743700ZGH7GD27UOQO122023-11-012024-10-31iso4217:EUR743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31iso4217:EURxbrli:shares743700ZGH7GD27UOQO122024-10-31743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012024-10-31743700ZGH7GD27UOQO122021-11-012023-10-31743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:SharePremiumMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31panostajaoyj:ReserveForInvestedNonRestrictedEquityMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31panostajaoyj:ReserveForInvestedNonRestrictedEquityMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31panostajaoyj:ReserveForInvestedNonRestrictedEquityMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:SharePremiumMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122023-11-012024-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZGH7GD27UOQO122023-11-012024-10-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZGH7GD27UOQO122023-11-012024-10-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700ZGH7GD27UOQO122023-11-012024-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122023-11-012024-10-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZGH7GD27UOQO122023-11-012024-10-31ifrs-full:SharePremiumMember743700ZGH7GD27UOQO122023-11-012024-10-31panostajaoyj:ReserveForInvestedNonRestrictedEquityMember743700ZGH7GD27UOQO122023-11-012024-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122024-10-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZGH7GD27UOQO122024-10-31ifrs-full:SharePremiumMember743700ZGH7GD27UOQO122024-10-31panostajaoyj:ReserveForInvestedNonRestrictedEquityMember743700ZGH7GD27UOQO122024-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122024-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZGH7GD27UOQO122024-10-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZGH7GD27UOQO122024-10-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
ja tietoa sijoittajille
Tilinpääs
2024
2
SISÄLLYS
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
4 Panostaja Oyj:n hallituksen toimintakertomus
16 Tunnuslukujen laskentakaavat
TILINPÄÄTÖS 2024
17 Konsernin tuloslaskelma
18 Konsernin tase
19 Konsernin rahavirtalaskelma
20 Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
21 Konsernin tilinpäätöksen liitetiedot
46 Emoyhtiön tuloslaskelma
2024 Tilinpäätös
ja tietoa
sijoittajille
TILIKAUDELTA 1.11.2023–31.10.2024
46 Emoyhtiön tase
47 Emoyhtiön rahoituslaskelma
47 Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
52 Emoyhtiön hallituksen ehdotus tilikauden
tuloksen käsittelyksi ja voitonjaoksi
53 Tilintarkastuskertomus
SIJOITTAJATIETOA
57 Tietoa osakkeista
57 Hallinto ja yhtkokous
58 Osakkeen vaihto sekä kurssit
59 Suurimmat osakkeenomistajat
3
TILIKAUDEN TULOS
3,2 M€
LIIKEVAIHTO
134 M€
HENKILÖS
1 081
Panostaja-konserni
31.10.2024 31.10.2023
Liikevaihto, M€ 134,0 136,2
Liikevoitto, M€ 2,5 -1,1
Tulos ennen veroja, M€ -3,1 -4,3
Tulos jatkuvista liiketoiminnoista, M€ -3,2 -3,6
Tulos myydyistä ja lopetetuista liiketoiminnoista, M€ 0,0 0,0
Tilikauden tulos, M€ -3,2 -3,6
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, € -0,075 -0,055
Oma pääoma/osake, € 0,54 0,62
Liikevoiton
jakauma
M€
Konserni yhteensä
2,5
2
0
–2
3,0
Grano
Oscar
Soft-
ware
–0,1
1,4
CoreHW
0,4
Hygga
–2,1
Muut
=
%-OSUUS
78 %
6 %
9 %
Grano
7 %
Hygga
CoreHW
Oscar
Software
Liikevaihdon
jakauma
4
4
Panostaja Oyj:n hallituksen
toimintakertomus
KONSERNIN TALOUDELLINEN KEHITYS
Panostaja-konsernin liikevaihto oli päättyneellä tilikaudella
134,0 milj. euroa (136,2 milj. euroa).
Neljästä sijoituskohteesta kolme ylitti vertailukauden kumu-
latiivisen liikevaihtotason. Hyggan liikevaihdon kasvun taustalla
oli tilikaudella jatkunut Helsingin kaupungin ostopalveluliiketoi-
minnan myönteinen kehitys. Oscar Softwaren liikevaihto kas-
voi 5 % vertailukaudesta, ja jatkuvalaskutteisten ohjelmistopal-
veluiden sopimusarvo (ARR) kehittyi tilikaudella myönteisesti.
Granon liikevaihto sen sijaan supistui vertailukaudesta markki-
natilanteen pysyttvaikeana. CoreHW:n liikevaihto kasvoi 9 %
vertailukauden tasosta, etenkin suunnittelupalveluiden vahvan
jälkimmäisen vuosipuoliskon ansiosta.
Konsernin liikevoitto oli 2,5 milj. euroa (-1,1 milj. euroa)
ja parani selvästi vertailuvuoteen nähden. Kaikki sijoitus-
kohteet ylittivät vertailukauden liikevoiton. Tilikauden liikevoit-
toa paransi Granon suhteellisesti parantunut myyntikate sekä
tilikauden aikana toteutetut kustannussäästöt. Myös Oscar
Softwaren liikevoitto kasvoi selvästi vertailukaudesta. Parantu-
neen kannattavuuden taustalla oli kasvanut liikevaihtotaso ja
vertailukaudesta laskeneet kiinteät kustannukset. Hyggan liike-
voittoa paransi kasvaneen liikevaihdon lisäksi erityisesti klinikka-
liiketoiminnassa toteutetut tuottavuutta lisäävät toimenpiteet.
CoreHW:n liikevoittoa vahvisti etenkin vuoden jälkimmäisellä
puoliskolla merkittävästi vahvistunut suunnittelupalveluiden
projektiaktiviteettitaso. Lisäksi vertailukaudella kannattavuutta
heikentäneet odotettua haastavammat kiinteähintaiset asiakas-
projektit saatiin tilikaudella päätökseen.
Viennin osuus liikevaihdosta oli 7,5 milj. euroa eli 5,6 %
(7,9 milj. euroa eli 5,8 %).
Konsernissa ei ole tilikaudella eikä vertailukaudella myytyjä
liiketoimintoja.
Konsernin nettorahoituskulut katsauskaudella olivat
-5,5 milj. euroa (-2,2 milj. euroa). Rahoituskuluihin sisältyy
KotiSun Groupin myynnin yhteydessä annetun noin 3,1 miljoo-
nan euron lainasaamisten alaskirjaus.
Konsernin maksuvalmius säilyi ennallaan ja liiketoiminnan
kassavirta oli 12,3 milj. euroa (12,0 milj. euroa) positiivinen.
Konsernin henkilöstön määrä tilikaudella oli keskimäärin
1 135 (1 217). Tilikauden lopussa konsernin henkilöstömäärä oli
1 081 (1 188).
Emoyhtiö Panostaja Oyj:n liikevaihto oli 0,0 milj. euroa
(0,0 milj. euroa). Liiketappio oli -2,1 milj. euroa (-2,9 milj. euroa).
Emoyhtiön tilikauden tulos oli -10.9 milj. euroa (-2,2 milj. euroa).
Tulosta rasittaa tilikaudella tehdyt alaskirjaukset.
Tilikaudelta 2023 ei maksettu osinkoa.
KONSERNIRAKENNE
Ei merkittäviä muutoksia konsernirakenteessa.
PANOSTAJA-KONSERNIN
LIIKETOIMINTASEGMENTIT
Panostaja-konsernin segmentointi perustuu enemmistöomistuk-
sessa oleviin sijoituskohteisiin. Sijoituskohteita myös seurataan
erillisinä liiketoimintoina. Panostajan enemmistöomistuksessa
olevat sijoituskohteet muodostavat yhtiön liiketoimintasegmen-
tit joiden lisäksi on Muut-segmentti, jossa raportoidaan konsernin
emoyhtiö mukaan lukien osakkuusyhtiöt ja kohdistamattomat
erät. Panostaja–konsernin liiketoimintasegmentit ovat Grano,
Hygga, CoreHW ja Oscar Software sekä Muut.
Konsernin segmenttiraportointi perustuu liiketoiminnallisiin
segmentteihin.
GRANO 
Grano on Suomen monipuolisin markkinointiviestinnän osaaja,
joka toteuttaa asiakkaan myyntiä, bndiä ja tulosta edistäviä
markkinoinnin ja viestinnän ratkaisuja vastuullisesti ja tulok-
sekkaasti erilaisille painetuille ja digitaalisille pinnoille. Yhtiön
palvelut kattavat kaikki liiketoimintaa tukevat sisältöhankkeet
alusta loppuun, luovasta suunnittelusta tuotantoon, julkaisuun,
tulosten mittaamiseen ja aineistonhallintaan – kaikissa asiak-
kaan kohdeyleisölle olennaisissa digi- ja printtikanavissa. Grano
palvelee Suomessa yli 20 paikkakunnalla. Yhtiön pääkonttori
sijaitsee Helsingissä. Konsernin toimitusjohtajana toimii Kimmo
Kolari. Panostajan omistusosuus konsernista oli katsauskauden
lopussa 55,2 %.
Granon liikevaihto oli 104,6 milj. euroa (109,1 milj. euroa),
missä on laskua 4 % vertailuvuoteen nähden. Granon liikevoitto
parani liikevaihdon laskusta huolimatta ja oli 3,0 milj. euroa
(1,9 milj. euroa).
Granon markkinatilanne oli tilikaudella 2024 kokonaisuu-
dessaan vaikea, kun asiakkaiden varovaisuus hankintapäätök-
sis pysyi korkeana. Palveluiden kysyntä vaihteli tilikauden
aikana merkittävästi sekä eri vuosineljännesten että eri tuote-
alueiden välillä. Liiketoiminnoista katsauskaudella voimakkaim-
min kasvoivat Pakkaus- ja etikettiliiketoiminta, Valomainos sekä
Kielipalvelut. Lisäksi Markkinointilogistiikka ja markkinoinnin
tuotantopalvelut jatkoivat kasvuaan. Sen sijaan arkkipainami-
sen ja rakentamisen painopalveluiden kysyntä jatkoi odotetusti
laskuaan.
Yhtiössä ynnistettiin heikentyneen markkinatilanteen
vuoksi tammikuussa muutosneuvottelut, tavoitteena kannatta-
vuuden parantaminen ja pitkän aikavälin kilpailukyvyn vahvista-
minen. Neuvottelut saatiin päätökseen maaliskuussa, ja niiden
seurauksena päättyi 56 työtehtävää. Toimet ovat osa Granon
pidempiaikaista toiminnan kehittämistä ja rakenteellista tehos-
tamista. Muutoksilla haettiin noin 4,5 miljoonan euron vuosittai-
sia säästö.
Grano täytti tänä vuonna 10 vuotta. Yhtiö syntyi vuonna 2014,
kun Kopijyvä ja Digital Media Partners yhdistyivät. Granon stra-
tegian punaisena lankana on toiminut monialainen osaaminen
Hallituksen toimintakertomus
5
markkinoinnin, painotuotteiden ja teknologioiden alueella sekä
vahva asiakaskeskeisyys. Vuonna 2024 Grano jatkoi strategi-
ansa toteuttamista painopisteinään muun muassa Grano 360
-palvelukokonaisuuden kehittäminen, pakkaus- ja etikettiliike-
toiminnan kasvattaminen sekä tuotannon ja prosessien opti-
mointi. Yhtiö on myös ynnistänyt useita toimenpiteitä liike-
vaihtonsa kasvattamiseksi.
Grano on tehnyt jo pitkään korkeatasoista ja systemaat-
tista vastuullisuustyötä. Yhtiön tavoitteena on olla toimi-
alansa ympäristövastuullisin toimija. T palkittiin lokakuussa
kultaisella EcoVadis-merkillä. Arvostettu merkki on osoitus
yhtiön sitoutumisesta vastuullisuustyön jatkuvalle kehittämi-
selle. Osoituksena sosiaalisen vastuullisuuden panostuksista
Granolle myönnettiin myös ISO 45001 -sertifikaatti työtervey-
destä ja -turvallisuudesta.
Segmentin henkilöstömäärä oli tilikauden lopussa 778
(869).
HYGGA
Hygga tarjoaa täysin uudenlaista toiminnanohjausjärjestelmää
lisensioituna palveluna julkisen ja yksityisen sektorin suun- ja
perusterveydenhuoltoon. Yhtiöllä on myös Helsingin Kampissa
uudenlaisen palvelukonseptin hammaslääkäriasema, jonka
toiminta perustuu yhtiön omaan asiakasvirtaa optimoivaan
toiminnanohjausjärjestelmään. Hammaslääkäriaseman toi-
minta perustuu asiakaslähtöiseen toimintatapaan, jossa asiak-
kaille tarjotaan kaikki hammashuollon palvelut yhdellä käyn-
nillä, laadukkaasti ilman jonoja. Yhtiön toimitusjohtajana toimii
Christoffer Nordström. Panostajan omistusosuus konsernista oli
katsauskauden lopussa 79,8 %.
Hyggan liikevaihto oli 8,8 milj. euroa (7,8 milj. euroa), missä
on kasvua 13 % vertailukauteen nähden. Liikevoitto parani kas-
vaneen liikevaihdon ja klinikalla toteutettujen tuottavuutta
lisäävien toimien myötä vertailukaudesta ja oli 0,4 milj. euroa
(-0,1 milj. euroa).
Klinikkaliiketoiminnan osalta Helsingin kaupungin osto-
palveluliiketoiminnan volyymit nousivat selvästi vertailukau-
desta, mikä oli myös merkittävin syy yhtiön liikevaihdon kas-
vuun. Privaattiliiketoiminnan puolella kehitys oli alkuvuodesta
vertailukautta heikompaa, mutta asiakasmäärät kasvoivat
vuoden loppua kohden. Klinikalla tilikauden aikana jatketut,
toiminnan tehostamiseen tähdänneet toimenpiteet onnistui-
vat hyvin ja klinikkaliiketoiminta tekikin tilikaudelta erinomai-
sen tuloksen.
Ostopalvelusopimus Helsingin kaupungin kanssa päät-
tyi tilikauden lopussa. Sopimus oli luonteeltaan 3+1-vuotinen,
joten asia oli Hyggalla tiedossa hyvissä ajoin. Helsinki päätti
olla kilpailuttamatta jatkoa sopimukselle. Tilikauden aikana
varauduttiin ostopalvelun päättymiseen, ja klinikan osalta kes-
kityttiin päivitmään strategiaa tuleville vuosille. Ostopalvelu-
liiketoiminnan loppumisen jälkeen klinikan liikevaihto tulee
asettumaan selvästi nykyistä alhaisemmalle tasolle kulu-
rakenteen laskiessa vastaavasti.
Ohjelmistoliiketoiminnan osalta tilikauden aikana tapahtui
merkittäviä muutoksia. Hygga Flow -toiminnanohjausjärjes-
telmän osalta toteutettiin onnistuneesti uusia pilotteja Suo-
messa. Ruotsissa Hygga Flow laajeni uudelle alueelle, ja siellä
ensimmäistä kertaa järjestetty asiakaspäivä oli menestys.
Ruotsin markkinassa on saatu lupaavia tuloksia, ja klinikoiden
lukumäärän odotetaan kasvavan vuoden 2025 aikana. Suo-
messa Hygga Flow on ollut laajasti käytös. Hyvinvointialuei-
den taloudelliset haasteet ovat konkretisoituneet tilikauden
aikana Hygga Flow –sopimusten irtisanomisina kotimaassa.
Irtisanomis- ja lopettamispäätösten taloudelliset vaikutukset
tulevat näkymään Hyggan toiminnassa tilikaudella 2024–2025.
Hygga Flow perustuu ajatukseen, jossa potilas saa tarvit-
semansa hoidon kerralla. Toiminnanohjausjärjestelmä tehos-
taa potilaiden hoitoa ja säästää resursseja, mutta on samalla
erittäin vastuullinen ratkaisu. Hygga Flow:n vastuullisuutta tut-
kittiin Tampereen yliopiston tutkimuksessa, joka osoitti, että
Hygga Flow:n hiilijalanjälki on noin 27 % pienempi kuin perin-
teisen suun terveydenhuollon toimintamallin.
Segmentin henkilöstömäärä oli tilikauden lopussa 103
(103).
COREHW 
CoreHW tarjoaa korkean lisäarvon suunnittelupalveluita RF IC
-toimialueella toteuttaen RF-mikropiirejä ja antenniteknologiaa
sekä tarjoamalla niihin liittyviä konsultointipalveluita. Yhtiön
liiketoiminta jakaantuu suunnittelupalveluihin, omien mikropii-
rien ja lisensoitavien teknologioiden (IP) kehitykseen sekä sisä-
tilapaikannuksen moduuli- ja laiteliiketoimintaan. CoreHW:lla
on toimistot neljällä paikkakunnalla: Tampereella, Helsingis,
Oulussa ja Turussa. Yhtiön toimitusjohtajana toimii Tomi-Pekka
Takalo. Panostajan omistusosuus segmentistä oli katsauskau-
den lopussa 55,8 %.
CoreHW:n liikevaihto kasvoi 9 % vertailukaudesta ollen 8,6
milj. euroa (7,9 milj. euroa). Liikevaihdon kasvun myötä myös
liikevoitto parani merkittävästi ollen -0,1 milj. euroa (-1,2 milj.
euroa). Merkittävimpiä kannattavuuden parantumiseen vaikut-
taneita tekijöitä olivat asiakasprojektien tehostunut läpivienti ja
suunnittelupalveluiden vahva asiakasprojektiaktiviteetti tilikau-
den jälkimmäisellä puoliskolla.
Mikropiirien suunnittelupalveluiden ja IP-lisensioinnin (DS)
liiketoiminnassa kannattavuuden parantaminen oli keskeinen
teema vuonna 2024. Asiakasprojektien määrä oli alkuvuodesta
ennakoitua pienempi asiakkaiden suunnitteluhankkeiden siirtymi-
sen vuoksi. Aktiivisen myyntityön ansiosta tilauskanta suunnitte-
lupalveluissa kääntyi paremmaksi vuoden toisella puoliskolla, ja
kohonnut laskutusaste vahvisti etenkin tilikauden viimeistä kvar-
taalia. Lopputilikauden vahvan tilauskannan odotetaan heijastu-
van myös tilikauden 2025 alkuun. Kilpailu alan huippuosaajista on
edelleen kovaa, mutta yhtiössä henkilöstön tyytyväisyys oli erin-
omaisella tasolla ja vaihtuvuus on saatu pidettyä alhaisena.
Hallituksen toimintakertomus
6
Sisätilapaikannuksen moduuli- ja laitemyyntiliiketoimin-
nassa (RTLS) CoreHW jatkoi aktiivisesti omien tuotteidensa
kehittämistä ja kaupallistamista. Vuoden 2024 aikana liiketoi-
minta otti merkittäviä askeleita eteenpäin laiteliiketoiminnan siir-
ryttyä pilotointivaiheeseen. Tuotteilla on suuri asiakaspotentiaali
globaalisti, ja tuotteiden kaupalliseen vaiheeseen saattamiseksi
on tehty pitkäjänteistä työtä. Sisäpaikannusteknologian osalta
saatiin ensimmäisiä asiakasreferenssejä Yhdysvaltojen tervey-
denhuollon markkinoilta sekä tuotelanseeraus Japanin markki-
noilla. Vuodelle 2025 tavoitellaan merkittävää liikevaihtoa se
siirtymistä massatuotantovaiheeseen.
Segmentin henkilöstömäärä oli tilikauden lopussa 73 (75).
OSCAR SOFTWARE 
Oscar Software on toiminnanohjausjärjestelmien (ERP) kehityk-
seen ja erilaisten liiketoimintapalvelujen tarjontaan erikoistu-
nut ohjelmistopalveluyritys. Monipuolisten toiminnanohjausjär-
jestelmien lisäksi Oscar tarjoaa taloushallinto- ja HR-palveluita
sekä verkkokaupan ohjelmistoja ja verkkoliiketoiminnan palve-
luita. Oscarin tarjoamat ratkaisut ja palvelut muodostavat yhte-
näisen liiketoiminta-alustan, jonka toiminnot kommunikoivat
keskenään reaaliaikaisesti mahdollistaen tiedon ajantasaisuu-
den. Oscarilla on laaja asiakaskanta, johon kuuluu pk-yrityksiä
eri toimialoilta. Yhtiölon noin 700 asiakasta ja sen pääkonttori
on Tampereella sekä toimipisteet Espoossa ja Raisiossa. Yhtiön
toimitusjohtajana toimii Jakke Vyyryläinen. Panostajan omistus-
osuus segmentistä oli katsauskauden lopussa 58,4 %.
Oscar Softwaren katsauskauden liikevaihto oli 12,1 milj. euroa
(11,5 milj. euroa), missä on kasvua 5 % vertailukauteen nähden.
Markkinan kysyntätilanne oli tilikauden aikana pääosin tyydyttävä.
Haasteista huolimatta asiakkaiden kiinnostus Oscarin tuotteita ja
palveluita kohtaan säilyi koko vuoden. Asiakkaiden investointi-
päätösten teossa näkyy edelleen hitautta epävarman taloustilan-
teen seurauksena. Tämä on näkynyt erityisesti uusasiakashankin-
nassa, kun kauppojen kotiuttaminen on ollut haastavaa. Sen sijaan
olemassa oleville asiakkaille tehtävien laajennusten ja jatkokehi-
tysprojektien osalta toiminta on ollut aktiivista tilikauden aikana.
Liikevoitto parani merkittävästi vertailukaudesta ja oli 1,4 milj.
euroa (0,4 milj. euroa). Liikevoiton paranemista selittää sekä kas-
vanut liikevaihto että vertailukautta alhaisemman keskimääräisen
asiantuntijamäärän myötä laskeneet henkilöstökustannukset. Yhti-
össä keskityttiinkin sisäisten prosessien tehokkuuden parantami-
seen ja liiketoiminnan kannattavuuden vahvistamiseen.
Yhtiön strategisena painopisteenä olevan jatkuvalaskuttei-
sen ohjelmistoliikevaihdon kasvu jatkui, mutta asiantuntijatyö-
myynnin kehitys oli tilikaudella heikkoa uusien projektien aloi-
tusten isen ärän myötä. Yhtiös jatketaan edelleen
merkittäviä panostuksia suunnitellusti edenneen pilvipohjaisen
liiketoiminta-alustan kehittämiseen, ja myyntiponnisteluita uus-
asiakashankinnassa tehdään aktiivisesti.
Yksi vuoden merkittävimmistä saavutuksista oli uuden,
modernin ERP-liiketoiminta-alustan, Oscar P1:n, lanseeraus ali-
hankintamessuilla lokakuussa. Myös yhtiön kahdessa muussa
tuotelinjassa tehtiin merkittävää kehitystyötä, ja etenkin tuot-
teistukseen panostettiin. Oscar T5- toiminnanohjausjärjestel-
män käyttökokemusta parannettiin ja verkkoliiketoiminnan rat-
kaisusta, Oscar eCommercesta, julkaistiin uusi versio.
Segmentin henkilöstömäärä oli tilikauden lopussa 118 (132).
MUUT
Muut -segmentin liikevoitto säilyi lähelvertailukauden tasoa.
Katsauskaudelta raportoi yksi osakkuusyhtiö Gugguu Group Oy.
Raportoitavan osakkuusyhtiön tulosvaikutus katsauskaudella oli
-0,1 milj. euroa (-0,1 milj. euroa), joka esitetään omalla rivillään
konsernin tuloslaskelmassa.
RAHOITUS
Liiketoiminnan kassavirta parani ja oli 12,3 milj. euroa (12,0
milj. euroa). Maksuvalmius säilyi hyvänä. Konsernin raha-
varat olivat 9,1 milj. euroa (10,4 milj. euroa) ja korolliset nettovelat
39,3 milj. euroa (42,4 milj. euroa). Nettovelkaantumisaste oli
79,3 % (80,5 %). Konsernin nettorahoituskulut katsauskaudella oli-
vat -5,5 milj. euroa (-2,2 milj. euroa), eli 4,1 % (1,5 %) liikevaihdosta.
Rahoituskuluihin siltyy 3,1 milj. euron lainasaamisen alaskirjaus.
Konsernin omavaraisuusaste oli katsauskauden lopussa
37,8 % (37,5 %). Oman pääoman tuotto oli -6,3 % (-6,6 %). Sijoitetun
pääoman tuotto parani 2,8 %:iin (-0,7 %).
INVESTOINNIT SEKÄ KEHITYSMENOT
Konsernin bruttoinvestoinnit olivat katsauskaudella 3,8 milj.
euroa (4,3 milj. euroa), eli 2,8 % (3,2 %) liikevaihdosta. Investoin-
nit kohdistuivat pääasiassa aineellisiin ja aineettomiin hyödyk-
keisiin. Investoinnit eivät sisäl IFRS 16 mukaista käyttöomai-
suutta. Kehitysmenoja aktivoitiin tilikaudella 2,5 milj. euroa
(2,1 milj. euroa).
LÄHIPIIRILAINAT JA –VASTUUT
Tilinpäätöshetkellä ei ollut lainoja lähipiiriin kuuluville konsernin
ulkopuolisille yhtiölle. Johdolle annettujen lainojen summat ja
pääasialliset lainaehdot on esitetty liitetiedossa 35.
RISKIT
Konserni ottaa hallittuja riskejä hyödyntääkseen liiketoiminta-
mahdollisuudet optimaalisella tavalla. Konsernin tavanomaiset
liiketaloudelliset riskit liittyvät sijoituskohteiden markkina- ja
kilpailutilanteeseen, asiakas- ja toimittajariskeihin sekä yritys-
kauppoihin ja näiden rahoitukseen liittyviin riskeihin.
Panostajan neljä enemmistöomistuksessa olevaa sijoituskoh-
detta toimivat erilaisilla toimialoilla. Tavoitteena on, ettei konser-
nin taloudellinen tulos ole olennaisesti riippuvainen yksitisen
sijoituskohteen kehityksestä ja tuloksesta, mutta suhdannetilan-
teesta riippuen ja sijoituskohteen kasvaessa sen merkitys koko
konsernin kannalta korostuu, jolloin riski voi olla olennainen.
Konsernin taloudellinen tulos ja kehitys eivät ole normaalisti yksit-
täisestä asiakkaasta riippuvaisia, mutta yksittäisen sijoituskohteen
tulokseen ja kehitykseen yhden tai useamman merkittävän asiak-
kaan menettämisellä voi olla taloudellisia vaikutuksia.
Konsernin taloudelliseen tulokseen ja kehitykseen yleisellä
suhdannekehityksellä ja erityisesti Suomen talouden kehityk-
sellä voi olla merkittävä vaikutus. Yleinen suhdannekehitys se
eri sijoituskohteiden kysyntätilanteiden kehitys sisältää epä-
varmuutta geopoliittisen ja makrotaloudellisen tilanteen mah-
dollisesti aiheuttamien vaikeasti ennakoitavien talousvaikutus-
ten osalta. Ukrainan sodan ja siihen liittyvien talouspakotteiden
ja geopoliittisten jännitteiden vaikutukset lisäävät yleistä talou-
Hallituksen toimintakertomus
7
dellista epävarmuutta Suomessa ja globaalisti, millä voi olla
negatiivisia vaikutuksia sijoituskohteiden kysyntätilanteeseen
tai materiaalien saatavuuteen ja siten materiaalihintoihin ja toi-
mituskykyyn. Epävarma inflaationäkymä voi vaikuttaa merkit-
tävän negatiivisesti kuluttajien ostovoimaan ja yritysten inves-
tointihalukkuuteen, mikä voi heikentää sijoituskohteidemme
kysyntätilannetta. Konsernin tulokseen ja kehitykseen vaikut-
taa myös kausiluonteisuus. Liiketoimintojen kausivaihtelut vai-
kuttavat siten, että tavanomaisesti vuoden ensimmäinen vuosi-
puolisko on heikompi kuin vuoden jälkimmäinen vuosipuolisko.
Kilpailutilanteen jatkuva muutos kuten hintakilpailu ja yksiti-
selle sijoituskohteelle tulevat uudet kilpailijat voivat vaikuttaa
konsernin taloudelliseen tulokseen ja kehitykseen, vaikka kon-
serni ja sen sijoituskohteet kehittävät jatkuvasti toimintojaan kil-
pailutilanteen mukaisesti. Lisäksi eri sijoituskohteiden liiketoi-
minnassaan käyttämien raaka-aineiden hinta- ja saatavuusriskit
voivat vaikuttaa merkittävästi yksittäisen sijoituskohteen talou-
delliseen tulokseen ja kehitykseen, ja nykyisenkaltaisessa epä-
tavallisessa markkinaympäristössä mahdollisesti merkittävästi
myös koko konsernin kehitykseen ja tulokseen.
Konsernin taloudelliseen tulokseen ja kehitykseen ei nor-
maalisti ole merkittävää vaikutusta valuuttakurssi-, korko-,
rahoitus- ja luottotappioriskillä, mutta yksittäisen sijoituskoh-
teen taloudelliseen tulokseen ja kehitykseen näillä riskeillä voi
olla merkittävä vaikutus. Konserni ja sen eri sijoituskohteet ovat
pyrkineet suojautumaan näiltä riskeiltä merkittäviltä osin eri
tavoin, mutta aina suojautuminen ei ole mahdollista.
Konsernin henkilöstöön liittyvät riskit voivat vaikuttaa kon-
sernin ja sijoituskohteiden kehitykseen ja taloudelliseen tulok-
seen, mikäli avainhenkilöiden ja henkilöstön rekrytoinneissa tai
sitouttamisessa epäonnistutaan. Riskeihin varaudutaan vahvis-
tamalla sijoituskohteiden organisaatiota, kehittämällä sijoitus-
kohteiden johtoryhmätyöskentelyä, tavoitekeskustelukäytän-
töjä, sekä kehittämällä johtamis- ja valvontajärjestelmää.
Sijoituskohteiden tietoteknisen verkon ja järjestelmien tur-
vallinen ja keskeytymätön toiminta, tietoturvallisuus ja tietotur-
variskien hallinta, ovat rkei niiden liiketoiminnalle. Luvaton
pääsy tietoihin tai tietojen luvaton luovuttaminen, häviäminen tai
väärinkäyttö voivat johtaa tietosuoja- ja muun asiaankuuluvan
lainsäädännön rikkomiseen, mainehaittaan, tulonmenetyksiin,
vaateisiin tai viranomaisten toimenpiteisiin. Tietoturvallisuus-
riskejä hallitaan sijoituskohteissa ja Konsernin tasolla ja riskeiltä
pyritään suojautumaan asianmukaisesti ja ennakoiden.
Riski maineen tai luottamuksen heikkenemisestä, joka voi
johtua negatiivisesta julkisuudesta tai olla seurausta jonkin toi-
sen riskin toteutumisesta, voi vaikuttaa konsernin ja sijoituskoh-
teiden kehitykseen ja taloudelliseen tulokseen, mikäli kyseisten
riskien hallinnassa epäonnistutaan. Maineriskejä hallitaan muun
riskienhallinnan lisäksi eettisen yrityskulttuurin ylläpitämisellä,
oikea-aikaisella ja riittävällä viestinnällä, compliance-toimin-
nalla ja –ohjeistuksella, sidosryhmien odotusten ymmärtämi-
sellä sekä kriisinhallinnan toimintasuunnitelmilla.
Ymristöön liittyt riskit voivat vaikuttaa konsernin ja sijoi-
tuskohteiden kehitykseen ja taloudelliseen tulokseen, mikäli
kyseisten riskien hallinnassa epäonnistutaan. Konserni huomioi
ympäristöasioihin liittyvän lainsäädänn ja sen mukanaan tuo-
mat vastuut erityisen huolellisesti ja pyrkii toiminnassaan nou-
dattamaan kestävän kehityksen periaatteita. Konsernin tiedossa
ei ole mitään merkittäviä ympäristöasioihin liittyviä riskejä.
Konsernilla on laaja vakuutusturva, joka kattaa aineelliset
vahingot vakuutusehtojen mukaisesti. Omaisuusriskien vakuu-
tustasoa seurataan säännöllisesti. Takuu-, keskeytys-, tuotevas-
tuu- ja korjausriskit voivat vaikuttaa konsernin ja sijoituskohtei-
den kehitykseen ja taloudelliseen tulokseen, mikäli kyseisten
riskien hallinnassa epäonnistutaan. Konsernin yhtiöt pyrkivät
varautumaan näihin riskeihin panostamalla toimitusketjun hal-
lintaan, oman toiminnan laatuun ja tuotekehitykseen sekä ris-
kien säännönmukaiseen arviointiin. Mikäli mahdollista nämä ris-
kit katetaan myös vakuutusturvalla.
Yrityskauppoihin liittyvät riskit voivat vaikuttaa konsernin
ja sijoituskohteiden kehitykseen ja taloudelliseen tulokseen,
mikäli kyseisten riskien hallinnassa epäonnistutaan. Konsernin
tavoitteena on kasvaa myös yritysostojen kautta. Yritysostoihin
liittyvää konsernin taseeseen kirjattua liikearvoa on n. 47,6 milj.
euroa. Liikearvoa ei poisteta säännöllisesti vuosittain, vaan pois-
tojen sijaan tehdään arvonalentumistestaus vähintään vuosittain
tai silloin, kun on viitteitä arvonalentumisesta. Arvoja tarkiste-
taan normaalisti viimeisen vuosipuoliskon aikana budjetointipro-
sessin yhteydessä. Tällaisesta muutoksesta saattaisi aiheutua
liikearvojen alaskirjaustarvetta.
Viranomaisten määräykset voivat vaikuttaa konsernin ja
sijoituskohteiden kehitykseen ja taloudelliseen tulokseen. Kon-
sernissa ja eri sijoituskohteissa seurataan määräyksien muutok-
sia ja niihin pyritään reagoimaan ennakolta mikäli mahdollista.
HALLINTO JA YHTIÖKOKOUS
Panostaja Oyj:n päätöksenteossa ja hallinnossa noudatetaan
Suomen osakeyhtiölakia, julkisesti noteerattuja yhtiöitä koskevia
säännöksiä, Panostaja Oyj:n yhtiöjärjestystä ja Nasdaq Helsinki
Oy:n sääntöjä ja ohjeita.
Panostaja Oyj noudattaa toiminnassaan ja hallintonsa jär-
jestämisessä Suomen Listayhtiöiden Hallinnointikoodia. Hallin-
nointikoodi on saatavilla arvopaperimarkkinayhdistyksen ylläpi-
mältä verkkosivulta osoitteesta www.cgfinland.fi.
Selvitys Panostajan hallinnointi- ja ohjausjärjestelmästä jul-
kaistaan vuosittain yhtiön internet-sivuilla osoitteessa: https://
panostaja.fi/sijoittajille/hallinnointi/
Panostaja Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 7. helmi-
kuuta 2024 Tampereella. Hallituksen jäsenten lukumääräksi vah-
vistettiin viisi (5), ja valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouk-
sen päättyessä päättyvälle toimikaudelle hallitukseen valittiin
uudelleen Jukka Ala-Mello, Eero Eriksson, Mikko Koskenkorva,
Tarja Pääkkönen sekä Tommi Juusela.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että
tilintarkastajien lukumääräksi vahvistetaan yksi (1).
Yhtiökokous päätti, että tilintarkastusyhteisö Deloitte Oy
valitaan tilintarkastajaksi toimikaudeksi, joka päättyy vuoden
2025 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Tilintarkastusyh-
teisö Deloitte Oy on ilmoittanut, että päävastuullisena tilintar-
kastajana toimii KHT Hannu Mattila.
Todettiin vastuuvapauden myöntämisen tilikaudelta
1.11.2022–31.10.2023 koskevan seuraavia henkilöitä: Hallituksen
jäsenet Jukka Ala-Mello, Eero Eriksson, Mikko Koskenkorva,
Tarja Pääkkönen ja Tommi Juusela sekä toimitusjohtaja Tapio
Tommila. Yhtiökokous päätti myöntää vastuuvapauden yllä mai-
nituille hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle.
Yhtiökokous vahvisti esitetyn tilinpäätöksen ja konsernitilin-
päätöksen tilikaudelta 1.11.2022–31.10.2023 ja päätti, että päätty-
neeltä tilikaudelta osakkeenomistajille ei makseta osinkoa.
Hallituksen toimintakertomus
8
Lisäksi yhtiökokous päätti, että hallitus valtuutetaan päät-
tämään harkintansa mukaan mahdollisesta varojen jakami-
sesta osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen sitä
puoltaessa joko osinkona tai pääomanpalautuksena sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastosta. Valtuutuksen perusteella
tehtävän varojenjaon enimmäismäärä on yhteensä 4 700 000
euroa. Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista
muista edellä mainittuun varojenjakoon liittyvistä ehdoista. Val-
tuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen alka-
miseen saakka.
Yhtiökokous päätti, että hallituksen jäsenten palkkiot pide-
än ennallaan ja että valintaa seuraavan varsinaisen yhtiö-
kokouksen päättyessä päättyvältä toimikaudelta hallituksen
puheenjohtajalle maksetaan palkkiona 40 000 euroa ja halli-
tuksen muille senille kullekin 20 000 euroa. Lisäksi yhtiöko-
kous päätti, että noin 40 % hallituksen jäsenille maksettavista
palkkiosta maksetaan hallitukselle annetun osakeantivaltuu-
tuksen perusteella antamalla hallituksen jäsenille yhtiön osak-
keita, mikäli hallituksen jäsen ei yhtiökokouspäivänä omista yli
yhtä prosenttia (1 %) yhtiön kaikista osakkeista. Mikäli hallituksen
jäsenen omistusosuus yhtiökokouspäivänä on yli yksi prosentti
(1 %) yhtiön kaikista osakkeista, maksetaan palkkio kokonaisuu-
dessaan rahana. Yhtiökokous päätti edelleen, että hallituksen
jäsenten matkakulut korvataan Verohallinnon vahvistaman kul-
loisenkin matkakorvausperusteen enimmäismäärän mukaisena.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti val-
tuuttaa hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hank-
kimisesta yhdessä tai useammassa erässä seuraavin ehdoin:
Valtuutuksen nojalla hankittavien osakkeiden lukumäärä voi olla
enintään 5.200.000 osaketta. Omia osakkeita voidaan valtuutuk-
sennojalla hankkia vain vapaalla omalla pääomalla. Omia osak-
keita voidaan hankkia hankintapäivänä NasdaqHelsinki Oy:n
järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hin-
taan tai muuten markkinoilla muodostuvaan hintaan. Hallitus
päättää, miten omia osakkeita hankitaan. Omia osakkeita voi-
daan hankkia muuten kuin osakkeenomistajien omistamien
osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkiminen).
Valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 7.2.2023 anta-
man valtuutuksen päättää omien osakkeiden hankkimisesta.
Valtuutus on voimassa 6.8.2025 saakka.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään enin-
än 5 200 000 osakkeen osakeannista sekä optio-oikeuksien
ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien anta-
misesta. Hallitus päättää kaikista osakeantien ja optioiden sekä
muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen
ehdoista. Valtuutus koskee se uusien osakkeiden antamista
että omien osakkeiden luovuttamista. Osakeannit ja optio-oi-
keuksien semuiden osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitet-
tujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antaminen
voivat tapahtua osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta
poiketen (suunnattu anti). Valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiöko-
kouksen 7.2.2023 antaman valtuutuksen päättää osakeanneista
sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien eri-
tyisten oikeuksien antamisesta. Valtuutus on voimassa 6.8.2025
saakka.
Yhtiön hallitus piti välittömästi yhtiökokouksen päätyttjär-
jestäytymiskokouksen, jossa hallituksen puheenjohtajaksi valit-
tiin Jukka Ala-Mello ja varapuheenjohtajaksi Eero Eriksson.
OSAKEPÄÄOMA JA OMAT OSAKKEET
Katsauskauden päättyessä Panostaja Oyj:n osakepääoma
oli 5 568 681,60 euroa. Osakkeiden lukumää on yhteen
53 333 110 kappaletta.
Yhtiön hallussa oleva omien osakkeiden määrä katsauskau-
den lopussa oli 487 787 kappaletta (tilikauden alussa 587 191
kappaletta). Omien osakkeiden mää vastasi 0,9 prosenttia
koko katsauskauden lopun osakemäärästä ja äänimäärästä.
Yhtiökokouksen 7.2.2023 ja hallituksen päätösten mukaisesti
Panostaja Oyj luovutti 18.12.2023 yhtiön johdolle osakepalkki-
oina yhteen 5 569 kappaletta osakkeita. Yhtiö luovutti halli-
tuksen jäsenille 18.12.2023 yhteensä 42 553 kappaletta osakkeita
kokouspalkkioiden maksuna. Panostaja luovutti yhtiökokouksen
7.2.2024 ja hallituksen päätöksen mukaisesti 31.5.2024 yhteen
51 282 kappaletta osakkeita kokouspalkkioiden maksuna.
OSAKEKURSSIN KEHITYS JA
OSAKKEENOMISTUS
Panostaja Oyj:n osakkeen päätöskurssi vaihteli tilikauden aikana
0,35 euron (alin noteeraus) ja 0,53 euron (ylin noteeraus) välillä.
Osakkeiden osakevaihto tarkastelujaksolla oli 4 656 761 kappa-
letta, mikä edustaa 8,8 % tilikauden keskimääräisestä osake-
kannasta. Osakkeen lokakuun 2024 päätöskurssi oli 0,47 euroa.
Yhtiön osakekannan markkina-arvo lokakuun 2024 lopussa
oli 24,8 milj. euroa (26,4 milj. euroa). Yhtllä oli lokakuun 2024
lopussa 4 602 osakkeenomistajaa (4 832).
HALLITUKSEN EHDOTUS
YHTIÖKOKOUKSELLE
Yhtiön hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että päättyneeltä tili-
kaudelta ei makseta osinkoa.
Lisäksi hallitus ehdottaa, että yhtiökokous valtuuttaisi halli-
tuksen päättämään harkintansa mukaan mahdollisesta varojen
jakamisesta osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen
sitä puoltaessa joko osinkona tai pääomanpalautuksena sijoite-
tun vapaan oman pääoman rahastosta. Valtuutuksen perusteella
tehtävän varojenjaon enimmäismäärä on yhteensä enintään
4 700 000 euroa. Valtuutuksen ehdotetaan siltävän hallituksen
oikeuden päättää kaikista muista edellä mainittuun varojenjakoon
liittyvistä ehdoista. Valtuutuksen ehdotetaan olevan voimassa
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen alkamiseen saakka.
Panostaja Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään 5.2.2025
Tampereella.
TILIKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Grano tiedotti 27.11.2024 muutosneuvotteluista, joiden piirissä
on noin 570 henkilöä Grano-konsernista, pois lukien tytäryhtiö
Grano Diesel. Muutosneuvottelut käynnistettiin yhtiön kannatta-
vuuden parantamiseksi sekä yhtiön pitkän tähtäimen kilpailuky-
vyn vahvistamiseksi.
Suunnitelluilla rakenne- ja organisaatiomuutoksilla sekä
muilla säästötoimilla arvioidaan saavutettavan noin 3 miljoonan
euron vuotuiset kustannussäästöt.
Suunnitelmien toteutuessa, ne voisivat johtaa arviolta enin-
Hallituksen toimintakertomus
9
tään 59 henkilön työsuhteen irtisanomiseen, työsuhteen ehtojen
muuttamiseen tai osa-aikaistamiseen. Lisäksi tämänhetkisestä
markkinatilanteesta johtuen henkilöstön määräaikaiset ja tois-
taiseksi voimassa olevat lomautukset voivat tulla kyseeseen.
NÄKYMÄT TULEVALLE TILIKAUDELLE
Yrityskauppamarkkinan aktiivisuus on epävarmoista talousnä-
kymistä johtuen ollut alhainen ja uusien kohteiden tarjonta on
hiljentynyt. Markkinoiden suurena säilyvä likviditeetin määrä ja
edelleen paikoin korkeana säilyneet myyjien hintaodotukset
tekevät osaltaan toimintaympäristöstä haastavan yritysostojen
toteuttamiselle.
Omistusjärjestelyjen ja kasvumahdollisuuksien hyödyntä-
misen tarve pk-yrityksissä kuitenkin säilyy ja talousnäkymien
parantuessa uskomme myös yrityskauppamarkkinan piristyvän.
Jatkamme edelleen aktiivisesti strategiamme mukaisesti uusien
mahdollisten sijoituskohteiden kartoittamista, ja myös irtaan-
tumisten mahdollisuuksia arvioidaan osana sijoituskohteiden
omistajastrategioita.
Eri sijoituskohteiden kysyntätilanteen arvioidaan kehittyvän
lyhyellä aikavälillä seuraavasti:
Granon, Oscar Softwaren, CoreHW:n ja Hyggan kysyntä-
tilanne säilyy tyydyttävänä.
Yllä esitetty kysyntätilanne sisältää epävarmuutta geopo-
liittisen ja makrotaloudellisen tilanteen mahdollisesti aiheutta-
mien vaikeasti ennakoitavien talousvaikutusten osalta. Lisäksi
kotimaan työmarkkinatilanne lisää alkaneen tilikauden epävar-
muutta. Lähi-idän konfliktin ja Ukrainan sodan sekä siihen liit-
tyvien talouspakotteiden ja geopoliittisten jännitteiden vaiku-
tukset lisäävät yleistaloudellista epävarmuutta Suomessa ja
globaalisti, millä voi olla negatiivisia vaikutuksia sijoituskohtei-
den kysyntätilanteeseen tai materiaalien saatavuuteen ja siten
materiaalihintoihin ja toimituskykyyn. Yleinen talouden epävar-
muus voi vaikuttaa merkittävän negatiivisesti kuluttajien osto-
voimaan ja yritysten investointihalukkuuteen, mikä voi heikentää
sijoituskohteidemme kysyntätilannetta yllä esitetystä arviosta.
MUITA KUIN TALOUDELLISIA TIETOJA
KOSKEVA SELVITYS
Tässä selvityksessä annamme tiedot siitä, miten Panostaja huoleh-
tii konsernina ympäristöasioista, sosiaalisista asioista sekä työnteki-
jöistä, ihmisoikeuksista ja korruption vastaisesta toiminnasta.
Panostajan hallitus hyväksyy selvityksen vuosittain. Sel-
vityksen antaa emoyhtiö koko konsernin laajuisena 1.11.2023–
31.10.2024 väliseltä ajanjaksolta.
Selvityksessä esitetään myös kestävää sijoittamista helpot-
tavasta kehyksesja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta
annetun Euroopan Parlamentin ja neuvoston asetuksen EU
2020/852 8 artiklassa tarkoitetut tiedot.
Perustuen EU:n direktiiviin (2014/95/EU), kirjanpitolaki edel-
lyttää pörssiyhtiöitä raportoimaan edellä mainituista asioista.
Kustakin asiasta yhtn tulee kertoa mm. seuraavista asioista:
toimintaperiaatteet (politiikat) sekä sovelletut riittävän
huolellisuuden turvaavat menetelt (DD)
riskit ja riskienhallinta
tulokset
tärkeimmät, liiketoiminnalle merkitykselliset muut kuin
taloudelliset *KPI –tunnusluvut
Panostajan yhtiöissä pyritään noudattamaan jatkuvan paranta-
misen periaatetta. Tämä tarkoittaa systemaattista lähestymista-
paa ongelmaan tai haasteeseen sekä niiden mahdollisiin aiheut-
tajiin. Oikeiden resurssien avulla suunnitellaan ja toteutetaan
ennaltaehkäisevät ja korjaavat toimenpiteet. Edellä mainittujen
lisäksi seurataan ja analysoidaan tuloksia varmistaen näin onnis-
tuminen ja kestävä toiminta.
Panostaja on julkaissut konsernin eettisen ohjeistuksen net-
tisivuillaan. Eettinen ohjeistus sisältää ohjeita periaatteista, y-
tännöistä ja velvollisuuksistamme liiketoimintaympäristöämme,
työntekijöitämme, liikekumppaneitamme ja yhteiskuntaa koh-
taan.
*KPI eliKey Performance Indicator tarkoittaa tässä Panostajan määrittä-
ä tunnuslukua muista kuin taloudellisista tiedoista
LIIKETOIMINTAMALLI
Panostaja on sijoitusyhtiö, joka kehittää aktiivisena omistajana
suomalaisia pk-yrityksiä. Panostajalla omistaminen on aktiivista
kumppanuutta, johdon työn kehittämistä, kasvupotentiaalin
tunnistamista ja potentiaalin saavuttamisen mahdollistamista.
Panostajalle kasvu ja omistaminen ovat vastuullista ja pitkä-
jänteistä työtä menestyksen eteen.
Panostaja on sitoutunut toimimaan vastuullisen sijoittami-
sen periaatteiden mukaisesti aktiivisena omistajana. Huomi-
oimme uusia sijoituspäätöksiä tehtäessä ja sijoituskohteita kehi-
tettäessä taloudellisten näkökohtien lisäksi myös ympäristöön,
sosiaaliseen vastuuseen ja hyvään hallintotapaan liittyvät tekijät
(environmental, social, governance, ESG). Uskomme, että näiden
näkökohtien huomioiminen päätöksentekoprosesseissa ja omis-
tamiseen liittyvissä toimenpiteissä on keskeistä sijoituskohtei-
demme sekä Panostajan pitkän aikavälin menestymisen kannalta.
Vastuullisuustyömme tavoitteena on kehittää entistä arvokkaam-
pia, kilpailukykyisempiä ja vastuullisempia yrityksiä. Ympäristöön,
yhteiskuntaan ja hallintoon liittyvän riskienhallinnan lisäksi sijoi-
tuskohteemme voivat pyrkiä parhaiden käytäntöjen avulla liä-
mään tulonlähteitään, innovoimaan uusia tuotteita ja toimintata-
poja sekä pienenmään kustannuksiaan.
Panostaja etsii aktiivisesti yrityks, joilla on terve talous, ja
joiden se uskoo nousevan yhtiön antaman tuen avulla alansa kär-
kijoukkoon. Panostaja tarjoaa yritykseen työkaluja, jotka tukevat
liiketaloudellista osaamista ja strategista johtamista. Panostaja on
yrityksen kumppani myös rahoituksen hankinnassa ja yrityskaup-
pojen toteutuksessa. Omistusajan omistaja-arvon kasvu realisoi-
tuu kehitysvaiheen jälkeen toteutettavassa irtaantumisessa.
Taloudellinen vastuu konsernissa tarkoittaa jatkuvaa pyrki-
mystä kannattavaan toimintaan. Kannattava toiminta mahdollis-
YMRISTÖ
SOSIAALISET
ASIAT JA
TYÖNTEKIJÄT
IHMIS-
OIKEUDET
KORRUPTION
TORJUNTA
Sähkönkulutus Työturvallisuus
ja -terveys
Ihmisoikeudet Korruption
ja lahjonnan
vastainen
toiminta
Hiilijalanjälki Sairaus-
poissaolot
Eettiset ohjeet Eettiset ohjeet
Työntekijöiden
koulutus
Koulutuksiin
osallistuminen
Koulutuksiin
osallistuminen
Henkilöstön
tyytyväisyys
Hallituksen toimintakertomus
10
2. Location based tavalla (Suomen sähköntuotannon keski-
määräisiin kasvihuonekaasupäästöihin perustuva menetelmä).
Sijaintiperusteinen (location based) sähkönkulutuksesta aiheu-
tuva päästömäärä on 414 tnCO
2
. (475).
Sijaintiperusteinen päästötieto on laskettu kertomalla sähkön-
kulutus Suomen sähköntuotannon keskimääräisellä päästöker-
toimella 70 g CO
2
/ kWh. Vuonna 2023äskerroin oli 77 g CO
2
/ kWh.
Konsernin sähkönkulutus sekä markkinaperusteisesta
sähkönkulutuksesta aiheutuvat päästömäärät ovat hieman
laskeneet vertailuvuoden tasosta.
SOSIAALISET ASIAT JA TYÖNTEKIJÄT
Konsernissa on tunnistettu henkilöstön terveyteen, työturvalli-
suuteen ja tympäristöön liittyviä riskejä. Konsernin eettisessä
ohjeistuksessa kerrotaan periaatteista, käytännöistä ja velvolli-
suuksista.
Sosiaalinen vastuu on olennainen osa henkilöstön hyvin-
vointia. Panostaja haluaa luoda turvalliset ja terveelliset työolot,
jotka perustuvat kunnioitukseen ja oikeudenmukaisuuteen.
Panostaja ei hyväksy häirintää, uhkailua, kiusaamista tai syr-
jintää missään muodossa. Yhtiössä kunnioitetaan ja kohdellaan
työntekijöitä yhdenvertaisesti. Panostaja tarjoaa etenemismah-
dollisuuksia tasapuolisesti kaikille työntekijöille sukupuoleen,
ikään, arvoihin tai muihin henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kat-
somatta.
Konsernissa pyritään edistämään työhyvinvointia ja paran-
tamaan työelämän laatua työyhteisössä. Henkilöstön tasapuo-
linen kohtelu ja tasa-arvon edistäminen ohjaavat esimiestyötä.
Johtamisessa otetaan huomioon myös eri-ikäisten erilaiset elä-
mäntilanteet, arvot ja odotukset.
Panostaja huolehtii työhyvinvoinnista panostamalla hyvään
johtamiseen ja esimiestyöhön, toimivaan vuorovaikutukseen
ja sisäiseen viestintään sekä edistämällä hyvää ja luottamuk-
sellista työilmapiiriä. Konsernissa säilytetään valmius reagoida
mahdollisen koronapandemian jatkumiseen.
Vuosittain yhtiöiden johdolle järjestetään koulutus- ja kes-
kustelutilaisuuksia. Esimerkiksi tilaudella 2023 järjestettiin kak-
sipäiväinen Johdon Forum -tilaisuus. Lisäksi tarjotaan esihen-
kilö- ja mentorointivalmennuksia. Vertailukaudella toteutettiin
Panostaja Akatemian esihenkilövalmennus. Tulevalla tilikau-
della jatketaan jälleen hyväksi koettua esihenkilövalmennusta.
Henkilöstön työtyytyisyyt ja siihen liittyviä tekiitä on
tutkittu vuodesta 2013 lähtien. Pulssi-kysely on toteutettu tili-
kauden aikana joka toinen kuukausi. Kyselyn tarkoituksena on
selvittää ja mitata Panostaja-yhtiöiden henkilöstön työtyytyväi-
syyttä ja -hyvinvointia. Lyhyt ja ytimekäs useammin kuin vain
kerran vuodessa tehtävä kysely mahdollistaa smäreagoinnin
ja proaktiivisen toiminnan. Kehitystoimenpiteitä on tehty kon-
sernin yhtiöissä kyselyn perusteella. Granolla on oma Tvire
-kysely. Työtyytyväisyys on pysynyt koko mittauksia tehdyn yli
kymmenenvuoden aikana hyvänä. Myös työterveyden kautta
seurataan yhtiöiden työilmapiiriä ja sen kehittymis.
Yhtiöiden toimitusjohtajille sekä johtoryhmille ton tehty vuo-
sina 2021-2023 yhteistyökysely. Tulosten perusteella on kehite-
tetty ja vahvistettu yhteistyötä konsernin yhtiöiden kanssa.
Konsernissa pidetään tärkeä, että henkilöstö on päte-
vää hoitamaan tehtäviään vastuullisesti. Uusien työntekijöiden
taa jatkuvan kehittymisen liiketoiminnan kilpailukyvyn ylläpitämi-
seksi. Se on myös edellytys sille, etkonserni pystyy pitään
huolta henkilöstöstä, suorittamaan velvoitteensa yhteiskunnalle
ja muille yhteistyökumppaneille sekä kantamaan vastuuta ym-
ristöasioiden kehittämisestä. Panostajassa noudatetaan voimassa
olevia lakeja ja asetuksia.
Taloudellinen tavoite tulee saavuttaa vastuullisin ja eetti-
sin keinoin - ympäris- ja sosiaalinen vastuu huomioon ottaen.
Vastuullinen toiminta kestävän kehityksen periaatteella on pit-
källä tähtäimellä kannattavan liiketoiminnan kulmakivi. Panos-
tajan vastuullisen sijoittamisen periaatteet kuvaavat lähestymis-
tapaamme vastuulliseen liiketoimintaan. Selvityksessä esitetään
päätöksenteko- ja omistajuuskäytäntöjä, joita sovelletaan Panos-
tajan toiminnassa.
YMPÄRISTÖASIAT
Panostaja-konserni tuntee vastuunsa ympäristöasioissa ja pyrkii
jatkuvasti vähentämään ympäristön kuormitusta sekä vaalimaan
kestävän kehityksen periaatteita. Panostajan merkittävimmät
ympäristövaikutukset liittyvät sähkönkulutukseen, painomateriaa-
lien käyttöön, tuotteiden jakeluun ja kuljetuksiin. Panostajassa pyri-
tään estämään ja minimoimaan haitalliset ympäristövaikutukset
tehokkaalla toiminnalla ja materiaalien käytöllä sekä vastuullisella
hankinnalla. Konsernissa suojellaan ja ylläpidetään ympäristöä
noudattamalla ympäristölainsäädäntöjä, parantamalla toimintojen
energiatehokkuutta sekä vähentämällä jätteiden määrää. Aihealue
sisältyy Panostajan eettiseen ohjeistukseen. Panostajan tytäryh-
tiöllä Granolla on käytössä sertifioitu ympäristöhallintajärjestelmä
ISO14001:2015. Standardin mukaisesti noudatetaan jatkuvan paran-
tamisen periaatteita. Muiden tytäryhtiöiden osalta Panostaja kehit-
ä riittävän huolellisuuden turvaavia menetelmiä.
Panostajassa on tunnistettu keskeisiksi ympäristöön liitty-
vistä KPI-tunnusluvuista sähkönkulutus sekä hiilijalanjälki. Kon-
sernin yhtiöt toimivat erilaisilla toimialoilla ja sähkönkulutuksen
osalta energian käyttö vaihtelee yhtiöiden välillä. Panostaja ei
kuulu energiaintensiiviseen teollisuuteen ja arvioi ympäristöris-
kinsä alhaiseksi.
Yhtiöt raportoivat sähkönkulutuksensa kaikista toiminnassa
mukana olevista kiinteistöistä. Kulutustiedot kerätään energia-
yhtiöiden raporteista ja yhtiöiden luvut lasketaan yhteen. Kon-
sernin tunnusluku sähkönkulutus (MWh) on 5 908 (6 175).
Kasvihuonekaasupäästöt raportoidaan kansainvälisten GHG
Protocol -raportointiperiaatteiden mukaisesti. Konsernissa seura-
taan hiilidioksidipäästöjä Scope 2:n tunnuslukujen mukaan (tn CO
2
).
Tunnusluku kattaa ostetun energian aiheuttamat ästöt
alakonserneissa. hkönkulutustiedot on saatu yhtiöiden säh-
köntoimittajilta. Kaikkien yhtiöiden toimipisteistä on kerätty
nämä tiedot ja on konsolidoitu yhteen. Scope 2 päästöt laske-
taan ja raportoidaan kahdella tavalla:
1. Market based (sähkösopimuskohtaisiin kasvihuonekaasupääs-
töihin / jäännösjakaumaan perustuva menetelmä). Markkina-
perusteinen sähkönkulutuksesta aiheutuva päästömäärä on 1 388
tnCO
2
(1 45 1 )
Market based päästötieto on laskettu kaavalla:
hkönkulutus (kWh) * päästökerroin (gCO
2
/kWh)
Hallituksen toimintakertomus
1 000 000
11
perehdyttämisestä huolehditaan ja henkilökuntaa koulutetaan
aktiivisesti. Kouluttautuminen on olennainen osa päivittäis
työskentelyä. Konsernin yrityksillä on omia koulutusjärjestelmä
ja työntekijöillä henkilökohtainen kehittymissuunnitelma.
Yhtiöissä kiinnitetään huomiota ennaltaehkäisevään tervey-
denhuoltoon ja kannustetaan henkilökuntaa liikkumaan. Kon-
sernin yhtiöissä on varhaisen tuen malli, jonka tavoitteena on
varmistaa työkykyyn ja työhyvinvointiin liittyvien tekijöiden tun-
nistaminen ja niihin puuttuminen riittävän varhaisessa vaiheessa.
Panostajalle on tärkeää, että henkilökunta on innostunut omasta
työsän ja että työilmapiiri säilyy hyvänä.
Jokainen alakonserni huolehtii työpaikan työturvallisuu-
desta ja työterveyteen liittyvistä asioista Osoituksena sosiaali-
sen vastuullisuuden panostuksista Granolle on myönnetty ISO
45001 -sertifikaatti työterveydestä ja -turvallisuudesta.
Panostajassa seurataan kuukausittain työntekijöiden pois-
saolojen määrää sekä tapahtuneita työtapaturmia. Henkilöstö-
hallinto kirjaa työntekijöiden poissaolot, sattuneet työtapatur-
mat sekä henkilöstön keskimääräiset koulutuspäivät. Työterveys
raportoi säännöllisesti keräämistään tilastoista. Näistä tiedoista
johdetaan konsernin seuraavat ei-taloudelliset tunnusluvut:
Lost time incident frequency
Vähintään yhden päivän poissaoloon johtaneiden työtapaturmien
lukuärä / tehdyt ttunnit) * 1 000 000
Poissaoloaikaan lasketaan tilikauden sairas- ja tapa-
turma-ajan sekä lapsen sairauteen liittyvät poissaolot.
Sairauspoissaoloaste %
Sairauspoissaolopäivien määrä tilikaudella 1.11.–31.10. /
(Teoreettinen säännöllinen työaika päivinä tilikaudella) * 100
IHMISOIKEUDET JA EETTINEN TOIMINTA
Panostaja on arvioinut ihmisoikeuksien kunnioittamiseen liitty-
vän riskinsä alhaiseksi, mutta siitä huolimatta on kuitenkin ole-
massa riski, että konsernin omassa toiminnassa ja konsernin
toimitusketjussa loukataan ihmisoikeuksia. Nämä loukkaukset
voivat vaikuttaa kielteisesti yksittäisiin henkilöihin ja vahingoittaa
Panostajan mainetta.
Panostaja kunnioittaa kaikkia kansainvälisesti tunnustettuja
ihmisoikeuksia sekä pyrkii rakentamaan menettelytapansa ja
ytäntönsä siten, että ihmisoikeuksien kunnioittaminen tulee
huomioiduksi kaikessa yhtiön toiminnassa. Konsernissa nouda-
tetaan työlainsäädäntöä, työehtosopimuksia sekä YK:n ihmis-
oikeuksien julistuksessa määriteltyjä ihmisoikeuksia, joita ovat
mm. ihmisten tasa-arvoisuus, syrjinnän kielto sekä mielipiteen-
ja uskonnonvapaus. Eettisessä ohjeistuksessa Panostaja on
ohjeistanut henkilöstölle Whistleblowing-kanavan rikkomusten
ilmoittamiselle. Tämä kanava on avoin kaikille.Yhtään ihmisoi-
keuksien vastaista rikkomusta ei ilmoitettu Panostajalle tän
kanavan kautta vuonna 2024. Kaikilla Panostajan tyryhtiöllä on
omat kanavat rikkomusten ilmoittamiseksi. Granolla tilikauden
aikana tehtiin 18 ilmoitusta. Ilmoitukset eivät ole johtaneet mer-
kittäviin toimenpiteisiin.
Panostaja kieltää eettisessä ohjeistuksessaan kaiken ihmis-
oikeuksia loukkaavan toiminnan. Eettisen ohjeistuksen sisältöä
käsittelevän koulutuksen konsernissa tilikauden päättyessä on
suorittanut 81 % (vertailuvuonna 74 %). Grano on omalle henki-
lökunnallle käytäntö, joka pyytää henkilöä suorittamaan eetti-
sen ohjeiston kurssin vuoden välein. Oscar Softwarella eettisen
ohjeistuksen läpikäynti kuuluu työntekijän perehdytysprosessiin.
KORRUPTION JA LAHJONNAN TORJUNTA
Panostaja noudattaa voimassa olevia lakeja ja asetuksia. Panos-
tajan yhtiöt kilpailevat reilusti ja rehellisesti huomioiden aina
kilpailulainsäädännön. Konsernin yhtiöt eivät osallistu kartellei-
hin eivätkä keskustele kilpailijoiden kanssa sopimusehdoista,
hinnoista tai muista kilpailuun liittyvistä asioista. Panostaja kiel-
tää korruption ja lahjonnan kaikessa toiminnassaan, eikä hyväksy
keneltäkään yhteistyökumppanilta tai toimittajalta palveluita,
hyödykkeitä, matkoja tai muuta sellaista, jotka ylittävät normaa-
lin kohteliaisuuden rajan. Aihealue sisältyy Panostajan eettiseen
ohjeistukseen.
Korruptioon liittyvien riskien tunnistaminen ja arviointi ovat
osa Panostajan ja sen liiketoimintayksiköiden yleistä riskin-
arviointia. Korruptiota ja lahjontaa voi kuitenkin esiintyä Panos-
tajan omassa toiminnassa tai yhtiön toimitusketjussa. Korrup-
tio- ja lahjontatapaukset voivat johtaa oikeudellisiin seuraamuk-
siin. Vaikka Panostajan omiin toimintoihin ja palveluihin ei näiden
arviointien perusteella liitetä suurta korruptioriskiä, se pyrkii joka
tapauksessa sisällyttämään vastuulliset liiketoimintakäytännöt
kaikkiin toimintansa osa-alueisiin.
Panostaja on ohjeistanut henkilöstölle kanavan rikkomus-
ten ilmoittamiselle. Yhtään lahjonnan vastaista rikkomusta ei ole
ilmoitettu tilikauden eikä vertailukauden aikana.
EUROOPAN UNIONIN KESTÄVÄN
RAHOITUKSEN TAKSONOMIA-ASETUKSEN
MUKAAN ANNETTAVAT TIEDOT
Euroopan unionin (EU:n) kestävän rahoituksen taksonomia-ase-
tuksen (2023/2486) soveltamisalaan kuuluvana yrityksenä
meillä on velvollisuus ilmoittaa, mikä osuus liikevaihdostamme
(turnover), pääomamenoistamme (capital expenditures) sekä
toimintamenoistamme (operating expenditures) on toimintaa,
joka tunnistetaan taksonomiassa potentiaalisesti ympäristön
kannalta kestäväksi taloudelliseksi toiminnaksi tai täyttää sen
tekniset arviointikriteerit. EU-taksonomia on luokitusjärjestelmä,
jonka tarkoituksena on ohjata rahoitusta toimintoihin, joilla edis-
tetään merkittävästi seuraavan kuuden ympäristötavoitteen
saavuttamista:
1. Ilmastonmuutoksen hillintä
2. Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
3. Vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävä käyt
ja suojelu
4. Siirtyminen kiertotalouteen
5. Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen
6. Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu
ja ennallistaminen.
Hallituksen toimintakertomus
2024 2023 2022 2021 2020
Työtapaturmien lkm. 40 51 62 16 53
Työtapaturmat suhteutettuna
työtunteihin
(Lost time incident frequency)
17,5 22,4 25,9 6,8 17,7
Sairauspoissaoloaste %* 3,9 4,9 4,6 2,4 3,4
Koulutuspäivien lukumäärä 1 155 833 1 132 1 129 1 138
12
tyessä ja raportointiprosessin kypsyessä.
Analyysissamme olemme kiinnittäneet erityistä huomiota
tavoitteen 4. Siirtyminen kiertotalouteen osalta toimintaan Pro-
vision of IT/OT data-driven solutions”; CoreHW:n kehittämiä
sisätilapaikannuksen sovelluksiin tarkoitettuja tuotteita tullaan
mahdollisesti hyödyntämään esimerkiksi materiaalien paikan-
tamiseen ja tehokkaaseen ohjaamiseen ja hyödyntämiseen
tuotantoketjussaan, mikä käsityksemme mukaan on taksono-
miakelpoista toimintaa. CoreHW:n tuotteet ovat kuitenkin vielä
asiakkaiden tuotekehitysvaiheissa, minkä vuoksi olemme pääty-
neet johtopäätökseen, että toiminta ei tällä hetkellä täytä takso-
nomiakelpoisuuden edellytyksiä.
TAKSONOMIAAN LIITTYVIEN TALOUDELLISTEN
TUNNUSLUKUJEN LAADINTAPERIAATTEET
Taksonomiaan liittyviin raportointivelvoitteisiin sisältyy kuvaus
taloudellisten tunnuslukujen laadintaperiaatteista, mukaan
lukien osoittajan ja nimittäjän laskentaperusteet. Tässä osiossa
selitetään kuinka liikevaihto, pääomamenot ja toimintamenot on
määritetty ja kohdistettu osoittajaan, sekä nimittäjään sisälty-
vien liikevaihdon, pääomamenojen ja toimintamenojen lasken-
taperusteet.
Liikevaihto
Taksonomiakelpoista liikevaihtoa määritettäessä Panostaja
sisällytä osoittajaan niiden tuotteiden ja palveluiden arvioidun
kokonaisliikevaihdon, jotka liittyvät taksonomiakelpoisiin talou-
dellisiin toimintoihin. Nimittäjä sisältää Panostaja-konsernin
tuloslaskelmassa esitetyn liikevaihdon.
Pääomamenot
Taksonomiakelpoisia pääomamenoja määritettäessä Panos-
taja sisällytä osoittajaan pääomamenot varoista, jotka liittyvät
taksonomiakelpoisiin taloudellisiin toimintoihin. Nimittäjä sisäl-
tää konsernin tilinpäätöksessä esitetyt tilikauden aikana tehdyt
lisäykset aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin.
Toimintamenot
Taksonomiakelpoisia toimintamenoja määritettäessä Panostaja
sisällyttää osoittajaan tuotteiden ja palveluiden suorat toiminta-
menot, jotka liittyvät taksonomiakelpoisiin taloudellisiin toimin-
toihin. Nimittäjä sisältää suorat kulut, jotka liittyvät tutkimukseen
ja kehitykseen, rakennusten korjaustoimenpiteisiin, vuokrasopi-
muksiin, ja ylläpitoon ja korjauksiin, sekä aineellisten ja aineetto-
mien hyödykkeiden muut suorat kulut.
TILIKAUTTA 2024 KOSKEVAT
RAPORTOINTIVELVOITTEET
Raportointivelvoitteet astuvat voimaan vaiheittain taksonomia-
asetukseen kirjattujen määräaikojen mukaisesti. Tilikaudelta
2024 meidän on annettava taksonomia-asetuksen edellyttämät
tiedot kaikkien kuuden ympäristötavoitteen osalta. Kesäkuussa
2023 julkaistiin komission delegoitu asetus, jolla täydennet-
tiin aiempaa asetusta antamalla uudet tekniset arviointikritee-
rit, joilla määriteltiin, millä edellytyksillä taloudellisen toimin-
nan katsotaan edistävän merkittävästi vesivarojen ja merten
luonnonvarojen kestävää käyttöä ja suojelua, siirtymistä kierto-
talouteen, ympäristön pilaantumisen ehkäisemistä ja vähen-
tämistä tai biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien
suojelua ja ennallistamista. Lisäksi lokakuussa 2023 annettu
komission tiedonanto antoi ohjeita säännösten tulkinnasta ja
täytäntöönpanosta raportoinnin osalta. Kestävyystekijöiden hal-
linnoinnin ja niistä raportoinnin viitekehys kehittyy kestävyys-
raportointidirektiivin (Corporate Sustainability Reporting Direc-
tive, CSRD) myötä.
PANOSTAJAN LIIKETOIMINTA JA
EU-TAKSONOMIA
EU-taksonomia ja sen tekniset arviointikriteerit ovat dynaamisia,
ja kriteerien kehitys jatkuu EU:n kestävän rahoituksen foorumilla.
Määrittääksemme, kuinka suuri osuus toiminnastamme on tak-
sonomiakelpoista, olemme tehneet analyysin, jonka perusteella
olemme kartoittaneet sellaiset toimintomme, jotka vastaavat
taksonomiassa tunnistettuja toimintoja. Analyysimme perus-
teella tulkit semme, että Panostajalla ei tilikaudella 2024 ollut tak-
sonomiakelpoisia toimintoja. Yhtiön aiemman tulkinnan mukaan
taksonomiakelpoisia liiketoimintoja olivat Oscar Softwaren ja
Hyggan ohjelmistoliiketoiminnat (delegoidun asetuksen tavoite
8.2 Ohjelmistot, konsultointi ja niihin liittytoiminta ymris-
tavoitteen 2. Ilmastonmuutokseen sopeutuminen alla). Panos-
taja on muuttanut tulkintaansa komission delegoidun asetuk-
sen, sekä uusien ohjeistusten myötä konservatiivisemmaksi,
eikä laske vuodesta 2024 eteenpäin ilmastonmuutoksen torjun-
nan kriteerin mukaiseksi luokitusjärjestelmäkelpoiseksi toimin-
naksi Oscar Softwaren ja Hyggan ohjelmistoliiketoimintoja. Tul-
kintatavan muutoksen seurauksena, Panostajalla ei tilikaudella
2024 ollut taksonomiakelpoisia toimintoja. Vertailuluvut on muu-
tettu vastaamaan uutta tulkintaa.
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisissa toiminnoissamme tarjo-
amme esimerkiksi digitalisaatioratkaisuja, jotka mahdollistavat
muilla toimialoilla tehokkuuden liäntymisen (Oscar Softwaren
ERP-ratkaisut) ja tietojärjestelmäratkaisuja, jotka vähentä-
vät muun muassa asiakkaiden matkustusmääriä ja hoitotilojen
aseptisten puhdistusten määriä (Hygga Flow -terveydenhuollon
asiakasvirtauksen optimointiratkaisut). Lisäksi tuotannon koko-
naisjärjestelyitä optimoidaan Granon liiketoiminnassa mahdol-
lisimman energia- ja materiaalitehokkaiksi ja energiaratkaisuja
uusiutuviin tuotantomuotoihin perustuviksi. CoreHW:n mikro-
piiriteknologiat muun muassa vähentävät laitteiden virranku-
lutusta. Panostajan yhtiöiden ratkaisut ja tuotteet siis osaltaan
mahdollistavat muun muassa energiankulutuksen vähentä-
mistä, mutta ratkaisuita ja tuotteita ei ole pääasiallisesti suun-
niteltu esimerkiksi vähentämään päästöjä tai suojautumaan
ilmastonmuutoksen vaikutuksilta. Toiminnot eivät näin ollen
ole taksonomiakelpoisia. Tulemme kuitenkin tarkastelemaan
tätä tulkintaa uudelleen taksonomiaan liittyvien ohjeiden kehit-
Hallituksen toimintakertomus
13
Liikevaihto
1. TILINPÄÄTÖKSEN 2024 MUKAINEN LIIKEVAIHTO
Taloudelliset toiminnat Koodi
Liikevaihto
Osuus liikevaihdosta, vuosi 2024
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason suojatoimet
Luokitusjär-
jestelmän
mukaisten
(A.1) tai
luokitusjärjes-
telmäkelpois-
ten (A.2) osuus
liikevaihdosta,
vuosi 2023
Luokka mah-
dollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoi-
minta
EUR %
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
Ohjelmistot, konsultointi
ja niihin liittyvä toiminta
CCA 8.2 0 0 %
E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL
0 %
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen liikevaihto (A.1)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E E E E E E E 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten,
mutta ei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luokitus-
järjestelmän mukaisten) toimintojen
liikevaihto (A.2)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto
134 027 100 %
Yhteen 134 027 100 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen liikevaihto (A.1+A.2)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Josta mahdollistavat toiminnat 0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E E E E E E E 0 % M
Josta siirtymätoiminnat 0 0 % 0 % E E E E E E E 0 % T
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Ei toimintaa 0 0 %
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjesteln mukaiset) toiminnat
A.2 Luokitusrjestelmäkelpoiset muttei ymristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjesteln mukaiset) toiminnat
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Merkittävän edistämisen kriteerit1.11.2023–31.10.2024 Ei merkittävää haittaa -kriteerit
TUNNUSLUVUT
Konsernitilinpäätös, IFRS
Pääomamenot
2. INVESTOINNIT AINEELLISIIN JA AINEETTOMIIN HYÖDYKKEISIIN
Taloudelliset toiminnat Koodi
Pääomamenot
Osuus pääomamenoista, vuosi 2024
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason suojatoimet
Luokitusjär-
jestelmän
mukaisten
(A.1) tai
luokitusjärjes-
telmäkelpois-
ten (A.2) osuus
pääoma-
menoista,
vuosi 2023
Luokka mah-
dollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoi-
minta
EUR %
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.1)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E E E E E E E 0 %
Josta mahdollistavat toiminnat 0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E E E E E E E 0 % M
Josta siirtymätoiminnat 0 0 % 0 % E E E E E E E 0 % T
Ei toimintaa 0 0 %
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjesteln mukaiset) toiminnat
Merkittävän edistämisen kriteerit1.11.2023–31.10.2024 Ei merkittävää haittaa -kriteerit
14
Toimintamenot
3. TILINPÄÄTÖKSEN LIIKETOIMINNAN MUISSA KULUISSA RAPORTOIDUT VUOKRAKULUT JA MUUT KULUERÄT, JOTKA KUVAAVAT
NIITÄ MENOJA, JOTKA OVAT TARPEEN AINEELLISTEN KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEIDEN JATKUVAN JA TEHOKKAAN TOIMINNAN
VARMISTAMISEKSI. TILIKAUDELTA 2024 EI OLE RAPORTOITU LIIKETOIMINNAN MUITA KULUJA.
Ohjelmistot, konsultointi
ja niihin liittyvä toiminta
CCA 8.2 0 0 %
E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL
0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten,
mutta ei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luokitus-
järjestelmän mukaisten) toimintojen
pääomamenot (A.2)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot
3 754 100 %
Yhteen 3 754 100 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot (A.1+A.2)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
A.2 Luokitusrjestelmäkelpoiset muttei ymristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjesteln mukaiset) toiminnat
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Taloudelliset toiminnat Koodi
Pääomamenot
Osuus pääomamenoista, vuosi 2024
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason suojatoimet
Luokitusjär-
jestelmän
mukaisten
(A.1) tai
luokitusjärjes-
telmäkelpois-
ten (A.2) osuus
pääoma-
menoista,
vuosi 2023
Luokka mah-
dollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoi-
minta
EUR %
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
Taloudelliset toiminnat Koodi
Toimintamenot
Osuus toimintamenoista, vuosi 2024
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason suojatoimet
Luokitusjär-
jestelmän
mukaisten
(A.1) tai
luokitusjärjes-
telmäkelpois-
ten (A.2) osuus
toiminta-
menoista,
vuosi 2023
Luokka mah-
dollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoi-
minta
EUR %
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
Ohjelmistot, konsultointi
ja niihin liittyvä toiminta
CCA 8.2
E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL
0 %
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.1)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E E E E E E E 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten,
mutta ei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luokitus-
järjestelmän mukaisten) toimintojen
toimintamenot (A.2)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto
25 327 100 %
Yhteen 25 327 100 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot (A.1+A.2)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Josta mahdollistavat toiminnat 0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E E E E E E E 0 % M
Josta siirtymätoiminnat 0 0 % 0 % E E E E E E E 0 % T
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Ei toimintaa 0 0 %
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjesteln mukaiset) toiminnat
A.2 Luokitusrjestelmäkelpoiset muttei ymristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjesteln mukaiset) toiminnat
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Merkittävän edistämisen kriteerit1.11.2023–31.10.2024 Ei merkittävää haittaa -kriteerit
Konsernitilinpäätös, IFRS
15Konsernitilinpäätös, IFRS
milj. euroa 2024 2023 2022
Liikevaihto, M€ 134,0 136,2 137,9
Liikevoitto, M 2,5 -1,1 5,2
% liikevaihdosta 1,9 -0,8 3,7
Tilikauden voitto, M€ -3,2 -3,6 3,9
Oman pääoman tuotto (ROE ) ,% -6,3 -6,6 6,3
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % 2,8 -0,7 4,2
Omavaraisuusaste, % 37,8 37,5 39,1
Gearing, % 79,3 80,5 72,8
Current ratio 0,9 0,9 1,1
Bruttoinvestoinnit ilman IFRS 16 mukaisia investointeja, M€ 3,8 4,3 4,7
% liikevaihdosta 2,8 % 3,2 % 3,4 %
Konsernin henkilökunnan lukumäärä keskim. 1 135 1 217 1 324
Tulos/Osake (EPS), €, laimentamaton * -0,075 -0,055 0,025
Tulos/Osake (EPS), €, laimennettu * -0,075 -0,055 0,025
Oma pääoma / Osake, € 0,54 0,62 0,71
Osinko / Osake, €
1)
0,00 0,00 0,03
Liosinko / Osake, € 0,05
Osinko/Tulos % laimentamaton 118,8
Osinko/Tulos % laimennettu 118,8
Liosinko/Tulos % laimentamaton 200,0
Lisäosinko/Tulos % laimennettu 200,0
Efektiivinen osinkotuotto % 5,0
Tilikauden ulkona oleva keskimäär. osakemäärä, 1 000 kpl 52 809 52 717 52 620
Osakkeiden lukumäärä tilik. lopussa, 1 000 kpl 53 333 53 333 53 333
Osakkeen tilikauden päätöskurssi, € 0,47 0,50 0,60
Osakkeen alin kurssi, € 0,35 0,48 0,58
Osakkeen ylin kurssi, € 0,53 0,72 0,79
Osakkeen keskikurssi tilikaudella, € 0,42 0,61 0,69
Osakekannan markkina-arvo, M€ 24,8 26,4 31,6
Osakkeen vaihto, 1 000 kpl 4 657 2 724 4 192
Osakkeen vaihto, % 8,8 5,2 8,0
Rivi Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyä tutkimusta, kehitmistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat
energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
2.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämn tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukoläm-
ä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyten parasta käytetvissä olevaa teknologiaa, tai sil
on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
3.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämä tai teollisia
prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4.
Fossiiliseen kaasuun liittyt toiminnot 4. Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai
toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
5.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista,
kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
6.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä,
tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
Tunnusluvut
KONSERNIN TUNNUSLUVUT
LOMAKE 1: YDINVOIMAAN JA FOSSIILISIIN KAASUIHIN LIITTYVÄT TOIMINNOT
1) Hallituksen esitys
* Tilintarkastettu tunnusluku
Taloudelliset tunnusluvut antavat tiiviin kuvauksen yhtn liiketoiminnan kehitykses, taloudellisesta asemasta sekä voitonjaosta.
16
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
TUNNUSLUKUJEN TÄSMÄYTYSLASKELMA
– KOROLLISET VELAT JA KOROLLISET NETTOVELAT
Sijoitetun pääoman tuotto, % (ROI)
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
Oman pääoman tuotto, % (ROE)
Omavaraisuusaste, %
Nettovelkaantumisaste (gearing), %
Oma pääoma / Osake
Tulos / Osake (EPS)
Current Ratio
Osinko / Osake
Osinko / Tulos, %
Effektiivinen osinkotuotto, %
Korolliset nettovelat
Tulos rahoituserien jälkeen + rahoituskulut + voitto/tappio myydyistä liiketoiminnoista x 100
Tilikauden tulos x 100
Oma pääoma x 100
Korolliset nettovelat
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos
Lyhytaikaiset varat
Tilikaudella jaettu osinko
Osinko / osake x 100
Osinko / osake x 100
Taseen loppusumma – koroton vieras pääoma (keskimäärin tiilikauden aikana)
Oma pääoma (keskiärin tilikauden aikana)
Taseen loppusumma – saadut ennakot
Oma pääoma
Osakkeiden oikaistu lukumäärä tilinpäätöspäivänä
Osakkeiden oikaistu lukumäärä keskimäärin tilikauden aikana
Lyhytaikainen vieras pääoma
Osakkeiden oikaistu lukumäärä tilinpäätöspäivänä
Tulos / osake (EPS)
Osakkeen kurssi tilinpäätöspäivänä
Korolliset velat – korolliset saamiset – rahoitusvarat
M€ 31.10.2024 31.10.2023
Velat yhteensä 82,2 88,7
Korottomat velat 32,4 31,6
Korolliset velat 49,8 57,1
Myyntisaamiset ja muut saamiset 21,7 21,8
Korottomat saamiset 20,3 17,4
Korolliset saamiset 1,4 4,3
Korolliset velat 49,8 57,1
Korolliset saamiset 1,4 4,3
Rahavarat 9,1 10,4
Korolliset nettovelat 39,3 42,4
Konsernitilinpäätös, IFRS
17
1.11.2023 - 1.11.2022 -
1 000 euroa
Liitetieto
31.10.202431.10.2023
Liikevaihto134 027136 184
Liiketoiminnan muut tuotot
9
1 446
879
Materiaalit ja palvelut
40 211
41 084
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
11
64 250
67 251
Poistot ja arvonalentumiset
12
12 233
12 713
Liiketoiminnan muut kulut
13
16 241
17 123
Liiketulos
2 538
-1 109
Rahoitustuotot
14
370
250
Rahoituskulut
15
-5 848
-2 463
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta
10
-1 2 6
-953
Tulos ennen veroja
-3 066
-4 276
Tuloverot
16
-14 9
633
Tulos jatkuvista liiketoiminnoista
-3 215
-3 642
Tulos myydyistä ja lopetetuista liiketoiminnoista
7
0
0
Tilikauden tulos
-3 215
-3 642
Jakautuminen
Emoyhtiön osakkeenomistajille
-3 953
-2 875
Määräysvallattomille
738
-76 7
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta voitosta laskettu
osakekohtainen tulos:
Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista €17
Laimentamaton
-0,07 5
-0,0 5 5
Laimennettu
-0,07 5
-0,0 5 5
Tulos/osake myydyistä ja lopetetuista liiketoiminnoista €17
Laimentamaton
0 , 000
0, 000
Laimennettu
0 , 000
0, 000
Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä liiketoiminnoista 17
Laimentamaton
-0,07 5
-0,0 5 5
Laimennettu
-0,07 5
-0,0 5 5
Laaja konsernin tuloslaskelma
Kauden tulos
-3 215
-3 642
Laajan tuloslaskelman erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteiseksi
Muuntoerot
30
-15 0
Kauden laaja tulos
-3 185
-3 792
Jakautuminen
Emoyhtiön osakkeenomistajille
-3 923
-3 025
Määräysvallattomille
738
-76 7
Tilinpääs
KONSERNIN TULOSLASKELMA, IFRS
Tilikaudelta 1.11.2023 31.10.2024
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
Konsernitilinpäätös, IFRS
18
1 000 euroa
Liitetieto
31.10.2024
31.10.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
18
47 569
47 319
Muut aineettomat hyödykkeet
18
8 314
7 611
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
19
27 351
33 364
Osuudet osakkuusyhtiöissä
20
1 665
1 791
Muut pitkäaikaiset varat
21
1 417
4 606
Laskennalliset verosaamiset
23
9 520
9 192
Pitkäaikaiset varat yhteensä
95 835
103 883
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
24
5 288
5 309
Myyntisaamiset ja muut saamiset
25
21 685
21 752
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset
25
0
10
Rahavarat
22, 26
9 082
10 419
Lyhytaikaiset varat yhteensä
36 055
37 490
Varat yhteensä
131 891
141 374
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
27
5 569
5 569
Ylikurssirahasto
27
4 646
4 646
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
27
13 870
13 829
Muuntoero
-359
-38 4
Kertyneet voittovarat
5 031
8 875
Yhteensä
28 757
32 535
Määräysvallattomien omistajien osuus
20 873
20 101
Oma pääoma yhteensä
49 632
52 637
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat
23
6 088
6 054
Rahoitusvelat
28
36 784
42 775
Pitkäaikaiset velat yhteensä
42 872
48 829
Lyhytaikaiset velat
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
28
13 214
14 630
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat
29
225
34
Ostovelat ja muut velat
29
25 908
25 244
Varaukset
30
41
0
Lyhytaikaiset velat yhteensä
39 388
39 908
Velat yhteensä
82 260
88 737
Oma pääoma ja velat yhteensä
131 891
141 374
KONSERNIN TASE, IFRS
Konsernitilinpäätös, IFRS
19
1 000 euroaLiitetieto
2024
2023
Liiketoiminta
Tilikauden tulos emoyhtiön osakkeenomistajille
-3 953
-2 875
Oikaisut:
Poistot
12
12 233
12 713
Rahoitustuotot ja -kulut
14, 15
5 477
2 214
Osuus osakkuusyhtiön tuloksesta
10
126
95 3
Vähemmistöosuus
738
-7 6 7
Verot
16
150
-633
Käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot ja -tappiot
9, 13
-72 3
-227
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua
33
-45
Liiketoiminnan rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta
14 082
11 333
Käyttöpääoman muutos
Korottomien saamisten muutos
206
698
Korottomien velkojen muutos
717
1 412
Verottajan maksujärjestelyvelkojen muutos
-21 1
132
Vaihto-omaisuuden muutos
21
585
Käyttöpääoman muutos
733
2 827
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
14 815
14 160
Rahoituserät ja verot:
Maksetut korot
-2 560
-2 223
Saadut korot
229
241
Maksetut verot
-21 2
-19 6
Rahoituserät ja verot
-2 544
-2 178
Liiketoiminnan nettorahavirta
12 271
11 983
Investoinnit
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin
-3 754
-4 302
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden myynti
74 0
154
Tyryritysten myynti vähennettynä myyntihetken rahavaroilla
7
0
57
Osakkuusyhtiöiden myynti
0
10
Myönnetyt lainasaamiset ja takaisinmaksut
-1 3 9
9
Investointien nettorahavirta
-3 154
-4 072
Rahoitus
Lainojen nostot
1 366
5 401
Lainojen takaisinmaksut
-2 942
-6 145
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut
-8 746
-9 164
Omien osakkeiden hankinta
-67
-36 5
Omien osakkeiden luovutus
0
16 6
Maksetut osingot
-64
-1 728
Rahoituksen nettorahavirta
-10 454
-11 836
Rahavarojen muutos
-1 337
-3 924
Rahavarat kauden alussa
10 419
14 344
Valuuttakurssien vaikutus
0
0
Rahavarat kauden lopussa
9 082
10 419
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA, IFRS
Konsernitilinpäätös, IFRS
20
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
Sijoitetun Määräys-
Ylikurssi-vapaan oman Kertyneet vallattomien Oma pääoma
1 000 euroa
Liitetieto
Osakepääoma
rahasto
pääoman rahasto
Muuntoerot
voittovarat
Yhteensä
omistajien osuusyhteensä
Oma pääoma 1.11.2023
5 569
4 646
13 829
-3 8 4
8 876
32 536
20 101
52 637
Laaja tulos
Tilikauden tulos
-3 953
-3 953
738
-3 215
Muuntoerot
25
5
30
30
Tilikauden laaja tulos yhteensä
0
0
0
25
-3 948
-3 923
738
-3 185
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonjako
27
0
0
-64
-64
Muut muutokset
140
140
130
270
Omien osakkeiden luovutus
27, 35
21
21
21
Palkitsemisjärjestelmä
35
20
20
20
Liiketoimet omistajien kanssa
0
0
41
0
140
181
66
2 47
yhteen
Tytäryhtiöomistusosuuksien
muutokset
Määräysvallattomien
-36
-36
-3 1
-67
omistusosuuksien hankinnat
Oma pääoma 31.10.2024
5 569
4 646
13 870
-359
5 032
28 758
20 874
49 632
Konsernitilinpäätös, IFRS
Sijoitetun Määräys-
vapaan oman Kertyneet vallattomien Oma pääoma
000 euroa
Liitetieto
Osakepääoma
Ylikurssirahasto
1
pääoman rahasto
Muuntoerot
voittovarat
Yhteensä
omistajien osuusyhteensä
Oma pääoma 1.11.2022
5 569
4 646
13 733
-249
13 407
37 146
20 980
58 126
Laaja tulos
Tilikauden tulos
-2 875
-2 875
-76 7
-3 642
Muuntoerot
-4
-1 3 5
-11
-1 5 0
-1 5 0
Tilikauden laaja tulos yhteensä
0
0
-4
-1 3 5
-2 886
-3 025
-76 7
-3 792
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonjako
27
-1 581
-1 581
-1 47
-1 728
Muut muutokset
80
80
163
24 3
Omien osakkeiden luovutus
27, 35
40
40
40
Palkitsemisjärjestelmä
35
20
20
20
Liiketoimet omistajien
0
0
60
0
-1 501
-1 441
16
-1 425
kanssa yhteensä
Tytäryritysomistusosuuksien
myynnit, eivät johtaneet
52
52
31
83
määräysvallan menettämiseen
Määräysvallattomien omistus-
osuuksien hankinnat
-1 9 5
-1 9 5
-1 6 0
-355
Oma pääoma 31.10.2023
5 569
4 646
13 829
-38 4
8 876
32 536
20 101
52 637
Muut muutokset siltävät CoreHW Group Oy: vähemmismuutokset.
21
Konsernin tilinpäätöksen
liitetiedot
1. YRITYKSEN PERUSTIEDOT
Emoyhtiö Panostaja Oyj sijoittaa suomalaisiin pieniin ja keskisuu-
riin yrityksiin hankkimalla näistä pääosin enemmistöomistuksia.
Panostaja Oyj yhdes sen tytäryritysten kanssa (”Panostaja”
tai ”konserni”) muodostavat konsernin, jonka päämarkkina-alue
on Suomi. Panostajalla on tilinpäätöshetkellä neljä enemmistö-
omistuksessa olevaa sijoituskohdetta.
Panostaja Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, joka toi-
mii Suomen valtion lainsäädännön alaisena. Yhtiön osakkeet on
noteerattu julkisesti vuodesta 1989. Yhtiön osakkeet on notee-
rattu Nasdaq Helsingissä. Yhtiön kotipaikka on Tampere ja sen
pääkonttorin osoite on Kalevantie 2, 33100 Tampere, mistä jäl-
jennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa. Panostaja Oyj:n
hallitus on kokouksessaan 12. joulukuuta 2024 hyväksynyt
tämän konsernitilinpäätöksen julkistettavaksi. Suomen osake-
yhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväk-
syä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen 5.2.2025 pidet-
tävässä yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on myös mahdolli-
suus tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.
2. TILINPÄÄTÖKSEN
LAATIMISPERIAATTEET
Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätöss-
tandardien (International Financial Reporting Standards, IFRS)
mukaisesti ja si laadittaessa on noudatettu 31.10.2024 voi-
massa olevia IAS- ja IFRS-standardeja seSIC- ja IFRIC-tulkin-
toja. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suo-
men kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n
asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukai-
sesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niis
annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös
suomalaisten, IFRS-säännöksiä täydentävien kirjanpito- ja yhtei-
sölainsäädännön vaatimusten mukaiset.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoi-
hin perustuen lukuun ottamatta käypään arvoon tulosvaikuttei-
sesti kirjattavia rahoitusvaroja ja -velkoja. Tilinpäätöksen laatimi-
nen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää konsernin johdolta
tiettyjen arvioiden tekemistä ja harkintaa laatimisperiaatteiden
soveltamisessa.
Tietoa harkinnasta ja olennaisista arvioepävarmuuteen liit-
tyvistä ratkaisuista, joita johto on käyttänyt konsernin noudatta-
mien tilinpäätöksen laatimisperiaatteita soveltaessaan ja jolla on
eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin lukuihin, on esi-
tetty kohdassa Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaat-
teet ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät”.
Panostaja julkaisee tilinpäätöksen päälaskelmat sekä liite-
tiedot yhtenäisessä sähköisessä muodossa (ESEF). Tämä tilin-
päätös ei ole komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti
laadittu tilinpäätös.
YHDISTELYPERIAATTEET
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätökseen sisältyvät emoyritys Panostaja Oyj ja
kaikki sen tyryritykset.
Tytäryritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on määräys-
valta. Määräysvalta syntyy, kun konserni omistaa yli puolet ääni-
vallasta tai sillä on muutoin äräysvalta. Myös potentiaalisen
äänivallan olemassaolo on otettu huomioon määräysvallan syn-
tymisen ehtoja arvioitaessa silloin, kun potentiaaliseen äänival-
taan oikeuttavat instrumentit ovat tarkasteluhetkellä toteutet-
tavissa. Määräysvallalla tarkoitetaan oikeutta äräyrityksen
talouden ja liiketoiminnan periaatteista hyödyn saamiseksi sen
toiminnasta.
Konsernin keskinäinen osakkeenomistus on eliminoitu han-
kintamenetelmällä. Luovutettu vastike ja hankitun yrityksen
yksilöitävissä olevat varat ja vastattavaksi otetut velat on arvos-
tettu käypään arvoon hankintahetkellä. Hankintaan liittyvät
menot, lukuun ottamatta vieraan tai oman pääomanehtoisten
arvopapereiden liikkeeseen laskusta aiheutuvia menoja, on kir-
jattu kuluksi. Luovutettu vastike ei sisällä hankinnasta erillisenä
käsiteltäviä liiketoimia. Näiden vaikutus on huomioitu hankin-
nan yhteydessä tulosvaikutteisesti. Mahdollinen ehdollinen lisä-
kauppahinta on arvostettu käypään arvoon hankintahetkellä ja
se on luokiteltu joko velaksi tai omaksi äomaksi. Velaksi luo-
kiteltu lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon jokaisen
raportointikauden päättymispäivänä ja tästä syntyvä voitto tai
tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Omaksi pääomaksi luokitel-
tua lisäkauppahintaa ei arvosteta uudelleen.
Hankitut tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen
siitä hetkestä lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan, ja
luovutetut tytäryritykset siihen saakka, jolloin määräysvalta lak-
kaa. Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja
realisoitumattomat voitot sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan
konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Realisoitumattomia tappioita
ei eliminoida siinä tapauksessa, että tappio johtuu arvonalen-
tumisesta. Tilikauden voiton tai tappion jakautuminen emoyri-
tyksen omistajille ja määräysvallattomille omistajille esitetään
erillisessä tuloslaskelmassa sekä laajan tuloksen jakautuminen
emoyrityksen omistajille ja määräysvallattomien omistajille esi-
tetään laajan tuloslaskelman yhteydessä. Mahdollinen määräys-
vallattomien omistajien osuus hankinnan kohteessa arvostetaan
joko käypään arvoon tai määrään, joka vastaa määräysvallatto-
mien omistajien osuuden suhteellista osuutta hankinnan koh-
teen yksilöitävis olevasta nettovarallisuudesta. Arvostamis-
periaate määritetään erikseen kullekin yrityshankinnalle. Laaja
tulos kohdistetaan emoyrityksen omistajille ja määräysvallat-
tomille omistajille, vaikka tämä johtaisi siihen, että määräys-
vallattomien omistajien osuudesta tulisi negatiivinen. Mää-
räysvallattomille omistajille kuuluva osuus omasta pääomasta
esitetään omana eränään taseessa oman pääoman osana. Emo-
yrityksellä tytäryrityksessä olevan omis-tusosuuden muutok-
Konsernitilinpäätös, IFRS
22
set, jotka eivät johda määräysvallan menettämiseen, käsitellään
omaa pääomaa koskevina liiketoimina.
Vaiheittain toteutuvan hankinnan yhteydessä aiempi omis-
tusosuus arvostetaan käypään arvoon ja tästä syntyvä voitto
tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Konsernin menettäes
määräysvallan tytäryhtiössä, arvostetaan jäljelle jäävä sijoitus
määräysvallan menettämispäivän käypään arvoon ja tästä syn-
tyvä erotus kirjataan tulosvaikutteisesti.
OSAKKUUSYRITYKSET
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on huomat-
tava vaikutusvalta. Huomattava vaikutusvalta toteutuu, kun
konserni omistaa yli 20 % yrityksen äänivallasta tai kun konser-
nilla on muutoin huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräys-
valtaa. Osakkuusyritykset on yhdistelty konsernitilinpäätök-
seen pääomaosuusmenetelmää käyttäen. Jos konsernin osuus
osakkuusyrityksen tappiosta ylittää sijoituksen kirjanpitoarvon,
sijoitus merkitään taseeseen nolla-arvoon eikä kirjanpitoarvon
ylittäviä tappioita yhdistel, ellei konserni ole sitoutunut osak-
kuusyrityksen velvoitteiden täyttämiseen.
Realisoitumattomat voitot konsernin ja osakkuusyrityk-
sen välillä on eliminoitu konsernin omistusosuuden mukaisesti.
Osakkuusyrityssijoitus sisältää sen hankinnasta syntyneen lii-
kearvon. Konsernin omistusosuutta vastaava tulos esitetään
konsernin tuloslaskelmassa rivillä Osuus osakkuus- ja yhteisyri-
tysten tuloksesta.
SEGMENTTIRAPORTOINTI
Konsernin segmenttiraportointi perustuu liiketoiminnallisiin
segmentteihin. Toimintasegmentit raportoidaan tavalla, joka on
yhdenmukainen ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle toi-
mitettavan sisäisen raportoinnin kanssa. Ylimmäksi operatiivi-
seksi päätöksentekijäksi, joka vastaa resurssien kohdistamisesta
toimintasegmentille ja niiden tuloksen arvioinnista, on määri-
telty Panostajan johtoryhmä.
ULKOMAANRAHAN MÄÄRÄISET ERÄT
Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emo-
yhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta. Valuuttamääräiset liike-
tapahtumat merkitään toimintavaluutan määräisinä käyttäen
tapahtumapäivän kurssia. Tilinpäätöshetkellä monetaariset saa-
miset ja velat muunnetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Muunta-
misesta syntyneet kurssierot kirjataan tuloslaskelmaan. Liike-
toiminnan kurssivoitot ja -tappiot siltyvät vastaaviin eriin liike-
voiton yläpuolelle. Ei-monetaariset erät on arvostettu tapahtu-
mapäivän kurssiin.
Ulkomaisten konserniyritysten tuloslaskelmat on muunnettu
euroiksi kauden keskikurssia ja taseet tilinpäätöspäivän päättymis-
kursseja käyttäen. Tilikauden tuloksen muuntaminen eri kursseilla
tuloslaskelmassa, laajassa tuloslaskelmassa ja omassa pääomassa
aiheuttavat muuntoeron, joka kirjataan muihin laajan tuloslaskel-
man eriin ja se sisältyy omassa pääomassa erään muuntoerot.
Ulkomaisten tytäryritysten hankintamenon eliminoinnista sekä
hankinnan jälkeen kertyneiden oman pääoman erien muuntami-
sesta syntyvät muuntoerot kirjataan laajan tuloslaskelman eriin.
Kun ulkomainen yksikkö myydään osittain tai kokonaan, omaan
pääomaan kertyneet muuntoerot siirretään tulosvaikutteisiksi luo-
kittelun oikaisuna osana myyntivoittoa tai -tappiota.
LIIKEVAIHTO JA TULOUTUSPERIAATTEET
Liikevaihto sisältää tuotteiden ja palvelujen myynnistä saadut
tuotot käypään arvoon arvostettuna välillisillä veroilla ja alen-
nuksilla oikaistuna. Konsernissa pääsääntöisesti tuotot tuottei-
den myynnistä kirjataan, kun tavaroiden omistamiseen liitty-
vät merkittävät riskit ja edut, niiden hallintaoikeus ja todellinen
määräysvalta ovat siirtyneet ostajalle sekä maksusuoritus on
todennäköinen. Vastaavasti tuotot palveluista pääsääntöisesti
kirjataan, kun palvelut on suoritettu. Tietyistä pitkäaikaisista
suunnitteluprojekteista kirjataan myyntituotot ajan kuluessa,
näissä tapauksissa pitkäaikaishankkeiden tuloutustapana käy-
tetään osatuloutusta.Segmenttikohtaiset liikevaihdon tuloutus-
periaatteet on esitetty segmentti-informaation yhteydessä liite-
tiedossa 5.
LIIKEVOITTO
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen ei määrittele liikevoiton tai
-tappion käsitettä. Konserni on määrittänyt sen seuraavasti:
liikevoitto on nettosumma, joka muodostuu kun liikevaihtoon
lisätään liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään ostokulut
valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutoksella
sekä omaanyttöön valmistuksesta syntyneillä kuluilla oikais-
tuna, vähennetään työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, pois-
tot ja mahdolliset arvonalentumiset sekä liiketoiminnan muut
kulut. Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelman erät
esitetään liikevoiton alapuolella. Kurssierot sisältyvät liike-
voittoon, mikäli ne syntyvät liiketoimintaan liittyvistä eristä, muu-
ten ne on kirjattu rahoituseriin.
TULOVEROT
Verokulu muodostuu kauden verotettavaan tuloon perustuvasta
verosta ja laskennallisesta verosta. Verot kirjataan tulosvaikut-
teisesti, paitsi milloin ne liittyvät suoraan omaan pääomaan kir-
jattuihin eriin tai muihin laajan tuloksen eriin. llöin myös vero
kirjataan kyseisiin eriin.
Laskennalliset verot lasketaan väliaikaisista eroista kirjanpi-
toarvon ja verotuksellisen arvon lil. Laskennallinen vero on
kirjattu tilinpäätöspäivään mennessä säädetyillä verokannoilla.
Laskennallista verovelkaa ei kuitenkaan kirjata, kun kyseessä
on alun perin kirjanpitoon merkittävä omaisuuserä tai velka eikä
kyseessä ole liiketoimintojen yhdistäminen eikä tällaisen omai-
suus- tai velkaerän kirjaaminen vaikuta kirjanpidon tulokseen
eikä verotettavaan tuloon liiketoimen toteutumisajankohtana.
Merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät hankittujen yritys-
ten nettovarallisuuden arvostamisesta käypään arvoon, tilin-
päätössiirroista ja yttämättömistä verotuksellisista tappioista.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan siihen määrään asti,
kun on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotetta-
vaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Las-
kennallisen verosaamisen kirjaamisedellytykset arvioidaan tältä
osin aina jokaisen raportointikauden päättymisivänä.
MYYTÄVÄNÄ OLEVAT PITKÄAIKAISET OMAISUUS-
ERÄT JA MYYDYT TOIMINNOT
Pitkäaikaiset omaisuuserät (tai luovutettavien erien ryhmät) luo-
kitellaan myytävänä oleviksi, kun niiden kirjanpitoarvoa vastaava
määrä tulee kertymään pääasiassa niiden myynnistä ja myynti
on erittäin todennäköinen. Jos niiden kirjanpitoarvoa vastaava
määrä tulee kertymään pääasiassa niiden myynnistä sen sijaan ,
Konsernitilinpäätös, IFRS
23
että se kertyisi niiden jatkuvasta käytös, ne esitetään kirjanpito-
arvoonsa tai käypään arvoon vähennettynä myynnistä aiheu-
tuvilla menoilla sen mukaan, kumpi näistä on pienempi. Poistot
pitkäaikaisista omaisuuseristä lopetetaan luokitteluhetkellä.
Lopetettu toiminto on konsernin osa, josta on luovuttu tai joka
on luokiteltu myytävänä olevaksi ja joka edustaa erillistä merkit-
tävää liiketoiminta-aluetta tai maantieteellistä toiminta-aluetta,
on osa yhtä koordinoitua suunnitelmaa, joka koskee luopumista
erillisestä merkittävästä liiketoiminta-alueesta tai maantieteelli-
sestä toiminta-alueesta, tai on tyryritys, joka on hankittu yksin-
omaan tarkoituksena myydä se edelleen. Myytyjen toimintojen
tulos esitetään omalla rivillään konsernin tuloslaskelmassa.
LIIKEARVO JA MUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan mää-
rään, jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien
osuus hankinnan kohteessa ja aiemmin omistettu osuus yhteen
laskettuina ylittävät hankitun nettovarallisuuden käyvästä arvosta.
Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan liikearvo testataan vähin-
än vuosittain arvonalentumisen varalta ja se arvostetaan alku-
peräiseen hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla.
Arvonalentumistestausta varten liikearvo on kohdistettu raha-
virtaa tuottaville yksiköille.
Tutkimusmenot kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan kaudelle,
jolla ne syntyvät. Kehittämismenot aktivoidaan, kun niiden voi-
daan luotettavasti odottaa tuottavan konsernille taloudellista
hyötyä tulevaisuudessa sekä kun hankintameno pystytään luo-
tettavasti määrittämään ja myös muut IAS 38:n kriteerit, kuten
tuotteen tekniset ja taloudelliset toteuttamiskriteerit, täyttyvät.
Muut kehittämismenot kirjataan kuluksi. Aiemmin kuluksi kirjat-
tuja kehitmismenoja ei aktivoida myöhempinä tilikausina.
Muut aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudel-
linen vaikutusaika, merkitään taseeseen ja kirjataan tasapois-
toina kuluksi tuloslaskelmaan niiden taloudellisen vaikutusajan
kuluessa. Yhtiön kaikilla aineettomilla hyödykkeillä on rajallinen
taloudellinen vaikutusaika.
Aineettomia oikeuksia ovat ohjelmistolisenssit, liittymismak-
sut ja asiakassuhteet. Muut aineettomat hyödykkeet sisältävät
ohjelmistoja.
Aineettomien hyödykkeiden suunnitelmanmukaiset
ohjeelliset poistoajat:
Kehitmismenot 5–10 vuotta
Aineettomat oikeudet 3–5 vuotta
Muut aineettomat hyödykkeet 5–10 vuotta
AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet on arvostettu poistoilla
ja arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen hankinta-
menoon. Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudelli-
sen vaikutusajan kuluessa. Maa-alueista ei tehdä poistoja.
Arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat:
Rakennukset 20–25 vuotta
Koneet ja kalusto 3–5 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 3–10 vuotta
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden jäännösarvot
ja taloudelliset vaikutusajat arvioidaan ja oikaistaan vähintään
jokaisen tilikauden lopussa ja jos ne eroavat merkittävästi aikai-
semmista arvioista, niitä muutetaan vastaavasti.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot ja
-tappiot määritetään vertaamalla myyntihintaa kirjanpitoarvoon,
ja ne esiteän tuloslaskelmassa liiketoiminnan muina tuottoina
tai kuluina.
VUOKRASOPIMUKSET
Vuokrasopimukset, joissa olennainen osa omistamiselle omi-
naisista riskeistä ja eduista jää vuokranantajan kannettavaksi,
luokitellaan muiksi vuokrasopimuksiksi. Muihin vuokrasopimuk-
siin liittyviä vuokravastuita ei kirjata taseeseen ja niihin liittyt
vuokrat merkitään tuloslaskelmaan kuluksi tasasuuruisina erinä
vuokra-ajan kuluessa. Lähes kaikki vuokrasopimukset ovat IFRS
16 mukaisia sopimuksia.
IFRS 16:n mukaan kaikki vuokrasopimukset esitetään
vuokralleottajan taseessa. Standardi edellyttää yhtiöitä kirjaa-
maan käyttöoikeusomaisuuserän ja vuokravelat taseeseen.
Nämä arvostetaan tulevien vuokranmaksujen nykyarvoon.
Käyttöoikeusomaisuuseristä tehdyt poistot kirjataan tulos-
laskelmaan. Tuloslaskelmaan kirjataan myös vuokrasopimus-
velasta aiheutuvat korkokulut.
Standardin seurauksena lähes kaikki vuokrasopimukset
on merkitty käyttöomaisuuserinä taseeseen pois lukien lyhyt-
aikaiset alle 12 kk sopimukset ja arvoltaan vähäiset sopimukset.
Vastuina käsiteltävien sopimusten ja IFRS 16 mukaisten vuokra-
sopimusten käsitteet poikkeavat kuitenkin toisistaan, mistä joh-
tuen taseeseen kirjattavien sopimusten määrä voi poiketa vas-
tuiden määrästä. Taseeseen kirjatut sopimukset koostuvat
toimitilojen, laitteiden ja autojen vuokrasopimuksista.
Sovellettavien tilinpäätösperiaatteiden mukaisesti konserni
kirjaa vuokrasopimukset taseeseen vuokravelkoina ja käyttö-
oikeusomaisuuseränä. Vuokranmaksut esitetään velkojen takai-
sinmaksuina ja niihin liittyvinä korkokuluina. Vuokranmaksut esi-
tetään rahoituksen rahavirrassa ja vuokriin liittyvät korot liike-
toiminnan rahavirrassa. Lyhytaikaisiin ja arvoltaan vähäisiin vuok-
ra-sopimuksiin liittyvät vuokranmaksut sekä muuttuvat vuokrat
esitetään liiketoiminnan rahavirrassa.
Vuokravelan nimellisarvo arvostetaan vuokranmaksujen
nykyarvoon. Vuokranmaksut eivät sisällä muuttuvia vuokria.
Muuttuvat vuokrat, joita ei sisällytetä vuokravelan alkuperäi-
seen arvoon, kirjataan suoraan tuloslaskelmaan. Vuokrakausi on
vuokrasopimuksen ei-peruutettavissa oleva kausi sekä lisäksi
jatko- tai irtisanomisoptio, jos vuokralle ottaja tulee kohtuullisen
todennäköisesti käyttämään jatko-option. Toistaiseksi voimassa
olevien vuokrasopimusten vuokrakaudet määritellään johdon
tekemien realististen arvioiden perusteella. Vastaiset vuokran-
maksut on diskontattu konsernin arvioidulla lisäluoton korolla.
AINEELLISTEN JA AINEETTOMIEN HYÖDYKKEIDEN
ARVON ALENTUMINEN
Konserni arvioi jokaisena tilikauden päättymispäivänä, onko viit-
teitä siitä, että jonkin omaisuuserän arvo on alentunut. Jos viitteitä
havaitaan, arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä kerrytettä-
visoleva rahamää. Kerrytettävissä oleva rahamäärä arvioi-
daan lisäksi vuosittain seuraavista omaisuuseristä riippumatta
siitä, onko arvonalentumisesta viitteitä: liikearvo, taloudelliselta
vaikutusajaltaan rajoittamattomat aineettomat hyödykkeet sekä
keskeneräiset aineettomat hyödykkeet. Arvonalentumistarvetta
Konsernitilinpäätös, IFRS
24
tarkastellaan rahavirtaa tuottavien yksikköjen tasolla.
Arvonalentumistappio kirjataan, jos omaisuuserän tai raha-
virtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo ylitä kerrytettävissä
olevan rahamäärän. Arvonalentumistappiot kirjataan tulos-
laskelmaan. Rahavirtaa tuottavan yksikön arvonalentumis-
tappio kohdistetaan ensin vähentämään rahavirtaa tuottavalle
yksikölle kohdistettua liikearvoa ja sen jälkeen vähentämään
tasasuhteisesti muita yksikön omaisuuseriä. Arvonalentumis-
tappion kirjaamisen yhteydessä poistojen kohteena olevan
omaisuuserän taloudellinen vaikutusaika arvioidaan uudelleen.
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden kerrytet-
vissä oleva rahamäärä määritetään joko niin, että se on käypä
arvo vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla tai tätä kor-
keampi käyttöarvo. Käyttöarvoa määritettäessä arvioidut vas-
taiset rahavirrat diskontataan nykyarvoonsa perustuen diskont-
tauskorkoihin, jotka kuvastavat kyseisen rahavirtaa tuottavan
yksikön keskimääräistä pääomakustannusta ennen veroja. Käy-
tetyt diskonttauskorot on määritelty ennen veroja ja niissä on
otettu huomioon myös kyseisten rahavirtaa tuottavien yksiköi-
den erityinen riski.
Aineellisiin yttöomaisuushyödykkeisiin sekä muihin
aineettomiin hyödykkeisiin paitsi liikearvoon liittyvä arvonalen-
tumistappio peruutetaan, jos omaisuuserästä kerrytettävissä
olevaa rahamäärää määritettäessä käytetyissä arvioissa on
tapahtunut muutos. Arvonalentumistappio peruutetaan korkein-
taan siihen määrään asti, joka omaisuuserälle olisi määritetty
kirjanpitoarvoksi (poistoilla vähennettynä), jos siiei olisi aikai-
sempina vuosina kirjattu arvonalentumistappiota. Liikearvosta
kirjattua arvonalentumistappiota ei peruuteta.
JULKISET AVUSTUKSET
Aineettomien hyödykkeiden tai aineellisten hyödykkeiden han-
kintaan liittyvät avustukset vähennetään asianomaisen omai-
suuserän kirjanpitoarvosta silloin, kun on kohtuullisen varmaa,
että ne tullaan saamaan ja että konserni täyttää avustuksen saa-
misen ehdot. Avustukset tuloutuvat pienempien poistojen muo-
dossa omaisuuserän käyttöaikana.
VAIHTO-OMAISUUS
Vaihto-omaisuus on arvostettu hankintamenoon tai sitä alem-
paan nettorealisointiarvoon. Nettorealisointiarvo on tavanomai-
sessa liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta on
vähennetty arvioidut valmiiksi saattamisesta johtuvat menot
sekä arvioidut myynnin toteutumiseksi välttämättömät menot.
Vaihto-omaisuuden arvo on määritetty FIFO-menetelmää
yttäen ja se sisältää kaikki hankinnasta aiheutuneet välittömät
menot sekä muut välilliset kohdistettavat menot. Valmistetun
vaihto-omaisuuden hankintamenoon luetaan materiaalien osto-
menon, välittömän työn ja muiden välittömien menojen liksi
myös osuus tuotannon yleiskustannuksista, mutta ei myynnin tai
rahoituksen kustannuksia. Vaihto-omaisuuden alaskirjaus teh-
dään yhtiöissä pääasiassa varaston kiertoaikoihin perustuvaan
analyysin perusteella. Vaihto-omaisuuden arvoa ei ole alen-
nettu epäkurantin omaisuuden osalta.
RAHOITUSJOHDANNAISET
Konsernilla ei ole oleellisia johdannaissopimuksia eikä koron-
vaihtosopimuksia.
Johdannaissopimukset merkitään kirjanpitoon alun perin
ypään arvoon sinä päivänä, jona konsernista tulee sopimusosa-
puoli ja ne arvostetaan myöhemmin edelleen käypään arvoon.
Konserni ei sovella suojauslaskentaa koronvaihtosopimuksiin,
koska koronvaihtosopimukset eivät täytä IFRS 9:säriteltyjä
suojauslaskennan ehtoja. llöin suojausinstrumenttien yvän
arvon muutos kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti rahoitus-
tuottoihin tai -kuluhin.
RAHOITUSVARAT JA RAHOITUSVELAT
RAHOITUSVARAT
Rahoitusvarat on luokiteltu IFRS 9 Rahoitusinstrumentit -stan-
dardin mukaisesti seuraaviin ryhmiin: jaksotettuun hankinta-
menoon, käypään arvoon tuloksen kautta ja käypään arvoon
muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettaviin rahoitus-
varoihin. Luokittelu on tehty hankinnan tarkoituksen ja rahavirta-
ominaisuuksien perusteella alkuperäisen hankinnan yhtey-
des. Rahoitusvarat, jotka erääntyvät 12 kuukauden sillä,
sisältyvät lyhytaikaisiin varoihin.
Rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan kaupankäyntipäi-
vän perusteella eli päivänä, jona konserni sitoutuu ostamaan tai
myymään omaisuuserän. Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta,
kun oikeudet sijoituksen rahavirtoihin ovat lakanneet tai siirretty
toiselle osapuolelle ja konserni on siirnyt omistukseen liittyvät
riskit ja edut olennaisilta osin toiselle osapuolelle.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitus-
varoihin on luokiteltu rahastosijoitukset ja johdannaiset, joihin
ei sovelleta suojauslaskentaa. Johdannaissopimukset merki-
än kirjanpitoon alun perin käypään arvoon sinä päivänä, jona
konsernista tulee sopimusosapuoli ja ne arvostetaan myöhem-
min edelleen käypään arvoon. Käyn arvon muutos kirjataan
tuloslaskelman rahoitustuottoihin tai -kuluihin. Rahastosijoituk-
set sisältävät korkorahasto-osuuksia.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin rahoitus-
varoihin sisältyvät lainasaamiset, myyntisaamiset, siirtosaamiset
ja muut saamiset. Myyntisaamisten arvonalentumiset kirjataan
odotettuihin luottotappioihin perustuen käyttäen yksinkertais-
tettua mallia, joka on kuvattu liitetiedossa 25 Myyntisaamiset ja
muut saamiset. Myyntisaamiset ja sopimuksiin perustuvat omai-
suuserät kirjataan pois taseesta lopullisina luottotappioina, kun
niistä ei voida kohtuudella odottaa saatavan maksua. Viitteitä
sii, ettei maksua voida kohtuudella odottaa, ovat velallisen
merkittävät taloudelliset vaikeudet, konkurssin todennäköisyys,
maksujen laiminlyönti tai maksusuorituksen viivästyminen yli
360 päivää. Myyntisaamisista ja sopimuksiin perustuvista omai-
suuseristä johtuvat arvonalentumistappiot esitetään tuloslaskel-
massa liiketoiminnan muissa kuluissa.
Konserni luokittelee käypään arvoon laajan tuloksen kautta
arvostettaviksi rahoitusvaroiksi noteeraamattomat osakesijoi-
tukset, jolloin käyvän arvon muutoksesta johtuva voitto tai tap-
pio kirjataan muihin laajan tuloksen eriin, eikä niitä luokitella
tulosvaikutteisiksi osakkeiden myynnin yhteydessä. Osakkeista
saatavat osingot kirjataan rahoitustuottoihin, kun oikeus osin-
koon on syntynyt. Ne kuuluvat lyhytaikaisiin varoihin, ellei joh-
dolla ole aikomusta pitää kyseistä sijoitusta kauemmin kuin 12
kuukautta tilinpäätöspäivästä lukien .
Konsernitilinpäätös, IFRS
25
RAHAVARAT
Rahavarat koostuvat käteisvaroista, lyhytaikaisista pankkitalle-
tuksista sekä muista lyhytaikaisista erittäin likvideistä sijoituk-
sista, joiden alkuperäinen maturiteetti on korkeintaan kolme
kuukautta. Käytetyt pankkitililimiitit on esitetty muissa pitkä-
aikaisissa veloissa. Konserni on arvioinut, että rahavaroista odo-
tettavissa oleva luottotappio on mitätön.
RAHOITUSVELAT
Lainat kirjataan alun perin kirjanpitoon käypään arvoon transak-
tiomenoilla vähennettynä. Tämän jälkeen ne arvostetaan jak-
sotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron mene-
telmää; saadun maksun (transaktiomenoilla vähennettynä) ja
takaisin maksettavan määrän välinen erotus kirjataan korkoku-
luksi laina-aikana.
Lainat luokitellaan lyhytaikaisiksi, ellei konsernilla ole ehdo-
tonta oikeutta lykäniiden suorittamista hintään 12 kuukau-
den päähän tilinpäätösivästä.
Vieraan pääoman menot kirjataan kuluiksi, kun ne toteutuvat.
Ehdot täyttävän omaisuuserän hankkimisesta, rakentamisesta tai
valmistamisesta välittömästi johtuvat vieraan pääoman menot
aktivoidaan osana kyseisen omaisuuserän hankintamenoa silloin,
kun on todennäköistä, että ne tuottavat vastaista taloudellista
hyötyä, ja kun menot on määritettävissä luotettavasti.
Osa konsernin yhtiöistä on tehnyt veroviranomaisten kanssa
veroihin liittyvien suoritusten maksujärjestelyitä. Nämä velat
sisältyvät lyhytaikaisiin muihin korollisiin velkoihin.
OMA PÄÄOMA
Konserni luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit niiden
luonteen perusteella joko omaksi pääomaksi tai rahoitusvelaksi.
Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa sopimus,
joka osoittaa oikeutta osuuteen yhteisön varoista sen kaikkien vel-
kojen vähentämisen jälkeen. Menot, jotka liittyvät omien oman
pääoman ehtoisten instrumenttien liikkeeseenlaskuun tai hankin-
taan, esitetään oman pääoman vähennyseränä. Jos konserni hank-
kii takaisin omia oman pääoman ehtoisia instrumenttejaan, näiden
instrumenttien hankintameno vähennetään omasta pääomasta.
ELÄKEVASTUUT
Konsernin eläkejärjestelyt on luokiteltu maksupohjaisiksi järjes-
telyiksi. Maksupohjaisella eläkejärjestelyllä tarkoitetaan järjes-
telyä, jossa yhtsuorittaa kiinteimaksuja erilliselle yhteille.
Yhtiöl ei ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta lisä-
maksujen suorittamiseen, jos kyseisellä erillisellä yhteisöllä ei ole
riittävästi varoja suorittaakseen kaikille henkilöille heidän kulu-
valla tai aikaisemmalla tilikaudella suorittamaansa työhön liitty-
viä etuuksia. Maksupohjaiseen järjestelyyn suoritettavat maksut
kirjataan sen tilikauden kuluksi, jolta maksu suoritetaan.
OSAKEPERUSTEISET MAKSUT
Konsernilla on kannustinjärjestelyjä, joissa maksut suoritetaan
oman pääoman ehtoisina instrumentteina. Omana pääomana
maksettavista liiketoimista aiheutuva meno määritetään myön-
tämispäivän käyvän arvon perusteella. Yhtiö määrittää yvän
arvon asianmukaista hinnoittelumenetelmää käyttäen. Omana
pääomana maksettavista liiketoimista johtuva meno ja vastaava
oman pääoman lisäys kirjataan sen ajanjakson kuluessa, jona
työtä suoritetaan ja/tai työn suorittamiseen perustuvat ehdot
täyttyvät. Kyseinen ajanjakso päättyy päivänä, jona asianomai-
set henkilöt ovat täysin oikeutettuja palkitsemiseen (“oikeuden
syntymisajankohta”). Omana pääomana maksettavista liike-
toimista kuhunkin tilinpäätöspäivään mennessä kirjatut kerty-
neet kulut kuvastavat si, miltä osin oikeuden syntymisajan-
jakso on kulunut loppuun, sekä konsernin parasta arviota niiden
oman pääomanehtoisten instrumenttien lukumäärästä, joihin
lopulta syntyy oikeus. Tulosvaikutus esitetään konsernin tulos-
laskelmassa työsuhde-etuuksista aiheutuvissa kuluissa.
VARAUKSET
Varaukset kirjataan kun yrityksellä on aikaisempien tapahtu-
mien seurauksena laillinen tai tosiasiallinen velvoite, maksuvel-
voitteen toteutuminen on todennäköistä ja velvoitteen suuruus
on arvioitavissa luotettavasti. Varauksena kirjattava määrä vas-
taa parasta arviota menoista, joita olemassa olevan velvoitteen
täyttäminen edellyttää tilinpäätöspäivänä.
UUSIEN TAI MUUTETTUJEN IFRS-STANDARDIEN JA
IFRIC-TULKINTOJEN SOVELTAMINEN
Konsernitilinpäätös on laadittu noudattaen samoja laadinta-
periaatteita kuin vuonna 2023, lukuun ottamatta seuraavia uusia
standardeja, tulkintoja ja muutoksia olemassa oleviin standar-
deihin, joita konserni on soveltanut 1.11.2023 alkaen:
IFRS 3, IAS 16 ja IAS 37 standardeihin tehdyt parannuk-
set sekä nyt voimaan astuneet IFRS 17 ja IAS 12 (vaikutus
verojen erittelyyn) standardeilla ei ole olennaisia vaikutusta
konsernin raportointiin .
Tiedonanto Pillar2 -minimiverohankkeen vaikutuksista OECD:n
globaali minimiverolainädäntö (Pillar 2 -säännöt) tulee voi-
maan 1.1.2024 ja koskevat tilikausia 2024 ja eteenpäin. Konserni
on arvioinut Pillar 2 -sääntöjen vaikutusta ja arvioi että säänillä
ei ole vaikutusta konsernin efektiiviseen verokantaan tai tulove-
rokustannukseen.
IFRS18 standardilla saattaa olla merkittävä vaikutus tulevai-
suudessa konsernin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin. Kon-
sernin johto arvioi, että edellä listattujen muiden standardien
käyttöönotolla ei ole merkittävää vaikutusta konsernin tilin-
päätökseen tulevina tilikausina .
Konsernitilinpäätös, IFRS
JULKAISTUT UUDET JA UUDISTETUT IFRS-STANDARDIT,
JOTKA EIVÄT VIELÄ TÄLLÄ TILIKAUDELLA OLE
KOSKENEET PANOSTAJA -KONSERNIA
IAS 7 Liitetiedot toimittajarahoitusjärjestelyyn liittyen
rahavirtalaskelman ja rahoitusinstrumenttien osalta
IFRS 10:n ja IAS 28:n
muutokset
Omaisuuserien myynti tai siirto sijoittajayrityksen ja sen
osakkuus- tai yhteisyrityksen välillä.
IAS 1:n muutos Velkojen luokittelu lyhyt- ja pitkäaikaisiksi
IAS 1:n muutos Pitäaikaisten lainojen joihin sisältyy kovenanttiehtoja
esittäminen
IFRS 16:n muutos Vuokrasopimusvelan määrittäminen myynti- ja
takaisinvuokraussopimuksessa
IAS 8:n muutos Kirjanpidollisten arvioiden määritelmä
IAS 21 The effects of changes in Foreign Exchange Rates titled
Lack of Exchangeability
IFRS 18 Tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
IFRS 19 Subsidiaries without Public Accountability: Disclosures
26
3. RAHOITUSRISKIEN HALLINTA
RAHOITUSRISKIEN HALLINTA
Konsernin rahoitusriskit muodostuvat luotto- ja vastapuoliriskistä,
korkoriskistä ja maksuvalmiusriskistä. Luotto- ja vastapuoliriski
muodostuu asiakkailta tulevista myyntisaamisten maksuista ja
asiakaskunnan keskittymisestä sekä vastapuoliksi hyväksyttä-
vistä yhteistyöpankeista. Konserniyhtiöt toimivat pääosin euroalu-
eella ja altistuvat siten vain väisessä määrin vientitoiminnasta
johtuen valuuttakurssivaihteluista johtuvalle transaktioriskille.
Konsernilla ei ole merkittäviä sijoituksia ulkomaisiin yhtiöihin, joten
se ei altistu merkittävälle translaatioriskille. Korkotason muutos-
ten vaikutukset korollisten velkojen ja saatavien arvoon sekä tule-
vien korkomaksujen määrään aiheuttavat korkoriskin.
Panostajan rahoitusriskien hallinta hoidetaan keskitetysti
emoyhtiön rahoitustoiminnoissa Panostajan talous- ja rahoitus-
johtajan johdolla. Panostajan talous- ja rahoitusjohtaja seuraa
aktiivisesti tytäryritysten rahoitusriskejä ja osallistuu aktiivisesti
rahoituksen hankintaan sekä suojausten toteuttamiseen yhdessä
tytäryritysten johdon kanssa ja tukee tytäryritysten johtoa muissa
rahoituksen hoitamiseen liittyvissä asioissa. Konsernin tytäryri-
tyksillä ei ole käytössä keskinäistä rahoituksen allokointia ja niiden
rahoitukset ovat toisistaan riippumattomia. Emoyhtiö voi erillisellä
päätöksellä allokoida varojaan tytäryrityksille lisärahoituksen
muodossa niiden rahoitus- tai likviditeettitarpeiden mukaisesti.
Konsernin riskienhallinnan yleiset periaatteet hyväksyy hallitus ja
niiden käytänn toteutuksesta vastaa emoyritys yhdessä tytär-
yritysten kanssa .
VALUUTTAKURSSIRISKI
Konserni toimii pääosin euroalueella ja on siten vain vähäisessä
määrin alttiina valuuttakurssimuutoksista johtuvalle valuuttariskille.
KORKORISKI
Konsernin tulot sekä operatiiviset kassavirrat ovat pääosiltaan
riippumattomia markkinakorkojen vaihtelusta. Konsernin korko-
riski muodostuu pääosin lainanotosta. Tilikauden lopussa
rahoituslaitoslainat ja muut lainat rahoituslaitoksilta olivat 21 605
tuhatta euroa (23 390 tuhatta euroa). Muut lainat rahoituslaitok-
silta sisältävät käytössä olevat tililimiitit se factoring -velat.
Lainat ovat vaihtuvakorkoisia.
KORKORISKIN HERKKYYSANALYYSI
Seuraava taulukko havainnollistaa, miten korkojen kohtuullisen
mahdollinen muutos, muiden muuttujien pysyessä vakiona, vai-
kuttaa konsernin tulokseen vaihtuvakorkoisten velkojen korko-
kustannuksen muutosten seurauksena. Korkoriskin herkkyys on
esitetty verojen jälkeen .
LUOTTORISKI
Luottoriskiä hallitaan konsernitasolla myyntisaamisiin liittyvää
riskiä lukuun ottamatta. Konserniyritykset tarkistavat asiakkai-
den luottokelpoisuuden vähintään asiakassuhdetta perustet-
taessa. Luottoriskin minimoimiseksi pyritään saamaan turvaava
1 000 euroa
1 %-yksikön
korkeampi
tuloslaskelma
2 %-yksikön
korkeampi
tuloslaskelma
1 %-yksikön
matalampi
tuloslaskelma
Korkomuutoksen vaikutus
2024 -173 -346 173
2023 -187 -374 187
Konsernitilinpäätös, IFRS
vakuus asiakkaan luottokelpoisuuden niin edellyttäessä. Kon-
sernilla on merkittävimpien asiakkaidensa kanssa pitkään jat-
kuneet vakiintuneet liikesuhteet. Konsernilla ei ole merkittävää
luottoriskikeskittymää. Luottoriskiä kohdistuu lähinnä merkittä-
västi erääntyneisiin saamisiin. Myyntisaamisten ikäjakauma on
esitetty liitetiedossa 25.
Konsernin rahavaroihin ja johdannaissopimuksiin liittyvä
luottoriski on alhainen, sillä kyseisiä rahoitussopimuksia teh-
dään vain hyvän luottoluokituksen omaavien pankkien kanssa
konsernin riskienhallinnan toimintaperiaatteiden mukaisesti. .
MAKSUVALMIUSRISKI
Konsernin tärkeimmät lainakovenantit raportoidaan rahoittajille
neljännesvuosittain, puolivuosittain ja vuosittain. Jos konserni
rikkoo lainakovenanttiehtoja, velkoja voi vaatia lainojen nopeu-
tettua takaisinmaksua. Johto tarkkailee lainakovenanttiehto-
jen täyttymistä säännöllisesti. Konsernin emoyhtiö on antanut
vakuuksia rahoittajille tytäryhtiöiden puolesta velkojen vakuu-
deksi (Tilinpäätöksen liitetieto 34).
Lainojen kovenanttiehdot liittyvät konsernin erillisyhtiön tai
alakonsernin omaan tunnuslukuun korollisten velkojen ja käyt-
tökatteen väliseen suhdelukuun (korolliset velat / käyttökate)
sekä omavaraisuusasteisiin.
VELKOIHIN LIITTYVÄT LAIMINLYÖNNIT JA
SOPIMUSEHTOJEN RIKKOMISET
Tilikauden aikana lainakovenantit eivät ole rikkoutuneet. Velkoi-
hin liittyvät järjestelyt ja sopimusehtojen rikkoutumiset esitetty
liitetiedossa 28.
Konsernissa arvioidaan ja seurataan jatkuvasti liiketoimin-
nan edellyttämän rahoituksen määrää, jotta konsernilla olisi tar-
peeksi likvidejä varoja toiminnan rahoittamiseksi ja erääntyvien
lainojen takaisinmaksuun. Rahoituksen saatavuus ja joustavuus
pyritään takaamaan riittävillä luottolimiiteillä sekä käyttämäl
rahoituksen hankinnassa useita rahoittajia ja eri rahoitusmuo-
toja. Tilinpäätöshetkellä konsernin tytäryhtillä oli käytettävis-
än nostamattomia luottolimiittejä 2,7 milj. euroa.
Yhtiöllä oli nostettu aiemmasta yritysostolimiitistä 2,2 milj.
euroa tilikauden päättyes.
PÄÄOMAN HALLINTA
Konsernin pääoman hallinnan tavoitteena on varmistaa liiketoi-
minnan normaalit toimintaedellytykset ja kasvattaa osakkeen
arvoa pitkällä aikavälillä. Pääomarakenteeseen vaikutetaan osin-
gonjaon, omien osakkeiden oston, pääomanpalautusten,osakean-
tien sekä lainojen noston ja takaisinmaksun kautta. Panostajan toi-
mintamallissa myös päätökset sijoituskohteiden ostamisesta ja
myymisestä ovatrkeä osa pääoman hallintaa. Panostajan tavoit-
teena on pitkäjänteisesti kasvattaa sijoituskohteidensa arvoa ja
toteuttaa pitkällä aikavälillä merkittävään arvonnousuun johtavia
irtaantumisia, joilla on pääomarakennetta vahvistava vaikutus.
Konsernin pääomarakenteen kehitystä seurataan omavarai-
suusasteella ja nettovelkaantumisasteella. Konsernin omava-
raisuusaste oli 37,8 prosenttia (37,5 %) ja nettovelkaantumisaste
79,3 prosenttia (80,5 % ).
27
Toimintakertomuksen sivulla 16 on esitetty korollisten velkojen
ja korollisten nettovelkojen täsmäytyslaskelma.
4. JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT
LAADINTAPERIAATTEET JA
ARVIOIHIN LIITTYVÄT KESKEISET
EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Konsernitilinpäätöstä ja liitetietoja laadittaessa yhtiön johto
joutuu tekemään tulevaisuutta koskevia arvioita ja oletuksia.
Tehdyt arviot ja käytetty harkinta perustuvat aikaisempaan
kokemukseen ja muihin tekijöihin, kuten oletuksiin tulevaisuu-
den tapahtumista. Tehtyjä arvioita ja käytettyä harkintaa tarkas-
tellaan ännöllisesti. Alla on kuvattu tärkeimpiä alueita, joissa
arvioita ja harkintaa on käytetty.
HANKITTUJEN VAROJEN KÄYPÄÄN ARVOON
ARVOSTAMINEN
IFRS 3 edellyttää hankkijaa kirjaamaan aineettoman hyödyk-
keen erikseen liikearvosta, mikäli kirjauskriteerit täyttyvät.
Aineettoman oikeuden kirjaaminen käypään arvoon edellyttää
johdon arvioita tulevista kassavirroista. Johto on mahdollisuuk-
sien mukaan käyttänyt hankintamenon kohdistamisen perus-
teena saatavilla olevia markkina-arvoja käypien arvojen mää-
ritmises. Kun tämä ei ole mahdollista, mikä on tyypillis
erityisesti aineettomien hyödykkeiden kohdalla, arvostaminen
perustuu omaisuuserän historialliseen tuottoon ja sen aiottuun
käyttöön tulevassa liiketoiminnassa. Arvostukset perustuvat
diskontattuihin kassavirtoihin sekä arvioituihin luovutus- tai jäl-
leenhankintahintoihin ja edellyttävät johdon arvioita ja oletuksia
omaisuuserien tulevasta käytöstä ja vaikutuksesta yhtiön talou-
delliseen asemaan.
YRITYSKAUPPOIHIN LIITTYVÄT EHDOLLISET
KAUPPAHINNAT
Johto käytä merkittävää harkintaa arvioidessaan jokaisena
raportointikauden päättymispäivänä mahdollisten ehdollis-
ten lisäkauppahintojen käypää arvoa. Tilikauden päättyes
konserniyhtiöissä ei ollut ehdollisia lisäkauppahintoja.
ARVONALENTUMISTESTAUS
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet testataan arvonalentumi-
sen varalta aina, kun on viitteitä siitä, että niiden arvo saattaa
olla alentunut. Liikearvo ja muut taloudelliselta vaikutusajaltaan
rajoittamattomat aineettomat hyödykkeet testataan arvonalen-
tumisen varalta vähintään vuosittain.Yhtiön johto arvioi jatku-
vasti, onko olemassa viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän
Konsernitilinpäätös, IFRS
1 000 euroa 2024 2023
Korolliset rahoitusvelat 49 788 57 135
Korolliset saamiset 1 366 4 334
Rahavarat 9 082 10 419
Korolliset nettovelat 39 340 42 381
Oma pääoma yhteensä 49 632 52 637
Nettovelkaantumisaste 79,3 % 80,5 %
arvo on alentunut. Arvonalentumistestausta varten liikearvo ja
vaikutusajaltaan rajoittamattomat aineettomat hyödykkeet koh-
distetaan rahavirtaa tuottaville yksiköille. Rahavirtaa tuottavien
yksiköiden kerrytettävissä oleva rahaärä perustuu käyttöar-
volaskelmiin. Näiden laskelmien laatiminen edellyttää arvioiden
yttämistä muun muassa ennustetuista tulevaisuuden raha-
virroista, diskonttokoroista sekä rahavirtaa tuottavien yksiköi-
den kohdemarkkinoiden kehityksestä ja liiketoimintastrategioi-
den toimeenpanokyvystä. Vaikka yhtiön johdon näkemyksen
mukaan käytetyt oletukset ovat asianmukaisia, saattavat arvioi-
dut kerrytettävissä olevat rahamäärät erota olennaisesti tulevai-
suudessa toteutuvista (Tilinpäätöksen liitetieto 18)..
VAIHTO-OMAISUUDEN ARVOSTUS
Johdon periaatteena on kirjata arvonalentumisvähennys hitaasti
liikkuvasta ja vanhentuneesta vaihto-omaisuudesta perustuen
johdon parhaaseen arvioon tilinpäätöshetkellä hallussa olevasta
mahdollisesti käyttökelvottomasta vaihto-omaisuudesta. Johto
perustaa arvionsa systemaattiselle ja jatkuvalle seurannalle ja
arvioinnille. Lisäksi yhtiössä on käytössä vaihto-omaisuuden
kiertonopeuksiin perustuvat arvostussäännöt. Vaihto-omaisuu-
desta ei ole tilikaudella kirjattu arvonalentumisia.
LASKENNALLISTEN VEROSAAMISTEN
HYÖDYNNETTÄVYYS
Laskennallisia verosaamisia kirjataan vain, kun niiden realisoi-
tuminen on todennäköisempää kuin realisoitumatta jääminen,
minkä puolestaan määrää se, kertyykö tulevaisuudessa riit-
västi verotettavaa tuloa. Verotettavan tulon kertymistä koskevat
oletukset perustuvat johdon tekemiin arvioihin ja oletuksiin.
Näihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riskejä ja epävarmuutta
ja näin ollen on mahdollista, että olosuhteissa tapahtuvat muu-
tokset aiheuttavat muutoksia odotuksiin ja tämä voi puolestaan
vaikuttaa taseeseen merkittyihin laskennallisiin verosaamisiin
samoin kuin mahdollisiin vielä kirjaamattomiin muihin verotuksel-
lisiin tappioihin ja väliaikaisiin eroihin.
Jos konserniyhtiöiden verotettava tulo on tulevaisuudessa
pienempi kuin mitä johto on ennakoinut kirjattavia laskennallisia
verosaamisia määritettäessä, saamisten arvo alentuu tai ne käy-
vät kokonaan arvottomiksi. Tällöin taseeseen merkityt määrät voi-
daan mahdollisesti joutua peruuttamaan tulosvaikutteisesti.
Panostaja-konsernin taseessa on laskennallisia verosaami-
sia 9,5 miljoonaa euroa. Laskennallisten verosaamisten erittely on
esitetty liitetiedossa 23.
VUOKRASOPIMUKSIIN LIITTYVÄT
JOHDON ARVIOT
Sovellettavan IFRS 16 standardin mukaisesti konserni kirjaa
vuokrasopimukset taseeseen vuokravelkoina ja käyttöoikeus-
omaisuuseränä. Vuokravelan nimellisarvo arvostetaan vuokran-
maksujen nykyarvoon. Vuokrakausi on vuokrasopimuksen ei-pe-
ruutettavissa oleva kausi sekä lisäksi jatko- tai irtisanomisoptio,
jos vuokraolleottaja tulee kohtuullisen todenäköisesti käyttä-
mään jatko-option. Toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopi-
musten vuokrakaudet määritellään johdon tekemien realististen
arvioiden perusteella. Siirtymävaiheessa vuokranmaksut diskon-
tattiin konsernin arvioidulla lisäluoton korolla.
28
5. SEGMENTTI-INFORMAATIO
Panostajan neljä enemmistöomistuksessa olevaa sijoitus-
kohdetta muodostavat yhtiön liiketoimintasegmentit joiden
lisäksi on Muut-segmentti, jossa raportoidaan konsernin emo-
yhtiö mukaan lukien osakkuusyhtiöt ja kohdistamattomat erät.
Panostaja-konsernin liiketoimintasegmentit ovat Grano, Hygga,
CoreHW ja Oscar Software sekä Muut.
Raportoitavat segmentit on muodostettu, koska ne tuotta-
vat keskenään erilaisia tuotteita ja palveluja. Segmenttien väliset
liiketoimet ovat tapahtuneet normaalein kaupallisin ehdoin.
Toimintasegmentit raportoidaan tavalla, joka on yhden-
mukainen ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle toimitetta-
van sisäisen raportoinnin kanssa. Ylintä operatiivista päätöksen-
tekijää edustaa Panostaja-konsernin johtoryhmä.
Konserni on määritellyt IFRS 12 mukaiseksi alakonserniksi,
joihin liittyy merkittävä määräysvallattomien omistajien osuus,
Grano Group -alakonsernin. Grano Group -alakonsernin taloudel-
linen informaatio esitetään tässä segmenttiliitetiedossa Grano
liiketoimintasegmentissä. Tarkennuksena todetaan, että kysei-
sen alakonsernin taloudellinen informaatio vastaa kyseisiä
segmenttikohtaisia tietoja.
Määräysvallattomien osuus Grano Group -alakonsernin
tuloksesta on 0,7 milj. euroa ja omasta pääomasta 20,6 milj. euroa.
LIIKETOIMINTASEGMENTIT
Liikevaihto ja tuloutusperiaatteet
Liikevaihto sisältää tuotteiden ja palvelujen myynnissaadut tuo-
tot käypään arvoon arvostettuna välillisillä veroilla ja alennuksilla
oikaistuna. Konsernin maksuehdot ovat tavanomaisia ja maksu-
ajat varsin lyhyitä. Asiakassopimuksiin ei liity merkittäviä rahoitus-
komponentteja. Myyntituottojen rahamäärään ja ajoittumiseen ei
liity olennaista johdon harkintaa. Viennin osuus konsernin liike-
vaihdosta on noin 7 milj. euroa. Tarkemmat segmenttikohtaiset
liikevaihdon ja tuloutusperiaatteiden kuvaukset on kerrottu alla.
Asiakassopimuksiin liittyvät omaisuuserät (myyntisaamiset ja
siirtosaamisiin siltyvä laskuttamaton myynti) on esitetty liite-
tiedossa 25. Asiakassopimuksiin liittyvät velat (saadut ennakot)
on esitetty liitetiedossa 29.
Grano-segmentin tuotot muodostuvat pääasiassa tulostus-
palveluiden sekä digitaalisten markkinointi- ja sisältöpal-
veluiden myynnistä. Tuotot tuotteiden myynnistä kirjataan ,
Konsernitilinpäätös, IFRS
kun tavaroiden omistamiseen liittyvät merkittävät riskit ja
edut, niiden hallintaoikeus ja todellinen määräysvalta ovat
siirtyneet ostajalle sekä maksusuoritus on todennäköinen.
Tuotot palveluista kirjataan, kun palvelut on suoritettu.
Hygga-segmentin tuotot muodostuvat suun terveyden-
huoltopalveluiden tuottamisesta ja oman toiminnan-
ohjausjärjestelmän lisenssimyynnistä. Tuotot palveluista
kirjataan, kun palvelut on suoritettu. IFRS 15 standardilla on
vaikutusta ohjelmistopalvelujen myynnin yhteydessä toi-
mitettujen käyttöönotto- tai perustamisprojektien tulout-
tamisen ajoitukseen. yttöönotto- ja perustamisprojek-
tien tulovirrat eivät kuitenkaan ole määrällisesti olennaisia.
Mikäli käyttöönotto- ja perustamisprojektien tulovirrat olisi-
vat määrällisesti olennaisia ja pitkäaikaisia, tuloutus toteu-
tettaisiin valmiusasteen mukaisesti. Valmiusasteen määrit-
täminen perustuu hankkeiden aiheuttamien kustannusten
suhteesta hankkeen kokonaiskustannuksiin. Ohjelmisto-
palveluiden myynti tuloutetaan ajan kuluessa, asiakkaan
saadessa ja kuluttaessa suoritteen samanaikaisesti.
CoreHW-segmentin tuotot muodostuvat pääasiassa radio-
tekniikassa käytettävien mikropiirien ja antennien suun-
nittelupalveluista. Tuotot palveluista kirjataan, kun palve-
lut on suoritettu. Yhtiö kirjaa myyntituotot pitkäaikaisista
suunnitteluprojekteista ajan kuluessa. Pitkäaikaishank-
keiden tuloutustapana yhtiössä käytetään osatuloutusta.
Pitkäaikaishankkeiksi luetaan sellaiset hankkeet, joiden
kestoaika on arvioitu olevan yli 6 kuukautta, joissa lasku-
tus ei ole henkilötyötuntiperusteinen ja joiden sopimukseen
perustuva liikevaihto on yli 250 000 euroa tai jotka muutoin
ovat luonteeltaan liiketoiminnan kannalta vastaavan kaltaisia
hankkeita. Pitkäaikaishankkeiden valmiusasteen määrittä-
minen perustuu hankkeiden aiheuttamien henkilötyötuntien
suhteesta hankkeen kokonaistyötuntimäärään kirjaushetken
arvion mukaan. CoreHW Semiconductor Oy:llä oli tilikau-
den lopussa 2 keskeneisosatuloutusta soveltavaa pro-
jektia. Osatuloutusprojektien tilikauden aikainen tuloutus oli
yhteensä 0,4 milj. euroa, ja niiden tuloksi kirjaamaton sekä
luovuttamaton osuus tilikauden lopussa oli yhteen 0,2
milj. euroa.
Oscar Software -segmentin tuotot muodostuvat pääasiassa
oman toiminnanohjausjärjestelmän lisenssi- ja palvelu-
myynnistä se taloushallinto-, HR- ja muista verkkoliike-
toiminnan palveluista. Tuotot palveluista kirjataan, kun pal-
velut on suoritettu. IFRS 15 standardilla on pieni vaikutus
kertalaskutteisten lisenssien ja niiden myynnin yhteydessä
toimitettujen käyttöönotto- tai perustamisprojektien tulout-
tamisen ajoitukseen, jolloin tuloutus tapahtuu pidemmällä
ajanjaksolla. Raportointikaudella tuloutus ei vaikuttanut
yhtiön tulokseen.
Muut-segmentissä esitetään Panostaja emoyhtiön luvut.
Lisäksi riville sisältyy mahdollisten ei-operatiivisten konser-
niyhtiöiden luvut ja muut kohdistamattomat erät. Myös liike-
toimintasegmenteille kohdistamattomien osakkuusyhtiöi-
den tulosvaikutus esitetään tällä rivillä.
Eliminoinnit-rivillä esitetään segmenttien väliset sisäisten
erien eliminoinnit sekä muut konsernitasolla tehdyt oikaisut .
2024 2023
(1000 euroa)
Sopimukseen
perustuvat
omaisuuserät
Sopimukseen
perustuvat
velat
Sopimukseen
perustuvat
omaisuuserät
Sopimukseen
perustuvat
velat
1.11.
Myyntituotto, joka
sisältyi sopimukseen
perustuviin velkoihin
tilikauden alussa
1 111 0 843 1 098
Saaduista maksuista
johtuvat lisäykset
vähennettynä
tilikauden aikana
tuloutetulla määrällä
-1 111 0 -843 -1 098
Sopimukseen
perustuvien omaisuu-
serien lisäys liittyen
täytettyihin mutta
laskuttamattomiin
suoritevelvoitteisiin
459 1 111
31.10. 459 0 1 111 0
29
2024
(1000 euroa)
Liikevaihto
yhteensä
Sisäinen
liikevaihto
Ulkoinen
liikevaihto
Poistot ja
arvon-
-alentu-
miset Liiketulos
Rahoitus-
tuotot ja
-kulut
Osuus
osakkuus-
yhtiöiden
tuloksesta Tuloverot
Tulos
jatkuvista
liiketoi-
minnoista Varat Velat
Investoinnit
Aineellisiin
ja aineetto-
miin
Osakkuus-
yhtiö-
osakkeiden
arvo
Henkilöstö
tilikauden
lopussa
Grano 104 637 8 104 629 -9 915 2 989 -1 676 0 -178 1 135 88 784 62 483 1 646 778
Hygga 8 819 0 8 819 -658 439 -665 0 -2 -228 4 767 11 581 120 103
CoreHW 8 600 0 8 600 -598 -117 -623 0 37 -703 11 593 13 708 1 344 73
Oscar
Software
12 064 85 11 979 -993 1 359 -159 0 -240 959 10 320 4 981 645 118
Muut 0 0 0 -70 -2 131 -2 354 -126 233 -4 379 29 744 2 822 0 1 665 9
Eliminoinnit -93 0 0 0 0 0 0 0 -13 316 -13 316
Konserni
yhteen
134 120 0 134 027 -12 233 2 538 -5 477 -126 -150 -3 216 131 891 82 260 3 754 1 665 1 081
2023
(1000 euroa)
Liikevaihto
yhteensä
Sisäinen
liikevaihto
Ulkoinen
liikevaihto
Poistot ja
arvon-
alentu-
miset Liiketulos
Rahoitus-
tuotot
ja -kulut
Osuus
osakkuus-
yhtiöiden
tuloksesta Tuloverot
Tulos
jatkuvista
liike-
toimin-
noista Varat Velat
Investoinnit
aineellisiin
ja aineetto-
miin
Osakkuus-
yhtiö-
osakkeiden
arvo
Henkilöstö
tilikauden
lopussa
Grano 109 091 13 109 078 -10 210 1 928 -1 605 -877 58 -497 92 870 67 653 2 724 0 869
Hygga 7 772 0 7 772 -620 -77 -607 0 0 -683 5 089 11 679 65 103
CoreHW 7 909 0 7 909 -592 -1 174 -470 0 309 -1 336 11 229 12 923 871 75
Oscar
Software
11 501 77 11 425 -1 217 381 -173 0 10 218 10 184 5 736 642 132
Muut 0 0 0 -74 -2 166 641 -75 256 -1 344 33 609 2 352 0 1 791 9
Eliminoinnit -90 0 0 0 0 0 0 0 -11 606 -11 606
Konserni
yhteen
136 274 0 136 184 -12 713 -1 109 -2 214 -953 633 -3 642 141 374 88 737 4 302 1 791 1 188
LIIKETOIMINTASEGMENTIT 2023
LIIKETOIMINTASEGMENTIT 2024
** Investoinnit eivät sillä investointeja käyttöoikeusomaisuuseriin.
Konsernitilinpäätös, IFRS
30
6. HANKITUT LIIKETOIMINNOT
Tilikaudella eikä vertailukaudella tehty tytäryhtiöhankintoja.
7. TYTÄRYRITYSTEN JA LIIKETOIMINTOJEN
MYYNNIT SEKÄ LOPETETUT TOIMINNOT
Tilikaudella ei myyty tytäryrityksiä tai liiketoimintoja.
TILIKAUSI 2023
GRANO AS
Grano myi maaliskuussa tytäryhtiönsä Virossa yhtiön toimivalle
johdolle. Grano-konserni kirjasi kaupasta 0,1 milj. euron myynti-
voiton.
Konsernitilinpäätös, IFRS
8. TYTÄRYHTIÖOMISTUSOSUUKSIEN
MYYNNIT JA HANKINNAT, JOTKA
EIVÄT JOHTANEET MUUTOKSEEN
MÄÄRÄYSVALLASSA
TILIKAUSI 2024
Oscar Software Holdings Oy lunasti vähemmistöosakkaiden
osakkeita ja kirjasi ne omiksi osakkeiksi. Panostajan omistus-
osuus Oscar-konsernista on näiden jälkeen 58,4 %:a.
TILIKAUSI 2023
Oscar Software Holdings Oy lunasti vähemmistöosakkaiden
osakkeita ja kirjasi ne omiksi osakkeiksi. Lisäksi yhtiöstehtiin
osakeanti työntekijöille. Panostajan omistusosuus Oscar-kon-
sernista on näiden jälkeen 57,86 %:a.
CoreHW Group Oy lunasti vähemmistöosakkaan osakkeet
sekä toteutti tytäryhtiönsä osakkeenomistajien kanssa osake-
vaihdon. CoreHW Group Oy antoi uusia osakkeita tyryhtiön
vähemmistön osuutta vastaan. Järjestelyiden jälkeen Panosta-
jan omistusosuus CoreHW Group Oy:sta on 55,82 %:a.
1 000 euroa 2024
Luovutettu tai saatu määräysvallattomien omistajien
osuus 31
Saatu tai maksettu vastike -67
Omistusosuuden muutoksen vaikutus voittovaroihin -36
1 000 euroa 2023
Luovutettu tai saatu määräysvallattomien omistajien
osuus 52
Saatu tai maksettu vastike -195
Omistusosuuden muutoksen vaikutus voittovaroihin -143
31
1 000 euroa 2024 2023
Palkat ja palkkiot 53 608 55 624
Eläkekulut - maksupohjaiset
järjestelyt 9 020 9 338
Muut henkilösivukulut 1 622 2 289
Yhteensä 64 250 67 25 1
Konsernitilinpäätös, IFRS
9. LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
10. OSUUS OSAKKUUSYHTIÖIDEN
TULOKSESTA
Panostajan osakkuusyhtiön Gugguun lukuja ei yhdistellä muiden
sijoituskohteiden tapaan Panostaja-konserniin, vaan sen tulos-
vaikutus esitetään omalla rivillään konsernin tuloslaskelmassa.
Osuus osakkuusyrityksen tuloksesta oli -0,1 milj. euroa (-1,0
milj. euroa). Vertailukauden luku -1,0 milj. euroa sisältää Granon
osakkuusyhtiön myynnin johdosta syntyneen tappion. Gugguu
ei raportoi lukujaan IFRS-standardien mukaisesti ja ssä esite-
tyt luvut ovat pääasiassa suuntaa antavia. Gugguun Panostajasta
poikkeava tilikausi päättyy maaliskuun lopussa, mutta esitetyt
luvut ovat Panostajan tilikauden mukaisia.
Tiedot yhtiön osakkuusyhtiöistä on esitetty liitetieto koh-
dassa 20. Sijoitukset osakkuusyhtiöihin .
11. TYÖSUHDE-ETUUKSISTA AIHEUTUVAT
KULUT
Konsernilla on maksupohjaisia eläkejärjestelyjä, joiden suorituk-
set kirjataan tuloslaskelmaan sillä kaudella, jota veloitus koskee.
Tiedot lähipiiriin luettavan johdon työsuhde-etuuksista, osa-
keperusteiset maksut mukaan lukien, on esitetty liitetieto koh-
dassa 35. Lähipiiritapahtumat
Konsernin palveluksessa oli tilikauden aikana keskimää-
rin 1 135 (1 217) henkilöä. Tilikauden lopussa henkilöstöä oli 1 081
(1 1 88 ).
1 000 euroa 2024 2023
Käyttöomaisuusosakkeiden
myyntivoitot 0 111
Aineellisten hyödykkeiden
myyntivoitot 723 116
Saadut avustukset 242 167
Muut tuotot 481 485
Yhteensä 1 446 879
12. POISTOT JA ARVONALENTUMISET
1 000 euroa 2024 2023
Poistot ja arvonalentumiset
yhteensä hyödykeryhmittäin:
Aineelliset käyttöomaisuus-
hyödykkeet
Rakennukset ja rakennelmat 6 474 6 566
Koneet ja kalusto 3 304 3 630
Aineettomat hyödykkeet
Kehitysmenot 1 400 1 173
Aineettomat oikeudet 67 352
Muut aineettomat hyödykkeet 989 993
Yhteensä 12 233 12 713
1 000 euroa 2024 2023
Aineellisten hyödykkeiden
myyntitappiot ja romutukset
Vuokrakulut 701 556
Markkinointikulut 1 705 1 881
Tietohallintokulut 3 500 3 236
Asiantuntijapalvelukulut 2 469 2 718
Muut kuluerät 7 866 8 732
Yhteensä 16 241 17 123
Tilintarkastuspalkkiot 153 149
Muut palkkiot 6 11
Tilintarkastajille maksetut palkkiot
yhteensä, jatkuvat toiminnot 159 160
13. LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
Liiketoiminnan muut kuluerät käsittävät tavanomaiseen liike-
toimintaan liittyviä kulueriä kuten ohjelmistolisenssien vuosi-
maksuja, työterveyteen, matkustamiseen sekä henkilöstöön
liittyviä kuluja.
32 Konsernitilinpäätös, IFRS
1 000 euroa 2024 2023
Valuuttakurssivoitot 3 0
Rahoitustuotot osakkuusyrityksiltä 12 5
Korkotuotot 355 244
Yhteensä 370 250
14. RAHOITUSTUOTOT
17. OSAKEKOHTAINEN TULOS
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emo-
yrityksen osakkeenomistajille kuuluva kauden voitto kauden
aikana ulkona olevien osakkeiden lukumään painotetulla kes-
kiarvolla.
1 000 euroa 2024 2023
Jatkuvat toiminnot -3 953 -2 875
Myydyt toiminnot 0 0
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden
voitto (1 000 euroa), -3 953 -2 875
Osakekohtaista tulosta laskettaessa
käytettävä tulos -3 953 -2 875
Laimennusvaikutuksella oikaistua
osakekohtaista tulosta laskettaessa
käytettävä tulos -3 953 -2 875
Ulkona olevien osakkeiden lukuärä
tilikauden lopussa
53 333 53 333
josta yhtn hallussa 488 587
Ulkona olevien osakkeiden painotettu
keskim. lukumää, 1 000 kpl
52 809 52 717
Osakeperusteiset maksut, 1000 kpl 40 10
Laimennettu ulkona olevien osakkeiden
painotettu keskiarvo, 1 000 kpl
52 849 52 727
Emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluvasta voitosta laskettu
osakekohtainen tulos:
Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista €
Laimentamaton -0,075 -0,055
Laimennettu -0,075 -0,055
Tulos/osake myydyistä ja lopetetuista
liiketoiminnoista €
Laimentamaton 0,000 0,000
Laimennettu 0,000 0,000
Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä
liiketoiminnoista €
Laimentamaton -0,075 -0,055
Laimennettu -0,075 -0,055
15. RAHOITUSKULUT
1 000 euroa 2024 2023
Valuuttakurssitappiot 8 16
Arvonalentumistappiot
lainasaamisista 3 306 -57
Korkokulut rahoitusleasingveloista 773 906
Korkokulut muista rahoitusveloista 1 761 1 598
Yhteensä 5 848 2 463
Tulos ennen veroja -3 066 -4276
Suomen verokannan mukainen
tulovero konsernin tuloksesta
ennen veroja 613 855
Verovapaat tulot 34 121
Vähennyskelvottomat kulut -879 -503
Kirjaamattomat laskennalliset
verosaamiset verotuksellisista
tappioista 32 -21
Osuus osakkuusyrityksen tulok-
sesta 25 43
Syntyneet ja purkautuneet
väliaikaiset erot laskennallisista
verosaamisista ja -veloista
Liitetieto 23 26 136
Verot aikaisemmilta tilikausilta 0 0
Verot tuloslaskelmassa -149 633
Vähennyskelvottomat kulut koostuvat pääasiassa realisoitumat-
tomista saamisten alaskirjauksista sekä pienemmistä verotuk-
sessa vähennyskelvottomista eristä.
1 000 euroa 2024 2023
Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuva vero -414 -128
Edellisten tilikausien verot 1 0
Laskennalliset verot
Syntyneet ja purkautuneet
väliaikaiset verot 264 761
Tuloverot yhteensä -149 633
Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan verokannalla
20,0 % laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma :
16. TULOVEROT
33Konsernitilinpäätös, IFRS
18. AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
(1 000 euroa) Liikearvo
Aineettomat
oikeudet Kehitysmenot
Muut aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.11.2023 59 794 24 213 13 567 14 836 112 409
Lisäykset 250 36 2 504 588 3 378
Siirto taseryhmien välil 31 31
Kurssierot 0
Hankintameno 31.10.2024 60 044 24 249 16 071 15 455 115 818
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.11.2023 -12 474 -23 975 -8 299 -12 732 -57 480
Tilikauden arvonalentumiset 0
Tilikauden poistot -67 -1 400 -989 -2 456
Vähennykset
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.10.2024 -12 474 -24 042 -9 699 -13 721 -59 936
Kirjanpitoarvo 31.10.2024 47 569 206 6 372 1 735 55 882
Hankintameno 1.11.2022 59 968 24 160 11 451 13 859 109 437
Lisäykset 55 2 116 893 3 064
Vähennys -2 -2
Yrityksen myynnin tai lopetuksen vaikutus -174 -34 -208
Siirto taseryhmien välil 118 118
Kurssierot 0
Hankintameno 31.10.2023 59 794 24 213 13 567 14 836 112 409
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.11.2022 -12 474 -23 623 -7 126 -11 772 -54 995
Tilikauden arvonalentumiset 0
Tilikauden poistot -352 -1 173 -993 -2 518
Yrityksen myynnin tai lopetuksen vaikutus 33 33
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.10.2023 -12 474 -23 975 -8 299 -12 732 -57 480
Kirjanpitoarvo 31.10.2023 47 319 237 5 268 2 105 54 929
34 Konsernitilinpäätös, IFRS
Milj. euroa 2024 2023
Grano 34,1 34,1
Oscar Software 7,1 7,1
CoreHW 3,7 3,4
Hygga 2,6 2,6
Yhteensä 47,6 47,3
2024 2023
Liikevaihdon kasvu keskimäärin
ennustejaksolla, % 1,0 % 1,0 %
Ennustejakson jälkeinen
liikevaihdon kasvu, % 2,0 % 2,0 %
Liikevoittomarginaali keskimäärin
ennustejaksolla, % 4,1 % 5,2 %
Ennustejakson jälkeinen liikevoitto-
marginaali, % 4,8 % 5,4 %
Pre-Tax WACC, % 9,2 % 9,5 %
2024 2023
Liikevoittomarginaali keskimäärin, % 3,1 % 3,5 %
Pre-Tax WACC, % 12,8 % 13,6 %
LIIKEARVON ARVONALENTUMISTESTAUS
Seuraaville rahavirtaa tuottaville yksiköille (tai yksikköjen ryhmille)
on kohdistettu liikearvoa:
Liikearvon arvonalentumistestaus on tilikaudella suoritettu 30.
syyskuuta 2024 tilanteesta. Panostajan rahavirtaa tuottavien
yksiköiden liiketoiminnasta kerrytettävissä olevat rahaärät
on määritetty arvonalentumistestauksessa diskontattujen raha-
virtojen menetelmällä lasketun käyttöarvon perusteella. Ker-
rytettävissä olevien rahamäärien laskennassa käytetyt rahavir-
taennusteet perustuvat johdon hyväksymiin taloussuunnitel-
miin, jotka kattavat kolmen vuoden ennustejakson. Laskennassa
käytetyt rahavirtaennusteet on johdettu rahavirtaa tuottavien
yksiköiden strategialuvuista niiden kasvu- ja kannattavuus-
tavoitteita kuitenkin selvästi madaltaen varovaisuuden peri-
aatteen mukaisesti. Ennustejakson jälkeen on laskettu lop-
puarvo 2 %:n kasvuarviota käyttäen, mikä kuvaa pitkän aikavälin
keskimääräistä kasvua talousympäristössä, jossa yksiköt toimi-
vat. Käyttöarvon laskennassa käytetyt keskeiset muuttujat ovat
ennustettu liikevaihto ja ennustettu liikevoitto sekä käytetty dis-
konttokorko.
Panostajan jatkuvassa testauksessa testattujen rahavir-
taa tuottavien yksiköiden testin mukainen käyttöarvo on ollut
niiden kirjanpitoarvoa suurempi kaikissa yksiköissä. Lasken-
nassa käytettyihin rahavirtaennusteisiin on laadittu lisäksi herk-
kyysanalyysit sen varmistamiseksi, että kohtuulliset muutokset
taloussuunnitelmien keskeisiin oletuksiin eivät johda siihen, että
omaisuuserien kirjanpitoarvo ylittäisi niistä kerrytettävissä ole-
van rahamäärän.
GRANO
Käyttöarvoa laskettaessa Granon liikevaihdon odotetaan
säilyvän ennustejaksolla kokonaisuutena vakaana kas-
vaen vain hieman. Perinteisen painamisen ja paperitulos-
tamisen odotetaan edelleen laskevan, kun taas pakkaus- ja
etikettipainamisessa sekä suurkuva- ja valomainosliiketoimin-
nassa odotetaan selkeää kasvua. Myös näyttöratkaisuiden ja
digitaalisten palveluiden odotetaan kasvavan edelleen. Kasvun
kulmakivenä toimii osaltaan yhtn laaja tuote- ja palveluport-
folio ja sen tuotteistaminen kokonaisiksi asiakasratkaisuiksi
fokustoimialoilla. Granon liikevoiton odotetaan paranevan sel-
västi tilikauden 2024 tasosta sekä hankintojen, hinnoittelun että
tuotannollisten ja muiden toimintojen tehostamisen seurauk-
sena. Tilikauden 2024 aikana ättyneiden muutosneuvottelui-
den tuloksena saavutettujen kustannustehokkuusvaikutusten
odotetaan parantavan liikevoittoa tulevilla tilikausilla.
Arvonalentumistestauksessa käytetyn ennusteskenaarion
keskeiset parametrit on esitetty seuraavassa taulukossa.
HYGGA
Hyggan käyttöarvon laskennassa liikevaihdon odotetaan koko-
naisuutena ennustejaksolla pienentyvän. Tämä johtuu Helsingin
kaupungin ostopalveluliiketoiminnan loppumisesta tilikauden
2024 lopussa, mikä pienentää merkittävästi klinikkaliiketoimin-
nan volyymeja. Ostopalvelun vapautuvat resurssit mahdollista-
vat toisaalta klinikan privaatti- ja palveluseteliasiakkaiden mer-
kittävän kasvun. Hygga Flow -ohjelmistoliiketoiminnan osalta
merkittävintä kasvua tarkastelujaksolla odotetaan ulkomailta,
kun Suomessa hyvinvointialueiden talouden säästötoimet ovat
johtaneet sopimusten irtisanomis- ja lopettamispäätöksiin tili-
kaudella 2024. Kasvuennuste painottuu ennustejakson lop-
pupuolelle. Liikevoiton kasvua odotetaan erityisesti ohjelmis-
toliiketoiminnan puolelta, kun asiakkaiden jatkuvalaskutteiset
ohjelmistopalvelut kasvavat vuosittain.
Ennusteparametrien herkkyysanalyysi
Alla olevassa taulukossa on kahden keskeisen ennusteparamet-
rin osalta esitetty se parametrin arvo, jolla käyttöarvo olisi yhtä
suuri kuin kirjanpitoarvo (kaikkien muiden parametrien pysyessä
muuttumattomina). Edellisessä tilinpäätöksessä liikevoittomar-
ginaalin herkistely tehtiin painotetun keskiarvon periaatteella.
Tässä tilinpäätöksessä esitystapaa on muutettu siten, että las-
kenta on tehty keskimääräisen liikevoittomarginaalin perus-
teella ja vertailuvuoden tiedot on muutettu vastaavasti.
35
2024 2023
Liikevaihdon kasvu keskimäärin
ennustejaksolla, % 21,2 % 10,0 %
Ennustejakson jälkeinen
liikevaihdon kasvu, % 2,0 % 2,0 %
Liikevoittomarginaali keskimäärin
ennustejaksolla, % 10,1 % 14,0 %
Ennustejakson jälkeinen liikevoitto-
marginaali, % 15,6 % 14,8 %
Pre-Tax WACC, % 15,1 % 13,4 %
2024 2023
Liikevaihdon kasvu keskimäärin
ennustejaksolla, % -5,1 % 10,2 %
Ennustejakson jälkeinen
liikevaihdon kasvu, % 2,0 % 2,0 %
Liikevoittomarginaali keskimäärin
ennustejaksolla, % 1,2 % 4,9 %
Ennustejakson jälkeinen
liikevoittomarginaali, % 11,9 % 10,0 %
Pre-Tax WACC, % 10,1 % 8,9 %
2024 2023
Liikevoittomarginaali keskimäärin, % 1,3 % 0,8 %
Pre-Tax WACC, % 28,8 % 37,3 %
2024 2023
Liikevoittomarginaali keskimäärin, % 7,2 % 7,5 %
Pre-Tax WACC, % 26,3 % 24,4 %
Konsernitilinpäätös, IFRS
COREHW
CoreHW:n yttöarvon laskennassa on huomioitu suunnitte-
luliiketoiminnan liikevaihdon kasvuennuste huomioiden asia-
kaskantapotentiaalin jatkuvuus (mm. autoteollisuuden toimijat).
Suunnittelupalveluiden projektien kannattavuus on palautunut
normaaliksi vuoden 2024 aikana, mikä mahdollistaa suunnittelu-
palveluiden voimakkaan kannattavan kasvun. Tuoteliiketoimin-
nan osalta on huomioitu maltillinen kasvusuunnitelma vuoden
2024 toteutuneen liikevaihdon pohjalta. CoreHW:n liikearvon
muutos 0,3 milj. euroa liittyy konsernin tytäryhtiön omistusra-
kenteen muutoksiin.
Arvonalentumistestauksessa käytetyn ennusteskenaarion
keskeiset parametrit on esitetty seuraavassa taulukossa.
Ennusteparametrien herkkyysanalyysi
Alla olevassa taulukossa on kahden keskeisen ennusteparamet-
rin osalta esitetty se parametrin arvo, jolla käyttöarvo olisi yhtä
suuri kuin kirjanpitoarvo (kaikkien muiden parametrien pysyessä
muuttumattomina). Edellisessä tilinpäätöksessä liikevoittomar-
ginaalin herkistely tehtiin painotetun keskiarvon periaatteella.
Tässä tilinpäätöksessä esitystapaa on muutettu siten, että las-
kenta on tehty keskimääräisen liikevoittomarginaalin perus-
teella ja vertailuvuoden tiedot on muutettu vastaavasti.
Ennusteparametrien herkkyysanalyysi
Alla olevassa taulukossa on kahden keskeisen ennusteparamet-
rin osalta esitetty se parametrin arvo, jolla käyttöarvo olisi yhtä
suuri kuin kirjanpitoarvo (kaikkien muiden parametrien pysyessä
muuttumattomina). Edellisessä tilinpäätöksessä liikevoittomar-
ginaalin herkistely tehtiin painotetun keskiarvon periaatteella.
OSCAR SOFTWARE
Oscar Softwaren käyttöarvon laskennassa liikevaihdon odo-
tetaan kasvavan ja kannattavuuden paranevan tasaisesti koko
ennustejaksolla. Liikevaihdon kasvu perustuu ensisijaisesti jat-
kuvalaskutteisten ERP-ohjelmistojen sopimuskannan (ARR)
arvon kasvuun, mutta myös asiantuntijatyön liikevaihto kasvaa.
Kannattavuus paranee jatkuvalaskutteisten ohjelmistojen kas-
vun lisäksi sisäisten toimitus- ja asiakaskehitysprosessien tehok-
kuuden kasvun myötä.
Arvonalentumistestauksessa käytetyn ennusteskenaarion
keskeiset parametrit on esitetty seuraavassa taulukossa .
2024 2023
Liikevaihdon kasvu keskimäärin
ennustejaksolla, % 8,0 % 8,0 %
Ennustejakson jälkeinen
liikevaihdon kasvu, % 2,0 % 2,0 %
Liikevoittomarginaali keskimäärin
ennustejaksolla, % 12,3 % 10,0 %
Ennustejakson jälkeinen
liikevoittomarginaali, % 14,1 % 11,7 %
Pre-Tax WACC, % 10,9 % 12,7 %
Arvonalentumistestauksessa käytetyn ennusteskenaarion
keskeiset parametrit on esitetty seuraavassa taulukossa.
Tässä tilinpäätöksessä esitystapaa on muutettu siten, että las-
kenta on tehty keskimääräisen liikevoittomarginaalin perusteella
ja vertailuvuoden tiedot on muutettu vastaavasti.
Ennusteparametrien herkkyysanalyysi
Alla olevassa taulukossa on kahden keskeisen ennusteparamet-
rin osalta esitetty se parametrin arvo, jolla käyttöarvo olisi yhtä
suuri kuin kirjanpitoarvo (kaikkien muiden parametrien pysyessä
muuttumattomina). Edellisessä tilinpäätöksessä liikevoittomar-
ginaalin herkistely tehtiin painotetun keskiarvon periaatteella.
Tässä tilinpäätöksessä esitystapaa on muutettu siten, että las-
kenta on tehty keskimääräisen liikevoittomarginaalin perus-
teella ja vertailuvuoden tiedot on muutettu vastaavasti.
2024 2023
Liikevoittomarginaali keskimäärin, % 3,4 % 4,3 %
Pre-Tax WACC, % 34,4 % 27,8 %
36
19. AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
(1000 euroa)
Rakennukset ja
toimitilat
Koneet ja
kalusto Muut aineelliset
Ennakkomaksut
käyttöomaisuus Yhteensä
Hankintameno 1.11.2023 48 459 52 770 282 947 102 458
Lisäykset 380 380
Lisäykset käyttöoikeusomaisuuseriin 2 515 706 3 221
Vähennykset -115 -115
Siirrot taseryhmien välillä 216 216
Muut muutokset 62 62
Hankintameno 31.10.2024 51 036 53 957 282 947 106 222
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.11.2023 -24 800 -43 125 -221 -947 -69 092
Poistot käyttöoikeusomaisuuseristä -6 474 -1 032 -7 506
Poistot käyttöomaisuuseristä -2 272 -2 272
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.10.2024 -31 274 -46 429 -221 -947 -78 871
Kirjanpitoarvo 31.10.2024 19 761 7 529 61 0 27 351
Hankintameno 1.11.2022 43 890 51 417 282 989 96 578
Lisäykset 917 321 1 238
Lisäykset käyttöoikeusomaisuuseriin 4 639 1 191 5 830
Yrityksen myynnin tai lopetuksen vaikutus -433 -10 -443
Vähennykset -70 -557 -627
Siirrot taseryhmien välillä 235 -353 -118
Hankintameno 31.10.2023 48 459 52 770 282 947 102 458
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.11.2022 -18 235 -39 902 -221 -947 -59 305
Poistot käyttöoikeusomaisuuseristä -6 566 -2 660 -9 226
Poistot käyttöomaisuuseristä -970 -970
Yrityksen myynnin tai lopetuksen vaikutus 407 407
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.10.2023 -24 800 -43 125 -221 -947 -69 094
Kirjanpitoarvo 31.10.2023 23 657 9 646 61 0 33 364
Konsernitilinpäätös, IFRS
Sovellettavien tilinpäätösperiaatteiden mukaisesti konserni
kirjaa vuokrasopimukset taseeseen vuokravelkoina ja käyttö-
oikeusomaisuuseränä. Vuokranmaksut esitetään velkojen
takaisinmaksuina ja niihin liittyvinä korkokuluina. Vuokrakausi
on vuokrasopimuksen ei-peruutettavissa oleva kausi sekä
lisäksi jatko- tai irtisanomisoptio, jos vuokralleottaja tulee koh-
tuullisen todennäköisesti käyttämään jatko-option. Toistaiseksi
voimassa olevien vuokrasopimusten vuokrakaudet määritel-
lään johdon tekemien realististen arvioiden perusteella. Vas-
taiset vuokranmaksut on diskontattu konsernin arvioidulla
lisäluoton korolla.
Käyttöomaisuusoikeushyödykkeet Toimitilat
Koneet ja
kalusto
2 0 2 4
Yhteensä
Hankintameno 1.11 48 459 27 058 75 517
Lisäykset tilikauden aikana
2 515 706 3 221
Vähennykset tilikauden aikana
0
Hankintameno 31.10
50 974 27 764 78 738
Kertyneet poistot 1.11
-24 802 -19 874 -44 676
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset
-6 474 -2 272 -8 746
Kertyneet poistot 31.10 -31 276 -22 146 -53 422
Kirjanpitoarvo 31.10 19 698 5 619 25 317
Kirjanpitoarvo 1.11
23 657 7 185 30 842
Käyttöomaisuusoikeushyödykkeet Toimitilat
Koneet ja
kalusto
2 0 2 3
Yhteensä
Hankintameno 1.11 43 890 26 408 70 298
Lisäykset tilikauden aikana
4 639 1 191 5 830
Vähennykset tilikauden aikana
-70 -541 -611
Hankintameno 31.10
48 459 27 058 75 517
Kertyneet poistot 1.11
-18 236 -17 214 -35 450
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset
-6 566 -2 660 -9 226
Kertyneet poistot 31.10
-24 802 -19 874 -44 676
Kirjanpitoarvo 31.10 23 657 7 185 30 842
Kirjanpitoarvo 1.11
25 655 9 194 34 849
1 000 euroa
2024 2023
Tuloslaskelman sisältämät vuokrasopimuksiin
liittyvät määrät
Poistot
-8 746 -9 225
Korkokulut vuokrasopimusveloista
-773 -906
Liiketoiminnan muiden kulujen erät, vuokra
-701 -556
Tuloslaskelmaan kirjatut et
lukuunottamatta poistoja
-1 475 -1 46 2
37Konsernitilinpäätös, IFRS
1000 euroa 2024 2023
Kirjanpitoarvo 1.11. 1 791 2 677
Osuus tilikauden tuloksesta -126 -75
Lisäykset 0 0
Vähennykset 0 -811
Kirjanpitoarvo 31.10. 1 665 1 791
20. SIJOITUKSET OSAKKUUSYHTIÖIHIN
Osakkuusyhtiö
31.10.2024
Koti-
paikka
Omistus-
osuus Varat
Oma
pääoma Velat
Liike-
vaihto Tulos
Gugguu Oy Oulu 43,0 % 6 590 3 778 2 812 3 142 -294
Gugguu suunnittelee ja valmistaa korkealaatuisia lastenvaatteita
ekologisista sekä laadukkaista materiaaleista. Yhtiön tuotteita
ovat lasten sisä- ja ulkovaatteet sekä lasten asusteet. Panosta-
jan omistusosuus yhtiöstä on 43 %.
21. MUUT RAHOITUSVARAT
1 000 euroa 2024 2023
Lainasaaminen 214 3 810
Noteeraattomat osakesijoitukset 93 93
Muut saamiset 1 109 703
Yhteensä 1 417 4 606
Panostaja kirjasi alas KotiSun Groupin myynnin yhteydessä
annetun noin 3,1 miljoonan euron lainasaamisen.
Panostaja Oyj:llä on muissa saamisissa saaminen konsernin
johtoryhmältä 0,3 milj. euroa liittyen palkitsemisjärjestelmään.
Palkitsemisjärjestelmästä on kerrottu tarkemmin liitetiedossa
35. Lähipiiritapahtumat.
Muut saamiset sisältävät saamisen omistusyhteysyritykseltä
sekä lainasaamisia konsernin yhtiön lähipiiriltä.
Konserni ei ole käyttänyt IFRS 9 mukaista yksinkertaistet-
tua menetelmää lainasaamisten arvostamiseen. Panostaja arvioi
saamisia säännöllisesti tilikauden aikana ja tasearvo vastaa
olennaisilta osin käypää arvoa.
KÄYÄN ARVOON MUIDEN LAAJAN
TULOKSEN ERIEN KAUTTA KIRJATTAVAT VARAT
Noteerattomien osakesijoitusten tasearvo vastaa olennai-
silta osin käypää arvoa.
1 000 euroa 2024 2023
Noteeraamattomat
osakesijoitukset:
Tilikauden alussa 1.11. 93 93
Liiketoimintojen yhdistämisestä
aiheutuneet lisäykset 0 0
Vähennykset 0 0
Tilikauden lopussa 31.10. 93 93
22. KÄYPÄÄN ARVOON
TULOSVAIKUTTEISESTI KIRJATTAVAT
RAHOITUSVARAT
1 000 euroa 2024 2023
Tilikauden alussa 1.11. 6 343 10 126
Käyn arvon muutokset
- realisoitunut 112 6
- realisoitumaton 0 61
Lisäykset 1 000 300
Vähennykset -2 620 -4 150
Tilikauden lopussa 31.10. 4 834 6 343
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat sisäl-
ä sijoituksen sijoitusrahastoon. Rahasto koostuu pääosin lyhyen
koron rahastoista sekä sijoituksista yrityslainarahastoihin. Rahasto
on vähäriskinen ja sijoitus on nostettavissa haluttuna ajankohtana.
Rahoitusvarojen lisäyksenä on Granon tytäryhtiön rahamarkkinasi-
joitus. Tilikauden lopussa rahastoissa oli 4,8 milj. euroa sijoituksia.
Erä sisältyy taseella rahavaroihin (liitetieto 26).
38
Laskennallisten verosaamisten
muut väliaikaiset erot ovat syn-
tyneet konsernin sisäisten yritys-
järjestelyjen kautta. Kirjanpidon ja
verotuksen poistojen erotus koos-
tuu pääosin sisäisen yritysjärjes-
telyn kautta syntyneen purkutap-
pion laskennallisesta verovelasta.
Konsernin yhtiöiden vahvis-
tetusta ja vahvistettavista tap-
pioista on kirjattu yhteen
3,9 milj. euron verosaaminen. Las-
kennallisia verosaamisia ei ole kir-
jattu yhtiöiden yhteensä 3,9 milj.
euron vahvistetuista tappioista.
Tilikaudelta vahvistettavien tap-
pioiden osalta kirjattujen lasken-
nallisten verosaamisten hyödyn-
nettävyys perustuu Panostaja
Oyj:n tuleviin myyntivoittoihin,
joista johto on laatinut kirjallisen
arvion ja jonka mukaan tilikaudelta
vahvistettavien tappioiden hyö-
dynnettävyys on todenköis.
Käyttämättömät verotukselliset
tappiot vanhenevat vuosien 2025-
2034 aikana.
Konsernitilinpäätös, IFRS
23. LASKENNALLISET VEROSAAMISET JA -VELAT
1 000 euroa 1.11.2023
Kirjattu
tuloslaskemaan
Kirjattu omaan
pääomaan
Muut
muutokset 31.10.2024
Laskennalliset verosaamiset
Vuokrasopimukset 198 27 225
Käyttämättömät verotukselliset tappiot 3 534 277 50 3 861
Muut väliaikaiset erot 5 382 5 382
Vaihto-omaisuuden sisäinen kate 56 -7 49
Muu muutos 22 -18 5
Yhteensä 9 192 297 0 33 9 520
Laskennalliset verovelat
Kirjanpidon ja verotuksen poistojen erotus 5 758 34 0 5 792
Myydyt liiketoiminnot -288 -288
Käyvän arvon kohdistukset 583 583
Muut väliaikaiset erot 0 0
Yhteensä 6 054 34 0 0 6 088
Laskennallinen nettoverosaaminen/velka 3 138 3 432
Nettoverosaaminen jakautuu taseessa
Laskennallisiin verosaamisiin 9 520
Laskennallisiin verovelkoihin 6 088
Yhteensä 3 432
1 000 euroa 1.11.2022
Kirjattu
tuloslaskemaan
Kirjattu omaan
pääomaan
Muut
muutokset 31.10.2023
Laskennalliset verosaamiset
Vuokrasopimukset 104 94 198
Käyttämättömät verotukselliset tappiot 2 961 573 3 534
Muut väliaikaiset erot 5 382 5 382
Vaihto-omaisuuden sisäinen kate 64 -8 56
Muu muutos 39 -17 22
Yhteensä 8 550 659 0 -17 9 192
Laskennalliset verovelat
Kirjanpidon ja verotuksen poistojen erotus 5 811 -53 0 5 758
Myydyt liiketoiminnot -288 -288
Käyvän arvon kohdistukset 632 -49 583
Muut väliaikaiset erot 16 -16 0
Yhteensä 6 171 -102 0 -16 6 054
Laskennallinen nettoverosaaminen/velka 2 379 3 138
Nettoverosaaminen jakautuu taseessa
Laskennallisiin verosaamisiin 9 192
Laskennallisiin verovelkoihin 6 054
Yhteensä 3 138
Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2024 aikana
Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2023 aikana
39
1 000 euroa 2024 2023
Aineet ja tarvikkeet 2 913 3 068
Keskeneräiset tuotteet 1 783 1 599
Valmiit tuotteet ja tavarat 593 642
Yhteensä 5 288 5 309
24. VAIHTO-OMAISUUS
Konsernissa ei ole kirjattu tilikaudella 2024 eikä vertailukaudella
vaihto-omaisuuden arvonalentumisia.
25. MYYNTISAAMISET JA MUUT
SAAMISET
Myyntisaamisten ja muiden saamisten kirjanpitoarvo vastaa nii-
hin liittyvän luottoriskin enimmäismäärää tilinpäätöshetkellä.
1 000 euroa 2024
2023
Myyntisaamiset 17 718 17 202
Lainasaamiset 717 302
Siirtosaamiset 2 803 3 405
Saamiset osakkuusyhtiöiltä 0 222
Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuvat verosaamiset
0 10
Muut saamiset 446 620
Yhteensä 21 685 21 762
Myyntisaamisten ikäjakauma
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät
1 000 euroa 2024 2023
Erääntymättömät 16 098 15 356
1-30 päivää erääntyneet 1 152 1 380
31-180 päivää erääntyneet 317 463
181-360 päivää erääntyneet 185 26
Yli vuoden erääntyneet 48 69
Luottotappiovaraus ja Ecl yhteen -81 -93
Myyntisaamisten tasearvo 17 718 17 202
Tilikaudella on kirjattu myyntisaamisista arvonalennustappioita
322 tuhatta euroa. Arvonalentumiset ovat kohdistuneet yli vuo-
den erääntyneisiin laskuihin sekä sellaisten yritysten saataviin,
joista on tehty konkurssi- tai saneerauspäätös.
Konserni soveltaa luottotappiovarauksen määrittämisessä
IFRS 9:n sallimaa yksinkertaistettua menettelyä, jossa odotetta-
vissa oleva luottotappio kirjataan vastaamaan koko voimassaolo-
ajalta odotettavissa olevia luottotappioita. Oletettujen luottotap-
pioiden malli perustuu historiallisten tappioiden määrään sekä
asiakkaiden maksukäyttäytymiseen. Myyntisaamisissa oleva luot-
toriski arvioidaan (pääsiassa yli 360 päivää erääntyneiden saamis-
ten johdosta) 10-kertaiseksi keskimäärin liikevaihdosta toteutuviin
luottotappioihin verrattuna.
IFRS 9 mukaista luottotappiovarausta on konsernissa kirjattu
81 tuhatta euroa (93 tuhatta euroa vuonna 2023).
.
31.10.2024
1000 euroa
Ei
erääntynyt
1-30 31-180 181-360 yli 360 Yhteensä
Bruttomääräinen
kirjanpitoarvo
16 098 1 152 317 185 48 17 800
Odotettavissa
olevat luottotap-
piot( ECL-kerroin)
0,05 % 0,10 % 5,00 % 10,00 % 100,00 %
Tappiota
koskeva
vähennyserä
8 1 6 18 48 81
Saamisten tasearvon vastaavat olennaisilta osin niiden käypää
arvoa .
1 000 euroa 2024 2023
Muut rahavarat 4 834 6 343
Pankkitilit
4 248 4 076
Yhteensä 9 082 10 419
1 000 euroa 2024 2023
Palkat ja sosiaalimaksut 2 1
Ennakot 1 225 1 265
Laskuttamaton myynti 459 1 111
Muut
1 117 1 028
Yhteensä 2 803 3 405
Konsernitilinpäätös, IFRS
26. RAHAVARAT
40
28. RAHOITUSVELAT
1 000 euroa 2024 2023
Pitkäaikaiset jaksotettuun hankinta-
menoon arvostetut rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 14 697 15 261
Muut lainat rahoituslaitoksilta 1 763 1 995
Muut korolliset velat 210 429
Vuokrasopimusvelat 18 692 23 772
Muut lainat 1 422 1 318
Yhteensä 36 784 42 775
Lyhytaikaiset jaksotettuun
hankintamenoon arvostetut
rahoitusvelat
Pitkäaikaisten rahoituslainojen
lyhennykset 2 916 4 141
Muut lainat rahoituslaitoksilta 2 229 1 993
Muut korolliset velat 173 225
Vuokrasopimusvelat 7 895 8 270
Yhteensä 13 214 14 630
27. OMAA PÄÄOMAA KOSKEVAT TIEDOT
Tilikauden lopussa Panostaja Oyj:n osakepääoma oli 5 568 681,60
euroa ja osakkeiden lukumääon yhteen53 333 110 kappaletta.
YLIKURSSIRAHASTO
Ylikurssirahastoon on kirjattu osakeantien yhteydessä osak-
keenomistajien maksama määrä, joka ylittää osakkeiden nimel-
lisarvon. Ylikurssirahastoon kirjatut määrät liittyvät aikaisemman,
31.8.2006 saakka voimassa olleen osakeyhtiölain (29.9.1978/734)
mukaisiin osakeanteihin.
Niissä tapauksissa, joissa optio-oikeuksista on päätetty van-
han osakeyhtiölain aikana, optioihin perustuvista osakemerkin-
nöistä saadut rahasuoritukset on kirjattu osakepääomaan ja yli-
kurssirahastoon järjestelyn ehtojen mukaisesti.
SIJOITETUN VAPAAN OMAN
PÄÄOMAN RAHASTO
Sijoitetun vapaan oman äoman (SVOP) rahasto sisältää
oman pääoman luonteiset sijoitukset ja uuden osakeyhtiö-
lain (21.7.2006/624) voimaantulon jälkeen (1.9.2006) ätettyjen
osakeantien yhteydessä osakkeenomistajien maksaman mää-
rän siltä osin, kun sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan kirjata
osakepääomaan.
OSAKEANTI
Tilikaudella 2024 eikä vertailukaudella 2023 ei ole toteutettu
maksullisia osakeanteja.
OSAKEMERKINTÄ
Tilikaudella 2024 eikä vertailukaudella 2023 ole toteutettu
osakemerkintöjä.
OMAT OSAKKEET
Ostettujen osakkeiden hankintahinta transaktiokuluineen esite-
än sijoitetun vapaan pääoman vähennykse.
Yhtiökokouksen 7.2.2023 ja hallituksen päätösten mukaisesti
Panostaja Oyj luovutti 18.12.2023 yhtiön johdolle osakepalkki-
oina yhteensä 5 569 kappaletta osakkeita. Yht luovutti halli-
tuksen jäsenille 18.12.2023 yhteensä 42 553 kappaletta osakkeita
kokouspalkkioiden maksuna. Panostaja luovutti yhtiökokouksen
7.2.2024 ja hallituksen päätöksen mukaisesti 31.5.2024 yhteen
51 282 kappaletta osakkeita kokouspalkkioiden maksuna.
OSINGOT
Tilikaudelta 2023 ei maksettu osinkoa. Tyryhtiöiden vähem-
mistöosakkeenomistajille maksetut osingot olivat 0,1 milj. euroa.
Tilikaudelta 2022 maksettiin osinkoa 1,6 milj. euroa (0,03 euroa
osakkeelta). Tytäryhtiöiden vähemmistöosakkeenomistajille mak-
setut osingot olivat 0,1 milj. euroa.
Määräysvallattomille omistajille
maksetut osingot 2024 2023
Grano Diesel Oy 64 147
Yhteensä 64 147
Velkojen käyvät arvot on esitetty liitetiedossa 32. Rahoitusvaro-
jen ja -velkojen käyvät arvot.
Korkokantojen painotettu keskiarvo 31.10.2024 oli 5,85 %
(31.10.2023: 6,49 %). Tilinätöshetkellä rahoituslaitoslainat
ja muut lainat rahoituslaitoksilta olivat 21 606 tuhatta euroa
(23 390 tuhatta euroa). Muut lainat rahoituslaitoksilta sisältä-
vät käytössä olevat tililimiitit sekä factoring-velat. Lainat ovat
vaihtuvakorkoisia. Korolliset pitkäaikaiset ja lyhytaikaiset velat
ovat euromääräisiä .
Konsernitilinpäätös, IFRS
VELKOIHIN LIITTYVÄT JÄRJESTELYT JA SOPIMUS-
EHTOJEN RIKKOMISET
Osaan konsernin lainoista liittyy kovenanttiehtoja. Tilikauden
aikana nämä ehdot ovat täyttyneet.
41
Lyhennykset siltäen korot
1 000 euroa 2024 2023 2024 2023 2024 2023
< 1 vuotta 3 768 5 227 8 572 9 083 2 580 2 293
1–2 vuotta 3 649 3 659 3 898 4 765 1 044 233
2–3 vuotta 5 925 5 259 3 898 4 765 508 1 392
3–4 vuotta 5 375 3 103 3 898 4 765 62 73
4–5 vuotta 667 4 864 3 897 4 765 1 032 1 270
> 5 vuotta 430 391 4 260 6 366 793 798
19 814 22 503 28 423 34 510 6 019 6 059
Pitkäaikaisten velkojen erääntymisajat
Lainat rahoituslaitoksilta Vuokrasopimusvelat Muut lainat
29. OSTOVELAT JA MUUT VELAT
1 000 euroa 2024 2023
Saadut ennakot 625 927
Ostovelat 10 244 8 972
Siirtovelat 10 477 11 103
Muut lyhytaikaiset velat 4 788 4 276
Yhteensä 26 133 25 278
Takuu-
varaukset
Tappiolliset
sopimukset
Yhteensä
1.11.2023 0 0 0
Varausten lisäykset 41 0 41
Yrityksen myynnin tai
lopetuksen vaikutus
0 0 0
Käytetyt varaukset 0 0 0
31.10.2024 41 0 41
1 000 euroa 2024 2023
Vuosilomapalkka sosiaalikuluineen 8 091 8 225
Palkkajaksotukset 498 812
Korkojaksotukset 8 1
Tyel-jaksotukset 1 187 1 332
Verovelat 225 34
Muut erät 468 699
Yhteensä 10 477 11 103
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät
30. VARAUKSET
31. VUOKRASOPIMUSVELKOJEN
ERÄÄNTYMISAJAT
1 000 euroa 2024 2023
Vuokrasopimusvelkojen
bruttomäärä - vähimmäisvuokrat
erääntymisajoittain:
Vuoden kuluessa 8 572 9 083
Yhtä vuotta pitemmän ajan ja
enintään viiden vuoden kuluttua
15 591 19 061
Yli viiden vuoden kuluessa 4 260 6 366
Yhteensä 28 423 34 510
Vuokrasopimusvelkojen nykyarvo
sisältäen rahoituskulut
26 587 32 043
Vuokrasopimusvelkojen tulevat
rahoituskulut
-1 837 -2 468
Vuokrasopimusvelkojen nykyarvo 24 750 29 575
Vuokrasopimusvelkojen nykyarvo
erääntyy seuraavasti
Vuoden kuluessa 7 895 8 270
Yhtä vuotta pitemmän ajan ja
enintään viiden vuoden kuluttua
14 569 14 635
Yli viiden vuoden kuluessa 4 055 5 989
Yhteensä 26 587 32 043
Aineellisiin yttöomaisuushyödykkeisiin sisältyy vuokrasopi-
musvelalla hankittuja käyttöoikeusomaisuuseriä.
Sovellettavien tilinpäätösperiaatteiden mukaisesti konserni
kirjaa vuokrasopimukset taseeseen vuokravelkoina ja käyttö-
oikeusomaisuuseränä. Vuokranmaksut esitetään velkojen takai-
sinmaksuina ja niihin liittyvinä korkokuluina.
Vuokravelan nimellisarvo arvostetaan vuokranmaksujen
nykyarvoon. Vuokranmaksut eivät sisällä muuttuvia vuokria.
Muuttuvat vuokrat, joita ei sisällytetä vuokravelan alkuperäi-
seen arvoon, kirjataan suoraan tuloslaskelmaan. Vuokrakausi on
vuokrasopimuksen ei-peruutettavissa oleva kausi sekä lisäksi
jatko- tai irtisanomisoptio, jos vuokralleottaja tulee kohtuullisen
todennäköisesti käyttämään jatko-option. Toistaiseksi voimassa
olevien vuokrasopimusten vuokrakaudet määritellään johdon
tekemien realististen arvioiden perusteella. Vuokranmaksut
diskontataan konsernin arvioidulla lisäluoton korolla.
Konsernitilinpäätös, IFRS
Konsernissa yksi takuuvaraus 41 tuhatta euroa. Vertailukaudella
ei ollut takuuvarauksia eikä tappiollisia sopimuksia .
42
1000 euroa Liite
Käypään arvoon
tulosvaikutteisesti
Käypään arvoon muiden laajan
tuloksen erien kautta
Jaksotettuun
hankintamenoon
Tase-erien
kirjanpitoarvot Käypä arvo
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
Muut pitkäaikaiset varat 21 1 323 1 323 1 323
Noteeraattomat osakesijoitukset 21 93 93 93
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Johdannaissopimukset 0 0 0
Myyntisaamiset ja muut saamiset 25 0 0
Rahoitusarvopaperit 22 4 834 4 834 4 834
Rahoitusvarat yhteensä 4 927 0 1 323 6 251 6 251
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 28 14 697 14 697 14 697
Muut korolliset velat 1 973 1 973 1 973
Vuokrasopimusvelat 28 18 692 18 692 18 692
Muut pitkäaikaiset velat 28 1 422 1 422 1 422
Lyhytaikaiset velat
Pitkäaikaisten rahoituslainojen lyh. 28 2 916 2 916 2 916
Muut korolliset velat 2 403 2 403 2 403
Vuokrasopimusvelat 7 895 7 895 7 895
Muut lyhytaikaiset velat 0 0 0
Johdannaissopimukset 29 0 0 0
Rahoitusvelat yhteensä 0 0 49 998 49 998 49 998
1000 euroa Liite
Käypään arvoon
tulosvaikutteisesti
Käypään arvoon muiden laajan
tuloksen erien kautta
Jaksotettuun
hankintamenoon
Tase-erien
kirjanpitoarvot Käypä arvo
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
Muut pitkäaikaiset varat 21 4 513 4 513 4 427
Noteeraattomat osakesijoitukset 93 93 93
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 25 0 0
Rahoitusarvopaperit 22 6 343 6 343 6 343
Rahoitusvarat yhteensä 6 436 0 4 513 10 949 10 863
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 28 15 261 15 261 15 261
Muut korolliset velat 28 2 154 2 154 2 154
Vuokrasopimusvelat 28 23 772 23 772 23 772
Muut pitkäaikaiset velat 1 318 1 318 1 318
Lyhytaikaiset velat
Pitkäaikaisten rahoituslainojen lyh. 28 4 141 4 141 4 141
Muut korolliset velat 2 218 2 218 2 218
Vuokrasopimusvelat 8 270 8 270 8 270
Muut lyhytaikaiset velat 0 0 0
Johdannaissopimukset 29 0 0 0 0
Rahoitusvelat yhteensä 0 0 57 135 57 135 57 135
2024 Tase-erä
32. RAHOITUSVAROJEN JA -VELKOJEN KÄYVÄT ARVOT
2023 Tase-erä
Konsernitilinpäätös, IFRS
* Pitkäaikaisiin rahoitusvelkoihin siltyy 18,7 milj. euroa leasingvelkoja.
* Lyhytaikaisiin rahoitusvelkoihin sisältyy 7,9 milj. euroa leasingvelkoja.
* Rahoitusvelkojen korot ovat markkinaehtoisia ja rahoitusvelan kirjanpitoarvo vastaa niiden nykyarvoa.
43
33. KÄYVÄN ARVON HIERARKIA
YPÄÄN ARVOON ARVOSTETUISTA
RAHOITUSVAROISTA JA -VELOISTA
1 000 euroa Taso 1 Taso 2 Taso 3
Käypään arvoon tulos-
vaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat
Rahoitusarvopaperit 4 834 0
Käypään arvoon laajan
tuloksen kautta kirjattavat
rahoitusvarat
Noteeraamattomat
osakesijoitukset
93
Yhteensä 4 834 0 93
Käyvät arvot raportointikauden lopussa
31.10.2024
1 000 euroa Taso 1 Taso 2 Taso 3
Käypään arvoon tulos-
vaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat
Rahoitusarvopaperit 6 343
Käypään arvoon laajan
tuloksen kautta kirjattavat
rahoitusvarat
Noteeraamattomat
osakesijoitukset
93
Yhteensä 6 343 0 93
Käyvät arvot raportointikauden lopussa
31.10.202 3
Myyntisaamisten ja muiden lyhytaikaisten saamisten, sekä osto-
velkojen ja muiden lyhytaikaisten velkojenyvät arvot vastaa-
vat niiden kirjanpitoarvoa, koska diskonttauksen vaikutus ei ole
olennainen saamisten maturiteetti huomioon ottaen. Siksi niiden
käypää arvoa ei ole määritetty liitetietoihin.
Muiden jaksotettuun hankintamenoon arvostettujen saamis-
ten ja velkojen käyvät arvot on määritetty diskonttaamalla nii-
den tulevat rahavirrat tasepäivänä käyttäen markkinakorkoja,
jolla yhtiö saisi vastaavaa lainaa tilinätöspäivänä, tai saamis-
ten kohdalla markkinakorkoja, joilla yhtiö voisi myöntää vasta-
puolelle lainaa tilinpäätöspäivä.
Käypään arvoon taseessa arvostettujen erien käyvän arvon
määritmisestä on kerrottu liitetiedossa 33.
34. VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
Annetut pantit sisältävät yhtiöiden panttaamat tytäryhtiöosak-
keet kirjanpitoarvoin 75,6 milj. euroa. Vastuiden arvona on käy-
tetty vakuuden nimellis- tai kirjanpitoarvoa.
Konsernilla on käytössä factoring-järjestely, josta aiheutuvat
velat ovat tilinpäätöshetkellä 2 229 tuhatta euroa. Velan vakuu-
tena toimivat factoring-rjestelyn piirissä olevat myyntisaamiset.
1 000 euroa 2024 2023
Konserniyhtiöiden puolesta
annetut vakuudet
Tytäryhtiöiden antamat
yrityskiinnitykset
161 067 161 067
Annetut pantit 75 624 80 124
Muut vastuut 1 140 1 154
1 000 euroa 2024 2023
Lyhytaikaiset vuokrasopimukset ja
vähäarvoiset omaisuuserät
Yhden vuoden kuluessa 1 840 2 308
Yli vuoden mutta enintään viiden
vuoden kuluttua 2 866 3 924
Yli viiden vuoden kuluttua 875 1 871
Yhteensä 5 581 8 103
Rahalaitoslainojen yhteismäärä
sisältäen luottolimiitin ja
factoring-velan
21 606 23 390
Hierarkian tason 1 käyvät arvot perustuvat täysin samanlaisten
omaisuuserien tai velkojen noteerattuihin hintoihin toimivilla
markkinoilla.
Tason 2 käyvät arvot perustuvat muihin syöttötietoihin kuin
tasoon 1 sisältyviin noteerattuihin hintoihin, mutta kuitenkin tie-
toihin, jotka kyseiselle omaisuuserälle tai velalle on todettavissa
joko suoraan tai epäsuorasti. Rahastosijoitukset arvostetaan
perustuen rahastoyhtiöiden arvostusraportteihin. Johdannaiset
arvostetaan käyttäen diskontattujen rahavirtojen menetelän.
Tason 3 käyvät arvot perustuvat muuhun kuin markkinoilta
saatavaan hintaan, ja saattavat siltää johdon tekemiä arvioita .
35. LÄHIPIIRITAPAHTUMAT
Konsernin lähipiiriin kuuluvat emoyhtiö sekä tytär-, osakkuus-
ja yhteisyritykset. Määräysvaltaa ja huomattavaa vaikutusvaltaa
käyttävien yhtiöiden lisäksi vastaavaa valtaa käyttävät luonnolli-
set henkilöt.äräysvaltaa ja huomattavaa vaikutusvaltaa käyt-
tävien henkilöiden lisäksi yhtiön lähipiiriin kuuluvia henkilöitä
ovat yhtiön ja sen emoyhtn johtoon kuuluvat avainhenkilöt.
Avainhenkilöiksi katsotaan henkilöt, joilla on yhteisön toimin-
nan suunnittelua, johtamista ja valvontaa koskevat valtuudet ja
vastuu. Avainhenkilöitä ovat hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja,
varatoimitusjohtaja sekä johtoryhmän jäsenet.
Lähipiiriin kuuluvat myös avainhenkilöiden (ja määräys-/
vaikutusvaltaa käyttävien henkilöiden) läheiset perheenjäsenet.
Perheenjäseniksi katsotaan mm. avio- tai avopuoliso sekä henki-
lön omat tai puolison lapset ja muut huollettavat. Perheensen-
ten (ja äräys-/vaikutusvaltaa käyttävien henkilöiden) ohella
yhtiön lähipiiriin kuuluvat myös yhtiöt, joissa avainhenkilö tai
perheensen yksin tai yhdessä käytä määräysvaltaa tai huo-
mattavaa vaikutusvaltaa .
Konsernitilinpäätös, IFRS
KÄYÄN ARVOON LAAJAN TULOKSEN KAUTTA
KIRJATTAVAT RAHOITUSVARAT
Käypään arvoon laajan tuloksen kautta kirjattavat rahoitusva-
rat ovat kaikki noteeraamattomia osakesijoituksia. Käypä arvo ei
eroa olennaisesti hankintamenosta.
44
Comito Oy (Tapio Tommila) 300 000 kpl
Yhteensä 300 000 kp l
Tapio Tommila / Comito Oy 436 156
Niko Skyttä 28 352
Yhteensä, kappaletta 464 508
LAINAT LÄHIPIIRILLE
1 000 euroa 2024 2023
Tilikauden alussa 415 425
Tilikauden aikana myönnetyt lainat 0 0
Lainojen takaisinmaksut ja
arvonalentumiset
0 -10
Lainan siirto ulkoisiin saamisiin -132 0
Veloitetut korot 9 12
Tilikauden aikana saadut
korkomaksut
-9 -12
Tilikauden lopussa 283 415
Nimi
Lainan
määrä Takaisinmaksuehdot Korko
Comito Oy
(Tapio Tommila)
283 Takaisinmaksu kokonaisuudes-
saan laina-ajan päätyttyä
3,00
Yhteensä 283
Myönnettyjen lainojen vakuutena on yhtn osakkeita, joiden
käypä arvo 31.10.2024 oli 0,1 milj. euroa.
Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden osakeomistus tilinpäätös-
hetkel:
Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden lainaehdot ovat seuraavat:PALKITSEMINEN
Panostaja Oyj:n hallitus päättää toimitusjohtajan ja johtoryhmän
jäsenten palkitsemisjärjestelmän periaatteista. Johdon palkitse-
mis- ja sitouttamisjärjestelmät koostuvat rahapalkasta, luontois-
eduista sekä osakepalkkioista. Eläke määräytyy työeläkelain
(TyEL) mukaan.
Hallituksen jäsenten palkitsemisesta päättää Panostaja
Oyj:n varsinainen yhtiökokous vuosittain. Hallituksen jäsenten
palkitseminen perustuu suurimpien osakkeenomistajien (vähin-
än 10 %) esitykseen yhtiökokoukselle, joka päättää palkkioiden
tason vuosittain.
Palkitsemispolitiikan mukaan johtoryhmän jäsenille luovu-
tetaan joulukuussa 2024 yhteensä 40 005 Panostajan osaketta.
Lisäksi mahdollista palkkiota maksetaan siten rahana, että se
kattaa palkkiosta aiheutuvat verot ja veronluonteiset maksut.
Johtoryhmän jäsenillä on tilinpäätöshetkellä 31.10.2024 hen-
kilökohtaisessa tai määräysvallassaan olevan yhtiön omistuk-
sessa yhteensä 300 000 kappaletta osakepalkkiojärjestelmään
liittyvää Panostajan osaketta, jotka johtoryhmän jäsenet ovat
sitoutuneet säilyttämään omistuksessaan järjestelmän voimas-
saoloajan. Kannustin- ja sitouttamisjärjestelmässä oleva johdon
osake-omistus jakaantuu seuraavasti:
Johtoryhmän jäsenet ovat rahoittaneet sijoituksensa osittain itse
ja osittain yhtiön lainoituksen avulla ja jäsenet kantavat aidon
yrittäjäriskin järjestelmään tekemänsä sijoituksen osalta.
1 000 euroa 2024 2023
Palkat ja muut lyhytaikaiset
työsuhde-etuudet 391 641
Osakeperusteiset etuudet 3 21
Yhteensä 394 662
Palkat ja palkkiot
Toimitusjohtaja Tapio Tommila 213 219
Toimitusjohtajan suoriteperusteinen työnantajan
lakisääteinen eläkemeno 38 40
Hallituksen jäsenet
Ala-Mello Jukka 40 40
Eriksson Eero 20 20
Juusela Tommi 20 20
Pääkkönen Tarja 20 20
Koskenkorva Mikko 20 20
Konsernitilinpäätös, IFRS
Panostaja Oyj:n yhtiökokous päätti 7.2.2024 hallituksen kokous-
palkkioiden maksamisesta, että noin 40 %:a hallituksen jäsenelle
maksettavista palkkiosta maksetaan hallitukselle annetun osa-
keantivaltuutuksen perusteella antamalla hallituksensenelle
yhtiön osakkeita, mikäli hallituksen jäsen ei yhtiökokouspäivänä
omista yli yhtä prosenttia yhtiön kaikista osakkeista. Mikäli hal-
lituksen jäsenen omistusosuus yhtiökokouspäivänä on yli yksi
prosentti yhtiön kaikista osakkeista, maksetaan palkkio koko-
naisuudessaan rahana. Hallituksen jäsenten palkkiot toimitetaan
kaksi kertaa vuodessa aina puolivuosikatsauksen/tilinpäätök-
sen julkistamista seuraavana päivänä.
Panostajan tytäryhtiö CoreHW Groupin osakkeenomista-
jat ovat 23.4.2020 ja 12.10.2023 tekemälän yksimielisellä pää-
tökselvaltuuttaneet hallituksen ättämään enintään 239 350
yhtiön uuden osakkeen merkintään oikeuttavan osakeyhtiölain
10 luvun 1 §:ssä tarkoitetun optio-oikeuden antamisesta. Halli-
tus on päättänyt, että 23.4.2020 optio-ohjelman mukaisia vielä
jakamattomia optio-oikeuksia 39 350 ei tarjota kenellekään.
Optio-oikeuksien antamiseen on ollut OYL 10.1.1 §:ssä tarkoi-
tettu painava taloudellinen syy. Toimenpiteellä pyritään sitout-
tamaan yhtiön avainhenkilöt yhtiön toiminnan pitkäjänteiseen
45Konsernitilinpäätös, IFRS
36. TYRYHTIÖT 31.10.2024
Kotipaikka
Osuus
äänivallasta
Emoyrityksen
omistus-
osuus-%
Emoyritys
Panostaja Oyj Tampere
Tytäryritykset
CoreHW Group Oy Tampere 55,8 55,8
CoreHW Oy Tampere 55,8 55,8
CoreHW Semiconductor Oy Tampere 55,8 55,8
Grano Group Oy Helsinki 55,2 55,2
Grano Oy Helsinki 55,2 55,2
Grano Diesel Oy Helsinki 55,2 55,2
Suomen Arkistovoima Oy Turku 55,2 55,2
Hygga Group Oy Helsinki 79,8 79,8
Hygga Oy Helsinki 79,8 79,8
Extech Helsinki 79,8 79,8
Hygga Sverige AB Tukholma,
Ruotsi
79,8 79,8
Oscar Software Holdings Oy Tampere 58,4 58,4
Oscar Software Oy Tampere 58,4 58,4
Allim Group Oy Tampere 100 100
Aaltosen Tehtaat Oy Tampere 100 100
Lakalaivan Autotalo Oy Tampere 100 100
Panostuskapitaali Ky Tampere 100 100
Alakonsernien tytäryhtiöiden omistusosuudet on taulukossa esi-
tetty Panostajan alakonsernin emoyhtiön omistusosuuden mukai-
sena. Tarkemmat tiedot alakonsernien tytäryhtiöiden omistussuh-
teista on esitetty kunkin alakonsernin tilinpäätöksessä.
37. OIKEUDELLISET TAPAHTUMAT
Panostajan arvonlisäverojen vähennysoikeutta koskeva oikeus-
prosessi jatkuu ja tavoitteena on saada palautettua koko mak-
settu summa.
kehittämiseen sekä yhdistämään omistajien ja johdon tavoit-
teet. Optio-oikeuksilla ei ole oikeuksia myöhemmissä osakean-
neissa, myöhemmin annettuihin optioihin tai oikeuksiin, yhtiön
varojen jaettaessa OYL 13:1.1 §:ssä tarkoitetulla tavalla, yhtiön
sulautuessa toiseen yhtiöön, yhtiön jakautuessa tai OYL 18 luvun
mukaisessa vähemmistöosakkaiden lunastuksessa.
Konsernin emo- ja tytäryrityssuhteet
38. TILIKAUDEN PÄÄTTYMISEN JÄLKEISET
TAPAHTUMAT
Grano tiedotti 27.11.2024 muutosneuvotteluista, joiden piirissä
on noin 570 henkilöä Grano-konsernista, pois lukien tytäryhtiö
Grano Diesel. Muutosneuvottelut käynnistettiin yhtiön kannatta-
vuuden parantamiseksi sekä yhtiön pitkän tähtäimen kilpailuky-
vyn vahvistamiseksi.
46
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA EMOYHTIÖN TASE
TULOSLASKELMA VASTAAVAA
VASTATTAVAA
euroa Liite
1.11.2023-
31.10.2024
1.11.2022-
31.10.2023
Liiketoiminnan muut tuotot 1.1. 181 889,39 175 318,86
Henkilöstökulut 1.2. -1 232 351,32 -1 223 244,57
Poistot ja arvonalentumiset 1.3. -8 984,48 -12 818,79
Liiketoiminnan muut kulut 1.4. -1 068 614,34 -1 837 340,24
LIIKEVOITTO/-TAPPIO -2 128 060,75 -2 898 084,74
Rahoitustuotot ja -kulut 1.5. -8 797 424,27 686 215,45
VOITTO/-TAPPIO ENNEN
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA
VEROJA
-10 925 485,02 -2 211 869,29
TILIKAUDEN VOITTO/
-TAPPIO
-10 925 485,02 -2 211 869,29
euroa Liite 31.10.2024 31.10.2023
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet 2.1. 25 397,05 33 028,05
Aineelliset hyödykkeet 2.2. 37 929,99 39 283,47
Sijoitukset 2.3.
Tytäryhtiöosakkeet 27 294 436,33 33 294 436,33
Saamiset tytäryrityksiltä 12 438 500,10 11 250 538,00
Muut osakkeet ja osuudet 1 518 419,38 1 518 419,38
PYSYVÄT VASTAAVAT
YHTEENSÄ
41 314 682,85 46 135 705,23
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Pitkäaikaiset saamiset 2.4. 647 748,01 3 748 555,01
Lyhytaikaiset saamiset 2.5. 1 537 888,81 1 364 523,22
Rahoitusarvopaperit 2.6. 3 834 429,47 6 342 655,21
Rahat ja pankkisaamiset 122 560,73 259 992,73
VAIHTUVAT VASTAAVAT
YHTEENSÄ
6 142 627,02 11 715 726,17
VASTAAVAA YHTEENSÄ 47 457 309,87 57 851 431,40
euroa Liite 31.10.2024 31.10.2023
OMA PÄÄOMA 2.7.
Osakepääoma 5 568 681,60 5 568 681,60
Ylikurssirahasto 4 691 406,88 4 691 406,88
Sijoitetun vapaan oman
pääoman rahasto
17 126 738,85 17 084 760,69
Edellisten tilikausien
voitto/-tappio
28 366 141,07 30 578 010,36
Tilikauden voitto/-tappio -10 925 485,02 -2 211 869,29
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 44 827 483,38 55 710 990,24
VIERASÄOMA 2.8.
Pitkäaikainen vieras pääoma 2 242 142,98 1 842 142,98
Lyhytaikainen vieras pääoma 387 683,51 298 298,18
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ 2 629 826,49 2 140 441,16
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 47 457 309,87 57 851 431,40
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
47
EMOYHTIÖN RAHOITUSLASKELMA
RAHOITUSLASKELMA
euroa
1.11.2023-
31.10.2024
1.11.2022-
31.10.2023
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA
Tilikauden voitto/-tappio ennen
tilinpäätössiirtoja ja veroja
-10 925 485,02 -2 211 869,29
Oikaisut: 8 848 386,91 -528 457,01
Suunnitelman mukaiset poistot 8 984,48 12 818,79
Myyntitappiot 0,00 729 087,45
Rahoitustuotot ja -kulut (+/-) 8 797 424,27 -684 381,20
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity
maksua
41 978,16 -585 982,05
Rahavirta ennen käyttöpääoman
muutosta
-2 077 098,11 -2 740 326,30
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien liike-
saamisten muutos
-21 602,34 -119 727,44
Lyhytaikaisten korottomien velkojen
lisäys (+) / vähennys (-)
98 426,04 -112 675,22
Liiketoiminnan rahavirta ennen
rahoituseriä ja veroja:
-2 000 274,41 -2 972 728,96
Maksetut korot ja maksut muista
liiketoiminnan rahoituskuluista
-190 185,58 -108 136,17
Saadut korot- ja muut rahoitustulot
liiketoiminnasta
128 309,92 289 683,55
Rahavirta ennen tilinpäätössiirtoja -2 062 150,07 -2 791 181,58
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA -2 062 150,07 -2 791 181,58
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA
Myönnetyt lainat -758 247,61 -2 000 000,00
Lainasaamisten takaisinmaksut 0,00 9 429,00
Saadut osingot 70,00 30,00
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA -758 177,61 -1 990 541,00
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA
Osakeanti
Lyhytaikaisten sisäisten saamisten
muutos
-250 000,00 -250 000,00
Lyhytaikaisten korollisten velkojen
muutos
24 669,94 44 139,40
Lainojen nostot 400 000,00 1 800 000,00
Maksetut osingot 0,00 -1 581 324,93
Muu rahoituksen rahavirta
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA 174 669,94 12 814,47
RAHAVAROJEN MUUTOS -2 645 657,24 -4 768 908,11
Rahavarat tilikauden alussa 6 602 647,44 10 725 276,95
RAHAVAROJEN MUUTOS -2 645 657,24 -4 768 908,11
Konsernirakenteen muutoksista
johtuva rahavarojen muutos
0,00 646 278,60
Rahavarat tilikauden lopussa 3 956 990,20 6 602 647,44
TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT 31.10.2024
Panostaja-konsernin emoyhtiö on Panostaja Oyj,
kotipaikka Tampere.
Panostaja-konsernin konsernitilinpäätös on saatavissa osoit-
teesta Kalevantie 2, 33100 Tampere.
ARVOSTUSPERIAATTEET
Kuluva käyttöomaisuus on merkitty taseeseen hankintamenoon
vähennettynä suunnitelman mukaisilla poistoilla.
Käyttöomaisuusosakkeet arvostetaan hankintahintaan vä-
hennettynä mahdollisilla arvonalennuksilla.
PITKÄAIKAISTEN OMAISUUSERIEN
ARVONALENTUMISTESTAUS
Sijoitukset tytäryhtiöihin testataan säännöllisesti vuosittain
arvonalentumisen varalta riippumatta siitä, onko arvonalentu-
misesta viittei. Tyryhtiden yksiköiden kerrytettävisoleva
rahamäärä perustuu arvonalennustestauksessa käyttöarvo-
laskelmiin. Näissä laskelmissa ennakoidut rahavirrat perustu-
vat johdon hyväksymiin taloudellisiin suunnitelmiin, jotka katta-
vat strategiakauden. Suunnitelmien keskeiset olettamukset ovat
yksiköiden kasvu- ja kannattavuuskehitykset. Tämän ajanjakson
jälkeiset rahavirrat on arvioitu 2 % kasvuennusteen mukaan. Suu-
rin osa saamisista tytäryhtiöiltä on pääomalainasaamisia, jotka
ovat vakuudettomia ja maksunsaantijärjestyksessä toissijaisia.
Saamisiin tytäryhtiöiltä liittyy epävarmuutta.
Pitkäaikaiset ja lyhytaikaiset saamiset arvostetaan nimellis-
arvoonsa, kuitenkin enintään todennäköiseen arvoonsa.
ELÄKKEET
Henkilökunnan lakisääteinen eläketurva on hoidettu ulkopuo-
lisessa eläkevakuutusyhtiössä. Eläkemenot kirjataan kuluksi
kertymisvuonna.
POISTOT
Suunnitelman mukaiset poistot pysyvistä vastaavista on laskettu
todennäköisen käyttöiän perusteella alkuperäisestä hankinta-
hinnasta.
Suunnitelman mukaiset poistoajat ovat:
TASEEN ESITMISTAVAN MUUTOKSET
Yhtiö on muuttanut taseen esittämistapaa. Aikaisemmin vaih-
tuvien vastaavien ryhmässä esitetyt pitkäaikaiset pääomalaina-
saamiset ja muut lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä on
luonteensa mukaisesti siirretty sijoitusten ryhmään Saamiset
tytäryrityksiltä. Vertailukauden tiedot on muutettu vastaavasti.
Aineettomat oikeudet 3 v
Liikearvo 5–10 v
Muut pitkävaikutteiset menot 5–10 v
Rakennukset 20–40 v
Koneet ja kalusto 3–10 v
Muut aineelliset hyödykkeet 3–10 v
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
48
TULOSLASKELMAN LIITETIEDOT 1.1. 1.5.
euroa 2024 2023
Muut 181 889,39 175 318,86
181 889,39 175 318,86
euroa 2024 2023
Palkat ja palkkiot 1 042 629,58 1 025 026,02
Eläkekulut 159 056,17 152 171,00
Muut henkilösivukulut 30 665,57 46 047,55
1 232 351,32 1 223 244,57
Yhtn palveluksessa oli tilikauden
aikana keskimäärin
Toimihenkilöitä 9 9
euroa 2024 2023
Suunnitelman mukaiset poistot
Muut pitkävaikutteiset menot 7 631,00 7 960,89
Koneet ja kalusto 1 353,48 4 857,90
8 984,48 12 818,79
euroa 2024 2023
Liiketoiminnan muut kulut siinen 91 092,12 85 846,52
Liiketoiminnan muut kulut 299 417,93 409 248,65
Markkinointikulut 100 051,16 111 110,03
Tietohallintokulut 107 378,93 112 911,45
Asiantuntijapalvelukulut 393 474,23 308 952,79
Käyttöomaisuusosakkeiden
luovutustappio 0,00 729 087,45
Vuokrakulut 77 199,97 80 183,35
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä 1 068 614,34 1 837 340,24
Tilintarkastajan palkkiot
tilintarkastuspalkkiot 46 097,94 46 276,95
muut palvelut 0,00 2 000,00
46 097,94 48 276,95
euroa 2024 2023
Osinkotuotot
Muilta 70,00 30,00
Osinkotuotot 70,00 30,00
Muut korkotuotot
Saman konsernin yrityksiltä 875 715,31 696 438,19
Omistusyhteysyrityksiltä 11 769,68 5 124,59
Muilta 132 985,62 199 773,60
Muut korkotuotot yhteensä 1 020 470,61 901 336,38
Muut rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 7 875,00 7 875,00
Muilta 111 774,26 9 870,14
Muut rahoitustuotot yhteensä 119 649,26 17 745,14
Muut korko- ja rahoitustuotot
yhteen 1 140 119,87 919 081,52
Korkokulut
Muille 137 509,27 50 669,72
Korkokulut yhteensä 137 509,27 50 669,72
Muut rahoituskulut
Muille 3 346 029,11 239 447,35
Muut rahoituskulut yhteensä 3 346 029,11 239 447,35
Korkokulut ja muut rahoituskulut
yhteen 3 483 538,38 290 117,07
Rahoitusarvopaperien
arvonalentumiset 0,00 -60 597,25
Konsernisaamisten luottotappiot 454 075,76 3 376,25
Osakkeiden ja osuuksien
arvonalennus
6 000 000,00 0,00
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -8 797 424,27 686 215,45
1.2. Henkilöstökulut
1.3. Poistot ja arvonalentumiset
1.4. Liiketoiminnan muut kulut
1.5. Rahoitustuotot ja -kulut
1.1. Liiketoiminnan muut tuotot
Toimitusjohtajan ja hallituksen palkkiot sekä lainat lähipiirille on
esitetty erillisenä erittelynä konsernitilinpäätöksen liitetiedossa
35.
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
TILIKAUDEN OLENNAISET TAPAHTUMAT
KotiSun Groupin myynnin yhteydessä annetun noin 3,1 miljoonan
euron lainasaamisten alaskirjaus sekä Panostajan kirjaama 6,0
miljoonan euron arvonalentuminen tytäryhtiöosakkeista on esi-
tetty tuloslaskelmassa rahoitustuottojen ja -kulujen ryhssä.
49
TASEEN LIITETIEDOT 2.1.- 2.8.
euroa 2024 2023
Koneet ja kalusto
Hankintameno 01.11. 801 378,84 801 378,84
Hankintameno 31.10. 801 378,84 801 378,84
Kertyneet sumu-poistot 01.11. -796 077,74 -791 219,84
Sumu-poistot 01.11.-31.10. -1 353,48 -4 857,90
Kirjanpitoarvo 31.10. 3 947,62 5 301,10
Muut aineelliset hyödykkeet
Hankintameno 01.11. 33 982,37 33 982,37
Hankintameno 31.10. 33 982,37 33 982,37
Kirjanpitoarvo 31.10. 33 982,37 33 982,37
Aineelliset hyödykkeet yhteen
Hankintameno 01.11. 835 361,21 835 361,21
Hankintameno 31.10. 835 361,21 835 361,21
Kertyneet sumu-poistot 01.11. -796 077,74 -791 219,84
Sumu-poistot 01.11.-31.10. -1 353,48 -4 857,90
Kirjanpitoarvo 31.10. 37 929,99 39 283,47
2.1. Aineettomat hdykkeet
2.2 Aineelliset hyödykkeet
euroa 2024 2023
Aineettomat oikeudet
Hankintameno 01.11. 59 385,00 59 385,00
Hankintameno 31.10. 59 385,00 59 385,00
Kertyneet sumu-poistot -54 385,00 -54 385,00
Kirjanpitoarvo 31.10. 5 000,00 5 000,00
Muut pitkävaikutteiset menot
Hankintameno 01.11. 442 963,34 442 963,34
Hankintameno 31.10. 442 963,34 442 963,34
Kertyneet sumu-poistot 01.11. -414 935,29 -406 974,40
Sumu-poistot 01.11.-31.10. -7 631,00 -7 960,89
Kirjanpitoarvo 31.10. 20 397,05 28 028,05
Aineettomat hyödykkeet yhteensä
Hankintameno 01.11. 502 348,34 502 348,34
Hankintameno 31.10. 502 348,34 502 348,34
Kertyneet sumu-poistot 01.11. -469 320,29 -461 359,40
Sumu-poistot 01.11.-31.10. -7 631,00 -7 960,89
Kirjanpitoarvo 31.10. 25 397,05 33 028,05
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
50
2.3. Sijoitukset
2.4. Pitkäaikaiset saamiset
2.5. Lyhytaikaiset saamiset
2.6. Rahoitusarvopaperit
2.7. Oma pääoma
euroa 2024 2023
Osuudet saman konsernin yrityksissä
Hankintameno 01.11. 33 294 436,33 34 058 757,28
Arvonalentumiset 01.11.-31.10. -6 000 000,00 0,00
Vähennykset 01.11.-31.10 0,00 -764 320,95
Hankintameno 31.10. 27 294 436,33 33 294 436,33
Saamiset saman konsernin yrityksil
Hankintameno 01.11. 11 250 538,00 11 250 538,00
Lisäykset 01.11.-31.10. 1 187 962,10 0,00
Hankintameno 31.10. 12 438 500,10 11 250 538,00
Suurin osa saamisista konserniyhtiöiltä on pääomalainasaamisia.
Osuudet omistusyhteysyrityksissä
Hankintameno 01.11. 1 505 000,00 1 505 000,00
Hankintameno 31.10. 1 505 000,00 1 505 000,00
Muut osakkeet ja osuudet
Hankintameno 01.11. 13 419,38 13 419,38
Hankintameno 31.10. 13 419,38 13 419,38
Sijoitukset yhteensä
Hankintameno 01.11. 46 063 393,71 46 827 714,66
Lisäykset 01.11.-31.10. 1 187 962,10 0,00
Arvonalentumiset 01.11.-31.10. -6 000 000,00 0,00
Vähennykset 01.11.-31.10. 0,00 -764 320,95
Hankintameno 31.10. 41 251 355,81 46 063 393,71
euroa 2024 2023
Lainasaamiset omistusyhteys-
yrityksiltä 434 035,60 0,00
Lainasaamiset 213 712,41 3 748 555,01
647 748,01 3 748 555,01
euroa 2024 2023
Myyntisaamiset saman konsernin
yrityksiltä 259 350,68 228 816,81
Myyntisaamiset 17 801,63 10 569,56
Omistusyhteysyrityslainasaamiset 0,00 215 600,00
Muut saamiset 35 675,88 50 298,31
Muut lainasaamiset 717 373,08 302 360,43
Korkosaaminen saman konsernin
yrityksiltä 167 164,60 125 239,54
Korkosaaminen omistusyhteysyri-
tyksiltä 0,00 6 665,92
Siirtosaamiset 340 522,94 424 972,65
1 537 888,81 1 364 523,22
euroa 2024 2023
Muut osakkeet ja osuudet
Sijoitusrahasto-osuudet 3 834 429,47 6 342 655,21
euroa 2024 2023
Osakepääoma 01.11. 5 568 681,60 5 568 681,60
Osakepääoma 31.10. 5 568 681,60 5 568 681,60
Ylikurssirahasto 01.11. = 31.10. 4 691 406,88 4 691 406,88
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 01.11. 17 084 760,69 17 024 464,14
Johtoryhmän palkitseminen omina
osakkeina 2 578,16 20 936,55
Hallituspalkkiot omina osakkeina 39 400,00 39 360,00
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 31.10. 17 126 738,85 17 084 760,69
Edellisten tilikausien voitto/-tappio
01.11. 28 366 141,07 32 159 335,29
Osingonjako 0,00 -1 581 324,93
Edellisten tilikausien voitto/-tappio
31.10. 28 366 141,07 30 578 010,36
Tilikauden voitto/-tappio -10 925 485,02 -2 211 869,29
Oma pääoma yhteensä 44 827 483,38 55 710 990,24
Jakokelpoinen vapaa
oma pääoma 31.10.
34 567 394,90 45 450 901,76
Siirtosaamisten oleelliset erät
Korkosaaminen muista
lainasaamisista 27 376,71 116 951,17
Edelleenlaskutettavat kulut 233 504,06 241 604,06
Kulujen jaksotukset 79 642,17 66 417,42
340 522,94 424 972,65
Panostaja Oyj:n omistukset muissa yrityksissä 31.10.2024 on
esitelty eriteltynä konsernitilinätöksen liitetiedoissa 36.
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
51
Yhtiöllä on yksi osakelaji. Yhtiön osakkeet kuuluvat arvo-osuus-
järjestelän. Osakkeiden lukumää on yhteen 53 333 110
kappaletta.
2.8. Vieras pääoma
euroa
2024 2023
2.8.1 Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 2 200 000,00 1 800 000,00
Muut pitkäaikaiset velat 3 471,21 3 471,21
2 203 471,21 1 803 471,21
Velat saman konsernin yrityksille
Muut velat 38 671,77 38 671,77
38 671,77 38 671,77
Pitkäaikaiset velat yhteensä 2 242 142,98 1 842 142,98
2.8.2 Lyhytaikaiset velat
Ostovelat 50 979,19 38 182,72
Muut velat 26 790,81 26 793,26
Siirtovelat 308 985,80 231 794,69
386 755,80 296 770,67
Velat saman konsernin yrityksille
Ostovelat 927,71 1 527,51
927,7 1 1 527,51
Siirtovelkoihin sisältyvät
olennaiset erät
Vuosilomapalkat sosiaalikuluineen 166 765,75 143 041,44
Palkkojen sivukulujaksotukset 22 678,36 25 470,85
Tulospalkkiojaksotus 42 000,00 27 700,00
Jaksotetut ostovelat 66 000,00 15 000,00
Korkojaksotukset 11 541,69 20 582,40
308 985,80 231 794,69
Lyhytaikaiset velat yhteensä 387 683,51 298 298,18
euroa
2024 2023
Vakuudet ja vastuusitoumukset
Pantatut
tytäryhtiöosakkeet 17 149 572,47 21 649 572,47
Konserniyhtiöiden puolesta
Annetut takaukset 525 000,00 525 000,00
Vuokravastuut
Yhden vuoden kuluessa 34 746,48 32 450,28
Leasing-vastuut
Yhden vuoden kuluessa 12 321,39 749,65
Yli yhden enit. 5 vuoden kuluessa 18 560,96 1 249,42
Yli viiden vuoden kuluessa 0,00 0,00
Muut annetut pantit
Omien velkojen vakuudeksi 1 316,00 1 316,00
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
Muut liitetiedot
52
Jukka Ala-Mello
Puheenjohtaja
Eero Eriksson
Mikko Koskenkorva
Suoritetusta tarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Tampereella 12. päivänä joulukuuta 2024
Tarja Pääkkönen
Tommi Juusela Tapio Tommila
Toimitusjohtaja
TILINÄTÖSMERKIN
Emoyhtiön hallituksen ehdotus
tilikauden tuloksen käsittelyksi ja
voitonjaoksi
Panostaja Oyj:n voitonjakokelpoiset varat, joihin on lisätty tilikau-
den ja edellisten tilikausien voitto 17 440 656,05 euroa ja sijoi-
tetun vapaan oman pääoman rahasto 17 126 738,85 euroa ovat
34 567 394,90 euroa.
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että päättyneeltä tili-
kaudelta osakkeenomistajille ei makseta osinkoa.
Lisäksi hallitus ehdottaa, että yhtiökokous valtuuttaisi halli-
tuksen päättämään harkintansa mukaan mahdollisesta varojen
jakamisesta osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen
sitä puoltaessa joko osinkona tai pääomanpalautuksena sijoi-
tetun vapaan oman pääoman rahastosta. Valtuutuksen perus-
teella tehtävän varojenjaon enimmäismäärä on yhteensä enin-
än 4 700 000 euroa.
Valtuutuksen ehdotetaan sisältävän hallituksen oikeuden
päättää kaikista muista edellä mainittuun varojenjakoon liitty-
visehdoista. Valtuutuksen ehdotetaan olevan voimassa seu-
raavan varsinaisen yhtiökokouksen alkamiseen saakka.
Tampereella 12. päivänä joulukuuta 2024
Deloitte Oy
Tilintarkastusyhteisö
Hannu Mattila
KHT
Panostaja tilinpäätös 2024
53
Tilintarkastuskertomus
Panostaja Oyj:n yhtiökokoukselle
LAUSUNTO
Olemme tilintarkastaneet Panostaja Oyj:n (y-tunnus 0585148-8)
tilinpäätöksen tilikaudelta 1.11.2023–31.10.2024. Tilinpäätös sisäl-
tää konsernin tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, taseen,
rahavirtalaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista ja
liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimispe-
riaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön tuloslaskelman,
taseen, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, et
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin
taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja raha-
virroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-ti-
linpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtn toimin-
nan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukai-
sesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisä-
raportin kanssa.
LAUSUNNON PERUSTELUT
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatetta-
van hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastusta-
van mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä
niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukai-
sesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvolli-
suutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme
mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näi palveluja kos-
kevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-
asetuksen 537/2014 5. artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellet-
tyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut
on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 13.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilin-
tarkastusevidenssiä.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka
ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä
tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa.
Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuu-
tena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laaties-
samme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä sei-
koista erillistä lausuntoa.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin
sii, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on siltynyt arviointi
siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suh-
tautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olen-
naisen virheellisyyden riski.
Panostaja tilinpäätös 2024
54
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikka on huomioitu tilintarkastuksessa
Liikearvon arvonalentumistestaus
Katso konsernitilinätöksen liitetieto 18 Liikearvon
arvonalentumistestaus.
Liikearvon määrä on konsernitaseessa EUR 47,6 miljoonaa
(EUR 47,3 miljoonaa). Liikearvo jakautuu konsernin rahavirtaa
tuottaville yksiköille siten, että EUR 34,1 miljoonaa
(EUR 34,1 miljoonaa) muodostuu Grano-konsernille
kohdistetusta liikearvosta ja muiden rahavirtaa tuottavien
yksiköiden liikearvo on yhteensä EUR 13,4 miljoonaa
(EUR 13,1 miljoonaa).
Johto arvioi liikearvon arvonalentumistarvetta vuosittain.
Johdon laatima arvonalentumistestaus ei osoittanut
arvonalentumista.
Arvonalentumistestauksiin liittyy merkittäviä johdon arvioita
tulevaan liiketoiminnan kehitykseen, kassavirtoihin ja
diskonttokorkoon liittyen.
Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan
2 -kohdan c alakohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen
virheellisyyden riski.
Tarkastuksessamme olemme arvioineet johdon tekemiä ja hallituksen hyväksymiä
arvonalentumistestausmalleja, sekä arvioineet arvonalentumistestaukseen liittyviä
kontrolleja kunkin rahavirtaa tuottavan yksikön osalta.
Rahavirtaa tuottavan yksikön liiketoiminnasta kerrytettävissä oleva rahamää
perustuu arvonalentumistestauksessa käyttöarvolaskelmiin. Näissä laskelmissa
ennakoidut rahavirrat perustuvat johdon hyväksymiin taloudellisiin suunnitelmiin,
jotka kattavat kolmen vuoden ajanjakson. Suunnitelmien tärkeimmät olettamukset
ovat rahavirtaa tuottavan yksikön liikevaihdon kasvuennuste, liikevoiton kehitysen-
nuste ja käytetty diskonttokorko.
Olemme tarkastaneet yhtiön käytn käyttöarvolaskentamallin oikeellisuuden
vertaamalla mallia IAS 36 Omaisuuserien arvonalentuminen -standardin vaatimuk-
siin. Olemme tällöin arvioineet merkittäviä olettamia kunkin rahavirtaa tuottavan
yksikön osalta:
Olemme verranneet laskelmissa käytettyjä arvioita vahvistettuihin budjettei-
hin ja strategisiin suunnitelmiin.
Olemme verranneet kasvu- ja kannattavuusolettamia historialliseen kehityk-
seen.
Olemme verranneet käytettyjä diskonttokorkoja ulkopuolisista lähteistä
saatuun tietoon.
Olemme testanneet arvonalentumistestauslaskelman laskentateknistä
asianmukaisuutta.
Olemme arvioineet myös arvonalentumistestauksesta annettuja liitetietoja.
Tytäryhtiösijoitusten arvostus Panostaja Oyj:n tilinpäätöksessä
Katso emoyhtiön tilinätöksen liitetieto 2.3 Sijoitukset se
tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, Arvostusperiaatteet.
Tyryhtsijoitukset koostuvat tyryhtosakkeista ja
tytäryhtiösaaamisista. Tytäryhtiöosakkeiden ja -saamisten
määrä emoyhtiön taseessa on EUR 39,7 miljoonaa (EUR 44,5
miljoonaa).
Emoyhtiön johto on laatinut sijoitusten tasearvoihin liittyen
käyttöarvoon perustuvat arvonalentumistestauslaskelmat.
Arvonalentumistestauksiin liittyy merkittäviä johdon arvioita
tulevaan liiketoiminnan kehitykseen, kassavirtoihin ja
diskonttokorkoon liittyen.
Arvonalentumistestauksiin liittyy merkittäviä johdon arvioita
tulevaan liiketoiminnan kehitykseen, kassavirtoihin ja
diskonttokorkoon liittyen.
Johto arvioi tytäryhtiösijoitusten arvonalentumistarvetta
vuosittain. Tilikaudella kirjattiin EUR 6,0 miljoonan arvon-
alennus tytäryhtiöosakkeisiin.
Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan
2 kohdan c alakohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen
virheellisyyden riski.
Tarkastuksessamme olemme arvioineet johdon tekemiä ja hallituksen hyväksymiä
arvonalentumistestausmalleja, sekä arvioineet arvonalentumistestaukseen liittyviä
kontrolleja.
Olemme arvioineet myös johdon laatimien käyttöarvolaskelmien merkittäv
olettamia:
Olemme verranneet laskelmissa käytettyjä arvioita vahvistettuihin
budjetteihin ja strategisiin suunnitelmiin.
Olemme verranneet kasvu- ja kannattavuusolettamia historialliseen kehityk-
seen.
Olemme verranneet käytettyjä diskonttokorkoja ulkopuolisista lähteistä
saatuun tietoon.
Olemme testanneet arvonalentumistestauslaskelman laskentateknistä
asianmukaisuutta.
Olemme arvioineet myös annettuja liitetietoja.
Panostaja tilinpäätös 2024
55
TILINÄTÖS KOSKEVAT HALLITUKSEN JA
TOIMITUSJOHTAJAN VELVOLLISUUDET
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta
siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpää-
tösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinätös antaa oikean
ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen
laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisäätei-
set vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sel-
laisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyt.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöslaatiessaan vel-
vollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimin-
taansa ja soveltuvissa tapauksissa esitmään seikat, jotka liitty-
vät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu
toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toimin-
nan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni
aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista
vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
TILINTARKASTAJAN VELVOLLISUUDET
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUKSESSA
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko
tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastusker-
tomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on
korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen
virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti
suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virhees, ja niiden katsotaan olevan olen-
naisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vai-
kuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpää-
töksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuu-
luu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme amma-
tillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit,
suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaa-
via tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltu-
vaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytök-
sestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta,
on suurempi kuin riski sii, että virheestä johtuva olennai-
nen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen
voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämis, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä
taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta rele-
vantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnit-
telemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkas-
tustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että
pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin
sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaattei-
den asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollis-
ten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimi-
tusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen
oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankki-
mamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätök-
sen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin
liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkit-
tävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista
epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkas-
tuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta
koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos e-
varmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa
lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkas-
tuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuh-
teet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai kon-
serni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettä-
vät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta
ja siltöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana ole-
via liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja
riittävän kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai lii-
ketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta pys-
tyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä.
Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, val-
vonnasta ja suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslau-
sunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilin-
tarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä mer-
kittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset
sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnis-
tamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että
olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevant-
teja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kai-
kista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella
vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa
niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista
seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden
tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuk-
sessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkista-
misen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme,
ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa,
koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuu-
della odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koi-
tuva yleinen etu.
Panostaja tilinpäätös 2024
56
Muut raportointivelvoitteet
TILINTARKASTUSTOIMEKSIANTOA KOSKEVAT
TIEDOT
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana
5.2.2021 alkaen yhtäjaksoisesti kolme vuotta.
MUU INFORMAATIO
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu
informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen
sisältyn informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä ei sitä
koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimin-
takertomuksen käyttöömme ennen tämän tilintarkastuskertomuk-
sen antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen
käyttöömme kyseisen päivän jälkeen. Tilinpäätöstä koskeva lau-
suntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio
tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme
arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpää-
töksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyk-
sen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheel-
listä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi
arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellet-
tavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilin-
päätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on
laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännös-
ten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäi-
vää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon kohdista-
mamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa
informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava
stä seikasta. Meillä ei ole tän asian suhteen raportoitavaa.
Tampereella, 12. joulukuuta 2024
Deloitte Oy
Tilintarkastusyhteisö
Hannu Mattila
KHT
Panostaja tilinpäätös 2024
57
.TIETOJA OSAKKEISTA
OSAKEPÄÄOMA JA OMAT OSAKKEET
Katsauskauden päättyessä Panostaja Oyj:n osakepääoma oli
5 568 681,60 euroa. Osakkeiden lukumäärä on yhteensä
53 333 110 kappaletta.
Yhtiön hallussa oleva omien osakkeiden määrä katsauskau-
den lopussa oli 487
787 kappaletta (tilikauden alussa 587
191 kap-
paletta). Omien osakkeiden määrä vastasi 0,9 prosenttia koko kat-
sauskauden lopun osakemäästä ja äänimäästä.
Yhtiökokouksen 7.2.2023 ja hallituksen päätösten mukaisesti
Panostaja Oyj luovutti 18.12.2023 yhtiön johdolle osakepalkkioina
yhteensä 5
569 kappaletta osakkeita. Yhtiö luovutti hallituksen
jäsenille 18.12.2023 yhteensä 42
553 kappaletta osakkeita kokous-
palkkioiden maksuna. Panostaja luovutti yhtiökokouksen 7.2.2024
ja hallituksen päätöksen mukaisesti 31.5.2024 yhteensä 51
282
kappaletta osakkeita kokouspalkkioiden maksuna.
Yhtiön osakkeet on julkisesti noteerattu vuodesta 1989. llä
hetkellä yhtiön osakkeet on noteerattu Nasdaq Helsingissä.
HALLINTO JA YHTIÖKOKOUS
Panostaja Oyj:n päätöksenteossa ja hallinnossa noudatetaan
Suomen osakeyhtiölakia, julkisesti noteerattuja yhtiöitä koskevia
säännöksiä, Panostaja Oyj:n yhtiöjärjestystä ja Nasdaq Helsinki
Oy:n sääntöjä ja ohjeita.
Panostaja Oyj noudattaa toiminnassaan ja hallintonsa järjes-
tämisessä Suomen Listayhtiöiden Hallinnointikoodia. Hallinnointi-
koodi on saatavilla arvopaperimarkkinayhdistyksen ylläpitämältä
verkkosivulta osoitteesta www.cgfinland.fi.
Selvitys Panostajan hallinnointi- ja ohjausjärjestelmästä jul-
kaistaan vuosittain yhtiön internet-sivuilla osoitteessa: https://
panostaja.fi/sijoittajille/hallinnointi/
Panostaja Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 7. helmi-
kuuta 2024 Tampereella. Hallituksen jäsenten lukumääräksi vah-
vistettiin viisi (5), ja valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
päättyessä päättyvälle toimikaudelle hallitukseen valittiin uudel-
leen Jukka Ala-Mello, Eero Eriksson, Mikko Koskenkorva, Tarja
Pääkkönen sekä Tommi Juusela.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että
tilintarkastajien lukumääräksi vahvistetaan yksi (1).
Yhtiökokous päätti, että tilintarkastusyhteisö Deloitte Oy vali-
taan tilintarkastajaksi toimikaudeksi, joka päättyy vuoden 2025
varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Tilintarkastusyhteisö
Deloitte Oy on ilmoittanut, että päävastuullisena tilintarkastajana
toimii KHT Hannu Mattila.
Todettiin vastuuvapauden myöntämisen tilikaudelta
1.11.2022–31.10.2023 koskevan seuraavia henkilöitä: Hallituksen
jäsenet Jukka Ala-Mello, Eero Eriksson, Mikko Koskenkorva, Tarja
Pääkkönen ja Tommi Juusela sekä toimitusjohtaja Tapio Tommila.
Yhtiökokous päätti myöntää vastuuvapauden yllä mainituille hal-
lituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle.
Yhtiökokous vahvisti esitetyn tilinpäätöksen ja konsernitilin-
päätöksen tilikaudelta 1.11.2022–31.10.2023 ja päätti, että päätty-
neeltä tilikaudelta osakkeenomistajille ei makseta osinkoa.
Lisäksi yhtiökokous päätti, että hallitus valtuutetaan päättä-
mään harkintansa mukaan mahdollisesta varojen jakamisesta
osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen sitä puoltaessa
joko osinkona tai pääomanpalautuksena sijoitetun vapaan oman
pääoman rahastosta. Valtuutuksen perusteella tehtävän varo-
jenjaon enimmäismäärä on yhteensä 4 700 000 euroa. Valtuutus
sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista muista edellä mai-
nittuun varojenjakoon liittyvistä ehdoista. Valtuutus on voimassa
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen alkamiseen saakka.
Yhtiökokous päätti, että hallituksen jäsenten palkkiot pidetään
ennallaan ja että valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
päättyessä päättyvältä toimikaudelta hallituksen puheenjohta-
jalle maksetaan palkkiona 40 000 euroa ja hallituksen muille jäse-
nille kullekin 20 000 euroa. Lisäksi yhtiökokous päätti, että noin 40
% hallituksen jäsenille maksettavista palkkiosta maksetaan hal-
litukselle annetun osakeantivaltuutuksen perusteella antamalla
hallituksen jäsenille yhtiön osakkeita, mikäli hallituksen jäsen ei
yhtiökokouspäivänä omista yli yhtä prosenttia (1 %) yhtiön kaikista
osakkeista. Mikäli hallituksen jäsenen omistusosuus yhtiökokous-
päivänä on yli yksi prosentti (1 %) yhtn kaikista osakkeista, mak-
setaan palkkio kokonaisuudessaan rahana. Yhtiökokous päätti
edelleen, että hallituksen jäsenten matkakulut korvataan Vero-
hallinnon vahvistaman kulloisenkin matkakorvausperusteen
enimmäismäärän mukaisena.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti val-
tuuttaa hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hank-
kimisesta yhdessä tai useammassa erässä seuraavin ehdoin:
Valtuutuksen nojalla hankittavien osakkeiden lukumäärä voi olla
enintään 5 200 000 osaketta. Omia osakkeita voidaan valtuutuk-
sennojalla hankkia vain vapaalla omalla pääomalla. Omia osak-
keita voidaan hankkia hankintapäivänä NasdaqHelsinki Oy:n jär-
jestämässä julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan
tai muuten markkinoilla muodostuvaan hintaan. Hallitus päätä,
miten omia osakkeita hankitaan. Omia osakkeita voidaan hankkia
muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suh-
teessa (suunnattu hankkiminen).
Valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 7.2.2023 anta-
man valtuutuksen päättää omien osakkeiden hankkimisesta. Val-
tuutus on voimassa 6.8.2025 saakka.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään enin-
än 5 200 000 osakkeen osakeannista sekä optio-oikeuksien
ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien anta-
misesta. Hallitus päättää kaikista osakeantien ja optioiden sekä
muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen
ehdoista. Valtuutus koskee seuusien osakkeiden antamista että
omien osakkeiden luovuttamista. Osakeannit ja optio-oikeuksien
sekä muiden osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osak-
keisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antaminen voivat tapah-
tua osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen (suun-
nattu anti). Valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 7.2.2023
antaman valtuutuksen päättää osakeanneista sekä optio-oikeuk-
sien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien anta-
misesta. Valtuutus on voimassa 6.8.2025 saakka.
Yhtiön hallitus piti välittömästi yhtiökokouksen päätyttjär-
jestäytymiskokouksen, jossa hallituksen puheenjohtajaksi valittiin
Jukka Ala-Mello ja varapuheenjohtajaksi Eero Eriksson.
Panostaja tilinpäätös 2024
58
OSAKKEEN VAIHTO SEKÄ KURSSIT
alin, € ylin, €
Osakeantioikaistu
vaihto kpl % -osakkeista
2024 0,35 0,53 4 656 761 8,8
2023 0,48 0,72 2 724 126 5,2
2022 0,58 0,69 4 191 653 8,0
2021 0,67 0,99 8 254 582 15,7
2020 0,51 1,00 5 807 553 11,1
2019 0,77 1,16 9 489 880 18,1
2018 0,88 1,21 9 374 954 18,0
2017 0,82 0,98 7 863 788 15,1
2016 0,81 1,04 5 959 389 11,5
2015 0,77 0,94 6 508 111 12,7
2014 0,69 0,91 7 908 686 15,4
2013 0,66 0,86 3 814 701 7,4
2012 0,73 1,05 5 725 530 11,1
2011 0,97 1,51 3 841 477 7,7
2010 1,32 1,75 5 301 507 11,2
2009 0,89 1,4 8 108 040 17,5
Osakekurssi
Osakkeenomistajen määrä
OSAKEKURSSIN KEHITYS JA
OSAKKEENOMISTUS
Panostaja Oyj:n osakkeen päätöskurssi vaihteli tilikau-
den aikana 0,35 euron (alin noteeraus) ja 0,53 euron
(ylin noteeraus) välillä. Osakkeiden osakevaihto tarkas-
telujaksolla oli 4 656 761 kappaletta, mikä edustaa 8,8 %
tilikauden keskimääräisestä osakekannasta. Osakkeen
lokakuun 2024 päätöskurssi oli 0,47 euroa. Yhtiön osake-
kannan markkina-arvo lokakuun 2024 lopussa oli 24,8 milj.
euroa (26,4 milj. euroa). Yhtiöllä oli lokakuun 2024 lopussa
4 602 osakkeenomistajaa (4 832).
2019-11-12
2021-01-28
2020-01-30
2021-04-12
2020-04-09
2021-06-22
2020-06-25
2021-09-01
2020-09-03
2021-11-10
2020-11-12
2022-01-25
2022-11-08
2022-04-05
2023-01-20
2022-06-20
2023-03-31
2022-08-30
2023-06-15
2024-01-18
2023-08-25
2024-03-28
2023-11-03
2024-06-12
2024-08-22
2024-10-31
59
Osakkeita kpl % Osakkeista
1 Treindex Oy 12 795 998 23,99 %
2 Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö
Ilmarinen
3 701 332 6,94 %
3 Keskinäinen Vakuutusyhtiö Fennia 3 468 576 6,50 %
4 Koskenkorva Mikko Matias 1 506 055 2,82 %
5 Koskenkorva Maija Kristiina 1 347 542 2,53 %
6 Nordea Henkivakuutus Suomi Oy 1 218 000 2,28 %
7 Malo Hanna Maria 1 202 207 2,25 %
8 Kumpu Minna Kristiina 1 202 170 2,25 %
9 Koskenkorva Matti Olavi 1 158 903 2,17 %
10 Koskenkorva Mauno Juhani 1 040 769 1,95 %
11 Johtopanostus Oy 1 030 000 1,93 %
20 suurinta osakkeenomistajaa 31.10.2024
Osakkeenomistuksen jakautuminen suuruusluokittain 31.10.2024
Osakkeenomistuksen jakautuminen sektoreittain 31.10.2024
Suurimmat osakkeenomistajat
Osakkeita kpl
% Osakkeista
12 Porkka Harri 822 000 1,54 %
13 Pravia Oy 751 665 1,41 %
14 Koskenkorva Pekka Juhani 733 502 1,38 %
15 LähiTapiola Keskinäinen
Vakuutusyhtiö
674 000 1,26 %
16 Panostaja Oyj 487 787 0,91 %
17 Hietanen Reijo Tapio 378 330 0,71 %
18 Maxstar Oy 369 001 0,69 %
19 Jamssi Oy 350 000 0,66 %
20 ättä Mikko Olavi 350 000 0,66 %
34 587 837 64,85 %
Muut osakkeenomistajat
Yhteensä
Sektoriluokka Omistajia kpl % Osakkeita/ääniä kpl %
Yritykset 118 2,56 % 16 754 182 31,30 %
Rahoitus-ja vakuutuslaitokset 11 0,24 % 6 053 813 11,31 %
Julkisyhteisöt 1 0,02 % 3 701 332 6,91 %
Kotitaloudet 4 444 96,57 % 26 599 184 49,69 %
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 8 0,17 % 147 572 0,28 %
Ulkomaat 20 0,43 % 77 027 0,14 %
Yhteensä 4 602 100,00 % 53 333 110 99,63 %
joista hallintarekisteröityjä 8 197 118 0,37 %
Liikkeeseenlaskettu määrä 53 333 110 100,00 %
Osakemäärä Omistajia kpl % Osakkeita/ääniä kpl %
1-1000
2 836
61,63 %
940 691
1,76 %
1001-10000
1 424
30,94 %
4 803 310
9,01 %
10001-100000
293
6,37 %
7 438 318
13,95 %
100001-500000
34
0,74 %
7 498 072
14,06 %
500001-
15
0,33 %
32 652 719
61,22 %
Yhteensä 4 602 100,00 % 53 333 110 100,00 %
joista hallintarekisteröityjä 8
197 118
0,37 %
Liikkeeseenlaskettu määrä
53 333 110
100,00 %
18 995 869
53 333 110
60
Kalevantie 2, 33100 Tampere
panostaja@panostaja.fi
panostaja.fi
@PanostajaOyjPanostajaOyj
vuosikertomus.panostaja.fi/vuosikertomus-2024/
Vuosikertomus 2024