Årsredovisning och Hållbarhets- redovisning 2024

Hur vi stödjer våra kunder

UIM-tjänster spelar en avgörande roll genom att säkerställa ett löpande underhåll av samhällskritisk infrastruktur under mark. Det underhållet är viktigt för att främja ett hållbart och fungerande samhälle. I Norge är till exempel åldern den nuvarande infrastrukturen under mark i genomsnitt över 40 år. I vissa fall är de här systemen nästan dubbelt gamla som sin förväntade livstid, vilket understryker det ökade behovet av underhåll och service för att de ska fortsätta fungera.

Illustrationen visar hur samhället hänger ihop genom infrastrukturen under mark och hur Norva24s uppdragskritiska och icke-diskretionära underhållstjänster tillhandahålls:

Sammanflätade tjänsteutbud

Cirka 60 000 kunder årligen

Dygnet runt 365

dagar om året

Tömningstjänster

34%

Tjänster inom rörteknik

43%

Högtryckstvättning

17%

Övriga

6%

6

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Fortsatt lönsam tillväxt och väldigt starkt kassaflöde

VD HAR ORDET

Vid en återblick 2024 är jag stolt över att vi har fortsatt vår lönsamma tillväxtresa med en total intäktstillväxt 15 procent och en justerad EBITA 11 procent. Vi har dessutom förbättrat det operativa kassaflödet genom vår hantering av rörelsekapitalet, vilket har gett en utmärkt kassagenerering 91 procent.

Förvärvsaktiviteten fortsatte i helt godkänd takt med 5 nya förvärvsavtal undertecknade under året. Förvärven kommer att tillföra cirka 300 MNOK i årliga intäkter.

Norva24 gör vi hela tiden framsteg med vårt hållbarhetsarbete. Denna årsredovisning innehåller även vår hållbarhetsrapport, och vi är glada att se goda förbättringar inom våra viktigaste fokusområden.

Norge redovisade en stark valutajusterad organisk tillväxt 8 procent med en svag minskning av marginalen till 14 procent grund av utmaningar i ett fåtal filialer. Året påverkades av processen med konkurrensmyndigheterna som dessvärre slutade med att förvarvet av Vitek förbjöds. Vi ser däremot inte att det har någon påverkan potentialen för framtida förvärv i Norge.

Både Sverige och Danmark har redovisat förbättrade marginaler, med 310 respektive 430 baspunkter jämfört med föregående år. Danmark hade en total intäktstillväxt 51 procent till följd av förvärvet av Nordic Powergroup och en valutajusterad organisk tillväxt 4 procent. Sverige uppvisade en mycket stark valutajusterad organisk tillväxt 10 procent genom förbättrade beläggningsgrad och nya kund kontrakt.

Den tyska verksamheten hämmades kraftigt av en underpresterande enheten i Berlinområdet, Jutzy. Marginalen sjönk med 290 baspunkter. Justerat för Jutzy redovisade Tyskland en intäktstillväxt 18 procent och en förbättring av marginalen om 50 baspunkter jämfört med 2023.

Norva24 Playbook lanserades under 2024. Nio filialer inom alla segment har börjat använda den här metoden och vi förväntar oss att se förbättrade marginaler i dessa enheter under 2025.

Det är också glädjande att se att vi gör goda framsteg med implementeringen av den nya affärsplattformen i de första tyska enheterna. Plattformen är uppbyggd kring en ny lösning för affärssystem och hantering av fälttjänster. Den har valts och konfigurerats för att vara den allra bästa för de specifika behoven i vår verksamhet. Plattformen ger enheterna bättre verktyg för att driva verksamheten, bättre möjligheter till styrning och resultatutveckling samt skapar bättre förutsättningar för samarbete mellan de olika enheterna inom Norva24.

7

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

2024 i siffror

3 631

Summa rörelseintäkter

MNOK

+6%

Organisk tillväxt

Procent

5

Undertecknade förvärv

+4,6%

Organisk tillväxt

Valutajusterad

2,1x

Nettoskuld/LTM-justerad EBITA

10,6%

Justerad EBITA-marginal

Procent

47%

Gröna tjänster

284

EBIT

MNOK

384

Justerad EBITA

MNOK

Tillväxt +15,2%

Tillväxt +0%

Tillväxt +10,5%

Summa rörelseintäkter

MNOK

Justerad EBITA

MNOK

9

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Vår verksamhet

Kapitel 02

11

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

flera kommuner går ihop, vilket ökar avtalens omfattning. Kommunerna står för 30 procent av de totala intäkterna, men de förblir högst fragmenterade. Norva24 har beprövad erfarenhet av att med framgång säkra kommunala upphandlingar, vilket förstärker vår position marknaden.

Tillstånd och certifieringar

Norva24 bedriver verksamhet strikt i enlighet med ett omfattande ramverk av lagar och förordningar som styr vatten-, avfallshanterings- och miljöstandarder, samt även hälsa och säkerhet. Vårt arbete med efterlevnaden omfattar alla tjänster kopplade till vattenförsörjning och garanterar en ansvarsfull hantering, behandling, återvinning, lagring samt bortskaffande av substanser. Vidare har vi en mycket noggrann hantering av utsläpp till luft och växthusgasutsläpp och står fast vid vår strävan att vara en miljöambassadör.

Fordonspark

Norva24s leasingmodell är mycket effektiv för att hantera vår fordonspark. Den ger en mängd fördelar som minskade kassamässiga investeringsutgifter som fördelas över en lång tidsperiod. Vi leasar våra fordon från cirka tio tillförlitliga motparter, vilket säkerställer den operativa effektiviteten.

Vid utgången av 2024 bestod vår fordonspark av cirka 1 200 fordon i drift våra marknader: cirka 400 i Norge, 250 i Sverige, 180 i Danmark och 400 i Tyskland. Den diversifierade sammansättningen av vår fordonspark omfattar cirka 200 kombifordon, 150 slamsugningsfordon, 25 supersugningsfordon, 30 mobila avvattningsfordon, 240 spolningsenheter, 10 vakuumfordon, 40 högtrycksfordon, 110 kamerafordon, 60 relining-fordon och 60 recyclers. Varje fordon är utrustat med specialmaskiner skräddarsydda för specifika uppdrag, vilket gör det möjligt för oss att tillgodose olika behov i verksamheten. Värt att

Mycket sofistikerad och avancerad fordonspark

Norva24 har en bred och djup fordonspark med möjlighet att snabbt agera olika kundbehov.

ÖVERSIKT ÖVER UTVALDA DELAR AV FORDONSPARKEN

Fordonstyp

Antal fordon

Relevanta tjänstegrupper

Huvudfunktioner

Slamsugningsfordon

150

Tömningstjänster

Tömning av flytande massor

Mobila avvattningsfordon

30

Tömningstjänster

Tömning av flytande massor med avvattningsfunktion

Kombifordon

200

Tömningstjänster, Tjänster inom rörteknik, Högtrycksrengöring

Slamsugningsfordon med spolkapacitet

Recycler

60

Tömningstjänster, Tjänster inom rörteknik, Högtrycksrengöring

Kombifordon med vattenåtervinningsfunktion

Supersugningsfordon

25

Tömningstjänster, Högtrycksrengöring

Tömning av torra och flytande massor

Vakuumfordon

10

Tömningstjänster, Högtrycksrengöring

Tömning av torra massor

Högtrycksfordon

40

Tjänster inom rörteknik

Spolning av rör

Spolfordon

240

Pipe services

Flushing of pipes

Kamerafordon

110

Tjänster inom rörteknik

TV-inspektion av rör

Relining-fordon

60

Tjänster inom rörteknik

Relining av rör

Övrigt

250

Övriga/alla

Diverse (Sopningsbilar, maskiner, krokfordon, skåpbilar osv.)

notera är att närmare 75 procent av vår fordonspark är mindre än 10 år gammal, vilket förstärker vårt åtagande att ha moderna, effektiva fordon.

Utrustning

För att kunna leverera våra tjänster ett effektivt sätt använder Norva24 toppmoderna maskiner och utrustning som tillhandahålls av betrodda externa leverantörer. Även våra IT- och telekommunikationstjänster tillhandahålls av tredje parter, vilket säkerställer att vi drar nytta av den bästa teknik som finns tillgänglig. Utöver att tillgången avancerad utrustning har tillgodosett våra operativa behov har den också drivit Norva24s tillväxt vilket har gett framgångar ett flertal olika marknader.

14

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Vår ruttbaserade och decentraliserade filialmodell

Norge

Antal filialer: 24

Antal anställda: 600

Sverige

Antal filialer: 22

Antal anställda: 350

Danmark

Antal filialer: 13

Antal anställda: 300

Tyskland

Antal filialer: 25

Antal anställda: 750

Tydlig nummer 1 i norra Europa

Internationell räckvidd i kombination med lokal närvaro med hög densitet och Norva24s decentraliserade affärsmodell är nyckeln till att vinna kunder och effektivisera verksamheten

Central support till filialcheferna gör det möjligt för dem att prestera bättre än konkurrenterna

~150 miljarder NOK

Adresserbar marknad i Europa

~1,900

Förvärvsmöjligheter nuvarande marknader

~50 miljarder NOK

Adresserbar marknad i nuvarande länder

~4,5 miljarder NOK

Intäktsmål 2025

Närhet till kunden

Kort responstid

Lokala relationer utgör viktiga köpkriterier

En viktig drivkraft till proaktivitet och ruttplanering

Ökad synlighet

Antal filialer: 84

Antal anställda: ~2 000

15

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Trender och drivkrafter

Trender och drivkrafter för Norva24s marknader

Ett flertal faktorer och marknadstrender förväntas driva Norva24s marknader. Viktiga faktorer är den åldrande infrastrukturen under mark, klimatförändringar, regleringar och en ökad trend mot outsourcing av kapacitet.

Åldrande infrastruktur under mark

Infrastrukturen under mark Norva24s befintliga marknader är mestadels i dåligt skick grund av otillräckliga investeringar och uppskjutna renoveringar, vilket ger en utbredd eftersläpning i investeringar i systemet. Genomsnittsåldern denna infrastruktur är omkring 40 år, och vissa delar är gamla som 150 år, vilket resulterar i skador avloppen och fler läckor.Den rådande situationen påverkar såväl tillförlitligheten som kvaliteten infrastrukturen under mark, vilket i sin tur påverkar samhället som helhet. I länder som Norge, Tyskland och Sverige förnyas bara 0,5 till 1,2 procent av avloppen varje år.

Även om kvaliteten varierar saknar mindre kommuner ofta en systematisk metod för att underhålla sin infrastruktur under mark. Det allt sämre skicket dessa system utgör en viktig drivkraft för tillväxt för UIM-industrin, mot bakgrund av det eskalerande behovet av underhåll och renovering. ett liknande sätt står andra europeiska marknader, där Norva24 ännu inte har etablerat sig, inför jämförbara problem med en åldrande infrastruktur under mark.

Skicket infrastrukturen under mark Norva24s nuvarande marknader

I Danmark är kvaliteten infrastrukturen under mark bättre än i många andra länder tack vare årliga investeringar cirka 11 miljarder NOK sedan 2012. Följaktligen har Danmark en lägre genomsnittlig ålder avloppssystemet och upplever en betydligt lägre nivå av läckage jämfört med Norge, Tyskland och Sverige.

Systemen är gamla och i behov av konstant underhåll

Genomsnittlig ålder avlopp

Andel avlopp som ska restaureras

Avloppssystemets övergripande skick

Planerade investeringar i infrastrukturen under mark

Norge

~4,0 miljarder NOK TAM

~32 år

~1,0% per år från 2017 till 2040

Generellt dåligt skick med ~30% läckage

~4,8 miljarder NOK per år från 2021 till 2040

Tyskland

~37,0 miljarder NOK TAM

~40 år i genomsnitt

~30% äldre än 50 år

0.8-1.2%

Generellt dåligt skick med ~19% av avloppen med medelstora till stora skador

Investeringarna är betydligt lägre än de nödvändiga investeringarna som beräknas till 13,5 miljarder EUR per år

Sverige

~6,0 miljarder NOK TAM

~40–50 år

~0,5% per år från 2002 till 2017

Generellt dåligt skick med ~15% läckage

~4,0 miljarder NOK per år från 2017 till 2047

Danmark

~4,0 miljarder NOK TAM

~35 år

n.a.

Generellt gott skick med ~6% läckage

~11,0 miljarder NOK per år sedan 2012

Total nuvarande adresserbar marknad (TAM)

~50 miljarder NOK

Potentiell europeisk UIM-marknad

~150 miljarder NOK

16

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Drivkrafter och trender inom marknaden för underhåll av infrastruktur under mark

Åldrande infrastruktur under mark

Dåligt skick infrastrukturen under mark som kräver betydande underhåll och renovering

Åldrande infrastruktur under mark

~40

Ålder i genomsnitt (år)

Klimatförändringar

Ökat extremväder ökar pressen nätverken för infrastruktur under mark och kräver mer underhåll och rör av högre kvalitet

Högre temperaturer och ökade regnmängder kommer att sätta press infrastrukturen under mark

~15%

ökade regnmängder

Regleringar

Befintliga regleringar förväntas driva högre investeringar

Regleringarna leder till kortare underhållsintervall

Högre standarder och ökade rapporteringskrav

~90%

av fettavskiljarna har regelbund- na tömningsintervall

Kapacitet behövs

Urbaniseringen sätter extra press föråldrad infrastruktur under mark i stadsområden, vilket ökar behovet av underhåll

13%

befolkningsökning per km avlopp

Outsourcing

Omfattande outsourcad UIM-marknad där bara cirka 24 procent av tjänsterna för närvarande är insourcade

Ingen förväntad förändring av graden av outsourcing de nordiska marknaderna

Ytterligare potential för outsourcing i Tyskland (t.ex. kommuner)

~24%

av marknaden insourcad

ESG

Ökad trend bland kunderna att vikta ESG-kriterier

Rapporteringskraven ökar också

~30%

viktning i vissa upphandlingar

Klimatförändringar

Klimatförändringarna har redan ökat förekomsten av mer extrema väderlekstyper och kommer sannolikt att fortsätta göra det, vilket påverkar infrastrukturen under mark flera olika sätt. UIM-tjänster erbjuder kritiska lösningar för att hantera den press som klimatförändringarna sätter denna infrastruktur. Ett väl underhållet underjordiskt system är avgörande för att kunna hantera ökade nederbördsmängder och minska risken för översvämningar.

Ökningen av extrema väderhändelser skapar ett behov av större kapacitet för dagvattensystemen för att kunna hantera inflödet. Mer nederbörd innebär utmaningar för befintliga vattensystem, och har potential att orsaka högre vattennivåer, översvämningar i avloppssystem samt miljöföroreningar. Men det är inte bara ökade nederbördsmängder som sätter press de här systemen, även ovanligt torrt väder leder till ett ökat behov av rengöring av infrastruktur under mark och vattenledningar. Under normala väderförhållanden resulterar flödet genom systemet i självrensning, men torrt väder orsakar störningar i den processen. Därtill skulle en ökning av medeltemperaturen kunna leda till hygienproblem i försörjningssystemet för dricksvatten, eftersom förekomsten av bakterier ökar. Lokala väderförhållanden, inklusive nederbördsintensitet, topografi och självrensningskapacitet har en stor påverkan dessa utmaningar.

Investeringar i infrastrukturen under mark kan förbättra motståndskraften mot extrema väderförhållanden betydligt genom att förbättra lagringskapaciteten. Det går att åstadkomma genom att skapa fler anslutningspunkter till de underjordiska systemen och genom att öka lagringsvolymerna i reservoarerna. Men enbart dessa investeringar ger ingen långsiktig lösning. Kommunerna måste fortsätta att ett proaktivt sätt hantera de utmaningar som klimatförändringarna innebär. Följaktligen blir UIM-tjänster avgörande för alla samhällen som står inför extrema väderförhållanden grund av klimatförändringarna.

Vidare har kombinationen av klimatförändringarna och ett ökat miljömedvetande bland konsumenterna ökat betydelsen av ESG-kriterier (miljö, socialt, styrning), särskilt i offentliga upphandlingsprocesser. Denna förändring understryker branschens skalfördelar och öppnar dörrarna för strategier med premiumprissättning, vilket gynnar de leverantörer som uppfyller de högre ESG-standarderna.

Regulatoriska förändringar

Reglering som påverkar UIM-branschen etableras främst kommunal nivå. Historiskt sett har dessa regleringar ställt krav ökade investeringar i renoveringar för att minska miljöpåverkan, ofta som en reaktion mer extrema väderförhållanden. Med införandet av lokala regleringar har det ofta följt betydligt kortare underhållsintervall

17

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

för att förlänga livslängd och kvalitet infrastrukturen under mark. En viktig insikt från tidigare regleringar är den betydande ökningen av kraven rapportering och dokumentation. Stora, multinationella och kommunala kunder kräver mer rigorösa tillstånd och certifieringar, tillsammans med högre standarder dokumentation för att följa QHSE-regler (Quality, Health, Safety, Environment). Den här utvecklingen, i kombination med ett flertal andra faktorer, har ökat skalfördelarna för stora, specialiserade UIM-bolag. I kontrast till det står mindre UIM-enheter inför utmaningar med att efterleva dessa nya standarder grund av begränsade resurser och expertis.

Befolkningstillväxt

Sverige hör för närvarande till de snabbast växande länderna i Europa när det gäller antalet invånare. År 2016 hade Sveriges befolkning passerat 10 miljoner och den beräknas cirka 12,7 miljoner till 2070. ett liknande sätt var Norges befolkning 5,4 miljoner under 2020, och beräknas öka till cirka 6,1 miljoner till 2060. Denna tillväxt kommer att intensifiera kraven infrastrukturen under mark, varav en stor del redan nu är i behov av underhåll. Befolkningstillväxten kommer att sätta ytterligare press den befintliga infrastrukturen som ursprungligen utformades för en betydligt mindre befolkning. Detta resulterar i utmaningar med kapaciteten.

Därtill leder befolkningstillväxt till en ökad efterfrågan nya anslutningar till nätet i infrastrukturen under mark. Denna efterfrågan förväntas öka med 1,9 procent årligen Norva24s marknader, vilket ytterligare ger skjuts åt branschens marknadstillväxt. En övergång mot separata system för avlopp, regnvatten och att trenden alltmer rör sig bort från kombinerade lösningar bidrar också till UIM- marknadens expansion.

Den urbanisering som just nu pågår kommer sannolikt att allt snabbare grund av befolkningstillväxten. Detta i kombination med klimatförändringarna som tar sig uttryck i ökade medeltemperaturer och mer intensiva regnfall samt extremväder sätter extra press en åldrande infrastruktur under mark, särskilt i stadsmiljöer. En robust infrastruktur under mark är avgörande för alla samhällsmedborgare, och väl underhållna system är viktiga för att hantera kraven från en ökad urbanisering och större kapacitetsbehov. Av den anledningen är det nödvändigt med betydande investeringar för att möta den väntade pressen infrastrukturen under mark samt för att säkerställa att den förvaltas ett hållbart sätt.

.

Outsourcing

Under de senaste decennierna har UIM-branschen, särskilt i de nordiska länderna, upplevt en betydande ökning av outsourcing. Den här förändringen beror ett antal olika faktorer, inklusive en bredare privatiseringstrend i västländerna och en press större effektivitet i en krympande personalstyrka inom offentlig verksamhet. Fram till 2020 hade en stor andel av UIM-tjänsterna Norva24s marknader outsourcats. Danmark gick i täten, med en andel outsourcade tjänster 90–95 procent. Detta att jämföra med 70–80 procent i Norge och Tyskland och 60–80 procent i Sverige. Andelen outsourcade tjänster är märkbart högre för renoveringstjänster än för inspektions- och rengöringstjänster. Mindre och medelstora kommuner lägger också ut inspektions- och rengöringstjänster, medan större kommuner kan ha egen kapacitet för planerade jobb och kontraktsleverantörer vid höga toppar i efterfrågan och för tillfälliga insatser. senare år har interna leverantörer inom offentlig verksamhet kämpat för att behålla kompetent personal, vilket vid olika tillfällen har tvingat dem att ta in privata UIM-tjänster från den öppna marknaden, trots att de föredrar interna lösningar.

För det marknadssegment som fortfarande hanteras internt sköts det främst av större offentliga el-, vatten- och gasbolag. Norva24 förutser att det vid en eventuell framtida övergång till outsourcing förmodligen kommer att vara tyska kommuner som går i täten, med ytterligare möjligheter i Sverige och Norge, särskilt inom bostadsföreningar samt offentliga samhällsnyttiga sektorer.

18

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Vår strategi

Norva24s långsiktiga vision är att bli en europeisk marknadsledare och en föregångare inom UIM-industrin. Norva24s mål är att bli den ledande europeiska aktören och en inspiration till UIM- branschens utveckling i Europa.

Bolagets tillväxt- och utvecklingsstrategi grundar sig en organisk utveckling och geografisk expansion, med en stabil pipeline av potentiella förvärv. Strategin med en organisk förbättring är främst kopplad till att höja filialernas marginaler genom förbättrad flexibilitet och en bättre användning av medarbetare och utnyttjande av fordonen, särskilda åtgärder för lågpresterande enheter och slutligen att förbättra den digitala integrationen och kapaciteten.

Geografisk expansion med stabil förvärvs- pipeline

Norva24 anser att det finns ytterligare expansionsmöjligheter dess befintliga marknader och nya marknader. befintliga marknader avser bolaget att fortsätta öka sin närvaro med särskilt fokus Tyskland. medellång sikt förväntar sig Norva24 att expandera till angränsande regioner, t.ex. Finland, Österrike, Schweiz, Belgien, Nederländerna, Storbritannien och Irland, och lång sikt nya marknader i Europa. Bolaget har en historia av att framgångsrikt genomföra förvärv, integrera förvärv i sin befintliga organisation och skapa synergier.

Förbättra flexibilitet och utnyttjande av fordonsparken

Norva24 ser ett stort värde i att förbättra flexibiliteten och nyttjandegraden av lokala filialernas fordonspark. grund av detta följer koncernen upp resultatet för alla sina lokala filialer och har identifierat ett flertal initiativ för att förbättra både flexibilitet och användningen av alla filialers fordonsparker. Identifierade initiativ innefattar införandet av en förbättrad prissättningsmodell, lansering av förbättrade och mer dynamiska planeringsverktyg och informationsdelning av bästa praxis.

Förbättra digital integration och kapacitet

Norva24 fokuserar att öka lönsamheten och effektiviteten i verksamheten samt att ytterligare förbättra servicekvaliteten. För att uppnå detta har Norva24 som mål att förbättra sin digitala integration och kapacitet genom tre initiativ att utöka sin gemensamma infrastruktur, förbättra dataanalyser och lansera ett förbättrat digitalt erbjudande.

19

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Viktiga kundsegment

Koncernens över 60 000 kunder kan kategoriseras enligt följande: offentliga, företagskunder och privatkunder.

Offentliga kunder (cirka 30 procent av intäkterna)

Detta omfattar ett antal kommuner som kunder, från mindre till större samhällen och städer. Norva24 samarbetar med enskilda, fristående kommuner samt kommuner med samarbetande verksamhet och andra offentligt ägda enheter. Kunderna förlitar sig Norva24s tjänster för att upprätthålla sin offentliga infrastruktur.

Norva24 deltar i offentliga upphandlingsprocesser för kommuner och andra enheter och kan visa upp en gedigen historia av framgångar i dessa upphandlingar. Upphandlingsprocesserna har blivit alltmer komplexa eftersom offentliga enheter numera väger in kriterier såsom servicekvalitet, hastighet, effektivitet och pris vid val av det vinnande anbudet. Det finns betydande regionala skillnader i viktningen av dessa mått. Därtill har ökade ESG-överväganden, som bland annat tjänsteleverantörens användning av elektriska fordon, gasdrivna fordon eller fordon med låga utsläpp, ökad efterfrågan professionell dokumentation, krav betydande flexibel kapacitet och större efterfrågan IT- lösningar, inklusive digitala verktyg och ruttspårning, blivit viktiga kriterier för utvärdering av anbud.

Företagskunder (cirka 65% av intäkterna)

Norva24 betjänar ett stort antal olika företagskunder inom ett flertal sektorer. Under 2024 omfattade intäktsfördelningen sektorn för fastighetsunderhåll (cirka 15 procent), byggsektorn (cirka 10 procent), industrisektorn (cirka 15 procent), transportinfrastruktur (cirka 5 procent), UIM- och miljötjänster (står för cirka 5 procent), energiunderhåll (står för mindre än 5 procent) samt hotell- och restaurangbranschen (står för mindre än 5 procent). Denna breda kundbas understryker Norva24s kapacitet att tillgodose en lång rad behov av tjänster inom olika branscher.

Privatkunder (cirka 5 procent av intäkterna)

Privatkunder, främst bostadsägare, stod för cirka 5 procent av koncernens intäkter år 2024. UIM-tjänster spelar en viktig roll i att säkerställa en sund och säker hemmiljö, förebygger skador fastigheten och krävs ofta som svar akuta lägen plats. bostadskunder endast utgör en mindre del av Norva24s kundbas betjänas de i den utsträckning som Norva24 har tillgänglig kapacitet.

Mycket fragmenterad intäktsbas med fler än 60 000 kunder

Stor synlighet

Avtalad ~40%

Upprepad ~35%

Övrigt ~25%

Återkommande intäkter ~75%

Kommuner ~30%

Hushåll ~5%

Företag ~65%

Kommuner ~30%

Hushåll ~5%

Fastighetsskötsel ~15%

Byggindustri ~15%

Industri ~15%

UIM och hållbarhetstjänster ~5%

Transportinfrastruktur ~5%

Energiunderhåll ~5%

HoReCa/Övrigt ~5%

Kunddiversifiering

Diversifierad slutmarknadsexponering

21

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Beskrivning av våra tjänster

Tjänster

marknaden för UIM-tjänster delar Norva24 in sitt tjänsteutbud i kategorierna tömningstjänster, högtrycksspolning och tjänster inom rörteknik. Ofta finns en viss överlappning mellan tjänsterna och många uppdrag innefattar utförandet av mer än en tjänst.

Tjänster inom rörteknik

Rör har en begränsad livslängd. Genom rörinspektioner identifierar Norva24 orsaken till problem med rören. Bolaget utför också provtryckning, täthetskontroller och läckagesökning för att förhindra läckage. För tryck- eller dricksvattenrör som har fryst erbjuder Norva24 tjänster för att tina dessa med vatten och högtrycksspolning. Med ett omfattande utbud av tjänster inom rörteknik hanterar Norva24 olika problem, från mindre reparationer, där det kan räcka med en punktreparation, till situationer som kräver nya rör. Ett effektivt alternativ är renovering av rör, som innefattar att installera nya rör inuti de gamla rören utan att ersätta dem helt. Tjänster inom rörteknik, som är en viktig del av verksamheten alla Norva24s marknader, bidrar till 45 procent av koncernens intäkter.

Högtryckstvätt (industriell rengöring)

Norva24 erbjuder ett brett utbud av högtryckstvättjänster som omfattar tankrengöring samt hög- till ultrahögtrycksspolning för industriella behov. Dessa tjänster, som är viktiga för områden där det inte räcker med vanlig

rengöring, är avsedda för fabriker, anläggningar, utrustning, tankar och fartyg, främst för företagskunder. Tjänsterna erbjuds alla Norva24s marknader och bidrar väsentligt till bolagets intäkter, vilket lyfter fram deras betydelse. Högtryckstvätt bidrar till 15 procent av koncernens intäkter.

Tömningstjänster

Tömningstjänster utgör en väsentlig del av Norva24s utbud och svarar för cirka 40 procent av koncernens intäkter de marknader där koncernen bedriver verksamhet. Bolaget har utvecklat en bred expertis inom olika typer av tömningstjänster, mest märkbart inom septiktankar, fettavskiljare, oljeavskiljare och sandfång. Efterlevnad av strikta regelkrav är en hörnsten i dessa tjänster, och Norva24 har hela tiden uppdaterade kunskaper om lokala lagar och regler i var och en av de jurisdiktioner där bolaget verkar. Det är särskilt kritiskt för tjänster gällande septiktankar och fettavskiljare, där reglerna syftar till att säkerställa miljöskydd. Till exempel töms fettavskiljare mycket noggrant för att förhindra att fettet förorenar vatten och avloppssystem, och avloppsvattnet transporteras till godkända avfallsanläggningar. För att undvika översvämningar eller trasiga rör är det nödvändigt att tömma sandfång regelbundet, vilket ger Norva24 en tillförlitlig intäktskälla. Bolaget schemalägger dessa tjänster baserat fasta uppdrag eller vid behov för kunderna, och får stöd av en modern och specialutrustad fordonspark som kan hantera många olika uppdragstyper.

Omfattande, målkritiskt och icke-diskretionärt tjänsteerbjudande

Tjänster inom rörteknik

Inspektion av rör

Relining

Provtryckning, läckagesökning, täthetskontroller

Tankrengöring

Högtrycksrengöring och ultrahögtrycksrengöring

Tömning av septiktankar

Tömning av sandfång

Tömning av fettavskiljare

Tömning av övriga massor

Tömning av olja

Ett normalt uppdrag omfattar vanligtvis mer än en tjänst och kräver liknande kapacitet och utrustning.

Regleringar lokal nivå och EU-nivå kräver att de flesta tjänsterna genomförs regelbundet.

Högtryckstvättning

Tömningstjänster

22

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Tyskland

God tillväxt och goda marginaler

34%

Koncernens intäkter

31%

Gröna intäkter

Norva24 i Tyskland

Norva24 etablerades i Tyskland 2019 genom förvärvet av Ex-Rohr. Norva24 har sedan dess vuxit och etablerat en ledande marknadsposition i Tyskland. Koncernens äldsta dotterbolag i landet grundades i Gochsheim år 1964. Tyskland hade 768 anställda per den 31 december 2024.

Väsentliga händelser under året

Det här året har Norva24 befäst sin marknadsledande ställning i Tyskland genom en ökning av de totala rörelseintäkterna om 5,0 procent. Den underpresterande enheten Jutzy hade en kraftig påverkan organisationen i Tyskland. Implementeringen av de nya verksamhetsplattformarna har påbörjats i de första tyska enheterna, och snart där är helt genomförda kommer de att erbjuda värdefulla verktyg och insikter för den löpande verksamheten.

TILLVÄXT I TOTALA RÖRELSEINTÄKTER (%)

2024

2023

2022

Tillväxt totala rörelseintäkter

5,0

45,6

25,8

Organisk tillväxt

0,5

21,6

1,1

Organisk tillväxt valutajusterad

-1,3

7,6

1,9

Förvärvsdriven tillväxt

4,5

24,0

24,6

NYCKELTAL (MNOK)

2024

2023

Förändring,%

Summa rörelseintäkter

1 242,4

1 183,4

5,0

EBITA

93,7

152,6

-38,6

EBITA-marginal,%

7,5

12,9

5,4 pp

Justerad EBITA

127,9

156,0

18,0

Justerad EBITA-marginal,%

10,3

13,2

-2,9 pp

25

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Finansiell utveckling

De totala rörelseintäkterna uppgick till 1 242,4 MNOK under 2024, jämfört med 1 183,4 MNOK under samma period 2023, vilket motsvarar en ökning med 5,0 procent av totala rörelseintäkter. Ökningen var främst hänförlig till förvärvet av Baier i januari 2024, samt en valutajusterad organisk tillväxt om -1,3 procent grund av det enskilda underpresterande bolaget Jutzy. Justerat för denna enhet uppgick den valutajusterade organiska tillväxten till 10,1 procent.

Justerad EBITA

Justerad EBITA uppgick till 127,9 MNOK under 2024, en nedgång från 156,1 MNOK under 2023. Den justerade EBITA- marginalen sjönk till 10,3 procent från 13,2 procent föregående år. Denna marginalminskning beror den underpresterande enheten, Jutzy. Justerat för denna enhet noterade den tyska verksamheten en förbättring av EBITA-marginalen med 0,4 procentenheter under 2024. Projektverksamheten i Jutzy är under avveckling och kommer under 2025 att utgöra en marginell del av aktiviteten i vår tyska verksamhet.

Utveckling inom hållbarhet och företagsansvar

Under 2024 ökade antalet anställda i Tyskland till 768, en ökning från 724 under 2023. Korttidssjukskrivningarna uppgick till 5,6 procent, nära 5,5 procent som redovisades under 2023. Långtidssjukskrivningarna förbättrades något till 1,8 procent, en minskning från 2,3 procent under 2023. Det gav en total sjukfrånvaro om 7,6 procent under 2024, jämfört med 7,8 procent föregående år. Den relativa energiförbrukningen fortsatte att förbättras och minskade från 2,27 kWh per 100 NOK under 2023 till 2,09 kWh per 100 NOK under 2024.

Tyskland

Summa rörelseintäkter

MNOK

Justerad EBITA

MNOK

HÅLLBARHET OCH FÖRETAGSANSVAR, NYCKELTAL

2024

2023

2022

Totalt antal anställda

768

724

702

Antal dagar med sjukfrånvaro

14 537

12 208

11 528

Kortidssjukskrivningar

5,6%

5,5%

6,2%

Långtidssjukskrivningar

1,8%

2,3%

2,5%

Total sjukfrånvaro

7,6%

7,8%

8,7%

Relativ energiförbrukning x 100

2,09

2,27

2,73

Jag är mycket glad att kunna leverera såväl intäktstillväxt som marginalförbättringar justerat för den underpresterande enheten Jutzy under 2024. Därtill har vi välkomnat vårt senaste förvärv Baier Rohrreinigung GmbH under 2024 och stärkt vår marknadsledande ställning i Tyskland.

Bertolt Gärtner VD Tyskland

26

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Sverige

God tillväxt och goda marginaler

17%

Koncernens intäkter

60%

Gröna intäkter

Norva24 i Sverige

Norva24 gick in den svenska marknaden 2017 genom ett förvärv i södra delen av landet. Norva24 har sedan dess vuxit och säkrat en ledande marknadsposition i Sverige med en marknadsandel 10 procent. Koncernens äldsta dotterbolag i landet grundades i Ulricehamn år 1974. Sverige hade 340 anställda per den 31 december 2024.

Väsentliga händelser under året

För helåret noterade Norva24 Sverige en total tillväxt 22,2 procent, driven av både valutajusterad organisk tillväxt och framgångsrika förvärv. Flera enheter uppnådde tvåsiffriga tal för organisk tillväxt, huvudsakligen genom ett högre utnyttjande och nya kundkontrakt. Marginalförbättringarna avspeglar den ökade aktiviteten. Vidare noteras positiva bidrag från förvärvet av ControTech, Högtryckstjänst Syd samt Rör & Ledningsinspektion.

TILLVÄXT I TOTALA RÖRELSEINTÄKTER (%)

2024

2023

Tillväxt totala rörelseintäkter

22,2

15,2

Organisk tillväxt

12,4

7,6

Organisk tillväxt

10,1

2,8

Förvärvsdriven tillväxt

9,8

7,6

NYCKELTAL (MNOK)

2024

2023

Förändring,%

Summa rörelseintäkter

600,9

491,7

22,2

EBITA

88,5

57,8

53,1

EBITA-marginal,%

14,7

11,7

3,1 pp

Justerad EBITA

90,2

58,5

54,2

Justerad EBITA-marginal%

15,0

11,9

3,1 pp

27

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Finansiell utveckling

Under 2024 uppgick de totala rörelseintäkterna för Sverige till 600,9 MNOK, jämfört med 491,7 MNOK under 2023, en ökning med 22,2 procent. Under perioden noterades en valutajusterad organisk tillväxt 10,1 procent. Den drevs av en högre aktivitet i nästan alla enheter och lokala marknader, detta tillsammans med höjda priser. ControTech, Högtryckstjänst Syd and Rör & Ledningsinspektion genererade en förvärvsdriven tillväxt 9,8 procent under 2024.

Justerad EBITA

Justerad EBITA uppgick till 90,2 MNOK under 2024, en uppgång från 58,5 MNOK under 2023. Den justerade EBITA-marginalen för perioden ökade betydligt till 15,0 procent. Ökningen berodde en ökad aktivitet i nästan alla enheter kombinerat med en bättre kostnadskontroll.

Utveckling inom hållbarhet och företagsansvar

Korttidssjukskrivningarna i Sverige uppgick under 2024 till 3,6 procent, något lägre än 4,1 procent under 2023. Långtidssjukskrivningar uppgick till 1,8 procent, vilket är något lägre än 1,9 procent under 2023. Det gav en total sjukfrånvaro om 5,4 procent under 2024, jämfört med 6,0 procent 2023. Den relativa energiförbrukningen förbättrades ytterligare under 2024 och minskade från 4,81 kWh per 100 NOK under 2023 till 4,16 kWh per 100 NOK.

Sverige

Summa rörelseintäkter

MNOK

Justerad EBITA

MNOK

HÅLLBARHET OCH FÖRETAGSANSVAR, NYCKELTAL

2024

2023

2022

Totalt antal anställda

340

291

285

Antal dagar med sjukfrånvaro

3 880

3 880

3 968

Kortidssjukskrivningar

3,6%

4,3%

5,1%

Långtidssjukskrivningar

1,8%

1,5%

1,1%

Total sjukfrånvaro

5,4%

5,8%

6,2%

Relativ energiförbrukning x 100

4,16

4,81

5,21

Under 2024 fortsatte Norva24 resan som marknadsledande inom UIM-tjänster i Sverige med en framgångsrik integration av nya förvärv. Kombinerat med en hög tillväxt och lyfta marginaler avslutar Norva24 Sverige ett starkt år.

Mikael Smedborn VD Sverige

28

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Danmark

God tillväxt och goda marginaler

17%

Koncernens intäkter

27%

Gröna intäkter

Norva24 i Danmark

Koncernen gick in i Danmark 2017 genom förvärvet av en aktör med nationell marknadsnärvaro. Koncernens första dotterbolag i landet grundades för mer än 100 år sedan i Herning. Norva24 har en ledande marknadsposition den danska marknaden med en marknadsandel cirka 10 procent. Danmark hade 291 anställda per den 31 december 2024.

Väsentliga händelser under året

Norva24 Danmark har med framgång implementerat förbättringsinitiativ och kommer att fortsätta att arbeta med en strukturerad metod för att optimera priserna och öka utnyttjandet av fordon och maskiner. Förvärven av Nordic Powergroup och Kyrsting bidrog till en förvärvsdriven tillväxt 51,0 procent

TILLVÄXT I TOTALA RÖRELSEINTÄKTER (%)

2024

2023

Tillväxt totala rörelseintäkter

51,0

29,3

Organisk tillväxt

5,8

20,7

Organisk tillväxt valutajusterad

4,1

6,9

Förvärvsdriven tillväxt

45,2

8,6

NYCKELTAL (MNOK)

2024

2023

Förändring,%

Summa rörelseintäkter

630,7

417,7

51,0

EBITA

70,6

27,0

161,6

EBITA-marginal,%

11,2

6,5

4,7 pp

Justerad EBITA

66,1

27,6

139,5

Justerad EBITA-marginal%

10,5

6,6

3,9 pp

29

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Finansiell utveckling

For the 2024 period, total operating revenue in Denmark För 2024 uppgick de totala rörelseintäkterna i Danmark till 630,7 MNOK, en ökning från 417,7 MNOK under 2023, vilket avspeglar en total tillväxt om 51,0 procent. Denna tillväxt drevs av en valutajusterad organisk tillväxt om 4,1 procent, tillsammans med förvärvet av Nordic Power Group och Kyrsting under 2024. Marginalerna förbättrades, med gynnsamma effekter från dessa förvärv och de pågående positiva resultaten från handlingsplanen för att vända utvecklingen.

Justerad EBITA

Justerad EBITA i Danmark uppgick till 66,1 MNOK, en betydande uppgång från 27,6 MNOK under 2023. Denna betydande tillväxt drivs främst av införlivandet av Nordic Power Group, som har haft ett extraordinärt år. Vidare noterade Danmark en organisk marginalökning under 2024, tack vare nya avtal, högre priser och ökade utnyttjandegrader.

Utveckling inom hållbarhet och företagsansvar

Under 2024 ökade antalet anställda i Danmark till 291, en ökning från 185 under 2023. Korttidssjukskrivningarna uppgick till 2,8 procent, något lägre än 2,9 procent under 2023. Långtidssjukskrivningarna förbättrades också och slutade 2,4 procent, jämfört med 2,6 procent föregående år. Det gav en total sjukfrånvaro om 4,1 procent under 2024, en minskning från 5,5 procent under 2023. Den relativa energiförbrukningen förbättrades och minskade från 4,24 kWh per 100 NOK under 2023 till 4,05 kWh per 100 NOK under 2024.

Danmark

HÅLLBARHET OCH FÖRETAGSANSVAR, NYCKELTAL

2024

2023

Totalt antal anställda

291

185

Antal dagar med sjukfrånvaro

2 170

2 419

Korttidssjukskrivningar

2,8%

2,9%

Långtidssjukskrivningar

2,4%

2,6%

Total sjukfrånvaro

4,1%

5,5%

Relativ energiförbrukning x 100

4,05

4,24

Under 2024 noterade vi en mycket stark total tillväxt om 51 procent, främst grund av förvärvet av Nordic Powergroup. Vidare är vi nöjda med att vår organiska verksamhet upprätthåller en god tillväxt och förbättrade marginaler.

Tim Normann VD Danmark

Summa rörelseintäkter

MNOK

Justerad EBITA

MNOK

30

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Förvärv och sammangåenden

Förvärv

År

Förvärv

Geografi

Strategiskt skäl

Sourcing

2024

Baier

Lokalt tilläggsförvärv

Kyrsting ApS

Lokalt tilläggsförvärv

Svein Klungtveit AS Slamavdeling

Lokalt tilläggsförvärv

Nordic Powergroup A/S

Lokalt tilläggsförvärv

Högtrycks tjänst Syd AB

Lokalt tilläggsförvärv

Rör & Ledningsinspektion AB

Lokalt tilläggsförvärv

2023

ControTech i Malmö

Lokalt tilläggsförvärv

Toms Kloakkservice

Lokalt tilläggsförvärv

NRC Gravco AS och Septik Tank Co AS

Lokalt tilläggsförvärv

2022

CKS Express Baumanagement GmbH and CKS Rohrexpress GmbH

Lokalt tilläggsförvärv

Jutzy Haustechnik & Service GmbH

Lokalt tilläggsförvärv

Stockholm Relining AB

Specialistkompetens

Thornvig Jensen A/S och

J.S. Overfladebehandling ApS

Lokalt tilläggsförvärv

IRG Rörinspektion AB

Lokalt tilläggsförvärv

Rohrfrei Axel Zimmerbeutel GmbH

Lokalt tilläggsförvärv

2021

Ulvsby Miljö (including subsidiaries)

Lokalt tilläggsförvärv

Decker Group

Lokalt tilläggsförvärv

Malmberg Miljöhantering

Lokalt tilläggsförvärv

GR Avloppsrensning

Lokalt tilläggsförvärv

GJ & Son AB

Regional plattform

2020

Kjelsberg Transport AS

Lokalt tilläggsförvärv

Mayer Kanalmanagement

Regional plattform

Solna Högtrycksspolning AB

Lokalt tilläggsförvärv

Behne Entsorgungs-Service

Lokalt tilläggsförvärv

Rohrreinigung Falkenhagen GmbH

Lokalt tilläggsförvärv

Kanal-Türpe Gochsheim GmbH & Co. KG

Regional plattform

2019

LGT

Lokalt tilläggsförvärv

BRI

Lokalt tilläggsförvärv

Miljövision

Regional plattform

Ex-Rohr

Nationell plattform

2018

Jysk Kloak Service

Lokalt tilläggsförvärv

2017

A Söderlindhs AB

Nationell plattform

Risskov

Regional plattform

Sørmiljø

Regional plattform

Søgne rørservice

Lokalt tilläggsförvärv

Bilateral Förköpsauktion Auktion

Föredragen förvärvare: Tilläggsköpeskilling och återinvestering

Entreprenöriell hemvist för framtida filialchefer

37 bilaterala affärer

Genomsnittlig exklusivitetsperiod ~5 månader

Begränsad konkurrens om förvärvsmål

Standardiserade aktieöverlåtelseavtal

Genomsnittlig förvärvsmultipel före synergier:

~3–7 ggr EBITDA

~6–9 ggr EBITDA

31

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Beprövade förvärvs- kriterier

Expansion befintliga marknader

Operativa synergier och kostnadssynergier

Starkt och engagerat lokalt ledningsteam

Starkt och engagerat lokalt ledningsteam

Befintligt nätverk att använda som bas för en internationell expansion

Modern fordonspark

Modern fordonspark

Stark lokal ställning och gott anseende

Stark lokal ställning och gott anseende

Expansion nya marknader

Identifiera förvärvsmål

Norva24 gör förvärv både för att komma in nya marknader och för att stärka sin position befintliga marknader. Under den närmaste tiden kommer Norva24 att fokusera att expandera och öka marknadsnärvaron i de fyra länder där bolaget har verksamhet samt att förbereda marknadsinträden identifierade marknader som Österrike, Schweiz, BeNeLux, Finland och Storbritannien.

När Norva24 utvärderar förvärvsmål för att komma in i nya geografiska områden prioriteras förvärvsmål med ett betydande befintligt nätverk. Det vill säga företag med en befintlig plattform som kan användas som grund för geografisk expansion, ett gott lokalt anseende den nya marknaden, en modern fordonspark, en stark lokal position och gott anseende den nya marknaden samt en stark och engagerad lokal ledningsgrupp. Målsättningen för Norva24 är att identifiera marknadsledande UIM- bolag med ett gott rykte för att leverera tjänster av hög kvalitet, med en diversifierad kundportfölj och en historia av stabila resultat och ökad tillväxt, med en välinvesterad tillgångsbas, professionellt tjänsteutbud, starkt ledarskap och entreprenörskultur. Ytterligare mål, vid förvärv av bolag som erbjuder en befintlig plattform nya geografiska marknader, är att etablera en betydande närvaro den nya marknaden, förvärva expertis inom befintliga tjänster samt nya lösningar och kompetenser. Norva24 strävar efter att identifiera nya mål för marknadsförvärv med en andel av intäkter som härrör från UIM-tjänster.

När Norva24 identifierar tilläggsförvärv söker bolaget efter förvärvskandidater som stöder de strategiska prioriteringarna för varje specifik plattform; som att öka den lokala marknadsnärvaron i ett visst område, utöka den geografiska spridningen till nya länder eller ändra produktmixen en specifik marknad samtidigt som synergier uppnås. Norva24 strävar därigenom efter att identifiera tilläggsförvärv med en dominerande nivå av intäkter från UIM-tjänster. Norva24 söker också efter tilläggsförvärv med en engagerad lokal ledningsgrupp, en modern fordonspark, en stark lokal ställning och kännedom

om det lokala varumärket samt potential för operativa synergier och kostnadsfördelar. Norva24s förvärvsstrategi utvecklas av koncernledningen.

Identifiering av förvärvsmål innefattar en grundlig kartläggning där lokala filialchefer och landschefer identifierar och föreslår potentiella förvärvsmål. Norva24 analyserar grundligt de strategiska besluten om förvärvsplanering och hittar potentiella förvärvsmål utifrån sina strategiska kriterier. Centraliserad screening (kartläggning) och urval baseras i allmänhet följande överväganden: rationell och strategisk anpassning, förvärvskandidatens ledningsgrupp, finansiella mål, fordonsparkens ålder, ESG-överväganden, lönsamhet och rykte. Dessutom spelar de lokala filialerna en viktig roll när det gäller att hitta förvärvsmål.

Dessa listor delar upp kartläggningen i följande kategorier:

Identifierade möjligheter : per datumet för denna årsredovisning, en förteckning över cirka 1 900 UIM- bolag som identifierats Norva24s nuvarande fyra geografiska marknader.

Pågående diskussioner: per datumet för denna årsredovisning, en lista över cirka 42 prioriterade förvärvsmål som uppfyller Norva24s mål och kriterier för förvärv inom den relevanta plattformen, som bolaget för en pågående diskussion med; och

Fördjupade diskussioner: per datumet för denna årsredovisning har Norva24 cirka 17 prioriterade förvärvsmål med vilka ett sekretessavtal (NDA) eller en avsiktsförklaring (letter of intent) har undertecknats, eller att Norva24 genomför en due diligence-process, vanligtvis inom ramen för avtal om exklusivitet.

Respektive lands VD närmar sig proaktivt målen listan över förvärvsmöjligheter för att antingen initiera förvärvsprocessen eller för att hålla en nära dialog med ägare av respektive UIM-bolag, för att utveckla en god relation och för att bli den förvärvare som väljs om de beslutar att sälja i framtiden.

33

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Väsentliga förvärv senaste tiden

Under 2024 förvärvade Norva24 Baier Rohrreinigung GmbH i Tyskland, Kyrsting ApS og Nordic Powergroup A/S i Danmark, Svein Klungtveit AS Slamavdeling i Norge, och därtill Högtryckstjänst Syd AB och Rör & Ledningsinspektion AB i Sverige.

Under 2023 förvärvade Norva24 NRC Gravco och Septik Tank Co i Norge, Toms Kloakservice ApS i Danmark och ControTech i Malmö AB i Sverige.

Under 2022 förvärvade Norva24 Rohrfrei Axel Zimmerbeutel, CKS Express Baumanagement samt CKS Rohrexpress och Jutzy Haustechnik & Service i Tyskland, Stockholm Relining och IRG Rörinspektion i Sverige samt Thornvig Jensen och

J.S. Overfladebehandling i Danmark för att ytterligare expandera sin position i Tyskland, Sverige och Danmark.

Under 2021 förvärvade Norva24 Mayer Kanalmanagement och Decker Group i Tyskland, GJ & Son, GR Avloppsrensning, Malmberg Miljöhantering och Ulvsby Miljö i Sverige samt Kjelsberg i Norge för att ytterligare utöka sin position i Tyskland, Sverige och Norge.

Under 2020 förvärvade Norva24 Kanal-Türpe, Behne och Falkenhagen i Tyskland, vilket stärkte Norva24s tjänsteerbjudande och geografiska räckvidd i Tyskland. Under samma år förvärvade Norva24 även Solna Högtrycksspolning och LGT:s Högtryck i Sverige för att bygga ut Norva24s svenska verksamhet. Därutöver har även Bergen Rørinspeksjon i Norge förvärvats, vilket stärker Norva24s tjänsteerbjudande och geografiska räckvidd i Norge.

FÖRVÄRVSPROCESSEN

Även om varje process är unik, och justeringar måste göras från fall till fall med avseende bolagets specifika egenskaper såsom; storlek, geografi och förvärvsmålets specifika system och verksamhet, strävar Norva24 efter att slutföra förvärvet med efterföljande integration inom ramen för en standardiserad process. Denna process har optimerats med tiden och anpassats till Norva24s behov.

Tack vare denna standardisering kan Norva24 erbjuda hög kvalitet, snabbt beslutsfattande om förvärvsmål och efterföljande exekvering av transaktioner (genomföra affären). Under förvärvsprocessen arbetar Norva24 med att bygga en relation med bolagets ledning och ägare, säkra de bästa villkoren för transaktionen och genomföra en grundlig due diligence. Under förvärvsprocessen arbetar Norva24 och säljarna också med integrationsplanen och sätter upp finansiella mål för den kommande perioden. Den öppna processen underlättar också detta och möjliggör tydlig kommunikation under hela processen, vilket är särskilt viktigt eftersom ledningen för det förvärvade bolaget fortsätter att ingå i Norva24-koncernen efter transaktionen.

Integration av förvärvade bolag, med värdeskapande och utvinning av synergier

Efter ett slutfört förvärv har Norva24 ett etablerat ramverk för integrationsprocessen. Metoden att integrera nyförvärvade bolag stöds av Norva24s IT-system i Norge, Danmark och Sverige. Generellt försöker Norva24 integrera tilläggsförvärv över en tidsram om tre månader, och för nya plattformsförvärv är tidsramen sex månader. Under och efter integrationsprocessen arbetar Norva24 för att realisera synergier inom följande områden; öka utnyttjandegraden, dela bästa praxis, gemensam användning av datasystem, utöka tjänsteutbud och centralisera relevant upphandling. Ekonomiskt realiseras dessa synergier i form av ökade intäkter, bättre marginaler och kostnadsbesparingar.

Integrationsprocessen för ett förvärvat bolag börjar vanligtvis efter att förvärvsprocessen har slutförts, medan planeringen görs i samarbete med det förvärvade företaget under förvärvsprocessen. Norva24s främsta mål vid förvärv är att skapa värde genom geografisk diversifiering och expansion, dra nytta av Norva24s bästa praxis, införa vissa funktioner och processer som samordnas Norva24- eller landsnivå, uppnå skalfördelar och realisera synergier samtidigt som det förvärvade bolagets lokala entreprenörsanda bevaras.

34

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Att växa organiskt är ett väsentligt fokus för Norva24, men lika viktigt är förvärv, som också är en viktig del i Norva24s tillväxtstrategi framåt. Norva24 har en strategi att kontinuerligt komplettera sin organiska tillväxt med förvärvsdriven tillväxt och anser sig ha ett kraftfullt erbjudande till entreprenörer som vill samarbeta med Norva24, eftersom den säljande entreprenören eller ägaren

Etablerad och väl beprövad modell för integration

Integrationsmodell efter sammangåenden

Vår decentraliserade modell möjliggör och motverkar risker i integration av våra förvärv

har möjligheten att stanna kvar i bolaget efter transaktionen. Norva24 har en strukturerad process för att identifiera och genomföra förvärv. Därutöver har Norva24 en etablerad process för integration av förvärv samt realiserande av potentiella synergier genom bland annat försäljning, implementering av bästa praxis, lokala skalfördelar och tillgång till kapital enligt beskrivningen nedan.

Hävstångseffekter

Påverkan efter integration

QHSE (kvalitet, hälsa, säkerhet, miljö)

Gemensamma digitala standarder

ISO-certifieringar

ESG som en inbäddad del av styrningen

Streamlined QHSE

Reporting standards are competitive advantage

Ekonomi och inköp

Gemensam redovisning och finansiell rapportering

Större inköp hanteras centralt

Kostnadsbesparingar och förbättrad kostnadskontroll

Ledningsstruktur admin- istration/granskningar/ arbetsbeskrivningar (DoA)

Månatliga granskningar av verksamheten

Arbetsbeskrivning finns för samtliga chefer

Norva24 School

Central strategy

Performance-based culture

Action oriented organization

Centraliserad IT

Centralt styrd verksamhetsplattform med en ambition om harmonisering

Ledningssystem för fältoperatörer

Gemensamma digitala standarder

Samordnade nyckeltal och uppföljningar

Förbättrad säkerhet

Egenutvecklad mjukvara skräddarsydd för branschen

Verksamhetsförbättringar

Försäljning (genom säljare)

Huvuddelen av kunderna (lokala och regionala små och medelstora företag) sköts av lokala chefer, medan försäljning hanteras regional eller nationell nivå

Centraliserat stöd vid upphandlingar

Effektivare process leder till högre andel framgångsrika upphandlingar och försäljningar

35

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Hållbarhet

Kapitel 03

36

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Norva24 arbetar för ansvarsfull miljöpraxis inom branschen för underhåll av infrastruktur under mark (UIM). Som den ledande leverantören av UIM-tjänster i norra Europa levererar vi viktiga lösningar som stödjer samhällets infrastruktur.

Ett viktigt strategiskt fokus är att öka vår andel av gröna verksamheter i enlighet med EU-taxonomin för att säkerställa efterlevnad och bidrag till en mer hållbar framtid:

Miljö

Norva24 strävar efter att vara en ledstjärna för inspiration till miljölösningar inom UIM-branschen.

Mål 6 Rent vatten och sanitet för alla:

Säkerställa korrekt underhåll av infrastruktur under mark för en säker och effektiv vattenhantering.

Mål 7.3: Energieffektivitet: Förbättra den operativa energieffektiviteten genom att optimera resursanvändningen och minska den relativa energiförbrukningen.

Mål 13: Bekämpa klimatförändringarna: Bidra till att minska miljörisker genom att underhålla viktiga vatten- och avloppsvattensystem.

Mål 11 Hållbara städer och samhällen: Stödja motståndskraften och tillförlitligheten gällande avgörande infrastruktur i stadsmiljöer.

Miljö

Vidare arbetar vi aktivt för att minska den relativa energiförbrukningen vid leveransen av våra tjänster. Genom att optimera ruttplaneringen, investera i modern utrustning med lägre energiåtgång och införa riktade energibesparingsåtgärder har vi som mål att öka energieffektiviteten i verksamheten.

För att följa upp framstegen använder Norva24 ett nyckeltal för att mäta den relativa energiförbrukningen i alla segment. Detta stödjer det pågående arbetet med att förbättra effektiviteten i verksamheten och minska miljöpåverkan över tid.

Öka andelen gröna verksamheter förenliga med EU-taxonomin.

(Totala rörelseintäkter från gröna verksamheter förenliga med EU-taxonomin/Totala rörelseintäkter)

Minska den relativa energiförbrukningen från den egna verksamheten.

(kWh/Totala rörelseintäkter*100)

39

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Omsättning

I EU-taxonomin definieras omsättning samma sätt som intäkter i IFRS. För Norva24 innebär det att den totala omsättningen motsvarar intäkter från avtal med kunder. Vi har kartlagt de verksamheter som omfattas av taxonomin utifrån de relevanta tjänster som Norva24 erbjuder och presenterar dem utifrån deras relativa bidrag till den totala omsättningen.

Capex (kapitalutgifter)

Gröna kapitalutgifter avser investeringar som stöder taxonomiförenliga verksamheter eller underlättar omställningen av ej förenliga verksamheter till förenliga.

Totala kapitalutgifter omfattar investeringar i immateriella tillgångar (exklusive goodwill), materiella anläggningstillgångar och nyttjanderättstillgångar. Totala investeringar redovisas i noterna 10, 11 och 12 i koncernredovisningen som posterna Förvärvade vid rörelseförvärv och Nyinvesteringar.

Norva24 redovisar gröna kapitalutgifter som relativ andel av kapitalutgifter förenliga med EU-taxonomin av totala kapitalutgifter.

Gällande investeringar i fordon ålägger inte EU-taxonomin några begränsningar för vilka tjänster fordonen får användas till. Kapitalutgifter allokeras därför som andel av omsättningen, värderade enskild dotterbolagsnivå.

Opex (driftsutgifter)

Totala driftsutgifter omfattar direkta, ej aktiverade kostnader avseende:

Kortfristiga leasingavtal och underhåll

Övriga direkta utgifter för löpande underhåll av koncernens relevanta tillgångar

Driftsutgifter allokeras enligt samma principer som kapitalutgifter, vilket säkerställer konsekvens i rapporteringsmetoderna.

Orsaka inte betydande skada

Norva24 har utfört en bedömning för att säkerställa att verksamheterna uppfyller kriterierna för att inte orsaka betydande skada. Generellt har relevanta EU-förordningar och direktiv införlivats i nationell lagstiftning i Norge, Tyskland, Sverige och Danmark, vilket utgör den rättsliga ramen för Norva24s verksamhet.

Omsättning

Norge

Tyskland

Sverige

Danmark

Kapitalutgifter

Driftsutgifter

Väsentligt bidrag

Taxonomiförenliga gröna tjänster för Norva24 under 2024

47%

68%

31%

60%

27%

88%

45%

Taxonomiförenliga gröna tjänster (omsättning) per segment för Norva24

41

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Bolaget fortsätter att utvärdera efterlevnaden av kraven gällande att inte orsaka betydande skada för att säkerställa att de verksamheter som klassificeras enligt EU-taxonomin inte påverkar andra miljömål negativt.

Anpassning till effekterna av klimatförändringar

Norva24 övervakar och utvärderar fysiska klimatrisker lokal nivå, och de viktigaste platserna utförs riskbedömningar för att identifiera potentiella hot. Baserat scenarier från FN:s panel för klimatförändringar förväntas dessa risker ha en begränsad negativ påverkan Norva24. Klimatförändringarna kan dock leda till ett ökat behov av förnyelse och underhåll av infrastruktur under mark för att säkerställa funktionen lång sikt.

Hållbar förvaltning av vattenresurser och marina resurser

Norva24 vidtar åtgärder som stöder en hållbar vattenförvaltning, bidrar till underhåll av infrastruktur under mark och en minskad belastning vattensystemen. Detta arbete överensstämmer med kriterierna i EU-taxonomin för att inte orsaka betydande skada.

Under 2024 fortsatte Norva24 sitt fokus vattenåtervinning, med 45 vattenåtervinningsbilar i drift för att minska färskvattenförbrukningen. Bolaget utvärderar också påverkan från utsläpp av avloppsvatten och förbättrar filtreringssystemen för att uppfylla allt strängare förordningar.

Omställning till en cirkulär ekonomi

Norva24 bidrar till den cirkulära ekonomin genom att säkerställa att avfallsfraktioner som samlas in med sugningsfordon avskiljs vid källan och levereras till certifierade avfalls- eller återvinningsanläggningar.

Viktiga åtgärder är bland annat:

Behandling av avfallsfraktioner såsom septikslam, fett och oljekontaminerat material samt omvandling av dessa till

näringsrik jord till odling

rena oljefraktioner för återanvändning

rent vatten som återförs till avloppsvattensystemet.

Återanvändning av fordon och användning av komponenter för nya ändamål: När fordonen i fordonsparken når slutet av sin livslängd utvärderar Norva24 om tankarna och pumpinstallationerna kan monteras nya chassin för att förlänga livslängden.

Minimering av fordonsskrot: Fordon som det inte är ekonomiskt lönsamt att återanvända inom Norva24 säljs om möjligt den öppna marknaden, vilket minskar onödig skrotning.

Dessa processer övervakas lokal nivå samt regleras av nationella och lokala myndigheter, vilket säkerställer efterlevnad av hållbarhetsförordningar.

Förebyggande och begränsning av miljöföroreningar

Norva24 genomför riskbedömningar för alla tjänster som en del av bolagets QHSE-system och ISO-certifieringar. Tjänster med högre miljörisker kräver förebyggande åtgärder för att begränsa riskerna till acceptabla nivåer. Även om de inneboende riskerna i branschen inte kan elimineras helt och hållet tillämpar Norva24 koncerngemensamma strategier för kunskapsdelning och delning av bästa praxis för att ett effektivt sätt minimera miljöpåverkan.

Vissa av Norva24s verksamheter följer EU:s regulatoriska standarder. Ett exempel är miljökomposteringsanläggningen utanför Bergen som omvandlar septikslam till näringsrik jord för trädgård och jordbruk. Anläggningen drivs i enlighet med lokala och nationella förordningar, med åtgärder plats för att hantera läckage och begränsa lukt, vilket minskar den potentiella miljöpåverkan.

Skydd och återställande av biologisk mångfald och ekosystem

Norva24s verksamhet bedöms ha en minimal påverkan den biologiska mångfalden. Utvärderingarna har fokus att säkerställa att verksamhetsställena inte påverkar skyddade områden. Även om bolagets tjänster främst utförs i stadsmiljöer och industriella miljöer införlivar Norva24 hänsyn till biologisk mångfald i sin operativa planering där är relevant.

Sociala minimiskyddsåtgärder

EU-taxonomin etablerar grundläggande sociala standarder för att säkerställa att företag inte har en negativ påverkan de samhällen där de bedriver verksamhet. Norva24 följer etablerade bestämmelser om

anti-korruption

rättvis konkurrens

uppfyllelse av skattskyldighet

mänskliga rättigheter.

Norva24 genomför en årlig granskning av mänskliga rättigheter i enlighet med OECD:s riktlinjer för ansvarsfullt företagande. Mer information om etiska affärsprinciper och efterlevnadsarbete finns i avsnittet ”Etisk verksamhet”, som säkerställer transparens och ansvar i verksamheten.

42

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Övriga miljöinitiativ

Minska relativ energiförbrukning

Att öka energieffektiviteten är ett viktigt fokus för Norva24 som stöder arbetet med att minska växthusgasutsläppen och optimera resursanvändningen. Bolaget följer upp relativ energiförbrukning som ett viktigt nyckeltal (KPI), kopplat till FN:s globala mål 7.3, som syftar till att fördubbla den globala graden av energieffektivitet.

Minska den relativa energiförbrukningen från den egna verksamheten.

(kWh/Totala rörelseintäkter*100)

Under 2024 har Norva24 följt upp och analyserat sin relativa energiförbrukning i alla segment, och jämfört resultatet mot föregående år:

Norge: 3,69 (4,34)

Tyskland: 2,09 (2,27)

Sverige: 4,16 (4,81)

Danmark: 4,05 (4,24)

De här siffrorna understryker den varierande effekten i initiativen som syftar till förbättringar av den operativa effektiviteten, som exempelvis ett förbättrat utnyttjande av fordonen och mer effektiv planering av arbetet i regionerna. Den övergripande energiförbrukningen för Norva24-koncernen slutade 3,28, vilket avspeglar påverkan från detta regionala arbete och bolagets fortsatta fokus att minska energiförbrukning och optimera resurseffektiviteten.

Certifiering Miljöledningssystem ISO 14001

ISO 14001 fastställer kraven miljöledningssystem och utgör en strukturerad metod för att hantera miljöansvar och förbättra miljöprestanda. Standarden syftar till att tillföra värde till miljön, organisationen och dess intressenter, i enlighet med Norva24s miljöpolicy.

De avsedda resultaten från ett miljöledningssystem inom ramen för ISO 14001 omfattar att:

stärka miljöprestandan

uppfylla efterlevnadskrav

uppnå miljömål.

För 2024 var samtliga enheter i Norge och Sverige ISO 14001-certifierade. I Danmark innehar Norva24 Danmark certifiering, medan arbete pågår vid NPG för att utvärdera behovet och metoden för certifiering.

I Tyskland pågår arbete för att utvärdera metoden för ISO 14001-certifiering som en del av arbetet med att stärka miljöledningen över tid.

Detta avspeglar Norva24s strukturerade metod för miljöledning och fokus efterlevnad av relevanta miljörelaterade standarder i hela verksamheten.

.

43

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Koldioxidredovisning Mäta våra utsläpp och vår effektivitet

Det är viktigt för Norva24 att förstå vår klimatpåverkan. Under 2024 introducerade vi Position Green, ett särskilt system för hållbarhetsrapportering, för att förbättra hur vi följer upp våra växthusgasutsläpp. Detta ger oss en mer komplett och tillförlitlig bild, och hjälper oss att vidta informerade åtgärder för att minska utsläppen.

Vad vi mäter

Vi följer GHG-protokollet som delar in utsläppen enligt följande:

Scope 1: Direkta utsläpp från våra fordon och maskiner.

Scope 2: Indirekta utsläpp från inköpt el och värme.

Scope 3: Utsläpp från våra leverantörer och vår värdekedja. För Scope 3 har vi ännu begränsade uppgifter, men arbetar att förbättra detta över tid.

Etablering av ett nytt basår 2024

I och med att mer kompletta uppgifter nu föreligger fungerar 2024 som Norva24s basår för klimatrapportering. Våra rapporterade utsläpp för året är:

Scope 1: 26 867 tCO 2 e

Scope 2 (platsbaserade): 67 079 tCO 2 e

Jämfört med 2023 användning av bränsle och el

Eftersom metoder och omfattning ändrades 2024 skulle det inte vara meningsfullt att göra direkta jämförelser med utsläppen med 2023. Däremot kan vi jämföra förbrukning av bränsle och el, eftersom dessa uppgifter kommer direkt från fakturor, vilket ger oss en mer konsekvent bild över tid.

Bränsleförbrukning (2023): 98,7 miljoner kWh

Bränsleförbrukning (2024): 106,9 miljoner kWh

Elförbrukning (2023): 5,4 miljoner kWh

Elförbrukning (2024): 4,8 miljoner kWh

Den ökade bränsleförbrukningen avspeglar affärstillväxt, medan den minskade elförbrukningen avspeglar effektiviseringar hos våra filialer.

Uppföljning av effektivitet bränsle och el per intäkt

Norva24 övervakar den relativa energiförbrukningen för att följa upp hur effektivt energin används när verksamheten växer. Detta nyckeltal mäter följande:

(Total energiförbrukning i kWh ÷ totala rörelseintäkter) x 100

Norva24s relativa energiförbrukning förbättrades från 4,66 kWh per 100 NOK under 2023 till 3,24 kWh under 2024.

Detta avspeglar pågående operativa förbättringar, däribland ruttoptimering, fordonsutnyttjande och lokala energibesparingsåtgärder filialerna.

Att övervaka detta nyckeltal hjälper Norva24 att följa framstegen över tid, och energieffektiviseringarna ingår i den dagliga verksamheten i alla länder.

Utsläpp i Scope 1 & 2 2024

tCO 2 e

Förbrukning

Relativ energiförbrukning från den egna verksamheten

44

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Case

Lax och öring välkomnas tillbaka till Siribekken

Förra hösten kontaktades Norva24 Sørmiljø av Risa Entreprenør, en mycket erfaren entreprenör, för stöd med ett viktigt miljöprojekt.

I flera år har den lokala förvaltningen i Rogaland arbetat med att kartlägga och återställa lokala havsöringsvattendrag, däribland i Siribekken. Ett huvudproblem i vattendragen har varit sedimentavlagringar som orsakats av mänskliga aktiviteter som skogsbruk, jordbruk och byggverksamhet, vilket stör fiskens habitat och hindrar dem att leka ett naturligt sätt.

Att återställa ett friskt vattendrag

Sedimentering, sand och silt avlagras i vattendrag, kan allvarliga följder för lax och öring. I Siribekken har fin silt eroderat uppströms och förts med nedströms i åratal, bildat onaturliga sandbankar och blockerar nu vattenflödet.

När vi kom till platsen tillsammans med Risa Entreprenør var bäcken kraftigt igenvuxen och igentäppt med överskottssediment. Eftersom Siribekken är en viktig lekplats för både öring och lax var det av yttersta vikt att återställa det naturliga flödet.

Rensningsprocessen

Under flera långa dagar arbetade vårt team tillsammans med Risa Entreprenør för att ta bort avlagringarna. Med hjälp av Norva24 Sørmiljøs kraftfulla vakuumfordon avlägsnade vi enorma mängder silt och rasmassor. Risas grävmaskiner bistod med att omforma strömfåran och säkerställa ett naturligt och hållbart vattenflöde.

Vissa områden var svåra att komma åt, vilket gjorde att vi behövde använda förlängda sugslangar för att de värst drabbade partierna. Trots dessa utmaningar kunde vi med förenade krafter framgångsrikt återställa den naturliga bäckfåran och skapa en bättre miljö för fiskar och andra vattenlevande organismer.

Siribekken har fått nytt liv

Tack vare detta arbete flyter nu Siribekken fram som den en gång gjorde och utgör ett perfekt habitat för lax och öring. Lokalbefolkningen kan återigen se ån som de minns den: klar, öppen och full av liv.

Norva24 Sørmiljø är vi stolta över att ha varit med och återställt detta friska vattendrag. Projektet avspeglar vårt åtagande inom miljöansvar och hållbara lösningar.

45

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Norva24s filosofi för anställda är fast förankrad i tillit, samarbete och kompetens. Bolaget inser hur viktigt det är med fortbildning och kunskapsdelning mellan anställda för att bidra till en positiv arbetsmiljö och stärka verksamhetsresultatet. En kultur av laganda och gemensamma mål stöder både utförandet av Norva24s tjänster och dess bidrag till samhället. Ledarna inom Norva24 förväntas agera som förebilder som visar prov och befäster dessa principer i sitt dagliga arbete.

Sociala nyckeltal

Korttidssjukskrivningar: 4,5% (4,6%)

Långtidssjukskrivningar: 3,0% (2,7%)

Summa sjukskrivningar: 7,5% (7,4%)

Antal anställda: 2 010 (1 751)

Andel kvinnliga anställda: 11% (13%)

Antal incidenter som ledde till frånvaro: 65 (84)

Anställda i koncernen

Under 2024 ökade Norva24s personalstyrka till 2 010 anställda 84 lokala filialer. Fördelningen av personalen var cirka 24 procent inom kontorsarbete och 76 procent inom kroppsarbete.

Bolaget fortsätter att prioritera hälsa och säkerhet samt strävar efter att främja en stödjande arbetsmiljö i samtliga länder. Norva24 har strukturerade utbildnings- och utvecklingsprogram för att se till att medarbetarna är väl förberedda för sina uppgifter.

Socialt

Norva24s filosofi för anställda är fast förankrad i tillit och passion.

Mål 5: Uppnå jämställdhet och alla kvinnors och flickors egenmakt

Mål 10: Minska ojämlikheten inom och mellan länder

Mål 8: Verka för varaktig, inkluderande och hållbar ekonomisk tillväxt, full och produktiv sysselsättning med anständiga arbetsvillkor för alla

Socialt

Delning av bästa praxis och uppdragsrotation uppmuntras och bidrar till en kultur av ständigt lärande. ”Kompis-systemet” och Norva24 School är viktiga för att integrera nyanställda och ser till att de får praktisk utbildning innan de tar sig eget ansvar.

Norva24 arbetar också för att välkomna medarbetare med särskilda behov, bland annat genom anpassade fordon för att stödja medarbetare med funktionsnedsättningar. Dessa åtgärder bidrar till en mer inkluderande arbetsmiljö och stärker tjänsteutförandet genom att behålla värdefull kompetens.

46

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Projektet började med att fastställa tydliga kriterier för att välja vilka leverantörer som ska bedömas, för att säkerställa en strukturerad metod. Urvalet fokuserade följande:

Kritiska leverantörer vilkas tjänster är avgörande för Norva24s verksamhet.

Högvolymleverantörer med betydande affärstransaktioner.

Leverantörer verksamma inom hållbarhetskänsliga sektorer, där riskerna hänförliga till miljö-, samhällsansvars- eller styrningsfaktorer är högre.

Representanter från alla Norva24-länder deltog i workshops och diskussioner, där de granskade befintliga leverantörshanteringsprocesser och identifierade förbättringsområden. Processen gynnades av deltagande medarbetare med omfattande erfarenhet av ISO- certifieringsarbete, vilket bidrog till att säkerställa att både frågeformuläret och den allmänna processen följde etablerade kvalitets- och hållbarhetsstandarder. Ett viktigt utfall var framtagandet av ett gemensamt frågeformulär för leverantörer, utformat för att samla in standardiserade ISO- och hållbarhetsdata i alla länder.

Frågeformuläret omfattade följande:

Arbetsrätt och arbetsvillkor

Miljöpraxis och hållbarhetsarbete

Anti-korruptionspolicyer och etiska standarder

Produktsäkerhet och efterlevnad av förordningar

Frågeformuläret delades ut i slutet av 2024 och svarsfrekvensen varierade mellan länderna. vissa marknader belyste processen behovet av bättre leverantörsgranskningar och mer uppdaterade kontaktuppgifter, särskilt när det gäller både hållbarhetskrav och ISO-relaterade processer. andra marknader var leverantörerna mer bekanta med den här typen av utvärderingar, vilket bidrog till högre svarsfrekvenser. Den insamlade återkopplingen utgör en användbar utgångspunkt. Norva24 kommer nu att arbeta vidare för att förbättra kommunikationen, uppföljningsrutinerna och leverantörernas datakvalitet som en del av det bredare arbetet med både hållbarhetsrapportering och ISO-certifiering.

Framöver ska Norva24

Använda återkopplingen i frågeformuläret för att justera inköpsprocesser och förbättra leverantörernas datakvalitet.

Göra uppföljningar tillsammans med leverantörerna för att förtydliga förväntningar och stödja dem i att lämna nödvändiga upplysningar.

Arbeta vidare med att stärka leverantörshanteringen, säkerställa förenlighet med hållbarhetskrav, ISO- standarder och framtida regulatorisk utveckling.

Arbetet är en del av Norva24s pågående insatser för att förbättra transparensen i leverantörskedjan och bygga upp goda leverantörsrelationer över tid.

48

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Norva24 strävar efter att vara en ansvarsfull och pålitlig partner för kunder, leverantörer, medarbetare och andra intressenter.

Etisk verksamhet

Mål 5: Uppnå jämställdhet och alla kvinnors och flickors egenmakt

Mål 10: Minska ojämlikheten inom och mellan länder

Mål 16: Främja fredliga och inkluderande samhällen för hållbar utveckling

Mål 8: Verka för varaktig, inkluderande och hållbar ekonomisk tillväxt, full och produktiv sysselsättning med anständiga arbetsvillkor för alla

Vi bedriver vår verksamhet med ett tydligt fokus integritet, professionalism och efterlevnad av tillämpliga lagar, förordningar och interna riktlinjer. Här ingår mänskliga rättigheter, anti-korruption, rättvis konkurrens, finansiell rapportering, beskattning och dataskydd.

Vår uppförandekod, som den antagits av styrelsen, anger våra tydliga förväntningar etiskt uppförande i samtliga delar av verksamheten. Koden gäller för alla Norva24s medarbetare och representanter och ligger till grund för hur vi bedriver ansvarsfullt företagande i hela koncernen.

Mänskliga rättigheter

Norva24 respekterar och stöder internationellt erkända mänskliga rättigheter och arbetar för att säkerställa ansvarsfulla rutiner i hela sin verksamhet och värdekedja. Som en del av detta genomför Norva24 en årlig utvärdering för att identifiera och hantera potentiella risker hänförliga till mänskliga rättigheter, både inom bolaget och bland viktiga leverantörer.

I bedömningen 2024 identifierades inga allvarliga risker hänförliga till mänskliga rättigheter. Norva24 är verksamt i länder där risken för systematiska överträdelser av mänskliga rättigheter är liten, men bolaget övervakar kontinuerligt potentiella risker och arbetar för att säkerställa tydliga förväntningar leverantörerna.

Etisk verksamhet

49

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

IT- och cybersäkerhet

IT-systemen och digitaliseringen inom Norva24 ska stödja Norva24s verksamhetsstrategi, direkt eller indirekt, för att hantera information och ska vara en integrerad del för att uppnå verksamhetsmålen. Norva24 upprätthåller och driver en IT-plattform för att säkerställa kontinuitet i verksamheten, operativ effektivitet och affärsutveckling.

Koncernens IT-avdelning är centraliserad och erbjuder IT-tjänster till de flesta dotterbolagen och filialerna för att säkerställa att IT-miljön utvecklas och underhålls i enlighet med koncernspecifika IT-policyer och riktlinjer.

Lösningar utvecklas inom dataintegritet och sekretess baserat branschstandarder för att säkerställa ett lämpligt skydd mot cyberhot.

Certifiering Kvalitetsledningssystem ISO 9001

ISO 9001 anger kraven kvalitetsledningssystem och stöder organisationer i att påvisa sin förmåga att konsekvent leverera tjänster som uppfyller kundernas förväntningar och regulatoriska krav. Standarden bidrar också till ständiga förbättringar och att öka kundnöjdheten genom tydliga processer och kvalitetskontroller.

Norva24 har certifiering enligt ISO 9001 för samtliga enheter i Norge och Sverige. I Danmark är Norva24 Danmark A/S certifierat, medan arbete pågår avseende NPG. I Tyskland innehar en enhet certifiering enligt ISO 9001, och vidare arbete utreds.

51

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Case

Öka fordonens livslängd

Norva24s cirkulära inställning till fordonsparkens hållbarhet

En stor del av denna lastbil är nästan 20 år gammal, och byggdes ursprungligen 2006. I stället för att byta ut hela fordonet har Norva24 ökat dess livslängd två gånger genom renovering, vilket har gett det ett andra och nu ett tredje liv. Den här metoden minskar avfallet, sänker kostnaderna och minskar utsläppen, vilket gör den till ett starkt exempel cirkularitet i hanteringen av fordonsparken.

Tunga lastbilar består av två huvuddelar: chassi (som omfattar motor, hjul och förarhytt) och kaross (som håller fast tanken och all specialutrustning som används i verksamheten). Chassit håller vanligen i cirka 10 år, därefter byts det ut mot ett nytt för att klara uppdaterade utsläppsstandarder, såsom Euro 6-motorerna. Överredet däremot håller mycket längre och kan återanvändas under flera chassiers livscykler.

Detta var fallet med ett av Norva24s avvattningsfordon som ursprungligen byggdes 2006. Efter 10 års tjänst renoverades det 2016, ett nytt chassi monterades medan originalöverredet behölls. Nu under 2025 ska det renoveras igen för att ytterligare förlänga livslängden. Istället för att köpa en helt ny lastbil två gånger har Norva24 bara bytt ut chassit och haft samma överrede i bruk i nästan 20 år med potential att användas i ännu ett årtionde eller mer.

Varför det är viktigt

Att byta ut hela lastbilarna för ofta är dyrt och onödigt. En ny tung lastbil, komplett med chassi och överrede, kostar 6–9 MNOK. Genom att renovera istället för att byta förlänger Norva24 fordonets livslängd och minskar samtidigt kostnaderna väsentligt.

Utöver ekonomiska besparingar minskar metoden också utsläpp och avfall. Nya chassier är mer bränsleeffektiva och hjälper Norva24 att minska sitt allmänna miljöavtryck. Att behålla överredet i bruk i flera årtionden minskar också väsentligt behovet av material som krävs för nyproduktion.

Norva24s cirkulära inställning till fordonsparkens hållbarhet

Norva24 strävar efter att förlänga livslängden många fordon som möjligt genom renovering. Som en del av detta samarbetar vi med lastbils- och utrustningsleverantörer för att utforska lösningar som gör det enklare att byta chassi och öka potentialen att över tid renovera överreden.

Även om inte alla fordon kan renoveras idag fortsätter Norva24 att utvärdera möjligheterna att utöka renoveringarna där det går. Genom att fokusera återanvändning där det är möjligt minskar vi avfallet, maximerar resursutnyttjandet och säkerställer en kostnadseffektiv och tillförlitlig fordonspark för framtiden.

52

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Noter till EU-taxonomin

Omsättning

Kriterier för väsentligt bidrag

Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada

MNOK

%

J; N; N/ EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J/N

J/N

J/N

J/N

J/N

J/N

J/N

%

E

T

A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN

A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter

Insamling och transport av farligt avfall

PPC2.1

135 212 594

4%

0%

0%

0%

0%

100%

0%

-

Ja

Ja

Ja

-

Ja

Ja

0%

-

-

Förnyelse av uppsamling och rening av avloppsvatten

CCM5.4

334 738 670

9%

100%

0%

0%

0%

0%

0%

-

Ja

Ja

-

Ja

Ja

Ja

10%

-

-

Insamling och transport av ofarligt avfall i källsorterade fraktioner

CCM5.5

1 194 165 526

33%

100%

0%

0%

0%

0%

0%

-

Ja

-

Ja

-

-

Ja

31%

-

-

Kompostering av biologiskt avfall

CCM5.8

32 100 000

1%

100%

0%

0%

0%

0%

0%

-

Ja

-

-

Ja

Ja

Ja

1%

-

-

De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas omsättning (A.1)

1 696 216 790

47%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

J

J

J

J

J

J

J

42%

Varav möjliggörande verksamheter

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

E

Varav omställningsverksamheter

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

T

A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)

EL; N/ EL

EL; N/ EL

EL; N/ EL

EL; N/ EL

EL; N/ EL

EL; N/ EL

Insamling och transport av farligt avfall

PPC2.1

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Förnyelse av uppsamling och rening av avloppsvatten

CCM5.4

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Insamling och transport av ofarligt avfall i källsorterade fraktioner

CCM5.5

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Kompostering av biologiskt avfall

CCM5.8

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)

0

0%

Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2)

1 696 216 790

47%

B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN

Omsättning för verksamheter som inte omfattas av taxonomin

1 935 085 910

53%

Totalt

3 631 302 700

100%

Kategori omställningsverksamhet (21)

Minimiskyddsåtgärder (17)

Kod (2)

Omsättning (3)

Andel av omsättningen (4)

Begränsning av klimatförändringar (5)

Anpassning till klimatförändringar (6)

Vatten (7)

Föroreningar (8)

Cirkulär ekonomi (9)

Biologisk mångfald och ekosystem (10)

Begränsning av klimatförändringar (11)

Anpassning till klimatförändringar (12)

Vatten (13)

Föroreningar (14)

Cirkulär ekonomi (15)

Biologisk mångfald (16)

Kategori möjliggörande verksamhet (19)

Andel omsättning förenlig med taxonomikraven (A.1) eller som omfattas av taxonomikraven (A.2), år 2024 (18)

53

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Kapitalutgifter

Kriterier för väsentligt bidrag

Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada

MNOK

%

J; N; N/ EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J/N

J/N

J/N

J/N

J/N

J/N

J/N

%

E

T

A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN

A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter

Insamling och transport av farligt avfall

PPC2.1

13 592 561

5%

0%

0%

0%

0%

100%

0%

-

Ja

Ja

Ja

-

Ja

Ja

0%

-

-

Förnyelse av uppsamling och rening av avloppsvatten

CCM5.4

31 701 872

12%

100%

0%

0%

0%

0%

0%

-

Ja

Ja

-

Ja

Ja

Ja

9%

-

-

Insamling och transport av ofarligt avfall i källsorterade fraktioner

CCM5.5

77 177 205

28%

100%

0%

0%

0%

0%

0%

-

Ja

-

Ja

-

-

Ja

28%

-

-

Kompostering av biologiskt avfall

CCM5.8

1

0%

100%

0%

0%

0%

0%

0%

-

Ja

-

-

Ja

Ja

Ja

0%

-

-

De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas driftsutgifter (A.1)

122 471 639

45%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

J

J

J

J

J

J

J

37%

Varav möjliggörande verksamheter

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

E

Varav omställningsverksamheter

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

T

A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)

EL; N/ EL

EL; N/ EL

EL; N/ EL

EL; N/ EL

EL; N/ EL

EL; N/ EL

Insamling och transport av farligt avfall

PPC2.1

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Förnyelse av uppsamling och rening av avloppsvatten

CCM5.4

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Insamling och transport av ofarligt avfall i källsorterade fraktioner

CCM5.5

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Kompostering av biologiskt avfall

CCM5.8

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara 0 (ej taxonomiförenliga) (A.2)

0

0%

Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2)

122 471 639

45%

B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN

Driftsutgifter för verksamheter som inte omfattas av taxonomin

149 943 409

55%

Totalt

272 415 048

100%

Kategori omställningsverksamhet (21)

Minimiskyddsåtgärder (17)

Kod (2)

Absoluta kapitalutgifter (3)

Andel av kapitalutgifterna (4)

Begränsning av klimatförändringar (5)

Anpassning till klimatförändringar (6)

Vatten (7)

Föroreningar (8)

Cirkulär ekonomi (9)

Biologisk mångfald och ekosystem (10)

Begränsning av klimatförändringar (11)

Anpassning till klimatförändringar (12)

Vatten (13)

Föroreningar (14)

Cirkulär ekonomi (15)

Biologisk mångfald (16)

Kategori möjliggörande verksamhet (19)

Andel kapitalutgifter förenliga med taxonomikraven (A.1) eller som omfattas av taxonomikraven (A.2), år 2024 (18)

54

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Driftsutgifter

Kriterier för väsentligt bidrag

Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada

MNOK

%

J; N; N/ EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J/N

J/N

J/N

J/N

J/N

J/N

J/N

%

E

T

A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN

A.1. Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheterna

Insamling och transport av ofarligt avfall i källsorterade fraktioner

PPC2.1

73 886 633

6%

0%

0%

0%

0%

100%

0%

-

Ja

Ja

Ja

-

Ja

Ja

0%

-

-

Förnyelse av uppsamling och rening av avloppsvatten

CCM5.4

275 244 955

23%

100%

0%

0%

0%

0%

0%

-

Ja

Ja

-

Ja

Ja

Ja

10%

-

-

Insamling och transport av ofarligt avfall i källsorterade fraktioner

CCM5.5

676 398 739

57%

100%

0%

0%

0%

0%

0%

-

Ja

-

Ja

-

-

Ja

31%

-

-

Kompostering av biologiskt avfall

CCM5.8

19 800 000

2%

100%

0%

0%

0%

0%

0%

-

Ja

-

-

Ja

Ja

Ja

1%

-

-

Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)

1 045 330 327

88%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

J

J

J

J

J

J

J

42%

Varav möjliggörande verksamheter

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

E

Varav omställningsverksamheter

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

T

A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)

EL; N/ EL

EL; N/ EL

EL; N/ EL

EL; N/ EL

EL; N/ EL

EL; N/ EL

Insamling och transport av ofarligt avfall i källsorterade fraktioner

PPC2.1

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Förnyelse av uppsamling och rening av avloppsvatten

CCM5.4

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Insamling och transport av ofarligt avfall i källsorterade fraktioner

CCM5.5

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Kompostering av biologiskt avfall

CCM5.8

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)

0

0%

Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1+A.2)

1 045 330 327

88%

B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN

Driftsutgifter för verksamheter som inte omfattas av taxonomin

147 586 276

12%

Totalt

1 192 916 603

100%

Kategori omställningsverksamhet (21)

Minimiskyddsåtgärder (17)

Kod (2)

Absoluta driftsutgifter (3)

Andel av kapitalutgifterna (4)

Begränsning av klimatförändringar (5)

Anpassning till klimatförändringar (6)

Vatten (7)

Föroreningar (8)

Cirkulär ekonomi (9)

Biologisk mångfald och ekosystem (10)

Begränsning av klimatförändringar (11)

Anpassning till klimatförändringar (12)

Vatten (13)

Föroreningar (14)

Cirkulär ekonomi (15)

Biologisk mångfald (16)

Kategori möjliggörande verksamhet (19)

Andel driftsutgifter förenliga med taxonomikraven (A.1) eller som omfattas av taxonomikraven (A.2), år 2024 (18)

55

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Rad

Kärnenergirelaterade verksamheter

1.

Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.

Nej

2.

Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.

Nej

3.

Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.

Nej

Fossilgasrelaterade verksamheter

4.

Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.

Nej

5.

Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.

Nej

6.

Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.

Nej

56

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Bidrag till FN:s mål för hållbar utveckling

Område

Strategiskt fokus/mål

Resultat 2024

Bidrag till målen för hållbar utveckling

Miljö

Grönare tjänster för underhåll av infrastruktur under mark (avloppssystem) för att säkerställa vattenkvalitet, hantera en ökad urbanisering och kapacitetsefterfrågan, samt anpassning till extrema väderhändelser som skapats av klimatförändringar.

Norge: 3,69 (4,34)

Tyskland: 2,09 (2,27)

Sverige: 4,16 (4,81)

Danmark: 4,05 (4,24)

Mål 6: Säkerställa tillgången till och en hållbar förvaltning av vatten och sanitet för alla.

Mål 11: Göra städer och bosättningar inkluderande, säkra, motståndskraftiga och hållbara.

Mål 13: Vidta omedelbara åtgärder för att bekämpa klimatförändringarna och dess konsekvenser.

Mål: Följa upp och rapportera andelen gröna tjänster utifrån EU:s taxonomiram, i syfte att gradvis öka denna andel över tid.

47% gröna tjänster (taxonomiförenliga intäkter)

Aktivt minska energiförbrukningen från den egna verksamheten.

Mål 7.3: Fördubbla den globala ökningen av energieffektivitet.

Mål: Minska den relativa energiförbrukningen (kWh/Totala rörelseintäkter x 100).

Koncernens relativa energiförbrukning: 3,24 (4,66)

Minska koldioxidavtryck från den egna verksamheten (Scope 1+2).

Mål 13: Vidta omedelbara åtgärder för att bekämpa klimatförändringarna och dess konsekvenser.

Mål: Minska relativt koldioxidavtryck (tCO 2 e/MNOK).

Socialt

Motverka olyckor och annan arbetsrelaterad ohälsa.

Mål 8: Anständiga arbetsvillkor för alla.

Arbete för att minska incidenter som leder till frånvaro, mätt som: (incidenter/Totala rörelseintäkter).

65 incidenter = 3,2 incidenter per 100 medarbetare (2 010 medarbetare)

Andel sjukfrånvaro

Korttidssjukskrivningar: 4,5% (4,6%)

Långtidssjukskrivningar:

3,0% (2,7%)

Summa: 7,5% (7,4%)

Främja mångfald, inkludering och lika möjligheter arbetsplatsen.

Mål 5: Uppnå jämställdhet och alla kvinnors och flickors egenmakt.

Mål 8: Anständiga arbetsvillkor för alla.

Mål: Nolltolerans mot alla former av diskriminering och trakasserier.

Inga rapporterade incidenter.

Andel kvinnor i styrelsen.

Andel kvinnliga anställda.

Kvinnor i styrelsen: 33%

Kvinnliga anställda: 10,9%

Styrning

Pålitlig partner för våra kunder, affärspartners, leverantörer och de samhällen där Norva24 har verksamhet.

Mål 16: Ansvarstagande och åtgärder mot alla former av korruption.

Mål: Zero tolerance against any form of corruption.

Inga rapporterade incidenter.

Scope 1

27 148,37

Scope 2

11 013,59

3 631 MNOK

= 10,51 tCO 2 e/MNOK

+

tCO 2 e

57

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Varför investera i Norva24?

Utifrån sin norska grund har Norva24 sedan 2015 utvecklats från en lokal aktör med tre lokala filialer och 150 MNOK i intäkter till en tydlig marknadsledare i norra Europa med över 80 filialer och nära 4 miljarder NOK i intäkter, tack vare en framgångsrik konsolidering av mindre aktörer en mycket fragmenterad marknad.

Med norra Europa som bas är Norva24s långsiktiga vision att bli en europeisk marknadsledare och föregångare inom underhåll av infrastruktur under mark (UIM), genom fortsatt konsolidering en marknad värd runt 150 miljarder NOK.

Det finns ett rikt utbud av potentiella förvärv, med närmare 2 000 aktörer i branschen i våra nuvarande fyra länder.

Norva24s tjänster är verksamhetskritiska och samhällskritiska och anses vara icke konjunkturkänsliga samt utgöra en del av allmän grundläggande infrastruktur. Intäkterna från verksamheten är i hög grad återkommande med en god, stabil marginal och hög kassagenerering. Koncernens decentraliserade organisation och affärsmodell som bygger lokala filialer ger också en trogen kundbas och relativt höga inträdeshinder till följd av upphandlingarnas art.

Norva24s tjänster omfattar tömning, högtrycksspolning och tjänster inom rörteknik, och utnyttjar i allt högre grad högteknologiska och digitala lösningar samt fokus hållbarhet (ESG). Norva24 siktar organisk tillväxt i linje med marknaden och att uppnå intäkter om cirka 8 miljarder NOK till 2030. Målet för den organiska EBITA-marginalen är att den ska öka med 40–50 baspunkter per år.

Följ med vår resa mot att bli en ledande UIM-aktör i Europa!

Attraktiv, stor och konjunkturokänslig tillväxtmarknad

1

Branschledare i norra Europa och gynnas av inträdeshinder för nya aktörer

2

Attraktiv kombination av hög tillväxt, växande marginaler och hög kassagenerering

3

Beprövad konsolideringsmodell med rik pipeline av potentiella förvärv

5

Föregångare inom hållbarhet och digitalisering

6

Decentraliserad affärsmodell som bygger rutter och lokala filialer som betjänar en fragmenterad och trogen kundbas med återkommande intäkter

4

58

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

UTVECKLING AKTIEKAPITAL

Följande tabell visar förändringarna i aktiekapitalet under perioden från koncernens bildande fram till idag.

Förändring

Summa

Datum

Händelse

Antal stamaktier

Antal preferens- aktier

Aktiekapital

(SEK)

Antal aktier (stamaktier och preferensaktier)

Aktiekapital

(SEK)

11/11 2019

Bildande av moderbolag

50 000

50 000

50 000

50 000

1/1 2020

Årets start

50 000

50 000

1/1 2021

Årets start

50 000

50 000

8/9 2021

Kvittningsemission

10 915

32 743

43 658

93 658

93 658

8/9 2021

Apportemission

2 679 509

7 738 064

10 417 573

10 511 231

10 511 231

8/9 2021

Minskning

(50 000)

(50 000)

10 461 231

10 461 231

8/9 2021

Minskning

9 938 169.4

10 461 231

523 061 55

25/10 2021

Aktiesplit

37 665 936

108 791 298

156 918 465

523 061 55

19/11 2021

Omvandling

116 562 105

(116 562 105)

156 918 465

523 061 55

10/11 2021

Nyemission, som del av erbjudandet

25 555 556

85 185

182 474 021

608 246.74

5/4 2022

Riktad nyemission

208 719

696

182 682 740

608 942.47

Analytikerbevakning

Karl-Johan Bonnevier

kj.bonnevier@dnb.se

Dan Johansson

dan.johansson@seb.se

Stefan Andersson

stefan.e.andersson@seb.se

Jacob Edler

jodah@danskebank.se

Jenna Xu

jenna.xu@berenberg.com

Anton Lund

alund@keplercheuvreux.com

Robert Redin

robert.redin@carnegie.se

Erik Granström

erik.granstrom@carnegie.se

Avinash Mundhra, CFA

avinash.mundhra@citi.com

60

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Ägardistribution fördelat innehav

Antal aktier

Kapital,%

Röster,%

1 - 100

34 012

0,02%

0,02%

101 - 200

46 646

0,03%

0,03%

201 - 300

128 691

0,07%

0,07%

301 - 400

83 999

0,05%

0,05%

401 - 500

71 516

0,04%

0,04%

501 - 1 000

285 997

0,16%

0,16%

1 001 - 2 000

359 355

0,20%

0,20%

2 001 - 5 000

703 593

0,39%

0,39%

5 001 - 10 000

540 157

0,30%

0,30%

10 001 - 20 000

747 106

0,41%

0,41%

20 001 - 50 000

1 858 083

1,02%

1,02%

50 001 - 100 000

1 793 506

0,98%

0,98%

100 001 - 500 000

11 606 458

6,35%

6,35%

500 001 - 1 000 000

10 506 441

5,75%

5,75%

1 000 001 - 5 000 000

25 844 382

14,15%

14,15%

5 000 001 - 10 000 000

22 369 629

12,25%

12,25%

10 000 001 - 50 000 000

47 713 258

26,12%

26,12%

50 000 001 -

52 716 567

28,86%

28,86%

Anonymous ownership

5 273 344

2,89%

2,89%

Total

182 682 740

100,00%

100,00%

Distribution av ägartyp, detaljerad

Antal aktier

Kapital,%

Röster,%

Investmentbolag & Private Equity

69 984 723

38,31%

38,31%

Fondbolag

56 858 315

31,12%

31,12%

Övriga

27 203 477

14,89%

14,89%

Privatpersoner

20 072 298

10,99%

10,99%

Pension & försäkring

1 862 491

1,02%

1,02%

Egna aktier

888 471

0,49%

0,49%

Stat, region & kommun

529 721

0,29%

0,29%

Stiftelse

9 900

0,01%

0,01%

Anonymt ägande

5 273 344

2,89%

2,89%

Ägande per land

Ägartyper

Sverige 51,7%

Norge 22,4%

USA 17,8%

Nederländerna 1,6%

Övrigt 6,4%

Svenska institutionella ägare 46,0%

Utländska institutionella ägare 20,9%

Svenska privata ägare 3,9%

Anonyma 2,6%

Övriga 26,6%

61

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Riskbeskrivning

Riskhantering

EXTERNA RISKER

Norva24 är exponerat mot makroekonomiska och geopolitiska risker. UIM-industrin påverkas av globala och inhemska makroekonomiska och geopolitiska faktorer samt miljöfrågor, som samtliga är föremål för osäkerhet och volatilitet. Föråldrad infrastruktur under mark, klimatförändringar, ökad reglering, ökad outsourcing och utökade kapacitetsbehov till följd av urbanisering och befolkningstillväxt är viktiga faktorer som driver efterfrågan UIM-tjänster.

Norva24 analyserar fortlöpande UIM-marknaden, både internt och tillsammans med externa experter för att tidigt som möjligt kunna förutse förändringar i kundernas efterfrågan och marknadsvillkor.

Norva24 är exponerat mot risker hänförliga till säsongsmässiga väderförhållanden och klimatförändringar. Norva24s arbete bedrivs i hög grad utomhus, vilket innebär att det kan påverkas av negativa väderförhållanden. lång sikt kan arbetet påverkas av extrema väderförhållanden som orsakas av de globala klimatförändringarna.

Norva24 hanterar extremt väder som ställer krav arbetsplatssäkerhet, bland annat i form av väderskydd.

Extrema väderlekar kan öka behovet av de tjänster som Norva24 tillhandahåller.

OPERATIVA OCH BRANSCHRELATERADE RISKER

Norva24 är exponerat mot risker hänförliga till utförandet och integrationen av förvärv. En viktig del av Norva24s verksamhets- och tillväxtstrategi är att genomföra förvärv för att utöka Norva24s närvaro och geografiska utbredning. Därmed är koncernen exponerad för risker hänförliga till möjligheterna att identifiera och genomföra förvärv, samt att integrera de förvärvade enheterna efter förvärvet. Integration är den mest väsentliga risken i samband med förvärv.

Norva24 has completed more than 50 acquisitions since the Group was established and is continuously developing its acquisition strategy. Once a company has been acquired, integration commences immediately, focusing on efficient processes, without exposing the day-to-day operations to disruptions.

Norva24 är exponerat mot arbetsrelaterade hälso- och säkerhetsrisker. Norva24 bedriver verksamhet i potentiellt farliga miljöer och situationer och arbetet är förbundet med vissa risker, som att arbeta med komplexa maskiner i arbetsmiljöer med inneboende risker. Sådana risker kan leda till personskador och dödsfall, samt innebära allvarliga skador egendom, utrustning och miljön.

Norva24 lyder under omfattande lagar och regleringar som syftar till att upprätthålla en säker arbetsmiljö. Norva24 har också policyer och andra åtgärder plats för att minska risken för arbetsplatsolyckor. Visionen om noll olyckor har som sitt yttersta mål att inga arbetsrelaterade olyckor och sjukdomar ska förekomma. Norva24 har etablerat en gemensam, strukturerad metod i organisationen för att vägleda och följa upp det hälso- och säkerhetsarbete som bedrivs i koncernen. Det finns gemensamma rutiner och system plats för att hantera faror och olyckor. Det omfattar att rapportera och varna vid allvarliga olyckor eller olyckstillbud.

Norva24 är beroende av att attrahera och behålla nyckelanställda i organisationen. Koncernens verksamhet kräver skickliga operatörer som utför löpande tjänster för Norva24.

Operatörerna måste kunna utföra underhållstjänster samt ibland kunna hantera potentiellt farliga ämnen ett säkert sätt.

Norva24s förmåga att behålla nyckelmedarbetare i förvärvade verksamheter är avgörande. Under integrationsprocessen kan det uppstå missnöje bland personalen i de förvärvade verksamheterna, vilket i slutänden skulle kunna resultera i att dessa nyckelmedarbetare lämnar Norva24.

Norva24 inser värdet av att ha gott anseende som arbetsgivare. Därmed erbjuder Norva24 konkurrenskraftiga anställningsvillkor med möjligheter till personlig utveckling, utbildning och lärlingsprogram för att locka framtida operatörer och erbjuda en säker och trygg arbetsplats. Dessutom fokuserar Norva24 successionsplanering för smidiga övergångar av filialchefer och nyckelmedarbetare.

Norva24 är exponerat mot risker vad gäller bland annat miljö, arbetsmiljö, korruption, mänskliga rättigheter och yrkesetik, hänförliga till leverantörer och övriga tredje parter. Norva24 samarbetar med ett flertal leverantörer, underentreprenörer och övriga tredje parter inom ramen för sin dagliga verksamhet, i synnerhet med avseende inköp av material till UIM-tjänster, personlig skyddsutrustning samt finansiering eller inköp av bilar.

Koncernen följer en decentraliserad strategi för att anlita leverantörer. Leverantörer anlitas i allmänhet nationell nivå eller lokalnivå, vilket diversifierar basen för koncernens leverantörer och minskar beroendet av specifika leverantörer för koncernens verksamhet. Vissa inköp görs genom en formaliserad process land- och koncernnivå. Alla leverantörer måste följa Norva24s riktlinjer, lokal lagstiftning och andra branschstandarder vad gäller bland annat miljö, arbetsmiljö, anti-korruption, mänskliga rättigheter och yrkesetik.

Risker

Riskmatris

62

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Norva24 i siffror

Kapitel 04

64

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Nettokassaflödet från den löpande verksamheten de senaste 12 månaderna var 660,6 MNOK, vilket omfattar mer än nettokassaflödet från investeringsverksamheten om -458,6 MNOK. Kassautflödet från investeringsverksamheten utgörs främst av betalningar för förvärv, tilläggsköpeskilling och tillkomst av anläggningstillgångar. Detta visar styrkan i Norva24s ”buy and build”-strategi och är ytterligare ett bevis att vi har kapacitet att målen medellång sikt. Kassaflödet från investeringsverksamheten under perioden uppgick till -458,6 MNOK (-332,9), varav förvärv av dotterbolag uppgick till -210,6 MNOK (-142,6). Kassaflödet från finansieringsverksamheten under perioden uppgick till -63,4 MNOK (-136,2*), främst hänförligt till likvid från lån i samband med förvärv. Kassagenereringen var 90,8 procent under perioden, jämfört med 80,9 procent* för samma period föregående år. Andra halvåret är normalt den säsongsmässigt starkaste perioden i termer av kassagenerering.

Finansiell ställning och likviditet (januari–december)

Norva24s nettoskuld uppgick till 1 550,6 MNOK (1 250,2), vilket motsvarar en nettoskuld/LTM-justerad EBITDA 2,1 (2,0). Den ökade nettoskulden är hänförlig till periodens förvärv. Koncernens likvida medel uppgick till 411,9 MNOK (267,0). Nettoskuld/R12-justerad EBITDA pro forma var 2,1.

Av kreditfaciliteten om 1 850 MNOK hade 868,3 MNOK använts per den 31 december 2024. En ökning från 1 100 MNOK till 1 850 MNOK och en förlängning två år av föregående facilitet undertecknades 2024.

Vid periodens slut uppgick totalt eget kapital till 2 292,1 MNOK (2 070,6). Soliditeten var 45,2 procent (49,2).

Nettoskuld och leasing (31 december 2024)

Leasingskulder uppgick till 1 039,8 MNOK per den 31 december 2024. Av leasingskulderna avser 279,4 MNOK byggnader och fastigheter, och 756,4 MNOK avser fordon och maskiner.

Leasingbetalningar för de kommande 12 månaderna per 31 december 2024 uppgår till 272,2 MNOK.

Avskrivning av nyttjanderättstillgångar ingår i den totala avskrivningen i resultaträkningen.

Den totala räntebärande nettoskulden uppgick till 1 550,6 MNOK per den 31 december 2024. Nettoskuld exklusive leasingskulder uppgick till 510,8 MNOK per 31 december 2024.

Förvärv

Fem förvärv har genomförts under 2024. De förvärvade bolagen verkar i Tyskland, Norge, Sverige och Danmark. De kommer att stärka koncernens marknadsposition dessa marknader. Förvärven är genomförda i linje med koncernens strategi om tillväxt genom rörelseförvärv. Koncernen har genom dessa förvärv lagt till 303 MNOK i årliga intäkter.

Total köpeskilling för förvärven uppgick till 411,6 MNOK, varav 188,9 MNOK var villkorade tilläggsköpeskillingar beroende av de respektive bolagens framtida utveckling.

Säsongsvariationer

Koncernen har en viss säsongsvariation och historiskt sett har det första kvartalet varit det svagaste grund av kallare väder och semesterperioder. Det fjärde kvartalet kan också påverkas av vinterväder under vissa år. kort sikt förväntas säsongsvariationer vara i linje med hur de har rapporterats historiskt, men detta kan förändras något lång sikt i takt med att koncernen växer i andra delar av Europa där vintersäsongen har mindre inverkan.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Valutarisker, ränterisker, kreditrisker, likviditetsrisker och operationella risker är de mest väsentliga riskerna för koncernen. Dessa risker hanteras en kontinuerlig basis.

Koncernledningen övervakar de finansiella riskerna i enlighet med beskrivningen av hanteringen av finansiella risker i not 21 i årsredovisningen för 2023. Granskningen i samband med helåret 2024 fann inga väsentliga förändringar eller negativa effekter jämfört med analysen den 31 december 2023.

Vid ett förvärv redovisas köpeskillingar, tillgångar och skulder till uppskattat verkligt värde och belopp överstigande nettotillgångarnas värde ingår i goodwill. I Norva24s verksamhet är de verkliga värdena för enskilda tillgångar och skulder normalt inte lätta att observera aktiva marknader.

Uppskattning av verkligt värde kräver användning av värderingsmodeller för förvärvade tillgångar och skulder samt ägarintressen. Sådana värderingar är föremål för många antaganden och är därför osäkra.

Fördelning av leasingskulder (31 december 2024)

Kortfristig del

Långfristig del

Summa skulder

Byggnader och fastigheter

81,4

198,1

279,4

Fordon och maskiner

184,5

571,8

756,4

Möbler, inventarier och övrigt

1,8

2,2

4,0

Summa leasingskulder enligt IFRS 16

267,7

772,1

1 039,8

* En omklassificeringsjustering har gjorts av jämförelsetalen. Justeringen påverkar förändringar i övriga poster och leasingbetalningens kapitalbelopp. Nettoförändring likvida medel är oförändrad.

67

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Verkligt värde för varumärken och kundrelationer per förvärvsdagen baseras en modell för nyttjandevärde och en tilldelad procentsats av den erlagda köpeskillingen minus förvärvade nettotillgångar. Uppskattningar av nyttjandeperioden för förvärvade varumärken baseras ledningens marknadskunskap och marknadsföringsplaner. Bokförd tilläggsköpeskilling baseras sannolikheten i att ett förvärvat bolag når sina finansiella mål.

Ett stabilt underliggande behov av Norva24s tjänster förväntas marknaderna i norra Europa trots den osäkra geopolitiska situationen. Norva24 har ingen exponering mot Ukraina och Ryssland. Underliggande drivkrafter som en låg grad av förnyelse av vattenlednings- och avloppssystem förväntas skapa efterfrågan Norva24s tjänster.

Börsnotering och aktieägare

Norva24s aktie noterades Nasdaq Stockholm Mid Cap den 9 december 2021. Börsnoteringen omfattade en nyemission av aktier i bolaget för en bruttolikvid om 920 MSEK och en försäljning av aktier som erbjöds av befintliga aktieägare för en bruttolikvid om 1 393,3 MSEK. Vid utgången av 2024 var bolagets tre största aktieägare Valedo Partners Fund II AB, Briarwood Chase Management och Nordstjärnan. För mer information och de 20 största aktieägarna, se sidan 59.

Aktier och aktiekapital

Enligt bolagsordningen ska aktiekapitalet vara minst 608 246 SEK och högst 2 432 984 SEK. Antalet aktier ska vara minst 182 474 021 och högst 729 896 084.

Aktiekapital

Bolagets registrerade aktiekapital per balansdagen den 31 december 2024 uppgick till 182 682 740 aktier med ett kvotvärde om 0,003333 SEK vardera. Aktierna är emitterade i enlighet med svensk lag och är denominerade i SEK. Aktierna är fullt betalda och fritt överlåtbara. Det finns en aktieklass i bolaget, varje aktie berättigar innehavaren till en röst årsstämman och respektive aktieägare har rätt att rösta för samtliga aktier i bolaget som ägs av den aktieägaren. Alla aktier ger samma rätt till utdelning och till bolagets tillgångar, samt alla eventuella överskott i händelse av likvidation.

Långsiktiga incitamentsprogram

Koncernen har för närvarande två långsiktiga incitamentsprogram (LTIP) för medlemmar i koncernledningen och nyckelpersoner.

2 182 043 optioner har tilldelats inom LTIP 2023, och 2 178 705 optioner har tilldelats inom LTIP 2024.

.

68

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Programmen har liknande villkor. Optionerna är föremål för en treårig intjänandeperiod och programmen är aktiebaserade. I samband med LTIP bemyndigade årsstämman styrelsen att initiera ett återköpsprogram av egna aktier. Per 31 december 2024 har 888 471 aktier återköpts (egna aktier). Egna aktier redovisas till anskaffningsvärde och dras av från eget kapital.

Ytterligare information om LTIP och återköpsprogrammet finns i publicerade meddelanden från årsstämmorna.

Hållbarhet

Styrelsen fastställer Norva24s hållbarhetsagenda och koncernens övergripande hållbarhetsmål samt upprättar hållbarhetsrapporten. Hållbarhet är en integrerad del av Norva24s verksamhet och strategi och är följaktligen även en del av årsredovisningen. I enlighet med 6 kap § 11 i årsredovisningslagen har koncernen valt att upprätta hållbarhetsrapporten separat från förvaltningsberättelsen. Den lagstadgade hållbarhetsrapporten har integrerats i årsredovisningen sidorna 36–57. Riskanalysen gällande hållbarhetsfrågor har inkluderats i det övergripande riskavsnittet sidorna 62–63.

Medarbetare

Norva24 är en decentraliserad och resultatinriktad organisation för att driva verksamheten framåt. Per 31 december 2024 hade koncernen 2 010 anställda (1 751), varav 11 procent var kvinnor.

För mer information, se not 6. Norva24 främjar en arbetsplats som sätter värde jämställdhet och mångfald. Norva24s verksamhet är emellertid traditionellt mansdominerad.

Koncernens Uppförandekod och Mångfaldspolicy anger ram- verket för koncernens arbete för inkludering och likabehandling. Det genomförs intervjuer med de anställda för att kartlägga och skydda kunskap och expertis, utveckling och välbefinnande. Norva24 bedriver ett gediget hälso- och säkerhetsarbete i hela organisationen i enlighet med systematiska arbetsmiljöprocesser.

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

den extra bolagsstämman som hölls den 30 juni 2021 fattades beslut om att anta riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare inom Norva24. Riktlinjerna omfattar även styrelseledamöter i Norva24, i den mån som de erhåller ersättning utöver sitt styrelsearbete.

Ersättning till ledande befattningshavare ska bestå av fast kontant ersättning, pension samt övriga förmåner. Grundprincipen är att ersättningen och övriga anställningsvillkor ska vara i linje med marknadsvillkoren och vara konkurrenskraftiga. De antagna riktlinjerna följer nedan:

Riktlinjernas främjande av bolagets verksamhetsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet

Syftet med riktlinjerna är att erbjuda en struktur som anpassar ersättningen efter koncernens verksamhetsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet. Koncernens verksamhetsstrategi kräver att koncernen kan fortsätta att attrahera, motivera och behålla nyckelpersoner. Av den anledningen måste riktlinjerna möjliggöra en lämplig och konkurrenskraftig ersättning till ledande befattningshavare i linje med marknadsvillkoren.

För mer information om koncernens verksamhetsstrategi, besök www.norva24.com .

Ersättningsformer

Ersättningen ska vara i enlighet med rådande marknadsvillkor och bestå av följande delar:

Fast lön

Rörlig lön

Pension

Övriga förmåner

Därutöver kan årsstämman utan att beakta riktlinjerna för ersättning fatta beslut om bland annat ersättning i form av aktier samt aktierelaterade ersättningar.

Fast lön

Den fasta lönen ska utgöra grunden för den totala ersättningen. Lönen ska avspegla personens roll, erfarenhet och bidrag till koncernen och grunda sig rådande marknadsvillkor.

Rörlig lön

Den rörliga lönen till VD och övriga ledande befattningshavare ska uppgå till maximalt 75 procent av den årliga fasta lönen.

Den rörliga lönen ska vara kopplad till förhandsbestämda och mätbara kriterier som kan vara finansiella eller icke- finansiella. Kriterierna kan variera från år till år, för att avspegla prioriteringar i verksamheten, vanligtvis med en balans mellan kriterierna i för- hållande till koncernens finansiella resultat (till exempel lönsamhet och kassaflöde) och till icke-finansiella resultat (till exempel viktiga strategiska eller andra hållbarhetsrelaterade mått).

Genom att detta sätt tillämpa förhand bestämda finansiella och icke-finansiella nyckeltal som avspeglar koncernens prioriteringar är Norva24 av uppfattningen att det förbättrar möjligheten att attrahera, motivera och behålla nyckelpersoner, vilket bidrar till koncernens verksamhetsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet.

.

69

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Uppfyllande av kriterier för betalning av rörlig lön ska mätas under en utvärderingsperiod minst 12 månader. I slutet av utvärderingsperioden för uppfyllande av kriterierna för betalning av rörlig lön ska en bedömning göras för att mäta i vilken mån kriterierna har uppfyllts. Ersättningsutskottet ansvarar för att genomföra en sådan bedömning med avseende rörlig lön för VD och övriga ledande befattningshavare.

Innan en utbetalning av rörlig lön görs ska ersättningsutskottet fastställa om resultaten av bedömningen är rimliga, med beaktande av koncernens finansiella resultat och finansiella ställning. Norva24 förbehåller sig rätten att kräva återbetalning av rörlig ersättning som har betalats ut baserat felaktiga data eller antaganden.

Pension

För VD och övriga ledande befattningshavare ska pensions- förmåner fastställas utifrån en premie. Pensionsförmåner för den premiebaserade pensionen ska uppgå till maximalt 30 procent av den årliga fasta lönen.

Övriga förmåner

Övriga förmåner kan bland annat omfatta livförsäkring, sjukförsäkring och företagsbil. För VD får sådana övriga förmåner inte överstiga 15 procent av den fasta lönen, och för övriga ledande befattningshavare får övriga förmåner inte överstiga 15 procent av den fasta lönen.

Ytterligare förmåner och andra typer av ersättning kan erbjudas under vissa omständigheter, exempelvis vid en flytt eller i samband med uppdrag i andra länder, förmåner och ersättning fastställs i enlighet med lokal praxis.

Med avseende anställningsvillkor gällande pensionsförmåner och övriga förmåner kan lämpliga justeringar göras för att följa obligatoriska krav eller lokal praxis. I sådana fall ska de övergripande syftena med riktlinjerna uppfyllas i möjligaste mån.

Långsiktiga incitamentsprogram

Norva24 har etablerat långsiktiga incitamentsprogram (LTIP) i syfte att anpassa de ledande befattningshavarnas intressen till aktieägarnas och för att uppmuntra de ledande befattningshavarna att investera i bolaget. LTIP har godkänts av årsstämman och omfattas därmed inte av dessa riktlinjer. Mer information om LTIP finns Norva24s webbplats.

Uppsägningstid och avgångsvederlag

I den händelse uppsägning av ett anställningskontrakt görs från Norva24s sida ska uppsägningstiden inte överstiga 12 månader, och fast lön under uppsägningstiden samt avgångsvederlag ska tillsammans inte överstiga ett belopp motsvarande 12 månaders fast lön för koncernens VD och övriga ledande befattningshavare. I den händelse

uppsägning sker av den anställde får uppsägningstiden inte överstiga 6 månader och det finns ingen rätt till avgångsvederlag.

Koncernens VD och övriga ledande befattningshavare kan ha rätt till upplupen rörlig lön, dock inte för en period som är längre än den återstående anställningstiden.

Konsultarvoden

Styrelsen kan besluta att konsultarvoden enligt rådande marknadsförhållanden ska betalas till styrelseledamöter som utför tjänster åt Norva24 utöver sitt styrelseuppdrag, förutsatt att sådana tjänster bidrar till koncernens verksamhetsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet.

Beslutsprocess för att etablera, granska och tillämpa riktlinjerna

Styrelsen har etablerat ett ersättningsutskott som består av styrelseledamöter valda av årsstämman. I utskottets uppgifter ingår att ta fram styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska ta fram förslag till nya ersättningsriktlinjer när det krävs till följd av väsentliga förändringar, eller minst vart fjärde år, och lägga fram dessa riktlinjer för årsstämman för godkännande. Riktlinjerna ska gälla från att de har godkänts av årsstämman till dess att nya riktlinjer har beslutats av årsstämman (och i högst fyra år). Ersättningsutskottet kan begära godkännande av nya riktlinjer vid en tidigare tidpunkt om det anses nödvändigt med betydande förändringar av riktlinjerna.

Ersättningsutskottet ska också följa upp och utvärdera program för rörlig ersättning till ledande befattningshavare, tillämpningen av riktlinjer för ersättning och aktuella ersättningsstrukturer och -nivåer inom koncernen. Ersättningsutskottets medlemmar är oberoende i förhållande till koncernen och koncernledningen.

Övervägande av lön och anställningsvillkor för anställda

I ersättningsutskottets upprättande av styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning har utskottet beaktat information om total ersättning till de anställda, delarna i ersättningen och ökningar av ersättningen, samt ökningstakten över tid. Dessa överväganden utgör grunden för ersättningsutskottets och styrelsens beslut vid upprättandet och utvärderingen av rättvisan i riktlinjerna och de begränsningar de innebär. Skillnaden mellan ersättning till koncernens VD, och när det är tillämpligt, koncernens vice VD och styrelsen, samt ersättningen till övriga anställda redovisas i den årliga ersättningsrapporten.

70

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Avvikelser från riktlinjerna

Styrelsen kan besluta att tillfälligt, helt eller delvis, avvika från riktlinjerna om det uppstår särskilda omständigheter och en avvikelse är nödvändig för att stödja koncernens verksamhetsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet, eller för att säkra koncernens finansiella kapacitet. Som angivet ovan ansvarar ersättningsutskottet för att förbereda styrelsens beslut avseende ersättning, vilket innefattar beslut om avvikelser från riktlinjerna för ersättning.

Bolagsstyrningsrapport

Bolagsstyrningsrapporten finns tillgänglig som en separat del av denna årsredovisning och utgör inte en del av de formella årsredovisningsdokumenten. Se sidorna 73–77 för bolagsstyrningsrapporten.

Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång

Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång visas i not 26 Händelser efter balansdagen.

Framtidsutsikter

Stabila underliggande behov av Norva24s tjänster förväntas kvarstå samtliga marknader i norra Europa trots den osäkra geopolitiska situationen. Underliggande drivkrafter som en låg grad av förnyelse av vattenlednings- och avloppssystem förväntas skapa efterfrågan Norva24s tjänster. Koncernen har en välutvecklad förvärvsstrategi och dess framtida pipeline av förvärv bedöms vara gynnsam. Affärsverksamheten i övriga nordeuropeiska regioner är under utveckling och det pågår redan samtal om förvärv med ett flertal kandidater.

Koncernens finansiella styrka skapar stabilitet för både investeringar och förvärv.

Föreslagen utdelning

Styrelsen föreslår att ingen utdelning betalas ut, i enlighet med utdelningspolicyn.

71

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Intern kontroll

Norva24s ramverk för intern kontroll styrs av den svenska aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning. I kontrollverksamheter ingår ansvarsfördelning, avstämningar, godkännanden, skydd av tillgångar och kontroll av informationssystem.

Norva24s ramverk för intern kontroll syftar till att ge en rimlig försäkran om att Norva24s mål uppfylls med avseende en effektiv och ändamålsenlig verksamhet, tillförlitlig och snabb intern och extern rapportering samt efterlevnad av tillämpliga lagar och regler.

Styrelsen är ansvarig för Norva24s interna kontroll en övergripande nivå. Detta genomförs formellt genom en skriftlig arbetsordning som definierar ansvarsområden för styrelse, styrelsens utskott och VD.

Revisionsutskottet har ett särskilt ansvar för kvaliteten samt övervakningen och kontrollen av Norva24s interna kontroll och riskhantering i förhållande till frågor som rör efterlevnad och finansiell rapportering. För mer information om revisionsutskottets arbete, se bolagsstyrningsrapporten sidorna 73–77.

Ramverk för intern kontroll

Norva24s ramverk för intern kontroll omfattar ledningen, verksamheten och stödprocesserna och är avsett att säkerställa medvetenheten och arbetet i styrelse och ledning.

Ramverket för intern kontroll är en försvarsmodell som är avsedd att förhindra att Norva24 inte uppmärksammar riskfaktorer som i slutänden skulle kunna leda till att koncernen inte uppnår sina verksamhetsmål. Ramverket för intern kontroll bygger en riskbedömning. Norva24s ramverk för intern kontroll består av följande tre steg:

Riskidentifiering och riskbedömning

Krav intern kontroll

Självutvärderingar och rapportering

Dessa steg genomförs årligen. Riskidentifiering och riskbedömning ska initieras årligen av VD och utföras av ledningsgrupperna. Riskidentifiering och riskbedömning säkerställer att Norva24 är medveten om de viktigaste riskerna som påverkar verksamheten. Syftet är att identifiera nya risker och uppdatera bedömningen av redan identifierade risker. Baserat den riskidentifiering och riskbedömning som utförts ska interna kontrollkrav utformas för att täcka in riskerna där är tillämpligt. De interna kontrollerna utgör den miniminivå av insatser som förväntas för att upprätta en effektiv intern kontrollmiljö i de olika affärsprocesserna.

Kontrollernas effektivitet bedöms och rapporteras av utsedda medarbetare inom organisationen. Resultaten presenteras årligen av ekonomichefen för revisionsutskottet och styrelsen.

Intern kontroll över finansiell ställning och annan rapportering

Norva24s interna kontroll över den finansiella rapporteringen är utformad för att säkerställa punktlig och tillförlitlig finansiell och icke-finansiell rapportering, såväl externt som internt.

Risker avseende finansiell rapportering bedöms och utvärderas årligen. Underliggande risker dokumenteras i en risk- och kontrollmatris, som också används för självutvärderingar för en bedömning av den interna kontrollen avseende finansiell rapportering i vart och ett av Norva24s segment och dotterbolag. Risker i samband med den finansiella rapporteringen utvärderas ytterligare av Investor Relations som en del av Norva24s ramverk för intern kontroll. Risker i samband med den finansiella rapporteringen diskuteras också regelbundet med Norva24s externa revisorer.

Informationsteknik

Norva24s ramverk för IT-kontroll säkerställer kontinuitet i verksamheten, effektivitet i verksamheten och gränssnittet mot kunderna, samt syftar till att upprätthålla finansiell noggrannhet och effektivitet. Detta omfattar policyer och förfaranden som rör kritiska applikationer som stöder en effektiv funktion av applikationskontroller och är avsedda att säkerställa integriteten hos de data och processer som systemen stöder. Följande ingår i Norva24s allmänna ramverk för IT-kontroll:

Allmänna IT-kontroller enhetsnivå : Att säkerställa att IT-tekniken hanteras ett strukturerat sätt att stabilitet och integritet i affärsprocesserna och stödjande tillämpningar säkerställs.

Tillgång till program och data : För att säkerställa att endast auktoriserad åtkomst beviljas till system och data.

Hantering av förändringar : För att säkerställa att ändringar av kritiska program och tillhörande infrastrukturkomponenter begärs, godkänns, utförs, testas och genomförs.

Datahantering : Säkerställa att produktionssystemen hanteras fullständigt och korrekt och att problem identifieras och löses för att upprätthålla sekretessen för finansiella uppgifter.

72

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Bolags- styrnings- rapport

Norva24 strävar efter att tillämpa strikta standarder och effektiva bolagsstyrningsprocesser för att säkerställa att verksamheten genererar långsiktigt värde för aktieägare och andra intressenter. Detta omfattar att upprätthålla en effektiv organisationsstruktur, processer för intern kontroll och riskhantering, samt en transparent intern och extern rapportering.

Det finns bara en aktieklass i Norva24 Group AB. Aktieboken upprätthålls av Euroclear Sweden AB. Per den 31 december 2024 hade Norva24 enligt aktieboken 3 177 aktieägare. Den största aktieägaren var Valedo Partners Fund II AB, med 29 procent av aktierna och rösterna i Norva24 Group AB. Vid årsstämman som hölls den 22 maj 2024 beslutades att bemyndiga styrelsen att vid ett eller flera tillfällen fram till nästkommande årsstämma emittera aktier motsvarande högst 10 procent av det registrerade aktiekapitalet vid tidpunkten för beslutet om nyemissionen av aktier. Nyemission av aktier kan ske med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätter och med eller utan bestämmelser om bidrag in natura, kvittning eller andra villkor.

Principer för bolagsstyrning

Norva24 Group AB är ett svenskt aktiebolag vars aktier är noterade Nasdaq Stockholm. Norva24s bolagsstyrning grundar sig svensk lag, främst aktiebolagslagen (2005:551) och årsredovisningslagen (1995:1554). Norva24 måste också följa Nasdaqs regelbok för emittenter och Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”) liksom uttalanden från Aktiemarknadsnämnden gällande god aktiemarknadspraxis den svenska värdepappersmarknaden och övriga tillämpliga lagar och förordningar. Bolagen måste inte följa alla regler i Koden eftersom Koden i sig tillåter möjligheten att avvika från reglerna, förutsatt att sådana avvikelser och den valda alternativa lösningen beskrivs, och skälen till avvikelsen

förklaras i bolagsstyrningsrapporten (den kallade ”följ eller förklara-principen”).

Centrala interna kontrollinstrument omfattar Norva24s bolagsordning, styrelsens arbetsordning samt övriga interna policyer och instruktioner.

Avvikelser från koden

Koden fastställer en standard för god bolagsstyrning som är mer ambitiös än minimikraven i aktiebolagslagen och andra regler. Norva24 avser inte att avvika från några av reglerna som anges i Koden.

Norva24 avvek inte från Koden under 2024.

Aktier, aktiekapital och aktieägare

Enligt bolagsordningen ska aktiekapitalet vara minst 608 246 SEK och högst 2 432 984 SEK. Antalet aktier ska vara minst 182 474 021 och högst 729 896 084. Den 31 december 2024 uppgick aktiekapitalet till 608 942 SEK, fördelat 182 682 740 aktier.

Bolagsstämmor

Enligt aktiebolagslagen är bolagsstämman bolagets högsta beslutsfattande organ där aktieägarna utövar sin rösträtt.

Årsstämman måste hållas inom 6 månader efter utgången av räkenskapsåret och beslutat bland annat om fastställande av lagstadgade räkenskaper och rapporter, disponering av resultatet samt ansvarsfrihet för styrelsen.

Enligt bolagsordningen ska kallelse till årsstämman publiceras i Post- och Inrikes Tidningar och göras tillgänglig Norva24s webbplats.

73

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Styrelsen

I enlighet med aktiebolagslagen är styrelsen ansvarig för organisationen av bolaget och ledningen av bolagets affärer, vilket innebär att styrelsen bland annat ansvarar för att sätta upp mål och strategier, säkerställa rutiner och system för utvärdering av fastställda mål, att fortlöpande bedöma finansiell ställning och resultat samt att utvärdera den operativa ledningen.

Enligt bolagsordningen ska styrelsen bestå av minst tre ordinarie ledamöter och högst tio ordinarie ledamöter, varav samtliga väljs av årsstämman fram till slutet av nästföljande årsstämma.

Styrelsens ordförande ska, i enlighet med koden, utses av årsstämman och har ansvar för att leda styrelsens arbete samt att säkerställa att ett sådant arbete är välorganiserat och bedrivs ett effektivt sätt. Styrelsens ordförande deltar inte i den operativa ledningen av bolaget.

Styrelsens arbete regleras av arbetsordningen som etableras varje år, samt av tillämpliga lagar och regler. Styrelsen fastställer instruktioner till VD och styrelsens utskott. Före varje styrelsemöte delas möteshandlingar ut till alla styrelseledamöter.

Mångfald i styrelsen

Valberedningen använder punkt 4.1 i Koden som underlag för en mångfaldspolicy för att ta fram förslag styrelse. Det innebär att valberedningen grundar sitt förslag för att säkerställa att styrelsen är anpassad till Norva24s syften, med avseende Norva24s verksamhet,

dess utvecklingsstadium och andra omständigheter. Valberedningen beaktar även sammansättningen av styrelseledamöterna för att säkerställa mångfald i termer av kompetens, erfarenhet och bakgrund.

Utvärdering av styrelsen

En gång om året genomför styrelsen en utvärdering där ledamöterna får möjlighet att lägga fram sina synpunkter arbetsmetoder, styrelsematerial samt sitt eget och andra ledamöters bidrag till styrelsens arbete. Målet är att utveckla styrelsens arbete och ge valberedningen relevant information inför årsstämman. En intern utvärdering genomfördes i oktober 2024 genom en skriftlig enkät till alla styrelseledamöter. Resultaten från den enskilda utvärderingen redovisades styrelsemötet i november 2024. Resultatet av utvärderingen diskuterades inom styrelsen. Resultatet av utvärderingen rapporterades till valberedningen.

Styrelsens utskott

För att förenkla och öka effektiviteten i frågor gällande ersättning, finansiell och icke-finansiell rapportering samt revision utser styrelsen årligen ett ersättningsutskott och ett revisionsutskott. Utskotten utses högst ett år. Utskottens främsta mål är att tillhandahålla förberedande och administrativt stöd till styrelsen.

STYRELSENS SAMMANSÄTTNING

Vald av årsstämman

Invald år 1

Oberoende i förhållande till aktieägare

Oberoende i förhållande till bolaget och ledningen

Närvaro styrelsemöten

Närvaro i revisions- utskottet

Närvaro i ersättnings- utskottet

Arild Bødal (Ordförande) 2

2024

Nej

Ja

19/19

5/5

2/2

Vidar Meum 3

2017

Ja

Ja

10/10

1/1

Allan Engström

2015

Nej

Ja

19/19

2/2

1/1

Fredrik Karlsson

2024

Ja

Ja

9/9

Linus Lundmark

2015

Nej

Ja

19/19

3/3

2/2

Monica Reib

2021

Ja

Ja

19/19

2/2

Ulrika Östlund

2021

Ja

Ja

19/19

3/3

Einar Nordnes (adjunct)

2017

Ja

Nej

18/19

Mats Lönnquist 4

2015

Ja

Ja

10/10

3/3

Pontus Boman 5

2023

Ja

Ja

10/10

Avser året för inval som styrelseledamot i Norva24 Holding AS, tidigare moderbolag i koncernen.

Valdes till styrelseordförande. Har varit styrelseledamot sedan 2015.

Avgick som styrelseordförande vid årsstämman 2024.

Avgick från styrelsen vid årsstämman 2024.

Avgick från styrelsen vid årsstämman 2024.

75

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Ersättningsutskottet

Ersättningsutskottets uppgifter är bland annat att föreslå ersättning och andra anställningsvillkor för VD och övriga i högsta ledningen. Ersättningsutskottet styrs av bolagets instruktioner till detta utskott. Utskottet följer också upp och utvärderar Norva24s ersättningspolicy, ersättningsprogram och ersättningsstruktur.

Ulrika Östlund är ersättningsutskottets ordförande och övriga medlemmar är Arild Bødal och Linus Lundmark. Ersättningsutskottet hade fyra möten under 2024.

Revisionsutskottet

Revisionsutskottet övervakar Norva24s finansiella rapportering och icke-finansiella rapportering samt lägger fram rekommendationer och förslag för att säkerställa tillförlitligheten och kvaliteten i rapporteringen. Vidare övervakar utskottet effektiviteten i interna kontroller och riskhantering samt den externa revisorns arbete. Revisionsutskottet rapporterar till styrelsen.

Allan Engström är revisionsutskottets ordförande och övriga medlemmar är Arild Bødal och Monica Reib. Revisionsutskottet hade fem möten under 2024.

Ersättning till styrelsen och styrelsens utskott

Ersättning till styrelsen, inklusive styrelsens ordförande, fastställs genom beslut årsstämman.

För räkenskapsåret 2024 uppgick ersättningen till styrelsens ordförande till 650 000 NOK. Ersättningen till övriga styrelseledamöter uppgick till 320 000 NOK. Allan Engström och Linus Lundmark erhöll ingen ersättning som styrelseledamöter.

Ersättningen till medlemmar i revisionsutskottet uppgick till 125 000 NOK till ordförande och 50 000 NOK till övriga medlemmar med undantag för Allan Engström och Linus Lindmark som inte erhöll någon ersättning.

Ersättningen till medlemmar i ersättningsutskottet uppgick till 70 000 NOK till ordförande och 40 000 NOK till övriga medlemmar med undantag för Linus Lindmark och Allan Engström som inte erhöll någon ersättning.

Styrelseledamöterna har inte rätt till några förmåner efter att deras uppdrag i styrelsen upphör.

Revision

Bolagets lagstadgade revisor utses av årsstämman. Revisorn ska granska bolagets räkenskaper och koncernredovisningen, tillämpade redovisningsprinciper samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning. Efter varje räkenskapsår ska revisorn lämna revisionsberättelsen till aktieägarna årsstämman.

I enlighet med bolagsordningen ska bolaget ha minst en och högst två revisorer, och högst två revisorssuppleanter.

76

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Revisorer

årsstämman 2024 skedde omval av Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB som revisor för en period fram till slutet av nästa årsstämma, med auktoriserad revisor Nicklas Kullberg som ansvarig revisor.

Ersättning till revisor

Arvoden till revisorn för räkenskapsåret 2024 har inkluderats i not 8 till koncernredovisningen.

Intern kontroll

Norva24s ramverk för intern kontroll styrs av den svenska aktiebolagslagen och Koden för bolagsstyrning. I kontrollverksamheter ingår ansvarsfördelning, avstämningar, godkännanden, skydd av tillgångar och kontroll av informationssystem. Norva24s ramverk för intern kontroll syftar till att ge en rimlig försäkran om att Norva24s mål uppfylls med avseende en effektiv och ändamålsenlig verksamhet, tillförlitlig och snabb intern och extern rapportering samt efterlevnad av tillämpliga lagar och regler. Detta beskrivs sidan 72.

Kontrollstruktur

Aktieägare genom årsstämman

Board of Directors

VD och koncernchef

Revisionsutskottet

Ersättningsutskottet

Norge

Filialer

Tyskland

Sverige

Danmark

Valberedningen

Revisor

Information

Information

Förslag

Val

Mål og strategier

Rapportering

Val

77

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Styrelsen

Fredrik Karlsson

Arild Bødal

Född 1967

Född 1965

Nationalitet Svensk

Nationalitet Norsk

Befattning Styrelseledamot (sedan 2024)

Befattning Styrelseordförande (sedan 2024), ledamot/vice ordförande (sedan 2015)

Aktieinnehav i bolaget

501,399 shares

Aktieinnehav i bolaget

14 348 421 aktier (varav 12 519 326 via Invest24 AS).

Utbildning

Master of Science in Business Administration and Commercial Law från Göteborgs Handelshögskola.

Nuvarande åtaganden

Ordförande i Nordstjernan Growth. Styrelseledamot i Capillary AB, Eduviva Group AB, FrippCo AB, FrippCo Konsult AB och Vedkorgen AB.

Tidigare åtaganden/erfarenhet

Partner riskkapitalbolaget 3i (2001–2017), innehade olika ledande befattningar och var under fem år ansvarig för de globala serviceinvesteringarna. Dessförinnan verksam Volvo och Sjätte AP-fonden.

Utbildning

Auktoriserad revisor, DH-kandidatexamen i nationalekonomi och företagsekonomi från Høgskolen i Innlandet INN, del av MBA från Herriot-Watt University. Fortsatt utbildning från Handelshøyskolen BI, Norges handelshøyskole (NHH) samt Norges teknisk-naturvetenskapliga universitet.

Nuvarande åtaganden

Styrelseordförande och ordförande i riskutskottet, medlem av revisionsutskottet och ersättningsutskottet i Sparebanken Vest. Styrelseordförande i Nomek AS, Stryvo AS och flera olika fastighetsbolag. VD och styrelseordförande i Invest24 AS och AHB Invest AB. Styrelseledamot i Eltera Gruppen AS och styrelseordförande i Admento Group AS.

Tidigare åtaganden/erfarenhet

VD och styrelseordförande i Septik24 Group AS och styrelseordförande i Grønn Vekst AS. Styrelseledamot i Sogn og Fjordane Næringsråd, Cordel AS/Smartcraft, Høst verdien i Avfall AS, Hyperthermics AS och SEFBO Holding AS.

78

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Samtliga aktieinnehav per årsslutet 2024.

Ulrika Östlund

Född 1968

Nationalitet Svensk

Befattning Styrelseledamot (sedan 2021)

Aktieinnehav i bolaget

49 714 aktier.

Utbildning

Filosofie kandidatexamen i systemvetenskap från Mittuniversitetet.

Nuvarande åtaganden

Investerare och styrelseledamot. Ordförande i ersättningsutskottet Norva24.

Tidigare åtaganden/erfarenhet

VD för Equra AB, styrelseordförande i Vårdföretagarna. Styrelseledamot och VD för INOM. Styrelseledamot i Humana och Qit AB.

Allan Engström

Född 1980

Nationalitet Svensk

Befattning Styrelseledamot (sedan 2015)

Aktieinnehav i bolaget

Utbildning

Ekonomie masterexamen, Finance från Handelshögskolan i Stockholm.

Nuvarande åtaganden

Styrelseledamot och medlem i ersättningsutskottet i SmartCraft ASA. Styrelseledamot i Eltera Gruppen AS, Proteria Group AS, Admento Group AS och Valedo Partners IV AB. Partner Valedo.

Tidigare åtaganden/erfarenhet

Styrelseledamot i OJ Holding Sweden AB, Becksöndergaard ApS och Sefbo Holding AS. Styrelseordförande i A Söderlindh i Sverige AB. Tidigare erfarenhet från investment banking Merrill Lynch.

80

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Samtliga aktieinnehav per årsslutet 2024.

Koncernledning

Aktieinnehav i bolaget

114 700 aktier

Optioner: 461 522

Aktieinnehav i bolaget

526 100 aktier

Optioner: 326 490

Henrik Norrbom

Stein Yndestad

Född 1977

Född 1968

Nationalitet Svensk

Nationalitet Norsk

Befattning VD och koncernchef

Befattning Koncernens CFO

Utbildning

Diplom i Business Finance, IHM Business School, Militärhögskolan, Kungliga Sjökrigsskolan.

Nuvarande åtaganden

Tidigare åtaganden/erfarenhet

VD Cramo, VD Skanova, Senior Vice president CTO/ Head of Networks Telia Company, COO Eltel Networks, marinofficer.

Utbildning

Ekonomie masterexamen från Handelshøyskolen BI och certifierad finansanalytiker från Norges handelshøyskole.

Nuvarande åtaganden

Styrelseordförande i CS8 Invest AS. Styrelseledamot Clar Global AB (publ).

Tidigare åtaganden/erfarenhet

Senior projektledare M&A Schibsted Media Group, Senior Vice President och COO/ CFO Schibsted Classified Media.

Aktieinnehav i bolaget

4 500 aktier

Optioner: 104 809

Jonas Pärssinen

Född 1978

Nationalitet Svensk

Befattning Koncernens COO

Utbildning

Ekonomie masterexamen från Linköpings universitet.

Nuvarande åtaganden

Tidigare åtaganden/erfarenhet

Director Strategy & MarCom Boels, Director Business Development Cramo, Senior Management Consultant, ledande roller Toyota Industries. Löjtnant inom svenska armén.

81

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Samtliga aktieinnehav per årsslutet 2024.

Koncernens resultaträkning

MNOK

Not

2024

2023

Intäkter från avtal med kunder

3 631,3

3 131,9

Övriga rörelseintäkter

-0,3

20,1

Summa rörelseintäkter

5

3 631,0

3 151,9

Rörelsekostnader

Operativa servicekostnader

-574,4

-524,3

Personalkostnader

6, 7

-1 541,9

-1 288,2

Driftskostnader, fordon

-493,3

-445,2

Övriga rörelsekostnader

8

-355,8

-272,0

Övrig vinst/förlust

10,6

0,5

Summa rörelsekostnader

-2 954,8

-2 529,2

Resultat före räntor, skatter och av- och nedskrivningar (EBITDA)

676,2

622,7

Avskrivningar av materiella tilgångar

11, 12

-343,1

-289,9

Resultat före räntor, skatter och avskrivningar immateriella tillgångar (EBITA)

333,1

332,8

Avskrivningar immateriella tillgångar

10

-49,5

-49,0

Resultat före räntor och skatter (EBIT)

283,6

283,9

Finansiella poster

Finansiella intäkter

83,6

70,2

Finansiella kostnader

-121,2

-120,3

Finansnetto

9

-37,7

-50,1

Resultat före skatt (EBT)

245,9

233,7

Skattekostnad

19

-69,0

-7,2

Resultat för perioden

176,8

226,6

Resultat hänförligt till

Moderbolagets ägare

176,8

226,6

Innehav utan bestämmande inflytande

-

-

Summa

176,8

226,6

Resultat per aktie:

Resultat per aktie före utspädning, NOK

23

0,97

1,24

Resultat per aktie efter utspädning, NOK

23

0,97

1,24

Genomsnittligt antal utestående stamaktier, före och efter utspädning

23

182 183 714

182 632 036

83

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Rapport över koncernens finansiella ställning

MNOK

Not

31 dec 2024

31 dec 2023

TILLGÅNGAR

Anläggningstillgångar

Immateriella tillgångar

10

2 260,4

1 868,7

Nyttjanderättstillgångar

11

1 063,8

893,3

Materiella anläggningstillgångar

12

597,7

510,7

Finansiella anläggningstillgångar till upplupet anskaffningsvärde

17

8,7

5,2

Summa anläggningstillgångar

3 930,6

3 277,8

Omsättningstillgångar

Varulager

18,7

18,7

Kundfordringar

13

480,3

441,9

Övriga kortfristiga fordringar

13

224,3

201,0

Likvida medel

14

411,9

267,0

Summa omsättningstillgångar

1 135,2

928,6

Summa tillgångar

5 065,8

4 206,4

EGET KAPITAL OCH SKULDER

Eget kapital

Aktiekapital

15

0,6

0,6

Övrigt tillskjutet kapital

15

1 443,0

1 438,6

Egna aktier

15

-24,1

-4,3

Andra reserver

119,2

59,1

Balanserade vinstmedel

753,4

576,5

Summa eget kapital

2 292,1

2 070,6

Långfristiga skulder

Uppskjuten skatteskuld

19

74,3

36,6

Långfristiga leasingskulder

11

772,1

647,9

Långfristiga skulder

16

911,6

638,4

Avsättningar

18

114,1

5,8

Summa långfristiga skulder

1 872,0

1 328,7

Kortfristiga skulder

Leverantörsskulder

171,1

157,5

Skatteskuld

19

39,9

40,6

Kortfristig del av leasingskulder

11

267,7

219,7

Kortfristig del av lån

16

11,1

11,3

Avsättningar

18

27,1

58,7

Övriga kortfristiga skulder

18

384,8

319,4

Summa kortfristiga skulder

901,7

807,2

Summa skulder

2 773,8

2 135,8

Summa eget kapital och skulder

5 065,8

4 206,4

85

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Koncernens rapport över förändringar i eget kapital

MNOK

Not

Aktie- kapital

Aktiekapital (ännu ej registrerat)

Övrigt tillskjutet kapital

Egna aktier

Andra reserver

Balanserade vinstmedel

Summa eget kapital

Eget kapital per 1 januari 2024

0,6

-

1 438,6

-4,3

59,1

576,5

2 070,6

Summa totalresultat för året:

Periodens resultat

-

-

-

-

-

176,8

176,8

Övrigt totalresultat (OCI):

Omräkningsdifferenser

-

-

-

-

60,2

-

60,2

Summa totalresultat för perioden

-

-

-

-

60,2

176,8

237,0

Återköp av egna aktier

6

-

-

-

-19,9

-

-

-19,9

Aktierelaterade ersättningar

6

-

-

4,3

-

-

4,3

Eget kapital per 31 december 2024

15

0,6

-

1 443,0

-24,1

119,2

753,4

2 292,1

Eget kapital per 1 januari 2023

0,6

-

1 437,1

-

-58,4

350,0

1 729,2

Summa totalresultat för året:

Periodens resultat

-

-

-

-

-

226,6

226,6

Övrigt totalresultat (OCI):

Omräkningsdifferenser

-

-

-

-

117,5

-

117,5

Summa totalresultat för perioden

-

-

-

-

117,5

226,6

344,1

Återköp av egna aktier

-

-

-

-4,3

-

-

-4,3

Aktierelaterade ersättningar

-

-

1,5

-

-

-

1,5

Eget kapital per 31 december 2023

0,6

-

1 438,6

-4,3

59,1

576,5

2 070,6

Koncernen har inga innehav utan bestämmande inflytande.

86

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Koncernens rapport över kassaflöden

MNOK

Not

2024

2023

Kassaflöde från den löpande verksamheten

Resultat före skatt

245,9

233,7

Justeringar för:

Avskrivningar

10, 11, 12

392,6

338,9

Betald skatt

-34,7

-32,7

Nettoresultat vid försäljning av anläggningstillgångar

-16,6

-11,0

Finansnetto

9

37,7

50,1

Aktierelaterade ersättningar

4,3

1,5

Förändring i nettorörelsekapital

17,3

-81,0

Förändring i övriga poster**

14,1

16,3

Kassaflöde från den löpande verksamheten

660,6

515,8

Kassaflöde från investeringsverksamheten

Betalning för förvärv av dotterbolag, netto efter förvärvade likvida medel

20

-210,6

-142,6

Utbetalningar av tilläggsköpeskilling

-84,3

-33,6

Betalningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar

10, 12

-179,0

-166,7

Intäkter från försäljning av anläggningstillgångar

35,2

14,2

Investeringar i egna aktier

-19,9

-4,3

Kassaflöde från investeringsverksamheten

-458,6

-332,9

Kassaflöde från finansieringsverksamheten

Låneintäkter

14

428,5

175,8

Amortering av lån

14

-174,7

-59,7

Utbetalningar som avser amorteringar av leasingskulder

11

-222,8

-185,0

Erlagd ränta, lån

-52,6

-36,0

Erlagd ränta, leasing

11

-46,7

-38,0

Erhållen ränta

5,2

5,5

Övriga finansiella poster

-0,3

1,2

Kassaflöde från finansieringsverksamheten

-63,4

-136,2

Förändring likvida medel

138,6

46,8

Likvida medel vid periodens början

267,0

204,7

Effekter av förändringar i kursdifferenser likvida medel

6,3

15,5

Likvida medel vid periodens slut

411,9

267,0

*Inkluderar förändringar i andra långfristiga fordringar och andra långfristiga skulder, effekter rörelsekapitalet (netto) från förvärv och omräkningsdifferenser.

**En omklassificeringsjustering har gjorts av jämförelsetalen. Denna justering påverkar förändringar av övriga poster samt amorteringar av

leasingskulder. Påverkan kassaflödet från den löpande verksamheten uppgår till -38,0 MNOK för 2023. Nettoförändring likvida medel förblir oförändrad

87

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Moderbolagets resultaträkning

MSEK

Not

2024

2023

Summa rörelseintäkter

15,0

9,1

Övriga rörelsekostnader

5

-26,1

-16,9

Resultat före räntor och skatter (EBIT)

-11,1

-7,8

Finansiella intäkter

39,9

38,3

Finansiella kostnader

-4,6

-4,1

Finansnetto

6

35,3

34,2

Resultat efter finansiella poster

24,2

26,4

Erhållna koncernbidrag

32,0

-

Summa bokslutsdisposisjoner

32,0

-

Resultat före skatt (EBT)

56,2

26,4

Skattekostnad

7

-8,7

-5,7

Periodens resultat

47,5

20,7

I moderbolaget återfinns inga poster som redovisas som övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med periodens resultat.

88

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Rapport över moderbolagets finansiella ställning

MSEK

Not

31 dec 2024

31 dec 2023

TILLGÅNGAR

Anläggningstillgångar

Investeringar i dotterbolag

4

2 876,0

2 880,0

Uppskjuten skattefordran

7

1,9

10,9

Långfristiga koncerninterna fordringar

3

943,5

904,3

Summa anläggningstillgångar

3 821,3

3 795,2

Omsättningstillgångar

Kortfristiga fordringar

0,1

0,5

Kortfristiga koncerninterna fordringar

47,0

9,1

Likvida medel

-

-

Summa omsättningstillgångar

47,2

9,6

Summa tillgångar

3 868,5

3 804,8

EGET KAPITAL OCH SKULDER

Eget kapital

Aktiekapital

0,6

0,6

Överkursfond

3 736,1

3 736,1

Egna aktier

-23,5

-

Balanserade vinstmedel

97,7

50,2

Summa eget kapital

3 810,8

3 786,9

Kortfristiga skulder

Leverantörsskulder

1,5

0,9

Övriga kortfristiga skulder

8

56,1

17,0

Summa kortfristiga skulder

57,6

17,9

Summa eget kapital och skulder

3 868,5

3 804,8

89

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Rapport över förändring i moderbolagets eget kapital

MSEK

Not

Aktiekapital

Överkursfond

Egna aktier

Balanserade vinstmedel

Summa eget kapital

Eget kapital per 1 januari 2024

0,6

3 736,1

-

50,2

3 786,9

Periodens resultat

-

-

-

47,5

47,5

Summa totalresultat för perioden

-

-

-

47,5

47,5

Återköp av egna aktier

-

-

-23,5

-

-23,5

Eget kapital per 31 december 2024

0,6

3 736,1

-23,5

97,7

3 810,8

Eget kapital per 1 januari 2023

0,6

3 736,1

29,5

3 766,2

Periodens resultat

20,7

20,7

Summa totalresultat för perioden

-

-

20,7

20,7

Eget kapital per 31 december 2022

0,6

3 736,1

50,2

3 786,9

90

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Moderbolagets kassaflödesanalys

MNOK

Not

2024

2023

Kassaflöde från den löpande verksamheten

Resultat före skatt

56,2

26,4

Justeringar för:

Betald skatt

-

-

Poster inkluderade i finansieringsverksamheten

6

-35,3

-34,2

Förändring i nettorörelsekapital

2,2

14,6

Förändring i övriga poster

0,6

-0,3

Kassaflöde från den löpande verksamheten

23,7

6,4

Kassaflöde från investeringsverksamheten

Inbetalning av koncernlån

-

0,2

Investering i egna aktier

-19,9

-4,3

Kassaflöde från investeringsverksamheten

-19,9

-4,2

Kassaflöde från finansieringsverksamheten

Erlagd ränta

-1,7

-0,3

Erhållen ränta

0,8

0,1

Övriga finansiella poster

-3,0

-3,3

Kassaflöde från finansieringsverksamheten

-3,9

-3,5

Förändring likvida medel

-

-1,3

Likvida medel vid periodens början

-

1,3

Likvida medel vid periodens slut

-

-

91

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Noter till koncernredovisningen

Not 1 Rapporterande enhet

Norva24 Group AB (publ) är ett publikt aktiebolag listat Nasdaq Stockholm. Aktien började handlas i och med börsintroduktionen den 9 december 2021. Norva24 Group AB (publ) och dess dotterbolag (koncernen eller Norva24- koncernen) är verksamma inom branschen för infrastruktur under mark och finns i Norge, Tyskland, Sverige och Danmark.

Företagets officiella adress är Grandeveien 13, 6783 Stryn, Norge.

Not 2 Grund för rapporternas upprättande

Koncernredovisningen för Norva24 Group AB (publ) och dess dotterbolag för räkenskapsåret 2024 upprättas i enlighet med IFRS® Accounting Standards som de har godkänts av EU (IFRS). Vidare lämnas de upplysningar som krävs enligt årsredovisningslagen.

Moderbolagets finansiella rapporter har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

De finansiella rapporterna är upprättade enligt anskaffningsvärdesmetoden, förutom vissa tillgångar, skulder och finansiella instrument som värderas till verkligt värde. Upprättandet av de finansiella rapporterna, inklusive upplysningarna i noterna, kräver att ledningen gör uppskattningar och antaganden som påverkar redovisade belopp. De faktiska resultaten kan skilja sig från dessa.

Beloppen avrundas till närmaste miljon (MNOK) med en decimal om inte annat anges. Som en följd av avrundningarna kanske inte siffrorna som redovisas summeras exakt i vissa fall och procenttal kan skilja sig från de exakta procenttalen. Belopp för föregående period visas inom parentes.

Poster som ingår i delårsrapporten för var och en av Norva24-koncernens enheter värderas med hjälp av valutan i den primära ekonomiska miljö där bolaget verkar (den funktionella valutan). Koncernredovisningen presenteras i norska kronor (NOK) som är Norva24-koncernens presentationsvaluta. Moderbolagets, Norva24 Group AB (publ), funktionella valuta är svenska kronor (SEK).

92

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 3 Väsentliga redovisningsprinciper

Nedan återfinns viktiga redovisningsprinciper som har antagits vid upprättandet av koncernredovisningen. Principerna har tillämpats konsekvent för samtliga år som har redovisats, såvida inget annat anges.

Grund för konsolidering

Koncernredovisningen inkluderar Norva24 Group AB (publ) och dotterbolag, vilka inkluderar enheter där Norva24 Group AB (publ) har befogenhet att styra bolagets finansiella och operativa policyer, exponering mot rätt till rörlig avkastning samt förmågan att använda sin kontroll för att påverka avkastningen (bestämmande inflytande). Alla koncernens dotterbolag är helägda. Dotterbolag inkluderas från och med den dag det bestämmande inflytandet börjar till den tidpunkt det bestämmande inflytandet upphör.

Alla koncerninterna transaktioner och saldon har eliminerats i koncernredovisningen.

Rörelseförvärv

Rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden i enlighet med IFRS 3 Rörelseförvärv. Köpeskillingen i ett rörelseförvärv är summan av verkligt värde från och med förvärvsdatumet för de innehavda tillgångarna, skulder som uppkommit eller övertagits samt egetkapitalinstrument som emitterats i utbyte mot bestämmande inflytande över det förvärvade bolaget.

Förvärvade identifierbara tillgångar, skulder och eventualförpliktelser i det förvärvade bolaget redovisas separat vid förvärvstidpunkten till verkligt värde oberoende av innehav utan bestämmande inflytande, och goodwill redovisas i den utsträckning ersättningen överstiger identifierade nettotillgångar.

Transaktioner i utländsk valuta

Transaktioner i utländsk valuta redovisas initialt i enhetens funktionella valuta genom att använda växelkursen per transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta omräknas till enhetens funktionella valuta till balansdagens växelkurs.Valutakursvinster eller -förluster ingår i finansiella intäkter eller finansiella kostnader.

Omräkning av utländsk valuta

För konsolideringsändamål omräknas finansiella rapporter för dotterbolag med en annan funktionell valuta än rapportvalutan i Norva24-koncernen, som är norska kronor, till NOK. Tillgångar och skulder inklusive goodwill omräknas till valutakursen per balansdagen.Intäkter, kostnader och kassaflöden omräknas till den genomsnittliga växelkursen för den rapporterade perioden. Goodwill redovisas i de huvudsakliga funktionella valutorna i de förvärvade verksamheterna.

Omräkningsdifferenser redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i valutakursdifferenser i övriga reserver. Vid avyttring av ett sådant dotterbolag redovisas den

ackumulerade omräkningsdifferensen av den avyttrade enheten i resultaträkningen som en del av vinsten eller förlusten vid avyttringen.

Kassaflödesanalys

Norva24-koncernen använder den indirekta metoden för att redovisa kassaflöden från den löpande verksamheten. Ränta som betalas eller erhålls ingår i kassaflöde från finansieringsverksamheten.

Värdering till verkligt värde

Norva24-koncernen värderar vissa tillgångar och skulder till verkligt värde. Icke återkommande värderingar till verkligt värde används för transaktioner, såsom rörelseförvärv, villkorade köpeskillingar och andra icke-rutinmässiga transaktioner.

Intäkter

Norva24-koncernen redovisar intäkter i enlighet med IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder. IFRS 15 kräver att den rapporterande enheten för varje kontrakt med en kund identifierar prestationsåtagandena, fastställer transaktionspriset, fördelar transaktionspriset till prestationsåtagandena i den utsträckning kontrakten täcker mer än ett prestationsåtagande, fastställer om intäkter ska redovisas över tid eller vid en tidpunkt och slutligen redovisa intäkter när eller som prestationsåtagandena är uppfyllda.

Ett prestationsåtagande uppfylls när kunden tar över ägandet av de levererade varorna eller när tjänsterna levereras. Norva24-koncernen erhåller intäkter från leverans av tjänster relaterade till underhåll av infrastruktur under mark.Tjänsterna omfattar rörteknik, högtryckstvätt och tömning. Tjänster inom rörteknik består av rörinspektioner, tryckprov, läckagesökning, rengöring och öppning av igentäppta rör samt relining.Högtryckstvätt utgörs av tankrengöring, högtrycks- och ultrahögtrycksspolning. Tömningstjänster består av att tömma fett- och sandfång, oljeavskiljare, slam- och septiktankar samt transport av sådana fraktioner till godkända anläggningar.

Alla intäkter i Norva24-koncernen redovisas över tid eftersom kunden samtidigt tar emot och förbrukar de fördelar som tillhandahålls när tjänsterna utförs.Varje kontrakt för tjänster betraktas som en prestationsåtagande som levereras över tid. Majoriteten av koncernens prestationsåtaganden levereras inom en kort tidsperiod, vanligtvis inom samma dag.

För prestationsåtaganden som uppfylls över en längre period används input-metoden för att redovisa intäkter över tid. Med hjälp av input-metoden redovisas intäkterna baserat det totala antalet arbetstimmar som använts vid rapportperiodens slut för att uppfylla prestationsåtagandet i förhållande till det totala förväntade antalet arbetstimmar för att uppfylla prestationsåtagandet

93

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Transaktionspriset för alla kontrakt är det pris som överenskommits i varje enskilt kontrakt och det finns inga väsentliga delar av rörlig ersättning, finansieringskomponent eller icke-kontant ersättning. Det finns inga omständigheter där Norva24 agerar som agent.

Koncernen delar upp intäkter redovisade från kundkontrakt i kategorier som baseras geografiska regioner (land/segment), eftersom tjänsterna inom underhåll av infrastruktur under mark ofta hänger samman och inte enkelt kan mätas separat. Intäkter fördelade per geografi/segment är information som följs upp löpande av den högste verkställande beslutsfattaren. Norva24-koncernens rörelsesegment är Norge, Tyskland, Sverige och Danmark.

Driftskostnader, fordon

Driftskostnader för fordon består av direkta kostnader relaterade till drift av serviceleveransfordon, som bränsle, underhåll, reparationer och rengöring.

Personalkostnader

Personalkostnader omfattar ersättningar till anställda, såsom löner, sociala avgifter, betald årlig ledighet och bonusavtal som periodiseras under den period de tillhörande tjänster utförs av arbetstagaren.

Bidrag till avgiftsbestämda planer redovisas i resultaträkningen de uppstår.

Finansiella intäkter och finansiella kostnader

Finansiella intäkter inkluderar intjänade räntor bankkonton och andra räntebärande finansiella tillgångar samt valutakursvinster.

Finansiella kostnader inkluderar räntekostnader banklån och leasingskulder. Finansiella kostnader omfattar även valutakursförluster.

Förändringar i finansiella tillgångar eller finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet ingår också i finansiella intäkter och finansiella kostnader.

Avskrivningar

Avskrivningar i resultaträkningen inkluderar rapportperiodens avskrivningskostnader materiella anläggningstillgångar samt periodens avskrivningar nyttjanderättstillgångar.

Avskrivningar i resultaträkningen avser immateriella tillgångar med bestämbara nyttjandeperioder.

Resultat per aktie

Belopp för resultat per aktie före utspädning beräknas genom att dividera årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare med det viktade genomsnittliga antalet utestående stamaktier under året.

Bolaget har inga aktieägare med företrädesrätt och har inte betalat utdelning för de perioder som ingår i beräkningen.

Belopp för resultat per aktie före utspädning beräknas genom att dividera årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare med det viktade genomsnittliga antalet utestående stamaktier under året inklusive eventuella utspädningseffekter.

Goodwill

Goodwill redovisas som en del av rörelseförvärv och värderas ursprungligen per förvärvsdagen som övervärdet den överförda köpeskillingen (generellt värderad till verkligt värde per förvärvsdagen) jämfört med verkliga värden netto per förvärvsdagen (eller andra belopp redovisade i enlighet med kraven i IFRS) för identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder.

Goodwill skrivs därmed inte av utan prövas för nedskrivning årligen, och oftare om indikatorer eventuell nedskrivning observeras i enlighet med IAS 36 Nedskrivningar av tillgångar. Goodwill allokeras till de kassagenererande enheterna eller grupper av kassagenererande enheter som förväntas gynnas av synergier från förvärvet och som övervakas för intern förvaltning.

Immateriella tillgångar

Immateriella tillgångar som förvärvats individuellt eller som grupp redovisas till anskaffningsvärde när de förvärvas. Anskaffningsvärde är det belopp som betalas kontant eller det verkliga värdet av övrig ersättning för att förvärva tillgången per förvärvsdagen.

Immateriella tillgångar som förvärvats i ett rörelseförvärv redovisas till verkligt värde separat från goodwill när de härrör från avtalsenliga eller juridiska rättigheter eller kan separeras från den förvärvade enheten och säljas eller överföras.

Vid utgången av varje räkenskapsår granskar Norva24-koncernen tillgångarnas restvärde och nyttjandeperiod, varvid ändrade uppskattningar redovisas framåtriktat över tillgångens återstående nyttjandeperiod.

Materiella anläggningstillgångar

Materiella anläggningstillgångar består av byggnader, fordon och maskiner och redovisas till anskaffningsvärde. Anskaffningsvärde är det belopp som betalas kontant eller det verkliga värdet av övrig ersättning för att förvärva tillgången och inkluderar tullavgifter minus eventuella handelsrabatter eller övriga rabatter.

Det redovisade värdet består av det historiska anskaffningsvärdet minus ackumulerade avskrivningar och eventuella ackumulerade nedskrivningar. Avskrivningskostnader redovisas linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod och påbörjas när tillgången är redo för avsedd användning. Vid utgången av varje räkenskapsår granskar Norva24-koncernen tillgångarnas restvärde och nyttjandeperiod, varvid ändrade uppskattningar redovisas framåtriktat över tillgångens återstående nyttjandeperiod.

94

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Varulager

Varulager består av färdiga varor som används för att leverera tjänster till kunder och består främst av förbrukningsvaror och delar till relining (förnyelse av rör och punktlagningar av gamla avloppsrör). Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Nettoförsäljningsvärdet är det nettobelopp som Norva24-koncernen förväntar sig att realisera från försäljningen av varulagret under den ordinarie verksamheten. I lagerkostnaden ingår alla kostnader för att produkterna till lagret för vidare transport till kund.

Finansiella instrument

Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas och värderas i enlighet med IFRS 9 Finansiella instrument.

Finansiella tillgångar

Finansiella tillgångar representerar en avtalsenlig rätt som Norva24-koncernen innehar; att erhålla kontanter eller annan finansiell tillgång i framtiden. Finansiella tillgångar inkluderar likvida medel, kundfordringar och andra kortfristiga och långfristiga fordringar samt investeringar i aktier. Vid första redovisningen värderas en finansiell tillgång till verkligt värde och klassificeras för efterföljande värdering till upplupet anskaffningsvärde eller till verkligt värde via resultaträkningen.

Klassificeringen av koncernens finansiella tillgångar redovisas i not 17.

Finansiella tillgångar bortbokas när rättigheterna att erhålla kontanter för tillgången har upphört att gälla eller när Norva24-koncernen har överfört tillgången.

Finansiella skulder

Finansiella skulder utgör en avtalsenlig skyldighet för Norva24-koncernen att leverera kontanter i framtiden och klassificeras som antingen kortfristiga eller långfristiga, beroende förväntad löptid. Finansiella skulder inkluderar leverantörsskulder, lån, leasingskulder och avsättningar.

Finansiella skulder redovisas initialt till verkligt värde inklusive transaktionskostnader direkt hänförliga till transaktionen och värderas därefter till upplupet anskaffningsvärde eller via resultatet. Klassificeringen av koncernens finansiella skulder redovisas i not 17.

Finansiella skulder tas bort från redovisningen när förpliktelsen fullgörs genom betalning eller när Norva24-koncernen lagligen befrias från huvudansvaret för skulden.

Kundfordringar

Kundfordringar är finansiella tillgångar som initialt redovisas till transaktionspris, därefter redovisas de till upplupet anskaffningsvärde och prövas fortlöpande för nedskrivning baserat en modell för förväntade kreditförluster. Enskilda konton prövas för nedskrivning med hänsyn tagen till indikatorer för ekonomiska utmaningar och ledningens bedömning.

Likvida medel

Likvida medel inkluderar kontanter, bankinnehav och andra monetära instrument med en löptid mindre än tre månader från förvärvstidpunkten. bankinnehav erhålls ränta (till rörlig ränta) baserat de olika bankavtalen. Spärrade likvida medel dras av från likvida medel vid upprättande av kassaflödesanalysen.

Leasing

Norva24-koncernen hyr fordon och maskiner samt lager och kontor.

Leasingskulder är finansiella skulder och inkluderar nuvärdet av följande leasingbetalningar: fasta avgifter (inklusive i allt väsentligt fasta avgifter), med avdrag för eventuella leasingincitament för rörliga leasingavgifter som grundar sig ett index eller ett pris, initialt värderade med hjälp av detta index eller pris vid inledningsdatumet, belopp som förväntas betalas av koncernen under restvärdesgarantier, lösenpriset för en köpoption om koncernen är rimligt säker att utnyttja optionen, betalningar av avgifter knutna till uppsägning av leasingavtalet, om leasingperioden avspeglar att koncernen utnyttjar den optionen och leasingbetalningar som det är rimligt säkert att koncernen kommer att göra, inkluderas också i värderingen av skulden. Uppskattningar tillämpas vid bedömningen huruvida det är rimligt säkert att förnyelsealternativet kommer användas.

Leasingbetalningarna, primärt relaterade till leasing av fordon, diskonteras med leasingavtalets implicita ränta. Om denna räntesats inte kan fastställas enkelt, vilket generellt är fallet för leasing som inte berör fordon, används Norva24-koncernens marginella låneränta, vilken är räntan som den enskilda leasetagaren skulle betala för att låna de nödvändiga medlen för att köpa en tillgång av liknande värde som nyttjanderätten i en liknande ekonomisk miljö med liknande villkor och säkerheter.

För att bestämma den marginella upplåningsräntan använder Norva24-koncernen, där det är möjligt, tredjepartsfinansiering som bolaget nyligen mottagit med leasingavtalet som utgångspunkt, justerat för att återspegla förändringar i finansieringsvillkor sedan tredjepartsfinansiering mottogs, används en uppbyggnadsmetod som börjar med en riskfri ränta justerad för kreditrisk för leasingavtal som innehas av Norva24-koncernen, som inte har någon ny tredjepartsfinansiering, och görs justeringar specifika för leasingavtalet, t.ex. löptid, land, valuta och säkerhet.

Om en observerbar amorteringsränta är tillgänglig för den enskilda leasetagaren (genom ny finansiering eller marknadsdata), som har en liknande betalningsprofil som leasingavtalet, använder enheterna i Norva24-koncernen den räntan som utgångspunkt för att bestämma den marginella låneräntan.

95

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Norva24-koncernen är exponerad för potentiella framtida ökningar av rörliga leasingbetalningar baserat ett index eller en ränta, som inte ingår i leasingskulden förrän de träder i kraft. Dessa justeringar är främst räntehöjningar kopplade till XIBOR + marginalbaserade leasingavtal. När justeringar av leasingbetalningar baserade ett index eller en ränta träder i kraft, omvärderas leasingskulden och justeras mot nyttjanderätten.

Kortfristiga leasingskulder är den del av den totala leasingskulden som förfaller inom tolv månader från balansdagen. Norva24-koncernen värderar den kortfristiga delen av leasingskulden som diskonterade leasingbetalningar för nästa tolvmånadersperiod.

Norva24-koncernen tillämpar undantaget för kortfristig leasing och leasing av tillgångar av lågt värde, som kostnadsförs vartefter de uppstår.

Nyttjanderättstillgångar värderas till anskaffningsvärde och innefattar följande: beloppet för den initiala värderingen av leasingskulden, eventuella leasingbetalningar som gjorts vid eller före startdatum med avdrag för eventuella erhållna leasingincitament, eventuella initiala direkta kostnader, och kostnader för reparationer/återställande.

Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över den kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd. Om Norva24-koncernen är rimligt säker att utnyttja en köpoption skrivs nyttjanderätten av över den underliggande tillgångens nyttjandeperiod, som är längre än leasingperioden. Nyttjanderättstillgångar relaterade till fordonsleasing har en nyttjandeperiod baserad förväntningen att köpoptionen kommer att utnyttjas.

När en nyttjanderättstillgång köps under eller vid slutet av leasingperioden, överförs tillgången från en klassificering som nyttjanderätt i rapporten över finansiell ställning till klassificering som materiella anläggningstillgångar.

När leasingavtalets längd fastställs, beaktar ledningen all tillgänglig information som ger ett ekonomiskt incitament att utnyttja eller att inte utnyttja en förlängningsoption. Möjligheter att förlänga ett avtal inkluderas endast i leasingavtalets längd om företagsledningen är rimligt säker att avtalet förlängs (eller inte avslutas).

Uppskjuten skatt och skattekostnader

Skatt att betala baseras årets skattepliktiga resultat, vilket exkluderar intäkter eller kostnader som kan beskattas eller dras av hänförliga till tidigare år. Skattepliktigt resultat exkluderar också poster som aldrig är skattepliktiga eller avdragsgilla. Norva24-koncernens skuld för aktuell skatt beräknas med hjälp av skattesatser som har beslutat eller i allt väsentligt fastställts per balansdagen.

Uppskjuten skattekostnad beräknas enligt balansräkningsansatsen i enlighet med IAS 12 Inkomstskatter. Uppskjutna skattefordringar och skulder

klassificeras som långfristiga i balansräkningen och värderas utifrån skillnaden mellan redovisat värde tillgångar och skulder för finansiell rapportering och deras skatteunderlag, när sådana skillnader anses temporära. För poster som redovisas som en tillgång och en skuld vid första redovisningstillfället, såsom ett leasingavtal, betraktas temporära skillnader relaterade till tillgången och skulden i kombination, och uppskjutna skattefordringar och skulder redovisas vid förändringar av de temporära skillnaderna under posternas löptid.

Uppskjuten skattekostnad motsvarar förändringen i uppskjuten skattefordran och skulder under året, med undantag för uppskjuten skatt relaterad till poster som redovisas i övrigt totalresultat eller som härrör från ett rörelseförvärv eller avyttring. Förändringar till följd av ändringar i skattelagstiftningen och skattesatserna, redovisas när de nya skattelagarna eller skattesatserna träder i kraft eller i allt väsentligt har införts. Osäkra skattepositioner redovisas i de finansiella rapporterna när det är sannolikt.

Uppskjutna skattefordringar och skulder kvittas när det finns en laglig rätt att kvitta aktuella skattefordringar mot aktuella skatteskulder, när de avser inkomstskatt som tas ut av samma skattemyndighet och när koncernen avser att reglera sina nuvarande skattefordringar och nettoskuld. Tillåten kvittning av uppskjuten skattefordran och skulder har resulterat i en uppskjuten nettoskatteposition för Norva24-koncernen för de år som ingår i de finansiella rapporterna.

Avsättningar

Avsättningar är skulder med osäkra förfall eller belopp. Norva24-koncernen redovisar avsättningar när det finns en aktuell förpliktelse (juridisk eller informell), till följd av en tidigare händelse, där beloppet kan uppskattas och när det är troligt att en betalning kommer att krävas för att reglera förpliktelsen.

När effekten av pengars tidsvärde är väsentlig redovisas avsättningen till nuvärdet av de förväntade utgifterna med en diskonteringsränta före skatt som återspeglar de risker som är specifika för skulden. Norva24-koncernen granskar alla avsättningar i slutet av varje rapportperiod och uppdaterar avsättningen för att återspegla den bästa uppskattningen vid den tidpunkten.

Avsättningar återförs när den förpliktande händelsen inte längre är giltig.

Förmåner till anställda

Aktierelaterade ersättningar

Aktierelaterade ersättningar avser förmåner till anställda i enlighet med de långsiktiga aktieincitamentsprogrammen (LTIP) som har godkänts av årsstämman. Verkligt värde fastställs per datumet för åtagandet, dvs. när Norva24-koncernen och de anställda ingår ett avtal om villkoren i programmet.

96

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Nya och korrigerade standarder antagna av koncernen

Koncernen har tillämpat följande ändringar som träder i kraft för räkenskapsår som börjar den 1 januari 2024 eller senare:

Klassificering av skulder som kortfristiga eller långfristiga och Långfristiga skulder med kovenanter Ändringar av IAS 1

Leasingskuld i en sale and leaseback-transaktion Ändringar av IFRS 16

Upplysningar om leverantörsfinansiering Ändringar av IAS 7 och IFRS 7

De ändringar som anges ovan har inte haft någon inverkan de belopp som redovisats i tidigare perioder och förväntas inte ha någon betydande inverkan innevarande eller framtida perioder.

Nya tolkningar som ännu inte antagits

Vissa ändringar av redovisningsstandarder har publicerats som inte är obligatoriska för rapportperioden 31 december 2024 och har inte tillämpats i förtid av koncernen. Förutom IFRS 18 och upplysning i de finansiella rapporterna förväntas inte ändringarna ha någon väsentlig inverkan företaget under innevarande eller framtida rapportperioder och förutsebara framtida transaktioner. Vidare förväntas ingen av de nyligen utfärdade besluten om IFRS Interpretations Committee förändra Norva24-koncernens redovisningsprinciper eller praxis.

Not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål

Vid upprättandet av de finansiella rapporterna måste ledningen göra bedömningar, uppskattningar och antaganden som påverkar de redovisade siffrorna. Nedan ges en översikt över de områden som innefattade en högre grad av bedömningar eller komplexitet. Osäkerheten i dessa antaganden och uppskattningar skulle kunna resultera i resultat som kräver väsentliga justeringar av de redovisade beloppen för tillgångar och skulder som påverkas under framtida perioder.

Betydande uppskattningar av förvärv vid rörelseförvärv

Vid ett rörelseförvärv redovisas köpeskillingar, tillgångar och skulder till uppskattat verkligt värde och överskott av köpeskilling redovisas i goodwill. I den verksamhet som Norva24 förvärvar är de verkliga värdena för enskilda tillgångar och skulder normalt inte lätta att observera aktiva marknader. Uppskattning av verkligt värde kräver användning av värderingsmodeller för förvärvade tillgångar och skulder samt ägarintressen. Sådana värderingar är föremål för antaganden och är därför osäkra. Kvaliteten uppskattningar av verkligt värde kan påverka periodiska avskrivningar anläggningstillgångar och bedömning av eventuella nedskrivningar av tillgångar och/eller goodwill i framtida perioder.

Varumärken och kundrelationer identifieras som förvärvade immateriella tillgångar för alla förvärv som genomfördes under de redovisade åren. Ledningen tillmäter varumärket Norva24 och de förvärvade varumärkena ett betydande värde sina respektive marknader där de förvärvade bolagen bedriver verksamhet.

Affärsplaner och budgetar för de kommande 5–10 åren baseras att koncernen fortsätter att bedriva verksamhet med dessa varumärken de lokala marknaderna. Dessutom har ledningen fastställt ett värde för de kundrelationer som har utvecklats inom dessa marknadsområden, baserat kundavtalen för löpande leverans av tjänster samt den befintliga kundbasen.

Verkligt värde per förvärvsdagen för varumärken och kundrelationer baseras en modell för nyttjandevärde och en tilldelad procentsats av den erlagda ersättningen minus förvärvade nettotillgångar. Uppskattningar av nyttjandeperioden för förvärvade varumärken baseras ledningens marknadskunskap och marknadsföringsplaner. Kundrelationens beräknade nyttjandeperiod baseras marknadsuppskattningar av kundomsättningen.

Se not 20 för mer information om rörelseförvärv.

Betydande bedömningar vid värdering av goodwill

Nedskrivning föreligger när det redovisade värdet en tillgång eller kassagenererande enhet överstiger dess återvinningsvärde, vilket är det högre av verkligt värde minus avyttringskostnad och dess nyttjandevärde. Nyttjandevärdet vid beräkningen bygger en DCF-modell. Kassaflödena har hämtats från budgeten från de nästkommande fem åren och innefattar inte förvärvsaktiviteter som koncernen ännu inte har förbundit sig till eller betydande framtida investeringar som kommer att förbättra resultatet för tillgångarna i den kassagenererande enhet som testas.

97

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Återvinningsvärdet är känsligt för den diskonteringsränta som används till DCF-modellen samt för de förväntade framtida kassainflödena och tillväxttakten som används för att göra en extrapolering.

Se not 10 för mer information om värderingen av goodwill.

Betydande bedömningar vid tilläggsköpeskillingar

Tilläggsköpeskillingar redovisas till verkligt värde vid tidpunkten för ett förvärv, och är villkorade av framtida resultat för den förvärvade verksamheten. Det framtida resultatet för förvärvade verksamheter är osäkert till sin natur, och betydande bedömningar för att uppskatta sannolikheten i att ett förvärvat bolag når sina finansiella mål görs.

Koncernen övervakar tidigare resultat och använder budgetar och verksamhetsplaner för att följa upp alla redovisade tilläggsköpeskillingar.

Se not 18 för mer information om tilläggsköpeskillingar.

Betydande uppskattningar vid leasing

Koncernen hyr fordon, maskiner och kontor. Betydande uppskattningar avseende leasing omfattar bedömning av möjlighet till förlängning, diskonteringsränta och de leasade tillgångarnas nyttjandeperioder.

Hyresavtalen är vanligtvis för fastställda perioder om sex månader till åtta år, men kan ha möjlighet till förlängning. Möjligheter till uppsägning och förlängning ingår i ett antal leasingavtal för lokaler och maskiner i koncernen. Dessa används för att maximera flexibiliteten i fråga om hanteringen av de tillgångar som används i koncernens verksamhet. Huvuddelen av förlängning- och uppsägningsoptionerna är enbart möjliga att utnyttja för koncernen och inte för respektive leasegivare.

Leasingvillkoren förhandlas individuell basis och omfattar en lång rad olika villkor. Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita ränta. Om räntesatsen inte enkelt kan fastställas används leasetagarens marginella låneränta, vilket är räntan som den enskilda leasetagaren skulle betala för att låna de nödvändiga medlen för att köpa en tillgång av liknande värde som nyttjanderätten i en liknande ekonomisk miljö med liknande villkor och säkerheter.

Nyttjanderättstillgångar skrivs i allmänhet av linjärt över den kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd. Vid leasing av fordon där är koncernen rimligt säker att utnyttja en köpoption skrivs nyttjanderätten av över den underliggande tillgångens nyttjandeperiod.

Se not 11 för mer information om nyttjanderätter och leasingskuld.

98

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 5 Segmentsinformation

Rörelsesegment

Norva24-koncernen identifierar sina rörelsesegment och redovisar segmentsinformation i enlighet med IFRS 8 Rörelsesegment, Segmenten har identifierats i enlighet med den rapporteringsstruktur som koncernledningen har infört,

Rörelsesegment är enheter i ett företag som utvärderas regelbundet av den högste verkställande beslutsfattaren i syfte att bedöma resultat och tilldela resurser, Den finansiella informationen redovisas samma basis som den högste verkställande beslutsfattaren använder, Koncernens rörelsesegment är organiserade efter landnivå, Kolumnen ”Koncernen & övrigt” inkluderar koncerngemensamma kostnader och elimineringar,

Koncernens VD är högste verkställande beslutsfattaren (CODM) för hela koncernen inom ramen för VD:s instruktion från styrelsen och den årliga driftsbudget och investeringsram som godkänts av styrelsen, Norva24-koncernens ledning består av VD, CFO och ländernas respektive VD,

VD och koncernledningen för Norva24-koncernen övervakar verksamheten inom de fyra rörelsesegmenten där landets VD ansvarar för segmentets lönsamhet och resursallokering inom segmentet samt ramen för budgetar och investeringar godkända för segmentet,

Intäkter

Koncernens intäkter delas upp grundval av rörelsesegmenten, Den största kunden svarar för mindre än 3 procent av koncernens totala rörelseintäkter,

Finansiella rapporter för rörelsesegment 2024

MNOK

Norge

Tyskland

Sverige

Danmark

Koncernen & övrigt

Summa

Summa rörelseintäkter

1 159,3

1 242,4

600,9

630,7

-2,3

3 631,0

Justerad EBITDA

284,1

226,6

157,4

124,1

-64,6

727,5

Avskrivningar

-119,1

-98,6

-67,2

-58,0

-0,1

-343,1

Justerad EBITA

165,0

127,9

90,2

66,1

-64,7

384,4

Jämförelsestörande poster

-15,0

-34,2

-1,7

4,5

-5,0

-51,3

EBITA

150,0

93,7

88,5

70,6

-69,7

333,1

Finansiella rapporter för rörelsesegment 2023

MNOK

Norge

Tyskland

Sverige

Danmark

Koncernen & övrigt

Summa

Summa rörelseintäkter

1 065,7

1 183,4

491,7

417,7

-6,6

3 151,9

Justerad EBITDA

259,7

242,5

113,9

74,9

-53,4

637,6

Avskrivningar

-100,6

-86,4

-55,4

-47,3

-0,1

-289,9

Justerad EBITA

159,1

156,1

58,5

27,6

-53,5

347,7

Jämförelsestörande poster

-2,0

-3,4

-0,7

-0,6

-8,3

-14,9

EBITA

157,1

152,6

57,8

27,0

-61,7

332,8

Avstämning av segmentsinformation och resultat före skatt (EBT)

MNOK

2024

2023

EBITA

333,1

332,8

Avskrivningar av immateriella tillgångar

-49,5

-49,0

Finansnetto

-37,7

-50,1

Resultat före skatt

245,9

233,7

99

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Avstämning av jämförelsestörande poster januari–december 2024

MNOK

Norge

Tyskland

Sverige

Danmark

Koncernen & övrigt

Summa

Intäktskorrigering*

-

-33,0

-

-

-

-33,0

Omstruktureringskostnader och andra avsättningar

-

-6,5

-0,8

-

-5,0

-12,3

Förvärvskostnader

-15,0

-5,5

-0,9

-2,6

-

-24,0

Övriga vinst/förlust

-

10,9

-

7,2

-

18,0

Jämförelsestörande poster

-15,0

-34,2

-1,7

4,5

-5,0

-51,3

* Intäktskorrigering avser en potentiell återföring av ett tidigare redovisat prestationsåtagande där nya information erhölls under tredje kvartalet som tydde osäkerhet avseende en verkställbar rätt till betalning. Under fjärde kvartalet gjordes en återföring om 2,9 MNOK avseende ett mindre projekt som slutfördes. Det slutliga utfallet var i linje med den korrigering som redovisades under tredje kvartalet för detta projekt.

Avstämning av jämförelsestörande poster januari–december 2023

MNOK

Norge

Tyskland

Sverige

Danmark

Koncernen & övrigt

Summa

Omstruktureringskostnader och andra avsättningar

-0,4

-

-

-

-4,1

-4,5

Kostnader avseende rekryteringar av ledande befattningshavare

-

-

-

-

-4,2

-4,2

Förvärvskostnader

-1,6

-3,4

-0,7

-0,6

-

-6,3

Jämförelsestörande poster

-2,0

-3,4

-0,7

-0,6

-8,3

-14,9

Övrig segmentsinformation januari–december 2024

MNOK

Norge

Tyskland

Sverige

Danmark

Koncernen & övrigt

Summa

Segmentens investeringar i immateriella anläggningstillgångar

5,1

43,3

48,4

283,8

-

380,6

Segmentens investeringar i materiella anläggningstillgångar

81,8

89,4

16,1

56,3

0,2

243,7

Segmentens tillgångar

924,8

1 528,2

609,0

744,6

1 259,2

5 065,8

Segmentens skulder

1 291,0

1 292,7

520,6

696,9

-1 027,4

2 773,8

Övrig segmentsinformation januari–december 2023

MNOK

Norge

Tyskland

Sverige

Danmark

Koncernen & övrigt

Summa

Segmentens investeringar i immateriella anläggningstillgångar

94,5

1,0

48,5

10,0

1,0

155,0

Segmentens investeringar i materiella anläggningstillgångar

46,4

111,7

35,4

6,2

0,5

200,2

Segmentens tillgångar

874,5

1 373,9

484,9

247,5

1 225,7

4 206,4

Segmentens skulder

1 231,8

1 196,9

429,3

236,8

-959,0

2 135,8

100

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 6 Personalkostnader

Specifikation av personalkostnader

MNOK

2024

2023

Löner

1 235,2

1 041,0

Sociala avgifter

211,6

181,2

Pensionskostnader

61,8

40,2

Övriga personalrelaterade kostnader

33,3

25,8

Summa

1 541,9

1 288,2

Pensionsplaner

Norva24-koncernen har pensionsplaner som täcker alla anställda. Alla koncernens pensionsplaner är i enlighet med lokala lagar och regler.

Alla koncernens pensionsplaner är avgiftsbaserade planer där ett belopp årligen betalas in till pensionsfonden för de enskilda anställdas räkning. Detta bidrag kostnadsförs som en del av personalkostnaderna. Koncernen har ingen ytterligare pensionsförpliktelse efter betalningen av pensionsavgiften.

Långsiktiga incitamentsprogram (LTIP)

Den 25 maj 2023 beslutade årsstämman om ett långsiktigt incitamentsprogram (LTIP 2023) för befattningshavare och nyckelpersoner, inom vilket ett totalt antal av 2 182 043 optioner har beviljats.

Den 22 maj 2024 beslutade årsstämman om ett långsiktigt incitamentsprogram (LTIP 2024) inom vilket 2 178 705 aktier beviljades den 1 augusti 2024. Programmet har liknande villkor som LTIP 2023.

Optionerna är föremål för en treårig intjänandeperiod och koncernen har ingen aktuell skyldighet att reglera tilldelningarna kontant. Koncernens utgifter för LTIP redovisas därmed som aktiereglerade. Optionernas verkliga värde har beräknats enligt en Black & Scholes-modell.

I samband med LTIP bemyndigade årsstämman styrelsen att initiera ett återköpsprogram av egna aktier. Per 31 december 2024 har 888 471 aktier återköpts (egna aktier). Egna aktier redovisas till anskaffningsvärde och dras av från eget kapital.Ytterligare information om LTIP och återköpsprogrammet finns i publicerade meddelanden från årsstämmorna.

Det föregående aktierelaterade programmet i Norva24 MipCo AB har reglerats, i det att alla deltagarnas aktier såldes tillbaka till Norva24 Group AB (publ) till ett värde av 0 SEK.

MNOK

2024

2023

Kostnadsförda aktierelaterade ersättningar

4,3

1,5

Kostnadsförda sociala avgifter hänförliga till aktierelaterade ersättningar

0,6

0,1

Tilldelade instrument

LTIP 2024

LTIP 2023

Instrument

Option

Option

Kvantitet (instrument och aktier)

2 178 705

2 182 043

Avtalad löptid*

3,0

3,2

Emissionspris*

32,4

32,3

Aktiekurs*

30,7

26,3

Förväntad löptid*

3,0

3,2

Volatilitet*

28%

28%

Erlagd ränta*

2%

3%

Utdelning*

-

-

FV per instrument*

5,9

4,2

*Viktade genomsnittliga parametrar vid tilldelning av instrument

101

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Antal optioner

Viktat genomsnittligt emissionspris

Utestående per 1 januari 2024

2 080 553

32,3

Tilldelade

2 178 705

32,4

Avslutade

- 238 370

32,5

Utestående per 31 december 2024

4 020 888

32,4

Intjänade per 31 december 2024

-

Genomsnittligt antal anställda

2024

2023

Summa

Andel kvinnor

Andel män

Summa

Andel kvinnor

Andel män

Norge

596

7

93

541

8

92

Tyskland

768

13

87

724

14

86

Sverige

340

14

86

288

13

87

Danmark

291

11

89

185

18

100

Koncernen

15

13

87

13

23

77

Summa

2 010

11

89

1 751

13

87

Styrelsen

6

33

67

8

25

75

Koncernledning

6

-

100

6

-

100

102

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 7 Ersättning och arvoden till styrelse och koncernledning

Ersättning och arvoden redovisade i resultaträkningen

TNOK

2024

2023

Summa ersättningar till styrelsen

2 076

2 418

Bruttolön till VD

4 417

4 465

Bonus till VD

727

2 795

Pensionskostnader till VD

1 736

432

Övriga ersättningar till VD

54

279

Bruttolön till övriga medlemmar av koncernledningen

14 607

13 634

Bonus till övriga medlemmar av koncernledningen

615

1 294

Pensionskostnader till övriga medlemmar av koncernledningen

792

835

Övriga ersättningar till övriga medlemmar av koncernledningen

412

545

Summa

25 436

26 697

Specifikation av arvoden till styrelsen

TNOK

2024

2023

Vidar Meum

290

685

Arild Bødal

582

356

Allan Engström

-

-

Fredrik Karlsson

187

-

Linus Lundmark

-

-

Mats Lönqvist

171

420

Monica Reib

345

306

Pontus Boman

129

181

Ulrika Östlund

373

346

Terje Bøvelstad

-

125

Summa Styrelsen

2 076

2 418

Styrelsearvoden inkluderar både arvoden till styrelsen och utskottet.

103

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 8 Övriga rörelsekostnader och ersättning till revisor

Specifikation av övriga rörelsekostnader

TNOK

2024

2023

Lokalkostnader

-71,2

-65,4

IT-kostnader

-49,6

-39,1

Marknadsföringskostnader

-33,3

-28,5

Juridiska, revisions- och konsultavgifter

-67,4

-51,6

Resekostnader

-47,1

-39,5

Omstruktureringskostnader

-12,3

-4,5

Förvärvskostnader

-24,0

-6,3

Övriga

-50,9

-37,1

Summa

-355,8

-272,0

Specificering av arvoden som betalats till PwC

TNOK

2024

2023

Revision

7 681,2

5 001,0

Övriga revisionsnära tjänster

145,1

100,0

Skatterådgivningstjänster

113,6

145,0

Övriga konsulttjänster

441,0

450,0

Summa

8 380,9

5 696,0

Specifikation av arvoden som betalats till andra revisorer

TNOK

2024

2023

Revision

4 250,6

1 785,4

Övriga revisionsnära tjänster

173,1

34,3

Skatterådgivningstjänster

224,8

230,7

Övriga konsulttjänster

378,9

365,6

Summa

5 027,4

2 416,0

104

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 9 Finansiella poster

Specifikation av finansiella poster

TNOK

2024

2023

Ränteintäkter

5,2

5,5

Valutakursvinster

29,5

37,6

Omvärdering tilläggsköpeskilling vinster

32,0

19,5

Övriga finansiella intäkter

16,9

7,7

Finansiella intäkter

83,6

70,2

Räntekostnader leasingavtal

-46,9

-41,3

Räntekostnader lån

-52,6

-36,0

Valutakursförluster

-15,0

-36,5

Övriga finansiella kostnader

-6,7

-6,5

Finansiella kostnader

-121,2

-120,3

Finansnetto

-37,7

-50,1

105

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 10 Immateriella tillgångar och goodwill

MNOK

Goodwill

Varumärke

Kund-relationer

Övriga immateriella

tillgångar

Summa

Anskaffningsvärde

1 879,8

94,5

189,1

18,8

2 182,2

Ackumulerade avskrivningar

-162,5

-27,2

-109,4

-14,4

-313,5

Redovisat nettovärde per 1 januari 2024

1 717,3

67,3

79,7

4,4

1 868,7

Anskaffningsvärde per 1 januari 2024

1 879,8

94,5

189,1

18,8

2 182,2

Övertagna genom rörelseförvärv (se not 20)

301,1

23,3

46,5

-

370,9

Nyinvesteringar

-

-

-

9,7

9,7

Avyttringar ackumulerade anskaffningsvärden

-3,1

-0,2

-0,5

-

-3,8

Omräkningsdifferenser

58,1

4,2

8,3

1,0

71,6

Anskaffningsvärde per 31 december 2024

2 235,9

121,7

243,4

29,5

2 630,5

Ackumulerade avskrivningar per 1 januari 2024

-162,5

-27,2

-109,4

-14,4

-313,5

Avskrivningar

-

-11,1

-36,3

-2,1

-49,5

Avyttringar ackumulerade avskrivningar

-

-

0,2

-

0,2

Omräkningsdifferenser

-0,8

-1,2

-4,7

-0,7

-7,3

Ackumulerade avskrivningar per den 31 december 2024

-163,2

-39,5

-150,2

-17,2

-370,1

Anskaffningsvärde

2 235,9

121,7

243,4

29,5

2 630,5

Ackumulerade avskrivningar

-163,2

-39,5

-150,2

-17,2

-370,1

Redovisat nettovärde per 31 december 2024

2 072,6

82,2

93,2

12,3

2 260,4

Nyttjandeperiod i år

Obestämbar

10

5

3 - 5

Avskrivningsplan

E/T

Linjär

Linjär

Linjär

106

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

MNOK

Goodwill

Varumärke

Kund-relationer

Övriga immateriella

tillgångar

Summa

Anskaffningsvärde

1 678,3

77,8

155,5

16,6

1 928,1

Ackumulerade avskrivningar

-169,6

-16,9

-68,1

-12,4

-267,0

Redovisat nettovärde per 1 januari 2023

1 508,7

60,8

87,4

4,2

1 661,1

Anskaffningsvärde per 1 januari 2023

1 678,3

77,8

155,5

16,6

1 928,1

Övertagna genom rörelseförvärv (se not 20)

122,0

10,6

21,2

-

153,8

Nyinvesteringar

-

-

-

1,1

1,1

Avyttringar ackumulerade anskaffningsvärden

-

-

-

-

-

Justeringar

10,3

-

-

-

10,3

Omräkningsdifferenser

69,2

6,2

12,4

1,1

88,8

Anskaffningsvärde per 31 december 2023

1 879,8

94,5

189,1

18,8

2 182,2

Ackumulerade avskrivningar per 1 januari 2023

-169,6

-16,9

-68,1

-12,4

-267,0

Avskrivningar

-

-9,5

-38,2

-1,3

-49,0

Avyttringar ackumulerade avskrivningar

-

-

-

-

-

Omräkningsdifferenser

7,1

-0,8

-3,1

-0,7

2,5

Ackumulerade avskrivningar per den 31 december 2023

-162,5

-27,2

-109,4

-14,4

-313,5

Anskaffningsvärde

1 879,8

94,5

189,1

18,8

2 182,2

Ackumulerade avskrivningar

-162,5

-27,2

-109,4

-14,4

-313,5

Redovisat nettovärde per 31 december 2023

1 717,3

67,3

79,7

4,4

1 868,7

Fördelning av goodwill segmentsnivå

MNOK

31 dec 2024

31 dec 2023

Norge

498,0

494,1

Tyskland

807,2

743,1

Sverige

423,3

377,3

Danmark

344,0

102,8

Redovisat värde

2 072,6

1 717,3

Nedskrivningsprövning av materiella och immateriella tillgångar inklusive goodwill

Koncernen granskar och testar tillgångar för nedskrivning när det finns indikationer nedskrivningar samt minst vid varje årsskifte för tillgångar med obestämbara nyttjandeperioder.

Testet utförs nivån för de kassagenererande enheterna för summan av alla materiella och immateriella tillgångar, inklusive goodwill i varje enhet. De kassagenererande enheterna har identifierats som varje enskilt land där koncernen bedriver verksamhet, och betraktas som den minsta identifierbara grupp av tillgångar som genererar kassaflöde som till stor del är oberoende av kassaflödet från andra tillgångar. Förvärvade immateriella tillgångar inklusive goodwill allokeras till koncernens kassagenererande enheter baserat det förvärvade bolagets verksamhetsort.

Återvinningsvärdet för den kassgenererande enheten är det högsta av verkligt värde minus avyttringskostnad och dess nyttjandevärde. Återvinningsvärdet beräknas med hjälp av uppskattade framtida kassaflöden baserat femåriga finansiella prognoser som har godkänts av koncernledningen. Kassaflöden efter femårsperioden har extrapolerats med en uppskattad slutlig tillväxttakt.

Det beräknade återvinningsvärdet överstiger de totala tillgångarna för varje kassagenererande enhet, därför har ingen nedskrivning identifierats.

107

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Viktiga variabler i framtida kassaflöden

Omsättning: Framtida försäljning beräknas baserat historiskt resultat, verksamhetens konkurrenskraft, förväntad marknadstillväxt, centrala och lokala myndigheters investeringsplaner samt lokala marknadsförhållanden.

EBITA-marginal: Framtida EBITA-marginaler beräknas baserat historiska lönsamhetsnivåer och effektivitet i verksamheten, tillgång till nyckelpersoner och kvalificerad arbetskraft, kundrelationer, lönetrender samt användning av underentreprenörer.

Rörelsekapitalkrav: Det långsiktiga antagandet är att rörelsekapitalet kommer att följa försäljningstillväxten.

Investeringsbehov: Verksamheternas investeringsbehov bedöms baserat de investeringar som krävs för att uppnå de grundläggande prognostiserade kassaflödena, dvs. utan investeringar för expansion och rörelseförvärv. Investeringsnivån motsvarar graden av avskrivningar fordon och maskiner..

Väsentliga antaganden i de diskonterade kassaflödesmodellerna

Avkastningstakten beräknas baserat WACC (Weighted Average Cost of Capital), härledd från CAPM (Capital Asset Pricing Model). Tillämpade WACC-intervall sträcker sig från 9,4–10,7 procent (9,5–10,7 procent). De främsta förändringarna i WACC jämfört med föregående år avser förändringarna i riskfri ränta statsobligationer.

Nyckelparametrarna valdes för att återspegla tillgångarnas underliggande långsiktiga period och tidshorisonten för affärsfallens prognosperiod

Väsentliga WACC-parametrar:

Riskfri ränta: 2,0%-3,3% (2,7%-3,8%). Baserat tioåriga statsobligationer.

Eget kapital Beta: 1,2 (1,1). Baserat branschgenomsnitt justerat för kapitalstrukturen.

Marknadsriskpremie: 6% (6%). Baserat genomsnittlig marknadsriskpremie för de aktuella länderna.

Lånekostnad: Riskfri ränta plus en marginal koncernens externa skuld.

Kapitalstruktur: Soliditet 70 procent (70) Baserat egetkapitalmålet i linje med marknadsvärdet eget kapital/skuld.

Liten aktiepremie: 1,0% (1,1%)

Landspecifik risk: 2,0% (2,0%)

Slutlig tillväxttakt: 2,0% (2,0%)

Skattesats: Koncernens skattesats i respektive land.

Känslighetsanalys

Nyttjandevärdet för tillgångarna baseras uppskattade kassaflöden och antaganden om diskonteringsränta som används i modellen. Förändringar i antaganden och intäktstillväxt och diskonteringsränta kommer att påverka kassaflödena och beräknat nyttjandevärde. Känslighetsanalysen omfattar förändringarna i WACC och intäktstillväxt. En ökning med 2 procentenheter av WACC eller en minskning med 2 procentenheter av intäktstillväxten skulle inte resultera i en nedskrivning i någon av koncernens kassagenererande enheter.

108

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 11 Leasing

Per 31 december 2024

Nyttjanderättstillgångar

MNOK

Byggnader & fastigheter

Fordon & maskiner

Möbler, invent-arier & övrigt

Summa

Redovisat värde per 1 januari, 2024

270,1

618,0

5,2

893,3

Övertagna genom rörelseförvärv (se not 20)

-

77,2

-

77,2

Nyinvesteringar

55,6

254,7

3,4

313,7

Av- och nedskrivningar

-71,4

-123,4

-2,8

-197,6

Överföring till materiella anläggningstillgångar (se not 12)

-1,2

-31,4

-1,5

-34,1

Justeringar

19,8

-11,5

-0,5

7,8

Omräkningsdifferenser

-10,9

14,3

0,1

3,6

Redovisat värde per 31 december 2024

262,0

797,9

3,9

1 063,8

Nyttjandeperiod i år

3 - 30

5 - 10

3 - 7

Avskrivningsplan

Linjär

Linjär

Linjär

Leasingskulder

MNOK

Byggnader & fastigheter

Fordon & maskiner

Möbler, invent-arier & övrigt

Summa

Redovisat värde per 1 januari, 2024

286,4

575,7

5,5

867,6

Övertagna genom rörelseförvärv (se not 20)

-

77,2

-

77,2

Nyinvesteringar

54,5

254,5

3,4

312,5

Leasingavgifter

-83,9

-181,7

-3,8

-269,5

Ränta leasingskulden

15,2

31,3

0,2

46,7

Justeringar

16,5

-11,7

-1,3

3,5

Omräkningsdifferenser

-9,3

11,2

0,1

1,9

Redovisat värde per 31 december 2024

279,4

756,4

4,0

1 039,8

Kortfristiga leasingskulder

81,4

184,5

1,8

267,7

Långfristiga leasingskulder

198,1

571,8

2,2

772,1

Leasingbetalningar motsvarar summa kassautflöden för leasing.Odiskonterade leasingskulder och löptid för kassautflöden

MNOK

Total

Mindre än 1 år

272,2

1–2 år

231,4

2–3 år

198,7

3–4 år

143,6

4–5 år

102,9

Mer än 5 år

267,9

Summa odiskonterade leasingskulder per 31 december 2024

1 216,7

109

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Sammanfattning av övriga leasingkostnader redovisade i resultaträkningen 2024

Total

Rörliga leasingavgifter kostnadsförda under perioden

-

Periodens rörelsekostnader relaterade till kortfristiga leasingavtal

-

Periodens rörelsekostnader relaterade till tillgångar med lågt värde

0,4

Summa leasingkostnader inkluderade i övriga rörelsekostnader in 2024

0,4

Per 31 december 2023

Nyttjanderättstillgångar

MNOK

Byggnader & fastigheter

Fordon & maskiner

Möbler, invent-arier & övrigt

Summa

Redovisat värde per 1 januari, 2023

265,4

480,1

6,8

752,3

Övertagna genom rörelseförvärv

-

21,3

-

21,3

Nyinvesteringar

34,0

198,5

5,7

238,1

Av- och nedskrivningar

-62,0

-96,5

-4,3

-162,8

Överföring till materiella anläggningstillgångar

-1,7

-16,7

-0,2

-18,5

Justeringar

25,2

5,1

1,6

31,9

Omräkningsdifferenser

9,1

26,2

-4,4

30,9

Redovisat värde per 31 december 2023

270,1

618,0

5,2

893,3

Nyttjandeperiod i år

3 - 30

7 - 10

3 - 7

Avskrivningsplan

Linjär

Linjär

Linjär

Leasingskulder

MNOK

Byggnader & fastigheter

Fordon & maskiner

Möbler, invent-arier & övrigt

Summa

Redovisat värde per 1 januari, 2023

279,3

447,5

6,9

733,7

Övertagna genom rörelseförvärv

-

21,3

-

21,3

Nyinvesteringar

32,3

198,1

5,7

236,0

Leasingavgifter

-72,7

-144,7

-5,6

-222,9

Ränta leasingskulden

14,9

22,8

0,3

38,0

Justeringar

23,5

5,4

1,6

30,5

Omräkningsdifferenser

9,1

25,2

-3,3

31,0

Redovisat värde per 31 december 2023

286,4

575,7

5,5

867,6

Kortfristiga leasingskulder

71,0

145,3

3,4

219,7

Långfristiga leasingskulder

215,5

430,4

2,0

647,9

Odiskonterade leasingskulder och löptid för kassautflöden

MNOK

Total

Mindre än 1 år

226,9

1–2 år

193,7

2–3 år

159,5

3–4 år

132,5

4–5 år

95,3

Mer än 5 år

204,9

Summa odiskonterade leasingskulder per 31 december 2023

1 012,7

110

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Sammanfattning av övriga leasingkostnader redovisade i resultaträkningen 2023

Summa

Rörliga leasingavgifter kostnadsförda under perioden

0,0

Periodens rörelsekostnader relaterade till kortfristiga leasingavtal

0,1

Periodens rörelsekostnader relaterade till tillgångar med lågt värde

0,5

Summa leasingkostnader inkluderade i övriga rörelsekostnader 2023

0,6

De leasingavtal som redovisas under 2024 och 2023 innehåller inga begränsningar för koncernens utdelningspolicy eller finansiering. Koncernen har inga väsentliga restvärdegarantier relaterade till sina leasingavtal.

Alternativ för att förlänga ett leasingavtal och köpoptioner

Det finns inga betydande framtida potentiella leasingbetalningar som en följd av alternativ om förlängning eller köp som inte ingår per 31 december 2024 och 31 december 2023.

Not 12 Matriella anläggningstillgångar

MNOK

Byggnader & fastigheter

Fordon & maskiner

Möbler, invent-arier & övrigt

Summa

Anskaffningsvärde

108,6

1 019,0

128,5

1 256,1

Ackumulerade avskrivningar

-35,2

-618,1

-92,2

-745,4

Redovisat nettovärde per 1 januari 2024

73,5

400,9

36,3

510,7

Anskaffningsvärde per 1 januari 2024

108,6

1 019,0

128,5

1 256,1

Omklassificering

-1,2

10,7

-9,5

-0,0

Övertagna genom rörelseförvärv

0,3

63,4

10,7

74,4

Nyinvesteringar

33,9

125,3

10,1

169,3

Överföring från nyttjanderättstillgångar (se not 11)

1,2

31,4

1,5

34,1

Avyttringar ackumulerade anskaffningsvärden

-0,4

-83,8

-0,5

-84,6

Omräkningsdifferenser

0,6

31,3

4,5

36,5

Anskaffningsvärde per 31 december 2024

143,1

1 197,3

145,3

1 485,7

Ackumulerade avskrivningar per 1 januari 2024

-35,2

-618,1

-92,2

-745,4

Omklassificering

0,7

2,5

-3,2

-0,0

Övertagna genom rörelseförvärv

0,0

-20,7

-5,8

-26,4

Avskrivningar

-6,8

-129,9

-8,7

-145,5

Överföring från nyttjanderättstillgångar (se not 11)

-

-

-

-

Avyttringar ackumulerade avskrivningar

0,2

69,3

0,3

69,8

Omräkningsdifferenser

-0,9

-35,2

-4,4

-40,5

Ackumulerade avskrivningar per 31 december 2024

-41,9

-732,0

-114,1

-888,0

Anskaffningsvärde

143,1

1 197,3

145,3

1 485,7

Ackumulerade avskrivningar

-41,9

-732,0

-114,1

-888,0

Redovisat nettovärde per 31 december 2024

101,2

465,2

31,3

597,7

111

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

MNOK

Byggnader & fastigheter

Fordon & maskiner

Möbler, invent-arier & övrigt

Summa

Anskaffningsvärde

80,1

870,5

89,8

1 040,4

Ackumulerade avskrivningar

-26,4

-468,4

-61,9

-556,5

Redovisat nettovärde per 1 januari 2023

53,7

402,3

27,9

483,9

Anskaffningsvärde per 1 januari 2023

80,1

870,5

89,8

1 040,4

Omklassificering

0,4

27,4

0,8

28,5

Övertagna genom rörelseförvärv

3,6

29,5

1,6

34,6

Nyinvesteringar

22,0

107,8

35,7

165,6

Överföring från nyttjanderättstillgångar (se not 11)

1,7

16,7

0,2

18,5

Avyttringar ackumulerade anskaffningsvärden

-0,0

-53,1

-3,5

-56,7

Justeringar

-

-8,0

-

-8,0

Omräkningsdifferenser

0,9

28,3

4,0

33,2

Anskaffningsvärde per 31 december 2023

108,6

1 019,0

128,5

1 256,1

Ackumulerade avskrivningar per 1 januari 2023

-26,4

-468,4

-61,9

-556,5

Omklassificering

-0,4

-27,4

-0,8

-28,6

Övertagna genom rörelseförvärv

-1,9

-13,7

-3,2

-18,8

Avskrivningar

-6,3

-118,0

-2,8

-127,1

Överföring från nyttjanderättstillgångar (se not 11)

-

-

-

-

Avyttringar ackumulerade avskrivningar

-

41,1

1,6

42,7

Omräkningsdifferenser

-0,1

-31,8

-25,4

-57,2

Ackumulerade avskrivningar per 31 december 2023

-35,2

-618,1

-92,2

-745,5

Anskaffningsvärde

108,6

1 019,0

128,5

1 256,1

Ackumulerade avskrivningar

-35,2

-618,1

-92,2

-745,5

Redovisat nettovärde per 31 december 2023

73,5

400,9

36,4

510,7

Nyttjandeperiod i år

3 - 30

7 - 10

3 - 7

Avskrivningsplan

Linjär

Linjär

Linjär

112

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 13 Kundfordringar och övriga fordringar

Specifikation av kundfordringar och övriga fordringar

MNOK

31 dec 2024

31 dec 2023

Kundfordringar

480,3

441,9

Övriga kortfristiga fordringar

184,7

167,8

Fordringar

665,0

609,7

Förskottsbetalningar

39,6

33,2

Summa

704,6

642,9

Kundfordringar, förfall

MNOK

31 dec 2024

%

Förväntade kredit-förluster

31 dec 2023

%

Förväntade kredit-förluster

Ej förfallna

323,7

65%

1%

286,2

63%

1%

Förfallna 1–30 dagar

106,7

21%

1%

108,2

24%

1%

Förfallna 31–60 dagar

33,4

7%

1%

21,4

5%

2%

Förfallna 61–90 dagar

11,5

2%

3%

13,1

3%

5%

Förfallna 91–180 dagar

7,4

1%

20%

20,5

5%

20%

Förfallna > 180 dagar

14,7

3%

80%

3,4

1%

80%

Bruttofordringar

497,4

100%

452,8

100%

Summa avsättningar för osäkra fordringar

-17,1

-3%

-10,9

-2%

Kundfordringar, netto

480,3

441,9

Avsättning för osäkra fordringar

MNOK

2024

2023

Ingående balans

-10,9

-7,5

Ökning av avsättningar redovisade under året

-7,3

-1,6

Skrivits bort under året som ej indrivningsbara

-4,5

-4,1

Återfört icke utnyttjat belopp

5,6

2,4

Belopp vid årets utgång

-17,1

-10,9

Kundfordringar övervakas fortlöpande. Nedskrivna fordringar återspeglas genom avsättning för osäkra kundfordringar. Löpande bedömningar av förlustrisk görs och motsvarande avsättningar görs enhetsnivå. Avsättningar för osäkra kundfordringar återspeglar den totala risken i koncernens kundfordringar. De äldsta kundfordringarna, förfallna 180 dagar, utgör den högsta risknivån. Den största delen av osäkra fordringar inkluderar fordringar ur denna kategori. Risken för förluster andra fordringar än kundfordringar bedöms vara obetydlig. För riskhantering se not 21

113

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 14 Likvida medel

Koncernens kassaflödesanalys innefattar följande likvida medel:

MNOK

31 dec 2024

31 dec 2023

Banktillgodohavanden

410,8

266,4

Spärrade likvida medel (personalens källskatt)

1,1

0,6

Summa likvida medel

411,9

267,0

Leasingskulder

MNOK

2024

2023

Ingående balans

867,6

733,8

Förändringar i likvida medel

Betalningar till leasegivaren

-269,5

-222,9

Icke-kassaflödespåverkande förändringar

Första redovisningstillfället

389,6

257,3

Upplupna räntor

46,7

38,0

Leasingförändringar

3,5

30,5

Effekter av ändrade valutakurser

1,9

30,9

Belopp vid årets utgång

1 039,8

867,6

Upplåning

MNOK

2024

2023

Ingående balans

649,6

544,9

Förändringar i likvida medel

Kontant likvid från långivare

428,5

175,8

Amorteringar

-174,7

-59,7

Icke-kassaflödespåverkande förändringar

Förändringar till följd av rörelseförvärv

0,1

-

Effekter av ändrade valutakurser

19,2

-11,5

Belopp vid årets utgång

922,7

649,6

114

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 15 Aktieinformation

Antal stamaktier

Egna aktier

Aktiekapital, MNOK

Övrigt tillskjutet kapital, MNOK

Egna aktier, MNOK

Per 1 januari 2024

182 682 740

-182 871

0,6

1 438,6

-4,3

Egna aktier

-

-705 600

-

-

-19,9

Aktierelaterade ersättningar

-

-

-

4,3

-

Per 31 december 2024

182 682 740

-888 471

0,6

1 443,0

-24,2

Antal stamaktier

Egna aktier

Aktiekapital, MNOK

Övrigt tillskjutet kapital, MNOK

Egna aktier, MNOK

Per 1 januari 2023

182 682 740

-

0,6

1 437,1

-

Egna aktier

-

-182 871

-

-

-4,3

Aktierelaterade ersättningar

-

-

-

1,5

-

Per 31 december 2023

182 682 740

-182 871

0,6

1 438,6

-4,3

115

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 16 Upplåning

Interest-bearing loans as presented in the statement of financial position

MNOK

31 dec 2024

31 dec 2023

Långfristiga skulder

911,6

638,4

Kortfristig del av lån

11,1

11,3

Summa räntebärande lån

922,7

649,6

Specification of interest-bearing loans

MNOK

31 dec 2024

31 dec 2023

Revolverande kreditfacilitet

868,3

601,0

Övriga banklån

54,4

48,6

Summa räntebärande lån

922,7

649,6

Revolverande kreditfacilitet

Koncernen har en revolverande facilitet som ger koncernen en total lånefacilitet 1 850 MNOK. Koncernen kan utnyttja faciliteten vid behov i någon av koncernens valutor. Marginalkostnaden för lånet ligger i spannet 1,25–2,00 procent beroende koncernens skuldsättningsgrad. Faciliteten var ursprungligen ett treårigt avtal från december 2024. Ett ändrat avtal undertecknades i oktober 2024 om förlängning av faciliteten med två år till december 2026.

Kostnad för outnyttjad kreditfacilitet uppgår till 35 procent av marginalen lånet.

Den revolverande kreditfaciliteten säkras med en negativ säkerhet i form av att nya kreditlinjer måste godkännas av den befintliga banken, samt att inga tillgångar kan användas som säkerhet för nya lån.

Den revolverande kreditfaciliteten är underställd finansiella kovenanter där lånesättningsgraden, pro forma, inte skulle överstiga 4,00:1 justerat för engångsposter.

Per 31 december 2024 uppfyllde koncernen alla finansiella kovenanter.

Övriga banklån

Övriga banklån utgörs av mindre banklån och finansieringsavtal som inte ingår i koncernens revolverande kreditfacilitet.

Verkligt värde

Verkligt värde skiljer sig inte väsentligt från det redovisade värdet, eftersom räntan dessa upptagna lån antingen är i paritet med eller ligger nära aktuella marknadsräntor eller lånen är av kortfristig art.

116

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 17 Finansiella tillgångar och skulder

Klassificering av finansiella tillgångar och skulder

MNOK

Kategori

31 dec 2024

31 dec 2023

Finansiella tillgångar

Investeringar i aktier

FVTPL

0,7

0,7

Finansiella tillgångar som ingår i andra långfristiga fordringar

FAAC

8,0

4,5

Kundfordringar

FAAC

480,3

441,9

Finansiella tillgångar som ingår i övriga kortfristiga fordringar

FAAC

21,9

23,6

Likvida medel

FAAC

411,9

267,0

Summa finansiella anläggningstillgångar

922,8

737,7

MNOK

Kategori

31 dec 2024

31 dec 2023

Finansiella skulder

Långfristiga leasingskulder

FLAC

772,1

647,9

Långfristiga skulder

FLAC

911,6

638,4

Långfristiga avsättningar för tilläggsköpeskilling

FVTPL

114,1

4,6

Övriga långfristiga skulder

FLAC

-

1,2

Leverantörsskulder

FLAC

171,1

157,5

Kortfristig del av leasingskulder

FLAC

267,7

219,7

Kortfristig del av lån

FLAC

11,1

11,3

Kortfristig del av avsättningar för tilläggsköpeskilling

FVTPL

1,8

41,2

Kortfristig del av avsättningar

FVTPL

17,9

-

Summa finansiella skulder

2 267,4

1 721,7

Kategorier

FAAC Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde FVTPL Verkligt värde via resultaträkningen FLAC Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde

Finansiella tillgångar representerar den maximala kreditriskexponering som Norva24-koncernen har per balansdagen. Värdet alla finansiella tillgångar och finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde (FAAC och FLAC) motsvarar ungefär verkligt värde per balansdagen.

117

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 18 Övriga kort- och långfristiga skulder

Specifikation av övriga kortfristiga skulder

MNOK

31 dec 2024

31 dec 2023

Övriga kortfristiga skulder

Upplupna kostnader

63,2

38,2

Semesterersättning att betala

89,4

76,9

Moms att betala

116,3

109,0

Sociala avgifter att betala

35,5

30,3

Personalens källskatt

30,1

27,8

Upplupna löner att betala

49,4

35,8

Övriga

0,8

1,2

Summa övriga kortfristiga skulder

384,8

319,3

Specifikation av avsättningar

MNOK

Kortfristiga

Långfristiga

31 dec 2024

Summa

Kortfristiga

Långfristiga

31 dec 2023

Summa

Tilläggsköpeskilling

1,8

114,0

115,8

41,2

4,6

45,8

Garantianspråk

7,4

-

7,4

17,5

-

17,5

Avsättning intäktskorrigering*

17,9

-

17,9

-

-

-

Övriga avsättningar

-

-

-

-

1,2

1,2

Summa

27,1

114,1

141,2

58,7

5,8

64,5

MNOK

Tilläggs-köpeskilling

Garanti-anspråk

Avsättning intäkts-korrigering*

Övriga avsättningar

Summa

Ingående balans

45,8

17,5

-

1,2

64,5

Tillkommit vid rörelseförvärv

188,9

-

-

-

188,9

Förändringar i verkligt värde redovisade i resultaträkningen

Tillkommande avsättningar (förlust)

-

-

20,9

-

20,9

Återförda icke utnyttjade belopp (vinst)

-32,0

-

-

-

-32,0

Diskonteringseffekt

-10,4

-

-

-

-10,4

Belopp utnyttjade under året

-84,3

-10,1

-3,0

-1,2

-98,6

Omräkningseffekt

7,8

-

-

-

7,8

Belopp vid årets utgång

115,8

7,4

17,9

-

141,2

118

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 19Skatter

Beräkning av uppskjuten skatt/uppskjuten skattefordran

Uppskjuten skattefordran

Uppskjutna skatteskulder

MNOK

2024

2023

2024

2023

Temporära skillnader

Immateriella tillgångar

-

-

46,5

41,5

Materiella anläggningstillgångar

-

-

60,3

37,6

Leasing

-41,7

-

-

-23,1

Skulder

-

-

45,8

35,1

Övriga skillnader

-

-1,9

-0,1

-

Underskottsavdrag

-36,7

-52,7

-

-

Uppskjuten skatt (fordran)

-78,3

-54,6

152,6

91,2

MNOK

2024

2023

Uppskjuten skatteskuld

74,3

36,6

Avstämning av förändring av uppskjuten skatt 2024

MNOK

Redovisat i resultat-räkningen

Övertagna genom rörelseförvärv

Omräknings-differens

Summa förändring

Immateriella tillgångar

-11,7

15,4

1,3

5,0

Materiella anläggningstillgångar

21,0

-

1,7

22,7

Leasing

-17,4

-

-1,2

-18,6

Skulder

5,4

4,1

1,3

10,7

Övriga skillnader

1,9

-

-

1,9

Underskottsavdrag

17,0

-

-1,0

16,0

Förändring uppskjutna skatteskulder

16,1

19,5

2,1

37,7

Avstämning av förändring av uppskjuten skatt 2023

MNOK

Redovisat i resultat-räkningen

Övertagna genom rörelseförvärv

Omräknings-differens

Summa förändring

Immateriella tillgångar

-9,6

6,6

1,4

-1,6

Materiella anläggningstillgångar

7,3

-

1,3

8,6

Leasing

-25,1

-

-0,8

-25,9

Skulder

-4,5

3,8

1,2

0,5

Övriga skillnader

-14,6

0,1

-0,1

-14,5

Underskottsavdrag

-9,3

-

-1,8

-11,1

Förändring uppskjutna skatteskulder

-55,8

10,6

1,3

-43,9

Specifikation, skatt

MNOK

2024

2023

Skatt att betala årets resultat

-45,4

-64,3

Justering avseende tidigare år

-7,5

1,4

Förändring av uppskjuten skatt

-16,1

55,8

Skattekostnad

-69,0

-7,2

Avstämning, skatt

119

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

MNOK

2024

2023

Resultat före skatt

245,9

233,7

Koncernens nominella skattesats

24%

24%

Skatt enligt nominell skattesats

-59,7

-56,8

Skatteeffekt permanenta skillnader

-9,6

-1,6

Ackumulerade förändringar av uppskjuten skatt*

-

48,3

Övriga skillnader

0,3

2,9

Skattekostnad

-69,0

-7,2

Effektiv skattesats

28%

3%

Nominella skattesatser i respektive land

MNOK

2023

2022

Norge

22,0%

22,0%

Tyskland

30,0%

30,0%

Sverige

20,6%

20,6%

Danmark

22,0%

22,0%

Viktad genomsnittlig nominell skattesats för koncernen

22,9%

24,3%

*Skattekostnaden under 2023 innefattar en justering för ackumulerade förändringar av uppskjutna skatter i Sverige avseende tidigare och innevarande perioder. Justeringen av tidigare perioder har ingen kassaflödespåverkan betalda skatter.

Koncernen omfattas inte av modellreglerna i Pelare 2.

120

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 20 Rörelseförvärv

Förvärvade enheter 2024

Land

Datum

Ägar-förhållanden

Baier Rohrreinigung GmbH

Tyskland

3 januari

100%

Kyrsting ApS

Danmark

1 mars

100%

Svein Klungtveit AS

Norge

1 mars

100%

Högtryckstjänst Syd AB

Sverige

16 maj

100%

Nordic Powergroup Holding A/S*

Danmark

21 maj

100%

Rör & Ledningsinspektion i Stockholm AB

Sverige

16 september

100%

Förvärvade enheter 2023

Land

Datum

Ägar-förhållanden

Gravco AS

Norge

19 januari

100%

Septik Tank Co AS

Norge

19 januari

100%

Tom's Kloakservice ApS

Danmark

1 augusti

100%

ControTech i Malmö AB

Sverige

9 november

100%

*Förvärvet inkluderar de helägda dotterbolagen Nordic Powergroup - Industrial Services A/S, Nordic Powergroup - Boiler Cleaning Technologies ApS och Nordic Powergroup - Sustainable Waste Management A/S.

Rörelseförvärv visade sammantaget för varje år

Köpeskilling

MNOK

2024

2023

Erlagd köpeskilling

222,6

182,3

Tilläggsköpeskilling/villkorad köpeskilling

188,9

19,5

Summa köpeskilling

411,6

201,9

Ingående balansräkning verkligt värde per förvärvsdagen förvärvade bolag:

MNOK

2024

2023

Likvida medel

12,0

39,7

Övriga omsättningstillgångar

112,1

26,3

Materiella anläggningstillgångar

47,9

15,8

Nyttjanderättstillgångar

77,2

21,3

Övriga anläggningstillgångar

2,1

0

Varumärke

23,3

10,6

Kundrelationer

46,5

21,2

Summa tillgångar

321,0

134,9

Övriga kortfristiga skulder

98,2

21,8

Övriga långfristiga skulder

96,6

26,5

Uppskjuten skatt övervärden

15,8

6,8

Summa skulder

210,5

55,1

121

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

MNOK

2024

2023

Identifierbara nettotillgångar

110,5

79,8

Goodwill

301,1

122,0

Summa köpeskilling

411,6

201,9

Erlagda likvida medel

222,6

182,3

Förvärvade likvida medel

12,0

39,7

Erlagd kontant köpeskilling, netto

210,6

142,6

Verksamheten i de förvärvade enheterna liknar koncernens befintliga verksamhet och kommer att stärka koncernens position inom de befintliga segmenten. Koncernen anser att rörelseförvärven var för sig är oväsentliga och därför redovisas förvärven i sin helhet. Goodwill består av synergier från kostnadsbesparingar och ökad marknadsandel.

De förvärvade verksamheterna omfattar också den samlade personalstyrkan. Dessa poster är inte identifierbara tillgångar och är upptagna i goodwill. Goodwill kommer inte vara skattemässigt avdragsgill. Alla köpeskillingsallokeringar 2024 är preliminära.

Transaktionskostnader

Transaktionskostnaderna redovisas som jämförelsestörande poster (se not 5) de påverkar jämförbarheten. Transaktionskostnader redovisas under övriga rörelsekostnader i resultaträkningen.

Villkorad köpeskilling/tilläggsköpeskilling

Tilläggsköpeskilling redovisas till uppskattat verkligt värde vid förvärvstidpunkten och är villkorad av att de förvärvade enheterna uppnår vissa framtida finansiella mål som exempelvis intäkter, EBITDA och EBITA. Koncernen redovisar avsättningar för verkligt värde av tilläggsköpeskillingar baserat uppskattad sannolikhet för att uppnå de givna målen och den förväntade framtida utbetalningen. Redovisade vinster och förluster tilläggsköpeskillingar framgår av not 9.

Ytterligare finansiell information samt resultat pro forma

De förvärvade bolagen ingår i koncernredovisningen för Norva24 från och med förvärvstidpunkten.

Intäkter och resultat från förvärv redovisas i resultaträkningen

MNOK

2024

2023

Intäkter

269,3

106,9

Årets resultat

26,5

7,4

Intäkter och resultat som om förvärven hade ägt rum den 1 januari (pro forma)

MNOK

2024

2023

Intäkter

394,9

151,6

Årets resultat

51,9

22,8

122

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 21 Finansiell riskhantering

Policyer för finansiell riskhantering

Koncernens övergripande hantering av finansiell risk fokuserar de oförutsägbara finansmarknaderna och syftar till att minimera potentiella negativa effekter koncernens finansiella resultat.

Operationella risker

Koncernen har en kundbas uppdelad i tre kategorier: fleråriga kontraktsgenererande intäkter, ofta hos offentliga kunder, intäkter från återkommande kunder och andra kunder som använder tjänsterna från tid till annan. Kundbasen är stor och ingen kund står för mer än 3 procent av intäkterna.

Inget kundsegment eller enskild bransch står för en huvudsaklig andel av intäkterna. Detta minskar den kommersiella risken och gör koncernen mer motståndskraftig mot konjunkturcykler. Den långsiktiga tillväxten i branschen stöder verksamheten och intäktsgenereringen i situationer med lägre ekonomisk aktivitet våra marknader.

Konkurrens

Koncernen har många konkurrenter inom vart och ett av sina affärsområden och de geografiska marknader där koncernen verkar. Koncernen anser att konkurrensen inom de affärsområden där den bedriver kommer att fortsätta i framtiden. Koncernen övervakar kontinuerligt sin konkurrensmiljö.

Volatilitet i priser insatsfaktorer

Koncernens största kostnadskomponent är personalkostnader som utgör nästan hälften av kostnadsbasen. Andra viktiga kostnadskomponenter är relaterade till fordon och maskiner, både för att köpa fordon och hålla dem i drift.

Oförsäkrade förluster

Koncernen har ett antal separata försäkringar för att skydda sina kärnverksamheter mot förlust och/eller ansvar gentemot tredje part. De försäkrade riskerna inkluderar allmänt ansvar, driftsstopp, cyberbrott, arbetstagares ersättning och anställdsansvar, yrkesersättning och materiella skador.

Valutarisk

Koncernens verksamhet är indelad i segment per geografiskt område och är exponerad för NOK, EUR, SEK och DKK. Koncernens verksamhet har en begränsad valutarisk eftersom intäkter och kostnader noteras i samma valuta. Koncernen har viss riskexponering relaterad till inköp av produktionsutrustning i EUR, för användning i Norge och Sverige. Eftersom koncernen redovisar sina finansiella resultat i NOK kan förändringar i den relativa styrkan i NOK, i förhållande till de valutor i vilka koncernen bedriver verksamhet, påverka koncernens finansiella utveckling negativt.

Koncernledningen övervakar valutaexponeringen koncernnivå. Valutakursrisken balanseras till stor del av kassagenereringen av verksamheten i dessa valutor. Koncernen använder lånestrukturen för att aktivt matcha den räntebärande skulden, netto, (NIBD) mot koncernens lönsamhet. Givet en god balans mellan NIBD och lönsamhet kommer valutafluktuationerna inte att ha någon större inverkan räntor och koncernens förmåga att betala sina skulder.

Koncernens finansfunktion utvärderar regelbundet användningen av säkringsinstrument men har för närvarande en begränsad användning av sådana instrument. Koncernen har per balansdagen inga finansiella derivatinstrument i riskhanteringen.

Känslighet för valutaomräkningsrisk

För räkenskapsåret 2024, om valutorna EUR, DKK och SEK hade försvagats/stärkts med 10 procent mot NOK med alla andra variabler konstanta, skulle intäkterna variera med cirka +/- 7 procent (+/- 6 procent) eller +/–200 MNOK (+/- 150 MNOK). EBITA skulle ha påverkats med cirka +/- 7 procent (+/- 6 procent).

Ränterisk

Koncernens ränterisk uppstår från långfristiga lån. Koncernens skuld tas upp i NOK, SEK DKK och EUR med motsvarande räntor. Koncernen analyserar sin ränteexponering löpande i förhållande till effekten koncernens totala lönsamhet och förmågan att betala skulden. Det finns för närvarande inga säkringsinstrument i relation till räntorna.

Räntekänslighet

Baserat de simuleringar som utförts per den 31 december 2024 skulle effekten resultatet före skatt av en förändring om +/- 1,0 procentenhet i ränta både i NOK, SEK, DKK och EUR resultera i en maximal ökning eller minskning med 12 MNOK (11 MNOK).

123

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Kreditrisk

Kreditrisk hanteras koncernnivå och enhetsnivå. Kreditrisk uppstår främst från handel med kunder och utestående fordringar. Nivån fordringar och förfallna fordringar övervakas månadsvis. Koncernen har ett stort antal kunder med begränsade utestående belopp, vilket begränsar risken.

Finansierings- och likviditetsrisk

Kassaflödesprognoser utförs av respektive rörelsesegment som en del av budgetprocessen och uppdateras under året. Koncernen har kontroll över sina likviditetskrav för att säkerställa att det finns tillräckligt med kontanter för att tillgodose båda de operativa behoven samtidigt som den bibehåller den finansiella kapaciteten för att fortsätta koncernens förvärvsverksamhet. Överskott av likvida medel som innehas av de operativa enheterna ingår för det mesta i koncernens cash pool, vilket minskar det totala rörelsekapitalbehovet.

Kapitalriskhantering

Koncernens mål vid kapitalhantering är att skydda koncernens förmåga att fortsätta verksamheten enligt fortlevnadsprincipen (going concern), i kunders, anställdas, aktieägares och andra intressenters intressen.

Vinsten återinvesteras i tillväxt- och expansionsmöjligheter, inklusive förvärv, och därmed förväntar sig koncernen inte att betala utdelning till aktieägarna medellång sikt.

Koncernen övervakar kapitalet baserat skuldsättningsgrad och kapitalnivå. Dessa nyckeltal beräknas som nettoskuld dividerat med justerad EBITDA pro forma och eget kapital dividerat med balansomslutning. Målet är att upprätthålla en stabil nettoskuldsättningsgrad (inklusive skulder enligt IFRS 16) 2,5 ggr justerad EBITDA, pro forma, vilket medger en tillfällig ökning för att ge utrymme för förvärv.

Per 31 december 2024 var koncernens soliditet 45,2 procent (49,2) och nettoskuld/LTM-justerad EBITDA var 2,1 (2,0).

Specifikation av räntebärande lån per valuta

MNOK

31 dec 2024

31 dec 2023

NOK

300,3

318,8

EUR

365,4

319,7

SEK

51,5

11,1

DKK

205,6

-

Summa räntebärande lån

922,7

649,6

Likviditetsrisk

Förfall för finansiella skulder 31 december 2024

MNOK

Mindre än 6

månader

6-12

månader

1–5 år

Över 5 år

Summa avtalsenliga kassaflöden

Redovisat värde skulder

Kontraktuella förfall av finansiella skulder

Leverantörsskulder

171,1

-

-

-

171,1

171,1

Tilläggsköpeskilling

-

1,8

124,5

-

126,3

115,8

Övriga kortfristiga skulder

268,5

116,3

-

-

384,8

384,8

Leasingskulder

144,0

128,2

676,6

267,9

1 216,7

1 039,8

Revolverande kreditfacilitet

870,5

-

-

-

870,5

868,3

Övriga banklån

3,9

6,8

43,7

-

54,4

54,4

Summa per 31 december 2024

1 458,1

253,0

844,7

267,9

2 823,7

2 634,3

124

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Förfall för finansiella skulder 31 december 2023

MNOK

Mindre än 6

månader

6-12

månader

1–5 år

Över 5 år

Summa avtalsenliga kassaflöden

Redovisat värde skulder

Kontraktuella förfall av finansiella skulder

Leverantörsskulder

157,5

-

-

-

157,5

157,5

Tilläggsköpeskilling

-

41,2

4,6

-

45,8

45,8

Övriga kortfristiga skulder

210,4

109,0

-

-

319,4

319,4

Leasingskulder

118,4

108,5

580,9

204,9

1 012,7

867,6

Revolverande kreditfacilitet

-

601,0

-

-

601,0

601,0

Övriga banklån

6,9

4,4

31,3

6,0

48,6

48,6

Summa per 31 december 2023

493,1

864,1

616,8

210,9

2 185,0

2 039,9

Likviditetsreserv

Koncernens likviditetsreserv består av banktillgodohavanden utöver icke utnyttjade kreditfaciliteter..

MNOK

2024

2023

Likvida medel

411,9

267,0

Spärrade likvida medel

-1,1

-0,6

Outnyttjad checkräkningskredit

981,7

500,0

Outnyttjad checkräkningskredit

80,0

50.0

Likviditetsreserv

1 472,5

816,4

De största företagen i koncernen är medlemmar av bolagets cashpool i flera valutor, där kassaunderskott i en enhet uppvägs genom överskottslikviditet i en annan enhet.

125

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 22 Garantiförbindelse

The Norva24 Group has operational guarantees related to operational permits, supplier contracts and customer contracts.

MNOK

31 dec 2024

31 dec 2023

Verksamhetsgarantier

92,8

120,3

Personalens källskattegarantier

34,4

11,4

Summa

127,2

131,7

Not 23 Resultat per aktie

Resultat per aktie

MNOK (utom belopp per aktie)

2024

2023

Resultat för perioden efter

176,8

226,6

Viktat genomsnittligt antal stamaktier utestående för perioden

182 183 714

182 632 036

Resultat per aktie före utspädning, NOK

0,97

1,24

Resultat per aktie efter utspädning, NOK

0,97

1,24

Under 2023 och 2024 har Norva24 Group AB (publ) förvärvat egna aktier som en del av befintliga långsiktiga incitamentsprogram (LTIP). Se not 6 för detaljer.

Not 24 Transaktioner med närstående

Närståendeförhållanden definieras som enheter utanför Norva24-koncernen, över vilket koncernen har kontroll (antingen direkt eller indirekt), gemensam kontroll eller betydande ägarinflytande, inflytande i styrelsen eller ledningen för Norva24-koncernen. Närstående parter har möjlighet att ingå transaktioner med koncernbolag som potentiellt inte skulle kunna genomföras mellan icke-närstående parter.

Villkoren för transaktioner med närstående anses vara rent affärsmässiga grunder. Löner och förmåner som erhålls av högsta ledningen och styrelsen redovisas i not 7.

126

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 25 Dotterbolag

Bolagsnamn

Nummer

Företagsnamn

Registrerings-land

Förvärvs-

datum

Ägar-förhållanden andel

Norva24 Group AB (publ)

Koncernen

559226-2553

Sverige

30.06.2021

ultimate parent

Norva24 Holding AS*

Koncernen

914881447

Norge

30.06.2021

100%

Norva24 MipCo AB *

Koncernen

559341-1886

Sverige

08.12.2021

100%

Norva24 Norge AS

Norge

914881463

Norge

09.01.2015

100%

Norva24 Vestfold AS

Norge

888299092

Norge

01.04.2015

100%

Norva24 Øst AS

Norge

951141836

Norge

01.04.2015

100%

Østfold Høytrykk AS

Norge

984382286

Norge

01.09.2015

100%

Norva24 Vest AS

Norge

971057440

Norge

01.11.2015

100%

Ringerike Septikservice AS

Norge

945559705

Norge

01.05.2016

100%

Flagstad AS

Norge

998326648

Norge

01.10.2016

100%

Norva24 Sørmiljø AS

Norge

915684092

Norge

01.06.2017

100%

Kjeldsberg Transport AS

Norge

925704458

Norge

01.02.2021

100%

Norva24 Gravco AS**

Norge

998586259

Norge

19.01.2023

100%

Storelona AS

Norge

930471372

Norge

20.12.2024

100%

Norva24 Deutschland GmbH

Tyskland

HRB 236395 B

Tyskland

01.03.2019

100%

ExRohr GmbH

Tyskland

HRB 6052 HL

Tyskland

01.03.2019

100%

Behne Entsorgungsservice GmbH

Tyskland

HRB209237

Tyskland

01.09.2020

100%

Rohrreinigung Falkenhagen GmbH

Tyskland

HRB 20275 HL

Tyskland

01.09.2020

100%

Kommunaltechnik Segler GmbH

Tyskland

HRB 20412 HL

Tyskland

01.09.2020

100%

Norva24 Erwerbs GmbH

Tyskland

HRB 236185

Tyskland

01.11.2020

100%

Kanal-Türpe Gochsheim GmbH & Co. KG***

Tyskland

HRB 895

Tyskland

01.11.2020

100%

Kanal-Türpe Entsorgung GmbH & Co. KG

Tyskland

HRB 9850

Tyskland

01.11.2020

100%

Mayer Kanalmanagement GmbH****

Tyskland

HRB 7054 FF

Tyskland

01.04.2021

100%

MBR Umwelttechnik + Rohrreinigung GmbH

Tyskland

HRB 111982

Tyskland

30.06.2021

100%

AWT Decker GmbH

Tyskland

HRB 112557

Tyskland

30.06.2021

100%

AWT Decker Berlin GmbH

Tyskland

HRB 199804 B

Tyskland

30.06.2021

100%

Rohr Frei Schnelldienst Axel Zimmerbeutel GmbH

Tyskland

HRB 14724

Tyskland

13.04.2022

100%

Jutzy Haustechnik und Service GmbH

Tyskland

HRB 15932

Tyskland

01.09.2022

100%

CKS Rohr Express GmbH

Tyskland

HRB 245639 B

Tyskland

04.10.2022

100%

CKS Express Baumanagement GmbH

Tyskland

HRB 67745 B

Tyskland

04.10.2022

100%

Baier Rohrreinigung GmbH

Tyskland

HRB 7959

Tyskland

03.01.2024

100%

Norva24 AB

Sverige

559113-9653

Sverige

01.08.2017

100%

A Söderlindhs AB

Sverige

556700-5151

Sverige

01.08.2017

100%

Norva24 Miljövision AB

Sverige

556360-0484

Sverige

01.12.2019

100%

LGT:s Högtryck AB

Sverige

556335-6285

Sverige

01.01.2020

100%

Solna Högtrycksspolning AB

Sverige

556229-5658

Sverige

01.09.2020

100%

GJ & Son AB

Sverige

556545-1159

Sverige

01.02.2021

100%

G R Avloppsrensning AB

Sverige

556502-5805

Sverige

01.06.2021

100%

Malmberg Miljöhantering AB

Sverige

556292-9322

Sverige

01.06.2021

100%

Ulvsby Miljö AB

Sverige

559235-2073

Sverige

30.06.2021

100%

FM Miljö Holding AB

Sverige

559301-9671

Sverige

30.06.2021

100%

127

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Bolagsnamn

Nummer

Företagsnamn

Registrerings-land

Förvärvs-

datum

Ägar-förhållanden andel

Filipstad Miljösanering AB

Sverige

556520-2889

Sverige

30.06.2021

100%

IRG Rörinspektion AB

Sverige

556212-9345

Sverige

05.04.2022

100%

Stockholm Relining AB

Sverige

556779-2691

Sverige

07.07.2022

100%

ControTech i Malmö AB

Sverige

556480-2618

Sverige

09.11.2023

100%

Högtryckstjänst Syd AB

Sverige

559121-2880

Sverige

16.05.2024

100%

Rör & Ledningsinspektion i Stockholm AB

Sverige

556809-5136

Sverige

16.09.2024

100%

Norva24 Danmark A/S*****

Danmark

10 206 987

Danmark

01.01.2017

100%

Thornvig Jensen A/S

Danmark

41 247 622

Danmark

01.07.2022

100%

Kyrsting Tankprøvning og Tankrensning ApS******

Danmark

16 585 580

Danmark

01.07.2022

100%

Nordic Powergroup Holding A/S

Danmark

42 345 148

Danmark

21.05.2024

100%

Nordic Powergroup - Industrial Services A/S

Danmark

36 432 756

Danmark

21.05.2024

100%

Nordic Powergroup - Boiler Cleaning Technologies ApS

Danmark

39 053 314

Danmark

21.05.2024

100%

Nordic Powergroup - Sustainable Waste Management A/S

Danmark

31 332 745

Danmark

21.05.2024

100%

* Under året förvärvade Norva24 Group AB (publ) återstoden av aktierna i Norva24 MipCo AB. Norva24 MicpCo AB innehar 3 procent av Norva24 Holding AS.

** Under året fusionerades Septik Tank med Norva24 Gravco AS.

*** Under året fusionerades Kanal-Türpe Gochsheim Verwaltungs GmbH, Kanal-Türpe Blomberg GmbH och Kanal-Türpe Rohrreinigung GmbH med Kanal-Türpe Gochsheim GmbH & Co. KG.

**** Under året fusionerades Krüger Wasserhochdrücktecnik GmbH med Mayer Kanalmanagement GmbH.

**** Under året fusionerades Tom’s Kloakservice med Norva24 Danmark AS.

****** Under året fusionerades Kyrsting Aps med J.S. Overfladebehandling ApS. Det övertagande bolaget ändrade därefter namn till Kyrsting Tankprøvning og Trankrensning ApS.

Not 26 Händelser efter balansdagen

Den 8 januari 2025 under tecknade Norva24 ett avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i Kanaltechnik Agricola GmbH.

Den 31 januari 2025 offentliggjordes beslutet från den norska appellationsdomstolen Konkurranseklagenemnda att förbjuda förvärvet av Vitek Miljø AS. Aktieöverlåtelseavtalet har upphävts av Norva24.

Den 27 januari 2025 meddelades att Tore Hansen, VD Norge, avgår den 1 februari 2025.

Den 10 mars 2025 lämnade Apax Funds ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Norva24 Group AB att överlåta samtliga sina aktier. Acceptfristen för Erbjudandet förväntas inledas omkring den 28 mars 2025 och löpa ut omkring den 6 maj 2025. Om övertagandet går igenom kommer Norva24 Group AB att avnoteras från Nasdaq Stockholm. Hänvisning görs till separat publicerade meddelanden.

Den 9 april 2025 undertecknade Norva24 Group AB avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i Multi Marine AS genom sitt dotterbolag Norva24 Norway AS.

128

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Moderbolagets noter

Not 1 Allmän information

Den rapporterande enhet som återspeglas i moderbolagets finansiella rapporter är Norva24 Group AB (publ). Norva24 Group AB (bolaget) är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm, med organisationsnummer 559226-2553. De finansiella rapporterna presenteras i miljoner svenska kronor (MSEK) såvida inget annat anges. Belopp inom parentes avser föregående period.

Not 2 Sammanfattning av väsentliga redovisningsprinciper

Moderbolaget tillämpar de redovisningsprinciper som presenteras i koncernredovisningens not 3. De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats och eventuella skillnader mot koncernens redovisningsprinciper framgår nedan. Dessa principer har tillämpats konsekvent för alla presenterade perioder, om inget annat anges. De finansiella rapporterna för Norva24 Group AB (publ) är upprättade i enlighet med RFR 2 Redovisning för juridiska personer och årsredovisningslagen. Den historiska finansiella informationen har upprättats enligt anskaffningsvärdesmetoden.

Andelar i dotterbolag

Andelar i dotterbolag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade kostnader.

När det finns en indikation att andelar i dotterbolagen har minskat i värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet redovisas en nedskrivning. Nedskrivningar ingår i resultat från andelar i koncernföretag.

Aktiekapital

Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya aktier eller optioner redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden. Egna aktier redovisas till anskaffningsvärde och dras av från eget kapital.

Uppställningsformer

Resultat- och balansräkning presenteras i enlighet med årsredovisningslagens uppställningsform. Rapport över förändringar i eget kapital följer koncernens uppställningsform men innehåller även de kolumner som anges i årsredovisningslagen.

Benämningen av flera poster kan skilja sig åt jämfört med koncernredovisningen, detta gäller främst finansiella intäkter, kostnader och eget kapital.

Finansiella instrument

IFRS 9 tillämpas inte i de finansiella rapporterna för Norva24 Group AB (publ). Bolaget tillämpar de krav som anges i RFR 2. Finansiella instrument värderas och redovisas initialt till anskaffningsvärde. Därefter kommer finansiella tillgångar som är anskaffade med avsikt att innehas kortsiktigt att redovisas till det lägre av anskaffningsvärde och marknadsvärde.

Vid beräkning av nettoförsäljningsvärdet fordringar som redovisas som omsättningstillgångar ska principerna för nedskrivningsprövning och förlustriskreservering i IFRS 9 tillämpas. Kundfordringar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde koncernnivå med avsättning för osäkra fordringar i koncernens koncernredovisning i enlighet med IFRS 9, kommer också att redovisas i bolagets finansiella rapporter.

129

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 3 Transaktioner med närstående

Lån till aktieägare

MSEK

2024

2023

Vid periodens början

904,3

866,7

Utbetalningar

-

-

Amortering av lån

-

-0.2

Omklassificering av kortfristigt till långfristigt lån

-

-

Amorterade belopp

-

-

Räntekostnader

39,2

37,6

Erlagd ränta

-

0,1

Vid periodens slut

943,5

904,3

Bolaget har inta avsättingar för osäkra fordringer hänförliga till närstående. Inga osäkra fordringar har redovisats relaterade till fordringar från närstående. Bolaget har ingen säkerhet för fordringarna.

130

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 4 Dotterbolag

Lån till aktieägare

Bolagsnamn

Organisations-

nummer

Hemvist och land för registrering och verksamhet

Ägarandel och röstandel

Antal

aktier

Redovisat värde

31 dec 2023

Redovisat värde

31 dec 2024

Norva24 Holding AS

914 881 447

Stryn, Norge

97,0%

10 417 573

2 799,7

2 795,7

Norva24 Mipco AB

559341-1886

Stockholm, Sverige

100,0%

9 853 597

80,3

80,3

Summa

2 880,0

2 876,0

Norva24 MipCo AB äger 3 procent av aktierna i Norva24 Holding AS, vilket ger Norva24 Group AB totalt indirekt innehav av 100 procent av aktierna i Norva24 Holding AS.

Not 5 Övriga rörelsekostnader

Specifikation av övriga rörelsekostnader

MSEK

2024

2023

Juridiska, revisions- och konsultavgifter

8,9

6,7

Personalkostnader

14,3

7,7

Övriga

2,9

2,5

Summa

26,1

16,9

Specifikation av arvoden som betalats till revisorer

MSEK

2024

2023

Revision

2,6

1,6

Övriga revisionsnära tjänster

-

-

Skatterådgivningstjänster

0,1

-

Övriga konsulttjänster

-

-

Summa

2,6

1,6

131

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 6 Finansiella poster

Specifikation av finansiella poster

MSEK

2024

2023

Ränteintäkter lån till dotterbolag

39,2

37,7

Valutakursvinster

0,8

0,6

Övriga finansiella intäkter

-

0,1

Finansiella intäkter

39,9

38,3

Räntekostnader lån från dotterbolag

-1,7

-0,3

Valutakursförluster

-0,7

-0,4

Övriga finansiella kostnader

-2,2

-3,4

Finansiella kostnader

-4,6

-4,1

Finansnetto

35,3

34,2

Not 7 Skatter

Beräkning av uppskjuten skatt/uppskjuten skattefordran

SEK million

2024

2023

Underskottsavdrag

9,1

51,0

Grund för uppskjuten skatt (fordran)

9,1

51,0

Leasing

-

-

Uppskjuten skatt (fordran)

1,9

10,9

Uppskjuten skatt i balansräkningen

1,9

10,9

Specifikation, skatt

MNOK

2024

2023

Skatt att betala årets resultat

-

-

Förändring av uppskjuten skatt

-6,8

-5,5

Övriga skillnader

-1,9

-0,3

Skattekostnad

-8,7

-5,7

Avstämning, skatt

MNOK

2024

2023

Resultat före skatt

56,2

26,4

Koncernens nominella skattesats

20,6%

20,6%

Skatt enligt nominell skattesats

11,6

5,4

Skatteeffekt permanenta skillnader

-2,9

0,3

Skattekostnad

-8,7

-5,7

Effektiv skattesats

15%

22%

132

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Not 8 Övriga kortfristiga skulder

Specifikation av övriga kortfristiga skulder

MSEK

31 dec 2024

31 dec 2023

Upplupna kostnader

3,8

2,7

Banktillgodohavanden

52,0

10,8

Övriga

0,3

3,5

Summa

56,1

17,0

133

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

4-årsöversikt

MNOK

2024

2023

2022

2021

Intäkter från avtal med kunder

3 631,3

3 131,9

2 445,3

2 006,3

Övriga rörelseintäkter

-0,3

20,1

21,1

19,0

Summa rörelseintäkter

3 631,0

3 151,9

2 466,5

2 025,2

Rörelsekostnader

Operativa servicekostnader

-574,4

-524,3

-320,7

-220,4

Personalkostnader

-1 541,9

-1 288,2

-1 040,8

-879,3

Driftskostnader, fordon

-493,3

-445,2

-390,4

-288,1

Övriga rörelsekostnader

-355,8

-272,0

-232,1

-246,7

Övrig vinst/förlust

10,6

0,5

5,0

40,3

Summa rörelsekostnader

-2 954,8

-2 529,2

-1 979,0

-1 594,2

Resultat före räntor, skatter och av- och nedskrivningar (EBITDA)

676,2

622,7

487,5

431,0

Summa avskrivningar

-343,1

-289,9

-241,4

-209,6

Resultat före räntor, skatter och avskrivningar immateriella tillgångar (EBITA)

333,1

332,8

246,0

221,5

Avskrivningar immateriella tillgångar

-49,5

-49,0

-34,3

-28,0

Resultat före räntor och skatter (EBIT)

283,6

283,9

211,7

193,5

Finansiella poster

Finansiella intäkter

83,6

70,2

42,8

9,6

Finansiella kostnader

-121,2

-120,3

-58,3

-123,0

Finansnetto

-37,7

-50,1

-15,5

-113,4

Resultat före skatt (EBT)

245,9

233,7

196,3

80,2

Skattekostnad

-69,0

-7,2

-56,8

5,8

Årets resultat

176,8

226,6

139,5

86,0

Justerad EBITA

384,4

347,7

278,6

257,7

Justerad EBITA-marginal

10,6%

11,0%

11,3%

12,7%

134

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Kvartalsdata för den konsoliderade koncernen

MNOK

Q1 23

Q2 23

Q3 23

Q4 23

Q1 24

Q2 24

Q3 24

Q4 24

Summa rörelseintäkter

Norge

249,2

270,5

274,5

271,4

260,2

311,9

294,7

292,6

Tyskland

251,8

298,3

300,9

332,5

265,3

313,7

302,3

361,1

Sverige

110,5

127,5

113,8

140,0

136,5

151,0

147,1

166,3

Danmark

97,1

104,1

103,5

113,0

108,8

161,8

191,6

168,6

Koncernen

-4,0

-0,9

-0,5

-1,2

-0,8

-0,7

-0,8

0,1

Koncernen

704,6

799,4

792,2

855,7

769,9

937,7

934,8

988,6

EBITA

Norge

30,6

40,7

64,3

21,5

23,3

52,0

52,2

22,6

Tyskland

25,3

39,4

44,5

43,4

19,8

32,1

3,1

38,6

Sverige

9,7

12,2

18,5

17,3

17,2

25,4

22,5

23,4

Danmark

5,0

6,2

9,2

6,6

6,6

25,2

28,5

10,4

Koncernen

-13,6

-20,2

-13,5

-14,4

-17,5

-17,5

-14,8

-19,9

Koncernen

57,0

78,4

123,1

74,4

49,4

117,1

91,4

75,1

Justerad EBITA

Norge

32,0

40,9

64,7

21,5

23,6

54,0

59,4

28,0

Tyskland

25,3

39,4

44,5

46,8

19,8

35,4

33,4

39,4

Sverige

9,7

12,2

18,5

18,0

17,2

25,8

23,7

23,4

Danmark

5,0

6,2

9,8

6,6

7,0

20,3

28,4

10,4

Koncernen

-12,6

-16,0

-13,6

-11,3

-15,4

-17,5

-12,2

-19,7

Koncernen

59,4

82,7

124,0

81,6

52,3

117,9

132,7

81,4

Justerad EBITA-marginal

Norge

12,8 %

15,1 %

23,6 %

7,9 %

9,1 %

17,3 %

20,1 %

9,6 %

Tyskland

10,1 %

13,2 %

14,8 %

14,1 %

7,5 %

11,3 %

11,0 %

10,9 %

Sverige

8,8 %

9,6 %

16,3 %

12,8 %

12,6 %

17,1 %

16,1 %

14,1 %

Danmark

5,1 %

5,9 %

9,5 %

5,9 %

6,5 %

12,5 %

14,8 %

6,2 %

Koncernen

n,a,

n,a,

n,a,

n,a

n,a

n,a

n,a

n,a

Koncernen

8,4 %

10,4 %

15,7 %

9,5 %

6,8 %

12,6 %

14,2 %

8,2 %

135

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Nyckeltal

Rad- ID

MNOK

Källa

Beräkning

2024

2023

A

Summa rörelseintäkter

Resultaträkning

3 631,0

3 151,9

Periodens resultat

Resultaträkning

176,8

226,6

Resultat per aktie (före och efter utspädning), NOK

Resultaträkning

0,97

1,24

Genomsnittligt antal utestående stamaktier

182 183 714

182 632 036

Tillväxt för totala intäkter,%

15,2

27,8

Organisk tillväxt i totala intäkter,%

6,1

13,7

Organisk tillväxt i totala intäkter, valutajusterad,%

4,6

6,3

Tillväxt för totala intäkter,%

9,1

14,1

B

Summa rörelsekostnader

Resultaträkning

-2 954,8

-2 529,2

C

EBITDA (resultat före räntor, skatt och av- och nedskrivningar)

C=A-B

676,2

622,7

EBITDA-marginal,%

C/A

18,6

19,8

D

Av- och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar (anläggningstillgångar och leasade nyttjanderättstillgångar)

Resultaträkning

-343,1

-289,9

E

EBITA

E=C-D

333,1

332,8

EBITA-marginal,%

E/A

9,2

10,6

F

Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar

Resultaträkning

-392,6

-338,9

G

EBIT

G=C-F

283,6

283,9

Rörelsemarginal (EBIT-marginal),%

G/A

7,8

9,0

H

Jämförelsestörande poster, kostnader

Not 5

51,3

14,9

H2

Jämförelsestörande poster, avskrivningar

Not 5

-

I

Justerad EBITDA

I=C+H

727,5

637,6

Justerad EBITDA-marginal,%

I/A

20,0

20,2

J

Justerad EBITA

J=E+H+H2

384,4

347,7

Justerad EBITA-marginal,%

J/A

10,6

11,0

K

Justerad EBIT

K=G+H+H2

334,9

298,8

Justerad EBIT-marginal,%

K/A

9,2

9,5

L

Leasingavgifter

Not 6

269,5

222,9

M

Investeringar (inköp minus avyttringar)

Not 12

154,5

151,6

N

Utgifter för nyutveckling eller nya investeringar

N=L+M

374,5

374,5

O

Nettokassaflöde från den löpande verksamheten

Kassaflödesanalys

660,6

553,9

P

Kassagenerering,%

O/I

90,8

86,9

Nyckeltal

Avstämningar av alternativa nyckeltal som inte är definierade enligt IFRS

136

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Rad- ID

MNOK

Källa

Beräkning

31 dec 2024

31 dec 2023

AA

Långfristiga och kortfristiga lån

Finansiell ställning

922,7

649,6

AB

Lång- och kortfristiga leasingskulder

Finansiell ställning

1 039,8

867,6

AC

Likvida medel

Finansiell ställning

411,9

267,0

AD

Nettoskuld

AD=AA+AB- AC

1 550,6

1 250,2

AE

Nettoskuld/LTM-justerad EBITDA

AE=AD/ I(LTM)

2,13

1,96

BA

Varulager

Finansiell ställning

18,7

18,7

BB

Kundfordringar

Finansiell ställning

480,3

441,9

BC

Övriga kortfristiga fordringar

Finansiell ställning

224,3

201,0

BD

Leverantörsskulder

Finansiell ställning

171,1

157,5

BE

Övriga kortfristiga skulder

Finansiell ställning

384,8

319,4

BF

Rörelsekapital

BF= BA+BB+BC- BD-BE

167,4

184,7

BG

Rörelsekapital/LTM Totala intäkter

BG=BF/ A(LTM)

4,6

5,9

CA

Summa tillgångar

Finansiell ställning

5 065,8

4 206,4

CB

Kortfristiga skulder

Finansiell ställning

901,7

807,2

CC

Sysselsatt kapital

CC=CA-CB

4 164,1

3 399,2

CD

Avkastning sysselsatt kapital,%

CD=G(LTM)/ CC

6,8

8,4

LTM senaste tolv månaderna

137

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Segmentsnyckeltal

MNOK

Jan-dec 2024

Jan–dec 2023

Förändring%

Norge

Summa rörelseintäkter

1 159,3

1 065,7

8,8%

EBITA

150,0

157,1

-4,5%

EBITA-marginal,%

12,9

14,7

-1,8 pp

Justerad EBITA

165,0

159,1

3,7%

Justerad EBITA-marginal,%

14,2

14,9

-0,7 pp

Tyskland

Summa rörelseintäkter

1 242,4

1 183,4

5,0%

EBITA

93,7

152,6

-38,6%

EBITA-marginal,%

7,5

12,9

-5,4 pp

Justerad EBITA

127,9

156,0

-18,0%

Justerad EBITA-marginal,%

10,3

13,2

-2,9 pp

Sverige

Summa rörelseintäkter

600,9

491,7

22,2%

EBITA

88,5

57,8

53,0%

EBITA-marginal,%

14,7

11,7

3,1 pp

Justerad EBITA

90,2

58,5

54,1%

Justerad EBITA-marginal,%

15,0

11,9

3,1 pp

Danmark

Summa rörelseintäkter

630,7

417,7

51,0%

EBITA

70,6

27,0

161,6%

EBITA-marginal,%

11,2

6,5

4,7 pp

Justerad EBITA

66,1

27,6

139,5%

Justerad EBITA-marginal,%

10,5

6,6

3,9 pp

Koncernen & övrigt

Summa rörelseintäkter

-2,3

-6,6

EBITA

-69,7

-61,7

EBITA-marginal,%

n.a.

n.a.

Justerad EBITA

-64,7

-53,5

Justerad EBITA-marginal,%

n.a.

n.a.

Norva24-koncernen

Summa rörelseintäkter

3 631,0

3 151,9

15,2%

EBITA

333,1

332,8

0,1%

EBITA-marginal,%

9,2

10,6

-1,4 pp

Justerad EBITA

384,4

347,7

10,6%

Justerad EBITA-marginal,%

10,6

11,0

-0,4 pp

138

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Styrelsens underskrifter

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernens finansiella rapporter har upprättats i enlighet med IFRS® Accounting Standards såsom de har antagits av EU och ger en sann och rättvisande bild av koncernens finansiella ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med allmänt vedertagna redovisningsprinciper och ger en sann och rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en sann och rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Styrelsen och VD för Norva24 Group AB

Stockholm, 27 april 2025

Arild Bødal

Styrelseordförande

Monica Reib

Styrelseledamot

Allan Engström

Styrelseledamot

Ulrika Östlund

Styrelseledamot

Henrik Norrbom

VD och koncernchef

Linus Lundmark

Styrelseledamot

Fredrik Karlsson

Styrelseledamot

Vår revisionsberättelse har angivits den 27 april 2025

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB

Nicklas Kullberg Robert Nyholm

Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor

Huvudansvarig revisor

139

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Revisionsberättelse

140

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Revisionsberättelse

142

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Revisionsberättelse

143

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Revisionsberättelse

144

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Revisionsberättelse

145

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Revisionsberättelse

146

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Mått

Definition

Motivering för användande

Tillväxt i totala rörelseintäkter

Förändring i totala rörelseintäkter i procent av totala rörelseintäkter under jämförelseperioden.

Förändring av totala rörelseintäkter speglar koncernens rörelseintäktsökning över tid.

Organisk tillväxt i totala rörelseintäkter

Förändring av totala rörelseintäkter efter justering för förvärvseffekter, som en procentandel av totala rörelseintäkter under jämförelseperioden.

Organiska totala rörelseintäkter exklusive effekterna av förändringar i koncernens struktur, vilket möjliggör en jämförelse av rörelseintäkter över tid.

Förvärvad tillväxt i totala rörelseintäkter

Förändring av totala rörelseintäkter som procentuell förändring från jämförelseperioden för totala rörelseintäkter under jämförelseperioden, driven av förvärv. Förvärvsdrivna rörelseintäkter definieras som totala rörelseintäkter pro forma under perioden hänförliga till bolag som har förvärvats under den senaste tolvmånadersperioden.

Förvärvad tillväxt avspeglar den förvärvade enhetens effekt de totala rörelseintäkterna.

EBITDA

Resultat före räntor, skatt och avskrivningar.

EBITDA ger en bild av resultat genererat i den löpande verksamheten och är ett komplement till rörelseresultatet (EBIT).

EBITDA-marginal

EBITDA i procent av totala rörelseintäkter.

EBITDA-marginal används för att mäta operativ lönsamhet och ger en indikation om koncernens intjäningspotential.

EBITA

Resultat före räntor, skatter och avskrivningar.

EBITA ger en översikt över resultat genererat i den löpande verksamheten och är ett komplement till rörelseresultatet.

EBITA-marginal

EBITA i procent av totala rörelseintäkter.

EBITA-marginal används för att mäta operativ lönsamhet och ger en indikation om koncernens intjäningspotential.

EBIT

Resultat före räntor och skatter.

EBIT ger en översikt över resultat genererat i den löpande verksamheten.

EBIT-marginal

EBIT i procent av totala rörelseintäkter.

EBIT-marginal används för att mäta operativ lönsamhet och ger en indikation om koncernens intjäningspotential.

Jämförelse- störande poster

Jämförelsestörande poster såsom förvärvskostnader, integrationskostnader och omstruktureringskostnader.

Möjliggör jämförelse av resultatmått utan jämförelsestörande poster.

Justerad EBITDA

EBITDA justerad för jämförelsestörande poster.

Möjliggör jämförelse av EBITDA med andra perioder utan jämförelsestörande poster. Justerad EBITDA är relevant för att förstå den underliggande intjäningspotentialen exklusive jämförelsestörande poster.

Justerad EBITDA- marginal

Justerad EBITDA i procent av totala rörelseintäkter.

Justerad EBITDA-marginal exkluderar effekten av jämförelsestörande poster, vilket möjliggör jämförelser av den underliggande operativa lönsamheten över tid.

Justerad EBITA

EBITA justerad för jämförelsestörande poster.

Möjliggör jämförelse av EBITA med andra perioder utan jämförelsestörande poster. Justerad EBITA är relevant för att förstå den underliggande intjäningspotentialen exklusive jämförelsestörande poster.

Justerad EBITA- marginal

Justerad EBITA i procent av totala rörelseintäkter.

Justerad EBITA-marginal exkluderar effekten av jämförelsestörande poster, vilket möjliggör en jämförelse av den underliggande operativa lönsamheten över tid.

Definitioner

147

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Mått

Definition

Motivering för användande

Justerad EBIT

Resultat före räntor och skatter (EBIT) justerad för jämförelsestörande poster.

Möjliggör jämförelse av EBIT med andra perioder utan jämförelsestörande poster. Justerad EBIT är relevant för att förstå den underliggande intjäningspotentialen exklusive jämförelsestörande poster.

Justerad EBIT- marginal

Justerat rörelseresultat i procent av totala rörelseintäkter.

Justerad EBIT-marginal (rörelsemarginal) exkluderar effekten från jämförelsestörande poster, vilket möjliggör en jämförelse av den underliggande operativa lönsamheten över tid.

Nettoskuld

Summa räntebärande skulder minus likvida medel. De totala räntebärande skulderna består av lång- och kortfristiga lån utöver lång- och kortfristiga leasingskulder.

Nettoskuld används för att följa upp förändringarna i räntebärande lån och nivån refinansieringskraven. Måttet används även som täljare vid beräkningen av nettoskuldsättningsgrad som används för att övervaka den finansiella skuldsättningen.

Nettoskuld/R12- justerad EBITDA

Nettoskuld i förhållande till senaste tolv månaders justerad EBITDA.

Nettoskuldsättningsgrad anger graden av finansiell skuldsättning.

Nettoskuld/R12- justerad EBITDA pro forma

Nettoskuld i förhållande till senaste tolv månaders justerad EBITDA pro forma. EBITDA, pro forma, omfattar all verksamhet inom koncernen om samtliga förvärv hade ingått i koncernen under den senaste tolvmånadersperioden.

Anger graden av finansiell skuldsättning exklusive effekten från förvärv.

Rörelsekapital

Rörelsekapital innefattar varulager, kundfordringar och övriga kortfristiga fordringar minus leverantörsskulder och övriga kortfristiga skulder.

Detta mått visar hur mycket rörelsekapital som är fördelat i verksamheten och är användbart för att visa hur effektivt rörelsekapitalet används.

Rörelsekapital/ LTM totala rörelseintäkter

Rörelsekapital i relation till totala rörelseintäkter de senaste tolv månaderna.

Rörelsekapitalkvoten gör det möjligt för koncernen att mäta sitt rörelsekapital över tid.

Investeringar

Investeringar är medel som används av koncernen för att förvärva, uppgradera och underhålla ägda materiella tillgångar såsom fastigheter, byggnader, fordon och maskiner.

Capital expenditure is used to measure the funds required to acquire, upgrade, and maintain the Group’s tangible assets.

Nettokassaflöde från den löpande verksamheten

Kassaflöde från den löpande verksamheten från kassaflödesanalysen.

Operativt kassaflöde används för att följa kassaflödet som den löpande verksamheten genererar. Måttet används även som täljare vid beräkningen av kassagenerering.

Kassagenerering

Nettokassaflöde från den löpande verksamheten i relation till justerad EBITDA.

Kassagenerering gör det möjligt för koncernen att följa upp hur effektivt koncernen hanterar investeringar i den löpande verksamheten och i rörelsekapital, liksom den löpande verksamhetens förmåga att generera kassaflöden.

Sysselsatt kapital

Summa tillgångar minus kortfristiga skulder.

Sysselsatt kapital är ett mått som koncernen använder för att beräkna avkastning sysselsatt kapital.

Avkastning sysselsatt kapital

De senaste tolv månadernas EBIT i procent av sysselsatt kapital.

Avkastning sysselsatt kapital anger lönsamheten koncernens sysselsatta kapital.

148

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

Övrig information

ÅRSSTÄMMA

Juni 2025. För ytterligare information om årsstämman 2025, se Norva24s webbplats, www.norva24.com/sv/ .

FINANSIELL KALENDER

Delårsrapport januari–mars 2025 30 maj 2025

KONTAKTUPPGIFTER

Henrik Norrbom, Koncernchef

Tel: +46 727 08 15 15

henrik.norrbom@norva24.com

Stein Yndestad, CFO

Tel: +47 916 86 696

stein.yndestad@norva24.com

ir@norva24.co

149

Norva24 Årsredovisning och Hållbarhetsredovisning 2024

9845008AET92DBDAJ8642024-01-012024-12-319845008AET92DBDAJ8642023-01-012023-12-319845008AET92DBDAJ8642024-12-319845008AET92DBDAJ8642023-12-319845008AET92DBDAJ8642023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember9845008AET92DBDAJ8642024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember9845008AET92DBDAJ8642024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember9845008AET92DBDAJ8642023-12-31NOR:IssuedCapitalNotRegisteredMember9845008AET92DBDAJ8642024-01-012024-12-31NOR:IssuedCapitalNotRegisteredMember9845008AET92DBDAJ8642024-12-31NOR:IssuedCapitalNotRegisteredMember9845008AET92DBDAJ8642023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember9845008AET92DBDAJ8642024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember9845008AET92DBDAJ8642024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember9845008AET92DBDAJ8642023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember9845008AET92DBDAJ8642024-01-012024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember9845008AET92DBDAJ8642024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember9845008AET92DBDAJ8642023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember9845008AET92DBDAJ8642024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember9845008AET92DBDAJ8642024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember9845008AET92DBDAJ8642023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember9845008AET92DBDAJ8642024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember9845008AET92DBDAJ8642024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember9845008AET92DBDAJ8642022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember9845008AET92DBDAJ8642023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember9845008AET92DBDAJ8642022-12-31NOR:IssuedCapitalNotRegisteredMember9845008AET92DBDAJ8642023-01-012023-12-31NOR:IssuedCapitalNotRegisteredMember9845008AET92DBDAJ8642022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember9845008AET92DBDAJ8642023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember9845008AET92DBDAJ8642022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember9845008AET92DBDAJ8642023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember9845008AET92DBDAJ8642022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember9845008AET92DBDAJ8642023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember9845008AET92DBDAJ8642022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember9845008AET92DBDAJ8642023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember9845008AET92DBDAJ8642022-12-31iso4217:NOKiso4217:NOKxbrli:sharesxbrli:shares