ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 2 |
TOIMINTAKERTOMUS .............................................................................................................................................. | ||
Toimintaympäristö vuonna 2024 ....................................................................................................................... | ||
Taloudellinen tulos .................................................................................................................................................. | ||
Taloudellinen asema ja rahoitus ....................................................................................................................... | ||
Segmenttikatsaukset ............................................................................................................................................. | ||
Konsernin henkilöstö .............................................................................................................................................. | ||
Hallinnointi ................................................................................................................................................................. | ||
Osakkeet ja kaupankäynti ................................................................................................................................... | ||
Strategia ..................................................................................................................................................................... | ||
Strategiset arvioinnit ............................................................................................................................................. | ||
Investoinnit ja yritysjärjestelyt .......................................................................................................................... | ||
Merkittävimmät riskit ja epävarmuustekijät ................................................................................................. | ||
Ohjeistus vuodelle 2025 ........................................................................................................................................ | ||
Tilikauden jälkeiset tapahtumat ........................................................................................................................ | ||
Ehdotus varojen jakamisesta osakkeenomistajille ..................................................................................... | ||
Tunnusluvut ............................................................................................................................................................... | ||
Osakkeet ja osakkeenomistajat ........................................................................................................................ | ||
Kestävyysraportti ................................................................................................................................................... | ||
Johdanto .................................................................................................................................................................... | ||
Yleiset tiedot ............................................................................................................................................................. | ||
Ympäristötiedot ....................................................................................................................................................... |
Sosiaaliset tiedot .................................................................................................................................................... | ||
Hallintotapatiedot .................................................................................................................................................. | ||
TILINPÄÄTÖS (Tilintarkastettu) ......................................................................................................................... | ||
Konsernitilinpäätös ................................................................................................................................................ | ||
Konsernin laaja tuloslaskelma ........................................................................................................................... | ||
Konsernin tase .......................................................................................................................................................... | ||
Konsernin rahavirtalaskelma .............................................................................................................................. | ||
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista ...................................................................................... | ||
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ..................................................................................................................... | ||
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS .................................................................................................................................. | ||
Emoyhtiön tuloslaskelma ..................................................................................................................................... | ||
Emoyhtiön tase ........................................................................................................................................................ | ||
Emoyhtiön rahoituslaskelma ............................................................................................................................... | ||
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot ................................................................................................................ | ||
Allekirjoitukset ja tilinpäätösmerkintä ............................................................................................................. | ||
Tilintarkastuskertomus .......................................................................................................................................... | ||
Kestävyysraportin varmennuskertomus ......................................................................................................... | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 4 |
Toimintakertomus 2024 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 | Muutos, % |
Power | 158 | 185 | -15 |
Industry | 77 | 144 | -47 |
Connectivity | 158 | 128 | 23 |
Konserni | 393 | 457 | -14 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 | Muutos, % |
Power | 188 880 | 191 691 | 1,5 |
Industry | 159 567 | 113 712 | 40,3 |
Connectivity | 76 251 | 57 771 | 32,0 |
Liiketoiminta-alueille kohdistamattomat erät | 20 | 144 | -86,3 |
Yhteensä | 424 718 | 363 318 | 16,9 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 | Muutos, % |
Power | 16 477 | 14 733 | 11,8 |
Industry | 363 | 5 262 | — |
Connectivity | 4 239 | 2 273 | 86,5 |
Eliminoinnit ja liiketoiminta-alueille kohdistamattomat erät | -6 568 | -7 564 | -13,2 |
Yhteensä | 14 511 | 14 704 | -1,3 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 5 |
Toimintakertomus 2024 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Oikaistu käyttökate, ydinliiketoiminnat | 19 942 | 18 345 |
Vuoteen 2019 kohdistuva vahingonkorvaus | -701 | 16 |
Haminan yksikön sulkemiskulut | -140 | — |
Enersense Solutions myyntivoitto | — | 921 |
Enersense Offshore lisäkauppahinta | — | 420 |
Enersense/Empower integraatiokulut | — | -271 |
Liettuan saatavan alaskirjaus kuluineen | -6 071 | -153 |
Toteutumattomat yritysjärjestelyt | -134 | -123 |
Uusi toiminnanohjausjärjestelmä | -826 | -4 271 |
Strategian uudelleenarviointi | -1 005 | — |
Kertaluontoiset henkilöstökulut | -643 | — |
Käyttökate, ydinliiketoiminnat | 10 422 | 14 884 |
Käyttökate, ei-ydinliiketoiminta | 4 089 | -180 |
Käyttökate | 14 511 | 14 704 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 | Muutos, % |
Kotimaiset kohteet | 254 350 | 241 397 | 5,4 |
Kansainväliset kohteet | 170 368 | 121 921 | 39,7 |
Yhteensä | 424 718 | 363 318 | 16,9 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 6 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 7 |
Toimintakertomus 2024 |
Rahoituskokonaisuuden kovenantit | Toteutunut arvo | Kovenantti- arvo | |||||
31.12.2024 | 31.12.2024 | 31.3.2025 | 30.6.2025 | 30.9.2025 | 31.12.2025 | ||
Omavaraisuusaste1) | 12,0 % | >10 % | 15 % | 16,5 % | 18 % | 19,5 % | |
Korollinen nettovelka/ käyttökate2) | 1.96x | <6,0x | 2,25x | 2,25x | 2,25x | 2,25x | |
Minimilikviditeetti3) | 19,8 MEUR | 5 MEUR | 8 MEUR | 8 MEUR | 8 MEUR | 8 MEUR | |
MEUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 | Muutos, % |
Liikevaihto | 188,9 | 191,7 | -1,5 |
Ydinliiketoiminnan liikevaihto | 169,7 | 179,3 | -5,3 |
Käyttökate | 16,5 | 14,7 | 11,8 |
Käyttökate-% | 8,7 | 7,7 | |
Ydinliiketoiminnan oikaistu käyttökate | 13,5 | 8,3 | 63,9 |
Tilauskanta | 158 | 185 | -15 |
Henkilöstö (FTE) | 812 | 812 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 8 |
Toimintakertomus 2024 |
TILIKAUDEN AIKANA SAATUJA MERKITTÄVIÄ TILAUKSIA: • Fingridin julkisen hankinnan kilpailutuksessa voitettu urakkakokonaisuus, jossa rakennetaan Harjavallan alueelle yhteensä kolme uutta 110 kV:n sähköasemaa (sijoittajauutinen 5.2.2024). Hanke työllistää Enersenseä vuoden 2027 kesään saakka ja sen arvo on noin 20 miljoonaa euroa. • Virolaisen Elektrilevin kanssa solmittiin sähkönjakeluverkkojen kunnossapitosopimukselle jatkosopimus (sijoittajauutinen 12.2.2024). Sopimuksen arvo on noin 8 miljoonaa euroa. Sopimus käynnistyi maaliskuussa 2024 ja päättyy vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen loppuun mennessä. • Yhteistyö tuulipuistojen kunnossapidossa OX2:n kanssa sai jatkoa Lestijärven tuulivoimapuiston kunnossapidossa (lehdistötiedote 20.5.2024). Lestijärvi on Suomen suurin tuulivoimapuisto, jonka 69 tuulivoimalan yhteenlaskettu kokonaisteho on yli 455 MW. • Enersense rakentaa Fingridille kolme uutta 110 kV:n sähköasemaa, joissa käytetään vähäpäästöistä terästä (lehdistötiedote 6.6.2024). • Fingridin kanssa sovittiin uuden sähkönsiirtoyhteyden rakentamisesta välillä Herva-Nuojuankangas (sijoittajauutinen 24.6.2024). Projekti työllistää Enersenseä vajaan kolmen vuoden ajan ja sen arvo on 26,5 miljoonaa euroa. • Enersense valittiin pääurakoitsijaksi Fingridin urakkakokonaisuuteen, jossa rakennetaan uudet Lemmensaaren ja Sydänmaan sähköasemat (sijoittajauutinen 9.10.2024). Projekti työllistää Enersenseä vuoden 2026 loppuun saakka ja sen arvo on noin 13 miljoonaa euroa. • Enersense ja EPV Aurinkovoima Oy ovat solmineet sopimuksen Heininevan aurinkovoimapuiston kunnossapidosta (sijoittajauutinen 8.11.2024). Lapualla sijaitseva Heinineva on noin 86 MWp tehollaan yksi Suomen suurimmista aurinkovoimapuistoista ja tulee tuottamaan yli 80 GWh energiaa vuodessa. | ||
MEUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 | Muutos, % |
Liikevaihto | 159,6 | 113,7 | 40,3 |
Ydinliiketoiminnan liikevaihto | 89,5 | 94,6 | -5,4 |
Käyttökate | 0,4 | 5,3 | — |
Käyttökate-% | 0,2 | 4,6 | |
Ydinliiketoiminna oikaistu käyttökate | 5,9 | 11,0 | -46,0 |
Tilauskanta | 77 | 144 | -47 |
Henkilöstö (FTE) | 700 | 769 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 9 |
Toimintakertomus 2024 |
TILIKAUDEN AIKANA SAATUJA MERKITTÄVIÄ TILAUKSIA: • Andritz Oy:n kanssa tehtiin sopimus kuorimolinjan mekaanisista asennustöistä Stora Enson Oulun kartonkitehtaalle (lehdistötiedote 18.3.2024). Enersensen asennustyöt alkavat vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana ja valmistuvat arviolta kolmannen neljänneksen kuluessa. • P2X Solutionsin kanssa solmittiin kumppanuussopimus, joka syventää osapuolten yhteistyötä Harjavallan uuden tuotantolaitoksen operoinnin ja kunnossapidon osalta (lehdistötiedote 31.5.2024). • Fortum Power and Heat Oy:n kanssa sovittiin yhteistyön jatkosta liittyen Espoon, Kauniaisten ja Kirkkonummen kaukolämpö- ja kaukojäähdytysverkon energiamittareiden asennus- ja ylläpitopalveluihin (lehdistötiedote 28.6.2024). • Ruotsalaisen metallialan yrityksen Bolidenin kanssa allekirjoitettiin sopimus liittyen Norjassa sijaitsevan Oddan tuotantolaitoksen laajaan kehittämisprojektiin (lehdistötiedote 20.9.2024). Sopimus kattaa prosessiputkistojen asennus- ja valmistustyöt samoilla alueilla, joissa Enersense on jo tehnyt laite- ja teräsasennustyöt. • Vesivoiman tuottaja Koskienergian kanssa allekirjoitettiin sopimus 28 vesivoimalaitoksen paikalliskäytöstä ja kunnossapidosta (lehdistötiedote 26.11.2024). Koskienergian laitosten vuosituotantokapasiteetti on noin 160 gigawattituntia vuodessa. Sopimus on viisivuotinen ja se astui voimaan tilikauden jälkeen 1.1.2025. • Vattenfallin kanssa sovittiin vesivoimaloiden kunnossapitokumppanuuden jatkosta (lehdistötiedote 20.12.2024). Laitosten vuosituotanto on noin 410 gigawattituntia vuodessa. Sopimus on viisivuotinen ja se astui voimaan tilikauden jälkeen 1.1.2025. | ||
MEUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 | Muutos, % |
Liikevaihto | 76,3 | 57,8 | 32,0 |
Ydinliiketoiminnan liikevaihto | 76,3 | 57,8 | 32,0 |
Käyttökate | 4,2 | 2,3 | 86,5 |
Käyttökate-% | 5,6 | 0,8 | |
Ydinliiketoiminnan oikaistu käyttökate | 4,4 | 2,3 | 92,4 |
Tilauskanta | 158 | 128 | 23 |
Henkilöstö (FTE) | 360 | 355 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 10 |
Toimintakertomus 2024 |
TILIKAUDEN AIKANA SAATUJA MERKITTÄVIÄ TILAUKSIA: • Valoo Oy:n kanssa tehtiin kaksivuotinen sopimus valokuituverkon ylläpidosta Etelä-Suomen alueella (sijoittajauutinen 30.4.2024). Yhteistyötä on mahdollista jatkaa kaksivuotisella optiolla. • Pohjoismaisen GlobalConnectin kanssa solmittiin sopimus valokuituverkon rakentamisesta Helsingin metropolialueella (sijoittajauutinen 23.5.2024). Sopimus pitää sisällään valokuitukaapeliverkoston runkoreittien suunnittelun, luvituksen, maarakennus-, tele- ja projektinjohtotyöt avaimet käteen - periaatteella. • Telia Towers Finland Oy:n kanssa tehtiin sopimus masto- ja laitetilainfran ylläpidosta (sijoittajauutinen 11.10.2024). Nelivuotinen sopimus sisältää Telia Towersin masto- ja laitetilainfran huoltotyöt koko Suomen alueella. • Telia Finland Oyj:n kanssa solmittiin kolmen vuoden jatkosopimus tietoliikenneverkon kenttäpalveluiden tuottamisesta (sisäpiiritieto 10.12.2024). Sopimuksen arvo on 70 miljoonaa euroa ja siinä on yksi optiovuosi. Sopimus pitää sisällään mobiiliverkon ja kiinteän verkon rakentamispalvelut, asiakastoimitus- ja viankorjauspalveluita sekä ennakoivan huollon palveluita Suomessa. | ||
Henkilötyövuosien keskiarvo ajanjaksolla | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Power | 812 | 812 |
Industry | 700 | 716 |
Connectivity | 360 | 355 |
Muut | 75 | 59 |
Konserni yhteensä | 1 946 | 1 942 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 11 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 12 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 13 |
Toimintakertomus 2024 |
Rekisteröinti- päivä | Osakkeenomistaja | Liputuksen syy | Suora omistus, % | Epäsuora omistus, % | Omistus yhteensä, % |
5.2.2024 | Virala Oy Ab | ylitti 5 % | 22,0 | 4,9 | 26,8 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 14 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 15 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 16 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 17 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 18 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 19 |
Toimintakertomus 2024 |
1–12/2024 | 1–12/2023 | 1–12/2022 | |
Liikevaihto (1 000 EUR) | 424 718 | 363 318 | 281 997 |
Käyttökate (1 000 EUR) | 14 511 | 14 704 | 12 210 |
Käyttökate, % | 3,4 | 4,0 | 4,6 |
Liikevoitto (1 000 EUR) | -14 100 | 5 260 | 3 479 |
Liikevoitto, % | -3,3 | 1,4 | 1,2 |
Kauden tulos (1 000 EUR) | -28 921 | -9 149 | -9 835 |
Omavaraisuusaste, % | 12,7 | 26,0 | 28,8 |
Nettovelkaantumisaste, % | 122,7 | 70,2 | 19,0 |
Oman pääoman tuotto, % | -77,6 | -16,0 | -17,5 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos | -1,83 | -0,54 | -0,57 |
Laimennettu osakekohtainen tulos | -1,83 | -0,54 | -0,57 |
Osakekohtainen oma pääoma EUR | 1,4 | 3,2 | 3,8 |
Osakekohtainen voitonjako EUR | — | 0,11 | 0,1 |
Varojenjako tuloksesta, % | — | -20,3 | -14,6 |
Efektiivinen osinkotuotto, % | — | 2,8 | 1,8 |
Hinta / voittosuhde | -1,4 | -8,0 | -11,9 |
2024 | 2023 | 2022 | |
Osakekannan markkina-arvo EUR | 43 705 197 | 71 742 492 | 93 842 501 |
Osakkeenomistajia kauden lopussa | 6 503 | 6 973 | 6 844 |
Kurssi kauden lopussa EUR | 2,65 | 4,35 | 5,69 |
Keskikurssi (VWAP) EUR | 3,30 | 5,36 | 6,80 |
Ylin kurssi EUR | 4,59 | 6,99 | 8,22 |
Alin kurssi EUR | 2,27 | 3,87 | 5,22 |
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa, laimentamaton | 16 492 527 | 16 492 527 | 16 492 531 |
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa, laimennettu | 19 969 153 | 19 990 949 | 19 897 335 |
Osakkeiden lukumäärä kaudella keskimäärin, laimentamaton | 16 492 527 | 16 492 528 | 15 986 151 |
Osakkeiden lukumäärä kaudella keskimäärin, laimennettu | 19 968 416 | 19 970 469 | 16 381 629 |
Osakevaihto, kpl | 3 538 147 | 3 138 895 | 5 712 374 |
Vaihtuvuus % | 21,5 | 19,0 | 34,6 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 20 |
Toimintakertomus 2024 |
Käyttökate (EBITDA) | = | Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset |
Käyttökate liikevaihdosta (%) | = | Käyttökate / liikevaihto x 100 |
Oikaistu käyttökate | = | Käyttökate + vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät |
Oikaistu käyttökate (%) | = | Oikaistu käyttökate / liikevaihto x 100 |
Liikevoitto (EBIT) | = | Liikevaihto + liiketoiminnan muut tuotot – materiaalit ja palvelut – henkilöstökulut – liiketoiminnan muut kulut + osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta – poistot ja arvonalentumiset |
Liikevoitto liikevaihdosta (%) | = | Liikevoitto / liikevaihto x 100 |
Tilikauden voitto (tappio) liikevaihdosta (%) | = | Tilikauden voitto (tappio) / liikevaihto x 100 |
Omavaraisuusaste | = | Oma pääoma / taseen loppusumma – saadut ennakot x 100 |
Nettovelkaantumisaste | = | Korolliset velat – rahat ja pankkisaamiset / oma pääoma x 100 |
Oman pääoman tuotto (%) | = | Tilikauden voitto / oma pääoma keskimäärin tilikauden aikana x 100 |
Osakekohtainen tulos (EUR) | = | Tilikauden tulos / osakkeiden määrä keskimäärin |
Keskikurssi | = | Osakkeen euromääräinen kokonaisvaihto / Vaihdettujen osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella |
Osakekannan markkina-arvo | = | (Osakkeiden lukumäärä - omat osakkeet) x tilinpäätöspäivän pörssikurssi |
Osakevaihto | = | Tilikauden aikana vaihdettujen osakkeiden lukumäärä |
Vaihtuvuus (%) | = | Osakevaihto (kpl) x 100 / Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä kaudella keskimäärin |
Osakekohtainen oma pääoma | = | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma / osakeantioikaistu osakemäärä vuoden lopussa |
Osakekohtainen varojenjako | = | Varojenjako per osake / tulos per osake |
Varojenjako tuloksesta prosentteina | = | (Varojenjako per osake / tulos per osake) x 100 |
Hinta / voittosuhde, P/E | = | Osakekurssi tilikauden päättyessä / tulos per osake |
Efektiivinen varojenjakotuotto | = | (Varojenjako per osake / osakekurssi tilikauden päättyessä) x 100 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 21 |
Toimintakertomus 2024 |
Osakkeenomistaja | Osakkeiden määrä | % osakkeista |
Nidoco AB | 3 830 000 | 23,2 |
Ensto Invest Oy | 1 471 125 | 8,9 |
Verman Group Oy**) | 1 343 461 | 8,1 |
Nordea Bank ABP | 800 000 | 4,9 |
Suotuuli Oy***) | 680 022 | 4,1 |
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 569 053 | 3,5 |
Holopainen Jussi | 436 509 | 2,6 |
Danske Invest Finnish Equity Fund | 435 463 | 2,6 |
Taloustieto Incrementum Oy | 415 983 | 2,5 |
Eläkevakuutusosakeyhtiö Veritas | 395 292 | 2,4 |
Yhteensä | 10 376 908 | 62,9 |
Osakemäärä | Omistajien määrä | % osakkeen- omistajista | Osakemäärä | % osakkeista |
1–100 | 2 770 | 42,6 | 119 572 | 0,7 |
101–500 | 2 620 | 40,3 | 616 534 | 3,7 |
501–1 000 | 556 | 8,5 | 435 260 | 2,6 |
1001–5000 | 452 | 7,0 | 953 214 | 5,8 |
5 001–10 000 | 44 | 0,7 | 323 947 | 2,0 |
10 001–50 000 | 29 | 0,4 | 587 712 | 3,6 |
50 001–100 000 | 10 | 0,2 | 747 992 | 4,5 |
100 001–500 000 | 16 | 0,2 | 4 014 635 | 24,3 |
500 001– | 6 | 0,1 | 8 693 661 | 52,7 |
Yhteensä | 6 503 | 100,0 | 16 492 527 | 100,0 |
Joista hallintarekisteröityjä | 8 | — | 192 997 | 1,2 |
Sektori | Osakkeiden määrä | % osakkeista |
Yritykset | 6 562 304 | 39,8 |
Ulkomaat | 3 773 752 | 22,9 |
Kotitaloudet | 3 387 394 | 20,5 |
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset | 1 353 577 | 8,2 |
Julkisyhteisöt | 1 075 211 | 6,5 |
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt | 192 997 | 1,2 |
Hallintarekisteröidyt | 147 292 | 0,9 |
Yhteensä | 16 492 527 | 100,0 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 23 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 24 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 25 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 26 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 27 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 28 |
Toimintakertomus 2024 |
Kannustinohjelma | Mittari | Painoarvo |
Lyhyen aikavälin kannustin 2024 | Konsernin työturvallisuus | 10 % |
Osakepalkkio-ohjelma 2023–2025 | Yhtiön vastuullisuusohjelman toteutus | 15 % |
Osakepalkkio-ohjelma 2024–2026 | Yhtiön vastuullisuusohjelman toteutus | 20 % |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 29 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 30 |
Toimintakertomus 2024 |
Tason 3 toimittajat | Tason 2 toimittajat | Suorat toimittajat | Oma toiminta | Suorat asiakkaat | Tason 2 asiakkaat | Kuluttajat ja loppukäyttäjät | ||||||||||||
Raaka-aineet | Raaka-aineet ja puolivalmisteet | Raaka-aineet ja alihankkijat | Toiminnot | Asiakkaat | Asiakkaiden asiakkaat | |||||||||||||
• Raaka-aineiden kaivostoiminta • Öljynporaus ja jalostus | Keskeisimmät raaka-aineet: • teräs • betoni • kupari • alumiini • muovi • fossiiliset polttoaineet | • Tukkumyyjät • Metallinkäsittelijät • Rakentajat • Asentajat • Palveluntarjoajat • Terästuotteet • Betonituotteet • Sähkölaitteet • Sähkön toimittajat • Lämmön toimittajat | • Energia- ja tietoliikennealan sekä teollisuuden infrastruktuurin suunnittelu ja rakentaminen, sekä käyttö- ja kunnossapitopalvelut | • Sähköverkkoyhtiöt • Teleoperaattorit • Voimalaitokset • Projektikehittäjät • Teolliset asiakkaat (mm. ydinvoima, vetylaitokset ja meriteollisuus) • Valokuituyhtiöt | • Voimalaitokset • Projektikehittäjät • Teolliset asiakkaat • Varustamot | • Kuluttajat • Purkupalvelut |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 31 |
Toimintakertomus 2024 |
Sidosryhmä | Vuorovaikutuksen keinot ja tarkoitus | Sidosryhmän näkemykset | Vaikutus toimintaan ja strategiaan |
Asiakkaat | • Palautteen kerääminen säännöllisten kokousten ja kyselyjen avulla. • Vuorovaikutuksen avulla pyritään ymmärtämään asiakkaiden lyhyen ja pitkän aikavälin odotukset. | • Ammattitaitoiset, laadukkaat palvelut ja ratkaisut, nopea reagointi odottamattomiin tilanteisiin, innovaatiot, digitalisaatio. Kestävät työskentelytavat (esim. työturvallisuus), kestävien liiketoimintatapojen ja ympäristövastuun varmistaminen. Kestävät materiaalit. Säännölliset tilapäivitykset. | • Tiivis yhteistyö asiakkaiden kanssa, asiakkaiden odotusten huomioiminen liiketoiminnan suunnittelussa ja kehittämisessä. |
Työntekijät | • Avoin ja säännöllinen viestintä konsernin strategiasta, tilanteesta, tuloksista ja tulevasta suunnasta. Mahdollisuudet palautteen antamiseen työtyytyväisyyskyselyjen ja muunlaisten kyselyjen sekä henkilökohtaisten kehityskeskustelujen avulla. Henkilöstön edustus segmenttien johtoryhmissä. • Vuorovaikutuksen tarkoituksena on viestintä yrityksen toiminnasta sekä työntekijöiden näkemysten ymmärtäminen. | • Henkilöstön näkemykset asiakastarpeista ja liiketoiminnan kehittämisestä. Ammatillinen kehittyminen, työhyvinvointi ja -turvallisuus, strategian ymmärtäminen, yrityksen tilanteesta ja edistymisestä ajan tasalla pysyminen. Kestävien työtapojen, kestävän liiketoiminnan ja ympäristövastuun varmistaminen. | • Jatkuvat toimet turvallisuuden ja työhyvinvoinnin edistämiseksi. Henkilöstön näkemysten huomiointi liiketoiminnan suunnittelussa ja kehittämisessä. |
Osakkaat | • Yhtiökokous sekä avoin viestintä konsernin strategiasta, taloudesta ja tulevaisuuden näkymistä. • Vuorovaikutuksen tarkoituksena on viestiä osakkeenomistajille yhtiön toiminnasta. | • Osakkeenomistajien arvon lisääminen. Konsernin strategian ja tulosten avoimuus. Kestävien työkäytäntöjen (esim. työturvallisuus), kestävän liiketoiminnan ja ympäristövastuun varmistaminen. | • Mahdolliset muutostarpeet tuodaan osaksi toimintaa. |
Tavarantoimittajat | • Sähköposti, puhelut, tapaamiset, auditoinnit, sopimukset. • Vuorovaikutuksen tavoitteena on viestiä yhtiön tarpeista, toiveista ja vaatimuksista sekä kuulla tavarantoimittajien tarjoaman kehityksestä. | • Avoimuus tulevista odotuksista, markkinatilanteesta ja kilpailukyvystä. Tarve ymmärtää kestävyyskysymyksiä ja odotuksia pidemmällä aikavälillä. | • Tiiviit suhteet tavarantoimittajiin ja urakoitsijoihin, pitkän aikavälin suunnitelmien esittäminen sekä hankinnan vastuullisuutta edistävän politiikan käyttöönotto. |
Ammattiliitot | • Säännölliset tapaamiset ammattiliittojen kanssa, viestintä muutoshankkeissa. | • Liiketoiminnan harjoittaminen lakien ja asetusten mukaisesti, työnantajan vastuullisuus. | • Enersense vastuullisena työnantajana. |
Analyytikot, rahoittajat, Nasdaq Helsinki | • Tiedonantovelvollisuuden mukainen viestintä, tapaamiset, webcastit, pääomamarkkinapäivä. • Vuoropuhelun tarkoituksena on viestiä Enersensestä sijoituskohteena. | • Avoin ja sääntelyn mukainen viestintä yhtiön toiminnasta ja taloudellisesta tilanteesta. | • Ymmärryksen lisääminen Enersensen toiminnasta ja yhtiön kiinnostavuuden lisääminen sijoituskohteena viestimällä konsernin strategiasta, taloudesta ja tulevaisuuden näkymistä. |
Media | • Haastattelut, mediatapaamiset, lehdistötiedotteet. Yhteydenpidon tarkoituksena on avoimuuden ja ymmärryksen edistäminen ulkoisten sidosryhmien keskuudessa. | • Viestintä ulkoisille sidosryhmille liiketoiminnasta ja strategiasta. Uudet innovaatiot, osaava henkilöstö ja kestävä kasvu. | • Enersensen maineen kehittäminen, ymmärryksen lisääminen yhtiön toiminnasta, vuoropuhelun lisääminen sidosryhmien kanssa. |
Viranomaiset | • Sääntelyvaatimusten täytäntöönpano ja raportointi. Vuoropuhelu ja yhteistyö viranomaisten kanssa. | • Sääntelyvaatimusten täyttäminen ja tarvittavien tietojen raportointi. Viranomaisten näkemykset eri toimialojen kehityksestä ja tulevaisuuden tarpeista. | • Uusien säännösten säännöllinen seuranta ja viestintä yhtiön toiminnasta. Enersensen roolin vahvistaminen mm. infrastruktuurin kehittämisessä. |
Yhdistykset | • Vuoropuhelu ja yhteistyö alan yhdistysten, yritysten ja järjestöjen kanssa. | • Edistetään yritysten välistä tiedonvaihtoa, toimialan kehittämistä ja liiketoimintamahdollisuuksien parantamista yhteistyöllä ja tehokkaiden mekanismien ja prosessien luomisella. Vuoropuhelu kansalaisjärjestöjen kanssa. | • Tulevaisuuden ratkaisujen edistäminen yhteisiä haasteita varten. |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 32 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 33 |
Toimintakertomus 2024 |
Kestävyysaihe | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus | Vaikutuksen luonne/ riski/mahdollisuus | Arvoketjun kohta | Aikahorisontti | |
E1 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Suurin osa kasvihuonekaasupäästöistä syntyy Enersensen asiakashankkeissa ja omassa tuotannossaan käyttämän teräksen ja betonin valmistuksessa. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Arvoketjun alkupää | Lyhyestä pitkään |
Suurin osa Enersensen omista suorista kasvihuonekaasupäästöistä aiheutuu ajoneuvojen ja koneiden polttoaineen kulutuksesta. Kasvihuonekaasupäästöjen lisääntyminen voimistaa ilmastonmuutosta. Tämä voi aiheuttaa aineellisia vahinkoja yhteiskunnalle, heikentää ihmisten terveyttä, elintarviketurvaa ja vesivarojen saatavuutta sekä johtaa ekosysteemien ja monimuotoisuuden heikkenemiseen. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyestä keskipitkään | ||
Kasvihuonekaasuja syntyy Enersensen asiakkaiden ja muiden arvoketjun loppupäässä sijaitsevien toimijoiden toiminnoissa. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Arvoketjun loppupää | Keskipitkä | ||
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ympäristöystävällisten energiaratkaisujen kysynnän kasvu, tulojen kasvu lisääntyneestä myynnistä. Ympäristöystävällisten energiaratkaisujen avulla kasvihuonekaasupäästöjä voidaan vähentää ja siten lieventää ilmastonmuutoksen vaikutuksia ihmisiin ja ympäristöön. | Mahdollisuus | Oma toiminta | Lyhyestä keskipitkään | |
Energia | Teräksen tuotannon energiaintensiteetin vaikutukset kasvihuonekaasupäästöihin | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Arvoketjun alkupää | Keskipitkästä pitkään | |
Energiankulutus on toiseksi suurin kasvihuonekaasupäästöjen aiheuttaja Enersensen omassa toiminnassa, ja se muodostuu pääasiassa meriteollisuusyksikön käyttämästä sähköstä. Kasvihuonekaasupäästöjen lisääntyminen voimistaa ilmastonmuutosta. Tämä voi aiheuttaa aineellisia vahinkoja yhteiskunnalle, heikentää ihmisten terveyttä, elintarviketurvaa ja vesivarojen saatavuutta sekä johtaa ekosysteemien ja monimuotoisuuden heikkenemiseen. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyestä pitkään | ||
E2 | Pilaantuminen: ilman pilaantuminen | Toiminnasta vapautuu VOC-kaasuja, pääasiassa meriteollisuusyksikössä. VOC päästöt voivat aiheuttaa terveyshaittoja kuten silmien ja hengitysteiden ärsytystä, ja ne ovat osatekijä alailmakehän otsonin muodostumisessa, joka on ihmisille ja ympäristölle haitallista. | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyestä keskipitkään |
Metsä- ja telakkateollisuuden päästöt ilmaan | Todellinen, negatiivinen vaikutus | Arvoketjun loppupää | Lyhyestä keskipitkään | ||
Sosiaaliset tiedot | |||||
S1 | Työolot: Terveys ja turvallisuus | Vaaralliset työolosuhteet voivat johtaa työtapaturmiin ja vaikuttaa työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen. | Potentiaalinen, negatiivinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyestä keskipitkään |
Muut työhön liittyvät oikeudet: Yksityisyys | Tietoturvaloukkauksista johtuvat sakot voivat olla suuria ja lisätä liiketoiminnan muita kuluja. | Riski | Oma toiminta | Lyhyestä keskipitkään | |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 34 |
Toimintakertomus 2024 |
Kestävyysaihe | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus | Vaikutuksen luonne/ riski/mahdollisuus | Arvoketjun kohta | Aikahorisontti | |
G1 | Liiketoiminnan harjoittaminen ja yrityskulttuuri | Eettisillä ohjeilla ja toimintaperiaatteilla edistetään Enersensen yrityskulttuurin teemoja myös toimittajien osalta. | Todellinen, positiivinen vaikutus | Arvoketjun alkupää | Lyhyestä keskipitkään |
Tärkeimmät Enersensen yrityskulttuurin edistämät teemat ovat kestävä työ, kestävä liiketoiminta ja ympäristövastuu. | Todellinen, positiivinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyestä keskipitkään | ||
Eettisillä ohjeilla ja toimintaperiaatteilla edistetään Enersensen yrityskulttuurin teemoja myös asiakkaiden osalta. | Todellinen, positiivinen vaikutus | Arvoketjun loppupää | Lyhyestä keskipitkään | ||
Väärinkäytösten paljastajien suojelu | Ilmoituskanavan kautta epäillyistä väärinkäytöksistä ilmoitetaan ja niihin pystytään puuttumaan ajoissa. | Todellinen, positiivinen vaikutus | Arvoketjun alkupää | Lyhyestä keskipitkään | |
Ilmoituskanavan kautta epäillyistä väärinkäytöksistä ilmoitetaan ja niihin pystytään puuttumaan ajoissa. | Todellinen, positiivinen vaikutus | Oma toiminta | Lyhyestä keskipitkään | ||
Ilmoituskanavan kautta epäillyistä väärinkäytöksistä ilmoitetaan ja niihin pystytään puuttumaan ajoissa. | Todellinen, positiivinen vaikutus | Arvoketjun loppupää | Lyhyestä keskipitkään | ||
Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin | Epäonnistuminen alihankkijoiden ja materiaalintoimittajien vastuullisuusvaatimusten toimeenpanossa ja seurannassa sekä epäkohtiin puuttumisessa saattaisi tuoda yhtiölle lisävastuita sopimuksellisesti, johtaa avainasiakkaiden menettämiseen tai kilpailuedun menettämiseen, tai johtaa sakkoihin | Riski | Arvoketjun alkupää | Lyhyestä keskipitkään | |
Epäonnistuminen alihankkijoiden ja materiaalintoimittajien vastuullisuusvaatimusten toimeenpanossa ja seurannassa sekä epäkohtiin puuttumisessa saattaisi tuoda yhtiölle lisävastuita sopimuksellisesti, johtaa avainasiakkaiden menettämiseen tai kilpailuedun menettämiseen, tai johtaa sakkoihin. | Riski | Oma toiminta | Lyhyestä keskipitkään |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 35 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 36 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 37 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 38 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 39 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 40 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 41 |
Toimintakertomus 2024 |
Standardi | Tiedonanto- vaatimus | Tiedonantovaatimuksen nimi | Sivunumero |
ESRS 2 | BP-2 | Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot | 24 |
ESRS 2 | GOV-1 | Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | 24 |
ESRS 2 | GOV-2 | Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat | 27 |
ESRS 2 | GOV-3 | Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | 27 |
ESRS 2 | GOV-4 | Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | 28 |
ESRS 2 | GOV-5 | Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta | 28 |
ESRS 2 | SBM-1 | Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | 29 |
ESRS 2 | SBM-2 | Sidosryhmien edut ja näkemykset | 31 |
ESRS 2 | SBM-3 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | 33 |
ESRS 2 | IRO-1 | Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | 35 |
ESRS 2 | IRO-2 | Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset | 41 |
ESRS 2 | Lisäyksessä B luetellut muuhun EU:n lainsäädäntöön perustuvat tietopisteet | 42 | |
E1 | Taksonomia-asetuksen 8 artiklan mukaiset ilmoitukset | 49 | |
E1 | E1-1 | Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | 60 |
E1 | E1-SBM-3 | Ilmastonmuutokseen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | 60 |
E1 | E1-2 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | 60 |
E1 | E1-3 | Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit | 61 |
E1 | E1-4 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | 62 |
Standardi | Tiedonanto- vaatimus | Tiedonantovaatimuksen nimi | Sivunumero |
E1 | E1-6 | Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3-bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | 64 |
E2 | E2-1 | Pilaantumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | 67 |
E2 | E2-2 | Pilaantumiseen liittyvät toimet ja resurssit | 67 |
E2 | E2-3 | Pilaantumiseen liittyvät tavoitteet | 67 |
E2 | E2-4 | Ilman pilaantuminen | 67 |
S1 | S1-SBM-3 | Omaan työvoimaan liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | 68 |
S1 | S1-1 | Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | 68 |
S1 | S1-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa | 70 |
S1 | S1-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | 71 |
S1 | S1-4 | Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien vähentämiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus | 72 |
S1 | S1-5 | Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | 74 |
S1 | S1-6 | Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | 75 |
S1 | S1-14 | Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit | 76 |
S1 | S1-17 | Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | 77 |
G1 | G1-1 | Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | 78 |
G1 | G1-2 | Suhteet toimittajiin | 80 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 42 |
Toimintakertomus 2024 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS 2 GOV-1 Hallituksen sukupuolijakauma 21 kohdan d alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 13 | Komission delegoitu asetus (EU) 2020/1816 (5), liite II | 24 | ||
ESRS 2 GOV-1 Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus 21 kohdan e alakohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | 24 | |||
ESRS 2 GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista 30 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 10 | 28 | |||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan i alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 4 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 ( 6 ) taulukko 1: Ympäristöön liittyvää riskiä koskevat laadulliset tiedot ja taulukko 2: Yhteiskuntaan liittyvää riskiä koskevat laadulliset tiedot | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | 29 | |
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan ii alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 9 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | 29 | ||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan iii alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 14 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 (7) 12 artiklan 1 kohta, delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II | 29 | ||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan iv alakohta | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta, delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II | 29 | |||
ESRS E1-1 Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä 14 kohta | Asetuksen (EU) 2021/1119 2 artiklan 1 kohta | 60 | |||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 43 |
Toimintakertomus 2024 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS E1-1 Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset 16 kohdan g alakohta | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 1: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Vastuiden luottoluokka toimialan, päästöjen ja jäljellä olevan maturiteetin mukaan | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohdan d–g alakohta ja 12 artiklan 2 kohta | 60 | ||
ESRS E1-4 Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet 34 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 4 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Mukauttamismittarit | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 6 artikla | 62 | |
ESRS E1-5 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat) 38 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 5 ja taulukon 2 indikaattori 5 | 63 | |||
ESRS E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä 37 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 5 | 63 | |||
ESRS E1-5 Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla 40–43 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 6 | 63 | |||
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3-bruttopäästöt ja kokonaispäästöt 44 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattorit 1 ja 2 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 1: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Vastuiden luottoluokka toimialan, päästöjen ja jäljellä olevan maturiteetin mukaan | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 5 artiklan 1 kohta, 6 artikla ja 8 artiklan 1 kohta | 64 | |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 44 |
Toimintakertomus 2024 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti 53–55 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 3 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Mukauttamismittarit | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 8 artiklan 1 kohta | 64 | |
ESRS E1-7 Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset 56 kohta | Asetuksen (EU) 2021/1119 2 artiklan 1 kohta | Epäolennainen | |||
ESRS E1-9 Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille 66 kohta | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS E1-9 Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan 66 kohdan a alakohta ESRS E1-9 Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski 66 kohdan c alakohta | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetus (EU) 2022/2453, 46 ja 47 kohta; Lomake 5: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä fyysinen riski: Vastuut, joihin kohdistuu fyysinen riski | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS E1-9 Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä energiatehokkuusluokittain 67 kohdan c alakohta | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoase tus (EU) 2022/2453, 34 kohta; Lomake 2: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Kiinteistövakuudelliset lainat – Vakuuden energiatehokkuus | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS E1-9 Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa 69 kohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1818, liite II | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS E2-4 Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan E- PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa 28 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 8, taulukon 2 indikaattorit 1, 2 ja 3 | 67 | |||
ESRS E3-1 Vesivarat ja merten luonnonvarat 9 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 7 | Epäolennainen | |||
ESRS E3-1 Kohdennetut toimintaperiaatteet 13 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 8 | Epäolennainen | |||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 45 |
Toimintakertomus 2024 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS E3-1 Merien ja valtamerten kestävyys 14 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 12 | Epäolennainen | |||
ESRS E3-4 Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä 28 kohdan c alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 6.2 | Epäolennainen | |||
ESRS E3-4 Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti laskettuna 29 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 6.1 | Epäolennainen | |||
ESRS 2 – IRO-1 – E4 16 kohdan a alakohdan i alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 7 | Epäolennainen | |||
ESRS 2 – IRO-1 – E4 16 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 10 | Epäolennainen | |||
ESRS 2 – IRO-1 – E4 16 kohdan c alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 14 | Epäolennainen | |||
ESRS E4-2 Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 11 | Epäolennainen | |||
ESRS E4-2 Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan c alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 12 | Epäolennainen | |||
ESRS E4-2 Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet 24 kohdan d alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 15 | Epäolennainen | |||
ESRS E5-5 Kierrättämätön jäte 37 kohdan d alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 13 | Epäolennainen | |||
ESRS E5-5 Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte kohta 39 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 9 | Epäolennainen | |||
ESRS 2 – SBM-3 – S1 Pakkotyötapausten riski 14 kohdan f alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 13 | 68 | |||
ESRS 2 – SBM-3 – S1 Lapsityövoimatapausten riski 14 kohdan g alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 12 | 68 | |||
ESRS S1-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 20 kohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | 69 | |||
ESRS S1-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt 21 kohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | 69 | |||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 46 |
Toimintakertomus 2024 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS S1-1 Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet 22 kohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 11 | 69 | |||
ESRS S1-1 työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai hallintajärjestelmä 23 kohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 1 | 69 | |||
ESRS S1-3 Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät 32 kohdan c alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 5 | 71 | |||
ESRS S1-14 Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus 88 kohdan b ja c alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 2 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | 76 | ||
ESRS S1-14 Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi menetettyjen päivien määrä 88 kohdan e alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 3 | Hyödynnetty siirtymäsääntöä | |||
ESRS S1-16 Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero 97 kohdan a alakohta | Liitteen I taulukon 1 indikaattori 12 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Epäolennainen | ||
ESRS S1-16 Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka 97 kohdan b alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 8 | Epäolennainen | |||
ESRS S1-17 Syrjintätapaukset 103 kohdan a alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 7 | 77 | |||
ESRS S1-17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n periaatteiden noudattamatta jättäminen 104 kohdan a alakohta | Liitteen I taulukon 1 indikaattori 10 ja taulukon 3 indikaattori 14 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | 77 | ||
ESRS 2 – SBM-3 – S2 Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa 11 kohdan b alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattorit 12 ja 13 | Epäolennainen | |||
ESRS S2-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 17 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | Epäolennainen | |||
ESRS S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet 18 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattorit 11 ja 4 | Epäolennainen | |||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 47 |
Toimintakertomus 2024 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS S2-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 19 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | Epäolennainen | ||
ESRS S2-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt 19 kohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Epäolennainen | |||
ESRS S2-4 Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 14 | Epäolennainen | |||
ESRS S3-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 16 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | Epäolennainen | |||
ESRS S3-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 17 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | Epäolennainen | ||
ESRS S3-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 14 | Epäolennainen | |||
ESRS S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet kohta 16 | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | Epäolennainen | |||
ESRS S4-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 17 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | Epäolennainen | ||
ESRS S4-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 35 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 14 | Epäolennainen | |||
ESRS G1-1 Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus 10 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 15 | 78 | |||
ESRS G1-1 Väärinkäytösten paljastajien suojelu 10 kohdan d alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 6 | 79 | |||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 48 |
Toimintakertomus 2024 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoiteasetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvoasetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sivunumero |
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot 24 kohdan a alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 17 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Epäolennainen | ||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit 24 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 16 | Epäolennainen |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 49 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 50 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 51 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 52 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 53 |
Toimintakertomus 2024 |
Tilikausi 1.1.–31.12.2024 | 2024 | Merkittävän edistämisen kriteerit | ”Ei merkittävää haittaa” -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm) | ||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Liikevaihto | Osuus liikevaihdosta, 2024 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesivarat ja merten luonnonvarat | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesivarat ja merten luonnonvarat | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjärjestelmä-kelpoisten (A.2.) osuus liikevaihdosta, v 2023 | Luokka mahdollistava toiminta | Luokka siirtymä- toiminta |
Me | % | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | K | K | K | K | K | K | K | 0 | |||
Josta mahdollistavat toiminnat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | K | K | K | K | K | K | K | 0 | M | ||
Josta siirtymätoiminnat | 0 | 0 | 0 | K | K | K | K | K | K | K | 0 | S | |||||||
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | ||||||||||||||
Vedyn valmistus | CCM 3.10 | 0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0 | |||||||||
Sellaisten suur-, keski- ja pienjännitteisten sähkön siirto- ja jakelulaitteiden valmistus, asennus ja huolto, jotka saavat aikaan tai mahdollistavat ilmastonmuutoksen hillinnän merkittävän edistämisen | CCM 3.20 | 1 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 1 | |||||||||
Liikenteen vähähiilisten teknologioiden valmistus | CCM 3.3 | 10 | 2 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0 | |||||||||
Sähköntuotanto aurinkosähköteknologialla | CCM 4.1 | 0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0 | |||||||||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 54 |
Toimintakertomus 2024 |
Sähköntuotanto tuulivoimalla | CCM 4.3 | 40 | 9 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 9 | |||||||||
Sähköntuotanto vesivoimalla | CCM 4.5 | 2 | 1 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 1 | |||||||||
Sähkön siirto ja jakelu | CCM 4.9 | 149 | 35 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 43 | |||||||||
Sähkön varastointi | CCM 4.10 | 0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0 | |||||||||
Lämpöenergian varastointi | CCM 4.11 | 0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0 | |||||||||
Kaukolämpö- ja jäähdytysverkkojen käyttö ja kunnossapito | CCM 4.15 | 4 | 1 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 1 | |||||||||
Lämmön tai jäähdytyksen tuotanto bioenergialla | CCM 4.24 | 3 | 1 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 1 | |||||||||
Lämmön tai jäähdytyksen tuotanto hukkalämmöllä | CCM 4.25 | 0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | 0 | ||||||||
Uusien ydinvoimaloiden rakentaminen ja turvallinen käyttö sähkön ja lämmön tuottamiseksi, vedyn tuotanto mukaan luettuna, parhaiden käytettävissä olevien tekniikoiden avulla | CCM 4.27 | 7 | 2 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0 | |||||||||
Lämmön tai jäähdytyksen ja sähkön tehokas yhteistuotanto fossiilisista kaasumaisista polttoaineista | CCM 4.30 | 5 | 1 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 1 | |||||||||
Uusiutuviin energialähteisiin liittyvän teknologian asennus, huolto ja korjaus | CCM 7.6 | 0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | K | 0 | ||||||||
Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | 1 | 0 | E/KEL | E/S | E/S | E/S | KEL | E/S | K | 0 | ||||||||
Luokitusjärjestelmäkelpoisista muttei ympäristön kannalta kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.2) | 223 | 52 | 52 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | ||||||||||
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (A.1+A.2) | 223 | 52 | 0 | ||||||||||||||||
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto | 192 | 48 | |||||||||||||||||
YHTEENSÄ | 425 | 100 | |||||||||||||||||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 55 |
Toimintakertomus 2024 |
Tilikausi 1.1.–31.12.2024 | 2024 | Merkittävän edistämisen kriteerit | ”Ei merkittävää haittaa” -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm) | ||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Pääomamenot | Osuus pääomamenoista, 2024 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesivarat ja merten luonnonvarat | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesivarat ja merten luonnonvarat | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2.) osuus pääomamenoista, v 2023 | Luokka mahdollistava toiminta | Luokka siirtymä- toiminta |
Me | % | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.1) | 0 | 0 | |||||||||||||||||
Josta mahdollistavat toiminnat | 0 | 0 | 0 | M | |||||||||||||||
Josta siirtymätoiminnat | 0 | 0 | 0 | S | |||||||||||||||
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | ||||||||||||||
Sähköntuotanto tuulivoimalla | CCM 4.3 | 2 | 42 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0 | |||||||||
Sähkön siirto ja jakelu | CCM 4.9 | 1 | 34 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0 | |||||||||
Vedyn valmistus | CCM 3.10 | 0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 58 | |||||||||
Sellaisten suur-, keski- ja pienjännitteisten sähkön siirto- ja jakelulaitteiden valmistus, asennus ja huolto, jotka saavat aikaan tai mahdollistavat ilmastonmuutoksen hillinnän merkittävän edistämisen | CCM 3.20 | 0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 27 | |||||||||
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.2) | 3 | 76 | 76 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 85 | ||||||||||
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (A.1+A.2) | 3 | 76 | 76 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 85 | ||||||||||
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot | 1 | 24 | |||||||||||||||||
YHTEENSÄ | 4 | 100 | |||||||||||||||||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 56 |
Toimintakertomus 2024 |
Tilikausi 1.1.–31.12.2024 | 2024 | Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit | ||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Toimintamenot | Osuus toimintamenoista, 2024 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesivarat ja merten luonnonvarat | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesivarat ja merten luonnonvarat | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjärjestelmä- kelpoisten (A.2.) osuus toimintamenoista, v 2023 | Luokka mahdollistava toiminta | Luokka siirtymä- toiminta |
Me | % | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.1) | |||||||||||||||||||
Josta mahdollistavat toiminnat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | K | K | K | K | K | K | K | 0 | M | ||
Josta siirtymätoiminnat | 0 | 0 | K | K | K | K | K | K | K | 0 | S | ||||||||
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | ||||||||||||||
Sellaisten suur-, keski- ja pienjännitteisten sähkön siirto- ja jakelulaitteiden valmistus, asennus ja huolto, jotka saavat aikaan tai mahdollistavat ilmastonmuutoksen hillinnän merkittävän edistämisen | CCM 3.20 | 0 | 0 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0 | |||||||||
Sähköntuotanto tuulivoimalla | CCM 4.3 | 1 | 20 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 16 | |||||||||
Sähkön siirto ja jakelu | CCM 4.9 | 2 | 31 | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 28 | |||||||||
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.2) | 3 | 50 | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | ||||||||||
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (A.1+A.2) | 3 | 50 | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | ||||||||||
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot | 3 | 50 | |||||||||||||||||
YHTEENSÄ | 6 | 100 | |||||||||||||||||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 57 |
Toimintakertomus 2024 |
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot | |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Ei |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Ei |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Ei |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 58 |
Toimintakertomus 2024 |
Liikevaihto | |||||||||||||||||
Määrä ja osuus 2024 | Määrä ja osuus 2023 | ||||||||||||||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | ||||||||||||
Taloudelliset toiminnot | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä 15.7.2022 FI Euroopan unionin virallinen lehti L 188/43 | 7 | 2 % | 7 | 2 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 5 | 1 % | 5 | 1 % | 0 | 0 | 5 | 1 % | 5 | 1 % | 0 | 0 | |||||
Muiden kuin yllä mainittujen luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus konsernin kokonaisliikevaihdosta (nimittäjä) | 211 | 50 % | 211 | 50 % | 0 | 0 | 196 | 54 % | 196 | 54 % | 0 | 0 | |||||
Yhteensä | 223 | 54 % | 223 | 54 % | 0 | 0 | 201 | 55 % | 201 | 55 % | 0 | 0 | |||||
Pääomamenot | |||||||||||||||||
Määrä ja osuus 2024 | Määrä ja osuus 2023 | ||||||||||||||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | ||||||||||||
Taloudelliset toiminnot | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä 15.7.2022 FI Euroopan unionin virallinen lehti L 188/43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Muiden kuin yllä mainittujen luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus konsernin pääomamenoista (nimittäjä) | 1 | 37 % | 1 | 37 % | 0 | 0 | 5 | 85 % | 5 | 85 % | 0 | 0 | |||||
Yhteensä | 1 | 37 % | 1 | 37 % | 0 | 0 | 5 | 85 % | 5 | 85 % | 0 | 0 | |||||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 59 |
Toimintakertomus 2024 |
Toimintamenot | |||||||||||||||||
Määrä ja osuus 2024 | Määrä ja osuus 2023 | ||||||||||||||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | ||||||||||||
Taloudelliset toiminnot | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | Me | % | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä 15.7.2022 FI Euroopan unionin virallinen lehti L 188/43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Muiden kuin yllä mainittujen luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus konsernin toimintamenoista (nimittäjä) | 3 | 50 % | 3 | 50 % | 0 | 0 | 3 | 44 % | 3 | 44 % | 0 | 0 | |||||
Yhteensä | 3 | 50 % | 3 | 50 % | 0 | 0 | 3 | 44 % | 3 | 44 % | 0 | 0 | |||||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 60 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 61 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 62 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 63 |
Toimintakertomus 2024 |
2023 (perusvuosi) | 2024 | Muutos (2023– 2024), % | |
Polttoaineen kulutus (MWh) | |||
Hiili ja hiilituotteet | 0 | 0 | 0 |
Raakaöljy ja öljytuotteet | 0 | 0 | 0 |
Maakaasu | 9 | 11 | 27 |
Muut fossiiliset lähteet | 29 449 | 29 760 | 1 |
Ostettu tai hankittu sähkö, lämpö, höyry ja jäähdytys fossiilisista lähteistä | 7 592 | 1 657 | -78 |
Fossiilisen energian kokonaiskulutus (MWh) | 37 050 | 31 428 | -15 |
Fossiilisten energialähteiden osuus kokonaiskulutuksesta (%) | 69 | 55 | -21 |
Ydinvoimaan perustuva energiankulutus yhteensä (MWh) | 1 560 | 12 732 | 716 |
Ydinvoiman osuus kokonaiskulutuksesta (%) | 3 | 22 | 659 |
Uusiutuvat lähteet, mukaan lukien biomassa | 1 497 | 1 686 | 13 |
Uusiutuvista energialähteistä ostettu tai hankittu sähkö, lämpö, höyry ja jäähdytys. | 14 904 | 13 342 | -10 |
Itse tuotettu muu kuin polttoaineesta peräisin oleva uusiutuva energia | 0 | 0 | 0 |
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus (MWh) | 16 401 | 15 029 | -8 |
Uusiutuvan energian osuus kokonaiskulutuksesta (%) | 0 | 0 | -15 |
Energian kokonaiskulutus – fossiiliset ja uusiutuvat energialähteet yhteensä (MWh) | 53 521 | 57 503 | 7 |
2023 (perusvuosi) | 2024 | Muutos (2023– 2024), % | |
Ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toimintojen kokonaisenergiankulutus liikevaihtoa kohti (MWh/MEUR) | 147 | 135 | -8 |
Energiaintensiteetin laskennassa käytetty ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toiminnasta peräisin oleva liikevaihto | 363 | 425 | 8 |
Liikevaihto (muut) | 0 | 0 | |
Liikevaihto yhteensä (tilinpäätös) | 363 | 425 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 64 |
Toimintakertomus 2024 |
2023 (perusvuosi) | 2024 | Muutos (2023– 2024), % | |
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt | |||
Kasvihuonekaasujen scope 1 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 7 049 | 7 207 | 2 |
% säännellyistä päästökauppajärjestelmistä peräisin olevista kasvihuonekaasupäästöistä (scope 1). | 0 | 0 | 0 |
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt | |||
Sijaintiperusteiset (tCO2ekv.) | 4 278 | 3 585 | -16 |
Markkinaperusteiset (tCO2ekv.) | 4 974 | 835 | -83 |
Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt | |||
Kasvihuonekaasupäästöjen scope 3 -bruttopäästöjen kokonaismäärä (tCO2-ekv.) | 88 749 | 87 923 | -1 |
1. Ostetut tavarat ja palvelut | 83 051 | 81 854 | -1 |
2. Tuotantohyödykkeet | 328 | 475 | 45 |
3. Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat (jotka eivät sisälly scope 1- tai scope 2 -päästöihin) | 1 530 | 1 648 | 8 |
4. Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu | 1 874 | 1 239 | -34 |
5. Toiminnassa muodostuva jäte | 484 | 1 115 | 130 |
6. Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen | 854 | 978 | 15 |
7. Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne | 52 | 49 | -6 |
8. Tuotantoketjun alkupään vuokratut omaisuuserät | 573 | 559 | -2 |
11. Myytyjen tuotteiden käyttö | 2 | 3 | 50 |
12. Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän lopussa | 2 | 3 | 69 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt | |||
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO2-ekv.) | 100 077 | 98 716 | -1 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2-ekv.) | 100 773 | 95 966 | -5 |
2023 (perusvuosi) | 2024 | Muutos (2023– 2024), % | |
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO2 -ekv./MEUR) | 276 | 232 | -16 |
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO2 -ekv./MEUR) | 278 | 226 | -19 |
Kasvihuonekaasuintensiteetin laskemiseen käytetty liikevaihto | 363 | 425 | 17 |
Liikevaihto (muut) | 0 | 0 | 0 |
Liikevaihto tilinpäätöksessä, yhteensä | 363 | 425 | 17 |
2023 | 2024 | ||
Biogeeniset scope 1 päästöt (tCO2 -ekv) | 327 | 357 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 65 |
Toimintakertomus 2024 |
MITTAREIDEN LASKENTAPERIAATTEET Enersensen energia- ja kasvihuonekaasupäästöjen mittaaminen ja laskenta perustuvat GHG Protocol Corporate Standard (versio 2004) ja GHG Protocol Corporate Value Chain (Scope 3) Accounting and Reporting Standard (versio 2011) -standardeihin. Mittareiden tietojen laadinnan konsolidointitapa on operationaalinen kontrolli. Tiedot kerättiin eri järjestelmistä, konsolidoitiin tytäryhtiöissä sekä liiketoiminnoissa ja kerättiin yhteen konsernitasolla. Tiedot validoitiin ja koostettiin yhteen tiedostoon. Päästöt laskettiin yhdistämällä lähtötiedot päästökertoimiin. Mittarit on validoinut erikseen ulkoinen konsultti, joka ei ole kestävyysraportin varmentaja. Enersensen kasvihuonekaasupäästölaskennan perusvuosi on 2023, joka on ensimmäinen edustava vuosi, jolle tehtiin GHG-inventaarioraportti. Perusvuosi laskettiin uudelleen alkuvuonna 2025, sillä tiedonkeruun menetelmät kehittyivät ja lähtödatan kattavuus parani. Scope 1 & 2 Scope 1 -energiankulutuksessa on huomioitu Enersensen konsernin uusiutuvat ja uusiutumattomat polttoaineet (diesel, bensiini, polttoöljy), tuotannon kaasut (nestekaasu, maakaasu) sekä maakaasu lämmitystä varten. Tiedot on saatu toimittajien raporteilta. Liettuan 12/2024 polttoainemäärät on arvioitu muiden kuukausien perusteella. Liettuan scope 1 -päästöjen määrä on 4 % kokonaispäästöistä. Tuotannon kaasuista asetyleeni ja propaani on laskettu hiilijalanjälkeen mukaan, mutta ne on jätetty energiankulutuksen ulkopuolelle, koska niitä ei käytetä energiatarkoituksiin. Scope 1 -päästöjen laskennassa on käytetty Yhdistyneen kuningaskunnan ympäristö-, elintarvike- ja maaseutuasioiden ministeriön (DEFRA 2024) energiankulutustietoja ja kansallisia päästökertoimia. Biopolttoaineiden keskimääräiset määrät arvioitiin bensiinille, dieselille ja polttoöljylle DEFRA:n metodologiapaperin (2023) perusteella. Asetyleenin päästökerroin saatiin British Columbia Ministry of Environment (2011) selvityksestä. Scope 2 -energiankulutuksessa on huomioitu Enersensen toimipisteiden sähkön ja lämmön kulutus. Niiden toimipisteiden osalta, joissa Enersensellä on omat energiasopimukset, kulutusdata kerättiin energiayhtiöiden raportoinneista. Niiden toimistojen osalta, joissa energiankulutus kuuluu vuokraan, kulutus arvioitiin keskimääräisen kulutuksen perusteella lattiapinta-alan (m²) mukaan käyttämällä Motivan keskimääräisiä kulutuskertoimia palvelualan toimistoissa ja olettamalla, että toimitilan korkeus on 3,5 metriä. Liettuan toimiston sähkön kulutus on arvioitu laskuihin perustuen ja lämmityksen määrää ei ollut saatavilla. Näiden arvioitujen päästöjen osuus on 6 % scope 2 sijaintiperusteisista päästöistä ja 40 % markkinaperusteisista päästöistä. Markkinaperusteinen päästö Kaikelle ostetulle lämmölle käytettiin sopimuskohtaisia päästökertoimia (Paikallisvoima ry). Jos sopimuskohtaisia päästökertoimia ei löytynyt, käytettiin Tilastokeskuksen (2023) keskimääräistä | ||
kerrointa. Kaukolämmön päästöjen jakoperuste oli energiamenetelmä. Sähköntuotannon jäännösjakauman mukaista kerrointa käytettiin kaikissa niissä tapauksissa, joissa ei ollut joko alkuperätodistuksella tai muulla tavalla todistettua erillistä sopimusta päästöttömästä energiasta. Päästökerrointen lähteenä oli Association of Issuing Bodies (AIB) European Residual Mix Report (2023). Päästöttömälle sähkölle Enersense on ostanut sekä uusiutuvan energian alkuperätakuut että ostanut sähköyhtiöltä päästötöntä sähköä. Kummallakin tavalla hankitusta sähköstä on olemassa todistukset/ sertifikaatit. Enersense on myös ostanut päästötöntä kaukolämpöä, josta on olemassa todistus kaukolämpöyhtiöltä. Sijaintiperusteinen päästö Kaikelle ostetulle lämmölle ja sähkölle käytettiin maan keskimääräisiä päästökertoimia. Päästökerrointen lähteenä oli Carbon Footprint Ltd (2023) sähkön osalta. Suomen kaukolämmön osalta käytettiin Tilastokeskuksen (2023) energiajakauman mukaista kerrointa ja Baltian osalta Euroopan keskimääräistä lämmityksen kerrointa (Ecoinvent 3.10). Scope 3 Scope 3 -laskennassa on mukana kaikki olennaiset scope 3 -päästöt. Laskennan ulkopuolelle on jätetty: alavirran kuljetukset (kategoria 9), myytyjen tuotteiden prosessointi (kategoria 10) alavirran vuokratut hyödykkeet (kategoria 13), franchising (kategoria 14) ja investoinnit (kategoria 15). Enersensellä ei ole näiden kategorioiden alla raportoitavaa toimintaa. Eri kategorioiden olennaisuutta arvioidaan vuosittain ja päivitetään tarvittaessa. Ostetuista tuotteista ja palveluista aiheutuvat päästöt (kategoria 1) on laskettu Enersensen ostolaskujen perusteella. Yli 50 000 euron ostolaskujen osalta ostetut tuotteet ja palvelut määriteltiin toimittajaan tai ostolaskun riviin perustuen. Alle 50 000 euron laskujen osalta päästöt laskettiin hankintojen päästöjen keskiarvon perusteella. Liettuan sekä Norjan tuotteiden ja palveluiden osalta tiedot on saatu 11/2024 saakka, joten 12/2024 on arvioitu muiden kuukausien keskiarvon perusteella. Arvion merkitys on alle 1 % ostettujen tuotteiden ja palveluiden kokonaispäästöistä. Laskennassa on käytetty kuluihin perustuvia päästökertoimia, joissa on korkea epävarmuus. Päästökertoimet ovat Yhdistyneen kuningaskunnan ympäristö-, elintarvike- ja maaseutuasioiden ministeriön (DEFRA 2021) kuluihin perustuvasta päästökerrointiedostosta. Kertoimet on muunnettu päästöiksi euroa kohden ja inflaatiokorjattu vuoteen 2024. Pääomahyödykkeisiin (kategoria 2) on laskettu kaikki vuoden 2024 aikana käyttöönotettujen autojen valmistuksen päästöt. Päästölaskennassa on käytetty keskimääräisiä valmistuksen päästökertoimia polttomoottoriautolle, sähköautolle sekä hybridiautolle. Kertoimet on saatu Autokalkulaattorista (2024). | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 66 |
Toimintakertomus 2024 |
Polttoaineiden tuotannon ja energiansiirron päästölaskennassa (kategoria 3) lähtötietoina on scope 1 ja scope 2 -polttoaine- ja energiatiedot. Ostetun polttoaineen ja maakaasun ylävirran päästöt laskettiin DEFRA:n (2024) kertoimilla. Sähkön ylävirran päästöt laskettiin Carbon Footprint Ltd (2023) - kertoimilla. Ostetun lämmön polttoaineiden ylävirran päästöjen osalta laskettiin painotettu keskimääräinen päästökerroin polttoaineseosten ja tuotantoketjun päästökertoimien perusteella. Laskennassa käytettiin Defran (2023) kertoimia sekä Eurostatin (2022) tietoja sähkön ja johdetun lämmön tuotannosta polttoainetyypin mukaan. Sähkön siirtohäviöistä syntyneet päästöt laskettiin Carbon Footprint Ltd (2023) -kertoimilla. Kaukolämmön siirtohäviöihin käytettiin Tilastokeskuksen (2023) energiamenetelmän mukaista päästökerrointa Suomen osalta, Euroopan lämmityksen keskimääräistä kerrointa Baltian maiden osalta sekä Energiateollisuuden (2023) arviota häviöiden määrästä. Ylävirran kuljetusten ja jakelun päästöjen laskenta (kategoria 4) perustui logistiikkayrityksille maksettuihin euroihin. Kustannukset sisältävät sekä ylävirran että alavirran kuljetuksia, mutta kuljetukset ovat pääosin tavaroiden kuljetusta Enersenselle. Laskennassa on käytetty kuluihin perustuvia päästökertoimia, joissa on korkea epävarmuus. Päästökertoimet ovat DEFRA:n (2021) kuluihin perustuvasta päästökerrointiedostosta. Kertoimet on muunnettu päästöiksi euroa kohden ja inflaatiokorjattu vuoteen 2024. Toiminnassa syntyvien jätteiden (kategoria 5) päästölaskenta perustuu jätehuoltoyrityksiltä saatuun jätteen kokonaismäärään jätetyypeittäin. Viron jätemäärät on arvioitu laskuihin perustuen ja Liettuan 12/2024 jätemäärät on arvioitu muiden kuukausien keskiarvon perusteella. Arvioinnin merkitys on alle 2 % jätteiden kokonaispäästöistä. Päästökertoimina on käytetty Suomen ympäristökeskuksen (2011) Julia 2030 -hankkeen päästökertoimia. Näitä samoja päästökertoimia on käytetty laskettaessa jätteiden päästöjä kaikissa maissa. Liikematkustuksen päästöjen laskennassa (kategoria 6) on käytetty matkustuksen kustannuksia kuljetustyypeittäin euroina, kilometrikorvauksia euroina, hotelliöihin käytettyjä euroja sekä matkayhtiön CO2-päästöraportteja. Lentojen päästöt otettiin matkayhtiön raportilta suoraan. Muut matkustuksen kustannukset sisältäen hotellityöt ja lennot, jotka on ostettu matkayhtiön ulkopuolelta, laskettiin DEFRA:n (2021) kuluihin perustuvilla päästökertoimilla. Kertoimet on muunnettu päästöiksi euroa kohden ja inflaatiokorjattu vuoteen 2024. Näillä kuluihin perustuvilla päästökertoimilla on korkea epävarmuus. Kilometrikorvaukset muunnettiin ensin kilometreiksi vuoden 2024 henkilöauton kilometrikorvaukseen perustuen. Sen jälkeen kilometrit laskettiin päästöiksi DEFRA:n (2024) keskimääräisen auton kertoimella. | ||
Työmatkaliikkumisen päästölaskennan (kategoria 7) pohjalla on työmatkakysely, joka huomioi tyypilliset kulkumuodot, etäisyydet ja etä-/toimistopäivät. Tiedot kerättiin kyselylomakkeella maaliskuussa 2024. Kyselyyn vastasi 597/1883 henkilöä Suomesta ja Baltiasta. Tulokset laajennettiin koskemaan kaikkia työntekijöitä. Työpäivien ja lomapäivien määrä oletettiin Suomen tyypillisen määrän mukaan. Päästökertoimina käytettiin DEFRA:n (2024) kertoimia muiden kulkuvälineiden osalta paitsi junan osalta, jossa käytettiin VR:n (2023) tietoja junien päästöistä sekä sähköpyörän osalta, jonka päästökerroin on MODMO (2024) sähköpyöräkaupan sivuilta. Samoja kertoimia käytettiin sekä Suomen että Baltian maiden työmatkojen päästöjen laskennassa. Ylävirran vuokratun omaisuuden (kategoria 8) päästöjen laskennassa käytettiin vuokrattujen omaisuuserien määriä ja tyyppejä, jotka aiheuttavat päästöjä sekä vuokrakulujen määrä euroina. Vuokrattujen IT-laitteiden osalta käytettiin vuokrattujen laitteiden määriä ja tyyppejä. Vuokrattujen työkoneiden ja -laitteiden osalta käytettiin vuokrakulujen euromääriä. IT-laitteiden päästöjen laskennassa käytettiin Applen (2024) laitteiden päästötietoja sekä Liikenne- ja viestintäministeriön (2020) ICT-päätelaitteisiin liittyvää materiaali-, energia- ja ilmastokysymykset -tutkimusta. Työkoneiden ja –laitteiden päästöt laskettiin DEFRA:n (2021) kuluihin perustuvilla päästökertoimilla, joissa on korkea epävarmuus. Kertoimet on muutettu päästöiksi euroa kohden ja inflaatiokorjattu vuoteen 2024. Myytyjen tuotteiden käyttö (kategoria 11) ja myytyjen tuotteiden loppusijoitus (kategoria 12) kategorioiden alla laskettiin Enersensen myymien sähköautojen latauslaitteiden sähkönkulutuksen sekä jätteiden muodostumisen päästöt. Lähtötietona oli vuoden aikana myydyt latausasemat Pohjoismaissa ja Baltiassa. Päästökerroin sekä energian kulutukselle että jätteille saatiin ulkoisen konsultin tekemästä laskennasta. Laskennassa on huomioitu vain latauslaitteiden stand-by-tilassa käyttämä energia. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 67 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 68 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 69 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 70 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 71 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 72 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 73 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 74 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 75 |
Toimintakertomus 2024 |
Sukupuoli | Henkilömäärä |
Miehet | 1 653 |
Naiset | 230 |
Muut | |
Ei ilmoitettu | |
Työsuhteiset työntekijät yhteensä | 1 883 |
• Taulukossa 1 on ilmaistu sukupuolen mukaan jaoteltuna työsuhteisten työntekijöiden lukumäärä 31.12.2024. • Sukupuolikategoriaa ”Muut” ei ole käytössä virallisena sukupuolena Suomessa, Virossa, Liettuassa tai Latviassa. • Tilinpäätöksessä ilmoitettu keskimääräinen henkilötyövuosien määrä raportointikaudella oli 1946. | ||
Maa | Henkilömäärä |
Suomi | 1 251 |
Viro | 315 |
Latvia | 254 |
• Taulukossa 2 on ilmaistu työsuhteisten työntekijöiden lukumäärä 31.12.2024 maittain. • Enersensellä on työntekijöitä myös Liettuassa, mutta heidän osuutensa työsuhteisten työntekijöiden kokonaismäärästä on alle 10 %. | ||
Maa | Henkilömäärä |
Suomi | 1 251 |
Baltia | 632 |
• Taulukossa 3 on ilmaistu työsuhteessa olevien työntekijöiden lukumäärä 31.12.2024. • Baltian luku sisältää työntekijöiden lukumäärät Virossa, Latviassa ja Liettuassa | ||
Työsuhteen tyyppi | Naiset | Miehet | Muut | Ei ilmoitettu | Yhteensä |
Työntekijöiden määrä yhteensä (henkilömäärä) | 230 | 1 653 | 1 883 | ||
Vakinaisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) | 212 | 1 577 | 1 789 | ||
Määräaikaisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) | 0 | 0 | 0 | ||
Vaihtelevalla työajalla olevien työntekijöiden määrä (henkilömäärä) | 4 | 29 | 33 | ||
Kokoaikaisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) | 211 | 1 589 | 1 809 | ||
Osa-aikaisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) | 19 | 55 | 74 |
• Taulukossa 4 on ilmaistu työsuhteessa olevien työntekijöiden lukumäärä 31.12.2024. • Osa-aikaisten työntekijöiden lukumäärä sisältää vaihtelevaa työaikaa tekevät työntekijät. • Määräaikaisia työntekijöitä voidaan palkata tilapäiseen tai kausiluontoiseen tarpeeseen, kuten projektiluontoiseen työhön, sijaisuuksiin ja harjoitteluihin. • Sukupuolikategoriaa ”Muut” ei ole määritelty viralliseksi sukupuoleksi Suomessa, Virossa, Liettuassa tai Latviassa. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 76 |
Toimintakertomus 2024 |
Yhteensä | |
Lähteneet | 265 |
Keskimääräinen henkilömäärä | 1 990,7 |
Työntekijöiden vaihtuvuus | 13,3 % |
• Tieto on kerätty Suomen, Viron, Liettuan ja Latvian paikallisista henkilötietojärjestelmistä. Maakohtaiset luvut on kerätty yhteen tiedostoon ja laskettu yhteen. • Lähteneiden lukumäärä sisältää irtisanoutuneet, irtisanotut ja eläköityneet työntekijät. Raportointikaudella ei ollut yhtään työssä menehtynyttä työntekijää. • Vaihtuvuus on laskettu jakamalla lähteneiden työntekijöiden määrä raportointikauden henkilömäärän keskiarvolla. Keskiarvo on muodostettu laskemalla yhteen kuukauden viimeisen päivän työntekijämäärät ja jakamalla se kahdellatoista. • 1.9.2024 alkaen 81 työntekijää Suomessa siirtyi liikkeenluovutuksen myötä toisen yrityksen palvelukseen. Heitä ei ole laskettu lähteneisiin. Tämä kuitenkin näkyy työntekijöiden kokonaismäärän laskuna raportointikauden aikana. • Määräaikaisia työntekijöitä on ollut eniten kesäkuukausina, vuosilomien aikaan. Syyskuusta lähtien määrä on laskenut selvästi. | ||
2024 | 2023 | |
Työterveyden ja -turvallisuuden hallintajärjestelmän piiriin kuuluvien henkilöiden prosenttiosuus | 100 % | 100 % |
Työperäisistä vammoista ja työperäisistä terveysongelmista johtuvien kuolemantapausten lukumäärä | 0 | 0 |
Työhön liittyvien työtapaturmien lukumäärä | 54 | 77 |
Työtapaturmien osuus (tapaturma-aste) | 15 | 21 |
Työhön liittyvien terveysongelmien lukumäärä | 0 | 2 |
Työperäisten vammojen ja työtapaturmista johtuvien kuolemantapausten sekä työperäisten terveysongelmien ja niistä johtuvien kuolemantapausten vuoksi menetettyjen päivien lukumäärä | 1 590 | 1 783 |
• Taulukossa työterveyden ja -turvallisuuden hallintajärjestelmän piiriin kuuluvien henkilöiden prosenttiosuus on arvioitu sillä perusteella, kuinka suuri osuus henkilöistä noudattaa työterveyden ja -turvallisuuden ohjeistuksia, politiikkoja sekä kunkin maan paikallista lainsäädäntöä. Työterveyden ja turvallisuuden hallintajärjestelmän piiriin kuuluvien henkilöiden prosenttiosuus on arvioitu vuoden viimeisen päivän tilanteen mukaan • Työtapaturmien lukumäärä on kerätty HSE-raportointijärjestelmästä. Poikkeuksena Baltian maat ennen 10/2024, jolloin tiedot perustuvat paikallisten HS-vastaavien ja esihenkilöiden ilmoituksiin sekä niiden pohjalta Excel-taulukkoon koostettuun tietoon. • Työtapaturmiksi on laskettu seuraavat: vähintään yhden kokonaisen poissaolopäivän aiheuttaneet tapaturmat, lääkinnällistä hoitoa vaatineet tapaturmat, terveydenhuollon palveluiden käyttöön ilman varsinaista lääkinnällistä hoitoa johtaneet tapaturmat ja korvaavaan työhön johtaneet tapaturmat. • Tapaturma-aste on laskettu ohjeen mukaisesti (1 000 000 x tapaturmien määrä jaettuna työtunneilla). Tapaturma-aste (TRIF, Tapaturmataajuus miljoonaa työtuntia kohden). Työtuntien määrä on kerätty yrityksen palkkaohjelmistoista. • Työhön liittyvinä terveysongelmina laskennassa on huomioitu ILO:n ammattitautiluettelossa mainitut tapaukset. Työhön liittyvien terveysongelmien lukumäärä on kerätty kansallisilta korvaustoimistoilta. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 77 |
Toimintakertomus 2024 |
• Työperäisten vammojen vuoksi menetettyjen päivien määrä perustuu: 1) Suomessa LTA-tapaturmiksi tilastoiduista tapauksista aiheutuneet poissaolopäivät on laskettu vähintään 3 päivän poissaolojen osalta vakuutusyhtiön raportilta sekä 1–2 päivän poissaolojen osalta HSEQ-hallintajärjestelmään kirjattuun tietoon perustuen. 2) Baltiassa paikallisen henkilöstöhallinnon ja esihenkilöiden ilmoittamiin tietoihin. • Työperäisten vammojen sekä työperäisten terveysongelmien vuoksi menetettyjen päivien lukumäärä on kohdistettu raportointivuodelle poissaolon päivämäärän perustella, ei esimerkiksi työtapaturman tapahtumapäivän mukaisesti. • Menetettyjen päivien lukumäärän laskenta: laskettu menetettyjen päivien määrä siten sisällyttäen ensimmäinen täysi ja viimeinen poissaolopäivä. Laskennassa otettu huomioon kalenteripäivät (ml. esimerkiksi viikonloput ja yleiset vapaapäivät). • Mittareita ei ole validoitu erikseen ulkoisen toimijan toimesta. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 78 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 79 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 80 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 81 |
Toimintakertomus 2024 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 83 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | Liite | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | - | ||
Valmistus omaan käyttöön | - | - | |
Liiketoiminnan muut tuotot | 4 | ||
Materiaalit ja palvelut | 5 | - | - |
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 6 | - | - |
Poistot ja arvonalentumiset | 7 | - | - |
Liiketoiminnan muut kulut | 8 | - | - |
Osuus pääomaosuusmenetelmällä käsiteltävien osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 14 | - | - |
Liikevoitto (-tappio) | - | ||
Rahoitustuotot | 9 | ||
Rahoituskulut | 9 | - | - |
Rahoitustuotot ja -kulut | - | - | |
Voitto (tappio) ennen veroja | - | - | |
Tuloverot | 10 | - | - |
Tilikauden voitto (tappio) | - | - | |
EUR tuhatta | Liite | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää tulosvaikutteisiksi | |||
Muuntoerot | - | - | |
Etuuspohjaisten työsuhteen jälkeisten velvoitteiden uudelleen määrittäminen | 6 | ||
Tilikauden muut laajat tuloksen erät verovaikutus huomioiden | |||
Tilikauden laaja tulos | - | - | |
Tilikauden voiton (tappion) jakautuminen: | |||
Emoyhtiön omistajille | - | - | |
Määräysvallattomien omistajien osuus tuloksesta | - | ||
Tilikauden voitto (tappio) | - | - | |
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen: | |||
Emoyhtiön omistajille | - | - | |
Määräysvallattomille omistajille | - | ||
Tilikauden laaja tulos | - | - | |
Emoyhtiön omistajille kuuluva osakekohtainen tulos, laimentamaton | 19 | - | - |
Emoyhtiön omistajille kuuluva osakekohtainen tulos, laimennettu | 19 | - | - |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 84 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Pitkäaikaiset varat | |||
Liikearvo | 11 | ||
Aineettomat hyödykkeet | 11 | ||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 12, 13 | ||
Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltävät sijoitukset | 14 | ||
Pitkäaikaiset sijoitukset ja saamiset | 16, 20 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 10 | ||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | 15 | ||
Myyntisaamiset | 16 | ||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset | 10 | ||
Muut saamiset | 16 | ||
Rahavarat | 17 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
Myytävänä oleviksi luokitetut varat | 11 | ||
Varat yhteensä | |||
Oma pääoma ja velat | |||
Oma pääoma | |||
Osakepääoma | 18 | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 18 | ||
Vararahasto | 18 | ||
Muuntoerot | 18 | ||
Kertyneet voittovarat | 18 | - | - |
Tilikauden voitto (tappio) | 18 | - | - |
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | |||
Määräysvallattomat omistajat | |||
Oma pääoma yhteensä | |||
EUR tuhatta | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Pitkäaikaiset velat | |||
Lainat | 21 | ||
Vuokrasopimusvelat | 21 | ||
Muut velat | 23 | ||
Laskennalliset verovelat | 10 | ||
Työsuhde-etuuksista johtuvat velvoitteet | 6 | ||
Varaukset | 22 | ||
Pitkäaikaiset velat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset velat | |||
Lainat | 21 | ||
Vuokrasopimusvelat | 21 | ||
Saadut ennakot | 23 | ||
Verohallinnon maksujärjestely | 20 | ||
Ostovelat | 23 | ||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | 10 | ||
Muut velat | 23 | ||
Varaukset | 22 | ||
Lyhytaikaiset velat yhteensä | |||
Velat yhteensä | |||
Myytävänä oleviksi luokitetut velat | 11 | ||
Oma pääoma ja vieras pääoma yhteensä |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 85 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | Liite | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Tilikauden voitto (tappio) | - | - | |
Oikaisut: | — | — | |
Poistot ja arvonalentumiset | 7 | ||
Voitot ja tappiot tytäryhtiöiden myynnistä | - | ||
Voitot ja tappiot aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynnistä | - | - | |
Osuus osakkuusyhtiöiden voitosta (tappiosta) | 14 | ||
Korkotuotot ja muut rahoitustuotot ja -kulut | 9 | ||
Tuloverot | 10 | ||
Muut oikaisut | - | - | |
Oikaisut yhteensä | |||
Käyttöpääoman muutokset: | |||
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos | 16 | - | |
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos | 23 | - | |
Vaihto-omaisuuden muutos | 15 | - | |
Saadut korot | |||
Maksetut korot | - | - | |
Muut rahoituserät | - | - | |
Tuloverot | 10 | - | - |
Liiketoiminnan nettorahavirta | - | ||
EUR tuhatta | Liite | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin käyttöomaisuushyödykkeisiin | 11 | - | - |
Käyttöomaisuuden myynnit | |||
Tytäryritysten myynti, vähennettynä myydyillä rahavaroilla | |||
Lisäsijoitukset osakkuusyhtiöihin | 14 | - | |
Osakkuusyhtiöiden myynnit | 14 | ||
Osakkuusyhtiöille annettujen lainojen takaisinmaksut | |||
Saadut osingot osakkuusyhtiöistä | |||
Investointien nettorahavirta | - | - | |
Rahoituksen rahavirta | |||
Lainojen nostot | 20 | ||
Lainojen takaisinmaksut | 20 | - | - |
Maksettu varojenjako | 20 | - | |
Vuokrasopimusvelkojen maksut | 20 | - | - |
Rahoituksen nettorahavirta | - | - | |
Rahavarojen nettomuutos | - | ||
Rahavarat tilikauden alussa | |||
Valuuttakurssien muutosten vaikutukset rahavaroihin | |||
Rahavarat tilikauden lopussa |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 86 |
Tilinpäätös |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||
EUR tuhatta | Osake- pääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Muut rahastot | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | Määräys- vallattomat osakkeen omistajat | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2024 | - | |||||||
Tilikauden voitto/tappio | — | — | — | — | - | - | - | |
Muuntoerot | — | — | — | - | — | - | — | - |
Etuuspohjaisten velvoitteiden uudelleen määrittäminen | — | — | — | — | — | |||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | — | — | — | - | - | - | - | |
Tapahtumat osakkeenomistajien kanssa: | ||||||||
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa | — | — | — | — | - | - | ||
Osakeperusteiset maksut | — | — | — | — | - | - | — | - |
Muut erät | — | — | — | — | — | |||
Tapahtumat osakkeenomistajien kanssa yhteensä | — | — | — | — | - | - | ||
Oma pääoma 31.12.2024 | - | |||||||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||
EUR tuhatta | Osakepääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Muut rahastot | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | Määräys- vallattomat osakkeen omistajat | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2023 | - | |||||||
Tilikauden voitto/tappio | — | — | — | — | - | - | - | - |
Muuntoerot | — | — | — | - | — | - | — | - |
Etuuspohjaisten velvoitteiden uudelleen määrittäminen | — | — | — | — | — | |||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | — | — | — | - | - | - | - | - |
Tapahtumat osakkeenomistajien kanssa: | ||||||||
Osakeperusteiset maksut | — | — | — | — | — | |||
Varojenjako | — | - | — | — | - | — | - | |
Muut erät | — | — | — | — | - | - | — | - |
Tapahtumat osakkeenomistajien kanssa yhteensä | — | - | — | — | - | - | ||
Oma pääoma 31.12.2023 | - | |||||||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 87 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 88 |
Tilinpäätös |
Liite | Keskeiset arviot ja harkintaan perustuvat ratkaisut |
3. Liikevaihto ja liiketoiminta-alueet | Liikevaihdon kirjaaminen |
10. Tuloverot | Tuloverojen kirjaaminen ja laskennallisen verosaamisen kirjaaminen verotuksellisista tappioista |
11. Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet | Arvonalentumistestaus |
13. Vuokrasopimukset | Vuokra-ajan määrittäminen ja lisäluoton koron määrittäminen |
21. Lainat | Vaihtovelkakirjalainan korko ilman vaihto-oikeutta |
22. Varaukset | Varauksen määrän ja ajoituksen arviointi |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 89 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Power | 188 880 | 191 691 |
Industry | 159 567 | 113 712 |
Connectivity | 76 251 | 57 771 |
Liiketoiminta-alueille kohdistamattomat erät | 20 | 144 |
Yhteensä | 424 718 | 363 318 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 90 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Suomi | 254 350 | 241 397 |
Muut maat | 170 368 | 121 921 |
Yhteensä | 424 718 | 363 318 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Tulouttamaton transaktiohinta | 219 072 | 267 188 |
Seuraavana vuonna tuloutettava | 142 380 | 160 826 |
Myöhemmin tuloutettava | 76 692 | 106 362 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Power | 16 477 | 14 733 |
Industry | 363 | 5 262 |
Connectivity | 4 239 | 2 273 |
Eliminoinnit ja liiketoiminta-alueille kohdistamattomat erät | -6 568 | -7 564 |
Yhteensä | 14 511 | 14 704 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Käyttökate | 14 511 | 14 704 |
Poistot ja arvonalentumiset | -28 611 | -9 444 |
Liikevoitto | -14 100 | 5 260 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät*) | 18 756 | 19 886 |
Sopimuksiin perustuvat velat (saadut ennakot)**) | 17 681 | 12 973 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Suomi | 63 292 | 97 394 |
Muut maat | 10 787 | 10 105 |
Yhteensä*) | 74 079 | 107 499 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 91 |
Tilinpäätös |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Myyntituottojen tulouttaminen • Liikevaihdon kirjaamiseen sovelletaan IFRS 15 Myyntituotot asiakassopimuksista standardin viisiportaista tuloutusmallia. Myyntituotto kirjataan siihen määrään, joka odotetaan saatavan asiakkaalta vastikkeena tuotteen tai palvelun luovuttamisesta. Myyntituotto kirjataan, kun palvelua tai tavaraa koskeva määräysvalta siirretään asiakkaalle, joko ajan kuluessa tai yhtenä ajankohta. • Liikevaihto koostuu palveluista, projekteista ja resurssoinnista. Asiakkaan kanssa tehdään sopimus, josta molempien osapuolien oikeudet ja velvoitteet käyvät ilmi. Suurempien asiakkaiden kanssa voidaan tehdä puitesopimus, joka yhdessä tilauksen ja tilausvahvistuksen kanssa muodostaa IFRS 15 mukaisen sopimuksen ja pienempien asiakkaiden kanssa tilaus ja tilausvahvistus muodostavat sopimuksen. • Palvelusopimuksissa ja resurssointipalveluissa asiakas tyypillisesti samanaikaisesti saa ja kuluttaa Enersensen tuottamaa palvelua sitä mukaa kuin sitä tuotetaan. Enersense soveltaa IFRS 15 standardin käytännön apukeinoa, jonka mukaan yhteisö tulouttaa määrän, jonka se on oikeutettu laskuttamaan, mikäli yhteisöllä on oikeus saada asiakkaalta vastike rahamääränä, joka suoraan vastaa yhteisön tarkasteluhetkeen mennessä tuottaman suoritteen arvoa asiakkaalle. • Kiinteähintaisissa pitkäaikaisprojekteissa sekä muissa sovituissa kokonaistoimituksissa, joissa Enersense luo tai parantaa asiakkaan määräysvallassa olevaa omaisuuserää tai, joissa Enersensellä ei ole vaihtoehtoista käyttöä tuotetulle omaisuuserälle ja Enersensellä on oikeus saada maksu tuotetusta suoritteesta, mukaan lukien syntyneet menot ja kohtuullinen kate, myyntituotto kirjataan ajan kuluessa. Suoritevelvoitteen täyttämisaste määritetään tyypillisesti toteutuneiden kulujen perusteella kokonaiskustannuksista. Projektiennusteita, arvioitua kokonaistuottoa ja kuluja arvioidaan jokaisena raportointipäivänä. Asiakassopimukset saattavat sisältää muuttuvia vastikkeita, kuten sanktioita, bonuksia tai alennuksia. Muuttuvien vastikkeiden vaikutus arvioidaan sopimuskohtaisesti ja myyntituotto kirjataan siihen määrään, johon Enersense on oikeutettu ja on erittäin todennäköistä, että merkittävää peruutusta kertyneiden kirjattujen myyntituottojen määrään ei jouduta tekemään. • Kun tuulivoimahanke myydään, Enersense tulouttaa myynnin ajankohtana määrän, johon se on oikeutettu omistusoikeuden siirtymisen perusteella. Tuulivoimahakkeiden toteutusvaiheeseen liittyy yleensä myös muuttuva vastike, jonka määrän konserni arvioi todennäköiseen rahamäärän perustuen. Liittyvät palvelut tuloutetaan ajan kuluessa. | ||
Liiketoiminta-alueet • Liiketoiminta-alueet on määritetty sen informaation perusteella, jota Enersensen ylin operatiivinen päätöksentekijä (CDOM) seuraa resurssien kohdistamiseksi ja liiketoiminta-alueiden tuloksellisuuden arvioimiseksi. Enersense arvioi liiketoiminta-alueiden tuloksellisuutta liikevaihtoon ja käyttökatteeseen (EBITDA) perustuen. Tämän lisäksi Enersense seuraa asiakastyytyväisyyttä, tilauskantaa ja työturvallisuutta liiketoiminta-alueittain. Enersense määrittää käyttökatteen liikevoittona ennen poistoja ja arvonalentumisia. Liikevoitto määritetään tilikauden voittona (tappiona) lisättynä tuloveroilla ja rahoitustuottojen ja -kulujen nettovaikutuksella. | ||
• Enersensen toimitusjohtaja arvioi konsernin ja liiketoiminta-alueiden taloudellista tulosta ja taloudellista asemaa ja tekee strategisia päätöksiä. Toimitusjohtaja on Enersensen ylin operatiivinen päätöksentekijä. | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Liikevaihdon kirjaaminen Odotettujen myyntituottojen ja -kulujen sekä valmiusasteen mittaaminen vaatii arvioita. Osana arviointia, johto ottaa huomioon keskeiset sopimusvelvoitteet, kiinteähintaisen pitkäaikaisprojektin aikataulun, tunnistetut riskit ja mahdollisuudet sekä muutokset tuottojen ja kulujen arvioissa. Toteutuneet kulut saattavat erota ennustetuista hinnankorotusten, viivästysten tai tarvittavien lisämateriaalien ja työn johdosta. Tehtyjä arvioita tarkastellaan jokaisena raportointipäivänä ja mahdolliset muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti sillä kaudella, kun muutos toteutuu. Lähtökohtaisesti, toteutuneet tuotot ja kulut eroavat arvioiduista. | ||
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Tytäryhtiön myyntivoitto konsernissa | — | 893 |
Vuokratuotot | 45 | 97 |
Lisäkauppahinnan muutos | — | 420 |
Tuotot hallintopalveluista | — | 22 |
Tuotot ravintolapalveluista | — | 41 |
Myyntivoitot aineellisista käyttö-omaisuushyödykkeistä | 604 | 117 |
Muut tuotot | 176 | 367 |
Yhteensä | 825 | 1 957 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 92 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Aineiden, tarvikkeiden ja tavaroiden ostot | -88 283 | -100 002 |
Varastojen muutos | -488 | 1 618 |
Ulkopuoliset palvelut | -153 502 | -104 490 |
Yhteensä | -242 273 | -202 874 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Palkat ja palkkiot | -99 367 | -95 909 |
Eläkekulut – maksupohjaiset järjestelyt | -13 573 | -13 275 |
Eläkekulut – etuuspohjaiset järjestelyt | -6 | -6 |
Muut henkilöstökulut | -4 877 | -5 539 |
Yhteensä | -117 823 | -114 729 |
1–12/2024 | 1–12/2023 | |
Henkilötyövuosi (keskiarvo ajanjaksolla) | 1 946 | 1 942 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 93 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 2024 | 2023 |
Velvoitteet etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä | 1 045 | 1 133 |
Etuuspohjaisiin järjestelyihin kuuluvat varat | -770 | -777 |
Yhteensä | 275 | 356 |
EUR tuhatta | 2024 | 2023 |
Etuuspohjainen velvoite 1.1. | 1 133 | 1 114 |
Liiketoimintojen yhdistämiset | — | — |
Korkokulu | 37 | 42 |
Kauden työsuoritukseen perustuva meno | 6 | 6 |
Maksetut eläkkeet | -57 | -50 |
Vakuutusmatemaattiset (voitot) tappiot | -74 | 21 |
Etuuspohjainen velvoite 31.12. | 1 045 | 1 133 |
EUR tuhatta | 2024 | 2023 |
Etuuspohjaiset varat 1.1. | 777 | 733 |
Liiketoimintojen yhdistämiset | — | — |
Korkotuotot | 25 | 28 |
Maksetut eläkkeet | -57 | -50 |
Varojen voitto (tappio) | -27 | 20 |
Työnantajan suorittamat maksut | 52 | 46 |
Etuuspohjaiset varat 31.12. | 770 | 777 |
EUR tuhatta | 2024 | 2023 |
Työsuoritukseen perustuva meno | -6 | -6 |
Nettokorko | -12 | -14 |
Yhteensä | -18 | -20 |
EUR tuhatta | 2024 | 2023 |
Voitto (tappio) eläkejärjestelyn varoista | 27 | -20 |
Voitto (tappio) eläkejärjestelyn velvoitteista – taloudellisten oletusten muutos | -41 | 37 |
Voitto (tappio) eläkejärjestelyn velvoitteista – kokemusperäiset tarkistukset | -33 | -16 |
Yhteensä | -47 | 1 |
Oletus | 2024 | 2023 |
Diskonttokorko (%) | 3,4 | 3,3 |
Eläkkeiden korotus (%) | 2,2 | 2,4 |
Inflaatio (%) | 2,0 | 2,2 |
65-vuotiaiden eliniän odote (vuosia): | ||
Mies | 21,4 | 21,4 |
Nainen | 25,4 | 25,4 |
EUR tuhatta | 2024 | 2023 |
Eläkkeiden korotuksen muutos: | ||
0,5 % nousu | 64 | 72 |
0,5 % lasku | -58 | -64 |
Diskonttokoron muutos: | ||
0,5 % nousu | -31 | -32 |
0,5 % lasku | 43 | 38 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 94 |
Tilinpäätös |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Maksupohjaiset eläkejärjestelyt Maksupohjaisissa järjestelyissä maksut suoritetaan vakuutusyhtiölle tai muulle vastaavalle taholle, jonka jälkeen konsernilla ei ole enää muita maksuvelvoitteita. Suoritukset maksupohjaisiin järjestelyihin kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi sille tilikaudelle, jota veloitus koskee. Etuuspohjaiset järjestelyt Konsernilla on etuuspohjaisia eläkejärjestelyitä Mandatum Lifessä ja OP-Henkivakuutuksessa, joihin konserni maksaa vakuutusmaksuja eläketurvan rahoittamiseksi. Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät, jotka sisältävät vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot, kirjataan välittömästi taseeseen muiden laajan tuloksen erien kautta sinä kautena, kun ne syntyvät. Uudelleenmäärittämisestä johtuvia eriä ei siirretä tulosvaikutteisiksi myöhemmillä tilikausilla. Aiempaan työsuoritukseen perustuvat menot kirjataan tulosvaikutteisesti käyttäen aiempaa seuraavista päivämääristä: • suunnitelman muuttamisen tai supistamisen päivä • päivä, jona konserni kirjaa asiaan liittyvät IAS 37:n mukaiset uudelleenjärjestelykustannukset tai työsuhteen päättymiseen liittyvät etuudet. Nettokorko lasketaan soveltamalla diskonttokorkoa etuuspohjaisesta järjestelystä johtuvaan nettovelkaan tai -varaan. Konserni kirjaa seuraavat etuuspohjaisesta järjestelystä johtuvat nettomääräisen velan muutokset konsernituloslaskelmaan: • työsuoritukseen perustuvat menot, jotka kattavat kauden työsuoritukseen perustuvat menot, aiempaan työsuoritukseen perustuvat menot, velvoitteen supistamisesta tai täydentämisestä johtuvat voitot ja tappiot kirjataan työsuhde-etuuksista johtuviin kuluihin • nettokorkomenot tai -tulot kirjataan rahoituskuluihin. Konsernin etuuspohjaiseen järjestelyyn liittyvät velvoitteet ja niihin liittyvät työsuoritukseen perustuvat menot on laskettu käyttämällä ennakoituun etuusoikeusyksikköön perustuvaa menetelmää. | ||
Etuuspohjaisiin eläkejärjestelyihin liittyvä velvoite on etuuspohjaisen velvoitteen tilinpäätöspäivän arvo, josta vähennetään järjestelyn varojen käypä arvo. Diskonttokorko on määritetty käyttämällä Bloomberg € EU Corporate-tuottokäyrää. Etuuteen liittyvän velvoitteen arvioitu kesto on otettu huomioon. Markkinapohjaiset inflaatio-odotukset on määritetty käyttämällä inflaatioon sidottuja swappeja euroalueella. | ||
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Aineettomat hyödykkeet | ||
Asiakassuhteet | -966 | -966 |
Kehittämismenot | -465 | -226 |
Aineettomat oikeudet | -197 | -57 |
Muut aineettomat hyödykkeet*) | -10 604 | -465 |
Yhteensä | -12 232 | -1 714 |
Aineelliset hyödykkeet | ||
Maa-alueet**) | -50 | -37 |
Rakennukset ja rakennelmat | -3 134 | -3 092 |
Koneet ja kalusto | -4 580 | -4 443 |
Muut aineelliset hyödykkeet | -126 | -87 |
Yhteensä | -7 890 | -7 660 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 95 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Arvonalentumiset hyödykeryhmittäin | ||
Liikearvo | -1 720 | — |
Muut aineettomat hyödykkeet | -6 697 | -45 |
Aineelliset hyödykkeet | ||
Koneet ja kalusto | -72 | -25 |
Yhteensä | -8 489 | -69 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä | -28 611 | -9 444 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Poistot kirjataan tuloslaskelmaan tasaerinä aineettomien hyödykkeiden ja aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden taloudellisena vaikutusaikana. Käyttöoikeusomaisuuserät poistetaan taloudellisena vaikutusaikana tai sitä lyhyempänä vuokra-aikana. Jos Enersense on kohtuullisen varma osto-option käyttämisestä, käyttöoikeusomaisuuserän poistoaikana käytetään omaisuuserän taloudellista vaikutusaikaa. | ||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | |
Rakennukset ja rakennelmat | 10–30 vuotta |
Koneet ja kalusto | 3–15 vuotta |
Muut aineelliset hyödykkeet | 3–12 vuotta |
Aineettomat hyödykkeet | |
Asiakassuhteet | 10 vuotta |
Kehittämismenot | 3–10 vuotta |
Aineettomat oikeudet | 5–10 vuotta |
Muut aineettomat hyödykkeet | 1–15 vuotta |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
ICT-ohjelmisto- ja -laitekulut | -9 917 | -12 180 |
Ostetut hallintopalvelut | -1 523 | -841 |
Vapaaehtoiset henkilöstösivukulut | -2 082 | -1 722 |
Ajoneuvokulut | -10 115 | -7 244 |
Lainopilliset ja muu konsultointi | -2 685 | -823 |
Liettuan saatavan alaskirjaus kuluineen | -6 071 | — |
Markkinointikulut | -543 | -521 |
Toimitilakulut | -4 911 | -3 565 |
Yritysjärjestelyihin liittyvät muut kulut | -72 | -179 |
Matkakulut | -175 | -181 |
Muut kulut | -9 910 | -9 183 |
Yhteensä | -48 006 | -36 440 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 96 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Tilintarkastuspalvelut | -346 | -327 |
Kestävyysraportoinnin varmentaminen | -53 | — |
Tilintarkastajan todistukset ja lausunnot | -16 | — |
Muut palvelut | -20 | -15 |
Veroneuvonta | — | -8 |
Yhteensä | -435 | -350 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Rahoitustuotot | ||
Korkotuotot ja muut rahoitustuotot | 663 | 43 |
Yhteensä | 663 | 43 |
Rahoituskulut | ||
Korkokulut osamaksuveloista | -2 | -2 |
Korkokulut muista lainoista | -7 018 | -6 441 |
Vähemmistöosakkaille maksettava varojenjako | -4 438 | -6 098 |
Arvonalentumiset rahoituseristä | -1 488 | 8 |
Korkokulut vuokrasopimus-veloista | -396 | -515 |
Valuuttakurssitappiot | -61 | -23 |
Palkkiokulut | -1 590 | -782 |
Yhteensä | -14 993 | -13 852 |
Rahoitustuotot- ja kulut yhteensä | -14 330 | -13 809 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 97 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot yhteensä | -1 753 | -1 215 |
Aiempia tilikausia koskevat oikaisut | 30 | -2 |
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot yhteensä | -1 723 | -1 217 |
Laskennallisten verosaamisten muutos | -46 | -41 |
Laskennallisten verovelkojen muutos | 1 278 | 657 |
Laskennallinen verokulu/hyöty | 1 232 | 616 |
Tuloverot | -491 | -600 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Tulos ennen veroja | -28 430 | -8 549 |
Verot laskettuna Suomen verokannalla 20 % | 5686 | 1 710 |
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen vaikutus | 16 | 29 |
Vahvistetut tappiot, joista ei ole kirjattu laskennallisia veroja | -3 443 | — |
Vähennyskelvottomien kulujen vaikutus | -45 | -33 |
Verovapaiden tulojen vaikutus | — | 99 |
Erillisyhtiön tulokseen perustava vero | -2 675 | -2 407 |
Aiempia tilikausia koskevat oikaisut | -30 | 2 |
Muut oikaisut | — | — |
Tuloverot | -491 | -600 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 98 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 1.1. | Kirjattu tulos- vaikutteisesti | Kirjattu muihin laajan tuloksen eriin | 31.12. | |
2024 | |||||
Laskennalliset verosaamiset | |||||
Aineettomat hyödykkeet ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 950 | -25 | — | — | 925 |
Eläkevelvoitteet | 91 | 4 | — | — | 95 |
Vahvistetut tappiot | 3 045 | — | — | — | 3 045 |
Vuokrasopimukset | 3 106 | -428 | — | — | 2 678 |
Saamisten arvonalentumiset | 100 | — | — | — | 100 |
Muut erät | 135 | -25 | — | — | 109 |
Laskennallisten verojen netottaminen | -6 129 | 429 | -5 700 | ||
Yhteensä | 1 297 | -46 | — | — | 1 251 |
Laskennalliset verovelat | |||||
Aineettomat hyödykkeet ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | -8 497 | 1 213 | — | 4 186 | -3 098 |
Vuokrasopimukset | -3 081 | 461 | — | — | -2 620 |
Muut erät | -498 | 6 | — | — | -492 |
Laskennallisten verojen netottaminen | 6 103 | -403 | 5 700 | ||
Yhteensä | -5 973 | 1 278 | — | 4 186 | -509 |
EUR tuhatta | 1.1. | Kirjattu tulos- vaikutteisesti | Kirjattu muihin laajan tuloksen eriin | 31.12. | |
2023 | |||||
Laskennalliset verosaamiset | |||||
Aineettomat hyödykkeet ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 951 | -2 | — | — | 950 |
Eläkevelvoitteet | 91 | — | — | — | 91 |
Vahvistetut tappiot | 3 045 | — | — | — | 3 045 |
Vuokrasopimukset | 3 341 | -235 | — | — | 3 106 |
Saamisten arvonalentumiset | 100 | — | — | — | 100 |
Muut erät | 172 | -38 | — | — | 135 |
Laskennallisten verojen netottaminen | -6 363 | 234 | -6 129 | ||
Yhteensä | 1 338 | -41 | — | — | 1 297 |
Laskennalliset verovelat | |||||
Aineettomat hyödykkeet ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | -8 991 | 494 | — | — | -8 497 |
Vuokrasopimukset | -3 287 | 206 | — | — | -3 081 |
Muut erät | -661 | 163 | — | — | -498 |
Laskennallisten verojen netottaminen | 6 309 | -206 | 6 103 | ||
Yhteensä | -6 630 | 657 | — | — | -5 973 |
Käyttämättömät vahvistetut tappiot | Kirjatut laskennalliset verosaamiset | Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset | ||||||
EUR tuhatta | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
Vanhentuu 1–10 vuodessa | 166 676 | 154 272 | 3 045 | 3 045 | 33 335 | 30 855 | ||
Yhteensä | 166 676 | 154 272 | 3 045 | 3 045 | 33 335 | 30 855 | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 99 |
Tilinpäätös |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Tuloverot • Kauden verokuluna tai -tuottona esitetään kauden verotettavasta tulosta kunkin maan tuloverokannan perusteella maksettava vero oikaistuna väliaikaisista eroista johtuvien laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutoksilla. Verotettavaan tuloon perustuvat verot lasketaan perustuen vallitseviin verokantoihin maissa, joissa konserni toimii. • Verot kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi jos ne liittyvät muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin. Tällöin myös vero kirjataan vastaavasti muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan. • Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat vähennetään toisistaan, kun siihen on lakiin perustuva oikeus ja kun suoritus on tarkoitus toteuttaa nettomääräisesti tai saaminen ja velka on tarkoitus realisoida samanaikaisesti. | ||
Laskennalliset verot • Laskennalliset verot kirjataan varojen ja velkojen konsernitilinpäätökseen sisältyvien kirjanpitoarvojen ja verotuksellisten arvojen välisistä väliaikaisista eroista. Laskennallista veroa ei kirjata liikearvon alkuperäisestä kirjaamisesta tai varojen ja velkojen alkuperäisestä kirjaamisesta, kun kyseessä ei ole liiketoimintojen yhdistäminen eikä liiketapahtuma toteutumisaikanaan vaikuta kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan tuloon. • Laskennalliset verot määritetään niiden verokantojen (ja -lakien) perusteella, jotka on säädetty tai käytännössä hyväksytty raportointikauden loppuun mennessä ja joita odotetaan sovellettavan, kun kyseinen laskennallinen verosaaminen realisoituu tai laskennallinen verovelka suoritetaan. • Laskennallisia verosaamisia kirjataan vain siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa on käytettävissä verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikaiset erot voidaan hyödyntää. • Laskennalliset verosaamiset ja -velat vähennetään toisistaan silloin, kun kauden verotettavaan tuloon perustuvien verosaamisten ja -velkojen vähentämiseen toisistaan on lakiin perustuva oikeus, | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Tuloverojen kirjaaminen • Tuloslaskelman verokulu muodostuu tilikauden verotettavaan tuloon perustuvasta verosta ja laskennallisesta verosta. Verot merkitään tuloslaskelmaan, paitsi milloin ne liittyvät muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattaviin eriin. Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan verotettavasta tulosta kunkin maan tilinpäätöspäivään mennessä säädettyjen verokantojen perusteella. Veroa oikaistaan mahdollisilla edellisiin tilikausiin liittyvillä veroilla. | ||
• Johto arvioi veroilmoituksissa otettuja kantoja tilanteissa, joissa verolainsäädäntö jättää tilaa tulkinnoille. Tällaisissa tilanteissa kirjattavat verovelat perustuvat johdon arvioihin. Tuloverojen kokonaismäärän arvioiminen koko konsernin tasolla edellyttää merkittävää harkintaa, joten lopullisen veron määrään liittyy epävarmuutta. | ||
Laskennallisten verosaamisten kirjaaminen verotuksellisista tappioista • Johdon harkintaa tarvitaan määritettäessä sitä missä määrin laskennallisia verosaamisia voidaan kirjata. Konsernin johto on käyttänyt harkintaa päättäessään kirjataanko laskennallista verosaamista käyttämättömistä verotuksellisista tappioista tai käyttämättömistä verohyvityksistä. • Kirjaaminen tehdään siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan käyttämättömät verotukselliset tappiot sekä käyttämättömät verotukseen liittyvät hyvitykset voidaan hyödyntää. • Tulevaisuuden verotettavien voittojen arvioiminen perustuu Enersensen strategiaan, ennusteisiin ja epävarmuuksien arviointiin. Enersensen johto seuraa konsernin taloudellista asemaa ja arvioi tulevaa kehitystä kuukausittain. Verotuksellisista tappioista ja käyttämättömistä hyvityksistä kirjattujen laskennallisten verosaamisten määrää arvioidaan jokaisena raportointikauden päättymispäivänä. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 100 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | Liikearvo | Asiakassuhteet | Kehittämismenot | Tuulivoima- hankekanta | Muut aineettomat hyödykkeet | Ennakkomaksut aineettomista hyödykkeistä | Muut aineettomat hyödykkeet yhteensä |
2024 | |||||||
Hankintameno 1.1. | 27 805 | 9 647 | 3 811 | 22 601 | 11 796 | 144 | 47 999 |
Lisäykset | — | — | 113 | 10 090 | — | 3 | 10 206 |
Vähennykset | — | — | — | -10 198 | -15 | — | -10 213 |
Siirrot erien välillä | — | — | 707 | — | 76 | -114 | 668 |
Siiretty myytäväksi oleviksi luokiteltuihin varoihin | — | — | — | -21 034 | — | — | -21 034 |
Hankintameno 31.12. | 27 805 | 9 647 | 4 630 | 1 459 | 11 857 | 33 | 27 626 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | — | -3 303 | -2 016 | -45 | -2 442 | — | -7 806 |
Poistot | — | -966 | -465 | — | -603 | — | -2 034 |
Vähennykset | — | — | — | — | 15 | — | 15 |
Arvonalentumiset | -1 720 | — | -1 746 | -57 | -5 000 | — | -6 803 |
Siiretty myytäväksi oleviksi luokiteltuihin varoihin | — | — | — | 101 | — | — | 101 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -1 720 | -4 269 | -4 228 | — | -8 029 | — | -16 526 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 27 805 | 6 344 | 1 795 | 22 558 | 9 354 | 144 | 18 592 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 26 085 | 5 378 | 403 | 1 459 | 3 827 | 33 | 11 100 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 101 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | Liikearvo | Asiakassuhteet | Kehittämismenot | Tuulivoima- hankekanta | Muut aineettomat hyödykkeet | Ennakkomaksut aineettomista hyödykkeistä | Muut aineettomat hyödykkeet yhteensä |
2023 | |||||||
Hankintameno 1.1. | 27 874 | 9 647 | 3 335 | 22 714 | 10 880 | 144 | 46 720 |
Lisäykset | — | — | 1 117 | — | 1 | 939 | 2 057 |
Yritysmyynnit | -69 | — | -200 | — | -100 | — | -300 |
Vähennykset | — | — | -362 | -113 | -4 | — | -478 |
Siirrot erien välillä | — | — | -79 | — | 1 019 | -939 | — |
Hankintameno 31.12. | 27 805 | 9 647 | 3 811 | 22 601 | 11 796 | 144 | 47 999 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | — | -2 337 | -1 985 | — | -2 019 | — | -6 341 |
Poistot | — | -966 | -226 | — | -522 | — | -1 714 |
Yritysmyynnit | 185 | 95 | 280 | ||||
Vähennykset | — | — | 10 | — | 4 | — | 14 |
Arvonalentumiset | — | — | — | -45 | — | — | -45 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | — | -3 303 | -2 016 | -45 | -2 442 | — | -7 806 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 27 874 | 8 276 | 1 127 | 22 714 | 8 861 | 122 | 18 592 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 27 805 | 6 344 | 1 795 | 22 556 | 9 354 | 144 | 40 193 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 102 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 2024 |
Industry | 11 181 |
Power | 10 318 |
Connectivity | 4 586 |
Yhteensä | 26 085 |
2024 | Liikevaihdon kasvu-%, ennustejakso | Terminaali- kasvuoletus, % | Liikevoitto-%, ennustejakso | Ennustettu liikevoitto-%, terminaali-arvo | Diskonttaus- korko ennen veroja, % |
Industry | -36,2–5,2 | 1,0 | -0,4–7,8 | 7,7 | 10,2 |
Power | 2,0–4,5 | 1,0 | 1,5–8,9 | 8,3 | 10,2 |
Connectivity | 2,0–4,7 | 1,0 | 3,4–8,2 | 8,1 | 10,2 |
2023 | |||||
Industry | 5,5–23,2 | 1,0 | 2,1–8,5 | 8,3 | 11,9 |
Power | -13,8–39,1 | 1,0 | 2,7–8,9 | 7,6 | 11,9 |
Connectivity | 0,0–15,7 | 1,0 | 2,7–4,5 | 4,4 | 11,9 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Liikearvo Liikearvo syntyy tytäryritysten hankinnan yhteydessä, kun luovutettu vastike ylittää hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon. Liikearvo kirjataan taseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä arvonalentumistappioilla. Liikearvosta ei tehdä poistoja, mutta se testataan arvonalentumisen varalta vuosittain tai tätä useammin, jos tapahtumat tai olosuhteiden muutokset viittaavat mahdolliseen arvon alentumiseen. Asiakassuhteet Liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut asiakassopimukset kirjataan hankinta-ajankohdan käypään arvoon. Niiden taloudellinen vaikutusaika on rajallinen, joten ne merkitään taseeseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappiolla. Kehittämismenot Kehittämismenot, jotka välittömästi johtuvat yksilöitävissä olevien ja ainutlaatuisten, konsernin määräysvallassa olevien omaisuuserien suunnittelusta, testauksesta ja toteutuksesta, merkitään taseeseen aineettomiksi hyödykkeiksi seuraavien kriteerien täyttyessä: • Aineettoman hyödykkeen valmiiksi saattaminen on teknisesti toteutettavissa niin, että se voidaan ottaa käyttöön tai myydä • Konsernilla on aikomus saattaa aineeton hyödyke valmiiksi ja käyttää sitä tai myydä se • Konserni pystyy käyttämään tai myymään aineettoman hyödykkeen • Konserni pystyy osoittamaan, miten aineeton hyödyke tulee kerryttämään todennäköistä taloudellista hyötyä • Konsernilla on käytettävissä riittävästi teknisiä, taloudellisia ja muita voimavaroja kehittämistyön loppuunsaattamiseen ja aineettoman hyödykkeen käyttämiseen tai myymiseen, ja • Konserni pystyy määrittämään luotettavasti aineettoman hyödykkeen kehittämisvaiheessa aiheutuvat menot. • Kehittämismenoihin aktivoidaan välittömät menot sisältävät kehittämisestä aiheutuvat suorat henkilöstömenot, asianmukaisen osuuden niihin liittyvistä yleismenoista ja suorat hankinnat. • Aktivoidut kehittämismenot kirjataan taseen aineettomiin hyödykkeisiin hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla. Poistojen tekeminen aloitetaan, kun omaisuuserä on valmis käytettäväksi. Aineettomat oikeudet ja muut aineettomat hyödykkeet Aineettomat oikeudet ja muut aineettomat hyödykkeet kirjataan taseeseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla. Hankekantaan perustuvat aineettomat hyödykkeet testataan vuosittain arvonalentumisen osalta, tai sitä useammin, jos tapahtumat tai olosuhteiden muutokset antavat viitteitä mahdollisesta arvon alentumisesta. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 103 |
Tilinpäätös |
Aineettomien hyödykkeiden arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat: • Asiakassuhteet: 10 vuotta • Kehittämismenot: 3–10 vuotta • Aineettomat oikeudet: 5–10 vuotta • Muut aineettomat hyödykkeet: 1–15 vuotta Myytäessä hankeen arvo kirjataan poistoksi myyntituottoa vähentämään. Jos hanke peruuntuu, kirjataan sen arvonalentumisena kuluksi. Hankkeiden arvonalentuminen testataan hankekohtaisesti vuosittain minkä lisäksi niiden kirjanpitoarvoja arvioidaan säännöllisesti mahdollisten arvonalentumisen viitteiden havaitsemiseksi. Käyttöarvolaskelmissa käytetyt arviot tulevista rahavirroista perustuvat hankekohtaisiin taloudellisiin suunnitelmiin ja ajanjaksot, joilta rahavirrat huomioidaan ennusteissa vaihtelevat hankekohtaisesti. Arvonalentuminen • Liikearvosta, sekä aineettomista hyödykkeistä, joiden taloudellinen vaikutusaika on rajoittamaton, ei kirjata poistoja. Niille tehdään arvonalentumistesti vuosittain tai sitä useammin, jos tapahtumat tai olosuhteiden muutokset antavat viitteitä mahdollisesta arvon alentumisesta. Muut aineettomat hyödykkeet ja aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet testataan arvonalentumisen varalta aina, kun tapahtumat tai olosuhteiden muutokset viittaavat siihen, ettei kirjanpitoarvoa vastaavaa rahamäärää mahdollisesti saada kerrytetyksi. • Määrä, jolla omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän, kirjataan arvonalentumistappiona. Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä luovutuksesta johtuvilla menoilla tai sen käyttöarvo sen mukaan, kumpi niistä on suurempi. Omaisuuserät ryhmitellään arvonalentumisen arviointia varten alimmille tasoille, joilla kertyy pitkälti muiden omaisuuserien tai omaisuuseräryhmien rahavirroista riippumattomia yksilöitävissä olevia rahavirtoja (rahavirtaa tuottavat yksiköt). • Jokaisen raportointikauden lopussa tulee tarkastella, onko omaisuuserän, lukuun ottamatta liikearvoa, arvonalentuminen syytä peruuttaa. Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei peruuteta myöhemmillä kausilla. | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Arvonalentumistestaus • Konsernin johto on arvioinut yrityshankinnoista kirjattujen asiakassuhteiden taloudellista vaikutusaikaa. Vaikutusajat arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä ja oikaistaan tarvittaessa. | ||
• Aineettomien hyödykkeiden mahdollinen arvonalentuminen testataan, kun on viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän arvo saattaa olla alentunut (arvioidaan vähintään jokaisen raportointikauden lopussa). Arvonalentumistesti perustuu laskelmiin, joissa määritellään rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät. Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä on sen käyttöarvo. Käyttöarvolaskelmat perustuvat diskontattuihin rahavirtoihin, joita omaisuuserän arvioidaan kerryttävän. Alla on kuvattu keskeiset käyttöarvolaskelmiin liittyvät arviot ja hankinta: • Vastaisten rahavirtojen ennustaminen – nämä perustuvat viimeisimpiin johdon hyväksymiin, viiden vuoden ajanjakson kattaviin ennusteisiin ja kuvastavat odotuksia, jotka koskevat myyntituottojen kasvua, liiketoiminnan kuluja, käyttökateprosenttia (EBITDA-%), investointeja ja rahavirtoja ja perustuvat aikaisempaan kokemukseen ja johdon odotuksiin markkinoilla tulevaisuudessa tapahtuvista muutoksista • Kyseisiin rahavirtoihin sovellettavat diskonttauskorot – käytetyt ennen veroja määritetyt diskonttauskorot ovat pääomakustannusten painotettu keskiarvo, joka on määritetty tarkasteluhetkellä markkinoilta saatujen syöttötietojen perusteella ja oikaistu rahavirtaa tuottavan yksikön erityisten riskien huomioon ottamiseksi. Oikaistu verojen jälkeen määritetty diskonttauskorko muutetaan ennen veroja määritetyksi koroksi kullekin rahavirtaa tuottavalle yksikölle perustuen verokantaan, jota sovelletaan siellä, missä rahavirtaa tuottava yksikkö toimiin. • Odotettavissa olevat pitkän aikavälin kasvuvauhti – viiden vuoden ajanjakson jälkeiset rahavirrat extrapoloidaan arvioituja kasvuvauhia käyttäen. Kasvuvauhti perustuu kunkin rahavirtaa tuottavan yksikön odotettavissa olevalle pitkän aikavälin tuloksellisuudelle markkinoilla, joilla se toimii ja se vastaa energiaratkaisujen markkinoiden keskimääräisiä pitkän aikavälin kasvuvauhteja. Arviot ja harkintaan perustuvat ratkaisut saattavat muuttua taloudellisten ja toiminnallisten olosuhteiden muuttuessa. Toteutuvat rahavirrat voivat näin ollen poiketa ennusteista ja tästä voi aiheutua muutoksia arvonalentumistappioiden kirjaamiseen tulevilla kausilla. Liikearvon kirjanpitoarvoa pienennetään, jos sen kirjanpitoarvo on suurempi kuin arvioitu kerrytettävissä oleva rahamäärä. Arvon alentuminen kirjataan tuloslaskelmaan, jos rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän. Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei peruuteta myöhemmällä kaudella. Muut aineettomat hyödykkeet testataan arvioimalla kunkin yksittäisen omaisuuserän kerrytettävissä oleva rahamäärä tai jos tämä ei ole mahdollista, sen rahavirtaa tuottavan yksikön, johon omaisuuserä kuuluu, kerrytettävissä oleva rahamäärä. Rahavirtaa tuottavat yksiköt ovat alin taso, jolle omaisuuserät on ryhmitelty ja joka kerryttää erikseen yksilöitävissä olevia rahavirtoja. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 104 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | Maa-alueet | Raken- nukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakko- maksut ja kesken- eräiset työt | Yhteensä |
2024 | ||||||
Hankintameno 1.1. | 494 | 19 727 | 23 820 | 308 | 960 | 45 309 |
Lisäykset | — | 1 764 | 5 049 | 194 | 1 819 | 8 827 |
Vähennykset | — | -1 072 | -1 347 | -61 | — | -2 479 |
Hankintameno 31.12. | 494 | 20 507 | 27 796 | 1 687 | 355 | 50 840 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -67 | -11 010 | -12 876 | -126 | — | -24 079 |
Poistot | -50 | -3 134 | -4 580 | -126 | — | -7 890 |
Vähennykset | — | 291 | 909 | 60 | — | 1 259 |
Arvonalentumiset | — | -35 | -37 | — | — | -72 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -117 | -13 888 | -16 584 | -192 | — | -30 782 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 427 | 8 717 | 10 944 | 182 | 960 | 21 230 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 377 | 6 620 | 11 212 | 1 495 | 355 | 20 058 |
EUR tuhatta | Maa-alueet | Raken- nukset ja rannelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakko- maksut ja keskeneräis et työt | Yhteensä |
2023 | ||||||
Hankintameno 1.1. | 355 | 17 390 | 20 995 | 315 | 357 | 39 412 |
Lisäykset | 139 | 2 586 | 3 754 | 67 | 739 | 7 285 |
Vähennykset | — | -225 | -922 | -75 | -136 | -1 357 |
Yritysmyynnit | — | -24 | -7 | — | — | -32 |
Siirrot erien välillä | — | -5 | 5 | — | — | — |
Hankintameno 31.12. | 355 | 17 390 | 20 995 | 315 | 357 | 45 308 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -29 | -8 035 | -9 025 | -109 | — | -17 199 |
Poistot | -37 | -3 092 | -4 439 | -90 | — | -7 658 |
Vähennykset | — | 116 | 584 | 74 | — | 774 |
Yritysmyynnit | — | 24 | 5 | — | — | 29 |
Arvonalentumiset | — | -23 | -2 | — | — | -25 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -67 | -11 010 | -12 876 | -126 | — | -24 079 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 325 | 9 355 | 11 970 | 206 | 357 | 22 213 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 427 | 8 717 | 10 944 | 182 | 960 | 21 230 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 105 |
Tilinpäätös |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Maa-alueet kirjataan taseen aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin alkuperäiseen hankintamenoon. Muut aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet kirjataan taseen aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin poistoilla vähennettyyn hankintamenoon. Hankintamenoon luetaan hyödykkeiden hankinnasta välittömästi aiheutuvat menot. Poistot lasketaan tasapoistoina hyödykkeen arvioidulle taloudelliselle vaikutusajalle. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat: • Rakennukset 10–30 vuotta • Koneet ja laitteet 3–15 vuotta • Muut aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 3–12 vuotta Omaisuuserien jäännösarvot ja taloudelliset vaikutusajat tarkistetaan jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, ja niitä muutetaan tarvittaessa. Jos on viitteitä, että omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva arvioitu rahamäärä, se testataan ja kirjanpitoarvo tämän jälkeen alennetaan kerrytettävissä olevaa rahamäärää vastaavaksi välittömästi. Myyntivoitot ja - tappiot määritetään vertaamalla myyntituloa kirjanpitoarvoon, ja ne merkitään tuloslaskelmaan. Arvonalentuminen on esitetty liitetiedossa 11. Aineettomat hyödykkeet. | ||
EUR tuhatta | Maa-alueet | Rakennukset ja rakennelmat | Ajoneuvot | Yhteensä |
2024 | ||||
Kirjanpitoarvo 1.1. | 215 | 8 686 | 6 630 | 15 531 |
Lisäykset | — | 1 694 | 3 246 | 4 940 |
Vähennykset | — | -792 | -367 | -1 159 |
Poistot | -50 | -3 079 | -2 790 | -5 920 |
Arvonalentumiset | — | -4 | -1 | -4 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 165 | 6 505 | 6 718 | 13 388 |
EUR tuhatta | Maa-alueet | Rakennukset ja rakennelmat | Ajoneuvot | Yhteensä |
2023 | ||||
1.1. | 113 | 9 258 | 7 066 | 16 437 |
Lisäykset | 139 | 2 586 | 2 503 | 5 228 |
Vähennykset | — | -109 | -122 | -231 |
Poistot | -37 | -3 026 | -2 815 | -5 878 |
Arvonalentumiset | — | -23 | -2 | -25 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 215 | 8 686 | 6 630 | 15 531 |
EUR tuhatta | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Vuokrasopimusvelat | ||
Lyhytaikaiset | 5 639 | 6 141 |
Pitkäaikaiset | 7 462 | 9 266 |
Yhteensä | 13 101 | 15 407 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 106 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot*) | ||
Maa-alueet | -50 | -37 |
Rakennukset ja rakennelmat | -3 079 | -3 026 |
Ajoneuvot | -2 790 | -2 815 |
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot yhteensä | -5 920 | -5 878 |
Korkokulut**) | -396 | -515 |
Lyhytaikaisiin vuokra-sopimuksiin liittyvät kulut***) | -1 078 | -926 |
Arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskeviin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut***) | -1 271 | -928 |
Vuokrasopimuksista aiheutuva lähtevä rahavirta yhteensä | -9 449 | -8 756 |
• Enersense arvioi sopimuksen syntymisajankohtana sisältääkö järjestely vuokrasopimuksen. Sopimus on vuokrasopimus tai siihen sisältyy vuokrasopimus, jos se antaa oikeuden yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan määräysvaltaan tietyksi ajanjaksoksi vastiketta vastaan. Enersense kirjaa vuokrasopimuksesta, jossa se toimii vuokralle ottajana, käyttöoikeusomaisuuserän ja vastaavan vuokrasopimusvelan vuokrasopimuksen alkamisajankohtana. Alkamisajankohdaksi katsotaan se hetki, jolloin vuokrasopimuksen kohdeomaisuuserä on vuokralle ottajan käytettävissä. • Enersense arvostaa vuokrasopimusvelan sopimuksen alkamisajankohtana diskonttaamalla odotettavissa olevat tulevat vuokramaksut nykyarvoon. Vuokrasopimusvelan arvostukseen sisällytettäviin maksuihin huomioidaan kiinteät maksut, indeksiin tai muuhun hintatasoon perustuvat maksut, jäännösarvotakuiden määrät, joiden odotetaan tulevan Enersensen maksettavaksi sekä osto-option toteutusmäärä, jos sen käyttö on kohtuullisen varmaa. Rangaistusmaksut vuokrasopimuksen päättämisestä sisällytetään vuokrasopimusvelan arvostukseen, jos vuokra-ajassa on otettu huomioon, että Enersense käyttää päättämisoption. • Enersense diskonttaa vuokramaksut käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä korkoa. Jos tämä korko ei ole helposti määritettävissä, käytetään vuokralle ottajan lisäluoton korkoa, eli korkoa, jonka Enersense joutuisi maksamaan lainatessaan vastaavaksi ajaksi ja vastaavanlaisin vakuuksin rahat, jotka tarvitaan käyttöoikeusomaisuuserän arvoa vastaavan omaisuuserän hankkimiseksi vastaavanlaisessa taloudellisessa ympäristössä. Vuokrasopimusvelan korkokulu esitetään liiketoiminannan rahavirrassa. | ||
• Vuokrasopimuksen alkamisajankohdan jälkeen, vuokrasopimusvelka arvostetaan efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun hankintamenoon. Vuokrasopimusvelan määrä määritetään uudelleen,kun vuokramaksuissa tapahtuu muutos esimerkiksi indeksimuutosten seurauksena, sopimuksessa olevien optioiden käyttöä arvioidaan uudelleen tai muiden vuokrasopimusmuutosten huomioon ottamiseksi. Käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan hankintamenoon, joka sisältää vuokrasopimusvelan alkuperäisen määrän, ennen sopimuksen alkamisajankohtaa maksetut vuokrat, alkuvaiheen välittömät menot ja ennallistamismenot. Käyttöoikeusomaisuuseristä tehdään poistot yleensä tasaerinä omaisuuserän taloudellisena vaikutusaikana tai sitä lyhyempänä vuokra-aikana. Jos Enersense on kohtuullisen varma, osto-option käyttämisestä, käyttöoikeusomaisuuserän poistoaikana käytetään omaisuuserän taloudellista vaikutusaikaa. Lisätietoja poistoista on | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Vuokra-ajan määrittäminen • Enersensen vuokrasopimukset voivat olla toistaiseksi voimassa olevia sopimuksia tai ne voivat sisältää jatkamis- tai päättämisoptioita. Enersense ottaa huomioon vuokra-ajan määrittämisessä kaikki ne tosiseikat ja olosuhteet, joista syntyy taloudellinen kannustin vuokrasopimuksen jatkamiseen. Näitä ovat esimerkiksi, omaisuuserän tarpeellisuus Enersensen liiketoiminnalle, vuokrakohteeseen tehdyt perusparannukset ja mahdolliset korvaavan omaisuuserän vuokraamiseen liittyvät kulut. Vuokra-aika arvioidaan uudelleen, kun tapahtuu merkittävä tapahtuma tai olosuhteiden muutos. Lisäluoton koron määrittäminen • Konserni määrittää vuokrasopimusten lisäluoton koron käyttäen lähtökohtana rahalaitosten kanssa solmittujen lainojen korkoja ja lisäksi huomioiden IFRS 16 -vaatimusten mukaisesti, että käytettävä korko huomioi vuokrasopimusten alkamisajankohdan, vuokra-ajan, kohteiden ja toimintaympäristön vaikutukset. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 107 |
Tilinpäätös |
Omistusosuus, % | |||
Yrityksen nimi | Rekisteröintimaa | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Empower 4Wind OÜ | Viro | 60,0 % | 60,0 % |
Yrittäjien Voima Oy | Suomi | 40,0 % | 40,0 % |
Harku Sindi JV OÜ | Viro | 50,0 % | 50,0 % |
P2X Solution Oy | Suomi | 8,9 % | 18,5 % |
2024 | Varat | Velat | Liikevaihto | Tilikauden tulos |
Empower 4Wind OÜ | 1 751 | 389 | 3 309 | 95 |
Yrittäjien Voima Oy | 7 | 6 | 23 | — |
Harku Sindi JV OÜ | 14 745 | 14 740 | — | — |
P2X Solution Oy | 74 228 | 17 363 | — | -7 998 |
2023 | ||||
Empower 4Wind OÜ | 1 718 | 358 | 3 320 | 164 |
Yrittäjien Voima Oy | 10 | 9 | 20 | — |
Harku Sindi JV OÜ | 14 841 | 14 838 | — | — |
P2X Solution Oy | 41 705 | 21 033 | 197 | -1 876 |
EUR tuhatta | 2024 | 2023 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 13 881 | 10 937 |
Liiketoimintojen yhdistäminen | — | — |
Lisäykset | — | 3 228 |
Vähennykset | — | — |
Arvonalennukset | — | — |
Osuus tilikauden tuloksesta | -770 | -285 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 13 110 | 13 881 |
EUR tuhatta | 2024 | 2023 |
Tavaroiden ja palvelujen myynti | 3 401 | 1 889 |
Tavaroiden ja palvelujen ostot | 2 | 2 |
Korkotuotot | — | — |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 108 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 2024 | 2023 |
Lainasaamiset | — | — |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 4 710 | 9 553 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Osakkuusyritys Osakkuusyrityksiä ovat yritykset, joissa konsernilla on huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa eikä yhteistä määräysvaltaa. Yleensä tämä perustuu osakeomistukseen, joka tuottaa 20–50 % äänivallasta. Osakkuusyrityksiin tehdyt sijoitukset kirjataan alun perin hankintamenoon, ja sen jälkeen ne käsitellään pääomaosuusmenetelmällä. Konsernin osuus hankinnan jälkeisistä voitoista tai tappioista merkitään tuloslaskelmaan, ja sen osuus hankinnan jälkeisistä muun laajan tuloksen muutoksista kirjataan muihin laajan tuloksen eriin. Sijoituksen kirjanpitoarvoa oikaistaan vastaavasti. Jos konsernin osuus osakkuusyrityksen tappioista ylittää sijoituksen kirjanpitoarvon, ei kirjanpitoarvon ylittäviä tappioita kirjata, paitsi jos konsernilla on oikeudellisia tai tosiasiallisia velvoitteita osakkuusyrityksiin liittyen tai se on suorittanut maksuja osakkuusyritysten puolesta. Konsernin omistusosuuden mukainen osuus osakkuusyritysten tilikauden tuloksesta on laskettu konsernin omistusosuuden mukaisesti ja on esitetty konsernin tuloslaskelmassa osana liikevoittoa. Jokaisen raportointikauden lopussa ratkaistaan, onko objektiivista näyttöä siitä, että osakkuusyritykseen tehdyn sijoituksen arvo on alentunut. Yhteisyritys Yhteisyrityksiä ovat yritykset, joissa osapuolilla, joilla on yhteinen määräysvalta, on oikeuksia järjestelyn nettovarallisuuteen. Osuudet yhteisyrityksissä kirjataan konsernitaseeseen alun perin hankintamenoon, ja sen jälkeen ne käsitellään pääomaosuusmenetelmällä. | ||
Pääomalainasaamiset Pääomalainasaamiset kirjataan alun perin käypään arvoon. Tämän jälkeen ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää, koska pääomalainasaamisten rahavirrat koostuvat yksinomaan pääoman ja korkojen maksusta ja Enersensen niihin liittyvä liiketoimintamalli on rahavirtojen kerääminen. Pääomalainasaamisten arvonalentuminen lasketaan käyttäen kolmivaiheista mallia. Mikäli lainasaamisen luottoriski on todettu alhaiseksi tai sen luottoriski ei ole merkittävästi lisääntynyt, lainasaaminen on vaiheessa 1, jolloin arvonalentuminen kirjataan 12 kuukauden odotetun luottotappion perusteella. Mikäli luottoriski on merkittävästi kasvanut, siirretään saaminen vaiheeseen 2. | ||
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Aineet ja tarvikkeet | 12 199 | 12 975 |
Keskeneräinen työ | 2 320 | 3 288 |
Valmiit tuotteet | 514 | 907 |
Ennakkomaksut | 803 | 957 |
Yhteensä | 15 836 | 18 127 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alhaisempaan nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritetään joko FIFO (first-in, first-out) tai painotetun keskihinnan menetelmää käyttäen vaihto-omaisuuden luonteesta riippuen. Aineiden ja tarvikkeiden hankintameno sisältää ostohinnan sekä kuljetuskustannukset. Keskeneräinen työ sisältää välittömät palkat ja muut sosiaalikulut sekä osuus keskeneräiseen työhän liittyvistä yleiskustannuksista. Nettorealisointiarvo tarkoittaa tavanomaisessa liiketoiminnassa toteutuvaa arvioitua myyntihintaa, josta on vähennetty arvioidut myynnin toteutumiseksi tarvittavat menot. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 109 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Pitkäaikaiset | ||
Pantattu tili | 1 325 | 1 325 |
Myyntisaamiset | 1 135 | 1 036 |
Muut saamiset | 37 | 750 |
Yhteensä | 2 497 | 3 111 |
Lyhytaikaiset | ||
Myyntisaamiset | 28 427 | 40 291 |
Muut rahoitusvarat*) | 3 166 | 3 627 |
Siirtosaamiset | 31 006 | 31 700 |
Yhteensä | 62 599 | 76 519 |
Siirtosaamisten olennaiset erät | ||
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 18 756 | 19 886 |
Ennakkomaksut | 5 240 | 11 801 |
Tuulivoimahankkeisiin liittyvä erä | 6 934 | — |
Muut | 76 | 14 |
Yhteensä | 31 006 | 31 700 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Konsernin rahoitusvarat koostuvat myyntisaamisista, muista rahoitussaamisista, rahavaroista (ks. liitetieto 17. Rahavarat). Nämä luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin rahoitusvaroihin koska näitä rahoitusvaroja pidetään sopimusperusteisten rahavirtojen keräämiseksi ja niiden rahavirrat ovat yksinomaan pääoman ja koron maksua. Konsernin rahoitusvarat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Lainasaamiset ja muut saamiset kirjataan alun perin käypään arvoon. Myyntisaamiset kirjataan alun perin transaktiohintaan. Korkotuotot sisältyvät rahoitustuottoihin. Rahoitusvaroihin kuuluva erä kirjataan pois taseesta, kun oikeudet sen rahavirtoihin ovat lakanneet tai ne on siirretty toiselle osapuolelle ja olennainen osa omistukseen liittyvistä riskeistä ja eduista on siirretty toiselle osapuolelle. Voitto tai tappio, joka syntyy kirjattaessa omaisuuserä pois taseesta, kirjataan tulosvaikutteisesti ja esitetään rahoituskuluissa. Factoring • Enersense käyttää factoring-järjestelyä, jossa myyntisaamisten olennaiset riskit ja edut on siirretty factoring-yhtiölle. Tällaiset myyntisaamiset esitetään taseessa, kunnes niistä on saatu suoritus factoring-yhtiöltä ja ne arvostetaan taseessa jaksotettuun hankintamenoon. Pääosin Enersense saa suorituksen heti, kun saamiset on siirretty factoring-yhtiölle. Konsernin näkemyksen mukaan liiketoimintamalli, jonka mukaan saamisia pidetään rahavirtojen keräämistä varten, soveltuu yhä näihin saamisiin, ja näin ollen ne edelleen arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. • Näiden käypä arvo ei perustu havainnoitavissa oleviin syöttötietoihin, jolloin niiden käypä arvo on käyvän arvon hierarkian tasolla 3. Käypä arvo ei olennaisesti eroa alkuperäisestä hankintamenosta. Käyvän arvon hierarkia on kuvattu liitteessä 21. Lainat. Käyvän arvon muutos esitetään muissa tuotoissa tai kuluissa, ja factoringin rahoituskulut esitetään rahoituskuluissa. Rahoitusvarojen arvonalentuminen • Rahoitusvaroihin liittyvät odotettavissa olevat luottotappiot arvioidaan ennakoivasti. • Myyntisaamisten ja asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien arvostamiseen sovelletaan yksinkertaistettua mallia, jonka mukaan luottotappio kirjataan myyntisaamisen tai asiakassopimuksiin perustuvan omaisuuserän koko voimassaoloajalta odotettavissa olevien luottotappioiden perusteella. Enersense on määrittänyt odotettavissa olevat luottotappioasteet eri ikäisille myyntisaamisille ikäjakauman mukaisesti huomioiden saamisten erityispiirteet ja riskit. Odotettavissa olevan luottotappion määrä perustuu johdon parhaaseen arvioon ennakoitavista laiminlyönneistä. Luottotappiomalli huomioi asiakkaiden aikaisemman maksukäyttäytymisen sekä käytettävissä olevat tulevaisuuden ennusteet ja niiden mahdollinen vaikutus asiakkaiden luottoluokitukseen ja maksukäyttäytymiseen, sekä mahdolliset vakuudet ja luottovakuutukset. • Rahoitusvarojen luottoriskiä sekä luottoriskin hallintaa sekä myyntisaamisten varausmatriisia kuvataan liitetiedossa 20. Rahoitusriskien ja pääoman hallinta. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 110 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Rahat ja pankkisaamiset | 19 830 | 11 249 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Rahavarat muodostuvat käteisvaroista ja vaadittaessa nostettavissa olevista pankkitalletuksista. | ||
EUR tuhatta | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Osakepääoma | 80 | 80 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 62 361 | 62 361 |
Vararahasto | 313 | 313 |
Muuntoerot | 32 | 70 |
Kertyneet voittovarat | -10 176 | -1 958 |
Tilikauden voitto (tappio) | -30 159 | -8 926 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | 22 451 | 51 940 |
Määräysvallattomien omistajien osuudet | — | 167 |
Oma pääoma yhteensä | 22 451 | 52 108 |
Päivämäärä | Kpl | |
Osakemäärä 1.1.2023 | 16 492 531 | |
MBÅ Invest Oy:n fuusio | 1.4.2023 | -4 |
Osakemäärä 31.12.2023 | 16 492 527 | |
— | ||
Osakemäärä 31.12.2024 | 16 492 527 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 111 |
Tilinpäätös |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvat menot esitetään omassa pääomassa saatujen maksujen vähennyksenä. | ||
1–12/2024 | 1–12/2023 | |
Osakekohtainen tulos | ||
Yhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto (tappio) | -30 159 | -8 926 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana, laimentamaton | 16 493 | 16 493 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana, laimennettu | 19 971 | 19 970 |
Osakekohtainen painotettu keskiarvo tulos, laimentamaton (euroa) | -1,83 | -0,54 |
Osakekohtainen tulos, laimennettu (euroa) | -1,83 | -0,54 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Osakekohtainen tulos (EPS) lasketaan jakamalla emoyhtiön omistajille kuuluva tulos tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos lasketaan samalla perusteella kuin laimentamaton, paitsi että siinä otetaan huomioon konsernin mahdolliset sitoumukset uusien osakkeiden liikkeeseen laskemiseen tulevaisuudessa. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 112 |
Tilinpäätös |
Ei viivästynyt | Alle 30 päivää viivästynyt | 30–60 päivää viivästynyt | 61–90 päivää viivästynyt | Yli 90 päivää viivästynyt | Yhteensä | |
31.12.2024 | ||||||
Odotettavissa oleva luottotappioaste | 0 % | 0 % | 2 % | 7 % | 100 % | |
Bruttomääräinen kirjanpito | 27 616 | 632 | 139 | 51 | 1 079 | 29 516 |
Luottotappiovarauksen määrä | -4 | -1 | -2 | -3 | -1 079 | -1 089 |
Nettomääräinen kirjanpitoarvo | 27 612 | 631 | 137 | 48 | — | 28 427 |
Ei viivästynyt | Alle 30 päivää viivästynyt | 30–60 päivää viivästynyt | 61–90 päivää viivästynyt | Yli 90 päivää viivästynyt | Yhteensä | |
31.12.2023 | ||||||
Odotettavissa oleva luottotappioaste | 0 % | 0 % | 1 % | 5 % | 51 % | |
Bruttomääräinen kirjanpito | 36 940 | 1 804 | 205 | 84 | 1 258 | 40 291 |
Luottotappiovarauksen määrä | -3 | -3 | -3 | -4 | -644 | -656 |
Nettomääräinen kirjanpitoarvo | 36 937 | 1 802 | 202 | 81 | 613 | 39 635 |
1–12/2024 | 1–12/2023 | |
Luottotappiovaraus 1.1. | 656 | 247 |
Kaudella tulosvaikutteiseksi kirjattu luottotappiovarauksen muutos | 581 | 464 |
Tilikauden aikana lopullisiksi luottotappioiksi perimiskelvottomina kirjatut saamiset | -148 | -55 |
Luottotappiovaraus 31.12. | 1 089 | 656 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 113 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 114 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | Sopimuksiin perustuvat rahavirrat yhteensä | Kirjanpitoarvo |
31.12.2024 | ||||||||
Vaihtovelkakirjalaina | 1 820 | 1 820 | 26 910 | — | 30 550 | 24 350 | ||
Lainat lukuun ottamatta osamaksuvelkoja | 7 804 | 1 403 | 167 | 116 | 115 | 114 | 9 720 | 9 465 |
Osamaksuvelat | 4 | 7 | — | — | — | — | 12 | 12 |
Verohallinnon maksujärjestelyt | 3 394 | — | — | — | — | — | 3 394 | 3 394 |
Vuokrasopimusvelat | 3 955 | 3 172 | 1 891 | — | — | — | 9 017 | 13 101 |
Ostovelat ja muut velat*) | 45 584 | — | — | — | — | — | 45 584 | 45 584 |
Yhteensä | 62 461 | 6 403 | 28 968 | 116 | 115 | 114 | 98 177 | 96 581 |
EUR tuhatta | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | Sopimuksiin perustuvat rahavirrat yhteensä | Kirjanpitoarvo |
31.12.2023 | ||||||||
Vaihtovelkakirjalaina | 1 820 | 1 820 | 1 820 | 26 910 | — | 32 370 | 23 525 | |
Lainat lukuun ottamatta osamaksuvelkoja | 2 998 | 2 977 | 1 615 | 253 | 172 | 121 | 8 136 | 7 342 |
Osamaksuvelat | 1 570 | — | — | — | — | — | 1 570 | 1 570 |
Verohallinnon maksujärjestelyt | — | — | — | — | — | — | — | — |
Vuokrasopimusvelat | 7 318 | 7 160 | 3 001 | — | — | — | 17 479 | 15 369 |
Ostovelat ja muut velat*) | 43 989 | — | — | — | — | — | 43 989 | 43 989 |
Yhteensä | 57 695 | 11 957 | 6 436 | 27 163 | 172 | 121 | 103 544 | 91 795 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 115 |
Tilinpäätös |
31.12.2024 | 31.12.2023 | |||||
Liite- tieto | Jaksotettuun hankintamenoon | Käypään arvoon tulos- vaikutteisesti | Jaksotettuun hankintamenoon | Käypään arvoon tulos- vaikutteisesti | ||
Rahoitusvarat | ||||||
Pitkäaikaiset varat | ||||||
Sijoitukset | — | 1 228 | — | 1 228 | ||
Lainasaamiset | 14 | — | — | — | — | |
Pantattu tili | 16 | 1 325 | — | 1 325 | — | |
Muut saamiset | 16 | 37 | — | |||
Myyntisaamiset | 16 | 1 135 | — | 1 036 | — | |
Pitkäaikaiset varat yhteensä | 2 497 | 1 228 | 2 361 | 1 228 | ||
Lyhytaikaiset varat | ||||||
Myyntisaamiset | 16 | 28 427 | — | 40 291 | — | |
Muut rahoitusvarat | 16 | 3 166 | — | 3 627 | — | |
Rahavarat | 17 | 19 830 | — | 11 249 | — | |
Lyhytaikaiset varat yhteensä | 51 423 | — | 55 167 | — | ||
Varat yhteensä | 53 920 | 1 228 | 57 528 | 1 228 | ||
Rahoitusvelat | ||||||
Pitkäaikaiset velat | ||||||
Lainat | 21 | 26 243 | — | 28 270 | — | |
Vuokrasopimusvelat | 13 | 7 462 | 9 266 | |||
Ostovelat | 23 | — | 141 | 3 | 359 | |
Pitkäaikaiset velat yhteensä | 33 705 | 141 | 37 539 | 359 | ||
Lyhytaikaiset velat | ||||||
Lainat | 21 | 7 577 | — | 4 167 | — | |
Vuokrasopimusvelat | 13 | 5 639 | 6 141 | |||
Ostovelat ja muut velat | 23 | 63 135 | — | 44 724 | — | |
Lyhytaikaiset velat yhteensä | 76 350 | — | 55 032 | — | ||
Velat yhteensä | 110 039 | 141 | 92 571 | 359 | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 116 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | Lainat | Vuokrasopimusvelat | Yhteensä |
Velat 1.1.2023 | 33 897 | 16 706 | 50 603 |
Liiketoimintojen yhdistämiset | — | — | — |
Rahoituksen rahavirrat | |||
Lainojen nostot | 19 280 | — | 19 280 |
Lainojen takaisinmaksut | -20 740 | -6 529 | -27 269 |
Muut muutokset: | |||
Hankinnat - vuokrasopimukset | — | 5 230 | 5 230 |
Velat 31.12.2023 | 32 437 | 15 407 | 47 844 |
Liiketoimintojen yhdistämiset | — | — | — |
Rahoituksen rahavirrat | |||
Lainojen nostot | 20 806 | 20 806 | |
Lainojen takaisinmaksut | -19 440 | -7 515 | -26 959 |
Muut muutokset: | |||
Hankinnat - vuokrasopimukset | 5 209 | 5 209 | |
Velat 31.12.2024 | 33 803 | 13 101 | 46 905 |
Rahoituskokonaisuuden kovenantit | Toteutunut arvo | Kovenantti- arvo | |||||
31.12.2024 | 31.12.2024 | 31.3.2025 | 30.6.2025 | 30.9.2025 | 31.12.2025 | ||
Omavaraisuusaste1) | 12,0 % | >10 % | 15 % | 16,5 % | 18 % | 19,5 % | |
Korollinen nettovelka/ käyttökate2) | 1.96x | <6,0x | 2,25x | 2,25x | 2,25x | 2,25x | |
Minimilikviditeetti3) | 19,8 MEUR | 5 MEUR | 8 MEUR | 8 MEUR | 8 MEUR | 8 MEUR | |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 117 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 2024 | 2023 |
Korolliset velat / käyttökate | ||
Korolliset velat | 50 414 | 24 281 |
Kassa | 19 830 | 11 249 |
Käyttökate | 14 511 | 14 704 |
Oikaisut | 1 000 | 1 000 |
Korolliset velat / käyttökate | 1,96 | 0,83 |
Oikaisut | ||
Oma pääoma | 21 241 | 75 633 |
Taseen loppusumma | 194 537 | 213 740 |
Saadut ennakkomaksut | 17 981 | 12 973 |
Omavaraisuusaste | 12,0 % | 37,7 % |
EUR tuhatta | Kirjanpitoarvo | Kirjanpitoarvo |
Pitkäaikaiset lainat | ||
Lainat | 26 243 | 28 281 |
Osamaksuvelat | 7 | -11 |
Vuokrasopimusvelat | 7 462 | 9 266 |
Pitkäaikaiset lainat yhteensä | 33 713 | 37 536 |
Lyhytaikaiset lainat | ||
Pankkilainat | 7 564 | 2 564 |
Osamaksuvelat | 4 | 1 581 |
Vuokrasopimusvelat | 5 639 | 6 141 |
Factoringvelat | 8 | 22 |
Lyhytaikaiset lainat yhteensä | 13 215 | 10 308 |
Yhteensä | 46 928 | 47 843 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 118 |
Tilinpäätös |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE • Enersensen lainat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvelkoihin. Lainat kirjataan alun perin käypään arvoon, josta on vähennetty transaktiomenot. Myöhemmin lainat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Saadun määrän (vähennettynä transaktiomenoilla) ja takaisin maksettavan määrän välinen erotus merkitään tuloslaskelmaan efektiivisen koron menetelmällä laina-ajan kuluessa. Lainalimiiteistä maksettavat palkkiot kirjataan lainaan liittyvinä transaktiomenoina siltä osin kuin limiitin käyttäminen osaksi tai kokonaan on todennäköistä. Tällöin palkkio aktivoidaan taseeseen, kunnes laina nostetaan. Jos ei ole näyttöä siitä, että limiittiin kuuluvat lainat tullaan todennäköisesti nostamaan osaksi tai kokonaan, palkkio aktivoidaan maksuvalmiuspalveluista suoritettuna ennakkomaksuna ja jaksotetaan kyseisen limiitin voimassaoloajalle. • Vaihtovelkakirjalaina käsitellään yhdistelmäinstrumenttina, joka koostuvat kahdesta komponentista: rahoitusvelasta ja oman pääoman ehtoisesta instrumentista. Rahoitusvelan käypä arvo liikkeeseenlaskuhetkellä määritetään diskonttaamalla vaihtovelkakirjalainan tulevat kassavirrat vastaavan lainan, johon ei sisälly vaihto-oikeutta, markkinakorolla. Oman pääoman ehtoisen instrumentin arvo määritetään vähentämällä yhteisön saamasta maksusta rahoitusvelan käypä arvo. Oman pääoman ehtoinen instrumentti on kytketty optio, joka oikeuttaa vaihtamaan velan liikkeeseen laskijan omaan pääomaan. Alkuperäisen kirjaamisen jälkeen yhdistelmäinstrumentin vieraan pääoman komponentti arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä. • Lainat kirjataan pois taseesta, kun sopimuksen mukainen velvoite on täytetty tai kumottu tai sen voimassaoloaika on päättynyt. Kuoletetun tai toiselle osapuolelle siirretyn rahoitusvelan kirjanpitoarvon ja maksetun vastikkeen – joka sisältää siirretyt muut kuin käteiset varat tai vastattaviksi otetut velat – välinen erotus kirjataan tulosvaikutteisesti ja esitetään rahoituserissä. • Lainat luokitellaan lyhytaikaisiksi, ellei konsernilla ole ehdotonta oikeutta suorittaa niitä vähintään 12 kuukautta raportointikauden päättymisen jälkeen. | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Vaihtovelkakirjalainan korko Johdon määrittelemä arvo vaihtovelkakirjalainan korosta ilman vaihto-oikeutta olisi 10,5 %. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 119 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | Takuu- varaukset | Tappio- varaukset | Muut varaukset | Yhteensä |
2024 | ||||
1.1. | 317 | 146 | 243 | 706 |
Varausten lisäykset | 913 | 208 | 2 110 | 3 231 |
Käytetyt varaukset | — | -327 | -60 | -387 |
Käyttämättömien varausten peruutukset | — | — | — | — |
Kurssierot | — | — | — | — |
31.12. | 1 231 | 26 | 2 293 | 3 550 |
Lyhytaikaiset | 398 | 26 | 98 | 523 |
Pitkäaikaiset | 833 | — | 2 195 | 3 027 |
Yhteensä | 1 231 | 26 | 2 293 | 3 550 |
EUR tuhatta | Takuu- varaukset | Tappio- varaukset | Muut varaukset | Yhteensä |
2023 | ||||
1.1. | 244 | 524 | 359 | 1 127 |
Varausten lisäykset | 88 | 48 | — | 136 |
Käytetyt varaukset | — | -425 | -60 | -485 |
Käyttämättömien varausten peruutukset | -15 | — | -56 | -71 |
Kurssierot | — | — | — | — |
31.12. | 317 | 146 | 243 | 706 |
Lyhytaikaiset | 234 | — | — | 234 |
Pitkäaikaiset | 83 | 146 | 243 | 472 |
Yhteensä | 317 | 146 | 243 | 706 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Varaus kirjataan taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena voimassa oleva oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite, on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää varojen siirtymistä pois konsernista ja velvoitteen määrä on luotettavasti arvioitavissa. Tulevista liiketoiminnan tappioista ei kirjata varauksia. Varaukset esitetään lyhytaikaisina, jos niihin liittyvien maksusuoritusten odotetaan toteutuvan 12 kuukauden kuluessa raportointikauden päättymisestä. Muussa tapauksessa varaukset esitetään pitkäaikaisina. Varauksena kirjattava määrä on niiden menojen nykyarvo, joita velvoitteen täyttämisen odotetaan raportointikauden lopussa edellyttävän johdon parhaan arvion mukaan. Takuuvaraukset Konserni myöntää asiakassopimuksissa takuuaikoja myydyille tuotteille. Takuuaika on yleensä 24 kuukautta. Takuuvarauksen määrä arvioidaan historiassa toteutuneiden takuukustannusten perusteella. Takuuvarauksen määrää arvioidaan projektikohtaisesti jokaisena raportointipäivänä. Tappiovaraukset Konserni kirjaa varauksen tappiollisista sopimuksista, kun sopimuksesta aiheutuvat arvioidut kokonaiskustannukset, mukaan lukien materiaali- ja työkustannukset sekä ulkopuoliset palvelut, ylittävät siitä saatavat kokonaistuotot. Todennäköinen tappio kirjataan kuluksi välittömästi, kun se todetaan. Varauksen määrä on sopimuksen mukaisen velvoitteen täyttämiseksi tarvittavien menojen määrä tai sopimusvelvoitteiden täyttämisen laiminlyönnistä aiheutuva korvausten tai rangaistusseuraamusten määrä, sen mukaan kumpi niistä on pienempi. Tappiovarauksen määrää arvioidaan sopimuskohtaisesti jokaisena raportointipäivänä. | ||
KESKEISET HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT Varauksen määrän ja ajoituksen arviointi Arvio aikaisemman tapahtuman taloudellisesta vaikutuksesta edellyttää konsernin johdon harkintaa, joka perustuu aiempiin samankaltaisiin tapahtumiin ja joissakin tapauksissa ulkopuolisen asiantuntijan lausuntoihin. Varauksia tarkastellaan säännöllisesti ja korjataan tarpeen mukaan vastaamaan tarkasteluhetken parasta arviota. Toteutuvat menot voivat poiketa arviosta. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 120 |
Tilinpäätös |
Pitkäaikaiset | ||
Muut velat | — | 3 |
Yhteensä | — | 3 |
Lyhytaikaiset | ||
Ostovelat | 24 188 | 25 992 |
Saadut ennakot | 17 981 | 12 973 |
Arvonlisäverovelka | 17 749 | 16 825 |
Muut velat | 12 076 | 1 144 |
Siirtovelat | 42 189 | 48 641 |
Yhteensä | 114 833 | 105 575 |
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät | ||
Henkilöstökulujen jaksotukset | 21 185 | 23 765 |
Jaksotetut alihankkija- ja muut kulut | 19 687 | 19 128 |
Jaksotetut korkokulut | 1 089 | 5 652 |
Muut siirtovelat | 228 | 96 |
Yhteensä | 42 189 | 48 641 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Ostovelat ja muut erään sisältyvät rahoitusvelat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin rahoitusvelkoihin. Ne kirjataan alun perin käypään arvoon, ja myöhemmin ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä. Ostovelkojen ja muiden velkojen kirjanpitoarvojen nähdään vastaavan niiden käypää arvoa niiden lyhyen maturiteetin johdosta. Velat ovat vakuudettomia ja ne maksetaan yleensä 30 päivän kuluessa niiden alkuperäisestä kirjaamisesta. Lisätietoa ostovelkoihin ja muiden tähän tase-erään sisältyvien rahoitusvelkoihin on esitetty liitetiedossa 20. Rahoitusriskien ja pääoman hallinta. Ostovelat ja muut velat luokitellaan lyhytaikaisiksi veloiksi, jos ne erääntyvät maksettaviksi 12 kuukauden kuluessa raportointikauden päättymisestä. Saadut ennakot ovat sopimuksiin perustuvia velkoja siihen asti, että konserni täyttää asiakkaalle luvatun suoritevelvoitteen. | ||
Tytäryritys | Rekisteröinti- maa | Konsernin omistusosuus 31.12.2024, % | Konsernin omistusosuus 31.12.2023, % |
Enersense AS | Viro | 100 | 100 |
Ensersense SIA | Latvia | 100 | 59 |
Enersense AS | Norja | 100 | 100 |
Enersense Engineering Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense GmbH | Saksa | 100 | 100 |
Enersense IN Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense Ltd | UK | 100 | 100 |
Enersense Offshore Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense PN Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense SAS | Ranska | 100 | 100 |
Enersense Services Oyj | Suomi | 100 | 100 |
Enersense TN Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense Works Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense UAB | Liettua | 100 | 100 |
Enersense Wind Oy | Suomi | 100 | 100 |
Ensersense Charging Oy | Suomi | 100 | 100 |
Lehtivuoret Wind Farm Oy | Suomi | 100 | 100 |
Pohjoismäki Wind Farm Oy | Suomi | 100 | 100 |
Joupinkangas Wind Farm Oy | Suomi | 100 | 100 |
Kurikka Energy Oy | Suomi | 100 | 100 |
Lakkasuo Wind Farm Oy | Suomi | 100 | — |
Ala-Korpivaara Wind Farm Oy | Suomi | 100 | — |
Enersense Hungary Kft. | Unkari | — | 100 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 121 |
Tilinpäätös |
Sivuliikkeet | Rekisteröintimaa |
Empower AS filial Latvia | Latvia |
Enersense International filial Sweden | Ruotsi |
Enersense Works filial Norway | Norja |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Tytäryritykset Tytäryrityksiä ovat yritykset, joissa konsernilla on määräysvalta. Konsernilla on määräysvalta yrityksessä silloin, kun se olemalla osallisena siinä altistuu sen muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yritystä koskevaa valtaansa sen toiminnan ohjaamiseen. Tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen kokonaisuudessaan siitä päivästä lukien, jona konserni saa niihin määräysvallan. Yhdistely lopetetaan, kun määräysvalta lakkaa. Konserniyritysten väliset liiketapahtumat, mukaan lukien sisäiset saamiset ja velat, tuotot ja kulut sekä realisoitumattomat voitot eliminoidaan. Realisoitumattomat tappiot eliminoidaan, ellei liiketapahtuma anna viitteitä luovutetun omaisuuserän arvonalentumisesta. Määräysvallattomien omistajien osuus tytäryritysten tuloksesta ja omasta pääomasta esitetään omana eränään konsernin tuloslaskelmassa, laajassa tuloslaskelmassa, oman pääoman muutoksia osoittavassa laskelmassa ja taseessa. | ||
EUR tuhatta | 2024 | 2023 |
1.1. | 167 | 389 |
Liiketoimintojen yhdistämiset | — | — |
Hankinnat | -1 405 | — |
Muut muutokset | — | 1 |
Osuus tilikauden voitosta (tappiosta) | 1 238 | -223 |
31.12. | — | 167 |
EUR tuhatta | 2024 | 2023 |
Hankitun määräysvallattomien omistajien osuuden kirjanpitoarvo | 1 405 | — |
Määräysvallattomille omistajille maksettu vastike | -720 | — |
Määrä, jolla maksettu vastike alittaa omaan pääoman sisältyneen määräysvallattomien omistajien osuuden | 686 | — |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Määräysvallattomien omistajien kanssa toteutuneita liiketoimia, jotka eivät johda määräysvallan menettämiseen, käsitellään liiketoimina omistajien kanssa. Määräysvallattomilta omistajilta ostettujen osakkeiden vastikkeen ja tytäryrityksen nettovarallisuudesta hankitun osuuden kirjanpitoarvon välinen erotus kirjataan omaan pääomaan. Vastaavasti, määräysvallattomille omistajille myydyn osuuden luovutusvoitto tai -tappio kirjataan suoraan omaan pääomaan. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 122 |
Tilinpäätös |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Johtoryhmä (toimitusjohtajaa lukuun ottamatta) | -1 315 | -1 189 |
Toimitusjohtaja, Jussi Holopainen –3.5.2024 | -488 | -353 |
Toimitusjohtaja, Juha Silvola 4.5.–22.9.2024 | -107 | — |
Toimitusjohtaja, Kari Sundbäck 23.9.2024– | -92 | — |
Yhteensä | -2 002 | -1 542 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Dahlblom Anders | -49 | — |
Eskola Jaakko | -39 | -59 |
Haglund Carl | -45 | -26 |
Helander Sari | -46 | -38 |
Jokinen Päivi | — | -9 |
Miettinen Anna | -42 | -26 |
Plit Herkko | — | -10 |
Sormunen Sirpa-Helena | -46 | -40 |
Suokas Petri | -42 | -35 |
Vuori Ville | -34 | — |
Yhteensä | -343 | -243 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Lakisääteiset eläkkeet | -333 | -280 |
Lisäeläkkeet | — | — |
Osakeperusteiset etuudet | — | — |
Yhteensä | -333 | -280 |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Tavaroiden ja palvelujen myynti | — | — |
Tavaroiden ja palvelujen ostot | -91 | — |
Yhteensä | -91 | — |
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Ostovelat ja muut velat | — | — |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 123 |
Tilinpäätös |
Perustiedot ja yleiset ehdot | Ansaintajakso 2022–2023 | Ansaintajakso 2023–2025 | Ansaintajakso 2024–2026 |
Tyyppi | Osake | Osake | Osake |
Osakkeiden enimmäismäärä, kpl | 211 000 | 241 000 | 369 784 |
Ensimmäinen myöntämispäivä | 17.3.2022 | 6.4.2023 | 12.04.2024 |
Ansaintajakso alkaa, pvm | 1.1.2022 | 1.1.2023 | 01.01.2024 |
Ansaintajakso päättyy, pvm | 31.12.2023 | 31.12.2025 | 31.12.2026 |
Arvioitu osakkeiden vapautuminen, pvm | 50 %: 15.03.2024 ja 50 %: 28.02.2025 | 15.3.2026 | 31.03.2027 |
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta | 2,96 | 2,94 | 2,97 |
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | 0,16 | 1,20 | 2,25 |
Ansaintakriteerit | Osakkeen kokonaistuotto, käyttökate, päästöttömien energiaratkaisujen myynti | Osakkeen kokonaistuotto, käyttökate, päästöttömien energiaratkaisujen myynti | Osakkeen kokonaistuotto, konsernin kumulatiivinen oikaistu käyttökate ja yhtiön vastuullisuusohjelman toteutus |
Henkilöitä tilikauden päättyessä | 22 | 22 | 25 |
Toteutustapa | Osakkeita ja rahaa (nettomaksu) | Osakkeita ja rahaa (nettomaksu) | Osakkeita ja rahaa (nettomaksu) |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 124 |
Tilinpäätös |
Ansaintajakso 2022–2023 | Ansaintajakso 2023–2025 | Ansaintajakso 2024–2026 | |
1.1.2024 | |||
Kauden alussa ulkona olevat | 183 267 | 221 944 | — |
Kaudella myönnetyt | — | 30 000 | 409 349 |
Kaudella menetetyt | 133 946 | 110 231 | 144 220 |
Kaudella toteutetut | — | — | — |
31.12.2024 | |||
Kauden lopussa ulkona olevat | 49 322 | 141 713 | 265 129 |
Osakkeen kurssi myöntämishetkellä, € | 3,54 |
Oletetut osingot yhteensä juoksuajalla, diskontattuna, € | 0,13 |
Oletettu volatiliteetti, % | 0,40 |
Diskonttokorko, % | 0,03 |
Markkinaehtoisen kriteerin vaikutus käyvässä arvossa, % | -0,21 |
Arvostusmalli | Binomimalli |
Käypä arvo, per osake | 2,70 |
Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut, € | -82 281 |
Tilikauden kulu osakeperusteiset maksut, oma pääoma, € | -77 381 |
Osakeperusteisista maksuista aiheutuva velka raportointihetkellä, € | 566 |
Arvio veroihin maksettavasta palkkion osuudesta, € | 40 653 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Osakepohjainen kannustinjärjestelmä on kirjattu kuluksi oikeuden ansaintajakson aikana tuloslaskelman erään henkilöstökulut. Kuluksi kirjattava määrä perustuu arvioon ansaintakriteereistä, joiden perusteella odotetaan syntyvän oikeus. Arvio ansaittavista osakkeista arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä. Mikäli arvio muuttuu myöhempinä kausina, oikaistaan muutos tuloslaskelmaan sille kaudelle, jolloin muutos on havaittu. Osakepohjaisista palkitsemisjärjestelmistä osakkeina suoritettavan osuuden vastatili on sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto. | ||
EUR tuhatta | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Annetut vakuudet | ||
Yrityskiinnitykset | 591 200 | 591 200 |
Kiinteistökiinnitykset | 7 200 | 7 200 |
Urakka- ja toimitustakaukset | 99 952 | 99 563 |
Pankkitakaukset | 2 000 | 2 000 |
Muut takaukset | — | — |
Annetut pantit | ||
Omasta puolesta | 46 822 | 45 336 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 125 |
Tilinpäätös |
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATE Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena syntynyt mahdollinen velvoite, jonka olemassaolo varmistuu vasta konsernin määräysvallan ulkopuolella olevan epävarman tapahtuman realisoituessa. Ehdolliseksi velaksi katsotaan myös sellainen olemassa oleva velvoite, joka ei todennäköisesti edellytä maksuvelvoitteen täyttämistä, tai jonka suuruutta ei voida luotettavasti määritellä. Ehdollinen velka esitetään tilinpäätöksen liitetietona. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 126 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 127 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 128 |
Tilinpäätös |
EUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Liiketoiminnan muut tuotot | — | 1 213 667,23 |
Materiaalit ja palvelut | ||
Aineet, tarvikkeet ja tavarat | ||
Ostot tilikauden aikana | -7 792,27 | -24 089,36 |
Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | — | -13 463,96 |
Ulkopuoliset palvelut | -1 101 625,54 | -3 072 562,39 |
Materiaalit ja palvelut yhteensä | -1 109 417,81 | -3 110 115,71 |
Henkilöstökulut | ||
Palkat ja palkkiot | -4 987 775,89 | -6 502 846,15 |
Henkilösivukulut | ||
Eläkekulut | -813 982,04 | -1 011 461,16 |
Muut henkilösivukulut | -93 591,77 | -241 672,43 |
Henkilöstökulut yhteensä | -5 895 349,70 | -7 755 979,74 |
Poistot ja arvonalentumiset | ||
Suunnitelman mukaiset poistot | -7 078,62 | -13 580,29 |
Arvonalentumiset lainasaamisista | -5 734 539,92 | — |
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä | -5 741 618,54 | -13 580,29 |
EUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Liikevoitto (-tappio) | -10 956 651,90 | 526 729,50 |
Rahoitustuotot ja -kulut | ||
Muut korko- ja rahoitustuotot | ||
Saman konsernin yrityksiltä | 2 326 999,74 | 2 434 272,02 |
Muilta | 86 171,90 | 167 657,83 |
Korkokulut ja muut rahoituskulut | ||
Saman konsernin yrityksille | -1 248 936,43 | -491 476,37 |
Muille | -4 308 451,22 | -3 885 735,61 |
Arvonalentumiset sijoituksista | -1 284 405,75 | -2 390 568,70 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -4 428 621,76 | -4 165 850,83 |
Tulos ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -15 385 273,62 | -3 639 121,33 |
Tilinpäätössiirrot | ||
Konserniavustukset, saadut | — | 2 893 237,43 |
Tuloverot | 43 230,92 | -21 387,36 |
Tilikauden voitto (tappio) | -15 342 042,70 | -767 271,26 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 129 |
Tilinpäätös |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Pysyvät vastaavat | ||
Aineettomat hyödykkeet | ||
Aineettomat oikeudet | — | 2 769,79 |
Aineettomat hyödykkeet yhteensä | — | 2 769,79 |
Aineelliset hyödykkeet | ||
Koneet ja kalusto | 49 574,32 | 3 468,59 |
Aineelliset hyödykkeet yhteensä | 49 574,32 | 3 468,59 |
Sijoitukset | ||
Osuudet saman konsernin yrityksissä | 28 692 964,40 | 30 029 091,34 |
Sijoitukset osakkuusyhtiöihin | 13 812 809,73 | 13 812 809,73 |
Muut pitkäaikaiset investoinnit | 850 000,00 | 850 000,00 |
Sijoitukset yhteensä | 43 355 774,13 | 44 691 901,07 |
Pysyvät vastaavat yhteensä | 43 405 348,45 | 44 698 139,45 |
Vaihtuvat vastaavat | ||
Saamiset | ||
Pitkäaikaiset saamiset | ||
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | 21 320 945,82 | 22 572 068,54 |
Muut saamiset | 1 325 000,00 | 1 325 000,00 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 22 645 945,82 | 23 897 068,54 |
Lyhytaikaiset saamiset | ||
Myyntisaamiset | 22 597,89 | 1 281 789,62 |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | 51 408 182,09 | 52 510 953,32 |
Muut saamiset | 406 168,40 | 2 085 633,00 |
Siirtosaamiset | 611 576,17 | 1 472 767,03 |
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 52 448 524,55 | 57 351 142,97 |
Rahat ja pankkisaamiset | 6 781 116,17 | 5 258 319,36 |
Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 81 875 586,54 | 86 506 530,87 |
Vastaavaa yhteensä | 125 280 934,99 | 131 204 670,32 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Oma pääoma | ||
Osakepääoma | 80 000,00 | 80 000,00 |
Vararahasto | 312 642,01 | 312 642,01 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 65 968 128,54 | 67 617 381,24 |
Varojenjako | — | -1 649 252,70 |
Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -4 968 469,51 | -4 192 257,17 |
Tilikauden tulos | -15 342 042,70 | -767 271,26 |
Oma pääoma yhteensä | 46 050 258,34 | 61 401 242,12 |
Pakolliset varaukset | ||
Muut pakolliset varaukset | 640 000,00 | 100 000,00 |
Pakolliset varaukset yhteensä | 640 000,00 | 100 000,00 |
Vieras pääoma | ||
Pitkäaikainen vieras pääoma | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 1 200 000,00 | 3 900 000,00 |
Vaihtovelkakirjalaina | 26 000 000,00 | 26 000 000,00 |
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | 27 200 000,00 | 29 900 000,00 |
Lyhytaikainen vieras pääoma | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 7 400 000,00 | 2 400 000,00 |
Ostovelat | 499 446,32 | 455 398,60 |
Velat saman konsernin yrityksille | 40 764 583,54 | 34 085 626,50 |
Muut velat | 224 652,03 | 323 682,29 |
Siirtovelat | 2 501 994,76 | 2 538 720,81 |
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | 51 390 676,65 | 39 803 428,20 |
Vieras pääoma yhteensä | 79 230 676,65 | 69 803 428,20 |
Vastattavaa yhteensä | 125 280 934,99 | 131 204 670,32 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 130 |
Tilinpäätös |
EUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Oikaisut: | ||
Poistot ja arvonalentumiset | 7 078,62 | 13 580,29 |
Tytäryhtiöosakkeiden ja sijoitusten alaskirjaus | 8 518 945,67 | 2 390 568,70 |
Muut tuotot ja -kulut, joihin ei liity maksua (+/-) | 51 721,19 | -1 017 904,84 |
Rahoitustuotot ja -kulut | 3 144 216,01 | 1 775 282,13 |
Käyttöpääoman muutos | ||
Lyhytaikaisten liikesaamisten lisäys (-), vähennys (+) | 4 219 415,02 | 477 577,15 |
Vaihto-omaisuuden lisäys (-), vähennys (+) | — | -13 463,96 |
Lyhytaikaisten velkojen lisäys (+), vähennys (-) | 743 638,25 | -325 470,51 |
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan rahoituskuluista (-) | 845 548,24 | -217 690,32 |
Saadut korot ja muut rahoitustuotot | 94 600,49 | 189,05 |
Maksetut verot | 79 018,06 | — |
Liiketoiminnan rahavirta | 2 318 907,93 | -556 453,64 |
Investointien rahavirta | ||
Tytäryhtiöosakkeiden luovutustulot | 400 004,00 | 599 997,00 |
Investoinnit muihin sijoituksiin | — | -3 328 253,73 |
Myönnetyt lainat | -2 015 200,00 | -20 195 000,00 |
Lainasaamisten takaisinmaksut | 3 600 200,00 | 21 321 700,00 |
Konsernitilisaamisten muutos | -6 521 155,32 | -32 702 469,17 |
Maksetut korot investoinneista | 709 976,77 | -234 371,55 |
Saadut korot investoinneista | 1 364 682,37 | 1 830 391,11 |
Saadut osingot investoinneista | — | 624 277,00 |
Investointien rahavirta | -2 461 492,18 | -32 083 729,34 |
EUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | -2 400 000,00 | -2 100 000,00 |
Lyhytaikaisten lainojen nostot | 31 350 000,00 | 4 900 000,00 |
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | -34 551 959,84 | -2 200 000,00 |
Konsernitilivelan muutos | 8 635 973,30 | 16 449 513,60 |
Saadut konserniavustukset | 2 851 959,84 | — |
Maksetut korot ja maksut rahoituskuluista | -4 220 592,24 | -3 113 009,13 |
Maksetut osingot ja muu voitonjako | — | -1 649 252,70 |
Rahoituksen rahavirta | 1 665 381,00 | 12 287 251,77 |
Laskelman mukainen likvidien varojen muutos | 1 522 796,81 | -20 352 931,21 |
Rahavarat tilikauden alussa 1.1. | 5 258 319,36 | 25 611 250,57 |
Rahavarat tilikauden lopussa 31.12. | 6 781 116,17 | 5 258 319,36 |
Taseen mukainen likvidien varojen muutos, lisäys (+), vähennys (-) | 1 522 796,81 | -20 352 931,21 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 131 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 132 |
Tilinpäätös |
Tytäryritys | Rekisteröintimaa | Emoyhtiön omistusosuus 31.12.2024, % | Emoyhtiön omistusosuus 31.12.2023, % |
Enersense Engineering Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense GmbH | Saksa | 100 | 100 |
Enersense Ltd | UK | 100 | 100 |
Enersense AS | Norja | 100 | 100 |
Enersense Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense SAS | Ranska | 100 | 100 |
Enersense Services Oyj | Suomi | 100 | 100 |
Enersense Works Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense Wind Oy | Suomi | 100 | 100 |
Enersense Charging Oy | Suomi | 100 | 100 |
Omistusosuus, % | |||
Yrityksen nimi | Rekisteröintimaa | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Yrittäjien Voima Oy | Suomi | 40,0 % | 40,0 % |
P2X Solution Oy | Suomi | 8,9 % | 18,5 % |
EUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Suomi | 8 407 110,93 | 13 209 190,59 |
Muut maat | 138 485,22 | 227 193,41 |
Yhteensä | 8 545 596,15 | 13 436 384,00 |
EUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Ravintolapalveluiden tuottaminen | — | 22 072,10 |
Tytäryhtiön myyntivoitto | — | 967 015,60 |
Muut liiketoiminnan tuotot | — | 224 579,53 |
Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä | — | 1 213 667,23 |
EUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Yrityshankintoihin liittyvät kulut | — | 206 954,21 |
Tytäryhtiön purkukulut ja arvonalentumiset | 50 460,28 | 2 390 568,70 |
Hallinto- ja muut konsernipalveluveloitukset | 639 298,18 | 1 037 121,39 |
Lisäkauppahintasaamisen alaskirjaus | 1 500 000,00 | — |
Asiantuntijakulut | 1 102 989,34 | 74 287,92 |
Muut liiketoiminnan kulut | 3 463 114,16 | 1 925 282,47 |
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä | 6 755 861,96 | 5 634 214,69 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 133 |
Tilinpäätös |
EUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Tilintarkastuspalvelut | -108 240,00 | -99 750,00 |
Kestävyysraportoinnin varmentaminen | -53 109,00 | — |
Tilintarkastajan todistukset ja lausunnot | -15 647,00 | — |
Muut palvelut | -19 500,00 | -20 277,00 |
Tilintarkastajan palkkiot yhteensä | -196 496,00 | -120 027,00 |
1–12/2024 | 1–12/2023 | |
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana | 72 | 109 |
EUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Hallituksen jäsenet | -342 807,00 | -243 000,00 |
Toimitusjohtaja*) | -687 216,00 | -352 876,80 |
EUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Muut korko- ja rahoitustuotot | ||
Saman konsernin yrityksiltä | 2 326 999,74 | 2 434 272,02 |
Muilta | 86 171,90 | 15 958,42 |
Korko- ja rahoitustuotot yhteensä | 2 413 171,64 | 2 450 230,44 |
Korko- ja rahoituskulut | ||
Jälleenrahoituksen järjestelypalkkiot | -151 875,00 | -112 500,00 |
Saman konsernin yrityksille | -1 248 936,43 | -491 476,37 |
Korkokulut muille | -2 635 160,67 | -3 621 536,20 |
Muut rahoituskulut muille | -1 521 415,55 | — |
Arvonalentumiset sijoituksista | -1 284 405,75 | -2 390 568,70 |
Korko- ja rahoituskulut yhteensä | -6 841 793,40 | -6 616 081,27 |
EUR | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Saadut konserniavustukset | — | 2 893 237,43 |
Tuloverot | 43 230,92 | -21 387,36 |
Tilinpäätössiirrot yhteensä | 43 230,92 | 2 871 850,07 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 134 |
Tilinpäätös |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Hankintameno 1.1. | 33 030,16 | 33 030,16 |
Lisäykset | — | — |
Hankintameno 31.12. | 33 030,16 | 33 030,16 |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. | -30 260,37 | -23 913,72 |
Tilikauden poisto | -2 769,79 | -6 346,65 |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12. | -33 030,16 | -30 260,37 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | — | 2 769,79 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Hankintameno 1.1. | 159 557,04 | 159 557,04 |
Lisäykset | 50 414,56 | — |
Vähennykset | — | — |
Siirrot erien välillä | — | — |
Hankintameno 31.12. | 209 971,60 | 159 557,04 |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. | -156 088,45 | -148 854,81 |
Tilikauden poisto | -4 308,83 | -7 233,64 |
Arvonalennukset | — | — |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12. | -160 397,28 | -156 088,45 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 49 574,32 | 3 468,59 |
EUR | Osuudet osakkuusyhtiöissä | Tytäryhtiö- osakkeet | Muut pitkäaikaiset investoinnit | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 14 328 445,37 | 30 060 299,04 | 850 000,00 | 45 238 745,41 |
Lisäykset | — | — | — | — |
Vähennykset | — | -51 721,19 | — | -51 721,19 |
Siirrot erien välillä | — | — | — | — |
Hankintameno 31.12. | 14 328 446,37 | 30 008 577,85 | 850 000,00 | 45 187 024,22 |
Kertyneet arvonalentumiset 1.1. | -515 636,64 | -31 207,70 | — | -546 844,34 |
Arvonalentumiset | — | -1 284 405,75 | — | -1 284 405,75 |
Kertyneet arvonalentumiset 31.12. | -515 636,64 | -1 315 613,45 | — | -1 831 250,09 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 13 812 809,73 | 28 692 964,40 | 850 000,00 | 43 355 774,13 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 13 812 809,73 | 30 029 091,34 | 850 000,00 | 44 691 901,07 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Lainasaamiset | 3 200 000,00 | 3 200 000,00 |
Pääomalainasaamiset | 18 120 945,82 | 19 372 068,54 |
Yhteensä | 21 320 945,82 | 22 572 068,54 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 135 |
Tilinpäätös |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Muut saamiset | 1 325 000,00 | 1 325 000,00 |
Yhteensä | 1 325 000,00 | 1 325 000,00 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 22 645 945,82 | 23 897 068,54 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Myyntisaamiset | 315 317,82 | 61 314,51 |
Lainasaamiset | 8 774 000,00 | 14 274 823,10 |
Muut saamiset | 39 502 504,50 | 35 874 586,61 |
Korkosaamiset | 2 608 615,14 | 1 706 382,13 |
Siirtosaamiset | 207 744,63 | 593 846,97 |
Yhteensä | 51 408 182,09 | 52 510 953,32 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Myyntisaamiset | 22 597,89 | 1 281 789,62 |
Muut saamiset | 406 168,40 | 2 085 633,00 |
Siirtosaamiset | 611 576,17 | 1 472 767,03 |
Yhteensä | 1 040 342,46 | 4 840 189,65 |
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 52 448 524,55 | 57 351 142,97 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Siirtosaamisten olennaiset erät | ||
Työterveyshuoltokorvaus | 15 419,25 | 26 664,19 |
Myynnin jaksotus | 2 730,22 | 989 999,54 |
Kulujaksotus | 308 332,03 | 281 459,41 |
Ennakkomaksut | 165 039,61 | — |
Muut | 120 055,06 | 174 643,89 |
Yhteensä | 611 576,17 | 1 472 767,03 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 136 |
Tilinpäätös |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Osakepääoma 1.1. | 80 000,00 | 80 000,00 |
Osakepääoma 31.12. | 80 000,00 | 80 000,00 |
Vararahasto 1.1. | 312 642,00 | 312 642,00 |
Vararahasto 31.12. | 312 642,00 | 312 642,00 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 65 968 128,55 | 67 617 357,48 |
MBÅ Invest Oy sulautuminen | — | 22,76 |
Edellisen tilikauden virheen oikaisu | — | 1,01 |
Varojenjako | — | -1 649 252,70 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 65 968 128,55 | 65 968 128,55 |
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. | -4 959 528,43 | -4 195 355,90 |
Muuntoero | -8 941,08 | 3 098,73 |
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. | -4 968 469,51 | -4 192 257,17 |
Tilikauden tappio | -15 342 042,70 | -767 271,26 |
Oma pääoma yhteensä | 46 050 258,34 | 61 401 242,12 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Voitto (-tappio) edellisiltä tilikausilta | -4 968 469,51 | -4 192 257,17 |
Tilikauden voitto (-tappio) | -15 342 042,70 | -767 271,26 |
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto | 65 968 128,55 | 65 968 128,55 |
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma yhteensä | 45 657 616,34 | 61 008 600,12 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Muut pakolliset varaukset | 640 000,00 | 100 000,00 |
Pakolliset varaukset yhteensä | 640 000,00 | 100 000,00 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 1 200 000,00 | 3 900 000,00 |
Vaihtovelkakirjalaina | 26 000 000,00 | 26 000 000,00 |
Pitkäaikaiset velat yhteensä | 27 200 000,00 | 29 900 000,00 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Lainat rahoituslaitoksilta | — | — |
Yhteensä | — | — |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 137 |
Tilinpäätös |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Ostovelat | 2 193 770,83 | 1 159 862,54 |
Lainat | 4 677 829,08 | 7 579 788,92 |
Konsernitilivelat | 33 308 516,90 | 24 672 543,60 |
Siirtovelat | 584 466,73 | 673 431,44 |
Yhteensä | 40 764 583,54 | 34 085 626,50 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Lainat | 7 400 000,00 | 2 400 000,00 |
Ostovelat | 499 446,32 | 455 398,60 |
Muut velat | 224 652,03 | 175 822,72 |
Siirtovelat | 2 501 994,76 | 2 686 580,38 |
Yhteensä | 10 626 093,11 | 5 717 801,70 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Palkkavelat | 6 058,58 | 27 312,06 |
Lomapalkkavelat | 326 312,55 | 558 298,85 |
Lakisääteiset vakuutusmaksut | 126 029,42 | 321 295,07 |
Vaihtovelkakirjalainan korkojaksotus | 854 388,89 | 869 555,56 |
Rahoituskomission jaksotus | 196 000,13 | 140 000,09 |
Muut | 993 205,19 | 770 118,75 |
Yhteensä | 2 501 994,76 | 2 686 580,38 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Rahalaitoslainat*) | 8 600 000,00 | 6 300 000,00 |
Pantattujen osakkeiden kirjanpitoarvo | 28 579 191,31 | 28 579 191,31 |
Vakuudeksi annetut yrityskiinnitykset | 7 000 000,00 | 7 000 000,00 |
Vakuudettomat velat yhteensä | 26 000 000,00 | 26 000 000,00 |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Muut vakuudeksi annetut pantit | 1 325 000,00 | 1 325 000,00 |
Muut takaukset | 89 319 137,84 | 86 830 609,07 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 138 |
Tilinpäätös |
EUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Seuraavalla tilikaudella maksettavat | 6252,61, | 6 203,47 |
Myöhemmin maksettavat | 12 505,22 | 18 610,40 |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 139 |
Tilinpäätös |
Kari Sundbäck | Anders Dahlblom | |
Sirpa-Helena Sormunen | Petri Suokas | |
Carl Haglund | Anna Miettinen | |
Sari Helander | Ville Vuori | |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 140 |
Tilinpäätös |
Heli Tuuri |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 141 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 142 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 143 |
Tilinpäätös |
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT | KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA | ||
Liikearvo ja yritysjärjestelyihin liittyvät aineettomat hyödykkeet (Konsernitilinpäätöksen liitetieto 11) | |||
Konsernitaseen 31.12.2024 liikearvo on 26,1 miljoonaa euroa. Yritysjärjestelyihin liittyvät muut aineettomat hyödykkeet ovat tuulivoimahankekanta 1,5 miljoonaa euroa, teknologiaan perustuva aineeton hyödyke 3,0 miljoonaa euroa ja asiakassuhteet 5,4 miljoonaa euroa. Liikearvo ja tuulivoimahankekanta testataan mahdollisen arvonalentumisen varalta vähintään vuosittain. Arvonalentumistestausten taustalla olevien rahavirtaennusteiden laatiminen edellyttää johdon harkintaa ja arvioita liittyen kannattavuuteen, pitkän aikavälin kasvutekijään ja diskonttauskorkoon. Yritysjärjestelyihin liittyvät tuulivoimapuistohankkeet kirjataan kuluksi hankkeiden myynnin toteutumisen perusteella. Muut yrityshankintoihin liittyvät aineettomat hyödykkeet poistetaan arvioituna taloudellisena vaikutusaikanaan. Tuulivoimahankekannasta 20,9 miljoonaa euroa on luokiteltu myytävänä oleviksi varoiksi ja arvostettu todennäköistä luovutushintaa alhaisempaan kirjanpitoarvoon. Arvonalentumistestausten perusteella on tehty alaskirjauksia liikearvoon1,7 miljoonan euroa ja teknologiaan perustuvaan aineettomaan hyödykkeeseen 5,0 miljoonaa euroa. Arvonalentumistestauksissa käytettäviin ennusteisiin ja oletuksiin liittyvästä johdon harkinnasta ja tasearvojen merkittävyydestä johtuen liikearvon ja yritysjärjestelyihin liittyvän muun aineettoman omaisuuden arvostaminen on tilintarkastuksessa keskeinen seikka. | Olemme arvioineet arvonalentumistestaus-laskelmissa käytettyjä keskeisiä oletuksia, kuten kannattavuutta, diskonttauskorkoa ja pitkän aikavälin kasvutekijää, suhteessa emoyhtiön hallituksen hyväksymiin budjetteihin, konsernin ulkopuolisiin lähteisiin ja omiin näkemyksiimme. • Olemme testanneet laskelmien teknistä oikeellisuutta sekä verranneet käytettyjä oletuksia markkina- ja toimialakohtaisiin tietoihin. • Olemme arvioineet tehtyjen arvonalentumiskirjausten asianmukaisuutta. Tarkastustoimenpiteisiimme on myös sisältynyt aineettomien hyödykkeiden poistoperiaatteiden asianmukaisuuden arviointia. Lisäksi olemme arvioineet liikearvon ja aineettomien hyödykkeiden esittämistä taseessa sekä liitetietojen asianmukaisuutta. | ||
Liikevaihto ja projektituloutukset (Konsernitilinpäätöksen liitetieto 3) | |||
Yhtiön liikevaihto, 424,7 miljoonaa euroa, koostuu pääasiassa palveluista, projekteista ja resursoinnista. Merkittävä osa yhtiön myynnistä kirjataan ajan kuluessa. Yhtiöllä on merkittävä määrä kiinteähintaisia pitkäaikaisprojekteja, jotka tuloutetaan ajan kuluessa. Yhtiö käyttää näiden projektien täyttämisasteen määrittämiseen panokseen perustuvaa menetelmää, joka edellyttää johdon harkintaa ja oletuksia koskien erityisesti täyttämisasteen määrittämisessä käytettäviä menetelmiä, odotettavissa olevia kustannuksia ja työmääräennusteita. Myyntitapahtumien merkittävästä määrästä, sekä projektien tuloutuksiin liittyvästä johdon harkinnasta johtuen, myyntituottojen kirjaaminen on ollut tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka. | Olemme arvioineet myynnin tuloutus- ja laskentaperiaatteita suhteessa IFRS-standardien määrittelemiin periaatteisiin. Lisäksi olemme suorittaneet sekä analyyttisiä että aineistotarkastuksen toimenpiteitä. • Tarkastustoimenpiteisiimme on sisältynyt myyntiprosesseihin liittyvän sisäisen valvontaympäristön arviointia sekä keskeisimpien kontrollien testausta. • Olemme testanneet myyntitapahtumien rekisteröinti-, kirjaus- sekä laskutusprosessien toimivuutta. Lisäksi olemme arvioineet myyntituottojen tulouttamisen oikeellisuutta testaamalla myynnin jaksottumista tilikausien välillä. • Olemme käyneet läpi yhtiön laatimia kiinteähintaisten pitkäaikaishankkeiden projektilaskelmia tarkastelemalla muutoksia projektien katetasoissa, sekä projektivastuullisten raportoimia kulu- ja tuottokertymiä, sekä arvioineet yhtiön prosessia mahdollisen kuluvaraustarpeen tunnistamiseksi. • Lisäksi olemme arvioineet kyseisten erien esittämistä ja liitetietojen asianmukaisuutta. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 144 |
Tilinpäätös |
Rahoituksen riittävyys ja rahoitusjärjestelyt (Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet ja liitetieto 20 ja 21) | |||
Konsernin liiketappio on 14,1 miljoonaa euroa. Tilinpäätöshetkellä konsernin lyhytaikaiset velat ovat 15,4 miljoonaa euroa suuremmat kuin konsernin lyhytaikaiset varat myytäväksi luokitellut varat ja velat huomioiden. Yhtiö on allekirjoittanut maaliskuussa 2025 uuden rahoitussopimuksen, joka koostuu mm. vuoden mittaisesta jatkorahoituksesta ja pankkitakauslimiitistä. Rahoitussopimus sisältää mm. omavaraisuusastetta ja korollisen velan suhdetta käyttökatteeseen mittaavat rahoituskovenantit, joita tarkastellaan vuosineljänneksittäin, sekä kuukausittain tarkasteltavan minimikassavaateen. Tilinpäätöshetkellä voimassa olleen rahoitussopimuksen mukaiset kovenantit täyttyivät vuoden lopun tilanteessa. Johdon tilikaudelle 2025 laatiman ja hallituksen hyväksymän budjetin mukaan yhtiö arvioi täyttävänsä uuden rahoitussopimuksen mukaiset kovenanttiehdot tilikaudella 2025. Yhtiön johdon arvion mukaan konsernin rahoitus on turvattu vähintään seuraavat 12 kuukautta tilikauden päättymisestä, mikäli liiketoiminta kehittyy johdon laatimien ennusteiden mukaisesti. Toiminnan tappiollisuudesta ja rahoitusjärjestelyiden merkittävyydestä johtuen rahoituksen riittävyys ja rahoitusjärjestelyt on arvioitu tarkastuksessa keskeiseksi seikaksi. | Olemme arvioineet johdon näkemystä toiminnan jatkuvuuden periaatteen soveltumisesta ja muodostaneet käsityksen yhtiön taloudellisesta ennustamisprosessista. • Rahoituksen riittävyyden arvioimiseksi olemme analysoineet yhtiön laatimia rahavirtaennusteita ja herkkyyslaskelmia, sekä ennusteen laatimista varten tuotettujen taustatietojen luotettavuutta. • Olemme arvioineet johdon laatimia herkkyyslaskelmia testataksemme rahoituksen riittävyyden liikkumavaraa erityisesti suhteessa kovenanttiehtoihin. • Lisäksi olemme arvioineet rahoitusvelkojen luokittelun oikeellisuutta ja rahoitusta koskevien liitetietojen asianmukaisuutta tilinpäätöksessä. | ||
Tytäryhtiösijoitusten arvostus emoyhtiön tilinpäätöksessä (emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot) | |||
Emoyhtiön sijoitukset tytäryhtiöihin sisältävät tytäryhtiöosakkeita, laina- ja pääomalainasaamisia yhteensä 58,8 miljoonaa euroa. Tytäryhtiösijoitusten tasearvoja tarkastellaan vuosittain käyttäen diskontattuihin rahavirtoihin perustuvaa mallia. Lisäksi tytäryhtiöiden tuloskehitystä ja taloudellista tilannetta arvioidaan perustuen yhtiötason toteutuneeseen tuloskehitykseen ja taseasemaan sekä tytäryhtiöiden taloudelliseen suorituskykyyn pidemmällä aikavälillä. Laskelmien perusteella tytäryhtiöosakkeiden ja -saamisten kirjanpitoarvoihin on tehty yhteensä 7,0 miljoonan euron alaskirjaus. Vastaisiin rahavirtoihin liittyvästä johdon harkinnasta ja tasearvojen merkittävyydestä johtuen tytäryhtiösijoitusten arvostuksen on katsottu olevan tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka. | Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat tarkastustoimenpiteet: • Olemme arvioineet johdon arvonalentumistestauslaskelmissa käyttämien keskeisten oletusten, kuten liikevaihdon kasvun, kannattavuuden ja diskonttauskoron kohtuullisuutta. • Olemme analysoineet tytäryhtiösijoitusten arvostusta tytäryhtiöiden toteutuneeseen tuloskehitykseen sekä taseasemaan perustuen. • Olemme arvioineet emoyhtiön tytäryhtiöosakkeisiin ja pääomalainasaamisiin tehtyjen arvonalentumisten asianmukaisuutta. • Lisäksi olemme arvioineet tytäryhtiösijoituksia koskevien liitetietojen asianmukaisuutta tilinpäätöksessä. | ||
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 145 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 146 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 147 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 148 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 149 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 150 |
Tilinpäätös |
ENERSENSE | TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS 2024 | 151 |
Tilinpäätös |