanks CO
2
e-aftryk for scope 1, 2 og 3. Læs mere om miljømålene i afsnittet "E - Miljøoplysninger".
3 Beskrivelse af overensstemmelsen med forordning (EU)
2020/852 i forbindelse med den finansielle virksom-
heds forretningsstrategi, produktudformningsprocess-
er og dialog med kunder og modparter
Sydbank har i år offentliggjort en ny strategi for perioden 2025-2027. ESG indgår som ét af fem komponenter i Syd-
banks strategi, med fokus på at ESG skal integreres i kerneforretningen med henblik på langsigtet værdiskabelse og
stærkt omdømme. For at sikre denne ambition, vil Sydbank investere ansvarligt for at bidrage til en bæredygtig sam-
fundsudvikling, integrere ESG meningsfuldt i kundedialogen, udvide ESG-datagrundlag i vurderingen af ESG-risici i
kreditvurderingen og understøtte finansieringen af den grønne omstilling ved at tilbyde grønne låneprodukter. Grønne
låneprodukter skal være i overensstemmelse med bankens Green Bond Framework. Sydbank har i år opdateret Green
Bond Frameworket, med en ambition om at sikre overensstemmelse til taksonomiens tekniske screeningkriterier.
Sydbanks grønne låneprodukter er dog ikke i overensstemmelse med taksonomiens klassificeringssystem, da banken
har udeladt en vurdering af kriterierne om ikke at gøre væsentlig skade på andre miljømål. Disse kriterier stiller
høje dokumentationskrav i långivningsprocessen, som Sydbank endnu ikke vil stille overfor vores kunder. Det er
ambitionen, at bankens rådgivere er klædt på til at gå i dialog med kunderne om den bæredygtige omstilling. Sydbanks
erhvervsrådgivere skal fx have dialog med kunderne om ESG-forhold samt forholde sig til en ESG-score for kunden
i nye låneindstillinger. I sin investeringsrådgivning og risikoafdækning tager Sydbank højde for kundernes ønsker
om, hvorvidt en andel af kundernes investering skal være i overensstemmelse med klassificeringssystemet under
taksonomiforordningen.
4 For kreditinstitutter, som ikke er bundet af kravet om at
offentliggøre kvantitative oplysninger om handelsek-
sponeringer, kvalitative oplysninger om handelsbe-
holdningers overensstemmelse med forordning (EU)
2020/852, herunder den overordnede sammensæt-
ning, konstaterede tendenser, mål og politik"
Sydbank er bundet af kravet om at offentliggøre kvantitative oplysninger om handelseksponeringer iht. forordning
575/2013 om tilsynsmæssige krav til kreditinstitutter og investeringsselskaber, artikel 94, stk. 1.
5 Yderligere eller supplerende oplysninger, som under-
bygger den finansielle virksomheds strategier og den
vægt, som finansiering af økonomiske aktiviteter, der
er i overensstemmelse med klassificeringssystemet,
udgør af deres samlede virksomhed.
De vægtede KPI’er for Sydbanks finansielle datterselskaber fremgår af tabellen nedenfor. De vægtede KPI'er er
beregnet med afsæt i totale aktiver for de enkelte datterselskaber. Der er ingen aktiver i overensstemmelse med EU
taksonomiens klassificeringssystem i datterselskaberne Coop Bank og Syd Fund Management.
Total assets
(mio kr.)
Proportion
of total asstes
(pct.)
KPI
turnover
based
(pct.)
KPI
CapEx
based
(pct.)
KPI turnover
based
weighted
(pct.)
KPI CapEx
based
weighted
(pct.)
Sydbank (solo) 190.452 98 0,56 0,51 0,55 0,50
Coop Bank 3.513 2 0 0 0 0
Syd Fund Management 206 0 0 0 0 0
Total 194.171 100
Average KPI 0,55 0,50
189
Årsrapport 2024
Template 1 – Nuclear and fossil gas related activities
At 31 December 2024
Nuclear energy related activities
1 "The undertaking carries out, funds or has exposures to research, development, demonstration and deployment of innovative electricity generation facilities that produce
energy from nuclear processes with minimal waste from the fuel cycle."
No
2 "The undertaking carries out, funds or has exposures to construction and safe operation of new nuclear installations to produce electricity or process heat, including for
the purposes of district heating or industrial processes such as hydrogen prod"
No
3 "The undertaking carries out, funds or has exposures to safe operation of existing nuclear installations that produce electricity or process heat, including for the purposes
of district heating or industrial processes such as hydrogen production from nuclear energy, as well as their safety upgrades."
No
Fossil gas realted activities
4 "The undertaking carries out, funds or has exposures to construction or operation of electricity generation facilities that produce electricity using fossil gaseous fuels." No
5 "The undertaking carries out, funds or has exposures to construction, refurbishment, and operation of combined heat/cool and power generation facilities using fossil
gaseous fuels."
No
6 "The undertaking carries out, funds or has exposures to construction, refurbishment and operation of heat generation facilities that produce heat/cool using fossil
gaseous fuels"
No
190
Årsrapport 2024
191
Årsrapport 2024
Vi har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for
Sydbank A/S for regnskabsåret 1. januar-31. december
2024.
Koncernregnskabet udarbejdes efter IFRS Accounting Stan-
dards som godkendt af EU, og årsregnskabet (for banken)
udarbejdes i overensstemmelse med lovgivningens krav,
herunder lov om finansiel virksomhed. Koncernregnskabet
udarbejdes herudover i overensstemmelse med danske
oplysningskrav for børsnoterede finansielle selskaber.
Koncernregnskabet og årsregnskabet giver efter vores op-
fattelse et retvisende billede af koncernens og bankens ak-
tiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2024
samt af resultatet af koncernens og selskabets aktiviteter og
koncernens pengestrømme for 2024.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en
retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens og ban-
kens aktiviteter og økonomiske forhold samt en beskrivelse
af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, koncernen
og banken påvirkes af.
Endvidere er bæredygtighedsrapporteringen, som er en del
af ledelsesberetningen, i alle væsentlige henseender udar-
bejdet i overensstemmelse med kapitel 13 i lov om finansiel
virksomhed, og de regler, der er udstedt i medfør heraf,
herunder at European Sustainability Reporting Standards
(ESRS) er overholdt, samt at den af ledelsen gennemførte
proces til identifikation af de oplysninger, der rapporteres i
bæredygtighedsrapporteringen, er i overensstemmelse med
beskrivelsen i Væsentlighedsvurdering, og at oplysningerne
i bæredygtighedsrapporteringens Miljøafsnit overholder
Artikel 8 i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU)
2020/852 “Taksonomiforordningen”.
Året 2024 markerer den første implementering af bære-
dygtighedsrapportering i henhold til kapitel 13 i lov om fi-
nansiel virksomhed i forhold til krav i ESRS. Der forventes at
blive udstedt mere klar vejledning og praksis på forskellige
områder i de kommende år. Desuden indeholder bæredyg-
tighedsrapporteringen fremadrettede udsagn baseret på
offentliggjorte antagelser om begivenheder, der kan fore-
komme i fremtiden og eventuelle fremtidige handlinger fra
bankens side. De faktiske resultater vil sandsynligvis være
anderledes, da fremtidige begivenheder ofte ikke indtræder
som forventet.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for Sydbank A/S for
regnskabsåret 1. januar-31. december 2024 identificeret
som “Sydbank-2024-12-31-da.zip” i al væsentlighed er
udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-forordningen.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Aabenraa, den 26. februar 2025
Lars Mikkelgaard-Jensen
(Formand)
Ellen Trane Nørby
(Næstformand)
Janne Moltke-Leth
Susanne Schou Gitte Poulsen Jon Stefansson
Henrik Hoffmann Søren Holm Carsten Andersen
Jarl Oxlund Jørn Krogh Sørensen Pia Wrang
Mark Luscombe
(Adm. direktør)
Jørn Adam Møller Stig Westergaard
Bestyrelse
Direktion
Ledelsespåtegning
192
Årsrapport 2024
Til aktionærerne i Sydbank A/S
Revisionspåtegning på regnskabet
Konklusion
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet giver et retvi-
sende billede af koncernens aktiver, passiver og finansielle
stilling pr. 31. december 2024 samt af resultatet af kon-
cernens aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1.
januar - 31. december 2024 i overensstemmelse med IFRS
Accounting Standards som godkendt af EU og yderligere
krav i lov om finansiel virksomhed.
Det er endvidere vores opfattelse, at årsregnskabet giver et
retvisende billede af bankens aktiver, passiver og finansielle
stilling pr. 31. december 2024 samt af resultatet af bankens
aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2024
i overensstemmelse med lov om finansiel virksomhed.
Vores konklusion er konsistent med vores revisionsproto-
kollat til revisionsudvalget og bestyrelsen.
Hvad har vi revideret
Sydbank A/S’ koncernregnskab for regnskabsåret 1. januar
- 31. december 2024 omfatter resultatopgørelse, totalind-
komstopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse, penge-
strømsopgørelse og noter, herunder oplysning om anvendt
regnskabspraksis.
Sydbank A/S’ årsregnskab for regnskabsåret 1. januar - 31.
december 2024 omfatter resultatopgørelse, totalindkomst-
opgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter, herunder
oplysning om anvendt regnskabspraksis.
Samlet refereret til som ”regnskabet”.
Grundlag for konklusion
Vi udførte vores revision i overensstemmelse med internati-
onale standarder om revision (ISA) og de yderligere krav, der
er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standar-
der og krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens
afsnit Revisors ansvar for revisionen af regnskabet.
Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er
tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Uafhængighed
Vi er uafhængige af koncernen i overensstemmelse med
International Ethics Standards Board for Accountants’ inter-
nationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA
Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Dan-
mark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser
i overensstemmelse med disse krav og IESBA Code.
Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført forbudte
ikke-revisionsydelser som omhandlet i artikel 5, stk. 1, i
forordning (EU) nr. 537/2014.
Valg
Vi blev første gang valgt som revisor for Sydbank A/S den
25. marts 2021 for regnskabsåret 2021.
Vi er genvalgt årligt ved generalforsamlingsbeslutning i en
samlet sammenhængende opgaveperiode på fire år frem til
og med regnskabsåret 2024.
Centrale forhold ved revisionen
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter vores
faglige vurdering var mest betydelige ved vores revision af
regnskabet for 2024. Disse forhold blev behandlet som led
i vores revision af regnskabet som helhed og udformningen
af vores konklusion herom. Vi afgiver ikke nogen særskilt
konklusion om disse forhold.
Centralt forhold ved revisionen
Nedskrivninger på udlån
Udlån måles til amortiseret kostpris med fradrag af ned-
skrivninger.
Nedskrivninger på udlån er ledelsens bedste skøn over de
forventede tab på udlån pr. balancedagen. Der henvises til
den detaljerede beskrivelse af anvendt regnskabspraksis i
note 1 i regnskabet.
Som følge af den geopolitiske og makroøkonomiske situati-
on med risiko for økonomisk afmatning har ledelsen indreg-
net et betydeligt tillæg til nedskrivningerne på udlån i form
af et regnskabsmæssigt skøn (“ledelsesmæssigt skøn”).
Konsekvenserne af den geopolitiske og makroøkonomiske
situation for bankens kunder er i væsentligt omfang uafkla-
rede, hvorfor der er en forøget skønsmæssig usikkerhed om
opgørelsen af nedskrivningsbehovet.
Nedskrivninger på udlån er et centralt fokusområde, fordi
det regnskabsmæssige skøn i sin natur er komplekst og
påvirket af subjektivitet og dermed forbundet med høj grad
af skønsmæssig usikkerhed.
Følgende områder er centrale for opgørelse af nedskriv-
ninger på udlån:
Fastlæggelse af kreditklassifikation.
Revisionspåtegning
Den uafhængige revisors revisionspåtegning
193
Årsrapport 2024
De modelbaserede nedskrivninger i stadie 1 og 2, her-
under ledelsens fastlæggelse af modelvariable tilpasset
bankens udlånsportefølje.
Bankens forretningsgange for at sikre fuldstændigheden
i registrering af udlån, der er kreditforringede (stadie 3)
eller med betydelig stigning i kreditrisikoen (stadie 2).
Væsentligste forudsætninger og skøn anvendt af ledelsen
i nedskrivningsberegningerne, herunder principper for
vurdering af forskellige udfald af kundens økonomiske
situation (scenarier) samt for vurdering af sikkerhedsvær-
dier på bl.a. ejendomme, som indgår i nedskrivningsbereg-
ningerne.
Ledelsens vurdering af forventede kredittab pr. statusda-
gen som følge af mulige ændringer af forhold, som ikke
indgår i de modelberegnede eller individuelt vurderede
nedskrivninger (ledelsesmæssigt skøn), herunder især
konsekvenserne af den geopolitiske og makroøkonomiske
udvikling for bankens kunder.
Der henvises til regnskabets note 2 ”Regnskabsmæssige
skøn og vurderinger”, note 14 ”Nedskrivninger på udlån mv.”
og note 18 ”Udlån” hvor forhold, der kan påvirke nedskriv-
ninger på udlån, er beskrevet.
Hvordan vi har behandlet det centrale forhold ved
revisionen
Vi gennemgik og vurderede de nedskrivninger, der er
indregnet i resultatopgørelsen i 2024 og i balancen 31.
december 2024.
Vi udførte risikovurderingshandlinger med henblik på at
opnå en forståelse af it-systemer, forretningsgange og
relevante kontroller vedrørende opgørelse af nedskriv-
ninger på udlån. For kontrollerne vurderede vi, om de var
designet og implementeret til effektivt at adressere risikoen
for væsentlig fejlinformation. For udvalgte kontroller, som
vi planlagde at basere os på, testede vi, om de var udført på
konsistent basis.
Vi vurderede den af banken anvendte nedskrivningsmodel.
Herunder vurderede og testede vi bankens fastlæggelse af
modelvariable og opgørelse af modelbaserede nedskrivnin-
ger i stadie 1 og 2.
Vi gennemgik og vurderede bankens validering af de me-
toder, som anvendes for opgørelse af forventede kredittab,
samt de tilrettelagte forretningsgange, der er etableret for
at sikre, at kreditforringede udlån i stadie 3 og svage stadie
2 udlån identificeres og registreres rettidigt.
Vi vurderede og testede de af banken anvendte principper
for fastlæggelse af nedskrivningsscenarier samt for måling
af sikkerhedsværdier på bl.a. ejendomme, der indgår i ned-
skrivningsberegninger på kreditforringede udlån og udlån
med betydelige svaghedstegn (svage stadie 2 udlån).
For en stikprøve af kreditforringede udlån i stadie 3 og sva-
ge stadie 2 udlån testede vi nedskrivningsberegningerne og
anvendte data til underliggende dokumentation.
For en stikprøve af øvrige udlån foretog vi vores egen vur-
dering af stadie og kreditklassifikation. Dette omfattede en
stikprøve målrettet større udlån samt udlån med generelt
forøgede risici.
Vi gennemgik og udfordrede de væsentlige forudsætninger,
som ligger til grund for det ledelsesmæssige skøn over for-
ventede kredittab, der ikke indgår i de modelberegnede eller
individuelt vurderede nedskrivninger ud fra vores kendskab
til porteføljen, brancher og de aktuelle konjunkturer. Vi hav-
de herunder særlig fokus på bankens opgørelse af de ledel-
sesmæssige skøn til afdækning af forventede kredittab som
følge af den geopolitiske og makroøkonomiske situation.
Vi vurderede, om de forhold, der kan påvirke nedskrivninger
på udlån, var passende oplyst.
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om regnskabet omfatter ikke ledelsesbe-
retningen, og vi udtrykker som led i revisionen ingen form
for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.
I tilknytning til vores revision af regnskabet er det vores
ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse
overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsi-
stent med regnskabet eller vores viden opnået ved revi-
sionen eller på anden måde synes at indeholde væsentlig
fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberet-
ningen indeholder krævede oplysninger i henhold til lov om
finansiel virksomhed. Dette omfatter ikke kravene i kapitel
13 i lov om finansiel virksomhed vedrørende bæredygtig-
hedsrapportering, som er omfattet af den særskilte erklæ-
ring med begrænset sikkerhed herom.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at
ledelsesberetningen er i overensstemmelse med koncern-
regnskabet og årsregnskabet og er udarbejdet i overens-
stemmelse med kravene i lov om finansiel virksomhed,
Den uafhængige revisors revisionspåtegning
194
Årsrapport 2024
bortset fra kravene i kapitel 13 i lov om finansiel virksom-
hed vedrørende bæredygtighedsrapportering, jf. ovenfor. Vi
har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberet-
ningen.
Ledelsens ansvar for regnskabet
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncernregn-
skab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse
med IFRS Accounting Standards som godkendt af EU og
yderligere krav i lov om finansiel virksomhed og for udar-
bejdelsen af et årsregnskab, der giver et retvisende billede
i overensstemmelse med lov om finansiel virksomhed. Le-
delsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som
ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et regnskab
uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes
besvigelser eller fejl.
Ved udarbejdelsen af regnskabet er ledelsen ansvarlig for at
vurdere koncernens og bankens evne til at fortsætte driften;
at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette
er relevant; samt at udarbejde regnskabet på grundlag af
regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen
enten har til hensigt at likvidere koncernen eller banken,
indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end
at gøre dette.
Revisors ansvar for revisionen af regnskabet
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om regnska-
bet som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset
om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en
revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad af sikker-
hed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti
for, at en revision, der udføres i overensstemmelse med ISA
og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil
afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fej-
linformationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl
og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed
kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse
på de økonomiske beslutninger, som brugerne træffer på
grundlag af regnskabet.
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse
med ISA og de yderligere krav, der er gældende i Danmark,
foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel
skepsis under revisionen. Herudover:
Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinfor-
mation i regnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser
eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som
reaktion på disse risici samt opnår revisionsbevis, der er
tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores kon-
klusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinforma-
tion forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig
fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan
omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste ude-
ladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.
Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans
for revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger,
der er passende efter omstændighederne, men ikke for at
kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af koncer-
nens og bankens interne kontrol.
Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er
anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regnskabs-
mæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen
har udarbejdet, er rimelige.
Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af regnska-
bet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift
er passende, samt om der på grundlag af det opnåede
revisionsbevis er væsentlig usikkerhed forbundet med be-
givenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om
koncernens og bankens evne til at fortsætte driften. Hvis
vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i
vores revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger
herom i regnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke
er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores kon-
klusioner er baseret på det revisionsbevis, der er opnået
frem til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige
begivenheder eller forhold kan dog medføre, at koncernen
og banken ikke længere kan fortsætte driften.
Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og
indhold af regnskabet, herunder noteoplysningerne, samt
om regnskabet afspejler de underliggende transaktioner
og begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvi-
sende billede heraf.
Planlægger og udfører vi revisionen for at opnå tilstræk-
keligt og egnet revisionsbevis vedrørende de konsoli-
derede finansielle oplysninger for virksomhederne eller
forretningsenhederne som grundlag for at udforme en
konklusion om koncernregnskabet og årsregnskabet. Vi
er ansvarlige for at lede, føre tilsyn med og gennemgå det
udførte revisionsarbejde til brug for koncernrevisionen. Vi
er eneansvarlige for vores revisionskonklusion.
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt andet
det planlagte omfang og den tidsmæssige placering af
revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer,
herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol,
som vi identificerer under revisionen.
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at vi
har opfyldt relevante etiske krav vedrørende uafhængighed,
og oplyser den om alle relationer og andre forhold, der med
rimelighed kan tænkes at påvirke vores uafhængighed og,
Revisionspåtegning
Den uafhængige revisors revisionspåtegning
195
Årsrapport 2024
hvor dette er relevant, anvendte sikkerhedsforanstaltninger
eller handlinger foretaget for at eliminere trusler.
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret til den
øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var mest bety-
delige ved revisionen af regnskabet for den aktuelle periode
og dermed er centrale forhold ved revisionen. Vi beskriver
disse forhold i vores revisionspåtegning, medmindre lov
eller øvrig regulering udelukker, at forholdet offentliggøres.
Erklæring om overholdelse af
ESEF-forordningen
Som et led i revisionen af regnskabet for Sydbank A/S har vi
udført handlinger med henblik på at udtrykke en konklusion
om, hvorvidt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar til 31.
december 2024, med filnavnet Sydbank-2024-12-31-da.
zip, er udarbejdet i overensstemmelse med EU-Kommis-
sionens delegerede forordning 2019/815 om det fælles
elektroniske rapporteringsformat (ESEF-forordningen), som
indeholder krav til udarbejdelse af en årsrapport i XHT-
ML-format og iXBRL-opmærkning af koncernregnskabet
inklusive noter.
Ledelsen har ansvaret for at udarbejde en årsrapport, som
overholder ESEF-forordningen, herunder:
Udarbejdelse af årsrapporten i XHTML-format,
Udvælgelse og anvendelse af passende iXBRL-tags, herun-
der udvidelser til ESEF-taksonomien og forankring heraf
til elementer i taksonomien, for finansiel information, som
kræves opmærket, med udøvelse af skøn hvor nødvendigt,
At sikre konsistens mellem iXBRL-opmærket data og det
menneskeligt læsbare koncernregnskab, og
For den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig
for at udarbejde en årsrapport, som overholder ESEF-for-
ordningen.
Vores ansvar er, baseret på det opnåede bevis, at opnå høj
grad af sikkerhed for, om årsrapporten i alle væsentlige hen-
seender er udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-for-
ordningen, og at udtrykke en konklusion. Arten, omfanget
og den tidsmæssige placering af de valgte handlinger
afhænger af revisors faglige vurdering, herunder vurdering
af risikoen for væsentlige afvigelser fra kravene i ESEF-for-
ordningen, uanset om disse skyldes besvigelser eller fejl.
Handlingerne omfatter:
Kontrol af, om årsrapporten er udarbejdet i XHTML-for-
mat,
Opnåelse af en forståelse af bankens proces for iXBRL-op-
mærkning og af den interne kontrol vedrørende opmærk-
ningsprocessen,
Vurdering af fuldstændigheden af iXBRL-opmærkningen
af koncernregnskabet inklusive noter,
Vurdering af, hvorvidt anvendelse af iXBRL-elementer fra
ESEF-taksonomien og bankens oprettelse af udvidelser
til taksonomien er passende, når relevante elementer i
ESEF-taksonomien ikke er identificeret,
Vurdering af forankringen af udvidelser til elementer i
ESEF-taksonomien, og
Afstemning af iXBRL-opmærket data med det reviderede
koncernregnskab.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for Sydbank A/S for
regnskabsåret 1. januar - 31. december 2024, med filnav-
net Sydbank-2024-12-31-da.zip, i alle væsentlige hense-
ender er udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-forord-
ningen.
Den uafhængige revisors revisionspåtegning
Herning, den 26. februar 2025
PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 3377 1231
Per Rolf Larssen
statsautoriseret revisor
mne24822
196
Årsrapport 2024
Til Sydbank A/S’ interessenter
Konklusion med begrænset sikkerhed
Vi har udført en erklæringsopgave med begrænset sikker-
hed på bæredygtighedsrapporteringen for Sydbank A/S
(“koncernen”) som inkluderet i ledelsesberetningen (“bære-
dygtighedsrapporteringen”), side 43-79, for regnskabsåret
1. januar - 31. december 2024.
Baseret på de udførte handlinger og det opnåede bevis er vi
ikke blevet bekendt med forhold, der giver os anledning til
at konkludere, at bæredygtighedsrapporteringen ikke i alle
væsentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse
med kapitel 13 i lov om finansiel virksomhed, herunder:
at European Sustainability Reporting Standards (ESRS)
er overholdt, herunder at den af ledelsen gennemførte
proces til identifikation af de oplysninger, der rapporteres i
bæredygtighedsrapporten (”Processen”), er i overensstem-
melse med beskrivelsen i afsnittet Processen for dobbelt
væsentlighedsvurdering; og
at oplysningerne i bæredygtighedsrapporteringens om
Rapportering under taksonomiforordningens artikel 8 i af-
snittet om Miljøoplysninger overholder artikel 8 i EU-for-
ordning 2020/852 (“Taksonomiforordningen”).
Grundlag for konklusion
Vi har udført vores erklæringsopgave med begrænset
sikkerhed i henhold til ISAE 3000 (ajourført) ”Andre erklæ-
ringsopgaver med sikkerhed end revision eller review af
historiske finansielle oplysninger” (”ISAE 3000 (ajourført)”)
og yderligere krav gældende i Danmark.
Arten og den tidsmæssige placering af de handlinger, der
udføres ved erklæringsopgaver med begrænset sikkerhed,
er forskellig, og omfanget heraf er mindre end de handlin-
ger, der udføres ved en erklæringsopgave med høj grad af
sikkerhed. Som følge heraf er den grad af sikkerhed, der er
for erklæringsopgaver med begrænset sikkerhed, betydeligt
mindre end den sikkerhed, der ville være opnået, hvis der
var udført en erklæringsopgave med høj grad af sikkerhed.
Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstræk-
keligt og egnet som grundlag for vores konklusion. Vores
ansvar ifølge denne standard er nærmere beskrevet i erklæ-
ringens afsnit ”Revisors ansvar for erklæringsopgaven”.
Vores uafhængighed og kvalitetsstyring
Vi er uafhængige af koncernen i overensstemmelse med
International Ethics Standards Board for Accountants’ inter-
nationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA
Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Dan-
mark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser
i henhold til disse krav og IESBA Code.
Vores firma anvender International Standard on Quality
Management 1, som kræver, at vi designer, implementerer
og driver et kvalitetsstyringssystem, herunder politikker
eller procedurer vedrørende overholdelse af etiske krav,
faglige standarder, gældende lov og øvrig regulering.
Ledelsens ansvar for bæredygtigheds-
rapporteringen
Ledelsen har ansvaret for at designe og implementere en
proces til identifikation af de oplysninger, der er rapporteret
i bæredygtighedsrapporteringen i henhold til ESRS og for at
give oplysning om denne Proces som inkluderet i bære-
dygtighedsrapporteringens afsnit Processen for dobbelt
væsentlighedsanalyse. Dette ansvar omfatter:
forståelse af, i hvilken kontekst Koncernens aktiviteter og
forretningsforbindelser foregår, og opnåelse af en forståel-
se af de interessenter, der påvirkes heraf,
identifikation af faktiske og potentielle indvirkninger
(såvel negative som positive) i relation til bæredygtigheds-
forhold samt risici og muligheder, som har indvirkning
på eller må forventes at have indvirkning på Koncernens
finansielle stilling, regnskabsmæssige resultat, penge-
strømme, adgang til finansiering eller kapitalomkostnin-
ger på kort, mellemlang eller lang sigt,
vurdering af væsentligheden af de identificerede ind-
virkninger, risici og muligheder i relation til bæredygtig-
hedsforhold ved at vælge og anvende passende niveau for
væsentlighed og
fastlæggelse af forudsætninger, som er rimelige efter
omstændighederne.
Ledelsen har endvidere ansvaret for udarbejdelsen af bære-
dygtighedsrapporteringen, som omfatter den information,
der er identificeret af Processen, i henhold til kapitel 13 i lov
om finansiel virksomhed, herunder:
overholdelse af ESRS,
udarbejdelse af oplysningerne som inkluderet i bæredyg-
tighedsrapporteringens om Rapportering under taksono-
miforordningens artikel 8 i afsnittet om Miljøoplysninger
i overensstemmelse med artikel 8 i Taksonomiforordnin-
gen,
Den uafhængige revisors erklæring med begrænset sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen
Erklæring på bæredygtighedsrapporteringen
197
Årsrapport 2024
design, implementering og opretholdelse af den interne
kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde
en bæredygtighedsrapportering uden væsentlig fejlinfor-
mation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl og
valg og anvendelse af egnede metoder til bæredygtigheds-
rapportering og fastlæggelse af forudsætninger og for at
foretage skøn, som er forsvarlige efter omstændighederne.
Iboende begrænsninger ved udarbejdelse af
bæredygtighedsrapporteringen
Ved rapportering af fremadrettede oplysninger i overens-
stemmelse med ESRS er ledelsen forpligtet til at udarbejde
de fremadrettede oplysninger på grundlag af oplyste forud-
sætninger om begivenheder, der kan indtræde i fremtiden,
og Koncernens mulige fremtidige handlinger. De faktiske
udfald bliver sandsynligvis anderledes, idet forventede begi-
venheder ofte ikke indtræffer som forventet.
Revisors ansvar for erklæringsopgaven
Det er vores ansvar at planlægge og udføre erklæringsop-
gaven med henblik på at opnå begrænset sikkerhed for, om
bæredygtighedsrapporteringen er uden væsentlig fejlinfor-
mation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og
at afgive en erklæring med begrænset sikkerhed med vores
konklusion. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvi-
gelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det
med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet
har indflydelse på de beslutninger, som brugerne træffer på
grundlag af bæredygtighedsrapporteringen i sin helhed.
Som led i en erklæringsopgave med begrænset sikkerhed,
der udføres i overensstemmelse med ISAE 3000 (ajourført),
foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel
skepsis under udførelse af opgaven.
Vores ansvar i forhold til Processen omfatter:
opnåelse af en forståelse af Processen, men ikke med det
formål at udtrykke en konklusion om Processens effektivi-
tet, herunder resultatet af Processen,
overvejelse af, om identificerede oplysninger opfylder de
gældende oplysningskrav i ESRS, og
design og udførelse af handlinger til vurdering af, om
Processen er i overensstemmelse med Koncernens be-
skrivelse af Processen, som oplyst i afsnittet Processen for
dobbelt væsentlighedsanalyse .
Vores ansvar i forhold til bæredygtighedsrapporteringen
omfatter endvidere:
identifikation af oplysninger, hvor det er sandsynligt, at
væsentlig fejlinformation kan opstå som følge af besvigel-
se eller fejl, og
design og udførelse af handlinger målrettet de oplysninger
i bæredygtighedsrapporteringen, hvor det er sandsynligt,
at væsentlig fejlinformation kan opstå. Risikoen for ikke at
opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser
er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget
af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser,
dokumentfalsk, bevidste udeladelser, vildledning eller
tilsidesættelse af intern kontrol.
Sammenfatning af det udførte arbejde
En erklæringsopgave med begrænset sikkerhed omfatter
udførelse af handlinger for at opnå bevis for bæredygtig-
hedsrapporteringen. Arten, omfanget og den tidsmæssige
placering af de valgte handlinger afhænger af faglige
vurderinger, herunder identifikation af oplysninger, hvor
det er sandsynligt, at væsentlig fejlinformation kan opstå i
bæredygtighedsrapporteringen, uanset om denne skyldes
besvigelser eller fejl.
I forbindelse med vores erklæringsopgave med begrænset
sikkerhed har vi i relation til Processen:
opnået en forståelse af Processen ved at udføre fore-
spørgsler for at forstå grundlaget for de oplysninger, som
ledelsen anvender, og ved at gennemgå koncernens inter-
ne dokumentation af dens Proces; og
vurderet, hvorvidt det bevis, vi har opnået ved hjælp af
vores handlinger i relation til den af koncernen implemen-
terede Proces, var i overensstemmelse med beskrivelsen
af Processen i afsnittet Processen for dobbelt væsentlig-
hedsanalyse.
I forbindelse med vores erklæringsopgave med begrænset
sikkerhed har vi i relation til bæredygtighedsrapporterin-
gen:
opnået en forståelse af koncernens rapporteringspro-
cesser, der er relevant for udarbejdelsen af koncernens
bæredygtighedsrapportering herunder konsolideringspro-
cesserne ved at opnå en forståelse af koncernens kontrol-
miljø, processer og informationssystemer, der er relevante
for udarbejdelse af en bæredygtighedsrapportering, men
ikke at vurdere udformningen af specifikke kontrolakti-
viteter, opnå bevis for implementering heraf eller teste
deres funktionalitet,
vurderet, om væsentlige oplysninger, som er identificeret
som led i Processen, er indeholdt i bæredygtighedsrappor-
teringen,
vurderet, om opbygning og præsentation af bæredygtig-
hedsrapporteringen er i overensstemmelse med ESRS,
foretaget forespørgsler af relevant personale og udført
analytiske handlinger i relation til udvalgte oplysninger i
bæredygtighedsrapporteringen,
Den uafhængige revisors erklæring med begrænset sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen
198
Årsrapport 2024
udført substanshandlinger i relation til udvalgte oplysnin-
ger i bæredygtighedsrapporteringen,
hvor relevant, sammenholdt udvalgte oplysninger i bære-
dygtighedsrapporteringen med tilsvarende oplysninger i
årsregnskabet og ledelsesberetningen,
vurderet metoder, forudsætninger og data for udøvelse af
skøn og fremadrettede oplysninger og
opnået en forståelse af Koncernens proces til identifika-
tion af økonomiske aktiviteter, der er omfattet af takso-
nomien, og økonomiske aktiviteter, der er omfattet af og
i overensstemmelse med taksonomien og de tilsvarende
oplysninger i bæredygtighedsrapporteringen.
Fremhævelse af forhold vedrørende erklæringsopgaven
Sammenligningstal i bæredygtighedsrapporteringens
tabeller og grafen på siderne 55-58, er ikke omfattet af
erklæringsopgaven. Vores konklusion er ikke modificeret
vedrørende denne begrænsning i omfang.
Herning, den 26. februar 2025
PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 3377 1231
Per Rolf Larssen
statsautoriseret revisor
mne24822
Erklæring på bæredygtighedsrapporteringen
Den uafhængige revisors erklæring med begrænset sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen
199
Årsrapport 2024
200
Årsrapport 2024
Formand
Lars Mikkelgaard-Jensen
Tidl. adm. direktør og managing director
Født: 5.8.1954
Køn: Mand
Uddannelse: Cand.polit.
Valgt til bestyrelsen: 2015
Nuværende valgperiode udløber: 2025
Uafhængig: Ja
Bestyrelse
Næstformand
Ellen Trane Nørby
Viceborgmester, professionelt bestyrelsesmedlem og
selvstændig konsulent
Født: 1.2.1980
Køn: Kvinde
Uddannelse: Cand.mag. i kunsthistorie
Valgt til bestyrelsen: 2023
Nuværende valgperiode udløber: 2025
Uafhængig: Ja
Udvalgsposter:
Medlem af Digitaliseringsudvalget og
Nomineringsudvalget
Ledelseshverv/Bestyrelsesarbejde:
M.J. Grønbech Ejendomme A/S, bestyrelsesmedlem
M.J. Grønbech & Sønner Holding A/S, bestyrelsesmedlem
Særlige kompetencer: IT og digitalisering, robotics, ledelse,
strategi og forretningsudvikling og makroøkonomi
Udvalgsposter:
Medlem af Revisionsudvalget
Ledelseshverv/Bestyrelsesarbejde:
Naviair, bestyrelsesmedlem
Projekt Zero-fonden, bestyrelsesmedlem
DANVA Dansk Vand- og Spildevandsforening,
bestyrelsesformand
SONFOR Holding A/S, bestyrelsesformand
SONFOR Varme A/S, bestyrelsesformand
SONFOR Vedvarende Energi A/S, bestyrelsesformand
SONFOR Resort Varme A/S, bestyrelsesformand
SONFOR Deponi A/S, bestyrelsesformand
SONFOR Spildevand A/S, bestyrelsesformand
SONFOR Genbrug & Affald A/S, bestyrelsesformand
SONFOR Vand A/S, bestyrelsesformand
SONFOR Service A/S, bestyrelsesformand
Enhance TopCo ApS, bestyrelsesmedlem
Sønderborg Lufthavn A/S, bestyrelsesmedlem
Sønderborg Kommune, 2. viceborgmester
Særlige kompetencer: ESG og governance, makroøkono-
mi, ledelse og strategi, organisation, kommunikation og
markedsføring
201
Årsrapport 2024
Bestyrelsesmedlem
Janne Moltke-Leth
Adm. direktør
Født: 4.8.1966
Køn: Kvinde
Uddannelse: Cand.merc.int., HD (O)
Valgt til bestyrelsen: 2016
Nuværende valgperiode udløber: 2025
Uafhængig: Ja
Bestyrelsesmedlem
Susanne Schou
Prof. bestyrelsesmedlem
Født: 24.4.1964
Køn: Kvinde
Uddannelse:
Valgt til bestyrelsen: 2018
Nuværende valgperiode udløber: 2025
Uafhængig: Ja
Udvalgsposter:
Formand for Nominerings udvalget og medlem af
Risikoudvalget
Ledelseshverv/Bestyrelsesarbejde:
Bruun Rasmussen Kunstauktioner A/S, adm. direktør
Royal Greenland A/S, bestyrelsesmedlem
Svenske Duni AB, bestyrelsesmedlem
Særlige kompetencer: Ledelse, strategi- og forretnings-
udvikling, markedsføring og kommunikation, procesanaly-
se, salg og distribution, ESG
Udvalgsposter:
Formand for Digitaliseringsudvalget og medlem af
Nomineringsudvalget
Ledelseshverv/Bestyrelsesarbejde:
Swienty A/S, bestyrelsesmedlem
Sydbank Fonden, bestyrelsesmedlem
Særlige kompetencer: Forretningsudvikling, forandrings-
ledelse, strategiudvikling, digitalisering og HR
202
Årsrapport 2024
Bestyrelsesmedlem
Gitte Poulsen
Direktør
Født: 5.8.1967
Køn: Kvinde
Uddannelse: Speditør, HD Regnskab
Valgt til bestyrelsen: 2019
Nuværende valgperiode udløber: 2025
Uafhængig: Ja
Bestyrelsesmedlem
Jon Stefansson
Advokat
Født: 27.6.1973
Køn: Mand
Uddannelse: Advokat
Valgt til bestyrelsen: 2019
Nuværende valgperiode udløber: 2025
Uafhængig: Ja
Bestyrelse
Udvalgsposter:
Formand for Lønudvalget og medlem af Revisionsudvalget
Ledelseshverv/Bestyrelsesarbejde:
Gitte Poulsen Holding 2019 ApS, direktør
Gitte Poulsen Holding 2022 ApS, direktør
Ejendomsselskabet af 29.06.2006 A/S, bestyrelsesformand
Herning Folkeblads Fond, bestyrelsesmedlem
Gitte Poulsen Holding ApS, direktør
KP Invest Herning A/S, bestyrelsesmedlem
KP Invest Finans III A/S, bestyrelsesformand
KP Invest Finans II A/S, bestyrelsesformand
KP Invest Finans I A/S, bestyrelsesformand
Selskabet af 1. september 2022 ApS, bestyrelsesformand
Særlige kompetencer: Ledelse, strategi og forretningsudvik-
ling, økonomistyring og regnskab
Udvalgsposter:
Medlem af Risikoudvalget og Lønudvalget
Ledelseshverv/Bestyrelsesarbejde:
Michael Nissen Holding ApS, bestyrelsesformand
P. Christensen A/S, bestyrelsesformand
Moravia Invest A/S, bestyrelsesformand
P. Christensen Ejendomme A/S, bestyrelsesformand
P. Christensen Mobility A/S, bestyrelsesformand
Andersen Partners Advokatpartnerselskab, bestyrelsesmed-
lem
Kai D Fonden, bestyrelsesformand
P. Christensen, Odense, Holding A/S, bestyrelsesformand
Særlige kompetencer: Compliance/jura, ledelse, strategi og
forretningsudvikling
203
Årsrapport 2024
Bestyrelsesmedlem
Henrik Hoffmann
Tidl. kreditdirektør
Født: 15.8.1958
Køn: Mand
Uddannelse: Bankuddannet, HD i udenrigshandel
Valgt til bestyrelsen: 2020
Nuværende valgperiode udløber: 2025
Uafhængig: Ja
Bestyrelsesmedlem
Søren Holm
Tidl. koncerndirektør
Født: 15.11.1956
Køn: Mand
Uddannelse: Cand.polit.
Valgt til bestyrelsen: 2020
Nuværende valgperiode udløber: 2025
Uafhængig: Ja
Udvalgsposter:
Formand for Risikoudvalget
Ledelseshverv/Bestyrelsesarbejde:
Accunia Fondsmæglerselskab A/S, bestyrelsesmedlem
ACM Forvaltning A/S, bestyrelsesmedlem
Kapitalforeningen Accunia Invest, bestyrelsesmedlem
Særlige kompetencer: Ledelse i finansiel virksomhed,
risikostyring, kreditstyring, finansiering, strategi og
forretningsudvikling
Udvalgsposter:
Formand for Revisionsudvalget og medlem af
Digitaliseringsudvalget
Ledelseshverv/Bestyrelsesarbejde:
Særlige kompetencer: Ledelse i finansiel virksomhed,
strategi- og forretningsudvikling, økonomistyring, regnskab
og revision, risikostyring, kreditstyring, Treasury, værdipa-
pirudstedelse og kapitalstyring, ESG og governance
204
Årsrapport 2024
Bestyrelsesmedlem
Carsten Andersen
Erhvervsrådgiver
Født: 3.9.1984
Køn: Mand
Uddannelse: Akademiuddannelse i Finansiel Rådgivning,
Ejendomsmægleruddannelsen, HD (R) i Regnskab og Øko-
nomistyring
Valgt til bestyrelsen: 2018
Nuværende valgperiode udløber: 2026
Uafhængig: Nej
Valgt af medarbejderne
Bestyrelsesmedlem
Jarl Oxlund
Kredsformand
Født: 29.4.1967
Køn: Mand
Uddannelse: Bankuddannet, HD,
Master i Organisationspsykologi
Valgt til bestyrelsen: 2014
Nuværende valgperiode udløber: 2026
Uafhængig: Nej
Valgt af medarbejderne
Bestyrelse
Udvalgsposter:
Medlem af Revisionsudvalget
Ledelseshverv/Bestyrelsesarbejde:
Sundeved Vælgerforening, bestyrelsesmedlem
Venstres Kommuneforening i Sønderborg,
bestyrelsesmedlem
Venstres Kredsbestyrelse i Sønderborg Kommune, for-
eningsrepræsentant
Særlige kompetencer: Kreditgivning, finansiering,
økonomi og regnskab
Udvalgsposter:
Medlem af Digitaliseringsudvalget
Ledelseshverv/Bestyrelsesarbejde:
Finansforbundet, hovedbestyrelsesmedlem
Sydbank Kreds/Finansforbundet, kredsformand
Særlige kompetencer: Regnskab, bankprodukter,
kreditrisici og organisation
205
Årsrapport 2024
Bestyrelsesmedlem
Jørn Krogh Sørensen
Kreditchef
Født: 16.10.1965
Køn: Mand
Uddannelse: Bankuddannet, HD i Kredit og Finansiering,
Finanssektorens Master i Ledelse
Valgt til bestyrelsen: 2018
Nuværende valgperiode udløber: 2026
Uafhængig: Nej
Valgt af medarbejderne
Bestyrelsesmedlem
Pia Wrang
Afdelingsdirektør
Født: 2.1.1971
Køn: Kvinde
Uddannelse: Eksamineret finansrådgiver – formuerådgiv-
ning, Statens Skatte- og afgiftsuddannelse, Traineeuddan-
nelse fra A.P. Møller-Mærsk
Valgt til bestyrelsen: 2022
Nuværende valgperiode udløber: 2026
Uafhængig: Nej
Valgt af medarbejderne
Udvalgsposter:
Medlem af Lønudvalget
Ledelseshverv/Bestyrelsesarbejde:
Særlige kompetencer: Kredit, finansiering, risikostyring,
regnskab og ledelse
Udvalgsposter:
Medlem af Risikoudvalget
Ledelseshverv/Bestyrelsesarbejde:
Særlige kompetencer: Kredit, skat, regnskab, bankproduk-
ter og konceptudvikling
206
Årsrapport 2024
Adm. direktør
Mark Luscombe
Født: 18.5.1969
Køn: Mand
Medlem af direktionen: 2024
Administrerende direktør: 2024
Bankdirektør
Jørn Adam Møller
Født: 31.7.1966
Køn: Mand
Medlem af direktionen: 2019
Direktion
Bestyrelsesarbejde:
Sydbank Fonden, bestyrelsesmedlem
Ejendomsselskabet af 1. juni 1986 A/S, bestyrelsesformand
Landsdækkende Banker, bestyrelsesformand
Syd Administration A/S, bestyrelsesformand
Foreningen Bankdata, bestyrelsesnæstformand
Finans Danmark, bestyrelsesmedlem
PRAS A/S, bestyrelsesmedlem
BI Holding A/S, bestyrelsesmedlem
Coop Bank A/S, bestyrelsesmedlem
Oeconforeningen, bestyrelsesmedlem
Bestyrelsesarbejde:
Syd Administration A/S, direktør og bestyrelsesmedlem
Ejendomsselskabet af 1. juni 1986 A/S, direktør og
bestyrelsesmedlem
Coop Bank A/S, bestyrelsesformand
Bokis A/S, bestyrelsesmedlem
Letpension Forsikringsformidling A/S, bestyrelsesmedlem
207
Årsrapport 2024
Bankdirektør
Stig Westergaard
Født: 9.9.1967
Køn: Mand
Medlem af direktionen: 2023
Bestyrelsesarbejde:
Syd Administration A/S, bestyrelsesnæstformand
Ejendomsselskabet af 1. juni 1986 A/S, bestyrelsesmedlem
Coop Bank A/S, bestyrelsesmedlem
DLR Kredit A/S, bestyrelsesmedlem
208
Årsrapport 2024
Formand
Peter Erik Hansen
Direktør
Ragebøl
Næstformand
Tine Seehausen
Advokat
Odense
Lars Andersen
Direktør
Broager
Rasmus Normann Andersen
Adm. direktør
Holstebro
Erwin Andresen
Smedemester
Tinglev
Jesper Arkil
Adm. direktør
Haderslev
Frans Bennetsen
Advokat
Esbjerg
Steen Bjergegaard
Tandlæge
Odense
Michael Ahlefeldt Laurvig Bille
Greve
Kværndrup
Christian Bring
CEO
Næstved
Jan Christensen
Adm. direktør
Aarhus
Peter Vang Christensen
Adm. direktør
Egå
Robin Feddern
Adm. direktør
Odense
Richard Fynbo
Direktør
Hjørring
Kim Galsgaard
Direktør
Svendborg
Jan Gerber
Direktør
Haderslev
Arne Gerlyng-Hansen
Adm. direktør
Rungsted Kyst
Mikkel Grene
Adm. direktør
Højbjerg
Mette Grunnet
Adm. direktør
Holte
Leo Grønvall
Adm. direktør
Vejle
Peter Gæmelke
Gårdejer
Vejen
Jesper Hansson
Adm. direktør
Kolding
Per Have
CEO
Sønderborg
Mette Hejl
CEO
Aarhus
Lasse Rich Henningsen
Adm. direktør
Aalborg
Henrik Hoffmann*
Tidl. kreditdirektør
Frederiksberg
Søren Holm*
Tidl. koncerndirektør
København
Thomas Iversen
Direktør
Horsens
Flemming Jensen
Tømrermester
Esbjerg
Mia Dela Jensen
Direktør
Esbjerg
Hans-Jørgen Jørgensen
Direktør
Haderslev
Hanni Toosbuy
Bestyrelsesformand
Haderslev
Andreas Kirk
VP WE Legal
Charlottenlund
Gitte Kirkegaard
Adm. direktør
Ribe
Svend Erik Kriby
Direktør
Klampenborg
Repræsentantskab
209
Årsrapport 2024
Carsten Sandbæk Kristensen
Direktør
Thisted
Erik Steen Kristensen
Direktør
Esbjerg
Henning Højberg Kristensen
Managing Director
Sønderborg
Michael Kvist
Direktør
Årre
Michael Madsen
Direktør
Aabenraa
Anne-Mette Elbæk Mapouyat
CEO
Haderslev
Lasse Meldgaard
Direktør
Rødekro
Lars Mikkelgaard-Jensen*
Tidl. adm. direktør og
managing director
Rungsted Kyst
Janne Moltke-Leth*
Direktør
København
Tina Schmidt Madsen
Direktør
Herning
Ole Schou Mortensen
Prof. bestyrelsesmedlem
Rønne
Jan Müller
Direktør
Højer
Lars Thurø Møller
Advokat (L)
Slagelse
Jacob Chr. Nielsen
Adm. direktør
Haderslev
Per Nordvig Nielsen
Direktør
Svendborg
Ellen Trane Nørby*
Viceborgmester
Sønderborg
Bjarne Emborg Pedersen
Direktør
Horsens
Anders Hedegaard Petersen
CEO
Aalborg
Martin Lentfer Petersen
Direktør
Sønderbrog
Gitte Poulsen*
Direktør
Herning
Bente Rasmussen
Direktør
Sønderborg
Henrik Raunkjær
Adm. direktør
Ulkebøl
Kristine Schmidt
Direktør
Vejle
Susanne Schou*
Underdirektør
Sønderborg
Jon Stefansson*
Advokat
Kolding
Willy Støckler
Direktør
Esbjerg
Per Sørensen
Direktør
Tønder
Peter Sven Sørensen
Direktør
Juelsminde
Peter Therkelsen
Adm. direktør
Kruså
Peter Thorning
Bestyrelsesformand
Kolding
Lise von Seelen
Prof. bestyrelsesmedlem
Holstebro
Jan Østerskov
CFO/Direktør
Køge
* Bestyrelsesmedlem
210
Årsrapport 2024
Lokalråd
Område Fyn
Odense
Steen Bjergegaard
Tandlæge
Odense
Thomas Christensen
Direktør
Odense
Robin Feddern
Adm. direktør
Odense
Anders Flou
Partner og statsaut. revisor
Odense
Arne Gerlyng-Hansen
Adm. direktør
Rungsted Kyst
Ulrik Juul
CEO
Odense
Jens Nannerup
Adm. direktør
Strib
Per Juul Nielsen
Adm. direktør
Odense
Poul Henrik Schou
Adm. direktør
Odense
Tine Seehausen
Advokat
Odense
Thomas Wulff
Direktør
Odense
Svendborg
Michael Ahlefeldt Laurvig Bille
Greve
Kværndrup
Kim Galsgaard
Direktør
Svendborg
Johan Groth
Statsaut. revisor
Svendborg
Hans Christian Starbæk Kjær
Direktør
Tåsinge
Claus Koch
Godsejer
Faaborg
Claus Juul Nielsen
Direktør
Faaborg
Per Nordvig Nielsen
Direktør
Svendborg
Område Horsens
Stig Ersgard
Direktør
Juelsminde
Thomas Frost
Direktør
Charlottenlund
Thomas Iversen
Direktør
Horsens
Christian Jakobsen
Direktør
Horsens
Peter Bjerremand Jensen
Direktør
Horsens
Anders Kjær Jørgensen
Direktør
Juelsminde
Jens Jørgen Nielsen
Gårdejer
Løsning
Frederikke Pontoppidan Nissen
Direktør
Juelsminde
Anders Juel Sørensen
Direktør
Horsens
Peter Sven Sørensen
Direktør
Juelsminde
Område Hovedstaden
Andreas Byder
Adm. direktør
Virum
211
Årsrapport 2024
Mette Grunnet
Adm. direktør
Holte
Søren Holm
Tidl. koncerndirektør
København
Svend Erik Kriby
Direktør
Klampenborg
Brit Markussen
Adm. direktør
Hvidovre
Janne Moltke-Leth
Adm. direktør
København
Område Kolding
Peter Gæmelke
Gårdejer
Vejen
Jesper Hansson
Adm. direktør
Kolding
Morten Høilund
Adm. direktør
Kolding
Anders Jensen
Adm. direktør
Kolding
Mette Myong Kind
Direktør
Kolding
Ricki Kjeldsen
Direktør
Kolding
Tommy Højtoft Pedersen
Adm. direktør
Kolding
Pernille Skov-Poulsen
Direktør
Vejen
Jon Stefansson
Advokat
Kolding
Peter Thorning
Bestyrelsesformand
Kolding
Område Midtjylland
Karsten Vang Andersen
Direktør
Ikast
Rasmus Normann Andersen
Direktør
Holstebro
Kirsten Elkjær-Holm
Tandlæge
Herning
Jon Skovhus Knudsen
Direktør
Randers
Carsten Sandbæk Kristensen
Direktør
Thisted
Henrik Pedersen Linneberg
Adm. direktør
Herning
Søren Vesterager Madsen
Direktør
Brande
Tina Schmidt Madsen
Direktør
Herning
Gitte Poulsen
Direktør
Herning
Lise Von Seelen
Prof. bestyrelsesmedlem
Holstebro
Torben Skov Villadsen
Direktør
Herning
Område Nordjylland
Anemette Bühlmann
Direktør
Aalborg
Mads Duedahl
Politiker
Aalborg
Richard Fynbo
Direktør
Hjørring
Henrik Glantz
Adm. direktør
Aalborg
212
Årsrapport 2024
Lokalråd
Morten Grabowski
CEO
Aalborg
Jesper Toft Hansen
Ejendomschef
Dronninglund
Lasse Rich Henningsen
Adm. direktør
Aalborg
Mads Lund Jensen
CEO
Aalborg
Per Dam Jensen
Direktør
Løkken
Peter Libak
CEO
Nibe
Per Møller
1. viceborgmester
Hjørring
Casper Nørgaard
Managing Director
Frederikshavn
Anders H. Petersen
CEO
Aalborg
Bo Lynge Rydahl
Adm. direktør
Aalborg
Peter Tuure
CFO
Støvring
Område Sjælland
Christian Bring
CEO
Næstved
Kim Æbelø Faurbjerg
Adm. direktør
Tune
Lars Mikkelgaard-Jensen
Tidl. managing director
Rungsted Kyst
Lars Thurø Møller
Advokat (L)
Slagelse
Mette Radich Pedersen
Direktør
Holmegaard
Nils Jørgen Stølsgård
Adm. direktør
Køge
Per Thormann
Indehaver
Roskilde
Jan Østerskov
CFO/direktør
Køge
Bornholm
Carsten Andersen
Direktør
Nexø
Andreas Brandt-Andersson
Direktør
Rønne
AnnA Zehngraff Knightbridge
Adm. direktør
Rønne
Ole Schou Mortensen
Prof. bestyrelsesmedlem
Rønne
Nicolai Sonne
Direktør
Rønne
Jacob Grønberg Svendsen
Direktør
Rønne
Stefan Thunberg
Direktør
Allinge
Klaus Vesløv
VP, Public Affairs
Rønne
213
Årsrapport 2024
Område Sønderborg
Lars Andersen
Direktør
Broager
Nicolai Faaborg Andresen
Direktør
Sønderborg
Peder Damgaard
Direktør
Kruså
Charlotte Wejs Hansen
Direktør
Sønderborg
Jens Hansen
Gårdejer
Nordborg
Peter Erik Hansen
Direktør
Ragebøl
Per Have
CEO
Sønderborg
Hans Heissel
Direktør
Gråsten
Henning Højberg Kristensen
Managing Director
Sønderborg
Bent Larsen
Direktør
Nordborg
Vivi Muurholm Matthiesen
Advokat
Sønderborg
Ellen Trane Nørby
Viceborgmester
Sønderborg
Bente Rasmussen
Direktør
Sønderborg
Henrik Raunkjær
Adm. direktør
Ulkebøl
Susanne Schou
Prof. bestyrelsesmedlem
Sønderborg
Område Sønderjylland
Erwin Andresen
Smedemester
Tinglev
Jesper Arkil
Adm. direktør
Haderslev
Jan Gerber
Direktør
Haderslev
Peter Bohus Henningsen
Direktør
Haderslev
Anita Jacobsen
Økonomichef
Aabenraa
Hans-Jørgen Jørgensen
Direktør
Haderslev
Hanni Toosbuy
Bestyrelsesformand
Haderslev
Helen Lisby
Revisor
Tønder
Michael Madsen
Direktør
Aabenraa
Anne-Mette Elbæk Mapouyat
CEO
Haderslev
Lasse Meldgaard
Direktør
Rødekro
Jan Müller
Direktør
Højer
Ove Bonde Møller
Gårdejer
Skærbæk
Jan Koch Møller
CEO
Haderslev
Jacob Chr. Nielsen
Adm. direktør
Haderslev
Martin Lentfer Petersen
Direktør
Sønderborg
Michael Torp Sangild
Gårdejer
Rødekro
Morten Skakke
Direktør
Aabenraa
214
Årsrapport 2024
Lokalråd
Charlotte Barsballe Schmidt
Direktør
Haderslev
Per Sørensen
Direktør
Tønder
Helle Taulbjerg
Hotel- og kroejer
Aabenraa
Peter Therkelsen
Adm. direktør
Kruså
Claus Tygesen
Adm. direktør
Tønder
Område Vejle
Leo Grønvall
Adm. direktør
Randbøl
Henrik Gundtoft
Butiksindehaver
Vejle
Anders Kirk Johansen
Direktør
Stouby
Anders Lage Jørgensen
Gårdejer
Hyrup, Stouby
Marianne Kjerkegaard Kristensen
Direktør
Stouby
Peter Due Laursen
Direktør
Hedensted
Peter Nielsen
Direktør
Børkop
Rasmus Borup Nielsen
Direktør
Vejle
Bjarne Emborg Pedersen
Direktør
Horsens
Kristine Schmidt
Direktør
Vejle
Område Vestjylland
Frans Bennetsen
Advokat
Esbjerg
Søren Faurholm Christensen
Direktør
Esbjerg
Anett Egsgaard
Adm. direktør
Esbjerg
Flemming Jensen
Tømrermester
Esbjerg
Kim Bilgaard Jensen
Direktør
Varde
Mia Dela Jensen
Direktør
Esbjerg
Andreas Kirk
VP WE Legal
Charlottenlund
Gitte Kirkegaard
Adm. direktør
Ribe
Erik Steen Kristensen
Direktør
Varde
Michael Kvist
Direktør
Årre
Jesper Toft Mathiasen
Koncerndirektør
Esbjerg
Michael Mathiesen
Murermester
Varde
Willy Støckler
Direktør
Esbjerg
Henning Urup
Gårdejer
Ansager
Område Aarhus
Jette Lindhard Brath
Adm. direktør
Randers
215
Årsrapport 2024
Jan Christensen
Adm. direktør
Skanderborg
Peter Vang Christensen
Adm. direktør
Egå
Samson Evar
Restauratør
Aarhus
Mikkel Grene
Adm. direktør
Højbjerg
Mette Hejl
Adm. direktør
Aarhus
Henrik Herold
Direktør
Randers
Henrik Hoffmann
Tidl. kreditdirektør
Frederiksberg
Ole Iversen
Direktør
Egå
Helle Østergaard Kristiansen
CEO
Aarhus
Bo Fischer Larsen
Adm. direktør
Aarhus
Jacob Eiskjær Olesen
CEO
Harlev
Thomas Vinter
Adm. direktør
Beder
Morten Winther
CEO og Partner
Højbjerg
216
Årsrapport 2024
Organisation
Direktion
Mark Luscombe
Jørn Adam Møller
Stig Westergaard
Revision
Poul-Erik Winther
Jura
Karin Sønderbæk
Compliance
Lone Frederiksen
Omdømme & Impact
Louise Degn
Sekretariat, strategi &
implementering
Flemming R. Mortensen
Erhverv
Claus Peter Michelsen
Område Kolding
Søren Olling
Område Sønderborg
Bente Skylvad
Område Tyskland
Kim Møller Nielsen
Kapitalforvaltning
Mads Kjølsen Olsen
Økonomi
Kim Nissen
Fællesfunktioner
Linjefunktioner
Corporate
Banking & Finance
Steen S. Hansen
Digital Banking
Kristian Mikkelsen
Transaction Banking
Jesper S.Y. Skjærbæk
Markets
Pia B. Andersen
Kredit
Bo Christensen
Område Horsens
Claus Brandt
Område Fyn
Claus Braad Hansen
Område Sjælland
Kasper Bæk
Område Midtjylland
Claus Brændstrup
Område Aarhus
Torben R. Rasmussen
Område Vejle
Tina K. Lyngsø
Område Vestjylland
Frank Bondorph
Sydbank Landbrug
Brian Skov Nielsen
Sydbank Direkte
Torben Bruun Jørgensen
Privat og
Private Banking
Steen Sandager
Risiko
Bjørn S. Clausen
Område Hovedstaden
Søren Gadeberg
Område Nordjylland
Anette Nielsen
Område Sønderjylland
Laurids Kudsk
HR & Organisation
Else Guldager
IT
Erik Meldgaard
Operations
Jakob Aarup Petersen
217
Årsrapport 2024
218
Årsrapport 2024
Sydbank A/S
Peberlyk 4
6200 Aabenraa CVR-nr. DK 12626509
Tlf. 74 37 37 37
sydbank.dk
info@sydbank.dk
Annual reportAuditor's report on audited financial statementsParsePort XBRL Converter2024-01-012024-12-312023-01-012023-12-31GP5DT10VX1QRQUKVBK64Reporting class BOpinionBasis for Opinion1262650912626509GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31GP5DT10VX1QRQUKVBK642023-01-012023-12-31GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-12-31GP5DT10VX1QRQUKVBK642023-12-31GP5DT10VX1QRQUKVBK642023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-12-31SYD:ReserveAccordingToArticlesOfAssociationMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31SYD:ReserveAccordingToArticlesOfAssociationMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-12-31SYD:ReserveAccordingToArticlesOfAssociationMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-12-31SYD:ReserveForNetRevaluationAccordingToEquityMethodMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31SYD:ReserveForNetRevaluationAccordingToEquityMethodMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-12-31SYD:ReserveForNetRevaluationAccordingToEquityMethodMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-12-31SYD:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31SYD:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-12-31SYD:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-12-31SYD:AdditionalTier1CapitalMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31SYD:AdditionalTier1CapitalMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-12-31SYD:AdditionalTier1CapitalMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-01-012023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642022-12-31SYD:ReserveAccordingToArticlesOfAssociationMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-01-012023-12-31SYD:ReserveAccordingToArticlesOfAssociationMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642022-12-31SYD:ReserveForNetRevaluationAccordingToEquityMethodMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-01-012023-12-31SYD:ReserveForNetRevaluationAccordingToEquityMethodMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642022-12-31SYD:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-01-012023-12-31SYD:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642022-12-31SYD:AdditionalTier1CapitalMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-01-012023-12-31SYD:AdditionalTier1CapitalMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberGP5DT10VX1QRQUKVBK642022-12-31GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember1GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember2GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember3GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember1GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember2GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember3GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember4GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember5GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember6GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember8GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember9GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember10GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember11GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember12GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember13GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember1GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember2GP5DT10VX1QRQUKVBK642024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember1GP5DT10VX1QRQUKVBK642023-01-012023-12-31cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure