743700ZGH7GD27UOQO122021-11-012022-10-31743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31iso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31743700ZGH7GD27UOQO122021-10-31743700ZGH7GD27UOQO122021-10-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZGH7GD27UOQO122021-10-31ifrs-full:SharePremiumMember743700ZGH7GD27UOQO122021-10-31panostajaoyj:ReserveForInvestedNonRestrictedEquityMember743700ZGH7GD27UOQO122021-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122021-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZGH7GD27UOQO122021-10-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZGH7GD27UOQO122021-10-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700ZGH7GD27UOQO122021-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122021-11-012022-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZGH7GD27UOQO122021-11-012022-10-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZGH7GD27UOQO122021-11-012022-10-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700ZGH7GD27UOQO122021-11-012022-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122021-11-012022-10-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZGH7GD27UOQO122021-11-012022-10-31ifrs-full:SharePremiumMember743700ZGH7GD27UOQO122021-11-012022-10-31panostajaoyj:ReserveForInvestedNonRestrictedEquityMember743700ZGH7GD27UOQO122021-11-012022-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:SharePremiumMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31panostajaoyj:ReserveForInvestedNonRestrictedEquityMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700ZGH7GD27UOQO122022-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31panostajaoyj:ReserveForInvestedNonRestrictedEquityMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31ifrs-full:SharePremiumMember743700ZGH7GD27UOQO122022-11-012023-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:SharePremiumMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31panostajaoyj:ReserveForInvestedNonRestrictedEquityMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700ZGH7GD27UOQO122023-10-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
ja tietoa sijoittajille
Tilinpääs
2
SISÄLLYS
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
4 Panostaja Oyj:n hallituksen toimintakertomus
16 Tunnuslukujen laskentakaavat
TILINPÄÄTÖS 2023
17 Konsernin tuloslaskelma
18 Konsernin tase
19 Konsernin rahavirtalaskelma
20 Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
21 Konsernin tilinpäätöksen liitetiedot
46 Emoyhtiön tuloslaskelma
2023 Tilinpäätös
ja tietoa
sijoittajille
TILIKAUDELTA 1.11.2022–31.10.2023
46 Emoyhtiön tase
47 Emoyhtiön rahoituslaskelma
47 Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
52 Emoyhtiön hallituksen ehdotus tilikauden
tuloksen käsittelyksi ja voitonjaoksi
53 Tilintarkastuskertomus
SIJOITTAJATIETOA
57 Tietoa osakkeista
57 Hallinto ja yhtkokous
58 Osakkeen vaihto sekä kurssit
59 Suurimmat osakkeenomistajat
3
TILIKAUDEN TULOS
3,6 M€
LIIKEVAIHTO
136 M€
HENKILÖS
1 188
Panostaja-konserni
31.10.2023 31.10.2022
Liikevaihto, M€ 136,2 1 37,9
Liikevoitto, M€ -1,1 5,2
Tulos ennen veroja, M€ -4,3 3,2
Tulos jatkuvista liiketoiminnoista, M€ -3,6 3,6
Tulos myydyistä ja lopetetuista liiketoiminnoista, M€ 0,0 0,4
Tilikauden tulos, M€ -3,6 3,9
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, € -0,055 0,025
Oma pääoma/osake, € 0,62 0,71
Liikevoiton
jakauma
M€
Konserni yhteensä
-1,1
2
0
–2
1,9
Grano
Oscar
Soft-
ware
–1,2
0,4
CoreHW
–0,1
Hygga
–2,2
Muut
=
%-OSUUS
80 %
6 %
8 %
Grano
6 %
Hygga
CoreHW
Oscar
Software
Liikevaihdon
jakauma
4
Panostaja Oyj:n hallituksen
toimintakertomus
KONSERNIN TALOUDELLINEN KEHITYS
Panostaja-konsernin liikevaihto oli päättyneellä tilikaudella
136,2 milj. euroa (137,9 milj. euroa).
Neljästä sijoituskohteesta kaksi ylitti vertailukauden kumu-
latiivisen liikevaihtotason. Hyggan liikevaihdon kasvun taus-
talla oli etenkin Helsingin kaupungin ostopalveluliiketoiminnan
myönteinen kehitys. Myös Oscar Softwaren liikevaihto kasvoi 3 %
vertailukaudesta, ja jatkuvalaskutteisten ohjelmistopalveluiden
sopimusarvo (ARR) kehittyi edelleen myönteisesti. Granon liike-
vaihto sen sijaan supistui vertailukaudesta, kun kysyntä vahvan
alkuvuoden jälkeen heikkeni voimakkaasti toisella vuosipuolis-
kolla. CoreHW:n liikevaihto toteutui lähes vertailukauden tasolla
ollen 1 % alle vertailukauden liikevaihdon.
Konsernin raportoitu liikevoitto oli -1,1 milj. euroa (5,2 milj.
euroa). Raportoituun vertailukauden liikevoittoon sisältyy 9,4
milj. euron suuruinen SokoPro-liiketoiminnan myyntivoitto, mikä
huomioiden konsernin liikevoitto parani selvästi vertailuvuoteen
nähden. Vertailukauden raportoidun liikevoiton ylitti kaksi sijoi-
tuskohdetta neljästä. Katsauskauden liikevoittoa paransi Granon
merkittävästi vertailukautta korkeampana toteutunut myyntikate,
kun painopalveluiden materiaalikustannusten nousu saatiin olen-
naisilta osin siirrettyä asiakashintoihin. Granon katsauskauden
lopussa toteutettujen muutosneuvotteluiden tuloksena olleiden
uudelleenjärjestelyiden kertaluonteisia kustannuksia kirjattiin tili-
kauden tulokseen 0,4 milj. euroa. Myös Oscar Softwaren liike-
voitto parani selvästi vertailukaudesta, kun vertailukauteen näh-
den laskeneet henkilöstökustannukset paransivat katsauskauden
tulosta. Hyggan liikevoittoa paransi kasvaneen liikevaihdon lisäksi
erityisesti klinikkaliiketoiminnassa toteutetut tehostamistoimet.
CoreHW:n liikevoittoa heikensi odotettua haastavampien asiakas-
projektien läpivienti sekä tuoteliiketoiminnan kustannusvaikuttei-
set investoinnit kaupalliseen organisaatioon ja tuotekehitykseen.
Viennin osuus liikevaihdosta oli 7,9 milj. euroa eli 5,8 % (6,4
milj. euroa eli 4,6 %).
Konsernissa ei ole tilikaudella myytyliiketoimintoja. Tulos
myydyis liiketoiminnoista vertailukaudella oli 0,4 milj. euroa.
Konsernin tuloslaskelma ei sillä vertailuvuodelta 2022 myyty-
jen tai myytävissä olevien liiketoimintojen tuloslaskelmaa vaan
niiden tulos on konsernin tuloslaskelmassa erotettu riville Tulos
myydyistä ja lopetetuista liiketoiminnoista.
Konsernin nettorahoituskulut katsauskaudella olivat -2,2
milj. euroa (-2,0 milj. euroa). Konsernin maksuvalmius säilyi
ennallaan ja liiketoiminnan kassavirta oli 12,0 milj. euroa (2,9 milj.
euroa) positiivinen.
Grano luopui omistusosuudestaan osakkusyhtiö Maker
3D Oy:ssa. Konsernin tuloslaskelmassa rivillä osuus osakkuus-
yhtiöiden tuloksesta on esitetty myynnistä syntynyt tappio -0,9
milj. euroa.
Konsernin henkilöstön määrä tilikaudella oli keskimäärin 1 217
(1 324). Tilikauden lopussa konsernin henkilöstömäärä oli 1 188
(1 24 6).
Emoyht Panostaja Oyj:n liikevaihto oli 0,0 milj. euroa (0,0
milj. euroa). Liiketappio oli -2,9 milj. euroa (-2,2 milj. euroa). Emo-
yhtiön tilikauden tulos oli -2,2 milj. euroa (9,7 milj. euroa).
Tilikaudelta 2022 maksettiin osinkoa 0,03 euroa osakkeelta.
KONSERNIRAKENNE
Ei merkittäviä muutoksia konsernirakenteessa.
PANOSTAJA-KONSERNIN
LIIKETOIMINTASEGMENTIT
Panostaja-konsernin segmentointi perustuu enemmistö-
omistuksessa oleviin sijoituskohteisiin. Sijoituskohteita myös
seurataan erillisinä liiketoimintoina. Panostajan enemmistö-
omistuksessa olevat sijoituskohteet muodostavat yhtiön liiketoi-
mintasegmentit joiden lisäksi on Muut-segmentti, jossa rapor-
toidaan konsernin emoyhtiö mukaan lukien osakkuusyhtiöt ja
kohdistamattomat erät. Panostaja-konsernin liiketoimintaseg-
mentit ovat Grano, Hygga, CoreHW ja Oscar Software seMuut.
Konsernin segmenttiraportointi perustuu liiketoiminnallisiin
segmentteihin.
GRANO 
Grano on Suomen monipuolisin markkinointiviestinnän osaaja,
joka toteuttaa asiakkaan myyntiä, bndiä ja tulosta edistäviä
markkinoinnin ja viestinnän ratkaisuja digistä printtiin. Yhtiön
palvelut kattavat kaikki liiketoimintaa tukevat sisältöhankkeet
alusta loppuun, luovasta suunnittelusta tuotantoon, julkaisuun,
tulosten mittaamiseen ja aineistonhallintaan – kaikissa asiak-
kaan kohdeyleisölle olennaisissa digi- ja printtikanavissa. Grano
palvelee Suomessa yli 20 paikkakunnalla. Yhtiön pääkonttori
sijaitsee Helsingissä. Konsernin toimitusjohtajana toimii Kimmo
Kolari. Panostajan omistusosuus konsernista oli katsauskauden
lopussa 55,2 %.
Granon raportoitu liikevaihto oli 109,1 milj. euroa (111,5 milj.
euroa), missä on laskua 2 % vertailuvuoteen nähden. Granon
raportoitu liikevoitto oli 1,9 milj. euroa (8,7 milj. euroa). Rapor-
toitu vertailukauden liikevoitto sisältää 9,4 milj. euron suuruisen
myyntivoiton SokoPro-kaupasta. Vertailukauden havainnollista-
vat luvut, joista SokoPro-liiketoiminnan ja sen myynnin vaikutuk-
set on oikaistu pois, olivat seuraavat: liikevaihto 109,9 milj. euroa
ja liikevoitto -1,6 milj. euroa. Vertailukelpoisin luvuin tilikauden
2023 liikevaihto siten laski -1 % ja liikevoitto parani 3,5 milj. euroa.
Granon palveluiden kysyntä vaihteli tilikauden 2023 aikana
merkittävästi sekä eri vuosineljännesten että eri tuotealueiden
välillä. Ensimmäisellä vuosipuoliskolla toiminta kehittyi kokonai-
suutena vahvasti, mutta tilikauden kolmannella neljänneksellä
kysyntä alkoi heikentyä selvästi. Liiketoiminnoista katsauskau-
della voimakkaimmin kasvoivat digipainaminen, suurkuva, eti-
kettiliiketoiminta ja markkinointilogistiikan palvelut. Lisäksi säh-
köiset aineistonhallintaratkaisut ja digitaaliset näytöt jatkoivat
Hallituksen toimintakertomus
5
kasvuaan. Sen sijaan Offset-painotuotteiden ja rakentamisen
painopalveluiden kysyntä jatkoi odotetusti laskuaan.
SokoPro-liiketoiminnan myynnin vaikutuksista oikaistuin
luvuin toteutui yhtiön liikevoitto lievästä liikevaihdon laskusta
huolimatta vertailukautta selvästi korkeammalla tasolla. Tili-
kauden aikana saatiin kasvaneet painopalveluiden materiaali-
kustannukset siirrettyä olennaisilta osin asiakashintoihin, mikä
paransi yhtiön kannattavuutta merkittävästi. Tilikauden lopussa
toteutettujen muutosneuvotteluiden tuloksena olleiden uudel-
leenjärjestelyiden kertaluonteisia kustannuksia kirjattiin tulok-
seen -0,4 milj. euroa. Vertailukauden raportoitua liikevoittoa
rasittaa sisäisen toiminnanohjauksen järjestelmäkehityksen
uudelleenjärjestelyihin liitty1,5 milj. euron aktivoitujen kehi-
tyskustannusten alaskirjaus, toisaalta vertailukauden tulokseen
sisältyy 1,1 milj. euron käyttöomaisuuden myyntivoitot.
Heikentyneen markkinatilanteen vuoksi Grano aloitti muu-
tosneuvottelut elokuussa 2023 yhtiön kannattavuuden ja kil-
pailukyvyn parantamiseksi sekä tulevaisuuden toimintakyvyn
turvaamiseksi. Muutosneuvotteluiden piirisoli noin 850 hen-
kilöä. Neuvottelut päättyivät lokakuussa 2023 ja niiden tulok-
sena toimintojen uudelleenrjestelyiden myötä yhteensä 43
työtehtävää päättyy. Yhtiö irtisanoo 27 ja irtisanomisuhan alaisia
tehtävänkuvamuutoksia on 16. Lisäksi yhtiö suunnittelee toteut-
tavansa henkilöstön määräaikaisia lomautuksia. Irtisanomiset
on tarkoitus toimeenpanna mahdollisimman pian, sekä lomau-
tukset mahdollisimman pian ja viimeistään 1.5.2024 mennessä.
Toimintojen uudelleenjärjestelyillä ja tehostamisella saavute-
taan noin 1,2 miljoonan euron pysyvät vuosittaiset kustannus-
ästöt, joista tilikaudella 2024 arvioidaan toteutuvan noin 0,75
miljoonaa euroa.
Yhtiön missiona on toteuttaa pintoja, jotka maksimoivat
yhtiön asiakkaiden viestien vaikuttavuuden. Tältä pohjalta Gra-
nossa päivitettiin strategiaa ja uudistettiin organisaatiota tili-
kauden aikana. Asetettuihin tavoitteisiin pääsemiseksi strate-
gian painopiste siirtyi liikevaihdon kasvusta kannattavuuteen
ja tehostamiseen. Yhtiössä jatkettiin aktiivista toiminnan kehit-
tämistä uudistetun strategian toimeenpanon ja organisaation
kehittämisen ollessa keskiössä. Myynnin painopisteenä ovat
yhtiön laajaa tuote- ja palveluportfoliota tehokkaammin asia-
kasklustereissa hyödyntävä Grano 360 -konsepti sekä pakkaus-
ja etikettiliiketoiminnan kasvun kiihdyttäminen. Henkilöstön
osalta osaamisen kehittäminen on tärkeää kilpailu- ja toiminta-
kyvyn säilyttämiseksi. Myös vastuullisuusteemat olivat vahvasti
esillä toiminnan kehittämisessä. Tuotantotoimintojen osalta
painotuotannon keskittäminen saatiin päätökseen pääkaupun-
kiseudulla jo edellisellä tilikaudella, mutta tuotannon jatkuvat
optimointitoimenpiteet säilyvät painopisteenä.
Segmentin henkilöstömäärä oli tilikauden lopussa 869 (922).
HYGGA
Hygga tarjoaa täysin uudenlaista toiminnanohjausjärjestelmää
lisensioituna palveluna julkisen ja yksityisen sektorin suun- ja
perusterveydenhuoltoon. Yhtiöllä on myös Helsingin Kampissa
uudenlaisen palvelukonseptin hammaslääkäriasema, jonka toi-
minta perustuu yhtiön omaan asiakasvirtaa optimoivaan toi-
minnanohjausjärjestelmään. Hammaslääkäriaseman toiminta
perustuu asiakaslähtöiseen toimintatapaan, jossa asiakkaille
tarjotaan kaikki hammashuollon palvelut yhdellä käynnillä, laa-
dukkaasti ilman jonoja. Yhtiön toimitusjohtajana toimii Christof-
fer Nordström. Panostajan omistusosuus konsernista oli katsa-
uskauden lopussa 79,8 %.
Hyggan liikevaihto oli 7,8 milj. euroa (7,3 milj. euroa), mis
on kasvua 6 % vertailukauteen nähden. Liikevoitto parani kas-
vaneen liikevaihdon ja klinikalla toteutettujen tuottavuutta
lisäävien toimien myötä vertailukaudesta ja oli -0,1 milj. euroa
(-0,4 milj. euroa).
Klinikkaliiketoiminnan osalta Helsingin kaupungin osto-
palveluliiketoiminnan volyymit nousivat selvästi vertailukau-
desta, kun kliinisen henkilöstön saatavuushaasteet saatiin
merkittäviltä osin selätettyä. Privaattiliiketoiminnan puolella
kysyntä sen sijaan jonkin verran heikkeni tilikauden edetessä,
mikä vaikutti liikevaihdon kehitykseen negatiivisesti. Klinikalla
tilikauden aikana toteutetut, toiminnan tehostamiseen täh-
dänneet toimenpiteet onnistuivat hyvin ja tilikauden aikana
klinikkaliiketoiminnan osalta saatiinkin aikaiseksi positiivinen
käänne kannattavuudessa.
Ohjelmistoliiketoiminnan osalta markkinatilanteessa ei
tapahtunut olennaisia muutoksia tilikauden aikana. Katsa-
uskauden kehitys oli monella tavalla myönteis, vaikka lii-
kevaihto kehittyikin vielä maltillisesti. Suomessa hyvinvointi-
alueiden kanssa ytiin aktiivista vuoropuhelua Hygga Flow
-järjestelmän hyödyntämismahdollisuuksista sekä suun ter-
veydenhuollossa että perusterveydenhuollossa. Myös Ruot-
sissa käytiin aktiivista keskustelua useiden potentiaalisten
asiakkaiden kanssa Örebron referenssimenestyksen pohjalta.
Ruotsissa solmittiin tilikauden aikana uusi sopimus Västernor-
rlandin alueen kanssa Hygga Flow:n käyttöönotosta vuoden
loppuun mennessä. Tilikaudella solmittiin myös aiesopimus
belgialaisen sairaalan kanssa Hygga Flow -ratkaisun kehittä-
misestä radiologian sovelluksiin sairaalaympäristössä.
Segmentin henkilöstömäärä oli tilikauden lopussa 103 (92).
COREHW 
CoreHW tarjoaa korkean lisäarvon suunnittelupalveluita RF IC
-toimialueella toteuttaen RF-mikropiirejä ja antenniteknologiaa
sekä tarjoamalla niihin liittyviä konsultointipalveluita. Yhtiön lii-
ketoiminta jakaantuu suunnittelupalveluihin, konsultointiin sekä
omien mikropiirien ja lisensoitavien teknologioiden (IP) kehityk-
seen. CoreHW:lla on toimistot neljällä paikkakunnalla: Tampe-
reella, Helsingissä, Oulussa ja Turussa. Yhtiön toimitusjohtajana
toimii Tomi-Pekka Takalo. Panostajan omistusosuus segmen-
tistä oli katsauskauden lopussa 55,8 %.
CoreHW:n liikevaihto toteutui käytännös vertailukauden
tasolla ollen 7,9 milj. euroa (8,0 milj. euroa). Liikevoitto sen sijaan
Hallituksen toimintakertomus
6
heikkeni selvästi ollen -1,2 milj. euroa (-0,5 milj. euroa). Kannatta-
vuuden heikkenemisen taustalla on odotettua haastavampien
asiakasprojektien läpivienti sekä tuoteliiketoiminnan kustannus-
vaikutteiset investoinnit kaupalliseen organisaatioon ja tuotekehi-
tykseen, jotka vaikuttivat tilikauden kannattavuuteen negatiivisesti.
Kysyntä yhtiön suunnittelupalveluille on katsauskaudella
ilynyt hyllä tasolla, ja vaikka asiakkaiden investointipäätök-
senteossa havaittiin tilikauden kuluessa jonkin verran hitautta,
kehittyi myyntiputki tilikauden loppua kohden edelleen hyvin.
Yhtiössä on käynnistetty toimenpiteet suunnitteluprojektien
läpiviennin kehittämiseksi ja projektikannattavuuden varmista-
miseksi. Kilpailu alan huippuosaajista on edelleen kovaa, mutta
yhtiössä henkilöstön tyytyväisyys oli hyvällä tasolla ja vaihtu-
vuus on saatu pidettyä alhaisena.
CoreHW jatkoi tilikaudella aktiivisesti myös omien tuottei-
den kehitys- ja kaupallistamistoimia. Yhtiö julkisti alkukeväällä
2023 huomattavan lisäsijoituksen, millä tavoitellaan CoreHW:n
sisätilapaikannusratkaisuihin suunnatun oman tuoteperheen
kaupallistamisen merkittävää vahvistamista; Panostajan myön-
män uuden pääomalainan (2,2 milj. euroa) ja Business Finlan-
din tuotekehityslainan yhdistelmänä panostetaan kaupallista-
miseen ja tuotekokonaisuuden kehittämiseen lähes 4 miljoonan
euron lisärahoituksella. CoreHW:n teknologia on saadun asia-
kaspalautteen perusteella suorituskyvyltään erinomainen, ja
yhtiössä nähdään sisätilapaikannusratkaisuiden sovelluskohtei-
den tuotekehitysinvestointien juuri nyt kiihtyn merkittävästi,
kun tarjolla on tarpeeksi luotettavaa teknologiaa korkean vaati-
mustason sovelluksiin. Asiakkuuspotentiaaleja on useita, vaikka-
kin tuotemyynnin ylös ajo vaatii edelleen pitkäjänteistä työtä ja
riippuu myös asiakkaiden lopputuotteiden tuotekehityssyklistä
ja kaupallistamisesta. Ensimmäiset asiakkuudet ovat edenneet
tuotekehityksessään, ja tilauskokojen asteittainen kasvu enna-
koi siirtymistä tuotantoon tilikauden 2024 alkupuoliskolla. Odo-
tamme kasvuinvestointien tuloksena tuoteliiketoiminnan liike-
vaihdon merkittävää kasvua tilikaudella 2024.
Segmentin henkilöstömäärä oli tilikauden lopussa 75 (76).
OSCAR SOFTWARE 
Oscar Software on toiminnanohjausjärjestelmien (ERP) kehityk-
seen ja erilaisten liiketoimintapalvelujen tarjontaan erikoistu-
nut ohjelmistopalveluyritys. Monipuolisten toiminnanohjausjär-
jestelmien liksi Oscar tarjoaa taloushallinto- ja HR-palveluita
sekä verkkokaupan ohjelmistoja ja verkkoliiketoiminnan palve-
luita. Oscarin tarjoamat ratkaisut ja palvelut muodostavat yhte-
näisen liiketoiminta-alustan, jonka toiminnot kommunikoivat
keskenään reaaliaikaisesti mahdollistaen tiedon ajantasaisuu-
den. Oscarilla on laaja asiakaskanta, johon kuuluu pk-yrityksiä eri
toimialoilta. Yhtiölon noin 700 asiakasta ja sen äkonttori on
Tampereella sekä toimipisteet Espoossa ja Raisiossa. Yhtiön toi-
mitusjohtajana toimii Markku Virtanen. Panostajan omistusosuus
segmentistä oli katsauskauden lopussa 57,9 %.
Oscar Softwaren katsauskauden liikevaihto oli 11,5 milj.
euroa (11,2 milj. euroa), missä on kasvua 3 % vertailukauteenh-
den. Markkinan kysyntätilanne oli tilikauden aikana pääosin tyy-
dyttävä, mutta heikkeni vuoden loppua kohden. Asiakkaiden
investointipäätösten teossa näkyy hitautta epävarman talousti-
lanteen seurauksena. Tämä on näkynyt erityisesti uusasiakas-
hankinnassa, kun kauppojen kotiuttaminen on ollut haastavaa.
Sen sijaan olemassa oleville asiakkaille tehtävien laajennusten
ja jatkokehitysprojektien osalta toiminta on ollut aktiivista. Liike-
voitto parani merkittävästi vertailukaudesta ja oli 0,4 milj. euroa
(-0,5 milj. euroa). Liikevoiton paranemista selittää vertailukautta
alhaisemman keskimääräisen asiantuntijamäärän myötä laske-
neet henkilöstökustannukset. Yhtiössä onkin tilikaudella keski-
tytty sisäisten prosessien tehokkuuden parantamiseen ja liike-
toiminnan kannattavuuden vahvistamiseen.
Yhtiön strategisena painopisteenä olevan jatkuvalaskuttei-
sen ohjelmistoliikevaihdon kasvu jatkui, mutta asiantuntijatyö-
myynnin kehitys oli katsauskaudella heikkoa uusien projek-
tien aloitusten vähäisyyden myötä. Yhtssä jatketaan edelleen
merkittäviä panostuksia suunnitellusti edenneeseen pilvipoh-
jaisen liiketoiminta-alustan kehittämiseen, ja myyntiponniste-
luita uusasiakashankinnassa tehdään aktiivisesti.
Segmentin henkilöstömäärä oli tilikauden lopussa 132 (147).
MUUT
Muut-segmentin liikevoitto säilyi lähel vertailukauden tasoa.
Katsauskaudelta raportoi yksi osakkuusyhtiö Gugguu Group Oy.
Raportoitavan osakkuusyhtiön tulosvaikutus katsauskaudella
oli -0,1 milj. euroa (0,0 milj. euroa), joka esitetään omalla rivillään
konsernin tuloslaskelmassa.
RAHOITUS
Liiketoiminnan kassavirta parani ja oli 12,0 milj. euroa (2,9 milj.
euroa). Maksuvalmius säilyi hyvänä. Konsernin rahavarat olivat
10,4 milj. euroa (14,3 milj. euroa) ja korolliset nettovelat 42,4 milj.
euroa (42,3 milj. euroa). Nettovelkaantumisaste nousi ja oli 80,5 %
(72,8 %). Konsernin nettorahoituskulut katsauskaudella olivat -2,2
milj. euroa (-2,0 milj. euroa), eli 1,5 % (1,5 %) liikevaihdosta.
Panostajalla on käytössään 15,0 milj. euron yritysostolimiitti,
josta voidaan nostaa kolmen vuoden pituisia lainoja Panostajan
tekemien yritysostojen rahoittamiseksi ja/tai lisäsijoituksiin kon-
serniin kuuluviin yhtiöihin. Tilikauden päättyessä yritysostolimii-
tistä oli käytössä 1,8 milj. euroa.
Konsernin omavaraisuusaste oli katsauskauden lopussa
37,5 % (39,1 %). Oman pääoman tuotto oli -6,6 % (6,3 %). Sijoitetun
pääoman tuotto heikkeni -0,7 %:iin (4,2 %).
INVESTOINNIT SEKÄ KEHITYSMENOT
Konsernin bruttoinvestoinnit olivat katsauskaudella 4,3 milj.
euroa (4,7 milj. euroa), eli 3,2 % (3,4 %) liikevaihdosta. Inves-
toinnit kohdistuivat pääasiassa aineellisiin ja aineettomiin hyö-
dykkeisiin. Investoinnit eivät sisällä IFRS 16 mukaista käyttö-
omaisuutta. Kehitysmenoja aktivoitiin tilikaudella 2,1 milj. euroa
(1,6 milj. euroa).
LÄHIPIIRILAINAT JA –VASTUUT
Tilinpäätöshetkellä ei ollut lainoja lähipiiriin kuuluville konsernin
ulkopuolisille yhtiölle. Johdolle annettujen lainojen summat ja
pääasialliset lainaehdot on esitetty liitetiedossa 35.
RISKIT
Konserni ottaa hallittuja riskejä hyödyntääkseen liiketoiminta-
mahdollisuudet optimaalisella tavalla. Konsernin tavanomaiset
liiketaloudelliset riskit liittyvät sijoituskohteiden markkina- ja kil-
pailutilanteeseen, asiakas- ja toimittajariskeihin sekä yrityskaup-
Hallituksen toimintakertomus
7
poihin ja näiden rahoitukseen liittyviin riskeihin.
Panostajan neljä enemmistöomistuksessa olevaa sijoituskoh-
detta toimivat erilaisilla toimialoilla. Tavoitteena on, ettei konser-
nin taloudellinen tulos ole olennaisesti riippuvainen yksitisen
sijoituskohteen kehityksestä ja tuloksesta, mutta suhdannetilan-
teesta riippuen ja sijoituskohteen kasvaessa sen merkitys koko
konsernin kannalta korostuu, jolloin riski voi olla olennainen. Kon-
sernin taloudellinen tulos ja kehitys eivät ole normaalisti yksittäi-
sestä asiakkaasta riippuvaisia, mutta yksittäisen sijoituskohteen
tulokseen ja kehitykseen yhden tai useamman merkittävän asiak-
kaan menettämisellä voi olla taloudellisia vaikutuksia.
Konsernin taloudelliseen tulokseen ja kehitykseen yleisellä
suhdannekehityksellä ja erityisesti Suomen talouden kehityk-
sellä voi olla merkittävä vaikutus. Yleinen suhdannekehitys se
eri sijoituskohteiden kysyntätilanteiden kehitys sisältää epävar-
muutta geopoliittisen ja makrotaloudellisen tilanteen mahdol-
lisesti aiheuttamien vaikeasti ennakoitavien talousvaikutusten
osalta. Ukrainan sodan ja siihen liittyvien talouspakotteiden ja
geopoliittisten jännitteiden vaikutukset lisäävät yleistä talou-
dellista epävarmuutta Suomessa ja globaalisti, millä voi olla
negatiivisia vaikutuksia sijoituskohteiden kysyntätilanteeseen
tai materiaalien saatavuuteen ja siten materiaalihintoihin ja toi-
mituskykyyn. Voimistuva ja pitkittyvä inflaatio voi vaikuttaa mer-
kittävän negatiivisesti kuluttajien ostovoimaan ja yritysten inves-
tointihalukkuuteen, mikä voi heikentää sijoituskohteidemme
kysyntätilannetta. Konsernin tulokseen ja kehitykseen vaikuttaa
myös kausiluonteisuus. Liiketoimintojen kausivaihtelut vaikutta-
vat siten, että tavanomaisesti vuoden ensimmäinen vuosipuo-
lisko on heikompi kuin vuoden jälkimmäinen vuosipuolisko. Kil-
pailutilanteen jatkuva muutos kuten hintakilpailu ja yksittäiselle
sijoituskohteelle tulevat uudet kilpailijat voivat vaikuttaa konser-
nin taloudelliseen tulokseen ja kehitykseen, vaikka konserni ja
sen sijoituskohteet kehittävät jatkuvasti toimintojaan kilpailuti-
lanteen mukaisesti. Lisäksi eri sijoituskohteiden liiketoiminnas-
saan käyttämien raaka-aineiden hinta- ja saatavuusriskit voivat
vaikuttaa merkittävästi yksittäisen sijoituskohteen taloudelli-
seen tulokseen ja kehitykseen, ja nykyisenkaltaisessa epätaval-
lisessa markkinaympäristössä mahdollisesti merkittävästi myös
koko konsernin kehitykseen ja tulokseen.
Konsernin taloudelliseen tulokseen ja kehitykseen ei nor-
maalisti ole merkittävää vaikutusta valuuttakurssi-, korko-,
rahoitus- ja luottotappioriskillä, mutta yksittäisen sijoituskoh-
teen taloudelliseen tulokseen ja kehitykseen näillä riskeillä voi
olla merkittävä vaikutus. Konserni ja sen eri sijoituskohteet ovat
pyrkineet suojautumaan näiltä riskeiltä merkittäviltä osin eri
tavoin, mutta aina suojautuminen ei ole mahdollista.
Konsernin henkilöstöön liittyvät riskit voivat vaikuttaa kon-
sernin ja sijoituskohteiden kehitykseen ja taloudelliseen tulok-
seen, mikäli avainhenkilöiden ja henkilöstön rekrytoinneissa tai
sitouttamisessa epäonnistutaan. Riskeihin varaudutaan vahvis-
tamalla sijoituskohteiden organisaatiota, kehittämällä sijoitus-
kohteiden johtoryhmätyöskentelyä, tavoitekeskustelukäytän-
töjä, sekä kehittämällä johtamis- ja valvontajärjestelmää.
Sijoituskohteiden tietoteknisen verkon ja järjestelmien tur-
vallinen ja keskeytymätön toiminta, tietoturvallisuus ja tietotur-
variskien hallinta, ovat tärkeitä niiden liiketoiminnalle. Luvaton
pääsy tietoihin tai tietojen luvaton luovuttaminen, häviäminen tai
väärinkäyttö voivat johtaa tietosuoja- ja muun asiaankuuluvan
lainsäädännön rikkomiseen, mainehaittaan, tulonmenetyksiin,
vaateisiin tai viranomaisten toimenpiteisiin. Tietoturvallisuus-
riskejä hallitaan sijoituskohteissa ja Konsernin tasolla ja riskeiltä
pyritään suojautumaan asianmukaisesti ja ennakoiden.
Riski maineen tai luottamuksen heikkenemisestä, joka voi
johtua negatiivisesta julkisuudesta tai olla seurausta jonkin toi-
sen riskin toteutumisesta, voi vaikuttaa konsernin ja sijoituskoh-
teiden kehitykseen ja taloudelliseen tulokseen, mikäli kyseisten
riskien hallinnassa epäonnistutaan. Maineriskejä hallitaan muun
riskienhallinnan lisäksi eettisen yrityskulttuurin ylläpitämisellä,
oikea-aikaisella ja riittävällä viestinnällä, compliance-toimin-
nalla ja -ohjeistuksella, sidosryhmien odotusten ymmärtämi-
sellä sekä kriisinhallinnan toimintasuunnitelmilla.
Ymristöön liittyt riskit voivat vaikuttaa konsernin ja sijoi-
tuskohteiden kehitykseen ja taloudelliseen tulokseen, mikäli
kyseisten riskien hallinnassa epäonnistutaan. Konserni huomioi
ympäristöasioihin liittyvän lainsäädänn ja sen mukanaan tuo-
mat vastuut erityisen huolellisesti ja pyrkii toiminnassaan nou-
dattamaan kestävän kehityksen periaatteita. Konsernin tiedossa
ei ole mitään merkittäviä ympäristöasioihin liittyviä riskejä.
Konsernilla on laaja vakuutusturva, joka kattaa aineelliset
vahingot vakuutusehtojen mukaisesti. Omaisuusriskien vakuu-
tustasoa seurataan säännöllisesti. Takuu-, keskeytys-, tuotevas-
tuu- ja korjausriskit voivat vaikuttaa konsernin ja sijoituskohtei-
den kehitykseen ja taloudelliseen tulokseen, mikäli kyseisten
riskien hallinnassa epäonnistutaan. Konsernin yhtiöt pyrkivät
varautumaan näihin riskeihin panostamalla toimitusketjun hal-
lintaan, oman toiminnan laatuun ja tuotekehitykseen sekä ris-
kien säännönmukaiseen arviointiin. Mikäli mahdollista nämä ris-
kit katetaan myös vakuutusturvalla.
Yrityskauppoihin liittyvät riskit voivat vaikuttaa konsernin ja
sijoituskohteiden kehitykseen ja taloudelliseen tulokseen, mikäli
kyseisten riskien hallinnassa epäonnistutaan. Konsernin tavoit-
teena on kasvaa myös yritysostojen kautta. Yritysostoihin liitty-
vää konsernin taseeseen kirjattua liikearvoa on n. 47,3 milj. euroa.
Liikearvoa ei poisteta säänllisesti vuosittain, vaan poistojen
sijaan tehdään arvonalentumistestaus vähintään vuosittain tai
silloin, kun on viitteitä arvonalentumisesta. Arvoja tarkistetaan
normaalisti viimeisen vuosipuoliskon aikana budjetointiproses-
sin yhteydessä. Tällaisesta muutoksesta saattaisi aiheutua lii-
kearvojen alaskirjaustarvetta.
Viranomaisten määräykset voivat vaikuttaa konsernin ja
sijoituskohteiden kehitykseen ja taloudelliseen tulokseen. Kon-
sernissa ja eri sijoituskohteissa seurataan määräyksien muutok-
sia ja niihin pyritään reagoimaan ennakolta mikäli mahdollista.
HALLINTO JA YHTIÖKOKOUS
Panostaja Oyj:n päätöksenteossa ja hallinnossa noudatetaan
Suomen osakeyhtiölakia, julkisesti noteerattuja yhtiöitä koskevia
säännöksiä, Panostaja Oyj:n yhtiöjärjestystä ja Nasdaq Helsinki
Oy:n sääntöjä ja ohjeita.
Panostaja Oyj noudattaa toiminnassaan ja hallintonsa jär-
jestämisessä Suomen Listayhtiöiden Hallinnointikoodia. Hallin-
nointikoodi on saatavilla arvopaperimarkkinayhdistyksen yllä-
pitämältä verkkosivulta osoitteesta www.cgfinland.fi.
Selvitys Panostajan hallinnointi- ja ohjausjärjestelmästä jul-
kaistaan vuosittain yhtiön internet-sivuilla osoitteessa: https://
panostaja.fi/sijoittajille/hallinnointi/
Panostaja Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 7. helmi-
kuuta 2023 Tampereella. Hallituksen jäsenten lukumääräksi vah-
vistettiin viisi (5), ja valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouk-
Hallituksen toimintakertomus
8
sen päättyessä päättyvälle toimikaudelle hallitukseen valittiin
uudelleen Jukka Ala-Mello, Eero Eriksson, Mikko Koskenkorva,
Tarja Pääkkönen sekä Tommi Juusela.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että
tilintarkastajien lukumääräksi vahvistetaan yksi (1).
Yhtiökokous päätti, että tilintarkastusyhteisö Deloitte Oy
valitaan tilintarkastajaksi toimikaudeksi, joka päättyy vuoden
2024 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Tilintarkastus-
yhteisö Deloitte Oy on ilmoittanut, että päävastuullisena tilin-
tarkastajana toimii KHT Hannu Mattila.
Todettiin vastuuvapauden myöntämisen tilikaudelta
1.11.2021–31.10.2022 koskevan seuraavia henkilöitä: Hallituksen
jäsenet Jukka Ala-Mello, Eero Eriksson, Mikko Koskenkorva,
Tarja Pääkkönen ja Tommi Juusela se toimitusjohtaja Tapio
Tommila. Yhtiökokous päätti myöntää vastuuvapauden yllä mai-
nituille hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle.
Yhtiökokous vahvisti esitetyn tilinpäätöksen ja konsernitilin-
päätöksen tilikaudelta 1.11.2021–31.10.2022 ja päätti, että ätty-
neeltä tilikaudelta osakkeenomistajille maksetaan osinkoa 0,03
euroa osakkeelta.
Lisäksi yhtiökokous päätti, että hallitus valtuutetaan päät-
tämään harkintansa mukaan mahdollisesta varojen jakami-
sesta osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen sitä
puoltaessa joko osinkona tai pääomanpalautuksena sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastosta. Valtuutuksen perusteella
tehtävän varojenjaon enimmäismäärä on yhteensä 4 700 000
euroa. Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista
muista edellä mainittuun varojenjakoon liittyvistä ehdoista.
Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
alkamiseen saakka.
Yhtiökokous päätti, että hallituksen jäsenten palkkiot pide-
än ennallaan ja että valintaa seuraavan varsinaisen yhtiö-
kokouksen päättyessä päättyvältä toimikaudelta hallituksen
puheenjohtajalle maksetaan palkkiona 40 000 euroa ja halli-
tuksen muille senille kullekin 20 000 euroa. Lisäksi yhtiöko-
kous päätti, että noin 40 % hallituksen jäsenille maksettavista
palkkiosta maksetaan hallitukselle annetun osakeantivaltuu-
tuksen perusteella antamalla hallituksen jäsenille yhtiön osak-
keita, mikäli hallituksen jäsen ei yhtiökokouspäivänä omista yli
yhtä prosenttia (1 %) yhtiön kaikista osakkeista. Mikäli hallituksen
jäsenen omistusosuus yhtiökokouspäivänä on yli yksi prosentti
(1 %) yhtiön kaikista osakkeista, maksetaan palkkio kokonaisuu-
dessaan rahana. Yhtiökokous päätti edelleen, että hallituksen
jäsenten matkakulut korvataan Verohallinnon vahvistaman kul-
loisenkin matkakorvausperusteen enimmäismäärän mukaisena.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti val-
tuuttaa hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hank-
kimisesta yhdessä tai useammassa erässä seuraavin ehdoin:
Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla
eninän 5 200 000 osaketta. Omia osakkeita voidaan valtuutuk-
sennojalla hankkia vain vapaalla omalla pääomalla. Omia osak-
keita voidaan hankkia hankintapäivänä NasdaqHelsinki Oy:n jär-
jestämässä julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan
tai muuten markkinoilla muodostuvaan hintaan. Hallitus päättää,
miten omia osakkeita hankitaan. Omia osakkeita voidaan hank-
kia muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden
suhteessa (suunnattu hankkiminen).
Valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 7.2.2022 anta-
man valtuutuksen päättää omien osakkeiden hankkimisesta.
Valtuutus on voimassa 6.8.2024 saakka.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään enin-
tään 5.200.000 osakkeen osakeannista sekä optio-oikeuksien
ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien anta-
misesta. Hallitus päättää kaikista osakeantien ja optioiden sekä
muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antami-
sen ehdoista. Valtuutus koskee se uusien osakkeiden anta-
mista että omien osakkeiden luovuttamista. Osakeannit ja optio-
oikeuksien semuiden osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoi-
tettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antami-
nen voivat tapahtua osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta
poiketen (suunnattu anti). Valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiöko-
kouksen 7.2.2022 antaman valtuutuksen päättää osakeanneista
sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien eri-
tyisten oikeuksien antamisesta. Valtuutus on voimassa 6.8.2024
saakka.
Yhtiön hallitus piti välittömästi yhtiökokouksen päätyttjär-
jestäytymiskokouksen, jossa hallituksen puheenjohtajaksi valit-
tiin Jukka Ala-Mello ja varapuheenjohtajaksi Eero Eriksson.
OSAKEPÄÄOMA JA OMAT OSAKKEET
Katsauskauden päättyessä Panostaja Oyj:n osakepääoma oli
5 568 681,60 euroa. Osakkeiden lukumää on yhteen
53 333 110 kappaletta.
Yhtiön hallussa oleva omien osakkeiden määrä katsauskau-
den lopussa oli 587 191 kappaletta (tilikauden alussa 687 798
kappaletta). Omien osakkeiden määrä vastasi 1,1 prosenttia koko
katsauskauden lopun osakemäärästä ja äänimäärästä.
Yhtiökokouksen 7.2.2022 ja hallituksen päätösten mukaisesti
Panostaja Oyj luovutti 16.12.2022 yhtn johdolle osakepalkki-
oina yhteensä 33 773 kappaletta osakkeita. Yhtluovutti halli-
tuksen jäsenille 16.12.2022 yhteensä 31 746 kappaletta osakkeita
kokouspalkkioiden maksuna. Panostaja luovutti yhtiökokouksen
7.2.2023 ja hallituksen päätöksen mukaisesti 5.6.2023 yhteensä
35 088 kappaletta osakkeita kokouspalkkioiden maksuna.
OSAKEKURSSIN KEHITYS JA
OSAKKEENOMISTUS
Panostaja Oyj:n osakkeen päätöskurssi vaihteli tilikauden aikana
0,48 euron (alin noteeraus) ja 0,72 euron (ylin noteeraus) välillä.
Osakkeiden osakevaihto tarkastelujaksolla oli 2.724.126 kappa-
letta, mi edustaa 5,2 % tilikauden keskimääräisestä osake-
kannasta. Osakkeen lokakuun 2023 päätöskurssi oli 0,50 euroa.
Yhtiön osakekannan markkina-arvo lokakuun 2023 lopussa
oli 26,4 milj. euroa (31,6 milj. euroa). Yhtiöllä oli lokakuun 2023
lopussa 4 832 osakkeenomistajaa (4 682).
HALLITUKSEN EHDOTUS
YHTIÖKOKOUKSELLE
Yhtiön hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että päättyneeltä tili-
kaudelta ei makseta osinkoa.
Lisäksi hallitus ehdottaa, että yhtiökokous valtuuttaisi halli-
tuksen päättämään harkintansa mukaan mahdollisesta varojen
jakamisesta osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen
sitä puoltaessa joko osinkona tai pääomanpalautuksena sijoi-
tetun vapaan oman pääoman rahastosta. Valtuutuksen perus-
teella tehtävän varojenjaon enimmäismäärä on yhteensä enin-
än 4 700 000 euroa. Valtuutuksen ehdotetaan sisältävän
Hallituksen toimintakertomus
9
hallituksen oikeuden päättää kaikista muista edellä mainittuun
varojenjakoon liittyvistä ehdoista. Valtuutuksen ehdotetaan ole-
van voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen alkami-
seen saakka.
Panostaja Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään 7.2.2024
Tampereella.
TILIKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Ei merkittäviä tilikauden jälkeisiä tapahtumia.
NÄKYMÄT TULEVALLE TILIKAUDELLE
Yrityskauppamarkkinalla on edelleen tarjolla uusia kohteita ja
markkina on siten aktiivinen. Omistusjärjestelyjen ja kasvumah-
dollisuuksien hyödyntämisen tarve pk-yrityksissä säilyy, mutta
markkinoiden suurena säilyvä likviditeetin määrä ja viiveellä talo-
usnäkymien muutosta seuraavat myyjien korkeat hintaodotukset
tekevät toimintaympäristöstä kuitenkin haastavan yritysostojen
toteuttamiselle. Jatkamme edelleen strategiamme mukaisesti
uusien mahdollisten sijoituskohteiden kartoittamista, ja myös
irtaantumisten mahdollisuuksia arvioidaan osana sijoituskohtei-
den omistajastrategioita.
Eri sijoituskohteiden kysyntätilanteen arvioidaan kehittyvän
lyhyellä aikavälillä seuraavasti:
Granon, Oscar Softwaren, CoreHW:n ja Hyggan kysyntä-
tilanne säilyy tyydyttävänä.
Yllä esitetty kysyntätilanne sisältää epävarmuutta geopo-
liittisen ja makrotaloudellisen tilanteen mahdollisesti aiheutta-
mien vaikeasti ennakoitavien talousvaikutusten osalta. Ukrainan
sodan ja siihen liittyvien talouspakotteiden ja geopoliittisten jän-
nitteiden vaikutukset lisäävät yleistä taloudellista epävarmuutta
Suomessa ja globaalisti, millä voi olla negatiivisia vaikutuksia
sijoituskohteiden kysyntätilanteeseen tai materiaalien saatavuu-
teen ja siten materiaalihintoihin ja toimituskykyyn. Voimistuva ja
pitkittyvä inflaatio voi vaikuttaa merkittävän negatiivisesti kulut-
tajien ostovoimaan ja yritysten investointihalukkuuteen, mikä voi
heikentää sijoituskohteidemme kysyntätilannetta yllä esitetystä
arviosta.
MUITA KUIN TALOUDELLISIA TIETOJA
KOSKEVA SELVITYS
Tässä selvityksesannamme tiedot miten Panostaja huolehtii
konsernina ympäristöasioista, sosiaalisista asioista sekä työnte-
kijöistä, ihmisoikeuksista ja korruption vastaisesta toiminnasta.
Panostajan hallitus hyväksyy selvityksen vuosittain. Sel-
vityksen antaa emoyht koko konsernin laajuisena 1.11.2022
31.10.2023 väliseltä ajanjaksolta.
Selvityksessä esitetään myös kestävää sijoittamista helpot-
tavasta kehyksesja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta
annetun Euroopan Parlamentin ja neuvoston asetuksen EU
2020/852 8 artiklassa tarkoitetut tiedot.
Perustuen EU:n direktiiviin (2014/95/EU), kirjanpitolaki edel-
lyttää pörssiyhtiöitä raportoimaan edellä mainituista asioista.
Kustakin asiasta yhtn tulee kertoa mm. seuraavista asioista:
toimintaperiaatteet (politiikat) sekä sovelletut riittävän
huolellisuuden turvaavat menetelt (DD)
riskit ja riskienhallinta
tulokset
tärkeimmät, liiketoiminnalle merkitykselliset muut kuin
taloudelliset *KPI –tunnusluvut
Panostajan yhtiöissä pyritään noudattamaan jatkuvan paranta-
misen periaatetta. Tämä tarkoittaa systemaattista lähestymista-
paa ongelmaan tai haasteeseen sekä niiden mahdollisiin aiheut-
tajiin. Oikeiden resurssien avulla suunnitellaan ja toteutetaan
ennaltaehkäisevät ja korjaavat toimenpiteet. Edellä mainittujen
lisäksi seurataan ja analysoidaan tuloksia varmistaen näin onnis-
tuminen ja kestävä toiminta.
Panostaja on julkaissut konsernin eettisen ohjeistuksen net-
tisivuillaan. Eettinen ohjeistus sisältää ohjeita periaatteista, y-
tännöistä ja velvollisuuksistamme liiketoimintaympäristöämme,
työntekijöitämme, liikekumppaneitamme ja yhteiskuntaa koh-
taan.
*KPI eliKey Performance Indicator tarkoittaa tässä Panostajan määrittä-
ä tunnuslukua muista kuin taloudellisista tiedoista
LIIKETOIMINTAMALLI
Panostaja on sijoitusyhtiö, joka kehittää aktiivisena omistajana
suomalaisia pk-yrityksiä. Panostajalla omistaminen on aktiivista
kumppanuutta, johdon työn kehittämistä, kasvupotentiaalin
tunnistamista ja potentiaalin saavuttamisen mahdollistamista.
Panostajalle kasvu ja omistaminen ovat vastuullista ja pitkäjän-
teistä työtä menestyksen eteen.
Panostaja on sitoutunut toimimaan vastuullisen sijoittami-
sen periaatteiden mukaisesti aktiivisena omistajana. Huomi-
oimme uusia sijoituspäätöksiä tehtäessä ja sijoituskohteita kehi-
tettäessä taloudellisten näkökohtien lisäksi myös ympäristöön,
sosiaaliseen vastuuseen ja hyvään hallintotapaan liittyvät tekijät
(environmental, social, governance, ESG). Uskomme, että näiden
näkökohtien huomioiminen päätöksentekoprosesseissa ja omis-
tamiseen liittyvissä toimenpiteissä on keskeistä sijoituskohtei-
demme sekä Panostajan pitkän aikavälin menestymisen kannalta.
Vastuullisuustyömme tavoitteena on kehittää entistä arvokkaam-
pia, kilpailukykyisempiä ja vastuullisempia yrityksiä. Ympäristöön,
yhteiskuntaan ja hallintoon liittyvän riskienhallinnan lisäksi sijoi-
tuskohteemme voivat pyrkiä parhaiden käytäntöjen avulla liä-
mään tulonlähteitään, innovoimaan uusia tuotteita ja toimintata-
poja sekä pienenmään kustannuksiaan.
Panostaja etsii aktiivisesti yrityks, joilla on terve talous, ja joi-
den se uskoo nousevan yhtiön antaman tuen avulla alansa kärki-
joukkoon. Panostaja tarjoaa yritykseen työkaluja, jotka tukevat lii-
ketaloudellista osaamista ja strategista johtamista. Panostaja on
yrityksen kumppani myös rahoituksen hankinnassa ja yrityskaup-
YMRISTÖ
SOSIAALISET
ASIAT JA
TYÖNTEKIJÄT
IHMIS-
OIKEUDET
KORRUPTION
TORJUNTA
Sähkönkulutus Työturvallisuus
ja -terveys
Ihmisoikeudet Korruption
ja lahjonnan
vastainen
toiminta
Hiilijalanjälki Sairaus-
poissaolot
Eettiset ohjeet Eettiset ohjeet
Työntekijöiden
koulutus
Koulutuksiin
osallistuminen
Koulutuksiin
osallistuminen
Henkilöstön
tyytyväisyys
Hallituksen toimintakertomus
10
1 451 tnCO
2
(1 637)
Market based päästötieto on laskettu kaavalla:
hkönkulutus (kWh) * päästökerroin (gCO
2
/kWh)
2. Location based tavalla (Suomen sähköntuotannon keski-
määräisiin kasvihuonekaasupäästöihin perustuva menetelmä).
Sijaintiperusteinen (location based) sähkönkulutuksesta aiheu-
tuva päästömäärä on 475 tnCO
2
. (620).
Sijaintiperusteinen päästötieto on laskettu kertomalla sähkön-
kulutus Suomen sähköntuotannon keskimääräisellä päästöker-
toimella 77 g CO
2
/ kWh. Vuonna 2022 päästökerroin oli 89 g CO
2
/ kWh.
Konsernin sähkönkulutus sekä markkinaperusteisesta säh-
könkulutuksesta aiheutuvat päästömäärät ovat hieman laske-
neet vertailuvuoden tasosta.
SOSIAALISET ASIAT JA TYÖNTEKIJÄT
Konsernissa on tunnistettu henkilöstön terveyteen, työturvalli-
suuteen ja tympäristöön liittyviä riskejä. Konsernin eettisessä
ohjeistuksessa kerrotaan periaatteista, käytännöistä ja velvolli-
suuksista.
Sosiaalinen vastuu on olennainen osa henkilöstön hyvin-
vointia. Panostaja haluaa luoda turvalliset ja terveelliset työolot,
jotka perustuvat kunnioitukseen ja oikeudenmukaisuuteen.
Panostaja ei hyväksy häirintää, uhkailua, kiusaamista tai syr-
jintää missään muodossa. Yhtiössä kunnioitetaan ja kohdellaan
työntekijöitä yhdenvertaisesti. Panostaja tarjoaa etenemismah-
dollisuuksia tasapuolisesti kaikille työntekijöille sukupuoleen,
ikään, arvoihin tai muihin henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kat-
somatta.
Konsernissa pyritään edistämään työhyvinvointia ja paran-
tamaan työelämän laatua työyhteisössä. Henkilöstön tasapuo-
linen kohtelu ja tasa-arvon edisminen ohjaavat esimiestyötä.
Johtamisessa otetaan huomioon myös eri-ikäisten erilaiset elä-
mäntilanteet, arvot ja odotukset.
Panostaja huolehtii työhyvinvoinnista panostamalla hyvään
johtamiseen ja esimiestyöhön, toimivaan vuorovaikutukseen
ja sisäiseen viestintään sekä edistämällä hyvää ja luottamuk-
sellista työilmapiiriä. Konsernissa säilytetään valmius reagoida
mahdollisen koronapandemian jatkumiseen.
Vuosittain yhtiöiden johdolle järjestetään koulutus- ja kes-
kustelutilaisuuksia. Esimerkiksi tilaudella 2023 järjestettiin kak-
sipäiväinen Johdon Forum -tilaisuus. Lisäksi tarjotaan esihen-
kilö- ja mentorointivalmennuksia. Vertailukaudella toteutettiin
Panostaja Akatemian esihenkilövalmennus. Tulevalla tilikau-
della jatketaan jälleen hyväksi koettua esihenkilövalmennusta.
Henkilöstön työtyytyväisyyt ja siihen liittyviä tekijöi on
tutkittu vuodesta 2013 lähtien. Pulssi-kysely on toteutettu tili-
kauden aikana joka toinen kuukausi. Kyselyn tarkoituksena on
selvittää ja mitata Panostaja-yhtiöiden henkilöstön työtyytyväi-
syyttä ja -hyvinvointia. Lyhyt ja ytimekäs useammin kuin vain
kerran vuodessa tehtävä kysely mahdollistaa täsmäreagoinnin
ja proaktiivisen toiminnan. Kehitystoimenpiteitä on tehty konser-
nin yhtiöissä kyselyn perusteella. Granolla on tällä tilikaudella
ollut oma Tvire-kysely. Työtyytyväisyys on pysynyt koko mit-
tauksia tehdyn yli kymmenenvuoden aikana hyvänä. Myös t-
pojen toteutuksessa. Omistusajan omistaja-arvon kasvu realisoi-
tuu kehitysvaiheen jälkeen toteutettavassa irtaantumisessa.
Taloudellinen vastuu konsernissa tarkoittaa jatkuvaa pyrki-
mystä kannattavaan toimintaan. Kannattava toiminta mahdollis-
taa jatkuvan kehittymisen liiketoiminnan kilpailukyvyn ylläpitämi-
seksi. Se on myös edellytys sille, etkonserni pystyy pitämään
huolta henkilöstöstä, suorittamaan velvoitteensa yhteiskunnalle
ja muille yhteistyökumppaneille sekä kantamaan vastuuta ym-
ristöasioiden kehittämisestä. Panostajassa noudatetaan voimassa
olevia lakeja ja asetuksia.
Taloudellinen tavoite tulee saavuttaa vastuullisin ja eettisin
keinoin – ympäristö- ja sosiaalinen vastuu huomioon ottaen. Vas-
tuullinen toiminta kestävän kehityksen periaatteella on pitkällä
tähtäimellä kannattavan liiketoiminnan kulmakivi. Panostajan vas-
tuullisen sijoittamisen periaatteet kuvaavat lähestymistapaamme
vastuulliseen liiketoimintaan. Selvityksessä esitetään päätöksen-
teko- ja omistajuuskäyntöjä, joita sovelletaan Panostajan toi-
minnassa.
YMPÄRISTÖASIAT
Panostaja-konserni tuntee vastuunsa ympäristöasioissa ja pyrkii
jatkuvasti vähentämään ympäristön kuormitusta sekä vaalimaan
kestävän kehityksen periaatteita. Panostajan merkittävimmät
ympäristövaikutukset liittyvät sähkönkulutukseen, painomateri-
aalien käyttöön, tuotteiden jakeluun ja kuljetuksiin. Panostajassa
pyritään estämään ja minimoimaan haitalliset ympäristövaiku-
tukset tehokkaalla toiminnalla ja materiaalien käytöllä sekä vas-
tuullisella hankinnalla. Konsernissa suojellaan ja ylläpidetään
ympäristöä noudattamalla ympäristölainsäädäntöjä, paranta-
malla toimintojen energiatehokkuutta sekä vähentämällä jättei-
den määrää. Aihealue sisältyy Panostajan eettiseen ohjeistuk-
seen. Panostajan tytäryhtiöllä Granolla on käytössä sertifioitu
ympäristöhallintajärjestelISO14001:2015. Standardin mukai-
sesti noudatetaan jatkuvan parantamisen periaatteita. Muiden
tytäryhtiöiden osalta Panostaja kehitä riittävän huolellisuuden
turvaavia menetelmiä.
Panostajassa on tunnistettu keskeisiksi ympäristöön liitty-
vistä KPI-tunnusluvuista sähkönkulutus sekä hiilijalanjälki. Kon-
sernin yhtiöt toimivat erilaisilla toimialoilla ja sähkönkulutuksen
osalta energian käyttö vaihtelee yhtiden lil. Panostaja ei
kuulu energiaintensiiviseen teollisuuteen ja arvioi ympäristöris-
kinsä alhaiseksi.
Yhtiöt raportoivat sähkönkulutuksensa kaikista toiminnassa
mukana olevista kiinteistöistä. Kulutustiedot kerätään energia-
yhtiöiden raporteista ja yhtiöiden luvut lasketaan yhteen. Kon-
sernin tunnusluku sähkönkulutus (MWh) on 6 175 (6 970).
Kasvihuonekaasupäästöt raportoidaan kansainvälisten GHG
Protocol -raportointiperiaatteiden mukaisesti. Konsernissa seu-
rataan hiilidioksidipäästöjä Scope 2:n tunnuslukujen mukaan (tn
CO
2
).
Tunnusluku kattaa ostetun energian aiheuttamat ästöt
alakonserneissa. Sähkönkulutustiedot on saatu yhtiöiden säh-
köntoimittajilta. Kaikkien yhtiöiden toimipisteistä on kerätty
nämä tiedot ja on konsolidoitu yhteen. Scope 2 ästöt laske-
taan ja raportoidaan kahdella tavalla:
1. Market based (sähkösopimuskohtaisiin kasvihuonekaasu-
päästöihin / jäännösjakaumaan perustuva menetelmä). Markki-
naperusteinen sähkönkulutuksesta aiheutuva päästömäärä on
Hallituksen toimintakertomus
1 000 000
11
terveyden kautta seurataan yhtiöiden työilmapiiriä ja sen kehit-
tymistä.
Yhtiöiden toimitusjohtajille sekä johtoryhmille tehdään vuo-
sittain yhteistyökysely. Tulosten perusteella kehitetään ja vah-
vistetaan yhteistyötä konsernin yhtiöiden kanssa.
Konsernissa pidetään tärkeä, että henkilöstö on päte-
vää hoitamaan tehtäviään vastuullisesti. Uusien työntekijöiden
perehdyttämisestä huolehditaan ja henkilökuntaa koulutetaan
aktiivisesti. Kouluttautuminen on olennainen osa päivittäistä
työskentelyä. Konsernin yrityksillä on omia koulutusjärjestel
ja työntekijöillä henkilökohtainen kehittymissuunnitelma.
Yhtiöissä kiinnitetään huomiota ennaltaehkäisevään tervey-
denhuoltoon ja kannustetaan henkilökuntaa liikkumaan. Kon-
sernin yhtiöissä on varhaisen tuen malli, jonka tavoitteena on
varmistaa työkykyyn ja työhyvinvointiin liittyvien tekijöiden tun-
nistaminen ja niihin puuttuminen riittävän varhaisessa vaiheessa.
Panostajalle on tärkeää, että henkilökunta on innostunut omasta
työsän ja että työilmapiiri säilyy hyvänä.
Jokainen alakonserni huolehtii työpaikan työturvallisuu-
desta ja työterveyteen liittyvistä asioista.
Panostajassa seurataan kuukausittain työntekijöiden pois-
saolojen määrää sekä tapahtuneita työtapaturmia. Henkilöstö-
hallinto kirjaa työntekijöiden poissaolot, sattuneet työtapatur-
mat sekä henkilöstön keskimääräiset koulutuspäivät. Työterveys
raportoi säännöllisesti keräämistään tilastoista. Näistä tiedoista
johdetaan konsernin seuraavat ei taloudelliset tunnusluvut:
Lost time incident frequency
Vähintään yhden päivän poissaoloon johtaneiden työtapaturmien
lukuärä / tehdyt ttunnit) * 1 000 000
Poissaoloaikaan lasketaan tilikauden sairasajan- ja tapa-
turma-ajan sekä lapsen sairauteen liittyvät poissaolot.
Sairauspoissaoloaste %
Sairauspoissaoloivien määrä tilikaudella 1.11. – 31.10. /
(Teoreettinen säännöllinen työaika päivinä tilikaudella) * 100
IHMISOIKEUDET
Panostaja on arvioinut ihmisoikeuksien kunnioittamiseen liitty-
vän riskinsä alhaiseksi, mutta siitä huolimatta on kuitenkin ole-
massa riski, että konsernin omassa toiminnassa ja konsernin
toimitusketjussa loukataan ihmisoikeuksia. Nämä loukkaukset
voivat vaikuttaa kielteisesti yksittäisiin henkilöihin ja vahingoittaa
Panostajan mainetta.
Panostaja kunnioittaa kaikkia kansainvälisesti tunnustettuja
ihmisoikeuksia sekä pyrkii rakentamaan menettelytapansa ja
ytäntönsä siten, että ihmisoikeuksien kunnioittaminen tulee
huomioiduksi kaikessa yhtiön toiminnassa. Konsernissa nouda-
tetaan työlainsäädäntöä, työehtosopimuksia sekä YK:n ihmis-
oikeuksien julistuksessa määriteltyjä ihmisoikeuksia, joita ovat
mm. ihmisten tasa-arvoisuus, syrjinnän kielto sekä mielipiteen-
ja uskonnonvapaus. Eettisessä ohjeistuksessa Panostaja on
ohjeistanut henkilöstölle Whistleblowing-kanavan rikkomusten
ilmoittamiselle. Tämä kanava on avoin kaikille. Yhtään ihmis-
oikeuksien vastaista rikkomusta ei ilmoitettu tän kanavan
kautta vuonna 2023.
Panostaja kieltää eettisessä ohjeistuksessaan kaiken ihmis-
oikeuksia loukkaavan toiminnan. Eettisen ohjeistuksen sisältöä
käsittelevän koulutuksen konsernissa tilikauden päättyessä on
suorittanut 74 % (vertailuvuonna 80 %). Grano on ottanut omalle
henkilökunnallle käytännön, joka pyytää henkilöä suorittamaan
eettisen ohjeiston kurssin vuoden välein. Tilikauden ättyessä
koko henkilökunta ei ole vielä käynyt kurssia uudelleen läpi ja
täten suorittaneiden määrä oli hieman pienempi kuin aikaisem-
pina vuosina.
KORRUPTION JA LAHJONNAN TORJUNTA
Panostaja noudattaa voimassa olevia lakeja ja asetuksia. Panos-
tajan yhtiöt kilpailevat reilusti ja rehellisesti huomioiden aina kil-
pailulainsäädännön. Konsernin yhtiöt eivät osallistu kartelleihin
eivätkä keskustele kilpailijoiden kanssa sopimusehdoista, hin-
noista tai muista kilpailuun liittyvistä asioista. Panostaja kieltää
korruption ja lahjonnan kaikessa toiminnassaan, eikä hyväksy
keneltäkään yhteistyökumppanilta tai toimittajalta palveluita,
hyödykkeitä, matkoja tai muuta sellaista, jotka ylittävät normaa-
lin kohteliaisuuden rajan. Aihealue sisältyy Panostajan eettiseen
ohjeistukseen.
Korruptioon liittyvien riskien tunnistaminen ja arviointi ovat
osa Panostajan ja sen liiketoimintayksiköiden yleistä riskinarvi-
ointia. Korruptiota ja lahjontaa voi kuitenkin esiintyä Panosta-
jan omassa toiminnassa tai yhtiön toimitusketjussa. Korruptio-
ja lahjontatapaukset voivat johtaa oikeudellisiin seuraamuksiin.
Vaikka Panostajan omiin toimintoihin ja palveluihin ei näiden
arviointien perusteella liitetä suurta korruptioriskiä, se pyrkii joka
tapauksessa sisällyttämään vastuulliset liiketoimintakäytännöt
kaikkiin toimintansa osa-alueisiin.
Panostaja on ohjeistanut henkilöstölle kanavan rikkomus-
ten ilmoittamiselle. Yhtään lahjonnan vastaista rikkomusta ei ole
ilmoitettu tilikauden eikä vertailukauden aikana.
EUROOPAN UNIONIN KESTÄVÄN
RAHOITUKSEN TAKSONOMIA-ASETUKSEN
MUKAAN ANNETTAVAT TIEDOT
Euroopan unionin (EU:n) kestävän rahoituksen taksonomia-ase-
tuksen (2023/2486) soveltamisalaan kuuluvana yrityksenä
meillä on velvollisuus ilmoittaa, mikä osuus liikevaihdostamme
(turnover), pääomamenoistamme (capital expenditures) sekä
toimintamenoistamme (operating expenditures) on toimintaa,
joka tunnistetaan taksonomiassa potentiaalisesti ympäristön
kannalta kestäväksi taloudelliseksi toiminnaksi tai täyttää sen
tekniset arviointikriteerit. EU-taksonomia on luokitusjärjestelmä,
jonka tarkoituksena on ohjata rahoitusta toimintoihin, joilla edis-
tetään merkittävästi seuraavan kuuden ympäristötavoitteen
saavuttamista:
1. Ilmastonmuutoksen hillintä
2. Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Hallituksen toimintakertomus
2023 2022 2021 2020 2019 2018
Työtapaturmien lkm. 51 62 16 53 91 85
Työtapaturmat suhteutet-
tuna työtunteihin
(Lost time incident
frequency)
22,4 25,9 6,8 17,7 25,1 21,7
Sairauspoissaoloaste %* 4,9 4,6 2,4 3,4 3,2 2,7
Koulutuspäivien
lukumäärä
833 1 132 1 129 1 138 1 853 1 518
12
minnoissamme tarjoamme esimerkiksi digitalisaatioratkaisuja,
jotka mahdollistavat muilla toimialoilla tehokkuuden lisääntymi-
sen (Oscar Softwaren ERP-ratkaisut) ja tietojärjestelmäratkaisuja,
jotka vähentävät muun muassa asiakkaiden matkustusmääriä ja
hoitotilojen aseptisten puhdistusten määriä (Hygga Flow -terve-
ydenhuollon asiakasvirtauksen optimointiratkaisut). Ei-luokitus-
järjestelmäkelpoisissa toiminnoissamme tuotannon kokonaisjär-
jestelyitä optimoidaan Granon liiketoiminnassa mahdollisimman
energia- ja materiaalitehokkaiksi ja energiaratkaisuja uusiutuviin
tuotantomuotoihin perustuviksi. CoreHW:n mikropiiriteknologiat
muun muassa hentävät laitteiden virrankulutusta. Panostajan
yhtiöiden ratkaisut ja tuotteet siis osaltaan mahdollistavat muun
muassa energiankulutuksen vähentämistä, mutta ratkaisuita ja
tuotteita ei ole pääasiallisesti suunniteltu vähenmään päästö
tai suojautumaan ilmastonmuutoksen vaikutuksilta. Siksi arvi-
oimme, että toimintamme ei täytä taksonomianmukaisuuden
teknisiä arviointikriteereitä tarpeeksi todennettavasti. Tulemme
kuitenkin tarkastelemaan tätä tulkintaa uudelleen taksonomiaan
liittyvien ohjeiden kehittyessä ja raportointiprosessin kypsyessä.
TAKSONOMIAAN LIITTYVIEN TALOUDELLISTEN
TUNNUSLUKUJEN LAADINTAPERIAATTEET
Taksonomiaan liittyviin raportointivelvoitteisiin sisältyy kuvaus
taloudellisten tunnuslukujen laadintaperiaatteista, mukaan
lukien osoittajan ja nimittäjän laskentaperusteet. Täsosiossa
selitetään kuinka liikevaihto, pääomamenot ja toimintamenot on
määritetty ja kohdistettu osoittajaan, sekä nimittäjään sisälty-
vien liikevaihdon, pääomamenojen ja toimintamenojen lasken-
taperusteet.
Liikevaihto
Taksonomiakelpoista liikevaihtoa määritettäessä Panostaja
sisällytä osoittajaan niiden tuotteiden ja palveluiden arvioidun
kokonaisliikevaihdon, jotka liittyvät taksonomiakelpoisiin talou-
dellisiin toimintoihin. Nimittäjä sisältää Panostaja-konsernin
tuloslaskelmassa esitetyn liikevaihdon.
Pääomamenot
Taksonomiakelpoisia pääomamenoja määritettäessä Panos-
taja sisällytä osoittajaan pääomamenot varoista, jotka liittyvät
taksonomiakelpoisiin taloudellisiin toimintoihin. Nimittäjä sisäl-
tää konsernin tilinpäätöksessä esitetyt tilikauden aikana tehdyt
lisäykset aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin.
Toimintamenot
Taksonomiakelpoisia toimintamenoja määritettäessä Panostaja
sisällyttää osoittajaan tuotteiden ja palveluiden suorat toiminta-
menot, jotka liittyvät taksonomiakelpoisiin taloudellisiin toimin-
toihin. Nimittäjä sisältää suorat kulut, jotka liittyvät tutkimukseen
ja kehitykseen, rakennusten korjaustoimenpiteisiin, vuokrasopi-
muksiin, ja ylläpitoon ja korjauksiin, sekä aineellisten ja aineetto-
mien hyödykkeiden muut suorat kulut.
3. Vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävä käyt
ja suojelu
4. Siirtyminen kiertotalouteen
5. Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen
6. Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu
ja ennallistaminen.
TILIKAUTTA 2023 KOSKEVAT
RAPORTOINTIVELVOITTEET
Raportointivelvoitteet astuvat voimaan vaiheittain taksono-
mia-asetukseen kirjattujen määräaikojen mukaisesti. Tilikau-
delta 2023 meidän on annettava taksonomia-asetuksen edel-
lytmät tiedot kaikkien kuuden ympäristötavoitteen osalta:
tavoitteiden 1.-2. osalta meidän tulee antaa tiedot toiminnan tak-
sonomiakelpoisuudesta sekä taksonomian mukaisuus, ja tavoit-
teita 3.-6. koskien ainoastaan tiedot toiminnan taksonomiakel-
poisuudesta.
Näihin tavoitteisiin liittyen on ilmoitettava kuinka suuri osuus
yrityksen toiminnasta on taksonomiakelpoista (eligible) sekä
taksonomiakelpoisten toimintojen osalta niiden taksonomian-
mukaisuus (aligned). Taksonomiakelpoisella toiminnalla tarkoi-
tetaan toimintoja, jotka tunnistetaan taksonomiassa, ja taksono-
mianmukaisella toiminnalla niitä taksonomiakelpoisia toimintoja,
jotka täyttävät tekniset arviointikriteerit.
PANOSTAJAN LIIKETOIMINTA JA
EU-TAKSONOMIA
EU-taksonomia ja sen tekniset arviointikriteerit ovat dynaami-
sia, ja kriteerien kehitys jatkuu EU:n kestävän rahoituksen foo-
rumilla. Taksonomian kehitystyössä on ensin priorisoitu tiettyjä
taloudellisia toimintoja, mikä tarkoittaa si, että kaikkea talou-
dellista toimintaa ei ole vielä huomioitu järjestelssä ja sen
kriteereissä. Määrittääksemme, kuinka suuri osuus toiminnas-
tamme on taksonomiakelpoista, olemme tehneet analyysin,
jonka perusteella olemme kartoittaneet sellaiset toimintomme,
jotka vastaavat taksonomiassa tunnistettuja toimintoja. Analyy-
simme perusteella tulkitsemme, että Panostajan liiketoimin-
nasta taksonomiakelpoisia toimintoja ovat Oscar Softwaren ja
Hyggan ohjelmistoliiketoiminnat (delegoidun asetuksen tavoite
8.2 Ohjelmistot, konsultointi ja niihin liittytoiminta ympäristö-
tavoitteen 2. Ilmastonmuutokseen sopeutuminen alla).
Tilikautta 2023 koskevassa analyysissamme olemme kiinnit-
täneet erityistä huomiota EU:n kestävän rahoituksen foorumin
julkaisemiin uusiin tavoitteisiin (3.-6.). Erityistä huomiota olemme
kiinnittäneet tavoitteen 4. Siirtyminen kiertotalouteen osalta toi-
mintaan ”Provision of IT/OT data-driven solutions”; CoreHW:n
kehittämiä sisätilapaikannuksen sovelluksiin tarkoitettuja tuot-
teita tullaan mahdollisesti hyödyntämään esimerkiksi materi-
aalien paikantamiseen ja tehokkaaseen ohjaamiseen ja h-
dyntämiseen tuotantoketjussaan, mikä käsityksemme mukaan
on taksonomiakelpoista toimintaa. CoreHW:n tuotteet ovat kui-
tenkin vielä asiakkaiden tuotekehitysvaiheissa, minkä vuoksi
olemme päätyneet johtopäätökseen, että toiminta ei tällä het-
kellä täytä taksonomiakelpoisuuden edellytyksiä.
Määrittäessämme seuraavassa vaiheessa taksonomiakel-
poisten toimintojemme taksonomianmukaisuutta arvioimme,
edistääkö toiminta merkittävästi vähintään yhtä ympäristö-
tavoitetta, minkä lisäksi toiminta täyttää asetuksessa esitetyt
vähimmäistason suojaustoimet eikä aiheuta merkittävää haittaa
yhdellekään ympäristötavoitteelle. Taksonomiakelpoisissa toi-
Hallituksen toimintakertomus
13
Liikevaihto
1. TILINPÄÄTÖKSEN 2023 MUKAINEN LIIKEVAIHTO
Taloudelliset toiminnat Koodi
Liikevaihto
Osuus liikevaihdosta, vuosi 2023
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason suojatoimet
Luokitusjär-
jestelmän
mukaisten
(A.1) tai
luokitusjärjes-
telmäkelpois-
ten (A.2) osuus
liikevaihdosta,
vuosi 2022
Luokka mah-
dollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoi-
minta
EUR %
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M E
Ohjelmistot, konsultointi
ja niihin liittyvä toiminta
CCA 8.2 10 487 8 %
E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL
7 %
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen liikevaihto (A.1)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E E E E E E E 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten,
mutta ei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luokitus-
järjestelmän mukaisten) toimintojen
liikevaihto (A.2)
10 487 8 % 0 % 8 % 0 % 0 % 0 % 0 % 7 %
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto
125 697 92 %
Yhteen 136 184 100 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen liikevaihto (A.1+A.2)
10 487 8 % 0 % 8 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Josta mahdollistavat toiminnat 0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E E E E E E E 0 % M
Josta siirtymätoiminnat 0 0 % 0 % E E E E E E E 0 % T
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Ei toimintaa 0 0 %
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjesteln mukaiset) toiminnat
A.2 Luokitusrjestelmäkelpoiset muttei ymristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjesteln mukaiset) toiminnat
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Merkittävän edistämisen kriteerit1.11.2022–31.10.2023 Ei merkittävää haittaa -kriteerit
TUNNUSLUVUT
Konsernitilinpäätös, IFRS
Pääomamenot
2. INVESTOINNIT AINEELLISIIN JA AINEETTOMIIN HYÖDYKKEISIIN
Taloudelliset toiminnat Koodi
Pääomamenot
Osuus pääomamenoista, vuosi 2023
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason suojatoimet
Luokitusjär-
jestelmän
mukaisten
(A.1) tai
luokitusjärjes-
telmäkelpois-
ten (A.2) osuus
pääoma-
menoista,
vuosi 2022
Luokka mah-
dollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoi-
minta
EUR %
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M E
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.1)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E E E E E E E 0 %
Josta mahdollistavat toiminnat 0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E E E E E E E 0 % M
Josta siirtymätoiminnat 0 0 % 0 % E E E E E E E 0 % T
Ei toimintaa 0 0 %
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjesteln mukaiset) toiminnat
Merkittävän edistämisen kriteerit1.11.2022–31.10.2023 Ei merkittävää haittaa -kriteerit
14
Toimintamenot
3. TILINPÄÄTÖKSEN 2023 LIIKETOIMINNAN MUISSA KULUISSA RAPORTOIDUT VUOKRAKULUT JA MUUT KULUERÄT,
JOTKA KUVAAVAT NIITÄ MENOJA, JOTKA OVAT TARPEEN AINEELLISTEN KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEIDEN
JATKUVAN JA TEHOKKAAN TOIMINNAN VARMISTAMISEKSI
Ohjelmistot, konsultointi
ja niihin liittyvä toiminta
CCA 8.2 701 16 %
E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL
11 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten,
mutta ei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luokitus-
järjestelmän mukaisten) toimintojen
pääomamenot (A.2)
701 16 % 0 % 8 % 0 % 0 % 0 % 0 % 11 %
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot
3 601 84 %
Yhteen 4 302 100 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen pääomamenot (A.1+A.2)
701 16 % 0 % 8 % 0 % 0 % 0 % 0 %
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
A.2 Luokitusrjestelmäkelpoiset muttei ymristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjesteln mukaiset) toiminnat
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Taloudelliset toiminnat Koodi
Pääomamenot
Osuus pääomamenoista, vuosi 2023
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason suojatoimet
Luokitusjär-
jestelmän
mukaisten
(A.1) tai
luokitusjärjes-
telmäkelpois-
ten (A.2) osuus
pääoma-
menoista,
vuosi 2022
Luokka mah-
dollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoi-
minta
EUR %
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M E
Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
Taloudelliset toiminnat Koodi
Toimintamenot
Osuus toimintamenoista, vuosi 2023
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason suojatoimet
Luokitusjär-
jestelmän
mukaisten
(A.1) tai
luokitusjärjes-
telmäkelpois-
ten (A.2) osuus
toiminta-
menoista,
vuosi 2022
Luokka mah-
dollistava
toiminta
Luokka
siirtymätoi-
minta
EUR %
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
E; S;
K/E
K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M E
Ohjelmistot, konsultointi
ja niihin liittyvä toiminta
CCA 8.2 1 126 4 %
E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL
5 %
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen toimintamenot (A.1)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E E E E E E E 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten,
mutta ei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luokitus-
järjestelmän mukaisten) toimintojen
toimintamenot (A.2)
1 126 4 % 0 % 8 % 0 % 0 % 0 % 0 % 5 %
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista
toiminnoista saatu liikevaihto
25 716 96 %
Yhteen 26 842 100 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten
toimintojen toimintamenot (A.1+A.2)
1 126 4 % 0 % 8 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Josta mahdollistavat toiminnat 0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E E E E E E E 0 % M
Josta siirtymätoiminnat 0 0 % 0 % E E E E E E E 0 % T
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
KEL;
E/KEL
Ei toimintaa 0 0 %
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjesteln mukaiset) toiminnat
A.2 Luokitusrjestelmäkelpoiset muttei ymristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjesteln mukaiset) toiminnat
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Merkittävän edistämisen kriteerit1.11.2022–31.10.2023 Ei merkittävää haittaa -kriteerit
15Konsernitilinpäätös, IFRS
milj. euroa 2023 2022 2021
Liikevaihto, M€ 136,2 137,9 133,0
Liikevoitto, M -1,1 5,2 2,0
% liikevaihdosta -0,8 3,7 1,5
Tilikauden voitto, M€ -3,6 3,9 -1,0
Oman pääoman tuotto (ROE ) ,% -6,6 6,3 -1,4
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % -0,7 4,2 0,8
Omavaraisuusaste, % 37,5 39,1 37,2
Gearing, % 80,5 72,8 83,1
Current ratio 0,9 1,1 1,0
Bruttoinvestoinnit ilman IFRS 16 mukaisia investointeja, M€ 4,3 4,7 5,0
% liikevaihdosta 3,2 % 3,4 % 3,7 %
Konsernin henkilökunnan lukumäärä keskim. 1 217 1 324 1 480
Tulos/Osake (EPS), €, laimentamaton * -0,055 0,025 -0,032
Tulos/Osake (EPS), €, laimennettu * -0,055 0,025 -0,032
Oma pääoma / Osake, € 0,62 0,71 0,75
Osinko / Osake, €
1)
0,00 0,03 0,03
Liosinko / Osake, € 0,05
Osinko/Tulos % laimentamaton 118,8 -92,7
Osinko/Tulos % laimennettu 118,8 -92,7
Liosinko/Tulos % laimentamaton 200,0
Lisäosinko/Tulos % laimennettu 200,0
Efektiivinen osinkotuotto % 5,0 4,3
Tilikauden ulkona oleva keskimäär. osakemäärä, 1 000 kpl 52 717 52 620 52 252
Osakkeiden lukumäärä tilik. lopussa, 1 000 kpl 53 333 53 333 53 333
Osakkeen tilikauden päätöskurssi, € 0,50 0,60 0,69
Osakkeen alin kurssi, € 0,48 0,58 0,67
Osakkeen ylin kurssi, € 0,72 0,79 0,99
Osakkeen keskikurssi tilikaudella, € 0,61 0,69 0,73
Osakekannan markkina-arvo, M€ 26,4 31,6 36,3
Osakkeen vaihto, 1 000 kpl 2 724 4 192 8 255
Osakkeen vaihto, % 5,2 8,0 15,7
Tunnusluvut
KONSERNIN TUNNUSLUVUT
1) Hallituksen esitys
* Tilintarkastettu tunnusluku
Taloudelliset tunnusluvut antavat tiiviin kuvauksen yhtiön liiketoiminnan kehityksestä, taloudellisesta asemasta sekä voitonjaosta.
16
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
TUNNUSLUKUJEN TÄSMÄYTYSLASKELMA
– KOROLLISET VELAT JA KOROLLISET NETTOVELAT
Sijoitetun pääoman tuotto, % (ROI)
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
Oman pääoman tuotto, % (ROE)
Omavaraisuusaste, %
Nettovelkaantumisaste (gearing), %
Oma pääoma / Osake
Tulos / Osake (EPS)
Current Ratio
Osinko / Osake
Osinko / Tulos, %
Effektiivinen osinkotuotto, %
Korolliset nettovelat
Tulos rahoituserien jälkeen + rahoituskulut + voitto/tappio myydyistä liiketoiminnoista x 100
Tilikauden tulos x 100
Oma pääoma x 100
Korolliset nettovelat
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos
Lyhytaikaiset varat
Tilikaudella jaettu osinko
Osinko / osake x 100
Osinko / osake x 100
Taseen loppusumma – koroton vieras pääoma (keskimäärin tiilikauden aikana)
Oma pääoma (keskiärin tilikauden aikana)
Taseen loppusumma – saadut ennakot
Oma pääoma
Osakkeiden oikaistu lukumäärä tilinpäätöspäivänä
Osakkeiden oikaistu lukumäärä keskimäärin tilikauden aikana
Lyhytaikainen vieras pääoma
Osakkeiden oikaistu lukumäärä tilinpäätöspäivänä
Tulos / osake (EPS)
Osakkeen kurssi tilinpäätöspäivänä
Korolliset velat – korolliset saamiset – rahoitusvarat
M€ 31.10.2023 31.10.2022
Velat yhteensä 88,7 92,4
Korottomat velat 31,6 31,3
Korolliset velat 57,1 61,0
Myyntisaamiset ja muut saamiset 21,8 22,7
Korottomat saamiset 17,4 18,3
Korolliset saamiset 4,3 4,4
Korolliset velat 57,1 61,0
Korolliset saamiset 4,3 4,4
Rahavarat 10,4 14,3
Korolliset nettovelat 42,4 42,3
Konsernitilinpäätös, IFRS
17
1 000 euroa Liitetieto
1.11.2022 -
31.10.2023
1.11.2021 -
31.10.2022
Liikevaihto
136 184
137 929
Liiketoiminnan muut tuotot
9 879 12 357
Materiaalit ja palvelut
41 084 45 247
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
11 67 251 67 172
Poistot ja arvonalentumiset
12 12 713 14 642
Liiketoiminnan muut kulut
13 17 123 18 057
Liiketulos
-1 109 5 169
Rahoitustuotot
250 236
Rahoituskulut
-2 463 -2 259
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta
10 -953 35
Tulos ennen veroja
-4 276 3 180
Tuloverot
633 390
Tulos jatkuvista liiketoiminnoista
-3 642 3 570
Tulos myydyistä ja lopetetuista liiketoiminnoista
7 0 366
Tilikauden tulos
-3 642 3 936
Jakautuminen
Emoyhtiön osakkeenomistajille
-2 875 1 331
Määräysvallattomille
-76 7 2 605
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta voitosta laskettu
osakekohtainen tulos:
Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista €
17
Laimentamaton
-0,0 5 5 0,0 18
Laimennettu
-0,0 5 5 0,0 18
Tulos/osake myydyistä ja lopetetuista liiketoiminnoista €
17
Laimentamaton
0 , 000 0,0 07
Laimennettu
0 , 000 0,0 07
Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä liiketoiminnoista
17
Laimentamaton
-0,0 5 5 0,02 5
Laimennettu
-0,0 5 5 0,02 5
Laaja konsernin tuloslaskelma
Kauden tulos
-3 642 3 936
Laajan tuloslaskelman erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää
tulosvaikutteiseksi
Muuntoerot
-1 5 0 -47
Kauden laaja tulos
-3 792 3 889
Jakautuminen
Emoyhtiön osakkeenomistajille
-3 025 1 284
Määräysvallattomille
-76 7 2 605
Tilinpääs
KONSERNIN TULOSLASKELMA, IFRS
Tilikaudelta 1.11.2022 31.10.2023
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
Konsernitilinpäätös, IFRS
18
1 000 euroa Liitetieto 31.10.2023 31.10.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo 18 47 319 47 493
Muut aineettomat hyödykkeet 18 7 611 6 949
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 19 33 364 37 272
Osuudet osakkuusyhtiöissä 20 1 791 2 677
Muut pitkäaikaiset varat 21 4 606 4 583
Laskennalliset verosaamiset 23 9 192 8 550
Pitkäaikaiset varat yhteensä 103 883 107 525
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 24 5 309 5 925
Myyntisaamiset ja muut saamiset 25 21 752 22 666
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 25 10 24
Rahavarat 26 10 419 14 344
Lyhytaikaiset varat yhteensä 37 490 42 959
Varat yhteensä 141 374 150 487
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma 27 5 569 5 569
Ylikurssirahasto 27 4 646 4 646
Muut rahastot 27 0 0
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 27 13 829 13 7 73
Muuntoero -38 4 -24 9
Kertyneet voittovarat 8 875 13 406
Yhteensä 32 535 37 145
Määräysvallattomien omistajien osuus 20 101 20 980
Oma pääoma yhteensä 52 637 58 126
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat 23 6 054 6 171
Rahoitusvelat 28 42 775 46 328
Pitkäaikaiset velat yhteensä 48 829 52 500
Lyhytaikaiset velat
Lyhytaikaiset rahoitusvelat 28 14 630 14 772
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 29 34 121
Ostovelat ja muut velat 29 25 244 24 967
Varaukset 30 0 2
Lyhytaikaiset velat yhteensä 39 908 39 862
Velat yhteensä 88 738 92 362
Oma pääoma ja velat yhteensä 141 374 150 487
KONSERNIN TASE, IFRS
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä
Konsernitilinpäätös, IFRS
19
1 000 euroa
Liitetieto
2023 2022
Liiketoiminta
Tilikauden tulos -2 875 1 331
Oikaisut:
Poistot 12 12 713 14 642
Rahoitustuotot ja -kulut 14, 15 2 214 2 024
Osuus osakkuusyhtiön tuloksesta 10 953 -35
Vähemmistöosuus -76 7 2 605
Verot 16 -63 3 -39 0
Käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot ja -tappiot 9, 13 -2 27 -10 425
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua -45 -25 8
Liiketoiminnan rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta 11 333 9 493
Käyttöpääoman muutos
Korottomien saamisten muutos 698 359
Korottomien velkojen muutos 1 412 593
Verottajan maksujärjestelyvelkojen muutos 132 -4 442
Vaihto-omaisuuden muutos 585 -7 6 8
Käyttöpääoman muutos 2 827 -4 257
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja 14 160 5 236
Rahoituserät ja verot:
Maksetut korot -2 223 -2 207
Saadut korot 241 128
Maksetut verot -1 9 6 -21 5
Rahoituserät ja verot -2 178 -2 294
Liiketoiminnan nettorahavirta 11 983 2 942
Investoinnit
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin -4 302 -4 741
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden myynti 154 1 323
Tytäryritysten hankinta vähennettynä hankintahetken rahavaroilla 6 0 0
Tyryritysten myynti vähennettynä myyntihetken rahavaroilla 7 57 45 059
Osakkuusyhtiöiden myynti 10 0
Muiden osakkeiden myynnin luovutusvoitot 0 12
Myönnetyt lainasaamiset ja takaisinmaksut 9 -482
Investointien nettorahavirta -4 072 41 171
Rahoitus
Lainojen nostot 5 401 105
Lainojen takaisinmaksut -6 145 -21 775
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut -9 164 -8 684
Omien osakkeiden hankinta -365 0
Omien osakkeiden luovutus 166 230
Maksetut osingot -1 728 -13 863
Rahoituksen nettorahavirta -11 836 -43 988
Rahavarojen muutos -3 925 126
Rahavarat kauden alussa 14 344 14 224
Valuuttakurssien vaikutus 0 -5
Rahavarat kauden lopussa 10 419 14 344
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA, IFRS
Konsernitilinpäätös, IFRS
20
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
1 000 euroa Liitetieto Osakepääoma
Ylikurssi-
rahasto
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman rahasto Muuntoerot
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien osuus
Oma pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.11.2022 5 569 4 646 13 733 -249 13 407 37 146 20 980 58 126
Laaja tulos
Tilikauden tulos -2 875 -2 875 -76 7 -3 642
Muuntoerot -4 -1 3 5 -1 1 -1 5 0 -1 5 0
Tilikauden laaja tulos yhteensä 0 0 -4 -1 3 5 - 2 886 -3 025 -76 7 -3 792
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonjako 27 -1 581 -1 581 -1 47 -1 728
Varojenjako SVOP-rahastosta
Muut muutokset 80 80 163 24 3
Omien osakkeiden luovutus 27, 35 40 40 40
Palkitsemisjärjestelmä 35 20 20 20
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä
0 0 60 0 -1 501 -1 441 16 -1 425
Tytäryhtiöomistusosuuksien
muutokset
Tytäryritysomistusosuuksien
muutokset, jotka eivät johtaneet
määräysvallan menettämiseen
52 52 31 83
Määräysvallattomien
omistusosuuksien hankinnat
-1 9 5 -1 9 5 -16 0 -355
Oma pääoma 31.10.2023 5 569 4 646 13 829 -38 4 8 876 32 536 20 101 52 637
Konsernitilinpäätös, IFRS
1 000 euroa Liitetieto Osakepääoma Ylikurssirahasto
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman rahasto Muuntoerot
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien osuus
Oma pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.11.2021 5 569 4 646 13 719 -82 15 623 39 474 28 270 67 744
* Tilikausilta 2018-2019 maksettu-
jen arvonlisäverojen palautus
417 417 8 425
Oikaistu oma pääoma 1.11.2021 5 569 4 646 13 719 -82 16 040 39 892 28 278 68 171
Laaja tulos
Tilikauden tulos 1 331 1 331 2 605 3 936
Muuntoerot -16 7 1 20 -47 -47
Tilikauden laaja tulos yhteensä 0 0 0 -1 6 7 1 451 1 284 2 605 3 889
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonjako 27 -4 211 -4 211 -24 5 -4 456
Voitonjako SVOP-rahastosta -9 407 -9 407
Omien osakkeiden luovutus 27, 35 29 29 29
Palkitsemisjärjestelmä 35 25 25 25
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä
0 0 54 0 -4 211 -4 157 -9 652 -13 809
Tytäryritysomistusosuuksien
myynnit, eivät johtaneet
määräysvallan menettämiseen
127 127 117 24 4
Määräysvallattomien omistus-
osuuksien hankinnat
-36 8 -3 68
Oma pääoma 31.10.2022 5 569 4 646 13 733 -2 49 13 407 37 146 20 980 58 126
*Verotarkastuksen perusteella aiemmilta tilikausilta 2018-2019 emoyhtiölle maksuunpantujen arvon-
lisäverojen palautus sekä Hyggan Ruotsin yhtiön korjaus omaan pääomaan.
21
Konsernin tilinpäätöksen
liitetiedot
1. YRITYKSEN PERUSTIEDOT
Emoyhtiö Panostaja Oyj sijoittaa suomalaisiin pieniin ja keskisuu-
riin yrityksiin hankkimalla näistä pääosin enemmistöomistuksia.
Panostaja Oyj yhdes sen tytäryritysten kanssa (”Panostaja”
tai ”konserni”) muodostavat konsernin, jonka päämarkkina-alue
on Suomi. Panostajalla on tilinpäätöshetkellä neljä enemmistö-
omistuksessa olevaa sijoituskohdetta.
Panostaja Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, joka toi-
mii Suomen valtion lainsäädännön alaisena. Yhtiön osakkeet on
noteerattu julkisesti vuodesta 1989. Yhtiön osakkeet on notee-
rattu Nasdaq Helsingissä. Yhtiön kotipaikka on Tampere ja sen
pääkonttorin osoite on Kalevantie 2, 33100 Tampere, mistä jäl-
jennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa. Panostaja Oyj:n
hallitus on kokouksessaan 14. joulukuuta 2023 hyväksynyt
tämän konsernitilinpäätöksen julkistettavaksi. Suomen osakeyh-
tiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä
tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen 7.2.2024 pidettä-
vässä yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on myös mahdolli-
suus tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.
2. TILINPÄÄTÖKSEN
LAATIMISPERIAATTEET
Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätöss-
tandardien (International Financial Reporting Standards, IFRS)
mukaisesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.10.2023 voi-
massa olevia IAS- ja IFRS-standardeja seSIC- ja IFRIC-tulkin-
toja. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suo-
men kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n
asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukai-
sesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä
annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös
suomalaisten, IFRS-säännöksiä täydentävien kirjanpito- ja yhtei-
sölainsäädännön vaatimusten mukaiset.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoi-
hin perustuen lukuun ottamatta käypään arvoon tulosvaikuttei-
sesti kirjattavia rahoitusvaroja ja -velkoja. Tilinpäätöksen laatimi-
nen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää konsernin johdolta
tiettyjen arvioiden tekemistä ja harkintaa laatimisperiaatteiden
soveltamisessa.
Tietoa harkinnasta ja olennaisista arvioepävarmuuteen liit-
tyvistä ratkaisuista, joita johto on käyttänyt konsernin noudatta-
mien tilinpäätöksen laatimisperiaatteita soveltaessaan ja jolla on
eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin lukuihin, on esi-
tetty kohdassa Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaat-
teet ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät”.
Panostaja julkaisee tilinpäätöksen päälaskelmat sekä liite-
tiedot yhtenäisessä sähköisessä muodossa (ESEF). Tämä tilin-
päätös ei ole komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti
laadittu tilinpäätös.
YHDISTELYPERIAATTEET
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätökseen sisältyvät emoyritys Panostaja Oyj ja
kaikki sen tyryritykset.
Tytäryritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on määräys-
valta. Määräysvalta syntyy, kun konserni omistaa yli puolet ääni-
vallasta tai silon muutoin äräysvalta. Myös potentiaalisen
äänivallan olemassaolo on otettu huomioon määräysvallan syn-
tymisen ehtoja arvioitaessa silloin, kun potentiaaliseen äänival-
taan oikeuttavat instrumentit ovat tarkasteluhetkellä toteutet-
tavissa. Määräysvallalla tarkoitetaan oikeutta määrätä yrityksen
talouden ja liiketoiminnan periaatteista hyödyn saamiseksi sen
toiminnasta.
Konsernin keskinäinen osakkeenomistus on eliminoitu
hankintamenetelmällä. Luovutettu vastike ja hankitun yrityk-
sen yksilöitävissä olevat varat ja vastattavaksi otetut velat on
arvostettu käypään arvoon hankintahetkellä. Hankintaan liitty-
vät menot, lukuun ottamatta vieraan tai oman pääomanehtois-
ten arvopapereiden liikkeeseen laskusta aiheutuvia menoja, on
kirjattu kuluksi. Luovutettu vastike ei sisällä hankinnasta erilli-
senä käsiteltäviä liiketoimia. Näiden vaikutus on huomioitu han-
kinnan yhteydessä tulosvaikutteisesti. Mahdollinen ehdollinen
lisäkauppahinta on arvostettuypään arvoon hankintahetkellä
ja se on luokiteltu joko velaksi tai omaksi pääomaksi. Velaksi
luokiteltu lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon jokai-
sen raportointikauden päättymisivänä ja tästä syntyvä voitto
tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti tai muihin laajan tuloksen
eriin. Omaksi pääomaksi luokiteltua lisäkauppahintaa ei arvos-
teta uudelleen.
Hankitut tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen
siitä hetkestä lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan, ja
luovutetut tytäryritykset siihen saakka, jolloin määräysvalta lak-
kaa. Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja
realisoitumattomat voitot sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan
konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Realisoitumattomia tappioita
ei eliminoida siinä tapauksessa, että tappio johtuu arvonalen-
tumisesta. Tilikauden voiton tai tappion jakautuminen emoyri-
tyksen omistajille ja määräysvallattomille omistajille esitetään
erillisessä tuloslaskelmassa sekä laajan tuloksen jakautuminen
emoyrityksen omistajille ja määräysvallattomien omistajille esi-
tetään laajan tuloslaskelman yhteydessä. Mahdollinen määräys-
vallattomien omistajien osuus hankinnan kohteessa arvostetaan
joko käypään arvoon tai määrään, joka vastaa määräysvallatto-
mien omistajien osuuden suhteellista osuutta hankinnan koh-
teen yksilöitävis olevasta nettovarallisuudesta. Arvostamis-
periaate määritetään erikseen kullekin yrityshankinnalle. Laaja
tulos kohdistetaan emoyrityksen omistajille ja määräysvallatto-
mille omistajille, vaikka tämä johtaisi siihen, että määräysvallat-
tomien omistajien osuudesta tulisi negatiivinen. Määräysvallat-
Konsernitilinpäätös, IFRS
22
tomille omistajille kuuluva osuus omasta pääomasta esitetään
omana eränään taseessa oman pääoman osana. Emoyrityksellä
tytäryrityksessä olevan omistusosuuden muutokset, jotka eivät
johda määräysvallan menettämiseen, käsitellään omaa pää-
omaa koskevina liiketoimina.
Vaiheittain toteutuvan hankinnan yhteydessä aiempi omis-
tusosuus arvostetaan käypään arvoon ja tästä syntyvä voitto
tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Konsernin menettäessä
määräysvallan tytäryhtiössä, arvostetaan jäljelle jäävä sijoitus
määräysvallan menettämispäivän käypään arvoon ja tästä syn-
tyvä erotus kirjataan tulosvaikutteisesti.
OSAKKUUSYRITYKSET
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on huomat-
tava vaikutusvalta. Huomattava vaikutusvalta toteutuu, kun
konserni omistaa yli 20 % yrityksen äänivallasta tai kun konser-
nilla on muutoin huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräys-
valtaa. Osakkuusyritykset on yhdistelty konsernitilinpäätök-
seen pääomaosuusmenetelmää yttäen. Jos konsernin osuus
osakkuusyrityksen tappiosta ylittää sijoituksen kirjanpitoarvon,
sijoitus merkitään taseeseen nolla-arvoon eikä kirjanpitoarvon
ylittäviä tappioita yhdistel, ellei konserni ole sitoutunut osak-
kuusyrityksen velvoitteiden täyttämiseen.
Realisoitumattomat voitot konsernin ja osakkuusyrityk-
sen välillä on eliminoitu konsernin omistusosuuden mukaisesti.
Osakkuusyrityssijoitus sisältää sen hankinnasta syntyneen lii-
kearvon. Konsernin omistusosuutta vastaava tulos esitetään
konsernin tuloslaskelmassa rivillä Osuus osakkuus- ja yhteisyri-
tysten tuloksesta.
SEGMENTTIRAPORTOINTI
Konsernin segmenttiraportointi perustuu liiketoiminnallisiin
segmentteihin. Toimintasegmentit raportoidaan tavalla, joka on
yhdenmukainen ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle toi-
mitettavan sisäisen raportoinnin kanssa. Ylimmäksi operatiivi-
seksi päätöksentekijäksi, joka vastaa resurssien kohdistamisesta
toimintasegmentille ja niiden tuloksen arvioinnista, on määri-
telty Panostajan johtoryhmä.
ULKOMAANRAHAN MÄÄRÄISET ERÄT
Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emo-
yhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta. Valuuttamääräiset liike-
tapahtumat merkitään toimintavaluutan määräisinä käyttäen
tapahtumapäivän kurssia. Tilinpäätöshetkellä monetaariset saa-
miset ja velat muunnetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Muunta-
misesta syntyneet kurssierot kirjataan tuloslaskelmaan. Liike-
toiminnan kurssivoitot ja -tappiot siltyvät vastaaviin eriin liike-
voiton yläpuolelle. Ei-monetaariset erät on arvostettu tapahtu-
mapäivän kurssiin.
Ulkomaisten konserniyritysten tuloslaskelmat on muunnettu
euroiksi kauden keskikurssia ja taseet tilinpäätöspäivän päättymis-
kursseja käyttäen. Tilikauden tuloksen muuntaminen eri kursseilla
tuloslaskelmassa, laajassa tuloslaskelmassa ja omassa pääomassa
aiheuttavat muuntoeron, joka kirjataan muihin laajan tuloslaskel-
man eriin ja se sisältyy omassa pääomassa erään muuntoerot.
Ulkomaisten tytäryritysten hankintamenon eliminoinnista se
hankinnan jälkeen kertyneiden oman pääoman erien muuntami-
sesta syntyvät muuntoerot kirjataan laajan tuloslaskelman eriin.
Kun ulkomainen yksikkö myydään osittain tai kokonaan, omaan
pääomaan kertyneet muuntoerot siirretään tulosvaikutteisiksi luo-
kittelun oikaisuna osana myyntivoittoa tai -tappiota.
LIIKEVAIHTO JA TULOUTUSPERIAATTEET
Liikevaihto sisältää tuotteiden ja palvelujen myynnistä saadut
tuotot käypään arvoon arvostettuna välillisillä veroilla ja alen-
nuksilla oikaistuna. Konsernissa pääsääntöisesti tuotot tuottei-
den myynnistä kirjataan, kun tavaroiden omistamiseen liitty-
vät merkittävät riskit ja edut, niiden hallintaoikeus ja todellinen
määräysvalta ovat siirtyneet ostajalle sekä maksusuoritus on
todennäköinen. Vastaavasti tuotot palveluista pääsääntöisesti
kirjataan, kun palvelut on suoritettu. Tietyistä pitkäaikaisista
suunnitteluprojekteista kirjataan myyntituotot ajan kuluessa,
näissä tapauksissa pitkäaikaishankkeiden tuloutustapana käy-
tetään osatuloutusta. Segmenttikohtaiset liikevaihdon tuloutus-
periaatteet on esitetty segmentti-informaation yhteydessä liite-
tiedossa 5.
LIIKEVOITTO
IAS 1 Tilinpäätöksen esitminen ei määrittele liikevoiton tai
tappion käsitettä. Konserni on määrittänyt sen seuraavasti: liike-
voitto on nettosumma, joka muodostuu kun liikevaihtoon li-
än liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään ostokulut valmii-
den ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutoksella se
omaan käyttöön valmistuksesta syntyneillä kuluilla oikaistuna,
vähennetään työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, poistot ja
mahdolliset arvonalentumiset sekä liiketoiminnan muut kulut.
Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelman erät esitetään
liikevoiton alapuolella. Kurssierot sisältyvät liikevoittoon, mikäli
ne syntyvät liiketoimintaan liittyvistä eristä, muuten ne on kir-
jattu rahoituseriin.
TULOVEROT
Verokulu muodostuu kauden verotettavaan tuloon perustuvasta
verosta ja laskennallisesta verosta. Verot kirjataan tulosvaikut-
teisesti, paitsi milloin ne liittyvät suoraan omaan pääomaan kir-
jattuihin eriin tai muihin laajan tuloksen eriin. Tällöin myös vero
kirjataan kyseisiin eriin.
Laskennalliset verot lasketaan väliaikaisista eroista kirjanpi-
toarvon ja verotuksellisen arvon lillä. Laskennallinen vero on
kirjattu tilinpäätöspäivään mennessä säädetyillä verokannoilla.
Laskennallista verovelkaa ei kuitenkaan kirjata, kun kyseessä
on alun perin kirjanpitoon merkittävä omaisuuserä tai velka eikä
kyseessä ole liiketoimintojen yhdistäminen eikä tällaisen omai-
suus- tai velkaerän kirjaaminen vaikuta kirjanpidon tulokseen
eikä verotettavaan tuloon liiketoimen toteutumisajankohtana.
Merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät hankittujen yritys-
ten nettovarallisuuden arvostamisesta käypään arvoon, tilin-
päätössiirroista ja yttämättömistä verotuksellisista tappioista.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan siihen määrään asti,
kun on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotetta-
vaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Las-
kennallisen verosaamisen kirjaamisedellytykset arvioidaan tältä
osin aina jokaisen raportointikauden päättymisivänä.
MYYTÄVÄNÄ OLEVAT PITKÄAIKAISET OMAISUUS-
ERÄT JA MYYDYT TOIMINNOT
Pitkäaikaiset omaisuuserät (tai luovutettavien erien ryhmät) luo-
kitellaan myytävänä oleviksi, kun niiden kirjanpitoarvoa vastaava
Konsernitilinpäätös, IFRS
23
määrä tulee kertymään pääasiassa niiden myynnistä ja myynti
on eritin todenköinen. Jos niiden kirjanpitoarvoa vastaava
määrä tulee kertymään pääasiassa niiden myynnistä sen sijaan,
että se kertyisi niiden jatkuvasta käytös, ne esitetään kirjanpi-
toarvoonsa tai käypään arvoon vähennettynä myynnistä aiheu-
tuvilla menoilla sen mukaan, kumpi näistä on pienempi. Poistot
pitkäaikaisista omaisuuseristä lopetetaan luokitteluhetkellä.
Lopetettu toiminto on konsernin osa, josta on luovuttu tai joka
on luokiteltu myytävänä olevaksi ja joka edustaa erillistä merkit-
vää liiketoiminta-aluetta tai maantieteellistä toiminta-aluetta, on
osa yhtä koordinoitua suunnitelmaa, joka koskee luopumista eril-
lisestä merkittävästä liiketoiminta-alueesta tai maantieteellisestä
toiminta-alueesta, tai on tyryritys, joka on hankittu yksinomaan
tarkoituksena myydä se edelleen. Myytyjen toimintojen tulos esi-
tetään omalla rivillään konsernin tuloslaskelmassa.
LIIKEARVO JA MUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan mää-
rään, jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien
osuus hankinnan kohteessa ja aiemmin omistettu osuus yhteen
laskettuina ylittävät hankitun nettovarallisuuden käyvästä arvosta.
Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan liikearvo testataan vähin-
än vuosittain arvonalentumisen varalta ja se arvostetaan alku-
peräiseen hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla.
Arvonalentumistestausta varten liikearvo on kohdistettu rahavir-
taa tuottaville yksiköille.
Tutkimusmenot kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan kaudelle,
jolla ne syntyvät. Kehittämismenot aktivoidaan, kun niiden voi-
daan luotettavasti odottaa tuottavan konsernille taloudellista
hyötyä tulevaisuudessa sekä kun hankintameno pystytään luo-
tettavasti määrittämään ja myös muut IAS 38:n kriteerit, kuten
tuotteen tekniset ja taloudelliset toteuttamiskriteerit, täyttyvät.
Muut kehittämismenot kirjataan kuluksi. Aiemmin kuluksi kirjat-
tuja kehitmismenoja ei aktivoida myöhempinä tilikausina.
Muut aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudel-
linen vaikutusaika, merkitään taseeseen ja kirjataan tasapois-
toina kuluksi tuloslaskelmaan niiden taloudellisen vaikutusajan
kuluessa. Yhtiön kaikilla aineettomilla hyödykkeillä on rajallinen
taloudellinen vaikutusaika.
Aineettomia oikeuksia ovat ohjelmistolisenssit, liittymismak-
sut ja asiakassuhteet. Muut aineettomat hyödykkeet sisältävät
ohjelmistoja.
Aineettomien hyödykkeiden suunnitelmanmukaiset
ohjeelliset poistoajat:
Kehitmismenot 5–10 vuotta
Aineettomat oikeudet 3–5 vuotta
Muut aineettomat hyödykkeet 5–10 vuotta
AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet on arvostettu poistoilla
ja arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen hankintame-
noon. Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen
vaikutusajan kuluessa. Maa-alueista ei tehdä poistoja.
Arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat:
Rakennukset 20–25 vuotta
Koneet ja kalusto 3–5 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 3–10 vuotta
Aineellisten yttöomaisuushyödykkeiden jäännösarvot
ja taloudelliset vaikutusajat arvioidaan ja oikaistaan vähintään
jokaisen tilikauden lopussa ja jos ne eroavat merkittävästi aikai-
semmista arvioista, niitä muutetaan vastaavasti.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot ja
-tappiot määritetään vertaamalla myyntihintaa kirjanpitoarvoon,
ja ne esiteän tuloslaskelmassa liiketoiminnan muina tuottoina
tai kuluina.
VUOKRASOPIMUKSET
Vuokrasopimukset, joissa olennainen osa omistamiselle omi-
naisista riskeistä ja eduista jää vuokranantajan kannettavaksi,
luokitellaan muiksi vuokrasopimuksiksi. Muihin vuokrasopimuk-
siin liittyviä vuokravastuita ei kirjata taseeseen ja niihin liittyt
vuokrat merkitään tuloslaskelmaan kuluksi tasasuuruisina erinä
vuokra-ajan kuluessa.
IFRS 16 VUOKRASOPIMUKSET
IFRS 16:n mukaan kaikki vuokrasopimukset esitetään vuokral-
leottajan taseessa. Standardi edellyttää yhtiöi kirjaamaan
yttöoikeusomaisuuserän ja vuokravelat taseeseen. Nämä
arvostetaan tulevien vuokranmaksujen nykyarvoon. Käyttöoi-
keusomaisuuseristä tehdyt poistot kirjataan tuloslaskelmaan.
Tuloslaskelmaan kirjataan myös vuokrasopimusvelasta aiheutu-
vat korkokulut.
Standardin seurauksena lähes kaikki vuokrasopimukset on
merkitty käyttöomaisuuserinä taseeseen pois lukien lyhytai-
kaiset alle 12 kk sopimukset ja arvoltaan vähäiset sopimukset.
Vastuina siteltävien sopimusten ja IFRS 16 mukaisten vuok-
rasopimustenkäsitteet poikkeavat kuitenkin toisistaan, mistä
johtuen taseeseen kirjattavien sopimusten määrä voi poiketa
vastuiden määrästä. Taseeseen kirjatut sopimukset koostuvat
toimitilojen, laitteiden ja autojen vuokrasopimuksista.
Sovellettavien tilinpäätösperiaatteiden mukaisesti konserni
kirjaa vuokrasopimukset taseeseen vuokravelkoina ja käyt-
töoikeusomaisuuseränä. Vuokranmaksut esitetään velkojen
takaisinmaksuina ja niihin liittyvinä korkokuluina. Vuokranmak-
sut esitetään rahoituksen rahavirrassa ja vuokriin liittyvät korot
liiketoiminnan rahavirrassa. Lyhytaikaisiin ja arvoltaan vähäi-
siin vuokrasopimuksiin liittyvät vuokranmaksut sekä muuttuvat
vuokrat esitetään liiketoiminnan rahavirrassa.
Vuokravelan nimellisarvo arvostetaan vuokranmaksujen
nykyarvoon. Vuokranmaksut eivät sisällä muuttuvia vuokria.
Muuttuvat vuokrat, joita ei sisällytetä vuokravelan alkuperäi-
seen arvoon, kirjataan suoraan tuloslaskelmaan. Vuokrakausi on
vuokrasopimuksen ei-peruutettavissa oleva kausi sekä lisäksi
jatko- tai irtisanomisoptio, jos vuokralle ottaja tulee kohtuullisen
todennäköisesti käyttämään jatko-option. Toistaiseksi voimassa
olevien vuokrasopimusten vuokrakaudet määritellään johdon
tekemien realististen arvioiden perusteella. Vastaiset vuokran-
maksut on diskontattu konsernin arvioidulla lisäluoton korolla.
AINEELLISTEN JA AINEETTOMIEN HYÖDYKKEIDEN
ARVON ALENTUMINEN
Konserni arvioi jokaisena tilikauden päättymispäivänä, onko viit-
teitä siitä, että jonkin omaisuuserän arvo on alentunut. Jos viitteitä
havaitaan, arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä
oleva rahamäärä. Kerrytettävissä oleva rahamäärä arvioidaan
lisäksi vuosittain seuraavista omaisuuseristä riippumatta siitä,
Konsernitilinpäätös, IFRS
24
onko arvonalentumisesta viitteitä: liikearvo, taloudelliselta vai-
kutusajaltaan rajoittamattomat aineettomat hyödykkeet sekä
keskeneräiset aineettomat hyödykkeet. Arvonalentumistarvetta
tarkastellaan rahavirtaa tuottavien yksikköjen tasolla.
Arvonalentumistappio kirjataan, jos omaisuuserän tai raha-
virtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo ylitä kerrytettävissä
olevan rahamäärän. Arvonalentumistappiot kirjataan tuloslas-
kelmaan. Rahavirtaa tuottavan yksikön arvonalentumistappio
kohdistetaan ensin vähentämään rahavirtaa tuottavalle yksikölle
kohdistettua liikearvoa ja sen jälkeen vähentämään tasasuhtei-
sesti muita yksikön omaisuuseriä. Arvonalentumistappion kir-
jaamisen yhteydessä poistojen kohteena olevan omaisuuserän
taloudellinen vaikutusaika arvioidaan uudelleen.
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden kerrytettä-
vissä oleva rahamäärä määritetään joko niin, että se on käypä
arvo vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla tai tätä kor-
keampi käyttöarvo. Käyttöarvoa määritettäessä arvioidut vas-
taiset rahavirrat diskontataan nykyarvoonsa perustuen diskont-
tauskorkoihin, jotka kuvastavat kyseisen rahavirtaa tuottavan
yksikön keskimääräistä pääomakustannusta ennen veroja. y-
tetyt diskonttauskorot on määritelty ennen veroja ja niissä on
otettu huomioon myös kyseisten rahavirtaa tuottavien yksiköi-
den erityinen riski.
Aineellisiin yttöomaisuushyödykkeisiin sekä muihin
aineettomiin hyödykkeisiin paitsi liikearvoon liittyvä arvonalen-
tumistappio peruutetaan, jos omaisuuserästä kerrytettävissä
olevaa rahamäärää määritettäessä käytetyissä arvioissa on
tapahtunut muutos. Arvonalentumistappio peruutetaan korkein-
taan siihen määrään asti, joka omaisuuserälle olisi määritetty
kirjanpitoarvoksi (poistoilla hennettynä), jos siitä ei olisi aikai-
sempina vuosina kirjattu arvonalentumistappiota. Liikearvosta
kirjattua arvonalentumistappiota ei peruuteta.
JULKISET AVUSTUKSET
Aineettomien hyödykkeiden tai aineellisten hyödykkeiden
hankintaan liittyvät avustukset vähennetään asianomaisen
omaisuuserän kirjanpitoarvosta silloin, kun on kohtuullisen
varmaa, että ne tullaan saamaan ja että konserni täyttää avus-
tuksen saamisen ehdot. Avustukset tuloutuvat pienempien
poistojen muodossa omaisuuserän käyttöaikana.
VAIHTO-OMAISUUS
Vaihto-omaisuus on arvostettu hankintamenoon tai sitä alem-
paan nettorealisointiarvoon. Nettorealisointiarvo on tavanomai-
sessa liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta on
vähennetty arvioidut valmiiksi saattamisesta johtuvat menot
sekä arvioidut myynnin toteutumiseksi välttämättömät menot.
Vaihto-omaisuuden arvo on määritetty FIFO-menetelmää
yttäen ja se sisältää kaikki hankinnasta aiheutuneet välittömät
menot sekä muut välilliset kohdistettavat menot. Valmistetun
vaihto-omaisuuden hankintamenoon luetaan materiaalien osto-
menon, välittömän työn ja muiden välittömien menojen liksi
myös osuus tuotannon yleiskustannuksista, mutta ei myynnin
tai rahoituksen kustannuksia. Vaihto-omaisuuden alakirjaus teh-
dään yhtiöissä pääasiassa varaston kiertoaikoihin perustuvaan
analyysin perusteella. Vaihto-omaisuuden arvoa ei ole alen-
nettu epäkurantin omaisuuden osalta.
RAHOITUSJOHDANNAISET
Konsernilla ei ole oleellisia johdannaissopimuksia eikä koron-
vaihtosopimuksia.
Johdannaissopimukset merkitään kirjanpitoon alun perin
ypään arvoon sinä päivänä, jona konsernista tulee sopimusosa-
puoli ja ne arvostetaan myöhemmin edelleen käypään arvoon.
Konserni ei sovella suojauslaskentaa koronvaihtosopimuksiin,
koska koronvaihtosopimukset eivät täyIFRS 9:ssä määriteltyjä
suojauslaskennan ehtoja. Tällöin suojausinstrumenttien yvän
arvon muutos kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti rahoitus-
tuottoihin tai -kuluhin.
RAHOITUSVARAT JA RAHOITUSVELAT
RAHOITUSVARAT
Rahoitusvarat on luokiteltu IFRS 9 Rahoitusinstrumentit -stan-
dardin mukaisesti seuraaviin ryhmiin: jaksotettuun hankinta-
menoon, käypään arvoon tuloksen kautta ja käypään arvoon
muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettaviin rahoitusvaroi-
hin. Luokittelu on tehty hankinnan tarkoituksen ja rahavirtaomi-
naisuuksien perusteella alkuperäisen hankinnan yhteydessä.
Rahoitusvarat, jotka erääntyvät 12 kuukauden sisällä, sisältyvät
lyhytaikaisiin varoihin.
Rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan kaupankäyntipäi-
vän perusteella eli päivänä, jona konserni sitoutuu ostamaan tai
myymään omaisuuserän. Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta,
kun oikeudet sijoituksen rahavirtoihin ovat lakanneet tai siirretty
toiselle osapuolelle ja konserni on siirnyt omistukseen liittyvät
riskit ja edut olennaisilta osin toiselle osapuolelle.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitus-
varoihin on luokiteltu rahastosijoitukset ja johdannaiset, joihin
ei sovelleta suojauslaskentaa. Konsernilla ei ole muita oleel-
lisia johdannaissopimuksia eikä koronvaihtosopimuksia. Joh-
dannaissopimukset merkitään kirjanpitoon alun perin käypään
arvoon sinä päivänä, jona konsernista tulee sopimusosapuoli ja
ne arvostetaan myöhemmin edelleen käypään arvoon. Käyvän
arvon muutos kirjataan tuloslaskelman rahoitustuottoihin- tai
kuluihin. Rahastosijoitukset sisältävät korkorahasto-osuuksia.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin rahoitusva-
roihin sisältyvät lainasaamiset, myyntisaamiset, siirtosaamiset
ja muut saamiset. Myyntisaamisten arvonalentumiset kirjataan
odotettuihin luottotappioihin perustuen käyttäen yksinkertais-
tettua mallia, joka on kuvattu liitetiedossa 25 Myyntisaamiset ja
muut saamiset. Myyntisaamiset ja sopimuksiin perustuvat omai-
suuserät kirjataan pois taseesta lopullisina luottotappioina, kun
niistä ei voida kohtuudella odottaa saatavan maksua. Viitteitä
sii, ettei maksua voida kohtuudella odottaa, ovat velallisen
merkittävät taloudelliset vaikeudet, konkurssin todennäköisyys,
maksujen laiminlyönti tai maksusuorituksen viivästyminen yli
360 päivää. Myyntisaamisista ja sopimuksiin perustuvista omai-
suuseristä johtuvat arvonalentumistappiot esitetään tuloslaskel-
massa liiketoiminnan muissa kuluissa.
Konserni luokittelee käypään arvoon laajan tuloksen kautta
arvostettaviksi rahoitusvaroiksi noteeraamattomat osakesijoi-
tukset, jolloin käyvän arvon muutoksesta johtuva voitto tai tap-
pio kirjataan muihin laajan tuloksen eriin, eikä niitä luokitella
tulosvaikutteisiksi osakkeiden myynnin yhteydessä. Osakkeista
saatavat osingot kirjataan rahoitustuottoihin, kun oikeus osin-
koon on syntynyt. Ne kuuluvat lyhytaikaisiin varoihin, ellei joh-
Konsernitilinpäätös, IFRS
25
dolla ole aikomusta pitää kyseistä sijoitusta kauemmin kuin 12
kuukautta tilinpäätöspäivästä lukien.
RAHAVARAT
Rahavarat koostuvat käteisvaroista, lyhytaikaisista pankkitalle-
tuksista sekä muista lyhytaikaisista erittäin likvideistä sijoituk-
sista, joiden alkuperäinen maturiteetti on korkeintaan kolme kuu-
kautta. Käytetyt pankkitililimiitit on esitetty muissa pitkäaikaisissa
veloissa. Konserni on arvioinut, että rahavaroista odotettavissa
oleva luottotappio on mitätön.
RAHOITUSVELAT
Lainat kirjataan alun perin kirjanpitoon käypään arvoon transak-
tiomenoilla vähennettynä. Tämän jälkeen ne arvostetaan jak-
sotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron mene-
telmää; saadun maksun (transaktiomenoilla vähennettynä) ja
takaisin maksettavan määrän välinen erotus kirjataan korkoku-
luksi laina-aikana.
Lainat luokitellaan lyhytaikaisiksi, ellei konsernilla ole ehdo-
tonta oikeutta lykätä niiden suorittamista vähintään 12 kuukau-
den päähän tilinpäätösivästä.
Vieraan pääoman menot kirjataan kuluiksi, kun ne toteutuvat.
Ehdot täyttävän omaisuuserän hankkimisesta, rakentamisesta tai
valmistamisesta välittömästi johtuvat vieraan pääoman menot
aktivoidaan osana kyseisen omaisuuserän hankintamenoa silloin,
kun on todennäköistä, että ne tuottavat vastaista taloudellista
hyötyä, ja kun menot on määritettävissä luotettavasti.
Osa konsernin yhtiöistä on tehnyt veroviranomaisten kanssa
veroihin liittyvien suoritusten maksujärjestelyitä. Nämä velat
sisältyvät lyhyt- että pitkäaikaisiin muihin korollisiin velkoihin.
OMA PÄÄOMA
Konserni luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit niiden
luonteen perusteella joko omaksi pääomaksi tai rahoitusvelaksi.
Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa sopimus,
joka osoittaa oikeutta osuuteen yhteisön varoista sen kaikkien vel-
kojen vähentämisen jälkeen. Menot, jotka liittyvät omien oman
pääoman ehtoisten instrumenttien liikkeeseenlaskuun tai hankin-
taan, esitetään oman pääoman vähennyseränä. Jos konserni hank-
kii takaisin omia oman pääoman ehtoisia instrumenttejaan, näiden
instrumenttien hankintameno vähennetään omasta pääomasta.
ELÄKEVASTUUT
Konsernin eläkejärjestelyt on luokiteltu maksupohjaisiksi järjeste-
lyiksi. Maksupohjaisella eläkejärjestelyllä tarkoitetaan järjestelyä,
jossa yht suorittaa kiintei maksuja erilliselle yhteisölle. Yhti-
öllä ei ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta limaksu-
jen suorittamiseen, jos kyseisellä erillisellä yhteisöllä ei ole riittä-
västi varoja suorittaakseen kaikille henkilöille hein kuluvalla tai
aikaisemmalla tilikaudella suorittamaansa työhön liittyviä etuuk-
sia. Maksupohjaiseen järjestelyyn suoritettavat maksut kirjataan
sen tilikauden kuluksi, jolta maksu suoritetaan.
OSAKEPERUSTEISET MAKSUT
Konsernilla on kannustinjärjestelyjä, joissa maksut suoritetaan
oman pääoman ehtoisina instrumentteina. Omana pääomana
maksettavista liiketoimista aiheutuva meno määritetään myön-
tämispäivän käyvän arvon perusteella. Yhtiö määrittää yvän
arvon asianmukaista hinnoittelumenetelmää käyttäen. Omana
pääomana maksettavista liiketoimista johtuva meno ja vastaava
oman pääoman lisäys kirjataan sen ajanjakson kuluessa, jona
työtä suoritetaan ja/tai työn suorittamiseen perustuvat ehdot
täyttyvät. Kyseinen ajanjakso päättyy päivänä, jona asianomai-
set henkilöt ovat täysin oikeutettuja palkitsemiseen (“oikeuden
syntymisajankohta”). Omana pääomana maksettavista liiketoi-
mista kuhunkin tilinpäätöspäivään mennessä kirjatut kertyneet
kulut kuvastavat si, miltä osin oikeuden syntymisajanjakso on
kulunut loppuun, sekä konsernin parasta arviota niiden oman
pääomanehtoisten instrumenttien lukumäärästä, joihin lopulta
syntyy oikeus. Tulosvaikutus esitetään konsernin tuloslaskel-
massa työsuhde-etuuksista aiheutuvissa kuluissa.
VARAUKSET
Varaukset kirjataan kun yrityksellä on aikaisempien tapahtu-
mien seurauksena laillinen tai tosiasiallinen velvoite, maksuvel-
voitteen toteutuminen on todennäköistä ja velvoitteen suuruus
on arvioitavissa luotettavasti. Varauksena kirjattava määrä vas-
taa parasta arviota menoista, joita olemassa olevan velvoitteen
täyttäminen edellyttää tilinpäätöspäivänä.
UUSIEN TAI MUUTETTUJEN IFRS-STANDARDIEN JA
IFRIC-TULKINTOJEN SOVELTAMINEN
Konsernitilinpäätös on laadittu noudattaen samoja laadintape-
riaatteita kuin vuonna 2022, lukuun ottamatta seuraavia uusia
standardeja, tulkintoja ja muutoksia olemassa oleviin standar-
deihin, joita konserni on soveltanut 1.11.2022 alkaen:
Vuosittaiset parannukset IFRS Standardeihin 2018-2020
(IFRS 1, IFRS 9, IFRS 16 ja IAS 41 standardeihin)
IFRS 3, IAS 16 ja IAS 37 standardeihin tehdyt parannukset
Yllä listattujen standardien muutoksilla ei ole ollut olennaista
vaikutusta tässä esitettävään tilinpäätökseen.
Johto ei odota yllistattujen standardien käyttöönotolla olevan
merkittävää vaikutusta konsernin tilinpäätöksiin tulevina kausina.
Konsernitilinpäätös, IFRS
JULKAISTUT UUDET JA UUDISTETUT
IFRS-STANDARDIT, JOTKA EIVÄT VIELÄ
OLE VOIMASSA
IFRS 17 Vakuutussopimukset, alkuperäinen
soveltaminen
IFRS 10:n ja IAS 28:n muutokset Omaisuuserien myynti tai siirto
sijoittajayrityksen ja sen osakkuus-
tai yhteisyrityksen välillä.
IAS 1:n muutos Velkojen luokittelu lyhyt- ja pitkäai-
kaisiksi
IFRS 16:n muutos Vuokrasopimusvelan määrittäminen
myynti- ja takaisinvuokraus-
sopimuksessa *
IAS 1:n muutos ja IFRS Practice
Statement 2
Laadintaperiaatteiden esittäminen
IAS 8:n muutos Kirjanpidollisten arvioiden
määritelmä
IAS 12:n muutos Samasta liiketoimesta syntyviin
varoihin ja velkoihin liittyvä
laskennallinen vero
26
3. RAHOITUSRISKIEN HALLINTA
RAHOITUSRISKIEN HALLINTA
Konsernin rahoitusriskit muodostuvat luotto- ja vastapuoliriskistä,
korkoriskistä ja maksuvalmiusriskistä. Luotto- ja vastapuoliriski
muodostuu asiakkailta tulevista myyntisaamisten maksuista ja
asiakaskunnan keskittymisestä sekä vastapuoliksi hyväksyttä-
vistä yhteistyöpankeista. Konserniyhtiöt toimivat pääosin euroalu-
eella ja altistuvat siten vain väisessä määrin vientitoiminnasta
johtuen valuuttakurssivaihteluista johtuvalle transaktioriskille.
Konsernilla ei ole merkittäviä sijoituksia ulkomaisiin yhtiöihin, joten
se ei altistu merkittävälle translaatioriskille. Korkotason muutos-
ten vaikutukset korollisten velkojen ja saatavien arvoon sekä tule-
vien korkomaksujen määrään aiheuttavat korkoriskin.
Panostajan rahoitusriskien hallinta hoidetaan keskitetysti
emoyhtiön rahoitustoiminnoissa Panostajan talous- ja rahoitus-
johtajan johdolla. Panostajan talous- ja rahoitusjohtaja seuraa
aktiivisesti tytäryritysten rahoitusriskejä ja osallistuu aktiivisesti
rahoituksen hankintaan sekä suojausten toteuttamiseen yhdessä
tytäryritysten johdon kanssa ja tukee tytäryritysten johtoa muissa
rahoituksen hoitamiseen liittyvissä asioissa. Konsernin tytäryri-
tyksillä ei ole käytössä keskinäistä rahoituksen allokointia ja niiden
rahoitukset ovat toisistaan riippumattomia. Emoyhtiö voi erillisellä
päätöksellä allokoida varojaan tytäryrityksille lisärahoituksen
muodossa niiden rahoitus- tai likviditeettitarpeiden mukaisesti.
Konsernin riskienhallinnan yleiset periaatteet hyväksyy hallitus ja
niiden käytänn toteutuksesta vastaa emoyritys yhdessä tytär-
yritysten kanssa .
VALUUTTAKURSSIRISKI
Konserni toimii pääosin euroalueella ja on siten vain vähäisessä
määrin alttiina valuuttakurssimuutoksista johtuvalle valuuttariskille.
KORKORISKI
Konsernin tulot sekä operatiiviset kassavirrat ovat pääosiltaan
riippumattomia markkinakorkojen vaihtelusta. Konsernin korko-
riski muodostuu pääosin lainanotosta. Tilikauden lopussa rahoi-
tuslaitoslainat ja muut lainat rahoituslaitoksilta olivat 23 390
tuhatta (23 830 tuhatta euroa). Muut lainat rahoituslaitoksilta
sisältävät käytössä olevat tililimiitit sefactoring-velat. Lainat
ovat vaihtuvakorkoisia.
KORKORISKIN HERKKYYSANALYYSI
Seuraava taulukko havainnollistaa, miten korkojen kohtuullisen
mahdollinen muutos, muiden muuttujien pysyessä vakiona, vai-
kuttaa konsernin tulokseen vaihtuvakorkoisten velkojen korko-
kustannuksen muutosten seurauksena. Korkoriskin herkkyys on
esitetty verojen jälkeen.
LUOTTORISKI
Luottoriskiä hallitaan konsernitasolla myyntisaamisiin liittyvää
riskiä lukuun ottamatta. Konserniyritykset tarkistavat asiakkai-
den luottokelpoisuuden vähintään asiakassuhdetta perustet-
taessa. Luottoriskin minimoimiseksi pyritään saamaan turvaava
1 000 euroa
1 %-yksikön
korkeampi
tuloslaskelma
2 %-yksikön
korkeampi
tuloslaskelma
1 %-yksikön
matalampi
tuloslaskelma
Korkomuutoksen vaikutus
2023 -187 -374 187
2022 -191 -381 191
Konsernitilinpäätös, IFRS
vakuus asiakkaan luottokelpoisuuden niin edellyttäessä. Kon-
sernilla on merkittävimpien asiakkaidensa kanssa pitkään jat-
kuneet vakiintuneet liikesuhteet. Konsernilla ei ole merkittävää
luottoriskikeskittymää. Luottoriskiä kohdistuu lähinnä merkittä-
västi erääntyneisiin saamisiin. Myyntisaamisten ikäjakauma on
esitetty liitetiedossa 25.
Konsernin rahavaroihin ja johdannaissopimuksiin liittyvä
luottoriski on alhainen, sillä kyseisiä rahoitussopimuksia teh-
dään vain hyvän luottoluokituksen omaavien pankkien kanssa
konsernin riskienhallinnan toimintaperiaatteiden mukaisesti.
MAKSUVALMIUSRISKI
Konsernin tärkeimmät lainakovenantit raportoidaan rahoittajille
neljännesvuosittain, puolivuosittain ja vuosittain. Jos konserni
rikkoo lainakovenanttiehtoja, velkoja voi vaatia lainojen nopeu-
tettua takaisinmaksua. Johto tarkkailee lainakovenanttiehto-
jen täyttymistä säännöllisesti. Konsernin emoyhtiö on antanut
vakuuksia rahoittajille tytäryhtiöiden puolesta velkojen vakuu-
deksi (Tilinpäätöksen liitetieto 34).
Lainojen kovenanttiehdot liittyvät konsernin erillisyhtiön tai
alakonsernin omaan tunnuslukuun korollisten velkojen ja käyt-
tökatteen väliseen suhdelukuun (korolliset velat / käyttökate)
sekä omavaraisuusasteisiin.
VELKOIHIN LIITTYVÄT LAIMINLYÖNNIT JA
SOPIMUSEHTOJEN RIKKOMISET
Tilikauden aikana lainakovenantti rikkoutui yhdessä alakon-
sernissa. Rahoittajalta saatiin tähän suostumus. Rahoittajilta on
saatu ennen tilikauden vaihdetta yhden alakonsernin yhteen
0,3 milj. lainojen osalta suostumus olla vaatimatta lainojen
nopeutettua takaisinmaksua. Velkoihin liittyvät järjestelyt ja
sopimusehtojen rikkoutumiset esitetty liitetiedossa 28.
Konsernissa arvioidaan ja seurataan jatkuvasti liiketoimin-
nan edellyttämän rahoituksen määrää, jotta konsernilla olisi tar-
peeksi likvidejä varoja toiminnan rahoittamiseksi ja erääntyvien
lainojen takaisinmaksuun. Rahoituksen saatavuus ja joustavuus
pyritään takaamaan riittävillä luottolimiiteillä sekä käyttämäl
rahoituksen hankinnassa useita rahoittajia ja eri rahoitusmuo-
toja. Tilinpäätöshetkellä konsernin tyryhtiöillä oli käytettävis-
än nostamattomia luottolimiittejä 2,5 milj. euroa.
Panostajalla on lisäksi käytössään 15 milj. euron yritysos-
tolimiitti, josta voidaan nostaa kolmen vuoden pituisia lainoja
Panostajan tekemien yritysostojen rahoittamiseksi ja/tai lisä-
sijoituksiin konserniin kuuluviin yhtiöihin. Yritysostolimiitistä on
käytössä 1,8 milj. euroa.
PÄÄOMAN HALLINTA
Konsernin pääoman hallinnan tavoitteena on varmistaa liiketoi-
minnan normaalit toimintaedellytykset ja kasvattaa osakkeen
arvoa pitkällä aikavälillä. Pääomarakenteeseen vaikutetaan osin-
gonjaon, omien osakkeiden oston, pääomanpalautusten,osakean-
tien sekä lainojen noston ja takaisinmaksun kautta. Panostajan toi-
mintamallissa myös päätökset sijoituskohteiden ostamisesta ja
myymisestä ovatrkeä osa pääoman hallintaa. Panostajan tavoit-
teena on pitkäjänteisesti kasvattaa sijoituskohteidensa arvoa ja
toteuttaa pitkällä aikavälillä merkittävään arvonnousuun johtavia
irtaantumisia, joilla on pääomarakennetta vahvistava vaikutus.
Konsernin pääomarakenteen kehitystä seurataan omavarai-
suusasteella ja nettovelkaantumisasteella. Konsernin omava-
raisuusaste oli 37,5 prosenttia (39,1 %) ja nettovelkaantumisaste
27
80,5 prosenttia (72,8 %).
Toimintakertomuksen sivulla 16 on esitetty korollisten velkojen
ja korollisten nettovelkojen täsmäytyslaskelma.
4. JOHDON HARKINTAA EDELLYTTÄVÄT
LAADINTAPERIAATTEET JA
ARVIOIHIN LIITTYVÄT KESKEISET
EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Konsernitilinpäätöstä ja liitetietoja laadittaessa yhtiön johto jou-
tuu tekemään tulevaisuutta koskevia arvioita ja oletuksia. Teh-
dyt arviot ja käytetty harkinta perustuvat aikaisempaan koke-
mukseen ja muihin tekiihin, kuten oletuksiin tulevaisuuden
tapahtumista. Tehtyjä arvioita ja ytettyä harkintaa tarkastel-
laan säännöllisesti. Alla on kuvattu tärkeimpiä alueita, joissa
arvioita ja harkintaa on käytetty.
HANKITTUJEN VAROJEN KÄYPÄÄN ARVOON
ARVOSTAMINEN
IFRS 3 edellyttää hankkijaa kirjaamaan aineettoman hyödyk-
keen erikseen liikearvosta, mikäli kirjauskriteerit täyttyvät.
Aineettoman oikeuden kirjaaminen käypään arvoon edellyttää
johdon arvioita tulevista kassavirroista. Johto on mahdollisuuk-
sien mukaan käyttänyt hankintamenon kohdistamisen perus-
teena saatavilla olevia markkina-arvoja käypien arvojen mää-
ritmises. Kun ei ole mahdollista, mikä on tyypillis
erityisesti aineettomien hyödykkeiden kohdalla, arvostaminen
perustuu omaisuuserän historialliseen tuottoon ja sen aiottuun
käyttöön tulevassa liiketoiminnassa. Arvostukset perustuvat
diskontattuihin kassavirtoihin sekä arvioituihin luovutus- tai jäl-
leenhankintahintoihin ja edellyttävät johdon arvioita ja oletuksia
omaisuuserien tulevasta käytöstä ja vaikutuksesta yhtiön talou-
delliseen asemaan.
YRITYSKAUPPOIHIN LIITTYVÄT EHDOLLISET
KAUPPAHINNAT
Johto käytä merkittävää harkintaa arvioidessaan jokaisena
raportointikauden päättymispäivänä mahdollisten ehdollis-
ten lisäkauppahintojen käypää arvoa. Tilikauden ättyes
konserniyhtiöissä ei ollut ehdollisia lisäkauppahintoja.
ARVONALENTUMISTESTAUS
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet testataan arvonalentumi-
sen varalta aina, kun on viitteitä siitä, että niiden arvo saattaa
olla alentunut. Liikearvo ja muut taloudelliselta vaikutusajaltaan
rajoittamattomat aineettomat hyödykkeet testataan arvon -
Konsernitilinpäätös, IFRS
1 000 euroa 2023 2022
Korolliset rahoitusvelat 57 135 61 048
Korolliset saamiset 4 334 4 359
Rahavarat 10 419 14 344
Korolliset nettovelat 42 381 42 345
Oma pääoma yhteensä 52 637 58 126
Nettovelkaantumisaste 80,5 % 72,8 %
alentumisen varalta vähintään vuosittain.Yhtiön johto arvioi jat-
kuvasti, onko olemassa viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän
arvo on alentunut. Arvonalentumistestausta varten liikearvo ja
vaikutusajaltaan rajoittamattomat aineettomat hyödykkeet koh-
distetaan rahavirtaa tuottaville yksiköille. Rahavirtaa tuottavien
yksiköiden kerrytettävissä oleva rahaärä perustuu käyttöar-
volaskelmiin. Näiden laskelmien laatiminen edellyttää arvioiden
yttämistä muun muassa ennustetuista tulevaisuuden raha-
virroista, diskonttokoroista sekä rahavirtaa tuottavien yksiköi-
den kohdemarkkinoiden kehityksestä ja liiketoimintastrategioi-
den toimeenpanokyvystä. Vaikka yhtiön johdon näkemyksen
mukaan käytetyt oletukset ovat asianmukaisia, saattavat arvioi-
dut kerrytettävissä olevat rahamäärät erota olennaisesti tulevai-
suudessa toteutuvista (Tilinpäätöksen liitetieto 18).
VAIHTO-OMAISUUDEN ARVOSTUS
Johdon periaatteena on kirjata arvonalentumisvähennys hitaasti
liikkuvasta ja vanhentuneesta vaihto-omaisuudesta perustuen
johdon parhaaseen arvioon tilinpäätöshetkellä hallussa olevasta
mahdollisesti yttökelvottomasta vaihto-omaisuudesta. Johto
perustaa arvionsa systemaattiselle ja jatkuvalle seurannalle ja
arvioinnille. Lisäksi yhtiössä on käytössä vaihto-omaisuuden
kiertonopeuksiin perustuvat arvostussäännöt. Vaihto-omaisuu-
desta ei ole tilikaudella kirjattu arvonalentumisia.
LASKENNALLISTEN VEROSAAMISTEN
HYÖDYNNETTÄVYYS
Laskennallisia verosaamisia kirjataan vain, kun niiden realisoi-
tuminen on todennäköisempää kuin realisoitumatta jääminen,
minkä puolestaan määrää se, kertyykö tulevaisuudessa riit-
västi verotettavaa tuloa. Verotettavan tulon kertymistä koskevat
oletukset perustuvat johdon tekemiin arvioihin ja oletuksiin.
Näihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riskejä ja epävarmuutta
ja näin ollen on mahdollista, että olosuhteissa tapahtuvat muu-
tokset aiheuttavat muutoksia odotuksiin ja tämä voi puolestaan
vaikuttaa taseeseen merkittyihin laskennallisiin verosaamisiin
samoin kuin mahdollisiin vielä kirjaamattomiin muihin verotuksel-
lisiin tappioihin ja väliaikaisiin eroihin.
Jos konserniyhtiöiden verotettava tulo on tulevaisuudessa
pienempi kuin mitä johto on ennakoinut kirjattavia laskennallisia
verosaamisia määritettäessä, saamisten arvo alentuu tai ne käy-
vät kokonaan arvottomiksi. Tällöin taseeseen merkityt määrät voi-
daan mahdollisesti joutua peruuttamaan tulosvaikutteisesti.
Panostaja-konsernin taseessa on laskennallisia verosaami-
sia 9,2 miljoonaa euroa. Laskennallisten verosaamisten erittely on
esitetty liitetiedossa 23.
VUOKRASOPIMUKSIIN LIITTYVÄT
JOHDON ARVIOT
Sovellettavan IFRS 16 standardin mukaisesti konserni kirjaa vuok-
raopimukset taseeseen vuokravelkoina ja käyttöoikeusomaisuu-
seränä. Vuokravelan nimellisarvo arvostetaan vuokranmaksujen
nykyarvoon. Vuokrakausi on vuokrasopimuksen ei-peruutetta-
vissa oleva kausi sekä lisäksi jatko- tai irtisanomisoptio, jos vuok-
raolleottaja tulee kohtuullisen todenäköisesti käyttämään jat-
ko-option. Toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten
vuokrakaudet määritellään johdon tekemien realististen arvioi-
den perusteella. Siirtymävaiheessa vuokranmaksut diskontattiin
konsernin arvioidulla liluoton korolla.
28
5. SEGMENTTI-INFORMAATIO
Panostajan neljä enemmistöomistuksessa olevaa sijoitus-
kohdetta muodostavat yhtiön liiketoimintasegmentit joiden
lisäksi on Muut-segmentti, jossa raportoidaan konsernin emo-
yhtiö mukaan lukien osakkuusyhtiöt ja kohdistamattomat erät.
Panostaja-konsernin liiketoimintasegmentit ovat Grano, Hygga,
CoreHW ja Oscar Software sekä Muut.
Raportoitavat segmentit on muodostettu, koska ne tuottavat
keskenään erilaisia tuotteita ja palveluja. Segmenttien väliset lii-
ketoimet ovat tapahtuneet normaalein kaupallisin ehdoin.
Toimintasegmentit raportoidaan tavalla, joka on yhdenmu-
kainen ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle toimitettavan
sisäisen raportoinnin kanssa. Ylintä operatiivista päätöksenteki-
jää edustaa Panostaja -konsernin johtoryhmä.
Konserni on määritellyt IFRS 12 mukaiseksi alakonserniksi,
joihin liittyy merkittävä määräysvallattomien omistajien osuus,
Grano Group -alakonsernin. Grano Group -alakonsernin taloudel-
linen informaatio esitetään tässä segmenttiliitetiedossa Grano lii-
ketoimintasegmentissä. Tarkennuksena todetaan, että kyseisen
alakonsernin taloudellinen informaatio vastaa kyseisiä segment-
tikohtaisia tietoja.
Määräysvallattomien osuus Grano Group –alakonsernin
tuloksesta on 0,2 milj. euroa ja omasta pääomasta 20,0 milj. euroa.
LIIKETOIMINTASEGMENTIT
Liikevaihto ja tuloutusperiaatteet
Liikevaihto sisältää tuotteiden ja palvelujen myynnissaadut tuo-
tot käypään arvoon arvostettuna välillisillä veroilla ja alennuksilla
oikaistuna. Konsernin maksuehdot ovat tavanomaisia ja maksu-
ajat varsin lyhyitä. Asiakassopimuksiin ei liity merkittäviä rahoitus-
komponentteja. Myyntituottojen rahamäärään ja ajoittumiseen ei
liity olennaista johdon harkintaa. Viennin osuus konsernin liike-
vaihdosta on noin 8 milj. euroa.Tarkemmat segmenttikohtaiset lii-
kevaihdon ja tuloutusperiaatteiden kuvaukset on kerrottu alla.
Asiakassopimuksiin liittyvät omaisuuserät (myyntisaamiset ja
siirtosaamisiin sisältyvä laskuttamaton myynti) on esitetty liitetie-
dossa 25. Asiakassopimuksiin liittyvät velat (saadut ennakot) on
esitetty liitetiedossa 29.
Grano-segmentin tuotot muodostuvat pääasiassa tulostus -
Konsernitilinpäätös, IFRS
palveluiden sekä digitaalisten markkinointi- ja sisältöpal-
veluiden myynnistä. Tuotot tuotteiden myynnistä kirjataan,
kun tavaroiden omistamiseen liittyvät merkittävät riskit ja
edut, niiden hallintaoikeus ja todellinen määräysvalta ovat
siirtyneet ostajalle se maksusuoritus on todennäköinen.
Tuotot palveluista kirjataan, kun palvelut on suoritettu.
Hygga-segmentin tuotot muodostuvat suun terveyden-
huoltopalveluiden tuottamisesta ja oman toiminnanohjaus-
järjestelmän lisenssimyynnistä. Tuotot palveluista kirjataan,
kun palvelut on suoritettu. IFRS 15 standardilla on vaikutusta
ohjelmistopalvelujen myynnin yhteydessä toimitettujen
yttöönotto- tai perustamisprojektien tulouttamisen ajoi-
tukseen. Käyttöönotto- ja perustamisprojektien tulovirrat
eivät kuitenkaan ole määllisesti olennaisia.
CoreHW-segmentin tuotot muodostuvat pääasiassa radio-
tekniikassa käytettävien mikropiirien ja antennien suun-
nittelupalveluista. Tuotot palveluista kirjataan, kun palve-
lut on suoritettu. Yhtiö kirjaa myyntituotot pitkäaikaisista
suunnitteluprojekteista ajan kuluessa. Pitkäaikaishankkei-
den tuloutustapana yhtiössä käytetään osatuloutusta. Pit-
käaikaishankkeiksi luetaan sellaiset hankkeet, joiden kesto-
aika on arvioitu olevan yli 6 kuukautta, joissa laskutus ei ole
henkilötyötuntiperusteinen ja joiden sopimukseen perus-
tuva liikevaihto on yli 250 000 euroa tai jotka muutoin ovat
luonteeltaan liiketoiminnan kannalta vastaavan kaltaisia
hankkeita. Pitkäaikaishankkeiden valmiusasteen määrittä-
minen perustuu hankkeiden aiheuttamien henkilötyötuntien
suhteesta hankkeen kokonaistyötuntimäärään kirjaushetken
arvion mukaan. CoreHW Semiconductor Oy:llä oli tilikau-
den lopussa 4 keskeneisosatuloutusta soveltavaa pro-
jektia. Osatuloutusprojektien tilikauden aikainen tuloutus oli
yhteensä 4,5 milj. euroa, ja niiden tuloksi kirjaamaton sekä
luovuttamaton osuus tilikauden lopussa oli yhteensä 0,6
milj. euroa.
Oscar Software -segmentin tuotot muodostuvat pääasiassa
oman toiminnanohjausjärjestelmän lisenssi- ja palvelu-
myynnistä se taloushallinto-, HR- ja muista verkkoliike-
toiminnan palveluista. Tuotot palveluista kirjataan, kun pal-
velut on suoritettu. IFRS 15 standardilla on pieni vaikutus
kertalaskutteisten lisenssien ja niiden myynnin yhteydessä
toimitettujen käyttöönotto- tai perustamisprojektien tulout-
tamisen ajoitukseen, jolloin tuloutus tapahtuu pidemmällä
ajanjaksolla. Raportointikaudella tuloutus ei vaikuttanut
yhtiön tulokseen.
Muut-segmentissä esitetään Panostaja emoyhtiön luvut.
Lisäksi riville sisältyy mahdollisten ei-operatiivisten kon-
serniyhtiöiden luvut ja muut kohdistamattomat erät. Myös
liiketoimintasegmenteille kohdistamattomien osakkuusyh-
tiöiden tulosvaikutus esitetään tällä rivillä. Vertailuvuoden
luvuissa Muut-rivi sisältää myös myytyjen liiketoimintojen
varat, velat ja henkilöstöärän.
Eliminoinnit-rivillä esitetään segmenttien väliset sisäisten
erien eliminoinnit sekä muut konsernitasolla tehdyt oikaisut.
2023 2022
(1000 euroa)
Sopimukseen
perustuvat
omaisuuserät
Sopimukseen
perustuvat
velat
Sopimukseen
perustuvat
omaisuuserät
Sopimukseen
perustuvat
velat
1.11.
Myyntituotto, joka
sisältyi sopimukseen
perustuviin velkoihin
tilikauden alussa
843 1 098 275 734
Saaduista maksuista
johtuvat lisäykset
vähennettynä
tilikauden aikana
tuloutetulla määrällä
-843 -1 098 -275 -734
Tilikauden alun
sopimukseen perus-
tuvista omaisuuseristä
saamisiin siirretty
osuus
1 098
Sopimukseen
perustuvien omaisuu-
serien lisäys liittyen
täytettyihin mutta
laskuttamattomiin
suoritevelvoitteisiin
1 111 843
31.10. 1 111 0 843 1 098
29
2023
(1000 euroa)
Liikevaihto
yhteensä
Sisäinen
liikevaihto
Ulkoinen
liikevaihto
Poistot ja
arvon-
-alentu-
miset Liiketulos
Rahoitus-
tuotot ja
-kulut
Osuus
osakkuus-
yhtiöiden
tuloksesta Tuloverot
Tulos
jatkuvista
liiketoi-
minnoista Varat Velat
Investoinnit
Aineellisiin
ja aineetto-
miin
Osakkuus-
yhtiö-
osakkeiden
arvo
Henkilöstö
tilikauden
lopussa
Grano 109 091 13 109 078 -10 210 1 928 -1 605 -877 58 -497 92 870 67 653 2 724 0 869
Hygga 7 772 0 7 772 -620 -77 -607 0 0 -683 5 089 11 679 65 103
CoreHW 7 909 0 7 909 -592 -1 174 -470 0 309 -1 336 11 229 12 923 871 75
Oscar
Software
11 501 77 11 425 -1 217 381 -173 0 10 218 10 184 5 736 642 132
Muut 0 0 0 -74 -2 166 641 -75 256 -1 344 33 609 2 352 0 1 791 9
Eliminoinnit -90 0 0 0 0 0 0 0 -11 606 -11 606
Konserni
yhteen
136 274 0 136 184 -12 713 -1 109 -2 214 -953 633 -3 642 141 374 88 737 4 302 1 791 1 188
2022
(1000 euroa)
Liikevaihto
yhteensä
Sisäinen
liikevaihto
Ulkoinen
liikevaihto
Poistot ja
arvon-
alentu-
miset Liiketulos
Rahoitus-
tuotot
ja -kulut
Osuus
osakkuus-
yhtiöiden
tuloksesta Tuloverot
Tulos
jatkuvista
liike-
toimin-
noista Varat Velat
Investoinnit
aineellisiin
ja aineetto-
miin
Osakkuus-
yhtiö-
osakkeiden
arvo
Henkilöstö
tilikauden
lopussa
Grano 111 498 10 111 489 -12 178 8 682 -1 462 0 -153 7 067 98 673 72 811 3 959 811 922
Hygga 7 336 0 7 336 -570 -372 -483 1 -855 5 494 11 386 172 92
CoreHW 7 990 0 7 990 -482 -476 -264 63 -678 9 010 9 376 112 76
Oscar
Software
11 197 82 11 115 -1 265 -493 -15 72 -436 10 643 6 242 456 147
Muut 0 0 0 -147 -2 172 201 35 407 -1 529 35 436 1 314 41 1 867 9
Eliminoinnit -92 0 0 0 0 0 0 -8 769 -8 769
Konserni
yhteen
138 021 0 137 929 -14 642 5 169 -2 024 35 390 3 570 150 487 92 361 4 741 2 677 1 246
LIIKETOIMINTASEGMENTIT 2022
LIIKETOIMINTASEGMENTIT 2023
* Vertailuvuonna Muut-rivi siltää myytyjen liiketoimintojen varat ja velat sekä henkilöstön.
** Investoinnit eivät sillä investointeja käyttöoikeusomaisuuseriin.
Konsernitilinpäätös, IFRS
30
6. HANKITUT LIIKETOIMINNOT
Tilikaudella eikä vertailukaudella tehty tytäryhtiöhankintoja.
7. TYTÄRYRITYSTEN JA LIIKETOIMINTOJEN
MYYNNIT SEKÄ LOPETETUT TOIMINNOT
GRANO AS
Grano myi maaliskuussa tytäryhtiönsä Virossa yhtiön toimivalle
johdolle. Grano-konserni kirjasi kaupasta 0,1 milj. euron myynti-
voiton.
TILIKAUDEN 2022 LIIKETOIMINTOJEN MYYNNIT
SOKOPRO
Grano tiedotti joulukuussa 2021 allekirjoittaneensa sopimuk-
sen SokoPro-liiketoimintansa myynnistä kansainväliselle iBin-
der-yhtiölle. Kauppahinta oli noin 45,5 milj. euroa ja se makset-
tiin kaupan toteuttamisen yhteydes 8.2.2022 yhdes eräs
käteisellä. SokoPro-kauppa mahdollistaa Granon keskittymisen
entistä vahvemmin markkinointiviestinnän lisäarvopalveluiden
kehittämiseen ja kaupallistamiseen ja merkittävästi vahvistuva
rahoitusasema mahdollistaa strategian toimeenpanon kiihdyt-
tämisen. Grano jatkaa kaupan toteutumisen jälkeen yksinoikeu-
della SokoPron Suomen myyntiedustajana.
KAIKKIEN LOPETETTUJEN TOIMINTOJEN
TULOSTEN JAKAUTUMINEN MÄÄRÄYS-
VALLATTOMILLE JA EMOYHTIÖN OMISTAJILLE
Konsernitilinpäätös, IFRS
1 000 euroa 2023 2022
Tulos myydyistä ja lopetetuista liiketoiminnoista
määräysvallattomille omistajille
0 0
Tulos myydyistä ja lopetetuista liiketoiminnoista
emoyhtiön omistajille
0 336
Tulos myydyistä ja lopetetuista liiketoiminnoista
yhteen
0 336
Myytyyn liiketoimintaan liittyvät
varat ja velat, M€
31.1.2022
Aineettomat hyödykkeet 3,0
Liikearvo 32,6
Lyhytaikaiset varat 1,0
Rahavarat 0,2
Lyhytaikaiset velat -1,0
Nettovarallisuus yhteensä 35,9
Myynnin vaikutus konsernin kassavirtaan, M 31.1.2022
Rahana saatu vastike 45,6
Kaupan suorat kulut -0,4
Luovutetun liiketoiminnan rahavarat -0,2
Vaikutus konsernin rahavirtaan 45,0
Myynnin vaikutus konsernin tulokseen, M€ 31.1.2022
Saatu vastike (netto) 45,3
Nettovarallisuus -35,9
Myyntivoitto 9,4
31
1 000 euroa 2023 2022
Palkat ja palkkiot 55 752 55 417
Eläkekulut - maksupohjaiset
järjestelyt 9 338 9 692
Muut henkilösivukulut 2 160 2 063
Yhteensä 67 251 67 172
Konsernitilinpäätös, IFRS
8. TYTÄRYHTIÖOMISTUSOSUUKSIEN
MYYNNIT JA HANKINNAT, JOTKA
EIVÄT JOHTANEET MUUTOKSEEN
MÄÄRÄYSVALLASSA
TILIKAUSI 2023
Oscar Software Holdings Oy lunasti vähemmistöosakkaiden
osakkeita ja kirjasi ne omiksi osakkeiksi. Lisäksi yhtiössä tehtiin
osakeanti työntekijölle. Panostajan omistusosuus Oscar-kon-
sernista on näiden jälkeen 57,86 %:a.
CoreHW Group Oy lunasti vähemmistöosakkaan osakkeet
sekä toteutti tytäryhtiönsä osakkeenomistajien kanssa osake-
vaihdon. CoreHW Group Oy antoi uusia osakkeita tytäryhtiön
vähemmistön osuutta vastaan. Järjestelyiden lkeen lkeen
Panostajan omistusosuus CoreHW Group Oy:sta on 55,82 %:a.
TILIKAUSI 2022
Oscar Software Holdings Oy luovutti omia osakkeitaan hem-
mistöosakkaalle. Panostajan omistusosuus Oscar-konsernista
on myynnin jälkeen 56,2 %:a .
9. LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
10. OSUUS OSAKKUUSYHTIÖIDEN
TULOKSESTA
Tiedot yhtiön osakkuusyhtiöistä on esitetty liitetieto kohdassa 20.
Sijoitukset osakkuusyhtiöihin.
1 000 euroa 2023
Luovutettu tai saatu määräysvallattomien omistajien
osuus 52
Saatu tai maksettu vastike -195
Omistusosuuden muutoksen vaikutus voittovaroihin -143
1 000 euroa 2022
Luovutettu tai saatu määräysvallattomien omistajien
osuus -117
Saatu tai maksettu vastike 244
Omistusosuuden muutoksen vaikutus voittovaroihin 127
11. TYÖSUHDE-ETUUKSISTA AIHEUTUVAT
KULUT
Konsernilla on maksupohjaisia eläkejärjestelyjä, joiden suorituk-
set kirjataan tuloslaskelmaan sillä kaudella, jota veloitus koskee.
Tiedot lähipiiriin luettavan johdon työsuhde-etuuksista, osa-
keperusteiset maksut mukaan lukien, on esitetty liitetieto koh-
dassa 35. Lähipiiritapahtumat
Konsernin palveluksessa oli tilikauden aikana keskimäärin
1 217 (1 324) henkilöä. Tilikauden lopussa henkilöstöä oli 1 188
(1 246) .
1 000 euroa 2023 2022
Käyttöomaisuusosakkeiden
myyntivoitot 111 9 364
Aineellisten hyödykkeiden
myyntivoitot 116 1 067
Saadut avustukset 167 152
Muut tuotot 485 1 774
Yhteensä 879 12 357
32
12. POISTOT JA ARVONALENTUMISET
Konsernitilinpäätös, IFRS
1 000 euroa 2023 2022
Poistot hyödykeryhmittäin:
Aineelliset käyttöomaisuus-
hyödykkeet
Rakennukset ja rakennelmat 6 566 6 130
Koneet ja kalusto 3 630 3 833
Muut aineelliset hyödykkeet 0 13
Aineettomat hyödykkeet
Kehitysmenot 1 173 1 253
Aineettomat oikeudet 352 831
Muut pitkävaikutteiset menot 993 1 307
Yhteensä 12 713 13 366
Arvonalentumiset
hyödykeryhmittäin:
Aineelliset käyttöomaisuus-
hyödykkeet
Rakennukset ja rakennelmat 0 191
Koneet ja kalusto 0 0
Muut aineelliset hyödykkeet
Aineettomat hyödykkeet
Liikearvo 0 0
Kehitysmenot 0 -1 467
Aineettomat oikeudet 0
Muut pitkävaikutteiset menot
Yhteensä 0 -1 276
Poistot ja arvonalentumiset
yhteensä hyödykeryhmittäin:
Aineelliset käyttöomaisuus-
hyödykkeet
Rakennukset ja rakennelmat 6 566 5 939
Koneet ja kalusto 3 630 3 833
Muut aineelliset hyödykkeet 0 13
Aineettomat hyödykkeet
Kehitysmenot 1 173 2 720
Aineettomat oikeudet 352 831
Muut pitkävaikutteiset menot 993 1 307
Yhteensä 12 713 14 642
1 000 euroa 2023 2022
Vuokrakulut 556 281
Ulkopuoliset palvelut 7 835 8 949
Muut kuluerät 8 732 8 827
Yhteensä 17 123 18 057
Tilintarkastuspalkkiot 149 150
Muut palkkiot 11 6
Tilintarkastajille maksetut palkkiot
yhteensä, jatkuvat toiminnot 160 156
1 000 euroa 2023 2022
Rahoitustuotot osakkuusyrityksiltä 5 2
Korkotuotot 244 234
Arvonmuutokset käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavista
rahoitusvaroista
- korkojohdannaiset, ei suojaus-
laskennassa 0 0
- Rahoitusvaroista joita hallinnoi-
daan käypään arvoon perustuen 0 0
Yhteensä 250 236
14. RAHOITUSTUOTOT
13. LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
33Konsernitilinpäätös, IFRS
17. OSAKEKOHTAINEN TULOS
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emo-
yrityksen osakkeenomistajille kuuluva kauden voitto kauden
aikana ulkona olevien osakkeiden lukumään painotetulla kes-
kiarvolla. Osakkeen käypä arvo perustuu osakkeiden tilikauden
keskimääräiseen hintaan.
2023 2022
Jatkuvat toiminnot -2 875 965
Myydyt toiminnot 0 366
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden
voitto (1 000 euroa), -2 875 1 331
Osakekohtaista tulosta laskettaessa
käytettävä tulos -2 875 1 331
Laimennusvaikutuksella oikaistua
osakekohtaista tulosta laskettaessa
käytettävä tulos -2 875 1 331
Ulkona olevien osakkeiden lukuärä
tilikauden lopussa
53 333 53 333
josta yhtn hallussa 587 688
Ulkona olevien osakkeiden painotettu
keskim. lukumää, 1 000 kpl
52 717 52 620
Osakeperusteiset maksut, 1000 kpl 10 34
Laimennettu ulkona olevien osakkeiden
painotettu keskiarvo, 1 000 kpl
52 727 52 654
Emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluvasta voitosta laskettu
osakekohtainen tulos:
Tulos/osake jatkuvista liiketoiminnoista €
Laimentamaton -0,055 0,018
Laimennettu -0,055 0,018
Tulos/osake myydyistä ja lopetetusta
liiketoiminnoista €
Laimentamaton 0,000 0,007
Laimennettu 0,000 0,007
Tulos/osake jatkuvista ja myydyistä
liiketoiminnoista €
Laimentamaton -0,055 0,025
Laimennettu -0,055 0,025
15. RAHOITUSKULUT
1 000 euroa 2023 2022
Valuuttakurssitappiot 16 1
Arvonalentumistappiot
lainasaamisista -57 120
Korkokulut rahoitusleasingveloista 906 814
Korkokulut muista rahoitusveloista 1 598 1 325
Yhteensä 2 463 2 260
1 000 euroa 2023 2022
Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuva vero -128 -152
Edellisten tilikausien verot 0 2
Laskennalliset verot
Syntyneet ja purkautuneet
väliaikaiset verot 761 540
Tuloverot yhteensä 633 390
Tulos ennen veroja -4 276 3 180
Suomen verokannan mukainen
tulovero konsernin tuloksesta
ennen veroja 855 -636
Verovapaat tulot 121 2 540
Vähennyskelvottomat kulut -503 -871
Kirjaamattomat laskennalliset
verosaamiset verotuksellisista
tappioista -21 -1 188
Osuus osakkuusyrityksen tulok-
sesta 43 7
Syntyneet ja purkautuneet
väliaikaiset erot laskennallisista
verosaamisista ja -veloista 136 540
Verot aikaisemmilta tilikausilta -2
Verot tuloslaskelmassa 633 390
Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan verokannalla
20,0 % laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma:
Vertailuvuoden tiedoista ei ole erotettu myytyjen liiketoiminto-
jen lukuja.
16. TULOVEROT
34 Konsernitilinpäätös, IFRS
18. AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
(1 000 euroa) Liikearvo
Aineettomat
oikeudet Kehitysmenot
Muut aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.11.2022 59 968 24 160 11 451 13 859 109 437
Lisäykset 55 2 116 893 3 064
Vähennys -2 -2
Yrityksen hankinnan vaikutus 0
Yrityksen myynnin tai lopetuksen vaikutus -174 -34 -208
Myytävissä olevien liiketoimintojen vaikutus 0
Liiketoimintakauppa 0
Siirto fuusio 0
Siirto taseryhmien välil 118 118
Kurssierot 0
Hankintameno 31.10.2023 59 794 24 213 13 567 14 836 112 409
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.11.2022 -12 474 -23 623 -7 126 -11 772 -54 995
Tilikauden arvonalentumiset 0
Tilikauden poistot -352 -1 173 -993 -2 518
Vähennykset
Yrityksen hankinnan vaikutus
Yrityksen myynnin tai lopetuksen vaikutus 33 33
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.10.2023 -12 474 -23 975 -8 299 -12 732 -57 480
Kirjanpitoarvo 31.10.2023 47 319 237 5 268 2 105 54 929
Hankintameno 1.11.2021 92 607 24 001 12 865 12 551 142 023
Lisäykset 165 1 569 516 2 250
Vähennys -6 -3 -100 -109
Yrityksen hankinnan vaikutus 0
Yrityksen myynnin tai lopetuksen vaikutus -32 639 -2 911 -35 550
Myytävissä olevien liiketoimintojen vaikutus 0
Liiketoimintakauppa 0
Siirto fuusio 0
Siirto taseryhmien välil -69 892 823
Kurssierot 0
Hankintameno 31.10.2022 59 968 24 160 11 451 13 859 109 437
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.11.2021 -12 474 -22 792 -5 873 -10 465 -51 604
Tilikauden arvonalentumiset 0
Tilikauden poistot -831 -1 253 -1 307 -3 391
Vähennykset 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.10.2022 -12 474 -23 623 -7 126 -11 772 -54 995
Kirjanpitoarvo 31.10.2022 47 493 537 4 325 2 088 54 442
Milj. euroa 2023 2022
Grano 34,1 34,3
Oscar Software 7,1 7,1
CoreHW 3,4 3,4
Hygga 2,6 2,6
Yhteensä 47, 3 47,5
LIIKEARVON ARVONALENTUMISTESTAUS
Seuraaville rahavirtaa tuottaville yksiköille (tai yksikköjen ryhmille)
on kohdistettu liikearvoa:
Liikearvon arvonalentumistestaus on tilikaudella suoritettu 30.
syyskuuta 2023 tilanteesta. Panostajan rahavirtaa tuottavien
yksiköiden liiketoiminnasta kerrytettävissä olevat rahaärät on
määritetty arvonalentumistestauksessa diskontattujen rahavir-
tojen menetelllä lasketun käyttöarvon perusteella. Kerrytet-
tävissä olevien rahamäärien laskennassa käytetyt rahavirtaen-
nusteet perustuvat johdon hyväksymiin taloussuunnitelmiin,
jotka kattavat kolmen vuoden ennustejakson. Laskennassa käy-
tetyt rahavirtaennusteet on johdettu rahavirtaa tuottavien yksi-
köiden strategialuvuista niiden kasvu- ja kannattavuustavoitteita
kuitenkin selvästi madaltaen varovaisuuden periaatteen mukai-
sesti. Ennustejakson jälkeen on laskettu loppuarvo 2 %:n kas-
vuarviota käyttäen, mikä kuvaa pitkän aikavälin keskimääräistä
kasvua talousympäristössä, jossa yksiköt toimivat. Käyttöarvon
laskennassa käytetyt keskeiset muuttujat ovat ennustettu liike-
vaihto ja ennustettu liikevoitto sekä käytetty diskonttokorko.
Panostajan jatkuvassa testauksessa testattujen rahavir-
taa tuottavien yksiköiden testin mukainen käyttöarvo on ollut
niiden kirjanpitoarvoa suurempi kaikissa yksiköissä. Lasken-
nassa käytettyihin rahavirtaennusteisiin on laadittu lisäksi herk-
kyysanalyysit sen varmistamiseksi, että kohtuulliset muutokset
35
2023 2022
Liikevaihdon kasvu keskimäärin
ennustejaksolla, % 1,0 % 0,3 %
Ennustejakson jälkeinen
liikevaihdon kasvu, % 2,0 % 2,0 %
Liikevoittomarginaali keskimäärin
ennustejaksolla, % 5,2 % 4,8 %
Ennustejakson jälkeinen liikevoitto-
marginaali, % 5,4 % 6,5 %
Pre-Tax WACC, % 9,5 % 11,0 %
2023 2022
Liikevaihdon kasvu keskimäärin
ennustejaksolla, % 10,0 % 11,9 %
Ennustejakson jälkeinen
liikevaihdon kasvu, % 2,0 % 2,0 %
Liikevoittomarginaali keskimäärin
ennustejaksolla, % 14,0 % 10,7 %
Ennustejakson jälkeinen liikevoitto-
marginaali, % 14,8 % 10,3 %
Pre-Tax WACC, % 13,4 % 14,6 %
2023 2022
Liikevaihdon kasvu keskimäärin
ennustejaksolla, % 10,2 % 13,6 %
Ennustejakson jälkeinen
liikevaihdon kasvu, % 2,0 % 2,0 %
Liikevoittomarginaali keskimäärin
ennustejaksolla, % 4,9 % 8,7 %
Ennustejakson jälkeinen liikevoitto-
marginaali, % 10,0 % 12,7 %
Pre-Tax WACC, % 8,9 % 10,3 %
2023
Liikevoittomarginaali keskimäärin, painotettu
keskiarvo, % 3,5 %
Pre-Tax WACC, % 13,6 %
2023
Liikevoittomarginaali keskimäärin, painotettu
keskiarvo, % 1,3 %
Pre-Tax WACC, % 37,3 %
2023
Liikevoittomarginaali keskimäärin, painotettu
keskiarvo, % 7,5 %
Pre-Tax WACC, % 24,4 %
Konsernitilinpäätös, IFRS
GRANO
Käyttöarvoa laskettaessa Granon liikevaihdon odotetaan säi-
lyvän ennustejaksolla kokonaisuutena vakaana kasvaen vain
hieman. Perinteisen painamisen ja rakentamisen paperitulosta-
misen odotetaan edelleen laskevan, kun taas pakkaus- ja eti-
kettipainamisessa sekä suurkuvaliiketoiminnassa odotetaan
selkeää kasvua. Myös digitaalisten palveluiden odotetaan kas-
vavan edelleen. Kasvun kulmakivenä toimii osaltaan yhtiön laaja
tuote- ja palveluportfolio ja sen tuotteistaminen kokonaisiksi
asiakasratkaisuiksi fokustoimialoilla. Granon liikevoiton odote-
taan paranevan selvästi tilikauden 2023 tasosta sekä hankin-
tojen, hinnoittelun että tuotannollisten ja muiden toimintojen
tehostamisen seurauksena. Tilikauden 2023 lopussa päättynei-
den muutosneuvotteluiden tuloksena saavutettujen kustannus-
tehokkuusvaikutusten odotetaan parantavan liikevoittoa tule-
villa tilikausilla. Granon liikearvon muutos -0,2 milj. euroa johtuu
Viron tytäryhtiön Grano As:n myynnis.
Arvonalentumistestauksessa käytetyn ennusteskenaarion
keskeiset parametrit on esitetty seuraavassa taulukossa.
HYGGA
Hyggan käyttöarvon laskennassa liikevaihdon odotetaan ennus-
tejaksolla kasvavan selvästi. Klinikkaliiketoiminnan osalta odote-
taan vain maltillista kasvua perustuen vuoden 2023 lopun tason
mukaiseen vuosiliikevaihtoon. Hygga Flow -ohjelmistoliiketoi-
minnan osalta kasvun odotetaan vuosittain voimistuvan se
Suomessa että ulkomailla. Suomessa kasvua haetaan sekä suun
terveydenhuollon että perusterveydenhuollon ratkaisuista, kun
ulkomailla kasvussa keskitytään suun terveydenhuoltoon. Lii-
kevoiton kasvua odotetaan erityisesti ohjelmistoliiketoiminnan
puolelta, kun asiakkaiden jatkuvalaskutteiset ohjelmistopalvelut
kasvavat vuosittain.
Arvonalentumistestauksessa käytetyn ennusteskenaarion
keskeiset parametrit on esitetty seuraavassa taulukossa.
COREHW
CoreHW:n käyttöarvon laskennassa on huomioitu suunnittelulii-
ketoiminnan liikevaihdon kasvuennuste. Kasvu perustuu saavu-
tetun hyvän tilauskannan sekä laajemman asiakaskantapotenti-
aalin jatkuvuuteen (mm. autoteollisuuden toimijat). Vuonna 2023
kärsittiin suunnittelupalveluissa heikosta projektien kannatta-
vuudesta, minkä oletetaan laskennassa palautuvan normaaliksi
vuonna 2024. Heikomman kannattavuustason projektien odote-
taan valmistuvan tilikauden 2024 alkupäässä, ja projektikannat-
tavuuden parantamiseksi on toimeenpantu useita toimenpiteitä
käsittävä hanke, jonka tuloksena kannattavuuden odotetaan
paranevan selvästi. Käyttöarvon laskennassa ei ole lainkaan
huomioitu CoreHW:n tuoteliiketoiminnan kasvusuunnitelmaa.
Arvonalentumistestauksessa käytetyn ennusteskenaarion
keskeiset parametrit on esitetty seuraavassa taulukossa.
Ennusteparametrien herkkyysanalyysi
Alla olevassa taulukossa on kahden keskeisen ennusteparamet-
rin osalta esitetty se parametrin arvo, jolla käyttöarvo olisi yhtä
suuri kuin kirjanpitoarvo (kaikkien muiden parametrien pysyessä
muuttumattomina).
Ennusteparametrien herkkyysanalyysi
Alla olevassa taulukossa on kahden keskeisen ennusteparamet-
rin osalta esitetty se parametrin arvo, jolla käyttöarvo olisi yhtä
suuri kuin kirjanpitoarvo (kaikkien muiden parametrien pysyessä
muuttumattomina).
Ennusteparametrien herkkyysanalyysi
Alla olevassa taulukossa on kahden keskeisen ennusteparamet-
rin osalta esitetty se parametrin arvo, jolla käyttöarvo olisi yhtä
suuri kuin kirjanpitoarvo (kaikkien muiden parametrien pysyessä
muuttumattomina) .
taloussuunnitelmien keskeisiin oletuksiin eivät johda siihen, että
omaisuuserien kirjanpitoarvo ylittäisi niistä kerrytettävissä ole-
van rahamäärän .
36
19. AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
(1000 euroa)
Rakennukset ja
toimitilat
Koneet ja
kalusto Muut aineelliset
Ennakkomaksut
käyttöomaisuus Yhteensä
Hankintameno 1.11.2022 43 890 51 417 282 989 96 578
Lisäykset 917 321 1 238
Lisäykset käyttöoikeusomaisuuseriin 4 639 1 191 5 830
Yrityksen myynnin tai lopetuksen vaikutus -433 -10 -443
Vähennykset -70 -557 -627
Siirrot taseryhmien välillä 235 -353 -118
Hankintameno 31.10.2023 48 459 52 770 282 947 102 458
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.11.2022 -18 235 -39 902 -221 -947 -59 305
Tilikauden poistot -6 566 -3 630 -10 196
Yrityksen myynnin tai lopetuksen vaikutus 407 407
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.10.2023 -24 801 -43 125 -221 -947 -69 094
Kirjanpitoarvo 31.10.2023 23 657 9 646 61 0 33 364
Hankintameno 1.11.2021 28 449 45 089 282 1 913 75 733
Lisäykset 855 1 640 2 495
Lisäykset käyttöoikeusomaisuuseriin 15 441 5 695 21 136
Vähennykset -474 -1 470 -1 944
Siirrot taseryhmien välillä 252 -1 094 -842
Kurssierot 0
Hankintameno 31.10.2022 43 890 51 417 282 989 96 578
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.11.2021 -12 106 -36 069 -208 -947 -49 330
Tilikauden poistot -6 130 -3 833 -13 -9 976
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.10.2022 -18 235 -39 902 -221 -947 -59 306
Kirjanpitoarvo 31.10.2022 25 655 11 515 61 42 37 272
Konsernitilinpäätös, IFRS
OSCAR SOFTWARE
Oscar Softwaren käyttöarvon laskennassa liikevaihdon odo-
tetaan kasvavan ja kannattavuuden paranevan tasaisesti koko
ennustejaksolla. Liikevaihdon kasvu perustuu ensisijaisesti jat-
kuvalaskutteisten ERP-ohjelmistojen sopimuskannan (ARR)
arvon kasvuun, mutta myös asiantuntijatyön liikevaihto kasvaa.
Kannattavuus paranee jatkuvalaskutteisten ohjelmistojen kas-
vun lisäksi sisäisten toimitus- ja asiakaskehitysprosessien tehok-
kuuden kasvun myötä.
Arvonalentumistestauksessa käytetyn ennusteskenaarion
keskeiset parametrit on esitetty seuraavassa taulukossa.
2023 2022
Liikevaihdon kasvu keskimäärin
ennustejaksolla, % 8,0 % 8,0 %
Ennustejakson jälkeinen
liikevaihdon kasvu, % 2,0 % 2,0 %
Liikevoittomarginaali keskimäärin
ennustejaksolla, % 10,0 % 7,1 %
Ennustejakson jälkeinen liikevoitto-
marginaali, % 11,7 % 12,0 %
Pre-Tax WACC, % 12,7 % 13,5 %
2023
Liikevoittomarginaali keskimäärin, painotettu
keskiarvo, % 4,1 %
Pre-Tax WACC, % 27,8 %
Ennusteparametrien herkkyysanalyysi
Alla olevassa taulukossa on kahden keskeisen ennusteparamet-
rin osalta esitetty se parametrin arvo, jolla käyttöarvo olisi yhtä
suuri kuin kirjanpitoarvo (kaikkien muiden parametrien pysyessä
muuttumattomina).
37
Sovellettavien tilinpäätösperiaatteiden mukaisesti konserni
kirjaa vuokrasopimukset taseeseen vuokravelkoina ja käyttö-
oikeusomaisuuseränä. Vuokranmaksut esitetään velkojen
takaisinmaksuina ja niihin liittyvinä korkokuluina. Vuokrakausi
on vuokrasopimuksen ei-peruutettavissa oleva kausi sekä
lisäksi jatko- tai irtisanomisoptio, jos vuokralle ottaja tulee koh-
tuullisen todennäköisesti käyttämään jatko-option. Toistaiseksi
voimassa olevien vuokrasopimusten vuokrakaudet määritel-
lään johdon tekemien realististen arvioiden perusteella. Vas-
taiset vuokranmaksut on diskontattu konsernin arvioidulla lisä-
luoton korolla.
Käyttöomaisuusoikeushyödykkeet Toimitilat
Koneet ja
kalusto
2 0 2 3
Yhteensä
Hankintameno 1.11 43 890 26 408 70 298
Lisäykset tilikauden aikana
4 639 1 191 5 830
Vähennykset tilikauden aikana
-70 -541 -611
Hankintameno 31.10
48 459 27 058 75 517
Kertyneet poistot 1.11
-18 236 -17 214 -35 450
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset
-6 566 -2 660 -9 226
Kertyneet poistot 31.10 -24 802 -19 874 -44 676
Kirjanpitoarvo 31.10 23 657 7 185 30 842
Kirjanpitoarvo 1.11
25 655 9 194 34 849
Käyttöomaisuusoikeushyödykkeet Toimitilat
Koneet ja
kalusto
2 0 2 2
Yhteensä
Hankintameno 1.11 28 449 21 048 49 497
Lisäykset tilikauden aikana
15 441 5 695 21 136
Vähennykset tilikauden aikana
-335 -335
Hankintameno 31.10
43 890 26 408 70 298
Kertyneet poistot 1.11
-12 106 -14 546 -26 652
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset
-6 130 -2 668 -8 798
Vähennykset tilikauden aikana
0
Kertyneet poistot 31.10 -18 236 -17 214 -35 450
Kirjanpitoarvo 31.10
25 655 9 194 34 849
Kirjanpitoarvo 1.11
16 343 6 502 22 845
1000 euroa 2023 2022
Kirjanpitoarvo 1.11. 2 677 2 642
Osuus tilikauden tuloksesta -75 35
Lisäykset 0 0
Vähennykset -811
Kirjanpitoarvo 31.10. 1 791 2 677
20. SIJOITUKSET OSAKKUUSYHTIÖIHIN
Osakkuusyhtiö
31.10.2023
Koti-
paikka
Omistus-
osuus Varat
Oma
pääoma Velat
Liike-
vaihto Tulos
Gugguu Oy Oulu 43,0 % 6 825 4 137 2 688 3 442 -175
Gugguu suunnittelee ja valmistaa korkealaatuisia lastenvaatteita
ekologisista sekä laadukkaista materiaaleista. Yhtiön tuotteita
ovat lasten sisä- ja ulkovaatteet sekä lasten asusteet. Panosta-
jan omistusosuus yhtiöstä 43 %.
Grano luopui tilikaudella Maker 3D:n omistusosuudestaan ja
konsernissa kirjattiin -0,9 milj. euron tappio.
Konsernitilinpäätös, IFRS
1 000 euroa
2023 2022
Tuloslaskelman sisältämät vuokrasopimuksiin
liittyvät määrät
Poistot
-9 225 -8 797
Arvonalentumiset
0 191
Korkokulut vuokrasopimusveloista
-906 -814
Liiketoiminnan muiden kulujen erät, vuokra
-556 -316
Vuokrasopimusvelan maksut
-9 164 -8 684
Tuloslaskelmaan kirjatut et lukuunottamatta
poistoja
-1 462 -1 130
21. MUUT PITKÄAIKAISET VARAT
1 000 euroa 2023 2022
Lainasaaminen 3 810 3 769
Myytävissä olevat rahoitusvarat 93 93
Muut saamiset 703 721
Yhteensä 4 606 4 583
Panostaja Oyj:llä on muissa saamisissa saaminen konsernin joh-
toryhmältä 0,4 milj. euroa liittyen palkitsemisjärjestelmään. Pal-
kitsemisjärjestelmästä on kerrottu tarkemmin liitetiedossa 35.
Lähipiiritapahtumat.
MYYTÄVISSÄ OLEVAT RAHOITUSVARAT
1 000 euroa 2023 2022
Noteeraamattomat
osakesijoitukset:
Tilikauden alussa 1.11. 93 216
Liiketoimintojen yhdistämisestä
aiheutuneet lisäykset 0 0
Lisäykset 0 0
Vähennykset 0 -123
Tilikauden lopussa 31.10. 93 93
38
23. LASKENNALLISET VEROSAAMISET JA -VELAT
22. KÄYPÄÄN ARVOON TULOSVAIKUTTEISESTI KIRJATTAVAT RAHOITUSVARAT
1 000 euroa 2023 2022
Tilikauden alussa 1.11. 10 126 5 968
Käyn arvon muutokset
- realisoitunut 6 -19
- realisoitumaton 61 -61
Lisäykset 300 10 646
Vähennykset -4 150 -6 408
Tilikauden lopussa 31.10. 6 343 10 126
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat sisältää
sijoituksen S-Pankki Lyhyt Korko -sijoitusrahastoon. Rahasto koos-
tuu pääosin lyhyen koron rahastoista sekä sijoituksista yrityslaina-
rahastoihin. Rahasto on vähäriskinen ja sijoitus on nostettavissa
haluttuna ajankohtana. Tilikauden lopussa rahastossa oli 6,3 milj.
euroa sijoituksia. Erä sisältyy taseella rahavaroihin (liitetieto 26).
Laskennallisten verojen muutokset tilikauden aikana:
Laskennalliset verosaamiset:
Verotuksessa
vahvistetut ja
vahvistettavat
tappiot Muut erät Yhteensä
1.11.2021 2 612 5 450 8 062
Merkitty tuloslaskelmaan 408 35 443
Laajan tuloslaskelman erät
Ostetut liiketoiminnot
Myydyt liiketoiminnot 45 45
Verokannan muutoksesta johtuva oikaisu
Verotuksessa vahvistetut ja vahvistettavat tappiot
Kurssierot
Kirjattu suoraan omaan pääomaan
31.10.2022 3 020 5 530 8 550
Merkitty tuloslaskelmaan 572 87 659
Laajan tuloslaskelman erät
Ostetut liiketoiminnot
Myydyt liiketoiminnot 0
Verokannan muutoksesta johtuva oikaisu
Verotuksessa vahvistetut ja vahvistettavat tappiot -17
Kurssierot
Kirjattu suoraan omaan pääomaan 45 45
31.10.2023 3 592 5 600 9 192
Laskennalliset verovelat:
Käyn arvon
kohdistukset
Verotuksen
erisuuruiset poistot
Myydyt
liiketoiminnot Muut erät Yhteensä
1.11.2021 1 045 5 561 -288 0 6 318
Merkitty tuloslaskelmaan -169 250 16 97
Myydyt liiketoiminnot -70 -70
Muu muutos -174 -174
Verokannan muutoksesta johtuva oikaisu -75
31.10.2022 632 5 811 -288 16 6 171
Merkitty tuloslaskelmaan -48 -53 -101
Myydyt liiketoiminnot
Verotuksessa vahvistetut ja
vahvistettavat tappiot
Muu muutos -16
Kirjattu suoraan omaan pääomaan
31.10.2023 584 5 758 -288 0 6 054
Konsernin yhtiöiden vahvistetusta ja vah-
vistettavista tappioista on kirjattu yhteensä
3,6 milj. euron verosaaminen. Laskennal-
lisia verosaamisia ei ole kirjattu yhtiöiden
yhteensä 3,2 milj. euron vahvistetuista tap-
pioista. Tilikaudelta vahvistettavien tap-
pioiden osalta kirjattujen laskennallisten
verosaamisten hyödynnettävyys perustuu
Panostaja Oyj:n tuleviin myyntivoittoihin,
joista johto on laatinut kirjallisen arvion ja
jonka mukaan tilikaudelta vahvistettavien
tappioiden hyödynnettävyys on todennä-
köistä. Käyttämättömät verotukselliset tap-
piot vanhenevat vuosien 2025-2032 aikana.
Konsernitilinpäätös, IFRS
39
1 000 euroa 2023 2022
Aineet ja tarvikkeet 3 068 3 407
Keskeneräiset tuotteet 1 599 1 872
Valmiit tuotteet ja tavarat 642 644
Muu vaihto-omaisuus 0 3
Yhteensä 5 309 5 925
24. VAIHTO-OMAISUUS
Konsernissa ei ole kirjattu tilikaudella 2023 eikä vertailukaudella
vaihto-omaisuuden arvonalentumisia .
25. MYYNTISAAMISET JA MUUT
SAAMISET
Myyntisaamisten ja muiden saamisten kirjanpitoarvo vastaa nii-
hin liittyvän luottoriskin enimmäismäärää tilinpäätöshetkellä.
1 000 euroa 2023
2022
Myyntisaamiset 17 202 18 078
Lainasaamiset 302 397
Siirtosaamiset 3 405 3 552
Saamiset osakkuusyhtiöiltä 222 2
Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuvat verosaamiset
10 10
Muut saamiset 620 637
Yhteensä 21 762 22 690
Myyntisaamisten ikäjakauma
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät
1 000 euroa 2023 2022
Erääntymättömät 15 356 16 502
1-30 päivää erääntyneet 1 380 1 042
31-180 päivää erääntyneet 463 473
181-360 päivää erääntyneet 26 87
Yli vuoden erääntyneet 69 14
Luottotappiovaraus ja Ecl yhteen -93 -39
Myyntisaamisten tasearvo 17 202 18 078
Tilikaudella ei ole kirjattu myyntisaamisista arvonalennustappioita
(38 tuhatta euroa vuonna 2022). Arvonalentumiset ovat kohdistu-
neet yli vuoden erääntyneisiin laskuihin sekä sellaisten yritysten
saataviin, joista on tehty konkurssi- tai saneerauspäätös.
Konserni soveltaa luottottappiovarauksen määrittämisessä
IFRS 9:n sallimaa yksinkertaistettua menettelyä, jossa odotet-
tavissa oleva luottotappio kirjataan vastaamaan koko voimassa-
oloajalta odotettavissa olevia luottotappioita. Oletettujen luot-
totappioiden malli perustuu historiallisten tappioiden määrään
sekä asiakkaiden maksukäyttäytymiseen. Myyntisaamisissa
oleva luottoriski arvioidaan (pääsiassa yli 360 päivää eräänty-
neiden saamisen johdosta) 10 -kertaiseksi keskimäärin liikevaih-
dosta toteutuviin luottotappioihin verrattuna.
IFRS 9 mukaista luottotappiovarausta on konsernissa kirjattu
93 tuhatta euroa (39 tuhatta euroa vuonna 2022) .
.
31.10.2023
1000 euroa
Ei
erääntynyt
1-30 31-180 181-360 yli 360 Yhteensä
Bruttomääräinen
kirjanpitoarvo
15 356 1 380 463 26 69 17 295
Odotettavissa
olevat luottotap-
piot( ECL-kerroin)
0,05 % 0,10 % 5,00 % 10,00 % 100,00 %
Tappiota
koskeva
vähennyserä
8 1 11 3 69 93
Saamisten tasearvon vastaavat olennaisilta osin niiden käypää
arvoa.
1 000 euroa 2023 2022
Rahoitusvarat S-pankki korko
sijoitusrahasto
6 343 10 126
Pankkitilit
4 076 4 219
Yhteensä 10 419 14 344
1 000 euroa 2023 2022
Palkat ja sosiaalimaksut 1 5
Ennakot 1 265 1 438
Laskuttamaton myynti 1 111 843
Muut
1 028 1 266
Yhteensä 3 405 3 552
Konsernitilinpäätös, IFRS
26. RAHAVARAT
40
28. RAHOITUSVELAT
1 000 euroa 2023 2022
Pitkäaikaiset jaksotettuun hankinta-
menoon arvostetut rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 15 261 15 754
Muut lainat rahoituslaitoksilta 1 995 1 995
Muut korolliset velat 429 829
Vuokrasopimusvelat 23 772 27 458
Muut lainat 1 318 446
Yhteensä 42 775 46 328
Lyhytaikaiset jaksotettuun
hankintamenoon arvostetut
rahoitusvelat
Pitkäaikaisten rahoituslainojen
lyhennykset 4 141 4 154
Muut lainat rahoituslaitoksilta 1 993 2 080
Muut korolliset velat 225 269
Vuokrasopimusvelat 8 270 8 268
Yhteensä 14 630 14 772
27. OMAA PÄÄOMAA KOSKEVAT TIEDOT
Tilikauden lopussa Panostaja Oyj:n osakepääoma oli 5 568 681,60
euroa ja osakkeiden lukumää on yhteensä 53 333 110 kappa-
letta .
YLIKURSSIRAHASTO
Ylikurssirahastoon on kirjattu osakeantien yhteydes osak-
keenomistajien maksama määrä, joka ylittää osakkeiden nimel-
lisarvon. Ylikurssirahastoon kirjatut määrät liittyvät aikaisemman,
31.8.2006 saakka voimassa olleen osakeyhtiölain (29.9.1978/734)
mukaisiin osakeanteihin.
Niissä tapauksissa, joissa optio-oikeuksista on päätetty van-
han osakeyhtiölain aikana, optioihin perustuvista osakemerkin-
nöistä saadut rahasuoritukset on kirjattu osakepääomaan ja yli-
kurssirahastoon järjestelyn ehtojen mukaisesti.
SIJOITETUN VAPAAN OMAN
PÄÄOMAN RAHASTO
Sijoitetun vapaan oman äoman (SVOP) rahasto sisältää
oman pääoman luonteiset sijoitukset ja uuden osakeyhtiölain
(21.7.2006/624) voimaantulon jälkeen (1.9.2006) ätettyjen osa-
keantien yhteydessä osakkeenomistajien maksaman määrän siltä
osin, kun sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan kirjata osake-
pääomaan. Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää
lisäksi vaihtovelkakirjalainan oman pääoman komponentin.
OSAKEANTI
Tilikaudella 2023 eikä vertailukaudella 2022 ei ole toteutettu
maksullisia osakeanteja.
OSAKEMERKINTÄ
Tilikaudella 2023 eikä vertailukaudella 2022 ole toteutettu osa-
kemerkintöjä.
OMAT OSAKKEET
Ostettujen osakkeiden hankintahinta transaktiokuluineen esite-
än sijoitetun vapaan pääoman vähennykse.
Yhtiökokouksen 7.2.2022 ja hallituksen päätösten mukaisesti
Panostaja Oyj luovutti 16.12.2022 yhtn johdolle osakepalkki-
oina yhteensä 33 773 kappaletta osakkeita. Yhtluovutti halli-
tuksen jäsenille 16.12.2022 yhteensä 31 746 kappaletta osakkeita
kokouspalkkioiden maksuna. Panostaja luovutti yhtiökokouksen
7.2.2023 ja hallituksen päätöksen mukaisesti 5.6.2023 yhteensä
35 088 kappaletta osakkeita kokouspalkkioiden maksuna.
OSINGOT
Tilikaudelta 2022 maksettiin osinkoa 1,6 milj. euroa (0,03 euroa
osakkeelta). Tytäryhtiöiden vähemmistöosakkeenomistajille
maksetut osingot olivat 0,1 milj. euroa.
Tilikaudelta 2021 maksettiin osinkoa 1,6 milj. euroa (0,03 euroa
osakkeelta) se ylimääräinen osinko 2,6 milj. euroa (0,05 euroa
osakkeelta). Tytäryhtiöiden vähemmistöosakkeenomistajille mak-
settiin pääoman palautusta 9,7 milj. euroa.
Määräysvallattomille omistajille
maksetut osingot 2023 2022
Grano Group Oy 0 9 407
Grano Diesel Oy 147 245
Yhteensä 147 9 652
Velkojen käyvät arvot on esitetty liitetiedossa 32. Rahoitusvaro-
jen ja -velkojen käyvät arvot.
Korkokantojen painotettu keskiarvo 31.10.2023 oli 6,49 %
(31.10.2022: 3,48 %). Tilinpäätöshetkellä rahoituslaitoslainat
ja muut lainat rahoituslaitoksilta olivat 23 390 tuhatta euroa
(23 830 tuhatta euroa). Muut lainat rahoituslaitoksilta sisältä-
vät käytössä olevat tililimiitit sekä factoring-velat. Lainat ovat
vaihtuvakorkoisia. Korolliset pitkäaikaiset- ja lyhytaikaiset
velat ovat euromääräisiä .
Konsernitilinpäätös, IFRS
41
Lyhennykset siltäen korot
1 000 euroa 2023 2022 2023 2022 2023 2022
< 1 vuotta 5 227 4 419 9 083 8 462 2 293 54
1–2 vuotta 3 659 4 260 4 765 5 585 233 446
2–3 vuotta 5 259 12 885 4 765 5 585 1 392 0
3–4 vuotta 3 103 336 4 765 5 585 73 0
4–5 vuotta 4 864 12 4 765 5 585 1 270 0
> 5 vuotta 391 1 139 6 366 8 057 798
22 503 23 051 34 510 38 858 6 059 500
Pitkäaikaisten velkojen erääntymisajat
Lainat rahoituslaitoksilta Vuokrasopimusvelat Muut lainat
VELKOIHIN LIITTYVÄT JÄRJESTELYT JA SOPIMUS-
EHTOJEN RIKKOMISET
CoreHW Group Oy:n 0,3 milj. euron lainoihin liittyy kovenant-
tiehto omavaraisuusaste sekä tunnusluku korolliset nettovelat/
käyttökate. Yht ei saavuttanut tilinpäätöshetkellä vaadittua
kovenanttiehtoa. Rahoittajalta on saatu kuitenkin ennen tilikau-
den vaihdetta suostumus siihen, että rahoittaja ei eräännytä
kyseisiä lainoja kovenattirikkomuksen johdosta.
Oscar Software Holdings Oy:n lainan koventanttiehto rikkou-
tui tilikauden aikana ja rahoittajalta saatiin tän suostumus. Tili-
kauden pättyessä kovenattiehdot ovat toteutuneet.
.
29. OSTOVELAT JA MUUT VELAT
1 000 euroa 2023 2022
Saadut ennakot 927 1 832
Ostovelat 8 972 8 124
Siirtovelat 11 103 10 700
Muut lyhytaikaiset velat 4 276 4 432
Yhteensä 25 278 25 088
1 000 euroa 2023 2022
Vuosilomapalkka sosiaalikuluineen 8 225 8 117
Palkkajaksotukset 812 586
Korkojaksotukset 1 56
Tyel-jaksotukset 1 332 1 359
Verovelat 34 121
Muut erät 699 461
Yhteensä 11 103 10 700
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät
30. VARAUKSET
31. VUOKRASOPIMUSVELKOJEN
ERÄÄNTYMISAJAT
1 000 euroa 2023 2022
Vuokrasopimusvelkojen
bruttomäärä - vähimmäisvuokrat
erääntymisajoittain:
Vuoden kuluessa 9 083 9 268
Yhtä vuotta pitemmän ajan ja
enintään viiden vuoden kuluttua
19 061 23 968
Yli viiden vuoden kuluessa 6 366 8 726
Yhteensä 34 510 41 962
Vuokrasopimusvelkojen nykyarvo
sisältäen rahoituskulut
32 043 38 858
Vuokrasopimusvelkojen tulevat
rahoituskulut
-2 468 -3 132
Vuokrasopimusvelkojen nykyarvo 29 575 35 726
Vuokrasopimusvelkojen nykyarvo
erääntyy seuraavasti
(sis. rahoituskulut):
Vuoden kuluessa 8 350 8 462
Yhtä vuotta pitemmän ajan ja
enintään viiden vuoden kuluttua
17 704 22 339
Yli viiden vuoden kuluessa 5 989 8 057
Yhteensä 32 043 38 858
Aineellisiin yttöomaisuushyödykkeisiin sisältyy vuokrasopi-
musvelalla hankittuja käyttöoikeusomaisuuseriä.
Sovellettavien tilinpäätösperiaatteiden mukaisesti konserni
kirjaa vuokrasopimukset taseeseen vuokravelkoina ja käyttöoi-
keusomaisuuseränä. Vuokranmaksut esitetään velkojen takai-
sinmaksuina ja niihin liittyvinä korkokuluina.
Konsernitilinpäätös, IFRS
Konsernissa ei ollut tilikaudella eikä vertailukaudella takuuvarauksia
eikä tappiollisia sopimuksia.
42
1000 euroa Liite
Käypään arvoon
tulosvaikutteisesti Jaksotettuun hankintamenoon
Tase-erien kirjanpi-
toarvot Käypä arvo
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
Muut pitkäaikaiset varat 21 4 513 4 513 4 427
Myytävissä olevat rahoitusvarat 21 93 93 93
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Rahoitusarvopaperit 22 6 343 6 343 6 343
Rahoitusvarat yhteensä 6 436 4 513 10 949 10 863
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 28 15 261 15 261 15 261
Muut korolliset velat 2 154 2 154 2 154
Vuokrasopimusvelat 28 23 772 23 772 23 772
Muut pitkäaikaiset velat 28 1 318 1 318 1 318
Lyhytaikaiset velat
Pitkäaikaisten rahoituslainojen lyh. 28 4 141 4 141 4 141
Muut korolliset velat 2 218 2 218 2 218
Vuokrasopimusvelat 8 270 8 270 8 270
Rahoitusvelat yhteensä 0 57 135 57 135 57 135
1000 euroa Liite
Käypään arvoon
tulosvaikutteisesti Jaksotettuun hankintamenoon
Tase-erien kirjanpi-
toarvot Käypä arvo
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
Muut pitkäaikaiset varat 21 4 490 4 490 4 469
Myytävissä olevat rahoitusvarat 93 93 93
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 25 74 74 74
Rahoitusarvopaperit 22 10 126 10 126 10 126
Rahoitusvarat yhteensä 10 293 4 490 14 783 14 762
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 28 15 754 15 754 15 743
Muut korolliset velat 28 2 671 2 671 2 671
Vuokrasopimusvelat 28 27 458 27 458 27 458
Muut pitkäaikaiset velat 446 446 446
Lyhytaikaiset velat
Pitkäaikaisten rahoituslainojen lyh. 28 4 154 4 154 4 154
Muut korolliset velat 2 349 2 349 2 349
Vuokrasopimusvelat 8 268 8 268 8 268
Rahoitusvelat yhteensä 0 61 100 61 100 61 089
2023 Tase-erä
32. RAHOITUSVAROJEN JA -VELKOJEN KÄYVÄT ARVOT
Vuokravelan nimellisarvo arvostetaan vuokranmaksujen
nykyarvoon. Vuokranmaksut eivät sisällä muuttuvia vuokria.
Muuttuvat vuokrat, joita ei sisällytetä vuokravelan alkuperäi-
seen arvoon, kirjataan suoraan tuloslaskelmaan. Vuokrakausi on
vuokrasopimuksen ei-peruutettavissa oleva kausi sekä lisäksi
jatko- tai irtisanomisoptio, jos vuokralle ottaja tulee kohtuullisen
todennäköisesti käyttämään jatko-option. Toistaiseksi voimassa
olevien vuokrasopimusten vuokrakaudet määritellään johdon
tekemien realististen arvioiden perusteella. Vuokranmaksut dis-
kontataan konsernin arvioidulla lisäluoton korolla.
2022 Tase-erä
Konsernitilinpäätös, IFRS
43
33. KÄYVÄN ARVON HIERARKIA
YPÄÄN ARVOON ARVOSTETUISTA
RAHOITUSVAROISTA JA -VELOISTA
1 000 euroa Taso 1 Taso 2 Taso 3
Käypään arvoon tulos-
vaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat
Koronvaihtosopimukset 0
Korkorahasto-osuudet
Myytävissä olevat rahoitus-
varat
Rahoitusarvopaperit 6 343 0
Noteeraamattomat
osakesijoitukset
93
Yhteensä 6 343 0 93
Käypään arvoon tulos-
vaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvelat
Koronvaihtosopimukset
Yhteensä 0 0 0
Käyvät arvot raportointikauden lopussa
31.10.2023
1 000 euroa Taso 1 Taso 2 Taso 3
Käypään arvoon tulos-
vaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat
Koronvaihtosopimukset 74
Korkorahasto-osuudet
Myytävissä olevat rahoitus-
varat
Rahoitusarvopaperit 10 126
Noteeraamattomat
osakesijoitukset
93
Yhteensä 10 126 74 93
Käypään arvoon tulos-
vaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvelat
Koronvaihtosopimukset 0
Yhteensä 0 0 0
Käyvät arvot raportointikauden lopussa
31.10.2022
Myyntisaamisten ja muiden lyhytaikaisten saamisten, sekä osto-
velkojen ja muiden lyhytaikaisten velkojenyvät arvot vastaa-
vat niiden kirjanpitoarvoa, koska diskonttauksen vaikutus ei ole
olennainen saamisten maturiteetti huomioon ottaen. Siksi niiden
käypää arvoa ei ole määritetty liitetietoihin.
Muiden jaksotettuun hankintamenoon arvostettujen saamis-
ten ja velkojen käyvät arvot on määritetty diskonttaamalla nii-
den tulevat rahavirrat tasepäivänä käyttäen markkinakorkoja,
jolla yhtiö saisi vastaavaa lainaa tilinätöspäivänä, tai saamis-
ten kohdalla markkinakorkoja, joilla yhtiö voisi myöntää vasta-
puolelle lainaa tilinpäätöspäivä.
Käypään arvoon taseessa arvostettujen erien käyn arvon
määritmisestä on kerrottu liitetiedossa 33 .
34. VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
Annetut pantit sisältävät tytäryhtiöiden panttaamat tytäryhtiö-
osakkeet 80,0 milj. euroa. Vastuiden arvona on käytetty vakuu-
den nimellis- tai kirjanpitoarvoa .
Konsernilla on käytös Factoring-järjestely, josta aiheutuvat
velat ovat tilinpäätöshetkellä 1 993 tuhatta euroa. Velan vakuu-
tena toimivat factoring-rjestelyn piirissä olevat myyntisaamiset.
1 000 euroa 2023 2022
Konserniyhtiöiden puolesta
annetut vakuudet
Tytäryhtiöiden antamat
yrityskiinnitykset
161 067 168 053
Annetut pantit 80 124 58 204
Muut vastuut 1 154 1 172
1 000 euroa 2023 2022
Muut vuokrasopimukset
Yhden vuoden kuluessa 2 308 2 186
Yli vuoden mutta enintään viiden
vuoden kuluttua 3 924 239
Yli viiden vuoden kuluttua 1 871 1 891
Yhteensä 8 103 4 316
Rahalaitoslainojen yhteismäärä
sisältäen luottolimiitin ja
factoring-velan
23 390 23 830
Hierarkian tason 1 käyvät arvot perustuvat täysin samanlais-
ten omaisuuserien tai velkojen noteerattuihin hintoihin toimivilla
markkinoilla.
Tason 2 käyvät arvot perustuvat muihin syöttötietoihin kuin
tasoon 1 sisältyviin noteerattuihin hintoihin, mutta kuitenkin tie-
toihin, jotka kyseiselle omaisuuserälle tai velalle on todettavissa
joko suoraan tai epäsuorasti. Rahastosijoitukset arvostetaan
perustuen rahastoyhtiöiden arvostusraportteihin. Johdannaiset
arvostetaan käyttäen diskontattujen rahavirtojen menetelän.
Tason 3 käyvät arvot perustuvat muuhun kuin markkinoilta
saatavaan hintaan, ja saattavat siltää johdon tekemiä arvioita.
MYYTÄVISSÄ OLEVAT PITKÄAIKAISET
RAHAVARAT
Myytävissä olevat pitkäaikaiset rahavarat ovat kaikki notee-
raamattomia osakesijoituksia. ypä arvo ei eroa olennaisesti
hankintamenosta.
35. LÄHIPIIRITAPAHTUMAT
Konsernin lähipiiriin kuuluvat emoyhtiö sekä tytär-, osakkuus ja
yhteisyritykset. Määräysvaltaa ja huomattavaa vaikutusvaltaa
käyttävien yhtiöiden lisäksi vastaavaa valtaa käyttävät luonnolli-
set henkilöt.äräysvaltaa ja huomattavaa vaikutusvaltaa käyt-
tävien henkilöiden lisäksi yhtiön lähipiiriin kuuluvia henkilöitä
ovat yhtiön ja sen emoyhtn johtoon kuuluvat avainhenkilöt.
Avainhenkilöiksi katsotaan henkilöt, joilla on yhteisön toimin-
nan suunnittelua, johtamista ja valvontaa koskevat valtuudet ja
Konsernitilinpäätös, IFRS
44
Comito Oy (Tapio Tommila) 300 000 kpl
Minna Telanne 200 000 kpl
Yhteensä 500 000 kpl
Tapio Tommila / Comito Oy 432 072
Minna Telanne 292 701
Niko Skyttä 26 327
Antti Kauppila 7 110
Yhteensä, kappaletta 758 210
LAINAT LÄHIPIIRILLE
1 000 euroa 2023 2022
Tilikauden alussa 425 450
Tilikauden aikana myönnetyt lainat 0 0
Lainojen takaisinmaksut ja
arvonalentumiset
-10 -25
Lainan siirto ulkoisiin saamisiin 0 0
Veloitetut korot 12 1
Tilikauden aikana saadut
korkomaksut
-12 -1
Tilikauden lopussa 415 425
Nimi
Lainan
määrä Takaisinmaksuehdot Korko
Comito Oy
(Tapio Tommila)
283 Takaisinmaksu kokonaisuudes-
saan laina-ajan päätyttyä
2,94
Minna Telanne 132 Takaisinmaksu kokonaisuudes-
saan laina-ajan päätyttyä
2,94
Yhteensä 415
Myönnettyjen lainojen vakuutena on yhtn osakkeita, joiden
käypä arvo 31.10.2023 oli 0,2 milj. euroa .
Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden osakeomistus tilinpäätös-
hetkel :
Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden lainaehdot ovat seuraavat:vastuu. Avainhenkilöitä ovat hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja,
varatoimitusjohtaja sekä johtoryhmän jäsenet.
Lähipiiriin kuuluvat myös avainhenkilöiden (ja määräys-/vai-
kutusvaltaa käyttävien henkilöiden) läheiset perheenjäsenet.
Perheenjäseniksi katsotaan mm. avio- tai avopuoliso sekä henki-
lön omat tai puolison lapset ja muut huollettavat. Perheensen-
ten (ja äräys-/vaikutusvaltaa käyttävien henkilöiden) ohella
yhtiön lähipiiriin kuuluvat myös yhtiöt, joissa avainhenkilö tai per-
heenjäsen yksin tai yhdessä käyttää määräysvaltaa tai huomat-
tavaa vaikutusvaltaa.
PALKITSEMINEN
Panostaja Oyj:n hallitus ättää toimitusjohtajan ja johtoryhmän
jäsenten palkitsemisjärjestelmän periaatteista. Johdon palkitse-
mis- ja sitouttamisjärjestelmät koostuvat rahapalkasta, luontoi-
seduista sekä osakepalkkioista. Eläke määräytyy työeläkelain
(TyEL) mukaan.
Hallituksen jäsenten palkitsemisesta päättää Panostaja
Oyj:n varsinainen yhtiökokous vuosittain. Hallituksen jäsenten
palkitseminen perustuu suurimpien osakkeenomistajien (vähin-
än 10 %) esitykseen yhtiökokoukselle, joka päättää palkkioiden
tason vuosittain.
Palkitsemispolitiikan mukaan johtoryhmän jäsenille luovu-
tetaan joulukuussa 2023 yhteensä 9.619 Panostajan osaketta.
Lisäksi mahdollista palkkiota maksetaan siten rahana, että se
kattaa palkkiosta aiheutuvat verot ja veronluonteiset maksut.
Johtoryhmän jäsenillä on tilinpäätöshetkellä 31.10.2023 hen-
kilökohtaisessa tai määräysvallassaan olevan yhtiön omistuk-
sessa yhteensä 500.000 kpl osakepalkkiojärjestelmään liittyä
Panostajan osaketta, jotka johtoryhmän jäsenet ovat sitoutuneet
säilyttämään omistuksessaan järjestelmän voimassaoloajan.
Kannustin- ja sitouttamisjärjestelmässä oleva johdon osakeo-
mistus jakaantuu seuraavasti:
Johtoryhmän jäsenet ovat rahoittaneet sijoituksensa osit-
tain itse ja osittain yhtiön lainoituksen avulla ja jäsenet kantavat
aidon yrittäjäriskin järjestelmään tekemänsä sijoituksen osalta .
1 000 euroa 2023 2022
Palkat ja muut lyhytaikaiset
työsuhde-etuudet 641 660
Osakeperusteiset etuudet 21 26
Yhteensä 662 686
Palkat ja palkkiot
Toimitusjohtaja Tapio Tommila 219 244
Toimitusjohtajan suoriteperusteinen työnantajan
lakisääteinen eläkemeno 40 46
Hallituksen jäsenet
Ala-Mello Jukka 40 30
Eriksson Eero 20 15
Juusela Tommi 20 15
Pääkkönen Tarja 20 15
Koskenkorva Mikko 20 17
JOHTORYHMÄN PALKAT JA PALKKIOT
Konsernitilinpäätös, IFRS
Panostaja Oyj:n yhtiökokous päätti 7.2.2023 hallituksen kokous-
palkkioiden maksamisesta, että noin 40 %:a hallituksen jäsenelle
maksettavista palkkiosta maksetaan hallitukselle annetun osa-
keantivaltuutuksen perusteella antamalla hallituksensenelle
yhtiön osakkeita, mikäli hallituksen jäsen ei yhtiökokouspäivänä
omista yli yhtä prosenttia yhtiön kaikista osakkeista. Mikäli hal-
lituksen jäsenen omistusosuus yhtiökokouspäivänä on yli yksi
prosentti yhtiön kaikista osakkeista, maksetaan palkkio koko-
naisuudessaan rahana. Lisäksi Panostaja Oyj:n hallitus päätti
yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä hallituksen järjestäytymisko-
kouksessa toteuttaa yhtiökokouksen päätös hallituksen jäsen-
ten palkkioista osakkeiden osalta siten, että palkkio toimitetaan
kaksi kertaa vuodessa aina puolivuosikatsauksen/tilinpäätök-
sen julkistamista seuraavana päivänä.
Panostajan tytäryhtiö CoreHW Groupin osakkeenomistajat
ovat 23.4.2020 ja 12.10.2023 tekemil yksimielisillä päätöksillä
valtuuttaneet hallituksen päättämään enintään 200 000 yhtiön
45Konsernitilinpäätös, IFRS
36. TYRYHTIÖT 31.10.2023
Kotipaikka
Osuus
äänivallasta
Emoyrityksen
omistus-
osuus-%
Emoyritys
Panostaja Oyj Tampere
Tytäryritykset
CoreHW Group Oy Tampere 55,8 55,8
CoreHW Oy Tampere 55,8 55,8
CoreHW Semiconductor Oy Tampere 55,8 55,8
Grano Group Oy Helsinki 55,2 55,2
Grano Oy Helsinki 55,2 55,2
Grano Diesel Oy Helsinki 55,2 55,2
Copynet Finland Oy Helsinki 55,2 55,2
Suomen Arkistovoima Oy Turku 55,2 55,2
Hygga Group Oy Helsinki 79,8 79,8
Hygga Oy Helsinki 79,8 79,8
Extech Helsinki 79,8 79,8
Hygga Sverige AB Tukholma,
Ruotsi
79,8 79,8
Oscar Software Holdings Oy Tampere 57,9 57,9
Oscar Software Oy Tampere 57,9 57,9
Allim Group Oy Tampere 100 100
Aaltosen Tehtaat Oy Tampere 100 100
Lakalaivan Autotalo Oy Tampere 100 100
Panostuskapitaali Ky Tampere 100 100
Alakonsernien tytäryhtiöiden omistusosuudet on taulukossa esi-
tetty Panostajan alakonsernin emoyhtiön omistusosuuden mukai-
sena. Tarkemmat tiedot alakonsernien tytäryhtiöiden omistussuh-
teista on esitetty kunkin alakonsernin tilinpäätöksessä.
37. OIKEUDELLISET TAPAHTUMAT
Panostajan emossa suoritettiin arvonlisäverotarkastus koskien
tilikausia 2018-2019 jonka perusteella verohallinto teki vuonna
2020 päätöksen arvonlisäverojen vähennysoikeuden osittaisesta
rajaamisesta ja veloitti tarkastuksen kohteena olleina vuosina
vähennettyjä arvonlisäveroja korkoineen noin 0,6 milj. euroa.
Päätökseen haettiin oikaisua edellisellä tilikaudella verohallinto
palautti maksettuja veroja 0,4 milj. euroa. Oikeusprosessi jatkuu
ja tavoitteena on saada palautettua koko maksettu summa.
uuden osakkeen merkintään oikeuttavan osakeyhtiölain 10 luvun
1 §:ssä tarkoitetun optio-oikeuden antamisesta. Optio-oikeuksien
antamiseen on ollut OYL 10.1.1 §:starkoitettu painava taloudel-
linen syy. Toimenpiteellä pyritään sitouttamaan yhtiön avainhen-
kilöt yhtiön toiminnan pitkäjänteiseen kehittämiseen sekä yhdis-
mään omistajien ja johdon tavoitteet. Optio-oikeuksilla ei ole
oikeuksia myöhemmissä osakeanneissa, myöhemmin annettui-
hin optioihin tai oikeuksiin, yhtiön varojen jaettaessa OYL 13:1.1
§:s tarkoitetulla tavalla, yhtiön sulautuessa toiseen yhtön,
yhtiön jakautuessa tai OYL 18 luvun mukaisessa vähemmistö-
osakkaiden lunastuksessa.
Konsernin emo- ja tytäryrityssuhteet
38. TILIKAUDEN PÄÄTTYMISEN JÄLKEISET
TAPAHTUMAT
Ei merkittäviä tilikauden päättymisen jälkeisiä tapahtumia.
46
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA EMOYHTIÖN TASE
TULOSLASKELMA VASTAAVAA
VASTATTAVAA
euroa Liite
1.11.2022-
31.10.2023
1.11.2021-
31.10.2022
Liiketoiminnan muut tuotot 1.1. 175 318,86 754 551,10
Henkilöstökulut 1.2. -1 223 244,57 -1 269 387,51
Poistot ja arvonalentumiset 1.3. -12 818,79 -17 888,95
Liiketoiminnan muut kulut 1.4. -1 837 340,24 -1 632 163,86
LIIKEVOITTO/-TAPPIO -2 898 084,74 -2 164 889,22
Rahoitustuotot ja -kulut 1.5. 686 215,45 11 837 756,11
VOITTO/-TAPPIO ENNEN
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA
VEROJA
-2 211 869,29 9 672 866,89
TILIKAUDEN VOITTO/
-TAPPIO
-2 211 869,29 9 672 866,89
euroa Liite 31.10.2023 31.10.2022
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet 2.1. 33 028,05 40 988,94
Aineelliset hyödykkeet 2.2. 39 283,47 44 141,37
Sijoitukset 2.3. 34 812 855,71 35 577 176,66
PYSYVÄT VASTAAVAT
YHTEENSÄ
34 885 167,23 35 662 306,97
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Pitkäaikaiset saamiset 2.4. 14 749 093,01 11 819 741,32
Lyhytaikaiset saamiset 2.5. 1 614 523,22 1 681 596,65
Rahoitusarvopaperit 2.6. 6 342 655,21 10 125 536,69
Rahat ja pankkisaamiset 259 992,73 599 740,26
VAIHTUVAT VASTAAVAT
YHTEENSÄ
22 966 264,17 24 226 614,92
VASTAAVAA YHTEENSÄ 57 851 431,40 59 888 921,89
euroa Liite 31.10.2023 31.10.2022
OMA PÄÄOMA 2.7
Osakepääoma 5 568 681,60 5 568 681,60
Ylikurssirahasto 4 691 406,88 4 691 406,88
Sijoitetun vapaan oman
pääoman rahasto
17 084 760,69 17 024 464,14
Edellisten tilikausien voit-
to/-tappio
30 578 010,36 22 486 468,40
Tilikauden voitto/-tappio -2 211 869,29 9 672 866,89
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 55 710 990,24 59 443 887,91
VIERASÄOMA 2.9
Pitkäaikainen vieras pääoma 1 842 142,98 42 142,98
Lyhytaikainen vieras pääoma 298 298,18 402 891,00
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ 2 140 441,16 445 033,98
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 57 851 431,40 59 888 921,89
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
47
EMOYHTIÖN RAHOITUSLASKELMA
RAHOITUSLASKELMA
euroa
1.11.2022-
31.10.2023
1.11.2021-
31.10.2022
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA
Tilikauden voitto/-tappio ennen
tilinpäätössiirtoja ja veroja
-2 211 869,29 9 672 866,89
Oikaisut: -528 457,01 -11 523 532,51
Suunnitelman mukaiset poistot 12 818,79 17 888,95
Myyntivoitot 0,00 -1,00
Myyntitappiot 729 087,45 5 692,40
Rahoitustuotot ja -kulut (+/-) -684 381,20 -11 601 989,66
Muut tuotot ja kulut joihin ei liity
maksua
-585 982,05 54 876,80
Rahavirta ennen käyttöpääoman
muutosta
-2 740 326,30 -1 850 665,62
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien liikesaa-
misten muutos
-119 727,44 322 355,29
Lyhytaikaisten korottomien velkojen
lisäys (+) / vähennys (-)
-112 675,22 -212 426,51
Liiketoiminnan rahavirta ennen
rahoituseriä ja veroja:
-2 972 728,96 -1 740 736,84
Maksetut korot ja maksut muista
liiketoiminnan rahoituskuluista
-108 136,17 -93 960,29
Saadut korot- ja muut rahoitustulot
liiketoiminnasta
289 683,55 129 765,11
Rahavirta ennen tilinpäätössiirtoja -2 791 181,58 -1 704 932,02
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA -2 791 181,58 -1 704 932,02
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA
Investoinnint aineell. ja ainett.
hyödykk.
0,00 -41 322,37
Aineell. ja aineett. hyöd. luovutus-
tulot
0,00 21 750,00
Osakkuusyhtiöiden myynnin
luovutustuotot
0,00 1,00
Muiden osakkeiden myynnin
luovutustulot
0,00 -1 709,00
Myönnetyt lainat -2 000 000,00 -1 423 600,00
Lainasaamisten takaisinmaksut 9 429,00 349 444,00
Saadut osingot 30,00 11 592 397,92
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA -1 990 541,00 10 496 961,55
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA
Osakeanti
Lyhytaikaisten sisäisten saamisten
muutos
-250 000,00 0,00
Lyhytaikaisten korollisten velkojen
muutos
44 139,40 0,00
Lainojen nostot 1 800 000,00 0,00
Maksetut osingot -1 581 324,93 -4 210 657,22
Muu rahoituksen rahavirta
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA 12 814,47 -4 210 657,22
TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT 31.10.2023
Panostaja-konsernin emoyhtiö on Panostaja Oyj,
kotipaikka Tampere.
Panostaja-konsernin konsernitilinpäätös on saatavissa
osoitteesta Kalevantie 2, 33100 Tampere.
ARVOSTUSPERIAATTEET
Kuluva käyttöomaisuus on merkitty taseeseen hankintamenoon
vähennettynä suunnitelman mukaisilla poistoilla.
Käyttöomaisuusosakkeet arvostetaan hankintahintaan vähen-
nettynä mahdollisilla arvonalennuksilla.
ELÄKKEET
Henkilökunnan lakisääteinen eläketurva on hoidettu ulkopuoli-
sessa eläkevakuutusyhtiössä. Eläkemenot kirjataan kuluksi ker-
tymisvuonna.
POISTOT
Suunnitelman mukaiset poistot pysyvistä vastaavista on laskettu
todennäköisen käyttöiän perusteella alkuperäisestä hankinta-
hinnasta.
Suunnitelman mukaiset poistoajat ovat:
Aineettomat oikeudet 3 v
Liikearvo 5–10 v
Muut pitkävaikutteiset menot 5–10 v
Rakennukset 20–40 v
Koneet ja kalusto 3–10 v
Muut aineelliset hyödykkeet 3–10 v
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
RAHAVAROJEN MUUTOS -4 768 908,11 4 581 372,31
Rahavarat tilikauden alussa 10 725 276,95 6 143 904,64
RAHAVAROJEN MUUTOS -4 768 908,11 4 581 372,31
Konsernirakenteen muutoksista
johtuva rahavarojen muutos
646 278,60 0,00
Rahavarat tilikauden lopussa 6 602 647,44 10 725 276,95
48
TULOSLASKELMAN LIITETIEDOT 1.1. 1.5.
euroa 2023 2022
Käyttöomaisuuden myyntivoitot 0,00 1,00
Muut 175 318,86 754 550,10
175 318,86 754 551,10
euroa 2023 2022
Palkat ja palkkiot 1 025 026,02 1 048 607,81
Eläkekulut 152 171,00 172 843,16
Muut henkilösivukulut 46 047,55 47 936,54
1 223 244,57 1 269 387,51
Yhtn palveluksessa oli tilikauden
aikana keskimäärin
Toimihenkilöitä 9 10
euroa 2023 2022
Suunnitelman mukaiset poistot
Muut pitkävaikutteiset menot 7 960,89 13 103,61
Koneet ja kalusto 4 857,90 4 785,34
12 818,79 17 888,95
euroa 2023 2022
Liiketoiminnan muut kulut siinen 85 846,52 84 587,20
Liiketoiminnan muut kulut 409 248,65 316 824,39
Markkinointikulut 111 110,03 117 741,23
Tietohallintokulut 112 911,45 112 568,02
Asiantuntijapalvelukulut 308 952,79 872 410,36
Käyttöomaisuuden luovutustappiot 0,00 3 983,40
Käyttöomaisuusosakkeiden
luovutustappio 729 087,45 1 709,00
Vuokrakulut 80 183,35 122 340,26
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä 1 837 340,24 1 632 163,86
Tilintarkastajan palkkiot
tilintarkastuspalkkiot 46 276,95 52 903,50
muut palvelut 2 000,00 24 050,00
48 276,95 76 953,50
euroa 2023 2022
Osinkotuotot ja pääomanpalau-
tukset
Saman konsernin yrityksiltä 0,00 11 592 397,92
Muilta 30,00 0,00
Osinkotuotot ja pääomanpalautuk-
set yhteen 30,00 11 592 397,92
Muut korkotuotot
Saman konsernin yrityksiltä 696 438,19 481 198,63
Omistusyhteysyrityksiltä 5 124,59 1 541,33
Muilta 199 773,60 180 991,40
Muut korkotuotot yhteensä 901 336,38 663 731,36
Muut rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 7 875,00 7 875,00
Muilta 9 870,14 0,00
Muut rahoitustuotot yhteensä 17 745,14 7 875,00
Muut korko- ja rahoitustuotot
yhteen 919 081,52 671 606,36
Korkokulut
Muille 50 669,72 2 064,98
Korkokulut yhteensä 50 669,72 2 064,98
Muut rahoituskulut
Muille 239 447,35 317 744,76
Muut rahoituskulut yhteensä 239 447,35 317 744,76
Korkokulut ja muut rahoituskulut
yhteen -60 597,25 0,00
Konserniosuuksien ja -saamisten
arvonalentumiset 3 376,25 438,43
Osakkeiden ja osuuksien arvon-
alennus 0,00 106 000,00
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 686 215,45 11 837 756,11
1.2. Henkilöstökulut
1.3. Poistot ja arvonalentumiset
1.4. Liiketoiminnan muut kulut
1.5. Rahoitustuotot ja -kulut
1.1. Liiketoiminnan muut tuotot
Toimitusjohtajan ja hallituksen palkkiot sekä lainat lähipiirille on
esitetty erillisenä erittelynä konsernitilinpäätöksen liitetiedossa
35.
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
49
TASEEN LIITETIEDOT 2.1.- 2.8.
euroa 2023 2022
Koneet ja kalusto
Hankintameno 01.11. 801 378,84 820 344,87
Lisäykset 01.11.-31.10. 0,00 6 767,37
Vähennykset 01.11.-31.10. 0,00 -25 733,40
Hankintameno 31.10. 801 378,84 801 378,84
Kertyneet sumu-poistot 01.11. -791 219,84 -786 434,50
Sumu-poistot 01.11.-31.10. -4 857,90 -4 785,34
Kirjanpitoarvo 31.10. 5 301,10 10 159,00
Muut aineelliset hyödykkeet
Hankintameno 01.11. 33 982,37 33 982,37
Hankintameno 31.10. 33 982,37 33 982,37
Kirjanpitoarvo 31.10. 33 982,37 33 982,37
Aineelliset hyödykkeet yhteen
Hankintameno 01.11. 835 361,21 854 327,24
Lisäykset 01.11.-31.10. 0,00 6 767,37
Vähennykset 01.11.-31.10. 0,00 -25 733,40
Hankintameno 31.10. 835 361,21 835 361,21
Kertyneet sumu-poistot 01.11. -791 219,84 -786 434,50
Sumu-poistot 01.11.-31.10. -4 857,90 -4 785,34
Kirjanpitoarvo 31.10. 39 283,47 44 141,37
2.1. Aineettomat hdykkeet
2.2 Aineelliset hyödykkeet
euroa 2023 2022
Aineettomat oikeudet
Hankintameno 01.11. 59 385,00 59 385,00
Hankintameno 31.10. 59 385,00 59 385,00
Kertyneet sumu-poistot 01.11. -54 385,00 -54 385,00
Kirjanpitoarvo 31.10. 5 000,00 5 000,00
Muut pitkävaikutteiset menot
Hankintameno 01.11. 442 963,34 408 408,34
Lisäykset 01.11.-31.10. 0,00 34 555,00
Hankintameno 31.10. 442 963,34 442 963,34
Kertyneet sumu-poistot 01.11. -406 974,40 -393 870,79
Sumu-poistot 01.11.-31.10. -7 960,89 -13 103,61
Kirjanpitoarvo 31.10. 28 028,05 35 988,94
Aineettomat hyödykkeet yhteensä
Hankintameno 01.11. 502 348,34 467 793,34
Lisäykset 01.11.-31.10. 0,00 34 555,00
Hankintameno 31.10. 502 348,34 502 348,34
Kertyneet sumu-poistot 01.11. -461 359,40 -448 255,79
Sumu-poistot 01.11.-31.10. -7 960,89 -13 103,61
Kirjanpitoarvo 31.10. 33 028,05 40 988,94
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
50
2.3. Sijoitukset
2.4. Pitkäaikaiset saamiset
2.5. Lyhytaikaiset saamiset
2.6. Rahoitusarvopaperit
2.7. Oma pääoma
euroa 2023 2022
Osuudet saman konsernin yrityksissä
Hankintameno 01.11. 34 058 757,28 34 058 757,28
Vähennykset 01.11.-31.10 -764 320,95 0,00
Hankintameno 31.10. 33 294 436,33 34 058 757,28
Osuudet omistusyhteysyrityksissä
Hankintameno 01.11. 1 505 000,00 1 505 000,00
Hankintameno 31.10. 1 505 000,00 1 505 000,00
Muut osakkeet ja osuudet
Hankintameno 01.11. 13 419,38 121 129,38
Vähennykset 01.11.-31.10. 0,00 -107 710,00
Hankintameno 31.10. 13 419,38 13 419,38
Sijoitukset yhteensä
Hankintameno 01.11. 35 577 176,66 35 684 886,66
Vähennykset 01.11.-31.10. -764 320,95 -107 710,00
Hankintameno 31.10. 34 812 855,71 35 577 176,66
euroa 2023 2022
Pääomalainasaamiset saman
konsernin yrityksiltä 10 150 538,00 5 553 291,16
Lainasaamiset saman konsernin
yrityksiltä 850 000,00 2 443 196,21
Lainasaamiset omistusyhteysyri-
tyksiltä 0,00 115 600,00
Lainasaamiset 3 748 555,01 3 707 653,95
14 749 093,01 11 819 741,32
euroa 2023 2022
Myyntisaamiset saman konsernin
yrityksiltä 228 816,81 182 687,25
Myyntisaamiset 10 569,56 45 970,36
Lainasaamiset saman konsernin
yrityksiltä 250 000,00 500 000,00
Omistusyhteysyrityslainasaamiset 215 600,00 0,00
Muut saamiset 50 298,31 52 389,80
Muut lainasaamiset 302 360,43 396 830,39
Korkosaaminen saman konsernin
yrityksiltä 125 239,54 89 139,79
Korkosaaminen omistusyhteysyri-
tyksiltä 6 665,92 1 541,33
Siirtosaamiset 424 972,65 413 037,73
1 614 523,22 1 681 596,65
euroa 2023 2022
Muut osakkeet ja osuudet
Sijoitusrahasto-osuudet 6 342 655,21 10 125 536,69
euroa 2023 2022
Osakepääoma 01.11. 5 568 681,60 5 568 681,60
Osakepääoma 31.10. 5 568 681,60 5 568 681,60
Ylikurssirahasto 01.11. = 31.10. 4 691 406,88 4 691 406,88
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 01.11. 17 024 464,14 16 969 587,34
Johtoryhmän palkitseminen omina
osakkeina 20 936,55 25 356,80
Hallituspalkkiot omina osakkeina 39 360,00 29 520,00
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 31.10. 17 084 760,69 17 024 464,14
Edellisten tilikausien voitto/-tappio
01.11. 32 159 335,29 26 311 970,19
Verotarkastus arvonlisäverot
2018–2019 0,00 385 155,43
Osingonjako -1 581 324,93 -4 210 657,22
Edellisten tilikausien voitto/-tappio
31.10. 30 578 010,36 22 486 468,40
Tilikauden voitto/-tappio -2 211 869,29 9 672 866,89
Oma pääoma yhteensä 55 710 990,24 59 443 887,91
Jakokelpoinen vapaa
oma pääoma 31.10. 45 450 901,76 49 183 799,43
Siirtosaamisten oleelliset erät
Korkosaaminen lähipiirilainoista 0,00 34,70
Korkosaaminen muista lainasaa-
misista 116 951,17 110 947,13
Edelleenlaskutettavat kulut 241 604,06 219 869,06
Muut siirtosaamiset 0,00 1 482,80
Kulujen jaksotukset 66 417,42 80 704,04
424 972,65 413 037,73
Panostaja Oyj:n omistukset muissa yrityksissä 31.10.2023 on esi-
telty eriteltynä konsernitilinätöksen liitetiedoissa 36.
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
51
Yhtiöllä on yksi osakelaji. Yhtiön osakkeet kuuluvat arvo-osuus-
järjestelän. Osakkeiden lukumääon yhteensä 53 333 110
kappaletta.
2.8. Vieras pääoma
euroa 2023 2022
2.8.1 Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta 1 800 000,00 0,00
Muut pitkäaikaiset velat 3 471,21 3 471,21
1 803 471,21 3 471,21
Velat saman konsernin yrityksille
Muut velat 38 671,77 38 671,77
38 671,77 38 671,77
Pitkäaikaiset velat yhteensä 1 842 142,98 42 142,98
2.9.2 Lyhytaikaiset velat
Ostovelat 38 182,72 130 905,25
Muut velat 26 793,26 26 732,50
Siirtovelat 231 794,69 244 745,93
296 770,67 402 383,68
Velat saman konsernin yrityksille
Ostovelat 1 527,51 5 07,32
1 527,51 5 07, 32
Siirtovelkoihin sisältyvät
olennaiset erät
Vuosilomapalkat sosiaalikuluineen 143 041,44 136 494,31
Palkkojen sivukulujaksotukset 25 470,85 25 538,12
Tulospalkkiojaksotus 27 700,00 41 700,00
Jaksotetut ostovelat 15 000,00 28 513,50
Korkojaksotukset 231 794,69 12 500,00
231 794,69 244 745,93
Lyhytaikaiset velat yhteensä 298 298,18 402 891,00
euroa 2023 2022
Annetut pantit
Pantatut tytäryhtiöosakkeet omien
velkojen vakuudeksi 21 649 572,47 0,00
Konserniyhtiöiden puolesta
Annetut takaukset 525 000,00 525 000,00
Vuokravastuut
Yhden vuoden kuluessa 32 450,28 29 379,06
Yli yhden enit. 5 vuoden kuluessa 0,00 0,00
Yli viiden vuoden kuluessa 0,00 0,00
Leasing-vastuut
Yhden vuoden kuluessa 749,65 0,00
Yli yhden enit. 5 vuoden kuluessa 1 249,42 0,00
Yli viiden vuoden kuluessa 0,00 0,00
Muut annetut pantit
Omien velkojen vakuudeksi 1 316,00 1 316,00
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
Muut liitetiedot
52
Jukka Ala-Mello
Puheenjohtaja
Eero Eriksson
Mikko Koskenkorva
Suoritetusta tarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Tampereella 14. päivänä joulukuuta 2023
Tarja Pääkkönen
Tommi Juusela Tapio Tommila
Toimitusjohtaja
TILINÄTÖSMERKIN
Emoyhtiön hallituksen ehdotus
tilikauden tuloksen käsittelyksi ja
voitonjaoksi
Panostaja Oyj:n voitonjakokelpoiset varat, joihin on lisätty tilikau-
den ja edellisten tilikausien voitto 28 366 141,07 euroa ja sijoite-
tun vapaan oman pääoman rahasto 17 084 760,69 euroa ovat 45
450 901,76 euroa.
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että päättyneeltä tilikau-
delta osakkeenomistajille ei makseta osinkoa.
Lisäksi hallitus ehdottaa, että yhtiökokous valtuuttaisi halli-
tuksen päättämään harkintansa mukaan mahdollisesta varojen
jakamisesta osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen
sitä puoltaessa joko osinkona tai pääomanpalautuksena sijoi-
tetun vapaan oman pääoman rahastosta. Valtuutuksen perus-
teella tehtävän varojenjaon enimmäismäärä on yhteensä enin-
än 4 700 000 euroa.
Valtuutuksen ehdotetaan sisältävän hallituksen oikeuden
päättää kaikista muista edellä mainittuun varojenjakoon liitty-
visehdoista. Valtuutuksen ehdotetaan olevan voimassa seu-
raavan varsinaisen yhtiökokouksen alkamiseen saakka.
.
Tampereella 14. päivänä joulukuuta 2023
Deloitte Oy
Tilintarkastusyhteisö
Hannu Mattila
KHT
Panostaja tilinpäätös 2023
53
Tilintarkastuskertomus
Panostaja Oyj:n yhtiökokoukselle
LAUSUNTO
Olemme tilintarkastaneet Panostaja Oyj:n (y-tunnus 0585148-8)
tilinpäätöksen tilikaudelta 1.11.2022–31.10.2023. Tilinpäätös sisäl-
tää konsernin tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, taseen,
rahavirtalaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista ja
liitetiedot, mukaan lukien yhteenveto merkittävimmistä tilinpää-
töksen laatimisperiaatteista, sekä emoyhtiön tuloslaskelman,
taseen, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, et
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin
taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja raha-
virroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpää-
tösstandardien (IFRS) mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtn toimin-
nan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukai-
sesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisä-
raportin kanssa.
LAUSUNNON PERUSTELUT
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatetta-
van hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastusta-
van mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä
niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukai-
sesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvolli-
suutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme
mukaan olleet Suomessa noudatettavien, itä palveluja kos-
kevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-ase-
tuksen 537/2014 5. artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä
palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on
esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 13.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilin-
tarkastusevidenssiä.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka
ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä
tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa.
Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuu-
tena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laaties-
samme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä sei-
koista erillistä lausuntoa.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin
sii, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on siltynyt arviointi
siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suh-
tautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olen-
naisen virheellisyyden riski.
Panostaja tilinpäätös 2023
54
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikka on huomioitu tilintarkastuksessa
Liikearvon arvonalentumistestaus
Katso Panostaja Oyj:n konsernitilinpäätöksen liitetieto 18
Liikearvon arvonalentumistestaus.
Liikearvon määrä on konsernitaseessa EUR 47,3 miljoonaa
(EUR 47,5 miljoonaa). Liikearvo jakautuu konsernin rahavirtaa
tuottaville yksiköille siten, että EUR 34,1 miljoonaa (EUR 34,3
miljoonaa) muodostuu Grano-konsernille kohdistetusta
liikearvosta ja muiden rahavirtaa tuottavien yksiköiden
liikearvo on yhteensä EUR 13,1 miljoonaa (EUR 13,1 miljoo-
naa).
Johto arvioi liikearvon arvonalentumistarvetta vuosittain.
Johdon laatima arvonalentumistestaus ei osoittanut
arvonalentumista.
Arvonalentumistestauksiin liittyy merkittäviä johdon arvioita
tulevaan liiketoiminnan kehitykseen, kassavirtoihin ja
diskonttokorkoon liittyen.
Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan
2 -kohdan c alakohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen
virheellisyyden riski.
Tarkastuksessamme olemme arvioineet johdon tekemiä ja hallituksen hyväksymiä
arvonalentumistestausmalleja, sekä arvioineet arvonalentumistestaukseen liittyviä
kontrolleja kunkin rahavirtaa tuottavan yksikön osalta.
Rahavirtaa tuottavan yksikön liiketoiminnasta kerrytettävissä oleva rahamää
perustuu arvonalentumistestauksessa käyttöarvolaskelmiin. Näissä laskelmissa
ennakoidut rahavirrat perustuvat johdon hyväksymiin taloudellisiin suunnitelmiin,
jotka kattavat kolmen vuoden ajanjakson. Suunnitelmien tärkeimmät olettamukset
ovat rahavirtaa tuottavan yksikön liikevaihdon kasvuennuste, liikevoiton kehitysen-
nuste ja käytetty diskonttokorko.
Olemme tarkastaneet yhtiön käytn käyttöarvolaskentamallin oikeellisuuden
vertaamalla mallia IAS 36 Omaisuuserien arvonalentuminen -standardin vaatimuk-
siin. Olemme tällöin arvioineet merkittäviä olettamia kunkin rahavirtaa tuottavan
yksikön osalta:
Olemme verranneet laskelmissa käytettyjä arvioita vahvistettuihin
budjetteihin ja strategisiin suunnitelmiin.
Olemme verranneet käytettyjä diskonttokorkoja ulkopuolisista lähteis
saatuun tietoon.
Olemme testanneet arvonalentumistestauslaskelman laskentateknistä
asianmukaisuutta.
Olemme verranneet kasvu- ja kannattavuusolettamia historialliseen
kehitykseen.
Olemme arvioineet myös arvonalentumistestauksesta annettuja liitetietoja.
Tytäryhtiöosakkeiden arvostus Panostaja Oyj:n tilinpäätöksessä
Katso emoyhtiön tilinätöksen liitetieto 2.3 Sijoitukset ja
tilinpäätöksen laatimisperiaatteet Arvostusperiaatteet.
Osuudet saman konsernin yrityksissä emoyhtn taseessa
on EUR 33,3 miljoonaa (EUR 34,1 miljoonaa). Tilinätöksen
laatimisperiaatteiden mukaan yhtiön käyttöomaisuusosak-
keet arvostetaan hankintahintaan vähennettynä mahdolli-
silla arvonalennuksilla.
Arvonalentumistestauksiin liittyy merkittäviä johdon
arvioita.
Johto arvioi tytäryhtiöosakkeiden arvonalentumistarvetta
vuosittain eikä arviointi ei osoittanut arvonalentumista.
Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan
2 kohdan c alakohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen
virheellisyyden riski.
Tarkastuksessamme olemme arvioineet johdon tekemiä ja hallituksen hyväksymiä
arvonalentumistestausmalleja, sekä arvioineet arvonalentumistestaukseen liittyviä
kontrolleja.
Olemme arvioineet myös johdon laatimien käyttöarvolaskelmien merkittäv
olettamia:
Olemme verranneet kasvu- ja kannattavuusolettamia historialliseen
kehitykseen.
Olemme verranneet laskelmissa käytettyjä liikevaihto- ja liikevoittoarvioita
vahvistettuihin budjetteihin ja strategisiin suunnitelmiin.
Olemme verranneet käytettyjä diskonttokorkoja ulkopuolisista lähteis
saatuun tietoon.
Olemme testanneet arvonalentumistestauslaskelman laskentateknistä
asianmukaisuutta.
Panostaja tilinpäätös 2023
55
TILINÄTÖS KOSKEVAT HALLITUKSEN JA
TOIMITUSJOHTAJAN VELVOLLISUUDET
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta
siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstan-
dardien (IFRS) mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laa-
timista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisäätei-
set vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sel-
laisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyt.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan vel-
vollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimin-
taansa ja soveltuvissa tapauksissa esitmään seikat, jotka liitty-
vät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu
toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toimin-
nan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni
aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista
vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
TILINTARKASTAJAN VELVOLLISUUDET
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUKSESSA
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko
tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastusker-
tomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on
korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen
virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti
suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virhees, ja niiden katsotaan olevan olen-
naisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vai-
kuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpää-
töksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuu-
luu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme amma-
tillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit,
suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaa-
via tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltu-
vaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytök-
sestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta,
on suurempi kuin riski sii, että virheestä johtuva olennai-
nen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen
voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämis, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä
taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta rele-
vantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnit-
telemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkas-
tustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että
pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin
sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaattei-
den asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollis-
ten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimi-
tusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen
oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankki-
mamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätök-
sen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin
liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkit-
tävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista
epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkas-
tuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta
koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos e-
varmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa
lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkas-
tuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuh-
teet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai kon-
serni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettä-
vät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta
ja siltöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana ole-
via liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja
riittävän kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai lii-
ketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta pys-
tyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä.
Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, val-
vonnasta ja suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslau-
sunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintar-
kastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittä-
vistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen
valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintar-
kastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että
olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja
eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suh-
teista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan
riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liitty-
vistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista sei-
koista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilin-
tarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskei-
siä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi
jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun
äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä
seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutu-
vien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan
suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Panostaja tilinpäätös 2023
56
Muut raportointivelvoitteet
TILINTARKASTUSTOIMEKSIANTOA KOSKEVAT
TIEDOT
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana
5.2.2021 alkaen yhtäjaksoisesti kolme vuotta.
MUU INFORMAATIO
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu
informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen
sisältyn informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätös eikä sitä
koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimin-
takertomuksen käyttöömme ennen tämän tilintarkastuskertomuk-
sen antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen
käyttöömme kyseisen päivän jälkeen. Tilinpäätös koskeva lau-
suntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio
tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme
arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpää-
töksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyk-
sen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheel-
listä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi
arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellet-
tavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilin-
päätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on
laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännös-
ten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäi-
vää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon kohdista-
mamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa
informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava
stä seikasta. Meillä ei ole tän asian suhteen raportoitavaa.
Tampereella, 14. joulukuuta 2023
Deloitte Oy
Tilintarkastusyhteisö
Hannu Mattila
KHT
Panostaja tilinpäätös 2023
57
TIETOJA OSAKKEISTA
OSAKEPÄÄOMA JA OMAT OSAKKEET
Katsauskauden päättyessä Panostaja Oyj:n osakepääoma oli
5 568 681,60 euroa. Osakkeiden lukuärä on yhteensä 53 333
110 kappaletta.
Yhtiön hallussa oleva omien osakkeiden määrä katsauskau-
den lopussa oli 587 191 kappaletta (tilikauden alussa 687 798 kap-
paletta). Omien osakkeiden määrä vastasi 1,1 prosenttia koko kat-
sauskauden lopun osakemäästä ja äänimäästä.
Yhtiökokouksen 7.2.2022 ja hallituksen päätösten mukaisesti
Panostaja Oyj luovutti 16.12.2022 yhtiön johdolle osakepalkkioina
yhteensä 33 773 kappaletta osakkeita. Yhtiö luovutti hallituksen
jäsenille 16.12.2022 yhteensä 31 746 kappaletta osakkeita kokous-
palkkioiden maksuna. Panostaja luovutti yhtiökokouksen 7.2.2023
ja hallituksen päätöksen mukaisesti 5.6.2023 yhteensä 35 088
kappaletta osakkeita kokouspalkkioiden maksuna.
Yhtiön osakkeet on julkisesti noteerattu vuodesta 1989. llä
hetkellä yhtiön osakkeet on noteerattu Nasdaq Helsingissä.
HALLINTO JA YHTIÖKOKOUS
Panostaja Oyj:n päätöksenteossa ja hallinnossa noudatetaan
Suomen osakeyhtiölakia, julkisesti noteerattuja yhtiöitä koskevia
säännöksiä, Panostaja Oyj:n yhtiöjärjestystä ja Nasdaq Helsinki
Oy:n sääntöjä ja ohjeita.
Panostaja Oyj noudattaa toiminnassaan ja hallintonsa järjes-
tämisessä Suomen Listayhtiöiden Hallinnointikoodia. Hallinnointi-
koodi on saatavilla arvopaperimarkkinayhdistyksen ylläpitämältä
verkkosivulta osoitteesta www.cgfinland.fi.
Selvitys Panostajan hallinnointi- ja ohjausjärjestelmästä jul-
kaistaan vuosittain yhtiön internet-sivuilla osoitteessa: https://
panostaja.fi/sijoittajille/hallinnointi/
Panostaja Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 7. helmi-
kuuta 2023 Tampereella. Hallituksen jäsenten lukumääräksi vah-
vistettiin viisi (5), ja valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
päättyessä päättyvälle toimikaudelle hallitukseen valittiin uudel-
leen Jukka Ala-Mello, Eero Eriksson, Mikko Koskenkorva, Tarja
Pääkkönen sekä Tommi Juusela.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että
tilintarkastajien lukumääräksi vahvistetaan yksi (1).
Yhtiökokous päätti, että tilintarkastusyhteisö Deloitte Oy vali-
taan tilintarkastajaksi toimikaudeksi, joka päättyy vuoden 2024
varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Tilintarkastusyhteisö
Deloitte Oy on ilmoittanut, että päävastuullisena tilintarkastajana
toimii KHT Hannu Mattila.
Todettiin vastuuvapauden myöntämisen tilikaudelta
1.11.2021–31.10.2022 koskevan seuraavia henkilöitä: Hallituksen
jäsenet Jukka Ala-Mello, Eero Eriksson, Mikko Koskenkorva, Tarja
Pääkkönen ja Tommi Juusela sekä toimitusjohtaja Tapio Tommila.
Yhtiökokous päätti myöntää vastuuvapauden yllä mainituille hal-
lituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle.
Yhtiökokous vahvisti esitetyn tilinpäätöksen ja konsernitilin-
päätöksen tilikaudelta 1.11.2021–31.10.2022 ja ätti, että päätty-
neeltä tilikaudelta osakkeenomistajille maksetaan osinkoa 0,03
euroa osakkeelta.
Lisäksi yhtiökokous päätti, että hallitus valtuutetaan päättä-
mään harkintansa mukaan mahdollisesta varojen jakamisesta
osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen sitä puoltaessa
joko osinkona tai pääomanpalautuksena sijoitetun vapaan oman
pääoman rahastosta. Valtuutuksen perusteella tehtävän varo-
jenjaon enimmäismääon yhteen4 700 000 euroa. Valtuutus
sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista muista edellä mai-
nittuun varojenjakoon liittyvistä ehdoista. Valtuutus on voimassa
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen alkamiseen saakka.
Yhtiökokous päätti, että hallituksen jäsenten palkkiot pidetään
ennallaan ja että valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
päättyessä päättyvältä toimikaudelta hallituksen puheenjohta-
jalle maksetaan palkkiona 40 000 euroa ja hallituksen muille jäse-
nille kullekin 20 000 euroa. Lisäksi yhtiökokous päätti, että noin 40
% hallituksen senille maksettavista palkkiosta maksetaan hal-
litukselle annetun osakeantivaltuutuksen perusteella antamalla
hallituksen jäsenille yhtiön osakkeita, mikäli hallituksen jäsen ei
yhtiökokouspäivänä omista yli yhtä prosenttia (1 %) yhtiön kaikista
osakkeista. Mikäli hallituksen jäsenen omistusosuus yhtiökokous-
päivänä on yli yksi prosentti (1 %) yhtn kaikista osakkeista, mak-
setaan palkkio kokonaisuudessaan rahana. Yhtiökokous päätti
edelleen, et hallituksen senten matkakulut korvataan Vero-
hallinnon vahvistaman kulloisenkin matkakorvausperusteen
enimmäismäärän mukaisena.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti val-
tuuttaa hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hank-
kimisesta yhdessä tai useammassa erässä seuraavin ehdoin:
Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla
enintään 5 200 000 osaketta. Omia osakkeita voidaan valtuutuk-
sennojalla hankkia vain vapaalla omalla pääomalla. Omia osak-
keita voidaan hankkia hankintapäivänä NasdaqHelsinki Oy:n jär-
jestämässä julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan
tai muuten markkinoilla muodostuvaan hintaan. Hallitus päätä,
miten omia osakkeita hankitaan. Omia osakkeita voidaan hankkia
muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suh-
teessa (suunnattu hankkiminen).
Valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 7.2.2022 anta-
man valtuutuksen päättää omien osakkeiden hankkimisesta. Val-
tuutus on voimassa 6.8.2024 saakka.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään enin-
än 5 200 000 osakkeen osakeannista sekä optio-oikeuksien
ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien anta-
misesta. Hallitus päättää kaikista osakeantien ja optioiden sekä
muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen
ehdoista. Valtuutus koskee seuusien osakkeiden antamista että
omien osakkeiden luovuttamista. Osakeannit ja optio-oikeuksien
sekä muiden osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:starkoitettujen osak-
keisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antaminen voivat tapah-
tua osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen (suun-
nattu anti). Valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 7.2.2022
antaman valtuutuksen päättää osakeanneista sekä optio-oikeuk-
sien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien anta-
misesta. Valtuutus on voimassa 6.8.2024 saakka.
Yhtiön hallitus piti välittömästi yhtiökokouksen päätyttyä jär-
jestäytymiskokouksen, jossa hallituksen puheenjohtajaksi valittiin
Jukka Ala-Mello ja varapuheenjohtajaksi Eero Eriksson.
Panostaja tilinpäätös 2023
58
OSAKKEEN VAIHTO SEKÄ KURSSIT
alin, € ylin, €
Osakeantioikaistu
vaihto kpl % -osakkeista
2023 0,48 0,72 2 724 126 5,2
2022 0,58 0,79 4 191 653 8,0
2021 0,67 0,99 8 254 582 15,7
2020 0,51 1,00 5 807 553 11,1
2019 0,77 1,16 9 489 880 18,1
2018 0,88 1,21 9 374 954 18,0
2017 0,82 0,98 7 863 788 15,1
2016 0,81 1,04 5 959 389 11,5
2015 0,77 0,94 6 508 111 12,7
2014 0,69 0,91 7 908 686 15,4
2013 0,66 0,86 3 814 701 7,4
2012 0,73 1,05 5 725 530 11,1
2011 0,97 1,51 3 841 477 7,7
2010 1,32 1,75 5 301 507 11,2
2009 0,89 1,4 8 108 040 17,5
Osakekurssi
Osakkeenomistajen määrä
Panostaja tilinpäätös 2023
OSAKEKURSSIN KEHITYS JA
OSAKKEENOMISTUS
Panostaja Oyj:n osakkeen päätöskurssi vaihteli tilikau-
den aikana 0,48 euron (alin noteeraus) ja 0,72 euron
(ylin noteeraus) välillä. Osakkeiden osakevaihto tarkas-
telujaksolla oli 2 724 126 kappaletta, mikä edustaa 5,2 %
tilikauden keskimääräisestä osakekannasta. Osakkeen
lokakuun 2023 päätöskurssi oli 0,50 euroa. Yhtiön osake-
kannan markkina-arvo lokakuun 2023 lopussa oli 26,4 milj.
euroa (31,6 milj. euroa). Yhtiöllä oli lokakuun 2023 lopussa
4 832 osakkeenomistajaa (4 682).
59
Osakkeita kpl % Osakkeista
1 Treindex Oy 7 326 200 13,74 %
2 Oy Koskenkorva Ab 5 469 798 10,26 %
3 Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö
Ilmarinen
3 701 332 6,94 %
4 Keskinäinen Vakuutusyhtiö Fennia 3 468 576 6,50 %
5 Koskenkorva Mikko Matias 1 506 055 2,82 %
6 Koskenkorva Maija Kristiina 1 347 542 2,53 %
7 Nordea Henkivakuutus Suomi Oy 1 218 000 2,28 %
8 Malo Hanna Maria 1 202 207 2,25 %
9 Kumpu Minna Kristiina 1 202 170 2,25 %
10 Koskenkorva Matti Olavi 1 158 903 2,17 %
11 Koskenkorva Mauno Juhani 1 040 769 1,95 %
20 suurinta osakkeenomistajaa 31.10.2023
Osakkeenomistuksen jakautuminen suuruusluokittain 31.10.2023
Osakkeenomistuksen jakautuminen sektoreittain 31.10.2023
Suurimmat osakkeenomistajat
Osakkeita kpl
% Osakkeista
12 Johtopanostus Oy 1 030 000 1,93 %
13 Porkka Harri 822 000 1,54 %
14 Pravia Oy 751 665 1,41 %
15 Koskenkorva Pekka Juhani 733 502 1,38 %
16 LähiTapiola Keskinäinen
Vakuutusyhtiö
674 000 1,26 %
17 Panostaja Oyj 587 191 1,10 %
18 Hietanen Reijo Tapio 378 330 0,71 %
19 Maxstar Oy 369 001 0,69 %
20 Määttä Mikko Olavi 350 000 0,66 %
34 337 241 64,38 %
Muut osakkeenomistajat
Yhteensä
Sektoriluokka Omistajia kpl % Osakkeita/ääniä kpl %
Yritykset 125 2,59 % 16 877 205 31,64 %
Rahoitus-ja vakuutuslaitokset 10 0,21 % 6 001 295 11,25 %
Julkisyhteisöt 1 0,02 % 3 701 332 6,94 %
Kotitaloudet 4 659 96,60 % 26 406 937 49,51 %
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 8 0,17 % 131 572 0,25 %
Ulkomaat 20 0,41 % 30 916 0,06 %
Yhteensä 4 823 100,00 % 53 149 257 99,66 %
Hallintarekisteröityjä 8 183 853 0,34 %
Liikkeeseenlaskettu määrä 53 333 110 100,00 %
Osakemäärä Omistajia kpl % Osakkeita/ääniä kpl %
1-1000
2 959
61,35 %
998 297
1,87 %
1001-10000
1 516
31,43 %
5 025 158
9,42 %
10001-100000
300
6,22 %
7 495 896
14,05 %
100001-500000
31
0,64 %
6 573 849
12,33 %
500001-
17
0,35 %
33 239 910
62,33 %
Yhteensä 4 823 100,00 % 53 333 110 100,00 %
joista hallintarekisteröityjä 8
183 853
0,34 %
Liikkeeseenlaskettu määrä
53 333 110
100,00 %
18 995 869
53 333 110
Panostaja tilinpäätös 2023
60
Kalevantie 2, 33100 Tampere
panostaja@panostaja.fi
panostaja.fi
@PanostajaOyjPanostajaOyj
vuosikertomus.panostaja.fi/2023
Vuosikertomus 2023