ENERSENSE | VUOSIRAPORTTI | 2 |
ENERSENSEN SUUNTA | HALLITUKSEN TOIMINTA- KERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | PALKITSEMISRAPORTTI | |||
Osiossa kerrotaan tiiviisti Enersensen vuoden 2025 kohokohdista, liiketoiminnasta, strategiasta ja vastuullisuudesta. | Osio sisältää hallituksen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen vuodelta 2025. Kestävyysraportti on osa hallituksen toimintakertomusta. | Osiossa kuvataan Enersensen hallinnointimalli sekä esitellään hallituksen ja johtoryhmän jäsenet. | Palkitsemisraportissa kerrotaan Enersensen toimitusjohtajan ja hallituksen palkitsemisesta. | |||
ENERSENSE | ENERSENSEN SUUNTA | 4 |
2025: Vahvempana kohti elinkaarikumppanuutta ....................................................................................... | |
Toimitusjohtajan katsaus ..................................................................................................................................... | |
Enersense on huomisen yhteiskunnan luotettava elinkaarikumppani ................................................. | |
Strategiamme tähtää elinkaarikumppanuuteen 2025–2028 .................................................................. | |
Strategiset tavoitteemme tähtäävät vastuulliseen ja kannattavaan kasvuun ............................... | |
Merkittäviä edistysaskeleita vastuullisuudessa ........................................................................................... |
ENERSENSE | ENERSENSEN SUUNTA | 5 |
Ydinliiketoimintojen liikevaihto, MEUR 302,1 (335,5) | Käyttökate, MEUR 25,3 (14,5) | |||||||
Uusi elinkaarikumppanuusstrategia Strategiamme lähtökohtana on asiakkaidemme menestyksen edistäminen. Tavoittelemme kannattavaa kasvua vahvalla osaamisellamme sähköverkoissa, energiasiirtymän toteuttamisessa ja luotettavissa tietoliikenneyhteyksissä. | Strateginen fokusointi päätökseen Myimme tuuli- ja aurinkovoiman hankekehitysliiketoiminnan Fortumille, meriteollisuusyksikön Davielle ja ajoimme päästöttömän liikenteen ratkaisut alas. Onnistuneet yrityskaupat vahvistivat tasettamme. | |||||||
Ydinliiketoimintojen oikaistu käyttökate, MEUR 18,8 (20,7) | Ydinliiketoimintojen tilauskanta, MEUR 392 (387) | |||||||
Kannattavuutta ja tehokkuutta Value Uplift -ohjelmalla Toiminnan tehostamiseen tähtäävän ohjelman toimenpiteet toivat 6,7 milj. euroa vuotuista tulosparannusvauhtia (EBIT/EBITDA run-rate). Ohjelman tavoite on 7,5 milj. euron vuotuinen tulosparannusvauhti 2026 puoliväliin mennessä. | Merkittävä parannus työturvallisuudessa Panostukset turvallisuuskulttuuriin pienensivät poissaoloon johtavien tapaturmien taajuutta 35 prosenttia. Strateginen tavoitteemme on edetä kohti nollaa poissaoloon johtavaa tapaturmaa. |
ENERSENSE | ENERSENSEN SUUNTA | 6 |
ENERSENSE | ENERSENSEN SUUNTA | 7 |
ENERSENSE | ENERSENSEN SUUNTA | 8 |
POWER | ENERGY TRANSITION | CONNECTIVITY | ||
Suunnittelemme, rakennamme, ylläpidämme ja uudistamme energiajärjestelmää. Olemme koko elinkaaren kumppani voimansiirtoverkoille, sähköasemille, tuulivoima- ja aurinkoenergiapuistoille, akuille ja datakeskuksille. | Meidät tunnetaan puhtaan siirtymän osaajana. Avullamme edistykselliset energiayhtiöt ja teolliset toimijat uudistavat tuotantoaan. Olemme koko elinkaaren kumppani puhtaassa energiasiirtymässä, olipa kyseessä sitten lämpövoimala, vetylaitos, vesilaitos tai datakeskus. | Olemme luotettavien tietoliikenneyhteyksien elinkaarikumppani. Suunnittelemme, rakennamme ja ylläpidämme kiinteitä sekä langattomia verkkoja niin, että yhteydet toimivat sujuvasti joka päivä. Turvallisuus ja kestävyys ovat kaiken työmme ytimessä. | ||
ENERSENSE | ENERSENSEN SUUNTA | 9 |
ENERSENSE | ENERSENSEN SUUNTA | 10 |
Teema | Tavoite | 2024 | 2025 | 2026–2028 |
Kasvu | Keskimääräinen vuotuinen kasvu (CAGR) 4–5 % | 336 MEUR | -10 % | Tilauskannan kasvu antaa hyvän pohjan |
Kannattavuus | Liiketulos (EBIT) yli 5 % | -3,3 % | 5,3 % | 2025 antaa suuntaa hyvälle kehitykselle |
Tase | Nettovelkaantumisaste alle 100 % | 136,2 % | 6,5 % | Tavoitteessa pysyminen |
Turvallisuus | Kohti nollaa tapaturmaa, jatkuvasti laskeva poissaoloon johtaneiden tapaturmien taajuus | 8,0 | 5,5 | Tavoitteessa pysyminen hyvän 2025 jälkeen, jokainen tapaturma on liikaa |
Ilmasto | Science Based Targets initiativen hyväksymät päästövähennys- tavoitteet 2023–2035: • Oman toiminnan päästöt (scope 1–2) -63 % • Arvoketjun päästöt (scope 3) -38 % | 89 300 tCO 2 e | 73 300 tCO2e | Ilmastotyö tavoitteen mukaisesti |
ENERSENSE | ENERSENSEN SUUNTA | 11 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 12 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 13 |
Toimintaympäristö vuonna 2025 ....................................................................................................................... | |
Taloudellinen tulos .................................................................................................................................................. | |
Taloudellinen asema ja rahoitus ....................................................................................................................... | |
Segmenttikatsaukset ............................................................................................................................................. | |
Power ..................................................................................................................................................................... | |
Energy Transition ............................................................................................................................................... | |
Connectivity ........................................................................................................................................................ | |
Strategia ja Value Uplift -ohjelma .................................................................................................................... | |
Strategiset arvioinnit ............................................................................................................................................. | |
Konsernin henkilöstö .............................................................................................................................................. | |
Hallinnointi ................................................................................................................................................................. | |
Varsinainen yhtiökokous ................................................................................................................................. | |
Ylimääräinen yhtiökokous .............................................................................................................................. | |
Hallitus ................................................................................................................................................................... | |
Johtoryhmä ......................................................................................................................................................... | |
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät ..................................................................................................... | |
Osakkeet ja kaupankäynti ................................................................................................................................... | |
Merkittävimmät riskit ja epävarmuustekijät ................................................................................................. | |
Ohjeistus vuodelle 2026 ........................................................................................................................................ | |
Keskeiset tilikauden jälkeiset tapahtumat ..................................................................................................... | |
Ehdotus varojen jakamisesta osakkeenomistajille ..................................................................................... | |
Taloudellinen raportointi 2026 ........................................................................................................................... | |
Tunnusluvut ............................................................................................................................................................... | |
Kestävyysraportti .................................................................................................................................................... |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 14 |
MEUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 | Muutos, % |
Power | 245 | 158 | 55 |
Energy Transition | 36 | 71 | -49 |
Connectivity | 112 | 158 | -29 |
Konserni | 392 | 387 | 1 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 15 |
MEUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 | Muutos, % |
Power | 138,9 | 182,5 | -23,9 |
Energy Transition | 83,7 | 159,6 | -47,6 |
Connectivity | 84,3 | 82,6 | 2,0 |
Liiketoiminta-alueille kohdistamattomat erät | 0,1 | — | 205,0 |
Yhteensä | 306,9 | 424,7 | -27,7 |
MEUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 | Muutos-% |
Power | 141,0 | 163,4 | -13,7 |
Energy Transition | 76,7 | 89,5 | -14,3 |
Connectivity | 84,3 | 82,6 | 2,0 |
Yhteensä | 302,1 | 335,5 | -10,0 |
MEUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 | Muutos, % |
Power | 28,2 | 16,5 | 71,0 |
Energy Transition | 5,9 | 1,1 | 421,1 |
Connectivity | 4,5 | 4,1 | 9,8 |
Eliminoinnit ja liiketoiminta-alueille kohdistamattomat erät | -13,3 | -7,2 | -86,2 |
Yhteensä | 25,3 | 14,5 | 74,2 |
MEUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 | Muutos-% |
Power | 11,8 | 7,6 | 55,3 |
Energy Transition | 2,1 | 5,9 | -64,4 |
Connectivity | 4,5 | 4,1 | 9,8 |
Eliminoinnit ja liiketoiminta-alueille kohdistamattomat erät | -13,4 | -7,2 | -90,3 |
Yhteensä | 5,0 | 10,4 | -54,8 |
MEUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 | Muutos-% |
Power | 12,1 | 13,7 | -11,7 |
Energy Transition | 5,2 | 6,7 | -22,4 |
Connectivity | 4,7 | 4,2 | 11,9 |
Liiketoiminta-alueille kohdistamattomat erät | -3,2 | -3,9 | 17,9 |
Yhteensä | 18,8 | 20,7 | -9,2 |
MEUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 | Muutos-% |
Suomi | 188,1 | 254,3 | -26,0 |
Muut maat | 118,8 | 170,4 | -30,3 |
Yhteensä | 306,9 | 424,7 | -27,7 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 16 |
MEUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Käyttökate | 25,3 | 14,5 |
Käyttökate, ei-ydinliiketoiminnat | 20,3 | 4,1 |
Käyttökate, ydinliiketoiminnat | 5,0 | 10,4 |
Kertaluonteiset henkilöstökulut | — | 0,6 |
Liettuan saatavan alaskirjaus | — | 6,1 |
Lopetettujen yksiköiden sulkemiskulut | 2,9 | 0,1 |
Lopetetut sopimustyypit | 2,4 | — |
Osakkuusyhtiöiden voitot/tappiot | 1,1 | 0,8 |
Strategian uudistaminen ja Value Uplift | 7,2 | 1,0 |
Uusi toiminnanohjausjärjestelmä | 2,1 | 0,8 |
Vuoteen 2019 kohdistuva vahingonkorvaus | — | 0,7 |
Yritysjärjestelyiden oikaisut | -1,9 | 0,1 |
Oikaistu käyttökate, ydinliiketoiminnat | 18,8 | 20,7 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 17 |
Rahoituskokonaisuuden kovenantit | Toteutunut arvo | Kovenanttiarvo | |||||
31.12.2025 | 31.12.2025 | 31.3.2026 | 30.6.2026 | 30.9.2026 | 31.12.2026 | ||
Omavaraisuusaste | 32,1 % | ≥25,0 % | ≥25,0 % | ≥25,0 % | ≥25,0 % | ≥25,0 % | |
Korollinen nettovelka/käyttökate | 0,13x | ≤2,50x | ≤2,50x | ≤2,50x | ≤2,50x | ≤2,50x | |
Nettovelkaantumisaste | 6,5 % | ≤85,0 % | ≤85,0 % | ≤85,0 % | ≤85,0 % | ≤85,0 % | |
Minimilikviditeetti | 23,4 MEUR | ≥10 MEUR | ≥10 MEUR | ≥10 MEUR | ≥5 MEUR | ≥10 MEUR | |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 18 |
MEUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 | Muutos, % |
Liikevaihto | 138,9 | 182,5 | -23,9 |
Ydinliiketoiminnan liikevaihto | 141,0 | 163,4 | -13,7 |
Käyttökate | 28,2 | 16,5 | 71,0 |
Käyttökate-% | 20,3 | 9,0 | |
Ydinliiketoimintojen käyttökate | 11,8 | 7,6 | 55,3 |
Ydinliiketoiminnan oikaistu käyttökate | 12,1 | 13,7 | -11,7 |
Ydinliiketoiminnan tilauskanta | 245 | 158 | 55,1 |
Henkilöstö (FTE) | 735 | 812 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 19 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 20 |
MEUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 | Muutos, % |
Liikevaihto | 83,7 | 159,6 | -47,6 |
Ydinliiketoiminnan liikevaihto | 76,7 | 89,5 | -14,3 |
Käyttökate | 5,9 | 1,1 | 421,1 |
Käyttökate-% | 7,1 | 0,7 | |
Ydinliiketoimintojen käyttökate | 2,1 | 5,9 | -64,4 |
Ydinliiketoiminnan oikaistu käyttökate | 5,2 | 6,7 | -22,4 |
Ydinliiketoiminnan tilauskanta | 36 | 71 | -49,3 |
Henkilöstö (FTE) | 494 | 700 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 21 |
MEUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 | Muutos, % |
Liikevaihto | 84,3 | 82,6 | 2,0 |
Ydinliiketoiminnan liikevaihto | 84,3 | 82,6 | 2,0 |
Käyttökate | 4,5 | 4,1 | 9,8 |
Käyttökate-% | 5,3 | 4,9 | |
Ydinliiketoiminnan käyttökate | 4,5 | 4,1 | 9,8 |
Ydinliiketoiminnan oikaistu käyttökate | 4,7 | 4,2 | 11,9 |
Tilauskanta | 112 | 158 | -29,4 |
Henkilöstö (FTE) | 391 | 360 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 22 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 23 |
1–12/2025 | 1–12/2024 | |
Power | 735 | 812 |
Energy Transition | 494 | 700 |
Connectivity | 391 | 360 |
Muut | 90 | 75 |
Konserni yhteensä | 1 709 | 1 946 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 24 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 25 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 26 |
Osakkeenomistaja | Osakkeiden määrä | % osakkeista |
Nidoco AB | 3 875 000 | 23,5 |
Ensto Invest Oy | 1 471 125 | 8,9 |
Verman Group Oy**) | 1 343 461 | 8,2 |
Nordea Bank ABP | 800 000 | 4,9 |
Suotuuli Oy | 680 022 | 4,1 |
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 569 053 | 3,5 |
Taloustieto Incrementum Oy | 519 177 | 3,2 |
Eläkevakuutusosakeyhtiö Veritas | 395 292 | 2,4 |
Osuuskunta KPY | 297 297 | 1,8 |
Siementila Suokas Oy | 270 860 | 1,6 |
Yhteensä | 10 221 287 | 62,0 |
Osakemäärä | Omistajien määrä | % osakkeen- omistajista | Osakemäärä | % osakkeista |
1–100 | 3 028 | 43,9 | 123 259 | 0,8 |
101–500 | 2 609 | 37,8 | 629 815 | 3,9 |
501–1 000 | 603 | 8,7 | 471 337 | 2,9 |
1001–5000 | 524 | 7,6 | 1 110 151 | 6,8 |
5 001–10 000 | 58 | 0,8 | 430 256 | 2,6 |
10 001–50 000 | 40 | 0,6 | 834 451 | 5,1 |
50 001–100 000 | 8 | 0,1 | 562 340 | 3,4 |
100 001–500 000 | 16 | 0,2 | 2 885 367 | 17,7 |
500 001– | 7 | 0,1 | 9 257 838 | 56,8 |
Yhteensä | 6 893 | 100,0 | 16 304 814 | 100,0 |
Joista hallintarekisteröityjä | 8 | — | 246 188 | 1,5 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 27 |
Sektori | Osakkeiden määrä | % osakkeista |
Yritykset | 6 143 223 | 37,7 |
Ulkomaat | 3 891 482 | 23,9 |
Kotitaloudet | 3 805 704 | 23,3 |
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset | 1 126 750 | 6,9 |
Julkisyhteisöt | 1 075 211 | 6,6 |
Hallintarekisteröidyt | 246 188 | 1,5 |
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt | 16 256 | 0,1 |
Yhteensä | 16 304 814 | 100,0 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 28 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 29 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 30 |
1–12/2025 | 1–12/2024 | Muutos-% | |
Liikevaihto, MEUR | 306,9 | 424,7 | -27,7 |
Ydinliiketoiminta | 302,1 | 335,5 | -10,0 |
Ei-ydinliiketoiminta | 4,8 | 89,2 | -94,7 |
Käyttökate, MEUR | 25,3 | 14,5 | 74,2 |
Käyttökate, % | 8,2 | 3,4 | |
Ydinliiketoiminnan käyttökate | 5,0 | 10,4 | -54,8 |
Ei-ydinliiketoiminnan käyttökate | 20,3 | 4,1 | 395,6 |
Ydinliiketoiminnan oikaistu käyttökate | 18,8 | 20,7 | -9,2 |
Liiketulos, MEUR | 16,4 | -14,1 | 216,3 |
Liiketulos, % | 5,3 | -3,3 | |
Kauden tulos, MEUR | 1,2 | -28,9 | 104,0 |
Omavaraisuusaste, % | 32,1 | 12,7 | |
Nettovelkaantumisaste, % | 6,5 | 136,2 | |
Oman pääoman tuotto, % | 3,1 | -77,6 | |
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, EUR | 0,07 | -1,83 | 103,9 |
Osakekohtainen tulos, laimennettu, EUR | 0,06 | -1,83 | 103,4 |
ENERSENSE | HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 31 |
Käyttökate (EBITDA) | = | Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset |
Käyttökate liikevaihdosta (%) | = | Käyttökate / liikevaihto x 100 |
Oikaistu käyttökate | = | Käyttökate + vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät |
Oikaistu käyttökate (%) | = | Oikaistu käyttökate / liikevaihto x 100 |
Liikevoitto (EBIT) | = | Liikevaihto + liiketoiminnan muut tuotot – materiaalit ja palvelut – henkilöstökulut – liiketoiminnan muut kulut + osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta – poistot ja arvonalentumiset |
Liikevoitto liikevaihdosta (%) | = | Liikevoitto / liikevaihto x 100 |
Tilikauden voitto (tappio) liikevaihdosta (%) | = | Tilikauden voitto (tappio) / liikevaihto x 100 |
Omavaraisuusaste | = | Oma pääoma / taseen loppusumma – saadut ennakot x 100 |
Nettovelkaantumisaste | = | Korolliset velat – rahat ja pankkisaamiset / oma pääoma x 100 |
Oman pääoman tuotto (%) | = | Tilikauden voitto / oma pääoma keskimäärin tilikauden aikana x 100 |
Osakekohtainen tulos (EUR) | = | Tilikauden tulos / osakkeiden määrä keskimäärin |
Keskikurssi | = | Osakkeen euromääräinen kokonaisvaihto / Vaihdettujen osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella |
Osakekannan markkina-arvo | = | (Osakkeiden lukumäärä - omat osakkeet) x tilinpäätöspäivän pörssikurssi |
Osakevaihto | = | Tilikauden aikana vaihdettujen osakkeiden lukumäärä |
Vaihtuvuus (%) | = | Osakevaihto (kpl) x 100 / Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä kaudella keskimäärin |
Osakekohtainen oma pääoma | = | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma / osakeantioikaistu osakemäärä vuoden lopussa |
Osakekohtainen varojenjako | = | Varojenjako per osake / tulos per osake |
Varojenjako tuloksesta prosentteina | = | (Varojenjako per osake / tulos per osake) x 100 |
Hinta / voittosuhde, P/E | = | Osakekurssi tilikauden päättyessä / tulos per osake |
Efektiivinen varojenjakotuotto | = | (Varojenjako per osake / osakekurssi tilikauden päättyessä) x 100 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 32 |
Vastuullisuussuunnitelma ..................................................................................................................................... | |
Yleiset tiedot ............................................................................................................................................................. | |
Ympäristötiedot ....................................................................................................................................................... | |
EU-taksonomia ................................................................................................................................................... | |
E1 – Ilmastonmuutos ........................................................................................................................................ | |
E3 – Vesivarat ..................................................................................................................................................... | |
E5 – Resurssien käyttö ja kiertotalous ....................................................................................................... | |
Sosiaaliset tiedot .................................................................................................................................................... | |
S1 – Oma työvoima ........................................................................................................................................... | |
Hallintotapatiedot .................................................................................................................................................. | |
G1 – Liiketoiminnan harjoittaminen ............................................................................................................ |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 33 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 34 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 35 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 36 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 37 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 38 |
Kannustinohjelma | Mittari | Painoarvo |
Lyhyen aikavälin kannustin 2025 | Konsernin työturvallisuus | 10 % |
Osakepalkkio-ohjelma 2023–2025 | Vastuullisuussuunnitelman toteutus | 15 % |
Osakepalkkio-ohjelma 2024–2026 | Vastuullisuussuunnitelman toteutus | 20 % |
Osakepalkkio-ohjelma 2025–2027 | Vastuullisuussuunnitelman toteutus | 20 % |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 39 |
Huolellisuusvelvoitteen keskeiset osat | Kestävyysraportin osio |
Due diligence -prosessin sisällyttäminen hallintoon, strategiaan ja liiketoimintamalliin | ESRS 2 Yleiset tiedot: • GOV-1: Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli • GOV-2: Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat • GOV-3: Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin • SBM-3: Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa Aihekohtaiset osiot: • Ympäristö: E1-2, E3-1, E5-1 • Oma henkilöstö: S1-1 • Toimittajasuhteet: G1-1 |
Vuoropuhelu vaikutusten kohteena olevien sidosryhmien kanssa | ESRS 2 Yleiset tiedot: • SBM-2: Sidosryhmien edut ja näkemykset • IRO-1: Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista Aihekohtaiset osiot: • Oma henkilöstö: S1-2 • Toimittajasuhteet: G1-2 |
Haitallisten vaikutusten tunnistaminen ja arviointi | ESRS 2 Yleiset tiedot: • IRO-1: Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista • SBM-3: Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa |
Toimet haitallisten vaikutusten lieventämiseksi ja korjaamiseksi | Aihekohtaiset osiot: • Ympäristö: E1-1, E1-3, E3-2, E5-2 • Oma henkilöstö: S1-3, S1-4 • Toimittajasuhteet: G1-2 • Ilmoituskanava (whistleblowing): G1-1 |
Toimien tuloksellisuuden seuranta (tavoitteet ja mittarit) | ESRS 2 Yleiset tiedot: • GOV-1: Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli Aihekohtaiset osiot: • Ympäristö: E1-4, E1-5, E1-6, E3-3, E5-3, E5-4 • Oma henkilöstö: S1-4, S1-5, S1-6, S1-9, S1-13, S1-14, S1-17 • Toimittajasuhteet: G1-2 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 40 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 41 |
Tason 3 toimittajat | Tason 2 toimittajat | Suorat toimittajat | Oma toiminta | Suorat asiakkaat | Tason 2 asiakkaat | Kuluttajat ja loppukäyttäjät | ||||||||||||
Raaka-aineet | Raaka-aineet ja puolivalmisteet | Raaka-aineet ja alihankkijat | Toiminnot | Asiakkaat | Asiakkaiden asiakkaat | |||||||||||||
• Raaka-aineiden kaivostoiminta • Öljynporaus ja jalostus | Keskeisimmät raaka-aineet: • Teräs • Betoni • Kupari • Alumiini • Muovi • Fossiiliset polttoaineet | • Tukkumyyjät • Metallinkäsittelijät • Rakentajat • Asentajat • Palveluntarjoajat • Terästuotteet • Betonituotteet • Sähkölaitteet • Sähkön toimittajat • Lämmön toimittajat | • Suunnittelu-, rakentamis-, käyttö-, kunnossapito- ja modernisointipalvelut energiansiirrossa ja - tuotannossa, teollisuuden energiasiirtymässä, tietoliikenteessä ja datakeskuksissa toimiville asiakkaille | • Sähköverkkoyhtiöt • Energiantuottajat • Uusiutuvan energian yhtiöt • Teolliset asiakkaat (mm. metalli- ja ydinvoimayhtiöt) • Teleoperaattorit • Valokuituyhtiöt • Datakeskukset | • Voimalaitokset • Projektikehittäjät • Teolliset asiakkaat • Datakeskukset | • Kuluttajat • Purkupalvelut |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 42 |
Sidosryhmä | Vuorovaikutuksen keinot ja tarkoitus | Sidosryhmän näkemykset | Vaikutus toimintaan ja strategiaan |
Asiakkaat | • Palautteen kerääminen säännöllisten kokousten, kyselyjen ja palveluhallinnan avulla • Vuorovaikutuksen avulla pyritään ymmärtämään asiakkaiden lyhyen ja pitkän aikavälin odotukset | • Asiakkaiden menestyksen tukeminen sekä verkkojen, järjestelmien ja tuotantolaitosten elinkaaren suorituskyvyn optimointi. Laadukkaat palvelut ja ratkaisut, nopea reagointi odottamattomiin tilanteisiin, innovaatiot, digitalisaatio. Vastuullisuuden edistäminen. Säännölliset tilapäivitykset töiden etenemisestä | • Tiivis yhteistyö asiakkaiden kanssa, asiakkaiden odotusten huomioiminen liiketoiminnan suunnittelussa ja kehittämisessä |
Työntekijät | • Avoin viestintä konsernin strategiasta, tuloksista ja tulevasta suunnasta. Johtamisjärjestelmän mukaiset säännölliset infotilaisuudet ja kokouskäytännöt. Mahdollisuudet palautteen antamiseen työtyytyväisyyskyselyjen ja henkilökohtaisten kehityskeskustelujen avulla • Vuorovaikutuksen tarkoituksena on viestintä yrityksen toiminnasta sekä työntekijöiden näkemysten ymmärtäminen | • Henkilöstön näkemykset asiakastarpeista ja liiketoiminnan kehittämisestä. Ammatillinen kehittyminen, työhyvinvointi ja -turvallisuus, vastuullisuus, strategian ymmärtäminen, yrityksen tilanteesta ja edistymisestä ajan tasalla pysyminen | • Jatkuvat toimet turvallisuuden, työhyvinvoinnin ja monimuotoisuuden edistämiseksi. Henkilöstön näkemysten huomiointi liiketoiminnan suunnittelussa ja kehittämisessä |
Omistajat | • Yhtiökokous sekä avoin viestintä konsernin strategiasta, taloudesta ja tulevaisuuden näkymistä • Vuorovaikutuksen tarkoituksena on viestiä osakkeenomistajille yhtiön toiminnasta | • Omistaja-arvon kasvattaminen pitkäjänteisesti, kestävä kasvu eli taloudellisen suorituskyvyn ja vastuullisuuden edistäminen. Konsernin strategian ja tulosten avoimuus. Kestävien työkäytäntöjen (esim. työturvallisuus) edistäminen ja ilmastopäästöjen vähentäminen | • Mahdolliset muutostarpeet tuodaan osaksi toimintaa |
Tavarantoimittajat | • Sähköposti, puhelut, tapaamiset, auditoinnit, sopimukset • Vuorovaikutuksen tavoitteena on viestiä yhtiön tarpeista, toiveista ja vaatimuksista sekä kuulla tavarantoimittajien tarjonnan kehityksestä | • Avoimuus tulevista odotuksista, markkinatilanteesta, kilpailukyvystä ja kestävyysteemoista. Tarve kasvaa ja menestyä Enersensen kumppanina | • Tiiviit suhteet tavarantoimittajiin ja urakoitsijoihin, pitkän aikavälin suunnitelmien esittäminen sekä hankinnan vastuullisuutta edistävän politiikan käyttöönotto |
Ammattiliitot | • Säännölliset tapaamiset ammattiliittojen kanssa, viestintä muutoshankkeissa | • Liiketoiminnan harjoittaminen lakien ja asetusten mukaisesti, Enersensen kasvu hyvänä työnantajana, työllistäminen, vastuullisuus | • Enersense vastuullisena työnantajana |
Analyytikot, rahoittajat, Nasdaq Helsinki | • Tiedonantovelvollisuuden mukainen viestintä, tapaamiset, webcastit, pääomamarkkinapäivä • Vuoropuhelun tarkoituksena on viestiä Enersensestä sijoituskohteena | • Avoin ja sääntelyn mukainen viestintä yhtiön toiminnasta ja taloudellisesta tilanteesta | • Ymmärryksen lisääminen Enersensen toiminnasta ja yhtiön kiinnostavuuden lisääminen sijoituskohteena viestimällä konsernin strategiasta, taloudesta ja tulevaisuuden näkymistä |
Media | • Haastattelut, mediatapaamiset, lehdistötiedotteet. Yhteydenpidon tarkoituksena on avoimuuden ja ymmärryksen edistäminen ulkoisten sidosryhmien keskuudessa | • Viestintä ulkoisille sidosryhmille liiketoiminnasta ja strategiasta. Uudet innovaatiot, osaava henkilöstö ja kestävä kasvu | • Enersensen maineen kehittäminen, ymmärryksen lisääminen yhtiön toiminnasta, vuoropuhelun lisääminen sidosryhmien kanssa |
Viranomaiset | • Sääntelyvaatimusten täytäntöönpano ja raportointi. Vuoropuhelu ja yhteistyö viranomaisten kanssa | • Sääntelyvaatimusten täyttäminen ja tarvittavien tietojen raportointi. Viranomaisten näkemykset eri toimialojen kehityksestä ja tulevaisuuden tarpeista | • Uusien säännösten säännöllinen seuranta ja viestintä yhtiön toiminnasta. Enersensen roolin vahvistaminen mm. infrastruktuurin kehittämisessä |
Yhdistykset | • Vuoropuhelu ja yhteistyö alan yhdistysten, yritysten ja järjestöjen kanssa | • Yritysten välisen tiedonvaihdon edistäminen, toimialan kehittäminen ja liiketoimintamahdollisuuksien parantaminen yhteistyöllä ja tehokkaiden mekanismien ja prosessien luomisella. Vuoropuhelu kansalaisjärjestöjen kanssa | • Tulevaisuuden ratkaisujen edistäminen yhteisiä haasteita varten |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 43 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 44 |
Kestävyysaihe | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus | Vaikutuksen luonne/ riski/mahdollisuus | Arvoketjun kohta | Aikahorisontti | |
Ympäristötiedot | |||||
E1 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Suuri osa koko arvoketjun kasvihuonekaasupäästöistä syntyy Enersensen asiakashankkeissa ja omassa tuotannossa käyttämän teräksen ja betonin valmistuksessa. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Arvoketjun alkupää | Lyhyt–pitkä |
Suurin osa Enersensen omista suorista kasvihuonekaasupäästöistä aiheutuu omien ja alihankkijoiden ajoneuvojen ja koneiden polttoaineen kulutuksesta. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyt–keskipitkä | ||
Kasvihuonekaasuja syntyy Enersensen asiakkaiden ja muiden arvoketjun loppupäässä sijaitsevien toimijoiden toiminnoissa. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Arvoketjun loppupää | Keskipitkä | ||
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ympäristöystävällisten energiaratkaisujen kysynnän kasvu, tulojen kasvu lisääntyneestä myynnistä. Ympäristöystävällisten energiaratkaisujen avulla kasvihuonekaasupäästöjä voidaan vähentää ja siten lieventää ilmastonmuutoksen vaikutuksia ihmisiin ja ympäristöön. | Mahdollisuus | Oma toiminta | Lyhyt–keskipitkä | |
Energia | Teräksen tuotannon energiaintensiteetin vaikutukset kasvihuonekaasupäästöihin. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Arvoketjun alkupää | Keskipitkä–pitkä | |
Enersensellä on energiaintensiivisiä toimia ja polttoaineen käyttö on yksi suurimmista suorien kasvihuonekaasujen lähteistä. Energiatehokkuuden lisääminen on tärkeää ilmastovaikutusten ja toiminnan tehostamisen kannalta. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyt–keskipitkä | ||
E3 | Veden otto | Raaka-aineiden tuotanto kuluttaa paljon vettä ja vaikuttaa alueen veden saatavuuteen erityisesti, jos raaka-aineet tuotetaan vesipulasta kärsivällä alueella, mikä vaikuttaa ympäröivään ympäristöön ja ihmisiin. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Arvoketjun alkupää | Keskipitkä–pitkä |
Veden käyttö | Raaka-aineiden louhinta ja tuotanto kuluttavat paljon vettä, erityisesti teräksen tuotanto. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Arvoketjun alkupää | Lyhyt–keskipitkä | |
E5 | Resurssien sisäänvirtaukset ja resurssien käyttö | Enersensen toiminnassa käytetään paljon terästä, jolla on merkittäviä ympäristö- ja yhteiskunnallisia vaikutuksia. Infrastruktuurihankkeet ovat luonnonvaraintensiivisimpiä, sisältäen materiaaleja kuten rauta- ja terästuotteet, sementti ja betoni. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Arvoketjun alkupää, oma toiminta | Lyhyt–pitkä |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 45 |
Kestävyysaihe | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus | Vaikutuksen luonne/ riski/mahdollisuus | Arvoketjun kohta | Aikahorisontti | |
S1 | Työllisyysturva | Pitkäaikaiset työsuhteet lisäävät henkilökohtaista hyvinvointia taloudellisen vakauden ja tulevaisuutta koskevan stressin vähenemisen kautta. | Todellinen, positiivinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyt–keskipitkä |
Terveys ja turvallisuus | Vaaralliset työolosuhteet voivat johtaa esimerkiksi työtapaturmiin ja vaikuttaa työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen. Haastavat työolosuhteet korostavat työturvallisuuden merkitystä. Tällaisia olosuhteita ovat esimerkiksi korkeat paikat, haastavat sääolosuhteet, ahtaat tilat ja vieraassa ympäristössä työskentely asiakkaan tiloissa. | Potentiaalinen, negatiivinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyt–keskipitkä | |
Terveys ja turvallisuus | Työhön liittyvä fyysinen rasitus aiheuttaa suoria ja epäsuoria kustannuksia. Suorat kustannukset liittyvät sairaanhoitoon ja sairauslomakustannuksiin. Epäsuorat kustannukset liittyvät tuottavuuden alenemiseen, sijaiskustannuksiin ja hallinnollisiin kustannuksiin. | Riski | Oma toiminta | Lyhyt | |
Koulutus ja kehittyminen, monimuotoisuus | Epäonnistuminen lahjakkaiden ja monipuolisten työntekijöiden houkuttelemisessa ja sitouttamisessa voi heikentää päätöksenteon laatua, haitata innovointia ja kykyä luoda uusia tulonlähteitä tai johtaa osaamisvajeisiin ja resurssipulaan. Tämä voi hidastaa uusien tuotteiden ja palvelujen kehittämistä, heikentää toiminnan tehokkuutta ja heikentää kilpailukykyä. Ajan mittaan se voi vahingoittaa yrityksen mainetta. | Riski | Oma toiminta | Lyhyt–keskipitkä | |
Hallintotapatiedot | |||||
G1 | Yrityskulttuuri | Enersense edistää eettistä liiketoimintakulttuuria koko arvoketjussa. Yrityksen yrityskulttuurin tärkeimpiä teemoja ovat arvojen lisäksi kestävän työelämän edistäminen ja ympäristökestävyys. Nämä toimet vaikuttavat myönteisesti työntekijöiden hyvinvointiin, liikekumppaneiden työntekijöihin ja ympäristöön. | Todellinen, positiivinen vaikutus | Arvoketjun alkupää, oma toiminta, arvoketjun loppupää | Lyhyt–keskipitkä |
Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin | Epäonnistuminen alihankkijoiden ja materiaalintoimittajien vastuullisuusvaatimusten toimeenpanossa ja seurannassa sekä epäkohtiin puuttumisessa saattaisi tuoda yhtiölle lisävastuita sopimuksellisesti, johtaa avainasiakkaiden menettämiseen tai kilpailuedun menettämiseen, tai johtaa sakkoihin. | Riski | Arvoketjun alkupää, oma toiminta, arvoketjun loppupää | Keskipitkä–pitkä | |
Korruptio ja lahjonta | Enersensen Baltian toiminnot ovat alttiimpia korruptiolle ja lahjonnalle: haavoittuvuus voi lisääntyä alueellisen markkinan pienen koon, paikallisten säännösten ja käytäntöjen epäselvyyden sekä mahdollisten liiketoimintakäytäntöjen, kuten epävirallisten verkostojen ja erilaisten neuvottelumuotojen käytön vuoksi. Jos korruptiota ja lahjontaa havaitaan, se voi aiheuttaa taloudellisia vahinkoja sakkojen, maineen vahingoittumisen ja mahdollisten asiakkaiden menettämisen muodossa. | Riski | Arvoketjun alkupää, oma toiminta | Lyhyt–keskipitkä |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 46 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 47 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 48 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 49 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 50 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 51 |
Standardi | Tiedonanto- vaatimus | Tiedonantovaatimuksen nimi | Sivu |
ESRS 2 | BP-1 | Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet | 34 |
ESRS 2 | BP-2 | Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot | 34 |
ESRS 2 | GOV-1 | Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | 35 |
ESRS 2 | GOV-2 | Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat | 37 |
ESRS 2 | GOV-3 | Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | 38 |
ESRS 2 | GOV-4 | Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | 38 |
ESRS 2 | GOV-5 | Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta | 39 |
ESRS 2 | SBM-1 | Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | 40 |
ESRS 2 | SBM-2 | Sidosryhmien edut ja näkemykset | 42 |
ESRS 2 | SBM-3 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | 44 |
ESRS 2 | IRO-1 | Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | 47 |
ESRS 2 | IRO-2 | Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset | 51 |
ESRS 2 | Lisäyksessä B luetellut muuhun EU:n lainsäädäntöön perustuvat tietopisteet | 52 | |
E1 | Taksonomia-asetuksen 8 artiklan mukaiset ilmoitukset | 58 | |
E1 | E1-1 | Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | 71 |
E1 | E1-SBM-3 | Ilmastonmuutokseen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | 72 |
E1 | E1-2 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | 72 |
E1 | E1-3 | Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit | 73 |
E1 | E1-4 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | 75 |
E1 | E1-5 | Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | 76 |
E1 | E1-6 | Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja Scope 3-bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | 77 |
E1 | E1-8 | Sisäinen hiilenhinnoittelu | 79 |
Standardi | Tiedonanto- vaatimus | Tiedonantovaatimuksen nimi | Sivu |
E3 | E3-2 | Vesivaroihin liittyvät toimet ja resurssit | 80 |
E3 | E3-3 | Vesivaroihin liittyvät tavoitteet | 80 |
E5 | E5-1 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet | 81 |
E5 | E5-2 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit | 81 |
E5 | E5-3 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet | 81 |
E5 | E5-4 | Resurssien sisäänvirtaukset | 82 |
S1 | S1-SBM-3 | Omaan työvoimaan liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | 83 |
S1 | S1-1 | Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | 83 |
S1 | S1-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa | 85 |
S1 | S1-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | 86 |
S1 | S1-4 | Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien vähentämiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus | 87 |
S1 | S1-5 | Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | 89 |
S1 | S1-6 | Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | 90 |
S1 | S1-9 | Monimuotoisuuden mittarit | 92 |
S1 | S1-13 | Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit | 92 |
S1 | S1-14 | Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit | 93 |
S1 | S1-17 | Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | 93 |
G1 | G1-1 | Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet | 94 |
G1 | G1-2 | Suhteet toimittajiin | 97 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 52 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS 2 GOV-1 Hallituksen sukupuolijakauma 21 kohdan d alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 13 | Komission delegoitu asetus (EU) 2020/1816 (5), liite 2 | 35 | ||
ESRS 2 GOV-1 Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus 21 kohdan e alakohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2 | 35 | |||
ESRS 2 GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista 30 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 10 | 38 | |||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan i alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 4 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 (6) taulukko 1: Ympäristöön liittyvää riskiä koskevat laadulliset tiedot ja taulukko 2: Yhteiskuntaan liittyvää riskiä koskevat laadulliset tiedot | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2 | 40 | |
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan ii alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 9 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2 | 40 | ||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan iii alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 14 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1818 (7) 12 artiklan 1 kohta, delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2 | 40 | ||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan iv alakohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta, delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2 | 40 | |||
ESRS E1-1 Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä 14 kohta | Asetuksen (EU) 2021/1119 2 artiklan 1 kohta | 71 | |||
ESRS E1-1 Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset 16 kohdan g alakohta | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 1: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Vastuiden luottoluokka toimialan, päästöjen ja jäljellä olevan maturiteetin mukaan | Delegoitu asetus (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohdan d–g alakohta ja 12 artiklan 2 kohta | 71 | ||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 53 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS E1-4 Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet 34 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 4 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Mukauttamismittarit | Delegoitu asetus (EU) 2020/1818 6 artikla | 75 | |
ESRS E1-5 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat) 38 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 5 ja taulukon 2 indikaattori 5 | 76 | |||
ESRS E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä 37 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 5 | 76 | |||
ESRS E1-5 Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla 40–43 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 6 | 76 | |||
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja Scope 3-bruttopäästöt ja kokonaispäästöt 44 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattorit 1 ja 2 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 1: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Vastuiden luottoluokka toimialan, päästöjen ja jäljellä olevan maturiteetin mukaan | Delegoitu asetus (EU) 2020/1818 5 artiklan 1 kohta, 6 artikla ja 8 artiklan 1 kohta | 77 | |
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti 53–55 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 3 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Mukauttamismittarit | Delegoitu asetus (EU) 2020/1818 8 artiklan 1 kohta | 77 | |
ESRS E1-7 Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset 56 kohta | Asetuksen (EU) 2021/1119 2 artiklan 1 kohta | Epäolennainen | |||
ESRS E1-9 Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille 66 kohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1818, liite 2; delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 54 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS E1-9 Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan 66 kohdan a alakohta ESRS E1-9 Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski 66 kohdan c alakohta | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetus (EU) 2022/2453, 46 ja 47 kohta; Lomake 5: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä fyysinen riski: Vastuut, joihin kohdistuu fyysinen riski | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS E1-9 Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä energiatehokkuusluokittain 67 kohdan c alakohta | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoase tus (EU) 2022/2453, 34 kohta; Lomake 2: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Kiinteistövakuudelliset lainat – Vakuuden energiatehokkuus | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS E1-9 Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa 69 kohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1818, liite 2 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS E2-4 Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan E-PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa 28 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 8, taulukon 2 indikaattorit 1, 2 ja 3 | Epäolennainen | |||
ESRS E3-1 Vesivarat ja merten luonnonvarat 9 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 7 | 79 | |||
ESRS E3-1 Kohdennetut toimintaperiaatteet 13 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 8 | Epäolennainen | |||
ESRS E3-1 Merien ja valtamerten kestävyys 14 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 12 | Epäolennainen | |||
ESRS E3-4 Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä 28 kohdan c alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 6.2 | Epäolennainen | |||
ESRS E3-4 Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti laskettuna 29 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 6.1 | Epäolennainen | |||
ESRS 2–SBM-3–E4 16 kohdan a alakohdan i alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 7 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 55 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS 2–SBM-3–E4 16 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 10 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS 2–SBM-3–E4 16 kohdan c alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 14 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS E4-2 Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 11 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS E4-2 Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan c alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 12 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS E4-2 Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet 24 kohdan d alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 15 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS E5-5 Kierrättämätön jäte 37 kohdan d alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 13 | Epäolennainen | |||
ESRS E5-5 Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte kohta 39 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 9 | Epäolennainen | |||
ESRS 2 – SBM-3 – S1 Pakkotyötapausten riski 14 kohdan f alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 13 | 83 | |||
ESRS 2 – SBM-3 – S1 Lapsityövoimatapausten riski 14 kohdan g alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 12 | 83 | |||
ESRS S1-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 20 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | 84 | |||
ESRS S1-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt 21 kohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2 | 84 | |||
ESRS S1-1 Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet 22 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 11 | 84 | |||
ESRS S1-1 työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai hallintajärjestelmä 23 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 1 | 84 | |||
ESRS S1-3 Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät 32 kohdan c alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 5 | 86 | |||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 56 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS S1-14 Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus 88 kohdan b ja c alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 2 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2 | 93 | ||
ESRS S1-14 Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi menetettyjen päivien määrä 88 kohdan e alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 3 | 93 | |||
ESRS S1-16 Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero 97 kohdan a alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 12 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2 | Epäolennainen | ||
ESRS S1-16 Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka 97 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 8 | Epäolennainen | |||
ESRS S1-17 Syrjintätapaukset 103 kohdan a alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 7 | 93 | |||
ESRS S1-17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n periaatteiden noudattamatta jättäminen 104 kohdan a alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 ja taulukon 3 indikaattori 14 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2; delegoitu asetus (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | 93 | ||
ESRS 2–SBM-3–S2 Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa 11 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattorit 12 ja 13 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS S2-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 17 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet 18 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattorit 11 ja 4 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS S2-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 19 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2; delegoitu asetus (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | ||
ESRS S2-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt 19 kohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 57 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS S2-4 Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 14 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS S3-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 16 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | Epäolennainen | |||
ESRS S3-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 17 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2; delegoitu asetus (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | Epäolennainen | ||
ESRS S3-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 14 | Epäolennainen | |||
ESRS S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet kohta 16 | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | Epäolennainen | |||
ESRS S4-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 17 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2; delegoitu asetus (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | Epäolennainen | ||
ESRS S4-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 35 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 14 | Epäolennainen | |||
ESRS G1-1 Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus 10 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 15 | 94 | |||
ESRS G1-1 Väärinkäytösten paljastajien suojelu 10 kohdan d alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 6 | 95 | |||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot 24 kohdan a alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 17 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite 2 | 97 | ||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit 24 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 16 | 97 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 58 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 59 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 60 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 61 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 62 |
Tilikausi 1.1.–31.12.2025 | 2025 | Merkittävän edistämisen kriteerit | ”Ei merkittävää haittaa” -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm) | ||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Liikevaihto | Osuus liikevaihdosta, 2025 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesivarat ja merten luonnonvarat | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesivarat ja merten luonnonvarat | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjärjestelmä-kelpoisten (A.2.) osuus liikevaihdosta, v 2024 | Luokka mahdollistava toiminta | Luokka siirtymätoiminta |
Me | % | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1) | |||||||||||||||||||
Kaukolämpö- ja jäähdytysverkkojen käyttö ja kunnossapito | CCM 4.15 | 0,4 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | K | K | K | K | K | K | 0 | ||
Sähkön siirto ja jakelu | CCM 4.9 | 67,5 | 22 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | K | K | K | K | K | K | 0 | ||
Lämmön tai jäähdytyksen tuotanto bioenergialla | CCM 4.24 | 0,5 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | K | K | K | K | K | K | 0 | S | |
Lämmön tai jäähdytyksen tuotanto hukkalämmöllä | CCM 4.25 | 0,0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | K | K | K | K | K | K | 0 | S | |
Uusien ydinvoimaloiden rakentaminen ja turvallinen käyttö sähkön ja lämmön tuottamiseksi, vedyn tuotanto mukaan luettuna, parhaiden käytettävissä olevien tekniikoiden avulla | CCM 4.27 | 0,7 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | K | K | K | K | K | K | 0 | S | |
Sähköntuotanto vesivoimalla | CCM 4.5 | 0,7 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | K | K | K | K | K | K | 0 | ||
Uusiutuviin energialähteisiin liittyvän teknologian asennus, huolto ja korjaus | CCM 7.6 | 0,3 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | K | K | K | K | K | K | 0 | M | |
A.1 Yhteensä | 70 | 23 | 0 | ||||||||||||||||
Josta mahdollistavat toiminnot | 0,3 | 0,09 | |||||||||||||||||
Josta siirtymätoiminnat | 1,2 | 0,40 | |||||||||||||||||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 63 |
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoisista, mutta ei ympäristön kannalta kestävistä (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnoista saatu liikevaihto (A2) | |||||||||||||||||||
Vedyn valmistus | CCM 3.10 | 1,7 | 1 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 0 | M | |
Sellaisten suur-, keski- ja pienjännitteisten sähkön siirto- ja jakelulaitteiden valmistus, asennus ja huolto, jotka saavat aikaan tai mahdollistavat ilmastonmuutoksen hillinnän merkittävän edistämisen | CCM 3.20 | 0,0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 0 | ||
Sähköntuotanto tuulivoimalla | CCM 4.3 | 0,4 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 9 | ||
Sähköntuotanto vesivoimalla | CCM 4.5 | 1,6 | 1 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 1 | ||
Sähkön siirto ja jakelu | CCM 4.9 | 65,8 | 21 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 35 | ||
Lämpöenergian varastointi | CCM 4.11 | 0,0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 0 | ||
Kaukolämpö- ja jäähdytysverkkojen käyttö ja kunnossapito | CCM 4.15 | 1,9 | 1 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 1 | ||
Lämmön tai jäähdytyksen tuotanto bioenergialla | CCM 4.24 | 2,1 | 1 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 1 | S | |
Lämmön tai jäähdytyksen tuotanto hukkalämmöllä | CCM 4.25 | 0,0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 0 | S | |
Uusien ydinvoimaloiden rakentaminen ja turvallinen käyttö sähkön ja lämmön tuottamiseksi, vedyn tuotanto mukaan luettuna, parhaiden käytettävissä olevien tekniikoiden avulla | CCM 4.27 | 3,1 | 1 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 2 | S | |
Lämmön tai jäähdytyksen ja sähkön tehokas yhteistuotanto fossiilisista kaasumaisista polttoaineista | CCM 4.30 | 3,7 | 1 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 1 | S | |
Uusiutuviin energialähteisiin liittyvän teknologian asennus, huolto ja korjaus | CCM 7.6 | 0,2 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 0 | M | |
Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | 1,7 | 1 | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E | E | E | E | E | E | E | 0 | ||
A.2 Yhteensä | 82,4 | 27 | 80,6 | 0 | 0 | 0 | 1,7 | 0 | 52 | ||||||||||
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (A.1+A.2) | 152,5 | 50 | 52 | ||||||||||||||||
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto | 152,5 | 50 | |||||||||||||||||
YHTEENSÄ | 306,9 | 100 | |||||||||||||||||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 64 |
Tilikausi 1.1.–31.12.2025 | 2025 | Merkittävän edistämisen kriteerit | ”Ei merkittävää haittaa” -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm) | ||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Pääomamenot | Osuus pääomamenoista, 2025 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesivarat ja merten luonnonvarat | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesivarat ja merten luonnonvarat | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjärjestelmäkelpoist en (A.2.) osuus pääomamenoista, v 2024 | Luokka mahdollistava toiminta | Luokka siirtymätoiminta |
Me | % | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.1) | |||||||||||||||||||
Sähkön siirto ja jakelu | CCM 4.9 | 1 | 9 | K | E/S | E/S | E/S | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 0 | ||
Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne | CCM 6.5 | 1 | 19 | K | E/S | E/S | E/S | E/S | E/S | K | K | K | K | K | K | K | 0 | ||
A.1 Yhteensä | 2 | 27 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||||||||
Josta mahdollistavat toiminnot | 0 | 0 | |||||||||||||||||
Josta siirtymätoiminnat | 0 | 0 | |||||||||||||||||
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.2) | |||||||||||||||||||
Sähköntuotanto tuulivoimalla | CCM 4.3 | 0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 42 | |||||||||
Sähkön siirto ja jakelu | CCM 4.9 | 1 | 10 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 34 | |||||||||
A.2 Yhteensä | 1 | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 76 | ||||||||||
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (A.1+A.2) | 3 | 37 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 76 | ||||||||||
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot | 4 | 63 | |||||||||||||||||
YHTEENSÄ | 7 | 100 | |||||||||||||||||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 65 |
Tilikausi 1.1.–31.12.2025 | 2025 | Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit | ||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Toimintamenot | Osuus toimintamenoista, 2025 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesivarat ja merten luonnonvarat | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesivarat ja merten luonnonvarat | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjärjestelmä- kelpoisten (A.2.) osuus toimintamenoista, v 2024 | Luokka mahdollistava toiminta | Luokka siirtymätoiminta |
Me | % | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
Sähkön siirto ja jakelu | CCM 4.9 | 1 | 22 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | K | K | K | K | K | K | 0 | ||
A.1 Yhteensä | 1 | 22 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||||||||
Josta mahdollistavat toiminnat | 0 | 0 | |||||||||||||||||
Josta siirtymätoiminnat | 0 | 0 | |||||||||||||||||
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.2) | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | |||||||||||||
Sähköntuotanto tuulivoimalla | CCM 4.3 | 0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 20 | |||||||||
Sähkön siirto ja jakelu | CCM 4.9 | 1 | 22 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 31 | |||||||||
A.2 Yhteensä | 1 | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | ||||||||||
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (A.1+A.2) | 2 | 45 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | ||||||||||
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot | 2 | 55 | |||||||||||||||||
YHTEENSÄ | 4 | 100 | |||||||||||||||||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 66 |
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot | |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Ei |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Ei |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Ei |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 67 |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (nimittäjä) | Liikevaihto | ||||||||||||||||
Määrä ja osuus 2025 | Määrä ja osuus 2024 | ||||||||||||||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | ||||||||||||
Taloudelliset toiminnot | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus liikevaihto tulosindikaattorin nimittäjässä | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Muiden kuin yllä mainittujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus liikevaihto tulosindikaattorin nimittäjässä | 69 | 23 | 69 | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Yhteensä | 70 | 23 | 70 | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (osoittaja) | Liikevaihto | ||||||||||||||||
Määrä ja osuus 2025 | Määrä ja osuus 2024 | ||||||||||||||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | ||||||||||||
Taloudelliset toiminnot | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus liikevaihto tulosindikaattorin osoittajassa | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Muiden kuin yllä mainittujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus liikevaihto tulosindikaattorin osoittajassa | 69 | 99 | 69 | 99 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Yhteensä | 70 | 100 | 70 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 68 |
Pääomamenot | |||||||||||||||||
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (nimittäjä) | Määrä ja osuus 2025 | Määrä ja osuus 2024 | |||||||||||||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | ||||||||||||
Taloudelliset toiminnot | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus pääomamenot tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Muiden kuin yllä mainittujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus pääomamenot tulosindikaattorin nimittäjässä | 2 | 27 | 2 | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Yhteensä | 2 | 27 | 2 | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Pääomamenot | |||||||||||||||||
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (osoittaja) | Määrä ja osuus 2025 | Määrä ja osuus 2024 | |||||||||||||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | ||||||||||||
Taloudelliset toiminnot | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus pääomamenot tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Muiden kuin yllä mainittujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus pääomamenot tulosindikaattorin osoittajassa | 2 | 100 | 2 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Yhteensä | 2 | 100 | 2 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 69 |
Toimintamenot | |||||||||||||||||
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (nimittäjä) | Määrä ja osuus 2025 | Määrä ja osuus 2024 | |||||||||||||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | ||||||||||||
Taloudelliset toiminnot | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus toimintamenot tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Muiden kuin yllä mainittujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus toimintamenot tulosindikaattorin nimittäjässä | 1 | 22 | 1 | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Yhteensä | 1 | 22 | 1 | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Toimintamenot | |||||||||||||||||
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (osoittaja) | Määrä ja osuus 2025 | Määrä ja osuus 2024 | |||||||||||||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | ||||||||||||
Taloudelliset toiminnot | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus toimintamenot tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Muiden kuin yllä mainittujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus toimintamenot tulosindikaattorin osoittajassa | 1 | 100 | 1 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Yhteensä | 1 | 100 | 1 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 70 |
Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot | Liikevaihto | ||||||||||||||||
Määrä ja osuus 2025 | Määrä ja osuus 2024 | ||||||||||||||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | ||||||||||||
Taloudelliset toiminnot | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus liikevaihto tulosindikaattorin nimittäjässä | 3 | 1 | 3 | 1 | 0 | 0 | 7 | 2 | 7 | 2 | 0 | 0 | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus liikevaihto tulosindikaattorin nimittäjässä | 4 | 1 | 4 | 1 | 5 | 1 | 5 | 1 | |||||||||
Muiden kuin yllä mainittujen luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus liikevaihto tulosindikaattorin nimittäjässä | 76 | 25 | 76 | 25 | 0 | 0 | 211 | 59 | 211 | 50 | 0 | 0 | |||||
Yhteensä | 83 | 27 | 83 | 27 | 0 | 0 | 223 | 54 | 223 | 54 | 0 | 0 | |||||
Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot | Pääomamenot | ||||||||||||||||
Määrä ja osuus 2025 | Määrä ja osuus 2024 | ||||||||||||||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | ||||||||||||
Taloudelliset toiminnot | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | |||||
Muiden kuin luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus pääomamenot tulosindikaattorin nimittäjässä | 1 | 10 | 1 | 10 | 0 | 0 | 1 | 37 | 1 | 37 | 0 | 0 | |||||
Yhteensä | 1 | 10 | 1 | 10 | 0 | 0 | 1 | 37 | 1 | 37 | 0 | 0 | |||||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 71 |
Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot | Toimintameno | ||||||||||||||||
Määrä ja osuus 2025 | Määrä ja osuus 2024 | ||||||||||||||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | ||||||||||||
Taloudelliset toiminnot | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | |||||
Muiden kuin luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus toimintamenot tulosindikaattorin nimittäjässä | 1 | 22 | 1 | 22 | 0 | 0 | 3 | 50 | 3 | 50 | 0 | 0 | |||||
Yhteensä | 1 | 22 | 1 | 22 | 0 | 0 | 3 | 50 | 3 | 50 | 0 | 0 | |||||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 72 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 73 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 74 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 75 |
Scope | Vähennys- tavoite, % | Lähtötaso tCO2e , 2023 | Toteuma 2025, % | |
Tavoite 1: Absoluuttisten oman toiminnan suorien (Scope 1 ja 2) päästöjen vähentäminen 63 prosentilla vuoteen 2035 vuoden 2023 lähtötasosta | 1 ja 2 | -63 | 7 664 | -17 |
Tavoite 2: Absoluuttisten arvoketjun epäsuorien päästöjen (Scope 3) vähentäminen 38 prosentilla vuoteen 2035 vuoden 2023 lähtötasosta | 3 | -38 | 88 590 | -25 |
Tavoite 3: Absoluuttisten kokonaispäästöjen (Scope 1–3) vähentäminen 40 prosentilla vuoteen 2035 vuoden 2023 lähtötasosta | 1, 2 ja 3 | -40 | 96 255 | -24 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 76 |
2024 | 2025 | Muutos (2024–2025), % | |
Polttoaineen kulutus (MWh) | |||
Hiili ja hiilituotteet | 0 | 0 | 0 |
Raakaöljy ja öljytuotteet | 29 760 | 20 465 | -31 |
Maakaasu | 11 | 449 | 3 853 |
Muut fossiiliset lähteet | 0 | 0 | 0 |
Ostettu tai hankittu sähkö, lämpö, höyry ja jäähdytys fossiilisista lähteistä | 1 657 | 1 813 | 9 |
Fossiilisen energian kokonaiskulutus (MWh) | 31 428 | 22 726 | -28 |
Fossiilisten energialähteiden osuus kokonaiskulutuksesta (%) | 55 | 63 | 16 |
Ydinvoimaan perustuva energiankulutus yhteensä (MWh) | 12 732 | 3 841 | -70 |
Ydinvoiman osuus kokonaiskulutuksesta (%) | 22 | 11 | -52 |
Uusiutuvat lähteet, mukaan lukien biomassa | 1 686 | 3 091 | 83 |
Uusiutuvista energialähteistä ostettu tai hankittu sähkö, lämpö, höyry ja jäähdytys. | 13 342 | 6 414 | -52 |
Itse tuotettu muu kuin polttoaineesta peräisin oleva uusiutuva energia | 0 | 0 | 0 |
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus (MWh) | 15 029 | 9 505 | -37 |
Uusiutuvan energian osuus kokonaiskulutuksesta (%) | 26 | 26 | 1 |
Energian kokonaiskulutus – fossiiliset ja uusiutuvat energialähteet yhteensä (MWh) | 57 503 | 36 072 | -37 |
2024 | 2025 | Muutos (2024–2025), % | |
Ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toimintojen kokonaisenergiankulutus liikevaihtoa kohti (MWh/MEUR) | 135 | 118 | -13 |
Energiaintensiteetin laskennassa käytetty ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toiminnasta peräisin oleva liikevaihto | 425 | 307 | -28 |
Liikevaihto (muut) | 0 | 0 | 0 |
Liikevaihto yhteensä (tilinpäätös) | 425 | 307 | -28 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 77 |
2023 perus- vuosi | 2024 | 2024 vertailu- kelpoinen | 2025 | Muutos vertailu- kelpoiset (2024–2025), % | |
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt | |||||
Kasvihuonekaasujen Scope 1 -bruttopäästöt (tCO 2 -ekv.) | 6 786 | 7 207 | 6 407 | 5 581 | -13 |
% säännellyistä päästökauppajärjestelmistä peräisin olevista kasvihuonekaasupäästöistä (Scope 1) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt | |||||
Sijaintiperusteiset (tCO2ekv.) | 947 | 3 585 | 730 | 1 320 | 81 |
Markkinaperusteiset (tCO2ekv.) | 879 | 835 | 835 | 845 | 1 |
Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt | |||||
Kasvihuonekaasupäästöjen Scope 3 -bruttopäästöjen kokonaismäärä (tCO 2 -ekv.) | 88 590 | 90 757 | 82 065 | 66 769 | -19 |
1. Ostetut tavarat ja palvelut | 79 588 | 81 854 | 73 565 | 57 055 | -22 |
2. Tuotantohyödykkeet | 328 | 475 | 475 | 2 613 | 450 |
3. Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat (jotka eivät sisälly Scope 1 tai Scope 2 -päästöihin) | 1 722 | 1 648 | 1 712 | 1 781 | 4 |
4. Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu | 2 029 | 1 239 | 1 345 | 536 | -60 |
5. Toiminnassa muodostuva jäte | 369 | 1 115 | 486 | 6 | -99 |
6. Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen | 886 | 978 | 1 040 | 1 466 | 41 |
7. Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne | 3 095 | 2 883*) | 2 883 | 3 182 | 10 |
8. Tuotantoketjun alkupään vuokratut omaisuuserät | 573 | 559 | 559 | 131 | -77 |
11. Myytyjen tuotteiden käyttö | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 |
12. Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän lopussa | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt | |||||
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO 2 -ekv.) | 96 323 | 101 550 | 89 202 | 73 670 | -17 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO 2 -ekv.) | 96 255 | 98 800 | 89 307 | 73 196 | -18 |
2023 perusvuosi | 2024 | 2024 vertailu- kelpoinen | 2025 | Muutos vertailukelpoiset (2024–2025), % | |
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO 2 -ekv./ MEUR) | 290 | 232 | 266 | 244 | -8 |
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO 2 -ekv./ MEUR) | 290 | 226 | 266 | 243 | -9 |
Kasvihuonekaasuintensiteetin laskemiseen käytetty liikevaihto | 332 | 425 | 336 | 302 | -10 |
Liikevaihto (muut) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Liikevaihto tilinpäätöksessä, yhteensä | 332 | 425 | 425 | 307 | -28 |
2024 | 2025 | |
Biogeeniset Scope 1 päästöt (tCO2 -ekv) | 357 | 824 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 78 |
MITTAREIDEN LASKENTAPERIAATTEET Enersensen energia- ja kasvihuonekaasupäästöjen mittaaminen ja laskenta perustuvat GHG Protocol Corporate Standard (versio 2004) ja GHG Protocol Corporate Value Chain (Scope 3) Accounting and Reporting Standard (versio 2011) -standardeihin. Mittareiden tietojen laadinnan konsolidointitapa on operatiivinen kontrolli. Tiedot kerättiin eri järjestelmistä, konsolidoitiin tytäryhtiöissä sekä liiketoiminnoissa ja kerättiin yhteen konsernitasolla. Tiedot validoitiin ja koostettiin yhteen tiedostoon. Ulkoinen konsultti laski päästöt Carbon+Alt+Delete-päästölaskentatyökalulla yhdistämällä lähtötiedot päästökertoimiin. Tietoja ei ole validoitu ulkoisen toimijan toimesta. Enersensen kasvihuonekaasupäästölaskennan perusvuosi on 2023, joka on ensimmäinen edustava vuosi, jolle tehtiin GHG-inventaarioraportti. Raportointikauden aikana tehtiin seuraavia muutoksia laskentaan: • Päästökertoimia päivitettiin ajantasaisiin kertoimiin. Suurimmat muutokset tehtiin Scope 3 - laskennassa, jossa Defran (Yhdistyneen kuningaskunnan ympäristö-, elintarvike- ja maaseutuasioiden ministeriön) kustannusperusteiset kertoimet muutettiin Exiobase-tietokannan kustannusperusteisiin kertoimiin. Lisäksi jätekategorian osalta siirryttiin käyttämään Defran (2025) päästökertoimia jätteille Suomen ympäristökeskuksen (2011) Julia 2030 -hankkeen päästökertoimien sijaan. • Raportointikaudella Enersense myi tuuli- ja aurinkovoiman hankekehitystoiminnot ja meriteollisuusyksikön sekä ajoi alas päästöttömän liikenteen liiketoiminnan. Perusvuoden 2023, oikaistun vuoden 2024 sekä vuoden 2025 osalta on raportoitu ydinliiketoimintojen päästöt. Vuodelta 2024 on raportoitu myös viime vuonna ilmoitetut luvut, jotka sisältävät myydyt toiminnot. Liikevaihtoon perustuva kasvihuonekaasuintensiteetti on laskettu päästöjen rajausta vastaavalla liikevaihdolla. • Ostetut tuotteet ja palvelut -kategoriassa raportoitiin osa teräksestä ja kaikki betoni massaperusteisesti. Kuljetukset-kategoriassa hyödynnettiin osittain kuljetusyritysten omia kilometri- ja päästöraportteja. • Tiedot kerättiin pääosin aikaväliltä 1–11/2025 raportointiaikataulujen aikaistuessa. 12/2025 päästöt arvioitiin muiden kuukausien keskiarvoon perustuen. • Scope 3:n kategorioissa 4, 6 ja 7 liikkumisen päästöjen laskentaa tarkennettiin huomioimalla laskennassa koko elinkaaren aikaiset päästöt (WTW), poissulkien kuluihin pohjautuvan laskennan osuus. • Scope 3:n kategorian 7 laskentaa korjattiin takautuvasti koskemaan koko vuotta 2024. Vuonna 2024 raportoitiin virheellisesti vain osa vuotta. | ||
Scope 1 & 2 Scope 1 -energiankulutuksessa on huomioitu Enersensen konsernin uusiutuvat ja uusiutumattomat polttoaineet (diesel, bensiini, polttoöljy), tuotannon kaasut (nestekaasu, maakaasu) sekä maakaasu lämmitystä varten. Tiedot on saatu toimittajien raporteilta. Tuotannon kaasuista asetyleeni ja propaani on laskettu hiilijalanjälkeen mukaan, mutta ne on jätetty energiankulutuksen ulkopuolelle, koska niitä ei käytetä energiatarkoituksiin. Scope 1 -päästöjen laskennassa on käytetty Defran (2024) energiankulutustietoja ja kansallisia päästökertoimia. Biopolttoaineiden keskimääräiset energiasisällöt arvioitiin bensiinille, dieselille ja polttoöljylle Defran metodologiapaperin (2023) perusteella. Asetyleenin päästökerroin saatiin British Columbia Ministry of Environment (2011) selvityksestä. Scope 2 -energiankulutuksessa on huomioitu Enersensen toimipisteiden sähkön ja lämmön kulutus. Niiden toimipisteiden osalta, joissa Enersensellä on omat energiasopimukset, kulutusdata kerättiin energiayhtiöiden raportoinneista. Niiden toimistojen osalta, joissa energiankulutus kuuluu vuokraan, kulutus arvioitiin keskimääräisen kulutuksen perusteella lattiapinta-alan (m²) mukaan käyttämällä Motivan keskimääräisiä kulutuskertoimia palvelualan toimistoissa ja olettamalla, että toimitilan korkeus on 3,5 metriä. Liettuan toimiston sähkön kulutus on arvioitu sähkölaskujen perusteella. Lämmityksen määrä ei ollut saatavilla. Markkinaperusteinen päästö Kaikelle Suomen toimipisteisiin ostetulle lämmölle käytettiin sopimuskohtaisia, energiamenetelmään perustuvia päästökertoimia (Paikallisvoima ry). Sopimuskohtaisia päästökertoimia ei löytynyt Viron ja Latvian toimipisteille, jolloin päästökertoimena käytettiin Defran (2025) keskimääräistä kaukolämmön päästökerrointa. Sähköntuotannon jäännösjakauman mukaista kerrointa käytettiin kaikissa niissä tapauksissa, joissa ei ollut joko alkuperätodistuksella tai muulla tavalla todistettua erillistä sopimusta päästöttömästä energiasta. Päästökerrointen lähteenä oli Association of Issuing Bodies (AIB) European Residual Mix Report (2025). Päästöttömälle sähkölle Enersense on ostanut sekä uusiutuvan energian alkuperätakuut että sähköyhtiöltä päästötöntä sähköä. Kummallakin tavalla hankitusta sähköstä on olemassa todistukset tai sertifikaatit. Enersense on myös ostanut päästötöntä kaukolämpöä, josta on olemassa todistus kaukolämpöyhtiöltä. Sijaintiperusteinen päästö Kaikelle ostetulle lämmölle ja sähkölle käytettiin maan keskimääräisiä päästökertoimia. Päästökerrointen lähteenä oli Association of Issuing Bodies (AIB) European Residual Mix Report (2025) sähkön osalta. Suomen kaukolämmön osalta käytettiin Tilastokeskuksen (2023) energiajakauman mukaista kerrointa ja Baltian osalta Defran (2025) keskimääräistä kaukolämmön päästökerrointa. | ||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 79 |
Scope 3 Scope 3 -laskennassa ovat mukana kaikki olennaiset Scope 3 -päästöt. Laskennan ulkopuolelle on jätetty seuraavat kategoriat: alavirran kuljetukset (kategoria 9), myytyjen tuotteiden prosessointi (kategoria 10), alavirran vuokratut hyödykkeet (kategoria 13), franchising (kategoria 14) ja investoinnit (kategoria 15). Enersensellä ei ole näiden kategorioiden alla raportoitavaa toimintaa. Eri kategorioiden olennaisuutta arvioidaan vuosittain ja päivitetään tarvittaessa. Ostetuista tuotteista ja palveluista aiheutuvat päästöt (kategoria 1) on laskettu Enersensen ostolaskujen perusteella. Yli 50 000 euron ostolaskujen osalta ostetut tuotteet ja palvelut määriteltiin toimittajaan tai ostolaskun riviin perustuen. Alle 50 000 euron laskujen osalta päästöt laskettiin hankintojen päästöjen keskiarvon perusteella. Arvion merkitys on alle 1 % ostettujen tuotteiden ja palveluiden kokonaispäästöistä. Laskennassa on käytetty pääosin kuluihin perustuvia päästökertoimia, joissa on korkea epävarmuus. Teräksen ja betonin osalta pystyttiin käyttämään myös massaperusteista lähtödataa. Kuluihin perustuvassa laskennassa siirryttiin Defran kertoimista Exiobase-tietokannan (2021) päästökertoimiin. Päästökertoimien päivitysten vaikutus laskennan lopputulokseen on todettu olevan alle 5 %. Massaan perustuvassa laskennassa käytettiin Ecoinventin 3.11 -tietokannan päästökertoimia tai toimittajakohtaista päästökerrointa. Pääomahyödykkeisiin (kategoria 2) on laskettu kaikkien vuoden 2025 aikana käyttöönotettujen autojen valmistuksen päästöt. Päästölaskennassa on käytetty keskimääräisiä valmistuksen päästökertoimia polttomoottoriautolle, sähköautolle sekä hybridiautolle. Kertoimet on saatu Autokalkulaattorista (2024). Polttoaineiden tuotannon ja energiansiirron päästölaskennassa (kategoria 3) lähtötietoina ovat Scope 1:n ja Scope 2:n polttoaine- ja energiatiedot. Ostetun polttoaineen ja maakaasun ylävirran päästöt laskettiin Defran (2024) kertoimilla. Sähkön ylävirran päästöt laskettiin Association of Issuing Bodies (AIB) European Residual Mix Report (2025) kertoimilla. Suomessa ostetun lämmön polttoaineiden ylävirran päästöjen osalta laskettiin painotettu keskimääräinen päästökerroin polttoaineseosten ja tuotantoketjun päästökertoimien perusteella. Laskennassa käytettiin Defran (2024) kertoimia sekä Eurostatin (2022) tietoja sähkön ja johdetun lämmön tuotannosta polttoainetyypin mukaan. Sähkön siirtohäviöistä syntyneet päästöt laskettiin Carbon Footprint Ltd (2023) -kertoimilla. Kaukolämmön siirtohäviöihin käytettiin Tilastokeskuksen (2023) energiamenetelmän mukaista päästökerrointa Suomen osalta. Muualla ostetun kaukolämmön päästökertoimet ovat Defran (2025) lähteestä. Ylävirran kuljetusten ja jakelun päästöjen laskenta (kategoria 4) perustui logistiikkayrityksiltä saatuihin päästöraportteihin ja logistiikkayrityksille maksettuihin euroihin. Kustannukset sisältävät sekä ylävirran että alavirran kuljetuksia, mutta kuljetukset ovat pääosin tavaroiden kuljetusta Enersenselle. Laskennassa on käytetty kuluihin perustuvia päästökertoimia, joissa on korkea epävarmuus. Päästökertoimet ovat Exiobase (2025) -tietokannasta. | ||
Toiminnassa syntyvien jätteiden (kategoria 5) päästölaskenta perustuu jätehuoltoyrityksiltä saatuun jätteen kokonaismäärään jätetyypeittäin. Viron jätemäärät on arvioitu laskuihin perustuen. Päästökertoimina on käytetty Defran (2025) päästökertoimia jätteille. Näitä samoja päästökertoimia on käytetty laskettaessa jätteiden päästöjä kaikissa maissa. Liikematkustuksen päästöjen laskennassa (kategoria 6) on käytetty matkustuksen kustannuksia kuljetustyypeittäin euroina, kilometrikorvauksia euroina, hotelliöihin käytettyjä euroja ja kappalemääriä sekä matkayhtiön CO2-päästöraportteja. Viron lentojen osalta kilometrimäärät arvioitiin lentokenttätietojen perusteella. Europerusteisen lähtötiedon päästökertoimina käytettiin Exiobasen (2025) kertoimia. Kilometriperusteisessa laskennassa lähtödatalle haettiin vastaavat kertoimet Defran (2025) tietokannasta. Työmatkaliikkumisen päästölaskennan (kategoria 7) pohjalla on työmatkakysely, joka huomioi tyypilliset kulkumuodot, etäisyydet ja etä- ja toimistopäivät. Tiedot kerättiin kyselylomakkeella maaliskuussa 2024. Kyselyyn vastasi 597/1883 henkilöä Suomesta ja Baltiasta. Tulokset laajennettiin koskemaan kaikkia työntekijöitä. Työpäivien ja lomapäivien määrä oletettiin Suomen tyypillisen määrän mukaan. Päästökertoimina käytettiin Defran (2025) kertoimia muiden kulkuvälineiden osalta paitsi junan osalta, jossa käytettiin VR:n (2023) tietoja junien päästöistä sekä sähköpyörän osalta, jonka päästökerroin on MODMO (2024) sähköpyöräkaupan sivuilta. Samoja kertoimia käytettiin sekä Suomen että Baltian maiden työmatkojen päästöjen laskennassa. Arvoketjun ylävirran vuokratun omaisuuden (kategoria 8) päästöjen laskennassa käytettiin vuokrattujen omaisuuserien määriä ja tyyppejä, jotka aiheuttavat päästöjä sekä vuokrakulujen määrää euroina. Vuokrattujen IT-laitteiden osalta käytettiin vuokrattujen laitteiden määriä ja tyyppejä. Vuokrattujen työkoneiden ja -laitteiden osalta käytettiin vuokrakulujen euromääriä. IT-laitteiden päästöjen laskennassa käytettiin Ecoinvent 3.11 päästötietokantaa. | ||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 80 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 81 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 82 |
Teräs ja betoni | 2025, tonnia |
Käytettyjen tuotteiden sekä teknisten ja biologisten materiaalien kokonaispaino | 18 321 |
Kestävästi hankittujen biologisten materiaalien paino (prosenttiosuus) | 0 % |
Uudelleenkäytettyjen tai kierrätettyjen komponenttien ja -välituotteiden sekä uusiomateriaalien paino (absoluuttinen arvo) | 1 360 |
Uudelleenkäytettyjen tai kierrätettyjen komponenttien ja -välituotteiden sekä uusiomateriaalien paino (prosenttiosuus) | 7 % |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 83 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 84 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 85 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 86 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 87 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 88 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 89 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 90 |
Sukupuoli | Henkilömäärä 2025 | Henkilömäärä 2024 |
Miehet | 1 341 | 1 653 |
Naiset | 191 | 230 |
Muut | ||
Ei ilmoitettu | 2 | |
Työsuhteiset työntekijät yhteensä | 1 534 | 1 883 |
• Taulukossa 1 on ilmaistu sukupuolen mukaan jaoteltuna työsuhteisten työntekijöiden lukumäärä 31.12.2025. • Sukupuolikategoriaa ”Muut” ei ole käytössä virallisena sukupuolena Suomessa, Virossa, Liettuassa tai Latviassa. • Tilinpäätöksessä ilmoitettu keskimääräinen henkilötyövuosien määrä tilikaudella oli 1 709. | ||
Maa | Henkilömäärä 2025 | Henkilömäärä 2024 |
Suomi | 956 | 1 251 |
Viro | 294 | 315 |
Latvia | 226 | 254 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 91 |
• Taulukossa 2 on ilmaistu työsuhteisten työntekijöiden lukumäärä 31.12.2025 maittain. • Enersensellä on työntekijöitä myös Liettuassa, mutta heidän osuutensa työsuhteisten työntekijöiden kokonaismäärästä on alle 10 %. | ||
Maa | Henkilömäärä 2025 | Henkilömäärä 2024 |
Suomi | 956 | 1 251 |
Baltia | 578 | 632 |
• Taulukossa 3 on ilmaistu työsuhteessa olevien työntekijöiden lukumäärä 31.12.2025. • Baltian luku sisältää työntekijöiden lukumäärät Virossa, Latviassa ja Liettuassa. | ||
Työsuhteen tyyppi | Naiset 2025 (2024) | Miehet 2025 (2024) | Muut 2025 (2024) | Ei ilmoitettu 2025 (2024) | Yhteensä 2025 (2024) |
Työntekijöiden määrä yhteensä (henkilömäärä) | 191 (230) | 1 341 (1 653) | 2 | 1 534 (1 883) | |
Vakinaisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) | 178 (212) | 1 294 (1 577) | 2 | 1 474 (1 789) | |
Määräaikaisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) | 13 (0) | 47 (0) | 60 (0) | ||
Vaihtelevalla työajalla olevien työntekijöiden määrä (henkilömäärä) | 6 (4) | 23 (29) | 29 (33) | ||
Kokoaikaisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) | 176 (211) | 1 296 (1 589) | 2 | 1 474 (1 809) | |
Osa-aikaisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) | 9 (19) | 22 (55) | 31 (74) |
• Taulukossa 4 on ilmaistu työsuhteessa olevien työntekijöiden lukumäärä 31.12.2025. • Vuoden 2024 osalta osa-aikaisten työntekijöiden lukumäärä sisältää myös vaihtelevaa työaikaa tekevät työntekijät, mutta vuoden 2025 osalta ne ovat erikseen. • Määräaikaisia työntekijöitä voidaan palkata tilapäiseen tai kausiluontoiseen tarpeeseen, kuten projektiluontoiseen työhön, sijaisuuksiin ja harjoitteluihin. • Sukupuolikategoriaa ”Muut” ei ole määritelty viralliseksi sukupuoleksi Suomessa, Virossa, Liettuassa tai Latviassa. | ||
Yhteensä 2025 | Yhteensä 2024 | |
Lähteneet | 270 | 265 |
Keskimääräinen henkilömäärä | 1 743,9 | 1 990,7 |
Työntekijöiden vaihtuvuus | 15,5 % | 13,3 % |
• Lähteneiden lukumäärä sisältää irtisanoutuneet, irtisanotut ja eläköityneet työntekijät. Tilikaudella ei ollut yhtään työssä menehtynyttä työntekijää. • Vaihtuvuus on laskettu jakamalla lähteneiden työntekijöiden määrä raportointikauden henkilömäärän keskiarvolla. Keskiarvo on muodostettu laskemalla yhteen kuukauden viimeisen päivän työntekijämäärät ja jakamalla se kahdellatoista. • 12.7.2025 alkaen 97 työntekijää Suomessa siirtyi liikkeenluovutuksen kautta toisen yrityksen palvelukseen. Heitä ei ole laskettu lähteneisiin. Lisäksi vuoden 2025 aikana Suomen henkilöstömäärä vähentyi suurten asiakasprojektien vaiheittaisen päättymisen, strategiaan liittyvän uudelleenorganisoitumisen sekä toimintaympäristön muutosten vaikutuksista. | ||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 92 |
Miehet | % | Naiset | % | Muut | % | Yhteensä | |
Yhteensä | 7 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
• Ylimmän johdon sukupuolijakauma on otettu Fusion People HR -järjestelmästä 31.12.2025 tilanteen mukaisesti. • Tieto kattaa Enersensen koko konsernin johtoryhmän. • Tiedon kerääminen ja esittäminen on toteutettu ohjeistuksen mukaisesti. Mittareita ei ole validoitu ulkoisen tahon toimesta. | ||
<30 | % | 30–50 | % | >50 | % | Yhteensä | |
Suomi | 124 | 13,0 | 487 | 50,9 | 345 | 36,1 | 956 |
Viro | 41 | 13,9 | 156 | 53,1 | 97 | 33,0 | 294 |
Latvia | 32 | 14,2 | 132 | 58,4 | 62 | 27,4 | 226 |
Liettua | 9 | 15,5 | 35 | 60,3 | 14 | 24,1 | 58 |
Yhteensä | 206 | 13,4 | 810 | 52,8 | 518 | 33,8 | 1 534 |
• Työntekijöiden ikäjakauma on otettu Fusion People HR -järjestelmästä 31.12.2025 tilanteen mukaisesti • Tieto kattaa Enersensen koko konsernin henkilöstön sekä Suomessa että Baltiassa • Tiedon kerääminen ja esittäminen on toteutettu ohjeistuksen mukaisesti. Mittareita ei ole validoitu ulkoisen tahon toimesta. | ||
2025 | |
Kaikki | 8,5 h |
Miehet | 7 h |
Naiset | 19 h |
Muu tai ei tietoa | 0 |
• Tiedot keskimääräisistä koulutustunneista työntekijää kohden on otettu Enersensen oppimisalustan raportointityökalusta. Luvut perustuvat 31.12.2025 mennessä työsuhteessa olleiden henkilöiden oppimisalustalla koulutuksiin käyttämään aikaan, ja ne on esitetty sukupuolittain. • Työsuhteisille työntekijöille tarjottujen ja heidän suorittamiensa koulutustuntien kokonaismäärä sukupuoliluokittain jaoteltuna ja jaettuna työsuhteisten työntekijöiden kokonaismäärällä sukupuoliluokittain, lähimpään puoleen tuntiin pyöristettynä. • Tiedot kattavat sekä Suomen että Baltian työntekijät. • Laskelmassa eivät ole mukana Enersensen ulkopuoliset koulutukset, joita ei ole erikseen raportoitu järjestelmään. • Koulutukseen käytettyjen tuntien määrä jaoteltuna sukupuolen mukaan on toteutettu ohjeistuksen mukaisesti. Mittareita ei ole validoitu ulkoisen tahon toimesta. | ||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 93 |
2025 | 2024 | |
Työterveyden ja -turvallisuuden hallintajärjestelmän piiriin kuuluvien henkilöiden prosenttiosuus | 100 % | 100 % |
Työperäisistä vammoista ja työperäisistä terveysongelmista johtuvien kuolemantapausten lukumäärä | 0 | 0 |
Työhön liittyvien työtapaturmien lukumäärä | 23 | 54 |
Työtapaturmien osuus (tapaturma-aste) | 7,9 | 15,5 |
Työhön liittyvien terveysongelmien lukumäärä | 0 | 0 |
Työperäisten vammojen ja työtapaturmista johtuvien kuolemantapausten sekä työperäisten terveysongelmien ja niistä johtuvien kuolemantapausten vuoksi menetettyjen päivien lukumäärä | 1 132 | 1 590 |
• Taulukossa työterveyden ja -turvallisuuden hallintajärjestelmän piiriin kuuluvien henkilöiden prosenttiosuus on arvioitu sillä perusteella, kuinka suuri osuus henkilöistä noudattaa työterveyden ja -turvallisuuden ohjeistuksia, politiikkoja sekä kunkin maan paikallista lainsäädäntöä. Työterveyden ja turvallisuuden hallintajärjestelmän piiriin kuuluvien henkilöiden prosenttiosuus on arvioitu vuoden viimeisen päivän tilanteen mukaan. • Työtapaturmien lukumäärä on kerätty HSE-raportointijärjestelmästä. Poikkeuksena ovat Baltian maat ennen lokakuuta 2024, jolloin tiedot perustuvat paikallisten HS-vastaavien ja esihenkilöiden ilmoituksiin sekä niiden pohjalta Excel-taulukkoon koostettuun tietoon. • Työtapaturmiksi on laskettu vuonna 2025 seuraavat: vähintään yhden kokonaisen poissaolopäivän aiheuttaneet tapaturmat, lääkinnällistä hoitoa vaatineet tapaturmat ja korvaavaan työhön johtaneet tapaturmat. Aiempina vuosina työtapaturmiksi on laskettu edellisten lisäksi myös terveydenhuollon palveluiden käyttöön ilman varsinaista lääkinnällistä hoitoa johtaneet tapaturmat. Vuoden 2024 raportilla tapaturma-asteena raportoitiin vuodelle 2024 luku 15. Luku on kuitenkin tuon jälkeen tarkentunut työtuntien laskennan tarkentumisen johdosta. • Tapaturma-aste on laskettu ohjeen mukaisesti (1 000 000 x tapaturmien määrä jaettuna työtunneilla). Tapaturma-asteella tarkoitetaan tapaturmataajuutta miljoonaa työtuntia kohden (TRIF). Työtuntien määrä on kerätty konserniyritysten palkkaohjelmistoista. • Työhön liittyvinä terveysongelmina laskennassa on huomioitu ILO:n ammattitautiluettelossa mainitut tapaukset. Työhön liittyvien terveysongelmien lukumäärä on kerätty kansallisilta korvaustoimistoilta. | ||
• Työperäisten vammojen vuoksi menetettyjen päivien määrä perustuu: 1) Suomessa poissaoloon johtaneiksi LTI-tapaturmiksi tilastoiduista tapauksista aiheutuneet poissaolopäivät on laskettu vähintään kolmen päivän poissaolojen osalta vakuutusyhtiön raportilta sekä 1–2 päivän poissaolojen osalta HSEQ-hallintajärjestelmään kirjattuun tietoon perustuen. 2) Baltiassa paikallisen henkilöstöhallinnon ja esihenkilöiden ilmoittamiin tietoihin. • Työperäisten vammojen sekä työperäisten terveysongelmien vuoksi menetettyjen päivien lukumäärä on kohdistettu raportointivuodelle poissaolon päivämäärän perusteella eikä esimerkiksi työtapaturman tapahtumapäivän mukaisesti. • Menetettyjen päivien lukumäärän laskenta: laskettu menetettyjen päivien määrä, sisällyttäen ensimmäinen täysi ja viimeinen poissaolopäivä. Laskennassa on otettu huomioon kalenteripäivät (esimerkiksi viikonloput ja yleiset vapaapäivät). • Mittareita ei ole validoitu erikseen ulkoisen toimijan toimesta. | ||
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 94 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 95 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 96 |
ENERSENSE | KESTÄVYYSRAPORTTI | 97 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 98 |
Konsernitilinpäätös ................................................................................................................................................ | |
Konsernin laaja tuloslaskelma ........................................................................................................................... | |
Konsernin tase .......................................................................................................................................................... | |
Konsernin rahavirtalaskelma .............................................................................................................................. | |
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista ...................................................................................... | |
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ..................................................................................................................... | |
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS .................................................................................................................................. | |
Emoyhtiön tuloslaskelma ..................................................................................................................................... | |
Emoyhtiön tase ........................................................................................................................................................ | |
Emoyhtiön rahoituslaskelma ............................................................................................................................... | |
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot ................................................................................................................ | |
Allekirjoitukset ja tilinpäätösmerkintä ............................................................................................................. | |
Tilintarkastuskertomus .......................................................................................................................................... | |
Kestävyysraportin varmennuskertomus ......................................................................................................... | |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 99 |
EUR tuhatta | Liite | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | - | ||
Valmistus omaan käyttöön | - | - | |
Liiketoiminnan muut tuotot | 4 | ||
Materiaalit ja palvelut | 5 | - | - |
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 6 | - | - |
Poistot ja arvonalentumiset | 7 | - | - |
Liiketoiminnan muut kulut | 8 | - | - |
Osuus pääomaosuusmenetelmällä käsiteltävien osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 14 | - | - |
Liikevoitto (-tappio) | - | ||
Rahoitustuotot | 9 | ||
Rahoituskulut | 9 | - | - |
Rahoitustuotot ja -kulut | - | - | |
Voitto (tappio) ennen veroja | - | ||
Tuloverot | 10 | - | - |
Tilikauden voitto (tappio) | - | ||
EUR tuhatta | Liite | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää tulosvaikutteisiksi | |||
Muuntoerot | - | ||
Etuuspohjaisten työsuhteen jälkeisten velvoitteiden uudelleen määrittäminen | 6 | ||
Tilikauden muut laajat tuloksen erät verovaikutus huomioiden | |||
Tilikauden laaja tulos | - | ||
Tilikauden voiton (tappion) jakautuminen: | |||
Emoyhtiön omistajille | - | ||
Määräysvallattomien omistajien osuus tuloksesta | |||
Tilikauden voitto (tappio) | - | ||
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen: | |||
Emoyhtiön omistajille | - | ||
Määräysvallattomille omistajille | |||
Tilikauden laaja tulos | - | ||
Emoyhtiön omistajille kuuluva osakekohtainen tulos, laimentamaton | 19 | - | |
Emoyhtiön omistajille kuuluva osakekohtainen tulos, laimennettu | 19 | - |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 100 |
EUR tuhatta | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Pitkäaikaiset varat | |||
Liikearvo | 11 | ||
Aineettomat hyödykkeet | 11 | ||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 12, 13 | ||
Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltävät sijoitukset | 14 | ||
Pitkäaikaiset sijoitukset ja saamiset | 16, 20 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 10 | ||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | 15 | ||
Myyntisaamiset | 16 | ||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset | 10 | ||
Muut saamiset | 16 | ||
Rahavarat | 17 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
Myytävänä oleviksi luokitetut varat | 11 | ||
Varat yhteensä | |||
Oma pääoma ja velat | |||
Oma pääoma | |||
Osakepääoma | 18 | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 18 | ||
Omat osakkeet | 18 | - | |
Hybridilaina | 21 | ||
Muut rahastot | 18 | ||
Muuntoerot | 18 | ||
Kertyneet voittovarat | 18 | - | - |
Tilikauden voitto (tappio) | 18 | - | |
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | |||
Määräysvallattomat omistajat | |||
Oma pääoma yhteensä | |||
EUR tuhatta | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Velat | |||
Pitkäaikaiset velat | |||
Lainat | 21 | ||
Vuokrasopimusvelat | 21 | ||
Laskennalliset verovelat | 10 | ||
Työsuhde-etuuksista johtuvat velvoitteet | 6 | ||
Varaukset | 22 | ||
Pitkäaikaiset velat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset velat | |||
Lainat | 21 | ||
Vuokrasopimusvelat | 21 | ||
Saadut ennakot | 23 | ||
Ostovelat | 23 | ||
Verohallinnon maksujärjestely | 20 | ||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | 10 | ||
Muut velat | 23 | ||
Varaukset | 22 | ||
Lyhytaikaiset velat yhteensä | |||
Velat yhteensä | |||
Myytävänä oleviksi luokitetut velat | 11 | ||
Oma pääoma ja vieras pääoma yhteensä |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 101 |
EUR tuhatta | Liite | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Tilikauden voitto (tappio) | - | ||
Oikaisut: | — | ||
Poistot ja arvonalentumiset | 7 | ||
Voitot ja tappiot tytäryhtiöiden myynnistä | - | ||
Voitot ja tappiot aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynnistä | - | - | |
Osuus osakkuusyhtiöiden voitosta (tappiosta) | 14 | ||
Korkotuotot ja muut rahoitustuotot ja -kulut | 9 | ||
Tuloverot | 10 | ||
Muut oikaisut | - | - | |
Oikaisut yhteensä | - | ||
Käyttöpääoman muutokset: | |||
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos | 16 | ||
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos | 23 | - | |
Vaihto-omaisuuden muutos | 15 | - | |
Saadut korot | |||
Maksetut korot | - | - | |
Muut rahoituserät | - | - | |
Tuloverot | 10 | - | - |
Liiketoiminnan nettorahavirta | - | ||
EUR tuhatta | Liite | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin käyttöomaisuushyödykkeisiin | 11 | - | - |
Käyttöomaisuuden myynnit | |||
Tytäryritysten myynti, vähennettynä myydyillä rahavaroilla | |||
Saadut osingot osakkuusyhtiöistä | |||
Investointien nettorahavirta | - | ||
Rahoituksen rahavirta | |||
Hybridilaina | 18 | ||
Lainojen nostot | 20 | ||
Lainojen takaisinmaksut | 20 | - | - |
Vähemmistöosuuksien hankinta vähennettynä hankituilla rahavaroilla | 16 | - | |
Vuokrasopimusvelkojen maksut | 20 | - | - |
Rahoituksen nettorahavirta | - | - | |
Rahavarojen nettomuutos | |||
Rahavarat tilikauden alussa | |||
Rahavarat tilikauden lopussa |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 102 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||||
EUR tuhatta | Osake- pääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Hybridi- laina | Muut rahastot | Muunto- erot | Kertyneet voittovarat | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | Määräysvallattomat osakkeen omistajat | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2025 | - | |||||||||
Tilikauden voitto/tappio | — | — | — | — | — | — | ||||
Muuntoerot | — | — | — | — | — | — | — | |||
Etuuspohjaisten velvoitteiden uudelleen määrittäminen | — | — | — | — | — | — | — | |||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | — | — | — | — | — | |||||
Tapahtumat osakkeenomistajien kanssa: | ||||||||||
Omien osakkeiden hankinta | — | — | - | — | — | — | — | - | — | - |
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa | — | — | — | — | — | — | - | - | - | |
Osakeperusteiset maksut | — | — | — | — | — | — | — | |||
Hybridilaina | — | — | — | — | — | — | ||||
Muut erät | — | — | — | — | — | — | ||||
Tapahtumat osakkeenomistajien kanssa yhteensä | — | — | - | — | — | - | ||||
Oma pääoma 31.12.2025 | - | - | ||||||||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||
EUR tuhatta | Osake- pääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Muut rahastot | Muunto- erot | Kertyneet voittovarat | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | Määräysvallattomat osakkeen omistajat | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2024 | - | |||||||
Tilikauden voitto/tappio | — | — | — | — | - | - | - | |
Muuntoerot | — | — | — | - | — | - | — | - |
Etuuspohjaisten velvoitteiden uudelleen määrittäminen | — | — | — | — | — | |||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | — | — | — | - | - | - | - | |
Tapahtumat osakkeenomistajien kanssa: | — | — | ||||||
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa | — | — | — | — | - | - | ||
Osakeperusteiset maksut | — | — | — | — | - | - | — | - |
Muut erät | — | — | — | — | ||||
Tapahtumat osakkeenomistajien kanssa yhteensä | — | — | — | — | - | - | ||
Oma pääoma 31.12.2024 | - | |||||||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 103 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 104 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 105 |
Liite | Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut |
10. Tuloverot | Verotettava tulo ja laskennalliset verosaamiset |
11. Liikearvo | Arvonalentumistestauksessa käytetyt oletukset |
13. Vuokrasopimukset | Vuokra-ajan määrittäminen ja lisäluoton koron määrittäminen |
14. Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltävät sijoitukset | Osakkuus- ja yhteisyritysten luokittelu pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltäviin sijoituksiin |
Liite | Keskeiset kirjanpidolliset arviot |
3. Liikevaihto ja liiketoiminta-alueet | Liikevaihdon kirjaaminen |
16. Saamiset ja sijoitukset | Pitkäaikaisten saamisten ja sijoitusten arvon arviointi |
21. Lainat | Hybridilainan koron maksu |
22. Varaukset | Varauksen määrän ja ajoituksen arviointi |
EUR tuhatta | Joupinkangas Wind Farm Oy | Enersense Offshore Oy |
Saatu kauppahinta | 9 415 | 4 937 |
Rahavarat | -270 | -922 |
Rahavirta | 9 146 | 4 015 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 106 |
EUR tuhatta | Joupinkangas Wind Farm Oy | Enersense Offshore Oy |
Varat | ||
Pitkäaikaiset varat | ||
Aineettomat hyödykkeet | 20 932 | 2 880 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 396 | 3 168 |
Laskennalliset verosaamiset | — | 715 |
Pitkäaikaiset varat yhteensä | 21 329 | 6 762 |
Lyhytaikaiset varat | ||
Vaihto-omaisuus | — | 817 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 2 | 2 751 |
Rahavarat | 270 | 922 |
Lyhytaikaiset varat yhteensä | 272 | 4 490 |
Varat yhteensä | 21 600 | 11 252 |
Velat | ||
Pitkäaikaiset velat | ||
Lainat | — | 789 |
Laskennalliset verovelat | 4 186 | 1 033 |
Varaukset | — | 1 216 |
Pitkäaikaiset velat yhteensä | 4 186 | 3 037 |
Lyhytaikaiset velat | ||
Lainat | — | 1 028 |
Ostovelat ja muut velat | 196 | 2 290 |
Lyhytaikaiset velat yhteensä | 196 | 3 318 |
Velat yhteensä | 4 382 | 6 355 |
Nettovarat | 17 218 | 4 897 |
Määräysvallattomien omistajien osuudet | — | — |
Kauppahinta | 42 139 | 7 528 |
Loppukauppasaatava | 32 724 | 2 591 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 107 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Power | 138 861 | 182 540 |
Energy Transition | 83 668 | 159 567 |
Connectivity | 84 269 | 82 591 |
Liiketoiminta-alueille kohdistamattomat erät | 61 | 20 |
Yhteensä | 306 859 | 424 718 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Suomi | 188 102 | 254 350 |
Muut maat | 118 756 | 170 368 |
Yhteensä | 306 859 | 424 718 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Tulouttamaton sopimushinta | 273 784 | 219 072 |
Seuraavana vuonna tuloutettava | 164 423 | 142 380 |
Myöhemmin tuloutettava | 109 361 | 76 692 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Power | 28 153 | 16 459 |
Energy Transition | 5 940 | 1 140 |
Connectivity | 4 501 | 4 064 |
Liiketoiminta-alueille kohdistamattomat erät | -13 322 | -6 568 |
Eliminoinnit | 6 | -584 |
Yhteensä | 25 278 | 14 511 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 15 909 | 18 756 |
Sopimuksiin perustuvat velat (saadut ennakot)*) | 19 111 | 17 681 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 108 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Suomi | 77 851 | 63 292 |
Muut maat | 10 228 | 10 787 |
Yhteensä*) | 88 079 | 74 079 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Myyntituottojen tulouttaminen • Liikevaihdon kirjaamiseen sovelletaan IFRS 15 Myyntituotot asiakassopimuksista standardin viisiportaista tuloutusmallia. Myyntituotto kirjataan siihen määrään, joka odotetaan saatavan asiakkaalta vastikkeena tuotteen tai palvelun luovuttamisesta. Myyntituotto kirjataan, kun palvelua tai tavaraa koskeva määräysvalta siirretään asiakkaalle, joko ajan kuluessa tai yhtenä ajankohtana. • Liikevaihto koostuu palveluista, projekteista ja resurssoinnista. Asiakkaan kanssa tehdään sopimus, josta molempien osapuolien oikeudet ja velvoitteet käyvät ilmi. Suurempien asiakkaiden kanssa voidaan tehdä puitesopimus, joka yhdessä tilauksen ja tilausvahvistuksen kanssa muodostaa IFRS 15 mukaisen sopimuksen. Pienempien asiakkaiden kanssa tilaus ja tilausvahvistus muodostavat sopimuksen. • Palvelusopimuksissa ja resurssointipalveluissa asiakas tyypillisesti samanaikaisesti saa ja kuluttaa Enersensen tuottamaa palvelua sitä mukaa kuin sitä tuotetaan. Enersense soveltaa IFRS 15 standardin käytännön apukeinoa, jonka mukaan yhteisö tulouttaa määrän, jonka se on oikeutettu laskuttamaan, mikäli yhteisöllä on oikeus saada asiakkaalta vastike rahamääränä, joka suoraan vastaa yhteisön tarkasteluhetkeen mennessä tuottaman suoritteen arvoa asiakkaalle. • Kiinteähintaisissa pitkäaikaisprojekteissa sekä muissa sovituissa kokonaistoimituksissa, joissa Enersense luo tai parantaa asiakkaan määräysvallassa olevaa omaisuuserää tai, joissa Enersensellä ei ole vaihtoehtoista käyttöä tuotetulle omaisuuserälle ja Enersensellä on oikeus saada maksu tuotetusta suoritteesta, mukaan lukien syntyneet menot ja kohtuullinen kate, myyntituotto kirjataan ajan kuluessa. Suoritevelvoitteen täyttämisaste määritetään tyypillisesti toteutuneiden kulujen perusteella kokonaiskustannuksista. Projektiennusteita, arvioitua kokonaistuottoa ja kuluja arvioidaan jokaisena raportointipäivänä. Asiakassopimukset saattavat sisältää muuttuvia vastikkeita, kuten sanktioita, bonuksia tai alennuksia. Muuttuvien vastikkeiden vaikutus arvioidaan sopimuskohtaisesti ja myyntituotto kirjataan siihen määrään, johon Enersense on oikeutettu ja on erittäin todennäköistä, että merkittävää peruutusta kertyneiden kirjattujen myyntituottojen määrään ei jouduta tekemään. | ||
• Kun tuulivoimahanke myydään, Enersense tulouttaa myynnin ajankohtana määrän, johon se on oikeutettu omistusoikeuden siirtymisen perusteella. Tuulivoimahakkeiden toteutusvaiheeseen liittyy yleensä myös muuttuva vastike, jonka määrän konserni arvioi todennäköiseen rahamäärän | ||
Liiketoimintayksiköt • Liiketoimintayksiköt on määritetty sen informaation perusteella, jota Enersensen ylin operatiivinen päätöksentekijä (CDOM) seuraa resurssien kohdistamiseksi ja liiketoimintayksiköiden tuloksellisuuden arvioimiseksi. Enersense arvioi liiketoimintayksiköiden tuloksellisuutta liikevaihtoon ja käyttökatteeseen (EBITDA) perustuen. Tämän lisäksi Enersense seuraa asiakastyytyväisyyttä, tilauskantaa ja työturvallisuutta liiketoimintayksiköittäin. Enersense määrittää käyttökatteen liikevoittona ennen poistoja ja arvonalentumisia. Liikevoitto määritetään tilikauden voittona (tappiona) lisättynä tuloveroilla ja rahoitustuottojen ja -kulujen nettovaikutuksella. • Enersensen toimitusjohtaja arvioi konsernin ja liiketoimintayksiköiden taloudellista tulosta ja taloudellista asemaa ja tekee strategisia päätöksiä. Toimitusjohtaja on Enersensen ylin operatiivinen päätöksentekijä. | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Liikevaihdon kirjaaminen Odotettujen myyntituottojen ja -kulujen sekä valmiusasteen mittaaminen vaatii arvioita. Osana arviointia, johto ottaa huomioon keskeiset sopimusvelvoitteet, kiinteähintaisen pitkäaikaisprojektin aikataulun, tunnistetut riskit ja mahdollisuudet sekä muutokset tuottojen ja kulujen arvioissa. Toteutuneet kulut saattavat erota ennustetuista hinnankorotusten, viivästysten tai tarvittavien lisämateriaalien ja työn johdosta. Tehtyjä arvioita tarkastellaan jokaisena raportointipäivänä ja mahdolliset muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti sillä kaudella, kun muutos toteutuu. Lähtökohtaisesti toteutuneet tuotot ja kulut eroavat arvioiduista. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 109 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Tytäryhtiön myyntivoitto konsernissa | 24 249 | — |
Vuokratuotot | 98 | 45 |
Tuotot hallintopalveluista | 367 | — |
Myyntivoitot aineellisista käyttö-omaisuushyödykkeistä | 2 236 | 604 |
Muut tuotot | 718 | 176 |
Yhteensä | 27 669 | 825 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Aineiden, tarvikkeiden ja tavaroiden ostot | -61 799 | -88 283 |
Varastojen muutos | -346 | -488 |
Ulkopuoliset palvelut | -104 630 | -153 502 |
Yhteensä | -166 775 | -242 273 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Palkat ja palkkiot | -87 230 | -99 367 |
Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt | -11 619 | -13 573 |
Eläkekulut - etuuspohjaiset järjestelyt | -5 | -6 |
Muut henkilöstökulut | -6 222 | -4 877 |
Yhteensä | -105 076 | -117 823 |
1–12/2025 | 1–12/2024 | |
Henkilötyövuosi (keskiarvo ajanjaksolla) | 1 709 | 1 946 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 110 |
EUR tuhatta | 2025 | 2024 |
Velvoitteet etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä | 916 | 1 045 |
Etuuspohjaisiin järjestelyihin kuuluvat varat | -680 | -770 |
Yhteensä | 236 | 275 |
EUR tuhatta | 2025 | 2024 |
Etuuspohjainen velvoite 1.1. | 1 045 | 1 133 |
Liiketoimintojen yhdistämiset | — | — |
Korkokulu | 35 | 37 |
Kauden työsuoritukseen perustuva meno | 5 | 6 |
Maksetut eläkkeet | -47 | -57 |
Vakuutusmatemaattiset (voitot) tappiot | -122 | -74 |
Etuuspohjainen velvoite 31.12. | 916 | 1 045 |
EUR tuhatta | 2025 | 2024 |
Etuuspohjaiset varat 1.1. | 770 | 777 |
Liiketoimintojen yhdistämiset | — | — |
Korkotuotot | 26 | 25 |
Maksetut eläkkeet | -47 | -57 |
Varojen voitto (tappio) | -87 | -27 |
Työnantajan suorittamat maksut | 18 | 52 |
Etuuspohjaiset varat 31.12. | 680 | 770 |
EUR tuhatta | 2025 | 2024 |
Työsuoritukseen perustuva meno | -5 | -6 |
Nettokorko | -9 | -12 |
Yhteensä | -14 | -18 |
EUR tuhatta | 2025 | 2024 |
Voitto (tappio) eläkejärjestelyn varoista | 87 | 27 |
Voitto (tappio) eläkejärjestelyn velvoitteista - taloudellisten oletusten muutos | -60 | -41 |
Voitto (tappio) eläkejärjestelyn velvoitteista - kokemusperäiset tarkistukset | -62 | -33 |
Yhteensä | -35 | -47 |
Oletus | 2025 | 2024 |
Diskonttokorko (%) | 3,9 | 3,4 |
Eläkkeiden korotus (%) | 2,2 | 2,2 |
Inflaatio (%) | 2,0 | 2,0 |
65-vuotiaiden eliniän odote (vuosia): | ||
Mies | 22,9 | 21,4 |
Nainen | 27,2 | 25,4 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 111 |
EUR tuhatta | 2025 | 2024 |
Eläkkeiden korotuksen muutos: | ||
0,5 % nousu | 53 | 64 |
0,5 % lasku | -49 | -58 |
Diskonttokoron muutos: | ||
0,5 % nousu | -33 | -31 |
0,5 % lasku | 37 | 43 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 112 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Aineettomat hyödykkeet | ||
Asiakassuhteet | -966 | -966 |
Kehittämismenot | -64 | -465 |
Aineettomat oikeudet | -192 | -197 |
Muut aineettomat hyödykkeet*) | -226 | -10 604 |
Yhteensä | -1 448 | -12 232 |
Aineelliset hyödykkeet | ||
Maa-alueet**) | -45 | -50 |
Rakennukset ja rakennelmat | -2 427 | -3 134 |
Koneet ja kalusto | -4 446 | -4 580 |
Muut aineelliset hyödykkeet | -124 | -126 |
Yhteensä | -7 043 | -7 890 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Arvonalentumiset hyödykeryhmittäin | ||
Liikearvo | — | -1 720 |
Muut aineettomat hyödykkeet | -201 | -6 697 |
Aineelliset hyödykkeet | ||
Koneet ja kalusto | -193 | -72 |
Yhteensä | -394 | -8 489 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä | -8 885 | -28 611 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Poistot kirjataan tuloslaskelmaan tasaerinä aineettomien hyödykkeiden ja aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden taloudellisena vaikutusaikana. Käyttöoikeusomaisuuserät poistetaan taloudellisena vaikutusaikana tai sitä lyhyempänä vuokra-aikana. Jos Enersense on kohtuullisen varma osto-option käyttämisestä, käyttöoikeusomaisuuserän poistoaikana käytetään omaisuuserän taloudellista vaikutusaikaa. | ||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | |
Rakennukset ja rakennelmat | 10–30 vuotta |
Koneet ja kalusto | 3–15 vuotta |
Muut aineelliset hyödykkeet | 3–12 vuotta |
Aineettomat hyödykkeet | |
Asiakassuhteet | 10 vuotta |
Kehittämismenot | 3–10 vuotta |
Aineettomat oikeudet | 5–10 vuotta |
Muut aineettomat hyödykkeet | 1–15 vuotta |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 113 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
ICT-ohjelmisto- ja -laitekulut | -9 129 | -9 917 |
Ostetut hallintopalvelut | -484 | -1 523 |
Vapaaehtoiset henkilöstösivukulut | -4 043 | -2 082 |
Ajoneuvokulut | -9 060 | -10 115 |
Lainopilliset ja muu konsultointi | -7 625 | -2 685 |
Päättyneeseen sopimukseen liittyvät kulut | — | -6 071 |
Markkinointikulut | -255 | -543 |
Toimitilakulut | -2 774 | -4 911 |
Yritysjärjestelyihin liittyvät muut kulut | -40 | -72 |
Matkakulut | -282 | -175 |
Muut kulut | -4 443 | -9 910 |
Yhteensä | -38 134 | -48 006 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Tilintarkastuspalvelut | -340 | -346 |
Kestävyysraportoinnin varmentaminen | -80 | -53 |
Tilintarkastajan todistukset ja lausunnot | -17 | -16 |
Muut palvelut | -5 | -20 |
Veroneuvonta | -6 | — |
Yhteensä | -448 | -435 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Rahoitustuotot | ||
Korkotuotot | 84 | 126 |
Muut rahoitustuotot | 3 168 | 537 |
Yhteensä | 3 252 | 663 |
Rahoituskulut | ||
Korkokulut osamaksuveloista | — | -2 |
Korkokulut muista lainoista | -6 339 | -7 018 |
Vähemmistöosakkaille maksettava varojenjako | — | -4 438 |
Arvonalentumiset rahoituseristä | -7 797 | -1 488 |
Korkokulut vuokrasopimus-veloista | -371 | -396 |
Valuuttakurssitappiot | -13 | -61 |
Palkkiokulut | -2 763 | -1 590 |
Yhteensä | -17 282 | -14 993 |
Rahoitustuotot- ja kulut yhteensä | -14 030 | -14 330 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 114 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot yhteensä | -1 519 | -1 753 |
Aiempia tilikausia koskevat oikaisut | -50 | 30 |
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot yhteensä | -1 569 | -1 723 |
Laskennallisten verosaamisten muutos | -662 | -46 |
Laskennallisten verovelkojen muutos | 1 039 | 1 278 |
Laskennallinen verokulu/hyöty | 377 | 1 232 |
Tuloverot | -1 193 | -491 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Tulos ennen veroja | 2 363 | -28 430 |
Verot laskettuna Suomen verokannalla 20 % | -473 | 5 686 |
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen vaikutus | -32 | 16 |
Vahvistetut tappiot, joista ei ole kirjattu laskennallisia veroja | 864 | -3 443 |
Vähennyskelvottomien kulujen vaikutus | -36 | -45 |
Verovapaiden tulojen vaikutus | — | — |
Erillisyhtiön tulokseen perustava vero | -1 567 | -2 675 |
Aiempia tilikausia koskevat oikaisut | 50 | -30 |
Muut oikaisut | — | — |
Tuloverot | -1 193 | -491 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 115 |
EUR tuhatta | 1.1. | Kirjattu tulos- vaikutteisesti | Kirjattu muihin laajan tuloksen eriin | 31.12. | |
2025 | |||||
Laskennalliset verosaamiset | |||||
Aineettomat hyödykkeet ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 925 | -783 | — | — | 142 |
Eläkevelvoitteet | 95 | 3 | — | — | 98 |
Vahvistetut tappiot | 3 045 | 5 831 | -715 | — | 8 162 |
Vuokrasopimukset | 2 678 | -414 | -228 | — | 2 036 |
Saamisten arvonalentumiset | 100 | -79 | — | — | 21 |
Muut erät | 109 | -14 | — | — | 95 |
Laskennallisten verojen netottaminen | -2 656 | -5 206 | -7 862 | ||
Yhteensä | 4 296 | -662 | -943 | — | 2 691 |
Laskennalliset verovelat | |||||
Aineettomat hyödykkeet ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | -3 098 | 901 | 1 033 | — | -1 165 |
Loppukauppasaatavan verovelka | — | -5 831 | — | — | -5 831 |
Vuokrasopimukset | -2 620 | 271 | 228 | — | -2 122 |
Muut erät | -492 | 492 | — | — | — |
Laskennallisten verojen netottaminen | 2 656 | 5 206 | 7 862 | ||
Yhteensä | -3 555 | 1 039 | 1 260 | — | -1 255 |
EUR tuhatta | 1.1. | Kirjattu tulos- vaikutteisesti | Kirjattu muihin laajan tuloksen eriin | 31.12. | |
2024 | |||||
Laskennalliset verosaamiset | |||||
Aineettomat hyödykkeet ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 950 | -25 | — | — | 925 |
Eläkevelvoitteet | 91 | 4 | — | — | 95 |
Vahvistetut tappiot | 3 045 | — | — | — | 3 045 |
Vuokrasopimukset | 3 106 | -428 | — | — | 2 678 |
Saamisten arvonalentumiset | 100 | — | — | — | 100 |
Muut erät | 135 | -25 | — | — | 109 |
Laskennallisten verojen netottaminen | -6 129 | 429 | -5 700 | ||
Yhteensä | 1 297 | -46 | — | — | 1 251 |
Laskennalliset verovelat | |||||
Aineettomat hyödykkeet ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | -8 497 | 1 213 | — | 4 186 | -3 098 |
Vuokrasopimukset | -3 081 | 461 | — | — | -2 620 |
Muut erät | -498 | 6 | — | — | -492 |
Laskennallisten verojen netottaminen | 6 103 | -403 | 5 700 | ||
Yhteensä | -5 973 | 1 278 | — | 4 186 | -509 |
Käyttämättömät vahvistetut tappiot | Kirjatut laskennalliset verosaamiset | Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset | ||||||
EUR tuhatta | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | ||
Vanhentuu 1–10 vuodessa | 117 438 | 166 676 | 8 161 | 3 405 | 18 239 | 33 335 | ||
Yhteensä | 117 438 | 166 676 | 8 161 | 3 405 | 18 239 | 33 335 | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 116 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Tuloverot • Kauden verokuluna tai -tuottona esitetään kauden verotettavasta tulosta kunkin maan tuloverokannan perusteella maksettava vero oikaistuna väliaikaisista eroista johtuvien laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutoksilla. Verotettavaan tuloon perustuvat verot lasketaan perustuen vallitseviin verokantoihin maissa, joissa konserni toimii. • Verot kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi jos ne liittyvät muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin. Tällöin myös vero kirjataan vastaavasti muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan. • Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat vähennetään toisistaan, kun siihen on lakiin perustuva oikeus ja kun suoritus on tarkoitus toteuttaa nettomääräisesti tai saaminen ja velka on tarkoitus realisoida samanaikaisesti. | ||
Laskennalliset verot • Laskennalliset verot kirjataan varojen ja velkojen konsernitilinpäätökseen sisältyvien kirjanpitoarvojen ja verotuksellisten arvojen välisistä väliaikaisista eroista. Laskennallista veroa ei kirjata liikearvon alkuperäisestä kirjaamisesta tai varojen ja velkojen alkuperäisestä kirjaamisesta, kun kyseessä ei ole liiketoimintojen yhdistäminen eikä liiketapahtuma toteutumisaikanaan vaikuta kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan tuloon. • Laskennalliset verot määritetään niiden verokantojen (ja -lakien) perusteella, jotka on säädetty tai käytännössä hyväksytty raportointikauden loppuun mennessä ja joita odotetaan sovellettavan, kun kyseinen laskennallinen verosaaminen realisoituu tai laskennallinen verovelka suoritetaan. • Laskennallisia verosaamisia kirjataan vain siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa on käytettävissä verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikaiset erot voidaan hyödyntää. • Laskennalliset verosaamiset ja -velat vähennetään toisistaan silloin, kun kauden verotettavaan tuloon perustuvien verosaamisten ja -velkojen vähentämiseen toisistaan on lakiin perustuva oikeus, | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Tuloverojen kirjaaminen • Tuloslaskelman verokulu muodostuu tilikauden verotettavaan tuloon perustuvasta verosta ja laskennallisesta verosta. Verot merkitään tuloslaskelmaan, paitsi milloin ne liittyvät muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattaviin eriin. Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan verotettavasta tulosta kunkin maan tilinpäätöspäivään mennessä säädettyjen verokantojen perusteella. Veroa oikaistaan mahdollisilla edellisiin tilikausiin liittyvillä veroilla. | ||
• Johto arvioi veroilmoituksissa otettuja kantoja tilanteissa, joissa verolainsäädäntö jättää tilaa tulkinnoille. Tällaisissa tilanteissa kirjattavat verovelat perustuvat johdon arvioihin. Tuloverojen kokonaismäärän arvioiminen koko konsernin tasolla edellyttää merkittävää harkintaa, joten lopullisen veron määrään liittyy epävarmuutta. | ||
Laskennallisten verosaamisten kirjaaminen verotuksellisista tappioista • Johdon harkintaa tarvitaan määritettäessä sitä missä määrin laskennallisia verosaamisia voidaan kirjata. Konsernin johto on käyttänyt harkintaa päättäessään kirjataanko laskennallista verosaamista käyttämättömistä verotuksellisista tappioista tai käyttämättömistä verohyvityksistä. • Kirjaaminen tehdään siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan käyttämättömät verotukselliset tappiot sekä käyttämättömät verotukseen liittyvät hyvitykset voidaan hyödyntää. • Tulevaisuuden verotettavien voittojen arvioiminen perustuu Enersensen strategiaan, ennusteisiin ja epävarmuuksien arviointiin. Enersensen johto seuraa konsernin taloudellista asemaa ja arvioi tulevaa kehitystä kuukausittain. Verotuksellisista tappioista ja käyttämättömistä hyvityksistä kirjattujen laskennallisten verosaamisten määrää arvioidaan jokaisena raportointikauden päättymispäivänä. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 117 |
EUR tuhatta | Liikearvo | Asiakassuhteet | Kehittämismenot | Tuulivoima- hankekanta | Muut aineettomat hyödykkeet | Ennakkomaksut aineettomista hyödykkeistä | Muut aineettomat hyödykkeet yhteensä |
2025 | |||||||
Hankintameno 1.1. | 27 805 | 9 647 | 4 630 | 1 459 | 11 857 | 33 | 27 626 |
Lisäykset | — | — | — | — | 44 | 52 | 96 |
Yritysmyynnit | — | — | — | — | -8 853 | — | -8 853 |
Vähennykset | — | — | -656 | — | -8 | -33 | -697 |
Siirrot erien välillä | — | — | -81 | — | 131 | -27 | 23 |
Siiretty myytäväksi oleviksi luokiteltuihin varoihin | — | — | — | — | — | — | — |
Hankintameno 31.12. | 27 805 | 9 647 | 3 893 | 1 459 | 3 170 | 26 | 18 195 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -1 720 | -4 269 | -4 228 | — | -8 029 | — | -16 526 |
Poistot | — | -966 | -64 | — | -418 | — | -1 448 |
Yritysmyynnit | — | — | — | — | 5 906 | — | 5 906 |
Vähennykset | — | — | 656 | — | 75 | — | 731 |
Siirrot erien välillä | — | — | 1 | — | — | — | 1 |
Arvonalentumiset | — | — | -199 | — | -1 | — | -201 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -1 720 | -5 235 | -3 834 | — | -2 467 | — | -11 537 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 26 085 | 5 378 | 403 | 1 459 | 3 827 | 33 | 11 100 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 26 085 | 4 412 | 59 | 1 459 | 703 | 26 | 6 658 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 118 |
EUR tuhatta | Liikearvo | Asiakassuhteet | Kehittämismenot | Tuulivoima- hankekanta | Muut aineettomat hyödykkeet | Ennakkomaksut aineettomista hyödykkeistä | Muut aineettomat hyödykkeet yhteensä |
2024 | |||||||
Hankintameno 1.1. | 27 805 | 9 647 | 3 811 | 22 601 | 11 796 | 144 | 47 999 |
Lisäykset | — | — | 113 | 10 090 | — | 3 | 10 206 |
Vähennykset | — | — | — | -10 198 | -15 | — | -10 213 |
Siirrot erien välillä | — | — | 707 | — | 76 | -114 | 668 |
Siiretty myytäväksi oleviksi luokiteltuihin varoihin | — | — | — | -21 034 | — | — | -21 034 |
Hankintameno 31.12. | 27 805 | 9 647 | 4 630 | 1 459 | 11 857 | 33 | 27 626 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | — | -3 303 | -2 016 | -45 | -2 442 | — | -7 806 |
Poistot | — | -966 | -465 | — | -603 | — | -2 034 |
Vähennykset | — | — | — | — | 15 | — | 15 |
Arvonalentumiset | -1 720 | — | — | -57 | -5 000 | — | -5 057 |
Siiretty myytäväksi oleviksi luokiteltuihin varoihin | — | — | -1 746 | 101 | — | — | -1 645 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -1 720 | -4 269 | -4 228 | — | -8 029 | — | -16 525 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 27 805 | 6 344 | 1 795 | 22 556 | 9 354 | 144 | 40 193 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 26 085 | 5 378 | 403 | 1 459 | 3 827 | 33 | 11 101 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 119 |
EUR tuhatta | 2025 |
Energy Transition | 11 181 |
Power | 10 318 |
Connectivity | 4 586 |
Yhteensä | 26 085 |
2025 | Liikevaihdon kasvu-%, ennustejakso | Terminaali- kasvuoletus, % | Liikevoitto-%, ennustejakso | Ennustettu liikevoitto-%, terminaali-arvo | Diskonttaus- korko ennen veroja, % |
Energy Transition | -0,3–2,0 | 1,0 | 4,6–4,7 | 4,6 | 11,2 |
Power | 2,0–25,7 | 1,0 | 5,2–5,7 | 5,2 | 11,2 |
Connectivity | 2,0– 16,5 | 1,0 | 4,7–4,8 | 4,7 | 11,2 |
2024 | |||||
Energy Transition | -36,2–5,2 | 1,0 | -0,4–7,8 | 7,7 | 10,2 |
Power | 2,0–4,5 | 1,0 | 1,5–8,9 | 8,3 | 10,2 |
Connectivity | 2,0– 4,7 | 1,0 | 3,4–8,2 | 8,1 | 10,2 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Liikearvo Liikearvo syntyy tytäryritysten hankinnan yhteydessä, kun luovutettu vastike ylittää hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon. Liikearvo kirjataan taseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä arvonalentumistappioilla. Liikearvosta ei tehdä poistoja, mutta se testataan arvonalentumisen varalta vuosittain tai tätä useammin, jos tapahtumat tai olosuhteiden muutokset viittaavat mahdolliseen arvon alentumiseen. Asiakassuhteet Liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut asiakassopimukset kirjataan hankinta-ajankohdan käypään arvoon. Niiden taloudellinen vaikutusaika on rajallinen, joten ne merkitään taseeseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappiolla. Kehittämismenot Kehittämismenot, jotka välittömästi johtuvat yksilöitävissä olevien ja ainutlaatuisten, konsernin määräysvallassa olevien omaisuuserien suunnittelusta, testauksesta ja toteutuksesta, merkitään taseeseen aineettomiksi hyödykkeiksi seuraavien kriteerien täyttyessä: • Aineettoman hyödykkeen valmiiksi saattaminen on teknisesti toteutettavissa niin, että se voidaan ottaa käyttöön tai myydä • Konsernilla on aikomus saattaa aineeton hyödyke valmiiksi ja käyttää sitä tai myydä se • Konserni pystyy käyttämään tai myymään aineettoman hyödykkeen • Konserni pystyy osoittamaan, miten aineeton hyödyke tulee kerryttämään todennäköistä taloudellista hyötyä • Konsernilla on käytettävissä riittävästi teknisiä, taloudellisia ja muita voimavaroja kehittämistyön loppuunsaattamiseen ja aineettoman hyödykkeen käyttämiseen tai myymiseen, ja • Konserni pystyy määrittämään luotettavasti aineettoman hyödykkeen kehittämisvaiheessa aiheutuvat menot. • Kehittämismenoihin aktivoidaan välittömät menot sisältävät kehittämisestä aiheutuvat suorat henkilöstömenot, asianmukaisen osuuden niihin liittyvistä yleismenoista ja suorat hankinnat. • Aktivoidut kehittämismenot kirjataan taseen aineettomiin hyödykkeisiin hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla. Poistojen tekeminen aloitetaan, kun omaisuuserä on valmis käytettäväksi. Aineettomat oikeudet ja muut aineettomat hyödykkeet Aineettomat oikeudet ja muut aineettomat hyödykkeet kirjataan taseeseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla. Hankekantaan perustuvat aineettomat hyödykkeet testataan vuosittain arvonalentumisen osalta, tai sitä useammin, jos tapahtumat tai olosuhteiden muutokset antavat viitteitä mahdollisesta arvon alentumisesta. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 120 |
Aineettomien hyödykkeiden arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat: • Asiakassuhteet: 10 vuotta • Kehittämismenot: 3–10 vuotta • Aineettomat oikeudet: 5–10 vuotta • Muut aineettomat hyödykkeet: 1–15 vuotta Myytäessä hankeen arvo kirjataan poistoksi myyntituottoa vähentämään. Jos hanke peruuntuu, kirjataan sen arvonalentumisena kuluksi. Hankkeiden arvonalentuminen testataan hankekohtaisesti vuosittain minkä lisäksi niiden kirjanpitoarvoja arvioidaan säännöllisesti mahdollisten arvonalentumisen viitteiden havaitsemiseksi. Käyttöarvolaskelmissa käytetyt arviot tulevista rahavirroista perustuvat hankekohtaisiin taloudellisiin suunnitelmiin ja ajanjaksot, joilta rahavirrat huomioidaan ennusteissa vaihtelevat hankekohtaisesti. Yrityshankinnoista kirjattujen asiakassuhteiden taloudellista vaikutusaikaa arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä ja oikaistaan tarvittaessa. Arvonalentuminen • Liikearvosta, sekä aineettomista hyödykkeistä, joiden taloudellinen vaikutusaika on rajoittamaton, ei kirjata poistoja. Niille tehdään arvonalentumistesti vuosittain tai sitä useammin, jos tapahtumat tai olosuhteiden muutokset antavat viitteitä mahdollisesta arvon alentumisesta. Muut aineettomat hyödykkeet ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet testataan arvonalentumisen varalta aina, kun tapahtumat tai olosuhteiden muutokset viittaavat siihen, ettei kirjanpitoarvoa vastaavaa rahamäärää mahdollisesti saada kerrytetyksi. • Määrä, jolla omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän, kirjataan arvonalentumistappiona. Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä luovutuksesta johtuvilla menoilla tai sen käyttöarvo sen mukaan, kumpi niistä on suurempi. Omaisuuserät ryhmitellään arvonalentumisen arviointia varten alimmille tasoille, joilla kertyy pitkälti muiden omaisuuserien tai omaisuuseräryhmien rahavirroista riippumattomia yksilöitävissä olevia rahavirtoja (rahavirtaa tuottavat yksiköt). • Jokaisen raportointikauden lopussa tulee tarkastella, onko omaisuuserän, lukuun ottamatta liikearvoa, arvonalentuminen syytä peruuttaa. Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei peruuteta myöhemmillä kausilla. KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Arvonalentumistestaus Aineettomien hyödykkeiden mahdollinen arvonalentuminen testataan, kun on viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän arvo saattaa olla alentunut (arvioidaan vähintään jokaisen raportointikauden lopussa). Arvonalentumistesti perustuu laskelmiin, joissa määritellään rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät. Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä on sen käyttöarvo. Käyttöarvolaskelmat perustuvat diskontattuihin rahavirtoihin, joita omaisuuserän arvioidaan kerryttävän. | ||
Alla on kuvattu keskeiset käyttöarvolaskelmiin liittyvät arviot ja hankinta: • Vastaisten rahavirtojen ennustaminen – nämä perustuvat viimeisimpiin johdon hyväksymiin, viiden vuoden ajanjakson kattaviin ennusteisiin ja kuvastavat odotuksia, jotka koskevat myyntituottojen kasvua, liiketoiminnan kuluja, käyttökateprosenttia (EBITDA-%), investointeja ja rahavirtoja ja perustuvat aikaisempaan kokemukseen ja johdon odotuksiin markkinoilla tulevaisuudessa tapahtuvista muutoksista • Kyseisiin rahavirtoihin sovellettavat diskonttauskorot – käytetyt ennen veroja määritetyt diskonttauskorot ovat pääomakustannusten painotettu keskiarvo, joka on määritetty tarkasteluhetkellä markkinoilta saatujen syöttötietojen perusteella ja oikaistu rahavirtaa tuottavan yksikön erityisten riskien huomioon ottamiseksi. Oikaistu verojen jälkeen määritetty diskonttauskorko muutetaan ennen veroja määritetyksi koroksi kullekin rahavirtaa tuottavalle yksikölle perustuen verokantaan, jota sovelletaan siellä, missä rahavirtaa tuottava yksikkö toimiin. • Odotettavissa olevat pitkän aikavälin kasvuvauhti – viiden vuoden ajanjakson jälkeiset rahavirrat extrapoloidaan arvioituja kasvuvauhtia käyttäen. Kasvuvauhti perustuu kunkin rahavirtaa tuottavan yksikön odotettavissa olevalle pitkän aikavälin tuloksellisuudelle markkinoilla, joilla se toimii ja se vastaa energiaratkaisujen markkinoiden keskimääräisiä pitkän aikavälin kasvuvauhteja. Arviot ja harkintaan perustuvat ratkaisut saattavat muuttua taloudellisten ja toiminnallisten olosuhteiden muuttuessa. Toteutuvat rahavirrat voivat näin ollen poiketa ennusteista ja tästä voi aiheutua muutoksia arvonalentumistappioiden kirjaamiseen tulevilla kausilla. Liikearvon kirjanpitoarvoa pienennetään, jos sen kirjanpitoarvo on suurempi kuin arvioitu kerrytettävissä oleva rahamäärä. Arvon alentuminen kirjataan tuloslaskelmaan, jos rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän. Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei peruuteta myöhemmällä kaudella. Muut aineettomat hyödykkeet testataan arvioimalla kunkin yksittäisen omaisuuserän kerrytettävissä oleva rahamäärä tai jos tämä ei ole mahdollista, sen rahavirtaa tuottavan yksikön, johon omaisuuserä kuuluu, kerrytettävissä oleva rahamäärä. Rahavirtaa tuottavat yksiköt ovat alin taso, jolle omaisuuserät on ryhmitelty ja joka kerryttää erikseen yksilöitävissä olevia rahavirtoja. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 121 |
EUR tuhatta | Maa-alueet | Raken- nukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakko- maksut ja kesken- eräiset työt | Yhteensä |
2025 | ||||||
Hankintameno 1.1. | 494 | 20 507 | 27 796 | 1 687 | 355 | 50 840 |
Lisäykset | 31 | 2 091 | 5 613 | 55 | 32 | 7 822 |
Yritysmyynnit | — | -4 140 | -549 | — | — | -4 689 |
Vähennykset | -376 | -3 044 | -5 430 | -1 447 | -285 | -10 582 |
Siirrot erien välillä | 108 | — | -131 | 28 | -102 | -98 |
Hankintameno 31.12. | 256 | 15 414 | 27 299 | 323 | — | 43 294 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -117 | -13 888 | -16 584 | -192 | — | -30 782 |
Poistot | -45 | -2 427 | -4 446 | -124 | — | -7 043 |
Yritysmyyntien kertyneet poistot | — | 3 076 | 203 | — | — | 3 279 |
Vähennykset | — | 2 001 | 4 175 | 164 | — | 6 340 |
Arvonalentumiset | — | -28 | -145 | -20 | — | -193 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -163 | -11 265 | -16 798 | -173 | — | -28 399 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 377 | 6 619 | 11 212 | 1 495 | 355 | 20 058 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 94 | 4 149 | 10 501 | 150 | — | 14 895 |
EUR tuhatta | Maa-alueet | Raken- nukset ja rannelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakko- maksut ja kesken- eräiset työt | Yhteensä |
2024 | ||||||
Hankintameno 1.1. | 494 | 19 727 | 23 820 | 308 | 960 | 45 309 |
Lisäykset | — | 1 764 | 5 049 | 194 | 1 819 | 8 827 |
Vähennykset | — | -1 072 | -1 347 | -61 | — | -2 479 |
Yritysmyynnit | — | — | — | — | — | — |
Siirrot erien välillä | — | 88 | 274 | 1 246 | -2 424 | -816 |
Hankintameno 31.12. | 494 | 20 507 | 27 796 | 1 687 | 355 | 50 840 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -67 | -11 010 | -12 876 | -126 | — | -24 079 |
Poistot | -50 | -3 134 | -4 580 | -126 | — | -7 890 |
Vähennykset | — | 291 | 909 | 60 | — | 1 259 |
Yritysmyynnit | — | — | — | — | — | — |
Arvonalentumiset | — | -35 | -37 | — | — | -72 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -117 | -13 888 | -16 584 | -192 | — | -30 782 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 427 | 8 717 | 10 944 | 182 | 960 | 21 231 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 377 | 6 619 | 11 212 | 1 495 | 355 | 20 058 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 122 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Maa-alueet kirjataan taseen aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin alkuperäiseen hankintamenoon. Muut aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet kirjataan taseen aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin poistoilla vähennettyyn hankintamenoon. Hankintamenoon luetaan hyödykkeiden hankinnasta välittömästi aiheutuvat menot. Poistot lasketaan tasapoistoina hyödykkeen arvioidulle taloudelliselle vaikutusajalle. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat: • Rakennukset 10–30 vuotta • Koneet ja laitteet 3–15 vuotta • Muut aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 3–12 vuotta Omaisuuserien jäännösarvot ja taloudelliset vaikutusajat tarkistetaan jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, ja niitä muutetaan tarvittaessa. Jos on viitteitä, että omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva arvioitu rahamäärä, se testataan ja kirjanpitoarvo tämän jälkeen alennetaan kerrytettävissä olevaa rahamäärää vastaavaksi välittömästi. Myyntivoitot ja - tappiot määritetään vertaamalla myyntituloa kirjanpitoarvoon, ja ne merkitään tuloslaskelmaan. Arvonalentuminen on esitetty liitetiedossa 11. Aineettomat hyödykkeet. | ||
EUR tuhatta | Maa-alueet | Rakennukset ja rakennelmat | Ajoneuvot | Yhteensä |
2025 | ||||
Kirjanpitoarvo 1.1. | 165 | 6 505 | 6 718 | 13 388 |
Lisäykset | 31 | 2 035 | 3 395 | 5 461 |
Vähennykset | -61 | -2 018 | -224 | -2 304 |
Poistot | -45 | -2 413 | -2 801 | -5 260 |
Arvonalentumiset | — | -28 | -1 | -29 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 88 | 4 081 | 7 086 | 11 256 |
EUR tuhatta | Maa-alueet | Rakennukset ja rakennelmat | Ajoneuvot | Yhteensä |
2024 | ||||
1.1. | 215 | 8 686 | 6 630 | 15 531 |
Lisäykset | — | 1 694 | 3 246 | 4 940 |
Vähennykset | — | -792 | -367 | -1 159 |
Poistot | -50 | -3 079 | -2 790 | -5 920 |
Arvonalentumiset | — | -4 | -1 | -4 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 165 | 6 505 | 6 718 | 13 388 |
EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Vuokrasopimusvelat | ||
Lyhytaikaiset | 4 752 | 5 639 |
Pitkäaikaiset | 5 956 | 7 462 |
Yhteensä | 10 708 | 13 101 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 123 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot*) | ||
Maa-alueet | -45 | -50 |
Rakennukset ja rakennelmat | -2 413 | -3 079 |
Ajoneuvot | -2 801 | -2 790 |
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot yhteensä | -5 260 | -5 920 |
Korkokulut**) | -371 | -396 |
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut***) | -943 | -1 078 |
Arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskeviin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut***) | -1 068 | -1 271 |
Vuokrasopimuksista aiheutuva lähtevä rahavirta yhteensä | -9 096 | -9 449 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE • Enersense arvioi sopimuksen syntymisajankohtana sisältääkö järjestely vuokrasopimuksen. Sopimus on vuokrasopimus tai siihen sisältyy vuokrasopimus, jos se antaa oikeuden yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan määräysvaltaan tietyksi ajanjaksoksi vastiketta vastaan. Enersense kirjaa vuokrasopimuksesta, jossa se toimii vuokralle ottajana, käyttöoikeusomaisuuserän ja vastaavan vuokrasopimusvelan vuokrasopimuksen alkamisajankohtana. Alkamisajankohdaksi katsotaan se hetki, jolloin vuokrasopimuksen kohdeomaisuuserä on vuokralle ottajan käytettävissä. • Enersense arvostaa vuokrasopimusvelan sopimuksen alkamisajankohtana diskonttaamalla odotettavissa olevat tulevat vuokramaksut nykyarvoon. Vuokrasopimusvelan arvostukseen sisällytettäviin maksuihin huomioidaan kiinteät maksut, indeksiin tai muuhun hintatasoon perustuvat maksut, jäännösarvotakuiden määrät, joiden odotetaan tulevan Enersensen maksettavaksi sekä osto-option toteutusmäärä, jos sen käyttö on kohtuullisen varmaa. Rangaistusmaksut vuokrasopimuksen päättämisestä sisällytetään vuokrasopimusvelan arvostukseen, jos vuokra-ajassa on otettu huomioon, että Enersense käyttää päättämisoption. • Enersense diskonttaa vuokramaksut käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä korkoa. Jos tämä korko ei ole helposti määritettävissä, käytetään vuokralle ottajan lisäluoton korkoa, eli korkoa, jonka Enersense joutuisi maksamaan lainatessaan vastaavaksi ajaksi ja vastaavanlaisin vakuuksin rahat, jotka tarvitaan käyttöoikeusomaisuuserän arvoa vastaavan omaisuuserän hankkimiseksi vastaavanlaisessa taloudellisessa ympäristössä. Vuokrasopimusvelan korkokulu esitetään liiketoiminannan rahavirrassa. | ||
• Vuokrasopimuksen alkamisajankohdan jälkeen, vuokrasopimusvelka arvostetaan efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun hankintamenoon. Vuokrasopimusvelan määrä määritetään uudelleen,kun vuokramaksuissa tapahtuu muutos esimerkiksi indeksimuutosten seurauksena, sopimuksessa olevien optioiden käyttöä arvioidaan uudelleen tai muiden vuokrasopimusmuutosten huomioon ottamiseksi. Käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan hankintamenoon, joka sisältää vuokrasopimusvelan alkuperäisen määrän, ennen sopimuksen alkamisajankohtaa maksetut vuokrat, alkuvaiheen välittömät menot ja ennallistamismenot. Käyttöoikeusomaisuuseristä tehdään poistot yleensä tasaerinä omaisuuserän taloudellisena vaikutusaikana tai sitä lyhyempänä vuokra-aikana. Jos Enersense on kohtuullisen varma, osto-option käyttämisestä, käyttöoikeusomaisuuserän poistoaikana käytetään omaisuuserän taloudellista vaikutusaikaa. Lisätietoja poistoista on | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Vuokra-ajan määrittäminen • Enersensen vuokrasopimukset voivat olla toistaiseksi voimassa olevia sopimuksia tai ne voivat sisältää jatkamis- tai päättämisoptioita. Enersense ottaa huomioon vuokra-ajan määrittämisessä kaikki ne tosiseikat ja olosuhteet, joista syntyy taloudellinen kannustin vuokrasopimuksen jatkamiseen. Näitä ovat esimerkiksi, omaisuuserän tarpeellisuus Enersensen liiketoiminnalle, vuokrakohteeseen tehdyt perusparannukset ja mahdolliset korvaavan omaisuuserän vuokraamiseen liittyvät kulut. Vuokra-aika arvioidaan uudelleen, kun tapahtuu merkittävä tapahtuma tai olosuhteiden muutos. Lisäluoton koron määrittäminen • Konserni määrittää vuokrasopimusten lisäluoton koron käyttäen lähtökohtana rahalaitosten kanssa solmittujen lainojen korkoja ja lisäksi huomioiden IFRS 16 -vaatimusten mukaisesti, että käytettävä korko huomioi vuokrasopimusten alkamisajankohdan, vuokra-ajan, kohteiden ja toimintaympäristön vaikutukset. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 124 |
Omistusosuus, % | |||
Yrityksen nimi | Rekisteröintimaa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Empower 4Wind OÜ | Viro | 60,0 % | 60,0 % |
Yrittäjien Voima Oy | Suomi | 40,0 % | 40,0 % |
Harku Sindi JV OÜ | Viro | 50,0 % | 50,0 % |
P2X Solution Oy | Suomi | — % | 8,9 % |
2025 | Varat | Velat | Liikevaihto | Tilikauden tulos |
Empower 4Wind OÜ | 2 039 | 384 | 3 970 | 293 |
Yrittäjien Voima Oy | 18 | 18 | 46 | — |
Harku Sindi JV OÜ | 8 274 | 8 268 | 5 | — |
2024 | ||||
Empower 4Wind OÜ | 1 751 | 389 | 3 309 | 95 |
Yrittäjien Voima Oy | 7 | 6 | 23 | — |
Harku Sindi JV OÜ | 14 745 | 14 740 | — | — |
P2X Solutions Oy | 74 228 | 17 363 | — | -7 998 |
EUR tuhatta | 2025 | 2024 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 13 110 | 13 881 |
Luokittelumuutos | -7 499 | — |
Arvonalennukset | -3 672 | — |
Osuus tilikauden tuloksesta | -940 | -770 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 999 | 13 110 |
EUR tuhatta | 2025 | 2024 |
Tavaroiden ja palvelujen myynti | 2 037 | 3 401 |
Tavaroiden ja palvelujen ostot | 38 | 2 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 125 |
EUR tuhatta | 2025 | 2024 |
Lainasaamiset | — | — |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 4 338 | 4 710 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Osakkuusyritys Osakkuusyrityksiä ovat yritykset, joissa konsernilla on huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa eikä yhteistä määräysvaltaa. Yleensä tämä perustuu osakeomistukseen, joka tuottaa 20–50 % äänivallasta. Osakkuusyrityksiin tehdyt sijoitukset kirjataan alun perin hankintamenoon, ja sen jälkeen ne käsitellään pääomaosuusmenetelmällä. Konsernin osuus hankinnan jälkeisistä voitoista tai tappioista merkitään tuloslaskelmaan, ja sen osuus hankinnan jälkeisistä muun laajan tuloksen muutoksista kirjataan muihin laajan tuloksen eriin. Sijoituksen kirjanpitoarvoa oikaistaan vastaavasti. Jos konsernin osuus osakkuusyrityksen tappioista ylittää sijoituksen kirjanpitoarvon, ei kirjanpitoarvon ylittäviä tappioita kirjata, paitsi jos konsernilla on oikeudellisia tai tosiasiallisia velvoitteita osakkuusyrityksiin liittyen tai se on suorittanut maksuja osakkuusyritysten puolesta. Konsernin omistusosuuden mukainen osuus osakkuusyritysten tilikauden tuloksesta on laskettu konsernin omistusosuuden mukaisesti ja on esitetty konsernin tuloslaskelmassa osana liikevoittoa. Jokaisen raportointikauden lopussa ratkaistaan, onko objektiivista näyttöä siitä, että osakkuusyritykseen tehdyn sijoituksen arvo on alentunut. Yhteisyritys Yhteisyrityksiä ovat yritykset, joissa osapuolilla, joilla on yhteinen määräysvalta, on oikeuksia järjestelyn nettovarallisuuteen. Osuudet yhteisyrityksissä kirjataan konsernitaseeseen alun perin hankintamenoon, ja sen jälkeen ne käsitellään pääomaosuusmenetelmällä. | ||
Pääomalainasaamiset Pääomalainasaamiset kirjataan alun perin käypään arvoon. Tämän jälkeen ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää, koska pääomalainasaamisten rahavirrat koostuvat yksinomaan pääoman ja korkojen maksusta ja Enersensen niihin liittyvä liiketoimintamalli on rahavirtojen kerääminen. Pääomalainasaamisten arvonalentuminen lasketaan käyttäen kolmivaiheista mallia. Mikäli lainasaamisen luottoriski on todettu alhaiseksi tai sen luottoriski ei ole merkittävästi lisääntynyt, lainasaaminen on vaiheessa 1, jolloin arvonalentuminen kirjataan 12 kuukauden odotetun luottotappion perusteella. Mikäli luottoriski on merkittävästi kasvanut, siirretään saaminen vaiheeseen 2. | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Osakkuus- ja yhteisyritysten luokittelu pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltäviin sijoituksiin Johto voi käyttää harkintaa vaikutusvallan merkittävyydestä, jos omistusosuus poikkeaa normaalista 20–50 % äänivallasta. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 126 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Aineet ja tarvikkeet | 12 816 | 12 199 |
Keskeneräinen työ | 2 938 | 2 320 |
Valmiit tuotteet | — | 514 |
Ennakkomaksut | 4 050 | 803 |
Yhteensä | 19 804 | 15 836 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alhaisempaan nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritetään joko FIFO (first-in, first-out) tai painotetun keskihinnan menetelmää käyttäen vaihto-omaisuuden luonteesta riippuen. Aineiden ja tarvikkeiden hankintameno sisältää ostohinnan sekä kuljetuskustannukset. Keskeneräinen työ sisältää välittömät palkat ja muut sosiaalikulut sekä osuus keskeneräiseen työhän liittyvistä yleiskustannuksista. Nettorealisointiarvo tarkoittaa tavanomaisessa liiketoiminnassa toteutuvaa arvioitua myyntihintaa, josta on vähennetty arvioidut myynnin toteutumiseksi tarvittavat menot. | ||
EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Pitkäaikaiset | ||
Sijoitukset osakkeisiin | 8 302 | 1 228 |
Liiiketoimintakauppasaatava | 29 169 | — |
Pantattu tili | 1 325 | 1 325 |
Myyntisaamiset | 210 | 1 135 |
Muut saamiset | 437 | 37 |
Yhteensä | 39 443 | 3 725 |
Lyhytaikaiset | ||
Myyntisaamiset | 21 667 | 28 427 |
Muut rahoitusvarat*) | 5 191 | 3 166 |
Siirtosaamiset | 21 465 | 31 006 |
Yhteensä | 48 323 | 62 599 |
Siirtosaamisten olennaiset erät | ||
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät**) | 15 909 | 25 690 |
Ennakkomaksut | 5 542 | 5 240 |
Muut | 13 | 76 |
Yhteensä | 21 465 | 31 006 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 127 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Konsernin rahoitusvarat koostuvat myyntisaamisista, muista rahoitussaamisista, rahavaroista (ks. liitetieto 17. Rahavarat). Nämä luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin rahoitusvaroihin, koska näitä rahoitusvaroja pidetään sopimusperusteisten rahavirtojen keräämiseksi ja niiden rahavirrat ovat yksinomaan pääoman ja koron maksua. Konsernin rahoitusvarat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Lainasaamiset ja muut saamiset kirjataan alun perin käypään arvoon. Lisäkauppahintasaatava tarkistetaan yhdessä vastapuolen kanssa kolmen kuukauden välein. Myyntisaamiset kirjataan alun perin transaktiohintaan. Korkotuotot sisältyvät rahoitustuottoihin. Rahoitusvaroihin kuuluva erä kirjataan pois taseesta, kun oikeudet sen rahavirtoihin ovat lakanneet tai ne on siirretty toiselle osapuolelle ja olennainen osa omistukseen liittyvistä riskeistä ja eduista on siirretty toiselle osapuolelle. Voitto tai tappio, joka syntyy kirjattaessa omaisuuserä pois taseesta, kirjataan tulosvaikutteisesti ja esitetään rahoituskuluissa. Factoring • Enersense käyttää factoring-järjestelyä, jossa myyntisaamisten olennaiset riskit ja edut on siirretty factoring-yhtiölle. Tällaiset myyntisaamiset esitetään taseessa, kunnes niistä on saatu suoritus factoring-yhtiöltä ja ne arvostetaan taseessa jaksotettuun hankintamenoon. Pääosin Enersense saa suorituksen heti, kun saamiset on siirretty factoring-yhtiölle. Konsernin näkemyksen mukaan liiketoimintamalli, jonka mukaan saamisia pidetään rahavirtojen keräämistä varten, soveltuu yhä näihin saamisiin, ja näin ollen ne edelleen arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. • Näiden käypä arvo ei perustu havainnoitavissa oleviin syöttötietoihin, jolloin niiden käypä arvo on käyvän arvon hierarkian tasolla 3. Käypä arvo ei olennaisesti eroa alkuperäisestä hankintamenosta. Käyvän arvon hierarkia on kuvattu liitteessä 21. Lainat. Käyvän arvon muutos esitetään muissa tuotoissa tai kuluissa, ja factoringin rahoituskulut esitetään rahoituskuluissa. Rahoitusvarojen arvonalentuminen • Rahoitusvaroihin liittyvät odotettavissa olevat luottotappiot arvioidaan ennakoivasti. • Myyntisaamisten ja asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien arvostamiseen sovelletaan yksinkertaistettua mallia, jonka mukaan luottotappio kirjataan myyntisaamisen tai asiakassopimuksiin perustuvan omaisuuserän koko voimassaoloajalta odotettavissa olevien luottotappioiden perusteella. Enersense on määrittänyt odotettavissa olevat luottotappioasteet eri ikäisille myyntisaamisille ikäjakauman mukaisesti huomioiden saamisten erityispiirteet ja riskit. Odotettavissa olevan luottotappion määrä perustuu johdon parhaaseen arvioon ennakoitavista laiminlyönneistä. Luottotappiomalli huomioi asiakkaiden aikaisemman maksukäyttäytymisen sekä käytettävissä olevat tulevaisuuden ennusteet ja niiden mahdollinen vaikutus asiakkaiden luottoluokitukseen ja maksukäyttäytymiseen, sekä mahdolliset vakuudet ja luottovakuutukset. • Rahoitusvarojen luottoriskiä sekä luottoriskin hallintaa sekä myyntisaamisten varausmatriisia kuvataan liitetiedossa 20. Rahoitusriskien ja pääoman hallinta. | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Liiketoimintakauppasaatava Tytäryhtiön myyntiin liittyvä saatava liittyy sopimuksen mukaiseen ehdolliseen kauppahintaan, jossa rajoitettu maksimi (74 miljoonaa euroa) on IFRS 9 mukainen rahoitusvara, ja se arvostetaan käypään arvoon tuloslaskelman kautta. Johto tarkastelee saatavan käypää arvoa kvartaaleittain. Johto käyttää tarvittaessa ulkopuolista asiantuntijaa arvon määrittämiseen. | ||
EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Rahat ja pankkisaamiset | 23 417 | 19 830 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Rahavarat muodostuvat käteisvaroista ja vaadittaessa nostettavissa olevista pankkitalletuksista. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 128 |
EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Osakepääoma | 80 | 80 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 62 361 | 62 361 |
Omat osakkeet | -700 | — |
Hybridilaina | 29 358 | — |
Vararahasto | 313 | 313 |
Muuntoerot | 92 | 32 |
Kertyneet voittovarat | -40 286 | -10 176 |
Tilikauden voitto (tappio) | 1 170 | -30 159 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | 52 389 | 22 451 |
Määräysvallattomien omistajien osuudet | — | — |
Oma pääoma yhteensä | 52 389 | 22 451 |
kpl | |
Osakemäärä 1.1.2024 | 16 492 527 |
— | |
Osakemäärä 31.12.2024 | 16 492 527 |
Omat osakkeet | -187 713 |
Osakemäärä 31.12.2025 | 16 304 814 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Uusien osakkeiden ja hybridilainan liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvat menot esitetään omassa pääomassa saatujen maksujen vähennyksenä. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 129 |
1–12/2025 | 1–12/2024 | |
Osakekohtainen tulos | ||
Yhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto (tappio) | 1 170 | -30 159 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana, laimentamaton | 16 436 | 16 493 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana, laimennettu | 20 130 | 19 971 |
Osakekohtainen painotettu keskiarvo tulos, laimentamaton (euroa) | 0,07 | -1,83 |
Osakekohtainen tulos, laimennettu (euroa) | 0,06 | -1,83 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Osakekohtainen tulos (EPS) lasketaan jakamalla emoyhtiön omistajille kuuluva tulos tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos lasketaan samalla perusteella kuin laimentamaton, paitsi että siinä otetaan huomioon konsernin mahdolliset sitoumukset uusien osakkeiden liikkeeseen laskemiseen tulevaisuudessa. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 130 |
Ei viivästynyt | Alle 30 päivää viivästynyt | 30–60 päivää viivästynyt | 61–90 päivää viivästynyt | Yli 90 päivää viivästynyt | Yhteensä | |
31.12.2025 | ||||||
Odotettavissa oleva luottotappioaste | 0 % | 1 % | 4 % | 26 % | 100 % | |
Bruttomääräinen kirjanpito | 18 487 | 3 120 | 55 | 65 | 155 | 21 882 |
Luottotappiovarauksen määrä | -3 | -37 | -2 | -17 | -155 | -215 |
Nettomääräinen kirjanpitoarvo | 18 483 | 3 083 | 52 | 48 | — | 21 667 |
Ei viivästynyt | Alle 30 päivää viivästynyt | 30–60 päivää viivästynyt | 61–90 päivää viivästynyt | Yli 90 päivää viivästynyt | Yhteensä | |
31.12.2024 | ||||||
Odotettavissa oleva luottotappioaste | 0 % | 0 % | 2 % | 7 % | 100 % | |
Bruttomääräinen kirjanpito | 27 616 | 632 | 139 | 51 | 1 079 | 29 516 |
Luottotappiovarauksen määrä | -4 | -1 | -2 | -3 | -1 079 | -1 089 |
Nettomääräinen kirjanpitoarvo | 27 612 | 631 | 137 | 48 | — | 28 427 |
1–12/2025 | 1–12/2024 | |
Luottotappiovaraus 1.1. | 1 089 | 656 |
Kaudella tulosvaikutteiseksi kirjattu luottotappiovarauksen muutos | -67 | 581 |
Tilikauden aikana lopullisiksi luottotappioiksi perimiskelvottomina kirjatut saamiset | -808 | -148 |
Luottotappiovaraus 31.12. | 215 | 1 089 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 131 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 132 |
EUR tuhatta | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | Sopimuksiin perustuvat rahavirrat yhteensä | Kirjanpitoarvo |
31.12.2025 | ||||||||
Lainat lukuun ottamatta osamaksuvelkoja | 1 545 | 2 848 | 13 643 | — | — | — | 18 035 | 16 100 |
Osamaksuvelat | — | — | — | — | — | — | — | — |
Verohallinnon maksujärjestelyt | — | — | — | — | — | — | — | — |
Vuokrasopimusvelat | 3 546 | 2 546 | 1 312 | — | — | — | 7 404 | 10 708 |
Ostovelat ja muut velat*) | 42 775 | — | — | — | — | — | 42 775 | 42 775 |
Yhteensä | 47 866 | 5 394 | 14 954 | — | — | — | 68 214 | 69 583 |
EUR tuhatta | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | Sopimuksiin perustuvat rahavirrat yhteensä | Kirjanpitoarvo |
31.12.2024 | ||||||||
Vaihtovelkakirjalaina | 1 820 | 1 820 | 26 910 | — | — | — | 30 550 | 24 350 |
Lainat lukuun ottamatta osamaksuvelkoja | 7 804 | 1 403 | 167 | 116 | 115 | 114 | 9 720 | 9 465 |
Osamaksuvelat | 4 | 7 | — | — | — | — | 12 | 12 |
Verohallinnon maksujärjestelyt | 3 394 | — | — | — | — | — | 3 394 | 3 394 |
Vuokrasopimusvelat | 3 955 | 3 172 | 1 891 | — | — | — | 9 017 | 13 101 |
Ostovelat ja muut velat*) | 45 584 | — | — | — | — | — | 45 584 | 45 584 |
Yhteensä | 62 561 | 6 403 | 28 968 | 116 | 115 | 114 | 98 277 | 95 906 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 133 |
31.12.2025 | 31.12.2024 | |||||
Liite- tieto | Jaksotettuun hankintamenoon | Käypään arvoon tulos- vaikutteisesti | Jaksotettuun hankintamenoon | Käypään arvoon tulos- vaikutteisesti | ||
Rahoitusvarat | ||||||
Pitkäaikaiset varat | ||||||
Sijoitukset | — | 8 302 | — | 1 228 | ||
Liiketoimintakauppasaatava | — | 29 169 | — | — | ||
Pantattu tili | 16 | 1 325 | — | 1 325 | — | |
Muut saamiset | 16 | — | 37 | |||
Myyntisaamiset | 16 | 210 | — | 1 135 | — | |
Pitkäaikaiset varat yhteensä | 1 535 | 37 471 | 2 497 | 1 228 | ||
Lyhytaikaiset varat | ||||||
Myyntisaamiset | 16 | 21 667 | — | 28 427 | — | |
Muut rahoitusvarat | 16 | 5 191 | — | 10 100 | — | |
Rahavarat | 17 | 23 417 | — | 19 830 | — | |
Lyhytaikaiset varat yhteensä | 50 275 | — | 58 357 | — | ||
Varat yhteensä | 51 810 | 37 471 | 60 854 | 1 228 | ||
Rahoitusvelat | ||||||
Pitkäaikaiset velat | ||||||
Lainat | 21 | 15 050 | — | 26 243 | — | |
Vuokrasopimusvelat | 13 | 5 956 | 7 462 | |||
Ostovelat | 23 | — | 141 | — | 141 | |
Pitkäaikaiset velat yhteensä | 21 006 | 141 | 33 705 | 141 | ||
Lyhytaikaiset velat | ||||||
Lainat | 21 | 1 054 | — | 7 577 | — | |
Vuokrasopimusvelat | 13 | 4 752 | 5 639 | |||
Ostovelat ja muut velat | 23 | 48 705 | — | 63 135 | — | |
Lyhytaikaiset velat yhteensä | 54 511 | — | 76 350 | — | ||
Velat yhteensä | 75 517 | 141 | 110 055 | 141 | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 134 |
EUR tuhatta | Lainat | Vuokrasopimusvelat | Yhteensä |
Velat 1.1.2024 | 32 437 | 15 407 | 50 603 |
Liiketoimintojen myynnit | — | — | — |
Rahoituksen rahavirrat | |||
Lainojen nostot | 20 806 | 20 806 | |
Lainojen takaisinmaksut | -19 440 | -7 515 | -26 954 |
Muut muutokset: | |||
Hankinnat - vuokrasopimukset | 5 209 | 5 230 | |
Velat 31.12.2024 | 33 803 | 13 101 | 46 905 |
Liiketoimintojen myynnit | -676 | — | -676 |
Rahoituksen rahavirrat | |||
Lainojen nostot | 21 000 | 21 000 | |
Lainojen takaisinmaksut | -12 023 | -7 855 | -19 878 |
Muut muutokset: | |||
Hybridilaina | -26 000 | -26 000 | |
Hankinnat - vuokrasopimukset | 5 461 | 5 461 | |
Velat 31.12.2025 | 16 104 | 10 708 | 26 812 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 135 |
Rahoituskokonaisuuden kovenantit | Toteutunut arvo | Kovenantti- arvo | |||||
31.12.2025 | 31.12.2025 | 31.3.2026 | 30.6.2026 | 30.9.2026 | 31.12.2026 | ||
Omavaraisuusaste | 32,1 % | ≥25,0 % | ≥25,0 % | ≥25,0 % | ≥25,0 % | ≥25,0 % | |
Korollinen nettovelka/käyttökate | 0,13x | ≤2,50x | ≤2,50x | ≤2,50x | ≤2,50x | ≤2,50x | |
Nettovelkaantumisaste | 6,5 % | ≤85,0 % | ≤85,0 % | ≤85,0 % | ≤85,0 % | ≤85,0 % | |
Minimilikviditeetti | 23,4 MEUR | ≥10 MEUR | ≥10 MEUR | ≥10 MEUR | ≥5 MEUR | ≥10 MEUR | |
EUR tuhatta | 2025 | 2024 |
Korolliset velat / käyttökate | ||
Korolliset nettovelat | 26 812 | 50 414 |
Kassa | 23 417 | 19 830 |
Käyttökate | 25 278 | 14 511 |
Oikaisut | 1 000 | |
Korolliset velat / käyttökate | 0,13 | 1,97 |
Omavaraisuusaste | ||
Oma pääoma | 52 389 | 21 241 |
Taseen loppusumma | 182 317 | 194 537 |
Saadut ennakkomaksut | 19 111 | 17 981 |
Omavaraisuusaste | 32,1 % | 12,0 % |
Nettovelkaantumisaste | ||
Omapääoma | 52 389 | |
Nettovelka | 3 395 | |
Nettovelkaantumisaste | 6,5 % |
EUR tuhatta | 1.1. | Lisäykset | Kauden aikana tulokseen kirjatut voitot/tappiot | 31.12. |
Liiketoimintakauppasaatava | — | 32 724 | -3 555 | 29 169 |
Osakkeet | 1 228 | 7 499 | -425 | 8 302 |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat yhteensä | 1 228 | 40 223 | -3 980 | 37 471 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 136 |
EUR tuhatta | Kirjanpitoarvo | Kirjanpitoarvo |
Pitkäaikaiset lainat | ||
Lainat | 15 050 | 26 243 |
Osamaksuvelat | — | 7 |
Vuokrasopimusvelat | 5 957 | 7 462 |
Pitkäaikaiset lainat yhteensä | 21 007 | 33 713 |
Lyhytaikaiset lainat | ||
Pankkilainat | 1 050 | 7 564 |
Osamaksuvelat | — | 4 |
Vuokrasopimusvelat | 4 752 | 5 639 |
Factoringvelat | 4 | 8 |
Lyhytaikaiset lainat yhteensä | 5 805 | 13 215 |
Yhteensä | 26 812 | 46 928 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 137 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE • Enersensen lainat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvelkoihin. Lainat kirjataan alun perin käypään arvoon, josta on vähennetty transaktiomenot. Myöhemmin lainat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Saadun määrän (vähennettynä transaktiomenoilla) ja takaisin maksettavan määrän välinen erotus merkitään tuloslaskelmaan efektiivisen koron menetelmällä laina-ajan kuluessa. Lainalimiiteistä maksettavat palkkiot kirjataan lainaan liittyvinä transaktiomenoina siltä osin kuin limiitin käyttäminen osaksi tai kokonaan on todennäköistä. Tällöin palkkio aktivoidaan taseeseen, kunnes laina nostetaan. Jos ei ole näyttöä siitä, että limiittiin kuuluvat lainat tullaan todennäköisesti nostamaan osaksi tai kokonaan, palkkio aktivoidaan maksuvalmiuspalveluista suoritettuna ennakkomaksuna ja jaksotetaan kyseisen limiitin voimassaoloajalle. • Hybridilaina käsitellään oman pääoman eränä, koska se on erääntymätön. Omanpääoman määrään vähentää lainan nostoon liittyvät kulut. Hybridilainasta mahdolliset maksetut korkokulut vähentävät omaa pääomaa. • Lainat kirjataan pois taseesta, kun sopimuksen mukainen velvoite on täytetty tai kumottu tai sen voimassaoloaika on päättynyt. Kuoletetun tai toiselle osapuolelle siirretyn rahoitusvelan kirjanpitoarvon ja maksetun vastikkeen – joka sisältää siirretyt muut kuin käteiset varat tai vastattaviksi otetut velat – välinen erotus kirjataan tulosvaikutteisesti ja esitetään rahoituserissä. • Lainat luokitellaan lyhytaikaisiksi, ellei konsernilla ole ehdotonta oikeutta suorittaa niitä vähintään 12 kuukautta raportointikauden päättymisen jälkeen. • Yhtiö voi käyttää johdannaissopimuksia riskienhallintatarkoituksessa suojautuakseen valuutta-, korko- ja hyödykehintojen vaihteluilta. Johdannaissopimuksiin voi sisältyä mm. valuuttatermiinejä, korkojohdannaisia sekä tarvittaessa muita rahoitusinstrumentteja. Johdannaissopimuksia ei käytetä spekulatiivisiin tarkoituksiin. Johdannaissopimukset merkitään taseeseen käypään arvoon sopimuksen tekohetkellä ja arvostetaan tilinpäätöshetkellä käypään arvoon. | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Hybridilainan korko Johdon päättämänä korkoa voidaan maksaa neljännesvuosittain. | ||
EUR tuhatta | Takuu- varaukset | Tappio- varaukset | Muut varaukset | Yhteensä |
2025 | ||||
1.1. | 1 231 | 26 | 2 293 | 3 550 |
Liiketoimintojen myynti | -243 | — | — | -243 |
Varausten lisäykset | 111 | — | 183 | 294 |
Käytetyt varaukset | -73 | — | -563 | -636 |
Käyttämättömien varausten peruutukset | — | — | -741 | -741 |
Kurssierot | — | — | — | — |
31.12. | 1 026 | 26 | 1 171 | 2 223 |
Lyhytaikaiset | 344 | 26 | 749 | 1 120 |
Pitkäaikaiset | 681 | — | 422 | 1 103 |
Yhteensä | 1 026 | 26 | 1 171 | 2 223 |
EUR tuhatta | Takuu- varaukset | Tappio- varaukset | Muut varaukset | Yhteensä |
2024 | ||||
1.1. | 317 | 146 | 243 | 706 |
Varausten lisäykset | 913 | 208 | 2 110 | 3 231 |
Käytetyt varaukset | — | -327 | -60 | -387 |
Käyttämättömien varausten peruutukset | — | — | — | — |
Kurssierot | — | — | — | — |
31.12. | 1 231 | 26 | 2 293 | 3 550 |
Lyhytaikaiset | 398 | 26 | 98 | 523 |
Pitkäaikaiset | 833 | — | 2 195 | 3 027 |
Yhteensä | 1 231 | 26 | 2 293 | 3 550 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 138 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Varaus kirjataan taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena voimassa oleva oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite, on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää varojen siirtymistä pois konsernista ja velvoitteen määrä on luotettavasti arvioitavissa. Tulevista liiketoiminnan tappioista ei kirjata varauksia. Varaukset esitetään lyhytaikaisina, jos niihin liittyvien maksusuoritusten odotetaan toteutuvan 12 kuukauden kuluessa raportointikauden päättymisestä. Muussa tapauksessa varaukset esitetään pitkäaikaisina. Varauksena kirjattava määrä on niiden menojen nykyarvo, joita velvoitteen täyttämisen odotetaan raportointikauden lopussa edellyttävän johdon parhaan arvion mukaan. Takuuvaraukset Konserni myöntää asiakassopimuksissa takuuaikoja myydyille tuotteille. Takuuaika on yleensä 24 kuukautta. Takuuvarauksen määrä arvioidaan historiassa toteutuneiden takuukustannusten perusteella. Takuuvarauksen määrää arvioidaan projektikohtaisesti jokaisena raportointipäivänä. Tappiovaraukset Konserni kirjaa varauksen tappiollisista sopimuksista, kun sopimuksesta aiheutuvat arvioidut kokonaiskustannukset, mukaan lukien materiaali- ja työkustannukset sekä ulkopuoliset palvelut, ylittävät siitä saatavat kokonaistuotot. Todennäköinen tappio kirjataan kuluksi välittömästi, kun se todetaan. Varauksen määrä on sopimuksen mukaisen velvoitteen täyttämiseksi tarvittavien menojen määrä tai sopimusvelvoitteiden täyttämisen laiminlyönnistä aiheutuva korvausten tai rangaistusseuraamusten määrä, sen mukaan kumpi niistä on pienempi. Tappiovarauksen määrää arvioidaan sopimuskohtaisesti jokaisena raportointipäivänä. | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Varauksen määrän ja ajoituksen arviointi Arvio aikaisemman tapahtuman taloudellisesta vaikutuksesta edellyttää konsernin johdon harkintaa, joka perustuu aiempiin samankaltaisiin tapahtumiin ja joissakin tapauksissa ulkopuolisen asiantuntijan lausuntoihin. Varauksia tarkastellaan säännöllisesti ja korjataan tarpeen mukaan vastaamaan tarkasteluhetken parasta arviota. Toteutuvat menot voivat poiketa arviosta. | ||
Lyhytaikaiset | ||
Ostovelat | 25 727 | 24 188 |
Saadut ennakot | 19 111 | 17 981 |
Arvonlisäverovelka | 15 791 | 17 749 |
Muut velat | 3 868 | 12 076 |
Siirtovelat | 33 746 | 42 189 |
Yhteensä | 98 243 | 114 184 |
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät | ||
Henkilöstökulujen jaksotukset | 19 602 | 21 185 |
Jaksotetut alihankkija- ja muut kulut | 13 176 | 19 687 |
Jaksotetut korkokulut | 966 | 1 089 |
Muut siirtovelat | 1 | 228 |
Yhteensä | 33 746 | 42 189 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Ostovelat ja muut erään sisältyvät rahoitusvelat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin rahoitusvelkoihin. Ne kirjataan alun perin käypään arvoon, ja myöhemmin ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä. Ostovelkojen ja muiden velkojen kirjanpitoarvojen nähdään vastaavan niiden käypää arvoa niiden lyhyen maturiteetin johdosta. Velat ovat vakuudettomia ja ne maksetaan yleensä 30 päivän kuluessa niiden alkuperäisestä kirjaamisesta. Lisätietoa ostovelkoihin ja muiden tähän tase-erään sisältyvien rahoitusvelkoihin on esitetty liitetiedossa 20. Rahoitusriskien ja pääoman hallinta. Ostovelat ja muut velat luokitellaan lyhytaikaisiksi veloiksi, jos ne erääntyvät maksettaviksi 12 kuukauden kuluessa raportointikauden päättymisestä. Saadut ennakot ovat sopimuksiin perustuvia velkoja siihen asti, että konserni täyttää asiakkaalle luvatun suoritevelvoitteen. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 139 |
Tytäryritys | Rekisteröinti- maa | Konsernin omistusosuus 31.12.2025 (%) | Konsernin omistusosuus 31.12.2024 (%) |
Enersense AS | Viro | 100 | 100 |
Ensersense SIA | Latvia | 100 | 100 |
Enersense AS | Norja | 100 | 100 |
Enersense Engineering Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense GmbH | Saksa | 100 | 100 |
Enersense IN Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense Ltd | UK | 100 | 100 |
Enersense PN Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense SAS | Ranska | 100 | 100 |
Enersense Services Oyj | Suomi | 100 | 100 |
Enersense TN Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense Works Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense UAB | Liettua | 100 | 100 |
Enersense Wind Oy | Suomi | 100 | 100 |
Ensersense Charging Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense Oy | Suomi | — | 100 |
Enersense Offshore Oy | Suomi | — | 100 |
Lehtivuoret Wind Farm Oy | Suomi | — | 100 |
Pohjoismäki Wind Farm Oy | Suomi | — | 100 |
Joupinkangas Wind Farm Oy | Suomi | — | 100 |
Kurikka Energy Oy | Suomi | — | 100 |
Lakkasuo Wind Farm Oy | Suomi | — | 100 |
Ala-Korpivaara Wind Farm Oy | Suomi | — | 100 |
Sivuliikkeet | Rekisteröintimaa |
Empower AS filial Latvia | Latvia |
Enersense Works filial Norway | Norja |
Enersense Works fIlial Sweden | Ruotsi |
Enersense Works fIlial Germany | Saksa |
Ensersense SIA filial Estonia | Viro |
Ensersense SIA filial Finland | Suomi |
Ensersense SIA filial Sweden | Ruotsi |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Tytäryritykset Tytäryrityksiä ovat yritykset, joissa konsernilla on määräysvalta. Konsernilla on määräysvalta yrityksessä silloin, kun se olemalla osallisena siinä altistuu sen muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yritystä koskevaa valtaansa sen toiminnan ohjaamiseen. Tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen kokonaisuudessaan siitä päivästä lukien, jona konserni saa niihin määräysvallan. Yhdistely lopetetaan, kun määräysvalta lakkaa. Konserniyritysten väliset liiketapahtumat, mukaan lukien sisäiset saamiset ja velat, tuotot ja kulut sekä realisoitumattomat voitot eliminoidaan. Realisoitumattomat tappiot eliminoidaan, ellei liiketapahtuma anna viitteitä luovutetun omaisuuserän arvonalentumisesta. Määräysvallattomien omistajien osuus tytäryritysten tuloksesta ja omasta pääomasta esitetään omana eränään konsernin tuloslaskelmassa, laajassa tuloslaskelmassa, oman pääoman muutoksia osoittavassa laskelmassa ja taseessa. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 140 |
EUR tuhatta | 2025 | 2024 |
1.1. | — | 167 |
Hankinnat | — | -1 405 |
Osuus tilikauden voitosta (tappiosta) | — | 1 238 |
31.12. | — | — |
EUR tuhatta | 2025 | 2024 |
Hankitun määräysvallattomien omistajien osuuden kirjanpitoarvo | — | 1 405 |
Määräysvallattomille omistajille maksettu vastike | — | -720 |
Määrä, jolla maksettu vastike ylittää omaan pääoman sisältyneen määräysvallattomien omistajien osuuden | — | 686 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Määräysvallattomien omistajien kanssa toteutuneita liiketoimia, jotka eivät johda määräysvallan menettämiseen, käsitellään liiketoimina omistajien kanssa. Määräysvallattomilta omistajilta ostettujen osakkeiden vastikkeen ja tytäryrityksen nettovarallisuudesta hankitun osuuden kirjanpitoarvon välinen erotus kirjataan omaan pääomaan. Vastaavasti, määräysvallattomille omistajille myydyn osuuden luovutusvoitto tai -tappio kirjataan suoraan omaan pääomaan. | ||
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Johtoryhmä (toimitusjohtajaa lukuun ottamatta) | -1 293 | -1 315 |
Toimitusjohtaja, Jussi Holopainen –3.5.2024 | -108 | -488 |
Toimitusjohtaja, Juha Silvola 4.5.–22.9.2024 | — | -107 |
Toimitusjohtaja, Kari Sundbäck 23.9.2024– | -343 | -92 |
Yhteensä | -1 744 | -2 002 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Cavander Jan-Elof | -18 | — |
Dahlblom Anders | -80 | -49 |
Eskola Jaakko | — | -39 |
Haglund Carl | -27 | -45 |
Helander Sari | -48 | -46 |
Miettinen Anna | -45 | -42 |
Sormunen Sirpa-Helena | -12 | -46 |
Suokas Petri | -10 | -42 |
Vuori Ville | -15 | -34 |
Ålgars Jari | -19 | — |
Yhteensä | -272 | -343 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 141 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Lakisääteiset eläkkeet | -126 | -333 |
Lisäeläkkeet | — | — |
Osakeperusteiset etuudet | — | — |
Yhteensä | -126 | -333 |
Kaikki yhteensä | -2 142 | -2 678 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Tavaroiden ja palvelujen myynti | — | — |
Tavaroiden ja palvelujen ostot | — | -91 |
Yhteensä | — | -91 |
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Ostovelat ja muut velat | — | — |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 142 |
Perustiedot ja yleiset ehdot | Ansaintajakso 2022—2023 | Ansaintajakso 2023—2025 | Ansaintajakso 2024—2026 | Ansaintajakso 2025—2027 |
Tyyppi | Osake | Osake | Osake | Osake |
Osakkeiden enimmäismäärä, kpl | 211 000 | 241 000 | 369 784 | 620 538 |
Ensimmäinen myöntämispäivä | 17.3.2022 | 6.4.2023 | 12.04.2024 | 27.03.2025 |
Ansaintajakso alkaa, pvm | 1.1.2022 | 1.1.2023 | 01.01.2024 | 01.01.2025 |
Ansaintajakso päättyy, pvm | 31.12.2023 | 31.12.2025 | 31.12.2026 | 31.12.2027 |
Arvioitu osakkeiden vapautuminen, pvm | 50%: 15/03/2024 ja 50%: 28/02/2025 | 15.3.2026 | 31.03.2027 | 31.03.2028 |
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta | 2,96 | 2,94 | 2,97 | 3,01 |
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | 0,00 | 0,20 | 1,25 | 2,25 |
Ansaintakriteerit | Osakkeen kokonaistuotto, käyttökate, päästöttömien energiaratkaisujen myynti | Osakkeen kokonaistuotto, käyttökate, päästöttömien energiaratkaisujen myynti | Osakkeen kokonaistuotto, konsernin kumulatiivinen oikaistu käyttökate ja yhtiön vastuullisuusohjel man toteutus | Osakkeen kokonaistuotto, konsernin oikaistu käyttökate ja yhtiön vastuullisuusohjel man toteutus |
Henkilöitä tilikauden päättyessä | 0 | 15 | 19 | 25 |
Toteutustapa | Osakkeita ja rahaa (nettomaksu) | Osakkeita ja rahaa (nettomaksu) | Osakkeita ja rahaa (nettomaksu) | Osakkeita ja rahaa (nettomaksu) |
Ansaintajakso 2022–2023 | Ansaintajakso 2023–2025 | Ansaintajakso 2024–2026 | Ansaintajakso 2025–2027 | |
1.1.2025 | ||||
Kauden alussa ulkona olevat | 49 322 | 141 713 | 265 129 | — |
Kaudella myönnetyt | — | — | 24 638 | 495 683 |
Kaudella menetetyt | 49 322 | 53 431 | 70 750 | 106 993 |
Kaudella toteutetut | — | — | — | — |
31.12.2025 | ||||
Kauden lopussa ulkona olevat | — | 88 282 | 219 017 | 388 690 |
Osakkeen kurssi myöntämishetkellä, € | 2,14 |
Oletetut osingot yhteensä juoksuajalla, diskontattuna, € | — |
Oletettu volatiliteetti, % | 42,86 |
Diskonttokorko, % | 2,17 |
Markkinaehtoisen kriteerin vaikutus käyvässä arvossa, % | -73,50 |
Arvostusmalli | Monte Carlo |
Käypä arvo, per osake | 1,52 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 143 |
Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut, € | 74 615 |
Osakeperusteisista maksuista aiheutuva velka raportointihetkellä, € | 1 833 |
Arvio veroihin maksettavasta palkkion osuudesta, € | 198 843 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Osakepohjainen kannustinjärjestelmä on kirjattu kuluksi oikeuden ansaintajakson aikana ja esitetään tuloslaskelman erässä henkilöstökulut. Kuluksi kirjattava määrä perustuu arvioon ansaintakriteereistä, joiden perusteella odotetaan syntyvän oikeus. Arvio ansaittavista osakkeista arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä. Mikäli arvio muuttuu myöhempinä kausina, oikaistaan muutos tuloslaskelmaan sille kaudelle, jolloin muutos on havaittu. Osakepohjaisista palkitsemisjärjestelmistä osakkeina suoritettavan osuuden vastatili on sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto. | ||
EUR tuhatta | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Annetut vakuudet | ||
Yrityskiinnitykset | 829 600 | 591 200 |
Kiinteistökiinnitykset | 7 200 | 7 200 |
Urakka- ja toimitustakaukset | 113 290 | 99 952 |
Muu vakuus | 29 169 | — |
Pankkitakaukset | 2 000 | 2 000 |
Annetut pantit | ||
Omasta puolesta | 60 921 | 46 822 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena syntynyt mahdollinen velvoite, jonka olemassaolo varmistuu vasta konsernin määräysvallan ulkopuolella olevan epävarman tapahtuman realisoituessa. Ehdolliseksi velaksi katsotaan myös sellainen olemassa oleva velvoite, joka ei todennäköisesti edellytä maksuvelvoitteen täyttämistä, tai jonka suuruutta ei voida luotettavasti määritellä. Ehdollinen velka esitetään tilinpäätöksen liitetietona. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 144 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 145 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 146 |
EUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Materiaalit ja palvelut | ||
Aineet, tarvikkeet ja tavarat | ||
Ostot tilikauden aikana | — | -7 792,27 |
Ulkopuoliset palvelut | -367 651,80 | -1 101 625,54 |
Materiaalit ja palvelut yhteensä | -367 651,80 | -1 109 417,81 |
Henkilöstökulut | ||
Palkat ja palkkiot | -6 033 278,79 | -4 987 775,89 |
Henkilösivukulut | ||
Eläkekulut | -910 076,54 | -813 982,04 |
Muut henkilösivukulut | -311 116,26 | -93 591,77 |
Henkilöstökulut yhteensä | -7 254 471,59 | -5 895 349,70 |
Poistot ja arvonalentumiset | ||
Suunnitelman mukaiset poistot | -2 520,72 | -7 078,62 |
Arvonalentumiset lainasaamisista | -12 957 750,84 | -5 734 539,92 |
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä | -12 960 271,56 | -5 741 618,54 |
EUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Liikevoitto (-tappio) | -22 281 380,92 | -10 956 651,86 |
Rahoitustuotot ja -kulut | ||
Muut korko- ja rahoitustuotot | ||
Saman konsernin yrityksiltä | 1 954 833,30 | 2 326 999,74 |
Muilta | 1 406 865,81 | 86 171,90 |
Korkokulut ja muut rahoituskulut | ||
Saman konsernin yrityksille | -5 458 556,58 | -1 248 936,43 |
Muille | -1 261 462,44 | -4 308 451,22 |
Arvonalentumiset sijoituksista | -6 738 411,19 | -1 284 405,75 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -10 096 731,10 | -4 428 621,76 |
Tulos ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -32 378 112,02 | -15 385 273,62 |
Tilinpäätössiirrot | ||
Konserniavustukset, saadut | 2 992 518,98 | — |
Tuloverot | — | 43 230,92 |
Tilikauden voitto (tappio) | -29 385 593,04 | -15 342 042,70 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 147 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Pysyvät vastaavat | ||
Aineettomat hyödykkeet | ||
Aineettomat oikeudet | 25 625,00 | — |
Aineettomat hyödykkeet yhteensä | 25 625,00 | — |
Aineelliset hyödykkeet | ||
Koneet ja kalusto | — | 49 574,32 |
Aineelliset hyödykkeet yhteensä | — | 49 574,32 |
Sijoitukset | ||
Osuudet saman konsernin yrityksissä | 28 690 464,40 | 28 692 964,40 |
Sijoitukset osakkuusyhtiöihin | — | 13 812 809,73 |
Muut pitkäaikaiset investoinnit | 7 924 398,54 | 850 000,00 |
Sijoitukset yhteensä | 36 614 862,94 | 43 355 774,13 |
Pysyvät vastaavat yhteensä | 36 640 487,94 | 43 405 348,45 |
Vaihtuvat vastaavat | ||
Saamiset | ||
Pitkäaikaiset saamiset | ||
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | 12 837 000,00 | 21 320 945,82 |
Muut saamiset | 1 325 000,00 | 1 325 000,00 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 14 162 000,00 | 22 645 945,82 |
Lyhytaikaiset saamiset | ||
Myyntisaamiset | 115 922,30 | 22 597,89 |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | 39 184 053,18 | 51 408 182,09 |
Muut saamiset | 970 819,99 | 406 168,40 |
Siirtosaamiset | 599 566,24 | 611 576,17 |
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 40 870 361,71 | 52 448 524,55 |
Rahat ja pankkisaamiset | 9 124 811,09 | 6 781 116,17 |
Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 64 157 172,80 | 81 875 586,54 |
Vastaavaa yhteensä | 100 797 660,74 | 125 280 934,99 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Oma pääoma | ||
Osakepääoma | 80 000,00 | 80 000,00 |
Vararahasto | 312 642,01 | 312 642,01 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 65 968 128,54 | 65 968 128,54 |
Omat osakkeet | -699 547,67 | — |
Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -20 300 517,98 | -4 968 469,51 |
Tilikauden tulos | -29 385 593,04 | -15 342 042,70 |
Oma pääoma yhteensä | 15 975 111,86 | 46 050 258,34 |
Pakolliset varaukset | ||
Muut pakolliset varaukset | 340 000,00 | 640 000,00 |
Pakolliset varaukset yhteensä | 340 000,00 | 640 000,00 |
Vieras pääoma | ||
Pitkäaikainen vieras pääoma | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 15 000 000,00 | 1 200 000,00 |
Hybridilaina/Vaihtovelkakirjalaina | 30 000 000,00 | 26 000 000,00 |
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | 45 000 000,00 | 27 200 000,00 |
Lyhytaikainen vieras pääoma | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 1 000 000,00 | 7 400 000,00 |
Ostovelat | 3 125 302,31 | 499 446,32 |
Velat saman konsernin yrityksille | 29 753 829,39 | 40 764 583,54 |
Muut velat | 184 326,98 | 224 652,03 |
Siirtovelat | 5 419 090,20 | 2 501 994,76 |
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | 39 482 548,88 | 51 390 676,65 |
Vieras pääoma yhteensä | 84 822 548,88 | 79 230 676,65 |
Vastattavaa yhteensä | 100 797 660,74 | 125 280 934,99 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 148 |
EUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Oikaisut: | ||
Poistot ja arvonalentumiset | 2 520,72 | 7 078,62 |
Tytäryhtiöosakkeiden ja sijoitusten alaskirjaus | 19 696 162,03 | 8 518 945,67 |
Muut tuotot ja -kulut, joihin ei liity maksua (+/-) | -372 536,89 | 51 721,19 |
Rahoitustuotot ja -kulut | 3 358 319,91 | 3 144 216,01 |
Muut oikaisut | 297 799,89 | — |
Käyttöpääoman muutos | ||
Lyhytaikaisten liikesaamisten lisäys (-), vähennys (+) | -4 878 601,67 | 4 219 415,02 |
Lyhytaikaisten velkojen lisäys (+), vähennys (-) | 4 782 095,50 | 743 638,25 |
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan rahoituskuluista (–) | 3 960 267,84 | 845 548,24 |
Saadut korot ja muut rahoitustuotot | 1 111 681,98 | 94 600,49 |
Maksetut verot | — | 79 018,06 |
Liiketoiminnan rahavirta | -4 420 402,71 | 2 318 907,93 |
Investointien rahavirta | ||
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | 25 625,00 | — |
Tytäryhtiöosakkeiden luovutustulot | — | 400 004,00 |
Myönnetyt lainat | -3 930 000,00 | -2 015 200,00 |
Lainasaamisten takaisinmaksut | 4 200 000,00 | 3 600 200,00 |
Konsernitilisaamisten muutos | 12 922 493,58 | -6 521 155,32 |
Maksetut korot investoinneista | -1 419 250,08 | 709 976,77 |
Saadut korot investoinneista | 3 614 716,16 | 1 364 682,37 |
Investointien rahavirta | 15 413 584,66 | -2 461 492,18 |
EUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 20 000 000,00 | — |
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | -1 200 000,00 | -2 400 000,00 |
Lyhytaikaisten lainojen nostot | 5 985 409,42 | 31 350 000,00 |
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | -13 385 409,42 | -34 551 959,84 |
Konsernitilivelan muutos | -16 887 318,11 | 8 635 973,30 |
Saadut konserniavustukset | — | 2 851 959,84 |
Maksetut korot ja maksut rahoituskuluista | -2 462 621,25 | -4 220 592,24 |
Omien osakkeiden hankinta | -699 547,67 | — |
Rahoituksen rahavirta | -8 649 487,03 | 1 665 381,06 |
Laskelman mukainen likvidien varojen muutos | 2 343 694,92 | 1 522 796,81 |
Rahavarat tilikauden alussa 1.1. | 6 781 116,17 | 5 258 319,36 |
Rahavarat tilikauden lopussa 31.12. | 9 124 811,09 | 6 781 116,17 |
Taseen mukainen likvidien varojen muutos, lisäys (+), vähennys (-) | 2 343 694,92 | 1 522 796,81 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 149 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 150 |
Tytäryritys | Rekisteröintimaa | Emoyhtiön omistusosuus 31.12.2025, % | Emoyhtiön omistusosuus 31.12.2024, % |
Enersense Engineering Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense GmbH | Saksa | 100 | 100 |
Enersense Ltd | UK | 100 | 100 |
Enersense AS | Norja | 100 | 100 |
Enersense SAS | Ranska | 100 | 100 |
Enersense Services Oyj | Suomi | 100 | 100 |
Enersense Works Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense Wind Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense Charging Oy | Suomi | 100 | 100 |
Omistusosuus, % | |||
Yrityksen nimi | Rekisteröintimaa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Yrittäjien Voima Oy | Suomi | 40,0 % | 40,0 % |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 151 |
EUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Suomi | 13 812 829,58 | 8 407 110,93 |
Muut maat | 2 244 024,75 | 138 485,22 |
Yhteensä | 16 056 854,33 | 8 545 596,15 |
EUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Tytäryhtiön purkukulut ja arvonalentumiset | -2 500,00 | -50 460,28 |
Hallinto- ja muut konsernipalveluveloitukset | -1 737 079,91 | -639 298,18 |
IT-kulut | -5 946 653,27 | -163 305,63 |
Kauppahintasaamisen alaskirjaus | — | -1 500 000,00 |
Asiantuntijapalkkiot | -6 623 869,06 | -1 102 989,34 |
Lainojen järjestelykulut | -534 000,00 | — |
Bonusvaraus | -623 276,00 | — |
Jaksotetut strategiakulut | -1 386 600,00 | -480 000,00 |
Muut liiketoiminnan kulut | -901 862,06 | -2 819 808,53 |
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä | -17 755 840,30 | -6 755 861,96 |
EUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Tilintarkastus | -192 693,00 | -108 240,00 |
Kestävyysraportoinnin varmentaminen | -79 759,00 | -53 109,00 |
Tilintarkastajan todistukset ja lausunnot | -17 176,00 | -15 647,00 |
Muut palvelut | -11 383,00 | -19 500,00 |
Tilintarkastajan palkkiot yhteensä | -301 010,00 | -196 496,00 |
1–12/2025 | 1–12/2024 | |
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana | 71 | 72 |
EUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Hallituksen jäsenet | -272 355,00 | -342 807,00 |
Toimitusjohtaja *) | -342 715,00 | -687 216,00 |
EUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Suunnitelman mukaiset poistot | -2 520,72 | -7 078,62 |
Arvonalentumiset lainasaamisista | -12 957 750,84 | -5 734 539,92 |
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä | -12 960 271,56 | -5 741 618,54 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 152 |
EUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Muut korko- ja rahoitustuotot | ||
Saman konsernin yrityksiltä | 1 954 833,30 | 2 326 999,74 |
Muilta | 1 406 865,81 | 86 171,90 |
Korko- ja rahoitustuotot yhteensä | 3 361 699,11 | 2 413 171,64 |
Korko- ja rahoituskulut | ||
Jälleenrahoituksen järjestelypalkkiot | -2 050 871,67 | -151 875,00 |
Saman konsernin yrityksille | -1 261 462,44 | -1 248 936,43 |
Korkokulut muille | -2 379 949,48 | -2 635 160,67 |
Muut rahoituskulut muille | -1 027 735,43 | -1 521 415,55 |
Arvonalentumiset sijoituksista | -6 738 411,19 | -1 284 405,75 |
Korko- ja rahoituskulut yhteensä | -13 458 430,21 | -6 841 793,40 |
EUR | 1–12/2025 | 1–12/2024 |
Saadut konserniavustukset | 2 992 518,98 | — |
Tuloverot | — | 43 230,92 |
Tilinpäätössiirrot yhteensä | 2 992 518,98 | 43 230,92 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Hankintameno 1.1. | 33 030,16 | 33 030,16 |
Lisäykset | 25 625,00 | — |
Vähennykset | -33 030,16 | — |
Hankintameno 31.12. | 25 625,00 | 33 030,16 |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. | -33 030,16 | -30 260,37 |
Tilikauden poisto | — | -2 769,79 |
Vähennykset | 33 030,16 | — |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12. | — | -33 030,16 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 25 625,00 | — |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Hankintameno 1.1. | 209 971,60 | 159 557,04 |
Lisäykset | — | 50 414,56 |
Vähennykset | -50 414,56 | — |
Siirrot erien välillä | — | — |
Hankintameno 31.12. | 159 557,04 | 209 971,60 |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. | -160 397,28 | -156 088,45 |
Tilikauden poisto | -2 520,72 | -4 308,83 |
Vähennykset | 3 360,96 | — |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12. | -159 557,04 | -160 397,28 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | — | 49 574,32 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 153 |
EUR | Osuudet osakkuusyhtiöissä | Tytäryhtiö- osakkeet | Muut pitkäaikaiset investoinnit | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 14 328 446,37 | 30 008 577,85 | 850 000,00 | 45 187 024,22 |
Vähennykset | — | -2 500,00 | — | -2 500,00 |
Siirrot erien välillä | -13 812 809,73 | — | 13 812 809,73 | — |
Hankintameno 31.12. | 515 636,64 | 30 006 077,85 | 14 662 809,73 | 45 184 524,22 |
Kertyneet arvonalentumiset 1.1. | -515 636,64 | -1 315 613,45 | — | -1 831 250,09 |
Arvonalentumiset | — | — | -6 738 411,19 | -6 738 411,19 |
Kertyneet arvonalentumiset 31.12. | -515 636,64 | -1 315 613,45 | -6 738 411,19 | -8 569 661,28 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | — | 28 690 464,40 | 7 924 398,54 | 36 614 862,94 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 13 812 809,73 | 28 692 964,40 | 850 000,00 | 43 355 774,13 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Lainasaamiset | 7 109 000,00 | 3 200 000,00 |
Pääomalainasaamiset | 5 728 000,00 | 18 120 945,82 |
Yhteensä | 12 837 000,00 | 21 320 945,82 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Muut saamiset | 1 325 000,00 | 1 325 000,00 |
Yhteensä | 1 325 000,00 | 1 325 000,00 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 14 162 000,00 | 22 645 945,82 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Myyntisaamiset | 2 615 575,84 | 315 317,82 |
Lainasaamiset | 4 590 000,00 | 8 774 000,00 |
Muut saamiset | 29 572 529,90 | 39 502 504,50 |
Korkosaamiset | 517 767,41 | 2 608 615,14 |
Siirtosaamiset | 1 883 180,03 | 207 744,63 |
Yhteensä | 39 179 053,18 | 51 408 182,09 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 154 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Myyntisaamiset | 115 922,30 | 22 597,89 |
Muut saamiset | 970 819,99 | 406 168,40 |
Siirtosaamiset | 599 566,24 | 611 576,17 |
Yhteensä | 1 686 308,53 | 1 040 342,46 |
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 40 870 361,71 | 52 448 524,55 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Siirtosaamisten olennaiset erät | ||
Työterveyshuoltokorvaus | 18 672,51 | 15 419,25 |
Myynnin jaksotus | 9 800,00 | 2 730,22 |
Jaksotetut pankin palkkiot | 112 200,00 | — |
Jaksotetut korkosaamiset | 57 388,35 | 60 084,36 |
Jaksotetut vakuutuskulut | 259 255,22 | 285 876,20 |
Muut | 142 250,16 | 247 466,14 |
Yhteensä | 599 566,24 | 611 576,17 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Osakepääoma 1.1. | 80 000,00 | 80 000,00 |
Osakepääoma 31.12. | 80 000,00 | 80 000,00 |
Vararahasto 1.1. | 312 642,00 | 312 642,00 |
Vararahasto 31.12. | 312 642,00 | 312 642,00 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 65 968 128,55 | 65 968 128,55 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 65 968 128,55 | 65 968 128,55 |
Omien osakkeiden osto 1.1. | — | — |
Ostot | -699 547,67 | — |
Omien osakkeiden osto 31.12. | -699 547,67 | — |
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. | -20 310 512,21 | -4 959 528,43 |
Muut erät | 9 994,23 | -8 941,08 |
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. | -20 300 517,98 | -4 968 469,51 |
Tilikauden tappio | -29 385 593,04 | -15 342 042,70 |
Oma pääoma yhteensä | 15 975 111,86 | 46 050 258,34 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Voitto edellisiltä tilikausilta | -20 300 517,98 | -4 968 469,51 |
Tilikauden voitto | -29 385 593,04 | -15 342 042,70 |
Omat osakkeet | -699 547,67 | — |
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto | 65 968 128,55 | 65 968 128,55 |
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma yhteensä | 15 582 469,86 | 45 657 616,34 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 155 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Muut pakolliset varaukset | 340 000,00 | 640 000,00 |
Pakolliset varaukset yhteensä | 340 000,00 | 640 000,00 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 15 000 000,00 | 1 200 000,00 |
Hybridilaina | 30 000 000,00 | — |
Vaihtovelkakirjalaina | — | 26 000 000,00 |
Pitkäaikaiset velat yhteensä | 45 000 000,00 | 27 200 000,00 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 156 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 157 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Ostovelat | — | 2 193 770,83 |
Lainat | 11 408 040,16 | 37 986 345,98 |
Konsernitilivelat | 16 421 198,79 | — |
Siirtovelat | 1 924 590,44 | 584 466,73 |
Yhteensä | 29 753 829,39 | 40 764 583,54 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 1 000 000,00 | 7 400 000,00 |
Ostovelat | 3 125 302,31 | 499 446,32 |
Muut velat | 184 326,98 | 224 652,03 |
Siirtovelat | 5 419 090,20 | 2 501 994,76 |
Yhteensä | 9 728 719,49 | 10 626 093,11 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Palkkavelat | 0,00 | 6 058,58 |
Lomapalkkavelat | 772 175,23 | 326 312,55 |
Lakisääteiset vakuutusmaksut | 320 804,86 | 126 029,42 |
Vaihtovelkakirjalainan korot | 870 722,23 | 854 388,89 |
Rahoituskomission jaksotus | 196 000,13 | 196 000,13 |
Jaksotetut pankin palkkiot | 175 000,00 | — |
Jaksotetut lainojen järjestelykulut | 534 000,00 | — |
Jaksotetut strategiakulut | 1 386 000,00 | 480 000,00 |
Bonusvaraus | 623 276,00 | — |
Muut | 541 111,75 | 513 205,19 |
Yhteensä | 5 419 090,20 | 2 501 994,76 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Velat yhteensä | 16 000 000,00 | 8 600 000,00 |
Pantatut osakkeet yhteensä | 28 579 115,21 | 28 579 191,31 |
Vakuudeksi annetut yrityskiinnitykset yhteensä | 83 000 000,00 | 7 000 000,00 |
Vakuudettomat velat yhteensä | 30 000 000,00 | 26 000 000,00 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Muut vakuudeksi annetut pantit | 1 325 000,00 | 1 325 000,00 |
Muut takaukset | 93 252 988,55 | 89 319 137,84 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 158 |
EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Seuraavalla tilikaudella maksettavat | 6 295,69 | 6 252,61 |
Myöhemmin maksettavat | 12 591,38 | 12 505,22 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 159 |
Kari Sundbäck | Anders Dahlblom | |
Jan-Elof Cavander | Jari Ålgars | |
Sari Helander | Anna Miettinen | |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 160 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 161 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 162 |
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT | KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA | ||
Liikearvo ja yritysjärjestelyihin liittyvät aineettomat hyödykkeet (Konsernitilinpäätöksen liitetieto 11) | |||
Konsernitaseen 31.12.2025 liikearvo on 26,1 miljoonaa euroa. Yritysjärjestelyihin liittyvät muut aineettomat hyödykkeet ovat tuulivoimahankekanta 1,5 miljoonaa euroa ja asiakassuhteet 4,4 miljoonaa euroa. Liikearvo ja tuulivoimahankekanta testataan mahdollisen arvonalentumisen varalta vähintään vuosittain. Arvonalentumistestausten taustalla olevien rahavirtaennusteiden laatiminen edellyttää johdon harkintaa ja arvioita liittyen kannattavuuteen, pitkän aikavälin kasvutekijään ja diskonttauskorkoon. Yritysjärjestelyihin liittyvät tuulivoimapuistohankkeet kirjataan kuluksi hankkeiden myynnin toteutumisen perusteella. Muut yrityshankintoihin liittyvät aineettomat hyödykkeet poistetaan arvioituna taloudellisena vaikutusaikanaan. Arvonalentumistestauksissa käytettäviin ennusteisiin ja oletuksiin liittyvästä johdon harkinnasta ja tasearvojen merkittävyydestä johtuen liikearvon ja yritysjärjestelyihin liittyvän muun aineettoman omaisuuden arvostaminen on tilintarkastuksessa keskeinen seikka. | Olemme arvioineet arvonalentumistestaus¬laskelmissa käytettyjä keskeisiä oletuksia, kuten kannattavuutta, diskonttauskorkoa ja pitkän aikavälin kasvutekijää, suhteessa emoyhtiön hallituksen hyväksymiin budjetteihin, konsernin ulkopuolisiin lähteisiin ja omiin näkemyksiimme. Olemme testanneet laskelmien teknistä oikeellisuutta sekä verranneet käytettyjä oletuksia markkina- ja toimialakohtaisiin tietoihin. Tarkastustoimenpiteisiimme on myös sisältynyt aineettomien hyödykkeiden poistoperiaatteiden asi- anmukaisuuden arviointia. Lisäksi olemme arvioineet liikearvon ja aineettomien hyödykkeiden esittämistä taseessa sekä liitetietojen asianmukaisuutta. | ||
Liikevaihto ja projektituloutukset (Konsernitilinpäätöksen liitetieto 3) | |||
Yhtiön liikevaihto, 306,9 miljoonaa euroa, koostuu pääasiassa palveluista ja projekteista. Merkittävä osa yhtiön myynnistä kirjataan ajan kuluessa. Yhtiöllä on merkittävä määrä kiinteähintaisia pitkäaikaisprojekteja, jotka tuloutetaan ajan kuluessa. Yhtiö käyttää näiden projektien täyttämisasteen määrittämiseen panokseen perustuvaa menetelmää, joka edellyttää johdon harkintaa ja oletuksia koskien erityisesti täyttämisasteen määrittämisessä käytettäviä menetelmiä, odotettavissa olevia kustannuksia ja työmääräennusteita. Myyntitapahtumien merkittävästä määrästä, sekä projektien tuloutuksiin liittyvästä johdon harkinnasta johtuen, myyntituottojen kirjaaminen on ollut tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka. | Olemme arvioineet myynnin tuloutus- ja laskentaperiaatteita suhteessa IFRS-standardien määrittelemiin periaatteisiin. Lisäksi olemme suorittaneet sekä analyyttisiä että aineistotarkastuksen toimenpiteitä. • Tarkastustoimenpiteisiimme on sisältynyt myyntiprosesseihin liittyvän sisäisen valvontaympäristön arviointia sekä keskeisimpien kontrollien testausta. • Olemme testanneet myyntitapahtumien rekisteröinti-, kirjaus- sekä laskutusprosessien toimivuutta. Lisäksi olemme arvioineet myyntituottojen tulouttamisen oikeellisuutta testaamalla myynnin jaksottumista tilikausien välillä. • Olemme käyneet läpi yhtiön laatimia kiinteähintaisten pitkäaikaishankkeiden projektilaskelmia tarkastelemalla muutoksia projektien katetasoissa, sekä projektivastuullisten raportoimia kulu- ja tuottokertymiä, sekä arvioineet yhtiön prosessia mahdollisen kuluvaraustarpeen tunnistamiseksi. • Lisäksi olemme arvioineet kyseisten erien esittämistä ja liitetietojen asianmukaisuutta. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 163 |
Rahoituksen riittävyys ja rahoitusjärjestelyt (Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet ja liitetieto 20 ja 21) | |||
Liiketoiminnan nettorahavirta oli -5,6 miljoonaa euroa. Tilinpäätöshetkellä konsernin lyhytaikaiset velat ovat 14,8 miljoonaa euroa suuremmat kuin konsernin lyhytaikaiset varat. Yhtiö on allekirjoittanut joulukuussa 2025 uuden rahoitussopimuksen, joka koostuu mm. uudesta 16 miljoonan euron pankkilainasta ja 40 miljoonan euron pankkitakauslimiitistä. Rahoitussopimus sisältää mm. omavaraisuusastetta, nettovelkaantumisastetta ja korollisen velan suhdetta käyttökatteeseen mittaavat rahoituskovenantit, joita tarkastellaan vuosineljänneksittäin. Tilinpäätöshetkellä voimassa olleen rahoitussopimuksen mukaiset kovenantit täyttyivät vuoden lopun tilanteessa. Johdon tilikaudelle 2026 laatiman ja hallituksen hyväksymän kassaennusteen mukaan yhtiö arvioi täyttävänsä uuden rahoitussopimuksen mukaiset kovenanttiehdot tilikaudella 2026. Yhtiön johdon arvion mukaan konsernin rahoitus riittää vähintään seuraavat 12 kuukautta tilikauden päättymisestä, mikäli liiketoiminta kehittyy johdon laatimien ennusteiden mukaisesti. Liiketoiminnan negatiivisesta kassavirrasta ja rahoitusjärjestelyiden merkittävyydestä johtuen rahoituksen riittävyys ja rahoitusjärjestelyt on arvioitu tarkastuksessa keskeiseksi seikaksi. | Olemme arvioineet johdon näkemystä toiminnan jatkuvuuden periaatteen soveltumisesta ja muodostaneet käsityksen yhtiön taloudellisesta ennustamisprosessista. • Rahoituksen riittävyyden arvioimiseksi olemme analysoineet yhtiön laatimia rahavirtaennusteita ja ennusteen laatimista varten tuotettujen taustatietojen luotettavuutta. • Olemme arvioineet johdon laatimia laskelmia testataksemme rahoituksen riittävyyden liikkumavaraa erityisesti suhteessa kovenanttiehtoihin. • Lisäksi olemme arvioineet rahoitusvelkojen luokittelun oikeellisuutta ja rahoitusta koskevien liitetietojen asianmukaisuutta tilinpäätöksessä. | ||
Tuulivoimahankekannan lisäkauppahintasaamisen arvostus (Konsernitilinpäätöksen tilinpäätöksen liitetieto 2, 16 ja 20) | |||
Konsernitaseen 31.12.2025 pitkäaikaiset sijoitukset ja saamiset sisältävät tuulivoimahankekannan myyntiin liittyvää käypään arvoon tulos-vaikutteisesti kirjattavaa lisäkauppahintasaamista 29,2 miljoonaa euroa. Lisäkauppahintasaamisen arvostukseen liittyy johdon arvioita arvostuksessa käytetyistä oletuksista. Lopullinen kauppahinta on sidottu kaupan kohteena olevien tuuli- ja aurinkovoimahankkeiden kehitykseen ja edellyttävät hankekannan ostajan lopullista investointipäätöstä. Yhtiön laatimien laskelmien perusteella saamisen kirjanpitoarvoon on tehty saamista vähentävä 3,6 miljoonan euron käypään arvoon arvostus. Saamisen arvostukseen liittyvistä johdon arvioista ja tasearvon merkittävyydestä johtuen tuulivoimahankekannan lisäkauppahintasaamisen arvostuksen on katsottu olevan tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka. | Olemme arvioineet saamisen arvostuslaskelmissa käytettyjä keskeisiä oletuksia, kuten hankkeiden potentiaalista kokonaistehoa, toteutumisen ajoitusta ja todennäköisyyttä suhteessa hankekannan ostajalta saatuun viimeisimpään raportointiin hankkeiden edistymisestä ja omiin näkemyksiimme. Olemme myös arvioineet diskonttauskoron asianmukaisuutta. Lisäksi olemme testanneet laskelmien teknistä oikeellisuutta ja arvioineet lisäkauppahintasaamista koskevia liitetietoja. | ||
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 164 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 165 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 166 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 167 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 168 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 169 |
ENERSENSE | TILINPÄÄTÖS | 170 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 171 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 172 |
Johdanto .................................................................................................................................................................... | |
Hallinnointia koskevat kuvaukset ...................................................................................................................... | |
riskienhallinnan järjestelmien pääpiirteistä .................................................................................................. | |
Muut annettavat tiedot ........................................................................................................................................ | |
Hallitus 31.12.2025 ................................................................................................................................................... | |
Johtoryhmä 31.12.2025 .......................................................................................................................................... |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 173 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 174 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 175 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 176 |
Nimi | Asema | Sukupuoli | Syntymävuosi | Koulutus | Päätoimi | Hallituksen jäsen alkaen | Osakeomistus 31.12.2025 |
Anders Dahlblom | Hallituksen puheenjohtaja | Mies | 1974 | Kauppatieteiden maisteri, CEFA | COO, Virala Oy Ab | 4.4.2024 alkaen | 10 5001) |
Sari Helander | Jäsen | Nainen | 1967 | Kauppatieteiden maisteri | Varatoimitusjohtaja ja talousjohtaja, Ramirent-konserni | 27.7.2020 alkaen | 1 754 |
Anna Miettinen | Jäsen | Nainen | 1981 | Diplomi-insinööri & kulttuurituottaja (AMK) | Hallituksen jäsen, Ensto Invest Oy | 4.4.2023 alkaen | 3 742 |
Jan-Elof Cavander | Jäsen | Mies | 1985 | Diplomi-insinööri (tuotantotalous) | COO, Virala Oy Ab | 22.8.2025 alkaen | — |
Jari Ålgars | Jäsen | Mies | 1964 | Kauppatieteiden maisteri | Konsultti | 22.8.2025 alkaen | — |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 177 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 178 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 179 |
Nimi | Hallitus | Tarkastusvaliokunta | Palkitsemisvaliokunta |
Anders Dahlblom 1) | 27/27 | 4/4 | 7/7 |
Sari Helander | 27/27 | 7/7 | |
Anna Miettinen | 27/27 | 7/7 | |
Jan-Elof Cavander2) | 13/13 | 3/3 | |
Jari Ålgars 3) | 13/13 | 3/3 | 3/3 |
Carl Haglund 4) | 15/15 | 4/4 | |
Sirpa-Helena Sormunen 5) | 4/4 | 2/2 | |
Petri Suokas 6) | 4/4 | 2/2 | |
Ville Vuori 7) | 7/7 | 3/3 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 180 |
Nimi | Sukupuoli | Syntymä- vuosi | Koulutus | Päätoimi | Osallistuminen /kokousten lukumäärä |
Alexander Ehrnrooth, puheenjohtaja | Mies | 1974 | Kauppatieteiden maisteri, MBA | Toimitusjohtaja, Virala Oy Ab | 6/6 |
Janne Vertanen | Mies | 1972 | Yo-merkonomi | Hallituksen puheenjohtaja, Verman Holding Oy | 6/6 |
Marjo Miettinen | Nainen | 1957 | Kasvatustieteen tohtori | Hallituksen puheenjohtaja, Ensto Oy | 6/6 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 181 |
Johtoryhmän jäsen | Osakkeiden omistus 31.12.2025 |
Kari Sundbäck | 10 000 |
Jyrki Paappa | 10 000 |
Jyri Juusela | — |
Juha Silvola | 15 210 |
Miika Erola | 244 |
Sami Lahtinen | 124 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 182 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 183 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 184 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 185 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 186 |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 187 |
Anders Dahlblom | Jan-Elof Cavander | Sari Helander | Anna Miettinen | Jari Ålgars | ||||
• Hallituksen puheenjohtaja • S. 1974 • Kauppatieteiden maisteri, CEFA • Hallituksen jäsen vuodesta 2024 • Osakkeet: 10 500 välillisesti Chanda Oy:n kautta • Riippumaton yhtiöstä, mutta riippuvainen merkittävistä osakkeenomistajista • Päätoimi: COO, Virala Oy Ab Keskeiset luottamustoimet • Conficap Oy: hallituksen jäsen • Are Oy: hallituksen jäsen • YIT Oyj: hallituksen jäsen • Betolar Oyj: hallituksen puheenjohtaja • Tactotek Oy: hallituksen puheenjohtaja | • S. 1985 • Diplomi-insinööri (tuotantotalous) • Hallituksen jäsen vuodesta 2025 • Osakkeet: 0 • Riippumaton yhtiöstä, mutta riippuvainen merkittävistä osakkeenomistajista • Päätoimi: COO, Virala Oy Ab Keskeiset luottamustoimet • Munksjö Paper AB: hallituksen jäsen • Betolar Oyj: hallituksen jäsen • L-Fashion Group Oy: hallituksen jäsen | • S. 1967 • Kauppatieteiden maisteri • Hallituksen jäsen vuodesta 2020 • Osakkeet: 1 754 • Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista • Päätoimi: v aratoimitusjohtaja ja talousjohtaja, Ramirent-konserni Keskeiset luottamustoimet • Evli Oyj: hallituksen jäsen | • S. 1981 • Diplomi-insinööri & kulttuurituottaja (AMK) • Hallituksen jäsen vuodesta 2023 • Osakkeet: 3 742 • Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista. • Päätoimi: hallituksen jäsen, Ensto Invest Oy Keskeiset luottamustoimet • Ensto Invest Oy: hallituksen jäsen • Sewatek Oy: hallituksen jäsen • Suomen Kansallisteatterin Säätiö sr: hallituksen jäsen | • S. 1964 • Kauppatieteiden maisteri • Hallituksen jäsen vuodesta 2025 • Osakkeet: 0 • Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä osakkeenomistajista • Päätoimi: konsultti |
ENERSENSE | SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ | 188 |
Kari Sundbäck | Miika Erola | Jyri Juusela | Sami Lahtinen | Jyrki Paappa | Juha Silvola | |||||
• Toimitusjohtaja 23.9.2024 alkaen • Väliaikainen liiketoimintajohtaja Energy Transition 1.9.2025–31.12.2025 • S. 1971 • Osakkeet: 10 000 • Diplomi-insinööri Keskeinen työkokemus • Caverion Oyj: palveluista, ratkaisuista, digitaalisuudesta ja kestävästä kehityksestä vastaava johtaja 2019–2023 • KONE Oyj: mm. maajohtaja ja toimintamallin kehityksestä kansainvälisesti vastaava johtaja 2012–2019 • Nokia Oyj: useita johtotehtäviä 1997–2012 | • Liiketoimintajohtaja Connectivity 1.7.2025 alkaen • S. 1981 • Osakkeet: 244 • Insinööri (YAMK) Keskeinen työkokemus • Eltel Networks: process manager (2019-2020) ja aluepäällikkö (2012-2019) | • Lakiasiainjohtaja 1.7.2025 alkaen • S. 1981 • Osakkeet: 0 • Oikeustieteen maisteri Keskeinen työkokemus • Huhtamäki Oyj: Vice President, General Counsel EMEA 2021– 2025, Head of Commercial Legal 2020 • Metsä Group: Senior Legal Counsel 2015–2020, Legal Counsel 2006–2014 | • Johtaja Business Development, Enersense Way & IT 1.7.2025 alkaen • S. 1969 • Osakkeet: 124 • Diplomi-insinööri Keskeinen työkokemus • Enersense IN Oy: liiketoiminnan kehitysjohtaja 2022–2025 • Empower IN Oy: kehitysjohtaja 2018–2022 ja myyntijohtaja 2007–2018 • Pohto Oy, kehittämisjohtaja 2001–2007 | • Talousjohtaja 22.7.2024 alkaen • S. 1965 • Osakkeet: 10 000 • Kauppatieteiden maisteri Keskeinen työkokemus • HKScan Oyj: talousjohtaja 2019–2024 • Maintpartner Group Oy: talousjohtaja 2018–2019 • Raisio Oyj: mm. talousjohtaja ja useita talouden johtotehtäviä 1995–2014 | • Liiketoimintajohtaja Power 14.8.2020 alkaen • S. 1972 • Osakkeet: 15 210 • Diplomi-insinööri Keskeinen työkokemus • Empower PN Oy: operatiivinen johtaja ja toimialajohtaja 2018–2020 • Suomen Maastorakentajat Oy: toimitusjohtaja 2017–2018 • Empower PN Oy: Vice President 2012–2017 • Polar Electro Oy: useita johtotehtäviä 2002–2012 |
ENERSENSE | PALKITSEMISRAPORTTI | 189 |
ENERSENSE | PALKITSEMISRAPORTTI | 190 |
Johdanto .................................................................................................................................................................... | |
Hallituksen palkkiot ................................................................................................................................................ | |
Toimitusjohtajan palkitseminen ......................................................................................................................... | |
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät ........................................................................................................... |
ENERSENSE | PALKITSEMISRAPORTTI | 191 |
Palkitseminen ja tuloskehitys | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
Hallituksen jäsenet yhteensä, EUR | 183 307 | 232 500 | 243 000 | 342 807 | 272 355 |
Toimitusjohtaja, EUR**) | 322 453 | 284 969 | 352 877 | 687 216 | 450 715 |
Enersensen työntekijän keskimääräinen palkka, EUR***) | 41 038 | 42 869 | 48 543 | 51 060 | 51 029 |
Liikevaihto, MEUR | 239,1 | 282,0 | 363,3 | 424,7 | 306,9 |
Käyttökate, MEUR | 16,6 | 12,2 | 14,7 | 14,5 | 25,3 |
ENERSENSE | PALKITSEMISRAPORTTI | 192 |
EUR | Vuosi- palkkiot | Kokous- palkkiot | Kokonaispalkitseminen yhteensä |
Anders Dahlblom, puheenjohtaja | 42 000 | 37 500 | 79 500 |
Jan-Elof Cavander*) | 9 726 | 8 000 | 17 726 |
Carl Haglund *) | 17 347 | 9 500 | 26 847 |
Sari Helander | 27 000 | 21 000 | 48 000 |
Anna Miettinen | 27 000 | 17 500 | 44 500 |
Sirpa-Helena Sormunen *) | 8 000 | 3 500 | 11 500 |
Petri Suokas *) | 6 750 | 3 000 | 9 750 |
Ville Vuori *) | 10 306 | 5 000 | 15 306 |
Jari Ålgars *) | 9 726 | 9 500 | 19 226 |
Yhteensä | 157 855 | 114 500 | 272 355 |
ENERSENSE | PALKITSEMISRAPORTTI | 193 |
Palkitsemiselementti | Kuvaus | Kari Sundbäck 23.9.2024 alkaen | Jussi Holopainen 3.5.2024 asti | Yhteensä |
Peruspalkka | Kiinteä palkka, lomakorvaus ja eroraha1) | 342 715 | 108 000 | 450 715 |
Luontoisedut | Matkapuhelinetu 240 eur/vuosi, sisältyy kiinteään peruspalkkaan | — | — | — |
Lyhyen aikavälin kannustimet | Taloudelliseen tulokseen perustuvat (tilikauden aikana maksetut) | — | — | — |
Pitkän aikavälin kannustimet | Osakepalkkiojärjestelmä 2023–2025, josta palkkio maksetaan 2026, osakepalkkiojärjestelmä 2024–2026, josta mahdolliset palkkiot 2027 sekä osakepalkkiojärjestelmä 2025-2027, josta mahdolliset palkkiot 2028 | — | — | — |
Yhteensä | 342 715 | 108 000 | 450 715 |
ENERSENSE | PALKITSEMISRAPORTTI | 194 |
Lyhyen aikavälin kannustin 2025 | Mittarit | Painoarvo, % | Toteuma, % | Toteuma yhteensä, % | Maksimi ansaintamahdollisuus vuosipalkasta, % | Toteuma vuosipalkasta, % | Maksetaan vuonna 2026, EUR | |
Konsernin oikaistu käyttökate | 70 | 81 | 65 | 60 | 39 | 131 524 | ||
Konsernin kassavirta | 20 | 0 | ||||||
Konsernin työturvallisuus | 10 | 83 | ||||||
Osakepalkkio- ohjelma PSP 2023–2025 | Mittarit | Painoarvo, % | Toteuma, % | Toteuma yhteensä, % | Allokoidut osakkeet | Myönnetyt osakkeet | Maksetaan vuonna 2026, EUR *) | |
Yhtiön osakkeen absoluuttinen kokonaistuotto (TSR) | 30 | 0 | 3,75 | 30 000 | 1 125 | 4 523 | ||
Konsernin kumulatiivinen euromääräinen oikaistu käyttökate | 55 | 0 | ||||||
Konsernin vastuullisuusohjelman toteutus | 15 | 25 |
ENERSENSE | PALKITSEMISRAPORTTI | 195 |
ENERSENSE | PALKITSEMISRAPORTTI | 196 |
ENERSENSE | PALKITSEMISRAPORTTI | 197 |
OSAKEPOHJAISET KANNUSTINJÄRJESTELMÄT | SUORITUSPOHJAINEN OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄ PSP 2023–2025 | SUORITUSPOHJAINEN OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄ PSP 2024–2026 | SUORITUSPOHJAINEN OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄ PSP 2025–2027 | SITOUTTAVA OSAKEPALKKIOJÄRJESTELMÄ RSP 2025–2027 | OSAKKEET YHTEENSÄ | ||||||||||||
Järjestelmän perusteella maksettavat maksimipalkkiot | 241 000 | 369 784 | 620 538 | 20 000 | 1 251 322 | ||||||||||||
Järjestelmän kohderyhmä | ~ 40 konsernin avainhenkilöä ml. toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsenet | ~ 40 konsernin avainhenkilöä ml. toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsenet | ~ 40 konsernin avainhenkilöä ml. toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsenet | Avainhenkilöt | |||||||||||||
Hallituksen päätös ohjelmasta | 27.2.2023 | 29.2.2024 | 28.2.2025 | 28.2.2025 | |||||||||||||
Palkkion maksu | Vuonna 2026 | Vuonna 2027 | Vuonna 2028 | 24–36 kuukauden mittaisen sitouttamisjakson päättymisen jälkeen | |||||||||||||
Palkkion ansaintaehdot | Palkkiot perustuvat kolmeen suoritusmittariin vuosina 2023–2025: • yhtiön osakkeen absoluuttinen kokonaistuotto (TSR), (30 %) • konsernin kumulatiivinen euromääräinen oikaistu käyttökate (55 %) • yhtiön vastuullisuusohjelman toteutus (15 %) | Palkkiot perustuvat kolmeen suoritusmittariin vuosina 2024–2026: • yhtiön osakkeen absoluuttinen kokonaistuotto (TSR), (30 %) • konsernin kumulatiivinen euromääräinen oikaistu käyttökate (50 %) • yhtiön vastuullisuusohjelman toteutus (20 %) | Palkkiot perustuvat kolmeen suoritusmittariin vuosina 2024–2026: • yhtiön osakkeen absoluuttinen kokonaistuotto (TSR), (40 %) • konsernin kumulatiivinen euromääräinen oikaistu käyttökate 2026–2027 (40 %) • yhtiön vastuullisuusohjelman toteutus (20 %) | Palkkio perustuu voimassa olevaan työ- tai johtajasopimukseen ja työ- tai toimisuhteen jatkumiseen sitouttamisjaksolla | |||||||||||||
Jos osallistujan työ- tai johtajasopimus päättyy ennen palkkion maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti makseta. | |||||||||||||||||
Palkkion maksutapa | Osittain osakkeina ja osittain rahana (rahaosuuksilla katetaan osallistujille aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja) | ||||||||||||||||
Palkkioina saatujen osakkeiden omistamisvelvoite | • Toimitusjohtajan osakeomistus = edellisen vuoden vuosipalkka • Johtoryhmän jäsenen osakeomistus = 50 % edellisen vuoden vuosipalkasta • Osakkeet omistettava niin kauan kuin jäsenyys johtoryhmässä jatkuu | ||||||||||||||||
31.12.2025 | PSP 2023–2025 | PSP 2024–2026 | PSP 2025–2027 | RSP 2023–2025 | OSAKKEET YHTEENSÄ | ||||||||||||
Osallistujien lukumäärä | 15 | 19 | 25 | 0 | |||||||||||||
Myönnetyt osakepalkkio-oikeudet sisältäen käteisosuuden | 88 282 | 219 017 | 388 690 | 0 | 695 989 | ||||||||||||
Toimitusjohtaja | 30 000 | 70 434 | 115 420 | 0 | 215 854 | ||||||||||||
Johtoryhmän jäsenet | 27 130 | 90 615 | 143 472 | 0 | 261 217 | ||||||||||||
Muut avainhenkilöt | 31 152 | 57 968 | 129 798 | 0 | 218 918 | ||||||||||||