743700XLYONPSKO15Z91 2024-01-01 2024-12-31 743700XLYONPSKO15Z91 2024-12-31 743700XLYONPSKO15Z91 2023-12-31 743700XLYONPSKO15Z91 2023-01-01 2023-12-31 743700XLYONPSKO15Z91 2022-12-31 743700XLYONPSKO15Z91 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 743700XLYONPSKO15Z91 2022-12-31 Atria:InvestedUnrestrictedEquityMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-01-01 2023-12-31 Atria:InvestedUnrestrictedEquityMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-12-31 Atria:InvestedUnrestrictedEquityMember 743700XLYONPSKO15Z91 2022-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 743700XLYONPSKO15Z91 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 743700XLYONPSKO15Z91 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 743700XLYONPSKO15Z91 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 743700XLYONPSKO15Z91 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 743700XLYONPSKO15Z91 2023-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-01-01 2024-12-31 Atria:InvestedUnrestrictedEquityMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-12-31 Atria:InvestedUnrestrictedEquityMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-01-01 2024-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 743700XLYONPSKO15Z91 2024-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember iso4217:EUR iso4217:EUR xbrli:shares
doc1p1i0 doc1p1i2
 
Atria Oyj
TOIMINTAKERTOMUS,
 
KESTÄVYYSRAPORTTI
 
JA TILINPÄÄTÖS
 
1.1.
-
 
31.12.2024
Y-tunnus
 
0841066-1
Kotipaikka
 
Kuopio
Osoite
 
PL 900, 60060 ATRIA
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sisältö:
Sivu
Hallituksen toimintakertomus
3
Strategia ja arvoketju
4-10
Sidosryhmien edut ja näkemykset
11
Taloudellinen katsaus
14
Riskit ja riskienhallinta
17
Hallinto ja operatiivinen organisaatio
23
Johdon ja avainhenkilöiden kannustinjärjestelmät
25
Näkymät vuodelle 2025
25
Jakokelpoiset varat ja hallituksen voitonjakoehdotus
26
Tietoa osakkeista ja osakkeenomistajista
27
Tunnusluvut
29
Kestävyysraportti
33
Konsernitilinpäätös (IFRS)
 
Konsernituloslaskelma
85
 
Konsernitase
86
 
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
87
 
Konsernin rahavirtalaskelma
88
 
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
89
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS)
 
 
Tuloslaskelma
127
 
Tase
128
 
Rahoituslaskelma
129
 
Tilinpäätöksen liitetiedot
131
Tilinpäätöksen allekirjoitukset
138
Atria Oyj:n toimintakertomus,
kestävyysraportti ja tilinpäätös 2024
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
 
doc1p2i0 doc1p3i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
3
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Hallituksen toimintakertomus 1.1. – 31.12.2024
Atrian liikevaihto ja oikaistu liikevoitto kasvoivat
 
Atrian liikevaihto kasvoi 1755,4 miljoonaan euroon. Vuonna 2024
konsernin liikevaihto kasvoi erityisesti Atria Ruotsin liiketoiminnan
siivittämänä. Atria Ruotsin liikevaihdon kasvu johtui
 
pääsosin
myynnin lisääntymisestä Foodservice-asiakkaille ja
vähittäiskauppaan. Toukokuussa Ruotsissa toteutettu Gooh!-
valmisruokayhtiön osto ja liittäminen Atrian liiketoimintaan
 
vahvisti
osaltaan Atrian liikevaihtoa.
Atria-konsernin oikaistu liikevoitto oli 65,4 miljoonaa euroa,
 
ja se oli
15,8 miljoonaa euroa parempi kuin edellisenä vuonna.
 
Kaikki
liiketoiminta-alueet paransivat tulostaan. Atria Suomen
 
tulosta
vauhditti hyvin onnistunut grillaussesonki. Myös toteutuneet
tehostamistoimet, suotuisa myynnin rakenne ja uuden
siipikarjatehtaan käyttöönotto Nurmossa vahvistivat tulosta.
 
Atria
Ruotsin tulosparannus saavutettiin erityisesti liikevaihdon
 
kasvun,
tuotannon keskittämisen ja organisaation tehostamisen kautta.
 
Myös Atria Viron liikevaihto ja -voitto kasvoivat ja kannattavuus
sekä markkina-asema paranivat. Atria Tanskassa tuloskehitys jäi
heikommaksi.
 
Vuosi 2024 kehittyi elintarvikemarkkinan osalta myönteisemmin
kuin vuoden alussa ennakoitiin. Vuoden aikana inflaatio hidastui
 
ja
lainojen korkomenot pienenivät, mikä helpotti tilannetta.
Muuttuvassa toimintaympäristössä onnistuimme monipuolisella
tuotevalikoimallamme vastaamaan kuluttajien ja asiakkaiden
kysyntään suhdanteesta riippumatta.
 
Vuoden 2024 liikevoitto oli 66,4 miljoonaa
 
euroa (0,4 miljoonaa
euroa).
 
Atrian historian suurin yksittäinen investointi siipikarjatuotantoon
Nurmon tehtaalla Suomessa saatiin valmiiksi.
 
Uusi siipikarjatehdas
otettiin käyttöön tilikaudella. Siipikarjatuotanto Suomessa on nyt
keskitetty Nurmoon ja Sahalahden yksikkö suljettiin
 
keväällä 2024.
Suomalaisen siipikarjan lihan viennin Kiinaan mahdollistava
sopimus vahvistettiin lokakuussa.
Atria Ruotsi osti keväällä Gooh!-valmisruokayhtiön Tukholman
alueelta Järnasta. Yhtiö on tuoreiden mikroaterioiden
tuotesegmentissä selkeä markkinajohtaja Ruotsin
vähittäiskaupassa noin 25 prosentin markkinaosuudella.
 
Gooh!:in
vuosittainen liikevaihto on noin 16 miljoonaa euroa ja
 
liiketoiminta
on kannattava. Sen jakelukanavat ovat vakiintuneita,
 
ja tuotteita
myydään kaikissa Ruotsin suurimmissa
päivittäistavarakauppaketjuissa ja myyntiautomaateissa.
Liiketoiminnalla on 65 työntekijää.
 
Atria Tanskan tuotantoa tehostettiin kannattavuuden
parantamiseksi. Myyntivolyymien lasku, korkeat kustannukset
toimitusketjussa sekä tuotannon tehostamisohjelmasta aiheutuneet
ylimääräiset kustannukset rasittivat liikevoittoa Tanskassa.
 
Atria
Viron liikevaihto ja -voitto kasvoivat ja kannattavuus sekä
 
markkina-
asema paranivat. Lisäksi Atria Viro investoi paikalliseen
 
sianlihan
tuotantoon ja osti kaksi Etelä-Virossa sijaitsevaa sikatilaa,
varmistaen kotimaisen sianlihan saannin myös tulevaisuudessa.
 
Atria Tanskan toimitusjohtaja Lise Østergaard nimitettiin Atria
konsernin johtoryhmän jäseneksi vuoden alusta lähtien.
 
Jennifer
Paatelainen aloitti Atria konsernin henkilöstöjohtajana 8.1.2024
 
ja
Meelis Laande nimitettiin Atria Viron toimitusjohtajaksi ja
 
Atria-
konsernin johtoryhmän jäseneksi 1.4.2024 alkaen.
 
Kestävä liiketoiminta on osa Atrian strategiaa ja
 
käytännön tekoja.
Atria on laatinut vuodelta 2024 ensimmäisen
kestävyysraportointidirektiivin eli CSRD:n (Corporate Sustainability
Reporting Directive) mukaisen raportin. Kestävyysraportti
julkaistaan osana hallituksen toimintakertomusta kohdassa
”Kestävyysraportti 2024” sivulta 33 alkaen.
 
doc1p2i0 doc1p4i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
4
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Suurista investoinneista huolimatta tase on suunnitellulla
 
tasolla vuoden 2024 ennätystuloksen
ansiosta. Omavaraisuusaste on 43,2 prosenttia (41,7
 
prosenttia), kun strateginen tavoite on 40
prosenttia. Myös Atrian nettovelkaantumisaste oli hyvällä
 
tasolla, vain 61,8 prosenttia (66,7 prosenttia).
Lainojen keskimääräinen korko vuoden lopussa oli 3,76 prosenttia,
 
kun se edellisenä vuonna oli 4,59
prosenttia. Atria on pienentänyt korkoriskiä jakamalla
 
rahoitusta vaihtuvakorkoisiin ja kiinteäkorkoisiin
instrumentteihin sekä suojautumalla korkojohdannaisten
 
avulla. Vuodenvaihteessa kiinteäkorkoisen
velan osuus koko lainasalkusta oli 34,9 prosenttia.
Konsernin maksuvalmius säilyi hyvänä ja sen varmistamiseksi
 
yhtiöllä oli vuoden lopussa 50 miljoonan
euron käyttämättömät sitovat luottolimiitit, joita ei käytetty
 
tilikauden aikana sekä 200 miljoonan euron
yritystodistusohjelma, jota käytettiin lyhytaikaiseen rahoitukseen.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
5
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
”Johtava pohjoiseurooppalainen ruokatalo” -strategian toteuttamisessa
 
onnistuttiin hyvin. Strategiassa
määriteltyjen tavoitteiden ja painopisteiden toteutumista
 
edistettiin johdonmukaisesti kaikilla
liiketoiminta-alueilla.
Strategia 2021
-
2025: Johtava pohjoiseurooppalainen ruokatalo
 
Atria-konsernin strategisena tavoitteena on uusiutua ja
 
kasvaa johtavaksi pohjoiseurooppalaiseksi
ruokataloksi. Atrian uusiutuminen ja kasvu perustuvat:
 
 
vahvaan taloudelliseen suorituskykyyn
 
 
halutuimpiin brändeihin
 
hyviin kumppanuussuhteisiin asiakkaiden ja tuottajaomistajien
 
kanssa
 
edelläkävijyyteen vastuullisuudessa
 
sitoutuneeseen henkilöstöön ja
 
erinomaiseen kaupalliseen osaamiseen.
Atria-konsernin päätavoitteena on markkinaa nopeampi
 
kasvu. Kasvua haetaan:
 
siipikarjatuotteista,
 
valmisruoasta,
 
Foodservice-tuotteista ja pikaruoasta.
Atrian taloudelliset tavoitteet 2021
-
2025:
 
Liikevoitto 5 prosenttia.
 
Omavaraisuusaste 40 prosenttia.
 
Oman pääoman tuotto 10 prosenttia.
 
Varojenjako tilikauden voitosta 50 prosenttia.
 
Markkinoita nopeampi kasvu
Toteuma
Tavoite
2024
2023
2022
Liikevoitto 5 %
1)
3,7 %
2,8 %
2,9 %
Omavaraisuusaste 40 %
 
43,2 %
41,7 %
44,9 %
Oman pääoman tuotto (ROE) 10 %
1)
10,1 %
7,3 %
8,9 %
Varojenjako tilikauden voitosta 50 %
1) 2)
50,0 %
61,2 %
49,0 %
1)
 
Luvut esitetään oikaistuna vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla
 
erillä, tunnuslukujen laskentakaavat
 
sivuilla 30-31.
2)
 
Hallituksen esitys vuodelta 2024 jaettavaksi osingoksi
 
on 0,69 EUR/osake.
.
Atrian hyvän kilpailukyvyn ja kannattavan kasvun
 
keskeinen elementti on yhtiön vahva markkina-asema
eri liiketoiminta-alueilla. Atria on edustamissaan päätuoteryhmissä
 
markkinaykkönen tai vahva
markkinakakkonen. Atrian asemaa markkinoilla vahvistavat
 
myös sen arvostetut tuotemerkit.
Atria
Suomen
 
johtava tuotemerkki on Atria. Se on yksi Suomen
 
tunnetuimmista ja arvostetuimmista
elintarvikebrändeistä.
Atria Ruotsin
 
tunnetuimpia brändejä ovat Lönneberga ja Sibylla,
 
joista
jälkimmäinen on myös Atria-konsernin kansainvälisin
 
tuotemerkki.
Virossa Atrian pääbrändi
 
on Maks
& Moorits, joka on Viron suosituin lihatuotemerkki.
Atrian tanskalaisbrändejä
 
ovat 3-Stjernet sekä
luomubrändi Aalbæk Specialiteter.
 
Taloudellisten tavoitteiden
 
toteutuminen
Kestävyystavoitteet
Atria tavoittelee edelläkävijyyttä vastuullisuudessa toimialallaan.
 
Atria tarjoaa terveellistä, turvallista ja
vastuullisesti tuotettua ruokaa. Atria vähentää
 
ympäristövaikutuksiaan ruokaketjun jokaisessa
vaiheessa sekä huolehtii eläinten hyvinvoinnista. Atria panostaa
 
henkilöstön sitoutumisen
suunnitelmalliseen vahvistamiseen ja vahvaan atrialaiseen
 
kulttuuriin. Atrian strategiassa määritellään
Atrian keskeiset kestävyyteen liittyvät tavoitteet. Strategia
 
on hallituksen hyväksymä, ja sen
toteuttaminen kuuluu kaikille Atrian työntekijöille. Strategiaa
 
laadittaessa on kuultu sidosryhmiä ja tehty
analyysi toimintaympäristön muutoksista ja huomioitu
 
mahdolliset kompromissit. Siirtymäajalla Atria ei
arvioi olennaisten vaikutusten ja riskien taloudellisia
 
vaikutuksia.
Katsauskaudella toteutetun kestävyysraportoinnin kaksoisolennaisuusarvioinnin
 
(DMA) yhteydessä
Atria on toteuttanut koko arvoketjun kattavan TCFD-viitekehyksen
 
mukaisen ilmastoriskien
arvioinnin. Ilmastokysymysten merkitys ja niiden huomioiminen
 
on osa Atrian nykyistä strategiaa. E1
Ilmastonmuutos osassa esitellyt ilmastoriskinarvioinnin
 
tulokset osoittavat, että Atrian liiketoiminnalla on
mahdollisuus sopeutua erilaisiin ilmastonmuutoksen
 
vaikutuksiin. Kattavampi strategian ja
liiketoimintamallin ilmastokestävyyden resilienssianalyysi
 
tehdään konsernin strategian päivityksen
yhteydessä vuoden 2025 aikana.
 
DMA yhteydessä arvioitiin myös sidosryhmille tärkeitä kestävyysseikkoja.
 
Sidosryhmien näkemyksistä
lisää sivulla 11 esitetyssä taulukossa. Atrian keskeiset sidosryhmät ovat kuluttajat,
 
asiakkaat,
henkilöstö, tuottajat, omistajat, sijoittajat, rahoittajat,
 
viranomaiset, toimitusketjun kumppanit,
mielipidevaikuttajat, media, lähiyhteisöt, oppilaitokset, toimialajärjestöt
 
ja tutkimuslaitokset. Atrian
kestävyysseikkoihin liittyvät keskeiset tavoitteet on
 
määritelty strategiassa.
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
6
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Alla esitetyt tavoitteet ovat olennaisia kaikille Atrian sidosryhmille kaikilla
liiketoiminta-alueilla:
 
Ilmastonmuutos
 
Atria on saanut Science Based Targets
 
-aloitteelta (SBTi) virallisen hyväksynnän
päästövähennystavoitteilleen. Tavoitteet perustuvat Pariisin ilmastosopimukseen, ja ne pyrkivät
rajoittamaan maapallon lämpenemistä 1,5 asteeseen globaalisti.
 
SBTi:n hyväksymissä tavoitteissa
Atria sitoutuu vähentämään oman toimintansa kasvihuonekaasupäästöjä
 
(Scope 1 ja 2) 42
prosenttia vuoteen 2030 mennessä vuoden 2020
 
tasosta. Scope 3:n päästövähennystavoite on 20
prosenttia prosessoitua lihatonnia kohden vuoteen 2030
 
mennessä. Ilmastonmuutoksen
hillitseminen on keskeinen tavoite suhteessa Atrian kaikkiin
 
sidosryhmiin.
Kiertotalous
 
Raaka-aineiden ja materiaalien mahdollisimman tehokas
 
käyttö, sivuvirtojen hyödyntäminen ja
arvokkaiden ravinteiden kierrättäminen ovat tärkeitä
 
keinoja, joilla pienennetään toiminnan ilmasto-
ja ympäristövaikutuksia ja tuotetaan samalla lisäarvoa
 
koko arvoketjuun.
 
Tuotannossa syntyy sekä
elintarvikkeita että erilaisia sivuvirtoja, ja tavoite
 
on sisään tulevien resurssien mahdollisimman
korkea hyödyntämisaste. Pakkauskehityksen tavoitteena on
 
jätehierarkian mukaisesti
ennaltaehkäistä jätteen ja ruokahävikin syntyä. Toimintaperiaatteiden mukainen tuote- ja
pakkauskehitys minimoi tuotteiden elinkaaren aikaiset
 
ympäristövaikutukset. Kiertotalouteen
liittyvät tavoitteet ovat keskeisiä suhteessa Atrian kaikkiin
 
sidosryhmiin.
Oma henkilöstö
 
Tapaturmataajuuden pienentäminen ja työturvallisuuden parantaminen on Atrian strategiassa
määritelty keskeinen kestävyysseikka. Jatkuva turvallisuustyö
 
on tuottanut tulosta ja työtapaturmat
ovat vähentyneet.
 
Tämä kestävyystavoite on tärkeä erityisesti
 
omalle henkilökunnalle sekä
rahoittajille ja sijoittajille.
 
Kuluttajat ja loppukäyttäjät
 
Elintarviketurvallisuuden varmistaminen on Atrian tärkein
 
kestävyysseikka ja tavoite suhteessa
kuluttajiin. Elintarviketurvallisuudessa onnistumista mitataan
 
muun muassa tuotteiden
takaisinvetojen määrällä ja tuotantolaitosten elintarviketurvallisuussertifioinneilla.
 
Takaisinvetojen
määrässä tavoitellaan nollaa.
 
Liiketoiminnan harjoittaminen
 
Atrian keskeinen tavoite on ylläpitää tervettä yrityskulttuuria,
 
joka perustuu lakien ja säädösten
kunnioittamiseen. Atrian toteuttama yrityskulttuuri luo
 
turvallisen työympäristön henkilöstölle ja
tarjoaa kaikille sidosryhmille luotettavan yhteistyökumppanin.
 
 
Atrian arvoketjussa eläinten hyvinvoinnin varmistaminen,
 
antibioottien vastuullinen käyttö ja
bioturva ovat olennaisia kestävyysseikkoja. Eläinten hyvinvoinnin
 
osalta tavoitteena on jatkuvasti
parantaa tuotantotapoja tieteelliseen näyttöön pohjaten
 
ja varmistaa eläinten hyvinvoinnin
toteutuminen myös sopimustuotannon ulkopuolelta tehdyissä
 
hankinnoissa. Eläinten eettinen
kohtelu on tärkeää Atrian kaikille sidosryhmille.
 
Liiketoimintamalli ja arvoketju
Atria-konserni on Pohjois-Euroopan johtavia ruoka-alan
 
yrityksiä. Atria on perustettu vuonna 1903.
Atrian toiminta jakaantuu kolmeen liiketoiminta-alueeseen.
 
Liiketoiminta-alueet muodostavat raportoitavat segmentit.
 
Ne ovat suuruusjärjestyksessä:
 
Atria Suomi
 
Atria Ruotsi
 
 
Atria Tanska & Viro
Vuonna 2024 Atria-konsernin liikevaihto oli 1 755,4 miljoonaa euroa
 
ja yhtiön palveluksessa oli 3 864
henkilöä. Tarkempi henkilöstön määrä ja jakauma liiketoiminta-alueittain on esitetty hallituksen
toimintakertomuksessa sivulla 24, otsikon ”Henkilöstö
 
keskimäärin” alla. Atrian liiketoiminta-alueissa,
markkinoissa tai tuoteryhmissä ei ole tapahtunut merkittäviä
 
muutoksia raportointivuoden aikana. Atria
osti keväällä 2024 Gooh!-valmisruokaliiketoiminnan,
 
jonka liikevaihto on noin 16 miljoonaa euroa.
Atrian ydintuoteryhmät liiketoiminta-alueittain ovat:
 
Atria Suomi
Atria Ruotsi
Atria Tanska & Viro
Tuore ja
kuluttajapakattu liha
Leivänpäälliset
Lihavalmisteet, erityisesti
makkarat, mukaan lukien
leikkeleet ja
leivänpäällislevitteet
Siipikarjatuotteet
Ruokamakkarat
Valmisruoat
Ruoanlaittotuotteet,
kuten ruokamakkarat
Tuoreet siipikarjatuotteet
Tuore ja kuluttajapakattu
liha
Leivänpäälliset
Valmisruoat
Valmisruoat
Kasvis-
 
ja herkuttelutuotteet
Eläinten rehu
 
doc1p2i0
 
 
 
 
doc1p7i6
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
7
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
RESURSSIT JA PANOKSET
LIIKETOIMINTAMALLI
ATRIAN LUOMA ARVO JA VAIKUTUKSET
Atrian arvoketju
Raaka-aineet ja materiaalit
 
Liharaaka-aineet: sika, nauta, siipikarja
 
Muut raaka-aineet
 
Pakkaukset ja muut materiaalit
Henkilöstö ja kehittäminen
 
3 864 elintarvikealan osaajaa,
 
FTE
Aineeton pääoma
 
Tuotemerkit, patentit, konseptit
 
Osaaminen
 
Tutkimus-
 
ja kehitystoiminta 14,8 milj. EUR
Investoinnit
 
Investoinnit 39,6 milj. EUR
Rahoitus
 
Oma pääoma ja velat yhteensä 984,8 milj. EUR
Energiankulutus
 
Energiankulutus noin 488 GWh, josta uusiutuvia
energianlähteitä noin 27 prosenttia
Tuotantopanosten keräämiseen, kehittämiseen ja
turvaamiseen liittyvistä toimintatavoista kerrotaan lisää
sivuilla 17, 63, 64 ja 77.
ALKUTUOTANTO
ATRIAN TEOLLINEN
 
JA
 
KAUPALLINEN
 
TOIMINTA
Johtava pohjoiseurooppalainen ruokatalo
 
-strategia 2021–2025
Tuotantoprosessit:
Toimimme tehokkaasti
Kaupalliset prosessit:
Menestymme kaupallisesti
Arvo- ja johtamisprosessit:
Atrian Tapa Toimia
Atrian Tapa Johtaa
Vastuullisuus
ASIAKAS
KULUTTAJA
HYVÄ RUOKA – PAREMPI
 
MIELI
Hyvä ruokamme on vastuullisesti ja eettisesti
 
tuotettua, ravitsevaa ja turvallista.
Tuottajille ja yhteistyökumppaneille
Hankinnat tuottajilta, alihankkijoilta ja muilta yhteistyökumppaneilta
 
Ostot ja muut kulut yhteensä 1 421,3 milj. EUR
Asiakkaille
 
Myynti kuluttajatuote- ja alkutuotantoasiakkaille sekä muut
 
tuotot 1 759,9
milj. EUR
Henkilöstölle
 
Palkat ja palkkiot yhteensä 217,0 milj. EUR
Yhteiskunnalle
 
Yhteisöverot ja sosiaalikulut 64,3 milj. EUR
Omistajille ja rahoittajille
 
Osingot 19,0 milj. EUR
 
Rahoitustuotot ja -kulut -15,4 milj. EUR
Tuotekehitys
 
-
 
ja tutkimustoiminnalle
Oman tutkimus-
 
ja tuotekehitystoiminnan lisäksi Atria osallistuu
 
soveltavaan
tutkimustoimintaan muun muassa tuote- ja pakkausteknologian,
ravitsemustieteen sekä ympäristötehokkuuden alueilla.
Yhteisöille
Tuki julkisille ja yksityisille yhteisöille ja järjestöille muun muassa lasten
 
ja
nuorten liikuntaan ja kilpaurheiluun.
Muille teollisuuden aloille
Elintarviketuotanto perustuu kiertotalouteen. Kaikesta materiaalista
hyödynnetään yli 99 prosenttia.
Vaikutukset ympäristöön
Atrian teollisten tuotantoprosessien CO2-päästöt olivat 68
 
600 tonnia Scope
1:n ja 2:n mukaisesti laskettuina.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
8
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Atria listautui pörssiin vuonna 1991. Yhtiöllä on
 
kaksi osakesarjaa: KII-osakesarja ja A-osakesarja, joka
on pörssilistattu osake. Jokainen KII-osake oikeuttaa
 
yhtiökokouksessa äänestämään kymmenellä (10)
äänellä ja jokainen A-osake yhdellä (1) äänellä.
 
A-sarjan osakkeilla on etuoikeus 0,17 euron osinkoon,
minkä jälkeen KII-sarjan osakkeille suoritetaan osinkoa
 
0,17 euroon asti. Mikäli osinkoa on vielä
jaettavissa tämän jälkeen, A- ja KII-sarjan osakkeilla on
 
samanlaiset oikeudet osinkoon. KII-sarjan
osakkeenomistajat ovat Itikka osuuskunta, Lihakunta
 
ja Pohjanmaan Liha. Edellä mainitut osuuskunnat
omistavat myös A-sarjan osakkeista yli 50 prosenttia.
 
Atria Oyj on suomalainen osakeyhtiö, jonka johtoelinten
 
vastuut ja velvollisuudet määräytyvät Suomen
lakien mukaan. Emoyhtiö Atria Oyj ja sen tytäryhtiöt muodostavat
 
kansainvälisen Atria-konsernin.
Yhtiön kotipaikka on Kuopio. Vastuu Atria-konsernin hallinnosta ja toiminnasta on
 
konsernin emoyhtiön
Atria Oyj:n hallintoelimillä. Nämä ovat yhtiökokous, hallintoneuvosto,
 
hallitus ja toimitusjohtaja.
 
Atrian liikevaihdosta noin 73 prosenttia tulee Suomesta, 20
 
prosenttia Ruotsista ja 7 prosenttia Tanska
& Virosta. Atria harjoittaa myös vientitoimintaa, vuonna 2024 Atria
 
vei tuotteitaan 25 maahan.
Toimintaympäristö kehittyy voimakkaasti, joskin muutosten nopeus ja painotukset vaihtelevat
liiketoiminta-alueittain. Strategisten tavoitteiden mukaisena,
 
taloudellisesti vahvana ja kannattavana
yrityksenä Atria pystyy uusiutumaan ja vastaamaan
 
toimintaympäristön muutoksiin kaikilla liiketoiminta-
alueilla.
Atrian toimintaympäristön muutokseen vaikuttavia
 
tekijöitä:
 
 
Kuluttajien kasvava tietoisuus ekologisesti terveellistä ja
 
kestävää elämäntapaa sekä eläinten
hyvinvointia kohtaan.
 
Proteiinikysynnän siirtyminen punaisesta lihasta kohti
 
siipikarjaa sekä kasvipohjaisia vaihtoehtoja.
 
Valmisruokien, valmisruokakomponenttien ja napostelun kysynnän lisääntyminen.
 
Foodservice-kanavan, kaupan omien merkkien ja digitaalisten
 
kanavien suosion kasvaminen.
 
Talouden lisääntynyt epävakaus, epävarmuus, protektionismi ja paikallisuus.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
9
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Tärkeimmät strategiset toimenpiteet vuonna 2024 on esitetty alla olevassa taulukossa:
STRATEGIAN PAINOPISTEET
TOTEUTTAMINEN 2024
Voitamme
siipikarjassa
 
Siipikarjatuotteissa Atria Suomen markkina-asema #2 ja
 
Atria Ruotsin #3.
 
 
Suomessa uusi siipikarjatehdas otettiin käyttöön aikataulussa
 
– uuden tehtaan tuotannon
prosessien optimointi jatkui vielä vuoden 2024 loppuun
 
asti.
 
Panostimme siipikarjatuotteiden kehittämiseen ja markkinointiin
 
kaikilla liiketoiminta-alueilla.
 
Atria Suomen siipikarjatuotteiden vientilupa Kiinaan
 
vahvistettiin syksyllä – ensimmäiset
siipikarjatuote-erät lähtivät Kiinaan loppuvuodesta 2024.
Laajennamme
valmisruoissa
 
Atria osti Ruotsissa toimivan Gooh!-valmisruokayhtiön.
 
Yhtiö on tuoreiden mikroaterioiden
tuotesegmentissä selkeä markkinajohtaja Ruotsin vähittäiskaupassa
 
noin 25 prosentin
markkinaosuudella.
Vahvistamme
Foodserviceä,
 
ml.
pikaruoka
 
Atria osti 10 prosenttia Kaivon Liha Kaunismaa Oy:n
 
osakekannasta ja omistaa tehdyn
osakekaupan jälkeen 100 prosenttia Kaivon Lihan
 
osakkeista. Kaivon Lihalla on vahva
markkina-asema korkealaatuisten hampurilaispihvien ja
 
kebab-tuotteiden valmistajana.
Kasvamme
kannattavasti
Ruotsissa
 
Atria Ruotsissa otettiin käyttöön uusi suorituskykyä
 
tehostava organisaatiomalli. Tehokkuuden
parantaminen johtaa noin 2,5 miljoonan euron
 
vuosittaisiin säästöihin.
 
Atrian Ruotsin valmistajaosuus Ruotsin vähittäiskaupassa
 
oli merkittävä sekä
ruokamakkaroissa (valmistajaosuus 21,8 prosenttia) että
 
siipikarjatuotteissa (valmistajaosuus
19,1 prosenttia).
Parannamme
punaisen lihan
 
kannattavuutta
 
Atria Viro investoi paikalliseen sianlihan tuotantoon Virossa ja
 
osti kaksi Etelä-Virossa
sijaitsevaa sikatilaa. Sianlihan kulutus Virossa on vakaata ja yrityskaupalla
 
Atria varmistaa
kotimaisen sianlihan saannin myös tulevaisuudessa.
 
Atrian lisäarvotekijöitä ovat esimerkiksi antibiootti-, hormoni-
 
ja salmonellavapaus,
jäljitettävyys ja tuotantoeläinten hyvinvointi.
 
Kehitimme tarjoamaa ja tuotteistusta yhdessä asiakkaiden
 
kanssa. Optimoimme tuotteistusta
vientimaittain tarpeiden ja kannattavuuden kautta.
 
Vahvistimme punaisen lihan vientiä.
Parannamme
toimitusketjun
tehokkuutta
 
Atria myi 70 prosenttia lemmikkieläinten ruokia valmistavan
 
tytäryhtiö Best-In Oy:n osakkeista
SaVe Logistiikka Oy:lle. Lemmikkieläinten ruoka ei
 
kuulu Atrian strategisiin painopisteisiin.
 
Atria Suomen muutosneuvottelut Kuopion toimipisteen
 
ja myymälätoimintojen lopettamiseksi
saatiin päätökseen. Toiminta Kuopiossa päättyy
 
keväällä 2025.
 
Atria Ruotsissa otettiin käyttöön uusi suorituskykyä
 
tehostava organisaatiomalli. Tehokkuuden
parantaminen johtaa noin 2,5 miljoonan euron
 
vuosittaisiin säästöihin.
 
Atria Tanska investoi uuteen kokolihavalmisteiden
 
tuotantolinjaan.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
10
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
STRATEGISET TAVOITTEET
TOTEUTTAMINEN 2024
Halutuimmat brändit
 
Atria-brändin asema on edelleen vahvistunut Suomen
 
tunnetuimpana ruokabrändinä.
Brändin suosittelu on kehittynyt ja preferenssi on pysynyt
 
korkealla tasolla. (lähde: Kantar
Ruokamerkki 10/2024e).
 
3-Stjernet-brändi on vahva toimija Tanskan leivänpäällismarkkinassa.
 
Kantar Emorin bränditutkimuksen mukaan Maks & Moorits oli
 
Viron suosituin lihatuotebrändi.
 
Ruotsissa Lönneberga-tuotteiden markkinaosuus on kehittynyt
 
viime vuosina myönteisesti.
Paras kumppani
asiakkaillemme
 
Kuluttajakokemuksen parantamiseen liittyvät useat hankkeet
 
asiakkaiden kanssa.
Paras kumppanuus
tuottajaomistajien
kanssa
 
Atria on rakentanut Valion kanssa Carbo®-ympäristölaskurin, joka soveltuu sekä maitotiloille
että lihanauta-
 
ja emolehmätiloille. Raportointivuonna Carbo®-laskuri
 
tuotiin kaikkien Atrian
naudanlihan sopimustuotantotilojen käyttöön.
 
Käynnistimme uuden vuosikurssin Atria 100 Nuorta
 
Tuottajaa -koulutusohjelmasta.
Tavoitteena on edistää perhetilojen arvokkaan työn jatkumista.
Sitoutunut
henkilöstö
 
Atria Suomen ja Härmämedi Oy:n välinen yhteistyö
 
työterveyspalveluiden kehittämisestä
käynnistyi marraskuussa.
 
 
Atria käynnisti Atria Growth Engine -innovaatio-ohjelman. Ohjelma
 
on rakennettu
vahvistamaan Atrian liiketoimintastrategiaa liiketoiminta-alueiden
 
välisen yhteistyön avulla.
Edelläkävijyys
vastuullisuudessa
 
Science Based Targets -aloitteen hyväksymissä tavoitteissa Atria sitoutuu vähentämään
oman toimintansa (Scope 1 ja 2) kasvihuonekaasupäästöjä
 
42 prosentilla vuoteen 2030
mennessä vuoden 2020 tasosta. Scope 3 -päästöjen
 
vähennystavoite on 20 prosenttia
prosessoitua lihatonnia kohden vuoteen 2030 mennessä.
 
Atria Suomi ja Suomen Lantakaasu investoivat biokaasulaitokseen
 
Nurmossa. Atria Suomi
on vähemmistöosakkaana Nurmon Bioenergia Oy:ssä,
 
joka toteuttaa biokaasulaitoksen
investoinnin.
 
Atria on rakentanut Valion kanssa Carbo®-ympäristölaskurin, joka soveltuu sekä maitotiloille
että lihanauta-
 
ja emolehmätiloille. Raportointivuonna Carbo®-laskuri
 
tuotiin kaikkien Atrian
naudanlihan sopimustuotantotilojen käyttöön.
 
 
Atria teki investointipäätöksen sähkökattiloihin, jotka pienentävät
 
Atrian Nurmon tehtaan
lämmöntuotannon päästöjä merkittävästi.
 
Atria panostaa tuotteiden terveellisyyteen: Atria Suomen
 
tuotevalikoimassa on 174 kpl
Sydänmerkki-tuotteita ja Atria Ruotsissa 152 kpl sekä
 
Atria Tanskassa 68 kpl Nyckelhål-
tuotteita.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
11
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
ESRS2 SBM-2
Sidosryhmien edut ja näkemykset
SIDOSRYHMÄ
Sidosryhmän osallistaminen
Sidosryhmien odotukset, mukaan lukien
sidosryhmille tärkeät kestävyysseikat
Vaikutus toimintaan, liiketoimintamalliin ja
 
strategiaan
Asiakkaat
 
Liiketoimintaneuvottelut
 
Auditoinnit
 
Verkkopalvelut
 
Viestintä ja markkinointi
 
Kilpailukykyiset hinnat
 
Asiakaslähtöinen palvelu
 
Ilmastonmuutoksen hillintä
 
Resurssien käyttö ja kiertotalous
 
 
Elintarviketurvallisuus
 
Eläinten hyvinvointi
 
Eettinen yrityskulttuuri ja toimitusketjun
vastuullisuus
 
Resurssitehokas tuotanto
 
Tilaus-toimitusketjun saumaton toiminta
 
SBTi sitoumuksen mukaiset ilmastotavoitteet
 
Sertifioidut energia-
 
ja ympäristöjärjestelmät
 
GFSI - sertifioidut elintarviketurvallisuus ja -
laatujärjestelmät
 
Eläinten hyvinvoinnin kehittäminen
 
Asianmukainen huolellisuus ja siihen liittyvän
suorituskyvyn jatkuva parantaminen toimitusketjun
hallinnassa
Kuluttajat
 
Kuluttajatutkimus
 
Kuluttajapalvelu
 
Viestintä ja markkinointi
 
Maistuva, terveellinen ja ravitseva ruoka
 
Edullinen hinta
 
Turvallisuus ja laatu
 
Eettisesti tuotetut tuotteet, mukaan lukien eläinten
hyvinvointi
 
Luotettava vastuullinen brändi
 
Kuluttajatarpeisiin vastaava tuotteistus
 
GFSI - sertifioidut elintarviketurvallisuus ja -
laatujärjestelmät
 
Vastuullisuusteemojen sisällyttäminen
markkinointiviestintään
Henkilöstö
 
Esimiestyö
 
Kehityskeskustelut
 
Henkilöstötutkimukset
 
Koulutukset
 
Yhteistoiminta henkilöstön
edustajien kanssa
 
Työturvallisuushavainnot ja
työsuojelu
 
Whistleblow-kanava
 
Intranet ja muu yritysviestintä
 
Työolot ja muut työhön liittyvät oikeudet
 
Terveys ja turvallisuus
 
Yhdenvertainen kohtelu
 
Mahdollisuus edetä uralla
 
Atrian Tapa Toimia
 
– yhteisten arvojen
sisällyttäminen henkilöstöhallinnon prosesseihin
 
Atrian turvallisuusperiaatteiden mukainen
johtaminen
 
Atrian Tapa Johtaa – yhdenmukaisen ja
kannustavan johtamiskulttuurin edistäminen
 
Henkilöstön osaamisen ja kyvykkyyksien
kehittäminen strategisten tarpeiden mukaisesti
 
Atria kehittää toimintaansa avoimessa ja tiiviissä vuorovaikutuksessa
 
sidosryhmiensä kanssa. Sidosryhmien osallistaminen ja
 
odotusten kartoittaminen tapahtuu eri tavoin, kuten säännöllisen
 
ja suunnitelmallisen
vuorovaikutuksen kautta, julkisen ja/tai ostetun tutkimustiedon
 
avulla tai lainsäädännön ja standardien kautta.
 
Vuorovaikutuksen luonne riippuu
 
sidosryhmän vaikutusvallasta ja merkityksestä Atrian liiketoiminnalle.
Taulukossa esitellään Atrian sidosryhmät, heidän osallistamisensa tavat, heidän odotuksensa
 
ja heille tärkeät kestävyysseikat sekä näiden voimassa
 
olevat vaikutukset organisaation toimintaan, liiketoimintamalliin
 
ja
strategiaan. Taulukon avulla pyritään tarjoamaan kattava kuva siitä, miten eri sidosryhmät
 
vaikuttavat ja osallistuvat organisaation kestävyyteen
 
ja strategiseen suunnitteluun. Vuoden 2024 sidosryhmävuorovaikutuksen
tuloksena ei tunnistettu tarpeita käynnistää uusia toimenpiteitä
 
voimassa olevien, taulukon viimeisessa sarakkeessa
 
lueteltujen toimien rinnalle.
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
12
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
SIDOSRYHMÄ
Sidosryhmän osallistaminen
Sidosryhmien odotukset, mukaan lukien
sidosryhmille tärkeät kestävyysseikat
Vaikutus toimintaan, liiketoimintamalliin ja
 
strategiaan
Tuottajat
 
Tuottajapalvelu mukaan lukien
verkkopalvelut
 
Tuottajatilaisuudet
 
Alkutuotannon kehitystyöryhmät
 
Tilakäynnit
 
Viestintä ja markkinointi
 
Luotettava ja pitkäjänteinen yhteistyökumppani
 
Asiantunteva neuvonta
 
Kilpailukykyinen tilityshinta
 
Eläinten hyvinvointi
 
 
Kiertotalous
 
 
Ilmastonmuutos
 
Kestävä maatalous
 
Alkutuotannon strategian toteuttaminen, tuottajan
paras kumppani
 
Kattavat tuottajapalvelut
 
Tutkimustiedon jalkauttaminen
 
Eläinten ruokintaratkaisujen kehittäminen
 
Investoinnit rehuntuotantoon
Omistajat ja
sijoittajat
 
Hallitus- ja hallintoneuvostotyö
 
Capital Markets Day
 
Sijoittajatapaamiset
 
Vuosikertomus, pörssi-
 
ja
lehdistötiedotteet
 
Yhtiökokous
 
Sijoituksien tuotto ja yhtiön arvon kehittyminen
 
Ruoantuotannon kannattavuus ja kestävyys
 
Yhteiskunnallinen arvonluonti
 
Kannattavat ja kilpailukykyiset voitonjakomallit
 
 
Liiketoiminnan kasvusuunnitelmat
 
Toiminnan ja tuotannon tehokkuus
 
Uudistuminen ja investoinnit
 
Tutkimustiedon ja modernin teknologian tehokas
hyödyntäminen liiketoiminnan kehittämisessä
 
Riskienhallinta
Rahoittajat
 
Tapaamiset rahoittajien kanssa
 
Rahoitusneuvottelut
 
Vuosikertomus, pörssi-
 
ja
lehdistötiedotteet
 
Maksu- ja velankestokyky
 
Liiketoiminnan jatkuvuus
 
Kestävyysseikkojen huomioiminen
liiketoimintastrategiassa
 
Liiketoiminnan kasvusuunnitelma
 
Toiminnan ja tuotannon tehokkuus
 
Riskienhallinta
 
Uudistuminen ja investoinnit
Viranomaiset
 
Valvontatoiminta
 
Viranomaisyhteistyö muun muassa
asiantuntijafoorumeissa
 
Verkkopalvelut
 
Vuosikertomus, pörssi-
 
ja
lehdistötiedotteet
 
Lakisääteisten velvoitteiden täyttäminen
 
Yhteistyö ja avoimuus
 
Elintarviketurvallisuus
 
Eläinten hyvinvointi
 
Ympäristönsuojelu
 
Työsuojelu
 
Laitosturvallisuus
 
Vaatimustenmukaiset toimintamallit, joissa on
huomioitu viranomaismääräykset
 
Henkilöstön kouluttaminen
 
Pätevyysvaatimusten huomioiminen henkilöstön
kehittämisessä
Toimitusketjun
kumppanit
 
Liiketoimintaneuvottelut
 
Auditoinnit
 
Verkkopalvelut
 
Tutkimus-
 
ja kehitysprojektit
 
Luotettava laskujen maksaminen
 
Ennustettavuus ja kasvava kysyntä
 
Ilmastonmuutos
 
 
Kiertotalous
 
 
Toimitusketjun vastuullisuus
 
Yhteistyön kehittäminen
 
Toimittajien vastuullisuuden arviointi osana
valintaprosessia ja yhteistyön aikana
 
Kestävyysseikat huomioivat yhteistyömallit
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
13
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
SIDOSRYHMÄ
Sidosryhmän osallistaminen
Sidosryhmien odotukset, mukaan lukien
sidosryhmille tärkeät kestävyysseikat
Vaikutus toimintaan, liiketoimintamalliin ja
 
strategiaan
Mielipidevaikuttajat
ja media
 
Mediayhteistyö
 
Viestintä ja markkinointi
 
Vuosikertomus, pörssi-
 
ja
lehdistötiedotteet
 
Läpinäkyvyys
 
Alan asiantuntijuus
 
Ruoantuotannon ilmastovaikutukset
 
Eläinten hyvinvointi
 
Ravitsemus
 
Markkinointi- ja viestinnän prosessien läpinäkyvyys
 
Jatkuva ajankohtaisten asioiden viestintä
 
Atrian asiantuntijoiden osallistuminen viestintään
Lähiyhteisöt ja
oppilaitokset
 
Harjoittelu- ja opinnäytetyöpaikat
 
Tutkimus-
 
ja kehitysprojektit
 
Webinaarit ja tapaamiset
 
Koulutus ja osaaminen
 
Työelämäkontaktit
 
Investoinnit ja työpaikat
 
Tutkimus-
 
ja kehitysyhteistyö
 
Lähiyhteisöjen edustajien säännöllinen tapaaminen
 
Koulutusyhteistyö ja kumppanuudet
 
Työ-
 
ja harjoittelupaikkojen tarjoaminen
 
Yhteiset tutkimus-
 
ja kehityshankkeet
Toimialajärjestöt ja
tutkimustahot
 
Toimialan edunvalvontatoimikuntien
työskentely
 
Tutkimus-
 
ja kehitysprojektit
 
Webinaarit ja tapaamiset
 
Elintarviketurvallisuus
 
Kestävän ja kilpailukykyisen ruoantuotannon
edistäminen
 
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
 
Ilmastonmuutoksen hillintä
 
Vaikuttamisyhteistyö
 
Kestävää ruoantuotantoa edistävien hankkeiden
rahoittaminen ja/tai resursointi
 
 
Henkilöresursointi edunvalvontayhteistyöhön
toimialajärjestöjen kanssa
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
14
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Taloudellinen katsaus 2024
 
Atria-konsernin tammi
-
joulukuun liikevaihto oli 1755,4 miljoonaa euroa
 
(1752,7 miljoonaa euroa).
Oikaistu liikevoitto oli 65,4 miljoonaa euroa (49,6 miljoonaa
 
euroa). Konsernin liikevoitto oli 66,4
miljoonaa euroa (0,4 miljoonaa euroa). Liikevoitto
 
sisältää 1,0 miljoonan euron kertaluonteisen tuoton,
joka muodostui Sahalahden tehtaan sulkemiseen liittyvästä
 
käyttöomaisuuden myyntivoitosta ja
varauksen purusta.
 
Konsernin liikevaihto kasvoi 2,7 miljoonaa euroa edellisvuoteen
 
verrattuna. Atria Ruotsin liikevaihto
kasvoi 29,7 miljoonaa euroa. Atria Ruotsin myynti vähittäiskauppaan
 
ja Foodservice-asiakkaille kasvoi.
Myös Gooh!-yritysosto vahvisti Atria Ruotsin liikevaihtoa.
 
Atria Suomen liikevaihto laski 30,3 miljoonaa
euroa, mikä oli seurausta rehuliiketoiminnan alhaisemmista
 
myyntihinnoista ja Foodservice-myynnin
pienentymisestä. Liikevaihto Atria Tanska & Virossa kasvoi 3,6 miljoonaa euroa, mikä johtui Atria Viron
hyvästä myynnin kehityksestä.
 
Konsernin oikaistu liikevoitto 65,4 miljoonaa euroa
 
oli Atrian kaikkien aikojen korkein, ja se oli
edellisvuotta 15,8 miljoonaa euroa parempi. Liikevoiton
 
hyvä kehitys johtui erityisesti Atria Ruotsin
parantuneesta tuloksentekokyvystä. Atria Ruotsin oikaistu
 
liikevoitto kasvoi edellisvuodesta 10,2
miljoonaa euroa. Liikevaihdon kasvu on vahvistanut
 
Atria Ruotsin tulosta. Myös tuotannon
keskittäminen Sköllerstan tehtaalle ja organisaatiorakenteen
 
tehostaminen näkyivät kannattavuuden
parantumisena. Atria Suomen oikaistu liikevoitto parani
 
tammi
-
joulukuussa 4,3 miljoonaa euroa. Atria
Suomen liikevoitto sisältää 1,0 miljoonan euron
 
kertaluonteisen tuoton, joka muodostui Sahalahden
tehtaan sulkemiseen liittyvästä käyttöomaisuuden myyntivoitosta
 
ja varauksen purusta. Atria Suomen
tulosparannus johtuu toisen ja kolmannen vuosineljänneksen
 
hyvästä myynnin rakenteesta ja
katsauskaudella toteutetuista säästö-
 
ja tehostamistoimenpiteistä sekä Sahalahden tehtaan
sulkemisesta. Ensimmäiselle vuosineljännekselle ajoittui uuden
 
siipikarjatehtaan
käyttöönottokustannuksia. Atria Tanska & Viron oikaistu liikevoitto oli 2,3 miljoonaa euroa vertailukautta
korkeampi.
Atrian yrityskauppa ruotsalaisen Gooh!-valmisruokayhtiön
 
koko osakekannan ostamisesta saatiin
päätökseen toukokuussa. Kaikki 65 työntekijää siirtyivät
 
Atrialle. Gooh! on tuoreiden mikroaterioiden
tuotesegmentissä selkeä markkinajohtaja Ruotsin vähittäiskaupassa
 
noin 25 prosentin
markkinaosuudella. Gooh!:n vuosittainen liikevaihto on
 
noin 16 miljoonaa euroa ja liiketoiminta on
kannattavaa. Tuotteita myydään kaikissa Ruotsin suurimmissa päivittäistavarakauppaketjuissa
 
ja
myyntiautomaateissa. Gooh!-valmisruokaliiketoiminnan liittäminen
 
Atria Ruotsin liiketoimintaan saatiin
valmiiksi syyskuun lopulla.
 
Atria osti huhtikuussa 10 prosenttia Kaivon Liha
 
Kaunismaa Oy:n osakekannasta ja omistaa tehdyn
osakekaupan jälkeen 100 prosenttia Kaivon Lihan
 
osakkeista. Vuonna 2016 Atria osti 70 prosenttia
Kaivon Lihan osakkeista ja 20 prosenttia vuonna 2021.
Atria myi tammikuussa 70 prosenttia tytäryhtiö Best-In
 
Oy:n osakkeista SaVe Logistiikka Oy:lle. Best-In
Oy valmistaa lemmikkieläinten ruokaa ja sen vuosittainen
 
liikevaihto noin 5 miljoonaa euroa. Best-In
Oy:n tuotantolaitos sijaitsee Kuopion Kelloniemessä ja
 
yhtiöllä on 17 työntekijää. Lemmikkieläinten
ruoan valmistus ei kuulu Atrian strategisiin painopistealueisiin.
Atria Tanskan toimitusjohtaja Lise Østergaard (B.Sc. Economics and Business Administration)
nimitettiin Atria-konsernin johtoryhmän jäseneksi 1.1.2024
 
alkaen. Jennifer Paatelainen (KTM)
nimitettiin Atria-konsernin henkilöstöjohtajaksi ja Atria-konsernin
 
johtoryhmän jäseneksi 8.1.2024
alkaen. Meelis Laande (MBA) aloitti Atria Viron toimitusjohtajana
 
ja Atria-konsernin johtoryhmän
jäsenenä 1.4.2024 lähtien.
Atria Suomen
 
tammi
-
joulukuun liikevaihto oli 1295,6 miljoonaa
 
euroa (1325,9 miljoonaa euroa).
Liikevaihdon lasku johtui rehuliiketoiminnan alhaisemmista
 
myyntihinnoista ja Foodservice-myynnin
pienentymisestä. Vertailukauteen sisältyi Best-In Oy:n koiranruokaliiketoiminnan liikevaihto.
 
Yhtiö
myytiin tammikuussa 2024. Oikaistu liikevoitto oli 60,4
 
miljoonaa euroa (56,1 miljoonaa euroa).
Liikevoitto sisältää 1,0 miljoonan euron kertaluonteisen
 
tuoton, joka muodostui Sahalahden tehtaan
sulkemiseen liittyvästä käyttöomaisuuden myyntivoitosta
 
ja varauksen purusta. Suotuisa myynnin
rakenne sekä vuoden 2024 aikana toteutetut
 
säästö- ja tehostamistoimenpiteet ja Sahalahden tehtaan
sulkeminen paransivat tulosta. Kustannuksista erityisesti
 
käyttöomaisuuspoistot, energia-
 
ja
vesikustannukset olivat vertailukautta korkeammat.
 
Atria Ruotsin
 
tammi
-
joulukuun liikevaihto oli 360,2 miljoonaa euroa
 
(330,5 miljoonaa euroa).
Liikevaihto kasvoi 29,7 miljoonaa euroa edellisvuoden
 
vastaavaan jaksoon verrattuna. Myynti
vähittäiskauppaan ja Foodservice-asiakkaille vahvistui. Myös
 
Gooh!-yritysoston toteutuminen
toukokuussa lisäsi liikevaihtoa. Oikaistu liikevoitto oli 4,5
 
miljoonaa euroa (-5,6 miljoonaa euroa).
Liikevaihdon kasvu on vahvistanut tulosta. Tuotannon keskittäminen
 
Sköllerstan tehtaalle ja Malmön
tehtaan sulkeminen vuonna 2023 sekä organisaatiorakenteen
 
tehostaminen näkyvät kannattavuuden
parantumisena. Vertailukauden oikaistu liiketulos sisältää kustannuksia, jotka
 
liittyvät Malmön tehtaan
sulkemiseen ja tuotannon keskittämiseen Sköllerstan tehtaalle.
Atria Tanska & Viron
 
tammi-joulukuun liikevaihto oli 125,9 miljoonaa
 
euroa (122,2 miljoonaa euroa).
Oikaistu liikevoitto oli 5,3 miljoonaa euroa (2,9 miljoonaa
 
euroa). Liikevaihdon kasvu oli seurausta Atria
Viron hyvänä jatkuneesta myyntivolyymien kehityksestä. Atria Virossa
 
tulos parani, mikä oli seurausta
lisääntyneestä myynnistä vähittäiskauppaan. Merkittävin
 
myynnin kasvu tuli leivänpäällisistä ja
ruokamakkaroista. Atria Tanskassa myyntivolyymien lasku ja tuotannon tehostamisohjelmasta
aiheutuneet ylimääräiset kustannukset rasittivat liikevoittoa.
 
Vientiliiketoiminta kasvoi edelliseen
vuoteen verrattuna.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
15
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Tärkeimmät tunnusluvut
milj. euroa
2024
2023
2022
Liikevaihto
1 755,4
1 752,7
1 696,7
Liikevoitto
66,4
0,4
0,1
Liikevoitto, %
3,8
0,0
0,0
Oikaistu liikevoitto
65,4
49,6
49,0
Oikaistu liikevoitto, %
3,7
2,8
2,9
Osakekohtainen tulos, EUR
1,41
-0,70
-0,19
Oikaistu osakekohtainen tulos, EUR
1,38
0,98
1,43
Osinko / osake, EUR *
0,69
0,60
0,70
Osinko / tulos, % *
49,0
-85,4
-371,4
Oikaistu osinko / tulos, % *
50,0
61,2
49,0
Oman pääoman tuotto, %
10,3
-3,5
-0,8
Oikaistu oman pääoman tuotto, %
10,1
7,3
8,9
Omavaraisuusaste, %
43,2
41,7
44,9
Nettovelkaantumisaste, %
61,8
66,7
50,2
2) Hallituksen esitys vuodelta 2024 jaettavaksi
 
osingoksi on 0,69 EUR/osake.
Tunnusluvut kokonaisuudessaan esitetään sivulla 29-31.
Rahoitus ja maksuvalmius
Euribor-korot olivat laskevalla trendillä kuluvan vuoden
 
aikana. Atrian lainojen pääasiallisena
viitekorkona oleva 6 kuukauden euribor laski vuoden
 
alun noin 3,9 prosentista noin 2,6 prosenttiin.
Rahoitusolosuhteet olivat normaalit niin rahoituksen
 
saatavuuden, laina-aikojen kuin marginaalienkin
suhteen.
Konsernin korollinen nettovelka 31.12.2024 oli 261,8
 
miljoonaa euroa (31.12.2023: 274,2 miljoonaa
euroa).
 
Konsernin vapaa kassavirta katsauskaudella oli 41,6 miljoonaa
 
euroa (-12,5 miljoonaa euroa).
Liiketoiminnan rahavirta oli 92,4 miljoonaa euroa
 
(93,2 miljoonaa euroa). Investointien rahavirta oli
 
-50,8 miljoonaa euroa (-105,7 miljoonaa euroa).
 
Omavaraisuusaste oli katsauskauden lopussa 43,2 prosenttia
 
(31.12.2023: 41,7 prosenttia). Omaan
pääomaan sisältyvä suojauksena käytettävien johdannaisinstrumenttien
 
tehokkaan osuuden käyvän
arvon muutos oli -4,9 miljoonaa euroa (-19,5
 
miljoonaa euroa).
Atria päätti pienentää sitovien luottolimiittien määrää
 
ja näin ollen lopetti lokakuussa 30 miljoonan
 
euron
sitovan luottolimiitin, joka olisi erääntynyt 29.12.2026.
 
Atria jälleenrahoitti joulukuussa 30 miljoonan
euron sitovan luottolimiitin, joka olisi erääntynyt 3.12.2026,
 
uudella vastuullisuustavoitteisiin sidotulla ja
kerralla takaisinmaksettavalla 25 miljoonan euron
 
sitovalla luottolimiitillä, jonka maturiteetti on viisi
vuotta ja jossa on 1+1 vuoden jatko-optiot. Luottolimiitin
 
vastuullisuustavoitteina on vähentää
hiilidioksidipäästöjä ja työtapaturmia sekä parantaa energiatehokkuutta.
 
Konsernin maksuvalmius on pysynyt hyvänä katsauskauden
 
aikana. Konsernin käyttämättömien
sitovien luottolimiittien määrä 31.12.2024 oli 50,0
 
miljoonaa euroa (31.12.2023: 85,0 miljoonaa euroa)
eikä niistä ole nostettu luottoja vuoden 2024
 
aikana. Atrialla on myös 200 miljoonan euron
yritystodistusohjelma, jota käytettiin lyhytaikaiseen rahoitukseen.
 
Nostettujen lainojen ja sitovien
luottolimiittien keskimaturiteetti oli katsauskauden lopussa
 
4 vuotta 1 kuukautta (31.12.2023: 4 vuotta 2
kuukautta).
Atria on suojautunut korkojen nousua vastaan korkojohdannaisilla,
 
joiden määrä 31.12.2024 oli 90
miljoonaa euroa. Vuoden lopussa konsernin kiinteäkorkoisen velan
 
osuus koko lainasalkusta oli 34,9
prosenttia (31.12.2023: 34,8 prosenttia). Osa lainoista
 
on käännetty kiinteäkorkoiseksi
korkojohdannaisilla, jotka arvostetaan markkina-arvoon.
 
Nettorahoituskustannukset olivat -15,4 miljoonaa euroa
 
(-13,6 miljoonaa euroa). Lainasalkun
keskikorko 31.12.2024 oli 3,76
 
prosenttia (31.12.2023: 4,59 prosenttia).
Tutkimus
 
-
 
ja tuotekehitystoiminta
 
Atria investoi vuonna 2024 tutkimus-
 
ja tuotekehitystoimintaan 14,8 miljoonaa euroa.
 
Investoinnit olivat
0,4 miljoonaa euroa edellisvuotta isommat. Atria pyrkii
 
palvelemaan sidosryhmiään hyödyntämällä
tutkimus-
 
ja tuotekehitystoimintaa toiminnoissaan monipuolisesti
 
niin olemassa olevien tuotteiden
edelleen kehittämisessä kuin uusien tuotteiden
 
suunnittelussa.
Atrian päätuoteryhmiä ovat tuore- ja kuluttajapakattu
 
liha, siipikarjatuotteet, lihavalmisteet kuten
makkarat ja leivänpäälliset sekä valmisruoka. Atria
 
pyrkii palvelemaan sidosryhmiään hyödyntämällä
tutkimus-
 
ja tuotekehitystoimintaa toiminnoissaan monipuolisesti
 
niin olemassa olevien tuotteiden
edelleen kehittämisessä kuin uusien tuotteiden
 
suunnittelussa.
Atrialla markkinatietoa kerätään kaikista saatavilla olevista
 
lähteistä ja tietoa jalostetaan yhä
pidemmälle liiketoiminnan tarpeet huomioiden. Tuotekehitys, myynti ja markkinointi
 
kukin tarvitsevat
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
16
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
samastakin lähtötiedosta hieman erilaisia näkökulmia ja
 
analyyseja, jolloin tiedon hyödyntäminen
helpottuu. Vuoden 2024 aikana paljon puhuttu tekoäly alkoi
 
tulla konkreettisesti mukaan tiedon
hyödyntämisen prosesseissa. Tuotekehityksen konseptivaiheen tutkimusten
 
tulosten arvioinnista osan
hoitaa nykyään tekoäly. Samoin markkinoinnin visuaalisen aineiston ennakkoarvioinnissa
 
otettiin
käyttöön tekoälypohjainen järjestelmä, jonka suurin hyöty on
 
ennakkotestausvaiheen erittäin nopea
toteutus.
Atria Suomi lanseerasi vuonna 2024 vähittäiskauppa-
 
ja Foodservice-markkinaan yhteensä 72 uutta
tuotetta. Uutuuksien osuus myynnistä on 3,5
 
prosenttia. Jälkiruokaohukaisten segmenttiä erinomaisesti
kehittänyt Kaakao-vadelma-rahkaohukainen ja kesän grillaukseen
 
kehitetyt Grilliduo-tuotteet saivat
asiakkailta ja kuluttajilta hyvän vastaanoton. Antibioottivapaapekoni
 
ja leivänpäällisuutuudet tarjoavat
kuluttajille uusia, vastuullisempia vaihtoehtoja tutuista tuotteista.
 
Valmisruokamarkkinan suurimpaan ja
nopeimmin kasvavaan yhden hengen mikroaterioiden
 
segmenttiin lanseerattiin vuoden aikana useita
uusia vaihtoehtoja vastaamaan muuttuvaan kuluttajakysyntään.
 
Atria Ruotsi toi vuonna 2024 markkinoille 96 uutta
 
brändituotetta, joiden myynnin osuus
kokonaisliikevaihdosta oli 0,54 prosenttia. Vuoden 2024 menestynein
 
tuoteuutuus oli grillauskaudelle
lanseeratut Lönneberga Chicken Skewers - BBQ kanavartaat.
 
Lönneberga kanatuotteet on valmistettu
ruotsalaisesta kananlihasta. Vähittäiskaupan tuoteuutuuksista
 
hyvän vastaanoton saivat myös
kuluttajapakatut valmiiksi viipaloidut italialaiset ja espanjalaiset
 
salamileikkeleet.
 
Atrian markkinaosuus
Foodservice-tuoteryhmissä vahvistui markkinoita nopeammin.
 
Myynti kasvoi sekä pakaste- ja tuore-
tuotteissa että lämpökäsitellyissä siipikarjatuotteissa. Atria
 
on markkinajohtaja kanapohjaisissa
makkaroissa. Suomalaisen lihan vienti Ruotsiin kasvoi odotettua
 
vahvemmin vuoden 2024 aikana.
Liiketoiminta-alue Atria Tanska & Viro toi markkinoille yhteensä 45 uutta tuotetta vuonna 2024. Näiden
tuotteiden osuus liikevaihdosta oli 3,0 prosenttia.
Tanskassa Atria on toiseksi suurin leikkeleiden valmistaja 14,1 prosentin markkinaosuudellaan.
 
Atria
Tanska toi vuonna 2024 markkinoille 10 uutta tuotetta vähittäiskaupan valikoimiin
 
Vuonna 2024 Atria Viro toi markkinoille 35 uutta tuotetta. Vuoden 2024 menestyneimmät uudet
 
tuotteet
olivat Wõro-tuotteet:
 
 
Wõro lihapullat kanasta
 
Wõro makkara “Laste“
 
 
Wõro juustomakkara
Atria Viron tuotteet ovat kuluttajien arvostamia ja suosimia.
 
Maks & Moorits on valittu jo useana vuonna
peräkkäin Kantar Emorin kyselyn mukaan Viron suosituimmaksi lihatuotebrändiksi.
 
Maks & Moorits
sijoittuu toiseksi ruoka- ja juomabrändien kokonaislistassa.
 
Vuonna 2024 Atria Maks & Moorits
lihatuotebrändi oli Sustainable Brand Index 2024
 
tutkimuksen mukaan vastuullisin lihatuotebrändi
Virossa.
 
Atria-konsernin tutkimus-
 
ja tuotekehitystoimintaan käytettyjen varojen prosentuaalinen
 
osuus
liikevaihdosta vuosina 2022–2024
 
on ollut seuraava:
 
milj. euroa
2024
2023
2022
Tutkimus-
 
ja tuotekehitystoiminta
14,8
14,4
13,5
Osuus liikevaihdosta
0,8 %
0,8 %
0,8 %
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
Tilikauden jälkeen ei ole ollut olennaisia tapahtumia.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
17
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Liiketoiminnan katsauskauden ja lähiajan riskit
Atria-konsernin liiketoimintaan, liikevaihtoon tai tulokseen
 
voivat vaikuttaa useat epävarmuustekijät.
 
Maailmanlaajuinen geopoliittinen ja yleinen taloudellinen
 
epävakaus vaikuttaa kuluttajien
ostopäätöksiin. Markkinakorot kääntyivät vuoden jälkimmäisellä
 
puolella laskuun, mutta se ei ole vielä
merkittävästi vaikuttanut kulutuskysyntään. Syyskuussa Suomessa
 
toteutettu yleisen
arvonlisäveroprosentin 1,5 prosenttiyksikön korotus on
 
nostanut kuluttajahintoja.
 
Suomessa kevään työehtosopimustilanne saattaa aiheuttaa
 
lisää työtaistelutoimenpiteitä, joilla voi olla
taloudellisia vaikutuksia.
Syksyllä 2024 julkaistut kansalliset ravitsemussuositukset
 
vaikuttavat kuluttajien ruokailutottumuksiin.
Uusien ravitsemussuositusten tavoitteena on vähentää
 
mm. punaisen lihan ja lihavalmisteiden
kulutusta. Atria huomioi ravitsemussuositukset tuotekehityksessään.
Elintarvikkeiden vientiin liittyvä riski kasvoi, kun Euroopan
 
komissio asetti lokakuun alussa Kiinasta
tuotaville sähköautoille korotetut tullitariffit. Kiina kertoi vastatoimena
 
korottavansa joko Euroopasta
tuotavien elintarvikkeiden tulleja tai kieltävänsä tuonnin
 
kokonaan. Vaikka Kiina ei vuoden 2024
loppuun mennessä toteuttanut vastatoimia, riski niiden
 
toteutumiseen on edelleen olemassa.
Riskienhallintapolitiikkansa mukaisesti Atria on suojautunut
 
vahinkoriskeiltä vakuuttamalla riskit
konsernin ulkopuolella. Suurvahinkotilanteessa Atrian omavastuu
 
on vahinkokustannuksista
aikaisempaa suurempi. Riskienhallintatoimiin sekä jatkuvuussuunnitelmiin
 
on tehtaissa panostettu
aiempaa enemmän ja nostettu tehtaiden turvallisuustasoa.
 
Kyberrikollisuuteen ja tietojärjestelmähäiriöihin varautuminen
 
on jatkuvaa toimintaa. Suunnitelmallisella
valvonnalla ja kyberturvallisuuden parantamisella pyritään
 
takaamaan nopea reagointikyky
poikkeamatilanteessa.
 
Atrialla seurataan aktiivisesti eläintautitilannetta Euroopassa,
 
sillä riski tautien leviämisestä Atrian
toimintamaihin on olemassa. Atrialla on suojatoimenpiteitä
 
käytössä omissa tuotantolaitoksissa ja
sopimustuotantotiloilla.
Riskit ja riskienhallinta
 
Atrian strategian toteuttaminen, tavoitteiden saavuttaminen
 
ja kestävä toiminta edellyttävät toimintaan
sekä ympäristöön ja yhteiskuntaan vaikuttavien
 
suotuisten ja epäsuotuisten tapahtumien tunnistamista
ja hallitsemista. Suotuisat tapahtumat parantavat Atrian
 
tulosta ja taloudellista asemaa tai edistävät
kestävää kehitystä. Epäsuotuisat tapahtumat lisäävät kustannuksia
 
ja vaikeuttavat toimintaa.
 
Epäsuotuisia tapahtumia ja niiden vaikutuksia liiketoimintaan
 
ehkäistään riskienhallinnalla, joka on osa
Atrian päivittäistä liiketoimintaa. Atrian riskienhallintapolitiikassa
 
ja riskienhallinnan prosessiohjeessa on
määritetty riskienhallinnan tavoitteet, periaatteet, vastuut
 
ja valtuudet sekä riskikartoituksen ja
 
-raportoinnin toimintatavat. Hallitus hyväksyy riskienhallintapolitiikan
 
ja sen muutokset sekä valvoo
politiikassa määritettyjen periaatteiden toimeenpanoa.
 
Kestävyyteen liittyvien vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistaminen, hallinta, valvonta ja raportointi
 
sisältyy Atrian
riskienhallintaprosesseihin.
 
Atria jakaa toimintaansa liittyvät riskit neljään ryhmään:
 
strategiset riskit, operatiiviset riskit, vahinkoriskit
sekä rahoitusriskit. Eri osa-alueiden riskit tunnistetaan
 
ja arvioidaan Atrian riskienhallinnan
viitekehyksen mukaisten mallien ja työkalujen avulla.
 
Tunnistetut riskit ja mahdollisuudet luokitellaan ja
riskienhallintatoimenpiteet priorisoidaan konsernin riskienhallintapolitiikan
 
mukaisesti, ottaen huomioon
mm. niiden todennäköisyys, taloudelliset vaikutukset, riskienhallintatoimet
 
ja riskiympäristössä
tapahtuneet muutokset. Edellä mainittuihin ryhmiin sisältyviä
 
kestävyyteen liittyviä vaikutuksia, riskejä ja
mahdollisuuksia käsitellään tarkemmin kestävyysraportti-osassa.
 
Strategiset riskit liittyvät toiminnan kehittämiseen sekä
 
pitkän aikavälin liiketoimintapäätösten
suunnitteluun ja toteuttamiseen, tuotemerkkeihin, resurssien
 
allakointiin, johtamisjärjestelmiin ja kykyyn
reagoida toimintaympäristössä tapahtuviin muutoksiin.
 
Operatiiviset riskit ovat päivittäisen
liiketoiminnan riskejä esimerkiksi prosesseissa, järjestelmissä
 
ja henkilöiden toiminnassa. Vahinkoriskit
ovat Atrian sisällä tai toimintaympäristössä tapahtuvia
 
virheitä, toimintahäiriöitä ja onnettomuuksia, jotka
aiheuttavat vahinkoa tai menetyksiä. Vahinkoriskejä hallitaan riskienarvioinneilla,
jatkuvuussuunnittelulla ja vakuutusten avulla. Rahoitusriskit
 
liittyvät markkinahintojen muutoksiin,
rahoitusvarojen riittävyyteen lyhyellä ja keskipitkällä aikavälillä
 
sekä vastapuolen kykyyn täyttää
taloudelliset velvoitteensa. Rahoitusriskien hallinta on
 
yhteistyötä rahoituslaitosten kanssa sekä
erilaisten rahoitusinstrumenttien hyödyntämistä riskien
 
minimoinnissa.
 
Hallitus sekä konsernin johtoryhmän jäsenet ovat vastuussa
 
strategisten ja operatiivisten riskien
tunnistamisesta, arvioinnista ja mahdollisten vaihtoehtojen
 
huomioimisesta sekä riskienhallinnan
toimeenpanosta omilla vastuualueillaan. Strategiset ja operatiiviset
 
riskit, jotka sisältävät olennaiset
vaikutukset , riskit ja mahdollisuudet,
 
käsitellään hallituksessa ja johtoryhmässä vähintään
 
vuosittain
(strategiset riskit kerran vuodessa ja operatiiviset riskit
 
kerran vuodessa) ja lisäksi kuhunkin
merkittävään liiketoimintapäätökseen liittyen erikseen.
 
Samalla päätetään toimenpiteistä vaikutusten ja
riskien hallintaan liittyen. Konsernin isoimmilla liiketoiminta-alueilla
 
riskien arviointia ja seurantaa
tehdään lisäksi erityisten liiketoiminta-alueen sisäisten ohjaus-
 
ja vastuuryhmien toimesta. Näiden
ryhmien jäsenet koostuvat johtotason henkilöistä ja joiden
 
ryhmien työtä koordinoi konsernin
riskienhallintapäällikkö. Riskienhallintapäällikkö huolehtii
 
ohjaus-
 
ja vastuuryhmien tulosten ja
kehitystoimenpiteiden sekä mahdollisten mittareiden raportoinnista
 
vähintään kerran vuodessa
konsernin johtoryhmän jäsenille ja hallitukselle, jotka
 
valvovat riskienhallintatyötä sekä asettavat
mahdollisia tavoitteita ja mittareita riskienhallintatyölle.
 
Konsernin rahoituskomitea, johon kuuluvat
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
18
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
pysyvinä jäseninä konsernin toimitusjohtaja, talousjohtaja,
 
rahoitusjohtaja ja Group Controller vastaa
rahoitusriskien tunnistamisesta ja arvioinnista sekä riskienhallinnan
 
toimeenpanosta koko konsernissa.
Rahoituskomitean työtä valvoo konsernin hallitus. Riskienarviointien
 
ja sisäisen valvonnan havainnot
(mukaan lukien kestävyyteen liittyvät havainnot) johdetaan
 
liiketoimintakäytäntöihin ja prosesseihin
Atrian johtamisjärjestelmien avulla. Tunnistetut riskit, mahdollisuudet,
 
toimenpiteet ja seuranta
vastuutetaan asiaankuuluvien riskien omistajien ja vastuullisten
 
sidosryhmien kanssa.
 
Sisäisen tarkastuksen vuosisuunnitelmaa laadittaessa otetaan
 
huomioon konsernin
suunnitteluprosessin yhteydessä tehtyjen riskikartoitusten
 
keskeiset havainnot. Atria Oyj:n hallitus
päättää sisäisen tarkastuksen painopistealueet kullekin
 
vuodelle. Konsernin hallinto-, johto- ja
valvontaelimet käyttävät tarpeen mukaan ulkopuolista apua
 
riskienhallintaosaamisen ja
asiantuntemuksen (mukaan lukien kestävyyteen liittyen)
 
kehittämiseksi. Tarvetta erityisosaamiselle ja
koulutukselle selvitetään sisäisten varmistusten ja arviointien
 
kautta.
 
Vuosikertomuksen osiosta ”Selvitys hallinto-
 
ja ohjausjärjestelmistä” löytyy lisätietoja riskienhallinnan
viitekehyksestä.
 
Seuraavassa taulukossa on yhteenveto Atrian toimintaan
 
liittyvistä merkittävimmistä riskeistä.
Taulukossa esitetyt riskit ovat satunnaisessa järjestyksessä.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
19
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Raaka-aineisiin ja niiden tuottamiseen sekä tuotantoon liittyvät riskit
Riskin kuvaus
Riskienhallinta
Tuotantopanoksiin liittyvät kustannusriskit
Tuotteiden kysynnän vaihtelut, eläintaudit, sään ääri-ilmiöt sekä sopimustuottajien
tuotantokustannusten ja -kapasiteetin muutokset
 
vaikuttavat liharaaka-aineiden hankintahintaan.
Energian sekä muiden hyödykkeiden ja raaka-aineiden hintaan,
 
saatavuuteen ja laatuun liittyy riskejä.
 
Atria ohjaa liharaaka-aineiden ostoa keskitetysti ja
 
käyttää myös muiden raaka-aineiden hankinnassa
laajaa toimittajaverkostoa. Atria kehittää alkutuotannon
 
resilienssiä yhteistyössä toimialan ja
tutkimuksen kanssa. Atria tarjoaa tuottajilleen laajasti
 
asiantuntijapalveluita,
verkostoitumismahdollisuuksia ja tutkimustietoa tilojen
 
kehittämisen ja kilpailukyvyn ylläpitämisen
tueksi.
 
Atrialla on keskitetty osto-organisaatio, joka tekee jatkuvaa
 
yhteystyötä toimittajien kanssa
varmistaakseen ostettavien hyödykkeiden laatutason
 
ja saatavuuden. Riskejä hallitaan myös
ostoehdoin ja erilaisin suojausinstrumentein. Kestävyyden
 
näkökulmasta lisätietoa kestävyysraportin
osassa G1 Liiketoiminnan harjoittaminen.
 
Tuotteiden turvallisuuden vaarantuminen
 
Atrialle on ensiarvoisen tärkeää varmistaa raaka-aineiden
 
ja valmisteiden laatu sekä turvallisuus koko
tuotantoketjussa. Elintarviketurvallisuusriskin realisoituminen
 
voi vakavimmillaan tarkoittaa kuluttajan
tai kuluttajaryhmän vakavaa sairastumista tai kuolemaa.
 
Elintarviketurvallisuusriskiä on kuvattu
tarkemmin kestävyysraportissa.
 
Kaikilla Atrian tuotantolaitoksilla on sertifioituna GFSI
 
(Global Food Safety Initiative) -hyväksytty
elintarviketurvallisuuden hallintajärjestelmä, joka huomioi
 
tuotteiden turvallisuuden koko niiden
elinkaaren ajalta raaka-aineista aina kuluttajalle
 
asti.
 
Atrian tuotantolaitokset sekä prosessit noudattavat kansainvälisiä
 
elintarviketurvallisuus-, hygienia-
 
ja
standardivaateita. Elintarviketurvallisuuden hallintajärjestelmä
 
sisältää omavalvonnan, joka osaltaan
varmistaa Atrian prosessien asianmukaisen toiminnan ja
 
tuotteiden turvallisuuden kuluttajille sekä
kuluttajaryhmille. Lisätietoa kestävyysraportin osassa S4
 
Kuluttajat ja loppukäyttäjät.
Ilmastonmuutoksen vaikutukset ruoantuotantoon
Ruoantuotanto on riippuvainen ympäristön tuottamista ekosysteemipalveluista
 
ja myös
ruoantuotannolla itsessään on vaikutuksia ympäristöön
 
ja ilmastoon.
 
Ympäristövaikutuksilla ja ilmastonmuutoksella sekä niiden
 
torjunnalla voi olla vaikutuksia Atrian
toimintaan, tulokseen ja maineeseen. Tällaisia vaikutuksia
 
voivat olla esimerkiksi kulutuksen ja
liiketoimintaprosessien muutokset, aineelliset vahingot,
 
teknologian muutostarpeet, lisääntynyt säätely
sekä kiristyvä ympäristöverotus tai muut poliitiiset
 
ohjauskeinot.
 
Ilmastonmuutokseen liittyviä riskejä on kuvattu tarkemmin
 
kestävyysraportissa.
 
Ympäristöpolitiikkansa mukaisesti Atria tekee johdonmukaisesti
 
työtä negatiivisten
ympäristövaikutusten minimoimiseksi ja edistääkseen positiivisia
 
vaikutuksia. Atria on asettanut
kasvihuonekaasupäästöilleen SBTi hyväksymät vähennystavoitteet ja
 
näin sitoutunut Pariisin
ilmastosopimuksen tavoitteisiin.
 
Atria edistää alkutuotannon sopeutumista ilmastonmuutokseen
 
osallistumalla tutkimus-
 
ja
kehityshankkeisiin ja mahdollistamalla parhaiden käytäntöjen
 
käyttöönottoa jakamalla tietoa ja
kouluttamalla sopimustuottajiaan. Ilmastonmuutoksen
 
vaikutusten huomiointi myös muiden keskeisten
raaka-aineiden ja pakkausmateriaalihankintojen osalta ja
 
sisällyttäminen osaksi toimitusketjun
hallintaprosesseja hallitsee ilmastonmuutokseen sopeutumiseen
 
liittyviä tunnistettuja riskejä.
 
 
Lisätietoa kestävyysraportin osassa E1 Ilmastonmuutos.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
20
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Bioturvallisuuden vaarantuminen elintarvikeketjussa
Eläinten terveys ja hyvinvointi on Atrialle tärkeää.
 
Atrian tuotantoketjun kriittisessä pisteessä esiintyvä
eläintauti voi aiheuttaa tuotannon keskeytymisen kyseisessä
 
yksikössä ja häiritä koko ketjun toimintaa.
 
Eläintaudit voivat myös aiheuttaa lihatuotteiden vienti- ja
 
tuontirajoituksia.
 
Bioturvaan liittyviä vaikutuksia ja riskejä on kuvattu tarkemmin
 
kestävyysraportin sivulla 44.
 
Atria varmistaa eläinten hyvinvoinnin tuotanto-
 
ja hankintasopimusten laatuvaatimuksilla.
Bioturvallisuutta kehitetään jatkuvassa yhteistyössä sopimustuottajien
 
kanssa.
 
Suomessa Atrian tuotantoeläinten hyvinvoinnin seuraamisen
 
ja kehittämisen peruselementti on
sopimustuotanto ja siihen liittyvät eläinlajikohtaiset
 
tuotanto-ohjeet sekä jäljitettävyys. Sopimustuottajilla
on kattava ryhmäeläintautivakuutus, jolla pyritään minimoimaan
 
mahdollisten vahinkojen vaikutukset
tuottajille.
 
Antibioottien vastuullinen käyttö ja täysin antibioottivapaan
 
tuotannon tavoittelu edesauttaa koko
elintarvikeketjun bioturvallisuutta.
 
Lisätietoa kestävyysraportin osassa G1 Liiketoiminnan
 
harjoittaminen.
Maantieteelliseen toiminta-alueeseen ja markkinoihin liittyvät riskit
Riskin kuvaus
Riskienhallinta
Asiakasriski
 
Atrian kaikilla merkittävillä markkina-alueilla elintarvikealan
 
vähittäiskauppa on keskittynyttä, mikä
mahdollistaa pitkäjänteisen ja monipuolisen asiakasyhteistyön
 
kehittämisen.
 
Toisaalta yksittäisen suuren asiakkaan toiminnan päätöksellä voi olla suurempi vaikutus Atrian
toimintaan.
 
Atria hyödyntää riskin hallitsemisessa hyvää asiakasyhteistyötä,
 
vahvaa markkina-asemaa, tunnettuja
tuotemerkkejä, tehokkaita teollisia prosesseja, korkealaatuisia
 
tuotteita sekä talousseurantaa.
 
Kuluttajakäyttäytyminen
 
Kuluttajakäyttäytymisen muutokset voivat sekä lyhyellä että
 
pitkällä aikavälillä muuttaa Atrian tuotteiden
kysyntää. Esimerkiksi terveydelliset seikat, taloustilanne, eläinten
 
hyvinvointi, eettisyys ja
ilmastonmuutos voivat vaikuttaa kuluttajien käyttäytymiseen.
 
Muutoksilla voi olla positiivisia tai
negatiivisia seurauksia Atrian kannattavuudelle sekä
 
Atrian tuotemerkkien maineelle.
 
Atria varautuu kysynnän ja kulutustottumusten muutoksiin
 
sekä toiminnan sopeuttamistarpeeseen
panostamalla kuluttajalähtöiseen ja vastuulliseen tuotekehitykseen
 
ja tuotevalikoimaan.
Lisäksi Atria kertoo tuotteistaan, omasta toiminnastaan ja
 
vastuullisuudestaan kuluttajille.
 
Kilpailijat
 
Kilpailijoiden toiminnalla ja tuotetarjonnalla sekä ruokakauppojen
 
omilla merkkituotteilla on vaikutusta
Atrian kannattavuudelle.
 
Atria kehittää asiakaslähtöisesti tuotevalikoimaansa, seuraa
 
aktiivisesti markkinoiden muutoksia,
huolehtii toiminnan tehokkuudesta, ylläpitää hyvää toimitusvarmuutta
 
ja panostaa tietoa sisältävään
kuluttajamarkkinointiin.
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
21
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Politiikka ja regulaatio
 
Atrian maantieteellinen toiminta-alue altistaa eri maiden
 
kansantalouteen, lainsäädäntöön ja
viranomaissäätelyyn liittyville riskeille. Myös globaalit geopoliittiset
 
riskit ja muutokset kansallisessa ja
kansainvälisessä turvallisuustilanteessa vaikuttavat Atrian toimintaan.
 
Atria hallitsee riskiä sopimuksin, seuraamalla lainsäädännön
 
muutoksia ja panostamalla laatuasioihin.
Lisäksi henkilöstä koulutetaan tarkkailemaan sekä
 
minimoimaan riskejä, hyödynnetään
asiantuntijapalveluita ja tehdään auditointeja.
 
Henkilöstöriskit
Atrian henkilöstöön liittyviä vaikutuksia, riskejä ja
 
mahdollisuuksia käsitellään laajemmin kestävyysraportin
 
osassa S1 Oma työvoima. Kaksoisolennaisuusarvioinnissa
 
ei tunnistettu kestävyysraportoinnin
olennaisuuden ylittäviä riskejä. Merkittävin pitkän aikavälin
 
stateginen henkilöstöriski liittyy henkilöstön
 
saatavuuteen.
Riskin kuvaus
Riskienhallinta
Henkilöstön saatavuus
 
Osaavan, soveltuvan ja motivoituneen henkilöstön saatavuus
 
Atrian tehdaspaikkakunnilla on strategian
toteuttamisen ja tavoitteiden saavuttamisen kannalta riski.
 
Atria hallitsee riskiä mielenkiintoisilla työtehtävillä, palkitsemispolitiikalla
 
ja panostuksilla henkilöstön
kehittämiseen sekä kouluttamiseen. Lisäksi henkilöstötutkimuksilla
 
kartoitetaan kehittämistarpeita.
 
Tietojen hallintaan liittyvät riskit
Riskin kuvaus
Riskienhallinta
Kyberrikollisuus
 
Digitaalisten ratkaisujen entistä laajamittaisempi käyttö
 
tuotanto-
 
ja hallintoprosesseissa kasvattaa
toimintoihin kohdistuvaa kyberriskiä. Kyberriski voi uhata prosesseissa
 
käytettävien tietojen ja
tietojärjestelmien saatavuutta, eheyttä ja luottamuksellisuutta
 
realisoituen esimerkiksi
tuotantokeskeytykseksi tai luottamuksellisien tietojen tietovuodoksi.
 
Kyberrikolliset kehittävät jatkuvasti
toimintatapojaan ja hyökkäystekniikoitaan tehden riskikokonaisuudesta
 
jatkuvasti muuttuvaa. Kasvava
riippuvuus ulkoisista IT-palveluntarjoajista voi kasvattaa riskiä hyökkäyspinta-alan
 
laajenemisen vuoksi
.
Tietoturva-
 
ja kyberriskejä hallitaan organisatorisin ja teknisin
 
hallintakeinoin. Tietoturvan
kehittäminen on jatkuva prosessi ja ottaa huomioon
 
jatkuvasti muuttuvan uhkakentän. Hallintakeinoja
ovat muun muassa henkilöstön kouluttaminen, tekninen valvonta,
 
reagointikyvyn varmistaminen ja
varautumissuunnittelu. Atrialla hyödynnetään kyberriskien
 
hallinnassa oman henkilöstön lisäksi
kumppanien palveluita.
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
22
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Vahinkoriskit
Riskin kuvaus
Riskienhallinta
Ennalta arvaamattomat vahinkoriskit Atrian tuotantolaitoksissa
 
Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa tai Virossa
voivat keskeyttää tuotantolaitoksen toiminnan.
 
Atrian kaikki tuotantolaitokset on vakuutettu aineellisten
 
vahinkojen ja toiminnan keskeytymisen
varalta konsernin vakuutusohjelmissa. Keskeisillä tuotantolaitoksilla
 
tehdään riskikartoitus 1-2
vuoden välein. Jatkuvuussuunnittelulla pyritään rajaamaan
 
mahdollisia keskeytysvahinkoja ja
pienentämään sisäisiä ja ulkoisia riippuvuusriskejä. Atria
 
panostaa jatkuvasti tuotantolaitosten
turvallisuuteen kehitystoimenpitein ja investoinnein.
 
Rahoitusriskit
Riskin kuvaus
Riskienhallinta
Keskeiset rahoitukseen liittyvät riskit Atrian toiminnassa
 
ovat valuutan transaktio- ja muuntoeroriskit,
korkoriski, vastapuoliriski sekä maksuvalmius-
 
ja jälleenrahoitusriski.
 
 
Rahoitusriskien hallinnalla Atria pienentää rahoitusmarkkinoiden
 
hintavaihteluista ja muista
epävarmuustekijöistä aiheutuvia tulos-, tase- ja rahavirtavaikutuksia
 
sekä varmistaa riittävän
maksuvalmiuden. Atrian rahoitusriskien hallinnasta
 
on kerrottu tarkemmin tilinpäätöksen liitetiedossa
29.
 
 
doc1p2i0
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
23
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Hallinto ja operatiivinen organisaatio
Atria Oyj:n hallintoneuvoston kokoonpano oli 31.12.2024
seuraava:
Jäsen
 
Päätoimi
 
Kausi päättyy
Juho Anttikoski
 
Maanviljelijä, naudanlihantuottaja
 
2025
Mika Asunmaa
 
Maanviljelijä, sianlihantuottaja
 
2025
Jyrki Halonen
 
Maanviljelijä, naudanlihantuottaja
 
2025
Mika Herrala
 
Maanviljelijä, naudanlihantuottaja
 
2027
Veli Hyttinen
 
Maanviljelijä, nauta, emolehmätila
 
2026
Jaakko Isomäki
 
Maanviljelijä, naudanlihantuottaja
 
2026
Lotta Iso-Tuisku
 
Maanviljelijä, porsas-
 
ja sianlihantuottaja
 
2026
Jussi Joki-Erkkilä
 
Maanviljelijä, sianlihantuottaja
 
2027
Juha Kiviniemi
 
Maanviljelijä, broilerituottaja
 
2026
Ari Lajunen
 
Maanviljelijä, nauta, maitotila
 
2027
Vesa Lapatto
 
Maanviljelijä, nauta, maitotila
 
2026
Juha Nikkola
 
Maanviljelijä, porsas-
 
ja sianlihantuottaja
 
2025
Mika Niku
 
Maanviljelijä, naudanlihantuottaja
 
2027
Ari Pöyhönen
 
Maanviljelijä, sianlihantuottaja
 
2025
Suvi Rantala
 
Maanviljelijä, broilerituottaja
 
2025
Risto Sairanen
 
Maanviljelijä, sianlihantuottaja
 
2026
Ola Sandberg
 
Maanviljelijä, nauta, emolehmätila
 
2027
Juha Savela
 
Maanviljelijä, sianlihantuottaja
 
2027
Pia Uusitalo
 
Maanviljelijä, naudanlihantuottaja, maitotila
 
2027
Yhteensä 19 jäsentä, joista naisia kolme ja miehiä
 
kuusitoista eli naisten osuus 16 prosenttia
hallintoneuvoston jäsenistä. Kukaan hallintoneuvoston jäsenistä
 
ei ole työsuhteessa Atria-konserniin.
Hallintoneuvoston jäsenistä kaikki ovat yhtiöstä riippuvaisia
 
ja 47 prosenttia on riippumattomia yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista. Hallintoneuvoston jäsenillä
 
on kokemusta lihaliiketoiminnasta sekä
toimialan eri tuotantosuunnista. Jäsenet edustavat asuin-
 
tai tuotantopaikoiltaan Suomen eri
maantieteellisiä alueita.
 
Atria Oyj:n hallintoneuvosto valitsi yhtiökokouksen jälkeisessä
 
järjestäytymiskokouksessaan
hallintoneuvoston puheenjohtajaksi Jyrki Halosen ja
 
varapuheenjohtajaksi Juho Anttikosken.
Hallintoneuvosto valvoo hallituksen ja toimitusjohtajan
 
vastuulla olevaa yhtiön hallintoa, antaa
hallitukselle ohjeita asioissa, jotka ovat laajakantoisia
 
tai periaatteellisesti tärkeitä sekä antaa
varsinaiselle yhtiökokoukselle lausuntonsa tilinpäätöksen
 
ja tilintarkastuskertomuksen johdosta.
Yhtiökokous päätti hallituksen jäsenten lukumääräksi
 
kahdeksan (8). Hallituksen jäseneksi valittiin
uudelleen erovuorossa olleet Kjell-Göran Paxal, Ahti
 
Ritola ja Leena Laitinen. Merkittiin, että hallituksen
jäseninä jatkavat lisäksi Nella Ginman-Tjeder, Jukka Kaikkonen, Pasi Korhonen,
 
Seppo Paavola ja
Mika Joukio. Vuoden 2025 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä
 
hallituksen nykyisistä jäsenistä
erovuorossa on Nella Ginman-Tjeder, Jukka Kaikkonen ja Pasi Korhonen,
 
ja vuoden 2026 varsinaisen
yhtiökokouksen päättyessä Seppo Paavola ja Mika
 
Joukio.
Atria Oyj:n hallitus oli 31.12.2024 kokonaisuudessaan seuraava:
 
Jäsen
 
Päätoimi
 
Kausi päättyy
Nella Ginman-Tjeder
 
Sairaala Eira Oy, toimitusjohtaja
 
2025
Jukka Kaikkonen
 
Maanviljelijä, naudanlihantuottaja
 
2025
Pasi Korhonen
 
Maanviljelijä, naudanlihantuottaja
 
2025
Leena Laitinen
 
Alko Oy, toimitusjohtaja
 
2027
Mika Joukio
 
Metsä Board Oyj, toimitusjohtaja
 
2026
Seppo Paavola
 
Maanviljelijä, sianlihantuottaja
 
2026
Kjell-Göran Paxal
 
Maanviljelijä, porsas-
 
ja sianlihantuottaja
 
2027
Ahti Ritola
 
Yrittäjä
 
2027
Yhteensä kahdeksan jäsentä, joista naisia kaksi ja
 
miehiä kuusi eli naisten osuus 25 prosenttia
hallituksen jäsenistä. Kukaan hallituksen jäsenistä ei ole
 
työsuhteessa Atria-konserniin. Hallituksen
jäsenistä 37,5 prosenttia on yhtiöstä riippumattomia ja
 
75 prosenttia on riippumattomia yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista. Hallituksen jäsenillä on
 
kokemusta Atrian liiketoiminnan arvoketjun
eri osista, laaja-alaista yritystoiminnan ja liiketoiminnan
 
kokemusta sekä yhtiön strategian toteuttamisen
edellyttämää osaamista ja ymmärrystä kansainvälisestä
 
liiketoiminnasta. Hallituksen jäsenet omaavat
maatalouden ja yritystoiminnan kokemuksensa kautta asiantuntemuksen
 
kestävyysasioissa ja niihin
liittyvissä vaikutuksissa, riskeissä ja mahdollisuuksissa
 
esimerkiksi liittyen ilmastovaikutuksiin, omaan
työvoimaan ja eläinten hyvinvointiin.
Atrian hallitus huolehtii yhtiön hallinnosta ja sen toiminnan
 
asianmukaisesta järjestämisestä. Hallitus
vastaa siitä, että yhtiön kirjanpidon ja varainhoidon
 
valvonta on asianmukaisesti järjestetty. Hallitus
vastaa ylimpänä tahona konsernin strategiasta, johon
 
sisältyy myös kestävyysseikat. Hallitus seuraa
säännöllisesti kestävyyteen liittyviä seikkoja, arvioi
 
mahdollisia riskejä, vaikutuksia ja mahdollisuuksia ja
varmistaa, että yhtiön noudattaa due diligence-prosessien
 
mukaisesti kaikkia soveltuvia säännöksiä ja
standardeja. Atrian hallitus on vahvistanut kirjallisen
 
työjärjestyksen hallituksen tehtävistä, käsiteltävistä
asioista, kokouskäytännöistä ja päätöksentekomenettelystä.
 
Työjärjestyksen mukaan hallitus valvoo ja
seuraa yhtiön toimintaa ja johtamista sekä käsittelee
 
ja päättää merkittävät yhtiön strategiaa,
investointeja, organisaatiota ja rahoitusta koskevat asia.
 
Työjärjestyksen mukaan hallitus seuraa ja
arvioi yhtiön sisäisen valvonnan ja tarkastuksen sekä
 
riskienhallintajärjestelmien tehokkuutta. Lisäksi
hallitus seuraa ja arvioi konsernin taloudellista ja kestävyysseikkoja
 
koskevan raportoinnin
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
24
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
raportointijärjestelmää sekä seuraa ja arvioi tilinpäätöksen
 
ja konsernitilinpäätöksen tilintarkastusta ja
kestävyysraportoinnin kestävyysraportointivarmentamista.
 
Hallituksella on mahdollisuus käyttää
ulkopuolisia asiantuntijoita muun muassa kestävyyteen liittyvissä
 
asioissa.
Hallituksella on yksi valiokunta, nimitys-
 
ja palkitsemisvaliokunta. Hallitus nimittää keskuudestaan
valiokunnan jäsenet valiokunnan työjärjestyksen mukaisesti.
 
Valiokunnalla ei ole itsenäistä
päätösvaltaa, vaan hallitus tekee päätökset asioista
 
valiokunnan valmistelun pohjalta. Nimitys-
 
ja
palkitsemisvaliokunnan tarkoituksena on valmistella
 
toimitusjohtajan ja toimitusjohtajan sijaisen valinnat
ja johdon toimisuhteiden ehdot sekä turvata päätöksenteon
 
objektiivisuutta, edistää
palkitsemisjärjestelmien avulla yhtiön tavoitteiden saavuttamista,
 
yhtiön arvon nousua sekä
palkitsemisjärjestelmien läpinäkyvyyttä ja järjestelmällisyyttä.
 
Lisäksi nimitys-
 
ja palkitsemisvaliokunnan
tarkoituksena on varmistaa, että tulospalkkiojärjestelmät
 
kytkeytyvät yhtiön strategiaan ja
aikaansaatuihin tuloksiin. Nimitys-
 
ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja on Seppo Paavola
 
ja muut
jäsenet Pasi Korhonen ja Leena Laitinen. Nimitys-
 
ja palkitsemisvaliokunnan jäsenistä naisia on
 
33
prosenttia. Jäsenistä yksi (33 prosenttia)
 
on riippumaton yhtiöstä ja kaksi (67 prosenttia)
 
on
riippumattomia merkittävistä osakkeenomistajista.
Atria Oyj:n johtoryhmän kokoonpano oli 31.12.2024 seuraava:
 
Kai Gyllström, toimitusjohtaja
 
Tomas Back, talousjohtaja ja toimitusjohtajan sijainen
 
Mika Ala-Fossi, liiketoiminta-alueen johtaja, Atria Suomi
 
Jarmo Lindholm, liiketoiminta-alueen johtaja, Atria Ruotsi
 
Meelis Laande,
 
Atria Virosta vastaava johtaja,
 
1.4.2024 alkaen
 
Lise Østergaard,
 
Atria Tanskasta vastaava johtaja, johtoryhmän jäsen 1.1.2024 alkaen
 
Jennifer Paatelainen, henkilöstöjohtaja 8.1.2024 alkaen
 
Pasi Luostarinen, markkinointijohtaja
 
Merja Leino, vastuullisuusjohtaja
Yhteensä yhdeksän jäsentä, joista kolme naista ja
 
kuusi miestä eli naisten osuus 33 prosenttia
johtoryhmän jäsenistä. Konsernin johtoryhmän jäsenet
 
raportoivat Atria Oyj:n toimitusjohtajalle.
Johtoryhmä avustaa toimitusjohtajaa liiketoiminnan suunnittelussa
 
ja operatiivisessa johtamisessa.
Johtoryhmän tehtäviin lukeutuu muun muassa strategisten
 
suunnitelmien laadinta ja niiden
jalkauttaminen, merkittävien hankkeiden ja organisatoristen
 
muutosten käsittely sekä konsernin
riskienhallintatoimenpiteiden läpikäynti ja toteuttaminen
 
omilla vastuualueillaan. Atria Tanskan
toimitusjohtaja Lise Østergaard (B.Sc. Economics and
 
Business Administration) nimitettiin Atria-
konsernin johtoryhmän jäseneksi 1.1.2024 alkaen. Jennifer
 
Paatelainen (KTM) on nimitetty Atria-
konsernin henkilöstöjohtajaksi ja Atria-konsernin johtoryhmän
 
jäseneksi 8.1.2024 alkaen. Atria Oyj:n
hallinnoinnista on kerrottu tarkemmin selvityksessä hallinto-
 
ja ohjausjärjestelmästä.
Atrian hallinto-
 
ja valvontaelimissä ei ole työsuhteisten työntekijöiden
 
edustusta. Atria Oyj johtoryhmän
jäsenet ovat työsuhteessa Atriaan. Työntekijöiden edustajia informoidaan
 
ja kuullaan yhtiön
päätöksentekoa koskien European Works Council (EWC) -toiminnan
 
kautta, mistä kerrotaan sivulla 68.
Nimitystoimikunnan kokoonpano
Atria Oyj:n yhtiökokouksen päättämään nimitystoimikuntaan
 
valittiin seuraavat henkilöt:
 
 
nimitystoimikunnan puheenjohtaja, maanviljelijä Juho Anttikoski,
 
Itikka osuuskunnan edustaja
 
 
maanviljelijä Jyrki Halonen, Lihakunnan edustaja
 
 
maanviljelijä Kjell-Göran Paxal, Pohjanmaan Lihan edustaja
 
 
sijoitusjohtaja (listatut sijoitukset) Timo Sallinen, Keskinäisen Työeläkevakuutusyhtiö Varman
edustaja
 
asiantuntijajäsen agrologi Seppo Paavola, Atria Oyj:n hallituksen
 
puheenjohtaja.
Yhteensä viisi jäsentä, joista miehiä 100 prosenttia.
 
Kukaan nimitystoimikunnan jäsenistä ei ole
työsuhteessa Atria-konserniin. Nimitystoimikunnan jäsenistä
 
80 prosenttia on yhtiöstä riippuvaisia.
Kukaan nimitystoimikunnan jäsenistä ei ole riippuvainen
 
merkittävistä osakkeenomistajista.
Lähipiirilainat
Konsernin emoyhtiö hankkii keskitetysti rahoituksen
 
ja emoyhtiö on antanut lainoja konserniin
 
kuuluville
yhtiöille (emoyhtiön liitetieto 3.3). Yhtiö on myöntänyt
 
lainan yhtiön hallintoneuvoston jäsenen
lähipiiriyhtiölle (konsernitilinpäätöksen liitetieto 31).
Henkilöstö keskimäärin,
 
FTE
 
2024
2023
2022
Atria Suomi
2 594
2 614
2 437
Atria Ruotsi
829
827
819
Atria Tanska & Viro
441
457
442
Konserni yhteensä
3 864
3 898
3 698
Tilikauden palkat ja palkkiot,
konserni yhteensä (milj. euroa)
217,0
219,1
205,6
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
25
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Johdon ja avainhenkilöiden kannustinjärjestelmät
 
Pitkän aikavälin osakepalkkiojärjestelmä 2024–2026
 
Atrialla on Atria Oyj:n hallituksen hyväksymä avainhenkilöiden
 
pitkänaikavälin kannustinjärjestelmä
vuosille 2024–2026. Järjestelmä on sama kuin vuosina
 
2021–2023. Osakepalkkiojärjestelmän
tavoitteena on kannustaa Atrian johtoa hankkimaan
 
yhtiön osakkeita ja lisäämään päätöksillään ja
toiminnallaan yhtiön pitkäaikaista arvonnousua.
 
Osake- ja rahapalkkioon perustuva järjestelmä
 
on jaettu kolmeen vuoden mittaiseen ansaintajaksoon.
Ensimmäinen ansaintajakso alkoi 1.1.2024 ja päättyi
 
31.12.2024. Palkkiot kaudelta 2024 maksetaan
kolmena yhtä suurena osana vuosina 2025, 2026 ja 2027
 
osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana.
Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkiosta henkilölle
 
aiheutuvia veroja ja veroluontoisia maksuja.
Järjestelmän mahdollinen palkkio perustuu yhtiön osakekohtaiseen
 
tulokseen EPS (70 prosenttia) ja
orgaaniseen kasvuun (30 prosenttia). Mikäli henkilön
 
työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion
maksamista, palkkio voidaan jättää maksamatta.
Osakepalkkiojärjestelmän kohderyhmään kuuluu enintään
 
40 henkilöä. Ansaintajaksolta 2024
maksettavien palkkioiden arvioitu kokonaismäärä on yksi
 
miljoona euroa (0,5 miljoonaa euroa).
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä
 
Atria Oyj:n lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmästä maksettavan
 
tulospalkkion enimmäismäärä on
tehtävän tulosvaikutuksen ja tehtävän vaativuustason
 
perusteella 25-50 prosenttia vuosipalkasta.
Tulospalkkiojärjestelmässä kriteereinä ovat konsernitason ja oman
 
vastuualueen liikevoitto, liikevaihto
ja tapaturmataajuus. Toimitusjohtajan ja muun konsernin johtoryhmän lisäksi Atria Oyj:n
tulospalkkiojärjestelmissä on mukana yhteensä noin
 
40 henkilöä.
Atria Oyj:n pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä 2025–2027
Atria Oyj:n hallitus on päättänyt uuden suoriteperusteisen
 
osakepalkkiojärjestelmän perustamisesta
konsernin avainhenkilöille. Järjestelmä korvaa 20.12.2023
 
tiedotetun pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmän 2024–2026 eikä kyseisen järjestelmän
 
kahta viimeistä ansaintajaksoa 2025 ja
2026 tulla käynnistämään. Järjestelmän tarkoituksena on
 
yhdistää yhtiön omistajien ja avainhenkilöiden
tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi pitkällä aikavälillä,
 
sitouttaa avainhenkilöt toteuttamaan yhtiön
strategiaa, tavoitteita ja pitkän aikavälin etua sekä
 
tarjota heille kilpailukykyinen yhtiön osakkeiden
ansaintaan ja kertymiseen perustuva kannustinjärjestelmä.
 
Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä 2025–2027
 
on yksi ansaintajakso, joka kattaa
tilikaudet 2025–2027. Ansaintajakson 2025–2027 ansaintakriteerit
 
on sidottu osakekohtaiseen
tulokseen EPS (70 prosenttia), orgaaniseen kasvuun (20
 
prosenttia)
 
ja hiilidioksidipäästöihin (10
prosenttia).
Palkkiot kaudelta 2025–2027 maksetaan kokonaisuudessaan
 
vuonna 2028 osittain yhtiön osakkeina ja
osittain rahana. Rahaosuudella pyritään kattamaan
 
palkkiosta henkilölle aiheutuvia veroja ja
veroluontoisia maksuja. Mikäli henkilön työ-
 
tai toimisuhde päättyy ennen palkkion maksamista,
palkkiota ei pääsääntöisesti makseta.
Osakepalkkiojärjestelmän kohderyhmään kuuluu enintään
 
40 henkilöä. Ansaintajaksolta maksettavien
palkkioiden arvo on yhteensä enintään noin 2 miljoonaa
 
euroa.
Uuden palkkiojärjestelmän tavoitteena on kannustaa
 
Atrian johtoa hankkimaan yhtiön osakkeita ja
lisäämään päätöksillään ja toiminnallaan yhtiön pitkäaikaista
 
arvonnousua.
Atria Oyj:n siirtymäajan osakepalkkiojärjestelmä 2025–2026
Lisäksi Atria Oyj:n hallitus on päättänyt perustaa
 
siirtymäajan osakepalkkiojärjestelmän helpottamaan
siirtymistä aiemmasta pitkän aikavälin kannustinjärjestelmästä
 
uuteen suoriteperusteiseen
osakepalkkiojärjestelmään.
 
Siirtymäajan osakepalkkiojärjestelmässä 2025–2026 on
 
kaksi ansaintajaksoa, tilikaudet 2025 ja 2026.
Hallitus päättää vuosittain ansaintajaksojen aloittamisesta
 
ja yksityiskohdista. Ansaintajakson 2025
ansaintakriteerit on sidottu osakekohtaiseen tulokseen EPS (70
 
prosenttia)
 
ja orgaaniseen kasvuun (30
prosenttia) nykyisen osakepalkkiojärjestelmän mukaisesti.
 
Näkymät vuodelle 2025
 
Atria-konsernin oikaistun liikevoiton vuonna 2025 arvioidaan
 
olevan edellisvuotta alhaisempi (65,4
miljoonaa euroa).
Ennätyksellisen tulosvuoden jälkeen, jota tukivat vuosina
 
2023
-
2024 toteutetut merkittävät tehostamis-
ja laajennusinvestoinnit, Atrialla on hyvät edellytykset
 
suoriutua hyvin myös vuonna 2025. Atrian hyvä
markkina-asema, vahvat brändit ja hyvät asiakassuhteet
 
sekä luotettavasti toimivat teolliset prosessit
luovat edellytykset liiketoiminnan vakaudelle.
Epävakaana jatkuva maailmanlaajuinen kauppa- ja geopoliittinen
 
tilanne ja sen vaikutus kuluttajien
luottamukseen ja markkinoiden kasvuun heikentävät
 
kuitenkin vuoden 2025 näkymiä. Samoin päivitetyt
ravitsemussuositukset
 
saattavat heikentää lihavalmisteiden myyntiä. Lisäksi Suomessa
työmarkkinaneuvotteluilla ja Euroopan eläintautitilanteella
 
voi olla negatiivinen vaikutus yhtiön tulokseen
vuonna 2025.
Liputusilmoitukset
Atria Oyj ei vastaanottanut liputusilmoituksia vuoden 2024
 
aikana.
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
26
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Atria Oyj:n osakepääoma
Emoyhtiön osakepääoma jakaantuu seuraavasti:
A- sarjan osakkeet
(1 ääni / osake)
19 063 747 kpl
KII-sarjan osakkeet
(10 ääntä /osake)
9 203 981 kpl
A-sarjan osakkeilla on etuoikeus 0,17 euron osinkoon,
 
minkä jälkeen KII-sarjan osakkeille suoritetaan
osinkoa 0,17 euroon asti. Mikäli osinkoa on vielä
 
jaettavissa tämän jälkeen, A- ja KII-sarjan osakkeilla
on samanlaiset oikeudet osinkoon.
 
Yhtiön yhtiöjärjestyksessä on KII-osaketta koskeva lunastuslauseke.
 
Jos KII-sarjan osake siirtyy yhtiön
ulkopuoliselle uudelle omistajalle tai jos KII-sarjan
 
osake siirtyy sellaiselle yhtiön osakkeenomistajalle,
joka ei ennestään omista KII-sarjan osakkeita,
 
on siirronsaajan viipymättä ilmoitettava siitä yhtiön
hallitukselle ja KII-sarjan osakkeenomistajalla on oikeus
 
tietyin ehdoin lunastaa osake. Lisäksi KII-
sarjan osakkeiden hankkimiseksi luovutustoimin
 
vaaditaan yhtiön suostumus. A-sarjan osakkeilla ei ole
kumpaakaan rajoitetta.
Tilikauden lopussa 31.12.2024
 
yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden määrä oli
 
88 057
kpl, mikä
vastaa 0,31 prosenttia osakkeista ja 0,08 prosenttia
 
osakkeiden tuomasta äänivallasta. Tilikauden
aikana omia osakkeita luovutettiin osakepalkkioina 23 045
kappaletta.
Tietoja osakeomistuksen jakautumisesta, osakkeenomistajista ja johdon
 
omistuksista on kerrottu
kohdassa "Osakkeet ja osakkeenomistajat” sivuilla 27
-
28.
Voimassa
 
olevat valtuutukset omien osakkeiden hankkimiseen,
osakeantiin,
 
erityisten oikeuksien antamiseen ja
rahalahjoitusten tekemiseen
 
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti
 
valtuuttaa hallituksen päättämään enintään 2 800
000 yhtiön oman A-osakkeen hankkimisesta yhdessä
 
tai useammassa erässä yhtiön vapaaseen omaan
pääomaan kuuluvilla varoilla, ottaen kuitenkin huomioon
 
osakeyhtiölain määräykset yhtiön hallussa
olevien omien osakkeiden enimmäismäärästä. Yhtiön omia
 
A-osakkeita voidaan hankkia käytettäväksi
vastikkeena mahdollisissa yrityskaupoissa tai muissa
 
yhtiön liiketoimintaan kuuluvissa järjestelyissä,
investointien rahoittamiseksi, osana yhtiön kannustinjärjestelmää,
 
yhtiön pääomarakenteen
kehittämiseksi sekä muutoin edelleen luovutettavaksi,
 
yhtiöllä pidettäväksi tai mitätöitäväksi.
Osakkeet hankitaan muuten kuin osakkeenomistajien omistusten
 
mukaisessa suhteessa Nasdaq
Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä
 
hankintahetken markkinahintaan. Osakkeet
hankitaan ja maksetaan Nasdaq Helsinki Oy:n ja
 
Euroclear Finland Oy:n sääntöjen mukaisesti. Hallitus
valtuutetaan päättämään omien osakkeiden hankkimisesta
 
kaikilta muilta osin. Valtuutus kumoaa
varsinaisen yhtiökokouksen 25.4.2023 hallitukselle antaman
 
valtuutuksen päättää omien osakkeiden
hankkimisesta, ja on voimassa seuraavan varsinaisen
 
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin
enintään 30.6.2025 asti.
 
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti
 
valtuuttaa hallituksen päättämään yhdessä tai
useammassa erässä enintään 5 500 000 uuden
 
tai yhtiön hallussa mahdollisesti olevan A-osakkeen
annista osakeannilla ja/tai antamalla optio-oikeuksia
 
tai muita osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä
tarkoitettuja osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia.
 
Valtuutusta esitetään käytettäväksi mahdollisten
yrityskauppojen tai muiden yhtiön liiketoimintaan kuuluvien
 
järjestelyjen tai investointien rahoittamiseen
tai toteuttamiseen, yhtiön kannustinjärjestelmän toteuttamiseen
 
tai muihin hallituksen päättämiin
tarkoituksiin.
Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista osakeannin sekä osakeyhtiölain
 
10 luvun 1
§:ssä tarkoitettujen erityisten oikeuksien antamisen ehdoista.
 
Valtuutus sisältää siten oikeuden antaa
osakkeita myös muuten kuin osakkeenomistajien omistamien
 
osakkeiden suhteessa laissa säädetyin
ehdoin, oikeuden antaa osakkeita maksua vastaan tai
 
maksutta sekä oikeuden päättää maksuttomasta
osakeannista yhtiölle itselleen ottaen kuitenkin huomioon
 
osakeyhtiölain määräykset yhtiön hallussa
olevien omien osakkeiden enimmäismäärästä.
Valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 25.4.2023 hallitukselle antaman antivaltuutuksen,
 
ja on
voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen
 
saakka, kuitenkin enintään 30.6.2025
asti.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti
 
valtuuttaa hallituksen lahjoittamaan enintään 100
000 euroa yhtiön voitonjakokelpoisista varoista korkeakoulujen,
 
yliopistojen tai muiden oppilaitosten
toimintaan tai muuhun yleishyödylliseen tai siihen rinnastettavaan
 
tarkoitukseen ja samalla valtuutti
hallituksen päättämään lahjoitusten maksuaikatauluista
 
sekä muista lahjoituksen ehdoista.
Jakokelpoiset varat ja hallituksen voitonjakoehdotus
Emoyhtiön vapaa oma pääoma 31.12.2024 koostuu sijoitetun
 
vapaan oman pääoman rahastosta
 
237 948 168,12 euroa sisältäen omien osakkeiden arvon
 
-943 556,78 euroa ja voittovaroista
 
31 183 142,47 euroa, josta tilikauden voitto on
 
27 339 267,36 euroa.
 
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle,
että jakokelpoiset varat käytetään seuraavasti:
 
- osinkona/pääomanpalautuksena jaetaan 0,69 euroa
 
/ osake,
 
 
yhteensä, euroa *
19 443 972,99
 
- jätetään omaan pääomaan, euroa
249 687 337,60
269 131 310,59
* Laskettu ulkona olevien osakkeiden määrälle 31.12.2024
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
27
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Tietoa osakkeista ja osakkeenomistajista
OSAKEOMISTUKSEN JAKAUMAT
 
TIEDOT OSAKKEENOMISTAJISTA
 
Osakkaat osakeomistuksen mukaan 31.12.2024
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2024
KII
A
Yhteensä
%
Osakkeiden lukumäärä
Osakkaita
Osakkeita
Itikka osuuskunta
4 914 281
3 537 652
8 451 933
29,90
kpl
%
1 000 kpl
%
Lihakunta
4 020 200
3 848 073
7 868 273
27,83
1 - 100
8 432
50,00
363
1,28
Mandatum Henkivakuutusyhtiö
1 075 359
1 075 359
3,80
101 - 1 000
7 136
42,32
2 583
9,14
Osuuskunta Pohjanmaan Liha
269 500
480 038
749 538
2,65
1 001 - 10 000
1 213
7,19
2 889
10,22
Etola Group Oy
625 000
625 000
2,21
10 001 - 100 000
71
0,42
1 596
5,65
Skandinaviska Enskilda Banken Ab *
623 503
623 503
2,21
100 001 - 500 000
3
0,02
388
1,37
Citibank Europe Plc *
530 252
530 252
1,88
500 001 - 1 000 000
5
0,03
3 053
10,80
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma
524 640
524 640
1,86
1 000 001 -
 
3
0,02
17 396
61,54
von Julin Sofia Margareta kuolinpesä
160 000
160 000
0,57
Yhteensä
16 863
100,00
28 268
100,00
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo
126 289
126 289
0,45
* Hallintarekisteröity
Osakkaat elinkeinoryhmittäin 31.12.2024
Suurimmat osakkeenomistajat äänimäärän mukaan 31.12.2024
Elinkeinoryhmä
Osakkaita
Osakkeita
KII
A
Yhteensä
%
kpl
%
1 000 kpl
%
Itikka osuuskunta
49 142 810
3 537 652
52 680 462
47,42
Yritykset
441
2,62
18 718
66,22
Lihakunta
40 202 000
3 848 073
44 050 073
39,65
Rahoitus-
 
ja vakuutuslaitokset
20
0,12
1 301
4,60
Osuuskunta Pohjanmaan Liha
2 695 000
480 038
3 175 038
2,86
Julkisyhteisöt
6
0,04
674
2,39
Mandatum Henkivakuutusyhtiö
1 075 359
1 075 359
0,97
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt
98
0,58
270
0,96
Etola Group Oy
625 000
625 000
0,56
Kotitaloudet
16 247
96,35
6 066
21,46
Skandinaviska Enskilda Banken Ab *
623 503
623 503
0,56
Ulkomaat
51
0,30
22
0,08
Citibank Europe Plc *
530 252
530 252
0,48
Yhteensä
16 863
100,00
27 050
95,69
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma
524 640
524 640
0,47
von Julin Sofia Margareta kuolinpesä
160 000
160 000
0,14
Hallintarekisterissä yhteensä
1 218
4,31
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo
126 289
126 289
0,11
* Hallintarekisteröity
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
doc1p28i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
28
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
JOHDON OMISTUS
Hallituksen ja hallintoneuvoston jäsenet, toimitusjohtaja
 
ja toimitusjohtajan sijainen
 
sekä konsernin johtoryhmään kuuluvat omistivat 31.12.2024
 
A-sarjan osakkeita
yhteensä 64 039 kpl, mikä vastaa 0,23 % osakkeista
 
ja 0,06 % osakkeiden tuomasta
äänivallasta.
A-SARJAN OSAKKEIDEN KUUKAUSITTAINEN VAIHTO 2024
Kuukausi
Vaihto, EUR
Vaihto, kpl
Kuukauden alin
Kuukauden ylin
Tammikuu
1 106 342
103 908
10,32
10,94
Helmikuu
1 760 524
175 332
9,13
10,88
Maaliskuu
1 075 093
112 593
9,30
9,78
Huhtikuu
1 434 125
140 696
9,30
10,70
Toukokuu
1 140 209
118 745
9,30
9,86
Kesäkuu
621 024
64 894
9,46
9,80
Heinäkuu
1 194 002
119 976
9,44
10,50
Elokuu
751 800
75 777
9,60
10,30
Syyskuu
671 519
65 911
10,00
10,35
Lokakuu
1 810 783
167 077
10,10
11,55
Marraskuu
1 218 984
109 640
10,75
11,65
Joulukuu
886 871
81 348
10,60
11,20
Yhteensä
13 671 276
1 335 897
A-SARJAN OSAKKEEN KURSSIKEHITYS 2020-2024
 
(KESKIKURSSI)
 
 
 
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
29
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Tunnusluvut
TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ KUVAAVAT
 
TUNNUSLUVUT
OSAKEKOHTAISET OSAKEANTIOIKAISTUT TUNNUSLUVUT
 
milj. EUR
31.12.24
31.12.23
31.12.22
31.12.21
31.12.20
31.12.24
31.12.23
31.12.22
31.12.21
31.12.20
Liikevaihto
1 755,4
1 752,7
1 696,7
1 540,2
1 504,0
Tulos/osake (EPS), EUR
1,41
-0,70
-0,19
-0,24
0,81
Liikevoitto
66,4
0,4
0,1
6,4
40,5
Oikaistu tulos/osake (EPS), EUR
1,38
0,98
1,43
1,27
0,81
 
% lv:sta
3,8
0,0
0,0
0,4
2,7
Oma pääoma/osake, EUR
14,28
13,82
15,94
16,14
15,01
Oikaistu liikevoitto
65,4
49,6
49,0
49,2
40,5
Osinko/osake, EUR*
0,69
0,60
0,70
0,63
0,50
 
% lv:sta
3,7
2,8
2,9
3,2
2,7
Osinko/tulos, %*
49,0
-85,4
-371,4
-257,3
61,4
Rahoitustuotot ja -kulut
-15,4
-13,6
-3,4
-4,9
-4,5
Oikaistu osinko/tulos, %*
50,0
61,2
49,0
49,5
61,4
 
% lv:sta
-0,9
-0,8
-0,2
-0,3
-0,3
Efektiivinen osinkotuotto, %*
6,4
5,7
7,6
5,5
5,1
Voitto ennen veroja
52,1
-11,2
1,7
4,8
37,3
Hinta/voittosuhde (P/E)
7,7
-14,9
-49,2
-47,0
12,1
 
% lv:sta
3,0
-0,6
0,1
0,3
2,5
Oikaistu hinta/voittosuhde (P/E)
7,8
10,7
6,5
9,0
12,1
Oikaistu voitto ennen veroja
51,1
38,0
50,5
47,6
37,3
Osakekannan markkina-arvo
305,3
295,7
262,0
325,6
278,4
 
% lv:sta
2,9
2,2
3,0
3,1
2,5
Osakekannan markkina-arvo,
 
Oman pääoman tuotto (ROE), %
10,3
-3,5
-0,8
-1,2
5,7
 
A-sarja
205,9
199,4
176,7
219,6
187,8
Oikaistu oman pääoman tuotto (ROE), %
10,1
7,3
8,9
8,2
5,7
Osakkeiden vaihto/1000 kpl,
 
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), %
10,4
1,0
1,1
1,9
7,2
 
A-sarja
1 336
1 512
3 505
3 536
4 599
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto (ROI), %
10,2
7,6
7,5
8,3
7,2
Osakkeiden vaihto %, A-sarja
7,0
7,9
18,4
18,6
24,1
Omavaraisuusaste, %
43,2
41,7
44,9
48,7
46,8
Osakkeiden lukumäärä, 1000 kpl yht.
28 268
28 268
28 268
28 268
28 268
Korolliset velat
281,7
284,3
265,7
209,9
218,1
 
Osakkeiden lukumäärä, A-sarja
19 064
19 064
19 064
19 064
19 064
Velkaantumisaste, %
66,5
69,1
56,8
44,9
49,7
 
Osakkeiden lukumäärä, KII-sarja
9 204
9 204
9 204
9 204
9 204
Nettovelka
261,8
274,2
234,7
152,6
191,6
Osakkeiden osakeantioikaistu luku-
Nettovelkaantumisaste, %
61,8
66,7
50,2
32,6
43,6
määrä keskimäärin
28 268
28 268
28 268
28 268
28 268
Bruttoinvestoinnit
 
39,6
111,0
131,4
55,6
45,6
Osakkeiden osakeantioikaistu luku-
 
% lv:sta
2,3
6,3
7,7
3,6
3,0
määrä 31.12.
28 268
28 268
28 268
28 268
28 268
Henkilöstö keskimäärin
3 864
3 898
3 698
3 711
4 444
Tutkimus ja kehitysmenot
14,8
14,4
13,5
15,3
15,0
* Hallitus esittää, että yhtiö jakaa vuodelta 2024
 
osinkoa 0,69 euroa osakkeelle.
 
% lv:sta *
0,8
0,8
0,8
1,0
1,0
Tilauskanta **
-
-
-
-
-
* Kirjattu kokonaisuudessaan tilivuoden kuluksi.
Osakkeen kurssikehitys
** Ei merkitsevä luku, koska tilaukset toimitetaan
 
pääosin tilausta seuraavana
A-sarja (EUR)
31.12.24
31.12.23
31.12.22
31.12.21
31.12.20
päivänä.
Kauden alin
9,13
9,20
8,24
9,85
7,13
Kauden ylin
11,65
12,48
11,68
13,44
10,86
Kauden lopussa
10,80
10,46
9,27
11,52
9,85
Kauden keskikurssi
10,23
10,70
9,71
11,60
9,08
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
30
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
TALOUDELLISTA
 
KEHITYSTÄ KUVAAVIEN
 
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
Atria julkaisee IFRS-tunnuslukujen ohella myös muita
 
yleisesti käytettyjä vaihtoehtoisia tunnuslukuja, jotka
 
ovat johdettavissa tuloslaskelmasta ja taseesta.
 
Tunnuslukujen laskentakaavat:
Oikaistu liikevoitto,
Yhtiö julkaisee liikevoiton, voiton ennen veroja ja
 
tilikauden voiton ohella oikaistun liikevoiton, oikaistun
 
voiton ennen veroja
oikaistu voitto ennen veroja
ja oikaistun tilikauden voiton kuvatakseen varsinaisen
 
liiketoiminnan taloudellista kehitystä ja parantaakseen
 
vertailukelpoisuutta eri
 
ja oikaistu tilikauden voitto
kausien välillä. Lukuihin tehtäviä oikaisuja voivat olla
 
esimerkiksi tavanomaiseen liiketoimintaan kuulumattomat
 
tapahtumat kuten toiminnan
uudelleenjärjestelyt, liiketoimintojen myynneistä johtuvat
 
myyntivoitot ja -tappiot, arvonalentumiset ja merkittävien
 
liiketoimintojen
 
lopettamiskulut.
 
Bruttoinvestoinnit
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
Vapaa kassavirta
=
Liiketoiminnan kassavirta - investointien kassavirta
FTE
=
Raportointikauden tehdyt työtunnit
 
Raportointikauden työpäivien lukumäärä * normaalityöaika
 
per päivä
Oman pääoman tuotto (%)
=
Tilikauden voitto/tappio
*
100
Oma pääoma keskimäärin
Oikaistu oman pääoman tuotto (%)
=
Oikaistu tilikauden voitto/tappio
*
100
Oma pääoma keskimäärin
Sijoitetun pääoman tuotto (%)
=
Voitto/tappio ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut
*
100
Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat keskimäärin
 
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto (%)
=
Oikaistu voitto/tappio ennen veroja + korko- ja muut
 
rahoituskulut
*
100
Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat keskimäärin
 
Omavaraisuusaste (%)
=
Oma pääoma
 
*
100
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Korolliset velat
=
Lainat + vuokrasopimusvelat
Velkaantumisaste (%)
=
Korolliset velat
*
100
Oma pääoma
Korolliset nettovelat
=
Korolliset velat - rahavarat
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
31
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Nettovelkaantumisaste (%)
=
Korolliset velat - rahavarat
*
100
Oma pääoma
Laimentamaton tulos / osake
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
Oikaistu laimentamaton tulos / osake
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva oikaistu tilikauden
 
voitto
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
Oma pääoma / osake
 
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Ulkona olevien osakkeiden laimentamaton lukumäärä
 
31.12.
Osakekohtainen osinko
=
Tilikauden osingonjako
Osakkeiden laimentamaton lukumäärä 31.12.
Osinko / tulos (%)
=
Osinko / osake
*
100
Tulos / osake (EPS)
Oikaistu osinko / tulos (%)
=
Osinko / osake
*
100
Oikaistu tulos / osake (oikaistu EPS)
Efektiivinen osinkotuotto (%)
=
Osinko / osake
*
100
Tilikauden päätöskurssi
Hinta / voittosuhde (P/E)
=
Tilikauden päätöskurssi
Tulos / osake
Oikaistu hinta / voittosuhde (P/E)
=
Tilikauden päätöskurssi
Oikaistu tulos / osake
Keskikurssi
=
Osakkeen euromääräinen kokonaisvaihto
Tilikaudella vaihdettujen osakkeiden laimentamaton keskimääräinen
 
lukumäärä
Osakekannan markkina-arvo
=
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa * viimeinen pörssikurssi
 
31.12.
Osakkeiden vaihto (%)
=
A-sarjan osakkeen vaihtomäärä tilikauden aikana
*
100
A-sarjan osakkeiden laimentamaton keskimääräinen lukumäärä
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
32
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
TULOKSEN VERTAILUKELPOISUUTEEN VAIKUTTAVAT
 
ERÄT
1 000 EUR
2024
2023
Liikevoitto ennen vertailukelpoisuuteen vaikuttavia
 
eriä
66 379
369
Liikevoiton vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät:
Atria Suomi:
 
Siipikarjaliiketoiminnan uudelleenorganisointikulut
980
-3 104
 
Tuotemerkin alaskirjaus
0
-2 500
Atria Ruotsi:
 
Liiketoimintojen uudelleenorganisointikulut
0
-2 625
 
Liikearvon ja tuotemerkkien arvonalentuminen
0
-20 000
Atria Tanska ja Viro:
 
Liikearvon arvonalentuminen Tanskassa
0
-20 000
Kohdistamattomat:
 
Yritysjärjestelyhankkeeseen liittyvät kulut
0
-1 016
Yhteensä
980
-49 245
Oikaistu liikevoitto
65 399
49 613
Voitto ennen veroja
52 056
-11 205
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
980
-49 245
Oikaistu voitto ennen veroja
51 077
38 041
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat verot
-196
1 826
Emoyhtiön omistajille kuuluva
tilikauden tulos
39 654
-19 802
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät yhteensä
784
-47 419
Oikaistu emoyhtiön omistajille kuuluva
tilikauden tulos
38 871
27 618
Oikaistu osakekohtainen tulos, EUR
1,38
0,98
1 000 EUR
2024
2023
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät tuloslaskelmalla:
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut
-1 137
Myynnin ja markkinoinnin kulut
-91
Hallinnonkulut
-3 453
Liiketoiminnan muut tuotot
689
0
Liiketoiminnan muut kulut
291
-44 564
Liikevoitto
980
-49 245
Tuloverot
-196
1 826
Tilikauden tulos
784
-47 419
doc1p33i2
 
 
doc1p2i0
33
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
Kestävyysraportti 2024
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
 
doc1p2i0 doc1p34i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
34
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
ESRS2
Kestävyysraportin laadintaperiaatteet
Perustiedot
Kestävyysraportointi kattaa emoyhtiö Atria Oyj:n ja sen tytäryhtiöt.
 
Tytäryhtiöt ovat yrityksiä, joissa
konsernilla on määräysvalta. Laadintaperiaatteista on
 
kerrottu tarkemmin konsernitilinpäätöksen
kohdassa Liitetiedot, IFRS.
 
Atria Oyj:n kestävyysraportissa ensisijainen raportointitaso on
 
konserni. Liiketoiminta-alueiden
avainlukuja esitetään ESRS-standardien edellyttämistä
 
mittareista.
 
Raportointijakso on sama kuin
taloudellisessa raportoinnissa. Eri aihealueita koskevat raportointiperiaatteet
 
esitetään kunkin
aihealueen yhteydessä.
Kestävyyden olennaiset
 
vaikutukset,
riskit ja
 
mahdollisuudet
Johdanto
Atrian kestävyyteen liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
 
tunnistaminen sekä niiden
olennaisuuden arviointi on osa yhtiön riskienhallintaprosessia,
 
strategista suunnittelua ja
päätöksentekoa. Tunnistamis-
 
ja arviointityön keskeinen tavoite on priorisoida
 
Atrian liiketoiminnan
kannalta kestävyyteen liittyvät olennaiset kysymykset.
 
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistaminen ja arviointi kattaa yhtiön omien toimintojen
 
lisäksi arvoketjun alku- ja loppupään sekä
muut sidosryhmät, joihin Atrian toiminta vaikuttaa. Arvioinnissa
 
on huomioitu sekä lyhyen että
pidemmän aikavälin vaikutukset. Atrian riskienhallintaprosessia
 
ja sen vastuita on kuvattu yleisesti
sivulla 17.
Atria on toteuttanut
 
kestävyysteemojen kaksoisolennaisuusarvioinnin
 
(myöhemmin ”DMA”) EU:n
kestävyysraportointidirektiivin vaatimusten mukaisesti ensimmäistä
 
kertaa vuonna 2024. Arviointityössä
on hyödynnetty laajoja taustaselvityksiä, jotka ovat olleet
 
perustana yhtiön nykyiselle vuonna 2020
laaditulle strategialle ja vuonna 2021 laaditulle vastuullisuusohjelmalle
 
sekä niiden vuosittaiselle
päivitystyölle. Vaikutusten arvioinnissa on tarkasteltu EU:n kestävyysraportointidirektiivin
 
mukaisesti
mahdollisia vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia, jotka
 
kytkeytyvät ympäristöön, yhteiskuntaan ja
hallintotapaan liittyviin kestävyysseikkoihin.
 
Oheisen kuvan mukaisesti olennaisuutta on arvioitu
kaksiulotteisesti: (1) ’vaikutusten olennaisuus’,
 
joka tarkoittaa Atrian vaikutuksia ympäristöön ja
yhteiskuntaan,
 
ja (2) ’taloudellinen olennaisuus’, joka tarkoittaa
 
ulkopuolisten tekijöiden vaikutuksia
Atrian liiketoimintaan. Arviointi perustuu yhtiön tietoon
 
ja ymmärrykseen sidosryhmiensä odotuksista
sekä yhtiön toimintaympäristöön liittyvistä positiivisista
 
ja negatiivisista vaikutuksista sekä riskeistä ja
mahdollisuuksista.
 
Arviointiprosessi
Kaksoisolennaisuusarvioinnin käsittely on toteutettu
 
vaiheittain. Ensimmäisessä vaiheessa, määritettiin
arviointityökalut ja ohjaavat arviointiasteikot kuhunkin
 
EU:n kestävyysraportointidirektiivin edellyttämään
aiheeseen. Lisäksi kerättiin olemassa oleva tausta-aineisto
 
ja tehtiin tarvittavat lisäselvitykset
asiantuntijatyönä. Toisessa vaiheessa laaja joukko Atrian liiketoimintojen edustajia ja asiantuntijoita
tunnisti ja arvioi teemoihin liittyviä vaikutuksia, riskejä
 
ja mahdollisuuksia. Konsernin johdon työpajassa
tiivistettiin ja priorisoitiin laajan arvioinnin tulokset
 
konsernin näkökulmasta olennaisiin
kestävyysaiheisiin. Atria konsernin hallitus käsitteli kaksoisolennaisuusanalyysin
 
tuloksia ensimmäisen
kerran toukokuussa 2024. Euroopan tilinpäätösraportoinnin
 
neuvoa antava ryhmä, EFRAG, julkaisi
ohjeen kaksoisolennaisuusarvioinnin toteuttamiseksi
 
toukokuun lopulla 2024. Tämän jälkeen Atrian
arviointimallia täsmennettiin vastaamaan EFRAG:n ohjeistusta.
 
Kaksoisolennaisuusarvioinnin tulokset
hyväksyttiin Atria-konsernin hallituksessa lokakuussa
 
2024.
 
Kaksoisolennaisuusarvioinnin tulokset ja konsernin vuosittainen
 
riskien arviointiprosessi ohjaavat
kestävyysriskien hallintaa konsernissa. Seuraavilla sivuilla on
 
yksityiskohtaista tietoa
kaksoisolennaisuusarvioinnin tuloksista ja sovelletusta prosessista.
 
Kaksinkertaiseen olennaisuuteen perustuva lähestymistapa
 
 
 
doc1p2i0 doc1p35i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
35
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Kaksoisolennaisuusarvioinnin tulokset
Atria on tunnistanut vaikutuksensa ympäristöön ja yhteiskuntaan
 
(vaikutusten olennaisuusarviointi)
sekä kestävyyteen liittyvät liiketoiminnalleen merkitykselliset
 
riskit ja mahdollisuudet (taloudellisen
olennaisuuden arviointi). DMA-matriisin tulokset osoittavat,
 
että E1 Ilmastonmuutos, E5 Resurssien
käyttö ja kiertotalous, S1 Oma työvoima, S4 Kuluttajat
 
ja loppukäyttäjät sekä G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen mukaan lukien eläinten hyvinvointi ovat
 
Atrialle olennaisimmat kestävyysseikat. Eniten
pisteitä saanut vaikutus tai riski kussakin kestävyysaiheessa
 
tai sen ala-aiheessa määrittää sijoituksen
oheisessa DMA-matriisissa.
DMA Matriisi
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
36
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Olennaiset kestävyysaiheet
Atrian liiketoiminta on tiiviisti sidoksissa E5 Resurssien
 
käyttö ja kiertotalous -standardin aiheisiin sekä
liiketaloudellisista että ympäristövaikutusten näkökulmasta. Standardin
 
E1 Ilmastonmuutos käsittelemät
kestävyysseikat ovat suuria globaaleja haasteita. Ilmastokriisi,
 
luontokato ja luonnonvarojen ylikulutus
vaikuttavat elintarviketuotantoketjujen toimintaan. Atrian
 
tuotteiden ympäristövaikutukset painottuvat
liharaaka-aineiden tuotantoon. Kestävä
 
ja resilientti elintarviketuotanto luo myös
 
positiivisia vaikutuksia
ympäristöön, omaan henkilöstöön (S1 Oma työvoima)
 
ja yhteiskuntaan (G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen) sekä uusia liiketoiminnallisia mahdollisuuksia
 
hyödynnettäväksi.
 
Standardin S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät kestävyysseikat
 
liittyvät keskeisesti Atrian Hyvä ruoka,
parempi mieli – mission toteuttamiseen. Turvallisten tuotteiden valmistaminen
 
on elintarviketuotannon
jatkuvuuden edellytys. Eläinten hyvinvoinnista huolehtiminen
 
on Atrialle tärkeää. G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen -standardin kestävyysaiheissa tunnistettiin
 
positiivisia koko yhteiskuntaan ulottuvia
vaikutuksia tuotantoeläinten terveyden, bioturvan ja
 
vastuullisen antibioottien käytön kautta.
Bioturvassa havaittiin myös liiketoiminnallisia riskejä.
Kestävyyden olennaisista aiheista kerrotaan tarkemmin
 
myöhemmin tämän kestävyysselvityksen
ympäristötiedoissa, yhteiskunnallisissa tiedoissa ja hallintotapatiedoissa.
Muut seurattavat kestävyysaiheet
E2 Pilaantuminen: Pilaantumiseen liittyvissä kestävyysseikoissa
 
tunnistetut vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet eivät nousseet raportoinnin näkökulmasta
 
olennaiseksi. Atrian omassa teollisessa
toiminnassa ympäristön pilaantumista ehkäistään ympäristölupaehdoissa
 
määritetyllä tavalla. Myös
Atrian arvoketjussa tunnistetut standardin E2 Pilaantuminen
 
kestävyysseikkoihin liittyvät vaikutukset
ovat säädeltyjä ja valvottuja.
 
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat: Atria on tehdaspaikkakunnillaan merkittävä
 
vedenkäyttäjä ja
elintarviketuotanto on riippuvainen puhtaan veden saatavuudesta.
 
Atrian tehdastoiminnot eivät sijaitse
vesistressialueilla ja toimintaympäristön tukemat vastuullisen
 
vedenkäytön toimintamallit ovat
vakiintuneet. Myös arvoketjussa valtaosa Atrian käyttämistä
 
vesi-intensiivisistä raaka-aineista tuotetaan
maissa, joissa vesistressi on vähäinen. Näistä syistä
 
standardin E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat
kestävyysseikat eivät nousseet raportoinnin kannalta
 
olennaisiksi kestävyysseikoiksi.
E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit: Atrialla
 
ja sen arvoketjussa tunnistettiin niin positiivisia
kuin negatiivisia vaikutuksia luonnon monimuotoisuuteen
 
sekä riippuvuuksia erilaisista
ekosysteemipalveluista. Atrian oman toiminnan ja arvoketjun
 
ilmastonmuutokseen liittyvät vaikutukset
ovat merkittäviä myös luontokadon näkökulmasta, ja
 
niitä hallitaan samoilla keinoin kuin standardin
E1 Ilmastonmuutos yhteydessä raportoitavia
 
vaikutuksia ja riskejä. DMA prosessin yhteydessä
 
on
todettu, että Atrialla ei ole toimipaikkoja, jotka sijaitsevat
 
biologisen monimuotoisuuden kannalta herkillä
alueilla tai niiden läheisyydessä. Toimipaikkojen ympäristölupaprosessien yhteydessä oman
 
toiminnan
merkittävimmät luontovaikutukset on tunnistettu (vedenkulutus
 
ja jätevedet, energiankulutus sekä
jätteet) ja näistä on annettu lupamääräyksiä,
 
joiden noudattamista valvontaviranomaiset valvovat.
Lisäksi Atria on mukana viranomaisten edellyttämissä
 
alueellisissa ilmanlaadun yhteistarkkailuissa.
Atria on myös lainsäädännön edellyttämällä tavalla
 
selvillä toimialansa parhaista käyttökelpoisista
tekniikoista ja hyödyntää niitä laitosten toiminnoissa
 
siten, että toiminnan ympäristövaikutukset ovat
mahdollisimman vähäiset. Voimassa olevissa yhtiön toimipaikkojen ympäristöluvissa
 
ei ole todettu
tarvetta biologiseen monimuotoisuuteen liittyviin lieventäviin
 
toimenpiteisiin.
Kestävyysraportointiviitekehyksen mukaisesti tarkasteltuna luonnon
 
monimuotoisuuden ja
ekosysteemien kestävyysseikat eivät ylittäneet raportoinnin
 
olennaisuuden kynnystä.
S2 Arvoketjun työntekijät: Toimitusketjun sopimuksissa edellytetään Atrian Toimintaperiaatteiden
noudattamista. Atrian Toimintaperiaatteissa viitataan kansainvälisiin sopimuksiin, joissa katetaan
standardin S2 Arvoketjun työntekijät kestävyysseikat. Atrian
 
Toimintaperiaatteista kerrotaan enemmän
osassa G1 Liiketoiminnan harjoittaminen. Atria kerää
 
tietoa toimitusketjustaan due diligence-prosessin
mukaisesti. Prosessista kerrotaan tarkemmin sivulla 77. Arvoketjun
 
työntekijöihin kohdistuvien
haitallisten vaikutusten todennäköisyys standardin S2 kestävyysseikoissa
 
eritellyissä aiheissa on Atrian
toimitusketjussa epätodennäköinen, koska niitä koskevat
 
vaatimukset ovat vahvistettu lailla maissa,
joista Atria ostaa hyödykkeitä.
S3 Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt: Atrian omat teolliset toiminnot ja valtaosa
 
raaka-
ainetoimittajista sijaitsevat EU-maissa, joissa poliittinen
 
vakaus ja hyvinvointi ovat korkealla tasolla.
Toimintamaiden lainsäädäntö ja viranomaisvalvonta tukevat S3 standardin kestävyysseikkojen
edistämistä kattavasti.
Kaksoisolennaisuuden arviointimenetelmä
Menetelmät ja oletukset
 
Ympäristöaiheiden arvioinnissa on hyödynnetty laajasti
 
kansainvälisiä viitekehyksiä ja työvälineitä kuten
T
he Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD), Taskforce for Nature-related
Financial Disclosures (TNFD), Exploring Natural Capital
 
Opportunities, Risks and Exposure (ENCORE),
WWF Water Risk Filter ja
WWF
 
Biodiversity Risk Filter.
 
Atrian omien toimintojen arvioinnissa on käytetty liiketoiminta-alueiden
 
ympäristöjohtamisen ja
laitoskohtaisten ympäristölupien taustalla olevia selvityksiä.
 
Koko toimitusketjun osalta vaikutusten
tunnistamisessa tärkeitä tietolähteitä olivat sekä Atrian teettämät
 
ilmastovaikutuksiin keskittyvät
elinkaariarviot omasta toimitusketjusta että pohjoismaisen
 
tutkimuksen laajemmat myös muita
ympäristövaikutusluokkia huomioivat kotieläintuotannon
 
elinkaariarvioinnit.
Atrian luontovaikutusten arviointi pohjautuu vuonna
 
2023 toteutettuun selvitystyöhön ruoantuotannon
luontovaikutuksista. Selvitystyön pääperiaatteena oli YK:n
 
hallitustenvälisen luontopaneelin (IPBES)
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
37
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
mukaisten luontovaikutusten ajurien tarkastelu eri
 
tasoilla perustuen julkisesti saatavilla oleviin
raportteihin ja asiantuntijajulkaisuihin. Sen lisäksi DMA
 
prosessissa on hyödynnetty jo edellä mainittuja
kansainvälisiä työkaluja. Kokonaisuuden ylätason kartoitukseen
 
on valittu ENCORE-viitekehys, jossa
tarkastellaan toimialatasolla biologiseen monimuotoisuuteen
 
ja ekosysteemeihin kohdistuvia
vaikutuksia sekä riippuvuuksia ekosysteemipalveluista.
 
ENCORE-työkalun avulla on arvioitu
luokitukseltaan korkeiden ja erittäin korkeiden vaikutustekijöiden
 
vaikutuksia sekä niihin liittyvien
järjestelmäriskien olennaisuutta Atrian oman toiminnan
 
ja arvoketjun alkupään näkökulmista. Lisäksi
olennaisuuden arvioinnissa on hyödynnetty WWF Biodiversity
 
Risk Filter -työkalua.
 
Ilmasto- ja energia, ympäristön saastuminen sekä veden
 
ja muiden resurssien käyttö on osa Atrian
tuotantolaitosten ympäristönäkökohtien arviointiprosessia, jota
 
ohjaa ISO 14001-
 
ja ISO 50001-
standardien mukainen lähestymistapa. Arviointiprosessiin
 
kuuluu koko arvoketjun toiminnan ja
omaisuuden seulonta sekä asianomaisten sidosryhmien
 
kuuleminen. Tuotantolaitosten vaikutuksia
ympäristöön arvioidaan ympäristölupaprosessin mukaisesti
 
muun muassa investointihankkeiden
ympäristövaikutusten arvioinneissa. Ympäristövaikutusten
 
arvioinnin tarpeesta päättää paikallinen
yhteysviranomainen. Yksiköiden ympäristöjohtamisen puitteissa
 
tunnistetut merkittävät näkökohdat
ovat sisällytetty konsernin DMA-prosessiin.
 
Atrian liiketoiminnan ilmastonkestävyyttä on arvioitu lyhyellä,
 
keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä
tarkastelemalla ilmastoon liittyviä siirtymä- ja fyysisiä riskejä
 
ja mahdollisuuksia Task Force on Climate-
related Financial Disclosures (TCFD) -suositusten mukaisesti.
 
Fyysisiä riskejä arvioitiin komission
delegoidun asetuksen (EU) 2021/2139 mukaisesti. Asetus
 
luokittelee lämpötilaan, tuuleen, veteen ja
maaperään liittyvät uhkat kroonisiin ja akuutteihin
 
riskeihin. Ilmastonmuutokseen liittyvät fyysiset riskit
voivat aiheuttaa keskeytyksiä käyttöhyödykkeiden jakeluun,
 
lisätä energian tarvetta tuotantotilojen
jäähdytykseen ja lämmitykseen sekä rasittaa tehdaskiinteistöjä
 
lyhentäen niiden teknistä käyttöikää.
Toimitusketjussa fyysiset riskit aiheuttavat eri tekijöiden kautta lisääntynyttä epävarmuutta
 
satotasoihin
ja sitä kautta tuotantopanosten saatavuuteen ja markkinahintoihin.
 
Siirtymäriskejä on arvioitu TCFD:n
luokittelun mukaisesti sääntely-ympäristöön, teknologiaan,
 
markkinoihin ja maineeseen liittyvissä
tapahtumissa,
 
joihin Atrian liiketoiminta voi altistua. Sääntely-ympäristöön
 
liittyvät riskit voivat ilmetä
kiristyvänä lainsäädäntönä, joka voi lisätä toimintakustannuksia
 
ja vaatia merkittäviä investointeja
vähähiilisiin teknologioihin. Teknologiset riskit voivat liittyä nopealla aikataululla käyttöönotetun
teknologian kyvyttömyyteen vähentää päästöjä odotetusti.
 
Maineeseen ja markkinariskeihin kuuluu
asiakkaiden ja kuluttajien kasvavat vaatimukset kestävyydelle
 
ja läpinäkyvyydelle, mikä voi vaikuttaa
tuotteiden kysyntään ja markkinaosuuteen, mikäli odotuksia
 
ei kyetä täyttämään. Arvioinnin oletuksena
käytettiin IPCC kuudennen arviointiraportin-skenaarioita ja
 
Maailman ilmatieteen järjestön (WMO)
raportteja. Tilinpäätöksessä ei ole kriittisiä ilmastoon liittyviä oletuksia.
 
Toistaiseksi Atria ei ole
tunnistanut omaisuuseriä tai liiketoimintaa, jotka eivät
 
olisi yhteensopivia ilmastoneutraaliin talouteen
siirtymisen kanssa. Tarkempi selvitys tehdään vuosittaisen taksonomiakriteerien täyttymisen arvioinnin
yhteydessä.
Kuluttajiin kohdistuvien kielteisten vaikutuksien arvioinnissa
 
kuluttajia arvioidaan lainsäädännön ja
elintarviketurvallisuusstandardien määrittämien riskiryhmien mukaan.
Elintarviketurvallisuusjärjestelmissä riskien arviointi perustuu
 
riskiryhmien huomioimiseen ja siihen, että
tuotteiden on oltava turvallisia kaikille kuluttajaryhmille.
Hyvää hallintotapaa ja yrityskulttuuria koskevien
 
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamisessa, analysoinnissa ja hallintakeinojen määrittämisessä
 
keskeisiä lähtötietoja tuottavat due
diligence-prosessi. Tämän lisäksi tietoja tuottavat mainetutkimukset
 
ja toimialaraportit, mediaseuranta
sekä väärinkäytösten ilmoituskanava. Due diligence -prosessin
 
lähtökohta on tunnistaa oman toiminnan
ja arvoketjun toimijoiden maantieteellinen sijainti, toiminta,
 
toimiala ja liiketoimen rakenne.
Maantieteellinen sijainti vaikuttaa keskeisesti sekä omien
 
että arvoketjun toimintojen sääntely-
ympäristöön. Atrian soveltaman hankintapolitiikan
 
mukaisesti toimitusketjun yhteistyökumppaneita
arvioidaan toimittajan koon, taloudellisen tilanteen, lakisääteisten
 
vaatimusten täyttämisen, maineen,
omistusrakenteen, toiminnallisten riskien, liiketoimintojen rakenteen
 
sekä asetettujen
kestävyystavoitteiden näkökulmista. Atrian soveltaman due
 
diligence -prosessin keskeiset osatekijät on
raportoitu yhteevetotaulukolla sivulla 83.
 
Soveltamisala
 
Atrian oman toiminnan ihmisiin ja ympäristöön kohdistuvia
 
vaikutuksia sekä liiketoiminnalle
potentiaalisia riskejä ja mahdollisuuksia on tunnistettu
 
ja arvioitu keskittyen omaan teolliseen tuotantoon
ja valmistettuihin tuotteisiin. Arvoketjun arvioinnit keskittyivät
 
pääasiassa ensimmäisen tason toimijoihin.
 
Vaikutustenarvioinnissa on otettu huomioon sekä todelliset että mahdolliset negatiiviset
 
ja positiiviset
vaikutukset. Taloudellisessa analyysissä on tarkasteltu mahdollisia kestävyyteen liittyviä riskejä ja
mahdollisuuksia, joilla voi olla taloudellisia vaikutuksia
 
Atrian liiketoimintaan suoraan tai arvoketjun
kautta.
Arvioinnin aikajänne
Vaikutusten, mahdollisuuksien ja riskien arvioinnissa on huomioitu lyhyen, keskipitkän
 
ja pitkän
aikavälin vaikutukset, mahdollisuudet ja riskit linjassa
 
riskienhallintapolitiikassa annettujen
aikamääreiden mukaan:
 
 
Lyhyt aikaväli tarkoittaa seuraavaa 12 kuukauden ajanjaksoa.
 
 
Keskipitkä aikaväli tarkoittaa strategiakautta (1–5 vuotta).
 
 
Pitkä aikaväli tarkoittaa strategiakauden ylittävää aikaa
 
(yli 5 vuotta).
 
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
38
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Sidosryhmien merkitys
Atria käy jatkuvaa vuoropuhelua keskeisten sidosryhmiensä
 
kanssa, minkä vuoksi Atrian
avainhenkilöillä ja asiantuntijoilla on yleiskuva sidosryhmien
 
intresseistä ja näkemyksistä. Atrian
sidosryhmävuorovaikutuksesta kerrotaan enemmän sivulla 11.
Kaksoisolennaisuusarvioinnin
tekemiseen on osallistunut sisäisiä asiantuntijoita
 
kaikilta liiketoiminta-alueilta ja konsernitoiminnoista.
Sidosryhmien merkitystä on painotettu vaikutusten olennaisuuden
 
arvioinnissa.
Kaksoisolennaisuusarviointi on vuosittain toistuva prosessi.
 
Ensimmäisen arvioinnin tulokset
validoidaan kuulemalla keskeisiä sidosryhmiä arvioinnin
 
tuloksista alkuvuodesta 2025 ja huomioidaan
palaute tulevassa päivityksessä. Haastateltavia sidosryhmiä
 
ovat yhtiön hallinnon ja oman henkilöstön
lisäksi muun muassa asiakkaat, rahoittajat, tavaroiden
 
ja palveluiden toimittajat.
 
Pisteytys
Atrian kestävyysraportoinnin olennaisuuden raja-arvoksi
 
on määritetty kymmenen (10) pistettä. Kaikki
osa-aiheet, jotka saivat joko vaikutusten olennaisuuden
 
arvioinnissa tai taloudellisen olennaisuuden
arvioinnissa tai molemmissa kymmenen pistettä ylittävän
 
arvon, ovat olennaisia Atrian
kestävyysraportoinnin näkökulmasta.
Vaikutusten olennaisuus
Vaikutusten olennaisuuden arvioinnissa asetettiin sekä positiivisille että negatiivisille
 
vaikutuksille
arviointiasteikot, joissa huomioitiin eri kestävyysseikkojen
 
vaikutusten mittakaava, laaja-alaisuus,
vaikutuksen kesto ja vaikutuksen korjattavuus. Vaikutusten olennaisuus laskettiin jokaiselle
kestävyysseikalle kertomalla vaikuttavuuden korkein pistemäärä
 
todennäköisyyden pistemäärällä,
sidosryhmien merkityksellä painottaen.
 
Vaikuttavuuden arvioinnissa huomioitiin korkeimman pisteytyksen saanut parametri:
Mittakaavaa
pisteytettäessä arvioitiin, kuinka suuri Atrian toiminnan
 
vaikutus on ympäristöön
tai yhteiskuntaan.
 
Laaja-alaisuutta
 
pisteytettäessä arvioitiin, kuinka laajasti vaikutus kohdistuu
 
siihen liittyviin
vaikutuksen kohteisiin, kuten toimipaikkojen määrään,
 
työntekijöiden osuuteen,
maantieteelliseen ulottuvuuteen.
 
Vaikutuksen korjattavuutta
pisteytettäessä arvioitiin, kuinka vaikeaa vahinkojen
 
korjaaminen
on kustannusten ja aikahorisontin kannalta.
 
Kestävyysseikka on vaikutukseltaan olennainen, kun
 
se liittyy olennaisiin tosiasiallisiin tai mahdollisiin
myönteisiin tai kielteisiin vaikutuksiin, joita Atrialla on
 
ympäristöön, yhteiskuntaa ja hallintotapaan
lyhyellä, keskipitkällä tai pitkällä aikavälillä. Vaikutuksia ovat muun muassa
 
sellaiset vaikutukset, jotka
liittyvät Atrian omaan toimintaan ja arvoketjun alku-
 
ja loppupäähän.
Taloudellinen olennaisuus
Kestävyysseikkoihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia
 
arvioitiin Atria-konsernin
riskienhallintaprosessissa määritettyjen vakioitujen rahallisten
 
määrien perusteella. Koska mahdollisten
kestävyysriskiskenaarioiden tarkkojen arvojen määrittäminen
 
on monimutkaista, täydennettiin
rahamääräistä kvantifiointia myös laadullisilla arvioinneilla.
 
Todennäköisyyden arviointiin käytettiin
Atrian riskienhallintaprosessissa määritettyä asteikkoa.
 
Todennäköisyyden ja taloudellisen vaikuttavuuden arvojen perusteella on kaikille kestävyyden osa-
aiheille laskettu olennaisuusarvo, joka ohjaa tunnistettujen
 
vaikutusten hallintaa ja jatkotoimia yhtiön
hallituksen hyväksymän prosessin mukaisesti.
 
Kestävyysseikka on taloudellisesta näkökulmasta
 
olennainen, jos siitä aiheutuu tai siitä voidaan
kohtuudella odottaa aiheutuvan Atrialle olennaisia
 
taloudellisia vaikutuksia. Riskeillä ja
mahdollisuuksilla on olennainen vaikutus tai jos niiden
 
voidaan kohtuudella olettaa vaikuttavan
olennaisesti Atrian kehitykseen, taloudelliseen asemaan,
 
taloudelliseen tulokseen, kassavirtoihin,
rahoituksen saatavuuteen tai pääomakustannuksiin
 
lyhyellä, keskipitkällä tai pitkällä aikavälillä.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
39
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
ESRS2
Olennaiset vaikutukset,
 
riskit ja
 
mahdollisuudet sekä
 
niiden vuorovaikutus
strategian ja
 
liiketoimintamallin kanssa
E1 Ilmastonmuutokseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Vaikutukset ympäristöön ja/tai yhteiskuntaan
Riskit ja mahdollisuudet Atrialle
Strategiset hallintakeinot
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
 
+
Atria edistää kestävää maataloutta yhteistyössä
sopimustuottajiensa kanssa. Alkutuotantoon kohdistuvien
kehitystoimien tavoitteena on vähentää ruoantuotantoon
liittyviä ympäristövaikutuksia ja auttaa sopeutumaan
ilmastonmuutoksen aiheuttamiin säävaihteluihin pitkällä
aikavälillä.
-
Toimenpiteet, joilla tähdätään ilmastonmuutokseen
sopeutumiseen,
 
vaikuttavat alkutuotannon ja muiden raaka-
aineiden toimitusketjujen kustannusrakenteisiin.
 
Vaikutus voi
kasvattaa Atrian raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien
kustannuksia. Keskipitkän aikavälin siirtymäriskinä on
kilpailukyvyn heikkeneminen, mikäli kustannusten
kertautumista ei kyetä lunastamaan kuluttajamarkkinasta.
Atria edistää alkutuotannon sopeutumista ilmastonmuutokseen
osallistumalla tutkimus-
 
ja kehityshankkeisiin ja mahdollistamalla
parhaiden käytäntöjen käyttöönottoa jakamalla tietoa ja
 
kouluttamalla
sopimustuottajiaan. Esimerkiksi viljelyjärjestelmien monimuotoisuuden
lisääminen auttaa vähentämään riskejä, jotka liittyvät
ilmastonmuutoksen aiheuttamiin tuholaisiin ja kasvitauteihin.
 
Ilmastonmuutoksen vaikutusten huomiointi myös muiden
 
keskeisten
raaka-aineiden ja pakkausmateriaalihankintojen osalta ja
sisällyttäminen osaksi toimitusketjun hallintaprosesseja hallitsee
ilmastonmuutokseen sopeutumiseen liittyviä tunnistettuja
 
riskejä.
 
Ilmastonmuutoksen hillintä
+
Atria on sitoutunut vähentämään kasvihuonekaasupäästöjään
Pariisin ilmastosopimuksen mukaisesti sekä omassa
toiminnassaan (Scope 1 ja 2) että arvoketjussaan (Scope
 
3).
Tavoitteiden mukainen päästöjen vähennys tapahtuu pitkällä
aikavälillä.
-
Arvoketjun SBTi (Scope 3) tavoitteiden saavuttamisen
kustannuksiin liittyy pitkän aikavälin siirtymäriski.
Alkutuotannon tavoitteiden saavuttaminen tarkoittaa
investointeja päästöjä vähentäviin tuotantoteknologioihin tai
sitoutumista kustannuksia kasvattaviin toimenpiteisiin. Riskinä
on kilpailukyvyn heikkeneminen, mikäli ilmastotoimiin liittyviä
lisäkustannuksia ei kyetä lunastamaan kuluttajamarkkinasta
 
tai
rahoittamaan muilla keinoin.
Atria edistää positiivisia vaikutuksia, kuten rehun
 
kehitystä,
maankäytön kestävää käyttöä, lannan käsittelyn kehittämistä
 
jne.
siirtymäohjelman mukaisin toimenpitein ja SBTi tavoitteiden
saavuttamiseksi.
Arvoketjuun liittyvää riskiä hallitaan tiiviillä yhteistyöllä
alkutuotantoketjun toimijoiden kanssa.
 
-
Atrialla on vastuu osuudestaan ilmaston lämpenemisen
edistämisessä. Jos Atria ja sen toimitusketju eivät onnistu
vähentämään kasvihuonekaasupäästöjään, edistää se
osaltaan ilmaston lämpenemistä. Pitkällä aikavälillä ilmaston
lämpeneminen ennustetaan johtavan äärimmäisiin
sääilmiöihin, kuten tulviin ja kuivuuksiin, jotka
 
vahingoittavat
ekosysteemejä ja ihmisten elinympäristöjä.
+
 
Positiivinen vaikutus tai taloudellinen mahdollisuus
-
 
Negatiivinen vaikutus tai taloudellinen riski
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
40
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Vaikutukset ympäristöön ja/tai yhteiskuntaan
Riskit ja mahdollisuudet Atrialle
Strategiset hallintakeinot
Energia
+
Energiatehokkuuden parantaminen vähentää
kasvihuonekaasupäästöjä. Siirtyminen uusiutuviin
energialähteisiin, kuten aurinko-
 
ja tuulivoimaan, vähentää
riippuvuutta fossiilisista polttoaineista ja tukee kestävää
kehitystä. Lisäksi investoinnit uusiutuvan energian
 
käyttöön ja
energiatehokkaisiin teknologioihin voivat johtaa uusiin
innovaatioihin, jotka hyödyttävät laajemmin yhteiskuntaa
 
ja
edistävät teknologista kehitystä pitkällä aikajänteellä.
Energiaan liittyvät tunnistetut taloudelliset vaikutukset eivät
ylittäneet raportoinnin olennaisuuskynnystä.
Ympäristöpolitiikan mukainen toiminnan tehostaminen jatkuvan
parantamisen periaatteiden mukaan on osa Atrian operatiivista
johtamista. Sertifioidut toimintajärjestelmät ohjaavat
tehostamiskohteiden tunnistamiseen ja toiminnan
 
mittarointiin sekä
edellyttävät sitoutumista jatkuvaan
 
parantamiseen.
Investoinnit energiatehokkaisiin ratkaisuihin, energian
 
talteenottoon
sekä uusiutuvan energian käyttöönottoon esimerkiksi
 
biokaasulaitos,
aurinkosähköpuisto ja tuulivoimahanke ovat keskeisiä
 
energiaan
liittyvien ilmastovaikutusten hallintakeinoja.
E5 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Vaikutukset ympäristöön ja/tai yhteiskuntaan
Riskit ja mahdollisuudet Atrialle
Strategiset hallintakeinot
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien
 
käyttö
+
Atria edistää kestävää raaka-aineiden käyttöä hankkimalla
raaka-aineita vastuullisista lähteistä ja tekemällä tiivistä
yhteistyötä sopimustuottajien ja muiden raaka-ainetoimittajien
kanssa. Yhteistyö ja verkostoituminen luo pohjan
 
raaka-
aineiden laadun ja kestävyyden kehittämiseen koko
toimitusketjussa pitkällä aikavälillä.
Raportoinnin olennaisuuskynnyksen ylittäviä kestävyysriskejä
tai -mahdollisuuksia ei tunnistettu resurssien
sisäänvirtauksissa.
Atrian Ympäristöpolitiikassa on määritetty periaatteet, joilla
 
Atria
edistää kiertotaloutta.
 
Raaka-aineiden ja materiaalien mahdollisimman tehokas
 
käyttö,
sivuvirtojen hyödyntäminen ja arvokkaiden ravinteiden
 
kierrättäminen
ovat tärkeitä keinoja, joilla pienennetään toiminnan ilmasto-
 
ja
ympäristövaikutuksia ja tuotetaan samalla lisäarvoa koko
 
arvoketjuun.
 
Atria kehittää eläinrehuja maksimoiden kiertotalouden
 
hyödyt muun
muassa hyödyntämällä laajasti kasviperäisen elintarviketuotannon
 
ja
meijeriteollisuuden eri sivuvirtoja ja huomioimalla
 
tilakohtaisesti
optimaaliset ruokintaratkaisut.
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset
+
Kestävä tapa tuottaa eläinperäisiä elintarvikkeita
pohjoismaisissa oloissa turvaa ravitsevan ja monipuolisen
ruoan saatavuutta ja huoltovarmuutta paikallisesti. Atria
valmistaa ja saattaa markkinoille monipuolisia ja turvallisia
elintarvikkeita, mikä varmistaa, että kuluttajilla on
 
mahdollisuus
ostaa terveellistä ja kestävästi tuotettua ruokaa.
 
Kannattavan
liiketoiminnan avulla Atria tukee pitkäjänteisesti kotimaista
alkutuotantoa ja vähentää riippuvuutta ulkomaisista
ruoantuotantoketjuista, mikä parantaa kotimarkkinoiden
huoltovarmuutta pitkällä aikavälillä.
Raportoinnin olennaisuuskynnyksen ylittäviä kestävyysriskejä
tai -mahdollisuuksia ei tunnistettu resurssien ulosvirtauksissa.
Atrian elintarviketurvallisuus-
 
laatu- ravitsemus-
 
ja
tuotevastuullisuuspolitiikan mukaan tuotteistuksessa huomioidaan
kuluttajatarpeen ja maun ohella vastuullisuustekijät kuten
 
tuotannon
eettisyyden, ympäristöystävällisyyden ja ravitsemukselliset
ominaisuudet. Atria on sitoutunut suurimman tuotemerkkinsä
tuotteissa käyttämään ainoastaan kotimaista liharaaka-ainetta.
 
Suomessa Atrian ketjun rooli on merkittävä ruokaturvan
 
ja kansallisen
huoltovarmuuden näkökulmasta. Atria osallistuu valtion
huoltovarmuusorganisaation toimintaan.
 
+ Positiivinen vaikutus tai taloudellinen mahdollisuus
- Negatiivinen vaikutus tai taloudellinen riski
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
41
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
S1 Omaan työvoimaan liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Vaikutukset ympäristöön ja/tai yhteiskuntaan
Riskit ja mahdollisuudet Atrialle
Strategiset hallintakeinot
Työolot
+
Työllisyysturva:
 
Atria on varma ja turvallinen työpaikka.
Työsuhteeseen liittyvä ennakoitavuus mahdollistaa
työntekijöille henkilökohtaisen elämän suunnittelun. Lisäksi
Atria tarjoaa mahdollisuuksia työhön useilla paikkakunnilla.
Tunnistetut työoloihin liittyvät riskit ja -mahdollisuudet eivät
ylittäneet raportoinnin olennaisuuskynnystä.
 
Atrialla on osaava henkilöstöhallinto sekä kattava
 
esihenkilöiden
koulutusohjelma. Lisäksi Atrialla ylläpidetään ohjeistusta
 
sekä
toistaiseksi voimassa olevia että määräaikaisia työsuhteita
 
varten.
Ohjeistus kattaa työuran eri vaiheet koeajasta eläköitymiseen
 
saakka.
 
+
Työ-
 
ja yksityiselämän tasapaino:
Atria tarjoaa
työntekijöilleen mahdollisuuden työaikajoustoihin. Joustava
työaika tehostaa työskentelyä ja huomioi työntekijöiden
erilaiset elämäntilanteet.
 
Atria seuraa työmarkkinoiden kehitystä vapaaehtoisten joustomallien
käytössä. Kehityskeskusteluissa käsitellään työntekijöiden
 
työn ja
vapaa-ajan tasapainoon liittyviä kysymyksiä vähintään kerran
vuodessa. Yhtiöllä on käytössä työajanseurantajärjestelmä,
 
josta sekä
esihenkilöt että työntekijät voivat seurata työaikakertymiä
 
sekä
huolehtia työajan tasaamisesta
.
 
Atrian henkilöstöhallinto ylläpitää ohjeistusta erilaisista
 
työn
joustomalleista sekä esihenkilöille että työntekijöille.
+
Työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu, yhdistymisvapaus
ja työehtosopimusneuvottelut
: Avoin sosiaalinen dialogi
parantaa henkilöstön vaikuttamismahdollisuuksia omaan
työympäristöön ja työolosuhteisiin. Pitkällä aikavälillä
 
vakaus ja
ennustettavuus työpaikalla lisääntyy, kun työpaikalla on
yhteisesti sovitut toimintamallit kuten vapaus liittyä
ammattiliittoihin ja yhteistoimintaneuvotteluihin.
Atria käy aktiivista ja säännöllistä vuoropuhelua
työmarkkinaosapuolten kesken.
Atrialla toimintatapana on tiedottaa työntekijöitä yritykselle
 
tärkeistä
asioista ja kuulla työntekijöitä heitä koskevissa asioissa.
 
Työsuhteissa noudatetaan toimihenkilöiden ja työntekijöiden osalta
työehtosopimuksia. Työntekijän henkilökohtainen jäsenyys liitossa on
vapaaehtoista.
Henkilöstöhallinto ohjaa yhteistoimintalainsäädännön mukaisia
kuulemisen ja osallistamisen prosesseja Atrialla.
+
Terveys ja turvallisuus:
 
Atria tukee henkilöstön terveellisiä
elämäntapoja ja turvallisia työoloja, jotta atrialaiset
 
työntekijät
jaksaisivat paremmin töissä ja vapaa-ajalla pitkällä aikavälillä.
Työntekijöiden hyvinvointi vaikuttaa merkittävästi myös
työturvallisuuteen.
 
Atria on henkilöstöpolitiikkansa mukaisesti sitoutunut
 
huolehtimaan
työntekijöiden turvallisesta työympäristöstä. Atrian liiketoiminta-alueilla
sovellettavaa työsuojelua ohjaa kunkin alueen paikallinen
lainsäädäntö. Työsuojelu ulottuu Atrian kaikkiin työtehtäviin ja
työpaikkoihin.
 
Atrialla on voimassa työturvallisuuteen liittyvät johtamiskäytännöt,
koulutukset sekä riskiarviointeihin perustuvat toimenpiteet
 
ja
käytännöt.
 
Henkilöstön hyvinvointia tuetaan huomioimalla työkykyyn
 
ja
terveyteen vaikuttavat työympäristön vaara- ja haittatekijät
 
sekä
työyhteisön ja työntekijän voimavarat.
-
Terveys ja turvallisuus:
Työperäiset loukkaantumiset
onnettomuudet ovat mahdollisia, jos työturvallisuusasiat eivät
ole kunnossa.
+
 
Positiivinen vaikutus tai taloudellinen mahdollisuus
-
 
Negatiivinen vaikutus tai taloudellinen riski
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
42
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
S1 Omaan työvoimaan liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Vaikutukset ympäristöön ja/tai yhteiskuntaan
Riskit ja mahdollisuudet Atrialle
Strategiset hallintakeinot
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet
 
kaikille
+
Sukupuolten tasa-arvo ja moninaisuus: Atrian
Toimintaperiaatteiden mukaiset toimintatavat kohdella
henkilöstöä yhdenvertaisesti ja syrjimättä varmistavat, että
kaikilla on samat mahdollisuudet. Kokemus yhdenvertaisesta
kohtelusta on henkilöstölle positiivinen työhyvinvointitekijä
pitkällä aikavälillä.
Tunnistetut yhdenvertaisen kohtelun ja kaikille yhtäläisten
mahdollisuuksien riskit ja -mahdollisuudet eivät ylittäneet
raportoinnin olennaisuuskynnystä.
 
Atrialla henkilöstöhallinnon päätökset perustuvat yhteisesti
 
sovittuihin
syrjimättömiin käytäntöihin ja prosesseihin. Atrialla on
 
määritetty
toimintatavat häirintää ja epäasiallisen käyttäytymisen
 
tilanteita
varten. Toimintatavat perustuvat nollatoleranssiin.
Monimuotoisuuteen ja tasa-arvoon liittyvät näkökohdat
 
huomioidaan
henkilöstösuunnittelussa ja henkilöstön kehittämisessä.
Tasa-arvosuunnitelman mukaisesti yhdenvertaisuustilannetta
arvioidaan vuosittain.
S4 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Vaikutukset ympäristöön ja/tai yhteiskuntaan
Riskit ja mahdollisuudet Atrialle
Strategiset hallintakeinot
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien henkilökohtainen
 
turvallisuus
-
Elintarviketurvallisuuden vaarantuminen on arvoketjun
loppupäähän kohdistuva mahdollinen negatiivinen
 
vaikutus.
Toteutuessaan elintarviketurvallisuusriskit voivat olla vakavia ja
johtaa kuluttajan tai kuluttajaryhmän sairastumiseen,
 
vakavaan
sairastumiseen tai jopa kuolemaan.
-
Vakavan elintarviketurvallisuusriskin todennäköisyys on pieni.
Sen toteutuminen voisi aiheuttaa Atrian maineelle merkittävän
taloudellisen riskin.
Atrian tuotantolaitosten elintarviketurvallisuuden hallintajärjestelmät
ovat GSFI-sertifioituja ja kattavan kansallisen viranomaisvalvonnan
piirissä. Atrian elintarviketurvallisuuden hallintajärjestelmä
 
huomioi
tuotteiden turvallisuus-
 
ja terveysvaikutukset koko niiden elinkaaren
ajalta raaka-aineiden hankinnasta, tuotantoprosessin ja
 
jakeluketjujen
kautta aina kuluttajan käyttötilanteisiin saakka.
Elintarviketurvallisuuden hallintajärjestelmä pitää sisällään
omavalvonnan, jonka tarkoituksena on varmistua prosessien
 
oikeasta
toiminnasta ja tuotteiden turvallisuudesta kuluttajille. Atrian
omavalvonta perustuu HACCP (Hazard Analysis Critical
 
Control
Points) -riskienhallintajärjestelmään ja omavalvonnan
tukijärjestelmään.
+
 
Positiivinen vaikutus tai taloudellinen mahdollisuus
-
Negatiivinen vaikutus tai taloudellinen riski
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
43
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
G1 Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Vaikutukset ympäristöön ja/tai yhteiskuntaan
Riskit ja mahdollisuudet Atrialle
Strategiset hallintakeinot
Yrityskulttuuri
+
Pohjoismainen yrityskulttuuri perustuu lakien ja säädösten
kunnioittamiseen. Atria tukee ja ylläpitää tätä kulttuuria
 
yhtiön
politiikoilla sekä kouluttamalla niiden sisältöjä johdolle
 
ja
työntekijöille. Atrian toteuttama yrityskulttuuri luo turvallisen
työympäristön henkilöstölle ja tarjoaa muille sidosryhmille
luotettavan yhteistyökumppanin.
Yrityskulttuurin raportoinnin olennaisuuskynnyksen
 
ylittäviä
kestävyysriskejä tai -mahdollisuuksia ei tunnistettu.
 
Atrian Tapa Toimia
 
(arvot), Tapa Johtaa, Toimintaperiaatteet ja
yrityskulttuurin näkökulmasta keskeiset politiikat luovat
 
pohjan
terveelle yrityskulttuurille. Yrityskulttuuria ylläpidetään ja
 
vahvistetaan
kouluttamalla yhtiön johtoa ja henkilöstöä.
 
Vaatimustenmukaisuuden varmentamisen (compliance) menettelyjen
toteuttaminen ja sisäinen valvonta tukee yrityskulttuurin johtamista.
Korruptio ja lahjonta
+
Atrian toimet korruption ja lahjonnan ehkäisemiseksi
 
ylläpitävät
toimintaympäristössä tervettä ja eettistä liiketoimintakulttuuria
sekä mahdollistavat sidosryhmille yhteistyön luotettavan
toimijan kanssa.
 
Tunnistetut korruptiota ja lahjontaa koskevat kestävyysriskit ja
-mahdollisuudet eivät ylittäneet raportoinnin
olennaisuuskynnystä.
Atrialla on korruption ja lahjonnan ehkäisemiseksi sekä
paljastamiseksi laadittu politiikka. Politiikan sisältämiä toimintatapoja
koulutetaan henkilöstölle, jotta he ymmärtäisivät ja
 
osaisivat toimia
tilanteissa, joissa on tunnistettu korruption tai lahjonnan
 
riski.
Koulutusta on kohdennettu riskialttiisiin työtehtäviin.
 
Lisäksi käytössä ovat sisäisen valvonnan menettelyt.
+ Positiivinen vaikutus tai taloudellinen mahdollisuus
- Negatiivinen vaikutus tai taloudellinen riski
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
44
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
G1 Eläinten hyvinvointiin liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Vaikutukset ympäristöön ja/tai yhteiskuntaan
Riskit ja mahdollisuudet Atrialle
Strategiset hallintakeinot
Eläinten hyvinvointi
+
Eläinten kokonaisvaltainen hyvinvointi:
 
Atria-konsernin eläinten hyvinvointipolitiikan mukaisten
vähimmäiskriteerien noudattaminen eläinperäisten raaka-
aineiden hankinnassa tukee ja edistää sopimuskumppaneiden
hyvinvointityötä tiloilla.
 
Suomessa eläinten terveydenhuoltojärjestelmät, kuten Naseva
ja Sikava sekä ennakoivan terveydenhuollon edellyttäminen
tuotantoketjun sopimuskumppaneilta parantavat
tuotantoeläinten elämänlaatua ja edistävät kestävää
 
kehitystä
pitkällä aikajänteellä.
Eläinten kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin liittyen raportoinnin
olennaisuuskynnyksen ylittäviä kestävyysriskejä tai -
mahdollisuuksia ei tunnistettu.
 
Eläinten hyvinvointipolitiikan ja hankintapolitiikkojen
 
mukaiset
toimintatavat tukevat eläinten hyvinvoinnin toteutumista ja jatkuvaa
parantamista Atrian toimitusketjussa.
Atria edistää eläinten hyvinvointia yhteistyössä sidosryhmiensä
kanssa (erityisesti viranomaiset, asiakkaat, tuottajat
 
ja toimialan
asiantuntijat) ja kehittämällä oman sopimustuotantoketjun
tuotantomenetelmiä tieteelliseen tutkimukseen perustuen.
 
-
Eläinten kokonaisvaltainen hyvinvointi
: Toimijan haastava
taloudellinen tilanne, inhimilliset tai muut tekijät voivat
 
johtaa
eläinten hyvinvoinnin laiminlyöntiin.
Atria on rakentanut alkutuotannon toimintamallit tukemaan
 
tuottajien
työtä ja ennalta ehkäisemään poikkeamia ja laiminlyöntejä.
+
Bioturvallisuus:
 
Pitkäjänteisen bioturvallisuuden
parantamiseen ja eläintautien ennaltaehkäisyyn tähtäävän
työn ansiosta bioturvallisuus on korkealla tasolla Atrian
alkutuotantoketjussa. Korkea bioturvallisuus on johtanut
terveempiin eläimiin ja vähentänyt lääkkeiden ja antibioottien
tarvetta.
-
Epäonnistuminen bioturvatoimissa voisi johtaa eläintautien,
kuten salmonellan, afrikkalaisen sikaruton tai muun
vastustettavan eläintaudin leviämiseen. Laajempi
eläintautiepidemia voisi johtaa tuotannon häiriintymiseen
 
ja
raaka-ainetoimitusten keskeytyksiin, millä olisi merkittäviä
taloudellisia seurauksia myös Atrian liiketoimintaan.
 
Atrian bioturvastrategia tähtää eläintautien ennaltaehkäisyyn.
 
Atrian
bioturvastrategiassa on määritetty periaatteet eläintautiriskien
hallintaan sekä omassa toiminnassa että alkutuotannossa.
 
Bioturvaan
liittyvät ennaltaehkäisevät toimintatavat ovat huomioitu
 
myös
sopimustuotannon ohjeistuksessa.
 
Atria on laatinut liiketoiminnalleen jatkuvuussuunnitelmat
merkittävimpien eläintautiriskien varalle. Sopimustuotantoa
ohjeistetaan käytännön toimenpiteissä mahdollisen eläintautiriskin
toteutuessa.
 
-
Bioturvallisuus:
 
Epäonnistuminen bioturvatoimissa voisi
johtaa eläintautien, kuten salmonellan, afrikkalaisen
 
sikaruton
tai muun vastustettavan eläintaudin leviämiseen.
Eläintautitapaukset johtavat tilojen systemaattiseen
saneeraukseen ja aiheuttavat tuotantotappioita, mikä on
taloudellisesti haastavaa tuottajille.
+
Antibioottien käyttö:
 
Atria edellyttää eläinten
hyvinvointipolitiikassa antibioottien vastuullista käyttöä
tuotantoeläinten hoidossa. Antibioottien käytön vähentämisellä
on pitkän aikavälin positiivinen vaikutus, koska
 
se vähentää
merkittävästi antibioottiresistenttien bakteerikantojen
syntymistä ja leviämisriskiä ihmisiin
.
Antibioottien käyttöä koskevia olennaisuuskynnyksen ylittäviä
kestävyysriskejä tai -mahdollisuuksia ei tunnistettu.
 
Eläinten hyvinvointipolitiikan mukaiset hyvät toimintatavat
 
tukevat
eläinten hyvinvoinnin toteutumista ja ohjaavat antibioottien
 
käyttöä
Atrian toimitusketjussa.
+
 
Positiivinen vaikutus tai taloudellinen mahdollisuus
-
 
Negatiivinen vaikutus tai taloudellinen riski
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
45
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
EU
-
taksonomia
 
Euroopan Unionin jäsenmaat pyrkivät vastaamaan
 
ilmastonmuutokseen ja ympäristön saastumiseen
liittyviin haasteisiin EU:n vihreän kehityksen ohjelmalla (Green
 
Deal). Ohjelman yhtenä tavoitteena on
Unionin jäsenmaiden hiilineutraalius vuonna 2050.
 
Euroopan Unioni on laatinut kestävälle
taloudelliselle toiminnalle luokittelujärjestelmän, jota kutsutaan
 
EU-taksonomiaksi (EU 2020/852
18.6.2020). Taksonomian tavoitteena on saada rahoitusmarkkinat kohdistamaan rahoitusta ympäristön
kannalta kestäviin ratkaisuihin.
 
Taksonomiassa määritetään luokittelujärjestelmän piiriin kuuluvat toiminnot (= taksonomiakelpoiset
toiminnot) sekä kriteerit sille, mitkä luokittelujärjestelmän piiriin
 
kuuluvista toiminnoista ovat
taksonomian mukaisia eli ympäristön kannalta kestäviä
 
toimintoja ja mitkä eivät näitä ole.
Taksonomia perustuu kuuteen ympäristötavoitteeseen:
1) Ilmastonmuutoksen hillintä
2) Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
3) Vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu
4) Siirtyminen kiertotalouteen
 
5) Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen
 
6) Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien
 
suojelu ja ennallistaminen
 
Liiketoiminta on ympäristön kannalta kestävää, jos toiminta
 
edistää merkittävästi yhtä tai useampaa
taksonomian tavoitetta eikä samanaikaisesti aiheuta
 
merkittävää haittaa toisille tavoitteille. Lisäksi
edellytetään, että liiketoiminnassa noudatetaan säädettyjen
 
vähimmäissuojatoimien vaatimuksia ja
liiketoiminta täyttää EU:n vahvistamat tekniset arviointikriteerit.
 
Vähimmäistason suojatoimet koskevat
neljää eri osa-aluetta: ihmisoikeudet, lahjonta, reilu
 
kilpailu ja verotus. Vaatimuksilla pyritään
varmistamaan, että yritykset noudattavat toiminnassaan
 
kansainvälisesti hyväksyttyjä liiketoiminnan
periaatteita.
 
Atria kunnioittaa ja tukee kansainvälisesti tunnustettuja ihmisoikeusperiaatteita
 
ja edellyttää niiden
noudattamista työntekijöidensä lisäksi myös omilta
 
toimittajiltaan ja alihankkijoiltaan. Atria ei hyväksy
toimintaperiaatteidensa mukaisesti minkäänlaista korruptiota
 
eikä lahjontaa. Atria noudattaa
kilpailulainsäädäntöä ja siihen liitännäisiä toimintatapoja.
 
Verotuksessa Atria on sitoutunut
noudattamaan sekä kansallisia että kansainvälisiä
 
verosäännöksiä, raportoimaan ja maksamaan
 
verot
oikein ja oikea-aikaisesti sekä minimoimaan verotukseen
 
liittyvät riskit.
EU:n tekniset arviointikriteerit eri ympäristötavoitteille on
 
julkaistu delegoiduissa asetuksissa.
 
Elintarviketeollisuuden omia toimintoja ei ole vielä otettu
 
luokittelujärjestelmän piiriin eikä toiminnoille
siten ole julkistettu omia arviointikriteereitä. Atria ei
 
ole myöskään tehnyt vuonna 2024
luokittelujärjestelmän piiriin kuuluvia investointeja. Atria
 
jatkaa toimintojen taksonomiakriteereiden
mukaista arviointia ja käyttöönottoa vuonna 2025.
 
Ydinvoimaan ja fossiilisiin kaasuihin liittyvät toiminnot
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin
 
sähköntuotantolaitoksiin
liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa,
 
jotka tuottavat
energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta
 
aiheutuu
mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen
 
toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
2.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön
 
tuottamiseen
tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja
 
turvallista käyttöä, myös
kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa,
 
varten sekä niiden
turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä
 
olevaa teknologiaa,
tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
3.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien
 
sähköä tai prosessilämpöä
tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä
 
tai teollisia
prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten
 
sekä niiden
turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen
 
toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
 
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
 
4.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita
 
käyttävien
sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai
 
sillä on tällaiseen
toimintaan liittyviä vastuita.
Ei
5.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita
 
käyttävien
yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien
 
laitosten rakentamista,
kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan
 
liittyviä vastuita.
Ei
6.
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita
 
käyttävien
lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista,
 
kunnostamista ja
käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä
 
vastuita
Ei
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
46
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Tunnuslukujen
 
laadintaperiaatteet
Liikevaihto (Turnover)
Taksonomiataulukoissa on liikevaihdon laskennassa käytetty samoja IFRS-standardien mukaisia
laadintaperiaatteita kuin konsernitilinpäätöksessä. Lisätietoja
 
löytyy konsernitilinpäätöksen
liitetiedosta 2.
Pääomamenot (CapEx)
Atria on sisällyttänyt taksonomiataulukoiden pääomamenojen
 
laskentaan tilivuoden aineellisten
hyödykkeiden sekä vuokrasopimusten perusteella taseeseen
 
kirjattujen aineellisten
käyttöoikeusomaisuuserien lisäykset. Aineellisissa hyödykkeissä
 
ovat mukana investoinnit
rakennuksiin, koneisiin ja kalustoon. Erittely investoinneista
 
löytyy konsernitilinpäätöksen liitetiedoista
12 ja 14. Vuonna 2023 Atrialla oli energiatehokkuutta parantavia
 
ja uusiutuvaa energiaa hyödyntäviä
taksonomiakelpoisia investointeja. Vuonna 2024 vastaavia uusia investointeja
 
ei aloitettu.
 
Toimintomenot (OpEx)
Taksonomiataulukoissa esitettyjen toimintomenojen laskennassa on huomioitu rakennusten ja
 
koneiden
sekä laitteiden korjauksiin, ylläpitoon ja huoltoon
 
liittyvät työkustannukset ja varaosat sekä ulkopuoliset
palvelut.
 
 
doc1p2i0 doc1p47i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
47
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
doc1p2i0 doc1p48i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
48
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
doc1p2i0 doc1p49i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
49
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
50
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
ESRS E1
Ilmastonmuutos
Siirtymäohjelma
 
Atria on sitoutunut vähentämään kasvihuonekaasupäästöjään
 
Pariisin sopimuksen 1,5 °C:n tavoitteiden
mukaisesti ja kehittämään liiketoimintansa resilienssiä ilmastonmuutoksen
 
vaikutuksia vastaan. Atrian
päästövähennysten tavoitetaso on ilmastotieteeseen perustuva
 
ja SBTi:n (Science Based Target
initiative) hyväksymä. Atrian keskipitkän aikavälin SBTi - tavoite on asetettu
 
ja hyväksytty vuonna 2022
ulottuen vuoteen 2030. Tavoitteenasetannan
 
yhteydessä kartoitettiin Atria konsernin yhtiöiden päästöt
kaikissa päästöluokissa (scope 1,2,3).
 
Kartoitus on tehty vuoden 2020 tiedoilla ja se on
 
myös
tavoitteiden perusvuosi. Kartoitustulosten perusteella
 
tunnistettiin merkittävimmät päästölähteet, joihin
siirtymäohjelman toimenpiteet on kohdistettu. Merkittävin
 
osa scope 1 ja 2 päästöistä syntyy Atria
Suomen toiminnoissa.
 
Arvoketjun (scope 3) merkittävin päästölähde on
 
raaka-aineena käytetyn lihan
tuotanto. Nykyinen tavoite on asetettu toimialasta riippumattoman
 
1,5 °C skenaarion mukaisesti. Atria
päivittää tavoiteasetannan SBTi-sektorikohtaisen ohjeistuksen mukaan
 
(Forest, Land, and Agriculture,
FLAG) vuonna 2025 ja linjaa silloin
 
tarkemmin yhtiön pitkän aikavälin nettonolla tavoitteet.
Skenaarioanalyysissä tunnistetut keskeiset fyysiset riskit
 
ja siirtymäriskit vaikuttavat ensisijaisesti Atrian
arvoketjuun.
 
Keskipitkän ja pitkän aikavälin fyysisiin riskeihin kuuluvat ilmastonmuutoksen
 
suorat
vaikutukset maatalouteen.
 
Ne voivat muuttaa tuotanto-olosuhteita ja siten
 
vaikuttaa raaka-aineiden
saatavuuteen ja hintaan. Ilmastonmuutoksen torjuntaan ja
 
sopeutumiseen liittyvät siirtymäriskit voivat
heikentää yhtiön kilpailukykyä keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä,
 
jos päästöjä vähentäviin teknologioihin
ja sopeuttamistoimenpiteisiin liittyviä kustannuksia ei
 
saada katettua myynti- tai muilla tuotoilla. Näin
ollen taloudelliset tekijät voivat aiheuttaa kasvihuonekaasupäästöjen
 
lukkiutumista, mikä voisi
vaarantaa Atrian päästövähennystavoitteiden saavuttamisen.
 
Toistaiseksi Atria ei ole tunnistanut
kasvihuonekaasupäästöjen lukkiutumista.
 
Keskeisiä toimenpiteitä oman toiminnan päästöjen vähentämisessä
 
ovat energiatehokkuuden
edistäminen ja päästöttömien energialähteiden osuuden
 
lisääminen. Energiaan liittyviä keskipitkän ja
pitkän aikavälin siirtymäriskejä hallitaan energiasuunnittelulla.
 
Energiasuunnittelu tähtää
päästötavoitteiden saavuttamiseen ja energian hintariskien hallintaan.
 
Arvoketjun fyysisiin riskeihin on
varauduttu kehittämällä toimitusketjujen joustavuutta ja
 
hankintalähteiden monipuolisuutta. Arvoketjun
merkittävimmät päästövähennystavoitteet koskevat ensisijaisesti
 
Atrian suoraa sopimuspohjaista
alkutuotantoa. Alkutuotannon päästöjen vähentämisen
 
keskeisiä keinoja ovat tuottavuuden,
viljelymenetelmien, lannan käsittelyn ja rehuratkaisujen
 
kehittäminen. Lisäksi Atria rakentaa
alkutuotantoketjuunsa kyvykkyyttä tunnistaa päästölähteitä
 
ja todentaa ilmastotoimien vaikuttavuutta
tilatasolla.
 
Atrian hallitukselle raportoidaan ilmastoon liittyvistä
 
riskeistä ja niiden vaikutuksista liiketoimintaan.
Atria-konsernin hallitus seuraa siirtymäohjelman toteutumista
 
vuosittain. Konsernin johtoryhmän jäsenet
vastuualueillaan vastaavat ilmastoriskien arvioinnista ja hallinnasta
 
sekä strategisten päätösten
tekemisestä näiden riskien perusteella.
 
Siirtymäohjelman mukaiset toimenpiteet ovat mukana Atrian
konsernin strategiassa. Raportointivuonna Atria on edistänyt
 
tavoitteita siirtymäohjelman mukaisesti.
Atrian siirtymäohjelma täydennetään vastaamaan ESRS:n
 
siirtymäsuunnitelmalle asetettuja
vaatimuksia Atria-konsernin hallituskäsittelyä ja hyväksyntää
 
varten vuoden 2025 aikana.
Atrialla ei ole ollut luokitusjärjestelmäasetuksen nojalla
 
annettujen ilmastonmuutokseen sopeutumista
tai sen hillintää koskevien delegoitujen asetusten soveltamisalaan
 
kuuluvaa taloudellista toimintaa tai
soveltamisalaan kuuluvia investointeja raportointivuoden aikana.
 
Atrian taloudelliset toiminnot eivät ole
suljettu EU:n Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle.
 
Toimintaperiaatteet
Atrian ympäristöpolitiikassa on määritelty useita toimia ilmastonmuutoksen
 
torjumiseksi ja siihen
sopeutumiseksi. Ilmastonmuutoksen torjunnan osalta Atria on
 
sitoutunut vähentämään
kasvihuonekaasupäästöjään Pariisin ilmastosopimuksen
 
1,5 °C tavoitteiden mukaisesti.
 
Yhtiö on
asettanut ilmastotieteeseen perustuvat SBTi-tavoitteet sekä oman toiminnan
 
(scope 1 ja 2) että
arvoketjun (scope 3) päästöille. Keskeisiä toimia oman
 
toiminnan päästöjen vähentämisessä ovat
energiatehokkuuden edistäminen ja päästöttömien energialähteiden
 
osuuden lisääminen. Arvoketjun
päästöjen vähentämisessä keskitytään alkutuotantoketjuun,
 
jossa kehitetään tuotannollista tehokkuutta,
viljelymenetelmiä ja eläinten rehuratkaisuja. Ilmastonmuutokseen
 
sopeutumisen osalta keskeiset keinot
niin oman toiminnan kuin arvoketjun ilmasto- ja
 
ympäristöystävällisen teknologian sekä parhaiden
käytäntöjen edistämisessä ovat monitieteellinen verkostoituminen
 
ja yhteistyö alan toimijoiden,
asiantuntijoiden ja tieteenharjoittajien kanssa. Päästölaskenta
 
ja -raportointi perustuvat GHG protocol-
viitekehykseen. llmastositoumuksen lisäksi yhtiö on ympäristöpolitiikassaan
 
sitoutunut ympäristö- ja
energiatehokkuuden jatkuvaan parantamiseen ja suojelemaan
 
ympäristöä pilaantumiselta.
Ympäristöpolitiikka on yksi Atrian konsernipolitiikka.
 
Sitä sovelletaan kaikissa Atrian tytäryhtiöissä ja
joka on kokonaisuudessaan luettavissa yhtiön verkkosivuilla.
 
Konsernipolitiikkojen hallinnoinnista on
kerrottu osassa G1 Liiketoiminnan harjoittaminen. Atrian
 
ympäristöpolitiikalla on vaikutuksia sekä
sisäisiin että ulkoisiin sidosryhmiin. Sisäisiin sidosryhmiin
 
kuuluvat työntekijät ja toiminnot, jotka ovat
vastuussa ympäristötavoitteiden saavuttamisesta ja politiikan
 
toteuttamisesta. Ulkoisiin sidosryhmiin
kuuluvat 1) arvoketjun kumppanit, jotka osallistuvat
 
yhteisiin kehittämistoimiin,
 
2) viranomaiset, jotka
asettavat toiminnalle vähimmäisvaatimukset,
 
sekä 3) kuluttajat ja asiakkaat, joiden näkemyksiä
kuullaan ympäristövastuullisuudesta ja tavoitteiden asettamisesta
 
koskien.
 
Ympäristöjohtamista ja -
suorituskyvyn ylläpitämistä ohjaavat tuotantolaitosten
 
sertifioitujen laatu-, ympäristönhallinta-
 
ja
energianhallintajärjestelmien vaatimukset sekä ympäristöpolitiikassa
 
määritetyt johtamisen periaatteet.
Suorituskykyä seurataan systemaattisesti organisaation kaikilla
 
tasoilla.
 
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
51
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Atrian arvoketjussa toimittajien edellytetään sitoutuvan
 
Atrian Toimintaperiaatteisiin (Atria Supplier
Code of Conduct) tai omiin vastaaviin periaatteisiin,
 
jotka asettavat vähimmäisvaatimukset
toimitusketjun toimijoiden ympäristökestävyydelle.
 
Toimintaperiaatteissa edellytetään toimittajalta muun
muassa YK:n Global Compact ympäristön kestävän
 
kehityksen periaatteiden noudattamista.
 
Tavoitteet
Atrian asettamat tavoitteet kasvihuonekaasupäästöjen
 
vähentämiseksi ovat linjassa Pariisin
sopimuksen 1,5 °C:n tavoitteiden kanssa. SBTi:n hyväksymissä tavoitteissa
 
Atria sitoutuu vähentämään
oman toimintansa (scope 1 ja 2) kasvihuonekaasupäästöjä
 
42 prosentilla vuoteen 2030 mennessä
vuoden 2020 tasosta. Tämä tarkoittaa päästöjen
 
vähentämistä absoluuttisena tonnimääränä 35 000
 
t
CO
2
e perusvuoden 83 500 t CO
2
e tasosta. Scope 2 -tavoite perustuu markkinaperusteiseen
laskentaan. Arvoketjun (scope 3) päästöjen vähennystavoite
 
on 20 prosenttia prosessoitua lihatonnia
kohden vuoteen 2030 mennessä. Tämä tarkoittaa kokonaisuudessaan
 
päästöjen vähentämistä
absoluuttisena tonnimääränä noin 380 000 t CO
2
e. SBTi-tavoitteet pohjautuvat konsernin
kasvihuonekaasuinventaariin ja ovat näin linjassa yhtiön
 
kasvihuonekaasuinventaarin ja
ympäristöpolitiikan soveltamisalan kanssa. Edistymistä näiden
 
tavoitteiden saavuttamisessa seurataan
ja raportoidaan säännöllisesti yhtiön ylimmälle johdolle
 
ja hallitukselle.
Toimenpiteet
Omat toiminnot
Atrian oman teollisen toiminnan päästöjen vähentämisessä
 
keskeistä on hallittu siirtymä kohti
päästöttömien ja uusiutuvien energiamuotojen käyttöä
 
sekä energiatehokkuuden edistäminen.
 
Jokaisen
tuotantolaitoksen mahdolliset toimenpiteet päästötavoitteiden
 
saavuttamiseksi on kartoitettu.
Toimenpiteet koskevat tuotantolaitosten lämmöntuotannon polttoaineita ja käytettyjä energialähteitä
sekä uuden teknologian käyttöönottoa. Investointeja edellyttävät
 
toimenpiteet ovat riippuvaisia
resurssien saatavuudesta suhteessa yrityksen investointikykyyn
 
sekä rahoituksen saannin
jatkuvuudesta kohtuullisin pääomakustannuksin
Vuoden 2024 toimenpiteet
 
Atria Suomessa Nurmon tehtaalla on tehty investointipäätös
 
sähkökattilasta.
Lämmöntuotannon sähköistäminen vähentää riippuvuutta fossiilisista
 
polttoaineista ja edistää
siirtymistä puhtaampiin energialähteisiin.
 
Investoinnin rakennustyöt alkavat vuoden 2025
aikana. Sähkökattilainvestoinnin päästövähennysvaikutus
 
vuositasolla on arviolta 11 000 t
CO
2
e (sähköistäminen).
 
 
Nurmon uusi siipikarjatehdas on käyttöönotettu ja
 
prosessien optimointia on aloitettu
suunnitellusti. Sahalahden tehtaan sulkeminen ja
 
tuotannon siirtäminen Nurmoon on
keskittänyt resurssit yhteen moderniin laitokseen, mikä on tehostanut
 
toimintaa.
 
 
Vuonna 2024 Atria on uudelleenorganisoinut energiatehokkuuden
 
johtamisen. Suurimmissa
tehdasyksiköissä on sertifioidut energianhallintajärjestelmät,
 
joiden avulla energiankäyttöä ja
energiatehokkuuden jatkuvaa parantamista johdetaan
 
suunnitelmallisesti.
 
Vuoden 2024
aikana kaikilla Atrian liiketoiminta-alueilla on toteutettu energian
 
käyttöön liittyviä
tehostamistoimia. Näistä esimerkkinä on Nurmon logistiikkakeskuksessa
 
toteutettu
valaistuksen modernisointi. Uudet valaisimet vähentävät
 
energiankulutusta vuosittain 800
MWh.
 
 
A-Rehun loppuvuodesta 2024 käyttöönotettu rehukuivausteknologia
 
parantaa
rehuntuotannon energiatehokkuutta ja vähentää energiantarvetta.
 
Atria Ruotsi on vähentänyt päästöjä korvaamalla Tranåsin tehtaan öljykattilan
biopolttoainekattilalla ja sähkökattilalla, jotka yhdessä vähentävät
 
hiilidioksidipäästöjä noin
1000 tonnia vuosittain.
Tulevat toimenpiteet
Energiatehokkuus ja kulutuksen vähentäminen
: Sertifioitujen energiahallintajärjestelmien
puitteissa Atria toteuttaa suunnitelmallisesti energiakatselmointeja
 
ja jatkaa
energiatehokkuuden jatkuvaa parantamista linjassa Energiatehokkuusdirektiivin
(EU 2023/1791) kanssa kaikilla liiketoiminta-alueillaan.
 
Energiatehokkuus ja kulutuksen vähentäminen:
 
Vuonna 2024 käyttöönotetun
siipikarjatehtaan energiatehokkuuden optimointia jatketaan.
 
Optimoinnilla tarkoitetaan uuden
tehtaan tuotantoprosessien tehostamista ja energiatehokkuuden
 
kehittämistä esimerkiksi
lämmön talteenotossa.
 
Energiatehokkuus ja kulutuksen vähentäminen:
 
Vuodelle 2026–2027 on suunniteltu
investointeja Nurmon tehtaalle jätevedenkäsittelyn ja ruokatehtaan
 
pesuprosessien
lämmöntalteenottoon,
 
joiden päästövähennyspotentiaali on yhteensä
 
arviolta 10 000 t CO
2
e.
Uusiutuvan energian käyttö:
 
Atria selvittää mahdollisuuksia yhä lisätä uusiutuvan energian
ratkaisuja kaikilla liiketoiminta-alueillaan.
 
Uusiutuvan energian käyttö:
A-Rehu on tehnyt päätöksen 2 MW aurinkopaneelien
pitkäaikaisesta vuokrasta vuodesta 2025 alkaen. Vuokrasopimuksen
päästövähennysvaikutus on vuositasolla noin 1 150 t CO
2
e.
Polttoaineen vaihtaminen:
 
Turpeen käyttöä korvataan asteittain uusiutuvilla
energianlähteillä Nurmon tehtaan lämmöntuotannossa. Toimenpiteen
 
doc1p2i0
 
 
 
doc1p52i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
52
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
päästöväh
ennyspotentiaali on yhteensä arviolta 8 000 t
 
CO
2
e vuositasolla. Tanskan
Horsensin tehtaan maakaasun
 
korvaaminen uusituvalla polttoaineella voisi vähentää
päästöjä 600 t CO
2
e vuositasolla.
 
Polttoaineen vaihtamiseen liittyvät toimenpiteet tehdään
tarvittaessa vuoteen 2030 mennessä.
Siirtymäohjelman mukainen päästövähennyspotentiaali on
 
suurempi kuin asetettu tavoitetaso.
Siirtymäohjelman mukaiset toimenpiteet, scope 1 ja 2
Arvoketju
Arvoketjun toimenpiteet kohdistuvat ensi vaiheessa Atria
 
Suomen sopimuspohjaiseen alkutuotantoon.
Se on merkittävin päästölähde koko Atria-konsernissa.
 
Arvoketjun toimenpiteet on tunnistettu
yhteistyössä sopimustuottajien kanssa.
 
Atrialla Suomessa käynnissä olevilla toimilla (tuottavuuden
 
kehittyminen, soijan käytön vähentäminen,
lannan varastointi ja käsittely,
 
uusiutuvan energian osuuden kasvattaminen)
 
arvioidaan saavutettavan
yhteensä 170 000 t CO
2
e päästövähenemät vuoteen 2030 mennessä.
 
Positiivisen kehityksen osoittaminen raportoitavilla tunnusluvuilla
 
tapahtuu viiveellä, koska tehtyjen
toimien vaikuttavuuden todentaminen edellyttää kattavan
 
primääridatan käyttöä päästölaskennassa.
Arvoketjun päästöjen väheneminen ei tästä
 
syystä näyttäydy lineaarisena kehityksenä. Omassa
alkutuotantoketjussa tehdyt päästövähennystoimet alkavat
 
näkyä kokonaispäästöissä vasta, kun
laskennan kattavuus saadaan kasvatettua myös naudan-
 
ja sianlihantuotannossa yli 50 prosenttiin
sopimustuotantotiloista.
Vuoden 2024 toimenpiteet
 
Nautatilojen hiilijalanjäljen järjestelmällinen mittaaminen on
 
edennyt.
 
Atria on rakentanut
yhteistyössä Valion kanssa lihanauta-
 
ja emolehmätiloille soveltuvan Carbo®
ympäristölaskurin. Vuoden 2024 alusta Carbo® ympäristölaskurin
 
käyttö on ollut mahdollista
Atrian sopimustuotantotiloilla. Laskurin avulla Atrian 1
 
200 naudanlihan tuotantoon
erikoistunutta sopimustilaa voivat laskea tilansa ilmastovaikutukset
 
ja selvittää tehokkaimmat
toimet niiden pienentämiseksi.
 
 
Broilerin- ja sianlihantuotantoon hiilijalanjäljen laskurit
 
on kehitetty yhteistyössä
Envitecpolis Oy:n kanssa. Sopimustuotantotilat voivat laskea
 
tilansa ilmastovaikutukset ja
selvittää tehokkaimmat toimet niiden pienentämiseksi. Laskureiden
 
avulla todennetaan
suunnitelmien mukaan tehtyjen toimenpiteiden vaikuttavuutta.
 
Rehuraaka-aineena käytettävä soija on merkittävin yksittäinen
 
päästölähde sian ja broilerin
tuotannossa. Soijan käytön vähentämiseen tähtäävää rehukehitystä
 
jatkettiin. Broilerin
rehuissa viimeisen kolmen vuoden aikana soijan käyttöä on
 
vähennetty 25 prosenttia.
 
Soijan
osuus broilerin rehuissa on 9,5 prosenttia.
 
Soijan käyttö sikarehuissa on enää keskimäärin
2 prosenttia.
 
 
doc1p2i0 doc1p53i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
53
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Tulevat toimenpiteet
Tuottavuuden kehittäminen
 
Sikaketjun tavoitteena on noin 3 prosentin tuottavuuden
 
vuosittainen kasvu. Atrian
älysikalahanke edistää tuottavuuden kehittymistä. Tuottavuuden kehittymisen
 
vaikutuksen on
arvioitu olevan sianlihan päästöihin 1 prosentin vähenemä
 
vuodessa. Toimenpide on arvioitu
jatkuvaksi ainakin vuoteen 2030 saakka.
 
Nautaketjun tuottavuutta on mahdollista nostaa liharoturisteytysten
 
lisäämisellä,
sukupuolijakaumaa
 
ohjaamalla ja liharotujen tuottavuuden yleisellä
 
kehittämisellä sekä
teuraspainopotentiaalin hyödyntämisellä nykyistä paremmin.
 
Näiden toimien vaikutus
naudanlihan hiilijalanjälkeen on arvioitu olevan -8 prosenttia
 
kymmenessä vuodessa.
Toimenpide on arvioitu jatkuvaksi ainakin vuoteen 2030 saakka.
 
Broilerin tuotannon tehokkuus on jo erittäin korkea.
 
Hiilijalanjäljen päästövähennyspotentiaali
broilerin tuotantoa tehostamalla on arviolta -2 prosenttia
 
kymmenessä vuodessa.
Soijan käytön vähentäminen
 
 
Broilerin tuotannossa on arvioitu olevan mahdollista
 
vähentää soijan käyttöä 30 prosenttia
ilman, että joudutaan turvautumaan merkittävään määrään
 
ulkomaisia rehuraaka-aineita.
Kotimaisia valkuaislähteitä jalostamalla ja rehuhyötysuhdetta
 
parantamalla voidaan edelleen
vähentää soijan tarvetta rehustuksessa. Näiden toimien
 
vaikutus broilerin hiilijalanjälkeen on
arviolta -5 prosenttia kymmenessä vuodessa.
 
 
Sianlihan tuotannossa tavoitteena on puolittaa soijan
 
käyttö nykyisestä 2 prosentin osuudesta
1 prosentin osuuteen. Puolittamisen vaikutus sianlihan
 
hiilijalanjälkeen on noin -5 prosenttia
kymmenessä vuodessa.
 
 
Atrialaisessa naudanlihan tuotantoketjussa soijaa ei
 
käytetä.
Lannan varastointi ja käsittely
 
Nykyisiin ja rakentamisvaiheessa oleviin biokaasulaitoksiin
 
Atrian alkutuotantoketjusta
ohjautuvan lannan käsittelyn päästövähennysvaikutus on
 
arviolta - 22 000 t CO
2
e vuoteen
2030 mennessä.
Uusiutuva energia
 
Tiloilla jatketaan uusiutuvan energian investointeja (erityisesti aurinkopaneelit)
 
sekä
korvataan jäljellä olevia öljylämmityskattiloita vähäpäästöisillä
 
tekniikoilla. Lisäksi uusiutuvien
polttoaineiden osuus tieliikenteessä käytetyissä polttoaineissa
 
kasvaa muun muassa
jakeluvelvoitteen ja päästökauppa 2:n myötä. Energian
 
merkitys lihantuotannon
hiilijalanjäljessä on <10 prosenttia ja näiden toimien on
 
arvoitu alentavan tuotantosuuntien
hiilijalanjälkiä 2 prosenttia vuoteen 2030 mennessä.
 
Siirtymäohjelman mukaiset toimenpiteet, scope 3
 
 
doc1p2i0 doc1p54i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
54
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Lisäpäästövähennystoimet
Lisäpäästövähennystoimia SBTi-tavoitteen saavuttamiseksi sekä Suomen
 
alkutuotantoketjusta että
konserniyhtiöiden lihan hankinnassa tarvitaan arviolta 210
 
000 t CO
2
e vastaava määrä.
 
Atria Suomen alkutuotantoketjussa on tunnistettu ja arvioitu
 
seuraavien toimenpiteiden
kokonaispäästövähennyspotentiaali,
 
joka on yhteensä noin 780 000 t CO
2
e vuodessa. Merkittävin
potentiaali lisäpäästövähennyksille on naudan metaanintuotannon
 
inhibiittoreissa, yksivuotisten
viljelykasvien vaihdossa monivuotisiin turvemailla ja lannan
 
biokaasulaitoskäsittelyssä. Lisäksi
päästövähennyksiä voidaan saavuttaa esimerkiksi
 
vähentämällä edelleen rehusoijan käyttöä,
hiiliviljelymenetelmien laajamittaisella käytöllä, satotasojen
 
nostolla ja turvemaiden ennallistamisella ja
vettämisellä. Oheinen kaavio esittää eri toimenpiteiden
 
suhteen kokonaisuudessa.
 
Toimet vaativat
tilatason investointeja ja/tai toiminnan kehittämistä
 
sekä päästövähenemien todentamista
tilalaskureiden avulla.
 
Konserniyhtiöiden kansainvälisiltä markkinoilta hankkiman
 
lihan päästölaskenta on perustunut
täysimääräisesti sekundääridataan ja siihen liittyvää päästövähennyspotentiaali
 
arvioidaan vuoden
2025 aikana.
 
Turvepeltojen yksivuotisten viljelykasvien korvaaminen monivuotisilla
. Kansallisen
kasvihuonekaasuinventaarion mukaan turvemaan siirtäminen
 
yksivuotisilta kasveilta
monivuotisten viljelyyn vähentää päästöjä 10 t CO
2
e/ha.
 
Naudan aineenvaihdunnan metaanintuotannon inhibiittorit.
 
Naudan aineenvaihdunnan
tuottamien metaanipäästöjen osuus naudanlihan hiilijalanjäljestä
 
on merkittävä, jopa
50 prosenttia. Päästövähennyspotentiaali perustuu metaanintuotannon
 
inhibiittoreiden
käyttöön naudan ruokinnassa 6 kk iästä lähtien.
 
Lannan varastoinnin metaanipäästöt
. Lannan, erityisesti lietelannan, varastoinnin aikana
muodostuu metaania. Metaanipäästöjä voidaan vähentää
 
noin 90 prosenttia, mikäli lanta
käsitellään biokaasulaitoksessa mahdollisimman tuoreena.
 
Soijavapaa broilerin ja sianlihantuotanto
. Soijan korvaaminen kokonaan muilla
valkuaislähteillä rehustuksessa voi alentaa broilerinlihan
 
hiilijalanjälkeä 10 prosenttia ja
sianlihan hiilijalanjälkeä prosenttia.
Turvepeltojen ennallistaminen ja vettäminen
. Arvio päästövähennyspotentiaalista
perustuu viimeaikaisiin tutkimusjulkaisuihin ja seminaariaineistoihin
 
vertailevan 500 ha
esimerkin avulla.
Rehukasvien viljelyn
 
tehostaminen
 
muun muassa satotasoja nostamalla, hiiliviljelytoimia
lisäämällä, ravinteiden käytön tehokkuutta ja orgaanisten
 
lannoitteiden käyttöä kehittämällä.
Viljelytekniset toimet vaativat kuitenkin aikaa yleistyäkseen, joten
 
merkittävämmät vaikutukset
nähtäneen vasta vuoden 2030 jälkeen.
 
Tunnistettujen lisäpäästövähennystoimien potentiaali
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
55
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
 
Atria konserni, MWh
2024
Polttoaineet
 
Öljy
 
26 044
Fossiiliset kaasut
 
14 325
Biokaasu
 
1 665
Puupohjaiset polttoaineet
 
51 994
 
 
Ostoenergia, sähkö, lämpö, höyry
 
Fossiiliset lähteet
57 926
Turve
70 799
Ydinvoima
183 000
Uusiutuvat lähteet, mukaan lukien biomassa
67 762
 
 
Muu itse tuotettu uusiutuva energia
 
Aurinkovoima
 
8 615
 
 
Atria-konserni, MWh
2024
Kokonaisenergiankulutus
Fossiilisen energian kokonaiskulutus
169 094
Ydinenergian kokonaiskulutus
183 000
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus
130 037
Energian kokonaiskulutus
482 130
 
 
Energialähteiden osuus (%)
 
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta
35 %
Ydinvoimalähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta
38 %
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta
27 %
 
 
Energiatehokkuus
 
Liikevaihtoon*
 
perustuva energiaintensiteetti (MWh / MEUR)
 
275
Tuotantovolyymiin perustuva energiaintensiteetti (MWh / t)
0,723
* liikevaihto tilinpäätöksen liitetieto 2
Energiankulutus liiketoiminta-alueittain
2024 kokonaisenergiankulutus,
 
MWh
Atria Suomi
Atria Ruotsi
Atria Tanska
Atria Viro
Fossiilisen energian kokonaiskulutus
 
132 293
 
 
9 930
 
11 929
14 941
Ydinenergian kokonaiskulutus
 
146 000
 
 
37 000
 
0
0
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus
 
71 399
 
 
46 216
 
0
12 422
Energian kokonaiskulutus
 
349 692
 
 
93 146
 
11 929
27 362
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
56
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Kasvihuonekaasupäästöt Atria-konsernissa
Takautuva
Välitavoitteet ja tavoitevuodet
t CO
2
e
2020
*
2024
Muutos
perusvuodesta
(%)
2025
2030
Vuotuinen
 
%-tavoite /
perusvuosi
Scope 1
 
Suorat kasvihuonekaasupäästöt (scope 1)
10 283
 
9 630
 
-6,3 %
 
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien osuus scope 1-kasvihuonekaasupäästöistä
 
(%)
 
 
 
Scope 2
 
Sijaintiperusteiset epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt (scope
 
2)
-
52 053
 
Markkinaperusteiset epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt (scope
 
2)
73 299
58 006
-20,9 %
 
 
 
Scope 1 ja 2 markkinaperusteiset kasvihuonekaasupäästöt
 
yhteensä
83 582
67 636
-19,1 %
66 030
48 478
-4,2 %
Merkittävät arvoketjun (scope 3) kasvihuonekaasupäästöt
 
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (scope 3 -) kokonaisbruttopäästöt**
2 346 810
2 038 797
 
1 Ostetut tavarat ja palvelut
 
Liharaaka-aineet
1 878 868
1 841 672
-2,0 %
 
Muut syötävät raaka-aineet
73 076
72 531
 
Pakkausmateriaalit
35 751
34 234
 
3 Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat (jotka
 
eivät sisälly scope 1- tai scope 2-päästöihin)
-
9 809
 
4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu
-
5 256
15 Investoinnit (osakkuus ja yhteisyritykset)
-
30 462
Arvio muiden scope 3 kategorioiden päästöistä**
359 115
44 832
Sijaintiperusteiset kokonaiskasvihuonekaasupäästöt yhteensä
 
2 100 479
 
 
Markkinaperusteiset kokonaiskasvihuonekaasupäästöt yhteensä**
2 430 392
2 106 433
 
Kasvihuonekaasupäästöt prosessoitua lihatonnia kohden
 
(t CO
2
e / t)
7,6
7,7
1,0 %
6,0
-2 %
*Perusvuoden 2020 luvut eivät ole kestävyysraportoinnin
 
varmentajan varmentamia.
 
**Perusvuoden 2020 scope 3 muut kategoriat on raportoitu
 
yhdessä, koska ne ovat kartoitusvaiheen ylätason
 
arvio. Arvio pitää sisällään kategoriasta 1 palvelut sekä kategoriat
 
2-15. Eriteltynä ne eivät ole vertailukelpoisia vastaavien
 
2024
raportoitujen ja tarkempaan laskentaan perustuvien kategorioiden
 
kanssa. Raportointivuoden 2024 arvio sisältää kategoriat:
 
1 palvelut, 2 investoinnit käyttöpääomaan ja 6 Liiketoimintaan
 
liittyvä matkustaminen. Edellä mainituista syistä,
perusvuoden 2020 ja raportointivuoden 2024 välinen scope
 
3 -päästöjen ja kokonaiskasvihuonekaasupäästöjen
 
muutos ei kuvaa todellista kasvihuonekaasupäästöjen vähennystä.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
57
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Kasvihuonekaasupäästöt Atria-konsernissa
Kasvihuonekaasuintensiteetti suhteessa *liikevaihtoon
t CO
2
e / MEUR
2024
Liikevaihtoon perustuva kasvihuonekaasuintensiteetti, scope
 
1, 2 ja 3 (sijaintiperusteinen)
1 197
Liikevaihtoon perustuva kasvihuonekaasuintensiteetti, scope
 
1, 2 ja 3 (markkinaperusteinen)
1 200
Biogeeniset hiilidioksidipäästöt
t CO
2
2024
Biogeeniset hiilidioksidipäästöt
37 860
* liikevaihto tilinpäätöksen liitetieto 2
Kasvihuonekaasupäästöt liiketoiminta-alueittain
t CO
2
e
Atria Suomi
Atria Ruotsi
Atria Tanska
Atria Viro
Suorat kasvihuonekaasupäästöt (scope 1)
 
5 052
 
 
2 434
 
 
961
 
 
1 182
 
Sijaintiperusteiset epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt (scope
 
2)
 
47 923
 
 
617
 
 
752
 
 
2 760
 
Markkinaperusteiset epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt (scope
 
2)
 
46 589
 
 
18
 
 
4 157
 
 
7 242
 
Arvoketjun kasvihuonekaasupäästöt yhteensä (scope 3)
 
1 480 155
 
 
401 295
 
 
100 425
 
 
56 923
 
Sijaintiperusteiset kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
 
1 533 130
 
 
404 346
 
 
102 139
 
60 865
Markkinaperusteiset kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
 
1 531 796
 
 
403 746
 
 
105 543
 
65 348
 
 
 
 
 
Biogeeniset hiilidioksidipäästöt
 
15 121
 
17 924
 
-
 
 
4 815
 
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
58
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Mittareiden laatimisperiaatteet
 
Energiankulutus
Energiankulutuksen tiedot sekä tuotteiden ja raaka-aineiden
 
perus-
 
ja määrätiedot kerätään yhtiöiden
kirjanpidoista. Tietoa on tarvittaessa täydennetty toimitusketjun toimijoilta
 
kerätyillä yksityiskohtaisilla
tiedoilla.
Energiankulutus sisältää Atria-konsernin tuotantolaitokset
 
ja toimitilat. Energiankulutus ilmaistaan
energian loppukäyttönä, jolloin ei huomioida sähkön
 
ja lämmön hyötysuhdekertoimia. Energian
loppukäytössä lasketaan yhteen tehtailla kulutettu polttoaine,
 
itsetuotettu aurinkovoima sekä
ostosähkön ja ostolämmön määrä ja tästä vähennetään
 
myyty lämpö megawattitunteina (MWh). Uudet
tuotantolaitokset huomioidaan laskennassa niiden tuotannon
 
aloitushetkestä lähtien. Eri polttoaineiden
sisältämän energian laskemiseen käytetään tilastokeskuksen
 
kertoimia. Jäljittämätön sähköenergia
raportoidaan varovaisuusperiaatteen mukaisesti fossiilisiin
 
energialähteisiin.
Tuotantovolyymiin perustuva energiaintensiteetti huomioi energian
 
kokokonaiskulutuksen ja
materiaalien ulosvirtaukset, joihin energiankulutus on
 
kohdistunut.
 
Tuotantovolyymi vastaa mittarin E5
Resurssien käyttö ja kiertotalous,
 
Materiaalivirrat ulos yhteenlaskettuja rivejä ”Elintarvikkeet”,
”Elintarviketuotannon sivutuotteet” ja ”Rehut”.
Kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasupäästöt sisältävät kaikkien taloudelliseen raportointiin
 
sisältyvien Atrian
tuotantolaitosten ja kiinteistöjen päästöt. Kasvihuonekaasupäästöt
 
lasketaan noudattaen GHG
protokollaa (GHG Protocol Corporate Accounting and
 
Reporting Standard ja Corporate Value Chain
(Scope 3) Accounting and Reporting Standard). Raportoinnin
 
rajaus perustuu operatiiviseen kontrolliin
ja vuonna 2022 toteutettuun päästökartoitukseen perusvuodeksi
 
valitun vuoden 2020 datalla. Vuonna
2024 raportointirajaus ja liiketoiminta ei ole muuttunut
 
merkittävästi suhteessa perusvuoteen.
 
Raportointi kattaa suorat kasvihuonekaasupäästöt (Scope
 
1) Atrian omista toiminnoista, epäsuorat
kasvihuonekaasupäästöt (Scope 2) ostoenergian
 
tuotannosta sekä merkitykselliset epäsuorat
kasvihuonekaasupäästöt muualta arvoketjusta (Scope 3).
 
Laskenta sisältää kaikki GHG-protokollan
kattamat kasvihuonekaasut. Päästöt on muunnettu
 
hiilidioksidiekvivalenteiksi.
 
Vuonna 2022 toteutetussa päästökartoituksessa arvioitiin kaikki
 
scope 1 ja scope 2 -toiminnot sekä
kaikkien viidentoista scope 3 -kategorian päästöt
 
vuoden 2020 datalla. Yksittäisten kategorioiden tai
toimintojen merkityksellisyyden raja-arvoksi on määritetty 5
 
prosenttia kokonaispäästöistä. Kaikki
kategoriat ja alakategoriat, jotka on tunnistettu merkityksellisiksi,
 
on mukana päästöinventaarissa.
Scope 3 -inventaarioon sisällytetään myös kategorioita,
 
joissa kasvihuonekaasujen määrä ei ole
merkittävä, mutta tieto on yhtiön saatavilla. Päästökartoituksen
 
mukaan laskentaan ja raportointiin
sisällytetyt scope 3 kategoriat edustavat yhteensä yli 95
 
prosenttia vuoden 2020 datalla arvioiduista
scope 3 kokonaispäästöistä. Perusvuoden 2020 luvut
 
eivät ole kestävyysraportoinnin varmentajan
varmentamia.
 
Organisaatiorajaus
Atria Suomen raportoimat kasvihuonekaasupäästöt 2024
 
sisältävät elintarviketuotannon toiminnot
seitsemässä tehtaassa, jotka sijaitsevat Nurmossa,
 
Kauhajoella, Sahalahdella, Jyväskylässä,
Forssassa, Turussa, Kauhavalla ja Pietarsaaressa, sekä rehujen valmistuksen
 
Koskenkorvalla ja
Varkaudessa.
Atria Ruotsin raportoimat kasvihuonekaasupäästöt 2024
 
sisältävät elintarviketuotannon toiminnot
seitsemässä tehtaassa, jotka sijaitsevat Sköllerstassa,
 
Tranåsissa, Skenessä, Boråsissa, Mohedassa,
Norjebyssä ja Järnassa.
Atria Tanskan raportoimat kasvihuonekaasupäästöt 2024 sisältävät elintarviketuotannon toiminnot
kahdessa tehtaassa, jotka sijaitsevat Horsensin ja Hanstedin
 
alueilla. Atria Viron raportoimiin
kasvihuonekaasupäästöihin sisältyy Valgan tehtaan elintarvikkeiden ja sivutuotteiden valmistuksen
sekä alkutuotantotoiminnan scope 1 ja 2 päästöt.
Organisaatiorajauksen muutokset suhteessa perusvuoteen
 
Kuopion Best-in Oy:n lemmikkiruokaliiketoiminnasta 70
 
prosenttia myytiin vuoden 2024 alussa, jolloin
siihen liittyvät päästöt jäivät Atrian scope 1 ja
 
2-raportoinnin ulkopuolelle. Kuopion tehdaskiinteistön
sähkönkulutus on edelleen mukana inventaarissa.
 
Atrian joulukuussa 2022 ostaman Pietarsaaren tehtaan
 
ilmastovaikutukset raportoidaan
täysimääräisesti ensimmäisen kerran vuoden 2024 tiedoissa
 
osana Atria Suomen päästöjä. Hankintaan
liittyvät kokonaispäästöt ovat 2,1 prosenttia konserninlaajuisista
 
vuoden 2024 scope 1- ja scope 2-
päästöistä, eivätkä siten ylitä uudelleenlaskentapolitiikan
 
kynnysarvoa.
Atria Suomen päästöihin lukeutuu vuoden 2024 alusta
 
myös tehdasalueiden ulkopuolisten Atria-
konsernin omistamien kiinteistöjen ja vuokratilojen energiankulutukseen
 
liittyvät päästöt. Kiinteistöihin
liittyvät kokonaispäästöt ovat 1,7 prosenttia konserninlaajuisista
 
vuoden 2024 scope 1- ja scope 2-
päästöistä, eivätkä siten ylitä uudelleenlaskentapolitiikan
 
kynnysarvoa.
Malmön tehdas myytiin vuonna 2022 ja tuotanto lopetettiin
 
vuonna 2023. Atria osti valmisruokayhtiö
Goohin koko osakekannan toukokuussa 2024.
 
Atria Gooh AB:n tehdas sijaitsee Järnassa. Järnan
tehtaan ilmastovaikutukset raportoidaan ensimmäisen
 
kerran vuoden 2024 tiedoissa osana Atria
Ruotsin GHG-protokollan mukaisia päästöjä. Ensimmäisen
 
vuoden raportointitiedot kattavat päästöt
haltuunottohetkestä syyskuussa 2024 alkaen. Hankintaan
 
liittyvät kokonaispäästöt ovat 0,03 prosenttia
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
59
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
konserninlaajuisista scope 1- ja scope 2-päästöistä, eivätkä
 
siten ylitä uudelleenlaskentapolitiikan
kynnysarvoa.
Vuodesta 2024 alkaen Viron liiketoiminta-alueen raportointiin on sisällytetty
 
myös Atrian omistaman
alkutuotantotoiminnan energiankulutukseen liittyvät päästöt.
 
Inventaariin lisätyt päästöt ovat 1,8
prosenttia konserninlaajuisista vuoden 2024 scope 1-
 
ja scope 2-päästöistä, eivätkä siten ylitä
uudelleenlaskentapolitiikan kynnysarvoa.
Scope 1
Toimintaa koskevat tiedot:
 
 
Öljyn, kaasun, turpeen ja uusiutuvien energialähteiden
 
kulutus (biopohjaiset polttoaineet)
megawattitunneiksi (MWh) muunnettuna.
 
Tieto on joko Atrian oman tai Atrian tehdasalueella toimivan
 
yhteistyökumppanin lämmön-
 
ja
höyryntuotantoon käyttämän polttoaineen kulutustietoa.
 
Suora polttoainekulutus perustuu
laskutukseen ja yhteistyökumppanin kulutus laskutukseen
 
ja toimittajan ilmoittamaan
polttoainejakaumaan.
 
Laskenta perustuu polttoaineiden kansallisesti tilastoituihin
 
päästökertoimiin:
 
 
CO2 päästöt: Tilastokeskus, Polttoaineluokitus 2023
 
CH4 ja N2O päästöt: DEFRA 2024, UK Government
 
GHG Conversion Factors for Company
Reporting
Scope 2
Toimintaa koskevat tiedot:
 
 
Sähkö ja kaukolämpö: kulutustiedot megawattitunteina (MWh)
 
toimittajien mittausten ja
laskutuksen perusteella.
Päästökertoimet:
 
 
Kaukolämpö: Toimittajakohtaiset päästökertoimet, jotka pääasiassa lämmöntoimittajat
ilmoittavat energiantuotannossa käytettyjen polttoaineiden
 
kulutuksen perusteella.
 
Markkinaperusteinen sähkö: Markkinaperusteisessa menetelmässä
 
käytetään
tuottajakohtaisia päästökertoimia, joita täydennetään
 
kansallisilla jäännösjakaumasähkön
päästökertoimilla jäljittämättömän ostosähkön osalta.
 
Kunkin toimintamaan osalta käytetään
jäljittämättömän sähkön osalta raportointivuoden alussa
 
saatavilla olevaa viimeisintä
kansallista sähkön jäännösjakauman Association of Issuing
 
Bodies (AIB) päästökerrointa.
Vuoden 2024 markkinaperusteisen raportoinnin päästökertoimet edustavat
 
vuoden 2023
jäännösjakaumaa.
 
Sijaintiin perustuva sähkö: Sijaintiperusteisessa menetelmässä
 
käytetään maakohtaisia
kulutetun sähkön keskimääräisiä päästökertoimia. Sijaintiperusteiset
 
päästökertoimet on
otettu Euroopan komission yhteisen tutkimuskeskuksen
 
(JRC) viimeisimmästä vuosittain
julkaistavasta raportista: Kansalliset ja eurooppalaiset
 
sähkön päästökertoimet – NEEFE.
Koska päästökerrointiedot päivittyvät viiveellä, raportoinnissa
 
käytetään raportointivuoden
alussa saatavilla olevaa viimeisimpiä julkaistuja kansallisia
 
päästökertoimia. Vuoden 2024
sijaintiperusteisen raportoinnin päästökertoimet edustavat
 
vuoden 2022
sähköntuotantotilannetta.
 
Laskenta:
 
Markkinaperusteiset epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt: Ostettujen
 
alkuperätakuiden määrä
vähennetään raportointivuoden kokonaiskulutuksesta. Jäljelle
 
jääneen jäljittämättömän
sähkön määrä (MWh) kerrotaan markkinajäännösjakauman
 
(AIB) päästökertoimella
(t CO
2
e/MWh).
 
Sijaintiperusteiset epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt: Raportointivuoden
 
maakohtainen
kokonaiskulutus kerrotaan NEEFE – päästökertoimella.
Biogeeniset hiilidioksidipäästöt
Biogeeniset hiilidioksidipäästöt syntyvät biopohjaisista polttoaineista.
 
Niiden laskentaan on sisällytetty
scope 1 ja 2 energiantuotannossa käytetyt biopohjaiset
 
polttoaineet. Laskentaan on käytetty
tilastokeskuksen polttoaineluokituksen päästökertoimia.
 
Poissuljetut scope 1 ja 2 toiminnot
Mahdollisten kylmäainevuotojen päästöt (scope 1) kartoitettiin
 
vuonna 2020 kahdella suurimmalla
liiketoiminta-alueella, Atria Suomessa ja Atria Ruotsissa.
 
Päästöjen arvioitiin jäävän alle 5 prosentin
merkitsevyysrajan koko Atria-konsernissa, sillä niiden osuus
 
kartoituksesta oli 1,2 prosenttia kaikista
scope 1 ja scope 2-päästöistä Suomessa ja Ruotsissa.
 
Kylmäaineiden päästömäärän oletetaan
vastaavan perushuoltojen yhteydessä järjestelmään
 
lisätyn kylmäaineen määrää. Kylmäaineiden
päästöt on jätetty raportoinnin ulkopuolelle, koska
 
mahdollisuudet vähentää näitä päästöjä ovat
rajalliset ja tietoa on vaikea kerätä. Suhteessa perusvuoteen,
 
vuonna 2024 kylmätekniikassa ei havaittu
merkittäviä muutoksia, jotka olisivat muuttaneet tilannetta
 
ja luoneet tarpeen arvioida scope 1-päästöjä
uudelleen.
 
Atrian omistamien ja hallinnoimien ajoneuvojen päästöt
 
arvioitiin polttoaineenkulutuksen perusteella
vuonna 2020 varovaisuusperiaatteen mukaisesti olettaen,
 
että kaikkien liiketoiminta-alueiden päästöt
olisivat yhtä suuret kuin Atria Suomen (240 tonnia), jolloin
 
näiden toimintojen poissulkeminen kaikilta
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
60
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
kolmelta liiketoiminta-alueelta aiheuttaisi 0,9 prosenttia
 
scope 1 ja 2-kokonaispäästöistä alittaen 5
prosentin merkittävyysrajan. Suhteessa perusvuoteen, vuonna
 
2024 työsuhdeautojen määrässä ei
havaittu merkittäviä muutoksia, jotka olisivat muuttaneet
 
tilannetta ja luoneet tarpeen arvioida uudelleen
scope 1-päästöjä.
 
Sibylla-konseptin Puolan toiminnot on jätetty inventaarin
 
ulkopuolelle, koska ne eivät valmista tuotteita
vaan toiminnot ovat alle 50 henkilön myynti- ja
 
markkinointiorganisaatio. Suhteessa perusvuoteen,
vuonna 2024 näissä toiminnoissa ei tunnistettu
 
merkittäviä muutoksia, jotka olisivat aiheuttaneet
tarpeen arvioida uudelleen scope 1 – ja 2 päästöjä.
Raporttiin sisältyvät scope 3 kategoriat
Scope 3 -kategorioiden päästöt kartoitettiin vuonna
 
2022 käyttäen vuoden 2020 tai uudempia tietoja.
Kartoituksen avulla tunnistettiin merkittävät scope 3-kategoriat
 
päästöraportointia ja SBTi-tavoitteiden
asettamista varten. Päästökartoituksen mukaan laskentaan
 
ja raportointiin sisällytetyt scope 3
kategoriat edustavat yhteensä yli 95 prosenttia vuoden 2020
 
datalla arvioiduista scope 3
kokonaispäästöistä.
 
Suhteessa perusvuoteen, vuonna 2024 Atrian omissa liiketoiminnoissa
 
ja arvoketjun toiminnoissa ei
tunnistettu merkittäviä muutoksia, jotka olisivat aiheuttaneet
 
tarpeen arvioida uudelleen scope 3-
kategorioihin liittyviä päästöjä. Kategoriat eivät ole
 
muuttuneet suhteessa toisiinsa, perustuen siihen,
ettei liiketoiminta ole merkittävästi muuttunut. Scope 3 -päästöt
 
on laskettu CO
2
-ekvivalenttitonneina
pois lukien biogeeninen CO
2
.
Kategoria 1 Ostetut tavarat ja palvelut
1.1 Liharaaka-aineet, suomalainen alkutuotanto
Atrian sopimustuottajatiloilla Suomessa tuotettu naudan-,
 
sian-, kananliha ovat merkittävin scope 3-
päästölähde. Laskenta kattaa raportointivuonna kokonaisuudessaan
 
Atrian sopimustuottajatiloilta
hankittujen teuraiden määrän eläinlajeittain tilitettäväksi
 
ruhopainoksi (tCW) muutettuna.
 
Kanojen päästölaskenta perustuu tilatason (Tier 3) elinkaariarviointiin
 
(LCA) ja Atrian tuottajilleen
rakentaman tilakohtaisen EnvitecVisio ympäristölaskurin tuottamaan
 
painotettuun keskiarvotietoon.
Atria Suomen ketjun broilerin keskimääräinen hiilijalanjälki
 
on 2,4 kg CO2e/kg tilitettävää ruhopainoa
(CW). Uusin tilatason laskentatieto on vuodelta 2023.
 
Atrian omat hiilijalanjälkitiedot kattavat 85
prosenttia Atrian vuonna 2024 hankkimasta kanasta. Otos
 
on kattava edustamaan kokonaisuudessaan
Atrian sopimustuotannon päästöjä.
Sianlihan päästölaskenta perustuu kansalliseen
 
tutkimustietoon ja tilatason (Tier 3) elinkaariarviointiin
(LCA). Tavanomaisen tuotantotavan sianlihan keskimääräinen hiilijalanjälki Suomen alkutuotannossa
on 3,5 kg CO2e/kg (CW). Päästökerroin perustuu Luonnonvarakeskuksen
 
kattavaan tutkimukseen
suomalaisesta sianlihantuotannosta. Atria Suomen tilajäljitettävän
 
sianlihan keskimääräinen
hiilijalanjälki on 3,2 kg CO2e/kg tilitettävää ruhopainoa
 
(CW). Tämä päästökerroin perustuu
tilakohtaiseen vuonna 2020 toteutettuun laskentaan
 
(LCA-malli, jossa on käytetty osittain Cool
 
Farm
Tool -työkalua sekä IPCC-, PEF-, ISO- ja GHG Protocol -laskentamenetelmiä ja kattavaa
tutkimustietoa). Atrian oman tuotantoketjun hiilijalanjälkitietojen
 
otos ei ole vielä riittävän kattava
edustamaan kokonaisuudessaan sopimustuotannon päästöjä.
 
Naudanlihan päästölaskenta perustuu Luonnonvarakeskuksen
 
tutkimustietoon suomalaisesta
naudanlihantuotannosta. Tutkimuksen mukaan Suomessa maidontuotannon
 
yhteydessä tuotetulle
naudanlihalle päästökerroin on 19,5 kg CO2e/kg
 
CW ja erikoistuneen naudanlihantuotannon lihalle
 
33,6
kg CO2e/kg CW. Kalkkunanlihalle käytetään Luonnonvarakeskuksen tietokannan
 
päästökerrointa, joka
ei perustu suomalaiseen alkutuotantoon.
Alakategorian päästöistä 15 prosenttia on laskettu
 
käyttämällä suoraan toimittajilta tai muilta arvoketjun
kumppaneilta saatuja päästötietoja (primääridata).
1.2 Suomalaisen sopimustuotuotannon ulkopuolelta
 
hankittu liha, muut syötävät raaka-aineet ja
pakkausmateriaalit
Laskentadata perustuu vuonna 2024 ostetun lihan,
 
muiden syötävien raaka-aineiden sekä
pakkausmateriaalien ostomääriin (kg) kaikilta liiketoiminta-alueilta.
 
Syötävien raaka-aineiden osalta
myös mahdollisella kerätyllä alkuperätiedolla on vaikutus
 
päästökertoimiin. Alakategoria on luokiteltu
naudan, sian, broilerin ja kalkkunan lihan suunnitteluryhmiin.
 
Muut syötävät raaka-aineet luokitellaan
yhteensä 43 suunnitteluryhmään esimerkiksi maito
 
ja -jauheet, munavalmisteet, jauhot, öljyt, rasvat,
seokset. Pakkausmateriaalityypit on myös jaettu omiin
 
suunnitteluryhmiinsä.
 
Liharaaka-aineiden päästökertoimeksi on valittu yleiseurooppalaista
 
lihantuotantotapaa kuvaava
päästökerroin vertaillen eri tietokantojen tietoja. Muiden
 
raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien osalta
päästökertoimia tarkasteltiin suunnitteluryhmittäin. Ostovolyymiltaan
 
suurimpia nimikkeitä parhaiten
edustavat päästökertoimet on valittu tietokannoista.
 
Suunnitteluryhmän päästökerroin on muodostettu
laskemalla painotettu keskiarvo suunnitteluryhmän nimikkeiden
 
ostotiedoista 2024 otoksesta. Käytettyjä
tietokantoja olivat RI.SE, The Big Climate Database
 
1.2, LUKE – päästökerrointietokanta 2024,
AgriFootprint ja Ecoinvent 3.11. Toimitusketjun primääritietoa raaka-aineiden ilmastovaikutuksista ei
ollut saatavilla toimittajilta. Alakategorian päästöt on laskettu
 
käyttämällä sekundäärisiä
päästökertoimia.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
61
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
1.3 Erilaiset yhtiön käyttämät epäsuorat hankinnat
 
ja palvelut
Laskentadata perustuu vuoden 2024 tuloslaskelman
 
tietoihin. Tuloslaskelmalta on huomioitu muut
operatiiviset kulut sekä markkinointiin ja hallinnointiin
 
liittyvät kulut toimintamaittain. Tuloslaskelman
rivitiedon edustamaa kululuokkaa parhaiten edustava
 
toiminnan europerusteinen päästökerroin valittiin
Exiobase-tietokannasta. Alakategorian päästöt on laskettu
 
käyttämällä sekundäärisiä päästökertoimia.
Alakategorian kuluperusteinen arvio on sisällytetty
 
kohtaan ”Arvio muiden scope 3 kategorioiden
päästöistä”
Kategoria 2 Tuotantohyödykkeet
 
Tuotantohyödykkeiden päästöt on laskettu uusiin rakennettuihin
 
tiloihin ja -laitteisiin liittyvien
investointikustannusten perusteella liiketoimintamaittain.
 
Päästökerroin on valittu toimintaa parhaiten
edustavan taloudellisen päästömallin perusteella Exiobase-tietokannasta.
 
Alakategorian päästöt on
laskettu käyttämällä sekundäärisiä päästökertoimia. Kategorian
 
kuluperusteinen arvio on sisällytetty
kohtaan ”Arvio muiden scope 3 kategorioiden päästöistä”.
Kategoria 3 Polttoaineisiin ja energiaan liittyvät toiminnot
 
(eivät sisälly scope 1 ja 2-alueisiin)
 
Kategoria sisältää ostetun sähkön, kaukolämmön ja
 
lämmön siirto- ja jakeluhäviöt. Energia
kulutustiedot kerätään scope 1 ja 2 laskennan yhteydessä
 
megawattitunteina (MWh). Polttoaineiden
elinkaarenaikaisten päästöjen sekä ostetun sähkön, kaukolämmön
 
ja lämmön siirto- ja jakeluhäviöiden
päästökerroin: DEFRA 2024, UK Government GHG Conversion
 
Factors for Company Reporting.
Kategoria 4 Kuljetus ja jakelu tuotantoketjun alkupäässä
 
Toimintaa koskevat tiedot Tuoretie Oy:n raportoimana:
 
kapasiteettitiedot niistä autoista, joilla kuljetus on tapahtunut
 
kulutustiedot niistä autoista, joilla kuljetus on tapahtunut
 
tiedot Atrian kotimaan elintarvikekuljetusten kuljetetuista
 
määristä
 
tiedot Atrian kotimaan elintarvikekuljetusten ajetuista
 
kilometreistä
Maersk Oy:n raportoimana tiedot konttikuljetuksista. Tuoretie Oy:n raportoimat
 
päästöt kohdistuvat Atria
Suomen kuljetuksiin. Suomen elintarvikekuljetusten päästöt
 
on skaalattu liikevaihdon suhteessa
koskemaan koko konsernin kuljetusten päästöjä. Konttikuljetukset
 
raportointihetkellä saatavilla olevan
tiedon mukaisesti. Osa vuonna 2024 laivatuista
 
konteista on vielä raportointihetkellä matkalla
kohteeseen. Päästöraportointi valmistuu vasta kuljetuksen
 
saapuessa perille ja korjaus raportointiin
tapahtuu takautuvasti.
 
Kategorian päästöistä 73 prosenttia on laskettu käyttämällä
 
suoraan toimittajilta tai muilta arvoketjun
kumppaneilta saatuja päästötietoja (primääridata).
 
Kategoria 6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen
 
Lennot
 
 
Leasingautot, matkakorvaukset ja junamatkat
 
 
Hotellimajoitukset
Liikematkailuun liittyviä päästöjä arvioitiin taloudelliseen
 
kulutietojen raportointiin ja Exiobase-
tietokannan päästökertoimiin perustuen. Laskentatietojen
 
heikon laadun ja rajallisen saatavuuden
vuoksi kategorian kuluperusteinen arvio on sisällytetty
 
kohtaan ”Arvio muiden scope 3 kategorioiden
päästöistä”.
Kategoria 15 Investoinnit (osakkuus ja yhteisyritykset)
Atrian yhteisyritysten Länsikalkkuna Oy ja Honkajoki
 
Oy scope 1 ja 2 päästöt raportoidaan niiden
omistussuhteessa 50 prosenttia. Yhteisyritys on vastuussa
 
päästölaskennastaan ja raportoiduista
päästöistä. Päästöraportit eivät ole kolmannen osapuolen
 
verifioimia.
 
Poissuljetut scope 3 kategoriat
Poissulkemisen perusteissa noudatettiin GHG Protocol
 
Scope 3 -standardia. Standardin kriteerejä
mukaillen yksittäinen kategoria tai toiminto on voitu
 
sulkea inventaarista pois, mikäli sen päästöjen
odotetaan olevan kooltaan vähäisiä suhteessa muihin
 
päästölähteisiin, ja näiden toimintojen osalta
tietojen keruu ja kasvihuonekaasujen vähentämiseen
 
vaikuttaminen on rajallista.
 
Kategoria
1 Ostetut tavarat ja palvelut
 
Rehunvalmistuksen raaka-aineet
Rehunvalmistuksen raaka-aineiden päästöt on sisällytetty
 
liha raaka-aineiden päästökertoimiin.
Kaksinkertaisen laskennan välttämiseksi näiden materiaalivirtojen
 
päästöt on jätetty inventaarin
ulkopuolelle.
Kategoria 5 Toiminnassa syntyvä jäte
 
Jätteet Atrian tehtaissa ja toimistoissa
Arvio jätteenkäsittelyyn liittyvistä päästöistä on sisällytetty
 
kategoriaan 1 kuluperusteisena palveluna ja
raportoidaan ”Arvio muiden scope 3 kategorioiden päästöistä”.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
62
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Kategoria 7 Työntekijöiden työmatkaliikenne
 
 
Työntekijöiden työmatkaliikenne (auto ja julkinen liikenne)
Kategoria ei ole merkittävä, koska sen osuus on
 
0,3 prosenttia arvioiduista scope 3-kokonaispäästöistä.
Lähde: WRI/Quantis Scope 3 -arviointityökalu
Kategoria 8 Arvoketjun alkupäässä vuokratut omaisuuserät
 
Vuokrattujen omaisuuserien energiankulutukseen liittyvät päästöt raportoidaan
 
scope 1 ja 2-
luokissa.
Kategoria 9 Tuotantoketjun loppupään kuljetukset ja jakelu
 
Raaka-aineiden ja pakkausmateriaalien tavarantoimittajan
 
hallinnoimat kuljetukset.
 
Asiakkaan hallinnoimat kuljetukset tavaraterminaalista
 
eteenpäin.
Kategoria ei ole merkittävä, koska sen osuus on
 
1,3 prosenttia arvioiduista scope 3-kokonaispäästöistä.
Lähde: WRI/Quantis Scope 3 -arviointityökalu. Raaka-aineiden
 
päästökertoimissa on hyvin yleisesti
huomioitu kuljetuksia. Kuljetusten oletetun vähäisen merkittävyyden
 
ja kaksinkertaisen laskennan
välttämiseksi tietopiste päätettiin sulkea inventaarin ulkopuolelle.
Kategoria 10 Myytyjen tuotteiden jalostus
 
Päästökartoituksessa myytyjen tuotteiden käsittelyn päästöt
 
arvioitiin ravintola-alan
energiankulutuksesta suhteuttaen kokonaisuuden Atrian markkinaosuuteen.
 
Kategorian arvioitiin jäävän
alle <5 prosenttia arvioiduista scope 3-kokonaispäästöistä.
 
Laskentatietojen heikon laadun ja rajallisen
saatavuuden vuoksi tämä tietopiste päätettiin sulkea inventaarin
 
ulkopuolelle.
Kategoria 11 Myytyjen tuotteiden käyttö
 
Luokka ei ole oleellinen, koska ihmisen aineenvaihdunta
 
jätetään elintarvikkeiden elinkaaren aikaisten
päästöarvioiden ulkopuolelle.
Kategoria 12 Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän
 
lopussa
 
Kategoria ei ole merkittävä, sillä se on 0,7 prosenttia
 
kaikista scope 3-päästöistä. Suomessa
valmistettujen myytyjen tuotteiden päästöt laskettiin eri
 
markkina-alueille ruokahävikki-
 
ja
jätteenkäsittelymenetelmien arvioilla. Varovaisuusperiaatteen mukaisesti myytyjen tuotteiden
 
käytöstä
poistokäsittelyn koko Atria-konsernin päästöt arviointiin
 
kaksinkertaistamalla Atria Suomen päästöt
kyseisessä kategoriassa, koska Atria Suomen osuus
 
on yli 50 prosenttia myydyistä tuotteista.
Kategoria 13 Arvoketjun loppupäässä vuokratut omaisuuserät
Kategoria ei sisälly inventaariin, koska Atrialla ei
 
ole merkittäviä vuokrattuja omaisuuseriä.
Kategoria 14 Franchising
Atrialla ei ole franchising toimintaa.
 
Kategoria 15 Osakkuudet ja yhteisyritykset
Atrialla on yhteensä kahdeksan osakkuus-
 
tai yhteisyritystä: Länsikalkkuna Oy, Honkajoki Oy,
Foodwest Oy, Transbox Oy, Tuoretie
 
Oy, Best-in Oy, Findest Oy ja Finnpig Oy.
 
Päästöiltään arviolta suurimpien yhteisyritysten Länsikalkkuna
 
Oy ja Honkajoki Oy scope 1 ja 2 päästöt
on sisällytetty inventaariin vuodesta 2024 alkaen. Omistusosuudeltaan
 
vähäisemmät yhtiöt Foodwest
Oy, Best-in Oy, Findest Oy ja Finnpig Oy ovat jätetty raportoinnin ulkopuolelle, koska näiden yhtiöiden
päästötietoja ei ollut saatavilla. Tuoretie Oy:n päästöt ja osa Transbox Oy:n
 
päästöistä sisältyy
kategorian 4 raportointiin. Transbox Oy toiminnassa ei itsessään
 
synny merkittäviä määriä scope 1 ja 2
päästöjä, koska energiankulutus tapahtuu yhtiön asiakkaiden
 
toiminnassa.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
63
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
ESRS E5
R
esurssien käyttö
 
ja kiertotalous
Toimintaperiaatteet
Kestävä tapa tuottaa eläinperäisiä elintarvikkeita pohjoismaisissa
 
oloissa turvaa ravitsevan ja
monipuolisen ruoan saatavuutta ja huoltovarmuutta paikallisesti.
 
Atria valmistaa ja saattaa markkinoille
monipuolisia ja turvallisia elintarvikkeita, mikä varmistaa,
 
että kuluttajilla on mahdollisuus ostaa
terveellistä ja kestävästi tuotettua ruokaa. Kannattavan liiketoiminnan
 
avulla Atria tukee pitkäjänteisesti
kotimaista alkutuotantoa ja vähentää riippuvuutta ulkomaisista
 
ruoantuotantoketjuista, mikä parantaa
kotimarkkinoiden huoltovarmuutta pitkällä aikavälillä.
Atria on sitoutunut konsernin toimitusjohtajan hyväksymässä
 
ympäristöpolitiikassa sisään virtaavien
resurssien kuten raaka-aineiden, veden ja energian tehokkaaseen
 
hyödyntämiseen sekä toimintansa
jatkuvaan parantamiseen. Julkista ympäristöpolitiikkaa sovelletaan
 
kaikissa Atria konsernin
tytäryhtiöissä. Politiikkaa toteutetaan sisällyttämällä niihin
 
liittyvät linjaukset sovelluspiirissä olevien
yhtiöiden johtamisjärjestelmään ja toimintojen ohjeisiin,
 
jotka ulottuvat myös arvoketjuun.
Ympäristöjohtamista ja -suorituskyvyn ylläpitämistä sekä näiden
 
asioiden seurantaa ohjaavat
tuotantolaitosten sertifioidut laatu-, ympäristönhallinta-
 
ja energianhallintajärjestelmät.
Konsernipolitiikkojen hallinnoinnista, sidosryhmien osallistamisesta
 
ja viestinnästä kerrotaan enemmän
osiossa G1 Liiketoiminnan harjoittaminen sivuilla 75-76.
Kiertotalouden edistäminen ja uusiutuvien raaka-aineiden
 
kestävä hankinta ovat Atrialle kestävän
toiminnan perusedellytys. Ympäristöpolitiikassa linjatut
 
kiertotalouden periaatteet ohjaavat sisään ja
ulos virtaavien materiaalien hallintaa sekä pakkauskehitystä
 
Atrialla:
 
1.
 
Atria noudattaa
jätehierarkiaa
, joka korostaa jätteensynnyn ehkäisyä, valmistautumista
uudelleenkäyttöön, kierrätystä, muuta hyödyntämistä
 
ja hävittämistä. Tämä hierarkia ohjaa
Atrian päätöksentekoa kiertotalouden edistämisessä.
2.
 
Atria
priorisoi
toimia, jotka
vähentävät jätteen syntymistä
 
tai
minimoi
 
sen määrää. Tämä
tarkoittaa esimerkiksi tuotantoprosessien optimointia ja
 
tuotteiden suunnittelua hävikkiä
minimoiden.
3.
 
Atria ottaa huomioon
ekosuunnittelun
 
tuotteiden,
 
pakkausten ja sivuvirtojen suunnittelussa
ja kehityksessä siten, että ympäristövaikutukset minimoidaan
 
koko elinkaaren ajan. Tämä
sisältää raaka-aineiden hankinnan, valmistuksen, käytön
 
ja käytöstä poiston.
 
4.
 
Tuote-
 
ja pakkauskehityksessä otetaan huomioon elintarviketurvallisuus
 
ja lainsäädännön
vaatimustenmukaisuus, käytön ja kierrätettävyyden helppous,
 
jätteen muodostumisen
ehkäisy, kiertotalouden periaatteet sekä pakkausmateriaalien valinta.
Raaka-aineiden kestävässä hankinnassa toimitaan Atrian
 
hankintapolitiikkojen mukaisesti.
Hankinnassa huomioidaan ympäristönäkökohdat niin uusia
 
toimittajia valitessa kuin säännöllisen
toimittaja-arvioinnin yhteydessä. Elintarviketurvallisuus-
 
laatu- ravitsemus ja tuotteiden
vastuullisuuspolitiikka linjaavat osaltaan raaka-ainevalintoja.
 
Atria arvioi investointien elinkaarta ja niihin
liittyviä ympäristönäkökohtia paikallisessa lainsäädännössä
 
ja investointipolitiikassa asetettujen
vaatimusten mukaisesti.
Tavoitteet
Raaka-aineiden ja materiaalien mahdollisimman tehokas
 
käyttö, sivuvirtojen hyödyntäminen ja
arvokkaiden ravinteiden kierrättäminen ovat tärkeitä
 
keinoja, joilla pienennetään toiminnan ilmasto-
 
ja
ympäristövaikutuksia ja tuotetaan samalla lisäarvoa koko
 
arvoketjuun. Tuotannossa syntyy sekä
elintarvikkeita että erilaisia sivuvirtoja, ja Atrian oma
 
tavoite on sisään tulevien resurssien
mahdollisimman korkea hyödyntämisaste.
 
Liiketoiminnan suunnittelun perustana ovat prosessikohtaiset
myynti- ja saantotavoitteet. Esimerkiksi lihanleikkuussa ja
 
prosessoinnissa raaka-aineen optimaalinen
käyttö on merkittävä taloudellinen tekijä. Kiertotalouden
 
tavoitteet ovat näin tiiviisti kytköksissä
taloudellisten tavoitteiden saavuttamiseen. Atria ei ole
 
asettanut kiertotaloudelle kvantitatiivisia
konsernitasoisia tavoitteita.
Pakkauskehityksen tehtävänä on jätehierarkian mukaisesti
 
ennalta ehkäistä jätteen ja ruokahävikin
syntyä. Joulukuussa 2024 hyväksytty EU:n pakkauksia
 
ja pakkausjätettä koskeva asetus (PPWR) ohjaa
Atrian tavoiteasetantaa kierrätetyn pakkausmateriaalin käytössä.
 
Toimintaperiaatteiden mukainen
tuote- ja pakkauskehitys minimoi tuotteiden elinkaaren
 
aikaiset ympäristövaikutukset.
Toimenpiteet
Atrialle olennaisten resurssien käytön ja kiertotalouden
 
vaikutusten edistämisen toimenpiteet ovat
luonteeltaan toiminnan jatkuvaa parantamista,
 
jotka eivät edellytä merkittäviä toimintamenoja
 
tai
pääomamenoja.
Atria konsernin kaikilla liiketoiminta-alueilla hävikinhallinnalle
 
on rakennettu samojen periaatteiden
mukaiset johtamismenettelyt, joiden toteuttamista jatkettiin
 
raportointijaksolla. Prosessien eri hävikin
lajit on tunnistettu, ja niille on rakennettu seurantamittarit.
 
Seurantamittarit ovat osastoilla nähtävillä, ja
poikkeamiin reagoidaan yksikön päivittäisjohtamisessa
 
viipymättä.
Atria Suomen raportointivuonna käyttöönottaman uuden
 
siipikarjatehtaan teurastus-, leikkuu-
 
ja
jatkojalostusprosessit ovat pitkälle automatisoituja sekä
 
optimoituja. Niiden ansiosta raaka-aineen
käyttö on tehostunut ja jätteen määrä vähentynyt.
 
Esimerkiksi gramman ero leikkuutarkkuudessa
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
64
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
yksittäisessä prosessin vaiheessa tarkoittaa vuositasolla
 
satojen tuhansien eurojen eroa yhtiön voitoksi
tai tappioksi.
 
Atria on sitoutunut Suomen elintarvikealan materiaalitehokkuussitoumukseen,
 
joka tähtää
ympäristövaikutusten vähentämiseen ruoan valmistuksessa,
 
jakelussa ja kulutuksessa. Atria liittyi tähän
sitoumukseen vuonna 2019 ja on sitoumuksessaan
 
määrittänyt konkreettisia
materiaalitehokkuustoimia, joissa keskitytään sekä tuotantoprosessien
 
materiaalitehokkuuden että
tuote- ja pakkausratkaisujen kehittämiseen. Sitoumuskausi
 
jatkuu vuoteen 2026 saakka. Atrian
tavoitteena on tehostaa raaka-aineiden hyödyntämistä
 
ja vähentää materiaali- ja ruokahävikkiä tuotteen
kaikissa elinkaaren vaiheissa. Atria raportoi toimenpiteistä
 
ja niiden edistymisestä Suomen työ- ja
elinkeinoministeriön alaisuudessa toimivalle Motivalle. Lisäksi
 
Atria on sitoutunut edistämään kuluttajien
tietoisuutta ruokahävikin vähentämisen keinoista ja toteuttanut
 
raportointivuoden aikana hävikin
hallintaan liittyen kuluttajaviestintää useissa viestintäkanavissa.
Resurssien sisäänvirtaukset
Atrian liiketoiminnassa olennaisia sisään tulevia materiaalivirtoja
 
ovat tuotteiden valmistamiseen
käytetyt raaka-aineet ja pakkausmateriaalit. Lisäksi tuotantoprosessit
 
kuluttavat vettä ja vaativat
aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden, kuten koneiden,
 
laitteiden ja rakennusten, hankkimista ja
ylläpitoa. Raaka-aineiden kestävässä hankinnassa toimitaan
 
Atrian hankintapolitiikkojen mukaisesti
huomioiden niin hankinnan ympäristönäkökohdat, elintarviketurvallisuus,
 
ihmisoikeuskysymykset kuin
liiketoimintakriittisyys ja jatkuvuus. Käyttöomaisuushyödykkeiden
 
elinkaarta ja niihin liittyviä
ympäristönäkökohtia arvioidaan paikallisessa lainsäädännössä
 
ja Atrian investointipolitiikassa
asetettujen vaatimusten mukaisesti.
Naudan, sian ja siipikarjan lihasta 76 prosenttia tulee
 
Atrian sopimustuotantotiloilta. Myös
kansainvälisestä markkinasta ostettu liha ja muut eläinperäiset
 
raaka-aineet ovat eurooppalaista
alkuperää. Muita Atrian elintarviketuotannon raaka-aineita ovat
 
kasvikset, muna- ja maitojalosteet,
myllytuotteet kuten jauhot, ryynit ja pastat, rasvat
 
ja öljyt sekä mausteet. Pakkausmateriaaleja ovat
muovikalvot ja -rasiat, puukuitupohjaiset ja alumiiniset
 
pakkaukset, etiketit sekä muovi-, kuitu- ja
luonnonsuolet. Elintarviketeollisuuden pakkausmateriaalien
 
käyttöä säädellään
elintarviketurvallisuuteen tähtäävällä tiukalla EU tasoisella
 
ja kansallisella lainsäädännöllä, mikä
rajoittaa muun muassa.
 
kierrätetyn materiaalin käyttöä elintarvikepakkauksissa (EU
 
1935/2004).
 
Atria edistää kestävää raaka-aineiden käyttöä hankkimalla
 
raaka-aineita vastuullisista lähteistä ja
tekemällä tiivistä yhteistyötä sopimustuottajien ja muiden raaka-ainetoimittajien
 
kanssa.
Hankintaperiaatteista kerrotaan kohdassa G1 Liiketoiminnan
 
harjoittaminen. Atria käyttää
tuotannossaan hyödykkeitä, joihin sovelletaan metsäkatoasetuksen
 
(EUDR) velvoitteita. Atria myy ja
markkinoi ainoastaan metsäkatovapaita tuotteita. Atria
 
rakentaa parhaillaan teknisiä valmiuksia vastata
metsäkatoasetuksen huolellisuusvelvoitteeseen sekä tietotarpeisiin.
 
Atria kehittää rehuliiketoiminnassaan kiertotaloutta hyödyntäviä
 
rehustusratkaisuja, jotka pohjautuvat
suomalaisiin valkuaislähteisiin ja elintarviketeollisuuden
 
sivutuotteisiin. Elintarviketeollisuuden
sivutuotteilla korvataan muun muassa merkittävä määrä
 
tuontisoijaa eläinten rehuissa. Rehuissa
hyödynnettäviä sivuvirtoja tulee esimerkiksi etanoli-,
 
tärkkelys-, meijeri-, makeis-
 
ja
perunateollisuudesta. Rehutuotannon muita raaka-aineita
 
ovat viljat, rasvat ja kivennäiset.
Resurssien ulosvirtaukset
Atrian liiketoiminnassa olennaisia materiaalien ulosvirtauksia
 
ovat elintarvikkeet, elintarviketuotannon
sivutuotteet sekä rehut. Syntyvät materiaalivirrat, joita ei
 
voida jalostaa elintarvikkeiksi, ohjataan
sivutuotteena esimerkiksi lemmikkieläinruokaan, turkiseläinrehuiksi
 
tai proteiini- ja mineraalituotteina
kiertotalouden periaatteiden mukaisesti takaisin luonnon
 
kiertoon. Atrialla syntyy myös jätteiksi
luokiteltavia sivuvirtoja, raportointivuonna yhteensä 4 prosenttia
 
kaikesta ulosvirtaavasta materiaalista.
Vaikka jätteet itsessään eivät ole Atrialle olennainen kestävyysseikka,
 
materiaalien hyödyntämisasteen
indikaattorit kuvastavat kiertotalouden päätavoitteessa,
 
jätteensynnyn ehkäisyssä onnistumista.
Kierrätetyn pakkausmateriaalin osuudesta Atrialla ei ole
 
konsernitasoista seurantaa, koska siihen
liittyviä lakisääteisiä määritelmiä ei ole vahvistettu EU:n
 
pakkauksia ja pakkausjätettä koskevassa
asetuksessa.
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
65
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Materiaalivirrat sisään
Elintarviketuotannon materiaalit, tonnia
2024
Naudanliha
54 085
Siipikarjanliha
92 274
Sianliha
93 262
Muut raaka-aineet
43 703
Pakkausmateriaalit
11 849
 
 
Rehutuotannon materiaalit, tonnia
2024
Elintarviketeollisuuden sivuvirrat
221 050
Muut raaka-aineet
330 211
Materiaalivirrat ulos
Elintarviketuotanto, tonnia
2024
Elintarvikkeet
318 382
Välitystuotteet ja alihankinta
12 590
Elintarviketuotannon sivutuotteet
31 416
Pakkausmateriaalit
11 849
 
 
Rehutuotanto, tonnia
2024
Rehut
 
333 470
Muut
 
279 453
 
 
Materiaalien hyödyntämisaste
2024
Jätevirtojen osuus kaikesta ulos virtaavasta materiaalista
 
4 %
Hyödyntämättömien jätevirtojen osuus kokonaisjätemäärästä
 
0,8 %
Mittareiden laatimisperiaatteet
Sisään tulevat materiaalivirrat kerätään yhtiöiden kirjanpidon
 
ostotiedoista ja varastokirjanpidoista.
Mittareita ei ole validoitu muun ulkopuolisen elimen
 
kuin varmennuspalvelujen tarjoajan toimesta.
 
Olennaisia sisään tulevia materiaalivirtoja ovat Atrian
 
tuotteisiin käytetyt raaka-aineet ja
pakkausmateriaalit. Tuotannon aineellisia käyttöomaisuushyödykkeitä
 
kuten koneita ja laitteita,
käyttöhyödykkeitä kuten vettä ja kaasuja tai epäsuoria
 
materiaaleja kuten kertakäyttöisiä
suojavarusteita ei ole sisällytetty sisään tulevien materiaalivirtojen
 
raportointiin. Epäsuorat materiaalit
sisältyvät materiaalien ulosvirtaukseen jäteraportoinnin
 
yhteiskilomäärässä. Materiaalivirrat mitataan
kiloissa, mutta seuraavissa tapauksissa on jouduttu
 
käyttämään soveltavaa mittausta:
 
Kun lihan hankinta tapahtuu sopimustuottajilta, käytetään
 
määrän mittarina ruhokiloja.
 
 
Pakkausmateriaaleissa ei kaikkien nimikkeiden osalta ole
 
ollut saatavilla ominaispainoa ja
näiden nimikkeiden raportoinnissa on käytetty keskiarvoistettuja
 
muuntokertoimia.
 
Yksittäisiä nimikkeitä, joiden osuus on arviolta alle
 
0,01 prosenttia kokonaisuudesta ja joiden
ominaispainotietoa ei kyetty raportointivuonna luotettavasti
 
arvioimaan on jätetty raportoinnin
ulkopuolelle.
Lihavalmisteissa käytetyt muovi, kuitu- ja luonnonsuolia ei
 
ole sisällytetty sisään virtaavien materiaalien
raportointiin. Suolten ostoyksiköt eroavat raportoiduista
 
yksiköistä ja niiden tonnimääräistä arviointia ei
kyetty raportointivuonna luotettavasti tekemään.
 
Näiltä osin raportoinnin kattavuuden parantamiseksi
ominaispainotietoja pyritään keräämään toimittajilta ja ylläpitämään
 
nimikkeiden perustietoihin.
 
Kuljetuspakkaukset eivät ole mukana materiaalivirtojen
 
raportoinnissa niiltä osin kuin ne ovat
logistisessa kierrossa uudelleen käytettäviä muovilaatikoita
 
ja muovi- tai puulavoja. Materiaalien
ulosvirtaukset kerätään yhtiöiden kirjanpidon myyntitilastoista ja
 
ne esitetään nettokiloina ilman
pakkausmateriaaleja. Ulosvirtaukseen sisällytetyt välitystuotteet
 
ovat Atrian alihankintana tuottamia
elintarvikkeita, joita ei jalosteta Atrian
 
omissa tuotantoprosesseissa.
 
Jätteiden kokonaismäärä sisältää kaikilta tuotantolaitoksilta
 
jätteenkäsittelyyn päätyneet jätteet.
Jätemäärä sisältää materiaalina ja energiana hyödynnetyt
 
jakeet sekä kaatopaikalle sijoitetut että
vaarallisen jätteen käsittelyyn toimitetut jätejakeet. Jätemäärissä
 
on mukana niiden sisältämä neste.
Ulkoiset palveluntoimittajat kuljettavat ja käsittelevät jätteet
 
ja raportoivat jätemäärät ja
loppukäsittelytavan R/D-koodeja käyttäen.
 
 
Jätevirtojen osuus kaikesta ulosvirtaavasta materiaalista lasketaan
 
seuraavasti: Jätteiden
kokonaismäärä (tonnia) / [Elintarviketuotannon yhteismäärä
 
(tonnia) + Rehutuotannon
yhteismäärä (tonnia) + Jätteiden kokonaismäärä (tonnia)]
 
x 100 %
 
 
Hyödyntämättömän jätteen osuus laskemalla R-koodilla (Reuse,
 
Recycle, Recovery)
raportoitujen jätevirtojen osuus jätteiden kokonaismäärästä.
 
 
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
66
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
ESRS S1
Oma työvoima
Toimintaperiaatteet
Atrian oman työvoiman kestävää kohtelua ohjaavat
 
soveltuvan lainsäädännön lisäksi yhtiön hallituksen
hyväksymät politiikat, kuten eettiset toimintaperiaatteet
 
(Atrian Toimintaperiaatteet) sekä
henkilöstöpolitiikka ja johtamisjärjestelmä. Toimintaperiaatteet kattavat koko Atrian henkilöstön ja ne
ovat henkilöstön saatavilla Atrian sisäisessä verkossa ja
 
myös julkisesti Atrian verkkosivuilla.
Toimintaperiaatteiden sisällöstä, hallinnoinnista ja sidosryhmien osallistamisesta ja viestinnästä
kerrotaan enemmän osassa G1 Liiketoiminnan harjoittaminen.
Kaikissa työsuhteissa sovelletaan kunkin
toimintamaan kansallisia lakeja, säädöksiä ja paikallisia
 
työehtosopimuksia.
 
Atrian henkilöstöpolitiikka määrittää työsuhteeseen liittyvät
 
olennaiset henkilöstövastuun osa-alueet,
joihin Atria on sitoutunut
. Osa-alueita ovat oikeudenmukainen työsuhde, henkilöstön hyvinvointi,
työturvallisuus, osaamisen kehittäminen, tasa-arvo, syrjimättömyys, yhdistymisvapaus sekä
ihmiskaupan, lapsityövoiman ja pakkotyön estäminen.
Henkilöstön työhyvinvointia lisääviä tekijöitä ovat
fyysisesti ja henkisesti turvallinen työympäristö, henkilöstön
 
tasa-arvoinen kohtelu, oikeudenmukainen
korvaus työstä, tasapaino työn ja vapaa-ajan välillä sekä perusihmisoikeuksien
 
kunnioittaminen.
Henkilöstösuunnittelun prosesseilla tunnistetaan, ennaltaehkäistään
 
ja puututaan toimintaperiaatteiden
vastaiseen toimintaan. Ennaltaehkäiseviä toimia ovat
 
sekä toimeenpanevan että kohteena olevan
henkilöstön säännöllinen ja kohdennettu kouluttaminen henkilöstöpolitiikan
 
sisältämistä teemoissa.
Koulutusten yhteydessä kerätään palautetta. Muun muassa
 
näin henkilöstöllä on mahdollisuus tulla
kuulluksi heitä koskevien toimintaperiaatteiden sisällöstä.
 
Suomessa ja Ruotsissa henkilöstösuunnittelun prosessit
 
ovat säännöllisesti vaatimustenmukaisuutta
arvioivien ISO 9001 -sertifiointiauditointien ja sisäisten
 
auditointien kohteena.
 
Henkilöstön hyvinvointi ja työturvallisuus
Atrian velvollisuus on huolehtia työympäristön asianmukaisuudesta
 
toimintamaiden lainsäädännössä
vahvistetun ILO:n työturvallisuutta ja -terveyttä sekä työympäristöä
 
koskevan yleissopimuksen 155
mukaisesti. Atrian liiketoiminta-alueilla sovellettavan työterveyden
 
ja työturvallisuuden hallintamenettelyt
perustuvat paikallisen lainsäädännön vaatimuksiin.
 
Henkilöstön hyvinvointiin vaikuttavat niin fyysiset kuin
 
psyykkiset tekijät. Keskeisenä osana Atrian
työsuojelua, kaikilla Atrian työpaikoilla tehdään työn riskien
 
arviointia säännöllisesti. Havaittuja riskejä
pyritään torjumaan tai riskejä pienentämään tarvittavin
 
toimenpitein. Tapaturmat, vaaratilanteet, läheltä
piti -tilanteet tutkitaan perusteellisesti, jotta vastaavia
 
tilanteita voidaan ennaltaehkäistä ja turvallisuuden
johtamisessa mahdollisesti olevat puutteet voidaan tunnistaa.
 
Työn kuormittavuutta pyritään ennaltaehkäisemään tarvittavalla ja riittävällä
 
työn perehdytyksellä jo
työsuhteen alkuvaiheessa. Perehdytyksessä käsitellään
 
myös päivittäisten työtehtävien kannalta
olennaiset työterveyteen ja -turvallisuuteen liittyvät seikat.
 
Atrian työterveys on järjestetty kullakin liiketoiminta-alueella osana
 
paikallista sosiaali- ja
terveydenhuoltojärjestelmää. Työterveyden rooliin kuuluvat myös sairaudenhoito,
 
ennaltaehkäisevät
toimenpiteet kuten rokotukset sekä esimerkiksi ravitsemukseen
 
liittyvät asiat. Työterveyshuolto tarjoaa
myös työsuojelun asiantuntijapalveluita. Paikallinen
 
työterveyshuolto huomioi monia tekijöitä, jotka
vaikuttavat työntekijöiden työkykyyn ja terveyteen,
 
kuten työympäristön vaarat ja haitat terveydelle,
työkuormituksen sekä työntekijän ja työyhteisön voimavarat.
 
Atrian työterveyden ja työturvallisuuden
hallintajärjestelmä ei ole ulkoisen tahon sertifioima.
Hyvän elämän mahdollistava reilu työsuhde
Atria tavoittelee hyvää mainetta luotettavana työnantajana,
 
joka tarjoaa ennakoitavuutta työsuhteeseen
ja mahdollisuuksia työhön eri paikkakunnilla. Liiketoiminta-alueiden
 
paikallisiin markkinatilastoihin
perustuen Atrialla työstä maksettava korvaus on riittävä
 
kattamaan hyvän elämän perusedellytykset,
kuten ne määritellään YK:n taloudellisia, sosiaalisia ja
 
sivistyksellisiä koskevassa kansainvälisessä
yleissopimuksessa. Paikallista lainsäädäntö noudattavat
 
työajat varmistavat riittävän lepoajan työstä
palautumiseen ja aikaa jää myös muille elämän tärkeille
 
asioille.
Työtuntien ja palkkauksen vähimmäisvaatimukset sekä oikeudet perhevapaille
 
on määritelty Atrian
toiminta-alueiden paikallisessa lainsäädännössä sekä
 
työehtosopimuksissa. Vähimmäisvaatimukset on
kussakin toimintamaassa määritetty turvallisen ja ihmisarvoisen
 
elintason ylläpitämiseksi. Tämän lisäksi
noudatetaan paikallisia työmarkkinakäytäntöjä ja varmistetaan
 
henkilöstön kilpailukykyinen
kokonaispalkitseminen. Jokaisen työntekijän kanssa tehdään
 
kirjallinen työsopimus, jossa määritetään
työsuhteen ehdot. Työsopimus ja sovellettavat ehdot esitetään työntekijän ymmärtämällä
 
kielellä.
Atria tarjoaa työntekijöilleen mahdollisuuden työaikajoustoihin.
 
Joustava työaika tehostaa työskentelyä
ja huomioi työntekijöiden erilaiset elämäntilanteet. Atria
 
seuraa työmarkkinoiden kehitystä
vapaaehtoisten joustomallien käytössä. Kehityskeskusteluissa
 
käsitellään työntekijöiden työn ja vapaa-
ajan tasapainoon liittyviä kysymyksiä vähintään kerran
 
vuodessa. Yhtiöllä on käytössä
työajanseurantajärjestelmä, josta sekä esihenkilöt että
 
työntekijät voivat seurata työaikakertymiä sekä
huolehtia työajan tasaamisesta. Atrian henkilöstöhallinto ylläpitää
 
ohjeistusta erilaisista työn
joustomalleista sekä esihenkilöille että työntekijöille.
 
Atrian palkkiojärjestelmä koostuu palkasta sekä paikallisten
 
markkinakäytäntöjen mukaisista
henkilöstöeduista. Kaikilla organisaation tasoilla varmistetaan,
 
että järjestelmä on kilpailukykyinen,
ymmärrettävä, yhdenmukainen, läpinäkyvä, tasapuolinen,
 
syrjimätön ja ajantasainen.
 
Johto arvioi
palkitsemisen kilpailukykyisyyttä markkinatilastojen, henkilöstötyytyväisyystutkimustulosten
 
ja
henkilöstön vaihtuvuuden mittarein. Palkan lisäksi henkilöstöetuja
 
ovat esimerkiksi vapaaehtoinen
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
67
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
henki- ja tapaturmavakuutus sekä työterveyspalvelut. Lakisääteisen
 
tason ylittävät edut vaihtelevat
liiketoiminta-alueittain. Atrian hallituksen, hallintoneuvoston,
 
toimitusjohtajan ja toimitusjohtajan sijaisen
palkitsemisesta on lisätietoja hallituksen toimintakertomuksessa
 
sivulla 25.
Atria Suomen liiketoiminta-alueella on toiminnassa henkilöstön
 
perustama ja omistama
henkilöstörahasto, joka saa varoja Atria Oyj:n ja
 
sen suomalaisten tytäryhtiöiden tuloksen mukaan.
Henkilöstörahasto on yrityksen vapaaehtoinen palkitsemistapa
 
henkilöstölle. Tavoitteena on
voittopalkkiota jakamalla lisätä henkilöstön kiinnostusta
 
ja tietoisuutta Atrian toiminnan tavoitteista ja
menestymisen edellytyksistä sekä henkilöstön mahdollisuuksista
 
vaikuttaa omalla työpanoksellaan
yrityksen kannattavuuteen. Atrialla tarjotaan lähtökohtaisesti
 
samat etuudet kokoaikaisille kuin osa-
aikaisille työntekijöille.
 
Yhteistyö henkilöstösuunnittelussa
Atrialla henkilöstösuunnittelun päätavoite on kyetä vastaamaan
 
tulevaisuuden tarpeisiin yhtiön
strategian mukaisesti. Henkilöstösuunnittelussa tehdään
 
yhteistyötä henkilöstön kanssa. Yhteistyö
perustuu läpinäkyvyyteen liiketoiminnan kannattavuudesta
 
ja suunnitelmista vähintään kunkin
toimintamaan lainsäädännön edellyttämällä laajuudella
 
ja aikajänteellä.
 
Yhteistoiminnan tavoitteena on henkilöstön kanssa
 
yhteisymmärryksessä kehittää Atrian toimintaa ja
tarjota heille mahdollisuuksia vaikuttaa päätöksiin,
 
jotka koskevat heidän työtään, työolojaan ja
asemaansa Atrialla. Toimintamuutosten yhteydessä keskitytään henkilöstön kehitysmahdollisuuksiin ja
työllistymisen tukemiseen. Atria kunnioittaa työntekijöiden järjestäytymisoikeutta.
 
Yhteistoiminnasta
kerrotaan lisää jäljempänä kohdassa ”Yhteistoimintaan
 
liittyvät aktiviteetit”.
Yhdenvertaisuus ja monimuotoisuus
Yhdenvertaisuus ja monimuotoisuus ovat keskeisiä periaatteita,
 
jotka rikastuttavat työyhteisöä ja
edistävät oikeudenmukaisuutta, luovuutta ja innovaatioita.
 
Henkilöstöpolitiikassa sitoudutaan luomaan
ja ylläpitämään työympäristöä, jossa jokainen työntekijä
 
tuntee itsensä arvostetuksi ja kunnioitetuksi,
riippumatta heidän taustastaan, sukupuolestaan, etnisestä
 
alkuperästään, uskonnostaan,
sukupuolisesta suuntautumisestaan, iästään tai kyvyistään.
 
Atrian henkilöstöpolitiikka sekä toiminta
koskevat kaikkia konsernin työntekijöitä, eikä Atrialla ole
 
tunnistettu erityisen haavoittumiselle alttiita
henkilöstöryhmiä erikseen. Atria Suomi on liittynyt FIBSn
 
monimuotoisuussitoumukseen, jonka
tarjoamien työkalujen tukemana Atria kehittää monimuotoisuuden
 
ja inkluusion johtamiskäytäntöjä koko
konsernissa.
 
Monimuotoisuuden edistäminen tarkoittaa aktiivisia toimenpiteitä
 
moninaisten näkökulmien ja
kokemusten integroimiseksi organisaatioon. Syrjintää ei
 
hyväksytä missään muodossa ja esiin tulleisiin
tapauksiin puututaan välittömästi. Rekrytointiprosesseissa pyritään
 
varmistamaan, että jokaisella
hakijalla on yhtäläiset mahdollisuudet. Atria kannustaa
 
myös jatkuvaan oppimiseen ja koulutukseen.
Toimintaperiaatteet ja henkilöstöpolitiikka sekä prosessikuvaukset luovat perustan syrjimättömyydelle
Atrialla. Tätä tukevat esihenkilöille suunnatut johtamiskoulutukset,
 
jotka vahvistavat syrjimättömyyttä
käytännön tasolla. Lisäksi liiketoiminta-alueiden tasa-arvosuunnittelu
 
tukee yhdenvertaisuutta ja
ennaltaehkäisee syrjintää. Tasa-arvosuunnittelun lähtökohtana ovat lakisääteiset tasa-arvoselvitykset.
Tasa-arvosuunnitelmissa määritetään tavoitteet ja toimenpiteet tunnistetuille kehitystarpeille.
Suurimmilla liiketoiminta-alueilla Suomessa ja Ruotsissa
 
tasa-arvosuunnittelua ohjaa henkilöstöryhmien
edustajista koostuvat työsuojelutoimikunnat. Tasa-arvosuunnitelmaan kirjattujen toimenpiteiden
toteutumista seurataan henkilöstöryhmien kokouksissa.
 
Osaamisen kehittäminen
 
Atria kannustaa henkilöstöään jatkuvaan oppimiseen ja
 
koulutukseen. Konsernin henkilöstöhallinto on
vastuussa osaamisen kehittämisen periaatteista ja menetelmistä,
 
ja liiketoiminta-alueet niiden
soveltamisesta. Tärkeimpiä menetelmiä työntekijöiden ammattitaidon
 
kehittämiseen ovat työssä
oppiminen, työpaikalla järjestettävät
 
koulutukset, henkilöstön liikkuvuus eri tehtäviin yli liiketoiminta-
alueiden rajojen, työnkierto, parhaiden käytäntöjen
 
jakaminen ja osaamisen kehittämiseen tähtäävät
ohjelmat sekä työpaikalla järjestettävät koulutukset.
 
Atrian omat asiantuntijat ovat mukana suunnittelemassa
 
ja toteuttamassa henkilöstökoulutuksia. Atrialla
on laaja verkkokoulutustarjonta, jossa on kohderyhmälähtöisesti
 
tarjolla työtehtäviin liittyviä koulutuksia
sekä kaikille pakollisia yleisiä koulutusmateriaaleja.
 
Atria on monikansallinen suuryritys, joka tarjoaa monipuolisia
 
kehitysmahdollisuuksia. Motivoituneiden
työntekijöiden rekrytointi ja sitouttaminen sekä heidän
 
ammattitaitonsa kehittäminen muodostavat Atrian
menestyksen perustan. Koko henkilöstön osaamista seurataan
 
ja kehitetään Atrian strategian
mukaisesti. Atria kouluttaa työntekijöitään ja kannustaa heitä
 
kouluttautumaan myös työpaikan
ulkopuolella. Lisäksi osaamista ja ymmärrystä syvennetään
 
työkierron avulla.
 
Henkilökohtaiset kehitysarvioinnit sekä työhyvinvointia koskevat
 
keskustelut ovat tärkeitä työntekijöiden
yksilöllisten kehityskohteiden tunnistamisessa ja ovat pohjana
 
vuosittain päivitettävälle henkilöstön
koulutus-
 
ja kehityssuunnitelmalle. Osana yhtiön vaatimustenmukaisuuden
 
johtamista, Atria kehittää
koko henkilöstöä tai tiettyä henkilöstöryhmää koskevia
 
koulukseen osallistumisen tilastointitapoja.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
68
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Yhteydenpito vaikutuksista työvoiman ja työvoiman edustajien
kanssa
Atrian tapa toimia ja Atrian tapa johtaa
Atrian tapa toimia ja Atrian tapa johtaa -periaatteiden pohjalta
 
on kehitetty Onnistumme yhdessä -
henkilöstöohjelma, jonka tavoitteena kehittää henkilöstön
 
johtamistaitoja ja sen myötä vahvistaa
yhteistyötä, suoritusta ja henkilöstön sitoutuneisuutta.
 
Työehtosopimukset
Työehtosopimukset varmistavat työelämän uudistamisen ja kehittämisen yhteistyössä
 
henkilöstön
edustajien kanssa. Avoin dialogi parantaa henkilöstön
 
vaikuttamismahdollisuuksia omaan
työympäristöön ja työolosuhteisiin, jonka myötä myös
 
vakaus ja ennustettavuus työpaikalla lisääntyy.
 
 
Atria käy aktiivista ja säännöllistä vuoropuhelua työmarkkinaosapuolten
 
kesken. Atrialla toimintatapana
on tiedottaa työntekijöitä yritykselle tärkeistä asioista
 
ja kuulla työntekijöitä heitä koskevissa asioissa.
 
Työsuhteissa noudatetaan toimihenkilöiden ja työntekijöiden osalta toimintamaissa
 
toimialan soveltamia
työehtosopimuksia. Työntekijän henkilökohtainen jäsenyys liitossa on
 
vapaaehtoista.
 
Henkilöstöhallinto
ohjaa yhteistoimintalainsäädännön mukaisia kuulemisen ja
 
osallistamisen prosesseja Atrialla.
Yhteistoimintaan liittyvät aktiviteetit
Työntekijöitä kuullaan heitä koskevissa yhteistoimintamenettelyissä, jotka voivat liittyä
 
esimerkiksi
työhyvinvointiin, työolosuhteisiin ja henkilöstön uudelleenjärjestämiseen.
Konsernitason yhteistyötä toteutetaan Eurooppalaisessa
 
yritysneuvostossa (EWC), joka kokoontuu
kahdesti vuodessa Atria konsernin toimitusjohtajan
 
kutsumana. Kokouksiin kutsutaan edustajat kaikista
henkilöstöryhmistä EU-lainsäädännön piirissä olevilta liiketoiminta-alueilta.
 
Yritysneuvostossa
käsitellään yrityksen strategiaa ja taloudellista tilannetta,
 
isoimpia strategiahankkeita ja toimenpiteitä
sekä henkilöstöön liittyviä asioita, kuten työntekijöiden lukumäärää,
 
työntekijäkyselyn tuloksia,
työturvallisuuteen ja hyvinvointiin liittyviä asioita.
Atria tukee työntekijöiden vapaata yhdistymisoikeutta, eikä
 
työntekijäjärjestöjen tai ammattiliittojen
jäsenyys vaikuta henkilön kohteluun työpaikalla. Kullakin liiketoiminta-alueella
 
työnantajan ja
työntekijäryhmien yhteistyötä ohjaa paikallinen lainsäädäntö.
 
Henkilöstötutkimus
Vuosittain toteutettava henkilöstötutkimus tarjoaa arvokasta tietoa ja
 
ymmärrystä siitä, miten atrialaiset
kokevat työnsä ja työympäristönsä, johtamisen sekä
 
Atrian toimintatavat. Tämä tieto auttaa toiminnan
kehittämisessä sekä edistää Atrian tavoitetta parantaa
 
henkilöstön hyvinvointia. Tutkimuksessa
käsitellään niin yrityksen, yksikön kuin henkilön oman työn
 
osalta sitoutumiseen, johtamiseen ja
suoriutumiseen liittyviä asioita. Henkilöstökysely mittaa
 
myös yhteydenpidon vaikuttavuutta. Korkea
vastausprosentti ja henkilöstön myönteiset vastaukset
 
työnantajaan liitettyihin väittämiin indikoivat
onnistumista yhteydenpidon vaikuttavuudessa.
Työsuojelutoimikunnat ja turvavartit
Atria Suomella, Ruotsilla ja Tanskalla on paikallisten työturvallisuuslakien vaatimusten mukainen
työsuojeluorganisaatio, joka koostuu työnantajan nimittämistä
 
ja työntekijöiden valitsemista edustajista.
Yhtiökohtaisten työsuojelutoimikuntien tarkoituksena on
 
parantaa työympäristöä ja
työskentelyolosuhteita niiden vastuualueilla sekä turvata
 
ja ylläpitää työntekijöiden työkykyä. Työ-
suojelutoimikuntien tehtävänä on myös ehkäistä työtapaturmia,
 
ammattitauteja ja muita työntekijöiden
fyysisiä ja henkisiä terveysongelmia. Työsuojelutoimikunnat edustavat koko omaa
 
työvoimaa eli omaa
henkilöstöä ja vuokratyövoimaa.
 
Atrialla työturvallisuuden toteutumista edistetään
 
kuukausittaisilla turvavarteilla eli esihenkilön johdolla
käytävillä keskusteluilla.
 
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat
omille työntekijöille huolen aiheiden esiin tuomiseksi
 
Väärinkäytösten ilmoituskanava
 
Atrian väärinkäytösten ilmoituskanava tarjoaa mahdollisuuden
 
ilmoittaa Atrian toimintaan liittyvästä
väärinkäytösepäilystä luottamuksellisesti ilman myöhempää
 
vastatoimien uhkaa. Väärinkäytösten
ilmoituskanavasta, epäkohtien esiin tuomisesta ja ilmoitusten
 
käsittelystä kerrotaan lisää osiossa G1
Liiketoiminnan harjoittaminen.
Työturvallisuus
Atrian työturvallisuusriskienarviointia ja -hallintaa tukee muun
 
muassa riskienhallintajärjestelmä. Osana
tätä prosessia tutkitaan muun muassa tapaturmia,
 
turvallisuushavaintoja, läheltä piti -tilanteita
korjaavien toimenpiteiden toteuttamiseksi. Atria ja sen
 
tytäryhtiöt arvioivat ja hallitsevat
työturvallisuusriskit kaikilla toiminta-alueillaan.
Kaikki tapaturmat ja vaaratilanteet tutkitaan perusteellisesti,
 
jotta vastaavia tilanteita voidaan
ennaltaehkäistä ja turvallisuuden johtamisessa mahdollisesti
 
olevat puutteet voidaan tunnistaa.
Työturvallisuuden jatkuvaan parantamiseen ja raportointiin kuuluu myös toimenpidesuunnitelmien
seuranta ja toteutettujen toimenpiteiden vaikuttavuuden
 
arviointi.
 
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
69
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Tavoitteet
Atria konsernin johto määrittää omaan henkilöstöön
 
kohdistuvat kestävyystavoitteet osana strategisen
johtamisen prosesseja. Tavoitteet ja niiden toteuma käsitellään henkilöstöryhmien kokouksissa. Atrian
tavoitteena on jatkuvasti vähentää työtapaturmia ja
 
parantaa työturvallisuutta.
 
Tavoite tapaturmataajuu-
delle on 8 vuoteen 2025 mennessä. Vuonna 2017 yhtiön tapaturmataajuuden
 
taso oli 41.
 
Atria-konsernin tapaturmataajuus miljoonaa työtuntia kohden oli
 
14 vuonna 2024. Vaikka
työtapaturmataajuus olikin hieman edellisvuotta korkeampi,
 
12 vuonna 2023, on trendi pitkällä
ajanjaksolla tarkasteltuna ollut edelleen laskussa. Atria
 
käynnisti vuonna 2017 Turvallisesti Atrialta
kotiin -ohjelman parantaakseen työturvallisuutta ja
 
vähentääkseen työtapaturmien määrää.
Kuukausittaiset turvavartit työntekijöiden sekä esihenkilön
 
välillä ovat ylläpitäneet jatkuvaa
vuoropuhelua ja ennaltaehkäiseviä toimia turvallisuuteen
 
liittyen.
 
Atrian tavoitteena on henkilöstön työyhteisötaitojen ja
 
organisaatiokulttuurin vahvistaminen.
 
Peoplepower-indeksi (johtaminen, sitoutuminen, suorituskyky
 
ja omistautuneisuus) parani edellisestä
tuloksesta 1,7 yksikköä. Valmius suositella Atriaa ystävälle tai kollegalle on edelleen
 
korkea.
Henkilöstötutkimuksen tulosten pohjalta Atria jatkaa edelleen
 
kaikkia liiketoiminta-alueita koskevaa
Onnistumme yhdessä -kehittämisohjelmaa, jossa keskitytään
 
työyhteisötaitojen ja organisaatiokulttuurin
vahvistamiseen.
Mittarit
Työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet
Sukupuoli
Työsuhteisten työntekijöiden
lukumäärä*
 
(HC)
Miehet
2 828
Naiset
1 956
Muut
N/A
Ei ilmoitettu
N/A
Työsuhteiset työntekijät yhteensä
4 784
Maa
Suomi
3 229
Ruotsi
1 056
Tanska
154
Viro
345
* Tilinpäätöksessä (konsernitilinpäätöksen liitetieto
 
7) ja hallituksen toimintakertomuksessa henkilöstömäärät on
ilmoitettu vuoden FTE (full time equivalent) luvun keskiarvona.
 
Kestävyysraportoinnissa käytetään vuoden viimeisen
päivän head count (HC) tai head count 100 (HC 100) -lukuja.
2024 (HC 100)
Naiset
Miehet
Muut
Ei Ilmoitettu
Yhteensä
Työsuhteisten työntekijöiden määrä
1 779
2 663
N/A
N/A
4 442
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä
1 512
2 243
N/A
N/A
3 755
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä
267
420
N/A
N/A
687
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden
 
määrä
0
0
0
0
0
Kokoaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä
1 690
2 532
N/A
N/A
4 222
Osa-aikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä
89
131
N/A
N/A
220
N/A Työntekijät ovat ilmoittaneet sukupuolekseen
 
joko miehen tai naisen.
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
70
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
2024 (HC 100)
Suomi
Ruotsi
Tanska
Viro
Yhteensä
Työsuhteisten työntekijöiden määrä
2 992
951
154
345
4 442
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä
2 421
848
147
339
3 755
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä
571
103
7
6
687
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden
 
määrä
0
0
0
0
0
Kokoaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä
2 821
915
147
339
4 222
Osa-aikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä
171
36
7
6
220
Riittävä palkka
Atrian kaikille työsuhteisille työntekijöille maksetaan riittävää
 
palkkaa sovellettavien vertailuarvojen
mukaisesti. Atrian liiketoiminta-alueista ainoastaan
 
Virossa on lain määrittämä minimipalkka. Riittävän
palkan määrittely perustuu muun muassa työehtosopimuksiin
 
ja työmarkkinakäytäntöihin.
Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu
Työsopimusneuvotteluiden
kattavuus
Työmarkkinaosapuolten
vuoropuhelu
Kattavuusaste
Työsuhteiset työntekijät
Edustus työpaikalla
0–19 %
Viro
Viro
20–39 %
40–59 %
60–79 %
Tanska
Tanska
80–100 %
Suomi, Ruotsi
Suomi, Ruotsi
Monimuotoisuuden mittarit
(HC)
Naiset
Miehet
Yhteensä
Ylin johto
14
28
42
Ylin johto %
33 %
67 %
alle 30 vuotta
30–50 vuotta
yli 50 vuotta
Koko henkilöstön ikäjakauma
996
2205
1 554
Sosiaalinen suojelu
Kaikki Atrian työsuhteiset työntekijät kuuluvat sosiaalisen
 
suojelun piiriin suurista elämäntapahtumista
johtuvien tulonmenetysten varalta. Tällaisia elämäntapahtumia
 
voivat olla sairaus, työttömyys, työssä
saatu vamma tai työkyvyttömyys, vanhempainvapaa tai eläkkeelle
 
siirtyminen.
Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit
Työsuhteiset työntekijät 2024
Naiset
Miehet
Yhteensä
Kehityskeskusteluun osallistuneet (%)
45,8
Keskimääräiset koulutustunnit
 
6,3
3,6
4,7
Henkilökohtaiset kehitysarvioinnit sekä työhyvinvointia koskevat
 
keskustelut ovat tärkeitä työntekijöiden
yksilöllisten kehityskohteiden tunnistamisessa ja ovat pohjana
 
vuosittain päivitettävälle henkilöstön
koulutus-
 
ja kehityssuunnitelmalle.
 
Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit
2024
Työterveyden ja työturvallisuuden piiriin kuuluva oma työvoima (%)
100 %
Työperäisistä vammoista ja työperäisistä terveysongelmista johtuvien
kuolemantapausten lukumäärä
0
Tapaturmien lukumäärä
102
Työperäisten vammojen ja työtapaturmista johtuvien kuolemantapausten sekä
työperäisten terveysongelmien ja niistä johtuvien kuolemantapausten
 
vuoksi
menetettyjen päivien lukumäärä
2583
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
71
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Työ-
 
ja yksityiselämän tasapainoa koskevat mittarit
2024
Naiset
Miehet
Yhteensä
Perhevapaaseen oikeutetut työntekijät (%)
100 %
Perhevapaata ottaneet työntekijät (%)
14,7 %
9,6 %
11,7 %
Atrian kaikki työsuhteiset työntekijät ovat oikeutettuja perhevapaaseen
 
sosiaalipoliittisten ja/tai
työehtosopimusten nojalla.
Ansiotuloa koskevat mittarit
2024
Sukupuolten palkkaero laskettuna miespuolisten henkilöiden
 
keskimääräisestä
palkasta
11,2 %
Vuotuisen kokonaisansion suhdeluku
13,1
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset
2024
Syrjintätapausten lukumäärä
1
Valituskanavan kautta tehdyt valitukset
1
Tapauksiin liittyvät sakot, seuraamusmaksut ja vahingonkorvaukset
0
Vakavat ihmisoikeusloukkaukset
0
Vakaviin ihmisoikeustapauksiin liittyvät sakot, seuraamusmaksut
 
ja
vahingonkorvaukset
0
Raportointijaksolla väärinkäytöskanavaan on ilmoitettu
 
yhdestä häirintätapauksesta. Tapaus on
johtanut työoikeudellisiin toimiin, ja siitä ei ole langetettu
 
Atrialle sakkoja.
Mittareiden laatimisperiaatteet
Kestävyysraportoinnissa standardin S1 Oma työvoima edellyttämät
 
tiedot on kerätty yhtiöiden
palkkahallinnon tai henkilöstöhallinnon järjestelmistä.
 
T
iedot on varmentanut vain varmuuspalvelujen
tarjoaja. Henkilölukumäärät esitetään HC100 lukuina,
 
jollei mittareiden otsikkorivillä kerrota muuta.
Henkilömäärät ovat tilivuoden viimeisen päivän lukuja. Atrialla
 
ei ole muunsukupuolisia tai ei
määriteltyjä työntekijöitä.
Atria ei kerää tietoja seuraavista asioista eikä niitä
 
ole raportoitu. 
 
 
Muu kuin työsuhteessa oleva työvoima, jonka määrä
 
ei ole Atrialla merkittävä eivätkä he
myöskään ole mukana Atrian henkilöstöjärjestelmissä. Atrialla
 
oli vuoden lopussa
Suomessa 64 alihankkijan kautta vuokrattua henkilöä.
 
Henkilöt ovat työskennelleet
tuotannossa pääasiassa lihanleikkuutehtävissä.
 
 
Henkilöiden työkyvyn rajoitteet. Tietojen kerääminen ei ole sallittua
 
kaikissa Atrian
toimintamaissa. 
 
 
Työperäisten sairauksien sairaslomapäivien lukumäärä ei pystytä raportoimaa,
 
koska
tietojen kerääminen ei ole ollut järjestelmällistä.
 
Selvitys mittareiden laskentaan liittyvistä asioista
 
 
Työsuhteisen työntekijöiden vaihtuvuus on laskettu jakamalla poislähteneiden
henkilöiden määrä kokonaishenkilömäärällä. Lähteneiden
 
työntekijöiden määrässä ei
ole huomioitu kausityöntekijöiden vaihtuvuutta. Kausityöntekijöiden
 
työsuhde kestää
tavallisesti muutamasta viikosta muutamaan kuukauteen.
 
 
Sukupuolten välinen palkkaero on laskettu laskemalla
 
miesten ja naisten palkkojen
välinen ero ja jakamalla se miesten palkalla. Vuotuinen kokonaisansio
 
ei sisällä
korkeimmin palkatun henkilön palkkaa.
 
Atrian tavoitteena on pitää kehityskeskustelut koko henkilöstön
 
kanssa. Tietoa pidetyistä
kehityskeskusteluista ei ole kuitenkaan kerätty järjestelmällisesti
 
vuonna 2024. Tieto
löytyy vain osasta yhtiöitä. Tämän takia mittari on laskettu
 
koko konsernia koskeneen
henkilöstötutkimuksen perusteella. Vastausprosentti tutkimuksessa oli 75 prosenttia
 
ja
osallistujista 61 prosenttia vastasi osallistuneensa kehityskeskusteluun.
 
Tutkimuksen
taustatiedoista ei käy ilmi jakautuma naisten ja miesten
 
kesken.
 
 
Atrialla ei ole kerätty koulutustunteja jokaisessa
 
maassa. Atria Suomen koulutustunnit
ovat kaikki mukana, mutta Ruotsin, Tanskan ja Viron tunneissa ovat mukana
pääsääntöisesti vain konsernin järjestämiin koulutuksiin osallistuneiden
 
henkilöiden
tunnit.
 
 
Työtapaturmissa on huomioitu tapaturmat, jotka ovat johtaneet vähintään
 
kahdeksan
tunnin poissaoloon.
 
 
Atrialla on Puolassa myyntiyhtiö, jonka palveluksessa oli
 
vuodenvaihteessa 29 henkilöä.
Henkilöt on huomioitu Ruotsin liiketoiminta-alueen
 
”Työsuhteisen henkilöiden
lukumäärissä” sekä ”Työsuhteissa”, mutta ei muissa tunnusluvuissa.
 
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
72
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
ESRS S4
 
Kuluttajat ja
 
loppukäyttäjät
Toimintaperiaatteet
Atrian kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvää toimintaa ohjaavat
 
toimintaperiaatteet, jotka koostuvat
konsernin hallituksen hyväksymistä Atrian toimintaperiaatteista,
 
Atrian toimintaperiaatteista
kumppaneille ja konsernin toimitusjohtajan hyväksymästä
 
elintarviketurvallisuus-, laatu-, ravitsemus-
 
ja
tuotevastuullisuuspolitiikasta. Toimintaperiaatteet ovat linjassa kuluttajia ja loppukäyttäjiä koskevien
kansainvälisesti tunnustettujen normien, mukaan lukien
 
yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien
Yhdistyneiden kansakuntien ohjaavien periaatteiden
 
kanssa. Atrialla ei ole tiedossa tapauksia, joissa
normeja ei olisi noudatettu. Toimintaperiaatteiden hallinnoinnista on kerrottu enemmän osassa
 
G1
Liiketoiminnan harjoittaminen.
 
Toimintaperiaatteiden tavoitteena on varmistaa kestävä ja terve liiketoiminta, ohjata aktiiviseen
vuoropuheluun kaikkien sidosryhmiemme kanssa, ennaltaehkäistä
 
ympäristölle haitallisia vaikutuksia ja
edistää ympäristövastuuta sekä ihmisoikeuksia. Toimintaperiaatteet ja sitä toimeenpanevat politiikat
varmistavat kaikille kuluttaja- ja loppukäyttäjäryhmille,
 
että tuotteet ovat kestävästi valmistettuja.
 
YK:n ihmisoikeusjulistuksen mukaan kaikilla ihmisillä
 
tulisi olla mahdollisuus saada turvallista,
ravitsevaa ja riittävää ruokaa, joka tukee heidän
 
terveyttään ja hyvinvointiaan. Atrian strateginen
perusta tukee näitä kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuvia
 
ihmisoikeuksia. Atria on sitoutunut
varmistamaan elintarviketurvallisuuden, edistämään
 
jatkuvaa parantamista laadussa sekä edistämään
vastuullisuutta koko arvoketjussa. Atrian visio on luoda inspiroivaa
 
ruokaa jokaiseen ruokahetkeen.
Hyvä ruoka tarkoittaa Atrialla koko elintarvikeketjulle asetettujen
 
sidosryhmäodotusten huomioimista
sekä sitoutumista kaikkien liiketoimintaa ja tuotteita
 
koskevien lakisääteisten vaateiden täyttämiseen.
Atrian noudattama toimintamaiden kuluttajatietoa
 
säätelevä ja elintarviketurvallisuuteen tähtäävä
lainsäädäntö asettaa vähimmäisvaatimukset tuotteista annettaville
 
tiedoille ja pakkausmerkinnöille.
Asianmukaisten tuotetietojen ja pakkausmerkintöjen avulla
 
kuluttajat pystyvät valitsemaan,
säilyttämään ja käyttämään tuotteet turvallisesti.
Yhteydenpito kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa
 
Atria hyödyntää laajaa ja jatkuvaa kuluttaja- ja markkinatutkimustietoa
 
tunnistaakseen erilaisia asiakas-
ja kuluttajatarpeita ja ymmärtääkseen niiden muutosta.
 
Kuluttajatutkimukset kohdistuvat suoraan
kuluttajiin. Kuluttajien tietoisuus vastuullisista ruokavalinnoista,
 
terveellisistä elintavoista, kestävästä
kehityksestä ja eläinten hyvinvoinnista lisääntyy koko
 
ajan. Atrian tuotekehitys käyttää tutkimustietoa
monipuolisesti niin olemassa olevien tuotteiden jatkokehityksessä
 
kuin uusien tuotteiden ja
tuotekonseptien suunnittelussa. Tuoteryhmäjohtamisen tehtävä on varmistaa,
 
että tuotevalikoima
täyttää eri asiakas-
 
ja kuluttajatarpeet.
Atrian kuluttajille kohdentaman viestinnän, kuten mainostamisen,
 
pakkaussuunnittelun ja sosiaalisen
median, tavoitteena on tarjota kuluttajalle tarkoituksenmukaista
 
tietoa valintojen tueksi. Atrian viestintä
noudattaa hyvän markkinointitavan periaatteita, joilla luodaan
 
ja ylläpidetään kuluttajien luottamusta
yhtiöön ja sen tuotteisiin. Atria-konserniin kuuluvat yhtiöt noudattavat
 
Kansainvälisen kauppakamarin
ICC:n markkinointisääntöjä.
Atria kannustaa ja ohjeistaa kuluttajia viestinnällään
 
monipuolisen ruokavalion koostamiseen sekä
opastaa asiakkaita valmistamaan ravitsevia ja maukkaita
 
ateriakokonaisuuksia
.
Atria
ilmoittaa
pakkauksissaan muun muassa ravintosisältöä koskevat tiedot ja tuotteen ainesosat.
 
Ravitsemus- ja
terveysväiteasetusta (EY) N:o 1924/2006 noudattaen ravitsemus- ja terveyshyötyjä koskevat väittämät
perustuvat aina oikeaksi todistettuihin tieteellisiin tutkimuksiin ja virallisesti
 
hyväksyttyihin
sanamuotoihin. Pakkausmerkintöjen oikeellisuus mukaan lukien erilaisten
 
väittämien lainmukaisuus on
osa viranomaisten suorittamaa elintarviketurvallisuusvalvontaa.
 
Prosessit kielteisten vaikutusten ennaltaehkäisemiseen ja
riskien hallintaan
Elintarviketurvallisuuden vaarantuminen on mahdollinen
 
kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuva
olennainen kestävyysvaikutus, johon liittyen on
 
tunnistettu myös olennainen taloudellinen riski. Näistä
syistä elintarviketurvallisuuden ylläpitoon ja kehittämiseen
 
Atrialla on käytössään
elintarviketurvallisuuden hallintajärjestelmä. Seuraavalla
 
sivulla esitetyn kaavion mukaisesti
hallintajärjestelmä huomioi tuotteiden turvallisuus-
 
ja terveysvaikutukset koko niiden elinkaaren
 
ajalta
raaka-aineiden hankinnasta tuotantoprosessin ja jakeluketjujen
 
kautta aina kuluttajan käyttötilanteisiin
saakka. Kaikki Atrian tuotteet käyvät läpi tämän
 
tarkastelun.
Atrian tuotantolaitokset ovat kattavan kansallisen
 
viranomaisvalvonnan piirissä, ja niillä on Global Food
Safety Initiative (GFSI) hyväksymät sertifioidut elintarviketurvallisuuden
 
hallintajärjestelmät.
Elintarviketurvallisuuden hallintajärjestelmän perusta on
 
omavalvonta. Atrian omavalvonta perustuu
HACCP (Hazard Analysis Critical Control Points) -riskienhallintajärjestelmään
 
ja omavalvonnan
tukijärjestelmään. Omavalvonnan tukijärjestelmä koostuu
 
lainsäädännön ja standardien edellyttämistä
hyvien hygieenisten käytäntöjen (GHP Good Hygiene
 
Practises) ja tuotantotapojen (GMP Good
Manufacturing Practises) menettelyistä sekä niiden valvonnasta.
 
Atrian tuotteiden säilyvyyttä ja
turvallisuutta analysoidaan omissa akkreditoiduissa
 
laboratorioissa. Lisäksi Atria ostaa
laboratoriopalveluita akkreditoiduilta yhteistyölaboratorioilta.
 
Kehittääkseen elintarviketurvallisuutta,
Atria tekee monipuolista yhteistyötä alan yliopistojen ja tutkimuslaitosten
 
kanssa.
Elintarviketurvallisuusjärjestelmän ylläpidon ja kehittämisen
 
kustannukset pitää sisällään
tuotantolaitosten sertifiointeihin ja tarkastusmaksuihin liittyvät
 
vuotuiset toimintamenot sekä
 
doc1p2i0 doc1p73i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
73
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
pääomamenot yhtiön laboratoriotoimintoihin liittyen sekä elintarviketurvallisuuden
 
kehittämiseen
osoitettujen henkilöstöresurssien palkkakustannukset.
 
Kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolen aiheiden esiin tuomiseksi
 
Kuluttajilta ja loppukäyttäjiltä tulevat yhteydenotot käsitellään
 
kuluttajapalvelussa. Kuluttajapalvelu
vastaanottaa eri kanavien kautta tulleen palautteen,
 
tutkii mahdolliset ongelmat ja tarjoaa ratkaisun,
kuten hyvityskortin. Viestiminen tapahtuu kuluttajan toiveen
 
mukaisesti huolehtien kuluttajan
tietosuojasta. Tuotepalautteita koskevia yhteydenottoja käytetään tuotteiden
 
ja tuotantoprosessien
kehittämisessä. Mahdollisten elintarviketurvallisuusriskien
 
kohdalla noudatetaan vakioitua, EU
(178/2002) Elintarvikeasetuksessa määritettyä takaisinvetoprosessia,
 
jotta kaikki terveydelle
mahdollisesti haitalliset tuotteet saadaan pois loppukäyttäjien
 
saatavilta. Takaisinvetoprosessiin kuuluu
julkinen tiedottaminen ja virheellisten tuotteiden markkinoilta
 
poisto. Kuluttajaan kohdistuvien kielteisten
vaikutusten korjaamiseksi Atrialla on tuotevastuuvakuutus,
 
joka korvaa vahingon kärsijälle mahdollisen
vahingon. Yhtiöllä on elintarviketurvallisuus-
 
ja laatupoikkeamien hallitsemiseksi prosessi, jonka
mukaan poikkeamista tehdään analyysit ja toimeenpannaan
 
tarvittavat korjaavat toimenpiteet.
Korjaavien toimenpiteiden tehokkuutta arvioidaan osana
 
elintarviketurvallisuuden johtamisen
menettelyjä muun muassa kuluttajatyytyväisyyden kautta
 
ja valvontaviranomaisten raporttien avulla.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
74
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Tavoitteet
Elintarviketurvallisuuden ohjaamiseen ja kehittämiseen
 
on nimetty jokaiselta liiketoiminta-alueelta
vastuuhenkilöt, jotka muodostavat Turvallinen Atria Laatu -ohjausryhmän. Ryhmän
 
tehtävä on
määrittää konsernin Elintarviketurvallisuus-, ravitsemus-,
 
laatu ja tuotevastuullisuuspolitiikka ja sen
toteuttamiseen tarvittavat strategiat. Ohjausryhmä asettaa
 
tavoitteet elintarviketurvallisuudelle ja
organisoi sisäisiä ja ulkopuolisten yhteistyökumppaneiden
 
kanssa toteutettavia kehityshankkeita sekä
seuraa näiden hankkeiden vaikuttavuutta ja raportoi
 
tuloksista konsernin johtoryhmälle. Viranomais- ja
sidosryhmävaatimukset kuten oletus ehdottomasta elintarviketurvallisuudesta
 
ovat Atrian tavoiteltavan
tuotelaadun ja yhtiön kestävyystavoitteiden asettamisen perusta.
Atrian tavoitteena on ylläpitää lakisääteisen tason ylittävät
 
laatu- ja elintarviketurvallisuuskriteerit
elintarviketuotannossaan sekä nolla tuotteiden takaisinvetoa.
 
Laitosten sertifioinnit ovat lakisääteisen
tason ylittäviä. Raportoitava mittari osoittaa onnistumista
 
tavoitteeseen nähden.
 
Atrian elintarviketuotannon volyymista 100 prosenttia
 
valmistettiin GFSI hyväksymien
elintarviketurvallisuus standardien mukaan sertifioiduissa
 
laitoksissa.
 
Tuotteiden takaisinvetoja Atrialla oli 5 kappaletta vuonna 2024.
Mittareiden laatimisperiaatteet
Tunnusluku lasketaan sertifioitujen laitosten elintarviketuotannon volyymi
 
jaettuna kaikkien Atrian
elintarvikkeita prosessoivien ja myyvien yhtiöiden tuotantovolyymilla
 
(E5-5 Materiaalivirrat ulos:
Elintarvikkeet). Tunnusluvussa ei ole mukana alihankinta ja muut välitystuotteet
 
(E5-5 Materiaalivirrat
ulos: Välitystuotteet). Sertifiointitiedot ovat julkisia ja
 
sertifikaatit julkaistu myös Atrian verkkosivuilla.
Takaisinvedoilta tarkoitetaan julkisia takaisinvetotapahtumia, joista tiedotetaan kaikkia tarvittavia
sidosryhmiä yhtiön takaisinveto-ohjeen mukaisesti. Takaisinvetotiedot kerätään yhtiöiden
elintarviketurvallisuusjärjestelmästä vastaavalta organisaatiolta.
 
doc1p2i0
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
75
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
ESRS G1
Liiketoiminnan harjoittaminen
Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja
yrityskulttuuri
Atrian Toimintaperiaatteiden, niihin liittyvien konsernipolitiikkojen, liikekumppaneille suunnattujen
toimintaperiaatteiden sekä strategisten kestävyystavoitteiden
 
toimeenpanolla yhtiö ylläpitää, kehittää ja
edistää yrityskulttuuria.
Atria on sitoutunut Toimintaperiaatteissa seuraaviin kansainvälisiin sopimuksiin ja suosituksiin:
 
YK:n Global Compact -aloite ihmisoikeuksien, työelämän
 
oikeuksien ja ympäristönsuojelun
edistämisestä ja korruption ehkäisemisestä. Aloite tunnetaan
 
myös yritysvastuun kymmenenä
periaatteena (The Ten Principles).
 
 
YK:n yleismaailmallinen ihmisoikeuksien julistus ja lapsen
 
oikeuksia koskeva yleissopimus.
 
 
Kansainvälisen työjärjestön (ILO) julistus työelämän perusperiaatteista
 
ja -oikeuksista sekä
keskeiset työelämän yleissopimukset.
 
 
OECD:n toimintaohjeet monikansallisille yrityksille.
 
 
Kansainvälisen Kauppakamarin (ICC) kestävän kehityksen
 
peruskirja ja ICC:n lahjonnan ja
korruption vastaiset ohjeet.
 
 
Business Social Compliance Initiative (BSCI) ostotoiminnan
 
periaatteet.
 
Science Based Target initiative (SBTi)
 
-hyväksytyt ilmastotavoitteet.
Toimintaperiaatteissa Atria määrittelee ja sanoittaa noudattamansa liiketoimintaetiikan,
sidosryhmäsuhteet ja kestävän kehityksen edistämisen
 
suhteessa kansainvälisiin sitoumuksiin.
 
Liiketoiminnan harjoittamista koskevia toimintaperiaatteita on
 
käsitelty myös konsernipolitiikoissa. Atria-
konsernin hallitus ja johtoryhmä katselmoivat vuosittain
 
lähes kaksikymmentä hallinnollista ja
operatiivista politiikkaa. Politiikkojen sisältöjä on päivitetty
 
vuonna 2024 esimerkiksi lainsäädännön ja
yhtiön toimintatapojen kehittymisen vuoksi.
Atrian toimintaperiaatteiden lisäksi Atria-konsernin hallituksen
 
hyväksymiä politiikkoja (A-Z) ovat:
 
Investointipolitiikka
 
Korruption ja lahjonnan vastainen politiikka
 
Lähipiiripolitiikka
 
Päätöksentekopolitiikka
 
Rahoituspolitiikka
 
Riskienhallintapolitiikka
 
Sisäpiiripolitiikka
 
Tiedonantopolitiikka
 
Veropolitiikka
Atria-konsernin toimitusjohtajan hyväksymiä politiikkoja (A-Z)
 
ovat:
 
Elintarviketurvallisuus-, laatu-, ravitsemus ja tuotevastuullisuuspolitiikka
 
Eläinten hyvinvointipolitiikka
 
 
Hankintapolitiikka
 
Henkilöstöpolitiikka
 
Henkilötietojen käsittelyä koskeva (GDPR) politiikka
 
Kilpailuoikeuspolitiikka
 
Markkinointi- ja viestintäpolitiikka
 
Tietoturvapolitiikka
 
Väärinkäytösilmoituksia koskeva politiikka
 
Ympäristöpolitiikka
 
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
76
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Atria Oyj:n hallitus on koko konsernin korkein liiketoiminnasta
 
vastaava taho ja se hyväksyy koko
konsernin toimintaa ja sisäistä valvontaa ohjaavat Atrian
 
toimintaperiaatteet (Code of Conduct) ja
konsernipolitiikat. Atrian toimintaperiaatteita on avattu tarkemmin
 
Atria konsernin politiikoissa ja
ohjeistuksissa, jotka määrittävät ja ohjaavat Atria-konserniin
 
kuuluvien yhtiöiden päätöksiä ja toimintoja
käytännössä. Konsernipolitiikkojen laadintaprosessissa
 
tunnistetaan politiikkaa koskevat keskeiset
sisäiset ja ulkoiset sidosryhmät ja selvitetään sidosryhmien
 
odotukset suhteessa politiikan käsittelemiin
kestävyysseikkoihin. Atria Oyj:n hallitus hyväksyy
 
myös Atrian toimintaperiaatteista liikekumppaneille
suunnatun version, joka kommunikoi toimintaperiaatteiden
 
sisällön toimitusketjuun kohdistuvina
vaatimuksina ja kestävyystavoitteina.
 
Toimintaperiaatteet ja konsernipolitiikat ovat Atrian työntekijöiden saatavilla Atrian sisäisillä
verkkosivuilla.
 
Ulkoisille sidosryhmille tärkeimmät toimintaperiaatteet
 
on julkaistu Atrian verkkosivuilla.
Konsernin koko henkilöstön tulee suorittaa säännöllisesti
 
koulutus Atrian toimintaperiaatteista.
 
Atrian
toimintaperiaatteiden kouluttaminen kuuluu kiinteästi myös
 
uusien työntekijöiden perehdytyspäivien
ohjelmaan. Atrian toimintaperiaatteiden verkkokoulutus
 
kattaa keskeiset Atrialla noudatettavat eettiset
periaatteet ja havainnollistaa liiketoiminnan vastuullisuuteen liittyviä
 
parhaita käytäntöjä esimerkkien ja
tehtävien avulla. Toimihenkilöiltä ja johdolta edellytetään myös muiden konsernipolitiikkojen
verkkokoulutusten suorittamista, esimerkiksi kyberturvallisuuskoulutus
 
tulee suorittaa joka vuosi ja
korruptionja lahjonnan ehkäisemistä koskeva koulutus
 
ja kilpailuoikeuskoulutus joka toinen vuosi.
Lisäksi vuonna 2024 on pidetty kilpailuoikeuden syventävä
 
koulutus Atria Suomen johdolle ja
alkutuotantojohdolle.
 
Koulutuksista on kerrottu lisää osassa S1 Oma
 
työvoima.
 
Atrian johtoryhmä arvioi onnistumista yrityskulttuurin
 
edistämisessä mainetutkimusten,
toimialaraporttien,
 
mediaseurannan sekä väärinkäytösten raportoinnin
 
avulla. Atria Oyj:n hallitus käy
kvartaaleittain läpi lakiasioiden katsauksen merkittävistä oikeus-
 
ja viranomaisprosesseista sekä
mahdollisista muista Atriaan kohdistuneista vaateista. Lisäksi
 
konsernissa järjestetään vuosittain laki-,
compliance- ja verokatsaus, johon osallistuu kaikkien
 
liiketoiminta-alueiden talousjohto sekä konsernin
taloushallinto.
Mekanismit väärinkäytösten tunnistamiseen, tutkimiseen ja raportointiin
Atria-konsernissa on otettu käyttöön erillinen kanava
 
väärinkäytösten raportointiin vuonna 2021
asetuksen (EU) 2019/1937 mukaisesti. Atrian väärinkäytöskanavan
 
teknisestä toteutuksesta vastaa
ulkopuolinen palveluntarjoaja ja ilmoituksen kanavaan
 
voi tehdä anonyymisti. Kanava on saatavilla
yhtiön verkkosivuilla ja avoinna kaikille yhtiön sisäisille
 
ja ulkoisille sidosryhmille.
Väärinkäytösilmoitusten tekemisestä ja siihen liittyvästä lainsäädännöstä
 
sekä Atrian prosesseista
tarjotaan lisätietoa ilmoituskanavassa ja myös Atrian sisäisissä
 
viestintäkanavissa.
 
Ennen kanavan
käyttöönottoa kanava ja siihen liittyvät prosessit on
 
käsitelty kunkin liiketoiminta-alueen
henkilöstöryhmien kokouksissa. Yhtiö on sitoutunut tutkimaan
 
ilmoitetut ja/tai epäillyt väärinkäytökset
asianmukaisesti, riippumattomasti ja objektiivisesti sekä
 
sitoutunut suojelemaan ilmoituksen tehneiden
henkilöiden oikeuksia ja yksityisyyttä. Ilmoituskanavan hallinnasta
 
ja tutkinnasta vastaa erillinen
lakiasiainosaston nimeämä operatiivisen johdon ulkopuolinen
 
ryhmä, joka voi delegoida tutkintaa
tarvittaessa yhtiön sisällä tai yhtiön ulkopuoliselle taholle.
 
Lakiasiainosasto huolehtii ryhmän jäsenten
asianmukaisesta kouluttamisesta tehtävään. Väärikäytösilmoitusten
 
käsittelyä koskevat periaatteet ja
toimintatavat on kuvattu yhtiön väärinkäytösilmoituksia koskevassa
 
julkisessa politiikassa.
 
Lisäksi
työntekijöillä on edelleen mahdollisuus raportoida
 
mahdollisista väärinkäytöksistä tai -epäilyistä
esihenkilölleen,
 
tämän esihenkilölle sekä henkilöstöhallinnon tai konsernin
 
lakiasiainosaston
edustajalle.
 
Väärinkäytösten ilmoituskanavaan on tullut vuonna 2024
 
väärinkäytösilmoituksia kaksi kappaletta, jotka
on otettu tutkintaan. Näistä toinen ilmoitus todettiin lähemmässä
 
tutkinnassa kuuluvan normaaliin
henkilöstöhallinnon prosessiin. Toinen ilmoitus, joka koski häirintää, tutkittiin ja se johti työoikeudellisiin
toimenpiteisiin. Väärinkäytösten ilmoituskanavan kautta tehtyjä
 
ilmoituksia on toistaiseksi tullut
määrällisesti vähän ja ne ovat yksittäisiä tapauksia lukuun ottamatta
 
arvioitu epärelevanteiksi.
 
Tämän
vuoksi yhtiön tarkoituksena on jatkossa lisätä henkilöstölle
 
ja sidosryhmille kohdennettua viestintää
ilmoituskanavasta lisätäkseen sidosryhmien tietoisuutta ja
 
luottamusta kanavan käyttöä kohtaan.
Eläinten hyvinvointi
 
Atrian tavoitteena on eläinten hyvinvoinnin varmistaminen,
 
antibioottien vastuullinen käyttö ja bioturva
arvoketjussa.
 
Kaikilla liiketoiminta-alueilla hankintapolitiikassa määritetyt
 
käytännöt ja Suomessa
sopimustuotantomalli tukevat näiden tavoitteiden saavuttamista.
 
76 prosenttia Atrian hankkimasta
lihasta tulee sopimustuottajilta.
 
Tuottajat ovat sitoutuneet tuotantotapaohjeistuksiin, joissa edellä
mainitut näkökulmat on huomioitu. Atria tekee eläinten
 
hyvinvoinnin kehittämiseksi tiivistä yhteistyötä
sopimustuottajien, toimialayhdistysten,
 
tutkimuslaitosten ja viranomaisten kanssa sekä pitää
 
yllä
vuoropuhelua eläinten hyvinvoinnista kiinnostuneiden ja
 
siitä huolehtivien tahojen kanssa.
Sidosryhmäyhteistyön ja -vuoropuhelun tavoitteena
 
on jatkuvasti parantaa tuotantotapoja tieteelliseen
näyttöön pohjaten ja varmistaa eläinten hyvinvoinnin toteutuminen
 
myös sopimustuotannon
ulkopuolelta tehdyissä hankinnoissa.
Atria-konsernin toimitusjohtajan hyväksymä Atrian eläinten
 
hyvinvointipolitiikka asettaa raamit
sopimustuotannossa noudatettaville hyville tuotantotavoille
 
sekä asettaa vähimmäiskriteerit myös
muulle eläinperäisten raaka-aineiden hankinnalle. Politiikka
 
perustuu World Organisation for Animal
Health:n viiden vapauden periaatteiseen:
 
1.
 
Vapaus nälästä ja janosta
 
2.
 
Vapaus epämukavuudesta
 
3.
 
Vapaus kivusta, loukkaantumisista ja sairauksista
 
4.
 
Vapaus normaaliin käyttäytymiseen
 
5.
 
Vapaus pelosta ja ahdistuksesta
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
77
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Vastuullinen antibioottien käyttö
Atria edellyttää vastuullista antibioottien käyttöä kaikkien
 
liiketoiminta-alueiden lihanhankintaketjuissa
eläinten hyvinvointipolitiikan mukaisesti. Atrian sopimustuotannossa
 
ennaltaehkäisevä työ eläinten
hyvinvoinnin ja terveyden eteen mahdollistaa antibiootittoman
 
kasvatuksen siten, ettei eläimiä tarvitse
lääkitä antibiootein koko niiden elinaikana. Atrian
 
sopimustuotantotiloilla antibiootteja ei käytetä
rutiininomaisesti ilman perusteita, vaan ainoastaan sairastuneet
 
eläimet hoidetaan eläinlääkärin
tekemän diagnoosin perusteella, välttäen tarpeetonta
 
lääkitystä. Tilojen lääkkeiden käytöstä vastaa tilan
hoitava eläinlääkäri ja lääkekirjanpitoa valvoo virkaeläinlääkäri.
 
Tieto eläinten saamasta lääkityksestä
välittyy Atrialle lakisääteisen ketjuinformaation
 
kautta.
 
Atrian sopimustuotannossa broilerit kasvavat täysin ilman antibiootteja.
 
Antibioottien käyttö kuuluu
eläinlääkärien ja tilan lakisääteiseen kirjanpito-
 
ja ilmoitusvelvollisuuteen, jonka mukaan
raportointivuonna tuotantopolven broilerit eivät ole saaneet antibiootteja.
 
Sianlihantuotannossa
sopimustuottajilla on mahdollisuus liittyä tuotantotapaan, jossa
 
ilman antibiootteja kasvaneet yksilöt
pidetään erillään. Antibiootittomuus mahdollistaa kasvatustapaan
 
liittyvän positiivisen arvon
kaupallistamisen myös sianlihassa. Myös naudanlihan
 
tuotannossa edistetään antibiootitonta
kasvatusta.
 
Bioturva
 
Erilaisten elintarvikeriskien kuten zoonoosien suunnitelmallinen
 
ennaltaehkäisy on tärkeää sekä
ihmisten terveyden että Atrian liiketoiminnan jatkuvuuden näkökulmista.
 
WHO:n One Health -
ajattelutapaan perustuva Atrian bioturvastrategia kattaa periaatteet
 
ja menettelyt niin ihmisten, eläinten
ja ympäristön hyvinvoinnin kuin tuotteiden turvallisuuden
 
varmistamiseen.
 
Bioturvastrategian keskiössä eläinten hyvinvoinnin näkökulmasta
 
ovat ennaltaehkäisevä
terveydenhuoltotyö muun muassa lakisääteisesti vastustettavien
 
eläintautien torjumiseksi sekä
valmiussuunnittelu. Atrialla on jokaiselle tuotantosuunnalle valmiussuunnitelmat
 
helposti tarttuvien
eläintautien varalta. Valmiussuunnitelmien tarkoituksena on varautua mahdollisen eläintaudin
aiheuttamiin häiriöihin, määrittää toimenpiteet taudin
 
aiheuttamien vahinkojen minimoimiseksi ja
edesauttaa eläintautitapauksesta toipumista. Atrian eläinlääkäreiden
 
ja muiden asiantuntijoiden lisäksi
tilojen tukena ovat toimialayhdistysten asiantuntijaeläinlääkärit
 
ja tilojen omat hoitavat eläinlääkärit.
Toimittajasuhteiden hallinta, due diligence
Atria on sitoutunut liiketoiminnassaan reiluun
 
ja eettisesti kestävään toimintatapaan suhteessa
liikekumppaneihin, kuten materiaalitoimittajiin, viljelijöihin, alihankkijoihin,
 
palveluntarjoajiin ja muihin
kumppaneihin. Atria edellyttää liikekumppaniensa noudattavan
 
kaikkia sovellettavia lakeja, asetuksia ja
kansainvälisiä sitoumuksia, jotka koskevat heidän omaa
 
toimintaansa, ja Atrian toimintaperiaatteissa
liikekumppaneilleen asettamia vaatimuksia. Atria vahvistaa toimittajan
 
sitoutumisen
toimintaperiaatteisiin sisällyttämällä ne liikekumppaneiden
 
kanssa tehtyihin sopimuksiin.
Toimittajien ja muiden yhteistyökumppaneiden vaatimustenmukaisuuden varmistamiseksi Atrialla
noudatetaan due diligence-prosessia, joka perustuu järjestelmälliseen
 
ja riskiperusteiseen
lähestymistapaan. Prosessit on kuvattu Atrian hankintapolitiikoissa
 
ja ne noudattavat muun muassa
OECD:n toimintaohjeita monikansallisille yrityksille. Konsernin
 
hankintapolitiikkoja on täsmennetty
aiempaa kattavammalla vaatimustenmukaisuuden arviointia
 
ja tunnistamista koskevilla menettelyillä,
jotka on toimeenpantu vuoden 2024 aikana.
 
Toimittajasuhteiden hallinta perustuu säännölliseen toimitusketjun mahdollisten kestävyysriskien
tunnistamiseen ja arviointiin. Toimittajien suorituskyvyn arvioimiseksi ja mahdollisten puutteiden
 
tai
haitallisten vaikutusten tunnistamiseksi Atria käyttää yhdistelmänä
 
maariskikartoituksia ja
toimialaraportteja,
 
toimittajakyselyjä,
 
auditointeja sekä sisäisiä suorituskykyarviointeja. Toimittaja-
arviointeja tehdään sekä ennen sopimuksen allekirjoittamista
 
että yhteistyösuhteen aikana.
 
Atria priorisoi liikekumppaneihin kohdistuvia riskienhallintatoimia
 
edellä mainittujen riskikartoitustulosten
sekä toimittajasuhteen liiketoimintakriittisyyden mukaan.
 
Jos arvioinnissa havaitaan vaatimusten
vastaisia toimintatapoja, edellyttää Atria liikekumppanilta
 
korjaaviin toimenpiteisiin sitoutumista. Mikäli
liikekumppanit toimivat tarkoituksellisesti väärin tai laiminlyövät
 
sovittuja toimenpidesuunnitelmia, Atria
voi myös lopettaa liikesuhteen.
Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen
Atrian toimintaperiaatteisiin ja kumppanuustoimintaperiaatteisiin
 
sisältyy korruption ja lahjonnan kielto
sekä periaatteet lahjoista ja vieraanvaraisuudesta. Korruption,
 
lahjonnan ja asemaan liittyvien
väärinkäytösten ehkäisemiseksi on Atrian työntekijöille
 
annettu tarkempia ohjeita erillisessä korruption
ehkäisemistä koskevassa politiikassa. Politiikassa on
 
ohjeita muun muassa liikelahjoista,
vieraanvaraisuudesta ja matkustamisesta sekä toiminnasta julkisten
 
viranhaltioiden kanssa.
Korruptioon ja lahjontaan liittyviä
 
väärinkäytöshavaintoja
 
käsitellään aiemmin kohdassa ”Mekanismit
väärinkäytösten tunnistamiseen, tutkimiseen ja raportointiin”
 
kuvattujen toimintatapojen mukaisesti.
 
Korruptio- ja lahjontariskiä pyritään Atria-konsernissa hallitsemaan
 
koulutuksella, valvonnalla sekä
kontrolleja-, prosesseja ja hyväksyntämenettelyitä koskevilla
 
ratkaisuilla. Johto-, osto- sekä
myyntitoiminnot on tunnistettu Atria-konsernissa altteimmaksi
 
korruption ja lahjonnan riskille.
 
Atria kouluttaa työntekijöitään korruption, lahjonnan
 
ja väärinkäytösten havaitsemiseksi.
 
Toimihenkilöiltä
ja johdolta edellytetään korruption ja lahjonnan ehkäisemistä
 
koskevan
 
verkkokoulutuksen suorittamista
joka toinen vuosi. Koulutukset kattavat kaikki riskiryhmät, mutta
 
raportointivuonna koulutusten
suorittamisen seurantaan erityisesti riskiryhmien osalta
 
ei ollut muodollista prosessia. Lisäksi
konsernissa otettiin vuoden 2024 aikana käyttöön aiempaa
 
laajempi toimittajien arviointia ja
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
78
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
korruptioriskien tunnistamista koskeva menettely. Menettelyssä tarkastetaan yhteisötyökumppaneiden
taustat korruption, rahanpesun, ihmisoikeusloukkauksien
 
ja erilaisten väärinkäytöksien osalta ennen
sitovan sopimuksen solmimista. Riskejä kartoitetaan säännöllisesti
 
myös yhteistyösuhteen aikana.
 
Korruptio- tai lahjontatapaukset
Vuonna 2024 Atrian tietoon ei tullut yhtään lahjontaan tai
 
korruptioon liittyvää tapausta,
 
 
joista olisi seurannut Atrian omien työntekijöiden irtisanominen
 
tai heihin kohdistettuja
kurinpitoseuraamuksia.
 
minkä vuoksi liikekumppaneiden kanssa tehtyjä sopimuksia
 
olisi irtisanottu tai jätetty
uusimatta.
 
joka olisi johtanut sakkoihin tai julkisiin oikeustoimiin
 
Atriaa tai sen työntekijöitä vastaan.
Mittareita ei ole validoitu muun ulkopuolisen elimen
 
kuin varmennuspalvelujen tarjoajan toimesta.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
79
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
ESRS 2
T
iedonantovaatimukset ja
 
tietojen
 
sisällyttäminen viittauksina
Seuraavissa taulukoissa luetellaan kaikki ESRS 2:n
 
ja viiden Atrialle olennaisen kestävyysstandardin
tiedonantovaatimukset.
 
Toimialasta riippumattomat monialaiset standardit
Tiedonantovaatimus
Osa
Sivu
Lisätiedot
ESRS 2
Yleiset tiedot
BP-1
Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet
KS
34
BP-2
Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot
KS
-
Mahdolliset poikkeamat standardin
tietovaatimuksiin huomioitu ao.
mittareiden laatimisperiaatteissa.
GOV-1
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
HT
23-24
GOV-2
Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot
 
ja niiden käsittelemät kestävyysseikat
HT
23-24
GOV-3
Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
HT
25
GOV-4
Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista
KS
83
GOV-5
Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin
 
osalta
HT
17-20
SBM-1
Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju (Tuotteet,
 
markkinat, asiakkaat)
HT
6-7
Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju (Työntekijöiden
 
määrä maantieteellisten alueiden mukaan)
KS
69
Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju (Liikevaihdon
 
jakautuminen)
TP
98
SBM-2
Sidosryhmien edut ja näkemykset
HT
11-13
SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä
 
niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin
kanssa
KS
39-44
IRO-1
Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
 
tunnistamis-
 
ja arviointiprosesseista
KS
34-38
IRO-2
Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien
 
tiedonantovaatimukset
KS
79-82
Taulukoissa kerrotaan tiedonantovaatimuksiin
 
liittyvät
 
tiedot,
 
jotka ovat joko kestävyysselvityksessä
(KS) tai sen ulkopuolella ja jotka ovat sisällytetty
 
viittaamalla hallituksen toimintakertomukseen (HT)
 
tai
tilinpäätöstietoihin (TP).
 
Taulukoista on jätetty pois kaikki aihekohtaisten standardien E2, E3, S2 ja S3 tiedonantovaatimukset,
koska ne alittavat raportoinnin olennaisuusrajan.
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
80
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Ympäristötiedot
Tiedonantovaatimus
Osa
Sivu
Lisätiedot
ESRS E1
Ilmastonmuutos
ESRS 2, GOV-3
Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
HT
25
E1-1
Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma
KS
50-54
ESRS2, SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä
 
niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin
kanssa
KS
39-40
ESRS 2, IRO-1
Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaisten vaikutusten,
 
riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis-
 
ja
arviointiprosesseista
KS
36-37
E1-2
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen
 
liittyvät toimintaperiaatteet
KS
50-51
E1-3
Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät
 
toimet ja resurssit
KS
51-54
E1-4
Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen
 
liittyvät tavoitteet
KS
51
E1-5
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
KS
55
E1-6
Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3-bruttopäästöt
 
ja kokonaispäästöt
KS
56-57
E1-7
Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot
 
ja kasvihuonekaasupäästöjen
 
hillintähankkeet
-
-
Päästöhyvityksiä ei ole käytössä
E1-8
Sisäinen hiilen hinnoittelu
-
-
Ei käytössä sisäistä hiilen hinnoittelua
E1-9
Olennaisten fyysisten ja siirtymäriskien ja mahdollisten
 
ilmastoon liittyvien
 
mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset
-
-
Ei raportoida siirtymäajalla
ESRS E5
Resurssien käyttö ja kiertotalous
ESRS2, IRO-1
Kuvaus resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien
 
olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamis-
 
ja arviointiprosesseista
KS
36-37
E5-1
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet
KS
63
E5-2
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit
KS
63-64
E5-3
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet
KS
63
E5-4
Resurssien sisäänvirtaukset
KS
64-65
E5-5
Resurssien ulosvirtaukset
KS
64-65
E5-6
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien vaikutusten,
 
riskien ja mahdollisuuksien ennakoidut
taloudelliset vaikutukset
-
-
Ei raportoida siirtymäajalla
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
81
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Yhteiskunnalliset tiedot
Tiedonantovaatimus
Osa
Sivu
Lisätiedot
ESRS S1
Oma työvoima
ESRS 2, SBM-2
Sidosryhmien edut ja näkemykset
HT, KS
11, 68
ESRS 2, SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä
 
niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin
kanssa
KS
41-42
S1-1
Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet
KS
66-67
S1-2
Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien
 
työntekijöiden ja
 
heidän edustajiensa kanssa
KS
68
S1-3
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat
 
omille työntekijöille
 
huolenaiheiden esiin tuomiseksi
KS
68
S1-4
Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien
 
olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat
omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien vähentämiseksi
 
ja olennaisten mahdollisuuksien
hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus
KS
69
S1-5
Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten
 
hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen
sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan
KS
69
S1-6
Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet
KS
69
S1-7
Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin työsuhteisten
 
työntekijöiden ominaisuudet
KS
-
Atrialla ei kerää tietoa muiden kuin työsuhteisten
työntekijöiden ominaisuuksista.
S1-8
Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja työmarkkinaosapuolten
 
vuoropuhelu
KS
69
S1-9
Monimuotoisuuden mittarit
KS
69
S1-10
Riittävä palkka
KS
70
S1-11
Sosiaalinen suojelu
KS
70
S1-12
Rajoitetun työkyvyn henkilöt
-
-
Tiedon kerääminen ei ole sallittua kaikissa maissa.
S1-13
Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit
KS
70
S1-14
Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit
KS
70
S1-15
Työ- ja yksityiselämän tasapainoa koskevat mittarit
KS
70
S1-16
Ansiotuloa koskevat mittarit
 
KS
70
S1-17
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset
KS
70
ESRS S4
Kuluttajat ja loppukäyttäjät
ESRS 2, SBM-2
Sidosryhmien edut ja näkemykset
HT
11
ESRS 2, SBM-3
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä
 
niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin
kanssa
KS
42
S4-1
Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet
KS
72
S4-2
Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja
 
loppukäyttäjien kanssa
KS
72
S4-3
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat
 
kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
KS
72-73
S4-4
Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuviin olennaisiin riskeihin
 
liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat
kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuvien olennaisten
 
riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien
hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus
KS
73
S4-5
Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten
 
vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien
ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet
KS
74
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
82
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Hallintotapatiedot
Tiedonantovaatimus
Osa
Sivu
Lisätiedot
ESRS G1
Resurssien käyttö ja kiertotalous
ESRS 2 GOV-1
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
HT
23-24
ESRS 2 IRO-1
Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
 
tunnistamis-
 
ja arviointiprosesseista
KS
37
G1–1
Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet
 
ja yrityskulttuuri
KS
75-77
G1–2
Suhteet toimittajiin
KS
77
G1–3
Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen
KS
77-78
G1–4
Vahvistetut korruptio- tai lahjontatapaukset
KS
78
G1–5
Poliittinen vaikuttaminen ja lobbaustoiminta
-
-
Ei olennainen. Atria on rekisteröitynyt
EU:n avoimuusrekisteriin, jonne
raportoidaan lain edellyttämä
vaikuttamistoiminta.
G1–6
Maksukäytännöt
-
-
Ei olennainen. Atria noudattaa
maksukäytännöissä UTP-direktiiviä.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
83
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
ESRS 2 GOV-4
Selvitys kestävyyttä
 
koskevasta due
 
diligence
-
prosessista
Due diligence -prosessin keskeiset osatekijät
 
Kohdat kestävyysselvityksessä
a) Due diligence -prosessin sisällyttäminen hallintoon,
 
strategiaan ja liiketoimintamalliin
 
75–77
b) Vuorovaikutus vaikutusten kohteena olevien sidosryhmien kanssa kaikissa
 
due diligence -prosessin
keskeisissä vaiheissa
36–37, 68, 77
 
c) Haitallisten vaikutusten tunnistaminen ja arviointi
 
36–37, 68, 77–78
d) Toimien toteuttaminen kyseisten haitallisten vaikutusten torjumiseksi
 
36–37, 68, 77–78
e) Kyseisten toimien tuloksellisuuden seuranta ja
 
viestintä
 
23–24, 77
 
 
doc1p2i0 doc1p33i2 doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
84
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
TILINPÄÄTÖS
Konsernitilinpäätös, IFRS
Emoyhtiön tilinpäätös, FAS
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
85
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
KONSERNITULOSLASKELMA
1 000 EUR
Liitetieto
1.1. - 31.12.2024
1.1. - 31.12.2023
Liikevaihto
1, 2
1 755 368
1 752 695
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut *
7, 8
-1 564 062
-1 581 192
Bruttokate
191 306
171 502
Myynnin ja markkinoinnin kulut
3, 7, 8
-74 005
-75 105
Hallinnon kulut *
4, 7, 8
-52 462
-51 454
Liiketoiminnan muut tuotot
5
4 564
2 740
Muut liiketoiminnan muut kulut
6, 8
-3 023
-47 314
Liikevoitto
1, 11
66 379
369
Rahoitustuotot
9, 29
9 544
13 821
Rahoituskulut
9, 25, 29
-24 991
-27 461
Rahoitusnetto
-15 447
-13 641
Osuus pääomaosuusmenetelmällä
käsiteltävien sijoituskohteiden tuloksesta
16
1 125
2 067
Voitto ennen veroja
52 056
-11 205
Tuloverot
10, 18
-9 060
-4 075
Tilikauden tulos
42 997
-15 279
Tilikauden tuloksen jakaantuminen:
Emoyhtiön omistajille
11
39 654
-19 802
Määräysvallattomille omistajille
3 342
4 522
Yhteensä
42 997
-15 279
Laimentamaton tulos/osake, EUR
11
1,41
-0,70
Laimennusvaikutuksella oikaistu
tulos/osake, EUR
11
1,41
-0,70
* Oikaistu vertailuvuoden esittämistapaa.
LAAJA KONSERNITULOSLASKELMA
1 000 EUR
Liitetieto
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Tilikauden tulos
42 997
-15 279
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen:
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi
Vakuutusmatemaattiset voitot
etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä
10, 26
-551
0
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta
arvostettavien oman pääoman ehtoisten instrumenttien
Erät, jotka määrättyjen ehtojen täyttyessä
siirretään tulosvaikutteisiksi
Rahavirran suojaukset
9, 10, 29
-4 864
-19 515
Muuntoerot
9, 10, 29
-3 351
356
Tilikauden laaja tulos
34 230
-34 438
Tilikauden laajan tuloksen jakaantuminen:
Emoyhtiön omistajille
30 887
-38 961
Määräysvallattomille omistajille
3 342
4 522
Yhteensä
34 230
-34 438
Sivuilla 89-126 esitettävät liitetiedot muodostavat olennaisen
 
osan konsernitilinpäätöstä.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
86
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
KONSERNITASE
VARAT,
 
1 000 EUR
Liitetieto
31.12.2024
31.12.2023
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
12
523 999
535 827
Biologiset hyödykkeet
13
597
697
Käyttöoikeusomaisuus
14
22 765
24 562
Liikearvo
15
82 270
80 987
Muut aineettomat hyödykkeet
15
59 663
53 819
Osuudet yhteis- ja osakkuusyrityksissä
16, 31, 35
21 263
20 396
Muut rahoitusvarat
17, 29
2 840
916
Myyntisaamiset, lainasaamiset ja muut saamiset
20, 29
9 340
10 271
Laskennalliset verosaamiset
10, 18
2 465
2 041
Yhteensä
32, 33
725 203
729 516
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
19
125 920
128 751
Biologiset hyödykkeet
13
5 333
4 882
Myyntisaamiset ja muut saamiset
20, 29, 32, 33
105 042
111 126
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset
3 386
4 659
Rahavarat
21, 29
19 911
10 051
Yhteensä
32, 33
259 591
259 469
Varat yhteensä
1
984 794
988 985
OMA PÄÄOMA JA VELAT, 1 000 EUR
Liitetieto
31.12.2024
31.12.2023
Emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
48 055
48 055
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
238 803
247 256
Muut rahastot
-1 388
3 470
Muuntoerot
-21 110
-17 752
Kertyneet voittovarat
138 059
108 006
Yhteensä
10, 11, 18, 22, 23 ,29
402 418
389 035
Määräysvallattomien osuus
21 289
22 389
Oma pääoma yhteensä
423 707
411 425
Pitkäaikaiset velat
Lainat
24, 29
253 556
256 421
Vuokrasopimusvelat
25
14 239
15 295
Laskennalliset verovelat
10, 18
33 979
32 701
Eläkevelvoitteet
26
5 318
4 735
Muut velat
27, 29
8 475
6 209
Varaukset
27
58
980
Yhteensä
32, 33
315 624
316 342
Lyhytaikaiset velat
Lainat
24, 29
4 792
2 752
Vuokrasopimusvelat
25
9 105
9 822
Ostovelat ja muut velat
28, 31
230 208
248 124
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat
verovelat
1 357
521
Yhteensä
32, 33
245 462
261 219
Velat yhteensä
1
561 087
577 561
Oma pääoma ja velat yhteensä
984 794
988 985
Sivuilla 89-126 esitettävät liitetiedot muodostavat olennaisen
 
osan konsernitilinpäätöstä.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
87
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto *
Muuntoerot
Määräys-
Liitetieto
Osake-
pääoma
Muut rahastot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
vallattomien
Oma pääoma
1 000 EUR
osuus
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023
48 055
248 338
22 985
-18 108
148 149
449 419
18 359
467 777
Tilikauden laaja tulos
 
Tilikauden tulos
-
-
-
-
-19 802
-19 802
4 522
-15 279
 
Muut laajan tuloksen erät
 
Rahavirran suojaukset
29
-
-
-19 515
-
-
-19 515
-
-19 515
 
Vakuutusmatemaattiset
 
voitot/tappiot eläke-etuuksista
26
-
-
-
-
0
0
-
0
 
Muuntoerot
9
-
-
0
356
-
356
-
356
Liiketoimet omistajien kanssa
 
Tytäryrityksen hankintaan liittyvä
 
määräysvallattomien omistajien osuus
 
22
-
-
-
-
-584
-584
415
-169
 
Omien osakkeiden hankinta
23
-
-1 081
-
-
-
-1 081
-
-1 081
 
Osingonjako
22
-
-
-
-
-19 758
-19 758
-906
-20 664
Oma pääoma 31.12.2023
48 055
247 256
3 470
-17 752
108 006
389 035
22 389
411 425
Tilikauden laaja tulos
 
Tilikauden tulos
-
-
-
-
39 654
39 654
3 342
42 997
 
Muut laajan tuloksen erät
 
Rahavirran suojaukset
29
-
-
-4 864
-
-
-4 864
-
-4 864
 
Vakuutusmatemaattiset
 
voitot/tappiot eläke-etuuksista
26
-
-
-
-
-551
-551
-
-551
 
Muuntoerot
9
-
-
7
-3 358
-
-3 351
-
-3 351
Liiketoimet omistajien kanssa
 
Tytäryrityksen hankintaan liittyvä
 
määräysvallattomien omistajien osuus
22
-
-
-
-
-598
-598
-2 310
-2 908
 
Omien osakkeiden hankinta
23
-
-
-
-
-
0
-
0
 
Osingonjako/pääoman palautus
22
-
-8 453
-
-
-8 453
-16 906
-2 133
-19 039
Oma pääoma 31.12.2024
48 055
238 803
-1 388
-21 110
138 059
402 418
21 289
423 707
* Sisältää omien osakkeiden arvon -0,9 miljoonaa euroa
 
(31.12.2023: -1,2 milj. euroa).
Sivuilla 89-126 esitettävät liitetiedot muodostavat olennaisen
 
osan konsernitilinpäätöstä.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
88
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
1 000 EUR
Liitetieto
1.1. - 31.12.2024
1.1. - 31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Myynnistä saadut maksut
1 766 920
1 758 647
Liiketoiminnan muista tuotoista saadut maksut
2 826
2 364
Maksut liiketoiminnan kuluista
-1 654 777
-1 643 722
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan
rahoituskuluista
9, 25
-25 357
-25 309
Saadut korot ja muut rahoitustuotot
9
9 706
15 490
Maksetut välittömät verot
10
-6 879
-14 231
Liiketoiminnan rahavirta yhteensä
92 439
93 239
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-38 731
-109 509
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden
luovutustuotot
5
1 919
524
Hankitut liiketoimet
32
-11 396
-250
Myydyt liiketoimet
33
694
0
Pitkäaikaisten lainasaamisten lisäys (-) /
 
vähennys (+)
-2 628
-415
Muiden sijoitusten lisäys (-) / vähennys (+)
-1 228
2 295
Saadut osingot
555
1 647
Investointien rahavirta yhteensä
-50 816
-105 708
Rahoituksen rahavirta
Pitkäaikaisten lainojen nostot
24
800
50 000
Pitkäaikaisten lainojen maksut
24
-2 646
-26 222
Lyhytaikaisten lainojen lisäys *
24
21 021
268
Lyhytaikaisten lainojen vähennys *
24
-20 000
0
Vuokrasopimusvelkojen pääomaosuus
25
-9 534
-10 488
Määräysvallattomien omistajien
osuuksien hankinnat
22
-2 938
0
Määräysvallattomien omistajien pääomasijoitukset
22
0
422
Omien osakkeiden hankinta
22
0
-1 081
Osinkojen maksut / pääoman palautuksen maksut
22
-19 040
-20 664
Rahoituksen rahavirta yhteensä
10, 18
-32 336
-7 766
Rahavarojen muutos
9 287
-20 235
Rahavarat tilikauden alussa
10 051
31 009
Valuuttakurssien muutosten vaikutukset rahavirtoihin
573
-723
Rahavarat tilikauden lopussa
21
19 911
10 051
* Lyhytaikaisten lainojen lisäykset ja vähennykset sisältävät maturiteetiltaan
 
yli 90 päivän pituisten
 
yritystodistusten nostoja ja takaisinmaksuja. Maturiteetiltaan
 
alle 90 päivän yritystodistusten nostot ja
maksut on käsitelty rahoituslaskelmalla nettoperiaatteella.
Sivuilla 89-126 esitettävät liitetiedot muodostavat olennaisen
 
osan konsernitilinpäätöstä.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
89
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot,
IFRS
Yrityksen perustiedot
Atria-konsernin emoyhtiö,
 
Atria Oyj on Suomen lakien mukaan perustettu
 
julkinen osakeyhtiö, jonka
kotipaikka on Kuopio. Yhtiö on ollut listattuna
 
Nasdaq Helsinki Oy:ssä vuodesta 1991 alkaen.
 
Jäljennös
konsernitilinpäätöksestä on saatavissa internetsivuilta www.atria.com tai konsernin
 
emoyhtiön
pääkonttorista osoitteesta Itikanmäenkatu 3, Seinäjoki; postiosoite
 
PL 900, 60060 ATRIA.
Atria Oyj ja sen tytäryhtiöt valmistavat ja markkinoivat elintarvikkeita,
 
erityisesti liha-alan tuotteita,
lihavalmisteita, siipikarjatuotteita, ateriakokonaisuuksia ja ruokakonsepteja.
 
Atrian pääasialliset
markkina-alueet ovat Suomi, Ruotsi, Tanska ja Baltian maat. Atrian tytäryhtiöt sijaitsevat näillä
markkina-alueilla. Atria-konsernin raportoitavat segmentit ovat
 
Atria Suomi, Atria Ruotsi ja Atria Tanska
& Viro.
Hallitus on hyväksynyt tilinpäätöksen julkistettavaksi 27.
 
helmikuuta 2025.
 
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Laatimisperusta
Konsernitilinpäätös on laadittu Euroopan unionissa hyväksyttyjen
 
kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(International Financial Reporting Standards) mukaisesti ja
 
sitä laadittaessa on noudatettu voimassa
olevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja.
 
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla
tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa
 
säännöksissä EU:n asetuksessa (EY)
N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa
 
sovellettavaksi hyväksyttyjä standardeja ja
niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
 
ovat myös suomalaisen kirjanpito-
 
ja
yhteisölainsäädännön mukaiset.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoihin
 
perustuen lukuun ottamatta biologisia
hyödykkeitä, käypään arvoon laajan tuloksen kautta arvostettavia
 
rahoitusvaroja, käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavia rahoitusvaroja ja -velkoja sekä
 
johdannaissopimuksia. Myytävänä olevat
omaisuuserät arvostetaan luokitteluhetkestä lähtien kirjanpitoarvoon
 
tai myynnistä aiheutuvilla menoilla
vähennettyyn käypään arvoon sen mukaan, kumpi niistä
 
on alempi.
 
Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina, ja luvut on pyöristetty
 
lähimpään tuhanteen euroon.
Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet ja arvioihin
liittyvät olennaiset epävarmuustekijät
Tilinpäätöstä laadittaessa käytetään harkintaa tilinpäätöksen laadintaperiaatteiden soveltamisessa.
Lisäksi tehdään tulevaisuutta koskevia arvioita ja oletuksia, jotka vaikuttavat omaisuus- ja velkaeriin,
vastuiden sekä tuottojen ja kulujen määriin. Toteumat voivat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista.
Konsernin johto tekee harkintaan perustuvia ratkaisuja, jotka koskevat tilinpäätöksen
laatimisperiaatteiden valintaa ja niiden soveltamista. Tämä koskee erityisesti niitä tapauksia, joissa
voimassa olevassa IFRS-normistossa on vaihtoehtoisia kirjaamis-, arvostamis- tai esittämistapoja.
Johdon harkintaa on käytetty omaisuus- ja rahoituserien arvostuksessa ja luokittelussa, laskennallisten
verosaamisten ja varausten kirjaamisessa sekä osakkuus- ja yhteisyritysten ryhmittelyssä olennaisiksi.
Konsernin johto seuraa myös kestävyyteen liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia ja tekee sen
perusteella päätöksiä, jotka vaikuttavat konsernin toimintaan ja talouteen. Ilmastonmuutokseen
liittyvässä siirtymäsuunnitelmassa on sitouduttu edistämään esimerkiksi energiatehokkuutta, jonka takia
nykyisiä energiainvestointeja on arvioitava jatkuvasti päästötavoitteiden saavuttamiseksi.
Arviot pohjautuvat johdon parhaaseen näkemykseen raportointikauden päättymispäivänä. Arvioiden
taustalla ovat aiemmat kokemukset sekä tulevaisuutta koskevat, tilinpäätöshetkellä todennäköisimpänä
pidetyt oletukset, jotka liittyvät muun muassa konsernin taloudellisen ympäristön odotettuun
kehitykseen. Mahdolliset arvioiden ja olettamusten muutokset merkitään kirjanpitoon, sillä tilikaudella,
jonka aikana arviota tai olettamusta korjataan, ja kaikilla tämän jälkeisillä tilikausilla.
Aineettomat hyödykkeet
Konsernissa on testattu liikearvo ja sellaiset aineettomat hyödykkeet, joilla on rajoittamaton
taloudellinen vaikutusaika. Aineettomien hyödykkeiden arvonalentumisen testauslaskelma perustuu
viiden vuoden strategiajakson kassavirtaennusteeseen, jota arvioidaan vuosittain
liiketoimintaympäristössä tapahtuneiden muutosten, kestävyyteen liittyvien vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien sekä Atrian tekemien toimenpiteiden ja saavutettujen tulosten perusteella. Konsernin
johto on yhdessä liiketoiminta-alueiden kanssa arvioinut arvonalentumislaskelmissa käytettyjä korkoja
sekä riskejä sekä lukusarjan realistisuutta nykyisessä toimintaympäristössä. Hallitus on käsitellyt
laskelmat ja hyväksynyt ne. Arvonalentumistestauksesta ja herkkyysanalyyseistä kerrotaan tarkemmin
liitetiedossa 15.
Käyttöoikeusomaisuus ja vuokrasopimusvelat
Atria on ottanut vuokralle kiinteistöjä, koneita ja kalustoa. Vuokrasopimukset tehdään määräajaksi tai
toistaiseksi voimassa oleviksi. Toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten sopimusaika ja
mahdolliset jatko-optiot arvioidaan vuosittain sopimuskohtaisesti etukäteen sovittuina
tarkasteluajankohtina.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
90
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Myyntisaamiset
Atrian myyntisaamiset kuluttajatuoteasiakkailta ovat lyhytaikaisia eikä niihin sisälly merkittäviä
rahoituskomponentteja. Kuluttajatuoteasiakkaat ovat pääosin keskusliikkeitä. Osa myyntisaamisista
myydään rahoitusyhtiöille. Myydyt myyntisaamiset kirjataan pois konsernin taseesta, kun rahoitusyhtiö
on suorittanut maksun saamisista ja kun kaikki omistamiseen liittyvät olennaiset riskit ja edut ovat
siirtyneet ostajalle. Myyntisaamiset kirjataan alun perin käypään arvoon ja myöhemmin jaksotettuun
hankintamenoon odotettavissa olevilla luottotappioilla vähennettynä. Atria soveltaa käytännön
apukeinoa ja laskee saatavien koko voimassaoloajalta odotettavissa olevat luottotappiot ennalta
määritellyn varausmatriisin pohjalta.
Hankitut liiketoiminnot
Liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut varat ja velat arvostetaan hankintahetken käypään arvoon.
Käyvän arvon määrittelyssä arvioidaan hankitun omaisuuden arvoja verrattuna niin markkinahintoihin
kuin käyttöarvoonkin. Myös velkoja on tarkastellaan kriittisesti.
 
Muutokset tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa ja esitettävissä
tiedoissa
Käyttöönotetut uudet standardit ja standardien muutokset,
 
joita on sovellettu
1.1.2024 alkaneella tilikaudella
IAS 1:n muutos: Velkojen luokittelu lyhyt- tai pitkäaikaisiin
 
Muutokset IAS 1:een vaikuttavat ainoastaan velkojen esittämiseen
 
lyhyt- tai pitkäaikaisina taseessa. Ne
eivät vaikuta varojen, velkojen, tuottojen tai kulujen määrään
 
tai kirjaamisen ajoitukseen, eivätkä näistä
eristä annettaviin tietoihin.
Muutoksella selvennetään velkojen esittämistä lyhyt-
 
ja pitkaikaisina. Esittämisen tulee pohjautua
raportointikauden lopussa oleviin oikeuksiin. Luokitteluun eivät
 
vaikuta yhtiön odotukset siitä,
käytetäänkö oikeutta lykätä velan suorittamista. Oikeudet
 
ovat olemassa, jos yhtiö täyttää
kovenanttiehdot raportointikauden lopussa. Muutetun määrittelyn
 
mukaan velan suorittamisessa on
rahan, oman pääoman
 
ehtoisten instrumenttien tai muiden varojen tai
 
palvelujen siirtämisestä
vastapuolelle.
IAS 1:n muutos: IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen – Pitkäaikaiset
 
velat, joihin liittyy kovenantti
Muutoksessa tarkennetaan, että vain kovenantit, joihin
 
yhtiö on sitoutunut raportointikauden loppuun
mennessä, vaikuttavat yhtiön oikeuteen lykätä velan suorittamista
 
vähintään 12 kuukautta
raportointipäivän jälkeen (ja siten ne tulee huomioida
 
velan pitkäaikaiseksi tai lyhytaikaiseksi luokittelua
määritettäessä). Tällaiset kovenantit vaikuttavat siihen,
 
onko oikeus olemassa raportointikauden
lopussa, vaikka kovenantin täyttämistä arvioitaisiin
 
vasta raportointikauden päättymisen jälkeen.
Lisäksi IASB tarkentaa, että oikeuteen lykätä
 
velan suorittamista vähintään 12 kuukautta
raportointipäivän jälkeen ei ole vaikutusta, mikäli
 
yhtiön tulee täyttää kovenantti vasta raportointikauden
jälkeen. Kuitenkin, jos yhtiön oikeus lykätä velan
 
suorittamista on sidottu yhtiön kovenattien
täyttymiseen 12 kuukauden kuluessa raportointikaudesta,
 
yhtiön tulee esittää liitetiedoissa
informaatiota, jonka avulla tilinpäätöksen käyttäjien on
 
mahdollista ymmärtää riski siitä, että velat
voitaisiin joutua maksamaan 12 kuukauden kuluessa
 
raportointikauden päättymisestä. Liitetieto voi
sisältää informaatiota kovenanteista (sisältäen kovenanttien
 
luonne ja se, milloin yhtiön on täytettävä
kovenantit) ja niihin liittyvien velkojen kirjanpitoarvoista,
 
sekä mahdollisia tosiseikkoja ja olosuhteita,
jotka viittaavat siihen, että yhtiön voi olla vaikeaa täyttää
 
kovenanttia.
IAS 7 Rahavirtalaskelma ja IFRS 7 Rahoitusinstrumentit
 
muutos:
Tilinpäätöksessä esitettävät
tiedot - Tavarantoimittajia tai palveluntuottajia koskevat rahoitusjärjestelyt
Muutokset lisäävät IAS 7:ään tavoitteen esitettäville
 
tiedoille, jonka myötä yhtiön on esitettävä
tilinpäätöksessään sen tavarantoimittajia tai palveluntuottajia
 
koskevista rahoitusjärjestelyistä tietoja,
joiden avulla tilinpäätöksen käyttäjät pystyvät arvioimaan
 
sitä, millaisia vaikutuksia kyseisillä
järjestelyillä on yhtiön velkoihin ja rahavirtoihin. Lisäksi
 
IFRS 7:ää muutettiin lisäämällä
tavarantoimittajia tai palveluntuottajia koskevat rahoitusjärjestelyt
 
esimerkiksi tilinpäätöksessä
esitettäväksi vaadituista tiedoista yhtiön altistumisesta
 
maksuvalmiusriskille.
 
Muutoksella ei ole olennaista vaikutusta konsernitilinpäätökseen.
Julkaistut uudet ja uudistetut IFRS-tilinpäätösstandardit,
 
jotka eivät vielä ole
voimassa
IFRS 18 Tilinpäätöksen esittämistapa ja tilinpäätöksessä
 
esitettävät tiedot
Huhtikuussa 2024 julkaistu IFRS 18-standardi korvaa
 
IAS 1-standardin Tilinpäätöksen esittäminen.
Samalla standardilla muutetaan myös muita IFRS-tilinpäätösstandardeja,
 
kuten IAS 7
Rahavirtalaskelmat, IAS 8 Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten
 
arvioiden muutokset ja
virheet ja IAS 33 Osakekohtainen tulos.
 
IFRS 18-standardi sisältää muun muassa uusia
 
vaatimuksia:
- esittää määritellyt ryhmät ja välisummat voittoa
 
tai tappiota osoittavassa laskelmassa
- esittää tilinpäätöksen liitetiedoissa tietoja johdon
 
määrittelemistä tuloksellisuutta kuvaavista luvuista
(MPM)
- parantaa esitettävien tietojen yhdistämistä ja erittelemistä
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
91
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Standardia tulee soveltaa 1.1.2027 tai sen jälkeen
 
alkavilla tilikausilla, aikaisemman soveltamisen
ollessa sallittua. IAS 7:n ja IAS 33:n muutokset
 
sekä uudistetut IAS 8 ja IFRS 7 tulevat voimaan,
 
kun
yhteisö soveltaa IFRS 18:ta. IFRS 18 otetaan käyttöön takautuvasti
 
tiettyjä siirtymäsäännöksiä
noudattaen.
Atria arvioi, ettei muilla tulevilla standardimuutoksilla
 
tai tulkinnoilla ole olennaista vaikutusta yhtiön
tilinpäätökseen.
 
Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätökseen sisältyvät emoyritys Atria Oyj ja
 
sen kaikki tytäryritykset. Tytäryritykset ovat
yrityksiä, joissa konsernilla on määräysvalta. Konsernilla
 
on määräysvalta yrityksessä, jos se olemalla
osallisena sijoituskohteessa altistuu sijoituskohteen muuttuvalle
 
tuotolle tai on oikeutettu sen
muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän
 
tuottoon käyttämällä yhteisöä koskevaa
valtaansa. Tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä
 
lähtien, kun konserni on
saanut määräysvallan ja siihen asti, kun määräysvalta
 
päättyy.
 
Liiketoimintojen yhdistämiset käsitellään hankintamenetelmällä.
 
Tytäryrityksen hankinnasta maksettava
vastike sisältää luovutetut varat ja vastattavaksi otetut
 
velat arvostettuna käypään arvoon
hankintahetkellä. Luovutettu vastike sisältää myös ehdollisesta
 
vastikejärjestelystä johtuvan
omaisuuserän tai velan käyvän arvon. Hankintaan
 
liittyvät menot kirjataan kuluiksi toteutuessaan.
Yksilöitävissä olevat liiketoimintojen yhdistämisessä
 
hankitut varat, vastattaviksi otetut velat ja ehdolliset
velat arvostetaan hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin.
 
Määräysvallattomien omistajien osuus
hankinnan kohteessa kirjataan hankintakohtaisesti
 
joko käypään arvoon tai määrään, joka vastaa
määräysvallattomien omistajien suhteellista osuutta hankinnan
 
kohteen yksilöitävissä olevasta
nettovarallisuudesta.
Määrä, jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien
 
omistajien osuuden käypä arvo hankinnan
kohteessa ja aiemmin omistetun osuuden käypä arvo
 
yhteen laskettuina, ylittää hankitun
nettovarallisuuden käyvän arvon, merkitään taseeseen
 
liikearvoksi. Jos vastikkeen,
määräysvallattomien omistajien osuuden käyvän arvon
 
ja aiemmin omistetun osuuden käyvän arvon
yhteismäärä on pienempi kuin tytäryrityksen hankitun
 
nettovarallisuuden käypä arvo, erotus kirjataan
tulosvaikutteisesti.
Konserniyritysten väliset liiketapahtumat, saamiset ja velat
 
sekä tuotot ja kulut eliminoidaan. Myös
omaisuuserän kirjaamiseen johtavista konsernin sisäisistä
 
liiketoimista johtuvat voitot ja tappiot
eliminoidaan. Tytäryritysten noudattamat tilinpäätöksen laatimisperiaatteet on
 
tarvittaessa muutettu
vastaamaan konsernin noudattamia periaatteita.
 
Emoyrityksellä tytäryrityksessä olevan omistusosuuden
 
muutokset, jotka eivät johda määräysvallan
menettämiseen, käsitellään omaa pääomaa koskevina liiketoimina.
 
Kun määräysvallattomilta omistajilta
ostetaan osakkeita, maksetun vastikkeen ja tytäryrityksen nettovarallisuudesta
 
hankitun osuuden
kirjanpitoarvon välinen erotus kirjataan omaan pääomaan,
 
samoin kuin osakkeiden hankintaan liittyvien
myyntioptioiden käyvän arvon muutokset. Myös voitot
 
tai tappiot osakkeiden myynnistä
määräysvallattomille omistajille kirjataan omaan pääomaan,
 
samoin kuin myyntioptioiden käyvän arvon
muutokset.
Kun konsernin määräysvalta tai huomattava vaikutusvalta päättyy, jäljelle jäävä osuus
 
arvostetaan
määräysvallan menettämispäivän käypään arvoon ja
 
kirjanpitoarvon muutos kirjataan
tulosvaikutteisesti. Tämä käypä arvo toimii alkuperäisenä
 
kirjanpitoarvona, kun jäljelle jäävää osuutta
myöhemmin käsitellään osakkuusyrityksenä, yhteisyrityksenä
 
tai rahoitusvaroina. Lisäksi
asianomaisesta yrityksestä aiemmin muihin laajan
 
tuloksen eriin kirjattuja määriä käsitellään ikään kuin
konserni olisi suoraan luovuttanut niihin liittyvät varat
 
ja velat. Tämä voi tarkoittaa, että aiemmin muihin
laajan tuloksen eriin kirjatut määrät siirretään tulosvaikutteisiksi.
 
Osakkuusyritykset ja yhteisjärjestelyt
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on
 
huomattava vaikutusvalta,
 
mutta ei
määräysvaltaa. Yleensä tämä perustuu osakeomistukseen,
 
joka tuottaa 20-50 prosenttia äänivallasta.
Yhteisjärjestely on järjestely, jossa kahdella tai useammalla osapuolella on
 
yhteinen määräysvalta.
Yhteisjärjestelyt luokitellaan yhteisiksi toiminnoiksi tai yhteisyrityksiksi
 
sen mukaan, mitkä ovat
määräysvallan jakavien sopimusperusteiset oikeudet ja
 
velvoitteet. Yhteisissä toiminnoissa konsernilla
on järjestelyyn liittyviä varoja koskevia oikeuksia
 
ja velkoja koskevia velvoitteita. Yhteisyritys on
järjestely, jossa konsernilla on oikeuksia järjestelyn nettovarallisuuteen. Atrian
 
yhteisjärjestelyt ovat
yhteisyrityksiä.
Osakkuus-
 
ja yhteisyrityksiin tehdyt sijoitukset käsitellään pääomaosuusmenetelmällä.
Pääomaosuusmenetelmää sovellettaessa sijoitus kirjataan
 
alun perin hankintamenon määräisenä ja
sitä lisätään tai vähennetään kirjaamalla sijoittajayrityksen
 
osuus sijoituskohteen hankinta-ajankohdan
jälkeisistä voitoista tai tappioista. Osakkuus-
 
tai yhteisyrityssijoitus sisältää myös sen hankinnasta
syntyneen liikearvon.
Jos osakkuusyrityksestä omistettu osuus pienenee,
 
mutta huomattava vaikutusvalta säilyy, vain
suhteellinen osuus aiemmin muihin laajan tuloksen eriin
 
kirjatuista määristä siirretään
tulosvaikutteiseksi
.
Konsernin osuus osakkuusyritysten hankinnan jälkeisistä
 
voitoista tai tappioista merkitään
tuloslaskelmaan liikevoiton alapuolelle. Sijoituksen kirjanpitoarvoa
 
oikaistaan vastaavasti. Jos konsernin
osuus osakkuusyrityksen tappioista on yhtä suuri tai
 
suurempi kuin sen osuus osakkuusyrityksestä
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
92
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
mahdolliset muut vakuudettomat saamiset mukaan luettuina,
 
konserni ei kirjaa lisää tappiota, ellei sillä
ole oikeudellista tai tosiasiallista velvoitetta eikä se ole
 
suorittanut maksuja osakkuusyrityksen puolesta.
 
Ulkomaan rahan määräisten erien muuttaminen
Konsernin yritysten tulosta ja taloudellista asemaa
 
koskevat luvut määritetään siinä valuutassa, joka on
kunkin yksikön pääasiallisen toimintaympäristön valuutta
 
("toimintavaluutta"). Konsernitilinpäätös on
esitetty euroina, joka on konsernin emoyrityksen toimintavaluutta
 
ja emoyrityksen sekä konsernin
esittämisvaluutta.
 
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu
 
euroiksi käyttäen tapahtumapäivän kurssia.
Ulkomaan rahan määräiset saamiset ja velat on muunnettu
 
euroiksi käyttäen tilinpäätöspäivän kurssia.
Ulkomaan rahan määräisistä liiketapahtumista sekä saamisista
 
ja veloista syntyneet kurssivoitot ja -
tappiot on kirjattu tuloslaskelmaan liikevoiton yläpuolelle.
 
Rahoitustapahtumia suojaavien
valuuttatermiinien ja sekä valuuttamääräisten lainojen
 
kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät
rahoitustuottoihin ja –kuluihin lukuun ottamatta niitä
 
johdannaissopimusten kurssimuutoksia, jotka ovat
ehdot täyttäviä rahavirran suojauksia. Nämä kurssierot
 
on kirjattu muihin laajan tuloksen eriin.
 
Euroalueen ulkopuolisten konserniyritysten tuloslaskelmat
 
on muunnettu toiminta-alueen valuutasta
euroiksi raportointikauden keskikurssiin ja taseet tilinpäätöspäivän
 
kurssiin. Eri muuntokurssien
käytöstä syntyvä kurssiero kirjataan muihin laajan tuloksen
 
eriin.
 
Euroalueen ulkopuolisten tytäryritysten hankintamenon
 
eliminoinnista syntyvät muuntoerot ja näihin
tehtyjen nettosijoitusten suojaustulos kirjataan muihin laajan
 
tuloksen eriin. Kun ulkomaisesta yksiköstä
luovutaan osaksi tai kun se myydään, omaan pääomaan
 
kirjatut valuuttakurssierot kirjataan
tulosvaikutteisesti osana myyntivoittoa tai -tappiota.
Ulkomaisen yksikön hankinnasta syntynyttä liikearvoa
 
ja käypiin arvoihin tehtyjä oikaisuja käsitellään
ulkomaisen yksikön varoina ja velkoina, ja ne muutetaan
 
tilinpäätöspäivän kurssiin. Tästä syntyvät
muuntoerot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet esitetään alkuperäisten
 
hankintahintojen ja kertyneiden poistojen
erotuksena vähennettynä mahdollisilla arvonalentumisilla.
 
Mikäli käyttöomaisuushyödyke koostuu useammasta osasta,
 
joiden taloudelliset vaikutusajat ovat
eripituiset, kukin osa käsitellään erillisenä hyödykkeenä.
 
Osan uusimiseen liittyvät menot aktivoidaan,
mikäli on todennäköistä, että hyödykkeeseen liittyvä
 
vastainen hyöty koituu konsernin hyväksi ja
hyödykkeen hankintameno on luotettavasti määriteltävissä.
 
Muut korjaus-
 
ja ylläpitomenot kirjataan
tulosvaikutteisesti, kun ne ovat toteutuneet.
Poistot lasketaan tasapoistoina arvioidun taloudellisen ja
 
ympäristön kannalta kestävän vaikutusajan
mukaan seuraavasti:
- Rakennukset
 
25–50 vuotta
- Koneet ja kalusto
5–30 vuotta
- Muut aineelliset hyödykkeet
5–10 vuotta
Maa- ja vesialueista ei tehdä poistoja. Rakennusten
 
poistoajat määritellään pääasiallisen
käyttötarkoituksen ja todennäköisen taloudellisen käyttöajan
 
mukaan, johon vaikuttavat myös
rakennusmateriaalit. Muihin aineellisiin hyödykkeisiin kirjataan
 
omaisuuserät, joita ei luonteensa tai
poistoaikojensa puolesta voida esittää osana koneita
 
ja kalustoa tai rakennuksia ja rakennelmia.
Hyödykkeiden jäännösarvo ja taloudellinen vaikutusaika
 
tarkistetaan jokaisessa tilinpäätöksessä ja
tarvittaessa oikaistaan niin, että kirjanpitoarvo vastaa enintään
 
kerrytettävissä olevaa rahamäärää.
Tarkastelussa huomioidaan myös kestävyysseikkojen mahdollisesti aiheuttamat muutokset hyödykkeen
käyttöaikaan.
Aineellisen käyttöomaisuushyödykkeen poistot lopetetaan
 
silloin, kun aineellinen
käyttöomaisuushyödyke luokitellaan myytävänä olevaksi
 
IFRS 5 Myytävänä olevat pitkäaikaiset
omaisuuserät ja lopetetut toiminnot -standardin mukaisesti.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käytöstä poistamisesta
 
ja luovutuksista syntyvät voitot ja
tappiot sisältyvät joko liiketoiminnan muihin tuottoihin
 
tai kuluihin.
 
Käyttöoikeusomaisuus
Konserni on ottanut vuokralle kiinteistöjä, koneita ja kalustoa.
 
Vuokrasopimukset tehdään määräajaksi
tai toistaiseksi voimassa olevaksi. Toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten sopimusaika
arvioidaan sopimuskohtaisesti etukäteen sovittuina tarkasteluajankohtina.
 
Sopimuksiin saattaa sisältyä
myös jatko-optioita.
Vuokrasopimuksista kirjataan käyttöoikeusomaisuuserä ja vastaava velka, kun
 
vuokralle otettu
omaisuuserä on konsernin käytettävissä. Vuokrasopimuksista aiheutuvat varat
 
ja velat arvostetaan
aluksi nykyarvoon perustuen.
 
Käyttöoikeusomaisuuserän hankintameno sisältää seuraavat
 
erät:
 
- vuokrasopimusvelan alkuperäinen määrä (tarkemmin
 
kohdassa Vuokrasopimusvelat)
- ennen sopimuksen alkamisajankohtaa maksetut
 
vuokrat vähennettyinä mahdollisilla
 
saaduilla kannustimilla
 
- alkuvaiheen välittömät menot, ja
 
- menot alkuperäiseen tilaan palauttamisesta
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
93
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Vuokrat diskontataan käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä korkoa. Jos
 
tämä korko ei ole tiedossa,
käytetään vuokralle ottajan lisäluoton korkoa, jolla
 
tarkoitetaan korkoa, jonka vuokralle ottaja joutuisi
ottamaan lainana vastaavaksi ajaksi ja vastaavanlaisin vakuuksin.
Käyttöoikeusomaisuuseristä tehdään poistot yleensä
 
tasaerinä omaisuuserän taloudellisena
vaikutusaikana tai sitä lyhyempänä vuokra-aikana huomioiden
 
myös ympäristön kannalta järkevä
käyttöaika. Jos on kohtuullisen varmaa, että konserni
 
käyttää osto-option, käyttöoikeusomaisuuserän
poistoaikana käytetään omaisuuserän taloudellista vaikutusaikaa.
 
Yhtiö arvioi
käyttöoikeusomaisuuserien arvon alentumista IAS 36
 
Omaisuuserien arvon alentuminen -standardin
mukaisesti.
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin ja arvoltaan vähäisiin omaisuuseriin
 
koskeviin vuokrasopimuksiin
liittyvät maksut kirjataan kuluiksi tasaerinä. Lyhytaikaisiksi katsotaan
 
vuokrasopimukset, joiden
mukainen vuokra-aika on enintään 12 kuukautta.
 
Atria ei sovella IFRS 16 -standardia IAS 38:n
mukaisiin aineettomiin hyödykkeisiin.
Aineettomat hyödykkeet
Liikearvo
 
Liikearvo on määrä, jolla hankintameno ylittää
 
konsernin osuuden hankitun tytäryrityksen yksilöitävissä
olevan nettovarallisuuden käyvästä arvosta hankinta-ajankohtana.
 
Liikearvo testataan vuosittain
arvonalentumisen varalta. Tätä tarkoitusta varten liikearvo
 
on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksiköille.
Konsernin rahavirtaa tuottavat yksiköt: Atria Suomi, Atria Ruotsi,
 
Atria Tanska ja Atria Viro on luokiteltu
tytäryhtiöiden toimintaan ja sijaintiin perustuen. Liikearvo
 
merkitään taseeseen hankintamenoon
vähennettynä kertyneillä arvonalentumistappioilla. Liikearvosta
 
kirjattuja arvonalentumistappioita ei
peruuteta.
 
Muut aineettomat hyödykkeet
Aineeton hyödyke merkitään taseeseen alkuperäiseen hankintamenoon
 
siinä tapauksessa, että
hyödykkeen hankintameno on määritettävissä luotettavasti
 
ja on todennäköistä, että hyödykkeestä
johtuva odotettavissa oleva taloudellinen hyöty
 
koituu yrityksen hyväksi.
 
Ne aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudellinen
 
vaikutusaika, kirjataan tasapoistoina kuluksi
tuloslaskelmaan niiden tunnetun tai arvioidun taloudellisen
 
vaikutusajan kuluessa. Aineettomista
hyödykkeistä, joilla on rajoittamaton taloudellinen
 
vaikutusaika, ei kirjata poistoja, vaan ne testataan
vuosittain arvonalentumisen varalta.
Poistoajat ovat:
- Asiakas-
 
ja toimittajasuhteet
 
3–8 vuotta
 
- Tavaramerkit
 
5–20 vuotta
- Muut aineettomat hyödykkeet *
 
5–10 vuotta
 
* Sisältää muun muassa ohjelmistot ja liittymismaksut
 
Pitkäaikaisten omaisuuserien arvonalentuminen
Konsernissa arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko
 
viitteitä siitä, että jonkin pitkäaikaisen
omaisuuserän arvo on alentunut
 
tai sen käyttö ei ole ympäristön kannalta järkevää.
 
Mikäli viitteitä
ilmenee, arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä
 
oleva rahamäärä. Liikearvosta sekä
aineettomista hyödykkeistä, joilla on rajoittamaton taloudellinen
 
vaikutusaika, arvioidaan kerrytettävissä
oleva rahamäärä vuosittain ja aina kun on viitteitä
 
arvonalentumisesta. Kerrytettävissä oleva rahamäärä
on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä myynnistä
 
aiheutuvilla menoilla tai käyttöarvo sen mukaan,
kumpi niistä on suurempi. Jos kerrytettävissä olevaa
 
rahamäärää ei pystytä arvioimaan
omaisuuseräkohtaisesti, arvonalentumistarvetta tarkastellaan
 
rahavirtaa tuottavien yksikköjen tasolla,
eli sillä alimmalla yksikkötasolla, joka on pääosin
 
muista yksiköistä riippumaton ja jonka rahavirrat ovat
erotettavissa muista rahavirroista.
 
Arvonalentumistappio kirjataan, jos omaisuuserän kirjanpitoarvo
 
on suurempi kuin siitä kerrytettävissä
oleva rahamäärä. Arvonalentumistappio kirjataan
 
välittömästi tuloslaskelmaan. Mikäli
arvonalentumistappio kohdistuu rahavirtaa tuottavaan yksikköön,
 
se kohdistetaan vähentämään ensin
liikearvoa ja tämän jälkeen muita yksikön omaisuuseriä
 
tasasuhteisesti. Arvonalentumistappion
kirjaamisen yhteydessä poistojen kohteena olevan omaisuuserän
 
taloudellinen vaikutusaika arvioidaan
uudelleen. Muusta omaisuuserästä kuin liikearvosta
 
kirjattu arvonalentumistappio peruutetaan siinä
tapauksessa, että on tapahtunut muutos niissä arvioissa,
 
joita on käytetty määritettäessä
omaisuuserästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää.
 
Arvonalentumistappiota ei kuitenkaan peruta
enempää, kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi ilman
 
arvonalentumistappion kirjaamista.
Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei peruta
 
missään tilanteessa.
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alhaisempaan todennäköiseen
nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritellään
 
keskihintamenetelmällä. Valmiiden ja
keskeneräisten tuotteiden hankintameno muodostuu raaka-aineista,
 
välittömistä työsuorituksista
johtuvista menoista, muista välittömistä menoista sekä asianmukaisesta
 
osuudesta valmistuksen
muuttuvista yleismenoista ja kiinteistä yleismenoista normaalilla
 
toiminta-asteella. Nettorealisointiarvo
on tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu
 
myyntihinta, josta on vähennetty arvioidut
myynnistä johtuvat menot.
Biologiset hyödykkeet
Konsernin biologisia hyödykkeitä ovat elävät eläimet.
 
Ne arvostetaan käypään arvoon vähennettynä
arvioiduilla myyntiin liittyvillä menoilla. Tuottavat eläimet sisältyvät aineellisiin
 
hyödykkeisiin ja muut
eläimet (teuraseläimet) vaihto-omaisuuteen.
 
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
94
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Tuottavien eläinten käypä arvo perustuu alkuperäiseen hankintahintaan,
 
josta on vähennetty eläinten
ikääntymisestä aiheutuva käyttöarvon alenemista vastaava
 
kustannus. Tuottaville eläimille ei ole
saatavissa markkinahintaa. Teuraseläinten käypä arvo on sama kuin markkinahinta, joka perustuu
yhtiön teuraseläinten hankintaan/myyntiin.
 
Rahoitusvarat
Luokittelu
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan IFRS 9 Rahoitusinstrumentit
 
-standardin mukaisesti seuraaviin
ryhmiin: jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat,
 
käypään arvoon laajan tuloksen
kautta arvostettavat rahoitusvarat sekä käypään arvoon
 
tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat.
Luokittelu perustuu rahoitusvarojen hallintaan käytettäviin
 
liiketoimintamalleihin ja rahoitusvarojen
sopimusperusteisiin rahavirtoihin.
 
Rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan kaupankäyntipäivänä.
 
Rahoitusvarat sisältyvät lyhytaikaisiin
varoihin paitsi silloin, kun ne erääntyvät yli 12
 
kuukauden kuluttua raportointikauden päättymispäivästä,
jolloin ne luokitellaan pitkäaikaisiksi varoiksi.
 
Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta, kun oikeudet
 
sijoituksen rahavirtoihin ovat lakanneet tai
 
siirretty
toiselle osapuolelle ja kun rahoitusvaran omistukseen liittyvät
 
riskit ja hyödyt ovat siirtyneet olennaisilta
osin pois konsernista.
Jaksotettuun hankintamenoon ja käypään arvoon laajan tuloksen
 
kautta
arvostettavat rahoitusvarat
Myyntisaamiset, lainasaamiset ja muut saamiset, jotka luokitellaan
 
jaksotettuun hankintamenoon,
arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon vähennettynä
 
odotetuilla arvonalentumistappiolla. Käypään
arvoon laajan tuloksen kautta arvostettavat myyntisaamiset
 
arvostetaan käypään arvoon. Käyvän arvon
muutokset kirjataan laajaan tulokseen, lukuun ottamatta
 
arvonalentumistappioita, jotka kirjataan
tulosvaikutteisesti. Pitkäaikaiset myyntisaamiset ja korolliset
 
lainasaamiset ovat pääosin liharaaka-
aineen saannin turvaamiseksi annettua maksuaikaa ja
 
lainoja alkutuotantoasiakkaille. Näihin eriin
sovelletaan yleistä arvonalentumismallia. Jos merkittävää
 
luottoriskin kohoamista ei ole,
luottotappioiden arvioitu määrä perustuu 12 kuukauden
 
odotettuihin luottotappioihin, muussa
tapauksessa koko eliniältä odotettavissa oleviin luottotappioihin.
 
Atrian myyntisaamiset
kuluttajatuoteasiakkailta ovat lyhytaikaisia eikä niihin
 
sisälly merkittäviä rahoituskomponentteja. Näihin
myyntisaamisiin sovelletaan yksinkertaistettua menetelmää, jossa luottotappioiden
 
arvioitu määrä
perustuu saamisten eliniän odotettuihin luottotappioihin.
Konsernissa osa myyntisaamisista myydään rahoitusyhtiöille.
 
Myydyt myyntisaamiset kirjataan pois
konsernin taseesta, kun rahoitusyhtiö on suorittanut maksun
 
saamisista ja kun kaikki omistamiseen
liittyvät olennaiset riskit ja edut ovat siirtyneet
 
ostajalle.
 
Käypään arvoon muihin laajan tuloksen eriin kirjattavat oman
 
pääoman
ehtoiset sijoitukset
Muut rahoitusvarat sisältää oman pääoman ehtoiset sijoitukset
 
muihin yrityksiin (sekä noteeratut että
noteeraamattomat osakkeet). Osakkeita ei pidetä
 
kaupankäyntitarkoituksessa. Alkuperäisen
kirjaamisen yhteydessä konserni on tehnyt peruuttamattoman
 
valinnan niiden kuulumisesta tähän
ryhmään. Noteeratut osakkeet arvostetaan käypään
 
arvoon, joka perustuu niiden pörssikurssiin.
Noteeraamattomat osakkeet arvostetaan käyttäen arvostusmenetelmiä
 
tai hankintahintaan, mikäli se
olennaisesti vastaa käypää arvoa. Luovuttaessa osakkeista
 
kertyneisiin muihin laajan tuloksen eriin
sisältyvä saldo siirretään kertyneisiin voittovaroihin, eikä
 
sitä siirretä tulosvaikutteiseksi.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Johdannaiset, jotka eivät ole suojauslaskennan alaisia,
 
arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Johdannaiset arvostetaan aluksi taseessa hankintahintaan,
 
joka vastaa niiden käypää arvoa, ja
sittemmin kunkin raportointikauden päättymispäivän
 
käypään arvoon. Käypien arvojen muutoksista
johtuvat sekä realisoitumattomat että realisoituneet voitot
 
ja tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti sillä
kaudella, jonka aikana ne syntyvät.
 
Rahavarat koostuvat käteisvaroista, vaadittaessa nostettavissa olevista
 
pankkitalletuksista sekä muista
rahavaroista. Konsernitileihin liittyvät luottotilit sisältyvät lyhytaikaisiin
 
rahoitusvelkoihin.
 
Rahoitusvelat
Konsernin lainat luokitellaan joko jaksotettuun hankintamenoon
 
kirjattaviin rahoitusvelkoihin tai käypään
arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvelkoihin.
 
Rahoitusvelka luokitellaan lyhytaikaiseksi, ellei
konsernilla ole ehdotonta oikeutta siirtää velan suorittamista
 
vähintään 12 kuukauden päähän
raportointikauden päättymispäivästä. Rahoitusvelka (tai
 
sen osa) kirjataan pois taseesta vasta silloin,
kun velka on lakannut olemasta eli kun sopimuksessa
 
yksilöity velvoite on täytetty tai kumottu tai sen
voimassaolo on lakannut.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
Konsernin ottamat lainat sisältyvät jaksotettuun hankintamenoon
 
kirjattaviin rahoitusvelkoihin. Ne
arvostetaan niitä alun perin kirjanpitoon merkittäessä
 
käypään arvoon efektiivisen koron menetelmää
käyttäen. Alkuperäisen kirjaamisen jälkeen lainat arvostetaan
 
jaksotettuun hankintamenoon. Lainan
korot jaksotetaan tulosvaikutteisesti efektiivisen koron
 
menetelmällä velan juoksuajalle
.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
95
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvelkoihin
 
sisältyvät johdannaiset, jotka eivät täytä
suojauslaskennan ehtoja. Johdannaisten käypien arvojen muutoksista
 
johtuvat, sekä realisoitumattomat
että realisoituneet voitot ja tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti
 
sille kaudelle, jonka aikana ne syntyvät.
Vuokrasopimusvelat
Konserni on ottanut vuokralle kiinteistöjä, koneita ja kalustoa.
 
Konserni arvioi sopimuksen syntyessä,
onko se vuokrasopimus tai sisältääkö se vuokrasopimuksen.
 
Vuokrasopimus on sopimus tai
sopimuksen osa, joka tuottaa oikeuden käyttää
 
sopimuksen kohteena olevaa omaisuuserää tiettynä
ajanjaksona vastiketta vastaan. Vuokrasopimukset tehdään määräajaksi tai
 
toistaiseksi voimassa
olevaksi. Toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten sopimusaika arvioidaan sopimuskohtaisesti
etukäteen sovittuina tarkasteluajankohtina. Sopimuksiin
 
saattaa sisältyä myös jatko-optioita.
Vuokrasopimuksista kirjataan käyttöoikeusomaisuuserä ja vastaava velka, kun
 
vuokralle otettu
omaisuuserä on konsernin käytettävissä. Vuokrasopimuksista aiheutuvat velat
 
arvostetaan aluksi
nykyarvoon perustuen.
 
Vuokrasopimusvelat sisältävät seuraavien vuokrien nettomääräisen käyvän
 
arvon:
- kiinteät maksut
 
- muuttuvat vuokrat, jotka perustuvat indeksiin tai hintatasoon
 
ja jotka alun perin arvostetaan käyttäen
sopimuksen solmimisajankohdan indeksiä tai hintaa
 
- määrät, jotka konsernin odotetaan maksavan jäännösarvotakuiden
 
perusteella
 
osto-option toteutushinta, jos on kohtuullisen varmaa,
 
että konserni käyttää tämän option
- maksut vuokrasopimuksen ennenaikaisesta päättämisestä,
 
jos vuokra-ajassa on otettu huomioon,
että konserni käyttää tämän option
- jatko-optioihin perustuvat vuokrat, joiden käyttäminen
 
on suhteellisen varmaa.
 
Vuokrat diskontataan käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä korkoa. Jos
 
tämä korko ei ole tiedossa,
käytetään vuokralle ottajan lisäluoton korkoa, jolla
 
tarkoitetaan korkoa, jonka vuokralle ottaja joutuisi
maksamaan lainatessaan vastaavaksi ajaksi ja vastaavanlaisin
 
vakuuksin rahat, jotka tarvitaan
käyttöoikeusomaisuuserän arvoa vastaavan omaisuuserän
 
hankkimiseksi vastaavanlaisessa
taloudellisessa ympäristössä.
Lisäluoton koron määrittämiseksi konserni käyttää mahdollisuuksien
 
mukaan lähtökohtana
viimeaikaista ulkopuoliselta taholta saatua rahoitusta, jota
 
oikaistaan taloudellisissa olosuhteissa
kyseisen ajankohdan jälkeen tapahtuneiden muutosten
 
huomioon ottamiseksi.
 
Mahdolliset vuokrien muutokset ja sopimusperusteiset
 
vuokrankorotukset huomioidaan
vuokrasopimusvelassa, kun ne toteutuvat. Kun indeksiin
 
tai hintaan perustuvat vuokrien muutokset
toteutuvat, vuokrasopimusvelka arvioidaan uudelleen ja
 
sitä oikaistaan käyttöoikeusomaisuuserää
vastaan.
 
Maksettavat vuokrat kohdistetaan vuokrasopimusvelan lyhennyksiin
 
sekä rahoituskuluihin.
Rahoitusmeno kirjataan tulosvaikutteisesti vuokra-aikana
 
siten, että jäljellä olevan velan korkoprosentti
on jokaisella kaudella sama.
Lyhytaikaisten tai arvoltaan vähäisten vuokrasopimusten maksut kirjataan
 
kuluiksi tasaerinä.
Lyhytaikaisiksi katsotaan vuokrasopimukset, joiden mukainen vuokra-aika
 
on enintään 12 kuukautta.
Atria ei sovella IFRS 16 -standardia IAS 38:n
 
mukaisiin aineettomien hyödykkeiden vuokrasopimuksiin.
Suojauslaskenta
Johdannaiset merkitään alun perin johdannaissopimuksen
 
solmimispäivän käypään arvoon, ja sen
jälkeen ne arvostetaan kunkin raportointikauden
 
lopun käypään arvoon. Käyvän arvon muutosten
kirjanpitokäsittely riippuu siitä, onko johdannainen
 
määritetty suojausinstrumentiksi ja minkä luonteista
erää se suojaa. Suojauslaskentaa sovelletaan johdannaisiin,
 
jotka ovat määritelty suojaamaan korko-,
valuuttakurssi- tai sähkön hintariskiltä, jotka liittyvät
 
taseeseen merkittyyn omaisuuserään tai velkaan
taikka erittäin todennäköiseen ennakoituun liiketoimeen
 
(rahavirran suojaus).
Kun johdannaiseen sovelletaan suojauslaskentaa, konserni
 
dokumentoi suojausjärjestelyn alussa
kunkin suojausinstrumentin ja suojatun omaisuuserän
 
välisen suhteen sekä riskinhallintatavoitteen ja
siihen sovelletun strategian. Tämän prosessin kautta
 
suojausinstrumentti kytketään siihen liittyviin
varoihin ja velkoihin tai ennakoituihin liiketapahtumiin.
 
Samoin dokumentoidaan riskienhallinnan
tavoitteet sekä strategiat, joiden mukaan erilaisiin suojaustoimiin
 
ryhdytään. Konserni dokumentoi
suojausta aloitettaessa ja myös sen jälkeen arvionsa
 
siitä, kumoavatko suojauksissa käytettävät
johdannaiset tehokkaasti suojauskohteiden käypien arvojen
 
tai rahavirtojen muutoksia.
 
Suojaavan johdannaisen koko käypä arvo luokitellaan
 
pitkäaikaiseksi omaisuuseräksi tai velaksi, jos
suojauskohteen maturiteetti on yli 12 kuukautta, ja lyhytaikaiseksi
 
omaisuuseräksi tai velaksi, jos
suojauskohde erääntyy 12 kuukauden kuluessa. Kaupankäyntitarkoituksessa
 
pidettävät johdannaiset
luokitellaan lyhytaikaisiksi varoiksi tai veloiksi.
Arvostusperiaatteet
Valuuttatermiinien käypä arvo lasketaan arvostamalla termiinisopimukset tilinpäätöspäivän
termiinikurssiin. Koronvaihtosopimusten käypä arvo lasketaan
 
diskonttaamalla sopimusten ennakoidut
rahavirrat arvostushetken markkinakorkokäyrillä kyseessä oleville
 
valuutoille. Sähköjohdannaiset
arvostetaan käypään arvoon käyttäen tilinpäätöspäivän markkinanoteerauksia.
 
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
96
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Rahavirran suojaus
Rahavirran suojauksiksi määritettyjen, ehdot täyttävien
 
johdannaisten käyvän arvon muutosten tehokas
osuus kirjataan muihin laajan tuloksen eriin. Tehottomaan osuuteen liittyvä voitto tai
 
tappio kirjataan
välittömästi tuloslaskelmaan asianmukaiseen erään. Omaan
 
pääomaan kertyneet voitot ja tappiot
siirretään tuloslaskelmaan niillä kausilla, joilla suojauskohde
 
vaikuttaa tulokseen (esimerkiksi kun
suojattu ennakoitu osto toteutuu). Kuitenkin, jos
 
suojatun ennakoidun liiketoimen seurauksena kirjataan
rahoitusvaroihin kuulumaton omaisuuserä (esimerkiksi
 
vaihto- tai käyttöomaisuutta), aiemmin omaan
pääomaan kirjatut voitot ja tappiot siirretään omaisuuserän
 
alkuperäiseen hankintamenoon. Jos
kyseessä on vaihto-omaisuus, voitot ja tappiot sisältyvät
 
lopulta myytyjä suoritteita vastaaviin kuluihin,
ja jos kyseessä on käyttöomaisuus ne sisältyvät
 
lopulta poistoihin. Kun suojausinstrumentti erääntyy
 
tai
myydään tai kun suojaus ei enää täytä suojauslaskennan
 
soveltamisen edellytyksiä, omaan pääomaan
sillä hetkellä sisältyvät kertyneet voitot tai tappiot jäävät
 
omaan pääomaan, ja ne siirretään
tuloslaskelmaan vasta, kun ennakoitu liiketoimi toteutuu.
 
Jos ennakoidun liiketoimen ei enää odoteta
toteutuvan, omassa pääomassa esitetty kertynyt voitto
 
tai tappio siirretään välittömästi tuloslaskelmaan
asianmukaiseen erään.
 
Myytävänä olevaksi luokitellut omaisuuserät
Pitkäaikaiset omaisuuserät luokitellaan myytävänä oleviksi,
 
mikäli niiden kirjanpitoarvoa vastaava
määrä tulee kertymään pääasiassa omaisuuserän myynnistä
 
jatkuvan käytön sijaan. Myytävänä
oleviksi luokittelun edellytyksien katsotaan täyttyvän,
 
kun myynti on erittäin todennäköinen ja
omaisuuserä on välittömästi myytävissä nykyisessä kunnossaan
 
yleisin ja tavanomaisin ehdoin ja kun
johto on sitoutunut myyntiin ja myynnin odotetaan
 
tapahtuvan vuoden kuluessa luokittelusta.
 
Välittömästi ennen luokittelua myytävänä oleviksi kyseiset
 
omaisuuserät arvostetaan niihin
sovellettavien IFRS-standardien mukaisesti. Luokitteluhetkestä
 
lähtien myytävänä olevat omaisuuserät
arvostetaan kirjanpitoarvoon tai myynnistä aiheutuvilla menoilla
 
vähennettyyn käypään arvoon sen
mukaan, kumpi niistä on alempi. Poistot näistä
 
omaisuuseristä lopetetaan luokitteluhetkellä.
Oma pääoma
Kantaosakkeet esitetään osakepääomana. Menot, jotka
 
liittyvät omien oman pääomanehtoisten
instrumenttien liikkeeseenlaskuun tai hankintaan, esitetään
 
oman pääoman vähennyseränä.
 
Jos jokin konserniin kuuluva yritys ostaa yhtiön osakkeita,
 
niistä maksettu vastike ja hankinnasta
välittömästi aiheutuvat menot, verovaikutus huomioonottaen,
 
vähennetään yhtiön omistajille kuuluvasta
omasta pääomasta, kunnes osakkeet mitätöidään tai
 
lasketaan uudelleen liikkeeseen. Jos osakkeet
lasketaan uudelleen liikkeeseen, niistä saatavat vastikkeet
 
sisällytetään yhtiön omistajille kuuluvaan
omaan pääomaan niistä välittömästi johtuvilla transaktiomenoilla
 
vähennettyinä verovaikutukset
huomioonottaen.
Varaukset
 
Varaus kirjataan, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena oikeudellinen
 
tai
tosiasiallinen velvoite, maksuvelvoitteen toteutuminen on
 
todennäköistä ja velvoitteen suuruus on
arvioitavissa luotettavasti. Varaukset arvostetaan velvoitteen kattamiseksi vaadittavien
 
menojen
nykyarvoon. Varausten määriä arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä ja niiden
 
määriä muutetaan
vastaamaan parasta arviota tarkasteluhetkellä. Varausten muutokset kirjataan tuloslaskelmaan
 
samaan
erään, mihin varaus on alun perin kirjattu.
Myyntituottojen tuloutus
Atria myy elintarvikkeita, rehuja, välityseläimiä ja palvelusuoritteita.
 
Myyntituotot kirjataan
asiakassopimusten perusteella. Sopimuksissa yksilöidään
 
suoritevelvoitteet ja niillä on yksilöitävissä
olevat hinnat. Atrialla ei ole yhdisteltyjä tai ajan
 
kuluessa täytettäviä suoritevelvoitteita, ennakkomaksuja
eikä takuuvelvoitteita.
 
Atria kirjaa sekä myyntituoton että saamisen, kun tavaraa
 
tai palvelua koskeva määräysvalta siirtyy
asiakkaalle. Toimitus tapahtuu yleensä kotimaassa vuorokauden kuluessa ja määräysvalta sekä riskit
siirtyvät toimituksen yhteydessä. Vientikaupassa yhtiö arvio
 
toimituskohtaisesti toimitusehtojen ja
toimitusajan mukaisen hetken, jolloin määräysvalta
 
siirtyy asiakkaalle. Myyntihintoja ei oikaista rahan
aika-arvon huomioonottamiseksi, sillä tuotteiden luovutuksen
 
ja asiakkaan suorittaman maksun välinen
aika on lyhyempi kuin yksi vuosi. Atrialla jaksotetaan alennukset
 
ja myynnin jälkihyvitteet aina tavaran
toimituskuukaudelle huomioiden asiakkaan koko vuoden
 
volyymi.
Myynnin tuloutuksessa Atria on tunnistanut kaksi asiakasryhmää:
 
kuluttajatuote-
 
ja
alkutuotantoasiakkaat. Atria esittää myynnin jaettuna
 
näihin kahteen liikevaihtovirtaan osana segmentti-
informaatiota liitetiedossa 1 sekä saamisten jaottelun
 
liitetiedossa 20. Atria katsoo näiden kahden
asiakasryhmän olevan olennaisimpia asiakassopimuksista
 
syntyvien myyntituottojen ja rahavirtojen
luonteen ymmärtämisessä. Pääosa asiakassopimuksista
 
koskee kuluttajatuotteiden myyntiä.
Kuluttajatuoteasiakkaat ovat suurimmaksi osaksi keskusliikkeitä.
 
Lisäksi Atria myy välityseläimiä ja
rehuja alkutuotannon asiakkaille.
 
Työsuhde-etuudet
Eläkevelvoitteet
Konserniin kuuluvilla yrityksillä on eri maissa erilaisia
 
paikallisia eläkejärjestelyjä. Eläkejärjestelyt
luokitellaan maksupohjaisiksi ja etuuspohjaisiksi järjestelyiksi.
 
Maksupohjaisissa järjestelyissä konserni suorittaa kiinteitä
 
maksuja erilliselle yksikölle. Konsernilla ei
ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta lisämaksujen
 
suorittamiseen, mikäli maksujen saajataho ei
pysty suoriutumaan kyseisten eläke-etuuksien maksamisesta.
 
Kaikki sellaiset järjestelyt, jotka eivät
täytä näitä ehtoja, ovat etuuspohjaisia eläkejärjestelyjä.
 
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
97
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Maksupohjaisiin eläkejärjestelyihin tehdyt suoritukset kirjataan
 
tuloslaskelmaan sillä tilikaudella, jota
veloitus koskee. Konsernin eläkejärjestelyt ovat suurelta
 
osin maksupohjaisia. Etuuspohjaisissa
eläkejärjestelyissä yritykselle jää velvoitteita järjestelystä
 
tilikauden maksun suorittamisen jälkeenkin.
Etuuspohjaisiksi määritellyistä järjestelyistä hankitaan
 
vuosittain vakuutusmatemaattiset laskelmat,
joiden perusteella tilinpäätökseen kirjattava kulu
 
sekä velka tai omaisuuserä voidaan kirjata.
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot kirjataan muiden laajan tuloksen erien
 
kautta oman pääoman
hyvitykseksi tai veloitukseksi sillä kaudella, jonka aikana
 
ne syntyvät.
Osakeperusteiset maksut
Konsernilla on johdon kannustinjärjestelmä, jossa
 
maksut suoritetaan osittain yhtiön osakkeina ja
osittain rahana. Järjestelyssä myönnettävät palkkiot
 
arvostetaan käypään arvoon niiden
myöntämishetkellä ja kirjataan tuloslaskemaan työsuhde-etuuksista
 
johtuviksi kuluiksi tasaisesti
oikeuden ansainta-
 
ja sitouttamisjakson aikana. Järjestelyssä maksettavan
 
rahan määrä arvioidaan
uudelleen raportointikauden päättävän osakekurssin mukaan
 
ja jaksotetaan tuloslaskelmaan työsuhde-
etuuksista aiheutuvaksi kuluksi tasaisesti myöntämispäivästä
 
siihen asti, kun raha siirtyy saajalle.
Lopullisen kulukirjauksen määrä riippuu siitä, kuinka hyvin
 
kannustinjärjestelmän ehdot toteutuvat.
Tutkimus
 
-
 
ja kehittämismenot
Tutkimusmenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi. Yksittäisiin projekteihin
 
liittyvät kehittämismenot
aktivoidaan taseeseen, kun on saatu riittävä varmuus siitä,
 
että kyseessä oleva hyödyke on teknisesti
toteutettavissa ja se tulee todennäköisesti tuottamaan vastaista
 
taloudellista hyötyä. Aktivoidut
kehittämismenot kirjataan kuluksi projektikohtaisesti hyödykkeen
 
taloudellisena vaikutusaikana.
Hyödykettä poistetaan siitä lähtien, kun se on valmis
 
käytettäväksi. Konsernilla ei ole aktivoituja
kehittämismenoja.
Julkiset avustukset
Sellaiset avustukset, jotka on saatu syntyneiden
 
menojen korvaukseksi, tuloutetaan tuloslaskelmaan,
kun avustuksen kohteeseen liittyvät menot merkitään
 
kuluksi. Tällaiset avustukset esitetään
liiketoiminnan muissa tuotoissa. Tukien luonne vaihtelee maittain ja
 
tuet kirjataan vasta, kun kaikki
maksettavaan tukeen liittyvät ehdot ja vaatimukset ovat
 
täyttyneet, joten yhtiöllä ei ole saamiinsa
avustuksiin takaisinmaksuvelvoitetta.
Julkiset avustukset, esimerkiksi valtiolta saadut aineellisten
 
käyttöomaisuushyödykkeiden hankintoihin
liittyvät avustukset, on kirjattu aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden
 
kirjanpitoarvojen
vähennykseksi silloin, kun on kohtuullisen varmaa, että
 
ne tullaan saamaan ja että konserniyritys
täyttää avustuksen saamisen edellytykset. Avustukset tuloutuvat
 
pienempien poistojen muodossa
hyödykkeen taloudellisen vaikutusajan kuluessa.
Tuloverot
Tuloslaskelman verokulu muodostuu kauden verotettavaan tuloon perustuvista
 
veroista, aikaisempien
tilikausien verojen oikaisuista ja laskennallisista veroista.
 
Verot merkitään tuloslaskelmaan paitsi, jos ne
liittyvät muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan
 
pääomaan kirjattuihin eriin. Tällöin myös vero
kirjataan vastaavasti muihin laajan tuloksen eriin tai
 
suoraan omaan pääomaan. Tilikauden
verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan verotettavasta
 
tulosta kunkin maan voimassa olevan
verokannan perusteella.
 
Laskennalliset verot lasketaan kaikista väliaikaisista eroista
 
kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon
välillä. Suurimmat väliaikaiset erot syntyvät aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden
 
poistoista ja
hankintojen yhteydessä tehdyistä käypiin arvoihin arvostuksista.
 
Verotuksessa vähennyskelvottomista
liikearvon arvonalentumisista ei kirjata laskennallista
 
veroa ja tytäryhtiöiden jakamattomista
voittovaroista ei kirjata laskennallista veroa siltä osin,
 
kun ero ei todennäköisesti purkaudu
ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa.
Laskennalliset verot on laskettu käyttämällä tilinpäätöspäivään
 
mennessä säädettyjä verokantoja.
Laskennallinen verosaaminen on kirjattu siihen määrään
 
asti kuin on todennäköistä, että
tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan
 
väliaikainen ero voidaan hyödyntää.
Konserniyhtiöiden vahvistetuista tappioista kirjataan laskennallista
 
verosaamista siinä määrin, kun on
todennäköistä, että niitä voidaan käyttää hyväksi tulevien
 
tilikausien verotettavaa tuloa vastaan.
Atria kuuluu suurten kansainvälisten konsernien vähimmäisveron
 
(1308/2023) piiriin. Laki astui
Suomessa voimaan 1.1.2024 ja sitä sovelletaan 31.12.2023
 
tai sen jälkeen alkaviin tilikausiin.
 
doc1p2i0
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
98
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
1. SEGMENTTI-INFORMAATIO
 
Atrian liiketoimintaan vaikuttavat kuluttajat, asiakkaat ja
 
tuotteet. Nämä asiat ohjaavat myös konsernin
 
organisaatiorakenteen muodostumista ja taloudellista raportointia.
 
Koska suurin osa asiakkaista toimii
maakohtaisesti ja Atrian tuotteet ovat pääosin tuotantomaassa
 
myytäviä tuoretuotteita, Atrian käyttämät raportointisegmentit
 
ovat Atria Suomi, Atria Ruotsi ja Atria Tanska & Viro. Tanska ja Viro raportoidaan yhdessä,
koska ne eivät täytä erillisraportoinnin raja-arvoja, ja ne
 
ovat ominaispiirteiltään samanlaiset.
Hallitus arvioi toimintasegmenttien tulosta liikevaihdon, liikevoiton
 
ja sitoutuneen pääoman perusteella sekä tekee strategiset
 
että operatiiviset päätökset raportoitavista toimintasegmenteistä
 
saadun tiedon perusteella.
Konsernikulut ilmoitetaan erikseen erässä kohdistamattomat.
 
Konsernikuluihin sisältyy henkilöstö-
 
ja hallintokuluja sekä muita tuottoja ja kuluja, joita
 
ei kohdisteta toimintasegmenteille. Liikevoiton
 
alapuolella olevia eriä
ei kohdisteta toimintasegmenteille. Segmentin varoina
 
ja velkoina on käsitelty sellaiset erät, jotka
 
ovat välittömästi osoitettavissa tai järkevällä perusteella
 
kohdistettavissa segmenteille. Segmenttien välinen kauppa
tapahtuu käypään markkinahintaan
Konsernilla on kaksi asiakasta, joiden kanssa käydyn
 
kaupan arvo on noin 30 prosenttia konsernin
 
liikevaihdosta. Kyseinen liikevaihto on raportoitu toimintasegmenteissä
 
Atria Suomi ja Atria Tanska & Viro.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 000 EUR
Atria Tanska
Kohdista-
Toimintasegmentit
Atria Suomi
Atria Ruotsi
 
& Viro
mattomat
Eliminoinnit
Konserni
31.12.2024 päättynyt tilikausi
Liikevaihto
Tuotot kuluttajatuotteista
976 693
354 554
124 693
0
1 455 939
Tuotot alkutuotannosta
299 211
0
217
0
299 428
Tuotot saman konsernin yrityksiltä
19 730
5 608
945
0
-26 284
0
Liikevaihto yhteensä
1 295 635
360 162
125 854
0
-26 284
1 755 368
Liikevoitto
 
61 372
4 538
5 250
-4 781
66 379
Rahoitustuotot ja -kulut
-15 447
Osuus yhteis-
 
ja osakkuusyrityksen tuloksesta
1 125
Tuloverot
-9 060
Tilikauden voitto
42 997
Varat
681 915
223 657
97 566
0
-18 344
984 794
Velat
412 355
119 065
48 012
0
-18 344
561 087
Investoinnit
 
22 912
11 342
5 326
0
0
39 580
Poistot
43 519
12 531
5 436
61 485
Arvonalentumiset
 
419
1
0
421
 
doc1p2i0
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
99
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Tanska
Kohdista-
Toimintasegmentit
Atria Suomi
Atria Ruotsi
 
& Viro
mattomat
Eliminoinnit
Konserni
31.12.2023 päättynyt tilikausi
Liikevaihto
Tuotot kuluttajatuotteista
990 872
324 157
118 624
0
1 433 653
Tuotot alkutuotannosta
316 356
2 686
0
319 042
Tuotot saman konsernin yrityksiltä
18 694
6 312
932
0
-25 939
0
Liikevaihto yhteensä
1 325 921
330 470
122 243
0
-25 939
1 752 695
Liikevoitto/-tappio *
50 460
-28 265
-17 075
-4 751
369
Rahoitustuotot ja -kulut
-13 641
Osuus yhteis-
 
ja osakkuusyrityksen tuloksesta
2 067
Tuloverot
-4 075
Tilikauden voitto/tappio
-15 279
Varat
695 808
212 120
89 624
17 540
-26 106
988 985
Velat
456 122
103 644
43 369
532
-26 106
577 561
Investoinnit
 
82 232
25 489
3 285
111
006
Poistot
39 579
11 787
4 718
0
56 084
Arvonalentumiset
 
3 810
20 000
20 000
0
43 810
* Vuonna 2023 yleinen taloudellinen epävarmuus, kustannusinflaatio
 
sekä kohonneet markkinakorot vaikuttivat kuluttajien ostovoimaan
 
ja heikensivät
rahavirtaennusteiden nykyarvoa erityisesti Atria Ruotsissa
 
ja Atria Tanskassa. Näiden syiden takia Atria kirjasi alas Atria Ruotsille kohdistettua liikearvoa
20 miljoonaa euroa sekä Tanskalle kohdistettua liikearvo 20 miljoonaa euroa. Lisäksi Atria Suomi
 
kirjasi alas poistuvan tuotemerkin arvon 2,5
 
miljoonaa euroa.
(Liitetieto 15)
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
100
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2. LIIKEVAIHTO
1 000 EUR
2024
2023
Tavaroiden myynti:
Tuotot kuluttajatuoteasiakkailta
1 447 089
1 417 533
Tuotot alkutuotantoasiakkailta
299 345
318 934
Palvelut, vuokrat ja muu myynti:
Tuotot kuluttajatuoteasiakkailta
8 850
16 120
Tuotot alkutuotantoasiakkailta
83
108
Yhteensä
1 755 368
1 752 695
Myynnin tuloutuksessa Atria on tunnistanut kaksi asiakasryhmää:
 
kuluttajatuote-
 
ja
alkutuotantoasiakkaat. Atria esittää myynnin jaettuna
 
näihin kahteen liikevaihtovirtaan
myös osana segmentti-informaatiota liitetiedossa 1 sekä
 
saamisten jaottelun
 
liitetiedossa 20.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. TUTKIMUS- JA KEHITTÄMISMENOT
1 000 EUR
2024
2023
Kuluksi kirjatut tutkimus-
 
ja
kehittämismenot
14 803
14 435
Liikevaihdosta, %
0,8 %
0,8 %
Tutkimus- ja kehittämismenot sisältyvät myynnin ja markkinoinnin kuluihin.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4. TILINTARKASTUSPALKKIOT
1 000 EUR
2024
2023
Tilintarkastuspalkkiot
429
369
Tilintarkastuksen liitännäispalvelut
19
16
Yhteensä
448
385
Tilintarkastajien palkkiot sisältyvät hallinnon kuluihin.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
5. LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
1 000 EUR
2024
2023
Käyttöomaisuuden myyntituotot
 
1 616
377
Saadut avustukset
949
597
Muut
1 998
1 767
Yhteensä
4 564
2 740
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6. LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
1 000 EUR
2024
2023
Liikearvon ja tuotemerkkien alaskirjaukset *
0
42 500
Aineettomien hyödykkeiden suunnitelman mukaiset poistot
 
1 900
2 121
Arvonalentumistappiot rahoitusvaroista ja
 
sopimuksiin perustuvista omaisuuseristä / peruutukset (-)
-596
24
Aineellisten hyödykkeiden alaskirjaukset
 
0
1 309
Uudelleenorganisointikulut / peruutukset (-)
-302
755
Muut
 
2 022
605
Yhteensä
3 023
47 314
* Vuonna 2023 Atria kirjasi alas Atria Ruotsille kohdistettua liikearvoa
 
20 miljoonaa euroa sekä
 
Tanskalle kohdistettua liikearvo 20 miljoonaa euroa. Lisäksi Atria Suomi kirjasi alas poistuvan
 
tuotemerkin arvon 2,5 miljoonaa euroa.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
101
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7. HENKILÖSTÖMENOT
1 000 EUR
2024
2023
Työsuhde-etuuksista johtuvat kulut:
Palkat
217 012
219 143
Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt
33 410
32 721
Eläkekulut - etuuspohjaiset järjestelyt
-230
-211
Muut henkilösivukulut
22 050
23 320
Yhteensä
272 241
274 974
Työsuhde-etuuksista johtuvat kulut toiminnoittain:
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut
216 643
216 636
Myynnin ja markkinoinnin kulut
28 473
29 663
Hallinnon kulut *
27 126
28 674
Yhteensä
272 241
274 974
Henkilökunta keskimäärin liiketoiminta-alueittain (FTE):
Suomi
2 594
2 614
Ruotsi
829
827
Tanska & Viro
441
457
Yhteensä
3 864
3 898
* Vuoden 2023 hallinnonkulut sisältää uudelleenorganisointikustannuksia
 
2,6 miljoona euroa.
Tiedot johdon työsuhde-etuuksista esitetään liitetiedossa 31.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
8. POISTOT JA ARVONALENTUMISET
1 000 EUR
2024
2023
Poistot ja arvonalentumiset toiminnoittain:
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut
 
54 131
46 595
Myynnin ja markkinoinnin kulut
817
748
Hallinnon kulut
5 058
6 621
Liiketoiminnan muut kulut (liitetieto 6) *
1 900
45 930
Yhteensä
 
61 906
99 894
* Vuoden 2023 luvut sisältävät liikearvon ja tuotemerkkien 42,5
 
miljoonan euron arvonalentumisen
 
sekä 1,3 miljoonan euron alaskirjauksen aineelliseen
 
omaisuuteen liittyen siipikarjaliiketoiminnan
uudelleenorganisointiin.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
9. RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
1 000 EUR
2024
2023
Rahoitustuotot:
Korkotuotot jaksotettuun hankintamenoon
 
arvostettavista rahoitusvaroista
5 254
3 717
Valuuttakurssivoitot jaksotettuun hankintamenoon
arvostettavista rahoitusveloista ja lainasaamisista
1 446
1 114
Arvonmuutokset käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavista rahoitusvaroista
 
- Johdannaissopimukset - ei suojauslaskennassa
 
2 766
8 984
Muut rahoitustuotot
78
5
Yhteensä
9 544
13 821
Rahoituskulut:
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista
rahoitusveloista
-18 745
-17 004
Korkokulut vuokrasopimusveloista (liitetiedot 14, 25)
-452
-554
Valuuttakurssitappiot jaksotettuun hankintamenoon
arvostettavista rahoitusveloista ja lainasaamisista
-2 440
-1 684
Muut rahoituskulut
-1 587
-1 106
Arvonalentuminen jaksotettuun hankintamenoon
arvostettavista lainasaamisista (liitetieto 20)
188
-50
Arvonmuutokset käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavista rahoitusvaroista
 
- Johdannaissopimukset - ei suojauslaskennassa
 
-1 956
-7 063
Yhteensä
-24 991
-27 461
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
-15 447
-13 641
Rahoitusinstrumentteihin liittyvät muihin laajan
tuloksen eriin kirjatut erät ennen veroja:
Rahavirran suojaukset
-6 080
-24 396
Muuntoerot
-3 351
356
Yhteensä
-9 432
-24 040
 
doc1p2i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
102
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10. TULOVEROT
1 000 EUR
2024
2023
Tuloslaskelman verot:
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot
8 485
5 055
Verot edellisiltä tilikausilta
 
-70
17
Laskennalliset verot
645
-997
Yhteensä
9 060
4 075
Tuloslaskelman verojen ja emoyhtiön verokannalla
 
laskettujen verojen täsmäytys:
Tulos ennen veroja
52 056
-11 205
Verot laskettuna emoyhtiön 20,0 prosentin verokannalla
10 411
-2 241
Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavien verokantojen vaikutus
-1 438
-1 345
Verovapaiden tulojen vaikutus
0
-66
Verotuksessa vähennyskelvottomien kulujen vaikutus
 
Aineettomien hyödykkeiden alaskirjaukset
0
9 020
 
Muut *
-380
102
Yhteis-/Osakkuusyritysten tuloksen vaikutus
-225
-413
Oikaisut aiempien tilikausien veroihin
-70
17
Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset
 
721
-19
Muut muutokset
41
-979
Tuloslaskelman verot
9 060
4 075
* Sisältää mm. varausten muutosten verovaikutuksen.
Muihin laajan tuloksen eriin
Ennen
Vero-
Verojen
kirjatut verot
veroja
vaikutus
jälkeen
2024:
Rahavirran suojaukset
-6 080
1 217
-4 864
Vakuutusmatemaattiset voitot eläkevelvoitteista
-694
143
-551
Yhteensä
-6 774
1 360
-5 415
2023:
Rahavirran suojaukset
-24 396
4 881
-19 515
Vakuutusmatemaattiset voitot eläkevelvoitteista
0
0
0
Yhteensä
-24 396
4 881
-19 515
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Euroopan unionin neuvosto hyväksyi direktiivin maailmanlaajuisesta
 
vähimmäisverosta 15.12.2022.
Direktiivi pohjautuu OECD:n sääntelyyn (Pillar II), joka
 
tavoitteena on, että suurten konsernin tuloksiin
kohdistuu vähintään 15 prosentin vähimmäisvero. Direktiivin
 
kansallisen täytäntöönpanon edellyttämä
laki suurten konsernien vähimmäisverosta (1308/2023) tuli
 
Suomessa voimaan 1.1.2024 ja sitä
sovelletaan 31.12.2023 tai sen jälkeen alkaviin tilikausiin.
 
Konserniyksiköiden tosiasiallista verotasoa tarkastellaan
 
valtiokohtaisesti. Jos tosiasiallinen verotaso on
jonkin konserniyksikön sijaintivaltiossa alle 15 prosenttia,
 
toteutetaan minimiverotason mukainen
verotus täydennysveron avulla.
 
Koska vähimmäisveroon liittyvien säännösten julkaisemiseen
 
liittyi useita epävarmuustekijöitä, kuten eri
maiden eri aikataulu täytäntöönpanolle, julkaisi IASB
 
23.5.2023 kapea-alaisen lisäyksen IAS 12
Tuloverot standardiin. Lisäyksen mukaisesti suurten konsernien ei
 
tarvitse toistaiseksi julkaista
vähimmäisveroon liittyviä laskennallisia verovelkoja ja
 
saatavia tilinpäätöksessään. Atria soveltaa tätä
poikkeussääntöä vuoden 2024 tilinpäätöksessä.
Vuodelle 2024 tehtyjen laskelmien perusteella suurten konsernien
 
vähimmäisverosäännöksillä ei ole
merkittävää vaikutusta Atrialle eikä minimiveroa ole
 
kirjattu. Atrian konserniyritykset sijaitsevat pääosin
valtioissa, joissa yhteisöverokanta on jo lähtökohtaisesti
 
yli 15 prosenttia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
11. OSAKEKOHTAINEN TULOS
2024
2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva
tilikauden voitto + / tappio - (1 000 EUR)
39 654
-19 802
Osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo tilikaudella (1 000 kpl)
28 175
28 178
Laimentamaton osakekohtainen tulos, EUR
1,41
-0,70
Laimennusvaikutuksella oikaistu
osakekohtainen tulos, EUR
1,41
-0,70
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla
 
emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
kauden voitto kauden aikana ulkona olevien osakkeiden
 
lukumäärän painotetulla keskiarvolla.
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta
 
laskettaessa osakkeiden lukumäärän
painotetussa keskiarvossa otetaan huomioon kaikkien laimentavien
 
potentiaalisten kantaosakkeiden
muuttumisesta johtuva laimentava vaikutus.
 
doc1p2i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
103
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
12. AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
1 000 EUR
Maa- ja
 
Rakennukset ja
Koneet ja
Muut aineelliset
Keskeneräiset
2024
vesialueet
 
rakennelmat
kalusto
hyödykkeet
hankinnat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.
3 583
616 105
741 477
5 822
38 400
1 405 387
Hankitut liiketoimet
0
0
1 740
0
35
1 775
Lisäykset
234
17 569
40 911
338
35 229
94 281
Vähennykset
-5
0
-2 816
0
-57 460
-60 282
Kurssierot
-24
-2 486
-4 895
0
193
-7 213
Hankintameno 31.12.
3 787
631 188
776 416
6 161
16 397
1 433 949
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
0
-290 547
-575 606
-3 408
1
-869 560
Vähennykset
0
0
2 257
2
0
2 259
Poistot
0
-15 887
-30 452
-265
0
-46 604
Arvonalentumiset
0
-85
-333
0
0
-418
Kurssierot
0
981
3 392
0
0
4 373
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
0
-305 538
-600 741
-3 671
1
-909 950
Kirjanpitoarvo 1.1.
3 583
325 558
165 871
2 414
38 401
535 827
Kirjanpitoarvo 31.12.
3 787
325 649
175 675
2 490
16 398
523 999
Maa- ja
 
Rakennukset ja
Koneet ja
Muut aineelliset
Keskeneräiset
2023
vesialueet
 
rakennelmat
kalusto
hyödykkeet
hankinnat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.
3 584
481 684
701 557
4 840
128 449
1 320 115
Lisäykset
0
134 388
65 253
1 046
107 272
307 959
Vähennykset
0
-91
-25 716
-64
-197 277
-223 147
Kurssierot
-1
124
383
0
-45
460
Hankintameno 31.12.
3 583
616 105
741 477
5 822
38 400
1 405 387
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
0
-276 722
-570 569
-3 240
-25
-850 557
Vähennykset
0
91
23 106
0
26
23 223
Poistot
0
-13 237
-26 774
-168
0
-40 179
Arvonalentumiset
0
-579
-915
0
0
-1 494
Kurssierot
0
-99
-453
0
0
-553
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
0
-290 547
-575 606
-3 408
1
-869 560
Kirjanpitoarvo 1.1.
3 584
204 962
130 988
1 600
128 424
469 558
Kirjanpitoarvo 31.12.
3 583
325 558
165 871
2 414
38 401
535 827
Aineellisia hyödykkeitä on lainojen vakuutena 11,2 miljoonan euron (12,5 milj.
 
euron) arvosta.
 
doc1p2i0
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
104
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
13. BIOLOGISET HYÖDYKKEET
1 000 EUR
2024
2023
Biologiset hyödykkeet:
Tuottavat
597
697
Kulutettavat
5 333
4 882
Kauden lopussa
5 930
5 579
Tilikauden muutos
351
612
Biologisten hyödykkeiden määrät tilikauden lopussa:
Karjut, emakot, ensikot / kpl
3 369
3 605
Lihasiat / kpl
31 619
30 031
Broilerin munat ja untuvikot / 1000 kpl
4 042
3 973
Maataloustuotteiden tuotanto kauden aikana:
Sianliha / 1000 kg
4 397
5 112
Broilerin untuvikot / 1000 kpl
45 752
46 023
Tuottavien biologisten hyödykkeiden käypä arvo perustuu alkuperäiseen
 
hankintahintaan, josta on
vähennetty eläinten ikääntymisestä aiheutuva käyttöarvon
 
alenemista vastaava kustannus.
Teuraseläinten käypä arvo on sama kuin markkinahinta, joka perustuu yhtiön teuraseläinten
hankintaan/myyntiin paikallisilla markkinoilla. Käyvät arvot
 
luokitellaan tasolle 3.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
14. KÄYTTÖOIKEUSOMAISUUS
1 000 EUR
Vuokrasopimuksilla hankittu
Koneet ja
käyttöoikeusomaisuus 2024
Kiinteistöt
laitteet
Yhteensä
Avaava saldo 1.1.
 
13 812
10 750
24 562
Lisäykset
4 640
3 371
8 011
Vähennykset
589
-154
435
Poistot
-5 530
-4 639
-10 169
Kurssierot
-14
-60
-74
Kirjanpitoarvo 31.12.
13 497
9 268
22 765
Vuokrasopimuksilla hankittu
Koneet ja
käyttöoikeusomaisuus 2023
Kiinteistöt
laitteet
Yhteensä
Avaava saldo 1.1.
 
17 852
12 105
29 957
Lisäykset
1 513
4 697
6 210
Vähennykset
-46
-993
-1 039
Poistot
-5 491
-5 036
-10 528
Kurssierot
-16
-23
-40
Kirjanpitoarvo 31.12.
13 812
10 750
24 562
Vuonna 2024 IFRS 16:n mukaisista vuokrasopimuksista johtuva lähtevä
 
rahavirta oli yhteensä
 
10,0 miljoonaa euroa (11,0 milj. euroa), josta liiketoiminnan rahavirrassa esitetään
0,5 miljoonaa euroa (0,6 milj. euroa) ja rahoituksen
 
rahavirrassa 9,5 miljoonaa euroa
(10,4 milj. euroa).
Vuokrasopimuksiin liittyvät velat esitetään liitetiedossa 25.
Vuokrat
2024
2023
Vuokrasopimuksiin liittyvät muut muuttuvat vuokrat,
 
joita ei ole sisällytetty omaisuuden arvoon
1 026
1 431
Tilikaudella kuluksi kirjatut vuokrat:
Lyhytaikaisista vuokrasopimuksista
2 117
2 188
Arvoltaan vähäisistä omaisuuseristä
765
813
 
doc1p2i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
105
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
15. LIIKEARVO JA MUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
1 000 EUR
Asiakas-
Muut aineettomat
2024
Liikearvo
Tavaramerkit
suhteet
hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno 1.1.
162 741
67 288
8 555
54 069
292 653
Hankitut liiketoimet
2 429
8 797
0
0
11 226
Lisäykset
0
0
0
2 167
2 167
Vähennykset
0
0
0
-62
-62
Kurssierot
-401
-1 016
-124
-186
-1 727
Hankintameno 31.12.
164 770
75 068
8 431
55 988
304 257
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-81 755
-23 118
-7 958
-45 016
-157 847
Myydyt liiketoimet
0
0
0
58
58
Poistot
0
-1 259
-592
-2 570
-4 421
Arvonalentumiset
0
0
0
-2
-2
Kurssierot
-745
396
120
118
-
111
Kertyneet poistot 31.12.
-82 500
-23 981
-8 431
-47 412
-162 324
Kirjanpitoarvo 1.1.
80 987
44 170
597
9 053
134 806
Kirjanpitoarvo 31.12.
82 270
51 087
0
8 576
141 933
Asiakas-
Muut aineettomat
2023
Liikearvo
Tavaramerkit
suhteet
hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno 1.1.
169 855
74 160
8 546
52 211
304 772
Lisäykset
0
0
0
2 861
2 861
Vähennykset
-7 278
-6 909
0
-1 013
-15 200
Kurssierot
164
36
9
10
219
Hankintameno 31.12.
162 741
67 288
8 555
54 069
292 653
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-48 288
-26 586
-6 881
-41 760
-123 515
Vähennysten poistot
7 278
6 909
0
0
14 186
Poistot
0
-918
-1 053
-3 221
-5 192
Arvonalentumiset
-40 000
-2 500
0
-1
-42 501
Kurssierot
-745
-23
-24
-34
-825
Kertyneet poistot 31.12.
-81 755
-23 118
-7 958
-45 016
-157 847
Kirjanpitoarvo 1.1.
121 567
47 574
1 665
10 450
181 257
Kirjanpitoarvo 31.12.
80 987
44 170
597
9 053
134 806
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
106
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Liikearvo ja taloudelliselta vaikutusajalta rajoittamattomat
 
aineettomat hyödykkeet on kohdistettu konsernin
rahavirtaa tuottaville yksiköille seuraavasti:
Liikearvo
Tavaramerkit
2024
2023
2024
2023
Atria Suomi
28 389
28 389
Atria Ruotsi
38 093
36 800
18 850
19 309
Atria Tanska
15 787
15 798
13 301
13 310
Atria Viro
2 857
2 857
Yhteensä
82 270
80 987
35 008
35 476
Arvonalentumistestaus:
2024 Keskeiset oletukset
Atria Suomi
Atria Ruotsi
Atria Tanska
Atria Viro
Pitkän aikavälin liikevaihdon kasvuvauhti
1,0 %
1,0 %
1,0 %
1,0 %
Ennen veroja määritelty diskonttokorko
5,8 %
6,4 %
7,4 %
7,6 %
2023 Keskeiset oletukset
Atria Suomi
Atria Ruotsi
Atria Tanska
Atria Viro
Pitkän aikavälin liikevaihdon kasvuvauhti
1,0 %
1,0 %
1,0 %
1,0 %
Ennen veroja määritelty diskonttokorko
6,5 %
7,9 %
7,2 %
8,0 %
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän
 
arvo perustuu käyttöarvolaskelmiin.
Laskelmissa käytetään johdon hyväksymiin strategiatavoitteisiin
 
ja budjetteihin perustuvia, ennen veroja
määritettyjä rahavirtaennusteita viideltä vuodelta. Tämän
 
jälkeen ennustetut rahavirrat ekstrapoloidaan
käyttäen esitettyjä kasvuprosentteja.
Atrian arvonalentumistestauksessa käyttämien rahavirtaennusteiden
 
tärkeimmät tekijät ovat
liikevaihdon kasvu sekä pitkän aikavälin käyttökate- ja liikevoittomarginaalit.
 
Rahavirtaa tuottavien
yksiköiden laskelmien oletukset perustuvat asetettuihin
 
realistisiin tavoitetasoihin sekä ulkoiseen
informaatioon kuten tutkimuslaitosten tilastoihin, talousennusteisiin,
 
markkinatietouteen että markkina-
ja kuluttajatutkimuksiin. Konsernin tavoitetaso liikevoittomarginaalille
 
on 5 prosenttia. Oletusten
perusteella kasvuprosentit ovat maltillisia kaikilla rahavirtaa
 
tuottavilla yksiköillä. Laskelmissa
käytettäviin korkoihin vaikuttavat pääomarakenne, riskittömän
 
koron taso sekä maa- ja yhtiökohtaiset
riskipreemiot.
 
Tulevien kassavirtojen nykyarvo ylittää tasearvon Ruotsissa noin 32
 
miljoonalla eurolla ja Tanskassa
noin 8 miljoonalla eurolla. Arvonalentumistappiota kirjattaisiin
 
Atria Ruotsissa, jos pitkän aikavälin
liikevoittomarginaalin taso jäisi 18 prosenttia oletetusta
 
ja Atria Tanskassa 15 prosenttia oletetusta
tasosta. Muuttumattomilla rahavirtaennusteilla diskonttokorot
 
aiheuttaisivat arvonalentumistappioita, jos
ne nousisivat 0,9 prosenttiyksikköä Ruotsissa ja Tanskassa 0,8 prosenttiyksikköä. Jos diskonttokorot
muuttuisivat merkittäväsi ylöspäin, tarkoittaisi tämä
 
samalla sitä, että markkinatilanne olisi muuttunut ja
se aiheuttaisi muutoksia myös Atrian rahavirtoihin.
Mikään odotettavissa oleva mahdollinen muutos ei laskelmien
 
mukaan johtaisi arvonalentumisen
kirjaamiseen Atria Suomessa tai Atria Virossa.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
107
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
16. OSUUDET YHTEIS- JA OSAKKUUSYHTIÖISSÄ
1 000 EUR
2024
2023
Tulosvaikutus konsernin tuloksessa
Osakkuusyritykset
-60
128
Yhteisyritykset
1 185
1 940
Yhteensä
1 125
2 067
Kirjanpitoarvot konsernin taseessa
Osakkuusyritykset
2 724
2 629
Yhteisyritykset
18 539
17 767
Yhteensä
21 263
20 396
Olennainen sijoitus yhteisyritykseen
Honkajoki Oy on eläinperäisen raaka-aineen kierrätyslaitos,
 
joka sijaitsee Honkajoella. Yhtiöllä on
tytäryhtiöt Findest Protein Oy, GMM Finland Oy ja Remsoil Oy. Atria Oyj omistaa yhtiöstä 50 prosenttia
ja käyttää yhteistä määräysvaltaa HKFoods Finland
 
Oy:n kanssa. Honkajoki-konsernin luvut on
yhdistelty konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmällä.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yhteenveto Honkajoki-konsernin tuloksesta
Liikevaihto
58 218
59 952
Liikevoitto
3 571
4 774
Tulos ennen veroja
2 882
4 560
Tilikauden tulos
2 318
3 725
Yhteenveto Honkajoki-konsernin taseesta
Varat
Pitkäaikaiset varat
51 462
38 208
Lyhytaikaiset varat
17 082
13 923
Varat yhteensä
68 544
52 131
Velat
Pitkäaikaiset velat
20 971
7 063
Lyhytaikaiset velat
11 362
10 351
Velat yhteensä
32 333
17 414
Yhtiön nettovarallisuus
36 211
34 717
Honkajoki-konsernin taloudellista informaatiota
koskevan yhteenvedon täsmäytys:
Tilikauden tulos
2 318
3 725
josta määräysvallattomien osuus
-12
2
Osuus yhteisyrityksen tuloksesta (50 %)
1 153
1 864
Nettovarallisuus 1.1.
34 717
33 962
Tilikauden tulos
2 318
3 725
Osingonjako
-824
-2 970
Nettovarallisuus 31.12.
36 211
34 717
josta määräysvallattomien osuus
288
276
Osuus yhteisyrityksessä (50 %)
17 962
17 221
Muut kuin olennaiset sijoitukset yhteisyrityksissä:
Kirjanpitoarvo
 
konsernin taseessa
578
546
Tulosvaikutus konsernin tuloslaskelmassa
31
76
Luettelo yhteis- ja osakkuusyhtiöstä liitetiedossa 35.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
17. MUUT RAHOITUSVARAT
1 000 EUR
2024
2023
Muut rahoitusvarat 1.1.
916
896
Lisäykset
1 924
20
Muut rahoitusvarat 31.12.
2 840
916
Muut rahoitusvarat on luokiteltu käypään arvoon
 
laajan tuloksen kautta arvostettaviin
rahoitusvaroihin. Muut rahoitusvarat sisältävät noteeraamattomia
 
osakkeita.
Tilikaudella Atria on lisäänyt sijoitustaan Nurmon Bioenergia Oy:ssä
 
ja Lakeuden
Taivaanraapija Oy:ssa sekä hankkinut osuuden Härmämedi Oy:stä.
 
doc1p2i0
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
108
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
18. LASKENNALLISET VEROSAAMISET JA -VELAT
1 000 EUR
2024
2023
Laskennalliset verosaamiset:
Yli 12 kuukauden kuluttua realisoituva verosaaminen
1 136
1 129
12 kuukauden kuluessa realisoituva verosaaminen
1 329
912
Yhteensä
2 465
2 041
Laskennalliset verovelat:
Yli 12 kuukauden kuluttua realisoituva verovelka
33 377
32 210
12 kuukauden kuluessa realisoituva verovelka
602
491
Yhteensä
33 979
32 701
Laskennallisten verosaamisten erittely tase-erittäin:
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet
 
91
188
Käyttöoikeusomaisuus
4 698
5 041
Myyntisaamiset ja muut saamiset
435
623
Korolliset ja korottomat velat
1 020
336
Vahvistetut tappiot *
920
893
Yhteensä
7 164
7 081
Netotettu laskennallisesta verosaamisesta
-4 698
-5 041
Laskennalliset verosaamiset
2 465
2 041
Laskennallisten verovelkojen erittely tase-erittäin:
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet
32 831
31 353
Vaihto-omaisuus
109
36
Myyntisaamiset ja muut saamiset
525
1 196
Korolliset ja korottomat velat
514
117
Vuokrasopimusvelat
4 582
4 929
Yhteensä
38 561
37 630
Netotettu laskennallisesta verovelasta
-4 582
-4 929
Laskennalliset verovelat
33 979
32 701
Laskennallisten verojen muutos:
Kirjattu tuloslaskelmaan
-645
997
Kirjattu muihin laajan tuloksen eriin
1 360
4 881
Hankitut liiketoimet (liitetieto 32)
-1 775
0
Kurssierot
206
492
Yhteensä
-854
6 370
* Vahvistetuista tappioista kirjatut 0,9 miljoonan euron laskennalliset verosaamiset
 
erääntyvät vuonna 2034.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Käyttämättömistä verotuksellisista tappioista kirjataan laskennallisia
 
verosaamisia siihen määrään asti
kuin verohyödyn saaminen verotettavan tulon perusteella
 
on todennäköistä. Kirjaamattomat
laskennalliset verosaamiset olivat 0,7 miljoonaa euroa
 
(0,0 milj. euroa).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
19. VAIHTO-OMAISUUS
1 000 EUR
2024
2023
Aineet ja tarvikkeet
59 701
56 929
Keskeneräiset tuotteet
4 862
4 331
Valmiit tuotteet
58 271
65 101
Muu vaihto-omaisuus
3 085
2 390
Yhteensä
125 920
128 751
Tilikaudella vaihto-omaisuutta kirjattiin kuluksi 1,8 miljoonaa euroa (3,0
 
milj. euroa)
johtuen vaihto-omaisuutta koskevista arvonalentumista.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
109
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20. MYYNTISAAMISET, LAINASAAMISET JA MUUT SAAMISET
1000 EUR
2024
2023
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tase-
Tase-
Pitkäaikaiset:
arvot
arvot
Myyntisaamiset
0
90
Myyntisaamiset alkutuotantoasiakkailta
4 355
3 529
Lainasaamiset alkutuotantoasiakkailta
1 191
1 539
Muut saamiset
1 541
1 021
Johdannaissopimukset - suojauslaskennassa
2 254
4 093
Yhteensä
9 340
10 271
Pitkäaikaiset saamiset valuutoittain:
EUR
8 333
9 476
SEK
1 007
766
Muut
0
29
Yhteensä
9 340
10 271
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lyhytaikaiset:
Myyntisaamiset kuluttajatuoteasiakkailta
48 534
54 074
Myyntisaamiset alkutuotantoasiakkailta
26 712
29 286
Lainasaamiset alkutuotantoasiakkailta
2 489
3 659
Muut lainasaamiset
579
523
Muut saamiset
20 409
13 840
Johdannaissopimukset - suojauslaskennassa
248
3 162
Johdannaissopimukset - ei suojauslaskennassa
253
156
Siirtosaamiset
5 818
6 426
Yhteensä
105 042
111 126
Lyhytaikaiset saamiset valuutoittain:
EUR
76 519
82 778
SEK
19 224
18 383
DKK
7 963
3 163
USD
70
5 019
Muut
1 266
1 783
Yhteensä
105 042
111 126
Saamisiin kohdistuva valuuttariski on suhteellisen pieni,
 
koska pääosa kyseisistä
 
valuuttamääräisistä eristä on yhtiöiden toimintavaluutassa
 
lukuun ottamatta
 
USD-määräisiä saatavia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Käyvät arvot eivät olennaisesti poikkea tasearvoista.
 
Lainojen ja muiden saamisten
 
luottoriskin enimmäismäärä on yhtä suuri kuin niiden
 
kirjanpitoarvo.
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät muodostuvat
 
ostolaskujen menoennakoista,
vuokrasaatavista ja verojaksotuksista.
Rahoitusvarat ja -velat luokittain esitetään liitetiedossa
 
29.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saamiset kuluttajatuoteasiakkailta:
Myyntisaamisten
ikäjakauma ja
Myynti-
odotettavissa
saamiset
Luotto-
Myynti-
Odotettavissa
olevat luottotappiot
ennen
tappio-
saamiset
olevat luotto-
2024
varauksia
varaus
netto
tappiot, %
Erääntymättömät
39 420
26
39 394
0,1
Erääntyneet
Alle 30 päivää
8 299
5
8 293
0,1
30 - 60 päivää
516
0
516
0,1
61 - 90 päivää
78
19
58
25,0
Yli 90 päivää
524
252
272
48,1
Yhteensä
48 837
303
48 534
0,6
Myyntisaamisten
ikäjakauma ja
Myynti-
odotettavissa
saamiset
Luotto-
Myynti-
Odotettavissa
olevat luottotappiot
ennen
tappio-
saamiset
olevat luotto-
2023
varauksia
varaus
netto
tappiot, %
Erääntymättömät
48 769
0
48 769
0,0
Erääntyneet
Alle 30 päivää
4 760
0
4 760
0,0
30 - 60 päivää
338
0
338
0,0
61 - 90 päivää
87
0
87
0,0
Yli 90 päivää
314
103
211
32,7
Yhteensä
54 266
103
54 163
0,2
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
110
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saamiset alkutuotantoasiakkailta:
Myyntisaamisten
ikäjakauma ja
Myynti-
odotettavissa
saamiset
Luotto-
Myynti-
Odotettavissa
olevat luottotappiot
ennen
tappio-
saamiset
olevat luotto-
2024
varauksia
varaus
netto
tappiot, %
Erääntymättömät
 
26 588
43
26 545
0,2
Erääntyneet
Alle 30 päivää
2 333
4
2 329
0,2
30 - 60 päivää
678
1
677
0,2
61 - 90 päivää
171
0
171
0,2
Yli 90 päivää
2 048
704
1 344
34,4
Yhteensä
31 819
752
31 066
2,4
Myyntisaamisten
ikäjakauma ja
Myynti-
odotettavissa
saamiset
Luotto-
Myynti-
Odotettavissa
olevat luottotappiot
ennen
tappio-
saamiset
olevat luotto-
2023
varauksia
varaus
netto
tappiot, %
Erääntymättömät
 
28 708
0
28 708
0,0
Erääntyneet
Alle 30 päivää
1 955
0
1 955
0,0
30 - 60 päivää
518
0
518
0,0
61 - 90 päivää
287
52
235
18,1
Yli 90 päivää
3 238
1 839
1 399
56,8
Yhteensä
34 705
1 890
32 815
5,4
Lainasaamiset:
Tilikauden lopussa lainasaamiset alkutuotantoasiakkailta oli 3,7 miljoonaa
 
euroa
(5,2 milj. euroa). Lainasaamisiin kohdistuvien luottotappiokirjausten
 
nettovaikutus
 
tulokseen oli +0,2 miljoonaa euroa (-0,1 milj. euroa).
Saadut ennakot:
Tilikauden lopussa saatuja ennakkomaksuja alkutuotantoasiakkailta
 
oli
 
3,2 miljoonaa euroa (1,8 milj. euroa), lisätietoja lliitetiedossa
 
28.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
21. RAHAVARAT
1 000 EUR
2024
2023
Käteinen raha ja pankkitilit
19 911
10 051
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
22. OMA PÄÄOMA
1 000 EUR
Osakkeet ja osakepääoma:
Osakkeet jakautuvat A- ja KII-sarjoihin, jotka eroavat
 
toisistaan äänimäärällä. A-sarjan osakkeilla on
yksi ääni per osake ja KII-sarjan osakkeella kymmenen
 
ääntä per osake. A-sarjan osakkeilla on
etuoikeus 0,17 euron osinkoon, minkä jälkeen KII-sarjan
 
osakkeille suoritetaan osinkoa 0,17 euroon
asti. Mikäli osinkoa on vielä jaettavissa tämän jälkeen
 
A- ja KII-sarjan osakkeilla on samanlaiset
oikeudet osinkoon. Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet
 
on maksettu täysimääräisesti. Osakkeella ei ole
nimellisarvoa eikä enimmäismäärää.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä (1 000 kpl)
A-sarja
KII-sarja
Yhteensä
1.1.2023
18 998
9 204
28 202
Osakepalkkiot vuosilta 2020, 2021 ja 2022
55
55
Omien osakkeiden hankinta
-100
-100
31.12.2023
18 953
9 204
28 157
Osakepalkkiot vuosilta 2021, 2022 ja 2023
23
23
31.12.2024
18 976
9 204
28 180
* Lisätietoja liitetiedossa 23.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Omaan pääomaan sisältyvät rahastot:
 
 
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto (SVOP)
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut
 
oman pääoman luonteiset sijoitukset ja
osakkeiden merkintähinnan siltä osin, kun sitä ei
 
nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä
osakepääomaan sekä osakepalkkiojärjestelmän perusteella
 
ansaittujen osakkeiden arvon
myöntämispäivän mukaisella kurssilla ja konsernin hallussa
 
olevien omien osakkeiden hankintamenon.
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
111
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
doc1p2i0
 
Konsernin emoyhtiö Atria Oyj osti vuosina 2008 ja
 
2009 pörssistä 145 102 A-sarjan osaketta,
 
joiden
hankintameno oli 1,3 miljoonaa euroa. Tilikauden 2023 aikana
 
Atria Oyj hankki 100 000 A-sarjan
osaketta lisää hankintahintaan 1,1 miljoonaa euroa.
 
Vuonna 2024 omista osakkeista luovutettiin 23 045
kappaletta (55 080 kappaletta) osana konsernin avainhenkilöiden
 
osakepalkkiojärjestelmää. Vuoden
lopussa emoyhtiön hallussa oli omia osakkeita
 
yhteensä 88 057 kappaletta (
111
102 kappaletta).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Muut rahastot
2024
2023
Käyvän arvon rahasto
 
Rahoitusvarojen käyvän arvon muutos
-437
-437
Suojausrahasto
 
Valuutta-
 
ja hyödykejohdannaisten tehokas osuus
-3 282
1 286
 
Korkojohdannaisten tehokas osuus
2 092
3 596
 
Laskennalliset verot
 
240
-975
Suojausrahasto yhteensä
-951
3 907
Muut rahastot yhteensä
-1 388
3 470
Muut rahastot -erään sisältyy käyvän arvon rahasto,
 
johon kirjataan myytävissä olevien rahoitusvarojen
käyvän arvon muutokset sekä suojausrahasto, johon
 
kirjataan suojauksena käytettävien
johdannaisinstrumenttien käyvän arvon muutosten tehokkaat
 
osuudet. Valuutta-
 
ja
hyödykejohdannaisten suojauslaskennan tulos siirretään
 
omasta pääomasta tuloslaskelmaan
ostokulujen oikaisuksi ja vastaavasti korkojohdannaisten
 
suojaustulos korkokulujen oikaisuksi.
Muuntoerot
Muuntoeroihin kirjataan ulkomaisten tytäryhtiöiden tilinpäätösten
 
ja kyseisten yhtiöiden hankinnan
yhteydessä syntyneiden liikearvojen, varojen ja
 
velkojen käypien arvojen oikaisujen muuntamisesta
syntyneet muuntoerot. Myös ulkomaisiin yksikköihin
 
tehtyjen nettosijoitusten suojauksista syntyneet
voitot ja tappiot kirjataan muuntoeroihin silloin, kun
 
suojauslaskennan edellytykset ovat täyttyneet.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tilikaudella jaettu osakekohtainen osinko
 
ja pääoman palautus
2024
2023
Osinko/osake, EUR
0,30
0,70
Pääomanpalautus/osake, EUR
0,30
Emoyhtiön jakama osinko
8 453
19 758
Emoyhtiön jakama pääoman palautus
8 453
Hallituksen osingonjakoehdotus vuodelta 2024
0,69
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Määräysvallattomien osuus
2024
2023
Määräysvallattomien osuus 1.1.
22 389
18 359
Tilikauden voitto
3 342
4 522
Osingot
-2 133
-906
Vähemmistöosuuden hankinta *
-2 310
Määräysvallattomien omistajien pääomasijoitukset **
0
421
Muut muutokset
-6
Määräysvallattomien osuus 31.12.
21 289
22 389
* Atria osti huhtikuussa 10 prosenttia Kaivon Liha
 
Kaunismaa Oy:n osakekannasta ja omistaa tehdyn
 
osakekaupan jälkeen 100 prosenttia sen osakkeista.
 
Vuonna 2016 Atria osti 70 prosenttia
 
Kaivon Lihan osakkeista ja 20 prosenttia vuonna 2021.
** Määräysvallattomien osuus A-Tuottajat Oy:n oman pääoman
 
korotuksesta.
 
doc1p2i0
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
112
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
23. OSAKEPERUSTEISET MAKSUT
 
Atrialla on Atria Oyj:n hallituksen hyväksymä avainhenkilöiden
 
pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä.
Osakepalkkiojärjestelmän tavoitteena on kannustaa
 
Atrian johtoa hankkimaan yhtiön osakkeita ja
lisäämään päätöksillään ja toiminnallaan yhtiön pitkäaikaista
 
arvonnousua.
 
Osake- ja rahapalkkioon perustuva järjestelmä
 
on jaettu kolmeen vuoden mittaiseen ansaintajaksoon.
Järjestelmän mahdollinen palkkio perustuu yhtiön osakekohtaiseen
 
tulokseen EPS (70 prosenttia) ja
orgaaniseen kasvuun (30 prosenttia). Palkkiot kultakin
 
kaudelta maksetaan tasaerinä osittain yhtiön
osakkeina (40 prosenttia)
 
ja rahana (60 prosenttia) ansaintajaksoa seuraavina
 
kolmena vuotena.
Rahaosuudella katetaan palkkiosta henkilölle aiheutuvia
 
veroja ja veroluontoisia maksuja.
 
Osakepalkkiojärjestelmän kohderyhmään kuuluu enintään
 
40 henkilöä. Ansaintajaksolta 2024
maksettavien palkkioiden arvioitu kokonaismäärä on 0,9
 
miljoonaa euroa (0,5 milj. euroa).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ansaintajakso:
2024
2023
Myöntämispäivä
21.2.2024
16.2.2023
Ansaintajakso alkaa
1.1.2024
1.1.2023
Ansaintajakso päättyy
31.12.2024
31.12.2023
Palkkioina osakkeita enintään, kpl
46 800
47 400
Ansaintakriteerit:
 
- EPS
70,0 %
70,0 %
 
- orgaaninen kasvu
30,0 %
30,0 %
Ansaintakriteerien toteuma, %
70,0 %
33,7 %
Ansaitut osakepalkkiot, kpl
32 760
15 966
Osakkeen noteerattu hinta myöntämishetkellä, €
10,56
10,76
Osakkeen keskikurssi tilinpäätöspäivänä, €
10,90
10,46
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
113
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
24. LAINAT
1 000 EUR
2024
2023
Tase-
Tase-
arvot
arvot
Pitkäaikaiset lainat:
Lainat rahoituslaitoksilta
253 556
256 421
Lyhytaikaiset lainat:
Lainat rahoituslaitoksilta
2 890
1 028
Muut lainat
1 901
1 724
Yhteensä
4 792
2 752
Lainat yhteensä
258 348
259 173
Lainojen käyvät arvot eivät olennaisesti poikkea tasearvoista.
Rahoitusvelat luokittain esitetään liitetiedossa 29.
Kiinteäkorkoisia, %
34,9
34,8
Vaihtuvakorkoisia, %
65,1
65,2
Keskikorko, %
3,76
4,59
2024
2023
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pitkäaikaiset lainat erääntyvät seuraavasti (1 000
 
EUR):
2025
3 380
2026
915
1 011
2027
30 609
30 705
2028
120 335
220 173
2029
100 289
Myöhemmin
1 408
1 154
Yhteensä
253 556
256 421
Pitkä- ja lyhytaikaiset lainat valuutoittain (1
 
000 EUR):
EUR
188 952
199 372
SEK
44 703
37 582
DKK
24 693
22 219
Yhteensä
258 348
259 173
Osa euromääräisestä velasta on muutettu valuuttatermiineillä
 
valuuttamääräiseksi
 
velaksi.
Lainat ovat vaihtuvakorkoisia, jolloin ne ovat markkina-arvossa.
 
Tietty osa lainoista on käännetty kiinteäkorkoiseksi korkojohdannaisilla,
 
jotka aina arvostetaan
 
markkina-arvoon.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rahavirrat
 
Muut
 
Lainojen täsmäytyslaskelma (1 000 EUR)
2023
Nostot
Maksut
yhteensä
muutokset
2024
Pitkäaikaiset lainat
256 421
800
-1 617
-817
-2 048
253 556
Lyhytaikaiset lainat
 
Pitkäaikaisten lainojen lyhennykset
1 029
-1 029
-1 029
2 048
2 048
 
Lyhytaikaiset lainat
1 723
120 020
-119 000
1 020
2 743
Lyhytaikaiset yhteensä
2 752
120 020
-120 029
-9
2 048
4 791
Yhteensä
259 173
120 820
-121 646
-826
0
258 348
 
doc1p2i0
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
114
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
25. VUOKRASOPIMUSVELAT
1 000 EUR
2024
2023
Vuokrasopimusvelat
 
Pitkäaikaiset
14 239
15 295
Lyhytaikaiset
9 105
9 822
Yhteensä
23 345
25 117
Vuokrasopimusvelkojen täsmäytyslaskelma:
Velat 1.1.
25 117
Maksut
-9 534
Lisäykset
7 762
Velat 31.12.
23 345
Tilikaudella vuokrasopimusveloista kirjatut korkokulut olivat 0,5 miljoonaa
 
euroa
(0,6 milj. euroa). Vuokrasopimuksiin liittyvien maksujen erääntymisanalyysi
 
esitetään liitetiedossa 29.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
26. ELÄKEVELVOITTEET
1 000 EUR
2024
2023
Taseen etuuspohjainen eläkevelka määräytyy
seuraavasti:
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo
5 318
4 735
Varojen käypä arvo
Ali-(+) / ylikate(-)
5 318
4 735
Eläkevelka taseessa
5 318
4 735
Maksetut etuudet
-230
-211
Korkomenot
170
167
Eläkekulut tuloslaskelmalla
-60
-43
Muihin laajan tuloksen eriin kirjattavat
uudelleen määrittämisestä johtuvat erät
696
0
Eläkekulut laajassa tuloksessa
696
0
Taseessa esitetyn velan muutokset:
ITP2-eläkejärjestelyn velka tilikauden alussa
 
4 735
4 769
Eläkekulut tuloslaskelmassa
ja laajassa tuloksessa
636
-44
Kurssierot
-54
10
Tilikauden lopussa
5 318
4 735
Käytetyt vakuutusmatemaattiset olettamukset (%):
Diskonttokorko
3,00
3,80
Inflaatioaste
1,80
1,60
Konsernin ruotsalaisilla yhtiöillä on etuuspohjaisia ITP2-eläkejärjestelyjä.
 
Suurin osa ITP2-
eläkejärjestelyistä hoidetaan Eläkevakuutusyhtiö Alectassa
 
usean työnantajan järjestelyinä, joten niissä
olevat varat ja velat eivät ole kohdistettavissa yksittäiselle
 
yhtiölle. Tästä johtuen Alectassa hoidetut
ITP2-eläkejärjestelyt käsitellään tilinpäätöksessä maksupohjaisina.
 
Loput ITP2-eläkejärjestelyistä
rahoitetaan FPG/PRI-järjestelmän kautta ja ne on
 
käsitelty etuuspohjaisina eläkejärjestelyinä.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
115
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
27. PITKÄAIKAISET MUUT VELAT JA VARAUKSET
1 000 EUR
2024
2023
Pitkäaikaiset muut velat:
Muut velat *
7 343
4 559
Johdannaissopimukset - suojauslaskennassa
1 074
1 604
Siirtovelat
57
46
Yhteensä
8 475
6 209
* Muut velat sisältää vähemmistöosakkaiden myyntioptioiden nykyarvon
 
6,7 miljoonaa euroa
(4,1 milj. euroa).
Pitkäaikaiset muut velat ovat pääosin euromääräisiä.
Rahoitusvelat luokittain esitetään liitetiedossa 29.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Varaukset:
Varaukset 1.1.2024
980
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut
 
Siipikarjaliiketoiminnan uudelleenorganisoinnin kuluvaraus
-755
 
Tuotantolinjan uudistaminen
58
Liiketoiminnan muut kulut
 
Majakka Voima Oy:n sopimuksiin liittyvä kuluvaraus
-40
 
Atria Ruotsin tehostamistoimenpiteiden kustannukset
-185
Varaukset 31.12.2024
58
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
28. LYHYTAIKAISET OSTOVELAT
 
JA MUUT VELAT
1 000 EUR
2024
2023
Ostovelat
111
692
128 118
Saadut ennakot (liitetieto 20)
3 175
1 800
Muut velat *
50 228
53 162
Johdannaissopimukset - suojauslaskennassa
2 615
769
Johdannaissopimukset - ei suojauslaskennassa
117
747
Siirtovelat
62 381
63 528
Yhteensä
230 208
248 124
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* Vuoden 2023 Muut velat sisältää vähemmistöosakkaiden myyntioptioiden
 
nykyarvon 2,6 miljoonaa euroa.
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät muodostuvat henkilöstökuluista
 
ja velkojen
korkojaksotuksista.
Rahoitusvelat luokittain esitetään liitetiedossa 29.
Lyhytaikaiset velat valuutoittain:
EUR
172 989
192 549
SEK
49 899
47 273
DKK
6 188
6 800
PLN
910
954
USD
209
449
Muut
13
98
Yhteensä
230 208
248 124
 
 
Toimittajarahoitusohjelma
Atria Suomi Oy:llä ja Atria Sverige AB:lla on toimittajarahoitusohjelma
 
yhden pankin kanssa.
Ohjelma on kuitenkin ollut käytössä vain Atria Sverige
 
AB:lla ja senkin osalta käyttö on ollut vähäistä.
Atria Sverige AB:n ostovelkojen kokonaismäärä 31.12.2024
 
oli 366,7 MSEK (32,0 miljoonaa euroa)
ja toimittajarahoituksessa oleva avoimista ostolaskuista
 
johtuva velka oli 4,4 MSEK
 
(0,4 miljoonaa euroa).
Toimittajarahoituksessa Atrian tavarantoimittaja hyödyntää Atrian luottoluokitusta myydessään
 
saatavansa pankille. Atrian hyväksyttyä laskut, pankki
 
maksaa laskut nopeasti tavarantoimittajalle
 
ilman takautumisoikeutta ja tavarantoimittaja saa myyntisaamisiinsa
 
liittyvät rahavirrat nopeammin
 
kuin ilman toimittajarahoitusta. Ohjelman piiriin kuuluvat
 
maksuajat ovat 30 päivää, mikä ei
 
olennaisesti poikkea muiden tavarantoimittajien maksuajoista.
 
Koron rahoitettavalta ajalta maksaa
 
tavarantoimittaja.
Ohjelman piiriin kuuluvat avoimet ostolaskut esitetään
 
taseen ostoveloissa.
 
doc1p2i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
116
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
29. RAHOITUSRISKIEN HALLINTA
 
Atrian hallitus on hyväksymässään rahoituspolitiikassa
 
määrittänyt rahoitusriskien hallinnan yleiset
periaatteet. Hallitus on delegoinut rahoitusriskien hallinnan
 
rahoituskomitealle, ja rahoitusriskien
käytännön hoito on keskitetty konsernin Treasury-yksikköön. Rahoitusriskien
 
hallinnan tavoitteena on
vähentää rahoitusmarkkinoiden hintavaihteluista ja muista
 
epävarmuustekijöistä aiheutuvia tulos-, tase-
ja rahavirtavaikutuksia sekä varmistaa riittävä maksuvalmius.
 
Treasury, yhdessä liiketoiminta-alueiden
kanssa, pyrkii tunnistamaan, arvioi ja suojautuu riskeiltä
 
rahoituspolitiikan mukaisesti. Pääasialliset
rahoitukseen liittyvät riskit ovat korkoriski, valuuttariski,
 
maksuvalmius-
 
ja jälleenrahoitusriski sekä
luottoriski. Hyödykeriskejä ja pääomarakenteen hallintaa
 
on myös käsitelty tämän kohdan lopussa.
Korkoriski
Korkoriskiä hallitaan jakamalla rahoitusta vaihtuvakorkoisiin
 
ja kiinteäkorkoisiin instrumentteihin sekä
suojautumalla korkojohdannaisten avulla. Konserni on
 
käyttänyt tilikauden aikana korkoriskin hallintaan
koronvaihto- ja korkokattosopimuksia. Konserni kytkee
 
korkoriskin hallinnan korkokate tunnuslukuun,
joka on ennustettu 12 kuukauden rullaava käyttökate
 
jaettuna ennustetulla nettokorkokustannuksella.
Mitä pienempi käyttökate suhteessa nettorahoituskustannukseen
 
on, sitä suurempi osa velasta tulee
olla kiinteäkorkoista. Konsernin korollinen velka tilinpäätöshetkellä
 
oli 281,7 miljoonaa euroa (284,3 milj.
euroa). Korollisiin velkoihin sisältyy lainoja 258,3 miljoonaa
 
euroa (259,2 milj. euroa) ja
vuokrasopimusvelkoja 23,3 miljoonaa euroa (25,1 miljoonaa
 
euroa). Lainoista oli kiinteäkorkoista 90,2
miljoonaa euroa (90,3 milj. euroa) eli 34,9 prosenttia
 
(34,8 prosenttia). Tietty osa lainoista on käännetty
kiinteäkorkoiseksi korkojohdannaisilla. Kiinteä- ja vaihtuvakorkoisen
 
velan suhde on konsernin
rahoituspolitiikan määrittämällä tasolla.
 
Korkoriski kohdistuu lähinnä konsernin korollisiin
 
velkoihin, koska lyhytaikaisten rahamarkkinasijoitusten
määrä ja niihin liittyvä korkoriski on vähäinen. Tilinpäätöshetkellä
 
Atria Oyj:llä oli kolme 30 miljoonan
euron määräistä koronvaihtosopimusta ja ne on laskettu
 
mukaan kiinteäkorkoiseen korolliseen velkaan.
Koronvaihtosopimuksiin sovelletaan suojauslaskentaa ja niiden
 
tarkemmat tiedot ovat:
 
30 miljoonan euron määräinen koronvaihtosopimus ajalle
 
27.12.2023 – 23.6.2027, jossa Atria
maksaa kiinteää 0,686 prosentin korkoa ja saa 6 kuukauden
 
euribor-korkoa.
Koronvaihtosopimuksella suojataan 30 miljoonan euron
 
suuruista vaihtuvakorkoista lainaa, joka
erääntyy 25.9.2027.
 
30 miljoonan euron määräinen koronvaihtosopimus ajalle
 
31.10.2022 – 1.11.2027, jossa Atria
maksaa kiinteää 0,182 prosentin korkoa ja saa 6 kuukauden
 
euribor-korkoa.
Koronvaihtosopimuksella suojataan 30 miljoonan euron
 
suuruista osaa 60 miljoonan euron
vaihtuvakorkoisesta lainasta, joka erääntyy 2.5.2028.
 
 
30 miljoonan euron määräinen koronvaihtosopimus ajalle
 
2.5.2023 – 2.5.2028, jossa Atria maksaa
kiinteää 2,999 prosentin korkoa ja saa 6 kuukauden
 
euribor-korkoa. Koronvaihtosopimuksella
suojataan 30 miljoonan euron suuruista osaa
 
60 miljoonan euron vaihtuvakorkoisesta lainasta,
joka erääntyy 2.5.2028.
Nettokorkokulujen herkkyysanalyysissa on käytetty kohtuullisen
 
mahdollisena pidetyn 2
prosenttiyksikön korkotason muutosta, joka lasketaan
 
korollisen vaihtuvakorkoisen nettovelan määrälle
(90 miljoonan euron koronvaihtosopimukset huomioituna),
 
jonka on oletettu pysyvän samana koko
tilivuoden ajan. Kaikille valuutoille käytetään simuloinneissa
 
samansuuruista koron muutosta.
Vaihtuvakorkoinen nettovelka ilman vuokrasopimusvelkoja 31.12.2024
 
oli 148,2 miljoonaa euroa (158,8
milj. euroa). Vuoden 2024 lopussa korkotason +/- 2 prosenttiyksikön
 
nousu merkitsisi +/- 3,0 miljoonan
euron muutosta konsernin korkokustannuksiin vuositasolla
 
(+/-3,2 milj. euroa). Vaikutus omaan
pääomaan olisi + 2 prosentin muutoksella 4,4 miljoonaa
 
euroa (5,5 milj. euroa) ja -2 prosentin
muutoksella -4,8 miljoonaa euroa (-6,1 milj. euroa).
Valuuttariski
Atria-konserni toimii usealla valuutta-alueella ja altistuu
 
eri valuutoista johtuville riskeille. Valuuttariskiä
syntyy ennakoiduista liiketoimista, taseeseen merkityistä
 
varoista ja veloista sekä ulkomaisiin
tytäryrityksiin tehdyistä nettosijoituksista. Tytäryritykset suojaavat kaupallisiin operatiivisiin
 
eriin liittyvää
valuuttariskiä kullekin liiketoiminta-alueelle tehdyn oman
 
valuuttariskipolitiikan mukaisesti. Kukin
valuuttariskipolitiikka on hyväksytty rahoituskomiteassa.
Suomessa ja Ruotsissa edellä mainittuihin valuuttasuojauksiin
 
sovelletaan suojauslaskentaa.
Valuuttariskiä seurataan rullaavan 12 kuukauden ennustetun rahavirran mukaan ja
 
suojaukset tehdään
1-6 kuukauden periodeille valuuttatermiineillä, minkä aikana
 
suojattujen rahavirtojen odotetaan
toteutuvan ja vaikuttavan voittoon tai tappioon. Transaktioriskiä aiheutuu
 
muun muassa Atrian Ruotsin
yhtiöiden liharaaka-aineen euromääräisestä tuonnista.
 
Suomen liiketoimintojen valuuttavirrat ja -riskit
ovat melko vähäisiä ja liittyvät lähinnä dollarimääräiseen
 
ja Ruotsin kruunumääräiseen vientiin. Suurin
osa liiketoimintojen myyntisaamisista on niiden omissa
 
toimintavaluutoissa.
Konsernilla on ulkomaisiin tytäryhtiöihin tehtyjä nettosijoituksia,
 
jotka ovat alttiina valuuttariskeille.
Rahoituskomitea päättää tapauskohtaisesti nettosijoitusten
 
suojauksista. Tilinpäätöshetkellä ei ollut
voimassa johdannaissopimuksia nettosijoitusten suojaamiseksi.
 
Emoyhtiö myöntää rahoituksen
tytäryhtiöille niiden omassa kotivaluutassa ja on
 
suojannut valuuttamääräiset lainasaamiset tytäryhtiöiltä
valuuttatermiineillä.
 
Laajaan konsernituloslaskelmaan kirjatut muuntoerot tilikaudella
 
olivat -3,4 miljoonaa euroa (+0,4 milj.
euroa).
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
117
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
doc1p2i0
Jos euro olisi ollut tilikauden lopussa 10 prosenttia
 
heikompi/vahvempi Ruotsin kruunuun verrattuna
kaikkien muiden tekijöiden pysyessä ennallaan, voitto
 
ennen veroja olisi ollut 0,4 miljoonaa euroa
suurempi/pienempi johtuen Ruotsin tytäryritysten euromääräisistä
 
myyntisaamisten ja ostovelkojen
suojaamattomasta nettopositiosta (0,4 milj. euroa). Vaikutus omaan pääomaan olisi ollut
 
1,5 miljoonaa
euroa suurempi/pienempi (0,8 milj. euroa). Herkkyysanalyyseissa
 
otetaan huomioon myös
valuuttajohdannaisten vaikutukset, jotka netottavat
 
valuuttakurssimuutosten vaikutuksia.
Maksuvalmius- ja jälleenrahoitusriski
Atria Oyj:n Treasury hankkii pääosan konsernin korollisesta vieraasta
 
pääomasta. Maksuvalmius-
 
ja
jälleenrahoitusriskiä hallitaan lainojen tasapainoisella maturiteettijakautumalla,
 
pitämällä käytettävissä
riittävä määrä sitovia luottolimiittejä, joissa on riittävän pitkät
 
voimassaoloajat, käyttämällä rahoituksen
hankinnassa useita rahoituslaitoksia ja rahoitusinstrumentteja
 
sekä pitämällä riittävä määrä
kassavaroja. Atria käyttää yritystodistuksia lyhytaikaiseen
 
rahoitukseen ja likviditeetin hallintaan.
Nostamattomia sitovia luottolimiittejä oli vuoden lopussa
 
50,0 miljoonaa euroa (85,0 milj. euroa).
Tilikauden lopussa 200 miljoonan euron yritystodistusohjelmasta oli käyttämättä
 
200,0 miljoonaa euroa
(200,0 milj. euroa). Konsernin nostettujen lainojen
 
ja sitovien luottolimiittien keskimaturiteetti oli 4 vuotta
1 kuukautta (4 vuotta 2 kk).
Niissä lainasopimuksissa, joissa on käytössä kovenantteja,
 
tärkein kovenantti on vähintään 28
prosentin omavaraisuusastekovenantti. Konsernin omavaraisuusaste
 
on ollut useita vuosia yli 40
prosenttia ja konserni tulee jatkossakin huolehtimaan
 
siitä, että omavaraisuusaste tulee olemaan
korkeampi kuin kovenantin edellyttämä taso. Kovenanttien
 
toteutuminen raportoidaan lainasopimusten
ehtojen mukaisesti rahoittajille neljännesvuosittain.
Konsernin johdon näkemyksen mukaan rahoitusvaroissa
 
tai rahoituslähteissä ei ole merkittäviä
maksuvalmiuskeskittymiä.
Alla oleva taulukko kuvaa rahoitusvelkojen ja johdannaisinstrumenttien
 
maturiteettianalyysia (luvut
diskonttaamattomia). Johdannaisvelkojen ja -varojen pääomamaksut
 
ja –tulot liittyvät
valuuttatermiineihin ja koronmaksut korkokatto- ja
 
koronvaihtosopimuksiin.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 000 EUR
Erääntyminen 31.12.2024
< 1
 
1-5
> 5
vuotta
vuotta
vuotta
Yhteensä
Lainat
Lyhennykset
4 972
252 725
651
258 348
Koronmaksut
10 813
32 491
61
43 365
Vuokra-
maksut
Lyhennykset ja korot
9 668
12 733
1 997
24 398
Johdannais-
Sähköjohdannaiset
2 516
995
3 511
sopi-
Koronvaihtosopimukset
2 779
1 073
3 852
mukset *
Valuuttajohdannaiset **
- Pääomamaksut
102 386
102 386
- Pääomatulot
-102 258
-102 258
Muut velat
Lyhennykset
1 609
7 343
8 953
Ostovelat
Maksut
111
692
0
111
692
Yhteensä
Maksut yhteensä
243 656
309 066
3 783
556 504
Tulot yhteensä
-102 258
0
0
-102 258
Nettomaksut
141 398
309 066
3 783
454 246
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 000 EUR
Erääntyminen 31.12.2023
< 1
 
1-5
> 5
vuotta
vuotta
vuotta
Yhteensä
Lainat
Lyhennykset
2 752
255 288
1 133
259 173
Koronmaksut
14 108
49 923
140
64 170
Vuokra-
maksut
Lyhennykset ja korot
9 675
14 303
1 868
25 846
Johdannais-
Sähköjohdannaiset
780
1 321
2 101
sopi-
Koronvaihtosopimukset
7 514
2 183
9 698
mukset *
Valuuttajohdannaiset **
- Pääomamaksut
80 264
80 264
- Pääomatulot
-81 128
-81 128
Muut velat
Lyhennykset
4 777
4 559
9 336
Ostovelat
Maksut
128 118
0
128 118
Yhteensä
Maksut yhteensä
240 473
332 908
5 324
578 705
Tulot yhteensä
-81 128
0
0
-81 128
Nettomaksut
159 345
332 908
5 324
497 577
* Kaikkien johdannaisvastapuolien kanssa on sopimus
 
netotusoikeudesta.
 
Taulukossa esitetyt luvut johdannaisveloista ja -varoista ovat bruttomääräisiä.
 
Jos luvut netotettaisiin, johdannaisvelkoja olisi -1,1 miljoonaa
 
euroa (4,3 milj. euroa).
** Bruttomääräisesti toteutettavat valuuttatermiinit.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
118
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Luottoriski
Luottoriskiä hallitaan konsernitasolla hallituksen hyväksymän
 
konsernin riskienhallintapolitiikan
mukaisesti. Rahoitukseen liittyvää luottoriskiä eli vastapuoliriskiä
 
hallitaan siten, että valitaan
vastapuoliksi vain vakavaraisia ja hyvän luottokelpoisuuden
 
omaavia sopimusosapuolia. Konsernin
likvidejä varoja sijoitetaan ainoastaan edellä mainitut kriteerit
 
täyttäviin vastapuoliin. Näin menetellään
myös solmittaessa rahoitus-
 
ja johdannaissopimuksia. Johdannaisiin liittyvää
 
luottoriskiä pienentää
myös se, että korkojohdannaisiin liittyvät rahasuoritukset
 
maksetaan netottaen. Atria on tehnyt
johdannaisia vain niiden pankkien kanssa, jotka ovat
 
Atrian päärahoittajia.
Konsernin operatiivisen liiketoiminnan luottoriski liittyy asiakkaisiimme,
 
joista tärkeimmät ovat suuria
vähittäiskaupan keskusliikkeitä. Osa konsernin myyntisaamisista
 
liittyy alkutuotannon rehu-
 
ja
eläinvälitykseen, joihin liittyvä luottoriski on suurempi, mutta
 
myös hajautunut laajemmin. Konsernin
myyntisaamiset ovat myös hajautuneet usealle eri
 
markkina-alueelle ja monien asiakkaiden kesken.
Turvatakseen kotimaisen liharaaka-aineen saannin Suomessa, Atria
 
on myöntänyt rahoitusta
lihantuottajille. Korolliset lainasaamiset liittyvät pääasiassa
 
näihin lainoihin.
Luottotappioriskiä hallitaan vakuuksilla kuten luottovakuutuksilla
 
ja pankkitakauksilla sekä
ennakkolaskutuksella. Kullekin liiketoiminta-alueelle on laadittu
 
erillinen markkina-alueen erityispiirteet
huomioiva luottopolitiikka. Suurimpien asiakkuuksien
 
ja asiakasryhmien osalta luottoriskiä tarkastellaan
ja seurataan tapauskohtaisesti erikseen. Myyntisaamista
 
tarkemmin liitetiedossa 20.
Hyödykeriski
Konserni altistuu hyödykeriskeille, joista merkittävimmät
 
ovat liharaaka-aine ja sähkö. Liharaaka-aineen
hintavaihtelut vaikuttavat lyhyellä tähtäyksellä kannattavuuteen,
 
mutta kustannusten nousu pyritään
siirtämään myyntihintoihin mahdollisimman nopeasti.
 
Sähkön hinnan vaihteluilta suojaudutaan sähkötermiinisopimuksilla
 
konsernin sähkönhankintapolitiikan
mukaisesti.
 
Politiikassa olevat suojaustasot ovat alla olevassa taulukossa:
Periodi
Suojaustaso
Suojaustaso
minimi
enintään
1–12 kk
70 %
100 %
13–24 kk
40 %
80 %
25–36 kk
0 %
50 %
37–48 kk
0 %
40 %
 
49–60 kk
0 %
30 %
Sähkösuojauksiin sovelletaan IFRS:n mukaista suojauslaskentaa.
 
Suojattu määrä 31.12.2024 oli 385
439 MWh (456 164 MWh), nimellisarvoltaan 15,2 miljoonaa
 
euroa (17,5 milj. euroa). Suojauslaskennan
ehdot täyttävien sähköjohdannaisten tehokkaan osuuden
 
arvo -3,0 miljoonaa euroa (1,6 milj. euroa) on
kirjattu oman pääoman suojausrahastoon.
Mikäli sähköjohdannaisten markkinahinta muuttuisi 31.12.2024
 
tasosta +/- 10 prosenttia, olisi vaikutus
omaan pääomaan
 
+/-
 
1,2 miljoonaa euroa (1,9 milj. euroa) olettamuksella,
 
että kaikki suojaukset olisivat
100-prosenttisesti tehokkaita.
Pääomarakenteen hallinta
Konsernin tavoitteena pääomarakenteen hallinnassa on
 
varmistaa normaalit toimintaedellytykset
kaikissa olosuhteissa ja säilyttää pääomakustannusten
 
kannalta optimaalinen pääomarakenne.
Konserni seuraa pääomarakenteensa kehitystä ensisijaisesti
 
omavaraisuusastetunnusluvulla, jolle se
on asettanut 40 prosentin tavoitetason. Tällä omavaraisuusastetasolla
 
yhtiö arvioi, että uuden pääoman
saatavuus ja kokonaiskustannus ovat optimaalisella tasolla.
Omavaraisuusasteeseen vaikuttavat taseen loppusumma
 
sekä oma pääoma. Yhtiö pystyy
vaikuttamaan taseen loppusummaan ja sitä kautta pääomarakenteeseen
 
käyttöpääoman hallinnalla,
investointien määrällä sekä myymällä liiketoimintoja
 
tai omaisuuseriä. Vastaavasti yhtiö voi vaikuttaa
oman pääoman määrään osingonjaon ja osakeantien
 
kautta.
 
Omavaraisuusaste oli 43,2 prosenttia (31.12.2023: 41,7 prosenttia).
 
Investointien ja divestointien arvioinnissa konserni
 
käyttää referenssinä konsernin painotettua
keskimääräistä pääomakustannusta (WACC). Konserni pyrkii tällä
 
tavoin varmistamaan, että sen
omaisuus tuottaa vähintään yhtä paljon kuin mitä sen pääoma
 
keskimäärin maksaa.
 
doc1p2i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
119
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rahoitusvarojen ja -velkojen arvot luokittain:
1 000 EUR
Jaksotettuun
Käypään
Käypään arvoon
Johdannaiset
hankintamenoon
arvoon
laajan tuloksen
suojaus-
Tasearvo
Tase-erä 2024
arvostettavat
tulosvaikutteisesti
kautta
laskennassa
yhteensä
Pitkäaikaiset varat
Myyntisaamiset
4 355
4 355
Muut rahoitusvarat
2 840
2 840
Lainasaamiset
1 191
1 191
Muut saamiset *
1 007
1 007
Johdannaissopimukset
0
2 254
2 254
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset
75 246
75 246
Lainasaamiset
3 068
3 068
Muut saamiset *
2 202
2 202
Johdannaissopimukset
364
137
501
Rahavarat
19 911
19 911
Rahoitusvarat yhteensä
106 979
364
2 840
2 390
112 573
Pitkäaikaiset velat
Lainat
253 556
253 556
Vuokrasopimusvelat
14 239
14 239
Muut velat **
7 343
7 343
Johdannaissopimukset
1 074
1 074
Lyhytaikaiset velat
Lainat
4 792
4 792
Vuokrasopimusvelat
9 105
9 105
Ostovelat
111
692
111
692
Muut velat **
1 609
1 609
Johdannaissopimukset
117
2 615
2 732
Rahoitusvelat yhteensä
402 337
117
0
3 689
406 142
* Eivät sisällä arvonlisä-
 
tai tuloverosaamisia
** Eivät sisällä arvonlisä-
 
tai tuloverovelkoja
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
120
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 000 EUR
Jaksotettuun
Käypään
Käypään arvoon
Johdannaiset
hankintamenoon
arvoon
laajan tuloksen
suojaus-
Tasearvo
Tase-erä 2023
arvostettavat
tulosvaikutteisesti
kautta
laskennassa
yhteensä
Pitkäaikaiset varat
Myyntisaamiset
3 618
3 618
Muut rahoitusvarat
916
916
Lainasaamiset
1 539
1 539
Muut saamiset *
795
795
Johdannaissopimukset
0
4 093
4 093
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset
83 360
83 360
Lainasaamiset
4 179
4 179
Muut saamiset *
2 888
2 888
Johdannaissopimukset
156
3 162
3 318
Rahavarat
10 051
10 051
Rahoitusvarat yhteensä
106 430
156
916
7 255
114 758
Pitkäaikaiset velat
Lainat
256 421
256 421
Vuokrasopimusvelat
15 295
15 295
Muut velat **
4 559
4 559
Johdannaissopimukset
1 604
1 604
Lyhytaikaiset velat
Lainat
2 752
2 752
Vuokrasopimusvelat
9 822
9 822
Ostovelat
128 118
128 118
Muut velat **
4 777
4 777
Johdannaissopimukset
747
769
1 516
Rahoitusvelat yhteensä
421 744
747
0
2 373
424 864
* Eivät sisällä arvonlisä-
 
tai tuloverosaamisia
** Eivät sisällä arvonlisä- tai tuloverovelkoja
 
doc1p2i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
121
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Käyvän arvon hierarkia:
1 000 EUR
Tase-erä
2024
Taso 1
Taso 2
Taso 3
Pitkäaikaiset varat
Käypään arvoon laajan tuloksen kautta
arvostettavat rahoitusvarat
- Noteeraamattomat osakkeet
2 840
2 840
Johdannaissopimukset
2 254
2 254
Lyhytaikaiset varat
Johdannaissopimukset
501
501
Yhteensä
5 594
0
2 754
2 840
Pitkäaikaiset velat
Johdannaissopimukset
1 074
1 074
Lyhytaikaiset velat
Johdannaissopimukset
2 732
2 732
Yhteensä
3 806
0
3 806
0
Tase-erä
2023
Taso 1
Taso 2
Taso 3
Pitkäaikaiset varat
Käypään arvoon laajan tuloksen kautta
arvostettavat rahoitusvarat
- Noteeraamattomat osakkeet
916
916
Johdannaissopimukset
4 093
4 093
Lyhytaikaiset varat
Johdannaissopimukset
3 318
3 318
Yhteensä
8 327
0
7 411
916
Pitkäaikaiset velat
Johdannaissopimukset
1 604
1 604
Lyhytaikaiset velat
Johdannaissopimukset
1 516
1 516
Yhteensä
3 120
0
3 120
0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Taso 1: Täysin samanlaisille varoille ja veloille toimivilla markkinoilla noteeratut
 
hinnat
Toimivilla markkinoilla kaupankäynnin kohteena olevien rahoitusinstrumenttien käypä arvo perustuu
tilinpäätöspäivän noteerattuihin markkinahintoihin. Markkinoiden
 
katsotaan olevan toimivat, jos
noteerattuja hintoja on helposti ja säännöllisesti saatavissa
 
pörssistä, välittäjältä, toimialaryhmältä,
hintatietopalvelusta tai valvontaviranomaiselta ja nämä
 
hinnat edustavat todellisia ja säännöllisesti
toteutuvia toisistaan riippumattomien osapuolten välisiä
 
markkinatapahtumia. Rahoitusvarojen
noteerattuna markkinahintana käytetään senhetkistä ostokurssia.
Taso 2: Käyvät arvot ovat todettavissa joko suoraan (ts. hintana) tai
 
epäsuorasti (ts. hinnasta
johdettuna)
Rahoitusinstrumenteille, joilla ei käydä kauppaa toimivilla
 
markkinoilla (esim. OTC-johdannaiselle),
määritetään käypä arvo arvostusmenetelmien avulla. Näissä
 
arvostusmenetelmissä käytetään
mahdollisimman paljon todettavissa olevaa markkinatietoa,
 
kun sitä on saatavilla, ja turvaudutaan
mahdollisimman vähän yrityskohtaisiin arvioihin. Jos
 
kaikki instrumentin käyvän arvon määrittämiseen
tarvittavat merkittävät syöttötiedot ovat todettavissa, instrumentti
 
on tasolla 2.
 
Taso 3: Käyvät arvot eivät perustu todennettavissa oleviin markkinahintoihin
Jos yksi tai useampi merkittävä syöttötieto ei perustu
 
todettavissa olevaan markkinatietoon, instrumentti
luokitellaan tasolle 3. Rahoitusinstrumenttien arvostamisessa
 
käytetään ulkopuolisten tahojen arvioita ja
mikäli niitä ei ole saatavilla, käytetään yhtiön omia laskelmia/arvioita.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tasolle 3 kuuluvien rahoitusinstrumenttien muutokset:
Noteeraamattomat osakkeet
2024
2023
Alkusaldo 1.1.
916
896
Lisäykset
1 924
30
Vähennykset
0
-10
Loppusaldo 31.12.
2 840
916
 
doc1p2i0
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
122
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Johdannaissopimukset:
Johdannaissopimusten käyvät
Johdannais-
Johdannais-
Netto
Netto
arvot
varat
velat
käypä arvo
käypä arvo
1 000 EUR
2024
2024
2024
2023
Valuuttatermiinit
Suojauslaskennan alaiset
 
kassavirtasuojaukset
54
331
-277
-272
Muut suojaukset
253
117
136
-591
Koronvaihtosopimukset
maturiteetti yli vuoden
Suojauslaskennan alaiset
 
kassavirtasuojaukset
2 092
2 092
3 596
Sähköjohdannaiset
Suojauslaskennan alaiset
 
kassavirtasuojaukset
509
3 511
-3 001
1 558
Yhteensä
2 907
3 959
-1 051
4 291
Johdannaissopimusten
nimellisarvot
1 000 EUR
2024
2023
Valuuttatermiinit
Suojauslaskennan alaiset kassavirtasuojaukset
31 822
10 736
Muut suojaukset
70 553
64 442
Koronvaihtosopimukset
Suojauslaskennan alaiset kassavirtasuojaukset
90 000
90 000
Sähköjohdannaiset
Suojauslaskennan alaiset kassavirtasuojaukset
15 228
17 507
Muut suojaukset
Yhteensä
207 602
182 685
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
30. VASTUUSITOUMUKSET
1 000 EUR
2024
2023
Velat, joiden vakuudeksi on annettu
 
kiinnityksiä tai muita vakuuksia
Lainat rahoituslaitoksilta
 
6 443
7 449
Eläkelainat
4 791
4 724
Yhteensä
11 233
12 174
Yleisvakuutena annetut kiinnitykset ja
muut vakuudet
Kiinteistökiinnitykset
 
6 468
6 075
Yrityskiinnitykset
 
2 500
3 600
Yhteensä
8 968
9 675
Taseeseen sisältymättömät vastuusitoumukset
Takaukset
96
94
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
31. LÄHIPIIRI
1 000 EUR
 
Atria-konsernin lähipiiriin kuuluvat hallituksen ja hallintoneuvoston
 
jäsenet, toimitusjohtaja,
toimitusjohtajan sijainen sekä konsernin muut johtoryhmän
 
jäsenet, heidän läheiset perheenjäsenensä
sekä edellä mainittujen määräysvallassaan olevat yhtiöt. Lähipiiriin
 
kuuluvat myös konsernin yhteis- ja
osakkuusyhtiöt sekä omistajaosuuskunnat Itikka osuuskunta,
 
Lihakunta ja Osuuskunta Pohjanmaan
Liha ja näiden yhteisöjen tytär- ja osakkuusyhtiöt.
 
Konserniyhtiöt, konsernin yhteis- ja osakkuusyhtiöt on lueteltu
 
liitetiedossa 35.
 
Lähipiiritapahtumina on esitetty sellaiset liiketoimet lähipiirin
 
kanssa, jotka eivät eliminoidu
konsernitilinpäätöksessä.
 
doc1p2i0
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
123
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lähipiirin kanssa toteutuneet
Yhteis- ja
 
Muu
liiketoimet sekä
osakkuus-
lähi-
lähipiirisaamiset ja -velat
yritykset
piiri
Yhteensä
1.1. - 31.12.2024
Tavaroiden myynnit
7 201
12 496
19 698
Palveluiden myynnit
 
2 149
152
2 301
Vuokratuotot
5 572
0
5 572
Korkotuotot
22
22
Tavaroiden ostot
16 557
20 419
36 977
Palveluiden ostot
61 715
131
61 846
Vuokrakulut
6 587
6 135
12 722
31.12.2024
Myyntisaamiset
1 173
1 192
2 365
Lainasaamiset ja muut saamiset
2
385
388
Korolliset velat
0
805
805
Ostovelat
5 722
316
6 038
Lähipiirin kanssa toteutuneet
Yhteis- ja
 
Muu
liiketoimet sekä
osakkuus-
lähi-
lähipiirisaamiset ja -velat
yritykset
piiri
Yhteensä
1.1. - 31.12.2023
Tavaroiden myynnit
7 674
11 192
18 866
Palveluiden myynnit
1 966
216
2 181
Vuokratuotot
5 258
0
5 258
Tavaroiden ostot
16 295
18 851
35 146
Palveluiden ostot
62 782
127
62 909
Vuokrakulut
6 579
5 665
12 244
31.12.2023
Myyntisaamiset
1 203
1 104
2 308
Lainasaamiset ja muut saamiset
1
352
353
Korolliset velat
0
802
802
Ostovelat
6 420
30
6 450
Lähipiirin kanssa toteutuneet tavaroiden ja palveluiden
 
myynnit perustuvat konsernin
voimassa oleviin hinnastoihin. Palveluiden ostoissa
 
suurimman erän muodostavat
 
Tuoretie Oy:ltä ostettavat logistiikkapalvelut.
Lähipiirilainat
Atria Oyj:n tytäryhtiö on antanut lainan hallintoneuvoston
 
jäsenen lähipiiriyhtiölle. Lainan
 
pääoma oli 131 682 euroa per 31.12.2024, ja
 
jäljellä oleva laina-aika 4 vuotta. Lainaa
 
lyhennetään ja ja korko maksetaan kunkin vuosineljänneksen
 
viimeisenä päivänä.
 
Lainan korko on 3 kk:n euribor (360) + 3,0
 
prosenttia, kuitenkin vähintään 6,0 prosenttia.
 
Lainalle on saatu vakuus.
Konsernin johtoon kuuluvien avainhenkilöiden
työsuhde-etuudet ja palkkiot (suoriteperusteisesti)
2024
2023
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet
3 869
3 138
Työsuhteen päättymisen jälkeiset
etuudet (ryhmäeläke-etuudet)
324
320
Osakeperusteiset kannustimet
383
298
Yhteensä
4 575
3 755
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Konsernin johtoon kuuluvat avainhenkilöt ovat hallituksen
 
ja hallintoneuvoston jäsenet, toimitusjohtaja
ja toimitusjohtajan sijainen sekä konsernin johtoryhmän
 
muut jäsenet. Toimitusjohtajan ja
toimitusjohtajan sijaisen eläkeikä on pääsääntöisesti 63
 
vuotta. Vakuutussopimuksen mukainen
eläkeikä muuttuu työeläkelainsäädännön muuttuessa.
 
Atria-konsernin johtoryhmän Suomen sosiaaliturvan
 
piiriin kuuluville jäsenille on järjestetty johdon
ryhmäeläke-etu. Ryhmäeläkevakuutuksen eläkeikä on johtoryhmän
 
jäsenillä 63 vuotta. Eläkejärjestely
on maksuperusteinen ja vuosimaksu perustuu vakuutetun
 
kuukausipalkkaan (rahapalkka ja
luontaisedut).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Johdon kannustinjärjestelmät
Pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä 2024-2026
Atrialla on Atria Oyj:n hallituksen hyväksymä avainhenkilöiden
 
pitkänaikavälin kannustinjärjestelmä
vuosille 2024–2026. Järjestelmä on sama kuin vuosina
 
2021–2023. Osakepalkkiojärjestelmän
tavoitteena on kannustaa Atrian johtoa hankkimaan
 
yhtiön osakkeita ja lisäämään päätöksillään ja
toiminnallaan yhtiön pitkäaikaista arvonnousua.
 
Osake- ja rahapalkkioon perustuva järjestelmä
 
on jaettu kolmeen vuoden mittaiseen ansaintajaksoon.
Ensimmäinen ansaintajakso alkoi 1.1.2024 ja päättyi
 
31.12.2024. Palkkiot kaudelta 2024 maksetaan
kolmena yhtä suurena osana vuosina 2025, 2026 ja 2027
 
osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana.
Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkiosta henkilölle
 
aiheutuvia veroja ja veroluontoisia maksuja.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
124
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Järjestelmän mahdollinen palkkio perustuu yhtiön osakekohtaiseen
 
tulokseen EPS (70 prosenttia) ja
orgaaniseen kasvuun (30 prosenttia). Mikäli henkilön
 
työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion
maksamista, palkkio voidaan jättää maksamatta.
Osakepalkkiojärjestelmän kohderyhmään kuuluu enintään
 
40 henkilöä. Ansaintajaksolta 2024
maksettavien palkkioiden arvioitu kokonaismäärä on
 
noin 1 miljoona euroa (0,5 milj. euroa).
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä
Atria Oyj:n lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmästä maksettavan
 
tulospalkkion enimmäismäärä on
tehtävän tulosvaikutuksen ja tehtävän vaativuustason
 
perusteella 25-50 prosenttia vuosipalkasta.
Tulospalkkiojärjestelmässä kriteereinä ovat konsernitason ja oman
 
vastuualueen liikevoitto, liikevaihto
ja tapaturmataajuus. Toimitusjohtajan ja muun konsernin johtoryhmän lisäksi Atria Oyj:n
tulospalkkiojärjestelmissä on mukana yhteensä noin
 
40 henkilöä.
 
Atria Oyj:n pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä
 
2025–2027
Atria Oyj:n hallitus on päättänyt uuden suoriteperusteisen
 
osakepalkkiojärjestelmän perustamisesta
konsernin avainhenkilöille. Järjestelmä korvaa 20.12.2023
 
tiedotetun pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmän 2024–2026 eikä kyseisen järjestelmän
 
kahta viimeistä ansaintajaksoa 2025 ja
2026 tulla käynnistämään. Järjestelmän tarkoituksena on
 
yhdistää yhtiön omistajien ja avainhenkilöiden
tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi pitkällä aikavälillä,
 
sitouttaa avainhenkilöt toteuttamaan yhtiön
strategiaa, tavoitteita ja pitkän aikavälin etua sekä
 
tarjota heille kilpailukykyinen yhtiön osakkeiden
ansaintaan ja kertymiseen perustuva kannustinjärjestelmä.
 
Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä 2025–2027
 
on yksi ansaintajakso, joka kattaa
tilikaudet 2025–2027. Ansaintajakson 2025–2027 ansaintakriteerit
 
on sidottu osakekohtaiseen
tulokseen EPS (70 prosenttia), orgaaniseen kasvuun
 
(20 prosenttia) ja hiilidioksidipäästöihin (10
prosenttia).
Palkkiot kaudelta 2025–2027 maksetaan kokonaisuudessaan
 
vuonna 2028 osittain yhtiön osakkeina ja
osittain rahana. Rahaosuudella pyritään kattamaan
 
palkkiosta henkilölle aiheutuvia veroja ja
veroluontoisia maksuja. Mikäli henkilön työ-
 
tai toimisuhde päättyy ennen palkkion maksamista,
palkkiota ei pääsääntöisesti makseta.
Osakepalkkiojärjestelmän kohderyhmään kuuluu enintään
 
40 henkilöä. Ansaintajaksolta maksettavien
palkkioiden arvo on yhteensä enintään noin 2
 
miljoonaa euroa.
Uuden palkkiojärjestelmän tavoitteena on kannustaa
 
Atrian johtoa hankkimaan yhtiön osakkeita ja
lisäämään päätöksillään ja toiminnallaan yhtiön pitkäaikaista
 
arvonnousua.
Atria Oyj:n siirtymäajan osakepalkkiojärjestelmä 2025–2026
 
Lisäksi Atria Oyj:n hallitus on päättänyt perustaa
 
siirtymäajan osakepalkkiojärjestelmän helpottamaan
siirtymistä aiemmasta pitkän aikavälin kannustinjärjestelmästä
 
uuteen suoriteperusteiseen
osakepalkkiojärjestelmään.
 
Siirtymäajan osakepalkkiojärjestelmässä 2025–2026 on
 
kaksi ansaintajaksoa, tilikaudet 2025 ja 2026.
Hallitus päättää vuosittain ansaintajaksojen aloittamisesta
 
ja yksityiskohdista. Ansaintajakson 2025
ansaintakriteerit on sidottu osakekohtaiseen tulokseen EPS (70
 
prosenttia) ja orgaaniseen kasvuun (30
prosenttia) nykyisen osakepalkkiojärjestelmän mukaisesti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hallintoneuvoston ja hallituksen jäsenten,
 
Palkat
Lisä-
toimitusjohtajan ja toimitusjohtajan sijaisen
ja
eläke
palkat, palkkiot ja eläkemaksut
 
palkkiot
maksut
Yhteensä
Hallintoneuvoston jäsenet:
Halonen Jyrki, puheenjohtaja
23
23
Anttikoski Juho, varapuheenjohtaja
13
13
Hallintoneuvoston muut jäsenet
 
105
105
Yhteensä
141
0
141
Hallituksen jäsenet:
Paavola Seppo, puheenjohtaja
74
74
Korhonen Pasi, varapuheenjohtaja
52
52
Ginmann-Tjeder Nella
35
35
Joukio Mika
35
35
Kaikkonen Jukka
42
42
Laitinen Leena
36
36
Paxal Kjell-Göran
44
44
Ritola Ahti
77
77
Yhteensä
396
0
396
Toimitusjohtaja:
Gyllström Kai
541
121
663
Toimitusjohtajan sijainen:
Back Tomas
413
84
498
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
125
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
32. HANKITUT LIIKETOIMET
1 000 EUR
 
Atria osti 2.5.2024 ruotsalaisen valmisruokayhtiö Gooh!:n
 
koko osakekannan. Gooh! oli Lantmännen
Cerealian liiketoimintayksikkö. Tuotantolaitos sijaitsee Järnassa Tukholman alueella
 
ja yhtiöllä on 65
työntekijää. Yhtiö on tuoreiden mikroaterioiden tuotesegmentissä
 
selkeä markkinajohtaja Ruotsin
vähittäiskaupassa noin 25 prosentin markkinaosuudella.
 
Sen jakelukanavat ovat vakiintuneita. Tuotteita
myydään kaikissa Ruotsin suurimmissa päivittäistavarakauppaketjuissa
 
ja myyntiautomaateissa.
Gooh!:n vuosittainen liikevaihto on noin 16 miljoonaa euroa
 
ja liiketoiminta on kannattavaa.
 
Gooh! on tunnettu ja arvostettu valmisruokabrändi
 
Ruotsissa. Gooh!:n tuotevalikoima täydentää
 
Atrian
valmisruokatarjontaa ja tarjoaa uusia mahdollisuuksia kuluttajalähtöiseen
 
tuotteistukseen Ruotsin
markkinoilla.
 
Yrityskaupalla ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta
 
Atrian taloudelliseen asemaan tai tulokseen.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gooh!
Käyvät arvot *
Hankintahinta 100 %:n osuudesta
11 405
Yhtiön varat ja velat,
 
yhdistämisessä käytetyt käyvät arvot:
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
1 762
Aineettomat hyödykkeet
8 652
Käyttöoikeusomaisuus
897
Vaihto-omaisuus
806
Lyhytaikaiset saamiset
 
27
Rahat ja pankkisaamiset
2
Varat yhteensä
12 145
Laskennallinen verovelka
1 782
Vuokrasopimusvelat
897
Lyhytaikaiset velat
451
Velat yhteensä
3 130
Nettovarat
9 015
Liikearvo hankinnasta
2 389
 
 
 
 
 
 
Rahassa maksettava kokonaiskauppahinta
11 405
Yrityksen rahavarat
2
Yrityskaupan rahavirtavaikutus 31.12.2024
11 407
Laskelma on lopullinen.
* Käyvät arvot on laskettu hankintapäivän valuuttakurssilla.
33. MYYDYT LIIKETOIMET
1 000 EUR
 
Atria Suomi myi 70 prosenttia tytäryhtiö Best-In Oy:n
 
osakkeista SaVe Logistiikka Oy:lle 30.1.2024.
Best-In Oy valmistaa lemmikkieläinten ruokaa ja sen
 
vuosittainen liikevaihto on noin 5 miljoonaa euroa.
Yhtiön tuotantolaitos sijaitsee Kuopion Kelloniemessä ja
 
yhtiöllä on 17 työntekijää. Myynnillä ei ole
merkittävää vaikutusta konsernin tulokseen eikä nettovarallisuuteen.
Best-In Oy raportoidaan Atria-konsernin luvuissa 1.2.2024
 
alkaen osakkuusyhtiönä.
34. TILIKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
 
Tilikauden jälkeen ei ole ollut olennaisia tapahtumia
.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
126
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
35. KONSERNIYHTIÖT SEKÄ KONSERNIN YHTEIS-
 
JA OSAKKUUSYHTIÖT
Atria-konsernin merkittävimmät tytäryhtiöt ovat elintarvikkeita
 
valmistavat Atria Suomi Oy, Atria
 
Sverige AB, Atria Danmark A/S ja Atria Eesti AS, eläinten
 
hankinnasta ja välityksestä vastaava
A-Tuottajat Oy sekä eläinten rehuja valmistava A-Rehu Oy.
Konserniyritykset
Omistus-
Osuus ääni-
liiketoiminta-alueiden mukaisesti
Kotimaa
 
osuus (%)
vallasta (%)
Atria Suomi:
A-Liha Jyväskylä Oy
Suomi
100,0
100,0
A-Lihatukkurin Oy
 
Suomi
100,0
100,0
A-Logistiikka Oy
Suomi
100,0
100,0
A-Pekoni Nurmo Oy
Suomi
100,0
100,0
A-Pihvi Kauhajoki Oy
Suomi
100,0
100,0
A-Rehu Oy
 
Suomi
51,0
51,0
A-Sikateurastamo Oy
Suomi
100,0
100,0
Atria Oyj
Suomi
Atria Suomi Oy
Suomi
100,0
100,0
Atria-Chick Oy
Suomi
100,0
100,0
Atria-Lihavalmiste Oy
Suomi
100,0
100,0
Atria-Tekniikka Oy
Suomi
100,0
100,0
Atria-Tuoreliha Oy
Suomi
100,0
100,0
Atria-Valmisruoka Oy
Suomi
100,0
100,0
A-Tuottajat Oy
 
Suomi
97,9
99,0
Domretor Oy
Suomi
100,0
100,0
Kauhajoen Teurastamokiinteistöt Oy
Suomi
100,0
100,0
Kaivon Liha Kaunismaa Oy
 
Suomi
100,0
100,0
Kiinteistö Oy Tievapolku 3
Suomi
100,0
100,0
Ab Korv-Görans Kebab Oy
 
Suomi
51,0
51,0
Liha ja Säilyke Oy
Suomi
100,0
100,0
Nautasuomi Oy
 
Suomi
51,0
51,0
Rokes Oy
Suomi
100,0
100,0
Sahalahden Broiler Oy
Suomi
100,0
100,0
Suomen Kalkkuna Oy
Suomi
100,0
100,0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Ruotsi:
Atria Concept SP Z.o.o
Puola
100,0
100,0
Atria Korea LLC
Korean tasavalta
100,0
100,0
Atria Sverige AB
Ruotsi
100,0
100,0
Atria Sweden AB
Ruotsi
100,0
100,0
Atria Tanska & Viro:
Atria Danmark A/S
Tanska
100,0
100,0
Atria Denmark Holding A/S
Tanska
100,0
100,0
Atria Eesti AS
Viro
100,0
100,0
Atria Farmid OÜ
Viro
100,0
100,0
OÜ Atria **
Viro
100,0
100,0
* Liitetieto 32
** Lepäävä yhtiö
Kaikki tytäryritykset sisältyvät konsernitilinpäätökseen.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Omistus-
Osuus ääni-
Konsernin yhteis- ja osakkuusyritykset
 
Kotimaa
 
osuus (%)
vallasta (%)
Konsernin yhteisyritykset:
Honkajoki Oy *
Suomi
50,0
50,0
Länsi-Kalkkuna Oy
Suomi
50,0
50,0
Konsernin osakkuusyritykset:
Best-In Oy
Suomi
30,0
30,0
Findest Protein Oy
Suomi
33,1
33,1
Finnpig Oy
Suomi
49,0
49,5
Foodwest Oy
 
Suomi
24,5
24,5
Kiinteistö Oy Itikanmäen Teollisuustalo
Suomi
12,6
12,6
Transbox Oy
Suomi
25,7
25,7
Tuoretie Oy
Suomi
33,3
33,3
* Raportoitu merkittävänä yhteisyrityksenä (liitetieto 16).
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
127
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS, FAS
TULOSLASKELMA
1 000 EUR
Liite
1.1. - 31.12.2024
1.1. - 31.12.2023
LIIKEVAIHTO
 
2.1
51 315
45 320
Liiketoiminnan muut tuotot
 
2.2
6 866
5 484
Henkilöstökulut
 
2.3
-5 635
-4 677
Poistot ja arvonalentumiset
 
2.4
 
Suunnitelman mukaiset poistot
-28 763
-24 789
Liiketoiminnan muut kulut
 
2.5
-8 811
-9 719
LIIKEVOITTO
14 972
11 618
Rahoitustuotot ja -kulut
 
2.6
-1 760
-3 774
VOITTO / TAPPIO ENNEN TILINPÄÄTÖS-
SIIRTOJA JA VEROJA
13 212
7 844
Tilinpäätössiirrot
 
2.7
19 160
3 949
Tuloverot
 
2.8
-5 033
-1 765
TILIKAUDEN VOITTO / TAPPIO
27 339
10 028
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
128
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
TASE
1 000 EUR
V a s t a a v a a
 
Liite
31.12.2024
31.12.2023
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet
 
3.1
 
Aineettomat oikeudet
1
4
 
Muut pitkävaikutteiset menot
6 397
6 024
Aineettomat hyödykkeet yhteensä
6 398
6 028
Aineelliset hyödykkeet
 
3.1
343 319
350 205
Sijoitukset
 
3.2
 
Osuudet saman konsernin yrityksissä
312 753
331 851
 
Osuudet omistusyhteysyrityksissä
3 818
3 520
 
Muut osakkeet ja osuudet
615
615
Sijoitukset yhteensä
317 186
335 986
Pitkäaikaiset saamiset
 
3.3
157 562
166 311
PYSYVÄT VASTAAVAT
 
YHTEENSÄ
824 466
858 530
VAIHTUVAT
 
VASTAAVAT
Lyhytaikaiset saamiset
 
3.3
50 490
31 650
Rahat ja pankkisaamiset
19 182
9 147
VAIHTUVAT
 
VASTAAVAT
 
YHTEENSÄ
69 672
40 797
V a s t a a v a a
 
y h t e e n s ä
894 138
899 327
V a s t a t t a v a a
 
Liite
31.12.2024
31.12.2023
OMA PÄÄOMA
 
3.4
Osakepääoma
48 055
48 055
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
237 948
246 402
Edellisten tilikausien voitto
3 844
2 269
Tilikauden voitto / tappio
27 339
10 028
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ
317 186
306 754
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ
 
3.5
Poistoero
77 862
75 864
PAKOLLISET VARAUKSET
 
3.6
Muut pakolliset varaukset
0
40
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen vieras pääoma
 
3.7
250 000
250 000
Lyhytaikainen vieras pääoma
 
3.8
249 089
266 669
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ
499 089
516 669
V a s t a t t a v a a
 
y h t e e n s ä
894 138
899 327
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
129
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
RAHOITUSLASKELMA
1 000 EUR
1.1. - 31.12.2024
1.1. - 31.12.2023
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA
Myynnistä saadut maksut
52 148
43 891
Muista tuotoista saadut maksut
6 866
5 484
Maksut liiketoiminnan kuluista
-19 771
-11 028
Liiketoiminnan rahavirta
39 243
38 347
Saadut osingot
555
3 295
Saadut korko- ja rahoitustuotot
23 378
29 529
Maksetut korko- ja rahoituskulut
-29 555
-31 096
Maksetut verot
-1 822
-10 134
Liiketoiminnan rahavirta
31 799
29 942
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-22 248
-76 983
Sijoitukset tytäryhtiöihin
17 631
-64 405
Konsernisaamisten muutos
8 495
7 927
Investointien rahavirta
3 878
-133 461
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA
Pitkäaikaisten lainojen nostot
0
50 000
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
0
-25 000
Lyhytaikaisten lainojen lisäys*
20 002
3
Lyhytaikaisten lainojen vähennys*
-20 000
0
Konsernivelkojen muutos
-12 362
55 400
Saatu tai annettu konserniavustus, joka on maksettu
3 625
23 259
Omien osakkeiden hankinta
0
-1 081
Pääoman palautus
-8 453
0
 
Osinkojen maksut
 
-8 453
-19 758
Rahoituksen rahavirta
-25 642
82 822
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA
31 799
29 942
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA
3 878
-133 461
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA
-25 642
82 822
YHTEENSÄ
10 035
-20 697
Rahavarojen muutos
Rahavarat 1.1.
9 147
29 844
Rahavarat 31.12.
19 182
9 147
Muutos
10 035
-20 697
* Lyhytaikaisten lainojen lisäykset ja vähennykset sisältävät maturiteetiltaan
 
yli 90 päivän pituisten
 
yritystodistusten nostoja ja takaisinmaksuja. Maturiteetiltaan
 
alle 90 päivän yritystodistusten nostot
 
ja maksut on käsitelty rahoituslaskelmalla nettoperiaatteella.
 
doc1p2i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
130
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
1. TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATTEET
Yleiset tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Atria Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain sekä
 
tilinpäätöksen laatimista koskevien muiden
säännösten ja määräysten mukaisesti (FAS).
 
 
Konsernia koskevat tiedot
 
Atria Oyj on Atria Oyj -konsernin emoyhtiö, kotipaikka
 
Kuopio.
Atria Oyj -konsernitilinpäätöksen jäljennökset ovat saatavissa
 
emoyhtiön pääkonttorista
Itikanmäenkatu 3, Seinäjoki, postiosoite PL 900, 60060
 
ATRIA.
 
 
Arvostusperiaatteet
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet on merkitty
 
taseeseen välittömään hankintamenoon
 
vähennettynä suunnitelman mukaisilla poistoilla ja arvonalennuskirjauksilla.
 
Poistot tehdään
 
tasapoistoina käytössä oloajalta. Aineellisten hyödykkeiden
 
hankintaan saadut avustukset on kirjattu
hankintamenon vähennykseksi. Saadut avustukset eivät
 
ole olennaisia.
 
 
Poistoajat ovat:
 
Rakennukset
 
Seinäjoki
 
30-40 vuotta
 
 
muut paikkakunnat
 
25 vuotta
Koneet ja kalusto
 
Seinäjoki
 
10 vuotta
 
muut paikkakunnat
 
7 vuotta
Ohjelmistot
 
5 vuotta
 
Muut pitkävaikutteiset
 
10 vuotta
 
Pysyvien vastaavien sijoitukset on kirjattu alun perin
 
hankintamenoon. Sijoitusten kirjanpitoarvoa
tarkastellaan vuosittain tilinpäätöksen laadinnan yhteydessä
 
ja KPL 5:13 §:n kriteerien täyttyessä
kirjataan tarvittaessa arvonalentumisia tai niiden palautuksia.
 
 
Valuuttamääräiset erät
Ulkomaanrahan määräiset erät on muutettu Suomen
 
rahaksi tilinpäätöspäivän Euroopan
 
Keskuspankin noteeraamaan kurssiin. Realisoituneiden
 
valuuttamääräisten lainojen
kurssierot on esitetty rahoituserissä.
 
 
 
Rahoitusvarat ja -velat
Rahoitusvälineet arvostetaan pääsääntöisesti kirjanpitolain
 
5 luvun 2 §:n mukaisesti. Saamiset
nimellisarvoon, kuitenkin enintään todennäköiseen arvoon.
 
Rahoitusomaisuuteen
 
kuuluvat arvopaperit ja muut sellaiset rahoitusvarat
 
hankintamenon suuruisina tai, jos niiden
 
todennäköinen käypä markkinahinta tilinpäätöspäivänä
 
on sitä alempi, tämän määräisinä.
 
Velat nimellisarvoon tai jos velka on indeksiin taikka muuhun vertailuperusteeseen
 
sidottu,
 
muuttuneen vertailuperusteen mukaiseen nimellisarvoa
 
korkeampaan arvoon.
 
 
Johdannaissopimukset
Rahoitusvälineistä johdannaiset arvostetaan kirjanpitolain 5.2a
 
§:n sallimaa vaihtoehtoista
menettelyä noudattaen käypään arvoon. Johdannaiset on
 
käsitelty kirjanpidossa suojaavina. Yhtiö
solmii johdannaissopimuksia pääasiassa suojautuakseen
 
korkotason ja valuuttakurssien vaihteluilta.
Käytetyt johdannaiset ovat valuuttatermiinejä ja koronvaihtosopimuksia.
 
Yhtiö kirjaa johdannaiset
taseeseen käypään arvoon, kun johdannaissopimus solmitaan
 
(muut rahoitusvarat ja velat).
Koronvaihtosopimukset on käsitelty em. periaatteella
 
tilikaudesta 2018 lähtien. Johdannaiset
arvostetaan tilinpäätöspäivänä käypään arvoon ja arvostuserosta
 
syntyvät voitot ja tappiot kirjataan
tuloslaskelmaan rahoitustuottoihin-
 
ja kuluihin.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
131
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
2. TULOSLASKELMAN LIITETIEDOT
1 000 EUR
1.1. - 31.12.2024
1.1. - 31.12.2023
2.1. LIIKEVAIHTO
51 315
45 320
Yhtiön vuokratuotot esitetään liikevaihtona, koska se vastaa
 
yhtiön toiminnan
nykyistä luonnetta.
2.2. LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
Palveluveloitukset konserniyhtiöiltä
5 915
5 394
Muut
951
90
Yhteensä
6 866
5 484
2.3. HENKILÖSTÖKULUT
Henkilökunnan lukumäärä keskimäärin
Toimihenkilöt Suomessa
26
20
Henkilöstökulut
Palkat:
Toimitusjohtaja, toimitusjohtajan sijainen
ja hallituksen jäsenet
1 306
2 128
Hallintoneuvoston jäsenet
85
83
Muut palkat
3 185
1 546
Yhteensä
4 575
3 757
Eläkekulut
945
808
Muut henkilösivukulut
115
112
Yhteensä
1 060
920
Henkilöstökulut yhteensä
5 635
4 677
Hallituksen jäsenten ja toimitusjohtajan eläkesitoumukset:
Yhtiön lakisääteiset eläkkeet ovat maksuperusteisia
 
ja ne on hoidettu
 
vakuutusyhtiössä (kts. konsernin liitetieto 31).
1.1. - 31.12.2024
1.1. - 31.12.2023
2.4. POISTOT JA ARVONALENTUMISET
Poistot aineellisista ja aineettomista hyödykkeistä
28 763
24 789
Tase-eräkohtainen poistoerittely sis. kohtaan 3.1.
2.5. LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
Liiketoiminnan muut kulut
8 811
9 719
Sisältää hallinto-, markkinointi-, energia-, siivous-,
käyttö- ja muita kuluja sekä tilintarkastajien palkkiot.
Tilintarkastus
Tilintarkastuspalkkiot
253
162
Tilintarkastuksen liitännäispalvelut
4
9
Yhteensä
257
171
2.6. RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
Tuotot pitkäaikaisista sijoituksista:
Saman konsernin yrityksiltä
7 000
1 649
Muilta
555
1 647
Yhteensä
7 555
3 295
Muut korko- ja rahoitustuotot:
Saman konsernin yrityksiltä
13 691
13 049
Muilta
6 900
12 475
Yhteensä
20 591
25 524
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
132
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
1.1. - 31.12.2024
1.1. - 31.12.2023
Korkokulut ja muut rahoituskulut:
Saman konsernin yrityksille
-8 842
-6 916
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista
 
-1 169
-386
Muille
-19 894
-25 292
Yhteensä
-29 905
-32 594
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
-1 760
-3 774
Erään korko- ja muut rahoituskulut sisältyy
kurssivoittoa/tappioita (netto)
-52
1 446
Suojauksena käytettävien korko- ja valuuttajohdannaisten
 
käyvän arvon muutos on kirjattu
tulosvaikutteisesti. Käyvän arvon muutos oli yhteensä -0,8
 
miljoonaa euroa (-5,5 milj. euroa).
 
2.7. TILINPÄÄTÖSSIIRROT
Suunnitelman mukaisten ja verotuksessa tehtyjen
poistojen erotus
-1 998
324
Saadut konserniavustukset
21 158
3 625
Yhteensä
19 160
3 949
2.8. TULOVEROT
Tuloverot tilikaudelta
5 164
1 753
Edellisten tilikausien verot
 
-131
12
Yhteensä
5 033
1 765
3. TASEEN LIITETIEDOT
1 000 EUR
3.1. AINEETTOMAT JA AINEELLISET
 
31.12.2024
31.12.2023
HYÖDYKKEET
Aineettomat hyödykkeet:
Aineettomat oikeudet
Hankintameno 1.1.
1 483
1 483
Hankintameno 31.12.
1 483
1 483
Kertyneet poistot 1.1.
-1 479
-1 476
Tilikauden poisto
-3
-3
Kertyneet poistot 31.12.
-1 482
-1 479
Kirjanpitoarvo 31.12.
1
4
Muut pitkävaikutteiset menot
Hankintameno 1.1.
42 383
41 248
Lisäykset
1 986
1 135
Hankintameno 31.12.
44 369
42 383
Kertyneet poistot 1.1.
-38 130
-36 046
Tilikauden poisto
-1 535
-2 085
Kertyneet poistot 31.12.
-39 666
-38 130
Kirjanpitoarvo 31.12.
4 703
4 252
Ennakkomaksut ja
 
keskeneräiset hankinnat
Hankintameno 1.1.
1 772
1 180
Muutokset +/-
-77
592
Hankintameno 31.12.
1 694
1 772
Kirjanpitoarvo 31.12.
1 694
1 772
Aineettomat hyödykkeet yhteensä
6 398
6 028
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
133
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
31.12.2024
31.12.2023
Aineelliset hyödykkeet:
Maa- ja vesialueet
Hankintameno 1.1.
1 001
1 001
Hankintameno 31.12.
1 001
1 001
Kirjanpitoarvo 31.12.
1 001
1 001
Rakennukset ja rakennelmat
Hankintameno 1.1.
436 866
336 554
Lisäykset
9 451
100 882
Vähennykset
0
-570
Hankintameno 31.12.
446 316
436 866
Kertyneet poistot 1.1.
-211 838
-203 376
Tilikauden poisto
-9 968
-8 462
Kertyneet poistot 31.12.
-221 806
-211 838
Kirjanpitoarvo 31.12.
224 510
225 027
Koneet ja kalusto
Hankintameno 1.1.
462 988
416 743
Lisäykset
30 314
47 024
Vähennykset
-119
-779
Hankintameno 31.12.
493 183
462 988
Kertyneet poistot 1.1.
-367 810
-353 680
Tilikauden poisto
-17 055
-14 130
Kertyneet poistot 31.12.
-384 864
-367 810
Kirjanpitoarvo 31.12.
108 319
95 178
Muut aineelliset hyödykkeet
Hankintameno 1.1.
4 787
3 794
Lisäykset
136
992
Hankintameno 31.12.
4 922
4 787
Kertyneet poistot 1.1.
-2 692
-2 582
Tilikauden poisto
-202
-110
Kertyneet poistot 31.12.
-2 894
-2 692
Kirjanpitoarvo 31.12.
2 028
2 094
31.12.2024
31.12.2023
Ennakkomaksut ja
 
keskeneräiset hankinnat
Hankintameno 1.1.
26 904
99 196
Muutokset +/-
 
-19 443
-72 292
Hankintameno 31.12.
7 461
26 904
Kirjanpitoarvo 31.12.
7 461
26 904
Aineelliset hyödykkeet yhteensä
343 319
350 205
Koneiden ja laitteiden
poistamaton hankintameno
108 319
95 178
Muun kuin tuotannon koneiden ja laitteiden osuus
 
ei ole olennainen erä.
Loppuun poistettujen ja romutettujen hankintahinnat
 
on ilmoitettu vähennyksenä.
3.2. SIJOITUKSET
31.12.2024
31.12.2023
Emoyhtiön
Emoyhtiön
Konserniyritykset:
omistusosuus-%
omistusosuus-%
Atria Concept UK Ltd, Iso-Britannia
0
100
Atria Denmark Holding A/S, Tanska
100
100
Atria Eesti AS, Viro
100
100
Atria Korea LLC, Korean tasavalta
100
100
Atria Sweden AB, Ruotsi
100
100
Atria Suomi Oy, Kuopio
100
100
Atria-Invest Oy, Seinäjoki
0
100
A-Tuottajat Oy, Seinäjoki
97,9
97,9
Best-In Oy, Kuopio
0
100
Kauhajoen Teurastamokiinteistöt Oy, Kauhajoki
100
100
Kiinteistö Oy Tievapolku 3, Helsinki
100
100
Liha ja Säilyke Oy, Forssa
63,2
63,2
OÜ Atria, Viro
100
100
Rokes Oy, Forssa
100
100
Suomen Kalkkuna Oy, Seinäjoki
100
100
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
134
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
31.12.2024
31.12.2023
Yhteis- ja osakkuusyritykset:
Best-In Oy, Kuopio
30,0
0,0
Foodwest Oy, Seinäjoki
24,5
24,5
Honkajoki Oy, Honkajoki
50,0
50,0
Kiinteistö Oy Itikanmäen Teollisuustalo, Seinäjoki
12,6
12,6
Länsi-Kalkkuna Oy, Säkylä
50,0
50,0
Transbox Oy, Helsinki
25,7
25,7
Tuoretie Oy, Seinäjoki
33,3
33,3
3.3. SAAMISET
Pitkäaikaiset saamiset:
Johdannaiset
2 092
3 596
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä:
Lainasaamiset*
155 470
162 715
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä
157 562
166 311
Lyhytaikaiset saamiset:
Myyntisaamiset
101
34
Muut saamiset
490
1 769
Siirtosaamiset
915
3 154
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä:
Myyntisaamiset
3 134
4 035
Muut saamiset
15 180
16 430
Siirtosaamiset
30 670
6 228
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä
50 490
31 650
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät:
 
- konserniavustukset
21 158
3 625
 
- osinkosaamiset
7 000
0
 
- korkojaksotukset
2 808
3 019
 
- johdannaisten arvostukset
253
45
 
- verojaksotus
0
2 107
 
- muut
 
366
585
Yhteensä
31 585
9 382
* Konserniyhtiöiden väliset lainasopimukset on tehty normaaleja
 
kaupallisia ehtoja noudattaen ja
lainat ovat vakuudettomia. Lainojen korko heijastaa
 
emoyhtiön ulkoisten lainojen korkoehtoja
 
ja lainojen keskimaturiteetti niiden nostohetkellä on
 
5 vuotta.
31.12.2024
31.12.2023
3.4. OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 1.1.
48 055
48 055
Osakepääoma 31.12.
48 055
48 055
Sidottu oma pääoma yhteensä
48 055
48 055
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1.
246 402
247 483
Omien osakkeiden hankinta
0
-1 081
Pääomanpalautus
-8 454
0
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12.
237 948
246 402
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1.
12 297
22 027
Osingonjako
-8 453
-19 758
Voittovarat 31.12.
3 844
2 269
Tilikauden voitto / tappio
27 339
10 028
Voittovarat 31.12.
31 183
12 297
Vapaa oma pääoma yhteensä
269 131
258 699
Oma pääoma yhteensä
317 186
306 754
Tilikauden lopussa 31.12.2024 yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden
 
lukumäärä oli
88 057 kpl, mikä vastaa 0,3 prosenttia osakkeista
 
ja 0,1 prosenttia osakkeiden tuomasta
 
äänivallasta. Omien osakkeiden arvo 31.12.2024
 
oli 944 TEUR (1 217 TEUR). Tilikauden
aikana omia osakkeita luovutettiin osakepalkkioina 23 045
 
kappaletta.
Laskelma jakokelpoisista varoista:
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto
237 948
246 402
Voitto edellisiltä tilikausilta
3 844
2 269
Tilikauden voitto / tappio
27 339
10 028
Yhteensä
269 131
258 699
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
135
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Osakepääoma jakautuu osakelajeittain seuraavasti:
2024
2023
kpl
1 000 €
kpl
1 000 €
A-sarja (1 ääni/osake)
19 063 747
32 408
19 063 747
32 408
KII-sarja (10 ääntä/osake)
9 203 981
15 647
9 203 981
15 647
Yhteensä
28 267 728
48 055
28 267 728
48 055
3.5. TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ
31.12.2024
31.12.2023
Poistoero
77 862
75 864
3.6. PAKOLLINEN VARAUS
Muut varaukset
Majakka Voiman Oy:n sopimuksiin liittyvä kuluvaraus
0
40
3.7. PITKÄAIKAINEN VIERAS PÄÄOMA
Lainat rahoituslaitoksilta
250 000
250 000
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä
250 000
250 000
3.8. LYHYTAIKAINEN VIERAS PÄÄOMA
Ostovelat
3 729
10 663
Muut velat
1 361
890
Siirtovelat
5 511
3 686
Velat saman konsernin yrityksille:
Ostovelat
318
897
Muut velat
238 168
250 531
Siirtovelat
3
3
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä
249 089
266 669
31.12.2024
31.12.2023
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät:
 
- palkka- ja sosiaalikulujaksotukset
2 181
1 621
 
- korkojaksotukset
1 103
1 403
 
- johdannaisten arvostukset
117
637
 
- verojaksotus
1 104
0
 
- vakuutusjaksotukset
882
0
 
- muut
127
28
Yhteensä
5 513
3 688
4. MUUT LIITETIEDOT
1 000 EUR
4.1. ANNETUT VAKUUDET,
31.12.2024
31.12.2023
VASTUUSITOUMUKSET JA MUUT VASTUUT
Taseeseen sisältymättömät vastuusitoumukset ja vastuut
Takaukset
Samaan konserniin kuuluvien yritysten puolesta
44 574
38 438
Yhteensä
44 574
38 438
Muut vuokrasopimukset
Muiden vuokrasopimusten perusteella
Yhden vuoden kuluessa
818
778
Yli vuoden kuluessa ja enintään viiden vuoden kuluttua
2 673
1 076
Yli viiden vuoden kuluttua
2 454
1 983
Yhteensä
5 945
3 837
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
136
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
4.2. ALV-VASTUUT
31.12.2024
31.12.2023
Yhtiö on tehnyt arvonlisäverolain tarkoittamia
kiinteistöinvestointeja, joiden jäljellä oleva tarkistusvastuu
 
tarkistuskausittain 31.12.2024.
Investoinnin
valmistumisvuosi
Jäljellä oleva tarkistusvastuun määrä
2015
209
2016
190
379
2017
224
336
2018
162
216
2019
289
361
2020
797
956
2021
3 172
3 701
2022
9 243
10 563
2023
6 451
7 258
2024
1 189
Yhteensä
21 717
23 980
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan kiinteistöinvestointien
 
arvonlisäverovähennyksiä,
 
jos kiinteistöjen verollinen käyttö vähenee tarkistuskauden
 
aikana.
4.3. KORONVAIHTOSOPIMUKSET
Koronvaihtosopimus:
Suojattava kohde: Laina 60 miljoonaa euroa, 28.4.2021
 
- 2.5.2028, korko 6 kk:n euribor
 
Suojaava johdannainen: Koronvaihtosopimus nimellismäärältään
 
30 miljoonaa euroa, yhtiö saa 6 kk:n
euribor-korkoa ja maksaa kiinteää korkoa. Sopimuksen käypä
 
arvo tilinpäätöshetkellä on
 
1 795 336 euroa. Koronvaihtosopimuksen kassavirrat
 
kirjataan tulosvaikutteisesti samoilla kausilla kuin
suojatun lainan korkovirrat.
 
Suojaava johdannainen: Koronvaihtosopimus nimellismäärältään
 
30 miljoonaa euroa, yhtiö saa 6 kk:n
euribor-korkoa ja maksaa kiinteää korkoa. Sopimuksen käypä
 
arvo tilinpäätöshetkellä on
 
-795 612 euroa. Koronvaihtosopimuksen kassavirrat
 
kirjataan tulosvaikutteisesti samoilla kausilla kuin
suojatun lainan korkovirrat.
 
Suojattava kohde: Laina 30 miljoonaa, 22.9.2020 - 25.9.2027,
 
korko 6 kk:n euribor
Suojaava johdannainen: Koronvaihtosopimus nimellismäärältään
 
30 miljoonaa euroa, yhtiö saa 6 kk:n
euribor-korkoa ja maksaa kiinteää korkoa. Sopimuksen käypä
 
arvo tilinpäätöshetkellä on
 
1 065 919 euroa. Koronvaihtosopimuksen kassavirrat
 
kirjataan tulosvaikutteisesti samoilla kausilla kuin
suojatun lainan korkovirrat.
 
4.4. JOHDANNAISSOPIMUKSET
Johdannaissopimusten
 
Johdannais-
Johdannais-
Netto
Netto
 
käyvät arvot:
varat
velat
käypä arvo
käypä arvo
31.12.2024
31.12.2024
31.12.2024
31.12.2023
Valuuttatermiinit
(maturieetti alle vuosi)
253
-117
136
-591
Koronvaihto- ja korkokattosopimukset
2 092
2 092
3 596
Yhteensä
2 344
-117
2 227
3 004
Johdannaissopimusten
nimellisarvot:
31.12.2024
31.12.2023
Valuuttatermiinit
70 553
64 442
Koronvaihtosopimukset
90 000
90 000
Yhteensä
160 553
154 442
Johdannaisten käyvän arvon määrittämiseen käytetyt
 
perusteet ovat yhteneväiset konsernin
 
periaatteiden kanssa. Yksityiskohtaiset tiedot johdannaisista
 
(ml. riskienhallinta ja hierarkiatasot)
 
on esitetty konsernin liitetiedossa numero 29.
 
doc1p2i0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
137
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Käyvän arvon hierarkia:
Tase-erä
31.12.2024
Taso 1
Taso 2
Taso 3
Lyhytaikaiset varat
 
Johdannaissopimukset
2 344
2 344
Pitkäaikaiset velat
Lyhytaikaiset velat
 
Johdannaissopimukset
-117
-117
Tase-erä
31.12.2023
Taso 1
Taso 2
Taso 3
Lyhytaikaiset varat
 
Johdannaissopimukset
3 641
3 641
Pitkäaikaiset velat
Lyhytaikaiset velat
 
Johdannaissopimukset
-637
-637
Taso 1: Syöttötiedot täysin samanlaisille varoille ja veloille, toimivilla markkinoilla
noteerattuja hintoja.
Taso 2: Muut kuin tasolle 1 kuuluvia noteerattuja hintoja, jotka ovat havainnoitavissa
varoille ja veloille joko suoraan tai epäsuorasti.
 
Taso 3: Varat
 
ja velat, joita koskevat syöttötiedot, jotka eivät
 
perustu todennettavissa oleviin
 
markkinahintoihin.
 
Tilinpäätöspäivänä 31.12.2024 yhtiöllä oli johdannaisten lisäksi muita
 
rahoitusvaroja
 
0,6 miljoonaa euroa (31.12.2023: 0,6 milj. euroa),
 
jotka koostuvat noteeraamattomista
osakkeista. Nämä kuuluvat tasolle kolme.
 
doc1p2i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
138
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Toimintakertomuksen,
 
kestävyysraportin ja tilinpäätöksen allekirjoitukset
Sovellettavia tilinpäätössäännöksiä noudattaen laadittu
 
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
 
sekä yrityksen että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien
 
yritysten kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta
asemasta sekä voitosta tai tappiosta.
 
Toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yhtäältä yrityksen ja toisaalta sen
 
konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden
 
liiketoiminnan
kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä
 
riskeistä ja epävarmuustekijöistä ja muusta
 
yrityksen tilasta. Toimintakertomukseen sisältyvä kestävyysraportti on laadittu noudattaen 7 luvussa
 
tarkoitettuja
raportointistandardeja sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
Helsingissä 27. helmikuuta 2025
Seppo Paavola
puheenjohtaja
 
Nella Ginman-Tjeder
hallituksen jäsen
Mika Joukio
hallituksen jäsen
Jukka Kaikkonen
hallituksen jäsen
Pasi Korhonen
hallituksen jäsen
Leena Laitinen
hallituksen jäsen
Kjell-Göran Paxal
 
hallituksen jäsen
Ahti Ritola
hallituksen jäsen
Kai Gyllström
toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
 
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu
 
kertomus.
Helsingissä 27. helmikuuta 2025
Deloitte Oy
Tilintarkastusyhteisö
Marika Nevalainen
KHT
 
doc1p2i0 doc1p139i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
139
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
Atria Oyj
 
1.1.-31.12.2024
Tilintarkastuskertomus
 
Atria Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Atria
 
Oyj:n (y-tunnus
 
0841066-1) tilinpäätöksen
 
tilikaudelta 1.1.–31.12.2024. Tilinpäätös
 
sisältää konsernin
 
taseen, tuloslaskelman,
 
laajan tuloslaskelman,
 
laskelman oman
 
pääoman muutoksista,
rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen
 
tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön
 
taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
 
konsernitilinpäätös antaa oikean ja
 
riittävän kuvan konsernin taloudellisesta
 
asemasta sekä sen toiminnan
 
tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa
 
käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien
 
mukaisesti
 
tilinpäätös antaa
 
oikean ja
 
riittävän kuvan
 
emoyhtiön toiminnan
 
tuloksesta ja
 
taloudellisesta asemasta
 
Suomessa voimassa
 
olevien tilinpäätöksen
 
laatimista koskevien
 
säännösten mukaisesti
 
ja täyttää
 
lakisääteiset
vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin
 
kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme
 
suorittaneet
 
tilintarkastuksen
 
Suomessa
 
noudatettavan
 
hyvän
 
tilintarkastustavan
 
mukaisesti.
 
Hyvän
 
tilintarkastustavan
 
mukaisia
 
velvollisuuksiamme
 
kuvataan
 
tarkemmin
 
kohdassa
Tilintarkastajan
 
velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
 
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja
 
konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
 
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
 
koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja
 
olemme täyttäneet muut näiden
 
vaatimusten
mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme
 
muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat
 
parhaan tietomme ja käsityksemme
 
mukaan olleet Suomessa noudatettavien,
 
näitä palveluja koskevien säännösten
 
mukaisia, emmekä ole
suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1
 
kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut
 
kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa
 
4.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
 
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
 
doc1p2i0 doc1p139i0
 
 
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
140
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
 
Tilintarkastuksen
 
kannalta
 
keskeiset
 
seikat
 
ovat
 
seikkoja,
 
jotka
 
ammatillisen
 
harkintamme
 
mukaan
 
ovat
 
olleet
 
merkittävimpiä
 
tarkastuksen
 
kohteena
 
olevan
 
tilikauden
 
tilintarkastuksessa.
 
Nämä
 
seikat
 
on
 
otettu
 
huomioon
tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme
 
siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista
 
erillistä lausuntoa.
Olemme ottaneet
 
tilintarkastuksessamme huomioon
 
riskin siitä,
 
että johto
 
sivuuttaa kontrolleja.
 
Tähän on
 
sisältynyt arviointi
 
siitä, onko
 
viitteitä sellaisesta
 
johdon tarkoitushakuisesta
 
suhtautumisesta, josta
 
aiheutuu väärinkäytöksestä
johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
 
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka
Miten seikka on huomioitu tilintarkastuksessa
Liikearvon arvostus – Atria Ruotsin
 
rahavirtaa tuottavalle yksikölle kohdennettu liikearvo
Katso Atria Oyj:n konsernitilinpäätöksen
 
laatimisperiaatteet sekä liitetieto 15.
Liikearvon
 
määrä
 
on
 
konsernitaseessa
 
EUR
 
82,3
 
miljoonaa
 
(EUR
 
81,0
 
miljoonaa).
 
Tästä Atria
Ruotsin rahavirtaa tuottavalle yksikölle kohdistuu EUR 38,1
 
miljoonaa (EUR 36,8 miljoonaa).
Johto arvioi
 
liikearvon arvonalentumistarvetta
 
vuosittain. Rahavirtaa tuottavan
 
yksikön kerrytettävissä
olevan
 
rahamäärän
 
nykyarvo
 
perustuu
 
käyttöarvolaskelmiin.
 
Arvonalentumistestauksessa
käytettyjen
 
rahavirtaennusteiden
 
tärkeimmät
 
tekijät
 
ovat
 
liikevaihdon
 
kasvu,
 
pitkän
 
aikavälin
kannattavuus ja diskonttokorko.
Atria
 
Ruotsin
 
liikearvot
 
on
 
käsitelty
 
konsernitilinpäätöksen
 
tilintarkastuksen
 
kannalta
 
keskeisenä
seikkana, koska arvonalentumistestaukseen liittyy
 
merkittäviä johdon arvioita tulevaan
 
liiketoiminnan
kehitykseen, kannattavuuteen ja diskonttokorkoon liittyen.
Tilintarkastuksessa
 
olemme
 
arvioineet
 
johdon
 
laatimia
 
ja
 
hallituksen
 
hyväksymiä
 
arvonalentumistestausmalleja,
 
sekä
arvioineet arvonalentumistestaukseen liittyviä kontrolleja.
Olemme
 
keskustelleet
 
johdon
 
kanssa
 
ennusteissa
 
käytetyistä
 
perusteista
 
ja
 
arvioineet
 
merkittäviä
 
johdon
 
käyttämiä
olettamia:
 
Olemme verranneet kasvu- ja kannattavuusolettamia historialliseen
 
kehitykseen.
 
Olemme
 
verranneet
 
laskelmissa
 
käytettyjä
 
syöttötietoja
 
ja
 
arvioita
 
hallituksen
 
hyväksymiin
 
taloudellisiin
suunnitelmiin.
 
 
Arvioidessamme
 
diskonttokorkojen
 
asianmukaisuutta
 
olemme
 
verranneet
 
diskonttokoron
 
määrittämisessä
käytettyjä
 
syöttötietoja
 
ulkoisiin
 
lähteisiin
 
sekä
 
peilanneet
 
korkojen
 
muutosta
 
edelliseen
 
vuoteen
 
arvioiden
 
sen
asianmukaisuutta.
 
 
Olemme testanneet arvonalentumistestauslaskelman laskentateknistä asianmukaisuutta.
 
Olemme arvioineet myös arvonalentumistestauksesta annettujen liitetietojen
 
asianmukaisuutta.
Konsernin ja emoyhtiön osalta ei ole
 
EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan
 
c alakohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden
 
riskejä.
Atria Oyj
 
1.1.-31.12.2024
 
doc1p2i0 doc1p139i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
141
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
 
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että
tilinpäätös antaa
 
oikean ja
 
riittävän kuvan
 
Suomessa voimassa
 
olevien tilinpäätöksen
 
laatimista koskevien
 
säännösten mukaisesti
 
ja täyttää
 
lakisääteiset vaatimukset.
 
Hallitus ja
 
toimitusjohtaja vastaavat
 
myös sellaisesta
sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
 
voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole
 
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan
 
velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa
 
toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat,
 
jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen,
 
että
tilinpäätös on laadittu toiminnan
 
jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös
 
laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen,
 
paitsi jos emoyhtiö tai
 
konserni aiotaan purkaa tai
 
toiminta lakkauttaa tai ei
 
ole muuta realistista vaihtoehtoa
 
kuin
tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
 
virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme.
Kohtuullinen
 
varmuus
 
on
 
korkea
 
varmuustaso,
 
mutta
 
se
 
ei
 
ole
 
tae
 
siitä,
 
että
 
olennainen
 
virheellisyys
 
aina
 
havaitaan
 
hyvän
 
tilintarkastustavan
 
mukaisesti
 
suoritettavassa
 
tilintarkastuksessa.
 
Virheellisyyksiä
 
voi
 
aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan
 
olevan olennaisia, jos niiden yksin tai
 
yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin
 
päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että
 
käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen
 
skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
 
Tunnistamme
 
ja
 
arvioimme
 
väärinkäytöksestä
 
tai
 
virheestä
 
johtuvat
 
tilinpäätöksen
 
olennaisen
 
virheellisyyden
 
riskit,
 
suunnittelemme
 
ja
 
suoritamme
 
näihin
 
riskeihin
 
vastaavia
 
tilintarkastustoimenpiteitä
 
ja
 
hankimme
lausuntomme perustaksi
 
tarpeellisen määrän
 
tarkoitukseen soveltuvaa
 
tilintarkastusevidenssiä. Riski
 
siitä, että
 
väärinkäytöksestä johtuva
 
olennainen virheellisyys
 
jää havaitsematta,
 
on suurempi
 
kuin riski
 
siitä, että
 
virheestä
johtuva olennainen
 
virheellisyys jää
 
havaitsematta, sillä
 
väärinkäytökseen voi
 
liittyä yhteistoimintaa,
 
väärentämistä, tietojen
 
tahallista esittämättä
 
jättämistä tai
 
virheellisten tietojen
 
esittämistä taikka
 
sisäisen valvonnan
sivuuttamista.
 
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
 
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet
 
mutta emme siinä tarkoituksessa,
että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
 
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
 
 
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä
 
johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä
 
esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
 
Teemme
 
johtopäätöksen
 
siitä,
 
onko
 
hallituksen
 
ja
 
toimitusjohtajan
 
ollut
 
asianmukaista
 
laatia
 
tilinpäätös
 
perustuen
 
oletukseen
 
toiminnan
 
jatkuvuudesta,
 
ja
 
teemme
 
hankkimamme
 
tilintarkastusevidenssin
 
perusteella
johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista
 
tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää
 
olennaista epävarmuutta, joka voi
 
antaa merkittävää aihetta epäillä
 
emoyhtiön tai konsernin kykyä
 
jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme
on, että olennaista epävarmuutta
 
esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
 
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta
 
koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin
 
tai, jos epävarmuutta koskevat
 
tiedot eivät
ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa
siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty
 
jatkamaan toimintaansa.
Atria Oyj
 
1.1.-31.12.2024
 
doc1p2i0 doc1p139i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
142
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
 
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan
 
lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja
 
sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana
 
olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että
 
se
antaa oikean ja riittävän kuvan.
 
 
Suunnittelemme
 
ja
 
suoritamme
 
konsernin
 
tilintarkastuksen
 
hankkiaksemme
 
konsernitilinpäätöstä
 
koskevan
 
tilintarkastuslausunnon
 
laatimisen
 
perustaksi
 
tarpeellisen
 
määrän
 
tarkoitukseen
 
soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin
 
kuuluvia yhteisöjä
 
tai liiketoimintayksikköjä
 
koskevasta taloudellisesta
 
informaatiosta. Vastaamme
 
konsernin tilintarkastusta
 
varten suoritettavan
 
tilintarkastustyön ohjauksesta,
 
valvonnasta
ja läpikäynnistä. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
 
Kommunikoimme
 
hallintoelinten
 
kanssa
 
muun
 
muassa
 
tilintarkastuksen
 
suunnitellusta
 
laajuudesta
 
ja
 
ajoituksesta
 
sekä
 
merkittävistä
 
tilintarkastushavainnoista,
 
mukaan
 
lukien
 
mahdolliset
 
sisäisen
 
valvonnan
 
merkittävät
puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
 
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme
 
noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja
 
kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista
 
seikoista, joiden voi
kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa
 
niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen
 
ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat
tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös
 
tai määräys estää kyseisen
 
seikan julkistamisen tai kun
 
äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme,
 
ettei kyseisestä seikasta viestitä
 
tilintarkastuskertomuksessa, koska
siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella
 
odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä
 
koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 25.4.2023
 
alkaen, yhtäjaksoisesti 2 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus
 
ja
 
toimitusjohtaja
 
vastaavat
 
muusta
 
informaatiosta.
 
Muu
 
informaatio
 
käsittää
 
toimintakertomuksen
 
ja
 
vuosikertomukseen
 
sisältyvän
 
informaation,
 
mutta
 
se
 
ei
 
sisällä
 
tilinpäätöstä
 
eikä
 
sitä
 
koskevaa
tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen
 
tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää ja odotamme saavamme
 
vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta
 
informaatiota.
Velvollisuutenamme
 
on
 
lukea
 
edellä
 
yksilöity
 
muu
 
informaatio
 
tilinpäätöksen
 
tilintarkastuksen
 
yhteydessä
 
ja
 
tätä
 
tehdessämme
 
arvioida,
 
onko
 
muu
 
informaatio
 
olennaisesti
 
ristiriidassa
 
tilinpäätöksen
 
tai
 
tilintarkastusta
suorittaessa hankkimamme tietämyksen kanssa
 
tai vaikuttaako se muutoin
 
olevan olennaisesti virheellistä.
 
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on
 
lisäksi arvioida, onko toimintakertomus
 
laadittu noudattaen siihen
sovellettavia säännöksiä lukuun ottamatta niitä kestävyysraporttia
 
koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7
 
luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
 
Atria Oyj
 
1.1.-31.12.2024
 
doc1p2i0 doc1p139i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
143
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Lausuntonamme esitämme,
 
että toimintakertomuksen
 
ja tilinpäätöksen
 
tiedot ovat
 
yhdenmukaisia ja
 
että toimintakertomus
 
on laadittu noudattaen
 
siihen sovellettavia
 
säännöksiä. Lausuntomme
 
eivät kata
 
niitä kestävyysraporttia
koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7
 
luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
 
Jos
 
teemme
 
ennen
 
tilintarkastuskertomuksen
 
antamispäivää
 
käyttöömme
 
saamaamme
 
muuhun
 
informaatioon
 
kohdistamamme
 
työn
 
perusteella
 
johtopäätöksen,
 
että
 
kyseisessä
 
muussa
 
informaatiossa
 
on
 
olennainen
virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta.
 
Meillä ei ole tämän asian suhteen
 
raportoitavaa.
 
Helsingissä, 27 helmikuuta 2025
Deloitte Oy
Tilintarkastusyhteisö
Marika Nevalainen
KHT
Atria Oyj
 
1.1.-31.12.2024
 
doc1p2i0 doc1p139i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
144
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
Atria Oyj
 
1.1.-31.12.2024
Kestävyysraportin varmennuskertomus
Atria Oyj:n yhtiökokoukselle
Olemme suorittaneet
 
rajoitetun varmuuden
 
antavan toimeksiannon,
 
jonka kohteena
 
on Atria
 
Oyj:n (0841066-1)
 
toimintakertomukseen sisältyvä
 
kirjanpitolain
 
7 luvun
 
mukainen konsernikestävyysraportti
 
tilikaudelta 1.1.–
31.12.2024.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella
 
tietoomme ei ole tullut seikkaa, joka
 
antaisi meille syyn uskoa, että konsernikestävyysraportissa
 
ei ole kaikilta olennaisilta osiltaan noudatettu
 
kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja
 
kestävyysraportointistandardeja (ESRS);
 
kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston
 
asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin,
 
jolla Atria Oyj
 
on yksilöinyt tiedot kestävyysraportointistandardien mukaista raportoimista
 
varten (kaksinkertainen olennaisuusanalyysi), sekä tietojen merkitsemisen
 
kirjanpitolain 7 luvun
22 §:ssä tarkoitetulla tavalla.
Lausuntomme ei
 
kata kirjanpitolain
 
7 luvun 22
 
§ 1
 
mom. 2
 
kohdan mukaista
 
konsernikestävyysraportin merkitsemistä
 
digitaalisilla XBRL-kestävyystunnisteilla,
 
koska kestävyysraportointiyritysten
 
ei ole
 
ollut mahdollista
 
noudattaa
kyseistä säännöstä ESEF-asetuksen tai muun Euroopan
 
unionin lainsäädännön puuttumisen vuoksi
.
Lausunnon perustelut
Olemme
 
suorittaneet
 
konsernikestävyysraportin
 
varmentamisen
 
rajoitetun
 
varmuuden
 
antavana
 
toimeksiantona
 
noudattaen
 
Suomessa
 
noudatettavaa
 
hyvää
 
varmennustapaa
 
ja
 
kansainvälistä
varmennustoimeksiantostandardia ISAE 3000 (uudistettu) ”Muut varmennustoimeksiannot
 
kuin mennyttä aikaa koskevaan taloudelliseen informaatioon
 
kohdistuva tilintarkastus tai yleisluontoinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin
 
kohdassa
Kestävyysraportointitarkastajan velvollisuudet
.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
 
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä.
 
doc1p2i0 doc1p139i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
145
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
Konsernikestävyystarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä
 
ja konserniyrityksistä niiden
 
Suomessa noudatettavien eettisten
 
vaatimusten mukaisesti, jotka
 
koskevat suorittamaamme toimeksiantoa
 
ja olemme täyttäneet
 
muut näiden vaatimusten
mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä
 
laadunhallintastandardia ISQM 1,
 
jonka mukaan kestävyystarkastusyhteisön
 
on suunniteltava, otettava
 
käyttöön ja pidettävä
 
toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan
lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
 
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten
 
noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Atria Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
 
konsernikestävyysraportista
 
sekä
 
sen
 
laatimisesta
 
ja
 
esittämisestä
 
kirjanpitolain
 
7
 
luvussa
 
säädetyn
 
mukaisesti,
 
mukaan
 
lukien
 
kestävyysraportointistandardeissa
 
määritelty
 
prosessi,
 
jolla
 
on
 
yksilöity
 
tiedot
kestävyysraportointistandardien mukaista raportointia varten ja tietojen
 
merkitseminen kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä
 
tarkoitetulla tavalla, sekä
 
siitä, että konsernikestävyysraportissa on noudatettu kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852
artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia;
 
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat
 
tarpeelliseksi voidakseen laatia konsernikestävyysraportin, jossa ei
 
ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
 
virheellisyyttä.
Luontaiset rajoitukset kestävyysraportin laatimisessa
Kestävyysraportin
 
laatiminen
 
edellyttää
 
yhtiöltä
 
olennaisuusarviointia
 
relevanttien
 
raportoitavien
 
seikkojen
 
tunnistamiseksi.
 
Tähän
 
sisältyy
 
merkittävästi
 
johdon
 
harkintaa
 
ja
 
valintoja.
 
Kestävyysraportoinnille
 
on
 
myös
luonteenomaista, että tämäntyyppisten tietojen raportointiin liittyy
 
estimaatteja ja olettamuksia, sekä mittaus- ja
 
arviointiepävarmuutta.
 
Lisäksi raportoidessaan tulevaisuuteen suuntautuvia
 
tietoja yhtiön on esitettävä
 
mahdollisia tulevaisuuden tapahtumia koskevat
 
oletukset, ja kerrottava yhtiön
 
mahdollisista tulevista toimista näihin
 
tapahtumiin liittyen. Todellinen
lopputulos saattaa olla erilainen, koska ennustetut
 
tapahtumat eivät aina toteudu odotetulla tavalla.
Muu seikka
Haluamme kiinnittää huomiota siihen, että
 
Atria Oyj:n kirjanpitolain 7 luvun mukainen
 
konsernikestävyysraportti on laadittu ja varmennettu ensimmäistä
 
kertaa tilikaudelta 1.1.–31.12.2024.
Lausuntomme ei kata konsernikestävyysraportissa esitettyjä vertailutietoja.
 
Lausuntoamme ei ole mukautettu tämän seikan
 
osalta.
Atria Oyj
 
1.1.-31.12.2024
 
doc1p2i0 doc1p139i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
146
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutemme on
 
suorittaa varmennustoimeksianto
 
saadaksemme rajoitetun
 
varmuuden siitä,
 
onko konsernikestävyysraportissa
 
väärinkäytöksestä tai
 
virheestä johtuvaa
 
olennaista virheellisyyttä,
 
sekä antaa
 
rajoitetun
varmuuden antava varmennuskertomus, joka sisältää lausuntomme.
 
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja
 
niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden
 
yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa
vaikuttavan päätöksiin, joita käyttäjät tekevät konsernikestävyysraportin
 
perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 (uudistettu) noudattamiseen
 
kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja
 
säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko toimeksiannon ajan.
 
Lisäksi:
 
Tunnistamme ja arvioimme
 
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat
 
konsernikestävyysraportin olennaisen virheellisyyden
 
riskit, ja muodostamme käsityksen
 
toimeksiannon kannalta relevantista sisäisestä
 
valvonnasta
pystyäksemme
 
suunnittelemaan
 
olosuhteisiin
 
nähden
 
asianmukaiset
 
varmennustoimenpiteet,
 
mutta
 
emme
 
siinä
 
tarkoituksessa,
 
että
 
pystyisimme
 
antamaan
 
lausunnon
 
emoyhtiön
 
tai
 
konsernin
 
sisäisen
 
valvonnan
tehokkuudesta.
 
Suunnittelemme ja suoritamme
 
näihin riskeihin vastaavia
 
varmennustoimenpiteitä hankkiaksemme lausuntomme
 
perustaksi tarpeellisen määrän
 
tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä.
 
Riski siitä, että
 
väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää
 
havaitsematta, on suurempi kuin
 
riski siitä, että virheestä
 
johtuva olennainen virheellisyys jää
 
havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi
 
liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen
tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen
 
esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden
 
antavassa toimeksiannossa
 
suoritettavat toimenpiteet
 
poikkeavat luonteeltaan
 
ja ajoitukseltaan
 
kohtuullisen varmuuden
 
antavan toimeksiannon
 
toimenpiteistä, ja
 
ovat niitä
 
suppeampia. Valittavien
varmennustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus perustuvat ammatilliseen harkintaan sisältäen arvioinnin väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvasta olennaisen virheellisyyden riskistä. Tämän vuoksi rajoitetun varmuuden
antavassa toimeksiannossa saatava varmuuden taso on
 
huomattavasti alempi kuin varmuus, joka saataisiin
 
suorittamalla kohtuullisen varmuuden antava toimeksianto.
Atria Oyj
 
1.1.-31.12.2024
 
doc1p2i0 doc1p139i0
 
 
 
 
 
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
147
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Muut raportointivelvoitteet
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
 
 
Haastattelimme yrityksen johtoa sekä kestävyysraportin sisältämien
 
tietojen keräämisestä ja raportoinnista vastaavia henkilöitä
 
konsernitasolla ja tytäryhtiöissä, sekä organisaation eri tasoilla
 
ja liiketoiminta-alueilla.
 
Hankimme haastatteluilla käsityksen yrityksen kestävyysraportointiprosessista, sisäisistä
 
kontrolleista sekä tietojärjestelmistä kestävyysraportointiprosessiin liittyen.
 
Perehdyimme yhtiön laatimaan taustadokumentaatioon ja asiakirjoihin
 
soveltuvin osin, ja arvioimme, tukevatko ne
 
kestävyysraporttiin sisältyvää informaatiota.
 
Kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessin osalta arvioimme yrityksen suorittaman prosessin toteuttamista suhteessa ESRS-standardien vaatimuksiin, sekä sitä,
 
että kaksoisolennaisuusarvioinnista annetut tiedot
ovat ESRS-standardien mukaisia.
 
Arvioimme, täyttääkö kestävyysraportti olennaisia kestävyysteemoja koskevat
 
ESRS-standardien vaatimukset olennaisilta osin.
 
EU-taksonomiatietojen
 
osalta
 
hankimme
 
käsityksen
 
prosessista,
 
joilla
 
yritys
 
on
 
määritellyt
 
taksonomiakelpoiset
 
ja
 
taksonomian
 
mukaiset
 
taloudelliset
 
toiminnot,
 
sekä
 
arvioimme
 
näistä
 
annettujen
 
tietojen
säännöstenmukaisuutta.
Helsingissä, 27. helmikuuta 2025
Deloitte Oy
Kestävyystarkastusyhteisö
Marika Nevalainen
KRT
Atria Oyj
 
1.1.-31.12.2024
 
doc1p2i0 doc1p139i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
148
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
 
Riippumattoman tilintarkastajan raportti
 
Atria Oyj:n ESEF-
tilinpäätöksestä
Atria Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on Atria Oyj:n (y-tunnus 0841066-1) komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös (743700XLYONPSKO15Z91-
2024-12-31-fi.zip) tilikaudelta 1.1. – 31.12.2024.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen
 
ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että
 
ne täyttävät komission teknisen sääntelystandardin vaatimukset.
 
Tähän vastuuseen kuuluu
 
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen sääntelystandardin
 
artiklan 3 mukaisesti
 
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot
 
ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein komission teknisen
 
sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
 
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen
 
yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta
 
sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
 
voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen sääntelystandardin
 
vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunvalvonta
 
Olemme
 
riippumattomia
 
yhtiöstä
 
niiden
 
Suomessa
 
noudatettavien
 
eettisten
 
vaatimusten
 
mukaisesti,
 
jotka
 
koskevat
 
suorittamaamme
 
toimeksiantoa
 
ja
 
olemme
 
täyttäneet
 
muut
 
näiden
 
vaatimusten
 
mukaiset
 
eettiset
velvollisuutemme.
 
Tilintarkastaja soveltaa
 
kansainvälistä laadunhallintastandardia
 
ISQM 1,
 
jonka mukaan
 
tilintarkastusyhteisön on
 
suunniteltava, otettava
 
käyttöön ja
 
pidettävä toiminnassa
 
laadunhallintajärjestelmä, mukaan
 
lukien eettisten
vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin
 
ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
 
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
 
Velvollisuutenamme
 
on
 
arvopaperimarkkinalain
 
7:8
 
§
 
mukaisesti
 
varmentaa
 
komission
 
teknisen
 
sääntelystandardin
 
mukaisesti
 
laadittu
 
tilinpäätös.
 
Annamme
 
lausunnon
 
siitä,
 
onko
 
ESEF-tilinpäätökseen
 
sisältyvä
konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission teknisen
 
sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä laajuudessa varmennus on suoritettu. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen
 
varmennustoimeksiantostandardin ISAE
3000 mukaisesti.
Atria Oyj
 
1.1.-31.12.2024
 
doc1p2i0 doc1p139i0
 
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
149
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
 
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta
 
osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin
 
4 artiklan vaatimusten mukaisesti,
 
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja
 
yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein
 
komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten
 
mukaisesti, ja
 
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään
 
yhdenmukaisia.
 
Valittujen tarkastustoimenpiteiden
 
luonne, ajoitus
 
ja laajuus
 
riippuu tilintarkastajan
 
harkinnasta. Tähän
 
sisältyy sen
 
riskin arvioiminen,
 
onko virheestä
 
tai väärinkäytöksestä
 
johtuvaa olennaista
 
poikkeamaa komission
 
teknisen
sääntelystandardin vaatimuksista.
 
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi
 
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8
 
§:n mukaisena lausuntona esitämme,
 
että Atria
 
Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen (743700XLYONPSKO15Z91-2024-12-31-fi.zip)
 
sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä
 
liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on olennaisilta osin
 
merkitty komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
 
Lausuntomme Atria Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta
 
1.1.2024 – 31.12.2024 on
 
annettu tilintarkastuskertomuksellamme 27.2.2025. Tällä raportilla
 
emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta
lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä, 27. helmikuuta 2025
Deloitte Oy
Tilintarkastusyhteisö
Marika Nevalainen
KHT
Atria Oyj
 
1.1.-31.12.2024
 
doc1p2i0 doc1p150i0
Atria Oyj
Tilinpäätös
ja toiminta-
kertomus
2024
150
Atrian tilinpäätös ja toimintakertomus 2024
Yhteisön rekisteröity osoite
Itikanmäenkatu 3, Seinäjoki
Kotivaltio
Suomi
Raportoivan yhteisön nimi tai muu tunniste
Atria Oyj
 
Selostus raportoivan yhteisön nimen tai muun
tunnisteen muutoksesta edellisen
raportointikauden päättymisen jälkeen
N/A
Yhteisön oikeudellinen muoto
Julkinen osakeyhtiö
Yhteisön kotipaikka
Kuopio
Pääasiallinen toimipaikka
Seinäjoki
Kuvaus yhteisön toiminnan luonteesta ja
pääasiallisista toiminnoista
Atria Oyj ja sen tytäryhtiöt valmistavat ja markkinoivat elintarvikkeita, erityisesti liha-alan tuotteita,
siipikarjatuotteita, ateriakokonaisuuksia ja ruokakonsepteja.
Emoyrityksen nimi
Atria Oyj
 
Koko konsernin emoyrityksen nimi
Atria Oyj