74780080JD6L45P7YG072022-01-012022-12-3174780080JD6L45P7YG072021-01-012021-12-3174780080JD6L45P7YG072022-12-3174780080JD6L45P7YG072021-12-3174780080JD6L45P7YG072020-12-3174780080JD6L45P7YG072020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember74780080JD6L45P7YG072020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember74780080JD6L45P7YG072020-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember74780080JD6L45P7YG072020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember74780080JD6L45P7YG072020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember74780080JD6L45P7YG072020-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember74780080JD6L45P7YG072020-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember74780080JD6L45P7YG072020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember74780080JD6L45P7YG072020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780080JD6L45P7YG072020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember74780080JD6L45P7YG072021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember74780080JD6L45P7YG072021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember74780080JD6L45P7YG072021-01-012021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember74780080JD6L45P7YG072021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember74780080JD6L45P7YG072021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember74780080JD6L45P7YG072021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember74780080JD6L45P7YG072021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember74780080JD6L45P7YG072021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember74780080JD6L45P7YG072021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780080JD6L45P7YG072021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember74780080JD6L45P7YG072021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember74780080JD6L45P7YG072021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember74780080JD6L45P7YG072021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember74780080JD6L45P7YG072021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember74780080JD6L45P7YG072021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember74780080JD6L45P7YG072021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember74780080JD6L45P7YG072021-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember74780080JD6L45P7YG072021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember74780080JD6L45P7YG072021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780080JD6L45P7YG072021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember74780080JD6L45P7YG072022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember74780080JD6L45P7YG072022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember74780080JD6L45P7YG072022-01-012022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember74780080JD6L45P7YG072022-01-012022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember74780080JD6L45P7YG072022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember74780080JD6L45P7YG072022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember74780080JD6L45P7YG072022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember74780080JD6L45P7YG072022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember74780080JD6L45P7YG072022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780080JD6L45P7YG072022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember74780080JD6L45P7YG072022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember74780080JD6L45P7YG072022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember74780080JD6L45P7YG072022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember74780080JD6L45P7YG072022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember74780080JD6L45P7YG072022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember74780080JD6L45P7YG072022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember74780080JD6L45P7YG072022-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember74780080JD6L45P7YG072022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember74780080JD6L45P7YG072022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780080JD6L45P7YG072022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:HRKiso4217:HRKxbrli:shares
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva
Konsolidirano godišnje izvješće za godinu koja je završila
31. prosinca 2022. godine
Sadržaj
Stranica
Konsolidirano izvješće poslovodstva
1 - 37
Izvješće o provedenom nadzoru poslovanja u 2022. godini
38 - 45
Izjava o primjeni Kodeksa korporativnog upravljanja
46 50
Odgovornost Uprave za godišnje izvješće
51
Izvješće neovisnog revizora
Konsolidirani izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti
61 62
Konsolidirani izvještaj o financijskom položaju
63 64
Konsolidirani izvještaj o promjenama vlasničke glavnice
65 66
Konsolidirani izvještaj o novčanim tokovima
67
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje
68 - 147
its subsidiarie
GODIŠNJE
IZVJEŠĆE
Društva Meritus ulaganja d.d. i njegovih ovisnih društva (Grupa)
Financijsko izvješće za godinu koja je završila 31. prosinca 2022. godine
ZAGREB, travanj 2023
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
2
1. KOMENTAR PREDSJEDNIKA UPRAVE
Veliko mi je zadovoljstvo predstaviti revidirane
rezultate poslovanja Mplus Grupe za 2022. godinu.
Unatoč svim nepovoljnim kretanjima u područjima
geopolitike te globalnih financijskih i drugih tržišta,
poslovanje Grupe u 2022. godini obilježeno je
strateškim rastom obujma poslovanja koji je ostvaren
zahvaljujući daljnjem širenju poslovanja u regiji i
jačanjem postojećih tržišnih pozicija. Prihodi Grupe
porasli su za 72%, na iznos od 1,37 milijardi kuna.
Od ukupnog rasta prihoda, nova prodaja, odnosno
organski rast, čini više od 20% prihoda ostvarenih u
2022. godini, što pokazuje da smo pri postavljanju
našeg poslovnog modela prije nekoliko godina
donijeli ispravne strateške odluke.
Brojni su značajni događaji obilježili ovu uzbudljivu
godinu, a osvrnut ću se na one najvažnije.
Godina je započela akvizicijom tvrtke Invitel kojom je
Mplus Grupa dobila klijente iz novih sektora u kojima
do sada nije bila prisutna, odnosno tvrtki usmjerenih
na obnovljive izvore energije, upravljanje ugljikom,
energetsku tranziciju i tehnološke inovacije što se
savršeno uklapa u strategiju održivosti grupe. Usto,
Grupi se pridružio velik broj vrijednih zaposlenika i
vrlo iskusan menadžerski tim s izvrsnim kontaktima
u industriji, što je doprinijelo našem daljnjem rastu i
razvoju.
U sklopu strategije održivosti, sredinom godine
pripremili smo potpunu novost na hrvatskom tržištu
kapitala prvu hrvatsku ESG obveznicu. Riječ je o
obveznici vezanoj uz ambiciozne ciljeve smanjenja
emisije ugljika i zastupljenosti žena na rukovodećim
pozicijama kao KPI-jevima, o čemu će ovisiti kamata
na prikupljena sredstva.
Prepoznali smo sve veću potrebu investitora za
inovativnim proizvodima na tržištima kapitala i
odgovorili na njihove potrebe za ulaganjem koje će
biti ne samo isplativo, već će donijeti i pozitivne
poslovne učinke zajednici u kojoj izdavatelj posluje.
Zahvaljujući izvanredno dobro pripremljenom
izdavanju te ugledu koji MPlus uživa među
investitorima, prvom smo hrvatskom ESG
obveznicom na Zagrebačkoj burzi dobili 301 milijun
kuna kapitala.
Posebno sam zadovoljan činjenicom da su
Erste&Steiermärkische Bank i Europska banka za
obnovu i razvoj (EBRD) bili strateški partneri
izdavanja.
Tijekom trećeg kvartala započeli smo proces
rebrandinga članova BPTO sektora pod brendom
Mplus, što je uključivalo novi logo, vizualni identitet,
redefiniranu strukturu usluge i novu internetsku
stranicu pokrenutu krajem 2022. godine, a cilj je svim
klijentima, korisnicima i zaposlenicima pružiti
usklađeno i jedinstveno iskustvo.
Na samom kraju 2022. godine napravili smo velik
iskorak u našoj vertikali ljudskih resursa (HR
vertikali) sklopivši ugovor o kupoprodaji poslovnih
udjela koji je rezultirao neizravnom akvizicijom grupe
tvrtki licenciranih brendom Manpower u regiji.
Vertikala HR industrije nastavit će poslovati pod
krovnim brendom Workplace, pod kojim će poslovati
sve tvrtke s Manpower licencom u šest zemalja
regije, kao i tri tvrtke za HR procese pod nezavisnim
brendovima Smartflex, Integrator i MPS Integration u
Srbiji i Sloveniji. Workplace će poslovati kroz 15 tvrtki
koje posluju u šest zemalja.
Uz širenje vertikale industrije ljudskih resursa,
slabljenje inflatornih pritisaka i revidirane prognoze
globalnog rasta, očekujemo da ćemo u 2023. godini
ostvariti značajno povećanje profitabilnosti u odnosu
na ranije prognoze.
Kao i uvijek, u samo središte našeg poslovanja
stavljamo ljude. Najzaslužniji za dosadašnji uspjeh
Mplusa naši su zaposlenici, klijenti i investitori,
kojima se ovim putem iskreno zahvaljujem na
doprinosu u još jednoj godini obilježenoj izvrsnim
poslovnim rezultatima.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
3
2. KLJUČNI POKAZATELJI POSLOVANJA
1.345
milijuna HRK
prihoda u 2022. godini
149
milijuna
poziva
HRK 197
milijuna EBITDA
300+
klijenata
57
zemalja
55
tvrtki u Grupi
49 lokacija
16
zemalja
31
prosječna dob zaposlenika
16 zemalja
49 lokacija
31
prosječna dob
zaposlenika
300+
klijenata
301milijun HRK
Prva ESG obveznica izdana u
Hrvatskoj
55
tvrtki u Grupi
1.369
milijuna HRK
prihoda u 2022. godini
HRK 207
milijuna EBITDA
149
milijuna
poziva
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
4
Prihodi: Meritus ulaganja d.d. (Društvo) i njegova ovisna društva (Grupa) je 2022. godini nastavila sa dobrim
rezultatima. Poslovni prihodi su u godini koja je završila 31. prosinca 2022. godine ostvareni u iznosu od 1.369
milijuna kuna. U odnosu na usporedno razdoblje prošle godine ostvaren je rast od 574 milijuna kuna ili 72%. Grupa
je uspješno uspostavila nove poslovne odnose sa klijentima iz različitih sektora sa posebnim naglaskom na klijente
iz Deutschland-Austria-Switzerland („DACH”) regije. Organski rast prihoda ostvaren je kroz fokus na operativno
poslovanje, povećanje kvalitete usluge i veće volumene kroz sinergije dobivene integracijom novih članica Grupe.
Od ukupnog rasta prihoda, nova prodaja, tj. organski rast je bio više 20% prihoda ostvarenih u 2021. godini, tj. oko
160 milijuna kuna
*Prilagodbe se odnose na utjecaje koje se smatraju jednokratnim, tj. nemaju repetitivne karakteristike i efekte na prihode i troškove
EBITDA: Stabilna potražnja za BPTO (Business process and Technology Outsourcing) uslugama na svim tržištima
te optimizacija troškova rezultirali su pozitivnim efektima te je EBITDA ostvarena u iznosu od 206,7 milijuna kuna.
U odnosu na usporedno razdoblje prošle godine ostvaren je rast od 57 milijuna kuna ili 38%. Na rast EBITDA-e je
najviše utjecalo povećanje volumena poslovanja sa postojećim i novim klijentima te akvizicija Invitela GmBH i
njegovih ovisnih društava („Invitel grupa“ ili „Invitel“). Proces integracije Invitela u Grupu je kontinuiran od dana
kada smo preuzeli kontrolu.
U 2022. godini, Grupa je uložila velika sredstva u nekoliko segmenata, povećanjem i daljnjom profesionalizacijom
tima te uvođenjem novih tehnoloških rješenja. Ovaj potez je bio ključan kako bi se omogućio daljnji rast u narednom
razdoblju i osiguralo da kvaliteta i razina usluge ostanu na visokoj razini, osobito imajući u vidu ambiciju rasta Grupe
i izazove s kojima smo se suočili na globalnoj razini tijekom ove godine. Uz to, u drugoj polovici 2022 godine također
smo ulagali u Information technology („IT“) vertikalu Grupe kako bismo omogućili bržu isporuku i unakrsnu prodaju
postojećih proizvoda klijentima. Tijekom 2022. Grupa je investirala u povećanje profitabilnosti njemačkog
poslovanja, što će također biti proces u 2023. godini.
U četvrtom kvartalu 2022. godine smo sa razvojem našeg odjela prodaje u svim područjima, od procesa
izvješćivanja i pretprodaje do upravljanja uspjehom kupaca i aktivnostima koje će doprinijeti proširenju portfelja
kiljenata. Navedene aktivnosti će omogućiti Grupi da u potpunosti iskoristi svoju jedinstvenu tržišnu poziciju, s
Invitelom kao centralnom točkom za akviziciju dodatnih klijenata u DACH regiji. Tijekom navedenog razdoblja
također smo digitalizirali cijeli prodajni proces kroz uvođenje i integraciju softvera HubSpot u našu organizaciju,
ubrzavajući napore Grupe kad je riječ o digitalnoj transformaciji. Usto, marketinški odjel Grupe bio je usredotočen
na stvaranje novog identiteta Grupe koji će osnažiti postojeće integracijske napore stvaranjem pristupa „jedno
gledište-jedan glas“, čineći je privlačnijom sadašnjim i budućim zaposlenicima, ali i cjelokupnom tržištu.
Operativno, Grupa je unaprijedila svoj Human resources („HR“) i Workflow Management („WFM“) proces kroz
reorganizaciju i dodavanje strateškog sloja na razini Grupe, uz implementaciju dvaju rješenja koja pokrivaju
cjelokupan HR proces od potrage za kandidatima do izrade rasporeda i predviđanja potreba. To će omogućiti Grupi
da učinkovitije rasporedi svoje ljudske resurse na različitim područjima, što će rezultirati povećanjem zadovoljstva
zaposlenika i većom profitabilnošću u srednjem roku.
U svibnju i lipnju 2022. godine, IT dio Grupe poboljšao je trenutnu IT infrastrukturu stvaranjem redundantnih
rješenja koja će osigurati najvišu razinu sigurnosti i stvoriti stabilnu osnovu za budući rast.
(u tisućama kuna)
1-12 2022.
1-12 2021.
Promjena
%
Poslovni prihodi
1.368.595
794.449
574.146
72%
EBITDA
206.647
149.604
57.043
38%
Prilagođena EBITDA*
229.766
159.500
70.266
44%
Dobit prije oporezivanja
68.925
71.174
(2-249)
(3%)
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
5
Utjecaj na marže tijekom 2023. godine imat će i inflacija te povećanje minimalnih plaća ovisno o zemljama iz kojih
poslujemo. Prijenos povećanja minimalnih plaća na klijente vrši se kroz postojeće ugovore što olakšava prijenos u
kratkoročnom do srednjoročnom razdoblju s određenim utjecajem na profitabilnost, dok će utjecaj inflacije na ostalu
strukturu troškova Grupe osim plaća kao što su: električna energija, ostali energenti, plin, IT infrastruktura, licence,
biti u dužem razdoblju. Inzistiramo na radu od kuće za sve klijente, ovisno o njihovo dozvoli, kako bismo u što većoj
mjeri uravnotežili mogući utjecaj inflacije.
Dobit prije oporezivanja: U 2022. godini Grupa je ostvarila 68,9 milijuna kuna dobiti prije oporezivanja što je
smanjenje od 3% u odnosu na prethodnu godinu.
Imovina: Imovina Grupe je na dan 31. prosinca 2022. godine iznosila 1.520 milijuna kuna. U odnosu na 31.
prosinca 2021. godine ostvareno je povećanje od 608 milijuna kuna ili 67%. Do rasta imovine došlo je uslijed
operativnog rasta poslovanja Grupe, konsolidacijom Invitela, izdavanja obveznica povezanih s održivim
poslovanjem i kupnje nekretnina za novo korporativno sjedište Grupe.
Kapital: Kapital Grupe na dan 31. prosinca 2022. godine iznosi 408 milijuna kuna te čini 27% ukupne bilance
Kapital se smanjio za 1,4 milijuna kuna.
Neto dug: Na dan 31. prosinca 2022. Grupa je imala snažnu novčanu poziciju u iznosu od 433 milijun kuna, koja
omogućuje budući organski rast i rast kroz akvizicije, dok su obveze prema financijskim institucijama i obveze za
imovinu s pravom korištenja iznosile 738 milijuna kuna uključujući obveze po izdanim obveznicama i kredite za
kupnju nekretnina za novo sjedište Grupe. Neto dug iznosi 305 milijuna kuna.
Povećanje neto duga za 349 milijuna kuna prvenstveno je uzrokovano kupnjom manjinskih udjela u ovisnim
društvima M Plus Srbija d.o.o. i M+ Deutschland GmbH u iznosu od 100 milijuna kuna. Također, Grupa je u 2022.
godini imala neto otplatu kredita od financijskih institucija u iznosu od 21 milijuna kuna. U 2022. godini plaćanja
najma i najma porasla su za 13 milijun kuna, dok su priznate obveze za najam i najam na kraju godine povećane
za 51 milijun kuna. I povećanje plaćanja najma i povećanje priznatih obveza najma i najma na kraju godine
uglavnom se odnosi na M+ Deutschland GmbH i njegove podružnice u Njemačkoj koje su konsolidirane od 1.
siječnja 2022. Također, povećanje neto duga uzrokovano je kapitalnim ulaganjima i drugim ulaganja u poslovanje
potrebno za omogućavanje organskog rasta i rasta kroz akvizicije. Kupnja nekretnina za novo sjedište poduzeća
angažirala je 86 milijuna kuna duga prema financijskim institucijama.
(u tisućama kuna)
31.12.2022.
31.12.2021.
Promjena
%
Imovina
1.519.581
911.654
607.927
67%
Kapital
407.695
409.050
(1.355)
0%
(Neto dug)/neto novac
(304.544)
44.817
(349.361)
n/a
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
6
3. ZNAČAJNI DOGAĐAJI ZA RAZDOBLJE DO 31. PROSINCA 2022.
GODINE
Akvizicija Invitela
Grupa preuzela je većinski udio u njemačkoj kompaniji Invitel GmBH i njenim ovisnim društvima („Invitel“) čime
je proširila svoje poslovanje i na područje zapadne Europe. Ovim stjecanjem Grupa je potvrdila je poziciju
vodećeg nezavisnog pružatelja Business procesas and Tehcnology Outsourcing („BPTO“) usluga u Europi s
lokacijama od Hanovera do Istanbula na kojima usluge pruža više od 12 tisuća zaposlenika .
Invitel zapošljava više od 1.500 ljudi i godišnje ostvaruje preko 42 milijuna eura prihoda.
Akvizicijom Invitela Grupa je stekla klijente iz novih sektora u kojima do sada nije bila prisutna uključujući
kompanije koje su fokusirane na obnovljive izvore energije, upravljanje ugljičnim emisijama, energetsku tranziciju
i tehnološke inovacije, ključne za uspješnu globalnu tranziciju na nisko ugljičnu ekonomiju. Navedeni trend je
usklađen sa strategijom Grupe vezano za promoviranje održive ekonomije.
Tijekom 2022. Grupa je investirala u povećanje profitabilnosti njemačkog poslovanja, što će također biti proces
u 2023. godini.
Nakon ove akvizicije Grupa je proširila svoje poslovanje na 48 lokacija diljem Europe i Amerike, a Njemačka postaje
samostalno najveće tržište Grupe prema prihodima, što je kruna realizacije strategije gradnje vodećeg BPTO
providera za Deutschland-Austria-Switzerland („DACH“) tržište. Ujedno, ova transakcija predstavlja nastavak
strategije akvizicija, u kojoj svakim novim preuzimanjem jača sinergijsko djelovanje svih članica Grupe.
Ratni sukob u Ukrajini
Grupa pomno prati razvoj događaja u Ukrajini te procjenjuje kratkoročne i dugoročne učinke na poslovanje. Grupa
nije direktno izložena negativnom razvoju poslovanja s obzirom da ne posluje sa klijentima iz Ukrajine niti Rusije.
Sankcije uvedene Rusiji ne ograničavaju niti umanjuju ugovorene volumene poslovanja sa našim klijentima.
Indirektne negativne posljedice poput rasta troškova energenata, inflatornih pritisaka te ostalih negativnih
elemenata koje su utjeclane na usporavanje gospodarstava u kojima posluju naši klijenti nisu materijalno
značajno utjecale na poslovanje naših klijenata. U narednom periodu pratit ćemo utjecaj globalnih političkih i
ekonomskih kretanja na naše klijente kako bismo mogli na vrijeme adresirati eventualne rizike u poslovanju.
Povećanje vlasničke glavnice Grupe
U 2022. godini u vlasničku strukturu ovisnog društva M Plus Croatia d.o.o. ulazi i Convex Holding Ltd. sa 1,8%
udjela, pri čemu je kapital Grupe povećan za 30 milijuna kuna.
Stjecanje nekontrolirajućih udjela u društvu M Plus Serbia d.o.o.
U 2022. godini Grupa je kupila preostalih 49% udjela u ovisnom društvu M Plus Serbia d.o.o. te je time stekla
100% udjela u navedenom društvu.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
7
Stjecanje nekontrolirajućih udjela u društvu M+ Deutschland GmbH
U drugom kvartala 2022 godine., Grupa je kupila preostalih 44% udjela u ovisnom društvu M+ Deutschland
GmbH te je time stekla 100% udjela u navedenom društvu
Izvještaj o održivosti
Grupa je objavila svoje drugo Izvješće o održivosti, koje uključuje informacije o gospodarskim, okolišnim i društvenim
rezultatima Grupe. Izvješće pokriva razdoblje koje je završilo 31. prosinca 2021. godine.
Izvješće je sastavljeno s obzirom na konsolidirani skup GRI standarda za 2021. godinu te
pokriva poslovanje Grupe u 2021. godini. Izvješće također uključuje informacije o našem radu
u kontekstu načela Globalnog sporazuma Ujedinjenih naroda (UNGC), zajedno s UNGC
indeksom sadržaja na kraju Izvješća.
Izvješće predstavlja aktivnosti Grupe na području održivosti tijekom 2021. godine te nacrt
planova za poticanje poboljšanja na području održivog poslovanja, kao i objave informacija o
svim okolišnim, društvenim i upravljačkim (engl. environmental, social, governance, zajedno
„ESG“) inicijativama Grupe.
U okviru Izvješća o održivosti, Grupa transparentno komunicira svoje aktivnosti i rezultate te namjerava nastaviti s tom
praksom i u budućim razdobljima, kroz izradu i objavljivanje godišnjih izvješća o održivosti. Kako bi se identificirala i odredila
prioritetna materijalna pitanja o kojima treba izvještavati u okviru Izvješća, provedeno je anketno istraživanje u sklopu naše
Procjene materijalnosti kako bi se prikupilo mišljenje unutarnjih i vanjskih dionika o najistaknutijim ESG temama i njihovoj
važnosti za Grupu.
Više detalja o ESG temama u Grupi se nalazi u Izvješću o održivosti za 2021. godinu .
Grupa će svoje treće Izvješće o održivosti poslovanja za razdoblje koje je završilo 31. prosinca 2022. godine objaviti u drugom
kvartalu 2023. godine.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
8
Izdanje Obveznica povezanih s održivim poslovanjem
Društvo je 29. srpnja 2022. godine izdalo obveznice povezane s održivim poslovanjem (engleski: Sustainability-
Linked Bonds) na domaćem tržištu kapitala u ukupnom nominalnom iznosu od 40 mlijuna eura, s fiksnom
godišnjom kamatnom stopom, uz polugodišnju isplatu kamata i jednokratno dospijeće glavnice nakon pet godina,
oznake MRUL-O-277E i međunarodne identifikacijske oznake (ISIN) HRMRULO277E9 ("Obveznice").
Obveznice su izdane na temelju Odluke Uprave Društva od dana 31.
svibnja 2022. godine te uz suglasnost Nadzornog odbora Društva od dana
31. svibnja 2022. godine.
Agent izdanja Obveznica je Erste&Steiermärkische Bank d.d., Jadranski
trg 3A, Rijeka, OIB: 23057039320 ("Agent izdanja").
Društvo je dana 14. srpnja 2022. godine na internetskim stranicama Društva
objavilo Pojednostavljeni prospekt izdanja javnom ponudom i uvrštenja
obveznica povezanih s održivim poslovanjem ("Prospekt"). Prospekt je
odobrila Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga ("HANFA") svojim
Rješenjem klasa: UP/I 996-02/22-01/06, urbroj: 326-01-60-62-22-16, od 14.
srpnja 2022. godine.
Uvođenje financiranja povezanog s održivim poslovanjem u paket financijskih instrumenata Grupe prirodan je
korak u rastućem zalaganju Grupe za održivim poslovanjem i transformaciji Grupe koja je usmjerena prema
stvaranju što većeg pozitivnog učinka na ESG čimbenike. Izdavanjem obveznica povezanih s održivim
poslovanjem Grupa namjerava uskladiti svoj izvor financiranja sa strategijom održivosti. Postavljanje ambicioznih
ključnih pokazatelja uspješnosti (engl. key performance indicator, „KPI“) na temelju identificiranih učinaka i jačanje
predanosti kroz angažman ulagača ubrzat će put Grupe prema otključavanju potencijala održivog poslovanja.
Okvirni dokument za izdavanje Obveznica povezanih s održivim poslovanjem
Grupa je izradila Okvirni dokument za izdavanje Obveznica povezanih s održivim poslovanjem, usklađen s
Načelima obveznica povezanih s održivim poslovanjem koje je objavila ICMA (Međunarodno udruženje tržišta
kapitala, engl. The International Capital Market Association) u lipnju 2020. godine, a njegove ključne komponente
su:
1. Odabir KPI-jeva;
2. Kalibracija ciljeva uspješnosti u pogledu održivosti (engl. sustainability performance targets ili “SPTs”);
3. Financijske značajke;
4. Izvještavanje; i
5. Ocjena/Verifikacija.
Navedeno predstavlja skup vodećih načela za Grupu usmjerenih na postizanje materijalnih, kvantitativnih,
unaprijed određenih, ambicioznih, redovito praćenih i eksterno ocijenjenih, tj. verificiranih ESG ciljeva kroz KPI-
jeve i ciljeve uspješnosti u pogledu održivosti .
Odabrani KPI-jevi su relevantni, materijalni i ključni za jelokupno poslovanje Grupe, te su u skladu sa strateškim
prioritetom Grupe za smanjenje emisija stakleničkih plinova eng. greenhouse gas ili „GHG“) i postizanje
uravnoteženije rodne raznolikosti u upravljačkim timovima. Oba KPI-ja su dio strategije Grup
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
9
Dva ključna pokazatelja uspješnosti doprinose ostvarivanju UN-ovih ciljeva održivog razvoja koji se odnose na
klimatske promjene i promicanje raznolikosti te uključenosti, odnosno na SDG 13 (Poduzeti hitne akcije u borbi
protiv klimatskih promjena i njihovih posljedica), SDG 5 (Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojke)
i SDG 10 (Smanjiti nejednakost unutar i između država). Sva tri navedena SDG-a dio su grupe “Primarni SDG-ovi”
koji su u glavnom fokusu Grupe.
Klimatske promjene najveći su okolišni izazov s kojim se svijet danas suočava, one utječu na poslovanje
kompanija, i na njihove opskrbni lanac. Središnja važnost pitanja klimatskih promjena je široko prepoznata i
osviještena u cijelom društvu te među vladama diljem svijeta, stoga tema ima jednaki značaj i za Grupu. Svjesni
smo da naša Grupa ima relativno mali utjecaj na klimatske promjene budući da naše aktivnosti nisu ugljično
intenzivne, ali predanost smanjenju emisija stakleničkih plinova mogla bi proizvesti pozitivnu lančanu reakciju kod
naših dionika, a to nam je također jedan od ciljeva u smislu pozitivnih učinaka.
S druge strane, raznolikost i inkluzivni pristup na radnom mjestu, neovisno o tome tko su ili koju funkciju obavljaju,
zaposlenicima pruža osjećaj jednakosti i podrške u svim aktivnostima na njihovom radnom mjestu. Cjelokupna
strategija održivosti Grupe fokusirana je na raznolikost i društvenu uključenost u radnom okruženju jer vjerujemo
da istinski društveno inkluzivna organizacija, u kojoj ljudi mogu učinkovito surađivati bez straha ili nelagode, može
proaktivno zadovoljiti različite potrebe te osigurati da svatko može profesionalno rasti i napredovati.
Dokazano je da raznolika i inkluzivna radna snaga pruža različite i nove perspektive te kao takva ostvaruje bolje
rezultate, uključujući i one financijske.
KPI 1
KPI 2
Smanjenje Opsega 1 i Opsega 2 emisija stakleničkih
plinova
Postizanje uravnoteženije rodne raznolikosti u
upravljačkim timovima
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
10
Neovisno mišljenje vanjskog ocjenjivača – SPO (eng. Second-Party Opinion) -
Sustainalytics
Grupa je angažirala Sustainalytics za potrebe pregleda Okvirnog dokumenta za izdavanje Obveznica povezanih s
održivim poslovanjem Grupe iz lipnja 2022. godine te za davanje mišljenja o njegovoj usklađenosti s Načelima
obveznica povezanih s održivim poslovanjem iz 2020. godine.
Zaključci Neovisnog mišljenja:
Okvirni dokument Obveznica povezanih s održivim poslovanjem definira dva ključna pokazatelja uspješnosti:
(1) Smanjiti apsolutni Opseg 1 i 2 emisija stakleničkih plinova za 25,2% na 2,148 tCO2e u 2027.godini u odnosu
na baznu godinu 2021.godinu
(2) Ostvariti 51% zastupljenosti žena u upravljačkim timovima (uključujući upravljačka tijela) do kraja 2030. godine u
odnosu na baznu 2020. godinu.
Sustainalytics smatra da su oba KPI-a snažna na temelju njihove materijalnosti,
relevantnosti, opsega primjenjivosti i usklađenosti s vanjskom referentnom
vrijednošću.
Sustainalytics smatra da je cilj (1) vrlo ambiciozan na temelju prošlih rezultata,
rezultata uspješnosti konkurenata i usklađenosti sa znanošću. Sustainalytics
smatra da je cilj (2) ambiciozan na temelju prošlih rezultata i rezultata uspješnosti
konkurenata.
Više detalja iz Okvirnog dokumenta za izdavanje Obveznica povezanih s održivim poslovanjem i Neovisnog
mišljenja nalaze se na našoj web stranici.
Okvirni dokument usklađen je s ICMA-inim Načelima
obveznica povezanih s održivim poslovanjem
Snaga KPI-jeva:
KPI#1: Snažan
KPI#2: Snažan
Ambicioznost SPT-ova:
SPT #1: vrlo ambiciozan
SPT #2: ambiciozan
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
11
Rebranding - M+ Grupa mijenja brend ime u Mplus
Grupa je u 2022. godini predstavila je novo brand ime Mplus za segment BPO operacija. Grupa je nakon
stjecanja niza kompanija iz BPO sektora pokrenula u 2022. godini proces rebrandinga svoje korporativnog imidža.
Proces rebrandinga je uspješno završen u 2022. godini ujedinivši BPO operatijce pod brendom Mplus. Postignut
je cilj kojim se svim klijentima, korisnicima i zaposlenicima pruža usklađeno i jedinstveno iskustvo koje dolazi s
novim logotipom, vizualnim identitetom, redefiniranom strukturom usluga te novom web stranicom.
Novo brand ime te vizualni identitet odgovor je na značajni rast i širenje Grupe čija su ciljana tržišta i usluge
značajno evoluirali, a odražava snažnu sinergiju svih njenih članica, viziju i planove.
Fokus Grupe ostaje na izgradnji zdravog timskog okruženja, pružanju prilika za rast i razvoj, poticanju inkluzije,
poštivanju kultura te korištenju svoje raznolikosti s ciljem pružanja vrhunskih usluga svojim klijentima i njihovim
korisnicima. Ovim procesom rebrandinga Grupa ulazi u novu fazu rasta kao jedan od vodećih igrača europskog
BPTO tržišta s ambicijom osvajanja globalnog tržišta.
Stjecanje udjela u društvu Integrator holding d.o.o.
Grupa je dana 20. prosinca 2022. sklopila ugovor o kupoprodaji poslovnih udjela kojim se predviđa neizravno
stjecanje 90% udjela u društvu MPS Integration d.o.o. te 51% udjela u društvu Integrator holding d.o.o. koje u
svojem vlasništvu imaju društva koja posluju pod Manpower brandom u CEE regiji (Bugarska, Srbija, BiH,
Hrvatska, Slovenija i Mađarska. Navedenim predstavlja početak suradnje sa Manpower International, USA na
području usluga ljudskih potencijala (HR – Human Resources).
Realizacija predmetne transakcije temeljem prethodno navedenog ugovora o kupoprodaji podložna je odobrenjima
nadležnih tijela Republike Srbije, koje odobrenje je Grupa dobila u ožujku 2023. godine.
HR poslovna vertikala Grupe će nastaviti poslovati pod krovnim brendom Workplace, pod kojim će djelovati sve
Manpower licencirane tvrtke u šest zemalja regije te tri tvrtke za HR procese pod nezavisnim brendovima Smartflex,
Integrator i MPS Integration u Srbiji i Sloveniji. Workplace će poslovati kroz 15 društava koje posluju u šest zemalja.
Takva nova HR grupacija je u 2021.godinia ostvarila 90 milijuna eura prihoda i zapošljavala 350 ljudi, i naš je plan
razviti poslovanje tijekom sljedeće tri godine do razine koja će ju učiniti materijalnom poslovnom vertikalom u Grupi
kroz organski rast i akvizicije.
Imamo ambiciozne planove na području integriranih usluga upravljanja ljudskim resursima, selekcije i
zapošljavanja, u kojima ćemo pokrenuti primjenu skalabilnih tehnoloških rješenja te implementirati najbolje prakse
iz područja upravljanja ljudskim resursima.
Sveukupna vrijednost investicije procijenjena je na otprilike 5,9 milijuna eura.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
12
Priznanja i nagrade
Frost & Sullivan nagradu za Europsku poduzetničku tvrtku za 2022. godinu
Mplus je osvojio prestižnu Frost & Sullivan nagradu za Europsku
poduzetničku tvrtku za 2022. godinu (eng. Frost & Sullivan's 2022 European
Entrepreneurial Company of the Year Award) u industriji outsourcinga u
području korisničkog iskustva. Frost & Sullivan, kao vodeća tvrtka za
istraživanje i savjetovanje primjenjuje analitički proces za procjenu kandidata
za svaku kategoriju nagrade. Proces uključuje detaljnu evaluaciju kriterija u
dvije kategorije - poduzetnička inovativnost i utjecaj na korisničko iskustvo.
Mplus je pokazao izvrsnost u obje kategorije zahvaljujući svojoj naprednoj
tehnologiji i stručnoj radnoj snazi pomoću koje uspješno odgovora na brzo
rastuću potražnju za BPO uslugama u Europi. Priznanje od strane Frost &
Sullivan pozicionira Mplus kao ključnog igrača u poticanju rasta i oblikovanja
budućnosti outsourcing industrije.
Nagrada Zagrebačke burze za doprinos razvoju tržišta kapitala
Grupa je osvojila godišnju nagradu Zagrebačke burze za doprinos razvoju
tržišta kapitala. Prepoznati smo zbog naše kontinuirane aktivnosti, stvaranja
vrijednosti kroz usklađivanje sa standardima korporativnog upravljanja, kao
i postavljanja ciljeva unapređenja održivosti i društvene jednakosti.
Pokroviteljstvo Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu
U skladu s našim vrijednostima koje ugrađujemo u svakodnevno poslovanje, nastojimo podupirati razvoj kulture i
doprinositi zajednici. Ulaganjem sredstava i implementacijom suvremenih tehnologija u kulturi, od uvođenja novih
komunikacijskih kanala do pružanja profesionalne korisničke podrške, doprinijet ćemo približavanju Hrvatskog
narodnog kazališta u Zagrebu svima, a posebice mlađoj publici koja uvijek traži brži i lakši pristup informacijama.
Ovim smo pokroviteljstvom Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu približili brojnim europskim i svjetskim
kazalištima koja već godinama razvijaju odnose s korporativnim društvima s ciljem ulaganja u kvalitetnije kazališne
produkcije, bogatiji repertoar i bolje odnose s publikom.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
13
UN Global Compact
Mplus pridružio se inicijativi UN Global Compact, najvećoj svjetskoj inicijativi za korporativnu održivost. Ova
dobrovoljna platforma okuplja više od 20.000 sudionika u više od 160 zemalja posvećenih promicanju i razvoju
ekološke, društvene i gospodarske odgovornosti primjenom Deset načela UN-ovog Global Compacta i UN-ovih
ciljeva održivog razvoja. Ova načela služe kao norme za odgovorno poslovno ponašanje u područjima kao što su
ljudska prava, rad, okoliš i borba protiv korupcije.
Pridruživanje inicijativi UN Global Compact važan je korak u našoj dugoročnoj strategiji za postizanje ciljeva
održivog razvoja. Uz jak osjećaj odgovornosti za svijet u kojem živimo i za buduće generacije, ovu inicijativu
preuzimamo kao uporište za sve naše buduće aktivnosti.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
14
4. DOGAĐAJI NAKON DATUM IZVJEŠTAVANJA
Potresi u Turskoj i Siriji
Snažni potresi do magnitude 7,8 po Richetru pogodili su Tursku 6. veljače 2023. i osjetili se u velikom dijelu zemlje
kao i u nekoliko susjednih zemalja. Na teško stradalom području nalaze se Malatya i Şanlıurfa, gradovi u kojima
Grupa zapošljava oko četiri tisuće osoba. Deset zaposlenika Grupe u potresu je izgubilo živote, a velik broj ostao
je bez vlastitih domova. Grupa se uključila u napore za pomoć pogođenim područjima, a osobito našim
zaposlenicima i njihovim najbližima. Unatoč brojnim izazovima prvog dana potresa, Mplus Turkey formirao je krizni
koordinacijski tim za upravljanje svim potrebama i komunikaciju s upravama pokrajina. U roku od 48 sati počeli
smo opskrbljivati hranom, grijanjem, dekama, odjećom, dječjom hranom, lijekovima i drugim osnovnim
potrepštinama potrebite. Nadalje, otvorili smo naše poslovne prostore kako bismo pružili utočište za više od 2100
preživjelih potresa, uključujući naše zaposlenike i njihove obitelji, kao i druge pojedince u potrebi.
Krizni koordinaciji tim formirao je projektne timove koji će pokrivati sljedeća područja: ubrzanje posttraumatskog
oporavka, financije, održivost, logistika i tehnička podrška, zapošljavanje. Projektne timove će također podržavati
profesionalni psiholozi i bihevioralni znanstvenici kako bi pružili najbolju podršku na pravi način.
Nova web stranica Mplus-a
U veljači 2023. godine, pokrenuta je nova internet stranica Grupe na adresi www.mplusgroup.eu. Time je nastavljen
proces rebrandinga BPO članica grupe okupljenih pod brandom Mplus kako bi se svim klijentima, korisnicima i
zaposlenicima pružilo usklađeno i jedinstveno korporativno iskustvo koje uz novi logotip, vizualni identitet,
redefiniranu strukturu usluga sada upotpunjuje i nova web stranica. Naglasak je na funkcionalnosti te
omogućavanju lake dostupnosti informacijama o uslugama i rješenjima Grupe.
Stjecanje nekontrolirajućeg udjela u društvu CDE Nove tehnologije d.o.o.
U 2023. godini Grupa je kupila preostalih 23% udjela u društvu CDE nove tehnologije d.o.o. te je time stekla 100%
udjela u navedenom društvu.
Uvođenje eura kao službene valute
Vlada Republike Hrvatske donijela je Odluku o objavi uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj
(objavljena u „Narodnim novinama“ br. 85/22.). Navedenom odlukom euro postaje službena novčana jedinica i
zakonsko sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj na dan 1. siječnja 2023. godine. Fiksni tečaj konverzije određen
je na 7,53450 kuna za jedan euro. Uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj predstavlja promjenu
funkcionalne valute koja će se obračunavati prospektivno te ne predstavlja događaj nakon datuma izvještavanja
koji nalaže usklađivanje.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
15
5. TRŽIŠTA, KLIJENTI, PROIZVODI I USLUGE
1.369 milijuna
HRK do 31.
prosinca 2022.
Grupa je u 2022. godini ostvarila konsolidirani prihod od 1.369 milijuna HRK.
12.500+
zaposlenika
S više 12.500 zaposlenika najveći smo poslodavac za agente za korisničko
iskustvo u jugoistočnoj Europi.
Pružanje usluga
u 57 zemalja
Pružamo usluge klijentima u preko 57 zemalja s fokusom na premium klijente
europskog tržišta, posebno DACH regije, te sjevernoameričkog tržišta,
uključujući SAD, Kanadu i Australiju.
300+
klijenata
Naše usluge koristi više od 300 klijenata iz širokog spektra djelatnosti i s raznih
lokacija. Čine ih etablirane globalne kompanije kao i brzorastuća start-up
društva.
32 jezika
S jezičnim portfeljem od 32 jezika, jedan smo od rijetkih pružatelja usluga ove
veličine koji može istinski zadovoljiti sve jezične potrebe velikih globalnih
klijenata. Naše temeljne kompetencije i dalje su na jezicima regije te na
engleskom, njemačkom, turskom i talijanskom, a usluge na tim jezicima donose
nam većinu prihoda.
49 lokacija
Naši uredi nalaze se u:
Ljubljani (Slovenija)
Kopru (Slovenija)
Vipavi (Slovenija)
Zagorju ob Savi (Slovenija)
Zagrebu (Hrvatska)
Osijeku (Hrvatska)
Sarajevu (BiH)
Banja Luci (BiH)
Beogradu (Srbija)
Nišu (Srbija)
Istanbulu (Turska)
Malatyi (Turska)
Urfi (Turska)
Bayburtu (Turska)
Vanu (Turska)
Rizeu (Turska)
Izmiru (Turska)
Budimpešti (Mađarska)
Stolnom Biogradu
Székesfehérvár (Mađarska)
Cluju (Rumunjska)
Helmstedtu (Njemačka)
Boitzenburgu (Njemačka)
Prenzlau (Njemačka)
Leipzigu (Njemačka)
Lüneburgu (Njemačka)
Magdeburgu (Njemačka)
Potsdamu (Njemačka)
Sangerhu (Njemačka)
Halleu (Njemačka)
Braunschweigu (Njemačka)
Bielefeldu (Njemačka)
Bremenu (Njemačka)
Nordhausenu (Njemačka)
Maspalomasu (Španjolska)
Bukureštu (Rumunjska)
Amsterdamu (Nizozemska)
Giubiascu (Švicarska)
Londonu (UK)
Charlottesvilleu (SAD)
Atlanta (SAD)
Tbilisiju (Gruzija)
Bratislava (Slovačka)
Riga (Latvija)
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
16
Tržišta
Naše usluge pružamo klijentima na 5 kontinenata u 57 zemalja svijeta
1. Albanija
2. Angola
3. Argentina
4. Armenija
5. Australija
6. Azerbajdžan
7. Bahami
8. Barbados
9. Belgija
10. Belize
11. Bolivija
12. Bosna i Hercegovina
13. Brazil
14. Bugarska
15. Zelenortska Republika
16. Kamerun
17. Kanada
18. Čile
19. Kolumbija
20. Hrvatska
21. Cipar
22. Demokratska Rep. Kongo
23. Danska
24. Ekvador
25. Etiopija
26. Francuska
27. Njemačka
28. Grčka
29. Gvajana
30. Irska
31. Izrael
32. Italija
33. Jamajka
34. Kenija
35. Makedonija
36. Meksiko
37. Nizozemska
38. Paragvaj
39. Peru
40. Portugal
41. Ruanda
42. Senegal
43. Srbija
44. Slovenija
45. Južnoafrička Republika
46. Španjolska
47. Švedska
48. Švicarska
49. Tanzanija
50. Trinidad i Tobago
51. Turska
52. UAE
53. Uganda
54. UK
55. Urugvaj
56. USA (SAD)
57. Zambija
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
17
Klijenti
Grupa je impresivno uspjela održati i proširiti svoju vodeću tržišnu
poziciju na lokalnim tržištima na kojima djeluje. U 2023. godini Grupa
posluje na 49 lokacija u 16 zemalja s više od 12.500 zaposlenika.
Baza korisnika povećala se na više od 320 klijenata u različitim
sektorima, dok su financijske usluge, e-trgovina, tehnologija i alati
doprinijeli najvećem rastu.
Grupa je usmjerena na uspostavljanje partnerstva s vodećim
klijentima iz različitih industrija pružanjem end-to-end rješenja te
prepoznaje prilike u akviziciji novih međunarodnih klijenata s kojima
su aktivnosti vu tijeku. Dio klijenata povećao je svoju spremnost
na outsourcing CRM usluga ili njihovi trenutni pružatelji BPTO usluga
nisu u mogućnosti odgovoriti na njihove potrebe.
Stoga je Grupa bila u mogućnosti pružati usluge iz već postojećih
regija u sve većem broju, i to prema WFH modelu (rad od kuće),
stvarajući tako veću fleksibilnost i za klijente i za zaposlenike. Održan
je snažan put rasta s postojećim klijentima i učinkovito su lansirani
novi logotipi u različitim segmentima kao što su bankarstvo,
tehnologija i mobilnost. Među ostalim, ovo je dodatno povećalo
složenost odnosa s pojedinačnim korisnicima povećanjem ne samo
broja usluga po korisniku, već i broja regija iz kojih se te usluge
pružaju. Ova isprepletenost s kupcima učinila je Grupu gotovo
nezamjenjivim partnerom.
Istodobno su otvorene dodatne regije i tržišta zemalja s lokalnim
operativnim jedinicama, a Grupa sada pozdravlja Rumunjsku,
Slovačku i zemlje Baltika.
Osim višekanalnih komunikacijskih rješenja, Grupa je stalno širila
svoj portfelj proizvoda stavljajući sve veći naglasak na digitalna
interakcijska rješenja, automatizaciju/RPA i procesno savjetovanje. U
pogledu potonjega je kao kupac stečena velika njemačka banka, pri
čemu je specifičan outsourcing odnos razvijan dalje iz optimizacije
procesa koja je trajala nekoliko tjedana.
Tijekom godine Grupa je uspjela podržati sve veći broj postojećih
klijenata nearshore i offshore rješenjima preseljenjem u zemlje poput
Turske, Hrvatske, Rumunjske i Srbije. Ovaj se model razvio u
uspješan model koji pokazuje sposobnost i fleksibilnost posebno za
kupce Grupa koji imaju visoke zahtjeve u sektoru e-trgovine, logistike
i alata, čime se na dobar način potiče stvaranje odnosa i povećava
lojalnosti kupaca.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
18
Lokacije
Usluge kontaktnog centra Grupa trenutačno pruža s 34 lokacije u 9 zemalja jugoistočne Europe, Njemačke i
Španjolske.
Centri za istraživanje i razvoj („R&D“) formirani su na 5 lokacija u kojima je fokus na razvoj novih tehnologija,
umjetne inteligencije („AI“), machine learning i softvera za kontakt centre:
Zagrebu
Ljubljani
Beogradu
Istanbulu
Budimpešti
Ljubljana (Slovenija)
Tbilisi (Gruzija)
Kopar (Slovenija)
Prenzlau (Njemačka)
Zagreb (Hrvatska)
Leipzig (Njemačka)
Osijek (Hrvatska)
Lüneburg (Njemačka)
Sarajevo (Bosna i Hercegovina)
Magdeburg (Njemačka)
Banja Luka (Bosna i Hercegovina)
Halle (Njemačka)
Beograd (Srbija)
Sangerh (Njemačka)
Niš (Srbija)
Braunschweig (Njemačka)
Istanbul (Turska)
Bielefeld (Njemačka)
Malatya (Turska)
Bremen (Njemačka)
Izmir (Turska)
Nordhausen (Njemačka)
Bayburt (Turska)
Maspalomas (Španjolska)
Van (Turska)
Bukurešt (Rumunjska)
Rize (Turska)
Tbilisi (Gruzija)
Urfa (Turska)
Prenzlau (Njemačka)
Helmstedt (Njemačka)
Leipzig (Njemačka)
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
19
Proizvodi i usluge
Usluge kontakt centra
Grupa je jedan od najvećih pružatelja usluga outsourcinga poslovnih procesa (BPTO-business process and
technology outsouricing) u regiji. Grupa pruža široku lepezu BPTO-CRM rješenja, strukturiranih oko višekanalne
(telefon, e-mail, chat i društvene mreže) i višejezične (32 jezika) platforme za upravljanje iskustvima kupaca
(customer experience platform) ponajprije putem kontakt centra.
Uz usluge kontakt centra, tvrtka u portfelju nudi i IT usluge (CEP, CRM, softver za kontakt centre Buzzeasy,
video identifikacija (SaaS) i razvoj specifičnih programskih rješenja), RPA (robotic process automation) rješenje za
automatizaciju poslovnih procesa i usluge upravljanja ljudskim resursima (odabir i identifikacija potencijalnog
osoblja i privremeno zapošljavanje) razvijane kao komplementarne usluge navedenoj osnovnoj djelatnosti.
Spajanjem sve tri poslovne linije Grupa nudi jedinstvenu platformu za unaprjeđenje poslovanja svojih klijenata.
Pružanje usluga kontakt centra je osnovna djelatnost Grupe (sastoji se, između ostaloga, od sastavnica pružanja
inbound i outbound usluga, ponude insource i outsource modela, ponude glasovnih i neglasovnih usluga, ponude
usluga back-officea te ponude usluga video identifikacije).
U srži poslovanja Grupe je briga za korisnike na različitim kanalima, poput glasovnih (dolazni i odlazni pozivi), e-
maila, sustava za tiketiranje, chata i, najvažnije, digitalnih kontakata, osobito na platformama kao što su Facebook,
LinkedIn, WhatsApp, Viber, Social Listening, Twitter i dr. Kontakt s korisnicima odvija se 24 sata dnevno, sedam
dana u tjednu.
Korporativnim klijentima pruža se i usluga upravljanja vršnim kapacitetima (Overflow handling), kod koje klijenti
raspolažu vlastitim call centrima, ali u trenucima vršne opterećenosti, kad njihovi operateri ne uspijevaju odgovoriti
na sve upite, prebacuju višak poziva na call centar Grupe i osiguravaju svojim korisnicima promptan i profesionalni
odgovor na upite. U portfelju je i usluga provjere korisničkih podataka, optimizacija procesa upravljanja prodajom i
narudžbama, naplata dugovanja te provjera identiteta putem videa, jednostavna i izrazito sigurna sigurnosna mjera
za provjeru identiteta online korisnika.
Usluge kontakt centara karakterizira i primjena visoko tehnoloških rješenja IVRa, chat botova i robota umjetne
inteligencije koji u svakom trenutku osiguravaju učinkovitost ponuđenih rješenja.
Potporu poslovanju našim klijentima pružamo i kroz usluge poslovne analitike koje uključuju prikupljanje, provjeru,
skladištenje, zaštitu i obradu podataka s ciljem osiguravanja pouzdanih i pravovremenih operativnih izvještaja.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
20
IT usluge
U Grupi čvrsto vjerujemo da je tehnologija temelj za pružanje diferencirane, vrhunske korisničke usluge. Preuzeli
smo tehnološka poduzeća koja nam daju niz rješenja kojima postižemo najviše razine digitalizacije, automatizacije
i samoposluživanja bez kompromisa u kvaliteti. Također smo interno ulagali u razvoj proizvoda i rješenja za
najnaprednije scenarije brige o kupcima.
Ulaganja u IT tvrtke usmjerena su na stjecanje tvrtki koje imaju proizvode i usluge koje Grupa može intenzivno
koristiti u svom svakodnevnom poslovanju i portfelj koji se može uspješno plasirati na otvoreno tržište. Mplus
preuzeo je sljedeće IT tvrtke: Calyx, Geomant i Bulb Technologies.
Calyx posluje od 2007. godine i pruža prilagođena softverska rješenja koja zadovoljavaju specifične potrebe
kupaca. Ova tvrtka našim klijentima pruža usluge integracije i razvoja, pomažući im riješiti neke od njihovih ključnih
izazova.
S uredima diljem svijeta i certifikatima vodećih dobavljača tehnologije kao što su Avaya, Microsoft i Cisco, Geomant
je etablirana, inovativna tvrtka za razvoj softvera i sistemski integrator specijaliziran za rješenja koja poboljšavaju
rad kontaktnih centara. Geomant, koji posluje u dva poslovna segmenta i prepoznat je kao vodeći sistemski
integrator kontakt centara, razvio je proizvod Buzzeasy. Platforma Buzzeasy jedinstvena je platforma za interakciju
s korisnicima koja omogućuje transformaciju tradicionalnog kontaktnog centra u centar za interakciju s korisnicima.
Koristi glas, e-poštu, SMS, chat i društvene mreže unutar jedne platforme, zajedno s potpunim alatima za
upravljanje poslovanjem. Ovi alati koriste se za izradu napredne segmentacije kao i u svakoj interakciji s ciljnom
skupinom. Povrh ljudske interakcije u pogledu brige o kupcima, oni omogućuju implementaciju potpuno
automatizirane višekanalne komunikacije BOT-a. U prosincu 2022. Geomant je dobio Microsoftovu certifikaciju
proizvoda za Buzzeasy, što ga čini jednim od samo nekolicine poduzeća u svijetu koja imaju takav certifikat.
Bulb Technologies softverska je tvrtka usmjerena na digitalizaciju korisničke podrške i angažman korisnika kroz
rješenja za odjele okrenute korisnicima i samposlužne aplikacije. Na temelju godina iskustva i dokazanih
sposobnosti u pogledu isporuke složenih CEM projekata, tvrtka je stvorila paket proizvoda Cempresso CEM,
rješenje nove generacije koje nudi novi pristup automatiziranoj end-to-end dijagnostici, vođenom rješavanju
problema i analitici. Najnoviji razvoj tvrtke Bulb Technologies je Digital Self-Service, pionir na cijelom tržištu usluga
za korisnike, koji koristi napredno strojno učenje/AI za pružanje scenarija samoposluživanja. Ovo rješenje
omogućuje korisnicima da dobiju podršku i odgovore na svoje jednostavne ili složene upite putem automatske,
vođene interakcije putem bilo kojeg kanala, eliminirajući tako vrijeme čekanja i odgođene odgovore.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
IT rješenja koja su razvile operativne BPO tvrtke
Kako bismo osigurali napredna rješenja našim BPO klijentima, povećali učinkovitost poslovanja i postigli
diferencijaciju na tržištu, naše operativne tvrtke stvorile su izvanredna rješenja u području IT-ja.
Mplus Turkiye razvio je Workspace, višekanalnu platformu za upravljanje odnosima s kupcima, te Smart Agent,
interaktivni softver za dijeljenje znanja, koji uvelike skraćuje proces obuke i edukacije zaposlenika. Ova dva rješenja
skupa izvrstan su CRM sustav, posebno prilagođen industriji kontaktnih centara.
Također, Mplus Turkiye kreirao je Totti RPA (robotic process automation robotska automatizacija procesa)
rješenje za automatizaciju poslovnih procesa. Oponašanjem ljudskih radnji ovo rješenje svladava zadatke koji se
ponavljaju kao što su ispunjavanje različitih obrazaca, dohvaćanje podataka s interneta, izrada izračuna itd.
Mplus Srbija razvio je BA Framework, koji se koristi za kreiranje naprednog izvješćivanja u bilo kojem području
poslovanja i kombiniranje podataka iz bilo kojeg izvora. To je fleksibilan skup međusobno povezanih rješenja,
procesa i modela podataka koji se lako prilagođavaju potrebama i preferencijama klijenata, a koji se mogu razvijati
i/ili skalirati kako bi se prilagodili bilo kojem poslovnom okruženju.
Upravljanje kvalitetom i upravljanje informacijskom sigurnošću
Upravljanje kvalitetom i upravljanje informacijskom sigurnošću ključni su za poslovanje Mplus Grupe. Sukladno
tome, kontinuirano postavljamo najviše standarde kvalitete, ulažući u sustave praćenja i upravljanja kvalitetom te
prateći regionalne i globalne trendove u područjima bitnim za kvalitetu usluga koje pružamo.
Kako bismo osigurali kvalitetu i informacijsku sigurnost našeg poslovanja, uspostavili smo sustav trostruke
provjere:
1. Interna revizija
2. Vanjska revizija
3. Revizija kupaca
Kao Grupa, predani smo kontinuiranoj procjeni i ulaganju u najnovije znanje i tehnologiju kako bismo održali najviše
mjere sigurnosti podataka dostupne na tržištu. Uvjereni smo da smo dobro opremljeni za ispunjavanje svih
zakonskih zahtjeva i zahtjeva koji nisu pravne prirode vezanih uz sigurnost podataka naših klijenata i korisnika
diljem svijeta.
Grupa posjeduje relevantne ISO certifikate, uključujući ali ne ograničavajući se na:
ISO 27701 Sustav upravljanja informacijama o privatnosti
ISO 37001 Upravljanje antikorupcijskim sustavom
ISO 9001 Upravljanje kvalitetom
ISO 27001 Sustav upravljanja informacijskom sigurnošću
ISO 22301 Sustav upravljanja kontinuitetom poslovanja
ISO 18295-1 Komunikacijski centar i usluge upravljanja odnosima s kupcima
ISO 10002 Višekanalni komunikacijski centar i usluge upravljanja odnosima s kupcima
ISO 20000-1 Upravljanje uslugama informacijske tehnologije
ISO 45001 Sustav upravljanja zdravljem i sigurnošću na radu
Usto je Microsoft certificirao Geomantov proizvod višekanalnog kontaktnog centra Buzzeasy u prosincu 2022. To
je temeljita certifikacija i samo 17 tvrtki u svijetu ga je dobilo.
FINANCIJSKO IZV J E ŠĆE ZA GODINU KOJA J E ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022. GODINE
22
6. ČLANICE GRUPE
FINANCIJSKO IZV J E ŠĆE ZA GODINU KOJA J E ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022. GODINE
23
7. VLASNIČKA STRUKTURA
Vlasnička struktura Društva na dan 31. prosinca 2022. godine je sljedeća:
10 najvećih dioničara Društva na dan 31. prosinca 2022. godine su:
Dioničari
Postotak udjela (%)
1
Orso Global d.o.o.
51,29
2
OTP BANKA d.d./ERSTE PLAVI OMF - Kategorije B
9,55
3
ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK d.d./PBZ CO OMF Kategorija B
9,31
4
HPB d.d./Fond za financiranje razgradnje NEK
8,41
5
OTP BANKA d.d./AZ OMF Kategorije B
7,96
6
Raiffeisenbank Austria d.d./Raiffeisen Dobrovoljni Mirovinski Fond
4,16
7
Privredna banka Zagreb d.d./ Raiffeisen OMF - Kategorije B
4,10
8
Zagrebačka banka d.d./AZ Profit Otvoreni Dobrovoljni Mirovinski Fond
1,39
9
Privredna banka Zagreb d.d./ Raiffeisen OMF - Kategorije A
0,74
10
ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK d.d./PBZ CO OMF Kategorija A
0,59
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
24
8. ORGANIZACIJSKI PROFIL GRUPE
Mplus Grupu čine matična tvrtka, Meritus ulaganja d.d. koja je uvrštena na Službenom tržištu Zagrebačke
burze, te 54 ovisnih društva u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Mađarskoj, Nizozemskoj,
Švicarskoj, Rumunjskoj, Turskoj, Njemačkoj, Gruziji, Slovačkoj, Latviji, Španjolskoj, Ujedinjenom kraljevstvu i
Sjedinjenim Državama. Struktura organizacije Grupe i popis članica se nalazi u točki 6. Izvještaja.
Uprava Društva
Uprava Društva sastavljena je od dva člana. Funkciju predsjednika Uprave obnaša g. Darko Horvat, a funkciju
člana Uprave obnaša g. Tomislav Glavaš. Tijekom 2022. godine, sastav Uprave se nije mijenjao.
Uprava vodi poslove Društva sukladno Statutu Društva, Poslovnika o radu Uprave i zakonskim propisima.
Upravu imenuje i razrješuje Nadzorni odbor Društva. Mandat članova Uprave traje do pet godina, s time da ih
se može ponovno imenovati.
Naknade za rad u Upravi provode se u skladu sa Politikom primitaka članova Uprave koja je odobrena od
strane Glavne skupštine dana 30. lipnja 2020. godine. Članovi Uprave imaju pravo na fiksne primitke koji su
definirani Ugovorom o radu koji imaju sa Društvom ili povezanim društvom Društva, u skladu sa odredbama
zakona kojima se uređuju radni odnosi, drugih propisa te internih akata Društva. Osim na fiksni dio primitaka,
članovi Uprave imaju pravo i varijabilni dio primitaka, odnosno na bonuse, koji će se određivati i isplaćivati u
skladu s odlukom Nadzornog odbora i kriterijima koje će Nadzorni odbor definirati.
Slijedom navedenoga, u 2022. godini članovima Uprave isplaćeni su sljedeći primici u bruto iznosima u kunama:
Naziv:
Meritus ulaganja d.d. za upravljanje društvima
Adresa:
Zagreb, Ulica Vjekoslava Heinzela 62A
Datum osnivanja:
28. studeni 2018., Trgovački sud u Zagrebu
OIB:
62230095889
MBS:
81210030
Šifra djelatnosti:
70.10 Upravljačke djelatnosti
Temeljni kapital:
98.203.200,00 HRK u cijelosti unesen u stvarima i pravima te je podijeljen
na 982.032 redovnih dionica na ime bez nominalnog iznosa.
Uvrštenje na burzu:
06. kolovoz 2019. godine, Službeno tržište Zagrebačke burze
Oznaka Dionice:
MRUL, 982.032 redovnih dionica
PRIMICI ČLANOVA UPRAVE U 2021. GODINI
Član
Fiksni primici
%
Varijabilni
primici
%
Ukupno
%
Darko Horvat
302.030,35 u
100%
0,00
0%
302.030,35
100%
Tomislav Glavaš
1.045.230,73
100%
0,00
0%
1.045.230,73
100%
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
25
Osim prethodno navedenih, Društvo ili njegova povezana društva su sljedećim članovima Uprave isplatili druge
isplate tokom 2022. godine:
- Tomislavu Glavašu je ovisno društvo Društva, M Plus Croatia odobrilo i stavilo na raspolaganje
zajam u iznosu od 932.375,46 kuna
- Darku Horvatu je ovisno društvo Društva, M Plus Croatia d.o.o. odobrilo i stavilo na raspolaganje
zajam u iznosu od 1.007.757,59 kuna.
Nadzorni odbor
Nadzorni odbor je sastavljen od pet članova. U trenutku sastavljanja ovog Izvješća, Nadzorni odbor čine sljedeći
članovi:
1) Gđa. Tamara Sardelić, predsjednik Nadzornog odbora;
2) g. Igor Varivoda, zamjenik predsjednika Nadzornog odbora;
3) g. Hrvoje Prpić, član Nadzornog odbor;
4) g. Joško Miliša, član Nadzornog odbora;
5) g. Ulf Gartzke, član Nadzornog odbora.
Gđa. Tamara Sardelić je novi predsjednik Nadzornog odbora od 17. travnja 2023. godine, gdje je imenovana novim
predsjednikom Nadzornog odbora nastavno na ostavku člana i predsjednika Nadzornog odbora, g. Sandija Češko,
koju je podnio dana 6. travnja 2023. godine. Samim time, članovi Odbora u 2022. godini su bili g. Sandi Češko, g.
Igor Varivoda, gđa. Tamara Sardelić, g. Joško Miliša i. g. Ulf Gartzke, gdje se sastav Odbora nije mijenjao tijekom
godine, obzirom da su imenovanja u 2022. godini bila ponovna imenovanja vpostojećih članova Nadzornog
odbora gđe. Tamare Sardelić i g. Igora Varivode.
Nadzorni odbor nadzire poslove Društva sukladno Statutu Društva, Poslovnika o radu Nadzornog odbora i
zakonskim propisima. Članove Nadzornog odbora bira Glavna skupština Društva. Nadzorni odbor, odnosno Odbor
za imenovanja predlaže kandidate Nadzornog odbora Glavnoj skupštini. Članovi Nadzornog odbora biraju se na
razdoblje do četiri godine počevši od dana donošenja odluke o imenovanju, a iste osobe mogu biti ponovno birane.
Primici se članovima Nadzornog odbora isplaćuju u skladu sa odlukom Glavne skupštine Društva od dana 30.
lipnja 2020. godine, kojom se pored iznosa koji su predviđeni za isplatu, ujedno definira i dinamika plaćanja, do
drugačije odluke Skupštine Društva.
Naknada koja se isplaćuje članovima Nadzornog odbora ne uključuje varijabilne elemente niti druge elemente
povezane s uspješnošću poslovanja. Isplaćuje se u mjesečnom paušalnom iznosu i nije predviđena isplata
primitaka u dionicama.
Slijedom navedenoga, u 2022. godini članovima Nadzornog odbora isplaćeni su sljedeći primici u bruto iznosima:
PRIMICI ČLANOVA NADZORNOG ODBORA U 2021. GODINI
Član
Fiksni primici
Note
Sandi Češko
60.000,00 kuna
Igor Varivoda
0,00 kuna
Odrekao se prava na naknadu člana Nadzornog odbora do
opoziva Izjave o odricanju ili prestanka članstva u
Nadzornom odboru.
Tamara Sardelić
60.000,00 kuna
Hrvoje Prpić
60.000,00 kuna
Joško Miliša
60.000,00 kuna
Ulf Gartzke
60.000,00 kuna
Ukupno
300.000,00 kuna
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
26
Osim prethodno navedenih, Društvo ili njegova povezana društva su sljedećim članovima Nadzornog odbora
isplatili druge isplate tokom 2022. godine:
- G. Sandi Češko, predsjednik Nadzornog odbora je član društva Kanatol Holdings Ltd, Cipar kojem je
ovisno društvo Društva, Meritus Global Strategics d.o.o., temeljem sklopljenog Ugovora o pozajmici i
Aneksa Ugovora o pozajmici u 2022. godini isplatilo bruto iznos od 4.072.723,78 HRK, te je temeljem
faktura društva Kanatol Holdings Ltd, Cipar i pripadajućih Ugovora o asignaciji iznos od 98.138,01
HRK isplaćen u ime i za račun Kanatol Holdings Ltd, Cipar društvu TMF Administrative Services
Cyprus Ltd.
- G, Igor Varivoda, zamjenik Predsjednika Nadzornog odbora je u siječnju 2018. godine sklopio Ugovor
o pružanju usluga savjetovanja sa ovisnim društvom Društva, Meritus Plus d.o.o., čiji pravni sljednik
nakon postupka pripajanja društva drugom društvu, preuzima ovisno društvo M Plus Croatia d.o.o.,
gdje mu je temeljem navedenoga Ugovora za period od 1.siječnja 2022. godine do 28. veljače 2022.
godine isplaćena bruto naknada od 211.787,52 kuna. Navedeni ugovor je sporazumno raskinut 28.
veljače 2022. godine. U ožujku 2022. godine, g. Igor Varivoda je sklopio ugovor o pružanju
konzultanskih usluga sa ovisnim društvom, Linea Directa d.o.o., Ljubljana, na osnovu kojeg mu je u
2022. godini isplaćena bruto naknada od 640.082,45 kuna.
- Tamara Sardelić, članica Nadzornog odbora je u prosincu 2017. godine sklopila Ugovor o pružanju
pravnih usluga sa ovisnim društvom Društva, Meritus Plus d.o.o., čiji pravni sljednik nakon postupka
pripajanja društva drugom društvu, preuzima ovisno društvo M Plus Croatia d.o.o., gdje joj je temeljem
navedenoga Ugovora za 2022. godinu isplaćeno naknade u bruto iznosu od 105.000,00 HRK.
Postojanje podružnica Društva
Društvo nema osnovanih podružnica, te djeluje samo preko ovisnih društava.
Informacije o stjecanju vlastitih dionica Društva
Društvo nije imalo stjecanja vlastitih dionica društva u 2022. godini, niti članovi Uprave i Nadzornog odbora ne
drže dionice Društva.
U 2020. godini, Upravi Društva je dodijeljena ovlast od strane Glavne skupštine Društva dana 30. lipnja 2020.
godine da stječu vlastite dionice. Ovlast o stjecanju vlastitih dionica Društva je dana tijekom razdoblja od 5 (pet)
godina od dana donošenja odluke Glavne skupštine Društva do novčanog iznosa od najviše 75.000.000,00
kuna, bez daljnjih posebnih suglasnosti Glavne skupštine Društva, pod sljedećim uvjetima:
1. ukupni broj dionica Društva stečenih temeljem ove Odluke, zajedno s vlastitim dionicama koje
Društvo već drži, ne smije prijeći 10% (deset posto) temeljnog kapitala Društva u trenutku stjecanja;
2. Uprava Društva mora stjecati vlastite dionice na uređenom tržištu vrijednosnih papira;
3. cijena po kojoj se stječu vlastite dionice ne smije biti iznad 10% (deset posto), odnosno ispod 10%
(deset posto) prosječne tržišne cijene koja je za te dionice ostvarena tijekom prethodnog dana
trgovanja;
4. u poslovnoj godini u kojoj je Društvo steklo vlastite dionice, mora u rezerve za te dionice, u toj godini,
unijeti dio dobiti i iskazati iznose koji odgovaraju iznosima plaćenim za stjecanje vlastitih dionica, tako
da neto aktiva Društva iskazana u financijskim izvješćima za posljednju poslovnu godinu zbog
stjecanja dionica ne postane manja od iznosa temeljnog kapitala i rezervi koje po zakonu, po statutu
ili po odluci Glavne skupštine Društva ono mora imati, a koje se ne smiju koristiti za isplate
dioničarima;
5. Uprava Društva mora izvijestiti prvu sljedeću Glavnu skupštinu Društva o razlozima i svrsi stjecanja
dionica, njihovu broju i udjelu u temeljnom kapitalu, te o protuvrijednosti onoga što je Društvo dalo
za te dionice.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
27
Uprava Društva ovlaštena je, uz suglasnost Nadzornog odbora, raspolagati vlastitim dionicama, koje već drži
ili će ih steći na temelju odredbi odluke Glavne skupštine o davanju ovlasti Upravi Društva na stjecanje vlastitih
dionica i izvan uređenog tržišta (primjerice raspolaganjem u okviru ESOP programa, programa dodjele opcijskih
dionica, programa nagrađivanja članova Uprave i drugih programa raspolaganja vlastitim dionicama usvojenih
od strane Uprave uz prethodnu suglasnost Nadzornog odbora), a da za to osim prethodno navedene Odluke
nije potrebna posebna odluka Glavne skupštine Društva.
Uprava je na temelju odluke Glavne skupštine usvojila i Program otkupa vlastitih dionica uz prethodnu
suglasnost Nadzornog odbora dana 31. srpnja 2020. godine koja je bez naknade dostupna na mrežnim
stranicama Društva.
Djelovanje Društva na području istraživanja i razvoja
Grupa je u 2022. imala ulaganja u istraživanje i razvoj (research and development) u iznosu od 33 milijuna
kuna. Navedeni iznos odnosi se na ulaganja u razvoj software-a i aplikaciija najvećim dijelom u kompanijama
iz IT segmenta Grupe.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
28
9. UPRAVLJANJE RIZICIMA
Čimbenici rizika koji se odnose na Društvo, odnosno njegove aktivnosti ili čimbenici rizika koji se odnose na ovisna
društva Grupe prikazani su u skraćenom obliku. Ovdje su navedeni najznačajniji rizici vezani uz Društvo i Grupu:
Rizici u poslovnom okruženju
Rizici u poslovnom okruženju Društva povezani su s rizicima Republike Hrvatske, koja je stabilna parlamentarna
demokracija, članica Europske unije, eurozone i NATO-a. Republika Hrvatska smatra se stabilnom političkom i
gospodarskom članicom Europske unije. Kreditni rejting Republike Hrvatske povećan je na BBB (od strane Fitcha)
što je također rezultat ulaska Republike Hrvatske u EURO zonu od 1. siječnja 2023. Što je tržište uređenije i
transparentnije, veće su mogućnosti investicija za strane ulagače, a za očekivati je da će utjecaj političke i
gospodarske krize na tržište kapitala biti manji.
Rizici u poslovnom okruženju podružnica vezani su uz zemlje u kojima podružnice posluju, a to su Njemačka,
Republika Slovenija, Bosna i Hercegovina, Turska, Mađarska, Republika Srbija i druge. Dok se rizici u poslovnom
okruženju u zemljama Europske unije smatraju niskima, rizici u nekim zemljama poput Turske i Srbije mogli bi se
smatrati umjerenima zbog trenutačnih političkih i gospodarskih previranja u tim zemljama. Trenutna gospodarska
i politička situacija u ovim zemljama stabilna je, a obje zemlje pokazuju pozitivne gospodarske trendove te su
otvorene i atraktivne za ulagače.
Uzimajući sve u obzir, Grupa upravlja rizikom poslovnog okruženja regionalnom diverzifikacijom mjesta poslovanja.
Cjenovni rizici
Poslovanje Grupe izloženo je cjenovnom riziku koji se odnosi na promjene cijena usluga potrebnih za obavljanje
djelatnosti. Funkcija nabave Grupe upravlja strateškim kategorijama nabave i ključnim dobavljačima razvijanjem
partnerstava s postojećim i novim dobavljačima kako bi se ublažili ti učinci. Grupa općenito upravlja rizikom inflacije
određivanjem cijena ugovornih odnosa u ugovorima, u kojima je cijena usluga ili proizvoda indeksirana s inflacijom.
Grupa je posebno izložena fluktuacijama cjenovnog rizika u odnosu na cijene električne energije, kao i
fluktuacijama cijena telekomunikacija na koje utječe energetska kriza, ali Grupa je uspjela ublažiti ove rizike kroz
proces nabave, dok su u nekim zemljama vlade uvele specifične energetske okvire koji su smanjili utjecaj
povećanja cijena energije.
Grupa je također izložena hiperinflaciji u Turskoj, tako da je Grupa implementirala Međunarodni računovodstveni
standard 29: Financijsko izvješćivanje u hiperinflacijskom gospodarstvu („MRS 29“) kako bi objavila utjecaj
hiperinflantornog gospodarskog okruženja na svoje financijske izvještaje.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
29
Valutni rizici
Valutni rizici uključuju transakcijski i bilančni rizik. Transakcijski rizik je rizik da će promjene deviznih tečajeva
negativno utjecati na novčane tokove iz poslovnih aktivnosti. Bilančni rizik je rizik da će vrijednost neto monetarne
imovine denominirane u stranim valutama biti niža kada se preračuna u kune zbog promjena u tečajevima stranih
valuta.
Ulaskom Republike Hrvatske u EURO zonu 1. siječnja 2023. godine eliminiran je rizik promjene tečaja eura u
odnosu na kunu tako da je valutni rizik Društva i Grupe značajno smanjen. Grupa je trenutno izložena fluktuaciji
tečaja turske lire kao i fluktuaciji srpskog dinara. Grupa upravlja ovim rizikom putem odgovarajuće valutne strukture
svoje bilance. Oscilacije ovih valuta tijekom 2022. godine nisu imale negativan utjecaj na poslovanje Grupe.
Rizici likvidnosti i rizici novčanog toka
Društvo i Grupa upravljaju rizikom likvidnosti postavljanjem odgovarajućih okvira za upravljanje ovim rizikom kako
bi upravljali kratkoročnim i dugoročnim zahtjevima za financiranjem i likvidnošću te održavali odgovarajuće rezerve
i raspoložive linije zaduživanja.
Rezultat je to kontinuiranog praćenja planiranih i ostvarenih novčanih tokova te praćenja dospijeća potraživanja i
obveza Društva i Grupe prema njihovim kupcima i dobavljačima, bankama i drugim financijskim institucijama. Usto,
kontinuirano se prate i analiziraju novčani tokovi s ciljem optimalnog upravljanja likvidnošću kako bi se osigurala
dovoljna razina gotovine za potrebe poslovanja.
Rizici povezani s tržišnim natjecanjem
U BPTO industriji općenito, a posebno u industriji kontaktnih centara, nema jake konkurencije u procesu prodaje
između pružatelja usluga BPTO jer najveći potencijal rasta leži u preuzimanju relevantnih procesa kojima klijenti
još uvijek upravljaju interno unutar tvrtke.
Mplus Grupa upravlja rizikom poslovnog okruženja diverzifikacijom baze kupaca i stalnim unapređenjem sustava
upravljanja kvalitetom.
Kamatni rizici
Kamatni rizik je rizik nastanka negativnih učinaka na poslovanje uslijed promjena kamatnih stopa.
Mplus Grupa upravlja rizikom promjene kamatnih stopa ugovaranjem zaduživanja u valutama svojih banaka. Dok
je u razdobljima do kraja 2022. kamatni rizik zbog ukupnih kreditnih tržišta bio minimalan, očekuje se da će se
kamatni rizik u budućnosti povećati. Grupa je već poduzela sve potrebne korake za ublažavanje tog rizika u
budućnosti.
Kreditni rizici
Kreditni rizici odnose se na rizike povezane s naplatom potraživanja od kupaca. Grupa upravlja kreditnim rizikom
na način da kao svoje klijente bira renomirane svjetske i regionalne tvrtke, stalnim praćenjem poslovanja klijenata,
te osiguravanjem toga da Grupa nema druge financijske imovine, a samim time ni dodatnog kreditnog rizika koji bi
doveo do povećanja u rezerviranjima za umanjenje vrijednosti kupaca i ostalih potraživanja. Grupa nije značajno
izložena prema malom broju kupaca tako da je njen kreditni rizik raspoređen na značajan broj kupaca.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
30
Rizici promjene poreznih propisa
Grupa se u određenoj mjeri zaštitila od rizika promjene poreznih propisa geografskom diversifikacijom poslovanja
u 16 zemalja, čime je značajno smanjen utjecaj mogućih promjena poreznih propisa u bilo kojoj od tih zemalja na
ukupno poslovanje Grupe. Postojeći okvir poreznih propisa u Hrvatskoj u odnosu na Društvo je stabilan i kao takav
ima ograničen utjecaj na poslovanje Društva.
Rizici gubitka u parničnim sporovima
Društvo nije u opasnosti od gubitka u parničnim sporovima jer nije uključeno ni u jedan materijalni postupak. Ovisna
društva sudjeluju u nekoliko sporova kao aktivne stranke, prvenstveno u postupcima naplate, dok su kao pasivna
stranka uključeni u nekoliko, prvenstveno radnopravnih postupaka. Međutim, s obzirom na broj takvih postupaka,
status takvih postupaka i moguću financijsku izloženost, rizik Grupe od gubitka u parničnim sporovima nije
značajan.
Rizik odljeva radne snage
Grupa je neizravno izložena riziku odljeva radne snage zbog činjenice da su kontakt centri, kao radno intenzivna
industrija, glavni segment poslovanja ovisnih društava. Nemogućnost Grupe da ima i osigura dovoljan broj
zaposlenika može imati negativan utjecaj na poslovanje, financijski položaj i rezultate poslovanja Društva i Grupe.
Zemljopisnom diversifikacijom poslovanja, posebice širenjem na područje Turske i Srbije, smanjuje se rizik
nedostatka ljudskih resursa zbog „nearshoring“ strateškog modela poslovanja.
Međutim, ako Društvo i njegove podružnice nisu u mogućnosti privući i zadržati zaposlenike koji raspolažu
potrebnim vještinama i znanjem stranih jezika, Društvo i njegove podružnice bit će izložene riziku gubitka dobiti,
povećanih troškova plaća i dodatnih troškova u smislu obuke zaposlenika.
Rizici gospodarskih ciklusa
Mplus Grupa djeluje uglavnom u okviru BPTO industrije i nema problem značajne cikličnosti. Prodajni model BPTO
u vrijeme širenja bio je usmjeren na kvalitetnu korisničku podršku i prodajne rezultate.
Nasuprot tome, u vremenima recesije ili kontrakcije, naglasak je na smanjenju troškova koje BPTO pruža kupcima.
U tom smislu Grupa upravlja rizikom gospodarskih ciklusa kroz upravljanje diverzificiranom komercijalnom
opskrbom.
Industrijski rizici
BPTO industrija, kao i upravljanje odnosima s kupcima, pokrivaju širok raspon usluga koje, kao takve, nisu izložene
određenim regulatornim ili pravnim okvirima koji bi mogli značajno utjecati na industriju (kao što su građevinarstvo,
automobilska industrija itd.). Stoga se rizik industrije očituje u negativnim trendovima automatizacije poslovnih
procesa i korištenju umjetne inteligencije (AI) koja bi u nadolazećem razdoblju mogla preuzeti dio tržišnog
volumena.
Grupa aktivno upravlja industrijskim rizikom ulažući u kvalitetu usluga i fokusirajući svoje prodajne kanale na tzv.
premium klijente koji zahtijevaju usluge visoke kvalitete i složenosti. Ulaganjem u tehnologije nove generacije,
Grupa predviđa buduće trendove i pruža odgovarajuću razinu usluge uz modernija rješenja umjetne inteligencije i
strojnog učenja.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
31
10. OČEKIVANI BUDUĆI RAZVOJ DRUŠTVA I GRUPE
BPTO industrija vrlo je dinamična, sa stabilnim rastom posljednjih godina i velikim potencijalom za migraciju još
uvijek uglavnom „in-house“ korisničke podrške na vanjska rješenja. Globalni trendovi ukazuju na sve veću
spremnost na outsourcing korisničke podrške zbog rastućih očekivanja korisnika u pogledu kvalitete usluge,
komunikacijskih kanala i potrebnog znanja o upravljanju kapacitetima. Rat u Ukrajini ima globalni utjecaj na
gospodarstvo, gospodarski rast i odluke sudionika na tržištu. U BPTO segmentu nastavlja se konsolidacija tržišta.
Očekuje se da će se ona i nastaviti
Ključni su trendovi povećanje udjela umjetne inteligencije (AI) u komunikaciji s korisnicima; b) veća očekivanja
korisnika u pogledu korisničkog iskustva kroz različite komunikacijske kanale; c) zatvaranje fizičkih mjesta
poslovanja; d) veći intenzitet i složenost interakcija s korisnicima; e) automatizacija usluga postaje standard; f)
„samoposlužna“ rješenja kao što su chatbotovi i drugi alati koji korisnicima omogućuju odabir interakcije s
klijentima.
Različiti poslovni pokazatelji sugeriraju da tržišni segment BPTO, koji je usredotočen na rast digitalnih rješenja,
umjetne inteligencije i automatizacije poslovanja te ima veći udio usluga s dodanom vrijednošću, ima potencijal za
rast po dvoznamenkastim stopama tijekom sljedećih pet godina iskorištavanjem tržišnih prilika za privlačenje
kupaca visoke vrijednosti i konsolidaciju tvrtki čiji profil nadopunjuje njegovu razvojnu strategiju. Ulaganja u nove
tehnologije i razvoj vlastitog softvera pružaju široku ponudu i najzahtjevnijim kupcima, uključujući automatizaciju
procesa, učinkovitije poslovanje te povećanje zadovoljstva kupaca i zaposlenika.
Zatvaranje fizičkih mjesta poslovanja veliki je trend na globalnom maloprodajnom tržištu. Ovaj trend pomaže u
povećanju obujma BPTO-a jer smanjenje broja prodajnih mjesta smanjuje fizičke interakcije, čime se povećavaju
daljinske interakcije kao što su glasovni pozivi te usluge chata i e-pošte. Ovo je vrlo snažan pozitivan trend za
Grupu. Dok će dio fizičkih interakcija postati digitalan i automatiziran, veći će udio pripadati daljinskom kontaktu
putem e-pošte, chata i glasovnih poziva.
Pandemija COVID-19 dodatno je ubrzala trendove optimizacije troškova i povećala fokus tvrtke na osnovnu
djelatnost. Potreba za digitalizacijom poslovanja i interakcije s korisnicima na daljinu dodatno je otvorila prostor za
rast BPTO usluga. Pandemija COVID-19 također je istaknula važnost upravljanja kontinuitetom poslovanja (BCM)
i osiguravanja kontinuiteta poslovanja u raznim kriznim situacijama. Kao sve prisutniji trend, nearshoring
omogućuje klijentima niže troškove, često uz minimalne kulturološke i vremenske razlike u pružanju usluga za
razliku od modela offshoringa. U tom smislu, Mplus Grupa pozicionirala se kao jedan od vodećih pružatelja
nearshoring usluga te će nastaviti proširivati svoje kapacitete organski i anorganski, posebno za DACH regiju.
Učinkoviti procesi spajanja i preuzimanja s pažljivo odabranim ciljnim tvrtkama, kao što je nedavna akvizicija Invitel
grupe u Njemačkoj, potvrđuju strateški smjer dok istovremeno povećavaju nearshoring potencijal. Grupa razmatra
daljnje širenje u zapadnoj Europi, što bi potencijalno moglo dovesti do značajnih sinergija, učinkovitijeg korištenja
kapaciteta i činiti dominantan udio u poslovanju Grupe. S obzirom na rat u Ukrajini, Grupa će sve investicijske
odluke donositi u skladu s trenutnom situacijom i procjenjivat će učinke na poslovanje i makroekonomske prilike.
Stope rasta BPTO segmenta iznad su rasta BDP-a svih naših tržišta, a najznačajniji su rizici sposobnost održavanja
profitabilnosti zbog rasta plaća uzrokovanog inflatornim pritiscima. Grupa je uspostavila uspješne mehanizme
upravljanja cijenama kako bi održala ciljnu maržu profitabilnosti.
Grupa pridaje značajnu pozornost održivom poslovanju te je u procesu razvoja sveobuhvatne strategije održivosti
i povećanja energetske učinkovitosti. Briga za okoliš i postizanje pozitivnog „ugljičnog otiska“ mogu se postići i
ulaganjem u projekte održive energije koji će Grupi osigurati dugoročnu vrijednost uz postizanje ESG ciljeva
(okolišnih, društvenih i upravljačkih ciljeva) i smanjenje energetske ovisnosti.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
32
Prikazani trendovi i očekivani trendovi odnose se na trendove na tržištu usluga koje Grupa pruža, a brojke su
okvirne i odnose se na očekivana tržišna kretanja s obzirom na trenutne uvjete, pod uvjetom da u budućnosti ne
dođe do neočekivanih poremećaja ili promjena. Međutim, ove se brojke ni na koji način ne bi trebale tumačiti kao
predviđanje ili procjena dobiti Društva ili Grupe.
Grupa je krajem 2022. potpisala ugovor o preuzimanju kontrolnog udjela u Integrator Holdingu koji u svojem
vlasništvu ima kompanije u šest zemalja. Navedene kompanije posjeduju Manpower licencu za obaljvanje poslova
iz segmenta Ljudskih potencijala („HR“). Manpower je jedan od najvećih globalnih HR kompanija. Time je Grupa
povećala svoju prisutnost na tržištu ljudskih resursa u regiji i pokazala da ima značajne planove za daljnji razvoj
svojih HR operacija u bliskoj budućnosti.
Grupa je također značajnije la na tržište nekretnina i tržište e-trgovine kupnjom nekoliko subjekata u 2022. godini,
pokazujući time svoju odlučnost da diverzificira svoj portfelj ulaganja i poslovanja. Slični trendovi očekuju se i u
budućnosti.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
33
11. ZAPOSLENICI
Rezultati Grupe u 2022. godini prvenstveno se temelje na predanosti, odgovornosti i znanju zaposlenika. Ljudski
kapital ključna je komparativna prednost Grupe i najvažniji izvor uspjeha.
Mplus raznoliko je radno okruženje sa zaposlenicima različitih nacionalnosti, sposobnosti i dobi. U 2022. godini
fokus je bio na daljnjoj izgradnji poslovne strategije i kulture tvrtke oko iskustva zaposlenika i kupaca, kroz
preispitivanje vrijednosti tvrtke i prijedloga vrijednosti za zaposlenike u razdoblju nakon pandemije.
Kako je Grupa promijenila svoj model rada tijekom i nakon pandemije, dakle prešla je s uredskog načina rada (92%
prije pandemije) na 90% udaljenog/hibridnog modela rada u 2022., vrlo je važno pratiti inke ove promjene na
dobrobit i angažman zaposlenika. Anketa o angažmanu na razini cijele tvrtke pokrenuta je na 9 jezika s dodatnim
odjeljcima koji su u potpunosti povezani s vlastitim mišljenjem o zdravlju i dobrobiti kako bi se shvatilo kako
određeni čimbenici angažmana kao što su beneficije, plaća, radni uvjeti, upravljanje, timski rad itd. utječu ili
mogu utjecati na angažman i koji su koraci za rješavanje tih posebnih čimbenika. Uvidi dobiveni anketom, zajedno
s inicijativom za mapiranje putovanja zaposlenika/kandidata, oblikovali su strategiju i poslovanje ljudskih resursa
u 2022.
U 2022. godini Grupa je preispitala svoju misiju i viziju te je provela niz radionica sa zaposlenicima na svim
razinama kako bi ponovno izgradila vrijednosti Grupe. To je doprinijelo boljem razumijevanju ponude vrijednosti
zaposlenika grupe i onoga što razlikuje Mplus kao poslodavca od drugih, interno i eksterno. U bliskoj suradnji s
globalnom inicijativom za rebranding, kampanje na društvenim mrežama pokrenute su u nekoliko zemalja u 2022.
godini kako bi se doprlo do novih skupina kandidata, koje su također proširene zbog mogućnosti rada na daljinu.
Nove vrijednosti Grupe (jedinstvo, ambiciozno razmišljanje, strast, poštovanje i fokus na kupca) bitan su dio svih
HR sustava Grupe (zapošljavanje, upravljanje učinkom, razvoj karijere i zadržavanje), a to će se nastaviti i u 2023.
godini.
Glavni stupovi strategije razvoja zaposlenika Grupe su: brzi razvoj lidera (u suradnji s renomiranim sveučilištima),
interna razmjena znanja kroz internu akademiju i prekogranični mentorski program.
U 2022. godini, u suradnji s KCollegeom, Grupa je provela svoj prvi osmomjesečni mini-MBA program s 44
rukovoditelja srednje razine, fokusirajući se na razvoj njihovih vještina vođenja i stjecanje profesionalnih poslovnih
MBA certifikata, budući da su sudionici po završetku programa dobili profesionalne MBA certifikate.
Kako bismo podržali kulturu međusobnog učenja unutar organizacije uspostavili smo proces mentorstva te
imenovali 27 mentora volontera i obučili ih kako bi mogli dijeliti svoje znanje i iskustvo s mentorima u cijeloj
organizaciji.
Grupa nastavlja promicati unutarnju prekograničnu mobilnost za zaposlenike kao priliku za rast i razvoj koja utječe
na horizontalnu mobilnost i razmjenu znanja iz prekogranične najbolje prakse.
Raznolikost, jednakost i uključenost ugrađeni su u politike ljudskih resursa Grupe (od zapošljavanja do
zadržavanja) s ciljem promicanja jednakih mogućnosti i uvjeta za sve zaposlenike u zdravom radnom okruženju,
u skladu sa zahtjevima naše industrije.
Mplus funkcija ljudskih resursa nastavlja se prilagođavati značajnom rastu broja zaposlenika u više zemalja (vidi
grafikon u nastavku) implementacijom agilne organizacije ljudskih resursa, digitalizacijom procesa ljudskih resursa
(zajednički informacijski sustav ljudskih resursa, sustav praćenja kandidata i sustav upravljanja učenjem) uz
istovremeno izgrađivanje kompetencije ljudskih resursa za novo doba.
Više detalja o temama i problemima vezanim uz zaposlenike, njihova prava i suradnju s lokalnom zajednicom bit
će uključeno u zaseban Izvještaj o održivosti za 2022. godinu za cijelu Grupu. Izvještaj i ostale važne teme
spomenute ovdje bit će razrađene i predstavljene detaljnije kako bi se zainteresiranim stranama omogućilo šire
razumijevanje gospodarskih i društvenih učinaka Grupe.
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
34
12. DRUŠTVENA ODGOVORNOST
S obzirom na to da središnju ulogu u našim vrijednostima igraju upravo ljudi, Grupa je etička organizacijska načela,
dobro korporativno upravljanje i profesionalnu etiku učinio stupovima na kojima se temelje aktivnosti društva. Naša
odlučnost da svoje poslovanje vodimo na etičan i pošten način potiče nas da budemo što je moguće korisniji našim
zaposlenicima i zajednicama u kojima poslujemo. Stoga ljudska prava i promicanje različitosti shvaćamo vrlo
ozbiljno. Također radimo s lokalnim zajednicama na pitanjima koja se tiču ranjivih skupina i u skladu s tim pružamo
mogućnosti zapošljavanja i obuke.
Nakon izdavanja obveznice povezane s održivošću i u vezi s povezanim ključnim pokazateljima uspješnosti, Grupa
je pokrenula sveobuhvatne strateške inicijative za daljnje usklađenje inicijativa u pogledu različitosti,
ravnopravnosti i uključenosti u Grupi. Izmjene i poboljšanje politika očekuju se tijekom 2023.
Kako bismo poboljšali kvalitetu života u zajednicama u kojima poslujemo, Grupa promiče društvenu odgovornost,
kreativnost, inovativnost i izvrsnost u poslovanju.
Velik se naglasak stavlja na pružanje društvenih koristi i poštivanje kulture naših jedinstvenih zajednica te imamo
politiku nulte tolerancije prema kršenju ljudskih prava. Grupa je posvećena promicanju različitosti. Kvalifikacije, rad,
znanje i iskustvo jedini su čimbenici koji se uzimaju u obzir pri zapošljavanju i na temelju njih također se određuju
plaće i napredovanja. Konstantno radimo na daljnjem poboljšanju radnih uvjeta i održavanju dobrih odnosa sa
zaposlenicima, drugim dionicima i zajednicom u cjelini.
Okoliš, zdravlje i sigurnost visoko su na našem popisu prioriteta i predani smo nastavku prilagođavanja naših
poslovnih procesa i internih politika u tom smjeru. Stoga smo krajem 2021. godine pokrenuli dodatnu internu reviziju
svih poslovnih procesa i internih politika na razini grupe, kao i analizu dionika koja će utjecati na definiranje
orijentacije Mplus Grupe na održivost.
Tvrtka je u 2022. godine pripremila i objavila drugi Izvještaj o održivosti Mplusa koje uključuje ekonomske, ekološke
i društvene pokazatelje za razdoblje do 2020. godine. Ono daje dionicima uvid u napore Grupe u području
održivosti. Izradom ovog izvještaja Društvo je transparentno predstavilo svoje aktivnosti i učinke s obzirom na
društvenu odgovornost Grupe. Odlučni smo nastaviti ovu praksu i u budućnosti. Naš je cilj ovim izvješćima o
održivosti postaviti primjer za industriju i što transparentnije pokazati da Grupa daje doprinos svijetu oko nas, kroz
izravne i neizravne utjecaje našeg poslovanja. Tvrtka trenutno radi na Izvještaju o održivosti za 2022. godinu, čije
je objavljivanje planirano u prvoj polovici 2023. godine.
Obavijesti o zaštiti okoliša
U Grupi smo snažno predani stvaranju boljih radnih uvjeta za naše zaposlenike, čišćem okolišu i smanjenju
ugljičnog otiska. Naša je ambicija stalno promicati veću ekološku odgovornost i ublažavanje klimatskih promjena.
Društvo je usvojilo Politiku o rizicima vezanim uz utjecaje na okoliš i zajednicu, koja je usmjerena na razumijevanje,
upravljanje i ublažavanje rizika koji bi mogli imati negativan utjecaj na okoliš i zajednicu.
Okoliš će i dalje biti visoki prioritet za Društvo i Grupu. Kako vrijeme bude prolazilo, nastavit ćemo ažurirati poslovne
procese i poslovne politike Društva i Grupe te poticati svijest zaposlenika o ekološkom razmišljanju i ekološkom
djelovanju. Tijekom posljednjeg tromjesečja Grupa je započela s izradom Politike zaštite okoliša Grupe i povezanih
okvira kao što su: Upravljanje otpadom, Upravljanje papirom, Upravljanje objektima, Upravljanje mobilnošću.
Grupne su politike preduvjet za implementaciju strateških inicijativa i mjera za smanjenje emisija stakleničkih
plinova, a cilj je implementacija načela za upravljanje svim rizicima za okoliš koja bi vrijedila širom Grupe.
Više detalja o temama i problemima zaštite okoliša, uključujući pristup Grupe pitanjima zaštite okoliša i konkretnim
rezultatima, bit će uključeno u već spomenuti zasebni Izvještaj o održivosti za 2022. za cijelu Grupu.
FINANCIJSKO IZV J E ŠĆE ZA GODINU KOJA J E ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022. GODINE
35
Uredba o taksonomiji
Kako podliježe obvezi nefinancijskog izvješćivanja sukladno Zakonu o računovodstvu (Narodne novine NN 78/15,
134/15, 120/16, 116/18, 42/20, 47/20), Društvo je također dužno slijediti nove propise o održivim financijama na
razini EU-a. Uredba (EU) 2020/852, kojom se uspostavlja okvir za poticanje održivog ulaganja (Uredba o
taksonomiji), te na temelju nje doneseni i doneseni delegirani akti, definiraju sustav klasifikacije gospodarskih
djelatnosti u odnosu na šest ekoloških ciljeva. U 2022. godini obveznici izvještavanja moraju objaviti podatke o
ključnim pokazateljima uspješnosti (prihodi, kapital i troškovi poslovanja), odnosno podatke o udjelu taksonomski
prihvatljivih i taksonomski neprihvatljivih gospodarskih aktivnosti u odnosu na ključne pokazatelje uspješnosti, odn.
prva dva ekološka cilja (ublažavanje i prilagodba klimatskim promjenama).
U skladu s obvezama i rokovima propisanim zakonodavstvom EU-a, Zakonom o računovodstvu i drugim važećim
propisima, Društvo će u okviru Izvještaja o održivosti za 2022. godinu objaviti potrebne podatke o ključnim
pokazateljima uspješnosti i primijenjenoj metodologiji.
Strategija održivosti
Nadzorni odbor dao je suglasnost na prijedlog Uprave za Strategiju održivosti Grupe (ESG strategija strategija
upravljanja okolišnim, društvenim i upravljačkim čimbenicima). Slijedeći našu predanost ESG-u i KPI-jeve
povezane s SLB-om, odlučni smo implementirati robustan ESG okvir u cijeloj Grupi. Jedna od prekretnica bilo je
definiranje ESG strategije Grupe. Naša ESG strategija definira strateške fokuse svakog od čimbenika okoliša,
društva, upravljanja, sa skupovima pratećih aktivnosti i vremenskih rokova. Naš primarni fokus smanjenje je emisija
stakleničkih plinova i povećanje rodne ravnopravnosti. Temelj strategije Mplusa sažet je u sljedećim ESG
elementima:
UN Global Compact
Grupa se pridružila inicijativi UN Global Compact, najvećoj svjetskoj inicijativi za korporativnu održivost. Ova
dobrovoljna platforma okuplja više od 20.000 sudionika u više od 160 zemalja posvećenih promicanju i razvoju
ekološke, društvene i gospodarske odgovornosti primjenom Deset načela UN-ovog Global Compacta i UN-ovih
ciljeva održivog razvoja. Ova načela služe kao norme za odgovorno poslovno ponašanje u područjima kao što su
ljudska prava, rad, okoliš i borba protiv korupcije. Kao inovativna tvrtka, koja je spremna uhvatiti se u koštac s
globalnim izazovima, zahvalni smo što imamo priliku uložiti velike napore kako bismo ovaj svijet učinili boljim
mjestom.
Upravljanje okolišnim,
društvenim i upravljačkim
čimbenicima (ESG)
Okolišni, društveni i
upravljački čimbenici kao
sastavni dio poslovanja
Usklađenost s propisima
Okviri politika
Prikupljanje podataka
Plan uključivanja dionika
FINANCIJSKO IZV J E ŠĆE ZA GODINU KOJA J E ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022. GODINE
36
13. KONTAKTI
Služba za odnose sa
investitorima
+385 (0) 99 3767 083
investitori@mplusgroup.eu
Voditelj službe odnosa sa
investitorima
Ana Babić
Adresa društva
Ulica Vjekoslava Heinzela 62 A, 10000 Zagreb,
Hrvatska
Web prezentacija društva
www.mplusgroup.eu
FINANCIJSKI I Z V J EŠTAJ ZA GODINU KOJA JE Z A V RŠILA 31. PROSINCA 202 2 .
37
s (the Group)
Financial statement for the year that ended December 31, 2022
ZAGREB, April 2023
Izvješće o provedenom nadzoru poslovanja u 2022. godini
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 38
1. UVOD
Nadzorni odbor društva MERITUS ULAGANJA d.d., Zagreb, Ulica Vjekoslava Heinzela 62A, upisanog u sudski registar
Trgovačkog suda u Zagrebu pod matičnim brojem subjekta upisa (MBS): 081210030, OIB: 62230095889 („Društvo“),
dostavlja dioničarima:
1. Izvješće o nadzoru vođenja poslova Društva u 2022. godini, kako je to predviđeno odredbom članka 263.
stavka 3. Zakona o trgovačkim društvima (Narodne novine 111/1993, 34/1999, 121/1999, 52/2000, 118/2003,
107/2007, 146/2008, 137/2009, 111/2012, 125/2011, 68/2013, 110/2015, 40/2019, 34/2022, 114/2022,
18/2023; „Zakon o trgovačkim društvima“);
2. Izvješće o rezultatima ispitivanja godišnjih financijskih izvješća društva i Grupe, izvješće o stanju društva i
njegovih ovisnih Drtava i prijedloga odluke o upotrebi dobiti u 2022. godini, kako je to predviđeno odredbom
članka 300.c stavka 2. Zakona o trgovačkim društvima.
2. SASTAV NADZORNOG ODBORA
U trenutku sastavljanja ovog Izvješća, Nadzorni odbor ima 5 članova:
1) gđa. Tamara Sardelić, predsjednik Nadzornog odbora;
2) g. Igor Varivoda, zamjenik predsjednika Nadzornog odbora;
3) g. Hrvoje Prpić, član Nadzornog odbora;
4) g. Joško Miliša, član Nadzornog odbora;
5) g. Ulf Gartzke, član Nadzornog odbora.
Nadzorni odbor je sastavljen većinom od nezavisnih članova Nadzornog odbora, ali zamjenik predsjednika Nadzornog
odbora je ovisan član Odbora.
Gđa. Tamara Sardelje novi predsjednik Nadzornog odbora od dana 17. travnja 2023. godine, gdje je imenovana
novim predsjednikom nastavno na ostavku člana i predsjednika Odbora, g. Sandija Češko, koju je podnio dana 06.
travnja 2023. godine. Samim time, članovi Odbora u 2022. godini su bili g. Sandi Češko, g. Igor Varivoda, gđa. Tamara
Sardelić, g. Hrvoje Prpić, g. Joško Miliša i g. Ulf Gartzke, gdje se tijekom godine sastav Odbora nije mijenjao, obzirom
da su imenovanja u 2022. godini bila ponovna imenovanja već postojećih članova Nadzornog odbora, gđe. Tamare
Sardelić i g. Igora Varivode, gdje su odlukom Glavne skupštine Društva od dana 07. lipnja 2022. godine produženi
njihovi mandati koji su počeli teći sa danom 15. studenog 2022. godine.
Mjesto predstavnika radnika u Nadzornom odboru je upražnjeno. Radnici nisu imenovali svog predstavnika u
Nadzornom odboru, premda je za istog predviđeno slobodno mjesto.
Izvješće o provedenom nadzoru poslovanja u 2022. godini (nastavak)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 39
3. ODBORI NADZORNOG ODBORA
U Društvu djeluje više odbora Nadzornog odbora koje pružaju stručnu podršku Nadzornom odboru, sukladno
zakonskim propisima i internim pravilima Društva: Revizijski odbor, Odbor za primitke i Odbor za imenovanja.
3.1. Revizijski odbor
Revizijski odbor je osnovan u svrhu osiguranja objektivnosti i vjerodostojnosti informacija i izvješća koje se podnose
Nadzornom odboru praćenjem i nadgledanjem u područjima postojanja i operativne učinkovitosti internih kontrola,
adekvatnosti procesa upravljanja rizicima, pouzdanosti financijskog izvještavanja, primjene zakonskih propisa i
regulative te s relevantnim područjima i pitanjima povezanima s procesom eksterne i interne revizije.
Na dan izdavanja ovoga Izvješća, članove Revizijskog odbora čine 4 člana: g. Igor Varivoda, predsjednik Odbora, g.
Ante Vrančić, g. Joško Miliša i g. Boris Borzić. Tijekom 2022. godine, sastav odbora se mijenjao na način da se g.
Boris Borzić odlukom Glavne skupštine Društva imenovao novim članom Revizijskog odbora od dana 07. lipnja 2022.
godine.
Revizijski odbor čine četiri člana od kojih dva nisu neovisna člana, a dva člana jesu neovisna. Predsjednik Revizijskog
odbora je član Nadzornog odbora koji nije neovisan.
Tijekom 2022. godine, Revizijski odbor je redovno pratio i nadgledao poslovanje Društva, te ostvario iznimnu suradnju
s Upravom i Nadzornim odborom Društva te ovlaštenim vanjskim revizorom Društva, kao i internom revizijom.
Nazočnost svih članova Odbora je bila 100%.
Odbor je održao pet sjednica na kojima se raspravljalo i odlučivalo o sljedećim temama:
- Godišnjim revidiranim financijskim izvještajima za 2021. godinu;
- Izvješću vanjskog revizora za 2021. godinu;
- Godišnjem izvješću o radu Revizijskog odbora u 2021. godini;
- Preporuci o vanjskom revizoru za 2022. godinu;
- Planu rada vanjskog revizora za 2022. godinu;
- Kvartalnim i polugodišnjim nerevidiranim financijskim izvještajima;
- Godišnji plan rada unutarnje revizije za 2023. godinu nastavno na zaprimljeno izvješće o radu Unutarnje
revizije za 2022. godinu.
- Ocjene djelotvornosti sustava unutarnje kontrole i upravljanja rizicima, zatim djelotvornosti objavljivanja i
odobravanja transakcija sa povezanim stranama i djelotvornosti postupka za prijavljivanje kršenja zakona ili
unutarnjih pravila.
Izvješće o provedenom nadzoru poslovanja u 2022. godini (nastavak)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 40
3. ODBORI NADZORNOG ODBORA (NASTAVAK)
3.2. Odbor za imenovanja
Odbor za imenovanja ima dužnosti predlagati kandidate za članove Uprave i Nadzornog odbora i nadzirati sami proces
imenovanja, nadzirati napredak postizanja ciljanog postotka ženskih članova u Upravi i Nadzornom odboru Društva,
kao i ostale propisane odgovornosti.
Na dan izdavanja ovoga Izvješća, članove Odbora za imenovanja čine 3 člana: gđa. Tamara Sardelić, predsjednik
Odbora, g. Igor Varivoda, član Odbora i g. Joško Miliša, član Odbora. G. Joško Miliša je novi član Odbora odlukom
Nadzornog odbora od dana 28. veljače 2023. godine, gdje je imenovan novim članom nastavno na ostavku člana g.
Vanje Vlak, koju je podnio dana 20. veljače 2023. godine. Samim time, članovi Odbora u 2022. godini su bili gđa.
Tamara Sardelić, g. Igor Varivoda i g. Vanja Vlak, gdje se tijekom godine sastav Odbora nije mijenjao. Odbor nije bio
sastavljen većinom od neovisnih članova u 2022. godini, ali je Predsjednik Odbora neovisan član. Neovisnost članova
Odbora se povećala početkom 2023. godine navedenom promjenom članova.
Tijekom 2022. godine, Odbor za imenovanja je održao jednu sjednicu na kojoj se usvojilo Izvješće o radu Odbora za
2021. godinu i donio prijedlog ponovnog imenovanja trenutnih članova Nadzornog odbora, na kojoj sjednici su bili
prisutni svi članovi.
3.3. Odbor za primitke
Odbor za primitke ima dužnosti predlagati Nadzornom odboru politiku primitaka članova Uprave i Nadzornog odbora o
kojima odlučuje Glavna skupština, nadzirati pripremu zakonom propisanog obveznog godišnjeg Izvješća o primicima
članova Uprave i Nadzornog odbora, kao i ostale propisane odgovornosti.
Na dan izdavanja ovoga Izvješća, članove Odbora za primitke čine 3 člana: gđa. Tamara Sardelić, predsjednik Odbora,
g. Igor Varivoda, član Odbora i g. Joško Miliša, član Odbora.
G. Joško Miliša je novi član Odbora odlukom Nadzornog odbora od dana 28. veljače 2023. godine, gdje je imenovan
novim članom nastavno na ostavku člana g. Vanje Vlak, koju je podnio dana 20. veljače 2023. godine. Samim time,
članovi Odbora u 2022. godini su bili a. Tamara Sardelić, g. Igor Varivoda i g. Vanja Vlak, gdje se tijekom godine
sastav Odbora nije mijenjao. Odbor nije bio sastavljen većinom od neovisnih članova u 2022. godini, ali je Predsjednik
Odbora neovisan član. Neovisnost članova Odbora se povećala početkom 2023. godine navedenom promjenom
članova.
Tijekom 2022. godine, Odbor za primitke je održao dvije sjednice na kojima se usvojilo Izvješće o radu Odbora za 2021.
godinu, analiziralo usvojeno revidirano Izvješće o primicima članova Uprave i Nadzornog odbora u 2021. godini, te
donosili prijedlozi ugovora o radu i primitaka članova Uprave. Na sjednicama su bili prisutni svi članovi Odbora.
Izvješće o provedenom nadzoru poslovanja u 2022. godini (nastavak)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 41
4. IZVJEŠĆE O NADZORU VOĐENJA POSLOVA DRUŠTVA U 2022. GODINI
Nadzorni odbor je tijekom cijele 2022. godine provodio redovni nadzor nad poslovanjem Društva i Grupe, sukladno
statutu Društva, Poslovnika o radu Nadzornog odbora i ostalim internim pravilima Društva, te zakonskim propisima.
U 2022. godini održano je sveukupno 13. sjednica Nadzornog odbora, koje su se većinom održavale putem video
poziva ili dopisnim putem, a sve u skladu sa Poslovnikom o radu Nadzornog odbora. Ukupna stopa sudjelovanja na
sjednicama je iznosila 98,72%, a evidencija prisutnosti svakog člana Nadzornog odbora i njegova stopa sudjelovanja
na sjednicama je sljedeća:
*G. Sandi Češko na jednoj sjednici nije bio prisutan obzirom da nije mogao glasati o predloženim točkama dnevnoga
reda, sukladno internim pravilima Društva o potencijalnom sukobu interesa.
Nadzorni odbor prihvatio je sve prijedloge Uprave Društva dostavljene tijekom 2022. godine, te donosio odluke koje
nisu u nadležnosti Uprave i Glavne skupštine Društva.
Nadzorni odbor tijekom nadzora osobito je obratio pozornost na ispitivanje zakonitosti poslovanja, kako u dijelu
postupanja u skladu sa primjenjivim zakonodavstvom Republike Hrvatske, internim pravnim propisima Društva,
uključujući Statut Društva i odluke Glavne skupštine Društva, tako i sa pravilima Zagrebačke burze d.d. („Zagrebačka
burza“) i Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga („HANFA“), i usklađenosti sa njihovim Kodeksom
korporativnog upravljanja.
Nadzorni odbor proveo je ocjenjivanje svoje djelotvornosti i sastava u 2022. godini, te djelotvornosti i sastava odbora
Nadzornog odbora, uključujući pojedinačnih rezultata članova. Ocjenjivanje je vodio predsjednik Nadzornog odbora, te
su u ocjenjivanju sudjelovali svi članovi Nadzornog odbora. Za provedbu postupka ocjenjivanja, nisu angažirani vanjski
ocjenjivači, niti su se provodile bilo kakve konzultacije sa trećim osobama. Nadzorni odbor je utvrdio da Nadzorni odbor
i njegovi Odbori dobro funkcioniraju, imaju uravnotežen sastav i potrebnu stručnost koja je usklađena sa zahtjevima
poslovanja Društva. Međutim, radi ostvarenja planiranih aktivnosti s ciljem ujednačavanja zastupljenosti osoba oba
spola u sastavu Nadzornog odbora, Nadzorni odbor će nastaviti provoditi odgovarajuće aktivnosti s ciljem realizacije
predmetnog ujednačavanja, te poduzimati odgovarajuće aktivnosti s ciljem osiguranja veće zastupljenosti nezavisnih
članova Revizijskog odbora. Nadzorni odbor će nastaviti primjenjivati najbolje prakse korporativnog upravljanja, težeći
još većoj učinkovitosti u budućnosti.
Član Nadzornog odbora
Sudjelovanje
Stopa sudjelovanja
Sandi Češko
12*/13
92,31%
Igor Varivoda
13/13
100%
Tamara Sardelić
13/13
100%
Hrvoje Prpić
13/13
100%
Joško Miliša
13/13
100%
Ulf Gartzke
13/13
100%
UKUPNO
98,72%
Izvješće o provedenom nadzoru poslovanja u 2022. godini (nastavak)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 42
4. IZVJEŠĆE O NADZORU VOĐENJA POSLOVA DRUŠTVA U 2022. GODINI (NASTAVAK)
Nadzorni odbor utvrđuje da Društvo ima usvojenu Politiku raznolikosti koja se primjenjuje na članove Uprave,
Nadzornog odbora i odbora Nadzornog odbora, u cilju uspostavljanja standarda koji su potrebni kako bi se osigurala
raznolikost u aspektima spola, dobi, obrazovanja, vještina i ostalih različitosti koje mogu pomoći unapređenju procesa
i kvalitete donošenja odluka u Društvu s posebnim naglaskom na zastupljenost ženskih članova u Upravi i Nadzornom
odboru i odborima Nadzornog odbora. Samim time, Nadzorni odbor je u 2020. godini postavio sljedeći ciljani postotak
ženskih članova u Upravi i Nadzornom odboru za sljedećih pet godina:
Nadzorni odbor - najmanje 28,57% odnosno najmanje dvije članice od trenutno najvećeg mogućeg broja
članova Nadzornog odbora (sedam) i
Uprava - najmanje 33,33% odnosno najmanje jedna osoba od trenutno najvećeg broja članova Uprave (tri).
Postavljeni ciljevi primjenjuju se pod uvjetom da broj članova Nadzornog odbora i Uprave Društva ostane jednak broju
koji je određen trenutno važećim Statutom Društva. U slučaju izmjene Statuta na način da bude izmijenjen broj članova
Nadzornog odbora i Uprave, Nadzorni će odbor Društva po potrebi usvojiti novi Plan koji će biti usklađen s takvom
izmjenom, poštujući pri tome načela i standarde propisane odredbama Politike o raznolikosti.
U odnosu na postavljeni plan i njegov napredak, tijekom 2022. godine nije bilo promjena, ali će Društvo nastaviti
provoditi odgovarajuće aktivnosti s ciljem napretka i realizacije postavljenog cilja, obzirom da Grupa posvećuje veliku
pažnju raznolikosti unutar Grupe, što potvrđuje i činjenica da oko 60% zaposlenih u Grupi čine žene, te da sve više
žena se imenuje na menadžerskim pozicijama unutar Grupe. Društvo je ujedno i sa izdanjem obveznica povezanih s
održivim poslovanjem u 2022. godini na Službenom tržištu Zagrebačke burze, od dva ključna pokazatelja uspješnosti
(KPI-evi) postavilo jedan za promicanje uravnoteženije rodne raznolikosti u upravljačkim timovima, gdje je cilj ostvariti
51% zastupljenosti žena u upravljačkim timovima (uključujući upravljačka tijela) do kraja 2030. godine u odnosu na
baznu 2020. godinu.
5. IZVJEŠĆE O ISPITIVANJU GODIŠNJEG FINANCIJSKOG IZVJEŠTAJA DRUŠTVA I KONSOLIDIRANOG
GODIŠNJEG FINANCIJSKOG IZVJEŠTAJA GRUPE
Uprava društva u zakonskom je roku izradila godišnje financijsko izvješće te konsolidirano godišnje financijsko izvješće
Grupe koja su revidirana od strane neovisnog revizora Deloitte d.o.o., Zagreb, Radnička cesta 80.
Sukladno najboljim saznanjima Nadzornog odbora i temeljem dostavljenih podataka, godišnje financijsko izvješće
Društva te konsolidirano godišnje financijsko izvješće Grupe predstavlja objektivni prikaz stanja i rezultata poslovanja
Društva i njegovih ovisnih društava, te utvrđuje kako iskazani poslovni podaci odgovaraju stanju iskazanom u poslovnim
knjigama Društva i njegovih ovisnih društava kao i da predstavljaju objektivan, cjelovit i istinit prikaz imovine i obveza
Društva i njegovih ovisnih društava.
Nadzorni odbor nema primjedbi na izvješće revizora o ispitivanju godišnjih financijskih izvještaja za poslovnu 2022.
godinu.
Nadzorni odbor prihvatio je godišnja financijska revidirana izvješća, te daje na ista suglasnost. Uprava je obaviještena
o datoj suglasnosti na samoj sjednici Nadzornog odbora.
Izvješće o provedenom nadzoru poslovanja u 2022. godini (nastavak)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 43
6. MIŠLJENJE NADZORNOG ODBORA O PRIJEDLOGU ODLUKE UPRAVE O UPOTREBI DOBITI
Sukladno godišnjem financijskom izvješću Društva, isto je u poslovnoj 2022. godini ostvarilo neto dobit u sveukupnom
iznosu od 11.237.503,08 kn (1.491.472,97 EUR).
U skladu sa ovlastima predviđenim primjenjivim zakonodavstvom Republike Hrvatske, Uprava Društva je predložila
Glavnoj skupštini donošenje odluke o upotrebi dobiti na način da se raspoređuje kako slijedi:
- iznos od 561.875,15 (74.573,65 EUR) kn se raspoređuje u zakonske rezerve,
- Određuje se isplata dividende u iznosu od 10.358.768,14 HRK (1.374.844,80 EUR), što iznosi 10,55 HRK
(1,40 EUR) po dionici, dioničarima Društva razmjerno broju dionica kojih su imatelji. Dividenda će se isplatiti
iz zadržane dobiti Društva iz 2021. godine u iznosu od 7.171.088,23 kn (951.766,97 EUR) te dobiti tekuće
godine u iznosu od 3.187.679,91 kn (423.077,83 EUR). Dividenda će se isplatiti dioničarima koji su upisani u
depozitorij Središnjeg klirinškog depozitarnog društva d.d. na dan 18. srpnja 2023 (record date) kao imatelji
dionica MRUL, čime stječu pravo na isplatu dividende. Od 17. srpnja 2023. (ex-date) trgovat će se dionicom
bez prava na isplatu dividende. Isplata dividende će biti 21. srpanj 2023. (payment date).
- preostali iznos od 7.487.948,02 kn (993.821,49 EUR) zadržava se u neraspoređenoj dobiti Društva.
Nadzorni odbor nema primjedbi na prijedlog odluke Uprave o upotrebi dobiti, te smatra da ista odgovara rezultatima
poslovanja i da je u funkciji plana poslovanja za tekuću godinu. Nadzorni odbor daje suglasnost na prijedlog Odluke o
upotrebi dobiti.
Izvješće o provedenom nadzoru poslovanja u 2022. godini (nastavak)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 44
7. ISPITIVANJE IZVJEŠĆA UPRAVE O STANJU DRUŠTVA I NJEGOVIH OVISNIH DRUŠTAVA
Uprava Društva izradila je i dostavila Nadzornom odboru i Godišnje izvješće o stanju Društva, koje uključuje i izvješće
o stanju ovisnih društava i odnosima s ovisnim društvima.
Sukladno najboljim saznanjima Nadzornog odbora, Godišnje izvješće o stanju Društva predstavlja objektivni prikaz
stanja i rezultata poslovanja Društva i Grupe, kao i njegovih ovisnih društava. Nadzorni odbor prihvatio je izvješće i dao
suglasnost na isti, budući da su rezultati poslovanja u skladu s očekivanjima.
7.1. Sastav Uprave
Uprava Društva sastavljena je od dva člana. Funkciju predsjednika Uprave obnaša g. Darko Horvat, a funkciju člana
Uprave obnaša g. Tomislav Glavaš, oba ovlaštena na zastupanje Društva samostalno i pojedinačno. Tijekom 2022.
godine, na koje se ovo izvješće i odnosi, nije bilo promjena u sastavu članova Uprave.
Uprava je ocjenila svoju vlastitu djelotvornost i djelotvornost pojedinih članova Uprave u 2022. godini, te o tome
obavijestila Nadzorni odbor. Upravu čine članovi koji imaju različito iskustvo, a što posebno uključuje iskustvo u vođenju
poslova, iskustvo u prepoznavanju i nadziranju rizika te rješavanju kriznih situacija, razvijene organizacijske vještine,
poznavanje računovodstva i financija, poznavanje područja djelatnosti Društva i poznavanje nacionalnog i
međunarodnog tržišta. Upoznati su s dobrom praksom korporativnog upravljanja i imaju jasnu stratešku viziju. Uprava
utvrđuje da je vodila poslove samostalno i na vlastitu odgovornost, te je donosila Odluke isključivo prema vlastitoj
prosudbi izuzev onih odluka koje nije mogla donijeti bez izričite prethodne suglasnosti Nadzornog odbora. Sve odluke
donesene su na sjednici Uprave društva i navedene su u zapisniku sa sjednice, u skladu sa Poslovnikom o radu
Uprave. Zaključno se utvrđuje da je Uprava djelovala isključivo u korist Društva i dioničara te da je vodila računa o
interesima zaposlenika i svih ostalih dionika Društva i Grupe.
Nadzorni odbor ocjenjuje da su Uprava i Nadzorni odbor u 2022. godini ostvarili iznimnu suradnju te da je Uprava
pružala maksimalnu angažiranost prema Nadzornom odmoru u smjeru što bolje suradnje i podrške, sudjelujući na svim
sjednicama Nadzornog odbora, te je redovno i pravovremeno informirala Nadzorni odbor o rezultatima i stanju
poslovanja Društva i Grupe, korporativnoj strategiji i planiranju, poslovnom razvoju, usklađenosti poslovanja, stanju
rizika i upravljanju rizicima, te o organizacijskim i drugim promjenama vezanima za vođenje poslova Društva i Grupe.
Izvješće o provedenom nadzoru poslovanja u 2022. godini (nastavak)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 45
8. ZAKLJUČAK NADZORNOG ODBORA
Nadzorni odbor donosi sljedeće zaključke:
- da je ispitivanjem godišnjeg financijskog izvješća i konsolidiranog godišnjeg financijskog izvješća Grupe,
izvješća o stanju Društva i njegovih ovisnih društava, i redovnim nadzorom provedenim tijekom 2022. utvrđeno
da je Uprava postupala u skladu sa primjenjivim zakonodavstvom Republike Hrvatske, Zagrebačke burze,
HANFA-e, internim aktima Društva (uključujući Statut Društva), odlukama Glavne skupštine, poštujući
smjernice i upute Nadzornog odbora te stoga isti nema primjedbi na godišnje financijske izvještaje, izvještaj o
stanju Društva i njegovih ovisnih društava kao ni na prijedlog odluke o upotrebi dobiti;
- nema primjedbi na Izvješće i mišljenje neovisnog revizora o godišnjim financijskim izvješćima;
- daje suglasnost na godišnja financijska izvješća, izvješće o stanju Društva i njegovih ovisnih društava, te na
prijedlog Odluke o upotrebi dobiti.
Tamara Sardelić, Predsjednik Nadzornog odbora
Izjava o primjeni Kodeksa korporativnog upravljanja
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 46
Meritus ulaganja d.d. (u daljnjem tekstu: „Društvo“) u skladu sa člankom 250.b i člankom 272.p Zakona o trgovačkim
društvima, daje Izjavu o primjeni Kodeksa korporativnog upravljanja.
IZJAVA
o primjeni Kodeksa korporativnog upravljanja
1. U 2022. godini Društvo je primjenjivalo Kodeks korporativnog upravljanja Zagrebačke burze d.d. i Hrvatske
agencije za nadzor financijskih usluga koji je u primjeni od 1. siječnja 2020. godine, a objavljen je na internetskim
stranicama Burze (www.zse.hr) i Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (www.hanfa.hr).
Osim spomenutog Kodeksa korporativnog upravljanja Zagrebačke burze, Društvo primjenjuje i vlastiti Kodeks
korporativnog upravljanja od 30. listopada 2020. godine, čije su odredbe usmjerene na nadogradnju korporativnih
odnosa koji proizlaze iz važećih zakonskih propisa te međunarodno prihvaćenih načela i iskustava najbolje prakse
korporativnog upravljanja, a dostupan je na internetskim stranicama Društva (www.mplusgroup.eu).
2. Društvo se pridržava odredbi Kodeksa uz iznimku onih odredbi čija primjena u danom trenutku nije praktično
ostvariva ili predviđena obzirom na primjenjivi pravni okvir. Spomenute iznimke su sljedeće:
Nadzorni odbor nije usvojio odluku o kategorijama odluka Uprave za koje je potrebna prethodna suglasnost
Nadzornog odbora i sažetak tih odluka objavio na društvenim mrežama Društva, obzirom da je popis odluka,
odnosno radnji Uprave za koje je potrebna prethodna suglasnost Nadzornog odbora definirana statutom
Društva, Poslovnicima o radu Uprave i Nadzornog odbora koji su dostupni bez naknade na društvenim mrežama
Društva;
Društvo je internim Kodeksom korporativnog upravljanja te u skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima
propisalo da će se za transakcije između članova Uprave ili Nadzornog odbora i Društva (ili osoba povezanih s
bilo kojom stranom) tražiti prethodna suglasnost Nadzornog odbora Društva ako vrijednost tog posla
samostalno ili zajedno s drugim poslovima koje je Društvo poduzelo s povezanom osobom u posljednjih
dvanaest mjeseci prije nego što se taj posao poduzima premašuje 2,25% zbroja dugotrajne i kratkoročne
imovine utvrđene zadnjim godišnjim financijskim izvješćima. Samim time, fer vrijednost transakcija se utvrđuje
od strane neovisnog stručnjaka samo kod navedenih transakcija u skladu sa internim Kodeksom korporativnog
upravljanja Društva;
Nadzorni odbor Društva je sastavljen većinom od neovisnih članova, ali Predsjednik i zamjenik Predsjednika
Nadzornog odbora Društva su ovisni članovi Odbora; Promjenom predsjednika Nadzornog odbora u travnju
2023. godine, novi predsjednik je neovisan član Odbora;
Predsjednik Revizijskog odbora je član Nadzornog odbora koji nije neovisan, te Revizijski Odbor čine četiri člana
od kojih dva nisu neovisna člana, a dva člana jesu neovisna. Odbor za imenovanja i Odbor za primitke nisu
sastavljeni većinom od neovisnih članova, ali je Predsjednik navedenih odbora neovisan član. Neovisnost
Odbora za imenovanja i Odbora za primitke se povećala početkom 2023. godine;
Društvo je za pojedine izvanredne sjednice Nadzornog odbora poziv i materijale potrebne za sjednicu
Nadzornog odbora dostavilo članovima Nadzornog odbora u roku manjem od tjedan dana prije održavanje
sjednice, obzirom da su iste bile potrebne za održavanje u kraćem roku zbog urednog izvršavanja poslovanja
Društva, na što su članovi Nadzornog odbora bili suglasni. Društvo se inače pridržava obveze dostave poziva i
materijala najkasnije tjedan dana prije održavanja sjednice, te isto ima propisano u internim aktima Društva;
Izjava o primjeni Kodeksa korporativnog upravljanja (nastavak)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 47
Društvo nije provodilo uvodnu obuku novih članova u 2022. godini obzirom da su imenovanja u 2022. godini
bila ponovna imenovanja već postojećih članova Nadzornog odbora. Društvo nije provodilo dodatne obuke
članova Nadzornog odbora u 2022. godini, jer je procijenilo da isto nije potrebno obzirom da članovi Nadzornog
odbora svojim stručnim vještinama i znanjima i kontinuiranim radom imaju iskustva i sposobnost za svoju ulogu
u odboru;
Nadzorni odbor nije odredio varijabilni dio godišnjih primitaka svakog člana Uprave za 2022. godinu, utemeljene
na preporukama Odbora za primitke i u skladu s odobrenom Politikom primitaka, te će isto učiniti kada Odbor
za primitke i Nadzorni odbor donese odgovarajuću odluku;
U skladu sa Kodeksom korporativnog upravljanja i ostalih propisa, uloga odbora Nadzornog odbora je u davanju
preporuka i prijedloga, te nadziranju određenih procesa Društva, stoga nije predviđeno izravno komuniciranje
predsjednika odbora sa ključnim dionicima Društva, kao što su klijenti, dobavljači i dr.
3. Unutarnji nadzor provode službe kontrolinga, interne revizije i Revizijskog odbora, a o provedenom nadzoru
kontroling informira Upravu, interna revizija Revizijski odbor, a Revizijski odbor Nadzorni odbor. Dužnost unutarnjeg
nadzora je osigurati objektivnost i vjerodostojnost informacija i izvješća koje se podnose Nadzornom odboru
praćenjem i nadgledanjem u područjima postojanja i operativne učinkovitosti internih kontrola, adekvatnosti procesa
upravljanja rizicima, pouzdanosti financijskog izvještavanja, primjene zakonskih propisa i regulative te s relevantnim
područjima i pitanjima povezanima s procesom eksterne i interne revizije.
4. Dionice Društva su uvrštene na Službenom tržištu Zagrebačke burze dana 06. kolovoza 2019. godine, te se njima
trguje putem Zagrebačke burze od dana 08. kolovoza 2019. godine. Društvo je dana 2. lipnja 2021. godine donijelo
odluku o povećanju kapitala izdanjem dionica putem sekundarne javne ponude na Zagrebačkoj burzi, gdje je
tijekom razdoblja od 12. srpnja do 26. srpnja 2021. godine kroz dva kruga upisa u kojem su sudjelovali kvalificirani
ulagatelji te mali ulagatelji, prikupljeno 105.592.950 kuna. Odlukom Uprave Društva uz suglasnost Nadzornog
odbora od 28. srpnja 2021., uplaćeni kapital alociran je na ukupno 124.227 novih redovnih dionica bez nominalnog
iznosa, koje su temeljem odluke Zagrebačke burze od dana 03. kolovoza 2021. godine uvrštene na Službeno tržište
pod istom oznakom kao i ranije uvrštenim dionicama Društva (MRUL-R-A, ISIN: HRMRULRA0009), sa prvim
danom trgovanja od 06. kolovoza 2021. godine.
Vlasnička struktura Društva na dan 31.prosinca 2022. godine je bila sljedeća:
Izjava o primjeni Kodeksa korporativnog upravljanja (nastavak)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 48
Društvo nema imatelje vrijednosnih papira s posebnim pravima kontrole, kao niti imatelje vrijednosnih papira s
ograničenjima prava glasa na određeni postotak ili broj glasova;
Društvo ima usvojenu Proceduru za imenovanja članova Uprave i Nadzornog odbora, a koji postupak
imenovanja i opoziva članova se provodi u skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima i Statutom Društva.
Društvo nema posebna pravila o ovlastima članova Uprave. Uprava vodi poslove na vlastitu odgovornost prema
Zakonu o trgovačkim društvima i Statutu Društva, pri tome je dužna i ovlaštena poduzimati sve radnje i donositi
odluke koje smatra potrebnim za uspješno vođenje poslova Društva, gdje je za određena pitanja i odluke
potrebna prethodna suglasnost Nadzornog odbora;
Uprava Društva ima ovlast za stjecanje vlastitih dionica, koja je dodijeljena od strane Glavne skupštine Društva
dana 30. lipnja 2020. godine. Ovlast o stjecanju vlastitih dionica Društva je dana tijekom razdoblja od 5 (pet)
godina od dana donošenja odluke Glavne skupštine Društva do novčanog iznosa od najviše 75.000.000,00
kuna, bez daljnjih posebnih suglasnosti Glavne skupštine Društva, pod sljedećim uvjetima:
1. ukupni broj dionica Društva stečenih temeljem ove Odluke, zajedno s vlastitim dionicama koje
Društvo već drži, ne smije prijeći 10% (deset posto) temeljnog kapitala Društva u trenutku stjecanja;
2. Uprava Društva mora stjecati vlastite dionice na uređenom tržištu vrijednosnih papira;
3. cijena po kojoj se stječu vlastite dionice ne smije biti iznad 10% (deset posto), odnosno ispod 10%
(deset posto) prosječne tržišne cijene koja je za te dionice ostvarena tijekom prethodnog dana
trgovanja;
4. u poslovnoj godini u kojoj je Društvo steklo vlastite dionice, mora u rezerve za te dionice, u toj
godini, unijeti dio dobiti i iskazati iznose koji odgovaraju iznosima plaćenim za stjecanje vlastitih
dionica, tako da neto aktiva Društva iskazana u financijskim izvješćima za posljednju poslovnu
godinu zbog stjecanja dionica ne postane manja od iznosa temeljnog kapitala i rezervi koje po
zakonu, po statutu ili po odluci Glavne skupštine Društva ono mora imati, a koje se ne smiju koristiti
za isplate dioničarima;
5. Uprava Društva mora izvijestiti prvu sljedeću Glavnu skupštinu Društva o razlozima i svrsi stjecanja
dionica, njihovu broju i udjelu u temeljnom kapitalu, te o protuvrijednosti onoga što je Društvo dalo
za te dionice.
Uprava Društva ovlaštena je, uz suglasnost Nadzornog odbora, raspolagati vlastitim dionicama, koje već drži ili
će ih steći na temelju odredbi odluke Glavne skupštine o davanju ovlasti Upravi Društva na stjecanje vlastitih
dionica i izvan uređenog tržišta (primjerice raspolaganjem u okviru ESOP programa, programa dodjele opcijskih
dionica, programa nagrađivanja članova Uprave i drugih programa raspolaganja vlastitim dionicama usvojenih
od strane Uprave uz prethodnu suglasnost Nadzornog odbora), a da za to osim prethodno navedene Odluke
nije potrebna posebna odluka Glavne skupštine Društva;
Uprava je na temelju odluke Glavne skupštine usvojila i Program otkupa vlastitih dionica uz prethodnu
suglasnost Nadzornog odbora dana 31. srpnja 2020. godine koja je bez naknade dostupna na mrežnim
stranicama Društva i
U 2022. godini nije bilo stjecanja vlastitih dionica.
Izjava o primjeni Kodeksa korporativnog upravljanja (nastavak)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 49
5. Uprava Društva sastavljena je od dva člana. Funkciju predsjednika Uprave obnaša g. Darko Horvat, a funkciju člana
Uprave obnaša g. Tomislav Glavaš. Tijekom 2022. godine, nije bilo promjena u sastavu Uprave. Uprava vodi
poslove Društva sukladno Statutu Društva, Poslovnika o radu Uprave i zakonskim propisima. Upravu imenuje i
razrješuje Nadzorni odbor Društva. Mandat članova Uprave traje do pet godina, s time da ih se me ponovno
imenovati.
6. Nadzorni odbor je sastavljen od pet članova. U trenutku sastavljanja ovog Izvješća, Nadzorni odbor čine sljedeći
članovi:
1) gđa. Tamara Sardelić, predsjednik Nadzornog odbora;
2) g. Igor Varivoda, zamjenik predsjednika Nadzornog odbora;
3) g. Hrvoje Prpić, član Nadzornog odbor;
4) g. Joško Miliša, član Nadzornog odbora;
5) g. Ulf Gartzke, član Nadzornog odbora.
Gđa. Tamara Sardelić je novi predsjednik Nadzornog odbora od dana 17. travnja 2023. godine, gdje je imenovana novim
predsjednikom nastavno na ostavku člana i predsjednika Odbora, g. Sandija Češko, koju je podnio dana 06. travnja
2023. godine. Samim time, članovi Odbora u 2022. godini su bili g. Sandi Češko, g. Igor Varivoda, gđa. Tamara Sardelić,
g. Hrvoje Prpić, g. Joško Miliša i g. Ulf Gartzke, gdje se tijekom godine sastav Odbora nije mijenjao, obzirom da su
imenovanja u 2022. godini bila ponovna imenovanja već postojećih članova Nadzornog odbora, gđe. Tamare Sardelić i
g. Igora Varivode, gdje su odlukom Glavne skupštine Društva od dana 07. lipnja 2022. godine produženi njihovi mandati
koji su počeli teći sa danom 15. studenog 2022. godine.
Nadzorni odbor nadzire poslove Društva sukladno Statutu Društva, Poslovnika o radu Nadzornog odbora i zakonskim
propisima. Članove Nadzornog odbora bira Glavna skupština Društva. Nadzorni odbor, odnosno Odbor za imenovanja
predlaže kandidate Nadzornog odbora Glavnoj skupštini. Članovi Nadzornog odbora biraju se na razdoblje do četiri
godine počevši od dana donošenja odluke o imenovanju, a iste osobe mogu biti ponovno birane.
U Društvu djeluje više odbora Nadzornog odbora koje pružaju stručnu podršku Nadzornom odboru, sukladno zakonskim
propisima i internim pravilima Društva. Svaki odbor previđa najmanje tri člana, koji članovi se imenuju iz redova članova
Nadzornog odbora i/ili članova koje imenuje Glavna Skupština Društva, na mandatno razdoblje od četiri godine, a iste
osobe mogu biti ponovno birane.
Nadzorni odbor ima osnovan Revizijski odbor kojeg u trenutku sastavljanja ovog Izvješća čine sljedeći članovi:
g. Igor Varivoda predsjednik,
g. Ante Vrančić – član,
g. Joško Miliša – član.
g. Boris Borzić - član
Tijekom 2022. godine, sastav odbora se mijenjao na način da se g. Boris Borzić odlukom Glavne skupštine Društva
imenovao novim članom Revizijskog odbora od dana 07.06.2022. godine.
Izjava o primjeni Kodeksa korporativnog upravljanja (nastavak)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 50
Nadzorni odbor ima Odbor za imenovanja i Odbor za primitke koje u trenutku sastavljanja ovog Izvješća čine isti
sljedeći članovi:
gđa. Tamara Sardelić – predsjednik oba odbora,
g. Igor Varivoda član oba odbora,
g. Joško Miliša – član oba odbora.
G. Joško Miliša je novi član oba odbora odlukom Nadzornog odbora od dana 28. veljače 2023. godine, gdje je
imenovan novim članom nastavno na ostavku člana g. Vanje Vlak, koju je podnio dana 20. veljače 2023. Samim time,
članovi Odbora u 2022. godini su bili gđa. Tamara Sardelić, g. Igor Varivoda i g. Vanja Vlak, gdje se tijekom godine,
sastav Odbora nije mijenjao.
Darko Horvat, predsjednik Uprave Tomislav Glavaš, član Uprave
Odgovornost Uprave za godišnje izvješće
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 51
Uprava je dužna osigurati da konsolidirani financijski izvještaji budu pripremljeni u skladu s Međunarodnim standardima
financijskog izvještavanja, koje je usvojila Europska Unija (“MSFI“), tako da daju istinitu i objektivnu sliku financijskog
stanja i rezultata poslovanja društva Meritus ulaganja d.d., Zagreb („Društvo“) i njegovih ovisnih društava (“Grupa”) za
godinu koja je završila 31. prosinca 2022. godine i za svako prezentirano razdoblje.
Nakon provedenih istraživanja, Uprava razumno očekuje da Grupa ima odgovarajuća sredstva za nastavak poslovanja
u doglednoj budućnosti. Iz navedenog razloga, Uprava i dalje prihvaća načelo nastavka poslovanja pri izradi
konsolidiranih financijskih izvještaja.
Pri izradi konsolidiranih financijskih izvještaja Uprava je odgovorna:
da se odaberu i potom dosljedno primjenjuju odgovarajuće računovodstvene politike;
da prosudbe i procjene budu razumne i oprezne;
da se primjenjuju važeći računovodstveni standardi, a svako materijalno značajno odstupanje obznani i objasni u
konsolidiranim financijskim izvještajima; te
da se konsolidirani financijski izvještaji pripreme po načelu nastavka poslovanja, osim ako je neprimjereno
pretpostaviti da će Grupa nastaviti svoje poslovne aktivnosti.
Uprava je odgovorna za vođenje ispravnih računovodstvenih evidencija, koje će u bilo koje doba s prihvatljivom
točnošću odražavati konsolidirani financijski položaj Grupe, kao i njenu usklađenost s hrvatskim Zakonom o
računovodstvu. Uprava je također odgovorna za čuvanje imovine Grupe, pa stoga i za poduzimanje razumnih mjera
da bi se spriječile i otkrile pronevjere i ostale nezakonitosti. Uprava Grupe je također odgovorna za potpunost i točnost
konsolidiranog izvješća poslovodstva sukladno člancima 21. i 24. Zakona o računovodstvu. Uprava Grupe je također
odgovorna za pripremu i sadržaj financijskih izvještaja u skladu zahtjevom Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni
Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju
jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje („ESEF“).
Potpisali članovi Uprave:
Meritus ulaganja d.d.
Ulica Vjekoslava Heinzela 62A
10 000 Zagreb
Republika Hrvatska
28. travnja 2023. godine
Predsjednik Uprave
Član Uprave
Darko Horvat
Tomislav Glavaš
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA
Dioničarima Meritus ulaganja d.d., Zagreb
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja
Mišljenje
Obavili smo reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja društva Meritus ulaganja d.d., Zagreb i njegovih ovisnih
društava („Grupa“) koji obuhvaćaju konsolidirani izvještaj o financijskom položaju na dan 31. prosinca 2022. godine,
konsolidirani izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti, konsolidirani izvještaj o promjenama vlasničke glavnice i konsolidirani
izvještaj o novčanim tokovima¸za tada završenu godinu te bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje, uključujući
i sažetak značajnih računovodstvenih politika.
Prema našem mišljenju, priloženi konsolidirani financijski izvještaji fer prezentiraju, u svim značajnim odrednicama,
konsolidirani financijski položaj Grupe na dan 31. prosinca 2022. godine i njenu konsolidiranu financijsku uspješnost
te njene konsolidirane novčane tokove za tada završenu godinu u skladu s Međunarodnim standardima financijskog
izvještavanja koje je usvojila Europska unija („MSFI“).
Osnova za mišljenje
Obavili smo našu reviziju u skladu s Međunarodnim revizijskim standardima („MRevS“) i Uredbom EU br. 537/2014
Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. godine o posebnim zahtjevima u vezi sa zakonskom revizijom
subjekata od javnog interesa. Naše odgovornosti prema tim standardima su detaljnije opisane u našem izvješću
neovisnog revizora u odjeljku Odgovornosti revizora za reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja. Neovisni smo od
Grupe u skladu s Međunarodnim kodeksom etike za profesionalne računovođe, uključujući Međunarodne standarde
neovisnosti („IESBA Kodeks“) Odbora za međunarodne standarde etike za računovođe (IESBA) i ispunili smo naše
etičke odgovornosti u skladu s IESBA Kodeksom. Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo pribavili dostatni i
primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje.
Društvo upisano u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu: MBS 030022053; uplaćen temeljni kapital: 44.900,00 kuna; direktori društva: Dražen Nimčević, Katarina
Kadunc; poslovna banka: Privredna banka Zagreb d.d., Radnička cesta 50, 10 000 Zagreb, ž. račun: 23400091110098294; SWIFT Code: PBZGHR2X IBAN:
HR3823400091110098294.
Deloitte se odnosi na Deloitte Touche Tohmatsu Limited, skraćeno DTTL, i mrežu njegovih članova i s njima povezanih subjekata (zajednički „organizacija Deloitte”). DTTL
(„Deloitte Global“) i svaki njegov član i njegovi povezani subjekti su pravno odvojeni i samostalni subjekti, koji se ne mogu međusobno obvezati na određene radnje u
odnosu na treće strane. DTTL i svi njegovi povezani subjekti odgovorni su isključivo za vlastita, a ne međusobna, djela i propuste. Usluge klijentima ne pruža DTTL. Detaljan
opis DTTL-a i njegovih članova možete pronaći na adresi www.deloitte.com/hr/o-nama.
© 2023. Za informacije, molimo kontaktirajte Deloitte Hrvatska.
Deloitte d.o.o.
ZagrebTower
Radnička cesta 80
10 000 Zagreb
Hrvatska
OIB: 11686457780
Tel: +385 (0) 1 2351 900
Fax: +385 (0) 1 2351 999
www.deloitte.com/hr
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Ključna revizijska pitanja
Ključna revizijska pitanja su ona pitanja koja su bila, po našoj profesionalnoj prosudbi, od najveće važnosti za našu
reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja tekućeg razdoblja. Tim pitanjima smo se bavili u kontekstu naše revizije
konsolidiranih financijskih izvještaja kao cjeline i pri formiranju našeg mišljenja o njima, i mi ne dajemo zasebno
mišljenje o tim pitanjima.
Proces konsolidacije
Kako smo pristupili ključnom revizijskom pitanju tijekom
naše revizije
Za računovodstvene politike vidjeti Sažetak značajnijih računovodstvenih politika, bilješka 3.3. – Osnova za konsolidaciju.
U skladu s objavama u bilješci 3. Sažetak računovodstvenih
politika, točka III., Osnova konsolidacije, konsolidirani
financijski izvještaji obuhvaćaju financijske izvještaje Društva
i subjekata pod njegovom kontrolom, uključujući subjekte
posebne namjene, i njegova odnosno njihova ovisna društva.
Sukladno MSFI-ju 10, ovisna društva se konsolidiraju ako
Društvo ima prevlast u subjektu te ako Društvo izloženo
varijabilnosti prinosa ili ima prava po osnovi svog
sudjelovanja u subjektu i sposobno je temeljem svoje
prevlasti utjecati na svoj prinos.
Uvažavajući razvoj Grupe te stjecanja ovisnih društava u
prijašnjim financijskim godinama, proces konsolidacije,
odnosno točnost i potpunost samog procesa omogućuje
transparentnost korisnicima o konsolidiranom financijskom
položaju Grupe, njegovu konsolidiranu financijsku uspješnost
te konsolidirane novčane tokove.
S obzirom na mogući učinak pogrešnog prikaza konsolidiranih
financijskih izvještaja, zaključili smo da točnost i potpunost
konsolidacijskog procesa kao ključno revizijsko pitanje.
Procijenili smo je li uprava odgovarajuće primijenila zahtjeve
MSFI-ja 10 provedbom sljedećih revizijskih postupaka:
Provjere identifikacije ovisnih društava te postoji li
činjenice kojim se potvrđuje da postoji kontrola
nad istima,
Stjecanja razumijevanja poslovanja ovisnih
društava te transakcija između članica Grupe,
Razumijevanje procesa usklađivanja konta bruto
bilance te računovodstvenih politika ovisnih
društava te matičnog društva s Grupnim kontnim
planom,
Razumijevanje konsolidacijskih usklada, nastalih
zbog:
o promjena u vlasničkim udjelima ovisnih
društava;
o eliminacija transakcija između ovisnih
društava te ovisnih društava s matičnim
društvom;
o naknadnih ispravaka pogrešnih knjiženja
u ovisnim društvima te na razini
konsolidiranih financijskih izvještaja;
o Uključivanja ili isključivanja
nekontrolirajućih udjela u proces
konsolidacije.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Ključna revizijska pitanja
Poslovne kombinacijama u skladu s MSFI 3
Kako smo pristupili ključnom revizijskom pitanju tijekom
naše revizije
Za računovodstvene politike vidjeti Sažetak značajnijih računovodstvenih politika, bilješka 3.4. – Poslovna spajanja.
U tekućoj poslovnoj godini, Grupa je završila značajne
poslovne kombinacije, kako je navedeno u bilješci 34 uz
konsolidirane financijske izvještaje. Primjena MSFI 3,
"Poslovne kombinacije," zahtijevala je identifikaciju i fer
vrednovanje stečene imovine te obveza.
Alokacija kupoprodajne cijene u poslovnim kombinacijama je
ključno revizijsko pitanje zbog inherentne subjektivnosti u
određivanju fer vrijednosti imovine te obveza i identifikaciju
imovine i obveza, koje se uglavnom temelje na upotrebi
značajnih neopazivih inputa i procjena Uprave.
Ta vrednovanja zahtijevaju primjenu raznih tehnika procjene
i pretpostavki, uključujući buduće novčane tokove, diskontne
stope i stope rasta, koje su podložne promjenama u
gospodarstvu i specifičnim čimbenicima industrije.
Procijenili smo je li uprava odgovarajuće primijenila zahtjeve
MSFI-ja 3 provedbom sljedećih revizijskih postupaka:
Procjena prikladnosti računovodstvene politike
Grupe za poslovne kombinacije prema MSFI 3 i
ocjena adekvatnosti povezanih objava u
konsolidiranim financijskim izvještajima.
Ocjenjivanje kompetencije, sposobnosti i
objektivnosti vanjskih stručnjaka za vrednovanje
angažiranih od strane Grupe u određivanju fer
vrijednosti stečene imovine te obveza.
Angažiranje naših internih stručnjaka koji su
pregledali alokacije kupoprodajnih cijena, po
pojedinačnoj poslovnoj kombinaciji te ocjenjivanje
njihovih zaključaka u pogledu razumnosti.
Analiza podataka i pretpostavki korištenih u
modelima procjene vrijednosti, uključujući
provjeru prikladnosti primijenjenih diskontnih
stopa i stopa rasta, uspoređujući ih s vanjskim
tržišnim podacima i našim vlastitim očekivanjima.
.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Ostale informacije
Uprava je odgovorna za ostale informacije. Ostale informacije sadrže informacije uključene u Godišnje izvješće, ali
ne uključuju financijske izvještaje i naše izvješće neovisnog revizora o njima. Dobili smo ostale informacije prije
datuma izvješća neovisnog revizora, osim Izvješća o nefinancijskim informacijama pripremljenog sukladno članku
24.a Zakona o računovodstvu, za koje se očekuje da će nam biti dostupno nakon tog datuma.
Naše mišljenje o financijskim izvještajima ne obuhvaća ostale informacije.
U vezi s našom revizijom financijskih izvještaja, naša je odgovornost pročitati ostale informacije i, u provođenju toga,
razmotriti jesu li ostale informacije značajno proturječne financijskim izvještajima ili našim saznanjima stečenim u
reviziji ili se drugačije čini da su značajno pogrešno prikazane. U pogledu izvješća poslovodstva Grupe, i Izjave o
primjeni kodeksa korporativnog upravljanja, koji su uključeni u Godišnjem izvješću, obavili smo i postupke propisane
Zakonom o računovodstvu. Ti postupci uključuju provjeru uključuju li izvješće poslovodstva i Izjava o primjeni
kodeksa korporativnog upravljanja potrebne objave navedene u člancima 21 i 24. Zakona o računovodstvu, te sadrži
li Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja informacije navedene u člancima 22. i 24. Zakona o
računovodstvu.
Temeljem provedenih postupaka tijekom naše revizije, u mjeri u kojoj smo bili u mogućnost to procijeniti,
izvještavamo sljedeće:
1. Informacije uključene u ostale informacije u skladu su, u svim značajnim odrednicama, s priloženim
financijskim izvještajima.
2. Izvješće poslovodstva pripremljeno je, u svim značajnim odrednicama, u skladu s člancima 21. i 24. Zakona
o računovodstvu.
3. Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja pripremljena je, u svim značajnim odrednicama, u
skladu s člankom 22. i člankom 24. Zakona o računovodstvu.
Na temelju poznavanja i razumijevanja poslovanja Grupe i njena okruženja stečenog u okviru revizije konsolidiranih
financijskih izvještaja, nismo ustanovili značajne pogrešne prikaze u ostalim informacijama.
Odgovornosti Uprave i onih koji su zaduženi za upravljanje za konsolidirane financijske izvještaje
Uprava je odgovorna za sastavljanje i fer prikaz konsolidiranih financijskih izvještaja u skladu s MSFI-jevima, i za one
interne kontrole za koje Uprava odredi da su potrebne za omogućavanje sastavljanja konsolidiranih financijskih
izvještaja koji su bez značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške.
U sastavljanju konsolidiranih financijskih izvještaja, Uprava je odgovorna za procjenjivanje sposobnosti Grupe da
nastave s vremenski neograničenim poslovanjem, objavljivanje, ako je primjenjivo, pitanja povezanih s vremenski
neograničenim poslovanjem i korištenjem računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj neograničenosti
poslovanja, osim ako Uprava ili namjerava likvidirati Grupu ili prekinuti poslovanje ili nema realne alternative nego
da to učini.
Oni koji su zaduženi za upravljanje su odgovorni za nadziranje procesa financijskog izvještavanja kojeg je ustanovilo
Grupa.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Odgovornosti revizora za reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja
Naši ciljevi su steći razumno uvjerenje o tome jesu li konsolidirani financijski izvještaji kao cjelina bez značajnog
pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške i izdati izvješće neovisnog revizora koje uključuje naše mišljenje.
Razumno uvjerenje je visoka razina uvjerenja, ali nije garancija da će revizija obavljena u skladu s MRevS-ima uvijek
otkriti značajno pogrešno prikazivanje kada ono postoji. Pogrešni prikazi mogu nastati uslijed prijevare ili pogreške i
smatraju se značajni ako se razumno može očekivati da, pojedinačno ili skupno, utječu na ekonomske odluke
korisnika donijete na osnovi tih konsolidiranih financijskih izvještaja.
Kao sastavni dio revizije u skladu s MRevS-ima, stvaramo profesionalne prosudbe i održavamo profesionalni
skepticizam tijekom revizije. Mi također:
Prepoznajemo i procjenjujemo rizike značajnog pogrešnog prikaza konsolidiranih financijskih izvještaja,
zbog prijevare ili pogreške, oblikujemo i obavljamo revizijske postupke kao reakciju na te rizike i pribavljamo
revizijske dokaze koji su dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje. Rizik neotkrivanja
značajnog pogrešnog prikaza nastalog uslijed prijevare je veći od rizika nastalog uslijed pogreške, jer
prijevara može uključiti tajne sporazume, krivotvorenje, namjerno ispuštanje, pogrešno prikazivanje ili
zaobilaženje internih kontrola.
Stječemo razumijevanje internih kontrola relevantnih za reviziju kako bismo oblikovali revizijske postupke
koji su primjereni u danim okolnostima, ali ne i za svrhu izražavanja mišljenja o učinkovitosti internih
kontrola Grupe.
Ocjenjujemo primjerenost korištenih računovodstvenih politika i razumnost računovodstvenih procjena i
povezanih objava koje je stvorila Uprava.
Zaključujemo o primjerenosti korištene računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj
neograničenosti poslovanja koju koristi Uprava i, temeljeno na pribavljenim revizijskim dokazima,
zaključujemo o tome postoji li značajna neizvjesnost u vezi s događajima ili okolnostima koji mogu stvarati
značajnu sumnju u sposobnost Grupe da nastavi s vremenski neograničenim poslovanjem. Ako zaključimo
da postoji značajna neizvjesnost, od nas se zahtijeva da skrenemo pozornost u našem izvješću neovisnog
revizora na povezane objave u konsolidiranim financijskim izvještajima ili, ako takve objave nisu
odgovarajuće, da modificiramo naše mišljenje. Naši zaključci se temelje na revizijskim dokazima
pribavljenim sve do datuma našeg izvješća neovisnog revizora. Međutim, budući događaji ili uvjeti mogu
uzrokovati da Grupa prekine s nastavljanjem poslovanja po vremenski neograničenoj osnovi.
Ocjenjujemo cjelokupnu prezentaciju, strukturu i sadržaj konsolidiranih financijskih izvještaja, uključujući i
objave, kao i odražavaju li konsolidirani financijski izvještaji transakcije i događaje na kojima su zasnovani
na način kojim se postiže fer prezentacija.
Pribavljamo dostatne i primjerene revizijske dokaze u vezi s financijskim informacijama subjekata ili
poslovnih aktivnosti unutar Grupe kako bi izrazili mišljenje o tim konsolidiranim financijskim izvještajima.
Mi smo odgovorni za usmjeravanje, nadziranje i izvođenje revizije Grupe. Mi smo isključivo odgovorni za
naše revizijsko mišljenje.
Mi komuniciramo s onima koji su zaduženi za upravljanje u vezi s, između ostalih pitanja, planiranim djelokrugom i
vremenskim rasporedom revizije i važnim revizijskim nalazima, uključujući i onima u vezi sa značajnim nedostacima
u internim kontrolama koji su otkriveni tijekom naše revizije.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Odgovornosti revizora za reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja (nastavak)
Mi također dajemo izjavu onima koji su zaduženi za upravljanje da smo postupili u skladu s relevantnim etičkim
zahtjevima u vezi s neovisnošću i da ćemo komunicirati s njima o svim odnosima i drugim pitanjima za koja se može
razumno smatrati da utječu na našu neovisnost, kao i, gdje je primjenjivo, o povezanim zaštitama.
Između pitanja o kojima se komunicira s onima koji su zaduženi za upravljanje, mi određujemo ona pitanja koja su
od najveće važnosti u reviziji konsolidiranih financijskih izvještaja tekućeg razdoblja i stoga su ključna revizijska
pitanja. Mi opisujemo ta pitanja u našem izvješću neovisnog revizora, osim ako zakon ili regulativa sprječava javno
objavljivanje pitanja ili kada odlučimo, u iznimno rijetkim okolnostima, da pitanje ne treba priopćiti u našem izvješću
neovisnog revizora jer se razumno može očekivati da bi negativne posljedice priopćavanja nadmašile dobrobiti
javnog interesa od takvog priopćavanja.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvještavanje sukladno ostalim zakonskim ili regulatornim zahtjevima
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog
parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog
formata za izvještavanje („ESEF“)
Izvješće o izražavanju razumnog uvjerenja revizora o usklađenosti konsolidiranih financijskih izvještaja, sastavljenih
temeljem odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala primjenom zahtjeva Delegirane uredbe (EU)
2018/815 kojom se za izdavatelje određuje jedinstveni elektronički format za izvještavanje (“Uredba o ESEF-u”).
Proveli smo angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja o tome jesu li financijski izvještaji Meritus ulaganja d.d.
za financijsku godinu završenu 31. prosinca 2022. pripremljeni za potrebe javne objave temeljem članka 462. stavka
5. Zakona o tržištu kapitala, koji su sadržani u elektroničkoj datoteci meritusulaganjagrupa-2022-12-31-hr.xhtml, u
svim materijalno značajnim aspektima pripremljeni u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Odgovornosti Uprave i onih koji su zaduženi za upravljanje
Uprava je odgovorna za pripremu i sadržaj financijskih izvještaja u skladu s Uredbom o ESEF-u.
Osim toga, Uprava je odgovorna održavati sustav unutarnjih kontrola koji u razumnoj mjeri osigurava pripremu
financijskih izvještaja bez materijalnih neusklađenosti sa zahtjevima izvještavanja iz Uredbe o ESEF-u, bilo zbog
prijevare ili pogreške.
Uprava Grupe također je odgovorna za:
Javnu objavu financijskih izvještaja sadržanih u godišnjem izvješću u važećem XHTML formatu.
Odabir i korištenje XBRL oznaka u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Oni koji su zaduženi za upravljanje odgovorni su za nadzor pripreme financijskih izvještaja u ESEF formatu kao dijela
procesa financijskog izvještavanja.
Odgovornost revizora
Naša je odgovornost provesti angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja te izraziti zaključak, temeljen na
prikupljenim revizijskim dokazima, o tome jesu li financijski izvještaji bez materijalnih neusklađenosti sa zahtjevima
Uredbe o ESEF-u. Proveli smo ovaj angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja u skladu s Međunarodnim
standardom za angažmane s izražavanjem uvjerenja 3000 (izmijenjeni) - Angažmani s izražavanjem uvjerenja
različitih od revizija ili uvida povijesnih financijskih informacija (“MSIU 3000”). U skladu s navedenim standardom,
dužni smo planirati i obaviti angažman kako bismo stekli razumno uvjerenje za donošenje zaključka.
Upravljanje kvalitetom
Angažman smo obavili u skladu sa zahtjevima u pogledu neovisnosti i etičkim zahtjevima Kodeksa etike za
profesionalne računovođe (uključujući Međunarodne standarde neovisnosti) koji je izdao Odbor za međunarodne
standarde etike za računovođe. Kodeks je utemeljen na načelima integriteta, objektivnosti, stručnosti i dužne
pažnje, povjerljivosti i profesionalnog ponašanja. Postupamo sukladno Međunarodnom standardu upravljanja
kvalitetom, revidiranja, uvida, ostalih izražavanja uvjerenja i povezanih usluga („MSUK 1“) i u skladu s njim
održavamo sveobuhvatan sustav upravljanja kvalitetom, uključujući dokumentirane politike i postupke za
usklađenost s etičkim zahtjevima, profesionalnim standardima te primjenjivim zakonskim i regulatornim
zahtjevima.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvještavanje sukladno ostalim zakonskim ili regulatornim zahtjevima (nastavak)
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog
parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog
formata za izvještavanje („ESEF“) (nastavak)
Obavljeni postupci
U sklopu odabranih postupaka obavili smo sljedeće aktivnosti:
Pročitali smo zahtjeve Uredbe o ESEF-u.
Stekli smo razumijevanje internih kontrola Grupe relevantnih za primjenu zahtjeva Uredbe o ESEF-u.
Identificirali smo i procijenili rizike materijalne neusklađenosti s Uredbom o ESEF-u zbog prijevare ili
pogreške.
Na temelju toga, osmislili i oblikovali postupke za odgovor na procijenjene rizike i za dobivanje razumnog
uvjerenja u svrhu izražavanja našeg zaključka.
Cilj naših postupaka bio je procijeniti jesu li:
Financijski izvještaji, koji su uključeni u konsolidirani izvještaj, izrađeni u važećem XHTML formatu.
Podaci, sadržani u konsolidiranim financijskim izvještajima koji se zahtijevaju Uredbom o ESEF-u, označeni i
sva označavanja ispunjavaju sljedeće zahtjeve:
Korišten je XBRL jezik za označavanje.
o Korišteni su elementi osnovne taksonomije navedene u Uredbi o ESEF-u s najbližim
računovodstvenim značajem, osim ako nije stvoren dodatni element taksonomije u skladu s
Prilogom IV. Uredbe o ESEF-u.
o Oznake su u skladu sa zajedničkim pravilima za označavanje prema Uredbi o ESEF-u.
Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo prikupili dovoljni i prikladni da pruže osnovu za naš zaključak.
Zaključak
Prema našem uvjerenju, temeljem provedenih postupaka i pribavljenih dokaza, financijski izvještaji Grupe
prezentirani u ESEF formatu, sadržani u gore navedenoj elektroničkoj datoteci i temeljem odredbe članka 462. stavka
5. Zakona o tržištu kapitala pripremljeni za potrebe javne objave, u svim materijalno značajnim odrednicama su u
skladu sa zahtjevima iz članka 3., 4. i 6. Uredbe o ESEF-u za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine.
Povrh ovog zaključka, kao i mišljenja sadržanog u ovom Izvješću neovisnog revizora za priložene financijske izvještaje
i godišnje izvješće za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine, ne izražavamo nikakvo mišljenje o informacijama
sadržanima u tim prikazima ili o drugim informacijama sadržanima u prethodno navedenoj datoteci.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvještavanje sukladno ostalim zakonskim ili regulatornim zahtjevima
Ostale obveze izvještavanja propisane Uredbom EU br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća i Zakonom o
reviziji
Glavna skupština Društva nas je imenovala revizorom Grupe 07. lipnja 2022. godine za potrebe revizije priloženih
konsolidiranih financijskih izvještaja. Naš neprekinuti angažman traje ukupno 5 godine te se odnosi na razdoblje 01.
siječnja 2018. do 31. prosinca 2022. godine.
Potvrđujemo sljedeće:
naše revizorsko mišljenje o priloženim financijskim izvještajima dosljedno je s dodatnim izvješćem izdanim
revizorskom odboru Društva 28. travnja 2023. godine, u skladu s člankom 11. Uredbe (EU) br. 537/2014
Europskog parlamenta i Vijeća;
prilikom obavljanja revizije nisu pružane nedozvoljene nerevizijske usluge iz članka 5. stavka 1. Uredbe (EU)
br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća.
Društvu i društvima pod njegovom kontrolom smo, uz usluge zakonske revizije, pružili druge usluge navedene u
nastavku:
Neovisno izvješće s izražavanjem ograničenog uvjerenja o izvješću o primicima za 2022. godinu, na temelju
odredbi članka 272.r stavka 3. Zakona o trgovačkim društvima.
Partner odgovoran za angažman revizije na temelju koje je sastavljeno ovo izvješće neovisnog revizora je Katarina
Kadunc.
Katarina Kadunc
Direktor i ovlašteni revizor
Deloitte d.o.o.
28. travnja 2023. godine
Radnička cesta 80,
10 000 Zagreb,
Republika Hrvatska
Konsolidirani izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 61
Računovodstvene politike i bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih konsolidiranih financijskih izvještaja.
Bilješke
2022.
2021.
Prihodi od ugovora s kupcima
5
1.344.361
786.806
Ostali prihodi
6
24.234
7.643
Ukupni prihodi
1.368.595
794.449
Troškovi sirovina i materijala
7
(15.763)
(7.338)
Troškovi prodane robe i usluga
8
(16.749)
(11.438)
Očekivani kreditni gubici (potraživanja od kupaca)
20
(3.148)
(719)
Troškovi usluga
9
(103.202)
(64.496)
Troškovi osoblja
10
(965.566)
(529.128)
Amortizacija
11
(123.956)
(60.255)
Ostali operativni troškovi
12
(57.520)
(31.726)
Ukupni troškovi poslovanja
(1.285.904)
(705.100)
Dobit iz poslovanja
82.691
89.349
Financijski prihodi
13
23.763
3.296
Financijski rashodi
13
(37.529)
(21.471)
Gubici iz financijskih aktivnosti
(13.766)
(18.175)
Dobit prije poreza
68.925
71.174
Porez na dobit
14
(21.268)
(6.195)
Dobit tekuće godine
47.657
64.979
Pripisivo:
Vlasnicima Društva
30.924
39.243
Nekontrolirajući interesi
16.733
25.736
Zarada po dionici
Osnovna i razrijeđena zarada po dionici (u kunama i
lipama)
13.1.
48,53
71,33
Konsolidirani izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godinu
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 62
Računovodstvene politike i bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih konsolidiranih financijskih izvještaja.
BIlješke
2022.
2021.
Dobit poslovne godine
47.657
64.979
Ostala sveobuhvatna dobit
Stavke koje se kasnije mogu prenijeti u dobit ili gubitak
Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnih dijelova
poslovanja u tekućoj poslovnoj godini
58.388
58.388
(25.290)
Stavke koje se kasnije ne mogu prenijeti u dobit ili
gubitak
Aktuarski (gubici)/dobici
(3.766)
510
Ostala sveobuhvatna dobit/(gubitak) poslovne godine
54.622
54.622
(24.780)
UKUPNA SVEOBUHVATNA DOBIT TEKUĆE GODINE
102.279
102.279
40.199
Pripisiva:
Vlasnicima Društva
85.546
85.546
14.463
Nekontrolirajući interesi
16.733
25.736
Konsolidirani izvještaj o financijskom položaju
Na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 63
Računovodstvene politike i bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih konsolidiranih financijskih izvještaja.
Bilješke
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
IMOVINA
Dugotrajna imovina
Goodwill
15
174.304
83.470
Nematerijalna imovina
16
298.255
184.672
Imovina s pravom uporabe
17.1.
83.220
47.307
Nekretnine, postrojenja i oprema
17
193.070
32.515
Dugotrajna financijska imovina
18
25.625
7.710
Odgođena porezna imovina
14
22.645
2.997
Ukupna dugotrajna imovina
797.119
358.671
Kratkotrajna imovina
Zalihe
1.591
670
Kratkotrajna financijska imovina
19
1.242
85
Potraživanja od kupaca
20
214.157
130.775
Ostala potraživanja
21
36.788
35.826
Obračunati prihodi i plaćeni troškovi budućeg razdoblja
22
35.279
37.411
Novac i novčani ekvivalenti
23
433.405
348.217
Ukupno kratkotrajna imovina
722.462
552.984
UKUPNO IMOVINA
1.519.581
1.519.581
911.655
Konsolidirani izvještaj o financijskom položaju (nastavak)
Na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 64
Računovodstvene politike i bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih konsolidiranih financijskih izvještaja.
Bilješke
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Vlasnička glavnica
Temeljni kapital
24
98.203
98.203
Pričuve
25
9.698
44.740
Ostale pričuve
(42.980)
(42.980)
Kapitalne rezerve
25.1.
149.060
149.060
Zakonske rezerve
25.2.
13.283
5.550
Pričuve iz tečajnih razlika od ulaganja u inozemno
poslovanje i razgraničenje tečajnih razlika
25.3.
14.772
43.616
(43.616)
Pričuve po aktuarskim gubicima
(4.584)
(818)
Ostale stavke vlasničke glavnice
25.4.
(119.853)
(22.456)
Zadržana dobit i dobit tekuće godine
104.190
93.012
Vlasnicima matice
212.091
235.955
Nekontrolirajući interesi
195.604
195.604
173.096
Ukupno vlasnička glavnica
407.695
409.051
Dugoročne obveze
Obveze za dugoročne kredite
26
275.714
187.125
Obveze po izdanim obveznicama
26
301.380
-
Dugoročne obveze po najmovima
27
56.364
30.885
Odgođena porezna obveza
14
32.250
6.287
Ostale dugoročne obveze
28
30.436
8.211
Ukupno dugoročne obveze
696.144
232.508
Kratkoročne obveze
Obveze prema dobavljačima
29
47.906
31.794
Obveze prema zaposlenicima
30
72.936
40.001
Ostale kratkoročne obveze
31
46.893
32.356
Obveze za kratkoročne kredite i obračunate kamate
26
149.049
109.478
Kratkoročne obveze po najmovima
27
43.177
17.247
Odgođeno plaćanje troškova i prihod budućeg
razdoblja
32
55.781
39.220
Ukupno kratkoročne obveze
415.742
270.096
Ukupno obveze
1.111.886
502.604
UKUPNO KAPITAL I OBVEZE
1.519.581
1.519.581
911.655
Konsolidirani izvještaj o promjenama vlasničke glavnice (nastavak)
Na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 65
Temeljn
i kapital
Ostale
pričuve
Kapitalne
rezerve
Zakonske
rezerve
Pričuve iz
tečajnih razlika
od ulaganja u
inozemno
poslovanje
Pričuve po
aktuarskim
gubicima
Ostale
sastavnice
vlasničke
glavnice
Zadržana
dobit
Vlasnicima
matice
Nekontrolirajuć
i udjeli
Ukupno
Stanje na dan 31.
prosinca 2020.
85.781
(42.980)
57.249
-
(18.326)
(1.328)
(22.456)
67.178
125.118
147.360
272.478
Dobit tekuće
godine
-
-
-
-
-
-
-
39.243
39.243
25.736
64.979
Ostala
sveobuhvatna
dobit tekuće
godine umanjena
za porez na dobit
-
-
-
-
(25.290)
510
-
(24.780)
-
(24.780)
Ukupna
sveobuhvatna
dobit tekuće
godine
-
-
-
-
(25.290)
510
-
39.243
14.463
25.736
40.199
Povećanje
temeljnog kapitala
nastalo iz emisije
novih dionica
(bilješka 24)
12.422
-
91.811
-
-
-
-
-
104.233
-
104.233
Raspored u
zakonske rezerve
(bilješka 25.3)
-
-
-
5.550
-
-
-
(5.550)
-
-
-
Isplata dividende
-
-
-
-
-
-
-
(7.859)
(7.859)
-
(7.859)
Stanje na dan 31.
prosinca 2021.
98.203
(42.980)
149.060
5.550
(43.616)
(818)
(22.456)
93.012
235.955
173.096
409.051
Konsolidirani izvještaj o promjenama vlasničke glavnice (nastavak)
Na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 66
Temeljn
i kapital
Ostale
pričuve
Kapitalne
rezerve
Zakonske
rezerve
Pričuve iz
tečajnih razlika
od ulaganja u
inozemno
poslovanje
Pričuve po
aktuarskim
gubicima
Ostale
sastavnice
vlasničke
glavnice
Zadržana
dobit
Vlasnicima
matice
Nekontrolirajuć
i udjeli
Ukupno
Stanje na dan 31.
prosinca 2021.
98.203
(42.980)
149.060
5.550
(43.616)
(818)
(22.456)
93.012
235.955
173.096
409.051
Dobit tekuće
godine (bilješka
13.1)
-
-
-
-
-
-
-
30.924
30.924
16.733
47.657
Ostala
sveobuhvatna
dobit tekuće
godine umanjena
za porez na dobit
-
-
-
-
58.388
(3.766)
-
-
54.622
-
54.622
Ukupna
sveobuhvatna
dobit tekuće
godine
-
-
-
-
58.388
(3.766)
-
30.924
85.546
16.733
102.279
Stjecanje
nekontrolirajućeg
udjela u društvu M
Plus Serbia
-
-
-
-
-
-
(45.994)
-
(45.994)
(20.885)
(66.879)
Stjecanje društva
Moderna
-
-
-
-
-
-
-
-
-
7.764
7.764
Stjecanje društva
Rel-estate
development
projekti - projekt
Vukovarska
-
-
-
-
-
-
-
-
-
5.675
5.675
Stjecanje Invitel
Grupe
-
-
-
-
-
-
-
-
(34.288)
(34.288)
Otkup preostalog
dijela NCI-a u M+
Deutcshland
-
-
-
-
-
-
(52.823)
-
(52.823)
19.554
(33.269)
Stjecanje
nekontrolirajućeg
udjela u društvu
Smartflex
-
-
-
-
-
-
(773)
-
(773)
(1.114)
(1.887)
Uplatas od strane
manjinskog
diničara (Convex
holding)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
30.000
30.000
Raspored u
rezerve
-
-
-
7.733
-
-
2.193
(9.926)
-
-
-
Isplata dividende
-
-
-
-
-
-
(9.820)
(9.820)
(931)
(10.751)
Stanje na dan 31.
prosinca 2022.
98.203
(42.980)
149.060
13.283
14.772
(4.584)
(119.853)
104.190
212.091
212.091
195.604
407.695
Konsolidirani izvještaj o novčanim tokovima
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 67
Bilješke
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Dobit tekuće godine prije poreza
68.925
71.174
Amortizacija materijalne i nematerijalne imovine i i imovine s
pravom uporabe
11
123.956
60.255
Neto knjigovodstvena vrijednost otuđene opreme i nematerijalne
imovine
16, 17
2.599
403
Ostali financijski prihodi
13
(15.560)
-
Trošak kamata po posudbama
17.609
11.624
Prihod od kamata
13
(192)
(1.992)
Tečajne razlike (nerealizirane)
13
(4.205)
(397)
Očekivani kreditni gubici po potraživanjima
20
3.148
719
Povećanja/(smanjenja) rezerviranja
28
(11.194)
(1.200)
Novac ostvaren iz poslovanja prije promjena u obrtnom
kapitalu
185.086
140.586
(Povećanje)/smanjenje zaliha
(921)
289
Povećanje potraživanja od kupaca
(59.339)
(42.903)
(Smanjenje)/povećanje obveza prema dobavljačima
(19.916)
7.546
Smanjenje/(povećanje) ostalih potraživanja
3.785
(5.409)
(Smanjenje)/povećanje ostalih kratkoročnih obveza
(10.809)
405
Povećanje/(smanjenje) dugoročnih obveza
13.137
(4.600)
Povećanje unaprijed plaćenih troškova
(5.411)
(4.172)
Povećanje odgođeno plaćenih troškova
6.796
8.537
Novac ostvaren u poslovnim aktivnostima
(72.678)
(40.307)
Plaćeni porez na dobit
(3.071)
(3.163)
Neto novac ostvaren u poslovnim aktivnostima i promjenama
u obrtnom kapitalu
109.337
97.116
Novčani tok iz ulagačkih aktivnosti
Povećanje kratkotrajne financijske imovine
(31.157)
(247)
Povećanje ulaganja u dugotrajnu financijsku imovinu
(16.483)
(1.116)
Nabava nekretnina, postrojenja i opreme te nematerijalne imovine
16, 17
(122.573)
(69.488)
Stjecanje ovisnog društva, umanjeno za stečeni novac
34
(36.852)
(14.296)
Neto novac korišten u ulagačkim aktivnostima
(207.065)
(85.147)
Novčani tok iz financijskih aktivnosti
Isplaćene dividende
(9.820)
(7.859)
Povećanje temeljnog kapitala i kapitalnih rezervi
24, 25
-
104.233
Primljeni zajmovi
26
427.633
234.639
Otplaćeni zajmovi
26
(147.126)
(105.711)
Otplaćeni najmovi
(33.555)
(20.875)
Isplate iz promjena vlasničkih udjela u ovisnim društvima koje ne
rezultiraju gubitkom kontrole
(36.879)
(13.820)
Neto novac ostvaren /(korišten) financijskim aktivnostima
200.253
190.607
Neto povećanje novca i novčanih ekvivalenata
102.525
202.576
Tečajne razlike iz novca i novčanih ekvivalenata
(17.337)
(13.630)
Novac i novčani ekvivalenti na početku godine
23
348.217
159.271
Novac i novčani ekvivalenti na kraju godine
23
433.405
348.217
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 68
1. OPĆI PODACI
Registrirane djelatnosti društva Meritus ulaganja d.d. su:
upravljačke djelatnosti holding-društava;
istraživanje tržišta i ispitivanje javnog mnijenja;
promidžba (reklama i propaganda);
kupnja i prodaja robe;
obavljanje trgovačkog posredovanja na domaćem i inozemnom tržištu;
zastupanje inozemnih tvrtki;
savjetovanje u vezi s poslovanjem i upravljanjem;
poslovanje nekretninama i
računovodstvene i knjigovodstvene usluge.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 69
1. OPĆI PODACI (NASTAVAK)
1.1. Djelatnost društva
Podaci o ovisnim društvima koja su uključena u konsolidaciju:
Tvrtke ovisnih subjekata
Sjedište
M Plus Croatia d.o.o.
Heinzelova ulica 62/a, 10000 Zagreb, Hrvatska
M+ Agent d.o.o.
Heinzelova ulica 62/a, 10000 Zagreb, Hrvatska
Smartflex d.o.o.
Radnička cesta 39/5, 10000 Zagreb, Hrvatska
Smartflex sourcing d.o.o.
Heinzelova ulica 62/a, 10000 Zagreb, Hrvatska
Linea Directa
Podvine 36, 1410 Zagorje ob Savi, Slovenija
CDE nove tehnologije d.o.o.
Šmartinska cesta 52, Ljubljana, 1000 Ljubljana, Slovenija
Trizma d.o.o.
272 Tosin Bunar Street, Novi Beograd, Srbija
Technologies Services Holding B.V.
Naritaweg 165, Telestone 8, Amsterdam, Nizozemska
TVPD Holdings B.V.
Naritaweg 165, Telestone 8, Amsterdam, Nizozemska
Trizma GS d.o.o. Banja Luka
117 Mladena Stojanovica Street, 78000 Banja Luka, BiH
MPLUS BH d.o.o. Sarajevo
Džemala Bijedića 39, Sarajevo, BiH
Calyx d.o.o.
Ulica Vjekoslava Heinzela 62/A, Zagreb, Hrvatska
MERITUS PLUS CENTAR BEOGRAD
d.o.o.
272 Tosin Bunar Street, Novi Beograd, Srbija
CMC İletişim ve Çağrı Merkezi Hizmetleri
A.Ş.
Kagithane, Caglayan Mah, Karaagac Sok. ISS No:2/10, Istanbul,
Turska
RGN İletişim Hizmetleri A.Ş.
Kagithane, Caglayan Mah, Karaagac Sok. ISS No:2/10, Istanbul,
Turska
Pit İnsan Kaynakları ve Danışmanlık A.Ş.
Kagithane, Caglayan Mah, Karaagac Sok. ISS No:2/10, Istanbul,
Turska
ISS Sigorta Acentelik Hizmetleri A.Ş.
Kagithane, Caglayan Mah, Karaagac Sok. ISS No:2/10, Istanbul,
Turska
Geomant Global d.o.o.
Heinzelova ulica 62/a, 10000 Zagreb, Hrvatska
Geomant SRL
Cluj-Nacopa city, Bd-ul 21 Decembrie 1989, no.37, ap.16, Cluj county,
Rumunjska
Geomant UK limited
Turnpike Gate House, Alcester Heath, Warwickshire, B49 5JG. UK
Inova Solutions Inc
800 Battery Ave SE Ste 100. Atlanta, SAD
Geomant Algotech Zrt.
Budapest 1123, Alkotas u. 50. Mađarska
Meritus Global Real Estate Management
d.o.o.
Heinzelova ulica 62/a, 10000 Zagreb, Hrvatska
Meritus Global Technology d.o.o.
Heinzelova ulica 62/a, 10000 Zagreb, Hrvatska
Meritus Global Strategics d.o.o.
Heinzelova ulica 62/a, 10000 Zagreb, Hrvatska
Invitel Leipzig GmbH
Leipzig, Katharinenstraβe 17, Njemačka
Invitel Lüneburg GmbH
Lüneburg , Häcklinger Weg 66, Njemačka
Invitel Magdeburg GmbH
Magdeburg, Schleinufer 16-18, Njemačka
Sales Kultur GmbH
Büddenstedter Weg 138350 Helmstedt, Njemačka
BusinessLine GmbH
Büddenstedter Weg 138350 Helmstedt, Njemačka
Simon & Focken Braunschweig GmbH
Braunschweig, Böcklerstraβe 219 B, Njemačka
ISF M icroUnits GmbH
Büddenstedter Weg 138350 Helmstedt, Njemačka
Invitel Halle GmbH
Halle (Saale), Franckestraβe 1, Njemačka
Simon & Focken Bielefeld GmbH
Bielefeld, Am Ellerbrocks Hof 2-6, Njemačka
Simon & Focken Bremen GmbH
Bremen, Hutfilterstraβe 24, Njemačka
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 70
1. OPĆI PODACI (NASTAVAK)
1.1. Djelatnost društva (nastavak)
Tvrtke ovisnih subjekata
Sjedište
Simon & Focken S.L.
C. Teobaldo Power 1, Maspalomas, Španjolska
Moderna ventures B.V.
Naritaweg 165, Amsterdam, Nizozemska
Moderna ventures S.A.
Via Industrie 25, 6512 Giubiasco, Švicarska
M Plus Smart Hub Romania SRL
Calea Dorobanti street, 6th floor, 1st District; Bukurešt,
Rumunjska
Dvorec Zemono d.o.o.
Zemono 07, Vipava, Slovenija
Real Estate Development projekti - Projekt
Vukovarska d.o.o.
Ulica grada Vukovara 23, Zagreb, Hrvatska
SIA M+ Latvia
Muitas iela 1, LV-1010, Riga, Latvija
M+ Slovakia, s.r.o.
Palisády 29A, Bratislava - mestská časť Staré Mesto 811 06,
Bratislava, Slovačka
Go Health d.o.o.
Ulica Vjekoslava Heinzela 62A, Zagreb, Hrvatska
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 71
1. OPĆI PODACI (NASTAVAK)
1.2. Broj zaposlenih
Broj zaposlenih na dan 31. prosinca 2022. godine iznosi 12.517 djelatnika (31. prosinca 2021. godine iznosio je 9.880
djelatnika).
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
CMC İletişim ve Çağrı Merkezi Hizmetleri A.Ş.
7.850
6.277
M Plus Serbia d.o.o.
911
1.102
M Plus Croatia d.o.o.
592
530
Smart Flex d.o.o.
484
571
M+ BH d.o.o.
388
683
Trizma GS d.o.o.
365
257
Invitel Magdeburg GmbH
253
-
Invitel Helmstedt GmbH
203
-
Linea Directa d.o.o.
155
120
Invitel Prenzlau GmbH
145
-
Invitel Leipzig GmbH
115
-
Simon & Focken Bremen GmbH
105
-
Smart Flex Sourcing d.o.o.
100
5
Simon & Focken Bielefeld GmbH
100
-
CDE nove tehnologije d.o.o.
98
77
Invitel GmbH
73
-
Geomant Algotech Zrt.
72
69
Bulb d.o.o.
64
60
Simon & Focken Braunschweig GmbH
51
-
Simon & Focken S. L. U.
51
-
Invitel Halle GmbH
48
-
Invitel Lüneburg GmbH
45
-
Meritus Georgia LLC
43
-
Saleskultur GmbH
41
-
Geomant SRL
32
34
ISF MicroUnits GmbH
30
-
RGN İletişim Hizmetleri A.Ş.
9
63
Inova Solutions Inc.
9
15
M Plus Smart Hub Romania SRL
9
-
Geomant UK Limited
8
12
Moderna Ventures SA
3
-
Calyx d.o.o.
2
3
Meritus ulaganja d.d.
2
1
Pit İnsan Kaynakları ve Danışmanlık A.Ş.
1
-
ISS Sigorta Acentelik Hizmetleri A.Ş.
1
-
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 72
1. OPĆI PODACI (NASTAVAK)
1.2. Broj zaposlenih (nastavak)
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
M+ Deutschland BPTO GmbH
1
-
CDE IT, poslovne in informacijske rešitve d.o.o.
-
-
M+ Agent d.o.o.
-
1
Global People Solutions d.o.o.
-
-
Meritus Plus Centar Beograd d.o.o.
-
-
Technology Services Holdings B.V.
-
-
Meritus Global Real Estate Management d.o.o.
-
-
Meritus Global Strategics d.o.o.
-
-
Meritus Global Technology d.o.o.
-
-
Geomant Global d.o.o.
-
-
Bulb Upravljanje d.o.o.
-
-
Trizma Plus d.o.o. Beograd
-
-
Go Health d.o.o.
-
-
Real Estate Development projekti - Projekt Vukovarska d.o.o.
-
-
SIA M+ Latvia
-
-
Moderna Ventures B.V.
-
-
TVPD Holdings B.V.
-
-
BusinessLine GmbH
-
-
M+ Slovakia, s.r.o.
-
-
Dvorec Zemono d.o.o.
-
-
Ukupno
12.459
9.880
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 73
1. OPĆI PODACI (NASTAVAK)
1.3. Uprava Društva
Darko Horvat Predsjednik Uprave
Tomislav Glavaš – Član Uprave
1.4. Nadzorni odbor Društva
Tamara Sardelić, Član Nadzornog odbora, sa ponovnim imenovanjem po isteku mandata koje počinje teći od 15.
studenog 2023. godine Predsjednik Nadzornog odbora
Igor Varivoda Zamjenik predsjednika Nadzornog odbora, sa ponovnim imenovanjem po isteku mandata koje počinje
teći od 15. studenog 2023. godine
Hrvoje Prpić – Član Nadzornog odbora
Joško Miliša - Član Nadzornog odbora
Ulf Gartzke - Član Nadzornog odbora
1.5. Revizijski odbor
Igor Varivoda - predsjednik Odbora
Ante Vrančić – Član Odbora
Joško Miliša - Član Odbora
Boris Borzić - novi član Revizijskog odbora od dana 07. lipnja 2022. godine.
Gđa. Tamara Sardelje novi predsjednik Nadzornog odbora od dana 17. travnja 2023. godine, gdje je imenovana
novim predsjednikom nastavno na ostavku člana i predsjednika Odbora, g. Sandija Češko, koju je podnio dana 06.
travnja 2023. godine. Samim time, članovi Odbora u 2022. godini su bili g. Sandi Češko, g. Igor Varivoda, gđa. Tamara
Sardelić, g. Hrvoje Prpić, g. Joško Miliša i g. Ulf Gartzke, gdje se tijekom godine sastav Odbora nije mijenjao, obzirom
da su imenovanja u 2022. godini bila ponovna imenovanja već postojećih članova Nadzornog odbora, gđe. Tamare
Sardelić i g. Igora Varivode, gdje su odlukom Glavne skupštine Društva od dana 07. lipnja 2022. godine produženi
njihovi mandati koji su počeli teći sa danom 15. studenog 2022. godine.
Mjesto predstavnika radnika u Nadzornom odboru je upražnjeno. Radnici nisu imenovali svog predstavnika u
Nadzornom odboru, premda je za istog predviđeno slobodno mjesto.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 74
2. USVAJANJE NOVIH I IZMIJENJENIH MEĐUNARODNIH STANDARADA FINANCIJSKOG IZVJEŠTAVANJA
2.1. Prva primjena novih izmjena postojećih standarda koje su na snazi za tekuće izvještajno razdoblje
U tekućoj godini Grupa je primijenila niz izmjena i dopuna međunarodnih računovodstvenih standarda koje je objavio
Odbor za međunarodne računovodstvene standarde („OMRS“) i usvojeni su u Europskoj uniji („EU“), a koji su obvezni
za izvještajno razdoblje koje počinje 1. siječnja 2022. ili nakon tog datuma:
Usvajanje izmjena postojećih standarda i tumačenja standarda nisu značajni za poslovanje Grupe te nemaju značajan
utjecaj na financijske izvještaje.
2.2. Standardi i izmjene postojećih standarda koje je objavio OMRS i usvojene su u Europskoj uniji, ali
još nisu na snazi
Na datum odobrenja ovih financijskih izvještaja, Grupa nije primijenila sljedeće nove i revidirane međunarodne
računovodstvene standarde koje je izdala i usvojila EU, ali još nisu na snazi:
Grupa ne očekuje da će usvajanje gore navedenih Standarda imati značajan utjecaj na financijske izvještaje Grupe u
budućim razdobljima.
Standard
Naslov
Izmjene i dopune MSFI-ja 3
Pozivanje na Konceptualni okvir s izmjenama i
dopunama MSFI-ja 3
Izmjene i dopune MRS-a 16
Nekretnine, postrojenja i oprema - prihodi prije
namjeravane uporabe
Izmjene i dopune MRS-a 37
Štetni ugovori - trošak ispunjenja ugovora
Izmjene i dopune raznih standarda (MSFI 1, MSFI 9,
MSFI 16 i MRS 41)
Poboljšanja MSFI-jeva - ciklus 2018. - 2020.
Standard
Naslov
EU datum
usvajanja
MSFI 17
Novi standard MSFI 17 “Ugovori o osiguranju” uključujući izmjene i
dopune MSFI 17 iz lipnja 2020. i prosinca 2021.
1.1.2023
Izmjene i dopune
MRS 1
Objavljivanje računovodstvenih politika
1.1.2023
Izmjene i dopune
MRS 8
Definicija računovodstvenih procjena
1.1.2023
Izmjene i dopune
MRS 12
Odgođeni porez koji se odnosi na imovinu i obveze proizašle iz jedne
transakcije
1.1.2023
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 75
2. USVAJANJE NOVIH I IZMIJENJENIH MEĐUNARODNIH STANDARDA FINANCIJSKOG IZVJEŠTAVANJA
(NASTAVAK)
2.3. Novi standardi te izmjene postojećih standarda koje je objavio OMRS, ali još nisu usvojeni u
Europskoj uniji
Trenutno se standardi koje je usvojila EU ne razlikuju značajno od propisa koje je usvojio Odbor za međunarodne
računovodstvene standarde, osim sljedećih novih standarda i izmjena postojećih standarda, koje EU još nije usvojila
na datum izdavanja ova financijska izvješća:
Grupa ne očekuje da će usvajanje gore navedenih Standarda imati značajan utjecaj na financijske izvještaje Grupe u
budućim razdobljima.
Standard
Naslov
Status usvajanja u EU
Izmjene i dopune
MRS-a 1
Klasifikacija obveza kao tekućih ili dugoročnih (datum
stupanja na snagu IASB-a: 1. siječnja 2023.)
Još nije usvojeno
Izmjene i dopune
MRS-a 1
Dugotrajne obveze s ugovorima (Datum stupanja na
snagu IASB-a: 1. siječnja 2024.)
Još nije usvojeno
Izmjene I dopune
MSFI-ja 16
Odgovornost za leasing u prodaji i „sale and lease back“
(Datum stupanja na snagu OMRS-a: 1. siječnja 2024.)
Još nije usvojeno
MSFI 14
Računi regulatornih vremenskih razgraničenja (Datum
stupanja na snagu OMRS-a: 1. siječnja 2016.)
Europska komisija odlučila je ne
pokrenuti postupak odobravanja
ovog privremenog standarda i
pričekati konačni standard
Izmjene i dopune
MFSI-ja 10 i MRS-
a 28
Prodaja ili doprinos imovine između ulagača i njegovog
pridruženog društva ili zajedničkog pothvata i daljnje
izmjene i dopune (datum stupanja na snagu odgađa
OMRS na neodređeno vrijeme, ali dopuštena je ranija
primjena)
Proces odobravanja odgođen na
neodređeno vrijeme dok se ne
završi istraživački projekt o metodi
udjela
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 76
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA
3.1. Računovodstveno načelo
Financijski su izvještaji sastavljeni u skladu s MSFI-jevima koje je usvojila Europska unija (MSFI) i stoga su financijski
izvještaji Grupe u skladu s člankom 4. Uredbe (EU) o međunarodnim računovodstvenim standardima.
Financijski izvještaji sastavljeni su po načelu povijesnog troška, kako je obrazloženo u računovodstvenim politikama
koje slijede. Povijesni trošak temelji se uglavnom na fer vrijednosti naknade dane u zamjenu za dobra ili usluge.
Fer vrijednost je cijena koja bi bila ostvarena prodajom neke stavke imovine ili plaćena za prijenos neke obveze u
urednoj transakciji između tržišnih sudionika na datum mjerenja, neovisno o tome bi li ona bila neposredno vidljiva ili
procijenjena primjenom neke druge tehnike vrednovanja. Procjenjujući fer vrijednosti neke stavke imovine ili neke
obveze, Grupa uzima u obzir ona obilježja koja bi uzeli u obzir i tržišni sudionici određujući cijenu imovine odnosno
obveze na datum mjerenja. To je i osnova na kojoj je fer vrijednost mjerena, odnosno objavljena u ovim konsolidiranim
financijskim izvještajima.
Slijedi opis glavnih usvojenih računovodstvenih politika.
3.2. Vremenska neograničenost poslovanja
U trenutku odobrenja za izdavanje financijskih izvještaja, Uprava razumno očekuje da Grupa raspolaže odgovarajućim
sredstvima za nastavak poslovanja u doglednoj budućnosti. Stoga i dalje usvaja načelo vremenske neograničenosti
poslovanja pri sastavljanju financijskih izvještaja.
3.3. Osnova za konsolidaciju
Konsolidirani financijski izvještaji obuhvaćaju financijske izvještaje Društva i društava pod njegovom kontrolom
ostvarenom do 31. prosinca svake godine. Kontrola je postignuta:
ako Društvo ima prevlast u subjektu;
ako je Društvo izloženo varijabilnosti prinosa ili ima prava po osnovi svog sudjelovanja u subjektu; i
sposobno je temeljem svoje prevlasti utjecati na svoj prinos.
Društvo ponovno procjenjuje postojanje svoje kontrole kad činjenice i okolnosti upućuju na to da je došlo do promjene
jednog ili više od triju gore navedenih elemenata kontrole.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 77
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA
3.3. Osnova za konsolidaciju (nastavak)
Kad Društvo u nekom subjektu u kojem je vlasnik određenog udjela ima manje od većine glasačkih prava, smatra da
je ostvarilo prevlast u subjektu ako su glasačka prava koje Društvo ima dostatna da mu omoguće jednostrano
usmjeravati relevantne aktivnosti toga subjekta. Društvo u ocjenjivanju dostatnosti svojih glasačkih prava za prevlast
u subjektu razmatra sve bitne činjenice i okolnosti, uključujući:
udjel svojih glasačkih prava u odnosu na udjel i podjelu glasačkih prava drugih osoba s pravom glasa;
potencijalna glasačka prava Društva, drugih imatelja prava glasa ili drugih osoba;
prava koja proizlaze iz drugih ugovornih odnosa; i
sve dodatne činjenice i okolnosti koje upućuju na to da Društvo ima odnosno nema trenutačnu mogućnost
usmjeravati relevantne poslove u vrijeme u koje je potrebno donijeti odluke, što uključuje način glasanja na
prethodnim skupštinama dioničara.
Ovisno društvo konsolidira se, odnosno prestaje se konsolidirati od trenutka u kojem Društvo stekne, odnosno izgubi
kontrolu nad njim. Rezultati ovisnih društava stečenih ili otuđenih tijekom godine uključuju se u konsolidirani izvještaj o
sveobuhvatnoj dobiti od datuma na koji je Društvo steklo kontrolu do datuma gubitka njegove kontrole nad ovisnim
društvom. U financijskim izvještajima ovisnih društava su po potrebi provedena usklađenja radi usuglašavanja njihovih
računovodstvenih politika s računovodstvenim politikama Grupe. Konsolidacijom se eliminira sva imovina i sve obveze,
kao i sva vlasnička glavnica (tj. sav kapital), svi prihodi, rashodi te priljevi i odljevi novca koji se odnose na transakcije
između članova Grupe.
Nekontrolirajući udjeli u ovisnim društvima određuju se zasebno od Grupinog vlasničkog udjela u njima. Nekontrolirajući
udjeli koji se odnose na postojeće vlasničke udjele koji njihovim imateljima daju pravo na razmjeran udjel u neto imovini
subjekta u slučaju likvidacije, smiju se prilikom prvog knjiženja vrednovati, ili po fer vrijednosti, ili u visini njihovog
razmjernog udjela u obračunanim i iskazanim iznosima utvrdive neto imovine stečenika. Metoda vrednovanja bira se
za svako stjecanje pojedinačno. Preostali nekontrolirajući udjeli prvi se put vrednuju po fer vrijednosti. Nakon stjecanja,
knjigovodstvena vrijednost nekontrolirajućih udjela iznos je udjela kod prvog priznavanja uvećan za udio
nekontrolirajućih udjela u naknadnim promjenama vlasničke glavnice.
Dobit i gubitak te svaka stavka ostale sveobuhvatne dobiti dijele se na dio koji pripada vlasnicima Društva i dio koji
pripada vlasnicima nekontrolirajućih udjela. Ukupna sveobuhvatna dobit ovisnih društava pripisuje se vlasnicima
Društva i vlasnicima nekontrolirajućih udjela, čak i ako time dolazi do negativnog salda nekontrolirajućih udjela.
Promjene udjela Grupe u ovisnom Grupi koje nemaju za posljedicu njen gubitak kontrole nad ovisnim društvom
obračunavaju se kao transakcije vlastitim kapitalom tj. vlasničkom glavnicom. Knjigovodstvene vrijednosti udjela Grupe
i nekontrolirajućih udjela usklađuju se kako bi se iskazala promjena u njihovim relativnim udjelima u ovisnom Grupi.
Svaka razlika između iznosa usklađenja nekontrolirajućih udjela i fer vrijednosti naknade plaćene odnosno primljene
za stjecanje udjela iskazuje se izravno u sklopu vlasničke glavnice i pripisuje vlasnicima Društva.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 78
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA
3.3. Osnova za konsolidaciju (nastavak)
Dobit odnosno gubitak povezan s gubitkom kontrole Grupe nad ovisnim društvom iskazuje se u dobiti i gubitku kao
razlika između i) ukupne fer vrijednosti primljene naknade i fer vrijednosti eventualnog zadržanog udjela i ii) prethodne
knjigovodstvene vrijednosti imovine (uključujući goodwill) i obveza ovisnoga društva te eventualnih nekontrolirajućih
udjela. Svi iznosi koji su po osnovi ovisnog društva ranije bili iskazani u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti obračunavaju se
kao da je Grupa izravno otuđila imovinu odnosno obveze toga društva, tj. prenose se u dobit i gubitak ili u neku od
komponenti vlasničke glavnice sukladno važećim MSFI-jevima. Fer vrijednost zadržanog udjela u bivšem ovisnom
Grupi na datum gubitka kontrole se kod kasnijeg obračunavanja prema MSFI-u 9 promatra kao fer vrijednost prilikom
prvog priznavanja ili, ako je primjenjivo, kao trošak prilikom prvog priznavanja udjela u pridruženo društvo ili zajednički
kontrolirani subjekt.
3.4. Poslovna spajanja
Preuzimanje, tj. stjecanje ovisnih društava i poslovanja se obračunava metodom stjecanja. Naknada, tj. činidba u sklopu
poslovnog spajanja vrednuje se po fer vrijednosti, a to je ukupna fer vrijednost, na datum razmjene, imovine koju Grupa
prenosi te obveza Grupe prema bivšim vlasnicima stečenika te udjela ili dionica koje je Društvo izdalo u zamjenu za
kontrolu nad stečenikom. Troškovi povezani sa stjecanjem priznaju se u dobit ili gubitak kako nastaju. Na datum
stjecanja, utvrdiva stečena imovina i utvrdive preuzete obveze priznaju se po njihovoj fer vrijednosti na datum stjecanja,
izuzev:
odgođene porezne imovine odnosno odgođenih poreznih obveza te obveza i imovine povezanih sa
sporazumima o primanjima za zaposlene, koji se priznaju i mjere sukladno MRS-u 12, odnosno MRS-u 19;
obveza ili vlasničkih instrumenata koji se odnose na stečenikove ili Grupine sporazume o plaćanju na temelju
dionica sklopljene radi zamjene sporazuma o plaćanjima stečenika temeljenima na dionicama i mjere se na
datum stjecanja sukladno MSFI-ju 2 (vidjeti dolje); i
imovine (ili skupina za otuđenje) klasificirane kao namijenjene prodaji sukladno MSFI-ju 5, koja se mjeri
sukladno tom standardu.
Goodwill se mjeri kao pozitivna razlika između zbroja prenesene naknade za stjecanje, iznosa nekontrolirajućeg udjela,
ako postoji, i fer vrijednosti prethodnog vlasničkog udjela stjecatelja u subjektu, s jedne strane, te neto iznosa na datum
stjecanja utvrdive stečene imovine i utvrdivih preuzetih obveza, s druge strane. Ako ponovnom procjenom bude
utvrđeno da je udio Grupe u fer vrijednosti utvrdive neto imovine stečenika viši od zbroja prenesene naknade, iznosa
nekontrolirajućeg udjela, ako postoji, i fer vrijednosti prethodnog vlasničkog udjela stjecatelja u subjektu, višak se
priznaje odmah u dobiti i gubitku kao dobit od povoljne kupnje. Kad naknada koju Grupa prenosi u sklopu poslovnog
spajanja uključuje sporazum o uvjetovanoj nepredviđenoj naknadi, ta se naknada vrednuje po fer vrijednosti na datum
stjecanja i uključuje u naknadu koja se prenosi u sklopu poslovnog spajanja. Promjene fer vrijednosti nepredviđene
naknade koje udovoljavaju kriterijima prihvatljivosti kao naknade u razdoblju vrednovanja, tj. mjerenja se usklađuju
retrospektivno, zajedno s pripadajućim usklađenjima goodwilla. Usklađenja u razdoblju vrednovanja su ona usklađenja
koja su posljedica dodatnih saznanja o činjenicama i okolnostima koja su postojala na datum stjecanja a koja su
stečena u razdoblju vrednovanja, tj. mjerenja koje ne smije biti dulje od godine dana računajući od datuma stjecanja.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 79
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.4. Poslovna spajanja (nastavak)
Način kasnijeg obračunavanja promjena fer vrijednosti nepredviđene naknade koje ne ispunjavaju kriterije prihvatljivosti
kao usklađenja u razdoblju vrednovanja ovisi o načinu na koji je nepredviđena naknada razvrstana. Nepredviđena
naknada iskazana u glavnici ne vrednuje se ponovno na kasnije izvještajne datume i njezino se plaćanje u kasnijim
razdobljima obračunava i iskazuje u glavnici. Druge nepredviđene (uvjetovane) naknade se na kasniji izvještajni datum
vrednuju po fer vrijednosti, uz prikaz promjena fer vrijednosti u dobiti i gubitku.
Kod poslovne kombinacije koje se odvija u fazama, udjeli koje je Grupa prije toga imala u stečenom subjektu (uključujući
u zajedničkom upravljanju) ponovno se mjere po fer vrijednosti na datum stjecanja, a eventualna dobit, odnosno
eventualni gubitak od ponovnog mjerenja priznaje se u dobiti i gubitku. Iznosi koji se odnose na udjel u stečeniku prije
preuzimanja i prethodno su bili iskazani u sklopu ostale sveobuhvatne dobiti prenose se u dobit i gubitak ako bi takav
postupak bio primjeren da je došlo do otuđenja udjela.
Ako prvo obračunavanje poslovne kombinacije, nije dovršeno do kraja izvještajnog razdoblja u kojem je došlo do
spajanja, Grupa iskazuje provizorne iznose po stavkama koje nisu konačno obračunane. Provizorni iznosi usklađuju
se tijekom razdoblja mjerenja (vidjeti gore) ili se priznaje dodatna imovina ili dodatne obveze u skladu s novim
saznanjima o činjenicama i okolnostima koje su postojale na datum stjecanja koje bi, da su bile poznate, utjecale na
iznose priznate na taj datum.
3.5. Goodwill
Goodwill se prvotno obračunava i mjeri na način kako je navedeno u prethodnom poglavlju. Goodwill se ne amortizira,
već se pregledava zbog umanjenja vrijednosti najmanje jednom godišnje. Radi testiranja na umanjenje, goodwill se
raspoređuje na svaku jedinicu Grupe koja stvara novac (ili skupine takvih jedinica) od koje se ekuju koristi od sinergija
koje proizlaze iz spajanja. Jedinica koja stvara novac na koju je goodwill raspoređen podvrgava se provjeri umanjenja
vrijednosti jednom godišnje ili češće ako postoji naznaka o mogućem umanjenju njezine vrijednosti. Ako je nadoknadivi
iznos jedinice koja stvara novac niži od njezinog knjigovodstvenog iznosa, gubitak nastao umanjenjem prvo se
raspoređuje tako da se umanji knjigovodstveni iznos goodwilla raspoređenog na jedinicu i zatim razmjerno na drugu
imovinu jedinice koja stvara novac na osnovi knjigovodstvenog iznosa svakog sredstva u jedinici koja stvara novac.
Jednom priznati gubitak od umanjenja vrijednosti goodwilla ne poništava se u idućem razdoblju. Prilikom otuđenja
jedinice koja stvara novac, pripadajući iznos goodwilla ulazi u utvrđivanje dobiti ili gubitka od otuđenja. Politika koju
Grupa primjenjuje na obračunavanje goodwilla proizašlog iz stjecanja pridruženog društva opisana je u bilješci 15.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 80
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.6. Prihodi od ugovora s kupcima
1. Priznavanje prihoda Kontaktni centri
Prihodi se sastoje od fer vrijednosti primljene naknade ili potraživanja za prodane usluge tijekom redovnog poslovanja.
Prihodi se priznaju u razdoblju u kojem su usluge izvršene. Prihod dolazi od kontakt centar usluga. Prihodi koji se
odnose na ulazne tele-usluge priznaju se u vrijeme pružanja usluga na osnovi poziva. Prihodi od izlaznih tele-usluga
priznaju se u vrijeme pružanja usluga bilo na osnovi poziva, prodaje ili po naplati na temelju ispunjenih ugovornih usluga
i bilježe umanjenja prihoda za ugovorne kazne i zaostatke zbog neispunjavanja zadanih ciljeva i ostale nepredviđene
rezultate.
2. Priznavanje prihoda Agencijsko zapošljavanje
Prihodi se sastoje od fer vrijednosti primljene naknade ili potraživanja za prodane usluge tijekom redovnog poslovanja.
Prihodi se iskazuju u iznosima koji su umanjeni za porez na dodanu vrijednost, procijenjene povrate, rabate i diskonte.
Grupa priznaje prihode kad se iznos prihoda može pouzdano mjeriti i kada je vjerojatan priljev ekonomskih koristi u
Grupu.
Grupa ostvaruje prihode od prodaje usluga privremenog osoblja, usluga stalnog zaposlenja i drugih usluga
Prihodi se priznaju jer Grupa ispunjava svoje obveze iz ugovora s kupcem, a to je kada se kontrola nad obećanim
uslugama prebaci na kupca i u iznosu koji odražava očekivano plaćanje na koje društvo ima pravo u zamjenu za te
usluge.
3. Priznavanje prihoda Programska rješenja i prodaja hardware-a
Prihodi se sastoje od fer vrijednosti primljene naknade ili potraživanja za prodane proizvode ili usluge tijekom redovnog
poslovanja Grupe. Neto prihodi predstavljaju iznose ostvarene prodajom proizvoda i davanjem usluga nakon
oduzimanja popusta, PDV-a te drugih poreza izravno povezanih s prihodima. Grupa priznaje prihode kada se iznos
prihoda može pouzdano izmjeriti, kada će Grupa imati buduće ekonomske koristi i kada su zadovoljeni specifični kriteriji
za sve djelatnosti Grupe. Prihodi se priznaju u razdoblju u kojem su usluge izvršene.
Savjetodavne usluge koje Grupa pruža se mogu podijeliti u dvije značajne skupine usluga: usluge vezane uz ugovorene
projekte s kupcima te savjetodavne usluge koje se odnose na podršku kupcima temeljem ugovorenih cjenika.
Savjetodavne usluge vezane uz ugovorene projekte (npr. instalacije i/ili razvijanje različitih software-skih proizvoda za
specijalizirane poslovne operacije) se iskazuju kao činidba ispunjena kroz vrijeme. Prihod se iskazuje u financijskim
izvještajima temeljem stupnja dovršenosti ugovora. Grupa prilikom ugovaranja projekata definira budžet sati koji su
potrebni da se isti realizira. Sukladno tome, Uprava i stručne službe su ocijenili da je stupanj dovršenosti, koji se
određuje kao dio vremena koje je proteklo do kraja izvještajnog razdoblja u odnosu na ukupno očekivano vrijeme
trajanja projekta odgovarajuća mjera napretka do potpunog ispunjenja obveze na činidbu u skladu s MSFI-em 15. S
obzirom da su projekti takve prirode da su vezani uz utrošak vremena svakog programera, protek vremena na projektu
predstavlja prikaz odrađenog odnosno isporučenog.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 81
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.6. Prihodi od ugovora s kupcima (nastavak)
3. Priznavanje prihoda Programska rješenja (nastavak)
Savjetodavne usluge podrške podrazumijevanju standardne usluge koje se isporučuju na osnovi sata i priznaju se u
određenom trenutku isporuke usluga temeljem ugovorenih cjenika.
Savjetodavna usluga podrške se smatra razlučivom uslugom jer je Grupa redovito pruža drugim potrošačima na
pojedinačnoj osnovi te je potrošačima mogu pružiti drugi pružatelji usluga na tržištu. Popusti se ne uzimaju u obzir jer
se oni odobravaju samo u rijetkim okolnostima i nisu značajni.
Grupa prodaje hardware izravno kupcima u sklopu ugovora o prodaji hardware-a i pružanju usluga ili zasebnim
ugovorima o prodaji hardware-a. Prihod se iskazuje u određenom trenutku kad je kontrola nad opremom prenesena
kupcima, te se prodaja opreme smatra zasebnom razlučivom obvezom isporuke. Prijenos kontrole kupcu
podrazumijeva fizičko posjedovanje i korištenje hardware-a od strane kupca, prijenos svih prava korištenja i rizika od
uporabe hardware-a kupcu, kao i ostvarivanje prava na naplatu od strane Grupe. Proces prodaje hardware-a u većini
slučajeva ispunjava uvjet da prijenos kontrole nastaje nakon što je roba isporučena na konkretnu lokaciju kupca. Cijene
transakcija po ovim ugovorima uobičajeno su nepromjenjive i uglavnom se naplaćuju nakon isporuke hardware-a i
obavljenih usluga montaže.
4. Priznavanje prihoda Zastupanje u osiguranju
Prihodi se sastoje od fer vrijednosti primljene naknade ili potraživanja za prodane usluge tijekom redovnog
poslovanja. Prihodi od zastupanja u osiguranju iskazani su po fakturiranoj vrijednosti sukladno ugovorenim uvjetima.
5. Priznavanje prihoda Prihodi od preprodaje turističkih aranžmana
Prihod od preprodaje turističkih aranžmana priznaje se kao provizija ili naknada ostvarena za pružene usluge u svojstvu
agenta. Provizija ili ostvarena naknada priznaje se u iznosu koji odražava naknadu na koju društvo ima pravo u zamjenu
za pružene usluge. Svi troškovi nastali za stjecanje ili ispunjenje ugovora priznaju se odvojeno i ne uključuju se u
mjerenje prihoda. Sve poticaje ili bonuse ponuđene kupcima priznaju se kao smanjenje provizije ili naknade ostvarene
kada kupac ispuni povezanu obvezu izvedbe. Porezi prikupljeni od kupaca isključuju se iz prihoda i izvješćuju se
odvojeno, a svi povrati novca ili krediti koje se pruže kupcima priznaju se kao smanjenje provizije ili ostvarene naknade.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 82
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.7. Najmovi
Grupa kao najmoprimac
Grupa procjenjuje je li riječ o ugovoru o najmu odnosno sadržava li ugovor najam, na početku ugovora. Grupa iskazuje
imovinu s pravom uporabe i pripadajuću obvezu po najmu u pogledu svih najmova u kojima je ona najmoprimac, osim
kad je riječ o kratkoročnim najmovima (definiranim kao najmovima čije trajanje iznosi 12 mjeseci ili manje) te najmove
imovine male vrijednosti (kao što su tableti i osobna računala, uredski namještaj i telefoni). Za takve najmove Grupa
pravocrtno priznaje plaćanja najma kao poslovni rashod tijekom trajanja najma, osim ako neka druga sustavna osnova
kvalitetnije ne odražava vremensku dinamiku trošenja ekonomskih koristi od imovine koje se drži u najmu.
Obveza po najmu prvi se put mjeri u visini sadašnje vrijednosti plaćanja najma koja na datum početka nisu podmirena,
umanjena uporabom stope koja proizlazi iz najma. Ako tu stopu nije moguće odrediti, Grupa se najčešće služi svojom
kamatnom stopom zaduživanja.
Plaćanja najma obuhvaćena mjerenjem obveze po najmu obuhvaćaju:
fiksna plaćanja najma (uključujući plaćanja najma koja su u biti fiksna), umanjena za primljene poticaje za
najam;
cijenu izvršenja mogućnosti kupnje ako je izvjesno da će najmoprimac iskoristiti tu mogućnost
Obveze po najmu prezentiraju se kao zasebna stavka u izvještaju o financijskom položaju.
Obveza po najmu naknadno se mjeri povećanjem knjigovodstvene vrijednosti kako bi odražavala kamate na obveze
po najmu (primjenom metode efektivne kamate) te smanjenjem knjigovodstvene vrijednosti kako bi odražavala izvršena
plaćanja najma.
Grupa ponovno mjeri obvezu po najmu (te provodi odgovarajuće usklade s povezanom imovinom s pravom uporabe)
kada se:
razdoblje najma promijeni ili nastane značajan događaj ili značajna promjena okolnosti zbog čega dođe do
promjene u procjeni izvršavanja mogućnosti kupnje, te se u tom slučaju obveza po najmu ponovno mjeri tako
da se revidirana plaćanja najma diskontira primjenom revidirane diskontne stope;
plaćanja najma promijene zbog promjena indeksa ili stope odnosno promjene u očekivanom plaćanju
zajamčenog ostatka vrijednosti, te se u tom slučaju obveza po najmu ponovno mjeri tako da se revidirana
plaćanja najma diskontira primjenom nepromijenjenih diskontnih stopa (osim ako je promjena u plaćanjima
najma posljedica promjene promjenjivih kamatnih stopa, te se u tom slučaju primjenjuje revidirana diskontna
stopa) te
ugovori o najmu mijenjaju, a izmjena najma ne obračunava se kao zaseban najam, te se u tom slučaju obveza
po najmu ponovno mjeri na temelju razdoblja izmijenjenog najma tako da se revidirana plaćanja najma
diskontira primjenom revidiranih diskontnih stopa na datum stupanja izmjene na snagu.
Grupa nije obavila takve usklade tijekom prezentiranih razdoblja.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 83
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.7. Najmovi (nastavak)
Imovina s pravom uporabe obuhvaća početno mjerenje predmetne obveze po najmu, plaćanja najma na dan početka
najma ili prije toga, umanjeno za primljene poticaje za zaključenje poslovnog najma i sve početne izravne troškove.
Oni se naknadno mjere po trošku umanjenom za akumuliranu amortizaciju i gubitke od umanjenja vrijednosti.
Amortizacija započinje na datum početka najma. Imovina s pravom uporabe amortizira se kroz razdoblje najma ili vijek
uporabe, ovisno o tome što je kraće.
Imovina s pravom uporabe prezentira se kao zasebna stavka u izvještaju o financijskom položaju.
Grupa primjenjuje MRS 36 kako bi ustanovila je li vrijednost imovine s pravom uporabe umanjena odnosno jesu li za
nju obračunati bilo kakvi gubici zbog umanjenja vrijednosti, kako je opisano u politici „Nekretnine i oprema”.
Kao praktično rješenje, MSFI 16 najmoprimcu dozvoljava neodvajanje komponenti koje se ne odnose na najam te
obračunavanje komponenti koje se odnose na najam i komponenti koje se ne odnose na najam kao jedinstvenu
komponentu. Grupa nije upotrijebila to praktično rješenje. Za ugovor koji sadržava komponentu koja se odnosi na najam
te jednu ili više dodatnih komponenti koje se ne odnose na najam, Grupa je dužna naknadu u okviru ugovora
raspodijeliti na svaku komponentu koja se odnosi na najam na temelju relativne samostalne cijene te komponente i
ukupne samostalne cijene komponenti koje se ne odnose na najam.
(a) Grupa kao najmodavac
Grupa sklapa ugovore o najmu kao najmodavac s obzirom na svoja određena ulaganja u nekretnine. Grupa iznajmljuje
poslovne prostore.
Najmovi u kojima je Grupa najmodavac klasificiraju se kao financijski ili poslovni najmovi. Najam se klasificira kao
financijski najam ako se njime na najmoprimca prenose gotovo svi rizici i koristi povezani s vlasništvom nad odnosnom
imovinom. Svi drugi najmovi klasificiraju kao poslovni najmovi.
Prihodi od najamnina temeljem poslovnog najma priznaju se pravocrtno tijekom razdoblja predmetnog najma. Početni
izravni troškovi nastali u fazi pregovaranja i ugovaranja uvjeta poslovnog najma pripisuju se knjigovodstvenom iznosu
predmeta najma i priznaju pravocrtno tijekom razdoblja najma.
Kada ugovor obuhvaća komponente koje se odnose na najam i komponente koje se ne odnose na najam, Grupa
primjenjuje MSFI 15 za raspodjelu naknade u skladu s ugovorom za svaku komponentu.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 84
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.8. Strane valute
Prilikom sastavljanja konsolidiranih financijskih izvještaja, transakcije u valutama koje nisu funkcijska valuta subjekta,
tj. u stranim valutama evidentirane su primjenom valutnih tečajeva na snazi na datum transakcije. Monetarne stavke u
stranim valutama se na kraju svakog izvještajnog razdoblja ponovno preračunavaju po tečaju važećem na kraju toga
razdoblja. Nemonetarne stavke iskazane po fer vrijednosti koje su nominirane u stranim valutama ponovno se
preračunavaju po tečaju važećem na datum utvrđivanja njihove fer vrijednosti. Nemonetarne stavke u stranoj valuti
koje se vode po povijesnom trošku ne preračunavaju se ponovno.
Prilikom sastavljanja financijskih izvještaja pojedinih subjekata unutar Grupe, transakcije u valutama koje nisu
funkcijska valuta subjekta, tj. u stranim valutama evidentirane su primjenom valutnih tečajeva na snazi na datum
transakcije. Monetarna imovina i obveze u stranim valutama se na kraju svakog izvještajnog razdoblja ponovno
preračunavaju po tečaju važećem na kraju toga razdoblja. Nemonetarne stavke iskazane po fer vrijednosti koje su
nominirane u stranim valutama ponovno se preračunavaju po tečaju važećem na datum utvrđivanja njihove fer
vrijednosti. Nemonetarne stavke u stranoj valuti koje se vode po povijesnom trošku se ne preračunavaju ponovno.
Tečajne razlike uključuju se u dobit i gubitak razdoblja u kojem nastaju, izuzev:
tečajnih razlika po primljenim zajmovima i posudbama u stranoj valuti koji se odnose na imovinu u izgradnji
namijenjenu budućoj proizvodnji, koje se uključuju u nabavnu vrijednost te imovine ako se promatraju kao
usklađenje troškova kamata na obveze po tim zajmovima i posudbama i
tečajnih razlika s naslova monetarnih potraživanja ili obveza iz odnosa s inozemnim dijelovima poslovanja čija
namira nije planirana ni izgledna u bliskoj budućnosti, te koje stoga sačinjavaju dio neto ulaganja u inozemno
poslovanje, koje se prvo priznaju u sklopu ostale sveobuhvatne dobiti i prilikom prodaje cijelog ili dijela neto
ulaganja prenose s glavnice u dobit i gubitak.
U ovim konsolidiranim financijskim izvještajima imovina i obveze inozemnih dijelova poslovanja Grupe preračunati su
primjenom valutnih tečajeva važećih na kraju izvještajnog razdoblja. Prihodi i rashodi preračunavaju se primjenom
prosječnog valutnog tečaja za izvještajno razdoblje, osim kod značajnih fluktuacija valutnih tečajeva, i u tom se slučaju
upotrebljavaju valutni tečajevi važeći na datum transakcije. Eventualne tečajne razlike iskazuju se u sklopu ostale
sveobuhvatne dobiti i akumuliraju u pričuvi iz preračuna stranih valuta (te pripisuju nekontrolirajućim udjelima ako
postoje).
Prilikom prodaje inozemnog poslovanja, tj. prodaje cijelog udjela Grupe u inozemnom poslovanju kojom Grupa gubi
kontrolu nad ovisnim Grupam u čijem je sastavu inozemno poslovanje ili kod djelomične prodaje udjela u zajedničkom
poslu ili pridruženom Grupi u čijem je sastavu inozemno poslovanje i zadržani udjel u tom inozemnom poslovanju
postaje financijskom imovinom, sve tečajne razlike akumulirane u pričuvi iz preračuna stranih valuta s naslova
inozemnog poslovanja pripisive vlasnicima Grupe prenose se u dobit i gubitak.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 85
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.8. Strane valute (nastavak)
U slučajevima kada se članica grupe klasificira kao hiperinflacijsko gospodarstvo, primjenjuje se indeksakcija sukladno
MRS-u 29. U 2022. godini, Republika Turska ispunila je uvjete MRS-a 29 za navedenu klasifikaciju, te su odgovarajući
indeksi primijenjeni na 2022. godinu.
Metodologija koja se koristi tijekom indeksacije je kako slijedi:
Od datuma bilance sve stavke osim onih s prikazanom trenutnom kupovnom moći indeksiraju se korištenjem
odgovarajućih općih koeficijenata indeksa cijena;
Monetarna imovina i obveze u financijskim izvještajima ne indeksiraju se jer su na datum bilance prikazane s
tekućom kupovnom moći. Novčane stavke su novac i te stavke koje se plaćaju ili naplaćuju u novcu;
Nenovčana imovina i obveze u financijskim izvještajima prepravljaju se odražavanjem promjena indeksa opće
cijene na troškove nabave i akumulirane iznose amortizacije tijekom razdoblja od datuma kupnje ili početnog
priznavanja do datuma bilance. Stoga se materijalna i nematerijalna imovina, društva kćeri i slična imovina
indeksiraju preko njihovih kupovnih vrijednosti kako ne bi premašili njihove tržišne vrijednosti. Iznosi uključeni
u vlasnički kapital dioničara prepravljeni su kao rezultat primjene općih indeksa cijena u razdobljima kada su
se ti iznosi dogodili unutar Društva;
Sve stavke u računu dobiti i gubitka indeksiraju se s koeficijentima izračunatim u razdobljima u kojima su
nastali i
Dobitak ili gubitak na neto monetarnoj poziciji kao rezultat opće inflacije je razlika u prilagodbama nenovčane
imovine, vlasničkog kapitala i računa dobiti ili gubitka. Taj dobitak ili gubitak izračunat na neto monetarnoj
poziciji uključen je u neto dobit / (gubitak) za razdoblje.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 86
4. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.8. Strane valute (nastavak)
Nadalje, kod djelomične prodaje ovisnog Grupe u čijem sastavu je inozemno poslovanje kojom Grupa ne gubi kontrolu
nad ovisnim društvom, dio kumulativnih tečajnih razlikama ponovno se pripisuje nekontrolirajućim udjelima razmjerno
prodanom dijelu i ne uračunava u dobit ili gubitak. Kod svih drugih djelomičnih prodaja, tj. djelomične prodaje
pridruženih subjekata kod koje Grupa ne gubi značajan utjecaj, dio kumulativnih tečajnih razlika prenosi se u dobit ili
gubitak razmjerno prodanom dijelu.
Usklađenje goodwilla i usklađenja po fer vrijednosti zbog stjecanja inozemnog poslovanja obračunavaju se kao imovina
i obveze inozemnog poslovanja i preračunavaju po zaključnom tečaju. Pri tom nastale tečajne razlike iskazuju se u
ostaloj sveobuhvatnoj dobiti.
Korišteni tečaj za preračunavanje pozicija konsolidiranog izvještaja o financijskom položaju iskazanih u stranim
valutama na datum izvještavanja iznosi:
3.9. Državne potpore
Državne potpore ne priznaju se sve dok ispunjenje uvjeta za dobivanje državne potpore i primitak potpore ne postanu
realno izvjesni.
Državne potpore priznaju se u dobit ili gubitak sustavno kroz razdoblje u kojem Grupa troškove koji trebaju biti pokriveni
potporom priznaje kao rashod. Konkretno, državne potpore kod kojih je osnovni uvjet da Grupa nabavi, izgradi ili na
neki drugi način stekne dugotrajnu imovinu (uključujući nekretnine i opremu) iskazuju se u izvještaju o financijskom
položaju kao prihodi budućih razdoblja i prenose u dobit ili gubitak sustavno i racionalno tijekom korisnog vijeka
predmetne imovine.
Potraživanja temeljem državnih potpora s naslova nadoknade već nastalih troškova ili gubitaka ili radi pružanja
trenutačne financijske potpore Grupi bez budućih povezanih troškova priznaju se u dobit i gubitak razdoblja u kojem
nastane potraživanje po njima.
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
1 EUR
7,5345 HRK
7,5172 HRK
1 BAM
3,8523 HRK
3,8435 HRK
1 RSD
0,0654 HRK
0,0637 HRK
1 TRY
0,3772 HRK
0,5059 HRK
1 USD
7,0640 HRK
6,6436 HRK
1 GBP
8,4950 HRK
8,9586 HRK
1 RON
1,5550 HRK
1,5149 HRK
1 HUF
0,0188 HRK
0,0203 HRK
1 GEL
2,6963 HRK
- HRK
1 CHF
7,6516 HRK
- HRK
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 87
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.10. Troškovi mirovinskih naknada i otpremnina
Uplate u plan definiranih mirovinskih naknada priznaju se kao rashod kad su zaposlenici odradili posao temeljem kojeg
su stekli pravo na doprinose. Uplate u državni mirovinski fond obračunavaju se kao uplate u planove definiranih
doprinosa u kojima su Grupine obveze u okviru planova istovjetne onima iz definiranih mirovinskih naknada.
3.11. Kratkoročna i druga dugoročna primanja zaposlenih
Za primanja koja zaposlenici akumuliraju na osnovi plaća, godišnjih odmora i bolovanja priznaje se kao obveza u
razdoblju pružanja predmetne usluge u visini nediskontiranog očekivanog iznosa naknade koji će trebati isplatiti u
zamjenu za navedenu uslugu.
Obveze koje se odnose na kratkoročna primanja mjere se u nediskontiranom očekivanom iznosu naknade koju će
trebati isplatiti u zamjenu za navedenu uslugu.
3.12. Oporezivanje
Rashod temeljem poreza na dobit je zbroj tekuće porezne obveze i odgođenih poreza.
Tekući porez
Tekuća porezna obveza temelji se na oporezivoj dobiti tekuće godine. Oporeziva dobit razlikuje se od neto dobiti
iskazane u dobiti i gubitku jer ne uključuje stavke prihoda i rashoda koje su oporezive ili odbitne u drugim godinama
kao ni stavke koje nikada nisu oporezive ni odbitne. Tekuća porezna obveza Grupe izračunava se primjenom poreznih
stopa koje su na kraju izvještajnog razdoblja na snazi odnosno uskoro na snazi.
Rezerviranje se priznaje za pitanja za koja je izračun poreza nesiguran, ali je vrlo vjerojatno da će doći do odljeva
sredstava poreznom tijelu. Rezerviranja se mjere prema najboljoj mogućoj procjeni iznosa koji se ekuje biti plaćen.
Procjena se temelji na prosudbi poreznih stručnjaka unutar Društva u skladu s prethodnim iskustvom u takvim
aktivnostima te u određenim slučajevima na temelju poreznih savjeta neovisnih stručnjaka.
Odgođeni porez
Odgođeni porez priznaje se temeljem razlike između knjigovodstvene vrijednosti imovine i obveza u financijskim
izvještajima i pripadajuće porezne osnovice koja se koristi za izračunavanje oporezive dobiti, a obračunava se metodom
bilančne obveze. Odgođene porezne obveze u pravilu se iskazuju po svim privremenim oporezivim razlikama, a
odgođena porezna imovina priznaje se do visine vjerojatno raspoloživog iznosa oporezive dobiti koji će omogućiti
korištenje porezne olakšice povezane s odbitnim privremenim razlikama. Odgođene porezne obveze i odgođena
porezna imovina se ne priznaju ako privremena razlika proizlazi iz početnog priznavanja ostale imovine i ostalih obveza
(osim u slučaju poslovnog spajanja) u transakciji koja ne utječe ni na oporezivu niti na računovodstvenu dobit.
Odgođena porezna obveza ne priznaje se ni po osnovi privremenih razlika kod prvog priznavanja goodwilla.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 88
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.12. Oporezivanje (nastavak)
Odgođene porezne obveze se priznaju i temeljem oporezivih privremenih razlika koje proizlaze iz ulaganja u ovisna i
pridružena društva, izuzev u slučaju kad je Grupa u mogućnosti utjecati na poništenje privremene razlike i kad je
vjerojatno da se privremena razlika neće poništiti u doglednoj budućnosti. Odgođena porezna imovina koja proizlazi iz
odbitnih privremenih razlika povezanih s ulaganjima i udjelima ove vrste obračunava se i iskazuje se samo do visine
vjerojatno raspoloživog iznosa oporezive dobiti koji će omogućiti korištenje olakšice na osnovi odbitnih privremenih
razlika i ako se njihovo poništenje očekuje u doglednoj budućnosti.
Knjigovodstvena vrijednost odgođene porezne imovine provjerava se na svaki izvještajni datum i umanjuje u mjeri u
kojoj više nije vjerojatno postojanje dostatne oporezive dobiti koja bi omogućila realizaciju cijelog ili dijela porezne
imovine.
Odgođeni porez obračunava se prema poreznim stopama za koje se očekuje da će biti u primjeni u razdoblju u kojem
će doći do podmirenja obveze, odnosno realizacije imovine na temelju poreznih stopa i poreznih zakona koji su na
kraju izvještajnog razdoblja na snazi ili u postupku donošenja.
3.13. Nekretnine, postrojenja i oprema
Građevinski objekti i zemljišta koji se upotrebljavaju u isporuci dobara odnosno usluga ili za administrativne svrhe
iskazani su u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju po trošku nabavne vrijednosti, umanjenu za
akumuliranu amortizaciju i akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti. Amortizacija dugotrajne materijalne imovine
u pripremi, koja se obračunava na istoj osnovi kao i za ostale nekretnine, započinje kad je sredstvo spremno za
namjeravanu uporabu. Zemljište u vlasništvu se ne amortizira. Oprema se iskazuje po trošku umanjenom za
akumuliranu amortizaciju i gubitke od umanjenja vrijednosti.
Amortizacija se obračunava na način da se nabavna vrijednost (trošak) odnosno procijenjena vrijednost imovine, osim
zemljišta u vlasništvu i dugotrajne materijalne imovine u pripremi, otpisuje tijekom procijenjenog vijeka uporabe
primjenom pravocrtne metode, na sljedećim osnovama:
Procijenjeni vijek uporabe, ostatak vrijednosti i metoda amortizacije preispituju se na kraju svakog izvještajnog
razdoblja, pri čemu se učinci eventualnih promjena procjena obračunavaju prospektivno.
Građevinski objekti i oprema prestaju se obračunavati i iskazivati prilikom prodaje ili kada se od nastavka njihove
uporabe više ne očekuju buduće ekonomske koristi. Dobit odnosno gubitak od prodaje ili rashodovanja stavke utvrđuje
se kao razlika između priljeva ostvarenih prodajom i knjigovodstvene vrijednosti predmetnog sredstva koja se priznaje
u dobit ili gubitak.
Zgrade
5 % godišnje
Oprema
15-25 % godišnje
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 89
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.14. Odvojeno stečena nematerijalna imovina
Odvojeno stečena nematerijalna imovina određenog vijeka uporabe iskazuje se po trošku nabave umanjenom za
ispravak vrijednosti i akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti. Amortizacija se obračunava pravocrtnom metodom
tijekom procijenjenog vijeka uporabe navedenog u bilješci 16. Procijenjeni vijek uporabe i metoda amortizacije
preispituju se na kraju svakog izvještajnog razdoblja, te se učinci eventualnih promjena procjena obračunavaju
prospektivno.
Amortizacija se obračunava na način da se nabavna vrijednost (trošak) odnosno procijenjena vrijednost imovine,
otpisuje tijekom procijenjenog vijeka uporabe primjenom pravocrtne metode, na sljedećim osnovama:
Procijenjeni vijek uporabe, ostatak vrijednosti i metoda amortizacije preispituju se na kraju svakog izvještajnog
razdoblja, pri čemu se učinci eventualnih promjena procjena obračunavaju prospektivno. Odvojeno stečena
nematerijalna imovina sastoji se od Software i ostala prava te Nematerijalne imovine u pripremi.
3.15. Interno stvorena nematerijalna imovina
Izdaci nastali aktivnostima istraživanja priznaju se kao rashod u razdoblju u kojem su nastali.
Interno stvoreno nematerijalno sredstvo koje je nastalo razvojem (ili u razvojnoj fazi internog projekta) priznaje se ako
i samo ako je moguće dokazati sve u nastavku navedene uvjete:
tehničku izvedivost dovršenja nematerijalne imovine kako bi bilo raspoloživo za uporabu ili prodaju;
namjeru dovršenja nematerijalne imovine I njezine uporabe ili prodaje;
mogućnost uporabe ili prodaje nematerijalne imovine;
način na koji će materijalna imovina stvarati buduće vjerojatne ekonomske koristi;
dostupnost odgovarajućih tehničkih, financijskih i drugih resursa za okončanje razvoja te korištenje ili prodaju
nematerijalne imovine i
mogućnost pouzdanog mjerenja izdataka koji se mogu povezati s razvojem nematerijalnog sredstva.
Iznos koji se početno priznaje kod interno stvorene nematerijalne imovine jest zbroj izdataka nastalih od datuma na
koji je imovina prvi put udovoljila prethodno navedenim kriterijima priznavanja. Ako interno stvorenu nematerijalnu
imovinu nije moguće priznati, izdaci povezani s razvojem uključuju se u dobit i gubitak razdoblja u kojem su nastali.
Nakon prvog priznavanja, interno stvorena nematerijalna imovina iskazuje se po trošku umanjenom za ispravak
vrijednosti i akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti po istoj osnovi kao i odvojeno stečena nematerijalna imovina.
Interno stvorena nematerijalna imovina se u trenutku aktivacije prodaje trećim stranama
Licence, softver i ostala nematerijalna imovina
25 % godišnje
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 90
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.15. Interno stvorena nematerijalna imovina (nastavak)
Interno stvorena nematerijalna imovina se sastoji od Razvoja softvera i Nematerijalne imovine u pripremi.
Nematerijalna imovina stečena poslovnim spajanjem i priznata odvojeno od goodwilla početno se iskazuje po fer
vrijednosti na datum stjecanja (koja se smatra nabavnom vrijednošću, tj. troškom nabave imovine). Nakon prvog
priznavanja, interno stvorena nematerijalna imovina iskazuje se po trošku nabave umanjenom za ispravak vrijednosti i
akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti po istoj osnovi kao i odvojeno stečena nematerijalna imovina
3.16. Prestanak priznavanja nematerijalne imovine
Nematerijalna imovina prestaje se priznavati otuđenjem ili kad se od njegove uporabe ili prodaje ne očekuju buduće
ekonomske koristi. Svaka dobit odnosno svaki gubitak nastao prestankom priznavanja stavke nematerijalne imovine,
koja se utvrđuje kao razlika između neto priljeva ostvarenih prodajom i neto knjigovodstvene vrijednosti te stavke,
uključuje se u dobit i gubitak razdoblja u kojem se stavka prestala priznavati.
3.17. Umanjenje vrijednosti građevinskih objekata i opreme te nematerijalne imovine osim goodwilla
Na kraju svakog izvještajnog razdoblja, Grupa provjerava knjigovodstvene vrijednosti svojih nekretnina i opreme te
nematerijalne imovine kako bi utvrdila postoje li naznake o gubicima uslijed umanjenja vrijednosti. Ako takve naznake
postoje, procjenjuje se nadoknadivi iznos imovine kako bi se odredili eventualni gubici nastali zbog umanjenja. Ako
imovina ne stvara novčane tokove neovisne od druge imovine, Grupa procjenjuje nadoknadivi iznos jedinice koja stvara
novac kojoj ta imovina pripada. Ako je moguće odrediti realnu i dosljednu osnovu za raspoređivanje, imovina društava
se također raspoređuje na pojedinačne jedinice koje stvaraju novac ili, ako to nije moguće, na najmanju skupinu jedinica
koje stvaraju novac za koju je moguće odrediti realnu i konzistentnu osnovu raspoređivanja.
Nematerijalna imovina s neodređenim vijekom uporabe podvrgava se provjeri umanjenja vrijednosti na godišnjoj osnovi
i kada na kraju izvještajnog razdoblja postoji naznaka o mogućem umanjenju.
Nadoknadivi iznos je fer vrijednost umanjena za troškove prodaje ili vrijednost imovine u uporabi, ovisno o tome koja
je viša. Za potrebe procjene vrijednosti u uporabi, procijenjeni budući novčani tokovi svode se na sadašnju vrijednost
primjenom diskontne stope prije oporezivanja koja odražava tekuću tržišnu procjenu vremenske vrijednosti novca i
rizike specifične za sredstvo za koje procjene budućih novčanih tokova nisu bile usklađene.
Ako je nadoknadivi iznos neke imovine (ili jedinice koja stvara novac) procijenjen na iznos niži od knjigovodstvene
vrijednosti, knjigovodstvena vrijednost te imovine (jedinice koja stvara novac) umanjuje se do nadoknadivog iznosa.
Gubici od umanjenja vrijednosti priznaju se odmah u dobiti i gubitku, osim ako je relevantna imovina iskazana u
revaloriziranom iznosu, a u tom se slučaju gubitak od umanjenja iskazuje kao smanjenje vrijednosti proizašlo iz
revalorizacije i ako je gubitak od umanjenja vrijednosti veći od povezanog viška revaloriziranog iznosa, gubici zbog
umanjenja vrijednosti viška iskazuju se u dobiti i gubitku.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 91
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.17. Umanjenje vrijednosti građevinskih objekata i opreme te nematerijalne imovine osim
goodwilla (nastavak)
Kod kasnijeg poništenja gubitka od umanjenja vrijednosti, knjigovodstvena vrijednost sredstva (jedinice koja stvara
novac) povećava se do njegovog revidiranog procijenjenog nadoknadivog iznosa na način da uvećana knjigovodstvena
vrijednost ne prelazi knjigovodstvenu vrijednost koja bi bila utvrđena da u prethodnim godinama po tom sredstvu
(jedinici koja stvara novac) nisu bili priznati gubici od umanjenja. Poništenje gubitka od umanjenja vrijednosti priznaje
se odmah u dobiti i gubitku ako se njime eliminira gubitak od umanjenja vrijednosti koji je za imovinu iskazan u
prethodnim godinama. Sva povećanja viška tog iznosa smatraju se povećanjem uslijed revalorizacije.
3.18. Financijski instrumenti
Financijska imovina
Klasifikacija i naknadno mjerenje
Grupa klasificira svoju financijsku imovinu u financijsku imovinu koja se vrednuje po amortiziranom trošku.
Zahtjevi klasifikacije za dužničke i vlasničke instrumente su opisani u nastavku.
Dužnički instrumenti su oni koji udovoljavaju definiciji financijske obveze iz perspektive izdavatelja, kao npr. krediti.
Klasifikacija i naknadno mjerenje dužničkih instrumenata ovisi o:
(i) poslovnom modelu Grupe za upravljanje imovinom te
(ii) karakteristikama novčanih tijekova imovine.
Temeljeno na ovim čimbenicima, osim ako nije odabrana FV RDG opcija, Grupa klasificira svoje dužničke instrumente
u slijedeću kategoriju mjerenja:
Amortizirani trošak: Imovina se mjeri po amortiziranom trošku kad se drži radi prikupljanja ugovornih novčanih
tijekova, ti novčani tijekovi predstavljaju isključivo plaćanja glavnice i kamata („SPPI“) te kad imovina nije
klasificirana u FV RDG. Bruto knjigovodstveni iznos ove imovine umanjuje se iznosom ispravka vrijednosti za
očekivane kreditne gubitke. Kamatni prihod ove financijske imovine iskazan je u „Prihodima od kamata“,
priznat je metodom efektivne kamatne stope.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 92
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.18. Financijski instrumenti (nastavak)
Poslovni model: poslovni model odražava način na koji Grupa upravlja imovinom s ciljem ostvarivanja novčanih
tijekova. Određuje se da li je cilj Grupa isključivo naplata ugovornih novčanih tijekova imovine ili je cilj i naplata
ugovornih novčanih tijekova i novčani tijekovi prodajom imovine. Ako nijedno od ovog nije primjenjivo (npr. financijska
imovina koja se drži s namjerom trgovanja), financijska imovina je klasificirana u „ostale“ poslovne modele i mjerena je
po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak. Čimbenici koje Grupa razmatra pri utvrđenju poslovnog modela za grupu
financijske imovine uključuju prethodna iskustva (na koji način su ranije prikupljani novčani tijekovi za takve grupe
imovine), način na koji se procjenjuje učinak ove imovine i kako se izvještava ključnom upravljačkom osoblju, način na
koji su procijenjeni rizici i kako im se upravlja te način utvrđivanja naknade upravljačkom osoblju.
SPPI: (eng. „solely payments of principal and interest – SPPI“). Kad je poslovni model „držanje radi naplate“ ili „držanje
radi naplate i prodaja“, Grupa procjenjuje da li novčani tijekovi financijskog instrumenta predstavljaju isključivo plaćanja
glavnice i kamata - „SPPI“ test. Pri ovoj procjeni, Grupa razmatra da li su ugovorni novčani tijekovi usklađeni s
aranžmanom osnovne posudbe, tj. da li kamata uključuje samo naknadu za vremensku vrijednost novca, kreditni rizik,
ostale jednostavne rizike posudbe i odgovarajuću maržu profita. Kad ugovorni uvjeti uvode rizik ili volatilnost koji nisu
u skladu s aranžmanom osnovne posudbe, financijska imovina se klasificira i mjeri po fer vrijednosti kroz dobit ili
gubitak. Financijska imovina se razmatra u svojoj cijelosti pri utvrđivanju da li novčani tijekovi predstavljaju isključivo
plaćanja glavnice i kamata.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 93
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.18. Financijski instrumenti (nastavak)
Financijska imovina (nastavak)
Priznavanje i prestanak priznavanja
Priznavanje financijske imovine
Financijska imovina se početno priznaje po fer vrijednosti uvećanoj za transakcijske troškove za svu financijsku imovinu
koje se ne iskazuju po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak. Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak
početno se priznaje po fer vrijednosti, a transakcijski troškovi odmah terete dobit ili gubitak.
Mjerenje amortiziranog troška
Amortizirani trošak financijske imovine jest iznos po kojem se financijska imovina početno priznaje, umanjen za iznose
otplate glavnice, uvećan ili umanjen za kumulativnu amortizaciju primjenom metode efektivne kamatne stope na
eventualnu razliku između početno priznatog iznosa i iznosa u trenutku dospijeća, umanjeno za iznos eventualnog
umanjenja vrijednosti.
Umanjenje vrijednosti
Grupa procjenjuje očekivane kreditne gubitke za svoje dužničke instrumente mjerene po amortiziranom trošku. Grupa
priznaje umanjenje vrijednosti za te gubitke na svaki izvještajni datum. Mjerenje očekivanih kreditnih gubitaka odražava:
nepristran iznos temeljen na vjerojatnosti, utvrđen procjenom raspona mogućih ishoda;
vremensku vrijednost novca i
razumne i odgovarajuće informacije o prošlim događajima, dostupne za izvještajni datum bez značajnog
dodatnog troška ili napora te trenutne ekonomske uvjete kao i projekcije budućih ekonomskih uvjeta.
Mjerenje očekivanih kreditnih gubitaka je funkcija vjerojatnosti nastanka statusa neispunjenja obveza (eng. Probability
of Default, PD), gubitka u slučaju nastanka statusa neispunjenja obveza (eng. Loss Given Default, LGD), tj. veličine
gubitka ako dođe do neispunjenja) i izloženosti u trenutku nastanka statusa neispunjenja obveza (eng. Exposure at
Default, EAD). Procjena vjerojatnosti neispunjavanja obveza i gubitka zbog neispunjavanja obveza temelji se na
povijesnim podacima te informacijama navedenim u prethodnim odlomcima. Što se tiče izloženosti u trenutku nastanka
statusa neispunjenja obveza, za financijsku imovinu ona predstavlja bruto knjigovodstvenu vrijednost imovine na datum
izvještavanja.
Za procjenu PD i LGD parametara, Grupa se oslanja na publikacije vanjskih investicijskih rejting agencija te
Za financijsku imovinu, očekivani kreditni gubitak se procjenjuje kao razlika između svih ugovornih novčanih
tijekova koji dospijevaju u skladu s ugovorom i svih očekivanih novčanih tijekova, diskontirana po originalnoj
efektivnoj kamatnoj stopi. Grupa priznaje dobit ili gubitak od umanjenja u dobiti ili gubitku za sve financijske
instrumente s odgovarajućim usklađenjem knjigovodstvenog iznosa kroz dobit ili gubitak za očekivane
kreditne gubitke.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 94
3. SAŽETAK RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA (NASTAVAK)
3.18. Financijski instrumenti (nastavak)
Financijske obveze
Klasifikacija i naknadno mjerenje
Financijske obveze klasificiraju se i naknadno se mjere po amortiziranom trošku.
Priznavanje i prestanak priznavanja
Priznavanje financijskih obveza
Zajmove i potraživanja te ostale financijske obveze Grupe početno priznaje na datum nastanka, tj. kada su instrumenti
plasirani komitentima odnosno primljeni od zajmodavaca.
Financijske obveze se početno priznaju po fer vrijednosti uvećanoj za transakcijske troškove za sve financijske obveze
koje se ne iskazuju po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak. Financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak
početno se priznaju po fer vrijednosti, a transakcijski troškovi odmah terete dobit ili gubitak.
Prestanak priznavanja financijskih obveza
Grupa prestaje priznavati financijske obveze u trenutku kada ugovorne obveze budu ispunjene, otkazane ili isteknu.
Ukoliko se uvjeti financijske obveze značajno promijene, Grupa će prestati priznavati obvezu i istovremeno priznati
novu financijsku obvezu s novim uvjetima.
Realizirani dobici i gubici od prodaje financijskih instrumenata računaju se metodom prosječnog ponderiranog troška.
Mjerenje amortiziranog troška
Amortizirani trošak financijske obveze jest iznos po kojem se financijska obveza početno priznaje, umanjen za iznose
otplate glavnice, uvećan ili umanjen za kumulativnu amortizaciju primjenom metode efektivne kamatne stope na
eventualnu razliku između početno priznatog iznosa i iznosa u trenutku dospijeća.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 95
4. KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I KLJUČNI IZVOR NEIZVJESNOSTI PROCJENA
Kod primjene računovodstvenih politika Grupe, koje su opisane u Bilješci 3., Uprava treba davati prosudbe, procjene i
izvoditi pretpostavke o knjigovodstvenim iznosima imovine i obveza koje nisu vidljive iz drugih izvora. Procjene i s njima
povezane pretpostavke se temelje na iskustvu u proteklim razdobljima i drugim relevantnim čimbenicima. Stvarni
rezultati se mogu razlikovati od procjena. Procjene i pretpostavke na temelju kojih su procjene izvedene se kontinuirano
preispituju. Izmjene računovodstvenih procjena se priznaju u razdoblju revidiranja procjene ako izmjena utječe samo
na to razdoblje ili u razdoblju revidiranja procjene i u budućim razdobljima ako izmjena utječe i na tekuće i na buduća
razdoblja. Procjene su korištene, ali ne i ograničene na razdoblja amortizacije i ostatke vrijednosti nekretnina,
postrojenja i opreme i nematerijalne imovine, ispravke vrijednosti zaliha i umanjenja vrijednosti potraživanja i
rezerviranja za sudske sporove. Slijedi opis ključnih prosudbi Uprave, u procesu primjene računovodstvenih politika
Grupe koje su najznačajnije utjecale na iznose priznate u konsolidiranim financijskim izvještajima.
Umanjenje vrijednosti goodwill-a
Jedinica koja stvara novac na koju je goodwill raspoređen podvrgava se provjeri umanjenja vrijednosti jednom godišnje
ili češće ako postoji naznaka o mogućem umanjenju njene vrijednosti. Ako je nadoknadivi iznos jedinice koja stvara
novac niži od njenog knjigovodstvenog iznosa, gubitak nastao umanjenjem prvo se raspoređuje tako da se umanji
knjigovodstveni iznos goodwill-a raspoređenog na jedinicu i zatim razmjerno na drugu imovinu jedinice koja stvara
novac na osnovi knjigovodstvenog iznosa svakog sredstva u jedinici koja stvara novac. Svaka dobit i svaki gubitak
uslijed svođenja na fer vrijednost iskazuju se izravno u dobit i gubitak. Jednom priznati gubitak od umanjenja vrijednosti
goodwill-a ne poništava se u idućim razdobljima.
Grupa testira umanjenje goodwill-a na razini najniže jedinice koja generira novac. Grupa je definirala svako pojedino
ovisno društvo kao najnižu jedinicu koja generira novac, uvažavajući činjenicu raznovrsnosti izvora prihoda te poslovne
modele pojedinog ovisnog društva te za potrebe testiranja umanjenja goodwill-a koristilo dohodovnu metodu, koja se
bazirala na diskontiranim novčanim tokovima.
Metodologija izračuna diskontiranih novčanih tokova se sastojala od procjene budućih novčanih tijekova za razdoblje
od 5 godina, diskontiranjem navedenih novčanih tokova, primjenom diskontne stope koja odražava rizik novčanih
tokova te vremenske vrijednosti novca, procjene rezidualne vrijednosti te terminalne vrijednosti.
Grupa podvrgava goodwill provjeri umanjenja vrijednosti svake godine ili češće ako postoje naznake umanjenja
vrijednosti goodwill-a.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 96
4. KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I KLJUČNI IZVOR NEIZVJESNOSTI PROCJENA (NASTAVAK)
Umanjenje vrijednosti goodwill-a (nastavak)
Analiza osjetljivosti
Grupa je provela analizu osjetljivosti testova umanjenja vrijednosti na promjene u ključnim pretpostavkama
upotrijebljenim za određivanje nadoknadivog iznosa za svaku grupu jedinica koje stvaraju novac na koju je raspodijeljen
goodwill. Nadoknadiva vrijednost jedinice stvaranja novca određena je izračunima vrijednosti u uporabi ili fer vrijednosti
koji su bazirani na projekcijama novčanog toka temeljenim na financijskim planovima koje je odobrila Uprava i koji
pokrivaju petogodišnje razdoblje. Testom na umanjenje, utvrđeno je da ne postoji indikacija umanjenja goodwill-a.
Sukladno izračunu Društva, prosječni ponderirani trošak kapitala (dužničkog i vlasničkog), (eng. WACC) iznosi od 14%
(2021: 12%). Ključne pretpostavke uključuju planirani rast prihoda od prodaje u visini od 10-16% do 2028. godine, što
predstavlja i procijenjeni rast tržišta na globalnoj razini.
Umanjenje potraživanja od kupaca
Potraživanja od kupaca procjenjuju se na svaki datum izvještavanja te im se vrijednost umanjuje sukladno procjeni
vjerojatnosti naplate iskazanog iznosa. Svaki kupac se zasebno razmatra na temelju očekivanog datuma naplate
potražnog iznosa i procijenjene vjerojatnosti naplate dospjelih iznosa. Uprava smatra da su potraživanja od kupaca
iskazana sukladno njihovom nadoknadivom iznosu na datum izvještavanja.
Korisni vijek trajanja nekretnina, postrojenja i oprema
Grupa pregledava procijenjeni vijek trajanja nekretnina, postrojenja i opreme i nematerijalne imovine na kraju svakog
godišnjeg izvještajnog perioda. Nekretnine, postrojenja i oprema su iskazani po trošku nabave umanjenom za
akumulirani ispravak vrijednosti.
Umanjenje nematerijalne imovine s neograničenim vijekom trajanja
Nematerijalna imovina s neograničenim vijekom trajanja odnosi se na trgovačko ime i nastala je u alokaciji kupovne
cijene stečenih ovisnih društava. Testiranje navedene imovine na umanjenje provodi se u sklopu godišnjeg testiranja
vrijednosti goodwilla.
Porez na dobit
Grupa obračunava poreznu obvezu u skladu s poreznim zakonodavstvom svake pojedine zemlje u kojoj posluje
Društvo i njegova ovisna društva. Porezne prijave podložne su kontroli od strane poreznih vlasti koje imaju pravo
provoditi naknadne kontrole poreznih obveznika. Postoje različite moguće interpretacije poreznih zakona, stoga se
iznosi u konsolidiranim financijskim izvještajima mogu mijenjati naknadno, ovisno o odluci poreznih vlasti.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 97
4. KLJUČNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I KLJUČNI IZVOR NEIZVJESNOSTI PROCJENA (NASTAVAK)
Rezerviranja
Rezerviranje se priznaje kada Grupa ima postojeću obvezu kao rezultat prošlog događaja i ako postoji vjerojatnost da
će biti potreban odljev sredstava kako bi se obveza podmirila, a moguće je napraviti pouzdanu procjenu iznosa obveze.
Rezerviranja se razmatraju na svaki datum izvješća o financijskom položaju i prilagođavaju kako bi odražavala najbolju
trenutnu procjenu. U slučajevima kada je bitan učinak vremenske vrijednosti novca, iznos rezerviranja čini sadašnja
vrijednost izdataka. Rezerviranja za dugorna primanja zaposlenih izračunata su uz pretpostavku realne diskontne
stope od 1,82% (2021.: 4,81%) izračunate korištenjem 10,0% godišnje stope inflacije (2021.: 16,4%) i diskontne stope
od 12% (2021.: 22%). Rezerviranja se odnose na ovisno društvo CMC te su sukladna zakonskoj regulativi Turske.
Financijsko izvještavanje u hiperinflacijskim gospodarstvima
U slučajevima kada se članica grupe klasificira kao hiperinflacijsko gospodarstvo, primjenjuje se indeksakcija sukladno
MRS-u 29. U 2022. godini, Republika Turska ispunila je uvjete MRS-a 29 za navedenu klasifikaciju, te su odgovarajući
indeksi primjenjeni na 2022. godinu. Indeksi su određeni na razini Republike Turske.
Uprava Društva je uvažila tumačenja Odbora za standarde, sukladno kojima usporedni podaci za 2021. godinu u ovim
financijskim izvještaima nisu prepravljeni za utjecaj hiperinflacije.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 98
4.1. OPERATIVNI SEGMENTI
Osnova za segmentaciju
Grupa ima sljedećih četiri podjela koji su njezini segmenti izvještavanja. Te divizije nude različite proizvode i usluge, a
upravljaju se zasebno jer to zahtijevaju različite tehnologije i marketinške strategije:
Podaci koji se odnose na svaki segment koji se prijavljuje navode se u nastavku. Prihodi po segmentima koristi se za
mjerenje uspješnosti jer uprava vjeruje da je analiza tih podataka najviše relevantno za procjenu rezultata pojedinih
segmenata u odnosu na druge subjekte koji posluju u istoj industriji.
Operativi segment
Aktivnosti
Holding društva
Upravljačke djelatnosti nad ovisnim društvima u Grupi
Kontakt centri
Usluge eksternallizacije poslovnih procesa te pružanje
usluga kontaktnog centra
HR usluge
Usluge privremenog zapošljavanja, upravaljanja ljudskim
potencijalima, selekcijom te regrutiranjem
IT usluge
Razvoj programa upravljanja korisničnim centrom
Ostalo
Upravljanje nekretninama te preprodaja usluga iz
segmenta turističkog smještaja
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 99
4.1. OPERATIVNI SEGMENTI (NASTAVAK)
2022. godina
Holding
društva
Kontaktni
centri
HR
usluge
IT usluge
Ostalo
Eliminacije
Ukupno
Prihodi od prodaje
1.890
1.388.780
61.757
131.881
19.660
(259.607)
1.344.361
Ostali prihodi
4.027
18.665
184
9.751
3.601
(11.994)
24.234
Troškovi sirovina i materijala
(115)
(14.210)
(38)
(1.239)
(265)
104
(15.763)
Troškovi prodane robe
-
(36)
-
(28.658)
-
11.945
(16.749)
Troškovi usluga
(9.512)
(165.215)
(1.718)
(21.338)
(5.600)
100.181
(103.202)
Troškovi osoblja
(603)
(1.003.066)
(59.744)
(46.290)
(310)
144.447
(965.566)
Amortizacija
(781)
(131.230)
(244)
(17.904)
(756)
26.959
(123.956)
Ostali operativni troškovi
uključujući očekivane kreditne
gubitke
(3.866)
(48.377)
(618)
(16.664)
(5.430)
14.287
(60.668)
Financijski prihodi
834
81.803
15
(502)
(12)
(58.375)
23.763
Financijski rashodi
(5.874)
(37.412)
(5)
(1.729)
(826)
8.317
(37.529)
Porez na dobit
-
(19.760)
-
(450)
(1.058)
-
(21.268)
Dobit tekuće godine
(14.000)
69.942
(411)
6.858
9.004
(23.736)
47.657
2022. godina
Holding
društva
Kontaktni centri
HR usluge
IT usluge
Ostalo
Eliminacije
Ukupno
Dugotrajna imovina
383.665
894.538
431
86.842
137.277
(705.634)
797.119
Kratkotrajna imovina
459.548
739.723
11.750
121.112
27.408
(637.079)
722.462
Vlasnička glavnica
238.703
494.049
190
100.403
19.059
(444.709)
407.695
Dugoročne obveze
489.416
453.292
475
20.403
122.186
(389.628)
696.144
Kratkoročne obveze
95.094
689.021
11.516
85.038
23.440
(488.367)
415.742
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 100
4.1. OPERATIVNI SEGMENTI (NASTAVAK)
2021. godina
Holding
društva
Kontaktni
centri
HR usluge
IT usluge
Eliminacije
Ukupno
Prihodi od prodaje
-
787.423
64.549
126.913
(192.079)
786.806
Ostali prihodi
2.999
8.327
478
4.831
(8.992)
7.643
Troškovi sirovina i materijala
(68)
(5.655)
(39)
(1.710)
134
(7.338)
Troškovi prodane robe
-
(30)
-
(16.963)
5.555
(11.438)
Troškovi usluga
(4.973)
(128.489)
(1.482)
(21.584)
92.032
(64.496)
Troškovi osoblja
(707)
(520.321)
(62.378)
(41.148)
95.426
(529.128)
Amortizacija
(1.378)
(55.478)
(201)
(13.620)
10.422
(60.255)
Ostali operativni troškovi uključujući
očekivane kreditne gubitke
(1.658)
(22.127)
(615)
(15.969)
7.924
(32.445)
Financijski prihodi
17.524
12.035
46
158
(26.467)
3.296
Financijski rashodi
(1.336)
(24.220)
(9)
(723)
4.817
(21.471)
Porez na dobit
(46)
(4.668)
(21)
(1.460)
-
(6.195)
Dobit tekuće godine
10.357
46.797
328
18.725
(11.228)
64.979
2021. godina
Holding društva
Kontaktni centri
HR usluge
IT usluge
Eliminacije
Ukupno
Dugotrajna imovina
36.869
565.164
658
71.548
(315.568)
358.671
Kratkotrajna imovina
245.561
472.428
11.336
119.008
(295.349)
552.984
Vlasnička glavnica
227.361
420.103
2.489
98.558
(339.460)
409.051
Dugoročne obveze
14.674
246.960
2.319
22.454
(53.899)
232.508
Kratkoročne obveze
40.395
384.353
7.186
66.999
(228.837)
270.096
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 101
5. PRIHODI OD UGOVORA S KUPCIMA
2022.
2021.
Prihodi od kontaktnih centara
1.160.300
613.638
Prihodi od prodaje programskih rješenja
110.004
109.531
Prihodi od agencijskog zapošljavanja i sličnih usluga
61.181
63.630
Prihodi od preprodaje turističkih aranžmana
12.875
-
Prihodi od posredovanja u osiguranju
1
7
1.344.361
786.806
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 102
5. PRIHODI OD UGOVORA S KUPCIMA (NASTAVAK)
2022. godina
Holding
društva
Kontaktni
centri
HR usluge
IT usluge
Ostalo
Eliminacije
Ukupno
Prihodi od ugovora s kupcima
1.890
1.388.780
61.757
131.881
19.660
(259.607)
1.344.361
EU
1.890
674.893
61.757
105.006
808
(128.553)
715.801
non-EU
-
713.887
-
26.875
18.852
(131.054)
628.560
Ukupno
1.890
1.388.780
61.757
131.881
19.660
(259.607)
1.344.361
U trenutku u vremenu
-
-
2.580
-
19.660
(308)
21.932
Kroz vrijeme
1.890
1.388.780
59.177
131.881
-
(259.299)
1.322.429
Ukupno
1.890
1.388.780
61.757
131.881
19.660
(259.607)
1.344.361
2021. godina
Holding
društva
Kontaktni
centri
HR usluge
IT usluge
Eliminacije
Ukupno
Prihodi od ugovora s kupcima
-
787.423
64.549
126.913
(192.079)
786.806
EU
-
310.295
64.549
90.848
(188.660)
277.032
non-EU
-
477.128
-
36.065
(3.419)
509.774
Ukupno
-
787.423
64.549
126.913
(192.079)
786.806
U trenutku u vremenu
-
-
2.580
-
(919)
1.661
Kroz vrijeme
-
787.423
61.969
126.913
(191.160)
785.145
Ukupno
-
787.423
64.549
126.913
(192.079)
786.806
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 103
6. OSTALI PRIHODI
Prihodi od nadoknađenih troškova odnosi se na troškove usluga prefakturiranih trećim stranama.
Prihodi od penala odnose se većinom na prihod od aktivacije opcije za nadoknadu odstupanja temeljem jamstva iz
kupoprodajnog ugovora za akviziciju Invitel Grupe.
7. TROŠKOVI SIROVINA I MATERIJALA
8. TROŠKOVI PRODANE ROBE I USLUGA
Trošak prodane robe i usluga u iznosu od 16.749 tisuća kuna (2021. godine: 11.438 tisuća kuna) se odnosi na opremu
i usluge koje društva unutar IT segmenta grupe prodaju u sklopu isporuke softverskih rješenja.
2022.
2021.
Prihodi od penala
7.803
-
Prihod od nadoknađenih troškova
4.293
1.080
Prihodi od subvencija
4.200
2.624
Dobit od ukidanja obveze po primljenom najmu
3.050
615
Prihodi od najma
1.613
33
Prihod od ukidanja rezervacija
560
602
Prihodi od povrata premija osiguranja
179
753
Prihodi od popusta
69
113
Prihodi od otpisa obveza
23
223
Ostali prihodi
2.444
1.600
24.234
7.643
2022.
2021.
Trošak energije
9.677
3.352
Trošak uredskog materijala
3.550
2.139
Trošak goriva
1.888
506
Ostali troškovi sirovina i materijala
648
1.341
15.763
7.338
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 104
9. TROŠKOVI USLUGA
Ostali troškovi usluga najvećim dijelom odnose se na troškove podizvođača i podrške za IT sustave. Uz njih, značajniji
su i troškovi knjigovodstvenih usluga, te usluga istraživanja tržišta i zapošljavanja.
Troškovi revizije u 2022. godini iznosili su 1.887 tisuća kuna (2021:1.101 tisuća kuna).
10. TROŠKOVI OSOBLJA
Ostali troškovi osoblja odnose se na troškove službenih putovanja, prijevoza, regresa, vanjskog zapošljavanja te ostalih
naknada zaposlenicima.
11. AMORTIZACIJA
2022.
2021.
Intelektualni troškovi
44.226
25.381
Troškovi održavanja
15.300
6.235
Troškovi kratkoročnih najmova
9.069
7.748
Troškovi osiguranja
4.736
2.009
Troškovi posredovanja
187
537
Ostali troškovi usluga
29.684
22.586
103.202
64.496
2022.
2021.
Troškovi neto plaća
629.764
357.530
Troškovi poreza i doprinosa iz plaća
205.819
89.633
Troškovi doprinosa na plaće
75.878
44.159
Troškovi vanjskog zapošljavanja
15.478
18.843
Ostali troškovi osoblja
38.627
18.963
965.566
529.128
2022.
2021.
Amortizacija nematerijalne imovine (bilješka 16)
61.430
34.357
Amortizacija imovine s pravom uporabe (bilješka 17.1.)
43.844
16.766
Amortizacija nekretnina, postrojenja i opreme (bilješka 17)
18.682
9.132
123.956
60.255
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 105
12. OSTALI OPERATIVNI TROŠKOVI
Ostali troškovi odnose primarno na troškove poštanskih pošiljaka, web-hostinga, unapređenja prodaje, zaštite na radu,
selekcije, te čišćenja.
U 2022. godini, u ostale troškove uključeno je i korištenje rezervacije za ugovore s klijentima koji su nosili gubitak u
iznosu od 16.528 tisuća kuna.
2022.
2021.
Troškovi telekomunikacija
20.840
5.187
Troškovi reklamiranja i promocija
10.211
2.695
Troškovi transporta
8.736
4.052
Troškovi reprezentacije
3.489
1.423
Troškovi licenciranja
3.484
2.138
Ostali troškovi poreza, obveza i naknada
2.687
2.095
Troškovi edukacija
2.649
1.239
Komunalni troškovi
2.601
1.680
Bankovni troškovi i troškovi transakcija
1.875
1.408
Troškovi poštanskih usluga
1.139
208
Neamotizirana vrijednost otpisane imovine
615
153
Ostali troškovi
(806)
9.448
57.520
31.726
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 106
13. FINANCIJSKI PRIHODI I RASHODI
Ostali financijski prihodi u 2022. godini većinom se sastoje od monetarnog dobitka nastalog iz preračuna inozemnog
poslovanja sukladno pravilima preračuna važećim za hiperinflacijska gospodarstva.
13.1. ZARADA PO DIONICI
Izračun dobitka po dionici na dan 31. prosinca 2022. temeljen na dobitku od 47.657 tisuća kuna i ponderiranom
prosječnom broju redovnih dionica od 982.032 izračunava se kako slijedi (na dan 31. prosinca 2021. godine temeljen
na dobitku od 64.979 tisuća kuna i ponderiranom prosječnom broju redovnih dionica od 910.899):
2022.
2021.
Financijski prihodi
Prihodi od kamata
192
1.992
Prihodi od tečajnih razlika
8.011
1.271
Ostali financijski prihodi
15.560
33
23.763
3.296
Financijski rashodi
Rashodi od kamata
31.432
17.106
Rashodi od tečajnih razlika
3.806
875
Ostali financijski rashodi
2.291
3.490
37.529
21.471
2022.
2021.
Neto dobit
47.657
64.979
Ponderirani prosječni broj dionica tijekom razdoblja
982.032
910.899
Osnovna i razrijeđena zarada po dionici (u kunama i lipama)
48,53
71,33
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 107
14. POREZ NA DOBIT I ODGOĐENA POREZNA IMOVINA, NETO
Pregled prenesenih poreznih gubitaka koji imaju određen rok do kojeg se mogu iskoristiti prikazani su u nastavku:
57.688 tisuća kuna prenesenih poreznih gubitaka, se odnose na društva unutar Grupe, čiji glavni izvor prihoda jesu
idobit od udjela u ovisnim društvima, što je neoporezivo te na osnovu navedenog, nije priznata odgođena porezna
imovina.
Osim navedenih, postoji još 98.164 tisuća kuna prenesenih poreznih gubitaka u članicama Invitel Grupe koji nemaju
određen rok do kojeg se mogu iskoristiti. Od navedenog iznosa, Grupa nije priznala odgođenu poreznu imovinu na
22.133 tisuća kuna prenesenih poreznih gubitaka društava zbog neizvjesnosti korištenja u budućem razdoblju.
2022.
2021.
Tekući porez
12.487
8.632
Odgođeni porez, neto
8.781
(2.437)
21.268
6.195
2022.
2021.
Dobit prije oporezivanja
68.925
71.174
Porez na dobit po stopi poreza od 18% (2021. godina: 18%)
12.406
12.811
Učinak neoporezivih prihoda
(8.283)
(1.400)
Učinak porezno nepriznatih rashoda
2.723
2.896
Nepriznata odgođena porezna imovina na porezne gubitke
3.956
(3.875)
Korištenje poreznih gubitaka prethodno nepriznatnih kao odgođena porezna
imovina
11.508
(3.202)
Učinak različitih poreznih stopa
(1.042)
(1.034)
Porez na dobit
21.268
6.195
Efektivna porezna stopa
30,86%
8,70%
Porezni gubitak koji se može iskoristiti do 2023.
253
Porezni gubitak koji se može iskoristiti do 2024.
11.752
Porezni gubitak koji se može iskoristiti do 2025.
1.061
Porezni gubitak koji se može iskoristiti do 2026.
5.593
Porezni gubitak koji se može iskoristiti do 2027.
39.029
Ukupno
57.688
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 108
14. ODGOĐENA POREZNA IMOVINA, NETO I POREZ NA DOBIT (NASTAVAK)
Usklađenje odgođene porezne imovine i odgođene porezne obveze je kako slijedi:
Kretanje odgođenih poreza prikazano je netirano obzirom da se značajan dio odođenih poreza odnosi na članice Grupe
koje odgođene poreze prikazuju netirano.
Odgođena porezna imovina
Preneseni porezni gubici
Ukupno
1. siječnja 2021. godine
3.737
3.737
Povećanje odgođene porezne imovine priznato u dobit ili gubitak
(740)
(740)
31. prosinca 2021. godine
2.997
2.997
1. siječnja 2022. godine
2.997
2.997
Stjecanje ovisnih društava (bilješka 34)
18.726
19.884
Povećanje odgođene porezne imovine priznato u dobit ili gubitak
922
(182)
31. prosinca 2022. godine
22.645
22.645
Odgođena porezna obveza
2022.
2021.
Stanja na dan 1. siječnja
6.287
9.311
Usklada početnih stanja za utjecaj hiperinflacije
10.391
-
Amortizacija
21.383
-
Učinci alokacije kupovne cijene (bilješka 34)
2.408
(1.250)
Kapitalizacija troškova razvoja
(3.051)
739
Najmovi
(1.512)
(1.056)
Neiskorišteni godišnji odmori
(940)
123
Rezervacije za pravne sporove
(463)
(235)
Dugoročna primanja zaposlenih
(1.439)
26
Ostalo
(593)
(98)
Tečajne razlike
(221)
(1.273)
Stanje na dan 31. prosinca
32.250
6.287
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 109
15. GOODWILL
Grupa godišnje napravi test umanjenja vrijednosti kako bi se ocijenilo pokazuje li nadoknadivi iznos goodwilla
potencijalno umanjenje knjigovodstvenog iznosa. Izračun nadoknadivog iznosa goodwilla se temelji na petogodišnjem
poslovnom planu imajući u vidu korporativne i marketinške strategije, te relevantne trendove tržišta.
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
Goodwill Real-estate development projekti projekt Vukovarska
(bilješka 34)
45.902
-
Goodwill CMC group
44.500
44.500
Goodwill Invitel group (bilješka 34)
39.112
-
Goodwill Trizma
18.192
18.192
Goodwill Meritus Plus Group
14.700
14.700
Goodwill Smartflex d.o.o.
3.923
3.923
Goodwill Moderna group (bilješka 34)
3.578
-
Goodwill TVPD (bilješka 34)
2.242
-
Goodwill M+ BiH
1.533
1.533
Goodwill Calyx
620
620
Goodwill Sitra management
2
2
174.304
83.470
2022.
2021.
Trošak
Stanje na dan 1. siječnja
83.470
83.470
Dodatni iznosi priznati iz stjecanja ovisnih društava tijekom
godine (bilješka 34)
90.834
-
Sanje na dan 31. prosinca
174.304
83.470
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 110
16. NEMATERIJALNA IMOVINA
Najznačajnika stavka ostale nematerijalne imovine odnosi se na bazu klijenata te je rezultat stjecanja kontrole nad
CMC grupom. Osim baze klijenata u navedenu kategoriju uključeni su i interni rad i razvoj.
Licence
i softver
Ostala
nematerijalna
imovina
Nematerijalna
imovina u
pripremi
Ukupno
Stanje na dan 31. prosinca 2020. godine
Nabavna vrijednost
46.019
147.602
8.393
202.014
Ispravak vrijednosti
(7.632)
(7.813)
(1.413)
(16.858)
Neto knjigovodstvena vrijednost
38.387
139.789
6.980
185.156
Kretanja tijekom 2021. godine
Povećanje
22.832
35.888
471
59.191
Prodaja/otpis
(104)
-
-
(104)
Prijenosi
-
4.354
(4.354)
-
Tečajne razlike
(714)
(23.412)
(1.088)
(25.214)
Trošak amortizacije
(14.073)
(20.284)
-
(34.357)
Neto knjigovodstvena vrijednost
46.328
136.335
2.009
184.672
Stanje na dan 31. prosinca 2021. godine
Nabavna vrijednost
65.658
159.793
3.422
228.873
Ispravak vrijednosti
(19.330)
(23.458)
(1.413)
(44.201)
Neto knjigovodstvena vrijednost
46.328
136.335
2.009
184.672
Kretanja tijekom 2022. godine
Povećanje
47.533
30.219
2.666
80.418
Stjecanje ovisnih društava (bilješka 34)
348
7.323
-
7.671
Usklada početnih stanja za utjecaj hiperinflacije
7.171
101.041
2.467
110.679
Prodaja/otpis
-
(2.465)
-
(2.465)
Prijenosi
-
4.254
(4.254)
-
Tečajne razlike
(4.305)
(16.708)
(308)
(21.321)
Trošak amortizacije
(24.810)
(36.589)
-
(61.399)
Neto knjigovodstvena vrijednost
72.265
223.410
2.580
298.255
Stanje na dan 31. prosinca 2022. godine
Nabavna vrijednost
116.436
283.457
3.993
403.886
Ispravak vrijednosti
(44.171)
(60.047)
(1.413)
(105.631)
Neto knjigovodstvena vrijednost
72.265
223.410
2.580
298.255
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 111
17. NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA
Nekretnina u Heinzelovoj 62a, 10000 Zagreb neto knjigovodstvene vrijednosti na dan 31. prosinca 2022. godine u
iznosu od 12.675 tisuća kuna (31. prosinca 2021. godine: 13.446 tisuća kuna) je opterećena založnim pravom u korist
Erste&Steiermärkische Bank d.d.., Rijeka.
Oprema
Zgrade
Imovina u
pripremi,
dani
predujmovi i
ostala
imovina
Ukupno
Stanje na dan 31. prosinca 2020.
godine
Nabavna vrijednost
34.705
18.298
1.230
54.233
Ispravak vrijednosti
(13.561)
(3.752)
(888)
(18.201)
Neto knjigovodstvena vrijednost
21.144
14.546
342
36.032
Kretanja tijekom 2021. godine
Povećanje
10.094
-
203
10.297
Prodaja/otpis
(250)
-
(49)
(299)
Trošak amortizacije
(7.880)
(1.100)
(152)
(9.132)
Tečajne razlike
(4.383)
-
-
(4.383)
Neto knjigovodstvena vrijednost
18.725
13.446
344
32.515
21.684
Stanje na dan 31. prosinca 2021.
godine
Nabavna vrijednost
27.324
18.298
1.384
47.006
Ispravak vrijednosti
(8.599)
(4.852)
(1.040)
(14.491)
Neto knjigovodstvena vrijednost
18.725
13.446
344
32.515
Kretanja tijekom 2022. godine
Povećanje
36.054
2.768
3.333
42.155
Stjecanje ovisnih društava (bilješka
34)
4.035
123.742
-
127.777
Usklada početnih stanja za utjecaj
hiperinflacije
15.595
-
-
15.595
Prodaja/otpis
(134)
-
-
(134)
Trošak amortizacije
(16.436)
(2.065)
(181)
(18.682)
Tečajne razlike
(6.202)
34
12
(6.156)
Neto knjigovodstvena vrijednost
51.637
137.925
3.508
193.070
Stanje na dan 31. prosinca 2022.
godine
Nabavna vrijednost
76.672
144.842
4.729
226.243
Ispravak vrijednosti
(25.035)
(6.917)
(1.221)
(33.173)
Neto knjigovodstvena vrijednost
51.637
137.925
3.508
193.070
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 112
17.1. IMOVINA S PRAVOM UPORABE
Pravo korištenja imovine u najmu odnosi se na poslovne prostore, vozila te opremu za potrebe redovnog
poslovanja.
Otplata najmova po fiksnim iznosima u 2022. godini iznosi 33.555 tisuća kuna (2021: 20.875 tisuća kuna)
Poslovni prostori
Vozila
Oprema
Ukupno
Stanje na dan 31. prosinca 2020. godine
Nabavna vrijednost
46.461
9.870
11.448
67.779
Ispravak vrijednosti
(17.763)
(4.141)
(10.128)
(32.032)
Neto knjigovodstvena vrijednost
28.698
5.729
1.320
35.747
Kretanja tijekom 2021. godine
Povećanje
14.487
5.854
12.455
32.796
Otkup/smanjenje
(1.269)
(101)
-
(1.370)
Trošak amortizacije
(11.222)
(3.151)
(2.393)
(16.766)
Tečajne razlike
(1.951)
(1.133)
(16)
(3.100)
Neto knjigovodstvena vrijednost
28.743
7.198
11.366
47.307
Stanje na dan 31. prosinca 2021. godine
Nabavna vrijednost
57.728
14.490
23.887
96.105
Ispravak vrijednosti
(28.985)
(7.292)
(12.521)
(48.798)
Neto knjigovodstvena vrijednost
28.743
7.198
11.366
47.307
Kretanja tijekom 2022. godine
Povećanje
11.291
5.664
4.756
21.711
Stjecanje ovisnih društava (bilješka 34)
39.804
717
17.191
57.712
Usklada početnih stanja za utjecaj
hiperinflacije
3.971
1.708
-
5.679
Otkup/smanjenje
(3.204)
(619)
-
(3.823)
Trošak amortizacije
(21.996)
(5.041)
(16.807)
(43.844)
Tečajne razlike
(1.037)
(616)
131
(1.522)
Neto knjigovodstvena vrijednost
57.572
9.011
16.637
83.220
Stanje na dan 31. prosinca 2022. godine
Nabavna vrijednost
87.594
16.919
29.027
133.540
Ispravak vrijednosti
(30.022)
(7.908)
(12.390)
(50.320)
Neto knjigovodstvena vrijednost
57.572
9.011
16.637
83.220
Iznosi priznati u izvještaju o dobiti ili gubitku
2022.
2021.
Troškovi amortizacije na imovini s pravom korištenja (bilješka 11)
43.844
16.766
Kamate po osnovi poslovnih najmova
809
2.390
Troškovi kratkoročnih najmova (bilješka 9)
9.069
7.748
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 113
18. DUGOTRAJNA FINANCIJSKA IMOVINA
Dugoročni depoziti u iznosu od 4.040 tisuće kuna (31. prosinca 2021. godine: 1.757 tisuća kuna) su uvjetovani
poslovnim ugovorima i ne nose kamatu. Dospijeće tih depozita je nakon 2023. godine.
Ostala ulaganja odnose se na 1,66% udjela u Poslovnoj školi Bled.
Dani dugoročni krediti su dani trećim stranama u iznosu od 13.925 tisuća kuna (2021: 399 tisuća kuna) te članovima
Uprave i zaposlenicima u iznosu od 7.633 tisuća kuna (2021: 5.551 tisuća kuna), s prosječnom kamatnom stopom od
2,68% (31. prosinca 2021. godine: 3%).
19. KRATKOTRAJNA FINANCIJSKA IMOVINA
Rok dospijeća danih kredita je unutar godine dana s prosječnom kamatnom stopom od 2,68% (31. prosinca 2021.
godine: 3%). Dani kratkoročni krediti su dani trećim stranama.
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Dani dugoročni krediti
20.928
5.950
Dugoročni depoziti
4.040
1.757
Ostala ulaganja
654
-
Ulaganje u udjele
3
3
25.625
7.710
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Dani kratkoročni krediti
1.215
58
Kratkoročni depoziti
27
27
1.242
85
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 114
20. POTRAŽIVANJA OD KUPACA
Prosječno razdoblje kreditiranja prodaje iznosi 46 dana (2021. godine: 60 dana). Grupa je knjižila ispravak vrijednosti
za sva nenaplaćena potraživanja za koje je procijenjeno da je naplata neizvjesna.
Promjene ispravka vrijednosti za sumnjiva potraživanja mogu se pokazati kako slijedi:
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Potraživanja od kupaca u inozemstvu
198.525
114.189
Potraživanja od kupaca u zemlji
18.453
16.903
Ispravak potraživanja
(2.821)
(317)
214.157
130.775
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Stanje na početku godine
317
3.211
Stjecanje ovisnih društava (bilješka 34)
207
-
Novi ispravci vrijednosti tijekom godine
3.148
719
Otpisi
(851)
(3.613)
2.821
317
2022.
Očekivani kreditni gubici
12-
mjesečni
očekivani
gubitak
Očekivani
gubitak
kroz životni
ciklus - bez
kreditnih
gubitaka
Očekivani gubitak
kroz životni ciklus -
kreditni gubici
Ukupno
Stanje na 1. siječnja
-
-
317
317
Stjecanje ovisnih društava (bilješka
34)
-
-
207
207z
Gubici priznati u dobiti ili gubitku
-
-
3.148
3.148
Smanjenje salda umanjene
imovine
-
-
(851)
(851)
Stanje na 31. prosinca
-
-
2.821
2.821
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 115
20. POTRAŽIVANJA OD KUPACA (NASTAVAK)
Analiza dospijeća potraživanja od kupaca na 31. prosinca 2022. i 2021. godine je kako slijedi:
21. OSTALA POTRAŽIVANJA
U 2021. godini unutar ostalih potraživanja uključeno je i potraživanje po osnovi plaćanja jamčevine u natječajnom
procesu u ime treće strane u iznosu od 7.518 tisuća kuna.
Dani predujmovi u 2022. godini većinom se odnose na predujmove za savjetničke usluge.
2021.
Ispravak vrijednosti
12-
mjesečni
očekivani
gubitak
Očekivani
gubitak
kroz životni
ciklus - bez
kreditnih
gubitaka
Očekivani gubitak
kroz životni ciklus -
kreditni gubici
Ukupno
Stanje na 1. siječnja
-
-
3.211
3.211
Gubici priznati u dobiti ili gubitku
-
-
719
719
Smanjenje salda umanjene
imovine
(3.613)
(3.613)
Stanje na 31. prosinca
-
-
317
317
Nedospjelo
31-60 dana
61-90 dana
91-180 dana
>180 dana
Ukupno
31. prosinca 2022.
199.906
6.942
604
3.091
3.614
214.157
31. prosinca 2021.
112.717
8.291
5.753
3.621
393
130.775
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Potraživanja od države
26.713
18.884
Dani predujmovi za usluge
5.713
744
Potraživanja od zaposlenih
1.374
41
Potraživanja stečena cesijom i asignacijom
747
1.691
Ostala potraživanja
2.241
14.466
36.788
35.826
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 116
22. OBRAČUNATI PRIHODI I PLAĆENI TROŠKOVI BUDUĆEG RAZDOBLJA
Obračunati prihodi u 2021 i 2022. godini većinom se odnose na pružene IT usluge. Unaprijed plaćeni troškovi u 2022.
godini odnose se na troškove održavanja, osiguranja i IT podrške.
Unutar unaprijed plaćenih troškova na 31. prosinac 2021. godine uključeno je i plaćanje u postupku akvizicije prije
stjecanja kontrole u iznosu od 14.293 tisuća kuna. Grupa je preuzela većinski udio u njemačkoj kompaniji Invitel GmBH
i njenim ovisnim društvima. Stečena njemačka kompanija Invitel zapošljava oko 1.500 ljudi i godišnje ostvaruje oko 45
milijuna eura prihoda. (oko 340 milijuna kuna). Nakon ovog stjecanja, Grupa je proširila svoje poslovanje na 35 lokacija
diljem Europe i Sjeverne Amerike.
23. NOVAC I NOVČANI EKVIVALENTI
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Unaprijed plaćeni troškovi budućih razdoblja
26.792
26.707
Obračunati prihodi
8.443
10.585
Unaprijed plaćeni troškovi zakupnina
44
119
35.279
37.411
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Stanje na žiro računima u domaćoj valuti
262.242
126.631
Stanje na žiro računima u stranoj valuti
110.711
221.564
Depoziti u bankama s rokom dospijeća do 3 mjeseca
60.410
-
Novac u blagajni
42
22
433.405
348.217
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 117
24. TEMELJNI KAPITAL
Temeljni kapital Društva na dan 31. prosinca 2022. godine iznosi 98.203 tisuća kuna, a podijeljen je u 982.032 dionica
(31 prosinca 2021. godine: 98.203 tisuća kuna, a podijeljen je u 982.032 dionica). Grupa je 2. lipnja 2021.godine
donijela odluku o povećanju kapitala izdanjem dionica putem sekundarne javne ponude na Zagrebačkoj burzi. Tijekom
razdoblja od 12. srpnja do 26. srpnja 2021. godinu kroz dva kruga upisa u kojem su sudjelovali kvalificirani ulagatelji te
mali ulagatelji, prikupljeno je 105.593 tisuća kuna. Odlukom Uprave uz suglasnost Nadzornog odbora od 28. srpnja
2021. godine, uplaćeni kapital alociran je na ukupno 124.227 novih dionica. Nakon provedenog povećanja, temeljni
kapital Izdavatelja iznosi ukupno 98.203 tisuća kuna i podijeljen je na ukupno 982.032 redovnih dionica na ime bez
nominalnog iznosa.
03. studenog 2021. gđa. Manica Pirc Orešković i g. Stjepan Orešković prenijeli su svih 503.674 dionice u korist
društva Orso Global d.o.o. (čiji su oni jedini članovi, držeći svaki po 50% udjela), što odgovara sveukupno 51,29 %
ukupnog temeljnog kapitala Društva.
31. prosinca 2022. godine
Upisani suvlasnik
Udio
Postotak
vlasništva
Broj dionica
Orso global d.o.o.
50.367
51,29%
503.674
Ostali
47.836
48,71%
478.358
Ukupno:
98.203
100,00%
982.032
31. prosinca 2021. godine
Upisani suvlasnik
Udio
Postotak
vlasništva
Broj dionica
Orso global d.o.o.
50.367
51,29%
503.674
Ostali
47.836
48,71%
478.358
Ukupno:
98.203
100,00%
982.032
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 118
25. REZERVE
25.1. KAPITALNE PRIČUVE
Na 31. prosinca 2022. godine kapitalne pričuve iznose 149.060 tisuća kuna (31. prosinca 2021. godine (149.060 tisuća
kuna). Tijekom 2022. godine nije bilo promjena kapitalnih pričuva i temeljnog kapitala Društva. Društvo Meritus
Ulaganja d.d. je nakon provedenog postupka upisa i uplate novih dionica povećalo temeljni kapital za iznos od 12.422
tisuća kuna, dok su kapitalne rezerve povećane za 91.781 tisuću kuna. Navedeno povećanje dogodilo se tijekom 2021.
godine.
25.2 ZAKONSKE REZERVE
Zakonske rezerve na 31. prosinca 2022. godine iznose 13.283 tisuća kuna (31. prosinca 2021. godine: 5.550 tisuća
kuna) te se odnose na rezerve matice sukladno Zakonu o računovodstvu te Zakonu o trgovačkim društvima u iznosu
od 2.558 tisuća kuna (31. prosinca 2021. godine: 2.029 tisuća kuna) i rezerve za kapitalizirane troškove razvoja u
iznosu od 10.725 tisuća kuna (31. prosinca 2021. godine: 3.521 tisuća kuna).
25.3. PRIČUVE UZ TEČAJNIH RAZLIKA
Pričuve iz tečajnih razlika sastoje se od tečajnih razlika od preračuna ulaganja u inozemno poslovanje u iznosu do
33.173 tisuća kuna (2021: (32.328) tisuća kuna) te pričuva iz razgraničenja tečajnih razlika nastalih iz transakcija s
ovisnim društvima u iznosu od (18.401) tisuća kuna (2021: (11.288) tisuća kuna).
Kumulativna stopa inflacije u Turskoj u trogodišnjem razdoblju premašila je 100% u drugom tromjesečju 2022. te su
time ostvareni uvjeti temeljeni na MRS-u 29 nastupili i da državu treba formalno klasificirati kao hiperinflacijsko
gospodarstvo. Odgovarajuće indeksacije primijenjene su u ovom izvješću.
25.4. OSTALE STAVKE VLASNIČKE GLAVNICE
Ostale stavke vlasničke glavnice se odnose na:
a) Razliku između činidbene obveze Matice isplaćene prema preostalom nekontrolirajućem udjeličaru ovisnog
društva Meritus plus d.o.o. te neto knjigovodstvene vrijednosti nekontrolirajućeg udjela u trenutku otkupa
opisanog udjela u iznosu od (22.446) tisuća kuna. Navedena transakcija je nastala tijekom 2020. godine;
b) Razliku između činidbene obveze Matice isplaćene prema preostalom nekontrolirajućem udjeličaru ovisnog
društva Trizma d.o.o. te neto knjigovodstvene vrijednosti nekontrolirajućeg udjela u trenutku otkupa, opisanog
udjela u iznosu od (45.994) tisuće kuna. Navedena transakcija je nastala tijekom 2022. godine;
c) Razliku između činidbene obveze Matice isplaćene prema preostalom nekontrolirajućem udjeličaru ovisnog
društva M+ Deutschland BPTO GmbH te neto knjigovodstvene vrijednosti nekontrolirajućeg udjela u trenutku
otkupa, opisanog udjela u iznosu od (52.823) tisuća kuna. Navedena transakcija je nastala tijekom 2022.
godine;
d) Razliku između činidbene obveze Matice isplaćene prema preostalom nekontrolirajućem udjeličaru ovisnog
društva Smartflex te neto knjigovodstvene vrijednosti nekontrolirajućeg udjela u trenutku otkupa, opisanog
udjela u iznosu od (773) tisuća kuna. Navedena transakcija je nastala tijekom 2022. godine;
e) Rezerve za vlastite udjele koje je formiralo ovisno društvo sukladno lokalnim propisima u iznosu od 2.193
tisuća kuna i
f) Otkup nekontrolirajućeg udjeličara u ovisnom društvu Smartflex Sourcing d.o.o. nastao tijekom prethodnih
razdoblja u iznosu od (10) tisuća kuna.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 119
26. POSUDBE
Dugoročni krediti su korišteni za financiranje kapitalnih investicija i akvizicija. Prosječna ponderirana kamatna stopa na
dugoročne kredite u 2022. godini je iznosila 5,05% (u 2021. godini: 5,57%). Grupa redovno izvršava sve obveze po
navedenim kreditima poštujući sve uvjete iz ugovora.
Tablica u nastavku prikazuje odobrene iznose kredita uz pripadajuću kamatnu stopu te datum dospijeća:
31.12.2022.
31.12.2021.
Obveze po izdanim obveznicama
301.380
-
Obveze za dugoročne kredite
275.714
187.125
Obveze za kratkoročne kredite i obračunate kamate
149.049
109.478
726.143
296.603
Odobreni iznos
kredita (u
tisućama)
Valuta
Period odobrenja
kredita
Period dospijeća
kredita
Kamatna stopa
3.075
EUR
06/2019
07/2029
3,15% + 3 mon EURIBOR
1.252
EUR
06/2019
07/2024
3,15% + 3 mon EURIBOR
69.000
HRK
07/2021
07/2022
2,40%
2.000
EUR
02/2021
03/2023
3,25% + 3 mon EURIBOR
520
EUR
06/2019
07/2029
3,15% + 3 mon EURIBOR
1.404
EUR
12/2020
03/2025
3,20% + 6 mon EURIBOR
398
EUR
12/2020
03/2026
3,20% + 6 mon EURIBOR
20.000
HRK
11/2021
04/2023
3,40%
1.500
EUR
11/2021
12/2023
1%
4.500
EUR
12/2021
12/2024
1,95%
1.233
EUR
12/2021
06/2024
1,75%
500
EUR
06/2019
07/2024
3,15% + 3 mon EURIBOR
50.000
TL
07/2020
06/2027
Godine 0-2 - 12%; godine
2-7 TRREF +1,75%
20.000
TL
07/2020
06/2027
16,80%
21.000
TL
10/2022
04/2023
13,45%
13.000
TL
12/2022
03/2023
13,45%
10.000
TL
12/2022
07/2023
17,50%
8.500
EUR
12/2021
12/2029
2,83% + 3 mon EURIBOR
11.440
EUR
07/2022
12/2030
2% + 3 mon EURIBOR
150
EUR
09/2021
08/2026
3,30%
50
GBP
05/2021
05/2026
2,50%
107.584
HUF
06/2021
03/2026
1%
500
CHF
03/2020
03/2025
-
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 120
26. POSUDBE (NASTAVAK)
Kratkoročni krediti su korišteni za financiranje novih projekata, te za radni kapital. Dana sredstva osiguranja za
kratkoročne kredite su instrumenti platnog prometa.
Prosječna ponderirana kamatna stopa na kratkoročne kredite u 2022. godini je iznosila 4,12% (u 2021. godini: 2,23%).
Kretanja na primljenim posudbama tokom godine mogu se prikazati kako slijedi:
Trošak kamata po kreditima u 2022. godini iznosi 17.609 tisuća kuna (2021. godina: 8.313 tisuća kuna). Plaćene
kamate iznose 6.016 tisuća kuna (2021. godina: 4.442 tisuća kuna).
Izdanje obveznica
Društvo je 29. srpnja 2022. godine izdalo obveznice povezane s održivim poslovanjem na domaćem tržištu kapitala u
ukupnom nominalnom iznosu od 40 milijuna EUR-a, s fiksnom godišnjom kamatnom stopom od 4,25%, uz polugodišnju
isplatu kamata i jednokratno dospijeće glavnice nakon pet godina, oznake MRUL-O-277E i međunarodne
identifikacijske oznake (ISIN) HRMRULO277E9 ("Obveznice").
Grupa je izradila Okvirni dokument za izdavanje Obveznica povezanih s održivim poslovanjem, usklađen s Načelima
obveznica povezanih s održivim poslovanjem koje je objavila ICMA (Međunarodno udruženje tržišta kapitala, engl. The
International Capital Market Association) u lipnju 2020. godine.
Okvirni dokument Obveznica povezanih s održivim poslovanjem definira dva ključna pokazatelja uspješnosti:
(1) Smanjiti apsolutni Opseg 1 i 2 emisija stakleničkih plinova za 25,2% na 2,148 tCO2e u 2027.godini u
odnosu na baznu godinu 2021.godinu
(2) Ostvariti 51% zastupljenosti žena u upravljačkim timovima (uključujući upravljačka tijela) do kraja
2030. godine u odnosu na baznu 2020. godinu.
Detaljne informacije o ovom izdanju objavljene su u Prospektu koji je dostupan na poveznici Prospekt je dana 14. srpnja
2022. godine objavljen i javno dostupan na internetskoj stranici Društva.
2022.
2021.
Stanje na dan 1. siječnja
296.603
176.241
Nove posudbe
427.633
234.639
Obračunate kamate
17.609
11.624
Nove posudbe stjecanje ovisnih društava (bilješka 34)
138.818
-
Otplate posudbi
(141.110)
(101.269)
Otplate kamata
(6.016)
(4.442)
Tečajne razlike
(7.394)
(20.190)
Stanje na dan 31. prosinca
726.143
296.603
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 121
26. POSUDBE (NASTAVAK)
Izdanje obveznica (nastavak)
Sukladno Prospektu, u nastavku je tablica koja prikazuje alternativne pokazatelje uspješnosti te su objašnjenja o
alternativnim pokazateljima objavljeni u Prospektu:
27. OBVEZE PO NAJMOVIMA
Obveze po najmovima u iznosu od 99.541 tisuća kuna (31. prosinca 2021. godine: 48.132) dospijevaju kako slijedi:
Naziv pokazatelja
Q4 2022
Q4 2021
Dobit iz poslovanja (EBIT)
82.691
89.349
EBITDA
206.647
149.604
EBITDA marža
15,10%
18,83%
Konsolidirana normalizirana EBITDA
229.766
159.500
Konsolidirani neto dug
304.544
(44.817)
Konsolidirani dug
737.950
303.400
Konsolidirani kapital
407.695
409.051
Odnos Konsolidiranog neto duga i Konsolidirane normalizirane EBITDA-
e
1,33x
(0,28x)
Omjer Konsolidiranog duga i Konsolidiranog kapitala
1,81
0,74
Marža operativne dobiti (EBIT marža)
6,04%
11,25%
Neto profitna marža
3,48%
8,18%
Obveze za dugoročne primljene kredite od banaka
191.962
145.790
Obveze za kratkoročne primljene kredite od banaka
133.026
109.478
Obveze za dugoročne primljene kredite od dioničara
87.734
41.335
Kratkoročne obveze za primljene najmove
43.177
17.247
Dugoročne obveze za primljene najmove
56.364
30.885
31.12.2022.
31.12.2021.
U prvoj godini
43.177
17.247
U drugoj godini
23.555
15.841
U trećoj godini
11.645
8.033
U četvrtoj godini
8.412
4.143
U petoj godini
7.049
2.306
Nakon pet godina
5.703
562
Ukupno
99.541
48.132
31.12.2022.
31.12.2021.
Dugoročne obveze po najmovima
56.364
30.885
Kratkoročne obveze po najmovima
43.177
17.247
99.541
48.132
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 122
28. OSTALE DUGOROČNE OBVEZE
Rezervacije za dugoročna primanja zaposlenih odnose se na društvo CMC te društvo Invitel. Kretanje navedene
rezervacije prikazano je u slijedećoj tablici:
Kretanje rezervacije po pravnim sporovima prikazano je u slijedećoj tablici:
31.12.2022.
31.12.2021.
Rezervacije za dugoročna primanja zaposlenih
12.393
2.153
Obveze za kupljena prava
5.923
359
Rezervacije za poreze
5.658
-
Rezervacije po ugovorima koji nose gubitak
4.215
-
Rezervacije po pravnim sporovima
2.042
1.638
Ostale dugoročne obveze
205
4.061
Ukupno
30.436
8.211
2022.
2021.
Stanje na dan 1. siječnja
2.153
3.697
Stjecanje ovisnih društava (bilješka 34)
3.094
-
Trošak tekućeg rada
4.433
5.063
Trošak kamata
840
424
Isplaćena primanja
(3.857)
(5.098)
Aktuarski (gubici)/ dobici priznati u kapitalu
3.429
(510)
Aktuarski (gubici)/ dobici priznati u računu dobiti i gubitka
3.766
(125)
Tečajne razlike
(1.465)
(1.298)
Stanje na dan 31. prosinca
12.393
2.153
2022.
2021.
Stanje na dan 1. siječnja
1.638
1.294
Povećanje rezervacije
882
1.174
Tečajne razlike
(478)
(830)
Stanje na dan 31. prosinca
2.042
1.638
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 123
28. OSTALE DUGOROČNE OBVEZE (NASTAVAK)
Kretanje ostalih rezervacija odnosi se na novostečena društva u 2022. godini te je prikazano u slijedećoj tablici:
Obveze za kapitalizirana prava odnose se na dugoročna prava korištenja softverskog rješenja.
Rezervacije za poreze odnose se na rezervacije za moguće penale prema poreznim propisima Savezne republike
Njemačke koje se odnose na razdoblja prije akvizicije Invitel Grupe.
29. OBVEZE PREMA DOBAVLJAČIMA
Rezervacije po
ugovorima
koji nose
gubitak
Rezervacije
za poreze
Ostale
rezervacije
Stanje na dan 1. siječnja
-
-
-
Stjecanje ovisnih društava (bilješka 34)
19.015
5.045
1.092
Povećanje rezervacije
1.538
613
-
Korištenje rezervacije priznato u
izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti
(16.528)
-
-
Korištenje rezervacije – odljev novca
-
-
(1.092)
Tečajne razlike
190
-
Stanje na dan 31. prosinca
4.215
5.658
-
2022.
2021.
Obveze prema dobavljačima u inozemstvu
39.547
20.499
Obveze prema dobavljačima u tuzemstvu
8.359
11.295
Ukupno
47.906
31.794
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 124
30. OBVEZE PREMA ZAPOSLENICIMA
31. OSTALE KRATKOROČNE OBVEZE
Ostale kratkoročne obveze u 2022. godini većinom se sastoje od primljenih predujmova (7.144 tisuća kuna),
obračunatih rabata (2.699 tisuća kuna) te obveze za poreze koji nisu povezani sa rezultatom (1.709 tisuća kuna).
Ostale kratkoročne obveze za 2021. godinu većinom se sastoje od primljenih predujmova (7.649 tisuća kuna) te
obračunatih rabata (2.602 tisuća kuna).
32. ODGOĐENO PLAĆANJE TROŠKOVA I PRIHOD BUDUĆEG RAZDOBLJA
Odgođeni prihodi na datum 31. prosinca 2021. i 2022. godine primarno se odnose na IT i usluge kontaktnih centara.
Obračunati troškovi odnose na troškove osiguranja, podizvođača, održavanja i licenci.
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Obveze za neto plaće
47.786
25.087
Doprinosi za zaposlenike
25.150
14.914
72.936
40.001
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Ostale kratkoročne obveze
15.381
16.646
Obveze za PDV
11.111
8.496
Obveze za stjecanje udjela
10.550
-
Obveze za porez na dobit
7.863
7.214
Obveze za kupljena prava
1.988
-
46.893
32.356
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Obračunati troškovi poslovanja
37.138
24.647
Odgođeni prihodi
18.643
14.573
55.781
39.220
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 125
33. TRANSAKCIJE S POVEZANIM STRANAMA
Stanja i transakcije iz odnosa između Društva i njegovih ovisnih društava, koja su njegove povezane osobe, eliminirani
su konsolidacijom i nisu objavljeni u ovoj bilješci. U nastavku je prikazana analiza transakcija između Grupe i drugih
povezanih osoba. Ukupno obračunate naknade članovima Nadzornog odbora, Uprave i izvršnim direktorima u 2022.
godini iznose 1.947 tisuća kuna (u 2021. godini: 1.897 tisuća kuna). Ukupna potraživanja po osnovi pozajmica prema
Upravi i izvršnim direktorima na 31. prosinca 2022. godine iznosi 7.016 tisuća kuna (31. prosinca 2021. godine iznosi
5.331 tisuća kuna).
Potraživanja
Obveze
31.
prosinca
2022.
31.
prosinca
2021.
31.
prosinca
2022.
31.
prosinca
2021.
SMART GROUP recruitment d.o.o., Hrvatska
31
32
-
8
SMART GROUP SERVICES d.o.o. Hrvatska
-
7
49
80
Consilia Adittio d.o.o., Hrvatska
74
15
-
81
Pente Asteron d.o.o., Srbija
-
-
766
726
Algotech d.o.o., Srbija
-
-
14
16
CONCENTRIC TECHNOLOGIES Ltd
-
6.411
-
-
105
6.465
829
911
Potraživanja po danim
pozajmicama
Obveze po primljenim
pozajmicama
31.
prosinca
2022.
31.
prosinca
2021.
31.
prosinca
2022.
31.
prosinca
2021.
Dragon Bidco
-
-
49.923
46.783
Manjinski dioničari Invitel Grupe
-
-
37.277
-
-
-
87.200
46.783
Prihodi
Rashodi
31.
prosinca
2022.
31.
prosinca
2021.
31.
prosinca
2022.
31.
prosinca
2021.
SMART GROUP recruitment d.o.o., Hrvatska
-
57
-
-
SMART GROUP SERVICES d.o.o. Hrvatska
9
6
486
621
SMART GROUP d.o.o., Hrvatska
-
-
330
280
Consilia Adittio d.o.o., Hrvatska
64
42
121
462
Pente Asteron d.o.o., Srbija
-
-
3.746
3.652
Algotech d.o.o., Srbija
-
8
80
166
Dragon Bidco
-
-
3.044
3.310
73
113
7.807
8.491
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 126
34. STJECANJE OVISNIH DRUŠTAVA
a) Moderna ventures
Društvo je s početkom 2022. godine steklo 51% udjela u društvu Moderna ventures S.A. kroz društvo Moderna
Ventures B.V. u kojem drži 51% udjela. Društvo Moderna ventures B.V. drži 100% udjela u društvu Moderna ventures
S.A. te ima pravo na 51% glasova na glavnoj skupštini društva. Društvo je steklo kontrolu nad društvom Moderna
Ventures na dan 1. siječnja 2022. godine
Identificirana imovina u postupku alokacije kupovne cijene odnosi se na zaštićeno ime MegaBon. MegaBon je
platforma koja nudi turističke aranžmane uključujući smještaj, letove i dodatne aktivnosti. MegaBon ime postalo je
prepoznatljivo u turističkoj industriji, poznato po konkurentnim cijenama i raznovrsnosti ponude.
Stjecanjem ovisnog društva je identificiran goodwill kako slijedi:
Neto odljev novca prikazan je u slijedećoj tablici:
Knjigovodstvena
vrijednost
Promjena
Fer vrijednost
Depoziti
568
-
568
Zaštićeno ime
-
5.160
5.160
Potraživanja od kupaca
2.992
-
2.992
Unaprijed plaćeni troškovi i obračunati prihodi
1.459
-
1.459
Ostala potraživanja
117
-
117
Novac i novčani ekvivalenti
8.407
-
8.407
Dugoročne posudbe
(3.638)
-
(3.638)
Obveze prema dobavljačima
(1.283)
-
(1.283)
Ostale kratkoročne obveze
(376)
-
(376)
Odgođena porezna obveza
-
(1.140)
(1.140)
Identificirana neto imovina
8.246
4.020
12.266
Ukupno
Naknada za stjecanje
8.080
Manjinski udjeli nastali u transakciji
7.764
Fer vrijednost identificirane neto imovine
(12.266)
Goodwill
3.578
Ukupno
Isplaćena naknada za stjecanje
(8.080)
Stečeni novac i novčani ekvivalenti
8.407
Neto priljev novca proizašao iz stjecanja
327
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 127
34. STJECANJE OVISNIH DRUŠTAVA (NASTAVAK)
b) Invitel grupa
Društvo je u siječnju 2022. godine steklo 75% udjela u u društvu Invitel GmbH čime je steklo kontrolu nad Invitel GmbH
i njegovim ovisnim društvima („Invitel Grupa“) preko društva M+ Deutschland BPTO GmbH nad kojim je imalo kontrolu
u trenutku zaključenja transakcije. Kontrola je preuzeta sa 1. siječnjem 2022. godine.
Identificirana imovina u postupku alokacije kupovne cijene odnosi se na zaštićeno ime 'Invitel' te 'Simon&Focken'.
Navedena zaštićena imena poznata su na njemačkom BPO tržištu u području pružanja BPO usluga energetskom
sektoru.
Stjecanjem ovisnog društva je identificiran goodwill kako slijedi:
Knjigovodstvena
vrijednost
Promjena
Fer vrijednost
Nematerijalna imovina
58.125
1.954
60.079
Nekretnine, postrojenja i oprema
4.167
-
4.167
Odgođena porezna imovina
18.726
-
18.726
Potraživanja od kupaca
28.105
-
28.105
Ostala potraživanja
2.042
-
2.042
Obračunati prihodi i plaćeni troškovi
budućeg razdoblja
942
-
942
Novac i novčani ekvivalenti
1.062
-
1.062
Rezerviranja
(27.282)
-
(27.282)
Odgođena porezna obveza
-
(586)
(586)
Dugoročni primljeni krediti
(33.754)
-
(33.754)
Ostale dugoročne obveze
(41.349)
-
(41.349)
Obveze prema dobavljačima
(16.049)
-
(16.049)
Ostale kratkoročne obveze
(52.243)
-
(52.243)
Odgođeno plaćanje troškova i prihodi
budućeg razdoblja
(2.977)
-
(2.977)
Identificirana neto imovina
(60.485)
1.368
(59.117)
Ukupno
Naknada za stjecanje
14.283
Manjinski udjeli nastali u transakciji
(34.288)
Fer vrijednost identificirane neto imovine
59.117
Goodwill
39.112
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 128
34. STJECANJE OVISNIH DRUŠTAVA (NASTAVAK)
b) Invitel grupa (nastavak)
Neto odljev novca prikazan je u slijedećoj tablici:
Društvo je u travnju 2022. godine steklo preostale udjele u društvu M+ Deutschland BPTO GmbH te je postalo 100%
vlasnik društva M+ Deutschland BPTO GmbH.
Ukupno
Isplaćena naknada za stjecanje
(14.283)
Stečeni novac i novčani ekvivalenti
1.062
Neto odljev novca proizašao iz stjecanja
(13.221)
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 129
34. STJECANJE OVISNIH DRUŠTAVA (NASTAVAK)
c) TVPD B.V.
Meritus Global Real Estate management d.o.o., društvu u 100% vlasništvu Društva, je 28. srpnja 2022. godine zaključilo
transakciju stjecanja 100% udjela u društvu TVPD Holding B.V., („TVPD“). TVPD je 100% vlasnik društva Dvorac
Zemono, iz Slovenije te je tako indirektno Društvo steklo 100% udjela u društvu Dvorac Zemono. Društvo je samu
kontrolu nad poslovanjem društva TVPD, pa samim time i društvaDvorac Zemono, steklo sa 1. siječnjem 2022. godine.
Identificirana imovina u postupku alokacije kupovne cijene odnosi se na tržišnu vrijednost nekretnine prema procjeni
ovlaštenog procjenitelja.
Stjecanjem ovisnog društva je identificiran goodwill kako slijedi:
Neto odljev novca prikazan je u slijedećoj tablici:
Knjigovodstvena
vrijednost
Promjena
Fer
vrijednost
Nekretnine
14.632
2.642
17.274
Potraživanja od kupaca
1.016
1.016
Novac i novčani ekvivalenti
635
635
Unaprijed plaćeni troškovi I obračunati prihodi
21
-
21
Odgođena porezna obveza
-
(682)
(682)
Dugoročne financijske obveze
(12.141)
(12.141)
Kratkoročne financijske obveze
(1.899)
(1.899)
Kratkoročne obveze
(636)
-
(636)
Identificirana neto imovina
1.628
1.960
3.588
Ukupno
Naknada za stjecanje
5.830
Fer vrijednost identificirane neto imovine
(3.588)
Goodwill
2.242
Ukupno
Isplaćena naknada za stjecanje
(5.830)
Stečeni novac i novčani ekvivalenti
634
Neto odljev novca proizašao iz stjecanja
(5.196)
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 130
34. STJECANJE OVISNIH DRUŠTAVA (NASTAVAK)
d) Real estate development projekti projekt Vukovarska
Meritus Global Real Estate management d.o.o., društvu u 100% vlasništvu Društva, je u listopadu 2022. godine
zaključilo transakciju stjecanja 75% udjela u društvu REAL ESTATE DEVELOPMENT PROJEKTI - Projekt Vukovarska
d.o.o., („REDP“). REDP je 100% vlasnik društva GO Health d.o.o, iz Hrvatske te je tako indirektno Društvo steklo 100%
udjela u društvu Go Health d.o.o.. Društvo je samu kontrolu nad poslovanjem društva REDP, pa samim time i društva
Go Health d.o.o., steklo sa 1. studenog 2022. godine.
Stjecanjem ovisnog društva je identificiran goodwill kako slijedi:
Grupa je pripremila početni obračun kupoprodajne cijene stjecanja društava u 2022. godini. Grupa će procijeniti
izračun stjecanja u vremenskom razdoblju sukladno MSFI 3 Poslovna spajanja tijekom 2023. godine.
Knjigovodstvena
vrijednost
Promjena
Fer vrijednost
Nekretnine, postrojenja i oprema
106.790
-
106.790
Dugoročna financijska imovina
23.524
-
23.524
Potraživanja od kupaca
217
-
217
Unaprijed plaćeni troškovi I obračunati prihodi
36
-
36
Ostala potraživanja
510
-
510
Novac i novčani ekvivalenti
1.166
-
1.166
Dugoročne financijske obveze
(104.326)
-
(104.326)
Kratkoročne financijske obveze
(4.310)
-
(4.310)
Obveze prema dobavljačima
(39)
-
(39)
Ostale kratkoročne obveze
(989)
-
(989)
Obračunati troškovi i prihod budućeg razdoblja
(516)
-
(516)
Identificirana neto imovina
22.063
-
22.063
Ukupno
Naknada za stjecanje
62.290
Manjinski udjeli nastali u transakciji
5.675
Fer vrijednost identificirane neto imovine
(22.063)
Goodwill
45.902
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 131
35. NEKONTROLIRAJUĆI UDJELI
U nastavku su prikazane dodatne informacija o ovisnim društvima s materijalno značajnim nekontorlirajućim udjelima:
U nastavku su skraćene financijske informacije društva M Plus Serbia d.o.o.
Naziv ovisnog društva
Udio nekontrolirajućeg udjela
Dobit namijenjena
nekontrolirajućim udjelima
M Plus Serbia
2022
2021
2022
2021
-
49%
-
8.087
2022
2021
Kratkotrajna imovina
-
118.399
Dugotrajna imovina
-
49.842
Kratkoročne obveze
-
(26.781)
Dugoročne obveze
-
(125.230)
Neto imovina
-
16.230
Prihodi
-
148.189
Neto dobit
-
16.285
Naziv ovisnog društva
Udio nekontrolirajućeg udjela
Dobit namijenjena
nekontrolirajućim udjelima
Geomant
2022
2021
2022
2021
49%
49%
205
4.043
2022
2021
Kratkotrajna imovina
45.583
46.441
Dugotrajna imovina
50.035
40.759
Kratkoročne obveze
(48.564)
(41.011)
Dugoročne obveze
(13.372)
(8.357)
Neto imovina
33.682
37.832
Prihodi
75.830
67.631
Neto dobit
419
8.412
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 132
35. NEKONTROLIRAJUĆI UDJELI (NASTAVAK)
Grupa je stekla 23% udjela u društvu Bulb d.o.o. kroz novo osnovano društvo Bulb upravljanje d.o.o. u kojem drži 51%
udjela. Društvo Bulb upravljanje d.o.o. drži 45% udjela u društvu Bulb d.o.o. te ima pravo na 51% glasova na glavnoj
skupštini društva Bulb d.o.o. Iz navedene transakcije proizlazi kontrolirajući udio Meritus Grupe u društvu Bulb d.o.o.
Naziv ovisnog društva
Udio nekontrolirajućeg udjela
Dobit namijenjena
nekontrolirajućim udjelima
Bulb
2022
2021
2022
2021
77%
77%
1.183
2.570
2022
2021
Kratkotrajna imovina
22.557
28.064
Dugotrajna imovina
19.180
18.912
Kratkoročne obveze
(4.866)
(5.966)
Dugoročne obveze
(518)
(4.099)
Neto imovina
36.353
36.911
Prihodi
25.604
22.600
Neto dobit
1.537
3.345
Naziv ovisnog društva
Udio nekontrolirajućeg udjela
Dobit namijenjena
nekontrolirajućim udjelima
M Plus Croatia
2022
2021
2022
2021
31,26%
30%
6.487
8.386
2022
2021
Kratkotrajna imovina
344.278
255.836
Dugotrajna imovina
400.880
332.929
Kratkoročne obveze
(384.089)
(253.948)
Dugoročne obveze
(92.521)
(97.410)
Neto imovina
268.548
237.407
Prihodi
290.401
93.133
Neto dobit
21.624
28.387
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 133
35. NEKONTROLIRAJUĆI UDJELI (NASTAVAK)
Naziv ovisnog društva
Udio nekontrolirajućeg udjela
Dobit namijenjena
nekontrolirajućim udjelima
Invitel GmbH
2022
2021
2022
2021
25%
-
3.020
-
2022
2021
Kratkotrajna imovina
43.834
-
Dugotrajna imovina
61.393
-
Kratkoročne obveze
(52.693)
-
Dugoročne obveze
(99.939)
-
Neto imovina
(47.405)
-
Prihodi
321.916
-
Neto dobit
12.081
-
Naziv ovisnog društva
Udio nekontrolirajućeg udjela
Dobit namijenjena
nekontrolirajućim udjelima
REDP Projekt Vukovarska
2022
2021
2022
2021
25%
-
11
-
2022
2021
Kratkotrajna imovina
275
-
Dugotrajna imovina
92.676
-
Kratkoročne obveze
(40.070)
-
Dugoročne obveze
(30.138)
-
Neto imovina
22.743
-
Prihodi
345
-
Neto dobit
45
-
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 134
35. NEKONTROLIRAJUĆI UDJELI (NASTAVAK)
Naziv ovisnog društva
Udio nekontrolirajućeg udjela
Dobit namijenjena
nekontrolirajućim udjelima
Moderna ventures
2022
2021
2022
2021
49%
-
4.440
-
2022
2021
Kratkotrajna imovina
21.113
-
Dugotrajna imovina
13.598
-
Kratkoročne obveze
(12.801)
-
Dugoročne obveze
(3.826)
-
Neto imovina
18.084
-
Prihodi
19.830
-
Neto dobit
9.060
-
Naziv ovisnog društva
Udio nekontrolirajućeg udjela
Dobit namijenjena
nekontrolirajućim udjelima
Calyx
2022
2021
2022
2021
49%
49%
357
947
2022
2021
Kratkotrajna imovina
3.186
4.270
Dugotrajna imovina
262
335
Kratkoročne obveze
(215)
(214)
Dugoročne obveze
(204)
(301)
Neto imovina
3.029
4.090
Prihodi
3.590
5.419
Neto dobit
812
1.932
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 135
35. NEKONTROLIRAJUĆI UDJELI (NASTAVAK)
Naziv ovisnog društva
Udio nekontrolirajućeg udjela
Dobit namijenjena
nekontrolirajućim udjelima
CDE nove tehnologije
2022
2021
2022
2021
27%
27%
1.029
2.204
2022
2021
Kratkotrajna imovina
37.274
28.727
Dugotrajna imovina
9.145
11.541
Kratkoročne obveze
(15.752)
(10.117)
Dugoročne obveze
(4.091)
(6.820)
Neto imovina
26.576
23.330
Prihodi
40.727
44.090
Neto dobit
4.706
8.163
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 136
36. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA
36.1. Skupine i kategorije financijskih instrumenata te njihove fer vrijednosti
U sljedećoj se tablici nalaze informacije o:
skupinama financijskih instrumenata na temelju njihove prirode i obilježja;
knjigovodstvenim vrijednostima financijskih instrumenata;
fer vrijednostima financijskih instrumenata (osim financijskih instrumenata kada je njihova knjigovodstvena
vrijednost približno jednaka njihovoj fer vrijednosti) te
razinama pokazatelja fer vrijednosti financijske imovine i financijskih obveza za koje je objavljena fer vrijednost.
Razine pokazatelja fer vrijednosti od 1. do 3. temelje se na stupnju mjerljivosti fer vrijednosti:
1. razina pokazatelja: pokazatelji fer vrijednosti su izvedeni iz (neusklađenih) cijena koje kotiraju na aktivnim
tržištima za istovrsnu imovinu i istovrsne obveze;
2. razina pokazatelja: pokazatelji fer vrijednosti su izvedeni iz ulaznih varijabli koje ne predstavljaju prethodno
navedene cijene iz 1. razine koje su vidljive za imovinu ili obvezu, bilo direktno (npr. kao cijene) ili indirektno
(npr. izvedene iz cijena) te
3. razina pokazatelja: pokazatelji fer vrijednosti su izvedeni primjenom metoda vrednovanja u kojima su kao
ulazni podaci upotrijebljeni podaci o imovini ili obveza koji se ne temelje na dostupnim tržišnim podacima.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 137
36. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
36.1. Skupine i kategorije financijskih instrumenata te njihove fer vrijednosti (nastavak)
Financijska imovina
Financijske obveze
31. prosinca 2022. godine
Amortizirani trošak
Amortizirani trošak
Dugotrajna financijska imovina (bilješka 18)
25.625
-
Ostala kratkotrajna financijska imovina (bilješka 19)
1.242
-
Potraživanja od kupaca (bilješka 20)
214.157
-
Ostala potraživanja (bilješka 21)
36.788
-
Posudbe (bilješka 26)
-
577.094
Dugoročne obveze za primljene najmove (bilješka 27)
-
56.364
Ostale dugoročne obveze (bilješka 28)
-
30.436
Obveze prema dobavljačima (bilješka 29)
-
47.906
Obveze prema zaposlenicima (bilješka 30)
-
72.936
Ostale kratkoročne obveze (bilješka 31)
-
46.893
Kratkoročne posudbe (bilješka 26)
-
149.049
Kratkoročne obveze za primljene najmove (bilješka 27)
-
43.177
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 138
36. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
36.1. Skupine i kategorije financijskih instrumenata te njihove fer vrijednosti (nastavak)
Financijska imovina
Financijske obveze
31. prosinca 2021. godine
Amortizirani trošak
Amortizirani trošak
Dugotrajna financijska imovina (bilješka 18)
7.710
-
Ostala kratkotrajna financijska imovina (bilješka 19)
85
-
Potraživanja od kupaca (bilješka 20)
130.775
-
Ostala potraživanja (bilješka 21)
35.826
-
Dugoročni primljeni krediti (bilješka 26)
-
187.125
Dugoročne obveze za primljene najmove (bilješka 27)
-
30.885
Ostale dugoročne obveze (bilješka 28)
-
8.211
Obveze prema dobavljačima (bilješka 29)
-
31.794
Obveze prema zaposlenicima (bilješka 30)
-
40.001
Ostale kratkoročne obveze (bilješka 31)
-
32.356
Kratkoročni primljeni krediti (bilješka 26)
-
109.478
Kratkoročne obveze za primljene najmove (bilješka 27)
-
17.247
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 139
36. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
36.2. Ciljevi upravljanja financijskim rizikom
Funkcija riznice u Grupi pruža usluge segmentima djelatnosti unutar Grupe, koordinira pristup domaćem i
međunarodnom financijskom tržištu, prati financijske rizike povezane s poslovanjem Grupe i njima upravlja putem
internih izvještaja o rizicima u kojima su izloženosti analizirane po stupnju i veličini rizika. Riječ je o tržišnom riziku
(uključujući valutni rizik, rizik kamatne stope i cjenovni rizik), zatim kreditnom riziku i riziku likvidnosti.
Grupa nastoji svesti učinke spomenutih rizika na najmanju moguću razinu služeći se financijskim instrumentima kao
zaštitom od navedenih izloženosti. Grupa ne zaključuje ugovore o financijskim instrumentima, uključujući izvedene
financijske instrumente, niti njima trguje za špekulativne namjene.
36.3. Tržišni rizik
Grupa je prije svega izložena financijskom riziku promjene valutnih tečajeva i kamatnih stopa (vidjeti u nastavku). Nije
bilo promjena izloženosti Grupe tržišnim rizicima ili načina na koji Grupa upravlja tim rizikom i mjeri ga.
36.3.1. Upravljanje valutnim rizikom
Grupa određene transakcije zaključuje u stranoj valuti, te je po tom pitanju izložena rizicima promjene valutnih tečajeva.
Grupa je u procesu izrade politika za zaštitu od rizika promjene tečaja. Grupa smatra da je rizik izloženosti u EUR-
ima zanemariv, uzimajući u obzir da je Republika Hrvatska od 1.1.2023. godine uvela EUR kao službenu valutu, te
postoji izloženost samo promjeni tečaja USD.
U idućoj su tablici prikazani knjigovodstveni iznosi monetarne imovine i monetarnih obveza Grupe u stranoj valuti na
dan izvještavanja:
Analiza osjetljivosti na valutni rizik
Grupa je prvenstveno izložena riziku valute EUR različitih država s područja EU i valute USD pretežno države SAD.
U idućoj je tablici analizirana osjetljivost Grupe na povećanje i smanjenje tečaja kune od 5% u odnosu na relevantne
strane valute. Stopa osjetljivosti od 5% je stopa koja se upotrebljava u internim izvještajima ključnim rukovoditeljima o
valutnom riziku i predstavlja procjenu rukovodstva o realno mogućim promjenama valutnih tečajeva. Analiza osjetljivosti
uključuje samo otvorene novčane stavke u stranoj valuti i njome su preračunate stavke usklađene za promjenu od 5%
posto u valutnim tečajevima na kraju godine. Analiza osjetljivosti uključuje određena potraživanja (potraživanja od
kupaca i ostala potraživanja) i obveze (obveze za kredite prema financijskim institucijama, obveze prema dobavljačima
i ostale ugovorne obveze) koje su nominirane u stranoj valuti. Pozitivan broj pokazuje povećanje dobiti i ostale glavnice
ako vrijednost kune poraste za 5% u odnosu na predmetnu valutu. U slučaju pada vrijednosti kune za 5% u odnosu na
predmetnu valutu, utjecaj na dobit ili glavnicu bio bi jednak ali suprotan, odnosno iznosi u tablici bi bili negativni.
31. prosinca 2022. godine
31. prosinca 2021. godine
EUR
USD
GBP
EUR
USD
GBP
Imovina
122.425
19.313
-
134.085
31.010
41
Obveze
(574.748)
(5.272)
-
(148.483)
(5.465)
-
Neto bilančna izloženost
(452.323)
14.041
-
(14.398)
25.545
41
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 140
36. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
36.3.1. Upravljanje valutnim rizikom (nastavak)
Primijenjeni su slijedeći značajni tečajevi:
Efekti na bilančne pozicije su prikazani u slijedećoj tablici:
36.3.2. Upravljanje rizikom kamatne stope
Grupa je izložena kamatnom riziku iz razloga što subjekti u njezinu sastavu posuđuju sredstva po fiksnim i varijabilnim
kamatnim stopama. Grupa upravlja rizikom održavanjem primjerenog omjera posudbi s fiksnom i promjenjivom
kamatom. Kamatni je rizik kod kreditnih zaduženja minimalan jer su ugovoreni kreditni aranžmani gotovo u potpunosti
s fiksnom kamatnom stopom. Unatoč tome, redovito se prati stanje na tržištu te se po potrebi korigiraju kamatne stope
na postojeća zaduženja ili se refinanciraju novim zaduženjima kako bi fer vrijednost kamatne stope bila u skladu s
najpovoljnijim kamatnim stopama ostvarivim na tržištu
2022
2021
EUR
7,53450
7,51717
USD
7,06404
6,64355
GBP
8,49503
8,95862
Neto bilančni efekti
Povećanje
Smanjenje
31. prosinca 2022. godine
EUR (5% promjena)
22.616
(22.616)
USD (5% promjena)
(702)
702
GBP (5% promjena)
-
-
31. prosinca 2021. godine
EUR (5% promjena)
720
(720)
USD (5% promjena)
(1.277)
1.277
GBP (5% promjena)
(2)
2
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 141
36. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
36.3.2. Upravljanje rizikom kamatne stope (nastavak)
Analiza osjetljivosti na kamatni rizik
Analize osjetljivosti koje slijede temelje se na izloženosti kamatnim stopama po neizvedenim instrumentima na kraju
izvještajnog razdoblja. Za obveze vezane za promjenjivu kamatnu stopu analiza je izrađena uz pretpostavku da je iznos
obveza iskazanih na datum izvještaja o financijskom položaju vrijedio tijekom cijele godine.
U slučaju da su kamatne stope bile 0,5 p.p. više dok su ostale varijable bile konstantne, efekti na dobit Grupe bili bi
kako slijedi:
Kamatni rizik
2022
2021
Instrumenti s varijabilnom kamatnom stopom
Posudbe
1.604
1.224
Ukupno
1.604
1.224
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 142
36. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
36.4. Upravljanje kreditnim rizikom
Kako bi smanjila kreditni rizik, Grupa je usvojila politiku poslovanja isključivo s kreditno sposobnim stranama i
pribavljanja dostatnih instrumenata osiguranja naplate kako bi, prema potrebi, ublažila rizik financijskog gubitka zbog
neispunjenja obveza. Izloženost Grupe i kreditni rejting strana s kojima posluje kontinuirano se prate, a ukupna
vrijednost zaključenih transakcija raspoređuje se na odobrene klijente.
Prije nego što prihvati novog kupca, tim odgovoran za određivanje kreditnih limita upotrebljava vanjski sustav
ocjenjivanja kreditne sposobnosti kako bi procijenio kreditnu sposobnost kupca i odredio kreditni limit za svakog
pojedinog kupca.
Osim toga, uspostavljeni su postupci praćenja kako bi se osiguralo poduzimanje radnji potrebnih za naplatu dospjelih
dugova. Očekivani kreditni gubici za potraživanje od kupaca procjenjuju se s pomoću matrice za određivanje
rezerviranja na temelju proteklog iskustva s nenaplaćenim potraživanjima i analize trenutačnog financijskog položaja
dužnika uz usklađenje s čimbenicima koji su svojstveni dužniku, općim gospodarskim uvjetima u njihovoj industriji te
procijeni trenutačnog i predviđenog smjera kretanja uvjeta. Nijedno otpisano potraživanje nije predmet prisilne naplate.
Nadalje, Grupa preispituje nadoknadiv iznos duga i dužničkog ulaganja na pojedinačnoj osnovi na kraju izvještajnog
razdoblja kako bi se osigurale primjerene rezervacije za umanjenje vrijednosti za nenadoknadive iznose. U tom
pogledu, rukovodstvo Društva smatra da je kreditni rizik Grupe znatno smanjen. Potraživanja od kupaca odnose se na
velik broj kupaca iz raznih gospodarskih sektora i regija.
U ukupnom stanju potraživanja od kupaca na kraju godine, Grupa ima 25 tisuća kuna otvorenih potraživanja od
najvećeg kupca grupe (2021.: -). Osim navedenog, Grupa nije znatno izložena kreditnom riziku nijedne ugovorne strane
ili skupine ugovornih strana sa sličnim obilježjima. Grupa ugovorne strane sa sličnim obilježjima smatra povezanim
subjektima.
36.4.1. Instrumenti osiguranja naplate i druga kreditna poboljšanja
Grupa uzima po potrebi instrumente osiguranja naplate kao pokriće za svoj kreditni rizik povezan sa svojom
financijskom imovinom i kontinuirano provodi monitoring kupaca.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 143
36. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
36.5. Koeficijent financiranja
Koeficijent financiranja Grupe koji se određuje omjerom neto duga i glavnice može se prikazati kako slijedi:
Posudbe uključuju svo vanjsko financiranje izuzev zajmova manjinskih dioničara. U iznos posudbi uključene su i
obračunate kamate.
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
Obveze po dugoročnim posudbama (bilješka 26)
498.679
145.790
Obveze po kratkoročnim posudbama (bilješka 26)
139.729
101.833
Dugoročne obveze za primljene najmove (bilješka 27)
56.364
12.798
Kratkoročne obveze za primljene najmove (bilješka 27)
43.177
5.395
Novac i novčani ekvivalenti (bilješka 23)
(433.405)
(348.217)
Neto dug/(novac)
304.544
(82.401)
Vlasnička glavnica (bilješka 24, 25)
407.695
409.051
Omjer duga i vlasničke glavnice
74,70%
-
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 144
36. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
36.6. Upravljanje rizikom likvidnosti
Odgovornost za upravljanje rizikom likvidnosti snosi Uprava. Grupa upravlja svojom likvidnošću korištenjem bankovnih sredstava (prekoračenja) te kontinuiranim
praćenjem planiranih i ostvarenih novčanih tokova, te usklađenjem financijske imovine i financijskih obveza. U idućim tablicama analizirano je preostalo razdoblje
do ugovornog dospijeća neizvedenih financijskih obveza i imovine Grupe. Tablice su sastavljene na temelju nediskontiranih novčanih priljeva. U tablicama su
uključeni novčani priljevi i odljevi po glavnici i kamatama.
U idućoj tablici analizirano je očekivano dospijeće neizvedene financijske imovine Grupe:
Prosječna
ponderirana
efektivna
kamatna
stopa
Do 1 mj.
1-3 mj.
3 mj.- 1
god.
1-5 god.
Nakon 5
god.
Ukupno
Knjigovodstvena
vrijednost
%
31. prosinca 2022.
godine
Beskamatna
-
687.163
-
-
-
-
687.163
687.163
Kamatonosna
2,68
106
213
956
22.050
-
23.325
22.170
687.269
213
956
22.050
-
710.488
709.333
31. prosinca 2021.
godine
Beskamatna
-
516.687
-
-
-
-
516.687
516.687
Kamatonosna
3,00
7
15
66
5.973
-
6.061
5.720
516.694
15
66
5.973
-
522.748
522.407
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2022. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 145
36. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
36.6. Upravljanje rizikom likvidnosti (nastavak)
U idućoj tablici analizirano je očekivano dospijeće neizvedene financijske obveze Grupe. Tablice su sastavljene na temelju nediskontiranih ugovornih dospijeća
financijskih obveza, uključujući kamatu koja će biti plaćena na toj imovini. Objavljivanje informacija o neizvedenoj financijskoj obvezi je neophodno za razumijevanje
načina na koji Grupa upravlja rizikom likvidnosti, budući da se likvidnošću upravlja na temelju neto iznosa financijske imovine i financijskih obveza.
Prosječna
ponderirana
efektivna
kamatna
stopa
Do 1 mj.
1-3 mj.
3 mj.- 1
god.
1-5 god.
Nakon 5
god.
Ukupno
Knjigovodstvena
vrijednost
%
31. prosinca 2022.
godine
Beskamatne
-
156.440
-
-
-
-
156.440
156.440
Kamatonosne
5,36
21.991
33.309
155.225
576.268
121.666
908.459
825.683
178.431
33.309
155.225
576.268
121.666
1.064.899
982.123
31. prosinca 2021.
godine
Beskamatne
-
107.838
-
-
-
-
107.838
107.838
Kamatonosne
4,99
10.809
21.618
97.282
193.390
49.844
372.943
344.735
118.647
21.618
97.282
193.390
49.844
480.781
452.573
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 146
37. FER VRIJEDNOST FINANCIJSKIH INSTRUMENATA
Fer vrijednost je cijena koja bi bila ostvarena prodajom neke stavke imovine ili plaćena za prijenos neke obveze u urednoj
transakciji između tržišnih sudionika na datum mjerenja, neovisno o tome bi li ona bila neposredno vidljiva ili procijenjena
primjenom neke druge tehnike vrednovanja. Na dan 31. prosinca 2022. i 2021. godine iskazani iznosi novca, potraživanja,
kratkoročnih obveza, ukalkuliranih troškova, kratkoročnih pozajmica i ostalih financijskih instrumenata otprilike odgovaraju
njihovoj tržišnoj vrijednosti.
38. DOGAĐAJI NAKON IZVJEŠTAJNOG RAZDOBLJA
38.1. UVOĐENJE EURA KAO SLUŽBENE VALUTE
Vlada Republike Hrvatske donijela je Odluku o objavi uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj (objavljena u
„Narodnim novinama“ br. 85/22.). Navedenom odlukom euro postaje službena novčana jedinica i zakonsko sredstvo plaćanja u
Republici Hrvatskoj na dan 1. siječnja 2023. godine. Fiksni tečaj konverzije određen je na 7,53450 kuna za jedan euro. Uvođenje
eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj predstavlja promjenu funkcionalne valute koja će se obračunavati prospektivno
te ne predstavlja događaj nakon datuma izvještavanja koji nalaže usklađivanje.
38.2. STJECANJE NEKONTROLIRAJUĆIH UDJELA U DRUŠTVU CDE NOVE TEHNOLOGIJE D.O.O.
U 2023. godini Grupa je kupila preostalih 23% udjela u društvu CDE nove tehnologije d.o.o. te je time stekla 100% udjela u
navedenom društvu.
38.1. STJECANJE KONTROLE NAD DRUŠTVOM INTEGRATOR
Grupa je 20. prosinca 2022. godine. potpisala ugovor o kupnji 90% udjela u društvu MPS Integration d.o.o. te 51% udjela u
društvu INTEGRATOR HOLDING D.O.O. Realizacija predmetne transakcije temeljem prethodno navedenog ugovora o
kupoprodaji bila je podložna odobrenjima nadležnih tijela Republike Srbije, Procijenjena vrijednost transakcije iznosi 5,9 milijuna
eura. Grupa je u ožujka 2023. godine nakon dobivanja odobrenja nadležnih tijela, zaključila transakciju stjecanja kontrolnog
udjela u društvu Integrator iz Srbije koji upravlja društvima u šest zemalja koja posjeduju licencu grupe Manpower za obavljanje
poslova iz segmenta ljudskih potencijala. Društvo je u postupku fer vrednovanja stečene imovine i obveza, a sukladno tome i
moguće nematerijalne imovine i goodwilla.
39. NEPREDVIĐENE OBVEZE
Prema procjeni Uprave, na dan 31. prosinca 2022. i 2021. godine Grupa nema značajnijih nepredviđenih obveza koje bi
zahtijevale objavu u bilješkama uz konsolidirane financijske izvještaje. Na dan 31. prosinca 2022. godine protiv Grupe se nije
vodio nikakav značajan sudski spor po kojem se očekuje neuspjeh, a koji nije iskazan u konsolidiranim financijskim izvještajima.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(Svi iznosi su prikazani u tisućama kuna)
Meritus ulaganja d.d. i njegova ovisna društva 147
40. ODOBRENJE KONSOLIDIRANIH FINANCIJSKIH IZVJEŠTAJA
Konsolidirane financijske izvještaje i njihovo izdavanje odobrila je Uprava Društva 28. travnja 2023. godine.
Predsjednik Uprave
Član Uprave
Darko Horvat
Tomislav Glavaš