Mkr | Not | 2023 | 2022 |
| Ränteintäkter | |||
| Räntekostnader | – | – | |
Räntenetto | 4 | ||
Provisionsintäkter | |||
Provisionskostnader | – | – | |
Provisionsnetto | 5 | ||
Nettoresultat av finansiella transaktioner | 6 | ||
Övriga intäkter, netto | 7 | ||
Summa rörelseintäkter | |||
Personalkostnader | 8 | – | – |
Övriga kostnader | 9 | – | – |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | 10 | – | – |
Summa rörelsekostnader | – | – | |
Resultat före kreditförluster och påförda avgifter | |||
Förväntade kreditförluster, netto | 11 | – | – |
Påförda avgifter | 12 | – | – |
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster | |||
Jämförelsestörande poster | 13 | – | |
Rörelseresultat | |||
Skatt | 15 | – | – |
NETTORESULTAT | |||
Aktieägarna i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) andel | |||
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 16 | ||
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 16 |
| SEB-koncernen | ||
Mkr | 2023 | 2022 |
NETTORESULTAT | ||
Vinster och förluster vid omvärdering under året | – | |
Skatt på vinster och förluster vid omvärdering under året | – | |
Kassaflödessäkringar | – | |
Omräkning av utländsk verksamhet | – | |
Skatt på omräkningseffekter | – | |
Omräkning utländsk verksamhet | – | |
Poster som kan omklassificeras till resultaträkningen | – | |
| Förändring i egen kreditrisk, efter skatt | ||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsåtaganden | – | |
Vinster och förluster vid omvärdering av förvaltningstillgångar under året | – | |
Uppskjuten skatt på pensioner | – | |
Förmånsbestämda pensionsplaner | – | |
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | – | |
ÖVRIGT TOTALRESULTAT | – | |
TOTALRESULTAT | ||
| 1) Förändring i egen kreditrisk från finansiella skulder FVTPL. | ||
Aktieägarna i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) andel | ||
| SEB-koncernen | ||||
Mkr | Not | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 | 1 jan 2022 |
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 17 | |||
Utlåning till centralbanker | 18 | |||
Utlåning till kreditinstitut | 18 | |||
Utlåning till allmänheten | 18 | |||
Räntebärande värdepapper | 19 | |||
Egetkapitalinstrument | 20 | |||
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär investeringsrisken | ||||
Derivat | 21 | |||
Innehav i dotterbolag, intressebolag och joint ventures | 22 | |||
Immateriella tillgångar | 23 | |||
Materiella tillgångar | 24 | |||
Nyttjanderättstillgångar | 48 | |||
Aktuella skattefordringar | 15 | |||
Uppskjutna skattefordringar | 15 | |||
Pensionsförmånstillgångar | 8b | |||
Övriga tillgångar | 25 | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 26 | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | ||||
Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 27 | |||
In- och upplåning från allmänheten | 27 | |||
Finansiella skulder för vilka kunderna bär investeringsrisken | 28 | |||
Skulder till försäkringstagarna | 28 | |||
Emitterade värdepapper | 29 | |||
Korta positioner | 30 | |||
Derivat | 21 | |||
Övriga finansiella skulder | ||||
| Förändringar i verkligt värde för säkrade poster i portföljsäkring av | ||||
ränterisk | ||||
Aktuella skatteskulder | 15 | |||
Uppskjutna skatteskulder | 15 | |||
Övriga skulder | 31 | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 32 | |||
Avsättningar | 33 | |||
Pensionsförmånsskulder | 8b | |||
Efterställda skulder | 34 | |||
Summa skulder | ||||
Aktiekapital | ||||
Andra fonder | ||||
Balanserad vinst | ||||
Aktieägarnas eget kapital | ||||
Eget kapital | ||||
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | ||||
| SEB-koncernen | |||||||
| Mkr | Andra fonder | ||||||
| Förmåns- | |||||||
| Kassa- | Omräkning | bestämda | |||||
| Aktie- | flödes- | utländsk | pensions- | Balanse- | Eget | ||
| 2023 | kapital | OCA | säkringar | verksamhet | planer | rad vinst | kapital |
Ingående balans | – | ||||||
Nettoresultat | |||||||
Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | – | – | – | – | |||
Totalresultat | – | – | – | ||||
| Utdelning till aktieägarna | – | – | |||||
Fondemission | – | ||||||
Indragning av aktier | – | – | – | ||||
| Aktieprogrammen | |||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | – | – | |||||
UTGÅENDE BALANS | – | ||||||
| 2022 | |||||||
Ingående balans | – | – | – | ||||
| Övergångseffekt vid tillämpning av | |||||||
| IFRS 17 | – | – | |||||
Justerad balans 1 januari 2022 | – | – | – | ||||
Nettoresultat | |||||||
Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | |||||||
Totalresultat | |||||||
| Utdelning till aktieägarna | – | – | |||||
Fondemission | – | ||||||
Indragning av aktier | – | – | – | ||||
| Aktieprogrammen | – | – | |||||
| Förändring i innehav av egna aktier | – | – | |||||
UTGÅENDE BALANS | – | ||||||
| SEB-koncernen | ||
Mkr | 2023 | 2022 |
Erhållna räntor | ||
Betalda räntor | – | – |
Erhållna provisioner | ||
Betalda provisioner | – | – |
Netto av finansiella transaktioner | ||
Övriga inbetalningar i rörelsen | ||
Betalda administrationskostnader | – | – |
Betald inkomstskatt | – | – |
Kassaflöde från resultaträkningen | ||
Ökning (–)/minskning (+) i portföljer | – | |
Ökning (+)/minskning (–) i emitterade värdepapper | ||
Ökad (–)/minskad (+) utlåning till kreditinstitut och centralbanker | – | – |
Ökad (–)/minskad (+) utlåning till allmänheten | – | – |
Ökad (+)/minskad (–) upplåning från kreditinstitut | – | |
Ökad (+)/minskad (–) in- och upplåning från allmänheten | – | |
Ökning (–)/minskning (+) i försäkringsportföljer | – | – |
Förändringar i övriga tillgångar | – | |
Förändringar i övriga skulder | – | – |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | – | – |
Försäljning av aktier och obligationer | ||
Försäljning av immateriella och materiella anläggningstillgångar | ||
Erhållna utdelningar | ||
Förvärv/avyttring av aktier och obligationer | – | |
Förvärv av immateriella och materiella anläggningstillgångar | – | – |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – |
Emitterade förlagslån | ||
Återbetalda förlagslån | – | – |
Köpta aktier för kapitaländamål | – | – |
Betald utdelning | – | – |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – |
PERIODENS KASSAFLÖDE | – | – |
Mkr | 2023 | 2022 | ||
Kassa och likvida medel vid årets början | ||||
Förändringar i valutakurser likvida medel | – | |||
Periodens kassaflöde | – | – | ||
| KASSA OCH LIKVIDA MEDEL VID PERIODENS SLUT | 1) | 2) | ||
1) Kassa och likvida medel | ||||
Kassa | ||||
Tillgodohavanden hos centralbanker | ||||
Fordringar hos kreditinstitut som utbetalas på anfordran | ||||
SUMMA |
| Förändring av skulder i finansieringsverksamheten | ||
Ingående balans | 28 767 | 28 549 |
Kassaflöde | 109 | –221 |
Ej kassaflödespåverkande förändringar, valutakursförändringar | –518 | 2 404 |
Ej kassaflödespåverkande förändringar, valutakurssäkringar | 1 038 | –1 936 |
Ej kassaflödespåverkande förändringar, upplupna räntor | 292 | –29 |
SUMMA SKULDER I FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | 29 687 | 28 767 |
| SEB Års- och Hållbarhetsredovisning 2023 — 97 | |||||||||
| Stora Företag | Private | ||||||||
| & Finansiella | Företag & | Wealth Mgmt & | Investment | Koncern- | |||||
| Resultaträkning, 2022 | Institutioner | Privat kunder | Family Office | Baltikum | Liv | Management | funktioner | Elimi neringar | Summa |
Ränteintäkter | 33 382 | 22 181 | 2 646 | 4 516 | 1 | 18 | 102 548 | –109 141 | 56 150 |
Räntekostnader | –19 229 | –7 950 | –987 | –197 | –36 | 0 | –103 455 | 109 147 | –22 707 |
Räntenetto | 14 152 | 14 231 | 1 660 | 4 319 | –36 | 18 | –907 | 6 | 33 443 |
Provisionsintäkter | 10 184 | 6 113 | 1 575 | 2 576 | 3 579 | 7 905 | 313 | –4 642 | 27 601 |
Provisionskostnader | –2 781 | –1 299 | –101 | –721 | –1 068 | –4 678 | –42 | 4 624 | –6 067 |
Provisionsnetto | 7 402 | 4 814 | 1 474 | 1 854 | 2 510 | 3 227 | 271 | –18 | 21 534 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner | 4 992 | 549 | 75 | 723 | 738 | 66 | 2 130 | –32 | 9 242 |
| Övriga intäkter, netto | –20 | 16 | 2 | 13 | 6 | 3 | 243 | –6 | 258 |
Summa intäkter | 26 526 | 19 610 | 3 211 | 6 910 | 3 219 | 3 314 | 1 738 | –50 | 64 478 |
varav internt | –13 660 | –1 211 | 1 371 | 2 682 | –38 | –3 342 | 15 520 | –1 321 | |
Personalkostnader | –4 512 | –2 942 | –742 | –1 332 | –719 | –581 | –5 153 | 1 | –15 980 |
Övriga kostnader | –5 568 | –4 346 | –828 | –816 | –696 | –794 | 6 013 | 49 | –6 986 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | –29 | –67 | –3 | –198 | –21 | –11 | –1 750 | –2 078 | |
Summa kostnader | –10 109 | –7 355 | –1 573 | –2 345 | –1 436 | –1 386 | –890 | 50 | –25 044 |
Resultat före kreditförluster och påförda avgifter | 16 417 | 12 255 | 1 638 | 4 565 | 1 782 | 1 929 | 848 | 39 434 | |
Förväntade kreditförluster, netto | –1 251 | –785 | –16 | 17 | –1 | 0 | 27 | 1 | –2 007 |
Påförda avgifter | –1 218 | –862 | –69 | –62 | –1 | –76 | 0 | –2 288 | |
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster | 13 948 | 10 608 | 1 553 | 4 520 | 1 781 | 1 928 | 799 | 1 | 35 138 |
Jämförelsestörande poster | –1 399 | –1 399 | |||||||
RÖRELSERESULTAT | 13 948 | 10 608 | 1 553 | 4 520 | 1 781 | 1 928 | –600 | 1 | 33 739 |
Allokerat kapital, miljarder kronor | 74,1 | 44,9 | 3,5 | 13,4 | 5,2 | 2,5 | |||
Räntabilitet på allokerat kapital, % | 14,5 | 18,2 | 33,9 | 28,6 | 31,7 | 61,2 | |||
Riskexponeringsbelopp, miljarder kronor | 451 | 224 | 18 | 99 | 67 | 859 | |||
Utlåning till allmänheten 2) , miljarder kronor | 829 | 871 | 72 | 183 | 1 955 | ||||
In- och upplåning från allmänheten 2) , miljarder kronor | 763 | 472 | 136 | 243 | 1 | 1 616 | |||
| Balansräkning | |||||||||
| Stora Företag | Private | ||||||||
| & Finansiella | Företag & | Wealth Mgmt & | Investment | Koncern- | |||||
| 2023 | institutioner | Privatkunder | Family Office | Baltikum | Liv | Management | funktioner | Elimineringar | Summa |
Tillgångar | 1 886 641 | 922 395 | 152 068 | 298 749 | 448 681 | 8 316 | 5 993 122 | –6 101 754 | 3 608 218 |
Skulder | 1 783 314 | 853 622 | 144 814 | 273 307 | 441 823 | 4 127 | 5 987 195 | –6 101 758 | 3 386 443 |
Investeringar | 50 | 22 | 2 | 91 | 96 | 0 | 842 | 1 103 | |
| 2022 | |||||||||
Tillgångar | 1 856 414 | 925 525 | 141 655 | 284 578 | 414 995 | 8 389 | 5 969 649 | –6 068 426 | 3 532 779 |
Skulder | 1 760 170 | 864 180 | 136 006 | 265 473 | 408 201 | 5 609 | 5 957 429 | –6 068 431 | 3 328 637 |
Investeringar | 49 | 27 | 8 | 87 | 191 | 703 | 1 066 | ||
| Jämförelsetalen för 2022 har omräknats för övergången till IFRS 17 Försäkringsavtal. Se not 49 om omräknade jämförelsetal för mer information. | |||||||||
| Bruttointäkter per produkt från externa kunder | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Bankverksamhet | 110 049 | 54 214 | 92 478 | 43 485 |
Kapitalmarknader | 29 566 | 18 216 | 27 766 | 18 771 |
Kapitalförvaltning | 9 854 | 10 321 | 3 188 | 3 277 |
Livförsäkrings- och pensionsverksamhet | 2 394 | 3 191 | ||
Övrigt | 22 492 | 7 310 | 37 263 | 24 406 |
SUMMA | 174 354 | 93 252 | 160 694 | 89 940 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||
| Genomsnittlig | Genomsnittlig | |||||
| 2023 | balans | Ränta | Räntesats | balans | Ränta | Räntesats |
Utlåning till kreditinstitut och centralbanker | 744 783 | 32 214 | 4,33% | 707 036 | 31 528 | 4,46% |
Utlåning till allmänheten | 1 965 492 | 87 367 | 4,45% | 1 748 848 | 75 595 | 4,32% |
Räntebärande värdepapper | 10 992 | 439 | 3,99% | 12 200 | 531 | 4,36% |
Summa räntebärande tillgångar AmC | 2 721 267 | 120 021 | 4,41% | 2 468 084 | 107 654 | 4,36% |
Räntebärande värdepapper | 367 713 | 13 353 | 3,63% | 355 826 | 12 945 | 3,64% |
Utlåning | 156 561 | 8 632 | 5,51% | 157 411 | 8 663 | 5,50% |
Summa räntebärande tillgångar FVTPL | 524 274 | 21 986 | 4,19% | 513 237 | 21 609 | 4,21% |
Summa räntebärande tillgångar | 3 245 541 | 142 006 | 4,38% | 2 981 321 | 129 263 | 4,34% |
Derivat och andra tillgångar | 763 813 | –6 612 | 351 231 | –6 716 | ||
SUMMA TILLGÅNGAR | 4 009 354 | 135 394 | 3 332 552 | 122 547 | ||
Skulder till kreditinstitut | 167 718 | –6 376 | –3,80% | 208 115 | –8 266 | –3,97% |
In- och upplåning från allmänheten | 1 871 960 | –52 695 | –2,81% | 1 653 220 | –51 547 | –3,12% |
Emitterade värdepapper | 929 281 | –30 756 | –3,31% | 929 281 | –30 756 | –3,31% |
Efterställda skulder | 30 583 | –1 188 | –3,89% | 29 679 | –1 188 | –4,00% |
Summa räntebärande skulder AmC | 2 999 542 | –91 015 | –3,03% | 2 820 295 | –91 757 | –3,25% |
In- och upplåning | 32 552 | –4 008 | –12,31% | 32 552 | –4 008 | –12,31% |
Korta positioner räntebärande värdepapper | 22 103 | –1 281 | –5,79% | 22 103 | –1 281 | –5,79% |
Emitterade värdepapper | 6 145 | –307 | –5,00% | 6 145 | –307 | –5,00% |
Summa räntebärande skulder FVTPL | 60 801 | –5 596 | –9,20% | 60 801 | –5 596 | –9,20% |
Summa räntebärande skulder | 3 060 342 | –96 611 | –3,16% | 2 881 096 | –97 353 | –3,38% |
Derivat och övriga skulder | 736 842 | 8 743 | 267 692 | 6 164 | ||
Eget kapital | 212 170 | 183 764 | ||||
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 4 009 354 | –87 868 | 3 332 552 | –91 189 | ||
RÄNTENETTO | 47 526 | 31 358 | ||||
| AVKASTNING NETTO PÅ RÄNTEBÄRANDE | ||||||
TILLGÅNGAR | 1,46% | 1,05% | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||||
| Genomsnittlig | Genomsnittlig | |||||
| 2022 | balans | Ränta | Räntesats | balans | Ränta | Räntesats |
Utlåning till kreditinstitut och centralbanker | 818 753 | 9 376 | 1,15% | 785 412 | 8 604 | 1,10% |
Utlåning till allmänheten | 1 884 347 | 40 785 | 2,16% | 1 688 256 | 35 028 | 2,07% |
Räntebärande värdepapper | 8 833 | 63 | 0,71% | 10 143 | 108 | 1,07% |
Summa räntebärande tillgångar AmC | 2 711 932 | 50 224 | 1,85% | 2 483 812 | 43 741 | 1,76% |
Räntebärande värdepapper | 327 469 | 4 069 | 1,24% | 287 665 | 3 936 | 1,37% |
Utlåning | 121 044 | 1 458 | 1,20% | 122 180 | 1 469 | 1,20% |
Summa räntebärande tillgångar FVTPL | 448 513 | 5 527 | 1,23% | 409 845 | 5 405 | 1,32% |
Summa räntebärande tillgångar | 3 160 445 | 55 751 | 1,76% | 2 893 656 | 49 146 | 1,70% |
Derivat och andra tillgångar | 790 421 | 399 | 408 717 | –264 | ||
SUMMA TILLGÅNGAR | 3 950 866 | 56 150 | 3 302 373 | 48 882 | ||
Skulder till kreditinstitut | 168 810 | –2 114 | –1,25% | 207 942 | –2 366 | –1,14% |
In- och upplåning från allmänheten | 1 908 518 | –12 779 | –0,67% | 1 700 078 | –12 338 | –0,73% |
Emitterade värdepapper | 814 478 | –11 019 | –1,35% | 814 478 | –11 019 | –1,35% |
Efterställda skulder | 28 662 | –952 | –3,32% | 27 760 | –952 | –3,43% |
Summa räntebärande skulder AmC | 2 920 468 | –26 864 | –0,92% | 2 750 258 | –26 675 | –0,97% |
In- och upplåning | 26 640 | –488 | –1,83% | 26 378 | –479 | –1,82% |
Korta positioner räntebärande värdepapper | 32 472 | –776 | –2,39% | 32 472 | –776 | –2,39% |
Emitterade värdepapper | 8 042 | –452 | –5,62% | 7 969 | –452 | –5,68% |
Summa räntebärande skulder FVTPL | 67 154 | –1 716 | –2,56% | 66 819 | –1 708 | –2,56% |
Summa räntebärande skulder | 2 987 622 | –28 580 | –0,96% | 2 817 076 | –28 382 | –1,01% |
Derivat och övriga skulder | 767 627 | 5 873 | 349 123 | 4 389 | ||
Eget kapital | 195 617 | 136 174 | ||||
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 3 950 866 | –22 707 | 3 302 373 | –23 994 | ||
RÄNTENETTO | 33 443 | 24 889 | ||||
| AVKASTNING NETTO PÅ RÄNTEBÄRANDE | ||||||
TILLGÅNGAR | 1,06% | 0,86% | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Emissioner | 771 | 753 | 1 061 | 1 079 |
Värdepappershandel | 1 644 | 1 720 | 1 707 | 1 664 |
Depåförvaring och fondverksamhet | 9 604 | 10 117 | 4 710 | 5 054 |
Värdepappersprovisioner | 12 019 | 12 590 | 7 477 | 7 797 |
Betalningsförmedling | 2 719 | 2 538 | 2 365 | 2 190 |
Kortverksamhet | 4 727 | 4 233 | 773 | 748 |
Betalningsförmedlingsprovisioner | 7 446 | 6 771 | 3 138 | 2 938 |
Livförsäkringsprovisioner | 1 427 | 1 404 | ||
Rådgivning | 422 | 705 | 458 | 746 |
Utlåning | 3 841 | 3 546 | 3 693 | 3 435 |
Inlåning | 315 | 321 | 2 | 2 |
Garantier | 840 | 708 | 748 | 650 |
Derivat | 371 | 422 | 80 | 227 |
Övrigt | 1 282 | 1 134 | 1 219 | 1 131 |
Övriga provisioner | 7 070 | 6 836 | 6 198 | 6 190 |
Provisionsintäkter | 27 962 | 27 601 | 16 814 | 16 925 |
Värdepappersprovisioner | –2 461 | –2 675 | –2 082 | –2 486 |
Betalningsförmedlingsprovisioner | –2 644 | –2 206 | –1 053 | –971 |
Livförsäkringsprovisioner | –436 | –434 | ||
Övriga provisioner | –752 | –753 | –718 | –585 |
Provisionskostnader | –6 293 | –6 067 | –3 853 | –4 042 |
Värdepappersprovisioner, netto | 9 558 | 9 916 | 5 395 | 5 311 |
Betalningsförmedlingsprovisioner, netto | 4 802 | 4 565 | 2 085 | 1 967 |
Livförsäkringsprovisioner, netto | 991 | 970 | ||
Övriga provisioner, netto | 6 319 | 6 083 | 5 480 | 5 605 |
SUMMA | 21 669 | 21 534 | 12 961 | 12 883 |
| Provisionsintäkter per rörelsesegment | |||||||||
| Stora Företag & | Företag & | Private Wealth Mgmt | Investment | Koncern- | |||||
| Koncernen, 2023 | Finansiella institutioner | Privat kunder | & Family Office | Baltikum | Liv | Management | funktioner | Elimineringar | Summa |
Emissioner och rådgivning | 1 134 | 10 | 32 | 0 | 7 | 10 | 1 193 | ||
Värdepappershandel och derivat | 1 699 | 53 | 233 | 33 | 0 | 8 | – 11 | – 1 | 2 015 |
Depåförvaring och fondverksamhet | 1 603 | 1 034 | 1 487 | 221 | 234 | 7 299 | 0 | –2 274 | 9 604 |
Betalningsförmedling, kortverksamhet, utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 5 833 | 5 536 | 291 | 2 587 | 267 | 74 | 388 | –1 252 | 13 724 |
Livförsäkringsprovisioner | 3 093 | –1 666 | 1 427 | ||||||
SUMMA | 10 269 | 6 633 | 2 043 | 2 841 | 3 594 | 7 388 | 387 | –5 193 | 27 962 |
| Koncernen, 2022 | |||||||||
Emissioner och rådgivning | 1 412 | 9 | 37 | 0 | 0 | 0 | 1 458 | ||
Värdepappershandel och derivat | 1 800 | 22 | 283 | 32 | 0 | 13 | –9 | 0 | 2 142 |
Depåförvaring och fondverksamhet | 1 634 | 1 032 | 987 | 207 | 204 | 7 825 | 0 | –1 772 | 10 117 |
Betalningsförmedling, kortverksamhet, utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 5 338 | 5 050 | 268 | 2 336 | 255 | 67 | 321 | –1 155 | 12 480 |
Livförsäkringsprovisioner | 3 119 | 0 | 0 | –1 715 | 1 404 | ||||
SUMMA | 10 184 | 6 113 | 1 575 | 2 576 | 3 579 | 7 905 | 313 | –4 642 | 27 601 |
| 6 | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Derivat – motpartsrisk | 316 | –322 | 318 | –325 |
Derivat – egen kreditrisk | –481 | 779 | –476 | 770 |
Emitterade obligationer – egen kreditrisk | –1 | –75 | ||
SUMMA | –165 | 457 | –159 | 370 |
Koncernen, 2023 | FVHFT | FVMPL | FVDPL | Övriga | Summa |
Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat | 474 | 1 164 | 1 638 | ||
Skuldinstrument och hänförliga derivat | 570 | 1 344 | –952 | 962 | |
Valuta och hänförliga derivat | 5 686 | –3 | 5 683 | ||
Övriga livförsäkringsintäkter, netto | –464 | 425 | 990 | 951 | |
Övrigt | 1 475 | –717 | 758 | ||
SUMMA | 7 741 | 2 507 | –526 | 269 | 9 991 |
| Koncernen, 2022 | |||||
Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat | 587 | –6 | 582 | ||
Skuldinstrument och hänförliga derivat | 4 286 | –3 518 | 650 | 1 418 | |
Valuta och hänförliga derivat | 5 468 | –370 | 5 099 | ||
Övriga livförsäkringsintäkter, netto | –53 | 161 | 1 800 | 1 909 | |
Övrigt | 1 722 | –1 487 | 235 | ||
SUMMA | 12 012 | –3 524 | 811 | –57 | 9 242 |
| 7 | ||||
nen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Fast lön | –11 371 | –10 049 | –8 799 | –7 809 |
Kontantbaserad rörlig ersättning | –847 | –730 | –722 | –705 |
Långfristig aktiebaserad ersättning | –761 | –681 | –610 | –536 |
Löner och andra ersättningar | –12 979 | –11 461 | –10 130 | –9 050 |
Sociala avgifter | –3 262 | –2 763 | –2 644 | –2 243 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 611 | –81 | ||
| Avgiftsbestämda pensionsplaner | –1 240 | –1 055 | –683 | –460 |
| Förmåner och avgångsvederlag | –131 | –104 | –99 | –71 |
Utbildning och andra personalrelaterade kostnader | –557 | –516 | –405 | –385 |
SUMMA | –17 558 | –15 980 | –13 961 | –12 209 |
| 8 a | Löner och ersättningar | |||||||
| Löner och andra ersättningar | ||||||||
| Kontantbaserad | Långfristig aktie- | |||||||
| Fast lön | rörlig ersättning | baserad ersättning | Summa | |||||
| Koncernen | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ledande | ||||||||
| befattningshavare | –83 | –88 | –23 | –26 | –106 | –113 | ||
Övriga | –11 288 | –9 962 | –847 | –730 | –738 | –656 | –12 873 | –11 348 |
SUMMA | –11 371 | –10 049 | –847 | –730 | –761 | –681 | –12 979 | –11 461 |
| Löner och andra ersättningar | Kontantbaserad | Långfristig aktie- | ||||||
| Fast lön | rörlig ersättning | baserad ersättning | Summa | |||||
| Moderbolaget | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ledande | ||||||||
| befattningshavare | –83 | –88 | –23 | –26 | –106 | –113 | ||
Övriga | –8 716 | –7 721 | –722 | –705 | –587 | –510 | –10 024 | –8 937 |
SUMMA | –8 799 | –7 809 | –722 | –705 | –610 | –536 | –10 130 | –9 050 |
| Lån till ledande befattningshavare | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Verkställande direktörer och vice verkställande direktörer | 89 | 114 | 38 | 56 |
| Styrelsemedlemmar | 272 | 323 | 68 | 73 |
SUMMA | 361 | 437 | 106 | 129 |
| Pensionsförpliktelser till ledande befattningshavare | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Utbetald pension | 90 | 140 | 67 | 118 |
Förändring förpliktelse | 43 | 45 | 20 | 22 |
Förpliktelse vid utgången av året | 1 068 | 1 054 | 585 | 606 |
| Förmånsbestämda planer i SEB-koncernen | ||||||
2023 | 2022 | |||||
| Utländska | Utländska | |||||
| Nettobelopp redovisat i balansräkningen | Sverige | planer | Koncernen | Sverige | planer | Koncernen |
Pensionsförpliktelse vid årets ingång | 21 976 | 539 | 22 515 | 27 526 | 944 | 28 470 |
Inlösen, förvärv och omklassificeringar | –89 | –89 | ||||
Kostnader tjänstgöring innevarande period | 282 | 4 | 286 | 449 | 6 | 455 |
Räntekostnad | 823 | 13 | 837 | 438 | 4 | 441 |
Utbetalda pensioner | –931 | –5 | –936 | –833 | –4 | –838 |
Reglering | –101 | –101 | –266 | –266 | ||
Förändringar i valutakurser | 0 | 0 | 5 | 5 | ||
Omvärdering av pensionsförpliktelse | 3 265 | –69 | 3 196 | –5 603 | –60 | –5 663 |
Pensionsförpliktelse vid årets utgång | 25 416 | 381 | 25 798 | 21 976 | 539 | 22 515 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde vid | ||||||
årets ingång | 46 092 | 547 | 46 639 | 51 331 | 499 | 51 830 |
Inlösen, förvärv och omklassificeringar | 56 | 56 | ||||
Beräknad ränta på förvaltningstillgångar | 1 734 | 1 734 | 815 | 815 | ||
Gottgörelser | –1 214 | –5 | –1 219 | –1 181 | –4 | –1 185 |
Förändringar i valutakurser | –2 | –2 | –5 | –5 | ||
| Omvärderingsvinster (förluster) på | ||||||
förvaltningstillgångar | 2 334 | 11 | 2 345 | –4 872 | 1 | –4 871 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde vid | ||||||
årets utgång | 48 946 | 551 | 49 497 | 46 092 | 547 | 46 639 |
| Förändringar i nettotillgång eller nettoskuld | ||||||
Pensionsförpliktelse vid årets ingång | 24 115 | 8 | 24 123 | 23 804 | –445 | 23 359 |
Inlösen, förvärv och omklassificeringar | 145 | 145 | ||||
Total kostnad i personalkostnader | 629 | –17 | 611 | –72 | –10 | –81 |
Utbetald pension | 931 | 5 | 936 | 833 | 4 | 838 |
Gottgörelser | –1 214 | –5 | –1 219 | –1 181 | –4 | –1 185 |
Reglering | 101 | 101 | 266 | 266 | ||
Förändringar i valutakurser | –2 | –2 | –9 | –9 | ||
Omvärderingsvinster (förluster) | –931 | 80 | –851 | 731 | 61 | 792 |
NETTOBELOPP REDOVISAT I BALANSRÄKNINGEN | 23 529 | 170 | 23 699 | 24 115 | 8 | 24 124 |
| Huvudsakliga aktuariella antaganden | ||||
2023 | 2022 | |||
| Utländska | Utländska | |||
| Sverige | planer | Sverige | planer | |
Diskonteringsränta | 3,25% | 4,02% | 3,8% | 3,9% |
Inflation | 2,0% | 2,0% | 2,0% | 2,0% |
Uppskattade framtida löneökningar | 3,0% | 2,5% | 3,0% | 2,0% |
Uppskattade framtida ökningar av inkomstbasbeloppet | 2,8% | 2,8% |
| Fördelning av förvaltningstillgångar | ||||||
2023 | 2022 | |||||
| Utländska | Utländska | |||||
| Sverige | planer | Koncernen | Sverige | planer | Koncernen | |
Likvida medel | 960 | 551 | 1 511 | 838 | 491 | 1 329 |
| Aktier och andelar med noterade priser på en | ||||||
aktiv marknad | 30 314 | 30 314 | 27 093 | 27 093 | ||
Icke noterade aktier och andelar | 9 410 | 9 410 | 9 555 | 9 555 | ||
| Räntebärande värdepapper med noterade | ||||||
priser på en aktiv marknad | 1 983 | 1 983 | 2 243 | 2 243 | ||
Icke-noterade räntebärande värdepapper | 2 908 | 2 908 | 2 809 | 2 809 | ||
Fastigheter | 3 370 | 3 370 | 3 554 | 3 554 | ||
SUMMA | 48 946 | 551 | 49 497 | 46 092 | 491 | 46 583 |
| Poster i Resultaträkningen | ||||||
2023 | 2022 | |||||
| Utländska | Utländska | |||||
| Sverige | planer | Koncernen | Sverige | planer | Koncernen | |
Kostnader tjänstgöring innevarande period | –282 | –4 | –286 | –449 | –6 | –455 |
Räntekostnad | –823 | –13 | –837 | –438 | –4 | –441 |
Beräknad ränta på förvaltningstillgångarna | 1 734 | 1 734 | 815 | 815 | ||
SUMMA I PERSONALKOSTNADER | 629 | –17 | 611 | –72 | –10 | –81 |
| Poster i Övrigt totalresultat | ||||||
Omvärdering av pensionsförpliktelse | –3 265 | 69 | –3 196 | 5 603 | 60 | 5 663 |
varav erfarenhetsbaserade justeringar | –1 086 | 67 | –1 019 | –2 196 | 12 | –2 184 |
varav effekter av förändrade finansiella antaganden | –2 104 | 2 | –2 102 | 7 647 | 48 | 7 695 |
varav effekter av förändrade demografiska antaganden | –75 | –75 | 153 | 153 | ||
Värderingsvinster (förluster) på förvaltningstillgångar | 2 334 | 11 | 2 345 | –4 872 | 1 | –4 871 |
Uppskjuten skatt pensioner | 192 | 192 | –151 | –151 | ||
SUMMA I ÖVRIGT TOTALRESULTAT | –739 | 80 | –659 | 580 | 61 | 641 |
| AVGIFTSBESTÄMDA PLANER I SEB-KONCERNEN | ||||||
2023 | 2022 | |||||
| Utländska | Utländska | |||||
| Nettobelopp redovisat i resultaträkningen | Sverige | planer | Koncernen | Sverige | planer | Koncernen |
| Kostnad i personalkostnader inklusive | ||||||
särskild löneskatt | –934 | –306 | –1 240 | –789 | –266 | –1 055 |
| FÖRMÅNSBESTÄMDA PLANER I MODERBOLAGET | ||
| Moderbolaget | ||
| Nettobelopp redovisat i balansräkningen | 2023 | 2022 |
Pensionsförpliktelse vid årets ingång | 24 113 | 26 437 |
Kalkylmässiga pensionspremier | 163 | 193 |
Räntekostnad och andra förändringar | –1 698 | –1 856 |
Förtida pensioneringar | 69 | 141 |
Utbetalda pensioner | –892 | –802 |
PENSIONSFÖRPLIKTELSE VID ÅRETS UTGÅNG | 21 755 | 24 113 |
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde vid årets ingång | 44 442 | 49 493 |
Avkastning på tillgångar | 3 966 | –3 870 |
Gottgörelse från pensionsstiftelsen | –1 214 | –1 181 |
FÖRVALTNINGSTILLGÅNGARNAS VERKLIGA VÄRDE VID ÅRETS UTGÅNG | 47 194 | 44 442 |
| Poster i Resultaträkningen | ||
| Moderbolaget | ||
2023 | 2022 | |
Utbetalda pensioner | –892 | –802 |
Gottgörelse från pensionsstiftelsen | 1 214 | 1 181 |
SUMMA | 322 | 379 |
| Huvudsakliga aktuariella antaganden | ||
Bruttoränta | 2,4% | 1,0% |
Ränta efter skatt | 2,0% | 0,8% |
| AVGIFTSBESTÄMDA PLANER I MODERBOLAGET | ||||
| Moderbolaget | ||||
| Nettobelopp redovisat i resultaträkningen | 2023 | 2022 | ||
Kostnad i personalkostnader inklusive särskild löneskatt | –683 | –460 | ||
| Pensionsstiftelser | Marknadsvärde | |||
| Pensionsåtagande | på tillgången | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
SEB-Stiftelsen, Skandinaviska Enskilda Bankens Pensionsstiftelse | 21 755 | 24 113 | 47 194 | 44 442 |
SEB Kort AB:s Pensionsstiftelse | 918 | 1 011 | 1 752 | 1 650 |
SUMMA | 22 673 | 25 124 | 48 946 | 46 092 |
Ersättningar till styrelsen 1) , kr | ||||||||
2023 | 2022 | |||||||
Fast lön | Arvode | Förmåner | Summa | Fast lön | Arvode | Förmåner | Summa | |
Styrelsens ordförande, Marcus Wallenberg | 4 565 000 | 4 565 000 | 4 440 000 | 4 440 000 | ||||
Vice ordförande, Sven Nyman | 1 600 000 | 1 600 000 | 1 550 000 | 1 550 000 | ||||
Vice ordförande, Jesper Ovesen | 2 115 000 | 2 115 000 | ||||||
Jacob Aarup-Andersen | 1 630 000 | 1 630 000 | 850 000 | 850 000 | ||||
Signhild Arnegård Hansen | 1 290 000 | 1 290 000 | 1 250 000 | 1 250 000 | ||||
Anne-Catherine Berner | 1 085 000 | 1 085 000 | 1 050 000 | 1 050 000 | ||||
John Flint | 880 000 | 880 000 | 850 000 | 850 000 | ||||
Winnie Fok | 1 175 000 | 1 175 000 | 1 140 000 | 1 140 000 | ||||
Lars Ottersgård | 1 345 000 | 1 345 000 | 1 300 000 | 1 300 000 | ||||
Helena Saxon | 1 350 000 | 1 350 000 | 1 310 000 | 1 310 000 | ||||
Svein Tore Holsether | 880 000 | 880 000 | ||||||
Verkställande direktör och koncernchef, Johan Torgeby | 13 900 000 | 207 503 | 14 107 503 | 13 500 000 | 197 099 | 13 697 099 | ||
SUMMA | 13 900 000 | 15 800 000 | 207 503 | 29 907 503 | 13 500 000 | 15 855 000 | 197 099 | 29 552 099 |
| Ersättningar till verkställande ledningen, kr | ||
2023 | 2022 | |
Fast lön | 68 726 336 | 74 112 233 |
| Förmåner | 1 794 690 | 1 957 492 |
SUMMA | 70 521 026 | 76 069 726 |
| Långfristiga aktiebaserade program (kostnadsförda belopp för pågående program), kr | ||||
2023 | 2022 | |||
Verkställande direktör och koncernchef, Johan Torgeby | 6 228 667 | 5 306 444 | ||
| Övriga ordinarie ledamöter i verkställande ledningen | 1) | 2) | 17 072 082 | 20 279 853 |
SUMMA | 23 300 749 | 25 586 297 |
| Utestående antal per 2023-12-31 | ||||
| Antal utestående | ||||
| VD och koncernchef, | Övriga medlemmar i | Första dag för | ||
| Johan Torgeby | verkställande ledningen | Summa | utnyttjande | |
2012: Aktiematchningsprogram | 30 389 | 30 389 | 2015 | |
2013: Aktiematchningsprogram | 46 913 | 46 913 | 2016 | |
2014: Aktiematchningsprogram | 24 044 | 24 044 | 2017 | |
2014: Aktierätter | 5 960 | 5 960 | 2018;2020 | |
2015: Aktierätter | 15 901 | 12 453 | 28 354 | 2019;2021 |
2016: Aktierätter | 54 270 | 41 240 | 95 510 | 2020;2022 |
2017: Aktierätter | 41 161 | 55 213 | 96 374 | 2021;2023 |
2018: Villkorade aktierätter/Aktierätter | 64 171 | 187 440 | 251 611 | 2022;2024 |
2019: Villkorade aktierätter/Aktierätter | 74 067 | 196 476 | 270 543 | 2023;2025 |
2020: Villkorade aktierätter | 77 613 | 251 518 | 329 131 | 2024;2026 |
2021: Villkorade aktierätter | 63 138 | 232 400 | 295 538 | 2025;2027 |
2022: Villkorade aktierätter | 97 157 | 222 454 | 319 611 | 2026;2028 |
2023: Villkorade aktierätter | 99 480 | 225 140 | 324 620 | 2027;2029 |
| 1) Kvalifikationsperioden avslutas efter tre respektive fem år, aktierna är låsta ytterligare ett år. |
| Pensionskostnader (kostnader tjänstgöring innevarande period, räntekostnader, | ||
| premier till avgiftsbestämda planer), kr | ||
2023 | 2022 | |
VD och koncernchef, Johan Torgeby | 4 927 859 | 4 603 121 |
| Övriga medlemmar i verkställande ledningen | 15 184 609 | 21 482 007 |
SUMMA | 20 112 468 | 26 085 128 |
| Långfristiga aktiebaserade program totalt | |||||||
| Ursprungligt antal | Antal utgivna | Utestående | Utestående | A-aktie per | Första dag för | ||
| innehavare | (maximalt utfall) | optioner 2023 | optioner 2022 | option/aktie | Löptid | utnyttjande | |
| 2012: Aktiematchningsprogram | 432 | 7 024 168 | 30 389 | 28 597 | 4 | 2012–2019 | 2015 |
| 2013: Aktiematchningsprogram | 213 | 3 485 088 | 46 913 | 44 147 | 4 | 2013–2020 | 2016 |
| 2014: Aktiematchningsprogram | 96 | 1 300 288 | 24 044 | 22 628 | 4 | 2014–2021 | 2017 |
2013: Aktieprogram – aktiereglerat | 263 | 1 361 861 | 454 | 429 | 1 | 2013–2022 | 2016/2018 |
2014: Aktieprogram – aktiereglerat | 622 | 1 909 849 | 16 234 | 110 049 | 1 | 2014–2023 | 2017/2019 |
2015: Aktieprogram – aktiereglerat | 816 | 2 603 843 | 65 820 | 115 840 | 1 | 2015–2024 | 2018/2020 |
2016: Aktieprogram – aktiereglerat | 874 | 3 593 155 | 212 119 | 681 956 | 1 | 2016–2025 | 2019/2021 |
| 2017: Aktieprogram – aktiereglerat | 1 373 | 4 439 824 | 764 859 | 1 360 297 | 1 | 2017–2026 | 2020/2022 |
2017: Aktieprogram – kontantreglerat | 75 | 206 125 | 0 | 31 458 | 2017–2023 | 2020/2022 | |
| 2018: Aktieprogram – aktiereglerat | 788 | 3 785 769 | 1 383 009 | 1 791 435 | 1 | 2018–2027 | 2021/2023 |
2018: Aktieprogram – kontantreglerat | 14 | 97 770 | 28 630 | 28 184 | 2018–2024 | 2021/2023 | |
| 2019: Aktieprogram – aktiereglerat | 861 | 4 023 585 | 1 842 949 | 3 677 659 | 1 | 2019–2028 | 2022/2023 |
2019: Aktieprogram – kontantreglerat | 16 | 109 028 | 27 607 | 96 560 | 2019–2025 | 2022/2022 | |
| 2020: Aktieprogram – aktiereglerat | 901 | 4 053 085 | 3 963 426 | 3 779 005 | 1 | 2020–2029 | 2023/2025 |
2020: Aktieprogram – kontantreglerat | 21 | 129 326 | 126 895 | 121 271 | 2020–2026 | 2023/2025 | |
| 2021: Aktieprogram – aktiereglerat | 1 040 | 2 974 455 | 2 771 909 | 2 873 922 | 1 | 2021–2027 | 2024/2026 |
2021: Aktieprogram – kontantreglerat | 22 | 88 091 | 88 091 | 88 091 | 2021–2030 | 2024/2026 | |
| 2022: Aktieprogram – aktiereglerat | 1 006 | 3 952 701 | 3 717 003 | 3 870 312 | 1 | 2022–2031 | 2025/2027 |
2022: Aktieprogram – kontantreglerat | 18 | 114 718 | 108 543 | 114 718 | 2022–2028 | 2025/2027 | |
| 2023: Aktieprogram – aktiereglerat | 974 | 3 305 474 | 3 246 329 | 1 | 2023–2032 | 2026/2028 | |
2023: Aktieprogram – kontantreglerat | 9 | 69 153 | 69 153 | 2023–2029 | 2026/2028 | ||
2019: Villkorat Aktieprogram – aktiereglerat | 413 | 1 420 596 | 342 028 | 1 | 2019–2023 | 2020/2022 | |
2019: Villkorat Aktieprogram – kontantreglerat | 29 | 73 375 | 16 603 | 2019–2023 | 2020/2022 | ||
2020: Villkorat Aktieprogram – aktiereglerat | 408 | 1 274 946 | 309 896 | 604 188 | 1 | 2020–2024 | 2021/2023 |
2020: Villkorat Aktieprogram – kontantreglerat | 29 | 74 902 | 15 777 | 31 227 | 2020–2024 | 2021/2023 | |
2021: Villkorat Aktieprogram – aktiereglerat | 416 | 878 843 | 398 990 | 598 379 | 1 | 2021–2025 | 2022/2023 |
2021: Villkorat Aktieprogram – kontantreglerat | 25 | 46 911 | 16 127 | 25 454 | 2021–2025 | 2022/2023 | |
2022: Villkorat Aktieprogram – aktiereglerat | 310 | 980 531 | 767 721 | 964 693 | 1 | 2022–2026 | 2023/2024 |
2022: Villkorat Aktieprogram – kontantreglerat | 9 | 24 160 | 13 590 | 24 160 | 2022–2026 | 2023/2024 | |
2023: Villkorat Aktieprogram – aktiereglerat | 372 | 1 329 142 | 1 318 859 | 1 | 2023–2027 | 2024/2025 | |
2023: Villkorat Aktieprogram – kontantreglerat | 23 | 68 068 | 68 068 | 2023–2027 | 2024/2025 | ||
2019: Resultatandel – aktiereglerat | 8 137 | 1 832 363 | 1 561 388 | 1 | 2019–2022 | 2023 | |
2019: Resultatandel – kontantreglerat | 7 159 | 1 246 304 | 1 001 084 | 2019–2022 | 2023 | ||
2020: Resultatandel – aktiereglerat | 8 346 | 1 534 896 | 1 368 691 | 1 390 365 | 1 | 2020–2023 | 2024 |
2020: Resultatandel – kontantreglerat | 7 192 | 852 616 | 738 095 | 753 821 | 2020–2023 | 2024 | |
2021: Resultatandel – aktiereglerat | 8 269 | 1 547 775 | 1 423 624 | 1 451 779 | 1 | 2021–2024 | 2025 |
2021: Resultatandel – kontantreglerat | 7 302 | 896 965 | 821 232 | 845 338 | 2021–2024 | 2025 | |
2022: Resultatandel – aktiereglerat | 8 643 | 1 612 569 | 1 590 305 | 1 612 569 | 1 | 2022–2025 | 2026 |
2022: Resultatandel – kontantreglerat | 7 761 | 1 046 645 | 1 046 094 | 1 046 645 | 2022–2025 | 2026 | |
2023: Resultatandel – aktiereglerat | 6 521 | 1 787 404 | 1 787 404 | 1 | 2023–2026 | 2027 | |
2023: Resultatandel – kontantreglerat | 4 341 | 741 330 | 741 330 | 2023–2026 | 2027 | ||
SUMMA | 67 897 697 | 30 960 179 | 31 106 279 | ||||
| 1) Lösenperioden för medlemmar i den verkställande ledningen förlängs under tiden som de är medlemmar i den verkställande ledningen. | |||||||
| 2) Så snart praktiskt möjligt efter prestationsperiodens slut, slutgiltig beräkning och registrering av antal tilldelade matchningsaktier och allokering av antal tilldelade A-aktier, och om applicerbart, matchningsaktierna. | |||||||
| 3) Utfallet beräknas så snart som möjligt efter prestationsperiodens slut. För aktiereglerade program övergår äganderätten till aktierna i samband med registreringen, men aktierna hålls inne ytterligare ett år. | |||||||
| Kontantreglerade program betalas ut i samband med nästkommande lönekörning. | |||||||
| 4) Totalt har ca 2 000 individer (2 000) deltagit i alla programmen, Resultatandelsprogrammet exkluderat. | |||||||
| 5) Inklusive ytterligare aktierätter som kompensation för utdelning. | |||||||
| 8 e | Antal anställda | |||||
| Medeltal anställda | Koncernen | Moderbolaget | ||||
| 2023 | Män | Kvinnor | Summa | Män | Kvinnor | Summa |
Sverige | 4 740 | 4 468 | 9 208 | 4 193 | 3 851 | 8 044 |
Norge | 225 | 158 | 383 | 195 | 120 | 315 |
Danmark | 206 | 110 | 316 | 164 | 74 | 238 |
Finland | 158 | 132 | 290 | 141 | 109 | 250 |
Estland | 314 | 869 | 1 183 | |||
Lettland | 692 | 1 455 | 2 147 | 441 | 703 | 1 144 |
Litauen | 1 180 | 2 022 | 3 202 | 750 | 869 | 1 619 |
Tyskland | 137 | 90 | 227 | 132 | 84 | 216 |
Storbritannien | 65 | 41 | 106 | 65 | 41 | 106 |
Polen | 111 | 140 | 251 | 111 | 140 | 251 |
Ukraina | 17 | 34 | 51 | |||
Kina | 16 | 26 | 42 | 16 | 26 | 42 |
Irland | 50 | 53 | 103 | |||
Luxemburg | 77 | 64 | 141 | 70 | 56 | 126 |
Ryssland | 18 | 42 | 60 | |||
Singapore | 29 | 62 | 91 | 29 | 62 | 91 |
USA | 23 | 10 | 33 | 18 | 9 | 27 |
Hongkong | 7 | 10 | 17 | 7 | 10 | 17 |
SUMMA | 8 065 | 9 786 | 17 851 | 6 332 | 6 154 | 12 486 |
| 2022 | ||||||
Sverige | 4 474 | 4 236 | 8 710 | 3 913 | 3 594 | 7 507 |
Norge | 218 | 154 | 372 | 190 | 115 | 305 |
Danmark | 205 | 115 | 320 | 164 | 75 | 239 |
Finland | 152 | 126 | 278 | 132 | 106 | 238 |
Estland | 306 | 852 | 1 158 | |||
Lettland | 619 | 1 381 | 2 000 | 393 | 641 | 1 034 |
Litauen | 1 079 | 1 977 | 3 056 | 664 | 821 | 1 485 |
Tyskland | 138 | 92 | 230 | 123 | 85 | 208 |
Storbritannien | 60 | 41 | 101 | 60 | 41 | 101 |
Polen | 79 | 98 | 177 | 79 | 98 | 177 |
Ukraina | 17 | 35 | 52 | |||
Kina | 15 | 26 | 41 | 15 | 26 | 41 |
Irland | 48 | 49 | 97 | |||
Luxemburg | 78 | 68 | 146 | 73 | 61 | 134 |
Ryssland | 20 | 57 | 77 | |||
Singapore | 27 | 64 | 91 | 27 | 64 | 91 |
USA | 22 | 10 | 32 | 18 | 8 | 26 |
Hongkong | 7 | 12 | 19 | 7 | 12 | 19 |
SUMMA | 7 564 | 9 393 | 16 957 | 5 858 | 5 747 | 11 605 |
| Koncernen Moderbolaget | ||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Lokalkostnader | –797 | –731 | –1 505 | –1 422 |
IT-kostnader | –3 936 | –3 669 | –3 231 | –2 968 |
Resor och representation | –325 | –268 | –275 | –233 |
Konsulter | –1 036 | –899 | –856 | –722 |
Marknadsföring | –378 | –327 | –246 | –212 |
Informationstjänster | –900 | –836 | –807 | –748 |
| Övriga kostnader | –519 | –257 | –215 | 133 |
SUMMA | –7 892 | –6 986 | –7 137 | –6 171 |
| Arvoden och kostnadsersättningar till utsedda revisorer och revisionsbolag | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Revisionsuppdrag | –29 | –29 | –16 | –15 |
Revisionsnära rådgivningstjänster | –11 | –12 | –3 | –4 |
Skatterådgivning | 0 | |||
Övriga tjänster | –2 | –3 | ||
Ernst & Young | –42 | –45 | –19 | –19 |
| 10 | ||||
| 11 | ||||
| 12 | Påförda avgifter | |
| Koncernen | ||
2023 | 2022 | |
Resolutionsavgifter | –1 296 | –1 101 |
Riskskatt, Sverige | –1 576 | –1 187 |
Temporär solidaritetsavgift, Litauen | –947 | |
SUMMA | –3 819 | –2 288 |
| En ny skatt, temporär solidaritetsavgift, infördes i Litauen och gäller från 16 maj 2023. | ||
| Skatten omfattar litauiska och EU-kreditinstitut som är verksamma i Litauen, och beräknas på |
| 13 | Jämförelsestörande poster | ||
| Koncernen | |||
2023 | 2022 | ||
Förväntade kreditförluster, netto | –1 399 | ||
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster | –1 399 | ||
Jämförelsestörande poster | –1 399 | ||
| Skatt på jämförelsestörande poster | |||
JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER EFTER SKATT | –1 399 | ||
| SEB Års- och Hållbarhetsredovisning 2023 — 113 |
| 14 | Bokslutsdispositioner | |
| Moderbolaget | ||
2023 | 2022 | |
Koncernbidrag | 1 246 | 1 880 |
Skillnad mellan bokförda avskrivningar och avskrivningar enligt plan | 1 640 | 1 420 |
SUMMA | 2 886 | 3 300 |
| 15 | Skatt | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Väsentliga delbelopp av skattekostnaden | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Aktuell skatt | –9 942 | –6 988 | –7 706 | –4 929 |
Uppskjuten skatt | 138 | 57 | –14 | –253 |
Skatt på årets resultat | –9 804 | –6 931 | –7 720 | –5 182 |
Aktuell skatt avseende tidigare år | –44 | 69 | –6 | 73 |
SKATT | –9 848 | –6 862 | –7 726 | –5 109 |
| Sambandet mellan skattekostnad och redovisat resultat | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Nettoresultat | 38 116 | 26 877 | 32 548 | 27 329 |
Skatt | 9 848 | 6 862 | 7 726 | 5 109 |
Redovisat resultat före skatt | 47 963 | 33 739 | 40 274 | 32 438 |
Aktuell skatt med svensk skattesats om 20,6 procent | –9 880 | –6 950 | –8 296 | –6 682 |
Skatteeffekt av andra skattesatser för verksamhet i utlandet | 235 | 365 | ||
Skatteeffekt av skattemässigt ej avdragsgilla kostnader | –694 | –889 | –665 | –1 724 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 712 | 544 | 1 255 | 3 263 |
Skatteeffekt av tidigare redovisade underskottsavdrag, skatteavdrag eller temporära skillnader | –334 | –133 | 214 | |
Skatteeffekt av ej tidigare redovisade underskottsavdrag, skatteavdrag eller temporära skillnader | 19 | 75 | ||
Aktuell skatt | –9 942 | –6 988 | –7 706 | –4 929 |
Skatteeffekt av uppkomst och återföring av underskottsavdrag, skatteavdrag och temporära skillnader | 334 | 133 | –214 | |
| Skatteeffekt hänförlig till ändrade skattesatser eller införande av | ||||
nya skatter | 0 | |||
Skatteeffekt av tidigare inte redovisade underskottsavdrag, skatteavdrag eller temporära skillnader | –196 | –77 | –14 | –39 |
Uppskjuten skatt | 138 | 57 | –14 | –253 |
Aktuell skatt avseende tidigare år | –44 | 69 | –6 | 73 |
| SKATT | –9 848 | –6 862 | –7 726 | –5 109 |
1) Koncernens totala skattekostnad var 9 848 Mkr (6 862). Den effektiva skattesatsen för året var 20,5 procent (20,3). Exklusive jämförelse- störande poster var den effektiva skatte satsen 20,5 procent (19,5). | ||||
| Uppskjutna skatteintäkter och skattekostnader redovisade i resultaträkningen | ||||
Överavskrivningar | 301 | 117 | ||
Pensionstillgångar, netto | –48 | 123 | ||
Underskottsavdrag | –17 | 10 | ||
Övriga temporära skillnader | –98 | –193 | –14 | –253 |
SUMMA | 138 | 57 | –14 | –253 |
| Aktuella skattefordringar | ||||
Övriga | 15 336 | 16 312 | 625 | 1 637 |
Redovisade i resultaträkningen | 15 336 | 16 312 | 625 | 1 637 |
SUMMA | 15 336 | 16 312 | 625 | 1 637 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Underskottsavdrag | 17 | |||
Pensionstillgångar, netto | 2 | 2 | ||
| Övriga temporära skillnader | 384 | 390 | –131 | –145 |
Redovisade i resultaträkningen | 386 | 409 | –131 | –145 |
SUMMA | 386 | 409 | –131 | –145 |
| Aktuella skatteskulder | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Övriga | 4 145 | 2 164 | 2 183 | 1 310 |
Redovisade i resultaträkningen | 4 145 | 2 164 | 2 183 | 1 310 |
SUMMA | 4 145 | 2 164 | 2 183 | 1 310 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||||
Överavskrivningar | 4 935 | 5 235 | ||
Pensionstillgångar och -skulder, netto | –604 | –711 | ||
| Övriga temporära skillnader | 215 | 184 | ||
Redovisade i resultaträkningen | 4 546 | 4 708 | ||
Pensionstillgångar och -skulder, netto | 5 284 | 5 458 | ||
Orealiserat resultat i kassaflödessäkringar | 171 | 201 | ||
Övriga | 44 | 56 | ||
Redovisade i Eget kapital | 5 455 | 5 659 | 44 | 56 |
SUMMA | 10 001 | 10 367 | 44 | 56 |
| 16 | Nettoresultat per aktie | |
| Koncernen | ||
2023 | 2022 | |
| Aktieägarna i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) | ||
andel av nettoresultatet, Mkr | 38 116 | 26 877 |
Genomsnittligt antal utestående aktier, miljoner | 2 094 | 2 137 |
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 18,20 | 12,58 |
| Aktieägarna i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) | ||
andel av nettoresultatet, Mkr | 38 116 | 26 877 |
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, miljoner | 2 110 | 2 153 |
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 18,06 | 12,48 |
| Utspädning | ||
Genomsnittligt antal utestående aktier, miljoner | 2 094 | 2 137 |
| Justering för vägt genomsnittligt antal ytterligare utestående | ||
serie A-aktier efter utspädning, miljoner | 16 | 16 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, miljoner | 2 110 | 2 153 |
| 17 | Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Kassabehållning | 2 331 | 2 585 | 3 | 2 |
Kassabehållning hos centralbanker | 310 042 | 375 381 | 307 045 | 354 968 |
SUMMA | 312 373 | 377 966 | 307 047 | 354 970 |
| SEB Års- och Hållbarhetsredovisning 2023 — 115 | |||||
Redovisat bruttovärde | Reserv för förväntade kreditförluster | Redovisat värde | |||||||
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||||
| (12 månaders | (förväntade | (osäker tillgång/för- | (12 månaders | (förväntade | (osäker tillgång/för- | ||||
| förväntade | kreditförluster för | väntade kreditförluster | förväntade | kreditförluster för | väntade kreditförluster | ||||
| Koncernen 2022 | kredit förluster) | återstående löptid) | för återstående löptid) | Summa | kredit förluster) | återstående löptid) | för återstående löptid) | Summa | Summa |
Banker | 136 927 | 1 228 | 24 | 138 178 | –8 | –3 | –5 | –15 | 138 163 |
Finans och försäkring | 174 176 | 2 014 | 99 | 176 290 | –310 | –33 | –8 | –351 | 175 939 |
Parti- och detaljhandel | 82 032 | 2 401 | 188 | 84 622 | –160 | –86 | –74 | –320 | 84 301 |
Transport | 30 099 | 833 | 257 | 31 189 | –50 | –36 | –37 | –122 | 31 067 |
Rederiverksamhet | 52 884 | 3 877 | 1 191 | 57 951 | –21 | –23 | –1 139 | –1 182 | 56 769 |
Övrig serviceverksamhet | 177 323 | 9 609 | 1 326 | 188 258 | –387 | –350 | –610 | –1 348 | 186 910 |
Byggnadsindustri | 13 720 | 721 | 389 | 14 830 | –31 | –20 | –209 | –259 | 14 571 |
Tillverkningsindustri | 122 266 | 7 035 | 1 421 | 130 723 | –182 | –150 | –992 | –1 323 | 129 400 |
Jordbruk, skogsbruk och fiske | 31 440 | 1 235 | 108 | 32 783 | –28 | –11 | –30 | –69 | 32 714 |
Utvinning av mineraler, olja och gas | 6 020 | 1 367 | 12 | 7 398 | –6 | –125 | –4 | –135 | 7 263 |
Försörjning av el, gas och vatten | 80 639 | 1 067 | 32 | 81 739 | –41 | –49 | –28 | –118 | 81 621 |
Övrigt | 26 978 | 1 242 | 51 | 28 270 | –45 | –23 | –14 | –81 | 28 189 |
Företag | 797 578 | 31 400 | 5 074 | 834 052 | –1 261 | –906 | –3 143 | –5 309 | 828 743 |
Kommersiell fastighetsförvaltning | 182 026 | 2 205 | 129 | 184 361 | –360 | –46 | –36 | –442 | 183 919 |
Förvaltning av bostadsfastigheter | 131 796 | 2 253 | 29 | 134 078 | –116 | –39 | –3 | –158 | 133 920 |
Fastighetsförvaltning | 313 822 | 4 458 | 159 | 318 439 | –476 | –85 | –39 | –600 | 317 838 |
Bostadsrättsföreningar | 62 250 | 5 702 | 2 | 67 955 | –2 | 0 | 0 | –3 | 67 952 |
Offentlig förvaltning | 19 122 | 282 | 5 | 19 408 | –2 | –1 | –2 | –6 | 19 403 |
Bostadskrediter | 611 346 | 22 647 | 671 | 634 663 | –113 | –195 | –191 | –500 | 634 163 |
Övrig utlåning | 41 059 | 3 656 | 912 | 45 626 | –340 | –312 | –531 | –1 184 | 44 443 |
Hushåll | 652 404 | 26 303 | 1 582 | 680 289 | –453 | –508 | –723 | –1 683 | 678 606 |
SUMMA | 1 982 103 | 69 372 | 6 846 | 2 058 321 | –2 202 | –1 503 | –3 911 | –7 616 | 2 050 705 |
| Reserv för | ||||
| Redovisat | förväntade | Erhållna | ||
| Koncernen 2023 | bruttovärde | kreditförluster | Redovisat värde | säkerheter |
Banker | 12 | –2 | 10 | 0 |
Företag | 5 609 | –2 679 | 2 930 | 2 510 |
Fastighetsförvaltning | 336 | –84 | 253 | 400 |
Bostadsrättsföreningar | 56 | –8 | 48 | 0 |
Offentlig förvaltning | 0 | 0 | 0 | 0 |
Hushåll | 1 574 | –685 | 889 | 648 |
SUMMA | 7 588 | –3 458 | 4 130 | 3 558 |
| 2022 | ||||
Banker | 24 | –5 | 19 | 0 |
Företag | 5 074 | –3 143 | 1 932 | 1 732 |
Fastighetsförvaltning | 159 | –39 | 120 | 147 |
Bostadsrättsföreningar | 2 | 0 | 2 | 2 |
Offentlig förvaltning | 5 | –2 | 3 | 0 |
Hushåll | 1 582 | –723 | 859 | 637 |
SUMMA | 6 846 | –3 911 | 2 935 | 2 519 |
| Steg 1 (12 måna- | Steg 2 (förväntade | Steg 3 (osäker tillgång/ | ||
| ders förväntade | kreditförluster för | förväntade kreditförluster | ||
| Koncernen 2023 | kreditförluster) | återstående löptid) | för återstående löptid) | Summa |
”Investment grade” | 2 116 546 | 11 186 | 2 127 733 | |
Standardbevakning | 744 572 | 54 067 | 798 640 | |
”Watch list” | 6 654 | 26 161 | 32 815 | |
Fallissemang | 9 023 | 9 023 | ||
SUMMA | 2 867 773 | 91 414 | 9 023 | 2 968 211 |
| Koncernen 2022 | ||||
”Investment grade” | 2 073 720 | 13 109 | 2 086 830 | |
Standardbevakning | 772 813 | 54 207 | 827 020 | |
”Watch list” | 7 573 | 17 192 | 24 765 | |
Fallissemang | 7 268 | 7 268 | ||
SUMMA | 2 854 107 | 84 508 | 7 268 | 2 945 883 |
2023 | Koncernen | Moderbolaget | ||||||
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 (osäker- | Steg 1 | Steg 2 (för- | Steg 3 (osäker | |||
| (12 måna- | (förväntade | tillgång/ för- | (12 må na- | väntade | tillgång/ för- | |||
| ders för- | kredit för- | väntade kredit- | ders för- | kredit- | väntade kredit- | |||
| väntade | luster för | förluster för | väntade | förluster för | för lus ter för | |||
| Utlåning och ränte- | kredit- | åter stående | återstående | kredit- | återstående | åter stående | ||
| bärande värdepapper | förluster) | löptid) | löptid) | Summa | förluster) | löptid) | löptid) | Summa |
Ingående balans | 2 202 | 1 503 | 3 911 | 7 616 | 1 792 | 1 168 | 3 236 | 6 196 |
| Utgivning och borttagande | ||||||||
från balansräkningen, netto | 207 | –258 | –224 | –275 | 215 | –267 | –209 | –261 |
| Förändringar till följd av | ||||||||
förändrad kreditrisk | –808 | 751 | 1 274 | 1 217 | –695 | 589 | 1 284 | 1 178 |
| Förändringar till följd av | ||||||||
modifieringar | 2 | 28 | 0 | 29 | 0 | 25 | 0 | 25 |
| Förändringar till följd av | ||||||||
metodändringar | –39 | 19 | 67 | 48 | 0 | 1 | 10 | 11 |
| Minskning av reservkonto på | ||||||||
grund av bortskrivningar | –1 580 | –1 580 | 0 | 0 | –1 404 | –1 404 | ||
Förändringar i valutakurser | 3 | –8 | 9 | 5 | –1 | 0 | 8 | 8 |
| SUMMA | 1 567 | 2 035 | 3 458 | 7 060 | 1 311 | 1 516 | 2 926 | 5 752 |
| Finansiella garantier och lånelöften | ||||||||
Ingående balans | 633 | 162 | 201 | 997 | 512 | 150 | 197 | 859 |
| Utgivning och borttagande | ||||||||
från balansräkningen, netto | 15 | –122 | –56 | –164 | 9 | –112 | –52 | –156 |
| Förändringar till följd av | ||||||||
förändrad kreditrisk | –300 | 360 | 28 | 89 | –246 | 309 | 24 | 87 |
| Förändringar till följd av | ||||||||
modifieringar | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | ||
| Förändringar till följd av | ||||||||
metodändringar | –3 | 9 | –1 | 5 | –1 | 1 | –1 | 0 |
Förändringar i valutakurser | 3 | 8 | –1 | 10 | 3 | –8 | –1 | –6 |
| SUMMA | 347 | 420 | 172 | 939 | 277 | 342 | 168 | 787 |
| Summa utlåning räntebärande värdepapper finansiella garantier och lånelöften | ||||||||
Ingående balans | 2 835 | 1 665 | 4 112 | 8 613 | 2 304 | 1 318 | 3 433 | 7 055 |
| Utgivning och borttagande | ||||||||
från balansräkningen, netto | 222 | –380 | –281 | –438 | 224 | –380 | –261 | –417 |
| Förändringar till följd av | ||||||||
förändrad kreditrisk | –1 108 | 1 111 | 1 302 | 1 305 | –942 | 897 | 1 308 | 1 264 |
| Förändringar till följd av | ||||||||
modifieringar | 2 | 31 | 0 | 32 | 0 | 28 | 0 | 28 |
| Förändringar till följd av | ||||||||
metodändringar | –43 | 28 | 67 | 52 | –1 | 1 | 10 | 10 |
| Minskning av reservkonto på | ||||||||
grund av bortskrivningar | –1 580 | –1 580 | 0 | 0 | –1 404 | –1 404 | ||
Förändringar i valutakurser | 6 | 0 | 8 | 14 | 2 | –8 | 7 | 2 |
| SUMMA | 1 914 | 2 455 | 3 629 | 7 999 | 1 588 | 1 858 | 3 093 | 6 539 |
| Koncernen, 2023 | |||||||
| Svenska | Övriga | Övriga | |||||
| Räntebärande värdepapper per | Svenska | Svenska | bolåne- | svenska | Utländska | utländska | |
| emittent | staten | kommuner | institut | emittenter | stater | emittenter | Summa |
| Belåningsbara skuldinstrument | |||||||
Verkligt värde via resultatet, handel | 14 746 | 277 | 5 775 | 2 158 | 22 957 | ||
| Obligatoriskt värderat till verkligt värde | |||||||
via resultatet | 1 459 | 997 | 2 419 | 74 992 | 14 735 | 5 861 | 100 462 |
Verkligt värde via resultatet | 1 310 | 5 751 | 437 | 26 | 7 524 | ||
Summa | 17 516 | 1 274 | 8 170 | 74 992 | 20 947 | 8 045 | 130 943 |
| Övriga skuldinstrument | |||||||
Verkligt värde via resultatet, handel | 33 591 | 6 819 | 22 521 | 62 932 | |||
| Obligatoriskt värderat till verkligt värde | |||||||
via resultatet | 16 517 | 10 652 | 1 644 | 29 504 | 58 317 | ||
Verkligt värde via resultatet | 55 | 93 | 222 | 130 | 501 | ||
Upplupet anskaffningsvärde | 12 198 | 12 198 | |||||
Summa | 55 | 50 202 | 17 694 | 1 644 | 64 354 | 133 948 | |
Upplupen ränta | 1 361 | ||||||
SUMMA | 17 571 | 1 274 | 58 371 | 92 685 | 22 591 | 72 399 | 266 252 |
| Koncernen, 2022 | |||||||
| Belåningsbara skuldinstrument | |||||||
Verkligt värde via resultatet, handel | 21 852 | 151 | 6 022 | 4 944 | 32 969 | ||
| Obligatoriskt värderat till verkligt värde | |||||||
via resultatet | 2 949 | 2 098 | 2 316 | 34 380 | 19 634 | 4 494 | 65 870 |
Verkligt värde via resultatet | 1 256 | 5 135 | 406 | 24 | 6 821 | ||
Summa | 26 057 | 2 248 | 7 451 | 34 380 | 26 062 | 9 462 | 105 660 |
| Övriga skuldinstrument | |||||||
Verkligt värde via resultatet, handel | 29 644 | 16 433 | 5 | 31 127 | 77 209 | ||
| Obligatoriskt värderat till verkligt värde | |||||||
via resultatet | 100 | 11 531 | 10 349 | 1 042 | 36 379 | 59 403 | |
Verkligt värde via resultatet | 49 | 55 | 147 | 109 | 359 | ||
Upplupet anskaffningsvärde | 8 862 | 8 862 | |||||
Summa | 149 | 41 230 | 26 929 | 1 048 | 76 477 | 145 833 | |
Upplupen ränta | 1 003 | ||||||
SUMMA | 26 206 | 2 248 | 48 681 | 61 309 | 27 109 | 85 939 | 252 496 |
| Derivatinstrument och säkringsredovisning | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Derivatinstrument | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ränterelaterade | 99 957 | 105 539 | 98 327 | 96 979 |
Valutarelaterade | 58 735 | 48 646 | 58 076 | 48 727 |
Aktierelaterade | 2 732 | 3 150 | 2 710 | 3 150 |
Övriga | 21 655 | 30 288 | 21 693 | 30 288 |
Med positiva stängningsvärden | 183 080 | 187 622 | 180 806 | 179 144 |
Ränterelaterade | 99 912 | 122 258 | 98 131 | 114 070 |
Valutarelaterade | 76 323 | 62 409 | 76 752 | 62 483 |
Aktierelaterade | 7 411 | 9 356 | 7 411 | 9 356 |
Övriga | 20 530 | 44 025 | 20 743 | 44 025 |
Med negativa stängningsvärden | 204 176 | 238 048 | 203 037 | 229 933 |
Med positiva stängningsvärden | Med negativa stängningsvärden | |||
| Nominellt | Nominellt | |||
| Koncernen, 2023 | belopp | Bokfört värde | belopp | Bokfört värde |
Optioner | 153 087 | 2 120 | 175 539 | 1 745 |
Terminer | 944 776 | 154 | 1 079 153 | 131 |
Swappar | 8 963 561 | 97 684 | 9 050 417 | 98 035 |
Ränterelaterade | 10 061 425 | 99 957 | 10 305 109 | 99 912 |
varav börshandlade | 143 502 | 66 | 110 551 | 18 |
Optioner | 145 360 | 2 160 | 144 969 | 2 357 |
Terminer | 391 330 | 10 282 | 572 699 | 14 410 |
Swappar | 2 196 994 | 46 293 | 2 380 591 | 59 557 |
Valutarelaterade | 2 733 684 | 58 735 | 3 098 259 | 76 323 |
varav börshandlade | 49 | 1 | 54 | |
Optioner | 9 671 | 1 267 | 8 482 | 2 502 |
Terminer | 9 762 | 132 | 2 815 | 90 |
Swappar | 31 689 | 1 334 | 47 711 | 4 819 |
Aktierelaterade | 51 122 | 2 732 | 59 009 | 7 411 |
varav börshandlade | 15 090 | 753 | 7 058 | 1 874 |
Optioner | 51 091 | 5 767 | 53 774 | 5 244 |
Terminer | 90 965 | 15 393 | 93 654 | 15 067 |
Swappar | 3 510 | 495 | 5 775 | 219 |
Övriga | 145 566 | 21 655 | 153 203 | 20 530 |
varav börshandlade | 19 312 | 635 | 22 148 | 1 087 |
SUMMA | 12 991 798 | 183 080 | 13 615 580 | 204 176 |
varav börshandlade | 177 953 | 1 454 | 139 758 | 3 032 |
Med positiva stängningsvärden | Med negativa stängningsvärden | |||
| Nominellt | Nominellt | |||
| Koncernen, 2022 | belopp | Bokfört värde | belopp | Bokfört värde |
Optioner | 136 471 | 2 266 | 171 916 | 2 331 |
Terminer | 1 980 108 | 385 | 1 582 309 | 203 |
Swappar | 8 972 587 | 102 887 | 9 121 701 | 119 723 |
Ränterelaterade | 11 089 166 | 105 539 | 10 875 926 | 122 258 |
varav börshandlade | 137 823 | 86 | 156 395 | 80 |
Optioner | 74 495 | 922 | 75 413 | 1 333 |
Terminer | 524 253 | 14 651 | 554 440 | 14 310 |
Swappar | 2 314 103 | 33 072 | 2 464 976 | 46 767 |
Valutarelaterade | 2 912 851 | 48 646 | 3 094 830 | 62 409 |
varav börshandlade | 2 | 36 | ||
Optioner | 25 316 | 1 427 | 20 135 | 3 797 |
Terminer | 9 683 | 302 | 9 063 | 350 |
Swappar | 29 504 | 1 421 | 31 806 | 5 209 |
Aktierelaterade | 64 503 | 3 150 | 61 004 | 9 356 |
varav börshandlade | 27 080 | 992 | 20 225 | 3 355 |
Optioner | 3 344 | 2 022 | 3 568 | 5 237 |
Terminer | 4 805 | 24 016 | 12 604 | 37 873 |
Swappar | 3 808 | 4 249 | 12 303 | 914 |
Övriga | 11 957 | 30 288 | 28 476 | 44 025 |
varav börshandlade | 1 | 757 | 1 | 596 |
SUMMA | 14 078 477 | 187 622 | 14 060 235 | 238 048 |
varav börshandlade | 164 904 | 1 837 | 176 621 | 4 067 |
Med positiva stängningsvärden | Med negativa stängningsvärden | |||||
| Nominellt | Bokfört | Värde- | Nominellt | Bokfört | Värde- | |
| belopp | belopp | förändring | belopp | belopp | förändring | |
Derivat | 56 680 | 118 | 3 919 | 441 560 | 558 | 13 446 |
| Säkringsinstrument för verkligt värde | ||||||
vid säkring av ränterisk | 56 680 | 118 | 3 919 | 441 560 | 558 | 13 446 |
Derivat | 107 050 | 17 | –3 246 | 16 500 | 3 | –1 531 |
| Säkringsinstrument för verkligt värde | ||||||
vid portföljsäkring av ränterisk | 107 050 | 17 | –3 246 | 16 500 | 3 | –1 531 |
Derivat | 2 784 | 38 | –56 | 824 | 213 | –7 |
| Säkringsinstrument för variabilitet av | ||||||
kassaflöde vid ränterisk | 2 784 | 38 | –56 | 824 | 213 | –7 |
SUMMA | 166 514 | 173 | 617 | 458 885 | 774 | 11 908 |
| Koncernen, 2022 | ||||||
Derivat | 113 045 | 86 | –4 256 | 311 512 | 465 | –23 425 |
| Säkringsinstrument för verkligt värde | ||||||
vid säkring av ränterisk | 113 045 | 86 | –4 256 | 311 512 | 465 | –23 425 |
Derivat | 183 850 | 116 | 6 656 | 0 | 15 | 34 |
| Säkringsinstrument för verkligt värde | ||||||
vid portföljsäkring av ränterisk | 183 850 | 116 | 6 656 | 0 | 15 | 34 |
Derivat | 4 739 | 35 | –199 | 2 312 | 245 | 305 |
| Säkringsinstrument för variabilitet av | ||||||
kassaflöde vid ränterisk | 4 739 | 35 | –199 | 2 312 | 245 | 305 |
SUMMA | 301 634 | 237 | 2 200 | 313 824 | 726 | –23 087 |
| Ackumulerad | Förändring | Resultatförd | ||
| Bokfört | verkligt värde- | av verkligt | ineffektivitet i | |
| värde | justering på | värde på säkrad | säkringsförhållanden | |
| Koncernen, 2023 | säkrad post | säkrad post | post under året | under året |
| Resultaträkning | ||||
Övriga intäkter, netto | 113 | |||
| Balansräkning | ||||
Emitterade värdepapper | 486 968 | –10 689 | –17 252 | |
Verkligt värde-säkring av ränterisk | 486 968 | –10 689 | –17 252 | 113 |
| Resultaträkning | ||||
Övriga intäkter, netto | 47 | |||
| Balansräkning | ||||
Utlåning till allmänheten | 123 961 | |||
| Förändringar i verkligt värde för säkrade | ||||
poster i portföljsäkring av ränterisk | –2 631 | 4 825 | ||
| Verkligt värde-säkring för portfölj av | 123 961 | –2 631 | 4 825 | 47 |
| ränterisk | ||||
SUMMA | 610 928 | –13 320 | –12 427 | 161 |
| Koncernen, 2022 | ||||
| Resultaträkning | ||||
Övriga intäkter, netto | 59 | |||
| Balansräkning | ||||
Emitterade värdepapper | 396 694 | –20 839 | 27 741 | |
Verkligt värde-säkring av ränterisk | 396 694 | –20 839 | 27 741 | 59 |
| Resultaträkning | ||||
Övriga intäkter, netto | –64 | |||
| Balansräkning | ||||
Utlåning till allmänheten | 336 950 | |||
| Förändringar i verkligt värde för säkrade | ||||
poster i portföljsäkring av ränterisk | –7 456 | –6 754 | ||
| Verkligt värde-säkring för portfölj av | 336 950 | –7 456 | –6 754 | –64 |
| ränterisk | ||||
SUMMA | 733 643 | –28 295 | 20 987 | –5 |
| Kassaflödessäkringar | ||||||
| Effektivitet i | Ineffektivitet i | Belopp omklassificerat | ||||
| Ackumulerad verkligt | Utgående balans i kassaflödesreserven | säkringsförhållan det | säkringsförhål landen | från kassaflödesreserven | ||
| värde-justering på | inkluderat i Övrigt total- | inkluderat i resultat- | för vilket säkringsredo- | |||
| Koncernen, 2023 | säkrad post | Kvarvarande säkringar | Avvecklade säkringar | resultat under året | räk ningen under året | visning tidigare gjorts |
| Resultaträkning | ||||||
Övriga intäkter, netto | –2 | 20 | ||||
| Övrigt totalresultat | ||||||
Kassaflödessäkringar | –61 | |||||
| Balansräkning | ||||||
Utlåning till allmänheten samt in- och upplåning från allmänheten | 61 | |||||
| Eget kapital | ||||||
Kassaflödessäkringar | –61 | 75 | ||||
SUMMA | 61 | –61 | 75 | –61 | –2 | 20 |
| Koncernen, 2022 | ||||||
| Resultaträkning | ||||||
Övriga intäkter, netto | 3 | 13 | ||||
| Övrigt totalresultat | ||||||
Kassaflödessäkringar | 102 | |||||
| Balansräkning | ||||||
Utlåning till allmänheten samt in- och upplåning från allmänheten | –102 | |||||
| Eget kapital | ||||||
Kassaflödessäkringar | 30 | –93 | ||||
SUMMA | –102 | 30 | –93 | 102 | 3 | 13 |
| 22 | Innehav i dotterbolag, intressebolag och joint ventures | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Svenska dotterbolag | 15 476 | 14 541 | ||
| Utländska dotterbolag | 25 | 25 | 45 741 | 46 009 |
Aktier och andelar i intresseföretag och joint ventures, strategiska innehav | 939 | 790 | 393 | 616 |
Aktier och andelar i intresseföretag, innehav i riskkapitalverksamheten | 608 | 550 | 608 | 550 |
SUMMA | 1 572 | 1 365 | 62 218 | 61 717 |
varav innehav i kreditinstitut | 44 347 | 44 606 | ||
2023 | 2022 | ||||||
| Bokfört | Utdel- | Ägar- | Bokfört | Utdel- | Ägar- | ||
Svenska koncernföretag | Land | värde | ning | andel, % | värde | ning | andel, % |
Aktiv Placering AB, Stockholm | Sverige | 23 | 100 | 38 | 100 | ||
| Försäkringsaktiebolaget Skandinaviska Enskilda | |||||||
Captive, Stockholm | Sverige | 146 | |||||
IFA DBB AB, Stockholm | Sverige | 330 | 100 | 330 | 100 | ||
Parkeringshuset Lasarettet HGB KB, Stockholm | Sverige | 0 | 99 | 0 | 99 | ||
Repono Holding AB, Stockholm | Sverige | 3 227 | 100 | 3 227 | 100 | ||
SEB Asset Management AB, Stockholm | Sverige | 500 | 100 | ||||
SEB Asset Management Holding AB, Stockholm | Sverige | 650 | 100 | ||||
SEB Förvaltnings AB, Stockholm | Sverige | 5 | 100 | 5 | 100 | ||
SEB Internal Supplier AB, Stockholm | Sverige | 12 | 100 | 12 | 100 | ||
SEB Investment Management AB, Stockholm | Sverige | 541 | 400 | 100 | 541 | 100 | |
SEB Kort Bank AB, Stockholm | Sverige | 3 760 | 520 | 100 | 3 760 | 346 | 100 |
SEB Life and Pension Holding AB, Stockholm | Sverige | 6 424 | 1 100 | 100 | 6 424 | 1 000 | 100 |
SEB Strategic Investments AB, Stockholm | Sverige | 4 | 200 | 100 | 204 | 100 | |
SUMMA | 15 476 | 2 220 | 14 541 | 1 492 |
| Utländska koncernföretag | |||||||
| DSK Deutsch-Skandinavische Verwaltungs GmbH | |||||||
| (tidigare DSK Hyp AG), Frankfurt am Main | Tyskland | 27 543 | 5 | 100 | 27 496 | 5 224 | 100 |
| SEB Bank JSC, St Petersburg | Ryssland | 0 | 100 | 0 | 137 | 100 | |
SEB Banka, AS, Riga | Lettland | 2 164 | 532 | 100 | 2 242 | 687 | 100 |
SEB bankas, AB, Vilnius | Litauen | 7 389 | 964 | 100 | 7 525 | 1 178 | 100 |
SEB Corporate Bank, PJSC, Kiev | Ukraina | 75 | 100 | 75 | 100 | ||
SEB do Brasil Representacões LTDA, Sao Paulo | Brasilien | 0 | 1 | 100 | 0 | 1 | 100 |
SEB Leasing Oy, Helsingfors | Finland | 5 088 | 100 | 5 090 | 100 | ||
SEB Njord AS, Oslo | Norge | 0 | 100 | 0 | 100 | ||
SEB Pank, AS, Tallinn | Estland | 3 416 | 1 582 | 100 | 3 508 | 1 027 | 100 |
SEB Securities Inc, New York | USA | 65 | 100 | 72 | 100 | ||
Skandinaviska Enskilda Ltd, London | Storbri- | ||||||
tannien | 0 | 572 | 100 | ||||
SUMMA | 45 741 | 3 084 | 46 009 | 8 827 |
| Aktier och andelar i intresseföretag och | Bokfört | Ägar- | ||||
joint ventures – Strategiska innehav | Tillgångar | Skulder | Intäkter | Resultat | värde | andel, % |
Bankomat AB, Stockholm | 3 634 | 3 160 | 818 | 21 | 66 | 20 |
BGC Holding AB, Stockholm | 327 | 0 | 0 | 0 | 104 | 33 |
Cinder Invest AB, Stockholm | 503 | 1 | 0 | –17 | 137 | 18 |
Finansiell ID-Teknik BID AB, Stockholm | 126 | 47 | 314 | –18 | 7 | 18 |
Getswish AB, Stockholm | 150 | 39 | 249 | 11 | 19 | 20 |
Invidem AB, Stockholm | 147 | 25 | 29 | –181 | 0 | 17 |
P27 Nordic Payments AB, Stockholm | 659 | 48 | 17 | –257 | 54 | 17 |
Tibern AB, Stockholm | 22 | 4 | 4 | –4 | 5 | 14 |
USE Intressenter AB, Stockholm | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 |
Moderbolagets innehav | 393 | |||||
Dotterbolagens innehav | 45 | |||||
| Justering för andelar redovisade enligt | 501 | |||||
| kapital andelsmetoden | ||||||
KONCERNENS INNEHAV | 939 | |||||
| Aktier och andelar i intresseföretag | 2023 | 2022 | ||
| – Innehav i riskkapitalverksamheten | Bokfört värde | Ägarandel, % | Bokfört värde | Ägarandel, % |
Airsonett AB, Ängelholm | 25 | 27 | 25 | 27 |
Apica AB, Stockholm | 32 | 30 | ||
Avidicare Holding AB, Ängelholm | 21 | 35 | 11 | 33 |
Cparta Cyber Defense AB, Stockholm | 277 | 49 | 177 | 49 |
C-Green AB, Solna | 0 | 3 | ||
Corpower Ocean AB, Stockholm | 20 | 3 | ||
Enginzyme AB, Solna | 0 | 7 | ||
Leasify AB, Stockholm | 7 | 22 | 6 | 22 |
Leneo A/S, Köpenhamn | 26 | 33 | ||
Now Interact Nordic AB, Stockholm | 3 | 11 | 3 | 11 |
OssDsign AB, Uppsala | 46 | 11 | ||
Scandinova Systems AB, Uppsala | 102 | 22 | 113 | 22 |
TBox Sweden AB, Stockholm | 30 | 40 | ||
TSS Holding AB, Stockholm | 117 | 42 | 117 | 42 |
Moderbolagets innehav | 608 | 550 | ||
KONCERNENS INNEHAV | 608 | 550 | ||
| 23 | Immateriella tillgångar | ||||||||
Koncernen | Moderbolaget | ||||||||
| Aktiverade | Internt | Övriga | Internt | Övriga | |||||
| anskaff- | utvecklade | immateriella | utvecklade | immateriella | |||||
| 2023 | Goodwill | ningsvärden | IT-system | tillgångar | Summa | Goodwill | IT-system | tillgångar | Summa |
Ingående balans | 4 630 | 6 022 | 6 923 | 2 559 | 20 133 | 1 377 | 6 285 | 691 | 8 354 |
Förvärv och kapitaliseringar | 35 | 579 | 15 | 629 | 489 | 489 | |||
Utrangeringar och avyttringar | –124 | –339 | –464 | –44 | –44 | ||||
Förändringar i valutakurser | –52 | 1 | 1 | 0 | –50 | 0 | 0 | ||
Anskaffningsvärde | 4 578 | 6 058 | 7 378 | 2 234 | 20 249 | 1 377 | 6 730 | 691 | 8 798 |
Ingående balans | –5 458 | –5 117 | –2 373 | –12 948 | –1 377 | –4 668 | –666 | –6 712 | |
Årets avskrivningar | –165 | –598 | –39 | –801 | –520 | –11 | –531 | ||
Utrangeringar och avyttringar | 88 | 339 | 427 | 7 | 7 | ||||
Förändringar i valutakurser | 2 | –3 | –1 | –2 | 0 | 0 | |||
Ackumulerade avskrivningar | –5 621 | –5 630 | –2 074 | –13 324 | –1 377 | –5 181 | –677 | –7 234 | |
SUMMA | 4 578 | 438 | 1 748 | 161 | 6 925 | 0 | 1 549 | 15 | 1 564 |
| 2022 | |||||||||
Ingående balans | 4 582 | 5 719 | 6 538 | 2 600 | 19 440 | 1 377 | 5 843 | 775 | 7 995 |
Förvärv och kapitaliseringar | 106 | 662 | 11 | 779 | 546 | 546 | |||
Omklassificeringar | 77 | –77 | 77 | –77 | |||||
Utrangeringar och avyttringar | –386 | –85 | –471 | –182 | –13 | –195 | |||
Förändringar i valutakurser | 48 | 196 | 31 | 110 | 385 | 1 | 7 | 8 | |
Anskaffningsvärde | 4 630 | 6 022 | 6 923 | 2 559 | 20 133 | 1 377 | 6 285 | 691 | 8 354 |
Ingående balans | –5 068 | –4 612 | –2 389 | –12 068 | –1 377 | –4 168 | –735 | –6 280 | |
Årets avskrivningar | –224 | –608 | –51 | –884 | –525 | –17 | –541 | ||
Återförda nedskrivningar | 0 | ||||||||
Omklassificeringar | –77 | 77 | –77 | 77 | |||||
Utrangeringar och avyttringar | 196 | 85 | 280 | 103 | 13 | 116 | |||
Förändringar i valutakurser | –166 | –15 | –95 | –276 | –1 | –5 | –6 | ||
Ackumulerade avskrivningar | –5 458 | –5 117 | –2 373 | –12 948 | –1 377 | –4 668 | –666 | –6 712 | |
SUMMA | 4 630 | 564 | 1 806 | 186 | 7 185 | 0 | 1 617 | 25 | 1 642 |
| Goodwill | |||||||
| Strukturen för kassagenererande enheter (KGE) utgörs av affärsenheterna (AE) kombinerat med geografi för att spegla dess centrala roll i styrning och uppföljning av den kundorienterade | |||||||
| organisationen. | Ingående balans | Förändringar i | Utgående balans | Förändringar i | Utgående balans | ||
KGE:er | Anskaffningsår | 2022 | valutakurser | Nedskrivning | 2022 | valutakurser | 2023 |
| Kort, Norge & Danmark | 2002/2004 | 735 | 48 | 783 | –52 | 731 | |
Liv Sverige | 1996/1997 | 2 343 | 2 343 | 2 343 | |||
Investment Management Sverige | 1997/1998 | 1 504 | 1 504 | 1 504 | |||
SUMMA | 4 582 | 48 | 4 630 | –52 | 4 578 |
| 24 | Materiella tillgångar | ||||||
Koncernen | Moderbolaget | ||||||
| Fastigheter | Fastigheter | ||||||
| för egen | Leasing- | för egen | |||||
| 2023 | Inventarier | verksamhet | Summa | Inventarier | objekt | verksamhet | Summa |
Ingående balans | 3 411 | 31 | 3 442 | 2 661 | 37 575 | 2 | 40 238 |
Förvärv och kapitaliseringar | 474 | 474 | 398 | 7 035 | 7 433 | ||
Omklassificeringar | –1 | 0 | –1 | 0 | 0 | ||
Utrangeringar och avyttringar | –200 | –2 | –202 | –77 | –10 053 | –2 | –10 132 |
Förändringar i valutakurser | –13 | –6 | –19 | –13 | –13 | ||
Anskaffningsvärde | 3 670 | 22 | 3 693 | 2 969 | 34 558 | 37 526 | |
Ingående balans | –2 239 | –12 | –2 251 | –1 708 | –14 254 | –15 963 | |
Årets avskrivningar | –364 | –1 | –364 | –289 | –4 780 | –5 069 | |
Omklassificeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
Utrangeringar och avyttringar | 180 | 0 | 180 | 61 | 5 899 | 5 960 | |
Förändringar i valutakurser | 18 | 3 | 20 | 10 | –120 | –110 | |
Ackumulerade avskrivningar | –2 405 | –10 | –2 415 | –1 926 | –13 255 | –15 182 | |
SUMMA | 1 265 | 13 | 1 278 | 1 042 | 21 302 | 22 344 | |
| 2022 | |||||||
Ingående balans | 3 189 | 26 | 3 215 | 2 525 | 39 662 | 2 | 42 190 |
Förvärv och kapitaliseringar | 284 | 2 | 286 | 212 | 5 723 | 5 935 | |
Omklassificeringar | 0 | 0 | 0 | ||||
Utrangeringar och avyttringar | –193 | –1 | –194 | –147 | –7 810 | –7 957 | |
Förändringar i valutakurser | 130 | 4 | 134 | 71 | 71 | ||
Anskaffningsvärde | 3 411 | 31 | 3 442 | 2 661 | 37 575 | 2 | 40 238 |
Ingående balans | –1 993 | –10 | –2 003 | –1 527 | –14 537 | –16 064 | |
Årets avskrivningar | –347 | –1 | –347 | –279 | –4 735 | –5 014 | |
Årets nedskrivningar | 0 | 0 | |||||
Omklassificeringar | 0 | 0 | 0 | ||||
Utrangeringar och avyttringar | 189 | 189 | 145 | 4 552 | 4 697 | ||
Förändringar i valutakurser | –88 | –2 | –89 | –48 | 466 | 418 | |
Ackumulerade avskrivningar | –2 239 | –12 | –2 251 | –1 708 | –14 254 | –15 963 | |
SUMMA | 1 172 | 19 | 1 190 | 953 | 23 321 | 2 | 24 276 |
| 25 | Övriga tillgångar | ||||
Koncernen | Moderbolaget | ||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | ||
Kundfordringar | 1 168 | 1 178 | 1 097 | 1 153 | |
Likvidfordringar | 11 701 | 9 858 | 11 118 | 9 706 | |
Övriga tillgångar | 6 980 | 5 915 | 5 294 | 5 526 | |
SUMMA | 19 849 | 16 951 | 17 509 | 16 384 | |
| SEB Års- och Hållbarhetsredovisning 2023 — 134 | |||||
| 26 | Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Förutbetalda kostnader | 2 486 | 2 150 | 2 438 | 2 413 |
Upplupna intäkter | 485 | 561 | 383 | 445 |
Övrigt | 2 | 3 | 337 | 153 |
SUMMA | 2 973 | 2 714 | 3 159 | 3 012 |
| 27 | In- och upplåning | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Inlåning | 21 018 | 15 377 | 21 003 | 15 376 |
Marginalsäkerheter | 343 | 343 | ||
Repor | 2 | 749 | 2 | 749 |
Skulder till centralbanker | 21 363 | 16 126 | 21 348 | 16 125 |
Inlåning | 48 625 | 45 706 | 83 870 | 85 455 |
Marginalsäkerheter | 77 051 | 3 341 | 75 925 | 2 739 |
Repor | 285 | 1 700 | 285 | 1 700 |
Skulder till kreditinstitut | 125 961 | 50 747 | 160 080 | 89 894 |
Offentlig förvaltning | 24 649 | 19 049 | 8 453 | 6 141 |
Finansiella företag | 395 688 | 408 995 | 400 968 | 413 867 |
Icke-finansiella företag | 704 137 | 692 825 | 629 903 | 592 901 |
Hushåll | 441 065 | 449 658 | 310 675 | 323 317 |
Marginalsäkerheter | 33 011 | 119 050 | 32 928 | 118 979 |
Repor | 13 101 | 12 114 | 13 101 | 12 114 |
In- och upplåning från allmänheten | 1 611 651 | 1 701 687 | 1 396 028 | 1 467 319 |
SUMMA | 1 758 975 | 1 768 560 | 1 577 456 | 1 573 337 |
| 28 | Skulder till försäkringstagarna | |
| Finansiella skulder för vilka kunderna bär | Koncernen | |
| investeringsrisken, investeringsavtal | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 357 975 | 424 226 |
Omklassifiering till försäkringsavtal | 149 | –2 473 |
| Förändring i försäkringstekniska avsättningar för investeringsavtal | 34 495 | –73 250 |
Valutakursdifferenser | –257 | 9 472 |
| SUMMA | 392 362 | 357 975 |
| Förändringar i | Effekt på | |||
antaganden | Effekt på CSM | Effekt på resultat | eget kapital | |
| Teckningsrisker | ||||
Dödlighet | +10% | –1 | 35 | 35 |
Långlevnad | +10% | –20 | –51 | –51 |
Avveckling sjukskador | –10% | N/A | –37 | –37 |
Omkostnader | +10% | –137 | –64 | –64 |
Annullationer och återköp | +10% | –59 | 0 | 0 |
| Marknadsrisker | ||||
Parallellskifte av marknadsräntor, nedåt | –50 bps | –7 | 3 | 3 |
Parallellskifte av marknadsräntor, uppåt | +50 bps | 12 | –1 | –1 |
Minskning i aktiepriser | –10% | –14 | –95 | –95 |
| 29 | Emitterade värdepapper | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Seniora obligationer | 133 500 | 113 754 | 133 500 | 113 754 |
Seniora obligationer, nedskrivningsbara | 73 265 | 53 511 | 73 265 | 53 511 |
Säkerställda obligationer | 324 176 | 274 710 | 324 176 | 274 710 |
Företagscertifikat/Bankcertifikat | 336 898 | 353 175 | 336 898 | 353 175 |
SUMMA | 867 838 | 795 149 | 867 838 | 795 149 |
| 30 | Korta positioner | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Egetkapitalinstrument | 19 558 | 20 527 | 19 558 | 20 527 |
Räntebärande värdepapper | 14 142 | 24 109 | 14 142 | 24 109 |
SUMMA | 33 700 | 44 635 | 33 700 | 44 635 |
| 31 | Övriga skulder | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Leverantörsskulder | 2 270 | 2 372 | 1 548 | 1 607 |
Likvidskulder | 9 556 | 10 420 | 6 888 | 8 699 |
Leasingskulder | 6 699 | 5 277 | ||
Övriga skulder | 21 082 | 19 082 | 15 695 | 14 741 |
SUMMA | 39 607 | 37 152 | 24 131 | 25 047 |
| 32 | Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | ||||
Koncernen | Moderbolaget | ||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | ||
Upplupna kostnader | 4 119 | 4 313 | 2 978 | 3 072 | |
Förutbetalda intäkter | 1 439 | 1 432 | 885 | 846 | |
Övrigt | 91 | 82 | 91 | 82 | |
SUMMA | 5 648 | 5 827 | 3 954 | 4 000 | |
| SEB Års- och Hållbarhetsredovisning 2023 — 137 | |||||
| 33 | Avsättningar | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Övriga omstrukturerings- och övertalighetsreserver | 38 | 27 | 38 | 24 |
Reserv för finansiella garantier och lånelöften (not 18) | 940 | 997 | 787 | 859 |
Övriga avsättningar | 78 | 32 | 7 | 26 |
SUMMA | 1 056 | 1 056 | 832 | 909 |
| Övriga omstrukturerings- och övertalighetsreserver | ||||
Ingående balans | 27 | 53 | 24 | 48 |
Övriga förändringar | 11 | –26 | 14 | –24 |
SUMMA | 38 | 27 | 38 | 24 |
| Merparten av omstruktureringsreserven avser kostnader för övertalighet och beräknas användas inom tre år. | ||||
| Övriga avsättningar | ||||
Ingående balans | 32 | 68 | 26 | 59 |
Avsättningar | 3 | 1 | 1 | 1 |
Ianspråktaget | –17 | –4 | –15 | 0 |
Återföring av outnyttjade reserver | –7 | –18 | –5 | –18 |
Övriga förändringar | 70 | –17 | 0 | –17 |
Förändringar i valutakurser | –3 | 2 | ||
SUMMA | 78 | 32 | 7 | 26 |
| SEB Års- och Hållbarhetsredovisning 2023 — 138 | |||||
| Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde | ||||||||
| 2023 | Koncernen | Moderbolaget | ||||||
| Noterade | Värderings- teknik | Värderings- teknik | Noterade | Värderings- teknik | Värderings- teknik | |||
| marknads- | baserad på observer- | baserad på ej observer- | marknads- | baserad på observer- | baserad på ej observer- | |||
| Tillgångar | värden (Nivå 1) | bara indata (Nivå 2) | bara indata(Nivå 3) | Summa | värden(Nivå 1) | bara indata (Nivå 2) | bara indata(Nivå 3) | Summa |
Utlåning | 164 516 | 2 052 | 166 568 | 165 326 | 2 052 | 167 378 | ||
Räntebärande värdepapper | 145 010 | 109 036 | 254 046 | 134 555 | 94 211 | 228 766 | ||
Egetkapitalinstrument | 72 094 | 187 | 20 425 | 92 707 | 65 277 | 149 | 4 312 | 69 738 |
Finansiella tillgångar för vilka försäkringstagarna bär risken | 370 326 | 13 606 | 8 525 | 392 457 | ||||
Derivatinstrument – ränterelaterade | 84 | 99 030 | 606 | 99 721 | 148 | 97 650 | 394 | 98 192 |
Derivatinstrument – aktierelaterade | 412 | 2 320 | 2 732 | 390 | 2 320 | 2 710 | ||
Derivatinstrument – valutarelaterade | 33 | 58 766 | 58 799 | 50 | 58 026 | 58 076 | ||
Derivatinstrument – kreditrelaterade | 495 | 495 | 495 | 495 | ||||
Derivatinstrument – råvarurelaterade | 29 | 21 132 | 21 160 | 28 | 21 132 | 21 160 | ||
Derivatinstrument – säkringsredovisning | 173 | 173 | 173 | 173 | ||||
| Innehav i intressebolag | 608 | 608 | 608 | 608 | ||||
SUMMA | 587 988 | 469 261 | 32 217 | 1 089 465 | 200 449 | 439 481 | 7 366 | 647 296 |
| Skulder | ||||||||
Inlåning | 13 387 | 13 387 | 13 387 | 13 387 | ||||
Finansiella skulder för vilka kunderna bär investeringsrisken | 370 231 | 13 606 | 8 525 | 392 362 | ||||
Emitterade värdepapper | 5 207 | 5 207 | 5 207 | 5 207 | ||||
Korta positioner räntebärande värdepapper | 10 783 | 3 359 | 14 142 | 10 783 | 3 359 | 14 142 | ||
Korta positioner egetkapitalinstrument | 19 558 | 19 558 | 19 558 | 19 558 | ||||
Derivatinstrument – ränterelaterade | 129 | 98 587 | 421 | 99 138 | 130 | 97 019 | 421 | 97 570 |
Derivatinstrument – aktierelaterade | 435 | 6 976 | 7 411 | 435 | 6 976 | 7 411 | ||
Derivatinstrument – valutarelaterade | 52 | 76 271 | 76 323 | 53 | 76 699 | 76 752 | ||
Derivatinstrument – kreditrelaterade | 219 | 219 | 219 | 219 | ||||
Derivatinstrument – råvarurelaterade | 20 311 | 20 311 | 20 311 | 20 311 | ||||
Derivatinstrument – säkringsredovisning | 774 | 774 | 774 | 774 | ||||
Övriga finansiella skulder | 81 | 19 | 100 | 81 | 19 | 100 | ||
SUMMA | 401 270 | 238 716 | 8 946 | 648 932 | 31 040 | 223 970 | 421 | 255 431 |
| 2022 | Koncernen | Moderbolaget | ||||||
| Noterade | Värderings- teknik | Värderings- teknik | Noterade | Värderings- teknik | Värderings- teknik | |||
| marknads- | baserad på observer- | baserad på ej observer- | marknads- | baserad på observer- | baserad på ej observer- | |||
| Tillgångar | värden (Nivå 1) | bara indata (Nivå 2) | bara indata(Nivå 3) | Summa | värden(Nivå 1) | bara indata (Nivå 2) | bara indata(Nivå 3) | Summa |
Utlåning | 110 833 | 1 429 | 112 262 | 111 300 | 1 429 | 112 729 | ||
Räntebärande värdepapper | 118 915 | 123 620 | 1 095 | 243 630 | 97 315 | 119 938 | 217 253 | |
Egetkapitalinstrument | 47 979 | 476 | 20 324 | 68 779 | 40 608 | 443 | 3 593 | 44 644 |
Finansiella tillgångar för vilka försäkringstagarna bär risken | 333 354 | 11 776 | 9 169 | 354 299 | ||||
Derivatinstrument – ränterelaterade | 381 | 104 571 | 346 | 105 298 | 385 | 96 012 | 346 | 96 743 |
Derivatinstrument – aktierelaterade | 718 | 2 432 | 3 150 | 718 | 2 432 | 3 150 | ||
Derivatinstrument – valutarelaterade | 48 650 | 48 650 | 44 | 48 684 | 48 728 | |||
Derivatinstrument – kreditrelaterade | 432 | 432 | 432 | 432 | ||||
Derivatinstrument – råvarurelaterade | 170 | 29 686 | 29 856 | 170 | 29 686 | 29 856 | ||
Derivatinstrument – säkringsredovisning | 237 | 237 | 237 | 237 | ||||
| Innehav i intressebolag | 46 | 504 | 550 | 46 | 504 | 550 | ||
SUMMA | 501 563 | 432 713 | 32 866 | 967 142 | 139 286 | 409 164 | 5 872 | 554 322 |
| Skulder | ||||||||
Inlåning | 14 563 | 14 563 | 14 563 | 14 563 | ||||
Finansiella skulder för vilka kunderna bär investeringsrisken | 334 851 | 11 776 | 9 169 | 355 796 | ||||
Emitterade värdepapper | 7 370 | 7 370 | 7 370 | 7 370 | ||||
Korta positioner räntebärande värdepapper | 13 874 | 10 235 | 24 109 | 13 874 | 10 235 | 24 109 | ||
Korta positioner egetkapitalinstrument | 20 527 | 20 527 | 20 527 | 20 527 | ||||
Derivatinstrument – ränterelaterade | 177 | 120 965 | 390 | 121 532 | 176 | 112 785 | 383 | 113 344 |
Derivatinstrument – aktierelaterade | 693 | 8 663 | 9 356 | 693 | 8 663 | 9 356 | ||
Derivatinstrument – valutarelaterade | 44 | 62 366 | 62 410 | 44 | 62 438 | 62 482 | ||
Derivatinstrument – kreditrelaterade | 914 | 914 | 914 | 914 | ||||
Derivatinstrument – råvarurelaterade | 78 | 43 032 | 43 110 | 78 | 43 032 | 43 110 | ||
Derivatinstrument – säkringsredovisning | 726 | 726 | 726 | 726 | ||||
Övriga finansiella skulder | 127 | 45 | 172 | 127 | 45 | 172 | ||
SUMMA | 370 370 | 280 655 | 9 559 | 660 584 | 35 519 | 260 771 | 383 | 296 673 |
| Förändringar i nivå 3 | ||||||||||||
| Koncernen, 2023 | Omklassi fi- | Vinster/ förluster i | Flytt till | Flytt från | Förändringar | |||||||
Tillgångar | Ingående balans | ceringar | Resultaträkningen | 1) | 2) | Inköp | Försäljningar | Avräkningar | nivå 3 | nivå 3 | i valutakurser | Utgående balans |
Utlåning | 1 429 | –290 | 930 | –54 | 1 | 35 | 2 052 | |||||
Räntebärande värdepapper | 1 095 | 14 | 135 | –1 144 | 10 | –145 | 36 | 0 | ||||
Egetkapitalinstrument | 20 324 | 8 | 743 | 2 144 | –2 780 | –17 | 3 | 20 425 | ||||
Finansiella tillgångar för vilka försäkringstagarna bär risken | 9 169 | 218 | 1 289 | –584 | 145 | –1 718 | 6 | 8 525 | ||||
Derivatinstrument – ränterelaterade | 346 | –417 | –199 | 99 | 1 056 | –280 | 606 | |||||
| Innehav i intressebolag | 504 | –8 | –81 | 193 | 608 | |||||||
SUMMA | 32 866 | 187 | 4 692 | –4 760 | 111 | 1 201 | –2 161 | 80 | 32 216 | |||
| Skulder | ||||||||||||
Finansiella skulder för vilka kunderna bär investeringsrisken | 9 169 | 218 | 1 289 | –584 | 145 | –1 718 | 6 | 8 525 | ||||
Derivatinstrument – ränterelaterade | 390 | –89 | –269 | –34 | 795 | –373 | 0 | 421 | ||||
SUMMA | 9 559 | 129 | 1 020 | –584 | –34 | 940 | –2 092 | 6 | 8 946 | |||
| Koncernen, 2022 | ||||||||||||
| Vinster/ förluster i | Flytt till | Flytt från | Förändringar | |||||||||
| Tillgångar | Ingående balans | Omklassi fi ceringar | Resultaträkningen | 1) | 2) | Inköp | Försäljningar | Avräkningar | nivå 3 | nivå 3 | i valutakurser | Utgående balans |
Utlåning | 70 | –66 | –94 | 2 | 1474 | 43 | 1429 | |||||
Räntebärande värdepapper | 49 | –12 | 1 058 | –167 | 167 | –49 | 49 | 1 095 | ||||
Egetkapitalinstrument | 19 635 | 30 | 1 895 | 3 734 | –4 578 | –643 | 251 | 20 324 | ||||
Finansiella tillgångar för vilka försäkringstagarna bär risken | 7 774 | 17 | 1 643 | –1 499 | 1 054 | –497 | 677 | 9 169 | ||||
Derivatinstrument – ränterelaterade | 303 | 288 | 29 | –275 | 1 | 346 | ||||||
Derivatinstrument – aktierelaterade | 2 | –2 | ||||||||||
| Innehav i intressebolag | 622 | –30 | –168 | 80 | 504 | |||||||
SUMMA | 28 456 | 1 954 | 6 544 | –6 340 | –273 | 2 695 | –1 189 | 1 021 | 32 866 | |||
| Skulder | ||||||||||||
Finansiella skulder för vilka kunderna bär investeringsrisken | 7 774 | 12 | 1 636 | –1 499 | 1 064 | –495 | 677 | 9 169 | ||||
Derivatinstrument – ränterelaterade | 329 | 15 | 29 | 16 | 1 | 390 | ||||||
SUMMA | 8 103 | 27 | 1 636 | –1 470 | 16 | 1 064 | –495 | 678 | 9 559 | |||
| Förändringar i nivå 3 | ||||||||||||
| Moderbolaget, 2023 | Vinster/ förluster i | Förändringar | ||||||||||
Tillgångar | Ingående balans Omklassifi ceringar | Resultaträkningen | 1) | 2) | Inköp | Försälj ningar | Avräk ningar | Flytt till nivå 3 | Flytt från nivå 3 | i valutakurser | Utgående balans | |
Utlåning | 1 429 | –290 | 930 | –54 | 2 | 35 | 2 052 | |||||
Räntebärande värdepapper | 0 | 0 | ||||||||||
Egetkapitalinstrument | 3 593 | 8 | 569 | 430 | –274 | –17 | 3 | 4 312 | ||||
Derivatinstrument – ränterelaterade | 346 | –225 | –1 | 99 | 250 | –75 | 394 | |||||
Derivatinstrument – aktierelaterade | 0 | 0 | ||||||||||
| Innehav i intressebolag | 504 | –8 | –81 | 193 | 608 | |||||||
SUMMA | 5 872 | 0 | –27 | 1 553 | –329 | 101 | 250 | –92 | 38 | 7 366 | ||
| Skulder | ||||||||||||
Derivatinstrument – ränterelaterade | 383 | 0 | 74 | –1 | 0 | –34 | 71 | –73 | 0 | 421 | ||
SUMMA | 383 | 0 | 74 | –1 | 0 | –34 | 71 | –73 | 0 | 421 | ||
| Moderbolaget, 2022 | Vinster/ förluster i | Förändringar | ||||||||||
| Tillgångar | Ingående balans | Omklassifi ceringar | Resultaträkningen | 1) | 2) | Inköp | Försälj ningar | Avräk ningar | Flytt till nivå 3 | Flytt från nivå 3 | i valutakurser | Utgående balans |
Utlåning | 70 | –65 | –93 | 2 | 1 473 | 42 | 1 429 | |||||
Räntebärande värdepapper | 49 | –49 | 0 | |||||||||
Egetkapitalinstrument | 5 329 | 30 | –139 | 325 | –1 559 | –643 | 250 | 3 593 | ||||
Derivatinstrument – ränterelaterade | 303 | 288 | 29 | –276 | 2 | 346 | ||||||
Derivatinstrument – aktierelaterade | 2 | –2 | 0 | |||||||||
| Innehav i intressebolag | 622 | –30 | –168 | 80 | 504 | |||||||
SUMMA | 6 375 | 0 | –84 | 434 | –1 654 | –274 | 1 473 | –692 | 294 | 5 872 | ||
| Skulder | ||||||||||||
Derivatinstrument – ränterelaterade | 329 | 7 | 29 | 16 | 2 | 383 | ||||||
SUMMA | 329 | 7 | 29 | 16 | 2 | 383 | ||||||
2023 | 2022 | ||||||||||||||
| Koncernen | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | |||||||
| Derivatinstrument | 1) | 4) | 394 | –421 | –27 | 29 | 346 | –382 | –36 | 51 | |||||
| Skuldinstrument | 2 052 | 2 052 | 308 | 1 429 | 1 429 | 214 | |||||||||
| Egetkapitalinstrument | 2) | 5) | 6) | 4 312 | 4 312 | 862 | 3 594 | 3 594 | 719 | ||||||
| Intresseföretag | 608 | 608 | 122 | 504 | 504 | 101 | |||||||||
| Försäkringsinnehav | |||||||||||||||
| – Finansiella instrument | 3) | 4) | 6) | 7) | 16 312 | 16 312 | 2 266 | 16 571 | 16 571 | 2 270 | |||||
| 37 | Finansiella tillgångar och skulder per klass | |||||||||
| Koncernen, 2023 | Bokfört värde | Verkligt värde | ||||||||
| Värderings teknik | Värderings teknik | |||||||||
| Noterade | base rad på | baserad på ej | ||||||||
| Säk rings- | marknads värden | observerbar indata | observer bar indata | |||||||
| Tillgångar | FVHFT | FVMPL | FVDPL | instrument | AmC | Summa | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa |
| Utlåning | 164 516 | 2 052 | 2 426 474 | 2 593 042 | 29 631 | 164 539 | 2 406 613 | 2 600 783 | ||
Skuldinstrument | 86 600 | 159 368 | 8 078 | 12 206 | 266 252 | 145 010 | 118 566 | 2 674 | 266 250 | |
Egetkapitalinstrument | 64 295 | 28 412 | 92 707 | 72 094 | 187 | 20 425 | 92 707 | |||
Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 392 457 | 392 457 | 370 326 | 13 606 | 8 525 | 392 457 | ||||
Derivatinstrument | 182 907 | 173 | 183 080 | 558 | 181 916 | 606 | 183 080 | |||
Övrigt | 18 104 | 18 104 | 2 331 | 15 773 | 18 104 | |||||
Finansiella tillgångar | 498 318 | 582 289 | 8 078 | 173 | 2 456 784 | 3 545 641 | 619 950 | 478 814 | 2 454 616 | 3 553 380 |
Övriga tillgångar (icke-finansiella) | 62 576 | |||||||||
SUMMA | 498 318 | 582 289 | 8 078 | 173 | 2 456 784 | 3 608 218 | ||||
| Skulder | ||||||||||
In- och upplåning | 13 387 | 1 745 587 | 1 758 975 | 172 | 15 555 | 1 741 789 | 1 757 516 | |||
| Finansiella tillgångar där | ||||||||||
| försäkringstagarna bär | ||||||||||
investeringsrisken | 392 362 | 392 362 | 370 231 | 13 606 | 8 525 | 392 362 | ||||
Emitterade värdepapper | 0 | 5 207 | 892 318 | 897 525 | 886 141 | 900 | 887 041 | |||
Korta positioner räntebärande värdepapper | 14 142 | 14 142 | 10 783 | 3 359 | 14 142 | |||||
| Korta positioner | ||||||||||
eget kapitalinstrument | 19 558 | 19 558 | 19 558 | 19 558 | ||||||
Derivatinstrument | 203 402 | 774 | 204 176 | 617 | 203 139 | 421 | 204 176 | |||
Övrigt | 100 | 2 631 | 19 009 | 21 740 | 274 | 40 | 21 435 | 21 749 | ||
Finansiella skulder | 250 590 | 400 199 | 774 | 2 656 915 | 3 308 478 | 401 635 | 1 121 839 | 1 773 070 | 3 296 544 | |
Skulder till försäkringstagarna | 36 453 | |||||||||
Övriga skulder (icke-finansiella) | 41 513 | |||||||||
Summa kapital | 221 775 | |||||||||
SUMMA | 250 590 | 400 199 | 774 | 2 656 915 | 3 608 218 | |||||
| 1) Inkluderar tillgodohavanden hos centralbanker med 310 042 Mkr. | ||||||||||
| Ansvarsförbindelser | Derivatinstrument, repor och | |||||||
| och åtaganden | marginalsäkerheter | Summa | ||||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Banker | 27 516 | 26 692 | 26 218 | 28 193 | 60 427 | 71 654 | 114 161 | 126 539 |
Finans och försäkring | 144 777 | 152 796 | 122 308 | 104 852 | 52 045 | 57 374 | 319 130 | 315 021 |
Parti- och detaljhandel | 82 493 | 84 618 | 65 561 | 59 192 | 2 048 | 2 327 | 150 101 | 146 137 |
Transport | 30 237 | 31 163 | 27 795 | 25 737 | 3 041 | 2 544 | 61 073 | 59 443 |
Rederiverksamhet | 50 858 | 57 955 | 19 261 | 15 804 | 858 | 1 177 | 70 977 | 74 936 |
Övrig serviceverksamhet | 204 678 | 188 524 | 165 902 | 156 849 | 7 523 | 6 970 | 378 103 | 352 343 |
Byggnadsindustri | 17 594 | 14 802 | 27 864 | 24 918 | 184 | 224 | 45 642 | 39 944 |
Tillverkningsindustri | 112 881 | 129 863 | 204 874 | 197 166 | 18 253 | 19 357 | 336 008 | 346 386 |
Jordbruk, skogsbruk och fiske | 36 325 | 33 813 | 6 884 | 5 101 | 42 | 60 | 43 251 | 38 974 |
Utvinning av mineraler, olja och gas | 5 253 | 7 671 | 17 123 | 24 415 | 668 | 1 950 | 23 044 | 34 036 |
Försörjning av el, gas och vatten | 91 843 | 81 867 | 103 874 | 106 298 | 20 074 | 46 758 | 215 791 | 234 923 |
Övrigt | 16 857 | 21 924 | 14 711 | 22 533 | 49 | 81 | 31 617 | 44 538 |
Företag | 793 796 | 804 996 | 776 156 | 742 864 | 104 784 | 138 822 | 1 674 736 | 1 686 682 |
Kommersiell fastighetsförvaltning | 184 710 | 183 183 | 29 418 | 25 087 | 1 576 | 580 | 215 704 | 208 850 |
Förvaltning av bostadsfastigheter | 137 944 | 134 079 | 9 814 | 11 361 | 651 | 176 | 148 409 | 145 616 |
Fastighetsförvaltning | 322 654 | 317 262 | 39 232 | 36 448 | 2 227 | 756 | 364 114 | 354 466 |
Bostadsrättsföreningar | 63 502 | 67 949 | 2 763 | 3 620 | 4 | 2 | 66 269 | 71 571 |
Offentlig förvaltning | 20 572 | 25 585 | 23 345 | 26 747 | 20 863 | 39 162 | 64 781 | 91 494 |
Bostadskrediter | 636 224 | 634 663 | 34 125 | 36 384 | 670 349 | 671 047 | ||
Övrig utlåning | 44 067 | 42 930 | 41 341 | 41 662 | 51 | 32 | 85 458 | 84 624 |
Hushåll | 680 291 | 677 593 | 75 465 | 78 046 | 51 | 32 | 755 807 | 755 672 |
Kreditportfölj | 1 908 332 | 1 920 078 | 943 179 | 915 918 | 188 356 | 250 428 | 3 039 868 | 3 086 423 |
Skuldinstrument | 242 950 | 240 657 | ||||||
SUMMA | 3 282 817 | 3 327 080 | ||||||
| Kreditportföljen per PD-intervall | ||||||||||||
| Koncernen, 2023 | Summa, exklusive hushåll | Hushåll | ||||||||||
| Bostads- | ||||||||||||
| Fastighets- | rätts- | Offentlig | Hushåll | |||||||||
Kategori | PD-intervall | S&P/Moody’s | Banker | Företag | förvaltning | föreningar | förvaltning | Summa | PD-intervall | |||
0 < 0,01% | AAA/Aaa | 15,8% | 0,6% | 0,4% | 0,0% | 65,7% | 3,2% | |||||
| ”Investment grade” | 0,01 < | 0,03% | AA/Aa | 45,3% | 11,8% | 3,5% | 0,1% | 30,8% | 12,1% | 0<0,2 | 67,5% | |
0,03 < | 0,12% | A/A | 27,0% | 21,9% | 3,5% | 10,4% | 0,5% | 17,8% | 0,2<0,4 | 11,7% | ||
0,12 < | 0,46% | BBB/Baa | 6,9% | 40,5% | 36,0% | 67,4% | 2,7% | 37,8% | 0,4<0,6 | 5,5% | ||
Standardbevakning | 0,46 < | 1,74% | BB/Ba | 1,6% | 20,7% | 48,8% | 21,3% | 0,3% | 24,3% | 0,6<1 | 5,3% | |
1,74 < 7% | B/B | 1,7% | 3,6% | 6,8% | 0,4% | 0,0% | 3,8% | 1<5 | 7,3% | |||
7 < 9% | B/B | 1,7% | 0,4% | 0,8% | 0,4% | 0,1% | 0,5% | 5<10 | 0,7% | |||
| ”Watch list” | 9 < 22% | CCC/Caa | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 10<30 | 0,2% | ||
22 < 100% | C/C | 0,0% | 0,2% | 0,2% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 30<50 | 0,6% | |||
Fallissemang | 100% | D | 0,0% | 0,5% | 0,1% | 0,1% | 0,0% | 0,4% | 50<100 | 1,2% | ||
SUMMA | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | TOTAL | 100% | ||||
| Koncernen, 2022 | 0 < 0,01% | AAA/Aaa | 19,1% | 0,4% | 0,2% | 0,0% | 75,1% | 4,5% | ||||
| ”Investment grade” | 0,01 < | 0,03% | AA/Aa | 44,7% | 12,5% | 3,6% | 0,1% | 22,8% | 12,7% | 0 < 0,2% | 65,7% | |
0,03 < | 0,12% | A/A | 23,0% | 22,3% | 3,9% | 10,1% | 0,4% | 17,8% | 0,2 < | 0,4% | 19,9% | |
0,12 < | 0,46% | BBB/Baa | 8,1% | 40,1% | 36,0% | 66,4% | 1,5% | 37,0% | 0,4 < | 0,6% | 0,2% | |
Standardbevakning | 0,46 < | 1,74% | BB/Ba | 1,5% | 19,8% | 51,9% | 23,3% | 0,1% | 23,7% | 0,6 < 1% | 6,9% | |
1,74 < 7% | B/B | 1,2% | 4,0% | 4,2% | 0,0% | 0,1% | 3,5% | 1 < 5% | 5,4% | |||
7 < 9% | B/B | 1,2% | 0,2% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 5 < 10% | 0,7% | |||
| ”Watch list” | 9 < 22% | CCC/Caa | 1,2% | 0,2% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 10 < 30% | 0,2% | ||
22 < 100% | C/C | 0,1% | 0,2% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 30 < 50% | 0,3% | |||
Fallissemang | 100% | D | 0,0% | 0,4% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,3% | 50 < 100% | 0,7% | ||
SUMMA | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | TOTAL | 100% | ||||
| Kreditportfölj säkerställd av garantier, kreditderivat och ställda säkerheter | ||||||||
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
| Säkerställd av garantier | Säkerställd av | Varav finansiella | Säkerställd av garantier | Säkerställd av | Varav finansiella | |||
| 2023 | Kreditportfölj | och kreditderivat | ställda säkerheter | säkerheter | Kreditportfölj | och kreditderivat | ställda säkerheter | säkerheter |
Banker | 114 161 | 2 142 | 19 498 | 12 612 | 111 446 | 2 142 | 19 496 | 12 611 |
Företag, Fastighetsförvaltning och Bostadsrättsföreningar | 2 105 119 | 28 090 | 537 293 | 52 464 | 1 895 445 | 27 389 | 471 209 | 50 995 |
Offentlig förvaltning | 64 781 | 1 759 | 170 | 54 469 | 585 | |||
Hushåll | 755 807 | 94 | 613 173 | 13 792 | 614 033 | 521 842 | 13 594 | |
SUMMA | 3 039 868 | 30 325 | 1 171 722 | 79 038 | 2 675 393 | 29 530 | 1 013 133 | 77 199 |
| 2022 | ||||||||
Banker | 126 539 | 1 998 | 14 165 | 7 006 | 124 211 | 1 998 | 14 162 | 7 004 |
Företag, Fastighetsförvaltning och Bostadsrättsföreningar | 2 112 718 | 30 056 | 534 806 | 42 231 | 1 880 374 | 29 321 | 469 300 | 41 252 |
Offentlig förvaltning | 91 494 | 1 702 | 176 | 82 029 | 448 | |||
Hushåll | 755 672 | 57 | 602 217 | 13 917 | 616 941 | 521 557 | 13 717 | |
SUMMA | 3 086 423 | 32 111 | 1 152 889 | 63 331 | 2 703 555 | 31 319 | 1 005 467 | 61 973 |
| Geografisk fördelning | ||||||||||||
Stat och kommun | Företag | Säkerställda obligationer | Värdepapperi seringar/ABS | Finansiella institutioner | Summa | |||||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Sverige | 41,0% | 30,5% | 0,3% | 0,2% | 18,7% | 20,9% | 0,4% | 0,0% | 60,4% | 51,5% | ||
Tyskland | 0,7% | 1,5% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,3% | 4,1% | 4,3% | 5,0% | 6,1% | ||
USA | 1,1% | 3,9% | 0,0% | 4,4% | 0,3% | 0,1% | 5,8% | 4,0% | ||||
Norge | 2,9% | 4,3% | 0,2% | 0,2% | 2,0% | 3,8% | 0,4% | 1,0% | 5,5% | 9,3% | ||
Danmark | 2,4% | 1,4% | 0,0% | 0,0% | 0,3% | 5,8% | 0,2% | 2,6% | 7,4% | |||
Luxemburg | 3,8% | 2,4% | 0,0% | 3,6% | 3,8% | 6,1% | ||||||
Finland | 2,1% | 3,5% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 2,1% | 3,6% | ||||
Baltikum | 2,3% | 5,3% | 5,0% | 7,3% | 5,3% | |||||||
Europa, övriga | 2,7% | 2,6% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 1,0% | 0,7% | 3,7% | 3,3% | |||
Övriga | 3,8% | 3,3% | 0,0% | 0,1% | 3,8% | 3,4% | ||||||
SUMMA | 62,6% | 58,7% | 0,5% | 0,5% | 25,7% | 30,7% | 5,0% | 3,6% | 6,2% | 6,5% | 100,0% | 100,0% |
| Fördelning per kreditrating | ||||||||||||
AAA | 51,1% | 43,1% | 0,0% | 0,0% | 25,6% | 29,9% | 3,5% | 3,0% | 3,3% | 2,6% | 83,4% | 78,7% |
AA | 3,8% | 5,3% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,3% | 2,1% | 2,5% | 6,0% | 8,1% | ||
A | 3,8% | 5,3% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,8% | 0,6% | 0,2% | 0,3% | 4,9% | 6,2% |
BBB | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,2% | 0,2% | ||||||
BB/B | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | ||||||||
CCC/CC | 0,0% | |||||||||||
| Ingen rating | 3,9% | 5,0% | 0,3% | 0,3% | 0,0% | 0,5% | 0,8% | 0,5% | 1,1% | 5,5% | 6,8% | |
SUMMA | 62,6% | 58,7% | 0,5% | 0,5% | 25,7% | 30,7% | 5,0% | 3,6% | 6,2% | 6,5% | 100,0% | 100,0% |
| SEB är exponerad mot följande marknadsrisktyper: | ||
| Definierad som risken för förlust eller | ||
| Risktyp | minskade intäkter till följd av | Uppstår i |
Ränterisk | Förändringar i räntor | All bankverksamhet |
| Kreditspreadrisk Förändringar i kreditvärdigheten av utgivaren | av till exempel obligationer eller kreditderivat | Bankens obligationsinnehav huvudsakligen |
Valutakursrisk | Fluktuationer i valutakurser | Valutahandel på internationella marknader samt |
| bankverksamhet på olika marknader | ||
Aktiekursrisk | Fluktuationer i aktiekurser | Market making och kundaktivitet i aktier och aktiederivat |
Råvaruprisrisk | Fluktuationer i råvarupriser | Kundaktivitet i råvaror |
Volatilitetsrisk | Förändring i den implicita volatiliteten | Market making och kundaktivitet i optioner i samtliga |
| tillgångsslag | ||
Inflationsrisk | Förändring i inflation | Obligationsinnehav, tillgångsvärden på balansräkningen |
| Marknads- | Fluktuationer i marknadslikviditeten i handel | Försäljning av tillgångar eller stängning av |
| likviditets risk | av tillgångar | marknads positioner |
| CVA-justering | Fluktuationer i motpartsrisk baserat på | |
förväntad framtida exponering | Derivatkontrakt som inte handlas över en börs (OTC) | |
| Value at Risk | |||||
| 2023 | 31 dec | Genomsnitt | Genomsnitt | ||
| Risk i handelslagret (99%, 10 dagar) | Min | Max | 2023 | 2023 | 2022 |
Råvaruprisrisk | 19 | 73 | 21 | 38 | 67 |
Kreditspreadsrisk | 48 | 109 | 59 | 78 | 72 |
Aktiekursrisk | 5 | 150 | 11 | 20 | 18 |
Valutakursrisk | 23 | 89 | 35 | 50 | 63 |
Ränterisk | 95 | 424 | 124 | 216 | 198 |
Volatilitetsrisk | 11 | 46 | 19 | 22 | 37 |
| Inflationrisk | 2 | 13 | 13 | 11 | |
Diversifiering | –85 | –464 | –153 | –188 | –218 |
SUMMA | 116 | 441 | 131 | 247 | 236 |
| Risk i övrig bankverksamhet (99%, 10 dagar) | |||||
Kreditspreadsrisk | 89 | 173 | 89 | 138 | 121 |
Aktiekursrisk | 18 | 49 | 18 | 35 | 35 |
Valutakursrisk | 0 | 25 | 6 | 3 | 1 |
Ränterisk | 380 | 996 | 559 | 677 | 546 |
Diversifiering | –58 | –337 | –30 | –160 | –153 |
SUMMA | 428 | 905 | 642 | 693 | 550 |
2023 | CVA | DVA | Summa |
Räntor + 100 baspunkter | 116 | 164 | 281 |
Kreditspreadar + 100 baspunkter | –1 021 | 956 | –65 |
SEK +5% | 18 | –14 | 4 |
| 2022 | |||
Räntor + 100 baspunkter | 81 | 207 | 287 |
Kreditspreadar + 100 baspunkter | –1 217 | 1 569 | 352 |
SEK +5% | 53 | –37 | 16 |
| Ränterisk känslighet i Handelslagret per löptid | |||||||
| 3–12 | |||||||
Koncernen, 2023 | < 3 månader | månader | 1–2 år | 2–5 år | 5–10 år | >10 år | Summa |
EUR | 31 | –166 | –62 | 1 004 | –568 | 228 | 468 |
SEK | –36 | –215 | –823 | 662 | –21 | 89 | –344 |
USD | –21 | –36 | 63 | –72 | 48 | –73 | –90 |
Övriga | –20 | 289 | 55 | –686 | 269 | –165 | –258 |
SUMMA | –46 | –127 | –768 | 908 | –271 | 80 | –224 |
| Koncernen, 2022 | |||||||
EUR | –12 | –91 | 137 | 1 214 | –730 | –306 | 212 |
SEK | –43 | –616 | 310 | –198 | 522 | –164 | –189 |
USD | –45 | –16 | –57 | –48 | –19 | –36 | –221 |
Övriga | –56 | 343 | –254 | –801 | 429 | 231 | –109 |
SUMMA | –156 | –380 | 136 | 166 | 202 | –275 | –307 |
| Ränterisk känslighet i Bankboken per löptid | |||||||
| 3–12 | |||||||
Koncernen, 2023 | < 3 månader | månader | 1–2 år | 2–5 år | 5–10 år | >10 år | Summa |
EUR | –138 | –6 | –200 | –233 | –35 | –2 | –615 |
SEK | 55 | –662 | 23 | –814 | –160 | –1 | –1 559 |
USD | –73 | 137 | –86 | 84 | 56 | 48 | 166 |
Övriga | 7 | –97 | 61 | –82 | –9 | –1 | –121 |
SUMMA | –149 | –629 | –201 | –1 045 | –149 | 44 | –2 128 |
| Koncernen, 2022 | |||||||
EUR | 21 | –262 | –113 | –164 | –61 | 3 | –575 |
SEK | –262 | –335 | –238 | –472 | –317 | –35 | –1 661 |
USD | –56 | –22 | 24 | 23 | –2 | 125 | 91 |
Övriga | –4 | –79 | –9 | –29 | –4 | 0 | –124 |
SUMMA | –300 | –698 | –336 | –642 | –385 | 92 | –2 269 |
| Likvida tillgångar | ||||||||||
2023 | 2022 | |||||||||
SEK | EUR | USD | Övriga | Summa | SEK | EUR | USD | Övriga | Summa | |
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 63 792 | 225 823 | 96 410 | 14 123 | 400 147 | 143 983 | 174 553 | 103 244 | 12 332 | 434 113 |
Värdepapper utgivna eller garanterade av stat, centralbank, multilaterala utvecklings banker och internationella organisationer | 94 015 | 21 223 | 28 002 | 12 078 | 155 319 | 50 221 | 20 614 | 35 888 | 13 423 | 120 147 |
Värdepapper utgivna eller garanterade av kommuner och av offentliga organ | 1 173 | 6 105 | 22 933 | 30 211 | 2 231 | 6 392 | 22 751 | 31 374 | ||
Säkerställda obligationer av extremt hög kvalitet | 75 988 | 1 861 | 542 | 63 873 | 142 264 | 40 398 | 344 | 547 | 44 838 | 86 126 |
Nivå 1 tillgångar | 234 968 | 248 908 | 131 059 | 113 007 | 727 941 | 236 833 | 195 512 | 146 072 | 93 344 | 671 760 |
Värdepapper utgivna eller garanterade av stat, centralbank, kommuner och offentliga organ | 29 | 2 143 | 608 | 2 779 | 1 539 | 488 | 2 027 | |||
Säkerställda obligationer av hög kvalitet | 4 952 | 161 | 2 292 | 6 445 | 13 849 | 7 097 | 32 | 1 318 | 5 584 | 14 031 |
Värdepapper utgivna av företag (lägst rating AA–) | 631 | 631 | ||||||||
Nivå 2A tillgångar | 5 583 | 189 | 4 434 | 7 052 | 17 259 | 7 097 | 32 | 2 857 | 6 072 | 16 058 |
Värdepapper med bakomliggande tillgångar som säkerhet | 7 897 | 7 897 | 6 815 | 6 815 | ||||||
Säkerställda obligationer av hög kvalitet | 634 | 634 | 195 | 195 | ||||||
Värdepapper utgivna av företag (rating A+ till BBB–) | 174 | 174 | 111 | 10 | 121 | |||||
Nivå 2B tillgångar | 8 071 | 634 | 8 706 | 6 926 | 10 | 195 | 7 131 | |||
Nivå 2 tillgångar | 5 583 | 8 261 | 4 434 | 7 687 | 25 965 | 7 097 | 6 958 | 2 867 | 6 267 | 23 189 |
SUMMA LIKVIDA TILLGÅNGAR | 240 551 | 257 168 | 135 493 | 120 693 | 753 906 | 243 930 | 202 470 | 148 939 | 99 611 | 694 950 |
| Likviditetsmått | ||
2023 | 2022 | |
Stabil nettofinansieringskvot (NSFR) | 112% | 109% |
Ut-/inlåningskvot | 121% | 116% |
Likviditetstäckningsgrad | 140% | 143% |
| Koncernen, 2022 | |||||||||
| Balansräkning | Betalbara | ||||||||
| (kontraktsmässiga förfallotider) | på anfordran | <3 månader | 3–12 månader | 1–5 år | >5 år | Ingen löptid | Delsumma | Diskonte ringseffekt | Summa |
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 377 966 | 377 966 | 377 966 | ||||||
Utlåning till centralbanker | 65 259 | 8 728 | 0 | 73 987 | –25 | 73 962 | |||
Utlåning till kreditinstitut | 8 167 | 59 263 | 5 611 | 3 924 | 643 | 77 609 | –374 | 77 235 | |
varav repor | 2 377 | 2 377 | –7 | 2 370 | |||||
Offentlig förvaltning | 6 415 | 18 088 | 3 079 | 11 046 | 5 480 | 44 109 | –1 434 | 42 675 | |
| Hushåll | 7 093 | 13 761 | 33 802 | 52 229 | 708 137 | 815 023 | –96 468 | 718 555 | |
Företag | 66 979 | 358 788 | 249 281 | 574 210 | 103 845 | 1 353 103 | –49 061 | 1 304 042 | |
Utlåning till allmänheten | 80 488 | 390 636 | 286 162 | 637 485 | 817 463 | 2 212 234 | –146 963 | 2 065 271 | |
varav repor | 106 533 | 106 533 | –573 | 105 960 | |||||
Skuldinstrument | 53 833 | 56 738 | 128 304 | 19 688 | 258 563 | –6 067 | 252 496 | ||
varav belåningsbara skuldinstrument | 42 653 | 26 612 | 25 845 | 12 799 | 107 909 | –2 159 | 105 750 | ||
varav andra skuldinstrument | 10 516 | 29 787 | 102 573 | 6 889 | 149 765 | –3 908 | 145 857 | ||
Egetkapitalinstrument | 68 779 | 68 779 | 68 779 | ||||||
Derivat | 187 622 | 187 622 | 187 622 | ||||||
Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 354 299 | 354 299 | 354 299 | ||||||
Finansiella tillgångar till verkligt värde | 53 833 | 56 738 | 128 304 | 19 688 | 610 699 | 869 262 | –6 067 | 863 195 | |
Övrigt | 12 041 | 614 | 68 | 65 | 62 405 | 75 194 | –44 | 75 150 | |
varav övriga finansiella tillgångar | 12 034 | 595 | 6 | 65 | 8 | 12 708 | –44 | 12 664 | |
| Summa tillgångar | 531 879 | 524 502 | 349 126 | 769 780 | 837 859 | 673 104 | 3 686 252 | –153 473 | 3 532 779 |
varav upplupna räntor utlåning | 4 624 | 4 624 | 4 624 | ||||||
varav upplupna räntor skuldinstrument | 1 004 | 1 004 | 1 004 | ||||||
| Koncernen, 2022 | |||||||||
| Balansräkning | Betalbara | ||||||||
| (kontraktsmässiga förfallotider) | på anfordran | <3 månader | 3–12 månader | 1–5 år | >5 år | Ingen löptid | Delsumma | Diskonte ringseffekt | Summa |
Skulder till kreditinstitut | 30 459 | 29 266 | 5 031 | 792 | 1 617 | 67 165 | –292 | 66 873 | |
varav repor | 2 457 | 2 457 | –8 | 2 449 | |||||
Offentlig förvaltning | 14 561 | 4 458 | 1 528 | 111 | 1 378 | 22 035 | –79 | 21 956 | |
Hushåll | 399 938 | 33 855 | 14 365 | 1 669 | 6 | 449 834 | –156 | 449 678 | |
Företag | 1 054 544 | 164 378 | 10 220 | 1 188 | 74 | 1 230 403 | –349 | 1 230 054 | |
In- och upplåning från allmänheten | 1 469 043 | 202 691 | 26 113 | 2 967 | 1 458 | 1 702 271 | –584 | 1 701 687 | |
varav inlåning | 1 310 604 | 171 764 | 22 950 | 2 770 | 1 404 | 1 509 492 | –511 | 1 508 981 | |
varav upplåning | 12 446 | 6 | 46 | 12 498 | –22 | 12 476 | |||
varav repor | 12 134 | 12 134 | –20 | 12 114 | |||||
Finansiella skulder för vilka kunderna bär investeringsrisken | 355 796 | 355 796 | 355 796 | ||||||
Skulder till försäkringstagare | 701 | 1 995 | 8 221 | 20 034 | 2 474 | 33 425 | 33 425 | ||
Certifikat | 140 316 | 215 501 | 1 | 355 818 | –2 643 | 353 175 | |||
Säkerställda obligationer | 11 563 | 53 462 | 209 143 | 8 715 | 282 883 | –8 173 | 274 710 | ||
Övriga obligationer | 12 622 | 27 354 | 112 143 | 20 944 | 173 063 | –5 799 | 167 264 | ||
Emitterade värdepapper | 164 501 | 296 317 | 321 288 | 29 659 | 811 764 | –16 615 | 795 149 | ||
Skuldinstrument | 37 | 286 | 10 418 | 16 295 | 27 036 | –2 927 | 24 109 | ||
Egetkapitalinstrument | 20 527 | 20 527 | 20 527 | ||||||
Derivat | 238 048 | 238 048 | 238 048 | ||||||
Övriga skulder | 12 | 161 | 7 284 | 7 457 | –1 | 7 456 | |||
Finansiella skulder till verkligt värde | 49 | 447 | 10 418 | 16 295 | 265 858 | 293 067 | –2 928 | 290 139 | |
Övrigt | 10 814 | 2 566 | 3 258 | 2 638 | 37 634 | 56 911 | –109 | 56 802 | |
varav övriga finansiella skulder | 10 175 | 1 772 | 548 | 529 | 225 | 13 249 | –109 | 13 140 | |
varav leasingskulder | 1 | 292 | 654 | 2 236 | 1 807 | 4 988 | 289 | 5 277 | |
Efterställda skulder | 9 451 | 20 195 | 1 109 | 30 755 | –1 988 | 28 767 | |||
Eget kapital | 204 141 | 204 141 | 204 141 | ||||||
Summa skulder och eget kapital | 1 499 502 | 408 022 | 341 920 | 367 139 | 72 810 | 865 902 | 3 555 295 | –22 516 | 3 532 779 |
varav upplupna räntor in- och upplåning | 992 | 992 | 992 | ||||||
varav upplupna räntor emitterade värdepapper | 1 988 | 1 988 | 1 988 | ||||||
| Eventualförpliktelser | |||||||||
Lånelöften | 35 | 382 575 | 98 453 | 385 101 | 15 901 | 882 065 | 882 065 | ||
Andra finansiella åtaganden | 26 363 | 47 725 | 47 914 | 58 356 | 180 358 | 180 358 | |||
Summa skulder, eget kapital och eventualförpliktelser | 1 499 537 | 816 960 | 488 098 | 800 154 | 147 067 | 865 934 | 4 617 749 | –22 516 | 4 595 233 |
| Eventualförpliktelser | ||||||||
Lånelöften | 73 464 | 80 894 | 364 918 | 9 105 | 528 381 | 528 381 | ||
Andra finansiella åtaganden | 21 173 | 44 746 | 46 517 | 60 880 | 173 316 | 173 316 | ||
Operationella leasingåtaganden | 231 | 535 | 1 964 | 2 086 | 4 816 | –320 | 4 496 | |
Summa skulder, eget kapital och eventualförpliktelser | 476 813 | 460 068 | 804 342 | 119 713 | 425 244 | 3 598 916 | –20 038 | 3 578 878 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Genomsnittlig återstående löptid (år) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Utlåning till kreditinstitut | 0,37 | 0,37 | 0,44 | 0,29 |
Utlåning till allmänheten | 4,35 | 4,42 | 4,23 | 4,34 |
Skulder till kreditinstitut | 0,29 | 0,36 | 0,74 | 1,25 |
Inlåning från allmänheten | 0,05 | 0,04 | 0,04 | 0,04 |
Upplåning från allmänheten | 0,13 | 0,14 | 0,13 | 0,13 |
Certifikat | 0,51 | 0,43 | 0,51 | 0,43 |
Säkerställda obligationer | 2,79 | 2,62 | 2,79 | 2,62 |
Övriga obligationer | 2,98 | 3,20 | 2,98 | 3,20 |
| SEB Konsoliderad situation – Kapitalbaskrav (explicit eller implicit) dec 2023 | ||||
CET 1 | AT1 | Tier 2 | Total | |
Pelare 1 | 4,5% | 1,5% | 2,0% | 8,0% |
| Pelare 2 | ||||
Kreditrelaterad Koncentrationsrisk | 0,2% | 0,1% | 0,1% | 0,4% |
Ränterisk i bankboken | 0,3% | 0,1% | 0,2% | 0,6% |
Pågående översyn av IRK-modeller | 1,0% | 0,0% | 0,2% | 1,2% |
Total Pelare 2 | 1,6% | 0,2% | 0,5% | 2,3% |
Total ÖUP-kapitalkravsrelation (TSCR) | 6,1% | 1,7% | 2,5% | 10,3% |
| Institutsspecifika buffertkrav | ||||
Kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | ||
Systemriskbuffert | 3,1% | 3,1% | ||
Kapitalbuffert för övriga systemviktiga institut (O-SII) | 1,0% | 1,0% | ||
Kontracyklisk kapitalbuffert | 1,6% | 1,6% | ||
Kombinerat buffertkrav (CBR) | 8,1% | 8,1% | ||
Samlad kapitalkravsrelation (TSCR+CBR) | 14,2% | 1,7% | 2,5% | 18,4% |
Pelare 2 vägledning (P2G) | 0,5% | 0,5% | ||
Samlad kapitalkravsrelation och P2G | 14,7% | 1,7% | 2,5% | 18,9% |
| Kapitaltäckningsanalys | ||||
Konsoliderad situation | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Tillgängligt kapital och totalt riskvägt exponeringsbelopp | ||||
Kärnprimärkapital | 170 364 | 162 956 | 137 213 | 136 851 |
Primärkapital | 184 409 | 177 517 | 151 257 | 151 413 |
Totalt kapital | 199 688 | 193 025 | 166 656 | 166 708 |
Totalt riskvägt exponeringsbelopp (TREA) | 891 992 | 859 320 | 802 153 | 778 243 |
| Kapitalrelationer och minimikapitalkrav | ||||
| (som procentandel av TREA) | ||||
Kärnprimärkapitalrelation (%) | 19,1% | 19,0% | 17,1% | 17,6% |
Primärkapitalrelation (%) | 20,7% | 20,7% | 18,9% | 19,5% |
Total kapitalrelation (%) | 22,4% | 22,5% | 20,8% | 21,4% |
Pelare 1 minimikapitalkrav (%, P1) | 8,0% | 8,0% | 8,0% | 8,0% |
Pelare 1 minimikapitalkrav (belopp) | 71 359 | 68 746 | 64 172 | 62 259 |
| Ytterligare kapitalbaskrav (P2R) för att hantera andra risker än | ||||
| risken för alltför låg bruttosoliditet (som procentandel av TREA) | ||||
Ytterligare kapitalbaskrav (%, P2R) | 2,3% | 2,0% | 1,6% | 1,7% |
varav: ska utgöras av kärnprimärkapital (i procentenheter) | 1,6% | 1,4% | 1,1% | 1,2% |
varav: ska utgöras av primärkapital (i procentenheter) | 1,8% | 1,6% | 1,2% | 1,3% |
Total ÖUP-kapitalkravsrelation (%, P1+P2R) | 10,3% | 10,0% | 9,6% | 9,7% |
Total ÖUP-kapitalkravsrelation (belopp) | 91 590 | 86 142 | 76 718 | 75 777 |
| Ytterligare buffertkrav samt Pelare 2 vägledning för | ||||
| kärnprimärkapital (som procentandel av TREA) | ||||
Kapitalkonserveringsbuffert (%) | 2,5% | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
Institutspecifik kontracyklisk kapitalbuffert (%) | 1,6% | 0,8% | 1,6% | 0,8% |
Systemriskbuffert (%) | 3,1% | 3,1% | ||
Buffert för andra systemviktiga institut (%) | 1,0% | 1,0% | ||
Kombinerat buffertkrav (%, CBR) | 8,1% | 7,4% | 4,1% | 3,3% |
Kombinerat buffertkrav (belopp) | 72 539 | 63 391 | 32 847 | 25 727 |
Samlade kapitalkrav (%, P1+P2R+CBR) | 18,4% | 17,4% | 13,7% | 13,0% |
Samlade kapitalkrav (belopp) | 164 128 | 149 533 | 109 565 | 101 504 |
Tillgängligt kärnprimärkapital efter uppfyllande av de totala kapital- baskraven för översyns- och utvärderingsprocessen (%, P1+P2R) | 12,1% | 12,4% | 11,2% | 11,7% |
Pelare 2 vägledning (%, P2G) | 0,5% | 1,0% | ||
Pelare 2 vägledning (belopp) | 4 460 | 8 593 | ||
Samlad kapitalkravsrelation och P2G (%) | 18,9% | 18,4% | 13,7% | 13,0% |
Samlad kapitalkravsrelation och P2G (belopp) | 168 588 | 158 127 | 109 565 | 101 504 |
Bruttosoliditetsgrad, krav samt kärnprimärkapital Pelare 2 väg- ledning (som procentandel av summa bruttosoliditetsexponering) | ||||
Primärkapital (belopp) | 184 409 | 177 517 | 151 257 | 151 413 |
Summa bruttosoliditetsexponering (belopp) | 3 401 754 | 3 539 598 | 3 118 996 | 3 263 128 |
Bruttosoliditetsgrad (%) | 5,4% | 5,0% | 4,8% | 4,6% |
Totalt ÖUP-bruttosoliditetskrav (%) | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% |
Samlat bruttosoliditetskrav (%) | 3,0% | 3,0% | 3,0% | 3,0% |
Samlat bruttosoliditetskrav (belopp) | 102 053 | 106 188 | 93 570 | 97 894 |
Pelare 2 vägledning (%, P2G) | 0,5% | 0,5% | ||
Pelare 2 vägledning (belopp) | 17 009 | 15 928 | ||
Samlat bruttosoliditetskrav och P2G (%) | 3,5% | 3,5% | 3,0% | 3,0% |
Samlat bruttosoliditetskrav och P2G (belopp) | 119 061 | 122 116 | 93 570 | 97 894 |
i egna kärnprimärkapitalinstrument | 5 360 | 4 248 | 5 179 | 4 249 |
| Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar | 203 297 | 194 506 | 152 591 | 149 566 |
Ytterligare värdejusteringar | –1 381 | –1 331 | –1 285 | –1 289 |
Goodwill | –4 256 | –4 308 | –3 358 | –3 358 |
Immateriella tillgångar | –1 142 | –1 236 | –1 058 | –1 132 |
Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | –17 | |||
| Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på | ||||
kassaflödessäkringar | –14 | –62 | –14 | –62 |
Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | –100 | –24 | –97 | –23 |
| Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och | ||||
beror på ändringar av egen kreditstatus | –579 | –1 060 | –575 | –1 050 |
Förmånsbestämda pensionsplaner | –16 468 | –17 712 | ||
Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument | –8 992 | –5 799 | –8 992 | –5 799 |
Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | –32 933 | –31 550 | –15 378 | –12 715 |
Kärnprimärkapital | 170 364 | 162 956 | 137 213 | 136 851 |
Primärkapitaltillskott | 14 045 | 14 561 | 14 045 | 14 561 |
Primärkapital | 184 409 | 177 517 | 151 941 | 151 413 |
Supplementärkapitalinstrument | 15 109 | 15 002 | 15 109 | 15 002 |
Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | 1 370 | 1 706 | 1 489 | 1 494 |
| Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella | ||||
sektorn | –1 200 | –1 200 | –1 200 | –1 200 |
Supplementärkapital | 15 279 | 15 508 | 15 399 | 15 295 |
TOTALT KAPITAL | 199 688 | 193 025 | 166 656 | 166 708 |
| Riskexponeringsbelopp | ||||||||
Konsoliderad situation | Moderbolaget | |||||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |||||
| Riskex po nerings- | Riskex po nerings- | Riskex po nerings- | Riskex ponerings- | |||||
| Kreditrisk IRK | belopp | Kapitalkrav | belopp | Kapitalkrav | belopp | Kapitalkrav | belopp | Kapitalkrav |
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 17 131 | 1 370 | 18 304 | 1 464 | 8 509 | 681 | 9 987 | 799 |
Exponeringar mot institut | 56 837 | 4 547 | 66 245 | 5 300 | 56 455 | 4 516 | 65 707 | 5 257 |
Exponeringar mot företag | 425 657 | 34 053 | 407 153 | 32 572 | 347 684 | 27 815 | 334 983 | 26 799 |
Hushållsexponeringar | 75 418 | 6 033 | 67 811 | 5 425 | 46 799 | 3 744 | 44 316 | 3 545 |
varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 51 407 | 4 113 | 44 643 | 3 571 | 36 928 | 2 954 | 35 015 | 2 801 |
varav exponeringar mot små och medelstora företag | 6 540 | 523 | 6 044 | 484 | 2 680 | 214 | 2 046 | 164 |
varav övriga hushållsexponeringar | 17 471 | 1 398 | 17 124 | 1 370 | 7 191 | 575 | 7 256 | 580 |
Positioner i värdepapperiseringar | 2 597 | 208 | 2 036 | 163 | 2 597 | 208 | 2 036 | 163 |
Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 577 640 | 46 211 | 561 550 | 44 924 | 462 044 | 36 964 | 457 029 | 36 562 |
| Kreditrisk schablonmetod | ||||||||
Exponeringar mot stater eller centralbanker | 3 210 | 257 | 6 640 | 531 | ||||
Exponeringar mot administrativa organ och icke-kommersiella företag | 711 | 57 | 711 | 57 | ||||
Exponeringar mot institut | 740 | 59 | 962 | 77 | 11 880 | 950 | 14 168 | 1 133 |
Exponeringar mot företag | 4 801 | 384 | 6 933 | 555 | 3 224 | 258 | 5 048 | 404 |
Exponeringar mot hushåll | 12 249 | 980 | 14 521 | 1 162 | 8 719 | 697 | 8 285 | 663 |
Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 1 873 | 150 | 2 486 | 199 | 1 872 | 150 | 2 484 | 199 |
Fallerande exponeringar | 137 | 11 | 122 | 10 | 121 | 10 | 98 | 8 |
Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk | 397 | 32 | 515 | 41 | 397 | 32 | 515 | 41 |
Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) | 458 | 37 | 1 628 | 130 | 458 | 37 | 1 628 | 130 |
Aktieexponeringar | 6 040 | 483 | 5 540 | 443 | 52 951 | 4 236 | 51 432 | 4 115 |
Övriga poster | 11 695 | 936 | 9 851 | 788 | 2 929 | 234 | 3 022 | 242 |
Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod | 42 312 | 3 385 | 49 197 | 3 936 | 83 263 | 6 661 | 86 680 | 6 934 |
| Marknadsrisk | ||||||||
Risker i handelslagret där interna modeller använts | 19 375 | 1 550 | 39 876 | 3 190 | 19 375 | 1 550 | 39 876 | 3 190 |
Risker i handelslagret där standardmetoder använts | 5 614 | 449 | 7 251 | 580 | 5 540 | 443 | 7 226 | 578 |
Total marknadsrisk | 24 989 | 1 999 | 47 128 | 3 770 | 24 915 | 1 993 | 47 103 | 3 768 |
| Övriga kapitalkrav | ||||||||
Operativ risk enligt internmätningsmetod | 53 381 | 4 271 | 50 452 | 4 036 | 41 628 | 3 330 | 38 923 | 3 114 |
Avvecklingsrisk | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 10 407 | 833 | 12 309 | 985 | 10 403 | 832 | 12 304 | 984 |
Investeringar i försäkringsverksamhet | 25 155 | 2 012 | 23 851 | 1 908 | 25 155 | 2 012 | 23 851 | 1 908 |
Övriga exponeringar | 3 875 | 310 | 2 991 | 239 | 516 | 41 | 519 | 42 |
| Ytterligare riskexponeringsbelopp | 154 233 | 12 339 | 111 841 | 8 947 | 154 229 | 12 338 | 111 833 | 8 947 |
Totalt övrigt kapitalkrav | 247 051 | 19 764 | 201 444 | 16 116 | 231 931 | 18 554 | 187 432 | 14 995 |
SUMMA | 891 992 | 71 359 | 859 320 | 68 746 | 802 153 | 64 172 | 778 243 | 62 259 |
| Genomsnittlig riskvikt | ||||
Konsoliderad situation | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Exponeringar mot stater eller centralbanker | 2,8% | 2,8% | 1,6% | 1,9% |
Institutsexponeringar | 20,8% | 24,9% | 20,8% | 24,9% |
Företagsexponeringar | 28,4% | 27,3% | 25,5% | 24,5% |
Hushållsexponeringar | 10,3% | 9,3% | 7,9% | 7,4% |
varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 7,9% | 6,8% | 6,5% | 6,1% |
varav exponeringar mot små och medelstora företag | 56,9% | 51,0% | 41,8% | 33,5% |
varav övriga hushållsexponeringar | 26,2% | 28,0% | 41,1% | 40,8% |
Positioner i värdepapperiseringar | 16,7% | 16,9% | 16,7% | 16,9% |
| 42 | Livförsäkringsrörelsen | ||
| Koncernen | |||
| Resultaträkning | Koncernens resultaträkning | 2023 | 2022 |
Avgifter från investeringsavtal | Provisionsintäkter | 1 506 | 1 164 |
Erhållna ersättningar från fondbolag | Provisionsintäkter | 1 587 | 1 955 |
Övriga kostnader | Provisionskostnader & övriga kostnader | –1 859 | –1 646 |
varav provisionskostnader | –814 | –787 | |
varav övriga kostnader | –1 045 | –859 | |
Resultat investeringsavtal | 1 234 | 1 473 | |
Försäkringsintäkter | Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 483 | 1 587 |
Kostnader för försäkringstjänster | Nettoresultat av finansiella transaktioner, | ||
provisionskostnader & övriga kostnader | –1 254 | –1 423 | |
varav nettoresultat av finansiella transaktioner | –767 | –889 | |
varav provisionskostnader | –136 | –165 | |
varav övriga kostnader | –352 | –369 | |
Netto kostnader återförsäkringskontrakt | Nettoresultat av finansiella transaktioner | 9 | –19 |
Resultat av försäkringstjänster | 238 | 145 | |
Kapitalavkastning | Nettoresultat av finansiella transaktioner | 3 235 | –5 572 |
varav försäkringskontrakt | 2 825 | –5 520 | |
| Netto finansiella kostnader för försäkring/ | varav övriga investeringar | 410 | –53 |
återförsäkrings kontrakt | Nettoresultat av finansiella transaktioner | –2 842 | 5 504 |
Netto finansiellt resultat | 392 | –68 | |
Övriga intäkter/kostnader | Övriga intäkter/kostnader | 224 | 215 |
varav övriga intäkter | 431 | 414 | |
varav övriga kostnader | –207 | –199 | |
RÖRELSERESULTAT | 2 089 | 1 764 | |
| Sammanfattad finansiell information för Gamla Livförsäkringsaktiebolaget SEB Trygg Liv | ||
Sammanfattning av resultaträkningen | 2023 | 2022 |
Resultat från livförsäkringsverksamheten | 477 | 7 961 |
Övriga kostnader och bokslutsdispositioner | 4 | 14 |
Skatter | –485 | –290 |
NETTORESULTAT | –3 | 7 685 |
| Sammanfattning av balansräkningen | ||
SUMMA TILLGÅNGAR | 176 454 | 182 351 |
Summa skulder | 65 524 | 63 704 |
Eget kapital | 110 836 | 118 549 |
Obeskattade reserver | 94 | 98 |
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 176 454 | 182 351 |
| 43 | Intressen i icke-konsoliderade strukturerade företag | |||||
Koncernen | Moderbolaget | |||||
| Special- | Special- | |||||
| Tillgångar, 2023 | företag | Fonder | Summa | företag | Fonder | Summa |
Utlåning till allmänheten | 8 321 | 8 321 | 8 321 | 8 321 | ||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | ||||||
via resultatet | 18 | 358 366 | 358 384 | 18 | 30 | 48 |
varav derivat | 18 | 18 | 18 | 18 | ||
SUMMA | 8 339 | 358 366 | 366 705 | 8 339 | 30 | 8 369 |
| Skulder | ||||||
In- och upplåning från allmänheten | 489 | 489 | 489 | 489 | ||
Skulder till verkligt värde | 92 | 92 | 92 | 92 | ||
varav derivat | 92 | 92 | 92 | 92 | ||
SUMMA | 581 | 581 | 581 | 581 | ||
Eventualförpliktelser | 517 | 517 | 517 | 517 | ||
Koncernens maximala exponering för förluster | 8 856 | 23 004 | 31 860 | 8 856 | 30 | 8 886 |
| 1) Investeringar i SEB fonder och externt förvaltade fonder. | Koncernen | Moderbolaget | ||||
| Special- | Special- | |||||
| Tillgångar, 2022 | företag | Fonder | Summa | företag | Fonder | Summa |
Utlåning till allmänheten | 11 710 | 11 710 | 11 710 | 11 710 | ||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | ||||||
via resultatet | 4 | 326 095 | 326 099 | 4 | 47 | 51 |
varav derivat | 4 | 4 | 4 | 4 | ||
SUMMA | 11 714 | 326 095 | 337 810 | 11 714 | 47 | 11 761 |
| Skulder | ||||||
In- och upplåning från allmänheten | 484 | 484 | 484 | 484 | ||
Skulder till verkligt värde | 101 | 101 | 101 | 101 | ||
varav derivat | 101 | 101 | 101 | 101 | ||
SUMMA | 586 | 586 | 586 | 586 | ||
Eventualförpliktelser | 1 209 | 1 209 | 1 209 | 1 209 | ||
Koncernens maximala exponering för förluster | 12 923 | 22 206 | 35 129 | 12 923 | 47 | 12 970 |
| 44 | Upplysningar om närstående | |||||
| Koncernen | ||||||
Intresseföretag | Nyckelpersoner | Övriga närstående | ||||
| Tillgångar/ | Tillgångar/ | Tillgångar/ | ||||
| Koncernen, 2023 | Skulder | Räntor | Skulder | Räntor | Skulder | Räntor |
Utlåning till allmänheten | 713 | 31 | 247 | 9 | 55 | 3 |
Derivat med positivt stängningsvärde | 1 968 | |||||
Övriga tillgångar | 16 | |||||
In- och upplåning från allmänheten | 1 212 | 17 | 63 | 1 | 1 133 | 52 |
Övriga skulder | 2 | |||||
| Koncernen, 2022 | ||||||
Utlåning till allmänheten | 559 | 15 | 240 | 6 | 55 | 2 |
Derivat med positivt stängningsvärde | 1 791 | |||||
Övriga tillgångar | 30 | |||||
In- och upplåning från allmänheten | 725 | 0 | 46 | 1 019 | 8 | |
Övriga skulder | 0 |
| 46 | Ställda säkerheter | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Panter och jämförliga säkerheter ställda för egna skulder och avsättningar | 664 391 | 586 059 | 663 643 | 585 547 |
Säkerheter ställda för egna skulder till försäkringstagarna | 428 673 | 388 959 | ||
Övriga ställda panter och jämförbara säkerheter | 68 546 | 62 565 | 68 546 | 62 565 |
SUMMA | 1 161 610 | 1 037 584 | 732 188 | 648 113 |
| Panter och jämförliga säkerheter ställda för egna skulder och avsättningar | ||||
Repor | 47 268 | 40 110 | 47 268 | 40 110 |
Tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer – bostäder och fastigheter | 328 308 | 290 341 | 328 308 | 290 341 |
Övriga säkerheter | 288 815 | 255 608 | 288 067 | 255 096 |
SUMMA | 664 391 | 586 059 | 663 643 | 585 547 |
| 1) Överförda tillgångar som inte uppfyller kraven för att tas bort från balansräkningen. | ||||
| Säkerheter ställda för egna skulder till försäkringstagarna | ||||
Tillgångar pantsatta för försäkringsavtal | 36 312 | 30 984 | ||
| Tillgångar pantsatta för investeringsavtal | 392 362 | 357 975 | ||
SUMMA | 428 673 | 388 959 | ||
| 1) Fondandelar | ||||
| Övriga ställda panter och jämförbara säkerheter | ||||
| Obligationer | 23 830 | 19 180 | 23 830 | 19 180 |
Övriga | 44 715 | 43 386 | 44 715 | 43 386 |
SUMMA | 68 546 | 62 565 | 68 546 | 62 565 |
| Redovisade överförda finansiella tillgångar | ||||||||
| Erhållna säkerheter | ||||||||
Överförda tillgångar | Skulder hänförliga till tillgångarna | hänförliga till tillgångarna | ||||||
| Värde- | Värde- | |||||||
| Koncernen, 2023 | papperslån | Återköps avtal | Övrigt | Totalt | papperslån | Återköps avtal | Totalt | Värdepapperslån |
Aktier | 30 739 | 236 | 30 975 | 7 801 | 7 801 | 22 535 | ||
Skuldinstrument | 19 487 | 1 615 | 316 | 21 418 | 2 934 | 1 615 | 4 549 | 15 747 |
Finansiella tillgångar som innehas för handel | 50 226 | 1 615 | 552 | 52 393 | 10 734 | 1 615 | 12 350 | 38 282 |
| Koncernen, 2022 | ||||||||
Aktier | 12 154 | 10 | 12 164 | 3 388 | 3 388 | 8 906 | ||
Skuldinstrument | 31 276 | 6 721 | 725 | 38 722 | 10 480 | 6 721 | 17 201 | 21 527 |
Finansiella tillgångar som innehas för handel | 43 430 | 6 721 | 735 | 50 886 | 13 868 | 6 721 | 20 589 | 30 433 |
| Erhållna säkerheter | ||||||||
Överförda tillgångar | Skulder hänförliga till tillgångarna | hänförliga till tillgångarna | ||||||
| Värde- | Värde- | |||||||
| Moderbolaget, 2023 | papperslån | Återköps avtal | Övrigt | Totalt | papperslån | Återköps avtal | Totalt | Värdepapperslån |
Aktier | 30 739 | 30 739 | 7 801 | 7 801 | 22 535 | |||
Skuldinstrument | 19 487 | 1 615 | 316 | 21 418 | 2 934 | 1 615 | 4 549 | 15 747 |
Finansiella tillgångar som innehas för handel | 50 226 | 1 615 | 316 | 52 157 | 10 734 | 1 615 | 12 350 | 38 282 |
| Moderbolaget, 2022 | ||||||||
Aktier | 12 154 | 12 154 | 3 388 | 3 388 | 8 906 | |||
Skuldinstrument | 31 276 | 6 721 | 725 | 38 722 | 10 480 | 6 721 | 17 201 | 21 527 |
Finansiella tillgångar som innehas för handel | 43 430 | 6 721 | 725 | 50 876 | 13 868 | 6 721 | 20 589 | 30 433 |
| 47 | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ansvarsförbindelser | 201 010 | 180 358 | 190 120 | 173 316 |
Åtaganden | 904 280 | 882 065 | 836 788 | 815 987 |
SUMMA | 1 105 290 | 1 062 423 | 1 026 908 | 989 303 |
| Ansvarsförbindelser | ||||
Egna accepter | 4 065 | 957 | 3 888 | 893 |
| Finansiella garantier, lämnade | 11 833 | 11 209 | 13 701 | 14 411 |
varav koncerninternt | 1 708 | 3 219 | ||
Övriga garantier, lämnade | 185 112 | 168 192 | 172 532 | 158 012 |
varav koncerninternt | 678 | 1 215 | ||
Garantiförpliktelser | 196 945 | 179 401 | 186 233 | 172 424 |
SUMMA | 201 010 | 180 358 | 190 120 | 173 316 |
| Åtaganden | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Beviljade men ej utbetalade krediter | 565 502 | 549 471 | 540 778 | 528 381 |
varav koncerninternt | 0 | 0 | ||
Outnyttjad del av beviljad räkningskredit | 149 467 | 149 710 | 112 631 | 112 609 |
varav koncerninternt | 13 259 | 12 082 | ||
Vidareutlåning av inlånade värdepapper | 162 472 | 147 886 | 163 097 | 148 068 |
varav koncerninternt | 625 | 182 | ||
Övriga åtaganden | 26 839 | 34 999 | 20 283 | 26 929 |
SUMMA | 904 280 | 882 065 | 836 788 | 815 987 |
| 48 | Leasing | |
| Koncernen | ||
| Leasetagare | 2023 | 2022 |
| Resultaträkning | ||
Räntekostnader på leasingskulder (Räntenettot) | 106 | 78 |
Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal (Övriga kostnader) | 19 | 14 |
| Kostnader hänförliga till leasing av tillgångar av lågt värde | ||
(Övriga kostnader) | 118 | 100 |
| Avskrivningar av nyttjanderättstillgångar (Avskrivningar) | 962 | 879 |
TOTAL | 1 204 | 1 071 |
| Balansräkning | ||
Nyttjanderättstillgångar – tillkommande | 755 | 142 |
| Nyttjanderättstillgångar – utgående balans | 6 266 | 4 834 |
Leasingskulder (Övriga skulder) | 6 699 | 5 277 |
| Leasegivare | ||
| Koncernen | ||
| Finansiella leasingavtal | 2023 | 2022 |
| Odiskonterade förväntade leasingavgifter efter bokslutsdagen för | ||
år 1 | 11 595 | 11 435 |
år 2 | 10 810 | 11 119 |
år 3 | 11 470 | 9 180 |
år 4 | 8 455 | 7 292 |
år 5 | 7 407 | 6 191 |
år 6 och senare | 29 894 | 26 585 |
Summa odiskonterade leasingfordringar | 79 632 | 71 800 |
Ej intjänad avkastning | –11 374 | –5 935 |
NETTOINVESTERING LEASING | 68 257 | 65 865 |
Avkastning (ränteintäkt) på nettoinvesteringen | 2 901 | 1 291 |