Års- och hållbarhetsredovisning
2023
2 XXXX
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Styrelsen och verkställande direktören för Netel Holding AB (publ), org.nr 559327-6263, avger härmed
årsredovisning för verksamhetsåret 2023 för moderbolaget och koncernen vilken består av förvalt-
ningsberättelsen (sidorna 4-5 och 10-85) och de finansiella rapporterna jämte noter och kommentarer
(sidorna 86-146). De lagstadgade hållbarhets- och bolagsstyrningsrapporterna enligt årsredovis-
ningslagen ingår i förvaltningsberättelsen (sidorna 35-71 respektive 72-85). Koncernens resultat- och
balansräkning jämte moderbolagets resultat- och balansräkning fastställs på årsstämman.
Den svenska års- och hållbarhetsredovisningen utgör originaldokumentet. Vid eventuell avvikelse
mellan originaldokumentet och den engelska översättningen ska det svenska originalet ha företräde.
3Innehåll
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Innehåll
Detta är Netel � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 4
Året i korthet � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 5
Koncernchefen har ordet � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 6
Netels historia � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 8
Verksamheten
Netels erbjudande � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 10
Affärsmodell � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 12
Marknadstrender � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 15
Strategi � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 18
Förvärvsprocessen � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �20
Finansiellt resultat och finansiella mål � � � � � � � � � � �24
Segmenten � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 29
Sverige . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30
Norge . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 31
Finland . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .32
Tyskland . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .33
Storbritannien . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 34
Hållbarhetsrapport � � � � � � � � � � � � � � � � �35
Bolagsstyrningsrapport � � � � � � � � � � � �72
Risker och riskhantering � � � � � � � � � � 86
Räkenskaper
Räkenskaper och noter ��������������������������92
Definitioner alternativa nyckeltal ���������������142
Kvartalsöversikt ��������������������������������143
Flerårsöversikt ��������������������������144
Förslag till vinstdisposition ���������������������146
Revisionsberättelse �����������������������������147
Aktien �����������������������������150
Årsstämma, finansiell kalender,
IR-kontakt �������������������������152
Åtta skäl att investera i Netel ������153
SE
NO
UK
FI
DE
4 Detta är Netel
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Över 20 års erfarenhet av att bygga och
underhålla kritisk infrastruktur.
Långa kundrelationer med branschens
största aktörer i norra Europa.
Starkt hållbarhetstänk med högt
ansvarstagande för miljö och
arbetsmiljö.
Tydlig strategi för organisk tillväxt och
förvärv.
Branschledande lönsamhet genom
effektiv affärsmodell för lönsam tillväxt.
Tillgångslätt affärsmodell.
Ledande specialister på
kritisk infrastruktur
i norra Europa
Intäkter
3,5
miljarder SEK
Årlig tillväxt
2010–2023
24,4%
Ny marknad 2022
Årlig tillväxt justerad
EBITA 2010–2023
16,0%
Antal medarbetare
856
Konsoliderade
förvärv 2021-2023
14
SE
NO
UK
FI
DE
5Året i korthet
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Nya kunder och utökade samarbeten
Kvartal 1
Förvärv av Elektrotjänst i Katrineholm med
huvudsaklig verksamhet inom kraftprojekt för
järnväg, tunnelbana och försvaret.
Förnyat och utökat ramavtal med Viken
Fiber i Norge.
Avtal med Ice om 5G-utbyggnad i Norge.
Avtal med E.ON i Sverige om fyra nya
transformatorstationer.
Totalentreprenad påbörjad med ny stor
fiberkund i Tyskland.
Treårigt avtal med GoFibre omfattande fibernät
i norra England och gränstrakterna av Skottland.
Kvartal 2
Jeanette Reuterskiöld utsedd till tf VD och
koncernchef.
Nytt ramavtal med norska Eidsiva för fiber-
utbyggnad.
Treårigt ramavtal omfattande fjärrvärme
och fjärrkyla med E.ON Energiinfrastruktur i
Örebroregionen.
Treårigt ramavtal med KEMAB (Karlskoga
Energi & Miljö AB) för entreprenadverksamhet.
Åttaårigt ramavtal med ESEM, ett operativt
bolag inom energi och miljö i Strängnäs och
Eskilstuna.
Avtal omfattande kraftstation i Norge.
Förlikning med stor fiberkund som innebär att
kunden betalat ersättning på totalt 70 MSEK till
Netel och att parterna fortsätter sitt långvariga
samarbete.
Kvartal 3
Avtal med E.ON i Sverige om ombyggnad av
t kraftstationer.
Telenor i Norge nyttjar optionen på ett års
förlängning av befintligt ramavtal omfattande
drift, kärnnät, utbyggnad och leverans av
fiberinstallationer i hela landet.
Avtal med Global Connect i Norge om fiber-
utbyggnad.
Kvartal 4
Treåriga ramavtal tecknade med FMV värda
totalt 480 MSEK för installation och entreprenad
av data och tele i Försvarsmaktens högkvarter i
Stockholm och garnisoner runt om i Sverige.
Samarbetet med Elvia, Norges största kraft-
operatör, utökas till en ny region.
Avtal tecknade med E.ON Energidistribution
om ny- och ombyggnation av fyra transfor-
matorstationer, värda totalt 245 MSEK.
Jeanette Reuterskiöld utsedd till VD och
koncernchef.
Efter årets utgång
Den 26 januari 2024 tillträdde Fredrik Helenius
som CFO.
Ny organisationsstruktur för att synliggöra
synergier och stärka affären
.
Netel ansluter sig i januari 2023 till SBTi och förbinder sig att sätta
mål för sina utsläpp i linje med Parisavtalet.
6 Koncernchefen har ordet
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Vi fortsätter att stärka
vår position
Efter ett utmanande 2023 går vi in i 2024 med högre orderstock och
stärkt finansiell ställning. Under 2024 har vi fokus på att fortsätta
förbättra lönsamheten och stärka vår position som den främsta
specialisten inom kritisk infrastruktur i norra Europa. En av våra huvud-
prioriteringar är att utveckla nya arbetssätt för att maximera synergier
och bättre utnyttja affärsmöjligheter och expertis i koncernen.
Inledningen av 2023 var utmanande med minskande
volymer i Norge och betydande lönsamhetsproblem
inom kraftverksamheten i Finland. Under året vidtog vi
åtgärder för att förbättra lönsamheten i båda länderna
och genomförde omstruktureringar för att anpassa or-
ganisationer och arbetsmetoder i de finska och norska
verksamheterna. Vi lyckades också nå en överenskom-
melse med vår kund inom kraftsektorn i Finland och
detta, tillsammans med övriga åtgärder, resulterade i
förbättrad lönsamhet under senare delen av året.
I juli 2023 presenterade vi våra förväntningar för
helåret och förutsåg en tillväxt på minst 10% samt en
justerad EBITA-marginal på 4,55,5%. Tack vare våra
insatser i Norge och Finland, tillsammans med ett
starkt sista kvartal med ökade volymer, kunde vi nå
våra indikationer för helåret. Vår omsättning ökade
med 10,1% till 3 459 (3 141) MSEK och den justerade
EBITA-marginalen uppgick till 4,8% (6,4%) under 2023.
Stärkt finansiell situation
Vår stärkta finansiella ställning är resultatet av
målmedvetna insatser för att förbättra kassaflödet
och optimera kapitalanvändningen. Genom att
engagera hela organisationen har vi sett en betydande
förbättring av vårt operativa kassafde och en
minskning av vår nettoskuld. Vår finansiella ställning
är en central del av vår strategi för att bygga och
behålla en ledande position på marknaden. Genom
att fortsätta fokusera på kassafde, kapitalstruktur
och effektiv kapitalanvändning är vi redo att möta
framtida utmaningar och utnyttja nya möjligheter för
tillväxt och värdeskapande.
Nya och utvidgade kundavtal
Under året har vi säkrat flera betydande kontrakt
inom kraftsektorn. Vi tecknade bland annat flera stör-
re ramavtal med ledande aktörer för uppdrag både
inom service och projekt, vilket stärker vår position
som en pålitlig och kompetent partner. Vi är stolta
över att vara en ledande aktör inom branschen och
ser fram emot att fortsätta bygga starka relationer
och leverera värde till våra kunder.
Vi förstärkte också vår närvaro inom telekomsektorn
genom flera betydande avtal och partnerskap. Ett
av de mest framträdande avtalen var de ramavtal vi
tecknade med FMV, Försvarets materielverk, för att
utveckla och förbättra data- och telekommunika-
tionsinfrastrukturen på Försvarsmaktens högkvarter
i Stockholm och garnisoner runtom i Sverige. Med
ett sammanlagt värde på 480 MSEK bekräftar dessa
avtal vår expertis och pålitlighet inom området och
stärker vår position som en professionell leverantör.
Utöver detta har vi också säkrat flera kontrakt med
större aktörer inom telekom för utbyggnad av fiber
i Norge och Finland. Genom att växa och utveckla
dessa relationer stärker vi vår position och förmåga
att fortsätta leverera högkvalitativa lösningar och
tjänster inom telekomområdet.
Under det senaste året har vi sett en betydande
ökning av volymer inom anläggningssektorn i Sverige.
Inom infraservices jobbar vi till stora delar på lokala
geografiska marknader och vi har under året säkrat
viktiga ramavtal samt breddat vår kundbas med nya
kunder. Dessa framsteg är ett styrkebesked för oss
eftersom det finns ett stort behov av infrastrukturut-
veckling i Sverige.
I Storbritannien och Tyskland fortsätter vi arbetet med
att bredda vår närvaro och skapa starka relationer
med nya kunder. Båda dessa marknader erbjuder
betydande möjligheter för expansion och diversifiering
av vår kundbas.
7Koncernchefen har ordet
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Ny organisation
En av våra framgångsfaktorer är vår förmåga att balan-
sera resurser och skapa synergier. Vi ser dock att vi kan
få ut mer av vår organisation genom att effektivt dela
erfarenheter, kompetenser och resurser inom koncer-
nen. Vi ser också möjligheter att i större utsträckning
möta våra kunder på gemensamma geografiska
marknader inom respektive verksamhetsområde. Där-
för fattade vi ett beslut om en ny organisationsstruktur
från och med 16 februari 2024. Förändringen innebär
att cheferna för de nya divisionerna Infraservices,
Kraft och Telekom får koncernövergripande ansvar för
respektive verksamhetsområde. Koncernledningen
utgörs nu följaktligen av divisionschefer, Group
Operational Support, CFO och CEO.
Investeringar i digitalisering
I en tid av snabb teknologisk utveckling är digitalisering
och innovation avgörande för att möta kundernas behov
och driva tillväxt, öka vår effektivitet, förbättra våra tjäns-
ter och skapa nya värdeerbjudanden för våra kunder.
Digitalisering är inte bara en teknisk fråga, utan en
kultur- och organisationsfråga. Vi arbetar aktivt med
att integrera digitala processer och metoder i hela
organisationen för att främja innovation, samarbete
och flexibilitet. Genom att skapa en kultur av konti-
nuerlig förbättring och lärande stärker vi vår förmåga
att snabbt anpassa oss till föränderliga marknadsför-
hållanden och möta nya utmaningar med agilitet och
kreativitet. Under 2024 kommer vi att intensifiera våra
satsningar på digitalisering för att arbeta ännu smartare
och effektivare. Vi genomför investeringar i nytt affärs-
och projektstyrningssystem för vår serviceverksamhet
i Norge som kommer kunna användas i hela koncer-
nen. Genom att införa moderna tekniska lösningar
kommer vi att optimera våra processer och möjliggö-
ra snabbare och mer precisa tjänster till våra kunder.
Vi strävar också efter att förbättra våra interna system
för att underlätta samarbete och informationsdelning
inom organisationen.
Hållbarhet
Vår affärsidé grundar sig i att stödja våra kunder och
bidra till en hållbar samhällsutveckling genom att delta
i elektrifieringen, digitaliseringen och uppgraderingen
av värme-, vatten- och avloppssystem. Under 2023 har
vi ägnat oss åt ett omfattande arbete för att förbereda
oss inför EU:s nya rapporteringskrav och fastställa våra
utsläppsmål enligt Science Based Targets initiative
(SBTi). Närmast ser vi fram emot att skicka in vår
ansökan om vetenskapligt baserade utsläppsmål till
SBTi. Vi är redo att göra vår del som företag och är fullt
engagerade i att bidra till en hållbar utveckling.
Framtidsutsikter
Vi går in i 2024 med en stark orderstock och stärkt
finansiell ställning. Vi är medvetna om att vi verkar i
en värld präglad av ökad osäkerhet och vi fortsätter
att fokusera på det vi kan kontrollera samtidigt som
vi strävar efter fortsatt tillväxt med lönsamhet. Vi
arbetar för att nå våra finansiella mål över tid och
att stärka vår position som ledande specialist inom
kritisk infrastruktur i norra Europa. Genom vårt fokus
på kassaflöde, kapitalstruktur, och effektiv kapitalan-
vändning är vi redo att möta framtida utmaningar
och nyttja nya möjligheter för tillväxt och värdeska-
pande. Vi har mycket engagerade medarbetare och
är tacksamma för det förtroende och stöd vi får från
kunder och aktieägare och ser fram emot att fortsätta
vår tillxtresa tillsammans.
Jeanette Reuterskiöld
VD och koncernchef
Vår affärsidé grundar sig i att
stödja våra kunder och bidra till
en hållbar samhällsutveckling
genom att delta i elektrifieringen,
digitaliseringen och uppgrade-
ringen av värme-, vatten- och
avloppssystem.
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
8 Netels historia
2000
Netel grundas av Peab, ett av Nordens ledande bygg-
och anläggningsföretag.
2001
Netel är det första företaget som tecknar avtal om
utbyggnad av det svenska mobilnätet för 3G. Netel
lägger därmed grunden för en relation med en av
Nordens största operatörer som varar än idag.
2002
Netel startar verksamhet i Norge och bygger ett
rikstäckande 2G-nät för mobil kommunikation.
2006
Netel går in i fastnätsmarknaden i Sverige.
2009
Netel växer snabbt under 2000-talets första decen-
nium och etablerar sig som en ledande full-servi-
ce-specialist inom fasta och mobila nät. Bolaget blir
ett starkt varumärke i branschen och en framstående
entreprenör inom kritisk infrastruktur.
2010
Peab renodlar verksamheten och Netel säljs till
företagsledningen.
Netel går in i fastnätsmarknaden i Norge.
2013
Netel får ytterligare kapital genom att Axcel, ett
nordiskt riskkapitalbolag, förvärvar majoriteten.
Under de kommande tre åren tredubblas intäkterna
till cirka 1,4 miljarder kr. Större delen av tillväxten är
organisk. Netel gör också sex förvärv.
2015
Mobil- och fastnätverksamheten etableras i Finland
genom förvärvet av Telog.
2016
Netel tar initiativ till en ny tillväxtstrategi och påbörjar
en diversifiering av verksamheten. Första steget är att
starta kraftverksamheten i Finland.
IK Investment Partners förvärvar Netel för att stödja
fortsatt tillväxt i Norden och expansion i norra Europa.
2017
Netel fortsätter utveckla sin tillväxt- och diversifierings-
strategi för att minska beroendet av telekommarkna-
den. Bolaget tar beslutet att fortsätta växa geografiskt
inom kraft, ta steget in i Tyskland samt fokuserar på
serviceaffären och ramavtal.
Som en konsekvens av den nya strategin startar Netel
kraftverksamheten i Sverige och etablerar sig inom
kraft i Norge genom förvärvet av Nett-Tjenester.
2018
Verksamheten i Tyskland startar och Netel tecknar sitt
första tyska infrastrukturkontrakt.
2019
Netel tecknar kontrakt med ännu en av Tysklands
största operatörer.
2021
Netel noteras på Nasdaq Stockholm.
Sex förvärv inom kraft och telekom.
Netel annonserar två förvärv inom det nya området
fjärrvärme, vatten och avlopp.
2022
Netel tar steget in på den attraktiva, snabbväxande
fibermarknaden i Storbritannien genom två förvärv.
Koncernen gör fem förvärv inom kraft, fjärrvärme,
vatten och avlopp.
2023
Netel tecknar betydande avtal med bland annat FMV i
Sverige. Elektrotjänst i Katrineholm förvärvas.
Över 20 års erfarenhet
av kritisk infrastruktur
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
9Netels historia
10 Netels erbjudande
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Ledande erbjudande
för norra Europa
Netels erbjudande omfattar infraservices, kraft och telekom
i Finland, Norge, Storbritannien, Sverige och Tyskland.
Infraservices
Infraservices är Netels senaste
verksamhetsområde som koncer-
nen gick in i 2021 genom förvärv.
Inom Infraservices projekterar och
bygger Netel infrastrukturerna
för fjärrvärme, vatten och avlopp.
Hittills omfattar erbjudandet
inom infraservices Sverige.
Fjärrvärme
Vatten och avlopp
Markentreprenader
Kraft
Netel har varit verksamma inom
kraft sedan 2016. Den största affä-
ren är transformatorstationer och
kraftkabelprojekt. Netel utför även
projekt inom vägbelysning, solceller
och laddstationer för olika typer
av fordon. Under 2023 förvärvades
Elektrotjänst i Katrineholm som
utför kraftprojekt för järnvägar och
Stockholms tunnelbana. Inom kraft
är koncernen verksam i Finland,
Norge och Sverige.
Transformatorstationer
Kraftkabelprojekt
Vägbelysning, solceller och
laddstationer
Järnvägar och tunnelbana
Telekom
Telekom är Netels äldsta område
där koncernen varit verksam sedan
den grundades år 2000. Netel
bygger och underhåller både fiber-
och mobilnät. I Finland, Norge
och Sverige handlar mobilaffären
idag till stor del om att montera
ner 3G-anläggningar och ersätta
dem med 5G. I Storbritannien och
Tyskland pågår utbyggnaden av
fiberoptiska nät i hög takt. Även
i Finland och Norge fortsätter
investeringarna i fibernäten medan
Sverige – som lett utvecklingen
inom fiberoptiska nät under lång
tid i Europa – nu har fokus på
underhåll av de fasta näten.
Utbyggnad, underhåll och
service av fiber- och mobilnät
UK
11Netels erbjudande
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Starka varumärken
Netel verkar under en rad starka varumärken i norra Europa. Varumärket Netel används i alla länder. I Sverige och Norge
finns också flera varumärken med stark lokal förankring, exempelvis norska Nett-Tjenester inom kraft.
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
12 Affärsmodell
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Framgångsrik affärsmodell
för lönsam tillväxt
Netel är ledande specialister på projekt och service inom kritisk infrastruktur. Genom
sin långa erfarenhet, breda geografiska närvaro och decentraliserade organisation
erbjuder Netel kunderna effektiva, högkvalitativa infrastrukturprojekt och service.
All verksamhet präglas av högt ansvarstagande för miljö och arbetsmiljö.
Netel är en av Nordens största projektutförare inom
kritisk infrastruktur med en växande position i Stor-
britannien och Tyskland. Grunden till framgången är
det starka arvet från Peab, ett av Nordens ledande
bygg- och anläggningsföretag. Inom Peab verkade
Netel redan från starten enligt principerna om en
decentraliserad och kostnadseffektiv organisation
baserad på lokalt entreprenörskap nära kunden. Kon-
cernen arbetar idag efter ”the Netel Way. Modellen
delas in i tre delar: fokus på projektledning och service,
flexibel kostnadsstruktur och låg kapitalbindning samt
decentraliserad organisation.
Fokus på projektledning
Med över 20 års erfarenhet av att leda komplexa
infrastrukturprojekt har Netel djup kunskap och
förselse för olika intressenters behov och förutsätt-
ningar. I kritiska infrastrukturprojekt är det inte bara
kunderna utan många andra intressenter som är
berörda, till exempel markägare och boende. Projekten
kräver därr i en del fall stor förståelse för hur miljön
kan komma att påverkas under utförandet. Här
fordras kunskaper som omfattar såväl natur och
vatten som luft och ljudnivåer.
Som en viktig del i projekten ingår också att hantera
ansökningsförfaranden och olika tillstånd som fordras,
vilket kräver kunskap och insikter om – ofta lokala –
processer. Projektledning inom kritisk infrastruktur
handlar många gånger om att leda arbete som utförs i
farliga miljöer, till exempel med högspänning eller svåra
markförhållanden. Kunskap om arbetsmiljö och regel-
verk kring arbete i utsatta eller farliga miljöer är också
en kritisk framgångsfaktor för väl utrd projektledning.
Netels styrka inom projektledning är den decentra-
liserade organisationen som innebär att koncernen
har insikter och kunskap om lokala förhållanden och
regelverk. Varje projektledare har eget resultatansvar
vilket säkerställer korta beslutsgar och därmed
effektiva arbetssätt.
Fler ramavtal
På Netels marknad tecknas i huvudsak två typer av
avtal: projekt- och ramavtal. De senare innefattar ofta
service och underhåll. Serviceaffären växer i takt med
att basen med utförda projekt och installationer blir
större. Ramavtalen är viktiga eftersom de innebär
möjligheten att delvis säkra volymer under en längre
period. Därför strävar koncernen efter att öka andelen
ramavtal för att skapa stabila framtida intäkter. Under
2023 uppgick andelen ramavtal till 52 procent (52) av
koncernens nettoomsättning.
Flexibel kostnadsstruktur
När det kommer till byggnation och installation anlitar
Netel i de flesta fall underentreprenörer. Det gör det
möjligt att snabbt anpassa kostnadsstrukturen till
ändrade marknadsförutsättningar och därmed blir
lönsamhets- och kassafdesutvecklingen stabilare.
Långa relationer med kompetenta underentreprenörer
och leverantörer är av vikt för att kunna garantera att
projekten utförs med precision, kvalitet samt högt
ansvarstagande för miljö och arbetsmiljö.
Netels verksamhet binder lite kapital eftersom bolaget
har mycket låg lagerhållning och ingen stor egen ma-
skinpark. Eftersom bolaget har lågt investeringsbehov är
kassagenereringsförmågan långsiktigt hög och stabil.
Decentraliserad organisation
Den decentraliserade organisationen säkerställer såväl
lokalt kunnande som snabba beslut och hög grad av
entreprenörsanda. Det gör att Netel är väl positionerat
med betydande konkurrensfördelar när ekosystemen
kring den kritiska infrastrukturen blir allt mer komplexa
vad gäller såväl teknologi som regleringar.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
13Affärsmodell
Netels helhetserbjudande för kritisk infrastruktur
Kunder
Ägare av kritisk infrastruktur -
Systemleverantörer -
Fastighetsägare - Utvecklare
Kundbehov
Kraft - Fastnät - Mobilnät -
Elektro - Värme - Vatten och
avlopp - Övervakning -
Mätning - Belysning
1�
Preliminär
projektering och
utformning av
anläggningen�
2�
Planering,
beredning
och inköp
3�
Tillståndshantering�
Avtal med
mark- och
anläggningsägare�
6�
Dokumentation�
4�
Byggnation och
installation samt
driftsättning�
5�
Service och
underhåll�
Utförs av Netel eller
underentreprenör
Utförs av Netel
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
14 Marknadstrender
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
15Marknadstrender
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Starka megatrender
driver tillväxten
Netel är verksamt inom områden vars funktioner är kritiska för samhället.
Dessa funktioner – elförsörjning, fjärrvärme, vatten och avlopp samt
telekommunikation – påverkas av tre starka megatrender: klimatförändringen,
digitaliseringen och behovet av modernisering av infrastrukturen.
Klimatförändringen
Vår tids största fråga är klimat-
förändringen som driver fram
nya mönster i samhället vilket
har stor inverkan på kraftnäten.
Kapaciteten i kraftnäten
behöver byggas ut för att han-
tera övergången till eldrivna
transporter och möta behovet
från bland annat stora industri-
er som vill gå över till elbaserad
produktion. Introduktionen av
fler förnyelsebara energikällor
som till exempel solpaneler
kräver också investeringar i
kraftnäten. Det ökande antalet
energikällor ställer höga krav
på ökad flexibilitet i kraftnäten
vilket i sin tur fordrar investe-
ringar i kapacitet och ny teknik.
Digitaliseringen
Allt mer manuellt arbete sker
digitalt och antalet uppkopp-
lade enheter ökar starkt, drivet
av fler digitala applikationer,
smarta städer och hus liksom
IoT (Internet of Things). Det här
ställer krav på ökad kapacitet i
telenäten. I Norden har utbygg-
naden av 5G-näten påbörjats
och inom en tioårsperiod
kommer 6G-näten att rullas ut.
I Storbritannien och Tyskland
är fibertäckningen låg och de
gamla kopparnäten ersätts
med fiber. Även i Finland har
utbyggnaden av fibernäten
påbörjats som ersätter de
gamla kabel- och kopparnäten.
Modernisering av
infrastrukturen
Inom områdena kraft, fjärr-
värme, vatten och avlopp finns
stora behov av att moderni-
sera infrastrukturen i Europa.
Många av näten är i slutet av
sin livscykel. En del nät är över
70 år gamla och i akut behov av
att ersättas eller moderniseras.
Inom kraft är behoven av
förnyelse av näten mycket stora
och näten måste ersättas även
om bara nuvarande kapacitet
ska behållas.
16 Marknadstrender
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Kraft
Mångmiljardbelopp investeras för ett fossilfritt samhälle
Över hela Europa pågår elektrifieringen av samhället,
drivet av både EU och nationella regleringar. För att
möjliggöra övergången till ett fossilfritt samhälle
krävs stora investeringar i elnäten. Bara i Sverige
uppskattar teknikkonsultbolaget Sweco att det krävs
investeringar i elnäten på 945 miljarder SEK fram
till 2045. Merparten av investeringarna måste göras
de kommande tio–tolv åren för att kunna hantera
kapacitetkningarna och ersätta gammal åldersti-
gen infrastruktur.
Det totala investeringsbehovet som Sweco beräknat
omfattar transmissions-, region- och lokalnät. Netel
har valt att fokusera sina resurser på region- och
lokalnät där betydande belopp måste investeras. E.ON
Sverige, ett av Sveriges största elnätbolag, investerar
2020–2023 över 16 miljarder SEK i sina region- och
lokalnät för att möjliggöra den gröna omställningen
och bygga bort flaskhalsarna. Vattenfall, också ett
av Sveriges största elnätbolag, satsade 2022 cirka 5,5
miljarder SEK på att modernisera sina nät och ska
accelerera investeringarna kommande år.
I Norge gör organisationen FornybarNorge bedöm-
ningen att cirka NOK 100 miljarder kommer att inves-
teras i region- och lokalnäten fram till 2031, fördelat på
NOK 40 miljarder i regionnäten och NOK 40 miljarder
i lokalnäten. Netel bedriver även verksamhet inom
kraft i Finland där investeringsbehoven, precis som i
Sverige och Norge, är mycket stora.
17Marknadstrender
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Infraservices
Stabil tillväxt med kommunala kunder
Telekom
Ambitiösa nationella utbyggnadsplaner i
Storbritannien och Tyskland
Netel har i en intern studie uppskattat värdet av
marknaden för vatten och avlopp till cirka 9,7 miljarder
SEK 2019. Tillväxten i Sverige uppskattas till cirka 3
procent per år med stora regionala skillnader där
Västra Götaland och Skåne växer snabbast drivet
av moderniseringsprojekt medan Stockholm växer
långsammare till följd av minskat byggande. Den
kommunala sektorn, som är mindre konjunkturkäns-
lig, står för över 80 procent av den totala marknaden.
Netel etablerade sig på den svenska marknaden för
fjärrvärme, vatten och avlopp genom förvärv 2021 och
koncernen gjorde ytterligare tre förvärv 2022.
Fastnätsmarknaden
Marknaden för mobilnät
Både Storbritannien och Tyskland har ambitiösa natio-
nella planer för att öka fibertäckningen. Netel har målet
att bygga betydande positioner i både Storbritannien
och Tyskland genom att använda sin långa erfarenhet
av fiberutbyggnad i Norden.
Storbritannien och Tyskland har haft sämst fiber-
täckning i Europa men bygger i hög hastighet nu ut
kapaciteten. Enligt FTTH Council Europe ska fiber-
näten byggas ut till ytterligare 19 miljoner brittiska
hushåll och 17 miljoner tyska hushåll till år 2027. Det
är betydande volymer och anledningen till att Netel
valt att bygga upp en organisation i Tyskland för fiber.
På den brittiska marknaden har Netel etablerat sig
genom att 2022 förvärva två fiberbolag.
Som en följd av att marknaden mättats i Sverige och
Norge har Netel ändrat fokus på sin fiberverksam-
heten från utbyggnad till underhåll av nät.
Över världen pågår nedmontering av tidigare
generationer mobilnät som ersätts med 5G. När det
gäller utbyggnaden av 5G ligger Europa efter länder
som Japan, Sydkorea och USA enligt branschorga-
nisationen GSMA. År 2025 kommer Storbritannien
och Tyskland att ha den högsta andelen användare i
Europa på 61 respektive 59 procent, vilket ska jämföras
med 73 procent i Sydkorea och 68 procent i Japan och
USA. Sverige ligger i botten av länder i Europa sett
till andelen av befolkningen som har tillgång till 5G
enligt Teknikföretagen. Samtidigt har Västeuropa den
högsta konsumtionen av mobildata per smartphone.
Det finns därför behov av fortsatta investeringar i 5G
i framför allt Sverige, men även i Finland och Norge.
Netel har sedan början av 2000-talet varit verksamt
inom utrullning och underhåll av mobilnät i Sverige
och Norge. Netel etablerade sig på marknaden för
mobilnät i Finland genom förvärv 2015.
Fibertäckning 2022 och prognos 2027 på Netels marknader
Sverige
Norge
Finland
Tyskland
Storbritannien
Prognos fibertäckning 2027.
Uppgift saknas om Norge.
Källa: FTTH Council Europe
Fibertäckning september 2022
Källa: Fibre-to-the-home Global Alliance
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90%
18 Strategi
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Tydlig strategi för
fortsatt lönsam tillväxt
Netel har en stabil grund för att fortsätta växa lönsamt. Strategin för
lönsam tillväxt innebär att koncernen ska växa den befintliga affären
och göra förvärv i utvalda marknader.
Genom specialistkompetens inom kritisk infrastruktur,
lokalt kunnande med stark hållbarhetsprofil och brett
nätverk av underentreprenörer ska Netel nå visionen
att vara kundernas förstahandsval.
Grunden för Netels framgång är motiverade medar-
betare. Netel har idag medarbetare i Finland, Norge,
Storbritannien, Sverige och Tyskland. De är specialister
inom projektledning av kritisk infrastruktur och
drivs av stark entreprenörsanda, hållbarhetstänk
och ansvarstagande för miljö och arbetsmiljö. Netels
decentraliserade organisation medför att medarbe-
tarna besitter djup kunskap om lokala förhållanden,
regelverk etc. Medarbetarna har också etablerade
lokala nätverk med välrenommerade, kompetenta
underentreprenörer.
Nära samarbete med
underentreprenörerna
Koncernen har idag samarbeten med ett stort
antal underentreprenörer som utför merparten av
byggnationerna och installationerna i projekten.
Nära samarbete med underentreprenörerna och god
projektledning är förutsättningar för att Netel ska
leverera projekt med hög kvalitet. Även i service-
affären utgör underentreprenörerna en central del
där Netels framgång består i förmågan att samarbeta
effektivt med kompetenta partners.
För att säkerställa ett högt ansvarstagande för miljö
och arbetsmiljö även hos underentreprenörerna ska de
följa Netels uppförandekod. Netel utför regelbundna
revisioner och uppföljningar av underentreprenörerna
för att kontrollera efterlevnaden av bland annat
uppförandekoden.
Organisk tillväxt
Genom sina långa kundrelationer med ledande aktörer
på marknaderna i norra Europa har Netel en stabil
grund för organisk tillväxt. Det finns en underliggande
god tillväxt inom Netels marknadssegment som drivs
av behovet av högre kapacitet och modernisering av
infrastrukturen liksom introduktion av ny teknologi.
Samtidigt som infrastrukturen byggs ut ökar också
kundernas behov av service och underhåll. Netel ser
därför goda möjligheter att fortsätta växa både med
befintliga och nya kunder i norra Europa.
Tillväxt genom förvärv
Netel driver en aktiv förvärvsagenda och har under
2021-2023 konsoliderat 14 nya verksamheter. Syftet
med förvärven är att stärka den befintliga affären eller
att bredda sig genom att gå in i nya kundsegment
eller nya geografiska marknader. Under de närmaste
åren har Netel fokus på förvärv i Norge, Storbritannien,
Sverige och Tyskland. Prioriterade områden är kraft
samt fjärrvärme, vatten och avlopp med tillhörande
markentreprenad.
Styrkan av en koncern
Netel får ut synergier mellan bolagen genom att
liknande verksamheter kan samordnas som exempelvis
marknadsbevakning, anbudsförfarande, resurs-
användning och inköp. Detta - i kombination med
strategisk och ekonomisk styrning samt samarbete
mellan bolagen - gör det möjligt för de förvärvade
verksamheterna att ta sig an större projekt och
expandera till nya områden. Genom att tillhöra en stor
och finansiellt stabil koncern skapas goda möjligheter
för fortsatt god utveckling för de förvärvade bolagen.
Stabil kundbas
Netel har en bred kundbas i norra Europa med långvariga relationer inom alla kundsegment. Kunderna
består av välkända företag som de stora eldistributörerna, nätägarna och teleoperatörerna.
Netels fem största kunder svarade för cirka 44 procent (28) av koncernens intäkter 2023.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel GroupÅrs- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Vision
Netel ska vara kundernas förstahandsval
Närhet - Effektivitet - Trovärdighet - Engagemang - Långsiktighet
856 medarbetare med bland
annat specialistkompetens
inom projektledning
Lokalt kunnande och
starkt ansvarstagande
för miljö och arbetsmiljö
Nätverk med
kompetenta
underentreprenörer
Organisk tillväxt
i norra Europa
Förvärv
Inom befintliga eller nya länder
och marknadssegment
19Strategi
20 Förvärvsprocessen
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Tillväxt genom förvärv
Förvärv är en central del av Netels tillväxtstrategi. Genom
förvärven ska Netel stärka befintlig verksamhet och
expandera till nya marknadssegment eller länder.
Aktivt sök efter
bolag att förvärva
Stärka marknadspositionen
eller etablering i nya länder
och marknadssegment
Stark kompetent ledning i
bolagen och identifierade
intäktssynergier
21Förvärvsprocessen
Netels förvärvsstrategi bygger på en tydlig och
strukturerad process. Under 2020 tog Netel initiativ
till en aktiv förvärvsprocess för att stärka befintlig
verksamhet och bredda sig till nya kundsegment och
marknader. Strategin är framgångsrik och under 2021-
2023 har totalt 14 nya verksamheter konsoliderats.
Fokusområden
Fokus för förvärv inom befintlig verksamhet är bolag
i Sverige och Norge som erbjuder projektledning och
service inom områdena kraft, fjärrvärme, vatten och
avlopp samt brittiska och tyska bolag inom fastnät och
kraft. Inom området kraft är marknaden i allmänhet
fragmenterad med många mindre spelare och det
finns behov av konsolidering för att öka effektiviteten
och möta behovet av ökad kompetens inom bland
annat ny teknologi.
Områdena fjärrvärme, vatten och avlopp har liknande
marknadsegenskaper och fordrar samma kompetenser
som de sektorer där Netel redan har en ledande
position. Detta gör att Netel har ett ledningssystem
och en kultur som lämpar sig väl för att driva och
utveckla de förvärvade bolagen. Netel har som
ambition på lång sikt att bli lika bred i Storbritannien
och Tyskland som koncernen är i Norden.
Sökprocessen
Netel har identifierat ett stort antal potentiella
förvärvsobjekt och söker proaktivt upp dessa. Netel
blir också kontaktade direkt av entreprenörer som vill
sälja sin verksamhet.
Kriterier
De viktigaste kriterierna är att det finns en stark,
kompetent ledning och att bolaget verkar inom ett
marknadssegment som Netel prioriterar. Det är ock
av betydelse att ledningarna i de förvärvade bolagen
delar Netels vision och ambitioner. Det är av särskild
vikt att de delar koncernens mål och ambitioner inom
hållbarhetsområdet.
Finansiering
Netel finansierar förvärv främst genom operativt
genererat kassaflöde, extern finansiering och kvitt-
ningsemission med nya aktier. Överenskommelserna
med säljarna innehåller normalt en tydlig struktur för
tilläggsköpeskillingar och återinvesteringar i Netel-
gruppen.
Hög självständighet
Förvärvade bolag behåller sina namn och varumärken.
Netel har en starkt decentraliserad organisation där
dotterbolagen har eget resultatansvar och får stöd
från Netels centrala funktioner.
Alla förvärvade bolag ska säkerställa att samtliga
medarbetare känner till och undertecknar Netels
uppförandekod. Likaså ska de säkerställa att större
underentreprenörer och leverantörer känner till och
undertecknar Netels uppförandekod.
Förvärvade bolag ska utöver den finansiella rapporte-
ringen också månadsvis rapportera hållbarhetsindika-
torer till koncernen.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
22 Förvärvsprocessen
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Bolag Verksamhet Land
Omsättning
2021
Antal
medarbetare
1
Ägarandel,
%
Konsolide-
ringsdag
JR Markteknik
och Täby Maskin &
Uthyrning
Vatten och avlopp,
fjärrvärme samt
tillhörande
markentreprenad
Sverige 212 MSEK 50 100 Januari
Elcenter i
Söderköping
Kraft Sverige 30 MSEK
2
13 100 Mars
Eltek Entreprenad Kraft Sverige 37 MSEK 13 100 Mars
Karlskoga Mark
(KMAB)
Vatten och avlopp,
fjärrvärme samt
tillhörande
markentreprenad
Sverige 63 MSEK 12 100 Maj
Border Civils &
Utilities
Fastnät Storbritannien 36 MSEK 50 100 Juli
Doocey North East Fastnät Storbritannien 82 MSEK
2
15 100 Augusti
Bredbyns Vatten och avlopp,
kraft samt fjärrvärme
Sverige 57 MSEK 27 100 December
Bolag Verksamhet Land
Omsättning
2020
Antal
medarbetare
1
Ägarandel,
%
Konsolide-
ringsdag
C-E Morberg
Anläggning &
Energi AB
Kraft Sverige 40 MSEK 20 100 Februari
Oppunda
Kraftkonsult AB
Kraft Sverige 77 MSEK 10 100 Mars
Brogrund Mark
AB och Brogrund
Entreprenad AB
Vatten, avlopp,
fjärrvärme och tillhö-
rande
markentreprenad
Sverige 188 MSEK 43 100 April
Svensk Elkrafts-
entreprenad AB
(SEKE)
Kraftentreprenad Sverige 148 MSEK 12 100 April
GET AS Fastnät Norge - - Inkråms-
förvärv
Maj
Fubi AS Fastnät Norge - 9 Inkråms-
förvärv
Augusti
1
Avser antalet medarbetare vid förvärvstillfället.
2
Avser 2020/2021 (brutet räkenskapsår).
Bolag Verksamhet Land
Omsättning
2022
Antal
medarbetare
1
Ägarandel,
%
Konsolide-
ringsdag
Elektrotjänst i
Katrineholm
Kraftprojekt för
järnväg, tunnelbana
och försvaret
Sverige 69 MSEK 34 100 Februari
2022
2023
Förvärv 2021-2023
2021
Netel gör kraftjobb till nya tunnelbanan
Utbyggnaden av Stockholms t-bana pågår för fullt
och Netel spelar en viktig roll som installatör av
matningsstationer och kraftdragning.
Stockholm växer och för att kunna bygga bosder och nya
arbetsplatser måste tunnelbanan byggas ut. Sedan några år
tillbaka pågår utbyggnaden mellan Akalla och Barkarby och
projektet pågår även i Nacka, Solna och Stockholm. Projektet
beräknas kosta totalt 54 miljarder kronor i 2016 års penningnivå.
Utbyggnaden av blå linjen mellan Akalla och Barkarby har
kommit längst med trafikstart 2026. Sträckan är på fyra
kilometer och omfattar två nya stationer. Blå linje förlängs ock
från Kungsträdgården och får två förgreningar från Södermalm
till Nacka och Söderort. Byggtiden är tio år med trafikstart 2030.
Den gröna linjen förlängs från Odenplan till Arenasstaden i
Solna med trafikstart 2028. En ny linje ska också byggas mellan
Fridhemsplan och Älvsjö med byggstart 2025 och byggtid på nio
år. Den nya linjen blir åtta kilometer lång med sex stationer.
”Det är häftigt att få vara med om utbyggnaden av Stockholms
tunnelbana” säger Thomas Lindgren, projektledare på Elektro-
tjänst i Katrineholm. ”Det här är ett stort och viktigt projekt
som berör hela Stockholm och vi får de nya linjerna att fungera
eftersom vi installerar matningsstationer och kabeldragning.”
Netel förvärvade Elektrotjänst i Katrineholm i februari 2023.
Bolaget har stor teknisk kompetens inom ett brett område, från
data- och teleinstallationer till låg- och högspänningsinstalla-
tioner. Elektrotjänst i Katrineholm har också lång erfarenhet att
utföra arbeten i speciella miljöer som flygfält, vägar, järnvägar,
tunnelbana och bergrum.
Mer information om Stockholms nya tunnelbana finns på
nyatunnelbanan.se
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
23
24 Finansiellt resultat och nansiella mål
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Gott orderläge och
stärkt finansiell
ställning
Efter ett utmanande första halvår 2023 ledde arbetet med
marginalhöjande åtgärder och högre verksamhetsvolymer till
förbättrad lönsamhet och stärkt finansiell ställning. Orderläget
var gott under året och Netel går in i 2024 med en orderstock
på 4,0 (3,7) miljarder SEK.
Nettoomsättning
Nettoomsättningen ökade med 10,1% till 3 459 (3 141) MSEK under året med organisk tillväxt
på 3,7%. Den organiska ökningen är huvudsakligen driven av en stark utveckling i Sverige.
Den organiska tillväxten uppgick till 6,0% justerat för fiberutbyggnaden i Sverige som är
under avveckling eftersom landet nått i princip full täckning. Förvärv bidrog med 6,4% och
valutakurseffekter till följd av exponeringen mot NOK påverkade negativt med 0,5%.
För att öka transparensen genomförde koncernen från och med 2023 förändringar i rap-
porteringen av affärsområdena: Fiberverksamheten inom affärsområdet Fastnät flyttades
till affärsområdet Telekom och den återstående verksamheten inom Fastnät döptes om till
Infraservices. Infraservices utgörs huvudsakligen av tjänster inom fjärrvärme, vatten och
avlopp samt tillhörande markentreprenader.
Affärsområdet Infraservices växte med 13,0% till 776 (687) MSEK till följd av god efterfrågan
från kommunala och statliga beställare.
Affärsområdet Kraft ökade med 30,0% till 1 144 (881) MSEK, drivet av en god marknad i
Sverige och Norge samt förvärv i Sverige.
Affärsområdet Telekom minskade med -2,0% till 1 540 (1 572) MSEK, huvudsakligen till följd av
planerad minskade fiberutbyggnad i Sverige.
Andelen ramavtal var i princip oförändrad för koncernen som helhet till 52,4% (52,2).
Orderläget var gott under året och orderstocken ökade till 4 047 (3 700) MSEK.
Resultat
EBITDA minskade med 15,4% till 204 (241) MSEK och EBITDA-marginalen uppgick till 5,9%
(7,7). EBITA minskade med 25,7% till 133 (179) MSEK med en EBITA-marginal på 3,8% (5,7).
Lönsamheten påverkades av lägre volymer i Norge och Finland samt av åtgärder som
initierats för att höja marginalerna. Lönsamheten påverkades också av omstrukturerings-
kostnader inom Kraft i Finland på totalt 20 MSEK.
Justerad EBITDA minskade med 9,9% till 236 (262) MSEK med en justerad EBITDA-marginal
på 6,8% (8,3). Justerad EBITA minskade med 18,0% till 164 (200) MSEK med en justerad
EBITA-marginal på 4,8% (6,4). Justering har skett för omstruktureringskostnader i Finland på
20 (0) MSEK, för förvärvskostnader om 7 (17) MSEK, för justering av tilläggsköpeskillingar om
1 (0) MSEK samt för övriga jämförelsestörande poster om 4 (3) MSEK.
Av- och nedskrivningar uppgick till -76 (-65) MSEK.
Finansnettot uppgick till -64 (-15) MSEK. Räntekostnaderna uppgick till -66 (-27) MSEK, varav
-4 (-4) MSEK är hänförliga till leasingskulder. Räntekostnaderna ökade på grund av högre
finansiering, i huvudsak till följd av genomförda förvärv och högre marknadsräntor.
25Finansiellt resultat och nansiella mål
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Intäkter per affärsområde
Intäkter, MSEK
Infraservices Kraft Telekom
Sverige Norge Finland
StorbritannienTyskland
0
500
1000
1500
2000
2500
3000
3500
2019 2021 20222020 2019 2021 20222020 2019 2021 20222020 2023 2019 2021 20222020 2019 2021 20222020
Justerad EBITA och justerad EBITA-marginal
Justerad EBITA, MSEK Justerad EBITA-marginal, %
0
50
100
150
200
Orderstock, miljarder SEK
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
4,0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
Kassaflöde och kassakonvertering
Operativt kassaflöde, MSEK Kassakonvertering, % Nettoskuld, MSEK Nettoskuld/EBITDA
-100
-50
0
50
100
150
200
250
75
80
85
90
95
100
Nettoskuld och nettoskuld/EBITDA
0
100
200
300
400
500
600
700
800
2023 2023 2023 2023
0
1
2
3
4
5
Intäkter per affärsområde
Intäkter, MSEK
Infraservices Kraft Telekom
Sverige Norge Finland
StorbritannienTyskland
0
500
1000
1500
2000
2500
3000
3500
2019 2021 20222020
2019 2021 20222020 2019 2021 20222020 2023 2019 2021 20222020 2019 2021 20222020
Justerad EBITA och justerad EBITA-marginal
Justerad EBITA, MSEK Justerad EBITA-marginal, %
0
50
100
150
200
Orderstock, miljarder SEK
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
4,0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
Kassaflöde och kassakonvertering
Operativt kassaflöde, MSEK Kassakonvertering, % Nettoskuld, MSEK Nettoskuld/EBITDA
-100
-50
0
50
100
150
200
250
75
80
85
90
95
100
Nettoskuld och nettoskuld/EBITDA
0
100
200
300
400
500
600
700
800
2023
2023 2023 2023
0
1
2
3
4
5
Intäkter per affärsområde Intäkter, MSEK
Infraservices Kraft Telekom
Sverige Norge Finland
StorbritannienTyskland
0
500
1000
1500
2000
2500
3000
3500
2019 2021 20222020 2019 2021 20222020
2019 2021 20222020 2023
2019 2021 20222020 2019 2021 20222020
Justerad EBITA och justerad EBITA-marginal
Justerad EBITA, MSEK Justerad EBITA-marginal, %
0
50
100
150
200
Orderstock, miljarder SEK
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
4,0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
Kassaflöde och kassakonvertering
Operativt kassaflöde, MSEK Kassakonvertering, % Nettoskuld, MSEK Nettoskuld/EBITDA
-100
-50
0
50
100
150
200
250
75
80
85
90
95
100
Nettoskuld och nettoskuld/EBITDA
0
100
200
300
400
500
600
700
800
2023 2023 2023 2023
0
1
2
3
4
5
Intäkter per affärsområde Intäkter, MSEK
Infraservices Kraft Telekom
Sverige Norge Finland
StorbritannienTyskland
0
500
1000
1500
2000
2500
3000
3500
2019 2021 20222020 2019 2021 20222020 2019 2021 20222020 2023 2019 2021 20222020
2019 2021 20222020
Justerad EBITA och justerad EBITA-marginal
Justerad EBITA, MSEK Justerad EBITA-marginal, %
0
50
100
150
200
Orderstock, miljarder SEK
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
4,0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
Kassaflöde och kassakonvertering
Operativt kassaflöde, MSEK Kassakonvertering, %
Nettoskuld, MSEK Nettoskuld/EBITDA
-100
-50
0
50
100
150
200
250
75
80
85
90
95
100
Nettoskuld och nettoskuld/EBITDA
0
100
200
300
400
500
600
700
800
2023 2023 2023
2023
0
1
2
3
4
5
Intäkter per affärsområde Intäkter, MSEK
Infraservices Kraft Telekom
Sverige Norge Finland
StorbritannienTyskland
0
500
1000
1500
2000
2500
3000
3500
2019 2021 20222020
2019 2021 20222020
2019 2021 20222020 2023 2019 2021 20222020 2019 2021 20222020
Justerad EBITA och justerad EBITA-marginal
Justerad EBITA, MSEK Justerad EBITA-marginal, %
0
50
100
150
200
Orderstock, miljarder SEK
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
4,0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
Kassaflöde och kassakonvertering
Operativt kassaflöde, MSEK Kassakonvertering, % Nettoskuld, MSEK Nettoskuld/EBITDA
-100
-50
0
50
100
150
200
250
75
80
85
90
95
100
Nettoskuld och nettoskuld/EBITDA
0
100
200
300
400
500
600
700
800
2023
2023
2023 2023
0
1
2
3
4
5
Intäkter per affärsområde Intäkter, MSEK
Infraservices Kraft Telekom
Sverige Norge Finland
StorbritannienTyskland
0
500
1000
1500
2000
2500
3000
3500
2019 2021 20222020 2019 2021 20222020 2019 2021 20222020 2023
2019 2021 20222020
2019 2021 20222020
Justerad EBITA och justerad EBITA-marginal
Justerad EBITA, MSEK Justerad EBITA-marginal, %
0
50
100
150
200
Orderstock, miljarder SEK
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
4,0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
Kassaflöde och kassakonvertering
Operativt kassaflöde, MSEK Kassakonvertering, %
Nettoskuld, MSEK Nettoskuld/EBITDA
-100
-50
0
50
100
150
200
250
75
80
85
90
95
100
Nettoskuld och nettoskuld/EBITDA
0
100
200
300
400
500
600
700
800
2023 2023
2023
2023
0
1
2
3
4
5
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Resultat före skatt minskade med 60,2% till 64 (161) MSEK. Resultatet påverkades av en
positiv engångseffekt om 5 MSEK från tvisten med en stor fiberkund.
Resultat efter skatt minskade med 64,2% till 44 (123) MSEK. Skatten uppgick till
-20 (-38) MSEK, motsvarande en effektiv skattesats om 31,0% (23,5).
Kassaflöde
Kassafde från den löpande verksamheten ökade till 242 (-72) MSEK, positivt påverkat om
70 MSEK av förlikningen med en stor fiberkund och kassaförbättrande aktiviteter.
Kassafde från investeringsverksamheten uppgick till -83 (-238) MSEK, framför allt
hänförligt till förvärv.
Kassafde från finansieringsverksamheten uppgick till -67 (402) MSEK. Jämförelsen
påverkas framför allt av upptagna lån under 2022.
Årets kassafde uppgick till 92 (91) MSEK.
Finansiell ställning
Likvida medel uppgick vid årets utgång till 446 (369) MSEK. Outnyttjade kreditfaciliteter
uppgick till totalt 244 (295) MSEK, vilket tillsammans med likvida medel innebär totalt 690
MSEK i tillgängliga medel vid årets slut.
Nettoskulden, vilken definieras som kort- och långfristiga räntebärande skulder gentemot
kreditinstitut, med avdrag för likvida medel och kortfristiga placeringar, uppgick till 610
(722) MSEK. Det motsvarar en nettoskuld i förhållande till justerad EBITDA om 2,6 (2,8) gånger.
Skuldsättningsgraden beräknad i enlighet med koncernens finansiella mål förbättrades till
2,2 (2,4) gånger, vilket är väl under kapitalstrukturmålet på medellång sikt om 2,5.
Övriga kort- och långfristiga räntebärande skulder utgörs i huvudsak av bankfinansiering
och leasingskulder. Dessa förpliktelser uppgick till 1 056 (1 090) MSEK vid årets utgång.
Totala tillgångar uppgick till 3 146 (3 119) MSEK och eget kapital uppgick till 1 133 (1 106) MSEK.
Utdelning
Netels policy är att utdelningen ska uppgå till 40 procent av nettovinsten. Den föreslagna
utdelningen ska ta hänsyn till Netels finansiella ställning, kassafde samt förvärvs- och
organiska tillväxtmöjligheter. Styrelsen föreslår årsstämman 2024 att ingen utdelning
utbetalas till aktieägarna för räkenskapsåret 2023.
Finansiella mål
Mål
Tillväxt
Lönsamhet
Skuldsättning
10,1%
4,8%
2,2
Årlig tillväxt på 10% inklusive förvärv
Justerad EBITA-marginal över 7% på medellång sikt
Nettoskuld exklusive leasingskulder i förhållande till EBITDA mindre än 2,5 ggr
1
1
Kan temporärt överstiga 2,5 ggr i samband med förvärv.
Netel nådde tillväxt- och skuldsättningsmålen 2023.
Utfall 2023
26 Finansiellt resultat och nansiella mål
27
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Stark position på snabbt växande kraftmarknaden
Netel har en stark position på den snabbt växande kraftmarknaden i Sverige. En viktig
konkurrensfördel är erfarenheten av att bygga om kraftstationer under drift.
Nätbolagen håller hög takt i sina investeringar för att bygga ut kapaciteten i de
regionala och lokala elnäten. Investeringarna omfattar både ut- och ombyggnader av
befintliga kraftstationer och byggnation av nya kraftstationer. För Netel har det blivit en
spjutspetskompetens att bygga om kraftstationer utan att de behöver tas ur drift.
Våra erfarna projektledare och montörer genomför ombyggnationerna etappvis och
monterar ner, bygger upp och driftsätter stationerna i delar”, berättar Anders Svensson,
VD för SEKE som ingår i Netelkoncernen. ”Det här kräver kompetens och lång erfarenhet
av kraftprojekt. Våra projektledare har till exempel – precis som jag – börjat sitt yrkesliv
som montörer på olika projekt runt om i landet.”
SEKE har totalentreprenaderna för projekten och har långvariga samarbeten med unde-
rentreprenörer inom bland annat mark- och bygganläggning. Projekten är omfattande
och tar ofta två år, ibland upp till tre år, att genomföra. Under 2023 hade SEKE över 20
projekt igång samtidigt från Skåne till Västernorrland.
”Netelkoncernen har en stark position i hela Sverige på den expansiva kraftmarknaden”,
säger Klas Eldebrandt, affärsområdeschef för Kraft i Sverige. ”Vår styrka är våra medar-
betares långa erfarenhet och våra goda, långvariga kundrelationer.”
Anders Svensson, VD SEKE
28 Segmenten
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
29Segmenten
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Positionerat för
fortsatt tillväxt
Netel är ledande inom kritisk infrastruktur i Norden och
har en attraktiv position på de snabbväxande marknaderna
i Storbritannien och Tyskland.
Den 16 februari 2024 genomförde Netel en omorganisation för att synliggöra synergier, bättre
utnyttja affärsmöjligheter och kompetenser samt tilldela resurser mellan länderna baserat
på verksamheternas art. Omorganisationen innebar att cheferna för Infraservices och Kraft
i Sverige fick koncernövergripande ansvar för respektive verksamhetsområde. Chefen för
Telekom i Norge fick koncernövergripande ansvar för telekomverksamheten. Som en följd av
detta fick Netel en ny koncernledning som presenteras på sidorna 82-83.
För att stötta ledningen i analys och beslutsfattande ändrades också rapporteringsstrukturen.
De tidigare segmenten Sverige, Norge, Finland, Tyskland och Storbritannien ersattes av
divisionerna Infraservices, Kraft och Telekom vilka från och med första kvartalet 2024 redovisas
som huvudsakliga rörelsesegment. De tidigare segmenten redovisas som affärsområden
inom respektive division.
I bokslutskommunikén för år 2023 presenterades omsättning, EBITA och EBITA-marginaler
för de nya divisionerna Infraservices, Kraft och Telekom avseende helåret samt kvartalen
2023.
Se också sidorna 10-11 i denna årsredovisning för en närmare beskrivning av Netels verk-
samhetsområden. I denna årsredovisning presenteras de segment som redovisades i de
finansiella rapporterna 2023.
Intäkter per segment
49,0%
34,4%
7,9%
5,5%
3,2%
68
324
2020 2025
12,0
6,1
10,5
Genomsnittlig årlig tillväxt
ca 3%
Fastnät
Källa: Netel internt
7,8
12,7
12,0
5%
4%
0%
397
42
7
Medarbetare per segment Adresserbar marknad i Norden
Sverige Norge Finland Tyskland Storbritannien
Mobil Kraft
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
30 Segmenten
Stark tillväxt och
nya betydande kunder
Segment Sverige
Nettoomsättningen ökade med 19,0% till 1 704 (1 433)
MSEK till följd av god tillväxt inom Infraservices och Kraft.
Justerad EBITA ökade med 13,7% till 133 (117) MSEK
och den justerade EBITA-marginalen uppgick till 7,8%
(8,2). EBITA har justerats för omvärderade tilläggs-
köpeskillingar på -17,3 MSEK, vilka redovisats som
relsekostnad.
Infraservices
Nettoomsättningen ökade med 13,0% till 776 (687)
MSEK till följd av god efterfrågan hos kommunala och
statliga beställare. Under 2023 skedde en omställning
från de delar av verksamheten som arbetade mot
bostadsmarknaden till mindre konjunkturkänsliga
kunder inom kommunala och statliga sektorer.
Samtidigt ökade konkurrensen inom dessa båda
kundsegment.
Kraft
Nettoomsättningen ökade med 90,9% till 630 (330)
MSEK, huvudsakligen till följd av stark efterfrågan på
ombyggnad och produktion av nya kraftstationer.
I januari 2024 tecknade Eltek avtal med Siemens
Energy omfattande modernisering och utbyggnad av
Svenska Kraftnäts ställverk i Tenhult utanför Jönkö-
ping. Ordervärdet är cirka 25 MSEK och projektet ska
vara klart 2025.
Telekom
Inom Telekom minskade omsättningen med 28,2% till
282 (393) MSEK, huvudsakligen på grund av planerad
lägre fiberutbyggnad. I slutet av året påbörjades
förberedelserna för de nya stora ramavtalen med FMV.
Viktiga händelser 2023
Förvärv av Elektrotjänst i Katrineholm med
huvudsaklig verksamhet inom kraftprojekt för
järnväg, tunnelbana och försvaret.
Treåriga ramavtal tecknade med FMV värda
totalt 480 MSEK för installation och entreprenad
av data och tele i Försvarsmaktens högkvarter i
Stockholm och garnisoner runt om i Sverige.
Avtal med E.ON i Sverige om sex nya transforma-
torstationer med totalt värde på 193 MSEK.
Treårigt ramavtal omfattande fjärrvärme och
fjärrkyla med E.ON Energiinfrastruktur i Örebro-
regionen.
Treårigt ramavtal med KEMAB (Karlskoga Energi
& Miljö AB) för entreprenadverksamhet.
Åttaårigt ramavtal med ESEM, ett operativt bolag
inom energi och miljö i Strängnäs och Eskilstuna.
MSEK 2021 2022 2023
Intäkter 970 1 433 1 704
Justerad EBITA 60 117 135
Justerad EBITA-marginal, % 6,2 8,2 7,9
Andel intäkter från ramavtal, % 45 40 35
Antal medarbetare 187 324 342
Andel av
intäkterna
Infraservices
Kraft
Telekom
31Segmenten
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
God tillväxt på
kraftmarknaden
Segment Norge
Nettoomsättningen ökade med 1,4% till 1 196 (1 179)
MSEK med tillväxt inom Kraft.
EBITA minskade med 46,7% till 32 (60) MSEK och
EBITA-marginalen uppgick till 2,7% (5,1). Under året har
marginalhöjande åtgärder genomförts i Norge vilka ska
bidra till förbättrad lönsamhet.
Kraft
Nettoomsättningen ökade med 9,1% till 371 (341) MSEK
till följd av ökade volymer för både distributions- och
regionalnät.
I januari 2024 utökade Nett-Tjenester samarbetet
med Elvia med ett nytt ramavtal värt totalt cirka
120 MNOK. Elvia är Norges ledande energibolag och
avtalet omfattar ett större geografiskt område än
tidigare. Nett-Tjenester ska utföra underhåll och
service av elnätet under två år med option på
förlängning upp till två år.
Telekom
Inom Telekom minskade nettoomsättningen med 1,8%
till 824 (839) MSEK. Produktionsvolymerna ökade under
årets sista kvartal, framför allt inom fiberutbyggnad.
Viktiga händelser 2023
Förnyat, mer omfattande ramavtal med Viken
Fiber.
Avtal med Ice om 5G-utbyggnad.
Nytt ramavtal med Eidsiva för utbyggnad av
fiberstamnätet norr om Oslo.
Avtal omfattande en kraftstation i Norge.
Samarbetet med Elvia, Norges största
kraftoperatör, utökas till en ny region.
Telenor i Norge nyttjar optionen på ett års
förlängning av befintligt ramavtal omfattande
drift, kärnnät, utbyggnad och leverans av fiberin-
stallationer i hela landet.
Avtal med Global Connect om fiberutbyggnad.
MSEK 2021 2022 2023
Intäkter 1 048 1 179 1 196
EBITA 98 60 32
EBITA-marginal, % 9,4 5,1 2,7
Andel intäkter från ramavtal, % 64 67 71
Antal medarbetare 415 415 342
Andel av
intäkterna
Kraft
Telekom
32 Segmenten
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
De nya fiberprojekten
har startat
Segment Finland
Nettoomsättningen minskade med 6,1% till 273 (291)
MSEK till följd av planerat lägre volymer inom Kraft.
EBITA minskade med 200% till -36 (-12) MSEK och
EBITA-marginalen uppgick till -13,3% (-4,2), negativt
påverkad av omstruktureringskostnader på totalt 20
MSEK.
Kraft
Nettoomsättningen minskade med 32,4% till 142
(210) MSEK. Utvecklingen inom Kraft är ett resultat av
förhandlingarna med en större kund som avslutades i
början av juli 2023. För att kostnadsanpassa kraftverk-
samheten i Finland tog Netel under första halvåret
2023 omstruktureringskostnader på totalt 20 MSEK.
Med dessa omstruktureringar 2023 har kraftverksam-
heten i Finland förutsättningarna för att bli lönsam
under 2024.
Telekom
Nettoomsättningen ökade med 61,7% till 131 (81) MSEK
eftersom de nya stora fiberprojekten som tecknades
2022 startade under senare delen av 2023.
Viktiga händelser 2023
De nya stora fiberprojekten som tecknades
2022 startar.
MSEK 2021 2022 2023
Intäkter 270 291 273
EBITA 5 -12 -36
EBITA-marginal, % 1,8 -4,1 -13,3
Andel intäkter från ramavtal, % 70 58 74
Antal medarbetare 49 56 42
Andel av
intäkterna
Kraft
Telekom
33Segmenten
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Stark underliggande
marknadstillväxt
Segment Tyskland
Nettoomsättningen minskade med 9,9% till 192 (213)
MSEK.
EBITA minskade med 58,3% till 10 (24) MSEK och
EBITA-marginalen uppgick till 5,4% (11,5).
Den underliggande fibermarknaden är stark i
Tyskland med god aktivitet bland kunderna och Netel
fortsätter arbetet med att bredda kundbasen. Både
omsättning och lönsamhet påverkas av att Netels
verksamhet befinner sig i ett uppbyggnadsskede
med projektvolymer som fluktuerar mellan kvartalen.
Viktiga händelser 2023
Totalentreprenad påbörjad med ny stor
fiberkund.
Pilotprojekt startat med kund vilket
omfattar installation av fiber i bostäder.
Mindre kontrakt tecknat med ett av
Tysklands största energibolag.
MSEK 2021 2022 2023
Intäkter 145 213 192
EBITA 18 24 10
EBITA-marginal, % 12,4 11,5 5,4
Andel intäkter från ramavtal, % 17 26 30
Antal medarbetare 12 15 7
Andel av
intäkterna
Telekom
34 XXXX
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
34 Segmenten
Snabbväxande marknad
med stor potential
Segment Storbritannien
Nettoomsättningen uppgick 2023 till 110 MSEK.
Justerad EBITA uppgick till 3 MSEK och den justerade
EBITA-marginalen till 2,5%. EBITA har justerats för
omvärderade tilläggsköpeskillingar på 18,4 MSEK,
vilka redovisats som rörelseintäkt.
Den underliggande marknadstillväxten är stark och
Netel fortsätter arbetet med att bredda kundbasen.
Situationen i Storbritannien är densamma som i
Tyskland där uppbyggnaden av organisationen pågår
samtidigt som projektvolymerna fluktuerar mellan
kvartalen vilket påverkar både omsättning och
lönsamhet.
Viktiga händelser 2023
Treårigt avtal med GoFibre omfattande fibernät i
norra England och gränstrakterna av Skottland.
De båda bolagen Border Civils & Utilities och
Doocey North East som förvärvades 2022 slås
samman till ett bolag under namnet Netel.
MSEK 2022 2023
Intäkter 47 110
Justerad EBITA 6 3
Justerad EBITA-marginal, % 13,5 2,5
Andel intäkter från ramavtal, % 95 95
Antal medarbetare 52 68
Bolagen som ingår i segmentet Storbritannien förvärvades
under andra halvåret 2022 varför endast en del av intäkterna
för 2022 rapporteras.
Andel av
intäkterna
Telekom
35Hållbarhetsrapport
Hållbarhetsrapport
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
36 Hållbarhetsrapport
Allt Netel gör ska ske på ett ansvarsfullt och hållbart
sätt med höga etiska normer. Vi ställer också långt-
gående krav på våra underentreprenörer och leveran-
törer. Netel har byggt sina långa kundrelationer och
ledande position inte minst genom starkt fokus på
hållbarhet. För oss är hög etik, goda arbetsförhåll-
anden och miljöansvar prioriterade frågor som alltid
präglat verksamheten.
Netel är medlem i FN Global Compact och stöder
principerna om mänskliga rättigheter, arbetsnormer,
miljö och korruption. FN Global Compacts principer
och ett antal internationella riktlinjer ligger till grund
för vår uppförandekod som omfattar såväl medarbe-
tare som återkommande, större underentreprenörer
och leverantörer. Dessa riktlinjer innefattar bland
annat det internationella regelverket för mänskliga
rättigheter, ILO:s (Internationella arbetsorganisa-
tionens) deklaration om grundläggande principer
och rättigheter i arbetslivet och OECD:s riktlinjer för
multinationella företag. Koncernen har också ett
starkt fokus på Agenda 2030 och FN:s globala mål
liksom Parisavtalet och vår egen förmåga att minska
vårt koldioxidavtryck. I januari 2023 skrev Netel under
åtagandet SBTi (Science Based Target initiative) för
att motarbeta klimatförändringen. Genom åtagandet
förbinder sig Netel att sätta upp mål för att minska
sina utsläpp enligt Parisavtalet.
Den 14 juli 2021 antog EU-kommissionen The Euro-
pean Green Deal vars mål är att göra EU den första
klimatneutrala kontinenten till 2050. Målet är att
minska utsläppen av de flesta växthusgaser genom
att producera mer miljövänlig energi, smartare
transportsystem och nya jobb vilket resulterar i en
renare miljö och en allmänt förbättrad livskvalitet.
Netel stöttar EU-initiativet till fullo.
Vår värdegrund
Netels grundläggande värdering är att koncernens
framgång beror på varje enskild medarbetares kompe-
tens och engagemang. Vi ser positivt på och uppmunt-
rar medarbetares egna initiativ till vidareutveckling. Hos
oss ska alla medarbetare kunna framföra sin mening
öppet och ärligt. Vi anser också att god hälsa är grund-
läggande för goda resultat och välmående. Genom att
vara en attraktiv arbetsplats skapar Netel långsiktiga
värden både för kunder och samhälle.
Hos oss arbetar vi med frihet under ansvar och med
hög grad av ansvar långt ut i organisationen. Netel
månar om att behålla karaktären som det ”lilla” före-
taget med korta beslutsgar och nära dialog mellan
samtliga medarbetare. Hos vår ledning ska det finnas
en ”dörren-är-aIltid-öppen”-kultur.
Vi tror på respekt för varandra som individer och
välkomnar initiativtagande och medarbetares strävan
efter att utvecklas tillsammans med företaget. Netel är
ett jordnära företag med stor omsorg för kvalitet.
Netel ska alltid uppträda och agera på ett sådant sätt
att koncernen utgör en respekterad del av näringsliv
och samhälle. Vi verkar för konkurrens och likabe-
handling av företag eller andra aktörer, oberoende av
deras storlek.
Principerna för vårt
hållbarhetsarbete
I Netel är hållbarhet en integrerad del av affärsstrategin och förankrad på högsta
ledningsnivå. Hållbarhetsarbetet präglar det dagliga arbetet i hela verksamheten.
Genom att agera ansvarsfullt och hållbart i hela värdekedjan skapar Netel
förtroende och bygger ett starkt varumärke.
Vår övergripande målsättning är att vara en stabil
organisation med lönsam tillväxt som erbjuder stimulerande
och meningsfull sysselsättning för våra medarbetare.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Högt tempo i hållbarhetsarbetet
Under 2023 har Netel intensifierat sitt hållbarhetsarbete med initiativ på flera områden.
Hållbarhetsrapport
I januari 2023 höjde Netel ambitionsnivån för sitt hållbarhets-
arbete genom att skriva under åtagandet SBTi (Scienced
Based Target initiative). Genom åtagandet förbinder sig
Netel att sätta upp mål för att minska sina utsläpp av
xthusgaser i linje med Parisavtalet. Efter att Netel signerat
åtagandet har koncernen två år på sig att sätta ett veten-
skapligt baserat reduktionsmål. Under 2023 har Netel haft
fokus på fördjupad kartläggning av scope 3-utsläppen och
hur ett vetenskapligt baserat mål ska formuleras.
Netel har också börjat förbereda sig för EU:s nya direktiv för
hållbarhetsrapportering (CSRD, Corporate Sustainability
Reporting Directive). Som en del i detta arbete har koncernen
handlat upp ett externt systemsd för insamlande, kvalitets-
säkring och analys av hållbarhetsdata. Under hösten 2023 har
systemet implementerats i organisationen och har använts
vid insamlandet av 2023 års hållbarhetsdata.
Netel har också genomfört sin dubbla väsentlighetsanalys
enligt de nya europeiska rapporteringskraven vilken kom-
mer att presenteras i hållbarhetsredovisningen för 2024.
”Hållbarhetsarbetet är viktigt för oss eftersom det handlar
om att bevara vår starka konkurrenskraft på marknaden
och att ytterligare förstärka vårt arbetsgivarvarumärke.
Dessutom vill vi bidra till att världens ska kunna uppfylla
Parisavtalet”, säger Jeanette Reuterskiöld, VD och koncern-
chef för Netel.
37
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
38
Netels värdekedja
Som en ledande aktör inom planering, utveckling och underhåll
av samhällskritisk infrastruktur skapar Netel betydande direkta
och indirekta värden.
De direkta värdena skapas genom koncernens 856 medarbetare i fem länder. Netel
sysselsätter dessutom omkring 2 500 personer hos underentreprenörer som utför framför
allt anläggnings- och monteringsuppgifter i projekten. Efter mer än 20 år i branschen har
Netels omsättning vuxit till cirka 3,5 miljarder SEK och koncernen har en gedigen erfarenhet
av infrastrukturprojekt för kraft, telekommunikation, fjärrvärme, vatten och avlopp.
Netels verksamhet och projekten som koncernen driver har en betydande positiv påverkan
på samhället. Projekten inom kraft drivs av elektrifieringen av samhället och den ökade
digitaliseringen. Utbyggnaden av telekommunikation ökar inkluderingen och skapar
förutsättningar för en hållbar samhällsutveckling. Väl fungerande, effektiv infrastruktur
för fjärrvärme, vatten och avlopp skapar förutsättningar för bra livsmiljöer och växande sam-
hällen. Netel använder också ofta lokala resurser i projekten vilket ger positiva ekonomiska
och miljömässiga vinster för samhället.
Projekten som Netel driver är tekniskt avancerade och kräver djupa kunskaper kring
exempelvis högspänningsarbeten, framförandet av tunga fordon och markanläggning. Den
tekniska komplexiteten och riskerna förknippade med utförandet av arbetsuppgifterna
kräver högt säkerhetstänk liksom kunskaper och erfarenhet hos medarbetare, underen-
treprenörer och leverantörer. Netels verksamhet omfattas av betydande regelverk och
lagstiftning inom bland annat miljö och arbetsmiljö vilket också ställer krav på gedigna
kunskaper.
Koncernens verksamhet präglas av ett högt ansvar för miljö och arbetsmiljö. Netel arbetar
bland annat för att minska transporterna, reducera avfallsmängderna, öka materialåter-
vinningen och använda miljövänliga resurser. Genom bland annat sitt starka fokus på
hållbarhetsfrågor har Netel skapat långa kundrelationer med Nordens största leverantörer
av telekommunikation och kraft.
Grunden för Netels verksamhet är koncernens värderingar vilka präglar alla aktiviteter och
beslut. Läs mer om värderingarna på sidan 60.
Hållbarhetsrapport
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
39
Ledande aktör inom planering,
utbyggnad och underhåll av
kritisk infrastruktur.
Tillgångar
Skapat mervärde
Netels värderingar
Verksamhet
Intäkter 2023
3 459
MSEK
Justerad
EBITA 2023
166
MSEK
Skapat värde 2023
856 medarbetare
Verksamhet i fem länder
Sysselsätter 2 500 personer
Över 20 års erfarenhet
Långa kundrelationer
Serviceflotta med cirka
160 bilar
Kunder
Netel levererar högkvalitativa tjänster snabbt och ef-
fektivt. Netel strävar efter nära kundsamarbeten och
långsiktiga kundrelationer.
Medarbetare
Netel erbjuder en stimulerande och trygg arbetsmiljö
med korta beslutsvägar, högt säkerhetstänk och
goda utvecklingsmöjligheter.
Underentreprenörer och leverantörer
Netel är en attraktiv samarbetspartner som söker
långsiktiga leverantörsrelationer och erbjuder goda
förutsättningar för underentreprenörer och leveran-
törer att leverera med hög kvalitet och skapa trygga,
stimulerande arbetsmiljöer.
Samhälle
Netel använder lokala underentreprenörer och
leverantörer vilket skapar arbetstillfällen på många
geografiska platser och på platser utanför storstads-
regionerna. Netel har högt säkerhetstänk och erbjuder
trygga arbetsplatser. Netel har hållbarhet i fokus och
prioriterar förnyelsebara resurser och strävar alltid
efter att minimera miljöpåverkan i projekten. Netels
kundprojekt bidrar ofta till positiv klimatpåverkan
genom effektivare energianvändning samt ökad
inkludering i samhället och bra livsmiljöer.
Ägare
Netels mål är att skapa aktieägarvärde genom lång-
siktigt lönsam och hållbar tillväxt.
Närhet. Engagemang. Trovärdighet. Effektivitet. Långsiktighet.
Medarbetare
Löner, ersättningar och pension
586 MSEK
Underentreprenörer
och leverantörer
Inköp av tjänster, material
och produkter
2 247 MSEK
Samhälle
Sociala avgifter och betald skatt
135 MSEK
Verksamheten
Återinvesterad vinst
44 MSEK
Telekom
Elkraft
Service och underhåll
Fastnät
Hållbarhetsrapport
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
40
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Netels bidrag till FN:s
globala mål
Netel bidrar på flera sätt till de globala målen för hållbar utveckling som antogs i september
2015 av FN:s generalförsamling. Här presenterar vi de mål där Netel bidrar mest och som
Netel arbetar aktivt för.
Mål 7� Hållbar energi för alla
FN:s delmål
7.1 Tillgång till modern energi för alla
7.2 Till 2030 väsentligen öka andelen förnybar energi i den globala energimixen
Netels mål
Öka andelen förnybar energi
Mål 7 syftar till att ge alla tillgång till hållbar, tillförlitlig och förnybar energi och rena bränslen.
Netel utvecklar såväl stora som små energiprojekt vilka bidrar till att öka andelen förnybar
energi och ökad energieffektivitet. Genom att säkerställa distributionskapaciteten i kraft-
näten bidrar Netel till en hållbar samhällsutveckling. Koncernen arbetar aktivt med att öka
andelen förnybar energi i sin egen förbrukning.
Mål 8� Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
FN:s delmål
8.8 Skydda arbetstagares rättigheter och främja trygg och säker arbetsmiljö för alla
Netels mål
Inga arbetsplatsolyckor
Mål 8 syftar till att verka för varaktig, inkluderande och hållbar ekonomisk tillväxt, full och
produktiv sysselsättning med anständiga arbetsvillkor för alla. Netel främjar en trygg och
säker arbetsmiljö för alla, såväl medarbetare som arbetstagare hos underentreprenörer och
leverantörer.
Mål 9� Hållbar industri, innovationer och infrastruktur
FN:s delmål
9.1 Skapa hållbara, motståndskraftiga och inkluderande infrastrukturer
9.4 Uppgradera all industri och infrastruktur för ökad hållbarhet
9.c Tillgång till informations- och kommunikationsteknik för alla
Netels mål
Årlig tillväxt på 10 procent inklusive förvärv
Mål 9 syftar till att bygga motståndskraftig infrastruktur, verka för en inkluderande och håll-
bar industrialisering samt främja innovation. Netel planerar och utvecklar infrastruktur för
telekommunikation, kraftnät, fjärrvärme, vatten och avlopp. Genom projekten gör Netel det
möjligt för alla att få tillgång till moderna och effektiva tjänster. Netels tillväxt är beroende
av att det sker investeringar i infrastruktur.
Hållbarhetsrapport
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
41
Mål 11� Hållbara städer och samhällen
FN:s delmål
11.3 Inkluderande och hållbar urbanisering
Netels mål
Årlig tillväxt på 10 procent inklusive förvärv
Mål 11 syftar till att göra städer och bosättningar inkluderande, säkra, motståndskraftiga
och hållbara. Netel bygger smarta, uthålliga samhällen med tillgång till ren energi och
pålitlig infrastruktur för telekommunikation, energiförsörjning, vatten och avlopp. Netels
tillväxt är beroende av att det sker investeringar i infrastruktur.
Mål 13� Bekämpa klimatförändringarna
FN:s delmål
Klimatkonventionen och Parisavtalet
Netels mål
Netel har förbundit sig att sätta upp mål för att minska sina utsläpp enligt Parisavtalet
Mål 13 syftar till att vidta omedelbara åtgärder för att bekämpa klimatförändringarna och
dess konsekvenser. Netel arbetar för att minska utsläppen i verksamheten, bland annat
genom att effektivisera transporterna och öka användningen av förnybar energi. Netel
anslöt sig i januari 2023 till åtagandet SBTi (Science Based Target initative) och har därmed
förbundit sig att inom två år presentera vetenskapligt baserade mål för att minska sina
utsläpp i enlighet med Parisavtalet.
Mål 16� Fredliga och inkluderande samhällen
FN:s delmål
16.5 Bekämpa korruption och mutor
Netels mål
Inga misstänkta eller konstaterade brott vad gäller mutor, korruption, bedrägerier eller
penningtvätt
Mål 16 syftar till att främja fredliga och inkluderande samhällen för hållbar utveckling,
tillhandahålla rättvisa för alla samt bygga upp effektiva och inkluderande institutioner med
ansvarsutkrävande på alla nivåer. Netel främjar transparens såväl internt som med under-
entreprenörer och leverantörer för att erbjuda rättvisa villkor och regelefterlevnad utan
skatteflykt, social dumpning och korruption. Netel har nolltolerans mot mutor, korruption,
bedrägerier och penningtvätt i hela värdekedjan.
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Hållbarhetsrapport
42
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Minska
klimatpåverkan
För att nå målen i Parisavtalet måste alla bidra genom att sänka
sina utsläpp. Hos Netel fattas många beslut varje dag som påverkar
våra utsläppsnivåer. Verksamheten präglas av ett högt medvetande
kring vikten av att sänka koncernens energiförbrukning och
utsläppsnivåer.
Netel ska alltid bedriva verksamheten så energi- och resurssnålt som möjligt. Vi strävar efter
att minska utsläppen genom att prioritera förnybara resurser och effektivisera transporterna.
Netels mål är att öka andelen förnybar energi i sin energimix.
Netels största direkta klimatpåverkan sker vid transporterna till och mellan sajterna. Vår
egen bilflotta används vid service av befintliga sajter och planering av nya projekt. I anlägg-
ningsprojekten används även större fordon för till exempel materialtransporter till sajterna
och markanläggning.
Netel kan minska sin klimatpåverkan genom att göra miljövänliga fordonsval och säkerställa
god logistik i hela värdekedjan. Vi ser regelbundet över bilflottan och vill ha moderna fordon
med hög prestanda och mindre miljöpåverkan. Eftersom sajterna som Netel underhåller
ofta kräver långa resor är elbilar ännu inte ett alternativ för hela bilflottan. Elbilar prioriteras i
de fall de kan möta verksamhetens förutsättningar.
Smart transportlogistik är viktig både för att minska klimatpåverkan och säkerställa hög
effektivitet. Netel strävar efter att minska antalet transporter till sajterna genom att bland
annat samla materialleveranser till så få tillfällen som möjligt och samordna transporterna
mellan sajterna. Effektiv transportlogistik kräver också ett gott samarbete med underentre-
prenörer, leverantörer och kunder.
För våra egna kontor och lokaler tecknar vi gröna energiavtal. I uppförandekoden för
underentreprenörer och leverantörer fordrar vi av våra samarbetspartners att de har en
förvaltningsplan för energi på plats för att minska sin energiförbrukning och klimatpåverkan.
Indikator och mål
Netels hållbarhetsindikator
Klimatpåverkan omfattar
CO
2
e-utsläpp i gram per
körd kilometer. CO
2
e-ut-
släppen per körd km har
ökat väsentligt från 2022
eftersom inrapporterad
data utökats. Före 2023
ingick endast tjänstebilar
i Norge och Sverige. Från
2023 inkluderas även
serviceflottorna i samtliga
länder.
Hållbarhetsrapport
CO
2
e-utsläpp per
körd km, g/km
0
50
100
150
200
250
2019 2020 202320222021
43Hållbarhetsrapport
44 Hållbarhetsrapport
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Netels klimatpåverkan
Netel började sina klimatberäkningar 2022 och startade i januari
2023 processen att sätta ett vetenskapligt baserat utsläppsmål i
linje med Parisavtalet.
Under 2023 har Netel fortsatt att utveckla och förbättra sin klimatredovisning. Detta har
lett till betydande ökningar av rapporterad energiförbrukning och utsläpp av växthusgaser.
Förändringarna i rapporteringen beskrivs på sidan 45.
Metod
GHG-protokollet har implementerats i hela verksamheten i enlighet med dess standardiserade
riktlinjer och metoder. De standarder som följs är:
Greenhouse Gas Protocol’s Corporate Accounting and Reporting Standard (2004)
Corporate Value Chain (Scope 3) Standard (2011)
Scope 2 Guidance (2015)
Rapporteringen sker via en digital plattform i enlighet med GHG-protokollets riktlinjer.
Samtliga växthusgaser som ingår i Kyotoprotokollet (CO
2
, CH
4
, N
2
O, HFCs, PFCs, NF
3
och SF
6
)
omfattas och Netel använder beteckningen CO
2
e för dessa (CO
2
-ekvivalenter). Beräkningar-
na tar hänsyn till utsläpp över hela värdekedjan i den mån det är möjligt. För utsläppsfakto-
rer som förändras årligen som el och fjärrvärme används den senaste utsläppsfaktorn som
finns tillgänglig.
Vid beräkningarna per anställd har genomsnittligt antal heltidsanställda under året använts
vilka uppgick till 864 (776).
Scope-beräkningarna
Netel har gjort en grundlig bedömning för att identifiera och kategorisera utsläppskällor
enligt de tre scope som beskrivs i GHG-protokollet. Enligt GHG-protokollet delas utsläppen in
i scope 1, 2 och 3. I stora drag omfattar scopen följande:
Scope 1 inkluderar direkta växthusgasutsläpp från källor som koncernen har operationell
kontroll över. Det gäller exempelvis växthusgasutsläpp från fordon och maskiner som Netel
äger eller leasar.
Scope 2 avser indirekta utsläpp från köpt energi, det vill säga förbrukning av el och fjärrvär-
me samt eventuell fjärrkyla.
Scope 3 relaterar till indirekta utsläpp som företaget inte kontrollerar men ändå orsakar och
delas ofta upp i uppströms och nedströms utsläpp, beroende på var i värdekedjan utsläppen
sker. Netels beräkningar inom scope 3 omfattar kategorierna 1–7:
1. Inköpta varor och tjänster
2. Kapitalvaror
3. Bränsle- och energirelaterade aktiviteter
4. Uppströms transporter
5. Avfallshantering.
6. Tjänsteresor inklusive hotellövernattningar
7. Anställdas pendling
Beräkningar av utsläpp inom scope 3 har tagits fram med hjälp av kostnadsdata i kombination
med relevanta utsläppsfaktorer. Under 2023 har Netel gjort bedömningen att värdekedjan
nedströms inte är inom verksamhetens finansiella eller operationella kontroll och därmed
exkluderas kategorier 8–15 i GHG-protokollet.
45Hållbarhetsrapport
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Energiförbrukning
kWh 2022 2023
Elektricitet 289 749 582 019
Värme 121 786 250 516
Totalt 411 535 832 535
Energiförbrukning i relation
till nettoomsättningen, kWh/
SEK
0,000131 0,000241
Energiförbrukning per
anställd
530,33 972,59
Utsläpp av växthusgaser från resor, företagsbilar,
maskiner och fastigheter
Ton CO
2
e 2022 2023
Affärsresor 26,6 117,8
Företagsbilar
1
615,8 2 522,0
Maskiner Mätning ej
påbörjad
1 641,0
Totalt resor 642,4 4 280,8
Elektricitet 149,0 134,0
Värme 62,6 12,0
Totalt fastigheter 211,7 146,0
Totala CO
2
e utsläpp 854,1 4 426,8
Kilo CO
2
e utsläpp per
omsättningskrona
0,0003 0,0013
Kilo CO
2
e utsläpp per anställd 1 100,6 5 171,5
1
2022 omfattade mätningen endast tjänstebilar i Norge
och Sverige. Från 2023 inkluderas även serviceflottorna i
samtliga länder.
Med omsättning avses nettoomsättning.
Scope 1–3-utsläpp
Ton CO
2
e 2022 2023
Scope 1 643 4 164
Scope 2 212 146
Scope 1–2 855 4 310
Scope 3 38 111 69 912
Totalt scope 1–3 38 966 74 222
Scope 1–3-utsläpp i relation
till omsättning och anställda
2022 2023
Kilo
CO
2
e
Per omsätt-
ningskrona
Per
anställd
Per omsätt-
ningskrona
Per
anställd
Scope 1 0,000205 828,6 0,001204 4 864,5
Scope 2 0,000067 273,2 0,000042 170,6
Scope
1–2
0,000272 1 101,8 0,001246 5 035,0
Scope 3 0,012121 49 063,1 0,020210 81 673
Scope
1–3
0,012393 50 164,9 0,21456 86 708
Med omsättning avses nettoomsättning.
Väsentliga förändringar i rapporteringen 2023
Som ett led i förberedelserna med att sätta utsläppsmål som kan godkännas av Science
Based Target initiative (SBTi) har Netel under 2023 utvecklat och förbättrat metoderna för
beräkning av energiförbrukning och utsläpp av växthusgaser. De förbättrade metoderna
innebär att rapporterad energiförbrukning och utsläpp ökat betydligt från 2022.
Följande förändringar har bidragit till ökningarna:
Rapporterad energiförbrukning har ökat därför att Netel 2023 samlat in mer fullständig och
precis data.
Utsläpp av växthusgaser (CO
2
e) i scope 1 har ökat eftersom data från och med 2023 omfattar
maskiner som används i verksamheten och hela koncernens serviceflotta. År 2022 ingick
endast tjänstebilar i Norge och Sverige.
Utsläpp av växthusgaser i scope 3 utgörs till största delen av inköp av varor och tjänster. År
2022 beräknade Netel utsläppen från dessa kategorier genom schablonmetod. År 2023 har
datainsamlingen förfinats och blivit mer fullständig vilket bidragit till ökningen i scope 3. Från
och med 2023 har scope 3-rapporteringen utökats med kategorin indirekta utsläpp från in-
vesteringar i företagsbilar. Netel har också utökat rapporteringen av affärsresor till att omfatta
samtliga affärsresor inklusive hotellövernattningar. År 2022 ingick endast flygresor.
Rapporterad energiförbrukning och utsläpp av växthusgaser har också påverkats av förvärv
som skett 2023.
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Miljön i fokus
För att uppnå minsta möjliga negativa miljöpåverkan arbetar
Netel genomgående i hela organisationen på ett förebyggande
sätt. Det innebär att vi kontinuerligt identifierar, analyserar och
uppdaterar de betydande miljöaspekterna i verksamheten för att
kunna förebygga, prioritera och riskminimera. Vi tillämpar alltid
försiktighetsprincipen i miljöfrågor.
För oss handlar miljöhänsyn om mer än att uppfylla lagar, förordningar och myndighets-
krav. Vi vill att medarbetarna i hela organisationen ska visa miljöhänsyn i alla sina beslut.
Vi prioriterar användandet av återvinningsbart material och väljer de minst hälso- och
miljöfarliga kemiska produkterna. Netel undviker alltid miljöstörande ämnen. Vi vill ock
hålla oss uppdaterade om den senaste tekniken för att kunna välja de bästa miljövänliga
alternativen vid utförandet av våra uppgifter. Vi har som mål att minska avfallsmängden
och att källsortera i så hög utsträckning som möjligt.
För att leva upp till våra högt ställda miljökrav krävs att våra medarbetare är utbildade och
engagerade samt arbetar med ständiga förbättringar på miljöområdet. Det är också viktigt
för oss att ha en hög krisberedskap om olyckor eller utsläpp skulle inträffa. Vid sådana
kristillfällen ska Netel alltid agera snabbt och omedelbart upprätta en fullvärdig åtgärdsplan.
För att kunna leverera tjänster med största möjliga miljöhänsyn krävs också ett nära och
strukturerat samarbete med såväl kunder som underentreprenörer och leverantörer. I vår upp-
förandekod för underentreprenörer och leverantörer ställer vi detaljerade krav som relaterar till
miljöområdet. Självklart fordrar vi av underentreprenörer och leverantörer att de ska handla i
enlighet med relevanta lokala och internationellt erkända miljöstandarder. Likaså ska de möta
lokala och nationella bestämmelser om hantering av spillvatten och de får inte överskrida
lagliga gränser för utsläpp av luftföroreningar. De ska säkerställa att farliga ämnen hanteras
och förvaras på säkert sätt och att de har en krishanteringsplan för att hantera oavsiktligt
utsläpp. De ska också garantera att deras personal har relevant utbildning.
Vi kräver också i uppförandekoden för underentreprenörer och leverantörer att de har ett
miljöledningssystem för att förhindra eller mildra företagets miljöpåverkan. Likaså ska de
uppfylla EU:s RoHS-direktiv som rör elektrisk och elektronisk utrustning samt material-
återvinning från elektronikavfall. Vi fordrar också att de följer EU:s Reach-förordning som
rör registrering, utvärdering, tillstånd och begränsningar av kemiska ämnen.
Netel ska minska mängden avfall och
källsortera så mycket som möjligt.
46 Hållbarhetsrapport
47Hållbarhetsrapport
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
48
Säkra arbetsplatser
Vårt mål är att ingen ska skadas när de utför uppgifter åt Netel.
Vår verksamhet är förenad med arbetsmiljörisker och vi arbetar
proaktivt för att förebygga och undvika risker på arbetsplatserna.
En viktig förutsättning för att framgångsrikt kunna undvika risker är att verksamheten
planeras så att säkerhet, hälsa och skydd prioriteras. Självklart måste alla lagar, förordningar
och myndighetskrav uppfyllas och medarbetarna ska ha relevant utbildning och erfarenhet
för utförandet av sina arbetsuppgifter.
I det kontinuerliga arbetet med att ständigt förbättra vårt hälso- och säkerhetsarbete in-
kluderar vi medarbetare, fackliga organisationer, skyddskommittéer och företagshälsovård.
Det är grundläggande att medarbetarna tar ansvar för sin egen och andras säkerhet och
inte gör något för att riskera dessa. Medarbetare som upptäcker riskfyllda situationer eller
beteenden ska rapportera detta till sin närmaste chef.
Vi ställer detaljerade krav på våra medarbetare liksom underentreprenörer och leverantörer
för att förhindra arbetsplatsolyckor. Hos oss ska alla alltid använda lämplig skyddsutrust-
ning, till exempel säkerhetssele och fallskydd vid arbete på hög höjd. Elarbeten på elektrisk
utrustning, kretsar och redskap ska alltid ske i enlighet med regelverk och ingen får utföra
elarbeten utan lämpliga kvalifikationer.
Hos Netel råder nolltolerans mot alkohol och droger. Trafiksäkerhet har hög prioritet och
den som framför fordon får inte använda mobiltelefonen för sms eller mail. Likaså råder
självklart bältestvång både för förare och passagerare. Förare måste alltid framföra fordonet
med en hastighet och på ett sätt som med hänsyn till väg, underlag och typ av fordon är
säkert.
Samma krav som vi har på medarbetarna ställer vi också i uppförandekoden för underen-
treprenörer och leverantörer. Dessutom fordrar vi av underentreprenörer och leverantörer
att de utför och underhåller omfattande riskbedömningar samt har en metodisk rapporte-
ring i syfte att minimera risker.
Enligt uppförandekoden för underentreprenörer och leverantörer ska de ha en plan för
hälsa och säkerhet, inklusive brandsäkerhet, som granskas och uppdateras årligen. De ska
också säkerställa att deras personal har rätt utbildning om förfaranden och utrustning i
livräddning. Vi kräver också att de har en representant i sin ledning som är ansvarig för
arbetsmiljön för all personal och att de utför sitt arbete i enlighet med internationellt
erkända normer.
Indikator och mål
Netels hållbarhetsindi-
kator Arbetsmiljö avser
inrapporterade olyckor
på egen personal som
resulterat i sjukhusvistelse
eller sjukfrånvaro. Indi-
katorn omfattar samtliga
bolag. Målet är att inga
arbetsplatsolyckor ska ske.
Hållbarhetsrapport
Antal inträffade olyckor
0
2
4
6
8
10
12
14
16
2019 2020 202320222021
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
49Hållbarhetsrapport
Motiverade medarbetare
Netel värnar om en respektfull miljö för samtliga medarbetare där
medarbetarna känner tillit till varandra och till bolaget. En viktig del
i god hälsa hos medarbetare är att känna motivation för sitt arbete.
I Netel anser vi att motivation skapas genom att varje medarbetare känner till och förstår
verksamhetens vision och mål liksom sin egen roll och betydelsen av det egna arbetet. Det
är också viktigt att medarbetarna kan påverka sin egen arbetssituation och har nödvändiga
befogenheter. Motivation skapas också genom att samtliga medarbetare ges möjlighet till
kompetensutveckling.
Ett viktigt verktyg för att skapa motivation och tillit är medarbetarsamtalen som ska
genomföras minst en gång per år. På Netel månar vi också om vår ”dörren-är-aIltid-öppen”-
kultur som innebär att det är nära till cheferna och ledningen och att vi fortfarande agerar
som det ”lilla” företaget. Våra nyanställda ska tas om hand på ett respektfullt sätt och
snabbt introduceras i verksamheten.
På Netel bygger vi de viktiga telekommunikationsnäten och vi ser den nytta de ger samhäl-
le, enskilda individer och företag. Vi är också medvetna om den stress och negativa hälsoef-
fekter digital teknik kan medföra genom att medarbetarna alltid är tillgängliga. I Netel har
vi därför tydliga riktlinjer för vid vilka tider digital kommunikation får ske och hur den ska
utformas för att kunna hanteras effektivt.
Netel vill att löner ska stimulera till engagemang, arbetstillfredsställelse och motivation så
att koncernens totala resultat påverkas positivt. Sakliga och konkurrenskraftiga löner är
viktiga för att kunna attrahera, rekrytera, utveckla och behålla anställda. Vår lönesättning
harmoniseras utifrån gällande kollektivavtal och övriga delar av lönepolitiken ska vara väl
förankrad och kommunicerad till medarbetare och chefer. För all lönesättning tillämpas
farfarsprincipen” och lönerevideringar sker enligt gällande kollektivavtal samt vid byte av
tjänst. Netel accepterar inte oskäliga löneskillnader.
Under 2023 har medarbetarlojaliteten eNPS sjunkit till följd av omställningar i enskilda bolag och
projekt. Åtgärder har vidtagits lokalt och uppföljning sker både lokalt och i koncernledningen.
Ett gott ledarskap är av största vikt för Netel och innebär att ledarna tar ansvar för såväl
den dagliga driften som varje medarbetares välbefinnande och utveckling. I ledarskapet
ingår att proaktivt arbeta på ett lösningsorienterat sätt tillsammans med medarbetarna i
organisationen och externa parter. Ett effektivt och respektfullt ledarskap innebär också att
tydligt informera samtliga medarbetare om vad som förväntas av dem på individnivå samt
hur dessa förväntningar harmonierar med Netels vision och mål.
Den övervägande delen av medarbetarna är fast anställda. Könsfördelningen är sned med
endast åtta procent kvinnor bland medarbetarna. Förvärven och en sned könsfördelning
bland nyrekryterade har lett till att andelen kvinnor varit på en låg nivå kring 8 procent
under de senaste tre åren.
Indikator och mål
Netels hållbarhetsindikator
Medarbetarlojalitet avser
eNPS. eNPS (Employee
Net Promoter Score) ger
ett mått på hur lojala
medarbetarna är och
bygger på frågan ”Hur
sannolikt är det att du
skulle rekommendera din
arbetsgivare till en vän
eller bekant?”. Indikatorn
omfattar samtliga bolag.
Målet är att öka medarbe-
tarlojaliteten.
Medarbetarlojalitet eNPS
0
5
10
15
20
25
30
2019 2020 202320222021
50
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Netels medarbetare har en jämn åldersfördelning där 36 procent av medarbetarna är under
35 år, 34 procent är 3650 år och 30 procent är över 50 år. Av de som nyanställdes under 2023
är andelen inom åldersgruppen 18-35 år och 36-50 år av liknande storlek.
Personalomsättningen har ökat under 2023 till följd av omställningar i verksamheten.
Sjukfrånvaron har under 2019-2022 hållit sig på en nivå strax över 3 procent och ökade
under 2023 till 3,8 procent.
I sammanställningen över medarbetardata avser antal anställda antalet personer.
Antal anställda 2019 2020 2021 2022 2023
Antal anställda 437 414 658 809 856
Antal kvinnor/män 57/380 50/364 46/612 68/741 71/794
Andel kvinnor/män, % 13/87 12/88 7/93 8/92 8/92
Uppgifterna avser 31 december 2023. Antalet anställda har beräknats som heltidsekvivalenter (FTE:er).
Ålders- och könsfördelning 2019 2020 2021 2022 2023
18–35 år Antal kvinnor/män 26/166 21/153 20/250 29/296 22/291
Andel kvinnor/män, % 6/38 5/37 3/38 3,5/37 2/34
36–50 år Antal kvinnor/män 17/135 17/128 20/197 30/242 34/263
Andel kvinnor/män, % 4/31 4/31 3/30 3,5/30 4/30
Över 50 år Antal kvinnor/män 13/79 12/83 7/164 9/203 15/240
Andel kvinnor/män, % 3/18 3/20 1/25 1/25 2/28
Uppgifterna avser 31 december 2023.
Personalomsättning och sjukfrånvaro 2019 2020 2021 2022 2023
Personalomsättning, % 5,2 3,1 1,2 7,9 16,2
Sjukfrånvaro, % 3,1 3,4 3,1 3,1 3,8
Med personalomsättning avses antalet anställda som slutat under året i relation till genomsnittligt
antal anställda under året. Sjukfrånvaron har beräknats som antalet frånvarande timmar på grund av
sjukdom i relation till totalt antal arbetade timmar.
Antal nyanställda per region och ålder under 2023
Sverige Norge Finland Tyskland Storbritannien Koncernen totalt
18–35 år 24 26 0 3 1 54
36–50 år 53 9 2 1 0 62
Över 50 år 4 5 2 0 2 13
Hållbarhetsrapport
51
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Antal föräldralediga under 2023
Sverige Norge Finland Tyskland Storbritannien Koncernen totalt
Antal
föräldralediga
9 21 1 0 2 33
Antal fast respektive tillfälligt anställda medarbetare och icke-anställda medarbetare
Sverige Norge Finland Tyskland Storbritannien Koncernen totalt
Antal fast
anställda
342 397 42 7 68 856
Antal tillfälligt
anställda
12 2 3 0 0 17
Antal icke-
anställda
medarbetare
12 6 3 20 0 41
Uppgifterna avser 31 december 2023. Med icke-anställda medarbetare avser bland annat konsulter
som utför specifika projekt på uppdrag av ett Netelbolag.
Antal och andel medarbetare som omfattas av kollektivavtal
Sverige Norge Finland Tyskland Storbritannien Koncernen totalt
Antal som
omfattas av
kollektivavtal
281 145 39 7 0 472
Andel som
omfattas av
kollektivavtal, %
76 36 99 100 0 55
Uppgifterna avser 31 december 2023.
Hållbarhetsrapport
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
52
Lika och rättvisa
arbetsvillkor
Alla medarbetare i Netel ska behandlas lika och rättvist. Vi ställer
samma krav på lika och rättvisa villkor i vår uppförandekod för
underentreprenörer och leverantörer.
Netel har nolltolerans mot trakasserier och diskriminering. Hos oss ska alla ha lika möjlig-
heter oavsett etnicitet, trosinriktning, genusidentitet eller uttryck, ålder, nationalitet, språk,
politisk uppfattning, civilsnd, sexuell läggning, funktionsvariation eller medlemskap i
fackförening.
Vi följer regelbundet upp och undersöker attityder inom koncernen för att undvika och
förebygga diskriminering och särbehandling. Detta gör vi bland annat genom att vara
uppmärksam på normer, strukturer och kommunikation inom verksamheten. Medarbetar-
samtalen är också viktiga verktyg för att följa upp och undersöka normer och attityder.
Det är viktigt att ledarna har tid och möjlighet att reflektera och analysera sin egen och
medarbetarnas situationer för att identifiera eventuella riskmönster samt utarbeta hand-
lingsplaner för att undvika incidenter. Efter en genomförd handlingsplan eller åtgärd ska
resultatet utvärderas i syfte att säkerställa att önskat resultat uppnåtts. Eventuella incidenter
och misstänkta fall av diskriminering och särbehandling ska rapporteras till närmaste chef
eller till visselblåsartjänsten.
Huvudområden som är prioriterade avseende uppföljning, analys och åtgärd är befordran
och rekrytering, kompetensutveckling, anställningsvillkor och löner, föräldraskap samt
generella arbetsförhållanden.
Netel strävar mot en jämn könsrdelning på olika roller och befattningar inom hela verk-
samheten. Netel har en ojämn könsfördelning där endast åtta procent av medarbetarna är
kvinnor. Av de lönesättande cheferna är andelen högre, 16 procent. Netel ser möjligheter
till förbättring och arbetar kontinuerligt för jämn könsfördelning inom hela verksamheten.
Netel anser det önskvärt att arbetsplatserna består av både kvinnor och män och att alla
föräldrar kan kombinera arbete och föräldraskap.
Självklart respekterar vi rätten till förenings-, åsikts- och yttrandefrihet liksom rätten att
förhandla kollektivt. Netel accepterar inte tvångsarbete eller barnarbete i någon form.
Hållbarhetsrapport
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
53
Vi fordrar också i uppförandekoden för underentreprenörer och leverantörer att de garante-
rar rättvisa, icke-diskriminerande arbetsvillkor och respekterar mänskliga rättigheter såsom
förenings-, åsikts- och yttrandefrihet liksom rätten att förhandla kollektivt.
Vi har i detalj reglerat i uppförandekoden för underentreprenörer och leverantörer hur deras
personalavtal ska se ut. Vi fordrar bland annat att de har skriftliga, undertecknade anställ-
ningsavtal på ett språk som förstås av arbetstagaren. Avtalet ska innehålla en garanterad
lön, reglerad övertidsersättning, betalning och frekvens av utbetalning liksom uppsäg-
ningstid. Personalen ska också vara fri att lämna sin anställning efter skäligt varsel och ska
inte vara skyldiga att lämna deposition för att få behålla sin anställning. Leverantören får
inte heller använda löneavdrag som disciplinpåföljd.
Om ingen lokal lag definierar arbetstiden ska underentreprenörer och leverantörer tillämpa
principen om åtta timmars arbetsdag eller 48-timmars arbetsvecka. Max två timmars
övertid per vecka är tillåtet och efter varje sex arbetsdagar i följd ska arbetstagaren ges en
dag ledigt. De ska också säkerställa att anläggningar som till exempel personalboenden är
hygieniska och säkra. Medarbetare ska ges god tillgång till rena toaletter, dricksvatten samt
hygienisk förvaring och förtäring av mat.
Leverantörer ska ha en tydlig policy för alla konfliktmineraler och säkerställa spårbarhet
gällande ursprungskälla för tenn, volfram, tantalit och guld.
Hur Netel följer upp efterlevnaden av uppförandekoden hos underentreprenörer och
leverantörer beskrivs närmare på sidorna 62-64.
Hos Netel ska alla ha
lika möjligheter.
Hållbarhetsrapport
54
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Hög affärsetik
Netel har nolltolerans mot mutor, korruption, bedrägerier och
penningtvätt i hela värdekedjan. Vi följer alla tillämpliga
internationella och nationella normer och lagar om gåvor, mutor
och korruption. Vi agerar för att motverka svartarbete, penningtvätt,
övrig ekonomisk brottslighet och påverkan från illegal verksamhet.
Våra medarbetare eller samarbetspartners får inte bjuda på eller anordna resor, ge gåvor
eller andra tjänster eller förmåner som är olagliga eller otillbörliga och inte kan granskas och
redovisas öppet och i enlighet med Netels uppförandekod. Vi tar inte emot gåvor av leverantörer
om inte värdet kan anses ringa. Det är oavsett värde alltid förbjudet för medarbetare att ta
emot kontanter eller motsvarande, till exempel sponsring och personliga rabatter. Vid besök
hos leverantör, deltagande i konferenser, utställningar etc, ska samtliga kostnader för resa och
logi betalas av Netel.
Vi accepterar inte konkurrensbegränsande metoder. Netel agerar för sund konkurrens vid
anbud, upphandling och inköp. Likaså motverkar vi otillbörlig påverkan, mutor, prissamverkan,
karteller, missbruk av marknadsdominans och olika typer av manipulation av anbud som
syftar till att snedvrida konkurrens eller som strider mot gällande konkurrenslagstiftning.
I Netel har vi tydliga riktlinjer för hur vi ska agera vid eventuella intressekonflikter. Om vi
känner till en intressekonflikt som kan antas utgöra jäv ska vi självmant ge det till känna och
rapportera det till närmaste chef. Vi är jäviga om saken angår oss själva eller make/partner,
förälder, barn eller syskon eller någon annan närstående eller om ärendets utgång kan
väntas medföra synnerlig nytta eller skada för oss själva eller någon närstående. Jäv kan
också uppstå om det i övrigt finns någon särskild omständighet som rubbar förtroendet till
vår opartiskhet i ärendet. Den som är jävig ska inte delta i beslutet.
Netel Group AB och samtliga dotterbolag är politiskt neutrala. Företagsmedel får inte
användas för att ge bidrag till politiska partier, organisationer, kandidater eller innehavare
av offentliga positioner. Dotterbolag kan ge bidrag till branschorganisationer efter god-
kännande av Netel Groups styrelse. Vi får inte erbjuda eller ge otillbörlig fördel, förmån eller
incitament till en offentlig tjänsteman, internationell organisation eller någon annan tredje
part. Detta gäller oavsett om det sker direkt eller genom mellanhand.
Vårt arbete med att följa upp och säkerställa efterlevnad av våra policyer beskrivs närmare
på sidorna 62-64.
Netel har nolltolerans mot mutor,
korruption, bedrägerier
och penningtvätt.
Hållbarhetsrapport
Indikator och mål
Netel har nolltolerans
mot mutor, korruption,
bedrägerier och
penningtvätt. Netel följer
upp detta genom att
mäta antalet såväl
misstänkta som konsta-
terade brott inom dessa
områden. Målet är att inga
misstankar om brott eller
brott ska förekomma.
2023
0
2022
0
2021
0
2020
0
55
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Hållbarhetsrapport
56
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Hög kvalitet
i allt vi gör
Netel ska leverera produkter och tjänster av genomgående högt
värde, kvalitet och pålitlighet. Hög kvalitet och effektivitet skapar
värde och kundnöjdhet.
Netel mäter regelbundet kundnöjdheten som håller sig på en hög, stabil nivå. Andelen
återkommande kunder är också hög, 98 procent år 2023. För att bibehålla goda, långvariga
kundrelationer vinnlägger sig Netel om nära och täta kunddialoger och att vara en pålitlig,
effektiv leverantör.
För samtliga projekt upprättar Netel en projektplan som omfattar kvalitet-, miljö- och
arbetsmiljö. Syftet med planen är i att förebygga fel i tjänst eller produkt, minimera skadlig
miljöpåverkan samt se till att säkerhet, hälsa och skydd prioriteras. Produktsäkerhet är av
högsta betydelse för Netel. För oss handlar kvalitet om att kontrollera och ständigt förbättra
våra processer samt att arbeta med våra kvalitetsmål.
Hög datasäkerhet och kundintegritet
Vi har en hög medvetenhet och noggranna rutiner kring datasäkerhet, konfidentiell informa-
tion och hantering av leverantörers och kunders immateriella rättigheter. Vi ska alltid agera
så att varumärke, goodwill, teknik och kunnande hanteras och överförs på ett sätt som
skyddar immateriella rättigheter, både våra egna och samarbetspartners.
2023
98%
2022
98%
2021
94%
2020
97%
Andel återkommande kunder
Hållbarhetsrapport
57
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Intressentdialoger
Netels verksamhet berör ett stort antal intressenter. Som en del av
hållbarhetsarbetet för Netel dialoger med viktiga intressenter och
deras åsikter ligger till grund för prioriteringar och fokusområden
inom hållbarhetsområdet.
Netel kommunicerar regelbundet med intressentgrupper på olika sätt, till exempel i
planeringen av den dagliga operativa verksamheten och vid diskussioner om hållbarhet i
affärssamtal med kunder och underentreprenörer. Vid kundernas leverantörsrevisioner får
Netel djupgående insikter om kundernas hållbarhetskrav på både kort och lång sikt. Dessa
insikter är viktiga för Netels interna prioriteringar och vid koncernens dialoger med unde-
rentreprenörer och leverantörer.
Netel är medlem i den svenska branschorganisationen Byggföretagen och stödjande
medlem till Fair Play Bygg i Norge.
Intressent Dialogtillfälle Huvudämnen vid
dialogtillfällena
Prioriterade
hållbarhetsområden
Medarbetare Medarbetarundersökningar,
medarbetarsamtal, arbets-
platsmöten, facklig samverkan,
ledar- och medarbetarutbild-
ningar.
Arbetsmiljö, säkerhet, kom-
petensutveckling. Attityder,
normer.
Motiverade medarbetare. Säkra
arbetsplatser. Lika och rättvisa
arbetsvillkor.
Kunder Kundnöjdhetsundersökningar,
affärssamtal, kundernas leve-
rantörsrevisioner.
Arbetsmiljö och säkerhet.
Arbetsvillkor. Klimatpåverkan.
Miljörisker och riskhantering.
Säkra arbetsplatser. Lika och
rättvisa arbetsvillkor. Minska
klimatpåverkan. Miljö i fokus.
Efterlevnad av uppförandeko-
den hos underentreprenörer
och leverantörer.
Ägare och investerare Finansiell rapportering,
årsstämma, investerarmöten,
pressmeddelanden och nyhe-
ter på webbplatsen.
Klimatpåverkan. Miljörisker och
riskhantering. Styrning och
uppföljning.
Minska klimatpåverkan.
Miljö i fokus.
Underentreprenörer och
leverantörer
Affärssamtal, utvärderingar,
uppföljningar och kontroller.
Uppföljning av efterlevnad av
uppförandekoden.
Arbetsmiljö, säkerhet. Arbets-
villkor. Klimatpåverkan. Miljöris-
ker och riskhantering. Efterlev-
nad av uppförandekoden.
Miljö i fokus. Efterlevnad av
uppförandekoden hos
underentreprenörer och
leverantörer.
Övriga intressenter -
branschen, myndigheter,
potentiella medarbetare
Branschorganisationer, mässor,
dialog med kommuner och
lokala myndigheter, yrkesskolor
och universitet.
Arbetsmiljö, säkerhet. Arbets-
villkor. Miljörisker och riskhan-
tering.
Säkra arbetsplatser. Lika och
rättvisa arbetsvillkor. Miljö i
fokus.
Hållbarhetsrapport
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
58
Väsentlighetsanalys
Netel har sammanställt sina viktigaste frågor ur ett hållbarhetsper-
spektiv i en väsentlighetsanalys. I väsentlighetsanalysen ingår de
hållbarhetsfrågor som har störst betydelse för intressenterna och
de hållbarhetsfrågor som Netel har störst möjlighet att påverka.
Som en del av väsentlighetsanalysen besvarade de viktigaste intressenterna en enkät
online våren 2021. Enkäten riktades till medarbetare, kunder, underentreprenörer och ägare/
investerare. Intressenterna besvarade frågor om vilka hållbarhetsfrågor de anser att Netel
ska prioritera under de kommande åren. Frågorna omfattade områdena miljö, medarbeta-
re, mänskliga rättigheter och samhälle.
Till grund för väsentlighetsanalysen ligger intressentenkäten från våren 2021, övriga intressent-
dialoger samt koncernens omvärldsanalys och strategiska prioriteringar. Under 2023 gjordes
en översyn av de prioriterade hållbarhetsfrågorna där bland annat återkoppling från intressent-
dialoger, omvärldsutveckling och koncernens egna affärsplaner vägdes in. Översynen ledde
inte till några omvärderingar av de prioriterade hållbarhetsfrågorna.
De frågor som rankas högst i väsentlighetsanalysen där Netel vägt samman koncernens
prioriteringar och intressenternas prioriteringar är:
Säkra arbetsplatser
gt säkerhetstänk - säkerställ högt säkerhetstänk hos underentreprenörer och
leverantörer
Kontinuerlig vidareutbildning av medarbetare
Visa högt miljöansvar - säkerställ att underentreprenörer och leverantörer visar högt
miljöansvar
Minska CO
2
e-utsläppen
De frågor som intressenterna generellt tillmätte mindre betydelse var ”Prioritera samarbete
med lokala underentreprenörer och leverantörer” och ”Engagemang i välgörenhetsprojekt”.
Netels prioriterade hållbarhetsområden
Minska klimatpåverkan
Miljön i fokus
Säkra arbetsplatser
Motiverade medarbetare
Hållbarhetsrapport
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
59
Hantera och följ upp
Bevaka
Prioritera och fokusera
Hantera och följa upp
Ha goda processer för återvinning
Prioritera miljövänlig teknik, produkter och
metoder
Lika möjligheter och ersättningar för
kvinnor och män
Säkerställa jämlika och jämställda villkor
hos underentreprenörer och leverantörer
Arbeta aktivt mot korruption, penningtvätt,
konkurrensbegränsningar och karteller
Mindre
Mindre
Betydelse för Netel och Netels möjlighet att påverka
Betydelse för intressenter
Större
Större
Säkra arbetsplatser
Högt säkerhetstänk - säkerställ högt
säkerhetstänk hos underentreprenörer
och leverantörer
Kontinuerlig vidareutbildning av
medarbetare
Visa högt miljöansvar - säkerställ att
underentreprenörer och leverantörer
visar högt miljöansvar
Minska CO
2
e-utsläppen
Rättvisa icke-diskriminerande arbetsvillkor
i hela värdekedjan
Ha kontroll över leverantörskedjan
Säkerställ att alla underentreprenörer
känner till och följer uppförandekoden
Hållbarhetsrapport
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
60
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Netels värdeord
Närhet
Vi ska jobba långsiktigt och nära våra kunder, medarbetare och leverantörer. Innan vi
åtar oss ett uppdrag ska vi veta att vi har tillgång till de resurser som krävs för att göra
ett bra arbete. Vi ska vara kända för ett nära arbetssätt med korta beslutsvägar och
vara lyhörda för kundernas intressen.
Effektivitet
Vi ska ständigt sträva efter högsta möjliga kvalitet på ett effektivt sätt. Genom att vara
effektiva skapar vi mervärde för våra kunder.
Trovärdighet
Vi ska skapa trovärdighet både internt och externt genom att verka med kunskap och
professionalism. Våra kunder ska känna sig trygga när de anlitar oss. Vi ska alltid upp-
träda med god affärsetik, kompetens och yrkesskicklighet. Vi ska ha en god planering,
göra rätt från början, eliminera risker och hålla utlovad kvalitet och tid. Vi ska uppfylla
lagar och krav, välja bästa möjliga teknik, prioritera förnyelsebara resurser och undvika
miljöstörande ämnen.
Engagemang
Vi ska engagera oss i våra kunder, leverantörer och i varandra. Vi ska vara ett personligt
och engagerat företag. Med vår kunskap, erfarenhet och engagemang ska vi hela tiden
ge våra kunder det lilla extra.
Långsiktighet
Vi ska eftersträva långsiktiga relationer, såväl internt som externt. Vi ska verka för att
den verksamhet vi bedriver är långsiktigt hållbar ur ett miljöperspektiv. Genom en
ärlig och öppen dialog med våra kunder och leverantörer ska vi skapa och bibehålla
långvariga och goda relationer. Vi ska verka för att våra arbetsuppgifter ska kunna
förenas med familj och fritidsintressen.
Hållbarhetsrapport
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Hållbarhetsrapport 61
Jaidev Singh Bajaj,
business controller Netel
62
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Styrning och
organisation
Hållbarhet är en integrerad del av affärsprocessen och hållbarhetsfrågor diskuteras regel-
bundet i styrelse och koncernledning. Koncernens VD är ytterst ansvarig för hållbarhetsar-
betet. Dotterbolagscheferna har ansvaret för att implementera koncernens policyer. Dotter-
bolagen har också egna policyer och riktlinjer inom hållbarhetsområdet som anpassats till
specifika krav och förutsättningar inom respektive verksamhet. De koncernövergripande
policyerna antas årligen av styrelsen och revideras vid behov.
Samtliga anställda liksom underentreprenörer och leverantörer ska underteckna och för-
pliktiga sig att följa uppförandekoden. Nyanställda medarbetare ske omedelbart informeras
om uppförandekoden av sin närmaste chef och underteckna den. Uppförandekoden för
underentreprenörer och leverantörer utgör en del av affärsavtalen.
Som undertecknare av FN:s Global Compact har Netel förbundit sig att årligen rapportera
om sitt arbete (”Communication on Progress”).
Rapportering varje månad
Dotterbolagen rapporterar månadsvis centrala hållbarhetsindikatorer till styrelse och
koncernledning som rör arbetsmiljö och etik. Uppföljning av klimatpåverkan sker årsvis.
Inom varje dotterbolag finns KMA-ansvariga (kvalitets-, miljö- och arbetsmiljöansvariga).
Dotterbolagen fattar självständiga beslut om certifieringar och övriga kvalitetsmärkningar.
Besluten baseras på bland annat branschpraxis, kundönskemål och affärsnytta.
Alla brott mot uppförandekoden rapporteras till koncernledningen och allvarliga avvikelser
rapporteras till styrelsen. Åtgärder vid brott mot uppförandekoden beslutas av koncernled-
ningen och vid allvarligare brott fattar styrelsen beslut om eventuella sanktioner. Avvikelser
kan komma att leda till disciplinära åtgärder och uppsägning. Under 2023 har Netel hanterat
ett fall av brott mot uppförandekoden. Fallet avsåg otillbörligt beteende på en tillställning för
medarbetare. Fallet har utretts och hanterats med parterna.
Den som misstänker en avvikelse mot uppförandekoden ska omedelbart rapportera detta till
sin närmaste chef eller använda koncernens visselblåsartjänst. Anmälningar via visselblåsar-
tjänsten hanteras anonymt och av en oberoende extern part. Se sidan 64 för mer information
om visselblåsartjänsten.
Hållbarhetsrapport
63
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Uppförandekod för underentreprenörer
och leverantörer
Netels uppförandekod för underentreprenörer och leverantörer ska undertecknas av
återkommande samarbetspartners där omsättningen överstiger 500 000 kr per år. Netel
utför revisioner och kontroller av dessa underentreprenörer och leverantörer i fält för att
säkerställa att uppförandekoden följs. Dotterbolagscheferna är ansvariga för dessa revisioner
och kontroller liksom utvärderingar och eventuella åtgärder. Revisionerna rapporteras till
och följs upp av koncernledningen. Under 2023 genomfördes 178 (66) revisioner i fält av
underentreprenörer för att säkerställa uppföljning av uppförandekoden samt efterlevnad av
lagar och regler.
Brott mot uppförandekoden hos underentreprenörer och leverantörer ska omedelbart
rapporteras till Netel och kan innebära att samarbetet bryts. Även befintliga beställningar
och uppdrag kan komma att avbrytas.
Kunderna ger viktiga insikter
Kundernas leverantörsrevisioner är betydelsefulla för Netels hållbarhetsarbete eftersom de
ger insikter om kundernas förväntansbild inom bland annat hållbarhetsområdet. Utfall och
erfarenhet från kundrevisioner delas i koncernledning och styrelse.
Styrning Kontroll och uppföljning
FN Global Compact. Kundrevisioner och kundmöten.
Koncernövergripande policyer antagna
av styrelsen:
• Uppförandekod
Uppförandekod för underentreprenörer
och leverantörer
• Miljöpolicy
• Hälsa- och säkerhetspolicy
• HR-policy
Revisioner av underentreprenörer och
leverantörer liksom möten med
underentreprenörer och leverantörer.
Månads- och kvartalsrapporter till styrelse
och koncernledning.
Certifieringsprocesser.
Projektmöten.
Medarbetarundersökningar och
medarbetarsamtal.
Kundundersökningar.
Anonym oberoende visselblåsartjänst.
Hållbarhetsrapport
64
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Visselblåsartjänst
Netel har en visselblåsartjänst som sköts av en extern, oberoende part. Den som misstänker
oegentligheter och brott mot Netels uppförandekod kan göra en anonym anmälan via
visselblåsartjänsten. Visselblåsartjänsten nås via webbplatsen https://netelgroup.whistlelink.
com.
Netel accepterar inte diskriminering eller vedergällning mot medarbetare som rapporterat
misstänkta överträdelser mot uppförandekoden. Genom visselblåsarfunktionen kan
medarbetare, kunder, underentreprenörer, leverantörer och övriga intressenter anonymt
rapportera misstänkta avvikelser mot uppförandekoden.
Under 2023 rapporterades inga fall till visselblåsartjänsten.
Certifieringar
Netels dotterbolag fattar självständiga beslut om certifieringar och övriga kvalitetsmärk-
ningar. Besluten baseras på bland annat branschpraxis, kundönskemål och affärsnytta. I
koncernen finns följande certifieringar:
Brogrund Mark AB
Kvalitets-, miljö- och arbetsmiljöcertifierade enligt ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 och ISO
45001:2015.
Brogrund Entreprenad AB
Kvalitets-, miljö- och arbetsmiljöcertifierade enligt ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 och ISO
45001:2015.
Oppunda Kraftkonsult AB
Kvalitets-, miljö- och arbetsmiljöcertifierade enligt ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 och ISO
45001:2015.
Netel AS
Miljöcertifierade enligt Miljøfyrtårn.
Netel UK
Kvalitetscertifierade enligt ISO 9001:2015.
Nett-Tjenester AS
Miljöcertifierade enligt Miljøfyrtårn.
Hållbarhetsrapport
2023
0
2022
0
2021
0
2020
0
Antal rapporterade fall till visselblåsartjänsten
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
65
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Hållbarhetsrisker och
riskhantering
Netels hållbarhetsrisker är i hög utsträckning relaterade till den dagliga verksam-
heten och går ofta att påverka, varför de normalt är reglerade med policyer, rikt-
linjer och instruktioner. Hanteringen av dessa risker är en del av Netels löpande
affärsprocess.
Risk Beskrivning Hantering
Brott mot miljölagar och
bristande miljöskydd.
Netels projekt omfattas ofta av lagar och
riktlinjer kring miljöskydd, till exempel
återvinning liksom utsläpps- och bul-
lernivåer. Det finns en risk att enskilda
medarbetare eller underentreprenörer
bryter mot lagar och riktlinjer inom miljö-
området.
Tydliga projektplaner och projektansvar
som omfattar lagar och riktlinjer inom
bland annat miljöområdet. Kontinuerlig
utbildning av medarbetare kring lagar
och riktlinjer inom miljöområdet. Uppfö-
randekod för medarbetare liksom för under-
entreprenörer och leverantörer. Återkom-
mande revisioner av underentreprenörer
och leverantörer. Vid allvarligare brott kan
relationen avbrytas.
Framförande av maskiner och
fordon som inte är säkra och/eller
uppfyller gällande miljökrav och
arbetsskydd.
Netel och dess underentreprenörer använ-
der ett stort antal maskiner och fordon i
sin dagliga verksamhet vilka omfattas av
miljökrav och arbetsskydd. Det finns en
risk att maskiner och fordon framförs som
inte uppfyller miljökraven eller hanteras
enligt arbetsskyddskrav.
Tydligt ansvar för maskiner och fordon.
Regelbunden utbildning av personer med
maskin- respektive fordonsansvar.
Brott mot lagar och förordningar
kring arbetsmiljö och arbetsskydd.
Netels projekt bedrivs ofta i miljöer
som omfattas av särskilda regler kring
arbetsmiljö och arbetsskydd, till exempel
högspänningsarbete. Det finns en risk att
enskilda medarbetare eller underentre-
prenörer bryter mot lagar och förordning-
ar kring arbetsmiljö och arbetsskydd.
Tydliga projektplaner och projektansvar
som omfattar lagar och riktlinjer inom
bland annat miljöområdet. Kontinuerlig
utbildning av medarbetare kring lagar och
riktlinjer inom arbetsmiljöområdet. Upp-
förandekod för underentreprenörer och
leverantörer. Återkommande revisioner av
underentreprenörer och leverantörer. Vid
allvarligare brott kan relationen avbrytas.
Underentreprenörer och leveran-
törer följer inte lagar och förord-
ningar kring arbetsrätt och/eller
betalar inte skatter och arbetsgi-
varavgifter för anställda.
Det finns en risk att underentreprenörer
och leverantörer använder tillfällig arbets-
kraft och åsidosätter lagar och förordning-
ar kring arbetsrätt.
Uppförandekod för underentreprenörer
och leverantörer. Återkommande revision-
er av underentreprenörer och leverantö-
rer. Vid allvarligare brott kan relationen
avbrytas.
Underentreprenörer och
leverantörer deltar i
kartellbildningar.
Det finns en risk att underentreprenörer
bildar karteller för att vinna upphandling-
ar hos Netel.
Netel vinnlägger sig om nära och långva-
riga relationer med sina underentrepre-
nörer och leverantörer. Uppförandekod för
underentreprenörer och leverantörer.
Brott mot dataskyddslagar och
koncernens integritetspolicy
Netels medarbetare kan bryta mot data-
skyddslagar och koncernens integritets-
policy.
Netels medarbetare ska utbildas i data-
skyddsfrågor och underteckna uppför-
andekoden.
Hållbarhetsrapport
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
66
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Hållbarhetsrapporten
enligt årsredovisningslagen
Enligt årsredovisningslagen ska en hållbarhetsrapport innehålla affärsmodell, policy,
resultat av policyn, väsentliga risker, hantering av risker och resultatindikatorer.
I tabellen upplyses om var i detta dokument de olika områdena återfinns. Därutöver
omfattas Netel av EU:s taxonomiförordning vilket redovisas på sidorna 68-71.
Område Upplysningskrav Miljö
Personal och
sociala förhållanden
Mänskliga
rättigheter Antikorruption
Affärsmodell Hållbarhetsrapporten ska
beskriva företagets affärsmodell.
Netels värdekedja och affärsmodell beskrivs på sidorna 12 och 38-39.
Policy Hållbarhetsrapporten ska
beskriva den policy som
företaget tillämpar i frågorna, inklusive
de granskningsförfaranden som har
genomförts.
Miljöpolicy
HR-policy
Hälsa- och säkerhetspolicy
Uppförandekod
Uppförandekod för underentre-
prenörer och leverantörer
Uppförandekod
Uppförandekod för underentre-
prenörer och leverantörer.
Uppförandekod
Uppförandekod för underentre-
prenörer och leverantörer
Resultat av policyn Hållbarhetsrapporten
ska beskriva resultatet
av policyn.
Minska klimatpåverkan
sidorna 36 och 42-45.
Miljön i fokus sidorna 36 och 46.
Säkra arbetsplatser sidorna
36 och 48.
Motiverade medarbetare
sidorna 36 och 49-51.
Lika och rättvisa arbetsvillkor
sidorna 36 och 52-53.
Lika och rättvisa arbetsvillkor
sidorna 36 och 52-53.
Hög affärsetik sidorna 36 och 54.
Väsentliga risker Hållbarhetsrapporten ska
beskriva de väsentliga
risker som rör frågorna och är kopplade
till företagets verksamhet inklusive,
när det är relevant, företagets affärsför-
bindelser, produkter eller tjänster som
sannolikt får negativa konsekvenser.
Netels hållbarhetsrisker och hantering av riskerna beskrivs på sidan 31.
Hantering av risker Hållbarhetsrapporten ska beskriva hur
företaget hanterar riskerna.
Minska klimatpåverkan sidorna 36 och
42-45.
Miljön i fokus sidan 46.
Hållbarhetsrisker och hantering sidan 65.
Styrning och organisation sidorna 62-64.
Säkra arbetsplatser sidorna
36 och 48.
Motiverade medarbetare
sidorna 36 och 49-51.
Lika och rättvisa arbetsvillkor
sidorna 36 och 52-53.
Hållbarhetsrisker och hantering
sidan 65.
Styrning och organisation sidorna
62-64.
Lika och rättvisa arbetsvillkor sidor-
na 36 och 52-53.
Hållbarhetsrisker och hantering
sidan 65.
Styrning och organisation sidorna
62-64.
Hög affärsetik sidorna
36 och 54.
Hållbarhetsrisker och hantering
sidan 65.
Styrning och organisation sidorna
62-64.
Resultatindikatorer Hållbarhetsrapporten ska
beskriva centrala resultatindikatorer
som är relevanta för verksamheten.
Klimatpåverkan CO
2
-utsläpp per körd
km sidan 42.
Arbetsmiljö: Antal inträffade
olyckor sidan 48.
Medarbetarlojalitet sidan 49.
Rapporterade brott mot
uppförandekoden sidan 54.
Antal rapporterade fall till
visselblåsartjänsten sidan 64.
Rapporterade brott mot
uppförandekoden sidan 54.
Antal rapporterade fall till
visselblåsartjänsten sidan 64.
Hållbarhetsrapport
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
67
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Hållbarhetsrapporten
enligt årsredovisningslagen
Enligt årsredovisningslagen ska en hållbarhetsrapport innehålla affärsmodell, policy,
resultat av policyn, väsentliga risker, hantering av risker och resultatindikatorer.
I tabellen upplyses om var i detta dokument de olika områdena återfinns. Därutöver
omfattas Netel av EU:s taxonomiförordning vilket redovisas på sidorna 68-71.
Område Upplysningskrav Miljö
Personal och
sociala förhållanden
Mänskliga
rättigheter Antikorruption
Affärsmodell Hållbarhetsrapporten ska
beskriva företagets affärsmodell.
Netels värdekedja och affärsmodell beskrivs på sidorna 12 och 38-39.
Policy Hållbarhetsrapporten ska
beskriva den policy som
företaget tillämpar i frågorna, inklusive
de granskningsförfaranden som har
genomförts.
Miljöpolicy
HR-policy
Hälsa- och säkerhetspolicy
Uppförandekod
Uppförandekod för underentre-
prenörer och leverantörer
Uppförandekod
Uppförandekod för underentre-
prenörer och leverantörer.
Uppförandekod
Uppförandekod för underentre-
prenörer och leverantörer
Resultat av policyn Hållbarhetsrapporten
ska beskriva resultatet
av policyn.
Minska klimatpåverkan
sidorna 36 och 42-45.
Miljön i fokus sidorna 36 och 46.
Säkra arbetsplatser sidorna
36 och 48.
Motiverade medarbetare
sidorna 36 och 49-51.
Lika och rättvisa arbetsvillkor
sidorna 36 och 52-53.
Lika och rättvisa arbetsvillkor
sidorna 36 och 52-53.
Hög affärsetik sidorna 36 och 54.
Väsentliga risker Hållbarhetsrapporten ska
beskriva de väsentliga
risker som rör frågorna och är kopplade
till företagets verksamhet inklusive,
när det är relevant, företagets affärsför-
bindelser, produkter eller tjänster som
sannolikt får negativa konsekvenser.
Netels hållbarhetsrisker och hantering av riskerna beskrivs på sidan 31.
Hantering av risker Hållbarhetsrapporten ska beskriva hur
företaget hanterar riskerna.
Minska klimatpåverkan sidorna 36 och
42-45.
Miljön i fokus sidan 46.
Hållbarhetsrisker och hantering sidan 65.
Styrning och organisation sidorna 62-64.
Säkra arbetsplatser sidorna
36 och 48.
Motiverade medarbetare
sidorna 36 och 49-51.
Lika och rättvisa arbetsvillkor
sidorna 36 och 52-53.
Hållbarhetsrisker och hantering
sidan 65.
Styrning och organisation sidorna
62-64.
Lika och rättvisa arbetsvillkor sidor-
na 36 och 52-53.
Hållbarhetsrisker och hantering
sidan 65.
Styrning och organisation sidorna
62-64.
Hög affärsetik sidorna
36 och 54.
Hållbarhetsrisker och hantering
sidan 65.
Styrning och organisation sidorna
62-64.
Resultatindikatorer Hållbarhetsrapporten ska
beskriva centrala resultatindikatorer
som är relevanta för verksamheten.
Klimatpåverkan CO
2
-utsläpp per körd
km sidan 42.
Arbetsmiljö: Antal inträffade
olyckor sidan 48.
Medarbetarlojalitet sidan 49.
Rapporterade brott mot
uppförandekoden sidan 54.
Antal rapporterade fall till
visselblåsartjänsten sidan 64.
Rapporterade brott mot
uppförandekoden sidan 54.
Antal rapporterade fall till
visselblåsartjänsten sidan 64.
Hållbarhetsrapport
68
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
I enlighet med förordningen var räkenskapsåret 2022
det första året som Netel rapporterade sin andel av
taxonomiförenlig ekonomisk verksamhet.
Netel har identifierat 4.9 Överföring och distribution
av el (under målet Begränsning av klimatförändringar)
som den viktigaste ekonomiska verksamheten.
Koncernen har också börjat bedöma andra ekono-
miska verksamheter som omfattas av taxonomin och
eventuellt kan komma att bli taxonomiförenliga. Detta
arbete kommer att fortsätta under 2024.
Netel kommer att följa den fortsatta utvecklingen av
EU:s taxonomiska ramverk och anpassa sig till even-
tuella specifikationer och förtydliganden, vilket kan
komma att påverka bedömningar och rapporterade
KPI:er under kommande år.
Uppfyllande av kriterierna
Betydande bidrag
Netels kraftprojekt och tjänster utförs i Norge, Sverige
och Finland och omfattar arbete på de nationella, regi-
onala eller lokala näten vilka är en del av det samman-
kopplade europeiska överförings- och distributions-
systemet och/eller delsystemen. Inga av Netels projekt
och tjänster omfattar arbete på direkta ledningar till
koldioxidintensiva produktionsanläggningar.
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada -
Anpassning till klimatrisker
Netel har nyligen genomfört en undersökning av
relevanta klimatrelaterade faror samt en fysisk
klimatrisk- och sårbarhetsbedömning för kraftprojekt
och tjänster. I bedömningen dras slutsatsen att
verksamheten har begränsad exponering för fysiska
klimatrisker i de geografiska områden där verksam-
heten bedrivs. Detta beror på att de klimatrelaterade
riskerna är relativt små i dessa områden och att Netel
som entreprenör (och inte nätägare) utför verksamhet
genom projekt som genomförs under en klimatmäs-
sigt kort tidsperiod. Eftersom de klimatrelaterade
riskerna inte bedöms vara väsentliga krävs inga
anpassningssningar för att uppfylla kriterierna i EU:s
taxonomi. Netel inser emellertid att ökad medveten-
het vid utformning, planering och genomförande av
projekten är viktigt eftersom Netels verksamhet är
utsatt för klimatrelaterade risker och eftersom Netels
kunder är utsatta för de mer långsiktiga effekterna av
klimatförändringarna. Klimatrisker är därför en viktig
del av Netels interna riskhantering.
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
vid övergång till en cirkulär ekonomi
Ansvaret för avfallshantering och för att säkerställa
maximal återanvändning och återvinning vilar i vissa
avtal på Netel och i andra avtal på kunden. Där Netel
har ansvaret följer Netel interna instruktioner för
avfallshantering och 2023 uppgick sorteringsgraden
till över 90 procent. När ansvaret för avfallshanter-
ingen ligger hos kunden försöker Netel se till att det
avfall som Netels verksamhet producerar levereras till
erkända avfallshanteringspartner för vidare sortering
och hantering.
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada -
Förebyggande och kontroll av förorening
Denna bestämmelse är endast tillämplig på verksam-
heter som rör högspänningsledningar. Där Netel är
involverad i sådana typer av projekt finns lednings-
system som uppfyller IFC:s utförandestandarder.
Begränsning av elektromagnetisk strålning utrs
tillsammans med kunderna antingen genom att
eliminera eller minimera risken.
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada -
Biologisk mångfald och ekosystem
Netels kunder måste genomföra en miljökonsekvensbe-
dömning (EIA) innan de får en koncession. Ansvaret för
att genomföra en miljökonsekvensbedömning och se
till att begränsningsåtgärderna genomförs ligger därför
på kunderna. I vissa projekt kan Netel utföra verksamhet
i eller nära känsliga områden med biologisk mångfald.
I sådana fall måste Netel få tillstånd från lämpliga
nationella myndigheter innan arbetet påbörjas.
Minimiskyddsåtgärder
All verksamhet som bedrivs av Netel utförs i enlighet
med minimiskyddskraven. Netel har infört policyer
och rutiner i hela sin verksamhet för att hantera frågor
om mänskliga rättigheter och har genomfört en
bedömning av de mer betydande riskerna. Netel har
vidtagit åtgärder för att bemöta den faktiska påverkan
som identifierats och förbättrar relevanta hand-
lingsplaner - inklusive kartläggning av värdekedjan
- policyer och förfaranden för att minska och följa upp
framstegen när det gäller Netels återstående, mer
betydande risker. Netels engagemang för mänskliga
rättigheter utgår från dess policy för mänskliga rättig-
heter, som bygger på de grundläggande dokumenten
om mänskliga rättigheter, inklusive FN:s vägledande
principer för företag och mänskliga rättigheter.
EU:s taxonomi
69
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel har processer för antikorruption på plats, inklusi-
ve policyer som anges i uppförandekoden, finansiella
interna kontroller, förfaranden för visselblåsning och
ett digitalt utbildningsprogram. Utbildningsprogram-
met kommer också att omfatta konkurrenslagar och
-bestämmelser.
Netel följer nationella skattelagar och bestämmelser
i de länder där företaget är verksamt och dess värde-
skapande beskattas i samma länder. Netel använder
inte koncernstrukturer eller enskilda enheter för
skatteändamål.
Netel har inte dömts för någon överträdelse i sam-
band med arbetsrätt eller mänskliga rättigheter,
skattelagstiftning, korruption eller mutor eller
konkurrenslagstiftning under rapporteringsperioden.
Finansiella upplysningar
Omsättning
Nyckeltalet för omsättning enligt EU:s taxonomi har
samma definition som nettoomsättning i Netels
konsoliderade resultaträkning. Nettoomsättningen
förklaras närmare i noterna 1-3. År 2023 var Netels
totala nettoomsättning 3 491 (3 141) MSEK, varav 28,8
(28,3) procent härrörde från verksamhet som omfattas
av taxonomin och som rör överring och distribution
av el CCM 4.9.
Kapitalutgifter (CapEx
)
EU-taxonomins nyckeltal för kapitalutgifter omfattar
utökade materiella och immateriella tillgångar under
räkenskapsåret. Med tanke på Netels tillgångslätta
affärsmodell för projektledning med en flexibel
kostnadsstruktur har det gjorts få taxonomirelevanta
investeringar under 2023. Även om nyckeltalet för
kapitalutgifter också omfattar utökningar av materiella
och immateriella tillgångar till följd av företagsförvärv, är
identifierade immateriella tillgångar som härrör direkt
från en förvärvsanalys, till exempel goodwill, uteslutna.
År 2023 uppgick de totala investeringarna i materiella
och immateriella tillgångar till 63 (94) MSEK, exklusive
goodwill men inklusive investeringar i nyttjanderätts-
tillgångar. 14 (30) MSEK av de totala investeringarna avser
nyttjanderättstillgångar för byggnader och lokaler
CCM 7.7/CCA 7.7 och, även om dessa investeringar inte
är relaterade till ekonomisk verksamhet för överföring
och distribution av el som omfattas av taxonomin, har
Netel beslutat att inkludera sådana investeringar som
avser verksamheter som omfattas av taxonomin och
relaterar till den ekonomiska verksamheten för förvärv
och ägande av byggnader. År 2023 var Netels totala
kapitalutgifter 63 (94) MSEK, varav 22,2 (31,9) procent
härrörde från aktiviteter som omfattas av taxonomin.
0 procent av kapitalutgifterna uppfyllde taxonomikri-
teriena och därför klassificeras inga investeringar som
taxonomiförenliga.
EU:s taxonomiförordning kräver också att investe-
ringsplaner ska offentliggöras som en del av taxo-
nomirapporteringen. Netel strävar efter en framtida
utveckling i linje med EU:s taxonomiförordning,
men ser samtidigt att behovet av investeringar i den
operativa verksamheten är relativt lågt med tanke på
Netels affärsmodell. Som ett resultat av detta har inga
betydande investeringar identifierats för att utöka
taxonomiförenliga ekonomiska aktiviteter eller för att
låta ekonomiska aktiviteter som omfattas av taxono-
min bli taxonomiförenliga
.
Driftsutgifter (OpEx)
Nyckeltalet för driftsutgifter enligt EU:s taxonomi har
en något annorlunda definition jämfört med rörelse-
kostnaderna i Netels konsoliderade resultaträkning,
eftersom det fokuserar på direkta icke-kapitaliserade
kostnader relaterade till materiella och immateriella
tillgångar. År 2023 var Netels totala rörelsekostnader
3 363 (2 990) MSEK, men endast kostnader relaterade
till underhåll och utveckling av tillgångar har potential
att definieras som taxonomiförenliga. Återigen, med
hänvisning till Netels tillgångslätta affärsmodell för
projektledning med få tillgångar under förvaltning,
har Netel inte redovisat några driftskostnader som
omfattas av taxonomin under 2023. Som ett resultat
av detta saknar Netel väsentlighet i taxonomiförenliga
driftsutgifter. Av de totala driftskostnaderna 2023
härrör 0 (0) procent från aktiviteter som omfattas av
taxonomin och 0 (0) procent uppfyllde taxonomikrite-
rierna.
Hållbarhetsrapport
70
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Hållbarhetsrapport
Tabell över taxonomirapportering 2023 - kapitalutgifter
Räkenskapsår 2023 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (h)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (a) (2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifter,
2023 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkukär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Andel
förenliga med
taxonomikraven
(A.1.) eller som
omfattas av taxo-
nomikraven (A.2.)
kapitalutgifter, år
n-1 (18)
Kategori
möjliggörande
verksamhet
(19)
Kategori
omställ-
ningsverk-
samhet
(20)
MSEK % J; N; N/EL
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A� VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A�1� Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
- - - - - - - - - - - - - - - -
Varav möjliggörande verksamheter
- - - - - - - - - - - - - - - - E
Varav omställningsverksamheter
- - - - - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
EL;
N/EL
(f)
EL;
N/EL
(f)
EL;
N/EL
(f)
EL;
N/EL
(f)
EL;
N/EL
(f)
EL;
N/EL
(f)
Förvärv och ägande av byggnader CCM 7.7 /
CCA 7.7
14 22% EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 32%
Kapitalutgifter för de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A�2)
14 22% EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 32%
A� Kapitalutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A�1+A�2)
14 22% EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 32%
B� VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS
AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin 49 78%
TOTALT 63 100%
Andel av kapitalutgifter/totala kapitalutgifter
Taxonomiförenlighet per mål Mål som omfattas av taxonomin
CCM 0% 22%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
Tabell över taxonomirapportering 2023 - omsättning
Räkenskapsår 2023 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (h)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (a) (2)
Omsättning (3)
Andel av
omsättningen,
2023 (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald
(10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkukär ekonomi (15)
Biologisk mångfald
(16)
Minimiskyddsåtgär-
der (17)
Andel
förenliga med
taxonomikraven
(A.1.) eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) omsätt-
ning, 2022 (18)
Kategori
möjliggörande
verksamhet
(19)
Kategori
omställnings-
verksamhet
(20)
Metrisk MSEK % J; N; N/EL
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A� VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A�1� Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Överföring och distribution av
elektricitet
CCM
4.9
1 005 29% Y N N/EL N/EL N/EL N/EL - Y - Y Y Y Y 28% E
De miljömässigt hållbara
verksamheternas omsättning (A�1)
1 005 29% 100% 0% 0% 0% 0% 0% - Y - Y Y Y Y 28%
Varav möjliggörande verksamheter
1 005 29% 100% 0% 0% 0% 0% 0% - Y - Y Y Y Y 28% E
Varav omställningsverksamheter
0 - - - - - - - - - - - - - - - T-
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
EL;
N/EL
(f)
EL;
N/EL
(f)
EL;
N/EL
(f)
EL;
N/EL
(f)
EL;
N/EL
(f)
EL;
N/EL
(f)
Omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin men inte
är miljömässigt hållbara
(inte taxonomiförenliga) (A2)
0 0% - - - - - - -
A� Omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A�1+A�2)
1 005 29% - - - - - - -
B� VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS
AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin 2 486 71%
TOTALT 3 491 100%
Andel av omsättningen/total omsättning
Taxonomiförenlighet per mål Mål som omfattas av taxonomin
CCM 29% 29%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
71
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Hållbarhetsrapport
Tabell över taxonomirapportering 2023 - driftsutgifter
Räkenskapsår 2023 2023 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (h)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (a) (2)
Driftsutgifter (3)
Andel av driftsut-
gifterna, 2023 (4)
Begränsning av
klimatförändring-
ar (5)
Anpassning till
klimatförändring-
ar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald
(10)
Begränsning av
klimatförändring-
ar (11)
Anpassning till
klimatförändring-
ar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkukär ekonomi
(15)
Biologisk mångfald
(16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Andel
förenliga med
taxonomikraven
(A.1.) eller som
omfattas av taxo-
nomikraven (A.2.)
driftsutgifter, år
n-1 (18)
Kategori
möjliggörande
verksamhet
(19)
Kategori
omställ-
ningsverk-
samhet
(20)
Metrisk MSEK % J; N; N/EL
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL
J; N; N/
EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A� VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A�1� Miljömässigt hållbara verksamheter (taxonomiförenliga)
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1)
- - - - - - - - - - - - - - - -
Varav möjliggörande verksamheter
- - - - - - - - - - - - - - - - E
Varav omställningsverksamheter
- - - - - - - - T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (g)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Driftsutgifter för de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A�2)
- - - - - - - - -
A� Driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A�1+A�2)
- - - - - - - - -
B� VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS
AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin 0 0%
TOTALT 0 100%
Andel driftsutgifter/totala driftsutgifte
Taxonomiförenlighet per mål Mål som omfattas av taxonomin
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Rad Kärnenergirelaterade verksamheter
1 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och
utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från
kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
Nej
2
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar
för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgaspro-
duktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej
3 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska
anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella
processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
4 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av
elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
5 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga
bränslen.
Nej
6 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av
värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga
bränslen.
Nej
Netel varken utför, finansierar eller exponeras för konstruktion och säker drift av nya
kärnkraftsinstallationer. Under 2023 har Netel haft begränsad exponering avseende
bygg- och installationsarbeten i befintliga kärnkraftverk och kärnenergiproduktion
som uppgår till mindre än 1% av koncernens intäkter.
72 Bolagsstyrningsrapport
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
Netel Holding AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholms huvudlista sedan 15
oktober 2021. Till grund för styrningen av Netel ligger den svenska aktiebolagsla-
gen, Nasdaq Stockholms emittentregelverk, Svensk kod för bolagsstyrning (Ko-
den), Aktiemarknadsnämndens uttalanden samt andra tillämpliga svenska och
utländska lagar och regler.
Bolagsstyrningsrapporten har upprättats som en del
av årsredovisningslagen och bolagets tillämpning av
Koden. Bolaget har avvikit från Koden under 2023 vad
avser ordföranden i valberedningen. Se nedan under
avsnittet Valberedning. Bolagsstyrningsrapporten har
granskats av revisorerna.
Bolagsordning
Bolagsordningen antogs av årsstämman den
4 maj 2023 och finns i sin helhet på webbplatsen
netelgroup.com.
Bolagets säte är Stockholm och räkenskapsåret är
kalenderår.
Bolagsordningen innehåller inte bestämmelser röran-
de entledigande av styrelseledamot eller ändring av
bolagsordningen.
Aktier och aktiekapital
Netel har ett aktieslag där varje aktie berättigar till
en röst.
Netels aktie noterades första gången på Nasdaq
Stockholm den 15 oktober 2021 och ingår i mid
cap-segmentet.
Vid utgången av 2023 uppgick aktiekapitalet till
746 337 kr fördelat på totalt 48 511 873 aktier och
röster.
Aktieägare
Antalet aktieägare var vid årsskiftet 2 588 och de
fem största ägarna var (inom parentes anges andel
av kapital och röster): IK VII fonden via Cinnamon
International S.à.r.l (47,55%), Nordnet Pensionsför-
säkring (8,09%), Swedbank Robur Fonder (4,27%),
Delphi Fondsforvaltning AS (2,49%) och Cicero
Fonder (2,35%).
Årsstämma
Årsstämman är bolagets högsta beslutande organ och
det är på årsstämman och eventuella extra bolags-
stämmor som samtliga aktieägare kan utöva sin
rösträtt och besluta i ärenden som påverkar bolaget
och dess verksamhet.
Kallelse till bolagsstämma ska ske tidigast sex och
senast fyra veckor före bolagsstämman. Kallelse till
extra bolagsstämma, som inte ska behandla fråga om
ändring av bolagsordning, ska ske senast tre veckor
före bolagsstämman.
Kallelse till bolagsstämma sker genom annonsering
i Post- och Inrikes Tidningar samt på webbplatsen
netelgroup.com. Bolaget upplyser i Svenska Dagbla-
det om att kallelse skett.
Bolagsstämma ska äga rum i Stockholm.
Vid årsstämman fattas bland annat beslut om faststäl-
lande av resultat- och balansräkningar, disponering av
årets vinst eller förlust och beslut om utdelning samt
ansvarsfrihet för styrelseledamöter och VD. Vidare
beslutas om arvoden till styrelse och revisorer. Därefter
väljs styrelse och revisor för tiden intill nästa årsstäm-
ma. Därtill behandlas andra lagstadgade ärenden
som exempelvis beslut om riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare och styrelsens ersättnings-
rapport.
Samtliga aktieägare som är registrerade i aktieboken
på avstämningsdagen och som anmält deltagande
i tid enligt bolagsordningens bestämmelser har rätt
att delta i stämman och rösta för sitt innehav av aktier.
Aktieägare får företrädas av ombud om antalet ombud
anmälts av aktieägaren senast den dag som anges i
kallelsen till stämman.
73
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Bolagsstyrningsrapport
Årsstämman 2023
Årsstämma ägde rum onsdag 4 maj 2023 i Stockholm.
Årsstämman fastställde moderbolagets och kon-
cernens resultat- och balansräkning samt beslutade
att ingen utdelning ska ske för räkenskapsåret 2022.
Årsstämman beviljade även styrelsen samt verkstäl-
lande direktören ansvarsfrihet för 2022 års förvaltning.
Årsstämman beslutade att omvälja styrelseledamö-
terna Hans Petersson, Ann-Sofi Danielsson, Alireza
Etemad, Carl Jakobsson, Göran Lundgren, Nina Macp-
herson och Jeanette Reuterskiöld samt att omvälja
Hans Petersson som styrelseordförande. Årsstämman
beslutade att omvälja Deloitte AB som revisor.
Årsstämman beslutade även avseende bland annat
följande:
att fastställa arvoden åt styrelsen, revisorn samt
ledamöterna och ordförandena i revisions- och
ersättningsutskotten,
att godkänna styrelsens ersättningsrapport
för 2022 samt styrelsens förslag till riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare,
att införa en ny paragraf i bolagsordningen som
tillåter styrelsen att samla in fullmakter i enlighet
med den ordning som föreskrivs i 7 kap. 4 § andra
stycket aktiebolagslagen (2005:551) samt tillåter
styrelsen att besluta att aktieägare ska kunna
utöva sin rösträtt före bolagsstämman,
att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera
tillfällen längst intill tiden för nästa årsstämma,
med eller utan avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt, under vissa förhållanden besluta
om nyemission mot kontant betalning, med
bestämmelse om apport eller kvittning, eller
annars med villkor. Det maximala utnyttjandet av
emissionsbemyndigandet
De fullständiga besluten finns tillgängliga på Netels
webbplats.
Årsstämma 2024
Årsstämma 2024 äger rum torsdag 2 maj i Stockholm.
Valberedning
Vid extra bolagsstämma 27 augusti 2021 fastställdes
följande instruktion och regler för utseende av valbe-
redning som ska gälla till dess beslut om förändring
fattas av bolagsstämman.
1. Bolaget ska ha en valberedning bestående av
ledamöter utsedda av envar av de fyra till röstetalet
största aktieägarna eller ägargrupperna enligt punkt
3 nedan, som önskar utse valberedningsledamot,
jämte styrelseordföranden. Styrelseordföranden
ansvarar för att sammankalla valberedningen. Om
en valberedning med fyra ägarutsedda ledamöter
inte kan sammankallas efter kontakt med de tio till
röstetalet största aktieägarna i bolaget, får valbered-
ningen bestå av tre ägarutsedda ledamöter.
2. Namnen på de fyra ägarutsedda valberedningsle-
damöterna och namnen på de aktieägare som de
företräder ska offentliggöras senast sex månader
före årsstämman. Valberedningens mandatperiod
sträcker sig fram till dess att ny valberedning
utsetts. Ordförande i valberedningen ska, om inte
ledamöterna enas om annat, vara den ledamot som
utsetts av den till röstetalet största aktieägaren.
3. Valberedningen ska konstitueras baserat på
aktieägarstatistik från Euroclear Sweden AB per den
sista bankdagen i augusti året före årsstämman och
övrig tillförlitlig ägarinformation som tillhandahållits
bolaget vid denna tidpunkt. Vid bedömningen av vil-
ka som utgör de fyra till röstetalet största ägarna ska
en grupp aktieägare anses utgöra en ägare om de (i)
ägargrupperats i Euroclear Sweden-systemet eller
(ii) offentliggjort och till bolaget skriftligen meddelat
att de träffat skriftlig överenskommelse att genom
samordnat utövande av rösträtten inta en långsiktig
gemensam hållning i fråga om bolagets förvaltning.
4. Om tidigare än två månader före årsstämman en
eller flera av aktieägarna som utsetts till ledamöter
i valberedningen inte längre tillhör de fyra till röst-
etalet största aktieägarna så ska ledamöter utsedda
av dessa aktieägare ställa sina platser till förfogande
och den eller de aktieägare som tillkommit bland
de fyra till röstetalet största aktieägarna ska efter
kontakt med valberedningens ordförande äga rätt
att utse ledamöter. Aktieägare som har utsett en
ledamot till valberedningen äger rätt att entlediga
sådan ledamot och utse ny ledamot till valbered-
ningen. Förändringar i valberedningens samman-
sättning ska offentliggöras på bolagets webbplats
så snart sådana skett.
5. Valberedningen ska arbeta fram förslag i nedans-
ende frågor att föreläggas årsstämman för beslut:
förslag till stämmoordförande,
förslag till styrelse,
förslag till styrelseordförande,
förslag till styrelsearvoden med uppdelningen
mellan ordförande och övriga ledamöter i styrel-
sen samt ersättning för utskottsarbete,
förslag till revisorer (i förekommande fall),
förslag till arvode för bolagets revisorer och
förslag till eventuella förändringar av denna
valberedningsinstruktion.
6. Ersättning ska ej utgå för ledamöter i valberedning-
en. Att valberedningen i samband med sitt uppdrag
i övrigt ska fullgöra de uppgifter som enligt bolags-
styrningskoden ankommer valberedningen och att
bolaget på begäran av valberedningen ska tillhanda-
74
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
hålla personella resurser så som sekreterarfunktion
i valberedningen för att underlätta valberedningens
arbete. Vid behov ska bolaget även kunna svara
för skäliga kostnader för externa konsulter som
av valberedningen bedöms nödvändiga för att
valberedningen ska kunna fullgöra sitt uppdrag.
Valberedningen inför årsstämman 2024 offentlig-
gjordes den 8 november 2023. Valberedningen har
följande sammansättning:
Alireza Etemad, representerar IK Investment Partners
Celia Grip, representerar Swedbank Robur Fonder
Andreas Berdal Lorentzen, representerar Delphi
Fondsforvaltning
Peter Magnusson, representerar Cicero Fonder
Hans Petersson, styrelsens ordförande
Till ordförande i valberedningen inför årsstämman
2024 utsågs styrelseledamoten Alireza Etemad, vilket
är en avvikelse från Svensk kod för bolagsstyrning.
Anledningen till avvikelsen är att de huvudägare som i
enlighet med valberedningens föreskrifter är repre-
senterade anser det önskvärt att företrädaren för den
röstmässigt största aktieägaren också är ordförande i
valberedningen.
Aktieägare har kunnat lämna förslag och synpunkter
till valberedningen fram till den 19 januari 2024. Valbe-
redningen tillämpar vid framtagande av sitt förslag till
styrelse regel 4.1 i Koden om mångfaldspolicy. Målet
med policyn är att styrelsen ska ha en med hänsyn
till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och
förhållanden i övrigt ändamålsenlig sammansättning,
präglad av mångsidighet och bredd avseende kompe-
tens, erfarenhet och bakgrund samt att en jämn
könsfördelning ska eftersträvas. Valberedningens
förslag till styrelseledamöter, arvodering av styrelsen
samt revisorsval och övriga relevanta förslag lämnas i
samband med kallelsen till årsstämman 2024.
Styrelsen och dess styrning
Styrelse
Styrelsen svarar bland annat för Netels förvaltning och
organisation, vilket innebär att styrelsen är ansvarig
för att fastställa mål och strategier, säkerställa
rutiner och system för utvärdering av fastställda mål,
fortlöpande utvärdera resultat och finansiell ställning,
utvärdera ledningen samt identifiera hur hållbarhets-
frågor påverkar bolagets risker och affärsmöjligheter.
Styrelsen utser också den verkställande direktören.
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som
revideras årligen och fastställs på det konstituerande
styrelsemötet. Arbetsordningen reglerar bland annat
styrelsens arbetssätt, funktioner och fördelningen av
arbete mellan styrelseledamöterna och verkställande
direktören.
Vid det konstituerande styrelsemötet antar styrelsen
även instruktionen för verkställande direktören och
instruktioner för finansiell rapportering. Styrelsen
sammanträder enligt ett fastställt schema. Utöver
dessa styrelsemöten kan ytterligare styrelsemöten
sammankallas för att behandla frågor som inte kan
hänskjutas till nästa ordinarie styrelsemöte. Utöver
styrelsemötena för styrelseordföranden och verk-
ställande direktören en fortlöpande dialog rörande
ledningen av bolaget.
Styrelsen har fastställt 16 policyer som är koncern-
övergripande och reglerar hur bolaget liksom dess
dotterbolag och medarbetare ska uppträda och agera
med målet att bedriva ett långsiktigt hållbart före-
tagande. Policyerna revideras och fastställs årligen i
samband med det konstituerande mötet eller – om
det är påkallat – under året. Efterlevnaden av policyerna
följs upp i internkontroller och av bolagets externa
revisorer.
Styrelsens ordförande
Enligt styrelsens arbetsordning har styrelsens ord-
förande ett särskilt ansvar för att hålla regelbunden
kontakt med verkställande direktören för att övervaka
och diskutera bolagets utveckling. Ordföranden ska
tillse att verkställande direktören håller styrelsens
ledamöter informerade om Netels ekonomiska ställ-
ning, finansiella planering och utveckling. Styrelsens
ordförande ansvarar också för att det varje år sker en
utvärdering av styrelsens arbete.
Styrelsens sammansättning
Enligt bolagsordningen ska styrelsen bestå av lägst
tre ledamöter och högst tio ledamöter. Styrelsen väljs
årligen på årsstämma för tiden till dess nästa årsstäm-
ma har hållits.
Styrelsen utgörs av sju ledamöter och presenteras
närmare på sidorna 80-81. CFO närvarar vid samtliga
styrelsemöten utom när verkställande direktörens
arbete utvärderas.
Styrelsens arbete under 2023
Under 2023 har styrelsen hållit 22 protokollförda möten.
Vid mötena har styrelsen bland annat behandlat förvärv
samt fasta punkter såsom affärs- och marknadsläge,
ekonomisk rapportering, budget och projekt. Därutöver
har övergripande strategiska frågor avseende bland
annat omvärldsfrågor, tillväxtmöjligheter och hållbarhet
analyserats. Styrelsen har träffat bolagets revisor utan
närvaro av ledningen en gång under året.
Styrelsens utskott
Utskottens ledamöter och dess ordförande utses vid
det konstituerande styrelsemötet för ett år i taget. Ar-
betet i utskotten sker utifrån framtagna instruktioner
för respektive utskott. Utskottens arbete är i huvudsak
beredande och rådgivande inom respektive område.
Styrelsen kan emellertid delegera beslutsbefogenhe-
ter till utskotten i vissa frågor.
75
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Bolagsstyrningsrapport
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet ska förbereda förslag avseende
ersättningsriktlinjer, ersättningar och andra ansll-
ningsvillkor för verkställande direktören och övriga
ledande befattningshavare.
Principerna omfattar bland annat förhållandet mellan
fast och eventuell rörlig ersättning samt sambandet
mellan prestation och ersättning, huvudsakliga villkor
för eventuell bonus och incitamentsprogram samt
huvudsakliga villkor för övriga förmåner, pension,
uppsägning och avgångsvederlag. För verkställande
direktören gäller även att styrelsen i sin helhet
fastställer ersättning och andra ansllningsvillkor.
Aktierelaterade incitamentsprogram till koncernled-
ningen beslutas av bolagsstämman.
Utskottet ska vidare biträda styrelsen i övervakningen
av det system genom vilket bolaget uppfyller lag,
börsregler och Koden gällande bestämmelser om
offentliggörande av information som har med ersätt-
ning till verkställande direktören och andra ledande
befattningshavare att göra. Utskottet ska också följa
och utvärdera eventuella pågående och under året
avslutade program för rörliga ersättningar för verkstäl-
lande direktören och andra ledande befattningshavare,
tillämpningen av de riktlinjer för ersättning till verkstäl-
lande direktören och andra ledande befattningshavare
som bolagsstämman fattat beslut om samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer.
Ersättningsutskottet har under 2023 utgjorts av Nina
Macpherson, ordförande, Alireza Etemad och Hans
Petersson. Under 2023 har utskottet haft fyra proto-
kollförda möten samt underhandskontakter vid behov.
Närvaron i ersättningsutskottet framgår av tabellen
Styrelsens närvaro, oberoende och ersättningar 2023.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, övervaka den finansiella
rapporteringen, övervaka effektiviteten i den interna
kontrollen och riskhanteringen, hålla sig informerat om
revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen, granska och övervaka revisorernas opartiskhet
och självständighet och därvid särskilt uppmärksamma
om revisorerna tillhandahåller bolaget andra tjänster än
revisionstjänster samt bistå vid utarbetandet av förslag
till bolagsstämmans beslut om val av revisorer.
Revisionsutskottet har efter årsstämman 2023 utgjorts
av Ann-Sofi Danielsson, ordförande, Carl Jakobsson
och Göran Lundgren. Styrelsen anser att ledamöterna
är sakkunniga inom revisionsutskottets områden och
uppfyller oberoendekraven enligt Koden och aktiebo-
lagslagen. Till mötena i revisionsutskottet kallas utöver
utskottets ledamöter även CFO samt när så erfordras,
revisor, VD eller andra tjänstemän i bolaget. Under 2023
har utskottet haft sju protokollförda möten. Närvaron
i revisionsutskottet framgår av tabellen Styrelsens
närvaro, oberoende och ersättningar 2023. Bolagets
revisor har deltagit i sex av mötena.
Anbudsutskottet
Anbudsutskottet är ett organ inom bolagets styrelse
med uppgift att för styrelsen förbereda frågor avseende
lämnande, antagande och uppföljning av anbud samt
affärer av större betydelse. Anbudsutskottet har styrel-
sens mandat att, efter särskild och individuell prövning,
utöka vd:s befogenhet att lämna anbud som har ett
sammanlagt värde större än 30 MSEK eller avtal med en
löptid överstigande fem år samt övervakar och utvär-
derar anbudsprocessen. Utskottet rapporterar löpande
till styrelsen och kan också hantera övriga frågor som
hanteras av styrelsen. VD är föredragande i utskottet.
Anbudsutskottet har efter årsstämman 2023 utgjorts
av Hans Petersson, ordförande, Alireza Etemad och
Göran Lundgren. Under 2023 har utskottet haft 19 pro-
tokollförda möten. Jeanette Reuterskiöld har deltagit i
egenskap av tf VD och VD. Närvaron i anbudsutskottet
framgår av tabellen Styrelsens närvaro, oberoende och
ersättningar 2023.
Utvärdering av styrelsens arbete
Bolagets styrelseutvärdering skedde i november
2023 och presenterades för styrelsen i december
2023. Utvärderingen skedde i form av en enkät som
omfattar olika aspekter av styrelsens arbete och
dess insatser för att skapa värde. Utvärderingen
visar styrelseledamöternas uppfattningar om hur
styrelsearbete bedrivs och om åtgärder ska vidtas för
att utveckla och förbättra styrelsearbetet. Resultatet
av utvärderingen är också ett viktigt underlag för
valberedningens arbete inför kommande årsstämma.
Resultatet har därför presenterats för både styrelsen
och valberedningen.
Ersättning till styrelseledamöter
Arvode och annan ersättning till styrelseledamöterna,
inklusive ordföranden, fastställs av bolagsstämman.
Vid årsstämman 2023 beslutades att arvode till
styrelsens ordförande ska utgå med 525 000 kr och att
arvode till övriga styrelseledamöter ska utgå med
315 000 kr. Vidare beslöts att arvode till revisions-
utskottets ordförande ska utgå med 100 000 kr och
att arvode till övriga ledamöter i revisionsutskottet ska
utgå med 50 000 kr samt att arvode till ersättnings-
utskottets ordförande ska utgå med 70 000 kr och att
arvode till övriga ledamöter i ersättningsutskottet ska
utgå med 35 000 kr.
Verkställande direktören
Verkställande direktören är underordnad styrelsen
och ansvarar för den löpande förvaltningen och
dagliga driften. Arbetsrdelningen mellan styrelsen
och verkställande direktören anges i arbetsordningen
för styrelsen och VD-instruktionen. Verkställande
direktören ansvarar också för att upprätta rapporter
och sammanställa information inför styrelsemöten
och för att presentera materialet på styrelsemötena.
76
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
Enligt instruktionerna för finansiell rapportering är
verkställande direktören ansvarig för den finansiella
rapporteringen och ska säkerställa att styrelsen
erhåller tillräckligt med information för att styrelsen
ska kunna utvärdera den finansiella ställningen.
Verkställande direktören ska kontinuerligt hålla
styrelsen informerad om utvecklingen av verksam-
heten, omsättningen, resultaten och den ekonomiska
ställningen, likviditets- och kreditläget, viktigare
affärshändelser samt varje annan händelse, om-
ständighet eller förhållande som kan antas vara av
väsentlig betydelse för aktieägarna.
Styrelsen utvärderar årligen VD:s arbetssätt och
prestation.
Den 16 maj 2023 meddelade VD Ove Bergkvist Netels
styrelse att han avgår som VD och koncernchef i bolaget
av personliga skäl. Styrelsen utsåg Jeanette Reuterskiöld,
ledamot i styrelsen sedan 2022, till tillförordnad VD och
koncernchef. Den 4 december 2023 utsåg styrelsen
Jeanette Reuterskiöld till VD och koncernchef.
Koncernledningen
Koncernledningen är ett samrådsorgan åt VD och
driver övergripande strategi- och utvecklingsfrågor
liksom den dagliga verksamheten. Koncernledningen
sammanträder en gång i månaden och har kontinuer-
liga avstämningar för behandling av löpande ärenden,
strategier och diskussioner. Den 24 januari 2023 utgs
Stefan Ljunglin till landschef för Netel i Finland och
medlem i koncernledningen. Den 10 januari 2024 valde
Peter Andersson att avsluta sin anställning som CFO på
Netel Group och Fredrik Helenius, koncernredovisnings-
chef, tillträdde som tf CFO med omedelbar verkan.
Fredrik Helenius utsågs till CFO den 26 januari 2024.
Den 16 februari 2024 annonserades en ny organisations-
struktur och koncernledning. Omorganisationen inne-
bär att cheferna för Infraservices och Kraft i Sverige har
koncernövergripande ansvar för respektive verksam-
hetsområde. Chefen för telekom i Norge har koncernö-
vergripande ansvar för telekomverksamheten. Den nya
koncernledningen utgörs av Jeanette Reuterskiöld, VD
och koncernchef, Fredrik Helenius, CFO, Klas Eldebrandt,
chef division Kraft, Fredrik Land, chef division Infra-
services, Edward Olastuen, chef division Telekom och
Johan Olofsson, Group Operational Support. För att
stötta ledningen i analys och beslutsfattande ändras
också rapporteringsstrukturen. För mer information, se
sidan 29 och not 33. Koncernledningen presenteras på
sidorna 82-83.
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Årsstämman 2022 beslöt om följande riktlinjer för
ersättning och andra anställningsvillkor för VD samt
övriga medlemmar av Netel Holding AB (publ)’s
koncernledning:
Tillämpningsområde
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas,
och förändringar som görs i redan avtalade ersätt-
ningar, efter det att riktlinjerna antagits av bolags-
stämman. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som
beslutas av bolagsstämman.
Beträffande anställningsförhållanden för medlem av
koncernledningen som är anställd eller bosatt utanför
Sverige eller är utländsk medborgare får vederbörliga
anpassningar göras för att följa tvingande regler eller
etablerad lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergri-
pande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Styrelsens närvaro, oberoende och ersättningar 2023
Ledamot Styrelsemöte
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Anbuds-
utskott
Oberoende i
förhållande
till bolaget
Oberoende i
förhållande till
större aktieägare
Utbetald
ersättning
2023
1
Hans Petersson,
ordförande
22/22 4/4 17/19 Ja Ja 267 500
Ann-Sofi
Danielsson
22/22 7/7 Ja Ja 200 000
Alireza Etemad 22/22 4/4 19/19 Ja Nej 167 500
Carl Jakobsson 21/22 6/7 Ja Nej 175 000
Göran Lundgren 20/22 6/7 15/19 Ja Ja 175 000
Nina Macpherson 20/22 4/4 Ja Ja 185 000
Jeanette
Reuterskiöld
21/22 14/14 Nej Ja 150 000
Totalt 22 7 4 19 1 320 000
Totalt inklusive
sociala avgifter
1 640 890
1
Utbetald ersättning 2023 avser arvode för andra halvåret 2022.
77
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Bolagsstyrningsrapport
Främjande av Netels affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet
För att bli en ledande leverantör av infranättjänster i
norra Europa har Netel fastställt två strategiska priorite-
ringar: kärnverksamhetens utveckling samt geografisk
diversifiering och diversifiering av verksamheten. Dessa
mål kan uppnås antingen genom initiativ för organisk
tillväxt eller genom sammanslagning och förvärv.
En framgångsrik implementering av bolagets affärs-
strategi och för att kunna tillvarata bolagets långsik-
tiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter
att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade
medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda
ersättning och andra anställningsvillkor på marknads-
mässiga och konkurrenskraftiga villkor med beaktan-
de av ersättningspraxis i hemlandet för varje medlem
av koncernledningen. Dessa riktlinjer möjliggör att
koncernledningen kan erbjudas en marknadsmässig
och konkurrenskraftig totalersättning.
Ersättningsformer
Den totala årliga ersättningen till koncernledningens
medlemmar ska baseras på marknadsmässiga villkor
och vara konkurrenskraftig samt avspegla respektive
medlems ansvar och prestation. Den totala årliga
ersättningen ska bestå av (i) fast grundlön, (ii) rörlig
kontantersättning, (iii) pensionsrmåner och (iv) övriga
förmåner (vilka anges exklusive sociala avgifter nedan).
Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av
dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och
aktiekursrelaterade ersättningar.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till
förutbestämda och mätbara mål, vilka beskrivs vidare
nedan, och får uppgå till högst 100 procent för VD och
50 procent för övriga i koncernledningen av den årliga
grundlönen.
Medlemmarna av koncernledningen kan omfattas av
avgiftsbestämda eller förmånsbestämda pensionspla-
ner för vilka försäkringspremierna baseras på respekti-
ve medlems årliga grundlön och betalas av Netel under
anställningen. Försäkringspremierna ska uppgå till
högst 30 procent av den årliga grundlönen.
Övriga förmåner, till exempel tjänstebil, extra sjukr-
säkring eller företagshälsovård ska kunna utgå i den
utsträckning detta bedöms vara marknadsmässigt på
den relevanta marknaden för respektive medlem av
koncernledningen. Premier och andra kostnader med
anledning av sådana förmåner får sammanlagt uppgå
till högst 20 procent av den årliga grundlönen.
Kriterier för tilldelning av rörlig kontantersättning
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till
förutbestämda och mätbara finansiella mål och kan
även vara kopplad till strategiska och/eller funktionella
mål, individuellt anpassade utifrån ansvar och funktion.
Dessa mål ska vara utformade i syfte att främja Netels
affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, genom att exempelvis ha en koppling till
affärsstrategin eller främja den ledande befattningsha-
varens långsiktiga utveckling inom Netel.
Ersättningsutskottet ska för styrelsen bereda, följa och
utvärdera frågor avseende rörlig kontantersättning
till koncernledningen. Inför varje årlig mätperiod för
uppfyllelse av kriterier för tilldelning av rörlig kontanter-
sättning ska styrelsen, baserat på ersättningsutskottets
arbete, fastställa vilka kriterier som bedöms relevanta
för den kommande mätperioden. När mätperioden
har avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning
kriterierna uppfyllts. Bedömningar avseende huruvida
finansiella mål har uppnåtts ska baseras på ett fastställt
finansiellt underlag för aktuell period. Rörlig kontan-
tersättning kan betalas ut efter avslutad mätperiod.
Utbetald rörlig kontantersättning kan återkrävas när
sådan rätt följer av det relevanta individuella avtalet.
Ytterligare rörlig kontantersättning kan utgå vid
extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana
extraordinära arrangemang är tidsbegränsade och
endast görs på individnivå antingen i syfte att rekrytera
eller behålla ledande befattningshavare, eller som er-
sättning för extraordinära arbetsinsatser utöver ledande
befattningshavarens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan
ersättning får inte överstiga ett belopp motsvarande
100 procent av den fasta grundlönen med undantag
för extraordinär ersättning för VD vars extraordinära
ersättning inte får överstiga ett belopp motsvarande
250 procent av den fasta grundlönen. Extraordinär
ersättning får ej utges mer än en gång per år och per
individ. Beslut om sådan ersättning för VD ska fattas av
styrelsen på förslag av ersättningsutskottet. Beslut om
dan ersättning för övriga ledande befattningshavare
ska fattas av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet
efter konsultation med VD.
Anställningstid och upphörande av anställning
Medlemmarna av koncernledningen ska vara anställ-
da tills vidare. Vid uppsägning från Netels sida får
uppsägningstiden vara högst 12 månader för VD och 6
månader för övriga medlemmar av koncernledningen.
Vid uppgning ska ersättningsskyldigheten för Netel,
inklusive avgångsvederlag och ersättning under
uppsägningstiden, för samtliga i koncernledningen
maximalt motsvara 18 månaders grundlön och övriga
anställningsrmåner. Vid egen uppsägning får
uppsägningstiden vara högst 6 månader, utan rätt till
avgångsvederlag.
Under uppsägningstiden utgår full lön och andra
anställningsförmåner, med avräkning för lön och annan
ersättning som erhålls från annan anställning eller verk-
samhet som den anställde har under uppsägningstiden.
Medlem av koncernledningen ska, för tid då avgångs-
vederlag inte utgår, kunna ersättas för konkurrensbe-
gränsande åtaganden. Sådan ersättning får samman-
lagt uppgå till högst 60 procent av den månatliga
grundlönen vid tidpunkten för uppsägning och ska
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
endast betalas under den tid som det konkurrens-
begränsande åtagandet är tillämpligt, som längst en
period om tolv månader.
Ersättning och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersätt-
ningsriktlinjer har ersättning och anställningsvillkor
för Netels anställda beaktats genom att uppgifter
om anställdas totalersättning, ersättningens kompo-
nenter samt ersättningens ökning och ökningstakt
över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets
och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av
skäligheten av riktlinjerna.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över
och genomföra riktlinjerna
I ersättningsutskottets uppgifter ingår att bereda
styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning
till koncernledningen. Styrelsen ska upprätta förslag
till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga
fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna
ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolags-
stämman. Ersättningsutskottet ska även följa och
utvärdera program för rörliga ersättningar för koncern-
ledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till
koncernledningen samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i Netel. Ersättningsutskottets
ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte VD
eller andra medlemmar av koncernledningen i den
mån de berörs av frågorna.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt
eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl
för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose
Netels långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet,
eller för att säkerställa Netels ekonomiska bärkraft. Som
angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter
att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket
innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Styrelsen för Netel Holding AB (publ) föreslår att
årsstämman 2024 beslutar om riktlinjer för ersättning
till VD samt övriga medlemmar av koncernledningen
enligt följande. Riktlinjerna föreslås gälla tillsvidare och
överensstämmer väsentligen med de principer som
hittills har tillämpats.
Tillämpningsområde
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas,
och förändringar som görs i redan avtalade ersättning-
ar, efter det att riktlinjerna antagits av bolagsstämman.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av
bolagsstämman.
Beträffande anställningsförhållanden för medlem av
koncernledningen som är anställd eller bosatt utanför
Sverige eller är utländsk medborgare får vederbörliga
anpassningar göras för att följa tvingande regler eller
etablerad lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergri-
pande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Främjande av Netels affärsstrategi, långsiktiga
intressen och hållbarhet
För att bli en ledande leverantör av infranättjänster i
norra Europa har Netel fastställt två strategiska priorite-
ringar: kärnverksamhetens utveckling samt geografisk
diversifiering och diversifiering av verksamheten. Dessa
mål kan uppnås antingen genom initiativ för organisk
tillväxt eller genom sammanslagning och förvärv.
En framgångsrik implementering av bolagets affärs-
strategi och för att kunna tillvarata bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att
bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade
medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda
ersättning och andra anställningsvillkor på marknads-
mässiga och konkurrenskraftiga villkor med beaktande
av ersättningspraxis i hemlandet för varje medlem
av koncernledningen. Dessa riktlinjer möjliggör att
koncernledningen kan erbjudas en marknadsmässig
och konkurrenskraftig totalersättning.
Ersättningsformer
Den totala årliga ersättningen till koncernledningens
medlemmar ska baseras på marknadsmässiga villkor
och vara konkurrenskraftig samt avspegla respektive
medlems ansvar och prestation. Den totala årliga
ersättningen ska bestå av (i) fast grundlön, (ii) rörlig
kontantersättning, (iii) pensionsrmåner och (iv) övriga
förmåner (vilka anges exklusive sociala avgifter nedan).
Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av
dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och
aktiekursrelaterade ersättningar.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till
förutbestämda och mätbara mål, vilka beskrivs vidare
nedan, och får uppgå till högst 100 procent för VD och
50 procent för övriga i koncernledningen av den årliga
grundlönen.
Medlemmarna av koncernledningen kan omfattas av
avgiftsbestämda eller förmånsbestämda pensionspla-
ner för vilka försäkringspremierna baseras på respektive
medlems årliga grundlön och betalas av Netel under
anställningen. Försäkringspremierna ska uppgå till
högst 30 procent av den årliga grundlönen.
78 Bolagsstyrningsrapport
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Övriga förmåner, till exempel tjänstebil, extra sjukr-
säkring eller företagshälsovård ska kunna utgå i den
utsträckning detta bedöms vara marknadsmässigt på
den relevanta marknaden för respektive medlem av
koncernledningen. Premier och andra kostnader med
anledning av sådana förmåner får sammanlagt uppgå
till högst 20 procent av den årliga grundlönen.
Kriterier för tilldelning av
rörlig kontantersättning
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till
förutbestämda och mätbara finansiella mål och kan
även vara kopplad till strategiska och/eller funktionella
mål, individuellt anpassade utifrån ansvar och funktion.
Dessa mål ska vara utformade i syfte att främja Netels
affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, genom att exempelvis ha en koppling till
affärsstrategin eller främja den ledande befattningsha-
varens långsiktiga utveckling inom Netel.
Ersättningsutskottet ska för styrelsen bereda, följa och
utvärdera frågor avseende rörlig kontantersättning
till koncernledningen. Inför varje årlig mätperiod för
uppfyllelse av kriterier för tilldelning av rörlig kontanter-
sättning ska styrelsen, baserat på ersättningsutskottets
arbete, fastställa vilka kriterier som bedöms relevanta
för den kommande mätperioden. När mätperioden
har avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning
kriterierna uppfyllts. Bedömningar avseende huruvida
finansiella mål har uppnåtts ska baseras på ett fastställt
finansiellt underlag för aktuell period. Rörlig kontan-
tersättning kan betalas ut efter avslutad mätperiod.
Utbetald rörlig kontantersättning kan återkrävas när
sådan rätt följer av det relevanta individuella avtalet.
Ytterligare rörlig kontantersättning kan utgå vid
extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana
extraordinära arrangemang är tidsbegränsade och
endast görs på individnivå antingen i syfte att rekrytera
eller behålla ledande befattningshavare, eller som er-
sättning för extraordinära arbetsinsatser utöver ledande
befattningshavarens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan
ersättning får inte överstiga ett belopp motsvarande
100 procent av den fasta grundlönen med undantag
för extraordinär ersättning för VD vars extraordinära
ersättning inte får överstiga ett belopp motsvarande
250 procent av den fasta grundlönen. Extraordinär
ersättning får ej utges mer än en gång per år och per
individ. Beslut om sådan ersättning för VD ska fattas av
styrelsen på förslag av ersättningsutskottet. Beslut om
dan ersättning för övriga ledande befattningshavare
ska fattas av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet
efter konsultation med VD.
Anställningstid och upphörande av anställning
Medlemmarna av koncernledningen ska vara anställda
tills vidare. Vid uppsägning från Netels sida får upp-
sägningstiden vara högst 12 månader för VD och 9
månader för övriga medlemmar av koncernledningen.
Vid uppgning ska ersättningsskyldigheten för Netel,
inklusive avgångsvederlag och ersättning under
uppsägningstiden, för samtliga i koncernledningen
maximalt motsvara 18 månaders grundlön och
övriga anställningsförmåner. Vid egen uppsägning får
uppsägningstiden vara högst 6 månader, utan rätt till
avgångsvederlag.
Under uppsägningstiden utgår full lön och andra
anställningsförmåner, med avräkning för lön och
annan ersättning som erhålls från annan anställning
eller verksamhet som den anställde har under
uppsägningstiden.
Medlem av koncernledningen ska, för tid då avgångsve-
derlag inte utgår, kunna ersättas för konkurrensbegrän-
sande åtaganden. Sådan ersättning får sammanlagt
uppgå till högst 60 procent av den månatliga grund-
lönen vid tidpunkten för uppsägning och ska endast
betalas under den tid som det konkurrensbegränsande
åtagandet är tillämpligt, som längst en period om tolv
månader.
Ersättning och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersätt-
ningsriktlinjer har ersättning och anställningsvillkor
för Netels anställda beaktats genom att uppgifter om
anställdas totalersättning, ersättningens komponenter
samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har
utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens
beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av
riktlinjerna.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjerna
I ersättningsutskottets uppgifter ingår att bereda
styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning
till koncernledningen. Styrelsen ska upprätta förslag
till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga
fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna
ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolags-
stämman. Ersättningsutskottet ska även följa och
utvärdera program för rörliga ersättningar för koncern-
ledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till
koncernledningen samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i Netel. Ersättningsutskottets
ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte VD
eller andra medlemmar av koncernledningen i den
mån de berörs av frågorna.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt
eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl
för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose
Netels långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet,
eller för att säkerställa Netels ekonomiska bärkraft. Som
79Bolagsstyrningsrapport
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter
att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket
innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Revisor
Enligt bolagsordningen ska årsstämman utse lägst
en och högst två revisorer med eller utan revisorss-
uppleanter.
Deloitte AB har varit koncernens revisor sedan 2010
och valdes till bolagets revisor vid årsstämman 2023 för
tiden fram till utgången av årsstämman 2024. Jenny
Holmgren är huvudansvarig revisor. Jenny Holmgren
är auktoriserad revisor och medlem i FAR (branschor-
ganisationen för auktoriserade revisorer). Deloitte AB:s
adress är Rehnsgatan 11, 113 79 Stockholm.
Revisorerna deltar vid behov på revisionsutskottets
möten för att informera om det löpande revisionsar-
betet samt avrapporterar vid minst ett tillfälle till hela
styrelsen. Revisorn har under 2023 deltagit vid sex
möten med revisionsutskottet och ett med styrelsen.
Revisorn närvarar vid årsstämman och redogör för sin
granskning av Netels förvaltning och årsredovisning.
Därutöver granskar revisorerna delårsrapporten för
perioden januari–september, ersättningar till ledande
befattningshavare inklusive ersättningsrapporten
samt årsredovisningen inklusive bolagsstyrnings- och
hållbarhetsrapporterna.
Intern kontroll över finansiell
rapportering
Den interna kontrollen omfattar kontroll av bolagets
och koncernens organisation, förfarande och stödåt-
gärder. Målsättningen är att säkerställa att en tillförlit-
lig och korrekt finansiell rapportering sker, att bolagets
och koncernens finansiella rapportering är upprättad
i enlighet med tillämpliga lagar och redovisnings-
normer, att bolagets tillgångar är skyddade, samt att
andra krav är uppfyllda. Systemet för intern kontroll
syftar också till att övervaka att bolagets och koncer-
nens policyer, principer och instruktioner efterlevs.
Den interna kontrollen omfattar även analys av risker.
Koncernen identifierar, bedömer och hanterar risker
baserat på koncernens vision och mål. En bedömning
av strategiska, efterlevnadsmässiga, driftmässiga
och finansiella risker utförs årligen av verkställande
direktören och presenteras för revisionsutskottet och
styrelsen.
Styrelsen är ytterst ansvarig för den interna kontrollen
i bolaget. Processer för hantering av verksamheten
och för att leverera värde ska fastställas inom verk-
samhetsledningssystemet. Verkställande direktören är
ansvarig för processtrukturen inom koncernen.
Riskbedömning
En självutvärdering av minimikrav för definierade
kontroller som minskar identifierade risker för varje
affärsprocess ska utras årligen och rapporteras till
revisionsutskottet och styrelsen. Verkställande direk-
tören är ansvarig för processen för självutvärdering,
som underlättas av den interna kontrollfunktionen och
CFO. Dessutom utför funktionen för intern kontroll
granskningar av risk- och internkontrollsystemet enligt
den plan som överenskommits med styrelsen.
Enligt Koden ingår det i styrelsens uppgifter att
se till att det finns effektiva system för uppföljning
och kontroll av bolagets verksamhet. Processer och
åtgärder för kontroll har tagits fram i nära samarbete
med bolagets rådgivare vid noteringen på Nasdaq
Stockholm och är baserat på Netels behov och
nuvarande branschpraxis på det affärsområde bolaget
verkar inom. Bolaget arbetar systematiskt för att
säkerställa att den interna kontrollen är tillfredsställan-
de genom att bland annat utföra riskidentifikationer
och egenkontroller. CFO är ansvarig för den årliga
riskidentifieringen. Riskerna som identifieras delas in i
olika kategorier och värderas utifrån konsekvenser och
sannolikhet där egenkontrollerna av riskerna syftar till
att säkerställa en effektiv riskkontroll.
Den framarbetade riskidentifieringen presenteras
årligen för revisionsutskottet och styrelsen i Netel.
Kontrollmiljö och kontrollaktivitet
Intern kontroll definieras enligt praxis som en process
som involverar styrelsen, revisionsutskottet, verkstäl-
lande direktören, CFO, andra ledande befattningsha-
vare och övriga medarbetare och som syftar till att ge
en rimlig försäkran om att ett bolags mål uppnås vad
gäller: ändamålsenlig och effektiv verksamhet, tillför-
litlig rapportering och efterlevnad av tillämpliga lagar
och förordningar. Bolaget arbetar systematiskt för att
identifiera och utveckla processer för intern kontroll.
Varje kontroll- och processägare måste arbeta fram
en åtgärdsplan för identifierade ineffektiva kontroller.
Procesgaren måste rapportera in utvärderingen av
de kontrollerna till koordinatorn för intern kontroll och
CFO tillsammans med åtgärdsplaner för eventuella
kontroller som har utvärderats som ineffektiva.
Intern kontroll över finansiell rapportering syftar till
att skapa en rimlig säkerhet avseende tillförlitligheten
i den finansiella externa rapporteringen i form av
kvartals- och årsrapporter och bokslut samt att den
finansiella externa rapporteringen är upprättad i enlig-
het med tillämpliga lagar och redovisningsnormer och
andra krav på noterade bolag. Ytterst vilar ansvaret för
den interna kontrollen på styrelsen som kontinuerligt,
genom revisionsutskottet, utvärderar Netels riskhante-
ring och interna kontroll.
80 Bolagsstyrningsrapport
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Information och kommunikation
Interna styrdokument såsom regler, riktlinjer, manu-
aler och instruktioner hålls löpande uppdaterade i
ekonomihandboken och kommuniceras via interna
möten och annan riktad spridning. Övergripande
strategiska frågor kommuniceras till organisationen
genom intranät och medarbetarmöten.
Netels kommunikationspolicy syftar till att säkerslla
att all informationsgivning externt och internt är
korrekt, relevant och tillförlitlig. Policyn syftar till att
säkerställa att informationsskyldigheten efterlevs på
ett korrekt och fullständigt sätt. För aktieägare och
andra intressenter som vill följa Netels utveckling
publiceras aktuell finansiell information löpande på
webbplatsen netelgroup.com.
Uppföljning
Styrelsen gör löpande uppföljningar av effektivitet i de
interna kontrollerna och diskuterar väsentliga frågor
rörande redovisning och rapportering. Bolaget arbetar
utifrån dokumenterade standardrutiner och arbets-
instruktioner. Dessa rutiner och instruktioner revideras
internt och avvikelser rapporteras till ledningen och
större avvikelser till styrelsen. Bolagets revisor reviderar
internkontrollen och rapporterar avvikelser, påpekan-
den och aktivitetsförslag till revisionsutskottet. VD
rapporterar regelbundet till styrelsen uppföljning av
verksamhetsmål i affärsplanen. VD lägger fram förslag
till delårsrapporter och bokslutskommuniké, som
godkänns av styrelsen innan de offentliggörs.
Revisionsutskottet tar kontinuerligt del av arbetet med
interna kontroller samt processer avseende finansiell
rapportering. Revisionsutskottet tar även del av de
externa revisorernas rapport avseende granskning
och rekommendationer av interna kontroller vilket
rapporteras vidare till ledning och styrelse.
Policyer, riktlinjer och rutiner uppdateras och utvärde-
ras vid behov men minst årligen. Styrelsen ansvarar
för att upprätthålla övergripande styrdokument och
VD, eller den VD utser i sitt ställe, ansvarar för övriga
dokument.
Intern revision
Styrelsen har under 2023 utvärderat koncernens
behov av internrevision vilket resulterade i att styrelsen
gjort bedömningen att Netel, utöver befintliga pro-
cesser och funktioner för intern kontroll, inte behöver
införa en egen internrevisionsfunktion 2023. Styrelsen
har bedömt att den övervakning och granskning som
utförs internt, tillsammans med den externa revisionen
är tillräcklig för att upprätthålla en effektiv intern
kontroll avseende den finansiella rapporteringen.
Investerarrelationer
Bolagets VD och CFO ansvarar för kontakterna med
aktieägarna. Bolaget informerar aktieägarna via årsre-
dovisningen, bokslutskommunikén, delårsrapporter-
na, pressmeddelanden samt webbplatsen netelgroup.
com. Dessutom har Netel deltagit i investerarträffar
och andra investeraraktiviteter, både i Sverige och
utomlands.
Policyer antagna av styrelsen
Uppförandekod
Uppförandekod för leverantörer
HR-policy
Hälsa- och säkerhetspolicy
Miljöpolicy
Finanspolicy
Policy för informationssäkerhet
Insiderpolicy
Närståendepolicy
Kommunikationspolicy
IT-policy
Inköpspolicy
Transfer pricing policy
Internkontrollspolicy
Riskhanteringspolicy
Policy för styrande dokument
81Bolagsstyrningsrapport
82 Bolagsstyrningsrapport - styrelse
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Hans Petersson
Styrelseordförande
Invald i styrelsen: 2017
Född: 1951
Utbildning: Jägmästarexamen från Skogshögskolan i Stockholm.
Övriga styrelseuppdrag: -
Tidigare befattningar: Styrelseordförande Schenck Process Holding GmbH och ÅR
Packaging AB. Styrelseledamot San Sac AB och Skånska Energi AB (publ).
Aktieinnehav i Netel: 240 011 aktier.
Ann-Sofi Danielsson
Styrelseledamot
Invald i styrelsen: 2022
Född: 1959
Utbildning: Civilekonomexamen, Uppsala Universitet.
Övriga nuvarande befattningar: Styrelseledamot Building Automation Nordic AB,
Building Automation Nordic Holding AB, Pandox AB, Rusta AB, Singö Home Konsult
& Friskvård AB och Vasakronan AB. Ordförande revisionsutskotten i Pandox AB, Rusta
AB och Vasakronan AB.
Tidigare befattningar: CFO Bonava och CFO NCC.
Aktieinnehav i Netel: 5 000 aktier
Alireza Etemad
Styrelseledamot
Invald i styrelsen: 2016
Född: 1976
Utbildning: Studerat för en Master of Science i Industriell Ekonomi vid Linköpings
Tekniska Högskola. Master i Telekommunikationsteknik/Management från Institut
National des Télécommunications i Paris.
Övriga nuvarande befattningar: Partner IK Investment Partners. Styrelseledamot IK
Investment Partners Norden AB. Styrelseordförande Oriac CC AB, Oriac MPP AB, Cecure
Bidco AB, Cecure Holding AB, Cecure Manco (A) AB, Cecure Manco (B) AB, Cecure Manco
(C) AB, Cecure MidCo AB, Cecure TopCo AB, Ren10 Top Holding AB, Renta ManCo A1 AB,
Renta ManCo A2 AB, Renta ManCo A3 AB, Renta ManCo C1 AB, Renta ManCo C2 AB,
Renta ManCo C3 AB, Truesec Group AB och Truesec Holding AB. Styrelseledamot i Aspia
Group AB, Aspia AB, Aspia Group Holding AB, Advania AB, Ainavda HoldCo AB, Ren10
Group Holding AB, Ren10 Holding AB, Skeppsbrons Skatt AB, Marconi LLC, Damete
Investments AB och Azerila Investments AB.
Tidigare befattningar: Styrelseledamot Actic Group AB (publ), ELLAB A/S, Visolit AS
och RHN Invest AB.
Aktieinnehav i Netel: 407 728 aktier.
Styrelse
83Bolagsstyrningsrapport - styrelse
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Carl Jakobsson
Styrelseledamot
Invald i styrelsen: 2016
Född: 1986
Utbildning: Masterexamen från Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga nuvarande befattningar: Partner IK Investment Partners. Styrelseledamot IK
Investment Partners Norden AB, Leonardo BC AB och Leonardo HC AB (Mecenatgrup-
pen), Michelangelo HC AB (SiteVision) och Truesec Group AB.
Tidigare befattningar: Styrelseledamot Responda Group AB och Aspia AB. Styrelse-
suppleant Ramudden AB och Evac Group Oy.
Aktieinnehav i Netel: -
Göran Lundgren
Styrelseledamot
Invald i styrelsen: 2016
Född: 1948
Utbildning: Civilingenjörsexamen från Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm.
Management Programs från IFL, ABB, Vattenfall m.fl.
Övriga nuvarande befattningar: Styrelseledamot Sustainable Energy ANgels II AB,
Solarus Renewables AB och GL add wise AB.
Tidigare befattningar: Styrelseordförande Efficax Energy AB, Meltron AB, Meltron Oy,
Solarus Sunpower Holding AB och Solarus Sunpower Sweden AB. Styrelseledamot
Solarus Sunpower Holding BV och Solarus Smart Energy Solutions BV.
Aktieinnehav i Netel: 26 170 aktier.
Nina Macpherson
Styrelseledamot
Invald i styrelsen: 2021
Född: 1958
Utbildning: Juristexamen från Stockholms universitet.
Övriga nuvarande befattningar: Ledamot av Supervisory Board och revisionskommittén
för Traton SE. Styrelseledamot och ledamot revisionsutskottet i Scania AB och Scania
CV AB. Styrelseledamot Scandinavian Enviro Systems AB. Styrelsesuppleant M&K
Industrials AB och ledamot Aktiemarknadsnämnden.
Tidigare befattningar: Chefsjurist och sekreterare för styrelsen och dess utskott i
Telefonaktiebolaget LM Ericsson. Styrelseledamot Aktiemarknadsbolagens förening och
Stockholm Handelskammares skiljedomsinstitut. Styrelsesuppleant i Datasaab Contrac-
ting AB.
Aktieinnehav i Netel: 30 007 aktier.
Jeanette Reuterskiöld
Styrelseledamot, VD och koncernchef
Invald i styrelsen: 2022
Född: 1974
Utbildning: Högskoleingenjörsprogrammet Byggnadsteknik vid Mälardalens Högskola
i Västerås.
Övriga nuvarande befattningar: Styrelseordförande Qflow Group AB. Styrelseledamot
In3prenör AB och Svevia AB samt ordförande valberedningen för Sweden Green
Building Council.
Tidigare befattningar: Affärsområdeschef WSP Sverige, VD Arcona och olika tjänster
på Hifab, däribland VD.
Aktieinnehav i Netel: 22 651 aktier.
84 Bolagstyrningsrapport - ledningsgrupp
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Ledningsgrupp
Jeanette Reuterskiöld
VD och koncernchef
Född: 1974
Starr på Netel: 2023
Utbildning: Högskoleingenjörsprogrammet Byggnadsteknik vid Mälardalens Högskola i
Västerås.
Övriga nuvarande befattningar: Styrelseordförande Qflow Group AB. Styrelseledamot
In3prenör AB och Svevia AB samt ordförande i valberedningen för Sweden Green
Building Council.
Tidigare befattningar: Affärsområdeschef WSP Sverige, VD Arcona och olika tjänster
på Hifab, däribland VD.
Aktieinnehav i Netel: 22 651 aktier.
Fredrik Helenius
CFO
Född: 1990
Starr på Netel: 2020
Utbildning: Masterexamen från Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga nuvarande befattningar: -
Tidigare befattningar: Koncernredovisningschef för Netel Group
2020-2023. Konsult i redovisnings- och skattefrågor.
Aktieinnehav i Netel: 54 057 aktier.
Klas Eldebrandt
Chef division Kraft
Född: 1971
Starr på Netel: 2023
Utbildning: Tekniskt gymnasium
Övriga nuvarande befattningar: -
Tidigare befattningar: VD Bengt Dahlgren Projektledning AB. Under 15 år olika
roller inom Hifab, bland annat som marknadsområdeschef Öst.
Aktieinnehav i Netel: 1 390 aktier.
85Bolagstyrningsrapport - ledningsgrupp
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Ledningsgrupp
Fredrik Land
Chef division Infraservices
Född: 1986
Starr på Netel: 2021
Utbildning: Yrkeshögskola inom ekonomi
Övriga nuvarande befattningar: -
Tidigare befattningar : VD C-E Morberg Anläggning & Energi, Senior Business
Controller Netel. Olika roller inom BTH Bygg AB under fem år, bland annat som
Business Manager, och under sju år inom Züblin Scandinavia, ett dotterbolag
inom Strabag-koncernen.
Aktieinnehav i Netel: 899 aktier.
Edward Olastuen
Chef division Telekom
Född: 1985
Starr på Netel: 2015
Utbildning: -
Övriga nuvarande befattningar: Styrelseledamot Olastuen Eiendom AS.
Tidigare befattningar : -
Aktieinnehav i Netel: 232 099 aktier.
Johan Olofsson
Group Operational Support
Född: 1977
Starr på Netel: 2010
Utbildning: Eftergymnasiala utbildningar inom IT
Övriga nuvarande befattningar: -
Tidigare befattningar : Service Delivery Manager och projektchef inom Netel.
Tolv års erfarenhet som IT-konsult innan han började på Netel.
Aktieinnehav i Netel: 83 799 aktier.
86 Risker och riskhantering
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Risker och riskhantering
Netels verksamhet och rörelseresultat påverkas av
olika faktorer. Det pågår en kontinuerlig process på
alla nivåer i organisationen för att identifiera risker
samt bedöma hur respektive risk ska hanteras.
Netel är främst exponerat för bransch- och marknads-
relaterade risker, operationella risker, finansiella risker
och risker relaterade till beskattning och skattelag-
stiftning. Nedan specificeras de väsentliga risker som
Netel är utsatt för och hur de hanteras.
Riskerna inom hållbarhetsområdet beskrivs i hållbar-
hetsrapporten på sidan 65.
Risker hänförliga till branschen och marknader
Risk Beskrivning Hantering
Ökad konkurrens Konkurrensen kan öka i regionala och nationella
projekt om små lokala företag utvidgar sin verksamhet
eller om större konkurrenter utvidgar sin verksamhet till
Netels verksamhetsområden. Ökad konkurrens kan leda
till förlust av marknadsandelar, lägre vinstmarginaler och
ökad konkurrens om kvalificerade medarbetare.
Netels konkurrensfördelar är bolagets långa
erfarenhet av att leda kritiska infrastrukturprojekt,
breda kundbas och långvariga kundrelationer.
Med över 20 års erfarenhet av att leda komplexa
infrastrukturprojekt har Netel djup kunskap och
insikter i kritiska framgångsfaktorer som till exem-
pel tillståndsförfaranden, förståelse för hur miljön
kan komma att påverkas under utförandet och
kunskap om arbete i farliga miljöer. En viktig styr-
ka är också Netels decentraliserade organisation
som innebär att koncernen erbjuder kunderna
insikter och kunskap om lokala förhållanden och
regelverk samtidigt som dess dotterbolag agerar
med styrkan av en koncern.
Allvarliga
makroekonomiska
störningar
Efterfrågan på Netels tjänster påverkas vanligtvis inte av
mindre makroekonomiska variationer.
Allvarliga nedgångar i den ekonomiska aktiviteten
kommer sannolikt att påverka Netel negativt. En längre
period med låg tillväxt kan ha en väsentlig inverkan på
kundernas investeringsvilja.
Det finns en underliggande god tillväxt inom
Netels marknadssegment som drivs av starka
megatrender som klimatförändringen, digitalise-
ringen och behovet av att modernisera infrastruk-
turen. Samtidigt som infrastrukturen byggs ut
ökar kundernas behov av service och underhåll.
Netel ser därför goda möjligheter att fortsätta
växa både med befintliga och nya kunder i norra
Europa. Netels tillväxtstrategi innebär också att
bolaget ska växa inom nya segment och på nya
geografiska marknader vilket minskar beroendet
av enskilda sektorer och länders ekonomier.
Utebliven inflations-
kompensation
Det finns en risk för att koncernen inte kan kompensera
sig för prisökningar vilket kan ha en betydande negativ
effekt på det finansiella resultatet.
Koncernen har som riktlinje att inte teckna
kontrakt som saknar klausuler om priskompen-
sation.
Oförmåga att
anpassa strategi
och resurser till
teknikutveckling
eller förändrade
kundbeteenden
Om Netel inte kan förutse, bedöma eller anpassa sig till
tekniska förändringar till ett konkurrenskraftigt pris eller
tillhandahålla konkurrenskraftiga tjänster i tid eller på
tillfredsställande villkor, kan det leda till att Netel inte
kan konkurrera effektivt. Om Netel inte lyckas förnya sina
tjänster i jämförelse med konkurrenterna eller hålla jämna
steg med den tekniska utvecklingen eller anpassa sig till
förändrade kundbeteenden kan det leda till att kunder
väljer konkurrenter i stället för Netel, vilket kan ha en vä-
sentlig inverkan på Netels intäkter och därmed rörelsere-
sultat och finansiella ställning.
Netels förmåga att förutse, bedöma och anpassa
sig till snabba tekniska förändringar liksom
förmågan att snabbt och kostnadseffektivt kunna
erbjuda de tjänster som kunderna efterfrågar har
varit viktiga faktorer till bolagets goda resultat-
utveckling och långa kundrelationer. Genom
sin långa erfarenhet, en decentraliserad och
snabbrörlig organisation liksom medarbetare
med specialistkompetens fortsätter Netel att
värna en kultur där visionen är att vara kundernas
förstahandsval.
87Risker och riskhantering
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Risk Beskrivning Hantering
Oförmåga att
anpassa strategi
och resurser till
följd av mättade
marknader
Netel kan uppleva att marknaderna mättas när infrastruk-
turen inom en region eller land byggts ut eller modernise-
rats i tillräcklig skala. Det kan påverka omsättning, resultat
och kassaflöde om Netel inte kan vinna nya affärer och
flytta resurser när en marknad mättas.
Netel följer noga och bedömer påverkan av den
övergripande kort- och långsiktiga utvecklingen
på marknaderna för kritisk infrastruktur i norra
Europa samt vinnlägger sig om nära kundkontak-
ter för att förstå kundernas strategier och planer.
Dessa bedömningar ligger till grund för de årliga
strategiska övervägandena som påverkar mark-
nadsfokus och resursallokering.
Operationella risker
Risk Beskrivning Hantering
Oförmåga att iden-
tifiera, attrahera och
behålla högkvalifi-
cerad personal och
ledande befatt-
ningshavare
Netel är beroende av förmågan att anställa och behålla
högkompetenta projektledare och teknisk perso-
nal med den kompetens som behövs för att bedriva
verksamheten. Netel är också beroende av ledande
befattningshavares färdigheter, erfarenhet och insatser.
Om Netel misslyckas med att attrahera och behålla
högkvalificerade medarbetare och ledande befattnings-
havare riskerar bolaget att inte kunna upprätthålla eller
vidareutveckla verksamheten vilket kan ha en väsentlig
negativ inverkan på rörelseresultatet.
Netels decentraliserade organisation och starka
position på marknaden är viktiga faktorer till
att kvalificerade medarbetare söker sig till och
stannar hos Netel. Netel arbetar också för att
behålla och förstärka sin positiva kultur och
stärka sitt arbetsgivarvarumärke. Netel erbjuder
konkurrenskraftiga ersättningar och förmåner
liksom möjligheten för medarbetare att utvecklas
och växa inom koncernen. Medarbetarna ges
möjlighet till individuella karriär- och kompetens-
utvecklingsplaner.
Bristande succes-
sionsplanering
Koncernen brister i successionsplaneringen, vilket inne-
bär risk för att nyckelpersoner inte kan ersättas inom
acceptabel tid. Det kan påverka verksamheten negativt
och fördröja förhandlingar och projektutföranden vilket
kan ha en negativ effekt på det finansiella resultatet
liksom medarbetarnas engagemang och arbetsgivarva-
rumärket.
Affärsenheternas successionsplaner ska samlas på
koncernnivå och därefter ska en gemensam plan
för successionsplaneringen tas fram.
Brist på
projektledare
Netels verksamhet och möjlighet att utföra uppdrag på
ett effektivt sätt kan påverkas av brist på projektledare.
Varje land och affärsenhet har som stående
punkt på ledningsgruppsmötena tillgång på
projektledare på kort och lång sikt. Se också
riskerna Bristande successionsplanering
och Oförmåga att identifiera, attrahera och
behålla högkvalificerad personal och ledande
befattningshavare.
Oförmåga att
attrahera och
behålla yngre med-
arbetare
Det finns en risk att Netel inte kan möta yngre medar-
betares förväntningar på till exempel balans arbetsliv/
fritid vilket kan göra det svårt för Netel att behålla yngre
medarbetare. Det försvårar successionsplaneringen och
innebär att Netel långsiktigt kan tappa kunskap och
sakna starka kulturbärare.
Netel ska implementera en Livsfaspolicy för att
möta medarbetarnas behov i alla åldrar och faser
av livet. Netel ska också ta fram ett program för
sitt arbetsgivarvarumärke.
Expansion genom
förvärv
En del av Netels tillväxtstrategi är att förvärva företag.
Det finns en risk att Netel inte kommer att hitta att-
raktiva förvärv vilket påverkar tillväxtstrategin negativt.
Framtida förvärv innebär också risker som exempelvis:
integrationen tar resurser från övrig verksamhet och stör
den löpande verksamheten; förlust av nyckelpersoner i
de förvärvade företagen; oförmåga att bibehålla relatio-
nerna med de förvärvade företagens kunder; oförmåga
att förverkliga synergier och/eller strategiska fördelar
med förvärven samt oförutsedda skulder eller andra
fordringar från de förvärvade förtagen. Förvärv skulle
kunna leda till förluster, nedskrivningar eller skyldigheter
som påverkar Netels finansiella ställning eller rörelsere-
sultat negativt. Dessutom skulle Netel kunna emittera
aktier som ersättning för förvärvade verksamheter, vilket
kan späda ut nuvarande aktieägares andel.
Netel har en tydlig och strukturerad
förvärvsprocess som bland annat innebär
att bolaget söker förvärvsobjekt inom
närliggande sektorer som har liknande
marknadsegenskaper och fordrar samma
kompetenser som de segment där Netel redan
har en ledande position. Det gör att Netel
enkelt kan integrera nyförvärvade bolag. De
viktigaste förvärvskriterierna är att det finns
en stark kompetent ledning och identifierade
intäktssynergier. Netel föredrar förvärvsobjekt
med en affärsmodell som liknar Netels och som
har liknande eller högre lönsamhet. Det är också
av betydelse att ledningarna i de förvärvade
bolagen delar Netels vision och ambitioner.
88
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Risker och riskhantering
Risk Beskrivning Hantering
Förändringar i verk-
samhetsformer eller
projektstrukturer
Netels verksamhet baseras på projekt och ramavtal.
Riskerna förknippade med olika projekt och ramavtal
varierar beroende på typen av affärsform och projekt-
struktur. Riskerna med olika projekt varierar beroende
på projektens storlek. Stora projekt kännetecknas ofta
av intensiv konkurrens och erfarna kunder med stora
upphandlingsresurser, vilket leder till prispress. Projekten
sträcker sig ofta över långa perioder samt är komplexa
och förenade med komplicerade uppskattningar av arbe-
te och materialanvändning. Små projekt kännetecknas av
lokal konkurrens och starkare betoning på lokal närvaro.
Dessa innebär vanligtvis låg risk men även lägre inkomst-
potential. Netel fokuserar på projekt med större så kallade
”blue-chip”-kunder med stöd av ramavtal, men beroende
på verksamhetens och marknadens utveckling kan pro-
jektmixen variera vilket innebär att riskerna förknippade
med Netels projekt kan förändras över tid. Förändringar
i verksamhetsformer eller projektstrukturer kan påverka
riskprofilen för Netels projekt och därmed intjäningspo-
tentialen. Detta kan ha en negativ inverkan på bolagets
finansiella ställning och rörelseresultat.
Netel strävar efter att öka andelen ramavtal samt
service och underhåll som en del av den totala
affärsmixen för att på så sätt minska projektbe-
roendet.
Icke-exklusiva
ramavtal och
kontrakt utan
garanterade
volymer
Flera av Netels ramavtal med kunder är icke-exklusiva och
flertalet av dessa kontrakt anger inte några garanterade
volymer. Detta kan leda till en oväntad förlust av intäkter
och en minskning av förväntade ordervolymer vilket kan
ha en väsentlig negativ inverkan på Netels verksamhet,
finansiella ställning och rörelseresultat.
Netels processer, mål och aktiviteter syftar till att
nå visionen att Netel ska vara kundernas första-
handsval.
Beroende av ett
begränsat antal
kunder
Netel genererar en betydande del av sin försäljning från
ett begränsat antal kunder och varje betydande bortfall
av affärer från dessa kunder eller andra nyckelkunder
kan ha en väsentlig negativ inverkan på företagets
verksamhet, finansiella ställning och rörelseresultat.
Netel strävar efter att öka antalet kunder genom
att vinna nya kunder, bredda verksamheten till
nya marknadssegment och gå in i nya länder.
Arbetsplatsolyckor En olycka där Netels medarbetare, underleverantörer
eller andra tredje parter är inblandade kan skada
Netels rykte, påverka dess förmåga att konkurrera
om affärer och kan, om erforderliga försäkringar eller
skadelöshetsförbindelser saknas, ha en väsentlig
negativ inverkan på Netels verksamhet, finansiella
ställning och rörelseresultat.
Netels hållbarhetsarbete genomsyrar hela
verksamheten och är en integrerad del av
strategin. Allt Netel gör ska ske på ett ansvarsfullt
och hållbart sätt med höga etiska normer.
Bolaget ställer samma höga krav på sina
underentreprenörer och leverantörer. Goda
arbetsförhållanden är en av flera prioriterade
hållbarhetsfrågor där Netel har satt som mål att
ingen ska skadas när de utför uppgifter åt Netel.
Därför arbetar Netel proaktivt för att förebygga
och undvika risker på arbetsplatserna.
Kundavtal som
saknar ansvars-
begränsningar eller
har begränsningar
med höga belopps-
begränsningar
Vissa dotterbolag har ingått, och kan i framtiden
komma att ingå, kundavtal som saknar
tillfredsställande ansvarsbegränsningar och/eller
som har ansvarsbegräsningar med högt satta
beloppsbegränsningar avseende Netels ansvar. Om
något dotterbolag skulle bli skadeståndsskyldigt
kan det ha en väsentlig negativ inverkan på Netels
rörelseresultat och därmed finansiella ställning.
Netels policy är att inte teckna avtal utan
tillfredsställande ansvarsbegränsningar.
Befintliga avtal utan tillfredsställande
ansvarsbegränsningar avser projekt och dessa
projekt bevakas noggrant för att minimera risken
för att någon avvikelse uppstår som kan föranleda
skadeståndsskyldighet.
Väderförhållanden Netels verksamhet och möjlighet att utföra uppdrag
påverkas av väderfaktorer. En tidig eller sen vinter med
låga temperaturer påverkar grävprojekt negativt medan
höststormar kan innebära fler uppdrag för att säkra
kraftledningar.
Netel balanserar risken genom att bedriva
verksamhet i flera olika länder och regioner.
Byte av IT-system Under 2024 byter Netel affärssystem för rapportering,
uppföljning och projektredovisning. Misslyckad
implementering kan innebära fördröjningar i
fakturering och oplanerade kostnader för åtgärder.
Netel har förberett för systembytet sedan 2021.
Förberedelserna intensifierades under 2023 med
bland annat koncernomfattande workshops.
Netel bytte 2021 koncernkonsolideringssystem
utan fördröjningar eller allvarliga avvikelser från
implementeringsplanen.
89
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Risker och riskhantering
Risk Beskrivning Hantering
Cyberattacker eller
fel i IT-system
Cyberattacker, avbrott eller fel i kritiska system kan
leda till avbrott i viktiga affärsprocesser vilket kan
leda till negativa effekter på Netels rörelseresultat.
Avbrott eller fel kan också uppstå vid övergången till
nya IT-system. Avbrott eller fel i IT-systemen kan ock
påverka Netels behandling av personuppgifter och
leda till böter eller skadeståndskrav och förelägganden
från tillsynsmyndigheter om att åtgärda felet vilket
kan påverka Netels renommé och finansiella ställning
negativt.
Netel har en ledningsmodell för IT som inkluderar
styrning, standardiserade IT-processer och en
organisation för IT-säkerhet. IT-säkerhetsarbetet
omfattar kontinuerlig riskbedömning,
förebyggande åtgärder och användandet av
säkerhetsteknologier. Standardiserade processer
finns för implementering av nya system, för
ändring av befintliga system och den dagliga
driften. Större delen av Netels IT-system bygger
väletablerade system. Inom koncernen
genomförs regelbundet utbildningar och tester
inom IT-säkerhet.
Finansiella risker
Risk Beskrivning Hantering
Misslyckade
kalkyleringar och
bedömningar eller
misslyckad
projektledning
Risken för negativa konsekvenser till följd av brister
i kalkylering och bedömning eller projektledning är
särskilt hög i projekt med fast pris. I det fall Netel bär
risken för oförutsedda eller förändrade omständigheter
kan det också medföra avtalsenliga påföljder. Brister i
kalkylering eller projektledning och relaterade faktorer
kan ha en negativ inverkan på rörelseresultatet och i
förlängningen Netels finansiella ställning.
Netels strävar alltid efter att effektivt utveckla en
kvalitativ projektstyrning inom kritisk infrastruktur
och att ha högkvalificerade medarbetare med
specialistkompetens. För att kunna rekrytera
branschens bästa medarbetare arbetar Netel
ständigt med sitt arbetsgivarvarumärke. Ett viktigt
led i att bygga ett starkt arbetsgivarvarumärke är
Netels värdegrund som bland annat innebär att
bolaget uppmuntrar medarbetarnas initiativ till
vidareutveckling. Netel bedömer återkommande
aktuella kalkyleringar och bedömningar för att
säkerställa en korrekt finansiell rapportering.
Vidare strävar Netel efter att kontinuerligt förbättra
och effektivisera projektstyrningen vilket innebär
kompetensutveckling samt att utvärdera effektiva
hjälpmedel så som relevant systemstöd.
Refinansieringsrisk Med refinansieringsrisk avses risken för att en
finansiering inte kan erhållas eller förnyas vid utgången
av dess löptid eller endast kan erhållas eller förnyas
till väsentligt ökade kostnader. Netel finansierar
sin verksamhet främst genom eget kapital, lån och
eget kassaflöde. Det finns en risk för att ytterligare
kapital inte kan erhållas eller endast kan erhållas på
ogynnsamma villkor. Netel kan i framtiden komma
att bryta mot finansiella åtaganden och andra
skyldigheter i kredit- och låneavtalen som utgör
grund för uppsägning, på grund av det allmänna
ekonomiska klimatet eller störningar på kapital- och/
eller kreditmarknaderna. Detta kan påverka förmågan
att finansiera framtida verksamhet samt påverka Netels
förmåga att fullfölja affärsmöjligheter och -aktiviteter.
Netel erhöll i samband med noteringen på
Nasdaq Stockholm 2021 ny finansiering vilken från
tid till annan förlängts och omförhandlats. Under
2022 tecknade Netel ytterligare en kreditfacilitet
med ett svenskt statligt bolag. Den 31 december
2023 har Netel inga kortfristiga faciliteter
i förhållande till huvudsaklig finansiering
som nämnts ovan, varför Netel bedömer
refinansieringsrisken på kort- och medellång sikt
som låg. Den 31 december 2023 har Netel uppfyllt
sina åtaganden i nämnda facilitetsavtal med god
marginal.
Oförmåga att
effektivt hantera
exponeringen mot
ränte- och valuta-
kursrisker
Eventuella räntehöjningar kan öka Netels
finansieringskostnader vad gäller skulder med rörlig
ränta och öka kostnaderna för refinansiering av befintlig
skuldsättning och utfärdande av nya skulder. I takt med
att Netel fortsätter expandera sin verksamhet till befintliga
och nya marknader förväntas en stor och ökande andel
av nettoomsättning och försäljningskostnader att vara
redovisade i andra valutor än svenska kronor. Som ett
resultat av detta kommer Netels valutaomräkningsrisk att
öka varvid valutakursförändringar mellan svenska kronor
och övriga valutor som koncernens bedriver verksamhet i
kan leda till valutaförluster.
Netel arbetar nära sina bankkontakter för att
diskutera samt hantera exponeringen mot såväl
ränte- och valutakursrisker. Netel erhöll i samband
med noteringen på Nasdaq Stockholm 2021 samt
under 2022 ny finansiering och har inte identifierat
några betydande ränterisker på kort sikt. Vidare
bedömer Netel kontinuerligt valutakursrisken och
utvärderar alternativ till säkring från tid till annan.
90
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Risker och riskhantering
Risk Beskrivning Hantering
Successiv
vinstavräkning
Netels intäkter från projekt redovisas enligt metoden
successiv vinstavräkning. Det innebär att Netel redovisar
intäkter och vinster successivt under ett projekts
livscykel utifrån nedlagda kostnader i förhållande
till prognosticerade kostnader. Om prognosticerade
intäkter och kostnader innehåller felaktigheter kan
detta innebära att redovisade intäkter och resultat tas
upp med för höga belopp, vilket i sådana fall leder till
nedskrivningar av projektresultat och kan leda till en
negativ inverkan på Netels finansiella ställning.
Netel tillämpar successiv vinstavräkning när
intäkter och kostnader kan beräknas på ett tillför-
litligt sätt. Metoden innebär att resultatet jämnas
ut och speglar verkligheten på ett bättre vis. Netel
bedömer återkommande aktuella kalkyleringar
och bedömningar för att säkerställa uppdaterade
prognostiserade intäkter och kostnader samt en
korrekt finansiell rapportering.
Goodwill Immateriella tillgångar i form av goodwill utgör en
betydande del av Netels tillgångar. Goodwill är föremål
för nedskrivningsprövning. Redovisningsmässiga
nedskrivningar innefattar osäkerheter eftersom
bolaget måste göra framåtblickande antaganden som
beräknar återvinningsvärdet baserat på bland annat
antaganden om framtida kassaflöden. En negativ
trend i verksamheten kan tvinga bolaget att rapportera
nedskrivningar som motsvarar hela eller en del av det
bokförda värdet, vilket kan ha en väsentlig negativ
inverkan på Netels finansiella ställning och rörelseresultat.
Netel har en tydlig och strukturerad
förvärvsprocess. Se ovan under risken ”Expansion
genom förvärv”. Genom en noggrann
förvärvsanalys, tydliga förvärvskriterier,
strukturerad uppföljning, decentraliserad
organisation, aktivt arbete med successionsfrågor
och, för vissa av förvärven långsiktiga
villkorade tilläggsköpeskillingar, skapar Netel
förutsättningar för en fortsatt god utveckling i
förvärvade bolag.
Risk för lönsamhets-
problem i hela eller
delar av verksam-
heten
Netel kan komma att uppleva lönsamhetsproblem i hela
eller delar av verksamheten. Detta kan leda till problem
med att teckna nya eller förlängda kundavtal, förlora
leverantörer eller underentreprenörer, erhålla finansiering,
rekrytera nya medarbetare eller behålla befintliga
medarbetare.
Netels övergripande mål är att växa med
lönsamhet. Som ett led i strategin att växa
lönsamt arbetar Netel nära kunder och
leverantörer, analyserar marknadsutveckling,
råvarumarknader och leverantörskedjor
kontinuerligt på kort och lång sikt, följer
upp och prognostiserar projektportfölj och
-utförande. Netel arbetar ständigt med att ha
ett konkurrenskraftigt, attraktivt erbjudande
som stödjer målet att växa med lönsamhet.
Se också riskhantering under risker relaterade
till branschen och marknader samt operationella
och övriga finansiella risker.
Legala och regulatoriska risker
Risk Beskrivning Hantering
Bristande efterlev-
nad av tillämpliga
regler
Bristande efterlevnad av, eller oförmåga att
efterleva, tillämpliga regler kan leda till att Netel
blir föremål för sanktioner och kan resultera i
förlust av kontrakt, vilket kan medföra minskad
omsättning och lägre vinst samt minskat
kassaflöde.
En av Netels konkurrensfördelar är bolagets
långa erfarenhet av att leda projekt inom
kritisk infrastruktur vilket innefattar
kunskap om regelverk och riktlinjer. För att
upprätthålla kompetensen kring aktuella
regelverk och riktlinjer vinnlägger sig Netel
om att ha högkvalificerade medarbetare. Den
decentraliserade organisationen bidrar till att
Netels medarbetare har goda kunskaper om
lokala regelverk och riktlinjer.
Rättstvister, myn-
dighetsförfaranden
och skiljeförfaran-
den
Netel kan bli involverad i rättsliga förfaranden
eller skiljeförfaranden, särskilt sådana som rör
civilrättsligt ansvar, konkurrens, immateriella och
industriella rättigheter, skatt samt anställnings-
och miljöfrågor. Om utgången av ett rättsligt
förfarande, ett myndighetsförfarande eller ett
skiljeförande skulle vara ogynnsam, kan detta ha
väsentlig negativ påverkan på Netels verksamhet,
finansiella ställning och rörelseresultat.
I det fall Netel skulle bli föremål för
mer omfattande rättstvister tillämpas
försiktighetsprincipen och bedömda lämpliga
avsättningar kommer att ske. Netel har väl
etablerade samarbeten med juridisk kompetens
inom respektive jurisdiktion.
91
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Risker och riskhantering
Skatterisker
Risk Beskrivning Hantering
Beskattning och
skattelagstiftning
Netel är exponerad mot risker relaterade
till beskattning. Netel omfattas av komplex
skattelagstiftning i de jurisdiktioner
koncernen bedriver verksamhet. Förändringar
i skattelagstiftningen eller tolkning av
skattelagstiftningen kan ha en väsentlig negativ
påverkan på koncernens skattesituation, dess
effektiva bolagsskattesats samt det skattebelopp
som ska betalas.
Netel har väl etablerade samarbeten med
skatteexpertis inom respektive jurisdiktion
och tillämpar försiktighetsprincipen i
bedömningsfrågor.
Anställdas
återinvesteringar
Netel har genomfört ett antal nyemissioner av
aktier, till exempel för att möjliggöra ägarskap
för nyckelmedarbetare och återinvesteringar
av säljare av förvärvade företag med fortsatt
anställning inom koncernen efter förvärvet. Om
Skatteverket skulle anse att aktierna förvärvats
under marknadsvärdet finns en risk att skillnaden
bedöms vara en förmån för köparen som medför
en skyldighet för Netel att betala sociala avgifter
på samma belopp samt att skattetilläggsavgift
tillämpas på tillkommande sociala avgifter. Risken
finns också att instrumenten diskvalificeras som
värdepapper vilket leder till att sociala avgifter tas
ut för eventuell vinst efter utträdet. Detta kan ha
en negativ inverkan på Netels finansiella ställning
och rörelseresultat.
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Räkenskaper
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
94 Koncernredovisning
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Resultaträkning för koncernen
MSEK Not
2023-01-01
- 2023-12-31
2022-01-01
- 2022-12-31
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 2, 3 3 459 3 141
Övriga rörelseintäkter 32 25
Summa rörelsens intäkter 3 491 3 166
Rörelsens kostnader
Material och köpta tjänster -2 246 -1 981
Övriga externa kostnader 4 -328 -291
Kostnader för ersättningar till anställda 5, 6 -713 -653
Av- och nedskrivningar 11, 12, 13, 14, 15, 16 -76 -65
Summa rörelsens kostnader -3 363 -2 990
Rörelseresultat (EBIT) 128 176
Finansiella intäkter 7 11 15
Finansiella kostnader 7 -75 -30
Finansnetto -64 -15
Resultat före skatt 64 161
Skatt 9, 24 -20 -38
Årets resultat 44 123
Årets resultat hänförligt till
- moderbolagets ägare 44 123
- innehav utan bestämmande inflytande
0 0
Resultat per aktie
Resultat per aktie före och efter utspädning (SEK) 10 0,91 2,59
Genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning
(tusental)
10 48 480 47 726
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
95Koncernredovisning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Rapport över totalresultatet för koncernen
MSEK Not
2023-01-01
- 2023-12-31
2022-01-01
- 2022-12-31
Årets resultat 44 123
Poster som kommer att omklassificeras till resultatet
Omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter -25 5
Övrigt totalresultat för året -25 5
Årets totalresultat 18 129
Totalresultatet hänförlig till
- moderbolagets ägare
18 129
- innehav utan bestämmande inflytande
0 0
Summa totalresultat för året
18 129
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
96
Balansräkning för koncernen
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill 11 1 237 1 179
Övriga immateriella anläggningstillgångar 12 199 199
Summa immateriella anläggningstillgångar 1 437 1 379
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 13 5 0
Maskiner och andra tekniska anläggningar 14 59 55
Inventarier, verktyg och installationer 15 8 11
Nyttjanderättstillgångar 16 102 120
Summa materiella anläggningstillgångar 173 187
Finansiella anläggningstillgångar
Övriga finansiella tillgångar 19 13 9
Summa finansiella anläggningstillgångar 13 9
Övriga anläggningstillgångar
Uppskjuten skattefordran 24 16 10
Summa anläggningstillgångar 1 639 1 585
Omsättningstillgångar
Varulager
Råvaror och förnödenheter 8 8
Summa varulager 8 8
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 20 539 583
Avtalstillgångar 21 447 502
Övriga fordringar 0 44 15
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 22 22 57
Summa kortfristiga fordringar 1 052 1 157
Likvida medel 38 446 369
Summa likvida medel 446 369
Summa omsättningstillgångar 1 506 1 534
SUMMA TILLGÅNGAR 3 146 3 119
Koncernredovisning
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
97
Balansräkning för koncernen, forts
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital 23 1 1
Övrigt tillskjutet kapital 1 471 1 461
Reserver 23 -21 5
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat -317 -361
Summa eget kapital 1 133 1 105
Skulder
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 25, 29 951 967
Leasingskulder 25, 29 52 70
Övriga långfristiga skulder 36 26 179
Uppskjuten skatteskuld 24 68 68
Summa långfristiga skulder 1 097 1 283
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 25, 29 9 5
Leasingskulder 25, 29 44 48
Leverantörsskulder 335 323
Avtalsskulder 26 151 118
Aktuell skatteskuld 23 31
Övriga skulder 240 63
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 27 114 142
Summa kortfristiga skulder 916 731
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 146 3 119
Koncernredovisning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
98
Rapport över förändringar i eget kapital, koncernen
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
MSEK Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräknings-
reserv
Balanserade
vinstmedel inkl�
årets resultat
Summa eget kapital
hänförligt till moder-
bolagets ägare
Ingående eget kapital 2022-01-01 1 1 396 0 -485 911
Årets resultat - - - 123 123
Årets övrigt totalresultat - - 5 - 5
Årets totalresultat 0 0 5 123 129
Transaktioner med koncernens ägare
Genomförda emissioner 0 65 0 0 65
Summa 0 65 0 0 65
Utgående eget kapital 2022-12-31 1 1 461 5 -361 1 105
Ingående eget kapital 2023-01-01 1 1 461 5 -361 1 105
Årets resultat 0 0 0 44 44
Årets övrigt totalresultat 0 0 -25 0 -25
Årets totalresultat 0 0 -25 44 18
Transaktioner med koncernens ägare
Genomförda emissioner 0 10 0 0 10
Summa 0 10 0 0 10
Utgående eget kapital 2023-12-31 1 1 471 -21 -317 1 133
Netel Holding AB (publ) beslutade om en nyemission av
stamaktier den 8 februari 2023 vilket resulterade i en ökning
av aktiekapitalet från 741 670 SEK till 746 337 SEK. Aktierna
emitterades under en återinvestering i samband med genom-
fört förvärv och har ej påverkat kassaflödet.
Under fjärde kvartalet 2023 har Netel uppdaterat utvärdering-
en avseende karaktären av intern finansiering till utländska
verksamheter i utländsk valuta. Den uppdaterade Utvärde-
ringen innebär att finansieringen till utländska verksamheter
i utländsk valuta ses som en utvidgad nettoinvestering i dessa
utländska verksamheter och valutakurseffekter från dessa
positioner regleras över övrigt totalresultat (istället för inom
finansnettot i resultatet) tillsammans med övriga omräknings-
differenser för de utländska verksamheterna. För historiska
perioder sker ingen förändring och därför är det endast valu-
takurseffekter för det fjärde kvartalet 2023 som här redovisas
över övrigt totalresultat.
Under fjärde kvartalet 2023, per 27 december 2023, har
NTL-Management AB, NTL Co-Invest AB, Netel Group Holding
AB samt Netel Group BC AB fusionerats in i Netel Holding AB
(publ).
Koncernredovisning
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
99Koncernredovisning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Kassaflödesanalys för koncernen
MSEK Not
2023-01-01
- 2023-12-31
2022-01-01
- 2022-12-31
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 2 128 176
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 28 70 62
Erhållen ränta 6 1
Erlagd ränta -67 -22
Betald inkomstskatt -39 -39
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital
98 177
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital
Förändring av lager 0 1
Förändring av rörelsefordringar 94 -292
Förändring av rörelseskulder 49 41
Kassaflöde från den löpande verksamheten 242 -72
Investeringsverksamheten
Förvärv av verksamheter och aktier, exklusive likvida medel 37 -74 -224
Förvärv immateriella anläggningstillgångar 11, 12 -6 -10
Förvärv materiella anläggningstillgångar 13, 14, 15 -13 -8
Avyttring materiella anläggningstillgångar 13, 14, 15 11 6
Förändring av finansiella anläggningstillgångar 19 -1 -2
Kassaflöde från investeringsverksamheten -83 -238
Finansieringsverksamheten
Genomförda nyemissioner 0 0
Upptagna lån 25, 29 50 462
Amortering av lån 25, 29 -66 -13
Amortering av leasingskuld 25, 29 -51 -48
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 0 -67 402
Förändring av likvida medel 92 91
Likvida medel vid årets början 369 271
Kursdifferens i likvida medel -14 6
Likvida medel vid årets slut 446 369
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
100 Koncernredovisning
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Resultaträkning för moderbolaget
MSEK Not
2023-01-01
- 2023-12-31
2022-01-01
- 2022-12-31
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 27 20
Summa rörelsens intäkter 27 20
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 4 -7 -4
Kostnader för ersättningar till anställda -16 -17
Summa rörelsens kostnader -23 -20
Rörelseresultat 4 0
Resultat från finansiella poster
Ränteintäkter och liknande resultatposter 7 36 24
Räntekostnader och liknande resultatposter 7 -57 -19
Finansnetto -21 4
Resultat efter finansiella poster -18 4
Bokslutsdispositioner 8 53 40
Resultat före skatt 36 44
Skatt på årets resultat 9 -8 -2
Årets resultat 28 43
I moderbolaget återfinns inga poster som redovisas under Övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer
med årets resultat.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
101Moderbolagsredovisning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Balansräkning för moderbolaget
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 18 1 622 1 202
Övriga finansiella anläggningstillgångar 7 4
Summa anläggningstillgångar 1 629 1 206
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernföretag 755 1 054
Övriga kortfristiga fordringar 0 -
Kassa och bank 84 181
Summa omsättningstillgångar 839 1 234
SUMMA TILLGÅNGAR 2 469 2 440
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 23 1 1
1 1
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 471 1 461
Balanserade vinstmedel -19 -37
Årets resultat 28 43
1 480 1 466
Summa eget kapital 1 480 1 467
Obeskattade reserver - -
Obeskattade reserver 8 23 -
Summa obeskattade reserver 23 -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 25, 29 934 932
Övriga skulder 8 5
Summa långfristiga skulder 943 937
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 25, 29 7 4
Leverantörsskulder 0 2
Aktuella skatteskulder 8 -
Skulder till koncernföretag 0 23
Övriga skulder 2 2
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 27 5 5
Summa kortfristiga skulder 23 36
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 469 2 440
Under fjärde kvartalet 2023, per 27 december 2023, har NTL-Management AB, NTL Co-Invest AB, Netel Group Holding AB
samt Netel Group BC AB fusionerats in i Netel Holding AB (publ).
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
102 Moderbolagsredovisning
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Rapport över förändringar i eget kapital, moderbolaget
MSEK Aktiekapital Överkursfond
Balanserade
vinstmedel inkl�
årets resultat
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 2022-01-01 1 1 396 -37 1 359
Årets resultat - - 43 43
Genomförda emissioner 0 65 - 65
Genomförda fusioner - - - 0
Summa 0 65 43 108
Utgående eget kapital 2022-12-31 1 1 461 5 1 467
Ingående eget kapital 2023-01-01 1 1 461 5 1 467
Årets resultat - - 28 28
Genomförda emissioner 0 10 - 10
Genomförda fusioner - - -24 -24
Summa 0 10 4 14
Utgående eget kapital 2023-12-31 1 1 471 9 1 480
Under fjärde kvartalet 2023, per 27 december 2023, har NTL-Management AB, NTL Co-Invest AB, Netel Group Holding AB samt
Netel Group BC AB fusionerats in i Netel Holding AB (publ).
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
103Moderbolagsredovisning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Kassaflödesanalys för moderbolaget
Msek Not
2023-01-01
- 2023-12-31
2022-01-01
- 2022-12-31
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 2 4 0
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 28 0 0
Erhållen ränta 3 0
Erlagd ränta -55 -12
Betald inkomstskatt - -
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital
-48 -12
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar 0 9
Förändring av rörelseskulder -2 -1
Kassaflöde från den löpande verksamheten -50 -3
Investeringsverksamheten
Förändring av finansiella anläggningstillgångar -1 -4
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 -4
Finansieringsverksamheten
Upptagna externa lån 25, 29 - 460
Förändring av koncerninterna lån -45 -280
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -45 180
Förändring av likvida medel -96 173
Likvida medel vid årets början 181 8
Likvida medel vid årets slut 84 181
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
104
Not 1
Allmän information
Denna årsredovisning omfattar det svenska moderbolaget
Netel Holding AB (publ), organisationsnummer 559327-6263,
och dess dotterretag. Företaget och dess dotterföretags
(”koncernens”) verksamhet omfattar att leverera utbyggnad
och underhåll av infrastruktur för kommunikation och el i
Sverige, Norge, Finland, Tyskland och Storbritannien, inom
affärsområdena Infraservices, Kraft och Telekom. Moderbola-
get är ett aktiebolag registrerat i och med säte i Stockholm,
Sverige. Adressen till huvudkontoret är Fågelviksvägen 9, 145
84 Stockholm.
Koncernens sammansättning framgår i not 18.
Koncernredovisningen för det år som slutade den 31 december
2023 (inklusive jämförelsetal) godkändes för utfärdande av
styrelsen den 3 april 2024. Koncernens rapport över resultat,
övrigt totalresultat och rapport över finansiell ställning samt
moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för
fastställelse på årsstämman som hålls den 2 maj 2024.
Koncernredovisningen presenteras i svenska kronor (SEK)
som också är moderbolagets funktionella valuta och redovis-
ningsvaluta.
Sammanfattning av väsentliga redovisningsprinciper
De mest väsentliga redovisnings- och värderingsprinciperna
som har använts vid upprättande av de finansiella rapporterna
sammanfattas nedan. I de fall moderbolaget tillämpar avvikande
principer anges dessa under Moderbolaget nedan.
Grund för rapportens upprättande
Koncernens finansiella rapporter har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen, Rådet för finansiell rapporterings
rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler
för koncerner och International Financial Reporting Standards
(IFRS) såsom de har antagits av EU. Tillgångar och skulder
är värderade till historiska anskaffningsvärden, förutom vad
beträffar villkorade köpeskillingar (värderas till verkligt värde
via resultaträkningen), samt andra långfristiga värdepappers-
innehav som ligger inom kategorin finansiella tillgångar som
värderas till verkligt värde via resultatet.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver
användning av en del viktiga uppskattningar för redovisnings-
ändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar
vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper. De
områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är
komplexa eller sådana områden där antaganden och upp-
skattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen
anges i separat avsnitt nedan ”Betydande bedömningar och
uppskattningar vid tillämpning av redovisningsprinciper.
De finansiella rapporterna har upprättats under förutsätt-
ning att koncernen bedriver sin verksamhet
Klimatförändringar
Vid upprättandet av bokslutet har Netel tagit hänsyn till risker
och inverkan relaterade till klimatförändringen. Netel har inte
identifierat någon väsentlig påverkan på finansiella bedöm-
ningar och uppskattningar. Netel förväntar sig för närvarande
inte några väsentliga klimatrelaterade effekter på medellång
sikt. Netel är emellertid medvetet om de föränderliga risker
som är förknippade med klimatet och kommer regelbundet att
bedöma dessa risker och hur de påverkar finansiella bedöm-
ningar och uppskattningar.
Ändrade redovisningsprinciper
IASB har publicerat tillägg till standarder som ska tillämpas för
räkenskapsår som börjar 1 januari 2023 eller senare. Dessa till-
lägg, som trätt i kraft och gäller år 2023, inkluderar bland annat
ändringarna i IAS 1 Upplysning om redovisningsprinciper, IAS 8
Definition av uppskattningar, uppskattningar och bedömning-
ar, och har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens
finansiella rapporter. Nya eller ändrade standarder som ännu
inte trätt i kraft, bland annat avseende IAS 1 Klassificering av
skulder såsom kort- och långfristiga, bedöms inte ha någon
väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Översikt över redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som har använts vid
upprättandet av koncernredovisningen sammanfattas nedan.
Grunder för konsolidering
I koncernredovisningen ingår koncernföretag där koncernen
direkt eller indirekt har bestämmande inflytande genom 50%
av rösterna i koncernföretaget eller bestämmande inflytande
på annat sätt. Koncernen kontrollerar ett företag när den
exponeras för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav
i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen genom
sitt inflytande i bolaget. Koncernföretag inkluderas i koncern-
redovisningen från och med den dag då det bestämmande
inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas ur koncern-
redovisningen från och med den dag då det bestämmande
inflytandet upphör.
Alla koncerninterna transaktioner och balansposter elimineras
vid konsolidering, inklusive orealiserade vinster och förluster
på transaktioner mellan koncernföretag. I de fall orealiserade
förluster på koncerninterna försäljningar av tillgångar återförs
vid konsolidering, prövas även den underliggande tillgångens
nedskrivningsbehov utifrån ett koncernperspektiv. Belopp som
redovisas i de finansiella rapporterna förkoncernföretag har
justerats där så krävs för att säkerställa överensstämmelse med
koncernens redovisningsprinciper.
Resultat och övrigt totalresultat för dotterföretag som förvär-
vats eller avyttrats under året redovisas från det datum förvärvet
alternativt avyttringen träder i kraft, enligt vad som är tillämpligt.
Koncernen hänför totalresultatet för dotterretagen till mo-
derbolagets ägare och innehav utan bestämmande inflytande
baserat på deras respektive ägarandelar.
Noter
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
105
Rörelseförvärv
Koncernen tillämpar förvärvsmetoden vid redovisning av
rörelseförvärv. Köpeskillingen för rörelseförvärvet värderas till
verkligt värde vid förvärvstidpunkten, vilket beräknas som sum-
man av de verkliga värdena per förvärvstidpunkten för erlagda
tillgångar, uppkomna eller övertagna skulder samt emitterade
eget kapitalandelar i utbyte mot kontroll över den förvärvade
rörelsen. Förvärvsrelaterade kostnader redovisas i resultaträk-
ningen när de uppkommer. I köpeskillingen ingår även verkligt
värde vid förvärvstidpunkten för de tillgångar eller skulder som
är följden av en överenskommelse om villkorad köpeskilling.
Förändringar i verkligt värde för en villkorad köpeskilling som
uppkommer på grund av ytterligare information som erhållits
efter förvärvstidpunkten om fakta och förhållanden som fö-
relåg per förvärvstidpunkten, kvalificerar som justeringar under
värderingsperioden och justeras retroaktivt, med motsvarande
justering av goodwill. Omvärderingsperioden sträcker sig dock
maximalt över tolv månader från förvärvstidpunkten.
Alla andra förändringar i det verkliga värdet för en villkorad
tilläggsköpeskilling som klassificeras som en tillgång eller skuld
redovisas i enlighet med tillämplig standard. De identifierbara
förvärvade tillgångarna och övertagna skulderna samt eventual-
tillgångarna redovisas till verkligt värde per förvärvstidpunkten.
Eventualförpliktelser som övertagits i ett rörelseförvärv
redovisas som om de är befintliga förpliktelser som härrör från
inträffade händelser och vars verkliga värde kan beräknas på
ett tillförlitligt sätt.
Omräkning utländsk valuta
Samtliga utländska koncernföretag använder sitt lands lokala
valuta som funktionell valuta och redovisningsvaluta. Vid kon-
solideringen omräknas posterna i dessa företags balans- och
resultaträningar till balansdagskurs respektive genomsnittlig
valutakurs. I koncernredovisningen omräknas samtliga belopp
till svenska kronor. Transaktioner i utländsk valuta omräknas
i respektive enhet till enhetens funktionella valuta enligt de
valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Vid varje balans-
dag räknas monetära poster i utländsk valuta om till balans-
dagens kurs. Icke-monetära poster, som värderas till verkligt
värde i en utländsk valuta, räknas om till valutakursen den dag
då det verkliga värdet fastställdes. Icke-monetära poster, som
värderas till historiskt anskaffningsvärde i en utländsk valuta,
räknas inte om. Valutakursdifferenser redovisas i resultaträk-
ningen för den period i vilka de uppstår med undantag för
transaktioner som är hänförliga till koncernintern finansiering
som del av nettoinvesteringen i utländsk verksamhet, och för
transaktioner som utgör säkring och som uppfyller villkoren för
säkringsredovisning av kassafden eller av nettoinvesteringar.
Vid upprättande av koncernredovisning omräknas utländska
koncernföretags tillgångar och skulder till svenska kronor enligt
balansdagens kurs. Intäkts- och kostnadsposter omräknas till
periodens genomsnittskurs. Eventuella omräkningsdifferenser
som uppstår redovisas i övrigt totalresultat och överförs till
koncernens omräkningsreserv. Vid avyttring av ett utländskt
dotterföretag redovisas sådana omräkningsdifferenser i
resultaträkningen som en del av realisationsresultatet. Goodwill
och justeringar av verkligt värde som uppkommer vid förvärv
av en utlandsverksamhet behandlas som tillgångar och skulder
hos denna verksamhet och omräknas till balansdagens kurs.
Närstående och närståendetransaktioner
Upplysningar om närsende framgår av not 32 Transaktioner
med närstående. Koncernens transaktioner med nästående,
utöver det som anges i not 32, avser endast gemensamma
verksamheter och är av begränsad omfattning och har skett på
marknadsmässiga villkor, se not 18.
Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer
med den interna rapportering som lämnas till den Högste
Verkställande Beslutsfattaren (HVB). Den Högste Verkställande
Beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelningen
av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I
koncernen har denna funktion identifierats som koncernchefen.
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver
verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådrar
sig kostnader och för vilka fristående finansiell information
finns tillgänglig. Koncernens indelning i segment baseras på
den interna strukturen av koncernens affärsverksamheter,
vilket innebär att koncernens verksamhet har delats in i fem
segment: Sverige, Norge, Finland, Tyskland och Storbritannien.
Intäktsredovisning
Netel är en full-service specialist inom kritisk infrastruktur i
Sverige, Norge, Finland, Tyskland och Storbritannien. Netel
tillhandahåller tjänster i samband med utbyggnad, service och
underhåll av telekom- bredbands- och kraftnät. Koncernen
tillhandahåller allt från planering och projektering till utförande
och med kompletterande tjänster inom service och underhåll.
De intäkter som redovisas är hänförliga till dessa typer av projekt
samt tjänster. Intäkter värderas utifrån den ersättning som anges
i avtal med kund exklusive mervärdesskatt. Koncernen redovisar
intäkter när kontrollen av en tjänst övergår till kunden vilket beror
på vilken tjänst som utförs enligt beskrivning nedan.
Till grund för intäktsredovisningen föreligger avtal med kund
i vilka parternas rättigheter och skyldigheter, betalningsvillkor
samt den kommersiella innebörden fastställts och godkänts av
båda parter. Avtalsändring redovisas som separat avtal i de fall
ändringen avser distinkta tjänster samt justering av frisende
försäljningspris föreligger.
Entreprenadavtal
Projektverksamheten genomförs i form av att Netel ingår
ett entreprenadavtal med en beställare. Affärsmodellen och
avtalsstrukturer gentemot beställare uppfyller de krav som
ställs avseende kundavtal. Det föreligger ett prestations-
åtagande som överrs allt eftersom projekt färdigställs i en
serie. Kriterierna bedöms uppfyllda för att kunna se det som
att prestationsåtagandet sker över tid. Avtalen med kund
är i huvudsak till fast pris alternativt till del fast pris genom
reglerbara mängder. En mindre del av avtalen med kund är på
löpande räkning.
Noter
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
106
Service- och underhållsavtal
Kunderna erhåller fördelarna av de utförda tjänsterna vartefter
Netel levererar tjänsten varför intäkterna redovisas baserat på
utförda tjänster. Service- och underhållsavtal tecknas både
som ramavtal samt enskilda projekt och gäller i huvudsak
mellan ett till fem år. Avtalen inkluderar priser baserat både på
avtalade prisnivåer för utförda tjänster samt löpande räkning.
Generella principer intäktsredovisning
Intäkterna redovisas över tid genom att mäta förloppet mot ett
fullständigt uppfyllande av prestationsåtagandet. Detta görs i
enlighet med inputmetoden då denna bäst speglar mätning av
förloppet. Inputmetoden redovisar intäkter på basis av insatser
för att uppfylla ett prestationsåtagande, där insatserna utgörs
av förbrukade arbetstimmar och utgifter som uppkommit för
att färdigställa entreprenaden.
Betalning av utförda tjänster erhålls i enlighet med överens-
kommen betalplan alternativt vid färdigställande, överstiger
den upparbetade intäkten fakturerat belopp uppstår en avtal-
stillgång, på motsvarande sätt uppstår en avtalsskuld om det
fakturerade beloppet är större än den upparbetade intäkten.
Betalningsvillkoren uppgår i normalfallet till 30 dagar.
När utfallet av ett projekt inte rimligen kan mätas, men Netel
förväntar sig att få täckning för nedlagda utgifter, sker intäkts-
redovisning endast med det belopp som motsvarar uppkomna
projektutgifter som förväntas att ersättas av beställaren.
Befarade förluster belastar i sin helhet periodens resultat.
Ersättningar till anställda
Ersättningar till anställda såsom löner och sociala kostnader,
semester och betald sjukfrånvaro etc redovisas i takt med att
de anställda utför tjänster. Gällande pensioner klassificeras
dessa som avgiftsbestämda eller förmånsbestämda pensions-
planer.
De planer där företagets förpliktelse är begränsad till de
avgifter företaget åtagit sig att betala klassificeras som avgifts-
bestämda pensionsplaner. Storleken på den anställdes pension
beror på de avgifter som företaget betalar till planen eller till ett
försäkringsbolag och den kapitalavkastning som avgifterna ger.
Netels förpliktelser gällande avgifter till den avgiftsbestämda
planen redovisas som en kostnad i årets resultat i den takt de
intjänas.
Förmånsbestämda planer är andra planer än avgiftsbe-
stämda planer. Koncernens ITP 2-plan som finansieras genom
försäkring i Alecta är en plan som omfattar flera arbetsgivare.
Företag ska klassificera en plan som omfattar flera arbetsgivare
som en avgiftsbestämd plan respektive en förmånsbestämd
plan utifrån planens villkor. Baserat på villkoren i ITP 2-planens
åtaganden för ålderspension och familjepension ska båda dessa
åtaganden klassificeras som förmånsbestämda åtaganden,
men då det saknas förutsättningar för att redovisa en ITP 2-plan
som finansieras genom försäkring i Alecta som en förmånsbe-
stämd plan, redovisas denna plan som avgiftsbestämd.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter består av ränteintäkter på investerade
medel, valutakursvinster samt övriga finansiella intäkter.
Ränteintäkter redovisas i takt med att de intjänas. Finansiella
kostnader avser ränta, avgifter och andra kostnader som
uppstår i samband med upptagande av räntebärande skulder,
valutakursförluster samt övriga finansiella kostnader.
Derivat, i den mån det nyttjas, används i syfte att säkra de
risker för ränte- och valutaexponering som Netel utsätts för.
Premiebetalningar för säkringar redovisas i förkommande fall
som räntekostnader i den period de avser.
Inkomstskatter
Skattekostnaden i resultaträkningen består av uppskjuten skatt
och aktuell skatt som inte redovisats i övrigt totalresultat eller di-
rekt i eget kapital. Aktuell skatt är inkomstskatt för innevarande
räkenskapsår som avser årets skattepliktiga resultat och den del
av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte har redo-
visats. Aktuell skatt värderas till det sannolika beloppet enligt de
skattesatser och skatteregler som gäller på balansdagen.
Uppskjuten skatt är inkomstskatt för skattepliktigt resultat
avseende framtida räkenskapsår till följd av tidigare transaktioner
eller händelser. Uppskjuten skatt beräknas på temporära skill-
nader. En temporär skillnad föreligger när det redovisade värdet
på en tillgång eller skuld skiljer sig från det skattemässiga värdet.
Temporära skillnader beaktas ej i skillnader hänförliga till inves-
teringar i dotterföretag, filialer, intresseföretag eller joint ventures
om företaget kan styra tidpunkten för återföring av de temporära
skillnaderna och det inte är uppenbart att den temporära skillna-
den kommer att återföras inom en överskådlig framtid. Skillnader
som härrör från den första redovisningen av goodwill eller vid
den första redovisningen av en tillgång eller skuld såvida inte den
hänförliga transaktionen är ett rörelseförvärv eller påverkar skatt
eller redovisat resultat utgör inte heller temporära skillnader.
Uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag eller
andra framtida skattemässiga avdrag redovisas i den omfattning
det är sannolikt att avdragen kan avräknas mot framtida skatte-
mässiga överskott. Uppskjutna skatteskulder som är hänförliga
till obeskattade reserver särredovisas inte, obeskattade reserver
redovisas med bruttobeloppet i balansräkningen.
Goodwill
Goodwill beräknas enligt principerna om Rörelseförvärv, IFRS 3
och representerar framtida ekonomiska fördelar som uppkom-
mer vid ett rörelseförvärv, men som inte är enskilt identifierade
och separat redovisade. Goodwill redovisas till anskaffningsvär-
de minskat med ackumulerade nedskrivningar.
Avskrivningar görs inte på goodwill, istället testas goodwill
årligen för nedskrivningsbehov, eller med kortare tidsintervall
om händelser eller ändringar i förhållanden indikerar risk för
värdenedgång. Förvärvad goodwill i samband med rörelseför-
värv fördelas till kassagenereande enheter eller grupper av kas-
sagenererande enheter som förväntas bli gynnade av synergier
från förvärvet. Varje enhet eller grupp av enheter som goodwill
har fördelats till motsvarar den lägsta nivå i koncernen på vilken
goodwillen i fråga övervakas i den interna styrningen, vilket för
Netels del är respektive segment som utgörs av länder där det
bedrivs verksamhet. Goodwill redovisas till anskaffningsvärde
minskat med ackumulerade nedskrivningar.
Noter
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
107
Varumärke och övriga immateriella tillgångar
Netel-varumärket har övertagits i samband med förvärvet av
Netel Group BC AB och redovisades vid första redovisningstill-
fället enligt förvärvsmetoden till verklig värde vid förvärvstid-
punkten. Det finns ingen förutsägbar tidsgräns för när varumär-
ket inte skulle generera ett positivt kassaflöde för koncernen
varför det redovisas som immateriel tillgång med obestämd
nyttjandeperiod vilket betyder att några avskrivningar inte görs.
Netel-varumärket testas årligen för nedskrivning.
Verkligt värde för kundrelationer fastställs i samband med
rörelseförvärv grundat på beräknade framtida kassafden
från avtal med befintliga kunder. Kundrelationer tas upp till
redovisat anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Tillgången skrivs
av linjärt under beräknad nyttjandeperiod, som uppgår till 3 år.
Teknologi tas upp till redovisat anskaffningsvärde med
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella ned-
skrivningar. Bedömd nyttjandeperiod uppgår till 3 år.
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten tas upp till
redovisat anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Bedömd nyttjan-
deperiod uppgår till 3-5 år.
Immateriella tillgångar som förvärvats i ett företagsförvärv
identifieras och redovisas separat från goodwill när de uppfyller
definitionen av en immateriell tillgång och deras verkliga
värden kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Anskaffningsvärdet
för sådana immateriella tillgångar utgörs av deras verkliga
värde vid förvärvstidpunkten.
Efter det första redovisningstillfället redovisas immateriella
tillgångar förvärvade i ett rörelseförvärv till anskaffningsvärde
med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
ackumulerade nedskrivningar på samma sätt som separat
förvärvade immateriella tillgångar.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvär-
de med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar. Tillgångarna skrivs av linjärt över tillgångarnas
bedömda nyttjandeperiod. Nyttjandeperioden omprövas per
varje balansdag. Följande nyttjandeperioder tillämpas:
Maskiner och andra tekniska anläggningar, 3-10 år
Inventarier, verktyg och installationer, 5 år
Nyttjanderättstillgångar, 2-6 år
Nedskrivningar av materiella
och immateriella tillgångar
Varumärke som har en obestämd nyttjandeperiod skrivs inte
av utan testas årligen avseende eventuellt nedskrivnings-
behov. Nedskrivning av goodwill behandlas under rubriken
Goodwill ovan, Övriga tillgångar bedöms med avseende på
nedskrivningsbehov så snart händelser eller förändringar
av olika omständigheter indikerar att det bokrda värdet
eventuellt inte är återvinningsbart. Uppstår dessa indikationer
görs en bedömning av tillgångens återvinningsvärde, vilket
är det högre av en tillgångs verkliga värde minskat med
försäljningskostnader och nyttjandevärdet. Vid bedömning av
nyttjandevärdet diskonteras uppskattade framtida kassaflöden
med en diskonteringsfaktor som beaktar aktuella mark-
nadsbedömningar av pengars tidsvärde och de risker som är
hänförliga till tillgången eller den kassagenererande enheten.
Nedskrivningar görs med det belopp som tillgångens redovi-
sade värde överstiger det beräknade återvinningsvärdet. Vid
bemning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de
lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflöden
(kassagenererande enheter). En nedskrivning återförs endast
om det skett en förändring i de förutsättningar som gällde för
beräkningen när tillgångens återvinningsvärde fastställdes
vid senaste nedskrivningstillfälle. Nedskrivningar kopplade till
goodwill återförs inte under några omständigheter.
Leasingavtal
Netel har leasingavtal avseende byggnader och lokaler,
bilar, samt maskiner och verktyg. Leasingavtalen redovisas
i balansräkningen med undantag av leasingavtal med en
löptid om 12 månader eller kortare (kortfristiga leasingavtal)
och leasingavtal av lågt värde (lågt tillgångsvärde). Netel
redovisar hyreskostnaderna i samband med dessa leasingavtal
(kortfristiga leasingavtal och leasingavtal av lågt värde) som en
kostnad linjärt över leasingperioden.
Vid avtalets början bedömer koncernen huruvida ett avtal
ger rätt att kontrollera användningen av en identifierad tillgång
för en viss period mot angiven ersättning, i vilket fall den
klassificeras som ett leasingavtal. Vid leasingavtalets startda-
tum redovisas en nyttjanderättstillgång (leasingtillgång) och
en leasingskuld. Nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt över
den bedömda nyttjanderättsperioden som bedöms motsvara
leasingperioden. Leasingavtalen löper normalt 2-6 år. Leasings-
kulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde och omvär-
deras när förändringar i framtida leasingavgifter uppkommer.
Initialt redovisas leasingskulder till nuvärdet av utestående
leasingavgifter, diskonterade med hjälp av leasingavtalets im-
plicita låneränta eller, om inte denna kan fastställas, koncernens
marginella låneränta. Netel tillämpar i allmänhet koncernens
marginella låneränta justerat för en riskpremie baserat på
underliggande tillgång. I kassaflödet redovisas räntebetalningar
på, samt amortering av, leasingskulden. Leasingskulden omvär-
deras när förändringar i framtida leasingavgifter uppkommer
genom förändring av index eller om Netel ändrar bedömning
avseende köp, förlängning eller avslut av leasingavtalet. För
hyresavtal gör Netel en kvalificerad bedömning av om det är
rimligt säkert att en tillkommande förlängningsperiod kommer
att utnyttjas. Alla hyresavtal bedöms individuellt. Majoriteten av
förlängningsoptionerna exkluderas i leasingskulden eftersom
koncernen bedömer att tillgångarna kan ersättas utan väsentli-
ga kostnader eller avbrott i verksamheten.
Moderbolaget tillämpar undantaget i RFR2 att inte tillämpa
IFRS 16 utan fortsätter redovisa hyres- och leaseavgifter som
rörelsekostnader.
Varulager
Varulagret är värderat till det lägsta av anskaffningsvärdet,
beräknat enligt först-in-först-ut, och nettoförsäljningsvärde.
Nettoförsäljningsvärdet har beräknats till försäljningsvärdet
efter avdrag för beräknad försäljningskostnad, varmed hänsyn
har tagits till inkurans.
Noter
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
108
Finansiella tillgångar och skulder – finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder redovisas när koncernen blir
part i det finansiella instrumentets avtalsmässiga villkor. Trans-
aktioner med finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen,
vilket är den dag som koncernen förbinder sig att förvärva eller
avyttra tillgångarna. Finansiella tillgångar tas bort från balans-
räkningen när rättigheterna i avtalet realiserats, förfallit eller
när koncernen inte längre har kontroll över den. Detsamma
gäller för del av finansiell tillgång. Finansiella skulder tas bort
från balansräkningen när den avtalade förpliktelsen fullgjorts
eller på annat sätt utsläckts. Nettoredovisning av tillgångar
och skulder görs när det föreligger en legal rätt att kvitta och
det finns en rätt och en avsikt att reglera posterna genom
kvittning. Finansiella instrument som redovisas i rapporten
över finansiell ställning inkluderar på tillgångarssidan likvida
medel, avtalstillgångar, kundfordringar och derivat. På skuld-
sidan återfinns leverantörsskulder, skulder till kreditinstitut,
avtalsskulder och derivat.
Klassificering och värdering
Finansiella tillgångar klassificeras utifrån den affärsmodell som
tillgången hanteras i och tillgångens kassaflödeskaraktär. Om
den finansiella tillgången innehas inom ramen för en affärsmo-
dell vars mål är att inkassera kontraktsenliga kassaflöden (hold
to collect) och de avtalade villkoren för den finansiella tillgång-
en vid bestämda tidpunkter ger upphov till kassafden som
enbart består av betalningar av kapitalbelopp och ränta på det
utestående kapitalbeloppet redovisas tillgången till upplupet
anskaffningsvärde.
Om affärsmodellens mål istället uppnås genom att både
inkassera avtalsenliga kassaflöden och sälja finansiella tillgångar
(hold to collect and sell), och de avtalade villkoren för den
finansiella tillgången vid bestämda tidpunkter ger upphov till
kassaflöden som enbart består av betalningar av kapitalbelopp
och ränta på det utestående kapitalbeloppet redovisas tillgången
till verkligt värde via övrigt totalresultat.
Alla övriga affärsmodeller där syftet är spekulation, innehav för
handel eller där kassaflödeskaraktären utesluter andra affärsmo-
deller innebär redovisning till verkligt värde via resultaträkningen.
Koncernen tillämpar affärsmodellen Hold to collect för
kundfodringar, övriga fordringar och likvida medel. Koncernens
finansiella tillgångar redovisas inledningsvis till verkligt värde
och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning
av effektivräntemetoden, minskat med reservering för värde-
minskning. Finansiella skulder värderas till verkligt värde via
resultaträkningen om det är en villkorad köpeskilling på vilken
IFRS 3 appliceras, innehav för handel eller om de initialt identifie-
ras som skulder till verkligt värde via resultaträkningen. Övriga
finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella instrumentens verkliga värde
Det verkliga värdet för finansiella tillgångar och skulder som
handlas på en aktiv marknad bestäms med hänvisning till
noterat marknadspris. Det verkliga värdet på andra finansiella
tillgångar och skulder bestäms enligt allmänt accepterade
värderingsmodeller såsom diskontering av framtida kassa-
flöden och användning av information hämtad från aktuella
marknadstransaktioner.
För samtliga finansiella tillgångar och skulder bedöms det
redovisade värdet vara en god approximation av dess verkliga
värde, om inte annat särskilt anges.
Upplupet anskaffningsvärde och effektivräntemetoden
Upplupet anskaffningsvärde för en finansiell tillgång är det
belopp till vilket den finansiella tillgången värderas vid det
första redovisningstillfället minus kapitalbelopp, plus den
ackumulerade avskrivningen med effektivräntemetoden av
eventuell skillnad mellan det kapitalbeloppet och det utes-
ende kapitalbeloppet, justerat för eventuella nedskrivningar.
Redovisat bruttovärde för en finansiell tillgång är det upplupna
anskaffningsvärdet för en finansiell tillgång före justeringar för
en eventuell förlustreserv.
Effektivräntan är den ränta som vid en diskontering av
samtliga framtida förväntade kassaflöden över den förväntade
löptiden resulterar i det initialt redovisade värdet för den
finansiella tillgången eller den finansiella skulden.
Avsättningar
Avsättningar för rättsliga anspråk, garantier och återställande-
åtgärder redovisas när koncernen har en legal och informell
förpliktelse till följd av tidigare händelser, det är sannolikt
att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att relgera
åtagandet och beloppet har beräknats på ett tillförlitligt sätt.
Inga avsättningar görs för framtida rörelseförluster. Avsättning-
ar värderas till nuvärdet av det belopp som förväntas krävas för
att reglera förpliktelsen. Till detta används en diskonteringsrän-
ta före skatt som återspeglar en aktuell marknadsbedömning
av det tidsberoende värdet av pengar och de risker som är
förknippade med avsättningen. Den ökning av avsättningen
som beror på att tid förflyter redovisas som räntekostnad.
Kapital
Netel definierar totalt kapital som eget kapital plus nettoskuld i
balansräkningen.
Säkringsredovisning
Netel tillämpar inte säkringsredovisning.
Uppskattningar och bedömningar
Vid upprättande av de finansiella rapporterna gör företags-
ledningen och styrelsen bedömningar och uppskattningar
som påverkar redovisade tillgångar, skulder, intäkter- och
kostnadsposter samt eventualposter. Dessa bedömningar och
uppskattningar baseras på historiska erfarenheter och de olika
antaganden som ledningen och styrelsen bedömer vara rimliga
under rådande omständigheter. De dragna slutsatserna utgör
grunden för avgöranden rörande redovisade värden på tillgångar
och skulder, i de fall dessa inte utan vidare kan fastställas
genom information från andra källor. Faktiskt utfall kan avvika
från bemningar och uppskattningar. Uppskattningarna och
antagandena omprövas regelbundet. Ändringar av uppskatt-
ningar och antaganden redovisas i den period då ändringen
görs och i framtida perioder om dessa perioder påverkas.
Företagsledningen anser att följande områden inbegriper de
svåraste, mest subjektiva eller mest komplicerade bedömningar
Noter
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
109
och uppskattningar ledningen måste göra vid upprättande av de
finansiella rapporterna.
Nedan följer information om bedömningar och uppskattningar
som har den mest betydande effekten på redovisning och vär-
dering av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Utfallet från
dessa kan avvika väsentligt. Företagsledningen anser inte att
det föreligger någon betydande risk för en väsentlig justering
under kommande räkenskapsår i förhållande till redovisade
rden.
Intäktsredovisning
Redovisade intäktsbelopp och tillhörande avtalstillgångar samt
avtalsskulder reflekterar koncernledningens bästa uppskatt-
ning av utfallet och färdigställandegraden för varje avtal. För
komplexa entreprenadavtal finns betydande osäkerhet vid
uppskattning av kostnaderna för färdigställande och lönsam-
het. Netel redovisar intäkter i projekten över tid i takt med
färdigställandegraden vilken mäts genom nedlagda utgifter i
förhållande till totala förväntade utgifter vid varje given tidpunkt.
Koncernen har en väl utarbetad process för att följa upp färdig-
ställandegraden och de förväntade totala kostnaderna per
projekt. I denna process hanteras uppföljning och uppskattning
av den förlustrisk som kan uppkomma i projekten.
Vid utgången av 2023 var avtalstillgångar 447 (502) MSEK
och avtalsskulder 151 (118) MSEK. För mer information kring
entreprenadkontrakt, se not 21.
Intäktsredovisning entreprenadavtal
För intäktsredovisningen av entreprenadavtal krävs uppskatt-
ningar av faktisk färdigställandegrad, beräknade utgifter för att
färdigställa projektet och uppföljning mot prognos av slutligt
utfall för projektet. Oförutsedda händelser kan medföra att det
slutliga resultatet i projekten blir högre eller lägre än förväntat.
Projekt i vilka det befaras förluster görs reservation för detta.
Befarade förluster kostnadsförs så snart de är kända, den ej
upparbetade delen av befarad förlust redovisas som avsättning.
Nedskrivningar av goodwill och varumärken m m
För att bedöma nedskrivningsbehovet beräknar koncernled-
ningen återvinningsvärdet för varje tillgång eller kassagene-
rerande enhet baserat på förväntade framtida kassaflöden
och med användning av en lämplig ränta för att kunna
diskontera kassaflödet. Osäkerheter föreligger således främst
vid uppskattningar och antaganden om framtida kassaflöden
i förhållande till tillväxt, marginal och andra relaterade kassa-
flödespåverkande poster, samt vid fastställandet av en lämplig
diskonteringsränta. Koncernen har en väl utarbetad process för
antaganden om framtida kassaflöden per kassagenererande
enhet och använder WACC som relevant diskonteringsränta,
specifik för varje kassagenererande enhet.
Vid utgången av 2023 uppgick goodwill till 1 237 (1 179) MSEK.
Varumärken uppgick till 179 (179). För mer information om
nedskrivningstesten, se not 11.
Leasingavtal
Antaganden om intresse av att utnyttja vanligen förekom-
mande möjlighet att förlänga existerande leasingavtal har stor
inverkan på nivån av uppskattad leasingtillgång och leasings-
kuld. Netel gör för existerande leasingavtal en kvalificerad
bedömning av om det är rimligt säkert att en tillkommande
förlängningsperiod kommer att utnyttjas och uppskattar
längden för dessa leasingavtal utifrån förväntad användning
inom nuvarande affärsverksamhet.
Kundfordringar och avtalstillgångar
Netel värderar förväntade kreditförluster för finansiella tillgångar
klassificerade till upplupet anskaffningsvärde inklusive kund-
fordringar och avtalstillgångar. Netel tillämpar den förenklade
modellen vid beräkning av förväntade kreditförluster på
kundfordringar genom användning av matris där en fast pro-
centsats för reserv används beroende på antal dagar en fordran
är utestående. Företagsledningen gör övergripande uppskatt-
ningarr att säkerställa en rimlig redovisad förlustreserv.
Netel definierar fallissemang som att det bedöms osannolikt
att motparten kommer att möta sina åtaganden på grund av
indikatorer som finansiella svårigheter och missade betalningar,
se vidare under not 3 (Kreditrisk). Fordran skrivs bort när inga
möjligheter till ytterligare kassaflöden bedöms föreligga.
Kundfordingar och avtalstillgångar uppgick vid utgången av
2023 till 539 (583) respektive 447 (502) MSEK.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolagets årsredovsning har upprättats i enlighet med
Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer.
Obeskattade reserver redovisas i sin helhet utan att fördelas
som eget kapital och uppskjuten skatt. Erhållna och lämnade
koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. Andelar
i dotterbolag redovisas till anskaffningsvärde med avdrag
för eventuella nedskrivningar. I RFR 2 finns undantag från att
tillämpa IFRS 9 i juridisk person. Nedskrivningskraven i enlighet
med IFRS 9 tillämpas oavsett undantaget, avseende finansiella
anläggningstillgångar inklusive fordringar hos koncernföretag.
Moderbolaget tillämpar även undantaget avseende IFRS 16
enligt RFR 2.
Konsoliderade bolag
Netel GmbH, Frankfurt (Oder)/Tyskland är undantaget från
kravet på att upprätta, låta revidera och publicera en årsredovis-
ning och en förvaltningsberättelse (Lagebericht) i enlighet med
bestämmelserna tillämpliga på bolag enligt kapitel 264 § 3 i den
tyska handelslagen (Handelsgesetzbuch).
För en fullständig förteckning över konsoliderade bolag, se
Not 18.
Noter
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
110
Not 2 Segmentsrapportering
Rörelsesegment
Koncernen har för redovisning och uppföljning delat upp sin
verksamhet i fem rörelsesegment utifrån hur koncernchefen
utvärderar koncernens verksamhet. De fem rörelsesegmenten
utgörs av Sverige, Norge, Finland, Tyskland samt Storbritannien.
Storbritannien redovisades som segment för första gången
under det tredje kvartalet 2022 med anledning av koncernens
genomförda förvärv. Koncernchefen använder främst rapporterat
samt justerat resultat före räntor, skatt och av- och ned-
skrivningar av immateriella anläggningstillgångar (EBITA) i
bedömningen av rörelsesegmentens resultat. Jämförelsesiffror
för jämförbara perioder presenteras i enlighet med koncernens
redovisningsprinciper. Övriga justeringar på koncernni
inkluderas under Koncerngemensamma poster, exempelvis
transaktionskostnader samt övriga koncerngemensamma
kostnader som ej allokeras på segmentsnivå. Koncernelimine-
ringar uppgår ej till väsentliga belopp eftersom att inga eller
få väsentliga transaktioner sker mellan segment. Följaktligen
presenteras elimineringar under Koncerngemensamma
poster. Anläggningstillgångar inkluderar immateriella tillgång-
ar (inklusive goodwill), materiella anläggningstillgångar samt
nyttjanderättstillgångar.
I samband med 2023 presenteras även justerad EBITA för
rörelsesegmenten. Sverige och Storbritannien har justerats
för effekter från omvärdering av tilläggsköpeskillingar, övriga
justeringar allokeras ej till rörelsesegment utan inkluderas
under koncerngemensamma poster.
Koncern- gemensamma MSEKStorbritan-Summa poster och Koncernen 2023 Sverige Norge Finland TysklandnienSegmentelimineringartotaltIntäkter från externa kunder 1 704 1 196 273 192 110 3 476 -17 3 459Intäkter från övriga segment - - - - - - - -Summa intäkter 1 704 1 196 273 192 110 3 476 -17 3 459EBITA 115 32 -36 10 21 142 -10 133EBITA-marginal (%) 6,8% 2,7% -13,3% 5,4% 19,3% 3,8%Justerad EBITA 133 32 -36 10 3 141 23 164Justerad EBITA-marginal % 7,8% 2,7% -13,3% 5,4% 2,5% 4,8%Anläggningstillgångar 1 270 230 10 0 100 1 610 - 1 610
Koncern- gemensamma MSEKStorbritan-Summa poster och Koncernen 2022 Sverige Norge Finland TysklandnienSegmentelimineringartotaltIntäkter från externa kunder 1 433 1 179 291 213 47 3 163 -23 3 141Intäkter från övriga segment - - - - - - - -Summa intäkter 1 433 1 179 291 213 47 3 163 -23 3 141EBITA 117 60 -12 24 6 196 -16 179EBITA-marginal 8,2% 5,1% -4,2% 11,5% 13,5% 5,7%Justerad EBITA 117 60 -12 24 6 196 4 200Justerad EBITA-marginal 8,2% 5,1% -4,2% 11,5% 13,5% 6,4%Anläggningstillgångar 1 184 269 10 2 100 1 565 - 1 565
Noter
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
111
Not 3 Intäkternas fördelning
Intäkter fördelas mellan länder baserat på både kundernas
geografiska läge samt utifrån det geografiska läge som
försäljningen äger rum. Koncernens verksamhet bedrivs lokalt
per projekt och är då allokerat till en geografisk plats.
MSEK2023 Sverige Norge Finland Tyskland Storbritannien Koncernen totaltAffärsområdeInfraservices 776 0 0 0 0 776Kraft 630 371 142 0 0 1 144Telekom 282 824 131 192 110 1 540Koncerngemensamt 0 0 0 0 0 0Intäkter från avtal med kunder 1 688 1 196 273 192 110 3 459Typ av tjänstRamavtal 597 849 203 57 105 1 812Projekt 1 107 347 70 136 5 1 664Koncerngemensamt -16 0 0 0 0 -16Intäkter från avtal med kunder 1 688 1 196 273 192 110 3 459
2022 Sverige Norge Finland Tyskland Storbritannien Koncernen totaltAffärsområdeInfraservices 687 0 0 0 0 687Kraft 330 341 210 0 0 881Telekom 393 839 81 213 47 1 572Koncerngemensamt 0 - - - - -Intäkter från avtal med kunder 1 410 1 179 291 213 47 3 141Typ av tjänstRamavtal 577 794 169 56 45 1 641Projekt 855 386 122 157 3 1 523Koncerngemensamt -23 -23Intäkter från avtal med kunder 1 410 1 179 291 213 47 3 141
Noter
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
112 Noter
Not 3, forts
Avtalstillgångar 2023-12-31 2022-12-31Ingående balans 502 261Förändringar pga ordinarie rörelser -56 242Utgående balans 447 502Avtalsskulder 2023-12-31 2022-12-31Ingående balans 118 53Förändringar pga ordinarie rörelser 33 65Utgående balans 151 118
Redovisade intäkter under året 2023 2022Som återfinns i avtalsskulden per 1 januari: 118 53Från prestationsåtagande som uppfylldes/blivit delvis uppfyllda under tidigare perioder: 0 0
Intäkter allokerade till ej uppfyllda eller delvis uppfyllda prestationsåtagande förväntas redovisas som intäkt 2023 2022Inom ett år 447 502Efter ett år 0 0
Not 4 Ersättning till revisorer
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023 2022 2023 2022Deloitte ABRevision 4 4 0 0Övriga tjänster 0 0 - -Summa 4 4 0 0
Med revisionsuppdrag avses revisors arbete för den lagstadgade
revisionen och med revisionsverksamhet olika typer av
kvalitetssäkringstjänster. Övriga tjänster är sådant som inte ingår
i revisionsuppdrag, revisionsverksamhet eller skatterådgivning.
Avtalstillgångar utgörs av upplupna intäkter till vilka företagets
rätt villkoras av fortsatt prestation i enlighet med avtalet. När
företagets rätt till ersättning blir ovillkorlig sker fakturering
och tillgången redovisas som kundfordran. Avtalsskuld avser
förskottsbetalningar från kunder, för vilka prestationsåtagande
ej uppfyllts. Avtalsskulder redovisas som intäkt när prestations-
åtagandet i avtalet uppfylls (eller har uppfyllts).
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
113Noter
Not 5 Antal anställda och könsfördelningKoncernen ModerbolagetAntal anställda 31 december, omräknade till heltidsanställda 2023 2022 2023 2022Sverige 340 281 2 2Varav kvinnor 36 29 1 0Varav kvinnor 11% 10% 50% 0%Norge 398 407 - -Varav kvinnor 23 24 - -Varav kvinnor 6% 6% - -Finland 43 48 - -Varav kvinnor 5 7 - -Varav kvinnor 12% 15% - -Tyskland 7 7 - -Varav kvinnor 1 1 - -Varav kvinnor 14% 14% - -Storbritannien 68 66 - -Varav kvinnor 5 7 - -Varav kvinnor 7% 11% - -Totalt 856 809 2 2Varav kvinnor 70 68 1 0Varav kvinnor 8% 8% 50% 0%
Av styrelsens ledamöter är tre av sju ledamöter kvinnor, motsvarande 43 procent. Av ledande befattningshavare är 1 kvinna.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
114
Not 6 Personal
Löner, ersättningar m.m. Löner, ersättningar, sociala kostnader och pensionskostnader har utgått med följande belopp:
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023 2022 2023 2022Styrelsen och VD:Löner och ersättningar 7 9 6 8Löner (dotterföretag utomlands) 0 0 0 0Pensionskostnader 3 1 3 1Pensionskostnader (dotterföretag utomlands) 0 0 0 010 11 9 9Övriga anställda:Löner och ersättningar 532 481 2 3Pensionskostnader 44 42 1 1576 523 3 4Sociala kostnader 115 109 4 4Summa styrelse och övriga 711 642 15 17
Noter
ITP2 försäkringar tecknade i Alecta Premien för den förmånsbe-
stämda ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad
och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension
och förväntad återsende tjänstgöringstid. Den kollektiva
konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas
tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt
Alectas försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte
överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån
ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 175 %. Om Alectas
kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 % eller överstiger
150 % ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar för
att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg
konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset
för nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Vid hög
konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner.
Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott i form av den
kollektiva konsolideringsnivån till preliminärt 158% (172%). Netels
andel av de sammanlagda avgifterna till planen och koncernens
andel av det totala antalet aktiva medlemmar i planen uppgår
till 0,00709% respektive 0,00864%. Motsvarande uppgifter för
2022 är 0,01059% respektive 0,00888%. Förväntade avgifter
2023 för ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till
778 TSEK.
Ersättningar och övriga förmåner till ledande
befattningshavare
Principer
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår årligen
arvode enligt beslut på årsstämman. Styrelsen beslutar om
anställningsvillkor för verkställande direktören. Verkställande
direktören beslutar om ersättning till ledande befattningsha-
vare. Ersättning till verkställande direktören och andra ledande
befattningshavare utgörs av fast lön, rörlig ersättning, övriga
förmåner samt pensionsavsättning.
Uppsägning/Avgångsvederlag VD och Koncernledning
Vid uppgning från företagets sida får uppsägningstiden
vara högst 12 månader för VD och 6 månader för övriga
medlemmar av Koncernledningen. Vid uppsägning ska
ersättningsskyldigheten för Netel, inklusive avgångsvederlag
och ersättning under uppsägningstiden, för samtliga i
Koncernledningen maximalt motsvara 18 månaders grundlön
och övriga anställningsförmåner. Vid egen uppsägning
får uppgningstiden vara högst 6 månader, utan rätt till
avgångsvederlag. Under uppsägningstiden utgår full lön och
andra anställningsförmåner, med avräkning för lön och annan
ersättning som erhålls från annan anställning eller verksamhet
som den anställde har under uppsägningstiden.
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
115Noter
(Not 6 fortsättning)
Ersättningar till styrelsen, TSEK 2023Styrelsearvode1Styrelsens ordförandeHans Petersson 5601StyrelseledamotNina Mcpehrson 3851StyrelseledamotAlireza Etemad 3502StyrelseledamotCarl Jakobsson 3652StyrelseledamotGöran Lundgren 3652StyrelseledamotAnn-Sofi Danielsson 415Styrelseledamot Jeanette Reuterskiöld 315Summa 2 755
1
) Medlemmar i ersättningsutskottet
2
) Medlemmar i revisionsutskottet
Ersättningar och övriga förmåner till ledande befattningshavare, TSEKPensions-2023 Grundlön Övriga förmånerkostnadVerkställande direktör 2 801 - 865Tidigare verkställande direktör 2 829 85 1 950Övriga i koncernledningen (5 befattningar) 8 456 646 1 523Summa 14 086 730 4 339
Ersättningar och övriga förmåner till ledande befattningshavare, TSEKPensions-2022 Grundlön Övriga förmånerkostnadVerkställande direktör 4 329 3 682 1 315Övriga i koncernledningen (5 befattningar) 7 025 3 207 2 123Summa 11 354 6 889 3 438
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
116
Not 8 Bokslutdispositioner
ModerbolagetMSEK 2023 2022Periodiseringsfond -13 -Erhållna koncernbidrag 66 40Summa 53 40
Noter
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Not 7 Finansiella intäkter och kostnader
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023 2022 2023 2022Finansiella intäkterRänteintäkter, övriga 6 0 36 24Valutakursvinster, netto 5 15 - -Summa finansiella intäkter 11 15 36 24Finansiella kostnaderRäntekostnader - räntebärande skulder -66 -27 -54 -17Övriga finansiella kostnader -9 -4 -3 -3Summa finansiella kostnader -75 -31 -57 -19Finansnetto -64 -15 -21 4
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
117Noter
Not 9 Skatt på årets resultat
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023 2022 2023 2022Aktuell skattAktuell skatt på årets resultat -26 -37 -8 0Aktuell skatt korrigering tidigare år 0 0 0 0-26 -37 -8 0Uppskjuten skattFörändring skattemässiga underskott 7 -4 0 -2Förändring av temporära skillnader 1 1 0 0Obeskattade reserver -1 2 0 06 -1 0 -2Total skatt -20 -38 -8 -2
Koncernen ModerbolagetAvstämning årets skattekostnad 2023 2022 2023 2022Resultat före skatt 64 161 36 44Skattesats 20,6% -13 -33 -7 0Justering för utländsk skatt -1 -3 0 0Skatteeffekt av:Ej skattepliktiga intäkter 0 3 0 0Ej avdragsgilla kostnader -5 -7 0 0Justering skattekostnad förvärvade bolag 2 2 0 0Övrigt -3 - 0 -2Summa -20 -38 -8 -2
Not 10 Resultat per aktie
KoncernenMSEK 2023 2022Resultat hänförligt till stamaktieägareÅrets resultat hänförligt till moderbolagets ägare 44 123Resultat per aktie före och efter utspädning (SEK)* 0,91 2,59Antal aktierGenomsnittligt antal aktier före och efter utspädning* 48 480 297 47 726 300
* Under året har en kvittningsemission genomförts i samband med annonserat förvärv. Antalet utestående stamaktier har ökat med 303 294 aktier till 48 511 873 aktier vid
årets utgång. Under 2022 genomfördes sju kvittningsemissioner i samband med annonserade förvärv. Antalet utestående stamaktier ökade med 1 504 908 aktier till 48
208 579 aktier vid utången av 2022.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
118 Moderbolagsredovisning
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Not 11 Goodwill
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Ingående anskaffningsvärde 1 179 810 - -Förvärv av dotterbolag 67 363 - -Årets valutakursdifferenser -9 6 - -Utgående ackumulerade anskaffningsvärde 1 237 1 179 - -
Goodwill och varumärke fördelade per kassagenererande enheter2023 Goodwill Varumärke WACCSverige 1 013 170 9,5%Norge 143 8 10,3%Finland - 1 9,4%Tyskland - - 9,0%Storbritannien 82 - 10,8%1 237 179
Goodwill och varumärke fördelade per kassagenererande enheter
2022 Goodwill Varumärke WACCSverige 938 170 8,0%Norge 153 8 8,8%Finland - 1 8,0%Tyskland - - 7,7%Storbritannien 88 - 8,8%1 179 179
Prövning av nedskrivingsbehoven för goodwill och varumärke,
med obestämbar nyttjandetid, görs årligen. De kassagenere-
rande enheternas återvinningsvärden har beräknats som
nyttjandevärde baserat på företagsledningens femårsprognos
för nettokassafde där de viktigaste uppskattningarna och an-
tagandena avser framtida kassaflöden i förhållande till tillväxt,
marginal och andra kassafdespåverkade poster, samt fast-
ställandet av lämplig diskonteringsränta. Femårsprognoserna
fastställs av ledningen för respektive kassagenererande enhet.
Värden för angivna viktiga antaganden återspeglar historiska
erfarenheter och utveckling samt beaktar interna resurser och
externt tillgänglig marknadsinformation så som investerings-
planer inom respektive enhet och marknadsförutsättningar.
För 2023 föreligger inga nedskrivningsbehov, och inga rimliga
möjliga förändringar avseende uppskattningar och antaganden
på vilka Netel har baserat fastställandet av återvinningsvärdet
bedöms påverka nedskrivningsbehovet för året. Netel har inte
identifierat någon väsentlig påverkan på nedskrivningsbehov
eller framtida kassafden från klimatrelaterade risker.
För perioden efter fem år uppskattas den årliga tillväxten
vara 2,0% (2,0%). Koncernens vägda genomsnittliga WACC för
Sverige och Norge uppgick 2023 till 9,9% (8,4%) före skatt.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
119Moderbolagsredovisning
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Not 12 Övriga immateriella tillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Ingående anskaffningsvärde 27 16 - -Årets anskaffningar 6 10 - -Årets valutakursdifferens -2 1 - -Utgående ackumulerade anskaffningsvärde 31 27 - -Ingående avskrivningar -7 -3 - -Årets avskrivningar -5 -3 - -Årets valutakursdifferens 1 0 - -Utgående ackumulerade avskrivningar -11 -7 - -Utgående redovisat värde 20 20 - -
Varumärken, kundrelationer och teknologi
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Ingående anskaffningsvärde 267 267 - -Årets anskaffningar - - - -Årets valutakursdifferenser -1 0 - -Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 267 267 - -Ingående avskrivningar -88 -88 - -Årets avskrivningar - -Årets valutakursdifferenser 1 0 - -Utgående ackumulerade avskrivningar -87 -88 - -Utgående redovisat värde 179 179 - -
I ovansende utgående redovisat värde ingår följande imma-
teriella tillgångar: Varumärke 179 MSEK (179), Kundrelationer
0 MSEK (0), Teknologi 0 MSEK (0). Det finns ingen förutsägbar
tidsgräns för när varumärket inte skulle generera ett positivt
kassafde för koncernen varr inga regelbundna avskrivningar
görs. Netel-varumärket testas årligen för nedskrivning, se vidare
under redovisningsprinciper och Not 11.
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
120 Noter
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Not 13 Byggnader och mark
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2022-12-31 2021-12-31Ingående anskaffningsvärde - - - -Inköp - - - -Förvärv 6 - - -Försäljningar/utrangeringar - - - -Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 6 - - -Ingående avskrivningar - - - -Försäljningar/utrangeringar - - - -Förvärv -1 -Årets avskrivningar 0 - - -Utgående ackumulerade avskrivningar -1 - - -Utgående redovisat värde 5 - - -Summa 5 - - -
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
121Noter
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Not 14 Maskiner och andra tekniska anläggningar
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Ingående anskaffningsvärde 114 40 - -Inköp 24 9 - -Förvärv 3 72 - -Försäljningar/utrangeringar -16 -8 - -Årets valutakursdifferenser -1 1 - -Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 124 114 - -Ingående avskrivningar -58 -14 - -Försäljningar/utrangeringar 9 3 - -Förvärv -2 -38Årets avskrivningar -14 -9 - -Årets valutakursdifferenser 0 0 - -Utgående ackumulerade avskrivningar -65 -58 - -Utgående redovisat värde 59 55 - -Summa 59 55 - -
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
122 Noter
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Ingående anskaffningsvärde45 33 - -Inköp3 3 - -Förvärv0 8 - -Försäljningar/utrangeringar0 0 - -Omklassificering0 0 - -Årets valutakursdifferenser-2 1 - -Utgående ackumulerade anskaffningsvärden46 45 - -Ingående avskrivningar-34 -25 - -Försäljningar/utrangeringar0 0 - -Förvärv0 -4 - -Omklassificering0 0 - -Årets avskrivningar-5 -4 - -Årets valutakursdifferenser2 -1 - -Utgående ackumulerade avskrivningar-38 -34 - -Utgående redovisat värde8 11 - -
Not 15 Inventarier, verktyg och installationer
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
123Noter
Not 16 Nyttjanderättstillgångar
MSEK 2023-12-31 2022-12-31Ackumulerade anskaffningsvärdenIngående balans 209 151Nyanskaffningar 43 76Avyttringar och utrangeringar -42 -22Omvärderingar -10 4Utgående balans 201 209Ackumulerade avskrivningarIngående balans -88 -60Årets avskrivningar -52 -48Avyttringar och utrangeringar 38 21Omvärderingar 4 -2Utgående balans -99 -88Redovisat värde 102 120
Belopp redovisade i resultaträkningen 2023 2022Avskrivningar på nyttjanderätter -52 -48Räntekostnader för leasingskulder -4 -4Kostnader hänförliga till korttidsleasingavtal -1 0Kostnader hänförliga till leasingavtal av lågt värde 0 0Summa -57 -52Kassautflöde för leasingavtal som redovisas under IFRS 16 -56 -52
Nyttjanderättstillgångarna avser leasade tillgångar i enlighet
med IFRS 16 vilka består Byggnader (lokalhyror) om 41 (52)
MSEK, Fordon 54 (63) MSEK samt Övrigt (verktyg/maskiner)
7 (5) MSEK. Årets avskrivningar avseende nyttjanderättstill-
gångarna har för Byggnader varit 21 (20) MSEK, Fordon 29 (26)
Korttidsleasingavtal avser tillfällig hyra av lokaler, arbetsmaskiner,
containers och övrigt. Leasingavtal av lågt värde avser
huvudsakligen kontorsmaskiner, fordon, parkeringsplatser och
övrigt. Den 31 december 2023, har koncernen inga förpliktelser
gällande korttidsleasingsavtal.
Övriga upplysningar
För Netel koncernen är det fordon och lokalhyror som utgör
huvudsakliga nyttjanderättstillgångar och leasingskulder. An-
taganden om intresse av att utnyttja vanligen förekommande
möjlighet att förlänga existerande hyresavtal har stor inverkan
på nivån av beräknad tillgång/skuld. Netel gör för existerande
MSEK, Övrigt (verktyg och maskiner) 2 (2) MSEK. Koncernen har
exkluderat korttidsleasar samt leasingavtal med underliggan
de tillgångar av lågt värde med 1 (1) MSEK.
Förfallostrukturen för leasingskulder presenteras i not 25.
hyresavtal en bedömning av om det är rimligt säkert att en
tillkommande förlängningsperiod kommer att utnyttjas. Per
balansdagen har bedömning av löpande hyresavtal inte
inneburit någon väsentlig justering av nyttjanderättsvärdet.
Följande faktorer beaktar Netel som mest väsentliga vid
bedömning om avtalen kommer att förlängas: avgifter för
att säga upp leasingavtal, betydande återsende värde på
balanserade förbättringsutgifter på annans fastighet, historisk
leasingperiod och kostnader och avbrott i verksamheten som
krävs för att ersätta den leasade tillgången. Majoriteten av
förlängningsoptionerna exkluderas i leasingskulden eftersom
koncernen bedömer att tillgångarna kan ersättas utan väsentliga
kostnader eller avbrott i verksamheten.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
124
Not 17 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Ingående värde - - - -Valutakurseffekt - - - -Resultatandel - - - -Övrigt - - - -Utgående värde - - - -
Noter
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
125
Not 18 Andelar i koncernföretag
ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31Ingående anskaffningsvärde 1 202 1 202Förvärv av andelar i koncernföretag 98 0Fusion 323 0Aktieägartillskott - -1 622 1 202
Företag Organisationsnr Säte Antal aktier AndelDirekt ägandeNetel Group AB 556914-7548 Stockholm 12 517 894  100%
Företag Organisationsnr Säte Antal aktier AndelIndirekt ägandeNetel AB 556592-4056 Stockholm 100 000  100%Netel AS 983096514 Oslo 5 700 000  100%Nett-Tjenester AS 995627868 Fredriksstad 100  100%Netel Holding Oy 2609959-8 Vanda 1 000  100%Netel Oy 230934-4 Helsingfors 11 428  100%Telog Eesti OÜ 11904874 Tallinn 1 000  100%ICT Consulting AB 556961-0826 Stockholm 1 000  100%Medam AB 556646-7998 Nyköping 5 000  100%Netel GmbH HRB18381 Frankfurt (Oder) 25 000  100%C-E Morberg Anläggning & Energi AB 556784-4138 Strömsholm 1 000  100%Brogrund Mark AB 556700-6266 Örebro 1 000  100%Brogrund Entreprenad AB 556854-2301 Örebro 1 000  100%Oppunda Kraftkonsult AB 556525-2961 Katrineholm 1 000  100%Svensk Elkraftsentreprenad AB 559096-9712 Norrköping 1 000  100%JR Markteknik AB 556906-3869 Stockholm 100  100%Täby Maskin & Uthyrning AB 556918-6231 Stockholm 100  100%Eltek Entreprenad Sverige AB 556841-3636 Smedjebacken 500  100%Eltek Kraft & Montage Sverige AB 559263-6681 Smedjebacken 250  100%Elcenter i Söderköping Aktiebolag 556373-2477 Söderköping 1 000  100%KMAB Karlskoga Mark AB 556882-2828 Karlskoga 50 000  100%Netel Ltd 2600095 Buckinghamshire 10 000  100%Doocey North East Ltd 03387559 Dumfries 200  100%Netel UK Ltd SC451995 Dumfries 100  100%Bredbyns Schakt AB 556203-0741 Örnsköldsvik 1 000  100%Elektrotjänst i Katrineholm AB 556209-6486 Katrineholm 5 000 100%
Under 2023 har förvärv av 100% av andelarna i Elektrotjänst i Katrineholm AB genomförts.
Under december 2023 har NTL Management AB, NTL Co-Invest AB, Netel Group Holding AB
och Netel Group BC AB fusionerats in i Netel Holding AB (publ).
Noter
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
126
Not 19 Övriga finansiella tillgångar
KoncernenMSEK 2023-12-31 2022-12-31Ingående anskaffningsvärde 9 7Årets anskaffning 3 2Förvärv 0 0Omklassificering från skuld - -Värdering till marknadsvärde - -Utgående värde 13 9
Koncernens övriga finansiella tillgångar består främst av kapitalplaceringar.
Not 20 Kundfordringar
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2022-12-31 2021-12-31Kundfordringar 544 589 0 0Reserv förväntade framtida kreditförluster -5 -6 0 0Summa kundfordringar 539 583 0 0Åldersanalys av kundfordringar före avdrag för reserv avseende kundförlusterFörfallna 1-30 dagar 23 29 0 0Förfallna 31-90 dagar 4 1 0 0Förfallna > 91 dagar 56 87 0 0Summa förfallna kundfordringar 83 118 0 0Ingående balans reservering -6 -5 0 0Förändring avsättning för förväntade kreditförluster kundfordringar 1 -1 0 0Utgående balans reservering kundförluster -5 -6 0 0
Förändringen i avsättningen för förväntade kreditförluster
avseende kundfordringar om 1 MSEK är främst hänförlig till
avslut av tidigare pågående projekt.
Den genomsnittliga kredittiden avseende kundfordringar
uppgår till 30 dagar. När avtal ingås med tidigare ej känd kund
görs en kreditprövning av denne.
Noter
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
127
Not 21 Avtalstillgångar
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Entreprenadkontrakt 448 504 0 0Reserv avtalstillgångar -1 -1 0 0Summa avtalstillgångar 447 502 0 0Ingående balans 502 261 0 0Fakturering av ingående fordran -467 -226 0 0Upparbetad intäkt under året som ej fakturerats 412 467 0 0Nedskrivningar - - 0 0Summa 447 502 0 0Kortfristiga 447 502 0 0Långfristiga - - 0 0Summa 447 502 0 0Ingående balans reservering -1 -1 0 0Förändring avsättning för förväntade kreditförluster avtalstillgångar 0 -1 0 0Utgående balans reservering kundförluster -1 -1 0 0
Not 22 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Förutbetalda hyror 0 0 - -Upplupen intäkt, övrig 9 33 - -Övriga poster 13 24 - -Summa 22 57 - -
Belopp hänförliga till entreprenadkontrakt uppkommer i samband med att projekt upparbetats
som ej fakturerats innan balansdagen.
Under året har påbörjade och ej påbörjade projekt, för vilka förluster befarats, kostnadsförts
med 0 (1) MSEK. Samtliga avtalstillgångar per 2023-12-31 förväntas regleras under 2024.
Noter
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
128
Not 23 Upplysningar om aktiekapital och reserver
Antal aktier Kvotvärde per aktie SEK2023Antal/värde vid årets ingång* 48 208 579 0,02Antal/värde vid årets utgång* 48 511 873 0,022022Antal/värde vid årets ingång* 46 703 671 0,02Antal/värde vid årets utgång* 48 208 579 0,02
Reserver 2023-12-31 2022-12-31OmräkningsreservIngånde balans 5 0Årets omräkningsdifferenser -25 5Utgående balans -21 5
Noter
* Under 2023 har en kvittningsemission genomförts i samband
med annonserat förvärv. Antalet utestående stamaktier har
ökat med 303 294 aktier till 48 511 873 aktier vid årets utgång.
Under 2022 genomfördes sju kvittningsemissioner i samband
med annonserade förvärv. Antalet utestående stamaktier
ökade med 1 504 908 aktier till 48 208 579 aktier vid utgången
av 2022.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar de valutakursdifferenser
som uppstår vid omräkning av utländska verksamheter vars
finansiella rapporter upprättas i en annan valuta än den valuta i
vilken koncernens finansiella rapporter presenteras. Även intern
finansiering till utländska verksamheter i utländsk valuta ses
som en utvidgad nettoinvestering i dessa utländska verksam-
heter och valutakurseffekter från dessa positioner regleras över
övrigt totalresultat tillsammans med övriga omräkningsdiffe-
renser för de utländska verksamheterna.
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
129
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel
Group
Noter
Not 24 Uppskjuten skatt
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Uppskjutna skattefordringarUnderskottsavdrag 14 7 - -Ej utnyttjade ränteavdrag - - - -Förlustreserv kundfordringar/avtalstillgångar 1 2 - -Andra temporära differenser 0 0 - -Uppskjuten skatt nyttjanderättstillgångar 1 1 - -Summa 16 10 - -Uppskjutna skatteskulderObeskattade reserver 27 26 - -Temporära skillnader immateriella tillgångar 38 38 - -Andra temporära differenser 2 3 - -Ändrad skattesats periodiseringsfond - - - -Ändrad skattesats övervärde immateriella tillgångar - - - -Summa 68 68 - -
129Noter
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
130 Noter
Not 25 Förfallostruktur avseende odiskonterade skulder
till kreditinstitut och leasingskulder samt övriga
långfristiga skulder
Koncernen ModerbolagetTSEK 2023-12-31 2022-12-31 2022-12-31 2021-12-31Skulder till kreditinstitut och leasingskulderAmortering inom 1 årLån 0 0 - - Leasingskulder 45 49 - - Summa inom 1 år 45 49 - - Amortering inom 2 till 5 årLån 951 967 934 932Leasingskulder 48 66 - - Summa inom 2 till 5 år 999 1 033 934 932Amortering efter 5 årLån 0 0 - - Leasingskulder 2 3 - - Summa efter 5 år 2 3 - - Summa skulder till kreditinstitut och leasingskulder 1 047 1 085 934 932Övriga långfristiga skulderAmortering inom 1 år 145 0 - -Amortering inom 2 till 5 år 26 179 - -Amortering efter 5 år 0 0 - -Summa 171 179 0 0Summa amortering inom 1 år 190 49 - -Summa amortering inom 2 till 5 år 1 025 1 212 934 932Summa amortering efter 5 år 2 3 - -
Koncernen innehar en huvudsaklig revolverade facilitet om
950 MSEK vilken inkluderar en checkräkningskredit om 150
MSEK fördelad inom Sverige (kopplad till cash pool) och Norge,
med en löptid till september 2026, samt en kreditfacilitet om
250 MSEK med en löptid till september 2026. För långfristiga
lån finns åtaganden att uppfylla gentemot kredigivaren vad
gäller Nettoskuld i förhållande till Justerad EBITDA på rullande
12 månaders basis (R12 Justerad EBITDA). Under räkenskapsår-
et har dessa åtaganden uppfyllts.
Checkräkningskredit Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Beviljad checkräkningskredit 150 150 - -Varav utnyttjad per balansdagen - - - -
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
131Noter
Not 26 Avtalsskulder
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Entreprenadkontrakt 151 118 - -- -Ingående balans 118 53 - -Upparbetats under året -118 -53 - -Fakturerad intäkt under året som ej upparbetats 151 118 - -Summa 151 118 - -Kortfristiga 151 118 - -Långfristiga - - - -Summa 151 118 - -
Not 27 Upplupna kostnader
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Upplupna löner 70 75 2 -Upplupna sociala avgifter 22 22 1 -Projektrelaterade reserver 18 24 - -Övriga upplupna kostnader 4 21 1 -Summa 114 142 5 0
Not 28 Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Avskrivningar 76 65 0 0Avsättningar 2 1 0 0Orealiserade valutakurseffekter 0 0 0 0Övriga justeringar -8 -3 0 0Summa 70 62 0 0
Belopp hänförliga till entreprenadkontrakt uppkommer i
samband med att betalning överstiger den upparbetade intäkt
som redovisas för ett entreprenadavtal. Betalning erläggs
Projektrelaterade reserver avser uppskattade kostnader för
entreprenadprojekt, med avdrag för kostnader som redan de
facto belastat projektet i form av nedlagd tid och leverantörs-
fakturor, med hänsyn till projektets färdigställandegrad vid
bokslutstillfället.
enligt avtalade planer. Samtliga avtalstskulder per 2023-12-31
förväntas regleras under 2024.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
132
Not 29 Avstämning av skulder från finansieringsverksamheten
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Ingående balans skulder till kreditinstitut 972 500 936 475Amortering lån -66 -13 0 0Upptagande av nya lån 50 462 0 460Ej kassaflödespåverkande posterFörvärvade skulder och övriga skulder 2 21 5 0Upplösning låneupplägningskostnader 1 2 1 2Utgående balans skulder till kreditinstiut 960 972 942 936Ingående balans leasingskulder 118 89 0 0Amortering av leasingskuld -51 -48 0 0Ej kassaflödespåverkande posterUpptagande av nya leasingskulder 29 77 0 0Utgående balans leasingskulder 96 118 0 0Summa skulder finansieringsverksamheten 1 056 1 090 942 936
Not 30 Ställda säkerheter
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31Inventarier med äganderättsförbehåll - - - -Företagsinteckningar 94 95 - -Pantsatta tillgångar i dotterbolag - - - -Summa 94 95 - -
Noter
Not 31 Eventualförpliktelser
Koncernen ModerbolagetMSEK 2023-12-31 2022-12-31 2022-12-31 2021-12-31Moderbolagsgarantier för utförda arbeten 100 53 - -Ställda bankgarantier 79 62 - -Övriga garantiåtaganden 247 266 - -Summa 426 380 - -
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
133Noter
Not 32 Transaktioner med närstående
Under året har inga väsentliga förändringar skett för koncernen
eller moderbolaget i relationer eller transaktioner med närs-
ende.
MSEK 2023 2022ManagementFörsäljning av varor / tjänster - 0Inköp av varor / tjänster - -Ränteintäkter - -RäntekostnaderFordran på balansdagenSkuld på balansdagen
Not 33 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Peter Andersson valde att avsluta sin anställning som CFO på
Netel 10 januari 2024 och Fredrik Helenius, koncernredovis-
ningschef, tillträdde som tillförordnad CFO med omedelbar
verkan. Fredrik Helenius tillträdde som CFO 26 januari 2024.
Från och med 16 februari 2024 genomför Netel en omorgani-
sation för att synliggöra synergier, bättre utnyttja affärsmöjlig-
heter och kompetenser samt allokera resurser mellan länderna
baserat på verksamheternas art. Omorganisationen innebär
också att cheferna för Infraservices och Kraft i Sverige får
koncernövergripande ansvar för respektive verksamhetsområ-
de. Chefen för Telekom i Norge får koncernövergripande ansvar
för telekomverksamheten. Som en följd av detta får Netel
en ny koncernledning som utgörs av Jeanette Reuterskiöld,
VD och koncernchef, Fredrik Helenius, CFO, Klas Eldebrandt,
Divisionschef Kraft, Fredrik Land, Divisionschef Infraservices,
Edward Olastuen, Divisionschef Telekom och Johan Olofsson,
Group Operational Support. För att stötta ledningen i analys
och beslutsfattande ändras också rapporteringsstrukturen.
De tidigare segmenten Sverige, Norge, Finland, Tyskland och
Storbritannien ersätts av divisionerna Infraservices, Kraft och
Telekom vilka från och med första kvartalet 2024 redovisas som
huvudsakliga rörelsesegment. De tidigare segmenten redovi-
sas som affärsområden inom respektive division.
Utöver ovanstående har inga betydande förändringar inträf-
fat avseende koncernens finansiella ställning eller finansiella
resultat efter den 31 december 2023.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
134 Noter
Not 34 Nyckeltal ej definierade enligt IFRS
MSEK, om ej annat anges 2023 2022Nettoomsättningstillväxt (%) 10,1% 29,9% Organisk nettoomsättningstillväxt (%) 3,7% 7,5% EBITDA 204 241 EBITDA-marginal (%) 5,9% 7,7% EBITA 133 179 EBITA-marginal (%) 3,8% 5,7% Jämförelsestörande poster 32 21 Justerad EBITDA 236 262 Justerad EBITDA-marginal (%) 6,8% 8,3% Justerad EBITA 164 200 Justerad EBITA-marginal (%) 4,8% 6,4% Nettoskuld 610 722 Nettoskuld/justerad EBITDA R12 (Ratio) 2,6 2,8 Soliditet (%) 36,0% 35,5% Orderstock 4 047 3 700
Not 35 Härledning av nyckeltal ej definierade av IFRS
MSEK, om ej annat anges 2023 2022 Organisk nettoomsättningstillväxtNettoomsättning föregående period 3 141 2 418 Förvärvad nettoomsättning 201 541 Organisk nettoomsättning 3 258 2 600 Total nettoomsättningstillväxt 10,1% 29,9% Organisk nettoomsättningstillväxt 3,7% 7,5% Justerad EBITDANettoomsättning 3 459 3 141 Rörelseresultat (EBIT) 128 176 Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar 76 65 EBITDA 204 241 EBITDA-marginal 5,9% 7,7% Jämförelsestörande posterFörvärvsrelaterade kostnader 7 17 Övriga jämförelsestörande poster 25 3 Summa jämförelsestörande poster 32 21 Justerad EBITDA 236 262 Justerad EBITDA-marginal 6,8% 8,3%
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
135Noter
MSEK, om ej annat anges 2023 2022 Justerad EBITANettoomsättning 3 459 3 141 Rörelseresultat (EBIT) 128 176 Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar 5 3 EBITA 133 179 EBITA-marginal 3,8% 5,7% Jämförelsestörande posterFörvärvsrelaterade kostnader 7 17 Övriga jämförelsestörande poster 25 3 Summa jämförelsestörande poster 32 21 Justerad EBITA 164 200 Justerad EBITA-marginal 4,8% 6,4% Nettoskuld/justerad EBITDA R12Långfristiga räntebärande skulder 1 003 1 037 Kortfristiga räntabärande skulder 53 53 Summa räntebärande skulder 1 056 1 090 Likvida medel 446 369 Nettoskuld 610 722 Justerad EBITDA R12 236 262 Nettoskuld/justerad EBITDA R12 (Ratio) 2,6 2,8 Soliditet Totalt eget kapital 1 133 1 105 Totala tillgångar 3 146 3 119 Soliditet 36,0% 35,4%
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
136 Noter
Not 36 Finansiella instrument och finansiell riskhantering
Netels finansiella instrument värderade till verkligt värde avser
främst villkorade tilläggsköpeskillingar och fondinnehav. För
övriga finansiella tillgångar och skulder utgör redovisat värde
en god approximation av det verkliga värdet.
Värdering till verkligt värde
Verkligt värde är det pris som vid värderingstidpunkten skulle
erhållas vid försäljning av en tillgång eller betalas vid överlåtelse
av en skuld genom en ordnad transaktion mellan marknadsak-
törer. Tabellen nedan visar finansiella instrument värderade till
verkligt värde, utifrån hur klassificeringen i verkligt värdehierar-
kin gjorts. De olika nivåerna definieras enligt följande:
Nivå 1 - Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för
identiska tillgångar och skulder.
Nivå 2 - Andra observerbara indata för tillgången eller skulden
än noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen genom direkt
(dvs. prisnoteringar) eller indirekt (dvs. härledda från prisnote-
ringar).
Nivå 3 - Indata för tillgången eller skulden som inte baseras på
observerbara marknadsdata (dvs. icke observerbara indata).
Fondinnehav
Koncernen innehar fonder som ingår i posten Finansiella
anläggningstillgångar. Fondinnehaven redovisas till verkligt
värde genom noterade priser på aktiva marknader för identiska
tillgångar och återfinns således i nivå 1 i värderingshierarkin.
Villkorad tilläggsköpeskilling
För vissa av koncernens rörelseförväv finns villkorade tilläggs-
köpeskillingar. De villkorade tilläggsköpeskillingarna är bero-
ende av rörelseförvärvens genomsnittliga EBITA över ett till tre
år. Tilläggsköpeskillingarna kommer att regleras kontant. De
villkorade tilläggsköpeskillingarna ingår i posterna Långfristiga
icke-räntebärande skulder med 17 (173) MSEK samt Kortfristiga
icke-räntebärande skulder med 145 (0) MSEK. De villkorade
tilläggsköpeskillingarna återfinns i nivå 3 i värderingshierarkin.
Övriga innehav och skulder redovisade till verkligt värde
Koncernen innehar valutaterminer som ingår i posten Korta
icke räntebärande skulder. Valutaterminerna redovisas till
verkligt värde genom indirekta beräkningar från underliggan-
de valutor, enligt erhållna underlag från motpart/bank, och
återfinns således i nivå 2 i värderingshierarkin.
MSEK 2023-12-31 2022-12-31FondinnehavIngående balans 5 3Rörelseförvärv - -Inköp 1 1Försäljning - -Värdeförändring redovisad i resultatet - -Omräkningsdifferens - -Utgående balans 6 5
MSEK 2023-12-31 2022-12-31Villkorad köpeskillingIngående balans 173 32Rörelseförvärv 9 146Utbetalt -20 -5Värdeförändring redovisad i resultatet 1 0Omräkningsdifferens -1 -Utgående balans 162 173
MSEK 2023-12-31 2022-12-31Övriga skulder redovisade till verkligt värdeIngående balans 0 0Förändringar av redovisade skulder 0 0Värdeförändring redovisad i resultatet -1 -Omräkningsdifferens - -Utgående balans -1 0
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
137Noter
De finansiella risker Netel är exponerad för utgörs främst av:
Finansierings- och likviditetsrisker avseende kapitalbehov
Ränterisker för lån
Valutarisker kopplade till utländska dotterbolag
Kreditrisk
Det är Netels styrelse som har det yttersta ansvaret för han-
tering, exponering och uppföljning av koncernens finansiella
risker. Styrelsen har antagit en policy för hur koncernen ska
hantera och kontrollera dessa risker. Finanspolicyn uppdateras
årligen eller vid behov. Styrelsen bevakar och utvärderar risker
och den finansiella rapporteringens kvalitet via revisions-
utskottet. Inom koncernen är det Finansavdelningen som har
det operativa ansvaret för att säkerställa koncernens finan-
siering och förvaltning av kassalikviditet, finansiella tillgångar
och finansiella skulder. Styrelsen följer hur Finansavdelningen
utövar och övervakar riskhanteringen och den interna
kontrollen med hjälp av månatlig rapportering.
Finansierings- och likviditetsrisk
Med finansieringsrisk avses risken att Netel inte kan uppbringa
tillräcklig finansiering till rimlig kostnad. Finansieringsrisken
hanteras genom att Netel tecknar långfristiga kreditavtal med
banker som har hög kreditvärdighet.
Löptidsanalys finansiella skulder
Förfall Förfall Förfall Koncernen 2023, MSEK Nominellt belopp Förfall 20242025-20262027-2028>2029Banklån 1 117 65 1 046 6 -Övriga skulder 171 145 17 9 -Skuld för leasingåtaganden 96 45 44 4 2Summa räntebärande skulder 1 384 255 1 107 19 2Leverantörsskulder 335 335 - - -Summa icke räntebärande skulder 335 335 - - -
Förfall Förfall Förfall Koncernen 2022, MSEK Nominellt belopp Förfall 20232024-20252026-2027>2028Banklån 1 057 54 990 13 -Övriga långfristiga skulder 179 - 173 6 -Skuld för leasingåtaganden 118 49 59 12 3Summa räntebärande skulder 1 354 103 1 222 31 3Leverantörsskulder 323 323 - - -Summa icke räntebärande skulder 323 323 - - -
Likvida medel - Likviditetsrisk
Netel har likvida medel i banker med god kreditrating. Kredit-
reserveringen beräknas enligt den generella modellen med
antagande om låg kreditrisk. Givet den korta löptiden och
stabila motparter blir beloppet oväsentligt. Med likviditetsrisk
avses således risken att Netel får svårigheter att uppfylla
sina betalningsskyldigheter till följd av bristande likviditet.
Netel arbetar med kontinuerlig och detaljerad uppföljning av
förväntade in- och utflöden av likvida medel i koncernen och
månadsvis görs likviditetsprognoser på både kort och lång sikt.
Tillgänglig likviditet presenteras nedan.
Tillgänglig likviditet
Koncernen, MSEK 2023-12-31 2022-12-31Kassa och bankplaceringar 446 369Outnyttjade krediter 244 295Tillgänglig likviditet 690 664
Förfall av kortfristiga skulder hanteras med det löpande kassa-
flödet, i vilket ingår kundfordringar vilka vid årets slut uppgick
till 539 (583) MSEK.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
138 Noter
Förväntade kreditförlusterKoncernen, MSEK 2023-12-31 2022-12-31Kundfordringar -5 -6Avtalstillgångar -1 -1
För mer information se not 19 och not 20.
(Not 36 fortsättning)
Genomsnittlig ränta 2023 2022Koncernen, MSEK Skuldbelopp Medelränta Skuldbelopp MedelräntaBanklån 960 5,59% 972 3,15%Övriga långfristiga skulder 26 0,00% 179 0,00%Leasingskulder 96 3,72% 118 3,13%Summa 1 082 1 269
Ränterisk
Ränterisken utgör risken att förändringar i marknadsräntan
påverkar koncernens räntenetto och kassaflöde negativt.
Delar av koncernens lån räntebinds löpande vilket innebär att
framtida finansiella kostnader påverkas vid ändrade marknads-
räntor. För att minska denna risk kan Netel ingå derivatkontrakt
så som ränteswappar som ska motverka större fluktuationer i
den rörliga räntan. Per 2023-12-31 har Netel inga ränteswappar.
Genomsnittlig ränta på utesende räntebärande skulder per
2023-12-31 uppgår till följande:
En förändring i marknadsräntan med 1 procentenhet skulle inne-
bära en förändring i räntekostnaderna om +/- 10,6 (10,9) MSEK.
Valutarisk
Valutarisken avser risken för att verkliga värden och kassaflöden
avseende finansiella instrument fluktuerar när värdet på främ-
mande valutor förändras. Trots att Netel bedriver verksamhet
i Norge, Finland, Tyskland och Storbritannien är verksamheten
huvudsakligen av lokal natur avseende valutarisker då intäkter
och kostnader i projekten möts i samma valuta. Koncernen är
också utsatt för risken i fluktuationer i valutan vid omräkningen
av utländska dotterbolag. Valutarisk bedöms för närvarande inte
sentligt påverka Netels finansiella ställning.
Kreditrisk
Med kreditrisk avses risken att förlora pengar på grund av att
motparten inte kan fullfölja sina åtaganden. De motpartsrisker
Netel i huvudsak är utsatt för är hänförliga till tillgodohavanden
på bankkonton samt utestående kundfordringar och avtalsford-
ringar.
Kreditrisker i finansiell verksamhet
För att begränsa risken i exponeringen av banktillgodohavanden
används banker som har hög kreditvärdighet enligt ratinginsti-
tuten Standard & Poors och Moody´s. Likvida medel omfattas av
den generella modellen för beräkning av kreditreservförlust. För
likvida medel tillämpas undantaget för låg kreditrisk.
Kreditrisker i kundfordringar
Kreditrisken vad gäller kundfordringar och avtalstillgångar
hanteras genom riskspridning av typer av projekt samt att avtal
ingås med kända tillförlitliga kunder. En stor del av kundstocken
är koncentrerad till ett mindre antal större kunder men där
bedömningen görs att risken i koncentration till färre kunder
uppvägs av mindre risk i betalningsförmåga hos kunden.
Koncernens kundfordringar och avtalstillgångar omfattas av den
förenklade modellen för nedskrivningar. De förväntade kredit-
förlusterna för kundfordringar och avtalstillgångar beräknas
med hjälp av en provisionsmatris som är baserad på tidigare
händelser, nuvarande förhållanden och prognoser för framtida
ekonomiska förutsättningar och pengarnas tidsvärde om
applicerbart. Utgångspunkten i denna metod är att förfallodags-
intervaller/åldersintervall skapar basen för riskbedömningen. I
varje förfallodagsintervall värderas fordringarna kollektivt och ju
äldre fordran blir desto större sannolikhet för fallissemang, vilket
återspeglas i beräkningen. Till förfallotiden adderas en riskfaktor
som görs individuellt på grupper av likartad kreditriskkaraktär.
Dessa individuella grupper utgörs inom Netel av kundtyp,
geografi, affärsområde med mera. Denna riskfaktor grundar sig
inte bara på historisk statistik utan hänsyn tas också till aktuella
förutsättningar och förväntan om framtida förutsättningar.
Avtalstillgångar utgörs av upparbetade intäkter i projekt som
ej fakturerats och bedöms ligga i samma riskkategori som ej
förfallna kundfordringar. Förväntade kreditrluster uppgår till
följande:
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
139Noter
Koncernen, värdering 2023-12-31 2022-12-31Upplupet Verkligt värde Upplupet Verkligt värde anskaffnings-via resulta-anskaffnings-via resultat-Balansposter, MSEKvärdeträkningen värde räkningen TillgångarRäntederivat och valutaterminer (tillgång) - - - -Kundfordringar 539 - 583 -Övriga fordringar 44 - 15 -Likvida medel 446 - 369 -SkulderRäntederivat och valutaterminer (skuld) - 1 - 0Skulder kreditinstitut lång- och kortfristig 1 056 - 1 090 -Övriga långfristiga skulder 26 - 179 -Leverantörsskulder 335 - 323 -Övriga kortfristiga skulder 240 - 63 -Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 114 - 142 -
Koncernen, värdering 2023-12-31 2022-12-31Upplupet Verkligt värde Upplupet Verkligt värde anskaffnings-via resultat-anskaffnings-via resultat-Resultatposter, MSEKvärde räkningen värde räkningen FinansnettoRänteintäkter 6 - 0 -Räntekostnader -66 - -27 -Valutakursdifferenser 5 - 15 -Orealiserade värdeförändringar - 1 - 0Summa påverkan finansnetto -55 1 -11 0
Vinster och förluster netto på finansiella instrument
redovisade i resultaträkningen.
I nedanstående sammanställning visas finansiella instruments
påverkan på koncernens resultaträkning.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
140
Not 37 Rörelseförvärv
Den 1 februari 2023 förvärvade koncernen 100% av aktierna
och rösterna i Elektrotjänst i Katrineholm Aktiebolag (”Elektro-
tjänst”). Förvärvet innebär att Netel både går in i nya, attraktiva
kundsegment och breddar sin geografiska närvaro inom kraft.
Elektrotjänsts omsättning under räkenskapsåret september
2021-augusti 2022 uppgick till cirka 69 MSEK. Elektrotjänst har
34 medarbetare och ingår i segment Sverige.
Elektrotjänst TSEKVerkligt värde SummaFörvärvade nettotillgångar vid förvärvstidpunkten utifrån förvärvsanalysImmateriella tillgångar - - Materiella tillgångar 6 6 Nyttjanderättstillgångar - - Finasiella tillgångar 3 3 Uppskjuten skattefordran - - Varulager - - Kundfordringar och övriga fordringar 9 9 Likvida medel 17 17 Räntebärande skulder - - Leasingskulder - - Uppskjuten skatteskuld -2 -2 Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder -11 -11 Identifierade nettotillgångar 22 22 Goodwill 75 75 Total köpeskilling 97 97 Köpeskilling består av: Kontanter 70 70 Egetkapitalinstrument 10 10 Villkorad tilläggsköpeskilling 17 17 Säljrevers - - Total köpeskilling 97 97
För information om den villkorade tilläggsköpeskillingen, se Not 35 Finansiella instrument.
Förvärvets påverkan på koncerens kassaflödeKontant del köpeskilling 70 70 Förvärvad kassa -16 -16 Summa 54 54 Förvärvsrelaterade kostnader 2 2Nettokassautflöde 57 57
Noter
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
141Noter
I samband med förvärvet av Elektrotjänst uppstod en
goodwill om 75 MSEK i form av en skillnad mellan den över-
förda ersättningen och det verkliga värdet av de förvärvade
nettotillgångarna. Goodwill avser i huvudsak personresurser.
Transaktionskostnader relaterade till förvärvet uppgick till 2
MSEK. Transaktionskostnaderna redovisades som en kostnad
i resultaträkningen under Övriga externa kostnader. Under
perioden februari-december bidrog förvärvet med 73 MSEK till
koncernens intäkter och 5 MSEK till koncernens resultat efter
skatt. Om förvärvet hade inträffat den 1 januari 2023 uppskattar
företagsledningen att koncernens intäkter och resultat skulle ha
påverkats positivt till totalt 3 470 MSEK respektive 45 MSEK för
2023.
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
142
Definitioner och motiv för användning av alternativa nyckeltal
Nyckeltal Definition Motiv för användning
EBITA* Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella
tillgångar
Måttet används för att analysera lönsamheten
genererad av den operativa verksamheten
EBITA-marginal* EBITA i procent av nettoomsättningen Måttet används för att visa den löpande verksamhetens
lönsamhetsgrad
EBITDA* Rörelseresultat före av- och nedskrivningar Måttet används för att analysera lönsamheten
genererad av den operativa verksamheten
EBITDA-marginal* EBITDA i procent av nettoomsättningen Måttet används för att visa den löpande verksamhetens
lönsamhetsgrad
Justerad EBITA* Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella
tillgångar, justerat för jämförelsestörande poster
Måttet används för att analysera den underliggande
lönsamheten genererad av den operativa verksamheten
Justerad EBITA-marginal* Justerad EBITA i procent av nettoomsättningen Måttet används för att visa den löpande verksamhetens
underliggande lönsamhetsgrad
Justerad EBITDA* Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, justerat för
jämförelsestörande poster
Måttet används för att analysera den underliggande
lönsamheten genererad av den operativa verksamheten
Justerad EBITDA-
marginal*
Justerad EBITDA i procent av nettoomsättningen Måttet används för att visa den löpande verksamhetens
underliggande lönsamhetsgrad
Jämförelsestörande
poster*
Jämförelsestörande poster är intäkter och kostnader av
jämförelsestörande karaktär såsom realisationsvinster
vid försäljning av enheter, transaktionskostnader
vid förvärv eller kapitalanskaffningar, externa
kostnader i samband med att göra bolaget börsfähigt,
större integrationskostnader till följd av förvärv
eller omorganisationer enligt fastställd plan samt
kostnader som följer av strategiska beslut och större
omstruktureringar som leder till avveckling av enheter
Jämförelsestörande poster används för att tydliggöra de
resultatposter som ej ingår i den löpande verksamheten
för att skapa en tydligare bild av den underliggande
resultatutvecklingen
Kassaflöde från den
löpande verksamheten
Kassaflöde hänförligt till företagets huvudsakliga
intäktsgenererande verksamheter samt av andra
verksamheter än investeringsverksamhet och
finansieringsverksamhet
Måttet är ett nyckeltal som definieras i IFRS
Nettoomsättning Summan av försäljningsintäkter av varor och tjänster
med avdrag för lämnade rabatter, moms och annan
skatt som är knuten till försäljningen
Måttet är ett nyckeltal som definieras i IFRS
Organisk tillväxt* Omsättningstillväxt exklusive väsentliga förvärv senaste
12 månaderna
Måttet visar hur stor andel av bolagets totala tillväxt
som avser organisk tillväxt
Orderstock Kvarstående ordervärde per balansdagen på avtalade
projekt samt uppskattad framtida volym från ramavtal
Används för att visa avtalad framtida nettoomsättning
hänförlig till projekt
Resultat före skatt Resultat för perioden före skatt Måttet är ett nyckeltal som definieras i IFRS
Resultat per aktie (kr) Resultat per aktie före och efter utspädning som är
hänförligt till innehavare av stamaktier i moderföretaget
Måttet (före och efter utspädning) är nyckeltal som
definieras i IFRS
Nettoskuld* Räntebärande skulder (lång- och kortfristiga) med
avdrag för likvida medel
Måttet visar hur stor andel av bolagets totala tillgångar
som finansieras via finansiella skulder med hänsyn
tagen till likvida medel och är en komponent vid
bedömning av finansiell risk
Soliditet* Eget kapital i procent av balansomslutningen Måttet visar hur stor andel av bolagets totala tillgångar
som finansieras av aktieägarna med eget kapital
* Nyckeltalet är ett alternativt nyckeltal enligt ESMA:s riktlinjer
Denitioner och nyckeltal
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
143Kvartalsöversikt
Kvartalsöversikt
Q4 2023 Q3 2023 Q2 2023 Q1 2023 Q4 2022 Q3 2022 Q2 2022 Q1 2022
Försäljning, MSEK
Nettoomsättning 1 025 890 861 684 984 779 751 626
Nettoomsättningstillväxt 4,2% 14,2% 14,5% 9,3% 37,2% 26,9% 14,8% 45,0%
Resultat, MSEK
EBITDA 77 65 48 14 85 59 60 36
EBITA 59 46 30 -3 69 43 45 22
EBIT (Rörelseresultat) 58 45 29 -4 68 42 44 22
Justerad EBITDA 81 68 59 28 92 65 63 42
Justerad EBITA 63 50 41 11 75 49 48 28
Marginal
EBITDA-marginal 7,5% 7,3% 5,6% 2,1% 8,7% 7,6% 8,0% 5,8%
EBITA-marginal 5,8% 5,2% 3,4% -0,4% 7,0% 5,6% 6,0% 3,6%
EBIT-marginal 5,6% 5,1% 3,3% -0,6% 6,9% 5,4% 5,9% 3,6%
Justerad EBITDA-marginal 7,9% 7,6% 6,9% 4,1% 9,3% 8,3% 8,4% 6,8%
Justerad EBITA-marginal 6,2% 5,6% 4,7% 1,6% 7,6% 6,3% 6,4% 4,5%
Segment
Nettoomsättning, MSEK
Sverige 554 409 431 311 481 332 358 262
Norge 335 333 286 242 327 299 281 273
Finland 82 71 67 54 89 86 58 58
Tyskland 44 45 52 52 66 50 60 37
Storbritannien 19 32 30 29 23 24 - -
EBITA, MSEK
Sverige 27 35 34 19 52 22 31 12
Norge 25 12 5 -11 12 19 13 16
Finland -2 -4 -15 -16 -6 0 -4 -3
Tyskland 0 0 5 5 8 4 9 3
Storbritannien 14 4 1 3 1 5 - -
Övrigt
Orderstock, MSEK 4 047 4 104 3 976 3 750 3 700 3 408 3 408 3 401
Nettoskuld, MSEK 610 798 788 789 722 692 622 557
Nettoskuld/Justerad EBITDA (R12) (ratio) 2,6 3,2 3,2 3,2 2,8 2,7 2,6 2,4
Medelantalet anställda (R12) 864 870 880 854 776 820 748 719
Antal anställda vid periodens utgång,
omräknade till heltidsanställda 856 857 888 876 809 824 757 737
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
144 Flerårsöversikt
Flerårsöversikt
Flerårsjämförelse koncernen
MSEK, om ej annat anges 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 3 459 3 141 2 418 1 845 1 861
Resultat efter finansiella poster 64 161 100 67 30
Resultat efter finansiella poster i % av nettoomsättning-
en 1,8% 5,1% 4,1% 3,6% 1,6%
Balansomslutning 3 146 3 119 2 133 1 511 1 601
Soliditet 36% 35% 43% 40% 35%
Flerårsjämförelse moderbolaget
MSEK, om ej annat anges 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 27 20 10 - -
Resultat efter finansiella poster -18 4 -37 - -
Balansomslutning 2 469 2 440 1 876 - -
Soliditet 60% 60% 72% - -
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
145Flerårsöversikt
Flerårsöversikt koncernen
2023 2022 2021 2020 2019
Försäljning
Nettoomsättning, MSEK 3 459 3 141 2 418 1845 1 861
Nettoomsättningstillväxt 10,1% 29,9% 31,1% -0,9% -0,4%
Resultat, MSEK
EBITDA 204 241 170 158 110
EBITA 133 179 127 120 68
EBIT (Rörelseresultat) 128 176 126 119 53
Justerad EBITDA 236 262 220 171 137
Justerad EBITA 164 200 177 134 94
Marginal
EBITDA-marginal 5,9% 7,7% 7,0% 8,5% 5,9%
EBITA-marginal 3,8% 5,7% 5,2% 6,5% 3,6%
EBIT-marginal 3,7% 5,6% 5,2% 6,4% 2,8%
Justerad EBITDA-marginal 6,8% 8,3% 9,1% 9,3% 7,3%
Justerad EBITA-marginal 4,8% 6,4% 7,3% 7,3% 5,0%
Segment
Nettoomsättning, MSEK
Sverige 1 704 1 433 970 600 786
Norge 1 196 1 179 1 048 886 763
Finland 273 291 270 303 299
Tyskland 192 213 145 55 14
Storbritannien 110 47 - - -
EBITA, MSEK
Sverige 115 117 60 15 -
Norge 32 60 98 82 -
Finland -36 -12 5 5 -
Tyskland 10 24 18 6 -
Storbritannien 21 6 - - -
Övrigt
Orderstock, MSEK 4 047 3 700 3 488 2 354 1 456
Nettoskuld, MSEK 610 722 318 360 477
Nettoskuld/Justerad EBITDA (ratio) 2,6 2,8 1,4 2,1 3,5
Medelantalet anställda 864 776 576 414 437
Antal anställda vid periodens utgång, omräknade till
heltidsanställda 856 809 658 420 424
146 Förslag till vinstdisposition
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Stockholm den 3 april 2024
Hans Petersson
Styrelseordförande
Vår revisionsberättelse har avlämnats den 3 april 2024
Deloitte AB
Jenny Holmgren
Auktoriserad revisor
Alireza Etemad
Styrelseledamot
Carl Jakobsson
Styrelseledamot
Nina Macpherson
Styrelseledamot
Ann-Sofi Danielsson
Styrelseledamot
Göran Lundgren
Styrelseledamot
Jeannette Reuterskiöld
Styrelseledamot och VD
Förslag till vinstdisposition
TSEK
Till bolagsstämmans disposition står följande:
Överkursfond 1 470 810
Balanserade vinstmedel -19 228
Årets resultat 28 044
Summa 1 479 626
Styrelsen föreslår att balanserade vinstmedel disponeras så att:
I ny räkning balanseras 1 479 626
Summa 1 479 626
Beträffande koncernens och moderbolagets resultat och
ställning i övrigt hänvisas till årsredovisningen. Resultat- och
balansräkningar kommer att föreläggas årsstämman den
2 maj 2024 för fastställelse.
Styrelsen och VD försäkrar att koncernredovisningen upprät-
tats i överensstämmelse med internationella redovisningsstan-
darder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande
bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen
har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en
rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens
och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som
moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
147Revisionsberättelse
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Netel Holding AB (publ)
organisationsnummer 559327-6263
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för Netel Holding AB (publ) för räkenskapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31
med undantag för hållbarhetsrapporten och bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 35-71 respektiave 72-85. Bolagets årsredovisning och kon-
cernredovisning ingår på sidorna 4-5, 10-91 och 94-146 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023
och av dess finansiella resultat och kassafde för året enligt årsredo-
visningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella sllning per den 31 december 2023 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte hållbarhetsrappor-
ten och bolagsstyrningsrapporten på sidorna 35-71 respektive 72-85.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastsller resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernre-
dovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsrordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta inne-
fattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna
tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perio-
den. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i
vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Projekt- och intäktsredovisning
Netel redovisar intäkter över tid utifrån företagsledningens bästa
bedömning av utfallet av färdigställandegrad för varje avtal. Det innebär
att redovisad intäkt och resultat i pågående projekt är beroende av
antaganden och bedömningar av de poster som ingår i projekten. För
komplexa entreprenadavtal finns osäkerhet vid bedömning av
kostnaderna för färdigställande och lönsamhet. Precisionen i intäkts-
redovisningen ställer krav på goda processer för kalkylering, rapporte-
ring, analys och prognos. De betydande beloppen i kombination med
stora inslag av uppskattningar och bedömningar innebär att detta utgör
ett för revisionen särskilt betydelsefullt område. Vår revision omfattade
följande granskningsåtgärder men var inte begränsad till dessa:
Utvärdering av bolagets redovisningsprinciper för intäkter
Utvärdering av bolagets rutiner och interna kontroll kopplat till
projekt- och intäktsredovisning
Granskning av ett urval av projekt för att säkerställa att dessa är
redovisade i korrekt period och att det finns en robust dokumen-
tation som reflekterar de uppskattningar och bedömningar som
ligger till grund för vinstavräkning och intäktsredovisning
Analytisk granskning av redovisade intäkter samt granskning av
marginalanalyser och jämförelser mot tidigare perioder
Granskning av fullständigheten i relevanta noter till de finansiella
rapporterna i enlighet med IFRS
Värdering av goodwill
Netel redovisar i koncernens balansräkning per den 31 december 2023
goodwill om 1 237 Mkr. Värdet på redovisad goodwill är avhängigt
framtida avkastning och lönsamhet i de kassagenererande enheter
goodwillen avser och prövas minst årligen. Företagsledningen baserar
sin nedskrivningsprövning på ett flertal antaganden och bedömningar
som omsättningstillxt, rörelsemarginalutveckling och kapital-
kostnad (WACC) samt andra förhållanden som är komplexa. Felaktiga
bedömningar och antaganden kan ge en betydande påverkan på
koncernens resultat och finansiella ställning. Företagsledningen har inte
identifierat något nedskrivningsbehov för någon kassagenererande
enhet inom koncernen. För ytterligare information hänvisas till not 11
där det framgår hur företagsledningen gjort sin nedskrivningsprövning
tillsammans med viktiga bedömningar och antaganden. Vår revision
omfattade följande granskningsåtgärder men var inte begränsad till
dessa:
Granskning och bedömning av koncernens rutiner och modell för
nedskrivningsprövning av goodwill och utvärdering av att gjorda
antaganden är rimliga, att rutinerna är konsekvent tillämpade och
att integritet finns i gjorda beräkningar
Utvärdering av rimligheten i företagsledningens identifierade
kassagenereande enheter
Verifiering av indata i beräkningar bland annat mot de av styrelsen
godkända affärsplanerna för prognosperioden samt företags-
ledningens väsentliga uppskattningar och bedömningar såsom
framtida organisk tillxt, rörelsemarginalens utveckling samt
vägd kapitalkostnad
Bedömning av säkerhetsmarginalerna för respektive kassagene-
rerande enhet genom utförande av känslighetsanalyser
Granskning av fullständigheten i relevanta noter till de finansiella
rapporterna i enlighet med IFRS. Vid genomförandet av gransk-
ningsåtgärderna har våra värderingsexperter medverkat
148 Revisionsberättelse
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 6-9 och 142 - 145.
Även ersättningsrapporten utgör annan information. Det är styrelsen
och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen
samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
sentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att
rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen
och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upp-
lyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan
att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt
drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen
och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något
av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsre-
dovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
dan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning för Netel Holding AB (publ) för år 2023-01-01 - 2023-12-31 samt
av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkstäl-
lande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta
bland annat en bemning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn
till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning
och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokringen, medelsförvalt-
ningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras
på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat
vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsrvaltningen
ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en
rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo-
visningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att
med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen
finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
149Revisionsberättelse
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utrt en granskning av att styrelsen och verkställande direktören
har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Netel
Holding AB (publ) för räkenskapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som
i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till Netel Holding AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bemer
nödndig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4
a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgär-
der för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
dan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och
hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutöv-
ningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisning och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte
att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också
en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstäm-
ning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassafdes-
analys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet
med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna
35-71 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revi-
sorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 72-85 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 26 årsredovisningslagen samt
7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse
med årsredovisningslagen.
Deloitte AB, utsågs till Netel Holding AB (publ)s revisor av bolags-
stämman 2023-05-04 och har varit bolagets revisor sedan 2010.
Stockholm den 3 april 2024
Deloitte AB
Jenny Holmgren
Auktoriserad revisor
150 Aktien
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Nära 1 000 nya aktieägare
under 2023
Netel noterades på Nasdaq Stockholm i mid cap-segmentet den 15 oktober 2021.
Aktiekapital
Aktiekapitalet i Netel uppgick vid utgången av 2023 till
746 337 (741 670) kr fördelat på 48 511 873 (48 208 579)
aktier. Aktierna har en röst vardera. Samtliga aktier har
lika rätt till utdelning liksom andel i bolagets tillgångar
och resultat.
Under 2023 har antalet aktier och röster ökat genom
kvittningsemission som genomförts vid förvärv.
Genom kvittningsemissionen ökade antalet aktier och
röster med 303 294 under 2023.
Marknadshistorik
Netel noterades på Nasdaq Stockholm den 15 oktober
2021 och ingår i mid cap-segmentet. Introduktions-
kursen var 48 kr.
Aktiekursutveckling
Den sista handelsdagen 2023 var Netels stängnings-
kurs 14,70 kr vilket ger ett börsvärde på 713,1 MSEK.
Den högsta betalkursen noterades den 19 april på
35,70 kr. Den lägsta betalkursen noterades den 26
oktober på 6,30 kr. Under 2023 minskade aktiekursen
med 56,8 procent. Nasdaq Stockholm mätt med
indexet OMXS PI ökade under 2023 med 15,5 procent.
Under perioden omsattes totalt 25 147 241 (2 316 434)
aktier på Nasdaq Stockholm till ett värde av 2 966,7
(93,2) MSEK vilket ger ett genomsnitt om 100 589 (9
156) aktier per handelsdag motsvarande ett dagligt
snittvärde om 11,87 (0,37) MSEK.
Utdelningspolicy
Utdelningen ska uppgå till 40 procent av koncernens
nettovinst. Den föreslagna utdelningen ska ta hänsyn
till Netels finansiella ställning, kassafde samt
förvärvs- och organiska tillväxtmöjligheter.
Ägarstruktur
Vid årets slut hade Netel 2 588 (1 655) aktieägare vilket
är en ökning med 993 under 2023. Det utländska
ägandet utgjorde 11,4 (11,4) procent av aktierna och
rösterna. De tio största ägarnas innehav motsvarade
72,03 (79,22) procent av aktierna och rösterna. Vid
årsskiftet ägdes 48,2 (48,5) procent av aktierna av
investment- och kapitalförvaltningsbolag, 15,9 (21,4)
procent av fondbolag och 23,8 (16,8) procent av
privatpersoner.
Samtliga uppgifter om ägare kommer från Monitor,
Modular Finance, och avser 31 december 2023.
Analytiker som följer Netel:
Karl-Johan Bonnevier, DNB Markets
Stefan Gauffin, DNB Markets
Carl Ragnerstam, Nordea Markets
Victor Hansen, Nordea Markets
Stefan Billing, Kepler Cheuvreux
Landsfördelning Ägartyp
Ticker: NETEL
ISIN: SE0015949433
Sverige
Norge
Tyskland
Finland
Övriga
Sverige
Norge
Tyskland
Finland
Övriga
Investment- och
kapitalförvaltning
Privatpersoner
Fondbolag
Övriga
Investment- och
kapitalförvaltning
Privatpersoner
Fondbolag
Övriga
151Aktien
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Aktiekapitalets utveckling
Tidpunkt Transaktion
Ändring antal
aktier och röster
Totalt antal
aktier och röster
Ökning
aktiekapital, kr
Totalt
aktiekapital, kr
Oktober 2021
1
Apportemission och
nyemission
10 036 874,
4 166 667
218 516 46 703 671 718 518
Januari 2022 Kvittningsemission 637 852 47 341 523 9 813 728 331
Mars 2022 Kvittningsemission 65 775 47 407 298 1 012 729 343
Mars 2022 Kvittningsemission 89 763 47 497 061 1 381 730 724
Maj 2022 Kvittningsemission 141 552 47 638 613 2 178 732 902
Juli 2022 Kvittningsemission 293 365 47 931 978 4 513 737 415
Augusti 2022 Kvittningsemission 90 364 48 022 342 1 390 738 805
December 2022 Kvittningsemission 186 237 48 208 579 2 865 741 670
Februari 2023 Kvittningsemission 303 294 48 511 873 4 666 746 337
1
Ökningen skedde i samband med noteringen på Nasdaq
Stockholm då en omvandling av den tidigare ägarstrukturen
genomfördes och nyemitterade aktier gavs ut.
Kvittningsemissionerna har skett i samband med förvärv och med
stöd av bemyndigande från extra bolagsstämma 27 augusti 2021
respektive årsstämman 2022.
Netels största ägare
Antal aktier
och röster
Andel kapital
och röster, %
IK VII fonden via Cinnamon
International Sarl
23 068 918 47,55
Nordnet Pensionsförsäkring 3 926 356 8,09
Swedbank Robur Fonder 2 070 000 4,27
Delphi Fondsforvaltning AS 1 207 011 2,49
Cicero Fonder 1 139 907 2,35
Lannebo Fonder 1 044 742 2,15
Berenberg Funds 889 014 1,83
Markteknikgruppen i Sverige AB 637 852 1,31
Protean Funds Scandinavia 483 993 1,00
Swedbank Försäkring 475 437 0,98
Tio största ägarna 34 943 230 72,02
Övriga 13 568 643 27,98
Totalt 48 511 873 100,00
Fördelningshistorik
2022-12-31 2023-12-31
Antal ägare
1 655 2 588
Antal utländska ägare 243 266
Utländskt ägande 12,13% 11,41%
Fondägande 21,39% 15,87%
Insynsägande 49,93% 49,60%
Ägarfördelning efter innehav
Antal aktier
och röster
Andel aktier
och röster, %
Antal
kända ägare
Andel av
kända ägare, %
1 - 500
223 029 0,46 1 601 61,86
501 - 1 000 277 356 0,57 335 12,94
1 001 - 5 000 947 080 1,95 389 15,03
5 001 - 10 000 662 560 1,37 88 3,40
10 001 - 20 000 995 746 2,05 68 2,63
20 001 - 43 495 087 89,66 107 4,13
Okänd innehavsstorlek 1 911 015 3,94 0 0,00
Totalt 48 511 873 100,00 2 588 100
152 Årsstämma, nansiell kalender och IR-kontakt
Netel Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Årsstämma 2024
Årsstämma 2024 äger rum torsdag 2 maj kl 11.00 i
Finlandshuset, Sibeliussalen, Snickarbacken 4,
Stockholm.
Finansiell kalender
2024
26 april Rapport första kvartalet
12 juli Rapport andra kvartalet
25 oktober Rapport tredje kvartalet
2025
7 februari Rapport fjärde kvartalet och
bokslutskommuniké 2024
IR-kontakt
Jeanette Reuterskiöld, VD och koncernchef
Mobil: +46 702 28 03 89
jeanette.reuterskiold@netel.se
Fredrik Helenius, CFO
Mobil: +46 730 85 52 86
fredrik.helenius@netel.se
Finansiell information
Netels finansiella rapporter och årsredovisningar
finns att läsa och ladda ner på netelgroup.com.
Beställning av tryckt dokument sker genom att
skicka mail till info@netelgroup.com eller genom
brev till Netel Group, Fågelviksvägen 9, 7 tr, 145 84
Stockholm.
153XXXX
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 | Netel Group
Åtta skäl att
investera i Netel
Stark tillväxt
Netel har vuxit med en genomsnittlig årlig tillväxttakt
på 24,4 procent 2010-2023. Netels styrkor är specia-
listkunnandet inom utbyggnad och projektledning
av kritisk infrastruktur samt den decentraliserade
organisationen.
Netels decentraliserade organisation innebär att
koncernen har goda insikter och kunskap om lokala
förhållanden och regelverk, är nära kunderna och har
korta beslutsvägar. Det är en konkurrensfördel att
dotterbolagen kan agera självständigt med styrkan
av en koncern.
Tydlig tillväxtstrategi
Genom långa kundrelationer med ledande aktörer på
marknaderna i norra Europa har Netel en stabil grund
för organisk tillväxt. Det finns en underliggande god
tillväxt om drivs av stort behov av högre kapacitet och
modernisering av infrastrukturen. Samtidigt växer
Netels serviceaffär i takt med att basen med utförda
projekt och installationer ökar.
Tillväxt genom förvärv
Förvärv är en central del av Netels tillväxtstrategi.
Genom förvärven ska Netel stärka befintlig verksamhet
och expandera till nya marknadssegment eller länder.
Strategin är framgångsrik och under 2021-2023 har 14
förvärv genomförts.
Rekordstor orderbok
Vid årsskiftet uppgick Netels orderbok till 4,0 (3,7)
miljarder SEK.
Branschledande lönsamhet
Justerad EBITDA har vuxit med en genomsnittlig
årlig tillväxttakt på 16,0 procent 2010-2023. Netel har
branschledande lönsamhet tack vare framgångsrik
affärsmodell, långa kundrelationer och stabil kundbas
med Nordens största nätägare. En av framgångsfak-
torerna är att Netel anlitar underentreprenörer för
konstruktion och installation.
Tillgångslätt affärsmodell
Netels verksamhet har låg kapitalbindning. Denna
tillgångslätta affärsmodell innebär att Netel har en
långsiktigt hög kassagenerering och stabilt lågt
kapitalbehov.
Marknader som drivs av starka
megatrender
Netel är verksamt inom marknader som är samhälls-
kritiska. Dessa marknader påverkas av tre starka
megatrender: klimatförändringen, digitaliseringen
och behovet av modernisering av infrastrukturen.
Starkt hållbarhetsfokus en
väsentlig del av framgången
Netels starka hållbarhetsfokus och ansvarstagande
för miljö och arbetsmiljö är en av koncernens fram-
gångsfaktorer. Netel ställer samma höga hållbarhets-
krav på sina underentreprenörer som på sin egen
verksamhet.
Netel Holding AB (publ)
Fågelviksvägen 9, 7 tr
145 84 Stockholm
www.netelgroup.com
Org nr 559327-6263
8945008LXPHO95822B452023-01-012023-12-318945008LXPHO95822B452022-01-012022-12-318945008LXPHO95822B452023-12-318945008LXPHO95822B452022-12-318945008LXPHO95822B452021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember8945008LXPHO95822B452022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember8945008LXPHO95822B452022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember8945008LXPHO95822B452021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember8945008LXPHO95822B452022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember8945008LXPHO95822B452022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember8945008LXPHO95822B452021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember8945008LXPHO95822B452022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember8945008LXPHO95822B452022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember8945008LXPHO95822B452021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember8945008LXPHO95822B452022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember8945008LXPHO95822B452022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember8945008LXPHO95822B452021-12-318945008LXPHO95822B452023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember8945008LXPHO95822B452023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember8945008LXPHO95822B452023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember8945008LXPHO95822B452023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember8945008LXPHO95822B452023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember8945008LXPHO95822B452023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember8945008LXPHO95822B452023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember8945008LXPHO95822B452023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares