7478000070H8IW3J9L752022-01-012022-12-317478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-317478000070H8IW3J9L752022-12-317478000070H8IW3J9L752021-12-317478000070H8IW3J9L752020-12-317478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:OtherReservesMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7478000070H8IW3J9L752020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7478000070H8IW3J9L752021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7478000070H8IW3J9L752021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7478000070H8IW3J9L752021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember7478000070H8IW3J9L752021-12-31ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMember7478000070H8IW3J9L752021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7478000070H8IW3J9L752021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7478000070H8IW3J9L752021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember7478000070H8IW3J9L752021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7478000070H8IW3J9L752021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7478000070H8IW3J9L752021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7478000070H8IW3J9L752022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7478000070H8IW3J9L752022-01-012022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember7478000070H8IW3J9L752022-01-012022-12-31ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMember7478000070H8IW3J9L752022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7478000070H8IW3J9L752022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7478000070H8IW3J9L752022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember7478000070H8IW3J9L752022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7478000070H8IW3J9L752022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7478000070H8IW3J9L752022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember7478000070H8IW3J9L752022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember7478000070H8IW3J9L752022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember7478000070H8IW3J9L752022-12-31ifrs-full:CapitalRedemptionReserveMember7478000070H8IW3J9L752022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember7478000070H8IW3J9L752022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember7478000070H8IW3J9L752022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember7478000070H8IW3J9L752022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember7478000070H8IW3J9L752022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember7478000070H8IW3J9L752022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:HRKiso4217:HRKxbrli:shares
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva
Konsolidirano godišnje izvješće
za 2022. godinu
Sadržaj
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva, Slavonski Brod 0
Stranica
Izvješće poslovodstva
1
Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja
5
Odgovornost za konsolidirane financijske izvještaje
9
Izvješće neovisnog revizora
10
Konsolidirani izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti
14
Konsolidirani izvještaj o financijskom položaju
15
Konsolidirani izvještaj o promjenama kapitala
16
Konsolidirani izvještaj o novčanim tokovima
17
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje
18
Izvješće poslovodstva
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 1
OSVRT UPRAVE O POSLOVANJU GRUPE U 2022. GODINI
Grupacija Đuro Đaković je u razdoblju I - XII 2022. godine poslovala s dobiti prije poreza u visini od 1,9
milijuna kuna. Društvo ĐĐ Energetika i infrastruktura d.o.o. imalo je dobit od 7,3 milijuna kuna, ĐĐ Specijalna
vozila d.d. poslovalo je sa dobiti od 5,7 milijuna kuna, a ĐĐ Strojna obrada je imala dobit od 2,8 milijuna
kuna. ĐĐ Grupa d.d. je imala gubitak od 13,3 milijuna kuna.
Ostvarena je pozitvna EBITDA u visini od 38,9 milijuna kuna te ukupni konsolidirani prihodi od 628 milijuna
kuna (bilješke 4,5 i 13). Ostvareni rezultat je bolji u odnosu na isto razdoblje prethodne godine za 111,1
milijuna kuna, EBITDA je veća za 108,8 milijuna kuna, a ostvareni su i veći poslovni prihodi za 338 milijuna
kuna (bilješke 4 i 5).
Potrebno je također posebno naglasiti da je 80% poslovnih prihoda ostvareno izvozom što je jasan znak da
su se društva članice Grupacije uspjele vratiti na prihode ostvarivane prije krize u Grupaciji i zadržati tržište
i kupce.
Neto financijski rashodi ostvareni su u visini od 17,9 milijuna kuna te proizlaze iz iznimno visoke razine
kreditne zaduženosti (492,3 milijuna kuna) te su praktično isti u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
ĐĐ Specijalna vozila su uspjela dostići planiranu razinu proizvodnje, prodaje i troškova. Glavninu svojih
prihoda ovo društvo ostvaruje u izvozu te se očekuje nastavak ovoga trenda te nastavak aktivnosti na
dodatnim poboljšanjima poslovanja. Najvažnije aktivnosti su: optimizacija nabave, smanjenje režijskih (i
općih) troškova u poslovanju, optimizacija proizvodnje sa ciljem povećanja produktivnosti i efikasnosti,
primjena novih tehničkih rješenja na ranije ugovorenim vagonima sa ciljem postizanja ušteda u proizvodnji
istih.
Đuro Đaković Grupa d.d., matično društvo grupacije Đuro Đaković, također je zabilježilo gubitak u visini od
13,3 milijuna kuna. Društvo ostvaruje gubitke prvenstveno radi opterećenosti materijalnom imovinom koja ne
generira dovoljnu razinu prihoda te visoke razine financijskih rashoda kao posljedicu kredita ugovaranih radi
financiranja cijele Grupacije.
Drušvo ĐĐ Strojna obrada poslovalo je s dobiti u iznosu 2,8 milijuna kuna. ĐĐ Energetika i infrastruktura
poslovala je pozitivno (dobit od 7,3 mil. kn) te pridonosi poboljšanju ukupnih rezultata.
Istraživanje i razvoj
U promatranom razdoblju Grupa nije imala istraživačko-razvojnih projekata.
Otkup vlastitih dionica
Do datuma izdavanja godišnjeg izvješća Uprave, Grupa nije ulazila u aktivnosti otkupa vlastitih dionica.
Izloženost rizicima i upravljanju rizicima
Grupa je izložena raznim financijskim rizicima koji su povezani s valutnim, kamatnim i kreditnim rizikom.
Grupa kontinuirano prati svoju izloženost prema komitentima s kojima posluje, kao i njihovu kreditnu
sposobnost i nastoji umanjiti njihov potencijalni utjecaj na financijsku izloženost Grupe.
Valutni rizik
Grupa je u svom poslovanju izložena valutnom riziku promjene tečajeva inozemnih valuta. Prodaja i kupnja
deviza odvijala se na bankarskom tržištu Hrvatske i većina transakcija se obavlja u EUR. Kod kreditnog
poslovanja, pored nekoliko kredita u kunama svi ostali krediti su odobreni uz deviznu klauzulu u EUR. Valutni
rizik prisutan je zbog mogućih promjena tečajeva stranih valuta.
Kreditni rizik
Kreditni rizik odnosi se na rizik neispunjenja ugovornih obveza druge ugovorne strane, čime bi Društvo
pretrpjelo financijske gubitke. Grupa je usvojila takvu politiku poslovanja da radi isključivo s kreditno
sposobnim partnerima i pribavlja od njih instrumente osiguranja plaćanja kako bi ublažilo rizik financijskog
gubitka zbog neplaćanja. Grupa do sada nije imala većih problema pri naplati potraživanja od ključnih
kupaca. Izloženost Grupe i kreditni rejting partnera s kojima posluje kontinuirano se prate.
Izvješće poslovodstva (nastavak)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 2
OSVRT UPRAVE O POSLOVANJU GRUPE U 202. GODINI (NASTAVAK)
Rizik likvidnosti
Upravljanje rizikom likvidnosti podrazumijeva održavanje dostatne količine novca te osiguravanje
raspoloživosti financijskih sredstava kroz ugovaranje kreditnih linija i sposobnosti pravovremenog podmirenja
svojih obveza. Grupa upravlja svojom likvidnošću kontinuiranim praćenjem planiranih i ostvarenih novčanih
tokova, te usklađivanje financijske imovine i financijskih obveza. Planirani novčani tijek izrađuje se tjedno,
mjesečno, tromjesečno i godišnje.
Interna kontrola
Interne kontrole su sastavni dio upravljačkih procesa menadžmenta i svih zaposlenika Grupacije. Interne
kontrole predstavljaju razumno jamstvo da će se ostvariti poslovni ciljevi na predviđeni način u zadanim
rokovima uz primjenu važeće regulative.Osnova načela sustava unutarnjih kontrola koja se odražavaju kroz:
• jasne linije odgovornosti,
• razdvajanje dužnosti i poslova,
• specifične kontrolne postupke i
• funkciju unutarnje revizije.
Menadžment i svi zaposlenici su odgovorni za implementaciju i provedbu elemenata sustava internih
kontrola. Elementi sustava internih kontrola opisani su u internim aktima i provedbenim dokumentima
Grupacije. Služba interne revizije daje neovisnu ocjenu adekvatnosti i učinkovitosti internih kontrola
revidiranog područja.
Regulatorni rizici
Kao obveznik nefinancijskog izvještavanja sukladno Zakonu o računovodstvu (Narodne novine NN 78/15,
134/15, 120/16, 116/18, 42/20, 47/20), Grupa je također obveznik nove regulative u pogledu održivih financija
na razini EU-a. Uredba (EU) 2020/852 o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja (Uredba o
taksonomiji), i na temelju nje doneseni i usvojeni delegirani akti, definiraju klasifikacijski sustav ekonomskih
djelatnosti u odnosu na šest okolišnih ciljeva. Obveznici izvještavanja dužni su tijekom 2022. godine objaviti
podatke o ključnim pokazateljima uspješnosti (prihod, kapitalni i operativni troškovi), odnosno informacije o
udjelu taksonomski prihvatljivih i taksonomski neprihvatljivih ekonomskih djelatnosti u odnosu na ključne
pokazatelje uspješnosti - okolišne ciljeve (ublažavanje i prilagodba klimatskim promjenama, održiva uporaba
i zaštita vodnih i morskih resursa, prijelaz na kružno gospodarstvo, spriječavanje i kontrola onečišćenja te
zaštita i obnova bioraznolikosti i ekosustava). U skladu s obvezama i rokovima propisanim zakonodavstvom
EU-a, Zakonom o računovodstvu te ostalim primjenjivim propisima, Grupa će potrebne podatke o ključnim
pokazateljima uspješnosti i primijenjenoj metodologiji objaviti unutar Izvješća o održivosti za 2022. godinu
Plan razvoja
Grupacija Đuro Đaković nakon odobrenja Programa restrukturiranja je počela ispunjavati ciljeve i korake
određene istim. Program sadržava strateško i operativno restrukturiranje te koncept financijskog
restrukturiranja. Iz svega navedenog vidljivo je da je proces vođen pred europskom komisijom rezultirao
kvalitetnim i održivim Programom koji se tijekom 2022. godine i počeo ispunjavati što dokazuje dugoročnu
održivost i razvoj Grupacije Đuro Đaković. Nakon provedbe programa Grupacija bi trebala dostići: održivo
osnovno poslovanje, solventnost, likvidnost i maksimiziranje vrijednosti poslovanja za sve dionike.
Potpisali za i u ime Uprave 26. travnja 2023. godine:
Marko Ćosić,
Predsjednik
Uprave
Pavel Maroušek,
član Uprave
ĐURO ĐAKOVIĆ Grupa d.d.
Dr. Mile Budaka 1
35000 Slavonski Brod
Republika Hrvatska
Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 3
Temeljem članka 272.p.,a u vezi čl.250.a.st.4. Zakona o trgovačkim društvima (NN broj 111/93, 34/99,
121/99, 52/00, 118/03, 107/07, 146/08, 137/09, 125/11, 152/11, 111/12, 68/13, 110/15, 40/19, 34/22 dalje u
tekstu ZTD) Uprava Grupe ĐURO ĐAKOVIĆ daje sljedeću:
I Z J A V U
o primjeni Kodeksa korporativnog upravljanja
Grupa dobrovoljno primjenjuje vlastiti Kodeks korporativnog upravljanja koji djelomično inkorporira
preporuke Kodeksa korporativnog upravljanja kojega su zajednički izradile Hrvatska agencija za nadzor
financijskih usluga i Zagrebačka burza. Vlastiti Kodeks korporativnog upravljanja objavljen je na internet
stranicama Zagrebačke burze d.d. te internet stranicama Grupe. Grupa je pratila i primjenjivala preporuke
utvrđene Kodeksom objavljujući sve informacije čija je objava predviđena pozitivnim propisima, te informacije
koje su u interesu dioničara Grupe. Detaljna obrazloženja vezana uz manja odstupanja od pojedinih
preporuka Kodeksa, Grupa je iznijela u Godišnjem upitniku Kodeksa korporativnog upravljanja.
Grupa Zagrebačkoj burzi dostavlja popunjen godišnji upitnik o korporativnom upravljanju, a Hrvatskoj agenciji
za nadzor financijskih usluga dostavlja podatke za izradu godišnjeg izvještaja o korporativnom upravljanju
izdavatelja koji su uvršteni na uređeno tržište Zagrebačke burze.
Upravu Grupe predstavljaju dva člana predsjednik Uprave i član Uprave:
Redni broj
Ime i prezime
Datum
aktualnog
imenovanja
(početak
aktualnog
mandata)
OIB
Adresa
stanovanja
Poštanski
broj
Mjesto
1.
Hrvoje Kekez
6.7.2020.
85385462317
Naselje
Andrije
Hebranga 8/3
35000
Slavonski
Brod
Dana 01. svibnja 2021. godine g. Tomáš Telúch je imenovan na mjesto člana Uprave.
Redni broj
Ime i prezime
Datum
aktualnog
imenovanja
(početak
aktualnog
mandata)
OIB
Adresa
stanovanja
Poštanski
broj
Mjesto
1.
Hrvoje Kekez
6.7.2020.
85385462317
Naselje
Andrije
Hebranga 8/3
35000
Slavonski
Brod
2.
Tomáš Telúch
1.5.2021.
05848062734
Vodárenská
690
-
KRÁSNÉ
POLE,
Češka
Type text here
Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja (nastavak)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 4
Nadzorni odbor je dana 26. listopada 2021. godine donio odluku o imenovanju novog člana Uprave. Naime,
umjesto dosadašnjeg člana Uprave, g. Tomáša Telúcha, kojemu mandat istječe 1. studenog 2021. godine,
Nadzorni odbor imenovao je g. Pavela Maroušeka iz Češke Republike na mandatno razdoblje od 3 mjeseca,
koje traje od 1. studenog 2021. do 31. siječnja 2022. godine. Od 1. studenog 2021. godine Upravu čine:
Dana 21. srpnja 2022. g. Pavel Maroušek je imenovan članom Uprave na mandatno razdoblje od godinu
dana počevši od 1. kolovoza 2022. tako da od 1. studenog 2021. Upravu čine:
Upravu imenuje i opoziva Nadzorni odbor na vrijeme do četiri godine.
Uprava vodi poslove Grupe sukladno Statutu i zakonskim propisima. Članovi Uprave zastupaju samostalno
i pojedinačno. Uprava je pratila da poslovne i druge knjige i poslovna dokumentacija budu u skladu sa
Zakonom, sastavljala knjigovodstvene dokumente, realno procjenjivala imovinu i obveze, sastavljala
financijska i druga izvješća u skladu s računovodstvenim propisima i standardima i važećim propisima.
Redni
broj
Ime i prezime
Datum
aktualnog
imenovanja
(početak
aktualnog
mandata)
OIB
Adresa
stanovanja
Poštanski
broj
Mjesto
1.
Hrvoje Kekez
6.7.2020.
85385462317
Naselje
Andrije
Hebranga
8/3
35000
Slavonski
Brod
2.
Pavel Maroušek
1.11.2021.
40831808152
Krčinova 28
-
Češka,
ČESKE
BUDEJOVICE
Redni
broj
Ime i prezime
Datum
aktualnog
imenovanja
(početak
aktualnog
mandata)
OIB
Adresa
stanovanja
Poštanski
broj
Mjesto
1.
Hrvoje Kekez
6.7.2020.
85385462317
Naselje
Andrije
Hebranga
8/3
35000
Slavonski
Brod
2.
Pavel Maroušek
1.11.2021.
40831808152
Krčinova 28
-
Češka,
ČESKE
BUDEJOVICE
Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja (nastavak)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva, Slavonski Brod 5
Nadzorni odbor je sukladno zahtjevima Kodeksa proveo unutarnji nadzor Grupe redovitim kontrolama
predočenih izvješća. Na sjednicama Nadzornog odbra raspravljalo se i odlučivalo o svim pitanjima iz
nadležnosti tog tijela propisane ZTD-om i Statutom matičnog Društva. Izvješće Nadzornog odobra o
obavljenom nadzoru vođenja poslova dio je Godišnjeg izvješća koje se podnosi Glavnoj skupštini.
Nadzorni odbor čine sljedeći članovi:
Dana 1. srpnja 2021. godine članica Nadzornog odbora gđa. Tihana Kuterovac podnijela je ostavku na
članstvo u Nadzornom odboru kao predstavnik radnika. Sukladno Zakonu o radu te Statutu Društva dana 28.
listopada 2021. za predstavnicu radnika u Nadzornom odboru Đuro Đaković Grupe d.d. imenovana je gđa.
Darija Pejaković. Od 28. listopada 2021. godine Nadzorni odbor ima slijedeći sastav:
Od dana 31. prosinca 2022. godine, Nadzorni odbor Grupe činit će sljedeće osobe:
Nadzorni odbor je imenovao:
Revizijski odbor - tijelo koje pruža podršku Upravi i Nadzornom odboru u učinkovitom izvršavanju obveza
korporativnog upravljanja, financijskom izvješćivanja i kontrole Grupe. Pravo glasa dioničara nije ograničeno
Statutom na određeni postotak ili broj glasova. Svaka redovna dionica daje pravo na jedan glas na Glavnoj
skupštini.
Tijekom protekle godine Grupa nije stjecala vlastite dionice.
Redni broj
Ime i
prezime
Datum
aktualnog
imenovanja
(početak
aktualnog
mandata)
OIB
Adresa
stanovanja
Poštanski
broj
Mjesto
1.
Đuro Popijač
28.02.2020.
07944363524
Školska 41
10437
Rakitje
2.
Ivo Šulenta
28.12.2017.
40593171031
Srednjak 26
10.000
Zagreb
3.
Petar Mišević
28.12.2017.
20773614039
Ivana pl.
Zajca 13
40.000
Čakovec
4.
Vlatko Cvrtila
28.12.2017.
94199019946
Lanište 1f
10.000
Zagreb
5.
Robert
Blažinović
14.07.2020.
26915343198
Prenjska
ulica 10
10 000
Zagreb
6.
Ružica
Horvat
30.12.2018.
89443530288
Nikole Pavića
5
40 000
Čakovec
7.
Tihana
Kuterovac
28.10.2021.
95197118244
Braće Damira
i Davora
Kevo 5
35 000
Slavonski
Brod
Đuro Popijač
predsjednik Nadzornog odbora
Ivo Šulenta
Član
Petar Mišević
Član
Vlatko Cvrtila
Član
Robert Blažinović
Član
Ružica Horvat
Darija Pejaković
član
član
Martin Kamarád
predsjednik Nadzornog odbora
Adam Šotek
zamjenik predsjednika Nadzornog odbora
Đuro Popijača
Član
Jaroslav Strnad
Član
Denisa Materová
Član
Igor Dujić
Član
Darija Pejaković
članica
Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja (nastavak)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva, Slavonski Brod 6
Vlasnička struktura na dan 31. prosinca 2022. godine:
Rb.
Dioničar
Broj
Kapital
% učešća
dionica
u kapitalu
1
2
3
4
5
1.
ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D./ DD
ACQUISITION A.S. (1/1) skrbnički račun
23.199.300
231.993.000
81,83
2.
CERP (0/1) / REPUBLIKA HRVATSKA (1/1)
5.050.000
50.500.000
17,81
3.
ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D./ DD
ACQUISITION A.S. (1/1)
19.167
191.670
0,07
4.
CERP (0/1) / REPUBLIKA HRVATSKA (1/1)
11.934
119.340
0,04
5.
ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK
D.D./ČESKA SPORITELNA - CLIENTS
8.835
88.350
0,03
6.
HPB D.D. (0/1) / REPUBLIKA HRVATSKA (1/1)
8.217
82.170
0,03
7.
CERP (0/1) / HZMO (1/1)
6.600
66.000
0,02
8.
SKDD D.D. (0/1) /POVJERENIŠTVO NA
DIJELOVIMA DIONICA ZBOG SPAJANJA/ ĐURO
ĐAKOVIĆ GRUPA D.D. (1/1)
2.293
22.930
0,01
9.
RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D./ZBIRNI
SKRBNIČKI RAČUN ZA DF
1.338
13.380
0,00
10
VRTARIĆ DANIJEL (1/1)
1.247
12.470
0,00
11
OTP BANKA D.D./KLIJENT 46
535
5.350
0,00
12
ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK
D.D./ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D.
ZA TREĆE
504
5.040
0,00
13
Mali dioničari (ostali)
40.862
408.620
0,14
Ukupno
28.350.832
283.508.320
100,00
Sukladno odredbama čl.250. st.4. i čl.272.p ZTD-a, ova Izjava je poseban odjeljak i sastavni dio godišnjeg
izvješća o stanju Grupe za 2022. godinu.
Slavonski Brod, 26. travnja 2023. godine:
Marko Ćosić,
Predsjednik
Uprave
Pavel Maroušek,
član Uprave
ĐURO ĐAKOVIĆ Grupa d.d.
Dr. Mile Budaka 1
35000 Slavonski Brod
Republika Hrvatska
Odgovornost za konsolidirane financijske izvještaje
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva, Slavonski Brod 7
Sukladno Zakonu o računovodstvu Republike Hrvatske, Uprava Grupe je dužna pobrinuti se da za svaku
financijsku godinu budu sastavljeni konsolidirani financijski izvještaji u skladu s Međunarodnim standardima
financijskog izvještavanja koje je usvojila Europska Unija (u nastavku: „MSFI“), tako da daju istinitu i
objektivnu sliku financijskog stanja u društvu ĐURO ĐAKOVIĆ Grupa d.d. („Društvo“) i njegovim ovisnim
društvima („Grupa“), kao i rezultate poslovanja Društva za navedeno razdoblje.
Uprava opravdano očekuje da će Grupa u dogledno vrijeme raspolagati odgovarajućim resursima, te stoga
pri sastavljanju financijskih izvještaja i dalje usvaja načelo vremenske neograničenosti poslovanja.
Odgovornosti Uprave pri izradi konsolidiranih financijskih izvještaja obuhvaćaju sljedeće:
odabir i dosljednu primjenu prikladnih računovodstvenih politika;
davanje opravdanih i razboritih prosudbi i procjena;
postupanje u skladu s važećim računovodstvenim standardima, uz objavljivanje i obrazloženje svih
materijalno značajnih odstupanja u konsolidiranim financijskim izvještajima; te
sastavljanje konsolidiranih financijskih izvještaja pod pretpostavkom vremenske neograničenosti
poslovanja, osim ako pretpostavka da će Grupa nastaviti poslovati nije primjerena.
Uprava je odgovorna za vođenje odgovarajućih računovodstvenih evidencija, koje u svakom trenutku s
opravdanom točnošću prikazuju financijski položaj Grupa. Također, Uprava je dužna pobrinuti se da
financijski izvještaji budu u skladu sa Zakonom o računovodstvu. Pored toga, Uprava je odgovorna za
čuvanje imovine Grupe te za poduzimanje opravdanih koraka za sprječavanje i otkrivanje prijevare i drugih
nepravilnosti.
Uprava je također dužna pobrinuti se za točnost i potpunost svih elemenata izjave o primjeni kodeksa
korporativnog upravljanja te izvješća poslovdostva sukladno članku 21., 22. i 24. Zakona o računovodstvu.
Potpisao za i u ime Uprave:
26. travnja 2023. godine
Marko Ćosić,
Predsjednik
Uprave
Pavel Maroušek,
član Uprave
ĐURO ĐAKOVIĆ Grupa d.d.
Dr. Mile Budaka 1
35000 Slavonski Brod
Republika Hrvatska
Registrirano kod Trgovačkog suda u Zagrebu pod brojem 080044149
OIB 76394522236
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA
Dioničarima društva Đuro Đaković Grupa d.d. i njegovih ovisnih društava
Izvješće o reviziji konsolidiranih financijskih izvještaja
Mišljenje
Obavili smo reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja društva Đuro Đaković Grupa d.d.,
(„Društvo“) i njegovih ovisnih društava („Grupa“), koji obuhvaćaju konsolidirani izvještaj o
financijskom položaju (bilancu) na dan 31. prosinca 2022. godine, konsolidirani račun dobiti i gubitka,
konsolidirani izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti, konsolidirani izvještaj o kapitala, konsolidirani
izvještaj o novčanim tokovima za tada završenu godinu te bilješke uz konsolidirane financijske
izvještaje, uključujući i značajne računovodstvene politike.
