Sisällysluettelo
Sivu
Hallituksen toimintakertomus 3 - 7
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista 8 - 10
Tunnusluvut 11 - 13
Konsernitilinpäätös (IFRS) 14 - 48
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS) 49 - 57
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset 58
Tilintarkastuskertomus 59
,
Tilinpäätös on säilytettävä vähintään 10 vuotta tilikauden päättymisestä eli 31.12.2033 asti.
Tilikauden tositeaineisto on säilytettävä vähintään 6 vuotta sen vuoden lopusta,
jona tilikausi on päättynyt, eli 31.12.2029 asti.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 3
Hallituksen toimintakertomus
Markkinakatsaus
Eezyn liiketoiminnan kannalta oleellinen henkilöstöpalvelumarkkina sisältää henkilöstövuokrauspalvelut, kevytyrittäjäpalvelut
sekä valikoidut asiantuntijapalvelut. Työmarkkinoiden megatrendien ja joustavan työvoiman tarpeen kasvun takia uskomme
markkinan kasvupotentiaaliin.
Henkilöstöpalvelumarkkinan koko Suomessa vuonna 2023 oli johdon arvion mukaan noin 3,3 miljardia euroa, josta
henkilöstövuokrauksen osuus oli noin 2,6 miljardia euroa. Rekrytointipalveluiden relevantti markkinakoko oli yli 100 miljoonaa
euroa. Kevytyrittäjäpalveluiden laskutusvolyymiksi on arvioitu noin 300 miljoonaa euroa ja liikevaihdoksi 25-30 miljoonaa euroa.
Työllisyyspalveluiden markkina on noin 130-140 miljoonaa euroa. Henkilöstöön liittyvien tutkimus- ja konsultointipalveluiden
markkina on noin 150 miljoonaa euroa.
Henkilöstöala HELA ry:n mukaan henkilöstövuokrauksen suurimpien yritysten liikevaihto laski joulukuussa 2023 noin 15 % ja
tammijoulukuussa noin 7 % edellisvuoteen verrattuna. HELA:n mukaan henkilöstöpalveluiden suhdannenäkymät ovat heikot.
Suomessa joustavien työntekomuotojen osuus kaikesta tehdystä työstä on vielä selvästi alhaisempi kuin eurooppalaisissa
vertailumaissa. Yhtiön johto uskoo markkinan jatkavan rakenteellista kasvuaan joustavien työntekomuotojen yleistyessä.
Liiketoiminnan kehitys
Taloussuhdanteen heikentyminen vuoden 2023 aikana on selvästi pienentänyt monien asiakkaidemme työvoimatarvetta.
Vaikutus on tuntunut voimakkaimmin rakentamisessa ja teollisuudessa, joissa volyymit ovat selvästi viime vuotta pienempiä.
Alentunut työvoiman tarve on näkynyt loppuvuonna myös muissa asiakasryhmissämme, kuten esim. ravintola-alalla. Myös
vähittäiskaupan volyymit ovat laskeneet jonkin verran loppuvuoden aikana.
Kehitys vaihtelee alueittain ja asiakkaittain, mutta kehitys on samansuuntaista koko Suomessa. Etelä-Suomi on kehittynyt
hieman muuta maata paremmin. Alkuvuoden selvä kysynnän lasku franchise-ketjumme toimipisteissä on kuitenkin tasaantunut
loppuvuotta kohden.
Asiantuntijapalveluiden kysyntä on jatkunut hyvänä koko vuoden ajan. Etenkin julkishallinnolle tarjottavat Työllisyyspalvelut ovat
kasvaneet selvästi, ja lisäksi myös henkilöstötutkimukset ja henkilöstön kehittäminen ovat kasvaneet. Osa liiketoiminnoista on
kuitenkin pienentynyt taantuman myötä, esimerkiksi kevytyrittäjät. Suorarekrytointi ovat pienentynyt, mutta uudelleensijoitus on
toisaalta kasvanut.
Liikevaihto
Eezyn liikevaihto oli 219,0 milj. euroa (247,6) ja se laski 12 % edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna.
Henkilöstöpalveluiden liikevaihto laski 14 %, ja lasku oli voimakkainta teollisuudessa ja rakentamisessa. Asiantuntijapalveluiden
liikevaihto kasvoi 9 %, etenkin Työllisyyspalveluiden hyvän kasvun ansiosta.
Eezyn ketjuliikevaihto oli 307,6 milj. euroa (351,6) ja se laski 13 %. Franchise-tuotot olivat 5,2 milj. euroa (6,3). Kevytyrittäjien
laskutusvolyymi oli 38,9 milj. euroa (42,3).
Liikevaihto palvelualueittain
Miljoonaa euroa
112/2023
112/2022
Muutos %
Henkilöstöpalvelut
188,3
219,6
-14 %
Asiantuntijapalvelut
31,0
28,4
9 %
Yhteiset toiminnot ja eliminoinnit
-0,3
-0,4
-
Yhteensä
219,0
247,6
-12 %
Eezy raportoi 1.1.2023 alkaen Henkilöstöpalvelut sisältäen sekä konsernin oman henkilöstövuokrauksen että franchise-tuotot,
sekä Asiantuntijapalvelut sisältäen myös kevytyrittäjät.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 4
Tulos
Käyttökate oli 14,5 milj. euroa (18,2). Liikevaihdon lasku on merkittävin tulosta heikentänyt tekijä. Tulokseen sisältyy
työsuhteiden päättymisiin liittyviä henkilöstökuluja noin 1,1 milj. euroa.
Liikevoitto oli 4,0 milj. euroa (10,0). Kauden poistot ja arvonalentumiset olivat 10,5 milj. euroa (8,2), joista yrityskauppoihin
kohdistuvia poistoja ja arvonalentumisia oli 5,9 milj. euroa (4,1). Yrityskauppoihin kohdistuvia arvonalentumisia kirjattiin
tavaramerkkeihin 1,7 milj. euroa ja asiakassuhteisiin 0,5 milj. euroa, yhteensä 2,3 milj. euroa.
Tulos ennen veroja oli 1,4 milj. euroa (9,1) ja tulos 1,0 milj. euroa (7,5). Osakekohtainen tulos oli 0,03 euroa (0,29).
Taloudellinen asema ja rahavirta
Eezyn konsernitaseen loppusumma 31.12.2023 oli 206,7 milj. euroa (216,7), mistä omaa pääomaa oli 109,9 milj. euroa (113,1).
Pitkäaikaiset lainasopimukset uusittiin lokakuussa siten, että pääosa lainoista erääntyy vuonna 2028. Konsernilla oli 31.12.2023
lainaa rahoituslaitoksilta yhteensä 50,7 milj. euroa (52,1), josta 48,6 milj. euroa (47,6) oli pitkäaikaista.
Konsernin rahavarat 31.12.2023 olivat 1,3 milj. euroa (5,8). Konsernilla oli yhteensä 10,0 milj. euron luotolliset tililimiitit, jotka
olivat 31.12.2023 kokonaan käyttämättä.
Omavaraisuusaste oli 53,2 % (52,2 %). Konsernin nettovelka sisältäen IFRS 16:n mukaiset vuokrasopimusvelat 31.12.2023 oli
58,0 milj. euroa (52,5) ja nettovelka ilman IFRS16 vuokrasopimusvelkoja 50,4 milj. euroa (47,3). Nettovelan suhde
käyttökatteeseen oli 4,0 x (2,9 x).
Operatiivinen vapaa kassavirta oli 5,9 milj. euroa (13,9).
Investoinnit ja myydyt liiketoiminnot
Eezyn investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin olivat 2,9 milj. euroa (3,0). Investoinnit liittyivät pääosin IT-
investointeihin.
Toukokuussa Eezy myi osuutensa VeggArt’s Oy:stä. Kaupasta kirjattiin 0,1 milj. euron myyntitappio ja maaliskuussa
osakkuusyhtiöosakkeisiin 0,1 milj. euron arvonalentuminen.
Henkilöstö
Eezyssä on töissä konsernitoiminnoissa työskenteleviä toimihenkilöitä ja yhtiön välittämiä vuokratyöntekijöitä. Eezyn
toimihenkilöitä oli keskimäärin 515 (527) sekä vuokratyöntekijöitä keskimäärin 3 183 (3 837) henkilötyövuosina laskettuna.
Lokakuussa päättyneiden muutosneuvottelujen sekä muiden toimenpiteiden seurauksena yli 60 toimihenkilön työsuhde Eezyyn
päättyi.
Henkilöstövuokrausliiketoiminnan luonteesta johtuen Eezyn työllistämä kokonaishenkilömäärä on suurempi kuin
keskimääräinen henkilöstölukumäärä. Vuokratyöntekijöiden keskimääräisen työntekijämäärän laskemisessa työntekijöiden
työpanos on muutettu henkilötyövuosiksi. Kevytyrittäjäpalveluiden käyttäjiä ei ole sisällytetty konsernin henkilöstömäärään.
Muutokset yhtiön johdossa
Siina Saksi aloitti Eezyn toimitusjohtajana 16.6.2023.
Asiantuntijapalvelut-liiketoiminnan johtaja, varatoimitusjohtaja Pasi Papunen ja HR-johtaja Hanna Lehto siirtyivät pois yhtiön
palveluksesta 16.6.2023.
Saara Tikkanen nimitettiin 7.9.2023 HR- ja kehitysjohtajaksi. Hän aloitti tehtävässä kauden päättymisen jälkeen 8.1.2024.
Henkilöstöjohtajan sijainen ja kehitysjohtaja Mikko Innanen siirtyi pois yhtiön palveluksesta 15.12.2023.
Markus Jussila nimitettiin Asiantuntijapalvelut -liiketoiminta-alueen johtajaksi 22.9.2023.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 5
Talousjohtaja Hannu Nyman irtisanoutui 24.11.2023 siirtyäkseen toisen työnantajan palvelukseen. Hän jatkaa tehtävässään
kevääseen 2024 saakka.
31.12.2023 johtoryhmään kuuluvat
Siina Saksi, toimitusjohtaja
Hannu Nyman, talousjohtaja
Thomas Hynninen, Henkilöstöpalvelut
Markus Jussila, Asiantuntijapalvelut
Päivi Salo, Digijohtaja
Marleena Bask, Markkinointi ja viestintä
Kauden päättymisen jälkeen 11.1.2024 Henkilöstöpalvelut-liiketoiminnan vt. johtajaksi ja konsernin johtoryhmän jäseneksi
nimitettiin Ari Myllyniemi. Thomas Hynninen siirtyi pois Eezy Henkilöstöpalvelut -liiketoiminta-alueen johtajan paikalta ja
konsernin johtoryhmästä.
Joni Aaltonen on nimitetty Eezy Oyj:n talousjohtajaksi ja konsernin johtoryhmän jäseneksi 1.4.2024 alkaen.
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Eezy Oyj:llä oli 25 046 815 (25 046 815) rekisteröityä osaketta 31.12.2023. Yhtiö ei omista omia osakkeitaan. Yhtiöllä oli 3 411
(2 787) osakkeenomistajaa sisältäen hallintarekisteröidyt osakkeenomistajat.
Tammijoulukuussa 2023 osakevaihto oli 3 098 945 kpl (2 656 037) ja osakkeiden kokonaisvaihto oli 7,5 milj. euroa (12,5).
Ajanjaksolla osakkeen korkein noteeraus oli 3,55 euroa (6,38) ja alin 1,53 euroa (3,01). Kaupankäynnillä painotettu osakkeen
keskihinta oli 2,41 euroa (4,71). Osakkeen päätöskurssi joulukuun lopussa oli 1,67 euroa (3,12) ja yhtiön markkina-arvo 41,8
milj. euroa (78,1).
Hallituksen jäsenet ja johtoryhmän jäsenet omistivat 31.12.2023 yhteensä 373 470 (394 470) Eezyn osaketta, mikä vastaa noin
1,5 % (1,6 %) osakkeista ja niiden tuottamasta äänimäärästä. Osakemäärät sisältävät henkilöiden suorat omistukset sekä
omistukset määräysvaltayhtiöiden kautta. Lisäksi hallituksen jäseniä toimii merkittävien osakkeenomistajien johtotehtävissä.
Yhtiö on kauden päättymisen jälkeen 12.1.2024 vastaanottanut liputusilmoitukset, joiden mukaan NoHo Partners Oyj:n omistus
on laskenut alle 5 %:n, Sentica Buyout V Ky:n omistus noussut yli 25% ja Paul Savolaisen omistus on noussut yli 5 %:n.
10 suurinta osakkeenomistajaa 31.1.2024:
Osakkeenomistaja
Osakkeet
%
1. Sentica Buyout V Ky
28,21
2. Meissa-Capital Oy
12,87
3. SVP-Invest Oy
5,99
4. Evli Suomi Pienyhtiöt Sijoitusrahasto
5,35
5. Op-Suomi Pienyhtiöt -sijoitusrahasto
4,87
6. WestStar Oy
2,21
7. Visio Allocator -sijoitusrahasto
2,00
8. Oy Jobinvest Ltd
1,64
9. Notacon Oy
1,32
10. Säästöpankki Pienyhtiöt Sijoitusrahasto
1,29
10 suurinta yhteensä
65,74
Hallintarekisteröidyt
5,44
Muut
28,82
Yhteensä
100,00
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 6
Hallinnointi
Yhtiö laatii selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä sekä palkitsemisraportin, jotka annetaan yhtiön toimintakertomuksesta
erillisenä ja julkaistaan yhtiön verkkosivuilla.
Varsinainen yhtiökokous
Varsinainen yhtiökokous pidettiin 13.4.2023.
Tilinpäätös ja konsernitilinpäätös tilikaudelta 2022 vahvistettiin. Hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle myönnettiin
vastuuvapaus tilikaudelta 2022. Toimielinten palkitsemisraportti hyväksyttiin.
Yhtiökokous päätti, että vuodelta 2022 osinkoa jaetaan 0,15 euroa osakkeelta kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 0,10 euroa
osakkeelta, yhteensä 2,5 milj. euroa, maksettiin huhtikuussa 2023 ja toinen erä 0,05 euroa osakkeelta, yhteensä 1,3 milj. euroa,
maksettiin lokakuussa 2023.
Hallitukseen valittiin seitsemän jäsentä. Jäseniksi valittiin uudelleen Tapio Pajuharju, Kati Hagros, Paul-Petteri Savolainen,
Jarno Suominen, Mika Uotila ja Mikko Wirén. Uudeksi jäseneksi valittiin Maria Pajamo.
Hallituksen jäsenille maksetaan kuukausipalkkiota puheenjohtajalle 4 000 euroa kuukaudessa ja kaikille muille hallituksen
jäsenille 2 000 euroa kuukaudessa. Lisäksi hallituksen valiokuntien jäsenille maksetaan kokouspalkkiona 300 euroa kustakin
valiokunnan kokouksesta.
Tilintarkastajaksi valittiin uudelleen tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab, jonka ilmoittamana päävastuullisena tilintarkastajana
toimii KHT Esa Kailiala.
Yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymiskokouksessa Tapio Pajuharju valittiin jatkamaan hallituksen
puheenjohtajana. Tarkastusvaliokunnan jäseniksi valittiin Mika Uotila (pj), Kati Hagros ja Jarno Suominen.
Henkilöstövaliokunnan jäseniksi valittiin Maria Pajamo (pj), Tapio Pajuharju ja Mikko Wirén.
Voimassaolevat valtuutukset
Yhtiökokouksen 13.4.2023 antamista valtuutuksista on kerrottu tarkemmin tiedotteessa yhtiökokouksen päätöksistä.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta yhtiön vapaalla omalla pääomalla.
Valtuutuksen nojalla hankittavien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 2 500 000 kappaletta. Valtuutus on
voimassa vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen loppuun saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta. Valtuutusta ei ole
käytetty.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään yhdessä tai useammassa erässä osakeanneista sekä optio-oikeuksien ja muiden
osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisista. Valtuutuksen nojalla
annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 2 500 000 kappaletta. Valtuutus on voimassa vuoden 2024
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta. Valtuutusta ei ole käytetty.
Pitkän aikavälin kannustejärjestelmä
Eezy Oyj:n hallitus päätti maaliskuussa yhtiön avainhenkilöille suunnatun osakepalkkiojärjestelmän neljännestä
ansaintajaksosta. Neljäs ansaintajakso on 24 kuukautta, ja se alkoi 1.1.2023 ja päättyy 31.12.2024. Ansaintajakson
ansaintakriteerit perustuvat Eezy Oyj:n osakkeen kokonaistuottoon, liikevoittoprosenttiin sekä vastuullisuustekijään. Neljänneltä
ansaintajaksolta voidaan maksaa palkkiona enintään 256 000 Eezy Oyj:n osaketta.
Riskit ja epävarmuustekijät
Eezyn riskienhallinnan periaatteet pohjautuvat Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodiin. Riskienhallinnan tavoitteena on
varmistaa konsernin tavoitteiden saavuttaminen sekä toiminnan häiriötön jatkuvuus.
Yleinen heikko taloudellinen kehitys ja korkea inflaatio Suomessa voivat vaikuttaa haitallisesti Eezyn liiketoimintaan ja
liiketoiminnan tulokseen. Talouden laskusuhdanteissa on mahdollista, että yhtiöt käyttävät vähemmän vuokratyövoimaa ja muita
Eezyn tarjoamia henkilöstöpalveluja.
Sairauspoissaolot voivat vaikuttaa negatiivisesti Eezyyn omien toimihenkilöiden ja vuokratyöntekijöiden poissaolojen kautta
sekä asiakkaiden liiketoiminnan häiriintymisen tai pysähtymisen takia.
Olennaisia lyhyen aikavälin riskejä ovat myös koventuva kilpailu henkilöstöpalvelu- ja rekrytointimarkkinalla, muutokset
lainsäädännössä tai työehtosopimuksissa ja liiketoiminnan kausiluonteisuus.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 7
Yritysostoihin sisältyy merkittäviä riskejä. Mikäli ostokohteen kehitys kaupan jälkeen ei ole odotetun kaltainen, kohteen
integrointi epäonnistuu tai muita yritysostolle asetettuja tavoitteita ei saavuteta, tällä voi olla merkittävää vaikutusta Eezyn
tulokseen ja rahoitusasemaan.
Lisätietoa riskienhallinnasta löytyy yhtiön verkkosivuilta.
Vuoden 2024 näkymät
Eezy ei anna ohjeistusta vuodelle 2024.
Osinkoesitys
Emoyhtiön jakokelpoiset varat tilinpäätöksessä 31.12.2023 olivat 123,1 milj. euroa, josta tilikauden voitto oli 1,2 milj. euroa.
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että vuodelta 2023 ei jaeta osinkoa.
Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat
Kauden päättymisen jälkeen 11.1.2024 Henkilöstöpalvelut-liiketoiminnan vt. johtajaksi ja konsernin johtoryhmän jäseneksi
nimitettiin Ari Myllyniemi. Thomas Hynninen siirtyi pois Eezy Henkilöstöpalvelut -liiketoiminta-alueen johtajan paikalta ja
konsernin johtoryhmästä.
Yhtiö on kauden päättymisen jälkeen vastaanottanut liputusilmoitukset, joiden mukaan NoHo Partners Oyj:n omistus on
laskenut alle 5 %:n, Sentica Buyout V Ky:n omistus noussut yli 25% ja Paul Savolaisen omistus on noussut yli 5 %:n.
Joni Aaltonen on nimitetty Eezy Oyj:n talousjohtajaksi ja konsernin johtoryhmän jäseneksi 1.4.2024 alkaen.
Helsingissä 14.2.2024
Eezy Oyj
Hallitus
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 8
Selvitys muista kuin taloudellisista
tiedoista
Eezyn liiketoiminta
Eezy-konserni muodostuu emoyhtiöstä, Eezy Oyj:stä, ja sen tytäryhtiöistä. Eezyn liiketoiminta on jaettu kahteen liiketoiminta-
alueeseen: Henkilöstöpalvelut ja Asiantuntijapalvelut.
Henkilöstöpalvelut-yksikkö tarjoaa henkilöstövuokrauksen ja rekrytoinnin palveluita asiakkaille ja työntekijöille.
Henkilöstövuokrauksessa tarjotaan työvoiman välitystä yritysasiakkaille, jolloin työntekijä on työsuhteessa Eezyyn ja suorittaa
sovitun ajanjakson ajan työtehtäviä asiakasyrityksessä. Eezy tarjoaa henkilöstövuokrauspalveluita sekä omien yksiköiden että
franchise-yrittäjien kautta.
Asiantuntijapalvelut-yksikkö tarjoaa yritysten henkilöstön tutkimus-, koulutus- ja kehittämispalveluita, liikkeenjohdon konsultointi
sekä rekrytointipalveluita (suorahaut, soveltuvuusarvioinnit ja uudelleensijoitus). Lisäksi yksiköön sijoittuvat lukiolaisten ja
opiskelijoiden valmennuskurssipalvelut sekä työllisyyspalvelut koulutus-, valmennus-, kotouttamis-, ohjaus- ja
kuntoutuspalveluiden muodossa. Eezyn kevytyrittäjäpalveluiden avulla yksityishenkilö voi puolestaan toimia itsenäisesti
yrittäjänä perustamatta omaa yritystä laskuttamalla asiakkaitaan Eezyn palvelun kautta.
Eezy vastaa kattavalla palveluvalikoimallaan suomalaisen työelämän muuttuviin tarpeisiin. Eezyn monipuolinen tarjoama ja
maanlaajuinen palveluverkosto mahdollistavat toimimisen kokonaisvaltaisena kumppanina niin asiakkaille kuin yksilöille.
Hyvää työtä kaikille
Eezy on merkittävä työllistäjä - maksoimme palkkaa noin 25 000 henkilölle vuonna 2023. Tarjoamme monimuotoisia
mahdollisuuksia työllistymiseen ja urasiirtoihin - niin nuorille, eläkeläisille, maahanmuuttajille, kevytyrittäjille, keikkatyöläisille kuin
vakituisesti työskentelevillekin.
Vuonna 2023 kauttamme työllistyi noin 15 000 alle 30-vuotiasta ja 2 000 yli 55-vuotiasta. Nuorten ja yli 55-vuotiaiden
työllistyminen on yhteiskuntamme kannalta merkittävää vahvan työllisyyden näkökulmasta. Olemme monelle nuorelle myös
ensimmäinen väylä työelämään. Meillä on tärkeä rooli siinä, että nuoret saavat heti työuran alussa hyvän kokemuksen
työnteosta; esimerkiksi se, että työhaastattelut, -sopimukset, -vuorosuunnittelu, perehdytykset ja palkanmaksu tehdään oikein ja
ajallaan, ja nuorta autetaan työn tekoon ja työelämään liittyvissä kysymyksissä.
Koulutamme ja valmennamme työelämävalmiuksia Eezy Työllisyyspalveluiden kautta esimerkiksi uraa vaihtaville,
maahanmuuttajille, yrittäjyyteen tähtääville ja vaikeasti työllistyville. Vuonna 2023 koulutimme noin 8000 henkilöä, joista noin
40 % työllistyi avoimille työmarkkinoille tai aloitti koulutuksen. Vaikuttavuutemme on alan parhaimmistoa, ja asiakkaamme
ovatkin erittäin tyytyväisiä palveluumme.
Vuonna 2023 rekrytoimme n. 500 henkilöä ulkomailta Suomeen asiakkaidemme tarpeisiin. Ulkomaisen työvoiman rekrytoinnin
prosessi on auditoitu kolmannen osapuolen toimesta. Siinä suljetaan pois ihmiskaupan mahdollisuudet sekä tarkastetaan
työoikeuden toteutuminen. Eezyn toiminnanohjausjärjestelmä on sidottu työlupien ja työn suorittamisessa vaadittavien
sertifikaattien voimassaoloon, ja esimerkiksi palkanmaksu vaatii henkilökohtaisen tilinumeron väärinkäytösten ehkäisemiseksi.
Sitoutamme kolmansista maista rekrytoidun maahantuodun työvoiman osalta asiakkaamme 12kk työjaksoon, jotta varmistamme
työntekijän hyvän asettautumisen Suomeen. Eezy tarjoaa tukea koko työsuhteen ajan sekä asiakkaalle että työntekijälle.
Eezy konsernin palveluksessa oli vuonna 2023 keskimäärin 515 toimihenkilöä. Vuokratyöntekijät mukaan lukien työllistimme
keskimäärin 3 698 hlöä vuonna 2023 henkilötyövuosina laskettuna.
Eezyn henkilöstöpolitiikan keskeisiä teemoja ovat työhyvinvointi, työturvallisuus, tasa-arvo ja yhdenvertaisuus sekä ammatillisen
osaamisen kehittäminen. Henkilöstön koulutuksiin käytettiin 2023 aikana yhteensä 3 730 tuntia, jotka jakautuivat 497
koulutuspäivälle. Painopisteenä koulutuksissa oli ammatillisen osaamisen vahvistamisessa erityisesti Henkilöstöpalveluissa,
missä keskityttiin toimintatapojen yhtenäistämiseen ja substanssiperehdytyksen kehittämiseen.
Organisaation kilpailukykyä vahvistettiin koulutuksilla, jotka keskittyivät prosessien ja myynnin kehittämiseen sekä
esihenkilöiden lähijohtamisen valmennukseen. Lisäksi henkilöstöä koulutettiin juridisissa ajankohtaisissa asioissa, esimerkiksi
vuosilomalakisosaamisessa ja työehtosopimuksissa. Työntekijöiden hyvinvointia tuettiin kouluttamalla esihenkilöitä
sairauspoissaolojen hallintaan ja niiden ennaltaehkäisyyn sekä varhaisen tuen keskusteluihin.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 9
Eezy noudattaa toiminnassaan tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmaansa, jossa pääpaino on rekrytointien, urakehityksen
ja palkkauksen tasa-arvoisuuden varmistaminen, työn ja perhe-elämän yhteensovittaminen sekä välittömän ja välillisen
syrjinnän estäminen. Tavoitteena on, että kaikki rekrytoivat henkilömme koulutetaan vuoden 2024 aikana yhdenvertaisuuden ja
syrjimättömyyden periaatteisiin lakiosastomme toimesta.
Eezyllä on käytössä EU:n Whistleblower-direktiivin mukainen Whistleblowing-väärinkäyttöepäilysten ilmoituskanava ulkoiseen ja
sisäiseen käyttöön. Vuonna 2023 kanavaan tuli n. 10 ilmoitusta, mutta yksikään ilmoitus ei johtanut jatkotoimenpiteisiin.
Hyvinvoivat työyhteisöt ja kestävä työelämä
Eezyn tehtävä on rakentaa kasvua Suomelle hyvän, kestävän työelämän sekä laajan, monimuotoisen työllisyyden avulla.
Teemme tätä työtä omassa työyhteisössämme sekä yhdessä asiakkaidemme kanssa. Eezyllä on laaja palveluvalikoima
työyhteisöjen kehittämiseen liittyen; henkilöstötutkimuksia, muutosturvaa, uudelleensijoittamispalveluita ja rekrytointeja sekä
johtamisen ja työyhteisöjen valmentamista ja kulttuurimuotoilua.
Eezy Flow ja Eezy-konserniin kuuluva Leidenschaft tutkivat, muotoilevat ja valmentavat yrityksiä parempaan johtamiseen,
yrityskulttuuriin, strategioihin ja muutoskyvykkyyteen. Hyvinvoivat yksilöt ja yritykset luovat onnistumisia työelämässä, ja
inhimillisesti kestävä työelämä on valtava voimavara koko yhteiskuntamme hyvinvoinnille. Vuonna 2023 tutkimme lähes 200
000 suomalaisen työntekijän työtyytyväisyyttä PeoplePower® -henkilöstötutkimuksella. Tutkimuksiin vastattiin 34 eri kielellä.
Valmensimme noin 20 000 henkilöä mm. muutosjohtamisesta ja paremmasta esihenkilötyöskentelystä.
Hyödynnämme teknologiaa, tekoälyä ja dataa vastuullisesti rakentaessamme hyvää työelämää. Käytämme ja kehitämme
tekoälyä ja teknologiaa edistääksemme hyvää, tasa-arvoista, monimuotoista ja osallistavaa työelämää. Olemme avoimia
tekoälyn käytössä varmistamme, että palveluidemme käyttäjillä on mahdollisuus ymmärtää, mitä dataa ne käyttävät.
Kerromme myös avoimesti, kun palveluissamme on hyödynnetty tekoälyä. Tekoälyä hyödyntävät ratkaisut testataan ja
pilotoidaan rajatulla kohderyhmällä huolellisesti ennen tuotantokäyttöä. Järjestelmän kouluttamiseen käytetty data on tiedossa
dataan liittyvien vinoumien tunnistamiseksi ja korjaamiseksi. Tekoäly toimii aina ihmisen valvonnassa.
Huolehdimme sekä omien toimihenkilöidemme kuin vuokratyöntekijöiden työturvallisuudesta yhteistyössä asiakkaidemme
kanssa. Eezyllä on aktiivinen työsuojelutoimikunta, jonka tehtävänä on vastata Eezyn omien toimihenkilöiden
työturvallisuudesta sekä kehittää vuokratyöntekijöiden työturvallisuutta yhdessä asiakasyritystemme kanssa.
Työtapaturmaseuranta tehdään yhdessä työterveyshuollon kanssa tapaturmatilastojen pohjalta. Työturvallisuuden kehittäminen
oli yksi avainhankkeistamme vuonna 2023. Kehitimme mm. toimintamalliamme työterveyshuollon ja työeläkevakuutusyhtiön
kanssa, ja vahvistimme erityisesti ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä. Näitä ovat esimerkiksi työntekijöiden työturvallisuuden
perehdyttämismallit sekä läheltä piti -ilmoitusten aktivointi ja näiden tilanteiden aktiivinen läpikäynti. Hyvän työn tuloksena
työtapaturmataajuus laskikin merkittävästi vuonna 2023.
Eezyläisten työhyvinvointia ja työhön sitoutumista mitataan säännöllisesti henkilöstötutkimuksilla, ja lisäksi kehitystä seurataan
sairauspoissaolomäärillä. Tutkimme helmikuussa 2022 eezyläisille merkityksellisimpiä tekijöitä Siqni-
työntekijäymmärrystutkimuksella. Merkityksellisimmiksi asioihin eezyläiset nostivat mm, työpaikan vahvan yhteishengen,
mielekkäät työtehtävät, vapauden tehdä töitä ajasta ja paikasta riippumatta sekä sen, että työympäristössä voi olla oma itsensä.
Vahvimmin näistä tekijöistä toteutui ”Työympäristö, jossa voi olla oma itsensä”, joka sai erinomaisen tuloksen 88/100. Tämä
kuvaa osaltaan hyvää osallisuuden tunnetta eezyläisten keskuudessa.
Eezylle tietosuoja-asiat ovat äärimmäisen tärkeä osa hyvää hallinnointitapaa ja vastuullisuustyötämme. Eezylle on luotu EU:n
yleiseen tietosuoja-asetukseen (GDPR) pohjautuva tietosuoja- ja tietoturvaorganisaatio, ja yhtiöllä on käytössään toiminnalliset
prosessit asianmukaisen tietosuojan sekä tietoturvan varmistamiseksi. Tietosuojakoulutus on osa perehdytysohjelmaamme ja
koulutamme säännöllisin väliajoin toimihenkilöitämme tietosuojakäytänteisiin. Tietoturvaloukkauksia tapahtui 3 kpl vuonna 2023.
Mikään näistä ei aiheuttanut korkeaa riskiä rekisteröidyn oikeuksille, eikä näitä näin ollen raportoitu tietosuojavaltuutetulle.
Kaikki tapaukset saatiin korjattua pikaisesti prosessimme mukaisesti.
Eezyllä on sitouduttu torjumaan korruptiota kaikissa sen muodoissa, kiristäminen ja lahjonta mukaan luettuina. Palveluksia,
lahjoja tai etuja, joiden voitaisiin kohtuudella olettaa vaikuttavan päätöksentekoon yrityksessä, ei tarjota tai vastaanoteta.
Eezyllä on vuonna 2021 vahvistettu ympäristöpolitiikka, jonka tavoitteena on kehittää ja tehostaa ympäristömyönteistä toimintaa
yhtiössä. Osana ympäristöohjelmaa toimistotiloissa on laajat kierrätysmahdollisuudet, henkilöstöä kannustetaan julkisten
kulkuvälineiden käyttöön ja etäkokousten pitoon, jos mahdollista. Eezyn omien toimihenkilöiden lisäksi ympäristö- ja
ilmastovaikutuksia syntyy vuokratyöntekijöiden työmatkustamisesta. Olemme sitoutuneet selvittämään oman toimintamme ja
arvoketjumme ilmasto- ja ympäristövaikutukset, ja tähtäämään Pariisin ilmastosopimuksen mukaisiin ilmastotavoitteisiin oman
toimintamme osalta.
Eezy on sitoutunut noudattamaan YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevia periaatteita sekä ILO:n julistusta työelämän
perusperiaatteista ja -oikeuksista. Eezyn tietoon ei ole päättyneen eikä edellisen tilikauden aikana tullut yhtiön toimintaan liittyviä
ihmisoikeusrikkeitä.
Eezy tekee yhteistyötä ammattiliittojen, julkishallinnon sekä oppilaitosten kanssa. Maksamme veromme Suomeen, ja olemme
sitoutuneet vastuulliseen veroasioiden hallintaan säännösten ja lakien mukaisesti. Vuonna 2023 verojalanjälkemme oli 127
miljoonaa euroa.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 10
EU:n taksonomia-asetuksen mukaiset tiedot
Euroopan Unionin taksonomia-asetus muodostaa perustan EU-taksonomialle ja on osa EU:n kestävän rahoituksen pakettia.
Yritysten edellytetään julkaisevan tiedot taksonomiakelpoisten liiketoimintojen osuudesta liikevaihdosta, investoinneista ja
operatiivisista kuluista. Eezyn tulkinta on se, ettei mikään sen liiketoiminnoista ole raportoitavien taksonomiatoimialojen piirissä,
joten Eezyn liikevaihdosta, investoinneista ja operatiivisista kuluista 0% on ollut taksonomiakelpoista sekä vuonna 2023 että
2022. Näin ollen yhtiöllä ei myöskään ole ollut taksonomianmukaisia toimintoja vuosina 2023 ja 2022.
Miljoonaa euroa
Liikevaihto 2023
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
liikevaihdosta 2023
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
liikevaihdosta 2022
A. Luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat
0
0 %
0 %
B. Ei-luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat
219,0
100 %
100 %
Yhteensä
219,0
Miljoonaa euroa
Pääomamenot
2023
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
pääomamenoista 2023
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
pääomamenoista 2022
A. Luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat
0
0 %
0 %
B. Ei-luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat
8,0
100 %
100 %
Yhteensä
8,0
Miljoonaa euroa
Toimintamenot
2023
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
toimintamenoista 2023
Luokitusjärjestelmän
mukainen osuus
toimintamenoista 2022
A. Luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat
0
0 %
0 %
B. Ei-luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat
0,9
100 %
100 %
Yhteensä
0,9
Helsingissä 14.2.2024
Eezy Oyj
Hallitus
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 11
Tunnusluvut, laskentakaavat ja
täsmäytyslaskelmat
Eezy esittää joitakin keskeisiä tunnuslukuja, jotka liittyvät yhtiön tilikauden tulokseen. Kaikki nämä tunnusluvut eivät ole IFRS-
standardeissa määriteltyjä tunnuslukuja ja niitä pidetään vaihtoehtoisina tunnuslukuina. Yhtiöt eivät laske vaihtoehtoisia
tunnuslukuja yhdenmukaisella tavalla ja siksi Eezyn esittämät vaihtoehtoiset tunnusluvut eivät välttämättä ole vertailukelpoisia
muiden yhtiöiden esittämien, samalla tavalla nimettyjen tunnuslukujen kanssa.
Tunnusluvut
Tuhatta euroa, jollei toisin ilmoitettu
2023
2022
2021
2020
2019
Tuloslaskelman tunnusluvut
Liikevaihto
218 974
247 596
203 328
190 637
169 784
Käyttökate (EBITDA)
14 519
18 231
19 492
13 495
12 586
Käyttökateprosentti
6,6 %
7,4 %
9,6 %
7,1 %
7,4 %
Liikevoitto
4 031
10 004
11 812
5 565
8 022
Liikevoittoprosentti
1,8 %
4,0 %
5,8 %
2,9 %
4,7 %
Osakekohtainen tulos, laimentamaton,
euroa
0,03
0,29
0,31
0,11
0,25
Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa
0,03
0,28
0,30
0,11
0,25
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän
painotettu keskiarvo kauden aikana,
laimentamaton, kpl
25 046 815
25 046 815
24 883 655
24 849 375
18 296 109
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän
painotettu keskiarvo kauden aikana,
laimennusvaikutuksella, kpl
25 277 374
25 287 264
25 081 134
24 997 332
18 301 372
Osakemäärä kauden lopussa, kpl
25 046 815
25 046 815
25 046 815
24 849 375
24 849 375
Taseen tunnusluvut
Nettovelka
58 001
52 466
48 702
42 424
56 513
Nettovelka ilman IFRS16
50 383
47 307
44 200
36 440
51 887
Nettovelka / käyttökate
4,0 x
2,9 x
1)
2,4 x
1)
2,9 x
1)
2,7 x
1)
Gearing, prosenttia
52,8 %
46,4 %
44,6 %
40,9 %
55,5 %
Omavaraisuusaste, prosenttia
53,2 %
52,2 %
52,8 %
50,6 %
48,6 %
Oma pääoma / osake, euroa
4,39
4,51
4,36
4,17
4,10
Rahavirran tunnusluvut
Operatiivinen vapaa kassavirta
5 898
13 908
6 244
19 269
11 545
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin
hyödykkeisiin
-2 899
-2 998
-1 688
-2 096
-1 691
Tytäryhtiöiden hankinta
-
-6 125
-4 609
-2 082
-11 417
Operatiiviset tunnusluvut
Ketjuliikevaihto, miljoonaa euroa
307,6
351,6
305,5
282,6
285,6
Franchise-tuotot, miljoonaa euroa
5,2
6,3
7,1
6,1
7,8
Kevytyrittäjäpalveluiden laskutusvolyymi,
miljoonaa euroa
38,9
42,3
41,4
41,9
49,9
1)
Käyttökate perustuu arvioituun yhdistettyyn edellisen 12 kuukauden pro forma -käyttökatteeseen.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 12
Eräiden vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäyttäminen
Tuhatta euroa
2023
2022
2021
2020
2019
Käyttökate (EBITDA)
Liikevoitto
4 031
10 004
11 812
5 565
8 022
Yrityskauppoihin kohdistuvat
poistot ja arvonalentumiset
1)
5 891
4 061
4 045
3 914
1 645
Muut poistot ja arvonalentumiset
4 597
4 165
3 636
4 016
2 919
Poistot ja arvonalentumiset
yhteensä
10 488
8 226
7 680
7 929
4 564
Käyttökate (EBITDA)
14 519
18 231
19 492
13 495
12 586
Operatiivinen vapaa kassavirta
Liiketoiminnan rahavirta ennen
rahoituseriä ja veroja
11 399
19 494
9 982
23 363
14 752
Investoinnit aineellisiin ja
aineettomiin hyödykkeisiin
-2 899
-2 998
-1 688
-2 096
-1 691
Vuokrasopimusvelkojen
takaisinmaksut
-2 603
-2 588
-2 050
-1 998
-1 516
Operatiivinen vapaa kassavirta
5 898
13 908
6 244
19 269
11 545
1)
Yrityskauppoihin kohdistuvilla poistoilla tarkoitetaan liiketoimintojen yhdistämisen yhteydessä käypään arvoon arvostamisen vuoksi tehtyjen uudelleen arvostusten
poistoja.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 13
Tunnuslukujen laskentakaavat
Tuloslaskelman tunnusluvut
Käyttökate (EBITDA)
=
Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset
Käyttökateprosentti
=
Käyttökate / Liikevaihto x100
Liikevoitto
=
Liikevoitto
Liikevoittoprosentti
=
Liikevoitto / Liikevaihto x100
Osakekohtainen tulos, laimentamaton
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden nettotulos / Ulkona olevien
osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
Osakekohtainen tulos, laimennettu
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden nettotulos / Ulkona olevien
osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo huomioiden
vaikutukset, joita aiheutuisi emoyhtiön mahdollisista
tulevaisuudessa tapahtuvista osakkeiden liikkeeseenlaskua
koskevista velvoitteista
Taseen tunnusluvut
Nettovelka
=
Korolliset velat - korolliset saamiset - rahavarat
Nettovelka ilman IFRS16
=
Nettovelka - IFRS16-standardin mukaiset velat
Nettovelka / Käyttökate
=
Nettovelka / Käyttökate
Gearing
=
Nettovelka / Oma pääoma x100
Omavaraisuusaste
=
Oma pääoma / (Taseen loppusumma - saadut ennakot) x100
Oma pääoma / Osake
=
Oma pääoma / Osakemäärä kauden lopussa
Rahavirran tunnusluvut
Operatiivinen vapaa kassavirta
=
Rahavirtalaskelmassa esitetty liiketoiminnan rahavirta ennen
rahoituseriä ja veroja - investoinnit aineellisiin ja aineettomiin
hyödykkeisiin - vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin
hyödykkeisiin
=
Rahavirtalaskelmassa esitetyt investoinnit aineellisiin ja
aineettomiin hyödykkeisiin
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin
=
Rahavirtalaskelmassa esitetyt ostetut tytäryhtiöosakkeet
Operatiiviset tunnusluvut
Ketjuliikevaihto
=
Konserniliikevaihto + ketjuyrittäjien liikevaihto - franchise-tuotot (ja
muu olennainen ketjun sisäinen liikevaihto) +
kevytyrittäjäpalveluiden laskutusvolyymin konserniliikevaihtoon
kuulumaton osuus
Franchise-tuotot
=
Franchise-yrittäjien maksamat liikevaihdon ja/tai myyntikatteen
perusteella asetetut maksut + liittymismaksut
Kevytyrittäjäpalveluiden laskutusvolyymi
=
Kevytyrittäjäpalveluiden laskutuksen volyymi
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 14
Konsernitilinpäätös
1.1.31.12.2023
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 15
Konsernin laaja tuloslaskelma (IFRS)
Tuhatta euroa
Liite
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Liikevaihto
3
218 974
247 596
Liiketoiminnan muut tuotot
4
261
347
Osuus pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltävien yhteisöjen
tuloksista
-2
7
Materiaalit ja palvelut
5
-9 724
-9 379
Henkilöstökulut
6, 7
-178 326
-202 825
Liiketoiminnan muut kulut
8, 9
-16 663
-17 515
Poistot ja arvonalentumiset
10
-10 488
-8 226
Liikevoitto
4 031
10 004
Rahoitustuotot
11
108
763
Rahoituskulut
11
-2 740
-1 642
Rahoitustuotot ja -kulut
11
-2 632
-879
Tulos ennen veroja
1 399
9 125
Tuloverot
12
-370
-1 654
Tilikauden tulos
1 029
7 472
Tilikauden laaja tulos
1 029
7 472
Tilikauden tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille
645
7 156
Määräysvallattomille omistajille
384
316
Tilikauden tulos
1 029
7 472
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu
osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa)
23
0,03
0,29
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos
(euroa)
23
0,03
0,28
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöstä.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 16
Konsernitase (IFRS)
Tuhatta euroa
Liite
31.12.2023
31.12.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
15
141 654
141 654
Aineettomat hyödykkeet
15
23 500
28 284
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
16
7 969
5 680
Osuudet pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltävissä
yhteisöissä
29
-
252
Osakesijoitukset
18
240
240
Saamiset
20, 26
1 992
772
Laskennalliset verosaamiset
19
272
363
Pitkäaikaiset varat yhteensä
175 628
177 245
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset ja muut saamiset
20, 26
29 574
33 463
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset
212
213
Rahavarat
21
1 270
5 768
Lyhytaikaiset varat yhteensä
31 057
39 444
VARAT YHTEENSÄ
206 684
216 690
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
22
80
80
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
22
107 876
107 876
Kertyneet voittovarat
22
-1 819
1 488
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
106 137
109 444
Määräysvallattomat omistajat
3 774
3 630
Oma pääoma yhteensä
109 911
113 074
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta
24, 26
48 568
47 614
Vuokrasopimusvelat
17, 24, 26
5 215
2 948
Muut velat
25, 26
23
974
Laskennalliset verovelat
19
3 802
4 875
Pitkäaikaiset velat yhteensä
57 609
56 411
Lyhytaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta
24, 26
2 106
4 448
Vuokrasopimusvelat
17, 24, 26
2 402
2 211
Ostovelat ja muut velat
25, 26
34 181
38 954
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat
475
1 591
Lyhytaikaiset velat yhteensä
39 164
47 204
Velat yhteensä
96 773
103 615
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ
206 684
216 690
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöstä.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 17
Konsernin rahavirtalaskelma (IFRS)
Tuhatta euroa
Liite
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirta
Asiakkailta saadut maksut
222 674
248 736
Maksut tavaroiden/palvelujen toimittajille sekä
henkilöstölle
-211 274
-229 242
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja
veroja
11 399
19 494
Maksetut korot
-2 632
-1 518
Saadut korot
209
80
Muut rahoituserät
-24
79
Maksetut tuloverot
-2 467
-3 507
Lainasaamisten takaisinmaksut
-
31
Liiketoiminnan rahavirta yhteensä
6 486
14 657
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
15, 16
-2 899
-2 998
Aineellisten hyödykkeiden luovutustulot
16
-
104
Tytäryritysten hankinta vähennettynä hankituilla
käteisvaroilla
14
-
-6 125
Investoinnit pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltäviin
yhteisöihin
14
-
-245
Luovutustulot pääomaosuusmenetelmällä
yhdisteltävistä yhteisöistä
29
50
-
Myönnetyt lainat
-33
-
Lainasaamisten takaisinmaksut
33
6
Investointien rahavirta yhteensä
-2 849
-9 257
Rahoituksen rahavirta
Määräysvallattomien omistajien osuuksien lunastus
28
-215
-80
Pitkäaikaisten lainojen nostot
24
-
8 000
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
24
-
-92
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut
24
-1 337
-6 941
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut
24
-2 603
-2 588
Maksetut osingot
22
-3 980
-4 036
Rahoituksen rahavirta yhteensä
-8 135
-5 737
Rahavarojen muutos
-4 498
-338
Rahavarat kauden alussa
5 768
6 106
Rahavarat kauden lopussa
1 270
5 768
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöstä.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 18
Laskelma konsernin oman pääoman
muutoksista (IFRS)
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Tuhatta euroa
Liite
Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Määräys-
vallattomille
omistajille
kuuluva osuus
Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023
80
107 876
1 488
109 444
3 630
113 074
Tilikauden tulos
-
-
645
645
384
1 029
Tilikauden laaja tulos
yhteensä
-
-
645
645
384
1 029
Liiketoimet omistajien
kanssa
Osingonjako
22
-
-
-3 757
-3 757
-223
-3 980
Määräysvallattomien
omistajien osuuksien
muutokset
28
-
-
-198
-198
-18
-215
Osakeperusteiset maksut
7
-
-
3
3
-
3
Oma pääoma 31.12.2023
80
107 876
-1 819
106 137
3 774
109 911
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Tuhatta euroa
Liite
Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan
oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Määräys-
vallattomille
omistajille
kuuluva osuus
Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2022
80
107 876
-1 857
106 099
3 037
109 136
Tilikauden tulos
-
-
7 156
7 156
316
7 472
Tilikauden laaja tulos
yhteensä
-
-
7 156
7 156
316
7 472
Liiketoimet omistajien
kanssa
Osingonjako
22
-
-
-3 757
-3 757
-279
-4 036
Määräysvallattomien
omistajien osuuksien
muutokset
28
-
-
-38
-38
557
518
Osakeperusteiset maksut
7
-
-
-16
-16
-
-16
Oma pääoma 31.12.2022
80
107 876
1 488
109 444
3 630
113 074
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöstä.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 19
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1. Yleiset laadintaperiaatteet
Konsernin perustiedot
Eezy-konsernin palvelut muodostuvat henkilöstöpalveluista sekä asiantuntijapalveluista mukaan lukien kevytyrittäjäpalvelut.
Henkilöstövuokrausta tarjotaan konserniyhtiöiden lisäksi franchise-verkoston kautta. Palveluita tuotetaan monipuolisesti eri
toimialoille, kuten mm. hotelli- ja ravintola-alalle, kaupan alalle, teollisuuteen, rakentamiseen ja terveydenhoitoon.
Eezy Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka Y-tunnus on 2854570-7 ja se on Eezy-konsernin (”Eezy”, ”konserni”)
emoyhtiö (”emoyhtiö”, ”Eezy Oyj”). Eezy Oyj:n kotipaikka on Helsinki, Suomi ja sen rekisteröity postiosoite on PL 901, 20101
Turku, Suomi. Eezy-konserni muodostuu emoyhtiö Eezy Oyj:stä ja sen tytäryhtiöistä.
Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa konsernin internetsivuilta www.eezy.fi.
Eezy Oyj:n hallitus on hyväksynyt kokouksessaan 14.2.2024 tämän tilinpäätöksen julkistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain
mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä
yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on myös mahdollisuus tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.
Laatimisperusta
Tämä konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards
IFRS) mukaisesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2023 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja ja niistä annettuja
SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa
säännöksissä EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä
standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisten, IFRS-säännöksiä
täydentävien kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset.
Konsernitilinpäätös on laadittu kalenterivuodelta, joka on emoyhtiön ja konserniyhtiöiden tilikausi. Tilinpäätöstiedot esitetään
tuhansina euroina, ellei toisin ole mainittu. Tästä johtuen yksittäisten lukujen yhteenlaskettu määrä ei välttämättä täsmälleen
vastaa esitettyä kokonaismäärää. Vertailutieto on esitetty tilikauden luvun jälkeen suluissa. Konsernitilinpäätös on esitetty
euroina, joka on konsernin emoyrityksen toiminta- ja esittämisvaluutta.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoihin perustuen, jollei laatimisperiaatteissa ole muuta mainittu.
Segmentit
Eezyn ydintoimintaa on henkilöstövuokrausliiketoiminta ja se toimii kotimaisilla markkinoilla. Konsernin ylin operatiivinen
päätöksentekijä, joka vastaa resurssien kohdentamisesta ja tuloksen arvioinnista, on emoyhtiön hallitus. Konsernin
liiketoimintaa johdetaan ja seurataan yhtenä kokonaisuutena ja näin ollen konsernilla on vain yksi toimintasegmentti. Luvut, joita
ylin päätöksentekijä seuraa, eivät poikkea olennaisesti konsernin tuloslaskelmassa ja taseessa esitetyistä luvuista. Koska
konserni toimii kokonaan Suomessa, ei maantieteellisistä alueista esitetä erillistä jakaumaa.
Ulkomaan rahan määräiset erät
Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta. Liiketapahtumat ovat
pääasiallisesti euromääräisiä. Ulkomaanrahan määräiset transaktiot muunnetaan toimintavaluuttaan transaktiopäivän kurssiin.
2. Johdon harkinta ja kirjanpidolliset arviot
Konsernitilinpäätöksen laatiminen edellyttää johdolta arvioita ja oletuksia, jotka vaikuttavat tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
soveltamiseen sekä tilinpäätökseen merkittävien varojen, velkojen, tuottojen ja kulujen määriin. Toteutuvat tulokset voivat
poiketa näistä arvioista. Kirjanpidollisiin arvioihin tehtävät muutokset kirjataan kaudelle, jolla arvion muutos tapahtuu, sekä
tuleville kausille, joihin niillä on vaikutusta. Tietoja merkittävistä alueista, joissa esiintyy konsernitilinpäätökseen sisältyviin eriin
merkittävimmin vaikuttaneita arvioita, epävarmuustekijöitä ja tilinpäätöksen laatimisperiaatteita sovellettaessa tehtyjä keskeisiä
harkintaan perustuvia ratkaisuja, esitetään erityisesti seuraavissa liitetiedoissa:
Hankitut liiketoiminnot (liitetieto 14)
Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet (liitetieto 15)
Vuokrasopimukset (liitetieto 17)
Laskennalliset verosaamiset ja -velat (liitetieto 19)
Rahoitusriskien hallinta (liitetieto 26)
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 20
Arvioita ja harkintaan perustuvia ratkaisuja tarkastellaan jatkuvasti. Ne perustuvat aikaisempaan kokemukseen ja muihin
tekijöihin, kuten odotuksiin tulevista tapahtumista, joilla voi olla taloudellista vaikutusta yritykseen ja joiden uskotaan olevan
kohtuullisia kyseisissä olosuhteissa.
Ilmastonmuutosten vaikutus arvioihin ja konsernin liiketoimintaan
Konserni on arvioinut, että ilmastonmuutoksella ei ole merkittäviä suoria vaikutuksia, sillä konsernin liiketoimintaan ei liity
merkittäviä raaka-aine- tai energiahankintoja. Ilmastonmuutoksella on lähinnä epäsuoria vaikutuksia eri asiakastoimialojen
ilmastoherkkyyksien kautta. Konsernin laaja asiakaskunta vähentää riippuvuutta yksittäisistä asiakkuuksista.
Arvonalentumistestauksen keskeiset oletukset
Konserni arvioi jokaisena raportointipäivänä, onko viitteitä siitä, että liikearvon arvo on alentunut. Jos viitteitä ilmenee, verrataan
liikearvon kirjanpitoarvoa kerrytettävissä olevaan rahamäärään. Liikearvon arvonalennustestauksessa liiketoiminnan kasvu ja
käyttökate perustuvat johdon näkemykseen tulevaisuuden kehityksestä huomioiden yleinen heikko taloudellinen kehitys sekä
inflaatio- ja korkotaso Suomessa ja näiden vaikutus henkilöstöalan suhdannenäkymiin. Taloudellisessa kehityksessä huomioitu
myös koventuva kilpailu henkilöstöpalvelu- ja rekrytointimarkkinoilla. Lisätietoa liikearvosta ja aineettomista hyödykkeistä on
liitteessä 15.
Rahoitusriskien hallinta
Eezyn merkittävimpiä rahoitusriskejä ovat maksuvalmiusriski ja luottoriski.
Maksuvalmiusriski liittyy Eezyn rahoituksen riittävyyden ja jatkuvuuden ylläpitämiseen. Eezy pyrkii jatkuvasti arvioimaan ja
seuraamaan liiketoiminnan vaatiman rahoituksen määrää muun muassa analysoimalla kuukausittain myynnin kehitystä ja
investointitarpeita, jotta konsernilla olisi tarpeeksi likvidejä varoja toiminnan rahoittamiseksi ja erääntyvien lainojen
takaisinmaksuun.
Luottoriskiä liittyy erityisesti myyntisaamisiin. Yhtiö tarkastelee jatkuvasti luottotappioiden kehitystä ja muuttaa tarvittaessa
mallejaan huomioiden vallitsevat olosuhteet ja tulevaisuuteen suuntautuvan tiedon.
Lisätietoa rahoitusriskien hallinnasta on liitteessä 26.
3. Liikevaihto
Eezyn myyntituotot koostuvat tuotoista henkilöstövuokrauksesta sekä konsernin omien yksikköjen että franchise-ketjun kautta
toimitettuna ja asiantuntijapalveluista sisältäen kevytyrittäjäpalvelut.
Henkilöstövuokrauksessa Eezy tarjoaa asiakkaalle yhdessä sovittujen vaatimusten mukaiset henkilöstöresurssit. Eezy hakee
työntekijöitä avoimien toimeksiantojen lisäksi työntekijäpooliin, jotta yrityksille pystytään tarjoamaan nopeasti työntekijöi
heidän tarpeitaan vastaavasti. Työntekijä tekee työsopimuksen Eezy-ketjun yrityksen kanssa, joka huolehtii
työnantajavelvoitteista. Työ tehdään asiakasyrityksen työnjohdon alaisena. Henkilöstövuokrauksen liikevaihto muodostuu omien
konserniyhtiöiden tuottamasta ja laskuttamasta palvelusta.
Franchise-palveluissa Eezy tekee paikallisten ketjuyrittäjien kanssa yhteistyösopimuksen, johon perustuen Eezy antaa
paikalliselle yritykselle oikeuden myydä palveluja konsernin konseptin mukaisesti konsernin tavaramerkkejä hyödyntäen. Lisäksi
Eezy tarjoaa paikallisille yrityksille liiketoiminnan tukipalveluja. Franchise-liiketoiminnan osalta konsernin liikevaihto muodostuu
yhteistyösopimuksen mukaisista palkkiotuotoista.
Asiantuntijapalveluiden palvelualueella Eezy tarjoaa konsultointipalveluita organisaatioiden kehittämiseen, kulttuurimuotoiluun ja
henkilöstötutkimuksiin. Eezy tarjoaa myös rekrytoinnin, soveltuvuusarvioinnin, koulutuksen ja suorahaun palveluita. Lisäksi Eezy
tarjoaa julkishallinnolle työvoiman koulutus-, valmennus-, ohjaus- ja kuntoutuspalveluja sekä kuluttaja-asiakkaille pääsykokeiden
ja lukiolaisten valmennuskursseja.
Kevytyrittäjäpalvelut muodostuvat työntekijäasiakkaille tarjottavista laskutuksen ja hallinnon palveluista, ja
kevytyrittäjäpalveluiden liikevaihto työntekijäasiakkailta perityistä palkkioista. Yksityishenkilöille tarjottavien
kevytyrittäjäpalveluiden avulla henkilö voi toimia itsenäisesti ja yrittäjämäisesti perustamatta omaa yritystä.
Liikevaihto raportoidaan 1.1.2023 alkaen jaoteltuna kahteen palvelualueeseen: Henkilöstöpalvelut ja Asiantuntijapalvelut.
Henkilöstöpalveluiden liikevaihto sisältää sekä konsernin oman henkilöstövuokrauksen että franchise-tuotot.
Asiantuntijapalveluiden liikevaihto sisältää asiantuntijapalvelut sekä Kevytyrittäjät.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 21
Liikevaihdon jaottelu palvelualoittain:
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Henkilöstöpalvelut 188 268 219 642 Asiantuntijapalvelut 31 030 28 396 Yhteiset toiminnot ja eliminoinnit -325 -443 Liikevaihto yhteensä 218 974 247 596
Myyntisaamisista ja asiakassopimuksiin perustuvista omaisuuseristä kirjatut luottotappiot on käsitelty liitetiedossa 26.
Eezyllä ei ole omaisuuseriä, jotka kirjataan asiakassopimuksen saamisesta tai täyttämisestä aiheutuneista menoista.
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Tuloutusperiaatteet
Myyntituotot kirjataan, kun palvelu tai tavarat on luovutettu ja määräysvallan katsotaan siirtyvän asiakkaalle määrään, johon
Eezy odottaa olevansa asiakassopimuksen perusteella oikeutettu suoritettuja palveluita vastaan.
Henkilöstövuokrauspalvelut
Henkilöstövuokrauksessa Eezy tekee asiakkaan kanssa sopimuksen, jossa määritellään asiakasyrityksen tarvitsemat
henkilöstöresurssit, joista Eezy laskuttaa sopimuksessa määriteltyjen perusteiden mukaisesti. Palveluvalikoima, sopimusehdot
ja sopimuksen kesto vaihtelevat asiakkaittain. Toimeksiannot ovat pääasiassa määräaikaisia sopimuksia.
Henkilöstövuokrauspalvelut katsotaan sarjaksi (erotettavissa olevia) palveluja, sillä jokainen työtunti on erotettavissa oleva,
palvelut ovat olennaisilta osin samoja ja niiden luovuttaminen tapahtuu saman luovutusmallin mukaan ajan kuluessa. Sarjaa
palveluita käsitellään yhtenä suoritevelvoitteena.
Palveluiden hinnoittelusta sovitaan asiakassopimuksissa, joissa erillisille palveluille on määritelty kiinteät hinnat. Sopimuksiin ei
sisälly olennaista muuttuvaa vastiketta. Henkilöstöpalvelut laskutetaan pääasiassa kahden viikon jaksoissa. Tyypillinen
sopimuksessa määritelty maksuehto on 7-14 päivää.
Myyntituotot kirjataan ajan kuluessa sillä asiakas saa hyödyn henkilöstövuokrauspalvelusta sitä mukaa kun palvelua
suoritetaan. Lisäksi Eezy hyödyntää IFRS 15:n käytännön apukeinoa ja kirjaa myyntituotot raportointihetkeen mennessä
tuottamien sellaisten palvelujen osalta määrän, jotka se on oikeutettu laskuttamaan.
Franchise-liiketoiminta
Eezy-konserni laatii ketjuyrittäjien kanssa yhteistyösopimuksen, joka yhtiön johdon näkemyksen mukaan sisältää seuraavat
erilliset suoritevelvoitteet. Yhteistyösopimukseen perustuen Eezy antaa paikalliselle yritykselle ensinnäkin franchise-oikeuden,
eli oikeuden myydä palveluja konsernin konseptin mukaisesti konsernin tavaramerkkejä hyödyntäen sekä toiseksi Eezy tuottaa
paikallisille yrityksille liiketoiminnan tukipalveluja.
Yhteistyösopimuksen mukaan paikallinen yritys suorittaa Eezylle yhteistyömaksua, joka kattaa veloitukset franchise-oikeudesta
ja liiketoiminnan tukipalveluista. Franchise-oikeuden kohdalla on kyse lisenssistä, sillä paikalliselle yritykselle annetaan oikeus
käyttää yhtiön henkistä omaisuutta. Siihen liittyvät tuotot kirjataan ajan kuluessa. Yhteistyömaksut ovat paikallisen yrityksen
liikevaihtoon ja/tai myyntikatteeseen perustuvia maksuja ja tuotot kirjataan silloin, kun ketjuyrittäjän myynti tapahtuu.
Liiketoiminnan tukipalvelujen osalta tuotot kirjataan myös ajan kuluessa, sillä näistä asiakasyritys hyötyy sitä mukaa kun Eezy
suorittaa palveluja.
Asiantuntijapalvelut
Asiantuntijapalveluiden palvelualueella Eezy tarjoaa konsultointipalveluita organisaatioiden kehittämiseen, kulttuurimuotoiluun ja
henkilöstötutkimuksiin. Eezy tarjoaa myös rekrytoinnin, soveltuvuusarvioinnin, koulutuksen ja suorahaun palveluita. Lisäksi Eezy
tarjoaa julkishallinnolle työvoiman koulutus-, valmennus-, ohjaus- ja kuntoutuspalveluja sekä kuluttaja-asiakkaille pääsykokeiden
ja lukiolaisten valmennuskursseja. Asiantuntijapalvelut katsotaan sarjaksi palveluita, sillä jokainen työtunti on erotettavissa oleva
ja palvelut ovat olennaisilta osin samoja ja niiden luovuttaminen tapahtuu saman luovutusmallin mukaan ajan kuluessa.
Myyntituotot palvelusta kirjataan sitä mukaa kuin palvelua suoritetaan.
Konsernin asiakassopimuksiin ei sisälly palautus- tai takaisinmaksuvelvoitteita tai erityisiä takuuehtoja. Tyypillinen
sopimuksessa määritelty maksuehto on 14-30 päivää.
Kevytyrittäjäpalvelut
Kevytyrittäjäpalvelut muodostuvat asiakkaille tarjottavista laskutuksen ja hallinnon töistä. Yksityishenkilö, joka toimii oman
osaamisensa myyjänä, laskuttaa Eezyn palvelun kautta omilta asiakkailtaan työnsä kulut ja saa siitä asiakkaan kanssa
sopimansa korvauksen vähennettynä Eezyn veloittamalla palkkiolla. Johdon näkemyksen mukaan sopimukseen asiakkaan
kanssa sisältyy yksi suoritevelvoite: laskutuspalvelu, joka sisältää eri tehtäviä. Vaikka palvelu sisältää eri tehtäviä, ne ovat
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 22
pitkälti saman kaltaisia ja niiden luovuttaminen asiakkaalle tapahtuu saman mallin mukaisesti (sarja palveluita). Tuotot
laskutuspalvelusta kirjataan, kun palvelua suoritetaan, eli kun asiakkaan asiakasta laskutetaan.
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuus- ja velkaerät
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät esitetään taseen muissa lyhyt- ja pitkäaikaisissa saamisissa ja niihin liittyvät velat
lyhyt- ja pitkäaikaisissa muissa veloissa. Myyntisaamisina esitetään saamiset, joihin yhtiöllä on ehdoton oikeus, toisin sanoen
edellytetään vain ajan kulumista ennen kuin kyseinen vastike erääntyy maksettavaksi.
4. Liiketoiminnan muut tuotot
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Saadut avustukset 92 152 Myyntivoitot aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä - 21 Liiketoiminnan muut tuotot 169 173 Yhteensä 261 347
5. Materiaalit ja palvelut
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Rekrytoinnin kulut, ostot ja alihankinta -1 527 -1 987 Tilavuokrat -1 084 -821 Muut ulkopuoliset palvelut -7 114 -6 571 Yhteensä -9 724 -9 379
Muut ulkopuoliset palvelut koostuvat alihankinta- ja muista palveluista.
6. Henkilöstökulut
Eezyn henkilöstökulut koostuvat palkoista ja palkkioista, eläke- ja henkilösivukuluista sekä osakeperusteisen palkitsemisen
kuluista. Konsernin eläkejärjestelyt luokitellaan maksupohjaisiksi järjestelyiksi.
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Palkat ja palkkiot -146 798 -166 961 Eläkekulut -25 778 -29 578 Osakeperusteinen palkitseminen (liite 7) -6 32 Muut sosiaalikulut -5 744 -6 318 Yhteensä -178 326-202 825
Johdon palkitseminen esitetään liitetiedossa 13.
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Eläkevelvoitteet luokitellaan etuuspohjaisiksi tai maksupohjaisiksi järjestelyiksi. Konsernin lakisääteiset eläkejärjestelyt
Suomessa on luokiteltu maksupohjaisiksi järjestelyiksi. Maksupohjaisessa eläkejärjestelyssä Konserni maksaa kiinteitä maksuja
eläkejärjestelyyn eläkevakuutusyhtiölle. Konsernilla ei ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta lisämaksuihin, mikäli
maksujen saajataholla ei ole riittävästi varoja maksaa työntekijöiden nykyisiltä tai aikaisemmilta kausilta ansaitsemia eläke-
etuuksia. Maksupohjaisessa järjestelyssä maksetut suoritukset kirjataan tuloslaskelmaan sillä kaudella, jota veloitus koskee.
Eezyllä ei ole etuuspohjaisia eläkejärjestelyitä.
Alla on esitetty henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikaudella:
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Toimihenkilöt 515 527 Työntekijät 3 183 3 837 Yhteensä 3 698 4 364
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 23
7. Osakeperusteiset maksut
Eezy Oyj:n hallitus päätti kokouksessaan 17.12.2019 avainhenkilöille suunnattavasta pitkän aikavälin (LTIP 2019-2026)
osakepohjaisesta palkkiojärjestelmästä. Järjestelmän tarkoituksena on yhdenmukaistaa osakkeenomistajien ja avainhenkilöiden
tavoitteet Eezyn arvon kasvattamiseksi ja liiketoimintastrategian toteuttamiseksi pitkällä aikavälillä. Lisäksi tarkoituksena on
sitouttaa henkilöt yhtiöön ja tarjota heille kilpailukykyinen yhtiön osakkeiden ansaintaan ja arvon kehitykseen perustuva
palkkiojärjestelmä. Palkkion maksamisen ehtona on, että palkkion piiriin kuuluva henkilö on työ- tai toimisuhteessa yhtiöön
palkkion maksuhetkellä. Ansaintakriteereihin perustuvien ehtojen täyttymistaso vaikuttaa maksettavan palkkion määrään.
Järjestelmään sisältyy viisi ansaintajaksoa, joista ensimmäinen 13 kuukauden ansaintajakso ajoittui 1.12.201931.12.2020,
toinen 13 kuukauden ansaintajakso 1.12.202031.12.2021, kolmas 16 kuukauden ansaintajakso 1.12.202131.3.2023, neljäs
24 kuukauden ansaintajakso 1.1.202331.12.2024 ja viides 24 kuukauden ansaintajakso 1.1.202531.12.2026. Yhtiön hallitus
vahvistaa erikseen kunkin ansaintajakson ansaintakriteerit, kyseiseltä ansaintajaksolta maksettavan palkkion enimmäismäärän
sekä siihen osallistumaan oikeutetut henkilöt.
Ensimmäiseltä, toiselta ja kolmannelta ansaintajaksolta ei maksettu osakepalkkioita.
Eezy Oyj:n hallitus päätti 15.3.2023 yhtiön avainhenkilöille suunnatun osakepalkkiojärjestelmän neljännestä ansaintajaksosta.
Neljäs ansaintajakso on 24 kuukautta, ja se alkoi 1.1.2023 ja päättyy 31.12.2024. Ansaintajakson ansaintakriteerit perustuvat
Eezy Oyj:n osakkeen kokonaistuottoon, liikevoittoprosenttiin sekä vastuullisuustekijään. Neljänneltä ansaintajaksolta voidaan
maksaa palkkiona enintään 256 000 Eezy Oyj:n osaketta.
Pitkän aikavälin (20192026) osakepohjainen palkkiojärjestelmä Ansaintajakso 1.12.201931.12.2020 Ansaintajakso 1.12.202031.12.2021 Ansaintajakso 1.12.2021 31.3.2023 Ansaintajakso 1.1.2023 31.12.2024 Myönnettyjen instrumenttien määrä (enimmäismäärä) 256 000 246 000 179 091 137 210 Menetettyjen instrumenttien määrä 86 000 68 000 - 31 008 Toteutumattomien instrumenttien määrä - 178 000 179 091 106 202 Myönnettyjen instrumenttien määrä 31.12.2023 170 000 0 0 0 Palvelun alkamispäivän kurssi 3,25 5,92 4,87 6,25 Ansaintakriteerit Työssäoloehto Työssäoloehto Työssäoloehto Työssäoloehto Eezy Oyj:n osakkeen Liikevaihto ja Liikevaihdon kasvu ja Liikevaihdon kasvu ja kokonaistuotto liikevoitto-% liikevoitto-% liikevoitto-% Liikevoitto-% Vastuullisuustekijä Etuuksien arvioitu maksuajankohta Maaliskuu 2025 Ei maksettavaa Ei maksettavaa Ei maksettavaa Toteutus Osittain osakkeina ja Osittain osakkeina ja Osittain osakkeina ja Osittain osakkeina ja osittain rahana osittain rahana osittain rahana osittain rahana Järjestelyn piiriin kuuluvien henkilöiden lukumäärä 15 18 8 7
Kaudella kirjattujen kulujen yhteismäärä oli 6 (tuottojen 32) tuhatta euroa, josta 3 (-16) tuhatta euroa on syntynyt osakkeina
maksettavasta osuudesta, joka on kirjattu omaan pääomaan. Järjestelystä taseeseen kirjattujen velkojen yhteismäärä oli 3 (0)
tuhatta euroa 31.12.2023.
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Eezy Oyj:llä on osittain omana pääomana ja osittain rahana maksettavaksi luokiteltu osakeperusteinen kannustinjärjestelmä.
Palkkio kirjataan kuluksi sille kaudelle, jonka työntekijän tulee olla yhtiön palveluksessa saadakseen oikeuden palkkioon.
Palkkiot kirjataan myöntämispäivästä tai sitä aikaisemmasta palvelun aloituspäivästä aina maksupäivään saakka.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 24
Omana pääomana (osakkeina) maksettava osuus kirjataan kuluksi myöntämispäivän käypää arvoa vastaavaan määrään, eikä
sitä arvosteta uudelleen myöntämispäivän jälkeen. Järjestelyn tulokseen perustuvat ehdot eivät ole markkinaperusteisia ehtoja
ja niitä ei oteta huomioon myöntämispäivän käyvässä arvossa, vaan ne otetaan huomioon oikaisemalla osakkeiden
lukumäärää, joihin odotetaan syntyvän oikeus. Kuluksi kirjattavaan määrään vaikuttaa johdon arvio tulokseen perustuvien
ehtojen täyttymisestä ja siten osakkeiden lukumäärästä, johon odotetaan syntyvä oikeus. Lisäksi kirjattavan kulun määrään
vaikuttaa yhtiön johdon arvio siitä, kuinka moni järjestelyn piiriin kuuluvista henkilöistä pysyy yhtiön palveluksessa, kunnes
palkkio maksetaan. Ansaintakriteerien täyttymistä arvioidaan jokaisena raportointipäivänä ja viime kädessä kirjattava määrä
perustuu niiden osakkeiden lukumäärään, joihin lopulta syntyy oikeus. Rahana maksettava osuus arvostetaan uudelleen
jokaisena raportointipäivänä sekä velan suorittamispäivänä. Myös sen osalta kirjattavaan määrään vaikuttaa johdon arvio
tulokseen perustuvien ehtojen täyttymisestä sekä arvio siitä, kuinka moni järjestelyn piiriin kuuluvista henkilöistä pysyy yhtiön
palveluksessa, kunnes palkkio maksetaan.
Osakkeina maksettava osuus kirjataan henkilöstökuluihin ja vastaavalla määrällä hyvitetään kertyneitä voittovaroja. Rahana
maksettava osuus kirjataan henkilöstökuluihin ja pitkäaikaisiin muihin velkoihin taseeseen.
8. Liiketoiminnan muut kulut
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Hallintokulut -3 448 -3 256 ATK-laite ja -ohjelmistokulut -3 224 -3 546 Markkinointikulut -3 221 -3 164 Henkilöstöön liittyvät kulut -2 941 -2 968 Matkakulut -2 074 -2 108 Toimitilojen ylläpito- ja hoitokulut -589 -614 Yrityshankintoihin liittyvät transaktiokulut - -273 Luottotappiot 227 217 Muut liikekulut 1)-1 392 -1 803 Yhteensä -16 663 -17 515
1)
Muut liikekulut koostuvat useista eristä, jotka yksittäisinä eivät ole olennaisia.
9. Tilintarkastajan palkkiot
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Tilintarkastus 253 191 Muut asiantuntijapalvelut 8 6 Veroneuvonta 15 9 Muut palvelut 33 138 Yhteensä 309 344
Tilintarkastajien palkkiot sisältävät konsernin kunkin yhtiön tilintarkastajalle maksetut palkkiot. Vuonna 2023 muut palvelut
sisältävät pääosin osakepalkkiojärjestelmään liittyviä kuluja (vuonna 2022 yrityshankintoihin liittyviä kuluja).
Eezy Oyj:n tilintarkastajana toimii KPMG Oy Ab.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 25
10. Poistot ja arvonalentumiset
Alla on esitetty poistot ja arvonalentumiset hyödykeryhmittäin:
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Yrityskauppoihin kohdistuvat poistot Tavaramerkit -351 -338 Asiakassuhteet -2 955 -2 926 Kilpailukieltosopimukset -332 -797 Yhteensä -3 638 -4 061 Yrityskauppoihin kohdistuvat arvonalentumiset Tavaramerkit -1 709 - Asiakassuhteet -545 - Yhteensä -2 253 - Yrityskauppoihin kohdistuvat poistot ja arvonalentumiset -5 891 -4 061 Muut aineettomat hyödykkeet, poistot ja arvonalentumiset Tavaramerkit -15 -15 ATK-ohjelmat -1 285 -1 307 Kehittämismenot -245 -109 Yhteensä -1 545 -1 432 Poistot ja arvonalentumiset aineettomista hyödykkeistä -7 436 -5 493 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet, poistot ja arvonalentumiset Rakennukset ja rakennelmat -182 -161 Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeus -2 349 -2 169 Koneet ja kalusto -144 -102 Koneet ja kalusto, käyttöoikeus -263 -301 Muut aineelliset hyödykkeet -14 - Yhteensä -2 951 -2 733 Osuudet pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltävissä yhteisöissä Arvonalentuminen -100 - Yhteensä -100 - Muut poistot ja arvonalentumiset yhteensä1)-4 597 -4 165 Poistot ja arvonalentumiset yhteensä -10 488 -8 226
Yrityskauppoihin kohdistuvilla poistoilla tarkoitetaan liiketoimintojen yhdistämisen yhteydessä käypään arvoon arvostamisen
vuoksi tehtyjen uudelleen arvostusten poistoja.
1)
Muut poistot ja arvonalentumiset ovat poistot ja arvonalentumiset yhteensä vähennettynä yrityskauppoihin kohdistuvilla poistoilla.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 26
11. Rahoitustuotot ja -kulut
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Rahoitustuotot Korkotuotot saamisista 24 80 Muut rahoitustuotot 84 99 Velan uudelleenarvostus - 584 Yhteensä 108 763 Rahoituskulut Korkokulut lainoista -2 433 -1 463 Korkokulut vuokrasopimusveloista -213 -136 Muut korkokulut -33 -11 Muut rahoituskulut -62 -31 Yhteensä -2 740 -1 642 Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -2 632 -879
12. Tuloverot
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot -1 359 -2 607 Aiempia tilikausia koskevat oikaisut 6 62 Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot yhteensä -1 352 -2 545 Laskennallisen verosaamisen muutos -91 162 Laskennallisen verovelan muutos 1 074 730 Laskennallinen verokulu/-hyöty 983 892 Tuloverokulu yhteensä -370 -1 654
Seuraavassa esitetään tuloverokulun täsmäytys laskennalliseen määrään nähden:
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Tulos ennen veroja 1 399 9 125 Verot laskettuna Suomen verokannalla 20 % -280 -1 825 Verovapaiden ja verotuksessa vähennyskelvottomien erien vaikutus: Vähennyskelvottomien kulujen vaikutus 1)-105 -56 Verovapaiden tulojen vaikutus 9 11 Laskennallisen verosaamisen kirjaaminen aikaisemmin kirjaamattomista tappiosta - 155 Aiempia tilikausia koskevat oikaisut 6 62 Verot tuloslaskelmassa -370 -1 654
1)
Vähennyskelvottomat kulut sisältävät pääasiassa liiketoimintojen myynteihin liittyviä kuluja (vuonna 2022 pääsiassa yrityshankintoihin liittyviä kuluja).
Laskennalliset verosaamiset ja verovelat on laskettu käyttäen 20 % verokantaa. Konsernin efektiivinen veroaste oli 26 (18) %.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 27
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Tuloslaskelman verokulu muodostuu tilikauden verotettavaan tuloon perustuvasta verosta ja laskennallisesta verosta. Verot
kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi milloin ne liittyvät suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin tai muihin laajan tuloksen eriin.
Tällöin myös niihin liittyvä verovaikutus kirjataan kyseisiin eriin vastaavasti osaksi omaa pääomaa. Tilikauden verotettavaan
tuloon perustuva vero lasketaan verotettavasta tulosta kunkin maan voimassa olevan verokannan perusteella. Veroa oikaistaan
mahdollisella edellisiin tilikausiin liittyvillä veroilla.
13. Lähipiiritapahtumat
Eezy-konsernin lähipiiriin kuuluvat Eezy Oyj:n hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja hänen sijaisensa sekä
konserninjohtoryhmän jäsenet, tytär- ja osakkuusyhtiöt sekä osakkeenomistajat, joilla katsotaan olevan Eezy Oyj:s
määräysvaltaa tai huomattavaa vaikutusvaltaa. Yhtiön lähipiiriin kuuluvat myös kaikkien edellä mainittujen tahojen läheiset
perheenjäsenet ja yhteisöt, jotka ovat heidän määräysvallassa tai yhteisessä määräysvallassa. Konsernirakenne on kuvattu
liitetiedossa 27.
Lähipiiriyhtiöiden kanssa tapahtuneet liiketoimet ja avoimet saldot:
Tuhatta euroa 2023 2022 Yhteisöt, joilla on yhteisössä huomattava vaikutusvalta Myynnit 16 364 16 627 Ostot -392 -103 Myyntisaamiset ja muut saamiset 4 438 2 053 Ostovelat ja muut velat 6 -
Lähipiiriliiketapahtumat ovat toteutuneet samoilla ehdoilla kuin riippumattomien osapuolten väliset liiketoimet. Lähipiirilainojen ja
-saamisten kuvaus on esitetty liitetiedoissa 20, 25 ja 26.
Seuraavassa esitetään suoriteperusteiset johdon työsuhde-etuudet:
Hallituksen jäsenten palkkiot
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Tapio Pajuharju 52 50 Kati Hagros 25 25 Liisa Harjula, 13.4.2023 asti 6 25 Timo Laine, 12.4.2022 asti - 6 Timo Mänty, 13.4.2023 asti 6 24 Maria Pajamo, 13.4.2023 alkaen 20 - Paul-Petteri Savolainen 24 24 Jarno Suominen 25 25 Mika Uotila 27 25 Mikko Wiren, 12.4.2022 alkaen 27 20 Yhteensä 212 224
Johtoryhmän palkat ja palkkiot
(toimitusjohtajaa lukuun ottamatta)
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Palkat, palkkiot ja etuudet 932 755
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 28
Toimitusjohtajien palkat ja palkkiot
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Palkat, palkkiot ja etuudet Toimitusjohtaja 19.12.2022 asti - 545 Toimitusjohtaja 19.12.202216.6.2023 299 9 Toimitusjohtaja 16.6.2023 alkaen 161 - Yhteensä 460 554
Vuonna 2023 ja 2022 toimitusjohtajien palkkoihin sisältyy irtisanomiskorvauksia.
Johdon työsuhde-etuudet
(hallitus, toimitusjohtaja, johtoryhmä)
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 1 470 1 373 Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet 218 193 Työsuhteen päättämiseen liittyvät korvaukset 182 221 Osakeperusteiset maksut 4 -18 Yhteensä 1 873 1 769
Toimitusjohtajan eläkesitoumukset ja irtisanomiskorvaukset
Toimitusjohtaja kuuluu työntekijäin eläkelain TyEL:n piiriin, joka tarjoaa palvelusaikaan ja työansioihin perustuvan eläketurvan
laissa säädetyllä tavalla. Toimitusjohtajasopimuksessa ei ole erikseen sovittu eläkeiästä. Toimitusjohtajan suoriteperusteinen
eläkemeno oli 55 (60) tuhatta euroa. Toimitusjohtajan irtisanomisaika on toimitusjohtajan omasta puolesta ja yhtiön puolesta
kuusi kuukautta. Irtisanomisajan palkan lisäksi toimitusjohtajalla ei ole oikeutta erilliseen irtisanomiskorvaukseen.
14. Hankitut liiketoiminnot
Tilikauden 2023 hankinnat
Tilikaudella 2023 ei ollut hankintoja.
Tilikauden 2022 hankinnat
Eezy Farenta, Eezy Siqni ja Eezy Leidenschaft hankinnat
Eezy vahvisti strategiansa mukaisesti asiantuntijapuolen henkilöstövuokrauksen tarjoomaansa ostamalla 1.4.2022 Farenta Oy:n
(nyk. Eezy Farenta Oy) osakekannan Oriola Oyj:ltä. Farenta on Suomen suurin apteekkien henkilöstöpalveluiden tarjoaja, jonka
noin 300 työntekijää työskentelee vuosittain noin 350 apteekissa kautta Suomen.
Eezy vahvisti strategiansa mukaisesti tutkimus- ja valmennusliiketoimintaansa ostamalla 1.4.2022 tutkimus- ja
yrityskulttuuriyhtiöt The Siqnificant Company Oy:n (nyk. Eezy Siqni Oy) sekä Leidenschaft Oy:n (nyk. Eezy Leidenschaft Oy).
Yritykset tulevat osaksi Eezy-konserniin kuuluvaa Eezy Flow Oy:tä, joka tarjoaa johtamisen, strategian, tutkimuksen sekä
muutosjohtamisen palveluita. Leidenschaft on Suomen ensimmäinen yrityskulttuuritoimisto, jonka tehtävänä on rakentaa
kulttuurista todellinen kilpailuetu. The Siqnificant Companyn tuote, Siqni, on maailman ensimmäinen työntekijäymmärrystä
kerryttävä ja työntekijäkokemusta mittaava työkalu.
Tuhatta euroa Eezy Farenta Eezy Siqni ja Eezy Leidenschaft Hankinnasta suoritettu vastike Maksettu käteisvaroina 881 5 009 Liikkeeseen lasketut osakkeet - 599 Vastike yhteensä 881 5 608
Eezy Siqni ja Eezy Leidenschaft hankinnan vastikkeena liikkeeseen lasketut Eezy Flown osakkeet
Eezy Siqni ja Eezy Leidenschaft hankinnan vastikkeena luovutetut Eezy Flown osakkeet on kirjattu käypään arvoon 599 tuhatta
euroa.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 29
Hankintojen seurauksena käypään arvoon kirjatut varat ja velat hankinta-ajankohtana:
Tuhatta euroa Eezy Farenta Eezy Siqni ja Leidenschaft VARAT Pitkäaikaiset varat Aineettomat hyödykkeet 1 048 1 597 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 85 34 Saamiset - 67 Pitkäaikaiset varat yhteensä 1 133 1 698 Lyhytaikaiset varat Myyntisaamiset ja muut saamiset 823 793 Rahavarat 71 44 Lyhytaikaiset varat yhteensä 894 837 VARAT YHTEENSÄ 2 028 2 535 VELAT Pitkäaikaiset velat Lainat rahoituslaitoksilta - 229 Vuokrasopimusvelat 23 - Laskennalliset verovelat 165 250 Pitkäaikaiset velat yhteensä 188 479 Lyhytaikaiset velat Lainat rahoituslaitoksilta - 147 Vuokrasopimusvelat 39 46 Ostovelat ja muut velat 3 896 753 Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat - 126 Lyhytaikaiset velat yhteensä 3 935 1 072 VELAT YHTEENSÄ 4 122 1 551
Tuhatta euroa Eezy Farenta Eezy Siqni ja Leidenschaft Hankittu nettovarallisuus -2 095 984 Liikearvo 2 976 4 625 Hankinnasta suoritettu vastike 881 5 608
Hankittujen yksilöitävissä olevien aineettomien hyödykkeiden hankinta-ajankohdan käyvät arvot:
Tuhatta euroa Eezy Farenta Eezy Siqni ja Leidenschaft Asiakassuhteet 486 328 Tavaramerkit 336 168 Kilpailukieltosopimukset - 754 Yhteensä 823 1 250
Eezy Farenta
Myyntisaamisten bruttomäärä hankintahetkellä oli 815 tuhatta euroa, joka arvioitiin saatavan täysimääräisesti.
Eezy Farenta hankinnan liikearvo, 2 976 tuhatta euroa, muodostuu pääosin työvoimasta, synergioista ja markkina-asemasta.
Hankinnasta kirjattu liikearvo ei ole verotuksessa vähennyskelpoinen.
Yritysoston transaktiokulut, yhteensä 61 tuhatta euroa, on kirjattu kauden 2022 kuluksi osaksi liiketoiminnan muita kuluja.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 30
Eezy Siqni ja Eezy Leidenschaft
Myyntisaamisten bruttomäärä hankintahetkellä oli 507 tuhatta euroa, joka arvioitiin saatavan täysimääräisesti.
Eezy Siqnin ja Eezy Leidenschaftin hankinnan liikearvo, 4 625 tuhatta euroa, muodostuu pääosin työvoimasta, synergioista ja
markkina-asemasta. Hankinnasta kirjattu liikearvo ei ole verotuksessa vähennyskelpoinen.
Yritysoston transaktiokulut, yhteensä 203 tuhatta euroa, on kirjattu kauden 2022 kuluksi osaksi liiketoiminnan muita kuluja.
Hankintojen vaikutus
Hankittujen yhtiöiden hankinta-ajankohdan jälkeinen liikevaihto ja tilikauden tulos, joka sisältyy konsernitilinpäätökseen
tilikaudella 2022:
Tuhatta euroa Eezy Farenta 1.4.31.12.2022 Eezy Siqni ja Leidenschaft 1.4.31.12.2022 Vaikutus konsernin tilikauden lukuihin Liikevaihto 5 308 2 586 Tilikauden tulos -194 407
Jos hankinnat olisivat toteutuneet 1.1.2022, tilikaudelta 1.1.31.12.2022 konsernin pro forma -liikevaihto olisi ollut 250 166
tuhatta euroa ja konsernin pro forma -liikevoitto olisi ollut 9 914 tuhatta euroa. Pro forma -perusteiset luvut perustuvat konsernin
tilikauden 2022 liikevaihtoon ja liikevoittoon sekä hankitun yhtiön liikevaihtoon ja liikevoittoon vuoden 2022 alusta
hankintahetkeen, ja lukuja on oikaistu hankintaan liittyvien aineettomien hyödykkeiden poistot huomioiden kuin hankinta olisi
tapahtunut 1.1.2022 ja lisäpoistot olisi aloitettu tuolloin.
Hankinnoista suoritettujen vastikkeiden rahavirrat
Tuhatta euroa Eezy Farenta Eezy Siqni ja Leidenschaft Käteisvastike 881 5 009 Vähennetään: Hankittujen yhtiöiden rahavarat -71 -44 Nettomääräinen rahavirta 810 4 965
Muut hankinnat
Eezy hankki kesäkuussa 10 %:n lisäosuuden Eezy Valmennuskeskus Oy:ssä ja kirjasi maksetun kauppahinnan, 0,3 milj. euroa,
vuonna 2021 kirjattua kauppahintavelkaa vasten. Tämän ja jäljelle jäävän velan uudelleenarvostuksen johdosta yhtiö on
tilikaudella kirjannut 0,6 milj. euroa rahoitustuottoihin. Eezy Oyj omistaa yhtiöstä 90 %. Eezy Valmennuskeskus Oy on yhdistelty
Eezy-konserniin (IFRS) 100-prosenttisesti alkuperäisestä hankintahetkestä alkaen.
Eezy teki noin 0,2 milj. euron vähemmistösijoituksen maahanmuuttajille suunnattuihin työllisyyspalveluihin erikoistuneen
Veggarts Oy:n osakkeisiin.
Tilikauden 2023 myynnit
Toukokuussa Eezy myi osuutensa VeggArt’s Oy:stä. Kaupalla ei ollut 0,1 milj. euron myyntitappion ja maaliskuussa kirjatun 0,1
milj. euron osakkuusyhtiöosakkeiden arvonalentumisen lisäksi merkittävää vaikutusta konsernin tulokseen.
Tilikauden 2022 myynnit
Tilikaudella 2022 ei ollut tytäryritysten myyntejä.
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Yrityshankinnat käsitellään kirjanpidossa hankintamenetelmällä. Hankintameno määritetään luovutetun vastikkeen käypä
arvona, joka koostuu luovutettujen varojen, hankitun liiketoiminnan aiemmille omistajille syntyneiden velkojen, vastikkeena
liikkeeseen laskettujen oman pääoman ehtoisten osuuksien ja mahdollisen ehdollisen vastikejärjestelyn käyvistä arvoista.
Määrä, jolla luovutetun vastikkeen kokonaismäärä ylittää hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon, on liikearvoa.
Tytäryrityksen hankinnan yhteydessä hankitut yksilöitävissä olevat nettovarat, mukaan lukien yksilöitävissä olevat aineettomat
hyödykkeet, sekä ehdolliset velat arvostetaan käypiin arvoihin.
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot
Yrityshankinnoissa hankitut varat ja velat arvostetaan käypään arvoon. Käyvän arvon määrittäminen perustuu markkina-arvoa
tai odotettavissa olevia rahavirtoja koskevaan arvioon (asiakassuhteet, tavaramerkit ja kilpailukieltosopimukset) taikka
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 31
samankaltaisten omaisuuserien markkina-arvoa koskevaan arvioon. Eezyn johto on käyttänyt harkintaa ja tehnyt oletuksia
muun muassa määrittäessään hankituille asiakassuhteille ja tavaramerkeille käyvät arvot, jotka perustuvat johdon tekemiin
oletuksiin ja arvioihin ennakoiduista pitkän aikavälin liikevaihtojen ja kannattavuuksien kehityksestä, asiakkuuksien pituudesta
sekä diskonttokoroista. Kilpailukieltosopimusten arvostuksessa on edellä mainittujen oletusten lisäksi tehty oletuksia arvioita
mahdollisen kilpailun vaikutuksesta Eezyn liiketoimintaan. Mikäli tehdyt arviot ja oletukset liiketoiminnan kehityksestä ja
omaisuuserien eliniästä osoittautuvat liian optimistiksi, saatetaan omaisuuseristä joutua kirjaamaan arvonalentuminen. Johto
uskoo käytettyjen arvioiden ja oletusten olevan riittävän luotettavia käypien arvojen määrittämistä varten. Yrityshankintojen
seurauksena kirjattujen tavaramerkkien, asiakassuhteiden ja kilpailukieltosopimusten kirjanpitoarvot tilikauden lopussa on
eritelty liitetiedossa 15.
Yrityskaupasta suoritettavaan kauppahintaa sisältyvän ehdollisen kauppahinnan käypä arvo on arvioitu odotettavissa olevien
rahavirtojen nykyarvon perusteella. Lopullinen kauppahinta saattaa toteutua erisuuruisena kuin johto on arvioinut ja nämä
käyvän arvon muutokset kirjataan tuloslaskelmaan. Kirjattujen ehdolliset lisäkauppahintavelkojen kirjanpitoarvot tilikauden
lopussa on eritelty liitetiedossa 25.
15. Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet
Tuhatta euroa Liikearvo Tavara-merkit ATK-ohjelmat Asiakas-suhteet Kilpailu-kielto-sopimukset Kehittämis-menot Aineettomat hyödykkeet yhteensä Hankintameno 1.1.2023 141 654 3 692 12 072 28 618 1 622 885 46 889 Lisäykset - - 2 404 - - 291 2 695 Vähennykset - -53 -225 - -8 -28 -315 Hankintameno 31.12.2023 141 654 3 639 14 251 28 618 1 613 1 147 49 269 Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2023 - -1 047 -7 594 -9 433 -406 -123 -18 603 Vähennysten kertyneet poistot - 53 210 - 8 - 272 Poistot - -366 -1 274 -2 955 -332 -245 -5 172 Arvonalennukset - -1 709 -10 -545 - - -2 264 Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2023 - -3 068 -8 669 -12 932 -729 -369 -25 767 Kirjanpitoarvo 1.1.2023 141 654 2 646 4 477 19 185 1 216 761 28 284 Kirjanpitoarvo 31.12.2023 141 654 571 5 582 15 686 884 778 23 500
Tuhatta euroa Liikearvo Tavara-merkit ATK-ohjelmat Asiakas-suhteet Kilpailu-kielto-sopimukset Kehittämis-menot Aineettomat hyödykkeet yhteensä Hankintameno 1.1.2022 134 054 3 184 9 458 27 804 3 674 515 44 636 Yrityshankinnat 7 600 505 573 814 754 - 2 646 Lisäykset - 4 2 433 - - 406 2 843 Vähennykset - - -430 - -2 806 - -3 236 Siirrot erien välillä - - 37 - - -37 0 Hankintameno 31.12.2022 141 654 3 692 12 072 28 618 1 622 885 46 889 Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2022 - -693 -6 691 -6 507 -2 415 -14 -16 320 Vähennysten kertyneet poistot - - 403 - 2 806 - 3 210 Poistot - -354 -1 307 -2 926 -797 -109 -5 493 Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2022 - -1 047 -7 594 -9 433 -406 -123 -18 603 Kirjanpitoarvo 1.1.2022 134 054 2 491 2 767 21 297 1 259 501 28 314 Kirjanpitoarvo 31.12.2022 141 654 2 646 4 477 19 185 1 216 761 28 284
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 32
Liikearvon arvonalentumistestaus
Konsernissa liikearvo testataan vuosittain mahdollisten arvonalentumisten toteamiseksi. Lisäksi konsernissa seurataan sisäisiä
ja ulkoisia viitteitä mahdollisesta liikearvon arvonalentumisesta. Jos viitteitä ilmenee, verrataan liikearvon kirjanpitoarvoa
kerrytettävissä olevaan rahamäärään.
Arvonalentumistestauksessa liikearvoa sisältävän rahavirtaa tuottavien yksikköjen ryhmän kirjanpitoarvoa verrataan sen
kerrytettävissä olevaan rahamäärään. Yhtiöllä on yksi rahavirtaa tuottavien yksikköjen ryhmä, jonka tasolla liikearvoa seurataan
ja joka vastaa yhtiön määrittelemää operatiivista segmenttiä.
Jos kerrytettävissä oleva rahamäärä on taseeseen merkittyä kirjanpitoarvoa alempi, kirjataan erotus tulosta pienentävänä
arvonalentumistappiona. Arvonalentumistestaukset eivät osoittaneet tarvetta kirjata liikearvon arvonalentumista.
Arvonalentumistestauksen kuvaus ja keskeiset oletukset
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä on määritetty käyttöarvoon perustuen. Käyttöarvo on laskettu
diskontattujen rahavirtojen menetelmällä. Kerrytettävissä olevan rahamäärän laskemiseen vaikuttavat pääasiassa ennakoidun
käyttökatteen muutokset sekä muutokset diskonttokorossa ja liikevaihdon kasvuprosenteissa. Liiketoiminnan kasvu ja
käyttökate perustuvat johdon näkemykseen tulevaisuuden markkinoiden kysynnästä ja ympäristöstä.
Käyttöarvon laskennassa käytetyt oletukset testausajankohdittain:
31.12.2023 31.12.2022 Keskimääräinen liikevaihdon kumulatiivinen kasvu, ennustejakso 5,0 % 6,1 % Terminaalikasvuoletus 2,0 % 2,0 % Keskimääräinen käyttökate, ennustejakso 9,6 % 10,3 % Ennustettu käyttökate, terminaaliarvo 10,0 % 9,5 % Diskonttauskorko ennen veroja 11,3 % 11,3 %
Arvonalentumislaskelmat perustuvat rahavirtojen ennusteisiin konsernin johtoryhmän laatimassa ja hallituksen hyväksymässä
budjetissa, lisättynä ennuste- ja terminaalikaudella. Arvonalentumislaskelmissa käytetyn ennustejakson pituus on 5 vuotta.
Käytetty (verojen jälkeinen) diskonttokorko perustuu painotettuun keskimääräiseen pääomakustannukseen (WACC).
Johto on määrittänyt laskennassa käytetyt keskeiset oletukset seuraavasti:
Oletus Kuvaus Liikevaihdon kasvu Liikevaihdon kasvu perustuu tarkastelukaudelle määriteltyyn ennusteeseen. Kasvuennusteessa on huomioitu tilikaudella toteutuneiden yrityskauppojen vaikutus konsernin liikevaihtoon jatkossa. Käyttökate Käyttökate perustuu laadittuihin budjetteihin, ennustettuun kannattavuuden kehitykseen ennustejakson aikana sekä pitkän aikavälin odotettuun kannattavuuteen. Terminaalikasvuoletus Terminaalikauden kasvuoletukseksi on määritelty 2 %, mikä vastaa pitkän aikavälin inflaatioennustetta. Diskonttauskorko Diskonttauskorko on määritelty verrokkiyhtiöiden avulla.
Ennustetut rahavirrat perustuvat rahavirtaa tuottavan yksikön nykyiseen liiketoimintaan, joka konsernilla on ollut
testausajankohtana. Rahavirtoja koskevissa arvioissa ei ole otettu huomioon laajennusinvestointeja. Konsernin rahavirtaa
tuottava yksikkö harjoittaa pääasiassa henkilöstövuokrausta.
Yhtiön johdon käyttämä harkinta ja arviot tulevaisuudesta ovat keskeisessä asemassa arvonalentumislaskelmia laadittaessa.
Laskelmien teko diskontattujen rahavirtojen menetelmää käyttäen vaatii ennusteita ja olettamuksia, joista merkittävimmät
liittyvät liikevaihdon kasvuun, kustannuskehitykseen, ylläpitoinvestointien tasoon ja diskonttauskoron muutoksiin. Suurimmat
epävarmuustekijät laskelmissa ovat yleinen heikko taloudellinen kehitys sekä inflaatio- ja korkotaso Suomessa ja näiden
vaikutus henkilöstöalan suhdannenäkymiin. Taloudellisessa kehityksessä huomioitu myös koventuva kilpailu henkilöstöpalvelu-
ja rekrytointimarkkinoilla. Johdon ennustejakson jälkeisissä rahavirroissa on käytetty kasvutekijänä 2 prosenttiyksikköä, mikä
vastaa pitkän aikavälin odotettua inflaatiota. On mahdollista, että rahavirtaennusteisiin liittyvät oletukset eivät toteudu, minkä
seurauksena syntyvillä liikearvon arvonalennuksilla voi olla olennainen epäedullinen vaikutus yhtiön toiminnan tulokseen ja
taloudelliseen asemaan nykyisellä ja tulevilla tarkastelujaksoilla.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 33
Liikearvon testaustulosta arvioidaan vertaamalla kerrytettävissä olevaa rahamäärää rahavirtaa tuottavan yksikön
kirjanpitoarvoon seuraavasti:
Kerrytettävissä oleva rahamäärä / Kirjanpitoarvo Testaustulos alle 1,0 Alaskirjaus 1,0-1,2 Ylittää hieman 1,2-1,5 Ylittää selvästi yli 1,5 Ylittää merkittävästi
Vuoden 2023 ja 2022 aikana arvonalennustestaus on tehty kvartaaleittain. Arvonalentumistestauksen testaustulos ylittää
selvästi, joten tehtyjen arvonalentumistestausten seurauksena millään esitetyllä tilikaudella ei ole kirjattu
arvonalentumistappioita. Johto on laatinut keskeisistä tekijöistä herkkyysanalyysit, ja Johdon arvion mukaan mikään jokseenkin
mahdollinen muutos henkilöstövuokrausliiketoiminnan keskeisissä oletuksissa kohtuullisesti arvioituna ei johtaisi tilanteeseen,
jossa kerrytettävissä oleva rahamäärä alittaisi rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvon.
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Konsernin aineettomat hyödykkeet koostuvat pääasiassa liiketoimintojen yhdistämisissä syntyneistä liikearvoista,
liiketoimintojen yhdistämisissä yksilöidyistä muista aineettomista hyödykkeistä, kuten nimenkäyttöoikeuksista ja kilpailukielto- ja
asiakassopimuksista.
Aineeton omaisuuserä kirjataan vain, jos on todennäköistä, että yhtiö saa siitä tulevaa taloudellista hyötyä ja sen hankintameno
on luotettavasti määritettävissä. Liiketoimintojen yhdistämisten yhteydessä yksilöidyt, rajallisen taloudellisen vaikutusajan
omaavat muut aineettomat hyödykkeet, kirjataan taseessa erilleen liikearvosta, mikäli ne täyttävät omaisuuserän määritelmän,
ovat eriteltävissä tai jos ne syntyvät sopimuksista tai laillisista oikeuksista, ja jos niiden käypä arvo voidaan määritellä
luotettavasti.
Liikearvo
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan määrään, jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien
osuus hankinnan kohteessa ja aiemmin omistettu osuus yhteenlaskettuina ylittävät hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon.
Liikearvo edustaa hankkijan vastaisen taloudellisen hyödyn kerryttämiseksi suorittamaa maksua, jota ei voida yksilöidä ja kirjata
erillisiksi omaisuuseriksi.
Liikearvosta ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain ja aina, kun on viitteitä siitä, että arvo saattaa olla alentunut,
mahdollisten arvonalentumisten varalta. Arvonalentuminen kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan, jos kirjanpitoarvo ylittää
kerrytettävissä olevan rahamäärän. Liikearvoon tehtyä arvonalentumista ei peruuteta. Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen
hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla.
Tavaramerkit
Toteutuneiden yrityskauppojen yhteydessä konsernille on siirtynyt tavaramerkkienkäyttöoikeus hankittujen yhtiöiden osalta.
Merkittävimmille tavaramerkkien käyttöoikeuksille on määritelty osana kauppahinta-allokaatiota arvo, joka on kirjattu
aineettomiin hyödykkeisiin.
ATK-ohjelmat
Tietojärjestelmät sisältyvät taseessa aineettomiin hyödykkeisiin ja niiden hankintameno poistetaan järjestelmän taloudellisena
vaikutusaikana. Järjestelmien ylläpitomenot kirjataan kuluksi syntymishetkellä. Uusien tietojärjestelmien kehitysprojekteihin
liittyvät välittömät menot aktivoidaan osaksi järjestelmän hankintamenoa. Pilvipalvelujärjestelyjen kirjanpitokäsittely riippuu siitä,
luokitellaanko pilvipohjainen ohjelmisto aineettomaksi hyödykkeeksi vai palvelusopimukseksi, joka kirjataan liiketoiminnan
muihin kuluihin sopimuskauden ajalle.
Asiakassopimukset
Suoritettujen yrityskauppojen yhteydessä olemassa oleville asiakassopimuksille ja asiakassuhteille on määritelty arvo osana
kauppahinta-allokaatiota. Arvonmäärityksen perusteella määritelty osuus kauppahinnasta on kirjattu aineettomiin hyödykkeisiin.
Kilpailukielto
Toteutuneiden yrityskauppojen yhteydessä kauppakirjoilla on tyypillisesti määritelty myyjäosapuolelle ajallisesti rajoitettu
kilpailukielto koskien henkilöstövuokraustoimintaa. Osana kauppahinta-allokaatiota kilpailukielloille on määritelty arvo, joka on
kirjattu aineettomiin hyödykkeisiin.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 34
Kehittämismenot
Tutkimusmenot kirjataan kuluksi toteutumishetkellä. Kehittämismenot ovat aktivoitavissa taseeseen aineettomiksi hyödykkeiksi,
kun konserni voi osoittaa, että:
aineettoman hyödykkeen valmiiksi saattaminen on teknisesti toteutettavissa niin, että hyödyke on käytettävissä tai
myytävissä,
aikomuksena on saattaa aineeton hyödyke valmiiksi ja käyttää sitä tai myydä se,
aineeton hyödyke tulee tuottamaan todennäköistä vastaista taloudellista hyötyä,
käytettävissä on riittävästi resursseja kehittämistyön loppuunsaattamiseen,
siihen liittyvät menot ovat luotettavasti määriteltävissä.
Aktivoidut kehittämismenot poistetaan taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Aiemmin kuluksi kirjattuja kehittämismenoja ei
aktivoida enää myöhemmillä kausilla.
Aineettomien hyödykkeiden hankintameno kirjataan poistoina kuluksi tuloslaskelmaan seuraaviin arvioituihin vaikutusaikoihin
perustuen:
Tavaramerkit 10 vuotta ATK-ohjelmat 3-5 vuotta Kilpailukielto 2-3 vuotta Asiakassopimukset 7-10 vuotta Kehittämismenot 3-5 vuotta
Omaisuuserän jäännösarvo, taloudellinen vaikutusaika ja poistomenetelmä tarkistetaan vähintään jokaisen tilikauden lopussa ja
tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan taloudellisen hyödyn odotuksissa tapahtuneita muutoksia.
Aineettomien hyödykkeiden poistot aloitetaan, kun hyödyke on valmis sille aiottua käyttöä varten. Poistojen kirjaaminen
lopetetaan, kun aineeton käyttöomaisuushyödyke luokitellaan myytävänä olevaksi (tai sisältyy myytävänä olevaksi luokiteltuun
myytävänä olevien erien ryhmään) IFRS 5 Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot -standardin
mukaisesti.
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden arvonalentuminen
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän arvo on alentunut. Jos viitteitä
ilmenee, arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Kerrytettävissä oleva rahamäärä arvioidaan
lisäksi vuosittain seuraavista omaisuuseristä riippumatta siitä, onko arvonalentumisesta viitteitä: liikearvo, aineettomat
hyödykkeet, joilla on rajoittamaton taloudellinen vaikutusaika sekä keskeneräiset aineettomat hyödykkeet. Arvonalentumisen
kirjaamistarvetta tarkastellaan rahavirtaa tuottavien yksikköjen tai yksikköjen ryhmän tasolla, eli sillä alimmalla tasolla, joka on
pääosin muista yksiköistä riippumaton, ja jonka rahavirrat ovat erotettavissa muista rahavirroista.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla tai käyttöarvo sen
mukaan kumpi niistä on suurempi. Käyttöarvolla tarkoitetaan kyseisestä omaisuuserästä tai rahavirtaa tuottavasta yksiköstä
saatavissa olevia arvioituja vastaisia nettorahavirtoja, jotka diskontataan nykyarvoonsa. Diskonttauskorkona käytetään ennen
veroa määritettyä korkoa, joka kuvastaa markkinoiden näkemystä rahan aika-arvosta ja omaisuuserään tai rahavirtaa
tuottavaan yksikköön liittyvistä erityisriskeistä.
Arvonalentumistappio kirjataan, kun omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva rahamäärä.
Arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Arvonalentumistappion kirjaamisen yhteydessä poistojen kohteena olevan
omaisuuserän taloudellinen vaikutusaika arvioidaan uudelleen.
Omaisuuserästä kirjattu arvonalentumistappio peruutetaan siinä tapauksessa, että on tapahtunut muutos niissä arvioissa, joita
on käytetty määritettäessä omaisuuserästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää. Arvonalentumistappiota ei kuitenkaan peruta
enempää, kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi ilman arvonalentumistappion kirjaamista. Liikearvosta tehtyä
arvonalentumiskirjausta ei kuitenkaan peruta missään tilanteessa.
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot
Liiketoimintojen yhdistäminen
Liiketoimintojen yhdistämisen yhteydessä johto tekee arvioita, jotka koskevat mm. hankitun liiketoiminnan tulevia kassavirtoja,
käyvän arvon oikaisuja, tuotemerkkien arvoa ja vaikutusaikaa ja hankinnalla saavutettavia synergiaetuja.
Liikearvon arvonalentumistestaus
Arvonalentumistestauksessa liikearvoa sisältävän rahavirtaa tuottavan yksikköjen ryhmän kirjanpitoarvoa verrataan sen
kerrytettävissä olevaan rahamäärään vuosittain ja tarvittaessa mahdollisen arvonalentumisen varalta. Rahavirtaa tuottavien
yksiköiden ryhmän kerrytettävissä oleva rahamäärä perustuu käyttöarvolaskelmiin. Diskonttauksessa käytetyssä korossa on
huomioitu toimialakohtaisia tekijöitä.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 35
Testauksessa kerrytettävissä olevaa rahamäärää arvioidaan budjetein, ennustein ja terminaalikausin, ja laskelmien herkkyyttä
analysoidaan muun muassa diskonttokoron, kannattavuuden ja jäännösarvojen kasvutekijän muutoksien osalta. Muutokset
näissä arvioissa tai rahavirtaa tuottavien yksiköiden tai yksikköryhmien rakenteessa tai lukumäärässä saattavat aiheuttaa
arvonalentumisia hyödykkeiden käypiin arvoihin tai liikearvoihin. Arviot koskevat palveluiden odotettuja myyntihintoja,
palvelukustannusten odotettua hintakehitystä ja diskonttokorkoa.
Käyttöarvolaskelmien teko vaatii ennusteita ja olettamuksia, joista merkittävimmät liittyvät liikevaihdon kasvuun,
kustannuskehitykseen, ylläpitoinvestointien tasoon ja diskonttauskoron muutoksiin. On mahdollista, että rahavirtaennusteisiin
liittyvät oletukset eivät toteudu, minkä seurauksena syntyvillä liikearvon tai muiden omaisuuserien arvonalennuksilla voi olla
olennainen epäedullinen vaikutus yhtiön toiminnan tulokseen ja taloudelliseen asemaan nykyisellä ja tulevilla tarkastelujaksoilla.
16. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Tuhatta euroa Rakennukset ja rakennelmat Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeus Koneet ja kalusto Koneet ja kalusto, käyttöoikeus Muut aineelliset hyödykkeet Yhteensä Hankintameno 1.1.2023 884 8 749 1 498 928 102 12 161 Lisäykset 176 4 816 6 236 66 5 300 Vähennykset -173 -3 564 -279 -234 -73 -4 323 Uudelleenarvostus - 132 - -192 - -60 Hankintameno 31.12.2023 887 10 134 1 224 738 95 13 078 Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2023 -576 -4 246 -1 201 -385 -73 -6 481 Vähennysten kertyneet poistot 173 3 564 279 234 73 4 323 Poistot -97 -2 349 -61 -263 -14 -2 784 Arvonalennukset -85 - -82 - - -167 Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2023 -585 -3 032 -1 066 -415 -14 -5 110 Kirjanpitoarvo 1.1.2023 307 4 503 297 542 29 5 680 Kirjanpitoarvo 31.12.2023 302 7 102 159 323 81 7 969
Tuhatta euroa Rakennukset ja rakennelmat Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeus Koneet ja kalusto Koneet ja kalusto, käyttöoikeus Muut aineelliset hyödykkeet Yhteensä Hankintameno 1.1.2022 827 7 296 1 481 849 102 10 556 Yrityshankinnat - 46 58 62 - 166 Lisäykset 57 2 694 41 259 - 3 051 Vähennykset - -1 569 -83 -145 - -1 798 Uudelleenarvostus - 282 - -97 - 185 Hankintameno 31.12.2022 884 8 749 1 498 928 102 12 161 Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2022 -415 -3 647 -1 098 -229 -73 -5 462 Vähennysten kertyneet poistot - 1 569 -1 145 - 1 714 Poistot -161 -2 169 -102 -301 - -2 733 Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2022 -576 -4 246 -1 201 -385 -73 -6 481 Kirjanpitoarvo 1.1.2022 413 3 650 383 620 29 5 095 Kirjanpitoarvo 31.12.2022 307 4 503 297 542 29 5 680
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 36
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet on arvostettu kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen
hankintamenoon. Aineellinen käyttöomaisuushyödyke kirjataan taseeseen, kun on todennäköistä, että siitä koituu konsernille
vastaista taloudellista hyötyä ja sen hankintameno on luotettavasti määritettävissä.
Alkuperäinen hankintameno sisältää hankinnasta välittömästi aiheutuvat kustannukset. Myöhemmin syntyneet menot
sisällytetään hyödykkeen kirjanpitoarvoon tai kirjataan erillisenä hyödykkeenä vain, mikäli on todennäköistä, että
hyödykkeeseen liittyvä vastainen taloudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi ja hyödykkeen hankintameno on luotettavasti
määritettävissä. Korjaus- ja ylläpitomenot kirjataan tulosvaikutteisesti sille kaudelle, kun ne ovat toteutuneet. Mikäli
käyttöomaisuushyödyke koostuu useammasta osasta, joiden taloudelliset vaikutusajat ovat eripituiset, kukin osa käsitellään
erillisenä hyödykkeenä.
Konsernin aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet poistetaan hyödykkeen arvioidun taloudellisen käyttöajan kuluessa. Konsernin
noudattamat poistoajat ovat 5-8 vuotta.
Aineellisten hyödykkeiden kirjanpitoarvot ja taloudelliset vaikutusajat tarkistetaan vähintään vuosittain tilinpäätöspäiväja
tarvittaessa oikaistaan arvonalentumisilla. Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä onko viitteitä siitä, että jonkin
omaisuuserän arvo olisi alentunut. Jos omaisuuserän kirjanpitoarvo on sen kerrytettävissä olevaa rahamäärää suurempi,
kyseisen omaisuuserän kirjanpitoarvoa alennetaan välittömästi siten, että se vastaa kerrytettävissä olevaa rahamäärää. Kun
aineellinen käyttöomaisuushyödyke luokitellaan myytävänä olevaksi IFRS 5 -standardin mukaisesti, poistojen kirjaaminen
lopetetaan.
Aineellisten hyödykkeiden myyntivoitot ja -tappiot sisältyvät tuloslaskelmaan liiketoiminnan muihin tuottoihin tai kuluihin.
Myyntivoitto tai -tappio määritetään myyntihinnan ja jäljellä olevan hankintamenon erotuksena.
17. Vuokrasopimukset
Eezy-konsernin vuokrasopimukset koskevat pääasiassa toimitiloja ja autoja. Merkittävimmät vuokrasopimukset ovat konsernin
yhteisistä toimitiloista suurimmissa kaupungeissa, joihin toiminnot on keskitetty. Nämä sopimukset ovat pääosin määräaikaisia
sopimuksia, tyypillisesti 3-5 vuodeksi. Sopimuksiin voi sisältyä jatkamisoptioita, joiden käyttö arvioidaan sopimuskohtaisesti.
Pienempiä toimitiloja on lisäksi vuokrattu toistaiseksi voimassa olevilla vuokrasopimuksilla.
Käyttöoikeusomaisuuserät on esitetty liitetiedossa 16.
Taseen lainat sisältävät seuraavat vuokrasopimuksiin liittyvät määrät:
Vuokrasopimusvelat
Tuhatta euroa 31.12.2023 31.12.2022 Lyhytaikaiset 2 402 2 211 Pitkäaikaiset 5 215 2 948 Yhteensä 7 618 5 159
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakauma esitetään liitetiedossa 26.
Tuloslaskelma sisältää seuraavat vuokrasopimuksiin liittyvät määrät:
Tuhatta euroa 1.1.31.12.2023 1.131.12.2022 Poistot ja arvonalentumiset -2 612 -2 470 Korkokulut vuokrasopimuksista -213 -136 Vuokrakulut lyhytaikaisista vuokrasopimuksista -108 -183 Vuokrakulut vähäisistä omaisuuseristä -749 -712
Vuokrasopimuksista aiheutuva lähtevä rahavirta vuonna 2023 oli yhteensä 3 672 (3 619) tuhatta euroa.
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan hankintamenoon, joka sisältää vuokrasopimusvelan määrän sekä mahdolliset
ennakkomaksut. Käyttöoikeusomaisuuserät poistetaan, joko taloudellisena vaikutusaikana tai vuokra-aikana sen mukaan kumpi
on lyhyempi.
Vuokrasopimusvelka arvostetaan sopimuksen alkamisajankohtana maksamatta olevien vuokramaksujen nykyarvoon.
Vuokramaksut sisältävät kiinteät maksut ja indeksiin perustuvat muuttuvat vuokrat.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 37
Vuokrasopimusvelka diskontataan vuokrasopimuksen sisäisellä korolla tai vuokralle ottajan lisäluoton korolla, jos
vuokrasopimuksen sisäinen korko ei ole helposti määritettävissä. Eezy-konsernin lisäluoton korko on määritetty saatujen
rahoitustarjousten perusteella huomioiden vuokra-ajan pituus ja taloudellinen ympäristö.
Eezy-konsernin vuokrasopimukset sisältävät indeksiin perustuvia muuttuvia vuokria, joita ei huomioida vuokrasopimusvelan
määrässä ennen kuin ne toteutuvat. Vuokrasopimusvelka arvioidaan uudestaan, kun indeksiin perustuvan vuokran määrän
muutos toteutuu. Vastaava oikaisu tehdään käyttöoikeusomaisuuserän määrään.
Vuokramaksut jaetaan pääomaan ja rahoituskuluun. Rahoituskulu kirjataan tuloslaskelmaan vuokra-aikana siten, että
vuokrasopimusvelan korkoprosentti on samansuuruinen jokaisella kaudella.
Eezy-konsernin vuokrasopimukset sisältävät vuokrasopimuskomponentteja ja muita kuin vuokrasopimuskomponentteja.
Sopimuksen mukainen vastike kohdistetaan eri komponenteille niiden suhteellisten erillishintojen perusteella.
Lyhytaikaisten vuokrasopimusten ja arvoltaan vähäisiä kohdeomaisuuseriä koskevien vuokrasopimusten vuokrat kirjataan
kuluksi tasaerinä vuokra-aikana. Lyhytaikaisia vuokrasopimuksia ovat sopimukset, joiden vuokra-aika on 12 kuukautta tai alle.
Helpotusta sovelletaan kaikkiin kohdeomaisuuseräluokkiin. Arvoltaan vähäisiä kohdeomaisuuseriä ovat IT-koneet ja laitteet ja
toimistokalusteet.
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot
Vuokra-ajan määrittämisessä johto ottaa huomioon kaikki tosiseikat ja olosuhteet, joista syntyy taloudellinen kannustin jatkamis-
tai päättämisoption käyttämiseen tai käyttämättä jättämiseen. Jatkamisoptiot (tai päättämisoption jälkeinen aika) otetaan
huomion vuokra-ajassa vain, jos vuokrasopimuksen jatkaminen (tai päättämättä jättäminen) on kohtuullisen varmaa. Muuten
konserni huomioi vuokrasopimusten kestot sekä tarpeen korvata vuokrattu omaisuus vuokra-aikojen määrittämisessä.
Vuokra-aika arvioidaan uudelleen, jos tapahtuu sen arvioon vaikuttava merkittävä tapahtuma tai olosuhteiden muutos tai option
käyttämisestä tai käyttämättä jättämisestä tulee konsernille pakollista.
18. Sijoitukset osakkeisiin
Sijoitusten käyvät arvot ja niiden hierarkiatasot on esitetty alla olevassa taulukossa:
Tuhatta euroa 31.12.2023 käypä arvo Taso 31.12.2022 käypä arvo Taso Osakesijoitukset, noteeraamattomat 240 3 240 3 Yhteensä 240 240
Tason 3 sijoitusten muutokset ovat seuraavat:
Osakesijoitukset 1.1.2022 240 31.12.2022 240 31.12.2023 240
Tämän lisäksi konsernilla on ehdollisia kauppahintavelkoja, jotka luokiteltiin tasolle 3 käyvän arvon hierarkiassa. Tästä annetaan
lisätietoja liitetiedossa 14 ja 25.
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Osakesijoitukset arvostetaan käypään arvoon. Eezyn osakesijoitukset koostuvat noteeraamattomista osakkeista.
Noteeraamattomien osakkeiden käypä arvo määritetään arvostusmalleilla. Ne arvostetaan hankintahintaan silloin kun todetaan,
että hankintahinta on kohtuullinen arvio käyvästä arvosta.
Käyvät arvot luokitellaan käyvän arvon hierarkian eri tasoille seuraavasti:
Taso 1: Toimivilla markkinoilla kaupankäynnin kohteena olevien rahoitusinstrumenttien (kuten julkisesti noteerattujen
osakkeiden) käyvät arvot perustuvat raportointikauden lopun noteerattuihin markkinahintoihin. Osakkeiden noteerattuna
markkinahintana käytetään sen hetkistä ostokurssia.
Taso 2: Rahoitusinstrumenteille, joilla ei käydä kauppaa toimivilla markkinoilla, määritetään käypä arvo arvostusmenetelmän
avulla. Näissä menetelmissä käytetään mahdollisimman paljon havainnoitavissa olevaa markkinatietoa ja turvaudutaan
mahdollisimman vähän yrityskohtaisiin arvioihin. Kun kaikki instrumentin käyvän arvon määrittämiseen tarvittavat merkittävät
syöttötiedot ovat havainnoitavissa, instrumentti luokitellaan tasolle 2.
Taso 3: Jos yksi tai useampi merkittävä syöttötieto ei perustu havainnoitavissa olevaan markkinatietoon, instrumentti
luokitellaan tasolle 3. Tällaisia ovat Yhtiön sijoitukset listaamattomiin osakkeisiin.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 38
19. Laskennalliset verosaamiset ja -velat
Laskennalliset verot on kirjattu kaikista väliaikaisista eroista. Laskennallisten verojen muutokset ovat seuraavat:
Tuhatta euroa 1.1.2023Kirjattu tulosvaikutteisesti Yrityshankinnat 31.12.2023 Laskennalliset verosaamiset Vahvistetut tappiot 20 55 - 75 Kauden tappiot 155 -105 - 50 Luottotappiovaraus 166 -83 - 82 Vuokrasopimukset 1 009 475 - 1 485 Muut väliaikaiset erot - 37 - 37 Yhteensä 1 349 379 - 1 729 Vähennetty laskennallisia verovelkoja vastaan -986 -470 - -1 457 Yhteensä 363 -91 - 272
Tuhatta euroa 1.1.2022Kirjattu tulosvaikutteisesti Yrityshankinnat 31.12.2022 Laskennalliset verosaamiset Vahvistetut tappiot 35 -15 - 20 Kauden tappiot - 155 - 155 Luottotappiovaraus 143 23 - 166 Vuokrasopimukset 854 133 22 1 009 Yhteensä 1 032 295 22 1 349 Vähennetty laskennallisia verovelkoja vastaan -830 -133 -22 -986 Yhteensä 201 162 - 363
Tuhatta euroa 1.1.2023KirjattutulosvaikutteisestiYrityshankinnat 31.12.2023 Laskennalliset verovelat Yrityshankinnat 4 865 -1 084 - 3 782 Lainat 10 10 - 20 Vuokrasopimukset 1 032 482 - 1 513 Yhteensä 5 907 -592 - 5 315 Vähennetty laskennallisia verosaamisia vastaan -1 032 -482 - -1 513 Yhteensä 4 875 -1 074 - 3 802
1.1.2022 Kirjattu tulosvaikutteisesti Yrityshankinnat 31.12.2022 Laskennalliset verovelat Yrityshankinnat 5 179 -727 415 4 865 Lainat 12 -2 - 10 Vuokrasopimukset 900 110 22 1 032 Yhteensä 6 092 -620 22 5 907 Vähennetty laskennallisia verosaamisia vastaan -900 -110 -22 -1 032 Yhteensä 5 190 -730 415 4 875
Laskennalliset verosaamiset ja -velat ovat netotettu silloin, kun yhteisöllä on laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata
kirjatut erät toisiaan vastaan ja laskennalliset verot liittyvät saman verovelvollisen tuloveroihin.
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Laskennalliset verot lasketaan kaikista väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon välillä. Suurimmat
väliaikaiset erot syntyvät liiketoimintojen yhdistämisissä varoihin ja velkoihin tehdyistä käypiin arvoihin perustuvista oikaisuista,
varauksista ja käyttämättömistä verotuksellisista tappioista. Laskennalliset verot on laskettu käyttämällä tilinpäätöspäivään
mennessä säädettyjä verokantoja tai verokantoja, jotka on siihen mennessä käytännössä hyväksytty.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 39
Laskennalliset verosaamiset kirjataan siihen määrään asti, kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa
tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Laskennallisen verosaamisen kirjaamisedellytykset arvioidaan tältä osin
jokaisena tilinpäätöspäivänä.
Laskennallista verovelkaa ei kuitenkaan kirjata tilanteissa, joissa laskennallinen verovelka syntyy liikearvon alkuperäises
kirjaamisesta, kun kyseinen liiketoimi ei ole liiketoimintojen yhdistäminen eikä vaikuta kirjanpidon tulokseen, eikä verotettavaan
tuloon liiketoimen toteutumisajankohtana eikä synnytä liiketoimen toteutumisajankohtana keskenään samansuuruisia
veronalaisia ja verotuksessa vähennyskelpoisia väliaikaisia eroja.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat vähennetään toisistaan silloin, kun konsernilla on laillisesti toimeenpantavissa oleva
oikeus kuitata kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat keskenään ja kun laskennalliset verosaamiset ja -
velat liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin joko samalta verovelvolliselta tai eri verovelvollisilta, kun saaminen ja
velka on tarkoitus realisoida nettomääräisesti.
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot
Eezyn johto käyttää harkintaa kirjatessaan laskennalliset verosaamiset ja tietyt laskennalliset verovelat taseeseen.
Laskennalliset verosaamiset merkitään taseeseen vain, jos niiden hyödyntäminen katsotaan todennäköisemmäksi kuin niiden
jääminen hyödyntämättä. Hyödyntäminen riippuu siitä, kertyykö tulevaisuudessa riittävästi verotettavaa tuloa. Oletukset
tulevaisuudessa kertyvästä verotettavasta tulosta riippuvat johdon tekemistä arvioista, jotka koskevat tulevaisuudessa kertyv
rahavirtoja. Konsernin kyky kerryttää verotettavaa tuloa riippuu myös yleiseen talouteen, rahoitukseen, kilpailukykyyn ja
sääntelyyn liittyvistä tekijöistä, jotka eivät ole konsernin määräysvallassa. Näihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riskiä ja
epävarmuutta, ja näin ollen on mahdollista, että olosuhteissa tapahtuvat muutokset aiheuttavat muutoksia odotuksiin, mikä voi
vaikuttaa taseeseen merkittävien laskennallisten verovelkojen ja -saamisten määrään sekä muiden vielä kirjaamattomien
verotuksellisten tappioiden ja väliaikaisten erojen määrään.
20. Myyntisaamiset ja muut saamiset
Tuhatta euroa 31.12.2023 31.12.2022 Pitkäaikaiset saamiset Sopimusperusteiset saamiset 1 758 423 Vuokravakuudet 211 313 Muut saamiset 22 36 Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 1 992 772 Lyhytaikaiset saamiset Myyntisaamiset 25 845 30 718 Sopimusperusteiset saamiset 714 190 Muut lainasaamiset - 9 Muut saamiset 677 537 Siirtosaamiset 2 337 2 009 Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 29 574 33 463 Myyntisaamiset ja muut saamiset yhteensä 31 566 34 235
Siirtosaamisten olennaiset erät koostuvat myyntituottojen jaksotuksista sekä työnantajavakuutus- ja ennakkomaksueristä.
Myyntisaamiset kirjataan transaktiohintaan. Myyntisaamisten ja muiden saamisten kirjanpitoarvo vastaa niiden käypää arvoa.
Tiedot myyntisaamisten ja muiden saamisten arvonalentumisesta ja niihin liittyvästä luottoriskistä on kuvattu liitetiedossa 26.
21. Rahavarat
Sekä taseessa että rahavirtalaskelmassa rahavarat muodostuvat käteisestä rahasta ja pankkitileistä. Käytössä olevat
luottolimiitit esitetään lyhytaikaisina velkoina. Limiittejä käytetään tärkeänä osana yhtiön likviditeetin hallintaa. Maksuvalmiusriski
ja sen hallinta on kuvattu liitetiedossa 26.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 40
22. Oma pääoma
Tuhatta euroa, jollei toisin mainittu Osakkeet 1 000 kpl Osakepääoma Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto Kertyneet voittovarat Yhteensä Määräys-vallattomien omistajien osuus Oma pääoma yhteensä 31.12.2023 25 047 80 107 876 -1 819 106 137 3 774 109 911 31.12.2022 25 047 80 107 876 1 488 109 444 3 630 113 074
Osakepääoma
Eezy Oyj:llä on yksi osakesarja ja kaikilla osakkeilla on yhtäläinen oikeus osinkoon. Yksi osake antaa yhden äänen
yhtiökokouksessa. Eezy Oyj:n osake on noteerattu Nasdaq Helsingin pörssilistalla.
Kpl 2023 2022 1.1. 25 046 815 25 046 815 31.12. 25 046 815 25 046 815
Omat osakkeet
Yhtiöllä ei ole hallussa omia osakkeita.
Osingot
Varsinainen yhtiökokous päätti 13.4.2023, että vuodelta 2022 jaetaan 0,15 euroa osakkeelta osinkoa kahdessa erässä.
Ensimmäinen erä 0,10 euroa osakkeelta, yhteensä 2,5 milj. euroa, maksettiin 25.4.2023 ja toinen erä 0,05 euroa osakkeelta,
yhteensä 1,3 milj. euroa, maksettiin 26.10.2023.
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että vuodelta 2023 ei jaeta osinkoa.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan
siltä osin, kun sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan. Sijoitetun vapaan oman pääoman rahaston
muutokset esitetään Laskelmassa konsernin oman pääoman muutoksista.
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Osakepääoma muodostuu yksinomaan kantaosakkeista. Uusien osakkeiden tai muiden oman pääoman ehtoisten
instrumenttien liikkeeseenlaskusta tai hankinnasta välittömästi aiheutuvat verolla vähennetyt menot kirjataan omaan pääomaan
pienentämään liikkeeseen laskusta saatua vastiketta. Jos yhtiö hankkii takaisin omia oman pääoman ehtoisia instrumenttejaan,
näiden instrumenttien hankintameno vähennetään omasta pääomasta. Osingonjakovelka konsernin osakkeenomistajille
kirjataan kaudelle, jolla yhtiökokous on hyväksynyt osingon.
23. Osakekohtainen tulos
1.1.31.12.2023 1.1.31.12.2022 Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos 644 993 7 156 154 Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana, laimentamaton 25 046 815 25 046 815 Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa) 0,03 0,29 Henkilöstön kannustinjärjestelmään liittyvien osakkeiden vaikutus 230 559 240 449 Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana, laimennusvaikutuksella oikaistu 25 277 374 25 287 264 Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa) 0,03 0,28
Vuonna 2023 laimentavien osakkeiden määrä oli 230 559 (240 449).
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 41
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos tilikauden
aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla.
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta laskettaessa huomioidaan henkilöstölle myönnettyjen optioiden ja
osakkeiden laimentava vaikutus. Järjestelyn ehdot esitetään liitetiedossa 7.
24. Lainat
Lainojen muutokset jaettuna rahavirtojen aiheuttamiin ja muihin muutoksiin on esitetty seuraavassa taulukossa:
Tuhatta euroa Rahoituslaitoslainat Vuokrasopimusvelat Yhteensä 1.1.2022 48 325 4 502 52 826 Lainojen nostot 8 000 - 8 000 Lainojen takaisinmaksut -4 633 -2 588 -7 221 Yrityshankinnat 376 108 484 Uudet vuokrasopimukset - 2 953 2 953 Uudelleenarvostuksesta johtuvat muutokset - 185 185 Muut muutokset -5 -1 -6 31.12.2022 52 062 5 159 57 221 Lainojen takaisinmaksut -1 337 -2 603 -3 939 Uudet vuokrasopimukset - 5 119 5 119 Uudelleenarvostuksesta johtuvat muutokset - -60 -60 Muut muutokset -50 2 -48 31.12.2023 50 675 7 618 58 293
Yhtiö on uusinut pitkäaikaiset lainasopimuksensa lokakuun 2023 aikana siten, että pääosa lainoista erääntyy vuonna 2028.
Lainoilla korvattiin kaikki aikaisemmat lainat. Eezyn rahoitusjärjestelyjen laina-ajat ovat 1-5 vuotta.
Konsernin lainoihin liittyy rahoitussopimuksissa määriteltyjä kovenanttiehtoja. Tärkeimmät lainakovenantit raportoidaan
lainanantajille puolivuosittain (vuonna 2024 neljännesvuosittain). Jos konserni rikkoo lainakovenanttiehtoja, velkoja voi vaatia
lainojen nopeutettua takaisinmaksua. Esitettävien kausien aikana konserni on täyttänyt lainoihin liittyvät kovenanttiehdot, jotka
liittyvät nettovelkaantumisasteeseen sekä korollisten nettovelkojen ja käyttökatteen suhteeseen.
Konsernin lainat ovat euromääräisiä, pääasiassa vaihtuvakorkoisia ja suurin osa lainoista on sidottu Euribor-korkoon. Lainojen
uudelleenhinnoittelu tapahtuu 3-6 kuukauden välein. Konsernin lainojen marginaalit vaihtelevat 1,95 % ja 2,45 % välillä. Myös
korkotasoon liittyy kovenanttiehtoja. Marginaali voi muuttua 1,70 % - 2,70 % välillä riippuen nettovelkaan ja käyttökatteeseen
liittyvän kovenantin tasosta kuuden kuukauden välein (vuonna 2024 kolmen kuukauden välein).
Lainojen kirjanpitoarvo vastaa esitettävinä kausina niiden käypää arvoa, koska lainojen kuponkikorot ovat olleet
markkinakorkojen tasolla, jolloin tulevien rahavirtojen diskonttauksen vaikutus arvostuspäivän markkinakorkoa käyttäen ei ole
olennainen.
Lainojen maturiteetit ja lisätietoja korkoriskin ja maksuvalmiusriskin hallinnasta esitetään liitetiedossa 26.
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Lainat kirjataan alun perin käypään arvoon, josta vähennetään transaktiomenot. Alkuperäisen kirjaamisen jälkeen ne
arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Lainat luokitellaan lyhytaikaisiksi, jos yhtiöllä
on aikomus maksaa laina takaisin seuraavan 12 kuukauden aikana tilinpäätöspäivästä, tai jos yhtiöllä ei ole oikeutta siirtää
maksua vähintään 12 kuukauden päähän tilinpäätöspäivästä.
Lainojen hankinnasta aiheutuneet transaktiomenot jaksotetaan korkokuluksi efektiivisen koron menetelmää käyttäen.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 42
25. Ostovelat ja muut velat
Tuhatta euroa 31.12.2023 31.12.2022 Pitkäaikaiset velat Lisäkauppahintavelat 20 974 Osakeperusteiset maksut 3 - Pitkäaikaiset velat yhteensä 23 974 Lyhytaikaiset velat Ostovelat 8 058 9 545 Lisäkauppahintavelat 958 39 Arvonlisäverovelka 7 202 8 672 Henkilöstöön liittyvät velat 3 394 4 090 Muut velat 250 241 Henkilöstöön liittyvät siirtovelat 13 239 15 665 Muut siirtovelat 1 080 702 Lyhytaikaiset velat yhteensä 34 181 38 954 Ostovelat ja muut velat yhteensä 34 204 39 928
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Ostovelkojen ja muiden velkojen käyvät arvot vastaavat niiden kirjanpitoarvoa. Ne arvostetaan hankintamenoon tai jaksotettuun
hankintamenoon lukuun ottamatta lisäkauppahintavelkaa, joka arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti rahoitustuottoihin
tai -kuluihin. Käypä arvo perustuu johdon arvioon toteutuvasta lisäkauppahinnasta, ja se on luokiteltu käyvän arvon hierarkian
tasolle 3.
26. Rahoitusriskien hallinta
Konsernin riskienhallinnan periaatteisiin ei ole tehty merkittäviä muutoksia raportointikaudella. Eezy ja sen operatiiviset
toiminnot altistuvat toiminnassaan joillekin rahoitusriskeille. Rahoitusriskien hallinta on osa konsernin riskienhallintaprosessia,
joka on integroitu osaksi strategia- ja toiminnansuunnitteluprosesseja sekä jokapäiväistä johtamista. Eezyn toimitusjohtaja
vastaa riskienhallinnan periaatteiden laatimisesta sekä periaatteiden systemaattisesta ja asianmukaisesta toteutuksesta.
Konsernitason riskien tunnistamisesta vastaa Eezyn johtoryhmä. Riskienhallinnasta raportoidaan Eezyn hallitukselle ja hallitus
vahvistaa yhtiön riskienhallintaperiaatteet.
Eezyn merkittävimpiä rahoitusriskejä ovat luottoriski ja maksuvalmiusriski. Konsernin rahoitustoiminto seuraa päivittäistä
maksuvalmiutta ja talousjohtaja vastaa pitkän aikavälin maksuvalmiudesta sekä kovenanttien seuraamisesta.
Maksuvalmiusriski
Maksuvalmiusriski liittyy Eezyn rahoituksen riittävyyden ja jatkuvuuden ylläpitämiseen. Eezy pyrkii jatkuvasti arvioimaan ja
seuraamaan liiketoiminnan vaatiman rahoituksen määrää muun muassa analysoimalla kuukausittain myynnin kehitystä ja
investointitarpeita, jotta konsernilla olisi tarpeeksi likvidejä varoja toiminnan rahoittamiseksi ja erääntyvien lainojen
takaisinmaksuun. Talousjohtaja analysoi mahdollisen lisärahoituksen tarpeen.
Konsernin rahoituksen saatavuus ja joustavuus pyritään takaamaan riittävien luottolimiittireservien, lainojen tasapainoisen
maturiteettijakauman ja riittävän pitkien laina-aikojen avulla sekä käyttämällä tarpeen mukaan useampia rahoituslaitoksia ja
rahoitusmuotoja. Konsernin rahoituksen toiminnassa määritellään maksuvalmiusvarannon optimikoko käteiselle.
Rahavarat olivat tilikauden lopussa yhteensä 1 270 (5 768) tuhatta euroa, minkä lisäksi konsernilla oli käytettävissään
nostamattomia vahvistettuja tililimiittejä yhteensä 10 000 (10 000) tuhatta euroa.
Konsernilla on pitkäaikainen seniorilaina rahoituslaitosten kanssa ja rahoitussopimukset sisältävät kovenanttiehtoja, joiden
rikkominen voi johtaa siihen, että velkojille syntyy oikeus vaatia lainojen nopeutettua tai välitöntä takaisinmaksua. Konsernilla oli
31.12.2023 pitkäaikaista lainaa rahoituslaitoksilta 48 568 (47 614) tuhatta euroa ja lyhytaikaista lainaa 2 106 (4 448) tuhatta
euroa. Lainojen ehdot ja niiden kovenantit on kerrottu liitetiedossa 24.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 43
Seuraavissa taulukoissa esitetään konsernin rahoitusvelkojen sopimusperusteinen maturiteettianalyysi. Luvut ovat
diskonttaamattomia sisältäen koronmaksut ja takaisinmaksut.
Tuhatta euroa 0-6 kk 7-12 kk 1-3 vuotta 4-5 vuotta Sopimuksiin perustuvat rahavirrat yhteensäKirjanpitoarvo 31.12.2023 Lainat 1 940 2 508 12 725 46 417 63 590 50 675 Vuokrasopimusvelat 1 372 1 320 4 056 1 503 8 251 7 618 Ostovelat 8 058 - - - 8 058 8 058 Lisäkauppahintavelat 958 - 20 - 978 978 Yhteensä 12 328 3 828 16 800 47 920 80 876 67 329
Tuhatta euroa 0-6 kk 7-12 kk 1-3 vuotta 4-5 vuotta Sopimuksiin perustuvat rahavirrat yhteensä Kirjanpitoarvo 31.12.2022 Lainat 1 749 4 757 49 522 14 56 043 52 062 Vuokrasopimusvelat 1 367 991 2 710 361 5 428 5 159 Ostovelat 9 545 - - - 9 545 9 545 Lisäkauppahintavelat 39 - 954 20 1 013 1 013 Yhteensä 12 700 5 748 53 186 395 72 029 67 779
Luottoriski
Luottoriskiä liittyy myyntisaamisiin ja muihin saamisiin. Myös lainasaamisiin ja rahavaroihin liittyy luottoriskiä, mutta konserni on
analysoinut sen olevan epäolennainen.
Konsernin toimintatapa määrittelee asiakkaiden vastapuolten luottokelpoisuusvaatimukset. Luottoriskin hallinta ja luotonvalvonta
on keskitetty konsernin talousjohdolle.
