74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-3174780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:SeparateMemberiso4217:HRK74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:SeparateMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31iso4217:HRKxbrli:shares74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:SeparateMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:SeparateMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-3174780000M0GHQ1VXJU202021-12-3174780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:IssuedCapitalMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:SharePremiumMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:OtherReservesMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:RevaluationSurplusMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:RetainedEarningsMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:IssuedCapitalMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:SharePremiumMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:OtherReservesMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:RevaluationSurplusMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:RetainedEarningsMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:IssuedCapitalMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:SharePremiumMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:OtherReservesMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:RevaluationSurplusMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:RetainedEarningsMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:IssuedCapitalMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:SharePremiumMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:OtherReservesMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:RevaluationSurplusMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:RetainedEarningsMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:IssuedCapitalMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:SharePremiumMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:OtherReservesMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:RevaluationSurplusMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:RetainedEarningsMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:SeparateMemberifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-3174780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780000M0GHQ1VXJU202021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780000M0GHQ1VXJU202021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780000M0GHQ1VXJU202022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember74780000M0GHQ1VXJU202022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember74780000M0GHQ1VXJU202020-12-31ifrs-full:SeparateMember

Godišnje izvješće
za 2022. godinu
Napomena: Izvještaj u PDF formatu je neslužbeni izvještaj dok je službena verzija godišnjeg izvještaja, sukladno Zakonu o tržištu kapitala, pripremljena i javno dostupna sukladno jedinstvenom elektroničkom formatu za izvještavanje (ESEF - European Single Electronic Format).
Sadržaj
Izvješće poslovodstva za 2022. godinu……………………………………………………………………..…………3
Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja…………………………………………………………14
Konsolidirani i nekonsolidirani financijski izvještaji za 2022. godinu……………………….…………20
Izvještaji propisani pravilnikom Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga………..……190
CROATIA osiguranje d.d.
Izvješće poslovodstva za 2022. godinu
Tržište osiguranja Republike Hrvatske u 2022. godini
Ukupna bruto zaračunata premija, ostvarena od strane osiguratelja sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, kao i premija ostvarena od strane društava sa sjedištem u Europskoj uniji koja posluju u Republici Hrvatskoj neposredno ili putem podružnica, iznosila je u 2022. godini 12,8 mlrd. kuna, što u odnosu na 2021. predstavlja rast od 967 mil. kuna odnosno 8,2 posto.
Premija ostvarena isključivo na teritoriju Republike Hrvatske iznosila je 11,7 mlrd. kuna, što u odnosu na 2021. godinu predstavlja rast od 753 mil. kuna, odnosno 6,9 posto. Premija ostvarena izvan teritorija Republike Hrvatske prešla je granicu od milijardu kuna i trenutno iznosi 1,1 mlrd. kuna. U odnosu na 2021. godinu to predstavlja porast od 214 mil. kuna, odnosno 23,2 posto.
Ukupna premija neživotnih osiguranja na tržištu Republike Hrvatske u 2022. godini iznosila je 8,8 mlrd. kuna što je za 10,1 posto, odnosno 810 mil. kuna više u odnosu na prethodnu godinu. Osiguranje motornih vozila (osiguranje od autoodgovornosti, auto kasko, automobilska asistencija) raste 8,2 posto u odnosu na prethodnu godinu, imovinska osiguranja rastu 9,5 posto, zdravstveno osiguranje raste 11,5 posto, osiguranje od nezgode raste 9,1 posto. Najveći rast ostvaren je na kreditima u iznosu od 17,4 posto i prijevozu u iznosu od 24 posto.
Ukupna premija životnih osiguranja na tržištu Republike Hrvatske u 2022. godini iznosila je 2,9 mlrd. kuna, što je pad od 1,9 posto, odnosno 56 mil. kuna u odnosu na prethodnu godinu. Pad premije ostvaren je kroz klasično životno osiguranje sa štednom komponentom (pad od oko 250 mil. kuna), dok unit linked proizvodi rastu (rast od oko 180 mil. kuna)
CROATIA osiguranje d.d., Jagićeva 33, Zagreb (u daljnjem tekstu: Društvo), i dalje je vodeće društvo u Republici Hrvatskoj s ukupnim udjelom od 25,6 posto što je za 0,1 postotnih bodova manje u odnosu na prethodnu godinu.
Rezultat poslovanja i financijski položaj Društva i Grupe
Društvo
CROATIA osiguranje d.d. (u daljnjem tekstu: Društvo) sa tržišnim udjelom od 25,6 posto ostvarenim na teritoriju Republike Hrvatske, nastavlja držati lidersku poziciju na hrvatskom tržištu osiguranja, usprkos padu udjela za 0,1 postotni bod. Pad udjela bio je očekivan zbog prestanka suradnje sa PBZ-om na području životnih osiguranja, što se negativno odrazilo na taj segment poslovanja.
Na poslovanje CROATIA osiguranja d.d. u pozitivnom smjeru najviše su utjecali snažan rast premije neživotnih osiguranja (porast tržišnog udjela ostvarenog na teritoriju RH od 0,9 postotnih bodova), relativno dobar rezultat šteta na imovinskim osiguranjima te bolja naplata regresa. Inflatorni pritisci, rast kvote šteta na motornim vozilima (kroz rast cijene dijelova) te otpis dijela ulaganja na stavci nematerijalne imovine, negativno su utjecali na poslovanje društva.
Svi navedeni događaji u konačnici su doveli do pada dobiti prije poreza Društva na iznos od 368,6 mil. kuna, što je pad od 6,1 posto, odnosno za 24 mil. kuna u odnosu na prošlu godinu. Neto dobit pala je u sličnom postotku i za 2022. iznosi 313 mil. kuna.
Ukupna zaračunata bruto premija (prije usklađenja za iznos neto povećanja ispravka vrijednosti potraživanja za premiju i pripadajućih otpisa) veća je za 7 posto te iznosi 3.099 mil. kuna.
Zaračunata premija neživotnih osiguranja iznosi 2.796 mil. kuna i veća je za 14 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Ukupna neto zarađena premija neživotnih osiguranja iznosi 2.370 mil. kuna, što je povećanje od 10 posto.
Gotovo sve vrste neživotnih osiguranja su ostvarile nominalni rast pri čemu najviše prednjače imovinska osiguranja. S druge strane sve vrste životnih osiguranja su ostvarile nominalni pad.
U poslovima ulaganja sredstava neživotnih i životnih osiguranja ostvaren je rezultat u iznosu od 307 mil. kuna, što je za 1,2 posto manje u odnosu na prethodnu godinu.
Bruto likvidirane štete iznose 1.813 mil. kuna i imaju blagi trend pada u odnosu na prošlu godinu.
Ukupni administrativni troškovi iznose 439 mil. kuna i za 10,6 posto su veći nego prethodne godine. Troškovi pribave iznose 637 mil. kuna i za 19,2 posto su veći nego prethodne godine. Troškovi su veći kroz utjecaj troškova usluga koji rastu kao posljedica inflacije, implementacije novih regulativa i digitalizacije poslovanja.
Slijedi prikaz ključnih pokazatelja poslovanja koje Društvo prati kao alternativne pokazatelje uspješnosti te zajedno s ostalim mjerama definiranim Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja, koji su usvojeni u EU, pružaju korisne informacije glede operativne uspješnosti Društva. Izračunati su temeljem godišnjih izvještaja prema HANFA-i, ali prema formulama prikazanim ispod tablice:
Ključni pokazatelji poslovanja | 31.12.2021. | 31.12.2022. | Promjena u postotnim bodovima (p.b) |
Kvota šteta (neživot)* | 52,3% | 50,5% | -1,8 |
Kvota troškova (neživot)** | 40,6% | 44,0% | +3,6 |
Kombinirana kvota (neživot) | 92,9% | 94,5% | +1,6 |
* Kvota šteta = (Prihodi od provizija i naknada + Ostali osigurateljno-tehnički prihodi + Neto Izdaci za osigurane slučajeve + Promjena matematičkih pričuva i ostalih tehničkih pričuva + Izdaci za povrate premija + Ostali tehnički troškovi) / Neto Zarađene premije
** Kvota troškova = Troškovi pribave i Administrativni troškovi / Neto Zarađene premije
Kombiniranu kvotu čini zbroj kvote šteta i kvote troškova te je najvažniji pokazatelj operativne uspješnosti u segmentu neživotnih osiguranja. Obično se izražava kao postotak te omjer ispod 100 posto znači da je rezultat osiguranja profitabilan, a iznad 100 posto da nije profitabilan. Kombinirana kvota u 2022. godini iznosi 94,5 posto, što predstavlja pogoršanje za 1,6 postotnih bodova u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Kvota šteta smanjila se za 1,8 postotna boda, dok je kvota troškova narasla za 3,6 postotnih bodova.
Ukupna imovina Društva na dan 31.12.2022. godine iznosi 11,8 mlrd. kuna što predstavlja pad od 2,3 posto u odnosu na stanje na dan 31.12.2021. godine.
Obračunate tehničke pričuve iznose 7 mlrd. kuna i za 0,4 posto su veće od obračunatih tehničkih pričuva na dan 31.12.2021. godine.
Struktura financijske imovine Društva (milijarde kuna)
Grupa
U 2022. godini grupa CROATIA osiguranje (u daljnjem tekstu: Grupa) ostvarila je konsolidiranu dobit nakon oporezivanja i udjela manjinskih dioničara u iznosu od 378 mil. kuna.
Ukupna zaračunata bruto premija (prije usklađenja za iznos neto povećanja ispravka vrijednosti potraživanja za premiju i pripadajućih otpisa) na razini Grupe u 2022. godini iznosi 3.721 mil. kuna i ostvarila je povećanje od 8,3 posto. Od toga zaračunata bruto premija neživotnih osiguranja iznosi 3.316 mil. kuna te se povećala za 14,5 posto, dok zaračunata bruto premija životnog osiguranja iznosi 405 mil. kuna te se smanjila za 25,1 posto.
Zarađene premije u izvještajnom razdoblju iznose 3.251 mil. kuna i ostvarile su povećanje od 5,2 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
U poslovima ulaganja sredstava neživotnih i životnih osiguranja Grupa je ostvarila prihode od ulaganja u iznosu od 514 mil. kuna, što je povećanje od 6,8 posto, uz troškove ulaganja u iznosu od 155 mil. kuna, što je povećanje za 0,3 posto.
Bruto likvidirane štete u 2022. godini iznose 2.099 mil. kuna, što predstavlja povećanje od 0,9 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Troškovi pribave i administrativni troškovi ukupno iznose 1.457 mil. kuna te su se povećali za 14,5 posto, pri čemu troškovi administracije za 12,5 posto, a troškovi pribave za 16,4 posto. Povećanje troškova pribave primarno je rezultat povećanja troškova provizije i plaća prodajnog osoblja uslijed rasta premije te širenja prodajne mreže.
Ključni pokazatelji poslovanja | 31.12.2021. | 31.12.2022. | Promjena u postotnim bodovima (p.b) |
Kvota šteta (neživot)*** | 53,0% | 51,6% | -1,4 |
Kvota troškova (neživot)*** | 41,0% | 43,1% | +2,1 |
Kombinirana kvota (neživot)*** | 94,0% | 94,6% | +0,6 |
***U izračunu kvota za Grupu, uzete su u obzir samo članice Grupe koje obavljaju djelatnost osiguranja i reosiguranja, a podaci temeljem kojih su izračunate kvote prikazani su u nastavku.
2022. | |
Grupa | Društva koja se bave osiguravateljnom djelatnošću | Društva koja se ne bave osiguravateljnom djelatnošću | UKUPNO |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Zarađene premije (prihodovane) | 2.848.631 | (2.914) | 2.845.717 |
Prihod od ulaganja | 317.829 | 72.683 | 390.512 |
Prihodi od provizija i naknada | 56.207 | (1) | 56.206 |
Ostali osigurateljno - tehnički prihodi, neto od reosiguranja | 41.751 | 39 | 41.790 |
Ostali prihodi | 22.507 | 151.591 | 174.098 |
Izdaci za osigurane slučajeve, neto | (1.486.264) | 24.476 | (1.461.788) |
Promjena matematičke pričuve i ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja | (4.182) | 1 | (4.181) |
Izdaci za povrate premija (bonusi i popusti), neto od reosiguranja | (14.348) | 151 | (14.197) |
Poslovni rashodi (izdaci za obavljanje djelatnosti), neto | (1.227.262) | (169.844) | (1.397.106) |
Troškovi ulaganja | (126.177) | (8.517) | (134.694) |
Ostali tehnički troškovi, neto od reosiguranja | (61.620) | 65 | (61.555) |
Ostali troškovi, uključujući vrijednosna usklađenja | (63.737) | (952) | (64.689) |
Dobit ili gubitak obračunskog razdoblja prije poreza | 303.335 | 66.778 | 370.113 |
Porez na dobit ili gubitak | (46.795) | (10.751) | (57.546) |
Dobit ili gubitak obračunskog razdoblja poslije poreza | 256.540 | 56.027 | 312.567 |
2021. | |
Grupa | Društva koja se bave osiguravateljnom djelatnošću | Društva koja se ne bave osiguravateljnom djelatnošću | UKUPNO |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Zarađene premije (prihodovane) | 2.553.855 | (2.367) | 2.551.488 |
Prihodi od ulaganja | 277.147 | 83.177 | 360.324 |
Prihodi od provizija i naknada | 38.201 | (1) | 38.200 |
Ostali osigurateljno - tehnički prihodi, neto od reosiguranja | 43.745 | - | 43.745 |
Ostali prihodi | 14.099 | 156.947 | 171.046 |
Izdaci za osigurane slučajeve, neto | (1.350.094) | 15.483 | (1.334.611) |
Promjena matematičke pričuve i ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja | (16.203) | - | (16.203) |
Izdaci za povrate premija (bonusi i popusti), neto od reosiguranja | (8.709) | - | (8.709) |
Poslovni rashodi (izdaci za obavljanje djelatnosti), neto | (1.048.015) | (145.905) | (1.193.920) |
Troškovi ulaganja | (89.524) | (36.530) | (126.054) |
Ostali tehnički troškovi, neto od reosiguranja | (60.904) | 155 | (60.749) |
Ostali troškovi, uključujući vrijednosna usklađenja | (2.526) | (174) | (2.700) |
Dobit ili gubitak obračunskog razdoblja prije poreza | 351.072 | 70.785 | 421.857 |
Porez na dobit ili gubitak | (59.804) | (12.562) | (72.366) |
Dobit ili gubitak obračunskog razdoblja poslije poreza | 291.268 | 58.223 | 349.491 |
Kombinirana kvota u 2022. godini iznosi 94,6 posto, što predstavlja pogoršanje za 0,6 postotnih bodova u odnosu na isto razdoblje 2021. godine. Kvota šteta smanjila se za 1,4 postotnih bodova i iznosi 51,6 posto. Kvota troškova iznosi 43,1 posto i 2,1 postotnih bodova je veća u odnosu na 2021. godinu.
Ukupna imovina Grupe na dan 31.12.2022. godine iznosi 13,7 mlrd. kuna, što predstavlja pad od 1,7 posto prema stanju na dan 31.12.2021. godine.
Obračunate tehničke pričuve iznose 8,1 mlrd. kuna i za 1,1 posto su veće od obračunatih tehničkih pričuva na dan 31.12.2021. godine.
Značajniji poslovni događaji u izvještajnom razdoblju
Odobrenja Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga za obavljanje funkcija članova Nadzornog odbora i Uprave
Sukladno odredbama Zakona o tržištu kapitala i Pravila Zagrebačke burze, 18. siječnja 2022. godine održana je Glavna skupština CROATIA osiguranja d.d. na kojoj je donijeta Odluka o izboru članova Nadzornog odbora CROATIA osiguranja d.d. Spomenutom odlukom izabiru se Roberto Škopac i Hrvoje Patajac za predsjednika, odnosno člana Nadzornog odbora CROATIA osiguranja d.d. na razdoblje od 4 godine, s početkom mandata od 24. travnja 2022. godine, pod uvjetom ishođenja odobrenja Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga. Upravno vijeće Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga na održanoj sjednici dana 17. veljače 2022. godine donijelo je rješenje kojim se izdaje odobrenje za Roberta Škopca za obavljanje funkcije predsjednika Nadzornog odbora te odobrenje za Hrvoja Patajca za obavljanje funkcije člana Nadzornog odbora društva CROATIA osiguranje d.d., na mandat od 4 godine, s početkom mandata od 24. travnja 2022. do 24. travnja 2026. godine.
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) je na održanoj sjednici dana 29. srpnja 2022. donijela rješenje kojim se izdaje odobrenje za Hrvoja Šimovića, za obavljanje funkcije člana Nadzornog odbora društva CROATIA osiguranje d.d., za mandat u trajanju od 5. listopada 2022. do 5. listopada 2026. godine.
Dodatno, Upravno vijeće HANFA-e na održanoj sjednici dana 5. listopada 2022. donijelo je rješenja kojima se izdaje odobrenje za Davora Tomaškovića, Roberta Vučkovića, Luku Babića i Vanču Balena za obavljanje funkcije članova Uprave društva CROATIA osiguranje d.d., za mandat u trajanju od 1. siječnja 2023. do 31. prosinca 2026. godine.
Odluka Nadzornog odbora o imenovanju članova Uprave CROATIA osiguranja d.d.
Nadzorni odbor Društva na sjednici održanoj dana 23. prosinca 2022. donio je odluke o imenovanjima članova Uprave CROATIA osiguranja d.d., i to: Davora Tomaškovića koji će obavljati funkciju predsjednika Uprave Društva, Roberta Vučkovića, Luke Babića, Vanče Balena svi na mandat u trajanju od 1. siječnja 2023. do 31. prosinca 2026. godine.
Predstavnik radnika u Nadzornom odboru CROATIA osiguranja d.d.
Nakon provedenih izbora za predstavnika radnika u Nadzorni odbor, za člana Nadzornog odbora izabran je radnik Pero Kovačić iz Zagreba, na mandat od 4 godine, s početkom od 10. ožujka 2022. godine.
Utjecaj pandemije COVID–19 na poslovanje
U 2022. godini došlo je do značajnog poboljšanja epidemiološke situacije vezano za pandemiju COVID-19 u odnosu na ranije razdoblje. U skladu s time u 2022. godini nisu utvrđeni značajniji negativni utjecaji pandemije na poslovanje Grupe, što potvrđuju rezultati poslovanja Grupe te održan vrlo visoki omjer solventnosti Društva od 289% i Grupe 239%. Grupa kontinuirano prati situaciju i procjenjuje moguće utjecaje pandemije kao i utjecaje normalizacije epidemiološke situacije. Pritom se analiziraju učinci mogućeg povećanja frekvencije šteta uslijed povratka svih aktivnosti u pretpandemijsko stanje. Dodatno se analiziraju prisutni rizici indirektno uzrokovani ili potaknuti pandemijom COVID-19. U prvom redu se to odnosi na poremećaje u lancima dobave započete pojavom pandemije koji su potaknuli visoku inflaciju i ostale negativne gospodarske efekte, a od veljače 2022. godine dodatno su pojačani negativnim utjecajem rata u Ukrajini na globalnoj razini. Dugotrajna povećana razina inflacije mogla bi imati negativne efekte na poslovanje Grupe, primarno kroz smanjenje ostvarene premije ukoliko dođe do značajnog i trajnog pada kupovne moći građana te kroz porast prosječnih šteta i operativnih troškova Grupe. Porast kamatnih stopa na financijskim tržištima, koji se dodatno pojačao nakon eskalacije rata u Ukrajini, imao je negativne efekte primarno u vidu nižih tržišnih valuacija i pada vrijednosti financijskih instrumenata, no za sada ne izaziva značajne probleme za Grupu, zahvaljujući dobroj usklađenosti imovine i obveza. S druge strane, porast kamatnih stopa omogućava nova ulaganja Grupi uz ostvarivanje nešto viših prinosa.
Kako bi bilo spremno odgovoriti na negativne posljedice svih nabrojanih događaja i mogućih ishoda, Grupa kontinuirano ima poseban naglasak na praćenju stanja i analizi scenarija te je spremna poduzeti pravovremene mjere za ublažavanje eventualnih negativnih posljedica na svoje poslovanje.
Rusko-ukrajinska kriza
Rat u Ukrajini i povezane sankcije usmjerene protiv Ruske Federacije utječu globalno na svjetsko gospodarstvo, prvenstveno u vidu porasta cijena energenata te prelijevanja inflatornih efekata na pojedina gospodarstva. Grupa nema direktne poslove s Rusijom i Ukrajinom u poslovima osiguranja i reosiguranja (niti s reosigurateljnim kompanijama, brokerima, MGA agencijama i sl.). Dodatno, ugovori o reosiguranju kroz Sanction & Embargo klauzulu izuzimaju transakcije iz reosiguranja s državama pod bilo kojim sankcijama te uvjeti osiguranja na direktnoj strani izuzimaju štete uzrokovane ratom. Grupa ima izloženost prema ugovarateljima osiguranja koji su članovi određenih društava povezanih sa subjektima iz Rusije te ne očekuje značajan nepovoljan učinak na mogućnost naplate ovih potraživanja u kratkom roku, tj. kao direktnu posljedicu rata u Ukrajini. U slučaju nemogućnosti redovne naplate, Grupa raspolaže s instrumentima osiguranja potraživanja koja po potrebi može aktivirati u sklopu prisilne naplate. Nadalje, pojedina ulaganja Grupe, dionički udjeli u pojedinim poduzećima te ulaganja u dužničke instrumente, u određenoj mjeri su više izložena poslovanjem njihovih izdavatelja koji su iz EU, ali imaju nešto izraženiji dio poslovanja u Rusiji. Ove izloženosti nisu značajne u smislu poslovnih prijetnji i s obzirom na veličinu ukupnog investicijskog portfelja. Navedene neizravne izloženosti mogu imati negativan utjecaj na rezultate Grupe u slučaju eskalacije, što se ne može precizno kvantificirati zbog neizvjesnosti i volatilnosti tržišta. Međutim, na temelju interne analize utjecaja rusko-ukrajinske krize, kao i sankcija nametnutih Rusiji, Grupa očekuje održavanje financijske stabilnosti i daljnju visoku razinu solventnosti (SCR omjer). Osim toga, na datum ovih financijskih izvještaja Grupa nastavlja ispunjavati svoje dospjele obveze te stoga nastavlja primjenjivati princip vremenske neograničenosti poslovanja.
Isplata dividende
Glavna skupština CROATIA osiguranja d.d. je dana 26. svibnja 2022. godine donijela Odluku o upotrebi dobiti CROATIA osiguranja d.d. ostvarene u 2021. godini. Izglasana je dividenda za 8.750 povlaštenih dionica u iznosu od 112,00 kn po dionici, tj. u iznosu od 980 tisuća kuna. Dividenda je isplaćena 23. lipnja 2022. godine.
Značajni događaji nakon kraja poslovne godine
Dana 14. ožujka 2023. godine, održana je Glavna skupština CROATIA osiguranja d.d. na kojoj je donijeta Odluka o izboru Vitomira Palinca kao člana Nadzornog odbora na razdoblje od 4 godine, s početkom mandata od 20. lipnja 2023. godine pod uvjetom ishođenja odobrenja HANFA-e.
U ožujku 2023. godine u financijskim poteškoćama našle su se određene banke u SAD-u i Švicarskoj. Grupa nema direktne izloženosti navedenim bankama, no unatoč tome kontinuirano prati i analizira situaciju te priprema mjere za ublažavanje eventualnih negativnih posljedica na svoje poslovanje za slučaj da dođe do šireg prelijevanja financijskih poteškoća na bankarski sektor i općenito tržišta kapitala.
Očekivani razvoj u budućnosti
U narednom razdoblju nastavit će se neizvjesnost u trendovima i utjecajima COVID-19 pandemije (pojava novog kraken soja virusa), te dinamike i razvoja rusko-ukrajinske krize, kao i s njome povezane energetske krize, čiji su efekti zbog trenutno blage zime umanjeni. Inflacija je i dalje prisutna u većini EU zemalja pa tako i u Republici Hrvatskoj. Hrvatsku dodatno pogađa i promjena službene valute iz kune u euro, pri čemu je vrlo teško razlučiti da li konverzija ima efekt na inflaciju ili ne obzirom na trenutno visoke stope inflacije.
Prethodno navedeno dovodi do pritiska na sveobuhvatni rast plaća pri čemu je Vlada RH sa 1.1.2023 podigla minimalnu plaću na 700 EUR bruto, što je povećanje od oko 12,5% u odnosu na 2022. Obzirom na očekivani cjenovni rast svih mogućih usluga počevši od komunalnih, pritisak na povećanje plaća i dalje će biti vrlo visok.
Očekuje se nastavak restriktivne monetarne politike američkih Federalnih rezervi (FED) i Europske centralne banke (ECB) iz 2022. godine koji se očitovao u dizanju referentnih kamatnih stopa, što bi dugoročno moglo potaknuti rast premije životnih osiguranja koja je u doba pandemije i niskih kamatnih stopa stagnirala ili čak i padala. Pritom se ne može isključiti mogućnost da zbog novonastale situacije u ožujku 2023. godine, kada su se u financijskim poteškoćama našle određene banke u SAD-u i Švicarskoj, ne dođe do promjene smjera monetarne politike FED-a i ECB-a te rast kamata bude manjeg intenziteta od očekivanog ili isti bude zaustavljen.
Sa 1.1.2023 nastupile su i regulatorne promjene vezane na uvođenje eura kao službene valute RH, te promjene vezane za računovodstvene standarde (MSFI 17 i MSFI 9). Grupa će i tijekom 2023. godine imati određenih postprodukcijskih IT prilagodbi koje regulativa zahtjeva (primjer: tijekom 2023. potrebno je imati dvojno iskazivanje cijena koje će biti ukinuto sa 1.1.2024 godine).
Novi izvori rasta u budućnosti kombinacija su organskih i akvizicijskih aktivnosti. Nove akvizicije usmjerene su na jačanje osiguravateljskog poslovanja i daljnji razvoj zdravstvene ponude uz korištenje sinergija s osigurateljskom ponudom.
Aktivnosti istraživanja i razvoja
Fokus na klijente i kontinuirane inovacije su vrijednosti Društva i Grupe na kojima se temelje i aktivnosti istraživanja tržišta i razvoja novih proizvoda. Cilj je pružiti brzu i kvalitetnu uslugu te povećati zadovoljstvo klijenata.
Početkom 2022. godine lansiran je novi ciklus transformacijskih inicijativa „Sprint 2022.“, čija bi primjena do kraja godine trebala dovesti do novog rasta premije i još učinkovitijeg upravljanja troškovima. Ovim programom obuhvaćene su i hrvatska i regionalna ovisna društva.
Nastavlja se proces digitalizacije poslovanja, a ukupna ulaganja u ovaj segment u 2022. godini iznose više od 100 milijuna kuna. Ostvarena premija iz digitalnog poslovanja u 2022. godine rasla je 68 posto u odnosu na isto razdoblje 2021. godine, dok je broj klijenata CROATIA osiguranja koji koristi Moja Croatia mobilnu aplikaciju porastao za 75 posto. Croatijin digitalni brand LAQO je u 2022. godini ostvario rast od 84 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Program sigurne vožnje LAQO Prevent aktivno koristi 37 posto korisnika mobilne aplikacije. U kolovozu 2022. LAQO je uveo plaćanje kriptovalutama na svojem webshopu i postao prvo osiguranje u Hrvatskoj koje omogućuje takvu vrstu plaćanja čime se još snažnije približio digitalnim korisnicima nudeći im u potpunosti novo iskustvo kupovine. Vlasnici kriptovaluta na LAQO web stranici mogu koristiti 13 kriptovaluta. U skladu s politikama održivosti Grupe uvedena je i napredna funkcionalnost praćenja emisija CO2 u prometu putem koje vozači mogu pratiti i pozitivno utjecati na vlastiti ugljični otisak u okolišu.
CROATIA osiguranje kontinuirano ulaže u privatno zdravstvo najviših standarda, a vrijednost ulaganja u zdravstveni sektor iznosi oko 150 milijuna kuna. U ožujku je otvorena nova Croatia Poliklinika u Rijeci, opremljena najmodernijim uređajima i tehnologijom za dijagnostiku i liječenje, a već do listopada ostvarila je svoj godišnji planirani prihod za 2022. Riječ je o petoj po redu Poliklinici nakon Zagreba, Splita, Pule i Koprivnice. Strategija daljnjeg razvoja poslovanja usmjerena je na geografsko pokriće čitave zemlje s modernim poliklinikama koje pružaju širok raspon usluga. Croatia Poliklinike učvrstile su svoju tržišnu poziciju te su sada na četvrtom mjestu po prihodima među usporedivim poliklinikama u Hrvatskoj. U 2022. godine Croatia Poliklinike ostvarile su rast prihoda zdravstvenih usluga u iznosu od 48 posto u odnosu na prošlu godinu što potvrđuje da tržište prepoznaje Poliklinike kao pružatelja nadstandardne usluge zdravstvenog osiguranja, temeljene na vrhunskim stručnjacima i suvremenoj medicinskoj opremi i prostoru. S ciljem pružanja još boljeg korisničkog iskustva te bržeg i jednostavnijeg informiranja o dostupnosti, uslugama i pogodnostima za klijente, u trećem tromjesečju 2022. lansirane su i nove web stranice Croatia Poliklinika. U studenom je potpisan dodatak Kolektivnom ugovoru Croatia osiguranja koji jamči visoku razinu socijalnih i materijalnih prava te kojim je dogovorena revizija plaća zaposlenih kako bi se uslijed porasta troškova života u inflacijskom okruženju očuvala realna vrijednost primitaka zaposlenih.
U skladu s veličinom i značajem poslovanja, osim podrške značajnom broju inicijativa u okviru sponzorske i donacijske politike, Croatia je pomagala i u kriznim situacijama. Tako je početkom 2022. godine slijedom ruske agresije na Ukrajinu donirala milijun kuna Hrvatskom Crvenom križu za potrebe izbjeglih i stradalih iz Ukrajine. Za sve zaposlenike koji su dodatno željeli pomoći vlastitim doprinosom otvoren je račun za uplate donacija. Svaku kunu koju su uplatili zaposlenici, kompanija je uvećala za jednak dodatni iznos.
Croatia osiguranje u 2022. postalo je sponzor hrvatske nogometne reprezentacije. Sponzorstvo je pratila i zapažena medijska kampanja nadahnuta dugogodišnjom podrškom Croatije malim i velikim sportskim timovima diljem RH. Kampanju su ispitanici ocijenili visokim ocjenama u segmentima sviđanja, kvalitete i razumljivosti poruka te stvaranja dobrog osjećaja prema brandu i njegovoj društvenoj odgovornosti.
Europsko udruženje za digitalni marketing (IAB Europe) proglasilo je u svibnju 2022. godine Brigometar, koji je Croatia osiguranje kreiralo u suradnji s dvije ugledne hrvatske agencije, najboljim europskim projektom digitalnog vanjskog oglašavanja. Brigometar je jedinstveni interaktivni oglas pokretan umjetnom inteligencijom čiji je cilj osvijestiti važnost brige za mentalno zdravlje kojeg su dodatno ugrozile pandemija, potres i druge nepovoljne okolnosti u društvu.
Na Poslijediplomski specijalistički studij "Proizvodi, digitalne inovacije i tehnologije u osiguranju – INSURTECH" koji je Fakultet elektrotehnike i računarstva pokrenuo u suradnji s Croatia osiguranjem, u 2022. godini upisana je treća generacija polaznika. Polaznici se tijekom studija upoznaju s najnovijim trendovima u razvoju informacijsko-komunikacijskih i digitalnih tehnologija te organizacijskim i poslovnim aspektima njihove primjene u dinamičnom okruženju osigurateljne industrije. Croatia osiguranje je i na ovaj način potvrdila svoju poziciju tržišnog i digitalnog osigurateljnog lidera koji je inicijator i predvodnik unaprjeđenja struke i poslovanja te moderna i inovativna kompanija okrenuta budućnosti.
Croatia osiguranje u prosincu 2022. dobilo je nagradu HANFA-e za korporativno upravljanje u kategoriji društva sa službenog tržišta.
Podružnice društva
Društvo na dan 31.12.2022. godine ima jednu registriranu podružnicu (Podružnica Ljubljana). Navedena podružnica u pravnom prometu posluje pod tvrtkom CROATIA osiguranje d.d. podružnica Ljubljana, na hrvatskom jeziku te CROATIA ZAVAROVANJE d.d. podružnica Ljubljana, na slovenskom jeziku.
Upravljanje financijskim rizicima
Upravljanje financijskim rizicima opisano je u bilješci 2.38. Upravljanje financijskim rizicima unutar Konsolidiranih i nekonsolidiranih financijskih izvještaja za 2022. godinu.
Ostalo
Sukladno zakonskoj obvezi i dopuštenom izuzeću prema čl. 21.a Zakona o računovodstvu, Društvo je pripremilo nefinancijsko izvješće koje će biti objavljeno u sklopu godišnjeg financijskog izvješća matičnog društva Adris Grupe d.d.
Tijekom 2022. godine, PricewaterhouseCoopers d.o.o. („PwC“) pružio je edukacijske i savjetodavne usluge dok je tijekom 2021. pružio savjetodavne usluge. Tijekom 2022. i 2021. godine, Deloitte d.o.o. je pružio usluge poreznog savjetovanja.
Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja
CROATIA osiguranje d.d., OIB 26187994862, Zagreb, Vatroslava Jagića 33 (u daljnjem tekstu: Društvo), primjenjuje Kodeks korporativnog upravljanja koji su zajednički usvojili Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) i Zagrebačka burza d.d. te je dostupan na njihovim internetskim stranicama.
Primjenjujući odredbe Kodeksa korporativnog upravljanja, Pravila Burze (koja su dostupna na Internet stranicama Zagrebačke burze d.d.), Zakona o trgovačkim društvima (NN 111/93, 34/99, 121/99, 52/00, 118/03, 107/07, 146/08, 137/09, 125/11, 152/11, 111/12, 68/13, 110/15, 40/19, 34/22, 114/22, 18/23) i Zakona o tržištu kapitala (NN 65/18, 17/20, 83/21, 151/22), Društvo svoje poslovanje i poslovne rezultate čini transparentnim i dostupnim javnosti. Sva objašnjenja i eventualna odstupanja od navedenih pravila Društvo će objaviti u Upitniku o usklađenosti, sukladno odredbama Kodeksa korporativnog upravljanja.
S ciljem poduzimanja potrebnih mjera u ostvarenju poslovnih ciljeva, Društvo je uspostavilo sustav unutarnjih kontrola kao sveukupnost elemenata: primjerene organizacijske strukture, implementiranog sustava upravljanja s uspostavom ključnih i kontrolnih funkcija, propisanih kontrolnih aktivnosti za upravljanje portfeljem, administrativnih i računovodstvenih postupaka, obrade šteta i korporativne sigurnosti te adekvatnog informacijskog sustava uključujući i sustav izvješćivanja na svim razinama Društva.
Sustav unutarnjih kontrola u postupku financijskog izvještavanja osigurava da financijski izvještaji Društva s prihvatljivom točnošću prezentiraju financijski rezultat i financijski položaj Društva, kao i njihovu usklađenost s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja (MSFI-jevi).
Računovodstvene politike Društva predstavljaju načela, pravila i praksu koju Društvo primjenjuje pri sastavljanju i prezentiranju financijskih izvještaja. Računovodstvene politike Društva definirane su posebnim Pravilnikom. Sažetak značajnih računovodstvenih politika objavljen je u financijskim izvještajima Društva.
Unutarnji računovodstveni kontrolni postupci podrazumijevaju kontrolu formalne, suštinske i računske ispravnosti knjigovodstvene isprave:
- kontrola formalne ispravnosti knjigovodstvene isprave utvrđuje da li je isprava sastavljena u skladu s važećim propisima,
- suštinska kontrola knjigovodstvene isprave utvrđuje da li se poslovna promjena stvarno dogodila i u opsegu kako je naznačeno,
- kontrola računske ispravnosti knjigovodstvene isprave podrazumijeva kontrolu matematičkih operacija (dijeljenja, množenja, zbrajanja i oduzimanja), na osnovu kojih su dobiveni rezultati na ispravi.
Kontrola knjigovodstvenih isprava obavlja se sukladno organizacijskoj strukturi Društva i internim aktima, od strane odgovorne osobe sukladno ovlaštenjima koja su definirana internima aktima Društva. Organizacijska shema nalazi se na internoj mreži i dostupna je svim zaposlenicima. Kontrola formalne, suštinske i računske ispravnosti se potvrđuje fizičkim i/ili elektronskim potpisom odgovorne osobe koja ju je izvršila.
Društvo je sukladno odredbama Zakona o osiguranju ustrojilo unutarnju reviziju na najvišoj organizacijskoj razini te je unutarnja revizija ustrojstveno odgovorna izravno Upravi Društva, a funkcionalno Revizijskom i Nadzornom odboru. Aktivnosti unutarnje revizije utemeljene su na planovima rada koje je uz pozitivno mišljenje Uprave Društva usvojio Nadzorni odbor Društva. Unutarnja revizija analizira i procjenjuje aktivnosti Društva te daje stručno mišljenje, preporuke i savjete o kontrolama. Unutarnja revizija pomaže Društvu u ispunjavanju postavljenih ciljeva uvodeći sustavan i discipliniran pristup procjenjivanju i poboljšanju djelotvornosti upravljanja rizicima, kontrola i korporativnog upravljanja.
Društvo ima uspostavljenu funkciju upravljanja rizicima kroz neovisnu organizacijsku jedinicu odgovornu direktno Upravi Društva. Kroz navedenu funkciju uspostavljen je sustav upravljanja rizicima koji se sastoji od niza internih akata, procedura i metodologija s ciljem identifikacije, procjene, odnosno mjerenja, kontrole te izvještavanja o rizicima. Sustav upravljanja rizicima se redovito unaprjeđuje u skladu s dobrim tržišnim praksama te zahtjevima eksterne regulative. Detaljnije informacije o upravljanju rizicima nalaze se u Bilješkama uz financijske izvještaje.
Društvo je sukladno Zakonu o osiguranju ustrojilo učinkovitu funkciju praćenja usklađenosti koja uključuje savjetovanje i izvještavanje Uprave i Nadzornog odbora o usklađenosti Društva sa Zakonom o osiguranju i drugim propisima kojima se uređuje poslovanje društva za osiguranje te procjenu mogućeg učinka promjena u pravnom okruženju na poslovanje Društva te utvrđivanje i procjenu rizika usklađenosti.
Društvo je uspostavilo učinkovitu aktuarsku funkciju koja sukladno Zakonu o osiguranju koordinira izračun tehničkih pričuva, osigurava primjerenost metodologija i modela, procjenjuje dovoljnost i kvalitetu podataka potrebnih za procjenu tehničkih pričuva, uspoređuje pretpostavke i iskustvo, daje mišljenje Upravi i Nadzornom odboru Društva o izračunu tehničkih pričuva, o politici preuzimanja osigurateljnog rizika, o primjerenosti programa reosiguranja te o sudjelovanju aktuarske funkcije u provedbi sustava upravljanja rizicima Društva.
Društvo je sukladno Zakonu o osiguranju imenovalo ovlaštenog aktuara koji provjerava podatke, metode i temelje za obračun tehničkih pričuva prema računovodstvenim propisima te da li su tehničke pričuve i premije oblikovane na način da omogućuju trajno ispunjavanje svih obveza Društva iz ugovora o osiguranju odnosno reosiguranju te o istome daje Mišljenje i Izvješće Upravi i Nadzornom odboru Društva.
Sukladno Zakonu o osiguranju, Društvo primjenjuje sustave unutarnjih kontrola na društva članice Grupe koja se bave osigurateljnim dijelom poslova, dok predmetna društva primjenjuju sustave unutarnjih kontrola sukladno svom zakonodavnom okviru.
Na dan 31. prosinca 2022. značajniji neposredni imatelji dionica u Društvu su:
ADRIS GRUPA d.d. s udjelom od 66,96% i
Centar za restrukturiranje i prodaju, za imatelja Republiku Hrvatsku, s udjelom od 30,1%.
Na Internet stranicama Središnjeg klirinškog depozitarnog društva dostupni su podaci o 10 najvećih dioničara.
Sukladno važećem Statutu Društva, ograničenje prava glasa dioničara ili djelomično ograničenje prava glasa ne postoji.
Članovi Uprave i Nadzornog odbora Društva nisu imatelji dionica Društva.
Društvo nema vlastitih dionica, niti je Glavna skupština Društva ovlastila Društvo na stjecanje vlastitih dionica.
Tijela Društva su Glavna skupština, Nadzorni odbor i Uprava Društva.
Glavna skupština
Glavnu skupštinu Društva čine svi dioničari Društva.
Glavna skupština Društva, u skladu s odredbama Statuta, donosi odluke javnim glasovanjem na sjednicama, koje saziva u pravilu Uprava Društva, a Nadzorni odbor samo kada ocijeni da je to potrebno radi dobrobiti Društva. Ovlasti Glavne skupštine uređene su Statutom Društva te ne odstupaju od ovlasti koje Glavna skupština dioničkog društva ima prema Zakonu o trgovačkim društvima. Dioničar ima pravo sudjelovanja i glasovanja na Glavnoj skupštini samo ako je pisanim putem prijavio Upravi svoje sudjelovanje najkasnije šest dana prije održavanja Glavne Skupštine.
Statut Društva se može mijenjati na Glavnoj skupštini Društva u skladu s odredbama Zakona o trgovačkim društvima, a Nadzorni odbor je ovlašten izmijeniti i dopuniti odredbe Statuta na temelju odluke Glavne skupštine u mjeri u kojoj su navedene izmjene/dopune redakcijske prirode.
Nadzorni odbor
Pravo imenovanja pojedinih članova Nadzornog odbora sadržana su u članku 24. Statuta Društva u korist Republike Hrvatske i radnika Društva. Sukladno navedenoj odredbi Statuta Društva, a u svezi s odredbom članka 256. stavak 3. Zakona o trgovačkim društvima, Republika Hrvatska ima pravo izravno imenovati dva člana Nadzornog odbora, dok god drži najmanje 25% redovnih dionica Društva uvećano za jednu takvu dionicu Društva, a dok god drži najmanje 10% redovnih dionica Društva, temeljem iste statutarne odredbe, a u svezi s odredbom članka 256. stavak 3. Zakona o trgovačkim društvima, Republika Hrvatska ima pravo izravno imenovati jednog člana Nadzornog odbora. Jednog člana Nadzornog odbora imenuje radničko vijeće Društva, odnosno radnici, na neposrednim i tajnim izborima, na način propisan za izbor radničkog vijeća i to im pravo pripada dok su ispunjeni uvjeti propisani Zakonom o radu. Preostala 4 (četiri) člana, odnosno preostalih 5 (pet) članova Nadzornog odbora bira Glavna skupština Društva.
Nadzorni odbor ima nadležnosti propisane zakonskim propisima i Statutom Društva.
Nadzorni odbor Društva je u razdoblju od 1. siječnja 2022. godine do 31. prosinca 2022. godine djelovao u sastavu:
Roberto Škopac* | predsjednik |
Dr.sc. Željko Lovrinčević | zamjenik predsjednika |
Vitomir Palinec | član |
Hrvoje Patajac** | član |
Vlasta Pavličević | članica do 04. listopada 2022. |
Dr.sc. Zoran Barac | član |
Hrvoje Šimović*** | član od 05. listopada 2022. |
Pero Kovačić**** | član od 10. ožujka 2022. |
* Robertu Škopcu prethodni mandat završio dana 23.04.2022.godine, izabran za člana Nadzornog odbora na Glavnoj skupštini CROATIA osiguranja d.d. održanoj dana 18.1.2022., s početkom mandata od dana 24.4.2022. godine
** Hrvoju Patajcu prethodni mandat završio 23.4.2022., izabran za člana Nadzornog odbora na Glavnoj skupštini CROATIA osiguranja d.d. održanoj dana 18.1.2022. godine, s početkom mandata od dana 24.04.2022. godine
*** Hrvoje Šimović imenovan za člana Nadzornog odbora CROATIA osiguranja d.d., Izjavom Centra za restrukturiranje i prodaju s početkom mandata od 5. listopada 2022.
**** Pero Kovačić izabran za predstavnika radnika u Nadzorni odbor CROATIA osiguranja d.d. s početkom mandata od 10.3.2022. godine
Nadzorni odbor je tijekom 2022. godine održao ukupno 12 sjednica te su svi članovi Nadzornog odbora prisustvovali svim sjednicama Nadzornog odbora tijekom 2022. godine.
Nadzorni odbor je formirao Revizijski odbor i Odbor za imenovanja i primitke.
Revizijski odbor se sastoji od tri člana koje je imenovao Nadzorni odbor iz svojih redova.
U razdoblju od 1. siječnja 2022. godine do 31. prosinca 2022. godine Revizijski odbor djelovao je u sastavu:
Hrvoje Patajac* | predsjednik |
Dr.sc. Željko Lovrinčević | član |
Vitomir Palinec | član |
* Odlukom Nadzornog odbora o imenovanju člana Revizijskog odbora CROATIA osiguranja d.d. od 28. travnja 2022. godine, Hrvoje Patajac je imenovan članom Revizijskog odbora na novi mandat, od 28.04.2022. do 24.04.2026. godine
Izvješće o radu Revizijskog odbora za razdoblje od 1. siječnja 2022. do 31. prosinca 2022.
Revizijski odbor je stručno tijelo koje pruža podršku Nadzornom odboru u smislu poboljšanja kvalitete nadzora koji je Nadzorni odbor dužan provoditi u skladu s propisanim nadležnostima.
Revizijski odbor obavlja poslove utvrđene Poslovnikom o radu Revizijskog odbora, a sukladno odredbama Zakona o reviziji, Uredbe (EU) br. 537/2014, Kodeksa korporativnog upravljanja Zagrebačke burze d.d. i Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga te drugih primjenjivih propisa. Opis poslova Revizijskog odbora javno je dostupan, bez naknade, na web stranicama CROATIA osiguranja d.d.
Organizacija i način rada Revizijskog odbora pobliže su uređeni Poslovnikom o radu Revizijskog odbora.
Revizijski odbor je tijekom 2022. godine održao ukupno 10 sjednica te su svi članovi Revizijskog odbora prisustvovali svim sjednicama Revizijskog odbora tijekom 2022. godine.
Revizijski odbor je na svojim sjednicama tijekom 2022. godine razmatrao sljedeće:
- Izvješće o vlastitoj procjeni rizika i solventnosti za 2021. godinu;
- Izvješće o primjerenosti postupaka i djelotvornosti sustava unutarnjih kontrola;
- strateški i godišnji plan interne revizije;
- izvještaj interne revizije;
- izvještaj aktuarske funkcije;
- konsolidirane i nekonsolidirane financijske izvještaje;
- Izvješće o solventnosti i financijskom stanju Grupe CROATIA osiguranje;
- Izvješće o odnosima društva CROATIA osiguranje d.d. s povezanim društvima;
- revizijski angažman za 2022. godinu;
- godišnji izvještaj o upravljanju rizicima;
- nerevizijski angažman društva Deloitte d.o.o.;
- Strategije upravljanja rizicima;
- Politiku upravljanja rizicima;
- Izvješće o solventnosti i financijskom stanju CROATIA osiguranja d.d. za 2021. godinu;
- Upitnik za revizijske odbore;
- Informacije o poslovanju;
- Izvješće revizora o statusu revizije financijskih izvještaja.
Revizijski odbor je redovito izvještavao Nadzorni odbor o donesenim preporukama sa svojih sjednica, putem dostavljenih zapisnika sa sjednica Odbora.
Odbor za imenovanje i primitke se sastoji od tri člana koje je imenovao Nadzorni odbor iz svojih redova.
U razdoblju od 1. siječnja 2022. godine do 31. prosinca 2022. godine Odbor za imenovanja i primitke djelovao je u sastavu:
Roberto Škopac* | predsjednik |
Vitomir Palinec | član |
Hrvoje Patajac* | član |
*Odlukom Nadzornog odbora o imenovanju članova Odbora za imenovanja i primitke CROATIA osiguranja d.d. od 28. travnja 2022. godine, Roberto Škopac i Hrvoje Patajac imenovani su članovima Odbora za imenovanje i primitke na novi mandat, od 28.04.2022. do 24.04.2026. godine.
Izvješće o radu Odbora za imenovanja i primitke za razdoblje od 1. siječnja 2022. do 31. prosinca 2022.
Odbor za imenovanja i primitke je stručno tijelo koje pruža podršku Nadzornom odboru u smislu poboljšanja kvalitete nadzora koji je Nadzorni odbor dužan provoditi u skladu s propisanim nadležnostima.
Odbor za imenovanja i primitke obavlja poslove utvrđene Odlukom Nadzornog odbora o osnivanju Odbora za imenovanja i primitke te imenovanju članova Odbora, a sukladno odredbama Kodeksa korporativnog upravljanja Zagrebačke burze i Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga koje se odnose na ulogu Odbora. Opis poslova Odbora za imenovanja i primitke javno je dostupan, bez naknade, na web stranicama CROATIA osiguranja d.d.
Odbor za imenovanja i primitke u pogledu načina rada, kao i na drugih pitanja koja su značajna za rad Odbora, na odgovarajući način primjenjuje Poslovnik o radu Nadzornog odbora.
Odbor za imenovanja i primitke je tijekom 2022. godine održao ukupno 5 sjednica te su svi članovi Odbora za imenovanja i primitke prisustvovali svim sjednicama Odbora za imenovanja i primitke u 2022. godini.
Odbor za imenovanja i primitke je na svojim sjednicama tijekom 2022. godine obavljao poslove, kako slijedi:
-razmatranje inicijalne procjene i procjena postojanja uvjeta za obavljanje funkcije člana Nadzornog odbora CROATIA osiguranja d.d.;
-razmatranje inicijalnih procjena postojanja uvjeta za obavljanje funkcije člana Uprave CROATIA osiguranja d.d.;
-razmatranje aneksa uvjeta ugovora za obavljanje funkcije članova Uprave CROATIA osiguranja d.d.;
-razmatranje Odluke o usvajanju Izvješća o primicima za 2021. godinu i utvrđivanju prijedloga Odluke Glavne skupštine o odobrenju Izvješća o primicima za 2021. godinu;
-razmatranje prijedloga Odluke o isplati bonusa za 2021. godinu članovima Uprave CROATIA osiguranja d.d.
Odbor za imenovanje i primitke je redovito izvještavao Nadzorni odbor o donesenim preporukama sa svojih sjednica, putem dostavljenih zapisnika sa sjednica Odbora.
Uprava
Uprava Društva se, prema Statutu Društva, sastoji od najmanje tri, a najviše sedam članova, od kojih je jedan predsjednik Uprave. Na dan 31. prosinca 2022. godine Upravu su činila četiri člana.
Uprava Društva vodi sve poslove Društva zajednički, a Društvo zastupaju zajedno najmanje dva člana Uprave. Članovi Uprave se, u vođenju poslova Društva, moraju držati ograničenja propisanih pozitivnim zakonskim propisima, Statutom Društva, odlukama Nadzornog odbora i Glavne skupštine Društva.
Uprava Društva je u razdoblju od 1. siječnja 2022. godine do 5. travnja 2023. godine djelovala u sljedećem sastavu:
Davor Tomašković* | predsjednik |
Robert Vučković* | član |
Luka Babić* | član |
Vančo Balen* | član |
*Odlukom Nadzornog odbora o imenovanju članova Uprave CROATIA osiguranja d.d. od 23. prosinca 2022. godine, Davor Tomašković, Robert Vučković, Luka Babić i Vančo Balen imenovani su članovima Uprave CROATIA osiguranja d.d. na novi mandat, od 01. 01. 2023. do 31. 12. 2026.
Društvo je tijekom 2022. godine aktivno provodilo mjere za promicanje ravnopravnosti spolova na cjelokupnoj razini Društva. Težište je stavljeno na jednake uvjete s obzirom na spol i dob pri provođenju natječaja za novo zapošljavanje kao i pri internoj preraspodjeli radnika. Jednaki kriteriji primjenjivali su se i pri zapošljavanju radnika na rukovodećim mjestima u Društvu. Također nisu evidentirane razlike u plaći za isti rad ili rad jednake vrijednosti. Na svim razinama bilježimo podjednaku zastupljenost stručnjaka neovisno o parametrima spola i dobi. U pogledu kriterija struke, Društvo primjenjuje strategiju zapošljavanja i razvoja upravljačkih funkcija odgovarajuće struke i razine obrazovanja obzirom na prirodu funkcije i njezine zahtjeve. Društvo također kontinuirano provodi edukacije i treninge radnika u svrhu daljnjeg usavršavanja i razvoja kompetencija.
Konsolidirani i nekonsolidirani financijski izvještaji
za 2022. godinu
Odgovornost za Godišnje izvješće
Uprava Društva je dužna pripremiti nekonsolidirane i konsolidirane financijske izvještaje za svaku poslovnu godinu, koji daju istinit i vjeran prikaz financijskog položaja Društva i Grupe i rezultata njihovog poslovanja i novčanog toka, u skladu s važećim računovodstvenim standardima, te ima odgovornost za vođenje odgovarajućih računovodstvenih evidencija koje u svakom trenutku omogućuju pripremanje financijskih izvještaja. Uprava ima opću odgovornost za poduzimanje koraka koji su joj u razumnoj mjeri dostupni kako bi joj omogućili očuvanje imovine Društva i Grupe te sprečavanje i otkrivanje prijevara i ostalih nepravilnosti.
Uprava je odgovorna za odabir prikladnih računovodstvenih politika koje su u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koji su usvojeni u Europskoj uniji i za njihovu dosljednu primjenu, donošenje razumnih i razboritih prosudbi i procjena, te pripremanje financijskih izvještaja temeljem principa vremenske neograničenosti poslovanja, osim ako je pretpostavka da će Društvo i Grupa nastaviti s poslovanjem neprimjerena.
Sukladno Zakonu o računovodstvu Uprava je dužna sastaviti Godišnje izvješće koje sadrži godišnje financijske izvještaje, izvješće poslovodstva i izjavu o korporativnom upravljanju. Izvješće poslovodstva i izjava o korporativnom upravljanju sastavljeni su sukladno zahtjevima članaka 21., 22. i 24. Zakona o računovodstvu.
Uprava je odgovorna za podnošenje Godišnjeg izvješća Društva i Grupe, koje uključuje godišnje financijske izvještaje, Nadzornom odboru, nakon čega Nadzorni odbor iste treba odobriti za podnošenje Glavnoj skupštini dioničara na prihvat.
Nekonsolidirani i konsolidirani financijski izvještaji koji su pripremljeni u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koji su usvojeni u Europskoj uniji i koji su prikazani na stranicama koje slijede, kao i obrasci koji su pripremljeni sukladno Pravilniku o strukturi i sadržaju financijskih i dodatnih izvještaja društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje (NN 37/16, 96/18, 50/19 i 98/20), kojeg je donijela Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, odobreni su od strane Uprave Društva 5. travnja 2023. i dostavljeni Nadzornom odboru na prihvaćanje. U znak potvrde, financijske izvještaje su potpisale ovlaštene osobe Društva, kako slijedi u nastavku.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA
Dioničarima društva Croatia osiguranje d.d., Zagreb
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja
Mišljenje
Obavili smo reviziju nekonsolidiranih financijskih izvještaja društva Croatia osiguranje d.d. („Društvo“) i konsolidiranih financijskih izvještaja društva Croatia osiguranje d.d. i njegovih ovisnih društava („Grupa“), koji obuhvaćaju nekonsolidirani i konsolidirani izvještaj o financijskom položaju na dan 31. prosinca 2022. godine, nekonsolidirani i konsolidirani izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti, nekonsolidirani i konsolidirani izvještaj o promjenama kapitala i nekonsolidirani i konsolidirani izvještaj o novčanom toku za tada završenu godinu te bilješke uz nekonsolidirane i konsolidirane financijske izvještaje, uključujući i sažetak značajnih računovodstvenih politika.
Prema našem mišljenju, priloženi nekonsolidirani i konsolidirani financijski izvještaji fer prezentiraju, u svim značajnim odrednicama, financijski položaj Društva i Grupe na dan 31. prosinca 2022. godine i njihovu financijsku uspješnost te njihove novčane tokove za tada završenu godinu u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koje je usvojila Europska unija („MSFI“).
Osnova za mišljenje
Obavili smo našu reviziju u skladu s Međunarodnim revizijskim standardima („MRevS“) i Uredbom EU br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. godine o posebnim zahtjevima u vezi sa zakonskom revizijom subjekata od javnog interesa. Naše odgovornosti prema tim standardima su detaljnije opisane u našem izvješću neovisnog revizora u odjeljku Odgovornosti revizora za reviziju nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja. Neovisni smo od Društva i Grupe u skladu s Međunarodnim kodeksom etike za profesionalne računovođe, uključujući Međunarodne standarde neovisnosti („IESBA Kodeks“) Odbora za međunarodne standarde etike za računovođe (IESBA) i ispunili smo naše etičke odgovornosti u skladu s IESBA Kodeksom. Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo pribavili dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje.
Ključno revizijsko pitanje
Ključno revizijsko pitanje je ono pitanje koje je bilo, po našoj profesionalnoj prosudbi, od najveće važnosti za našu reviziju nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja tekućeg razdoblja. Tim pitanjem smo se bavili u kontekstu naše revizije nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja kao cjeline i pri formiranju našeg mišljenja o njemu, i mi ne dajemo zasebno mišljenje o tom pitanju.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Ključno revizijsko pitanje (nastavak)
Za računovodstvene politike vidjeti opis ključnih prosudbi i procjena u pogledu procjena korištenih u izračunu pričuva za prijavljene a nelikvidirane sudske i rentne štete, nastale a neprijavljene štete, matematičke pričuve i procjena korištenih u testiranju adekvatnosti obveza (LAT od eng. „Liability adequacy test“ ) koje su prikazane u bilješkama 2.22. Tehničke pričuve te 2.25. Obveze i povezana imovina s osnove testa adekvatnosti obveza koji imaju značajan utjecaj na iznos, vrijeme i neizvjesnost budućih novčanih tokova financijskih izvještaja.
Ključno revizijsko pitanje | Kako smo adresirali ključno revizijsko pitanje |
Vrednovanje pričuva za prijavljene a nelikvidirane sudske i rentne štete, nastale a neprijavljene štete i matematičke pričuve osiguranja Društvo i Grupa moraju u vezi sa svim poslovima osiguranja, odnosno poslovima reosiguranja koje obavljaju oblikovati odgovarajuće pričuve prema računovodstvenim propisima namijenjenim pokriću obveza iz ugovora o osiguranju, odnosno ugovora o reosiguranju i eventualnih gubitaka zbog rizika koji proizlaze iz poslova osiguranja, odnosno poslova reosiguranja koje obavljaju. U svojim financijskim izvještajima, Društvo i Grupa imaju iskazane pričuve za prijavljene a nelikvidirane sudske i rentne štete (RBNS od eng. „Reported but not settled“) u iznosu od 1.237.336 tisuća HRK, odnosno 1.300.856 tisuća HRK što predstavlja 16% ukupnih obveza Društva, odnosno 14% ukupnih obveza Grupe a koje se iskazuju sukladno zakonskim zahtjevima za računovodstvo osiguravajućih društava. Vrednovanje pričuva za prijavljene a nelikvidirane sudske i rentne štete utvrđuje se pojedinačnom procjenom i uključuje značajnu prosudbu jer zahtjeva da Uprava integrira sofisticirane metode matematičkog i aktuarskog vrednovanja koje podrazumijevaju visoku razinu složenosti i subjektivnosti u vezi s prošlim i budućim te unutarnjim i vanjskim varijablama čije promjene u temeljnim pretpostavkama mogu imati značajan utjecaj na mjerenja ovih obveza. | Kako bismo odgovorili na rizike povezane s izračunom pričuva za prijavljene a nelikvidirane sudske i rentne štete, nastale a neprijavljene štete te matematičke pričuve osiguranja i testiranje adekvatnosti obveza, identificiranima kao ključno revizijsko pitanje, dizajnirali smo revizijske postupke, koji su nam omogućili pribavljanje dostatnih primjerenih revizijskih dokaza za naš zaključak o tom pitanju. Pričuve za prijavljene, a nelikvidirane sudske i rentne štete Proveli smo sljedeće revizijske postupke, uključujući korištenje aktuarskih stručnjaka: - Pregled i provjera metodologije i adekvatnosti aktuarskih metoda korištenih za procjenu osigurateljnih obveza;
- Pregled i procjena aktuarskih prosudbi korištenih u modelima, što može varirati ovisno o proizvodu i/ili specifikacijama proizvoda, kao i sukladnost modela s MSFI-ima;
- Stjecanje razumijevanja kontrolnog okruženja i internih kontrola uspostavljenih od strane Uprave u procesu izračuna pričuva, uključujući korištene aplikacije i alate informacijske tehnologije;
- Procjena adekvatnosti dizajna i provjera implementacije identificiranih internih kontrola relevantnih za proces izračuna pričuva za prijavljene a nelikvidirane sudske i rentne štete;
- Testiranje operativne učinkovitosti identificiranih i relevantnih internih kontrola;
- Testiranje, na temelju uzorka i na temelju naše procjene rizika adekvatnost pričuva za prijavljene, a nelikvidirane sudske štete;
- Testiranje primjene metodologije prilikom izračuna pričuva za prijavljene, a nelikvidirane rentne štete;
- Procjena primjerenost objava u financijskim izvještajima.
|
| |

IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Ključna revizijska pitanja (nastavak)
Ključno revizijsko pitanje | Kako smo adresirali ključno revizijsko pitanje |
Vrednovanje pričuva za prijavljene a nelikvidirane sudske i rentne štete, nastale a neprijavljene štete i matematičke pričuve osiguranja Također, za potrebe izračuna pričuva neživotnih osiguranja, Društvo i Grupa imaju iskazane pričuve za nastale a neprijavljene štete do kraja obračunskog razdoblja (IBNR od eng. „Incurred but not reported“) u iznosu od 1.016.302 tisuća HRK, odnosno 1.162.806 tisuća HRK što predstavlja 13% ukupnih obveza Društva, odnosno 13% ukupnih obveza Grupe a koje se iskazuju sukladno zakonskim zahtjevima za računovodstvo osiguravajućih društava. U skladu s praksom na tržištu osiguranja, njihovo vrednovanje uključuje značajnu prosudbu, jer zahtijeva da Uprava razvije složene i subjektivne pretpostavke kao ključne ulazne podatke u aktuarskom modelu izračuna pričuva. Neke od ključnih pretpostavki su: povrat ulaganja, kamatne stope, troškovi, smrtnost, dugovječnost i pretpostavke odustanaka te kvota šteta i kvota troškova. Društvo i Grupa u vezi sa svim poslovima životnih osiguranja moraju oblikovati odgovarajuću matematičku pričuve osiguranja prema računovodstvenim propisima namijenjenim pokriću obveza iz ugovora o osiguranju. U svojim financijskim izvještajima, Društvo i Grupa imaju iskazanu matematičku pričuvu u iznosu od 2.680.185 tisuća HRK, odnosno 3.175.315 tisuća HRK što predstavlja 34% ukupnih obveza Društva, odnosno 34% ukupnih obveza Grupe a koje se iskazuju sukladno zakonskim zahtjevima za računovodstvo osiguravajućih društava. Društvo i Grupa obračunavaju Matematičku pričuvu osiguranja života pojedinačno po svakom ugovoru o osiguranju neto prospektivnom metodom sukladnom zakonskim propisima i pravilnicima HANFA-e. Temeljne pretpostavke koje se moraju napraviti kao dio procjene uključuju pretpostavke o smrtnosti, dugovječnosti, gubicima, morbiditetu, invalidnosti i troškovima, te ekonomske pretpostavke kao što su kamatne stope i kretanje tržišta kapitala. | Pričuve za nastale, a neprijavljene štete Proveli smo sljedeće revizijske postupke, uključujući korištenje aktuarskih stručnjaka: - Pregled i provjera metodologije i adekvatnosti aktuarskih metoda korištenih za procjenu osigurateljnih obveza;
- Pregled i procjena aktuarskih prosudbi korištenih u modelima, što može varirati ovisno o proizvodu i/ili specifikacijama proizvoda, kao i sukladnost modela s MSFI-ima;
- Ponovni izračun izračuna pričuva za nastale, a neprijavljene štete temeljem trokuta šteta;
- Procjena kompletnosti korištenih podataka u izračunu nastalih, a neprijavljenih šteta;
- Stjecanje razumijevanja kontrolnog okruženja i internih kontrola uspostavljenih od strane Uprave u procesu izračuna pričuva, uključujući korištene aplikacije i alate informacijske tehnologije;
- Procjena adekvatnosti dizajna i provjera implementacije identificiranih internih kontrola relevantnih za proces izračuna pričuva za nastale, a neprijavljene štete;
- Testiranje operativne učinkovitosti identificiranih i relevantnih internih kontrola;
- Procjena primjerenost objava u financijskim izvještajima.
Matematička pričuva osiguranja Proveli smo sljedeće revizijske postupke, uključujući korištenje aktuarskih stručnjaka: - Pregled i provjera metodologije i adekvatnosti aktuarskih metoda korištenih za procjenu osigurateljnih obveza;
- Pregled i procjena aktuarskih prosudbi korištenih u modelima, što može varirati ovisno o proizvodu i/ili specifikacijama proizvoda, kao i sukladnost modela s MSFI-ima;
- Ponovni izračun Matematičke pričuve osiguranja na temelju uzorka polica životnog osiguranja;
|
| |

IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Ključna revizijska pitanja (nastavak)
Ključno revizijsko pitanje | Kako smo adresirali ključno revizijsko pitanje |
Vrednovanje pričuva za prijavljene a nelikvidirane sudske i rentne štete, nastale a neprijavljene štete i matematičke pričuve osiguranja Nadalje, na svaki izvještajni datum, Društvo i Grupa su obvezni provesti test adekvatnosti obveza, s ciljem utvrđivanja dostatnosti priznatih pričuva iz ugovora o osiguranju, a u skladu s zahtjevima MSFI-ja 4: Ugovori o osiguranju. Društvo i Grupa na svaki datum izvještavanja procjenjuju jesu li iskazane obveze za osiguranje adekvatne, koristeći sadašnje procjene budućih novčanih tokova po svim svojim ugovorima o osiguranju. Procjene budućih novčanih tokova temelje se na realnim aktuarskim pretpostavkama, kao što su gore navedene. Ako navedena procjena pokaže kako je knjigovodstvena vrijednost obveza iz osiguranja nedovoljna u odnosu na procijenjene buduće novčane tokove, manjak se priznaje na teret dobiti ili gubitka. S obzirom da mjerenje navedenih pričuva osiguranja uključuje značajnu prosudbu neizvjesnih budućih ishoda, ponajviše radi ukupnog iznosa namire osigurateljnih obveza, uključujući sva jamstva dana osiguranicima, što može imati značajan utjecaj na financijske izvještaje Društva i Grupe, odlučili smo uključiti vrednovanje i korištene procjene u izračunu prethodno navedenih pričuva osiguranja kao i testiranje adekvatnosti obveza kao ključno revizijsko pitanje tijekom naše revizije. | Matematička pričuva osiguranja (nastavak) - Stjecanje razumijevanja kontrolnog okruženja i internih kontrola uspostavljenih od strane Uprave u procesu izračuna pričuva, uključujući korištene aplikacije i alate informacijske tehnologije;
- Procjena adekvatnosti dizajna i provjera implementacije identificiranih internih kontrola relevantnih za proces izračuna matematičke pričuve osiguranja;
- Testiranje operativne učinkovitosti identificiranih i relevantnih internih kontrola;
- Na temelju uzorka, testiranje kvalitete korištenih podataka u izračunu Matematičke pričuve osiguranja;
- Procijenili smo primjerenost objava u financijskim izvještajima.
Test adekvatnosti obveza Proveli smo sljedeće revizijske postupke, uključujući korištenje aktuarskih stručnjaka: - Pregled i provjera metodologije i adekvatnosti aktuarskih metoda korištenih za procjenu osigurateljnih obveza;
- Pregled i procjena adekvatnosti i konzistentnosti aktuarskih prosudbi korištenih u modelima, što može varirati ovisno o proizvodu i/ili specifikacijama proizvoda te scenariju, kao i sukladnost modela s MSFI-ima;
- Pregled projiciranih novčanih tokova i pretpostavki prihvaćenih u kontekstu iskustva Društva, Grupe i industrije i specifičnih značajki proizvoda;
- Stjecanje razumijevanja kontrolnog okruženja i internih kontrola uspostavljenih od strane Uprave u procesu izračuna pričuva, uključujući korištene aplikacije i alate informacijske tehnologije;
- Procjena adekvatnosti dizajna i provjera implementacije identificiranih internih kontrola relevantnih za proces adekvatnosti obveza;
- Testiranje operativne učinkovitosti identificiranih i relevantnih internih kontrola;
- Procijenili smo primjerenost objava u financijskim izvještajima.
|

IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Ostale informacije
Uprava je odgovorna za ostale informacije. Ostale informacije sadrže informacije uključene u Godišnje izvješće, ali ne uključuju nekonsolidirane i konsolidirane financijske izvještaje i naše izvješće neovisnog revizora o njima.
Naše mišljenje o nekonsolidiranim i konsolidiranim financijskim izvještajima ne obuhvaća ostale informacije.
U vezi s našom revizijom nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja, naša je odgovornost pročitati ostale informacije i, u provođenju toga, razmotriti jesu li ostale informacije značajno proturječne nekonsolidiranim i konsolidiranim financijskim izvještajima ili našim saznanjima stečenim u reviziji ili se drugačije čini da su značajno pogrešno prikazane. U pogledu Izvješća poslovodstva Društva i Grupe i Izjave o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja, koji su uključeni u Godišnje izvješće, obavili smo i postupke propisane Zakonom o računovodstvu. Ti postupci uključuju provjeru uključuje li Izvješće poslovodstva potrebne objave navedene u člancima 21. i 24. Zakona o računovodstvu te sadrži li Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja informacije navedene u člancima 22. i 24. Zakona o računovodstvu.
Temeljem provedenih postupaka tijekom naše revizije, u mjeri u kojoj smo bili u mogućnost to procijeniti, izvještavamo sljedeće:
- 1. Informacije uključene u ostale informacije u skladu su, u svim značajnim odrednicama, s priloženim nekonsolidiranim i konsolidiranim financijskim izvještajima.
- 2. Izvješće poslovodstva pripremljeno je, u svim značajnim odrednicama, u skladu s člancima 21. i 24. Zakona o računovodstvu.
- 3. Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja pripremljena je, u svim značajnim odrednicama, u skladu s člankom 22. i člankom 24. Zakona o računovodstvu.
Na temelju poznavanja i razumijevanja poslovanja Društva i Grupe i njegova okruženja stečenog u okviru revizije nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja, nismo ustanovili značajne pogrešne prikaze u ostalim informacijama.
Odgovornosti Uprave i onih koji su zaduženi za upravljanje za nekonsolidirane i konsolidirane financijske izvještaje
Uprava je odgovorna za sastavljanje i fer prikaz nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja u skladu s MSFI-jevima, i za one interne kontrole za koje Uprava odredi da su potrebne za omogućavanje sastavljanja nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja koji su bez značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške.
U sastavljanju nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja, Uprava je odgovorna za procjenjivanje sposobnosti Društva i Grupe da nastave s vremenski neograničenim poslovanjem, objavljivanje, ako je primjenjivo, pitanja povezanih s vremenski neograničenim poslovanjem i korištenjem računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj neograničenosti poslovanja, osim ako Uprava ili namjerava likvidirati Društvo ili Grupu ili prekinuti poslovanje ili nema realne alternative nego da to učini.
Oni koji su zaduženi za upravljanje su odgovorni za nadziranje procesa financijskog izvještavanja kojeg je ustanovilo Društvo i Grupa.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Odgovornosti revizora za reviziju nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja
Naši ciljevi su steći razumno uvjerenje o tome jesu li nekonsolidirani i konsolidirani financijski izvještaji kao cjelina bez značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške i izdati izvješće neovisnog revizora koje uključuje naše mišljenje. Razumno uvjerenje je visoka razina uvjerenja, ali nije garancija da će revizija obavljena u skladu s MRevS-ima uvijek otkriti značajno pogrešno prikazivanje kada ono postoji. Pogrešni prikazi mogu nastati uslijed prijevare ili pogreške i smatraju se značajni ako se razumno može očekivati da, pojedinačno ili skupno, utječu na ekonomske odluke korisnika donijete na osnovi tih nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja.
Kao sastavni dio revizije u skladu s MRevS-ima, stvaramo profesionalne prosudbe i održavamo profesionalni skepticizam tijekom revizije. Mi također:
- Prepoznajemo i procjenjujemo rizike značajnog pogrešnog prikaza nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja, zbog prijevare ili pogreške, oblikujemo i obavljamo revizijske postupke kao reakciju na te rizike i pribavljamo revizijske dokaze koji su dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje. Rizik neotkrivanja značajnog pogrešnog prikaza nastalog uslijed prijevare je veći od rizika nastalog uslijed pogreške, jer prijevara može uključiti tajne sporazume, krivotvorenje, namjerno ispuštanje, pogrešno prikazivanje ili zaobilaženje internih kontrola.
- Stječemo razumijevanje internih kontrola relevantnih za reviziju kako bismo oblikovali revizijske postupke koji su primjereni u danim okolnostima, ali ne i za svrhu izražavanja mišljenja o učinkovitosti internih kontrola Društva i Grupe.
- Ocjenjujemo primjerenost korištenih računovodstvenih politika i razumnost računovodstvenih procjena i povezanih objava koje je stvorila Uprava.
- Zaključujemo o primjerenosti korištene računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj neograničenosti poslovanja koju koristi Uprava i, temeljeno na pribavljenim revizijskim dokazima, zaključujemo o tome postoji li značajna neizvjesnost u vezi s događajima ili okolnostima koji mogu stvarati značajnu sumnju u sposobnost Društva i Grupe da nastave s vremenski neograničenim poslovanjem. Ako zaključimo da postoji značajna neizvjesnost, od nas se zahtijeva da skrenemo pozornost u našem izvješću neovisnog revizora na povezane objave u nekonsolidiranim i konsolidiranim financijskim izvještajima ili, ako takve objave nisu odgovarajuće, da modificiramo naše mišljenje. Naši zaključci se temelje na revizijskim dokazima pribavljenim sve do datuma našeg izvješća neovisnog revizora. Međutim, budući događaji ili uvjeti mogu uzrokovati da Društvo i Grupa prekinu s nastavljanjem poslovanja po vremenski neograničenoj osnovi.
- Ocjenjujemo cjelokupnu prezentaciju, strukturu i sadržaj nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja, uključujući i objave, kao i odražavaju li nekonsolidirani i konsolidirani financijski izvještaji transakcije i događaje na kojima su zasnovani na način kojim se postiže fer prezentacija.
- Pribavljamo dostatne i primjerene revizijske dokaze u vezi s financijskim informacijama subjekata ili poslovnih aktivnosti unutar Grupe kako bi izrazili mišljenje o tim konsolidiranim financijskim izvještajima. Mi smo odgovorni za usmjeravanje, nadziranje i izvođenje revizije Grupe. Mi smo isključivo odgovorni za naše revizijsko mišljenje.
Mi komuniciramo s onima koji su zaduženi za upravljanje u vezi s, između ostalih pitanja, planiranim djelokrugom i vremenskim rasporedom revizije i važnim revizijskim nalazima, uključujući i onima u vezi sa značajnim nedostacima u internim kontrolama koji su otkriveni tijekom naše revizije.
Mi također dajemo izjavu onima koji su zaduženi za upravljanje da smo postupili u skladu s relevantnim etičkim zahtjevima u vezi s neovisnošću i da ćemo komunicirati s njima o svim odnosima i drugim pitanjima za koja se može razumno smatrati da utječu na našu neovisnost, kao i, gdje je primjenjivo, o povezanim zaštitama.
Između pitanja o kojima se komunicira s onima koji su zaduženi za upravljanje, mi određujemo ona pitanja koja su od najveće važnosti u reviziji nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja tekućeg razdoblja i stoga su ključna revizijska pitanja. Mi opisujemo ta pitanja u našem izvješću neovisnog revizora, osim ako zakon ili regulativa sprječava javno objavljivanje pitanja ili kada odlučimo, u iznimno rijetkim okolnostima, da pitanje ne treba priopćiti u našem izvješću neovisnog revizora jer se razumno može očekivati da bi negativne posljedice priopćavanja nadmašile dobrobiti javnog interesa od takvog priopćavanja.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvještavanje sukladno ostalim zakonskim ili regulatornim zahtjevima
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje („ESEF“)
Izvješće o izražavanju razumnog uvjerenja revizora o usklađenosti nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja (“financijski izvještaji”), sastavljenih temeljem odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala primjenom zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 kojom se za izdavatelje određuje jedinstveni elektronički format za izvještavanje (“Uredba o ESEF-u”). Proveli smo angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja o tome jesu li financijski izvještaji Društva i Grupe Croatia osiguranja d.d. za financijsku godinu završenu 31. prosinca 2022 pripremljeni za potrebe javne objave temeljem članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala, koji su sadržani u elektroničkoj datoteci croatiaosiguranjedd-2022-12-31-hr, u svim materijalno značajnim aspektima pripremljeni u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Odgovornosti Uprave i onih koji su zaduženi za upravljanje
Uprava je odgovorna za pripremu i sadržaj financijskih izvještaja u skladu s Uredbom o ESEF-u.
Osim toga, Uprava je odgovorna održavati sustav unutarnjih kontrola koji u razumnoj mjeri osigurava pripremu financijskih izvještaja bez materijalnih neusklađenosti sa zahtjevima izvještavanja iz Uredbe o ESEF-u, bilo zbog prijevare ili pogreške.
Uprava Društva također je odgovorna za:
- Javnu objavu financijskih izvještaja sadržanih u godišnjem izvješću u važećem XHTML formatu.
- Odabir i korištenje XBRL oznaka u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Oni koji su zaduženi za upravljanje odgovorni su za nadzor pripreme financijskih izvještaja u ESEF formatu kao dijela procesa financijskog izvještavanja.
Odgovornost revizora
Naša je odgovornost provesti angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja te izraziti zaključak, temeljen na prikupljenim revizijskim dokazima, o tome jesu li financijski izvještaji bez materijalnih neusklađenosti sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u. Proveli smo ovaj angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja u skladu s Međunarodnim standardom za angažmane s izražavanjem uvjerenja 3000 (izmijenjeni) - Angažmani s izražavanjem uvjerenja različitih od revizija ili uvida povijesnih financijskih informacija (“MSIU 3000”). U skladu s navedenim standardom, dužni smo planirati i obaviti angažman kako bismo stekli razumno uvjerenje za donošenje zaključka.
Upravljanje kvalitetom
Angažman smo obavili u skladu sa zahtjevima u pogledu neovisnosti i etičkim zahtjevima Kodeksa etike za profesionalne računovođe (uključujući Međunarodne standarde neovisnosti) koji je izdao Odbor za međunarodne standarde etike za računovođe. Kodeks je utemeljen na načelima integriteta, objektivnosti, stručnosti i dužne pažnje, povjerljivosti i profesionalnog ponašanja. Postupamo sukladno Međunarodnom standardu upravljanja kvalitetom, revidiranja, uvida, ostalih izražavanja uvjerenja i povezanih usluga („MSUK 1“) i u skladu s njim održavamo sveobuhvatan sustav upravljanja kvalitetom, uključujući dokumentirane politike i postupke za usklađenost s etičkim zahtjevima, profesionalnim standardima te primjenjivim zakonskim i regulatornim zahtjevima.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvještavanje sukladno ostalim zakonskim ili regulatornim zahtjevima (nastavak)
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje („ESEF“) (nastavak)
Obavljeni postupci
U sklopu odabranih postupaka obavili smo sljedeće aktivnosti:
- Pročitali smo zahtjeve Uredbe o ESEF-u.
- Stekli smo razumijevanje internih kontrola Društva i Grupe relevantnih za primjenu zahtjeva Uredbe o ESEFu.
- Identificirali smo i procijenili rizike materijalne neusklađenosti s Uredbom o ESEF-u zbog prijevare ili pogreške.
- Na temelju toga, osmislili i oblikovali postupke za odgovor na procijenjene rizike i za dobivanje razumnog uvjerenja u svrhu izražavanja našeg zaključka.
Cilj naših postupaka bio je procijeniti jesu li:
- Financijski izvještaji, koji su uključeni u nekonsolidirani i konsolidirani izvještaj, izrađeni u važećem XHTML formatu.
- Podaci, sadržani u nekonsolidiranim i konsolidiranim financijskim izvještajima koji se zahtijevaju Uredbom o ESEF-u, označeni i sva označavanja ispunjavaju sljedeće zahtjeve:
- Korišten je XBRL jezik za označavanje.
- Korišteni su elementi osnovne taksonomije navedene u Uredbi o ESEF-u s najbližim računovodstvenim značajem, osim ako nije stvoren dodatni element taksonomije u skladu s Prilogom IV. Uredbe o ESEF-u.
- Oznake su u skladu sa zajedničkim pravilima za označavanje prema Uredbi o ESEF-u.
Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo prikupili dovoljni i prikladni da pruže osnovu za naš zaključak.
Zaključak
Prema našem uvjerenju, temeljem provedenih postupaka i pribavljenih dokaza, financijski izvještaji Društva i Grupe prezentirani u ESEF formatu, sadržani u gore navedenoj elektroničkoj datoteci i temeljem odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala pripremljeni za potrebe javne objave, u svim materijalno značajnim odrednicama su u skladu sa zahtjevima iz članka 3., 4. i 6. Uredbe o ESEF-u za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine.
Povrh ovog zaključka, kao i mišljenja sadržanog u ovom Izvješću neovisnog revizora za priložene financijske izvještaje i godišnje izvješće za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine, ne izražavamo nikakvo mišljenje o informacijama sadržanima u tim prikazima ili o drugim informacijama sadržanima u prethodno navedenoj datoteci.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvještavanje sukladno ostalim zakonskim ili regulatornim zahtjevima (nastavak)
Ostale obveze izvještavanja propisane Uredbom EU br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća i Zakonom o reviziji
Glavna skupština Društva nas je imenovala revizorom Društva i Grupe 26. svibnja 2022. godine za potrebe revizije priloženih nekonsolidiranih i konsolidiranih financijskih izvještaja. Naš neprekinuti angažman traje ukupno 2 godina te se odnosi na razdoblje 1. siječnja 2021. do 31. prosinca 2022. godine.
Potvrđujemo sljedeće:
- naše revizorsko mišljenje o priloženim nekonsolidiranim i konsolidiranim financijskim izvještajima dosljedno je s dodatnim izvješćem izdanim revizijskom odboru Društva 4. travnja 2023. godine, u skladu s člankom 11. Uredbe (EU) br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća;
- prilikom obavljanja revizije nisu pružane nedozvoljene nerevizijske usluge iz članka 5. stavka 1. Uredbe (EU) br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća.
Društvu i društvima pod njegovom kontrolom nismo, uz usluge zakonske revizije, pružili druge usluge, osim onih usluga koje su objavljene u Godišnjem izvješću.
Na temelju Pravilnika o obliku i sadržaju financijskih i dodatnih izvještaja društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje (NN 37/16, 36/18, 50/19, 98/20 “Pravilnik”) Uprava Društva izradila je obrasce koji su prikazani u dodatku ovim financijskim izvještajima na stranicama od 190 do 212, a sadrže nekonsolidirani i konsolidirani izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti, nekonsolidirani i konsolidirani izvještaj o financijskom položaju, nekonsolidirani i konsolidirani izvještaj o promjenama kapitala, nekonsolidirani i konsolidirani izvještaj o novčanim tokovima te bilješke o uskladi. Za ove obrasce i pripadajuće bilješke o uskladama odgovara Uprava Društva, te ne predstavljaju sastavni dio financijskih izvještaja koji su prikazani na stranicama 34 do 189 već su propisani Pravilnikom.
Partner odgovoran za angažman revizije na temelju koje je sastavljeno ovo izvješće neovisnog revizora je Goran Končar.
Izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti
za 2022. godinu
| | Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| Bilješka | 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | | |
Zaračunate bruto premije | 4 | 3.106.077 | 2.910.840 | | 3.727.321 | 3.451.871 |
Premije predane u reosiguranje i suosiguranje | 4 | (343.841) | (278.305) | | (375.698) | (310.733) |
Zaračunate premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 4 | 2.762.236 | 2.632.535 | | 3.351.623 | 3.141.138 |
| | | | | | |
Promjena bruto pričuva prijenosnih premija | 4 | (102.306) | (50.136) | | (114.236) | (66.940) |
Promjena pričuva prijenosnih premija, udio reosiguranja i suosiguranja | 4 | 13.782 | 16.664 | | 13.723 | 17.249 |
Zarađene premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 4 | 2.673.712 | 2.599.063 | | 3.251.110 | 3.091.447 |
| | | | | | |
Prihod od provizija i naknada | 5 | 55.677 | 38.416 | | 57.772 | 40.074 |
Financijski prihodi | 6 | 432.241 | 399.965 | | 513.640 | 480.877 |
Ostali poslovni prihodi | 7 | 50.006 | 40.343 | | 219.096 | 217.890 |
Neto poslovni prihodi | | 3.211.636 | 3.077.787 | | 4.041.618 | 3.830.288 |
| | | | | | |
Nastale štete | 8 | (1.746.940) | (1.684.320) | | (2.077.472) | (1.988.840) |
Udio reosiguranja i suosiguranja u nastalim štetama | 8 | 204.904 | 66.465 | | 213.943 | 76.210 |
Nastale štete, neto od reosiguranja i suosiguranja | | (1.542.036) | (1.617.855) | | (1.863.529) | (1.912.630) |
| | | | | | |
Troškovi pribave | 9 | (636.821) | (534.139) | | (767.720) | (659.679) |
Administrativni troškovi | 10 | (438.522) | (396.502) | | (689.683) | (612.926) |
Ostali poslovni rashodi | 11 | (100.226) | (39.848) | | (127.176) | (64.003) |
Financijski rashodi | 12 | (125.478) | (96.796) | | (154.614) | (154.107) |
Udio u dobiti pridruženih društava i zajedničkih pothvata | | - | - | | 10.513 | 11.111 |
| | | | | | |
Dobit prije poreza | | 368.553 | 392.647 | | 449.409 | 438.054 |
Porez na dobit | 13 | (55.570) | (58.534) | | (70.970) | (75.297) |
Dobit za godinu | | 312.983 | 334.113 | | 378.439 | 362.757 |
Bilješke prikazane na stranicama koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
Izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti (nastavak)
za 2022. godinu
| | Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| Bilješka | 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | | |
Ostala sveobuhvatna dobit za godinu | | | | | | |
Stavke koje se neće priznati u dobit i gubitak | | | | | | |
Promjena fer vrijednosti nekretnina za djelatnost, neto od odgođenog poreza | 24.3/i/ | (963) | (20) | | (399) | (3.883) |
| | | | | | |
Stavke koje se mogu naknadno priznati u dobit i gubitak | | | | | | |
Promjena fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od realiziranih iznosa i neto od odgođenog poreza | 24.3/ii/ | (485.343) | 147.675 | | (571.427) | 134.573 |
Tečajne razlike za inozemno poslovanje | 24.3/ii/ | (67) | 53 | | 988 | (675) |
Ukupno ostali sveobuhvatni (gubitak)/dobit za godinu | | (486.373) | 147.708 | | (570.838) | 130.015 |
Ukupno sveobuhvatni (gubitak)/dobit za godinu | | (173.390) | 481.821 | | (192.399) | 492.772 |
| | | | | | |
Dobit pripada: | | | | | | |
- Dioničarima Društva | | 312.983 | 334.113 | | 378.084 | 362.342 |
- Nekontrolirajućem interesu | | - | - | | 355 | 415 |
| | 312.983 | 334.113 | | 378.439 | 362.757 |
| | | | | | |
Ukupno sveobuhvatni (gubitak)/dobit pripada: | | | | | | |
- Dioničarima Društva | | (173.390) | 481.821 | | (192.747) | 492.355 |
- Nekontrolirajućem interesu | | - | - | | 348 | 417 |
| | (173.390) | 481.821 | | (192.399) | 492.772 |
| | | | | | |
Zarada po dionici namijenjena dioničarima Društva | | | | | | |
Osnovna i razrijeđena dobit po dionici (HRK) | 14 | - | - | | 898,17 | 860,78 |
| | | | | | |
Bilješke prikazane na stranicama koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
Izvještaj o financijskom položaju
na dan 31. prosinca 2022.
| | Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| Bilješka | 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Imovina | | | | | | |
Nematerijalna imovina | 15 | 116.164 | 133.713 | | 133.995 | 144.341 |
Razgraničeni troškovi pribave | 15.1 | 188.935 | 196.996 | | 230.348 | 236.930 |
Nekretnine i oprema | 16 | 483.505 | 496.354 | | 833.744 | 814.845 |
Ulaganja u nekretnine | 17 | 522.851 | 524.104 | | 1.043.076 | 1.071.946 |
Ulaganja u ovisna i pridružena društva i sudjelovanje u zajedničkim pothvatima | 18 | 388.115 | 384.197 | | 72.776 | 72.412 |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | 19 | 2.197.270 | 2.325.984 | | 2.289.237 | 2.407.887 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 19 | 4.881.860 | 5.167.207 | | 5.471.386 | 5.820.956 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | 19 | 229.895 | 384.079 | | 296.976 | 432.027 |
Zajmovi i potraživanja | 19 | 506.848 | 608.170 | | 667.251 | 743.891 |
Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama | 20 | 396.207 | 331.343 | | 413.556 | 349.119 |
Odgođena porezna imovina | 21 | 43.868 | - | | 53.329 | 1.158 |
Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja | 22 | 973.403 | 910.793 | | 1.105.315 | 1.034.150 |
Novac i novčani ekvivalenti | 23 | 863.367 | 609.033 | | 1.078.164 | 797.265 |
Ukupno imovina | | 11.792.288 | 12.071.973 | | 13.689.153 | 13.926.927 |
| | | | | | |
Kapital i rezerve | | | | | | |
Upisani kapital | 24.1 | 589.326 | 589.326 | | 589.326 | 589.326 |
Premija na emitirane dionice | | 681.483 | 681.483 | | 681.483 | 681.483 |
Rezerve | 24.2 | 402.038 | 402.038 | | 402.038 | 402.038 |
Revalorizacijska rezerva | 24.3 | 131.275 | 618.193 | | 128.943 | 696.434 |
Zadržana dobit | | 2.038.405 | 1.724.759 | | 2.605.491 | 2.231.868 |
Kapital pripisan dioničarima Društva | | 3.842.527 | 4.015.799 | | 4.407.281 | 4.601.149 |
Nekontrolirajući interesi | 1.3 | - | - | | 10.255 | 10.171 |
Ukupno kapital i rezerve | | 3.842.527 | 4.015.799 | | 4.417.536 | 4.611.320 |
| | | | | | |
Obveze | | | | | | |
Tehničke pričuve | 25 | 6.967.505 | 6.941.300 | | 8.092.642 | 8.008.369 |
Rezerviranja | 26 | 49.253 | 58.054 | | 57.939 | 67.590 |
Odgođena porezna obveza | 21 | - | 64.483 | | 45.901 | 111.954 |
Financijske obveze po amortiziranom trošku | 27 | 362.532 | 363.847 | | 406.515 | 412.654 |
Financijske obveze po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | 19.5 | 620 | 5.987 | | 620 | 5.987 |
Obveze proizašle iz ugovora o osiguranju, ostale obveze i odgođeni prihodi | 28 | 559.467 | 599.867 | | 642.139 | 670.669 |
Tekuća obveza poreza na dobit | | 10.384 | 22.636 | | 25.861 | 38.384 |
Ukupno obveze | | 7.949.761 | 8.056.174 | | 9.271.617 | 9.315.607 |
Ukupno kapital i rezerve i obveze | | 11.792.288 | 12.071.973 | | 13.689.153 | 13.926.927 |
Bilješke prikazane na stranicama koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
Izvještaj o promjenama kapitala
za 2022. godinu
Društvo | Upisani kapital | Premija na emitirane dionice | Rezerve | Revalorizacijska rezerva | Zadržana dobit | Ukupno kapital i rezerve |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
1. siječnja 2021. | 589.326 | 681.483 | 402.038 | 471.124 | 1.389.868 | 3.533.839 |
Ukupno sveobuhvatna dobit za godinu | | | | | | |
Promjena fer vrijednosti nekretnina za djelatnost (bilješka 16) | - | - | - | (25) | - | (25) |
Odgođeni porez na promjenu fer vrijednosti nekretnina za djelatnost (bilješka 21) | - | - | - | 5 | - | 5 |
Promjena fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od realiziranih iznosa | - | - | - | 180.091 | - | 180.091 |
Odgođeni porez na promjenu fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od realiziranih iznosa (bilješka 21) | - | - | - | (32.416) | - | (32.416) |
Tečajne razlike za inozemno poslovanje | - | - | - | 53 | - | 53 |
Ostala sveobuhvatna dobit | - | - | - | 147.708 | - | 147.708 |
Dobit za godinu | - | - | - | - | 334.113 | 334.113 |
Ukupno sveobuhvatna dobit za godinu | - | - | - | 147.708 | 334.113 | 481.821 |
Transakcije s vlasnicima priznate izravno u kapitalu | | | | | | |
Prijenos revalorizacijske rezerve temeljem revalorizacije nekretnina | - | - | - | (778) | 778 | - |
Odgođeni porez na revalorizaciju nekretnina za djelatnost (bilješka 21) | - | - | - | 139 | - | 139 |
31. prosinca 2021. | 589.326 | 681.483 | 402.038 | 618.193 | 1.724.759 | 4.015.799 |
| | | | | | |
1. siječnja 2022. | 589.326 | 681.483 | 402.038 | 618.193 | 1.724.759 | 4.015.799 |
Ukupno sveobuhvatna dobit za godinu | | | | | | |
Promjena fer vrijednosti nekretnina za djelatnost (bilješka 16) | - | - | - | (1.175) | - | (1.175) |
Odgođeni porez na promjenu fer vrijednosti nekretnina za djelatnost (bilješka 21) | - | - | - | 212 | - | 212 |
Promjena fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od realiziranih iznosa | - | - | - | (591.882) | - | (591.882) |
Odgođeni porez na promjenu fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od realiziranih iznosa (bilješka 21) | - | - | - | 106.539 | - | 106.539 |
Tečajne razlike za inozemno poslovanje | - | - | - | (67) | - | (67) |
Ostala sveobuhvatna dobit | - | - | - | (486.373) | - | (486.373) |
Dobit za godinu | - | - | - | - | 312.983 | 312.983 |
Ukupno sveobuhvatna dobit za godinu | - | - | - | (486.373) | 312.983 | (173.390) |
Transakcije s vlasnicima priznate izravno u kapitalu | | | | | | |
Prijenos revalorizacijske rezerve temeljem revalorizacije nekretnina | - | - | - | (663) | 663 | - |
Odgođeni porez na revalorizaciju nekretnina za djelatnost (bilješka 21) | - | - | - | 118 | - | 118 |
31. prosinca 2022. | 589.326 | 681.483 | 402.038 | 131.275 | 2.038.405 | 3.842.527 |
| | | | | | |
Bilješke prikazane na stranicama koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
Izvještaj o promjenama kapitala (nastavak)
za 2022. godinu
Grupa | Upisani kapital | Premija na emitirane dionice | Rezerve | Revalorizacijska rezerva | Zadržana dobit | Ukupno | Nekontrolirajući interesi | Ukupno kapital i rezerve |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
1. siječnja 2021. | 589.326 | 681.483 | 402.038 | 568.449 | 1.866.055 | 4.107.351 | 12.654 | 4.120.005 |
Ukupno sveobuhvatna dobit za godinu | | | | | | | | |
Promjena fer vrijednosti nekretnina za djelatnost (bilješka 16) | - | - | - | (4.920) | - | (4.920) | 6 | (4.914) |
Odgođeni porez na promjenu fer vrijednosti nekretnina (bilješka 21) | - | - | - | 1.031 | - | 1.031 | - | 1.031 |
Promjena fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od realiziranih iznosa | - | - | - | 166.419 | - | 166.419 | (7) | 166.412 |
Odgođeni porez na promjenu fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od realiziranih iznosa (bilješka 21) | - | - | - | (31.839) | - | (31.839) | - | (31.839) |
Tečajne razlike za inozemno poslovanje | - | - | - | (678) | - | (678) | 3 | (675) |
Ostala sveobuhvatna dobit | - | - | - | 130.013 | - | 130.013 | 2 | 130.015 |
Dobit za godinu | - | - | - | - | 362.342 | 362.342 | 415 | 362.757 |
Ukupno sveobuhvatna dobit za godinu | - | - | - | 130.013 | 362.342 | 492.355 | 417 | 492.772 |
Transakcije s vlasnicima priznate izravno u kapitalu | | | | | | | | |
Plaćene dividende | - | - | - | - | - | - | (135) | (135) |
Otkup manjinskog interesa | - | - | - | - | 1.132 | 1.132 | (2.785) | (1.653) |
Ostale transakcije | - | - | - | 3 | (113) | (110) | 20 | (90) |
Prijenos revalorizacijske rezerve temeljem revalorizacije nekretnina | - | - | - | (2.452) | 2.452 | - | - | - |
Odgođeni porez na revalorizaciju nekretnina za djelatnost (bilješka 21) | - | - | - | 421 | - | 421 | - | 421 |
31. prosinca 2021. | 589.326 | 681.483 | 402.038 | 696.434 | 2.231.868 | 4.601.149 | 10.171 | 4.611.320 |
| | | | | | | | |
1. siječnja 2022. | 589.326 | 681.483 | 402.038 | 696.434 | 2.231.868 | 4.601.149 | 10.171 | 4.611.320 |
Ukupno sveobuhvatna dobit za godinu | | | | | | | | |
Promjena fer vrijednosti nekretnina za djelatnost (bilješka 16) | - | - | - | (636) | - | (636) | (22) | (658) |
Odgođeni porez na promjenu fer vrijednosti nekretnina (bilješka 21) | - | - | - | 259 | - | 259 | - | 259 |
Promjena fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od realiziranih iznosa | - | - | - | (689.412) | - | (689.412) | 8 | (689.404) |
Odgođeni porez na promjenu fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od realiziranih iznosa (bilješka 21) | - | - | - | 117.977 | - | 117.977 | - | 117.977 |
Tečajne razlike za inozemno poslovanje | - | - | - | 981 | - | 981 | 7 | 988 |
Ostala sveobuhvatna dobit | - | - | - | (570.831) | - | (570.831) | (7) | (570.838) |
Dobit za godinu | - | - | - | - | 378.084 | 378.084 | 355 | 378.439 |
Ukupno sveobuhvatna dobit za godinu | - | - | - | (570.831) | 378.084 | (192.747) | 348 | (192.399) |
Transakcije s vlasnicima priznate izravno u kapitalu | | | | | | | | |
Plaćene dividende | - | - | - | - | - | - | (248) | (248) |
Prodaja nekontrolirajućem interesu | - | - | - | - | - | - | (17) | (17) |
Prijenos revalorizacijske rezerve temeljem revalorizacije nekretnina | - | - | - | 4.460 | (4.461) | (1) | 1 | - |
Odgođeni porez na revalorizaciju nekretnina za djelatnost (bilješka 21) | - | - | - | (1.120) | - | (1.120) | - | (1.120) |
31. prosinca 2022. | 589.326 | 681.483 | 402.038 | 128.943 | 2.605.491 | 4.407.281 | 10.255 | 4.417.536 |
Bilješke prikazane na stranicama koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
Izvještaj o novčanom toku
za 2022. godinu
| | Društvo | Društvo | Grupa | Grupa |
| Bilješka | 2022. | 2021. | 2022. | 2021. |
| | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Novčani tokovi iz poslovnih aktivnosti | | | | | |
Dobit prije poreza | | 368.553 | 392.647 | 449.409 | 438.054 |
Usklađenja: | | | | | |
Amortizacija | 15, 16 | 60.886 | 59.016 | 92.817 | 84.482 |
Promjena u razgraničenim troškovima pribave | 15.1 | 8.061 | 11.354 | 6.582 | 10.424 |
Neto umanjenje vrijednosti zajmova | 6, 12.1 | (10.886) | (18.543) | (10.794) | (18.563) |
Umanjenje vrijednosti nekretnina i opreme i nematerijalne imovine | 7, 11 | 47.315 | 101 | 47.874 | (248) |
Umanjenje vrijednosti udjela u ovisnim i pridruženim društvima | 12.1 | 533 | (5.671) | - | - |
Troškovi kamata | 12 | 10.855 | 11.724 | 13.085 | 13.516 |
Prihodi od kamata | 6.1 | (88.759) | (88.137) | (80.587) | (79.847) |
Prihodi od dividendi i udjeli u dobiti pridruženih društava i zajedničkih pothvata | | (73.035) | (65.382) | (61.137) | (43.267) |
Neto tečajne razlike na ulaganja koja se drže do dospijeća i zajmove | 6.4, 12.3 | (3.312) | 3.792 | (3.295) | 3.742 |
Dobit od prodaje ovisnih i pridruženih društava | | - | (9) | - | (24) |
(Dobici)/gubici od prodaje ulaganja u nekretnine i materijalne imovine te promjena fer vrijednosti ulaganja u nekretnine | | (10.149) | (6.972) | (5.629) | 13.818 |
Neto rezerviranja za sudske sporove, otpremnine i ostalo | | 11.151 | 756 | 12.043 | 2.252 |
Prihod od povoljne kupnje i vrednovanja postojećeg udjela | 18.3, 6 | - | - | - | (1.961) |
Ostala usklađenja | | (604) | 1.967 | 10.865 | 10.622 |
Novčani tokovi prije promjene poslovne imovine i obveza | | 320.609 | 296.643 | 471.233 | 433.000 |
Promjene u financijskoj imovini raspoloživoj za prodaju | | (306.535) | (450.954) | (339.842) | (530.889) |
Promjene u financijskoj imovini i financijskim obvezama po fer vrijednosti kroz RDG | | 148.817 | 36.035 | 129.684 | 25.969 |
Promjene u zajmovima i potraživanjima | | 73.474 | 366.394 | 31.726 | 394.201 |
Promjene u udjelu reosiguranja u tehničkim pričuvama | | (64.864) | 143.526 | (64.437) | 139.146 |
Promjene u potraživanjima iz ugovora o osiguranju i ostalim potraživanjima | | (57.771) | (121.812) | (66.381) | (137.163) |
Promjene u tehničkim pričuvama | | 26.205 | (93.956) | 84.273 | (27.650) |
Isplata za otpremnine, jubilarne nagrade i ostala rezerviranja | | (19.952) | (29.241) | (21.694) | (32.621) |
Promjene u obvezama proizašle iz ugovora o osiguranju i ostalim obvezama | | (34.863) | 51.998 | (24.854) | 44.414 |
Promjene u ostalim financijskim obvezama osim obveza za najmove i obveza od financijskih institucija | | 640 | 74.278 | 640 | 74.278 |
Plaćeni porez na dobit | | (74.842) | (44.012) | (88.293) | (54.913) |
Promjene poslovne imovine i obveza | | (309.691) | (67.744) | (359.178) | (105.228) |
Neto novčani tokovi (korišteni za) /iz poslovne aktivnosti | | 10.918 | 228.899 | 112.055 | 327.772 |
Bilješke prikazane na stranicama koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
Izvještaj o novčanom toku (nastavak)
za 2022. godinu
Nastavak:
| | Društvo | Društvo | Grupa | Grupa |
| Bilješka | 2022. | 2021. | 2022. | 2021. |
| | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Novčani tokovi iz ulagačkih aktivnosti | | | | | |
Primici od prodaje materijalne imovine | | 465 | 1.329 | 993 | 3.845 |
Izdaci za nabavu materijalne imovine | | (18.264) | (19.473) | (52.919) | (34.399) |
Izdaci za nabavu nematerijalne imovine | | (51.728) | (61.189) | (61.165) | (63.109) |
Primici od prodaje ulaganja u nekretnine | | 19.235 | 6.342 | 19.994 | 6.206 |
Izdaci za ulaganja u nekretnine | | (646) | (2.195) | (1.652) | (3.001) |
Primici od prodaje ovisnih društava | | - | 4.984 | - | 4.908 |
Izdaci za kupnju ovisnih društava (neto od stečenog novca) | 18.3 | - | (5.696) | - | (5.389) |
Dodatna stjecanja udjela u ovisnim društvima | 18.3 | (4.451) | (1.289) | - | - |
Primici za ulaganja koja se drže do dospijeća | | 313.724 | 60.000 | 317.401 | 79.354 |
Izdaci za ulaganja koja se drže do dospijeća | | (186.335) | (309.124) | (199.523) | (324.236) |
Primici od dividendi | | 72.512 | 63.924 | 49.918 | 30.671 |
Primici od kratkoročnih i dugoročnih zajmova | | 100.492 | 94.896 | 71.154 | 78.267 |
Izdaci za dane kratkoročne i dugoročne zajmove | | (65.159) | (32.222) | (18.576) | (26.232) |
Primici od kamata | | 87.300 | 91.842 | 79.238 | 84.709 |
Neto novčani tokovi iz ulagačkih aktivnosti | | 267.145 | (107.871) | 204.863 | (168.406) |
Novčani tokovi iz financijskih aktivnosti | | | | | |
Novčani primici od primljenih zajmova | | - | - | - | 3.075 |
Novčani izdaci za otplatu primljenih najmova | | (22.749) | (22.971) | (34.774) | (30.853) |
Novčani izdaci za isplatu udjela u dobiti (dividendi) | | (980) | (1.960) | (1.228) | (2.095) |
Otkup manjinskog interesa | | - | - | (17) | (1.653) |
Neto novčani tokovi iz financijskih aktivnosti | | (23.729) | (24.931) | (36.019) | (31.526) |
| | | | | |
Novac i novčani ekvivalenti na početku razdoblja | 23 | 609.033 | 512.936 | 797.265 | 669.425 |
Novac i novčani ekvivalenti na kraju razdoblja | 23 | 863.367 | 609.033 | 1.078.164 | 797.265 |
Neto (smanjenje)/povećanje novca i novčanih ekvivalenata | | 254.334 | 96.097 | 280.899 | 127.840 |
Bilješke prikazane na stranicama koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja.
Bilješke uz financijske izvještaje
1.OPĆI PODACI O DRUŠTVU
1.1.Pravni okvir, djelatnost i zaposlenici
CROATIA osiguranje d.d., Zagreb, Vatroslava Jagića 33 („Društvo“) u Republici Hrvatskoj upisano je u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, Republika Hrvatska, pod matičnim brojem subjekta MBS 080051022, te OIB-om 26187994862 kao dioničko društvo.
Osnovna djelatnost Društva su poslovi neživotnih i životnih osiguranja te poslovi reosiguranja u skupini neživotnih osiguranja na području RH i Slovenije dok Grupa djeluje i na području Sjeverne Makedonije, BIH i Srbije. Od 2004. godine dionice Društva uvrštene su na Službeno tržište Zagrebačke burze d.d., Zagreb.
Društvo je matično društvo Grupe CROATIA osiguranje d.d. („Grupa”).
Društvo je u većinskom vlasništvu ADRIS GRUPE d.d., Rovinj (Adris je ujedno i ultimativni vlasnik) te je uključeno u konsolidirane financijske izvještaja ADRIS GRUPE d.d. koji su dostupni na web stranicama ADRIS GRUPE d.d., Zagrebačke burze i Službenom registru propisanih informacija.
Prosječan broj zaposlenih Društva je 2.424 (2021.: 2.292 ), a Grupe 3.708 (2021.: 3.488 ).
1.2.Tijela Društva
Tijela Društva su Skupština, Nadzorni odbor i Uprava.
Članovi Nadzornog odbora Društva:
Roberto Škopac | predsjednik |
Dr.sc. Željko Lovrinčević | zamjenik predsjednika |
Vitomir Palinec | član |
Hrvoje Patajac | član |
Vlasta Pavličević | članica do 04. listopada 2022. |
Dr.sc. Zoran Barac | član |
Pero Kovačić | član od 10. ožujka 2022. |
Hrvoje Šimović | član od 05. listopada 2022. |
Članovi Uprave Društva:
Davor Tomašković | predsjednik |
Robert Vučković | član |
Luka Babić | član |
Vančo Balen | član |
1.3.Ovisna društva
Grupa je na dan 31. prosinca 2022. godine konsolidirala sljedeća društva:
| | 31. prosinca 2022. |
| Primarna djelatnost | Udjeli koje izravno drži matica | Udjeli koje drži Grupa | Udjeli koje drže nekontroliraj-ući interesi |
Grupa | (%) | (%) | (%) |
Ovisna društva registrirana u Hrvatskoj koja se konsolidiraju | | | | |
Croatia premium d.o.o., Zagreb | Poslovanje nekretninama | 100 | 100 | - |
- M teh d.o.o. | Najam opreme | 100 | 100 | - |
Core 1 d.o.o., Zagreb | Poslovanje nekretninama | 100 | 100 | - |
Razne usluge d.o.o. (u likvidaciji), Zagreb | - | 100 | 100 | - |
Auto Maksimir Vozila d.o.o., Zagreb | Zastupanje u osiguranju | 100 | 100 | - |
CO Logistika d.o.o. | Poslovanje nekretninama | 100 | 100 | - |
Strmec projekt d.o.o. | Poslovanje nekretninama | 100 | 100 | - |
CO Zdravlje d.o.o., Zagreb | Savjetovanje i usluge | 100 | 100 | - |
- CROATIA Poliklinika Zagreb | Zdravstvo | - | 100 | - |
Croatia-Tehnički pregledi d.o.o., Zagreb | STP* | 100 | 100 | - |
- Herz d.d., Požega | STP | - | 100 | - |
- Slavonijatrans-Tehnički pregledi d.o.o., Sl. Brod | STP | - | 76 | 24 |
- STP Pitomača, Pitomača | STP | - | 100 | - |
- STP Blato | STP | - | 100 | - |
- Autoprijevoz d.d. | STP | - | 79,12 | 20,88 |
- Crotehna d.o.o., Ljubuški | STP | - | 100 | - |
Croatia osiguranje mirovinsko društvo d.o.o., Zagreb | Upravljanje fondovima | 100 | 100 | - |
ASTORIA d.o.o. | Poslovanje nekretninama | 100 | 100 | - |
Ovisna društva registrirana u inozemstvu koja se konsolidiraju | | | | |
Milenijum osiguranje a.d.o., Beograd | Osiguranje | 100 | 100 | - |
Croatia osiguranje d.d., Mostar | Osiguranje | 97,12 | 97,12 | 2,88 |
- Croatia remont d.d., Čapljina** | STP | - | 69,79 | 30,21 |
- Croauto d.o.o., Mostar | STP | - | 66,79 | 33,21 |
-Tia auto d.o.o. | Tehničko ispitivanje i analiza motornih vozila | - | 100 | |
- Skadenca d.o.o. | Zastupanje u osiguranju | - | 100 | - |
- Hotel Hum d.o.o., Ljubuški | Ugostiteljstvo | - | 100 | - |
Croatia osiguranje d.d., društvo za osiguranje neživota, Skopje | Osiguranje | 100 | 100 | - |
Croatia osiguranje d.d., društvo za osiguranje života, Skopje | Osiguranje | 95 | 100 | - |
* STP – stanica za tehnički pregled vozila
** Crotehna d.o.o. dodatno drži 9,27% udjela u Croatia remont d.d.
2.SAŽETAK ZNAČAJNIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA
Sažetak značajnih računovodstvenih politika usvojenih za pripremu financijskih izvještaja naveden je u nastavku. Politike su dosljedno primjenjivane za sva razdoblja uključena u ove izvještaje, osim ako nije drugačije navedeno.
Politike koje primjenjuje Grupa ujedno su i politike koje primjenjuje Društvo, ukoliko nije drugačije naznačeno.
2.1.Izjava o usklađenosti
U skladu sa Zakonom o računovodstvu (NN 78/15, 134/15, 120/16, 116/18, 42/20, 47/20, 114/22), financijski izvještaji za 2022. godinu sastavljeni su u skladu sa Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koji su na snazi u Europskoj uniji te u skladu s Pravilnikom o strukturi i sadržaju financijskih i dodatnih izvještaja društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje (NN 37/16, 96/18, 50/19, 98/20).
Ovi financijski izvještaji predstavljaju konsolidirane financijske izvještaje Grupe koji uključuju i odvojene financijske izvještaje Društva ('Matica' Grupe) kako je definirano Međunarodnim računovodstvenim standardom 27 „Odvojeni financijski izvještaji” i Međunarodnim standardom financijskog izvještavanja 10 „Konsolidirani financijski izvještaji“.
2.2.Osnove pripreme
Konsolidirani i odvojeni financijski izvještaji sastavljeni su na osnovi povijesnog troška, koji su promijenjeni obavljenom revalorizacijom zemljišta i zgrada, ulaganja u nekretnine, financijske imovine raspoložive za prodaju i financijske imovine po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka.
Sastavljanje financijskih izvještaja sukladno MSFI koji su usvojeni u EU zahtijeva upotrebu određenih ključnih računovodstvenih procjena. Također se od Uprave zahtijeva da se služi prosudbama u procesu primjene računovodstvenih politika Grupe. Područja koja uključuju viši stupanj prosudbe ili složenosti, odnosno područja gdje su pretpostavke i procjene značajne za konsolidirane i odvojene financijske izvještaje prikazana su u bilješkama 2.35.
2.3.Usvajanje novih i izmijenjenih Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja („MSFI“)
Usvojene računovodstvene politike su sukladne prošlogodišnjim, osim ako nije drugačije navedeno i objavljeno.
Grupa je tijekom godine usvojila sljedeće nove i dopunjene MSFI-jeve i tumačenja Odbora za tumačenje međunarodnog financijskog izvješćivanja (IFRIC) koje je odobrila EU. Ukoliko je primjena standarda ili tumačenja utjecala na financijska izvješća ili rezultat Grupe, taj utjecaj je naveden.
- (a) Novi i dopunjeni standardi koje je Grupa usvojila:
Prihodi prije namjeravane uporabe, Neprofitabilni ugovori – troškovi ispunjenja ugovora, Upućivanje na Konceptualni okvir - dodaci uskog područja primjene MRS-a 16, MRS-a 37 i MSFI-ja 3 i Godišnja poboljšanja MSFI-jeva za ciklus od 2018. do 2020. godine - dodaci MSFI-ju 1, MSFI-ju 9, MSFI-ju 16 i MRS-u 41 (objavljeni 14. svibnja 2020. godine i na snazi za godišnja razdoblja koja počinju na dan ili nakon 1. siječnja 2022. godine)
Dodatkom MRS-u 16 subjektu se zabranjuje da od troškova stavke nekretnina, postrojenja i opreme oduzme prihod ostvaren od prodaje stavki proizvedenih tijekom pripreme imovine za predviđenu uporabu. Prihodi od prodaje takvih stavki, zajedno s troškovima njihove proizvodnje, sada se priznaju u dobiti ili gubitku. Za mjerenje troškova tih stavki subjekt će primjenjivati MRS 2. Trošak neće uključivati amortizaciju imovine koja se ispituje s obzirom na to da nije spremna za predviđenu uporabu. Dodatkom MRS-u 16 također se pojašnjava činjenica da subjekt ispituje je li imovina u ispravnom stanju za rad kada procjenjuje tehničku i fizičku učinkovitost imovine.
Financijska učinkovitost imovine nije bitna za ovu procjenu. Imovina bi stoga mogla biti osposobljena za rad na način na koji to predviđa uprava te bi mogla biti podložna amortizaciji prije nego što dostigne razinu operativne učinkovitosti koju uprava očekuje.
Dodatkom MRS-u 37 pojašnjava se značenje „troškova ispunjenja ugovora“. U dodatku se objašnjava da izravni troškovi ispunjenja ugovora obuhvaćaju dodatne troškove ispunjenja tog ugovora, ali objašnjena je i raspodjela ostalih troškova koji se izravno odnose na ispunjenje. U dodatku se također pojašnjava kako prije formiranja posebnog rezerviranja za štetan ugovor subjekt priznaje gubitak od umanjenja vrijednosti imovine koja je korištena za ispunjenje ugovora, a ne imovine namijenjene tom ugovoru.
MSFI 3 je izmijenjen i sada upućuje na Konceptualni okvir za financijsko izvještavanje iz 2018. godine, kako bi se utvrdilo što čini imovinu ili obvezu u sklopu poslovnog spajanja. Prije ovog dodatka MSFI 3 je upućivao na Konceptualni okvir za financijsko izvještavanje iz 2001. godine. Osim toga, MSFI-ju 3 je dodana nova iznimka koja se odnosi na obveze i potencijalne obveze. U skladu s tom iznimkom, za neke vrste obveza i potencijalnih obveza subjekt koji primjenjuje MSFI 3 trebao bi primjenjivati MRS 37 ili Tumačenje (IFRIC) 21, a ne Konceptualni okvir iz 2018. godine. Da nije uvedena ova nova iznimka, subjekt bi u sklopu poslovnog spajanja priznavao neke obveze koje ne bi priznavao prema MRS-u 37. Stoga bi subjekt odmah nakon stjecanja morao prestati priznavati te obveze i priznati dobitak koji ne predstavlja ekonomsku dobit. Također je pojašnjeno kako stjecatelj ne bi trebao priznavati potencijalnu imovinu na datum stjecanja, kako je određeno u MRS-u 37.
Dodatkom MSFI-ju 9 određuje se koje naknade treba podvrgnuti ispitivanju je li došlo do promjene vrijednosti od najmanje 10% kako bi se financijska obveza prestala priznavati. Troškovi ili naknade mogu se isplatiti trećim stranama ili zajmodavcu. U skladu s navedenim dodatkom, troškovi ili naknade isplaćene trećim stranama neće biti podvrgnute ispitivanju je li došlo do promjene vrijednosti od najmanje 10%.
Ilustrativni primjer 13 objavljen uz MSFI 16 izmijenjen je i više ne sadrži primjer plaćanja najmodavca koja se odnose na ulaganja u tuđu imovinu. Primjer je izmijenjen kako bi se uklonili potencijalni nesporazumi oko računovodstvenog iskazivanja poticaja za najam.
MSFI 1 dopušta izuzeće ako ovisno društvo MSFI-jeve usvoji nakon što ih je matično društvo već usvojilo. Ovisno društvo može svoju imovinu i obveze mjeriti po knjigovodstvenim iznosima koji bi bili uključeni u konsolidirane financijske izvještaje matičnog društva uzimajući u obzir datum prelaska matičnog društva na MSFI-jeve, pod uvjetom da nisu provedena usklađenja za postupke konsolidacije i za učinke poslovnog spajanja kojim je matično društvo steklo ovisno društvo. MSFI 1 je izmijenjen kako bi se subjektima koji su iskoristili ovo izuzeće iz MSFI-ja 1 omogućilo mjerenje i kumulativnih tečajnih razlika primjenjujući iznose koje je iskazalo matično društvo, uzimajući u obzir datum prelaska matičnog društva na MSFI-jeve. Dodatkom MSFI-ju 1 navedeno izuzeće proširuje se na kumulativne tečajne razlike kako bi se smanjili troškovi onim subjektima koji MSFI-jeve usvajaju prvi put. Ovaj će se dodatak također primjenjivati na pridružena društva i zajedničke pothvate koji su primjenjivali isto izuzeće predviđeno MSFI-jem 1.
Njihovo usvajanje nije imalo nikakav značajan utjecaj na objave ili na iznose iskazane u ovim financijskim izvještajima.
- (b) Standardi i izmjene postojećih standarda koje je objavio Odbor za međunarodne računovodstvene standarde i usvojeni su u Europskoj uniji, ali još nisu na snazi:
Objavljeno je nekoliko novih standarda i tumačenja koja nisu obvezna za izvještajna razdoblja koja završavaju 31. prosinca 2022. godine i koje Grupa nije ranije usvojila. Grupa u nastavku procjenjuje utjecaj ovih novih standarda i tumačenja:
Izmjene MRS-a 1 „Prezentiranje financijskih izvještaja” – Objave računovodstvenih politika (na snazi za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023.)
Izmjene i dopune primjenjuju se za godišnja izvještajna razdoblja koja počinju na ili nakon 1. siječnja 2023. godine pri čemu je ranija primjena dopuštena. Izmjene i dopune pružaju smjernice za primjenu prosudbi o značajnosti na objave računovodstvenih politika. Posebno, izmjene i dopune MRS-a 1 zamjenjuju zahtjev za objavom „značajnih“ računovodstvenih politika sa zahtjevom za objavu „materijalnih“ računovodstvenih politika. Također, dodane su smjernice i ilustrativni primjeri radi pomoći kod primjene koncepta materijalnosti prilikom prosudbi o objavama računovodstvenih politika. Uprava je procijenila da navedene izmjene nemaju utjecaja na financijske izvještaje Društva i Grupe.
Izmjene MRS-a 8 „Računovodstvene politike, promjene računovodstvenih procjena i pogreške“ - Definicija računovodstvenih procjena (na snazi za godišnja razdoblja koja počinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023.)
Izmjene i dopune primjenjuju se za godišnja izvještajna razdoblja koja počinju na ili nakon 1. siječnja 2023. godine pri čemu je ranija primjena dopuštena, i primjenjuju se na promjene u računovodstvenim politikama i promjene u računovodstvenim procjenama nastale na ili nakon početka tog razdoblja. Izmjene i dopune uvode novu definiciju računovodstvenih procjena pri čemu se iste definiraju kao novčani iznosi u financijskim izvještajima podložni neizvjesnosti mjerenja. Također, izmjene i dopune pojašnjavaju promjene u računovodstvenim procjenama i njihovo razlikovanje u odnosu na promjene računovodstvenih politika i ispravljanje pogrešaka. Uprava je procijenila da navedene izmjene nemaju utjecaja na financijske izvještaje Društva i Grupe.
Izmjene MRS-a 12 „Porezi na dobit“ - Odgođeni porez koji se odnosi na imovinu i obveze koje proizlaze iz jedne transakcije (na snazi za godišnja razdoblja koja počinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023.)
Izmjene i dopune primjenjuju se za godišnja izvještajna razdoblja koja počinju na ili nakon 1. siječnja 2023. godine pri čemu je ranija primjena dopuštena. U svibnju 2021. godine Odbor za MSFI-jeve izdao je izmjene i dopune MRS-a 12 koje sužuju opseg iznimke iz MRS-a 12 vezane za inicijalno priznavanje i određuju kako društva iskazuju odgođeni porez na transakcije kao što su najmovi i obveze za demontažu. Sukladno izmjenama i dopunama, iznimka inicijalnog priznavanja ne primjenjuje se na transakcije koje kod inicijalnog priznavanja dovode do jednakih iznosa oporezivih i odbitnih privremenih razlika. Iznimka se primjenjuje samo ako priznavanje imovine i obveza po najmu (ili obveze i imovine za demontažu) dovodi do oporezivih i odbitnih privremenih razlika koje nisu jednake. Uprava je procijenila da navedene izmjene nemaju utjecaja na financijske izvještaje Društva i Grupe.
MSFI 17 Ugovori o osiguranju (na snazi za godišnja razdoblja koja počinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine)
MSFI 17 je izdan u svibnju 2017. godine kao zamjena za MSFI 4 Ugovori o osiguranju. Do datuma izvještavanja izdani su razni dodaci MSFI-ju 17 i MSFI-ju 4 koji sadrže niz pojašnjenja u svrhu olakšanja provedbe MSFI-ja 17, pojednostavljivanja određenih zahtjeva standarda te je produljeno privremeno izuzeće od primjene MSFI-ja 9 na godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. Dodaci obuhvaćaju osam područja MSFI-ja 17, ali njima se ne namjeravaju izmijeniti temeljna načela standarda.
i.Identificiranje ugovora u djelokrugu MSFI-a 17
MSFI 17 utvrđuje načela za priznavanje, mjerenje, prezentiranje i objavljivanje ugovora o osiguranju, ugovora o reosiguranju i ugovora o ulaganju s obilježjima diskrecijskog sudjelovanja. Ugovor o osiguranju je ugovor na temelju kojeg jedna stranka (izdavatelj) preuzima značajni rizik osiguranja od druge stranke (ugovaratelj osiguranja) i pristaje ugovaratelju osiguranja isplatiti naknadu ako ugovaratelj osiguranja pretrpi štetu zbog određenog neizvjesnog budućeg događaja (osigurani događaj). U nekim će slučajevima prilikom utvrđivanja ugovora u djelokrugu MSFI-a 17, Grupa morati procijeniti treba li skup ili niz ugovora tretirati kao jedan ugovor i trebaju li ugrađene izvedenice, investicijske komponente i komponente roba i usluga biti odvojene i obračunati se prema drugom standardu. Za ugovore o osiguranju i reosiguranju, Grupa ne očekuje značajne promjene proizašle iz primjene ovih zahtjeva.
ii.Razina grupiranja
Prema MSFI-u 17, ugovori o osiguranju grupiraju se za potrebe mjerenja te se grupe ugovora određuju tako da se najprije identificiraju portfelji ugovora, od kojih svaki sadrži ugovore koji podliježu sličnim rizicima i koji se zajedno upravlja. Očekuje se da će ugovori u različitim linijama proizvoda ili izdani od strane različitih subjekata Grupe biti u različitim portfeljima. Svaki je portfelj zatim podijeljen u grupe ugovora za koje se primjenjuju zahtjevi priznavanja i mjerenja sukladno MSFI- u 17. Prilikom početnog priznavanja, Grupa odvaja ugovore u godišnje kohorte prema godini izdavanja, a svaka godišnja kohorta klasificira se u jednu od navedenih skupina:
- skupinu ugovora koji su štetni pri početnom priznavanju;
- skupinu ugovora za koje pri početnom priznavanju ne postoji znatna mogućnost da će naknadno postati štetni; i
Kada se ugovor prizna, dodaje se postojećoj skupini ugovora. Ugovori o reosiguranju u pravilu se vrednuju svaki za sebe.
Razina grupiranja sukladno MSFI-ju 17 ograničava netiranje dobitaka na skupinama profitabilnih ugovora, kroz odgođeno priznavanje marže za ugovorenu uslugu (contractual service margin – „CSM“), s gubicima na skupinama štetnih ugovora, koji se odmah priznaju.
iii.Granice ugovora
Prema MSFI-u 17, mjerenje skupine ugovora uključuje sve buduće novčane tokove unutar granica svakog ugovora u toj skupini. U usporedbi s trenutnom računovodstvenom politikom, Grupa očekuje da će za određene ugovore zahtjevi MSFI-a 17 za granice ugovora promijeniti opseg novčanih tokova koji će biti uključeni u mjerenje postojećih priznatih ugovora. Razdoblje koje uključuje premije unutar granica ugovora predstavlja „razdoblje pokrića“ te je relevantno kada se primjenjuju brojni zahtjevi iz MSFI-a 17.
Ugovori o osiguranju
Novčani tokovi u granicama su ugovora o osiguranju ako proizlaze iz materijalnih prava i obveza koji postoje tijekom izvještajnog razdoblja u kojem Grupa može ugovaratelja osiguranja primorati da plati premije ili u kojem Grupa ima materijalnu obvezu ugovaratelju osiguranja pružiti usluge iz ugovora o osiguranju. Materijalna obveza pružanja usluga iz ugovora o osiguranju prestaje kada:
- Grupa ima praktičnu mogućnost ponovno procijeniti rizike određenog ugovaratelja osiguranja i, kao rezultat toga, može odrediti cijenu ili razinu koristi u kojoj se u cijelosti odražavaju ti rizici; ili
- Grupa ima praktičnu mogućnost ponovno procijeniti rizike portfelja ugovora o osiguranju koji sadržava taj ugovor i, kao rezultat toga, može odrediti cijenu ili razinu koristi u kojoj se u cijelosti odražava rizik tog portfelja te kad se u određivanju cijena premija do datuma ponovne procjene rizika ne uzimaju u obzir rizici koji se odnose na razdoblja nakon datuma ponovne procjene.
Ugovori o reosiguranju
Za ugovore o reosiguranju, novčani tokovi su unutar granica ugovora ako proizlaze iz materijalnih prava i obveza koje postoje tijekom izvještajnog razdoblja u kojem je Grupa primorana plaćati iznose reosiguratelju ili ima materijalno pravo primati usluge od reosiguratelja. Materijalno pravo na primanje usluga od reosiguratelja prestaje kada reosiguratelj:
- ima praktičnu sposobnost ponovnog procjenjivanja rizika koji su mu preneseni i može postaviti cijenu ili razinu koristi koja u cijelosti odražava te ponovno procijenjene rizike; ili
- ima materijalno pravo prekinuti pokriće.
Neki od ugovora o reosiguranju s kvotnim udjelom Grupe pokrivaju odnosne ugovore izdane unutar godišnjeg razdoblja na osnovi povezivanja rizika i daju jednostrana prava i Grupi i reosiguratelju da raskinu povezivanje novih odnosnih ugovora u bilo kojem trenutku uz prethodnu najavu od tri mjeseca prema drugoj ugovornoj strani. Trenutačno je mjerenje tih ugovora o reosiguranju općenito usklađeno s odnosnim ugovorima i uzimaju u obzir samo odnosne ugovore koji su dani u reosiguranje na datum mjerenja. Međutim, prema MSFI-u 17 novčani tokovi koji proizlaze iz odnosnih ugovora za koje se očekuje da će biti izdani i dani u reosiguranje nakon datuma mjerenja, uz one koji proizlaze iz odnosnih ugovora koji su već dani u reosiguranje, mogu biti unutar granica ugovora o reosiguranju i mogu se morati uzeti u obzir prilikom mjerenja.
iv.Mjerenje
Ugovori o osiguranju podliježu različitim zahtjevima ovisno o tome kako su klasificirani. Standard zahtijeva opći model mjerenja koji se bazira na aktualnim najboljim procjenama, pri čemu se procjene ponovno mjere u svakom izvještajnom razdoblju. Ugovori se mjere kao zbroj (a) izvršenja novčanih tokova, koji se sastoji od procjena budućih novčanih tokova, prilagođenih da odražavaju vremensku vrijednost novca i povezane financijske rizike uz ispravak vrijednosti za nefinancijski rizik te (b) CSM-a.
Alternativni pojednostavljeni pristup koji se temelji na raspodjeli premije na temelju proteka vremena dopušten je za obračun obveze za preostalo pokriće za kratkoročne ugovore, koje često ugovaraju osiguravatelji neživotnih osiguranja.
Predviđena je i varijacija općeg modela mjerenja, pod nazivom „model mjerenja putem varijabilne naknade“, koja se mora primjenjivati za određene ugovore životnog osiguranja u kojima vlasnici polica osiguranja sudjeluju u promjeni fer vrijednosti specifičnih stavki definiranih predmetnim ugovorima o osiguranju.
U nastavku su detaljnije razrađeni pojedini modeli.
Ugovori o životnim osiguranjima
Prilikom početnog priznavanja, Grupa će mjeriti grupu ugovora općim modelom. Opći model mjeri skupinu ugovora o osiguranju na razini:
(a) ukupnih novčanih tokova od izvršenja ugovora, koji uključuju:
i. procjene budućih novčanih tokova;
ii. usklađenja kako bi se odražavali vremenska vrijednost novca i financijski rizici povezani s budućim novčanim tokovima ako financijski rizici nisu uključeni u procjene budućih novčanih tokova; i
iii. ispravka vrijednosti za nefinancijski rizik.
(b) ukupne marže za ugovorenu uslugu.
Novčani tokovi od izvršenja skupine ugovora ne odražavaju rizik neispunjenja obveza Grupe.
Procjena budućih novčanih tokova računa se kao sadašnja vrijednost budućih bruto rashoda (naknade i troškovi) umanjena za sadašnju vrijednost budućih bruto prihoda (bruto zaračunata premija budućih razdoblja) pri čemu se uzimaju u obzir procijenjene vjerojatnosti mogućih ishoda.
Svi novčani tokovi bit će diskontirani korištenjem krivulja prinosa bez rizika prilagođenih da odražavaju karakteristike novčanih tokova i karakteristike likvidnosti ugovora. Novčani tokovi koji variraju temeljem prinosa bilo koje odnosne stavke bit će usklađeni za učinak te varijabilnosti korištenjem riziko neutralnih tehnika mjerenja i diskontirani korištenjem nerizičnih stopa prilagođenih za nelikvidnost.
Ispravak vrijednosti za nefinancijski rizik za skupinu ugovora, utvrđeno odvojeno od ostalih procjena, je naknada koja je potrebna zbog neizvjesnosti u pogledu iznosa i vremenskog rasporeda novčanih tokova koji proizlaze iz nefinancijskog rizika.
CSM skupine ugovora predstavlja nezarađenu dobit koju će Grupa priznati kad pruži usluge iz ugovora o osiguranju u budućnosti. Pri početnom priznavanju skupine ugovora, skupina ugovora nije štetna ako zbroj sljedećeg predstavlja neto priljev:
(a) novčanih tokovi od izvršenja ugovora;
(b) svih novčanih tokova koji proizlaze iz ugovora u toj skupini na taj datum; i
(c) bilo kojeg iznosa koji proizlazi iz prestanka priznavanja bilo koje imovine ili obveza prethodno priznatih za novčane tokove povezane s skupinom ugovora.
U slučaju neto odljeva, skupina ugovora predstavlja štetne ugovore te se neto odljev priznaje kao gubitak u računu dobiti i gubitka. Također, priznaje se komponenta gubitka kako bi se prikazao iznos neto odljeva novca, koji određuje iznose koji se naknadno se prikazuju u računu dobiti i gubitka kao poništenje gubitaka po štetnim ugovorima i isključuju se iz prihoda iz ugovora o osiguranju.
Naknadno, knjigovodstveni iznos skupine ugovora na svaki izvještajni datum je zbroj obveze za preostalo pokriće i obveze za nastale štete. Obveza za preostalo pokriće uključuje novčane tokove od izvršenja ugovora koji se odnose na usluge koje će se pružati temeljem ugovora u budućim razdobljima i preostali dio CSM-a na taj datum. Obveza za nastale štete uključuje novčane tokove izvršenja ugovora za nastale štete i troškove koji još nisu plaćeni, uključujući štete koje su nastale, ali još nisu prijavljene.
- Novčani tokovi izvršenja skupine ugovora mjere se na datum izvještavanja koristeći trenutne procjene budućih novčanih tokova, trenutne diskontne stope i trenutne procjene ispravka vrijednosti za nefinancijski rizik. Promjene u novčanim tokovima ispunjenja priznaju se kako slijedi:
Promjene koje se odnose na buduće usluge | Usklađuje se u sklopu CSM-a (ili se priznaje u sklopu prihoda od ugovora o osiguranju u računu dobiti ili gubitka ukoliko se radi o štetnim ugovorima) |
Promjene koje se odnose na trenutne ili prošle usluge | Priznaje se u sklopu prihoda od ugovora o osiguranju u računu dobiti ili gubitka |
Učinci vremenske vrijednosti novca, financijski rizik i promjene na procijenjenim budućim novčanim tokovima | Priznaje se u sklopu neto financijskih prihoda ili rashoda od ugovora o osiguranju |
CSM se naknadno prilagođava samo za promjene u novčanim tokovima izvršenja ugovora koji se odnose na buduće usluge i druge specificirane iznose te se priznaje u računu dobiti i gubitka kako su usluge pružene. CSM na svaki datum izvještavanja predstavlja dobit u skupini ugovora koja još nije priznata u računu dobiti i gubitka jer se odnosi na buduće usluge.
Što se tiče ugovora o reosiguranju kod životnih osiguranja, Grupa će primijeniti iste računovodstvene politike za kao kod mjerenja skupine ugovora o osiguranju.
Novčani tokovi od pribave osiguranja proizlaze iz aktivnosti prodaje i preuzimanja skupine ugovora koji se mogu izravno pripisati portfelju ugovora kojem skupina pripada. Prema MSFI-u 17, za ugovore o životnom osiguranju, novčani tokovi od pribave osiguranja raspoređuju se na skupine ugovora korištenjem sustavnih i racionalnih metoda.
Predviđena je i varijacija općeg modela mjerenja, pod nazivom „model mjerenja putem varijabilne naknade“, koja se mora primjenjivati za određene ugovore životnog osiguranja u kojima vlasnici polica osiguranja sudjeluju u promjeni fer vrijednosti specifičnih stavki definiranih predmetnim ugovorima o osiguranju. Prilikom primjene navedenog modela, udio osiguratelja u promjenama fer vrijednosti uključen je u maržu ugovorne usluge. Prema tome, rezultati osiguratelja koji koriste ovaj model vjerojatno će biti manje volatilni nego primjenom općeg modela mjerenja.
Procjena utjecaja
Sukladno MSFI-u 17, dobit će se priznati u računu dobiti ili gubitku tijekom trajanja ugovora, a to će biti prvenstveno bazirano na otpuštanju CSM-a u računu dobiti ili gubitku, sukladno vremenskom okviru pružanja usluga, te ispravka vrijednosti za nefinancijski rizik kako povezani rizik bude istjecao. Iako se ukupna dobit priznata tijekom trajanja ugovora neće mijenjati, Grupa očekuje da će priznavanje dobiti biti manje volatilno. To je uglavnom zato što se za određene ugovore o životnim osiguranjima sva dobit trenutno priznaje u dobiti ili gubitku na početnom priznavanju ugovora. Različito vrijeme priznavanja dobiti rezultirat će povećanjem obveza nakon usvajanja MSFI-a 17 jer će dio dobiti prethodno priznate i akumulirane u kapitalu prema MSFI-u 4 biti uključeno u mjerenje obveza prema MSFI-u 17.
Povećanje obveza po životnim ugovorima pri prelasku na MSFI 17 uglavnom se može pripisati sljedećem:
Promjene u odnosu na MSFI 4 | Utjecaj na kapital na datum tranzicije na MSFI 17 |
Procjene sadašnje vrijednosti budućih novčanih tokova će se povećati temeljem smanjenih diskontnih stopa sukladno zahtjevu MSFI-a 17 za mjerenje budućih novčanih tokova korištenjem trenutnih diskontnih stopa. | Smanjenje |
Priznati CSM određen korištenjem pristupa opisanih pod (vi) predstavlja nezarađenu dobit za ove ugovore. | Smanjenje |
Grupa procjenjuje da će, nakon usvajanja MSFI-a 17, učinak ovih promjena (prije oporezivanja) biti smanjenje ukupnog kapitala Grupe koje će iznositi između 105 milijuna kuna i 125 milijuna kuna na 1. siječnja 2022. te smanjenje ukupnog kapitala Društva koje će iznositi između 128 milijuna kuna i 148 milijuna kuna na 1. siječnja 2022.
Ugovori o neživotnim osiguranjima
Model raspodjele premije (Premium allocation approach – PAA) pojednostavljeni je model mjerenja u MSFI-u 17 koji je dostupan za ugovore o osiguranju i reosiguranju koji ispunjavaju određene kriterije.
Grupa očekuje da će primijeniti PAA na sve ugovore u segmentu neživotnih osiguranja, osim osiguranja kredita na koje će se primjenjivati opći model mjerenja kako je opisano u dijelu životnih osiguranja, jer se očekuje da će sljedeći kriteriji biti ispunjeni pri početnom priznavanju:
- Ugovori o osiguranju i neproporcionalni ugovori o reosiguranju: razdoblje pokrića svakog ugovora u skupini ugovora je jedna godina ili manje.
- Ugovori o reosiguranju koji sadrže povezane rizike: Grupa razumno očekuje da se rezultat mjerenja imovine za preostalo pokriće neće značajno razlikovati od rezultata primjene općeg modela mjerenja.
Prilikom početnog priznavanja svake skupine ugovora neživotnog osiguranja, knjigovodstveni iznos obveze za preostalo pokriće mjeri se temeljem primljenih premija nastalim prilikom početnog priznavanja. Grupa će odlučiti priznati novčane tokove od pribave osiguranja kao rashod kada nastanu, osim troškova provizije koje će razgraničavati za vrijeme trajanja ugovora o osiguranju i priznavati temeljem proteka vremena.
Naknadno se knjigovodstveni iznos obveze za preostalo pokriće povećava za sve daljnje primljene premije i smanjuje za iznos priznat kao prihod ugovora od osiguranja za pružene usluge. Grupa očekuje da vrijeme između pružanja svakog dijela usluga i datuma dospijeća povezane premije neće biti duže od godinu dana. Sukladno tome, kao što je dopušteno MSFI-em 17, Grupa neće uskladiti obvezu za preostalo pokriće kako bi odražavala vremensku vrijednost novca i učinak financijskog rizika.
Ako u bilo kojem trenutku prije i tijekom razdoblja pokrića, činjenice i okolnosti ukazuju na to da je skupina ugovora štetna, tada će Grupa priznati gubitak u računu dobiti ili gubitku i povećati obvezu za preostalo pokriće u onoj mjeri u kojoj trenutne procjene izvršenja novčanih tokova koji se odnose na preostalo pokriće premašuju knjigovodstveni iznos obveze za preostalo pokriće. Novčani tokovi izvršenja ugovora bit će diskontirani.
Grupa će priznati obvezu za nastale štete skupine ugovora u iznosu novčanih tokova od izvršenja ugovora koji se odnose na nastale štete. Budući novčani tokovi bit će diskontirani osim ako se očekuje da će biti plaćeni u roku od godinu dana ili manje od datuma nastanka štete.
Grupa će primijeniti iste računovodstvene politike za mjerenje skupine ugovora o reosiguranju, prilagođene prema potrebi, kako bi odražavale značajke koje se razlikuju od onih kod ugovora o osiguranju.
Procjena utjecaja
Iako je model raspodjele premije sličan trenutnom računovodstvenom tretmanu Grupe pri mjerenju obveza za preostalo pokriće, očekuju se sljedeće promjene u računovodstvu za ugovore neživotnog osiguranja.
Promjene u odnosu na MSFI 4 | Utjecaj na kapital na datum tranzicije na MSFI 17 |
Sukladno MSFI-u 17, Grupa će diskontirati buduće novčane tokove prilikom mjerenjaobveze za nastale štete, osim ako se očekuje da će nastati u roku od godinu dana ili manje od datuma nastanka šteta. Grupa trenutno ne diskontira takve buduće novčane tokove. | Povećanje |
MSFI 17 zahtijeva da novčani tokovi izvršenja ugovora uključuju ispravak vrijednosti za nefinancijski rizik. Ovo u okviru MSFI 4 novčani tokovi nisu izričito prilagođeni za ispravak vrijednosti za financijski rizik. | Smanjenje |
Sukladno MSFI-u 17, Grupa će uključiti u novčane tokove i očekivane naplate regresa što se razlikuje od trenutne prakse prema kojoj se ovi iznosi nisu rezervirali. | Povećanje |
Grupa procjenjuje da će, nakon usvajanja MSFI-a 17, učinak ovih promjena (prije oporezivanja) biti povećanje ukupnog kapitala Grupe koje će iznositi između 504 milijuna kuna i 524 milijuna kuna na 1. siječnja 2022. te povećanje ukupnog kapitala Društva koje će iznositi između 507 milijuna kuna i 527 milijuna kuna na 1. siječnja 2022.
v.Mjerenje - značajne prosudbe i procjene
Procjene budućih novčanih tokova
U procjeni budućih novčanih tokova, Grupa će na nepristran način uključiti sve razumne i pouzdane podatke dostupne bez nepotrebnih troškova i napora u pogledu iznosa, vremena i neizvjesnosti tih budućih novčanih tokova na datum izvještavanja. Ove informacije uključuju i interne i eksterne povijesne podatke o štetama i drugim iskustvenim podacima, ažuriranim kako bi odražavale trenutna očekivanja budućih događaja.
Procjene budućih novčanih tokova odražavat će stav Grupe o trenutnim uvjetima na datum izvještavanja, sve dok su procjene svih relevantnih tržišnih varijabli u skladu s vidljivim tržišnim cijenama za te varijable.
Prilikom procjene budućih novčanih tokova, Grupa će uzeti u obzir trenutna očekivanja budućih događaja koji bi mogli utjecati na te novčane tokove. Međutim, očekivanja budućih promjena u zakonodavstvu koje bi promijenile ili ukinule sadašnju obvezu ili stvorile nove obveze prema postojećim ugovorima neće se uzeti u obzir sve dok se promjena u zakonodavstvu zaista ne donese.
Novčani tokovi unutar granica ugovora su oni koji se izravno odnose na izvršenje ugovora, uključujući one za koje Grupa ima diskrecijsko pravo u pogledu iznosa ili vremena. To uključuje premije (uključujući usklađenja premija i obročne premije ugovaratelja osiguranja i sve dodatne novčane tokove koji proizlaze iz tih premija, plaćanja ugovaratelju osiguranja (ili u njegovo ime), novčane tokove od pribave osiguranja i druge troškove koji nastaju u izvršavanju ugovora. Novčani tokovi od pribave osiguranja i drugi troškovi koji nastaju u izvršavanju ugovora uključuju izravne troškove i raspodjelu fiksnih i varijabilnih općih troškova koji se mogu izravno pripisati izvršenju ugovora o osiguranju (tzv. pridjeljivi troškovi odnosno eng. attributable).
Novčani tokovi troškova raspodjeljuju se u skupine ugovora primjenom sustavnih i smislenih metoda koje se dosljedno primjenjuju na sve troškove sa sličnim obilježjima. Značajan dio izravnih administrativnih troškova izravno terete segmente životnog i neživotnog osiguranja. Administrativne troškove koji se ne mogu izravno dodijeliti životnom odnosno neživotnom osiguranju Grupa će alocirati temeljem analize o utrošku vremena djelatnika administracije na poslove vezane za životna odnosno neživotna osiguranja. Alociranje navedenih troškova unutar pojedinog segmenta na pripadajuće skupine osiguranja obavlja se na osnovi udjela u prihodu od osiguranja odgovarajuće skupine osiguranja.
Ostali troškovi koji nisu pridjeljivi (eng. non-attributable) ne alociraju se na skupine ugovora o osiguranju te se u financijskim izvještajima iskazuju odvojeno od stavki tehničkog rezultata tj. rezultata iz ugovora o osiguranju.
Diskontne stope
Grupa će prema zahtjevima MSFI 17 određivati diskontne stope tzv. bottom-up pristupom, pri čemu će kreirati nerizičnu kamatnu krivulju koristeći tržišne prinose državnih obveznica uz primjenu korekcije za kreditni rizik i EIOPA metodologije za ekstrapolaciju. Kako bi odražavale karakteristike likvidnosti ugovora o osiguranju, nerizične kamatne krivulje prilagodit će se dodatno prilagodbom za nelikvidnost. Prilagodbe za nelikvidnost općenito će se odrediti na temelju procjena razlika karakteristika likvidnosti grupa ugovora o osiguranju i imovine na temelju koje će se procijeniti nerizične kamatne krivulje.
Za ugovore iz skupine životnih osiguranja, Grupa prema zahtjevima MSFI 4 mjeri obveze diskontiranjem budućih novčanih tokova, koristeći tehničke kamatne stope, utvrđene pri početnom priznavanju u skladu s primjenjivim cjenicima i naknadno korigirane u skladu s regulatornim zahtjevima. Prema zahtjevima MSFI 17 Grupa će mjeriti obveze životnih osiguranja diskontirajući buduće novčane tokove (novčane tokove od izvršenja ugovora iz skupine životnih osiguranja) uz primjenu aktualnih diskontnih stopa na odgovarajući datum mjerenja. Zbog drugačije metodologije određivanja diskontnih stopa prema zahtjevima MSFI 17 gdje se primjenjuju čitave vremenske strukture kamatnih stopa (kamatne krivulje kod kojih je svakom dospijeću pridijeljena posebna kamatna stopa), u odnosu na MSFI 4 gdje se primjenjuju konstantne kamatne stope za sva dospijeća koja se odnose na pojedini ugovor, diskontne stope prema zahtjevima MSFI 17 bit će u nekim slučajevima veće, a u nekim slučajevima manje od diskontnih stopa primijenjenih prema zahtjevima MSFI 4. Dodatno, zbog značajnih promjena na financijskim tržištima, uslijed kojih je došlo do značajnog porasta kamatnih stopa tijekom 2022. godine te je bila evidentna njihova volatilnosti, Grupa će redovito na svaki obračunski datum procjenjivati diskontne stope koristeći aktualne tržišne prinose.
Za ugovore iz skupine neživotnih osiguranja, Grupa prema zahtjevima MSFI 4 ne diskontira buduće novčane tokove, osim za rentne štete u pričuvi šteta. Prema zahtjevima MSFI 17 Grupa će diskontirati novčane tokove ugovora o neživotnom osiguranju koji će se mjeriti u skladu s općim modelom mjerenja (osiguranje kredita). Za sve ostale ugovore, za koje će se primjenjivati model raspodjele premije – PAA,novčani tokovi od izvršenja ugovora koji se odnose na nastale štete će se diskontirati, osim ako se očekuje da će biti plaćeni u roku od godinu dana ili manje od datuma nastanka štete. Primjenjive diskontne stope utvrđivat će se u skladu s ranije opisanom metodologijom.
Ispravak vrijednosti za nefinancijski rizik
Ispravak vrijednosti za nefinancijski rizik odredit će se tako da odražava naknadu koju bi Grupa zahtijevala za snošenje nefinancijskog rizika i njezin stupanj nesklonosti riziku. Utvrđivat će se odvojeno za ugovore o životnom i neživotnom osiguranju.
Ispravak vrijednosti za nefinancijski rizik odredit će se korištenjem sljedećih tehnika:
- za izračun ispravka vrijednosti za nefinancijski rizik kod neživotnih osiguranja koriste se dvije metode: metoda kvantila i metoda troška kapitala, pri čemu odabir metode ovisi o dostupnosti podataka i stabilnosti rezultata statističkih izračuna pojedinog portfelja;
- ugovori o životnim osiguranjima: Izračun ispravka vrijednosti za nefinancijski rizik za životna osiguranja bazira se na šok scenarijima sa eksplicitnim marginama. Navedene margine izvedene su na temelju odgovarajućih šokova iz podmodula rizika životnih osiguranja definiranih u Solvency II. Šokovi kalibrirani od strane EIOPA-e u Solvency II prilagođeni su zahtjevima IFRS-a 17 te ciljanom intervalu pouzdanosti.
CSM
CSM skupine ugovora priznaje se u računu dobiti i gubitka u svakom razdoblju kako bi odražavao pružene usluge na temelju skupine ugovora o osiguranju u tom razdoblju. Taj se iznos određuje utvrđivanjem jedinica pokrića u skupini ugovora, jednakomjernom raspodjelom CSM-a na kraju razdoblja (prije bilo kakve alokacije) u svaku jedinicu pokrića osiguranu u tekućem razdoblju i za koju se očekuje da će biti osigurana u budućnosti te priznavanjem u računu dobiti i gubitka iznosa raspodijeljenog u jedinice pokrića osigurane u tom razdoblju.
Broj jedinica pokrića je količina usluga koju pruža skupina ugovora, uzimajući u obzir za svaki ugovor količinu pruženih pogodnosti i očekivano razdoblje pokrića. Jedinice pokrića bit će pregledane i ažurirane na svaki datum izvještavanja.
Za ugovore o osiguranju koji pružaju i osiguravateljno pokriće i investicijske usluge, procjena količine pruženih usluga uključuje određivanje relativnog pondera koje te usluge pružaju ugovaratelju osiguranja, utvrđivanje kako se usluge mijenjaju tijekom razdoblja pokrića i agregiranju tih različitih usluga.
Kako bi odredio relativni ponder koje pružaju usluge osiguranja i ulaganja, Grupa će općenito uzeti u obzir prodajne cijene za te iste usluge, da su bile ponuđene samostalno, i prilagoditi količinu usluge za svaku uslugu razmjerno onima koje se temelje na samostalnim prodajnim cijenama. Samostalna prodajna cijena za uslugu može se dokazati vidljivim cijenama kada Grupa prodaje tu odvojenu uslugu ugovarateljima osiguranja sličnih karakteristika.
vi.Prezentiranje i objave
MSFI 17 će značajno promijeniti način na koji se ugovori o osiguranju i ugovori o reosiguranju prikazuju i objavljuju u pojedinačnim i konsolidiranim financijskim izvještajima Društva i Grupe.
Prema MSFI-u 17, portfelji ugovora o osiguranju koji su imovina i oni koji su obveze, te portfelji ugovora o reosiguranju koji su imovina i oni koji su obveze, prikazani su odvojeno u izvještaju o financijskom položaju. Sva prava i obveze koje proizlaze iz portfelja ugovora prikazat će se na neto osnovi; stoga se stanja kao što su potraživanja i obveze iz osiguranja više neće zasebno prikazivati.
Sukladno MSFI-u 17, iznosi priznati u izvještaju o dobiti ili gubitku raščlanjeni su na:
- Rezultat iz ugovora o osiguranju, koji uključuje prihode od ugovora o osiguranju i rashode od ugovora o osiguranju; i
- Neto financijski prihod ili rashod od ugovora o osiguranju.
Iznosi iz ugovora o reosiguranju iskazat će se zasebno.
Rezultat iz ugovora o osiguranju
Za ugovore koji se ne mjere korištenjem PAA-a, prihod od ugovora o osiguranju za svaku godinu predstavlja promjene u obvezama za preostalo pokriće koje se odnose na usluge za koje Grupa očekuje da će primiti naknadu. Za ugovore mjerene korištenjem PAA, prihod od ugovora o osiguranju priznaje se na temelju proteka vremena .
Rashodi koji se odnose na izravno izvršenje ugovora o osiguranju priznat će se u računu dobiti i gubitka kao rashodi od ugovora o osiguranju, u trenutku njihova nastanka. Rashodi koji se ne odnose na izravno izvršenje ugovora o osiguranju, iskazat će se izvan rezultata iz ugovora o osiguranju.
Komponente ulaganja („investicijske komponente“) neće biti uključene u prihode od ugovora o osiguranju i rashode od ugovora o osiguranju prema MSFI-ju 17. Kao rezultat toga, Grupa očekuje značajno smanjenje ukupnih iznosa prihoda i rashoda iz ugovora koje sadrže investicijsku komponentu u usporedbi s onima koji su priznati sukladno trenutnoj praksi. Grupa će identificirati investicijsku komponentu ugovora određivanjem iznosa koji bi trebala vratiti ugovaratelju police u svim scenarijima s komercijalnom sadržajem. To uključuje okolnosti u kojima se dogodi osigurani slučaj ili ugovor dospijeva ili se raskida bez nastanka osiguranog događaja. Grupa je utvrdila da svi ugovori životnih osiguranja koji imaju otkupnu vrijednost sadrže investicijsku komponentu.
Grupa će odlučiti ne razdvajati promjene u ispravku vrijednosti za nefinancijski rizik između rezultata iz ugovora o osiguranju i neto financijskih prihoda ili rashoda od ugovora o osiguranju. Sve promjene u ispravku vrijednosti za nefinancijski rizik koje su priznate u računu dobiti i gubitka bit će uključene u rezultat iz ugovora o osiguranju.
Neto financijski prihodi ili rashodi od ugovora o osiguranju
Sukladno MSFI-u 17, promjene u knjigovodstvenim iznosima skupine ugovora koje proizlaze iz učinaka vremenske vrijednosti novca, financijskog rizika i njihovih promjena općenito se prikazuju kao neto financijski prihodi ili rashodi od ugovora o osiguranju. Oni uključuju promjene u mjerenju skupine ugovora uzrokovane promjenama u vrijednosti odnosnih stavki.
Za većinu ugovora o osiguranju i reosiguranju Grupa planira iskoristiti opciju priznavanja promjene trenutne diskontne stope u odnosu na inicijalnu (tzv. „locked-in“) diskontnu stopu u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti te će sukladno tome Grupa odvojiti neto financijske prihode ili rashode iz ugovora osiguranja na gore spomenuti dio koji će se priznati u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti i dio koji će biti priznati kroz račun dobiti i gubitka kao otpuštanje efekta diskontiranja.
Očekuje se da će ovo smanjiti računovodstvenu neusklađenost imovine i obveza, s obzirom na to da će financijska imovina koja se odnosi na dužničke i vlasničke instrumente, većinom biti mjerena po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit sukladno MSFI-u 9.
Objave
MSFI 17 zahtijeva opsežne nove objave o iznosima priznatim u financijskim izvještajima, uključujući detaljna usklađivanja ugovora, učinke novopriznatih ugovora i informacije o vremenu u kojem se očekuje priznavanje CSM-a preostalog na kraju izvještajnog razdoblja u računu dobiti i gubitka, kao i objave o značajnim prosudbama korištenih prilikom primjene MSFI-ja 17. Također će biti proširena objavljivanja o prirodi i opsegu rizika iz ugovora o osiguranju i ugovora o reosiguranju.
vii.Tranzicija
U skladu s MRS-om 8 "Računovodstvene politike, promjene računovodstvenih procjena i pogreške", MSFI 17 zahtijeva da Grupa primjeni MSFI 17 retroaktivno, osim ako to nije praktično izvedivo. Navedeno implicira da je efektivni datum tranzicije 1. siječnja 2022. godine, pri čemu će se prepravke početnih stanja priznati jednokratno u kapitalu i rezervama.
Grupa očekuje da će puni retroaktivni pristup koristiti za grupe ugovora koji će se mjeriti koristeći pristup temeljen na raspodjeli premije.
Sukladno retroaktivnom pristupu, 1. siječnja 2022. Grupa će:
- utvrditi, priznati i mjeriti svaku skupinu ugovora o osiguranju kao da je uvijek primjenjivala MSFI 17;
- prestati priznavati prethodno priznate iznose koji ne bi postojali da se MSFI 17 uvijek primjenjivao
- priznati sve proizašle neto efekte u kapital
Gdje retroaktivna primjena za grupu ugovora o osiguranju nije praktična, Grupa će koristiti dvije alternativne metode tranzicije - modificirani retroaktivni pristup i pristup fer vrijednosti.
Grupa smatra da je potpuni retroaktivni pristup neizvediv u bilo kojoj od sljedećih okolnosti:
- Učinke retroaktivne primjene nije moguće utvrditi jer potrebne informacije nisu prikupljene (ili nisu prikupljene s dovoljnom preciznošću) ili nisu dostupne zbog migracija sustava, zahtjeva za arhiviranje podataka ili drugih razloga. Takve informacije uključuju za određene ugovore: očekivanja o isplativosti ugovora i rizicima da postanu štetni, a koji su potrebni za identificiranje skupine ugovora; informacije o povijesnim novčanim tokovima i diskontnim stopama potrebnim za određivanje procjena novčanih tokova pri početnom priznavanju i naknadnim promjenama na retroaktivnoj osnovi; informacije potrebne za alociranje fiksnih i varijabilnih općih troškova na skupine ugovora, jer trenutne računovodstvene politike Grupe ne zahtijevaju takve informacije.
- Potpuni retroaktivni pristup zahtijeva pretpostavke o tome kakve bi bile namjere menadžmenta Grupe u prethodnim razdobljima ili značajne računovodstvene procjene koje se ne mogu napraviti bez korištenja naknadnih informacija.
Modificirani retroaktivni pristup dozvoljava određena pojednostavljenja i izmjene u odnosu na punu retroaktivnu primjenu. Ovaj pristup omogućuje osiguravateljima kojima nedostaju određene informacije da izračunaju početna stanja koja su što bliže stanjima koja bi se dobila primjenjujući punu retroaktivnu primjenu, koristeći informacije koje su dostupne, provjerljive i primjerene za osiguratelja. Grupa će primjenjivati ovaj pristup za skupine ugovora o osiguranja koji se odnose na osiguranja kredita od nemogućnosti vraćanja te uključuju ugovore izdane s razlikom većom od godinu dana. Za ove skupine ugovora, diskontne stope pri početnom priznavanju bit će određene na dan 1. siječnja 2022. umjesto na datum početnog priznavanja. Za sve skupine ugovora mjerene prema modificiranom retroaktivnom pristupu, iznos neto financijskih prihoda ili rashoda od ugovora o osiguranju akumuliranih u financijskoj rezervi iz ugovora o osiguranju na dan 1. siječnja 2022. bit će utvrđen kao nula.
Prema pristupu fer vrijednosti, CSM (ili komponenta gubitka) na dan 1. siječnja 2022. odredit će se kao razlika između fer vrijednosti skupine ugovora na taj datum i novčanih tokova izvršenja na taj datum. Grupa će mjeriti fer vrijednost ugovora kao zbroj sadašnje vrijednosti neto novčanih tokova za koje se očekuje da će se generirati ugovorima, utvrđenih korištenjem tehnike diskontiranog novčanog toka; i dodatnu maržu, određenu tehnikom razine pouzdanosti.
Novčani tokovi uzeti u obzir u mjerenju fer vrijednosti bit će u skladu s onima koji su unutar granica ugovora. Sadašnja vrijednost budućih novčanih tokova uzetih u obzir pri mjerenju fer vrijednosti općenito će biti u skladu s onim utvrđenim u mjerenju novčanih tokova izvršenja.
Za sve ugovore koji se mjere prema pristupu fer vrijednosti, Grupa će koristiti razumne i pouzdane informacije dostupne na dan 1. siječnja 2022. kako bi odredila kako identificirati skupine ugovora.
Neke skupine ugovora mjerene prema pristupu fer vrijednosti sadržavat će ugovore izdane u razmaku dužem od jedne godine. Diskontne stope pri početnom priznavanju bit će utvrđene na 1. siječnja 2022. umjesto na datum početnog priznavanja, neovisno o duljini navedenog vremenskog razmaka.
Za sve ugovore mjerene prema pristupu fer vrijednosti, neto iznos financijskih prihoda ili rashoda od ugovora o osiguranju akumuliranih u financijskoj rezervi iz ugovora o osiguranju na dan 1. siječnja 2022. bit će utvrđen kao nula.
Grupa planira primijeniti pristup fer vrijednosti na ugovore o životnim osiguranjima i za skupine ugovora o osiguranja koji se odnose na osiguranja korisnika kredita od nemogućnosti vraćanja kredita.
MSFI 9 Financijski instrumenti i povezani dodaci raznim drugim standardima
MSFI 9 koji zamjenjuje MRS 39 Financijski instrumenti: Priznavanje i mjerenje regulira klasifikaciju, mjerenje i prestanak priznavanja financijske imovine i financijskih obveza, uvodi nova pravila za računovodstvo zaštite i novi model umanjenja vrijednosti financijske imovine te ostalih kategorija sukladno MSFI-u 9. MSFI 9 stupio je na snagu za godišnja razdoblja koja počinju na dan ili nakon 1. siječnja 2018., s dopuštenom ranom primjenom. Međutim, Grupa je ispunila određene preduvjete koji se odnose na osiguranje kao dominantnu djelatnost obveznika, te je iskoristila opciju odgode primjene MSFI-ja 9 za godišnja razdoblja prije 1. siječnja 2023. Posljedično, Grupa će primijeniti MSFI-je 9 prvi put 1. siječnja 2023.
i.Financijska imovina - klasifikacija
Klasifikacija financijske imovine raspoređuje se u sljedeće kategorije s obzirom na metodu vrednovanja: vrednovanje prema metodi amortiziranog troška, vrednovanje po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka i vrednovanje po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit. Klasifikacija financijske imovine ovisi o poslovnom modelu koji se koriste za upravljanje financijskom imovinom i ugovorenim novčanim tokovima.
Financijska imovina mjeri se po amortiziranom trošku ako ispunjava oba sljedeća uvjeta:
- drži se unutar poslovnog modela čiji je cilj držanje imovine radi prikupljanja ugovorenih novčanih tokova („Držanje radi naplate“); i
- ugovoreni novčani tokovi isključivo se odnose na plaćanja glavnice i kamata temeljem procjene karakteristika ugovornih novčanih tokova („SPPI test“) .
Financijska imovina mjeri po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit ako ispunjava oba sljedeća uvjeta:
- drži se unutar poslovnog modela čiji je cilj držanje imovine radi prikupljanja ugovorenih novčanih tokova i prodaja financijske imovine („Držanje radi naplate i prodaje“) ; i
- ugovoreni novčani tokovi isključivo se odnose na plaćanja glavnice i kamata temeljem procjene karakteristika ugovornih novčanih tokova („SPPI test“).
Sva financijska imovina koja nije klasificirana kao mjerena po amortiziranom trošku ili po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit kako je gore opisano (poslovni model „Ostalo“), mjeri se po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka. Nadalje, pri početnom priznavanju Grupa može nepovratno odrediti financijsku imovinu, koja inače ispunjava zahtjeve da se mjeri po amortiziranom trošku ili po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit, mjerenom po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka ako se na taj način uklanja ili značajno smanjuje računovodstvena neusklađenost koja bi inače nastala.
Također, pri početnom priznavanju vlasničkih instrumenata koji se ne drže radi trgovanja, Grupa može neopozivo odlučiti prikazati naknadne promjene u fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit. Izbor se provodi bazi pojedinog instrumenta.
Procjena utjecaja
MSFI 9 će utjecati na klasifikaciju i mjerenje financijske imovine koja se drži na dan 1. siječnja 2023. kako slijedi:
- većina financijskih instrumenata koji su trenutno mjereni po fer vrijednost kroz račun dobiti i gubitka prema MRS-u 39 također će se mjeriti po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka prema MSFI-u 9;
- dužnički instrumenti koja su klasificirani kao financijska imovina raspoloživa za prodaju prema MRS-u 39 klasificirat će se sukladno poslovnom modelu držanja radi naplate i prodaje u kategoriju po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit. Međutim, Grupa i Društvo planiraju reklasificirati dio dužničkih instrumenata koja su klasificirani kao financijska imovina raspoloživa za prodaju prema MRS-u 39 u kategoriju vrednovanja po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka prema MSFI-u 9 zbog poslovnog modela držanja imovine u svrhu prodaje;
- vlasnički instrumenti koji se odnose na dionice te koji su klasificirani kao financijska imovina raspoloživa za prodaju prema MRS-u 39 mjerit će se po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit sukladno MSFI-u 9 budući da se isti ne drže radi trgovanja. S obzirom da je Grupa izabrala klasifikaciju navedenih vlasničkih instrumenata po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit, ne postoji naknadna reklasifikacija dobiti ili gubitka od fer vrednovanja u račun dobiti i gubitka kod prestanka priznavanja ulaganja;
- investicijski fondovi koji su trenutno klasificirani kao financijska imovina raspoloživa za prodaju prema MRS-u 39 te kao financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka biti će klasificirani u kategoriju imovine koja se vrednuje po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka po MSFI-u 9 jer se odnose na financijsku imovinu čiji novčani tokovi ne sadrže samo glavnicu i kamate, a ne smatraju se vlasničkim instrumentima;
- ulaganja koja se drže do dospijeća te zajmovi i potraživanja mjereni po amortiziranom trošku prema MRS-u 39 većinom će se također mjeriti po amortiziranom trošku prema MSFI-ju 9.
Budući da se većina financijske imovine Grupe mjeri po fer vrijednosti i prije i nakon prelaska na MSFI 9, ne očekuje se da će novi zahtjevi za klasifikaciju imati značajan utjecaj na ukupni kapital Grupe na dan 1. siječnja 2023.
ii.Financijska imovina – umanjenje vrijednosti
Sukladno MSFI-ju 9, model umanjenja vrijednosti zahtijevati će priznavanje rezerviranja za umanjenje vrijednosti na temelju očekivanih kreditnih gubitaka (tzv. „ECL), a ne samo na temelju nastalih kreditnih gubitaka kao što je slučaj kod MRS-a 39 te će se primjenjivati na financijsku imovinu klasificiranu po amortiziranom trošku i dužničke instrumente mjerene u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti.
Svaka promjena fer vrijednosti dužničkog instrumenta uključuje i efekt promjene kreditnog rizika izdavatelja tog
financijskog instrumenta. Za sve dužničke instrumente koji se mjere po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit potrebno je procijeniti i iskazati ispravke vrijednosti, odnosno rezerviranja za očekivane kreditne gubitke. Sve promjene u iznosu rezerviranja za očekivane kreditne gubitke priznaju se u računu dobiti i gubitka, dok je iznos ispravaka vrijednosti na ime očekivanih kreditnih gubitaka već uključen u kumulativnom iznosu promjene fer vrijednosti iskazan u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti. Ispravci vrijednosti priznaju se kroz ostalu sveobuhvatnu dobit, kao dio ukupne promjene fer vrijednosti i njima se ne smije dodatno umanjiti knjigovodstvena vrijednost financijske imovine koja se mjeri po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit u izvještaju o financijskom položaju. Promjene fer vrijednosti koje su prethodno priznate u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti u punom se iznosu recikliraju u račun dobiti i gubitka nakon prestanka priznavanja dužničkog instrumenta.
Za kratkotrajna potraživanja bez značajnih financijskih komponenti (potraživanja po osnovi danih zakupa nekretnina i poslovnih prostora, potraživanja od zaposlenika, i sl.), Društvo namjerava primjenjivati pojednostavljeni pristup sukladno zahtjevima MSFI-a 9 te procjenjuje ispravak vrijednosti za očekivani vijek trajanja kreditnih gubitaka od inicijalnog priznavanja potraživanja.
Očekivani kreditni gubici vezani uz određeni instrument se procjenjuju na temelju očekivanih budućih novčanih tokova (po osnovu glavnice, kamata, naknada i provizija) koji su vezani s predmetnim ugovorom, uključujući i iznose koji mogu nastati realizacijom relevantnih kolaterala. Svi očekivani novčani tokovi se svode na sadašnju vrijednost putem diskontiranja relevantnom efektivnom kamatnom stopom.
Pojednostavljeno gledano, očekivani kreditni gubici izračunavaju se kao umnožak vjerojatnosti nastupanja statusa neispunjavanja financijskih obaveza („PD-probability of default“), gubitka po nastupanju statusa neispunjavanja financijskih obaveza („LGD-loss given default“) i izloženosti u trenutku defaulta („EaD-exposure at default“). Status neispunjenja obveza (engl. Default) smatra se da je nastupio kada su nastupile jedna ili obje okolnosti: neizglednost plaćanja dužnika kada Grupa smatra da plaćanje postojećih kreditnih obaveza u cijelosti od strane dužnika nije izgledno bez realizacije kolaterala te kada je došlo do materijalno značajnog kašnjenja u plaćanju odnosno dužnik kasni s plaćanjem dospjelih obaveza prema Grupi više od 90 dana.
Vjerojatnosno ponderirani scenariji - očekivani kreditni gubici modeliraju se po nekoliko unaprijedno-gledajućih scenarija, koji uzimaju u obzir vjerojatnost nastupanja "stresnih" i povoljnih ekonomskih uvjeta, tako da rezultirana vrijednost ECL predstavlja vjerojatnosno-ponderirani broj temeljen na rezultatima nekoliko analiziranih ekonomskih scenarija unutar kojih se modeliraju parametri kreditnog rizika.
Odgovarajući odabir seta reprezentativnih ekonomskih scenarija temeljenih na nepristranim i objektivnim informacijama dostupnim Grupi, kao i vjerojatnost pojedinog (reprezentativnog) ekonomskog scenarija određuju relevantne organizacijske jedinice Grupe ekspertnom metodom.
Očekivani kreditni gubici za dvanaestomjesečno razdoblje odnose se na dio očekivanih kreditnih gubitaka kroz cijelo razdoblje trajanja instrumenta koji predstavljaju očekivane kreditne gubitke kao posljedicu nastanka statusa neispunjenja obveza u razdoblju od 12 mjeseci od izvještajnog razdoblja. Očekivani kreditni gubici tijekom vijeka trajanja odnose se na očekivane kreditne gubitke kroz cijelo razdoblje trajanja instrumenta koji predstavljaju očekivane kreditne gubitke kao posljedicu nastanka svih mogućih statusa neispunjenja obveza tijekom života financijskog instrumenta. Za financijske instrumente na koje se primjenjuje ovaj model umanjenja, Grupa pri početnom priznavanju uvijek priznaje, u račun dobiti i gubitka, najmanje iznos očekivanih kreditnih gubitaka za dvanaestomjesečno razdoblje. Očekivani kreditni gubici tijekom vijeka trajanja financijskog instrumenta priznaju se ukoliko dođe do značajnog povećanja kreditnog rizika u odnosu na početno priznavanje ili je instrument kreditno umanjen. Za financijsku imovinu koja je kreditno umanjena prilikom početnog priznavanja (POCI imovina), procijenjeni očekivani kreditni gubici uključeni su u početnu fer vrijednost imovine te za nju Grupa utvrđuje kreditno prilagođenu efektivnu kamatnu stopu. Kod POCI imovine Grupa u izvještajnom razdoblju priznaje samo kumulativnu promjenu u očekivanim kreditnim gubicima tijekom cijelog vijeka trajanja financijske imovine u odnosu na početno priznavanje. Ukoliko dođe do pozitivne promjene u očekivanim kreditnim gubicima u odnosu na inicijalno utvrđene očekivane kreditne gubitke, promjena se provodi kroz uskladu bruto knjigovodstvene vrijednosti imovine, dok se kod negativne promjene u očekivanim kreditnim gubicima u odnosu na inicijalno utvrđene očekivane kreditne gubitke formiraju rezervacije za umanjenje vrijednosti.
Procjena utjecaja
Grupa procjenjuje da će primjena zahtjeva za umanjenje vrijednosti MSFI-a 9 na 1. siječnja 2023. rezultirati dodatnim ispravcima vrijednosti odnosno rezerviranjima za očekivane kreditne gubitke. Priznavanje rezerviranja za očekivane kreditne gubitke sukladno MSFI-ja 9 djelomično se odnosi na dužničke instrumente mjerene po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit, ali to neće utjecati na ukupni kapital Grupe budući da će priznavanje gubitaka od umanjenja u računu dobiti ili gubitku dovesti do jednakog i suprotnog dobitka u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti. Grupa procjenjuje da će primjena zahtjeva za umanjenje vrijednosti MSFI-ja 9 na ova ulaganja rezultirati prijenosom (prije poreza) iz zadržane dobiti u rezervu fer vrijednosti u iznosu od 6,1 milijuna kuna za Društvo i u iznosu od 8,3 milijuna kuna za Grupu na 1. siječnja 2023.
Zahtjevi za umanjenjem vrijednosti MSFI-a 9 utječu na ukupni kapital Grupe samo u iznosu rezerviranja za očekivane kreditne gubitke na financijskoj imovini koja se mjeri po amortiziranom trošku. Grupa procjenjuje da će, nakon usvajanja MSFI-a 9, učinak ovih promjena (prije oporezivanja) biti smanjenje ukupnog kapitala Grupe u iznosu od 7 milijuna kuna za Društvo i u iznosu od 11,7 milijuna kuna za Grupu 1. siječnja 2023.
iii.Financijska obveze
MSFI 9 u velikoj mjeri zadržava zahtjeve iz MRS-a 39 za klasifikaciju i mjerenje financijskih obveza.
Financijske obveze inicijalno se priznaju po fer vrijednosti umanjeno za transakcijske troškove, a naknadno se vrednuju po amortiziranom trošku uz primjenu metode efektivne kamatne stope, osim sljedećih:
o financijskih obveza određenih po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka. Takve obveze, uključujući derivatne instrumente koji su obveze, naknadno se mjere po fer vrijednosti;
o financijskih obveza koje nastaju ako prijenos financijske imovine ne ispunjava uvjete za prestanak priznavanja ili ako se primjenjuje pristup daljnjeg sudjelovanja. Prenesena imovina i povezana obveza mjere se na osnovi koja odražava prava i obveze koje je subjekt zadržao. Povezana se obveza mjeri na način da je neto knjigovodstvena vrijednost prenesene imovine i povezane obveze jednaka sljedećem:
- amortiziranom trošku prava i obveza koje su zadržane ako se prenesena imovina mjeri po amortiziranom trošku ili
- fer vrijednosti prava i obveza koje su zadržane kada se mjeri na samostalnoj osnovi, ako se prenesena imovina mjeri po fer vrijednosti.
o ugovora o financijskom jamstvu. Nakon početnog priznavanja, takav se ugovor naknadno mjeri po višem od sljedeća dva iznosa:
- iznos rezerviranja za očekivane kreditne gubitke i
- početno priznat iznos po fer vrijednosti;
o obveza pružanja zajma uz kamatne stope niže od tržišnih kamatnih stopa. Takva obveza se naknadno mjeri po višem od sljedeća dva iznosa:
- iznos rezerviranja za očekivane kreditne gubitke i
- početno priznat iznos po fer vrijednosti;
o nepredviđenih iznosa koje je kupac priznao u okviru poslovnog spajanja na koje se primjenjuje MSFI 3. Takvi se nepredviđeni iznosi naknadno mjere po fer vrijednosti, a promjene se priznaju u računu dobiti i gubitka.
Grupa ne očekuje da će usvajanje MSFI-a 9 imati učinak na financijske obveze.
iv.Tranzicija
Za potrebe prve primijene MSFI-a 9 Grupa će odabrati pojednostavljenu metodu temeljem koje neće mijenjati usporedne podatke te će priznati prilagodbe knjigovodstvene vrijednosti financijske imovine u početnoj zadržanoj dobiti od datuma prve primjene standarda, odnosno s 1. siječnja 2023.
- Očekivani učinak usvajanja MSFI-a 17 i MSFI-a 9 na Društvo i Grupu
Za potrebe prve primijene MSFI-a 17 Grupa će primijeniti retroaktivni pristup te će prepraviti usporedna stanja dok će za potrebe prve primijene MSFI-a 9 odabrati pojednostavljenu metodu temeljem koje Grupa neće mijenjati podatke usporednog prethodnog razdoblja te će priznati prilagodbe knjigovodstvene vrijednosti financijske imovine u početnoj zadržanoj dobiti od datuma prve primjene standarda, odnosno s 1. siječnja 2023.
Sukladno tome, efekti prve primjene MSFI-a 9 na 1. siječnja 2023. navedeni su u točki MSFI 9 Financijski instrumenti i povezani dodaci raznim drugim standardima i paragrafima Procjene utjecaja dok su efekti prve primijene MSFI-a 17 navedeni u točki MSFI 17 Ugovori o osiguranju, paragrafima Procjene utjecaja, na 1. siječnja 2022. godine. S obzirom da su određene pretpostavke, koje će bit primjenjive i korištene u izračunu efekata MSFI-a 17 od 31.12.2022., generalno usuglašene početkom 2023. godine te zahtijevaju vremenski period za izračun utjecaja na pojedinačni i konsolidirani kapital, Društvo i Grupa nisu u mogućnosti procijeniti kvantitativni utjecaj na 1. siječnja 2023. do datuma izdavanja izvještaja.
Gornje procjene su preliminarne budući da je implementacija navedenih standarada u procesu finalizacije. Stvarni učinak usvajanja MSFI-a 17 i MSFI-a 9 na 1. siječnja 2022. i 2023. može se promijeniti jer:
- Grupa kontinuirano poboljšava nove računovodstvene procese i interne kontrole potrebne za primjenu MSFI-a 17 i MSFI-a 9;
- iako su usporedna knjiženja početnih stanja MSFI-a 17 provedena u drugoj polovici 2022., novi aplikacijski sustavi i s njima povezane kontrole odnosile su se samo na kraći vremenski period te je u svrhu usavršavanja potrebno usporedna knjiženja provesti na više vremenskih perioda;
- Grupa nije dovršila testiranje i procjenu kontrola nad novim IT sustavima; i
- primijenjene nove računovodstvene politike, pretpostavke, prosudbe i tehnike procjene podložne su promjenama sve dok Grupa ne finalizira svoje prve godišnje financijske izvještaje koji uključuju datum prve primjene.
MSFI 17 „Ugovori o osiguranju”, Prva primjena MSFI-ja 17 i MSFI-ja 9 – Usporedne informacija (na snazi za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine)
Ovaj dodatak je prijelazna opcija koja se odnosi na usporedne informacije o financijskoj imovini predstavljene prilikom početne primjene MSFI-a 17. Cilj izmjene je pomoći subjektima da izbjegnu privremene računovodstvene neusklađenosti između financijske imovine i obveza iz ugovora o osiguranju te stoga poboljšaju korisnost usporednih informacija za korisnika financijskih izvještaja.
c) Novi standardi i izmjene standarda koje je objavio Odbor za međunarodne računovodstvene standarde, ali još nisu usvojeni u Europskoj uniji
Trenutno se standardi koje je usvojila EU ne razlikuju značajno od propisa koje je usvojio Odbor za međunarodne računovodstvene standarde, osim sljedećih novih standarda i izmjena postojećih standarda, koje EU još nije usvojila na datum izdavanja ova financijska izvješća:
MSFI 14 „Regulativom propisane razgraničene stavke” (na snazi za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2016.) – Europska komisija odlučila je postupak preuzimanja ovog prijelaznog standarda odgoditi do objave njegove konačne verzije
Izmjene MRS-a 1 „Prezentiranje financijskih izvještaja” – Klasifikacija kratkoročnih i dugoročnih obveza (na snazi za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023.)
Ovi dodaci uskog područja primjene pojašnjavaju klasificiranje obveza u kratkoročne ili dugoročne, ovisno o pravima koja postoje na kraju izvještajnog razdoblja. Obveze su dugoročne ako na kraju izvještajnog razdoblja subjekt ima materijalno pravo odgoditi podmirenje za najmanje dvanaest mjeseci. Smjernice više ne zahtijevaju da takvo pravo bude bezuvjetno. Očekivanja uprave hoće li naknadno iskoristiti pravo na odgodu podmirenja ne utječu na klasifikaciju obveza. Pravo na odgodu postoji samo ako subjekt ispuni relevantne uvjete na kraju izvještajnog razdoblja. Obveza se klasificira kao kratkoročna u slučaju povrede uvjeta na dan ili prije datuma izvještavanja, čak i ako se zajmodavac odrekne navedenog uvjeta nakon kraja izvještajnog razdoblja. Suprotno tome, kredit se klasificira kao dugoročan u slučaju povrede odredbi ugovora o kreditu tek nakon datuma izvještavanja. Nadalje, dodaci uključuju pojašnjenje klasifikacijskih zahtjeva duga koji društvo može podmiriti njegovim pretvaranjem u kapital. ‘Podmirenje’ se definira kao zatvaranje obveze novčanim sredstvima, ostalim resursima koji predstavljaju ekonomske koristi ili vlastitim vlasničkim instrumentima subjekta. Predviđen je izuzetak za konvertibilne instrumente koji se mogu pretvoriti u kapital, ali samo za one instrumente kod kojih je opcija konverzije klasificirana kao vlasnički instrument ako se radi o zasebnoj komponenti složenog financijskog instrumenta. Europska unija još nije odobrila dodatak. Društvo i Grupa trenutno procjenjuje utjecaj dodataka na svoje konsolidirane financijske izvještaje.
Dodatak MRS-u 1 koji se odnosi na klasifikaciju obveza u kratkoročne ili dugoročne objavljen je u siječnju 2020. godine, s izvornim datumom stupanja na snagu 1. siječnja 2022. godine. Međutim, uslijed pandemije bolesti Covid-19, datum stupanja na snagu odgođen je za godinu dana kako bi se subjektima osiguralo dodatno vrijeme za provedbu promjena u klasifikaciji koje proizlaze iz izmijenjenih smjernica.
Izmjene MSFI-ja 10 „Konsolidirani financijski izvještaji" i MRS-a 28 „Udjeli u pridruženim subjektima i zajedničkim pothvatima” – Prodaja odnosno ulog imovine između ulagatelja i njegovog pridruženog subjekta ili zajedničkog pothvata te daljnje izmjene (prvotno određeni datum stupanja na snagu odgođen je do dovršetka istraživačkog projekta na temu primjene metode udjela)
Ovim se dodacima rješava nedosljednost između zahtjeva iz MSFI-ja 10 i zahtjeva iz MRS-a 28 koji se odnose na prodaju ili unos imovine između investitora i njegovog pridruženog društva ili zajedničkog pothvata. Iz dodataka proizlazi da se puni iznos dobitka ili gubitka priznaje kada transakcija uključuje poslovanje. Djelomični iznos dobitka ili gubitka priznaje se kada transakcija uključuje imovinu koja ne predstavlja poslovanje, čak i ako se radi o imovini ovisnog društva.
- Izmjene MRS-a 1 „Prezentiranje financijskih izvještaja” – Dugotrajne obveze s ugovorima (na snazi za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2024.)
Izmjene i dopune primjenjuju se za godišnja izvještajna razdoblja koja počinju na ili nakon 1. siječnja 2024. godine pri čemu je ranija primjena dopuštena. Ovim se dodatkom rješava nedosljednost dopune MRS-a 1 „Prezentiranje financijskih izvještaja” – Klasifikacija kratkoročnih i dugoročnih obveza koji se odnosi na klasifikaciju dugova i drugih financijskih obveza na tekuće ili dugoročne u određenim okolnostima: samo klauzule kojih se subjekt mora pridržavati na ili prije datuma izvještavanja utječu na klasifikaciju obveze kao tekuće ili dugotrajne. Osim toga, subjekt mora objaviti informacije u bilješkama koje korisnicima financijskih izvještaja omogućuju razumijevanje rizika da bi dugoročne obveze s ugovorima mogle postati otplative u roku od dvanaest mjeseci. Izmjene i dopune još nisu usvojene na razini Europske Unije. Uprava je procijenila da navedene izmjene nemaju utjecaja na financijske izvještaje Društva i Grupe.
- Izmjene MSFI-ja 16 „Najmovi” – Obveza za najam kod prodaje i povratnog najma“ (na snazi za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2024.)
Izmjene i dopune primjenjuju se za godišnja izvještajna razdoblja koja počinju na ili nakon 1. siječnja 2024. godine pri čemu je ranija primjena dopuštena. Ovim se izmjenama i dopunama pojašnjava kako prodavatelj-najmoprimac naknadno mjeri transakcije prodaje i povratnog najma koje zadovoljavaju zahtjeve MSFI-ja 15 na način da se računovodstveno evidentiraju kao. Izmjene i dopune još nisu usvojene na razini Europske Unije. Uprava je procijenila da navedene izmjene nemaju utjecaja na financijske izvještaje Društva i Grupe.
Osim ako gore nije drugačije navedeno, ne očekuje se da će novi standardi i tumačenja značajno utjecati na nekonsolidirane i konsolidirane financijske izvještaje Društva i Grupe.
2.4.Ključne procjene i neizvjesnost procjena
Prilikom sastavljanja financijskih izvještaja korištene su određene procjene koje utječu na iskaz imovine i obveza Grupe, prihode i rashode Grupe i objavljivanje potencijalnih obveza Grupe.
Budući događaji i njihovi utjecaji ne mogu se predvidjeti sa sigurnošću, slijedom čega se stvarni rezultati mogu razlikovati od procijenjenih. Procjene korištene pri sastavljanju financijskih izvještaja su podložne izmjenama nastankom novih događaja, stjecajem dodatnog iskustva, dobivanjem dodatnih informacija i spoznaja i promjenom okruženja u kojima Grupa posluje.
Ključne procjene korištene u primjeni računovodstvenih politika prilikom sastavljanja financijskih izvještaja odnose se na umanjenje vrijednosti zajmova i potraživanja, izračun tehničkih pričuva i utvrđivanje fer vrijednosti ulaganja u nekretnine.
Informacije o prosudbama poslovodstva koje se odnose na primjenu MSFI-jeva i koje imaju značajan utjecaj na financijske izvještaje i informacije o procjenama sa znatnim rizikom mogućeg značajnog usklađenja u idućoj godini, objavljene su u bilješci 2.35, dok su knjigovodstveni iznosi imovine i obveza prikazani u bilješkama 16, 17, 19, 21 i 25.
2.5.Konsolidacija
Konsolidirani financijski izvještaji obuhvaćaju Društvo i njegova ovisna društva (zajedno „Grupa“).
Ovisna društva
Ovisna društva su sva društva koja su pod kontrolom Grupe. Grupa ima kontrolu nad društvom kada je izložena, ili kada ima prava na različite povrate koji proizlaze iz povezanosti s društvom te kada svojom kontrolom nad društvom ima mogućnost utjecati na te povrate. Ovisna društva su u potpunosti konsolidirana od datuma na koji je kontrola stvarno prenesena na Grupu, te isključena iz konsolidacije od dana kad ta kontrola prestane.
Grupa primjenjuje računovodstvenu metodu stjecanja za računovodstveni tretman poslovnih spajanja. Naknada prenesena za stjecanje ovisnog društva jest fer vrijednost prenesene imovine, nastalih obveza i glavničkih udjela koje je izdala Grupa. Prenesena naknada uključuje fer vrijednost svake stavke imovine ili obveza koja je rezultat ugovora o potencijalnoj naknadi. Troškovi povezani sa stjecanjem iskazuju se u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti po nastanku. Stečena prepoznatljiva imovina, obveze i potencijalne obveze u poslovnom spajanju početno se mjere po fer vrijednosti na dan stjecanja. Grupa priznaje nekontrolirajuće interese u stečenom društvu pojedinačno od stjecanja do stjecanja ili po fer vrijednosti ili po proporcionalnom udjelu manjinskog interesa u priznatoj prepoznatljivoj neto imovini stečenog društva.
Goodwill se početno mjeri kao višak ukupne prenesene naknade i fer vrijednosti nekontrolirajućeg interesa u stečenom društvu i fer vrijednosti na datum stjecanja bilo kojeg prijašnjeg vlasničkog udjela u stečenom društvu iznad fer vrijednosti udjela Grupe u stečenoj prepoznatljivoj neto imovini. Ako je to ispod fer vrijednosti neto imovine stečenog ovisnog društva u slučaju stjecanja po cijeni nižoj od prodajne, razlika se iskazuje izravno u računu dobiti i gubitka
Transakcije eliminirane prilikom konsolidacije
Stanja i transakcije među članicama Grupe te svi nerealizirani prihodi i rashodi iz transakcija među članicama Grupe, eliminiraju se pri izradi konsolidiranih financijskih izvještaja. Nerealizirani gubici također se eliminiraju, jednako kao i nerealizirani dobici, ali samo ukoliko ne postoje indikatori umanjenja vrijednosti.
Nekontrolirajući interesi
Nekontrolirajući interesi u ovisnim društvima uključeni su u ukupan kapital Grupe.
Gubici koji se odnose na nekontrolirajuće interese u ovisnim društvima se pridodaju nekontrolirajućim interesima i u situacijama kada to uzrokuje da se nekontrolirajući interesi iskažu s negativnom vrijednošću. Usklada nekontrolirajućeg interesa temelji se na proporcionalnom iznosu neto imovine ovisnog društva, bez usklada goodwilla i priznavanja dobiti ili gubitka u računu dobiti ili gubitka.
Gubitak kontrole
U trenutku gubitka kontrole Grupa prestaje priznavati imovinu i obveze ovisnog društva, udjele nekontrolirajućih dioničara i ostale elemente kapitala i rezervi koji se odnose na ovisno društvo. Eventualni višak ili manjak koji proizlazi iz prestanka kontrole priznaje se kroz dobit ili gubitak. Ako Grupa zadržava udio u bivšem ovisnom društvu, taj se udio iskazuje po fer vrijednosti na dan prestanka kontrole. Nakon toga, isti se iskazuje kao ulaganje koje se vrednuje po metodi udjela ili kao financijska imovina raspoloživa za prodaju, ovisno o razini zadržanog utjecaja.
Zajednički poslovi
Grupa primjenjuje MSFI 11 na sve zajedničke poslove. Prema MSFI-ju 11 ulaganja u zajedničke poslove klasificirana su kao zajednička poslovanja ili zajednički pothvati, ovisno o ugovornim pravima i obvezama svakog ulagača. Grupa je ocijenila prirodu svojih zajedničkih poslova i definirala ih kao zajedničke pothvate. Zajednički pothvati iskazuju se po metodi udjela.
Pripajanje društava pod zajedničkom kontrolom
Pripajanje ili poslovna kombinacija koja uključuje poslovne subjekte pod zajedničkom kontrolom je poslovna kombinacija u kojoj su svi poslovni subjekti koji sudjeluju u poslovnoj kombinaciji pod kontrolom iste strane (ili strana) prije i nakon poslovne kombinacije, tako da ne dolazi do prijenosa kontrole. Metoda knjigovodstvene vrijednosti prednika upotrebljava se za provođenje pripajanja društava pod zajedničkom kontrolom. Prema metodi knjigovodstvene vrijednosti prednika, u društvo slijednika se prenose knjigovodstvene vrijednosti imovine (uključujući goodwill, ako postoji) i obveze stečenog ili pripojenog društva (odnosno društva koje je prestalo postojati kao rezultat pripajanja) iz konsolidiranih financijskih izvještaja najvišeg subjekta koji ima zajedničku kontrolu i koje priprema konsolidirane financijske izvještaje ili subjekta niže razine ako je opravdano.
Rezultati i bilanca pripojenog društva uključuju se u buduća razdoblja od datuma pripajanja ili poslovne kombinacije među društvima pod zajedničkom kontrolom.
Na datum pripajanja poništavaju se transakcije i stanja između društava, kao i nerealizirani dobici i gubici u transakcijama između društava koja se pripajaju.
Razlika između prenesene naknade i knjigovodstvenog iznosa neto imovine stečenog društva priznaje se u kapitalu (u zadržanoj dobiti).
2.6.Izvještajna valuta
Financijski izvještaji Grupe sastavljeni su u hrvatskim kunama kao mjernoj valuti Društva i ovisnih društava u Hrvatskoj odnosno izvještajnoj valuti Grupe.
2.7.Transakcije u stranim valutama
Transakcije u stranim valutama preračunavaju se u funkcionalnu valutu po tečaju važećem na dan transakcije. Monetarna imovina i obveze denominirane u stranim valutama preračunavaju se u funkcionalnu valutu prema tečaju važećem na datum izvještavanja. Nemonetarna imovina i obveze denominirani u stranoj valuti koji se mjere po fer vrijednosti preračunavaju se u funkcionalnu valutu prema važećem tečaju na datum kada je utvrđena njihova fer vrijednost.
Promjene fer vrijednosti monetarnih vrijednosnica denominiranih u ili vezanih uz stranu valutu klasificiranih kao raspoložive za prodaju raščlanjuju se na tečajne razlike proizašle iz promjena amortiziranog troška vrijednosnice i druge promjene knjigovodstvene vrijednosti vrijednosnice. Tečajne razlike kod preračunavanja monetarne imovine i obveza priznaju se kroz dobit ili gubitak i prikazuju unutar financijskih prihoda ili financijskih rashoda. Na dan 31. prosinca 2022. godine službeni tečaj hrvatske kune iznosio je 7,534500 kuna za 1 euro (31. prosinca 2021.: 7,517174 kuna).
2.8.Priznavanje prihoda
/i/Zaračunate premije čine osnovne poslovne prihode, a sadrže zaračunate premije neživotnog i životnog osiguranja.
/ii/Zaračunate bruto premije neživotnih osiguranja uključuju sve iznose premija koje su ugovorene (policirane) u tekućem obračunskom razdoblju, neovisno da li se ti iznosi u cijelosti ili djelomično odnose na kasnije obračunsko razdoblje.
Zaračunate bruto premije neživotnog osiguranja uključuju sve bruto premije policirane u obračunskom razdoblju kojima je početak osigurateljne godine u obračunskom razdoblju, bez obzira odnose li se u potpunosti ili djelomično na sljedeća računovodstvena razdoblja. Premije su objavljene bruto, tj. uključuju provizije posrednicima i isključuju poreze i doprinose na premije. Policirane premije uključuju korekciju premije policirane u prethodnim računovodstvenim razdobljima i procjene premija policiranih na kraju razdoblja. Policirane premije odnosno bruto zaračunate premije kao i prijenosne premije uključuju korekcije za otpis nedospjelih iznosa potraživanja od vlasnika polica zbog prekida osiguranja. Neto gubici od umanjenja potraživanja po premiji osiguranika priznaju se kao odbitna stavka bruto zaračunate premije.
Zarađeni dio primljenih premija, priznaje se kao prihod. Premije se zarađuju od datuma nastanka rizika tijekom razdoblja osiguranja, na temelju obrasca preuzetih rizika.
/iii/Zaračunate bruto premije životnih osiguranja uključuju sve iznose premija koji su naplaćeni do kraja obračunskog razdoblja.
/iv/ Grupa priznaje ostale poslovne prihode koji nisu izravno povezani s poslovima osiguranja i prihode od prodaje podružnica čije glavne djelatnosti nisu poslovi osiguranja. Ostali poslovni prihodi priznaju se prilikom izdavanja izlaznog računa.
U skladu s izuzetkom kojeg dozvoljava MSFI 4, premije životnih osiguranja računovodstveno se evidentiraju po gotovinskom načelu. Premije dopunskih osiguranja evidentiraju se također po gotovinskom načelu.
Grupa pruža usluge pregleda vozila i slične usluge prema ugovorima s fiksnom cijenom, gdje su cjenici sastavni dio svakog ugovora. Usluge se isporučuju u kratkom vremenu (unutar jednog dana), a prihod se priznaje na temelju pružene usluge nakon što Grupa ispuni obvezu izvršenja usluge. Kupoprodajni ugovori su jednostavni i obično uključuju jednu obvezu izvršenja. Kupcima se izdaje račun nakon izvršene usluge, a plaćanje slijedi nakon isporuke usluge na prodajnom mjestu.
2.9.Prihodi i troškovi ulaganja
/i/Prihodi od ulaganja obuhvaćaju prihode koji se ostvaruju od sudjelujućih interesa (dividende, udjeli u dobiti), prihode od ulaganja u zemljište i građevinske objekte, prihode od kamata, nerealizirane dobitke od ulaganja po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka, dobitke od prodaje (realizacije) ulaganja, neto pozitivne tečajne razlike i ostale prihode od ulaganja.
Prihodi od ulaganja u zemljište i građevinske objekte sastoje se od prihoda od povećanja vrijednosti zemljišta i građevinskih objekata, prihoda od prodaje zemljišta i građevinskih objekata, prihoda od najma i ostalih prihoda povezanih s ulaganjima u zemljište i građevinske objekte. Prihod od najma zemljišta i građevinskih objekata i ostalih poslovnih najmova priznaju se u račun dobiti i gubitka linearnom metodom tijekom cijelog trajanja najma.
Prihod od kamata priznaje se u računu dobiti i gubitka kako nastaje, uzimajući u obzir efektivni prinos na odgovarajuću imovinu. Kamata na monetarnu imovinu po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka se priznaje primjenom metode efektivne kamatne stope i prikazuje se unutar prihoda od kamata. Prihod od dividende priznaje se u računu dobiti i gubitka na dan kada su dividende izglasane. Računovodstvena politika vezana za priznavanje financijskih prihoda opisana je u bilješci 2.17 „Financijski instrumenti“.
/ii/Troškovi ulaganja uključuju troškove kamata, umanjenje vrijednosti, gubitke ostvarene pri prodaji (realizaciji) ulaganja, neto negativne tečajne razlike i ostale troškove ulaganja.
2.10.Nastale štete
Nastale štete obuhvaćaju iznose likvidiranih šteta, uvećane za kretanje pričuve šteta, matematičke pričuve, ostalih tehničkih pričuva i posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja snosi rizik ulaganja u tekućem obračunskom razdoblju.
Bruto iznosi likvidiranih šteta, osim čistih likvidiranih šteta, uključuju troškove vezane za likvidaciju šteta (procjene, odvjetničke usluge, troškove osoblja sektora za upravljanje štetama i slično), otkupe i troškove po regresnim zahtjevima.
2.11.Poslovni rashodi
Poslovni rashodi uključuju troškove pribave polica osiguranja i troškove uprave. Troškovi pribave uključuju sve izravne troškove koji nastaju kod zaključivanja ugovora o osiguranju kao što su troškovi zastupnika, troškovi plaća djelatnika u prodaji, provizija te troškovi promidžbe.
Troškovi provizije za neživotna osiguranje se priznaju linearno u obračunskom periodu sukladno priznavanju premijskog prihoda na koji se odnose. Troškovi provizije kod životnih osiguranja se priznaju po načelu plaćanja. Troškovi Uprave sadrže troškove nastale u svezi upravljanja portfeljem, izdatke za zaposlene te ostale materijalne i nematerijalne troškove.
2.12.Nematerijalna imovina
Dugotrajna nematerijalna imovina početno je iskazana po trošku nabave koji uključuje kupovnu cijenu, uključujući uvozne pristojbe i nepovratne poreze nakon odbitka trgovačkih popusta i rabata, kao i sve troškove koji se izravno mogu pripisati dovođenju imovine na mjesto i u radno stanje za namjeravanu upotrebu.
Dugotrajna nematerijalna imovina priznaje se ako je vjerojatno da će buduće ekonomske koristi koje se mogu pripisati imovini pritjecati u Grupu, ako se trošak nabave imovine može pouzdano utvrditi te ako je pojedinačna nabavna vrijednost imovine veća od 3.500 kuna.
Nakon početnog priznavanja, imovina se iskazuje po njezinu trošku nabave umanjenom za akumuliranu amortizaciju i akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti.
Amortizacija imovine započinje kad je imovina spremna za upotrebu, tj. kad se nalazi na lokaciji i u uvjetima potrebnim za korištenje. Amortizacija imovine prestaje kad je imovina u cijelosti amortizirana ili razvrstana kao imovina namijenjena prodaji. Amortizacija se obračunava tako da se trošak nabave svakog pojedinačnog sredstva otpisuje tijekom procijenjenog vijeka uporabe primjenom pravocrtne metode. Procijenjeni vijek upotrebe nematerijalne imovine je 2 do 15 godina (2021: 2 do 15 godine).
Razgraničeni troškovi pribave
Razgraničeni troškovi pribave za neživotna osiguranja odnose se na provizije koje se obračunavaju internoj i vanjskoj prodajnoj mreži nastale pri zaključivanju polica osiguranja tijekom trajanja financijske godine. U ovom smislu, provizija koje se obračunava prodajnoj mreži predstavlja ukupnu pribavnu proviziju za pojedinu policu osiguranja. Indirektni odnosno opći troškovi prodaje se ne razgraničavaju.
Za poslove neživotnih osiguranja, razgraničeni troškovi pribave na datum izvještavanja izračunavaju se metodologijom koja je usporediva s metodom obračuna pričuva za prijenosne premije na datum izvještavanja.
Uvođenjem računovodstvene politike razgraničavanja troškova pribave, Grupa je ujedno uvela i evidentiranje obveze za nedospjelu proviziju. Obveza za nedospjelu proviziju je razlika između ukupne provizije koja se treba obračunati za pojedinu policu osiguranja i obračunate provizije. Osnovica za izračun ukupne provizije predstavlja vrijednost policirane (zaračunate) premije, dok je osnovica za izračun obračunate provizije iznos naplaćene premije po pojedinoj polici.
Nadoknadivi iznos razgraničenih troškova pribave se procjenjuje na svaki datum izvještavanja kao dio testa adekvatnosti obveza neživotnih osiguranja.
2.13.Nekretnine i oprema
Nekretnine i oprema početno se iskazuju po trošku nabave koji uključuje kupovnu cijenu, uključujući uvozne pristojbe i nepovratne poreze nakon odbitka trgovačkih popusta i rabata, kao i sve troškove koji se izravno mogu pripisati dovođenju imovine na mjesto i u radno stanje za namjeravanu upotrebu.
Nekretnine i oprema se priznaju ako je vjerojatno da će buduće ekonomske koristi, koje se mogu pripisati imovini, pritjecati u Grupu, ako se trošak nabave imovine može pouzdano utvrditi, te ako je pojedinačna nabavna vrijednost imovine veća od 3.500 kuna.
Nakon početnog priznavanja, zemljište i građevinski objekti mjere se po revaloriziranom iznosu koji čini njegova fer vrijednost na datum revalorizacije umanjena za kasnije akumuliranu amortizaciju i akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti. Povećanje vrijednosti imovine zbog revalorizacije priznaje se u ostalu sveobuhvatnu dobit i akumulirani u kapitalu pod stavkom revalorizacijski višak. Međutim, povećanje se priznaje u računu dobiti i gubitka u onoj mjeri u kojoj se poništava revalorizacijsko smanjenje iste imovine prethodno priznato u računu dobiti i gubitka. Ako je knjigovodstvena vrijednost imovine smanjena kao rezultat revalorizacije, smanjenje se priznaje u računu dobiti i gubitka. Međutim, smanjenje se priznaje u sklopu ostale sveobuhvatne dobiti do iznosa do kojeg ovo smanjenje ne prelazi iznos koji postoji kao revalorizacijski višak za istu imovinu. Smanjenje priznato u sklopu ostale sveobuhvatne dobiti odbija se od kumulativno iskazanog iznosa revalorizacijskog viška u kapitalu.
Revalorizacija se provodi redovito tako da se knjigovodstveni iznos značajno ne razlikuje od onog do kojeg bi se došlo utvrđivanjem fer vrijednosti na datum bilance. Grupa je procjenjivala fer vrijednost ove imovine tijekom 2019. godine.
Nakon početnog priznavanja oprema i ostala materijalna imovina mjere se po trošku umanjenom za akumuliranu amortizaciju i akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti.
Troškovi tekućeg održavanja i popravaka, zamjene, te investicijskog održavanja manjeg obujma priznaju se kao rashod razdoblja u kojem su nastali. U situacijama gdje je jasno da su troškovi rezultirali povećanjem budućih očekivanih ekonomskih koristi koje se trebaju ostvariti uporabom imovine iznad njenih izvorno procijenjenih mogućnosti, se kapitaliziraju, odnosno uključuju u knjigovodstvenu vrijednost tog sredstva.
Dobici i gubici temeljem rashodovanja ili prodaje imovine iskazuju se u računu dobiti i gubitka u razdoblju u kojem su nastali.
Amortizacija imovine započinje kad je imovina spremna za upotrebu, tj. kad se nalazi na lokaciji i u uvjetima potrebnim za korištenje. Amortizacija imovine prestaje kad je ista u cijelosti amortizirana ili razvrstana kao imovina namijenjena prodaji. Amortizacija se obračunava tako da se trošak nabave svakog pojedinačnog sredstva, izuzev zemljišta i materijalne imovine u pripremi, otpisuje tijekom procijenjenog vijeka uporabe sredstva primjenom pravocrtne metode, kako slijedi:
| 2022. Procijenjeni korisni vijek trajanja | 2021. Procijenjeni korisni vijek trajanja |
Građevinski objekti | 40 godina | 40 godina |
Namještaj i oprema | 4-10 godina | 4-10 godina |
Računalna oprema | 3-4 godine | 3-4 godine |
Prijevozna sredstva | 5 godina | 5 godina |
Rezidualna vrijednost imovine i korisni vijek uporabe pregledavaju se i po potrebi usklađuju na kraju svakog izvještajnog razdoblja.
2.14.Najmovi
Grupa je na datum početka najma dužna priznati imovinu s pravom uporabe te obveze po najmu. Na datum početka najma imovina s pravom uporabe mjeri se po trošku, koji obuhvaća sljedeće:
iznos početnog mjerenja obveze po najmu,
sva plaćanja najma izvršena na datum početka najma ili prije tog datuma, umanjena za primljene poticaje za najam,
sve početne izravne troškove,
procjenu troškova koje će najmoprimac snositi pri rastavljanju i uklanjanju odnosne imovine, obnovi mjesta na kojem se imovina nalazi ili vraćanju odnosne imovine u stanje koje se zahtijeva na temelju uvjeta najma, osim ako ti troškovi nastaju pri proizvodnji zaliha. Najmoprimcu obveza za te troškove nastaje na datum početka najma ili kao posljedica uporabe odnosne imovine tijekom određenog razdoblja.
Nakon datuma počeka najma Grupa mjeri imovinu s pravom uporabe primjenom modela troška. Pri primjeni modela troška Grupa mjeri imovinu s pravom uporabe po trošku umanjenom za akumuliranu amortizaciju i sve akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti te usklađenom za ponovno mjerenje obveze po najmu.
Imovina s pravom uporabe amortizira se linearnom metodom od datuma početka najma do kraja ugovora o najmu. Ugovori o najmu sklapaju se na određeno i neodređeno razdoblje. Za najam koji je sklopljen na neodređeno vrijeme, Grupa je procijenila rok najma s obzirom na mogućnost obnavljanja ili raskida, povijesnog trajanja najma ili značajnog troška zamjene imovine u najmu. Isto je vrijedilo i za najmove s fiksnim vremenom najma, te se rok najma provjeravao pojedinačno.
Grupa većinom unajmljuje poslovne prostore, vozila i IT opremu.
Na datum početka najma obveza po najmu mjeri se po sadašnjoj vrijednosti plaćanja najma koja nisu plaćena do tog datuma. Plaćanja najma diskontiraju se primjenom kamatne stope koja proizlazi iz najma, ako je tu stopu moguće izravno utvrditi. Ako se ta stopa ne može izravno utvrditi (većinom u slučaju najma poslovnih prostora), Grupa primjenjuje graničnu kamatnu stopu zaduživanja. Prosječna ponderirana granična kamatna stopa korištena za izračun obveza po najmu temeljem MSFI-ja 16 na 31.12.2022. iznosila je od 2,57 do 5,25% (31.12.2021: od 2,57 do 7,25% ). Grupa određuje svoju graničnu kamatnu stopu temeljem javno dostupnih podataka uzimajući u obzir različite faktore poput trajanja najma, vrijednosti imovine koja je predmet najma, ekonomskog okruženja te specifičnosti vezanih za kreditni položaj društva koje je najmoprimac.
Na datum početka najma plaćanja najma uključena u mjerenje obveze po najmu uključuju sljedeća plaćanja za pravo uporabe odnosne imovine tijekom razdoblja najma koja nisu plaćena do datuma početka najma:
fiksna plaćanja umanjena za primljene poticaje za najam,
varijabilna plaćanja najma koja ovise o indeksu ili stopi, početno mjerena primjenom indeksa ili stope koji vrijede na datum početka najma,
iznosi za koje se očekuje da će ih najmoprimac plaćati na temelju jamstava za ostatak vrijednosti,
cijena izvršenja mogućnosti kupnje, ako je izvjesno da će najmoprimac iskoristiti tu mogućnost,
plaćanja kazni za raskid najma, ako razdoblje najma odražava da će Društvo iskoristiti mogućnost raskida najma.
Nakon datuma početka najma Grupa mjeri obvezu po najmu kako slijedi:
povećanjem knjigovodstvene vrijednosti kako bi odražavala kamate na obveze po najmu,
smanjenjem knjigovodstvene vrijednosti kako bi odražavala izvršena plaćanja najma,
ponovnim mjerenjem knjigovodstvene vrijednosti kako bi odražavala ponovnu ocjenu ili izmjene najma ili kako bi odražavala revidirana plaćanja najma koja su u biti fiksna.
Kamata na obvezu po najmu u svakom razdoblju tijekom trajanja najma jednaka je iznosu iz kojeg proizlazi stalna periodična kamatna stopa na preostali saldo obveze po najmu. Ta periodična kamatna stopa jednaka je diskontnoj stopi ili, ako je primjenjivo, revidiranoj diskontnoj stopi.
Grupa, u ulozi najmoprimca, sukladno MSFI 16, odlučila je ne primjenjivati zahtjeve standarda na:
kratkoročne najmove (s trajanjem do 12 mjeseci),
najmove s odnosnom imovinom niske vrijednosti (kao što su tableti i osobna računala, telefoni itd.).
U tom slučaju, Grupa priznaje plaćanja najma povezana s tim najmovima kao trošak na linearnoj osnovi tijekom razdoblja najma.
U izvještaju o financijskom položaju, imovina s pravom uporabe prikazana je unutar linije Nekretnine i oprema dok je obveza za najam prikazana unutar linije Financijske obveze po amortiziranom trošku.
Prihodi od najma u kojima je Grupa najmodavac priznati su u Izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti prema linearnoj metodi tijekom razdoblja najma, te su prikazani u Bilješci 6.2 Prihodi od ulaganja u nekretnine. Grupa daje poslovne prostore u zakup na period od 1 do 8 godina. Potraživanja za najmove su prikazana kao Potraživanja od kupaca u Bilješci 22.5.
2.15.Ulaganje u nekretnine
Ulaganje u nekretnine (zemljište i zgrade) koje ne služe za obavljanje djelatnosti i koje su u vlasništvu Grupe drže se kako bi Grupa ostvarila prihode od najma ili/i radi porasta tržišne vrijednosti imovine i mjere se po fer vrijednosti kroz dobit i gubitak.
Grupa mjeri fer vrijednost svojih ulaganja u nekretnine na kraju svakog izvještajnog razdoblja temeljem procjene angažiranog procjenitelja.
Naknadni izdaci kapitaliziraju se samo kada je vjerojatno da će Grupa od toga imati buduće ekonomske koristi i kada se trošak može pouzdano mjeriti. Svi ostali troškovi popravaka i održavanja terete dobit ili gubitak kada nastanu. Ukoliko Grupa sama počne koristiti ovu imovinu, ona se reklasificira u nekretnine i opremu, te njena knjigovodstvena vrijednost na dan reklasifikacije postaje iznos pretpostavljenog troška koji će se naknadno amortizirati.
2.16.Ulaganja u ovisna, pridružena društva i zajednički pothvati
Ovisna društva su društva koja su pod kontrolom Grupe.
Pridružena društva su društva u kojima Društvo ima značajan utjecaj, ali ne i kontrolu nad donošenjem i provođenjem financijskih i poslovnih politika.
Ulaganja u ovisna, pridružena društva i zajedničke pothvate u nekonsolidiranim financijskim izvještajima Društava iskazana su po metodi troška.
2.17.Financijski instrumenti
/i/Klasifikacija i priznavanje
Grupa raspoređuje svoje financijske instrumente u sljedeće kategorije: financijska imovina i financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, zajmovi i potraživanja, financijska imovina raspoloživa za prodaju, ulaganja koja se drže do dospijeća i ostale financijske obveze. Klasifikacija ovisi o namjeri s kojom su financijska imovina i obveze stečeni.
Poslovodstvo određuje klasifikaciju financijske imovine i financijskih obveza prilikom početnog priznavanja i ukoliko je prikladno, ponovno je procjenjuje na svaki datum izvještavanja.
Financijska imovina i financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak
Financijska imovina i financijske obveze po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak su financijska imovina i financijske obveze klasificirani kao imovina i obveze koji se drže radi trgovanja ili oni koje je Grupa inicijalno rasporedila po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak.
Imovina i obveze za trgovanje obuhvaćaju imovinu i obveze koje je Grupa stekla ili koji su nastali uglavnom radi prodaje ili ponovne kupnje u kratkom roku ili se drže kao dio portfelja koji se vodi u svrhu kratkoročnog stjecanja dobiti ili pozicije, kao i u svrhu zaštite (derivativni financijski instrumenti).
Grupa raspoređuje financijsku imovinu i obveze u kategoriju po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak kada:
se imovinom i obvezama upravlja, procjenjuje ih se i o njima interno izvještava na osnovi fer vrijednosti,
raspoređivanjem uklanja ili znatno umanjuje računovodstvenu neusklađenost koja bi inače nastala ili
imovina ili obveze sadrže ugrađeni derivativ koji znatno utječe na gotovinske tokove koji bi inače proizašli iz ugovora.
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak uključuje dužničke i vlasničke vrijednosne papire, investicijske fondove i ostalu financijsku imovinu namijenjenu trgovanju. Derivativi se klasificiraju kao imovina koja se drži radi trgovanja. Grupa ne koristi računovodstvo zaštite.
Zajmovi i potraživanja
Zajmovi i potraživanja uključuju nederivativnu financijsku imovinu koja ima fiksna ili odrediva plaćanja te koja ne kotira na aktivnom tržištu, osim:
one koju subjekt namjerava prodati odmah ili u kratkom roku, koja će biti klasificirana kao financijska imovina koja se drži radi trgovanja i one koju poslovodstvo po inicijalnom priznavanju rasporedi kao imovinu po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak,
one koju subjekt nakon inicijalnog priznavanja rasporedi kao raspoloživu za prodaju ili
one za koju subjekt vjerojatno neće povratiti glavninu početno uložene vrijednosti, izuzevši zbog pogoršanja kreditne sposobnosti, koja će biti klasificirana kao raspoloživa za prodaju.
Zajmovi i potraživanja nastaju kada Grupa odobrava novčana sredstva komitentima bez namjere trgovanja tim potraživanjima te uključuju depozite kod kreditnih institucija, zajmove jamčene najvećim dijelom hipotekom i zajmove osiguranicima iz matematičke pričuve osiguranja života jamčene vinkuliranim policama osiguranja života.
Potraživanja koja nastaju iz ugovora o osiguranju računovodstveno su iskazana u bilješci 2.18 – „Potraživanja“.
Financijska imovina koja se drži do dospijeća
Financijska imovina koja se drži do dospijeća predstavlja nederivativnu financijsku imovinu s fiksnim ili utvrdivim iznosom plaćanja i fiksnim dospijećem za koju subjekt ima namjeru i mogućnost držati je do dospijeća i kotiraju na aktivnom tržištu. Ulaganja koja se drže do dospijeća uključuju dužničke vrijednosne papire s fiksnim prinosom.
Financijska imovina raspoloživa za prodaju
Financijska imovina raspoloživa za prodaju je nederivativna financijska imovina koja je raspoređena u ovu kategoriju ili nije raspoređena niti u jednu drugu kategoriju. Financijska imovina raspoređena kao raspoloživa za prodaju namjerava se držati na neodređeno vrijeme, ali se može prodati u svrhu održavanja likvidnosti ili u slučaju promjene kamatnih stopa, tečajeva ili cijena vlasničkih instrumenata.
Ostale financijske obveze
Ostale financijske obveze čine sve financijske obveze koje nisu raspoređene u kategoriju po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak (povlaštene dionice) te derivativne financijske instrumente koji se vrednuju po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak (bilješka 2.17 /iv/).
/ii/Priznavanje i prestanak priznavanja
Redovne kupnje i prodaje financijske imovine po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, ulaganja koja se drže do dospijeća i financijska imovina raspoloživa za prodaju priznaju se na datum trgovanja, odnosno datum kada se Grupa obvezuje na kupnju ili prodaju instrumenta. Zajmovi i potraživanja te financijske obveze početno se priznaju na datum nastanka, tj. kada su plasirani komitentima odnosno primljeni od zajmodavaca.
Grupa prestaje priznavati financijsku imovinu (u cijelosti ili djelomično) kada isteknu prava na primitke gotovinskih tokova od financijske imovine ili kada izgubi kontrolu nad ugovornim pravima nad tom financijskom imovinom. Navedeno se događa kada Grupa prenese suštinski sve rizike i koristi od vlasništva na drugi poslovni subjekt ili kada su prava ostvarena, predana ili su istekla.
Grupa prestaje priznavati financijske obveze samo kada one prestanu postojati, tj. kada su ispunjene, otkazane ili istekle ili kada su prenesene. Ukoliko se uvjeti financijske obveze značajno promijene, Grupa će prestati priznavati tu obvezu i istovremeno priznati novu financijsku obvezu s novim uvjetima.
Početno i naknadno mjerenje
Financijska imovina i obveze početno se priznaju po fer vrijednosti uvećanoj za, u slučaju financijske imovine i financijskih obveza koje nisu po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, transakcijske troškove koji se izravno povezuju sa stjecanjem ili izdavanjem financijske imovine ili financijskih obveza.
Nakon početnog priznavanja, Grupa vrednuje financijske instrumente po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak i financijsku imovinu raspoloživu za prodaju po njihovoj tekućoj fer vrijednosti, bez umanjenja za troškove prodaje.
Za financijske instrumente kojima se trguje na aktivnim tržištima, utvrđivanje fer vrijednosti financijske imovine i financijskih obveza temelji se na kotiranim tržišnim cijenama. U ovo spadaju vlasničke vrijednosnice i dužnički instrumenti koji kotiraju na burzi.
Za sve druge financijske instrumente, fer vrijednost utvrđuje se korištenjem tehnika procjene vrijednosti. Tim tehnikama, fer vrijednosti se procjenjuju na temelju vidljivih financijskih podataka temeljem kojih se vrijednost utvrđuje primjenom metode diskontiranih novčanih tokova i/ili metodom usporedivih poduzeća i transakcija.
Kada se fer vrijednost vlasničkih instrumenata koji ne kotiraju ne može pouzdano utvrditi, instrumenti se iskazuju po trošku.
Zajmovi i potraživanja i ulaganja koja se drže do dospijeća vrednuju se po amortiziranom trošku umanjenom za umanjenje vrijednosti. Financijske obveze koje se ne raspoređuju u skupinu po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak vrednuju se po amortiziranom trošku. Premije i diskonti, uključujući početne transakcijske troškove, uključuju se u knjigovodstveni iznos pripadajućeg instrumenta te amortiziraju koristeći efektivnu kamatnu stopu tog instrumenta.
Dobici i gubici
Dobici i gubici proizašli iz promjene fer vrijednosti financijske imovine ili financijskih obveza po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak priznaju se kroz dobit ili gubitak.
Dobici i gubici proizašli iz promjene fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju priznaju se u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti. Gubici od umanjenja vrijednosti, tečajne razlike i prihodi od kamata, koji uključuju amortizaciju premije ili diskonta metodom efektivne kamatne stope, za monetarnu imovinu raspoloživu za prodaju, priznaju se u dobiti ili gubitku. Tečajne razlike od revalorizacije nemonetarne financijske imovine denominirane u ili vezane uz strane valute klasificirane kao raspoložive za prodaju priznaju se u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti, zajedno sa svim drugim promjenama u njihovoj fer vrijednosti, a prihod od dividende priznaje se u dobiti ili gubitku. U trenutku prodaje ili drugačijeg prestanka priznavanja financijske imovine raspoložive za prodaju, svi kumulativni dobici ili gubici prenose se iz ostale sveobuhvatne dobiti u dobiti ili gubitak.
Dobici i gubici od financijskih instrumenata koji se vrednuju po amortiziranom trošku mogu također nastati prilikom prestanka priznavanja ili umanjenja vrijednosti financijskog instrumenta i priznaju se kroz dobit ili gubitak.
Osim dobitaka i gubitaka nastalih zbog promjene fer vrijednosti imovine raspoložive za prodaju koji se priznaju u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti, kako je gore opisano, svi ostali dobici i gubici i kamate priznaju se kroz dobit ili gubitak u stavkama „Financijski prihodi” i „Financijski rashodi”.
Principi mjerenja fer vrijednosti
Fer vrijednost financijske imovine i obveza po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak i financijske imovine raspoložive za prodaju je njihova kotirana prodajna tržišna cijena na datum izvještavanja, bez umanjenja za troškove prodaje. Ukoliko tržište za financijsku imovinu nije aktivno (i za vrijednosnice koje ne kotiraju) ili ako se, zbog drugih razloga, fer vrijednost ne može pouzdano utvrditi temeljem tržišne cijene, Grupa utvrđuje fer vrijednost na temelju opažajuće cijene (cijene sličnih ili istih pozicija), a kada niti ovo nije dostupno primjenjuju se različite tehnike procjene u kojima se koriste sve relevantne informacije i inputi koji mogu pomoći u procjeni fer vrijednosti. To uključuje korištenje cijena ostvarenih u nedavnim transakcijama između informiranih i spremnih strana, pozivanje na druge, u suštini, slične instrumente, analizu diskontiranih novčanih tokova i cjenovne opcijske modele, pri tome maksimalno koristeći podatke s tržišta i što je manje moguće oslanjajući se na specifičnosti subjekta.
Kod primjene metode diskontiranog gotovinskog toka, procijenjeni budući gotovinski tokovi se temelje na najboljoj procjeni poslovodstva, a diskontna stopa je tržišna stopa važeća na datum izvještavanja za financijske instrumente sa sličnim uvjetima. Kod upotrebe cjenovnog modela, koriste se tržišno povezane veličine važeće na datum izvještavanja.
/iii/Umanjenje vrijednosti financijske imovine
Grupa na svaki datum izvještavanja provjerava postoje li objektivni dokazi za umanjenje vrijednosti financijske imovine koja nije klasificirana kao financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak. Umanjenje vrijednosti financijske imovine provodi se ukoliko postoji objektivni dokaz da je nastupio događaj koji uzrokuje umanjenje vrijednosti nakon početnog priznavanja imovine te ako navedeni događaj koji uzrokuje umanjenje vrijednosti ima utjecaj na buduće novčane tokove od imovine, koji se može pouzdano procijeniti.
Grupa uzima u obzir dokaz o umanjenju vrijednosti za pojedinačnu imovinu te na skupnoj razini. Sva pojedinačno značajna financijska imovina provjerava se zbog umanjenja vrijednosti na pojedinačnoj osnovi. Sva pojedinačno značajna financijska imovina za koju nije prepoznato umanjenje vrijednosti uključuje se u osnovicu za provjeru umanjenja vrijednosti na skupnoj osnovi zbog umanjenja koje je nastalo, ali nije još prepoznato. Imovina koja nije pojedinačno značajna, provjerava se na skupnoj osnovi za umanjenje vrijednosti, grupirajući financijsku imovinu (koja se vodi po amortiziranom trošku) na osnovi sličnih obilježja rizika.
Objektivni dokaz umanjenja vrijednosti financijske imovine (uključujući vlasničke vrijednosnice) uključuje nepodmirenje obveza ili kašnjenje dužnika, restrukturiranje kredita ili predujma od strane Grupe prema uvjetima koje Grupa inače ne bi razmatrala, indikacije da će dužnik ili izdavatelj ući u stečajni postupak, ili ostale dostupne podatke vezane uz skupinu imovine, kao što su nepovoljne promjene u platnom položaju dužnika ili izdavatelja unutar te skupine, ili ekonomski uvjeti koji su povezani s nepodmirenjima obveza unutar te skupine.
U svrhu skupne procjene umanjenja vrijednosti, Grupa se oslanja na povijesno iskustvo u pogledu stope gubitka, vremenskog razdoblja prepoznavanja gubitka, usklađeno za procjene poslovodstva o tome jesu li trenutni ekonomski i kreditni uvjeti takvi da mogu utjecati da stvarni gubici budu veći, odnosno manji, nego što su prethodno bili. Stope gubitka te očekivano razdoblje prepoznavanja redovito se preispituju.
Gubitak od umanjenja vrijednosti imovine koja se vodi po amortiziranom trošku utvrđuje se kao razlika između knjigovodstvene vrijednosti financijske imovine i sadašnje vrijednosti očekivanih gotovinskih tokova diskontiranih originalnom efektivnom stopom te imovine. Gubici se priznaju u dobiti ili gubitku te odražavaju u rezervaciji za umanjenje vrijednosti.
U slučaju vlasničkih ulaganja klasificiranih kao raspoloživa za prodaju, značajno ili produljeno smanjenje fer vrijednosti ulaganja ispod troška stjecanja uzima se u obzir kod utvrđivanja je li vrijednost imovine umanjena. Ukoliko postoji takav dokaz za financijsku imovinu raspoloživu za prodaju, kumulativni gubitak, utvrđen kao razlika između troška stjecanja i tekuće fer vrijednosti, umanjen za gubitak od umanjenja vrijednosti po toj financijskoj imovini prethodno priznat u dobiti ili gubitku, prenosi se iz ostale sveobuhvatne dobiti i priznaje u dobiti ili gubitku. Gubici od umanjenja vrijednosti priznati u dobiti ili gubitku po vlasničkim vrijednosnicama ne mogu se naknadno ukidati kroz dobit ili gubitak, nego se sva povećanja vrijednosti do konačne prodaje priznaju u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti.
Ukoliko naknadni događaj rezultira smanjenjem iznosa gubitka od umanjenja vrijednosti za financijsku imovinu koja se vodi po amortiziranom trošku te za dužničke vrijednosnice raspoložive za prodaju, prethodno priznati gubitak od umanjenja vrijednosti se otpušta te priznaje u dobiti ili gubitku. Promjene u iznosu ispravka vrijednosti za umanjenje vrijednosti koje se odnose na vremensku vrijednost novca priznaju se kao sastavni dio prihoda od kamata.
/iv/Specifični instrumenti
Dužničke vrijednosnice
Dužničke vrijednosnice klasificiraju se kao ulaganja koja se drže do dospijeća, financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak ili kao financijska imovina raspoloživa za prodaju, ovisno o svrsi za koju je dužnička vrijednosnica stečena.
Zajmovi i potraživanja od banaka
Depoziti kod banaka klasificirani su kao zajmovi i potraživanja i vrednuju se po amortiziranom trošku umanjenom za gubitke od umanjenja vrijednosti.
Vlasničke vrijednosnice
Vlasničke vrijednosnice klasificiraju se kao imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak ili kao financijska imovina raspoloživa za prodaju i vrednuju se po fer vrijednosti, osim ako nije moguće pouzdano odrediti fer vrijednost (kao što je prethodno opisano) kad se vrednuju po trošku stjecanja.
Zajmovi i potraživanja od osiguranika
Zajmovi i potraživanja od osiguranika iskazuju se po amortiziranom trošku umanjenom za umanjenje vrijednosti kako bi se prikazali procijenjeni nadoknadivi iznosi.
Ulaganja u fondove
Ulaganja u otvorene investicijske fondove klasificiraju se kao financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak ili kao financijska imovina raspoloživa za prodaju i vrednuju se po tekućoj fer vrijednosti.
Ulaganja za račun i rizik vlasnika polica životnog osiguranja
Ulaganja za račun i rizik vlasnika polica životnog osiguranja obuhvaćaju ulaganja osiguranika u unit-linked proizvode te se klasificiraju kao financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak.
Potraživanja iz poslova osiguranja i ostala potraživanja
Potraživanja iz neposrednih poslova osiguranja i ostala potraživanja početno se priznaju po fer vrijednosti, a naknadno po amortiziranom trošku umanjenom za umanjenja vrijednosti.
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze početno se priznaju po fer vrijednosti, a naknadno po amortiziranom trošku.
Derivativni financijski instrumenti
U okviru redovnog poslovanja Grupa zaključuje ugovore o derivativnim financijskim instrumentima u svrhu upravljanja valutnim rizikom, te se stoga ti financijski instrumenti klasificiraju kao Financijska imovina ili obveze – koje se drže radi trgovanja - derivativi. Derivativi Grupe uključuju devizne forward ugovore.
Povećanje/smanjenje fer vrijednosti iskazuju se kao imovina ako je njihova fer vrijednost pozitivna i kao obveze ako je njihova fer vrijednost negativna pri čemu se promjene u fer vrijednosti derivativa uključuju u dobit ili gubitak tj. u financijske prihode i troškove.
Ugrađeni derivativi unutar ugovora o osiguranju i ugovora o ulaganju
Ponekad, derivativi mogu biti dio hibridnog (kombiniranog) financijskog instrumenta ili osigurateljnog ugovora koji uključuje i derivativ i osnovni ugovor, a koji rezultira time da neki od gotovinskih tokova hibridnog instrumenta variraju analogno derivativu samom za sebe. Takvi derivativi se ponekad nazivaju ugrađeni derivativi.
Ugrađeni derivativi se izdvajaju od osnovnog ugovora i vrednuju po fer vrijednosti, a promjene u fer vrijednosti ugrađenih derivativa uključuju se u dobit ili gubitak, ukoliko udovolje sljedećim uvjetima:
ekonomske karakteristike i rizici ugrađenih derivativa nisu usko povezani s ekonomskim karakteristikama i rizicima osnovnog ugovora,
zaseban instrument s karakteristikama jednakim ugrađenom derivativu bi zadovoljio definiciju derivativa,
hibridni instrument se ne vrednuje po fer vrijednosti, a promjene u njegovoj fer vrijednosti ne priznaju se u računu dobiti i gubitka.
Ugrađeni derivativi koji zadovoljavaju definiciju osiguravateljnog ugovora ne moraju se odvajati od osnovnog ugovora. Nadalje, Grupa je iskoristila izuzeća koja predviđa MSFI 4 „Ugovori o osiguranju“:
ne odvaja i ne vrednuje po fer vrijednosti opciju osiguranika da otkupi ugovor o osiguranju za fiksan iznos (ili iznos koji se zasniva na fiksnom iznosu i kamatnoj stopi), čak i ako se ta cijena razlikuje od knjigovodstvene vrijednosti osigurateljne obveze osnovnog ugovora,
ne odvaja i ne vrednuje po fer vrijednosti opciju osiguranika da otkupi ugovor s obilježjima diskrecijske participacije.
Netiranje financijskih instrumenata
Financijska imovina i obveze se netiraju, te se u izvještaju o financijskom položaju iskazuju u neto iznosu, u slučaju kada postoji zakonski provedivo pravo na prijeboj priznatih iznosa i postoji namjera namire na neto principu ili se stjecanje imovine i podmirenje obveza odvija istovremeno.
2.18.Potraživanja
/i/Potraživanja iz poslova osiguranja obuhvaćaju potraživanja od osiguranika po osnovi premije neživotnih osiguranja.
Potraživanja po osnovi premije neživotnih osiguranja sastoje se od potraživanja za policiranu, a nefakturiranu premiju i potraživanja za fakturiranu, a nenaplaćenu premiju.
Priznavanje premije osiguranja opisano je bilješci 2.8. – ''Zaračunate bruto premije''.
/ii/Potraživanja za fakturiranu, a nenaplaćenu premiju iskazuju se po nominalnoj vrijednosti, a za sumnjiva i nenaplativa potraživanja utvrđuje se ispravak vrijednosti. Umanjenje vrijednosti priznaje se za sva nenaplaćena potraživanja od čijeg roka dospijeća do datuma bilance je proteklo 180 dana. Umanjenje vrijednosti može se umanjiti za ona potraživanja po osnovi kojih je utvrđena obveza isplate štete dužniku (pričuva štete).
/iii/Potraživanja po osnovi prava na regres priznaju se za sve regresne predmete iz mirnog postupka koji proizlaze iz potraživanja od drugog osiguravajućeg društva i regrese za koje je sklopljena nagodba o plaćanju s drugom ugovornom stranom. Umanjenje vrijednosti regresnog potraživanja utvrđuje se za sva potraživanja kod kojih je od datuma dospijeća prošlo 180 dana. Utvrđeno umanjenje vrijednosti može se umanjiti za ona regresna potraživanja po kojima je izvjesna naplata. Priznavanje prihoda od regresa odgođeno je zbog neizvjesnosti naplate. Prihodi od regresa odgođeni su u pogledu onih regresa koji nisu podmireni u novcu uz iznimku regresa od drugih osiguravajućih društava koji se odmah priznaju u dobiti i gubitku.
/iv/Ostala potraživanja odnose se na potraživanja za kamate na kredite i depozite, potraživanja za predujmove, potraživanja za primljene instrumente plaćanja, potraživanja od kupaca i slično.
2.19.Novac i novčani ekvivalenti i kratkoročni depoziti
Novac obuhvaća stanja na računima kod banaka. Novčani ekvivalenti su kratkoročna ulaganja visoke likvidnosti koja se mogu u svakom trenutku konvertirati u poznate iznose novca i koja nisu izložena značajnim promjenama vrijednosti. Knjigovodstveni iznosi novca i novčanih ekvivalenata općenito su približni njihovim fer vrijednostima.
U svrhu izvještavanja o novčanim tokovima, novac i novčani ekvivalenti obuhvaćaju novac na računima kod banaka, novac u blagajni te depozite s originalnim rokom dospijeća do tri mjeseca.
2.20.Porez na dobit
Porezni rashod s temelja poreza na dobit jest zbirni iznos tekuće porezne obveze i odgođenih poreza.
Tekući porez
Tekuća porezna obveza temelji se na oporezivoj dobiti za godinu. Oporeziva dobit razlikuje se od dobiti razdoblja iskazanoj u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti jer ne uključuje stavke prihoda i rashoda koje su oporezive ili neoporezive u drugim godinama, kao i stavke koje nikada nisu oporezive ni odbitne. Tekuća porezna obveza Grupe izračunava se primjenom poreznih stopa koje su na snazi, odnosno u postupku donošenja na kraju izvještajnog razdoblja.
Odgođeni porez
Odgođeni porez jest iznos za koji se očekuje da će po njemu nastati obveza ili povrat temeljem razlike između knjigovodstvene vrijednosti imovine i obveza u financijskim izvještajima i pripadajuće porezne osnovice koja se koristi za izračunavanje oporezive dobiti, a obračunava se metodom bilančne obveze. Odgođene porezne obveze općenito se priznaju za sve oporezive privremene razlike, a odgođena porezna imovina se priznaje u onoj mjeri u kojoj je vjerojatno da će biti raspoloživa oporeziva dobit na temelju koje je moguće iskoristiti privremene razlike koje se odbijaju. Odgođene porezne obveze i porezna imovina ne priznaju se po privremenim razlikama koje proizlaze iz goodwilla ili početnim priznavanjem druge imovine i obveza, osim kod poslovnog spajanja, u transakcijama koje ne utječu ni na poreznu niti računovodstvenu dobit.
Odgođena porezna obveza priznaje se na temelju revalorizacije zemljišta i građevina te financijske imovine raspoložive za prodaju.
Knjigovodstveni iznos odgođene porezne imovine preispituje se na kraju svakog izvještajnog razdoblja i umanjuje u onoj mjeri u kojoj više nije vjerojatno da će biti raspoloživ dostatan iznos oporezive dobiti za povrat cijelog ili dijela porezne imovine.
Odgođeni porez obračunava se po poreznim stopama za koje se očekuje da će biti u primjeni u razdoblju u kojem će doći do podmirenja obveze ili realizacije sredstva, temeljenim na poreznim zakonima koji su na snazi ili u postupku donošenja do kraja izvještajnog razdoblja. Izračun odgođenih poreznih obaveza i imovine održava iznos za koji se očekuje da će nastati obaveza ili povrat, na datum izvještavanja. Odgođena porezna imovina i obveze se ne diskontiraju, a iskazuju se kao dugotrajna imovina i/ili dugoročne obveze.
Tekući i odgođeni porez razdoblja
Tekući i odgođeni porez knjiži se na teret ili u korist računa dobiti i gubitka, osim ako se ne odnosi na stavke koje se knjiže izravno u korist ili na teret ostale sveobuhvatne dobiti, u kojem slučaju se odgođeni porez također iskazuje u okviru ostale sveobuhvatne dobiti.
2.21.Kapital i rezerve
Grupa u poslovnim knjigama iskazuje kapital raščlanjeno na: upisani kapital, premiju na emitirane dionice, revalorizacijsku rezervu, statutarne rezerve, zakonske rezerve, ostale rezerve, zadržanu dobit i dobit/(gubitak) tekuće godine.
/i/Upisani kapital predstavlja nedjeljivi dionički kapital Društva, uplaćen u cijelosti.
/ii/Revalorizacijska rezerva
Revalorizacijska rezerva uključuje dobitke od revalorizacije nekretnina, neto bez poreza. Revalorizacijska rezerva prenosi se direktno u zadržanu dobit proporcionalno s amortizacijom odnosne imovine.
Revalorizacijska rezerva od financijske imovine raspoložive za prodaju obuhvaća nerealizirane dobitke i gubitke od promjena fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od umanjenja vrijednosti i odgođenog poreza.
/iii/Izdvajanja u statutarne rezerve, zakonske rezerve, ostale rezerve i zadržanu dobit utvrđena su odlukama Glavne skupštine Društva.
/iv/Dobit tekuće financijske godine iskazuje se sa stanjem na izvještajni datum i prenosi u sljedeću poslovnu godinu. Odlukom Glavne Skupštine Društva utvrđuje se upotreba, odnosno raspored dobiti.
2.22.Tehničke pričuve
Tehničke pričuve Grupe iskazane u financijskim izvještajima odnose se na pričuve za prijenosne premije, matematičke pričuve, pričuve šteta, pričuvu za kolebanje šteta, pričuve za bonuse i popuste i ostale osigurateljno tehničke pričuve, a formiraju se sukladno Pravilniku o minimalnim standardima, načinu obračuna i mjerilima za izračun tehničkih pričuva osiguranja prema računovodstvenim propisima kao i internim aktima Društva odnosno Grupe. Sve tehničke pričuve imaju pozitivno mišljenje imenovanog ovlaštenog aktuara za životna osiguranja i imenovanog ovlaštenog aktuara za neživotna osiguranja Društva.
/i/Pričuva za prijenosne premije
Pričuva za prijenosne premije se obračunava za one vrste osiguranja kod kojih osigurateljno pokriće traje i nakon kraja izvještajnog razdoblja budući da se osigurateljna godina i izvještajno razdoblje ne poklapaju. Osnovica za obračun bruto prijenosne premije neživotnih osiguranja odnosno reosiguranja je obračunata (policirana) premija, dok je osnovica za obračun bruto prijenosne premije dopunskih osiguranja uz osiguranje života naplaćena premija.
Pričuve za prijenosne premije obračunavaju se po metodi pro rata temporis, osim za vrste osiguranja kredita gdje se uzima u obzir smanjenje osigurateljnog pokrića tijekom trajanja ugovora. Reosigurateljni dio bruto prijenosne premije utvrđuje se ovisno o ugovoru o reosiguranju i metodi primijenjenoj za obračun pripadajuće bruto prijenosne premije.
/ii/Matematička pričuva
Matematička pričuva osiguranja života obračunata je pojedinačno po svakom ugovoru o osiguranju neto prospektivnom metodom sukladno zakonskim propisima i pravilnicima HANFA-e.
/iii/Pričuve šteta
Pričuve šteta sadrže pričuve za prijavljene štete, pričuve za nastale neprijavljene štete i pričuve za troškove obrade šteta.
Pričuve za prijavljene štete utvrđuju se pojedinačnom procjenom. Kod određivanja pričuva za troškove obrade šteta i za nastale neprijavljene štete primijenjene su aktuarske metode.
Udio reosiguranja u pričuvama za nastale štete utvrđen je u skladu s reosigurateljnim ugovorima.
/iv/Pričuva za rizike koji nisu istekli
Pričuva za rizike koji nisu istekli oblikuje se tamo gdje očekivana vrijednost šteta i troškova, koji se odnose na neistekla razdoblja polica na snazi na datum izvještavanja, nadilazi pričuvu prijenosnih premija vezanu za te police. Pričuva za rizike koji nisu istekli računa se zasebno za pojedine vrste odnosno homogene grupe rizika.
/v/Pričuva za bonuse i popuste
Pričuva za bonuse i popuste oblikuje se prema odredbama ugovora o osiguranju i u skladu s Pravilnikom o minimalnim standardima, načinu obračuna i mjerilima za izračun tehničkih pričuva prema računovodstvenim propisima kao i internim aktima.
2.23.Tehničke pričuve životnih osiguranja kada ugovaratelj snosi rizik ulaganja
Za ugovore životnih osiguranja kod kojih ugovaratelj snosi rizik ulaganja oblikovana je i odgovarajuća posebna pričuva po svakom ugovoru o osiguranju.
2.24.Reosiguranje
Grupa cedira premije reosiguranju u sklopu redovnog poslovanja sa svrhom ograničavanja svog neto potencijalnog gubitka kroz diverzifikaciju rizika. Ugovori o reosiguranju ne lišavaju Grupu njene izravne obveze prema imateljima polica.
Cedirane premije i nadoknadivi iznosi prezentiraju se kroz dobit ili gubitak na bruto principu. Samo ugovori iz kojih proizlazi značajan prijenos rizika osiguranja računovodstveno se evidentiraju kao ugovori o reosiguranju. Iznosi naplativi po takvim ugovorima priznaju se u istoj godini kao i povezana šteta. Ugovori koji ne prenose značajan rizik osiguranja (tj. financijsko reosiguranje), računovodstveno se evidentiraju kao depoziti. Tijekom 2022. i 2021. godine Grupa nije imala takvih ugovora.
Imovina s osnove reosiguranja uključuje iznose koji se potražuju od društava za reosiguranje za cedirane obveze iz osiguranja. Potraživanja od reosiguravatelja su procijenjena na način konzistentan s pričuvama za neisplaćene štete ili štete plaćene po osnovi reosiguranih polica. Imovina s osnove reosiguranja sadrži stvarne ili procijenjene iznose potraživanja od reosiguratelja u vezi s tehničkim pričuvama. Imovina iz poslova reosiguranja vezana uz tehničke pričuve formira se na temelju uvjeta ugovora o reosiguranju i vrednuje na istoj osnovi kao i povezane reosigurane obveze.
Potraživanja od reosiguranja procjenjuju se za umanjenje vrijednosti na svaki datum izvještavanja.
2.25.Obveze i povezana imovina s osnove testa adekvatnosti obveza
MSFI 4 propisuje obavezno provođenje testa adekvatnosti obveza iz ugovora o osiguranju. Grupa na svaki datum izvještavanja procjenjuje jesu li njegove iskazane obveze za osiguranje adekvatne, koristeći sadašnje procjene budućih novčanih tokova po svim svojim ugovorima o osiguranju. Ako navedena procjena pokaže da je knjigovodstvena vrijednost obveza iz osiguranja nedovoljna u odnosu na procijenjene buduće novčane tokove, manjak se priznaje na teret dobiti ili gubitka. Procjene budućih novčanih tokova temelje se na realnim aktuarskim pretpostavkama uzimajući u obzir iskustvo o nastanku šteta, najnovije demografske tablice, aspekte smrtnosti, pobolijevanja, povrat ulaganja, troškove i inflaciju.
2.26.Ostale obveze
/i/Obveze proizašle iz neposrednih poslova osiguranja odnose se na obveze po štetama.
/ii/Obveze proizašle iz poslova reosiguranja odnose se na obveze po premiji za reosiguranje.
/iii/Ostale obveze odnose se na obveze prema dobavljačima u zemlji, obveze za primljene predujmove, obveze prema zaposlenicima obveze za provizije i dr.
/iv/Društvo uplaćuje u garancijski fond Hrvatskog ureda za osiguranje mjesečnu naknadu za nadoknadu šteta uzrokovanih neosiguranim i nepoznatim vozilima. Mjesečna naknada se utvrđuje prema udjelu premije na tržištu svakog osiguravajućeg društva izraženom u postotku. Sredstva garancijskog fonda Hrvatskog ureda za osiguranje koriste se za isplatu šteta uzrokovanih neosiguranim i nepoznatim vozilima.
2.27.Primanja zaposlenika i mirovinski planovi
Obveze za mirovine
U pogledu planova definiranih doprinosa, Grupa plaća doprinose državnim fondovima za mirovinsko i zdravstveno osiguranje u skladu sa zakonskim propisima ili prema vlastitom izboru. Obveza Grupe prestaje u trenutku kad se doprinosi podmire. Doprinosi se priznaju kao trošak u računu dobiti i gubitka kako nastaju.
Kratkoročna primanja zaposlenika
Obveze temeljem sustava kratkoročnog nagrađivanja zaposlenika iskazuju se na nediskontiranoj osnovi, a priznaju se kao trošak u trenutku pružanja pripadajuće usluge. Obveza se priznaje u iznosu za koji se očekuje da će biti isplaćen temeljem kratkoročnog sustava isplate novčanog bonusa ili sudjelovanja u dobiti kad Grupa ima sadašnju zakonsku obvezu isplatiti taj iznos kao naknadu za uslugu koju je zaposlenik izvršio u prošlosti, a tu je obvezu moguće pouzdano procijeniti.
Ostala primanja zaposlenika
Obveze po osnovi dugoročnih primanja zaposlenika, kao što su jubilarne nagrade i otpremnine pri umirovljenju, iskazuju se u neto iznosu sadašnje vrijednosti obveze za definirana primanja na datum bilance. Rezerviranje troškova nagrada zaposlenicima za dugogodišnje zaposlenje i umirovljenje (redovite jubilarne nagrade i otpremnine) utvrđuje se na način da se u svakoj godini rada izdvoji sadašnja vrijednost proporcionalnog dijela očekivanog iznosa redovite jubilarne nagrade i otpremnine ovisno o ukupnom vremenu do isplate jubilarne nagrade, a umanjeno za očekivanu fluktuaciju djelatnika. Korištena diskontna stopa je prinos na odgovarajuće obveznice. Za izračun sadašnje vrijednosti obveze koristi se metoda diskontiranih budućih novčanih tokova.
Otpremnine
Obveze za otpremnine priznaju se kad Grupa prekine radni odnos zaposlenika prije normalnog datuma umirovljenja ili odlukom zaposlenika da dragovoljno prihvati prekid radnog odnosa u zamjenu za naknadu. Grupa priznaje obveze za otpremnine na raniji od sljedećih datuma:
(a) kada Grupa više ne može povući ponudu isplate tih naknada i
(b) kada subjekt priznaje troškove restrukturiranja koji su u okviru MRS-a 37, a uključuje isplatu otpremnine. U slučaju ponude da se potakne dragovoljno raskidanje radnog odnosa, otpremnine se mjere na temelju broja zaposlenih za koje se očekuje da će prihvatiti ponudu.
2.28.Rezerviranja
Rezerviranje se priznaje onda i samo onda kada Grupa ima sadašnju obvezu kao rezultat prošlog događaja i ako je vjerojatno da će podmirenje obveze zahtijevati odljev resursa koji utjelovljuju ekonomsku korist i ako se pouzdanom procjenom može utvrditi iznos obveze. Rezerviranja se preispituju na svaki datum bilance i usklađuju prema najnovijim najboljim procjenama.
Rezerviranja su utvrđena za troškove sudskih sporova i troškove nagrada zaposlenicima za dugogodišnje zaposlenje i umirovljenje (redovite jubilarne nagrade i otpremnine) te poticajne otpremnine u okviru plana zbrinjavanja viška zaposlenika.
2.29.Umanjenje vrijednosti nefinancijske imovine
Neto knjigovodstvena vrijednost imovine Grupe, osim financijske imovine (vidi bilješku 2.17 – „Financijski instrumenti“) i porez na dobit (vidi bilješku 2.20 – „Porez na dobit“) preispituje se na svaki datum izvještavanja kako bi se utvrdilo postoje li indikacije umanjenja vrijednosti. Ako se utvrdi postojanje takvih indikacija, procjenjuje se nadoknadivi iznos imovine. Za nematerijalnu imovinu koja nema ograničeni korisni vijek upotrebe (na datum izvještavanja Grupa nije imala takve imovine) te nematerijalnu imovinu koja još nije u upotrebi, nadoknadivi iznos procjenjuje se na svaki datum izvještavanja.
Gubitak od umanjenja vrijednosti priznaje se kada je knjigovodstvena vrijednost imovine ili jedinice koja generira novac veća od njezinog nadoknadivog iznosa. Jedinica koja generira novac je najmanja prepoznata grupa imovine koja generira novčane tokove, a koji se mogu zasebno identificirati od onih za drugu imovinu i grupe imovine. Gubitak od umanjenja vrijednosti priznaje se u dobiti ili gubitku. Iznimno, umanjenje kod nekretnina koje se mjere po modelu revalorizacije priznaje se na teret rezervi fer vrijednosti, ako iste postoje, a preostali iznos umanjenja nakon što su iscrpljene ove rezerve priznaje se u dobiti ili gubitak razdoblja.
Nadoknadivi iznos imovine i jedinice koja generira novac je vrijednost imovine u upotrebi ili fer vrijednost umanjena za troškove prodaje, ovisno o tome koji je iznos viši. Vrijednost u upotrebi se procjenjuje diskontiranjem očekivanih budućih gotovinskih tokova na njihovu sadašnju vrijednost koristeći diskontnu stopu prije poreza koja odražava trenutnu tržišnu procjenu vremenske vrijednosti novca i rizike specifične za tu imovinu.
Gubitak od umanjenja vrijednosti priznat prethodnih godina procjenjuje se na svaki datum izvještavanja radi utvrđivanja je li gubitak smanjen ili više ne postoji. Gubitak od umanjenja vrijednosti se ukida ukoliko je došlo do promjene u procjenama koje su bile korištene za određivanje nadoknadivog iznosa. Gubitak od umanjenja vrijednosti se ukida samo do knjigovodstvene vrijednosti imovine, umanjene za akumuliranu amortizaciju, kakva bi bila izračunata da nije bio priznat gubitak od umanjenja vrijednosti.
2.30.Potencijalne obveze i imovina
Potencijalna obveza je moguća obveza koja proizlazi iz prošlih događaja i čije će se postojanje potvrditi samo nastankom ili izostankom jednog ili više neizvjesnih budućih događaja na koje subjekt ne može u cijelosti utjecati ili sadašnja obveza koja proizlazi iz prošlih događaja, ali nije priznata budući da nije vjerojatno da će podmirenje obveze zahtijevati odljev resursa koji utjelovljuju ekonomske koristi ili iznos obveze nije moguće izmjeriti s dovoljno pouzdanosti.
Potencijalne obveze se priznaju u financijskim izvještajima kao rezerviranje kada je vjerojatnije da će doći do odljeva novčanih tokova nego da neće. Ostale potencijalne obveze se samo objavljuju u bilješkama uz financijske izvještaje.
Potencijalna imovina se ne priznaje u financijskim izvještajima, već se priznaje u trenutku kada priljev gospodarskih koristi bude gotovo siguran.
2.31.Događaji nakon datuma bilance
Događaji nakon datuma bilance koji pružaju dodatne informacije o položaju Grupe na datum izvještavanja (događaji koji zahtijevaju usklađivanje) priznaju se u financijskim izvještajima. Oni događaji koji ne zahtijevaju usklađivanje objavljeni su u bilješkama uz financijske izvještaje, ukoliko su od materijalnog značaja.
2.32.Zarada po dionici
Zarada po dionici izračunata je kao dobit razdoblja koja pripada dioničarima Društva umanjena za dividende povlaštenih dionica (ukoliko se radi o dionicama klasificiranim kao kapital, a ne financijske obveze) podijeljena s ponderiranim prosjekom redovnih dionica (bez trezorskih dionica). Kada se prikazuju nekonsolidirani financijski izvještaji matičnog društva i konsolidirani financijski izvještaji, zarada po dionici prikazuje se samo na temelju konsolidiranih informacija.
2.33.Klasifikacija ugovora
Ugovori u kojima Grupa preuzima značajni rizik osiguranja od druge strane (vlasnika police) prihvaćajući nadoknaditi štetu vlasniku police ili drugom korisniku osiguranja ako nastupi određeni neizvjesni budući događaj (osigurani događaj) koji negativno utječe na imatelja police ili drugog korisnika osiguranja klasificiraju se kao ugovori o osiguranju. Rizik osiguranja razlikuje se od financijskog rizika.
Financijski rizik je rizik moguće buduće promjene jedne ili više određenih kamatnih stopa, cijena vrijednosnica, cijena dobara, tečaja, indeksa cijena ili stopa, kreditnog rejtinga ili kreditnih indeksa ili drugih varijabli, uz uvjet da u slučaju nefinancijske varijable ta varijabla nije specifična za jednu ugovornu stranu. Ugovori o osiguranju također mogu donekle prenositi financijski rizik.
Ugovori u kojima prijenos rizika osiguranja s vlasnika police na Grupu nije značajan, klasificiraju se kao ugovori o ulaganju.
Ugovori o osiguranju i ugovori o ulaganju mogu sadržavati obilježja diskrecijskog sudjelovanja u dobiti. Ugovor s obilježjem diskrecijskog sudjelovanja u dobiti su ugovorna prava imatelja police na primanje dodatka u odnosu na minimalna zagarantirana plaćanja, pri čemu će dodatna plaćanja činiti značajan dio ukupnih ugovornih plaćanja i čiji su iznos ili trenutak nastanka u diskreciji Društva i koja se ugovorno temelje na:
- uspješnosti određene skupine ugovora ili određenog tipa ugovora,
- realiziranim i/ili nerealiziranim prinosima na ulaganja u određene skupine imovine izdavatelja ili
- dobiti ili gubitku Društva koje je izdalo ugovore.
Diskrecijski element tih ugovora računovodstveno se evidentira unutar matematičke pričuve. Rezerviranja za diskrecijske bonuse unutar matematičke pričuve čine iznosi proizašli iz sudjelujućih polica, čija alokacija imateljima polica nije specificirana na datum izvještavanja. Nakon odluke o alokaciji, vrše se transferi iz rezerviranja za diskrecijske bonuse na pojedinačne police.
Na datum izvještavanja Društvo nema rezerviranje za diskrecijsku alokaciju dobiti (2021.: 0 tisuća kuna), a za Grupu rezerviranje iznosi 866 tisuća kuna (2021.: 864 tisuće kuna).
2.34.Izvještavanje po segmentima
Segment je sastavni dio društva koji obavlja poslovne djelatnosti iz kojih može ostvariti prihode i temeljem kojih kod njega nastaju troškovi, uključujući prihode i troškove koji se odnose na transakcije s drugim sastavnim dijelovima društva, čije rezultate poslovanja redovito pregledava glavni donositelj poslovnih odluka. Dobit prije poreza se uglavnom koristi kao mjerilo uspješnosti izvještavanja po segmentima. Pregled se provodi u svrhu donošenja odluka o resursima koje je potrebno rasporediti na segment i ocijeniti njegovo poslovanje i za koji postoje zasebne financijske informacije. Segmenti Grupe i Društva uključuju segmente životnih osiguranja i neživotnih osiguranja.
Alokacija troškova između segmenata osiguranja života i neživota
Prihod od ulaganja, realizirani i nerealizirani dobici i gubici te troškovi i naknade koji proizlaze iz sredstava neživotnog osiguranja, alociraju se na segment neživota.
Prihod od ulaganja, realizirani i nerealizirani dobici i gubici te troškovi i naknade vezani uz životna osiguranja uključuju se izravno u segment životnih osiguranja.
Prihodi i rashodi od ulaganja, realizirani i nerealizirani dobici i gubici te troškovi i naknade od ulaganja kapitala i rezervi alociraju se na segmente života i neživota ovisno o alokaciji povezane imovine odnosno udjelu u pričuvama Grupe.
Značajan dio izravnih administrativnih troškova izravno terete segmente životnog i neživotnog osiguranja. Administrativne troškove koji se ne mogu izravno dodijeliti životnom odnosno neživotnom osiguranju Grupa alocira temeljem analize o utrošku vremena djelatnika administracije na poslove vezane za životna odnosno neživotna osiguranja. Alociranje navedenih troškova unutar pojedinog segmenta na pripadajuće vrste osiguranja obavlja se na osnovi udjela u bruto zarađenoj premiji odgovarajuće vrste osiguranja. Provizije se knjiže odvojeno na segmente životnog i neživotnog osiguranja.
Alokacije kapitala i rezervi i imovine
Nekretnine i oprema, nematerijalna imovina i ulaganja u nekretnine alociraju se na segment neživota, osim ako se izravno ne odnose isključivo na segment životnog osiguranja. Financijska ulaganja alociraju se sukladno izvorima financiranja. Rezerve se alociraju prema izvoru povezane financijske imovine dok se zakonske i ostale rezerve alociraju na pojedini segment prema rezultatima povezanog segmenta. Ostala potraživanja i obveze se alociraju na one segmente iz kojih proizlaze.
2.35.Glavni izvori neizvjesnosti vezani za procjene i ključne računovodstvene procjene u primjeni računovodstvenih politika Grupe
/i/Gubici od umanjenja vrijednosti zajmova i potraživanja
Potreba za umanjenjem vrijednosti imovine koja se vodi po amortiziranom trošku procjenjuje se kako je opisano u bilješci 2.17./iii/ umanjenje vrijednosti financijske imovine. Rezerviranje za umanjenja vrijednosti konkretnog zajma temelji se na najboljoj procjeni poslovodstva o sadašnjoj vrijednosti očekivanih budućih novčanih tokova.
Pri procjeni tih novčanih tokova, poslovodstvo procjenjuje financijski položaj dužnika i procijenjenu fer vrijednost instrumenata osiguranja. Svaka imovina koja je pretrpjela umanjenje vrijednosti procjenjuje se zasebno i funkcija kreditnog rizika neovisno odobrava strategiju oporavka kao i procjenu ostvarivih novčanih tokova.
Bruto vrijednost zajmova i potraživanja i stopa priznatog gubitka od umanjenja vrijednosti krajem godine iznose:
| Društvo | Društvo | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
Bruto izloženost (000 HRK) | 547.828 | 579.071 | 294.323 | 342.585 |
Stopa umanjenja (%) | 20% | 19% | 37% | 33% |
Promjena stope umanjenja za 1 pp (kao rezultat promjene očekivanih novčanih tokova i/ili fer vrijednosti instrumenta osiguranja) na bruto iznos gore navedenih zajmova i potraživanja dovelo bi do povećanja/ukidanja gubitka od umanjenja vrijednosti u iznosu od 5.478 tisuće kuna (31. prosinca 2021.: 5.791 tisuće kuna) za Društvo te 2.943 tisuća kuna (31.prosinca 2021.: 3.426 tisuća kuna) za Grupu.
/ii/Neizvjesnost procjena vezana uz formiranje pričuva
Najznačajnije procjene vezane za financijske izvještaje Grupe odnose se na formiranje tehničkih pričuva. Prilikom formiranja tehničkih pričuva Grupa primjenjuje zakonske propise. Aktuari uključeni u proces vrednovanja tehničkih pričuva imaju potrebno znanje i iskustvo. Uprava smatra da je postojeći nivo tehničkih pričuva dostatan.
Grupa formira pričuve za neistekle rizike koji proizlaze iz poslova osiguranja neživota gdje se očekuje da će štete i administrativni troškovi, koji će vjerojatno nastati nakon kraja financijske godine za ugovore zaključene prije tog datuma, premašiti prijenosnu premiju iz tih ugovora.
Očekivani novčani tokovi vezani za štete i troškove se procjenjuju na temelju iskustva tijekom proteklog razdoblja ugovora o osiguranju i usklađuju za značajne pojedinačne gubitke za koje se ne očekuje da će se ponoviti. Test adekvatnosti obveza proveden je na svim vrstama osiguranja.Za potrebe testa adekvatnosti obveza Grupa primjenjuje interno razvijene diskontne krivulje temeljene na prinosima koji će se ostvariti po postojećim portfeljima financijske imovine te projiciranim prinosima kod reinvestiranja financijske imovine. Pretpostavke o reinvestiranju financijske imovine uzimaju u obzir planirane alokacije imovine te tržišno ostvarive prinose koji uključuju i unaprijedne (forward) stope utvrđene iz dostupnih tržišnih podataka. Poslovodstvo vjeruje da je postojeći iznos pričuva dostatan.
Upravljanje rizikom osiguranja je detaljno opisano u bilješci 2.36, dok su pričuve za ugovore o osiguranju analizirane u bilješkama 2.22 i 2.23. Analiza osjetljivosti tehničkih pričuva prikazana je u bilješci 2.36.
/iii/ Procjena fer vrijednosti ulaganja u nekretnine
Procjena vrijednosti ulaganja u nekretnine Društva i Grupe subjektivne je prirode zbog, između ostaloga, individualne prirode svake nekretnine, lokacije i očekivanog budućeg prihoda od najma. Uprava angažira vanjske procjenitelje kako bi utvrdili fer vrijednost nekretnina. Tehnike utvrđivanja fer vrijednosti, ključni inputi i analiza osjetljivosti objavljena je u bilješci 2.38. Fer vrijednost.
/iv/ Procjena životnog vijeka imovine s pravom uporabe
Razlikujemo ugovore o najmu koji su sklopljeni na određeno razdoblje, neodređeno razdoblje ili na određeno razdoblje uz mogućnost produženja ugovora.
U slučaju ugovora o najmu nekretnina i poslovnih prostora, Društvo i Grupa razmatraju svaki ugovor te procjenjuju postoji li mogućnost da će se isti produžiti nakon njegova planiranog završetka, ukoliko je definiran kao ugovor na određeno razdoblje, odnosno procjenjuju trajanje ugovora o najmu ukoliko se radi o ugovoru na neodređeno razdoblje. Procjena vijeka trajanja napravljena je temeljem povijesnog iskustva te poslovnih planova za daljnje poslovanje Društva i Grupe.
U slučaju ugovora na određeno razdoblje, uzimaju se u obzir sve činjenice i okolnosti koje utječu na stvaranje ekonomskog poticaja za korištenje opcije produljenja ugovora ili nekorištenja mogućnosti otkaza ugovora.
U tekućoj financijskoj godini financijski učinak revidiranja uvjeta zakupa s ciljem korištenja opcije produljenja ugovora rezultirao je povećanjem vrijednosti obveze za najam i imovine s pravom uporabe za 1,28 milijuna kuna za Društvo i 1,34 milijuna kuna za Grupu (2021: 1,6 milijuna kuna za Društvo i 1,9 milijuna kuna za Grupu).
2.36.Upravljanje rizikom osiguranja
Rizik osiguranja odnosi se na rizik koji može nastati ako stvarne isplate šteta i naknada premašuju neto-knjigovodstveni iznos obveza iz osiguranja zbog slučajnosti, pogrešaka i/ili promjena okolnosti. Rizik osiguranja uključuje rizik nastupa štetnog događaja, rizik određivanja visine premije (tarifiranje), rizik oblikovanja pričuva te rizike reosiguranja.
Premijski rizik je prisutan u trenutku izdavanja police prije nego što se dogodi osigurani slučaj. Postoji rizik da će troškovi i štete koje će nastati biti veći od primljenih premija. Rizik pričuva predstavlja rizik da je apsolutna razina tehničkih pričuva krivo procijenjena ili da će stvarne štete varirati oko statističke srednje vrijednosti. Rizik preuzimanja u osiguranje kod neživotnih osiguranja također uključuje rizik katastrofe, koji proizlazi iz izvanrednih događaja koji nisu u dovoljnoj mjeri pokriveni premijskim rizikom ili rizikom pričuve. Rizik preuzimanja u osiguranje kod životnih osiguranja uključuje biometrijski rizik (koji uključuje smrtnost, dugovječnost, rizik pobolijevanja i invalidnosti) i rizik odustajanja. Rizik odustajanja predstavlja veću ili manju stopu odustajanja od polica, prekida, promjena u kapitalizaciji (prestanak plaćanja premije) i otkupa.
Grupa upravlja rizikom preuzimanja u osiguranje kroz limite pribave, procedure odobravanja transakcija koje uključuju nove proizvode ili koje prelaze zadane limite, tarifiranje, dizajn proizvoda i upravljanje reosiguranjem. Strategija preuzimanje u osiguranje teži različitosti koja će osigurati uravnotežen portfelj i bazira se na velikom portfelju sličnih rizika tijekom više godina što smanjuje varijabilnost rezultata. Svi ugovori osiguranja neživota su u pravilu godišnji i ugovaratelji imaju pravo odbiti produljenje ugovora ili promijeniti uvjete ugovora prilikom obnove.
Grupa prenosi dio rizika u reosiguranje kako bi kontrolirala izloženost gubicima i zaštitila kapitalnu osnovu. Grupa kupuje kombinaciju proporcionalnih i neproporcionalnih ugovora o reosiguranju kako bi smanjila neto izloženost za pojedini rizik ovisno o vrsti osiguranja.
Rizik osiguranja u Grupi prate aktuari kroz svoje poslove, a Sektor za upravljanje rizicima u dogovoru s njima preuzima pokazatelje kako bi taj rizik obuhvatili u sklopu upravljanja rizicima na razini cijele Grupe.
Izvješće o adekvatnosti pričuva i premije osiguranja daje imenovani ovlašteni aktuar dok aktuarska funkcija daje mišljenje o primjerenosti programa reosiguranja kojim se potvrđuje adekvatnost vlastitih udjela.
Koncentracija rizika osiguranja
Ključni aspekt rizika osiguranja kojem je Grupa izložena je stupanj koncentracije rizika osiguranja koji određuje stupanj do kojega određeni događaj ili serija događaja mogu utjecati na obveze Grupe. Takva koncentracija može proizaći iz pojedinog ugovora o osiguranju ili iz većeg broja povezanih ugovora kod kojih može nastati slična obveza. Važan aspekt koncentracije rizika osiguranja je da koncentracija također može proizaći iz akumulacije rizika kroz različite vrste osiguranja.
Koncentracija rizika može proizaći iz rijetkih događaja s velikim posljedicama kao što su prirodne katastrofe, u situacijama kada je Grupa izložena neočekivanim promjenama u trendovima, na primjer, neočekivane promjene u ljudskoj smrtnosti ili u ponašanju vlasnika polica osiguranja ili kada značajni sudski ili regulatorni rizici mogu prouzrokovati velike pojedinačne gubitke, ili imati utjecaj na veliki broj ugovora.
Koncentracija osigurateljnog rizika prije i poslije reosiguranja odnosno retrocesije u odnosu na vrstu prihvaćenog osigurateljnog rizika prikazana je u tablici, s obzirom na knjigovodstvenu vrijednost nastalih šteta i odšteta (bruto i neto od reosiguranja) koje nastaju temeljem ugovora o osiguranju:
Društvo:
| 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| Bruto nastale štete | Udio reosiguranja u nastalim štetama | Neto nastale štete | Bruto nastale štete | Udio reosiguranja u nastalim štetama | Neto nastale štete |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Osiguranje od nezgode | 23.057 | (338) | 22.719 | 32.115 | (21) | 32.094 |
Zdravstveno osiguranje | 220.196 | - | 220.196 | 189.664 | - | 189.664 |
Osiguranje cestovnih vozila | 272.169 | (1.376) | 270.793 | 238.036 | (772) | 237.264 |
Osiguranje tračnih vozila | 3.574 | - | 3.574 | 1.715 | - | 1.715 |
Osiguranje zračnih letjelica | 682 | 96 | 778 | - | 993 | 993 |
Osiguranje plovila | 7.116 | 2.369 | 9.485 | 36.469 | (21.379) | 15.090 |
Osiguranje robe u prijevozu | 7.776 | (1.983) | 5.793 | 7.740 | 73 | 7.813 |
Osiguranje od požara i elementarnih šteta | 178.188 | (117.168) | 61.020 | 49.813 | (3.876) | 45.937 |
Ostala osiguranja imovine | 320.490 | (58.403) | 262.087 | 276.411 | (30.051) | 246.360 |
Osiguranje od odgovornosti za upotrebu motornih vozila | 351.075 | (11.389) | 339.686 | 297.524 | (5.837) | 291.687 |
Osiguranje od odgovornosti za upotrebu zračnih letjelica | 65 | - | 65 | 30 | (348) | (318) |
Osiguranje od odgovornosti za upotrebu plovila | 444 | (17) | 427 | 864 | 3.989 | 4.853 |
Ostala osiguranja od odgovornosti | 72.339 | 1.042 | 73.381 | 96.086 | 1.250 | 97.336 |
Osiguranje kredita | (53.096) | (1.039) | (54.135) | (34.783) | (2.785) | (37.568) |
Osiguranje jamstava | 151 | - | 151 | (396) | - | (396) |
Osiguranje raznih financijskih gubitaka | 30.317 | (16.685) | 13.632 | 23.003 | (7.693) | 15.310 |
Osiguranje troškova pravne zaštite | (15) | (13) | (28) | (3) | - | (3) |
Osiguranje pomoći (asistencija) | 11.410 | - | 11.410 | 5.764 | - | 5.764 |
Ukupno neživotno osiguranje | 1.445.938 | (204.904) | 1.241.034 | 1.220.052 | (66.457) | 1.153.595 |
Životno osiguranje | 300.020 | - | 300.020 | 443.635 | (8) | 443.627 |
Rentno osiguranje | 507 | - | 507 | 6.489 | - | 6.489 |
Dopunska osiguranja uz životno osiguranje | 529 | - | 529 | 1.524 | - | 1.524 |
Životna ili rentna osiguranja kod kojih osiguranik na sebe preuzima investicijski rizik | (54) | - | (54) | 12.620 | - | 12.620 |
Ukupno životno osiguranje | 301.002 | - | 301.002 | 464.268 | (8) | 464.260 |
Ukupno | 1.746.940 | (204.904) | 1.542.036 | 1.684.320 | (66.465) | 1.617.855 |
Grupa:
| 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| Bruto nastale štete | Udio reosiguranja u nastalim štetama | Neto nastale štete | Bruto nastale štete | Udio reosiguranja u nastalim štetama | Neto nastale štete |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Osiguranje od nezgode | 33.910 | (728) | 33.182 | 46.443 | (267) | 46.176 |
Zdravstveno osiguranje | 225.063 | (2.380) | 222.683 | 182.554 | (665) | 181.889 |
Osiguranje cestovnih vozila | 321.929 | (1.510) | 320.419 | 281.735 | (1.413) | 280.322 |
Osiguranje tračnih vozila | 3.574 | - | 3.574 | 1.715 | - | 1.715 |
Osiguranje zračnih letjelica | 682 | 96 | 778 | - | 993 | 993 |
Osiguranje plovila | 7.116 | 2.369 | 9.485 | 36.469 | (21.379) | 15.090 |
Osiguranje robe u prijevozu | 7.022 | (1.139) | 5.883 | 9.156 | (500) | 8.656 |
Osiguranje od požara i elementarnih šteta | 187.499 | (120.042) | 67.457 | 55.667 | (6.829) | 48.838 |
Ostala osiguranja imovine | 325.464 | (59.037) | 266.427 | 285.574 | (31.631) | 253.943 |
Osiguranje od odgovornosti za upotrebu motornih vozila | 502.848 | (13.049) | 489.799 | 431.277 | (6.091) | 425.186 |
Osiguranje od odgovornosti za upotrebu zračnih letjelica | 65 | - | 65 | 30 | (380) | (350) |
Osiguranje od odgovornosti za upotrebu plovila | 444 | (17) | 427 | 864 | 3.989 | 4.853 |
Ostala osiguranja od odgovornosti | 73.987 | 309 | 74.296 | 97.368 | 802 | 98.170 |
Osiguranje kredita | (46.419) | (2.061) | (48.480) | (25.371) | (5.074) | (30.445) |
Osiguranje jamstava | 1.534 | (56) | 1.478 | 62 | (63) | (1) |
Osiguranje raznih financijskih gubitaka | 30.930 | (16.685) | 14.245 | 23.435 | (7.694) | 15.741 |
Osiguranje troškova pravne zaštite | (15) | (13) | (28) | (3) | - | (3) |
Osiguranje pomoći (asistencija) | 18.475 | - | 18.475 | 8.749 | - | 8.749 |
Ukupno neživotno osiguranje | 1.694.108 | (213.943) | 1.480.165 | 1.435.724 | (76.202) | 1.359.522 |
Životno osiguranje | 370.600 | - | 370.600 | 519.947 | (8) | 519.939 |
Rentno osiguranje | 618 | - | 618 | 6.651 | - | 6.651 |
Dopunska osiguranja uz životno osiguranje | 1.502 | - | 1.502 | 2.934 | - | 2.934 |
Životna ili rentna osiguranja kod kojih osiguranik na sebe preuzima investicijski rizik | 10.644 | - | 10.644 | 23.584 | - | 23.584 |
Ukupno životno osiguranje | 383.364 | - | 383.364 | 553.116 | (8) | 553.108 |
Ukupno | 2.077.472 | (213.943) | 1.863.529 | 1.988.840 | (76.210) | 1.912.630 |
Uprava vjeruje da neživotna osiguranja nemaju značajnu izloženost prema bilo kojoj skupini osiguranika po društvenim, profesionalnim, generacijskim ili sličnim kriterijima. Najveća vjerojatnost značajnih gubitaka proizlazi iz katastrofalnih događaja, kao što su poplave, tuča, oluje ili oštećenja uslijed potresa. Tehnike i pretpostavke koje Grupa koristi za izračun ovih rizika uključuju:
Mjerenje zemljopisnih akumulacija,
Procjenu najvećeg mogućeg gubitka,
Reosiguranje viška štete.
Tablica u nastavku prikazuje reosigurateljno pokriće i samopridržaj Društva po događaju:
| 31.12.2022. | 31.12.2022. | 31.12.2021. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
| Reosigurateljno pokriće | Samopridržaj | Reosigurateljno pokriće | Samopridržaj |
Motorna vozila – auto odgovornost | Neograničeno | 7.500 | Neograničeno | 7.500 |
Požarna osiguranja | 551.250 | 11.250 | 551.250 | 11.250 |
Motorna vozila – kasko | - | 15.000 | - | 15.000 |
Lom stroja | 551.250 | 11.250 | 551.250 | 11.250 |
Izgradnja / Montaža | 551.250 | 11.250 | 551.250 | 11.250 |
Krađa | 551.250 | 11.250 | 551.250 | 11.250 |
Plovila | 181.875 | 5.625 | 157.625 | 4.875 |
Ostala odgovornost | 71.250 | 3.750 | 71.250 | 3.750 |
Potres | 1.155.000 | 45.000 | 1.155.000 | 45.000 |
Poplava | 551.250 | 11.250 | 551.250 | 11.250 |
Tablica u nastavku prikazuje reosigurateljno pokriće i samopridržaj Grupe po događaju:
| 31.12.2022. | 31.12.2022. | 31.12.2021. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
| Reosigurateljno pokriće | Samopridržaj | Reosigurateljno pokriće | Samopridržaj |
Motorna vozila – auto odgovornost | Neograničeno | 9.040 | Neograničeno | 9.036 |
Požarna osiguranja | 681.014 | 12.020 | 679.744 | 12.018 |
Motorna vozila – kasko | 2.793 | 15.327 | 2.787 | 15.306 |
Lom stroja | 631.256 | 12.020 | 630.133 | 12.018 |
Izgradnja / Montaža | 631.256 | 12.020 | 630.133 | 12.018 |
Krađa | 590.527 | 12.020 | 588.246 | 12.030 |
Plovila | 181.881 | 8.135 | 157.917 | 4.898 |
Ostala odgovornost | 75.204 | 3.877 | 75.134 | 3.871 |
Potres | 1.235.560 | 46.525 | 1.235.361 | 46.521 |
Poplava | 679.303 | 12.020 | 679.489 | 12.018 |
Neživotna osiguranja
Osnovni pokazatelj rizika osiguranja je kvota šteta. U sljedećim tablicama su prikazane kvote šteta, kvote troškova i kombinirane kvote prije reosiguranja te kvote šteta neto od reosiguranja.
Usporedba kvota šteta i troškova za 2022. godinu i 2021. godinu:
| Društvo | Društvo | Grupa | Grupa |
Neživotna osiguranja | 31.12.2022. | 31.12.2021. | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
Kvota šteta | 53,26% | 50,27% | 53,10% | 50,68% |
Kvota troškova | 38,99% | 36,66% | 38,85% | 37,41% |
Kombinirana kvota | 92,25% | 86,93% | 91,95% | 88,09% |
Kvota šteta, neto | 52,03% | 52,93% | 52,29% | 53,19% |
Napomena: Način izračuna kvota opisan je u bilješci 25.8. Analiza kvota šteta, kvota troškova i kombinirane kvote. U izračunu kvota za Grupu, uzete su u obzir samo članice Grupe koje obavljaju djelatnost osiguranja i reosiguranja.
Životna osiguranja
Kod životnih i neživotnih osiguranja za koje se oblikuje matematička pričuva izraženi su kamatni rizik i biometrijski rizici. Kamatni rizik se obrađuje kroz tržišne rizike, a biometrijski rizici se prate na temelju aktuarskih analiza.
Analiza matematičke pričuve po garantiranoj kamatnoj stopi za Društvo je kako slijedi:
Interval kamate uračunate u cjeniku | Matematička pričuva* na 31.12.2022. | Udio | Matematička pričuva* na 31.12.2021. | Udio |
| u 000 HRK | % | u 000 HRK | % |
[0, 1] | 699.509 | 26% | 572.244 | 22% |
[1, 3] | 1.102.134 | 41% | 1.135.758 | 43% |
[3, 4] | 685.240 | 26% | 705.441 | 27% |
[4, 5] | 191.617 | 7% | 240.851 | 9% |
[5, 6] | 1.685 | 0% | 1.991 | 0% |
| 2.680.185 | 100% | 2.656.285 | 100% |
* Matematička pričuva je matematička pričuva ugovorenih svota i matematička pričuva dodatnih svota. |
Analiza matematičke pričuve po garantiranoj kamatnoj stopi za Grupu je kako slijedi:
Interval kamate uračunate u cjeniku | Matematička pričuva * na 31.12.2022. | Udio | Matematička pričuva * na 31.12.2021. | Udio |
| u 000 HRK | % | u 000 HRK | % |
[0, 1] | 699.509 | 22% | 572.244 | 18% |
[1, 3] | 1.383.340 | 44% | 1.389.268 | 44% |
[3, 4] | 899.025 | 28% | 928.600 | 30% |
[4, 5] | 191.756 | 6% | 241.262 | 8% |
[5, 6] | 1.685 | 0% | 1.990 | 0% |
| 3.175.315 | 100% | 3.133.364 | 100% |
* Matematička pričuva je matematička pričuva ugovorenih svota i matematička pričuva dodatnih svota. |
U gornjoj tablici je prikazana matematička pričuva po garantiranim kamatnim stopama. Prinos od ulaganja za životna osiguranja prikazan je u sljedećoj tablici i dovoljan je za pokriće potrebne kamate za portfelj životnih osiguranja.
Prinos na matematičku pričuvu
Društvo | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
Prosječno stanje matematičke pričuve | 2.660.073 | 2.604.930 |
Prinos od ulaganja na matematičku pričuvu | 85.343 | 80.920 |
Stopa godišnjeg prinosa na matematičku pričuvu | 3,21% | 3,11% |
Prosječni godišnji prinos na matematičku pričuvu za posljednje 2 godine | 3,16% | 3,21% |
Grupa | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
Prosječno stanje matematičke pričuve | 3.145.321 | 3.069.846 |
Prinos od ulaganja na matematičku pričuvu | 100.518 | 96.391 |
Stopa godišnjeg prinosa na matematičku pričuvu | 3,20% | 3,14% |
Prosječni godišnji prinos na matematičku pričuvu za posljednje 2 godine | 3,17% | 3,24% |
Osjetljivost sadašnje vrijednosti buduće dobiti na promjene značajnih varijabli
Dobit ili gubitak i obveze iz osiguranja su većinom osjetljivi na promjene u smrtnosti, stopi troškova i diskontnoj stopi koja se koristi u testu adekvatnosti obveza.
Grupa procjenjuje utjecaj promjena u ključnim varijablama koje imaju značajan utjecaj na sadašnju vrijednost buduće dobiti (engl. present value of future profits ili PVFP) na kraju godine. Za svako razdoblje, projekcija je izračunata dobit (vektor profit), a PVFP se izračunava kao sadašnja vrijednost dobiti uz rizik diskontne stope.
Tablica u nastavku prikazuje analizu osjetljivosti za životno osiguranje.
| Društvo | Društvo | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
| Promjena obveze | Promjena obveze | Promjena obveze | Promjena obveze |
Kamatna stopa -0,5% | 74.425 | 90.129 | 105.262 | 116.193 |
Smrtnost +10% | 1.695 | 1.092 | 24.556 | 8.618 |
Troškovi +10% | 28.346 | 25.049 | 77.423 | 33.327 |
Za ugovore o životnim osiguranjima koji pokrivaju smrt osiguranika ne postoji znatna zemljopisna koncentracija rizika, iako koncentracija svote pod rizikom može utjecati na omjer isplate osiguranja na razini portfelja. Svote pod rizikom za životna osiguranja iznose kako slijedi:
Društvo | 2022. | 2021. |
Vrsta osiguranja | u 000 HRK | % | u 000 HRK | % |
Životna osiguranja - tradicionalni proizvodi | 1.592.863 | 93,2% | 1.840.087 | 90,3% |
Životna osiguranja kod kojih osiguranik na sebe preuzima investicijski rizik | 115.584 | 6,8% | 198.766 | 9,7% |
Stanje na dan 31. prosinca | 1.708.447 | 100% | 2.038.853 | 100% |
| | |
Grupa | 2022. | 2021. |
Vrsta osiguranja | u 000 HRK | % | u 000 HRK | % |
Životna osiguranja - tradicionalni proizvodi | 7.045.445 | 95,8% | 6.240.672 | 94,7% |
Životna osiguranja kod kojih osiguranik na sebe preuzima investicijski rizik | 312.444 | 4,2% | 350.223 | 5,3% |
Stanje na dan 31. prosinca | 7.357.889 | 100% | 6.590.895 | 100% |
Tablice za dugoročne ugovore o osiguranju prikazane u nastavku daju pregled koncentracije rizika kroz devet skupina ugovora grupiranih po osiguranim svotama po polici.
| Društvo | Grupa |
Osigurana svota po polici | Ukupna osigurana svota prije reosiguranja | Ukupna osigurana svota prije reosiguranja |
u kn | u 000 HRK | % | u 000 HRK | % |
< 40.000 | 1.430.505 | 31,0% | 2.985.084 | 28,4% |
40.001 - 60.000 | 470.162 | 10,2% | 872.281 | 8,3% |
60.001 - 80.000 | 662.776 | 14,4% | 1.639.165 | 15,6% |
80.001 - 100.000 | 295.521 | 6,4% | 579.758 | 5,5% |
100.001 - 125.000 | 389.583 | 8,4% | 906.217 | 8,6% |
125.001 - 150.000 | 173.456 | 3,8% | 323.291 | 3,1% |
150.001 - 250.000 | 687.732 | 14,9% | 1.392.316 | 13,2% |
250.001 - 500.000 | 308.469 | 6,7% | 575.155 | 5,5% |
> 500.001 | 199.588 | 4,3% | 1.236.633 | 11,8% |
Stanje na dan 31. prosinca 2022. | 4.617.792 | 100% | 10.509.900 | 100% |
< 40.000 | 1.553.882 | 31,4% | 3.078.140 | 30,9% |
40.001 - 60.000 | 525.263 | 10,6% | 914.813 | 9,2% |
60.001 - 80.000 | 729.952 | 14,8% | 1.376.193 | 13,8% |
80.001 - 100.000 | 333.068 | 6,7% | 630.631 | 6,3% |
100.001 - 125.000 | 418.228 | 8,5% | 806.319 | 8,1% |
125.001 - 150.000 | 183.923 | 3,7% | 345.794 | 3,5% |
150.001 - 250.000 | 701.901 | 14,2% | 1.179.038 | 11,9% |
250.001 - 500.000 | 299.921 | 6,1% | 534.525 | 5,4% |
> 500.001 | 196.814 | 4,0% | 1.082.291 | 10,9% |
Stanje na dan 31. prosinca 2021. | 4.942.952 | 100% | 9.947.744 | 100% |
Grupa koristi izračun sadašnje vrijednosti budućih profita (PVFP) za potrebe upravljanja s osjetljivosti rizika osiguranja. Osnovni scenarij odnosi se na obračun obveza s pretpostavkama koje se koriste za izračun najbolje procjene (engl. best estimate). Osnovni scenarij predstavlja izračun uz primjenu pretpostavki opisanih u bilješci 2.37 tijekom testa adekvatnosti obveza. Za svaku policu se izračunava prihod od premije i ulaganja, a troškovi se izračunavaju temeljem troškova uprave i izdataka za štete.
Promjene u varijablama predstavljaju razumno moguće promjene koje bi, da su se dogodile, dovele do značajnih promjena u obvezama iz osiguranja na datum izvještavanja. Razumno moguće promjene ne predstavljaju niti očekivane promjene u varijablama niti najgore scenarije. Analizirana je promjena u svakoj varijabli, pri čemu ostale pretpostavke ostaju nepromijenjene, a promjene u vrijednosti povezane imovine se zanemaruju.
Osjetljivost na promjene smrtnosti izračunata je smanjenjem smrtnosti za mirovinske proizvode za 10% i povećanjem smrtnosti za ostale proizvode za 10%, dok je osjetljivost na promjene troškova izračunata povećanjem troškova održavanja portfelja za 10%.
Najznačajniji učinak na dobit ili gubitak te na visinu tehničkih pričuva, kako pokazuju rezultati PVFP-a, ima promjena kamatnih stopa i troškova.
Neživotno osiguranje
U neživotnim osiguranjima, varijable koje imaju najveći utjecaj na obveze osiguranja odnose se na sudske sporove iz osiguranja automobilske odgovornosti. Obveze koje se odnose na sudske štete osjetljive su na pravne, sudske, političke, ekonomske i društvene trendove. Uprava smatra da nije izvedivo kvantificirati osjetljivost neživotnih osiguranja na promjene u ovim varijablama.
2.37.Osnovne pretpostavke koje imaju najveći utjecaj na priznatu imovinu, obveze, prihode i rashode iz poslovanja osiguranja
/i/Neživotno osiguranje
Na datum bilance formira se pričuva za procijenjeni konačni trošak podmirenja svih nastalih šteta koje proizlaze iz događaja nastalih do toga datuma, bilo da su prijavljene ili ne, skupa s odgovarajućim troškovima obrade šteta, umanjeno za već isplaćene iznose. Obveza za prijavljene, a nelikvidirane štete je procijenjena posebno za svaku pojedinačnu štetu uzevši u obzir okolnosti, dostupne informacije od procjenitelja i povijesne dokaze o iznosima sličnih šteta. Pojedinačne štete se redovno pregledavaju i rezerva se redovno ažurira kada se pojave nove informacije. Procjena pričuve za nastale, a neprijavljene štete (IBNR) je općenito podložna većem stupnju neizvjesnosti nego pričuva za prijavljene štete. IBNR pričuvu procjenjuju aktuari Društva.
Zavisno od karakteristika pojedine vrste osiguranja, portfelja Grupe i oblika i kvalitete raspoloživih podataka, pričuva za nastale a neprijavljene štete utvrđuje se najprikladnijim modelom koji se temelji na determinističkim ili stohastičkim metodama koje za osnovicu imaju trokut šteta. Kako bi budući razvoj šteta bio najbolje opisan odabrani model može sadržavati jednu ili kombinaciju nekoliko metoda.
Oblikovanje IBNR pričuve se radi po vrstama posla odnosno homogenim grupama rizika.
Za štete „dugog repa“, nivo pričuva u velikoj mjeri ovisi o procjeni razvoja šteta od posljednje godine razvoja za koju postoje povijesni podaci do konačnog razvoja. Preostali faktori razvoja šteta se procjenjuju razborito koristeći matematičke metode krivulja, koje projiciraju opažene faktore ili se baziraju na aktuarskoj procjeni.
Stvarna metoda koja se koristi ovisi o godini nastanka štete i opaženom povijesnom razvoju šteta. U mjeri u kojoj ove metode koriste povijesni razvoj šteta, pretpostavlja se da će se povijesni uzorak razvoja šteta ponoviti i u budućnosti. Postoje razlozi zašto ovo možda nije ispunjeno pa je potrebno modificirati metode. Mogući razlozi su:
ekonomski, politički i društveni trendovi (koji uzrokuju različit nivo inflacije u odnosu na očekivani);
promjene u kombinaciji vrsta ugovora o osiguranju koji se pribavljaju;
nasumične varijacije, uključujući utjecaj velikih gubitaka.
IBNR pričuve su inicijalno procijenjene u bruto iznosu i radi se poseban izračun kako bi se procijenio udio reosiguranja.
Diskontiranje
Osim prijavljenih rentnih šteta, pričuve neživota se ne diskontiraju. Pričuve za štete osiguranja od odgovornosti koje se plaćaju u vidu rente utvrđene su kao sadašnja vrijednost budućih obveza na osnovu krivulje kamatnih stopa vlastitog portfelja, godišnje stope prilagodbe renti te Hrvatskih tablica smrtnosti 2010.-2012.
/ii/Životno osiguranje
Matematička pričuva se računa neto prospektivnom metodom koristeći razumne aktuarske pretpostavke, a u skladu sa smjernicama izdanim od strane HANFA-e ili regulatora pojedine članice Grupe. Garantirana tehnička kamatna stopa po policama osiguranja iznosi od 0 % do 6 % ovisno o prvotnom (povijesnom) cjeniku.
Ugovaratelji osiguranja za slučaj smrti i doživljenja imaju pravo na udio u dobiti Društva ostvarenoj upravljanjem sredstvima životnog osiguranja. Za police sklopljene nakon 31.12.2017. godine mogući izvori dobiti su jedino troškovi i smrtnost. Udjeli u dobiti izračunavaju se jedanput godišnje najranije po proteku prve odnosno druge godine trajanja osiguranja ovisno o cjeniku. Visinu udjela u dobiti određuje Uprava.
Za izračun matematičke pričuve Društvo koristi hrvatske tablice smrtnosti 2010-2012.
/ii/Životno osiguranje (nastavak)
Za potrebe izračuna matematičke pričuve Društvo:
- za ugovore o osiguranju zaključene prije 2010. godine koristi kamatnu stopa 2,5% (maksimalna stopa propisana od HANFA-e je 3,3%),
- za ugovore o osiguranju zaključene u 2010. godini 2,5% (maksimalna stopa propisana od HANFA-e je 3%),
- za ugovore o osiguranju zaključene nakon 2010. godine do zaključno 30.6.2016. u rasponu od 2,5% do 1% (maksimalna stopa propisana od HANFA-e je 2,75%) ,
- za ugovore sklopljene nakon 1.7.2016. u rasponu od 1,75% do 0% (maksimalna stopa propisana od HANFA-e je 1,75% za ugovore s valutnom klauzulom te 2% za ugovore u kunama),
- za ugovore sklopljene nakon 1.1.2018. u rasponu od 1% do 0%, odnosno kamatnu stopu od 1,50% za osiguranje s ugovorenim trajanjem 5 godina (maksimalna stopa propisana od HANFA-e je 1%, te 1,75% za ugovore s trajanjem maksimalno 5 godina).
Dodatno u Grupi, za potrebe izračuna matematičke pričuve u Bosni i Hercegovini za ugovore o osiguranju zaključene prije 1.11.2017. godine koristi se kamatna stopa 1.7%, za ugovore sklopljene nakon 1.11.2017. kamatne stope 1,7% i 1,5%, a za padajući riziko 2%. Za ugovore zaključene do 30.6.2015. Agencija za nadzor osiguranja Federacije BiH propisala je maksimalnu stopu od 5%, a za ugovore zaključene nakon tog datuma 2,75%.
Za potrebe izračuna matematičke pričuve u Sjevernoj Makedoniji za ugovore o osiguranju koji su ugovoreni prije 2014. godine zaključno sa 30.05.2022., koristi se kamatna stopa 3,5% i 4%, a od 30.06.2022. kamatna stopa je promijenjena i za sve ugovore o osiguranju koji su ugovoreni prije 2014. godine koristi se kamatna stopa 3%. Za ugovore o osiguranju ugovorene tijekom prva dva mjeseca 2014. godine koristi se kamatna stopa 3% (to je u tom periodu bila maksimalna stopa propisana od Regulatorne agencije za superviziju osiguranja). Za ugovore o osiguranju ugovorene nakon ožujka 2014. i tijekom 2015. godine kamatna stopa iznosi 2,75% (što je i maksimalna stopa propisana od Regulatorne agencije za superviziju osiguranja). Za ugovore o osiguranju ugovorene nakon 2016. godine kamatna stopa iznosi 2,5% (maksimalna stopa propisana od Regulatorne agencije za superviziju osiguranja je 2,5%). Za potrebe izračuna matematičke pričuve za ugovore o osiguranju ugovorene tijekom 2018. godine za tarife CroInvest Flexi i maligne bolesti koristi se kamatna stopa 1%. Za ugovore o osiguranju ugovorene s početkom osiguranja nakon 1.6.2020. godine kamatna stopa iznosi 2%, a za ugovore osiguranja ugovorene s početkom osiguranja nakon 1.6.2021. godine kamatna stopa iznosi 1,5%. Za ugovore o osiguranju kolektivnog rizika kamatna stopa iznosi 0%.
Osjetljivost dobiti ili gubitka i kapitala na promjene značajnih varijabli
Dobit ili gubitak i osigurateljne obveze su uglavnom osjetljivi na promjene u stopi ulaganja i stopi troškova koji su procijenjeni za potrebe izračuna adekvatnosti obveza.
Odredbe i uvjeti ugovora o osiguranju koji imaju značajni utjecaj na iznos, vrijeme i neizvjesnost budućih novčanih tokova
Grupa nudi različite vrste neživotnih osiguranja, uglavnom osiguranje vozila, imovine, odgovornosti, pomorsko osiguranje, transportno osiguranje i osiguranje nezgode. Glavni izvor neizvjesnosti koji utječe na iznos i vrijeme budućih novčanih tokova proizlazi iz neizvjesnosti nastanka budućih šteta kao i neizvjesnosti vezanih uz njihove iznose. Iznos plaćen po pojedinoj šteti je ograničen osiguranom svotom koja je utvrđena u polici osiguranja.
Ostali značajni izvori neizvjesnosti vezani za neživotna osiguranja proizlaze iz regulative koja daje pravo osiguranicima da prijave štetu prije stupanja na snagu zastare, koja nastupa 3 godine od saznanja osiguranika za štetu, ali ne kasnije od 5 godina od početka godine, nakon godine nastanka štete. Ova odredba je posebno značajna za trajnu invalidnost koja proizlazi iz osiguranja nezgode, zbog teškoća u procjeni razdoblja između nastanka štete i potvrde njenih trajnih efekata.
U portfelju neživotnih osiguranja ne postoje proizvodi kojima se garantira neograničeno pokriće te maksimalni iznos za koji osiguravatelj može biti obvezan po pojedinoj polici uslijed nastanka jednog štetnog događaja uvijek ograničen ugovorenim iznosom osiguranja. Izuzetak od ovog pravila je osiguranje automobilske odgovornosti za štete u zemljama članicama sustava zelene karte koje imaju nelimitirano pokriće. Obzirom na zakonske odredbe koje kod osiguranja automobilske odgovornosti propisuje primjenu svota osiguranja države u kojoj je šteta nastala ovaj rizik nije moguće u potpunosti izbjeći, ali ga je moguće transferirati putem odgovarajućih reosigurateljnih ugovora.
2.38.Upravljanje financijskim rizicima
Osnovni cilj Grupe prilikom upravljanja financijskim rizicima je održavanje razine kapitala adekvatnog opsegu i vrstama poslova osiguranja koje obavlja te s obzirom na rizike kojima je izloženo. Uprava prepoznaje značaj postojanja efikasnog i efektivnog sustava upravljanja rizicima.
Službena nadzorna tijela kontroliraju solventnost Društva i Grupe kako bi se osiguralo pokriće obveza proizašlih iz mogućih ekonomskih promjena ili prirodnih katastrofa.
Grupa aktivno upravlja imovinom koristeći pristup koji stavlja u ravnotežu kvalitetu, diversifikaciju, usklađivanje imovine i obveza, likvidnost i prinos od ulaganja. Poslovodstvo pregledava i odobrava portfelje, utvrđuje limite, i nadzire proces upravljanja aktivom i pasivom. Dužna pažnja poklanja se i usklađenosti s pravilima koja su postavljena Zakonom o osiguranju.
U transakcijama financijskim instrumentima Grupa na sebe preuzima financijske rizike. Ovi rizici uključuju tržišni rizik, kreditni rizik i rizik likvidnosti. Svaki od ovih rizika je opisan dalje u tekstu, zajedno sa sažetkom načina na koji Grupa upravlja tim rizikom.
Tržišni rizik
Tržišni rizik obuhvaća valutni rizik, kamatni rizik i cjenovni rizik. Tržišni rizik je rizik fluktuacije fer vrijednosti budućih novčanih tokova po financijskim instrumentima zbog promjene tržišnih cijena. Cjelokupni sustav upravljanja tržišnim rizikom propisan je nizom internih akata Grupe.
a)Valutni rizik – rizik fluktuacije fer vrijednosti ili novčanih tokova po financijskim instrumentima zbog promjena u tečajevima stranih valuta.
Grupa je izložena valutnom riziku kroz transakcije u stranim valutama, uglavnom eurima. Grupa je izložena valutnom riziku s osnova ulaganja u dužničke i vlasničke vrijednosne papire, depozite, zajmove i ostale investicije, kao i s osnova premije, šteta i tehničkih pričuva po policama osiguranja s valutnom klauzulom. Grupa upravlja valutnim rizikom na način da procjenjuje i planira te time smanjuje razliku između imovine i obveza denominiranih u stranoj valuti ili uz valutnu klauzulu. Imovina za pokriće matematičke pričuve je većim dijelom denominirana u eurima, budući da je i većina matematičke pričuve također denominirana u eurima. Grupa aktivno koristi derivativne instrumente za zaštitu od izloženosti valutnom riziku. U nastavku je dana analiza osjetljivosti financijske imovine i obveza na promjenu tečaja, uz napomenu da bi navedeni utjecaji financijske imovine i obveza na dobit/gubitak bili djelomično kompenzirani efektima na nefinancijskim obvezama (tehnička odnosno matematička pričuva):
| 2022. | 2021. |
| Utjecaj na dobit prije poreza | Utjecaj na sveobuhvatnu dobit | Utjecaj na dobit prije poreza | Utjecaj na sveobuhvatnu dobit |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Društvo | | | | |
Promjena tečaja za 1% | 35.816 | 8.879 | 19.314 | 10.454 |
Grupa | | | | |
Promjena tečaja za 1% | 38.992 | 8.879 | 23.041 | 10.454 |
Analiza imovine i obveza Društva po valutama na dan izvještavanja je kako slijedi:
Društvo u 000 | 31. prosinca 2022. | 31. prosinca 2021. |
| HRK | EUR | Ostale valute | Ukupno | HRK | EUR | Ostale valute | Ukupno |
Imovina | | | | | | | | |
Ulaganja u ovisna i pridružena društva i sudjelovanje u zajedničkim pothvatima | 388.115 | - | - | 388.115 | 384.197 | - | - | 384.197 |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | 690.455 | 1.506.815 | - | 2.197.270 | 1.285.792 | 1.040.192 | - | 2.325.984 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 1.240.645 | 3.471.595 | 169.620 | 4.881.860 | 1.607.329 | 3.382.693 | 177.185 | 5.167.207 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG | 6.534 | 118.232 | 105.129 | 229.895 | 6.024 | 274.239 | 103.816 | 384.079 |
Derivativna financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG | - | 12.095 | 1.512 | 13.607 | - | 3.030 | 3 | 3.033 |
Nederivativna financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG | 6.534 | 106.137 | 103.617 | 216.288 | 6.024 | 271.209 | 103.813 | 381.046 |
Zajmovi i potraživanja | 412.652 | 94.193 | 3 | 506.848 | 549.693 | 58.477 | - | 608.170 |
Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama | 271.252 | 101.897 | 23.058 | 396.207 | 225.281 | 68.899 | 37.163 | 331.343 |
Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja | 876.342 | 94.073 | 2.988 | 973.403 | 722.108 | 164.377 | 24.308 | 910.793 |
Novac i novčani ekvivalenti | 782.101 | 44.949 | 36.317 | 863.367 | 546.161 | 52.787 | 10.085 | 609.033 |
Ukupno imovina | 4.668.096 | 5.431.754 | 337.115 | 10.436.965 | 5.326.585 | 5.041.664 | 352.557 | 10.720.806 |
| | | | | | | | |
Obveze | | | | | | | | |
Tehničke pričuve | 3.697.502 | 3.203.667 | 66.336 | 6.967.505 | 3.562.471 | 3.201.315 | 177.514 | 6.941.300 |
Rezerviranja | 49.226 | 27 | - | 49.253 | 58.024 | 30 | - | 58.054 |
Financijske obveze po amortiziranom trošku | 48.366 | 314.166 | - | 362.532 | 71.898 | 235.468 | 56.481 | 363.847 |
Financijske obveze po fer vrijednosti kroz RDG | - | - | 620 | 620 | - | 2.048 | 3.939 | 5.987 |
Obveze proizašle iz ugovora o osiguranju, ostale obveze i odgođeni prihodi | 466.691 | 87.321 | 5.455 | 559.467 | 468.033 | 125.669 | 6.165 | 599.867 |
Ukupno obveze | 4.261.785 | 3.605.181 | 72.411 | 7.939.377 | 4.160.426 | 3.564.530 | 244.099 | 7.969.055 |
Valutna neusklađenost | 406.311 | 1.826.573 | 264.704 | 2.497.588 | 1.166.159 | 1.477.134 | 108.458 | 2.751.751 |
Analiza imovine i obveza Grupe po valutama na dan izvještavanja je kako slijedi:
Grupa u 000 HRK | 31. prosinca 2022. | 31. prosinca 2021. |
| HRK | EUR | Ostale valute | Ukupno | HRK | EUR | Ostale valute | Ukupno |
Imovina | | | | | | | | |
Ulaganja u ovisna i pridružena društva i sudjelovanje u zajedničkim pothvatima | 70.706 | - | 2.070 | 72.776 | 70.692 | - | 1.720 | 72.412 |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | 690.455 | 1.564.828 | 33.954 | 2.289.237 | 1.285.792 | 1.102.207 | 19.888 | 2.407.887 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 1.254.020 | 3.731.064 | 486.302 | 5.471.386 | 1.626.549 | 3.680.643 | 513.764 | 5.820.956 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG | 6.534 | 118.232 | 172.210 | 296.976 | 6.024 | 274.239 | 151.764 | 432.027 |
Derivativna financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG | - | 12.095 | 1.512 | 13.607 | - | 3.030 | 3 | 3.033 |
Nederivativna financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG | 6.534 | 106.137 | 170.698 | 283.369 | 6.024 | 271.209 | 151.761 | 428.994 |
Zajmovi i potraživanja | 166.441 | 91.475 | 409.335 | 667.251 | 308.099 | 68.061 | 367.731 | 743.891 |
Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama | 271.252 | 102.073 | 40.231 | 413.556 | 225.281 | 69.043 | 54.795 | 349.119 |
Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja | 915.086 | 98.053 | 92.176 | 1.105.315 | 761.505 | 164.411 | 108.234 | 1.034.150 |
Novac i novčani ekvivalenti | 940.567 | 45.828 | 91.769 | 1.078.164 | 676.687 | 60.024 | 60.554 | 797.265 |
Ukupno imovina | 4.315.061 | 5.751.553 | 1.328.047 | 11.394.661 | 4.960.629 | 5.418.628 | 1.278.450 | 11.657.707 |
| | | | | | | | |
Obveze | | | | | | | | |
Tehničke pričuve | 3.697.502 | 3.607.862 | 787.278 | 8.092.642 | 3.562.471 | 3.561.844 | 884.054 | 8.008.369 |
Rezerviranja | 55.489 | 28 | 2.422 | 57.939 | 64.400 | 29 | 3.161 | 67.590 |
Financijske obveze po amortiziranom trošku | 70.889 | 303.651 | 31.975 | 406.515 | 93.713 | 225.642 | 93.299 | 412.654 |
Financijske obveze po fer vrijednosti kroz RDG | - | - | 620 | 620 | - | 2.048 | 3.939 | 5.987 |
Obveze proizašle iz ugovora o osiguranju, ostale obveze i odgođeni prihodi | 501.892 | 88.142 | 52.105 | 642.139 | 492.845 | 127.184 | 50.640 | 670.669 |
Ukupno obveze | 4.325.772 | 3.999.683 | 874.400 | 9.199.855 | 4.213.429 | 3.916.747 | 1.035.093 | 9.165.269 |
Valutna neusklađenost | (10.711) | 1.751.870 | 453.647 | 2.194.806 | 747.200 | 1.501.881 | 243.357 | 2.492.438 |
b)Kamatni rizik
Rizik promjene kamatnih stopa je rizik fluktuacije fer vrijednosti ili novčanih tokova po financijskim instrumentima zbog promjena tržišnih kamatnih stopa. Grupa je izložena kamatnom riziku po osnovi financijskih instrumenata čija je vrijednost osjetljiva na promjenu kamatnih stopa.
Promjene kamatnih stopa ne utječu na razinu tehničke pričuve neživota, dok se matematička pričuva života diskontira korištenjem tehničke kamatne stope pojedinog proizvoda ili maksimalne kamatne stope propisane od strane HANFA-e, koja ne može biti viša od ponderiranog prosječnog prinosa na sredstva za pokriće matematičke pričuve u posljednje tri godine.
Grupa prati ovu izloženost periodičkim pregledima stanja svoje imovine i obveza. Grupa nastoji uskladiti buduće primitke od ove imovine s obvezama iz osiguranja putem kupnje dužničkih vrijednosnih papira i drugih financijskih instrumenata s definiranim novčanim tokovima ili za koje se novčani tokovi mogu procijeniti. Međutim, obzirom na značajno kraće trajanje imovine u odnosu na trajanja obveza po osnovi životnog osiguranja Grupa je izložena kamatnom riziku.
U nastavku je dana analiza osjetljivosti financijske imovine na promjenu tržišnih kamata:
| 2022. | 2021. |
| Utjecaj na dobit/gubitak prije poreza | Utjecaj na sveobuhvatnu dobit | Utjecaj na dobit/gubitak prije poreza | Utjecaj na sveobuhvatnu dobit |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Društvo | | | | |
Promjena kamatne stope za +/- 100 bps | - | (143.832)/143.832 | - | (164.255)/164.255 |
Grupa | | | | |
Promjena kamatne stope +/- 100 bps | - | (176.557)/176.557 | - | (209.756)/209.756 |
Knjigovodstveni iznosi dužničkih vrijednosnih papira klasificiranih kao raspoloživi za prodaju prikazani su u bilješci 19.
c)Ostali cjenovni rizici
Rizik vlasničkih vrijednosnih papira je uzrokovan fluktuacijom fer vrijednosti ili novčanih tokova po financijskim instrumentima zbog promjena tržišnih cijena (koje ne proizlaze iz kamatnog ili valutnog rizika) bilo da je riječ o promjenama koje su prouzročili čimbenici svojstveni pojedinom financijskom instrumentu ili njegovom izdavatelju ili drugi čimbenici koji utječu na sve slične financijske instrumente kojima se trguje na tržištu.
Portfelj utrživih vlasničkih vrijednosnih papira, koji se u bilanci vodi po fer vrijednosti, čini Grupu podložnu ovom riziku. Portfelj Grupe sadrži vrijednosnice različitih izdavatelja, a rizik koncentracije bilo koje pojedinačne kompanije ili društva se prati i ograničen je zakonskim zahtjevima i usvojenim limitima.
Grupa procjenjuje, odnosno mjeri, te kontrolira izloženost tržišnom riziku kroz praćenje izloženosti ulaganja, uspostavom limita i ovlasti za ulaganja, te kroz niz statističkih i ostalih kvantitativnih mjera rizika.
Analiza cjenovnog rizika:
| 2022. | 2021. |
| Utjecaj na dobit/gubitak prije poreza | Utjecaj na sveobuhvatnu dobit | Utjecaj na dobit/gubitak nakon poreza | Utjecaj na sveobuhvatnu dobit |
Društvo | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Promjena u cijeni za +/- 5 % | 1.120/(1.120) | 58.333/(58.333) | 1.288/(1.288) | 64.904/(64.904) |
Grupa | | | | |
Promjena u cijeni za +/- 5 % | 3.230/(3.230) | 58.333/(58.333) | 2.625/(2.625) | 64.907/(64.907) |
Kreditni rizik
Kreditni rizik je rizik da će jedna ugovorna strana financijskog instrumenta drugoj strani prouzročiti financijske gubitke zbog nemogućnosti ispunjavanja obveza.
Grupa se izlaže kreditnom riziku kroz sljedeću financijsku imovinu:
udio reosiguranja u pričuvama šteta
potraživanja od reosiguranja po isplaćenim štetama
potraživanja od osiguranika
depoziti i dani zajmovi
dužničke vrijednosnice (obveznice i komercijalni zapisi)
potraživanja od posrednika u osiguranju i ostala potraživanja
novac u banci
Grupa upravlja ovim rizikom tako što unaprijed provodi analizu praćenja kreditnih rizika i izloženosti, redovitim pregledima od strane Uprave te redovitim sastancima s ciljem praćenja razvoja kreditnog rizika. Grupa upravlja kreditnim rizikom i kontinuirano prati izloženost kreditnom riziku. Za sve osiguranike rade se ocjene kreditne sposobnosti i prikupljaju instrumenti osiguranja prije plaćanja po odobrenim zajmovima ili njihovoj prolongaciji.
Izloženost kreditnom riziku | Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Ulaganja u dužničke vrijednosne papire (bilješka 19.1) | 5.912.475 | 6.195.115 | | 6.593.967 | 6.930.698 |
Ulaganja u depozite bankama (bilješka 19.1) | 68.163 | 141.637 | | 482.416 | 514.142 |
Zajmovi (bilješka 19.1) | 438.685 | 466.533 | | 184.835 | 229.749 |
Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama | 396.207 | 331.343 | | 413.556 | 349.119 |
Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja | 915.995 | 889.522 | | 1.027.233 | 988.876 |
Novac i novčani ekvivalenti | 863.367 | 609.033 | | 1.078.164 | 797.265 |
| 8.594.892 | 8.633.183 | | 9.780.171 | 9.809.849 |
Koncentracija potraživanja od Republike Hrvatske na dan 31.12. | |
| | | | | |
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Državne obveznice | 5.129.351 | 5.400.565 | | 5.156.511 | 5.434.235 |
Nedospjela kamata na obveznice | 78.405 | 81.327 | | 78.490 | 81.447 |
Ostala potraživanja | 2.323 | 1.809 | | 12.827 | 11.957 |
| 5.210.079 | 5.483.701 | | 5.247.828 | 5.527.639 |
Tablice u nastavku prikazuju analizu imovine Društva i Grupe po kategorijama prema ocjenama agencija Standard&Poor's (S&P).
| 2022. | 2021. | Društvo | Društvo |
| S&P | S&P | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | | | 2.197.270 | 2.325.984 |
Ministarstvo financija RH | BBB+ | BBB- | 2.133.326 | 2.262.103 |
Korporacije s ocjenom neke druge agencije | - | - | 44.018 | 43.977 |
Bez ocjene | - | - | 19.926 | 19.904 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | | | 3.715.205 | 3.869.131 |
Ministarstvo financija RH | BBB+ | BBB- | 3.074.430 | 3.219.789 |
Ministarstvo financija Rumunjske | BBB- | BBB- | 129.389 | 126.554 |
Ministarstvo financija Slovenije | AA- | | 33.869 | - |
Ministarstvo financija Bugarske | BBB | | 18.671 | - |
Korporacije s ocjenom | B- | B- | - | 10.117 |
| B | - | 10.155 | - |
| BBB- | BBB- | 135.699 | 156.755 |
| BBB | - | 13.792 | - |
| A- | A- | 18.637 | 25.095 |
| A | - | 9.032 | - |
Korporacije s ocjenom neke druge agencije | - | - | 234.783 | 288.381 |
Bez ocjene | - | - | 36.748 | 42.440 |
Zajmovi i potraživanja | | | 506.848 | 608.170 |
Banke s ocjenom | - | - | - | - |
Ostale banke i financijske institucije* | - | - | 68.163 | 141.637 |
Bez ocjene** | - | - | 438.685 | 466.533 |
Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama | | | 396.207 | 331.343 |
Reosiguratelji s ocjenom | A− | A− | 19.839 | 19.237 |
| A | A | 35.872 | 23.700 |
| A+ | A+ | 168.873 | 109.696 |
| AA− | AA− | 120.151 | 135.682 |
| AA | AA | 3.720 | 7.081 |
| AA+ | AA+ | 7.223 | 8.634 |
Reosiguratelji s rejtingom neke druge agencije | - | - | 23.001 | 19.853 |
Bez ocjene | - | - | 17.528 | 7.460 |
Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja | | | 915.995 | 889.522 |
Bez ocjene | - | - | 915.995 | 889.522 |
Novac i novčani ekvivalenti | | | 863.367 | 609.033 |
Ostale banke i financijske institucije* | - | - | 863.367 | 609.033 |
| | | 8.594.892 | 8.633.183 |
*Ostale banke i financijske institucije uključuju većinom banke i financijske institucije s ocjenom neke druge kreditne agencije te banke i financijske institucije koje nemaju ocjenu, ali njihove matične banke imaju ocjenu.
**Zajmovi i potraživanja bez ocjene uključuju zajmove povezanim stranama i domaćim poduzećima bez ocjene te zajmove fizičkim osobama koja su osigurana.
| 2022. | 2021. | Grupa | Grupa |
| S&P | S&P | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | | | 2.289.237 | 2.407.887 |
Ministarstvo financija RH | BBB+ | BBB- | 2.139.518 | 2.268.280 |
Ministarstvo financija Makedonije | - | BB- | 60.182 | 60.232 |
Korporacije s ocjenom neke druge agencije | - | - | 44.018 | 43.977 |
Bez ocjene | - | - | 45.519 | 35.398 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | | | 4.304.730 | 4.522.811 |
Ministarstvo financija RH | BBB+ | BBB- | 3.095.483 | 3.247.402 |
Ministarstvo financija Makedonije | - | BB- | 329.083 | 380.147 |
Ministarstvo financija Slovenije | AA- | - | 33.869 | - |
Ministarstvo financija Srbije | - | BB+ | 239.390 | 245.920 |
Ministarstvo financija Rumunjske | BBB- | BBB- | 129.389 | 126.554 |
Ministarstvo financija Bugarske | BBB | - | 18.671 | - |
Korporacije s ocjenom | B- | B- | - | 10.117 |
| B | - | 10.155 | - |
| BBB- | BBB- | 135.699 | 156.755 |
| BBB | - | 13.792 | - |
| A- | A- | 18.637 | 25.095 |
| A | - | 9.032 | - |
Korporacije s ocjenom neke druge agencije | - | - | 234.783 | 288.381 |
Bez ocjene | - | - | 36.747 | 42.440 |
Zajmovi i potraživanja | | | 667.251 | 743.891 |
Banke s ocjenom | - | - | - | - |
Ostale banke i financijske institucije* | - | - | 482.416 | 514.142 |
Bez ocjene** | - | - | 184.835 | 229.749 |
Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama | | | 413.556 | 349.119 |
Reosiguratelji s ocjenom | A− | A− | 19.839 | 19.237 |
| A | A | 35.872 | 23.700 |
| A+ | A+ | 168.873 | 109.696 |
| AA− | AA− | 120.151 | 135.682 |
| AA | AA | 3.720 | 7.081 |
| AA+ | AA+ | 7.223 | 8.634 |
Reosiguratelji s rejtingom neke druge agencije | - | - | 23.001 | 19.853 |
Bez ocjene | - | - | 34.877 | 25.236 |
Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja | | | 1.027.233 | 988.876 |
Bez ocjene | - | - | 1.027.233 | 988.876 |
Novac i novčani ekvivalenti | | | 1.078.164 | 797.265 |
Ostale banke i financijske institucije* | - | - | 1.078.164 | 797.265 |
| | | 9.780.171 | 9.809.849 |
*Ostale banke i financijske institucije uključuju većinom banke i financijske institucije s ocjenom neke druge kreditne agencije te banke i financijske institucije koje nemaju ocjenu, ali njihove matične banke imaju ocjenu.
**Zajmovi i potraživanja bez ocjene uključuju zajmove povezanim stranama i domaćim poduzećima bez ocjene te zajmove fizičkim osobama koja su osigurana.
Rizik likvidnosti
Rizik likvidnosti je rizik da bi iznenadno i neočekivano podmirenje obveza moglo zahtijevati od Grupe likvidaciju aktive u kratkom roku po niskoj cijeni. Ovaj rizik uključuje rizik nesposobnosti financiranja imovine u prikladnim rokovima i kamatama te rizik nesposobnosti likvidacije imovine po razumnoj cijeni i u prikladnom vremenskom razdoblju. Grupa ima portfelj likvidne imovine kao dio strategije upravljanja rizikom likvidnosti, čime osigurava kontinuirano poslovanje i udovoljava zakonskim zahtjevima.
Zakonski zahtjevi za plaćanjem šteta na vrijeme su zadovoljeni. Organizacijske jedinice za financije dnevno prate priljeve i odljeve te rade mjesečne planove kao i scenarije pogoršane likvidnosti. Rizik likvidnost se uzima u obzir prilikom ocjene uparivanja imovine i obveza.
Sljedeća tablica prikazuje za financijsku imovinu iznose ugovorenih diskontiranih novčanih tokova, a za obveze iz osiguranja procijenjeno dospijeće iznosa priznatih u izvještaju o financijskom položaju.
Analiza ročnosti na dan izvještavanja je kako slijedi:
Društvo u 000 HRK | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
Imovina | Do godine dana | 1-3 godine | 3-5 godina | 5-10 godina | 10 i više godina | Ukupno | Do godine dana | 1-3 godine | 3-5 godina | 5-10 godina | 10 i više godina | Ukupno |
Ulaganja u ovisna i pridružena društva i sudjelovanje u zajedničkim pothvatima | - | - | - | - | 388.115 | 388.115 | - | - | - | - | 384.197 | 384.197 |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | 72.380 | 465.223 | 178.277 | 1.080.645 | 400.745 | 2.197.270 | 342.159 | 452.858 | 159.319 | 666.865 | 704.783 | 2.325.984 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 492.357 | 1.012.400 | 1.084.454 | 1.858.744 | 433.905 | 4.881.860 | 251.072 | 1.170.365 | 1.378.444 | 1.928.384 | 438.942 | 5.167.207 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG | 7.809 | 5.798 | 6.534 | 209.754 | - | 229.895 | 426 | 2.607 | 6.024 | 375.022 | - | 384.079 |
Zajmovi i potraživanja | 174.652 | 118.999 | 112.547 | 61.329 | 39.321 | 506.848 | 182.260 | 198.977 | 103.023 | 79.452 | 44.458 | 608.170 |
Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama | 208.928 | 93.658 | 29.472 | 28.063 | 36.086 | 396.207 | 188.146 | 67.454 | 21.063 | 22.345 | 32.335 | 331.343 |
Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja | 973.403 | - | - | - | - | 973.403 | 910.793 | - | - | - | - | 910.793 |
Novac i novčani ekvivalenti | 863.367 | - | - | - | - | 863.367 | 609.033 | - | - | - | - | 609.033 |
Ukupno | 2.792.896 | 1.696.078 | 1.411.284 | 3.238.535 | 1.298.172 | 10.436.965 | 2.483.889 | 1.892.261 | 1.667.873 | 3.072.068 | 1.604.715 | 10.720.806 |
| | | | | | | | | | | | |
Obveze | | | | | | | | | | | | |
Tehničke pričuve | 2.580.114 | 1.570.892 | 791.322 | 787.971 | 1.237.206 | 6.967.505 | 2.386.960 | 1.596.998 | 880.839 | 848.591 | 1.227.912 | 6.941.300 |
Rezerviranja | 7.088 | 19.078 | 18.571 | 2.130 | 2.386 | 49.253 | 10.467 | 22.849 | 20.144 | 2.058 | 2.536 | 58.054 |
Financijske obveze po amortiziranom trošku | 94.512 | 27.444 | 20.893 | 52.762 | 166.921 | 362.532 | 92.587 | 30.093 | 23.442 | 58.045 | 159.680 | 363.847 |
Financijske obveze po fer vrijednosti kroz RDG | 620 | - | - | - | - | 620 | 5.576 | 411 | - | - | - | 5.987 |
Obveze proizašle iz ugovora o osiguranju, ostale obveze i odgođeni prihodi | 469.760 | 21.532 | 5.017 | 37.662 | 25.496 | 559.467 | 560.647 | 19.523 | 4.957 | 6.462 | 8.278 | 599.867 |
Ukupno | 3.152.094 | 1.638.946 | 835.803 | 880.525 | 1.432.009 | 7.939.377 | 3.056.237 | 1.669.874 | 929.382 | 915.156 | 1.398.406 | 7.969.055 |
Ročna neusklađenost | (359.198) | 57.132 | 575.481 | 2.358.010 | (133.837) | 2.497.588 | (572.348) | 222.387 | 738.491 | 2.156.912 | 206.309 | 2.751.751 |
Analiza ročnosti Grupe na dan izvještavanja je kako slijedi:
Grupa u 000 HRK | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
Imovina | Do godine dana | 1-3 godine | 3-5 godina | 5-10 godina | 10 i više godina | Ukupno | Do godine dana | 1-3 godine | 3-5 godina | 5-10 godina | 10 i više godina | Ukupno |
Ulaganja u ovisna i pridružena društva i sudjelovanje u zajedničkim pothvatima | - | - | - | - | 72.776 | 72.776 | - | - | - | - | 72.412 | 72.412 |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | 76.746 | 521.644 | 198.623 | 1.085.302 | 406.922 | 2.289.237 | 345.346 | 474.430 | 181.818 | 695.355 | 710.938 | 2.407.887 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 534.709 | 1.254.677 | 1.088.800 | 1.992.225 | 600.975 | 5.471.386 | 296.456 | 1.272.840 | 1.532.456 | 2.038.815 | 680.389 | 5.820.956 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG | 37.052 | 14.237 | 11.474 | 226.837 | 7.376 | 296.976 | 18.204 | 7.112 | 14.705 | 386.783 | 5.223 | 432.027 |
Zajmovi i potraživanja | 322.672 | 224.620 | 91.119 | 27.301 | 1.539 | 667.251 | 290.059 | 303.984 | 116.198 | 32.133 | 1.517 | 743.891 |
Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama | 223.095 | 94.807 | 30.155 | 28.644 | 36.855 | 413.556 | 202.758 | 67.927 | 21.447 | 23.306 | 33.681 | 349.119 |
Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja | 1.104.832 | 483 | - | - | - | 1.105.315 | 1.033.633 | 131 | 239 | 14 | 133 | 1.034.150 |
Novac i novčani ekvivalenti | 1.078.164 | - | - | - | - | 1.078.164 | 797.265 | - | - | - | - | 797.265 |
Ukupno | 3.377.270 | 2.110.468 | 1.420.171 | 3.360.309 | 1.126.443 | 11.394.661 | 2.983.721 | 2.126.424 | 1.866.863 | 3.176.406 | 1.504.293 | 11.657.707 |
Obveze | | | | | | | | | | | | |
Tehničke pričuve | 3.057.552 | 1.779.371 | 911.932 | 921.259 | 1.422.528 | 8.092.642 | 2.816.121 | 1.737.089 | 1.004.616 | 1.027.413 | 1.423.130 | 8.008.369 |
Rezerviranja | 8.846 | 20.475 | 20.113 | 3.746 | 4.759 | 57.939 | 12.965 | 24.800 | 21.583 | 3.550 | 4.692 | 67.590 |
Financijske obveze po amortiziranom trošku | 103.888 | 41.782 | 29.118 | 60.680 | 171.047 | 406.515 | 101.252 | 43.693 | 32.351 | 63.054 | 172.304 | 412.654 |
Financijske obveze po fer vrijednosti kroz RDG | 620 | - | - | - | - | 620 | 5.576 | 411 | - | - | - | 5.987 |
Obveze proizašle iz ugovora o osiguranju, ostale obveze i odgođeni prihodi | 552.198 | 21.695 | 5.089 | 37.662 | 25.495 | 642.139 | 627.564 | 20.642 | 5.840 | 7.999 | 8.624 | 670.669 |
Ukupno | 3.723.104 | 1.863.323 | 966.252 | 1.023.347 | 1.623.829 | 9.199.855 | 3.563.478 | 1.826.635 | 1.064.390 | 1.102.016 | 1.608.750 | 9.165.269 |
Ročna neusklađenost | (345.834) | 247.145 | 453.919 | 2.336.962 | (497.386) | 2.194.806 | (579.757) | 299.789 | 802.473 | 2.074.390 | (104.457) | 2.492.438 |
Tablica u nastavka prikazuje buduće nediskontirane novčane tokove financijskih obveza koje se odnose na obvezu po najmu:
Obveze za najam | Društvo u 000 HRK | Grupa u 000 HRK |
| Do godine dana | 1-3 godine | 3-5 godina | 5-10 godina | 10 i više godina | Ukupno | Do godine dana | 1-3 godine | 3-5 godina | 5-10 godina | 10 i više godina | Ukupno |
31.12.2022. | 27.410 | 54.648 | 36.256 | 100.723 | 224.541 | 443.578 | 34.899 | 63.281 | 47.453 | 107.253 | 228.051 | 480.937 |
31.12.2021. | 25.067 | 70.105 | 40.385 | 87.847 | 224.944 | 448.348 | 32.763 | 77.489 | 49.227 | 96.982 | 236.707 | 493.168 |
Tablica u nastavku prikazuje ugovorne obveze za buduća ulaganja (bilješka 32):
Ugovorne obveze za buduća ulaganja | Društvo u 000 HRK | Grupa u 000 HRK |
| Do godine dana | 1-3 godine | 3-5 godina | 5-10 godina | 10 i više godina | Ukupno | Do godine dana | 1-3 godine | 3-5 godina | 5-10 godina | 10 i više godina | Ukupno |
31.12.2022. | - | - | - | - | 338.016 | 338.016 | - | - | - | - | 338.016 | 338.016 |
31.12.2021. | - | - | - | - | 356.505 | 356.505 | - | - | - | - | 356.505 | 356.505 |
Fer vrijednost
Fer vrijednost je cijena koja bi se mogla primiti za prodanu imovinu ili platiti za prijenos obveze u uobičajenoj transakciji između sudionika na tržištu na dan mjerenja vrijednosti. Fer vrijednost se temelji na kotiranim tržišnim cijenama ako su dostupne. Ako tržišne cijene nisu dostupne, fer vrijednost se procjenjuje primjenom modela diskontiranog novčanog toka ili drugih odgovarajućih tehnika za utvrđivanje cijena. Promjene u pretpostavkama na kojima se temelje procjene, uključujući diskontne stope i procijenjene buduće novčane tokove, značajno utječu na procjene. Iz tog razloga, procijenjene fer vrijednosti ne mogu se sa sigurnošću ostvariti prodajom financijskog instrumenta u ovome trenutku.
Fer vrijednost ulaganja po amortiziranom trošku prikazana je u nastavku:
| 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| Neto knjigovod-stvena vrijednost | Fer vrijednost | Razlika | Neto knjigovod-stvena vrijednost | Fer vrijednost | Razlika |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Društvo | | | | | | |
Dužničke vrijednosnice | 2.197.270 | 2.010.057 | (187.213) | 2.325.984 | 2.523.641 | 197.657 |
Zajmovi | 438.685 | 446.860 | 8.175 | 466.533 | 481.986 | 15.453 |
Depoziti | 68.163 | 68.163 | - | 141.637 | 141.855 | 218 |
| 2.704.118 | 2.525.080 | (179.038) | 2.934.154 | 3.147.482 | 213.328 |
Grupa | | | | | | |
Dužničke vrijednosnice | 2.289.237 | 2.102.288 | (186.949) | 2.407.887 | 2.610.990 | 203.103 |
Zajmovi | 184.835 | 185.081 | 246 | 229.749 | 230.316 | 567 |
Depoziti | 482.416 | 482.416 | - | 514.142 | 514.360 | 218 |
| 2.956.488 | 2.769.785 | (186.703) | 3.151.778 | 3.355.666 | 203.888 |
Metode procjene ili pretpostavke u određivanju fer vrijednosti
Prilikom izračuna fer vrijednosti Grupa uzima u obzir MSFI pravila hijerarhije fer vrijednosti koja odražavaju značajnost ulaznih podataka korištenih u procesu vrednovanja. Svaki instrument se individualno detaljno procjenjuje. Razine hijerarhije fer vrijednosti se određuju na temelju najniže razine i ulaznih podataka značajnih za određivanje fer vrijednosti instrumenta.
Različite razine definirane su na sljedeći način:
Kotirane cijene (nekorigirane) na aktivnim tržištima za identičnu imovinu ili obveze (Razina 1).
Inputi koji ne predstavljaju kotirane cijene na aktivnim tržištima uključene u razinu 1, a radi se o vidljivim inputima za imovinu ili obvezu, bilo izravno (tj. kao cijene ili podaci o kamatnim stopama) ili neizravno (tj. izvedeni iz cijena ili pomoću kamatnih stopa) (Razina 2).
Inputi za imovinu ili obvezu koji se ne temelje na vidljivim tržišnim podacima (nevidljivi inputi) (Razina 3).
U nastavku je prikazan pregled fer vrijednost po pojedinim razinama za ulaganja po amortiziranom trošku:
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
| Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 | Ukupno | Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 | Ukupno |
Društvo | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Dužničke vrijednosnice | 1.073.435 | 936.622 | - | 2.010.057 | 1.969.630 | 554.011 | - | 2.523.641 |
Zajmovi | - | 446.860 | - | 446.860 | - | 481.986 | - | 481.986 |
Depoziti | - | - | 68.163 | 68.163 | - | - | 141.855 | 141.855 |
| 1.073.435 | 1.383.482 | 68.163 | 2.525.080 | 1.969.630 | 1.035.997 | 141.855 | 3.147.482 |
| 31.12.2022 | 31.12.2021 |
| Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 | Ukupno | Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 | Ukupno |
Grupa | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Dužničke vrijednosnice | 1.104.961 | 997.327 | - | 2.102.288 | 1.991.839 | 619.151 | - | 2.610.990 |
Zajmovi | - | 180.630 | 4.451 | 185.081 | - | 224.689 | 5.627 | 230.316 |
Depoziti | - | - | 482.416 | 482.416 | - | - | 514.360 | 514.360 |
| 1.104.961 | 1.177.957 | 486.867 | 2.769.785 | 1.991.839 | 843.840 | 519.987 | 3.355.666 |
Tablice u nastavku analiziraju financijske instrumente i ostalu imovinu po fer vrijednosti primjenom metode procjene vrijednosti.
Imovina Društva mjerena po fer vrijednosti na dan 31. prosinca 2022. godine prikazana je kako slijedi:
| Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Nekretnine za djelatnost | - | - | 189.544 | 189.544 |
Ulaganja u nekretnine | - | - | 522.851 | 522.851 |
Vlasničke vrijednosnice | 604.862 | 95.672 | 73.615 | 774.149 |
Dužničke vrijednosnice | 2.846.063 | 867.361 | 1.781 | 3.715.205 |
Investicijski fondovi | 2.881 | 389.625 | - | 392.506 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 3.453.806 | 1.352.658 | 75.396 | 4.881.860 |
Vlasničke vrijednosnice | 22.406 | - | - | 22.406 |
Dužničke vrijednosnice | - | - | - | - |
Investicijski fondovi | 193.882 | - | - | 193.882 |
Valutni forward ugovori | - | 13.607 | - | 13.607 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | 216.288 | 13.607 | - | 229.895 |
Ukupno imovina po fer vrijednosti | 3.670.094 | 1.366.265 | 787.791 | 5.824.150 |
Imovina Društva mjerena po fer vrijednosti na dan 31. prosinca 2021. godine prikazana je kako slijedi:
| Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Nekretnine za djelatnost | - | - | 195.048 | 195.048 |
Ulaganja u nekretnine | - | - | 524.104 | 524.104 |
Vlasničke vrijednosnice | 764.572 | 100.467 | 7.938 | 872.977 |
Dužničke vrijednosnice | 2.798.248 | 1.068.992 | 1.891 | 3.869.131 |
Investicijski fondovi | 180.957 | 244.083 | 59 | 425.099 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 3.743.777 | 1.413.542 | 9.888 | 5.167.207 |
Vlasničke vrijednosnice | 25.766 | - | - | 25.766 |
Dužničke vrijednosnice | - | - | - | - |
Investicijski fondovi | 355.280 | - | - | 355.280 |
Valutni forward ugovori | - | 3.033 | - | 3.033 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | 381.046 | 3.033 | - | 384.079 |
Ukupno imovina po fer vrijednosti | 4.124.823 | 1.416.575 | 729.040 | 6.270.438 |
Imovina Grupe mjerena po fer vrijednosti na dan 31. prosinca 2022. godine prikazana je kako slijedi:
| Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Nekretnine za djelatnost | - | - | 427.542 | 427.542 |
Ulaganja u nekretnine | - | - | 1.043.076 | 1.043.076 |
Vlasničke vrijednosnice | 604.862 | 95.672 | 73.615 | 774.149 |
Dužničke vrijednosnice | 3.106.505 | 1.196.444 | 1.781 | 4.304.730 |
Investicijski fondovi | 2.882 | 389.625 | - | 392.507 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 3.714.249 | 1.681.741 | 75.396 | 5.471.386 |
Vlasničke vrijednosnice | 22.406 | - | - | 22.406 |
Dužničke vrijednosnice | - | - | - | - |
Investicijski fondovi | 260.963 | - | - | 260.963 |
Valutni forward ugovori | - | 13.607 | - | 13.607 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | 283.369 | 13.607 | - | 296.976 |
Ukupno imovina po fer vrijednosti | 3.997.618 | 1.695.348 | 1.546.014 | 7.238.980 |
Imovina Grupe mjerena po fer vrijednosti na dan 31. prosinca 2021. godine prikazana je kako slijedi:
| Razina 1 | Razina 2 | Razina 3 | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Nekretnine za djelatnost | - | - | 415.844 | 415.844 |
Ulaganja u nekretnine | - | - | 1.071.946 | 1.071.946 |
Vlasničke vrijednosnice | 764.583 | 100.467 | 7.996 | 873.046 |
Dužničke vrijednosnice | 3.071.780 | 1.449.140 | 1.891 | 4.522.811 |
Investicijski fondovi | 180.957 | 244.083 | 59 | 425.099 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 4.017.320 | 1.793.690 | 9.946 | 5.820.956 |
Vlasničke vrijednosnice | 25.766 | - | - | 25.766 |
Dužničke vrijednosnice | - | - | - | - |
Investicijski fondovi | 403.228 | - | - | 403.228 |
Valutni forward ugovori | - | 3.033 | - | 3.033 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak | 428.994 | 3.033 | - | 432.027 |
Ukupno imovina po fer vrijednosti | 4.446.314 | 1.796.723 | 1.497.736 | 7.740.773 |
U nastavku su prikazana kretanja u razini 3 za Društvo:
Društvo | | Vlasničke vrijednosnice | Dužničke vrijednosnice | Investicijski fondovi | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
31.12.2020. | 30.241 | 2.130 | 3.029 | 35.400 |
Transfer sa/na Razine 2 | (23.001) | - | - | (23.001) |
Smanjenja | (619) | - | - | (619) |
(Gubici) priznati u sveobuhvatnoj dobiti | - | (239) | (2.970) | (3.209) |
Dobici priznati u sveobuhvatnoj dobiti | 1.317 | - | - | 1.317 |
31.12.2021. | 7.938 | 1.891 | 59 | 9.888 |
Transfer sa/na Razine 2 | 65.585 | - | - | 65.585 |
Povećanja | 92 | - | - | 92 |
Smanjenja | - | (110) | (59) | (169) |
31.12.2022. | 73.615 | 1.781 | - | 75.396 |
Kretanje imovine za vlastite potrebe i ulaganja u nekretnine za Društvo prikazano je u bilješkama 16 i 17.
U nastavku su prikazana kretanja u razini 3 za Grupu:
Grupa | | Vlasničke vrijednosnice | Dužničke vrijednosnice | Investicijski fondovi | Ukupno |
| | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
31.12.2020. | 30.298 | 2.130 | 3.029 | 35.457 |
Transfer sa/na Razine 2 | (23.001) | - | - | (23.001) |
Smanjenja | (619) | - | - | (619) |
(Gubici) priznati u sveobuhvatnoj dobiti | - | (239) | (2.970) | (3.209) |
Dobici priznati u sveobuhvatnoj dobiti | 1.318 | - | - | 1.318 |
31.12.2021. | 7.996 | 1.891 | 59 | 9.946 |
Transfer sa/na Razine 2 | 65.585 | - | - | 65.585 |
Povećanja | 92 | - | - | 92 |
Smanjenja | (58) | (110) | (59) | (227) |
31.12.2022. | 73.615 | 1.781 | - | 75.396 |
Kretanje imovine za vlastite potrebe i ulaganja u nekretnine za Grupu prikazano je u bilješkama 16 i 17.
Informacije o mjerenjima fer vrijednosti vlasničkih vrijednosnica, dužničkih vrijednosnica i investicijskih fondova kod kojih su korišteni značajni parametri koji nisu dostupni na tržištu (razina 3):
| Fer vrijednost na 31.12.2022 | Nevidljivi inputi | Raspon inputa (vjerojatnost-ponderirani prosjek) | Odnos nevidljivih inputa prema fer vrijednosti |
|
| u 000 HRK |
Vlasničke vrijednosnice | 73.615 | Diskontna stopa | 4,93%-12,10% (8,30%) | Povećanje diskotne stope za 100 bps bi smanjilo fer vrijednost za 13.801 tisuća HRK. Smanjenje diskotne stope za 100 bps bi povećalo fer vrijednost za 16.632 tisuća HRK. |
Dužničke vrijednosnice | 1.781 | Diskontna stopa | 12,5% - 14,5% (13,5%) | Povećanje diskotne stope za 100 bps bi smanjilo fer vrijednost za 45 tisuća HRK. Smanjenje diskotne stope za 100 bps bi povećalo fer vrijednost za 48 tisuća HRK. |
Investicijski fondovi | - | Diskontna stopa | - | - |
| Fer vrijednost na 31.12.2021 | Nevidljivi inputi | Raspon inputa (vjerojatnost-ponderirani prosjek) | Odnos nevidljivih inputa prema fer vrijednosti |
|
| u 000 HRK |
Vlasničke vrijednosnice | 7.938 | Diskontna stopa | 7,85%-9,85% (8,85%) | Povećanje diskontne stope za 100 bps bi smanjilo fer vrijednost za 1.003 tisuća HRK. Smanjenje diskontne stope za 100 bps bi povećalo fer vrijednost za 1.257 tisuća HRK. |
Dužničke vrijednosnice | 1.891 | Diskontna stopa | 12,5% - 14,5% (13,5%) | Povećanje diskontne stope za 100 bps bi smanjilo fer vrijednost za 42 tisuće HRK. Smanjenje diskontne stope za 100 bps bi povećalo fer vrijednost za 68 tisuća HRK. |
Investicijski fondovi | 59 | Diskontna stopa | - | - |
Društvo je usvojilo MSFI 13 prema kojemu je obvezno objaviti hijerarhiju fer vrijednosti financijske imovine koja se ne mjeri po fer vrijednosti kao i opis metoda vrednovanja i korištenih inputa.
Financijske obveze su iskazane po amortiziranom trošku. Budući da je kamatna stopa koju nose usklađena s tržišnim stopama, Uprava smatra da se knjigovodstvena vrijednost ovih instrumenata ne razlikuje značajno od njihove fer vrijednosti.
Fer vrijednost depozita, zajmova i financijskih obveza procjenjuje se na temelju inputa koji nisu tržišno dostupne cijene, stoga su klasificirani u razinu 3 na hijerarhiji fer vrijednosti ili korištenjem javno dostupnih stopa koje je objavila Hrvatska narodna banka (za zajmove Društva) i zbog toga bi se klasificirao kao razina 2 u hijerarhiji fer vrijednosti. Ulaganja koja imaju dostupnu tržišnu cijenu, a klasificirana su u portfelj ulaganja koja se drže do dospijeća svrstana su u razinu 1.
Fer vrijednost novca i novčanih ekvivalenata te ugovora o osiguranju i ostalih potraživanja ne razlikuje se značajno od njihove knjigovodstvene vrijednosti zbog kratkotrajne prirode ovih financijskih instrumenata. Fer vrijednost se utvrđuje na temelju inputa razine 2 za novac i novčane ekvivalente i na temelju inputa razine 3 za ugovore o osiguranju i ostala potraživanja.
Fer vrijednost financijskih instrumenata kojima se ne trguje na aktivnom tržištu utvrđuje se korištenjem tehnika procjene. Te tehnike procjene zahtijevaju maksimalno korištenje vidljivih tržišnih podataka gdje je to moguće, a oslanjaju se što je manje moguće na procjene specifične za pojedini subjekt. Ukoliko su svi značajni inputi potrebni za fer vrednovanje instrumenta vidljivi, instrument se uključuje u razinu 2. Fer vrijednosti financijske imovine iskazane u razini 3 utvrđena je primjenom modela diskontiranih novčanih tokova ili drugih odgovarajućih tehnika, uz korištenje relevantnih informacija dostupnih na tržištu, kao i saznanja o trenutnom poslovanju te procjena mogućeg budućeg poslovanja izdavatelja predmetne financijske imovine.
Fer vrijednost ulaganja koja se drže do dospijeća utvrđena je na temelju tržišnih cijena i klasificira se u razinu 1 u skladu s MSFI 13.
Fer vrijednost nekretnina
Neovisnu procjenu ulaganja u nekretnine Grupe proveli su vanjski procjenitelji kako bi se utvrdila fer vrijednost na dan 31. prosinca 2022. i 31. prosinca 2021. godine.
Za utvrđivanje revaloriziranog iznosa nekretnina za djelatnost Grupa je koristila procjene nekretnina koje su proveli neovisni ovlašteni eksterni procjenitelji u 2019. godini s tim da se u 2022. godini preispitalo postoje li indicije za umanjenje vrijednosti te je priznato umanjenje vrijednosti onih nekretnina za djelatnost kod kojih je postojala značajna razlika njezine neto knjigovodstvene vrijednosti u odnosu na prethodno utvrđenu vrijednost. Učinci su navedeni u bilješci 16.
Korištene tehnike procjene vrijednosti za utvrđivanje fer vrijednost na razini 3
Fer vrijednost ulaganja u nekretnine izvedena je primarno primjenom usporedne i dohodovne metode, te ponekad u nedostatku informacija o tržišnim parametrima primjenom troškovne, ovisno o pojedinoj nekretnini.
Fer vrijednost nekretnina za djelatnost izvedena je prvenstveno primjenom dohodovne metode.
Najznačajniji inputi u procjenama vrijednosti bile su cijene ili prihodi od najma po četvornom metru, koji su generirani temeljem usporedivih nekretnina u neposrednoj blizini i koji su potom usklađeni prema razlikama u ključnim atributima.
Informacije o mjerenjima fer vrijednosti ulaganja u nekretnine kod kojih su korišteni značajni parametri koji nisu dostupni na tržištu (razina 3)
| | | | | | | | | | |
Opis | Fer vrijednost na dan 31. prosinca 2022. | Fer vrijednost zemljišta na dan 31. prosinca 2022. | Fer vrijednost zgrade na dan 31. prosinca 2022 | Fer vrijednost na dan 31. prosinca 2021. | Fer vrijednost zemljišta na dan 31. prosinca 2021. | Fer vrijednost zgrade na dan 31. prosinca 2021 | Tehnika(e) procjene vrijednosti | Nedostupni parametri | Raspon nedostupnih parametara |
| | | | | | | | | 2022. | 2021. |
Društvo | 522.851 | 72.802 | 450.049 | 524.104 | 69.309 | 454.795 | Dohodovni pristup | Stopa kapitalizacije | 5,5-10% | 5,5-10% |
Troškovni pristup | Jedinična cijena građenja po m2 (HRK) | 120-5.357 | 120-6.161 |
Usporedni pristup | Prosječna cijena po m2 (HRK) | 2-25.425 | 1-24.515 |
Grupa | 1.043.076 | 152.951 | 890.125 | 1.071.946 | 150.276 | 921.670 | Dohodovni pristup | Stopa kapitalizacije | 5,5%-10% | 5,5%-12% |
Diskontna stopa | 10% | 10% |
Troškovni pristup | Jedinična cijena građenja (HRK) | 120-5.357 | 120-6.161 |
Usporedni pristup | Prosječna cijena po m2 (HRK) | 2-35.114 | 1-34.414 |
| | | | | | | | | | |
Značajno povećanje (smanjenje) procjenjene stope kapitalizacije, jedinične cijene građenja i prosječne cijene po m2, bez mijenjanja ostalih varijabla, utjecao bi na značajno povećanje (smanjenje) fer vrijednosti ulaganja u nekretnine. Značajno povećanje (smanjenje) diskonte stope, bez mijenjanja ostalih varijabla, utjecao bi na značajno smanjenje (povećanje) fer vrijednosti ulaganja u nekretnine.
Ne postoji značajan međuodnos između nevidljivih inputa korištenih u procjenama koji bi imao značajan efekt na fer vrijednost.
2.39.Upravljanje kapitalom
Osnovni ciljevi Društva i Grupe prilikom upravljanja kapitalom su sljedeći:
Osiguranje kontinuiteta poslovanja Društva;
Usklađenost sa zakonskim i podzakonskim aktima RH i EU te propisima i napucima regulatora o upravljanju kapitalom;
Zadržavanje visoke razine kapitaliziranosti i posljedično financijske stabilnosti pružajući na taj način odgovarajuću razini sigurnosti ugovarateljima i korisnicima osiguranja;
Postizanje efikasne i optimalne alokacije kapitala kao i maksimizacija povrata na kapital;
Osiguravanje kontinuirane usklađenosti poslovne strategije Društva i Grupe s apetitom preuzimanja rizika te ciljanim nivoima adekvatnosti kapitala;
Osiguravanje visoke razine kapitaliziranosti odnosno dovoljnog viška kapitala radi daljnjeg ulaganja u razvoj i rast Društva i Grupe.
Društvo i Grupa podliježu zakonskim i podzakonskim propisima RH i EU koji reguliraju upravljanje kapitalom te posebno definiraju minimalne razine kapitala koje Društvo i Grupa moraju održavati (regulatorni okvir Solventnost 2 koji se primjenjuje od 2016. godine). Navedenim regulatornim okvirom definirani su propisi koji reguliraju način izračuna i izvještavanja o adekvatnosti kapitala. Posebno, propisano je da Društvo i Grupa moraju u svakom trenutku održavati prihvatljiva vlastita sredstva (dostupni kapital) na način da pokriju Minimalni potrebni kapital (tzv. MCR), kao i Potrebni solventni kapital (tzv. SCR).
SCR omjer definira se kao omjer iznosa ukupnih prihvatljivih vlastitih sredstava za pokriće potrebnog solventnog kapitala (SCR-a) i iznosa potrebnog solventnog kapitala. MCR omjer definira se kao omjer iznosa ukupnih prihvatljivih vlastitih sredstava za pokriće minimalnog potrebnog kapitala (MCR-a) i iznosa minimalnog potrebnog kapitala.
Na temelju informacija danih interno ključnom rukovodstvu, Društvo i Grupa su usklađeni sa zakonskim i podzakonskim propisima koji reguliraju adekvatnost kapitala, kako slijedi:
| Regulatorni zahtjev | Društvo | Društvo |
31.12.2022. | 31.12.2021. |
SCR omjer | > 100% | 289% | 272% |
MCR omjer | > 100% | 1086% | 999% |
| Regulatorni zahtjev | Grupa | Grupa |
31.12.2022.* | 31.12.2021.** |
SCR omjer | > 100% | 239% | 227% |
MCR omjer | > 100% | 839% | 779% |
* Prikazani su privremeni podaci za posljednji referentni datum za koji su podaci dostupni u trenutku izrade ovog Izvješća. Grupa će javno objaviti konačne podatke za 31.12.2022. godine u sklopu Izvješća o solventnosti i financijskom stanju Grupe CROATIA osiguranje za 2022. godinu, koje će biti javno objavljeno na web stranicama Društva u propisanim rokovima.
** Prikazani podaci za 31.12.2021. godine su podaci objavljeni u Izvješću o solventnosti i financijskom stanju CROATIA osiguranje Grupe za 2021. godinu
Društvo i Grupa redovito monitoriraju adekvatnost kapitala te provode stres testove na kapital i njegovu dostatnost, kako bi na vrijeme spriječili mogućnost nedostatka kapitala.
3.Izvještavanje po segmentima
Izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti Društva po poslovnim segmentima za godinu je kako slijedi:
| 2022. | 2022. | 2022. | 2021. | 2021. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
| NEŽIVOT | ŽIVOT | UKUPNO | NEŽIVOT | ŽIVOT | UKUPNO |
Zaračunate bruto premije | 2.802.932 | 303.145 | 3.106.077 | 2.466.825 | 444.015 | 2.910.840 |
Premije predane u reosiguranje i suosiguranje | (343.784) | (57) | (343.841) | (278.233) | (72) | (278.305) |
Zaračunate premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 2.459.148 | 303.088 | 2.762.236 | 2.188.592 | 443.943 | 2.632.535 |
| | | | | | |
Promjena bruto pričuva prijenosnih premija | (103.163) | 857 | (102.306) | (49.979) | (157) | (50.136) |
Promjena pričuva prijenosnih premija, udio reosiguranja i suosiguranja | 13.782 | - | 13.782 | 16.664 | - | 16.664 |
Zarađene premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 2.369.767 | 303.945 | 2.673.712 | 2.155.277 | 443.786 | 2.599.063 |
| | | | | | |
Prihod od provizija i naknada | 54.300 | 1.377 | 55.677 | 36.541 | 1.875 | 38.416 |
Financijski prihodi | 318.000 | 114.241 | 432.241 | 295.918 | 104.047 | 399.965 |
Ostali poslovni prihodi | 49.234 | 772 | 50.006 | 39.399 | 944 | 40.343 |
Neto poslovni prihodi | 2.791.301 | 420.335 | 3.211.636 | 2.527.135 | 550.652 | 3.077.787 |
| | | | | | |
Nastale štete | (1.445.938) | (301.002) | (1.746.940) | (1.220.052) | (464.268) | (1.684.320) |
Udio reosiguranja u nastalim štetama | 204.904 | - | 204.904 | 66.457 | 8 | 66.465 |
Nastale štete, neto od reosiguranja i suosiguranja | (1.241.034) | (301.002) | (1.542.036) | (1.153.595) | (464.260) | (1.617.855) |
| | | | | | |
Troškovi pribave | (627.718) | (9.103) | (636.821) | (511.374) | (22.765) | (534.139) |
Administrativni troškovi | (415.039) | (23.483) | (438.522) | (364.487) | (32.015) | (396.502) |
Amortizacija | (59.497) | (1.390) | (60.887) | (56.409) | (2.607) | (59.016) |
Ostali poslovni rashodi | (99.423) | (803) | (100.226) | (38.823) | (1.025) | (39.848) |
Financijski rashodi | (108.287) | (17.191) | (125.478) | (76.690) | (20.106) | (96.796) |
| | | | | | |
Dobit prije poreza | 299.800 | 68.753 | 368.553 | 382.166 | 10.481 | 392.647 |
Porez na dobit | (43.939) | (11.631) | (55.570) | (56.851) | (1.683) | (58.534) |
Dobit za godinu | 255.861 | 57.122 | 312.983 | 325.315 | 8.798 | 334.113 |
Izvještaj o financijskom položaju Društva po segmentima na datum izvještavanja je kako slijedi:
| 31.12.2022. | 31.12.2022. | 31.12.2022. | 31.12.2021. | 31.12.2021. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Imovina | NEŽIVOT | ŽIVOT | UKUPNO | NEŽIVOT | ŽIVOT | UKUPNO |
Nematerijalna imovina | 116.164 | - | 116.164 | 133.713 | - | 133.713 |
Razgraničeni troškovi pribave | 188.935 | - | 188.935 | 196.996 | - | 196.996 |
Nekretnina i oprema | 483.491 | 14 | 483.505 | 496.340 | 14 | 496.354 |
Ulaganja u nekretnine | 522.851 | - | 522.851 | 524.104 | - | 524.104 |
Ulaganja u ovisna i pridružena društva i sudjelovanje u zajedničkim pothvatima | 388.115 | - | 388.115 | 384.197 | - | 384.197 |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | 1.048.200 | 1.149.070 | 2.197.270 | 1.094.522 | 1.231.462 | 2.325.984 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 3.145.349 | 1.736.511 | 4.881.860 | 3.283.112 | 1.884.095 | 5.167.207 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG | 33.837 | 196.058 | 229.895 | 28.489 | 355.590 | 384.079 |
Zajmovi i potraživanja | 383.830 | 123.018 | 506.848 | 500.158 | 108.012 | 608.170 |
Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama | 396.187 | 20 | 396.207 | 331.322 | 21 | 331.343 |
Odgođena porezna imovina | 26.809 | 17.059 | 43.868 | - | - | - |
Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja | 991.499 | 6.319 | 997.818 | 916.401 | 16.108 | 932.509 |
Novac i novčani ekvivalenti | 759.735 | 103.632 | 863.367 | 560.581 | 48.452 | 609.033 |
Ukupno imovina | 8.485.002 | 3.331.701 | 11.816.703 | 8.449.935 | 3.643.754 | 12.093.689 |
| | | | | | |
| | | | | | |
Kapital i rezerve | | | | | | |
Upisani kapital | 545.037 | 44.289 | 589.326 | 545.037 | 44.289 | 589.326 |
Premija na emitirane dionice | 681.483 | - | 681.483 | 681.483 | - | 681.483 |
Rezerve | 316.742 | 85.296 | 402.038 | 316.742 | 85.296 | 402.038 |
Revalorizacijska rezerva | 197.839 | (66.564) | 131.275 | 503.065 | 115.128 | 618.193 |
Zadržana dobit | 1.792.500 | 245.905 | 2.038.405 | 1.535.976 | 188.783 | 1.724.759 |
Ukupno kapital i rezerve | 3.533.601 | 308.926 | 3.842.527 | 3.582.303 | 433.496 | 4.015.799 |
| | | | | | |
Obveze | | | | | | |
Tehničke pričuve | 3.986.057 | 2.981.448 | 6.967.505 | 3.836.466 | 3.104.834 | 6.941.300 |
Rezerviranja | 46.261 | 2.992 | 49.253 | 54.104 | 3.950 | 58.054 |
Odgođena porezna obveza | - | - | - | 41.336 | 23.147 | 64.483 |
Financijske obveze po amortiziranom trošku | 362.529 | 3 | 362.532 | 343.847 | 20.000 | 363.847 |
Financijske obveze po fer vrijednosti kroz RDG | 595 | 25 | 620 | 5.731 | 256 | 5.987 |
Obveze proizašle iz ugovora o osiguranju, ostale obveze i odgođeni prihodi | 545.575 | 38.307 | 583.882 | 563.512 | 58.071 | 621.583 |
Tekuća obveza poreza na dobit | 10.384 | - | 10.384 | 22.636 | - | 22.636 |
Ukupno obveze | 4.951.401 | 3.022.775 | 7.974.176 | 4.867.632 | 3.210.258 | 8.077.890 |
Ukupno kapital i rezerve i obveze | 8.485.002 | 3.331.701 | 11.816.703 | 8.449.935 | 3.643.754 | 12.093.689 |
Razlike u iznosima Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostalih potraživanja te iznosima Obveza proizašlih iz ugovora o osiguranju, ostalih obveza i odgođenih prihoda, iskazanim u Izvještaju u financijskom položaju i Bilješci 3 proizlazi iz intersegmentalnih potraživanja i obveza.
Povećanja dugotrajne imovine Društva po segmentima na datum izvještavanja su sljedeći:
| 2022 | 2022 | 2022 | 2021 | 2021 | 2021 |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
| NEŽIVOT | ŽIVOT | UKUPNO | NEŽIVOT | ŽIVOT | UKUPNO |
Povećanja dugotrajne imovine (bilješka 15, 16 i 17) | 87.547 | - | 87.547 | 110.995 | - | 110.995 |
Izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti Grupe po segmentima za godinu je kako slijedi:
| 2022 | 2022 | 2022 | 2021 | 2021 | 2021 |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
| NEŽIVOT | ŽIVOT | UKUPNO | NEŽIVOT | ŽIVOT | UKUPNO |
Zaračunate bruto premije | 3.322.102 | 405.219 | 3.727.321 | 2.911.038 | 540.833 | 3.451.871 |
Premije predane u reosiguranje i suosiguranje | (375.277) | (421) | (375.698) | (310.371) | (362) | (310.733) |
Zaračunate premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 2.946.825 | 404.798 | 3.351.623 | 2.600.667 | 540.471 | 3.141.138 |
| | | | | | |
Promjena bruto pričuva prijenosnih premija | (114.799) | 563 | (114.236) | (66.396) | (544) | (66.940) |
Promjena pričuva prijenosnih premija, udio reosiguranja i suosiguranja | 13.693 | 30 | 13.723 | 17.217 | 32 | 17.249 |
Zarađene premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 2.845.719 | 405.391 | 3.251.110 | 2.551.488 | 539.959 | 3.091.447 |
| | | | | | |
Prihod od provizija i naknada | 56.206 | 1.566 | 57.772 | 38.199 | 1.875 | 40.074 |
Financijski prihodi | 378.668 | 134.972 | 513.640 | 354.284 | 126.593 | 480.877 |
Ostali poslovni prihodi | 217.994 | 1.102 | 219.096 | 216.604 | 1.286 | 217.890 |
Neto poslovni prihodi | 3.498.587 | 543.031 | 4.041.618 | 3.160.575 | 669.713 | 3.830.288 |
| | | | | | |
Nastale štete | (1.694.108) | (383.364) | (2.077.472) | (1.435.724) | (553.116) | (1.988.840) |
Udio reosiguranja u nastalim štetama | 213.943 | - | 213.943 | 76.202 | 8 | 76.210 |
Nastale štete, neto od reosiguranja i suosiguranja | (1.480.165) | (383.364) | (1.863.529) | (1.359.522) | (553.108) | (1.912.630) |
| | | | | | |
Troškovi pribave | (740.990) | (26.730) | (767.720) | (623.383) | (36.296) | (659.679) |
Administrativni troškovi | (658.739) | (30.944) | (689.683) | (573.636) | (39.290) | (612.926) |
Amortizacija | (90.192) | (2.624) | (92.816) | (80.689) | (3.793) | (84.482) |
Ostali poslovni rashodi | (125.730) | (1.446) | (127.176) | (62.164) | (1.839) | (64.003) |
Financijski rashodi | (133.363) | (21.251) | (154.614) | (131.125) | (22.982) | (154.107) |
Udio u dobiti pridruženih društava i zajedničkih pothvata | 10.513 | - | 10.513 | 11.111 | - | 11.111 |
| | | | | | |
Dobit prije poreza | 370.113 | 79.296 | 449.409 | 421.856 | 16.198 | 438.054 |
Porez na dobit | (57.546) | (13.424) | (70.970) | (72.367) | (2.930) | (75.297) |
Dobit za godinu | 312.567 | 65.872 | 378.439 | 349.489 | 13.268 | 362.757 |
Izvještaj o financijskom položaju Grupe po segmentima na datum izvještavanja je kako slijedi:
| 31.12.2022. | 31.12.2022. | 31.12.2022. | 31.12.2021. | 31.12.2021. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Imovina | NEŽIVOT | ŽIVOT | UKUPNO | NEŽIVOT | ŽIVOT | UKUPNO |
Nematerijalna imovina | 133.502 | 493 | 133.995 | 143.869 | 472 | 144.341 |
Razgraničeni troškovi pribave | 230.348 | - | 230.348 | 236.930 | - | 236.930 |
Nekretnina i oprema | 816.629 | 17.115 | 833.744 | 797.115 | 17.730 | 814.845 |
Ulaganja u nekretnine | 1.041.833 | 1.243 | 1.043.076 | 1.070.659 | 1.287 | 1.071.946 |
Ulaganja u ovisna i pridružena društva i sudjelovanje u zajedničkim pothvatima | 72.776 | - | 72.776 | 72.412 | - | 72.412 |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | 1.090.158 | 1.199.079 | 2.289.237 | 1.128.479 | 1.279.408 | 2.407.887 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 3.413.146 | 2.058.240 | 5.471.386 | 3.564.079 | 2.256.877 | 5.820.956 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG | 65.325 | 231.651 | 296.976 | 50.361 | 381.666 | 432.027 |
Zajmovi i potraživanja | 378.918 | 288.333 | 667.251 | 476.075 | 267.816 | 743.891 |
Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama | 413.362 | 194 | 413.556 | 348.955 | 164 | 349.119 |
Odgođena porezna imovina | 31.833 | 21.496 | 53.329 | 1.158 | - | 1.158 |
Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja | 1.161.799 | 34.290 | 1.196.089 | 1.077.586 | 48.701 | 1.126.287 |
Novac i novčani ekvivalenti | 970.069 | 108.095 | 1.078.164 | 736.200 | 61.065 | 797.265 |
Ukupno imovina | 9.819.698 | 3.960.229 | 13.779.927 | 9.703.878 | 4.315.186 | 14.019.064 |
| | | | | | |
Kapital i rezerve | | | | | | |
Upisani kapital | 545.037 | 44.289 | 589.326 | 545.037 | 44.289 | 589.326 |
Premija na emitirane dionice | 681.483 | - | 681.483 | 681.483 | - | 681.483 |
Rezerve | 316.742 | 85.296 | 402.038 | 316.742 | 85.296 | 402.038 |
Revalorizacijska rezerva | 234.571 | (105.628) | 128.943 | 548.958 | 147.476 | 696.434 |
Zadržana dobit | 2.273.751 | 331.740 | 2.605.491 | 1.966.302 | 265.566 | 2.231.868 |
Kapital namijenjen vlasnicima matice | 4.051.584 | 355.697 | 4.407.281 | 4.058.522 | 542.627 | 4.601.149 |
Nekontrolirajući interesi | 9.328 | 927 | 10.255 | 9.349 | 822 | 10.171 |
Ukupno kapital i rezerve | 4.060.912 | 356.624 | 4.417.536 | 4.067.871 | 543.449 | 4.611.320 |
| | | | | | |
Obveze | | | | | | |
Tehničke pričuve | 4.581.494 | 3.511.148 | 8.092.642 | 4.396.227 | 3.612.142 | 8.008.369 |
Rezerviranja | 54.888 | 3.051 | 57.939 | 63.595 | 3.995 | 67.590 |
Odgođena porezna obveza | 45.901 | - | 45.901 | 85.260 | 26.694 | 111.954 |
Financijske obveze po amortiziranom trošku | 403.232 | 3.283 | 406.515 | 388.861 | 23.793 | 412.654 |
Financijske obveze po fer vrijednosti kroz RDG | 595 | 25 | 620 | 5.731 | 256 | 5.987 |
Obveze proizašle iz ugovora o osiguranju, ostale obveze i odgođeni prihodi | 648.612 | 84.301 | 732.913 | 659.196 | 103.610 | 762.806 |
Tekuća obveza poreza na dobit | 24.064 | 1.797 | 25.861 | 37.137 | 1.247 | 38.384 |
Ukupno obveze | 5.758.786 | 3.603.605 | 9.362.391 | 5.636.007 | 3.771.737 | 9.407.744 |
Ukupno kapital i rezerve i obveze | 9.819.698 | 3.960.229 | 13.779.927 | 9.703.878 | 4.315.186 | 14.019.064 |
Razlike u iznosima Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostalih potraživanja te iznosima Obveza proizašlih iz ugovora o osiguranju, ostalih obveza i odgođenih prihoda, iskazanim u Izvještaju u financijskom položaju i Bilješci 3 proizlazi iz intersegmentalnih potraživanja i obveza.
Povećanja dugotrajne imovine Grupe po segmentima na datum izvještavanja su sljedeći:
| 2022 | 2022 | 2022 | 2021 | 2021 | 2021 |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
| NEŽIVOT | ŽIVOT | UKUPNO | NEŽIVOT | ŽIVOT | UKUPNO |
Povećanja dugotrajne imovine (bilješka 15, 16 i 17) | 138.499 | 525 | 139.024 | 144.646 | 1.155 | 145.801 |
Mjerenje segmenta imovine i obveza i segmenta prihoda i rezultata temelje se na računovodstvenim politikama koje su navedene u bilješkama o računovodstvenim politikama. Grupa temeljem internih menadžerskih izvještaja prati profitabilnosti pojedinih segmenata i vrsta osiguranja unutar segmenata koristeći zaračunatu bruto premiju i dobit prije poreza kao jedan od glavnih pokazatelja profitabilnosti.
Glavni izvještajni segmenti Grupe su neživot i život. Grupa poslove osiguranja obavlja u segmentima neživotnih i životnih osiguranja. Od drugih značajnijih poslova Grupa također obavlja i poslove upravljanja mirovinskim fondovima, tehničkih pregleda te pružanja medicinskih usluga poliklinika koji se nalaze unutar segmenta neživota.
Rezultati segmenata, imovina i obveze uključuju stavke koje se mogu direktno pripisati segmentu kao i one koje su raspoređene na razumnoj osnovi.
Glavni proizvodi koje nudi Grupa uključuju:
Neživot:
Osiguranje od nezgode |
Zdravstveno osiguranje |
Osiguranje cestovnih vozila |
Osiguranje tračnih vozila |
Osiguranje zračnih letjelica |
Osiguranje plovila |
Osiguranje robe u prijevozu |
Osiguranje od požara i elementarnih šteta |
Ostala osiguranja imovine |
Osiguranje od odgovornosti za upotrebu motornih vozila |
Osiguranje od odgovornosti za upotrebu zračnih letjelica |
Osiguranje od odgovornosti za upotrebu plovila |
Ostala osiguranja od odgovornosti |
Osiguranje kredita |
Osiguranje jamstava |
Osiguranje raznih financijskih gubitaka |
Osiguranje troškova pravne zaštite |
Osiguranje pomoći (asistencija) |
Život:
Životno osiguranje |
Rentno osiguranje |
Dopunska osiguranja uz osiguranje života |
Životna ili rentna osiguranja kod kojih ugovaratelj snosi rizik ulaganja |
Pregled zaračunate bruto premije po vrsti osiguranja, prije ispravka vrijednosti i naplaćenog ispravka vrijednosti, prikazana je u nastavku:
| Društvo | Društvo | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Osiguranje od nezgode | 116.438 | 107.493 | 142.692 | 130.277 |
Zdravstveno osiguranje | 428.736 | 385.031 | 463.057 | 398.065 |
Osiguranje cestovnih vozila | 468.133 | 402.453 | 534.880 | 459.206 |
Osiguranje tračnih vozila | 1.843 | 2.955 | 1.843 | 2.958 |
Osiguranje zračnih letjelica | 5.145 | 5.876 | 5.145 | 5.876 |
Osiguranje plovila | 38.697 | 33.770 | 38.697 | 33.770 |
Osiguranje robe u prijevozu | 18.427 | 15.731 | 19.882 | 17.206 |
Osiguranje od požara i elementarnih šteta | 292.085 | 266.587 | 312.944 | 289.180 |
Ostala osiguranja imovine | 554.978 | 431.673 | 577.356 | 451.548 |
Osiguranje od odgovornosti za upotrebu motornih vozila | 599.991 | 549.061 | 906.280 | 818.739 |
Osiguranje od odgovornosti za upotrebu zračnih letjelica | 2.541 | 987 | 2.560 | 988 |
Osiguranje od odgovornosti za upotrebu plovila | 8.421 | 7.414 | 8.431 | 7.416 |
Ostala osiguranja od odgovornosti | 135.777 | 135.353 | 141.303 | 139.679 |
Osiguranje kredita | 14.981 | 14.708 | 28.186 | 33.267 |
Osiguranje jamstava | 1.996 | 1.549 | 2.594 | 1.568 |
Osiguranje raznih financijskih gubitaka | 84.985 | 79.132 | 87.941 | 81.871 |
Osiguranje troškova pravne zaštite | 25 | 5 | 25 | 6 |
Osiguranje pomoći (asistencija) | 22.682 | 11.971 | 42.091 | 23.765 |
Ukupno neživotno osiguranje | 2.795.881 | 2.451.749 | 3.315.907 | 2.895.385 |
Životno osiguranje | 289.463 | 416.310 | 375.388 | 497.351 |
Rentno osiguranje | 4.226 | 4.880 | 4.340 | 5.052 |
Dopunska osiguranja uz životno osiguranje | 9.452 | 10.839 | 14.836 | 15.612 |
Životna ili rentna osiguranja kod kojih osiguranik na sebe preuzima investicijski rizik | 4 | 11.986 | 10.655 | 22.818 |
Ukupno životno osiguranje | 303.145 | 444.015 | 405.219 | 540.833 |
Ukupno | 3.099.026 | 2.895.764 | 3.721.126 | 3.436.218 |
Pregled prihoda Društva i Grupe po geografskom području, prikazana je u nastavku:
Društvo u 000 HRK | 2022. |
| Republika Hrvatska | Slovenija | Ostale države | UKUPNO |
Zarađene premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 2.604.369 | 52.411 | 16.932 | 2.673.712 |
Prihod od provizija i naknada, Financijski prihodi i Ostali poslovni prihodi | 537.511 | 413 | - | 537.924 |
Neto poslovni prihodi | 3.141.880 | 52.824 | 16.932 | 3.211.636 |
Društvo u 000 HRK | 2021. |
| Republika Hrvatska | Slovenija | Ostale države | UKUPNO |
Zarađene premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 2.543.107 | 36.671 | 19.285 | 2.599.063 |
Prihod od provizija i naknada, Financijski prihodi i Ostali poslovni prihodi | 478.453 | 271 | - | 478.724 |
Neto poslovni prihodi | 3.021.560 | 36.942 | 19.285 | 3.077.787 |
Grupa u 000 HRK | 2022. |
| Republika Hrvatska | Republika Srbija | Bosna i Hercegovina | Sjeverna Makedonija | Ostale države | UKUPNO |
Zarađene premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 2.594.475 | 254.663 | 142.149 | 190.480 | 69.343 | 3.251.110 |
Prihod od provizija i naknada, Financijski prihodi i Ostali poslovni prihodi | 734.084 | 25.503 | 8.224 | 22.284 | 413 | 790.508 |
Neto poslovni prihodi | 3.328.559 | 280.166 | 150.373 | 212.764 | 69.756 | 4.041.618 |
Grupa u 000 HRK | 2021. |
| Republika Hrvatska | Republika Srbija | Bosna i Hercegovina | Sjeverna Makedonija | Ostale države | UKUPNO |
Zarađene premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 2.533.203 | 210.094 | 144.896 | 147.299 | 55.955 | 3.091.447 |
Prihod od provizija i naknada, Financijski prihodi i Ostali poslovni prihodi | 678.187 | 25.591 | 11.823 | 22.969 | 271 | 738.841 |
Neto poslovni prihodi | 3.211.390 | 235.685 | 156.719 | 170.268 | 56.226 | 3.830.288 |
Pregled dugotrajne imovine Društva i Grupe po geografskom području, prikazana je u nastavku:
Društvo u 000 HRK | 2022 |
| Republika Hrvatska | Slovenija | Ostale države | UKUPNO |
Dugotrajna imovina (bilješka 15, 16 i 17) | 1.119.243 | 3.277 | - | 1.122.520 |
Društvo u 000 HRK | 2021 |
| Republika Hrvatska | Slovenija | Ostale države | UKUPNO |
Dugotrajna imovina (bilješka 15, 16 i 17) | 1.150.616 | 3.555 | - | 1.154.171 |
Grupa u 000 HRK | 2022 |
| Republika Hrvatska | Republika Srbija | Bosna i Hercegovina | Sjeverna Makedonija | Ostale države | UKUPNO |
Dugotrajna imovina (bilješka 15, 16 i 17) | 1.875.611 | 23.735 | 99.182 | 9.011 | 3.276 | 2.010.815 |
Grupa u 000 HRK | 2021 |
| Republika Hrvatska | Republika Srbija | Bosna i Hercegovina | Sjeverna Makedonija | Ostale države | UKUPNO |
Dugotrajna imovina (bilješka 15, 16 i 17) | 1.889.322 | 25.729 | 102.156 | 10.370 | 3.555 | 2.031.132 |
4.Premije
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
UKUPNO ŽIVOT I NEŽIVOT | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Zaračunate bruto premije | 3.099.026 | 2.895.764 | | 3.721.126 | 3.436.218 |
Ispravak vrijednosti i naplaćeni ispravak vrijednosti | 7.051 | 15.076 | | 6.195 | 15.653 |
Zaračunate bruto premije | 3.106.077 | 2.910.840 | | 3.727.321 | 3.451.871 |
Premija reosiguranja u zemlji | (12.454) | (10.896) | | (21.092) | (20.394) |
Premija reosiguranja u inozemstvu | (320.650) | (260.794) | | (340.669) | (280.036) |
Premija suosiguranja u zemlji | (10.737) | (6.615) | | (13.937) | (10.303) |
Premija predana u reosiguranje i suosiguranje | (343.841) | (278.305) | | (375.698) | (310.733) |
Zaračunate premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 2.762.236 | 2.632.535 | | 3.351.623 | 3.141.138 |
Promjena bruto pričuva prijenosnih premija | (102.306) | (50.136) | | (114.236) | (66.940) |
Promjena pričuva prijenosnih premija, udio reosiguratelja | 12.688 | 16.430 | | 12.171 | 16.540 |
Promjena pričuva prijenosnih premija, udio suosiguratelja | 1.094 | 234 | | 1.552 | 709 |
Promjena pričuva prijenosnih premija | (88.524) | (33.472) | | (100.513) | (49.691) |
Zarađene premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 2.673.712 | 2.599.063 | | 3.251.110 | 3.091.447 |
| | | | | |
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
ŽIVOT | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Zaračunate bruto premije | 303.145 | 444.015 | | 405.219 | 540.833 |
Premija reosiguranja u inozemstvu | (57) | (72) | | (421) | (362) |
Premija predana u reosiguranje | (57) | (72) | | (421) | (362) |
Zaračunate premije, neto od reosiguranja | 303.088 | 443.943 | | 404.798 | 540.471 |
Promjena bruto pričuva prijenosnih premija | 857 | (157) | | 563 | (544) |
Promjena pričuva prijenosnih premija, udio reosiguratelja | - | - | | 30 | 32 |
Promjena pričuva prijenosnih premija | 857 | (157) | | 593 | (512) |
Zarađene premije, neto od reosiguranja | 303.945 | 443.786 | | 405.391 | 539.959 |
4. Premije (nastavak):
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
NEŽIVOT | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Zaračunate bruto premije | 2.795.881 | 2.451.749 | | 3.315.907 | 2.895.385 |
Ispravak vrijednosti i naplaćeni ispravak vrijednosti | 7.051 | 15.076 | | 6.195 | 15.653 |
Zaračunate bruto premije | 2.802.932 | 2.466.825 | | 3.322.102 | 2.911.038 |
Premija reosiguranja u zemlji | (12.454) | (10.896) | | (21.092) | (20.394) |
Premija reosiguranja u inozemstvu | (320.593) | (260.722) | | (340.248) | (279.674) |
Premija suosiguranja u zemlji | (10.737) | (6.615) | | (13.937) | (10.303) |
Premija predana u reosiguranje i suosiguranje | (343.784) | (278.233) | | (375.277) | (310.371) |
Zaračunate premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 2.459.148 | 2.188.592 | | 2.946.825 | 2.600.667 |
Promjena bruto pričuva prijenosnih premija | (103.163) | (49.979) | | (114.799) | (66.396) |
Promjena pričuva prijenosnih premija, udio reosiguratelja | 12.688 | 16.430 | | 12.141 | 16.508 |
Promjena pričuva prijenosnih premija, udio suosiguratelja | 1.094 | 234 | | 1.552 | 709 |
Promjena pričuva prijenosnih premija | (89.381) | (33.315) | | (101.106) | (49.179) |
Zarađene premije, neto od reosiguranja i suosiguranja | 2.369.767 | 2.155.277 | | 2.845.719 | 2.551.488 |
5.Prihodi od provizija i naknada
Prihodi od provizija i naknada u iznosu od 55.677 tisuće kuna (2021.: 38.416 tisuća kuna) za Društvo i 57.772 tisuća kuna (2021.: 40.074 tisuća kuna) za Grupu odnose se najvećim dijelom na provizije od reosiguravajućih društava po ugovorima o reosiguranju.
6.Financijski prihodi
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Prihodi od kamata | 174.450 | 168.986 | | 193.717 | 186.987 |
Prihodi od dividendi | 73.035 | 65.382 | | 50.624 | 32.156 |
Prihodi od ulaganja u nekretnine | 39.787 | 36.401 | | 121.259 | 124.439 |
Prihod od povoljne kupnje i vrednovanja postojećeg udjela | - | - | | - | 1.961 |
Pozitivne tečajne razlike | 38.741 | 16.633 | | 41.082 | 18.480 |
Realizirani dobici od financijske imovine | 79.216 | 64.290 | | 79.405 | 65.252 |
Nerealizirani dobici od financijske imovine po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | - | 9.089 | | 343 | 11.872 |
Nerealizirani dobici od promjene fer vrijednosti derivativnih financijskih instrumenata | 12.327 | 11.883 | | 12.327 | 11.883 |
Otpuštanje umanjenja i naplata prethodno ispravljenih zajmova | 12.106 | 21.179 | | 12.111 | 21.208 |
Naplata prethodno ispravljenih ulaganja - ostalo | 1.198 | 1.965 | | 1.198 | 1.965 |
Ostali prihodi | 1.381 | 4.157 | | 1.574 | 4.674 |
| 432.241 | 399.965 | | 513.640 | 480.877 |
6.1.Prihodi od kamata
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Kamate na ulaganja koja se drže do dospijeća | 67.563 | 72.451 | | 70.045 | 75.111 |
Kamate na financijsku imovinu raspoloživu za prodaju | 83.813 | 76.844 | | 103.987 | 95.896 |
Kamate na depozite | 1.690 | 4.005 | | 8.955 | 11.244 |
Kamate na zajmove i ostale plasmane | 21.196 | 15.686 | | 10.542 | 4.736 |
Kamate na ulaganja po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | 188 | - | | 188 | - |
| 174.450 | 168.986 | | 193.717 | 186.987 |
6.2.Prihodi od ulaganja u nekretnine
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Prihodi od najma | 27.227 | 25.446 | | 99.558 | 95.033 |
Prihodi od povećanja vrijednosti zemljišta i građevinskih objekata (bilješka 17) | 8.877 | 10.415 | | 17.997 | 28.768 |
Neto (gubitak)/prihodi od prodaje zemljišta i građevinskih objekata | 3.683 | 540 | | 3.704 | 638 |
| 39.787 | 36.401 | | 121.259 | 124.439 |
U nastavku nalazi se pregled budućih minimalnih plaćanja najma prema neopozivim najmovima:
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
do 1 godine | - | - | | 11.725 | 12.706 |
od 1-2 godina | - | - | | 11.369 | 11.604 |
od 2-3 godina | - | - | | 10.667 | 11.247 |
od 3-4 godina | - | - | | 9.082 | 10.547 |
od 4-5 godina | - | - | | 8.176 | 8.966 |
preko 5 godina | - | - | | 61.479 | 68.969 |
| - | - | | 112.498 | 124.039 |
6.3.Realizirani dobici od financijske imovine
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | 179 | 106 | | 368 | 179 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 68.176 | 41.099 | | 68.176 | 41.973 |
Derivativni financijski instrumenti | 10.861 | 23.076 | | 10.861 | 23.076 |
Ulaganja u ovisna društva | - | 9 | | - | 24 |
| 79.216 | 64.290 | | 79.405 | 65.252 |
6.4.Pozitivne tečajne razlike
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | 3.288 | 1.391 | | 3.668 | 1.702 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 21.823 | 7.764 | | 23.624 | 9.158 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | 430 | 4 | | 430 | 4 |
Depoziti | 7.693 | 425 | | 7.693 | 425 |
Krediti | 939 | 984 | | 1.072 | 1.108 |
Devizni računi | 4.394 | 4.778 | | 4.421 | 4.795 |
Ugovori o reotkupu | 173 | 1.284 | | 173 | 1.284 |
Ostalo | 1 | 3 | | 1 | 4 |
| 38.741 | 16.633 | | 41.082 | 18.480 |
7.Ostali poslovni prihodi
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Prihodi od otpisanih obveza i naplaćena otpisana potraživanja | 17.016 | 4.638 | | 17.912 | 6.239 |
Prihodi od garancijskog fonda | 1.028 | 312 | | 1.028 | 312 |
Prihodi od zatezne kamate | 5.155 | 8.333 | | 5.361 | 8.505 |
Neto prihodi od regresa | 888 | 1.499 | | 8.194 | 6.556 |
Prihodi po međunarodnim štetama | 1.378 | 3.330 | | 1.996 | 3.889 |
Prihodi od uslužnih procjena | 4.518 | 3.270 | | 4.389 | 3.196 |
Prihodi od ukidanja dugoročnih rezerviranja | 878 | 143 | | 2.624 | 3.053 |
Prihod od prodaje materijalne imovine | 49 | 153 | | 173 | 472 |
Prihodi temeljem procjena nekretnina za djelatnost | - | - | | 299 | 375 |
Prihodi od naplate utužene premije | 5.130 | 6.120 | | 5.168 | 6.120 |
Ostali prihodi – osiguranje | 13.966 | 12.545 | | 22.503 | 24.121 |
Prihodi od pružanja usluga tehničkih pregleda | - | - | | 79.353 | 77.160 |
Prihodi od pružanja medicinskih usluga poliklinika | - | - | | 54.613 | 63.041 |
Prihodi od ulaznih naknada i naknada za upravljanje | - | - | | 15.483 | 14.297 |
Ostali prihodi – neosigurateljni poslovi | - | - | | - | 554 |
| 50.006 | 40.343 | | 219.096 | 217.890 |
Prihodi od pružanja usluga tehničkih pregleda, medicinskih usluga te prihodi od ulaznih naknada i naknada za upravljanje po geografskom području najvećim dijelom odnosi se na Republiku Hrvatsku te se nalazi u izvještajnom segmentu neživota. Prihodi od ulaznih naknada i naknada za upravljanje priznaju se kad se prihod može pouzdano mjeriti, kada će Grupa imati buduće ekonomske koristi te kada su zadovoljeni specifični kriteriji, a sve u skladu s MSFI 15 Prihodi na temelju ugovora s kupcima.
8.Nastale štete, neto od reosiguranja i suosiguranja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Nastale štete | 1.746.940 | 1.684.320 | | 2.077.472 | 1.988.840 |
Udio reosiguranja i suosiguranja u nastalim štetama | (204.904) | (66.465) | | (213.943) | (76.210) |
| 1.542.036 | 1.617.855 | | 1.863.529 | 1.912.630 |
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
UKUPNO ŽIVOT I NEŽIVOT | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Izdaci za osigurane slučajeve, neto | 1.662.448 | 1.551.766 | | 1.959.057 | 1.815.175 |
Likvidirane štete | 1.658.820 | 1.601.654 | | 1.935.580 | 1.848.538 |
Bruto iznos | 1.812.641 | 1.828.310 | | 2.098.832 | 2.081.091 |
Udio suosiguratelja | (4.528) | (3.945) | | (1.877) | (4.322) |
Udio reosiguratelja | (149.293) | (222.711) | | (161.375) | (228.231) |
Promjena pričuva za štete, neto | 3.628 | (49.888) | | 23.477 | (33.363) |
Bruto iznos | 54.711 | (210.087) | | 74.168 | (189.839) |
Udio suosiguratelja | (18) | 370 | | (798) | 320 |
Udio reosiguratelja | (51.065) | 159.829 | | (49.893) | 156.156 |
Promjena matematičke pričuve i ostalih tehničkih pričuva, neto | 30.588 | 110.955 | | 49.450 | 132.877 |
Promjena matematičke pričuve osiguranja | 23.900 | 90.791 | | 42.083 | 111.920 |
Bruto iznos | 23.900 | 90.799 | | 42.083 | 111.928 |
Udio reosiguratelja | - | (8) | | - | (8) |
Promjena ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja | 6.688 | 20.164 | | 7.367 | 20.957 |
Bruto iznos | 6.688 | 20.164 | | 7.367 | 21.082 |
Udio suosiguratelja | - | - | | - | (125) |
Promjena posebne pričuve za osiguranje iz skupine životnih osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja preuzima investicijski rizik, neto | (151.000) | (44.866) | | (144.978) | (35.422) |
Bruto iznos | 1.746.940 | 1.684.320 | | 2.077.472 | 1.988.840 |
Udio reosiguratelja i suosiguratelja | (204.904) | (66.465) | | (213.943) | (76.210) |
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
NEŽIVOT | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Izdaci za osigurane slučajeve, neto | 1.237.284 | 1.138.187 | | 1.475.984 | 1.343.321 |
Likvidirane štete | 1.245.688 | 1.187.887 | | 1.462.511 | 1.377.589 |
Bruto iznos | 1.399.509 | 1.414.543 | | 1.625.763 | 1.610.142 |
Udio suosiguratelja | (4.528) | (3.945) | | (1.877) | (4.322) |
Udio reosiguratelja | (149.293) | (222.711) | | (161.375) | (228.231) |
Promjena pričuva za štete, neto | (8.404) | (49.700) | | 13.473 | (34.268) |
Bruto iznos | 42.679 | (209.899) | | 64.164 | (190.744) |
Udio suosiguratelja | (18) | 370 | | (798) | 320 |
Udio reosiguratelja | (51.065) | 159.829 | | (49.893) | 156.156 |
Promjena matematičke pričuve i ostalih tehničkih pričuva, neto | 3.750 | 15.408 | | 4.181 | 16.201 |
Promjena matematičke pričuve osiguranja | (2.938) | (4.756) | | (2.938) | (4.756) |
Bruto iznos | (2.938) | (4.756) | | (2.938) | (4.756) |
Udio reosiguratelja | - | - | | - | - |
Promjena ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja | 6.688 | 20.164 | | 7.119 | 20.957 |
Bruto iznos | 6.688 | 20.164 | | 7.119 | 21.082 |
Udio suosiguratelja | - | - | | - | (125) |
Bruto iznos | 1.445.938 | 1.220.052 | | 1.694.108 | 1.435.724 |
Udio reosiguratelja i suosiguratelja | (204.904) | (66.457) | | (213.943) | (76.202) |
| | | | | |
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
ŽIVOT | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Izdaci za osigurane slučajeve, neto | 425.164 | 413.579 | | 483.073 | 471.854 |
Likvidirane štete, bruto | 413.132 | 413.767 | | 473.069 | 470.949 |
Promjena pričuva za štete, bruto | 12.032 | (188) | | 10.004 | 905 |
Udio reosiguratelja | - | - | | - | - |
Promjena matematičke pričuve i ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja | 26.838 | 95.547 | | 45.269 | 116.676 |
Promjena matematičke pričuve osiguranja | 26.838 | 95.547 | | 45.021 | 116.676 |
Bruto iznos | 26.838 | 95.555 | | 45.021 | 116.684 |
Udio reosiguratelja | - | (8) | | - | (8) |
Promjena ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja | - | - | | 248 | - |
Bruto iznos | - | - | | 248 | - |
Udio suosiguratelja | - | - | | - | - |
Promjena posebne pričuve za osiguranja iz skupine životnih osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja preuzima investicijski rizik, neto od reosiguranja | (151.000) | (44.866) | | (144.978) | (35.422) |
Bruto iznos | 301.002 | 464.268 | | 383.364 | 553.116 |
Udio reosiguratelja | - | (8) | | - | (8) |
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
Likvidirane štete - bruto iznos | 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Izdaci za štete | 1.783.963 | 1.792.639 | | 2.055.997 | 2.034.659 |
Izdaci za troškove osoblja | 50.722 | 54.271 | | 61.259 | 62.376 |
Izdaci za kamate po štetama | 23.056 | 13.114 | | 23.408 | 13.538 |
Izdaci za troškove po štetama | 45.795 | 48.094 | | 53.117 | 53.291 |
Naplaćeni regresi | (99.512) | (89.563) | | (103.566) | (92.526) |
Troškovi po regresima | 8.617 | 9.755 | | 8.617 | 9.753 |
| 1.812.641 | 1.828.310 | | 2.098.832 | 2.081.091 |
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
Izdaci za troškove osoblja | 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Neto plaće i naknade | 29.175 | 28.648 | | 37.480 | 34.814 |
Doprinosi iz plaća | 7.766 | 7.826 | | 9.344 | 9.161 |
Porez i prirez | 3.442 | 3.443 | | 3.583 | 3.581 |
Doprinosi na plaće | 5.812 | 6.089 | | 6.114 | 6.395 |
Ostali troškovi zaposlenika | 4.527 | 8.265 | | 4.738 | 8.425 |
| 50.722 | 54.271 | | 61.259 | 62.376 |
9.Troškovi pribave
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Provizija | 324.319 | 278.271 | | 369.450 | 305.109 |
Ostali troškovi pribave | 295.338 | 221.749 | | 364.841 | 307.966 |
Promjena razgraničenih troškova pribave | 8.061 | 11.354 | | 6.700 | 10.307 |
NEŽIVOT | 627.718 | 511.374 | | 740.991 | 623.382 |
| | | | | |
Provizija | 3.920 | 6.024 | | 12.742 | 12.795 |
Ostali troškovi pribave | 5.183 | 16.741 | | 13.987 | 23.502 |
ŽIVOT | 9.103 | 22.765 | | 26.729 | 36.297 |
| | | | | |
Provizija | 328.239 | 284.295 | | 382.192 | 317.904 |
Ostali troškovi pribave | 300.521 | 238.490 | | 378.828 | 331.468 |
Promjena razgraničenih troškova pribave (bilješka 15.1) | 8.061 | 11.354 | | 6.700 | 10.307 |
UKUPNO ŽIVOT I NEŽIVOT | 636.821 | 534.139 | | 767.720 | 659.679 |
9.1.Provizija
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Troškovi provizija povjerenika | 6.554 | 6.785 | | 11.214 | 9.830 |
Troškovi provizija zaposlenicima | 85.820 | 79.926 | | 91.056 | 79.926 |
Troškovi provizije banaka, agencija i brokera | 235.865 | 197.584 | | 279.922 | 228.148 |
| 328.239 | 284.295 | | 382.192 | 317.904 |
9.2.Ostali troškovi pribave
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Troškovi promidžbe | 80.787 | 64.014 | | 92.151 | 72.813 |
Troškovi prodajnog osoblja | 207.931 | 162.644 | | 272.222 | 243.296 |
Ostali neposredni troškovi pribave | 11.803 | 11.832 | | 14.455 | 15.359 |
| 300.521 | 238.490 | | 378.828 | 331.468 |
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
Troškovi prodajnog osoblja | 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Neto plaće i naknade | 106.682 | 90.778 | | 166.045 | 164.733 |
Doprinosi iz plaća | 27.127 | 22.993 | | 27.188 | 22.993 |
Porez i prirez | 12.655 | 10.507 | | 13.033 | 11.073 |
Doprinosi na plaće | 20.908 | 17.788 | | 24.242 | 22.754 |
Ostali troškovi zaposlenika | 40.559 | 20.578 | | 41.714 | 21.743 |
| 207.931 | 162.644 | | 272.222 | 243.296 |
10.Administrativni troškovi
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Amortizacija imovine | 60.886 | 59.016 | | 92.817 | 84.482 |
Plaće, porezi i doprinosi iz i na plaće | 146.701 | 129.711 | | 242.310 | 209.768 |
Ostali administrativni troškovi | 230.935 | 207.775 | | 354.556 | 318.676 |
| 438.522 | 396.502 | | 689.683 | 612.926 |
10.1.Amortizacija
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Amortizacija nematerijalne imovine (bilješka 15) | 24.785 | 24.335 | | 27.001 | 26.631 |
Amortizacija materijalne imovine (bilješka 16) | 19.123 | 18.267 | | 40.715 | 35.839 |
Amortizacija materijalne imovine – imovina s pravom uporabe (bilješka 16) | 16.978 | 16.414 | | 25.101 | 22.012 |
| 60.886 | 59.016 | | 92.817 | 84.482 |
10.2.Plaće, porezi i doprinosi iz i na plaće
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Neto plaće i naknade | 93.313 | 81.362 | | 156.911 | 134.754 |
Doprinosi iz plaća | 22.525 | 20.133 | | 36.392 | 31.669 |
Porez i prirez | 13.704 | 12.424 | | 21.198 | 18.335 |
Doprinosi na plaće | 17.159 | 15.792 | | 27.809 | 25.010 |
| 146.701 | 129.711 | | 242.310 | 209.768 |
10.3. Ostali administrativni troškovi
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Troškovi usluga | 147.295 | 144.088 | | 195.772 | 191.029 |
Troškovi regresa djelatnicima | 989 | 871 | | 1.740 | 1.697 |
Neto rezerviranje za jubilarne nagrade i otpremnine | 108 | 2.517 | | 1.637 | 2.175 |
Ostale naknade djelatnicima po kolektivnom ugovoru | 6.714 | 6.213 | | 8.722 | 7.941 |
Neto rezerviranje za neiskorištene godišnje odmore | 2.094 | 621 | | 2.470 | 1.446 |
Ostala rezerviranja, neto | 1.500 | 3.160 | | 2.301 | 3.690 |
Rezerviranja za sudske sporove, neto (bilješka 26) | (3.267) | (9.823) | | (2.972) | (9.450) |
Utrošeni materijal | 2.488 | 2.297 | | 11.949 | 12.043 |
Potrošena energija | 12.041 | 7.603 | 20.468 | 13.914 |
Troškovi prijevoza na rad i s rada | 3.237 | 2.072 | | 5.684 | 4.455 |
Premije osiguranja | 12.289 | 11.698 | | 14.620 | 13.667 |
Troškovi reprezentacije | 10.351 | 6.488 | | 13.726 | 7.931 |
Troškovi provizije kartičarima | 9.477 | 8.851 | | 9.958 | 9.393 |
Ostali doprinosi i naknade | 13.557 | 11.000 | | 29.369 | 25.003 |
Dnevnice i troškovi prijevoza | 1.743 | 845 | | 2.616 | 1.228 |
Bankarske usluge | 204 | 209 | | 3.489 | 3.309 |
Ostali razni troškovi i rashodi | 10.115 | 9.065 | | 33.007 | 29.205 |
| 230.935 | 207.775 | | 354.556 | 318.676 |
Ukupni ostali troškovi zaposlenih u gore navedenoj bilješci iznose 14.885 tisuća kuna za Društvo (2021: 13.139 tisuća kuna) te 22.869 tisuća kuna za Grupu (2021: 18.942 tisuća kuna).
11.Ostali poslovni rashodi
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Naknada za garancijski fond | 2.791 | 3.847 | | 6.304 | 7.072 |
Naknada Hrvatskom uredu za osiguranje | 1.624 | 1.726 | | 1.624 | 1.726 |
Naknada za vatrogasni doprinos | 7.000 | 6.226 | | 8.960 | 7.636 |
Naknada nadzornom tijelu | 2.583 | 2.449 | | 4.051 | 4.007 |
Doprinosi za zdravstveno osiguranje iz premije autoodgovornosti | 14.119 | 11.816 | | 23.866 | 20.509 |
Ostali osigurateljno tehnički troškovi | 8.473 | 12.241 | | 16.400 | 20.057 |
Umanjenje vrijednosti - nekretnine i oprema (bilješka 16) | 1.505 | 101 | | 2.363 | 127 |
Umanjenje vrijednosti nematerijalne imovine* | 45.810 | - | | 45.810 | 45 |
Ostala umanjenja vrijednosti** | 14.699 | 625 | | 14.815 | 659 |
Ostali troškovi | 1.622 | 817 | | 2.983 | 2.165 |
| 100.226 | 39.848 | | 127.176 | 64.003 |
* Umanjenje vrijednosti nematerijalne imovine odnosi se na umanjenje vrijednosti software-a i investicija u tijeku povezanim s uvođenjem novog software-a.
** Ostala umanjenja vrijednosti većinom se odnose na ispravak vrijednosti potraživanja za štete od reosiguranja, a koja su tijekom godine u većoj mjeri naplaćena te je priznat prihod po naplati iskazan u stavci Prihodi od otpisanih obveza i naplaćena otpisana potraživanja (bilješka 7. Ostali poslovni prihodi). Detaljan prikaz kretanja ispravka vrijednosti Potraživanja iz poslova suosiguranja i reosiguranja iskazan je u bilješci 22.9.
12.Financijski rashodi
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Uvećanje vrijednosti ulaganja | (4.828) | - | | - | - |
Umanjenje vrijednosti ulaganja | 9.824 | (609) | | 4.559 | 5.095 |
Umanjenje vrijednosti ulaganja, neto | 4.996 | (609) | | 4.559 | 5.095 |
Realizirani gubici od ulaganja | 62.426 | 17.816 | | 62.426 | 17.816 |
Negativne tečajne razlike | 15.986 | 30.243 | | 19.249 | 32.509 |
Gubici od promjene fer vrijednosti nekretnina (bilješka 17) | 2.460 | 4.135 | | 16.246 | 43.696 |
Nerealizirani gubici od ulaganja u financijsku imovinu po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | 3.396 | - | | 4.838 | 540 |
Nerealizirani gubici od promjene fer vrijednosti derivativnih financijskih instrumenata | 1.536 | 11.255 | | 1.536 | 11.255 |
Troškovi platnog prometa | 5.868 | 5.810 | | 6.706 | 6.231 |
Troškovi kamata | 1.086 | 1.069 | | 1.135 | 1.605 |
Troškovi kamata za najmove | 9.769 | 10.655 | | 11.950 | 11.911 |
Troškovi režija i investicijskog održavanja nekretnina klasificiranih kao ulaganja | 7.129 | 7.865 | | 14.929 | 14.658 |
Troškovi osoblja - ulaganja | 6.583 | 6.662 | | 6.712 | 6.787 |
Ostali troškovi ulaganja | 4.243 | 1.895 | | 4.328 | 2.004 |
| 125.478 | 96.796 | | 154.614 | 154.107 |
12.1.Umanjenje vrijednosti ulaganja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Ulaganje u ovisna i pridružena društva (bilješka 18.3) | 533 | (5.671) | | - | - |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 3.243 | 2.426 | | 3.242 | 2.450 |
Umanjenje vrijednosti danih zajmova | 1.220 | 2.636 | | 1.317 | 2.645 |
| 4.996 | (609) | | 4.559 | 5.095 |
12.2. Realizirani gubici od ulaganja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Realizirani gubici financijske imovine raspoložive za prodaju | 35.925 | 9.998 | | 35.925 | 9.998 |
Realizirani gubici - derivativni financijski instrumenti | 26.354 | 7.818 | | 26.354 | 7.818 |
Realizirani gubici ulaganja po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | 147 | - | | 147 | - |
| 62.426 | 17.816 | | 62.426 | 17.816 |
12.3. Negativne tečajne razlike
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | - | 5.017 | | 437 | 5.362 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 2.649 | 9.823 | | 5.055 | 11.483 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | 453 | 134 | | 453 | 134 |
Depoziti | 9.046 | 814 | | 9.088 | 882 |
Krediti | 915 | 1.150 | | 1.008 | 1.190 |
Devizni računi | 1.885 | 10.262 | | 2.066 | 10.329 |
Ugovori o reotkupu | 1.037 | 3.042 | | 1.037 | 3.042 |
Ostalo | 1 | 1 | | 105 | 87 |
| 15.986 | 30.243 | | 19.249 | 32.509 |
12.4.Troškovi osoblja - ulaganja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Neto plaće i naknade | 3.923 | 3.965 | | 3.923 | 3.965 |
Doprinosi iz plaća | 1.109 | 1.136 | | 1.109 | 1.136 |
Porez i prirez | 726 | 784 | | 726 | 784 |
Doprinosi na plaće | 819 | 872 | | 819 | 872 |
Ostali troškovi zaposlenika | 6 | (95) | | 135 | 30 |
| 6.583 | 6.662 | | 6.712 | 6.787 |
13.Porez na dobit
Porez na dobit obračunat je sukladno zakonskim propisima na osnovicu koju čini razlika ostvarenih prihoda nad rashodima obračunskog razdoblja za koje se porezna osnovica utvrđuje. Polazna porezna osnovica uvećana je za porezno nepriznate rashode te umanjena za porezne olakšice i neoporezive prihode sukladno poreznim propisima u zemljama članica Grupe.
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Neto odgođeni porezni trošak (bilješka 21) | (1.482) | (3.769) | | (1.124) | (4.226) |
Tekući porezni trošak | 57.052 | 62.303 | | 72.094 | 79.523 |
Neto porezni trošak tekuće godine | 55.570 | 58.534 | | 70.970 | 75.297 |
Usklađenje između poreza na dobit i dobiti prije poreza iskazanog u računu dobiti i gubitka je prikazano kako slijedi:
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Dobit prije poreza | 368.554 | 392.649 | | 449.409 | 438.054 |
Porezna stopa po stopi od 18% | 66.340 | 70.677 | | 80.894 | 78.850 |
Porezno nepriznati troškovi | 23.616 | 12.129 | | 27.410 | 34.588 |
Porezne olakšice i neoporezivi prihodi | (34.386) | (24.272) | | (37.334) | (38.141) |
Porez na dobit | 55.570 | 58.534 | | 70.970 | 75.297 |
Efektivna porezna stopa | 15,08% | 14,91% | | 15,79% | 17,19% |
Društvo na 31. prosinca 2022. godine nema porezni gubitak koji može prenositi za pokrivanje buduće dobiti Društva. Ostatak društava u Grupi nema značajne porezne gubitke koji se mogu prenositi za pokrivanje buduće dobiti.
U skladu s važećim propisima, Porezna uprava može u bilo koje doba pregledati knjige i evidencije Društva u razdoblju od tri godine nakon isteka godine u kojoj je porezna obveza iskazana te može uvesti dodatne porezne obveze i nametnuti kazne. Upravi Društva nisu poznate nikakve okolnosti koje bi mogle dovesti do potencijalnih značajnih obveza u tom pogledu.
14.Zarada po dionici
| Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
| | |
Dobit za godinu namijenjena dioničarima Matice | 378.084 | 362.342 |
| | |
Ponderirani prosjek redovnih dionica | 420.947 | 420.947 |
| ════ | ════ |
Zarada po dionici namijenjena dioničarima Matice | | |
Osnovna i razrijeđena dobit po dionici u kunama | 898,17 | 860,78 |
| ════ | ════ |
Za potrebe izračunavanja zarade po dionici, zarade se računaju kao dobit tekućeg razdoblja namijenjena dioničarima Društva. Broj redovnih dionica je ponderirani prosječni broj redovnih dionica u opticaju tijekom godine. Ponderirani prosječni broj redovnih dionica korišten prilikom izračunavanja osnovne zarade po dionici bio je 420.947 (2021.: 420.947). Nadalje, kako nema utjecaja opcija, konvertibilnih obveznica ili sličnih utjecaja, ponderirani prosječni broj redovnih dionica korišten za izračun razrijeđene zarade po dionici bio je isti kao i onaj korišten prilikom izračuna osnovne zarade po dionici.
15.Nematerijalna imovina
Društvo | | | | u 000 HRK |
| Ostala nematerijalna imovina | Software | Nematerijalna imovina u pripremi | Ukupno |
Nabavna vrijednost | | | | |
Stanje 31. prosinca 2020. godine | 6.521 | 210.131 | 23.977 | 240.629 |
Povećanje | - | 43.854 | 6.427 | 50.281 |
Kapitalizirani troškovi plaća | - | - | 10.909 | 10.909 |
Stanje 31. prosinca 2021. godine | 6.521 | 253.985 | 41.313 | 301.819 |
Povećanje | - | 139 | 43.774 | 43.913 |
Kapitalizirani troškovi plaća | - | - | 7.815 | 7.815 |
Prijenos sa/na materijalne imovine | - | 1.341 | - | 1.341 |
Prijenos u uporabu | - | 28.971 | (28.971) | - |
Stanje 31. prosinca 2022. godine | 6.521 | 284.436 | 63.931 | 354.888 |
| | | | |
Ispravak vrijednosti | | | | |
Stanje 31. prosinca 2020. godine | 6.521 | 137.250 | - | 143.771 |
Amortizacija za 2021. godinu | - | 24.335 | - | 24.335 |
Stanje 31. prosinca 2021. godine | 6.521 | 161.585 | - | 168.106 |
Amortizacija za 2022. godinu | - | 24.785 | - | 24.785 |
Umanjenje vrijednosti (bilješka 11) | - | 9.761 | 36.049 | 45.810 |
Tečajne razlike | - | 4 | 19 | 23 |
Stanje 31. prosinca 2022. godine | 6.521 | 196.135 | 36.068 | 238.724 |
| | | | |
Neto knjigovodstvena vrijednost | | | | |
31. prosinca 2022. godine | - | 88.301 | 27.863 | 116.164 |
31. prosinca 2021. godine | - | 92.400 | 41.313 | 133.713 |
Društvo je kapitaliziralo troškove neto plaća u iznosu 4.064 tisuća kuna (2021: 5.687 tisuća kuna), troškove doprinosa iz plaća u iznosu od 1.137 tisuća kuna (2021: 1.637 tisuća kuna), troškove poreza i prireza iz plaća u iznosu od 684 tisuća kuna (2021: 1.042 tisuća kuna), troškove doprinosa na plaće u iznosu 876 tisuća kuna (2021: 1.291 tisuća kuna), te ostalih troškova zaposlenih u iznosu od 1.054 tisuće kuna (2021: 1.252 tisuća kuna).
Grupa | | | u 000 HRK |
| Ostala nematerijalna imovina | Software | Nematerijalna imovina u pripremi | Ukupno |
Nabavna vrijednost | | | | |
Stanje 31. prosinca 2020. godine | 27.712 | 232.241 | 24.075 | 284.028 |
Povećanje | 1.012 | 44.447 | 6.741 | 52.200 |
Kapitalizirani troškovi plaća | - | - | 10.909 | 10.909 |
Prodaja ili rashodovanje | - | (19) | - | (19) |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. financijskih izvještaja inoz. posl. | - | (41) | - | (41) |
Stanje 31. prosinca 2021. godine | 28.724 | 276.628 | 41.725 | 347.077 |
Povećanje | 914 | 1.418 | 50.933 | 53.265 |
Kapitalizirani troškovi plaća | - | - | 7.815 | 7.815 |
Prijenos sa/na materijalne imovine | - | 1.438 | (97) | 1.341 |
Prijenos u upotrebu | - | 29.105 | (29.105) | - |
Prodaja ili rashodovanje | - | (120) | - | (120) |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. financijskih izvještaja inoz. posl. | - | 140 | 2 | 142 |
Stanje 31. prosinca 2022. godine | 29.638 | 308.609 | 71.273 | 409.520 |
| | | | |
Ispravak vrijednosti | | | | |
Stanje 31. prosinca 2020. godine | 20.703 | 155.452 | - | 176.155 |
Amortizacija za 2021. godinu | 845 | 25.786 | - | 26.631 |
Prodaja ili rashodovanje | - | (19) | - | (19) |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. financijskih izvještaja inoz. posl. | - | (31) | - | (31) |
Stanje 31. prosinca 2021. godine | 21.548 | 181.188 | - | 202.736 |
Amortizacija za 2022. godinu | 871 | 26.130 | - | 27.001 |
Umanjenje vrijednosti (bilješka 11) | - | 9.761 | 36.049 | 45.810 |
Prodaja ili rashodovanje | - | (105) | - | (105) |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. financijskih izvještaja inoz. posl. | - | 54 | 29 | 83 |
Stanje 31. prosinca 2022. godine | 22.419 | 217.028 | 36.078 | 275.525 |
| | | | |
Neto knjigovodstvena vrijednost | | | | |
31. prosinca 2022. godine | 7.219 | 91.581 | 35.195 | 133.995 |
31. prosinca 2021. godine | 7.176 | 95.440 | 41.725 | 144.341 |
Grupa je kapitalizirala troškove neto plaća u iznosu 4.064 tisuća kuna (2021: 5.687 tisuća kuna), troškove doprinosa iz plaća u iznosu od 1.137 tisuća kuna (2021: 1.637 tisuća kuna), troškove poreza i prireza iz plaća u iznosu od 684 tisuća kuna (2021: 1.042 tisuća kuna), troškove doprinosa na plaće u iznosu 876 tisuća kuna (2021: 1.291 tisuća kuna), te ostalih troškova zaposlenih u iznosu od 1.054 tisuće kuna (2021: 1.252 tisuća kuna).
15.1.Razgraničeni troškovi pribave
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Stanje 31. prosinca | 196.996 | 208.350 | | 236.930 | 247.354 |
Povećanje | 118.112 | 107.927 | | 124.085 | 111.894 |
Smanjenje | (126.173) | (119.281) | | (130.785) | (122.201) |
Tečajne razlike | - | - | | 118 | (117) |
Stanje 31. prosinca | 188.935 | 196.996 | | 230.348 | 236.930 |
16.Nekretnine i oprema
Društvo | | | | | | | | u 000 HRK |
Nabavna vrijednost | Zemljišta | Zgrade | Oprema i namještaj | Ostala materijalna imovina | Imovina u pripremi | Imovina s pravom uporabe - zgrade | Imovina s pravom uporabe – ostala materijalna imovina | Ukupno |
Na dan 31. prosinca 2020. | 30.550 | 411.061 | 209.638 | 17.565 | 2.790 | 264.652 | 14.631 | 950.887 |
Promjena u fer vrijednosti (kroz ostalu sveobuhvatnu dobit) | - | (25) | - | - | - | - | - | (25) |
Promjena u fer vrijednosti (RDG) (bilješka 7 i bilješka 11) | (3) | (98) | - | - | - | - | - | (101) |
Povećanje | 880 | 3.558 | 9.663 | 666 | 4.710 | 21.711 | 4.774 | 45.962 |
Prijenos na ulaganja u nekretnine (bilješka 17) | (5.881) | (109.626) | - | - | - | - | - | (115.507) |
Prodaja ili rashodovanje | (241) | (1.993) | (713) | (8) | - | (1.880) | (38) | (4.873) |
Na dan 31. prosinca 2021. | 25.305 | 302.877 | 218.588 | 18.223 | 7.500 | 284.483 | 19.367 | 876.343 |
Promjena u fer vrijednosti (kroz ostalu sveobuhvatnu dobit) | (200) | (975) | - | - | - | - | - | (1.175) |
Promjena u fer vrijednosti (RDG) (bilješka 7 i bilješka 11) | (56) | (1.449) | - | - | - | - | - | (1.505) |
Povećanje | - | - | 159 | - | 18.109 | 9.055 | 1.785 | 29.108 |
Prijenos s imovine u pripremi na uporabu | - | 5.094 | 9.306 | 2.489 | (16.889) | - | - | - |
Prijenos sa/na nematerijalne imovine (bilješka 15) | - | - | - | - | (1.341) | - | - | (1.341) |
Prijenos sa/na materijalne imovine (bilješka 16) | - | - | 96 | (96) | - | - | - | - |
Prijenos na ulaganja u nekretnine (bilješka 17) | - | - | 26 | - | (1.161) | - | - | (1.135) |
Prodaja ili rashodovanje | (99) | (464) | (611) | (236) | - | (279) | - | (1.689) |
Na dan 31. prosinca 2022. | 24.950 | 305.083 | 227.564 | 20.380 | 6.218 | 293.259 | 21.152 | 898.606 |
| | | | | | | | |
Akumulirana amortizacija i umanjenje vrijednosti | | | | | | | | |
Na dan 31. prosinca 2020. | - | 177.225 | 183.087 | 9.587 | - | 23.302 | 4.780 | 397.981 |
Amortizacija za 2021. godinu | - | 7.378 | 9.880 | 497 | - | 12.526 | 3.889 | 34.170 |
Amortizacija na učinak revalorizacije | - | 511 | - | - | - | - | - | 511 |
Prijenos na ulaganja u nekretnine (bilješka 17) | - | (50.907) | - | - | - | - | - | (50.907) |
Prodaja ili rashodovanje | - | (1.073) | (685) | (8) | - | - | - | (1.766) |
Na dan 31. prosinca 2021. | - | 133.134 | 192.282 | 10.076 | - | 35.828 | 8.669 | 379.989 |
Amortizacija za 2022. godinu | - | 7.193 | 10.700 | 746 | - | 12.928 | 4.050 | 35.617 |
Amortizacija na učinak revalorizacije | - | 484 | - | - | - | - | - | 484 |
Prijenos na ulaganja u nekretnine (bilješka 17) | - | - | (5) | - | - | - | - | (5) |
Prodaja ili rashodovanje | - | (322) | (464) | (198) | - | - | - | (984) |
Na dan 31. prosinca 2022. | - | 140.489 | 202.513 | 10.624 | - | 48.756 | 12.719 | 415.101 |
| | | | | | | | |
Neto knjigovodstvena vrijednost | | | | | | | | |
Na dan 31. prosinca 2022. | 24.950 | 164.594 | 25.051 | 9.756 | 6.218 | 244.503 | 8.433 | 483.505 |
Na dan 31. prosinca 2021. | 25.305 | 169.743 | 26.306 | 8.147 | 7.500 | 248.655 | 10.698 | 496.354 |
Grupa | | | | | | | | u 000 HRK |
Nabavna vrijednost | Zemljišta | Zgrade | Oprema i namještaj | Ostala materijalna imovina | Imovina u pripremi | Imovina s pravom uporabe - zgrade | Imovina s pravom uporabe – ostala materijalna imovina | Ukupno |
Na dan 31. prosinca 2020. | 66.975 | 656.094 | 331.413 | 55.250 | 2.924 | 311.303 | 16.332 | 1.440.291 |
Promjena u fer vrijednosti (kroz ostalu sveobuhvatnu dobit) | (5.626) | 712 | - | - | - | - | - | (4.914) |
Promjena u fer vrijednosti (RDG) (bilješka 7 i bilješka 11) | 39 | 209 | - | - | - | - | - | 248 |
Povećanje | 880 | 3.902 | 23.957 | 1.825 | 5.108 | 34.158 | 5.384 | 75.214 |
Prijenos na ulaganja u nekretnine (bilješka 17) | (5.881) | (113.301) | - | - | - | - | - | (119.182) |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. finan. izvj. inoz. posl. | (35) | (113) | (62) | (169) | - | (196) | (3) | (578) |
Prodaja ili rashodovanje | (241) | (4.680) | (3.484) | (1.295) | - | (2.585) | (204) | (12.489) |
Na dan 31. prosinca 2021. | 56.111 | 542.823 | 351.824 | 55.611 | 8.032 | 342.680 | 21.509 | 1.378.590 |
Promjena u fer vrijednosti (kroz ostalu sveobuhvatnu dobit) | (460) | (198) | - | - | - | - | - | (658) |
Promjena u fer vrijednosti (RDG) (bilješka 7 i bilješka 11) | (56) | (1.261) | - | - | - | - | - | (1.317) |
Povećanje | 381 | 161 | 21.500 | 3.844 | 27.506 | 16.325 | 511 | 70.228 |
Prijenos s imovine u pripremi na uporabu | - | 5.094 | 10.464 | 2.490 | (18.048) | - | - | - |
Prijenos na nematerijalnu imovinu (bilješka 15) | - | - | - | - | (1.341) | - | - | (1.341) |
Prijenos na materijalnu imovinu (bilješka 16) | - | - | 96 | (96) | - | - | - | - |
Prijenos na ulaganja u nekretnine (bilješka 17) | 3.160 | 20.155 | 27 | - | (1.161) | - | - | 22.181 |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. finan. izvj. inoz. posl. | 40 | 199 | 82 | 95 | 3 | 184 | 5 | 608 |
Prodaja ili rashodovanje | (99) | (1.624) | (1.650) | (895) | - | (3.569) | (534) | (8.371) |
Na dan 31. prosinca 2022. | 59.077 | 565.349 | 382.343 | 61.049 | 14.991 | 355.620 | 21.491 | 1.459.920 |
| | | | | | | | |
Akumulirana amortizacija i umanjenje vrijednosti | | | | | | | | |
Na dan 31. prosinca 2020. | - | 226.408 | 261.068 | 37.864 | - | 34.698 | 5.867 | 565.905 |
Reklasifikacija | - | - | (708) | 708 | - | - | - | - |
Amortizacija za 2021. godinu | - | 10.248 | 20.763 | 2.222 | - | 18.641 | 3.370 | 55.244 |
Amortizacija na učinak revalorizacije | - | 2.607 | - | - | - | - | - | 2.607 |
Prijenos na ulaganja u nekretnine (bilješka 17) | - | (54.525) | - | - | - | - | - | (54.525) |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. finan. izvj. inoz. posl. | - | (46) | (82) | (29) | - | (54) | (2) | (213) |
Prodaja ili rashodovanje | - | (1.602) | (3.400) | (134) | - | - | (137) | (5.273) |
Na dan 31. prosinca 2021. | - | 183.090 | 277.641 | 40.631 | - | 53.285 | 9.098 | 563.745 |
Amortizacija za 2022. godinu | - | 10.624 | 24.180 | 3.083 | - | 21.707 | 3.434 | 63.028 |
Amortizacija na učinak revalorizacije | - | 2.788 | - | - | - | - | - | 2.788 |
Promjena u fer vrijednosti (RDG) (bilješka 7 i bilješka 11) | - | 747 | - | - | - | - | - | 747 |
Prijenos na ulaganja u nekretnine (bilješka 17) | - | 1 | 7 | - | - | - | - | 8 |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. finan. izvj. inoz. posl. | - | 61 | 47 | 83 | 3 | 158 | 3 | 355 |
Prodaja ili rashodovanje | - | (427) | (405) | (1.059) | - | (2.161) | (443) | (4.495) |
Na dan 31. prosinca 2022. | - | 196.884 | 301.470 | 42.738 | 3 | 72.989 | 12.092 | 626.176 |
| | | | | | | | |
Neto knjigovodstvena vrijednost | | | | | | | | |
Na dan 31. prosinca 2022. | 59.077 | 368.465 | 80.873 | 18.311 | 14.988 | 282.631 | 9.399 | 833.744 |
Na dan 31. prosinca 2021. | 56.111 | 359.733 | 74.183 | 14.980 | 8.032 | 289.395 | 12.411 | 814.845 |
Knjigovodstvena vrijednost zemljišta i zgrada koja bi bila priznata da je imovina iskazana po metodi troška iznosila bi 159.798 tisuća kuna za (31. prosinca 2021.: 163.651 tisuća kuna) za Društvo i 241.767 tisuća kuna (31. prosinca 2021.: 256.217 tisuća kuna) za Grupu.
17.Ulaganja u nekretnine
| Društvo | | Grupa |
| u 000 HRK | | u 000 HRK |
Stanje 31. prosinca 2020. | 456.653 | | 1.013.247 |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. financijskih izvještaja inoz. posl. | - | | (82) |
Prijenos s nekretnina i opreme (bilješka 16) | 64.600 | | 64.657 |
Povećanje fer vrijednosti priznato u računu dobiti i gubitka (bilješka 6.2) | 10.415 | | 28.768 |
Smanjenje fer vrijednosti priznato u računu dobiti i gubitka (bilješka 12.1) | (4.135) | | (43.696) |
Imovina u pripremi | - | | 652 |
Povećanje | 3.843 | | 6.826 |
Stjecanje akvizicijom (Bilješka 18.3. /i/) | - | | 16.170 |
Otuđenja | (7.272) | | (9.866) |
Otuđenje prodajom društva (gubitkom kontrole) (Bilješka 18.3. /iii/) | - | | (4.730) |
Stanje 31. prosinca 2021. | 524.104 | | 1.071.946 |
| | | |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. financijskih izvještaja inoz. posl. | - | | 97 |
Prijenos sa/na nekretnina i opreme (bilješka 16) | 1.130 | | (22.173) |
Povećanje fer vrijednosti priznato u računu dobiti i gubitka (bilješka 6.2) | 8.877 | | 17.997 |
Smanjenje fer vrijednosti priznato u računu dobiti i gubitka (bilješka 12.1) | (2.460) | | (16.246) |
Imovina u pripremi | - | | 393 |
Povećanje | 6.711 | | 7.323 |
Stjecanje akvizicijom (Bilješka 18.3. /i/) | - | | - |
Otuđenja | (15.511) | | (16.261) |
Stanje 31. prosinca 2022. | 522.851 | | 1.043.076 |
Grupa ulaganje u nekretnine mjeri sukladno zahtjevima MRS 40 – „Ulaganje u nekretnine“, primjenom modela fer vrijednosti. Sukladno tome, Grupa priznaje dobitak ili gubitak koji nastaje iz promjene fer vrijednosti ulaganja u nekretnine u dobit ili gubitak u razdoblju u kojem je nastao temeljem procjena vrijednosti koje rade vanjski procjenitelji.
18.Ulaganja u ovisna društva, pridružena društva i sudjelovanje u zajedničkim pothvatima
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Ulaganja u ovisna društva | 568.447 | 563.995 | | - | - |
Umanjenje vrijednosti ulaganja u ovisna društva | (208.332) | (207.798) | | - | - |
| 360.115 | 356.197 | | - | - |
Ulaganja u zajedničke pothvate | 28.000 | 28.000 | | 67.488 | 67.634 |
Ulaganja u pridružena društva | - | - | | 5.288 | 4.778 |
Umanjenje vrijednosti ulaganja u pridružena društva | - | - | | - | - |
| - | - | | 5.288 | 4.778 |
| 388.115 | 384.197 | | 72.776 | 72.412 |
18.1.Ulaganja u ovisna i pridružena društva i sudjelovanje u zajedničkim pothvatima Društva
| | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| | | Postotak | Iznos | Postotak | Iznos |
| Djelatnost | Država | vlasništva | ulaganja | vlasništva | ulaganja |
| | | % | u 000 HRK | % | u 000 HRK |
Ovisna društva | | | | | | |
Croatia Premium d.o.o., Zagreb | Usluge | Hrvatska | 100,0 | 12.162 | 100 | 12.162 |
Core 1 d.o.o., Zagreb | Nekretnine | Hrvatska | 100,0 | 20 | 100 | 20 |
Auto Maksimir Vozila d.o.o., Zagreb | Zastupanje u osiguranju | Hrvatska | 100,0 | 247 | 100 | 247 |
CO LOGISTIKA d.o.o. | Nekretnine | Hrvatska | 100,0 | 20 | 100 | 20 |
Strmec projekt d.o.o. | Nekretnine | Hrvatska | 100,0 | 11.365 | 100 | 11.365 |
CO Zdravlje d.o.o., Zagreb | Savjetovanje i usluge | Hrvatska | 100,0 | 33.164 | 100 | 33.164 |
Astoria d.o.o. | Nekretnine | Hrvatska | 100,0 | 78.897 | 100 | 78.897 |
Milenijum osiguranje a.d., Beograd, | Osiguranje | Srbija | 100,0 | 71.524 | 100 | 66.863 |
Croatia osiguranje d.d., Ljubuški, | Osiguranje | BiH | 97,1 | 20.191 | 97,1 | 20.024 |
Croatia osiguranje - život a.d, Skopje, | Osiguranje | Makedonija | 95,0 | 22.272 | 95,0 | 22.272 |
Croatia osiguranje - neživot a.d., Skopje, | Osiguranje | Makedonija | 100,0 | 8.486 | 91,8 | 9.396 |
Croatia-Tehnički pregledi d.o.o., Zagreb | Tehnički pregledi | Hrvatska | 100,0 | 71.767 | 100 | 71.767 |
Croatia osiguranje, mirovinsko društvo d.o.o., Zagreb | Upravljanje mirovinskim fondovima | Hrvatska | 100,0 | 30.000 | 100 | 30.000 |
Razne usluge d.o.o. - u likvidaciji, Zagreb | Usluge | Hrvatska | 100,0 | - | 100 | - |
| | | | 360.115 | | 356.197 |
Zajednički pothvati | | | | | | |
PBZ Croatia osiguranje d.d., Zagreb | Upravljanje mirovinskim fondovima | Hrvatska | 50 | 28.000 | 50 | 28.000 |
| | | | | | |
| | | | 388.115 | | 384.197 |
18.2.Ulaganja u pridružena društva i sudjelovanja u zajedničkim pothvatima Grupe
Grupa | | | | | | |
| | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| | | Postotak | Iznos | Postotak | Iznos |
| Djelatnost | Država | vlasništva | ulaganja | vlasništva | ulaganja |
| | | % | u 000 HRK | % | u 000 HRK |
Zajednički pothvati | | | | | | |
PBZ Croatia osiguranje d.d., Zagreb | Upravljanje mirovinskim fondom | Hrvatska | 50 | 65.418 | 50 | 65.914 |
Nacionalni biro za osiguranje Skopje | Osiguranje | Makedonija | - | 2.070 | - | 1.720 |
| | | | 67.488 | | 67.634 |
Pridružena društva | | | | | | |
STP Agroservis d.o.o., Virovitica | Tehničko testiranje i analiza | Hrvatska | 37 | 5.288 | 37 | 4.778 |
| | | | 5.288 | | 4.778 |
| | | | 72.776 | | 72.412 |
Skraćene financijske informacije za zajedničke pothvate
U nastavku su prikazane skraćene financijske informacije za društvo PBZ Croatia osiguranje d.d., koje su za Grupu iskazane primjenom metode udjela.
Skraćeni izvještaj o financijskom položaju | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
Financijska imovina | 123.207 | 104.872 |
Novac i novčani ekvivalenti | 7.128 | 29.066 |
Ostala imovina | 9.185 | 7.137 |
Ukupno imovina | 139.520 | 141.075 |
| | |
Obveze | 8.685 | 9.247 |
Kapital i rezerve | 130.835 | 131.828 |
Ukupno kapital i obveze | 139.520 | 141.075 |
| | |
Skraćeni izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti | | |
Prihodi od upravljanja obveznim mirovinskim fondovima | 69.866 | 69.838 |
Rashodi od upravljanja obveznim mirovinskim fondovima | (25.397) | (26.011) |
Ostali prihodi | 834 | 121 |
Ostali rashodi | (20.371) | (18.033) |
Financijski prihodi | 250 | 273 |
Financijski troškovi | (769) | (100) |
Dobit prije poreza | 24.413 | 26.088 |
Porez na dobit | (4.406) | (4.699) |
Dobit za godinu | 20.007 | 21.389 |
Udjel u dobiti zajedničkog pothvata - 50% | 10.004 | 10.695 |
U Ostalim rashodima od poslovanja uključena je amortizacija u iznosu od 713 tisuća kuna (2021: 373 tisuća kuna).
Usklađenje prikazanih skraćenih financijskih informacija s knjigovodstvenom vrijednošću udjela u zajedničkom pothvatu.
Skraćene financijske informacije | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
Početna neto imovina na dan 1. siječnja | 131.828 | 130.240 |
Dobit za razdoblje | 20.007 | 21.389 |
Dividende | (21.000) | (19.800) |
Zaključna neto imovina | 130.835 | 131.829 |
Udjel u zajedničkom pothvatu - 50% | 65.418 | 65.914 |
| | |
Knjigovodstvena vrijednost | 65.418 | 65.914 |
18.3.Kretanja ulaganja u ovisna i pridružena društva i sudjelovanja u zajedničkim pothvatima
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Stanje 1. siječnja | 384.197 | 376.516 | | 72.412 | 76.593 |
Povećanje ulaganja (kupnja društva) (i) | 4.451 | 6.985 | | - | - |
Povećanje/smanjenje metodom udjela | - | - | | 364 | 1.211 |
Prodaja udjela (ii) | - | (4.975) | | - | (5.688) |
Umanjenje vrijednosti ulaganja (iii) | - | 5.671 | | - | - |
Povrat umanjenja vrijednosti ulaganja (iii) | (533) | - | | - | - |
Tečajne razlike | - | - | | - | 296 |
Stanje 31.prosinca | 388.115 | 384.197 | | 72.776 | 72.412 |
/i/ Povećanje ulaganja u 2022. godini odnosi se na društvo Croatia osiguranje - neživot a.d., Skopje u iznosu od 4.451 tisuća kuna.
Društvo je tijekom 2021. godine steklo preostalih 50,24% u društvu Strmec projekt d.o.o. kako bi steklo 100% vlasništva u Strmec projekt d.o.o. Pojedinosti o fer vrijednost prepoznatljive imovine i obveza društva Strmec projekt d.o.o. na datum stjecanja, dobiti od povoljne kupnje i vrednovanja postojećeg udjela prije kupnje te kupoprodajne naknade prikazani su u nastavku:
| u 000 HRK |
Imovina | |
Ulaganje u nekretnine | 16.170 |
Potraživanja i ostala imovina | 5 |
Novac u banci i blagajni | 287 |
Obveze | |
Financijske obveze | (3.135) |
Ostale obveze | (2) |
Ukupno neto imovina po fer vrijednosti | 13.325 |
| |
Vrijednost ulaganja u društvo Strmec projekt d.o.o. - 49,76% | 5.688 |
Kupoprodajna naknada plaćena u gotovini za dodatnih 50,24% | 5.676 |
Vrijednost ulaganja u društvo Strmec projekt d.o.o. | 11.364 |
| |
Dobit od povoljne kupnje te prihod od vrednovanja postojećeg udjela | 1.961 |
| |
Fer vrijednost ulaganja u društvo Strmec projekt d.o.o. – 49,76% | 6.631 |
Vrijednost ulaganja u društvo Strmec projekt d.o.o. - 49,76% | (5.688) |
Prihod od vrednovanja postojećeg udjela | 943 |
| |
Neto imovina društva po fer vrijednosti – 50,24% | 6.694 |
Kupoprodajna naknada plaćena u gotovini za dodatnih 50,24% | (5.676) |
Dobit od povoljne kupnje | 1.018 |
| |
Novčani tok po stjecanju: | |
Stečeni novac i novčani ekvivalenti | 287 |
Kupoprodajna naknada plaćena u gotovini | (5.676) |
Novčani tok po stjecanju | (5.389) |
Društvo je također tijekom 2021. godine osnovalo društvo CO Logistika d.o.o. uplatom temeljnog kapitala u iznosu od 20 tisuća kuna te steklo dodatni udio (2,10%) u društvu Croatia osiguranje d.d., Mostar u iznosu od 1.289 tisuća kuna.
/ii/ Društvo je tijekom 2021. godine prodalo 100% udjela u društvu Histria Construct d.o.o. Pojedinosti o primljenoj naknadi te o vrijednosti društva prikazani su u nastavku:
Detalji prodaje Histria construct d.o.o. | u 000 HRK |
Primljena naknada u novcu | 4.984 |
Neto knjigovodstvena vrijednost prodanog ovisnog društva | (4.960) |
Dobit od prodaje za Grupu (bilješka 6.3) | 24 |
Dobit od prodaje za Društvo (bilješka 6.3) | 9 |
Sadašnja vrijednost imovina i obveza društva Histria construct na dan 1. travnja 2021. je bila: |
| u 000 HRK |
Ulaganja u nekretnine | 4.730 |
Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja | 155 |
Novac i novčani ekvivalenti | 76 |
Ukupno imovina | 4.961 |
| |
Ostale obveze | 1 |
Ukupno obveze | 1 |
/iii/ U 2022. godini, temeljem više vrijednosti utvrđenom procjenom fer vrijednosti napravljeno je povećanje vrijednosti ulaganja, tj. povrat umanjenja udjela u sljedeća ovisna društva: Milenijum osiguranje a.d. u iznosu od 4.661 tisuća kuna i Croatia osiguranje d.d., Mostar u iznosu od 168 tisuća kuna. Osim toga, u 2022. godini, temeljem manje vrijednosti utvrđene procjenom fer vrijednosti, napravljeno je umanjenje vrijednosti ulaganja u Croatia osiguranje – neživot a.d., Skopje za iznos od 5.362 tisuća kuna.
U 2021. godini, temeljem više vrijednosti utvrđenom procjenom fer vrijednosti napravljeno je povećanje vrijednosti ulaganja tj. povrat umanjenja udjela u sljedeća ovisna društva: Auto Maksimir Vozila d.o.o. u iznosu od 147 tisuća kuna, Milenijum osiguranje a.d. u iznosu od 5.349 tisuća kuna te Croatia osiguranje d.d., Mostar u iznosu od 175 tisuća kuna. Umanjenje vrijednosti ili povrat umanjenja vrijednosti određeno je temeljem izračuna nadoknadive vrijednosti novčanih tokova pojedinog ovisnog društva. Podružnice su vrednovane temeljem diskontiranog novčanog toka (uglavnom model diskontirane dividende i model slobodnog novčanog toka dioničke glavnice) koristeći planirani neto prihod za sljedećih 5 godina (planirane bilance i izvještaji o dobiti), diskontne stope itd. Razlike u rezultatima procjena fer vrijednosti za pojedinu podružnicu nastaju zbog razlika u budućem neto prihodu, pretpostavkama raspodjele dividende i / ili drugih sastavnica diskontnih stopa (stopa bez rizika, premija rizika vlasničkog kapitala i beta) prema modelu procijenjivanja kapitalne imovine. Diskontne stope za ovisna društva koja su umanjena ili su imala ukidanje umanjenja vrijednosti (gore navedene) variraju od 10,53% do 15,56% (2021: 10,69% do 12,94%.).
19.Financijska imovina
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | 2.197.270 | 2.325.984 | | 2.289.237 | 2.407.887 |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 4.881.860 | 5.167.207 | | 5.471.386 | 5.820.956 |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG – koja se drži za trgovanje | 229.895 | 384.079 | | 296.976 | 432.027 |
Zajmovi i potraživanja | 506.848 | 608.170 | | 667.251 | 743.891 |
| 7.815.873 | 8.485.440 | | 8.724.850 | 9.404.761 |
19.1.Pregled ulaganja
Struktura ulaganja Društva na dan 31. prosinca 2022. godine bila je kako slijedi:
| | | | | Društvo |
| Ulaganja koja se drže do dospijeća | Financijska imovina raspoloživa za prodaju | Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG – koja se drži za trgovanje | Zajmovi i potraživanja | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Dionice | | | | | |
Dionice, koje kotiraju | - | 772.151 | 22.406 | - | 794.557 |
Dionice, koje ne kotiraju | - | 1.998 | - | - | 1.998 |
| - | 774.149 | 22.406 | - | 796.555 |
| | | | | |
Dužnički vrijednosni papiri | | | | | |
Državne obveznice | 2.133.326 | 3.256.358 | - | - | 5.389.684 |
Korporativne obveznice | 63.944 | 458.847 | - | - | 522.791 |
| 2.197.270 | 3.715.205 | - | - | 5.912.475 |
Derivativni financijski instrumenti | | | | | |
Valutni forward ugovori | - | - | 13.607 | - | 13.607 |
| - | - | 13.607 | - | 13.607 |
| | | | | |
Investicijski fondovi | | | | | |
Otvoreni investicijski fondovi | - | 392.506 | - | - | 392.506 |
Otvoreni investicijski fondovi - imovina za pokriće unit-linked proizvoda | - | - | 193.882 | - | 193.882 |
| - | 392.506 | 193.882 | - | 586.388 |
Zajmovi i potraživanja | | | | | |
Depoziti kod kreditnih institucija | - | - | - | 68.163 | 68.163 |
Zajmovi | - | - | - | 438.685 | 438.685 |
| - | - | - | 506.848 | 506.848 |
| 2.197.270 | 4.881.860 | 229.895 | 506.848 | 7.815.873 |
19.1.Pregled ulaganja (nastavak)
Struktura ulaganja Društva na dan 31. prosinca 2021. godine bila je kako slijedi:
| | | | | Društvo |
| Ulaganja koja se drže do dospijeća | Financijska imovina raspoloživa za prodaju | Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG – koja se drži za trgovanje | Zajmovi i potraživanja | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Dionice | | | | | |
Dionice, koje kotiraju | - | 806.337 | 25.766 | - | 832.103 |
Dionice, koje ne kotiraju | - | 66.640 | - | - | 66.640 |
| - | 872.977 | 25.766 | - | 898.743 |
| | | | | |
Dužnički vrijednosni papiri | | | | | |
Državne obveznice | 2.262.103 | 3.346.343 | - | - | 5.608.446 |
Korporativne obveznice | 63.881 | 522.788 | - | - | 586.669 |
| 2.325.984 | 3.869.131 | - | - | 6.195.115 |
Derivativni financijski instrumenti | | | | | |
Valutni forward ugovori | - | - | 3.033 | - | 3.033 |
| - | - | 3.033 | - | 3.033 |
| | | | | |
Investicijski fondovi | | | | | |
Otvoreni investicijski fondovi | - | 425.099 | - | - | 425.099 |
Otvoreni investicijski fondovi - imovina za pokriće unit-linked proizvoda | - | - | 355.280 | - | 355.280 |
| - | 425.099 | 355.280 | - | 780.379 |
Zajmovi i potraživanja | | | | | |
Depoziti kod kreditnih institucija | - | - | - | 141.637 | 141.637 |
Zajmovi | - | - | - | 466.533 | 466.533 |
| - | - | - | 608.170 | 608.170 |
| 2.325.984 | 5.167.207 | 384.079 | 608.170 | 8.485.440 |
19.1.Pregled ulaganja (nastavak)
Struktura ulaganja Grupe na dan 31. prosinca 2022. godine bila je kako slijedi:
| | | | | Grupa |
| Ulaganja koja se drže do dospijeća | Financijska imovina raspoloživa za prodaju | Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG – koja se drži za trgovanje | Zajmovi i potraživanja | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Dionice | | | | | |
Dionice, koje kotiraju | - | 772.151 | 22.406 | - | 794.557 |
Dionice, koje ne kotiraju | - | 1.998 | - | - | 1.998 |
| - | 774.149 | 22.406 | - | 796.555 |
| | | | | |
Dužnički vrijednosni papiri | | | | | |
Državne obveznice | 2.225.048 | 3.845.883 | - | - | 6.070.931 |
Korporativne obveznice | 64.189 | 458.847 | - | - | 523.036 |
| 2.289.237 | 4.304.730 | - | - | 6.593.967 |
| | | | | |
Derivativni financijski instrumenti | | | | | |
Valutni forward ugovori | - | - | 13.607 | - | 13.607 |
| - | - | 13.607 | - | 13.607 |
| | | | | |
Investicijski fondovi | | | | | |
Otvoreni investicijski fondovi | - | 392.507 | 42.195 | - | 434.702 |
Otvoreni investicijski fondovi - imovina za pokriće unit-linked proizvoda | - | - | 218.768 | - | 218.768 |
| - | 392.507 | 260.963 | - | 653.470 |
Zajmovi i potraživanja | | | | | |
Depoziti kod kreditnih institucija | - | - | - | 482.416 | 482.416 |
Zajmovi | - | - | - | 184.835 | 184.835 |
| - | - | - | 667.251 | 667.251 |
| 2.289.237 | 5.471.386 | 296.976 | 667.251 | 8.724.850 |
19.1.Pregled ulaganja (nastavak)
Struktura ulaganja Grupe na dan 31. prosinca 2021. godine bila je kako slijedi:
| | | | | Grupa |
| Ulaganja koja se drže do dospijeća | Financijska imovina raspoloživa za prodaju | Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG – koja se drži za trgovanje | Zajmovi i potraživanja | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Dionice | | | | | |
Dionice, koje kotiraju | - | 806.348 | 25.766 | - | 832.114 |
Dionice, koje ne kotiraju | - | 66.698 | - | - | 66.698 |
| - | 873.046 | 25.766 | - | 898.812 |
| | | | | |
Dužnički vrijednosni papiri | | | | | |
Državne obveznice | 2.344.006 | 4.000.023 | - | - | 6.344.029 |
Korporativne obveznice | 63.881 | 522.788 | - | - | 586.669 |
| 2.407.887 | 4.522.811 | - | - | 6.930.698 |
| | | | | |
Derivativni financijski instrumenti | | | | | |
Valutni forward ugovori | - | - | 3.033 | - | 3.033 |
| - | - | 3.033 | - | 3.033 |
| | | | | |
Investicijski fondovi | | | | | |
Otvoreni investicijski fondovi | - | 425.099 | 26.746 | - | 451.845 |
Otvoreni investicijski fondovi - imovina za pokriće unit-linked proizvoda | - | - | 376.482 | - | 376.482 |
| - | 425.099 | 403.228 | - | 828.327 |
Zajmovi i potraživanja | | | | | |
Depoziti kod kreditnih institucija | - | - | - | 514.142 | 514.142 |
Zajmovi | - | - | - | 229.749 | 229.749 |
| - | - | - | 743.891 | 743.891 |
| 2.407.887 | 5.820.956 | 432.027 | 743.891 | 9.404.761 |
19.2.Financijska ulaganja izložena kreditnom riziku
Društvo | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
| Nedospjelo i neispravljeno | Dospjelo, ali neispravljeno | Ispravljeno | Umanjenje vrijednosti | Ukupno | Nedospjelo i neispravljeno | Dospjelo, ali neispravljeno | Ispravljeno | Umanjenje vrijednosti | Ukupno |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | 2.197.270 | - | 7.500 | (7.500) | 2.197.270 | 2.325.984 | - | 7.500 | (7.500) | 2.325.984 |
Dužničke vrijednosnice raspoložive za prodaju | 3.715.205 | - | - | - | 3.715.205 | 3.869.131 | - | - | - | 3.869.131 |
Depoziti | 68.163 | - | - | - | 68.163 | 141.637 | - | - | - | 141.637 |
Zajmovi | 423.135 | 15.550 | 109.143 | (109.143) | 438.685 | 445.715 | 20.818 | 112.538 | (112.538) | 466.533 |
| 6.403.773 | 15.550 | 116.643 | (116.643) | 6.419.323 | 6.782.467 | 20.818 | 120.038 | (120.038) | 6.803.285 |
Grupa | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
| Nedospjelo i neispravljeno | Dospjelo, ali neispravljeno | Ispravljeno | Umanjenje vrijednosti | Ukupno | Nedospjelo i neispravljeno | Dospjelo, ali neispravljeno | Ispravljeno | Umanjenje vrijednosti | Ukupno |
Ulaganja koja se drže do dospijeća | 2.289.237 | - | 7.500 | (7.500) | 2.289.237 | 2.407.887 | - | 7.500 | (7.500) | 2.407.887 |
Dužničke vrijednosnice raspoložive za prodaju | 4.304.730 | - | - | - | 4.304.730 | 4.522.811 | - | - | - | 4.522.811 |
Depoziti | 482.416 | - | - | - | 482.416 | 514.142 | - | - | - | 514.142 |
Zajmovi | 168.153 | 16.682 | 109.488 | (109.488) | 184.835 | 207.590 | 22.159 | 112.836 | (112.836) | 229.749 |
| 7.244.536 | 16.682 | 116.988 | (116.988) | 7.261.218 | 7.652.430 | 22.159 | 120.336 | (120.336) | 7.674.589 |
19.3.Ulaganja koja se drže do dospijeća
| Društvo | Društvo | Grupa | Grupa |
Kretanje umanjenja vrijednosti | 31.12.2022. | 31.12.2021. | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Stanje 1. siječnja | 7.500 | 7.500 | 7.500 | 7.500 |
Promjena umanjenja vrijednosti | - | - | - | - |
Stanje 31. prosinca | 7.500 | 7.500 | 7.500 | 7.500 |
19.4. Zajmovi
| Društvo | Društvo | Grupa | Grupa |
Rokovi dospijeća odobrenih zajmova: | 31.12.2022. | 31.12.2021. | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Do 1 godine | 106.488 | 108.209 | 66.257 | 80.615 |
Od 1 do 5 godina | 231.546 | 234.414 | 100.041 | 125.689 |
Preko 5 godina | 100.651 | 123.910 | 18.537 | 23.445 |
| 438.685 | 466.533 | 184.835 | 229.749 |
Analiza dospjelih, a ne ispravljenih zajmova prikazana je u tablici:
| Društvo | Grupa |
| <90 dana | 90-180 dana | > 180 dana | Ukupno | <90 dana | 90-180 dana | > 180 dana | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
31. prosinca 2021. | 147 | - | 20.671 | 20.818 | 373 | 1.107 | 20.679 | 22.159 |
31. prosinca 2022. | 2 | - | 15.548 | 15.550 | 304 | 720 | 15.658 | 16.682 |
Kretanje umanjenja vrijednosti zajmova je kako slijedi:
| Društvo | Društvo | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Stanje 1. siječnja | 112.538 | 137.488 | 112.836 | 137.783 |
Povećanje | 13.691 | 2.636 | 13.786 | 2.645 |
Otpis | (1.117) | (3.211) | (1.117) | (3.211) |
Prijenos u vanbilančnu evidenciju | (3.863) | (3.196) | (3.906) | (3.196) |
Smanjenje | (12.106) | (21.179) | (12.111) | (21.208) |
Tečajne razlike | - | - | - | 23 |
Stanje 31. prosinca | 109.143 | 112.538 | 109.488 | 112.836 |
Struktura zajmova prema instrumentima osiguranja:
| Društvo | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Osigurani zajmovi: | | | | |
-vinkulirane police životnih osiguranja | 12.748 | 20.652 | 19.461 | 27.680 |
-hipoteke i fiducije nekretnina | 456.744 | 518.452 | 270.427 | 313.615 |
-ostali instrumenti osiguranja | 78.336 | 39.967 | 4.435 | 1.290 |
| 547.828 | 579.071 | 294.323 | 342.585 |
Ispravak vrijednosti | (109.143) | (112.538) | (109.488) | (112.836) |
UKUPNO | 438.685 | 466.533 | 184.835 | 229.749 |
Kvaliteta zajmova uglavnom ovisi o kvaliteti instrumenata osiguranja. Najboljim instrumentom osiguranja smatra se vinkulirana polica životnog osiguranja izdana od strane Grupe. Vinkulirane police životnog osiguranja uglavnom u potpunosti pokrivaju izloženost zajmovima.
Za nedospjele i neispravljene zajmove osigurane hipotekama, hipoteka se isključivo smatra sekundarnim izvorom otplate i nema utjecaja na knjigovodstvenu vrijednost zajma. Međutim, dospjeli, ali neispravljeni zajmovi i potraživanja bili bi potpuno ispravljeni kada ne bi postojali instrumenti osiguranja.
Društvo:
| Prekomjerno osigurana imovina | | Nedovoljno osigurana imovina | | Ukupno |
31.12.2022. | Knjigovodstvena vrijednost zajma | Fer vrijednost kolaterala | | Knjigovodstvena vrijednost zajma | Fer vrijednost kolaterala | | Knjigovodstvena vrijednost zajma | Fer vrijednost kolaterala |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Zajmovi po policama životnog osiguranja | 12.748 | 12.748 | | - | - | | 12.748 | 12.748 |
Zajmovi pravnim osobama | 137.448 | 298.757 | | 2.867 | - | | 140.315 | 298.757 |
Zajmovi povezanim društvima | 210.170 | 706.621 | | 75.452 | - | | 285.622 | 706.621 |
| 360.366 | 1.018.126 | | 78.319 | - | | 438.685 | 1.018.126 |
31.12.2021. | | | | | | | | |
Zajmovi po policama životnog osiguranja | 19.763 | 19.763 | | - | - | | 19.763 | 19.763 |
Zajmovi pravnim osobama | 163.499 | 336.211 | | 2.650 | - | | 166.149 | 336.211 |
Zajmovi povezanim društvima | 241.167 | 706.621 | | 39.454 | - | | 280.621 | 706.621 |
| 424.429 | 1.062.595 | | 42.104 | - | | 466.533 | 1.062.595 |
Grupa:
| Prekomjerno osigurana imovina | | Nedovoljno osigurana imovina | | Ukupno |
31.12.2022. | Knjigovodstvena vrijednost zajma | Fer vrijednost kolaterala | | Knjigovodstvena vrijednost zajma | Fer vrijednost kolaterala | | Knjigovodstvena vrijednost zajma | Fer vrijednost kolaterala |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Zajmovi po policama životnog osiguranja | 19.461 | 28.248 | | - | - | | 19.461 | 28.248 |
Zajmovi pravnim osobama | 140.534 | 311.221 | | 2.986 | - | | 143.520 | 311.221 |
Zajmovi povezanim društvima | 21.854 | 192.420 | | - | - | | 21.854 | 192.420 |
| 181.849 | 531.889 | | 2.986 | - | | 184.835 | 531.889 |
31.12.2021. | | | | | | | | |
Zajmovi po policama životnog osiguranja | 26.729 | 34.273 | | - | - | | 26.729 | 34.273 |
Zajmovi pravnim osobama | 167.421 | 348.647 | | 2.899 | - | | 170.320 | 348.647 |
Zajmovi povezanim društvima | 32.700 | 192.420 | | - | - | | 32.700 | 192.420 |
| 226.850 | 575.340 | | 2.899 | - | | 229.749 | 575.340 |
19.5.Derivativni financijski instrumenti
Sljedeća tablica prikazuje fer vrijednost izvedenih financijskih instrumenata na datum bilance:
| 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| Nominalni iznos izvanbilančno | Fer vrijednost - bilanca | Nominalni iznos izvanbilančno | Fer vrijednost - bilanca |
| Imovina | Obveze | Imovina | Obveze |
| 000 HRK | 000 HRK | 000 HRK | 000 HRK | 000 HRK | 000 HRK |
Društvo | | | | | | |
Valutni forward ugovori | 573.195 | 13.607 | (620) | 2.322.818 | 3.033 | (5.987) |
| | | | | | |
Grupa | | | | | | |
Valutni forward ugovori | 573.195 | 13.607 | (620) | 2.322.818 | 3.033 | (5.987) |
20.Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Udio reosiguranja u pričuvi prijenosnih premija | 89.145 | 75.364 | | 95.800 | 82.056 |
Udio reosiguranja u pričuvi za prijavljene a nelikvidirane štete | 228.658 | 218.479 | | 239.352 | 229.553 |
Udio reosiguranja u matematičkoj pričuvi | 20 | 21 | | 20 | 21 |
Udio reosiguranja u pričuvi za nastale neprijavljene štete (IBNR) | 78.384 | 37.479 | | 78.384 | 37.489 |
| 396.207 | 331.343 | | 413.556 | 349.119 |
21.Odgođena porezna imovina
(i) Kretanje odgođene porezne imovine:
Društvo | | | | | | | u 000 HRK |
| Umanjenje vrijednosti ulaganja u ovisna i pridružena društva | Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG | Umanjenje vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju | Umanjenje vrijednosti zajmova i depozita | Gubici od svođenja na fer vrijednost ulaganja u nekretnine | Ostalo | UKUPNO |
Na dan 31. prosinca 2020. | 674 | 4.814 | 14.859 | 16.728 | 28.416 | 1.977 | 67.468 |
Iskorištena odgođena porezna imovina kroz RDG | (31) | (1.285) | (1.579) | (1.028) | (1.811) | - | (5.734) |
Priznata odgođena porezna imovina u RDG | - | 2.182 | 6 | 475 | 1.568 | 5.272 | 9.503 |
Na dan 31. prosinca 2021. | 643 | 5.711 | 13.286 | 16.175 | 28.173 | 7.249 | 71.237 |
Iskorištena odgođena porezna imovina kroz RDG | (31) | (3.343) | (2.880) | (308) | (2.633) | (5.983) | (15.178) |
Priznata odgođena porezna imovina u RDG | - | 309 | 585 | 220 | 397 | 15.149 | 16.660 |
Na dan 31. prosinca 2022. | 612 | 2.677 | 10.991 | 16.087 | 25.937 | 16.415 | 72.719 |
| | | u 000 HRK |
(ii) Kretanje odgođene porezne obveze: | Nekretnine za djelatnost | Financijska imovina raspoloživa za prodaju | Ukupno |
Stanje na dan 31.prosinca 2020. | 10.795 | 92.653 | 103.448 |
Korištenje kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | (139) | - | (139) |
Promjena fer vrijednosti financijske imovine raspoloživih za prodaju kroz sveobuhvatnu dobit | - | 32.416 | 32.416 |
Promjene fer vrijednosti (umanjenje) vrijednosti nekretnina kroz sveobuhvatnu dobit | (5) | - | (5) |
Stanje na dan 31.prosinca 2021. | 10.651 | 125.069 | 135.720 |
Korištenje kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | (118) | - | (118) |
Promjena fer vrijednosti financijske imovine raspoloživih za prodaju kroz sveobuhvatnu dobit | - | (106.539) | (106.539) |
Promjene fer vrijednosti (umanjenje) vrijednosti nekretnina kroz sveobuhvatnu dobit | (212) | - | (212) |
Stanje na dan 31.prosinca 2022. | 10.321 | 18.530 | 28.851 |
(iii) Netiranje odgođenog poreza: | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
Odgođena porezna imovine | 72.719 | 71.237 |
Odgođena porezna obveza | (28.851) | (135.720) |
Neto odgođena porezna (obveza)/ imovina na 31. prosinca | 43.868 | (64.483) |
21.Odgođena porezna imovina (nastavak)
(i) Kretanje odgođene porezne imovine:
Grupa | | | | | | | u 000 HRK |
| Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG | Umanjenje vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju | Umanjenje vrijednosti ulaganja koja se drže do dospijeća | Umanjenje vrijednosti zajmova i depozita | Gubici od svođenja na fer vrijednost ulaganja u nekretnine | Ostalo | UKUPNO |
Na dan 31. prosinca 2020. | 5.111 | 15.402 | 124 | 16.801 | 28.291 | 3.589 | 69.318 |
Tečajne razlike proizašle iz preračuna financijskih izvještaja inozemnog poslovanja | - | - | - | - | 1 | (2) | (1) |
Iskorištena odgođena porezna imovina u RDG | (1.285) | (1.579) | - | (1.028) | (1.842) | (555) | (6.289) |
Priznata odgođena porezna imovina u RDG | 2.182 | 5 | - | 475 | 1.568 | 5.645 | 9.875 |
Na dan 31. prosinca 2021. | 6.008 | 13.828 | 124 | 16.248 | 28.018 | 8.677 | 72.903 |
Tečajne razlike proizašle iz preračuna financijskih izvještaja inozemnog poslovanja | - | 5 | - | - | 2 | (23) | (16) |
Iskorištena odgođena porezna imovina u RDG | (3.342) | (2.877) | - | (307) | (2.891) | (6.174) | (15.591) |
Priznata odgođena porezna imovina u RDG | 309 | 584 | - | 220 | 397 | 15.748 | 17.258 |
Priznata odgođena porezna imovina u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti | - | 3.153 | - | - | - | - | 3.153 |
Na dan 31. prosinca 2022. | 2.975 | 14.693 | 124 | 16.161 | 25.526 | 18.228 | 77.707 |
21.Odgođena porezna imovina (nastavak)
(ii) Kretanje odgođene porezne obveze: | | | | | 000 HRK |
| Nekretnine za djelatnost | Nekretnine za ulaganje | Financijska imovina raspoloživa za prodaju | Ostalo | Ukupno |
Stanje na dan 31. prosinca 2020. | 23.524 | 32.296 | 96.116 | 485 | 152.421 |
Reklasifikacija na Odgođenu poreznu imovinu | 26 | - | - | - | 26 |
Korištenje kroz RDG | - | 4.924 | - | - | 4.924 |
Korištenje kroz kapital | (421) | - | - | - | (421) |
Promjena fer vrijednosti ulaganja raspoloživih za prodaju kroz sveobuhvatnu dobit | - | - | 31.839 | - | 31.839 |
Promjena vrijednosti nekretnina za ulaganje kroz RDG | - | (4.002) | - | - | (4.002) |
Umanjenje vrijednosti nekretnina priznato kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | (1.031) | - | - | - | (1.031) |
Tečajne razlike | - | - | (57) | - | (57) |
Stanje na dan 31. prosinca 2021. | 22.098 | 33.218 | 127.898 | 485 | 183.699 |
Korištenje kroz RDG | (317) | - | - | - | (317) |
Priznavanje kroz RDG | - | 1.421 | - | - | 1.421 |
Korištenje kroz kapital | 1.121 | - | - | - | 1.121 |
Promjena fer vrijednosti ulaganja raspoloživih za prodaju kroz sveobuhvatnu dobit | - | - | (114.824) | - | (114.824) |
Promjena vrijednosti nekretnina za ulaganje kroz RDG | - | (563) | - | - | (563) |
Umanjenje vrijednosti nekretnina priznato kroz ostalu sveobuhvatnu dobit | (259) | - | - | - | (259) |
Tečajne razlike | (23) | - | 24 | - | 1 |
Stanje na dan 31. prosinca 2022. | 22.620 | 34.076 | 13.098 | 485 | 70.279 |
(iii) Netiranje odgođenog poreza: | | |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
Ukupni iznos odgođene porezne imovine | 77.707 | 72.903 |
Netiranje odgođenog poreza (i) | (24.378) | (71.745) |
Neto kretanje odgođene porezne imovine | 53.329 | 1.158 |
| | |
Ukupni iznos odgođene porezne obveze | 70.279 | 183.699 |
Netiranje odgođenog poreza (i) | (24.378) | (71.745) |
Neto kretanje odgođene porezne obveze | 45.901 | 111.954 |
(iii) Netiranje odgođenog poreza je evidentirano gdje je moguće netirati buduću poreznu obvezu sa potraživanjem za porez na nivou pojedinih društava koja su članice Grupe.
22.Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Potraživanja od ugovaratelja osiguranja, neto | 675.315 | 536.453 | | 732.018 | 583.444 |
Potraživanja iz poslova reosiguranja i suosiguranja | 49.177 | 150.120 | | 51.580 | 150.663 |
Potraživanja iz drugih poslova osiguranja, neto | 125.818 | 130.469 | | 130.519 | 133.943 |
Potraživanja za prinose na ulaganja, neto | 795 | 992 | | 320 | 527 |
Ostala potraživanja, neto | 64.890 | 71.488 | | 112.796 | 120.299 |
| 915.995 | 889.522 | | 1.027.233 | 988.876 |
Unaprijed plaćeni troškovi i obračunati prihodi | 57.073 | 20.932 | | 66.317 | 33.541 |
Ostala imovina | 335 | 339 | | 11.765 | 11.733 |
| 973.403 | 910.793 | | 1.105.315 | 1.034.150 |
22.1. Potraživanja od ugovaratelja osiguranja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Policirana nefakturirana premija | 383.096 | 233.109 | | 447.601 | 289.866 |
Fakturirana nenaplaćena premija | 407.675 | 440.377 | | 420.134 | 456.502 |
Potraživanja od ugovaratelja osiguranja, bruto | 790.771 | 673.486 | | 867.735 | 746.368 |
Umanjenje vrijednosti | (115.456) | (137.033) | | (135.717) | (162.924) |
Potraživanja od ugovaratelja osiguranja, neto | 675.315 | 536.453 | | 732.018 | 583.444 |
22.2. Potraživanja iz poslova reosiguranja i suosiguranja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Potraživanja po proviziji reosiguranja | 8.803 | 22.538 | | 8.803 | 22.538 |
Potraživanja za štete po reosiguranju | 40.665 | 126.378 | | 42.639 | 126.900 |
Potraživanja za štete po suosiguranju | 467 | 1.204 | | 932 | 1.230 |
Potraživanja iz poslova reosiguranja i suosiguranja, bruto | 49.935 | 150.120 | | 52.374 | 150.668 |
Umanjenje vrijednosti | (758) | - | | (794) | (5) |
Potraživanja iz poslova reosiguranja i suosiguranja, neto | 49.177 | 150.120 | | 51.580 | 150.663 |
22.3.Potraživanja iz drugih poslova osiguranja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Potraživanja za regrese | 164.430 | 174.663 | | 184.211 | 191.316 |
Umanjenje vrijednosti | (50.389) | (54.786) | | (68.964) | (70.579) |
Neto potraživanje | 114.041 | 119.877 | | 115.247 | 120.737 |
| | | | | |
Potraživanje po međunarodnim štetama | 11.126 | 9.332 | | 14.259 | 11.848 |
Umanjenje vrijednosti | (1.975) | (1.264) | | (1.975) | (1.264) |
Neto potraživanje | 9.151 | 8.068 | | 12.284 | 10.584 |
| | | | | |
Ostala potraživanja | 2.626 | 2.524 | | 2.988 | 2.622 |
| 2.626 | 2.524 | | 2.988 | 2.622 |
Potraživanja iz drugih poslova osiguranja, bruto | 178.182 | 186.519 | | 201.458 | 205.786 |
Umanjenje vrijednosti | (52.364) | (56.050) | | (70.939) | (71.843) |
Potraživanja iz drugih poslova osiguranja, neto | 125.818 | 130.469 | | 130.519 | 133.943 |
22.4. Potraživanja za prinose na ulaganja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Potraživanja za redovnu kamatu na dane zajmove | 13.678 | 14.641 | | 13.080 | 14.110 |
Potraživanja za redovnu kamatu na depozite | 4.461 | 4.461 | | 4.591 | 4.533 |
Potraživanja za prinose na ulaganja, bruto | 18.139 | 19.102 | | 17.671 | 18.643 |
Umanjenje vrijednosti | (17.344) | (18.110) | | (17.351) | (18.116) |
Potraživanja za prinose na ulaganja, neto | 795 | 992 | | 320 | 527 |
22.5.Ostala potraživanja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Potraživanja za prodanu materijalnu imovinu | 5.677 | 5.935 | | 5.677 | 5.935 |
Potraživanja za dane predujmove | 3.645 | 5.074 | | 6.012 | 6.254 |
Potraživanja od kupaca | 2.116 | 2.373 | | 25.760 | 25.919 |
Potraživanja od države i državnih institucija | 2.322 | 1.809 | | 19.070 | 17.068 |
Potraživanja od kartičnih kuća | 5.789 | 6.161 | | 7.483 | 7.118 |
Potraživanja stečena cesijom | 4.464 | 4.464 | | 4.464 | 4.467 |
Potraživanja po sudskim izvršenjima | 323 | 318 | | 575 | 570 |
Potraživanja od zaposlenika | 1.325 | 1.333 | | 2.385 | 2.490 |
Potraživanja od zastupnika | 778 | 942 | | 778 | 942 |
Potraživanja za sredstva na blokiranim računima | 25.373 | 25.373 | | 25.373 | 25.373 |
Potraživanja za zateznu kamatu | 5.968 | 6.457 | | 5.968 | 6.457 |
Potraživanja za financijsku imovinu u postupku namire | 49.656 | 50.268 | | 49.656 | 50.268 |
Ostala potraživanja | 1.538 | 7.923 | | 9.825 | 20.444 |
Ostala potraživanja, bruto | 108.974 | 118.430 | | 163.026 | 173.305 |
Umanjenje vrijednosti | (44.084) | (46.942) | | (50.230) | (53.006) |
Ostala potraživanja, neto | 64.890 | 71.488 | | 112.796 | 120.299 |
22.6.Analiza potraživanja iz poslova osiguranja i ostalih potraživanja prema dospjelosti:
Društvo | Potraživanja od ugovaratelja osiguranja | Potraživanja iz poslova suosiguranja i reosiguranja | Potraživanja za prinose na ulaganja | Potraživanja iz drugih poslova osiguranja | Ostala potraživanja | UKUPNO |
Potraživanja za regrese | Potraživanja po međunarodnim štetama | Ostala potraživanja |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Nedospjelo i neispravljeno | 396.315 | 62.577 | 9 | 119.481 | 7.083 | 2.511 | 385 | 588.361 |
Dospjelo, ali neispravljeno | 140.138 | 87.543 | 983 | 396 | 985 | 13 | 71.103 | 301.161 |
Ispravljeno | 137.033 | - | 18.110 | 54.786 | 1.264 | - | 46.942 | 258.135 |
Ispravak vrijednosti | (137.033) | - | (18.110) | (54.786) | (1.264) | - | (46.942) | (258.135) |
31. prosinca 2021. | 536.453 | 150.120 | 992 | 119.877 | 8.068 | 2.524 | 71.488 | 889.522 |
| | | | | | | | |
Nedospjelo i neispravljeno | 455.468 | 39.927 | 9 | 114.041 | 7.062 | 2.626 | 1.439 | 620.572 |
Dospjelo, ali neispravljeno | 219.847 | 9.250 | 786 | - | 2.089 | - | 63.451 | 295.423 |
Ispravljeno | 115.456 | 758 | 17.344 | 50.389 | 1.975 | - | 44.084 | 230.006 |
Ispravak vrijednosti | (115.456) | (758) | (17.344) | (50.389) | (1.975) | - | (44.084) | (230.006) |
31. prosinca 2022. | 675.315 | 49.177 | 795 | 114.041 | 9.151 | 2.626 | 64.890 | 915.995 |
22.6.Analiza potraživanja iz poslova osiguranja i ostalih potraživanja prema dospjelosti (nastavak)
Grupa | Potraživanja od ugovaratelja osiguranja | Potraživanja iz poslova suosiguranja i reosiguranja | Potraživanja za prinose na ulaganja | Ostala potraživanja | Ostala potraživanja | UKUPNO |
Potraživanja za regrese | Potraživanja po međunarodnim štetama | Ostala potraživanja |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Nedospjelo i neispravljeno | 437.028 | 62.753 | 81 | 120.342 | 7.632 | 2.607 | 42.677 | 673.120 |
Dospjelo, ali neispravljeno | 146.416 | 87.910 | 446 | 395 | 2.952 | 15 | 77.622 | 315.756 |
Ispravljeno | 162.924 | 5 | 18.116 | 70.579 | 1.264 | - | 53.006 | 305.894 |
Ispravak vrijednosti | (162.924) | (5) | (18.116) | (70.579) | (1.264) | - | (53.006) | (305.894) |
31. prosinca 2021. | 583.444 | 150.663 | 527 | 120.737 | 10.584 | 2.622 | 120.299 | 988.876 |
| | | | | | | | |
Nedospjelo i neispravljeno | 505.589 | 39.927 | 139 | 115.247 | 10.160 | 2.988 | 42.379 | 716.429 |
Dospjelo, ali neispravljeno | 226.429 | 11.653 | 181 | - | 2.124 | - | 70.417 | 310.804 |
Ispravljeno | 135.717 | 794 | 17.351 | 68.964 | 1.975 | - | 50.230 | 275.031 |
Ispravak vrijednosti | (135.717) | (794) | (17.351) | (68.964) | (1.975) | - | (50.230) | (275.031) |
31. prosinca 2022. | 732.018 | 51.580 | 320 | 115.247 | 12.284 | 2.988 | 112.796 | 1.027.233 |
22.7.Kreditna kvaliteta nedospjelih i neispravljenih potraživanja:
| |
Društvo | Potraživanja iz poslova osiguranja | Potraživanja iz poslova suosiguranja i reosiguranja | Potraživanja za prinose na ulaganja | Potraživanja iz drugih poslova osiguranja | Ostala potraživanja | UKUPNO |
Potraživanja od regresa | Potraživanja po MIL štetama | Ostala potraživanja |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Visoka kvaliteta | - | - | - | - | - | - | - | - |
Standardna kvaliteta | 396.315 | 62.577 | 9 | 119.481 | 7.083 | 2.511 | 385 | 588.361 |
31. prosinca 2021. | 396.315 | 62.577 | 9 | 119.481 | 7.083 | 2.511 | 385 | 588.361 |
Visoka kvaliteta | - | - | - | - | - | - | - | - |
Standardna kvaliteta | 455.468 | 39.927 | 9 | 114.041 | 7.062 | 2.626 | 1.439 | 620.572 |
31. prosinca 2022. | 455.468 | 39.927 | 9 | 114.041 | 7.062 | 2.626 | 1.439 | 620.572 |
| | | | | | | | |
| |
Grupa | Potraživanja iz poslova osiguranja | Potraživanja iz poslova suosiguranja i reosiguranja | Potraživanja za prinose na ulaganja | Potraživanja iz drugih poslova osiguranja | Ostala potraživanja | UKUPNO |
Potraživanja od regresa | Potraživanja po MIL štetama | Ostala potraživanja |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Visoka kvaliteta | - | - | - | - | - | - | - | - |
Standardna kvaliteta | 437.028 | 62.753 | 81 | 120.342 | 7.632 | 2.607 | 42.677 | 673.120 |
31. prosinca 2021. | 437.028 | 62.753 | 81 | 120.342 | 7.632 | 2.607 | 42.677 | 673.120 |
Visoka kvaliteta | - | - | - | - | - | - | - | - |
Standardna kvaliteta | 505.589 | 39.927 | 139 | 115.247 | 10.160 | 2.988 | 42.379 | 716.429 |
31. prosinca 2022. | 505.589 | 39.927 | 139 | 115.247 | 10.160 | 2.988 | 42.379 | 716.429 |
| | | | | | | | |
Visoka kvaliteta podrazumijeva potraživanja od društava koja imaju visoki kreditni rejting te je mogućnost da potraživanja postanu nenaplativa niska. Grupa prati naplatu potraživanja te ima uspostavljen proces izdavanja opomena, prisilne naplate te eventualnih utuženja.
22.8.Analiza dospjelih potraživanja, ali za koje nije izvršeno umanjenje vrijednosti prema danima do dospijeća
| Društvo | Grupa |
| <90 dana | 90-180 dana | > 180 dana | Ukupno | <90 dana | 90-180 dana | > 180 dana | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Potraživanja iz poslova osiguranja | 107.479 | 31.781 | 878 | 140.138 | 111.940 | 32.711 | 1.765 | 146.416 |
Potraživanja iz poslova suosiguranja i reosiguranja | 34.445 | 42.542 | 10.556 | 87.543 | 34.685 | 42.541 | 10.684 | 87.910 |
Potraživanja za prinose na ulaganja | 18 | - | 965 | 983 | - | - | 446 | 446 |
Potraživanja iz drugih poslova osiguranja: | 968 | 3 | 423 | 1.394 | 2.935 | 3 | 424 | 3.362 |
potraživanja od regresa | - | - | 396 | 396 | - | - | 395 | 395 |
potraživanja po MIL štetama | 968 | 3 | 14 | 985 | 2.935 | 3 | 14 | 2.952 |
ostala potraživanja | - | - | 13 | 13 | - | - | 15 | 15 |
Ostala potraživanja | 65.690 | 1.029 | 4.384 | 71.103 | 70.905 | 1.627 | 5.090 | 77.622 |
31. prosinca 2021. | 208.600 | 75.355 | 17.206 | 301.161 | 220.465 | 76.882 | 18.409 | 315.756 |
| | | | | | | | |
Potraživanja iz poslova osiguranja | 173.176 | 46.671 | - | 219.847 | 179.340 | 46.809 | 280 | 226.429 |
Potraživanja iz poslova suosiguranja i reosiguranja | 4.186 | 4.803 | 261 | 9.250 | 6.589 | 4.803 | 261 | 11.653 |
Potraživanja za prinose na ulaganja | 443 | 20 | 323 | 786 | - | 20 | 161 | 181 |
Potraživanja iz drugih poslova osiguranja: | 2.085 | 4 | - | 2.089 | 2.120 | 4 | - | 2.124 |
potraživanja od regresa | - | - | - | - | - | - | - | - |
potraživanja po MIL štetama | 2.085 | 4 | - | 2.089 | 2.120 | 4 | - | 2.124 |
ostala potraživanja | - | - | - | - | - | - | - | - |
Ostala potraživanja | 57.011 | 4.635 | 1.805 | 63.451 | 62.232 | 5.558 | 2.627 | 70.417 |
31. prosinca 2022. | 236.901 | 56.133 | 2.389 | 295.423 | 250.281 | 57.194 | 3.329 | 310.804 |
22.9. Kretanje umanjenja potraživanja
Društvo | Potraživanja iz poslova osiguranja | | Potraživanja za prinose na ulaganja | Potraživanja iz drugih poslova osiguranja | Ostala potraživanja | UKUPNO |
Potraživanja iz poslova suosiguranja i reosiguranja | Potraživanja od regresa | Potraživanja po MIL štetama |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Stanje 1. siječnja 2021. | 171.542 | 313 | 19.186 | 60.330 | 2.344 | 50.042 | 303.757 |
Povećanje umanjenja vrijednosti | 53.393 | 9 | - | 1.185 | 346 | (13) | 54.920 |
Naplata prethodno umanjenih iznosa | (66.948) | (322) | (699) | (5.987) | (1.426) | (3.041) | (78.423) |
Otpisi | (20.954) | - | (377) | (742) | - | (46) | (22.119) |
Stanje 31. prosinca 2021. | 137.033 | - | 18.110 | 54.786 | 1.264 | 46.942 | 258.135 |
Povećanje umanjenja vrijednosti | 81.396 | 14.246 | - | 1.652 | 1.254 | 1.085 | 99.633 |
Naplata prethodno umanjenih iznosa | (83.555) | (13.488) | (758) | (4.901) | (543) | (3.068) | (106.313) |
Otpisi | (19.418) | - | (8) | (1.148) | - | (875) | (21.449) |
Stanje 31. prosinca 2022. | 115.456 | 758 | 17.344 | 50.389 | 1.975 | 44.084 | 230.006 |
22.9 Kretanje umanjenja potraživanja (nastavak)
Grupa | Potraživanja iz poslova osiguranja | Potraživanja iz poslova suosiguranja i reosiguranja | Potraživanja za prinose na ulaganja | Potraživanja iz drugih poslova osiguranja | Ostala potraživanja | UKUPNO |
Potraživanja od regresa | Potraživanja po MIL štetama | Ostala potraživanja |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Stanje 1. siječnja 2021. | 203.692 | 326 | 19.189 | 74.348 | 2.344 | - | 57.837 | 357.736 |
Povećanje umanjenja vrijednosti | 55.991 | 13 | 6 | 3.598 | 346 | - | 242 | 60.196 |
Naplata prethodno umanjenih iznosa | (71.778) | (334) | (702) | (6.596) | (1.426) | - | (4.511) | (85.347) |
Otpisi | (24.908) | - | (377) | (742) | - | - | (309) | (26.336) |
Otuđenje prodajom društva (gubitkom kontrole) | - | - | - | - | - | - | (246) | (246) |
Tečajne razlike | (73) | - | - | (29) | - | - | (7) | (109) |
Stanje 31. prosinca 2021. | 162.924 | 5 | 18.116 | 70.579 | 1.264 | - | 53.006 | 305.894 |
Povećanje umanjenja vrijednosti | 86.909 | 14.278 | 2 | 4.818 | 1.254 | - | 2.218 | 109.479 |
Naplata prethodno umanjenih iznosa | (90.844) | (13.489) | (759) | (5.329) | (543) | - | (3.740) | (114.704) |
Otpisi | (23.356) | - | (8) | (1.179) | - | - | (1.283) | (25.826) |
Tečajne razlike | 84 | - | - | 75 | - | - | 29 | 188 |
Stanje 31. prosinca 2022. | 135.717 | 794 | 17.351 | 68.964 | 1.975 | - | 50.230 | 275.031 |
| | | | | | | | |
23.Novac i novčani ekvivalenti
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Novac na računima u banci | 782.100 | 516.161 | | 940.145 | 643.436 |
Novac na deviznim računima u banci | 17.810 | 62.872 | | 73.834 | 116.672 |
Novac u blagajni | - | - | | 728 | 454 |
Depoziti s rokom dospijeća do tri mjeseca | 63.457 | 30.000 | | 63.457 | 36.703 |
Ukupno novac i novčani ekvivalenti | 863.367 | 609.033 | | 1.078.164 | 797.265 |
24.Kapital i rezerve
24.1.Upisani kapital
Temeljni kapital utvrđen je u nominalnoj vrijednosti u iznosu od 601.576 tisuća kuna (31. prosinca 2021. godine u iznosu 601.576 tisuća kuna) i sastoji se od 429.697 dionica pojedinačne nominalne vrijednosti od 1.400 kuna, koje su u cijelosti uplaćene u novcu i upisan je u registar Trgovačkog suda u Zagrebu.
Dionice nose sljedeće oznake i vrijednosti:
Broj dionica | Nominalni iznos (u 000 HRK): |
307.598 redovnih dionica I. emisije na ime oznake CROS-R-A/CROS | 430.637 |
113.349 redovnih dionica II. emisije na ime oznake CROS-R-A/CROS | 158.689 |
UKUPNO REDOVNE DIONICE | 589.326 |
8.750 povlaštenih dionica I. emisije na ime oznake CROS-P-A/CROS2 | 12.250 |
UKUPNO POVLAŠTENE DIONICE | 12.250 |
UKUPNO REDOVNE I POVLAŠTENE DIONICE | 601.576 |
Povlaštene dionice imateljima daju prava na:
-pravo glasa ravnopravno s imateljima običnih dionica;
-isplatu dividende u visini 8% godišnje na revaloriziranu vrijednost dionica, za godinu u kojoj je ostvaren odgovarajući dobitak;
-zajamčenu kumulativnu isplatu dividendi ukoliko ostvareni rezultat Društva omogući isplatu;
-kumulativnu isplatu dividendi ukoliko ostvareni rezultat Društva omogući isplatu više dividende za sve dioničare od dividende iz prethodne alineje, kao i za godine u kojima se zbog nedovoljnog dobitka ne može ispuniti obveza.
S obzirom na zajamčenu isplatu dividendi, povlaštene dionice su klasificirane kao financijske obveze (bilješka 27).
Konverzija temeljnog kapitala u euro planirana u 2023. godini
Na temelju odredbi Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj te odredbi Zakona o trgovačkim društvima, Društvo planira na glavnoj skupštini predložiti donošenje odluke o usklađenju temeljnog kapitala i nominalnog iznosa dionica Društva i to na način da se poveća iznos nominalne vrijednosti dionice sa 185,81 EUR, dobivenog preračunavanjem u euro primjenom fiksnog tečaja konverzije uz zaokruživanje na najbliži cent, na iznos od 186,00 EUR. Navedeno povećanje nominalnog iznosa dionice provodi se u cilju zaokruživanja nominalnog iznosa dionica na cijeli broj, a kako je propisano člankom 163. stavak 4. Zakona o trgovačkim društvima.
Sa svrhom usklađenja temeljnog kapitala sa odredbama Zakona o trgovačkim društvima temeljni kapital se povećava za iznos od 80.812,35 EUR pri čemu bi ukupni temeljni kapital Društva nakon preračunavanja i usklađenja iznosio 79.923.642,00 EUR.
Usklađenje temeljnog kapitala Društva provelo bi se na teret statutarnih rezervi koje na 31. prosinca 2022. godine iznose 147.220.000,00 HRK, odnosno 19.539.451,85 EUR i dostatne su za predloženo usklađenje temeljnog kapitala.
Vlasnička struktura na dan 31. prosinca 2022. i 31. prosinca 2021. godine bila je kako slijedi:
| 31.12.2022. | 31.12.2021. |
Dioničar | Broj | Nominalni iznos | % udjela | Broj | Nominalni iznos | % udjela |
dionica | u 000 HRK | u kapitalu | dionica | u 000 HRK | u kapitalu |
ADRIS GRUPA d.d. | 263.419 | 368.787 | 61,3 | 263.419 | 368.787 | 61,3 |
CERP/Republika Hrvatska | 129.351 | 181.091 | 30,1 | 129.351 | 181.091 | 30,1 |
Raiffeisenbank Austria d.d.-skrbnički rn. | 19.429 | 27.201 | 4,5 | 19.449 | 27.229 | 4,5 |
Interkapital vrijednosni papiri d.o.o./zbirni rn. | 5.459 | 7.643 | 1,3 | 5.365 | 7.511 | 1,2 |
OTP BANKA d.d. (Addiko Bank d.d.)/SZAIF d.d. | 2.193 | 3.070 | 0,5 | 2.193 | 3.070 | 0,5 |
Ostali dioničari | 9.846 | 13.784 | 2,3 | 9.920 | 13.888 | 2,4 |
| 429.697 | 601.576 | 100 | 429.697 | 601.576 | 100 |
Na dan 31.12.2022. godine, ukupni postotak vlasništva ADRIS grupe d.d. sastoji se od vlastitog udjela od 61,3% uvećano za udjele na njegovim skrbničkim računima od 5,7% (31.12.2021: vlastitog udjela od 61,3% uvećano za udjele na njegovim skrbničkim računima od 5,6%) te se ukupni postotak vlasništva CERP-a sastoji se od vlastitog udjela od 30,1% (31.12.2021: vlastitog udjela od 30,1%).
24.2.Rezerve
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Zakonske rezerve | 30.079 | 30.079 | | 30.079 | 30.079 |
Statutarne rezerve | 147.220 | 147.220 | | 147.220 | 147.220 |
Ostale rezerve | 224.739 | 224.739 | | 224.739 | 224.739 |
| 402.038 | 402.038 | | 402.038 | 402.038 |
U skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima 5% dobiti za godinu izdvaja se u zakonsku rezervu dok ukupna zakonska rezerva ne dosegne 5% temeljnog kapitala.
Statutarne rezerve i ostale rezerve utvrđene su temeljem odluke o raspodjeli dobiti iz ranijih godina. Društvo formira statutarne pričuve u svrhu jačanja sigurnosti i stabilnosti poslovanja Društva. Društvo može koristiti statutarne pričuve samo za pričuve za vlastite dionice i pokriće gubitka iz tekuće godine, ako se ista nije mogla pokriti iz zadržane dobiti prethodnih godina, zakonskih rezervi i kapitalnih rezervi.
24.3.Revalorizacijska rezerva
Revalorizacijska rezerva iskazana je kako slijedi:
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Nekretnine za djelatnost | 57.326 | 59.164 | | 132.097 | 128.574 |
Odgođeni porez iz promjene revalorizacijske rezerve nekretnina za djelatnost | (10.321) | (10.651) | | (22.616) | (22.072) |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 102.953 | 694.835 | | 36.217 | 725.620 |
Odgođeni porez iz promjene revalorizacijske rezerve financijske imovine raspoložive za prodaju | (18.531) | (125.070) | | (10.729) | (128.729) |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. financijskih izvještaja inoz. posl. | (152) | (85) | | (6.026) | (6.959) |
| 131.275 | 618.193 | | 128.943 | 696.434 |
/i/ Revalorizacijska rezerva nekretnina za djelatnost, neto od odgođenog poreza
| Društvo | Grupa |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
31. prosinca 2020. | 49.172 | 112.422 |
Smanjenje revalorizacijske rezerve | (659) | (5.920) |
31. prosinca 2021. | 48.513 | 106.502 |
Povećanje revalorizacijske rezerve | - | 2.979 |
Smanjenje revalorizacijske rezerve | (1.508) | - |
31. prosinca 2022. | 47.005 | 109.481 |
/ii/Revalorizacijska rezerva financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od odgođenog poreza
| Društvo | Grupa |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
31. prosinca 2020. | 421.952 | 456.027 |
Ostali prijenosi | - | 3 |
Promjene fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju | 171.012 | 158.791 |
Umanjenje vrijednosti financijske imovine, neto od poreza | 1.989 | 2.009 |
Realizirani dobici financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od poreza (kroz dobit) | (25.326) | (26.220) |
Tečajna razlika | 53 | (678) |
31. prosinca 2021. | 569.680 | 589.932 |
Promjene fer vrijednosti financijske imovine raspoložive za prodaju | (460.496) | (546.581) |
Umanjenje vrijednosti financijske imovine, neto od poreza | 2.658 | 2.658 |
Realizirani dobici financijske imovine raspoložive za prodaju, neto od poreza (kroz dobit) | (27.505) | (27.530) |
Tečajna razlika | (67) | 983 |
31. prosinca 2022. | 84.270 | 19.462 |
25.Tehničke pričuve
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Pričuve za štete, bruto | | | | | |
Pričuve za prijavljene, a nelikvidirane štete | 1.595.227 | 1.592.076 | | 1.702.033 | 1.698.650 |
Pričuve za nastale, ali neprijavljene štete (IBNR) | 1.016.302 | 965.819 | | 1.162.806 | 1.097.486 |
Pričuve za troškove obrade šteta | 138.537 | 137.461 | | 160.437 | 153.966 |
| 2.750.066 | 2.695.356 | | 3.025.276 | 2.950.102 |
Prijenosne premije, bruto | 1.301.320 | 1.199.015 | | 1.616.829 | 1.501.495 |
Matematička pričuva osiguranja, bruto | 2.680.185 | 2.656.285 | | 3.175.315 | 3.133.364 |
Ostale osigurateljno-tehničke pričuve, bruto | 42.053 | 35.365 | | 56.454 | 46.926 |
Tehničke pričuve životnih osiguranja kod kojih osiguranik preuzima na sebe investicijski rizik | 193.881 | 355.279 | | 218.768 | 376.482 |
Ukupno tehničke pričuve | 6.967.505 | 6.941.300 | | 8.092.642 | 8.008.369 |
Ostale osigurateljno-tehničke pričuve uključuju rezerve rizika koji nisu istekli.
25.1. Kretanja pričuve za prijavljene, a nelikvidirane štete, bruto
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
ŽIVOT | | | | | |
Stanje 1. siječnja | 90.031 | 89.977 | | 97.116 | 95.949 |
Tečajne razlike proizašle iz preračuna financijskih izvještaja inozemnog poslovanja | - | - | | 19 | 30 |
Štete nastale u tekućoj godini | 58.643 | 52.571 | | 65.028 | 62.557 |
Prijenos s pričuve za nastale, a neprijavljene štete | 36 | 35 | | 36 | 102 |
Promjena u štetama iz prethodne godine | 1.179 | (68.932) | | 474 | (70.413) |
Likvidirane štete | (48.235) | 16.380 | | (55.833) | 8.891 |
Stanje 31. prosinca | 101.654 | 90.031 | | 106.840 | 97.116 |
| | | | | |
NEŽIVOT | | | | | |
Stanje 1. siječnja | 1.502.045 | 1.604.121 | | 1.601.534 | 1.692.692 |
Tečajne razlike proizašle iz preračuna financijskih izvještaja inozemnog poslovanja | - | - | | 333 | (255) |
Štete nastale u tekućoj godini | 269.832 | 215.110 | | 302.889 | 249.281 |
Prijenos s pričuve za nastale, a neprijavljene štete | 104.091 | 109.314 | | 117.794 | 117.253 |
Promjena u štetama iz prethodne godine | (39.126) | (50.773) | | (45.447) | (28.554) |
Likvidirane štete | (343.269) | (375.727) | | (381.910) | (428.883) |
Stanje 31. prosinca | 1.493.573 | 1.502.045 | | 1.595.193 | 1.601.534 |
UKUPNO ŽIVOT I NEŽIVOT Stanje 31. prosinca | 1.595.227 | 1.592.076 | | 1.702.033 | 1.698.650 |
25.2.Kretanja pričuve za nastale, a neprijavljene štete
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
ŽIVOT | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Stanje 1. siječnja | 936 | 1.162 | | 1.245 | 1.427 |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. financijskih izvještaja inoz. posl. | - | - | | 1 | 41 |
Uvećanja priznata tijekom godine | 675 | 478 | | 662 | 580 |
Prijenos na pričuve prijavljenih šteta | (36) | (35) | | (36) | (102) |
Likvidirane štete | (690) | (669) | | (720) | (701) |
Stanje ŽIVOT 31. prosinca | 885 | 936 | | 1.152 | 1.245 |
NEŽIVOT | | | | | |
Stanje 1. siječnja | 964.883 | 1.073.536 | | 1.096.241 | 1.200.474 |
Tečajne razlike | - | - | | 562 | (348) |
Uvećanja priznata tijekom godine | 288.963 | 201.715 | | 360.974 | 247.979 |
Prijenos na pričuve prijavljenih šteta | (104.091) | (109.314) | | (117.794) | (117.253) |
Likvidirane štete | (134.338) | (201.054) | | (178.329) | (234.611) |
Stanje NEŽIVOT 31. prosinca | 1.015.417 | 964.883 | | 1.161.654 | 1.096.241 |
UKUPNO ŽIVOT I NEŽIVOT Stanje 31. prosinca | 1.016.302 | 965.819 | | 1.162.806 | 1.097.486 |
25.3.Kretanje pričuve za prijenosne premije
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
ŽIVOT | u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Stanje 1. siječnja | 5.180 | 5.023 | | 6.639 | 6.097 |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. financijskih izvještaja inoz. posl. | - | - | | 8 | (2) |
Zaračunate premije tijekom godine | 303.145 | 444.015 | | 405.219 | 540.833 |
Zarađene premije tijekom godine | (304.003) | (443.858) | | (405.782) | (540.289) |
Stanje 31. prosinca | 4.322 | 5.180 | | 6.084 | 6.639 |
NEŽIVOT | | | | | |
Stanje 1. siječnja | 1.193.835 | 1.143.856 | | 1.494.856 | 1.429.166 |
Tečajne razlike nastale proizašle iz prerač. financijskih izvještaja inoz. posl. | - | - | | 1.090 | (706) |
Zaračunate premije tijekom godine | 2.795.880 | 2.451.750 | | 3.315.906 | 2.895.385 |
Zarađene premije tijekom godine | (2.692.717) | (2.401.771) | | (3.201.107) | (2.828.989) |
Učinak pripajanja | - | - | | - | - |
Stanje 31. prosinca | 1.296.998 | 1.193.835 | | 1.610.745 | 1.494.856 |
UKUPNO ŽIVOT I NEŽIVOT Stanje 31. prosinca | 1.301.320 | 1.199.015 | | 1.616.829 | 1.501.495 |
25.4.Kretanje matematičke pričuve osiguranja, bruto
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Stanje 1. siječnja | 2.656.285 | 2.565.485 | | 3.133.364 | 3.022.248 |
Tečajne razlike proizašle iz prerač. financijskih izvještaja inoz. posl. | - | - | | (132) | (812) |
Raspoređena premija | 247.731 | 382.975 | | 289.853 | 421.534 |
Ukidanje obveza zbog plaćenih naknada, otkupa i ostalih raskida | (282.053) | (352.969) | | (303.486) | (373.700) |
Pripis tehničke kamate | 58.222 | 60.794 | | 58.217 | 63.744 |
Promjena diskrecijskog bonusa | - | - | | (2.501) | 350 |
Promjena obveza na temelju testa adekvatnosti obveza | - | - | | - | - |
Stanje 31. prosinca | 2.680.185 | 2.656.285 | | 3.175.315 | 3.133.364 |
25.5.Kretanja tehničke pričuve životnih osiguranja kod kojih osiguranik preuzima na sebe investicijski rizik, bruto
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
ŽIVOT | | | | | |
Stanje 1. siječnja | 355.279 | 400.250 | | 376.482 | 412.085 |
Tečajne razlike | - | - | | 103 | (19) |
Raspoređena premija | 4 | 11.984 | | 3.585 | 21.371 |
Ukidanje obveza zbog plaćenih naknada, otkupa i ostalih raskida | (151.004) | (56.851) | | (151.004) | (56.851) |
Nerealizirani dobici imovine u koju su uložena sredstva osiguranika | (10.398) | (104) | | (10.398) | (104) |
Stanje 31. prosinca | 193.881 | 355.279 | | 218.768 | 376.482 |
25.6. Analiza kretanja pričuva šteta (RBNS i IBNR) uvećanih za troškove obrade šteta neživotnih osiguranja
Društvo
| | u 000 HRK |
| Prije 2016 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Ukupno |
Procjena kumulativnih šteta na kraju godine u kojoj je došlo do nezgode | - | 1.148.645 | 1.229.855 | 1.288.855 | 1.369.563 | 1.563.797 | 1.343.313 | 1.482.838 | - |
Godinu poslije | - | 1.101.945 | 1.183.797 | 1.236.615 | 1.373.304 | 1.455.596 | 1.286.221 | - | - |
Dvije godine poslije | - | 1.083.401 | 1.159.530 | 1.226.430 | 1.361.826 | 1.493.240 | - | - | - |
Tri godine poslije | - | 1.077.326 | 1.154.557 | 1.220.576 | 1.346.155 | - | - | - | - |
Četiri godine poslije | - | 1.070.166 | 1.150.649 | 1.215.170 | - | - | - | - | - |
Pet godina poslije | - | 1.070.427 | 1.162.877 | - | - | - | - | - | - |
Šest godina poslije | - | 1.069.134 | - | - | - | - | - | - | - |
Procjena kumulativnih šteta na kraju nezgode | - | 1.069.134 | 1.162.877 | 1.215.170 | 1.346.154 | 1.493.240 | 1.286.221 | 1.482.838 | 9.055.634 |
Kumulativne isplate | - | 984.423 | 1.058.073 | 1.108.491 | 1.199.446 | 1.265.906 | 1.076.727 | 943.126 | 7.636.192 |
Pričuve za prethodne godine | 1.089.548 | - | - | - | - | - | - | - | 1.089.548 |
Troškovi obrade šteta | 56.155 | 4.396 | 5.834 | 6.061 | 7.887 | 10.243 | 12.770 | 31.053 | 134.399 |
Vrijednost priznata u izvještaju o financijskom položaju | 1.145.703 | 89.107 | 110.638 | 112.740 | 154.595 | 237.577 | 222.264 | 570.765 | 2.643.389 |
Grupa
| u 000 HRK |
| Prije 2016 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Ukupno |
Procjena kumulativnih šteta na kraju godine u kojoj je došlo do nezgode | - | 1.259.528 | 1.350.327 | 1.413.532 | 1.560.141 | 1.755.566 | 1.569.894 | 1.745.697 | - |
Godinu poslije | - | 1.200.322 | 1.301.617 | 1.366.737 | 1.516.162 | 1.596.723 | 1.451.870 | - | - |
Dvije godine poslije | - | 1.170.279 | 1.264.108 | 1.347.671 | 1.484.332 | 1.618.476 | - | - | - |
Tri godine poslije | - | 1.170.699 | 1.262.312 | 1.334.375 | 1.466.583 | - | - | - | - |
Četiri godine poslije | - | 1.163.246 | 1.255.457 | 1.326.179 | - | - | - | - | - |
Pet godina poslije | - | 1.163.216 | 1.266.058 | - | - | - | - | - | - |
Šest godina poslije | - | 1.161.061 | - | - | - | - | - | - | - |
Procjena kumulativnih šteta na kraju nezgode | - | 1.161.061 | 1.266.058 | 1.326.179 | 1.466.583 | 1.618.476 | 1.451.870 | 1.745.697 | 10.035.924 |
Kumulativne isplate | - | 1.070.369 | 1.153.748 | 1.207.363 | 1.302.499 | 1.366.891 | 1.206.320 | 1.093.299 | 8.400.489 |
Pričuve za prethodne godine | 1.121.412 | - | - | - | - | - | - | - | 1.121.412 |
Troškovi obrade šteta | 58.588 | 4.950 | 6.570 | 7.150 | 9.452 | 12.489 | 15.880 | 41.116 | 156.195 |
Vrijednost priznata u izvještaju o financijskom položaju | 1.180.000 | 95.642 | 118.880 | 125.966 | 173.536 | 264.074 | 261.430 | 693.514 | 2.913.042 |
25.7.Ročnost bruto tehničkih pričuva
Očekivana ročnost tehničkih pričuva prikazana je u nastavku:
Društvo | u 000 HRK |
| Do 1 godine | Od 1 do 5 godina | Od 5 do 10 godina | Više od 10 godina | Ukupno |
2022. | | | | | |
Prijenosne premije, bruto | 1.245.284 | 48.959 | 5.691 | 1.386 | 1.301.320 |
Matematička pričuva osiguranja, bruto | 403.870 | 1.426.797 | 389.989 | 459.529 | 2.680.185 |
Pričuva šteta, bruto | 815.831 | 765.733 | 392.273 | 776.229 | 2.750.066 |
Ostale osigurateljno-tehničke pričuve, bruto | 35.233 | 6.820 | - | - | 42.053 |
Tehničke pričuve životnih osiguranja kod kojih osiguranik preuzima na sebe investicijski rizik | 79.896 | 113.905 | 18 | 62 | 193.881 |
| 2.580.114 | 2.362.214 | 787.971 | 1.237.206 | 6.967.505 |
2021. | | | | | |
Prijenosne premije, bruto | 1.119.606 | 70.386 | 7.282 | 1.741 | 1.199.015 |
Matematička pričuva osiguranja, bruto | 233.574 | 1.485.672 | 451.606 | 485.433 | 2.656.285 |
Pričuva šteta, bruto | 850.194 | 714.830 | 389.678 | 740.654 | 2.695.356 |
Ostale osigurateljno-tehničke pričuve, bruto | 25.916 | 9.432 | 13 | 4 | 35.365 |
Tehničke pričuve životnih osiguranja kod kojih osiguranik preuzima na sebe investicijski rizik | 157.670 | 197.517 | 12 | 80 | 355.279 |
| 2.386.960 | 2.477.837 | 848.591 | 1.227.912 | 6.941.300 |
Grupa | u 000 HRK |
| Do 1 godine | Od 1 do 5 godina | Od 5 do 10 godina | Više od 10 godina | Ukupno |
2022. | | | | | |
Prijenosne premije, bruto | 1.505.970 | 103.594 | 5.879 | 1.386 | 1.616.829 |
Matematička pričuva osiguranja, bruto | 453.778 | 1.583.044 | 501.017 | 637.476 | 3.175.315 |
Pričuva šteta, bruto | 969.577 | 868.659 | 410.811 | 776.229 | 3.025.276 |
Ostale osigurateljno-tehničke pričuve, bruto | 47.733 | 8.721 | - | - | 56.454 |
Tehničke pričuve životnih osiguranja kod kojih osiguranik preuzima na sebe investicijski rizik | 80.494 | 127.285 | 3.552 | 7.437 | 218.768 |
| 3.057.552 | 2.691.303 | 921.259 | 1.422.528 | 8.092.642 |
2021. | | | | | |
Prijenosne premije, bruto | 1.353.284 | 122.005 | 24.465 | 1.741 | 1.501.495 |
Matematička pričuva osiguranja, bruto | 272.977 | 1.615.944 | 585.801 | 658.642 | 3.133.364 |
Pričuva šteta, bruto | 993.758 | 783.621 | 415.284 | 757.439 | 2.950.102 |
Ostale osigurateljno-tehničke pričuve, bruto | 37.476 | 9.432 | 14 | 4 | 46.926 |
Tehničke pričuve životnih osiguranja kod kojih osiguranik preuzima na sebe investicijski rizik | 158.626 | 210.703 | 1.849 | 5.304 | 376.482 |
| 2.816.121 | 2.741.705 | 1.027.413 | 1.423.130 | 8.008.369 |
25.8.Analiza kvota šteta (gubitka), kvota troškova i kombinirane kvote za Društvo i Grupu
Društvo:
Vrste neživotnih osiguranja | Kvota šteta | Kvota troškova | Kombinirana kvota | Kvota šteta | Kvota troškova | Kombinirana kvota |
| 2022. | 2022. | 2022. | 2021. | 2021. | 2021. |
Osiguranje od nezgode | 20,49% | 40,61% | 61,10% | 30,65% | 40,60% | 71,25% |
Zdravstveno osiguranje | 54,90% | 40,72% | 95,62% | 51,15% | 35,41% | 86,56% |
Osiguranje cestovnih vozila | 62,09% | 37,58% | 99,67% | 61,59% | 34,91% | 96,50% |
Osiguranje tračnih vozila | 144,64% | 46,88% | 191,52% | 69,30% | 33,31% | 102,61% |
Osiguranje zračnih letjelica | 14,08% | 37,00% | 51,08% | 0,00% | 18,53% | 18,53% |
Osiguranje plovila | 19,51% | 33,30% | 52,81% | 115,57% | 32,96% | 148,53% |
Osiguranje robe u prijevozu | 41,89% | 39,17% | 81,06% | 48,28% | 37,39% | 85,67% |
Osig. od požara i elementarnih šteta | 62,35% | 40,17% | 102,52% | 19,33% | 38,27% | 57,60% |
Ostala osiguranja imovine | 59,19% | 32,75% | 91,94% | 66,32% | 33,57% | 99,89% |
Osig. od odgov. za upotrebu motornih vozila | 61,20% | 41,65% | 102,85% | 54,40% | 36,61% | 91,01% |
Osig. od odgov. za upotrebu zračnih letjelica | 3,64% | 26,29% | 29,93% | 1,56% | 38,05% | 39,61% |
Osig. od odgov. za upotrebu plovila | 5,39% | 34,97% | 40,36% | 11,75% | 37,24% | 48,99% |
Ostala osiguranja od odgovornosti | 54,58% | 38,05% | 92,63% | 72,26% | 33,23% | 105,49% |
Osiguranje kredita | -103,52% | 75,73% | -27,79% | -57,24% | 81,14% | 23,90% |
Osiguranje jamstava | 8,81% | 31,08% | 39,89% | -24,65% | 33,52% | 8,87% |
Osiguranje raznih financijskih gubitaka | 36,76% | 37,87% | 74,63% | 30,25% | 31,31% | 61,56% |
Osiguranje troškova pravne zaštite | -112,92% | 5,26% | -107,66% | 1,63% | -253,32% | -251,69% |
Osiguranje pomoći (asistencija) | 53,72% | 29,66% | 83,38% | 51,94% | 34,53% | 86,47% |
Ukupno neživotna osiguranja | 53,26% | 38,99% | 92,25% | 50,27% | 36,66% | 86,93% |
Grupa:
Vrste neživotnih osiguranja | Kvota šteta | Kvota troškova | Kombinirana kvota | Kvota šteta | Kvota troškova | Kombinirana kvota |
| 2022. | 2022. | 2022. | 2021. | 2021. | 2021. |
Osiguranje od nezgode | 24,50% | 39,65% | 64,15% | 36,22% | 40,87% | 77,09% |
Zdravstveno osiguranje | 57,80% | 40,45% | 98,25% | 51,61% | 35,57% | 87,18% |
Osiguranje cestovnih vozila | 64,19% | 38,72% | 102,91% | 63,76% | 36,58% | 100,34% |
Osiguranje tračnih vozila | 144,61% | 46,87% | 191,48% | 69,22% | 24,36% | 93,58% |
Osiguranje zračnih letjelica | 14,07% | 37,01% | 51,08% | 0,01% | 17,05% | 17,06% |
Osiguranje plovila | 19,51% | 33,30% | 52,81% | 115,56% | 32,97% | 148,53% |
Osiguranje robe u prijevozu | 34,39% | 37,07% | 71,46% | 52,95% | 36,24% | 89,19% |
Osig. od požara i elementarnih šteta | 60,64% | 39,47% | 100,11% | 19,01% | 38,18% | 57,19% |
Ostala osiguranja imovine | 57,65% | 32,72% | 90,37% | 65,44% | 33,73% | 99,17% |
Osig. od odgov. za upotrebu motornih vozila | 57,45% | 39,35% | 96,80% | 53,92% | 38,08% | 92,00% |
Osig. od odgov. za upotrebu zračnih letjelica | 3,64% | 26,45% | 30,09% | 1,56% | 38,21% | 39,77% |
Osig. od odgov. za upotrebu plovila | 5,38% | 34,97% | 40,35% | 11,75% | 37,23% | 48,98% |
Ostala osiguranja od odgovornosti | 53,63% | 37,77% | 91,40% | 70,68% | 33,08% | 103,76% |
Osiguranje kredita | -62,99% | 66,64% | 3,65% | -29,55% | 68,14% | 38,59% |
Osiguranje jamstava | 84,42% | 40,87% | 125,29% | -15,42% | 31,12% | 15,70% |
Osiguranje raznih financijskih gubitaka | 36,24% | 37,91% | 74,15% | 29,77% | 31,33% | 61,10% |
Osiguranje troškova pravne zaštite | -112,77% | 5,36% | -107,41% | 1,62% | -254,49% | -252,87% |
Osiguranje pomoći (asistencija) | 46,19% | 50,95% | 97,14% | 41,10% | 45,56% | 86,66% |
Ukupno neživotna osiguranja | 53,10% | 38,85% | 91,95% | 50,68% | 37,41% | 88,09% |
Gore navedene kvote izračunate su u skladu s Pravilnikom o strukturi i sadržaju financijskih i dodatnih izvještaja društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje (NN 37/16, 96/18, 50/19 i 98/20) te Uputi za popunjavanje financijskih i dodatnih izvještaja društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga.
Kvota šteta, kvota troškova i kombinirana kvota po vrstama neživotnih osiguranja izračunate su kako slijedi:
Kvota šteta = (Likvidirane štete, bruto iznos + Promjena pričuva za štete, bruto iznos + Promjena ostalih tehničkih pričuva, bruto iznos) / (Zaračunate bruto premije + Ispravak vrijednosti i naplaćeni ispravak vrijednosti premije + Promjena bruto pričuva prijenosnih premija)*(-100)
Kvota troškova = (Poslovni rashodi (izdaci za obavljanje djelatnosti), neto + Ostali osigurateljno - tehnički prihodi, neto od reosiguranja + Ostali tehnički troškovi, neto od reosiguranja) / (Zaračunate bruto premije + Ispravak vrijednosti i naplaćeni ispravak vrijednosti premije + Promjena bruto pričuva prijenosnih premija) *(-100)
Kombinirana kvota = kvota šteta + kvota troškova.
Kvota šteta za vrste neživotnih osiguranja za koje se oblikuje matematička pričuva računa se na sljedeći način :
Kvota šteta = (Likvidirane štete, bruto iznos + Promjena pričuva za štete, bruto iznos + Promjena matematičke pričuve, bruto iznos + Promjena ostalih tehničkih pričuva, bruto iznos) + (Prihodi od ulaganja iz sredstava matematičke pričuve + Troškovi od ulaganja iz sredstava matematičke pričuve) / (Zaračunate bruto premije + Ispravak vrijednosti i naplaćeni ispravak vrijednosti premije + Promjena bruto pričuva prijenosnih premija)*(-100)
Kretanje godišnjeg prinosa na matematičku pričuvu
Ugovaratelji osiguranja za slučaj smrti i doživljenja imaju pravo na udio u dobiti Društva ostvarenoj upravljanjem sredstvima životnog osiguranja. Za police sklopljene nakon 31.12.2017. godine mogući izvori dobiti su jedino troškovi i smrtnost. Udjeli u dobiti izračunavaju se jedanput godišnje najranije po proteku prve odnosno druge godine trajanja osiguranja ovisno o cjeniku. Visinu udjela u dobiti određuje Uprava.
Za izračun matematičke pričuve Društvo koristi hrvatske tablice smrtnosti 2010-2012.
Za potrebe izračuna matematičke pričuve:
- za ugovore o osiguranju zaključene prije 2010. godine koristi se kamatna stopa 2,5% (maksimalna stopa propisana od HANFA-e je 3,3%)
- za ugovore o osiguranju zaključene u 2010. godini 2,5% (maksimalna stopa propisana od HANFA-e je 3%),
- za ugovore o osiguranju zaključene nakon 2010. godine do zaključno 30.6.2016. u rasponu od 2,5% do 1% (maksimalna stopa propisana od HANFA-e je 2,75%)
- za ugovore sklopljene nakon 1.7.2016. u rasponu od 1,75% do 0% (maksimalna stopa propisana od HANFA-e je 1,75% za ugovore s valutnom klauzulom te 2% za ugovore u kunama)
- te za ugovore sklopljene nakon 1.1.2018. u rasponu od 1% do 0%, odnosno kamatnu stopu od 1,50% za osiguranje s ugovorenim trajanjem 5 godina (maksimalna stopa propisana od HANFA-e je 1%, te 1,75% za ugovore s trajanjem maksimalno 5 godina).
Prosječan prinos računa se kao ponderirani prosjek prinosa na matematičku pričuvu u posljednje dvije godine, pri čemu se za pondere uzima prosječna vrijednost matematičke pričuve tijekom godine.
U sljedećoj tablici prikazano je kretanje godišnjeg prinosa ostvarenog od ulaganja imovine za pokriće matematičke pričuve za 2022. i 2021.
| 2022. | 2021. |
u 000 HRK | u 000 HRK |
Prosječno stanje matematičke pričuve | 2.660.073 | 2.604.930 |
Prinos na ulaganje iz matematičke pričuve | 85.343 | 80.920 |
Stopa godišnjeg prinosa na matematičku pričuvu | 3,21% | 3,11% |
Prosječni godišnji prinos na matematičku pričuvu za posljednje 2 godine | 3,16% | 3,21% |
26.Rezerviranja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Rezerviranja za jubilarne nagrade | 5.103 | 5.290 | | 8.564 | 8.456 |
Rezerviranja za otpremnine kod umirovljenja | 3.021 | 2.729 | | 7.007 | 7.273 |
Rezerviranja za jubilarne nagrade i otpremnine kod umirovljenja /i/ | 8.124 | 8.019 | | 15.571 | 15.729 |
Rezerviranja za otpremnine | 5.015 | 10.653 | | 5.015 | 11.237 |
Rezerviranja za sudske sporove | 36.114 | 39.382 | | 37.353 | 40.593 |
Ostala dugoročna rezerviranja | - | - | | - | 31 |
| 49.253 | 58.054 | | 57.939 | 67.590 |
Kretanja u rezerviranjima za jubilarne nagrade, mirovine, sudske sporove i ostala dugoročna rezerviranja prikazana su u tablici u nastavku:
Društvo | Rezerviranja za sudske sporove | Rezerviranja za jubilarne nagrade i otpremnine kod umirovljenja | Rezerviranja za otpremnine | Ostala dugoročna rezerviranja | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Stanje 1. siječnja 2021. | 49.205 | 30.029 | 7.305 | - | 86.539 |
Dodatna rezerviranja | 7.395 | 283 | 15.370 | - | 23.048 |
Smanjenje rezerviranja (korištenje) | (17.218) | - | (12.022) | - | (29.240) |
Smanjenje rezerviranja (ukidanje) | - | (22.293) | - | - | (22.293) |
Stanje 31. prosinca 2021. | 39.382 | 8.019 | 10.653 | - | 58.054 |
Dodatna rezerviranja | 3.241 | 105 | 7.806 | - | 11.152 |
Smanjenje rezerviranja (korištenje) | (6.509) | - | (13.444) | - | (19.953) |
Smanjenje rezerviranja (ukidanje) | - | - | - | - | - |
Stanje 31. prosinca 2022. | 36.114 | 8.124 | 5.015 | - | 49.253 |
Grupa | Rezerviranja za sudske sporove | Rezerviranja za jubilarne nagrade i otpremnine kod umirovljenja | Rezerviranja za otpremnine | Ostala dugoročna rezerviranja | Ukupno |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | - | u 000 HRK |
Stanje 1. siječnja 2021. | 52.965 | 37.479 | 7.515 | - | 97.959 |
Tečajne razlike | (6) | (4) | - | - | (10) |
Dodatna rezerviranja | 7.768 | 1.213 | 15.744 | 31 | 24.756 |
Smanjenje rezerviranja (korištenje) | (20.134) | (255) | (12.022) | - | (32.411) |
Smanjenje rezerviranja (ukidanje) | - | (22.704) | - | - | (22.704) |
Stanje 31. prosinca 2021. | 40.593 | 15.729 | 11.237 | 31 | 67.590 |
Tečajne razlike | 2 | (12) | - | - | (10) |
Dodatna rezerviranja | 3.536 | 1.172 | 7.596 | - | 12.304 |
Smanjenje rezerviranja (korištenje) | (6.720) | (1.125) | (13.818) | (31) | (21.694) |
Smanjenje rezerviranja (ukidanje) | (58) | (193) | - | - | (251) |
Stanje 31. prosinca 2022. | 37.353 | 15.571 | 5.015 | - | 57.939 |
/i/ Pri izradi kalkulacija korištene su sljedeće pretpostavke:
stopa prestanka radnog odnosa za Društvo iznosi 6,42% (2021.: 6,21%) dok za Grupu u prosjeku u iznosi 7,13% (2021.: 7,41%)
Očekivani godišnji porast plaća za Društvo iznosi 2,5% dok za Grupu iznosi u prosjeku 1,79%;
Na izračun otpremnina primijenjena je prosječna porezna stopa od 18% za Društvo te 17% za Grupu
Sadašnja vrijednost obveze izračunata je primjenom diskontne stope 3,13% (2021.: 0,34% za Društvo te od 3,13%-6,04% za Grupu (2021.: od 0,34% do 2,46% ).
Tablica u nastavku prikazuje analizu osjetljivosti na značajne pretpostavke:
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| Promjena obveze | Promjena obveze | | Promjena obveze | Promjena obveze |
Kamatna stopa -10% | 180 | 20 | | 348 | 56 |
Kamatna stopa +10% | (173) | (20) | | (332) | (55) |
Stopa prestanka radnog odnosa -10% | 473 | 476 | | 772 | 821 |
Stopa prestanka radnog odnosa +10% | (434) | (436) | | (708) | (753) |
27.Financijske obveze
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Obveze za najmove | 272.761 | 274.716 | | 315.117 | 320.875 |
Obveze po repo poslovima | 77.521 | 76.481 | | 77.521 | 76.481 |
Povlaštene dionice | 12.250 | 12.250 | | 12.250 | 12.250 |
Ostale financijske obveze | - | 400 | | - | 400 |
Financijske obveze s financijskim institucijama | - | - | | 1.627 | 2.648 |
| 362.532 | 363.847 | | 406.515 | 412.654 |
Neto dug:
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Novac i novčani ekvivalenti | 863.367 | 609.033 | | 1.078.164 | 797.265 |
Obveze za najmove i financijske obveze s financijskim institucijama | (272.761) | (274.716) | | (316.744) | (323.523) |
Neto dug | 590.606 | 334.317 | | 761.420 | 473.742 |
Usklada neto duga:
| Društvo | Društvo | Društvo | Grupa | Grupa | Grupa |
| Novac i novčani ekvivalenti | Obveze za najmove i zajmove | Ukupno | Novac i novčani ekvivalenti | Obveze za najmove i zajmove | Ukupno |
| 2022. | 2022. | 2022. | 2022. | 2022. | 2022. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | | |
Na dan 1. siječnja | 609.033 | (274.716) | 334.317 | 797.265 | (323.523) | 473.742 |
Novčani tok | 254.334 | - | 254.334 | 280.899 | - | 280.899 |
Izdaci po obvezi za najmove i zajmove | - | 22.749 | 22.749 | - | 34.774 | 34.774 |
Povećanja temeljem novih ugovora | - | (10.845) | (10.845) | - | (18.855) | (18.855) |
Otkazani ugovori | - | 284 | 284 | - | 3.518 | 3.518 |
Troškovi kamata | - | (9.769) | (9.769) | - | (11.995) | (11.995) |
Tečajne razlike | - | (464) | (464) | - | (407) | (407) |
Tečajne razlike iz preračuna inozemnog poslovanja | - | - | - | - | (256) | (256) |
Na dan 31. prosinca | 863.367 | (272.761) | 590.606 | 1.078.164 | (316.744) | 761.420 |
| Društvo | Društvo | Društvo | Grupa | Grupa | Grupa |
| Novac i novčani ekvivalenti | Obveze za najmove i zajmove | Ukupno | Novac i novčani ekvivalenti | Obveze za najmove i zajmove | Ukupno |
| 2021. | 2021. | 2021. | 2021. | 2021. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | | |
Na dan 1. siječnja | 512.936 | (261.999) | 250.937 | 669.425 | (301.613) | 367.812 |
Novčani tok | 96.097 | - | 96.097 | 127.840 | - | 127.840 |
Izdaci po obvezi za najmove | - | 22.971 | 22.971 | - | 30.853 | 30.853 |
Povećanja temeljem novih ugovora | - | (26.325) | (26.325) | - | (42.367) | (42.367) |
Otkazani ugovori | - | 1.758 | 1.758 | - | 2.420 | 2.420 |
Troškovi kamata | - | (10.655) | (10.655) | - | (12.418) | (12.418) |
Tečajne razlike | - | (466) | (466) | - | (499) | (499) |
Tečajne razlike iz preračuna inozemnog poslovanja | - | - | - | - | 101 | 101 |
Na dan 31. prosinca | 609.033 | (274.716) | 334.317 | 797.265 | (323.523) | 473.742 |
27.1.Obveze za najmove i zajmove
Dospijeće obveza za najmove i zajmove je kako slijedi:
| Društvo | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2022. |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
2023. | 16.991 | 26.194 |
2024. | 14.999 | 23.547 |
2025. | 12.445 | 18.408 |
2026. | 10.477 | 15.545 |
2027. | 10.416 | 13.573 |
2028. i kasnije | 207.433 | 219.477 |
| 272.761 | 316.744 |
| Društvo | Grupa |
| 31.12.2021. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
2022. | 15.705 | 24.432 |
2023. | 15.729 | 22.821 |
2024. | 14.363 | 20.974 |
2025. | 12.257 | 17.590 |
2026. | 11.280 | 14.705 |
2027. i kasnije | 205.382 | 223.001 |
| 274.716 | 323.523 |
Iznosi koju su priznati u izvještaju o financijskom položaju i kretanja prava na korištenje imovine tijekom godine prikazani su u bilješci 16 Nekretnine i oprema.
U izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti iskazano je sljedeće:
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Trošak amortizacije imovine s pravom uporabe: | | | | | |
Nekretnine | 12.928 | 12.525 | | 21.706 | 18.642 |
Vozila | 4.050 | 3.889 | | 3.395 | 3.370 |
| 16.978 | 16.414 | | 25.101 | 22.012 |
| | | | | |
Troškovi kamata | 9.769 | 10.655 | | 11.950 | 11.911 |
Troškovi kratkotrajnih najmova | 809 | 268 | | 10.951 | 9.149 |
Troškovi najma imovine niske vrijednosti | 5.364 | 6.350 | | 7.509 | 7.905 |
28.Obveze proizašle iz ugovora o osiguranju, ostale obveze i odgođeni prihodi
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Obveze proizašle iz ugovora o osiguranju | 74.490 | 92.807 | | 93.252 | 104.436 |
Obveze iz poslova reosiguranja | 61.375 | 110.212 | | 65.816 | 116.291 |
Ostale obveze | 111.384 | 112.478 | | 154.589 | 150.774 |
Odgođeno plaćanje troškova | 172.554 | 134.419 | | 184.660 | 144.220 |
Prihod budućeg razdoblja | 139.664 | 149.951 | | 143.822 | 154.948 |
| 559.467 | 599.867 | | 642.139 | 670.669 |
/i/Obveze proizašle iz ugovora o osiguranju
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Obveze po štetama i ugovorenim iznosima po osiguranju | 8.027 | 25.026 | | 18.249 | 30.479 |
Obveze za vatrogasni doprinos | 641 | 623 | | 1.657 | 1.661 |
Obveze za garancijski fond | 36.138 | 36.951 | | 36.791 | 37.711 |
Obveze za primljene predujmove za premiju osiguranja | 8.700 | 8.824 | | 10.336 | 10.443 |
Obveze prema Hrvatskom uredu za osiguranje | (25) | 75 | | (25) | 75 |
Obveze za naknadu Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga | 240 | 226 | | 240 | 226 |
Obveze za izdavanja za zdravstveno osiguranje iz premije autoodgovornosti | 997 | 890 | | 1.756 | 1.693 |
Ostale obveze | 19.772 | 20.192 | | 24.248 | 22.148 |
| 74.490 | 92.807 | | 93.252 | 104.436 |
/ii/Obveze proizašle iz poslova suosiguranja i reosiguranja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Obveze za premiju reosiguranja | 56.385 | 106.373 | | 57.647 | 109.905 |
Obveze za premiju suosiguranja u zemlji | 4.990 | 3.839 | | 7.026 | 5.684 |
Obveze za premiju suosiguranja u inozemstvu | - | - | | 1.143 | 702 |
| 61.375 | 110.212 | | 65.816 | 116.291 |
/iii/Ostale obveze
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Obveze prema dobavljačima | 52.629 | 55.371 | | 72.257 | 66.940 |
Obveze za primljene predujmove | 503 | 2.793 | | 4.220 | 6.163 |
Obveze za neto plaće | 23.747 | 24.065 | | 30.861 | 30.531 |
Obveze za doprinose iz plaća | 5.862 | 5.436 | | 7.220 | 6.711 |
Obveze za porez i prirez iz plaća | 2.830 | 2.723 | | 3.131 | 3.014 |
Obveze za doprinose na plaće | 4.538 | 4.305 | | 5.800 | 5.488 |
Obveze za dividende | 1.571 | 1.457 | | 1.592 | 1.483 |
Obveze prema državi za prodane stanove | 74 | 231 | | 74 | 231 |
Obveze prema zaposlenima | 212 | 142 | | 1.501 | 1.544 |
Obveze s osnove poreza po osiguranjima autoodgovornosti i autokaska | 9.712 | 8.757 | | 10.656 | 9.685 |
Ostale obveze | 9.706 | 7.198 | | 17.277 | 18.984 |
| 111.384 | 112.478 | | 154.589 | 150.774 |
/iv/Odgođeno plaćanje troškova i prihod budućeg razdoblja
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Obračunati troškovi za neiskorištene godišnje odmore | 16.073 | 14.098 | | 17.499 | 15.432 |
Obračunati, nefakturirani troškovi nabave | 13.917 | 9.207 | | 14.635 | 9.726 |
Obračunati, nefakturirani troškovi za primljene usluge | 9.016 | 11.572 | | 17.864 | 18.671 |
Rezervacije bonusa za zaposlene | 37.380 | 29.086 | | 38.898 | 30.093 |
Obveze za nedospjele direktne provizije | 73.102 | 56.165 | | 73.102 | 56.165 |
Razgraničene provizije reosiguranja | 13.844 | 8.988 | | 13.844 | 8.988 |
Ostali obračunati troškovi | 9.222 | 5.303 | | 8.818 | 5.145 |
Odgođeno plaćanje troškova | 172.554 | 134.419 | | 184.660 | 144.220 |
| | | | | |
Obračunata premija | 1.420 | 1.968 | | 1.420 | 1.968 |
Odgođeno priznavanje prihoda po regresima /i/ | 113.201 | 120.482 | | 113.201 | 120.482 |
Ostali prihodi budućeg razdoblja | 25.043 | 27.501 | | 29.201 | 32.498 |
Ukupno prihod budućeg razdoblja | 139.664 | 149.951 | | 143.822 | 154.948 |
| 312.218 | 284.370 | | 328.482 | 299.168 |
/i/ Odgođeno priznavanje prihoda po regresima zbog neizvjesnosti naplate iskazano u iznosu od 113.201 tisuća kuna (31. prosinca 2021.: 120.482 tisuća kuna) odnosi se na odgođeno priznavanje prihoda po regresima koji su ili otvoreni ili je za njih sklopljena nagodba o plaćanju (Bilješka 22.3). Kada se uslijed odbijanja plaćanja regresno potraživanje utuži, tada se regresno potraživanje i odgođeni prihod prenose u izvanbilančnu evidenciju.
29.Izvanbilančni zapisi
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 31.12.2022. | 31.12.2021. | | 31.12.2022. | 31.12.2021. |
u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
Forward ugovori (nominalni iznos) | 573.195 | 2.322.818 | | 573.195 | 2.322.818 |
Potraživanja za premiju od društava u stečaju | 150.024 | 212.579 | | 169.127 | 231.682 |
Dionice i udjeli društava u stečaju | 18.651 | 18.651 | | 28.592 | 27.437 |
Plasmani i kamate društvima u stečaju | 65.232 | 62.985 | | 71.626 | 68.635 |
Zatezne kamate na plasmane | 27.675 | 32.168 | | 27.675 | 32.168 |
Ostali izvanbilančni zapisi | 1.772 | 1.643 | | 1.772 | 1.643 |
| 836.549 | 2.650.844 | | 871.987 | 2.684.383 |
Regresna potraživanja | 752.055 | 772.299 | | 767.073 | 789.356 |
| 1.588.604 | 3.423.143 | | 1.639.060 | 3.473.739 |
30.Transakcije s povezanim stranama
Društvo smatra da ima neposredni odnos povezane osobe s većinskim vlasnikom društvom ADRIS grupa d.d. (krajnji subjekt koji ima kontrolu) i Republikom Hrvatskom (CERP) i društvima u većinskom državnom vlasništvu ili u kojima država ima značajni utjecaj, društvima pod kontrolom, zajedničkom kontrolom ili značajnim utjecajem ključnog poslovodstva i njihovih bliskih članova obitelji prema definiciji sadržanoj u Međunarodnom računovodstvenom standardu 24 „Objavljivanje povezanih stranaka“ („MRS 24“). Grupa smatra članove Uprave i Nadzornog odbora te direktore sektora ključnim poslovodstvom.
Ključne transakcije s povezanim društvima
Društvo plaća porez na dobit u Republici Hrvatskoj što je opisano u bilješci 13. Društvo također plaća porez na dohodak što je opisano u bilješkama 9 i 10.2. U pogledu poreza Društvo nema dospjelih neplaćenih obveza prema Republici Hrvatskoj. Društvo ulaže u vrijednosne papire RH i ostalih društava u državnom vlasništvu kako su navedeni u tablici ispod s kamatnim stopama u rasponu od 0,25% do 5,75% i s rokovima dospijeća od 2023. do 2041. godine.
Društvo je dalo zajmove povezanom društvu Croatia-tehnički pregled d.o.o. u ukupnoj vrijednosti od 181,4 milijuna kuna uz kamatnu stopu od 4,97%, društvu Core 1 d.o.o. u ukupnom iznosu od 95 milijuna kuna uz kamatnu stopu 4% odnosno 5,14%, društvu Croatia osiguranje d.d., društvo za osiguranje neživota, Skopje u iznosu od 17,4 milijuna kuna uz kamatnu stopu od 2,625% i 2,68%, društvu CO Zdravlje d.o.o. u iznosu od 19 milijuna kuna i uz kamatnu stopu od 6,10%, društvu STRMEC PROJEKT d.o.o. u ukupnom iznosu od 3,7 milijuna kuna i uz kamatnu stopu od 4,55%, društvu CROATIA Premium d.o.o. u ukupnom iznosu od 12,5 milijuna kuna uz kamatnu stopu u rasponu od 3,2%, društvu CROATIA POLIKLINIKA u ukupnoj vrijednosti od 32 milijuna kuna uz kamatnu stopu od 6,07% te društvu CO LOGISTIKA d.o.o. u ukupnoj vrijednosti od 30 tisuća kuna uz kamatnu stopu od 2,68%, u svrhu dodatnih ulaganja.
Ostali odnosi s ovisnim društvima, zajedničkim pothvatima i pridruženim društvima unutar Grupe i ostalim društvima koja imaju značajan utjecaj na financijske izvještaje Društva te društvima u kojima država ima većinsko vlasništvo ili značajni utjecaj prikazani su u sljedećim tabelama za 2022. i 2021. godinu:
Pregled transakcija i stanja povezanih sa Maticom i ostalim povezanim društvima za 2022. godinu:
| Ovisna društva | Pridružena društva | ADRIS GRUPA d.d. (Matica) | Ostala društva ADRIS GRUPE |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Zajmovi i potraživanja | 263.727 | - | - | 21.854 |
Potraživanja iz poslova osiguranja | 1.327 | 1 | - | 2.837 |
Ostala potraživanja | 924 | - | 176 | 74 |
Obveze iz poslova osiguranja | 286 | - | - | - |
Tehničke pričuve | 31.297 | - | - | - |
Ostale obveze | 643 | - | 2.353 | 233 |
Zaračunate premije | 7.950 | 262 | 538 | 20.375 |
Promjena bruto pričuva prijenosnih premija | 1.945 | - | - | - |
Prihodi od ulaganja | 28.210 | 10.500 | - | 1.203 |
Ostali prihodi | 2.230 | - | - | - |
Nastale štete | 60.599 | - | 100 | 5.853 |
Poslovni rashodi | 6.384 | - | 17.127 | 1.862 |
Pregled transakcija i stanja povezanih sa Maticom i ostalim povezanim društvima Grupe za 2022. godinu:
| Pridružena društva | ADRIS GRUPA d.d. (Matica) | Ostala društva ADRIS GRUPE |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Zajmovi i potraživanja | - | - | 21.854 |
Potraživanja iz poslova osiguranja | 1 | - | 2.837 |
Ostala potraživanja | - | 176 | 234 |
Obveze iz poslova osiguranja | - | - | - |
Tehničke pričuve | - | - | - |
Ostale obveze | - | 2.353 | 233 |
Zaračunate premije | 262 | 538 | 20.375 |
Promjena bruto pričuva prijenosnih premija | - | - | - |
Prihodi od ulaganja | 10.500 | - | 1.203 |
Ostali prihodi | - | 10 | 37 |
Nastale štete | - | 100 | 5.853 |
Poslovni rashodi | - | 17.127 | 1.994 |
Transakcije i stanja sa subjektima povezanima s dioničarom sa značajnim utjecajem na Društvo i Grupu (Republika Hrvatska i sva društva u kojima RH ima većinsko vlasništvo) za 2022. godinu:
| Društvo | Grupa |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
Dužničke vrijednosnice | 5.263.695 | 5.277.070 |
Zajmovi i potraživanja | - | - |
Potraživanja iz poslova osiguranja | 10.194 | 10.194 |
Ostala potraživanja | 463 | 463 |
Obveze iz poslova osiguranja | - | - |
Ostale obveze | 993 | 993 |
Prihodi iz osiguranja | 109.047 | 109.047 |
Prihodi od kamata | 141.698 | 141.900 |
Ostali prihodi | 11.635 | 11.635 |
Rashodi iz osiguranja | 23.387 | 23.387 |
Ostali rashodi | 26.451 | 26.451 |
Pregled transakcija i stanja povezanih sa Maticom i ostalim povezanim društvima za 2021. godinu:
| Ovisna društva | Pridružena društva | ADRIS GRUPA d.d. (Matica) | Ostala društva ADRIS GRUPE |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Zajmovi i potraživanja | 247.922 | - | - | 32.700 |
Potraživanja iz poslova osiguranja | 3.588 | - | - | 1.882 |
Ostala potraživanja | 1.026 | - | 120 | 321 |
Obveze iz poslova osiguranja | 1.528 | - | - | - |
Tehničke pričuve | 12.900 | - | - | - |
Ostale obveze | 697 | - | 1.737 | 212 |
Zaračunate premije | 6.457 | 245 | 555 | 19.145 |
Promjena bruto pričuva prijenosnih premija | 3.449 | - | - | - |
Prihodi od ulaganja | 39.474 | 9.900 | - | 1.440 |
Ostali prihodi | 1.481 | - | - | - |
Nastale štete | 14.348 | - | 38 | 6.363 |
Poslovni rashodi | 6.157 | - | 15.280 | 2.295 |
Pregled transakcija i stanja povezanih sa Maticom i ostalim povezanim društvima Grupe za 2021. godinu:
| Pridružena društva | ADRIS GRUPA d.d. (Matica) | Ostala društva ADRIS GRUPE |
| u 000 HRK | u 000 HRK | u 000 HRK |
Zajmovi i potraživanja | - | - | 32.700 |
Potraživanja iz poslova osiguranja | - | - | 1.882 |
Ostala potraživanja | - | 120 | 325 |
Obveze iz poslova osiguranja | - | - | - |
Tehničke pričuve | - | - | - |
Ostale obveze | - | 1.782 | 218 |
Zaračunate premije | 245 | 555 | 19.145 |
Promjena bruto pričuva prijenosnih premija | - | - | - |
Prihodi od ulaganja | 9.900 | - | 1.440 |
Ostali prihodi | - | 11 | 297 |
Nastale štete | - | 38 | 6.363 |
Poslovni rashodi | - | 15.280 | 2.325 |
Transakcije i stanja sa subjektima povezanima s dioničarom sa značajnim utjecajem na Društvo i Grupu (Republika Hrvatska i sva društva u kojima RH ima većinsko vlasništvo) za 2021. godinu:
| Društvo | Grupa |
| u 000 HRK | u 000 HRK |
Dužničke vrijednosnice | 5.590.030 | 5.609.250 |
Zajmovi i potraživanja | - | - |
Potraživanja iz poslova osiguranja | 5.933 | 5.933 |
Ostala potraživanja | 2.416 | 2.423 |
Obveze iz poslova osiguranja | 6 | 6 |
Ostale obveze | 2.304 | 2.467 |
Prihodi iz osiguranja | 100.263 | 100.263 |
Prihodi od kamata | 134.623 | 134.947 |
Ostali prihodi | 11.416 | 11.416 |
Rashodi iz osiguranja | 54.981 | 54.981 |
Ostali rashodi | 27.130 | 28.702 |
Transakcije i stanja sa povezanim osobama ključnog rukovodstva Društva, Grupe i matice za 2022. i 2021. godinu:
| Društvo | Društvo | | Grupa | Grupa |
| 2022. | 2021. | | 2022. | 2021. |
| u 000 HRK | u 000 HRK | | u 000 HRK | u 000 HRK |
| | | | | |
Potraživanja iz poslova osiguranja | 7 | 10 | | 7 | 10 |
Prihodi iz osiguranja | 163 | 180 | | 163 | 180 |
| | | | | |
/i/ Primanja ključnog poslovodstva
Društvo:
| 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u '000 HRK | u '000 HRK |
| Uprava | Direktori sektora | Nadzorni odbor | Ukupno | Uprava | Direktori sektora | Nadzorni odbor | Ukupno |
Primanja ključnog poslovodstva | 16.054 | 20.574 | 157 | 36.785 | 16.575 | 19.805 | 84 | 36.464 |
Otpremnine | - | 370 | - | 370 | 415 | - | - | 415 |
| 16.054 | 20.944 | 157 | 37.155 | 16.990 | 19.805 | 84 | 36.879 |
Grupa:
| 31.12.2022. | 31.12.2021. |
| u '000 HRK | u '000 HRK |
| Uprava | Direktori sektora | Nadzorni odbor | Ukupno | Uprava | Direktori sektora | Nadzorni odbor | Ukupno |
Primanja ključnog poslovodstva | 25.056 | 26.688 | 370 | 52.114 | 26.515 | 26.283 | 174 | 52.972 |
Otpremnine | 9 | 459 | - | 468 | 416 | - | - | 416 |
| 25.065 | 27.147 | 370 | 52.582 | 26.931 | 26.283 | 174 | 53.388 |
Ključno poslovodstvo Grupe su članovi Uprave i Nadzornog odbora te direktori sektora.
Naknade ključnom poslovodstvu uključuju bruto plaće, premije za životno osiguranje, naknade u naravi, bonuse, otpremnine i naknade Nadzornog odbora. Primanja ključnog rukovodstva u gornjoj bilješci uključuju rezerviranja za bonuse za 2022., odnosno za 2021. godinu. Isplaćeni bonusi ključnog rukovodstva za 2022. godinu iznose 8.505 tisuća kuna za Društvo (2021: 7.722 tisuća kuna) te za Grupu 10.758 tisuća kuna (2021: 9.205 tisuća kuna)
31.Potencijalne obveze
Grupa ima potencijalne obveze u smislu izdanih instrumenata naplate u sklopu operativnog poslovanja. Nije vjerojatno da bi mogle značajne obveze proizaći iz navedenog. Grupa ima nekretninu procijenjene vrijednosti 1,6 milijuna kuna na kojoj postoji založno pravo u korist treće strane. Također, u sklopu svog redovnog poslovanja, Grupa je dala u kolateral financijsku imovinu u vrijednosti od 100 milijuna kuna.
Grupa se zbog svoje djelatnosti izlaže tužbama oštećenika u sklopu svog operativnog poslovanja. Uprava je procijenila, na temelju očitovanja pravnih stručnjaka, sudske sporove za koje su potrebna rezerviranja budući da je gubitak spora vjerojatan. Za sudske sporove za koje nisu izvršena rezerviranja okarakterizirane kao potencijalne obveze ocijenjeno je da je vjerojatno da će konačni ishod biti u korist Grupe te da neće doći do odljeva resursa.
Rezerviranja za sudske sporove po nastalim štetama su provedene u okviru pričuva šteta. Uprava smatra da su navedena rezerviranja dostatna.
32.Preuzete obveze
Društvo na dan 31. prosinca 2022. godine ima preuzete obveze za buduća ulaganja u iznosu od 338.016 tisuća kuna temeljem obvezujućih ponuda za ulaganja u fondove rizičnog kapitala (31. prosinca 2021.: 356.505 tisuća kuna).
33.Revizija financijskih izvještaja
Revizori financijskih izvješća Grupe pružili su u 2022. godini usluge u vrijednosti od 6.259 tisuća kuna uvećano za porez na dodanu vrijednost (2021. godina: od 3.543 tisuća kuna uvećano za porez na dodanu vrijednost). Društvu su pružene usluge u iznosu od 4.992 tisuća kuna uvećano za porez na dodanu vrijednost (2021. godina: 2.682 tisuća kuna uvećano za porez na dodanu vrijednost). Usluge u 2022. i 2021. godini odnose se na troškove usluga zakonski propisane revizije godišnjih financijskih izvještaja, te srodne revizorske usluge.
Tijekom 2022. godine, PricewaterhouseCoopers d.o.o. („PwC“) pružio je edukacijske i savjetodavne usluge dok je tijekom 2021. pružio savjetodavne usluge. Tijekom 2022. i 2021. godine, Deloitte d.o.o. je pružio usluge poreznog savjetovanja.
34.Događaji poslije datuma bilance
Dana 14. ožujka 2023. godine, održana je Glavna skupština CROATIA osiguranja d.d. na kojoj je donijeta Odluka o izboru Vitomira Palinca kao člana Nadzornog odbora na razdoblje od 4 godine, s početkom mandata od 20. lipnja 2023. godine pod uvjetom ishođenja odobrenja HANFA-e.
U ožujku 2023. godine u financijskim poteškoćama našle su se određene banke u SAD-u i Švicarskoj. Grupa nema direktne izloženosti navedenim bankama, no unatoč tome kontinuirano prati i analizira situaciju te priprema mjere za ublažavanje eventualnih negativnih posljedica na svoje poslovanje za slučaj da dođe do šireg prelijevanja financijskih poteškoća na bankarski sektor i općenito tržišta kapitala.
Izvještaji propisani pravilnikom Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga
Na temelju Pravilnika o strukturi i sadržaju financijskih i dodatnih izvještaja društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje (NN 37/16, 96/18, 50/19 i 98/20) kojeg je na temelju Zakona o osiguranju i Zakona o računovodstvu donijela Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga u nastavku dajemo pojedinačne i konsolidirane financijske izvještaje za društvo CROATIA osiguranje d.d., Zagreb u obliku zahtijevanom prema navedenom Pravilniku.
Usklada između financijskih izvještaja koji su propisani Pravilnikom o strukturi i sadržaju financijskih izvještaja društva za osiguranje, odnosno društva za reosiguranje, te godišnjih financijskih izvještaja pripremljenih sukladno MSFI okviru izvještavanja, prikazana je u odjeljku „Usklada između financijskih izvještaja i izvještaja propisanih pravilnikom Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga“.
IZVJEŠTAJ O FINANCIJSKOM POLOŽAJU na dan 31.12.2022.
Broj pozicije | Elementi zbroja | Oznaka pozicije | Opis pozicije | Prethodna godina | Tekuća godina |
Život | Neživot | Ukupno | Život | Neživot | Ukupno |
001 | 002+003 | I | NEMATERIJALNA IMOVINA | | 133.712.534 | 133.712.534 | | 116.163.736 | 116.163.736 |
002 | | 1 | Goodwill | | | | | | |
003 | | 2 | Ostala nematerijalna imovina | | 133.712.534 | 133.712.534 | | 116.163.736 | 116.163.736 |
004 | 005+006+007 | II | MATERIJALNA IMOVINA | 14.133 | 496.678.283 | 496.692.416 | 14.133 | 483.824.674 | 483.838.806 |
005 | | 1 | Zemljišta i građevinski objekti koji služe društvu za provođenje djelatnosti | | 195.045.782 | 195.045.782 | | 189.540.465 | 189.540.465 |
006 | | 2 | Oprema | 14.051 | 26.485.497 | 26.499.548 | 14.051 | 25.136.209 | 25.150.260 |
007 | | 3 | Ostala materijalna imovina i zalihe | 82 | 275.147.004 | 275.147.086 | 82 | 269.148.000 | 269.148.082 |
008 | 009+010+014+033 | III | ULAGANJA | 3.223.878.712 | 5.844.582.500 | 9.068.461.212 | 3.010.774.743 | 5.585.639.382 | 8.596.414.125 |
009 | | A | Ulaganja u zemljišta i građevinske objekte koji ne služe društvu za provođenje djelatnosti | | 524.104.269 | 524.104.269 | | 522.850.893 | 522.850.893 |
010 | 011+012+013 | B | Ulaganja u podružnice, pridružena društva i zajedničke pothvate | | 384.197.496 | 384.197.496 | | 388.115.306 | 388.115.306 |
011 | | 1 | Dionice i udjeli u podružnicama | | 356.197.496 | 356.197.496 | | 360.115.306 | 360.115.306 |
012 | | 2 | Dionice i udjeli u pridruženim društvima | | | | | | |
013 | | 3 | Dionice i udjeli u zajedničkim pothvatima | | 28.000.000 | 28.000.000 | | 28.000.000 | 28.000.000 |
014 | 015+018+023+029 | C | Financijska imovina | 3.223.878.712 | 4.936.280.736 | 8.160.159.448 | 3.010.774.743 | 4.674.673.184 | 7.685.447.927 |
015 | 016+017 | 1 | Financijska imovina koja se drži do dospijeća | 1.231.461.828 | 1.094.522.138 | 2.325.983.967 | 1.149.069.715 | 1.048.200.506 | 2.197.270.221 |
016 | | 1.1 | Dužnički financijski instrumenti | 1.231.461.828 | 1.094.522.138 | 2.325.983.967 | 1.149.069.715 | 1.048.200.506 | 2.197.270.221 |
017 | | 1.2 | Ostalo | | | | | | |
018 | 019+020+021+022 | 2 | Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 1.884.095.466 | 3.283.111.286 | 5.167.206.752 | 1.736.511.381 | 3.145.348.852 | 4.881.860.233 |
019 | | 2.1 | Vlasnički financijski instrumenti | 78.835.758 | 794.141.134 | 872.976.892 | 84.076.070 | 690.072.992 | 774.149.062 |
020 | | 2.2 | Dužnički financijski instrumenti | 1.700.547.001 | 2.168.583.697 | 3.869.130.698 | 1.526.459.095 | 2.188.745.797 | 3.715.204.893 |
021 | | 2.3 | Udjeli u investicijskim fondovima | 104.712.707 | 320.386.454,490 | 425.099.162 | 125.976.216 | 266.530.062,740 | 392.506.278 |
022 | | 2.4 | Ostalo | | | | | | |
023 | 024+025+026+027+028 | 3 | Financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | 309.553 | 28.489.385 | 28.798.938 | 2.175.835 | 33.836.976 | 36.012.811 |
024 | | 3.1 | Vlasnički financijski instrumenti | | 25.765.552 | 25.765.552 | | 22.406.215 | 22.406.215 |
025 | | 3.2 | Dužnički financijski instrumenti | | | | | | |
026 | | 3.3 | Izvedeni financijski instrumenti | 309.553 | 2.723.833 | 3.033.386 | 2.175.835 | 11.430.761 | 13.606.596 |
027 | | 3.4 | Udjeli u investicijskim fondovima | | | | | | |
028 | | 3.5 | Ostalo | | | | | | |
029 | 030+031+032 | 4 | Zajmovi i potraživanja | 108.011.865 | 530.157.926 | 638.169.791 | 123.017.813 | 447.286.849 | 570.304.662 |
030 | | 4.1 | Depoziti kod kreditnih institucija | 67.847.755 | 100.289.307 | 168.137.063 | 97.709.983 | 33.910.155 | 131.620.138 |
031 | | 4.2 | Zajmovi | 39.445.265 | 283.366.478 | 322.811.744 | 25.307.829 | 289.026.223 | 314.334.052 |
032 | | 4.3 | Ostalo | 718.844 | 146.502.141 | 147.220.985 | | 124.350.471 | 124.350.471 |
033 | | D | Depoziti kod cedenta | | | | | | |
034 | | IV | ULAGANJA ZA RAČUN I RIZIK UGOVARATELJA ŽIVOTNOG OSIGURANJA | 355.280.253 | | 355.280.253 | 193.881.776 | | 193.881.776 |
035 | 036+037+038+039+040+041+042 | V | UDIO REOSIGURANJA U TEHNIČKIM PRIČUVAMA | 20.627 | 331.321.934 | 331.342.561 | 19.535 | 396.187.511 | 396.207.046 |
036 | | 1 | Pričuve za prijenosne premije, udio reosiguranja | | 75.363.648 | 75.363.648 | | 89.144.904 | 89.144.904 |
037 | | 2 | Matematičke pričuve, udio reosiguranja | 20.627 | | 20.627 | 19.535 | | 19.535 |
038 | | 3 | Pričuve šteta, udio reosiguranja | | 255.958.286 | 255.958.286 | | 307.042.607 | 307.042.607 |
039 | | 4 | Pričuve za bonuse i popuste, udio reosiguranja | | | | | | |
040 | | 5 | Pričuve za kolebanje šteta, udio reosiguranja | | | | | | |
041 | | 6 | Druge tehničke pričuve, udio reosiguranja | | | | | | |
042 | | 7 | Posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja snosi rizik ulaganja, udio reosiguranja | | | | | | |
043 | 044+045 | VI | ODGOĐENA I TEKUĆA POREZNA IMOVINA | 2.125.392 | 69.111.257 | 71.236.649 | 2.447.898 | 70.658.006 | 73.105.904 |
044 | | 1 | Odgođena porezna imovina | 2.125.392 | 69.111.257 | 71.236.649 | 2.447.898 | 70.271.056 | 72.718.954 |
045 | | 2 | Tekuća porezna imovina | | | | | 386.950 | 386.950 |
046 | 047+050+051 | VII | POTRAŽIVANJA | 16.107.888 | 895.130.447 | 911.238.335 | 6.319.381 | 933.704.227 | 940.023.608 |
047 | 048+049 | 1 | Potraživanja iz poslova osiguranja | 233.896 | 536.565.103 | 536.798.999 | 233.896 | 675.814.795 | 676.048.691 |
048 | | 1.1 | Od ugovaratelja osiguranja | | 536.452.727 | 536.452.727 | | 675.315.011 | 675.315.011 |
049 | | 1.2 | Od zastupnika odnosno posrednika u osiguranju | 233.896 | 112.376 | 346.272 | 233.896 | 499.783 | 733.679 |
050 | | 2 | Potraživanja iz poslova reosiguranja | 465 | 150.119.653 | 150.120.118 | | 49.176.944 | 49.176.944 |
051 | 052+053+054 | 3 | Ostala potraživanja | 15.873.527 | 208.445.691 | 224.319.218 | 6.085.485 | 208.712.489 | 214.797.974 |
052 | | 3.1 | Potraživanja iz drugih poslova osiguranja | | 130.469.004 | 130.469.004 | | 125.817.804 | 125.817.804 |
053 | | 3.2 | Potraživanja za prihode iz ulaganja | 381.379 | 610.571 | 991.950 | 135.469 | 659.653 | 795.122 |
054 | | 3.3 | Ostala potraživanja | 15.492.148 | 77.366.116 | 92.858.263 | 5.950.016 | 82.235.032 | 88.185.048 |
055 | 056-060+061 | VIII | OSTALA IMOVINA | 48.451.977 | 530.581.366 | 579.033.343 | 103.632.340 | 696.278.658 | 799.910.999 |
056 | 057+058+059 | 1 | Novac u banci i blagajni | 48.451.977 | 530.580.854 | 579.032.831 | 103.632.340 | 696.278.146 | 799.910.487 |
057 | | 1.1 | Sredstva na poslovnom računu | | 530.580.854 | 530.580.854 | | 696.278.146 | 696.278.146 |
058 | | 1.2 | Sredstva na računu imovine za pokriće matematičke pričuve | 48.451.977 | | 48.451.977 | 103.632.340 | | 103.632.340 |
059 | | 1.3 | Novčana sredstva u blagajni | | | | | | |
060 | | 2 | Dugotrajna imovina namjenjena za prodaju i prestanak poslovanja | | | | | | |
061 | | 3 | Ostalo | | 512 | 512 | | 512 | 512 |
062 | 063+064+065 | IX | PLAĆENI TROŠKOVI BUDUĆEG RAZDOBLJA I NEDOSPJELA NAPLATA PRIHODA | | 217.928.510 | 217.928.510 | | 246.008.109 | 246.008.109 |
063 | | 1 | Razgraničene kamate i najamnine | | | | | | |
064 | | 2 | Razgraničeni troškovi pribave | | 196.996.387 | 196.996.387 | | 188.935.071 | 188.935.071 |
065 | | 3 | Ostali plaćeni troškovi budućeg razdoblja i nedospjela naplata prihoda | | 20.932.123 | 20.932.123 | | 57.073.038 | 57.073.038 |
066 | 001+004+008+034+035+043+046+055+062 | X | UKUPNA AKTIVA | 3.645.878.982 | 8.519.046.831 | 12.164.925.813 | 3.317.089.807 | 8.528.464.303 | 11.845.554.109 |
067 | | XI | IZVANBILANČNI ZAPISI | 295.776.653 | 3.127.366.763 | 3.423.143.416 | 97.887.285 | 1.490.716.847 | 1.588.604.132 |
IZVJEŠTAJ O FINANCIJSKOM POLOŽAJU na dan 31.12.2022.
Broj pozicije | Elementi zbroja | Oznaka pozicije | Opis pozicije | Prethodna godina | Tekuća godina |
Život | Neživot | Ukupno | Život | Neživot | Ukupno |
068 | 069+072+073+077+081+084 | XII | KAPITAL I REZERVE | 433.496.449 | 3.582.303.681 | 4.015.800.130 | 308.926.284 | 3.533.601.078 | 3.842.527.362 |
069 | 070+071 | 1 | Upisani kapital | 44.288.720 | 545.037.080 | 589.325.800 | 44.288.720 | 545.037.080 | 589.325.800 |
070 | | 1.1 | Uplaćeni kapital - redovne dionice | 44.288.720 | 545.037.080 | 589.325.800 | 44.288.720 | 545.037.080 | 589.325.800 |
071 | | 1.2 | Uplaćeni kapital - povlaštene dionice | | | | | | |
072 | | 2 | Premije na emitirane dionice (rezerve kapitala) | | 681.482.525 | 681.482.525 | | 681.482.525 | 681.482.525 |
073 | 074+075+076 | 3 | Revalorizacijske rezerve | 115.128.390 | 503.064.647 | 618.193.036 | -66.563.699 | 197.838.319 | 131.274.620 |
074 | | 3.1 | Zemljišta i građevinskih objekata | | 48.514.703 | 48.514.703 | | 47.007.462 | 47.007.462 |
075 | | 3.2 | Financijske imovine raspoložive za prodaju | 115.128.390 | 454.549.943 | 569.678.333 | -66.563.699 | 150.830.857 | 84.267.158 |
076 | | 3.3 | Ostale revalorizacijske rezerve | | | | | | |
077 | 078+079+080 | 4 | Rezerve | 85.295.937 | 316.742.639 | 402.038.576 | 85.295.937 | 316.742.639 | 402.038.576 |
078 | | 4.1 | Zakonske rezerve | 2.214.436 | 27.864.354 | 30.078.790 | 2.214.436 | 27.864.354 | 30.078.790 |
079 | | 4.2 | Statutarna rezerva | 7.581.501 | 139.638.499 | 147.220.000 | 7.581.501 | 139.638.499 | 147.220.000 |
080 | | 4.3. | Ostale rezerve | 75.500.000 | 149.239.786 | 224.739.786 | 75.500.000 | 149.239.786 | 224.739.786 |
081 | 082+083 | 5 | Zadržana dobit ili preneseni gubitak | 179.986.450 | 1.210.660.461 | 1.390.646.911 | 188.783.402 | 1.536.639.772 | 1.725.423.174 |
082 | | 5.1 | Zadržana dobit | 179.986.450 | 1.210.660.461 | 1.390.646.911 | 188.783.402 | 1.536.639.772 | 1.725.423.174 |
083 | | 5.2 | Preneseni gubitak (-) | | | | | | |
084 | 085+086 | 6 | Dobit ili gubitak tekućeg obračunskog razdoblja | 8.796.952 | 325.316.329 | 334.113.281 | 57.121.924 | 255.860.743 | 312.982.666 |
085 | | 6.1 | Dobit tekućeg obračunskog razdoblja | 8.796.952 | 325.316.329 | 334.113.281 | 57.121.924 | 255.860.743 | 312.982.666 |
086 | | 6.2 | Gubitak tekućeg obračunskog razdoblja ( - ) | | | | | | |
087 | | XIII | OBVEZE DRUGOG REDA (PODREĐENE OBVEZE) | | | | | | |
088 | | XIV | MANJINSKI INTERES | | | | | | |
089 | 090+091+092+093+094+095 | XV | TEHNIČKE PRIČUVE | 2.749.553.919 | 3.836.466.172 | 6.586.020.091 | 2.787.566.361 | 3.986.057.344 | 6.773.623.705 |
090 | | 1 | Pričuve za prijenosne premije, bruto iznos | 5.179.737 | 1.193.835.121 | 1.199.014.858 | 4.322.305 | 1.296.997.625 | 1.301.319.930 |
091 | | 2 | Matematičke pričuve, bruto iznos | 2.649.731.672 | 6.553.376 | 2.656.285.048 | 2.676.570.042 | 3.614.970 | 2.680.185.011 |
092 | | 3 | Pričuve šteta, bruto iznos | 94.642.510 | 2.600.712.902 | 2.695.355.412 | 106.674.014 | 2.643.392.181 | 2.750.066.195 |
093 | | 4 | Pričuve za bonuse i popuste, bruto iznos | | 21.471.444 | 21.471.444 | | 25.604.985 | 25.604.985 |
094 | | 5 | Pričuve za kolebanje šteta, bruto iznos | | 7.055.533 | 7.055.533 | | 7.055.533 | 7.055.533 |
095 | | 6 | Druge tehničke pričuve, bruto iznos | | 6.837.796 | 6.837.796 | | 9.392.051 | 9.392.051 |
096 | | XVI | POSEBNE PRIČUVE ZA ŽIVOTNA OSIGURANJA KOD KOJIH UGOVARATELJ OSIGURANJA SNOSI RIZIK ULAGANJA, bruto iznos | 355.280.253 | | 355.280.253 | 193.881.776 | | 193.881.776 |
097 | 098+099 | XVII | OSTALE PRIČUVE | 4.059.715 | 56.691.987 | 60.751.702 | 2.992.432 | 48.885.748 | 51.878.180 |
098 | | 1 | Pričuve za mirovine i slične obveze | 3.950.010 | 54.103.971 | 58.053.981 | 2.992.432 | 46.260.971 | 49.253.403 |
099 | | 2 | Ostale pričuve | 109.705 | 2.588.017 | 2.697.722 | | 2.624.777 | 2.624.777 |
100 | 101+102 | XVIII | ODGOĐENA I TEKUĆA POREZNA OBVEZA | 25.272.086 | 133.082.324 | 158.354.410 | -14.611.544 | 53.845.520 | 39.233.976 |
101 | | 1 | Odgođena porezna obveza | 25.272.086 | 110.447.790 | 135.719.875 | -14.611.544 | 43.461.764 | 28.850.220 |
102 | | 2 | Tekuća porezna obveza | | 22.634.534 | 22.634.534 | | 10.383.756 | 10.383.756 |
103 | | XIX | DEPOZITI ZADRŽANI IZ POSLA PREDANOG U REOSIGURANJE | | | | | | |
104 | 105+106+107 | XX | FINANCIJSKE OBVEZE | 20.256.104 | 349.578.104 | 369.834.208 | 27.843 | 363.123.888 | 363.151.731 |
105 | | 1 | Obveze po zajmovima | | | | | | |
106 | | 2 | Obveze po izdanim financijskim instrumentima | | | | | | |
107 | | 3 | Ostale financijske obveze | 20.256.104 | 349.578.104 | 369.834.208 | 27.843 | 363.123.888 | 363.151.731 |
108 | 109+110+111+112 | XXI | OSTALE OBVEZE | 27.562.002 | 306.953.587 | 334.515.589 | 27.541.569 | 241.497.232 | 269.038.801 |
109 | | 1 | Obveze proizašle iz poslova izravnog osiguranja | 717.639 | 92.089.280 | 92.806.919 | 107.437 | 74.382.758 | 74.490.195 |
110 | | 2 | Obveze proizašle iz poslova suosiguranja i reosiguranja | 18.567 | 110.193.290 | 110.211.857 | 10.244 | 61.364.358 | 61.374.602 |
111 | | 3 | Obveze za otuđenje i prekinuto poslovanje | | | | | | |
112 | | 4 | Ostale obveze | 26.825.796 | 104.671.018 | 131.496.813 | 27.423.889 | 105.750.116 | 133.174.005 |
113 | 114+115 | XXII | ODGOĐENO PLAĆANJE TROŠKOVA I PRIHOD BUDUĆEG RAZDOBLJA | 30.398.455 | 253.970.974 | 284.369.430 | 10.765.085 | 301.453.493 | 312.218.578 |
114 | | 1 | Razgraničena provizija reosiguranja | | 8.988.308 | 8.988.308 | | 13.843.826 | 13.843.826 |
115 | | 2 | Ostalo odgođeno plaćanje troškova i prihod budućeg razdoblja | 30.398.455 | 244.982.666 | 275.381.121 | 10.765.085 | 287.609.667 | 298.374.752 |
116 | 068+087+088+089+096+097+100+103+104+108+113 | XXIII | UKUPNA PASIVA | 3.645.878.982 | 8.519.046.831 | 12.164.925.813 | 3.317.089.807 | 8.528.464.303 | 11.845.554.109 |
117 | | XXIV | IZVANBILANČNI ZAPISI | 295.776.653 | 3.127.366.763 | 3.423.143.416 | 97.887.285 | 1.490.716.847 | 1.588.604.132 |
Napomena: poziciju 088 popunjavaju društva koja sastavljaju konsolidirane financijske izvještaje | | | | | | | | | |
IZVJEŠTAJ O SVEOBUHVATNOJ DOBITI ZA RAZDOBLJE OD 01.01.-31.12.2022.
| | | | | | | | | U kunama |
Broj pozicije | Elementi zbroja | Oznaka pozicije | Opis pozicije | Prethodno obračunsko razdoblje | Tekuće obračunsko razdoblje |
| | Život | Neživot | Ukupno | Život | Neživot | Ukupno |
001 | 002+003+004+005+006 | I | Zarađene premije (prihodovane) | 443.785.158 | 2.155.278.399 | 2.599.063.557 | 303.945.085 | 2.369.767.114 | 2.673.712.199 |
002 | | 1 | Zaračunate bruto premije | 444.014.654 | 2.451.749.552 | 2.895.764.205 | 303.144.881 | 2.795.880.746 | 3.099.025.627 |
003 | | 2 | Ispravak vrijednosti i naplaćeni ispravak vrijednosti premije | | 15.076.135 | 15.076.135 | | 7.051.052 | 7.051.052 |
004 | | 3 | Premije predane u reosiguranje (-) | -72.243 | -278.232.701 | -278.304.944 | -57.228 | -343.783.436 | -343.840.664 |
005 | | 4 | Promjena bruto pričuva za prijenosne premije (+/-) | -157.253 | -49.978.876 | -50.136.129 | 857.432 | -103.162.504 | -102.305.072 |
006 | | 5 | Promjena pričuva za prijenosne premije, udio reosiguratelja (+/-) | | 16.664.289 | 16.664.289 | | 13.781.256 | 13.781.256 |
007 | 008+009+010+011+012+013+014 | II | Prihodi od ulaganja | 99.319.691 | 295.307.926 | 394.627.617 | 112.119.299 | 324.548.356 | 436.667.654 |
008 | | 1 | Prihodi od podružnica, pridruženih društava i zajedničkih pothvata | 3.583.367 | 61.798.901 | 65.382.268 | 5.674.729 | 67.360.034 | 73.034.763 |
009 | | 2 | Prihodi od ulaganja u zemljišta i građevinske objekte | | 42.025.451 | 42.025.451 | | 55.192.144 | 55.192.144 |
010 | | 3 | Prihodi od kamata | 85.717.193 | 83.268.580 | 168.985.773 | 82.342.126 | 92.107.593 | 174.449.719 |
011 | | 4 | Nerealizirani dobici od ulaganja | 1.942.070 | 19.030.321 | 20.972.392 | 2.095.889 | 10.231.475 | 12.327.364 |
012 | | 5 | Realizirani dobici od ulaganja | 8.073.469 | 56.216.172 | 64.289.640 | 15.967.394 | 63.248.663 | 79.216.058 |
013 | | 6 | Neto pozitivne tečajne razlike | | | | 6.028.153 | 16.727.066 | 22.755.219 |
014 | | 7 | Ostali prihodi od ulaganja | 3.592 | 32.968.502 | 32.972.094 | 11.007 | 19.681.382 | 19.692.389 |
015 | | III | Prihodi od provizija i naknada | 1.874.557 | 36.541.824 | 38.416.382 | 1.376.554 | 54.299.997 | 55.676.551 |
016 | | IV | Ostali osigurateljno - tehnički prihodi, neto od reosiguranja | 944.147 | 27.605.551 | 28.549.699 | 768.632 | 25.752.848 | 26.521.480 |
017 | | V | Ostali prihodi | | 12.827.462 | 12.827.462 | 3.707 | 23.018.684 | 23.022.391 |
018 | 019+022 | VI | Izdaci za osigurane slučajeve, neto | -413.578.267 | -1.132.870.252 | -1.546.448.518 | -425.162.887 | -1.229.205.983 | -1.654.368.871 |
019 | 020+021 | 1 | Likvidirane štete | -413.766.028 | -1.182.570.496 | -1.596.336.524 | -413.131.383 | -1.237.611.026 | -1.650.742.409 |
020 | | 1.1 | Bruto iznos (-) | -413.766.028 | -1.409.225.490 | -1.822.991.518 | -413.131.383 | -1.391.432.247 | -1.804.563.630 |
021 | | 1.2 | Udio reosiguratelja(+) | | 226.654.994 | 226.654.994 | | 153.821.221 | 153.821.221 |
022 | 023+024 | 2 | Promjena pričuva šteta (+/-) | 187.761 | 49.700.244 | 49.888.006 | -12.031.504 | 8.405.042 | -3.626.462 |
023 | | 2.1 | Bruto iznos (-) | 187.761 | 209.898.839 | 210.086.600 | -12.031.504 | -42.679.279 | -54.710.783 |
024 | | 2.2 | Udio reosiguratelja (+) | | -160.198.595 | -160.198.595 | | 51.084.321 | 51.084.321 |
025 | 026+029 | VII | Promjena matematičke pričuve i ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja | -95.547.136 | -15.408.777 | -110.955.912 | -26.839.462 | -3.749.389 | -30.588.851 |
026 | 027+028 | 1 | Promjena matematičke pričuve (+/-) | -95.547.136 | 4.755.518 | -90.791.618 | -26.839.462 | 2.938.407 | -23.901.055 |
027 | | 1.1 | Bruto iznos (-) | -95.555.500 | 4.755.518 | -90.799.982 | -26.838.370 | 2.938.407 | -23.899.963 |
028 | | 1.2 | Udio reosiguratelja (+) | 8.364 | | 8.364 | -1.092 | | -1.092 |
029 | 030+031 | 2 | Promjena ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja (+/-) | | -20.164.294 | -20.164.294 | | -6.687.796 | -6.687.796 |
030 | | 2.1 | Bruto iznos (-) | | -20.164.294 | -20.164.294 | | -6.687.796 | -6.687.796 |
031 | | 2.2 | Udio reosiguratelja (+) | | | | | | |
032 | 033+034 | VIII | Promjena posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja snosi rizik ulaganja, neto od reosiguranja (+/-) | 44.865.715 | | 44.865.715 | 151.000.361 | | 151.000.361 |
033 | | 1 | Bruto iznos (-) | 44.865.715 | | 44.865.715 | 151.000.361 | | 151.000.361 |
034 | | 2 | Udio reosiguratelja (+) | | | | | | |
035 | 036+037 | IX | Izdaci za povrate premija (bonusi i popusti), neto od reosiguranja | | -5.316.985 | -5.316.985 | | -8.078.222 | -8.078.222 |
036 | | 1 | Ovisni o rezultatu (bonusi) | | -5.316.985 | -5.316.985 | | -8.078.222 | -8.078.222 |
037 | | 2 | Neovisni o rezultatu (popusti) | | | | | | |
038 | 039+043 | X | Poslovni rashodi (izdaci za obavljanje djelatnosti), neto | -54.779.933 | -875.718.037 | -930.497.970 | -32.585.997 | -1.041.878.202 | -1.074.464.199 |
039 | 040+041+042 | 1 | Troškovi pribave | -22.765.013 | -511.372.988 | -534.138.001 | -9.103.034 | -627.716.878 | -636.819.912 |
040 | | 1.1 | Provizija | -6.024.293 | -278.271.016 | -284.295.309 | -3.919.822 | -324.318.884 | -328.238.706 |
041 | | 1.2 | Ostali troškovi pribave | -16.740.720 | -221.748.690 | -238.489.409 | -5.183.212 | -295.336.679 | -300.519.890 |
042 | | 1.3 | Promjena razgraničenih troškova pribave (+/-) | | -11.353.283 | -11.353.283 | | -8.061.316 | -8.061.316 |
043 | 044+045+046 | 2 | Troškovi uprave (administrativni troškovi) | -32.014.920 | -364.345.049 | -396.359.969 | -23.482.963 | -414.161.324 | -437.644.287 |
044 | | 2.1 | Amortizacija | -2.607.131 | -56.408.732 | -59.015.863 | -1.389.837 | -59.496.631 | -60.886.468 |
045 | | 2.2 | Plaće, porezi i doprinosi iz i na plaće | -12.832.249 | -116.878.801 | -129.711.050 | -9.671.835 | -137.028.713 | -146.700.548 |
046 | | 2.3 | Ostali troškovi uprave | -16.575.540 | -191.057.516 | -207.633.056 | -12.421.291 | -217.635.979 | -230.057.270 |
047 | 048+049+050+051+052+053+054 | XI | Troškovi ulaganja | -15.378.640 | -76.080.111 | -91.458.751 | -15.069.293 | -114.835.762 | -129.905.056 |
048 | | 1 | Amortizacija zemljišta i građevinskih objekata koji ne služe društvu za obavljanje djelatnosti | | | | | | |
049 | | 2 | Kamate | -1.074.347 | -10.649.415 | -11.723.763 | -468.346 | -10.385.746 | -10.854.092 |
050 | | 3 | Umjanjenje vrijednosti ulaganja | | -2.425.582 | -2.425.582 | -1.032.515 | -7.571.254 | -8.603.769 |
051 | | 4 | Realizirani gubici od ulaganja | -3.766.324 | -14.049.330 | -17.815.654 | -11.820.561 | -50.605.463 | -62.426.024 |
052 | | 5 | Nerealizirani gubici od ulaganja | -702.467 | -10.552.706 | -11.255.172 | -250.704,53 | -4.681.112,82 | -4.931.817,35 |
053 | | 6 | Neto negativne tečajne razlike | -7.998.369 | -5.611.937 | -13.610.306 | | | |
054 | | 7 | Ostali troškovi ulaganja | -1.837.133 | -32.791.141 | -34.628.274 | -1.497.168 | -41.592.186 | -43.089.354 |
055 | 056+057 | XII | Ostali tehnički troškovi, neto od reosiguranja | -1.015.246 | -37.924.476 | -38.939.722 | -794.273 | -36.399.119 | -37.193.392 |
056 | | 1 | Troškovi za preventivnu djelatnost | | | | | | |
057 | | 2 | Ostali tehnički troškovi osiguranja | -1.015.246 | -37.924.476 | -38.939.722 | -794.273 | -36.399.119 | -37.193.392 |
058 | | XIII | Ostali troškovi, uključujući vrijednosna usklađenja | -10.242 | -2.074.797 | -2.085.039 | -8.858 | -63.440.038 | -63.448.896 |
059 | 001+007+015+016+017+018+025+032+035+038+047+055+058 | XIV | Dobit ili gubitak obračunskog razdoblja prije poreza (+/-) | 10.479.805 | 382.167.729 | 392.647.534 | 68.752.869 | 299.800.282 | 368.553.151 |
060 | 061+062 | XV | Porez na dobit ili gubitak | -1.682.853 | -56.851.400 | -58.534.253 | -11.630.945 | -43.939.540 | -55.570.485 |
061 | | 1 | Tekući porezni trošak | -2.030.911 | -60.271.625 | -62.302.536 | -11.953.451 | -45.099.338 | -57.052.789 |
062 | | 2 | Odgođeni porezni trošak (prihod) | 348.057 | 3.420.226 | 3.768.283 | 322.506 | 1.159.798 | 1.482.304 |
063 | 059+060 | XVI | Dobit ili gubitak obračunskog razdoblja poslije poreza (+/-) | 8.796.952 | 325.316.329 | 334.113.281 | 57.121.924 | 255.860.743 | 312.982.666 |
064 | | 1 | Pripisano imateljima kapitala matice | | | | | | |
065 | | 2 | Pripisano nekontrolirajućem interesu | | | | | | |
066 | 001+007+015+016+017+062 | XVII | UKUPNI PRIHODI | 546.271.610 | 2.530.981.388 | 3.077.252.999 | 418.535.783 | 2.798.546.797 | 3.217.082.580 |
067 | 018+025+032+035+038+047+055+058+061 | XVIII | UKUPNI RASHODI | -537.474.659 | -2.205.665.059 | -2.743.139.718 | -361.413.859 | -2.542.686.054 | -2.904.099.913 |
068 | 069+070+071+072+073+074+075+076 | XIX | Ostala sveobuhvatna dobit | -29.064.411 | 176.771.420 | 147.707.009 | -181.692.088 | -304.682.683 | -486.374.771 |
069 | | 1 | Dobici/gubici proizašli iz preračunavanja financijskih izvještaja inozemnog poslovanja | | 52.637 | 52.637 | | -67.765 | -67.765 |
070 | | 2 | Dobici/gubici proizišli iz revalorizacije financijske imovine raspoložive za prodaju | -35.444.404 | 215.535.783 | 180.091.379 | -221.575.718 | -370.306.490 | -591.882.207 |
071 | | 3 | Dobici/gubici proizišli iz revalorizacije zemljišta i građevinskih objekata koji služe društvu za obavljanje djelatnosti | | -25.071 | -25.071 | | -1.175.117 | -1.175.117 |
072 | | 4 | Dobici/gubici prozišli iz revalorizacije druge materijalne (osim zemljišta i nekretnina) i nematerijalne imovine | | | | | | |
073 | | 5 | Učinci od instrumenata zaštite novčanog toka | | | | | | |
074 | | 6 | Aktuarski dobici/gubici po mirovinskim planovima s definiranim mirovinama | | | | | | |
075 | | 7 | Udio u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti pridruženih društava | | | | | | |
076 | | 8 | Porez na dobit na ostalu sveobuhvatnu dobit | 6.379.993 | -38.791.928 | -32.411.935 | 39.883.629 | 66.866.689 | 106.750.318 |
077 | 078+079 | XX | Ukupna sveobuhvatna dobit | -20.267.460 | 502.087.750 | 481.820.290 | -124.570.165 | -48.821.940 | -173.392.105 |
078 | | 1 | Pripisano imateljima kapitala matice | | | | | | |
079 | | 2 | Pripisano nekontrolirajućem interesu | | | | | | |
080 | | XXI | Reklasifikacijske usklade | | | | | | |
Napomena: Pozicije 064, 065, 078 i 079 popunjavaju društva koja sastavljaju konsolidirane financijske izvještaje
IZVJEŠTAJ O NOVČANIM TOKOVIMA (INDIREKTNA METODA) za razdoblje 01.01.-31.12.2022.
Broj pozicije | Elementi zbroja | Oznaka pozicije | Opis pozicije | Tekuće poslovno razdoblje | Isto razdoblje prethodne godine |
001 | 002+013+031 | I | NOVČANI TOK IZ POSLOVNIH AKTIVNOSTI | -597.415 | 185.288.704 |
002 | 003+004 | 1 | Novčani tok prije promjene poslovne imovine i obveza | 218.189.269 | 178.058.443 |
003 | | 1.1 | Dobit/gubitak prije poreza | 368.553.151 | 392.647.534 |
004 | 005+006+007 +008+009+010 +011+012 | 1.2 | Usklađenja: | -150.363.882 | -214.589.091 |
005 | | 1.2.1 | Amortizacija nekretnina i opreme | 36.101.571 | 34.681.193 |
006 | | 1.2.2 | Amortizacija nematerijalne imovine | 24.784.897 | 24.334.670 |
007 | | 1.2.3 | Umanjenje vrijednosti i dobici/gubici od svođenja na fer vrijednost | 26.005.476 | -46.349.929 |
008 | | 1.2.4 | Troškovi kamata | 10.854.092 | 11.723.763 |
009 | | 1.2.5 | Prihodi od kamata | -174.449.719 | -168.985.773 |
010 | | 1.2.6 | Udjeli u dobiti pridruženih društava | | |
011 | | 1.2.7 | Dobici/gubici od prodaje materijalne imovine (uključujući zemljišta i građevinske objekte) | -3.732.251 | -692.959 |
012 | | 1.2.8 | Ostala usklađenja | -69.927.948 | -69.300.055 |
013 | 014+015+…+030 | 2 | Povećanje/smanjenje poslovne imovine i obveza | -143.944.833 | 51.242.328 |
014 | | 2.1 | Povećanje/smanjenje financijske imovine raspoložive za prodaju | -206.775.794 | -378.593.480 |
015 | | 2.2 | Povećanje/smanjenje financijske imovine po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | -987.777 | 7.198.487 |
016 | | 2.3 | Povećanje/smanjenje zajmova i potraživanja | 38.663.775 | 336.005.357 |
017 | | 2.4 | Povećanje/smanjenje depozita kod cedenta | | |
018 | | 2.5 | Povećanje/smanjenje ulaganja za račun i rizik ugovaratelja životnog osiguranja | 161.398.476 | 44.969.879 |
019 | | 2.6 | Povećanje/smanjenje udjela reosiguranja u tehničkim pričuvama | -64.864.484 | 143.525.941 |
020 | | 2.7 | Povećanje/smanjenje porezne imovine | -386.950 | |
021 | | 2.8 | Povećanje/smanjenje potraživanja | -21.413.398 | -165.499.442 |
022 | | 2.9 | Povećanje/smanjenje ostale imovine | | |
023 | | 2.10 | Povećanje/smanjenje plaćenih troškova budućeg razdoblja i nedospjele naplate prihoda | -28.079.600 | 42.822.559 |
024 | | 2.11 | Povećanje/smanjenje tehničkih pričuva | 187.603.613 | -48.986.195 |
025 | | 2.12 | Povećanje/smanjenje posebnih pričuva za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja snosi rizik ulaganja | -161.398.476 | -44.969.879 |
026 | | 2.13 | Povećanje/smanjenje poreznih obveza | 5.538.284 | |
027 | | 2.14 | Povećanje/smanjenje depozita zadržanih iz posla predanog u reosiguranje | | |
028 | | 2.15 | Povećanje/smanjenje financijskih obveza | -6.158.078 | 72.243.806 |
029 | | 2.16 | Povećanje/smanjenje ostalih obveza | -74.933.574 | 44.660.762 |
030 | | 2.17 | Povećanje/smanjenje odgođenog plaćanja troškova i prihoda budućeg razdoblja | 27.849.148 | -2.135.468 |
031 | | 3 | Plaćeni porez na dobit | -74.841.851 | -44.012.068 |
032 | 033+034+…+046 | II | NOVČANI TOK IZ ULAGAČKIH AKTIVNOSTI | 267.144.439 | -107.871.606 |
033 | | 1 | Primici od prodaje materijalne imovine | 464.811 | 1.329.198 |
034 | | 2 | Izdaci za nabavu materijalne imovine | -18.266.370 | -19.473.395 |
035 | | 3 | Primici od prodaje nematerijalne imovine | | |
036 | | 4 | Izdaci za nabavu nematerijalne imovine | -51.727.289 | -61.189.190 |
037 | | 5 | Primici od prodaje zemljišta i građevinskih objekata koji ne služe društvu za provođenje djelatnosti | 19.234.603 | 6.341.538 |
038 | | 6 | Izdaci za nabavu zemljišta i građevinskih objekata koji ne služe društvu za provođenje djelatnosti | -645.549 | -2.195.220 |
039 | | 7 | Povećanje/smanjenje ulaganja u podružnice, pridružena društva i zajedničke pothvate | -4.451.396 | -2.001.490 |
040 | | 8 | Primici od financijske imovine koja se drži do dospijeća | 385.898.308 | 134.299.331 |
041 | | 9 | Izdaci za financijsku imovinu koja se drži do dospijeća | -186.333.322 | -309.123.536 |
042 | | 10 | Primici od prodaje financijskih instrumenata | | |
043 | | 11 | Izdaci za ulaganja u financijske instrumente | | |
044 | | 12 | Primici od dividendi i udjela u dobiti | 72.512.141 | 63.924.492 |
045 | | 13 | Primici sa naslova otplate danih kratkoročnih i dugoročnih zajmova | 115.617.386 | 112.438.832 |
046 | | 14 | Izdaci za dane kratkoročne i dugoročne zajmove | -65.158.884 | -32.222.167 |
047 | 048+049+050 +051+052 | III | NOVČANI TOK OD FINANCIJSKIH AKTIVNOSTI | -22.914.150 | -24.930.508 |
048 | | 1 | Novčani primici uslijed povećanja temeljnog kapitala | | |
049 | | 2 | Novčani primici od primljenih kratkoročnih i dugoročnih zajmova | | |
050 | | 3 | Novčani izdaci za otplatu primljenih kratkoročnih i dugoročnih zajmova | -21.934.150 | -22.970.508 |
051 | | 4 | Novčani izdaci za otkup vlastitih dionica | | |
052 | | 5 | Novčani izdaci za isplatu udjela u dobiti (dividendi) | -980.000 | -1.960.000 |
053 | 001+032+047 | | ČISTI NOVČANI TOK | 243.632.874 | 52.486.590 |
054 | | IV | UČINCI PROMJENE TEČAJEVA STRANIH VALUTA NA NOVAC I NOVČANE EKVIVALENTE | -22.755.219 | 13.610.306 |
055 | 053+054 | V | NETO POVEĆANJE/SMANJENJE NOVCA I NOVČANIH EKVIVALENATA | 220.877.655 | 66.096.896 |
056 | | 1 | Novac i novčani ekvivalenti na početku razdoblja | 579.033.343 | 512.936.448 |
057 | 055+056 | 2 | Novac i novčani ekvivalenti na kraju razdoblja | 799.910.999 | 579.033.343 |
Napomena: Pozicije koje umanjuju novčani tok upisuju se s negativnim predznakom |
IZVJEŠTAJ O PROMJENAMA KAPITALA za razdoblje 01.01.-31.12.2022.
Broj pozicije | Opis pozicije | Raspodjeljivo vlasnicima matice | Raspodjeljivo nekontrolirajućim interesima* | Ukupno kapital i rezerve |
Uplaćeni kapital (redovne i povlaštene dionice) | Premije na emitirane dionice | Revalorizacijske rezerve | Rezerve (zakonske, statutarne, ostale) | Zadržana dobit ili preneseni gubitak | Dobit/gubitak tekuće godine | Ukupno kapital i rezerve |
I. | Stanje na 01. siječnja prethodne godine | 589.325.800 | 681.482.525 | 471.124.404 | 402.038.576 | 1.160.279.132 | 229.589.272 | 3.533.839.709 | | 3.533.839.709 |
1. | Promjena računovodstvenih politika | | | | | | | | | |
2. | Ispravak pogreški prethodnih razdoblja | | | | | | | | | |
II. | Stanje na 01. siječnja prethodne godine (prepravljeno) | 589.325.800 | 681.482.525 | 471.124.404 | 402.038.576 | 1.160.279.132 | 229.589.272 | 3.533.839.709 | | 3.533.839.709 |
III. | Sveobuhvatna dobit ili gubitak prethodne godine | | | 147.707.009 | | | 334.113.281 | 481.820.290 | | 481.820.290 |
1. | Dobit ili gubitak razdoblja | | | | | | 334.113.281 | 334.113.281 | | 334.113.281 |
2. | Ostala sveobuhvatna dobit ili gubitak prethodne godine | | | 147.707.009 | | | | 147.707.009 | | 147.707.009 |
2.1. | Nerealizirani dobici ili gubici od materijalne imovine (zemljišta i građevinski objekti) | | | -20.559 | | | | -20.559 | | -20.559 |
2.2. | Nerealizirani dobici ili gubici od financijske imovine raspoložive za prodaju | | | 173.001.041 | | | | 173.001.041 | | 173.001.041 |
2.3. | Realizirani dobici ili gubici od financijske imovine raspoložive za prodaju | | | -25.326.111 | | | | -25.326.111 | | -25.326.111 |
2.4. | Ostale nevlasničke promjene kapitala | | | 52.637 | | | | 52.637 | | 52.637 |
IV. | Transakcije s vlasnicima (prethodno razdoblje) | | | -638.376 | | 230.367.779 | -229.589.272 | 140.131 | | 140.131 |
1. | Povećanje/smanjenje upisanog kapitala | | | | | | | | | |
2. | Ostale uplate vlasnika | | | | | | | | | |
3. | Isplata udjela u dobiti/dividenda | | | | | | | | | |
4. | Ostale raspodjele vlasnicima | | | -638.376 | | 230.367.779 | -229.589.272 | 140.131 | | 140.131 |
V. | Stanje na zadnji dan izvještajnog razdoblja u prethodnoj godini | 589.325.800 | 681.482.525 | 618.193.036 | 402.038.576 | 1.390.646.911 | 334.113.281 | 4.015.800.130 | | 4.015.800.130 |
VI. | Stanje na 01. siječnja tekuće godine | 589.325.800 | 681.482.525 | 618.193.036 | 402.038.576 | 1.390.646.911 | 334.113.281 | 4.015.800.130 | | 4.015.800.130 |
1. | Promjena računovodstvenih politika | | | | | | | | | |
2. | Ispravak pogreški prethodnih razdoblja | | | | | | | | | |
VII. | Stanje 1. siječnja tekuće godine (prepravljeno) | 589.325.800 | 681.482.525 | 618.193.036 | 402.038.576 | 1.390.646.911 | 334.113.281 | 4.015.800.130 | | 4.015.800.130 |
VIII. | Sveobuhvatna dobit ili gubitak tekuće godine | | | -486.374.771 | | | 312.982.666 | -173.392.105 | | -173.392.105 |
1. | Dobit ili gubitak razdoblja | | | | | | 312.982.666 | 312.982.666 | | 312.982.666 |
2. | Ostala sveobuhvatna dobit ili gubitak tekuće godine | | | -486.374.771 | | | | -486.374.771 | | -486.374.771 |
2.1. | Nerealizirani dobici ili gubici od materijalne imovine (zemljišta i građevinski objekti) | | | -963.596 | | | | -963.596 | | -963.596 |
2.2. | Nerealizirani dobici ili gubici od financijske imovine raspoložive za prodaju | | | -457.838.908 | | | | -457.838.908 | | -457.838.908 |
2.3. | Realizirani dobici ili gubici od financijske imovine raspoložive za prodaju | | | -27.504.502 | | | | -27.504.502 | | -27.504.502 |
2.4. | Ostale nevlasničke promjene kapitala | | | -67.765 | | | | -67.765 | | -67.765 |
IX. | Transakcije s vlasnicima (tekuće razdoblje) | | | -543.645 | | 334.776.263 | -334.113.281 | 119.337 | | 119.337 |
1. | Povećanje/smanjenje upisanog kapitala | | | | | | | | | |
2. | Ostale uplate vlasnika | | | | | | | | | |
3. | Isplata udjela u dobiti/dividenda | | | | | | | | | |
4. | Ostale transakcije s vlasnicima | | | -543.645 | | 334.776.263 | -334.113.281 | 119.337 | | 119.337 |
X. | Stanje na zadnji dan izvještajnog razdoblja u tekućoj godini | 589.325.800 | 681.482.525 | 131.274.620 | 402.038.576 | 1.725.423.174 | 312.982.666 | 3.842.527.362 | | 3.842.527.362 |
KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O FINANCIJSKOM POLOŽAJU na dan 31.12.2022.
Broj pozicije | Elementi zbroja | Oznaka pozicije | Opis pozicije | Prethodna godina | Tekuća godina |
Život | Neživot | Ukupno | Život | Neživot | Ukupno |
001 | 002+003 | I | NEMATERIJALNA IMOVINA | 472.132 | 143.869.010 | 144.341.142 | 493.336 | 133.501.317 | 133.994.653 |
002 | | 1 | Goodwill | | | | | | |
003 | | 2 | Ostala nematerijalna imovina | 472.132 | 143.869.010 | 144.341.142 | 493.336 | 133.501.317 | 133.994.653 |
004 | 005+006+007 | II | MATERIJALNA IMOVINA | 17.732.515 | 799.689.323 | 817.421.838 | 17.118.306 | 818.979.527 | 836.097.833 |
005 | | 1 | Zemljišta i građevinski objekti koji služe društvu za provođenje djelatnosti | 13.689.938 | 402.155.214 | 415.845.152 | 13.523.604 | 414.016.171 | 427.539.775 |
006 | | 2 | Oprema | 271.955 | 79.170.914 | 79.442.869 | 449.611 | 85.281.176 | 85.730.787 |
007 | | 3 | Ostala materijalna imovina i zalihe | 3.770.622 | 318.363.195 | 322.133.817 | 3.145.091 | 319.682.180 | 322.827.271 |
008 | 009+010+014+033 | III | ULAGANJA | 3.814.231.702 | 6.395.107.932 | 10.209.339.634 | 3.559.778.548 | 6.125.613.746 | 9.685.392.294 |
009 | | A | Ulaganja u zemljišta i građevinske objekte koji ne služe društvu za provođenje djelatnosti | 1.287.178 | 1.070.658.666 | 1.071.945.844 | 1.243.193 | 1.041.833.183 | 1.043.076.376 |
010 | 011+012+013 | B | Ulaganja u podružnice, pridružena društva i zajedničke pothvate | | 72.411.760 | 72.411.760 | | 72.776.066 | 72.776.066 |
011 | | 1 | Dionice i udjeli u podružnicama | | | | | | |
012 | | 2 | Dionice i udjeli u pridruženim društvima | | 4.778.185 | 4.778.185 | | 5.288.346 | 5.288.346 |
013 | | 3 | Dionice i udjeli u zajedničkim pothvatima | | 67.633.575 | 67.633.575 | | 67.487.720 | 67.487.720 |
014 | 015+018+023+029 | C | Financijska imovina | 3.812.944.524 | 5.252.037.506 | 9.064.982.030 | 3.558.535.355 | 5.011.004.497 | 8.569.539.852 |
015 | 016+017 | 1 | Financijska imovina koja se drži do dospijeća | 1.279.408.121 | 1.128.479.246 | 2.407.887.367 | 1.199.079.158 | 1.090.158.086 | 2.289.237.244 |
016 | | 1.1 | Dužnički financijski instrumenti | 1.279.408.121 | 1.128.479.246 | 2.407.887.367 | 1.199.079.158,00 | 1.090.158.086 | 2.289.237.244 |
017 | | 1.2 | Ostalo | | | | | | |
018 | 019+020+021+022 | 2 | Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 2.256.877.011 | 3.564.079.383 | 5.820.956.394 | 2.058.240.039 | 3.413.146.243 | 5.471.386.282 |
019 | | 2.1 | Vlasnički financijski instrumenti | 78.874.762 | 794.171.621 | 873.046.383 | 84.076.070 | 690.073.375 | 774.149.445 |
020 | | 2.2 | Dužnički financijski instrumenti | 2.073.289.542 | 2.449.521.308 | 4.522.810.850 | 1.848.187.753 | 2.456.542.805 | 4.304.730.558 |
021 | | 2.3 | Udjeli u investicijskim fondovima | 104.712.707 | 320.386.454 | 425.099.161 | 125.976.216 | 266.530.063,000 | 392.506.279 |
022 | | 2.4 | Ostalo | | | | | | |
023 | 024+025+026+027+028 | 3 | Financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | 5.183.476 | 50.361.276 | 55.544.752 | 12.882.876 | 65.325.467 | 78.208.343 |
024 | | 3.1 | Vlasnički financijski instrumenti | | 25.765.552 | 25.765.552 | | 22.406.215 | 22.406.215 |
025 | | 3.2 | Dužnički financijski instrumenti | | | | | | |
026 | | 3.3 | Izvedeni financijski instrumenti | 309.553 | 2.723.833 | 3.033.386 | 2.175.835 | 11.430.761 | 13.606.596 |
027 | | 3.4 | Udjeli u investicijskim fondovima | 4.873.923 | 21.871.891 | 26.745.814 | 10.707.041 | 31.488.491 | 42.195.532 |
028 | | 3.5 | Ostalo | | | | | | |
029 | 030+031+032 | 4 | Zajmovi i potraživanja | 271.475.916 | 509.117.601 | 780.593.517 | 288.333.282 | 442.374.701 | 730.707.983 |
030 | | 4.1 | Depoziti kod kreditnih institucija | 223.330.823 | 324.013.977 | 547.344.800 | 255.587.931 | 290.284.622 | 545.872.553 |
031 | | 4.2 | Zajmovi | 47.426.249 | 38.601.483 | 86.027.732 | 32.745.351 | 27.739.608 | 60.484.959 |
032 | | 4.3 | Ostalo | 718.844 | 146.502.141 | 147.220.985 | | 124.350.471 | 124.350.471 |
033 | | D | Depoziti kod cedenta | | | | | | |
034 | | IV | ULAGANJA ZA RAČUN I RIZIK UGOVARATELJA ŽIVOTNOG OSIGURANJA | 376.481.979 | | 376.481.979 | 218.768.043 | | 218.768.043 |
035 | 036+037+038+039+040+041+042 | V | UDIO REOSIGURANJA U TEHNIČKIM PRIČUVAMA | 164.115 | 348.954.558 | 349.118.673 | 193.678 | 413.362.270 | 413.555.948 |
036 | | 1 | Pričuve za prijenosne premije, udio reosiguranja | 143.488 | 81.788.923 | 81.932.411 | 174.143 | 95.501.131 | 95.675.274 |
037 | | 2 | Matematičke pričuve, udio reosiguranja | 20.627 | | 20.627 | 19.535 | | 19.535 |
038 | | 3 | Pričuve šteta, udio reosiguranja | | 267.041.716 | 267.041.716 | | 317.736.696 | 317.736.696 |
039 | | 4 | Pričuve za bonuse i popuste, udio reosiguranja | | 123.919 | 123.919 | | 124.443 | 124.443 |
040 | | 5 | Pričuve za kolebanje šteta, udio reosiguranja | | | | | | |
041 | | 6 | Druge tehničke pričuve, udio reosiguranja | | | | | | |
042 | | 7 | Posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja snosi rizik ulaganja, udio reosiguranja | | | | | | |
043 | 044+045 | VI | ODGOĐENA I TEKUĆA POREZNA IMOVINA | 2.125.392 | 82.469.832 | 84.595.224 | 2.447.898 | 88.740.066 | 91.187.964 |
044 | | 1 | Odgođena porezna imovina | 2.125.392 | 70.777.210 | 72.902.602 | 2.447.898 | 75.259.137 | 77.707.035 |
045 | | 2 | Tekuća porezna imovina | | 11.692.622 | 11.692.622 | | 13.480.929 | 13.480.929 |
046 | 047+050+051 | VII | POTRAŽIVANJA | 47.134.307 | 1.022.187.283 | 1.069.321.590 | 32.506.861 | 1.072.018.638 | 1.104.525.499 |
047 | 048+049 | 1 | Potraživanja iz poslova osiguranja | 233.896 | 583.556.745 | 583.790.641 | 233.896 | 732.517.336 | 732.751.232 |
048 | | 1.1 | Od ugovaratelja osiguranja | | 583.444.369 | 583.444.369 | | 732.017.553 | 732.017.553 |
049 | | 1.2 | Od zastupnika odnosno posrednika u osiguranju | 233.896 | 112.376 | 346.272 | 233.896 | 499.783 | 733.679 |
050 | | 2 | Potraživanja iz poslova reosiguranja | 128.630 | 150.534.850 | 150.663.480 | | 51.579.670 | 51.579.670 |
051 | 052+053+054 | 3 | Ostala potraživanja | 46.771.781 | 288.095.688 | 334.867.469 | 32.272.965 | 287.921.632 | 320.194.597 |
052 | | 3.1 | Potraživanja iz drugih poslova osiguranja | | 133.942.791 | 133.942.791 | | 130.519.244 | 130.519.244 |
053 | | 3.2 | Potraživanja za prihode iz ulaganja | 386.389 | 140.639 | 527.028 | 138.565 | 181.591 | 320.156 |
054 | | 3.3 | Ostala potraživanja | 46.385.392 | 154.012.258 | 200.397.650 | 32.134.400 | 157.220.797 | 189.355.197 |
055 | 056-060+061 | VIII | OSTALA IMOVINA | 57.404.797 | 711.958.881 | 769.363.678 | 108.094.569 | 915.381.413 | 1.023.475.982 |
056 | 057+058+059 | 1 | Novac u banci i blagajni | 57.404.797 | 703.157.606 | 760.562.403 | 108.094.569 | 906.612.186 | 1.014.706.755 |
057 | | 1.1 | Sredstva na poslovnom računu | 8.255.075 | 702.705.594 | 710.960.669 | 3.742.863 | 905.884.176 | 909.627.039 |
058 | | 1.2 | Sredstva na računu imovine za pokriće matematičke pričuve | 49.148.673 | | 49.148.673 | 104.351.349 | | 104.351.349 |
059 | | 1.3 | Novčana sredstva u blagajni | 1.049 | 452.012 | 453.061 | 357 | 728.010 | 728.367 |
060 | | 2 | Dugotrajna imovina namjenjena za prodaju i prestanak poslovanja | | 1.731.115 | 1.731.115 | | 1.771.716 | 1.771.716 |
061 | | 3 | Ostalo | | 7.070.160 | 7.070.160 | | 6.997.511 | 6.997.511 |
062 | 063+064+065 | IX | PLAĆENI TROŠKOVI BUDUĆEG RAZDOBLJA I NEDOSPJELA NAPLATA PRIHODA | 1.563.722 | 269.261.313 | 270.825.035 | 1.780.096 | 295.527.464 | 297.307.560 |
063 | | 1 | Razgraničene kamate i najamnine | | 384.071 | 384.071 | | 660.338 | 660.338 |
064 | | 2 | Razgraničeni troškovi pribave | | 236.929.796 | 236.929.796 | | 230.348.147 | 230.348.147 |
065 | | 3 | Ostali plaćeni troškovi budućeg razdoblja i nedospjela naplata prihoda | 1.563.722 | 31.947.446 | 33.511.168 | 1.780.096 | 64.518.979 | 66.299.075 |
066 | 001+004+008+034+035+043+046+055+062 | X | UKUPNA AKTIVA | 4.317.310.661 | 9.773.498.132 | 14.090.808.793 | 3.941.181.335 | 9.863.124.441 | 13.804.305.776 |
067 | | XI | IZVANBILANČNI ZAPISI | 298.481.477 | 3.175.257.358 | 3.473.738.835 | 100.684.112 | 1.538.375.949 | 1.639.060.061 |
KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O FINANCIJSKOM POLOŽAJU na dan 31.12.2022.
Broj pozicije | Elementi zbroja | Oznaka pozicije | Opis pozicije | Prethodna godina | Tekuća godina |
Život | Neživot | Ukupno | Život | Neživot | Ukupno |
068 | 069+072+073+077+081+084 | XII | KAPITAL I REZERVE | 542.627.107 | 4.058.521.258 | 4.601.148.365 | 355.696.867 | 4.051.582.971 | 4.407.279.838 |
069 | 070+071 | 1 | Upisani kapital | 44.288.720 | 545.037.080 | 589.325.800 | 44.288.720 | 545.037.080 | 589.325.800 |
070 | | 1.1 | Uplaćeni kapital - redovne dionice | 44.288.720 | 545.037.080 | 589.325.800 | 44.288.720 | 545.037.080 | 589.325.800 |
071 | | 1.2 | Uplaćeni kapital - povlaštene dionice | | | | | | |
072 | | 2 | Premije na emitirane dionice (rezerve kapitala) | | 681.482.525 | 681.482.525 | | 681.482.525 | 681.482.525 |
073 | 074+075+076 | 3 | Revalorizacijske rezerve | 147.476.155 | 548.957.110 | 696.433.265 | -105.627.583 | 234.569.537 | 128.941.954 |
074 | | 3.1 | Zemljišta i građevinskih objekata | | 106.333.697 | 106.333.697 | | 109.315.279 | 109.315.279 |
075 | | 3.2 | Financijske imovine raspoložive za prodaju | 147.476.155 | 442.457.823 | 589.933.978 | -105.627.583 | 125.088.668 | 19.461.085 |
076 | | 3.3 | Ostale revalorizacijske rezerve | | 165.590 | 165.590 | | 165.590 | 165.590 |
077 | 078+079+080 | 4 | Rezerve | 85.295.937 | 316.742.638 | 402.038.575 | 85.295.937 | 316.742.638 | 402.038.575 |
078 | | 4.1 | Zakonske rezerve | 2.214.436 | 27.864.354 | 30.078.790 | 2.214.436 | 27.864.354 | 30.078.790 |
079 | | 4.2 | Statutarna rezerva | 7.581.501 | 139.638.499 | 147.220.000 | 7.581.501 | 139.638.499 | 147.220.000 |
080 | | 4.3. | Ostale rezerve | 75.500.000 | 149.239.785 | 224.739.785 | 75.500.000 | 149.239.785 | 224.739.785 |
081 | 082+083 | 5 | Zadržana dobit ili preneseni gubitak | 252.230.964 | 1.617.294.890 | 1.869.525.854 | 265.956.886 | 1.961.449.755 | 2.227.406.641 |
082 | | 5.1 | Zadržana dobit | 252.230.964 | 1.617.294.890 | 1.869.525.854 | 265.956.886 | 1.961.449.755 | 2.227.406.641 |
083 | | 5.2 | Preneseni gubitak (-) | | | | | | |
084 | 085+086 | 6 | Dobit ili gubitak tekućeg obračunskog razdoblja | 13.335.331 | 349.007.015 | 362.342.346 | 65.782.907 | 312.301.436 | 378.084.343 |
085 | | 6.1 | Dobit tekućeg obračunskog razdoblja | 13.335.331 | 349.007.015 | 362.342.346 | 65.782.907 | 312.301.436 | 378.084.343 |
086 | | 6.2 | Gubitak tekućeg obračunskog razdoblja ( - ) | | | | | | |
087 | | XIII | OBVEZE DRUGOG REDA (PODREĐENE OBVEZE) | | | | | | |
088 | | XIV | MANJINSKI INTERES | 821.750 | 9.349.523 | 10.171.273 | 926.607 | 9.328.617 | 10.255.224 |
089 | 090+091+092+093+094+095 | XV | TEHNIČKE PRIČUVE | 3.235.659.788 | 4.396.227.440 | 7.631.887.228 | 3.292.380.035 | 4.581.494.174 | 7.873.874.209 |
090 | | 1 | Pričuve za prijenosne premije, bruto iznos | 6.639.516 | 1.494.855.949 | 1.501.495.465 | 6.083.168 | 1.610.745.893 | 1.616.829.061 |
091 | | 2 | Matematičke pričuve, bruto iznos | 3.126.810.816 | 6.553.376 | 3.133.364.192 | 3.171.699.671 | 3.614.970 | 3.175.314.641 |
092 | | 3 | Pričuve šteta, bruto iznos | 102.209.456 | 2.847.892.563 | 2.950.102.019 | 112.234.482 | 2.913.041.598 | 3.025.276.080 |
093 | | 4 | Pričuve za bonuse i popuste, bruto iznos | | 24.175.940 | 24.175.940 | | 28.873.082 | 28.873.082 |
094 | | 5 | Pričuve za kolebanje šteta, bruto iznos | | 7.055.533 | 7.055.533 | | 7.055.533 | 7.055.533 |
095 | | 6 | Druge tehničke pričuve, bruto iznos | | 15.694.079 | 15.694.079 | 2.362.714 | 18.163.098 | 20.525.812 |
096 | | XVI | POSEBNE PRIČUVE ZA ŽIVOTNA OSIGURANJA KOD KOJIH UGOVARATELJ OSIGURANJA SNOSI RIZIK ULAGANJA, bruto iznos | 376.481.979 | | 376.481.979 | 218.768.043 | | 218.768.043 |
097 | 098+099 | XVII | OSTALE PRIČUVE | 4.397.636 | 66.183.483 | 70.581.119 | 3.416.656 | 57.513.261 | 60.929.917 |
098 | | 1 | Pričuve za mirovine i slične obveze | 3.994.621 | 63.595.466 | 67.590.087 | 3.050.871 | 54.888.484 | 57.939.355 |
099 | | 2 | Ostale pričuve | 403.015 | 2.588.017 | 2.991.032 | 365.785 | 2.624.777 | 2.990.562 |
100 | 101+102 | XVIII | ODGOĐENA I TEKUĆA POREZNA OBVEZA | 30.065.787 | 192.016.345 | 222.082.132 | -17.250.973 | 113.392.385 | 96.141.412 |
101 | | 1 | Odgođena porezna obveza | 28.818.637 | 154.880.088 | 183.698.725 | -19.047.849 | 89.326.318 | 70.278.469 |
102 | | 2 | Tekuća porezna obveza | 1.247.150 | 37.136.257 | 38.383.407 | 1.796.876 | 24.066.067 | 25.862.943 |
103 | | XIX | DEPOZITI ZADRŽANI IZ POSLA PREDANOG U REOSIGURANJE | | | | | | |
104 | 105+106+107 | XX | FINANCIJSKE OBVEZE | 24.048.547 | 394.592.699 | 418.641.246 | 3.307.403 | 403.827.243 | 407.134.646 |
105 | | 1 | Obveze po zajmovima | | 2.647.724 | 2.647.724 | | 1.626.539 | 1.626.539 |
106 | | 2 | Obveze po izdanim financijskim instrumentima | | | | | | |
107 | | 3 | Ostale financijske obveze | 24.048.547 | 391.944.975 | 415.993.522 | 3.307.403 | 402.200.704 | 405.508.107 |
108 | 109+110+111+112 | XXI | OSTALE OBVEZE | 72.602.199 | 388.044.337 | 460.646.536 | 72.943.375 | 328.497.240 | 401.440.615 |
109 | | 1 | Obveze proizašle iz poslova izravnog osiguranja | 2.592.849 | 101.831.575 | 104.424.424 | 2.660.215 | 90.585.233 | 93.245.448 |
110 | | 2 | Obveze proizašle iz poslova suosiguranja i reosiguranja | 18.567 | 116.272.399 | 116.290.966 | 364.366 | 65.451.932 | 65.816.298 |
111 | | 3 | Obveze za otuđenje i prekinuto poslovanje | | 11.819 | 11.819 | | 7.001 | 7.001 |
112 | | 4 | Ostale obveze | 69.990.783 | 169.928.544 | 239.919.327 | 69.918.794 | 172.453.074 | 242.371.868 |
113 | 114+115 | XXII | ODGOĐENO PLAĆANJE TROŠKOVA I PRIHOD BUDUĆEG RAZDOBLJA | 30.605.868 | 268.563.047 | 299.168.915 | 10.993.322 | 317.488.550 | 328.481.872 |
114 | | 1 | Razgraničena provizija reosiguranja | | 8.988.308 | 8.988.308 | | 13.843.826 | 13.843.826 |
115 | | 2 | Ostalo odgođeno plaćanje troškova i prihod budućeg razdoblja | 30.605.868 | 259.574.739 | 290.180.607 | 10.993.322 | 303.644.724 | 314.638.046 |
116 | 068+087+088+089+096+097+100+103+104+108+113 | XXIII | UKUPNA PASIVA | 4.317.310.661 | 9.773.498.132 | 14.090.808.793 | 3.941.181.335 | 9.863.124.441 | 13.804.305.776 |
117 | | XXIV | IZVANBILANČNI ZAPISI | 298.481.477 | 3.175.257.358 | 3.473.738.835 | 100.684.112 | 1.538.375.949 | 1.639.060.061 |
Napomena: poziciju 088 popunjavaju društva koja sastavljaju konsolidirane financijske izvještaje | | | | | | | | | |
KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O SVEOBUHVATNOJ DOBITI ZA RAZDOBLJE OD 01.01.-31.12.2022.
| | | | | | | | | U kunama |
Broj pozicije | Elementi zbroja | Oznaka pozicije | Opis pozicije | Prethodno obračunsko razdoblje | Tekuće obračunsko razdoblje |
| | Život | Neživot | Ukupno | Život | Neživot | Ukupno |
001 | 002+003+004+005+006 | I | Zarađene premije (prihodovane) | 539.958.480 | 2.551.488.124 | 3.091.446.604 | 405.391.779 | 2.845.717.394 | 3.251.109.173 |
002 | | 1 | Zaračunate bruto premije | 540.832.945 | 2.895.385.130 | 3.436.218.075 | 405.219.446 | 3.315.906.199 | 3.721.125.645 |
003 | | 2 | Ispravak vrijednosti i naplaćeni ispravak vrijednosti premije | | 15.652.975 | 15.652.975 | | 6.194.922 | 6.194.922 |
004 | | 3 | Premije predane u reosiguranje (-) | -361.868 | -310.371.494 | -310.733.362 | -421.083 | -375.276.880 | -375.697.963 |
005 | | 4 | Promjena bruto pričuva za prijenosne premije (+/-) | -544.448 | -66.395.685 | -66.940.133 | 563.472 | -114.798.822 | -114.235.350 |
006 | | 5 | Promjena pričuva za prijenosne premije, udio reosiguratelja (+/-) | 31.851 | 17.217.198 | 17.249.049 | 29.944 | 13.691.975 | 13.721.919 |
007 | 008+009+010+011+012+013+014 | II | Prihodi od ulaganja | 120.236.134 | 360.324.473 | 480.560.607 | 130.030.061 | 390.512.258 | 520.542.319 |
008 | | 1 | Prihodi od podružnica, pridruženih društava i zajedničkih pothvata | 3.583.367 | 40.626.932 | 44.210.299 | 5.674.729 | 55.462.578 | 61.137.307 |
009 | | 2 | Prihodi od ulaganja u zemljišta i građevinske objekte | 184.737 | 131.306.984 | 131.491.721 | 80.865 | 136.637.156 | 136.718.021 |
010 | | 3 | Prihodi od kamata | 103.264.193 | 83.722.424 | 186.986.617 | 100.574.277 | 93.142.568 | 193.716.845 |
011 | | 4 | Nerealizirani dobici od ulaganja | 4.575.231 | 19.179.511 | 23.754.742 | 2.340.244 | 10.330.214 | 12.670.458 |
012 | | 5 | Realizirani dobici od ulaganja | 8.142.096 | 57.109.981 | 65.252.077 | 16.011.371 | 63.393.842 | 79.405.213 |
013 | | 6 | Neto pozitivne tečajne razlike | | | | 5.332.577 | 16.500.582 | 21.833.159 |
014 | | 7 | Ostali prihodi od ulaganja | 486.510 | 28.378.641 | 28.865.151 | 15.998 | 15.045.318 | 15.061.316 |
015 | | III | Prihodi od provizija i naknada | 1.874.557 | 38.199.868 | 40.074.425 | 1.565.540 | 56.206.465 | 57.772.005 |
016 | | IV | Ostali osigurateljno - tehnički prihodi, neto od reosiguranja | 944.245 | 43.745.211 | 44.689.456 | 768.720 | 41.790.453 | 42.559.173 |
017 | | V | Ostali prihodi | 341.992 | 171.046.236 | 171.388.228 | 333.844 | 174.098.011 | 174.431.855 |
018 | 019+022 | VI | Izdaci za osigurane slučajeve, neto | -471.854.443 | -1.334.610.702 | -1.806.465.145 | -483.071.147 | -1.461.787.545 | -1.944.858.692 |
019 | 020+021 | 1 | Likvidirane štete | -470.949.859 | -1.368.879.159 | -1.839.829.018 | -473.067.544 | -1.448.315.090 | -1.921.382.634 |
020 | | 1.1 | Bruto iznos (-) | -470.949.859 | -1.601.432.166 | -2.072.382.025 | -473.067.544 | -1.611.567.694 | -2.084.635.238 |
021 | | 1.2 | Udio reosiguratelja(+) | | 232.553.007 | 232.553.007 | | 163.252.604 | 163.252.604 |
022 | 023+024 | 2 | Promjena pričuva šteta (+/-) | -904.584 | 34.268.457 | 33.363.873 | -10.003.603 | -13.472.455 | -23.476.058 |
023 | | 2.1 | Bruto iznos (-) | -904.584 | 190.744.145 | 189.839.561 | -10.003.603 | -64.163.510 | -74.167.113 |
024 | | 2.2 | Udio reosiguratelja (+) | | -156.475.688 | -156.475.688 | | 50.691.055 | 50.691.055 |
025 | 026+029 | VII | Promjena matematičke pričuve i ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja | -116.675.846 | -16.202.806 | -132.878.652 | -45.270.448 | -4.180.788 | -49.451.236 |
026 | 027+028 | 1 | Promjena matematičke pričuve (+/-) | -116.675.846 | 4.755.518 | -111.920.328 | -45.022.249 | 2.938.407 | -42.083.842 |
027 | | 1.1 | Bruto iznos (-) | -116.684.210 | 4.755.518 | -111.928.692 | -45.021.157 | 2.938.407 | -42.082.750 |
028 | | 1.2 | Udio reosiguratelja (+) | 8.364 | | 8.364 | -1.092 | | -1.092 |
029 | 030+031 | 2 | Promjena ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja (+/-) | | -20.958.324 | -20.958.324 | -248.199 | -7.119.195 | -7.367.394 |
030 | | 2.1 | Bruto iznos (-) | | -21.082.168 | -21.082.168 | -248.199 | -7.119.185 | -7.367.384 |
031 | | 2.2 | Udio reosiguratelja (+) | | 123.844 | 123.844 | | -10 | -10 |
032 | 033+034 | VIII | Promjena posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja snosi rizik ulaganja, neto od reosiguranja (+/-) | 35.422.414 | | 35.422.414 | 144.977.792 | | 144.977.792 |
033 | | 1 | Bruto iznos (-) | 35.422.414 | | 35.422.414 | 144.977.792 | | 144.977.792 |
034 | | 2 | Udio reosiguratelja (+) | | | | | | |
035 | 036+037 | IX | Izdaci za povrate premija (bonusi i popusti), neto od reosiguranja | | -8.709.129 | -8.709.129 | | -14.197.491 | -14.197.491 |
036 | | 1 | Ovisni o rezultatu (bonusi) | | -5.630.739 | -5.630.739 | | -10.344.501 | -10.344.501 |
037 | | 2 | Neovisni o rezultatu (popusti) | | -3.078.390 | -3.078.390 | | -3.852.990 | -3.852.990 |
038 | 039+043 | X | Poslovni rashodi (izdaci za obavljanje djelatnosti), neto | -75.586.528 | -1.193.919.868 | -1.269.506.396 | -57.674.286 | -1.397.105.842 | -1.454.780.128 |
039 | 040+041+042 | 1 | Troškovi pribave | -36.296.183 | -623.382.443 | -659.678.626 | -26.729.846 | -740.990.594 | -767.720.440 |
040 | | 1.1 | Provizija | -12.795.166 | -305.109.397 | -317.904.563 | -12.742.002 | -369.450.313 | -382.192.315 |
041 | | 1.2 | Ostali troškovi pribave | -23.501.017 | -307.965.679 | -331.466.696 | -13.987.844 | -364.840.635 | -378.828.479 |
042 | | 1.3 | Promjena razgraničenih troškova pribave (+/-) | | -10.307.367 | -10.307.367 | | -6.699.646 | -6.699.646 |
043 | 044+045+046 | 2 | Troškovi uprave (administrativni troškovi) | -39.290.345 | -570.537.425 | -609.827.770 | -30.944.440 | -656.115.248 | -687.059.688 |
044 | | 2.1 | Amortizacija | -3.793.150 | -80.688.980 | -84.482.130 | -2.624.360 | -90.192.054 | -92.816.414 |
045 | | 2.2 | Plaće, porezi i doprinosi iz i na plaće | -15.386.431 | -194.381.457 | -209.767.888 | -12.546.587 | -229.763.194 | -242.309.781 |
046 | | 2.3 | Ostali troškovi uprave | -20.110.764 | -295.466.988 | -315.577.752 | -15.773.493 | -336.160.000 | -351.933.493 |
047 | 048+049+050+051+052+053+054 | XI | Troškovi ulaganja | -16.625.735 | -126.054.094 | -142.679.829 | -16.309.195 | -134.694.301 | -151.003.496 |
048 | | 1 | Amortizacija zemljišta i građevinskih objekata koji ne služe društvu za obavljanje djelatnosti | | | | | | |
049 | | 2 | Kamate | -1.219.100 | -12.297.162 | -13.516.262 | -610.513 | -12.369.564 | -12.980.077 |
050 | | 3 | Umanjenje vrijednosti ulaganja | -24.181 | -2.425.582 | -2.449.763 | -1.032.515 | -2.209.408 | -3.241.923 |
051 | | 4 | Realizirani gubici od ulaganja | -3.766.324 | -14.049.330 | -17.815.654 | -11.820.561 | -50.605.463 | -62.426.024 |
052 | | 5 | Nerealizirani gubici od ulaganja | -1.233.800 | -10.560.983 | -11.794.783 | -942.772 | -5.431.044 | -6.373.816 |
053 | | 6 | Neto negativne tečajne razlike | -8.404.454 | -5.624.503 | -14.028.957 | | | |
054 | | 7 | Ostali troškovi ulaganja | -1.977.876 | -81.096.534 | -83.074.410 | -1.902.834 | -64.078.822 | -65.981.656 |
055 | 056+057 | XII | Ostali tehnički troškovi, neto od reosiguranja | -1.828.013 | -60.748.579 | -62.576.592 | -1.434.405 | -61.554.982 | -62.989.387 |
056 | | 1 | Troškovi za preventivnu djelatnost | | -933.420 | -933.420 | | -1.121.057 | -1.121.057 |
057 | | 2 | Ostali tehnički troškovi osiguranja | -1.828.013 | -59.815.159 | -61.643.172 | -1.434.405 | -60.433.925 | -61.868.330 |
058 | | XIII | Ostali troškovi, uključujući vrijednosna usklađenja | -10.816 | -2.701.386 | -2.712.202 | -11.389 | -64.691.016 | -64.702.405 |
059 | 001+007+015+016+017+018+025+032+035+038+047+055+058 | XIV | Dobit ili gubitak obračunskog razdoblja prije poreza (+/-) | 16.196.441 | 421.857.348 | 438.053.789 | 79.296.866 | 370.112.616 | 449.409.482 |
060 | 061+062 | XV | Porez na dobit ili gubitak | -2.930.137 | -72.366.379 | -75.296.516 | -13.424.421 | -57.545.630 | -70.970.051 |
061 | | 1 | Tekući porezni trošak | -3.278.194 | -76.244.353 | -79.522.547 | -13.746.927 | -58.346.680 | -72.093.607 |
062 | | 2 | Odgođeni porezni trošak (prihod) | 348.057 | 3.877.974 | 4.226.031 | 322.506 | 801.050 | 1.123.556 |
063 | 059+060 | XVI | Dobit ili gubitak obračunskog razdoblja poslije poreza (+/-) | 13.266.304 | 349.490.969 | 362.757.273 | 65.872.445 | 312.566.986 | 378.439.431 |
064 | | 1 | Pripisano imateljima kapitala matice | 13.335.331 | 349.007.015 | 362.342.346 | 65.782.907 | 312.301.436 | 378.084.343 |
065 | | 2 | Pripisano nekontrolirajućem interesu | -69.027 | 483.954 | 414.927 | 89.538 | 265.550 | 355.088 |
066 | 001+007+015+016+017+062 | XVII | UKUPNI PRIHODI | 663.703.465 | 3.168.681.886 | 3.832.385.351 | 538.412.450 | 3.509.125.631 | 4.047.538.081 |
067 | 018+025+032+035+038+047+055+058+061 | XVIII | UKUPNI RASHODI | -650.437.161 | -2.819.190.917 | -3.469.628.078 | -472.540.005 | -3.196.558.645 | -3.669.098.650 |
068 | 069+070+071+072+073+074+075+076 | XIX | Ostala sveobuhvatna dobit | -34.476.421 | 164.491.176 | 130.014.755 | -253.101.859 | -317.737.618 | -570.839.477 |
069 | | 1 | Dobici/gubici proizašli iz preračunavanja financijskih izvještaja inozemnog poslovanja | -219.496 | -455.052 | -674.548 | 416.921 | 571.264 | 988.185 |
070 | | 2 | Dobici/gubici proizišli iz revalorizacije financijske imovine raspoložive za prodaju | -41.213.864 | 207.625.838 | 166.411.974 | -301.383.153 | -388.021.226 | -689.404.379 |
071 | | 3 | Dobici/gubici proizišli iz revalorizacije zemljišta i građevinskih objekata koji služe društvu za obavljanje djelatnosti | | -4.914.032 | -4.914.032 | | -658.122 | -658.122 |
072 | | 4 | Dobici/gubici proizašli iz revalorizacije druge materijalne (osim zemljišta i nekretnina) i nematerijalne imovine | | | | | | |
073 | | 5 | Učinci od instrumenata zaštite novčanog toka | | | | | | |
074 | | 6 | Aktuarski dobici/gubici po mirovinskim planovima s definiranim mirovinama | | | | | | |
075 | | 7 | Udio u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti pridruženih društava | | | | | | |
076 | | 8 | Porez na dobit na ostalu sveobuhvatnu dobit | 6.956.939 | -37.765.578 | -30.808.639 | 47.864.373 | 70.370.466 | 118.234.839 |
077 | 078+079 | XX | Ukupna sveobuhvatna dobit | -21.210.117 | 513.982.145 | 492.772.028 | -187.229.414 | -5.170.632 | -192.400.046 |
078 | | 1 | Pripisano imateljima kapitala matice | -21.141.978 | 513.496.650 | 492.354.672 | -187.320.831 | -5.427.400 | -192.748.231 |
079 | | 2 | Pripisano nekontrolirajućem interesu | -68.139 | 485.495 | 417.356 | 91.417 | 256.768 | 348.185 |
080 | | XXI | Reklasifikacijske usklade | | | | | | |
Napomena: Pozicije 064, 065, 078 i 079 popunjavaju društva koja sastavljaju konsolidirane financijske izvještaje
KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O NOVČANIM TOKOVIMA (INDIREKTNA METODA) za razdoblje 01.01.-31.12.2022.
Broj pozicije | Elementi zbroja | Oznaka pozicije | Opis pozicije | Tekuće poslovno razdoblje | Isto razdoblje prethodne godine |
001 | 002+013+031 | I | NOVČANI TOK IZ POSLOVNIH AKTIVNOSTI | 95.792.163 | 282.918.754 |
002 | 003+004 | 1 | Novčani tok prije promjene poslovne imovine i obveza | 330.616.431 | 275.799.863 |
003 | | 1.1 | Dobit/gubitak prije poreza | 449.409.482 | 438.053.789 |
004 | 005+006+007 +008+009+010 +011+012 | 1.2 | Usklađenja: | -118.793.051 | -162.253.926 |
005 | | 1.2.1 | Amortizacija nekretnina i opreme | 65.815.669 | 57.850.644 |
006 | | 1.2.2 | Amortizacija nematerijalne imovine | 27.000.745 | 26.631.486 |
007 | | 1.2.3 | Umanjenje vrijednosti i dobici/gubici od svođenja na fer vrijednost | 31.970.531 | -22.066.412 |
008 | | 1.2.4 | Troškovi kamata | 12.980.077 | 13.516.262 |
009 | | 1.2.5 | Prihodi od kamata | -193.716.845 | -186.986.617 |
010 | | 1.2.6 | Udjeli u dobiti pridruženih društava | -10.512.904 | -11.111.066 |
011 | | 1.2.7 | Dobici/gubici od prodaje materijalne imovine (uključujući zemljišta i građevinske objekte) | -3.804.864 | -1.057.399 |
012 | | 1.2.8 | Ostala usklađenja | -48.525.460 | -39.030.824 |
013 | 014+015+…+030 | 2 | Povećanje/smanjenje poslovne imovine i obveza | -146.531.446 | 62.031.560 |
014 | | 2.1 | Povećanje/smanjenje financijske imovine raspoložive za prodaju | -220.504.420 | -439.775.192 |
015 | | 2.2 | Povećanje/smanjenje financijske imovine po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | -17.537.390 | 8.741.623 |
016 | | 2.3 | Povećanje/smanjenje zajmova i potraživanja | 3.577.391 | 372.103.288 |
017 | | 2.4 | Povećanje/smanjenje depozita kod cedenta | | |
018 | | 2.5 | Povećanje/smanjenje ulaganja za račun i rizik ugovaratelja životnog osiguranja | 157.713.936 | 35.602.522 |
019 | | 2.6 | Povećanje/smanjenje udjela reosiguranja u tehničkim pričuvama | -64.437.275 | 139.146.078 |
020 | | 2.7 | Povećanje/smanjenje porezne imovine | -5.469.184 | -3.613.532 |
021 | | 2.8 | Povećanje/smanjenje potraživanja | -20.618.616 | -181.059.714 |
022 | | 2.9 | Povećanje/smanjenje ostale imovine | | |
023 | | 2.10 | Povećanje/smanjenje plaćenih troškova budućeg razdoblja i nedospjele naplate prihoda | -26.482.526 | 40.404.248 |
024 | | 2.11 | Povećanje/smanjenje tehničkih pričuva | 241.986.982 | 7.952.462 |
025 | | 2.12 | Povećanje/smanjenje posebnih pričuva za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja snosi rizik ulaganja | -157.713.936 | -35.602.522 |
026 | | 2.13 | Povećanje/smanjenje poreznih obveza | 7.373.854 | -5.314.726 |
027 | | 2.14 | Povećanje/smanjenje depozita zadržanih iz posla predanog u reosiguranje | | |
028 | | 2.15 | Povećanje/smanjenje financijskih obveza | -4.292.838 | 68.844.728 |
029 | | 2.16 | Povećanje/smanjenje ostalih obveza | -69.440.388 | 54.902.585 |
030 | | 2.17 | Povećanje/smanjenje odgođenog plaćanja troškova i prihoda budućeg razdoblja | 29.312.964 | -300.288 |
031 | | 3 | Plaćeni porez na dobit | -88.292.822 | -54.912.669 |
032 | 033+034+…+046 | II | NOVČANI TOK IZ ULAGAČKIH AKTIVNOSTI | 215.347.579 | -160.160.224 |
033 | | 1 | Primici od prodaje materijalne imovine | 993.401 | 3.845.283 |
034 | | 2 | Izdaci za nabavu materijalne imovine | -52.918.613 | -34.398.884 |
035 | | 3 | Primici od prodaje nematerijalne imovine | | |
036 | | 4 | Izdaci za nabavu nematerijalne imovine | -61.165.356 | -63.109.026 |
037 | | 5 | Primici od prodaje zemljišta i građevinskih objekata koji ne služe društvu za provođenje djelatnosti | 19.994.455 | 6.205.819 |
038 | | 6 | Izdaci za nabavu zemljišta i građevinskih objekata koji ne služe društvu za provođenje djelatnosti | -1.651.638 | -3.000.581 |
039 | | 7 | Povećanje/smanjenje ulaganja u podružnice, pridružena društva i zajedničke pothvate | 10.482.557 | 7.765.392 |
040 | | 8 | Primici od financijske imovine koja se drži do dospijeća | 392.113.653 | 157.760.116 |
041 | | 9 | Izdaci za financijsku imovinu koja se drži do dospijeća | -199.522.629 | -324.236.380 |
042 | | 10 | Primici od prodaje financijskih instrumenata | | |
043 | | 11 | Izdaci za ulaganja u financijske instrumente | | |
044 | | 12 | Primici od dividendi i udjela u dobiti | 49.918.454 | 30.670.712 |
045 | | 13 | Primici sa naslova otplate danih kratkoročnih i dugoročnih zajmova | 75.679.079 | 84.569.348 |
046 | | 14 | Izdaci za dane kratkoročne i dugoročne zajmove | -18.575.784 | -26.232.023 |
047 | 048+049+050 +051+052 | III | NOVČANI TOK OD FINANCIJSKIH AKTIVNOSTI | -35.194.279 | -29.872.793 |
048 | | 1 | Novčani primici uslijed povećanja temeljnog kapitala | | |
049 | | 2 | Novčani primici od primljenih kratkoročnih i dugoročnih zajmova | | 3.074.766 |
050 | | 3 | Novčani izdaci za otplatu primljenih kratkoročnih i dugoročnih zajmova | -33.966.640 | -30.852.589 |
051 | | 4 | Novčani izdaci za otkup vlastitih dionica | | |
052 | | 5 | Novčani izdaci za isplatu udjela u dobiti (dividendi) | -1.227.639 | -2.094.970 |
053 | 001+032+047 | | ČISTI NOVČANI TOK | 275.945.463 | 92.885.737 |
054 | | IV | UČINCI PROMJENE TEČAJEVA STRANIH VALUTA NA NOVAC I NOVČANE EKVIVALENTE | -21.833.159 | 14.028.957 |
055 | 053+054 | V | NETO POVEĆANJE/SMANJENJE NOVCA I NOVČANIH EKVIVALENATA | 254.112.304 | 106.914.694 |
056 | | 1 | Novac i novčani ekvivalenti na početku razdoblja | 769.363.678 | 662.448.984 |
057 | 055+056 | 2 | Novac i novčani ekvivalenti na kraju razdoblja | 1.023.475.982 | 769.363.678 |
Napomena: Pozicije koje umanjuju novčani tok upisuju se s negativnim predznakom |
KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O PROMJENAMA KAPITALA za razdoblje 01.01.-31.12.2022.
Broj pozicije | Opis pozicije | Raspodjeljivo vlasnicima matice | Raspodjeljivo nekontrolirajućim interesima* | Ukupno kapital i rezerve |
Uplaćeni kapital (redovne i povlaštene dionice) | Premije na emitirane dionice | Revalorizacijske rezerve | Rezerve (zakonske, statutarne, ostale) | Zadržana dobit ili preneseni gubitak | Dobit/gubitak tekuće godine | Ukupno kapital i rezerve |
I. | Stanje na 01. siječnja prethodne godine | 589.325.800 | 681.482.525 | 568.449.623 | 402.038.575 | 1.538.153.217 | 327.902.069 | 4.107.351.809 | 12.654.441 | 4.120.006.250 |
1. | Promjena računovodstvenih politika | | | | | | | | | |
2. | Ispravak pogreški prethodnih razdoblja | | | | | | | | | |
II. | Stanje na 01. siječnja prethodne godine (prepravljeno) | 589.325.800 | 681.482.525 | 568.449.623 | 402.038.575 | 1.538.153.217 | 327.902.069 | 4.107.351.809 | 12.654.441 | 4.120.006.250 |
III. | Sveobuhvatna dobit ili gubitak prethodne godine | | | 130.012.326 | | | 362.342.346 | 492.354.672 | 417.356 | 492.772.028 |
1. | Dobit ili gubitak razdoblja | | | | | | 362.342.346 | 362.342.346 | 414.927 | 362.757.273 |
2. | Ostala sveobuhvatna dobit ili gubitak prethodne godine | | | 130.012.326 | | | | 130.012.326 | 2.429 | 130.014.755 |
2.1. | Nerealizirani dobici ili gubici od materijalne imovine (zemljišta i građevinski objekti) | | | -3.889.180 | | | | -3.889.180 | 6.012 | -3.883.168 |
2.2. | Nerealizirani dobici ili gubici od financijske imovine raspoložive za prodaju | | | 160.194.552 | | | | 160.194.552 | -6.985 | 160.187.567 |
2.3. | Realizirani dobici ili gubici od financijske imovine raspoložive za prodaju | | | -25.615.096 | | | | -25.615.096 | | -25.615.096 |
2.4. | Ostale nevlasničke promjene kapitala | | | -677.950 | | | | -677.950 | 3.402 | -674.548 |
IV. | Transakcije s vlasnicima (prethodno razdoblje) | | | -2.028.684 | | 331.372.637 | -327.902.069 | 1.441.884 | -2.900.524 | -1.458.640 |
1. | Povećanje/smanjenje upisanog kapitala | | | | | | | | | |
2. | Ostale uplate vlasnika | | | | | 1.131.514 | | 1.131.514 | -2.785.495 | -1.653.981 |
3. | Isplata udjela u dobiti/dividenda | | | | | | | | -134.972 | -134.972 |
4. | Ostale raspodjele vlasnicima | | | -2.028.684 | | 330.241.123 | -327.902.069 | 310.370 | 19.943 | 330.313 |
V. | Stanje na zadnji dan izvještajnog razdoblja u prethodnoj godini | 589.325.800 | 681.482.525 | 696.433.265 | 402.038.575 | 1.869.525.854 | 362.342.346 | 4.601.148.365 | 10.171.273 | 4.611.319.638 |
VI. | Stanje na 01. siječnja tekuće godine | 589.325.800 | 681.482.525 | 696.433.265 | 402.038.575 | 1.869.525.854 | 362.342.346 | 4.601.148.365 | 10.171.273 | 4.611.319.638 |
1. | Promjena računovodstvenih politika | | | | | | | | | |
2. | Ispravak pogreški prethodnih razdoblja | | | | | | | | | |
VII. | Stanje 1. siječnja tekuće godine (prepravljeno) | 589.325.800 | 681.482.525 | 696.433.265 | 402.038.575 | 1.869.525.854 | 362.342.346 | 4.601.148.365 | 10.171.273 | 4.611.319.638 |
VIII. | Sveobuhvatna dobit ili gubitak tekuće godine | | | -570.832.574 | | | 378.084.343 | -192.748.231 | 348.185 | -192.400.046 |
1. | Dobit ili gubitak razdoblja | | | | | | 378.084.343 | 378.084.343 | 355.088 | 378.439.431 |
2. | Ostala sveobuhvatna dobit ili gubitak tekuće godine | | | -570.832.574 | | | | -570.832.574 | -6.903 | -570.839.477 |
2.1. | Nerealizirani dobici ili gubici od materijalne imovine (zemljišta i građevinski objekti) | | | -408.128 | | | | -408.128 | 8.081 | -400.047 |
2.2. | Nerealizirani dobici ili gubici od financijske imovine raspoložive za prodaju | | | -543.889.661 | | | | -543.889.661 | -22.126 | -543.911.787 |
2.3. | Realizirani dobici ili gubici od financijske imovine raspoložive za prodaju | | | -27.515.828 | | | | -27.515.828 | | -27.515.828 |
2.4. | Ostale nevlasničke promjene kapitala | | | 981.043 | | | | 981.043 | 7.142 | 988.185 |
IX. | Transakcije s vlasnicima (tekuće razdoblje) | | | 3.341.263 | | 357.880.787 | -362.342.346 | -1.120.296 | -264.234 | -1.384.530 |
1. | Povećanje/smanjenje upisanog kapitala | | | | | | | | | |
2. | Ostale uplate vlasnika | | | | | | | | -17.443 | -17.443 |
3. | Isplata udjela u dobiti/dividenda | | | | | | | | -247.639 | -247.639 |
4. | Ostale transakcije s vlasnicima | | | 3.341.263 | | 357.880.787 | -362.342.346 | -1.120.296 | 848 | -1.119.448 |
X. | Stanje na zadnji dan izvještajnog razdoblja u tekućoj godini | 589.325.800 | 681.482.525 | 128.941.954 | 402.038.575 | 2.227.406.641 | 378.084.343 | 4.407.279.838 | 10.255.224 | 4.417.535.062 |
Usklada između financijskih izvještaja i izvještaja propisanih pravilnikom Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga
Usklada između financijskih izvještaja koji su propisani Pravilnikom o strukturi i sadržaju financijskih izvještaja društva za osiguranje, odnosno društva za reosiguranje, te godišnjih financijskih izvještaja pripremljenih sukladno MSFI okviru izvještavanja, prikazana je na stranicama koje slijede.
1. Usklada izvještaja o sveobuhvatnoj dobiti pripremljenog sukladno pravilniku HANFA-e i financijskih izvještaja pripremljenih sukladno MSFI okviru izvještavanja
Izvještaj za HANFA-u | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Temeljni financijski izvještaji |
Opis pozicije | u 000 kn | u 000 kn | Opis pozicije |
Zarađene premije (prihodovane) | 2.673.712 | | | | | | 2.673.712 | Neto zarađene premije |
Zaračunate bruto premije | 3.099.026 | | | | | | | |
Ispravak vrijednosti i naplaćeni ispravak vrijednosti premije | 7.051 | | | | | | | |
Premije predane u reosiguranje (-) | (343.841) | | | | | | | |
Promjena bruto pričuva za prijenosne premije (+/-) | (102.305) | | | | | | | |
Promjena pričuva za prijenosne premije, udio reosiguratelja (+/-) | 13.781 | | | | | | | |
Prihodi od ulaganja | 436.668 | (20.413) | 15.986 | - | - | - | 432.241 | Financijski prihodi |
Prihodi od podružnica, pridruženih društava i zajedničkih pothvata | 73.035 | | | | | | | |
Prihodi od ulaganja u zemljišta i građevinske objekte | 55.192 | (15.585) | | | | | | |
Prihodi od kamata | 174.450 | | | | | | | |
Nerealizirani dobici od ulaganja | 12.327 | | | | | | | |
Realizirani dobici od ulaganja | 79.216 | | | | | | | |
Neto pozitivne tečajne razlike | 22.755 | | 15.986 | | | | | |
Ostali prihodi od ulaganja | 19.692 | (4.828) | | | | | | |
Prihodi od provizija i naknada | 55.677 | | | | | | 55.677 | Prihod od provizija i naknada |
Ostali osigurateljno - tehnički prihodi, neto od reosiguranja | 26.521 | | | (26.521) | | | | |
Ostali prihodi | 23.022 | | | 26.106 | 878 | | 50.006 | Ostali poslovni prihodi |
Izdaci za osigurane slučajeve, neto | (1.654.369) | | | | | 112.333 | (1.542.036) | Nastale štete, neto od reosiguranja i suosiguranja |
Likvidirane štete | (1.650.742) | | | | | | | |
Bruto iznos (-) | (1.804.564) | | | | | | | |
Udio reosiguratelja(+) | 153.821 | | | | | | | |
Promjena pričuva šteta (+/-) | (3.626) | | | | | | | |
Bruto iznos (-) | (54.711) | | | | | | | |
Udio reosiguratelja (+) | 51.084 | | | | | | | |
Promjena matematičke pričuve i ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja | (30.589) | | | | | 30.589 | - | |
Promjena matematičke pričuve (+/-) | (23.901) | | | | | 23.901 | - | |
Bruto iznos (-) | (23.900) | | | | | 23.900 | - | |
Udio reosiguratelja (+) | (1) | | | | | 1 | - | |
Promjena ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja (+/-) | (6.688) | | | | | 6.688 | - | |
Bruto iznos (-) | (6.688) | | | | | 6.688 | - | |
Udio reosiguratelja (+) | - | | | | | | - | |
Promjena posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja snosi rizik ulaganja, neto od reosiguranja (+/-) | 151.000 | | | | | (151.000) | - | |
Bruto iznos (-) | 151.000 | | | | | (151.000) | - | |
Udio reosiguratelja (+) | - | | | | | | - | |
Izdaci za povrate premija (bonusi i popusti), neto od reosiguranja | (8.078) | | | | | 8.078 | - | |
Ovisni o rezultatu (bonusi) | (8.078) | | | | | 8.078 | - | |
Neovisni o rezultatu (popusti) | - | | | | | | | |
Poslovni rashodi (izdaci za obavljanje djelatnosti), neto | (1.074.464) | | | | (878) | | (1.075.342) | |
Troškovi pribave | (636.821) | | | | | | (636.821) | Troškovi pribave |
Provizija | (328.239) | | | | | | | |
Ostali troškovi pribave | (300.520) | | | | | | | |
Promjena razgraničenih troškova pribave (+/-) | (8.061) | | | | | | | |
Troškovi uprave (administrativni troškovi) | (437.644) | | | | (878) | | (438.522) | Administrativni troškovi |
Amortizacija | (60.886) | | | | | | | |
Plaće, porezi i doprinosi iz i na plaće | (146.701) | | | | | | | |
Ostali troškovi uprave | (230.057) | | | | (878) | | | |
Troškovi ulaganja | (129.905) | 20.412 | (15.985) | - | - | - | (125.478) | Financijski rashodi |
Amortizacija zemljišta i građevinskih objekata koji ne služe društvu za obavljanje djelatnosti | - | | | | | | | |
Kamate | (10.854) | | | | | | | |
Umjanjenje vrijednosti ulaganja | (8.604) | | | | | | | |
Realizirani gubici od ulaganja | (62.426) | | | | | | | |
Nerealizirani gubici od ulaganja | (4.932) | | | | | | | |
Neto negativne tečajne razlike | - | | (15.985) | | | | | |
Ostali troškovi ulaganja | (43.089) | 20.412 | | | | | | |
Ostali tehnički troškovi, neto od reosiguranja | (37.193) | | | 37.193 | | | | |
Troškovi za preventivnu djelatnost | - | | | | | | | |
Ostali tehnički troškovi osiguranja | (37.193) | | | 37.193 | | | | |
Ostali troškovi, uključujući vrijednosna usklađenja | (63.449) | | | (36.777) | | | (100.226) | Ostali poslovni rashodi |
Dobit ili gubitak obračunskog razdoblja prije poreza (+/-) | 368.553 | - | - | - | - | - | 368.553 | Dobit/(Gubitak) prije poreza |
Porez na dobit ili gubitak | (55.570) | | | | | | (55.570) | Porez na dobit |
Tekući porezni trošak | (57.053) | | | | | | | |
Odgođeni porezni trošak (prihod) | 1.482 | | | | | | | |
Dobit ili gubitak obračunskog razdoblja poslije poreza (+/-) | 312.983 | | | | | | 312.983 | Dobit/(Gubitak) za godinu |
Usklada izvještaja o sveobuhvatnoj dobiti sukladno formatu HANFA-e i formata iz ovih financijskih izvještaja (nastavak)
1.Prihodi od prodaje zemljišta i građevinskih objekata kao i prihodi po osnovu smanjenja ispravka vrijednosti ulaganja iskazani su po neto načelu
2.Tečajne razlike iskazane su po bruto načelu
3.Reklasifikacija ostalih osigurateljno - tehničkih prihoda, neto od reosiguranja u ostale poslovne prihode odnosno ostalih tehničkih troškova, neto od reosiguranja u ostale poslovne rashode te netiranje prihoda od prodaje materijalne imovine
4.Reklasifikacija ostalih prihoda i ostalih troškova uprave na ostale poslovne prihode/administrativne troškove
5.Promjena matematičke pričuve i ostalih tehničkih pričuva, promjena posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj snosi rizik ulaganja i Izdaci za povrate premija (bonusi i popusti) iskazani su u nastalim štetama, neto od reosiguranja i suosiguranja
2. Usklada izvještaja o financijskom položaju pripremljenog sukladno pravilniku HANFA-e i financijskih izvještaja pripremljenih sukladno MSFI okviru izvještavanja
Izvještaj za HANFA-u | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Temeljni financijski izvještaji |
Opis pozicije | u 000 kn | u 000 kn | Opis pozicije |
NEMATERIJALNA IMOVINA | 116.164 | | | | | | 116.164 | Nematerijalna imovina |
Goodwill | | | | | | | | |
Ostala nematerijalna imovina | 116.164 | | | | | | | |
MATERIJALNA IMOVINA | 483.839 | | | | | (334) | 483.505 | Nekretnina i oprema |
Zemljišta i građevinski objekti koji služe društvu za provođenje djelatnosti | 189.540 | | | | | | | |
Oprema | 25.150 | | | | | | | |
Ostala materijalna imovina i zalihe | 269.148 | | | | | (334) | | |
ULAGANJA | 8.596.414 | 193.882 | - | | | | | |
Ulaganja u zemljišta i građevinske objekte koji ne služe društvu za provođenje djelatnosti | 522.851 | | | | | | 522.851 | Ulaganja u nekretnine |
Ulaganja u podružnice, pridružena društva i zajedničke pothvate | 388.115 | | | | | | 388.115 | Ulaganja u ovisna društva, pridružena društva i sudjelovanje u zajedničkim pothvatima |
Dionice i udjeli u podružnicama | 360.115 | | | | | | | |
Dionice i udjeli u pridruženim društvima | | | | | | | | |
Dionice i udjeli u zajedničkim pothvatima | 28.000 | | | | | | | |
Financijska imovina | 7.685.448 | 193.882 | | | | | | |
Financijska imovina koja se drži do dospijeća | 2.197.270 | | | | | | 2.197.270 | Ulaganja koja se drže do dospijeća |
Dužnički financijski instrumenti | 2.197.270 | | | | | | | |
Ostalo | | | | | | | | |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 4.881.860 | | | | | | 4.881.860 | Financijska imovina raspoloživa za prodaju |
Vlasnički financijski instrumenti | 774.149 | | | | | | | |
Dužnički financijski instrumenti | 3.715.205 | | | | | | | |
Udjeli u investicijskim fondovima | 392.506 | | | | | | | |
Ostalo | | | | | | | | |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | 36.013 | 193.882 | | | | | 229.895 | Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG |
Vlasnički financijski instrumenti | 22.406 | | | | | | | |
Dužnički financijski instrumenti | | | | | | | | |
Izvedeni financijski instrumenti | 13.607 | | | | | | | |
Udjeli u investicijskim fondovima | | 193.882 | | | | | | |
Ostalo | | | | | | | | |
Zajmovi i potraživanja | 570.305 | | (63.457) | | | | 506.848 | Zajmovi i potraživanja |
Depoziti kod kreditnih institucija | 131.620 | | (63.457) | | | | | |
Zajmovi | 314.334 | | | | | | | |
Ostalo | 124.350 | | | | | | | |
Depoziti kod cedenta | | | | | | | | |
ULAGANJA ZA RAČUN I RIZIK UGOVARATELJA ŽIVOTNOG OSIGURANJA | 193.882 | (193.882) | | | | | | |
UDIO REOSIGURANJA U TEHNIČKIM PRIČUVAMA | 396.207 | | | | | | 396.207 | Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama |
Pričuve za prijenosne premije, udio reosiguranja | 89.145 | | | | | | | |
Matematičke pričuve, udio reosiguranja | 20 | | | | | | | |
Pričuve šteta, udio reosiguranja | 307.043 | | | | | | | |
Pričuve za bonuse i popuste, udio reosiguranja | | | | | | | | |
Pričuve za kolebanje šteta, udio reosiguranja | | | | | | | | |
Druge tehničke pričuve, udio reosiguranja | | | | | | | | |
Posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja snosi rizik ulaganja, udio reosiguranja | | | | | | | | |
ODGOĐENA I TEKUĆA POREZNA IMOVINA | 73.106 | | - | (28.851) | | (387) | | |
Odgođena porezna imovina | 72.719 | | | (28.851) | | | 43.868 | Odgođena porezna imovina |
Tekuća porezna imovina | 387 | | | | | (387) | | |
POTRAŽIVANJA | 940.024 | | | - | (24.415) | 57.794 | 973.403 | Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja |
Potraživanja iz poslova osiguranja | 676.049 | | | | | | | |
Od ugovaratelja osiguranja | 675.315 | | | | | | | |
Od zastupnika odnosno posrednika u osiguranju | 734 | | | | | | | |
Potraživanja iz poslova reosiguranja | 49.177 | | | | | | | |
Ostala potraživanja | 214.798 | | | - | (24.415) | 57.794 | | |
Potraživanja iz drugih poslova osiguranja | 125.818 | | | | | | | |
Potraživanja za prihode iz ulaganja | 795 | | | | | | | |
Ostala potraživanja | 88.185 | | | | (24.415) | 57.794 | | |
OSTALA IMOVINA | 799.911 | | 63.457 | | | (1) | | |
Novac u banci i blagajni | 799.910 | | 63.457 | | | | 863.367 | Novac i novčani ekvivalenti |
Sredstva na poslovnom računu | 696.278 | | 63.457 | | | | | |
Sredstva na računu imovine za pokriće matematičke pričuve | 103.632 | | | | | | | |
Novčana sredstva u blagajni | | | | | | | | |
Dugotrajna imovina namjenjena za prodaju i prestanak poslovanja | | | | | | - | | |
Ostalo | 1 | | | | | (1) | | |
PLAĆENI TROŠKOVI BUDUĆEG RAZDOBLJA I NEDOSPJELA NAPLATA PRIHODA | 246.008 | | | | | (57.073) | | |
Razgraničene kamate i najamnine | | | | | | - | | |
Razgraničeni troškovi pribave | 188.935 | | | | | | 188.935 | Razgraničeni troškovi pribave |
Ostali plaćeni troškovi budućeg razdoblja i nedospjela naplata prihoda | 57.073 | | | | | (57.073) | | |
UKUPNA AKTIVA | 11.845.554 | | - | (28.850) | (24.416) | 0 | 11.792.288 | Ukupno imovina |
IZVANBILANČNI ZAPISI | 1.588.604 | | | | | | | |
Usklada izvještaja o financijskom položaju pripremljenog sukladno pravilniku HANFA-e i financijskih izvještaja pripremljenih sukladno MSFI okviru izvještavanja (nastavak)
1.Ulaganja za račun i rizik ugovaratelja životnog osiguranja prikazana su zajedno s financijskom imovinom po fer vrijednosti kroz RDG
2.Depoziti s originalnim rokom dospijeća do tri mjeseca iskazani su na poziciji novac i novčani ekvivalenti
3.Odgođena porezna imovina i obveze iskazani su netirano u Temeljnim financijskim izvještajima
4.U Temeljnim financijskim izvještajima interna potraživanja netirana su s odgovarajućim obvezama
5.Zalihe, ostala imovina i ostali plaćeni troškovi budućeg razdoblja i nedospjela naplata prihoda iskazani su na potraživanjima iz ugovora o osiguranju i ostalim potraživanjima
Izvještaj za HANFA-u | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Temeljni financijski izvještaji |
Opis pozicije | u 000 kn | u 000 kn | Opis pozicije |
KAPITAL I REZERVE | 3.842.527 | - | | - | | | | |
Upisani kapital | 589.326 | - | | - | | | 589.326 | Upisani kapital |
Uplaćeni kapital - redovne dionice | 589.326 | | | | | | | |
Uplaćeni kapital - povlaštene dionice | | | | | | | | |
Premije na emitirane dionice (rezerve kapitala) | 681.483 | | | | | | 681.483 | Premija na emitirane dionice |
Revalorizacijske rezerve | 131.275 | - | | - | | | 131.275 | Rezerva fer vrijednosti |
Zemljišta i građevinskih objekata | 47.007 | | | | | | | |
Financijske imovine raspoložive za prodaju | 84.267 | | | | | | | |
Ostale revalorizacijske rezerve | | - | | - | | | | |
Rezerve | 402.038 | - | | - | | | 402.038 | Rezerve |
Zakonske rezerve | 30.079 | | | | | | | |
Statutarna rezerva | 147.220 | | | | | | | |
Ostale rezerve | 224.740 | | | | | | | |
Zadržana dobit ili preneseni gubitak | 1.725.423 | - | 312.982 | - | | | 2.038.405 | Zadržana dobit |
Zadržana dobit | 1.725.423 | - | 312.982 | | | | | |
Preneseni gubitak (-) | | - | | - | | | | |
Dobit ili gubitak tekućeg obračunskog razdoblja | 312.983 | - | (312.983) | - | | | | |
Dobit tekućeg obračunskog razdoblja | 312.983 | | (312.983) | | | | | |
Gubitak tekućeg obračunskog razdoblja ( - ) | | | | | | | | |
OBVEZE DRUGOG REDA (PODREĐENE OBVEZE) | | | | | | | | |
MANJINSKI INTERES | | | | | | | | |
TEHNIČKE PRIČUVE | 6.773.624 | 193.881 | - | | | | 6.967.505 | Tehničke pričuve |
Pričuve za prijenosne premije, bruto iznos | 1.301.320 | | | | | | | |
Matematičke pričuve, bruto iznos | 2.680.185 | | | | | | | |
Pričuve šteta, bruto iznos | 2.750.066 | | | | | | | |
Pričuve za bonuse i popuste, bruto iznos | 25.605 | | | | | | | |
Pričuve za kolebanje šteta, bruto iznos | 7.056 | | | | | | | |
Druge tehničke pričuve, bruto iznos | 9.392 | | | | | | | |
POSEBNE PRIČUVE ZA ŽIVOTNA OSIGURANJA KOD KOJIH UGOVARATELJ OSIGURANJA SNOSI RIZIK ULAGANJA, bruto iznos | 193.881 | (193.881) | | | | | | |
OSTALE PRIČUVE | 51.878 | | | - | | (2.625) | | |
Pričuve za mirovine i slične obveze | 49.253 | | | | | | 49.253 | Rezerviranja |
Ostale pričuve | 2.625 | | | | | (2.625) | | |
ODGOĐENA I TEKUĆA POREZNA OBVEZA | 39.234 | | - | (28.850) | | | | |
Odgođena porezna obveza | 28.850 | | | (28.850) | | | | Odgođena porezna obveza |
Tekuća porezna obveza | 10.384 | | | | | | 10.384 | Tekuća obveza poreza na dobit |
DEPOZITI ZADRŽANI IZ POSLA PREDANOG U REOSIGURANJE | | | | | | | | |
FINANCIJSKE OBVEZE | 363.152 | | | | | | 363.152 | Financijske obveze |
| | 362.532 | | | | | 362.532 | Financijske obveze po amortiziranom trošku |
| | 620 | | | | | 620 | Financijske obveze po fer vrijednosti kroz RDG |
Obveze po zajmovima | | | | | | | | |
Obveze po izdanim financijskim instrumentima | | | | | | | | |
Ostale financijske obveze | 363.152 | (363.152) | | | | | | |
OSTALE OBVEZE | 269.039 | - | | - | (24.416) | 314.844 | 559.467 | Obveze proizašle iz ugovora o osiguranju, ostale obveze i odgođeni prihodi |
Obveze proizašle iz poslova izravnog osiguranja | 74.490 | | | | | | | |
Obveze proizašle iz poslova suosiguranja i reosiguranja | 61.375 | | | | | | | |
Obveze za otuđenje i prekinuto poslovanje | | | | | | | | |
Ostale obveze | 133.174 | | | | (24.416) | 314.844 | | |
ODGOĐENO PLAĆANJE TROŠKOVA I PRIHOD BUDUĆEG RAZDOBLJA | 312.219 | | | | | (312.219) | | |
Razgraničena provizija reosiguranja | 13.844 | | | | | (13.844) | | |
Ostalo odgođeno plaćanje troškova i prihod budućeg razdoblja | 298.375 | | | | | (298.375) | | |
UKUPNA PASIVA | 11.845.554 | | - | (28.850) | (24.416) | | 11.792.288 | Ukupno kapital i rezerve i obveze |
IZVANBILANČNI ZAPISI | 1.588.604 | | | | | | | |
1.Posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih osiguranik snosi rizik ulaganja prikazane su zajedno s tehničkim pričuvama, dok su ostale financijske obveze prikazane kao Fin. obveze po amortiziranom trošku i po fer vrijednosti kroz RDG
2.Dobit ili gubitak tekućeg obračunskog razdoblja je u financijskim izvještajima pripremljenima sukladno MSFI okviru izvještavanja prikazana zajedno sa zadržanom dobiti.
3.Odgođena porezna imovina i obveze iskazani su netirano u Temeljnim financijskim izvještajima
4.U Temeljnim financijskim izvještajima interna potraživanja netirana su s odgovarajućim obvezama
5.Ostale pričuve, ostalo odgođeno plaćanje troškova i prihod budućeg razdoblja te razgraničena provizija reosiguranja u financijskim izvještajima pripremljenima sukladno MSFI okviru izvještavanja iskazani su na obvezama proizašlim iz ugovora o osiguranju, ostalim obvezama i odgođenim prihodima.
3. Usklada konsolidiranog izvještaja o sveobuhvatnoj dobiti pripremljenog sukladno pravilniku HANFA-e i financijskih izvještaja pripremljenih sukladno MSFI okviru izvještavanja
Izvještaj za HANFA-u | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Temeljni financijski izvještaji |
| |
Opis pozicije | u 000 kn | u 000 kn | Opis pozicije |
Zarađene premije (prihodovane) | 3.251.110 | | | | | | 3.251.110 | Neto zarađene premije |
Zaračunate bruto premije | 3.721.126 | | | | | | | |
Ispravak vrijednosti i naplaćeni ispravak vrijednosti premije | 6.195 | | | | | | | |
Premije predane u reosiguranje (-) | (375.698) | | | | | | | |
Promjena bruto pričuva za prijenosne premije (+/-) | (114.235) | | | | | | | |
Promjena pričuva za prijenosne premije, udio reosiguratelja (+/-) | 13.722 | | | | | | | |
Prihodi od ulaganja | 520.542 | (15.638) | 8.736 | - | - | - | 513.640 | Financijski prihodi |
Prihodi od podružnica, pridruženih društava i zajedničkih pothvata | 61.137 | | (10.513) | | | | | |
Prihodi od ulaganja u zemljišta i građevinske objekte | 136.718 | (15.638) | | | | | | |
Prihodi od kamata | 193.717 | | | | | | | |
Nerealizirani dobici od ulaganja | 12.670 | | | | | | | |
Realizirani dobici od ulaganja | 79.405 | | | | | | | |
Neto pozitivne tečajne razlike | 21.833 | | 19.249 | | | | | |
Ostali prihodi od ulaganja | 15.061 | - | | | | | | |
| | | 10.513 | | | | 10.513 | Udio u dobiti pridruženih društava i zajedničkih pothvata |
Prihodi od provizija i naknada | 57.772 | | | | | | 57.772 | Prihod od provizija i naknada |
Ostali osigurateljno - tehnički prihodi, neto od reosiguranja | 42.559 | | | (42.559) | | | | |
Ostali prihodi | 174.432 | | | 42.040 | 2.624 | | 219.096 | Ostali poslovni prihodi |
Izdaci za osigurane slučajeve, neto | (1.944.859) | | | | | 81.330 | (1.863.529) | Nastale štete, neto od reosiguranja i suosiguranja |
Likvidirane štete | (1.921.383) | | | | | | | |
Bruto iznos (-) | (2.084.635) | | | | | | | |
Udio reosiguratelja(+) | 163.253 | | | | | | | |
Promjena pričuva šteta (+/-) | (23.476) | | | | | | | |
Bruto iznos (-) | (74.167) | | | | | | | |
Udio reosiguratelja (+) | 50.691 | | | | | | | |
Promjena matematičke pričuve i ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja | (49.451) | | | | | 49.451 | - | |
Promjena matematičke pričuve (+/-) | (42.084) | | | | | 42.084 | - | |
Bruto iznos (-) | (42.083) | | | | | 42.083 | - | |
Udio reosiguratelja (+) | (1) | | | | | 1 | - | |
Promjena ostalih tehničkih pričuva, neto od reosiguranja (+/-) | (7.367) | | | | | 7.367 | - | |
Bruto iznos (-) | (7.367) | | | | | 7.367 | - | |
Udio reosiguratelja (+) | (0) | | | | | 0 | - | |
Promjena posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja snosi rizik ulaganja, neto od reosiguranja (+/-) | 144.978 | | | | | (144.978) | - | |
Bruto iznos (-) | 144.978 | | | | | (144.978) | - | |
Udio reosiguratelja (+) | - | | | | | | - | |
Izdaci za povrate premija (bonusi i popusti), neto od reosiguranja | (14.197) | | | | | 14.197 | - | |
Ovisni o rezultatu (bonusi) | (10.345) | | | | | 10.345 | - | |
Neovisni o rezultatu (popusti) | (3.853) | | | | | 3.853 | - | |
Poslovni rashodi (izdaci za obavljanje djelatnosti), neto | (1.454.780) | | | | (2.623) | | (1.457.404) | |
Troškovi pribave | (767.720) | | | | | | (767.720) | Troškovi pribave |
Provizija | (382.192) | | | | | | | |
Ostali troškovi pribave | (378.828) | | | | | | | |
Promjena razgraničenih troškova pribave (+/-) | (6.700) | | | | | | | |
Troškovi uprave (administrativni troškovi) | (687.060) | | | | (2.623) | | (689.683) | Administrativni troškovi |
Amortizacija | (92.816) | | | | | | | |
Plaće, porezi i doprinosi iz i na plaće | (242.310) | | | | | | | |
Ostali troškovi uprave | (351.933) | | | | (2.623) | | | |
Troškovi ulaganja | (151.003) | 15.638 | (19.249) | - | - | - | (154.614) | Financijski rashodi |
Amortizacija zemljišta i građevinskih objekata koji ne služe društvu za obavljanje djelatnosti | - | | | | | | | |
Kamate | (12.980) | | | | | | | |
Umjanjenje vrijednosti ulaganja | (3.242) | | | | | | | |
Realizirani gubici od ulaganja | (62.426) | | | | | | | |
Nerealizirani gubici od ulaganja | (6.374) | | | | | | | |
Neto negativne tečajne razlike | - | | (19.249) | | | | | |
Ostali troškovi ulaganja | (65.982) | 15.638 | | | - | | | |
Ostali tehnički troškovi, neto od reosiguranja | (62.989) | | | 62.989 | | | | |
Troškovi za preventivnu djelatnost | (1.121) | | | 1.121 | | | | |
Ostali tehnički troškovi osiguranja | (61.868) | | | 61.868 | | | | |
Ostali troškovi, uključujući vrijednosna usklađenja | (64.702) | | | (62.474) | | | (127.176) | Ostali poslovni rashodi |
Dobit ili gubitak obračunskog razdoblja prije poreza (+/-) | 449.409 | - | - | - | - | - | 449.409 | Dobit/(Gubitak) prije poreza |
Porez na dobit ili gubitak | (70.970) | | | | | | (70.970) | Porez na dobit |
Tekući porezni trošak | (72.094) | | | | | | | |
Odgođeni porezni trošak (prihod) | 1.124 | | | | | | | |
Dobit ili gubitak obračunskog razdoblja poslije poreza (+/-) | 378.439 | | | | | | 378.439 | Dobit/(Gubitak) za godinu |
Usklada konsolidiranog izvještaja o sveobuhvatnoj dobiti sukladno formatu HANFA-e i formata iz ovih financijskih izvještaja (nastavak)
1.Prihodi od prodaje zemljišta i građevinskih objekata iskazani su po neto načelu
2.Tečajne razlike iskazane su po bruto načelu te je udio dobiti pridruženih društava iskazan kao posebna linija u Temeljnim financijskih izvještajima
3.Reklasifikacija ostalih osigurateljno - tehničkih prihoda, neto od reosiguranja u ostale poslovne prihode odnosno ostalih tehničkih troškova, neto od reosiguranja u ostale poslovne rashode te netiranje prihoda od prodaje materijalne imovine
4.Reklasifikacija ostalih prihoda i ostalih troškova uprave na ostale poslovne prihode/administrativne troškove
5.Promjena matematičke pričuve i ostalih tehničkih pričuva, promjena posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj snosi rizik ulaganja i Izdaci za povrate premija (bonusi i popusti) iskazani su u nastalim štetama, neto od reosiguranja i suosiguranja
4. Usklada konsolidiranog izvještaja o financijskom položaju pripremljenog sukladno pravilniku HANFA-e i financijskih izvještaja pripremljenih sukladno MSFI okviru izvještavanja
Izvještaj za HANFA-u | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Temeljni financijski izvještaji |
Opis pozicije | u 000 kn | u 000 kn | Opis pozicije |
NEMATERIJALNA IMOVINA | 133.995 | | | | | | 133.995 | Nematerijalna imovina |
Goodwill | | | | | | | | |
Ostala nematerijalna imovina | 133.995 | | | | | | | |
MATERIJALNA IMOVINA | 836.098 | | | | - | (2.354) | 833.744 | Nekretnina i oprema |
Zemljišta i građevinski objekti koji služe društvu za provođenje djelatnosti | 427.540 | | | | | | | |
Oprema | 85.731 | | | | | | | |
Ostala materijalna imovina i zalihe | 322.827 | | | | | (2.353) | | |
ULAGANJA | 9.685.392 | 218.768 | (63.457) | | | | | |
Ulaganja u zemljišta i građevinske objekte koji ne služe društvu za provođenje djelatnosti | 1.043.076 | | | | | | 1.043.076 | Ulaganja u nekretnine |
Ulaganja u podružnice, pridružena društva i zajedničke pothvate | 72.776 | | | | | | 72.776 | Ulaganja u ovisna društva, pridružena društva i sudjelovanje u zajedničkim pothvatima |
Dionice i udjeli u podružnicama | | | | | | | | |
Dionice i udjeli u pridruženim društvima | 5.288 | | | | | | | |
Dionice i udjeli u zajedničkim pothvatima | 67.488 | | | | | | | |
Financijska imovina | 8.569.540 | 218.768 | (63.457) | | | | | |
Financijska imovina koja se drži do dospijeća | 2.289.237 | | | | | | 2.289.237 | Ulaganja koja se drže do dospijeća |
Dužnički financijski instrumenti | 2.289.237 | | | | | | | |
Ostalo | | | | | | | | |
Financijska imovina raspoloživa za prodaju | 5.471.386 | | | | | | 5.471.386 | Financijska imovina raspoloživa za prodaju |
Vlasnički financijski instrumenti | 774.149 | | | | | | | |
Dužnički financijski instrumenti | 4.304.731 | | | | | | | |
Udjeli u investicijskim fondovima | 392.506 | | | | | | | |
Ostalo | | | | | | | | |
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka | 78.208 | 218.768 | | | | | 296.976 | Financijska imovina po fer vrijednosti kroz RDG |
Vlasnički financijski instrumenti | 22.406 | | | | | | | |
Dužnički financijski instrumenti | | | | | | | | |
Izvedeni financijski instrumenti | 13.607 | | | | | | | |
Udjeli u investicijskim fondovima | 42.196 | 218.768 | | | | | | |
Ostalo | | | | | | | | |
Zajmovi i potraživanja | 730.708 | | (63.457) | | | | 667.251 | Zajmovi i potraživanja |
Depoziti kod kreditnih institucija | 545.873 | | (63.457) | | | | | |
Zajmovi | 60.485 | | | | | | | |
Ostalo | 124.350 | | | | | | | |
Depoziti kod cedenta | | | | | | | | |
ULAGANJA ZA RAČUN I RIZIK UGOVARATELJA ŽIVOTNOG OSIGURANJA | 218.768 | (218.768) | | | | | | |
UDIO REOSIGURANJA U TEHNIČKIM PRIČUVAMA | 413.556 | | | | | | 413.556 | Udio reosiguranja u tehničkim pričuvama |
Pričuve za prijenosne premije, udio reosiguranja | 95.675 | | | | | | | |
Matematičke pričuve, udio reosiguranja | 20 | | | | | | | |
Pričuve šteta, udio reosiguranja | 317.737 | | | | | | | |
Pričuve za bonuse i popuste, udio reosiguranja | 124 | | | | | | | |
Pričuve za kolebanje šteta, udio reosiguranja | | | | | | | | |
Druge tehničke pričuve, udio reosiguranja | | | | | | | | |
Posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih ugovaratelj osiguranja snosi rizik ulaganja, udio reosiguranja | | | | | | | | |
ODGOĐENA I TEKUĆA POREZNA IMOVINA | 91.188 | | - | (24.378) | - | (13.481) | | |
Odgođena porezna imovina | 77.707 | | | (24.378) | | | 53.329 | Odgođena porezna imovina |
Tekuća porezna imovina | 13.481 | | | | | (13.481) | | |
POTRAŽIVANJA | 1.104.525 | | | - | (90.775) | 91.565 | 1.105.315 | Potraživanja iz ugovora o osiguranju i ostala potraživanja |
Potraživanja iz poslova osiguranja | 732.751 | | | | | | | |
Od ugovaratelja osiguranja | 732.018 | | | | | | | |
Od zastupnika odnosno posrednika u osiguranju | 734 | | | | | | | |
Potraživanja iz poslova reosiguranja | 51.580 | | | | | | | |
Ostala potraživanja | 320.195 | | | - | (90.775) | | | |
Potraživanja iz drugih poslova osiguranja | 130.519 | | | | | | | |
Potraživanja za prihode iz ulaganja | 320 | | | | | | | |
Ostala potraživanja | 189.355 | | | | (90.775) | 91.563 | | |
OSTALA IMOVINA | 1.023.476 | | 63.457 | | - | (8.770) | | |
Novac u banci i blagajni | 1.014.707 | | 63.457 | | | | 1.078.164 | Novac i novčani ekvivalenti |
Sredstva na poslovnom računu | 909.627 | | 63.457 | | | | | |
Sredstva na računu imovine za pokriće matematičke pričuve | 104.351 | | | | | | | |
Novčana sredstva u blagajni | 728 | | | | | | | |
Dugotrajna imovina namjenjena za prodaju i prestanak poslovanja | 1.772 | | | | | (1.772) | | |
Ostalo | 6.998 | | | | | (6.998) | | |
PLAĆENI TROŠKOVI BUDUĆEG RAZDOBLJA I NEDOSPJELA NAPLATA PRIHODA | 297.308 | | | | - | (66.959) | | |
Razgraničene kamate i najamnine | 660 | | | | | (660) | | |
Razgraničeni troškovi pribave | 230.348 | | | | | | 230.348 | Razgraničeni troškovi pribave |
Ostali plaćeni troškovi budućeg razdoblja i nedospjela naplata prihoda | 66.299 | | | | | (66.299) | | |
UKUPNA AKTIVA | 13.804.306 | | | (24.378) | (90.775) | - | 13.689.153 | Ukupno imovina |
IZVANBILANČNI ZAPISI | 3.473.739 | | | | | | | |
Usklada izvještaja o financijskom položaju pripremljenog sukladno pravilniku HANFA-e i financijskih izvještaja pripremljenih sukladno MSFI okviru izvještavanja (nastavak)
1.Ulaganja za račun i rizik ugovaratelja životnog osiguranja prikazana su zajedno s financijskom imovinom po fer vrijednosti kroz RDG
2.Depoziti s originalnim rokom dospijeća do tri mjeseca iskazani su na poziciji novac i novčani ekvivalenti
3.Odgođena porezna imovina i obveze iskazani su netirano u Temeljnim financijskim izvještajima
4. U Temeljnim financijskim izvještajima interna potraživanja netirana su s odgovarajućim obvezama
5.Zalihe, ostala imovina, tekuća porezna imovina i ostali plaćeni troškovi budućeg razdoblja i nedospjela naplata prihoda iskazani su na potraživanjima iz ugovora o osiguranju i ostalim potraživanjima
Izvještaj za HANFA-u | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Temeljni financijski izvještaji |
Opis pozicije | u 000 kn | u 000 kn | Opis pozicije |
KAPITAL I REZERVE | 4.407.280 | - | | - | | | | |
Upisani kapital | 589.326 | - | | - | | | 589.326 | Upisani kapital |
Uplaćeni kapital - redovne dionice | 589.326 | | | | | | | |
Uplaćeni kapital - povlaštene dionice | | | | | | | | |
Premije na emitirane dionice (rezerve kapitala) | 681.483 | | | | | | 681.483 | Premija na emitirane dionice |
Revalorizacijske rezerve | 128.943 | - | | - | | | 128.943 | Rezerva fer vrijednosti |
Zemljišta i građevinskih objekata | 109.315 | | | | | | | |
Financijske imovine raspoložive za prodaju | 19.461 | | | | | | | |
Ostale revalorizacijske rezerve | 166 | - | | - | | | | |
Rezerve | 402.038 | - | | - | | | 402.038 | Rezerve |
Zakonske rezerve | 30.079 | | | | | | | |
Statutarna rezerva | 147.220 | | | | | | | |
Ostale rezerve | 224.740 | | | | | | | |
Zadržana dobit ili preneseni gubitak | 2.227.407 | - | 378.084 | - | | | 2.605.491 | Zadržana dobit |
Zadržana dobit | 2.227.407 | - | 378.084 | | | | | |
Preneseni gubitak (-) | | - | | - | | | | |
Dobit ili gubitak tekućeg obračunskog razdoblja | 378.084 | - | (378.084) | - | | | | |
Dobit tekućeg obračunskog razdoblja | 378.084 | | (378.084) | | | | | |
Gubitak tekućeg obračunskog razdoblja ( - ) | | | | | | | | |
OBVEZE DRUGOG REDA (PODREĐENE OBVEZE) | | | | | | | | |
MANJINSKI INTERES | 10.255 | | | | | | 10.255 | Nekontrolirajući interes |
TEHNIČKE PRIČUVE | 7.873.874 | 218.768 | - | | | | 8.092.642 | Tehničke pričuve |
Pričuve za prijenosne premije, bruto iznos | 1.616.829 | | | | | | | |
Matematičke pričuve, bruto iznos | 3.175.315 | | | | | | | |
Pričuve šteta, bruto iznos | 3.025.276 | | | | | | | |
Pričuve za bonuse i popuste, bruto iznos | 28.873 | | | | | | | |
Pričuve za kolebanje šteta, bruto iznos | 7.056 | | | | | | | |
Druge tehničke pričuve, bruto iznos | 20.526 | | | | | | | |
POSEBNE PRIČUVE ZA ŽIVOTNA OSIGURANJA KOD KOJIH UGOVARATELJ OSIGURANJA SNOSI RIZIK ULAGANJA, bruto iznos | 218.768 | (218.768) | | | | | | |
OSTALE PRIČUVE | 60.930 | | | - | - | (2.991) | | |
Pričuve za mirovine i slične obveze | 57.939 | | | | | | 57.939 | Rezerviranja |
Ostale pričuve | 2.991 | | | | | (2.991) | | |
ODGOĐENA I TEKUĆA POREZNA OBVEZA | 96.141 | | - | (24.378) | | | | |
Odgođena porezna obveza | 70.278 | | | (24.378) | | | 45.900 | Odgođena porezna obveza |
Tekuća porezna obveza | 25.861 | | | | | | 25.861 | Tekuća obveza poreza na dobit |
DEPOZITI ZADRŽANI IZ POSLA PREDANOG U REOSIGURANJE | | | | | | | | |
FINANCIJSKE OBVEZE | 407.135 | - | | | | | 407.135 | Financijske obveze |
| | 406.515 | | | | | 406.515 | Financijske obveze po amortiziranom trošku |
| | 620 | | | | | 620 | Financijske obveze po fer vrijednosti kroz RDG |
Obveze po zajmovima | 1.627 | (1.627) | | | | | | |
Obveze po izdanim financijskim instrumentima | | | | | | | | |
Ostale financijske obveze | 405.508 | (405.508) | | | | | | |
OSTALE OBVEZE | 401.441 | - | - | - | (90.775) | 331.473 | 642.139 | Obveze proizašle iz ugovora o osiguranju, ostale obveze i odgođeni prihodi |
Obveze proizašle iz poslova izravnog osiguranja | 93.245 | | | | | | | |
Obveze proizašle iz poslova suosiguranja i reosiguranja | 65.816 | | | | | | | |
Obveze za otuđenje i prekinuto poslovanje | 7 | | | | | | | |
Ostale obveze | 242.372 | | | | (90.775) | 331.473 | | |
ODGOĐENO PLAĆANJE TROŠKOVA I PRIHOD BUDUĆEG RAZDOBLJA | 328.482 | | | | - | (328.482) | | |
Razgraničena provizija reosiguranja | 13.844 | | | | | (13.844) | | |
Ostalo odgođeno plaćanje troškova i prihod budućeg razdoblja | 314.638 | | | | | (314.638) | | |
UKUPNA PASIVA | 13.804.306 | - | - | (24.378) | (90.775) | | 13.689.153 | Ukupno kapital i rezerve i obveze |
IZVANBILANČNI ZAPISI | 1.639.060 | | | | | | | |
1.Posebne pričuve za životna osiguranja kod kojih osiguranik snosi rizik ulaganja prikazane su zajedno s tehničkim pričuvama dok su ostale financijske obveze prikazane kao Fin. obveze po amortiziranom trošku i po fer vrijednosti kroz RDG
2.Dobit ili gubitak tekućeg obračunskog razdoblja je u financijskim izvještajima pripremljenima sukladno MSFI okviru izvještavanja prikazana zajedno sa zadržanom dobiti.
3.Odgođena porezna imovina i obveze iskazani su netirano u Temeljnim financijskim izvještajima
4.U Temeljnim financijskim izvještajima interna potraživanja netirana su s odgovarajućim obvezama
5.Ostale pričuve, ostalo odgođeno plaćanje troškova i prihod budućeg razdoblja i razgraničena provizija reosiguranja u financijskim izvještajima pripremljenima sukladno MSFI okviru izvještavanja iskazani su na obvezama proizašlim iz ugovora o osiguranju, ostalim obvezama i odgođenim prihodima.
Izvještaj o novčanom toku
Izvještaj o novčanom toku pripremljen u skladu s Pravilnikom o strukturi i sadržaju financijskih izvještaja društva za osiguranje, odnosno društva za reosiguranje (u nastavku „Pravilnik“), čija je izrada detaljno opisana u Uputi za popunjavanje financijskih izvještaja društva za osiguranje, odnosno društva za reosiguranje prezentacijski se razlikuje od Izvještaja o novčanom toku u temeljnim financijskim izvještajima.
Glavne razlike u prezentaciji izvještaja opisane su u nastavku:
1.Razlike u pozicijama povećanja ili smanjenja poslovne imovine i obveza u Izvještaju o novčanom toku u financijskim izvještajima pripremljenima sukladno MSFI okviru izvještavanja i Izvještaju o novčanom toku prema Pravilniku na određenim pozicijama nastaju zbog razlika u pozicijama imovine i obveza čija razlika se uzima u obzir, zbog različitog prikaza u temeljnim financijskim izvještajima u odnosu na zahtjeve Pravilnika, a koje su iskazane u usklađenjima Izvještaja o financijskom položaju (Bilanca).
2.Novac i novčani ekvivalenti na početku i na kraju razdoblja prezentirani u temeljnim financijskim izvještajima uključuju i depozite s ugovornim dospijećem do 3 mjeseca za razliku od novca i novčanih ekvivalenata na početku i na kraju razdoblja prezentiranim u Izvještaju o novčanom toku prema Pravilniku.
Izvještaj o promjenama kapitala
U izvještajima prema Pravilniku Dobit/gubitak tekućeg razdoblja se prezentira u istoimenoj koloni te se u narednom razdoblju dobit/gubitak po donošenju Odluke Skupštine i Nadzornog odbora prenosi kroz Ostale nevlasničke promjene kapitala u Zadržanu dobit, dok se u temeljnim financijskim izvještajima prezentira unutar pozicije Zadržana dobit.