Fakturering i koncernen 2024 | |||||||
40% | |||||||
35% | |||||||
30% | |||||||
25% | |||||||
20% | |||||||
15% | |||||||
10% | |||||||
5% | |||||||
0% | |||||||
SEK | USD | NOK | EUR | GBP | DKK | CHF | AUD |
Fakturering per valuta |
MSEK | Effekt +10% | Effekt -10% |
EUR | 8,2 | -8,2 |
GBP | 5,3 | -5,3 |
NOK | 11,5 | -11,5 |
USD | -9,2 | 9,2 |
AUD | -0,0 | 0,0 |
DKK | 10,4 | -10,4 |
CHF | 0,0 | -0,0 |
Mellan | ||||||||
Nominell | Nominellt | Inom 6 | 6 och 12 | Mellan | Mellan | Senare | ||
2024, MSEK | ränta | belopp | månader | månader | 1 och 2 år | 2 och 5 år | än 5 år | Totalt |
Banklån | 4,45% | 132,5 | 17,9 | 17,5 | 104,8 | - | - | 140,2 |
Checkräkning | 2,00% | - | - | - | - | - | - | - |
Villkorade tilläggsköpeskillingar | 0,0 | - | - | - | - | 0,0 | ||
Odiskonterade leasingavgifter | 10,2 | 15,1 | 19,2 | 38,4 | 10,5 | 93,4 | ||
Leverantörsskulder | 85,6 | - | - | - | - | 85,6 | ||
Totalt | 113,7 | 32,6 | 124,0 | 38,4 | 10,5 | 319,3 |
Mellan | ||||||||
Nominell | Nominellt | Inom 6 | 6 och 12 | Mellan | Mellan | Senare | ||
2023, MSEK | ränta | belopp | månader | månader | 1 och 2 år | 2 och 5 år | än 5 år | Totalt |
Banklån | 6,14% | 162,5 | 19,9 | 19,4 | 136,7 | - | - | 176,0 |
Checkräkning | 5,25% | 120,0 | 3,2 | 3,2 | 123,4 | - | - | 129,7 |
Villkorade tilläggsköpeskillingar | 12,3 | - | - | - | - | 12,3 | ||
Odiskonterade leasingavgifter | 11,5 | 15,0 | 22,7 | 42,0 | 21,9 | 113,0 | ||
Leverantörsskulder | 114,0 | - | - | - | 114,0 | |||
Totalt | 160,9 | 37,5 | 282,8 | 42,0 | 21,9 | 545,1 |
2024 | 2023 | |
Nettoomsättning | ||
Sverige | 400,7 | 427,4 |
Övriga Norden (exkl Sverige) | 294,4 | 261,7 |
Europa (exkl Norden) | 309,6 | 231,3 |
Nordamerika | 153,1 | 185,0 |
Övriga länder | 43,1 | 46,0 |
Totalt | 1 200,9 | 1 151,3 |
Koncernens immateriella och materiella anläggningstillgångar fördelade per land | 2024 | 2023 |
Sverige | 369,8 | 648,1 |
Norge | 96,2 | 105,4 |
USA | 2,7 | 5,6 |
Storbritannien | 10,5 | 5,0 |
Tyskland | 2,7 | 3,1 |
Övriga | 0,1 | 0,1 |
Totalt | 482,0 | 767,3 |
Kostnadsslagsindelning | 2024 | 2023 |
Kostnad för sålda varor | 61,0 | - |
Övriga kostnader | 4,8 | - |
Personalkostnader | 7,6 | - |
Av- och nedskrivningar | 236,6 | - |
Totalt | 310,0 | - |
2024 | 2023 | |
Valutakursvinst på rörelsefordringar/skulder | 6,1 | 6,6 |
Valutakursförlust på rörelsefordringar/skulder | -14,4 | -4,4 |
Övrigt | 0,0 | -1,0 |
Totalt | -8,4 | 1,2 |
2024 | 2023 | |
Varukostnad | 651,7 | 587,5 |
Övriga kostnader | 111,8 | 102,3 |
Personalkostnader | 328,2 | 301,7 |
Avskrivningar | 303,4 | 59,9 |
Övriga rörelsekostnader | 14,8 | 5,4 |
Totalt | 1 409,8 | 1 056,8 |
2024 | 2023 | |
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB: | ||
Revisionsuppdrag | 3,0 | 3,3 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | - | 0,1 |
Skatterådgivning | 0,1 | 0,1 |
Övriga tjänster | - | - |
Totalt | 3,1 | 3,5 |
Mazars: | ||
Revisionsuppdrag | 0,3 | 1,5 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | - | 0,2 |
Skatterådgivning | 0,9 | 1,4 |
Övriga tjänster | - | 0,0 |
Totalt | 1,2 | 3,1 |
Övriga: | ||
Revisionsuppdrag | 0,0 | 0,0 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | - | - |
Skatterådgivning | - | - |
Övriga tjänster | - | - |
Totalt | 0,0 | 0,0 |
2024 | 2023 | |
Goodwill | 141,4 | - |
Nyttjanderättstillgångar | 35,6 | 22,8 |
Aktiverad produktutveckling | 62,0 | 17,3 |
Kundrelationer | 6,7 | 6,8 |
Varumärke | 49,5 | 5,7 |
Programvara | 2,2 | 2,3 |
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0,1 | 0,1 |
Nedlagda kostnader på annans fastighet | 1,4 | 1,2 |
Inventarier, verktyg och installationer | 4,5 | 3,7 |
Totalt | 303,4 | 59,9 |
Belopp som redovisats i resultatet | 2024 | 2023 |
Avskrivningar - Kostnad såld vara | 1,8 | 1,8 |
Avskrivningar - Administrationskostnader | 12,9 | 12,8 |
Avskrivningar - Försäljningskostnader | 4,3 | 4,3 |
Avskrivningar - Forsknings- och utvecklingskostnader | 3,9 | 3,9 |
Räntekostnader för leasingskulder (ingår i finansiella kostnader) | 3,6 | 3,8 |
Kostnader hänförliga till leasingavtal av lågt värde | 0,2 | 0,3 |
Kostnader för korttidsleasingavtal | 0,1 | 0,1 |
Summa | 26,9 | 27,0 |
Storbritan- | ||||||||
Antal anställda 2024 | Sverige | Norge | USA | Finland | Tyskland | Schweiz | Totalt | |
nien | ||||||||
Medelantal anställda | 239 | 36 | 19 | 18 | 1 | 6 | 0 | 319 |
andel män (%) | 74 | 78 | 60 | 78 | 100 | 81 | 100 | 74 |
Antal anställda 31/12 | 242 | 37 | 21 | 20 | 1 | 6 | 0 | 327 |
andel män (%) | 75 | 78 | 61 | 80 | 100 | 81 | - | 75 |
Storbritan- | ||||||||
Antal anställda 2023 | Sverige | Norge | USA | Finland | Tyskland | Schweiz | Totalt | |
nien | ||||||||
Medelantal anställda | 224 | 33 | 14 | 22 | 1 | 6 | 1 | 302 |
andel män (%) | 74 | 74 | 64 | 75 | 100 | 80 | 100 | 74 |
Antal anställda 31/12 | 230 | 35 | 16 | 19 | 1 | 7 | 1 | 309 |
andel män (%) | 73 | 77 | 63 | 79 | 100 | 71 | 100 | 73 |
Könsfördelning i företagsledningen (per 31 december) | 2024 | 2023 |
Styrelsen | 7 | 7 |
andel män % | 71 | 71 |
Ledningsgrupp | 7 | 6 |
andel män % | 57 | 50 |
Löner och ersättningar | 2024 | 2023 |
Löner och ersättningar mm | 232,6 | 218,0 |
(Varav löner och ersättningar till styrelse, VD och ledande befattningshavare) | 12,0 | 14,7 |
(Varav bonus till styrelse, VD och andra ledande befattningshavare) | - | 0,2 |
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer | 21,7 | 17,8 |
(Varav styrelse, VD, ledande befattningshavare och övriga ledande personer) | 2,4 | 2,2 |
Sociala avgifter | 62,3 | 53,0 |
Löner och andra ersättningar till ledande befattningshavare | |||||
Grundlön/ | |||||
2024, TSEK | Rörlig ersättning | Övriga förmåner | Pensionskostnad | Totalt | |
Styrelsearvode | |||||
Styrelsens ordförande Björn Karlsson | 505 | - | - | - | 505 |
Styrelseledamot Jan Andersson | 245 | - | - | - | 245 |
Styrelseledamot Lennart Pihl | 325 | - | - | - | 325 |
Styrelseledamot Charlotte Darth | 275 | - | - | - | 275 |
Styrelseledamot Marianne Trolle | 225 | - | - | - | 225 |
Styrelseledamot Christian Hammenborn | 275 | - | - | - | 275 |
Styrelseledamot Bengt-Arne Molin | 225 | - | - | - | 225 |
Verkställande direktör Daniel Ljunggren | 2 119* | - | 337 | 831** | 3 288 |
Andra ledande befattningshavare (6) | 7 289 | - | 162 | 1 549 | 8 999 |
Totalt | 11 483 | - | 499 | 2 380 | 14 362 |
Grundlön/ | |||||
2023, TSEK | Rörlig ersättning | Övriga förmåner | Pensionskostnad | Totalt | |
Styrelsearvode | |||||
Styrelsens ordförande Björn Karlsson | 430 | - | - | - | 430 |
Styrelseledamot Jan Andersson | 220 | - | - | - | 220 |
Styrelseledamot Lennart Pihl | 300 | - | - | - | 300 |
Styrelseledamot Charlotte Darth | 250 | - | - | - | 250 |
Styrelseledamot Marianne Trolle | 200 | - | - | - | 200 |
Styrelseledamot Christian Hammenborn | 250 | - | - | - | 250 |
Styrelseledamot Bengt-Arne Molin | 200 | - | - | - | 200 |
Verkställande direktör Björn Karlsson | |||||
700 | - | 1 | 51 | 752 | |
till 2023-05 | |||||
Verkställande direktör Daniel Ljunggren | |||||
från 2023-06 | 1 260 | - | 212* | 182 | 1 654 |
Andra ledande befattningshavare (8) | 10 293 | 232 | 408 | 1 947 | 12 880 |
Totalt | 14 103 | 232 | 621 | 2 180 | 17 136 |
2024 | 2023 | |
Valutakursvinst, ej av rörelsekaraktär | 2,4 | 1,6 |
Ränteintäkter | 8,5 | 7,9 |
Övriga finansiella intäkter | 0,9 | - |
Finansiella intäkter | 11,8 | 9,5 |
Valutakursförlust, ej av rörelsekaraktär | - | - |
Räntekostnader | -24,5 | -28,2 |
Övriga finansiella kostnader | -0,9 | -0,9 |
Finansiella kostnader | -25,4 | -29,1 |
Skatt redovisad i resultaträkningen | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt för året | -12,7 | -15,6 |
Uppskjuten skatt | 15,1 | -2,9 |
Justeringar avseende tidigare år | -0,2 | -1,0 |
Totalt | 2,2 | -19,6 |
Årets uppskjutna skattekostnader/intäkter | 2024 | 2023 |
Skatt hänförlig till förändring i underskott | - | -3,4 |
Skatt hänförlig till förändring i temporära skillnader | 15,0 | -0,4 |
Skatt hänförlig till bokslutsdispostioner | 0,1 | -0,2 |
Omvärdering av underskottsavdrag | - | 1,2 |
Totalt | 15,1 | -2,9 |
Skatt på årets resultat | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt enligt resultaträkningen | -222,6 | 88,6 |
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget (20,6%) | 45,8 | -18,2 |
Avstämning av redovisad skatt | ||
Ej skattepliktiga intäkter | 0,4 | 0,1 |
Ej avdragsgilla kostnader | -44,0 | -2,4 |
Kostnader som redovisats över eget kapital | 0,9 | - |
Effekt av förändring i temporära skillnader | 0,5 | 0,6 |
Ej aktiverade underskott avdrag på förluster | - | -0,2 |
Omvärdering av uppskjuten skatt hänförlig till underskottsavdrag | - | 3,8 |
Skatt hänförlig till tidigare år | 0,2 | -1,0 |
Skillnad i skattesats mellan länder inom koncernen | -1,5 | -2,2 |
Redovisad skattekostnad/-intäkt | 2,2 | -19,6 |
Uppskjuten skattefordran/uppskjuten skatteskuld 2024 | Uppskjuten skattefordran | Uppskjuten skatteskuld | Netto |
Immateriella anläggningstillgångar | 10,2 | -23,8 | -13,6 |
Materiella anläggningstillgångar | 0,8 | - | 0,8 |
Finansiella tillgångar | - | - | - |
Omsättningstillgångar | 7,7 | - | 7,7 |
Kortfristiga skulder | - | -1,0 | -1,0 |
Underskottsavdrag | 0,4 | - | 0,4 |
Totalt | 19,2 | -24,8 | -5,7 |
Uppskjuten skattefordran/uppskjuten skatteskuld 2023 | Uppskjuten skattefordran | Uppskjuten skatteskuld | Netto |
Immateriella anläggningstillgångar | 1,3 | -28,8 | -27,5 |
Materiella anläggningstillgångar | 0,5 | 0,0 | 0,5 |
Omsättningstillgångar | 0,1 | -0,1 | 0,1 |
Kortfristiga skulder | 5,3 | -2,7 | 2,6 |
Underskottsavdrag | 0,0 | -1,1 | -1,1 |
Obeskattade reserver | 2,3 | 0,0 | 2,3 |
Totalt | 9,5 | -32,6 | -23,2 |
Avstämning av uppskjuten nettoskuld | 2024 | 2023 |
Nettoskuld vid årets ingång | -23,2 | -20,8 |
Omräkningsdifferens vid omräkning av utländska dotterbolag | 2,4 | 0,5 |
Tillkommit via rörelseförvärv | - | - |
Redovisat över resultaträkningen | 15,1 | -2,9 |
Nettoskuld vid årets slut | -5,7 | -23,2 |
Övriga | ||||||||
Aktiverad | Goodwill | immateriella | ||||||
produkt- | (Rörelse- | Exklusivi- | Kund- | Program- | anläggnings- | |||
2024, MSEK | utveckling | förvärv) | tetsavtal | relationer Varumärke | vara | tillgångar | Totalt | |
Anskaffningsvärden | ||||||||
Ingående balans 1 januari | 125,8 | 461,5 | 10,0 | 82,5 | 56,5 | 22,2 | 1,2 | 759,8 |
Årets anskaffningar | 6,0 | 3,9 | - | - | - | - | - | 9,9 |
Årets avyttringar | - | - | - | - | - | - | - | - |
Årets omklassificering | - | - | - | - | - | - | - | - |
Tillkommit genom förvärv | - | - | - | - | - | - | - | - |
Omräkningsdifferens | - | -1,0 | 1,0 | 0,8 | 0,1 | -0,3 | - | 0,2 |
Utgående balans 31 december | 131,8 | 464,2 | 11,0 | 83,3 | 56,6 | 21,9 | 1,2 | 769,9 |
Av- och nedskrivningar | ||||||||
Ingående balans 1 januari | -57,3 | - | -10,0 | -32,8 | -7,2 | -6,3 | -0,9 | -114,6 |
Årets av- och nedskrivningar | -61,8 | -141,6 | - | -6,7 | -49,4 | -2,2 | -0,1 | -261,8 |
Årets avyttringar | - | - | - | - | - | - | - | - |
Omräkningsdifferens | - | - | -1,0 | -1,0 | 0,0 | 0,1 | - | -1,9 |
Utgående balans 31 december | -119,1 | -141,6 | -11,0 | -40,6 | -56,6 | -8,5 | -1,0 | -378,3 |
Redovisat värde | ||||||||
31 december 2024 | 12,7 | 322,6 | 0,0 | 42,7 | 0,0 | 13,4 | 0,2 | 391,6 |
Övriga | ||||||||
Aktiverad | Goodwill | immateriella | ||||||
produkt- | (Rörelse- | Exklusivi- | Kund- | Program- | anläggnings- | |||
2023, MSEK | utveckling | förvärv) | tetsavtal | relationer Varumärke | vara | tillgångar | Totalt | |
Anskaffningsvärden | ||||||||
Ingående balans 1 januari | 96,9 | 466,6 | 10,4 | 84,8 | 56,5 | 23,8 | 1,2 | 740,2 |
Årets anskaffningar | 31,9 | - | - | - | - | - | - | 31,9 |
Årets avyttringar | -2,5 | - | - | - | - | - | - | -2,5 |
Årets omklassificering | -0,5 | - | - | - | - | - | - | -0,5 |
Tillkommit genom förvärv | - | - | - | - | - | - | - | - |
Omräkningsdifferens | - | -5,1 | -0,4 | -2,3 | 0,0 | -1,6 | - | -9,3 |
Utgående balans 31 december | 125,8 | 461,5 | 10,0 | 82,5 | 56,5 | 22,2 | 1,2 | 759,8 |
Av- och nedskrivningar | ||||||||
Ingående balans 1 januari | -40,7 | - | -10,4 | -27,1 | -1,5 | -4,4 | -0,8 | -84,8 |
Årets avskrivningar | -17,3 | - | - | -6,8 | -5,7 | -2,3 | -0,1 | -32,2 |
Årets avyttringar | 0,7 | - | - | - | - | - | - | 0,7 |
Omräkningsdifferens | - | - | 0,4 | 1,0 | 0,0 | 0,3 | - | 1,7 |
Utgående balans 31 december | -57,3 | - | -10,0 | -32,8 | -7,2 | -6,3 | -0,9 | -114,6 |
Redovisat värde | ||||||||
31 december 2023 | 68,5 | 461,5 | 0,0 | 49,7 | 49,3 | 15,9 | 0,3 | 645,2 |
I totalresultatet ingår av- och nedskrivningar enligt nedan: | 2024 | 2023 |
Kostnad såld vara | 2,5 | 1,8 |
Försäljningskostnader | 48,3 | 19,9 |
Administrationskostnader | 6,7 | 2,9 |
Forsknings- och utvecklingskostnader | 19,1 | 7,5 |
Omstruktureringskostnader | 185,0 | - |
Total | 261,8 | 32,1 |
Fördelad goodwill per kassagenererande enhet | 2024 | 2023 |
Sysint AS | 68,3 | 69,6 |
MilDef | 254,2 | - |
Handheld Group AB | - | 261,2 |
MilDef Integration Sweden AB | - | 130,7 |
Totalt | 322,6 | 461,5 |
Se även not 29. |
2024 | 2023 | |
Nedlagda kostnader på annans fastighet | ||
Anskaffningsvärden | ||
Ingående balans 1 januari | 10,8 | 9,9 |
Årets anskaffningar | 1,7 | 0,9 |
Årets avyttringar | - | - |
Årets omklassificerningar | - | - |
Tillkommit genom förvärv | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,2 | 0,0 |
Utgående balans 31 december | 12,8 | 10,8 |
Av- och nedskrivningar | ||
Ingående balans 1 januari | -2,8 | -1,6 |
Årets av- och nedskrivningar | -1,4 | -1,2 |
Årets avyttringar | - | - |
Tillkommit genom förvärv | - | - |
Omräkningsdifferens | -0,1 | 0,0 |
Utgående balans 31 december | -4,2 | -2,8 |
Redovisat värde 31 december | 8,6 | 8,0 |
Inventarier, verktyg och installationer | ||
Anskaffningsvärden | ||
Ingående balans 1 januari | 28,8 | 20,5 |
Årets anskaffningar | 2,9 | 8,5 |
Årets avyttringar | -2,8 | -0,1 |
Tillkommit genom förvärv | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,3 | -0,1 |
Utgående balans 31 december | 29,4 | 28,8 |
Av- och nedskrivningar | ||
Ingående balans 1 januari | -15,3 | -11,7 |
Årets av- och nedskrivningar | -4,7 | -3,7 |
Årets avyttringar | 2,6 | 0,0 |
Tillkommit genom förvärv | - | - |
Omräkningsdifferens | -0,2 | 0,1 |
Utgående balans 31 december | -17,6 | -15,3 |
Redovisat värde 31 december | 11,8 | 13,5 |
2024 | 2023 | |||
Nyttjanderättstillgångar | ||||
Anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 1 januari | 140,8 | 107,2 | ||
Tillkommande nyttjanderättstillgångar | 5,9 | 42,7 | ||
Tillkommit genom förvärv | - | - | ||
Avslutade kontrakt | -7,7 | -8,5 | ||
Årets omklassificering | - | - | ||
Omräkningsdifferenser | 1,2 | -0,6 | ||
Utgående balans 31 december | 140,2 | 140,8 | ||
Av- och nedskrivningar | ||||
Ingående balans 1 januari | -40,3 | -22,0 | ||
Årets av- och nedskrivningar | -35,6 | -22,8 | ||
Avslutade kontrakt | 6,2 | 4,1 | ||
Årets omklassificering | - | - | ||
Omräkningsdifferenser | -0,5 | 0,4 | ||
Utgående balans 31 december | -70,2 | -40,3 | ||
Redovisat värde 31 december | 70,0 | 100,5 | ||
Per den 31 december uppgår redovisade värdet av nyttjanderätter 70,0 MSEK (100,5) varav leasad tillgång i form av fastigheter 58,8 MSEK (87,2) och | ||||
bilar 11,3 MSEK (13,3). | ||||
I totalresultatet ingår avskrivningar enligt nedan: | ||||
Kostnad såld vara | 0,7 | 2,3 | ||
Försäljningskostnader | 16,4 | 14,3 | ||
Administrationskostnader | 6,0 | 5,3 | ||
Forsknings- och utvecklingskostnader | 6,1 | 6,0 | ||
Total | 29,2 | 27,8 |
2024 | 2023 | |
Ingående balans 1 januari | 0,3 | 0,3 |
Reglering av fordran anställda | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,0 | 0,0 |
Totalt | 0,3 | 0,3 |
2024 | 2023 | |
Varulager inklusive inkuransreserv | ||
Varor under tillverkning | 12,5 | 2,5 |
Färdiga varor och handelsvaror | 243,2 | 300,4 |
Förskott till leverantör | 3,2 | 8,6 |
Totalt | 259,0 | 311,5 |
Förändring av inkuransreserv | ||
Ingående balans | -21,3 | -16,4 |
Förändring av inkuransreserv | -5,1 | -5,8 |
Utrangeringar | 1,9 | 1,0 |
Valutakursdifferenser | 0,0 | 0,0 |
Inkuransreserv per den 31 december | -24,6 | -21,3 |
Redovisat värde 31 december | 234,4 | 290,2 |
2024 | 2023 | |
Kundfordringar | 330,1 | 284,5 |
Totalt | 330,1 | 284,5 |
Åldersanalys kundfordringar | ||
Ej förfallna kundfordringar | 290,7 | 223,0 |
Förfallna kundfordringar 1-30 dgr | 28,6 | 32,4 |
Förfallna kundfordringar 31-90 dgr | 5,0 | 20,6 |
Förfallna kundfordringar > 90 dgr | 5,7 | 8,6 |
Totalt | 330,1 | 284,5 |
2024 | 2023 | |
Förutbetald hyra | 4,4 | 4,5 |
Förutbetald billeasing | 0,6 | 0,2 |
Förutbetald försäkring | 2,5 | 1,5 |
Förutbetald marknadskostnad | 1,2 | 0,5 |
Förutbetald bankavgift | 1,3 | 0,4 |
Förutbetald R&D | - | 2,7 |
Förutbetald IT-tjänst | 3,6 | 3,0 |
Upplupna intäkter | 0,1 | 0,0 |
Övriga poster | 2,3 | 1,6 |
Totalt | 15,9 | 14,3 |
Förändring av antal aktier | Antal aktier | Aktie- kapital | Övrigt till- skjutet kapital | Summa |
Per 1 januari 2023 | 39 859 566 | 10,0 | 729,3 | 739,3 |
Nyemission | - | - | - | - |
Emissionskostnader | - | - | - | - |
Per 31 december 2023 | 39 859 566 | 10,0 | 729,3 | 739,3 |
Nyemission | 5 713 502 | 1,4 | 511,4 | 512,8 |
Emissionskostnader | - | - | -17,8 | -17,8 |
Per 31 december 2024 | 45 573 068 | 11,4 | 1 222,8 | 1 234,3 |
2024 | 2023 | |
Företagsinteckningar | - | 67,5 |
Aktier i dotterbolag | - | 0,2 |
Totalt | - | 67,7 |
Eventualförpliktelser | ||
Borgensåtagande för dotterbolagen | 7,7 | 5,5 |
Totalt | 7,7 | 5,5 |
2024 | 2023 | |
Långfristig upplåning | ||
Skulder till kreditinstitut | 102,5 | 132,5 |
Villkorad tilläggsköpeskilling | - | - |
Leasingskuld | 60,7 | 76,4 |
Kortfristig upplåning | ||
Skulder till kreditinstitut | 31,4 | 119,1 |
Villkorad tilläggsköpeskilling | - | 12,3 |
Leasingskuld | 25,8 | 27,1 |
Total upplåning | 220,4 | 367,5 |
Avsättningar för garantiåtaganden | 2024 | 2023 |
Ingående balans 1 januari | 1,7 | 0,7 |
Tillkommit under året | 0,3 | 1,0 |
Återfört under året | - | - |
Omräkningsdifferens | 0,0 | 0,0 |
Utgående balans 31 december | 2,0 | 1,7 |
Avsättning för välgörenhet | 2024 | 2023 |
Ingående balans 1 januari | - | - |
Tillkommit under året | 1,4 | - |
Återfört under året | - | - |
Omräkningsdifferens | - | - |
Utgående balans 31 december | 1,4 | - |
Avsättning för omstruktueringsreserv | 2024 | 2023 |
Ingående balans 1 januari | - | - |
Tillkommit under året | 12,4 | - |
Omräkningsdifferens | - | - |
Utgående balans 31 december | 12,4 | - |
2024 | 2023 | |
Avtalstillgångar | ||
Utfört arbete som ännu inte har fakturerats | 21,4 | 42,2 |
Totalt | 21,4 | 42,2 |
2024 | 2023 | |
Avtalsskulder | ||
Förskott från kunder | 12,3 | 32,1 |
Totalt | 12,3 | 32,1 |
2024 | 2023 | |
Upplupna lönekostnader | 23,1 | 31,4 |
Upplupna sociala kostnader | 14,5 | 15,8 |
Förutbetalda serviceavtal | 14,9 | 16,0 |
Fakturerad, ej upparbetad intäkt | 76,0 | 9,3 |
Övriga poster | 8,4 | 6,1 |
Utgående balans 31 december | 137,0 | 78,7 |
2024 | 2023 | |
Årets förändring av avsättningar | 12,7 | 1,0 |
Omräkningsdifferenser på interna transaktioner | -2,8 | 1,4 |
Nedskrivning lager | 61,0 | - |
Realisationsresultat vid avyttring av anläggningstillgångar | -5,9 | -2,3 |
Realisationsresultat vid förtida avslutade leasingkontrakt | 12,2 | 8,5 |
Totalt | 77,1 | 8,6 |
Räntebärande | Leasing- | Totala finansiella | |
skulder | skulder | skulder | |
Ingående balans 1 januari 2024 | 263,9 | 103,5 | 367,5 |
Kassaflöde | -130,7 | -21,8 | -152,6 |
Förvärv | - | - | - |
Nya och förändrade nyttjanderättsavtal | - | 4,2 | 4,2 |
Omräkningsdifferenser | 0,9 | 0,6 | 1,5 |
Övrigt | -0,2 | - | -0,2 |
Utgående balans 31 december 2024 | 133,9 | 86,5 | 220,4 |
Räntebärande | Leasing- | Totala finansiella | |
skulder | skulder | skulder | |
Ingående balans 1 januari 2023 | 227,9 | 86,8 | 314,7 |
Kassaflöde | 36,0 | -21,1 | 14,9 |
Förvärv | - | - | - |
Nya och förändrade nyttjanderättsavtal | - | 38,0 | 38,0 |
Omräkningsdifferenser | -1,0 | -0,2 | -1,2 |
Övrigt | 1,1 | - | 1,1 |
Utgående balans 31 december 2023 | 263,9 | 103,5 | 367,5 |
Försäljning av varor och | Inköp av varor | Skuld till närstående | Fordran på närstående | |
tjänster till närstående | från närstående | per 31 dec. | per 31 dec. | |
MilDef Crete Inc | 0,0 | 96,6 | 1,9 | 5,2 |
MSEK | |
Total köpeskilling | 1124,3 |
Tillgångar | |
Immateriella anläggningstillgångar | 350,6 |
Materiella anläggningstillgångar | 20,8 |
Nyttjanderättstillgångar | 45,3 |
Uppskjutna skattefordringar | 13,3 |
Varulager | 225,7 |
Kundfordringar | 137,1 |
Övriga kortfristiga fordringar | 1,7 |
Likvida medel | 101,9 |
Skulder | |
Långfristiga räntebärande skulder | 38,8 |
Avsättningar | 1,1 |
Uppskjutna skatteskulder | 115,9 |
Leverantörsskulder | 86,6 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 6,5 |
Övriga kortfristiga skulder | 142,1 |
Förvärvade identifierbara nettotillgångar | 505,6 |
Goodwill | 618,7 |
Totalt förvärvade nettotillgångar | 1 124,3 |
Köpeskillingen består av | |
Kontant betalning | 807,8 |
Justering för nettokassa och rörelsekapital* | -43,7 |
Aktier emitterade, till verkligt värde | 314,7 |
Tilläggsköpeskilling | 45,5 |
Total köpeskilling | 1 124,3 |
Kassaflöde hänförligt till förvärvet | |
Kontant betalning av köpeskillingen | -807,8 |
Kassa i det förvärvade företaget** | 101,9 |
Summa | -705,9 |
Förvärvsrelaterade kostnader | -11,9 |
Nettokassautflöde | -717,7 |
Specifikation andelar i koncernföretag | |||
Koncernföretag / Organisationsnummer / Säte | Antal andelar | Ägarandel i % | Redovisat värde |
MilDef International AB, 556422-8277, Helsingborg | 5 350 | 100 | 49,9 |
MilDef Products AB, 556874-1317, Helsingborg | 10 000 | 100 | 81,1 |
MilDef Ltd, 5756627, Cardiff, UK | 340 000 | 100 | 2,1 |
MilDef, Inc., 5979209, Delaware, USA | 120 000 | 100 | 1,3 |
MilDef AS, 959 279 772, Oslo, Norge | 1 016 | 100 | 1,1 |
MilDef Sweden AB, 556994-2682, Rosersberg | 1 000 | 100 | 182,4 |
Sysint AS, 825 838 392, Oslo, Norge | 30 000 | 100 | 113,1 |
MilDef A/S, 43989014, Ballerup, Denmark | 400 000 | 100 | 0,6 |
MilDef Oy, 3325523-7, Espoo, Finland | 1 000 | 100 | - |
MilDef Germany Holding GmbH, Frankfurt, Germany | 100 | 100 | 0,3 |
Handheld Group AB, 556556-2799, Lidköping | 4 374 000 | 100 | 110,7 |
HHCS Handheld Finland OY, 2089502-4, Lahti | 100 | 100 | - |
Handheld Benelux BV, 1537360, Enschede | 10 000 | 100 | - |
Handheld APAC PTY LTD, 146981526, Victoria | 1 000 | 100 | - |
Handheld Germany GmbH, 91612811085, Freilassinger | 100 | 100 | - |
Handheld Swiss GmbH, 422378549, Landquart | 100 | 100 | - |
Handheld UK Ltd., 7847370, Warwickshire | 100 | 100 | - |
Totalt | 542,6 |