Tiettyjen suurten asiakkuuksien saamiset muodostavat konsernille luottoriskikeskittymiä. Saamisiin liittyviä riskejä pyritään
minimoimaan saatavien maksuajoilla, myyntisaamisten asiakaskohtaisella seurannalla, tehokkailla perintätoimilla ja asiakkaiden
luottokelpoisuusvaatimusten tarkistamisella sekä osittain myös erilaisilla vakuusjärjestelyillä.
Tilikauden aikana on kirjattu tulosvaikutteisia luottotappioita saamisista 493 (551) tuhatta euroa ja luottotappioiden palautuksia
304 (882) tuhatta euroa.
Myyntisaamiset
Henkilöstövuokrausliiketoiminta perustuu laskutusmyyntiin. Siihen liittyy sen liiketoiminnan luonteeseen ja toimialalle
tavanomainen luottotappioriski. Historiallisesti myyntisaamisista kirjatut toteutuneet luottotappiot ovat tyypillisesti olleet pieniä.
Konserni soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden kirjaamiseen yksinkertaistettua menettelyä, jonka mukaan kaikista
myyntisaamista kirjataan koko voimassaoloajalta odotettavissa olevat luottotappiot.
Odotettavissa olevien luottotappioiden määrittämistä varten myyntisaamiset on ryhmitelty yhteisten luottoriskiominaisuuksien ja
maksun viivästymisen perusteella. Konserni tarkastelee jatkuvasti luottotappioiden kehitystä ja muuttaa mallejaan tarvittaessa
huomioiden vallitsevat olosuhteet ja tulevaisuuteen suuntautuvan tiedon.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 44
Alla on esitetty luottotappioita koskevan vähennyserän muutokset esitettävinä kausina, myyntisaamisten ikäjakauma sekä
kustakin ikäjakauman ryhmästä kirjatut arvonalentumiset ja käytetyt prosentit:
Tuhatta euroa Erääntymättömät 1-30 pv erääntyneet 31-60 pv erääntyneet 61-90 pv erääntyneet 91-180 pv erääntyneet Yli 180 pv erääntyneet Yhteensä 31.12.2023 Odotettavissa oleva luottotappioaste, % 0,2 % 0,8 % 1,5 % 2,0 % 10,0 % 26,0 % Myyntisaamisten kirjanpitoarvo 22 861 2 164 54 85 146 832 26 142 Luottotappiovaraus 46 17 1 2 15 216 297
Tuhatta euroa Erääntymättömät 1-30 pv erääntyneet 31-60 pv erääntyneet 61-90 pv erääntyneet 91-180 pv erääntyneet Yli 180 pv erääntyneet Yhteensä 31.12.2022 Odotettavissa oleva luottotappioaste, % 0,2 % 0,8 % 1,5 % 2,0 % 10,0 % 26,0 % Myyntisaamisten kirjanpitoarvo 26 347 1 494 234 382 1 030 1 906 31 392 Luottotappiovaraus 53 12 4 8 103 496 674
Tuhatta euroa 2023 2022 1.1. 674 448 Varauksen muutos -372 -105 Luottotappioksi kirjattu määrä -310 -551 Palautuneet luottotappiot 304 882 31.12. 297 674
Myyntisaamiset kirjataan pois taseesta lopullisina luottotappioina silloin, kun niistä ei voida kohtuudella odottaa saatavan
maksua. Viitteitä siitä, ettei maksua voida kohtuudella odottaa, ovat muun muassa velallisen kyvyttömyys tehdä konsernin
kanssa maksusuunnitelmaa ja sopimukseen perustuvien maksujen viivästyminen yli 360 päivällä.
Myyntisaamisista johtuvat arvonalentumistappiot esitetään liikevoittoon sisältyvinä nettomääräisinä arvonalentumistappioina.
Jos lopullisiksi luottotappioiksi kirjatuista eristä saadaan myöhemmin maksu, se kirjataan hyvitykseksi samalle
tuloslaskelmariville.
Pääoman hallinta
Eezyn johto seuraa osana pääoman hallintaa konsernitaseen mukaisia lainoja sekä omaa pääomaa. Konsernin pääoman
hallinnan (oman pääoman suhde vieraaseen pääomaan) pyrkimyksenä on optimaalisen pääomarakenteen avulla tukea
liiketoimintaa varmistamalla normaalit toimintaedellytykset ja kasvattaa omistaja-arvoa pitkällä aikavälillä. Pääoman hallintaa
ajaa myös omistajien pyrkimys pitää rahoitusrakenne yksinkertaisena. Pääoma turvataan pääasiallisesti pitkäaikaisella
velkarahoituksella.
Pääomarakenteeseen vaikutetaan pääasiassa osingonjaon ja osakeantien kautta. Konserni voi myös päättää omaisuuserien
myynneistä velkojen vähentämiseksi. Konsernin pääomarakenteen kehitystä seurataan vertaamalla nettovelkaa oikaistuun
käyttökatteeseen, mikä raportoidaan säännöllisesti konsernin johdolle. Nettovelka lasketaan vähentämällä rahavarat pitkä- ja
lyhytaikaisista rahoituslaitoslainoista, pitkäaikaisista muista veloista, vuokrasopimusveloista, lyhytaikaisista yrityskauppa- ja
rahoitusveloista. Oikaistu käyttökate lasketaan lisäämällä liikevoittoon poistot ja arvonalentumiset sekä vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät, kuten yrityshankintoihin ja liiketoimintojen lopettamiseen, rakenteellisiin uudelleenjärjestelyihin ja merkittäviin
irtisanomiskustannuksiin liittyvät erät.
Korkoriski
Korkoriski kuvaa riskiä siitä, että rahoitusinstrumentin käypä arvo tai vastaiset rahavirrat vaihtelevat markkinakorkojen
muutoksista johtuen. Konsernin lainat ovat pääosin vaihtuvakorkoisia lainoja ja suuri osa lainoista on sidottu Euribor-korkoon,
17,5 milj. euron laina on kiinteäkorkoinen marraskuuhun 2024 saakka. Vaihtuvakorkoiset lainat altistavat yhtiön rahavirran
korkoriskille. Lainojen korkotasosta kerrotaan liitetiedossa 24.
Korkoriskin herkkyysanalyysi
Tilinpäätöstilanteessa 31.12.2023 vaihtuvakorkoisten velkojen vaikutus tulokseen ennen veroja olisi ollut -/+ 335 (353) tuhatta
euroa, jos korkotaso olisi noussut tai laskenut 1 %-yksikön.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 45
27. Konsernirakenne
Alla olevassa taulukossa on esitetty konserniin kuuluvat tytäryritykset 31.12.2023:
Tytäryritys Kotipaikka Konsernin omistusosuus, % Eezy VMP Oy Helsinki 100 % Eezy Bework Oy Helsinki 100 % Castanea Oy Helsinki 100 % Eezy Conrator Oy Helsinki 100 % Eezy Sonire Oy Helsinki 100 % Eezy Staffservice Oy Helsinki 100 % Workcontrol Oy Helsinki 100 % Eezy Kevytyrittäjät Oy Helsinki 100 % Eezy Personnel Oy Tampere 100 % Eezy Palvelut Etelä Oy Helsinki 100 % Eezy Palvelut IOy Helsinki 100 % Eezy Palvelut Länsi Oy Helsinki 100 % Eezy Palvelut Pohjoinen Oy Helsinki 100 % Eezy Kauppa Etelä-Suomi Oy Helsinki 100 % Eezy Kauppa Helsinki Oy Helsinki 100 % Eezy Kauppa Suomi Oy Helsinki 100 % Eezy Kauppa Pirkanmaa Oy Helsinki 100 % Eezy Kauppa Uusimaa Oy Helsinki 100 % Eezy Kauppa Länsi Oy Helsinki 100 % Eezy Flow Oy Helsinki 70,10 % Eezy Siqni Oy Helsinki 100 % Eezy Leidenschaft Oy Helsinki 100 % Eezy Henkilöstöpalvelut Oy Tampere 100 % Eezy Job Services Oy Tampere 100 % Doctors by Eezy Oy Tampere 80,75 % Eezy Office Oy Tampere 100 % Eezy Events Oy Tampere 100 % Eezy Services Itä Oy Kuopio 100 % Eezy MMS Oy Kuortane 100 % Eezy Industries Pohjanmaa Oy Kuortane 100 % Eezy Industries Pirkanmaa Oy Tampere 100 % Eezy Pohjanmaa Oy Kuortane 100 % Eezy Palvelut Uusimaa Oy Tampere 100 % Smile Palvelut Pohjoinen Oy Tampere 100 % Eezy Services Etelä Oy Tampere 100 % Eezy Palvelut Pirkanmaa Oy Tampere 100 % Eezy Jobs Etelä Oy Tampere 100 % Eezy Industries Etelä Oy Espoo 100 % Eezy Industries Itä Oy Jyväskylä 100 % Eezy Teollinen Etelä Oy Helsinki 100 % Eezy Services Pohjanmaa Oy Tampere 100 % Eezy Jobs Pohjanmaa Oy Tampere 100 % Eezy Jobs Pirkanmaa Oy Tampere 100 % Eezy Jobs Länsi Oy Tampere 100 % Eezy Import Oy Tampere 80,00 % Eezy Staffing Oy Tampere 100 % Eezy Industries Länsi-Suomi Oy Tampere 100 % Eezy United Oy Helsinki 100 % Eezy Shine Oy Helsinki 100 % Eezy Valmennuskeskus Oy Helsinki 90,00 % Eezy Farenta Oy Helsinki 100 %
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 46
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Eezy Oyj:n ja kaikki tytäryhtiöt, jotka ovat konsernin emoyhtiön määräysvallan alaisia.
Konsernirakenteeseen vaikuttaneita yrityshankintoja on kuvattu liitetiedossa 14.
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Eezy Oyj omistaa 90 % Eezy Valmennuskeskus Oy:stä. Johtuen sopimuksen myynti- ja osto-optioista Eezy Valmennuskeskus
on yhdistelty Eezy-konserniin (IFRS) 100-prosenttisesti alkuperäisestä hankintahetkestä alkaen.
Tytäryritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on määräysvalta. Määräysvalta syntyy, kun konserni olemalla osallisena
yhteisössä altistuu yhteisön muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän
tuottoon käyttämällä yhteisöä koskevaa valtaansa. Tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä päivästä alkaen,
jolloin määräysvalta siirtyy konsernille ja luovutetut tytäryritykset siihen saakka, jolloin määräysvalta lakkaa.
Konsernin keskinäinen osakeomistus on eliminoitu hankintamenetelmällä. Määrä, jolla hankintameno ylittää konsernin osuuden
hankitun yksilöitävissä olevan nettovarallisuuden käyvästä arvosta, kirjataan liikearvoksi. Jos hankintameno on pienempi kuin
hankitun tytäryrityksen nettovarallisuus, erotus merkitään suoraan tuloslaskelmaan tuloksi.
Hankintaan liittyvät menot, lukuun ottamatta vieraan tai oman pääomanehtoisten arvopapereiden liikkeeseen laskusta
aiheutuvia menoja, on kirjattu kuluksi. Mahdollinen ehdollinen lisäkauppahinta on arvostettu käypään arvoon hankintahetkellä ja
se on luokiteltu joko velaksi tai omaksi pääomaksi. Velaksi luokiteltu lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon jokaisena
tilinpäätöspäivänä ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Omaksi pääomaksi luokiteltua lisäkauppahintaa
ei arvosteta uudelleen. Mahdollinen määräysvallattomien omistajien osuus hankinnan kohteessa arvostetaan joko käypään
arvoon tai määrään, joka vastaa määräysvallattomien omistajien osuuden suhteellista osuutta hankinnan kohteen yksilöitävissä
olevasta nettovarallisuudesta. Arvostamisperiaate määritetään erikseen kullekin yrityshankinnalle.
Konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset ja velat sekä realisoitumattomat voitot eliminoidaan konsernitilinpäätöstä
laadittaessa. Realisoitumattomia tappioita ei eliminoida siinä tapauksessa, että tappio johtuu arvonalentumisesta. Tytäryritysten
tilinpäätösten laatimisperiaatteet on tarvittaessa muutettu vastaamaan konsernin laatimisperiaatteita.
Tilikauden tuloksen ja laajan tuloksen jakautuminen emoyhtiön omistajille ja määräysvallattomille omistajille esitetään laajassa
tuloslaskelmassa. Laaja tulos kohdistetaan määräysvallattomille omistajille, vaikka tämä johtaisi siihen, että
määräysvallattomien omistajien osuudesta tulisi negatiivinen. Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus omasta pääomasta
esitetään omana eränään taseessa oman pääoman osana. Emoyrityksellä tytäryrityksessä olevan omistusosuuden muutokset,
jotka eivät johda määräysvallan menettämiseen, käsitellään omaa pääomaa koskevina liiketoimina. Vaiheittain toteutuvan
hankinnan yhteydessä aiempi omistusosuus arvostetaan käypään arvoon ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan
tulosvaikutteisesti. Konsernin menettäessä määräysvallan tytäryrityksessä, arvostetaan jäljelle jäävä osuus määräysvallan
menettämispäivän käypään arvoon ja tästä syntyvä erotus kirjataan tulosvaikutteisesti.
28. Määräysvallattomien omistajien osuudet
Yritys, josta vähemmistöosuus hankittu Hankinta-päivä Hankittu osuus Uusi omistus-osuus Kauppahinta (tuhatta euroa) Vähemmistö-osuuden muutos (tuhatta euroa) Voittovarojen muutos (tuhatta euroa) 2023 Eezy United Oy Eezy United Jyväskylä Oy 20.3.2023 10 % 100 % 1 5 -6 Eezy United Tampere Oy 20.3.2023 10 % 100 % 1 -11 10 Eezy Henkilöstöpalvelut Oy Eezy United Oy 28.4.2023 30 % 100 % 213 -23 -190 Eezy Henkilöstöpalvelut Oy Eezy Shine Oy 3.5.2023 33 % 100 % 0 12 -12 2022 Eezy Henkilöstöpalvelut Oy Doctors by Eezy Oy 27.1.2022 4,75 % 80,75 % 79 -44 -37
Eezy United Jyväskylä Oy ja Eezy United Tampere Oy sulautuivat Eezy United Oy:öön 31.8.2023.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 47
29. Sijoitukset osakkuusyhtiöihin
Tuhatta euroa 2023 2022 Hankintameno 1.1. 252 - Yrityshankinnat - 245 Arvonalennukset -100 - Yritysmyynnit -150 - Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta -2 7 Hankintameno 31.12. - 252
Toukokuussa Eezy myi osuutensa VeggArt’s Oy:stä. Kaupalla ei ollut 0,1 milj. euron myyntitappion ja maaliskuussa kirjatun 0,1
milj. euron osakkuusyhtiöosakkeiden arvonalentumisen lisäksi merkittävää vaikutusta konsernin tulokseen.
30. Ehdolliset velat sekä sitoumukset
Konsernissa on käytössä konsernitilijärjestelmä, jonka päätilin haltija on Eezy Oyj ja johon kuuluvat kaikki tytäryhtiöt. Nykyiset ja
mahdollisesti syntyvät konsernitilisaamiset ovat yleisvakuutena konsernitilisopimukseen liitettyjen konsernitilien pankille olevista
velkasaldoista.
Tuhatta euroa 31.12.2023 31.12.2022 Taseeseen sisältyvät velat, joista annettu vakuuksia Lainat rahoituslaitoksilta, pitkäaikaiset 48 568 47 614 Lainat rahoituslaitoksilta, lyhytaikaiset 2 106 4 448 Yhteensä 50 675 52 062
Tuhatta euroa 31.12.2023 31.12.2022 Omasta puolesta annetut kiinnitykset Yrityskiinnitykset 100 000 100 000 Yhteensä 100 000 100 000
Eezy VMP Oy:n, Eezy Henkilöstöpalvelut Oy:n, Eezy Valmennuskeskus Oy:n ja Eezy Farenta Oy:n osakkeet on pantattu
tilinpäätöshetkellä voimassa olevien ja tulevien rahoitusyhtiölainojen vakuudeksi.
Hankittuja liiketoimintoja on kuvattu liitetiedossa 14.
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena syntynyt mahdollinen velvoite, jonka olemassaolo varmistuu vasta
konsernin määräysvallan ulkopuolella olevan epävarman tapahtuman realisoituessa. Ehdolliseksi velaksi katsotaan myös
sellainen olemassa oleva velvoite, joka ei todennäköisesti edellytä maksuvelvoitteen täyttämistä, tai jonka suuruutta ei voida
luotettavasti määritellä. Ehdollinen velka esitetään tilinpäätöksen liitetietona.
31. Uudet standardit
Sovellettavat uudet ja muutetut standardit ja tulkinnat 31.12.2023
Konserni on soveltanut 1.1.2023 alkaen seuraavia uusia ja muutettuja standardeja ja tulkintoja. Näillä ei ole ollut merkittävää
vaikutusta vuoden 2023 konsernitilinpäätökseen.
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden esittäminen Muutokset IAS 1:een Tilinpäätöksen esittäminen ja IFRS Practice Statement
2:een Making Materiality Judgements (sovellettava 1.1.2023 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
Muutokset selventävät olennaisuuden periaatteen soveltamista tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskevaan informaatioon.
Kirjanpidollisten arvioiden määritelmä Muutokset IAS 8:aan Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten arvioiden
muutokset ja virheet (sovellettava 1.1.2023 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
Muutokset selventävät, kuinka yhtiöiden tulisi erottaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden muutokset kirjanpidollisten arvioiden
muutoksista, ja keskittyvät kirjanpidollisen arvion määritelmään ja sen selvennyksiin.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 48
Yhdestä liiketoimesta aiheutuviin varoihin ja velkoihin liittyvä laskennallinen vero Muutokset IAS 12:een Tuloverot
(sovellettava 1.1.2023 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
Muutokset kaventavat alkuperäistä kirjaamista koskevan poikkeuksen soveltamisalaa ja selventävät, ettei poikkeus sovellu
sellaisiin liiketoimiin, kuten vuokrasopimukset ja käytöstä poistamisesta johtuvat velvoitteet, joista syntyy yhtä suuret ja
vastakkaiset väliaikaiset erot.
Tulevilla tilikausilla sovellettavat uudet ja muutetut standardit
Konserni arvioi, että julkaistuilla alla luetelluilla tulevilla tilikausilla sovellettavilla uusilla tai muutetuilla standardeilla ei ole
merkittäviä vaikutuksia konsernitilinpäätökseen.
Vuokrasopimusvelka myynnissä ja takaisinvuokrauksessa Muutokset IFRS 16:een Vuokrasopimukset (sovellettava 1.1.2024
tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi soveltaminen on sallittua)
Muutokset lisäävät uuden, muuttuvia maksuja koskevan kirjanpitomallin ja edellyttävät myyjä-vuokralle ottajan arvioimaan
uudelleen ja mahdollisesti oikaisemaan myynti- ja takaisinvuokrausliiketoimet, jotka on tehty vuonna 2019 tapahtuneen IFRS
16:n käyttöönoton jälkeen.
Muutokset IAS 1:een Tilinpäätöksen esittäminen: Classification of Liabilities as Current or Non-current Date; Classification of
Liabilities as Current or Non-current Deferral of Effective Date; Non-current Liabilities with Covenants (sovellettava 1.1.2024
tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi soveltaminen on sallittua)
Muutosten tavoitteena on yhdenmukaistaa soveltamiskäytäntöä sekä selventää vaatimuksia velkojen luokittelemisesta lyhyt- tai
pitkäaikaisiksi. Muutokset täsmentävät, että sellaiset kovenanttiehdot, joiden on täytyttävä raportointikauden päättymispäivän
jälkeen, eivät vaikuta velan luokitteluun lyhyt- tai pitkäaikaiseksi raportointikauden päättymispäivänä. Tällaisista kovenanteista
on esitettävä tietoja tilinpäätöksen liitetiedoissa. Muutoksilla selvennetään myös, että yhtiön omien oman pääoman ehtoisten
instrumenttien siirto katsotaan velan suorittamiseksi. Jos velkaan liittyy vaihto-oikeus, tämä saattaa vaikuttaa velan
luokittelemiseen lyhyt- tai pitkäaikaiseksi, ellei näitä vaihto-oikeuksia ole kirjattu IAS 32:n mukaisesti omaan pääomaan.
* = Kyseistä säännöstä ei ole hyväksytty sovellettavaksi EU:ssa 31.12.2023 mennessä.
32. Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat
Tilikauden päättymisen jälkeen 11.1.2024 Henkilöstöpalvelut-liiketoiminnan vt. johtajaksi ja konsernin johtoryhmän jäseneksi
nimitettiin Ari Myllyniemi. Thomas Hynninen siirtyi pois Eezy Henkilöstöpalvelut -liiketoiminta-alueen johtajan paikalta ja
konsernin johtoryhmästä.
Yhtiö on tilikauden päättymisen jälkeen vastaanottanut liputusilmoitukset, joiden mukaan NoHo Partners Oyj:n omistus on
laskenut alle 5 %:n, Sentica Buyout V Ky:n omistus noussut yli 25% ja Paul Savolaisen omistus on noussut yli 5 %:n.