Prema našem mišljenju, priloženi financijski izvještaji istinto i fer prikazuju, u svim značajnim
odrednicama, financijski položaj Grupe na dan 31. prosinca 2022. godine, njezinu financijsku
uspješnost te njezine novčane tokove za tada završenu godinu u skladu s Međunarodnim standardima
financijskog izvještavanja koje je usvojila Europska unija („MSFI“).
Osnova za mišljenje
Obavili smo našu reviziju u skladu s Međunarodnim revizijskim standardima (MRevS-ima). Naše
odgovornosti prema tim standardima su podrobnije opisane u našem izvješću revizora u odjeljku
Odgovornosti revizora za reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja. Neovisni smo od Grupe u
skladu s Međunarodnim kodeksom etike za profesionalne računovođe, uključujući Međunarodne
standarde neovisnosti koji je izdao Odbor za međunarodne standarde etike za računovođe (IESBA
Kodeks), kao i u skladu s etičkim zahtjevima koji su relevantni za našu reviziju financijskih izvještaja
i ispunili smo naše ostale etičke odgovornosti u skladu s tim zahtjevima i IESBA Kodeksom. Vjerujemo
da su revizijski dokazi koje smo pribavili dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mljenje.
Isticanje pitanja
Skrećemo pozornost na Bilješke 33 Događaji nakon izvještajnog datuma i 34 Planovi Uprave za
nastavak poslovanja, u priloženim konsolidiranim financijskim izvještajima u kojima su opisane
ključne aktivnosti poslovanja Grupe tijekom 2022. godine. Poslovne aktivnosti Grupe u 2022. godini
su najvećim dijelom obilježene uvođenjem Programa restrukturiranja koji je odobren odlukom Vlade
Republike Hrvatske u veljači 2022. godine kao i promjenom krajnjeg vlasnika u listopadu 2022.
godine. Primjena odluka i aktivnosti iz prethodno spomenutih okolnosti se nastavlja i u 2023. godini.
Naše mišljenje nije modificirano u vezi s tim pitanjem.
Ključna revizijska pitanja
Ključna revizijska pitanja su ona pitanja koja su bila, po našoj profesionalnoj prosudbi, od najveće
važnosti za našu reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja tekućeg razdoblja. Tim pitanjima smo
se bavili u kontekstu naše revizije konsolidiranih financijskih izvještaja kao cjeline i pri formiranju
našeg mišljenja o njima, i mi ne dajemo zasebno mišljenje o tim pitanjima.
Tel: +385 1 2395 741
Fax: +385 1 2303 691
E-mail: bdo-croatia@bdo.hr
BDO Croatia d.o.o.
10000 Zagreb
Radnička cesta 180
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (NASTAVAK)
Ključna revizijska pitanja (nastavak)
BDO Croatia d.o.o.
Ključno revizijsko pitanje
Kako smo adresirali ključno revizijsko
pitanje
Priznavanje prihoda po ugovorima o izgradnji
prema MSFI-u 15
Upućujemo na bilješke 3.4, 3.5 i 4 uz financijske
izvještaje
Grupa je u 2022. godini iskazala prihode od prodaje u
iznosu od 576.226 tisuća kuna (2021.: 263.955 tisuća
kuna), koji sadrže i prihode po ugovorima o izgradnji.
Grupa obračunava prihode po ugovorima o izgradnji
prema stupnju dovršenosti ugovorenih aktivnosti ako
ishod ugovora može pouzdano procijeniti. Ako Grupa
nije u mogućnosti pouzdano procijeniti ishod ugovora
o izgradnji, iskazuje prihode samo do visine stvarno
nastalih troškova prema ugovoru za koje je
vjerojatno da će biti nadoknađeni.
Identificirani rizik priznavanja prihoda je korištenje
procjene za iskazivanje ukupnih prihoda od ugovora,
definiranje stupnja dovršenosti ugovorenih radova te
procjena budućih troškova koji će nastati do
konačnog ispunjenja ugovora. Rizik je identificiran
budući da ako ishod nije moguće pouzdano
procijeniti, Grupa ne bi trebala iskazivati nikakvu
dobit, te bi se prihodi od ugovora trebali iskazati
samo do iznosa stvarno nastalih troškova ugovora za
koje se ekuje da će biti nadoknađeni, a koji se
obračunavaju kao rashod kako nastaju. MSFI 15
„Prihodi po ugovorima s kupcima“ propisuje kako se
prihodi ugovora o izgradnji raspoređuju na
obračunska razdoblja kroz koja se odvijaju
građevinski radovi. Kad je ishod ugovora o izgradnji
moguće pouzdano procijeniti, prihodi iz ugovora
trebaju se iskazati prema stupnju dovršenosti
ugovorene aktivnosti.
Postupci koje smo primijenili provjeravajući
visinu prihoda iskazanih u 2022. godini
obuhvatili su sljedeće:
ispitivanje postojanja, ustroja i
učinkovitost djelovanja postupaka internih
kontrola koje je uspostavila Grupa;
podvrgavanje računa izdanih kupcima
testovima detalja i usporedba prikazanih
knjiženih iznosa u glavnoj knjizi s
originalnom dokumentacijom;
povezivanje izdanih računa s uplatama
zaprimljenim od kupaca;
pregledavanje ugovora o gradnji koje je
Grupa potpisalo sa svojim klijentima;
pregledavanje procijenjenog stupnja
dovršenosti, ukupnih prihoda i troškova
prema obračunu voditelja projekata.
Nadoknadivost dugotrajne materijalne imovine
Upućujemo na bilješke 3.13., 3.17. i 17. u
financijskim izvještajima. Grupa je na dan 31.
prosinca 2022. godine iskazala vrijednost dugotrajne
materijalne imovine u iznosu od 264.603 tisuće kuna
(31. prosinca 2021.: 262.351 tisuću kuna). Grupa
navedenu imovinu vrednuje po trošku umanjenom za
amortizaciju i moguća umanjenja od gubitka
vrijednosti, izuzev zemljišta i objekata koji se koriste
za administrativne svrhe, a koji se vrednuju po
revalorizacijskom modelu. Matično društvo Đuro
Đaković Grupa d.d. kao holding kompanija, navedenu
imovinu iznajmljuje ovisnim društvima, ali i
eksternim najmoprimcima. Procjena nadoknadivosti
imovine predstavlja značajno područje procjena.
Postupci koje smo primijenili provjeravajući
nadoknadivost dugotrajne materijalne imovine
obuhvatili su sljedeće:
ispitivanje postojanja, ustroja i
učinkovitost djelovanja postupaka internih
kontrola koje je uspostavila Grupa u svezi
identifikacije naznaka umanjenja
vrijednosti;
procjenu primjerenosti prosudbi koje
Grupa primjenjuje kod identifikacije
imovine ili jedinica koje generiraju novac
kod kojih možebitno postoji umanjenje
vrijednosti
kritičku ocjenu pretpostavki i metodologije
za određivanje nadoknadivost iznosa
imovine, koristeći naše vlastite stručnjake
za procjenu vrijednosti.
procjenu prikladnosti i potpunosti objava u
vezi s umanjenjem vrijednosti.
BDO Croatia d.o.o.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (NASTAVAK)
Ostala pitanja
Financijske izvještaje Grupe za godinu završenu 31. prosinca 2021. revidirao je drugi revizor koji je
izrazio nemodificirano mišljenje o tim konsolidiranim financijskim izvještajima na dan 29. travnja 2022.
godine.
Ostale informacije
Uprava je odgovorna za ostale informacije. Ostale informacije uključuju Izvješće poslovodstva i Izjavu o
primjeni kodeksa korporativnog upravljanja uključene u Godišnje izvješće, ali ne uključuju financijske
izvještaje i naše izvješće revizora o njima. Naše mišljenje o financijskim izvještajima ne obuhvaća ostale
informacije. U vezi s našom revizijom financijskih izvještaja, naša je odgovornost pročitati ostale
informacije i, u provođenju toga, razmotriti jesu li ostale informacije značajno proturječne
konsolidiranim financijskim izvještajima ili našim saznanjima stečenim u reviziji ili se drugačije čini da
su značajno pogrešno prikazane.
U pogledu Izvješća poslovodstva i Izjave o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja, obavili smo i
postupke propisane Zakonom o računovodstvu. Ti postupci uključuju provjeru je li Izvješće poslovodstva
sastavljeno u skladu s člancima 21. i 24. Zakona o računovodstvu, i sadrži li Izjava o primjeni kodeksa
korporativnog upravljanja podatke iz članka 22. Zakona o računovodstvu. Temeljeno na obavljenim
postupcima, u mjeri u kojoj smo u mogućnosti to procijeniti, izvještavamo da:
1. su informacije u priloženom Izvješću poslovodstva i Izjavi o primjeni kodeksa korporativnog
upravljanja usklađene, u svim značajnim odrednicama, s priloženim konsolidiranim financijskim
izvještajima;
2. je priloženo Izvješće poslovodstva sastavljeno u skladu sa člancima 21., 22. i 24. Zakona o
računovodstvu;
3. priložena Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja uključuje informacije definirane u
članku 22. Zakona o računovodstvu.
Na temelju poznavanja i razumijevanja poslovanja Grupe i njegova okruženja stečenog u okviru revizije
financijskih izvještaja, dužni smo izvijestiti ako smo ustanovili da postoje značajni pogrešni prikazi u
priloženom Izvješću poslovodstva i Izjavi o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja. U tom smislu
nemamo što izvijestiti.
Odgovornosti uprave i onih koji su zaduženi za upravljanje za konsolidirane financijske izvještaje
Uprava je odgovorna za sastavljanje konsolidiranih financijskih izvještaja koji istinito i fer prikazuju u
skladu s MSFI i za one interne kontrole za koje uprava odredi da su potrebne za omogućavanje sastavljanja
financijskih izvještaja koji su bez značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške.
U sastavljanju konsolidiranih financijskih izvještaja, uprava je odgovorna za procjenjivanje sposobnosti
Grupe da nastavi s vremenski neograničenim poslovanjem, objavljivanje, ako je primjenjivo, pitanja
povezanih s vremenski neograničenim poslovanjem i korištenjem računovodstvene osnove utemeljene na
vremenskoj neograničenosti poslovanja, osim ako uprava ili namjerava likvidirati Grupu ili prekinuti
poslovanje ili nema realne alternative nego da to učini. Oni koji su zaduženi za upravljanje su odgovorni
za nadziranje procesa financijskog izvještavanja kojeg je ustanovila Grupa.
Odgovornosti revizora za reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja
Naši ciljevi su steći razumno uvjerenje o tome jesu li konsolidrani financijski izvještaji kao cjelina bez
značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške i izdati izvješće revizora koje uključuje naše
mišljenje. Razumno uvjerenje je visoka razina uvjerenja, ali nije garancija da će revizija obavljena u
skladu s MRevS-ima uvijek otkriti značajno pogrešno prikazivanje kada ono postoji. Pogrešni prikazi mogu
nastati uslijed prijevare ili pogreške i smatraju se značajni ako se razumno može očekivati da,
pojedinačno ili u zbroju, utječu na ekonomske odluke korisnika donijete na osnovi tih financijskih
izvještaja. Kao sastavni dio revizije u skladu s MRevS-ima, stvaramo profesionalne prosudbe i održavamo
profesionalni skepticizam tijekom revizije. Mi također:
BDO Croatia d.o.o.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (NASTAVAK)
Odgovornosti revizora za reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja (nastavak)
prepoznajemo i procjenjujemo rizike značajnog pogrešnog prikaza konsolidiranih financijskih
izvještaja, zbog prijevare ili pogreške, oblikujemo i obavljamo revizijske postupke kao reakciju
na te rizike i pribavljamo revizijske dokaze koji su dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za
naše mišljenje. Rizik neotkrivanja značajnog pogrešnog prikaza nastalog uslijed prijevare je veći
od rizika nastalog uslijed pogreške, jer prijevara može uključiti tajne sporazume, krivotvorenje,
namjerne propuste, lažna predstavljanja ili zaobilaženje internih kontrola.
stječemo razumijevanje internih kontrola relevantnih za reviziju kako bismo oblikovali revizijske
postupke koji su primjereni u danim okolnostima, ali ne i za svrhu izražavanja mišljenja o
učinkovitosti internih kontrola Grupe.
ocjenjujemo primjerenost korištenih računovodstvenih politika i razumnost računovodstvenih
procjena i povezanih objava koje je stvorila uprava.
zaključujemo o primjerenosti korištene računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj
neograničenosti poslovanja koju koristi uprava i, temeljeno na pribavljenim revizijskim
dokazima, zaključujemo o tome postoji li značajna neizvjesnost u vezi s događajima ili
okolnostima koji mogu stvarati značajnu sumnju u sposobnost Grupe da nastavi s vremenski
neograničenim poslovanjem. Ako zaključimo da postoji značajna neizvjesnost, od nas se
zahtijeva da skrenemo pozornost u našem izvješću revizora na povezane objave u financijskim
izvještajima ili, ako takve objave nisu odgovarajuće, da modificiramo naše mišljenje. Naši
zaključci se temelje na revizijskim dokazima pribavljenim sve do datuma našeg izvješća revizora.
Međutim, budući događaji ili uvjeti mogu uzrokovati da Grupa prekine s vremenski neograničenim
poslovanjem.
ocjenjujemo cjelokupnu prezentaciju, strukturu i sadržaj konsolidiranih financijskih izvještaja,
uključujući i objave, kao i odražavaju li konsolidirani financijski izvještaji transakcije i događaje
na kojima su zasnovani na način kojim se postiže fer prezentacija
pribavljamo dovoljno odgovarajućih revizijskih dokaza u vezi financijskih informacija od osoba i
poslovnih aktivnosti unutar Grupe za izražavanje mišljenja o konsolidiranim financijskim
izvještajima. Mi smo odgovorni za usmjeravanje, nadzor i izvedbu revizije. Jedini smo odgovorni
za izražavanje našeg mišljenja.
Mi komuniciramo s onima koji su zaduženi za upravljanje u vezi s, između ostalih pitanja, planiranim
djelokrugom i vremenskim rasporedom revizije i važnim revizijskim nalazima, uključujući i u vezi sa
značajnim nedostacima u internim kontrolama koji su otkriveni tijekom naše revizije.
Mi također dajemo izjavu onima koji su zaduženi za upravljanje da smo postupili u skladu s relevantnim
etičkim zahtjevima u vezi s neovisnošću i da ćemo komunicirati s njima o svim odnosima i drugim
pitanjima za koja se može razumno smatrati da utječu na našu neovisnost, kao i, gdje je primjenjivo, o
radnjama poduzetim kako bi se uklonile prijetnje neovisnosti, te povezanim zaštitama.
Između pitanja o kojima se komunicira s onima koji su zaduženi za upravljanje, mi određujemo ona
pitanja koja su od najveće važnosti u reviziji konsolidiranih financijskih izvještaja tekućeg razdoblja i
stoga su ključna revizijska pitanja. Mi opisujemo ta pitanja u našem izvješću revizora, osim ako zakon ili
regulativa sprječava javno objavljivanje pitanja ili kada odlučimo, u iznimno rijetkim okolnostima, da
pitanje ne treba priopćiti u našem izvješću revizora jer se razumno može očekivati da bi negativne
posljedice priopćavanja nadmašile dobrobiti javnog interesa od takvog priopćavanja.
BDO Croatia d.o.o.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (NASTAVAK)
Izvješće o ostalim zakonskim i regulatornim zahtjevima
Na 21. srpnja 2022. godine imenovala nas je Glavna skupština Grupe temeljem prijedloga Nadzornog
odbora da obavimo reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja za 2022. godinu.
Angažirani smo za obavljanje zakonske revizije konsolidiranih financijskih izvještaja Grupe za 2022.
godinu što predstavlja angažman od jedne godine.
U reviziji konsolidiranih financijskih izvještaja Grupe za 2022. godinu odredili smo značajnost za
konsolidirane financijske izvještaje kao cjelinu u iznosu od 5.762 tisuće kuna što predstavlja približno 1%
od ostvarenog prihoda od osnovne djelatnosti za 2022. godinu. Odabrali smo prihode od prodaje kao
mjerilo značajnosti jer smatramo da se radi o najprikladnijem mjerilu s obzirom na značajne fluktuacije
rezultata u tekućem i prijašnjim razdobljima.
Naše revizijsko mišljenje dosljedno je s dodatnim izvješćem za revizijski odbor Grupe sastavljenim
sukladno odredbama iz članka 11. Uredbe (EU) br. 537/2014.
Tijekom razdoblja između početnog datuma revidiranih konsolidranih financijskih izvještaja Grupe za
2022. godinu i datuma ovog izvješća nismo Grupi pružili zabranjene nerevizorske usluge i nismo u
poslovnoj godini prije prethodno navedenog razdoblja pružali usluge osmišljavanja i implementacije
postupaka internih kontrola ili upravljanja rizicima povezanih s pripremom i/ili kontrolom financijskih
informacija ili osmišljavanja i implementacije tehnoloških sustava za financijske informacije, te smo u
obavljanju revizije sačuvali neovisnost u odnosu na Grupu.
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ
Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju
jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje
Izvješće o uvjerenju revizora o usklađenosti konsolidiranih financijskih izvještaja, sastavljenih temeljem
odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala (Narodne novine, br. 65/18, 17/20, 83/21 i
151/22) primjenom zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 kojom se za izdavatelje određuje
jedinstveni elektronički format za izvještavanje (Uredba o ESEF-u).
Proveli smo angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja o tome jesu li konsolidirani financijski
izvještaji pripremljeni za potrebe objavljivanja javnosti temeljem članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu
kapitala, koji su sadržani u priloženoj elektroničkoj datoteci ''durodakovicgrupadd-2022-12-31-kons-hr'',
u svim značajnim odrednicama pripremljeni u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Odgovornosti uprave i onih zaduženih za upravljanje
Uprava Grupe odgovorna je za pripremu i sadržaj financijskih izvještaja u skladu s Uredbom o ESEFu.
Osim toga, uprava Grupe odgovorna je održavati sustav unutarnjih kontrola koji u razumnoj mjeri
osigurava pripremu financijskih izvještaja bez značajnih neusklađenosti sa zahtjevima izvještavanja iz
Uredbe o ESEF-u, bilo zbog prijevare ili pogreške. Uprava Grupe također je odgovorna za:
- objavljivanje javnosti financijskih izvještaja sadržanih u godišnjem izvješću u važećem XHTML
formatu i
- odabir i korištenje XBRL oznaka u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Oni koji su zaduženi za upravljanje odgovorni su za nadzor pripreme financijskih izvještaja u ESEF
formatu kao dijela procesa financijskog izvještavanja.
Odgovornosti revizora
Naša je odgovornost izraziti zaključak, temeljen na prikupljenim revizijskim dokazima, o tome jesu li
financijski izvještaji bez značajnih neusklađenosti sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u. Proveli smo ovaj
angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja u skladu s Međunarodnim standardom za angažmane s
izražavanjem uvjerenja (MSIU) 3000 (izmijenjeni) - Angažmani s izražavanjem uvjerenja različitih od
revizija ili uvida povijesnih financijskih informacija.
BDO Croatia d.o.o.
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (NASTAVAK)
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ
Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju
jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje (nastavak)
Obavljeni postupci
Priroda, vremenski okvir i obim odabranih procedura ovise o prosudbi revizora. Razumno uvjerenje je
visoka razina uvjerenja, ali nije garancija da će opseg testiranja otkriti svaku značajnu neusklađenost s
Uredbom o ESEF-u. U sklopu odabranih postupaka obavili smo sljedeće aktivnosti:
- pročitali smo zahtjeve Uredbe o ESEF-u,
- stekli smo razumijevanje internih kontrola Društva relevantnih za primjenu zahtjeva Uredbe o
ESEF-u,
- identificirali smo i procijenili rizike značajne neusklađenosti s Uredbom o ESEF-u zbog prijevare
ili pogreške; i
- na temelju toga, osmislili i proveli postupke za odgovor na procijenjene rizike i za dobivanje
razumnog uvjerenja u svrhu izražavanja našeg zaključka.
Cilj naših postupaka bio je procijeniti jesu li:
- konsolidirani financijski izvještaji, koji su uključeni u godišnje izvješće, izrađeni u važećem
XHTML formatu,
- podaci, sadržani u konsolidiranim financijskim izvještajima koji se zahtijevaju Uredbom o ESEF-
u, označeni i sva označavanja ispunjavaju sljedeće zahtjeve:
- korišten je XBRL jezik za označavanje,
- korišteni su elementi osnovne taksonomije navedene u Uredbi o ESEF-u s
najbližimračunovodstvenim značajem, osim ako nije stvoren dodatni element
taksonomije u skladu sPrilogom IV. Uredbe o ESEF-u,
- oznake su u skladu sa zajedničkim pravilima za označavanje prema Uredbi o ESEF-u.
Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo prikupili dostatni i primjereni da pruže osnovu za naš
zaključak.
Zaključak
Prema našem uvjerenju, temeljem provedenih postupaka i pribavljenih dokaza, konsolidirani financijski
izvještaji prezentirani u ESEF formatu, sadržani u gore navedenoj priloženoj elektroničkoj datoteci i
temeljem odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala pripremljeni radi objavljivanja
javnosti, u svim značajnim odrednicama su u skladu sa zahtjevima iz članka 3., 4. i 6. Uredbe o ESEF-u
za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine.
Povrh ovog zaključka, kao i mišljenja sadržanog u ovom izvješću neovisnog revizora za priložene
konsolidirane financijske izvještaje i godišnje izvješće za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine, ne
izražavamo nikakvo mišljenje o informacijama sadržanima u tim prikazima ili o drugim informacijama
sadržanima u prethodno navedenoj datoteci.
Angažirani partner u reviziji koja ima za posljedicu ovo izvješće neovisnog revizora je Marina Tonžetić.
U Zagrebu, 26. travnja 2023. godine
Hrvoje Stipić, Predsjednik Uprave
Marina Tonžetić, ovlašteni revizor
BDO Croatia d.o.o.
Radnička cesta 180
10 000 Zagreb
Republika Hrvatska
Konsolidirani Izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi izraženi su u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 14
Računovodstvene politike i bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih konsolidiranih financijskih izvještaja.
Bilješka
2022.
2021.
(prepravljeno)
Prihodi od prodaje
4
576.226
263.955
Ostali prihodi
5
49.001
23.236
625.227
287.191
Promjene vrijednosti zaliha proizvodnje u toku i gotovih
proizvoda
(11.626)
43.541
Materijalni troškovi
7
(421.979)
(206.205)
Troškovi osoblja
8
(85.037)
(79.801)
Amortizacija
16, 17
(19.159)
(21.377)
Ostali troškovi
9
32.827
(32.827)
(24.468)
Vrijednosno usklađenje
10
(1.251)
(27.571)
Rezerviranja
11
(8.474)
(58.992)
Ostali poslovni rashodi
12
(25.135)
(3.591)
(605.488)
(378.464)
Dobit/(gubitak) iz redovnog poslovanja
19.739
(91.273)
Financijski prihodi
13
2.509
2.776
Financijski rashodi
14
(20.369)
(20.978)
Neto financijski gubitak
(17.860)
(18.202)
Dobit/(gubitak) prije oporezivanja
1.879
1.879
(109.475)
Porez na dobit
15
(182)
-
Dobit/(gubitak) tekuće godine
1.697
1.697
(109.475)
Ostali sveobuhvatni gubitak
-
(1.156)
Ukupna sveobuhvatna dobit/(gubitak)
1.697
(110.631)
Dobit/(gubitak) koji se pripisuje:
Vlasnicima matice
1.515
110.531
(110.531)
Vlasnicima nekontrolirajućih udjela
27
182
(100)
Dobit/(gubitak) po dionici
Iz redovne djelatnosti
0,05
0,05
(10,77)
- osnovni (u kunama i lipama)
26
0,05
0,05
(10,77)
Konsolidirani izvještaj o financijskom položaju
Na dan 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi izraženi su u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 15
Bilješke
31.prosinca
2022.
31.prosinca
2021.
31. prosinca 2020.
(prepravljeno)
IMOVINA
Dugotrajna imovina
Nematerijalna imovina
16
149.987
3.141
3.965
Nekretnine, postrojenja i oprema
17
264.603
262.351
286.123
Dani zajmovi, depoziti i slično
485
5.702
378
Dugotrajna potraživanja
3.375
4.544
6.630
Ukupno dugotrajna imovina
418.450
275.738
297.096
Kratkotrajna imovina
Zalihe
18
139.725
122.841
95.180
Potraživanja od kupaca
19
62.797
14.785
43.174
Ostala potraživanja
20
9.691
4.542
9.082
Ostala financijska imovina
21
14.711
348
17.431
Novac i novčani ekvivalenti
22
46.149
8.487
34.039
Ukupno kratkotrajna imovina
273.073
151.003
198.906
UKUPNA IMOVINA
691.523
426.741
496.002
KAPITAL I OBVEZE
Temeljni kapital
23
283.508
203.065
203.065
Kapitalne rezerve
-
12.257
12.257
Ostale rezerve
467
467
467
Rezerve za vlastite dionice
937
937
937
Vlastite dionice
(937)
(937)
(937)
Revalorizacijske rezerve
62.302
62.893
83.882
Preneseni gubitak
(309.991)
(576.737)
(502.961)
Udjeli vlasnika matice
36.286
(298.055)
(203.290)
Nekontrolirajući udjeli
25
337
23
29
Ukupni kapital
36.623
(298.032)
(203.261)
Dugoročne obveze
Rezerviranja
26
38.536
43.710
21.136
Obveze za kredite i najmove
27
97.193
215.268
238.398
Ostale dugoročne obveze
30
4.561
5.004
8.585
Odgođena porezna obveza
15
13.674
13.805
18.413
Ukupne dugoročne obveze
153.964
277.787
286.532
Kratkoročne obveze
Obveze za kredite i najmove
27
298.268
277.118
254.970
Obveze prema povezanim stranama
30
23.805
-
-
Obveze prema dobavljačima
28
112.782
112.782
62.406
64.455
Ostale kratkoročne obveze
29
66.081
66.081
107.462
107.462
93.306
Ukupno kratkoročne obveze
500.936
446.986
446.986
412.731
UKUPNO KAPITAL I OBVEZE
691.523
426.741
496.002
Računovodstvene politike i bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih konsolidiranih financijskih izvještaja.
Konsolidirani izvještaj o promjenama kapitala
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi izraženi su u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 16
Računovodstvene politike i bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih konsolidiranih financijskih izvještaja
Temeljni
kapital
Zakonske
rezerve
Rezerve
za
vlastite
dionice
Vlastite
dionice
Ostale
rezerve
Revalorizacijske
rezerve nastale
povećanjem
vrijednosti
imovine
Preneseni
gubitak
Udjeli
vlasnika
matice
Nevladajući
udjeli
Ukupno
Stanje 31. prosinca 2020.
godine (kako je objavljeno)
203.065
12.257
937
(937)
467
87.402
(502.961)
(199.770)
29
(199.741)
Prepravljanja – bilješka 3A
-
-
-
-
-
(3.520)
-
(3.520)
-
(3.520)
Stanje 31. prosinca 2020.
godine (prepravljeno)
203.065
12.257
937
(937)
467
83.882
(502.961)
(203.290)
29
(203.261)
Gubitak tekuće godine
-
-
-
-
-
-
(109.375)
(109.375)
(100)
(109.475)
Smanjenje revalorizacije
-
-
-
-
-
(1.156)
-
(1.156)
-
(1.156)
Ukupni sveobuhvatni gubitak
tekuće godine
-
-
-
-
-
(1.156)
(109.375)
(110.531)
(100)
(110.631)
Promjene proistekle iz stečaja
ĐĐ Industrijska rješenja
-
-
-
-
-
(19.098)
34.706
15.608
94
15.702
Amortizacija revalorizacije
-
-
-
-
-
735
(735)
735
-
-
-
Otpuštanje odgođene porezne
obveze
-
-
-
-
-
-
158
158
-
158
Stanje 31. prosinca 2021.
godine
203.065
12.257
937
(937)
467
62.893
(576.737)
(298.055)
23
(298.032)
Dobit tekuće godine
-
-
-
-
-
-
1.515
1.515
182
1.697
Ukupna sveobuhvatna dobit
tekuće godine
-
-
-
-
-
-
1.515
1.515
182
1.697
Povećanje kapitala
332.993
-
-
-
-
-
-
332.993
132
333.125
Smanjenje kapitala
(252.550)
(12.257)
-
-
-
-
264.538
(269)
-
(269)
Amortizacija revalorizacije
-
-
-
-
-
(591)
591
591
-
-
-
Otpuštanje odgođene porezne
obveze
-
-
-
-
-
-
102
102
-
102
Stanje 31. prosinca 2022.
godine
283.508
-
937
(937)
467
62.302
(309.991)
36.286
337
36.623
Konsolidirani izvještaj o novčanim tokovima
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi izraženi su u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 17
Bilješka
2022.
2021.
Novčani tok od poslovnih aktivnosti
Dobit/(gubitak) tekuće godine prije poreza
1.879
(109.475)
Usklađeno za:
Amortizaciju
16,17
19.159
19.828
19.828
Povećanje rezerviranja
(6.695)
22.574
Vrijednosno usklađenje potraživanja od kupaca, neto
5,10
(306)
6.618
Vrijednosno usklađenje zaliha
10
1.241
18.350
Vrijednosno usklađenje materijalne imovine
-
2.603
Naplaćena vrijednosno usklađena potraživanja
-
2.082
Neto vrijednost rashodovane dugotrajne materijalne i
nematerijalne imovine
17
95
3.539
Novčani tok ostvaren / (korišten) u poslovanju prije
promjena u obrtnom kapitalu
15.373
(33.881)
Povećanje zaliha
(17.365)
(27.661)
(Povećanje)/smanjenje potraživanja od kupaca
(47.706)
28.389
(Povećanje)/smanjenje ostalih potraživanja
(5.909)
7.063
Povećanje/(smanjenje) obveza prema dobavljačima
59.142
(2.049)
(Smanjenje)/povećanje ostalih obveza
(33.363)
16.494
Novac korišten u poslovnim aktivnostima
(29.828)
(11.645)
Novčani tok iz investicijskih aktivnosti
Nabava nekretnina, postrojenja i opreme i
nematerijalne imovine
16,17
(21.311)
(6.321)
Dane pozajmice, neto
(7.977)
7.103
Neto novčani tok (korišten u) / ostvaren investicijskim
aktivnostima
(29.288)
782
Novčani tijek od financijskih aktivnosti
Otplata kredita
27
(3.222)
(14.689)
Povećanje temeljnog kapitala
23
100.000
-
Neto novčani tok ostvaren / (korišten) u financijskim
aktivnostima
96.778
(14.689)
Neto povećanje/(smanjenje) novca i novčanih
ekvivalenata
37.662
(25.552)
Novac i novčani ekvivalenti na početku godine
8.487
34.039
Novac i novčani ekvivalenti na kraju godine
22
46.149
8.487
Računovodstvene politike i bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih konsolidiranih financijskih izvještaja.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 18
1. OPĆI PODACI
1.1 Uvod
Đuro Đaković Grupu na dan 31. prosinca 2022. godine čine: Đuro Đaković Grupa d.d., Mile Budaka 1,
Slavonski Brod matično društvo te ovisna društva kako slijedi:
- Đuro Đaković Specijalna vozila d.d.
- Đuro Đaković Energetika i infrastruktura d.o.o.
- Đuro Đaković Strojna obrada d.o.o.
Dana 20. prosinca 2021. godine Trgovački sud u Osijeku, Stalna služba u Slavonskom Brodu je donio
rješenje o otvaranju stečajnog postupka nad društvom Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d. Od tog
datuma društvo Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d. se više ne konsolidira kao dio Đuro ĐakovGrupe.
1.2 Djelatnost
Osnovne djelatnosti Grupe su proizvodnja, projektiranje i montaža industrijskih i petrokemijskih
postrojenja, proizvodnja građevinskih strojeva, željezničkih vagona, specijalnih vozila i uređaja te pružanje
usluga opskrbe energentima, skladištenja i transporta roba. Na dan 31. prosinca 2022. godine Grupa je
zapošljavala 767 djelatnika (2021: 702 djelatnika).
1.3 Uprava Društva
Na dan 31. prosinca 2021. godine Upravu Grupe čine:
Dana 8. veljače 2023. godine g. Marko Ćosić imenovan za Predsjednika Uprave, g. Hrvoje Kekez i g.
Pavel Maroušek na mjesto člana Uprave.
1.4 Nadzorni odbor
Na dan 31. prosinca 2022. godine nadzorni odbor Grupe čine sljedeće osobe:
Hrvoje Kekez
Predsjednik Uprave, od 01.05.2021 godine
Pavel Maroušek
Član Uprave, od 01.11.2021. godine
Martin Kamarád
predsjednik Nadzornog odbora
Adam Šotek
zamjenik predsjednika Nadzornog odbora
Đuro Popijača
član
Jaroslav Strnad
član
Denisa Materová
član
Igor Dujić
član
Darija Pejaković
članica
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 19
2. USVAJANJE NOVIH I IZMIJENJENIH MEĐUNARODNIH STANDARDA FINANCIJSKOG
IZVJEŠTAVANJA I TUMAČENJA
Prva primjena novih izmjena postojećih standarda na snazi za tekuće izvještajno razdoblje
Grupa je usvojila sljedeće nove standarde i izmjene postojećih standarda i nova tumačenja koje je objavio
Odbor za Međunarodne računovodstvene standarde (“OMRS”) i usvojeni su u Europskoj uniji, a koja su
stupila na snagu za trenutno izvještajno razdoblje:
izmjene MSFI-ja 9 „Financijski instrumenti”, MRS-a 39 „Financijski instrumenti: priznavanje i
mjerenje”, MSFI-ja 7: „Financijski instrumenti: objavljivanje”, MSFI-ja 4 „Ugovori o osiguranju”
i MSFI-ja 16: „Najmovi” Reforma referentnih kamatnih stopa Faza 2, (na snazi za godišnja
razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2021.).
izmjene MSFI-ja 16 „Najmovi“ - Najamnine povezane s Covid-19 nakon 30. lipnja 2021. (na snazi
od 1. travnja 2021. za godišnja izvještajna razdoblja koja počinju na dan ili nakon 1. siječnja 2021.
godine)
izmjene MSFI-ja 4 Ugovori o osiguranju „Produljenje privremenog izuzeća od primjene MSFI-
ja 9“ usvojeni u Europskoj uniji 16. prosinca 2020., (datum isteka privremenog izuzeća od primjene
MSFI-ja 9 produljen je na godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023.)
Usvajanje izmjena postojećih standarda i tumačenja standarda nisu značajni za poslovanje Grupe te nemaju
značajan utjecaj na financijske izvjtaje.
Standardi i izmjene postojećih standarda i tumenja koje je objavio OMRS i usvojeni su u
Europskoj Uniji, ali još nisu na snazi
U nastavku su navedeni standardi, izmjene postojećih standarda i tumačenja koje je objavio OMRS i
usvojila Europska unija, ali još nisu na snazi do datuma objave financijskih izvještaja:
izmjene MRS-a 1 Prezentiranje financijskih izvještaja” Objave računovodstvenih politika
(na snazi za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023.)
izmjene MRS-a 8 „Računovodstvene politike, promjene računovodstvenih procjena i
pogreške“ - Definicija računovodstvenih procjena (na snazi za godišnja razdoblja koja počinju
na dan ili nakon 1. siječnja 2023.),
izmjene MRS-a 16 „Nekretnine, postrojenja i oprema” Prihodi prije namjeravane uporabe
(na snazi za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2022.)
izmjene MRS-a 37 „Rezerviranja, nepredviđene obveze i nepredviđena imovina” Štetni
ugovori Troškovi ispunjenja ugovornih obveza (na snazi za godišnja razdoblja koja započinju
na dan ili nakon 1. siječnja 2022.)
izmjene MSFI-ja 3 „Poslovna spajanja” Upućivanja na Konceptualni okvir s izmjenama MSFI-
ja 3 (na snazi za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2022.)
MSFI 17 „Ugovori o osiguranju”, uključujući izmjene MSFI-ja 17 koje je objavio OMRS 25. lipnja
2020 usvojene u Europskoj uniji 19. studenog 2021. (na snazi za godišnja razdoblja koja
započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine)
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 20
2. USVAJANJE NOVIH I IZMIJENJENIH MEĐUNARODNIH STANDARDA FINANCIJSKOG
IZVJEŠTAVANJA I TUMAČENJA (NASTAVAK)
izmjene raznih standarda zbog „Dorada MSFI-jeva iz ciklusa 2018. 2020.”, proizašle iz
projekta godišnje dorade MSFI-jeva (MSFI 1, MSFI 9, MSFI 16 i MRS 41), prvenstveno radi
otklanjanja nedosljednosti i pojašnjenja teksta usvojenog od EU 28. lipnja 2021. (Izmjene MSFI-
ja 1, MSFI-ja 9 i MRS-a 41 na snazi za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1.
siječnja 2022. Izmjena MSFI-ja 16 odnosi se isključivo na ilustrativni primjer, stoga nije naveden
datum stupanja na snagu.).
Novi standardi i izmjene standarda koje je objavio OMRS, ali još nisu usvojeni u Europskoj uniji
MSFI-jevi trenutačno usvojeni u Europskoj uniji ne razlikuju se značajno od propisa koje je donio Odbor
za Međunarodne računovodstvene standarde (OMRS), izuzev sljedećih novih standarda i izmjena
postojećih standarda, o čijem usvajanju Europska unija do datuma objave financijskih izvještaja jnije
donijela odluku (datumi stupanja na snagu navedeni u nastavku odnose se na MSFI-jeve koje je izdao
OMRS):
MSFI 14 „Regulativom propisane razgraničene stavke” (na snazi za godišnja razdoblja koja
započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2016.) Europska komisija odlučila je postupak preuzimanja
ovog prijelaznog standarda odgoditi do objave njegove konačne verzije
izmjene MRS-a 1 „Prezentiranje financijskih izvještaja” Klasifikacija kratkoročnih i dugoročnih
obveza (na snazi za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023.)
izmjene MRS-a 12 „Porezi na dobit“ - Odgođeni porez koji se odnosi na imovinu i obveze koje
proizlaze iz jedne transakcije (na snazi za godišnja razdoblja koja počinju na dan ili nakon 1. siječnja
2023.),
izmjene MSFI-ja 10 „Konsolidirani financijski izvještaji" i MRS-a 28 „Udjeli u pridruženim
subjektima i zajedničkim pothvatima” Prodaja odnosno ulog imovine između ulagatelja i
njegovog pridruženog subjekta ili zajedničkog pothvata te daljnje izmjene (prvotno određeni datum
stupanja na snagu odgođen je do dovršetka istraživačkog projekta na temu primjene metode udjela)
MSFI 17 „Ugovori o osiguranju”, Prva primjena MSFI-ja 17 i MSFI-ja 9 Usporedne informacija
(na snazi za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine)
Grupa očekuje da usvajanje navedenih novih standarda i izmjene postojećih standarda neće dovesti do
značajnih promjena u financijskim izvještajima Grupe u razdoblju prve primjene standarda.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 21
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE
3.1. Izjava o sukladnosti
Konsolidirani financijski izvještaji su sastavljeni u skladu s Međunarodnim standardima financijskog
izvještavanja koje je usvojila Europska Unija.
3.2. Osnove sastavljanja
Konsolidirani financijski izvještaji Grupe pripremljeni su na načelu povijesnog troška, izuzev određenih
financijskih instrumenata te zemljišta i objekata koji se koriste za administrativne svrhe, koji su iskazani
po fer vrijednosti, a u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koje je usvojila
Europska Unija i hrvatskim zakonskim propisima.
Grupa vodi računovodstvene evidencije na hrvatskom jeziku, u kunama i u skladu s hrvatskim zakonskim
propisima i računovodstvenim načelima. Računovodstvene evidencije ovisnih društava u Hrvatskoj i u
inozemstvu vode se sukladno važećim propisima dotičnih zemalja.
Sastavljanje konsolidiranih financijskih izvještaja sukladno Međunarodnim standardima financijskog
izvještavanja (MSFI) zahtijeva upotrebu određenih ključnih računovodstvenih procjena. Također se od
Uprave zahtijeva da se služi prosudbama u procesu primjene računovodstvenih politika Grupe. Područja
koja uključuju viši stupanj prosudbe ili složenosti, odnosno područja gdje su pretpostavke i procjene
značajne za konsolidirane financijske izvještaje prikazana su u bilješci 3.28.
3.3. Osnove konsolidacije
Konsolidirani financijski izvještaji Grupe uključuju financijske izvještaje Đuro Đaković Grupa d.d.
(“Društvo“) i društava nad kojima Đuro Đaković Grupa d.d. ima kontrolu, tj. ovisnih društava, koja se
sastavljaju svake godine na dan 31. prosinca. Kontrola je prisutna ako Društvo ima moć upravljanja
financijskim i poslovnim politikama pojedinog društva radi ostvarivanja koristi iz njegova poslovanja.
Prihodi i rashodi ovisnih društava stečenih ili prodanih tijekom godine uključuju se u konsolidirani izvještaj
o sveobuhvatnoj dobiti od efektivnog datuma stjecanja, odnosno do efektivnog datuma prodaje. Ukupna
sveobuhvatna dobit ovisnih društava se pripisuje vlasnicima društva i vlasnicima nevladajućih udjela, čak
i ako time dolazi do negativnog stanja nevladajućih udjela.
Konsolidacijom se u cijelosti eliminiraju sve transakcije i stanja te prihodi i rashodi iz odnosa među
društvima u sklopu Grupe. Uprava je izradila konsolidirane financijske izvještaje pod pretpostavkom
neograničenosti vremena poslovanja Grupe.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 22
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.4. Priznavanje prihoda
Prihodi se sastoje od fer vrijednosti primljene naknade ili potraživanja za prodane proizvode, robu ili usluge
tijekom redovnog poslovanja Grupe. Prihodi su iskazani u iznosima koji su umanjeni za porez na dodanu
vrijednost, procijenjene povrate, rabate i diskonte.
Prema MSFI-ju 15, subjekt priznaje prihod kada (ili kako) je ispunjena obveza činidbe, tj. kada se „kontrola“
dobara ili usluga na kojima se temelji određena obveza činidbe prenosi na kupca.
Prihod se priznaje za svaku pojedinu obvezu izvršenja u ugovoru u iznosu cijene transakcije. Cijena
transakcije je iznos u ugovoru na koji Grupa ima pravo u zamjenu za robu ili usluge koje daje kupcu. Za
ugovore koji sadrže više od jedne obveze izvršenja (višestruki aranžman), Grupa alocira cijenu transakcije
na obveze činidbe na bazi pojedinačne prodajne cijene. Pojedinačna prodajna cijena (PPC) je cijena po
kojoj Grupa prodaje robu ili uslugu pojedinačno kupcu. Grupa priznaje prihode kada su zadovoljeni
specifični kriteriji za sve djelatnosti Grupe koje su opisane u nastavku.
a) Prihodi od usluga
Kontrola usluga prenosi se tijekom vremena ili u određenom trenutku, što utječe na to kada se prihod
priznaje. Prihodi od usluga priznaju se u razdoblju u kojem su usluge obavljene, prema stupnju dovršenosti,
na osnovu udjela stvarno obavljenih usluga u odnosu na ukupne usluge koje se trebaju obaviti.
b) Prihodi od prodaje proizvoda i robe
Prihod se priznaje kada je ispunjena obveza činidbe prijenosom kontrole sa robe ili usluga na kupca.
Kontrola robe je prenesena kada je roba isporučena kupcu, kupac ima potpuno vlasništvo nad robom i
nema neispunjenih obveza koje bi mogle utjecati na prihvaćanje robe od strane kupca. Isporuka se
događa kada je roba isporučena na određenu lokaciju a rizik kašnjenja i gubitak je prenesen na kupca.
Kontrola robe se obično prenosi u određenom trenutku.
c) Prihodi od kamata
Prihodi od kamata priznaju se na vremenski proporcionalnoj osnovi koristeći metodu efektivne kamatne
stope.
d) Prihodi od državnih subvencija
Prihodi od državnih subvencija priznaju se po fer vrijednosti kada je u razumnoj mjeri pouzdano da će
subvencija biti primljena, te da će Grupa ispuniti sve pripadajuće uvjete. Prihodi od državnih subvencija
priznaju se u razdoblju kada nastaju troškovi koji se nadoknađuju iz tih subvencija, te se prikazuju u
izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti u sklopu ostalih poslovnih prihoda.
Osnovno načelo MSFI 15 je da Grupa priznaje prihode kako bi se prikazao prijenos obećane robe ili usluga
kupcima u iznosu koji odražava naknadu za koju Društvo očekuje da imaju pravo u zamjenu za tu robu ili
usluge. Osnovno načelo iskazano je u okviru modela koji se sastoji od pet koraka. Grupa razmatra postoje
li u ugovoru druge obveze koje su zasebne ugovorne činidbe na koje treba rasporediti dio transakcijske
cijene.
3.5. Ugovori o izgradnji
Za svaku obvezu izvršenja koja je ispunjena tijekom vremena, Grupa će priznati prihode tijekom vremena
mjerenjem napredovanja prema potpunom ispunjavanju obveze izvršenja. Uprava je izabrala korištenje
input metode za obračun prihoda (nastali troškovi do određenog datuma) od ugovora o izgradnji.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 23
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.6. Najmovi
Grupa procjenjuje je li riječ o ugovoru o najmu odnosno sadržava li ugovor najam, na početku ugovora. Grupa
iskazuje imovinu s pravom uporabe i pripadajuću obvezu po najmu u pogledu svih najmova u kojima je ono
najmoprimac, osim kad je riječ o kratkoročnim najmovima (definiranim kao najmovima čije trajanje iznosi 12
mjeseci ili manje) te najmove imovine male vrijednosti (kao što su tableti i osobna računala, uredski namještaj
i telefoni). Za takve najmove Grupa pravocrtno priznaje plaćanja najma kao poslovni rashod tijekom trajanja
najma, osim ako neka druga sustavna osnova kvalitetnije ne odražava vremensku dinamiku trošenja
ekonomskih koristi od imovine koje se drži u najmu. Imovina s pravom uporabe prezentira se kao zasebna
stavka u izvještaju o financijskom položaju
Obveza po najmu prvi se put mjeri u visini sadašnje vrijednosti plaćanja najma koja na datum početka nisu
podmirena, umanjena uporabom stope koja proizlazi iz najma. Ako tu stopu nije moguće odrediti,
najmoprimac se najčešće služi svojom kamatnom stopom zaduživanja. Imovina s pravom uporabe amortizira
se kroz razdoblje najma ili vijek uporabe, ovisno o tome što je kraće. Ako se na temelju najma vlasništvo nad
odnosnom imovinom prenese ili ako trošak imovine s pravom uporabe odražava da će Grupa iskoristiti
mogućnost kupnje, imovina s pravom uporabe amortizira se kroz korisni vijek uporabe odnosne imovine.
Amortizacija započinje na datum početka najma. Promjenjive najamnine koje ne ovise o indeksu ili stopi nisu
obuhvaćene mjerenjem obveze po najmu i imovine s pravom uporabe. Povezana plaćanja priznaju se kao
trošak u razdoblju u kojem je nastao događaj ili uvjet koji je potaknuo predmetna plaćanja te se nalaze u
ostalim vanjskim troškovima u dobiti i gubitku.
3.7. Troškovi posudbe
Troškovi posudbe koji se mogu izravno povezati sa stjecanjem, izgradnjom ili izradom kvalificiranog sredstva,
a to je sredstvo koje nužno zahtijeva znatno vrijeme kako bi bilo spremno za namjeravanu uporabu ili prodaju,
se pripisuju trošku nabave toga sredstva sve dok sredstvo većim dijelom ne bude spremno za namjeravanu
uporabu ili prodaju. Prihodi od ulaganja zarađeni privremenim ulaganjem namjenskih kreditnih sredstava do
početka njihovog trošenja na kvalificirano sredstvo se oduzimaju od troškova posudbe čija kapitalizacija je
prihvatljiva. Svi drugi troškovi posudbe se uključuju u dobit ili gubitak razdoblja u kojem su nastali.
3.8. Posudbe
Posudbe se početno priznaju po fer vrijednosti, umanjenoj za troškove transakcije. U budućim razdobljima,
posudbe se iskazuju po amortiziranom trošku; sve razlike između primitaka (umanjenih za troškove
transakcije) i otkupne vrijednosti priznaju se u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti tijekom razdoblja trajanja
posudbe, koristeći metodu efektivne kamatne stope. Posudbe se klasificiraju kao kratkoročne obveze, osim
ako Grupa ima bezuvjetno pravo odgoditi podmirenje obveze najmanje 12 mjeseci nakon izvještajnog
datuma.
3.9. Transakcije u stranim valutama
Funkcionalna i izvještajna valuta
Stavke uključene u konsolidirane financijske izvještaje Grupe iskazane su u valuti primarnog gospodarskog
okruženja u kojem Grupa posluje (funkcionalna valuta). Konsolidirani financijski izvještaji prikazani su u
kunama, što predstavlja funkcionalnu i izvještajnu valutu Matičnog . Grupa
Transakcije i stanja u stranoj valuti
Transakcije u stranim sredstvima plaćanja prevode se u funkcionalnu valutu tako da se iznosi u stranim
sredstvima plaćanja preračunavaju po tečaju na dan transakcije. Dobici ili gubici od tečajnih razlika, koji
nastaju prilikom podmirenja tih transakcija i preračuna monetarne imovine i obveza izraženih u stranim
valutama, priznaju se u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti.
Važeći tečaj hrvatske valute:
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
HRK / EUR
7,534500
7,517174
HRK / USD
7,064035
6,643548
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 24
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.10. Državne potpore
Državne potpore se ne priznaju sve dok ispunjenje uvjeta za dobivanje državne potpore i primitak potpore
ne postanu realno izvjesni. Državne potpore se priznaju u dobit i gubitak sustavno kroz razdoblje u kojem
Grupa troškove koji trebaju biti pokriveni potporom priznaje kao rashod. Konkretno, državne potpore kod
kojih je osnovni uvjet da Grupa nabavi, izgradi ili na neki drugi način stekne dugotrajnu imovinu se priznaju
u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju kao prihodi budućih razdoblja i prenose u dobit i gubitak
sustavno i racionalno tijekom korisnog vijeka predmetne imovine. Potraživanja temeljem državnih potpora s
naslova nadoknade već nastalih troškova ili gubitaka ili radi pružanja trenutačne financijske potpore Grupi
bez budućih povezanih troškova se priznaju u dobit i gubitak razdoblja u kojem nastane potraživanje po
njima.
3.11 Izvještavanje o poslovnim segmentima
Grupa utvrđuje poslovne segmente prema internim izvještajima o sastavnim dijelovima Grupe koje redovito
pregledava glavni izvršni donositelj poslovnih odluka kako bi se na segmente rasporedili resursi i ocijenila
uspješnost njihovog poslovanja. Pojedinosti o poslovnim segmentima objavljene su u bilješci 6 uz
konsolidirane financijske izvještaje.
3.12. Porez na dobit
Porezni rashod s temelja poreza na dobit jest zbirni iznos tekuće porezne obveze i odgođenih poreza.
Tekući porez
Tekuća porezna obveza temelji se na oporezivoj dobiti za godinu. Oporeziva dobit razlikuje se od neto dobiti
razdoblja iskazanoj u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti jer ne uključuje stavke prihoda i rashoda koje su
oporezive ili neoporezive u drugim godinama, kao i stavke koje nikada nisu oporezive ni odbitne. Tekuća
porezna obveza Grupe i ovisnih društava izračunava se primjenom poreznih stopa koje su na snazi, odnosno
u postupku donošenja na izvještajni datum.
Odgođeni porez
Odgođeni porez jest iznos za koji se očekuje da će po njemu nastati obveza ili povrat temeljem razlike između
knjigovodstvene vrijednosti imovine i obveza u financijskim izvještajima i pripadajuće porezne osnovice koja
se koristi za izračunavanje oporezive dobiti a obračunava se metodom bilančne obveze. Odgođene porezne
obveze općenito se priznaju za sve oporezive privremene razlike, a odgođena porezna imovina se priznaje
u onoj mjeri u kojoj je vjerojatno da će biti raspoloživa oporeziva dobit na temelju koje je moguće iskoristiti
privremene razlike koje se odbijaju.
Odgođene porezne obveze i porezna imovina ne priznaju se po privremenim razlikama koje proizlaze iz
goodwilla ili početnim priznavanjem druge imovine i obveza, osim kod poslovnog spajanja, u transakcijama
koje ne utječu ni na poreznu niti računovodstvenu dobit.
Odgođene porezne obveze priznaju se na temelju oporezivih privremenih razlika koje nastaju po osnovi
ulaganja u ovisna i pridružena društva, odnosno udjela u zajedničkim ulaganjima, osim ako Grupa nije u
mogućnosti kontrolirati poništenje privremene razlike i ako je vjerojatno da se privremena razlika neće
poništiti u dogledno vrijeme.
Knjigovodstveni iznos odgođene porezne imovine preispituje se na svaki izvještajni datum i umanjuje u onoj
mjeri u kojoj više nije vjerojatno da će biti raspoloživ dostatan iznos oporezive dobiti za povrat cijelog ili dijela
porezne imovine.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 25
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.12. Porez na dobit (nastavak)
Odgođeni porez (nastavak)
Odgođeni porez obračunava se po poreznim stopama za koje se očekuje da će biti u primjeni u razdoblju
u kojem će doći do podmirenja obveze ili realizacije sredstva, temeljenim na poreznim zakonima koji su
na snazi ili u postupku donošenja do datuma izvještaja o financijskom položaju. Izračun odgođenih
poreznih obaveza i imovine održava iznos za koji se očekuje da će nastati obaveza ili povrat na datum
izvještavanja.
Odgođena porezna imovina i obaveze se prebijaju ako postoji zakonsko pravo da se tekućom poreznom
imovinom pokriju tekuće porezne obaveze te kada se odnose na porezne prihode koje utvrđuje ista
porezna uprava, a Grupa namjerava sravniti svoju tekuću poreznu imovinu s poreznim obavezama.
Tekući i odgođeni porez za razdoblje
Tekući i odgođeni porezi se priznaju u dobit i gubitak, osim poreza koji se odnose na stavke koje se
iskazuju u sklopu ostale sveobuhvatne dobiti ili izravno u glavnici, u kom slaju se i porez također iskazuje
u sklopu ostale sveobuhvatne dobiti, odnosno izravno u glavnici. Kod tekućih i odgođenih poreza koji
proizlaze iz prvog knjiženja poslovnog spajanja, porezni učinak se uključuje u obračun poslovnog spajanja.
U slučaju poslovnog spajanja, porezi se uzimaju u obzir kod izračuna goodwilla ili utvrđivanju viška udjela
kupca u neto fer vrijednosti prepoznatljive imovine, obaveza i mogućih obavezama kupca u odnosu na
trošak.
Porez na dodanu vrijednost
Porezna uprava zahtijeva podmirenje PDV-a na neto osnovi. PDV koji proizlazi iz transakcija prodaje i
kupnje priznaje se i iskazuje u izvještaju o financijskom položaju na neto osnovi. U slučaju umanjenja
potraživanja za ispravak vrijednosti, gubitak od umanjenja iskazuje se u bruto iznosu potraživanja,
uključujući PDV.
3.13. Nekretnine, postrojenja i oprema
Vrednovanje nekretnina, postrojenja i opreme
Društva unutar Grupe su u prosincu 2016. godine odlučila vrednovati administrativna zemljišta i
administrativne objekte po revalorizacijskom modelu. Ostale nekretnine, postrojenja i oprema unutar
Grupe se iskazuju po trošku nabave umanjenom za ispravak vrijednosti. Odlukom Uprave u prosincu
2020. godine napravljene su nove procjene za svu imovinu koja se vodi po revalorizacijskom modelu.
Nekretnine, postrojenja i oprema koje se ne iskazuju po revaloriziranom modelu, iskazuju se po trošku
nabave umanjenom za ispravak vrijednosti. Trošak nabave dugotrajne materijalne imovine obuhvaća
nabavnu vrijednost, uvozne pristojbe i bespovratne poreze na promet, kao i sve druge troškove koji se
mogu izravno pripisati dovođenju sredstva u stanje za njegovu namjeravanu uporabu. Troškovi tekućeg
održavanja i popravaka priznaju se kao rashod kad su nastali. U situacijama gdje je jasno da su troškovi
rezultirali povećanjem budućih očekivanih ekonomskih koristi, koje se trebaju ostvariti uporabom
nekretnina, postrojenja i opreme iznad njenih izvorno procijenjenih mogućnosti, se kapitaliziraju, odnosno
uključuju u knjigovodstvenu vrijednost tog sredstva. Dobici i gubici temeljem rashodovanja ili otuđenja
nekretnina, postrojenja i opreme iskazuju se kao kroz dobit ili gubitak u razdoblju u kojem su nastali.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 26
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.13. Nekretnine, postrojenja i oprema (nastavak)
Vrednovanje nekretnina, postrojenja i opreme (nastavak)
Obračun amortizacije započinje stavljanjem sredstva u uporabu. Amortizacija se obračunava tako da se
trošak nabave, izuzev zemljišta i imovine u pripremi, otpisuje tijekom procijenjenog vijeka uporabe sredstva
primjenom pravocrtne metode kako slijedi:
Preostala vrijednost imovine predstavlja procijenjeni iznos koji bi Grupa trenutno dobila od prodaje imovine
umanjen za procijenjeni trošak prodaje u slučaju da je imovina dosegla starost i stanje koje se očekuje na
kraju vijeka trajanja imovine. Preostala vrijednost imovine je nula ako Grupa očekuje da će ju koristiti do kraja
njenog vijeka trajanja. Preostala vrijednost imovine i korisni vijek uporabe pregledavaju se na svaki izvještajni
datum i po potrebi usklađuju. U slučaju da je knjigovodstveni iznos imovine veći od procijenjenog
nadoknadivog iznosa, razlika se otpisuje do nadoknadivog iznosa.
Revalorizacijski model vrednovanja nekretnina, postrojenja i oprema
Odlukom Uprave administrativna zemljišta i administrativni objekti se od 31. prosinca 2016. godine vrednuju
po revalorizacijskom modelu za Društva unutar Grupe. Revalorizacije je provedena 2016. godine, a procjenu
je napravio neovisni procjenitelj. Odlukom Uprave u prosincu 2020. godine napravljene su nove procjene za
svu imovinu koja se vodi po revalorizacijskom modelu. Preostala dugotrajna materijalna imovina vrednuje se
po načelu povijesnog troška. Za detalje o procjenama pogledati bilješku 17.
Administrativna zemljišta i administrativni objekti su iskazani po revaloriziranom iznosu kojeg čini fer
vrijednost na datum revalorizacije umanjena za svaki kasniji ispravak vrijednosti (akumuliranu amortizaciju)
i kasnije akumulirane gubitke od umanjenja. Fer vrijednost zemljišta i zgrada je njihova tržišna vrijednost.
Ova vrijednost utvrđuje se procjenom koju redovito obavljaju profesionalno kvalificirani procjenitelji.
Revalorizacija se treba provoditi dovoljno redovito tako da se knjigovodstveni iznos bitno ne razlikuje u
odnosu da se do njega dolazi utvrđivanjem fer vrijednosti na datum bilance. Učestalost revaloriziranja ovisi
o promjenama fer vrijednosti predmeta nekretnina, postrojenja i opreme koja se revaloriziraju.
Kada je knjigovodstveni iznos sredstva poveća kao rezultat revalorizacije, to povećanje treba izravno odobriti
glavnici kao revalorizacijska rezerva. Međutim, revalorizacijsko povećanje treba priznati kao prihod do iznosa
do kojeg ono poništava revalorizacijsko smanjenje vrijednosti istog sredstva, koje je prethodno bilo priznato
kao rashod.
Kada se knjigovodstveni iznos sredstva smanji zbog revalorizacije, to smanjenje treba priznati kao rashod.
Međutim, revalorizacijsko smanjenje treba izravno teretiti bilo koji odnosni revalorizacijski višak do iznosa do
kojeg ovo smanjenje ne premašuje iznos koji postoji kao revalorizacijska rezerva za isto sredstvo.
Revalorizacijski višak koji je sastavni dio glavnice može se izravno transferirati na zadržanu zaradu, ako je
višak realiziran. Cjelokupni višak može se realizirati povlačenjem ili otuđenjem sredstva. Međutim, neki se
viškovi mogu realizirati, ako poduzeće koristi sredstvo, a u tom je slučaju iznos realiziranog viška razlika
između amortizacije zasnovane na revaloriziranom knjigovodstvenom iznosu sredstva i amortizacije
zasnovane na izvornom trošku nabave sredstva.
Vrsta imovine
Vijek trajanja
(2021. i 2022.)
Objekti
20 - 40 godina
Postrojenja i oprema
4 -10 godina
Alati, pogonski inventar i transportna imovina
4 – 5 godina
Nematerijalna imovina
4 – 5 godina
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 27
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.14. Nematerijalna imovina
Računalni software
Licence za software kapitaliziraju se na temelju troškova stjecanja i troškova koji nastaju dovođenjem software-a
u radno stanje. Ovi troškovi amortiziraju se tijekom njihovog korisnog vijeka uporabe.
Interno stvorena nematerijalna imovina troškovi razvoja
Izdaci nastali aktivnostima istraživanja se priznaju kao rashod u razdoblju u kojem su nastali. Interno stvoreno
nematerijalno sredstvo koje je nastalo razvojem (ili u razvojnoj fazi internog projekta) se priznaje onda, i
samo onda, ako je moguće dokazati sve niže navedeno:
tehničku provedivost dovršenja nematerijalnog sredstva kako bi bilo raspoloživo za uporabu ili
prodaju;
namjeru dovršenja nematerijalnog sredstva i njegove uporabe ili prodaje;
mogućnost uporabe ili prodaje nematerijalnog sredstva;
način na koji će materijalno sredstvo stvarati buduće vjerojatne ekonomske koristi;
dostupnost odgovarajućih tehničkih, financijskih i drugih resursa za okončanje razvoja, te korištenje ili
prodaju nematerijalnog sredstva;
mogućnost pouzdanog utvrđivanja izdataka koji se mogu povezati s razvojem nematerijalnog
sredstva.
Iznos koji se početno priznaje kod interno stvorenog nematerijalnog sredstva jest zbroj izdataka nastalih od
datuma na koji je sredstvo prvi put udovoljilo gore navedenim kriterijima priznavanja. Ako interno stvoreno
nematerijalno sredstvo nije moguće priznati, izdaci povezani s razvojem se uključuju u dobit ili gubitak
razdoblja u kojem su nastali. Nakon početnog priznavanja, interno stvorena nematerijalna imovina se
iskazuje po trošku umanjenom za ispravak vrijednosti i akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti po istoj
osnovi kao i odvojeno stečena nematerijalna imovina. Dobici i gubici od otuđenja dugotrajne nematerijalne
imovine priznaju se unutar ostalih prihoda i ostalih rashoda.
3.15. Umanjenje vrijednosti nekretnina, postrojenja i opreme i nematerijalne imovine
Na svaki izvještajni dan, Grupa provjerava knjigovodstvene iznose svojih nekretnina, postrojenja i opreme i
nematerijalne imovine kako bi utvrdila da li postoje naznake da je došlo do gubitaka zbog umanjenja vrijednosti.
Ako takve naznake postoje, procjenjuje se nadoknadivi iznos sredstva da bi se mogli odrediti eventualni gubici
nastali zbog umanjenja. Ako nadoknadivi iznos nekog sredstva nije moguće procijeniti, Grupa procjenjuje
nadoknadivi iznos jedinice koja stvara novac kojoj to sredstvo pripada. Ako je moguće odrediti realnu i dosljednu
osnovu za rasporivanje, imovina društava se taker rasporuje na pojedine jedinice koje stvaraju novac ili,
ako to nije moguće, na najmanju skupinu jedinica koje stvaraju novac za koju je moguće odrediti realnu i
konzistentnu osnovu rasporivanja.
Nematerijalna imovina neodređenog vijeka uporabe i nematerijalna imovina koja još nije raspoloživa za uporabu
se testira na umanjenje jednom godnje te svaki puta kad postoji naznaka o mogućem umanjenju imovine.
Nadoknadivi iznos je veći iznos uspoređujući fer vrijednost umanjenu za troškove prodaje i vrijednost imovine
u uporabi. Za potrebe procjene vrijednosti u uporabi, procijenjeni budući novčani tokovi diskontiraju se do
sadašnje vrijednosti primjenom diskontne stope prije oporezivanja koja odražava sadašnju tržišnu procjenu
vremenske vrijednosti novca i rizike specifične za to sredstvo za koje procjene budućih novčanih tokova nisu
bile usklađene. Ako je nadoknadivi iznos nekog sredstva (ili jedinice koja stvara novac) procijenjen na iznos
niži od knjigovodstvenog, knjigovodstveni iznos toga sredstva (jedinice koja stvara novac) umanjuje se do
nadoknadivog iznosa. Gubici od umanjenja vrijednosti priznaju se odmah kao rashod, osim kod sredstva
iskazanog u revaloriziranom iznosu, u kojem slučaju se gubitak od umanjenja iskazuje kao smanjenje
vrijednosti proizašlo iz revalorizacije sredstva. Kod naknadnog poništenja gubitka od umanjenja vrijednosti,
knjigovodstveni iznos sredstva (jedinice koja stvara novac) povećava se do revidiranog procijenjenog
nadoknadivog iznosa toga sredstva na način da uvećana knjigovodstvena vrijednost ne premašuje
knjigovodstvenu vrijednost koja bi bila utvrđena da u prethodnim godinama nije bilo priznatih gubitaka od
umanjenja na tom sredstvu (jedinici koja stvara novac).
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 28
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.16. Ulaganja u nekretnine
Ulaganja u nekretnine predstavljaju nekretnine (zemljišta i objekte) koje Društvo drži radi ostvarivanja prihoda
od najma i povećanja njihove tržišne vrijednosti. Ulaganja u nekretnine početno se mjeri po trošku. Nakon
početnog priznavanja, ulaganja u nekretnine se vrednuju po trošku umanjenom za ispravak vrijednosti i
akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti.
Ulaganje u nekretnine se prestaje priznavati, tj. isknjižava se prodajom ili trajnim povlačenjem iz uporabe,
kao i kad se od njenog otuđenja ne očekuju buduće ekonomske koristi. Svaka dobit, odnosno svaki gubitak
nastao isknjižavanjem nekretnine, a utvrđuje se kao razlika između neto priljeva ostvarenih prodajom i neto
knjigovodstvene vrijednosti predmetne nekretnine, uključuje se u dobit i gubitak razdoblja u kojem se
nekretnina prestala priznavati.
3.17. Zalihe
Zalihe se iskazuju po trošku ili neto očekivanoj prodajnoj vrijednosti koja se može realizirati, ovisno o tome
što je niže. Trošak obuhvaća direktan materijal i, ako je primjenjivo, direktne troškove rada i sve
režijske/indirektne troškove povezane s dovođenjem zaliha do njihove sadašnje lokacije i u sadašnje stanje.
U slučajevima kad je potrebno svesti vrijednost zaliha na neto očekivanu prodajnu vrijednost, obavlja se
ispravak vrijednosti zaliha na teret rashoda za tekuću godinu.
Neto očekivana prodajna vrijednost, koja se može realizirati, predstavlja procijenjenu prodajnu cijenu
umanjenu za sve procijenjene troškove dovršenja i troškove marketinga, prodaje i distribucije.
Pod zalihama sitnog inventara podrazumijevaju se alati, pogonski i uredski inventar te slična sredstva za rad
za koja se očekuje da će se koristiti do jedne godine dana i sredstva koja se ne smatraju dugotrajnom
imovinom, utrošak odnosno stavljanje u upotrebu zaliha sitnog inventara i auto-guma kao i rezervnih dijelova
uključuje se u troškove metodom jednokratnog otpisa, trgovačka roba predstavlja zalihe kupljene robe
predviđene ponovnoj prodaji, a iskazuje se po prodajnim cijenama umanjenim za iznos poreza na dodanu
vrijednost i iznosa razlike u cijeni robe (marža), zalihe proizvodnje i gotovih proizvoda mjere se po neto
utrživoj vrijednosti odnosno po cijeni koštanja proizvodnje, zavisno od toga koja je niža, uz obračunavanje
mogućeg odstupanja od cijene koštanja proizvodnje tijekom godine.
Nakon prodaje, Grupa priznaje knjigovodstvenu vrijednost tih zaliha kao rashod u razdoblju u kojem je priznat
odnosni prihod. Također, iznos bilo kojeg otpisa zaliha do neto utržive vrijednosti i svi manjkovi zaliha priznaju
se kao rashod u razdoblju otpisa, odnosno nastanka manjka. Iznos bilo kojeg poništenja otpisa zaliha kao
posljedica povećanja neto utržive vrijednosti priznaje se kao smanjenje iznosa zaliha priznatih kao rashod u
razdoblju u kojem je došlo do poništenja.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 29
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.17. Zalihe (nastavak)
Ispravak vrijednosti zaliha
Zastarjele zalihe i zalihe s usporenim obrtajem svedene su na nadoknadivu vrijednost korištenjem
vrijednosnog usklađenja zaliha. Grupa na svaki izvještajni datum preispituje knjigovodstvene iznose svojih
zaliha i po potrebi provodi usklađenje vrijednosti. Ispravak vrijednosti zaliha radi se sukladno politikama grupe
i to ovisno o starosti zalihe u postotku od 50% za zalihe starije od tri godine do 100% za zalihe starije od pet
godina.
3.18. Potraživanja od kupaca i dani predujmovi
Na potraživanja od kupaca ne obračunava se kamata.
Grupa uvijek iskazuje rezervacije za gubitke potraživanja od kupaca u iznosu jednakom cjeloživotnom ECL-
a. Očekivani kreditni gubici na potraživanja od kupaca procjenjuju se na temelju matrice dana kašnjenja,
uzimajući u obzir povijesno iskustvo nastanka statusa neispunjenja obveza dužnika, i analizu tekuće
financijske pozicije dužnika.
Nije bilo promjena u tehnikama procjene ili značajnim pretpostavkama tijekom tekućeg izvještajnog razdoblja.
Grupa otpisuje potraživanje od kupaca kada postoje podaci koji ukazuju na to da je dužnik u ozbiljnim
financijskim poteškoćama i da nema realnih izgleda za povrat, npr. kada je dužnik stavljen pod likvidaciju ili
je stupio u stečajni postupak, ili kada su potraživanja od kupaca dospjela više od dvije godine, ovisno što se
dogodi ranije. Niti jedno od otpisanih potraživanja ne podliježe aktivnostima izvršenja. Budući da iskustvo
povijesnog kreditnog gubitka Grupe ne pokazuje značajno različite obrasce gubitka za različite segmente
klijenata, rezerviranja za gubitke temeljene na statusu dospijeća se dodatno ne razlikuju između različitih
korisničkih grupa Grupe.
Ispravak vrijednosti potraživanja od kupaca
Uprava koristi svoju prosudbu prilikom procjene umanjenja vrijednosti potraživanja od kupaca i ostalih
potraživanja. U odrivanju naplativosti potraživanja od kupaca, Grupa razmatra svaku promjenu u kreditnoj
kvaliteti potrivanja od kupaca od datuma kada je kreditodobren inicijalno do izvještajnog datuma.
3.19. Novac i novčani ekvivalenti
Novčana sredstva se sastoje od stanja na računima u bankama i novca u blagajni, te depozita i vrijednosnih
papira unovčivih po pozivu ili najkasnije u roku od tri mjeseca.
3.20. Dionički kapital
Dionički kapital sastoji se od redovnih dionica. Primici koji se iskazuju u glavnici pri izdavanju novih dionica,
iskazuju se umanjeni za pripadajuće troškove transakcije i porez na dobit. Iznos fer vrijednosti primljene
naknade iznad nominalne vrijednosti izdanih dionica prikazan je u bilješkama kao kapitalna dobit.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 30
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.20. Dionički kapital (nastavak)
Plaćena naknada za kupljene vlastite dionice, ukljujući sve izravno pripadajuće troškove transakcije
(umanjene za porez na dobit), umanjuje dioničku glavnicu koja se može pripisati dioničarima Društva sve do
povlačenja dionica, njihovog ponovnog izdavanja ili prodaje. Kada se takve dionice kasnije prodaju ili
ponovno izdaju, svaka primljena naknada, umanjena za sve izravno pripadajuće troškove transakcije kao i
učinke poreza na dobit, uključena je u glavnicu koja se može pripisati dioničarima Društva.
3.21. Primanja radnika
a) Obveze za mirovine i ostale obveze nakon umirovljenja
U toku redovnog poslovanja prilikom isplata pla Grupa u ime svojih radnika koji su članovi obveznih
mirovinskih fondova obavlja redovita plaćanja doprinosa sukladno zakonu. Obvezni mirovinski doprinosi
fondovima iskazuju se kao dio troška plaća kada se obračunaju. Grupa nema dodatni mirovinski plan te stoga
nema nikakvih drugih obveza u svezi s mirovinama radnika. Nadalje, Grupa nema obvezu osigurati bilo koja
druga primanja radnika nakon njihova umirovljenja.
b) Redovne otpremnine kod odlaska u mirovinu
Otpremnine koje dospijevaju u razdoblju duljem od 12 mjeseci nakon izvještajnog datuma, diskontiraju se na
njihovu sadašnju vrijednost.
c) Dugoročna primanja radnika
Kod planova definiranih mirovinskih primanja, troškovi primanja određuju se metodom projicirane kreditne
jedinice na temelju procjene koja se obavlja na svaki izvještajni datum. Dobici i gubici nastali na temelju
procjene priznaju se u razdoblju u kojem su nastali.
Trošak minulog rada priznaje se odmah u onoj mjeri u kojoj su prava na primanja već stečena. U suprotnom,
amortizira se razmjerno tijekom određenog razdoblja sve do trenutka stjecanja prava na naknade.
3.22. Rezerviranja
Rezerviranja se priznaju kad Grupa ima sadašnju obvezu (zakonsku ili izvedenu) koja je nastala kao rezultat
prošlih događaja, ako je vjerojatno da će Grupa trebati podmiriti tu obvezu i ako se iznos obveze može
pouzdano procijeniti. Rezerviranja se preispituju na dan izvještaja o financijskom položaju, te se usklađuju s
procjenom temeljenom na trenutno najboljim saznanjima. se očekuje da će nastati kako bi se podmirila
obveza, utvrđenih korištenjem procijenjene bez rizične kamatne stope kao diskontne stope. Kad se koristi
diskontiranje, svake se godine utjecaj diskontiranja knjiži kao financijski trošak, te je iskazana vrijednost
rezerviranja povećana svake godine za proteklo vrijeme.
Iznos priznat kao rezerviranje je najbolja procjena naknade koja će biti potrebna kako bi se podmirila
sadašnja obveza na datum izvještaja o financijskom položaju, uzimajući u obzir rizike i neizvjesnosti
povezane s obvezom. Ako se rezerviranje mjeri koristeći procjenu novčanih tokova potrebnih za podmirenje
sadašnje obveze, knjigovodstveni iznos obveze je sadašnja vrijednost tih novčanih tokova.
Kad se od treće strane očekuje povrat nekih ili svih ekonomskih koristi koje su potrebne da bi se rezerviranje
podmirilo, povezano potraživanje se priznaje kao sredstvo ako je gotovo u potpunosti izvjesno da će naknada
biti primljena, te ako je iznos potraživanja moguće pouzdano izmjeriti.
Rezerviranja za restrukturiranje se priznaju ako je Grupa pripremila razrađen formalan plan restrukturiranja
i ako je početkom primjene plana ili objavljivanjem njegovih glavnih obilježja među onima obuhvaćenima
planom potaknula valjano očekivanje da će restrukturiranje provesti. Mjerenje rezerviranja za restrukturiranje
uključuje samo izravne troškove restrukturiranja, a to su iznosi koji su nužno povezani s restrukturiranjem i
koji nisu povezani s redovnim aktivnostima subjekta.
3.23. Potencijalne obveze
Potencijalne obveze ne priznaju se u financijskim izvještajima. One se objavljuju jedino ako mogućnost
odljeva resursa koji čine gospodarske koristi nije daleka. Potencijalna imovina se ne priznaje u financijskim
izvještajima, nego se objavljuje u trenutku kada postane vjerojatan priljev gospodarskih koristi.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 31
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.24. Događaji nakon izvještajnog datuma
Događaji nakon izvještajnog datuma koji pružaju dodatne informacije o položaju Grupe na izvještajni datum
(događaji koji imaju za učinak usklađenja) odražavaju se u financijskim izvještajima. Oni događaji koji nemaju
za posljedicu usklađenja, objavljeni su u bilješkama uz financijske izvještaje ako su od materijalnog značaja.
3.25. Financijska imovina
Sva priznata financijska imovina naknadno se u cijelosti mjeri po amortiziranom trošku.
Klasifikacija financijske imovine
Dužnički instrumenti koji ispunjavaju sljedeće uvjete naknadno se mjere po amortiziranom trošku:
financijska imovina se drži unutar poslovnog modela čiji je cilj držanje financijske imovine radi naplate
ugovornih novčanih tokova; i
ugovorni uvjeti financijske imovine uzrokuju novčane tijekove koji su isključivo plaćanje glavnice i kamata
na preostali iznos glavnice na određene datume
Dužnički instrumenti koji ispunjavaju sljedeće uvjete naknadno se mjere po fer vrijednosti kroz ostalu
sveobuhvatnu dobit (FVOSD):
financijska imovina se drži unutar modela čiji se cilj ostvaruje prikupljanjem ugovornih novčanih tokova i
prodajom financijske imovine;
ugovorni uvjeti financijske imovine uzrokuju novčane priljeve koji su isključivo plaćanje glavnice i kamata
na preostali iznos glavnice na određeni datum
Određena financijska imovina se prema zadanim postavkama mjeri naknadno po fer vrijednosti kroz dobiti
ili gubitak.
Grupa može pri početnom priznavanju financijske imovine neopozivo odrediti sljedeće:
Grupa se može neopozivo odlučiti za naknadne promjene fer vrijednosti ulaganja u kapital u ostaloj
sveobuhvatnoj dobiti ako su zadovoljeni određeni kriteriji (vidi (iii) dolje); i
Grupa može neopozivo odrediti dužnički instrument koje udovoljava kriteriju mjerenja po amortiziranom
trošku ili kriteriju mjerenja po FVOSD, mjerenje po fer vrijednosti kroz dobiti ili gubitak ako se time eliminira
ili značajno smanjuje
računovodstvena neusklađenost.
Amortizirani trošak i metoda efektivne kamatne stope
Metoda efektivne kamatne stope je metoda izračuna amortiziranog troška dužničkog instrumenta i
raspoređivanja prihoda od kamata tijekom relevantnog razdoblja. Za financijsku imovinu, osim kupljene ili
nastale kreditno umanjene financijske imovine (tj. imovina koja je kreditno umanjena prilikom početnog
priznavanja), efektivna kamatna stopa je stopa koja točno diskontira procijenjene buduće novčane primitke
(uključujući sve naknade i bodove plaćene ili primljene koje čine sastavni dio efektivne kamatne stope,
transakcijskih troškova i ostalih premija ili diskonta) isključujući očekivane kreditne gubitke, kroz očekivani
vijek dužničkog instrumenta, ili, gdje je prikladno, kraće razdoblje, na bruto knjigovodstvene vrijednosti
dužničkog instrumenta pri početnom priznavanju. Za kupljenu ili nastalu kreditno umanjenu financijsku
imovinu, efektivna kamatna stopa usklađena s kreditom izračunava se diskontiranjem procijenjenih budućih
novčanih tokova, uključujući očekivane kreditne gubitke, na amortizirani trošak dužničkog instrumenta pri
početnom mjerenju. Amortizirani trošak financijske imovine je iznos po kojem se financijski instrument mjeri
pri početnom priznavanju umanjeno za otplate glavnice i uvećano za kumulativnu amortizaciju, koristeći
metodu efektivne kamatne stope bilo koje razlike između tog početnog iznosa i iznosa dospijeća, usklađenog
za bilo koji gubitak. Bruto knjigovodstvena vrijednost financijske imovine je amortizirani trošak financijske
imovine prije usklađivanja za bilo koji gubitak. Prihodi od kamata priznaju se primjenom metode efektivne
kamatne stope za dužničke instrumente koji se naknadno mjere po amortiziranom trošku i po FVOSD. Za
financijsku imovinu, osim za kupljenu ili nastalu kreditno umanjenu financijsku imovinu, prihodi od kamata
izračunavaju se primjenom efektivne kamatne stope na bruto knjigovodstvenu vrijednost financijske imovine,
osim za financijsku imovinu koja je kasnije postala kreditno umanjena.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 32
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.25. Financijska imovina (nastavak)
Za financijsku imovinu koja je kasnije postala kreditno umanjena, prihod od kamata se priznaje primjenom
efektivne kamatne stope na amortizirani trošak financijske imovine. Ako se, u narednim izvještajnim
razdobljima, kreditni rizik na kreditno umanjeni financijski instrument poboljša tako da financijski instrument
više nije kreditno umanjeno, prihod od kamata se priznaje primjenom efektivne kamatne stope na bruto
knjigovodstvenu vrijednost financijske imovine. Za kupljenu ili nastalu kreditno umanjenu financijsku imovinu,
Grupa priznaje prihode od kamata primjenom efektivne kamatne stope usklađene kreditnim rizikom na
amortizirani trošak financijske imovine pri početnom priznavanju. Izračun se ne vraća na bruto osnovu čak i
ako se kreditni rizik financijske imovine naknadno poboljša tako da financijska imovina više nije kreditno
umanjena. Prihodi od kamata priznaju se u računu dobiti i gubitka i uključeni su u stavku "Financijski prihodi
- prihodi od kamata" (bilješka 13).
Umanjenje financijske imovine
Grupa priznaje rezervacije za očekivane kreditne gubitke od potraživanja od kupaca te dužničke instrumente
koji se mjere po amortiziranom trošku. Iznos očekivanih kreditnih gubitaka izračunava se na svaki datum
izvještavanja kako bi odražavao promjene u kreditnom riziku od početnog priznavanja pojedinog financijskog
instrumenta. Grupa uvijek priznaje cjeloživotne očekivane kreditne gubitke (ECL) za potraživanja od kupaca
temeljem odabranog pojednostavljenog pristupa. Grupa trenutno ne usklađuje stopu gubitka za buduće
makroekonomske uvjete budući da nije provelo analizu utjecaja makroekonomskih čimbenika na povijesne
stope gubitka, uključujući vremensku vrijednost novca gdje je to prikladno.
Za dane zajmove Grupa priznaje cjeloživotni ECL-a kada je došlo do značajnog povećanja kreditnog rizika
od početnog priznavanja. Međutim, ako se kreditni rizik na financijskom instrumentu nije značajno povećao
od početnog priznavanja, Grupa mjeri gubitak za taj financijski instrument u iznosu jednakom 12-mjesečnom
ECL-u.
Cjeloživotni ECL predstavlja očekivane kreditne gubitke koji će proizaći iz svih mogućih događaja
neispunjenja obveza tijekom ekivanog vijeka trajanja financijskog instrumenta. Nasuprot tome, 12-
mjesečni ECL predstavlja dio cjeloživotnog ECL-a uslijed vjerojatnosti nastanka statusa neispunjenja obveza
u sljedećih 12 mjeseci nakon izvještajnog datuma.
(i) Značajno povećanje kreditnog rizika
Prilikom procjene je li kreditni rizik na financijskom instrumentu značajno porastao od početnog priznavanja,
Grupa uspoređuje rizik nastanka statusa neispunjenja obveza na datum izvještavanja s rizikom nastanka
statusa neispunjenja obveza financijskog instrumenta na datum početnog priznavanja. Prilikom ove procjene,
Grupa uzima u obzir i kvantitativne i kvalitativne informacije koje su razumne i dostupne, uključujući povijesno
iskustvo te koje su dostupne bez nepotrebnih troškova ili angažmana.
Konkretno, za dane zajmove Grupa se prilikom procjene značajnog pogoršanja kreditnog rizika oslanja na
dane kašnjenja. Ukoliko dužnik kasni više od 30 dana, tada Grupa pretpostavlja da je došlo do značajnog
povećanja kreditnog rizika.
Unatoč naprijed navedenom, pretpostavlja se da se kreditni rizik na financijskom instrumentu nije značajno
povećao od početnog priznavanja ako se utvrdi da financijski instrument ima nizak kreditni rizik na datum
izvještavanja. Utvrđeno je da financijski instrument ima nizak kreditni rizik ako:
Financijski instrument ima niski rizik nastanka statusa neispunjenja obveza,
Dužnik ima snažnu sposobnost da podmiri svoje ugovorne obveze u kratkom roku, i
Nepovoljne promjene ekonomskih i poslovnih uvjeta na duži rok mogu, ali ne moraju nužno, smanjiti
sposobnost zajmoprimca da ispuni svoje ugovorne obveze novčanog toka.
Međutim, Grupa trenutno ne koristi pojednostavljenje niskog kreditnog rizika prilikom ocjene značajnog
povećanja kreditnog rizika. Grupa redovito prati učinkovitost korištenih kriterija za utvrđivanje je li došlo do
značajnog povećanja kreditnog rizika i revidira ih kako bi se osiguralo da kriteriji mogu identificirati značajno
povećanje kreditnog rizika prije nego što dođe do kašnjenja u plaćanjima.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 33
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.25. Financijska imovina (nastavak)
Umanjenje financijske imovine (nastavak)
(ii) Definicija statusa neispunjenja obveze
Činjenice koje predstavljaju slučaj nepodmirenja za potrebe upravljanja unutarnjim kreditnim rizikom su
podaci koji su interno razvijeni ili dobiveni iz vanjskih izvora a ukazuju na to da je malo vjerojatno da će dužnik
isplatiti svoje vjerovnike, uključujući i Grupu, u cijelosti (bez uzimanja u obzir bilo kojeg kolaterala koje drži
Grupa).
(iii) Kreditno umanjena financijska imovina
Financijska imovina je kreditno umanjena kada je došlo do jednog ili više događaja koji imaju štetan utjecaj
na procijenjene buduće novčane tokove te financijske imovine. Dokaz da je financijsko sredstvo kreditno
umanjeno uključuje dostupne podatke o sljedećim događajima:
značajne financijske poteškoće izdavatelja ili dužnika;
nastanak statusa neispunjenja obveza (definirano iznad);
kada izdavatelj dužniku, zbog financijskih poteškoća dužnika, odobrava istom koncesiju koju inače
ne bi uzeo u obzir;
postaje vjerojatno da će dužnik otići u stečaj ili drugu financijsku reorganizaciju;
nestanak aktivnog tržišta za određenu financijsku imovinu zbog financijskih poteškoća.
(iv) Politika otpisa
Grupa otpisuje financijsku imovinu kada postoje podaci koji ukazuju na to da je dužnik u ozbiljnim financijskim
poteškoćama i da nema realnih izgleda za povrat, npr. kada je dužnik stavljen pod likvidaciju ili je u stečajnom
postupku. Otpisana financijska imovina i dalje može biti podložna aktivnostima izvršenja u okviru postupaka
oporavka Grupe, uzimajući u obzir pravne savjete gdje je to prikladno. Oporavak se priznaje u računu dobiti
i gubitka.
(v) Mjerenje i priznavanje očekivanih kreditnih gubitaka
Grupa uvijek priznaje cjeloživotne ekivane kreditne gubitke (ECL) za potraživanja od kupaca, ugovornu
imovinu i potraživanja po najmu. Očekivani kreditni gubici na ovu financijsku imovinu procjenjuju se na
temelju matrice dana kašnjenja kreirane na temelju povijesnog iskustva Grupe u pogledu kreditnih gubitaka,
usklađene s faktorima koji su specifični za dužnike. Grupa trenutno ne usklađuje stopu gubitka za buduće
makroekonomske uvjete budući da nije provelo analizu utjecaja makroekonomskih čimbenika na povijesne
stope gubitka, uključujući vremensku vrijednost novca gdje je to prikladno.
Za sve ostale financijske instrumente Grupa priznaje cjeloživotni ECL-a kada je došlo do značajnog
povećanja kreditnog rizika od početnog priznavanja. Međutim, ako se kreditni rizik na financijskom
instrumentu nije značajno povećao od početnog priznavanja, Grupa mjeri gubitak za taj financijski instrument
u iznosu jednakom 12-mjesečnom ECL-u. Navedeno se odnosi na dane zajmove Grupe. Cjeloživotni ECL
predstavlja očekivane kreditne gubitke koji će proizaći iz svih mogućih događaja neispunjenja obveza tijekom
očekivanog vijeka trajanja financijskog instrumenta. Nasuprot tome, 12-mjesečni ECL predstavlja dio
cjeloživotnog ECL-a uslijed vjerojatnosti nastanka statusa neispunjenja obveza u sljedećih 12 mjeseci nakon
izvještajnog datuma. Mjerenje očekivanih kreditnih gubitaka je funkcija stope gubitka izračunate u skladu s
prethodno opisanim modelom. Što se tiče izloženosti u trenutku nastanka statusa neispunjenja obveza, za
financijsku imovinu ona predstavlja bruto knjigovodstvenu vrijednost imovine na datum izvještavanja. Za
financijsku imovinu, ekivani kreditni gubitak se procjenjuje kao razlika između svih ugovornih novčanih
tijekova koji dospijevaju u skladu s ugovorom i svih očekivanih novčanih tijekova, diskontirana po originalnoj
efektivnoj kamatnoj stopi. Ako je Grupa mjerila rezervacije za ekivane kreditne gubitke za financijski
instrument u iznosu cjeloživotnog ECL-a u prethodnom izvještajnom razdoblju, ali na trenutni datum
izvještavanja utvrđuje da uvjeti za cjeloživotni ECL-a više nisu ispunjeni, Grupa mjeri gubitak u iznosu
jednakom 12-mjesečnom ECL-u na trenutni datum izvještavanja, osim za imovinu za koju je korišten
pojednostavljeni pristup (potraživanja od kupaca).
Grupa priznaje dobit ili gubitak od umanjenja u računu dobiti i gubitka za sve financijske instrumente s
odgovarajućim usklađenjem knjigovodstvenog iznosa kroz račun rezerviranja za gubitke.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 34
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.26. Financijske obveze i glavnički instrumenti koje je Grupa izdala
Financijske obveze
Financijske obveze koje Grupa priznaje jesu obveze prema dobavljačima te posudbe. Grupa sve financijske
obveze mjeri po amortiziranom trošku.
(i) Obveze prema dobavljačima
Obveze prema dobavljačima početno se priznaju po fer vrijednosti, a naknadno se mjere po amortiziranom trku
uporabom metode efektivne kamatne stope.
(ii) Posudbe
Posudbe se početno priznaju po fer vrijednosti, umanjenoj za troškove transakcije. U budućim razdobljima,
posudbe se iskazuju po amortiziranom trošku. Sve razlike između primitaka (umanjenih za troškove
transakcije) i otkupne vrijednosti priznaju se u računu dobiti i gubitka tijekom razdoblja trajanja posudbe,
koristeći metodu efektivne kamatne stope.
Posudbe se klasificiraju kao kratkoročne obveze, osim ako Grupa ima bezuvjetno pravo odgoditi podmirenje
obveze najmanje 12 mjeseci nakon datuma izvještavanja. Grupa prestaje priznavati financijske obveze onda,
i isključivo onda kada su obveze plaćene, poništene ili istekle. Razlika između knjigovodstvene vrijednosti
isknjižene financijske obveze i plaćene naknade po obvezi za naknadu uračunava se u dobit ili gubitak.
Razvrstavanje u obveze ili glavnicu
Dužnički i glavnki instrumenti se razvrstavaju ili kao financijske obveze ili u glavnicu, u skladu sa suštinom
ugovornog sporazuma.
Glavnki instrumenti
Glavnki instrument je ugovor koji pruža dokaz o ostatku udjela u imovini subjekta nakon oduzimanja svih
njegovih obveza. Glavnički instrumenti koje je izdala Grupa se evidentiraju u iznosu ostvarenih prihoda,
umanjenih za direktne troškove izdavanja.
Ostale financijske obveze
Ostale financijske obveze, uključujući obveze po zajmovima i kreditima, se početno mjere po fer vrijednosti
umanjenoj za troškove transakcije.
Ostale financijske obveze se kasnije mjere po amortiziranom trošku primjenom metode efektivne kamate, pri
čemu se rashodi od kamata priznaju po osnovi efektivnog prinosa.
Metoda efektivne kamate je metoda kojom se izračunava amortizirani trak financijske obveze i rashodi od
kamata rasporuju tijekom relevantnog razdoblja. Efektivna kamatna stopa jest stopa kojom se procijenjeni
budući novčani odljevi diskontiraju tijekom očekivanog vijeka financijske obveze ili kraćeg razdoblja ako je
primjenjivo.
Prestanak priznavanja financijskih obveza
Grupa prestaje priznavati financijske obveze onda, i samo onda kad su obveze Grupe podmirene, poništene ili
su istekle.
3.27 Usporedni iznosi
Usporedne informacije su po potrebi reklasificirane kako bi bile u skladu s prikazom tekuće godine
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 35
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.28 Ključne računovodstvene prosudbe i ključni izvori neizvjesnosti procjena
Kod primjene računovodstvenih politika Grupe, koje su prethodno opisane, Uprava treba davati prosudbe,
procjene i izvoditi pretpostavke o knjigovodstvenim iznosima imovine i obveza koje nisu vidljive iz drugih
izvora. Procjene i s njima povezane pretpostavke se temelje na iskustvu u proteklim razdobljima i drugim
relevantnim čimbenicima. Stvarni rezultati se mogu razlikovati od procjena.
Procjene i pretpostavke na temelju kojih su procjene izvedene se kontinuirano preispituju. Izmjene
računovodstvenih procjena se priznaju u razdoblju revidiranja procjene ako izmjena utječe samo na to
razdoblje ili u razdoblju revidiranja procjene i u budućim razdobljima ako izmjena utječe i na tekuće i na
buduća razdoblja.
Pretpostavke za određivanje iznosa rezerviranja potraživanja od kupaca
(i) Ocjena poslovnog modela
Klasifikacija i mjerenje financijske imovine ovisi o rezultatima provjere ugovorenog tijeka novca i testu
poslovnog modela (vidjeti odjeljak financijske imovine u bilješci 3). Grupa određuje poslovni model na razini
koja odražava kako se grupama financijske imovine upravlja zajedno kako bi se postigao određeni poslovni
cilj. Ova procjena uključuje prosudbu koja odražava sve relevantne dokaze, uključujući način na koji se
ocjenjuje uspješnost imovine i mjeri njihov učinak, rizike koji utječu na vrijednost imovine i kako se njima
upravlja te kako se određuju naknade osoba zaduženih za upravljanje tom imovinom. Grupa prati financijsku
imovinu mjerenu po amortiziranom trošku. Praćenje je dio kontinuirane procjene Grupe o tome je li poslovni
model u sklopu kojeg se drži financijska imovina i dalje prikladan, te ako nije prikladan je li došlo do promjene
u poslovnom modelu, a time i buduće promjene u klasifikaciji imovine. Takve promjene nisu bile potrebne
tijekom prikazanih razdoblja.
(ii) Značajno povećanje kreditnog rizika
Kao što je objašnjeno u bilješci 3, ECL se mjeri kao rezervacija jednako 12-mjesečnom ECL-u za imovinu
alociranu u 1. stupanj, ili cjeloživotnog ECL-a za imovinu alociranu u 2. ili 3. stupanj. Imovina prelazi u 2.
stupanj kada dođe do značajnog povećanja kreditnog rizika od datuma početnog priznavanja. MSFI 9 ne
definira što predstavlja značajno povećanje kreditnog rizika. Prilikom procjene je li kreditni rizik nekog
sredstva značajno povećan, Grupa uzima u obzir kvalitativne i kvantitativne razumne i relevantne informacije.
(iii) Izračun rezervacija za očekivane kreditne gubitke
Prilikom mjerenja ECL-a, Grupa koristi razumne i relevantne informacije, koje se temelje na povijesnim
podacima.
Gubitak zbog nastanka statusa neispunjenja obveza je procjena gubitka koji proizlazi iz navedenog statusa.
Zasniva se na razlici između ugovorenih novčanih tokova i onih koje bi zajmodavac očekivao primiti,
uzimajući u obzir novčane tijekove od kolaterala i kreditnih poboljšanja koji su sastavni dio ugovornih uvjeta,
a za potrebe procjene navedenog parametra, Grupa se koristi podacima vanjskih investicijskih rejting
agencija. Vjerojatnost nastanka statusa neispunjenja obveza u mjerenju ECL-a. Vjerojatnost neispunjavanja
obveza je procjena neispunjavanja obveza u određenom vremenskom horizontu, čija se procjena temelji na
podacima vanjskih investicijskih rejting agencija.
Vijek trajanja nekretnina, postrojenja i opreme
Utvrđivanje korisnog vijeka imovine temelji se na povijesnom iskustvu sa sličnom imovinom, kao i
predviđenim promjenama u gospodarskom okruženju i čimbenicima vezanim za industriju u kojoj Grupa
posluje. Primjerenost procijenjenog korisnog vijeka razmatra se jednom godišnje, ili kad god postoji naznaka
značajnih promjena u pretpostavkama. Vjerujemo da je ovo važna računovodstvena procjena s obzirom na
značajan udio imovine koja se amortizira u ukupnoj imovini, te bi utjecaj značajnijih promjena ovih
pretpostavki mogao bi biti materijalan učinak za financijski položaj i rezultate poslovanja Grupe.
Ispravak vrijednosti potraživanja od kupaca
Uprava utvrđuje ispravak vrijednosti potraživanja rizičnih u pogledu izvjesnosti naplate na temelju pregleda
starosne strukture svih potraživanja te analize pojedinačnih značajnih iznosa. Ispravak vrijednosti
potraživanja rizičnih u pogledu izvjesnosti naplate obavlja se na teret izvještaja o sveobuhvatnoj dobiti za
tekuću godinu.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi su iznosi izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 36
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.28. Ključne računovodstvene prosudbe i ključni izvori neizvjesnosti procjena (nastavak)
Priznavanje prihoda
Prilikom prosuđivanja, Uprava je primijenila pojedinačne kriterije za priznavanje prihoda od prodaje iz MSFI-
a 15 “Prihodi po ugovorima s kupcima” a osobito da li je Grupa prenijelo na kupca kontrolu nad robom.
Nakon detaljne kvantifikacije obveze Grupe temeljem popravaka i dogovorenog limita do kojeg kupac može
zatražiti dodatne radove ili zamjenu robe, Uprava je uvjerena da kontrola prenesena te da je primjereno
prihode priznati u tekućoj godini, uz priznavanje odgovarajućih rezerviranja za troškove popravaka. Dodatno,
kod priznavanja prihoda slijedom ugovora o izgradnji, u skladu s MSFI 15, Uprava je uvjerenja da procijenjeni
stupnjevi dovršenosti projekata koji su predmet priznavanja prihoda slijedom MSFI-a 15, predstavljaju realnu
procjenu.
Posljedice određenih sudskih sporova
Grupa je u parnicama i postupcima nastalim u uobičajenom obavljanju poslovanja. Uprava koristi procjenu
kada su najvjerojatnije posljedice tih aktivnosti procijenjene i rezerviranja su priznata na dosljednoj osnovi.
Aktuarske procjene korištene za izračun naknada za odlazak u mirovinu
Trošak definiranih planiranih naknada je utvrđen koristeći aktuarske procjene. Aktuarske procjene uključuju
utvrđivanje pretpostavki o diskontiranim stopama, budućim povećanjima dohotka i smrtnosti ili stopi
fluktuacije. Zbog dugoročne prirode tih planova, te procjene su predmet nesigurnosti.
3.29. Poslovna spajanja
Pripajanje, tj. stjecanje ovisnih društava i poslovanja obračunava se metodom stjecanja. Naknada se kod
svakog stjecanja vrednuje po fer vrijednosti, a to je ukupna fer vrijednost, na datum razmjene, dane imovine,
nastalih ili preuzetih obveza Grupe prema bivšim vlasnicima stečenika i glavničkih instrumenata koje je Grupa
izdala u zamjenu za kontrolu nad stečenikom. Troškovi povezani sa stjecanjem se priznaju u dobit ili gubitak
kako nastaju.
Na datum stjecanja se utvrdiva stečena imovina i utvrdive preuzete obveze priznaju po njihovoj fer vrijednosti
na taj datum, izuzev:
odgođene porezne imovine ili odgođenih poreznih obveza te obveza i imovine povezanih sa
sporazumima o primanjima za zaposlene, koji se priznaju i mjere sukladno MRS-u 12 „Porezi na
dobit“, odnosno MRS-u 19 „Primanja zaposlenih“
obveza ili glavničkih instrumenata koji se odnose sporazume o isplatama s temelja dionica stečenika
ili isplatama s temelja dionica koje je Grupa zaključila radi zamjene sporazuma o isplati s temelja
dionica stečenika, koji se mjere sukladno MSFI-ju 2 „Isplate s temelja dionica“i
imovine (ili skupina za otuđenje) klasificirane kao namijenjene prodaji sukladno MSFI-ju 5
„Dugotrajna imovina namijenjena prodaji i ukinuti dijelovi poslovanja“, koja se mjeri sukladno tome
standardu.
Goodwill se iskazuje kao razlika zbroja prenesene naknade za stjecanje, iznosa nekontrolirajućeg udjela,
ako postoji, i fer vrijednosti prethodnog vlasničkog udjela stjecatelja u subjektu iznad neto iznosa na datum
stjecanja utvrdive stečene imovine i utvrdivih preuzetih obveza. Ako ponovnom procjenom bude utvrđeno da
je udio Grupe u fer vrijednosti utvrdive neto imovine stečenika viši od zbroja prenesene naknade, iznosa
nekontrolirajućeg udjela, ako postoji, i fer vrijednosti prethodnog vlasničkog udjela stjecatelja u subjektu,
višak se priznaje odmah u dobit ili gubitak kao dobit od povoljne kupnje. Nekontrolirajući udjeli koji
predstavljaju postojeće vlasničke udjele po kojima vlasnici imaju pravo na razmjeran udjel u neto imovini
subjekta u slučaju likvidacije smiju se prilikom prvog knjiženja vrednovati, ili po fer vrijednosti, ili po
razmjernom udjelu nekontrolirajućeg udjela u priznatim iznosima utvrdive neto imovine stečenika. Metoda
vrednovanja se bira za svaku pojedinačnu transakciju. Ostale vrste nekontrolirajućih udjela se vrednuju po
fer vrijednosti ili nekoj drugoj osnovici ako ju propisuje neki drugi MSFI. Usklađenja u razdoblju vrednovanja
su ona usklenja koja su posljedica dodatnih saznanja o činjenicama i okolnostima koja su postojala na datum
stjecanja a koja su stečena u razdoblju vrednovanja, tj. mjerenja koje ne smije biti dulje od godine dana računajući
od datuma stjecanja.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi su iznosi izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 37
3. TEMELJNE RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
3.29. Poslovna spajanja (nastavak)
Način kasnijeg obračunavanja promjena fer vrijednosti nepredviđene naknade koje ne ispunjavaju kriterije
prihvatljivosti kao usklađenja u razdoblju vrednovanja ovisi o načinu na koji je nepredviđena naknada
razvrstana. Nepredviđena naknada iskazana u glavnici se vrednuje ponovno na kasnije izvještajne datume i
njeno plaćanje u kasnijim razdobljima se obračunava i iskazuje u glavnici. Nepredviđena naknada razvrstana
kao imovina ili obveza se na kasniji izvještajni datum vrednuje u skladu s MRS-om 39 ili MRS-om 37
„Rezerviranja, nepredviđene obveze i nepredviđena imovina“, ovisno o tome što je primjereno, dok se
pripadajući dobici i gubici iskazuju u dobiti i gubitku.
Kod poslovnog spajanja koje se odvija u fazama, udjeli koje je Grupa prije toga imala u stečenom subjektu
ponovno se vrednuju po fer vrijednosti na datum stjecanja (tj. datum na koji Grupa stječe kontrolu), dok se
eventualno proizašla dobit, odnosno gubitak priznaje u dobit ili gubitak. Iznosi s naslova udjela u stečeniku
prije stjecanja koji su prethodno bili priznati u sklopu ostale sveobuhvatne dobiti se prenose u dobit i gubitak
ako bi takav postupak bio primjeren da je došlo do prodaje toga udjela.
Ako prvo knjiženje poslovnog spajanja nije dovršeno do kraja izvještajnog razdoblja u kojem je došlo do
spajanja, Grupa iskazuje provizorne iznose po stavkama koje nisu konačno obračunane. Provizorni iznosi
se usklađuju tijekom razdoblja mjerenja (vidjeti gore) ili se priznaje dodatna imovina ili dodatne obveze u
skladu s novim saznanjima o činjenicama i okolnostima koje su postojale na datum stjecanja koje bi, da su
bile poznate, utjecale na iznose priznate na taj datum.
3A PREPRAVLJANJA POČETNIH STANJA
Ispravljanje grešaka prethodnog razdoblja
MRS 8 „Računovodstvene politike, promjene računovodstvene politike, promjene računovodstvenih
procjena i pogrešaka“ zahtjeva od Grupe ispravljanje utvrđene pogreške retroaktivnim prepravljanjem
početnog stanja imovine, obveza i kapitala za najranije prezentirano razdoblje. Uprava je razmotrila
značajnosti grešaka i zaključila da je za Grupu dovoljan prikaz utjecaja prepravljanja samo u onim bilješkama
na koje prepravci imaju utjecaja.
Razlozi prepravaka i pojedine pozicije koje su prepravljene su u nastavku:
Procjena vrijednosti administrativnih zemljišta i administrativnih objekata
U 2020. godini ovlašteni procjenitelj, društvo Marking d.o.o., je provelo procjenu administrativnog zemljišta
i administrativnih objekata koristeći poredbenu metodu za procjenu zemljišta i cjenovnu metodu za procjenu
zgrada. Na dan 31. prosinca 2020. godine Grupa nije primjereno iskazala fer vrijednost administrativnog
zemljišta i administratvnih objekata sukladno vrijednostima procjena stoga je naknadno izvršen ispravak
vrijednosti administrativnog zemljišta i administrativnih objekata.
Pregled ispravaka je prezentiran u tablici ispod:
Izvještaj o financijskom položaju
31.12.2020.
(prethodno
objavljeno)
Prepravljanja
31.12.2020.
(prepravljeno)
Nekretnine, postrojenja i oprema
290.417
(4.294)
286.123
UKUPNA IMOVINA
500.296
(4.294)
496.002
Revalorizacijske rezerve
87.403
(3.521)
83.882
Odgođena porezna obveza
19.186
(773)
18.413
UKUPNO GLAVNICA I OBVEZE
500.296
(4.294)
496.002
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi su iznosi izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 38
4. PRIHODI OD PRODAJE
Prihod se priznaje kada je ispunjena obveza činidbe prijenosom kontrole sa robe na kupca. Kontrola robe je
prenesena kada je roba isporučena kupcu, tijekom vremena ili u određenom trenutku, što utječe na to kada
se prihod priznaje. Grupa je u 2022. godini realiziralo prodaju 579 vagona što je glavni proizvod društva
(2021.: 265 vagona) što je rezultiralo značajnim rastom prihoda.
5. OSTALI PRIHODI
(i) Prihod od prodaje sirovina i materijala u iznosu od 15.642 tisuće kuna odnosi se na prodaju poluproizvoda
i materijala društvu Promet Group CZ i Gredelj d.o.o. Zagreb.
(ii)Prihod od ukidanja rezervacija u iznosu od 12.598 tisuća kuna odnosi se na ukalkulirane penale i troškove
popravka vagona koji su zaračunati tijekom 2022. godine te na ukidanje rezervacija za godišnje odmore i
otpremnine u iznosu 3.031 tisuća kuna, te ostale ukidanja rezervacija.
2022.
2021.
Prihodi od prodaje u inozemstvu
502.521
208.705
Prihod od prodaje u zemlji
73.705
55.250
576.226
263.955
2022.
2021.
Prihodi od prodaje sirovina i materijala (i)
20.405
2.872
Prihodi od ukidanja rezerviranja (ii)
19.566
11.957
Prihodi od prodaje nekurentnog i otpadnog materijala
4.803
1.200
Prihodi od najma
553
548
Prihodi od naplate penala i šteta
448
453
Prihodi od naplaćenih, vrijednosno usklađenih potraživanja
315
2.590
Prihodi od prodaje trgovačke robe
51
1.970
Prihodi od potpora
29
546
Prihodi od prodaje dugotrajne imovine
19
26
Ostali poslovni prihodi
2.812
1.074
49.001
23.236
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi su iznosi izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 39
6. INFORMACIJE O SEGMENTIMA
Poslovni segmenti su oblikovani po kriteriju divizijskog poslovanja. U 2013. godini određene su 3 poslovne
divizije:
- Industrija i energetika - gradnja velikih objekata
- Obrana - proizvodnja vojne opreme
- Transport - proizvodnja vagona
Poslovne divizije su sastavni dio internih financijskih izvještaja. Interne financijske izvještaje redovito
pregledava Uprava i na osnovu njih ocjenjuje uspješnost poslovanja te donosi poslovne odluke. S obzirom
na činjenicu da prilikom donošenja poslovnih odluka i odlučivanja o načinu raspoređivanja resursa, glavni
donositelj poslovnih odluka ne koristi informacije o rashodima, imovini i obvezama pojedinih segmenata,
Grupa ne iskazuje u konsolidiranim financijskim izvještajima podatke o segmentalnim rashodima, imovini i
obvezama. Informacije o drugim poslovnim djelatnostima i poslovnim segmentima o kojima se ne izvještava
se objedinjavaju i objavljuju u sklopu kategorije “svi ostali segmenti“. Svi ostali segmenti obuhvaćaju
djelatnosti proizvodnje, distribucije i opskrbe energijom subjekata koji posluju u industrijskoj zoni i manjim
dijelom izvan industrijske zone te djelatnosti najma prostora na području zone sa carinskim, poreznim i
drugim olakšicama.
Prihodi po segmentima
Slijedi analiza prihoda Grupe po izvještajnim segmentima koji su prikazani u skladu sa MSFI 15. Prikazani
prihodi odnose se na prihode od prodaje i ostale poslovne prihode.
Teritorijalna analiza poslovanja
Grupa posluje u dva glavna teritorijalna područja po kojima su iskazani prihodi od prodaje.
Prihodi segmenta
2022.
2021.
Transport
506.174
188.376
Industrija i energetika
51.942
43.760
Obrana
34.849
29.109
Svi ostali segmenti
32.262
25.946
625.227
287.191
Prihodi od vanjskih kupaca
2022.
2021.
Tržište Europske Unije
502.521
208.705
Tržište Hrvatske
73.705
55.250
576.226
263.955
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi su iznosi izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 40
6. INFORMACIJE O SEGMENTIMA (NASTAVAK)
Informacije o najvećim kupcima
7. MATERIJALNI TROŠKOVI
Povećanje materijalnih troškova odnosi se na veću popunjenost kapaciteta koja se odrazila i na ukupno
povećanje prihoda u odnosu na prethodnu godinu.
8. TROŠKOVI OSOBLJA
Na dan 31. prosinca 2022. godine Grupa je zapošljavala 767 djelatnika (2021: 702 djelatnika).
Prihodi po najvećim kupcima
2022.
2021.
VTG
90.546
-
ERMEWA
80.433
95.993
GATX
86.156
61.495
EURRA2 Limited
75.442
-
Astra Rail Industries SA
66.998
-
MORH
20.576
21.575
SWIETELSKY
16.528
16.528
SAINT JEAN INDUSTRIES
18.017
10.876
SOFTRONIC - Rumunjska
10.327
9.472
STSI d.o.o.
-
2.979
465.023
218.918
2022.
2021.
Troškovi sirovina i materijala
322.791
166.881
Troškovi kooperanata
77.779
28.211
Troškovi održavanja i popravaka
3.844
4.548
Intelektualne usluge
8.818
2.294
Troškovi najma (nije u djelokrugu MSFI 16)
2.471
1.737
Troškovi prijevoza
2.249
838
Troškovi komunalnih usluga
1.450
765
Usluge čuvanja imovine
65
167
Troškovi reklama i sponzorstva
241
64
Ostali vanjski troškovi
2.271
700
398.204
206.205
2022.
2021.
Neto plaće i nadnice
55.919
52.951
Troškovi poreza i doprinosa iz plaća
17.951
16.507
Doprinosi na plaće
11.167
10.343
85.037
79.801
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi su iznosi izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 41
9. OSTALI TROŠKOVI
(i)Usluge ostalih kooperanata se odnose na usluge unaprijeđenja proizvodnih procesa koje je Grupi pružio
novi krajnji vlasnik.
10. VRIJEDNOSNO USKLAĐENJE
11. REZERVIRANJA
*Tijekom 2021. godine došlo je do nastanka rezervacija troškova vezanih za popravke vagona u jamstvenom
roku te penala za kašnjenje isporukama za vagone tipa Zacns i Uacns.
2022.
2021.
Troškovi materijalnih prava djelatnika
16.216
11.706
Usluge kooperacije (i)
6.580
-
Naknade za bankarske usluge
1.959
4.381
Dnevnice, smještaj, prijevoz i terenski dodaci
1.682
1.335
Osiguranje
981
1.949
Reprezentacija
618
254
Otpremnine i jubilarne nagrade
561
1.237
Članarine, porezi i doprinosi
479
909
Trošak Nadzornog odbora
384
331
Ostali troškovi
3.367
2.366
32.827
24.468
2022.
2021.
Vrijednosno usklađenje sirovina i materijala
1.241
17.887
Vrijednosno usklađenje kratkoročnih potraživanja od kupaca
10
6.618
Vrijednosno usklađenje dugotrajne materijalne imovine
-
2.603
Vrijednosno usklađenje gotovih proizvoda
-
463
Vrijednosno usklađenje zaliha nedovršene proizvodnje
-
-
1.251
27.571
2022.
2021.
Rezerviranja za troškove
2.324
6.459
Rezerviranja za mirovine, otpremnine i jubilarne
2.284
7.374
Rezerviranja troškova popravka i reklamacija*
1.233
24.682
Rezerviranja u jamstvenom roku
555
1.169
Rezerviranja za penale *
-
15.186
Rezerviranja za sudske sporove i presude
-
2.534
Ostala rezerviranja
2.078
1.588
8.474
58.992
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi su iznosi izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 42
12. OSTALI POSLOVNI RASHODI
(i)Nabavna vrijednost prodanih sirovina i materijala odnosi se na prodaju raznovrsne potrošne robe koja se
koristi u proizvodni vagona. U 2022. godini prodana je znatna količina ove potrošne robe renominranom
kupcu u segmentu proizvodnje vagona.
13. FINANCIJSKI PRIHODI
14. FINANCIJSKI RASHODI
2022.
2021.
Nabavna vrijednost prodane robe (i)
16.843
1.119
Penali, naknade šteta
7.429
709
Neotpisana vrijednost rashodovane imovine
-
146
Naknadno utvrđeni rashodi
14
94
Otpisana potraživanja
-
-
Ostali poslovni rashodi
849
1.523
25.135
3.591
2022.
2021.
Pozitivne tečajne razlike
2.286
2.493
Prihodi od kamata
207
92
Ostali financijski prihodi
16
191
2.509
2.776
2022.
2021.
Rashodi od kamata
17.302
18.364
Negativne tečajne razlike
3.067
2.491
Ostali financijski rashodi
-
123
20.369
20.978
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi su iznosi izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 43
15. POREZ NA DOBIT
Grupa nije porezni obveznik, već su to njezine pojedine članice.
Porezni rashod obuhvaća:
Svođenje računovodstvenog rezultata na porezni rashod tekuće godine:
Preneseni porezni gubici
U skladu s poreznim propisima, porezna uprava može u svakom trenutku pregledati knjige i evidencije
društva Đuro ĐakovGrupa d.d. („Društvo“) i njegovih ovisnih društava („Grupa“) razdoblju od tri godine
nakon isteka godine u kojoj je porezna obveza iskazana, te može nametnuti dodatne porezne obveze i kazne.
Uprava Društva nije upoznata ni sa kakvim okolnostima koje bi mogle dovesti do potencijalnih značajnih
obveza temeljem obavljenih nadzora.
2022.
2021.
Trošak tekućeg poreza
182
-
Odgođeni porezi
-
-
Porez na dobit u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti
182
-
2022.
2021.
Dobit/(gubitak) prije oporezivanja
1.879
(109.475)
Porez na dobit po stopi od 18% (2021.: 18%)
(375)
(19.706)
Učinak porezno nepriznatih rashoda i neoporezivih prihoda
9.150
(1.674)
Učinak neoporezivih prihoda
(3.462)
19.024
Učinak nepriznate odgođene porezne imovine na porezne gubitke i
porezne privremene razlike
(5.495)
2.356
Porezni rashod
(182)
-
2022.
2021.
Ukupni preneseni porezni gubici
218.356
213.125
218.356
213.125
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi su iznosi izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 44
15. POREZ NA DOBIT (NASTAVAK)
Preneseni porezni gubici mogu se koristiti do:
U skladu s poreznim propisima, pojedina društva unutar Grupe su do kraja 2022. godine ostvarila prenosive
porezne gubitke u iznosu od 218.356 tisuća kuna (2021. godina: gubitak u iznosu 213.125 tisuća kuna) koje
je moguće iskoristiti najkasnije do 2027. godine. Iznosi neiskorištenih poreznih gubitaka ne koriste se za
priznavanje odgođene porezne imovine u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju jer nije izvjesno
da će biti ostvarena dostatna oporeziva dobit za korištenje ove odgođene porezne imovine.
Društvo je na dan 31. prosinca 2016. godine na temelju procjena ovlaštenih, profesionalnih procjenitelja
povećalo vrijednost zemljišta i objekata koja se koriste za administrativne svrhe. Odlukom Uprave u prosincu
2020. godine Grupa je napravila nove procjene ovlaštenih, profesionalnih procjenitelja te temeljem njih
povećalo i smanjilo vrijednost administrativnih zemljišta i administrativnih objekata. Sukladno smjernicama
MRS-a 12 društvo je priznalo odgođenu poreznu obvezu.
Odgođena porezna obveza izračunata je primjenom postotka od 18% na povećanu vrijednosti imovine
(bilješka 17). Na dan 31. prosinca 2022. godine vrijednost odogđene porezne imovine je 13. 674 tisuća kuna
(31. prosinca 2021. godine: 13.805 tisuća kuna).
2022.
2021.
2022. porezni gubitak iz 2016. godine
-
4.155
2023. porezni gubitak iz 2017. godine
36.824
36.824
2024. porezni gubitak iz 2018. godine
87.901
97.002
2025. porezni gubitak iz 2019. godine
26.713
25.888
2026. porezni gubitak iz 2020. godine
50.728
59.256
2027. porezni gubitak iz 2021. godine
16.190
-
UKUPNO
218.356
213.125
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi su iznosi izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 45
16. NEMATERIJALNA IMOVINA
U kolovozu 2022. godine Matica je dokapitalizirana od strane strateškog investitora Društva DD Aquisition CZ. Dokapitalizacija je djelomično provedena u pravima
odnosno nematerijalnoj imovini u vrijednosti 131.993 tisuće kuna. Navedena materijalna imovina odnosi ne na nacrte, dozvole i know how za određen broj tipova
vagona i okretnih postolja. Preostali iznos nematerijalne imovine u pripremi se odnosi na unos dokumentacije za razvoj novog proizvodnog pogona i razvoj
procesa upravljanja zaposlenicima. Aktivnosti koje se odnose na navedene poslovne transakcije su provedene od strane krajnjeg vlasnika Đuro Đaković
Grupacije.
*Trošak amortizacije iskazan u Izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti te trošak amortiazcije u tablicama kretanja nematerijalne imovine i nekretnina, postrojenja i
opreme nije istovjetan zbog gubitka kontrole na društvom Đuro Đaković Industrijska rješenja d.o.o. krajem 2021. godine.
Softveri i
licence
Nematerijalna imovina u
pripremi
Ukupno
Nabavna vrijednost
Stanje 31. prosinca 2020. godine
53.712
-
53.712
Nabava
945
-
945
Prodaja, otpis
(2.707)
-
(2.707)
Stanje 31. prosinca 2021. godine
51.950
-
51.950
Nabava
1.133
147.041
148.174
Stanje 31. prosinca 2022. godine
53.083
147.041
200.124
Ispravak vrijednosti
Stanje 31. prosinca 2020. godine
49.746
-
49.746
Amortizacija*
1.773
-
1.773
Vrijednosno usklađenje
(2.710)
-
(2.710)
Stanje 31. prosinca 2021. godine
48.809
-
48.809
Amortizacija
1.327
-
1.327
Stanje 31. prosinca 2022. godine
50.136
-
50.136
Neto knjigovodstvena vrijednost
Na dan 31. prosinca 2021. godine
3.141
-
3.141
Na dan 31. prosinca 2022. godine
2.946
147.041
149.987
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 46
17. NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA I ULAGANJE U NEKRETNINE
Zemljišta
Građevinski
objekti
Postrojenja i
oprema
Alati i pog.
inventar
Imovina u
pripremi
Predujmovi
Ulaganja u
nekretnine
Ukupno
Nabavna ili revalorizirana vrijednost
Stanje 31. prosinca 2020. godine
(objavljeno)
81.421
239.506
181.166
94.667
5.190
24
3.611
605.585
Prepravak početnog stanja
(4.065)
(229)
-
-
-
-
-
(4.294)
Stanje 31. prosinca 2020. godine
(prepravljeno)
77.356
239.277
181.166
94.667
5.190
24
3.611
601.291
Nabava
280
4.605
311
155
25
-
5.376
Prodaja, rashod, manjak
(2.476)
(6.911)
(3.298)
(5.040)
(159)
(25)
-
(17.909)
Umanjenje/uvećanje vrijednosti – stečaj
ĐĐ Industrijska rješenja
(861)
(10.072)
(42.911)
(1.567)
(1.519)
1
(3.562)
(60.491)
Stanje 31. prosinca 2021. godine
74.019
222.574
139.562
88.371
3.667
25
49
528.267
Nabava
-
55
17.281
886
1.982
(25)
-
20.179
Prodaja, rashod, manjak
-
-
(573)
(232)
-
-
-
(805)
Stanje 31. prosinca 2022. godine
74.019
222.629
156.270
89.025
5.649
-
49
547.641
Ispravak vrijednosti
Stanje 31. prosinca 2020. godine
-
111.361
145.482
55.707
2.192
-
426
315.168
Amortizacija*
-
5.144
4.517
8.384
-
-
-
18.045
Prodaja, rashod, manjak
-
(5.553)
(3.243)
(5.574)
-
-
-
(14.370)
Usklađenje vrijednosti
-
-
-
-
1.001
-
-
1.001
Umanjenje stečaj ĐĐ Industrijska
rješenja
-
(13.164)
(37.405)
(1.508)
(1.425)
-
(426)
(53.928)
Stanje 31. prosinca 2021. godine
-
97.788
109.351
57.009
1.768
-
-
265.916
Amortizacija
-
4.760
4.568
8.499
-
-
5
17.832
Prodaja, rashod, manjak
-
-
(484)
(226)
-
-
-
(710)
Stanje 31. prosinca 2022. godine
-
102.548
113.435
65.282
1.768
-
5
283.038
Neto knjigovodstvena vrijednost
Na dan 31. prosinca 2020. godine
(prepravljeno)
77.356
127.916
35.684
38.960
2.998
24
3.185
286.123
Na dan 31. prosinca 2021. godine
74.019
124.786
30.211
31.362
1.899
25
49
262.351
Na dan 31. prosinca 2022. godine
74.019
120.081
42.835
23.743
3.881
-
44
264.603
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 47
17. NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA I ULAGANJE U NEKRETNINE (NASTAVAK)
Primljeni krediti od banaka u iznosu od 127.564 tisuća kuna (31. prosinca 2020: 490.779 tisuće kuna)
osigurani su založenim zemljištem i građevinskim objektima Grupe. Iznos od 87.467 tisuća kuna od
ukupnog iznosa primljenih kredita odnosi se na kredit HBOR-a za nove investicije. Neto knjigovodstvena
vrijednost nekretnina, postrojenja i opreme koja je dana u zalog za primljene kredite iznosi 150.552 tisuća
kuna na dan 31. prosinca 2022. godine (31. prosinca 2021.: 160.278 tisuća kuna). U 2020. godini ovlašteni
procjenitelj društvo Marking d.o.o. je provelo procjenu administrativnog zemljišta i administrativnih
objekata koristeći poredbenu metodu za procjenu zemljišta i cjenovnu metodu za procjenu zgrada. Neto
vrijednost imovine bez revalorizacijskih rezervi iznosi 178.643 tisuća kuna (31. prosinca 2020.:179.761
tisuća kuna).
18. ZALIHE
Kretanje ispravka vrijednosti zaliha:
19. POTRAŽIVANJA OD KUPACA
Starosna analiza potraživanja kod kojih nije utvrđeno umanjenje:
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Sirovine i materijal
107.126
66.094
Proizvodnja u tijeku
45.938
81.539
Predujmovi za zalihe
13.499
5.028
Gotovi proizvodi
1.156
956
Ispravak vrijednosti zaliha
(27.994)
(30.776)
139.725
122.841
31. prosinca
2022.
Početno stanje
(30.776)
Novi ispravak
(1.126)
Otpis
3.908
(27.994)
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Potraživanja od kupaca u zemlji
30.170
22.675
Potraživanja od kupaca u inozemstvu
48.400
8.502
Ispravak vrijednosti potraživanja od kupaca
(15.384)
(16.269)
Rezervacije za očekivane kreditne gubitke MSFI 9
(389)
(123)
62.797
14.785
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Nedospjelo
56.522
5.998
0-90 dana
5.038
1.424
91-120 dana
1.095
926
Preko 120 dana
142
6.437
62.797
14.785
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 48
19.POTRAŽIVANJA OD KUPACA (NASTAVAK)
Kretanje ispravka vrijednosti potraživanja od kupaca:
Kretanje očekivanih kreditinih gubitaka:
20. OSTALA POTRAŽIVANJA
21. OSTALA FINANCIJSKA IMOVINA
U 2022. godini dani zajmovi odnose se u najvećem iznosu na depozite koje društvo članica ĐĐ Specijalna
vozila ima kod svojih kupaca kao jamstvo dobrog izvršenja posla u iznosu od 14.361 tisuća kuna.
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Početno stanje
16.269
11.508
Novi ispravak
10
6.720
Naplaćeno
(29)
(177)
Otpis
(866)
(1.782)
15.384
16.269
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Početno stanje
(123)
(7)
Novi ispravak
(266)
(116)
(389)
(123)
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Potraživanja od države i drugih institucija
8.060
4.127
Dani predujmovi
189
-
Potraživanja od zaposlenika
28
8
Ostala potraživanja
511
212
Unaprijed plaćeni troškovi
903
195
9.691
4.542
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Potraživanja po depozitima za jamstva
14.361
-
Dani zajmovi, depoziti i slično
350
348
14.711
348
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 49
22. NOVAC I NOVČANI EKVIVALENTI
23. TEMELJNI KAPITAL
Temeljni kapital na dan 31. prosinca 2022. godine iznosi 283.508.832 kuna, a podijeljen je na 28.350.832
dionica (31. prosinca 2021. godine: 203.064.600 kuna i 10.153.230 dionica). Vlasnička struktura Grupe je
kako slijedi:
Odlukom Glavne Skupštine društva od 23. lipnja 2022. godine u svrhu omogućavanja matematičkog spajanja
dionica, a bez isplate dioničarima provedno je najprije smanjenje temeljnog kapitala povlačenjem 30 vlastitih
dionica. Temeljni kapital pojednostavljeno smanjen radi pokrića gubitaka društva od 250.031.267,20 kuna,
se u iznosu od 12.257.034,90 kuna pokriva iz kapitalnih rezervi, te nepokriveni gubitak nakon toga iznosi
237.774.232,30 kuna a iznos kapitalnih rezervi iznosit će 0,00 kuna. Smanjenje temeljnog kapitala radi
pokrića gubitaka iz prethodnog razdoblja provedeno je potom na način da će se temeljni kapital smanjuje
smanjenjem nominalnog iznosa dionice s 20,00 kuna na 10,00 kuna.
Po smanjenju nominalnog iznosa dionice, provedeno je daljnje smanjenje temeljnog kapitala spajanjem
dionica na način da će nominalni iznos redovne dionice sa 10,00 kuna biti smanjen ispod nominalnog iznosa
propisanog čl. 163. st. 2 ZTD-a na iznos od 0,20 kuna uslijed čega će se istovremeno i sukladno čl. 349. st.
3. u vezi s čl. 342. st. 4. ZTD-a izvršiti spajanje dionica, prema omjeru 50:1 tako što će se dobivenih 50
redovnih dionica pojedinačne nominalne vrijednosti od 0,20 kuna spojiti u 1 novu redovnu dionicu
pojedinačne nominalne vrijednosti od 10,00 kuna, koji je najniži dopušteni nominalni iznos dionice sukladno
ZTD-u. Temeljni kapital sastoji se od 203.064 nematerijaliziranih redovnih dionica svaka nominalnog iznosa
10,00 kuna. Temeljni kapital povećan s iznosa od 2.030.640,00 kuna za iznos 101.000.000,00 kuna na iznos
od 103.030.640,00 kuna.
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Novac na žiro računu
11.817
4.870
Devizni računi
34.327
3.616
Novac u blagajni
5
1
46.149
8.487
2022.
2021.
2022.
2021.
ERSTE & STEIERMARKISCHE
BANK D.D./ DD ACQUISITION A.S.
(1/1) Skrbnički račun
23.218.467
1.916.724
81,90
18,88
CERP (0/1) / REPUBLIKA
HRVATSKA (1/1)
5.061.934
1.198.861
17.85
11,81
ERSTE & STEIERMARKISCHE
BANK D.D./ČESKA SPORITELNA -
CLIENTS
8.835
883.589
0,03
8,70
HPB D.D. (0/1) / REPUBLIKA
HRVATSKA (1/1)
8.217
821.748
0,03
8,09
CERP (0/1) / HZMO (1/1)
6.600
660.000
0,02
6,50
RAIFFEISENBANK AUSTRIA
D.D./ZBIRNI SKRBNIČKI RAČUN ZA
DF
1.338
133.801
0,01
1,32
OTP BANKA D.D./KLIJENT 46
535
73.511
0,00
0,72
Ostali
44.906
4.464.996
0,16
43,98
28.350.832
10.153.230
100,00
100,00%
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 50
23. TEMELJNI KAPITAL (nastavak)
Odlukom Glavne Skupštine društva od 23.06.2022. godine istodobno povećan temeljni kapital unosom prava
potraživanja s osnova ugovora za iznos od 101.000.000,00 kuna uz potpuno isključenje prava prvenstva
postojećih dioničara. Temeljni kapital je povećan izdavanjem 10.100.000 redovnih dionica na ime svaka
dionica nominalne vrijednosti 10,00 kuna, odnosno ukupne nominalne vrijednosti 101.000.000,00 kuna. Nove
redovne dionice izdaju se u nematerijaliziranom obliku, kao elektronički zapis u kompjutorskom sustavu
SKDD-a, s oznakom koju dodijeli SKDD.
Temeljni kapital smanjen s iznosa od 103.030.640,00 kuna za iznos 51.515.320,00 kuna na iznos od
51.515.320,00 kuna. Glavnom Skupštinom Grupe od 31.08.2022. godine utvrđeno je da su ispunjeni uvjeti
iz čl. 349. st. 1 i 2. ZTD-a o pretpostavkama za pojednostavljeno smanjenje temeljnog kapitala. Temeljni
kapital pojednostavljeno se smanjuje radi pokrića gubitka u svrhu saniranja Grupe, a sve sukladno čl. 342.
st. 4. u vezi s čl. 349. st. 3. i čl. 163. st. 2 Zakona o trgovačkim društvima.
Provedeno je smanjenje temeljnog kapitala spajanjem dionica na način da je nominalni iznos redovne dionice
sa 10,00 kuna smanjen ispod nominalnog iznosa propisanog čl. 163. st. 2 Zakona o trgovačkim društvima
na iznos od 5,00 kuna, uslijed čega će se istovremeno i sukladno čl. 349. st. 3. u vezi s čl. 342. st. 4. ZTD-a
izvršiti spajanje dionica, prema omjeru 2:1 tako što će se dobivenih 2 redovne dionice pojedinačne nominalne
vrijednosti od 5,00 kn spojiti u 1 novu redovnu dionicu pojedinačne nominalne vrijednosti od 10,00 kn koji je
najniži dopušteni nominalni iznos dionice sukladno ZTD-u.
Nakon provedenog pojednostavljenog smanjenja temeljnog kapitala spajanjem dionica, novi temeljni kapital
iznosi 51.515.320,00 kuna i podijeljen je na 5.151.532 nematerijaliziranih redovnih dionica svaka nominalnog
iznosa 10,00 kuna. Temeljni kapital povećan je s iznosa od 51.515.320,00 kuna za iznos 231.993.000,00
kuna na iznos 283.508.320,00 kuna. Odlukom Glavne Skupštine od 31.08.2022. godine istodobno je
povećan temeljni kapital ponudom društva DD ACQUISITION a.s. iz Češke Republike, OIB: 37928368318,
uz potpuno iskučenje prava prvenstva postojećih dioničara Društva pri upisu novih dionica unosom novca i
prava za iznos od ukupno 231.993.000,00 kuna.
Uplatom u novcu ulaganjem 100.000.000,00 kuna i izdavanjem 10.000.000 novih redovnih dionica na ime,
pojedinačne nominalne vrijednosti 10,00 kuna. Ulaganjem prava u iznosu od 131.993.000 kuna i izdavanjem
13.199.300 novih redovnih dionica na ime pojedinačne nominalne vrijednosti 10,00 kuna.
Temeljni kapital povećava se izdavanjem ukupno 23.199.300 redovnih dionica na ime, svaka dionica
nominalne vrijednosti 10,00 kn, odnosno ukupne nominalne vrijednosti 231.993.000,00 kuna. Nove redovne
dionice izdaju se u nematerijaliziranom obliku, kao elektronički zapis u kompjutorskom sustavu SKDD-a, s
oznakom koju dodijeli SKDD. Nove redovne dionice glase na ime i daju dioničarima ista prava kao i sve
postojeće dionice odnosno sva prava utvrđena Zakonom i Statutom Matice, od dana upisa povećanja
temeljnog kapitala u sudski registar.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 51
24. DOBIT/(GUBITAK) PO DIONICI
Osnovna i razrijeđena dobit/(gubitak) po dionici
Osnovna dobit/(gubitak) po dionici izračunava se na način da se neto dobit/(gubitak) Grupe podijeli s prosječno
ponderiranim brojem ukupnih redovnih dionica umanjenim za ponderirani prosječni broj redovnih dionica koje je
Grupa kupila i drži kao vlastite dionice. Grupa ima 46.993 vlastite dionice, što je 0,46% učešća u kapitalu.
Razrijeđena dobit/(gubitak) po dionici jednaka je osnovnom gubitku po dionici jer nema osnove za usklađenje
prosječnog ponderiranog broja redovnih dionica.
Razrijeđena dobit/(gubitak) po dionici jednaka je osnovnom gubitku po dionici jer nema osnove za usklađenje
prosječnog ponderiranog broja redovnih dionica.
25. NEKONTROLIRAJUĆI UDJELI
26. REZERVIRANJA
Kretanje rezerviranja prikazano je u nastavku:
2022.
2021.
Prosječan ponderirani broj redovnih dionica korišten u izračunavanju
osnovne zarade po dionici
28.350.832
10.153.230
Dobit/(gubitak) tekuće godine koji se pripisuje vlasnicima društva (u
tisućama kuna)
1.515
(109.375)
Osnovna dobit/(gubitak) po dionici (u kunama i lipama)
0,05
(10,77)
Dobit/(gubitak) po dionici iz redovne djelatnosti
2022.
2021.
Prosječan ponderirani broj redovnih dionica korišten u izračunavanju
osnovne zarade po dionici
28.350.832
10.153.230
Dobit/(gubitak) tekuće godine pripisiv vlasnicima društva (u tisućama
kuna)
1.515
(109.375)
Osnovna dobit/(gubitak) po dionici (u kunama i lipama)
0,05
(10,77)
2022.
2021.
Stanje na početku godine
23
29
Povećanje nekontrolirajućih udjela temeljem povećanja udjela u
ovisnim društvima
132
94
Udjeli u dobiti/gubitku tekuće godine
182
(100)
Stanje na kraju godine
337
23
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Rezerviranja troškova popravka i reklamacija
30.100
34.455
Rezerviranja za otpremnine
5.035
6.202
Rezerviranje za troškove u jamstvenom roku
1.723
1.169
Rezerviranja za jubilarne nagrade
1.465
1.625
Rezerviranja za neiskorištene godišnje odmore
213
259
38.536
43.710
2022.
2021.
Na dan 1. siječnja
43.710
19.494
Nova rezerviranja tijekom godine
2.462
30.781
Iskorištena / ukinuta rezerviranja
(7.636)
(6.565)
Na dan 31. prosinca 2022.
38.536
43.710
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 52
27. OBVEZE ZA KREDITE I NAJMOVE
Primljeni krediti od banaka u iznosu od 127.563 tisuća kuna (2021.: 492.386 tisuće kuna) osigurani su založenim
zemljištem i građevinskim objektima Grupe. Iznos od 87.467 tisuća kuna od ukupnog iznosa primljenih kredita
odnosi se na kredit HBOR-a za nove investicije. Neto knjigovodstvena vrijednost nekretnina, postrojenja i opreme
koja je dana u zalog za primljene kredite iznosi 150.552 tisuća kuna na dan 31. prosinca 2022. godine (2021.:
160.278 tisuće kuna).
(i)Vlada Republike Hrvatske na dan 3. veljače 2022. godine donijela je odluku o sklapanju Ugovora o ustupu i
kupoprodaji tražbina prema društvu Đuro Đaković Specijalna vozila d.d. Ovim ugovorom Centar za restrukturiranje
i prodaju (CERP) je otkupio kredite od Hrvatske banke za obnovu i razvoj i Hrvaske poštanske banke koji su
odobreni društvu Đuro Đaković Specijalna vozila d.d. prema ugovorima: 3/2020-DPVPJS, FIRE-20-1100938,
RGSG-18-1100233 i 43/2010-DVPJS. Vrijednost otkupljenih kredita na dan 31. prosinca 2022. godine je 267.898
tisuća kuna. Detalji preuzetih obveza se također mogu pogledati u bilješci „Naknadni događaji“.
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Dugoročne obveze
Dugoročni krediti
96.936
213.365
Najmovi (koji nisu MSFI 16)
257
295
Najmovi MSFI 16
-
1.608
97.193
215.268
Kratkoročne obveze
Kratkoročni krediti (i)
270.287
209.943
Tekući dio dugoročnih kredita
9.944
52.017
Obveze za kamatu po kreditima
17.868
15.065
Tekući dio najmova
166
93
Ostale obveze (premije, osiguranja kredita...)
3
-
Ukupno kratkoročne obveze
298.268
277.118
Ukupno obveze za kredite i najmove
395.461
492.386
2022.
2021.
Stanje na dan 1. siječnja
492.386
491.225
Otplate kredita
(3.222)
(14.689)
Kamate
6.721
15.065
Tečajne razlike
573
785
Ostale obveze (premije, osiguranja kredita)
3
-
Reklasifikacija obveze (bilješka 23)
(101.000)
-
Stanje na dan 31. prosinca
395.461
492.386
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 53
27. OBVEZE ZA KREDITE I NAJMOVE (NASTAVAK)
Pregled kredita banaka (dospijeće, kamatna stopa, iznos, valuta)
Kreditor
Dospijeće
Kamatna
stopa
Valuta
Stanje na dan
31.12.2022.
Stanje na dan
31.12.2021.
Dugoročni krediti
HBOR
31.12.2028.
3,00%
EUR
87.467
87.266
HBOR
30.06.2029.
4,00%
HRK
19.000
95.000
HPB d.d.
30.10.2022.
3,18%
EUR
-
77.205
Croatia banka d.d.
30.04.2023.
6,00%
HRK
-
4.235
Croatia banka d.d.
30.04.2023.
5,24%
HRK
-
882
Croatia banka d.d.
30.04.2023.
4,35%
HRK
225
-
Croatia banka d.d.
30.04.2023.
4,00%
HRK
186
737
AGRAM Leasing
31.10.2026.
5,24%
EUR
217
-
AGRAM Leasing
31.03.2025.
5,24%
HRK
88
123
AGRAM Leasing
15.08.2025.
4,94%
EUR
58
77
AGRAM Leasing
31.03.2024.
4,94%
EUR
36
63
AGRAM Leasing
31.07.2023.
4,44%
EUR
25
64
Porsche Leasing
16.10.2022.
4,90%
EUR
-
58
OTP Leasing
03.01.2022.
7,16%
HRK
-
3
Grencke
1.11.2022.
HRK
-
1.608
Ukupno dugoročni krediti
107.302
267.322
Dospijeće do godine dana
10.110
53.661
Dospijeće od dvije do pet
godina
40.160
143.232
Dospijeće preko pet godina
57.032
70.429
Manje tekući dio dugoročnih
kredita
(10.110)
(52.052)
Dugoročni dio dugoročnih
kredita
97.193
215.268
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d., Slavonski Brod 54
27. OBVEZE ZA KREDITE I NAJMOVE (NASTAVAK)
Pregled kredita banaka (dospijeće, kamatna stopa, iznos, valuta) (nastavak)
Kratkoročni krediti
Dospijeće
Kamatna
stopa
Valuta
Stanje na
dan
31.12.2022.
Stanje na
dan
31.12.2021.
HPB d.d.
31.12.2021.
4,18%
HRK
-
125.000
Hrvatska banka za obnovu i
razvitak
30.06.2021.
4,30%
HRK
-
60.000
Hrvatska banka za obnovu i
razvitak
30.06.2021.
4,30%
HRK
-
25.000
Kratkoročni zajam CERP
4%
HRK
267.898
-
Croatia banka d.d.
31.12.2023.
HRK
2.389
-
Tekući dio dugoročnih kredita
9.944
51.930
Tekući dio financijskih
najmova
166
123
Obveze za kamate po
kreditima
17.868
15.065
Ostale obveze (premije,
osiguranja kredita...)
3
-
Ukupno kratkoročne krediti
298.268
277.118
Minimalna plaćanja
najma
Trošak financiranja
Sadašnja vrijednost
min. plaćanja najma
2022.
2021.
2022.
2021.
2022.
2021.
Do jedne godine
314
178
314
189
-
-
Od jedne do pet
godina
459
370
163
11
296
241
Nakon pet godina
-
-
-
-
-
-
Manje budući
financijski troškovi
(477)
(200)
(296)
-
-
-
Sadašnja vrijednost
minimalnih plaćanja
najma
296
348
773
-
296
241
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 55
28. OBVEZE PREMA DOBAVLJAČIMA
29. OSTALE KRATKOROČNE OBVEZE
U obvezama za primljene predujmove iz inozemstva na dan 31. prosinca 2022. godine najveći dio odnosi se
na predujam od tvrtke VTG Cargo u iznosu od 10.292 tisuće kuna, Excalibur 1.323 tisuće kuna.
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Obveze prema dobavljačima u zemlji
91.675
40.616
Obveze prema dobavljačima u inozemstvu
24.457
24.996
Ispravak vrijednosti neutuženih, otpisanih obveza prema
dobavljačima
(3.350)
(3.350)
112.782
62.262
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Obveze za predujmove
14.560
45.334
Obveze za poreze, doprinose i slična davanja
5.778
5.156
Obveze prema zaposlenicima
5.693
4.561
Ostale kratkoročne obveze
39.582
52.412
Odgođeno plaćanje troškova i prihod budućeg razdoblje
468
-
66.081
107.463
Ostale kratkoročne obveze se odnose na:
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Rezervacije za troškove popravaka i reklamacija kod
isporučenih vagona
14.631
21.741
Rezervacije - jamstva,kalkulirani troškovi,sudske presude i sl.
11.452
12.251
Ukalkulirani trošak naknada po državnom jamstvu
9.542
-
Rezervacije za penale za projekt BE-TO Sisak
-
7.789
Rezervacije za penale za projekt BE-TO Osijek
-
6.800
Rezervacije za neiskorištene godišnje odmore
2.308
1.934
Ostale kratkoročne obveze
1.649
1.897
39.582
52.412
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 56
30. TRANSAKCIJE S POVEZANIM STRANAMA
Kupoprodajne transakcije
Transakcije između Grupe i njenih povezanih strana tijekom godine bile su kako slijedi:
Prihodi
Rashodi
Otvorena stanja iz kupoprodajnih transakcija na kraju izvještajnog razdoblja:
Obveze
Naknade isplaćene ključnim rukovoditeljima
Prihodi od povezanih strana
31.prosinca
2022.
31.prosinca
2021.
Vitkovicka doprava a.s
7
-
Rosco Bohemia a.s
1
-
8
-
Rashodi od povezanih strana
31.prosinca
2022.
31.prosinca
2021.
Rosco Bohemia a.s
684
-
DD Acquisition a.s.
467
-
Vitkovicka doprava a.s
376
-
Vitkovicke železnični opravny
101
-
1.628
-
Obveze prema povezanim stranama
31.prosinca
2022.
31.prosinca
2021.
HEP Opskrba d.o.o.
9.116
144
HEP Operater distribucijskog sustava d.o.o.
1.248
-
DD Acquisition a.s.
6.654
-
Vitkovicka doprava a.s
2.802
-
PROMET GROUP
2.541
-
Vitkovicke železnični opravny
1.318
-
Rosco Bohemia a.s
126
-
23.805
144
2022.
2021.
Plaća
2.724
2.457
Ostalo
191
127
2.915
2.584
Naknada se isplaće 10 članova rukovoditelja u 2022. godini. (2021.: 10 rukovoditelja)
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 57
31. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA
Upravljanje rizikom kapitala
Grupa upravlja svojim kapitalom kako bi osigurala da subjektima u sklopu grupe bude omogućen vremenski
neograničen nastavak poslovanja, uz istovremenu realizaciju najvećeg mogućeg povrata za interesne strane
kroz optimiranje stanja između dužničkog i vlasničkog kapitala. Opća strategija Grupe je nepromijenjena u
odnosu na usporedna razdoblja.
Izvori imovine Grupe se sastoje od dužničkog dijela, koji uključuje primljene zajmove i kredite objavljene u
bilješci 27 umanjene za novac i blagajni i stanja na računima u bankama (tzv. neto dug) i vlasničke glavnice,
koja obuhvaća temeljni kapital, prenesene gubitke i rezerve.
Riznica Grupe redovito analizira strukturu kapitala. Kao dio navedene analize Riznica analizira trošak
kapitala i rizik povezan sa svakom stavkom kapitala. Koeficijent financiranja na dan izvještavanja bio je kako
slijedi:
Koeficijent financiranja
(i) Dug obuhvaća obveze po dugoročnim i kratkoročnim zajmovima, kako je navedeno u bilješci 27.
(ii) Kapital uključuje temeljni kapital, prenesene gubitke i rezerve kojima Grupa upravlja kao kapitalom.
Kategorije financijskih instrumenata
Na izvještajni datum nije bilo značajnih koncentracija kreditnog rizika po zajmovima i potraživanjima
određenima za iskazivanje po fer vrijednosti kroz izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti. Gore naveden
knjigovodstveni iznos predstavlja najveću izloženost Grupe kreditnom riziku po danim zajmovima i
potraživanjima.
2022.
2021.
(prepravljeno)
Dug (i)
395.461
492.386
Novac i novčani ekvivalenti
(46.149)
(8.487)
Neto dug
349.312
483.999
Kapital (ii)
36.623
(298.033)
Omjer duga i glavnice %
-
-
31. prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
Financijska imovina
Novac i novčani ekvivalenti
46.149
8.487
Potraživanja od kupaca
62.797
14.785
Potraživanja
3.375
4.544
Dani zajmovi, depoziti i slično
15.196
6.050
Ostala potraživanja
9.691
4.542
137.208
38.408
Financijske obveze
Obveze po kreditima i najmovima
395.461
492.386
Obveze prema dobavljačima
136.596
62.406
Ostale kratkoročne obveze
65.897
108.464
Ostale dugoročne obveze
4.561
5.004
602.515
668.260
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine.
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 58
31. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Ciljevi upravljanja financijskim rizikom
Funkcija riznice u Grupi pruža usluge djelatnostima Grupe, koordinira pristupom domaćem i međunarodnom
financijskom tržištu, prati financijske rizike koji se odnose na poslovanje Grupe i njima upravlja putem internih
izvještaja o rizicima u kojima su izloženosti analizirane po stupnju i veličini rizika.
Riječ je o tržišnim rizicima, koji uključuje valutni rizik, rizik fer vrijednosti kamatne stope i cjenovni rizik, zatim
kreditnom riziku, riziku likvidnosti i kamatnom riziku novčanog toka.
Grupa nastoji svesti učinke spomenutih rizika na najmanju moguću razinu. Grupa ne zaključuje ugovore o
financijskim instrumentima, uključujući derivacijske financijske instrumente, niti njima trguje za spekulativne
namjene. Funkcija riznice podnosi periodične izvještaje Upravi o izloženosti rizicima.
Tišni rizik
Grupa je temeljem svojih djelatnosti izložena financijskim rizicima prvenstveno u vidu promjene valutnih
tečajeva i kamatnih stopa detaljnije objašnjene u nastavku.
Upravljanje valutnim rizikom
Grupa određene transakcije zaključuje u stranoj valuti, te je po tom pitanju izložena rizicima promjene valutnih
tečajeva. U idućoj tablici su prikazani knjigovodstveni iznosi monetarne imovine i monetarnih obveza Grupe
u stranoj valuti na kraju izvještajnog razdoblja:
Analiza osjetljivosti na valutni rizik
Grupa je uglavnom izložena valutnom riziku promjene tečaja kune u odnosu na EUR zbog činjenice da se
prodaja i kupnja na međunarodnom tržištu velikim dijelom obavlja u valuti EUR. Također, značajan dio
obveza po kreditima odnose se na kredite u EUR-ima. U idućoj tablici je analizirana osjetljivost Grupe na
desetpostotno (10%) povećanje ili smanjenje tečaja kune u odnosu na relevantne strane valute. Stopa
osjetljivosti od 10% je stopa koja se koristi u internim izvještajima ključnim rukovoditeljima o valutnom riziku
i predstavlja procjenu rukovodstva o realno mogućim promjenama valutnih tečajeva. Analiza osjetljivosti
uključuje samo otvorene novčane stavke u stranoj valuti i njome su preračunate stavke usklađene za
desetpostotnu promjenu valutnih tečajeva. Analiza osjetljivosti uključuje vanjske zajmove, kao i zajmove
inozemnim subjektima Grupe koji su nominirani u valuti koja nije valuta zajmoprimatelja ili zajmodavatelja.
Pozitivan broj pokazuje povećanje dobiti ili glavnice kod porasta vrijednost kune za 10% u odnosu na
predmetnu valutu. U slučaju pada vrijednosti kune za 10% u odnosu na predmetnu valutu, utjecaj na dobit ili
glavnicu bio bi jednak ali suprotan, odnosno iznosi u tablici bi bili negativni.
Izloženost promjeni tečaja prikazanih valuta za 10% najvećim dijelom povezano je sa stanjem primljenih
kredita, stanjem dobavljača i potraživanjima od kupaca iskazanim u EUR-ima
Obveze
Imovina
31.prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
31.prosinca
2022.
31. prosinca
2021.
EUR
33.481
31.293
44.515
1.612
Utjecaj valute EUR
2022.
2021.
Dobit ili gubitak
11.034
(29.681)
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine.
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 59
31. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Upravljanje kreditnim rizikom
Kreditni rizik odnosi se na rizik da druga strana neće ispuniti svoje ugovorne obveze, što bi rezultiralo
financijskim gubitkom Grupe. Grupa je usvojila politiku poslovanja isključivo s kreditno sposobnim stranama
i pribavljanja dostatnih instrumenata osiguranja kako bi ublažila rizik financijskog gubitka zbog neplaćanja.
Grupa kontinuirano prati svoju izloženost prema stranama s kojima posluje, kao i njihovu kreditnu
sposobnost, a ukupnu vrijednost zaključenih transakcija raspoređuje na prihvaćene klijente. Kreditnom
izloženošću se upravlja postavljanjem limita za klijente.
Kreditna analiza se provodi na temelju financijskog stanja dužnika i po potrebi se zaključuje osigurateljno
pokriće za kreditna jamstva.
Riznica Grupe posebnu pozornost posvećuje koncentraciji kreditnog rizika po potraživanjima iz razloga velike
koncentracije ključnih kupaca budući da Grupa ima pet ključnih kupaca: VTG, Ermewa, GATX, EURRA2
Limited i Astra Rail Industries SA. Navedeni kupci čine 85,93% udjela od ukupnih potraživanja po kupcima.
Grupa, do sada, nije imala većih problema pri naplati potraživanja od ključnih kupaca.
Instrumenti osiguranja naplate
Grupa uobičajeno kao sredstvo osiguranja naplate s kupcima uzima garancije banke, zadužnice i mjenice.
Upravljanje rizikom likvidnosti
Razborito upravljanje rizikom likvidnosti podrazumijeva održavanje dostatne količine novca, osiguravanje
raspoloživih financijskih sredstava u adekvatnom iznosu putem ugovorenih kreditnih linija i sposobnost
pravovremenog podmirenja svojih obveza. Također uključuje postizanje ravnoteže u strukturi obveza po
ročnosti i imovine po odgovarajućem stupnju likvidnosti. Odgovornost za upravljanje kreditnim rizikom snosi
Uprava. Grupa upravlja svojom likvidnošću kontinuiranim praćenjem planiranih i ostvarenih novčanih tokova,
te usklađenjem financijske imovine i financijskih obveza. Planirani novčani tijek izrađuje se mjesečno (po
danima), te se dnevno prate odstupanja.
Tablična analiza rizika likvidnosti i kamatnog rizika
U idućim tablicama analizirano je preostalo razdoblje do ugovornog dospijeća neizvedenih financijskih
obveza Grupe. Tablice su sastavljene na temelju nediskontiranih novčanih odljeva po financijskim obvezama
po najranijem datumu na koji se od Grupe može zatražiti plaćanje. U tablicu su uključeni novčani odljevi i po
glavnici i po kamatama. Kod odljeva za kamate po promjenjivim stopama, nediskontirani iznos je izveden iz
krivulja kamatnih stopa na kraju izvještajnog razdoblja. Ugovorno dospijeće je određeno kao najraniji datum
na koji se od Grupe može zatražiti plaćanje.
Prosječna
kamatna
stopa
Do 1 mj.
Od 1 do
3 mj.
Od 3 mj.
do 1 g.
Od 1 do
5 g.
Preko
5 g.
Ukupno
2022. godina
Beskamatne
obveze
96.438
30.958
55.869
18.557
5.441
207.263
Kamatne
obveze
3%, 4%,
4,5%, 6%
9.175
267.231
17.581
106.808
-
400.795
105.613
298.189
73.450
125.365
5.441
608.058
2021. godina
Beskamatne
obveze
34.667
60.809
66.553
27.627
7.647
197.303
Kamatne
obveze
3%, 4%,
4,5%, 6%
2.337
243.348
42.727
114.418
102.356
505.186
37.004
304.157
109.280
142.045
110.003
702.489
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine.
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 60
31. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Upravljanje rizikom likvidnosti (nastavak)
U idućoj tablici analizirano je preostalo razdoblje do ugovorenih dospijeća nederivacijskih financijske imovine
Grupe. Tablica je sastavljena na temelju nediskontiranih novčanih priljeva po financijskim potraživanjima po
najranijem datumu na koji Grupa može zatražiti plaćanje.
Fer vrijednost financijskih instrumenata
Fer vrijednosti financijske imovine i financijskih obveza se određuje kako slijedi:
fer vrijednost financijske imovine i financijskih obveza pod standardnim uvjetima i kojima se trguje na
aktivnim likvidnim tržištima određuje se prema cijenama koje kotiraju na tržištu
fer vrijednost ostale financijske imovine i ostalih financijskih obveza odruje se u skladu s modelima
za određivanje cijena, a na temelju analize diskontiranih novčanih tokova koristi cijene iz poznatih
transakcija na ttu i cijene koje se nude za slične instrumente
Na dan 31. prosinca 2022. godine i 31. prosinca 2022. godine iskazani iznosi novca, kratkoročnih depozita,
potraživanja, kratkoročnih obveza, ukalkuliranih troškova, kratkoročnih pozajmica i ostalih financijskih
instrumenata odgovaraju njihovoj tržišnoj vrijednosti, zbog kratkoročne prirode ovih sredstava i obveza.
Pokazatelji fer vrijednosti priznati u izvještaju o financijskom položaju
Društvo nema financijskih instrumenti koji su nakon prvog priznavanja svedeni na fer vrijednost koji bi bili
razvrstani u tri skupine ovisno o dostupnosti pokazatelja fer vrijednosti:
1. razina pokazatelja pokazatelji fer vrijednosti su izvedeni iz (neusklađenih) cijena koje kotiraju na aktivnim
tržištima za istovrsnu imovinu i istovrsne obveze
2. razina pokazatelja pokazatelji fer vrijednosti su izvedeni iz drugih podataka o imovini ili obvezama koji
nisu kotirane cijene iz 1. razine, bilo izravno (tj. kao cijene), bilo neizravno (tj. izvedeni su iz njihovih cijena)
3. razina pokazatelja pokazatelji izvedeni primjenom metoda vrednovanja u kojima su kao ulazni podaci
korišteni podaci o imovini ili obvezama koji se ne temelje na dostupnim tržišnim podacima
Prosječna
kamatna
stopa
Do 1 mj.
Od 1 do
3 mj.
Od 3 mj.
do 1 g.
Od 1 do
5 g.
Preko
5 g.
Ukupno
2022. godina
Beskamatna
imovina
104.315
12.297
2.434
526
-
119.572
Kamatonosna
imovina
3,50%
-
445
15.009
3.868
495
19.933
104.315
12.742
17.443
4.394
495
139.505
2021. godina
Beskamatna
imovina
22.248
8.864
1.889
969
-
33.970
Kamatonosna
imovina
0,001%
116
150
5.547
67
866
6.746
22.364
9.014
7.436
1.036
866
40.716
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine.
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 61
32. UGOVORNE I POTENCIJALNE OBVEZE
Sudski sporovi
Protiv Društva i ovisnih društava se vode razni sudski sporovi. U nastavku su opisani najznačajniji sudski
sporovi u kojima su članice Grupe na strani tuženika. Za navedene sporove Grupa nema izvršenih
rezerviranja budući da je, sukladno pravnim tumačenjima, ishod istih neizvjestan.
Tužitelj ZRAK d.d., Sarajevo i Federacija Bosne i Hercegovine
Ovaj postupak se vodi na Trgovačkom sudu u Slavonskom Brodu, broj predmeta P-175/07. Tužitelj je ZRAK
d.d. Sarajevo i Federacija Bosne i Hercegovine, a tuženik u postupku je Đuro Đaković Specijalna vozila d.d.
i Republika Hrvatska, Ministarstvo obrane. Tužba je podnesena dana 1. lipnja 2007. godine, a radi iznosa
od 30.343 tisuće kuna vezano uz isporučenu robu, odnosno odgovarajuće proizvodne komponente za
proizvodnju i opremu tenka M-84 prema specifikaciji utvrđenoj planom proizvodnje. Prvostupanjski sud je
tužitelja ZRAK d.d. odbio s tužbom i tužbenim zahtjevom. Nakon podnesene žalbe tužitelja Visoki Trgovački
sud Republike Hrvatske odbio je istu kao neosnovanu. Protiv presude Visokog trgovačkog suda Republike
Hrvatske, tužitelj je podnio reviziju na koju je tuženik Đuro Đaković Specijalna vozila podnio odgovor
(podnesak).
Tužitelj Bratstvo Holding d.d. i Federacija Bosne i Hercegovine
Ovaj postupak se vodi na Trgovačkom sudu u Slavonskom Brodu, broj predmeta P-114/13. Tužitelj je
Bratstvo Holding d.d. i Federacija Bosne Hercegovine, a tuženik u postupku je Đuro Đaković Specijalna
vozila d.d. i Republika Hrvatska Ministarstvo obrane. Tužba je podnesena dana 1.lipnja 2007. godine radi
iznosa od 16.391 tisuće kuna vezano uz isporučenu robu, odnosno odgovarajuće proizvodne komponente
za proizvodnju i opremu tenka M-84 prema specifikaciji utvrđenoj planom proizvodnje. Prvostupanjski sud je
tužitelja Bratstvo Holding d.d. odbio s tužbom i tužbenim zahtjevom te se predmet nalazio na Visokom
trgovačkom sudu Republike Hrvatske na rješavanju povodom žalbe do 1. veljače 2013. godine kada je Visoki
trgovački sud Republike Hrvatske ukinuo presudu Trgovačkog suda u Osijeku, stalna služba u Slavonskom
Brodu i predmet vratio istom sudu na ponovno raspravljanje i odlučivanje.
Garancije i jamstva za kredite
Matica i ovisna društva su korisnici garancija koje su unaprijed određene potpisanim ugovorima. Najveći dio
navedenih garancija odnosi se na garancije za osiguranje avansnog plaćanja te na garancije za dobro
izvršenje posla. Niti jedna od garancija u promatranim razdobljima nije naplaćena od strane banke. Obveze
po jamstvima za pojedine kredite se odnose na jamstvo matice prema bankama, a za kredite koje su primila
ovisna društva.
2022.
2021.
Obveze po jamstvima za kredite
-
124.303
Obveze po garancijama
39.444
81.154
39.444
205.457
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine.
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 62
33. DOGAĐAJI NAKON IZVJEŠTAJNOG DATUMA
Uvođenje EUR-a
Nakon datuma bilance, sukladno Zakonu o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, uveden
je euro kao službena valuta u Republici Hrvatskoj. Financijski izvještaji za 2022. godinu su sastavljeni u
kunama kao funkcionalnoj i izvještajnoj valuti koja je vrijedila do 31. prosinca 2022. godine dok će financijski
izvještaji budućih razdoblja biti sastavljani u eurima kao novoj funkcionalnoj i izvještajnoj valuti.
Povećanje kapitala ovisnog društva Đuro Đaković Specijalna vozila d.d.
Dana 29. prosinca 2022. godine održana je Glavna skupština Đuro Đaković Specijalna vozila d.d. (''ovisno
društvo'') na kojoj je donesena odluka o povećanju temeljnog kapitala unosom prava potraživanja
Republike Hrvatske u iznosu od 8.966.000,00 kuna i to na način da je temeljni kapital u iznosu od
170.351.200,00 kuna povećan za iznos 8.966.000,00 kuna, na iznos od 179.317.200,00 kuna. Temeljni
kapital ovisnog društva povećan je izdavanjem 44.830 novih redovnih dionica. Navedena odluka Glavne
skupštine upisana je u sudski registar dana 11. siječnja 2023. godine te je s navedenim danom Republika
Hrvatska stekla udio od 5% u temeljnom kapitalu navedenog ovisnog društva. Dana 28. veljače 2023. godine
Đuro Đaković Specijalna vozila d.d. i Republika Hrvatska, zastupana po Centru za restrukturiranja i prodaju,
sklopili su Ugovor o unosu prava u rezerve kapitala. Navedenim Ugovorom dioničar društva Republika
Hrvatska, koja je imatelj 5% dionica ovisnog društva a ujedno i vjerovnik ovisnog društva unijela je dio
potraživanja, temeljen na Ugovoru o ustupu i kupoprodaji potraživanja u ukupnom iznosu od 252.762.109,00
kuna, u kapitalne rezerve ovisnog društva. Unos je učinjen bez prava na naknadu i povrat te ovisno društvo
predmetnu imovinu posjeduje i s njom neograničeno raspolaže. Na ovaj način značajno je popravljena
izmijenjena struktura izvora imovine u bilanci Izvještaju o financijskom položaju ovisnog društva.
Dana 8. veljače 2023. godine g. Marko Ćosić imenovan za Predsjednika Uprave, g. Hrvoje Kekez i g. Pavel
Maroušek na mjesto člana Uprave.
Osim navedenog nakon datuma bilance nije bilo događaja koji bi značajno utjecali na godišnje financijske
izvještaje Grupe za 2022. godinu koji bi slijedom toga trebali biti objavljeni.
34. PLANOVI UPRAVE ZA NASTAVAK POSLOVANJA
Dana 3. veljače 2022. godine Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj istog dana donijela paket odluka
koje se odnose na restrukturiranje Grupe. Navedeni paket obuhvaća, između ostalog i Odluku o prihvaćanju
Programa restrukturiranja društava Grupe. Kao dio mjera prihvaćenog Programa restrukturiranja, kao što je
već opisano u bilješci 23, izvršena je dokapitalizacija Grupe čime je promijenjen većinski vlasnik Grupe.
Također, kao dio mjera prihvaćenog Programa restrukturiranja, kako je vopisano u bilješci 33 „Događaji
nakon izvještajnog datuma“, obveze prema Republici Hrvatskoj odnosno Centru za restrukturiranja i prodaju
na temelju sklopljenih ugovora su unesene u temeljni kapital i kapitalne rezerve društva Đuro Đaković
Specijalna vozila d.d. početkom 2023. godine u ukupnom iznosu od 261.758 tisuća kuna. Kao dio mjera
prihvaćenog Programa restrukturiranja u listopadu 2022. godine došlo je do promjene krajnjeg vlasnika
Grupe kao i do dokapitalizacije Grupe. Grupa je u 2022. godini ostvarila dobit u iznosu od 1.697 tisuća kuna
(2021.: gubitak u iznosu od 110.631 tisuću kuna) uz napomenu da je vrijednost neto imovine Grupe na dan
31. prosinca 2022. 36.623 tisuće kuna (31. prosinca 2021.: -298.033 tisuća kuna). Budući da je Grupa
dosegnula popunjenost kapaciteta u 2022. godini, a već u siječnju 2023. godine i premašilla punu
popunjenost kapaciteta u segementu transporta, Uprava Grupe ne očekuje probleme koji bi ugrozili stabilnost
Grupe. Poslovanje Grupe u 2023. godini karkaterizira početak proizvodnje 690 vagona tima Shimms, 90
vagona tima Faccns, 150 vagona tipa Uancs te 300 vagona tipa Tagnpps te realizacija ugovorenih projekata
u segmentu obrane. Pretpostavka o neograničenom poslovanja Grupe također ovisi o čimbenicima i koji će
proizaći iz Programa restrukturiranja i rizicima povezanima s njegovom provedbom.
Obzirom na kompleksnost Programa restrukturiranja i međusobnu uvjetovanost njegovih elemenata, sve
radnje i pretpostavke za njegovo ostvarenje treba promatrati kao cjelinu. Uprava Grupe smatra da je s
obzirom na ugovorene poslove Grupe, dogovorene uvjete financiranja s vjerovnicima te održivost Plana
restrukturiranja, vremenska neograničenost poslovanja neupitna, te su na toj osnovi pripremljena financijska
izvješća Grupe.
Bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine.
(svi iznosi su izraženi u tisućama kuna)
Đuro Đaković Grupa d.d. i ovisna društva 63
35. ODOBRENJE UPRAVE ZA IZDAVANJE KONSOLIDIRANIH FINANCIJSKIH IZVJEŠTAJA
Konsolidirane financijske izvještaje usvojila Uprava Grupe i odobrila njihovo izdavanje dana 26. travnja
2023. godine.
Potpisali u ime Uprave Grupe dana 26. travnja 2023. godine:
Marko Ćosić,
Predsjednik
Uprave
Pavel Maroušek,
član Uprave