Joni Aaltonen on nimitetty Eezy Oyj:n talousjohtajaksi ja konsernin johtoryhmän jäseneksi 1.4.2024 alkaen.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 49
Emoyhtiön tilinpäätös
1.1.31.12.2023
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 50
Emoyhtiön tuloslaskelma (FAS)
Euroa
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Liikevaihto
9 225 974,84
13 905 949,54
Liiketoiminnan muut tuotot
277 393,41
49 262,19
Materiaalit ja palvelut
-4 573,20
0,00
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot
-3 111 646,79
-3 559 074,72
Henkilösivukulut
Eläkekulut
-481 330,27
-568 546,45
Muut henkilösivukulut
-118 479,25
-134 385,15
Henkilösivukulut
-599 809,52
-702 931,60
Henkilöstökulut
-3 711 456,31
-4 262 006,32
Poistot ja arvonalentumiset
Suunnitelman mukaiset poistot
-83 435,23
-82 788,68
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien hyödykkeistä
-8 139,29
0,00
Poistot ja arvonalentumiset
-91 574,52
-82 788,68
Liiketoiminnan muut kulut
-7 675 359,95
-8 555 631,87
Liikevoitto (-tappio)
-1 979 595,73
1 054 784,86
Rahoitustuotot ja -kulut
Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä
0,00
80 000,00
Muut korko- ja rahoitustuotot
Muilta
238,48
24,34
Saman konsernin yrityksiltä
1 426 395,94
1 777 361,53
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Muille
-2 521 554,91
-1 462 712,65
Saman konsernin yrityksille
0,00
0,00
Rahoitustuotot ja -kulut
-1 094 920,49
394 673,22
Voitto (tappio) ennen veroja
-3 074 516,22
1 449 458,08
Tilinpäätössiirrot
Saadut konserniavustukset
4 600 000,00
4 015 000,00
Tilinpäätössiirrot
4 600 000,00
4 015 000,00
Tuloverot
Tilikauden ja aikaisempien tilikausien verot
-307 429,28
-1 114 925,76
Tuloverot
-307 429,28
-1 114 925,76
Tilikauden voitto (tappio)
1 218 054,50
4 349 532,32
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 51
Emoyhtiön tase (FAS)
Euroa
31.12.2023
31.12.2022
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat oikeudet
49 473,23
24 440,75
Liikearvo
0,00
0,00
Muut pitkävaikutteiset menot
240 553,83
199 513,52
Aineettomat hyödykkeet
290 027,06
223 954,27
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto
48 839,36
65 119,15
Aineelliset hyödykkeet
48 839,36
65 119,15
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä
165 406 373,58
165 406 373,58
Sijoitukset
165 406 373,58
165 406 373,58
Pysyvät vastaavat
165 745 240,00
165 695 447,00
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
5 150 000,00
4 500 000,00
Muut saamiset
19 171,64
19 171,64
Pitkäaikaiset saamiset
5 169 171,64
4 519 171,64
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset
0,00
4 602,20
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
24 703 738,05
32 726 213,15
Muut saamiset
7 656,26
1,18
Siirtosaamiset
540 197,61
273 385,27
Lyhytaikaiset saamiset
25 251 591,92
33 004 201,80
Rahat ja pankkisaamiset
1 139 811,05
5 634 685,21
Vaihtuvat vastaavat
31 560 574,61
43 158 058,65
VASTAAVAAA
197 305 814,61
208 853 505,65
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma
80 000,00
80 000,00
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
110 507 409,02
110 507 409,02
Edellisten tilikausien voitto (tappio)
11 402 748,89
10 810 238,82
Tilikauden voitto (tappio)
1 218 054,50
4 349 532,32
Oma pääoma
123 208 212,41
125 747 180,16
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma
Lainat rahoituslaitoksilta
48 452 664,00
47 222 216,00
Muut velat
0,00
0,00
Pitkäaikainen vieras pääoma
48 452 664,00
47 222 216,00
Lyhytaikainen vieras pääoma
Lainat rahoituslaitoksilta
1 880 664,00
4 222 224,00
Ostovelat
416 291,74
501 830,82
Velat saman konsernin yrityksille
22 225 361,67
29 445 579,83
Muut velat
126 793,93
361 522,39
Siirtovelat
995 826,86
1 352 952,45
Lyhytaikainen vieras pääoma
25 644 938,20
35 884 109,49
Vieras pääoma
74 097 602,20
83 106 325,49
VASTATTAVAA
197 305 814,61
208 853 505,65
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 52
Emoyhtiön rahoituslaskelma (FAS)
Euroa
1.1.31.12.2023
1.1.31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirta
Asiakkailta saadut maksut
9 962 628,77
13 689 393,39
Maksut tavaroiden/palvelujen toimittajille sekä henkilöstölle
-11 590 677,09
-13 434 387,83
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
-1 628 048,32
255 005,56
Maksetut korot
-2 372 406,95
-1 357 305,22
Saadut osingot
0,00
80 000,00
Saadut korot
2 397 036,27
1 881 005,56
Muut rahoituserät
-104 241,15
-13 098,16
Maksetut tuloverot
-860 225,38
-1 138 755,04
Liiketoiminnan rahavirta yhteensä
-2 567 885,53
-293 147,30
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-143 424,02
-176 689,00
Aineellisten hyödykkeiden luovutustulot
0,00
62 766,00
Ostetut tytäryhtiöosakkeet
0,00
-1 297 339,18
Investointien rahavirta yhteensä
-143 424,02
-1 411 262,18
Rahoituksen rahavirta
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut
-1 111 112,00
-4 222 224,00
Konsernipankkitili
-2 530 430,36
4 512 677,43
Pitkäaikaisten lainojen nostot
0,00
8 000 000,00
Maksetut osingot
-3 757 022,25
-3 757 022,25
Myönnetyt lainat
0,00
-5 450 000,00
Saadut ja maksetut konserniavustukset
4 015 000,00
2 500 000,00
Lainasaamisten takaisinmaksut
1 600 000,00
150 000,00
Rahoituksen rahavirta yhteensä
-1 783 564,61
1 733 431,18
Rahavarojen muutos
-4 494 874,16
29 021,70
Rahavarat tilikauden alussa
5 634 685,21
5 605 663,51
Rahavarat tilikauden lopussa
1 139 811,05
5 634 685,21
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 53
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
Tilinpäätöksen laatimista koskevat liitetiedot
Tieto tilinpäätöksen laatimisessa käytetystä säännöstöstä
Tilinpäätöksen laatimisessa on noudatettu kirjanpitolakia (KPL).
Arvostus- ja jaksotusperiaatteet ja -menetelmät
Yhtiön pysyviin vastaaviin merkityt aineettomat hyödykkeet on arvostettu suunnitelman mukaisin poistoin vähennettyyn
hankintamenoonsa. Aineelliset hyödykkeet on arvostettu suunnitelman mukaisilla poistoilla vähennettyyn muuttuvaan
hankintamenoonsa.
Vaihtuvien vastaavien saamisiin merkityt myynti-, laina- ja muut saamiset on arvostettu nimellisarvoonsa tai sitä alhaisempaan
todennäköiseen arvoonsa.
Jaksotusperiaatteet ja -menetelmät
Yhtiön pysyviin vastaaviin kuuluvien aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden hankintameno poistetaan ennalta laaditun
suunnitelman mukaisesti. Poistosuunnitelmana toteutetaan EVL maksimipoistoja. Poistoina kirjataan kuluksi hankintamenon ja
jäännösarvon erotus arvioituna taloudellisena pitoaikana.
Käyttöomaisuushyödyke
Arvioitu pitoaika, vuotta
Poistoprosentti ja poistomenetelmä
Pitkävaikutteiset menot
5-10
10 % tai 20 % tasapoisto
Koneet ja kalusto
n. 8
EVL maksimipoisto
Atk-ohjelmat
5
20 % tasapoisto
Ulkomaanrahan määräisten erien kurssausperusteet
Ulkomaiset saamiset on muutettu Suomen rahaksi käyttäen tilinpäätöspäivän kurssia.
Tiedot emoyritykses
Eezy Oyj, kotipaikka Helsinki, on Eezy-konsernin emoyhtiö.
Eezy Oyj:n konsernitilinpäätöksestä saa jäljennöksen patentti- ja rekisterihallituksesta.
Henkilöstöä ja toimielinten jäseniä koskevat liitetiedot
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana:
2023
2022
Toimihenkilöt
36
49
Yhteensä
36
49
Tilintarkastajien palkkiot
KPMG Oy Ab
Euroa
2023
2022
Tilintarkastus
196 040,76
145 689,21
Muut asiantuntijapalvelut
33 404,50
5 918,70
Veroneuvonta
15 315,00
9 135,00
Muut palvelut
8 181,40
105 829,66
Yhteensä
252 941,66
266 572,57
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 54
Taseen vastaavia koskevat liitetiedot
Aineettomat hyödykkeet
Euroa
Aineettomat
oikeudet
Muut
pitkävaikutteiset
menot
Muut
aineettomat
hyödykkeet
Liikearvo
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023
34 089,75
262 031,30
26 500,00
0,00
322 621,05
Lisäykset
37 340,91
0,00
104 026,61
0,00
141 367,52
Vähennykset
-6 200,00
-62 504,01
0,00
0,00
-68 704,01
Hankintameno 31.12.2023
65 230,66
199 527,29
130 526,61
0,00
395 284,56
Kertyneet poistot ja
arvonalennukset 1.1.2023
-9 649,00
-89 017,78
0,00
0,00
-98 666,78
Vähennysten kertyneet poistot
6 200,00
62 504,01
0,00
0,00
68 704,01
Poistot
-6 508,43
-53 395,53
-7 251,48
0,00
-67 155,44
Arvonalennukset
-5 800,00
-2 339,29
0,00
-8 139,29
Kertyneet poistot ja
arvonalennukset 31.12.2023
-15 757,43
-82 248,59
-7 251,48
0,00
-105 257,50
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
24 440,75
173 013,52
26 500,00
0,00
223 954,27
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
49 473,23
117 278,70
123 275,13
0,00
290 027,06
Euroa
Aineettomat
oikeudet
Muut
pitkävaikutteiset
menot
Muut
aineettomat
hyödykkeet
Liikearvo
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022
34 089,75
209 125,80
0,00
100 000,00
343 215,55
Lisäykset
0,00
52 905,50
26 500,00
3 058,50
82 464,00
Vähennykset
0,00
0,00
0,00
-103 058,50
-103 058,50
Hankintameno 31.12.2022
34 089,75
262 031,30
26 500,00
0,00
322 621,05
Kertyneet poistot ja
arvonalennukset 1.1.2022
-3 746,82
-43 275,18
0,00
-5 833,31
-52 855,31
Vähennysten kertyneet poistot
0,00
0,00
0,00
15 270,82
15 270,82
Poistot
-5 902,18
-45 742,60
0,00
-9 437,51
-61 082,29
Kertyneet poistot ja
arvonalennukset 31.12.2022
-9 649,00
-89 017,78
0,00
0,00
-98 666,78
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
30 342,93
165 850,62
0,00
94 166,69
290 360,24
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
24 440,75
173 013,52
26 500,00
0,00
223 954,27
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 55
Aineelliset hyödykkeet
Euroa
Koneet ja kalusto
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023
148 994,43
148 994,43
Lisäykset
0,00
0,00
Hankintameno 31.12.2023
148 994,43
148 994,43
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2023
-83 875,28
-83 875,28
Poistot
-16 279,79
-16 279,79
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2023
-100 155,07
-100 155,07
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
65 119,15
65 119,15
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
48 839,36
48 839,36
Euroa
Koneet ja kalusto
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022
107 535,43
107 535,43
Lisäykset
41 459,00
41 459,00
Hankintameno 31.12.2022
148 994,43
148 994,43
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2022
-62 168,89
-62 168,89
Poistot
-21 706,39
-21 706,39
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2022
-83 875,28
-83 875,28
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
45 366,54
45 366,54
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
65 119,15
65 119,15
Sijoitukset
Euroa
Osuudet saman
konsernin yrityksissä
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023
165 406 373,58
165 406 373,58
Lisäykset
0,00
0,00
Hankintameno 31.12.2023
165 406 373,58
165 406 373,58
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
165 406 373,58
165 406 373,58
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
165 406 373,58
165 406 373,58
Euroa
Osuudet saman
konsernin yrityksissä
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022
115 909 034,40
115 909 034,40
Lisäykset
49 497 339,18
49 497 339,18
Hankintameno 31.12.2022
165 406 373,58
165 406 373,58
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
115 909 034,40
115 909 034,40
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
165 406 373,58
165 406 373,58
Siirtosaamiset
Euroa
31.12.2023
31.12.2022
Muut siirtosaamiset kuluista (muilta)
410 626,89
273 385,27
Verosaamiset (tuloverot)
129 570,72
0,00
Siirtosaamiset
540 197,61
273 385,27
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 56
Taseen vastattavia koskevat liitetiedot
Oman pääoman muutokset
Euroa
2023
2022
SIDOTTU OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 1.1.
80 000,00
80 000,00
Osakepääoma 31.12.
80 000,00
80 000,00
SIDOTTU OMA PÄÄOMA
80 000,00
80 000,00
VAPAA OMA PÄÄOMA
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1.
110 507 409,02
110 507 409,02
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12.
110 507 409,02
110 507 409,02
Edellisten tilikausien voitto (tappio) 1.1.
15 159 771,14
14 567 261,07
Osingonjako
-3 757 022,25
-3 757 022,25
Edellisten tilikausien voitto (tappio) 31.12.
11 402 748,89
10 810 238,82
Tilikauden voitto (tappio)
1 218 054,50
4 349 532,32
VAPAA OMA PÄÄOMA
123 128 212,41
125 667 180,16
OMA PÄÄOMA
123 208 212,41
125 747 180,16
Laskelma voitonjakokelpoisista varoista
Euroa
31.12.2023
Edellisten tilikausien voitto (tappio)
11 402 748,89
Tilikauden voitto (tappio)
1 218 054,50
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
110 507 409,02
Vapaa oma pääoma
123 128 212,41
JAKOKELPOISET VARAT YHTEENSÄ
123 128 212,41
Osakeyhtiölain tarkoittamat toimintakertomustiedot
Yhtiön osakepääoma:
2023
2022
Osakkeet
25 046 815
25 046 815
Yhtiöllä on yksi osakesarja, ja kukin osake oikeuttaa yhteen ääneen yhtiökokouksessa. Osakkeisiin ei liity äänestysrajoituksia tai
äänileikkureita. Osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Kaikki Eezy Oyj:n osakkeet tuottavat yhtäläisen oikeuden osinkoon ja muuhun
yhtiön varojenjakoon (sisältäen varojenjaon purkautumistilanteissa).
Esitys osingonjaosta
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että vuodelta 2023 ei jaeta osinkoa.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 57
Siirtovelat
Euroa
31.12.2023
31.12.2022
Korkokulut rahalaitoslainoista
245 639,68
200 732,87
Lyhytaikaiset verovelat, tuloverot, koroton
0,00
423 225,38
Jaksotetut henkilöstökulut, koroton
642 475,66
718 611,52
Muut lyhytaikaiset siirtovelat kuluista, koroton
107 711,52
10 382,68
Siirtovelat
995 826,86
1 352 952,45
Vakuudet ja vastuusitoumukset
Euroa
31.12.2023
31.12.2022
VELAT, JOIDEN VAKUUDEKSI ON ANNETTU
KIINNITYKSIÄ JA OSAKKEITA
Rahalaitoslainat, vakuutena muita kiinnityksiä
50 333 328,00
51 444 440,00
Rahalaitoslainat
50 333 328,00
51 444 440,00
VELAT, JOIDEN VAKUUDEKSI ON ANNETTU
KIINNITYKSIÄ JA OSAKKEITA
50 333 328,00
51 444 440,00
LAINOJEN VAKUUDEKSI ANNETUT KIINNITYKSET JA
OSAKKEET
Rahalaitoslainojen vakuudeksi annetut muut kiinnitykset
100 000 000,00
100 000 000,00
Vakuudeksi annetut muut kiinnitykset
100 000 000,00
100 000 000,00
Rahalaitoslainojen vakuudeksi pantatut arvopaperit
165 406 373,58
160 107 914,32
Pantatut arvopaperit
165 406 373,58
160 107 914,32
LAINOJEN VAKUUDEKSI ANNETUT KIINNITYKSET JA
OSAKKEET
265 406 373,58
260 107 914,32
OMASTA PUOLESTA ANNETUT VAKUUDET
Takaukset
543 380,80
183 177,91
Annetut vakuudet
543 380,80
183 177,91
OMASTA PUOLESTA ANNETUT VAKUUDET
543 380,80
183 177,91
TYTÄR- JA MUIDEN KONSERNIYHTIÖIDEN PUOLESTA
ANNETUT VAKUUDET
Takaukset
10 543 380,80
10 760 524,40
Annetut vakuudet
10 543 380,80
10 760 524,40
TYTÄR- JA MUIDEN KONSERNIYHTIÖIDEN PUOLESTA
ANNETUT VAKUUDET
10 543 380,80
10 760 524,40
ANNETUT VAKUUDET
276 493 135,18
271 051 616,63
VASTUUSITOUMUKSET JA MUUT VASTUUT
Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät vuokrasopimusvastuut
1 877 373,84
453 403,96
Myöhemmin erääntyvät vuokrasopimusvastuut
4 737 832,84
5 052 261,55
Vuokrasopimusvastuut
6 615 206,68
5 505 665,51
Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät leasingvuokravastuut
116 814,17
83 577,57
Myöhemmin erääntyvät leasingvuokravastuut
93 690,87
80 888,06
Leasingvuokravastuut
210 505,05
164 465,63
VASTUUSITOUMUKSET JA MUUT VASTUUT
6 825 711,73
5 670 131,14
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 58
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Helsingissä 14. päivänä helmikuuta 2024
_________________________________________________
Tapio Pajuharju
hallituksen puheenjohtaja
_________________________________________________
Maria Pajamo
hallituksen jäsen
_________________________________________________
Jarno Suominen
hallituksen jäsen
_________________________________________________
Mikko Wirén
hallituksen jäsen
_________________________________________________
Kati Hagros
hallituksen jäsen
_________________________________________________
Paul-Petteri Savolainen
hallituksen jäsen
_________________________________________________
Mika Uotila
hallituksen jäsen
_________________________________________________
Siina Saksi
toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 14. päivänä helmikuuta 2024
KPMG Oy Ab
_________________________________________________
Esa Kailiala
KHT
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 59
Tilintarkastuskertomus
Eezy Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Eezy Oyj:n (y-tunnus 2854570-7) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.31.12.2023. Tilinpäätös sisältää
konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja
liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen,
tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja
rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan
mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti,
jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme
mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-
asetuksen 537/2014 5. artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on
esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 9.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Olennaisuus on määritetty perustuen ammatilliseen
harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen
virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen kokonaisuutena. Olennaisuuden taso perustuu
arvioomme sellaisten virheellisyyksien suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa olevan vaikutusta
tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka
laadullisten seikkojen vuoksi ovat mielestämme olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä
tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena
kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä
lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c -alakohdan mukaiset merkittävät olennaisen virheellisyyden riskit
sisältyvät alla kuvattuihin tilintarkastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä,
onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen
virheellisyyden riski.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 60
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET
SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Liikevaihdon tulouttaminen (219,0 milj. euroa)
(Konsernitilinpäätöksen liitetieto 3)
Eezy-konsernin myyntituotot koostuvat tuotoista
henkilöstövuokraukseen, asiantuntijapalveluihin ja
kevytyrittäjäpalveluihin liittyen.
Raportoitavien myyntituottojen määrä ja tu-
loutusajankohta ovat riippuvaisia
palveluvalikoimasta, sopimusehdoista ja
sopimuksen kestosta.
Liikevaihdon tuloutukseen sisältyy riski siitä, että
tilinpäätökseen kirjattujen euromäärien tuloutus on
tapahtunut väärällä arvolla tai väärällä
raportointikaudella.
Olemme arvioineet yhtiön liikevaihdon tuloutukseen
sovellettavien laatimisperiaatteiden
asianmukaisuutta, minkä lisäksi olemme suorittaneet
myynnin tuloutukseen liittyvien sisäisten kontrollien
testausta.
Liikevaihdon tuloutuksen oikeellisuudesta olemme
varmistuneet muun muassa testaamalla pistokokein,
että palvelun toimitus ja sitä vastaava lasku on
kirjattu sopimusehtojen mukaisesti oikealle
tilikaudelle. Myyntisaamisten osalta olemme käyneet
läpi epävarmoja saamisia.
Olemme lisäksi käyneet läpi hyvityslaskuja ja
kontrolleja hyvityslaskujen hyväksymiseen ja
kirjaamiseen liittyen.
Konserniliikearvon arvostaminen (141,7 milj. euroa) sekä emoyhtiön tytäryhtiöosakkeiden arvostus (165,4
milj. euroa)
(Konsernitilinpäätöksen liitetieto 15 sekä emoyhtiön liitetiedot)
Liikearvo on tilinpäätöshetkellä 31.12.2023 141,7
milj. euroa ja muodostaa noin 69 % taseen
loppusummasta. Tytäryhtiöosakkeet 165,4 milj.
euroa muodostavat noin 84 % emoyhtiön taseen
loppusummasta.
Konserniliikearvosta ei kirjata poistoja, vaan se
testataan mahdollisen arvonalentumisen varalta
vähintään vuosittain. Tytäryhtiöosakkeiden arvoa
testataan liikearvon testaamisen yhteydessä.
Konsernin johto on vastuussa arvonalentu-
mistestauksen suorittamisesta. Testaus perustuu
diskontattuihin rahavirtaennusteisiin, joiden
taustaoletuksiin liikevaihdon kasvusta,
diskonttauskorosta ja pitkän aikavälin
kasvutekijästä sisältyy merkittävä määrä johdon
tekemiä arvioita.
Testauslaskelmien laatiminen edellyttää
merkittävissä määrin johdon harkintaa ja oletusten
tekemistä tulevaisuudesta.
Olemme arvioineet arvonalentumistestaus-
laskelmissa käytettyjen rahavirta-ennusteiden sekä
käytettyjen diskonttauskorkojen asianmukaisuutta.
Olemme analysoineet kriittisesti johdon oletuksia,
joiden mukaan tulevien vuosien rahavirtaennusteet
on laadittu.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n ar-
vonmäärityksen asiantuntijoita, jotka ovat
arvioineet laskelmien teknistä oikeellisuutta ja
verranneet käytettyjä oletuksia markkina- ja
toimialakohtaisiin tietoihin.
Tilinpäätöstarkastuksessa olemme arvioineet
liikearvosta, tytäryhtiöosakkeista ja tes-
tauslaskelmista annettujen liitetietojen riittävyyttä ja
asianmukaisuutta.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 61
Korolliset velat (58,3 milj. euroa)
(Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 24 ja 26)
Tilikauden 2023 päättyessä konsernin korollisten
velkojen määrä oli 58,3 milj. euroa muodostaen noin
28 % taseen loppusummasta.
Yhtiö on uusinut pitkäaikaiset laina-sopimuksensa
lokakuun 2023 aikana siten, että pääosa lainoista
erääntyy vuonna 2028.
Tilinpäätöstarkastuksen yhteydessä olemme
täsmäyttäneet korollisten velkojen määrän
ulkopuolisiin saldovahvistuksiin.
Olemme arvioineet korollisia velkoja koskevien
liitetietojen asianmukaisuutta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset
vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa
ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu
toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni
aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on
korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti
suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan
olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät
tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme
ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit,
suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai
virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan
olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme
antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten
arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen
oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä,
esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä
emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy,
meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä
esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme
perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat
tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja
sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän
kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai
liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä.
Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta
yksin.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 62
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä
merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka
tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä
vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan
riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden
tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat
tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen
harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien
epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana yhtäjaksoisesti seitsemän vuotta. Eezy Oyj:stä tuli yleisen edun
kannalta merkittävä yhteisö 9.9.2020.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen
sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet
toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme
vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen. Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme
arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme
tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme
on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on
laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon kohdistamamme
työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava
tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 14. helmikuuta 2024
KPMG Oy Ab
Esa Kailiala
KHT
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 63
Riippumattoman tilintarkastajan raportti
Eezy Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Eezy Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, joka koskee sitä, onko Eezy Oyj:n (y-tunnus 2854570-7)
sähköiseen tilinpäätökseen 743700ZKOMTB7X00OW54-2023-12-31-fi.zip tilikaudella 1.1.-31.12.2023 sisältyvä
konsernitilinpäätös merkitty iXBRL-merkinnöin EU-komission delegoidun asetuksen 2018/815 (ESEF RTS) 4. artiklan
vaatimusten mukaisesti.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne
täyttävät ESEF RTS:n vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
iXBRL-merkein ESEF RTS artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
ESEF-tilinpäätöksen ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat
suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava,
otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten
standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet
tai menettelytavat
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös
merkitty olennaisilta osin ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan
toimeksiannon kansainvälisen varmennustoimeksi-antostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF
RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty
iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuu tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin
arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa ESEF RTS:n vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tarkastusevidenssiä.
EEZY OYJ | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2023 64
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Eezy Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen 743700ZKOMTB7X00OW54-2023-12-31-fi.zip sisältyvät
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on olennaisilta osin
merkitty ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Eezy Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on annettu
tilintarkastuskertomuksellamme 14.2.2024. Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai
muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 11. maaliskuuta 2024
KPMG OY AB
Esa Kailiala
KHT
743700ZKOMTB7X00OW542023-01-012023-12-31743700ZKOMTB7X00OW542022-01-012022-12-31743700ZKOMTB7X00OW542023-12-31743700ZKOMTB7X00OW542022-12-31743700ZKOMTB7X00OW542021-12-31743700ZKOMTB7X00OW542022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZKOMTB7X00OW542023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZKOMTB7X00OW542023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZKOMTB7X00OW542022-12-31EEZ:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700ZKOMTB7X00OW542023-01-012023-12-31EEZ:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700ZKOMTB7X00OW542023-12-31EEZ:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700ZKOMTB7X00OW542022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZKOMTB7X00OW542023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZKOMTB7X00OW542023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZKOMTB7X00OW542022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZKOMTB7X00OW542023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZKOMTB7X00OW542023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZKOMTB7X00OW542022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700ZKOMTB7X00OW542023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700ZKOMTB7X00OW542023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700ZKOMTB7X00OW542021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZKOMTB7X00OW542022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZKOMTB7X00OW542021-12-31EEZ:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700ZKOMTB7X00OW542022-01-012022-12-31EEZ:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700ZKOMTB7X00OW542021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZKOMTB7X00OW542022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZKOMTB7X00OW542021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZKOMTB7X00OW542022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZKOMTB7X00OW542021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700ZKOMTB7X00OW542022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares