743700X9S8FVYRI20J882023-01-012023-12-31743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31743700X9S8FVYRI20J882023-12-31743700X9S8FVYRI20J882022-12-31743700X9S8FVYRI20J882021-12-31743700X9S8FVYRI20J882022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700X9S8FVYRI20J882022-12-31relais:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700X9S8FVYRI20J882022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700X9S8FVYRI20J882022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares743700X9S8FVYRI20J882022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700X9S8FVYRI20J882022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700X9S8FVYRI20J882023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700X9S8FVYRI20J882023-01-012023-12-31relais:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700X9S8FVYRI20J882023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700X9S8FVYRI20J882023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700X9S8FVYRI20J882023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700X9S8FVYRI20J882023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700X9S8FVYRI20J882023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700X9S8FVYRI20J882023-12-31relais:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700X9S8FVYRI20J882023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700X9S8FVYRI20J882023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700X9S8FVYRI20J882023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700X9S8FVYRI20J882023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700X9S8FVYRI20J882021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700X9S8FVYRI20J882021-12-31relais:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700X9S8FVYRI20J882021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700X9S8FVYRI20J882021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700X9S8FVYRI20J882021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700X9S8FVYRI20J882021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700X9S8FVYRI20J882021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember743700X9S8FVYRI20J882023-01-012023-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31relais:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700X9S8FVYRI20J882022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
23
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
JA TILINPÄÄTÖS 2023
2
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Sisältö
Hallituksen toimintakertomus ........................................................................................................................... 3
Konsernin tuloslaskelma .................................................................................................................................. 20
Konsernin laaja tuloslaskelma ....................................................................................................................... 21
Konsernitase ....................................................................................................................................................... 22
Konsernin rahavirtalaskelma ......................................................................................................................... 23
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista ................................................................................ 24
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1 Laatimisperusta ....................................................................................................................................... 26
2 Segmenttitiedot ....................................................................................................................................... 29
3 Liiketoimintojen yhdistämiset ja määräysvallattomien omistajien hankinnat ..................... 32
4 Liikevaihto ................................................................................................................................................... 38
5 Liiketoiminnan muut tuotot ................................................................................................................... 40
6 Materiaalit ja palvelut ............................................................................................................................. 41
7 Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut ............................................................................................. 42
8 Poistot ja arvonalentumiset .................................................................................................................45
9 Liiketoiminnan muut kulut ......................................................................................................................46
10 Rahoitustuotot ja -kulut ........................................................................................................................ 47
11 Tuloverot .....................................................................................................................................................48
12 Osakekohtainen tulos .............................................................................................................................. 51
13 Aineettomat hyödykkeet ja liikearvo ................................................................................................. 52
14 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet .............................................................................................57
15 Vuokrasopimukset ................................................................................................................................... 59
16 Vaihto-omaisuus ...................................................................................................................................... 63
17 Rahoitusvarat ............................................................................................................................................64
18 Muut saamiset ..........................................................................................................................................65
19 Oma pääoma ........................................................................................................................................... 66
20 Rahoitusvelat .............................................................................................................................................71
21 Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot ..................................................................................... 75
22 Rahoitusriskien hallinta .......................................................................................................................... 77
23 Ostovelat ja muut velat ......................................................................................................................... 83
24 Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset ........................................................................................84
25 Lähipiiritapahtumat ................................................................................................................................85
26 Aikaisempaa tilikautta koskevien virheiden korjaaminen ...........................................................88
27 Tilikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat ..................................................................... 90
Emoyhtiön tuloslaskelma .................................................................................................................................91
Emoyhtiön tase .................................................................................................................................................. 92
Emoyhtiön rahoituslaskelma .........................................................................................................................94
Emoyhtiön oman pääoman muutokset.....................................................................................................95
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot ........................................................................................................... 96
Tunnuslukujen laskentakaavat ...................................................................................................................106
Konsernin vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäytys .......................................................................... 108
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitus ...........................................................................109
Tilinpäätösmerkintä .......................................................................................................................................109
Tilintarkastuskertomus .................................................................................................................................... 110
Relais Group Oyj:n ESEF-tilinpäätöstä koskeva kohtuullisen varmuuden antava
riippumattoman tilintarkastajan varmennusraportti ........................................................................... 116
3
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Hallituksen toimintakertomus
1.1.–31.12.2023
Relais Group Oyj on pohjoismaisiin ajoneuvojälkimarkki-
noihin erikoistunut konsolidoija ja sarjayhdistelijä. Toimimme
kasvualustana konserniyhtiöillemme ja kehitämme niiden
liiketoimintaa uudelle, korkeammalle tasolle.
Otamme huomioon ajoneuvojen koko elinkaaren aikaisen
arvonluonnin ja olemme keskittyneet jälkimarkkinoihin,
joissa näemme suurimman potentiaalin tuloksen kasvatta-
miselle ja jotka ovat vähiten herkkiä suhdannevaihteluille.
Tuotamme omistaja-arvoa saavuttamalla vahvaa
tuloskasvua strategialla, joka pohjautuu kolmeen toisiaan
tukevaan tekijään:
Yrityskaupat
Orgaaninen kasvu
Operatiivinen tehokkuus
Relais Group Oyj -konsernin muodostivat tilikauden
päättyessä emoyhtiö Relais Group Oyj sekä sen omis-
tamat tytäryhtiöt Startax Finland Oy (Suomi), Startax AS
(Viro), Startax Latvia SIA (Latvia), Startax Lithuania UAB
(Liettua), Adita Oy (Suomi), Lumise Oy (Suomi), Raskone Oy
(Suomi), Strands Group AB (Ruotsi), Startax Maskin-Teknisk
AS (Norja), SEC Set Ecofoss A/S (Tanska), Automateriell AS
(Norja) sekä Relais Group Sweden AB (Ruotsi), jonka
tytäryhtiöt ovat Aktiebolaget Reservdelar (Ruotsi),
Helsingborgs Bildelsbutik AB (Ruotsi), Awimex International
AB (Ruotsi), Huzells Tunga Delar AB (Ruotsi), STS Sydham-
nens Trailer Service AB (Ruotsi) ja Skeppsbrons Jönköping
AB (Ruotsi). Lumise Oy:llä on kaksi tytäryhtiötä Design by
Scandinavian Metal AB (Ruotsi) ja Lumise Norway AS (Norja)
sekä Automateriell AS:llä on tytäryhtiö Nordic Lift AS (Norja).
Lisäksi Relais Group Sweden AB:lla on kaksi tytäryhtiötä, TD
Tunga Delar Sverige AB ja Trucknik Reservdelar AB, joilla ei
ole toimintaa ja jotka tullaan sulauttamaan Huzells Tunga
Delar AB:hen vuonna 2024.
Muutokset konsernirakenteessa
Relais Group osti 29.3.2023 suomalaisen Adita Oy:n osake-
kannan. Yhtiö on autojen ja veneiden varaosien ja tarvik-
keiden jakelija pääkaupunkiseudulla. Vuonna 2022 yhtiön
liikevaihto oli noin 5,6 miljoonaa euroa ja henkilöstömäärä
oli 14. Adita on yhdistetty Relais-konserniin maaliskuun 2023
alusta alkaen.
1.8.2023 yhtiö osti norjalaisen NDS Group AS:n korjaamo-
laiteliiketoimintayksikön. Sopimus käsitti AutoMateriell-liike-
toiminnan ja sen henkilöstön sekä Nordic Lift AS:n osakkeet.
Hankitun liiketoimintayksikön kokonaisliikevaihto oli noin 198
miljoonaa Norjan kruunua ja liikevoitto noin 13 miljoonaa
Norjan kruunua vuonna 2022. AutoMateriell-liiketoiminta ja
Nordic Lift AS on yhdistelty Relais-konserniin elokuun 2023
alusta alkaen.
31.10.2023 Relais Group Oyj:n konserniyhtiö Raskone osti
raskaiden hyötyajoneuvojen korjaamon Jyväskylä Truck
Centerin liiketoiminnan. Liiketoiminta sijaitsee Jyväskylässä
ja se työllistää 13 henkilöä. Vuonna 2022 liiketoiminnan
liikevaihto oli noin 1,7 miljoonaa euroa ja liikevoitto noin
0,1 miljoonaa euroa. Jyväskylä Truck Center on yhdistelty
Relais-konserniin marraskuun alusta alkaen.
16.11.2023 Relais Group Oyj:n konserniyhtiö STS Sydham-
nens Trailer Service laajensi toimintaansa avaamalla uuden
korjaamon Eskilstunassa, Ruotsissa. Eskilstunan korjaamon
avaamisen myötä STS:llä on 14 raskaiden hyötyajoneuvojen
ja perävaunujen huoltopalveluita tarjoavaa korjaamoa
Ruotsissa.
Heinäkuussa S-E-T A/S (Relais Group Oyj:n tytäryhtiö)
sekä Ecofoss A/S (SEC Scandinavia A/S:n tytäryhtiö) sulau-
tuivat SEC Scandinavia A/S:ään, minkä jälkeen vastaanot-
tavan yhtiön nimi muutettiin SEC Set Ecofoss A/S:ksi.
Syksyllä 2023 Huzells Tunga Delar AB (entinen Huzells
i Karlstad Aktiebolag) osti TD Tunga Delar Sverige AB:n
(Ruotsi) ja Trucknik Reservdelar AB:n (Ruotsi) varat ja liike-
toiminnan. Jäljelle jääneet kaksi ei-operatiivista yhtiötä
fuusioidaan Huzells Tunga Delar AB:hen vuonna 2024.
Markkina- ja toimintaympäristö
Markkinaympäristöön vaikuttivat vuonna 2023 keskeisesti
ulkoiset, makrotaloudelliset ja markkinakysyntään liittyvät
tekijät. Inflaatio oli suhteellisen korkealla tasolla, yritysten ja
kotitalouksien dramaattisesti nousseet korot ja rahoituskulut
vaikuttivat negatiivisesti asiakkaiden ja kuluttajien ostovoi
-
maan. Korkea kustannusinflaatio ja heikko Ruotsin kruunu
nostivat tavaroiden hankintakustannuksia ja myyntihintoja.
Toisaalta ajoneuvojen jälkimarkkinat ovat luonteeltaan
defensiivisiä ja verrattuna moniin muihin aloihin vähemmän
syklinen. Hyötyajoneuvojen korjaus- ja huoltoliiketoiminnan
vahva kehitys jatkui koko vuoden ajan, jota ajoi vahva asia
-
kaskysyntä sekä Suomessa että Ruotsissa yhdistettynä toteu-
tettuihin tehokkuustoimenpiteisiin. Tekninen tukkukauppa ja
tuotteet -liiketoiminnan markkinatilanteessa oli maantieteel
-
lisiä eroja. Markkinatilanne oli suotuisin Ruotsissa ja muualla
4
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Skandinaviassa, mutta selvästi heikompi Suomessa. Suomen
ja Baltian varaosamarkkinoilla kova kilpailu ja heikko kulutta
-
jakysynnän jatkui. Heikko kulutuskysyntä vaikutti negatiivisesti
erityisesti Suomen verkkokauppaan.
Valokauden myynti muodostaa merkittävän osan
konsernin liiketoiminnasta, liiketoiminnan rahavirrasta ja
liiketoiminnan kausiluonteisuudesta painottuen erityisesti
kuluttajamyynnin osalta viimeiselle vuosineljännekselle.
Valaisintuotteiden myynti ammattikäyttäjäasiakaskun-
nalle oli vakaata. Konserniyhtiö Strands Group AB saavutti
merkittävää kasvua erityisesti vientimarkkinoilla. Valaisin-
tuotteiden myynti kuluttaja-asiakkaille ja valojen verkko-
kauppa kärsivät yleisesti ottaen alhaisesta kuluttajaky-
synnästä ja ostovoiman alenemisesta erittäin korkeiden
energiahintojen ja inflaation olosuhteissa. Tämä kehitys oli
erityisen näkyvää valotuotteiden online-myynnissä kulut-
tajille.
Vuoden 2024 näkymät riippuvat pitkälti ulkoisista, makro-
taloudellisista ja markkinakysynnän tekijöistä. Inflaatio on
edelleen suhteellisen korkealla tasolla, yritysten ja kotita-
louksien dramaattisesti nousseet rahoituskulut vaikuttavat
edelleen asiakkaiden ja kuluttajien ostovoimaan kielteisesti.
Työttömyys ja lomautukset lisääntyvät myös Suomessa ja
Ruotsissa. Lisäksi heikentynyt Ruotsin kruunu euroon nähden
asettaa paineita raportoituun tulokseemme, koska suuri
osa liiketoiminnastamme on Ruotsin markkinoilla. Toisaalta
ajoneuvojen jälkimarkkinat ovat luonteeltaan defensii-
visiä ja verrattuna moniin muihin aloihin se on vähemmän
syklinen.
Myynti
Vuonna 2023 konsernin liikevaihto oli 284,3 (260,7) miljoonaa
euroa, kasvua 9 %. Ostettu liikevaihdon kasvu oli 8 % ja
valuuttakurssien negatiivinen vaikutus oli 4 %. Orgaanisesti
liikevaihto kasvoi 5 %.
Hyötyajoneuvojen korjaus- ja huoltoliiketoiminnan liike-
vaihto oli 91,9 (85,6) miljoonaa euroa, kasvua 7 %. Ostettu
liikevaihdon kasvu oli 3 % ja valuuttakurssien negatiivinen
vaikutus oli 3 %. Orgaanisesti liikevaihto kasvoi 7 %. Kasvu
johtui vahvasta asiakaskysynnästä sekä Suomessa että
Ruotsissa, sekä vuonna 2022 aloitettujen tehostamistoi-
menpiteiden vaikutuksesta.
Tekninen tukkukauppa ja tuotteet -liiketoiminnan liike-
vaihto oli 192,4 (175,1) miljoonaa euroa, kasvua 10 %. Ostettu
liikevaihdon kasvu oli 10 % ja valuuttakurssien negatiivinen
vaikutus oli 4 %. Orgaanisesti liikevaihto kasvoi 4 %. Myynti
kasvoi Skandinaviassa. Myynnin kasvuun vaikuttivat myös
toteutetut myyntihintojen korotukset Ruotsissa, jotka
aiheutuivat kruunun merkittävästä heikentymisestä euroon
nähden. Suomessa ja Baltiassa myynti jäi viime vuoden
tasosta pääasiassa kovan varaosamarkkinoiden kilpailun
ja heikon kuluttajakysynnän vuoksi. Heikko kulutuskysyntä
vaikutti negatiivisesti erityisesti Suomen verkkokauppaan.
Liikevaihto kasvoi Skandinavian markkina-alueella 15 % ja
Suomen ja Baltian alueella 3 %.
Tuoteryhmätasolla myynnin kasvu oli suurinta Varusteissa,
jossa kasvua oli 46 % ja Korjaamo- ja huoltotoiminnoissa,
jossa kasvua oli 7 %.
Konsernin keskimääräinen myyntikate kasvoi huolimatta
tavaroiden hankintakulujen kasvusta ja heikosta Ruotsin
kruunusta. Bruttokatteen kasvua tuki Hyötyajoneuvojen
korjaus- ja huoltoliiketoiminnan myyntiosuuden kasvu.
Liiketoiminnan myyntikate on suhteellisesti korkeampi kuin
Tekninen tukkukaupan ja tuotteet -liiketoiminnassa.
Taloudellinen katsaus
Taloudellinen tulos
Vuonna 2023 konsernin liiketulos ennen yritysjärjestelyihin
liittyviä poistoja (EBITA) oli 28,6 (23,0) miljoonaa euroa ja
vertailukelpoinen EBITA oli 28,9 (25,8) miljoonaa euroa. EBITA
oli 10,0 (8,8) % liikevaihdosta ja vertailukelpoinen EBITA 10,1
(9,9) % liikevaihdosta. EBITA kasvoi edellisvuoteen verrattuna
24 % ja vertailukelpoinen EBITA 12 %.
EBITA:a paransivat Hyötyajoneuvojen korjaus- ja huolto-
liiketoiminnan kannattavuuden paraneminen sekä vuosina
2022 ja 2023 tehdyt yritysostot. Kova kilpailu varaosamark-
kinoilla sekä heikko kulutuskysyntä heikensivät Tekninen
tukkukauppa ja tuotteet -liiketoiminnan kannattavuutta
Suomessa ja Baltiassa. Negatiivinen vaikutus heijastui
erityisesti Suomen verkkokauppaan.
Ruotsin kruunun merkittävä heikkeneminen vaikutti
negatiivisesti konsernin EBITA:an. Vertailukelpoisin valuutta-
kurssein EBITA olisi ollut vuonna 2023 noin 1,5 (0,7) miljoonaa
euroa raportoitua korkeampi.
Liikevaihto 2021–2023, MEUR
250
200
150
100
50
300
2021 2022 2023
260,7
237,8
284,3
5
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Liikevoitto oli 25,1 (19,7) miljoonaa euroa eli 8,8 (7,5) % liike-
vaihdosta. Edelliseen vuoteen verrattuna liikevoitto nousi
28 %. Vertailukelpoinen liikevoitto oli 25,4 (22,5) miljoonaa
euroa eli 9,0 (8,6) % liikevaihdosta. Kasvua edellisvuoteen
verrattuna oli 13 %.
Nettorahoituserät olivat -7,4 (-6,5) miljoonaa euroa, josta
nettokorkokulut olivat -7,3 (-4,2) miljoonaa euroa. Vuokra-
sopimusveloista aiheutuva vaikutus korkokuluihin oli -1,7
(-1,5) miljoonaa euroa. Korkokulujen kasvu johtui korollisten
lainojen nousseesta korkotasosta. Rahoituseriin sisältyy
valuuttakurssieroja 0,1 miljoonaa euroa (-2,5), joista realisoi-
tumattomia oli 0,1 (-2,5) miljoonaa euroa. Valuuttakurssierot
johtuivat kokonaisuudessaan SEK-määräisten korollisten
lainojen ja SEK-määräisten konsernin sisäisten korollisten
lainasaamisten nettokurssierosta.
Katsauskauden voitto oli 13,7 (10,0) miljoonaa euroa ja
vertailukelpoinen voitto oli 14,0 (12,9) miljoonaa euroa.
Osakekohtainen tulos (laimentamaton) oli 0,76 (0,56)
euroa. Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos, ilman yritys-
järjestelyihin liittyviä poistoja (laimentamaton) oli 0,96 (0,90)
euroa.
Vertailukelpoisia vaihtoehtoisia tunnuslukuja laskettaessa
vertailukelpoisuuteen vaikuttavina erinä on eliminoitu yritys-
ostojen transaktio- ja lisäkauppahintakulut, listautumiskulut
sekä muut mahdolliset kertaluonteiset tuotot ja kulut ja
näiden verovaikutus. Nämä erät voivat yhtiön strategian
toteutuksesta johtuen olla merkittäviä ja vaihdella voimak-
kaasti raportointikausien välillä. Näin laskettujen vertailu-
kelpoisten vaihtoehtoisten tunnuslukujen katsotaan tämän
johdosta kuvaavan paremmin liiketoiminnan operatiivista
kannattavuutta.
Käyttökate 2021–2023, MEUR
50
30
20
40
10
36,0
36,6
43,5
2021 2022 2023
Tase
Konsernin tase oli joulukuun 2023 lopussa 329,1 (312,8)
miljoonaa euroa. Pitkäaikaiset varat olivat 199,9 (194,2)
miljoonaa euroa, josta liikearvo oli 120,1 (118,2) miljoonaa
euroa ja käyttöoikeusomaisuus 60,9 (55,9) miljoonaa euroa.
Nettokäyttöpääoma oli 67,1 (62,6) miljoonaa euroa ja
vaihto-omaisuus oli 74,1 (67,8). Nettokäyttöpääoman kasvu
johtui lisääntyneistä myynti- ja muista saamisista sekä
vaihto-omaisuuden kasvusta. Myynti- ja muita saamisia
kasvattivat lähinnä myyntisaamiskannan rakentuminen
AutoMateriell-liiketoiminnan hankinnan jälkeen. Vaih-
to-omaisuuden kasvu johtui AutoMateriellin ja Nordic Liftin
hankinnan yhteydessä hankitusta vaihto-omaisuudesta
sekä Valaistus-tuoteryhmän kasvuun liittyvistä vaih-
to-omaisuusinvestoinneista.
Rahavirta ja taloudellinen asema
Vuonna 2023 liiketoiminnan nettorahavirta oli 30,6 (28,8)
miljoonaa euroa. Liiketoiminnan nettorahavirran merkittävä
kasvu johtui kannattavuuden parantumisesta erityisesti
Hyötyajoneuvojen korjaus- ja huoltoliiketoiminnassa sekä
vuosina 2022 ja 2023 tehdyistä yritysostoista.
Investointien rahavirta katsauskaudella oli -8,0 (-16,2)
miljoonaa euroa. Tästä yritysostoihin käytetyt rahavarat
olivat -4,1 (-14,7) miljoonaa euroa. Katsauskaudella näitä
olivat Adita Oy:n osakkeiden hankinta maaliskuussa,
Strands Group AB:n aiemmille omistajille toukokuussa
osakekauppasopimuksen mukaisesti maksettu 25 miljoonan
Ruotsin kruunun lisäkauppahinta sekä Nordic Lift AS:n
osakkeet. Lisäksi investointeja aineettomiin ja aineellisiin
hyödykkeisiin tehtiin yhteensä -4,1 (-1,7) miljoonaa euroa.
Kasvu johtui operatiivisista investoinneista Hyötyajoneu-
vojen korjaus- ja huoltoliiketoiminnassa Ruotsissa sekä
AutoMateriellin ja Nordic Liftin hankintaan liittyvistä eristä.
Vapaa kassavirta oli 24,0 (24,0) miljoonaa euroa.
Rahoituksen rahavirta oli -27,0 (-10,5) miljoonaa euroa.
Ero muodostui pääosin vuokrasopimusvelkojen lyhennyk-
sistä -12,2 (-11,2) miljoonaa euroa, maksetuista osingoista
-7,3 (-6,5) miljoonaa euroa sekä pitkäaikaisten ja lyhytai-
kaisten lainojen nostosta 0,0 (20,0) miljoonaa euroa.
Konsernin nettovelka katsauskauden lopussa oli 151,1
(147,3) miljoonaa euroa.Konsernin nettovelka ilman vuok-
rasopimusvelkoja oli katsauskauden lopussa 87,9 (90,1)
miljoonaa euroa. Nettovelan suhde viimeisen kahdentoista
kuukauden EBITDA:an oli 3,47 (4,02) ja nettovelan (ilman
vuokrasopimusvelkoja) suhde viimeisen kahdentoista
kuukauden EBITDA:an 2,02 (2,46). Nettovelkaantumisaste oli
136,5 (141,7) %. Nettovelkaantumisaste ilman vuokrasopimus-
velkoja oli 79,4 (86,7) %.
Konsernin rahavarat olivat kauden päättyessä 9,7 (13,5)
miljoonaa euroa.
Relais Group Oyj sopi 24.2.2023 pääpankkinsa kanssa
muutoksista alun perin vuonna 2019 solmittuun ja edel-
lisen kerran toukokuussa 2022 muutettuun rahoitussopi-
mukseensa. Rahoitussopimuksen voimassaoloa jatkettiin
yhdellä vuodella 31.5.2025 saakka. Uusitun rahoitussopi-
muksen mukaisten rahoitusvastuiden enimmäismäärä on
126,9 miljoonaa euroa koostuen enimmillään 104,4 miljoonan
euron suuruisesta yritysostorahoituksesta, 15,5 miljoonan
6
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
euron komittoimattomasta velkakirjajärjestelystä ja 7,0
miljoonan euron suuruisesta RCF-limiitistä. Katsauskauden
lopussa nostamatta oleva osuus komittoimattomasta
velkakirjarahoitusjärjestelystä oli 15,5 miljoonaa euroa ja
RCF-limiitistä 5,6 miljoonaa euroa. Vuoden lopussa 2022
nostamatta oleva osuus komittoimattomasta velkakirjara-
hoitusjärjestelystä oli 15,5 miljoonaa euroa ja RCF-limiitistä
4,9 miljoonaa euroa.
Konsernin oma pääoma oli 110,7 (103,9) miljoonaa euroa
tai 6,1 (5,7) euroa osaketta kohden. Omavaraisuusaste oli
33,6 (33,2) %.
Konsernin keskeiset tunnusluvut
Tuhatta euroa
1-12/2023
Oikaistu
1-12/2022*
Liikevaihto 284 252 260 683
Myyntikate 128 923 117 214
EBITDA
43 542 36 581
EBITDA-prosentti
15,3 % 14,0 %
EBITA
28 552 23 013
EBITA-prosentti
10,0 % 8,8 %
Liikevoitto
25 147 19 681
Liikevoittoprosentti
8,8 % 7,5 %
Tilikauden voitto (tappio)
13 739 10 032
Tilikauden voitto (tappio) -prosentti
4,8 % 3,8 %
Vertailukelpoinen voitto (tappio) ilman yritysjärjestelyihin liittyviä poistoja
17 444 16 196
Vertailukelpoinen voitto (tappio) ilman yritysjärjestelyihin liittyviä poistoja -prosentti
6,1 % 6,2 %
Oman pääoman tuotto
12,8 % 9,6 %
Omavaraisuusaste
33,6 % 33,2 %
Nettovelkaantumisaste
136,5 % 141,7 %
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa
0,76 0,56
Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa
0,73 0,53
Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa
0,77 0,71
Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa
0,75 0,69
Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos ilman yritysjärjestelyihin liittyviä poistoja, laimentamaton, euroa
0,96 0,90
Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos ilman yritysjärjestelyihin liittyviä poistoja, laimennettu, euroa
0,93 0,86
Kokoaikaiset työntekijät kauden lopussa
1 089 1 009
7
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Henkilöstö
Vuonna 2023 konsernin palveluksessa oli keskimäärin 1 050
(997) henkilöä. Katsauskauden lopussa 31.12.2023 henki-
löstömäärä oli 1 089 (1 009), kasvua 80 henkilöä. Henki-
lömäärän kasvusta 69 johtui tilikauden aikana ostetuista
yhtiöistä ja liiketoiminnoista.
Katsauskaudella työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
olivat yhteensä 59,1 (55,0) miljoonaa euroa.
Hallinto
Hallitus, johto ja tilintarkastajat
Relais Groupin varsinainen yhtiökokous 5.4.2023 valitsi
yhtiön hallitukseen viisi jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin
uudelleen Anders Borg, Olli-Pekka Kallasvuo, Katri Nygård,
Jesper Otterbeck ja Lars Wilsby. Yhtiökokouksen jälkeen
pidetyssä järjestäytymiskokouksessaan hallitus valitsi
keskuudestaan hallituksen puheenjohtajaksi Jesper Otter-
beckin.
Vuonna 2023 yhtiön johdossa tapahtui seuraavat
muutokset: Relais Group tiedotti 15.2.2023, että Thomas
Ekström on nimitetty Relais Groupin talousjohtaksi ja että
hän aloittaa tehtävässään viimeistään elokuun 2023
aikana.
Vuoden 2023 lopussa yhtiön johtoryhmään kuuluivat
Arni Ekholm (toimitusjohtaja), Thomas Ekström (talousjoh-
taja), Juan Garcia (toimitusjohtaja, Skandinavian alue),
Ville Mikkonen (toimitusjohtaja, Suomi ja Baltia), Jan Popov
(toimitusjohtaja, Raskone Oy), Johan Carlos (toimitusjoh-
taja, Strands Group AB), Sebastian Seppänen (Director,
M&A and Business Development) sekä Jon Strand (Director,
Marketing and Sales Development (interim)).
Yhtiökokous valitsi uudelleen yhtiön tilintarkastajaksi tilin-
tarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy:n, päävas-
tuullisena tilintarkastajana KHT Janne Rajalahti. Tilintarkas-
tajalle päätettiin maksaa palkkio yhtiön hyväksymän laskun
mukaisesti.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä vuodelta 2023
julkaistaan toimintakertomuksesta erillisenä 18.3.2024.
Selvitys on luettavissa yhtiön verkkosivuilla ja osana Relais
Groupin 2023 vuosiraportointikokonaisuutta.
Hallituksen ja johdon palkitseminen
Relais Groupin hallituksen ja toimitusjohtajan palkitsemista
kuvataan tarkemmin vuoden 2023 palkitsemisraportissa.
Palkitsemisraportti on luettavissa yhtiön verkkosivuilla ja
osana Relais Groupin 2023 vuosiraportointikokonaisuutta.
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Osakepääoma ja osakkeiden määrä
Relais Group Oyj:n osake noteerataan Nasdaq Helsinki
Oy:ssä toimialaluokassa Autoteollisuus ja -tarvikkeet. Relais
Group Oyj listautui NASDAQ Helsingin First North Growth
Market Finland markkinapaikalle 17.10.2019 ja pörssilistalle
1.12.2022. Relais Groupin osakkeen kaupankäyntitunnus on
RELAIS ja sen ISIN-koodi on FI4000391487.
Yhtiöllä on yksi osakesarja, ja kukin osake oikeuttaa
yhteen ääneen yhtiökokouksessa. Osakkeisiin ei liity äänes-
tysrajoituksia tai äänileikkureita. Yhtiön osakkeilla ei ole
nimellisarvoa. Kaikki osakkeet tuottavat yhtäläisen oikeuden
osinkoon ja muuhun yhtiön varojenjakoon (sisältäen varo-
jenjaon purkautumistilanteissa).
Tilikauden päättyessä yhtiön kaupparekisteriin merkitty
täysin maksettu osakepääoma oli 80 000 euroa ja osak-
keiden lukumäärä 18 132 308 kappaletta.
Osakeomistus
Yhtiöllä oli Euroclear Finlandin ylläpitämän osakasluettelon
mukaan katsauskauden päättyessä 2 758 (2 798) osakkeen-
omistajaa. Osakkeista 8,81 (9,52) % oli hallintarekisteröityjen
ja ulkomaisten omistajien omistuksessa.
Yhtiö omisti omia osakkeitaan 50 kappaletta.
8
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Osakkeenomistus suuruusluokittain 31.12.2023
Osakkeiden määrä Osakkeenomistajat % Osakkeet %
1 - 100 1 094 39,7 % 46 974 0,3 %
101 - 500
1 125 40,8 % 278 500 1,5 %
501 - 1 000 267 9,7 % 202 998 1,1 %
1 001 - 5 000
185 6,7 % 383 297 2,1 %
5 001 - 10 000 27 1,0 % 199 924 1,1 %
10 001 - 50 000 26 0,9 % 703 209 3,9 %
50 001 - 100 000 8 0,3 % 593 573 3,3 %
100 001 - 500 000 21 0,8 % 5 179 365 28,6 %
500 001 + 5 0,2 % 10 544 468 58,2 %
Yhteensä 2 758 100,0 % 18 132 308 100,0 %
Hallintarekisteröityä 8 0,3 % 1 597 941 8,8 %
Liikkeeseenlaskettu määrä 18 132 308 100,0 %
Osakkeenomistus sektoreittain 31.12.2022
Sektori
Osakkeenomistajat
Määrä %
Osakkeet
Määrä %
Yritykset 149 5,4 % 1 855 816 11,2 %
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset
24 0,9 % 2 654 310 16,1 %
Julkisyhteisöt 3 0,1 % 733 704 4,4 %
Kotitaloudet 2 550 92,5 % 2 576 165 15,6 %
Kotitalouksia palvelevat voittoa
tavoittelemattomat yhteisöt 18 0,7 % 221 272 1,3 %
Ulkomaat 14 0,5 % 8 493 100 51,4 %
Yhteensä 2 758 100,0 % 16 534 367 100,0 %
Hallintarekisteröityä 8 0,3 % 1 597 941 9,7 %
Liikkeeseenlaskettu määrä 18 132 308
9
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Relais Groupin hallituksen jäsenet ja johtoryhmän jäsenet
omistivat 31.12.2023 yhteensä 4 066 774 Relaisin osaketta,
mikä vastasi noin 22,4 % Relaisin osakkeista ja niiden tuot-
tamasta äänimäärästä. Osakemäärät sisältävät henki-
löiden omat sekä heidän lähipiirinsä ja määräysvaltayhtei-
jensä omistukset:
Osakkeet
Arni Ekholm 67 450
Anders Borg 60 000
Johan Carlos 6 688
Juan Garcia
1
62 050
Olli-Pekka Kallasvuo
2
84 300
Ville Mikkonen 174 800
Katri Nygård 106 050
Jesper Otterbeck
3
3 024 450
Jan Popov 67 823
Sebastian Seppänen 1 000
Jon Strand
4
382 163
Lars Wilsby
5
30 000
Yhteensä 4 066 774
1
JG Management AB:n kautta, yhtiö, jossa määräysvaltaa käyttää Juan Garcia.
2
Suoraan sekä Entrada Oy:n kautta, yhtiö, jossa määräysvaltaa käyttää Olli-Pekka
Kallasvuo.
3
Nordic Industry Development AB:n kautta, yhtiö, jossa määräysvaltaa käyttää
epäsuorasti Jesper Otterbeck, sekä Otterbeck management AB:n kautta, yhtiö,
jossa määräysvaltaa käyttää Jesper Otterbeck.
4
Tailor Made Global Investment AB:n kautta, yhtiö, jossa määräysvaltaa käyttää Jon
Strand.
5
Wilsby Invest AB:n kautta, yhtiö, jossa määräysvaltaa käyttää Lars Wilsby.
Kuukausittain päivittyvät tiedot suurimmista osakkeen-
omistajista löytyvät yhtiön verkkosivuilta relais.fi/sijoittajat/
osakkeet-ja-osakkeen-omistajat/suurimmat-osakkeen-
omistajat/.
Johtohenkilöiden liiketoimet
Relais Groupin johtohenkilöiden liiketoimet julkistetaan
pörssitiedotteella, ja ne ovat saatavilla yhtiön verkkosivuilla.
Liputusilmoitukset
Relais Group Oyj vastaanotti 22.6.2023 Evli Oyj:n arvopa-
perimarkkinalain 9 luvun 5 pykälän mukaisen ilmoituksen,
jonka mukaan Evli Oyj:n tytäryhtiön Evli-Rahastoyhtiö Oy:n
hallinnoimien rahastojen (Sijoitusrahasto Evli Suomi Pien-
yhtiöt ja Sijoitusrahasto Evli Suomi Select) yhteenlaskettu
omistusosuus Yhtiön osakkeista ja äänistä on noussut yli 5
prosentin rajan. Omistusosuus on muuttunut 21.6.2023.
Evli Oyj:n tytäryhtiön Evli-Rahastoyhtiö Oy:n hallinnoimien
rahastojen (Sijoitusrahasto Evli Suomi Pienyhtiöt ja Sijoitus-
rahasto Evli Suomi Select) omistusosuus oli liputushetkellä
yhteensä 1 020 666 osaketta, mikä vastasi 5,63 % Yhtiön
osakkeista ja äänistä.
Osakkeiden vaihto ja yhtiön markkina-arvo
Tammi-joulukuussa 2023 Relais Groupin osakkeita vaihdet-
tiin Nasdaq Helsingissä yhteensä 1 322 349 kappaletta
(2 592 828) eli 7,29 (14,30) % yhtiön koko osakekannasta.
Osakkeiden yhteenlaskettu vaihtoarvo oli tammi-joulu-
kuussa 15 579 746 euroa (34 889 766). Osakkeen alin kurssi oli
9,80 (7,50), ylin 14,50 (27,70) ja keskikurssi 11,78 (13,46). Joulu-
kuun lopussa osakkeen päätöskurssi oli 13,50 euroa (10,20).
Yhtiön osakekannan markkina-arvo 31.12.2023 oli 245 (185)
miljoonaa euroa.
Yhtiön kymmenen
2
suurinta rekisteröityä
osakkeenomistajaa omistuksineen 31.12.2023:
Osakkeenomistaja
Osakkeiden
lukumäärä %
1 Salmivuori Ari 5 368 800 29,6
2 Nordic Industry
Development AB
1
3 015 600 16,6
3 Helander Holding Oy 885 130 4,9
4 Sijoitusrahasto Evli
Suomi Pienyhtiöt 667 816 3,7
5 Ajanta Oy
2
469 800 2,6
6 Kauhanen Kari 435 571 2,4
7 Sijoitusrahasto Evli
Suomi Select 399 850 2,2
8 Nordea Bank Abp 398 000 2,2
9 Keskinäinen
Työeläkevakuutusyhtiö Elo 357 813 2,0
10 Rausanne Oy 301 500 1,7
11 Stadigh Kari 292 200 1,6
Kymmenen suurinta yhteensä 12 592 080 69,4
Muut osakkeenomistajat 5 540 228 30,6
Yhteensä 18 132 308 100,0
1
Nordic Industry Development AB:ssä määräysvaltaa käyttää epäsuorasti Jesper
Otterbeck.
2
Ajanta Oy:ssä määräysvaltaa käyttää Ari Salmivuori. Salmivuori ja Ajanta Oy
katsotaan taulukossa yhdeksi osakkeenomistajaksi.
10
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Kaupankäynti osakkeilla
Tammi-
joulukuu 2023
Tammi-
joulukuu 2022
Vaihto, milj. kpl 1 322 349 2 592 828
Vaihto, milj. euroa 15 579 746 34 889 766
Ylin kurssi, euroa 14,50 27,70
Alin kurssi, euroa 9,80 7, 5 0
Päätöskurssi kauden
lopussa, euroa 13,50 10,20
Valtuutukset
Varsinainen yhtiökokous 5.4.2023 valtuutti hallituksen
päättämään enintään 1 813 231 oman osakkeen hankki-
misesta tai pantiksi ottamisesta yhdessä tai useammassa
erässä yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Osakkeita
voidaan hankkia yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi,
yrityskauppojen tai muiden järjestelyiden rahoittamiseksi
tai toteuttamiseksi, osakepohjaisten kannustinjärjestel-
mien toteuttamiseksi, hallituspalkkioiden maksamiseksi tai
Valtuutusta ei käytetty vuonna 2023. Valtuutus on
voimassa vuonna 2024 järjestettävän varsinaisen yhtiöko-
kouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2024
saakka.
Pitkän aikavälin kannustinohjelmat
Relais Groupilla on kaksi yhtiön johdolle suunnattua pitkän
aikavälin kannustinohjelmaa, jotka ovat voimassa vuosina
2021–2026.
10.8.2023 Relais Group Oyj:n hallitus päätti ottaa
käyttöön kaksi uutta avainhenkilöiden optio-ohjelmaa.
Optio-oikeudet myönnettiin ja niiden vastaanottajat
hyväksyivät ne 5.9.2023. Katsauskauden lopussa optio-oi-
keuksia oli myönnetty 100 000 kappaletta kokonaisuudes-
saan 120 000 kappaleesta.
Helmikuussa 2021 otettiin käyttöön yhtiön johdolle suun-
nattu osakepohjainen ja käteisvaroin maksettava pitkän
aikavälin kannustinohjelma. Ohjelman ensimmäisen erän
osalta ei maksettu palkkioita vuonna 2023.
Lisätietoja kannustinohjelmista löytyy 10.8.2023 julkais-
tusta pörssitiedotteessa, 2023 tilinpäätöksen liitteessä 7,
2023 palkitsemisraportissa sekä Relais Groupin sijoittajasi-
vuilla kohdassa Hallinnointi ja Palkitseminen.
Optio-ohjelmat
Relaisin nykyiset ja entiset hallituksen jäsenet sekä heidän
perilliset omistivat katsauskauden päättyessä 31.12.2023
yhteensä 777 250 Relaisin optio-oikeutta liittyen optio-oh-
jelmaan joka otettiin käyttöön vuonna 2017. Optio-oikeudet
oikeuttavat merkitsemään yhteensä 777 250 Relaisin
osaketta, mikä vastaa noin 4,3 % Relaisin osakkeista ja
niiden tuottamasta äänimäärästä merkintöjen jälkeen.
Tilikauden aikana optio-oikeuksilla ei merkitty uusia osak-
keita. Vuonna 2022 optio-oikeuksilla merkittiin yhteensä
58 350 yhtiön uutta osaketta.
Lisätietoja löytyy liitteestä 7 2023 tilinpäätöksessä.
Osakekurssin kehitys vuonna 2023
4.1.2023
30.12.2023
15
12
9
10
11
13
14
muutoin edelleen luovutettavaksi tai mitätöitäväksi. Osak-
keita voidaan hankkia säännellyllä markkinalla niillä markki-
napaikoilla, joiden sääntöjen mukaan yhtiö saa käy
kauppaa omilla osakkeillaan. Tällöin osakkeet hankitaan
suunnatusti eli muuten kuin osakkeenomistajien omistamien
osakkeiden suhteessa ja osakkeista maksettava vastike
perustuu yhtiön osakkeen julkisesti noteerattuun markkina-
hintaan siten, että hankittavien osakkeiden vähimmäishinta
on osakkeen alin julkisessa kaupankäynnissä noteerattu
markkinahinta ja enimmäishinta on osakkeen korkein julki-
sessa kaupankäynnissä noteerattu markkinahinta valtuu-
tuksen voimassaoloaikana. Tämä valtuutus kumoaa aikai-
semmat yhtiökokouksissa päätetyt hankintavaltuutukset.
Valtuutusta ei käytetty vuonna 2023. Valtuutus on
voimassa vuonna 2024 järjestettävän varsinaisen yhtiöko-
kouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2024
saakka.
Lisäksi yhtiökokous 5.4.2023 valtuutti hallituksen päättä-
mään enintään 3 626 462 osakkeen antamisesta osakean-
nilla tai antamalla osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:n mukaisia
osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia (mukaan lukien
optio-oikeudet) yhdessä tai useammassa erässä. Valtuu-
tusta voidaan käyttää mahdollisten yrityskauppojen tai
muiden järjestelyiden rahoittamiseen ja toteuttamiseen,
yhtiön osakepohjaisten kannustinjärjestelmien toteut-
tamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Valtuutus antaa hallitukselle oikeuden päättää kaikista
osakeannin sekä mainittujen erityisten oikeuksien antamisen
ehdoista, mukaan lukien osakkeiden tai erityisten oikeuk-
sien saajat ja maksettavan vastikkeen määrä. Valtuutus
sisältää myös oikeuden antaa osakkeita osakkeenomis-
tajien etuoikeudesta poiketen eli suunnatusti. Hallituksen
valtuutus kattaa sekä uusien osakkeiden antamisen et
yhtiön hallussa mahdollisesti olevien omien osakkeiden
luovutuksen. Tämä valtuutus kumoaa aikaisemmat yhtiö-
kokouksissa päätetyt osakeanti- ja osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antamisesta annetut valtuutukset.
11
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Merkittävimmät riskit ja epävarmuustekijät
Relais Group on alttiina erilaisille riskeille ja epävarmuuste-
kijöille. Relais Groupin tulokseen, taloudelliseen asemaan ja
tulevaan kehitykseen vaikuttavat sekä sisäiset tekijät, joita
konserni itse hallitsee, että ulkoiset tekijät, joissa tapah-
tumien kulkuun yhtiöllä on vain rajallisesti mahdollisuuksia
vaikuttaa.
Konsernin keskeiset riskitekijät ovat yleinen taloustilanne,
markkinoiden rakenteelliset muutokset, sopivien yritysos-
tokohteiden saatavuus ja suotuisa arvostus, asiakas- ja
toimittajariippuvuus, kilpailutilanne, käyttöpääoman
tehokas hallinta, pandemiat, kyberturvallisuusriskit sekä
geopoliittinen epävarmuus päämarkkinoiden läheisyy-
dessä.
Yleinen talous ja markkina
Relais Groupin tuotteiden ja palveluiden kysyntään
vaikuttavat suurelta osin makrotaloudellisia tekijöitä, jotka
eivät ole konsernin hallittavissa. Näitä voivat olla pande-
miat, geopoliittiset epävarmuustekijät päämarkkinoiden
läheisyydessä, taloustrendit markkinoilla, joilla konserni on
aktiivinen sekä olosuhteet maailmanlaajuisilla pääoma-
markkinoilla. Mikäli nämä tekijät heikkenisivät markkinoilla,
joilla konserni on aktiivinen, sillä voisi olla kielteinen vaikutus
konsernin taloudelliseen asemaan ja tulokseen.
Rakenteelliset muutokset
Relais Group toimii joillakin liiketoiminta-alueillaan kilpail-
luilla ja pirstaloituneilla markkinoilla, joissa kilpailu ja
konsolidaatiokehitys voi tulevaisuudessa voimistua ja näin
heikentää Relais Groupin markkina-asemaa.
Yritysostot
Yhtiöllä on kasvustrategia, jonka toteuttamiseen liittyy
riskejä erityisesti liittyen yritysostoilla tavoiteltavaan
kasvuun. Tällaisia riskejä voivat olla muiden muassa sopi-
vien ostokohteiden niukkuus, ostokohteiden epäedullinen
valuaatio sekä ostettujen kohteiden integroinnin onnistumi-
seen liittyvät riskit.
Kyky hallita liiketoimintaan sitoutuva käyttöpääoma
Yhtiön liiketoiminta sitoo käyttöpääomaa laajan tuoteva-
likoiman varastointiin. Mikäli kysynnän ennustamisessa tai
valikoimanhallinnassa ei onnistuta, voi tällä olla epäsuo-
tuisia taloudellisia vaikutuksia.
Asiakas- ja toimittajariippuvuus
Jotta Relais Group pystyy toimittamaan myymiään tuot-
teita asiakkaille, se on riippuvainen tavarantoimittajien
kyvystä noudattaa tehtyjä sopimuksia esimerkiksi tuot-
teiden määrään, laatuun ja toimitusaikaan liittyen. Virheel-
liset, viivästyneet tai puuttuvat toimitukset voivat vaikuttaa
kielteisesti Relais Groupin taloudelliseen asemaan ja
tulokseen. Myös Relais Groupin ja sen tytäryhtiöiden maine
riippuu siitä, että toimittajilla on korkea liiketoimintaetiikka
mitä tulee esimerkiksi lakien ja säädösten noudattamiseen,
ihmisoikeuksiin, työolosuhteisiin ja ympäristöön.
Relais on ms riippuvainen jälleenmyyjäverkostostaan,
ja yhtiön liikevaihto voi kärsiä, jos jälleenmyyjien liiketoiminta
kehittyy huonosti tai asiakassuhteet muuttuvat.
Tietoturva- ja kyberriskit
Digitaaliset riskit kasvavat jatkuvasti yhteiskunnassa. Relais
Group kuten useimmat yritykset, on riippuvainen erilaisista
tietojärjestelmistä ja muista teknologioista suorittaakseen
ja kehittääkseen liiketoimintaansa hallintaan ja kehittämi-
seen. Suunnittelemattomat katkokset ja kyberturvallisuus-
tapahtumat, kuten hakkerointi, virukset, sabotointi ja muu
kyberrikollisuus, voivat johtaa sekä tulonmenetyksiin että
maineen menetykseen. Kolmansien osapuolien, kuten tava-
rantoimittajien tai asiakkaiden, IT-häiriötilanteet tai kyber-
häiriöt voivat myös vaikuttaa Relais Groupin toimitus- ja
ansaintakykyyn. Riskit ovat rajattuja Relais Groupin hajau-
tetussa organisaatiossa, jossa eri tytäryhtiöt työskentelevät
yksilöllisillä ratkaisuilla ja erillisillä IT-infrastruktuureilla. Relais
Groupin tytäryhtiöt käyttävät ms ulkoisia kyberturvalli-
suusasiantuntijoita varmistaakseen, että turvallisuustaso on
mukautettu ja päivitetty vallitsevien uhkien ja asiakkaiden
kasvavien kyberturvallisuusvaatimusten perusteella.
Sääntelyn noudattaminen ja vaatimustenmukaisuus
Yrityksen liiketoimintaan voivat vaikuttaa myös uudet tai
muuttuneet lait ja säädökset, jotka vaikuttavat markki-
noihin. Muuttunut lainsäädäntö voi vaikuttaa Relais Groupin
tuotteiden myyntiin, tavaroiden kuljetuksiin ja siihen, miten
asiakkaat käyttävät tuotteita. Kyvyttömyys vastata asiak-
kaiden tiukempiin ympäristövaatimuksiin voi myös vaikuttaa
myyntiin.
Kyky rekrytoida ja pitää kiinni henkilöstös
Yhtiön avainhenkilöiden merkitys liiketoiminnan menestyk-
selle on merkittävä, ja avainhenkilöiden menettämisellä voi
olla haitallisia vaikutuksia.
Organisaatio
Relais Groupin hajautettu organisaatio perustuu siihen, että
tytäryhtiöillä on merkittävä paikallinen vastuu omasta liike-
toiminnastaan. Tämä asettaa tiukat vaatimukset taloudel-
liselle raportoinnille ja seurannalle, ja puutteet voivat johtaa
riittämättömään kontrolliin ja liiketoiminnan hallintaan.
Relais Group johtaa tytäryhtiöitään aktiivisen hallitustyön,
konsernin laajuisten politiikkojen, taloudellisten tavoitteiden
sekä taloudellista raportointia koskevien ohjeiden kautta.
Olemalla aktiivinen omistaja ja seuraamalla tytäryhti-
öiden kehitystä riskit voidaan nopeasti tunnistaa ja korjata
konsernin ohjeiden mukaisesti.
Kausiluonteisuus
Ajoneuvovalaistustuotteiden myynti vuoden toisella puolis-
kolla muodostaa merkittävän osan konsernin myynnistä,
12
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
kassavirrasta ja sesonkivaihteluista, erityisesti kuluttaja-
sektorin myynnin painottuessa viimeiselle neljännekselle.
Lisäksi sääolosuhteet vaikuttavat Relais Groupin myyntiin.
Esimerkiksi hyvin kylmä sää selkeästi lisää varaosamyyntiä.
Sääolosuhteet voivat vaihdella merkittävästi aiheuttaen
myynnin vaihtelua kausien välillä. Relais Groupin liiketoi-
minta noudattaa yleensä myös kausiluonteista kaavaa,
joka johtaa myynnin laskuun lomakausina. Myyntipäivien
määrä vaikuttaa myös myyntiin ja aiheuttaa vaihtelua
raportointijaksojen välillä.
Vuokrasopimuksiin ja leasingvastuisiin liittyvät riskit
Relais Group vuokraa kaikki toimitilansa ulkopuolisilta
vuokranantajilta. Relais Groupin IFRS 16 Vuokrasopimukset
-standardin mukaiset leasingvelat olivat 63,1 miljoonaa
euroa 31. joulukuuta.
Jos Relais Group ei pysty irtisanomaan tuottamattomien
tai tyhjien tilojen vuokrasopimuksia, tai jos vuokrasopi-
musten irtisanominen tai muuttaminen aiheuttaa merkit-
täviä kustannuksia, tai jos vuokranantaja irtisanoo tilan
vuokrasopimuksen ja korvaavaa tilaa ei löydetä tarpeeksi
nopeasti, sillä voi olla olennaisen haitallinen vaikutus Relais
Groupin liiketoimintaan, taloudelliseen asemaan, liiketulok-
seen ja tulevaisuuden näkymiin.
Yritysostot ja liikearvo
Relais Group on viime vuosina toteuttanut suuren määrän
yritysostoja. Strategisesti yritysostot tulevat jatkossakin
olemaan tärkeä osa kasvua. Aineettomat ylijäämäarvot
syntyvät yleensä yritysostojen yhteydessä. Aineettomien
ylijäämäarvojen ja liikearvon arvonalentumisriskiä ilmenee,
jos liiketoimintayksikkö suoriutuu heikommin kuin arvostuk-
sessa sovelletut oletukset ja mahdollinen arvonalentuminen
voi vaikuttaa haitallisesti konsernin taloudelliseen asemaan
ja tulokseen. Muita riskejä, jotka liittyvät yritysostoihin, ovat
integraatioriskit ja altistuminen tuntemattomille velvoit-
teille. Relais Groupilla on kokemusta yritysten hankinnasta
ja hinnoittelusta. Kaikki mahdolliset yritysostot ja niiden
toiminnot tutkitaan huolellisesti ennen hankinnan päät-
tämistä. Hinnoittelua ja yritysostojen toteuttamista sekä
hankittujen yritysten integrointia varten on olemassa hyvin
vakiintuneet prosessit ja rakenteet. Tehdyissä sopimuksissa
pyritään saamaan tarvittavat takuut tuntemattomien
velvoitteiden riskin rajoittamiseksi. Myös hankittujen yritysten
suurempi määrä johtaa riskien hajauttamiseen.
Rahoitusriskit
Relais Group on alttiina erilaisille rahoitusriskeille sen
toiminnan kautta. Valuuttariski liittyy riskiin jossa valuut-
takurssien muutokset voivat vaikuttaa kielteisesti Relais
Groupin taloudelliseen asemaan ja tulokseen. Transaktio-
riski on riski, joka aiheutuu siitä, että konsernilla on tulevia
ja lähteviä maksuja vieraassa valuutassa. Translaatioriski
syntyy siitä, että konserni on kirjannut tuloja, varoja ja
velvoitteita vieraissa valuutoissa. Konserni on ms alttiina
rahoitusriskille, eli riskille siitä, että ryhmän pääomatar-
peiden rahoitus muuttuu vaikeammaksi tai kalliimmaksi.
Korkoriski on riski, jossa korkotason muutokset voivat
vaikuttaa kielteisesti Relais Groupin taloudelliseen asemaan
ja tulokseen. Relais Group pyrkii strukturoituun ja tehokkaa-
seen rahoitusriskien hallintaan toiminnassaan. Tavoitteena
on minimoida rahoitusriskien vaikutus tulokseen. Lisätietoja
ryhmän ja emoyhtiön taloudellisista riskeistä ja herkkyysa-
nalyysistä on 2023 tilinpäätöksen liitteessä 22 Rahoitusris-
kien hallinta.
Vakuutettavat riskit
Yhtiö altistuu tavanomaisille vahinkoriskeille, joita katetaan
vahinko-, vastuu- ja keskeytysvakuutuksin.
Yhtiön liiketoimintaan liittyviä riskejä on kuvattu tarkemmin
29.11.2022 julkaistussa listalleottoesitteessä.
Riita-asiat
Yhtiöllä ei ole meneillään riita-asioita tai oikeudenkäyntejä,
joilla olisi hallituksen käsityksen mukaan merkittävää vaiku-
tusta konsernin taloudelliseen asemaan.
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista
Relais Group noudattaa raportoinnissaan Suomen kirjan-
pitolakia, 1376/2016, joka perustuu EU:n direktiiviin muun
kuin taloudellisten tietojen raportoinnista. Olennaiset ja
lakisääteiset yritysvastuuaiheet ympäristöstä, sosiaali-
sesta vastuusta ja hyvästä hallinnosta raportoidaan tässä
hallituksen toimintakertomuksen osiossa. Lisäksi näitä
aiheita on kuvattu laajemmin Vuosi- ja vastuullisuuskatsa-
uksessa 2023, joka julkaistaan yhtiön verkkosivuilla 18.3.2024.
Vastuullisuustietojen raportointijakso on 1.1.–31.12.2023,
ellei asiayhteydessä toisin mainita. Relaisin johtamisesta
ja palkitsemisesta julkaistaan samanaikaisesti Hallituksen
toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen kanssa erilliset
raportit; Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä ja Palkit-
semisraportti.
Relais käynnisti vuoden 2023 aikana olennaisuusarvionsa
päivittämisen ja näin samalla kestävyysraportointidirektiiviin
(CSRD) valmistautumisen. Olennaisuusarvioinnissa on selvi-
tetty Relaisin todellisia ja mahdollisia positiivisia ja negatii-
visia kestävyysvaikutuksia eli toiminnan vaikutuksia ympä-
ristöön, sosiaalisiin tekijöihin sekä hyvään hallintotapaan
niin vaikutusten kuin taloudellisten riskien ja mahdollisuuk-
sien näkökulmasta. Tarkastelua syvennetään alkuvuoden
2024 aikana. On tunnistettu, että olennaisuuden arviointi
on jatkuva prosessi, jota arvioidaan jatkuvan kehittämisen
periaatteella ja vähintään vuosittain.
Vuoden aikana Relais jatkoi myös vastuullisuusohjel-
mansa kehittämistä täsmentämällä ohjelman pääteemoja.
Ohjelmaa, joka nojaa aiemman vastuullisuusohjelman
13
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
pääteemoihin, tullaan täsmentämään erityisesti tavoit-
teiden ja mittareiden osalta vuoden 2024 aikana.
Relaisin vastuullisuusohjelma noudattelee ESG-kolmi-
jakoa keskittyen ympäristövastuuseen, sosiaaliseen vastuu-
seen sekä hyvään hallintoon. Siinä on huomioitu toimialan
erityispiirteet sekä liiketoiminnan luonne. Relais Group on
sitoutunut tukemaan liiketoimintaansa kautta myös vaiku-
tuspiirissä olevia YK:n kestävän kehityksen tavoiteohjelma
Agenda 2030:n tavoitteita.
Vastuullisuusohjelman teemat ovat: vähäpäästöisen
liikenteen mahdollistaminen ja ilmastoystävälliset valinnat,
kiertotalouden ja ympäristöystävällisten varaosien käytön
edistäminen, omien työntekijöiden, asiakkaiden henki-
löstön ja kaikkien tienkäyttäjien turvallisuuden edistäminen,
henkilöstön työhyvinvoinnin, yhtäläisten mahdollisuuksien,
koulutuksen ja kehittymisen edistäminen, lainmukainen ja
eettinen toiminta sekä kestävät hankintakäytännöt toimi-
tusketjussa.
Vastuullisuudesta keskustellaan konsernin hallituksessa
osana yhtiön johtamista. Tilivuodesta 2024 eteenpäin
vastuullisuusohjelman etenemisestä raportoidaan sään-
nöllisesti hallitukselle sekä vuosittain Euroopan kestävyys-
raportointidirektiivin ja kestävyysraportointistandardien
mukaisesti.
Liiketoimintamalli
Relais Group on johtava konsolidoija ja yritysostoalusta
ajoneuvojen jälkimarkkinoilla Pohjoismaissa ja Baltiassa.
Yhtiö keskittyy ajoneuvojen elinkaaren tehostamiseen ja
siihen liittyviin palveluihin. Kannattavana ja vahvasti kasvu-
hakuisena yhtiönä Relais tukee hankittuja yhtiöitä kasvat-
tamaan liiketoimintaansa. Yhtiö auttaa yhtiöitä kasvamaan
markkinoita nopeammin hyödyntämällä syvällistä tietä-
mystä ajoneuvojen jälkimarkkinasta sekä konserniyhtiöiden
välisiä synergiaetuja. Sektorifokus ja syvä osaaminen
ajoneuvojen jälkimarkkinalla mahdollistavat konsernin
kasvua tukevien synergiaetujen hyödyntämisen.
Relais Group on listattuna Nasdaq Helsingin päälis-
talla. Yhtiö tuottaa omistaja-arvoa saavuttamalla vahvaa
tuloskasvua strategialla, joka pohjautuu kolmeen toisiaan
tukevaan tekijään: yrityskaupat, orgaaninen kasvu ja
operatiivinen tehokkuus.
Ympäristönäkökulmat
Relaisin keskeisiksi ympäristönäkökulmiksi on tunnistettu
vähäpäästöiseen liikenteen mahdollistaminen ja ilmastoys-
tävälliset valinnat sekä kiertotalouden ja ympäristöystäväl-
listen varaosien käytön edistäminen.
Liiketoiminnan merkittävin ympäristövaikutus muodostuu
siitä, kun ajoneuvot pidetään ajossa pidempään ja sitä
kautta vähennetään kaluston elinkaaren aikaisia ympäris-
tövaikutuksia. Relais pyrkii hidastamaan ilmastonmuutoksen
etenemistä varmistamalla kyvykkyytensä huoltaa ja tarjota
varaosia vähäpäästöisiin ajoneuvoihin.
Yhtiön oman toiminnan suorat kasvihuonekaasupäästöt
ovat melko vähäiset, mutta arvoketjussa päästöjä syntyy
esimerkiksi tuotteiden valmistuksessa ja logistiikassa. Relais
pyrkii omassa toiminnassaan vähentämään päästöjä
energiatehokkuustoimilla sekä suosimaan vähäpääs-
töisiä energiamuotoja. Relais käynnisti raportointikaudella
konsernitasoisen päästölaskennan. Laskenta kattoi scope
1-päästöjen osalta 65 % liikevaihdosta ja scope 2 osalta
71 % konserniyhtiöiden osalta. Vuoden 2024 tavoitteena
on tarkentaa päästölaskentaa sekä alkaa kartoittamaan
arvoketjun päästöjä, jotta pystytään määrittämään
kaikkein vaikuttavimmat toimenpiteet kokonaispäästöjen
vähentämiseksi.
Relais pyrkii edistämään kiertotaloutta panostamalla ja
kannustamalla asiakkaita uudelleenkäytettävien ja tehdas-
kunnostettujen varaosien käyttöön. Relais pyrkii kierrättä-
mään pakkausmateriaalit mahdollisimman tehokkaasti.
Konserniyhtiöissä on vuoden 2023 aikana tehty toiminnan
parantamistoimenpiteitä kierrätykseen liittyen. Toiminnassa
syntyvien vaarallisten jätteiden, kemikaalien sekä sähkö- ja
elektroniikkaromun turvallinen kierrätys ja käsittely tehdään
viranomaisvaatimuksia noudattaen.
Sosiaaliset näkökulmat
Relaisin keskeisiksi sosiaalisen vastuun näkökulmiksi on
tunnistettu omien työntekijöiden, asiakkaiden henkilöstön
ja kaikkien tienkäyttäjien turvallisuus sekä henkilöstön
työhyvinvointi, yhtäläiset mahdollisuudet, koulutus ja kehit-
tyminen.
Katsauskauden lopussa 31.12.2023 konsernin henkilöstö-
määrä oli 1 089 (1 009), kasvua 80 henkilöä. Henkilömäärän
kasvusta 69 johtui tilikauden aikana ostetuista yhtiöistä ja
liiketoiminnoista.
Liiketoiminnan merkittävimpänä vaikutuksena Relais
näkee roolinsa htyajoneuvojen tehokkaan käyttöasteen
sekä liikenneturvallisuuden edistäjänä ja kriittisten kulje-
tusten varmistajana. Yhtiö on mukana varmistamassa, että
yhteiskunnan pyörät pyörivät ja huoltovarmuuden kannalta
tärkeät kuljetukset hoidetaan tehokkaasti ja turvallisesti.
Relais pyrkii jatkuvasti parantamaan oman henkilöstönsä
työturvallisuutta sekä varmistamaan osaltaan asiakasyri-
tystensä henkilöstön ja kaikkien teiden käyttäjien turvalli-
suuden. Yhtiö kehittää muun muassa uusia, turvallisuutta
lisääviä valaistusratkaisuja sekä varmistaa tuotteidensa ja
tekemiensä asennusten turvallisuuden.
Relais seuraa jatkuvasti oman henkilöstönsä työtur-
vallisuuden kehittymistä ja kannustaa työturvallisuuden
edistämiseen päivittäisessä työssä. Konserniyhtiöissä
tehdään ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä ja työtapatur-
mista kerätään tietoa ja tavoitteena on nolla tapaturmaa.
Relais-konsernin henkilöstön työtapaturmataajuus oli 7,8
(työtapaturmia/miljoona työtuntia). Konsernissa ei tapah-
tunut yhtään työtapaturmasta aiheutunutta kuolemanta-
pausta.
Relais haluaa pitää hyvää huolta henkilöstöstä. Työte-
kijämäärältään suurimmissa konserniyhtiöissä työtyyty-
väisyyttä seurataan säännöllisin tutkimuksin. Vuonna 2024
14
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
konsernissa otetaan käyttöön yhtenäinen tapa henkilöstö-
kokemuksen mittaamiseksi ja kehittämiseksi. Tavoitteena on
vuoden aikana toteuttaa mittaus, jolla kartoitetaan kullekin
yksilölle ja työyhteisölle merkittävimmät työhyvinhyvinvoin-
tiin vaikuttavat tekijät ja niiden edistämiseksi tunnistettavat
toimenpiteet.
Relais-konserni varmistaa työsuhteisiin liittyvän paikal-
lisen lainsäädännön ja työehtosopimusten noudattamisen
kaikissa konserniyhtiöissä. Yhtiössä ei hyväksytä syrjintää tai
kiusaamista missään muodossa ja mahdollisiin havaittuihin
epäkohtiin puututaan aktiivisesti. Henkilöstöä koulute-
taan ja pyritään tarjoamaan kehittymismahdollisuuksia
ja urapolkuja heidän toiveidensa mukaisesti. Koulutus- ja
kehitystarpeet tunnistetaan vuosittaisten kehityskeskuste-
lujen avulla. Henkilöstöstä valtaosa kuuluu kehityskeskuste-
lumallin piiriin.
Hyvä hallinto ja lahjonnan ja korruption vastaisuus
Hyvän hallinnon näkökulmasta olennaisimmiksi vastuul-
lisuusaiheiksi on tunnistettu lainmukainen ja eettinen
toiminta sekä kestävät hankintakäytännöt toimitusketjussa.
Relaisin hankinta keskittyy isoihin vastuullisuuden osalta
hyvin johdettuihin OEM-alihankkijoihin (Original Equipment
Manufacturer), joilla on tarkat ja korkeat vastuullisuuskri-
teerit omien Code of Conduct -toimintaohjeidensa kautta.
Johtaminen tapahtuu pienempien toimittajien osalta
Relaisin Supplier Code of Conductin kautta. Relais edel-
lyttää kaikilta toimittajiltaan sitoutumista noudattamaan
Supplier Code of Conductia ja sen allekirjoittamista. Lisäksi
toimittajia auditoidaan jatkuvan kehittämisen periaatteella
ja tehdään säännöllisesti tehdasvierailuja.
Relaisilla on nollatoleranssi kaikkia lahjonnan muotoja
kohtaan. Yhtiö tukee kansallisten ja kansainvälisten
viranomaisten pyrkimyksiä korruptionvastaisen toiminnan
ja rahanpesun kitkemiseksi. Vuoden 2023 aikana yhtiön
tietoon ei tullut yhtään korruptio- tai lahjontatapausta.
Relais Groupin käytössä oleva, EU:n whistleblower-direk-
tiivin mukainen Whistleblowing-kanava antaa mahdolli-
suuden ilmoittaa epäillyistä väärinkäytöksistä tai epäeetti-
sestä toiminnasta Relais Groupissa eli esimerkiksi petoksista,
korruptiosta, kiusaamisesta tai muusta epärehellisestä
toiminnasta tai käytöksestä. Ilmoituskanavaa ei ole tarkoi-
tettu asiakaspalautteiden käsittelyyn. Ilmoituskanava ei
ole yhteydessä Relais Groupin IT-järjestelmiin, vaan sitä
hoitaa ulkopuolinen kumppani WhistleB, Whistleblowing
Centre, nimettömyyden varmistamiseksi. Ilmoitusmenettely
on salattu ja suojattu salasanalla. Kaikki ilmoituskanavan
kautta tulleet viestit otetaan vakavasti ja ne käsitellään
luottamuksellisesti, oikeudenmukaisesti ja viivytyksettä.
Relais Groupin korruption, lahjonnan ja väärinkäytöksien
vastaista toimintaa ohjaavat toimintatavat ja periaatteet
ovat sisällytettynä eettisiin ohjeisiin sekä väärinkäytöksien
vastaisiin poliitikoihin ja toimintaohjeisiin.
Vastuut ja roolit riskienhallinnassa
Vastuu riskienhallinnan toteuttamisesta on konsernin johto-
ryhmällä. Kestävyysriskien hallinta on osa yhtiön riskienhal-
lintaa. Johtoryhmän jäsenet vastaavat siitä, että heidän
vastuullaan oleviin prosesseihin sisällytetään riittävät riskien
tunnistus-, arviointi-, hallinta- ja raportointimenettelyt.
Tytäryhtiöiden toimitusjohtajat organisoivat konsernin
johtoryhmän valvonnassa kunkin yhtiön koon huomioiden
tarkoituksenmukaisen riskienhallinnan paikallisen toteutta-
mistavan.
Yhtiön hallitus käsittelee merkittävimmät riskit, niiden
hallinnan sekä arvioi riskienhallinnan toimivuuden vähintään
kerran vuodessa. Vuosiraportoinnista hallitukselle vastaa
konsernin talousjohtaja. Osana kestävyysraportointidirek-
tiiviin valmistautumista, vuoden 2023 aikana kartoitettiin
ESG-sidonnaisia riskejä ja mahdollisuuksia. Vuoden 2024
aikana tullaan kartoittamaan ESG-riskit taloudellisten
riskien näkökulmasta kaksoisolennaisuusperiaatetta
noudattaen.
Riskienhallinnan toteuttaminen
Tytäryhtiöiden johto arvioi riskejä vuosittain konsernin
päivitetyn riskikartan pohjalta. Tytäryhtiöiden riskiarviot
toimintasuunnitelmineen päivitetään vähintään kerran
vuodessa. Merkittävistä hankkeista, kuten yritysostoista,
tehdään erilliset riskianalyysit. Yritysostokohteista suoritetaan
taloudellinen, verotuksellinen ja oikeudellinen due diligence
-tarkastus yritysostoihin liittyvien riskien tunnistamiseksi ja
hallitsemiseksi.
EU:n taksonomia
EU:n taksonomia-asetuksen mukaan suuret yhtiöt, joihin
Relais Group kuuluu, ovat velvoitettuja noudattamaan
asetuksen mukaisia raportointivaatimuksia. EU:n kestävän
rahoituksen luokittelujärjestelmän eli taksonomian tarkoitus
on auttaa yrityksiä ja sijoittajia arvioimaan, ovatko taloudel
-
liset toimet kestäviä ympäristön kannalta. EU-taksonomia
määrittelee teknisen arviointikriteeristön, jonka perusteella
yrityksen liiketoimintaa tulee arvioida ilmastonmuutoksen
hillitsemisen ja ilmastonmuutokseen sopeutumisen ympä
-
ristötavoitteiden kannalta. Myös Relais Group on arvioinut
liiketoimintansa taksonomiakelpoisuutta ja taksonomian
mukaisuutta teknisiä arviointikriteerejä käyttäen vuoden
2023 osalta. Taksonomiakelpoisuutta arvioitaessa tunnistet
-
tiin viisi aktiviteettia, jotka koskevat Relais Groupin liiketoi-
mintaa. Arviot ja tulkinnat perustuvat vuoden 2022 tietoihin,
jotka ovat julkaistu 18. päivänä maaliskuuta 2024.
Taksonomiakelpoisen liikevaihdon, investointien ja opera-
tiivisten kustannusten laskenta
Liikevaihtoa on verrattu konsernin kokonaisliikevaihtoon.
Investoinnit sisältävät tilikauden aikana tapahtuneet
aineellisen ja aineettoman käyttöomaisuuden lisäykset.
Operatiiviset kustannukset koostuvat materiaaleihin, palve-
luihin ja liiketoiminnan muihin kuluihin liittyvistä välittömistä
15
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
kuluista pois lukien työvoimakustannukset. Laskelmiin on
sisällytetty seuraavat ilmastonmuutoksen hillitsemisen
ympäristötavoitteeseen luetellut taloudelliset toiminnot.
3.3. Liikenteen vähähiilisten teknologioiden valmistus
Tähän toimintaan Relais Group sisällyttää päästöttömien
ajoneuvojen (sähköautot) ja vähäpäästöisten hybridiajo-
neuvojen (alle 50 g CO2/km) korjaukset ja huollot. Raportti
sisältää kokonaistuotot, käyttökulut ja investoinnit, jotka
syntyvät näiden ajoneuvojen korjaamisesta ja huollosta.
Relais Groupin oletuksena on, että kaikki sähkö- tai hybri-
diajoneuvojen korjauksesta ja huollosta syntyvät tuotot,
investoinnit ja käyttökulut sisältyvät tähän toimintaan eli
myös huollon yhteydessä myydyt varaosat ja tarvikkeet. Yllä
mainitut tulot ja kulut perustuvat korjaamoiden tilastoihin.
6.5. Moottoripyörä-, henkilöauto ja hyötyajoneuvoliikenne
Tämä toiminta sisältää Relais Groupin investoinnit hybridija
sähköautoihin. Laskelma sisältää kaikki uudet leasingautot.
Edellä mainitusta johtuvat toteutuneet investoinnit on
kirjattu.
7.3. Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus
Tämä toiminta sisältää energiatehokkaan valaistuksen,
kuten LED-valaistuksen, asennuksen. Edellä mainitusta
johtuvat toteutuneet toimintakulut ja investoinnit on kirjattu.
7.4. Sähköajoneuvojen latausasemien asennus,
huolto ja korjaus
Relais Group on investoinut muutamiin sähköautojen
latauspisteisiin tiettyjen rakennusten läheisyyteen. Edellä
mainitusta johtuvat toteutuneet investoinnit on kirjattu.
7.5. Rakennusten energiatehokkuuden mittaamisessa,
säätelyssä ja valvonnassa käytettävien välineiden asennus,
huolto ja korjaus toimintaan kuuluu esimerkiksi älykkäiden
liiketunnistusjärjestelmien asennus. Edellä mainitusta
johtuvat toteutuneet toimintakulut on kirjattu.
16
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvistä tuotteista tai palveluista saatu osuus liikevaihdosta
– vuotta 2023 koskevat tiedot
Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi(t)
Absoluuttinen liikevaihto
Osuus liikevaihdosta
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesivarata ja merten luonnonvarat
Kiertotalous
Ympäristön pilaantuminen
Biologinen monimuotoisuus ja
ekosysteemit
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesivarat ja merten luonnonvarat
Kiertotalous
Ympäristön pilaantuminen
Biologinen monimuotoisuus ja
ekosysteemit
Vähimmäistason suojatoimet
Luokitusjärjestelmän mukainen osuus
liikevaihdosta, vuosi 2022
Luokitusjärjestelmän mukainen osuus
liikevaihdosta, vuosi 2021
Luokka (mahdollistava M tai siirtymä
toiminta S)
KEUR % % % % % % % K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M/S
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Luokitusjärjestelmän mukaisten toimintojen liikevaihto (A.1) 0,00 N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A 0:00 0:00
N/A
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Liikenteen vähähiilisten teknologioiden valmistus 3.3 354 0,12
Moottoripyörillä, henkilöautoilla, ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne 6.5 0 0,00
Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus 7. 3 0 0,00
Sähköajoneuvojen latausasemien asennus, huolto ja korjaus rakennuksissa
(ja rakennusten yhteydessä olevissa pysäköintitiloissa)
7. 4 0 0,00
Rakennusten energiatehokkuuden mittaamisessa, säätelyssä ja valvonnassa
käytettävien välineiden asennus, huolto ja korjaus
7. 5 0 0,00
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön kannalta kestävistä
(muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.2)
354 0.1
Yhteensä (A.1 + A.2) 354 0.1
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (B) 283 898 9 9,9
Yhteensä (A + B) 284 252 100
17
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvien tuotteiden ja palvelujen osuus pääomamenoista
– vuoden 2023 tiedot
Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi(t)
Pääomamenot yhteensä
Osuus pääomamenoista
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesivarata ja merten luonnonvarat
Kiertotalous
Ympäristön pilaantuminen
Biologinen monimuotoisuus ja
ekosysteemit
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesivarat ja merten luonnonvarat
Kiertotalous
Ympäristön pilaantuminen
Biologinen monimuotoisuus ja
ekosysteemit
Vähimmäistason suojatoimet
Luokitusjärjestelmän mukainen osuus
liikevaihdosta, vuosi 2022
Luokitusjärjestelmän mukainen osuus
liikevaihdosta, vuosi 2021
Luokka (mahdollistava M tai siirtymä
toiminta S)
KEUR % % % % % % % K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % % M/S
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Luokitusjärjestelmän mukaisten toimintojen pääomamenot (A.1) 0,00 N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A 0:00 0:00 N/A
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Liikenteen vähähiilisten teknologioiden valmistus 3.3 0 0,00
Moottoripyörillä, henkilöautoilla, ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne 6.5 462 5,48
Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus 7. 3 0 0,00
Sähköajoneuvojen latausasemien asennus, huolto ja korjaus rakennuksissa
(ja rakennusten yhteydessä olevissa pysäköintitiloissa)
7. 4 0 0,00
Rakennusten energiatehokkuuden mittaamisessa, säätelyssä ja valvonnassa
käytettävien välineiden asennus, huolto ja korjaus
7. 5 39 0,46
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien
(muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.2)
501 5,9
Yhteensä (A.1 + A.2) 501 5,9
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (B) 7 934 94,1
Yhteensä (A + B) 8 435 100
18
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus toimintamenoista
– vuoden 2023 tiedot
Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi(t)
Toimintamenot yhteensä
Osuus toimintamenoista
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesivarata ja merten luonnonvarat
Kiertotalous
Ympäristön pilaantuminen
Biologinen monimuotoisuus ja
ekosysteemit
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Vesivarat ja merten luonnonvarat
Kiertotalous
Ympäristön pilaantuminen
Biologinen monimuotoisuus ja
ekosysteemit
Vähimmäistason suojatoimet
Luokitusjärjestelmän mukainen osuus
liikevaihdosta, vuosi 2022
Luokitusjärjestelmän mukainen osuus
liikevaihdosta, vuosi 2021
Luokka (mahdollistava M tai siirtymä
toiminta S)
KEUR % % % % % % % K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % % M/S
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Luokitusjärjestelmän mukaisten toimintojen toimintamenot (A.1) 0,00 N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A 0:00 0:00 N/A
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Liikenteen vähähiilisten teknologioiden valmistus 3.3 0 0,00
Moottoripyörillä, henkilöautoilla, ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne 6.5 0 0,00
Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus 7. 3 7 0,00
Sähköajoneuvojen latausasemien asennus, huolto ja korjaus rakennuksissa
(ja rakennusten yhteydessä olevissa pysäköintitiloissa)
7. 4 24 0,01
Rakennusten energiatehokkuuden mittaamisessa, säätelyssä ja valvonnassa
käytettävien välineiden asennus, huolto ja korjaus
7. 5 0 0,00
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien
(muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.2)
63 0,0
Yhteensä (A.1 + A.2) 63 0,0
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (B) 184 206 100
Yhteensä (A + B) 184 237 100
19
Hallituksen
toimintakertomus
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Tutkimus- ja kehitystoiminta
Yhtiö ei harjoita varsinaista tutkimus- ja kehitystoimintaa.
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
7.3.2024 Relais Group tiedotti oikaisseensa aiemmin rapor-
toimiaan IFRS 16 Vuokrasopimukset standardin mukaisia
lukuja yhden vuokrasopimuksen päättymispäivän korjaa-
misen vuoksi.
Korjaus aiheutti muutoksia aiemmin julkaistuihin konsernin
taloudellista tulosta ja taloudellista asemaa kuvaaviin
neljännes- ja puolivuosilukuihin vuosilta 2022 ja 2023.
Korjatut tiedot olivat tiedotteen liitteenä.
Näkymät vuodelle 2024 ja pitkän aikavälin
taloudellinen tavoite
Relais Group ei julkaise numeerista tulosohjeistusta tilikau-
delle 2024. Yhtiö julkaisi 2.3.2023 uuden pitkän aikavälin
taloudellisen tavoitteen, jonka mukaan se tavoittelee 50
miljoonan euron pro forma -EBITA:a vuoden 2025 loppuun
mennessä. Yhtiön aiempi pitkän aikavälin taloudellinen
tavoite oli saavuttaa 500 miljoonan euron liikevaihto
(proforma) vuoden 2026 loppuun mennessä.
Osinkopolitiikka
Relaisin tavoitteena on jakaa osinkoa vuosittain keski-
määrin yli 30 % konsernin keskimääräisestä vertailukel-
poisesta osakekohtaisesta tuloksesta, suhdannevaihtelut
huomioiden. Vuosittaisia osinkoja ehdotettaessa otetaan
huomioon yritysostomahdollisuudet ja niihin liittyvät rahoi-
tustarpeet, likviditeettiasema, konsernin oma pääoma,
pitkäaikaiset rahoitus- ja investointitarpeet, kasvusuunni-
telmat, osakeyhtiölain mukaiset vaatimukset osingonjaolle
sekä muut tekijät, joita yhtiön hallitus pitää tärkeinä.
Kaikki tulevina vuosina mahdollisesti maksettavat
osingot, niiden määrä ja niiden maksuajankohta riippuvat
konserniyhtiöiden tulevista tuloksista, taloudellisesta
asemasta, rahavirroista, investointitarpeista, vakavarai-
suudesta, yhtiön tytäryhtiöiden kyvystä jakaa osinkoja tai
muuten siirtää varoja yhtiöön ja muista tekijöistä.
Hallituksen ehdotus osingoksi
Konsernin tilikauden voitto oli 13 739 (10 032) tuhatta euroa
and emoyhtiön tilikauden voitto oli 8 412 506,58 (172 487,86)
euroa. 31.12.2023 emoyhtiön jakokelpoiset varat olivat 81
054 173,70 (79 894 570,32) euroa.
Suomen osakeyhtiölain mukaan yhtiön jakokelpoiset
varat lasketaan emoyhtiön vapaan oman pääoman
perusteella. Osingon määrän määrittämistä varten hallitus
on arvioinut emoyhtiön maksukykyisyyttä ja taloudellisia
olosuhteita tilikauden päättymisen jälkeen.
Näiden arvioiden perusteella hallitus tulee ehdottamaan
10.4.2024 pidettävälle varsinaiselle yhtiökokoukselle, että
osinkoa jaetaan 0,44 (0,40) euroa kutakin osaketta kohden.
Osinko ehdotetaan maksettavaksi kahdessa samansuu-
ruisessa erässä huhtikuussa ja marraskuussa 2024. Jäljelle
jäävä vapaa oma pääoma ehdotetaan jätettävän omaan
pääomaan.
Ehdotus sisältyy yhtiökokouskutsuun, joka julkaistaan
maaliskuussa 2024.
20
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konsernin tuloslaskelma
Oikaistu
1 000 euroa
Liitetieto
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Liikevaihto
2, 4
284 252
260 683
Liiketoiminnan muut tuotot
5
2 754
Materiaalit ja palvelut
6
(155 329)
(143 469)
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
7
(59 128)
(54 990)
Poistot ja arvonalentumiset
8
(18 395)
(16 900)
Liiketoiminnan muut kulut
9
(28 909)
(28 397)
Liikevoitto
25 147
19 681
Rahoitustuotot
1 436
4 658
Rahoituskulut
(8 876)
(11 199)
Nettorahoituskulut
10
(7 440)
(6 541)
Voitto ennen tuloveroja
17 707
13 140
Tuloverokulu
11
(3 968)
(3 109)
Tilikauden voitto
13 739
10 032
Tilikauden voiton jakautuminen
Emoyhtiön omistajille
13 739
10 029
Määräysvallattomille omistajille
-
2
Osakekohtainen tulos
12
Laimentamaton osakekohtainen tulos
0, 76
0 ,56
(euroa)
Laimennusvaikutuksella oikaistu
0 ,73
0,5 3
osakekohtainen tulos (euroa)
21
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konsernin laaja tuloslaskelma
Oikaistu
1 000 euroa
Liitetieto
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Tilikauden voitto
13 739
10 032
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin
siirtää tulosvaikutteisiksi
Muuntoerot
300
(4 288)
Tilikauden muut laajan tuloksen erät
300
(4 288)
yhteensä
Tilikauden laaja tulos yhteensä
14 040
5 74 4
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille
14 040
5 753
Määräysvallattomille omistajille
-
(10)
22
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konsernitase
OikaistuOikaistu
1 000 euroa
Liitetieto
31.12.2023
31.12.20221.1.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet
13
13 082
15 014
15 066
Liikearvo
13
120 132
118 163
116 630
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
14
4 902
4 463
4 897
Käyttöoikeusomaisuuserät
15
60 932
55 878
57 566
Laskennalliset verosaamiset
11
560
605
813
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat
17
250
73
79
Muut pitkäaikaiset varat
17
42
42
6
Pitkäaikaiset varat yhteensä
199 899
194 237
195 056
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
16
74 105
67 804
73 352
Kauden verotettavaan tuloon
4 024
4 106
2 588
perustuvat verosaamiset
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat
17
-
350
-
Myyntisaamiset ja muut saamiset
17-18, 22
41 421
32 752
31 170
Rahavarat
17
9 675
13 527
11 803
Lyhytaikaiset varat yhteensä
129 225
118 538
118 912
Varat yhteensä
329 124
312 775
313 970
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma
80
80
80
Sijoitetun vapaan oman pääoman
74 149
74 125
71 436
rahasto
Muuntoerot
(5 607)
(5 907)
(1 632)
Kertyneet voittovarat
42 034
35 583
34 172
OikaistuOikaistu
1 000 euroa
Liitetieto
31.12.2023
31.12.20221.1.2022
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma
110 656
103 881
104 058
pääoma yhteensä
Määräysvallattomien omistajien osuus
-
0
337
Oma pääoma yhteensä
19
110 656
103 881
104 394
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta
20, 22
88 845
95 695
90 537
Vuokrasopimusvelat
15, 20, 22
49 420
45 307
47 783
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat
3, 20
598
1 009
1 609
Muut pitkäaikaiset velat
7
128
71
650
Laskennalliset verovelat
11
5 173
5 785
6 179
Pitkäaikaiset velat yhteensä
144 163
147 867
146 758
Lyhytaikaiset velat
Lainat rahoituslaitoksilta
20, 22
7 096
7 228
6 042
Vuokrasopimusvelat
15, 20, 22
13 709
11 876
10 641
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat
3, 20
1 894
2 513
13
Kauden verotettavaan tuloon perus-
tuvat verovelat
4 845
4 114
4 305
Ostovelat ja muut velat
20, 22, 23
46 760
35 296
41 816
Lyhytaikaiset velat yhteensä
74 305
61 028
62 818
Velat yhteensä
218 468
208 894
209 575
Oma pääoma ja velat yhteensä
329 124
312 775
313 970
23
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konsernin rahavirtalaskelma
Oikaistu
1 000 euroa
Liitetieto
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirrat
Tilikauden voitto
13 739
10 032
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset
8
18 395
16 900
Rahoitustuotot ja -kulut ilman realisoitu-
mattomia valuuttakurssieroja
10
7 495
4 224
Realisoitumattomat valuuttakurssivoitot ja
(5 9)
2 316
-tappiot
Tuloverokulu
11
3 968
3 109
Muut oikaisut
813
2 029
Rahavirrat ennen nettokäyttöpääoman
44 350
38 608
muutosta
Nettokäyttöpääoman muutos:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten
(7 850)
(1 147)
muutos (lisäys (-) / vähennys (+))
Vaihto-omaisuuden muutos
(4 639)
5 123
(lisäys (-) / vähennys (+))
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos
10 127
(4 106)
(lisäys (+) / vähennys (-))
Rahavirrat ennen rahoituseriä
41 989
38 479
Maksetut korot
(7 406)
(4 008)
Saadut korot
121
165
Muut rahoituserät
(121)
(144)
Saadut osingot
26
31
Maksetut tuloverot
(4 011)
(5 742)
Liiketoiminnan nettorahavirta (A)
30 598
28 781
Oikaistu
1 000 euroa
Liitetieto
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2022
Investointien rahavirrat
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödyk-
keisiin
(4 074)
(1 720)
Tytäryhtiöiden hankinnat vähennettyinä
3
(4 144)
(14 654)
hankinta-ajankohdan rahavaroilla
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden
234
1 76
myynnistä saadut maksut
Investointien nettorahavirta (B)
(7 985)
(16 198)
Rahoituksen rahavirrat
Lyhytaikaisten lainojen nostot
-
3 500
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut
(307)
(3 515)
Pitkäaikaisten lainojen nostot
-
16 500
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
(7 245)
(7 020)
Maksetut osingot
19.2
(7 253)
(6 459)
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset
15.1
(12 170)
(11 243)
Määräysvallattomien omistajien osuuden
3
-
(2 487)
lunastus
Osakeoptioilla merkityt osakkeet
19.3
-
207
Rahoituksen nettorahavirta (C)
(26 975)
(10 518)
Liiketoiminnan, investointien ja rahoituksen
(4 362)
2 065
nettorahavirrat (A+B+C)
Rahavarojen nettomuutos
(4 362)
2 065
Rahavarat 1.1.
13 527
11 803
Valuuttakurssien muutosten vaikutus
511
(342)
Rahavarat 31.12.
17
9 675
13 527
24
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa
Liitetieto
Osake-
Sijoitetun
Muuntoerot
Kertyneet
Yhteensä
Määräys-
Oma pääoma
pääomavapaan oman voittovaratvallattomien yhteensä
pääoman omistajien
rahastoosuus
Oma pääoma 1.1.2023
80
74 125
(5 907)
35 582
103 881
-
103 881
Laaja tulos
Tilikauden voitto (tappio)
-
-
-
13 739
13 739
-
13 739
Muut laajan tuloksen erät
-
-
300
-
300
-
300
Tilikauden laaja tulos yhteensä
-
-
300
13 739
14 040
-
14 040
Liiketoimet omistajien kanssa
Liiketoimintojen yhdistämisiin
19
-
-
-
-
-
-
-
liittyvät osakeannit
Osakeperusteiset maksut
19
-
24
-
(35)
(11)
-
(11)
Osakeoptioilla merkityt osakkeet
19
-
-
-
-
-
-
-
Määräysvallattomien omistajien
3
-
-
-
-
-
-
-
osuuden lunastus
Osingot
19
-
-
-
(7 253)
(7 253)
-
(7 253)
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä
-
24
-
(7 288)
(7 264)
-
(7 264)
Oma pääoma 31.12.2023
80
74 149
(5 607)
42 034
110 656
-
110 656
25
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 000 euroa
Liitetieto
Osake-
Sijoitetun
Muuntoerot
Kertyneet
Yhteensä
Määräys-
Oma pääoma
pääomavapaan oman voittovaratvallattomien yhteensä
pääoman omistajien
rahastoosuus
Oma pääoma 1.1.2022
80
71 436
(1 631)
34 232
104 117
337
104 454
Aikaisempiin tilikausiin kohdistuvien
-
-
-
(60)
(60)
-
(60)
virheiden korjaus
Laaja tulos
Tilikauden voitto (tappio)
-
-
-
10 029
10 029
2
10 032
Muut laajan tuloksen erät
-
-
(4 276)
-
(4 276)
(12)
(4 288)
Tilikauden laaja tulos yhteensä
-
-
(4 276)
10 029
5 753
(10)
5 74 4
Liiketoimet omistajien kanssa
Liiketoimintojen yhdistämisiin
19
-
1 168
-
-
1 168
-
1 168
liittyvät osakeannit
Osakeperusteiset maksut
19
-
1 314
-
-
1 314
-
1 314
Osakeoptioilla merkityt osakkeet
19
-
207
-
-
207
-
207
Määräysvallattomien omistajien
3
-
-
-
(2 160)
(2 160)
(327)
(2 487)
osuuden lunastus
Osingot
19
-
-
-
(6 459)
(6 459)
-
(6 459)
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä
-
2 689
-
(8 619)
(5 930)
(327)
(6 257)
Oma pääoma 31.12.2022
80
74 125
(5 907)
35 582
103 881
-
103 881
26
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
1 Laatimisperusta
1.1 Yrityksen perustiedot
Relais Group (jäljempänä "Relais" tai "konserni") on johtava
konsolidoija ja yritysostoalusta ajoneuvojen jälkimarkki-
noilla Pohjoismaissa ja Baltiassa. Konsernin emoyhtiö, Relais
Group Oyj (tai ”yhtiö”), on suomalainen, Suomen lakien
mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö, jonka Y-tunnus on
2566730-3. Yhtiön kotipaikka on Helsinki, Suomi ja rekis-
teröity osoite Mannerheimintie 105, 00280 Helsinki, Suomi.
Relais Group Oyj:n osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki
Oy:ssä kaupankäyntitunnuksella RELAIS.
Relais on teollinen toimija, joka keskittyy ajoneuvojen
elinkaaren tehostamiseen ja siihen liittyviin palveluihin. Se on
myös kasvualusta omistamilleen yhtiöille. Relais toteuttaa
kohdennettuja, kasvustrategiansa mukaisia yritysostoja ja
haluaa olla aktiivinen toimija ajoneuvojen jälkimarkkinoiden
konsolidoitumisessa toiminta-alueellaan. Relais kohdistaa
yritysostonsa yhtiöihin, joilla on hyvä strateginen sopivuus
sen tytäryhtiöiden kanssa. Relaisin liikevaihto vuonna 2023
oli EUR 284 (261) miljoonaa euroa ja konsernin palveluksessa
työskenteli 31.12.2023 yhteensä 1089 (1009) ammattilaista
kuudessa eri maassa.
1.2 Kirjanpidon perusta
Relais Group Oyj:n konsernitilinpäätös 2023 on laadittu
Euroopan unionissa hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpää-
tösstandardien (IFRS-tilinpäätösstandardit) mukaisesti ja
sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2023 voimassaolevia
IAS- ja IFRS -standardeja sekä SIC- ja IFRIC -tulkintoja .
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisen
kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön mukaiset.
Relais Group Oyj:n hallitus hyväksyi tämän tilinpäätöksen
kokouksessaan 18.3.2024. Osakeyhtiölain mukaisesti osak-
keenomistajilla on oikeus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös tai
muuttaa sitä seuraavassa varsinaisessa yhtiökokouksessa.
Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa konsernin
internet-sivuilta www.relais.fi.
Tässä osiossa 1.2 on selostettu konsernitilinpäätöksen
yleiset laatimisperiaatteet. Tilinpäätöseräkohtaiset laati
-
mis-periaatteet sekä kuvaukset johdon harkintaan perus-
tuvista ratkaisuista sekä arvioiden ja oletusten käytöstä on
esitetty kyseisen liitetietoerän yhteydessä.
Konsernitilinpäätös laaditaan alkuperäisiin hankintame
-
noihin perustuen, lukuun ottamatta seuraavia eriä, jotka
arvostetaan käypään arvoon: synteettiset optiot, johdan
-
naisinstrumentit ja ehdolliset vastikkeet (luokiteltu rahoi-
tus-veloiksi). Käypien arvojen hierarkia on esitetty liitetiedossa
1.7 Käypien arvojen määrittäminen. Lisätietoja käypien
arvojen määrittämisessä käytetyistä oletuksista on esitetty
seuraavissa liitetiedoissa: 3 Liiketoimintojen yhdistämiset
ja määräysvallattomien omistajien hankinnat, 7 Tsuh
-
de-etuuksista aiheutuvat kulut sekä 21 Rahoitusvarojen ja
-velkojen käyvät arvot.
Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina, ellei muuta
ole todettu. Kaikki esitetyt luvut on pyöristetty, joten yksit
-
täisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esite-
tystä summaluvusta. Suluissa esitetyt luvut viittaavat vuoden
2022 vastaavaan ajanjaksoon tai ajankohtaan, ellei toisin ole
mainittu. Relaisin tilikausi on kalenterivuosi.
1.3 Merkittävimmät johdon tekemät harkin-
taan perustuvat ratkaisut sekä keskeiset
epävarmuustekijät
IFRS-tilinpäätöksen laatiminen edellyttää johdon tekevän
harkintaan perustuvia ratkaisuja sekä arvioiden ja oletusten
käyttämistä. Nämä vaikuttavat varojen ja velkojen määriin
sekä ehdollisista varoista ja veloista annettaviin tietoihin
kauden päättymispäivänä, sekä tuottojen ja kulujen
määriin raportointikaudella. Kyseiset arviot ja oletukset
perustuvat aiempaan kokemukseen ja muihin perustelta-
vissa oleviin tekijöihin, kuten vastaisia tapahtumia koskeviin
odotuksiin. Relaisin johto uskoo näiden olevan kohtuullisia,
kun otetaan huomioon olosuhteet raportointikauden päät-
tymispäivänä sekä silloin, kun kyseiset arviot ja oletukset on
tehty.
Vaikka arviot perustuvat Relaisin johdon parhaaseen
näkemykseen ja tietämykseen tapahtumista sekä toimen-
piteistä tilinpäätöksen laatimisajankohtana, on mahdollista,
että toteumat saattavat poiketa näistä arvioista. Relais
tarkastelee arvioita sekä taustaoletuksia säännöllisesti sekä
tilinpäätöstä laadittaessa. Konserni voi joutua muuttamaan
kirjanpidollisia arvioitaan, jos Relais saa uutta tietoa tai
sille kertyy lisää kokemusta, tai mikäli ne olosuhteet, joihin
arviot perustuvat, muuttuvat. Siten konserni saattaa joutua
myöhemmin muuttamaan tilikauden päättymispäivää
31.12.2023 koskevia arvioitaan. Relais kirjaa arvioiden
mahdolliset muutokset kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka
aikana arviota tai oletusta muutetaan.
27
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Johdon tekemät harkintaan perustuvat ratkaisut
Harkintaan perustuvat ratkaisut, jotka Relaisin johto on
tehnyt tilinpäätöksen laatimisperiaatteita soveltaessaan, ja
joilla on eniten vaikutusta konsernitilinpäätöksessä esitettäviin
lukuihin, koskevat seuraavia osa-alueita:
Aihe Liitetieto Johdon harkintaan
perustuvien ratkaisujen
luonne
Vuokrasopi-
mukset, Relais
vuokralle otta-
jana
15 Vuokraso-
pimukset
Vuokra-ajan määrittäminen
sopimuksille, joihin liittyy
jatko- ja päättämisoptioita,
sekä lisäluoton koron määrit-
täminen.
Arviot ja oletukset
Ne oletuksiin ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuuste-
kijät, jotka aiheuttavat merkittävän riskin varojen ja velkojen
kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan
tilikauden aikana, ovat konsernissa seuraavat:
Aihe Liitetieto
Arvioiden ja oletusten
luonne
Liikearvon
arvonalentu-
mistestaus
13 Aineettomat
hyödykkeet ja
liikearvo
Kerrytettävissä olevien
rahamäärien perustana
olevien keskeisten oletusten
määrittäminen
Yritys-
hankinnat
3 Liiketoimin-
tojen yhdis-
tämiset ja
määräysvallat-
tomien omista-
jien hankinnat
Liiketoimintojen yhdistämi-
sistä johtuvien aineetto-
mien hyödykkeiden käypien
arvojen arviointi
1.4 Konsernin liiketoiminnan kausiluonteisuus
sekä ilmastoasiat
Konsernin liiketoiminnan kausiluonteisuus vaikuttaa Relaisin
tuotteiden kysyntään, ja tämä puolestaan vaikuttaa
Relaisin liikevaihtoon, liikevoittoon ja rahavirtoihin. Lämpöti-
lojen ja vuodenaikojen muutokset, kuten lämpimät kesät tai
kylmät talvet, voivat vaikuttaa erityisesti akkujen, käynnis-
tysmoottoreiden ja latureiden kysyntään sekä ajoneuvojen
ilmastoinnin ja lämmityksen tarpeeseen. Lisäksi valaistus-
tuotteiden, kuten LED-tuotteiden ja lisävalojen, kysyntä
yleensä kasvaa syksyllä ja talvella. Kausivaihtelun seurauk-
sena suurempi osa Relaisin liikevaihdosta ja tuloksesta
syntyy yleensä vuoden jälkimmäisellä puoliskolla.
Johto on arvioinut ilmastonmuutoksen vaikutuksia
konsernitilinpäätöstä laatiessaan. Näillä seikoilla ei ole
ollut olennaista vaikutusta konsernitilinpäätökseen täs
vaiheessa.
1.5 Konsernitilinpäätöksen yhdistelyperiaat-
teet
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Relais Group Oyj:n
sekä kaikki ne tytäryhtiöt, joissa emoyhtiöllä on määräys-
valta kauden päättymispäivänä. Relaisilla on määräysvalta,
kun se olemalla osallisena yhtiössä altistuu yhtiön muuttu-
valle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja
se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhtiötä
koskevaa valtaansa. Tytäryhtiön yhdistely konsernitilinpää-
tökseen alkaa silloin, kun Relais on saanut määräysvallan,
ja se päättyy kun määräysvalta lakkaa. Liitetiedossa 25
Lähipiiritapahtumat on esitetty lisätietoja konserniraken-
teesta.
Relais arvostaa määräysvallattomien omistajien osuudet
alun perin yleensä niiden suhteelliseen osuuteen hankinnan
kohteen yksilöitävissä olevasta nettovarallisuudesta hankin-
ta-ajankohtana. Määräysvallattomien omistajien osuudet
konsernitilinpäätökseen yhdisteltyjen tytäryhtiöiden
nettovaroista esitetään konsernitaseessa oman pääoman
erillisenä eränä. Määräysvallattomien omistajien osuudet
koostuvat näiden osuuksien määrästä alkuperäisen liike-
toimintojen yhdistämisen ajankohtana ja määräysvallat-
tomille omistajille kuuluvista oman pääoman muutoksista
yhdistämisen jälkeen. Laaja tulos kohdistetaan emoyhtiön
omistajille ja määräysvallattomille omistajille, vaikka tämä
johtaisi siihen, että määräysvallattomien omistajien osuus
olisi negatiivinen. Konsernilla tytäryhtiössä olevan omistus-
osuuden muutokset, joiden seurauksena Relais ei menetä
määräysvaltaa, käsitellään kirjanpidossa omaa pääomaa
koskevina liiketoimina.
Konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja
realisoitumattomat katteet sekä sisäinen voitonjako elimi-
noidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa.
1.6 Ulkomaan rahan määräiset liiketapah-
tumat ja saldot
Kunkin tytäryhtiön tilinpäätökseen sisältyvät erät arvoste-
taan käyttäen sen taloudellisen ympäristön valuuttaa, jossa
kyseinen yritys pääasiallisesti toimii ("toimintavaluutta”).
Konsernitilinpäätös esitetään euroissa, joka on emoyhtiön
toiminta- ja esittämisvaluutta.
Tytäryhtiöiden valuuttamääräiset liiketapahtumat
muunnetaan paikallisten toimintavaluuttojen määräisiksi
käyttämällä tapahtumapäivän valuuttakursseja. Taseen
valuuttamääräiset saamiset ja velat muunnetaan toimin-
tavaluuttojen määräisiksi perustuen raportointikauden
päättymispäivän kursseihin.
Niiden tytäryhtiöiden, joiden toimintavaluutta on muu
kuin euro, tuloslaskelman ja laajan tuloslaskelman tuotto- ja
kuluerät sekä rahavirtalaskelman erät muunnetaan euroiksi
tilikauden keskikursseilla. Taseen omaisuus- ja velka-
erät muunnetaan euroiksi käyttämällä raportointikauden
päättymispäivän kursseja. Muuntoerot, jotka syntyvät eri
valuuttakurssien käytöstä, kirjataan konsernin muihin laajan
28
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
tuloksen eriin.
Ulkomaisten yksiköiden hankinnan yhteydessä syntyvä
liikearvo ja kyseisten ulkomaisten yksiköiden varojen ja
velkojen kirjanpitoarvoihin hankinnan yhteydessä tehtävät
käypien arvojen oikaisut käsitellään kyseisten ulkomaisten
yksikköjen varoina ja velkoina. Ne muunnetaan euroiksi
käyttäen raportointikauden päättymispäivän kursseja. Kun
ulkomainen yksikkö myydään tai siitä luovutaan muuten,
kokonaan tai osittain, omaan pääomaan kertyneet muun-
toerot siirretään tulosvaikutteiseksi eräksi osana transak-
tiosta syntyvää kokonaisvoittoa tai -tappiota.
1.7 Käypien arvojen määrittäminen
Joidenkin Relaisin tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
soveltaminen sekä tilinpäätöksessä esitettävien tietojen
laadinta edellyttää käypien arvojen määrittämistä, sekä
rahoitusvaroille ja -veloille että muille kuin näihin kuuluville
erille. Käypä arvo on hinta, joka saataisiin omaisuuserän
myynnistä tai maksettaisiin velan siirtämisestä markki-
naosapuolten välillä arvostuspäivänä toteutettavassa
tavanmukaisessa liiketoimessa. Käyvät arvot luokitellaan
seuraavasti eri käypien arvojen hierarkian tasoille, mikä
kuvastaa arvostusmenetelmissä käytettävien syöttötietojen
merkittävyyttä:
Taso 1 Taso 2 Taso 3
Käypä arvo lasketaan perustuen täysin samanlaisten
varojen tai velkojen noteerattuihin (oikaisemattomiin)
hintoihin toimivilla markkinoilla, joille Relaisilla on pääsy
arvostuspäivänä.
Käypä arvo lasketaan perustuen syöttötietoihin, jotka
ovat muita kuin tasolle 1 kuuluvia noteerattuja hintoja ja
jotka ovat havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle
joko suoraan (ts. hintoina) tai epäsuorasti (ts. hinnoista
johdettuina).
Käypä arvo lasketaan perustuen syöttötietoihin, jotka
eivät ole havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle
(muut kuin havainnoitavissa olevat syöttiedot).
1.8 Liikevoitto
Relaisin näkemyksen mukaan liikevoitto on merkityksellinen
välisumma konsernin taloudellisen suoriutumisen ymmärtä-
miseksi. Koska IFRS-standardisto ei määrittele tätä käsi-
tettä, konserni on määritellyt sen seuraavasti:
Liikevoitto on nettosumma, joka muodostuu kun myynti-
tuottoihin lisätään liiketoiminnan muut tuotot ja vähenne-
tään:
materiaalien ja palvelujen ostokulut, oikaistuna vaihto-
omaisuuden muutoksella
työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
poistot ja arvonalentumistappiot, sekä
liiketoiminnan muut kulut.
Kaikki muut tuloslaskelman erät esitetään liikevoitto-rivin
alapuolella.
Relais käsittelee valuuttakurssierot kirjanpidossa seuraa-
vasti: myyntiin liittyvät realisoituneet ja realisoitumattomat
kurssierot kirjataan muihin tuottoihin tai muihin kuluihin,
ostokuluihin liittyvät realisoituneet ja realisoitumattomat
kurssierot merkitään kyseisen erän oikaisuiksi ja rahoi-
tukseen liittyvät kurssierot kirjataan rahoitustuottoihin tai
-kuluihin.
1.9 Uusien ja muutettujen standardien käyt-
töönotto
Tammikuun 2023 alusta voimaan tulleilla muutoksilla ja
vuosittaisilla parannuksilla ei ole ollut merkittävää vaiku-
tusta konsernin tulokseen, taloudelliseen asemaan tai
tilinpäätöksen esittämiseen.
Konserni ei ole vielä soveltanut niitä IASB:n jo julkaisemia
muutettuja standardeja, joiden soveltaminen on pakollista
1.1.2024 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla. Relais ottaa ne
käyttöön kunkin säännöksen voimaantulopäivästä lähtien,
tai mikäli voimaantulopäivä on muu kuin tilikauden ensim-
mäinen päivä, voimaantulopäivää seuraavan tilikauden
alusta lukien, edellyttäen että ne on hyväksytty sovellet-
taviksi EU:ssa. Relaisin nykyisen arvion mukaan näillä ei ole
merkittävää vaikutusta tuleviin konsernitilinpäätöksiin.
29
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
2 Segmenttitiedot
Toimintasegmentti on konsernin osa, joka harjoittaa liike-
toimintaa, josta se voi saada tuottoja ja josta voi aiheutua
kuluja, ja josta on saatavilla erillistä taloudellista tietoa.
Konsernilla on kaksi raportoitavaa segmenttiä: Suomi ja
Baltia sekä Skandinavia. Konsernitoiminnot, mukaan lukien
Relais Group Oyj, eivät täytä raportoitavan segmentin
kriteerejä ja ne esitetään Muut-erässä.
Segmentti Suomi ja Baltia myy autovaraosia, -varusteita
ja hyötyajoneuvojen korjaamopalveluja Suomessa, Virossa
ja Latviassa toimivien liiketoimintayhtiöiden kautta. Myös
Skandinavia-segmentti myy edellä mainittuja tuotteita ja
palveluja Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa toimivien yhti-
öidensä kautta. Muut-erä tuottaa konsernille johtamis- ja
hallintopalveluja konsernin emoyhtiön kautta.
Relais on tunnistanut juridiset yhtiöt toimintasegmenteiksi
ennen yhdistelyä. Relais on yhdistänyt toimintasegmenttejä
raportoitaviksi segmenteiksi (Suomi ja Baltia sekä Skandi-
navia). Suomi ja Baltia -segmenttiin sisältyvät Suomi, Viro
ja Latvia, sekä Skandinavia-segmenttiin Norja, Tanska ja
Ruotsi, joka on merkittävin. Relais on arvioinut toimintaseg-
menttien taloudellisten ominaispiirteiden samankaltaisuutta
sekä aiemman että odotetun tulevan kehityksen näkökul-
masta ja katsoo, että yhdistämiskriteerit täyttyvät:
Kyseisissä maissa myytävät tuotteet ja tarjottavat
palvelut ovat luonteeltaan samankaltaisia. Korjaamo-
ja huoltotoiminnot sekä varaosamyynti liittyvät myös
läheisesti toisiinsa, koska varaosia käytetään mainittujen
palvelujen tuottamiseen.
Taloudellinen toimintaympäristö on samankaltainen:
Suomi ja Baltia -segmentin kaikki yhtiöt toimivat
euroissa, ja Skandinavia-segmentin yhtiöistä suurin
osa toimii Ruotsin kruunuissa (SEK) (Norjan ja Tanskan
kruunuissa (NOK / DKK) toimivat yhtiöt eivät ole
tällä hetkellä olennaisia konsernikokonaisuuden
kannalta). Kilpailuympäristö ja hinnoittelumalli ovat
samankaltaisia. Mahdollisilla taloudellisen ympäristön
muutoksilla on samankaltaiset vaikutukset tytäryhtiöiden
kannattavuuteen. Asiakkaat ovat suurelta osin
samantyyppisiä (hyötyajoneuvojen käytjät).
Yhdelläkään tytäryhtiöllä ei ole omaa tuotantoa.
Molemmilla raportoitavilla segmenteillä on oma
alueellinen toimitusjohtajansa, joka toimii myös konsernin
johtoryhmässä.
Relais-konsernissa ylin operatiivinen päätöksentekijä on
toimitusjohtaja, joka arvioi segmenttien suoriutumista ja
tekee päätöksiä segmenteille kohdistettavista resursseista.
Liikevoitto on keskeinen mittari, jota käytetään konsernin
tuloksen arvioinnissa.
30
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
2023
1 000 euroa Suomi ja Baltia Skandinavia Muut
1)
Eliminoinnit
2)
Konserni, IFRS
Ulkoiset tuotot 128 349 155 903 - - 284 252
Sisäiset tuotot 5 553 1 861 1 045 (8 459) -
Materiaali- ja palvelukulut (75 247) (87 182) - 7 100 (155 329)
Bruttokate 58 655 70 582 1 045 (1 359) 128 923
Poistot ja arvonalentumiset (8 876) (6 060) (54) (3 405) (18 395)
Muut tuotot ja kulut (40 033) (43 674) (2 533) 859 (85 381)
Liikevoitto 9 746 20 848 (1 542) (3 905) 25 147
Rahoituserät 48 (3 525) 5 041 (9 004) (7 440)
Voitto ennen tuloveroja 9 795 17 323 3 499 (12 910) 17 707
2022
1 000 euroa Suomi ja Baltia Skandinavia Muut
1)
Eliminoinnit
2)
Konserni, IFRS
Ulkoiset tuotot 125 048 135 635 - - 260 683
Sisäiset tuotot 8 378 852 330 (9 561) -
Materiaali- ja palvelukulut (78 061) (74 245) - 8 837 (143 469)
Bruttokate 55 365 62 242 330 (724) 117 214
Poistot ja arvonalentumiset (8 244) (5 307) (49) (3 299) (16 900)
Muut tuotot ja kulut (36 741) (38 624) (3 775) (1 493) (80 633)
Liikevoitto 10 380 18 311 (3 494) (5 516) 19 681
Rahoituserät (764) (2 682) (3 001) (93) (6 541)
Voitto ennen tuloveroja 9 616 15 629 (6 495) (5 609) 13 140
1
Muut- erä sisältää emoyhtiön konsernille tuottamat johtamis- ja hallintopalvelut.
2
Eliminoinnit- sarake sisältää sisäisten erien eliminoinnit sekä hankintoihin liittyvät kohdistukset ja aineettomien poistot.
2.1 Raportoitavat segmentit
31
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
2.2 Maantieteellisiä alueita koskevat tiedot
Maantieteellisen alueiden liikevaihto esitetään asiakkaiden sijainnin mukaan ja alueiden
varat esitetään varojen sijainnin mukaan. Ulkoisilta asiakkailta saadut myyntituotot sekä
alueiden varat on määritetty IFRS-standardien mukaisesti. Pitkäaikaiset varat eivät sisällä
rahoitusinstrumentteja, laskennallisia verosaamisia eikä liikearvoa.
Liikevaihto Pitkäaikaiset varat
1 000 euroa 2023 2022 31.12.2023 31.12.2022
Suomi 119 772 116 972 43 133 44 402
Ruotsi 116 941 108 433 29 477 28 669
Viro 5 481 5 158 96 169
Norja 14 842 6 343 3 434 320
Muut maat 27 215 23 778 3 001 2 023
Konserni yhteensä 284 252 260 683 79 142 75 583
32
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
3 Liiketoimintojen yhdistämiset ja
määräysvallattomien omistajien hankinnat
Hankitut yhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen hankin-
tamenetelmää käyttäen. Luovutettu vastike ja hankinnan
kohteen yksilöitävissä olevat hankitut varat ja vastattavaksi
otetut velat arvostetaan hankinta- ajankohdan käypiin
arvoihin. Luovutettu vastike sisältää:
luovutetut varat
Relaisille hankinnan kohteen aiempia omistajia kohtaan
syntyneet velat, sekä
liikkeeseen lasketut oman pääoman ehtoiset osuudet
(yleensä suunnattuja osakeanteja).
Mahdollinen ehdollinen vastike (lisäkauppahinta) arvoste-
taan käypään arvoon hankinta-ajankohtana. Se luoki-
tellaan joko velaksi tai omaksi pääomaksi. Relaisin kaikki
ehdolliset vastikkeet on luokiteltu rahoitusveloiksi. Nämä
velat arvostetaan uudelleen käypään arvoon jokaisen
raportointikauden päättymispäivänä ja käypien arvojen
muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti.
Hankintojen kohteiden hankitut yksilöitävissä olevat varat
ja vastattaviksi otetut velat kirjataan käypiin arvoihin niiden
hankinta-ajankohtana, eli silloin kun määräysvalta siirtyy
Relaisille. Joissain tilanteissa, esim. hankinnan tapahtuessa
lähellä kauden päättymispäivää, sen kirjanpitokäsittelyä
ei välttämättä saada valmiiksi kyseisen raportointikauden
loppuun mennessä. Tällöin Relais esittää tilinpäätökses-
sään hankinnasta alustavat määrät niistä eristä, joiden
kirjanpitokäsittely on kesken. Tarvittaessa konserni oikaisee
myöhemmin takautuvasti kirjattuja alustavia määriä
tarkastelujaksolla, joka on enintään 12 kuukautta hankin-
ta-ajankohdasta lukien. Oikaisut voivat johtua esim.
hankinta-ajankohtana vallinneista tosiseikoista ja olosuh-
teista saaduista uusista tiedoista. Lisätietoja liikearvon
kirjanpito-käsittelystä, ml. arvonalentumistestaus, on
esitetty liitetiedossa 13 Aineettomat hyödykkeet ja liikearvo
sekä yhdistely-periaatteista liitetiedossa 1.5. Konsernitilin-
päätöksen yhdistelyperiaatteet. Kilpailukieltosopimusten
arvostaminen perustuu kilpailukieltosopimusten ansiosta
säästettyjen katteiden määriin.
Relais käytti seuraavia arvostamismenetelmiä tunnistet-
tujen aineettomien hyödykkeiden käypien arvojen määrit-
tämiseen:
Asiakkaisiin perustuvat aineettomat hyödykkeet
(asiakassuhteet) – residuaalikassavirtamenetelmä
(multi-period excess earnings method): menetelmää
sovellettaessa otetaan huomioon asiakassuhteista
kertyvien arvioitujen vastaisten nettorahavirtojen nyky
-
arvo, jättämällä pois ko. rahavirtoihin myötävaikuttavien
omaisuuserien (contributory assets) rahavirrat.
Markkinoihin liittyvät aineettomat hyödykkeet (tuote-
tai tavaramerkki) ja teknologiaan perustuvat aineet
-
tomat hyödykkeet (verkkokauppaan liittyvät omaisuu-
serät) – rojaltisäästömenetelmä (relief-from-royalty
method): menetelmää sovellettaessa otetaan huomioon
ennakoidut diskontatut arvioidut rojaltimaksut, joilta
Relais arvioi välttyvänsä hankkimiensa markkinoihin
liittyvien omaisuuserien tai teknologian myötä.
Näiden omaisuuserien poistoajat ovat 5-7 vuotta, katso
tarkemmin liitetieto 13 Aineettomat hyödykkeet ja liikearvo.
Vaihto-omaisuuden käyvät arvot saadaan yleensä arvi-
oimalla valmiiden tuotteiden nettorealisointiarvo kirjanpito-
arvon ja myyntimarginaalin avulla.
Hankintoihin liittyvät kertaluonteisesti määritetyt käyvät
arvot on luokiteltu tasolle 3, perustuen arvostamisessa
käytettyihin syöttötietoihin (käyvän arvon hierarkia on
esitetty liitetiedossa 1.7 Käypien arvojen määrittäminen).
Relais kirjaa kaikki hankintaan liittyvät menot, kuten
asiantuntijapalkkiot, kuluiksi kausilla, joiden aikana menot
toteutuvat ja palvelut otetaan vastaan, lukuun ottamatta
vieraan tai oman pääoman ehtoisten arvopapereiden
liikkeeseenlaskusta aiheutuvia menoja. Hankintaan liittyvät
menot sisältyvät erään Liiketoiminnan muut kulut.
Kirjanpidolliset johdon harkintaan perustuvat
ratkaisut, arviot ja oletukset
Liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut varat ja velat
arvostetaan käypään arvoon. Hankittujen varojen käypien
arvojen määrittäminen perustuu vastaavanlaisten omai-
suuserien markkina-arvoon (aineelliset hyödykkeet),
arvioituihin vastaisiin rahavirtoihin (aineettomat hyödykkeet)
ja arvioihin valmiiden tuotteiden nettorealisointiarvosta
kirjanpitoarvon ja myyntimarginaalin avulla (vaihto-omai-
suus). Kilpailukieltosopimusten arvostuksessa on edellä
mainittujen oletusten lisäksi tehty oletuksia ja arvioita
mahdollisen kilpailun vaikutuksesta Relaisin liiketoimintaan.
Sen hetkiseen jälleenhankinta-arvoon, odotettavissa oleviin
rahavirtoihin tai arvioituun myyntihintaan perustuva arvos-
taminen edellyttää johdolta harkinnan ja oletusten käyt-
tämistä. Johto uskoo, että käytetyt arviot ja oletukset ovat
riittävän luotettavia käypien arvojen määrittämistä varten.
33
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konserni on käyttänyt ulkopuolista neuvonantajaa määrit-
täessään hankittujen kohteiden varojen ja velkojen käypiä
arvoja. Kauppahinnan kohdistuminen toisaalta aineettomiin
hyödykkeisiin sekä liikearvoon vaikuttaa konsernin tuloksiin
seuraavilla kausilla, koska aineettomista hyödykkeistä kirja-
taan poistot, kun taas liikearvosta ei kirjata poistoja. Suori-
tettavaan kauppahintaan sisältyvän ehdollisen vastikkeen
käypä arvo on arvioitu odotettavissa olevien rahavirtojen
nykyarvon perusteella. Lopullinen kauppahinta saattaa
toteutua erisuuruisena kuin johto on arvioinut.
3.1 Vuoden 2023 hankinnat
Relaisin vuonna 2021 tarkennettu strategia pohjautuu
edelleen yrityskaupoin tapahtuvaan vahvan kasvun ja
markkinan keskiarvoa nopeamman orgaanisen kasvun
yhdistelmään. Relaisin tavoitteena on selkeästi kiihdyttää
ja vahvistaa yritysostotoimintaansa. Samalla konserni
laajentaa yritysostojensa potentiaalista kohdemarkkinaa
kattamaan valikoidusti koko liikkumiseen liittyvä jälkimark-
kina ja siihen liittyvät palvelut, pääpainon ollessa edelleen
ajoneuvojen pohjoismaisessa jälkimarkkinassa.
Relais Group teki neljä hankintaa vuonna 2023. Alla on
esitetty hankintojen yhteenvetotaulukko, josta ilmenee
siirretyt vastikkeet sekä hankittujen varojen ja vastattaviksi
otettujen velkojen kirjatut määrät hankinta-ajankohtina.
Liikearvo syntyy pääosin ammattitaitoisesta henkilöstöstä
ja vahvasta markkina-asemasta. Kirjatut liikearvot eivät ole
vähennyskelpoisia verotuksessa. Relais arvioi hankittujen
myyntisaamisten sopimukseen perustuvan bruttomäärän
vastaavan niiden käypää arvoa.
34
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
1 000 euroa Liitetieto Adita Oy Automateriell AS Nordic Lift AS Jyväskylä
Truck Center
Yhteensä
Hankinta-ajankohta 29.3 1.8 1.8 31.10
Hankittu osuus 100 % 100 % 100 % 100%
Kotipaikka Suomi Norja Norja Suomi
Yhdistelty konsernitilinpäätökseen lähtien 1.3 1.8 1.8 1.11
Myyntituotot hankinta-ajankohdasta 31.12.2023 saakka 4 760 6 685 1 583 13 028
Voitto / tappio hankinta-ajankohdasta 31.12.2023 saakka 113 (121) (117) (125 )
Liikearvo vähennyskelpoista verotuksessa Ei Ei Ei Ei
Luovutettu vastike
Käteinen raha 20 1 335 3 459 1 087 451 6 332
Rahoitusvelat 20,1 63 673 - 113 848
Kilpailukieltosopimus (79) (110) - - (189)
Luovutettu kokonaisvastike 1 319 4 022 1 087 564 6 991
Hankitut varat ja vastattaviksi otetut velat
Asiakkaisiin perustuvat aineettomat hyödykkeet 13 216 985 - - 1 201
Muut aineettomat hyödykkeet - - 71 - 71
Koneet ja kalusto 39 80 66 - 185
Käyttöoikeusomaisuuserät 370 1 766 133 - 2 269
Vaihto-omaisuus 899 2 559 1 353 36 4 847
Myyntisaamiset ja muut saamiset 291 - 360 113 764
Laskennalliset verosaamiset - - 17 - 17
Rahavarat 336 - 131 - 467
Pitkäaikaiset velat (550) - (281) - (831)
Laskennalliset verovelat (66) (241) (17) - (324)
Vuokrasopimusvelat (370) (1 766) (133) - (2 269)
Ostovelat ja muut velat (546) - (613) - (1 159)
Hankittu yksilöitävissä oleva nettovarallisuus yhteensä 619 3 383 1 087 149 5 238
Liikearvo 13 700 639 - 415 1 754
35
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
1 000 euroa Liitetieto Adita Oy Automateriell AS Nordic Lift AS Jyväskylä
Truck Center
Yhteensä
Hankintaan liittyvät menot 86 206 - - 292
Käteisvastike (1 335) (3 459) (1 087) 451 (5 430)
Vähennettynä hankituilla rahavaroilla 336 - 131 - 467
Maksetut rahavirrat, netto - investointien rahavirrat (999) (3 459) (956) 451 (4 963)
Adita Oy
Yhtiö solmi maaliskuussa yrityskaupan suomalaisen Adita
Oy:n koko osakekannan ostamisesta. Yhtiö on autojen ja
veneiden varaosien ja tarvikkeiden jakelija pääkaupunkiseu
-
dulla. Osakekannan kauppahinta oli 1 398 tuhatta euroa.
Automateriell ja Nordic Lift AS
1.8.2023 yhtiö osti norjalaisen NDS Group AS:n korjaamolai-
teliiketoimintayksikön. Sopimus käsitti AutoMateriell-liiketoi-
minnan ja sen henkilöstön sekä Nordic Lift AS:n osakkeet.
AutoMateriell on vakiintunut toimija Norjan korjaamolaite-
toimialalla ja sen historia ulottuu vuoteen 1939. AutoMateriell
on asiakkaiden arvostama, laadukkaiden korjaamolaiterat-
kaisujen toimittaja, ajoneuvojen maahantuonti- ja jälleen-
myyjäketjuille sekä esimerkiksi puolustus- ja merenkulkusek-
toreille. AutoMateriell sijaitsee lähellä Drammenia Norjassa.
Nordic Lift tarjoaa korjaamolaitteita laajalle joukolle
asiakkaita Norjassa. Nordic Lift sijaitsee lähellä Trondheimia
Norjassa.
Automateriell liiketoiminnnan kauppahinta oli 4 132 tuhatta
euroa ja Nordic Lift AS:n osakekannan 1 087 tuhatta euroa.
Jyväskylä Truck Center
Relais Group Oyj:n konserniyhtiö Raskone osti 31.10.2023
raskaiden hyötyajoneuvojen korjaamon Jyväskylä Truck
Centerin liiketoiminnan Joen Truck Center Oy:ltä. Liiketoi-
minta sijaitsee Jyväskylässä ja se työllistää 13 henkilöä.
Liiketoimintakaupan kauppahinta oli 451 tuhatta euroa.
Myyjä on oikeutettu yhteensä 113 tuhannen euron lisämak-
suun vuosina 2024-2025, joka on sidoksissa liiketoiminta-
kuapassa siirtyneiden avainhenkilöiden työvelvoitteeseen.
Järjestelyä pidetään liiketoimintojen yhdistämisestä erilli-
senä liiketoimena ja käsitellään kirjanpidossa yhdistämisen
jälkeisinä palveluina (palkkaeränä).
3.2 Vuoden 2022 hankinnat
Relais Group teki kaksi hankintaa vuonna 2022. Alla on
esitetty hankinnan yhteenvetotaulukko, josta ilmenee
siirretyt vastikkeet sekä hankittujen varojen ja vastattaviksi
otettujen velkojen kirjatut määrät hankinta-ajankohtina.
Liikearvo syntyy pääosin ammattitaitoisesta henkilöstöstä
ja vahvasta markkina-asemasta.
36
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
1 000 euroa Liitetieto Skeppsbrons
Jönköping Ab
S-E-T A/S Yhteensä
Hankinta-ajankohta 5.5. 12.12.
Hankittu osuus 100 % 100 %
Kotipaikka Ruotsi Tanska
Yhdistelty konsernitilinpäätökseen lähtien 1.5 1.12
Myyntituotot hankinta-ajankohdasta 31.12.2022 saakka 4 760 326 5 086
Voitto / tappio hankinta-ajankohdasta 31.12.2022 saakka 415 22 437
Liikearvo vähennyskelpoista verotuksessa Ei Ei
Luovutettu vastike
Käteinen raha 20 7 013 4 457 11 470
Oman pääoman ehtoiset instrumentit 19,1 1 168 - 1 168
Rahoitusvelat 20,1 - 1 146 1 146
Kilpailukieltosopimus (379) (284) (663)
Luovutettu kokonaisvastike 7 802 5 319 13 121
Hankitut varat ja vastattaviksi otetut velat
Asiakkaisiin perustuvat aineettomat hyödykkeet 13 1 683 1 307 2 990
Koneet ja kalusto 70 17 87
Käyttöoikeusomaisuuserät 2 918 - 2 918
Vaihto-omaisuus 475 1 233 1 708
Myyntisaamiset ja muut saamiset 1 171 604 1 775
Rahavarat 625 30 655
Pitkäaikaiset velat (24) - (24)
Laskennalliset verovelat (457) (406) (863)
Vuokrasopimusvelat (2 918) - (2 918)
Ostovelat ja muut velat (1 082) (391) (1 473)
Hankittu yksilöitävissä oleva nettovarallisuus yhteensä 2 461 2 394 4 855
Liikearvo 13 5 341 2 925 8 266
37
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
1 000 euroa Liitetieto Skeppsbrons
Jönköping Ab
S-E-T A/S Yhteensä
Hankintaan liittyvät menot 41 69 110
Käteisvastike (7 013) (4 457) (11 470)
Vähennettynä hankituilla rahavaroilla 625 30 655
Maksetut rahavirrat, netto - investointien rahavirrat (6 388) (4 427) (10 815)
Skeppsbrons Jönköpping
Yhtiö solmi toukokuussa yrityskaupan ruotsalaisen Skep
-
psbrons Jönköping AB:n koko osakekannan ostamisesta.
Skeppsbrons on erittäin kannattava ja ammattimaisesti
johdettu raskaiden hyötyajoneuvojen korjaamo- ja huolto
-
yhtiö Ruotsin Jönköpingissä. Se on perustettu vuonna 1984
ja työllistää 37 ammattilaista. Skeppsbrons on raskaiden
hyötyajoneuvojen monimerkkikorjaamo, joka on myös MAN-,
Iveco- ja DAF-merkkien korjaamoedustus. Skeppsbrons on
erikoistunut kuorma-autojen, bussien, perävaunujen, jääh
-
dytysjärjestelmien ja nostinten korjaukseen ja huoltoon. Yhti-
öllä on myös erikoisosaamista raskaiden sotilasajoneuvojen
kustomoinnissa puolustussektorille. Osakekannan kauppa
-
hinta oli 8 181 tuhatta euroa. Kauppahinnasta 1 168 tuhatta
euroa maksettiin täytäntöönpanon yhteydessä liikkeeseen
lasketulla 68.118 Relaisin uudella osakkeella.
S-E-T
Yhtiö solmi joulukuussa yrityskaupan tanskalaisen S-E-T
A/S:n koko osakekannan ostamisesta. 2003 perustettu
S-E-T on arvostettu, raskaisiin hyötyajoneuvoihin sekä
veneisiin asennettavien sähkövarusteiden, kuten peruutus-
ja sivukameroiden, invertterien ja akkulaturien maahan-
tuoja ja tukkuliike. Yhtiö on perustettu vuonna 2003, sen
kotipaikka on Århus, Tanska ja se työllistää kuusi ammatti-
laista.
S-E-T:n osakkeiden kauppahinta oli 5 603 tuhatta euroa,
perustuen 5 507 tuhannen euron velattomaan arvoon. Kaup
-
pahinnasta 4 457 tuhatta euro maksettiin kaupantekohet-
kellä ja 135 tuhatta euroa maksetaan viimeistään toukokuun
lopussa 2023. Lisäksi 1 011 tuhatta euroa kauppahinnasta
rahoitetaan Myyjän liikkeeseen laskemalla kaksivuotisella
velkakirjalla.
Lisäksi Relaisin tytäryhtiö SEC Scandinavia A/S sai 1.7.2022
päätökseen tanskalaisen Ecofoss A/S:n koko osake-
kannan ostamisen. Hankinnalla ei ole olennaista merkitystä
konsernin tuloslaskelmaan tai taloudelliseen asemaan.
TD Tunga Delar
Toukokuussa 2022 Relais Group hankki rahalla 4,75 %:n
lisäosuuden TD Tunga Delar Sverige AB:sta ja nosti omistus-
osuutensa 100 %:iin.
1 000 euroa
Määräysvallattomien omistajien osuuden
hankinnan kirjanpitoarvo
334
Maksettu vastike 2 543
Yhtiön omistajille kuuluvaan omaan
pääomaan suoraan kirjattu vähennys
2 209
SEC Scandinavia
Yhtiö lunasti toukokussa 2022 loput 30 % SEC Scandinavia
A/S:n osakkeista yhtiöiden vähemmistöosakkailta. Yhtiö oli
kirjannut tästä aiemmin 345 tuhannen euron lunastusvelan
ja käsitellyt SEC Scandinavia A/S:n yrityskaupan 100 %
tytäryhtiön hankintana tilinpäätöksessään. Käteisenä
suoritettu kauppahinta SEC Scandinavia A/S:n osakkeista
oli 409 tuhatta euroa.
38
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
4 Liikevaihto
Relaisin liiketoiminta kattaa henkilö- ja hyötyajoneuvojen
lisävarusteet, varaosat sekä korjaamo- ja huoltotoi-
minnot Pohjoismaissa ja Baltian maissa. Relais-konsernin
myyntituotot kertyvät ajoneuvojen valaistustuotteiden,
varusteiden ja varaosien myynnistä sekä hyötyajoneu-
vojen korjaamo- ja huoltotoiminnoista. Konserni palvelee
laajaa jälleenmyyjäasiakaskuntaa Startax-konseptin alla
Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Baltian maissa sekä
Awimex, AB Reservdelar, Huzells, STS Sydhamnens Trailer
Service ja TD Tunga Delar -konseptin mukaisesti Ruot-
sissa. Tanskassa asiakkaita palvelee SEC Scandinavia.
Konsernin korjaamo- ja huoltotoiminnot ovat käytännössä
käynnistyneet vuonna 2021 Raskone-hankinnan (helmikuu
2021) ja STS Sydhamnens Trailer Service (STS) -hankinnan
myötä (marraskuu 2021). 2022 konserni hankki Skeppsbrons
Jönköpingin. Raskone on Suomen suurin valtakunnallinen
hyötyajoneuvojen, kuten kuten kuorma-autojen, pakettiau-
tojen, perävaunujen ja työkoneiden, monimerkkihuolto- ja
korjaamoketju. STS on Ruotsin suurin riippumaton valtakun-
nallinen raskaiden ja kevyiden hyötyajoneuvojen korjaamo-
ja huoltoketju. Skeppsbrons Jönköping on raskaiden hyöty-
ajoneuvojen monimerkkikorjaamo Ruotsissa.
Konsernin liikevaihto muodostuu seuraavista tulovirroista:
tukkukauppa, verkkokauppa ja korjaamo- ja huoltotoi-
minnot. Tukkukauppasopimuksista tunnistetut suoritevel-
voitteet koostuvat myytävistä tavaroista. Verkkokaupassa
suorite-velvoitteet ovat asiakkaiden verkkokaupan kautta
tilaamat tavarat. Korjaamo- ja huoltotoimintojen suori-
tevelvoitteet koostuvat korjaus- ja huoltopalveluista.
Tukku- ja verkkokaupassa tavaroiden toimitus asiakkaalle
katsotaan osaksi asiakaslupauksen täyttämistä eikä se ole
erillinen suoritusvelvoite, sillä määräysvalta tavaroihin siirtyy
asiakkaalle, kun ne on toimitettu. Transaktiohinta perustuu
yleensä joko hintaluetteloon tai sopimukseen sekä sovellet-
taviin sopimus-ehtoihin. Relais-konserniin kuuluvilla yhtiöillä
on erilaisia alennuksiin ja bonuksiin (muuttuvat vastikkeet)
liittyviä käytäntöjä, ml. volyymiperusteiset ja kiinteät alen-
nukset sekä bonukset.
Myyntituotot kirjataan, kun asiakkaan kanssa tehdyn
sopimuksen mukaiset suoritevelvoitteet on täytetty, ja
sellaisena rahamääränä, joka kuvastaa vastiketta, johon
Relais odottaa olevansa oikeutettu kyseisiä tavaroita ja/tai
palveluja vastaan. Tuotot tavaroiden myynnistä kirjataan,
kun määräysvalta tavaroihin siirtyy, mikä tapahtuu yleensä
silloin, kun tavara toimitetaan asiakkaalle. Konsernin
tuottamista korjaus- ja huoltopalveluista saadut tuotot
ovat yleensä luonteeltaan lyhytaikaisia, ja nämä tuotot
kirjataan sitä mukaa, kun palvelua tuotetaan. Myyntituotot
kirjataan alennuksilla, arvioiduilla palautusvähennyksillä ja
veroilla vähennettyinä. Sopimuksiin sisältyvät muuttuvat
vastikkeet arvioidaan ja sisällytetään liikevaihtoon vain
siihen määrään kuin on erittäin todennäköistä, että merkit-
tävää peruutusta kertyneiden myyntituottojen määrään
ei jouduta myöhemmin tekemään. Muuttuvan vastikkeen
määrä arvioidaan jokaisena raportointikauden lopussa.
Konsernin maksuehdot vaihtelevat jossain määrin
maantieteellisesti ja eri liiketoiminta-alueilla, mutta
annettu maksuaika on kuitenkin aina selvästi alle vuoden.
Maksuehdot vaihtelevat 20 ja 90 päivän välillä. Näin ollen
merkittäviä rahoituskomponentteja ei synny.
Asiakkaat voivat palauttaa vialliset tuotteet takuuajan
kuluessa. Aiempina vuosina viallisiin tuotteisiin liittyvät
takuumenot ja toimittajilta saadut korvaukset eivät ole
olleet olennaisia konsernin kannalta.
Relais kirjaa palautusvelan tuotteista, joihin liittyy palau-
tusoikeus ja jotka asiakkaiden odotetaan palauttavan,
sekä tietyistä palautettavista varaosista, jotka ovat uudel-
leenkäytettävissä (runkopantti). Palautusten aiheuttama
vähennys liikevaihtoon ja myytyjen tuotteiden hankin-
tamenoihin perustuu nykyisiin myyntimääriin ja Relaisin
aiempaan palautuksia koskevaan kokemukseen. Kun edellä
mainittu palautettava varaosa myydään, Relais veloittaa
asiakkaalta siitä runkopantin. Jos asiakas palauttaa
kyseisen varaosan, konserni palauttaa alkuperäisen
varaosan myynnin yhteydessä perityn runkopantin.
39
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
4.1 Liikevaihdon erittely
Konsernin liikevaihto on eritelty alla tuoteryhmittäin ja maantieteellisten alueiden mukaan
perustuen asiakkaiden sijaintiin.
1 000 euroa 2023 2022
Laitteet 48 441 17 % 33 141 13 %
Ajoneuvovalaisimet 59 849 21 % 62 053 24 %
Varaosat 83 226 29 % 78 925 30 %
Korjaamo- ja huoltotoiminnot
91 899 32 % 85 565 33 %
Muut 838 0 % 998 0 %
Yhteensä 284 252 100 % 260 683 100 %
Suomi 119 772 42 % 116 972 45 %
Ruotsi 116 941 41 % 108 433 42 %
Viro 5 481 2 % 5 158 2 %
Norja 14 842 5 % 6 343 2 %
Muut maat 27 215 10 % 23 778 9 %
Yhteensä 284 252 100 % 260 683 100 %
Konsernilla ei ole merkittäviä sopimukseen perustuvia omaisuuseriä, sillä yleensä Relaisilla
on tavarantoimituksen tapahtuessa ehdoton oikeus vastikkeeseen ja se kirjaa saamisen.
Konserni on kirjannut velan liittyen tuotteisiin, joihin liittyy palautusoikeus ja jotka asiak-
kaiden odotetaan palauttavan, sekä tiettyihin palautettaviin varaosiin, jotka ovat uudel-
leenkäytettävissä (runkopantti). Relais sisällyttää palautettaviiin tuotteisiin ja varaosiin liit-
tyvän velan tase-erään Ostovelat ja muut velat, ja palautettaviin tuotteisiin sekä varaosiin
liittyvän omaisuuserän tase-erään Myyntisaamiset ja muut saamiset.
1 000 euroa 31.12.2023 31.12.2022
Omaisuuserä, palautettavat tuotteet ja varaosat 1 183 1 180
Palautusvelka, palautettavat tuotteet ja varaosat (1 484) (1 496)
Myyntisaamisten sekä niihin liittyvien luottotappioiden kirjanpitokäsittely on kuvattu liitetie-
doissa 17 Rahoitusvarat sekä 22.4 Luottoriski.
40
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
5 Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyvät muut kuin Relaisin varsinaiseen liiketoimintaan
liittyvät tuotot, kuten vuokratuotot sekä aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovu-
tusvoitot.
5.1 Liiketoiminnan muiden tuottojen erittely
1 000 euroa 2023 2022
Vuokratuotot 1 372 1 326
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden myyntivoitot 83 164
Muut tuotot 1 201 1 264
Yhteensä 2 655 2 754
41
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
6 Materiaalit ja palvelut
Myytyjen tuotteiden hankintameno määritetään ostomenojen perusteella, joita oikaistaan
erällä Vaihto-omaisuuden muutos. Ostokulut sisältävät niihin liittyvät realisoituneet ja reali-
soitumattomat kurssierot, katso liitetieto 1.8 Liikevoitto.
6.1 Materiaali- ja palvelukulujen erittely
1 000 euroa 2023 2022
Ostokulut (145 843) (136 620)
Vaihto-omaisuuden muutos (550) 1 806
Ulkopuoliset palvelut (8 935) (8 656)
Yhteensä (155 329) (143 469)
42
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
7 Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
Konsernituloslaskelman erä Työsuhde-etuuksista aiheutuvat
kulut sisältää kulut lyhytaikaisista työsuhde-etuuksista,
työsuhteen päättymisen jälkeisistä etuuksista (eläke-
etuudet) ja osakeperusteisista maksuista (synteettisiä
optioita ja osakeoptioita). Relais Group ei maksanut muita
pitkäaikaisia työsuhde-etuuksia tai työsuhteen
päättämiseen liittyviä etuuksia vuosina 2022-2023.
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet sekä
työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet sisältävät palkat, palkkiot
sekä luontaisedut, vuosilomat ja bonukset. Ne kirjataan sille
kaudelle, jolla työntekijät suorittavat kyseisen työn.
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet maksetaan
saajilleen työsuhteen päättymisen jälkeen. Konsernissa
nämä etuudet koostuvat eläkkeistä. Relaisin eläkejärjes-
telyt on hoidettu ulkopuolisissa eläkevakuutusyhtiöissä.
Eläkejärjestelyt luokitellaan joko maksu- tai etuuspohjaisiksi
järjestelyiksi. Maksupohjaisella järjestelyllä tarkoitetaan
eläkejärjestelyä, jossa Relais maksaa kiinteitä maksuja
erilliselle yksikölle, eikä Relaisilla ole oikeudellisia tai tosiasi-
allisia velvoitteita lisämaksujen suorittamiseen, jos maksujen
saajataholla ei ole riittävästi varoja kaikkien eläke-etuuk-
sien maksamiseen. Muut kuin maksupohjaiset eläkejärjes-
telyt ovat etuuspohjaisia järjestelyjä. Relais kirjaa suori-
tetut maksut kuluiksi niille kausille, jolloin kyseiset palvelut
suoritetaan.
Konserni on tunnistanut Norjassa etuuspohjaisen järjes-
telyn, jota Relais pitää konsernin kannalta merkityksettö-
mänä. Ruotsissa Relais osallistuu etuuspohjaiseen järjes-
telyyn vakuutusyhtiö Alectassa. Järjestelyn ylläpitäjiltä ei
kuitenkaan ole saatu riittävästi tietoa työnantajakohtaisten
velvoitteiden ja varojen laskemiseen, minkä vuoksi tämä
järjestely on käsitelty maksupohjaisena järjestelynä konser-
nitilinpäätöksessä.
Osakepohjainen rahana selvitettävä pitkän
aikavälin kannustinohjelma
Relais Group Oyj:n hallitus päätti helmikuussa 2021 uuden
osakepohjaisen pitkän aikavälin kannustinohjelman perus-
tamisesta yhtiön johdolle. Ohjelman tavoitteena on yhden-
mukaistaa Relais Groupin johdon intressit yhtiön osakkeen-
omistajien intressien kanssa ja siten edistää omistaja-arvon
kasvattamista pitkällä aikavälillä sekä palkita ja sitouttaa
yhtiön johtoa. Ohjelmaan on oikeutettu osallistumaan enin-
tään 15 henkilöä, ml. konsernin johtoryhmän jäsenet.
Relais myönsi synteettisiä optioita avainhenkilöilleen
maaliskuussa 2021. Optiot on myönnetty vastikkeetta ja ne
oikeuttavat saajansa käteismaksuun selvityspäivänä ohjel-
maan sisältyvien kannustinyksiköiden arvon perusteella.
Ohjelman ehtona on palvelun suorittamista koskeva ehto,
eli työssäoloehto (2021A-optiot vuoteen 2023, 2021B-op-
tiot vuoteen 2024 ja 2021C-optiot vuoteen 2025). Optiot
arvostetaan käypään arvoon Black-Scholes -hinnoittelu-
mallilla niiden myöntämisajankohtana ja kirjataan kuluiksi
(sekä pitkäaikaiseksi velaksi) tulosvaikutteisesti oikeuden
syntymisajanjakson kuluessa erään Työsuhde-etuuksista
aiheutuvat kulut. Kyseinen velka arvostetaan uudelleen
vuosineljänneksittäin, ja tästä johtuva muutos kirjataan
myös em. erään. Suoritettavien kannustinyksiköiden määrä
on yhteensä enintään 258 000 yksikköä. Vuoden 2023
lopussa määrä oli enontään 172 000 yksikköä. Kunkin
kannustinyksikön arvo on kytketty Relais Group Oyj:n osak-
keen arvon kehitykseen ohjelman aikana. Ansaittu palkkio
merkitsee bruttopalkkiota, josta vähennetään soveltuva
ennakonpidätys.
Osallistujille annettavat kannustinyksiköt jaetaan kolmeen
erilliseen erään. Näiden kolmen erän nojalla mahdollisesti
maksettavat palkkiot maksetaan vuosien 2023, 2024 ja
2025 ensimmäisen puoliskon aikana. Jokaisen kannustinyk-
sikön lähtökurssi kussakin kolmessa kannustinyksikköeräs
on Relais Group Oyj:n osakkeen kaupankäyntimäärillä
painotettu keskikurssi viimeisten 16.3.2021 edeltävien 25
kaupankäyntipäivän jaksolla Nasdaq Helsinki Oy:n First
North Growth Market Finland -markkinapaikalla 30.11.2022
asti ja Nasdaq Helsinki -markkinapaikalla alkaen 1.12.2022
ylläpidetyissä kaupankäynneissä. Maksettavan palkkion
arvoa on rajoitettu emoyhtiön osakekurssin kehitykseen
kytketyllä enimmäisarvolla.
Konsernin aiempien osakeoptio-ohjelmien ansaintakausi
päättyi ennen IFRS-standardeihin siirtymispäivää 1.1.2020,
eikä näistä optioista siten ole kirjattu enää kuluja. Katso
kyseisistä osakemerkinnöistä liitetieto 19.3 Optioperusteiset
palkitsemisohjelmat.
Osakepohjainen osakkeina selvitettävä
pitkän aikavälin kannustinohjelma
10.8.2023 Relais Group Oyj:n hallitus päätti ottaa käyttöön
kaksi uutta avainhenkilöiden optio-ohjelmaa. Optio-oi-
keudet myönnettiin ja niiden vastaanottajat hyväksyivät
ne 5.9.2023. Optio-oikeuksilla kannustetaan avainhenki-
löitä pitkäjänteiseen työntekoon omistaja-arvon kasvat-
tamiseksi. Optio-oikeuksilla pyritään myös sitouttamaan
avainhenkilöitä työnantajaan. Järjestelmään osallistuu
12 henkilöä, mukaan lukien Relais Groupin johtoryhmän
jäsenet. Optio-oikeuksia annetaan yhteensä enintään
43
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
120 000 kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään
yhteensä enintään yhtä monta yhtiön uutta tai sen hallussa
olevaa osaketta. Katsauskauden lopussa optio-oikeuksia
oli myönnetty 100 000. Optio-oikeudet annetaan vastik-
keetta. Liikkeeseen laskettavien optio-oikeuksien perus-
teella merkittävät osakkeet vastaavat yhteensä enin-
tään 0,66 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ja äänistä
mahdollisten osakemerkintöjen jälkeen, jos merkinnässä
annetaan uusia osakkeita. Optio-oikeuksilla tapahtuvien
osakemerkintöjen seurauksena yhtiön osakkeiden luku-
määrä voi nousta yhteensä enintään 120 000 osakkeella,
jos merkinnässä annetaan uusia osakkeita. Optio-oikeuk-
silla merkittävän osakkeen merkintähinta on 15,28 euroa,
mikä vastaa osakkeen vaihdolla painotettua keskikurssia
Nasdaq Helsinki Oy:ssä 19.5.2023-30.6.2023 lisättynä 15
prosentin preemiolla. Osakkeen merkintähinta nousee,
mikäli osakkeen arvo osakemerkintähetkellä on noussut yli
300 prosenttia verrattuna vaihdolla painotettuun keskikurs-
siin Nasdaq Helsinki Oy:ssä 19.5.2023-30.6.2023. Osakkeen
merkintähinta merkitään yhtiön sijoitetun vapaan oman
pääoman rahastoon. Merkintähinnasta vähennetään
vuosittain maksettavat osakekohtaiset osingot ja pääoman
palautukset. Optio-oikeuksilla merkittävien osakkeiden
merkintäaika on 1.4.2026-30.6.2026. Yhden optio-oikeuden
teoreettinen markkina-arvo on noin 2,07 euroa. Optio-oi-
keuksien teoreettinen markkina-arvo on yhteensä noin 248
351 euroa. Optio-oikeuksien teoreettinen markkina-arvo
on laskettu optio-oikeuksien hinnoittelussa käytettävällä
binomimallilla ottaen huomioon optio-oikeuden merkin-
tähinta ja seuraavat oletukset: osakekurssi 12,90 euroa,
riskitön korko 2,94 %, optio-oikeuksien voimassaoloaika noin
2,89 vuotta, volatiliteetti noin 28,92 % ja optioiden arvoa
rajoittava lisämerkintähinta.
44
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
7.1 Tulosvaikutteisesti kirjatut kulut
1 000 euroa 2023 2022
Palkat ja palkkiot (45 492) (42 710)
Eläkekulut (6 160) (6 094)
Muut henkilösivukulut (7 370) (6 758)
Osakeperusteinen kannustinjärjestely (synteettiset optiot) (105) 573
Yhteensä (59 128) (54 990)
Henkilökunnan lukumäärä keskimäärin tilikaudella 1 050 997
Työsuhde-etuuksista aiheutuvien kulujen sekä henkilökunnan lukumäärän kasvu vuonna
2023 johtui lähinnä tehdyistä yrityshankinnoista, katso liitetieto 3 Liiketoimintojen yhdistä-
miset ja määräysvallattomien omistajien hankinnat.
Tiedot konsernin johtoon kuuluvien avainhenkilöiden palkitsemisesta on esitetty liitetie-
dossa 25 Lähipiiritapahtumat.
7.2 Osakeperusteiset maksut
Synteettisten optioiden käypien arvojen määrittämisessä käytettyjen tärkeimpien syöttie-
tojen vaihteluväli oli seuraava:
31.12.2023 31.12.2022
Osakkeen hinta arvostuspäivänä 13,5 10,2
Odotettu volatiliteetti 43 % 46 %
Jäljellä oleva juoksuaika, vuotta 0,25-1,25 0,25-2,25
Synteettisen option käypä arvo, euroa 0,55-1,95 0,08-1,10
Ulkona olevat synteettiset optiot yhteensä, kappaletta 172 000 258 000
Synteettisistä optioista aiheutuvan velan kirjanpitoarvo
yhteensä, tuhatta euroa
158 77
Odotettu volatiliteetti perustuu emoyhtiön osakekurssin aiemmin toteutuneeseen volati-
liteettiin. Ohjelman enimmäispalkkio, joka maksetaan 62,8 euron osakekurssilla, on rajattu
n. 8,4 miljoonaan euroon. Osakkeen hinnan 31.12.2023 perusteella kokonaispalkkio olisi 0,0
miljoonaa euroa (0,0 miljoonaa euroa).
45
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
8 Poistot ja arvonalentumiset
8.1 Poistot ja arvonalentumiset hyödykeryhmittäin
1 000 euroa 2023 2022
Aineettomat hyödykkeet (3 778) (3 724)
Aineelliset hyödykkeet (1 661) (1 545)
Poistot yhteensä, omistetut omaisuuserät (5 439) (5 269)
Käyttöoikeusomaisuuserät (vuokratut hyödykkeet)
1
(12 956) (11 631)
Tuloslaskelman poistot ja arvonalentumiset yhteensä (18 395) (16 900)
1
Poistot käyttöoikeusomaisuuseräluokittain on esitetty liitetiedossa 15.1 Tulos- ja rahavirtalaskelmassa esitetyt erät.
46
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
9 Liiketoiminnan muut kulut
Relaisin liiketoiminnan muut kulut sisältävät muut kuin myytyjen tuotteiden ja tuotettujen
palvelujen hankintamenot, kuten:
myynti-, markkinointi-, matka- ja tietojärjestelmäkulut
odotettavissa olevien luottotappioiden muutokset sekä toteutuneet luottotappiot
(luottotappioiden kirjanpitokäsittely on kuvattu liitetiedossa 22.4 Luottoriski), ja
aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustappiot.
9.1 Liiketoiminnan muiden kulujen erittely
1 000 euroa 2023 2022
Myynti- ja markkinointikulut (3 361) (2 960)
Hallintokulut (2 785) (2 290)
Konsultointikulut (2 846) (2 899)
Tietojärjestelmäkulut (2 975) (2 493)
Ei-lakisääteiset työsuhde-etuudet (2 567) (2 267)
Ajoneuvojen, koneiden ja laitteiden kulut (3 570) (3 156)
Toimitilakulut (4 700) (4 663)
Listautumiskulut - (1 183)
Ehdollisten vastikkeiden käyvän arvon muutos - (1 063)
Hankintojen transaktiokulut (290) (182)
Muut kuluerät (5 815) (5 241)
Yhteensä (28 909) (28 397)
9.2 Tilintarkastajien palkkiot
1 000 euroa 2023 2022
Tilintarkastus (398) (373)
Palkkiot muista tilintarkastukseen liittyvistä toimeksiannoista - -
Veroneuvonta - -
Muut palvelut
1
(293) (463)
Yhteensä (691) (836)
1
2022 sisältää 285 tuhatta euroia tilintarkastajien muita palveluita, jotka ovat tuloslaskelmalla raportoitu liiketoiminnan muissa
liiketoiminnan kuluissa listautumiskuluina.
47
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
10 Rahoitustuotot ja -kulut
Relais kirjaa korkotuotot ja -kulut efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Konserni kirjaa
kaikki korkomenot kuluiksi. Korkokulut, efektiivisen koron menetelmästä johtuva jaksotu-
serä, valuuttakurssivoitot ja -tappiot sekä mahdolliset taseesta poiskirjaamisesta johtuvat
voitot ja tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti rahoituseriin. Relais kirjaa rahoitustuottoihin tai
-kuluihin rahoitukseen liittyvät realisoituneet ja realisoitumattomat valuuttakurssierot.
Rahoitusvaroihin ja -velkoihin, ml. johdannaisiin, sovelletut tilinpäätöksen laatimisperi-
aatteet on esitetty liitetiedoissa 17 Rahoitusvarat, 20 Rahoitusvelat, 21 Rahoitusvarojen ja
-velkojen käyvät arvot sekä 22 Rahoitusriskien hallinta.
10.1 Tulosvaikutteisesti kirjatut erät
1 000 euroa
2023
Oikaistu
2022
Rahoitustuotot
Valuuttakurssivoitot 1 289 4 200
Korkotuotot 121 165
Muut rahoitustuotot 27 32
Käypien arvojen muutokset - 261
Yhteensä 1 436 4 658
Rahoituskulut
Valuuttakurssitappiot (1 145) (6 659)
Korkokulut - jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
rahoitusvelat
1
(7 415) (4 346)
Muut rahoituskulut (313) (194)
Käypien arvojen muutokset (4) -
Yhteensä (8 876) (11 199)
Nettorahoituskulut (7 440) (6 541)
1
Sisältää lainat rahoituslaitoksilta sekä vuokrasopimusvelat. Tilikaudella 2023 vuokrasopimusvelkojen korkokulut olivat yhteensä
1 732 (1 532) tuhatta euroa, katso myös liitetieto 15 Vuokrasopimukset.
48
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
11 Tuloverot
Tuloslaskelman kauden verokulu koostuu tilikauden vero-
tettavaan tuloon perustuvasta verosta sekä laskennallisten
verovelkojen ja -saamisten muutoksesta. Tuloverot kirjataan
tulosvaikutteisesti, paitsi silloin kun ne liittyvät muihin laajan
tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin
eriin. Tällöin myös tulovero kirjataan kyseisiin eriin.
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan
verotettavan tulon perusteella. Se määritetään kunkin
maan verolainsäädännön ja voimassaolevan verokannan
(tai tilinpäätöspäivään mennessä käytännössä hyväksytyn
verokannan) perusteella niissä maissa, joissa Relais toimii
ja sille syntyy verottavaa tuloa. Tätä veroa oikaistaan
mahdollisilla edellisiin tilikausiin liittyvillä veroilla. Muut verot
kuin tuloverot sisältyvät liiketoiminnan muihin kuluihin.
Verotettava tulos yleensä eroaa konsernitilinpäätökses
raportoidusta tuloksesta, koska jotkin tuotto- tai kuluerät
saattavat olla verotettavia tai verotuksessa vähennyskel-
poisia eri vuosina, tietyt tuottoerät eivät ole lainkaan vero-
tettavia, tai tietyt kuluerät vähennyskelpoisia verotuksessa.
Laskennalliset verot
Yleensä laskennallinen vero kirjataan velkamenetelmää
käyttäen:
omaisuus- ja velkaerien tilinpäätöspäivän
kirjanpitoarvojen ja verotuksellisten arvojen välisistä
väliaikaisista eroista, ja
käyttämättömistä verotuksellisista tappioista ja
käyttämättömistä verotukseen liittyvistä hyvityksistä.
Laskennallinen verovelka kirjataan taseeseen yleensä
täysimääräisenä. Laskennallista verovelkaa ei kuitenkaan
kirjata, jos se johtuu liikearvon alkuperäisestä kirjaamisesta,
tai omaisuuserän tai velan alkuperäisestä kirjaamisesta, kun
kyseessä ei ole liiketoimintojen yhdistäminen eikä liiketa-
pahtuma toteutumisaikanaan vaikuta kirjanpidon tulokseen
eikä verotettavaan tuloon.
Tytäryrityksiin tehdyistä sijoituksista kirjataan laskennal-
linen verovelka, paitsi milloin Relais pystyy määräämään
väliaikaisen eron purkautumisajankohdan, eikä väliaikainen
ero todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa olevassa
tulevaisuudessa. Siten Relais kirjaa laskennallisen verovelan
vain täysin omistettujen tytäryhtiöiden suunnitellusta osin-
gonjaosta johtuvan veron muodossa.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan verotuksessa
vähennyskelpoisista väliaikaisista eroista vain siihen
määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuu-
dessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan Relais voi
hyödyntää väliaikaisen eron. Konserni arvioi taseeseen
merkittyjen laskennallisten verosaamisten määrän ja
niiden hyödyntämisen uudelleen kunkin raportointikauden
päättyessä. Jos Relais ei pidä kyseistä verohyötyä enää
todennäköisenä, laskennallisen verosaamisen kirjanpitoar-
vosta kirjataan vähennys. Konserni arvioi myös taseeseen
merkitsemättömät laskennalliset verosaamiset uudelleen
kunkin kauden päättyessä. Ne kirjataan taseeseen siihen
määrään saakka, kuin on käynyt todennäköiseksi, et
nämä saamiset voidaan hyödyntää tulevaisuudessa kysei-
sessä yhtiössä kertyvää verotettavaa tuloa vastaan.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat määritetään käyt-
täen niitä verokantoja (ja verolakeja), jotka todennäköisesti
ovat voimassa sillä kaudella, jolla omaisuuserä realisoi-
daan tai muutoin hyödynnetään tai velka suoritetaan.
Verokantana käytetään raportointikauden päättymispäi-
vänä voimassaolevia verokantoja tai tilikautta seuraavan
vuoden verokantoja, mikäli ne on käytännössä hyväksytty
raportointikauden päättymispäivään mennessä kyseisis
maissa.
Epävarmat verotustilanteet
Mikäli verovelan tai -saamisen määrään liittyy epävar-
muutta, Relais ottaa tämän huomiooon kirjatessaan
kauden verotettavaan tuloon perustuvia veroja tai lasken-
nallisia veroja, perustuen konsernin tulkintaan verolain
soveltamisesta sekä johdon harkintaan.
49
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
11.1 Tulosvaikutteisesti kirjatut määrät
1 000 euroa
2023
Oikaistu
2022
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero (4 818) (3 820)
Edellisiin tilikausiin liittyvät verot 0 (96)
Laskennallisten verojen muutos 850 808
Yhteensä (3 968) (3 109)
11.2 Tuloslaskelman verokulun ja Suomen verokannalla laskettujen
tuloverojen välinen täsmäytyslaskelma
1 000 euroa
2023
Oikaistu
2022
Voitto ennen tuloveroja 17 707 13 140
Vero laskettuna Suomen yritysverokannalla (20 %) (3 541) (2 628)
Poikkeavien verokantojen vaikutus (ulkomaat) 47 60
Aiempia vuosia koskevat tuloverot 0 (96)
Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset verotuksellisista
tappioista
(161) (92)
Vähennyskelvottomat menot ja verovapaat tuotot (302) (366)
Vähennyskelpoiset menot ja verotettavat tuotot, joita ei ole
kirjattu tulokseen
(12) (14)
Aiemmilta vuosilta kirjaamattomien vahvistettujen tappioiden
käyttö
2 -
Aikaisempien vuosien kirjattujen verotuksellisten tappioiden
purut
- -
Verovähennys uusiin investointeihin - Covid-19 -helpotus - 27
Tuloslaskelman tuloverot (3 968) (3 109)
50
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
11.3 Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutokset
2023
1 000 euroa
1.1. Liike-
toimintojen
yhdistämiset
Kirjattu
tulos-
vaikutteisesti
Kurssierot
ja muut
muutokset
31.12.
Laskennalliset verosaamiset
Vuokrasopimukset 244 - 179 2 424
Odotettavissa olevat luot-
totappiot
236 - (94) - 142
Myyntituotot 279 17 (20) - 277
Osakeperusteiset maksut 15 - 16 - 32
Yhteensä 775 17 81 2 874
Laskennallisten verojen
netottaminen
(170) (315)
Laskennalliset verosaamiset,
netto
605 560
Laskennalliset verovelat
Aineettomat hyödykkeet 2911 301 (747) (6) 2 460
Aineelliset hyödykkeet 107 - 31 (13) 125
Verotusperusteiset vara-
ukset
2 925 - (43) 20 2 903
Lainat 10 - (10) - 0
Yhteensä 5 954 301 (769) 1 5 487
Laskennallisten verojen
netottaminen
(170) (315)
Laskennalliset verovelat,
netto
5 784 5 173
Oikaistu 2022
1 000 euroa
1.1. Liike-
toimintojen
yhdistämiset
Kirjattu
tulos-
vaikutteisesti
Kurssierot
ja muut
muutokset
31.12.
Laskennalliset verosaamiset
Vuokrasopimukset 152 - 96 (4) 244
Odotettavissa olevat luot-
totappiot
206 - 30 - 236
Myyntituotot 325 - (44) (2) 279
Osakeperusteiset maksut 130 - (115) - 15
Yhteensä 813 - (33) (6) 775
Laskennallisten verojen
netottaminen
- (170)
Laskennalliset verosaamiset,
netto
813 605
Laskennalliset verovelat
Aineettomat hyödykkeet 2 835 938 (742) (121) 2911
Aineelliset hyödykkeet 59 - 7 41 107
Verotusperusteiset vara-
ukset
3 248 30 (53) (299) 2 925
Lainat 37 - (26) - 10
Yhteensä 6 179 968 (814) (378) 5 954
Laskennallisten verojen
netottaminen
- (170)
Laskennalliset verovelat,
netto
6 179 5 784
31.12.2023 konsernilla on pieni määrä verotuksellisia tappioita, joista ei ole kirjattu laskennal-
lisia verosaamisia.
Erä Verotusperusteiset varaukset koostuu pääasiassa ruotsalaisten tytäryhtiöiden
verottamattomista varoista. Ruotsin verolainsäädäntö sallii yhtiöiden lykkäävän tuloverojen
maksua siirtämällä osan verotettavasta tulosta verottamattomiin varoihin. Konsernitilin-
päätöksessä nämä verottamattomat erät aiheuttavat väliaikaisia eroja, joista kirjataan
laskennallinen verovelka.
51
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
12 Osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön omistajille kuuluva
tilikauden voitto (tappio) ulkona olevien kantaosakkeiden lukumäärän painotetulla keskiar-
volla (tilikauden aikana), pois lukien mahdolliset yhtiön hallussa olevat omat osakkeet.
Kun lasketaan laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta, ulkona olevien
osakkeiden painotetussa keskimääräisessä lukumäärässä otetaan huomioon kaikkien
potentiaalisten osakkeiden laimentava vaikutus. Tilikauden 2023 lopussa konsernilla oli
872 250 (2022: 772 250) optio-oikeutta, jotka oikeuttavat merkitsemään yhtä monta Relais
Group Oyj:n osaketta. Lisätietoja on esitetty liitetiedossa 19.3 Optioperusteiset palkitse-
misohjelmat.
12.1 Laimentamaton ja laimennettu osakekohtainen tulos
2023
Oikaistu
2022
Laimentamaton osakekohtainen tulos
Yhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, tuhatta euroa
13 739 10 029
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keski-
arvo tilikauden aikana, kappaletta
18 132 258 18 051 682
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa / osake) 0,76 0,56
Laimennettu osakekohtainen tulos
Yhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, tuhatta euroa
13 739 10 029
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keski-
arvo tilikauden aikana, kappaletta
18 132 258 18 051 682
Osakeoptioiden vaikutus, kappaletta 673 293 707 874
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakkeiden lukumäärän
painotettu keskiarvo, kappaletta
18 805 551 18 759 556
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos
(euroa / osake)
0,73 0,53
52
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
13 Aineettomat hyödykkeet ja liikearvo
Liikearvo
Liikearvoksi kirjataan määrä, jolla
luovutettu vastike
mahdollinen määräysvallattomien omistajien osuus
hankitussa yhtiössä, ja
hankinnan kohteesta aiemmin omistetun osuuden käypä
arvo hankinta-ajankohtana, yhteenlaskettuina
ylittävät yksilöitävissä olevan hankitun
nettovarallisuuden käyvän arvon. Liikearvo kuvastaa
mm. yritysostoista odotettuja tulevia synergiaetuja.
Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon
vähennettynä kertyneillä arvonalentumisilla. Liikearvosta
ei kirjata poistoja, vaan se testataan mahdollisen
arvonalentumisen varalta vähintään vuosittain, katso
liitetieto 13.2 Liikearvon arvonalentumistestaus. Liikearvon
arvonalentumistappiot kirjataan tulosvaikutteisesti eikä
niitä ole mahdollista peruuttaa myöhemmin.
Aineettomat hyödykkeet
Konsernin aineettomat hyödykkeet koostuvat lähinnä
yrityshankinnoissa tunnistetuista ja kirjatuista aineettomista
hyödykkeistä, joita ovat asiakkaisiin ja markkinoihin liittyvät
sekä teknologiaan perustuvat hyödykkeet. Ne merki-
tään taseeseen alun perin käypään arvoon. Relais kirjaa
aineettoman hyödykkeen taseeseen vain, jos erä täyttää
aineettoman hyödykkeen määritelmän, on todennäköistä,
että hyödykkeeseen liittyvä odotettavissa oleva taloudel-
linen hyöty koituu konsernin hyväksi ja hyödykkeen hankin-
tameno on määritettävissä luotettavasti. Kaikki muut menot
kirjataan kuluiksi, kun ne ovat syntyneet. Erillisinä hankitut
aineettomat hyödykkeet arvostetaan alun perin hankinta-
menoon. Sen jälkeen kaikki aineettomat hyödykkeet arvos-
tetaan hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla
ja arvonalentumistappioilla.
Pilvipalvelujärjestelyjen kirjanpitokäsittely riippuu siitä,
luokitellaanko pilvipohjainen ohjelmisto aineettomaksi
hyödykkeeksi vai palvelusopimukseksi. Ne järjestelyt, joissa
Relaisilla ei ole määräysvaltaa kyseiseen ohjelmistoon,
käsitellään kirjanpidossa palvelusopimuksina, jotka antavat
konsernille oikeuden käyttää pilvipalveluntarjoajan sovel-
lusohjelmistoa sopimuskauden aikana. Sovellusohjelmiston
jatkuvat käyttöoikeusmaksut sekä ohjelmistoon liittyvät
konfigurointi- tai räätälöintimenot kirjataan erään Liiketoi-
minnan muut kulut silloin, kun palvelut vastaanotetaan.
Konserni kirjaa kehittämismenot taseeseen, kun kaikki
seuraavat ehdot täyttyvät:
Relais pystyy osoittamaan, että aineettoman
hyödykkeen valmiiksi saattaminen on teknisesti
toteutettavissa niin, että hyödyke on käytettävissä tai
myytävissä.
Relaisilla on aikomus saattaa aineeton hyödyke valmiiksi
ja käyttää sitä tai myydä se, ja se pystyy käyttämään
aineetonta hyödykettä tai myymään sen.
Relais pystyy osoittamaan, kuinka aineeton hyödyke
tulee tuottamaan todennäköistä vastaista taloudellista
hyöt.
Relaisilla on käytettävissä riittävästi teknisiä,
taloudellisia ja muita voimavaroja kehittämistyön
loppuunsaattamiseen ja aineettoman hyödykkeen
käyttämiseen tai myymiseen.
Relais pystyy määrittämään kehittämisvaiheen menot
luotettavasti.
Aktivoidut kehittämismenot sisältävät kaikki ne menot,
jotka johtuvat välittömästi hyödykkeen saattamisesta
valmiiksi sille aiottuun käyttötarkoitukseen. Aiemmin kuluiksi
kirjattuja kehittämismenoja ei aktivoida enää myöhemmin.
Poistot kirjataan tasapoistoina seuraavien arvioitujen
taloudellisten vaikutusaikojen kuluessa:
Asiakkaisiin perustuvat aineettomat
hyödykkeet (asiakassuhteet)
7 vuotta
Teknologiaan perustuvat aineettomat
hyödykkeet (verkkokauppaan liittyvät
omaisuuserät)
5 vuotta
Markkinoihin perustuvat aineettomat
hyödykkeet (tuote- tai tavaramerkki)
5-7 vuotta
Kilpailukieltosopimukset 2-3 vuotta
Kehittämismenot 5 vuotta
Aineettomat oikeudet 5 vuotta
Muut aineettomat hyödykkeet 5-10 vuotta
Relais tarkistaa sovelletut poisto-ajat vähintään jokaisen
tilikauden päättyessä. Mikäli omaisuuserän odotettu talou-
dellinen vaikutusaika poikkeaa merkittävästi aikaisemmista
arvioista, poistoaika oikaistaan tuleville kausille. Muutokset
voivat johtua esimerkiksi uudelleenjärjestelytoimenpiteistä
tai kilpailutilanteen tai kysynnän muutoksista.
Relais arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäi-
vänä onko viitteitä siitä, että aineettoman hyödykkeen arvo
on alentunut. Jos viitteitä ilmenee, konserni arvioi kyseisestä
omaisuuserästä kerrytettävissä olevan rahamäärän. Kun
omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä
olevan rahamäärän, näiden erotus eli arvonalentumis-
tappio kirjataan tulosvaikutteisesti.
53
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
13.1 Tasearvojen täsmäytyslaskelma
31.12.2023 Yrityshankinnat
1 000 euroa Liikearvo Asiakas-
suhteet
Muut
aineettomat
1
Aineettomat
oikeudet
Kehittämis-
menot
Muut aineettomat
hyödykkeet
Keskeneräiset
hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 118 162 12 372 7 849 853 527 3 603 25 143 393
Liiketoimintojen yhdistämiset 1 770 1 178 187 - - - - 3 135
Lisäykset - - - 202 176 134 194 707
Kurssierot 199 31 7 7 3 (3) (1) 243
Vähennykset - - - - - (192) - (192)
Siirrot erien välillä - - - - - 24 (24) -
Loppusaldo 31.12. 120 132 13 581 8 043 1 063 707 3 567 194 147 286
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. - (2 976) (3 304) (768) (234) (2 935) - (10 217)
Liiketoimintojen yhdistämiset - - - - - - - -
Vähennykset - - - - - - - -
Siirrot erien välillä - - - - - - - -
Tilikauden poistot - (1 756) (1 650) (32) (130) (218) - (3 785)
Kurssierot - (43) (21) (3) (0) (2) - (70)
Loppusaldo 31.12. - (4 774) (4 975) (803) (364) (3 155) - (14 072)
Kirjanpitoarvo 1.1. 118 162 9 397 4 546 85 293 668 25 133 176
Kirjanpitoarvo 31.12. 120 132 8 806 3 068 260 342 412 194 133 214
54
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
31.12.2022 Yrityshankinnat
1 000 euroa Liikearvo Asiakas-
suhteet
Muut
aineettomat
1
Aineettomat
oikeudet
Kehittämis-
menot
Muut aineettomat
hyödykkeet
Keskeneräiset
hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 116 630 9 810 7 299 828 431 3 486 - 138 485
Liiketoimintojen yhdistämiset 8 404 3 180 740 - - - - 12 325
Lisäykset 130 - - 49 96 195 26 497
Kurssierot (7 002) (618) (190) (24) - (64) (1) (7 899)
Vähennykset - - - - - (11) - (11)
Siirrot erien välillä - - - - - (4) - (4)
Loppusaldo 31.12. 118 162 12 372 7 849 853 527 3 603 25 143 393
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. - (1 561) (1 609) (748) (134) (2 737) - (6 789)
Liiketoimintojen yhdistämiset - - - - - - - -
Vähennykset - - - - - 9 - 9
Siirrot erien välillä - - - - - 4 - 4
Tilikauden poistot - (1 554) (1 778) (43) (100) (248) - (3 724)
Kurssierot - 139 83 24 - 37 - 283
Loppusaldo 31.12. - (2 976) (3 304) (768) (234) (2 935) - (10 217)
Kirjanpitoarvo 1.1. 116 630 8 249 5 690 79 297 750 - 131 696
Kirjanpitoarvo 31.12. 118 162 9 397 4 546 85 293 668 25 133 176
1
Sisältää tunnistetut ja kirjatut markkinoihin sekä teknologiaan liittyvät aineettomat hyödykkeet sekä kilpailukieltosopimukset, katso lisätietoja liitetieto 3 Liiketoimintojen yhdistämiset ja määräysvallattomien omistajien hankinnat.
55
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
13.2 Liikearvon arvonalentumistestaus
Liikearvo kohdistetaan arvonalentumistestausta varten niille rahavirtaa tuottaville yksiköille,
joiden odotetaan hyötyvän siitä liiketoimintojen yhdistämisestä, josta liikearvo syntyi. Raha-
virtaa tuottava yksikkö on se Relaisin pienin yksilöitävissä oleva omaisuuseräryhmä, jonka
kerryttämät rahavirrat ovat pitkälti riippumattomia muiden omaisuuserien tai omaisuuse-
räryhmien kerryttämistä rahavirroista. Relaisissa liikearvo kohdistetaan tytäryhtiötasolle tai
sitä ylemmälle tasolle, jos pienin yksilöitävissä oleva omaisuuseräryhmä, jonka kerryttämä
rahavirran riippumattomuus muista omaisuuserien tai omaisuuseräryhmien kerryttämis
rahavirroista sitä edellyttää*). Arvonalentumistappio kirjataan, kun rahavirtaa tuottavan
yksikön kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän.
Relais määrittää kerrytettävissä olevat rahamäärät perustuen käyttöarvolaskelmiin, jotka
laaditaan käyttäen diskontattuja nettorahavirtaennusteita. Käyttöarvo tarkoittaa arvoa,
joka omaisuuserällä on nykyisessä kunnossaan omistajansa jatkuvassa käytössä. Rahavir-
taennusteet pohjautuvat viimeisimpiin johdon sekä hallituksen hyväksymiin pitkän aikavälin
ennusteisiin, jotka kattavat viiden vuoden ajanjakson. Rahavirtaennusteisiin ei ole sisälly-
tetty laajennusinvestointeja. Relais määrittää diskonttauskoron keskimääräisen painotetun
pääomakustannuksen avulla (WACC, weighted average cost of capital). Se kuvaa oman
ja vieraan pääoman kokonaiskustannusta, ottaen huomioon omaisuuseriin liittyvät erityiset
riskit.
Kirjanpidolliset johdon harkintaan perustuvat ratkaisut, arviot ja
oletukset
Relaisin johto arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko viitteitä siitä, että liikearvon (tai
aineettoman tai aineellisen hyödykkeen tai käyttöoikeusomaisuuserän) arvo on alentunut.
Relais arvioi viitteitä säännöllisesti esim. konsernin sisäisen raportoinnin tai taloudellisen
ympäristön ja markkinoiden muutosten perusteella. Viitteitä voivat olla mm.:
testauslaskelmien muuttujien odottamattomat muutokset (liikevaihto ja
kannattavuustasot), sekä
markkinaolosuhteiden muutokset, esim. valuuttakurssimuutokset.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä perustuu johdon tekemiin oletuksiin ja arvioihin, jotka
liittyvät mm. tuleviin myynteihin, myynnin kasvuun ja diskonttauskorkoon .
Arvonalentumistestausten keskeiset tiedot
Liikearvojen kirjanpitoarvot raportoitavan segmentin tasolla
1 000 euroa 31.12.2023 31.12.2022
Suomi ja Baltian maat 30 544 29 613
Skandinavia 89 372 88 551
Yhteensä 119 916 118 163
*) Kullekin rahavirtaa tuottavalle yksikölle kohdistetun liikearvon kirjanpitoarvo
31.12.2023 31.12.2022
1 000 euroa / Prosenttia Liikearvo WACC
ennen
veroja
Liikearvo WACC
ennen
veroja
Awimex International AB 3 499 13,4 % 3 490 12,9 %
Startax Group 8 541 13,9 % 7 842 11,2 %
Huzells Tunga Delar AB 13 584 13,4 % 13 552 12,5 %
AB Reservdelar 42 508 13,4 % 42 410 12,7 %
SEC Set Ecofoss A/S 3 884 13,6 % 3 893 13,2 %
Strands Group AB 12 962 13,4 % 12 932 13,2 %
Raskone Oy 22 003 13,9 % 21 717 11,9 %
STS AB 7 248 13,4 % 7 231 12,0 %
Skeppsbrons Jönköping AB 5 054 13,4 % 5 043 12,0 %
Automateriell AS 633 -
Muut 32 54
Yhteensä 119 916 118 163
*) Relais Group on muuttanut kassavirtaa tuottavan yksikön määritelmää tilikaudella 2023.
Vuonna 2022 liikearvo kohdistettiin tytäryhtiötasolle.
56
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Arvonalentumistestauksissa käytetyt ennustejakson jälkeiset kasvuvauhdit
Prosenttia 31.12.2023 31.12.2022
Awimex International AB 2 % 2 %
Startax Group 2 % 1,5 %
Huzells Tunga Delar AB 2 % 2 %
AB Reservdelar 2 % 2 %
SEC Set Ecofoss A/S 2 % 2 %
Strands Group AB 2 % 1,5 %
Raskone Oy 2 % 1,5 %
STS AB 2 % 2 %
Skeppsbrons Jönköping AB 2 % 1,5 %
Arvonalentumistestauksen keskeiset oletukset ovat diskonttauskorko, viiden vuoden keski-
määräinen myynnin kasvu, käyttökatteen (EBITDA) suhde liikevaihtoon ja ennustejakson
jälkeinen kasvuvauhti.
Arvonalentumistestausten perusteella liikearvon tasearvo ei ollut alentunut 31.12.2023 eikä
31.12.2022. Tehtyjen testausten tulokset osoittavat, että kerrytettävissä oleva rahamäärä
ylitti kaikkien rahavirtaa tuottavien yksiköiden kirjanpitoarvot. Johto arvioi, että minkään
käytetyn keskeisen oletuksen jokseenkin mahdollinen muutos ei saisi aikaan sitä, että kirjan-
pitoarvo ylittää kerrytettävissä olevan rahamäärän missään testatuista rahavirtaa tuotta-
vista yksiköistä.
57
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
14 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Konsernin aineelliset hyödykkeet koostuvat lähinnä koneista
ja kalustosta, vuokrattuihin tiloihin liittyvistä aktivoiduista
parannusmenoista sekä muista aineellisista hyödykkeistä.
Hankintameno sisältää ne menot, jotka johtuvat välittö-
mästi kyseisen hyödykkeen hankinnasta, ml. asennusmenot.
Alkuperäisen kirjaamisen jälkeen aineellinen käyttöomai-
suus esitetään taseessa hankintamenoon vähennettynä
kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet kirjataan tasa-
poistoina kuluiksi tuloslaskelmaan seuraavien arvioitujen
taloudellisten vaikutusaikojen kuluessa:
Koneet ja kalusto 5-8 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet
3-8 vuotta
Relais tarkistaa arvioidut taloudelliset vaikutusajat ja
omaisuuserien jäännösarvot vähintään jokaisen tilikauden
lopussa. Mikäli ne poikkeavat merkittävästi aikaisemmista
arvioista, poistoaika oikaistaan tuleville kausille. Konserni
arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, onko
sisäisiä tai ulkoisia viitteitä siitä, että aineellisen käyttö-
omaisuuserän arvo on alentunut. Mikäli viitteitä ilmenee,
Relais arvioi kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä
olevan rahamäärän. Jos omaisuuserän kirjanpitoarvo
ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän, konserni
kirjaa arvonalentumistappion.
58
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
14.1 Tasearvojen täsmäytys
Rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja kalusto Vuokrakohteiden
parannusmenot
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut Yhteensä
1 000 tuhatta euroa 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 161 167 13 973 12 592 946 949 1 500 1 271 67 76 16 647 15 055
Lisäykset 84 8 1 724 912 4 29 542 127 312 147 2 667 1 223
Liiketoimintojen
yhdistämiset
13 - 548 889 - - 128 285 - - 689 1 174
Kurssierot 3 (13) 56 (529) - - 11 (73) 3 (6) 73 (622)
Vähennykset - - (581) (68) (117) (37) (338) (197) - - (1 035) (301)
Siirrot erien välillä - - 95 177 - 4 132 87 (229) (150) (2) 118
Loppusaldo 31.12. 262 161 15 815 13 973 833 946 1 976 1 500 153 67 19 040 16 647
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. (133) (134) (10 781) (9 107) (415) (262) (854) (656) - - (12 184) (10 159)
Liiketoimintojen yhdistä-
miset
(13) - (446) (851) - - (48) (236) - - (508) (1 088)
Vähennykset - - 157 88 55 16 35 169 - - 247 274
Siirrot erien välillä - - 52 (101) - (4) (50) (13) - - 2 (118)
Tilikauden poisto (12) (10) (1 297) (1 222) (175) (166) (170) (146) - - (1 654) (1 545)
Kurssierot (1) 11 (34) 412 - - (6) 28 - - (40) 451
Loppusaldo 31.12. (160) (133) (12 349) (10 781) (535) (415) (1 093) (854) - - (14 138) (12 184)
Kirjanpitoarvo 1.1. 28 33 3 192 3 485 530 688 646 616 67 76 4 463 4 897
Kirjanpitoarvo 31.12. 103 28 3 466 3 192 298 530 882 646 153 67 4 902 4 463
Liitetiedot Relaisin vuokraamista aineellisista hyödykkeistä on esitetty kohdassa 15 Vuokrasopimukset.
59
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
15 Vuokrasopimukset
Relais vuokralle ottajana
Relais on vuokrannut lähinnä tiloja, ajoneuvoja sekä koneita
ja laitteita liiketoimintaansa varten. Yleensä Relais kirjaa
taseeseensa kaikkiin vuokrasopimuksiin liittyvät omaisuu-
serät (käyttöoikeusomaisuuserät) ja vuokrasopimusvelat,
lukuunottamatta lyhytaikaisia sekä vähäarvoisia omaisuu-
seriä koskevia vuokrasopimuksia. Konserni arvioi sopimuksen
syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus tai
sisältääkö se vuokrasopimuksen. Sopimus on vuokraso-
pimus tai sisältää vuokrasopimuksen, jos sopimus antaa
oikeuden yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan
määräysvaltaan määräajaksi vastiketta vastaan.
Kirjaaminen ja arvostaminen
Relais kirjaa käyttöoikeusomaisuuserän sekä vuokrasopi-
musvelan silloin, kun vuokralle antaja antaa kohdeomaisuu-
serän konsernin käytettäväksi.
Vuokrasopimusvelka
Alun perin vuokrasopimusvelka arvostetaan niiden vuok-
ramaksujen nykyarvoon, joita ei ole maksettu sopimuksen
alkamisajankohtana. Konserni käyttää diskonttauskorkona
Relaisin lisäluoton korkoa.
Relais ei erottele vuokrasopimusten muita kuluosuuksia
(muut kuin vuokrasopimuskomponentit) varsinaisista vuok-
rista (vuokrasopimuskomponentti), vaan nämä käsitellään
yhtenä vuokrasopimuskomponenttina, esimerkkinä vuok-
rattujen tilojen ylläpitoveloitukset. Konserni soveltaa tätä
käytännön apukeinoa kaikkiin kohdeomaisuuseräluokkiin.
Tämä koskee lähinnä vuokrattuja toimisto- ja korjaamoti-
loja.
Vuokrasopimusvelan arvoon sisältyvät vuokrat koostuvat
seuraavista eristä:
kiinteät maksut, mukaan lukien tosiasiallisesti kiinteät
maksut
muuttuvat vuokrat, jotka riippuvat indeksistä tai
hintatasosta (esimerkkinä kuluttajahintaindeksi) ja jotka
alun perin määritetään sopimuksen alkamisajankohdan
indeksin tai hintatason perusteella
määrät, jotka Relaisin odotetaan maksavan
jäännösarvotakuiden perusteella, ja
osto-option toteutushinta, jos on kohtuullisen varmaa,
että konserni käyttää kyseisen option.
Myöhemmin vuokrasopimusvelka arvostetaan jakso-
tettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä.
Vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen, kun:
vastaisissa vuokramaksuissa on tapahtunut muutos
indeksin tai hintatason muutoksen takia
jos Relais arvioi jäännösarvotakuun perusteella
maksettaviksi odotettavien määrien muuttuvan, tai
jos konserni muuttaa arviotaan siitä, aikooko se käyttää
osto-, jatko- tai päättämisoptiota.
Kun vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen tällä
tavalla, käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvoon
tehdään vastaava oikaisu, tai oikaisu kirjataan tulosvai-
kutteisesti, jos käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvo on
vähennetty nollaan.
Käyttöoikeusomaisuuserä
Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan alun perin hankinta-
menoon, joka sisältää:
vuokrasopimusvelan alkuperäisen arvostuksen mukaisen
määrän
sopimuksen alkamisajankohtaan mennessä maksetut
vuokrat, joista on vähennetty mahdolliset saadut
vuokrasopimukseen liittyvät kannustimet
mahdolliset Relaisille syntyneet alkuvaiheen välittömät
menot, ja
arvion mahdollisista alkuperäiseen tilaan palauttamista
koskevista menoista, joita konsernille syntyy.
Myöhemmin käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan
kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla vähen-
nettyyn hankintamenoon. Sitä oikaistaan tietyillä vuokra-
sopimusvelan uudelleen määrittämisestä johtuvilla erillä.
Konserni kirjaa poistot tasapoistoina, joko käyttöoikeus-
omaisuuserän taloudellisen vaikutusajan tai vuokra-ajan
kuluessa, sen mukaan kumpi näistä on lyhempi. Relaisin
johto ottaa huomioon useita tekijöitä määritellessään
taloudellisia vaikutusaikoja ja poistoprosentteja, kuten
aiemmat kokemukset ja omaisuuserien luonne. Käyttöoi-
keusomaisuuserä testataan arvonalentumisen varalta, jos
arvonalentumisesta on viitteitä, kuten itse omistetut omai-
suuserät, ja mahdollinen arvonalentumistappio kirjataan
tulosvaikutteisesti. Konsernin vuokrattuihin tiloihin liittyvien
kiinteiden perusparannusmenojen määrä on vähäinen.
60
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Vuokrakausi
Vuokra-aika on ajanjakso, jona sopimus ei ole purettavissa
ja jona Relaisilla on oikeus käyttää kohdeomaisuuserää.
Konsernin vuokrasopimukset ovat yleensä voimassa toistai-
seksi, kunnes joko vuokralle antaja tai Relais irtisanoo ne, tai
ne ovat määräaikaisia, ja joihinkin sopimuksiin liittyy jatka-
misoptio. Niiden vuokrasopimusten, joiden vuokra-aika ei
ole kiinteä (eli jotka ovat voimassa toistaiseksi), vuokra-ajan
määrittää johto. Niiden vuokrasopimusten osalta, joihin
liittyy jatkamisoptio, option arvioitu vaikutus sisällytetään
vuokrasopimusvelkaan, jos on kohtuullisen varmaa, et
optio käytetään. Jos option käyttämisen todennäköisyys
muuttuu, vuokrasopimusvelka ja siihen liittyvä omaisuuserä
arvioidaan uudelleen.
Vuokrasopimukset rahavirtalaskelmassa
Relais luokittelee vuokrasopimusvelan pääoman osuutta
koskevat maksut rahoitustoimintaan, lyhytaikaisista ja
arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskevista sopimuksista
johtuvat maksut sekä mahdollisista muuttuvista vuokrista
suoritettavat maksut liiketoimintaan, ja vuokrasopimusvelan
koron osuutta koskevat maksut liiketoimintaan.
Lyhytaikaiset ja vähäarvoisten omaisuuserien vuokrasopi-
mukset (helpotukset)
Relais ei kirjaa taseeseensa niitä käyttöoikeusomaisuuseriä
eikä vuokrasopimusvelkoja, jotka liittyvät:
vähäarvoisten omaisuuserien vuokra-sopimuksiin (kunkin
hyödykkeen arvo uutena enintään noin 5 000 euroa).
Nämä omaisuuserät koostuvat lähinnä IT-laitteista.
lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin (vuokra-aika enintään 12
kuukautta). Konserni soveltaa tätä käytännön apukeinoa
kaikkiin kohdeomaisuuseräluokkiin.
Relais kirjaa nämä vuokramenot kuluiksi vuokra-ajan
kuluessa tasaerinä.
Relais vuokralle antajana
(edelleenvuokraussopimukset)
Jotkin konsernin tytäryhtiöt toimivat vuokralle antajina,
esim. vuokraamalla edelleen toimistotiloja kolmansille
osapuolille. Nämä edelleenvuokraussopimukset on luoki-
teltu operatiivisiksi vuokrasopimuksiksi, sillä ne eivät siirrä
kohdeomaisuuserän omistamiselle ominaisia riskejä ja etuja
kaikilta olennaisilta osin. Kyseiset vuokratuotot kirjataan
tasaerinä vuokrakauden aikana. Edelleenvuokraustuottojen
määrä ei ole konsernin kannalta merkittävä.
Kirjanpidolliset johdon harkintaan perustuvat
ratkaisut, arviot ja oletukset
Relaisin johto on tehnyt harkintaan perustuvia ratkaisuja
seuraavilla osa-alueilla: vuokra-ajan määrittäminen muille
kuin määräaikaisille vuokrasopimuksille sekä lisäluoton
koron määrittäminen.
Konserni käyttää jatkamis- ja päättämisoptioita maksi-
moidakseen operatiivisen joustavuuden sopimusten
hallinnoinnissa. Vuokra-aikaa määritettäessään johto
ottaa huomioon kaikki tosiasiat ja olosuhteet, jotka luovat
sille taloudellisen kannustimen käyttää jatkamisoptiota
tai olla käyttämättä päättämisoptiota. Jatkamisoption
kattama ajanjakso (tai päättämisoption jälkeinen ajan-
jakso) sisällytetään vuokrasopimuksen vuokra-aikaan vain,
jos on kohtuullisen varmaa, että vuokrasopimusta jatketaan
(tai että sitä ei päätetä). Vuokrasopimusehdot neuvotel-
laan yksilöllisesti. Useimpien jatko-optiokausien vaikutusta
ei ole sisällytetty vuokrasopimusvelkaan, koska konserni
voisi korvata omaisuuserät ilman merkittäviä kustannuksia
tai liiketoiminnan häiriöitä. Määrittäessään vuokra-aikaa
uusittavissa tai irtisanottavissa oleville vuokrasopimuksille,
joihin ei liity erityistä kannustinta, Relais käyttää vuokrakau-
tena kolmen tai viiden vuoden vuokra-aikaa. Toistaiseksi
voimassa olevat sopimukset ja mahdolliset jatko-optiot on
käsitelty yhtiökohtaisesti perustuen yhtiön strategiaan ja
johdon parhaaseen arvioon.
Konserni määrittää lisäluoton koron kullekin tytäryhtiölle,
ottaen huomioon vuokrasopimuksen pituuden ja päivittää
korot vuosittain. Käytetty korko vaikuttaa vuokrasopimus-
velkoihin, käyttöoikeusomaisuuden arvoon sekä poistojen
ja korkokulujen jakautumiseen. Johto käyttää harkintaa
määrittäessään lisäluoton korkoa, joka kuvaa sitä korkoa,
jota konserni joutuisi maksamaan lainatessaan vastaavan
rahamäärän vastaavin ehdoin vastaavanlaisessa talou-
dellisessa ympäristössä. Lisäluoton koron laskennassa
Relais käyttää kyseisen maan (taloudellisen ympäristön)
vuokra-aikaa vastaavan kauden riskitöntä korkoa, jota on
oikaistu oman luottoriskin vaikutuksella.
Aikaisempaa tilikautta koskevien tietojen
korjaaminen
Relais Group on korjannut aiemmin raportoimiaan konsernin
IFRS 16 Vuokrasopimukset standardin mukaisia vuoden
2022 lukuja yhden vuokrasopimuksen päättymispäivän
korjaamisen vuoksi. Kyseisen vuokrasopimuksen vuok-
ra-aika olisi pitänyt olla 34 kuukautta pidempi. Korjaus
aiheutti muutoksia vertailukausien taloudellisten tulosten ja
taloudellisen aseman esittämisessä. Korjausten vaikutus on
oikaistu tässä liitetiedossa kerrottuihin vuoden 2022 lukuihin.
Lisätietoa oikaisuista on kerrottu liitetiedossa 26.
61
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
15.1 Tulos- ja rahavirtalaskelmassa esitetyt erät
1 000 euroa
2023
Oikaistu
2022
Tuloslaskelma
Vuokrasopimuskulut vähäarvoisista omaisuu-
seristä (sisältyvät erään Liiketoiminnan muut
kulut)
(7) (227)
Vuokrasopimuskulut lyhytaikaisista vuok-
rasopimuksista (sisältyvät erään Liiketoi-
minnan muut kulut)
(235) (262)
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot
(sisältyvät erään Poistot ja arvonalentu-
miset)
Tilat (12 228) (10 812)
Ajoneuvot ja
muut erät
(728) (819)
Yhteensä (12 956) (11 631)
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut
(sisältyvät erään Rahoituskulut)
(1 732) (1 532)
Rahavirtalaskelma
Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä raha-
virta yhteensä
(12 170) (11 243)
15.2 Vuokrasopimusvelat
1 000 euroa 31.12.2023 31.12.2022
Lyhytaikainen 13 709 11 877
Pitkäaikainen 49 420 41 611
Yhteensä 63 129 53 488
Relaisin lisäluoton korkojen painotettu keskiarvo, jota on käytetty diskonttauskorkona, oli
3,14 % (2,47 %). Nämä velat on esitetty konsernitaseen rivillä Vuokrasopimusvelat jaettuna
pitkä- ja lyhytaikaisiin osuuksiin erääntymisajankohtansa mukaan. Vuokrasopimusvelkojen
maturiteettijakauma on esitetty liitetiedossa 22.5 Maksuvalmiusriski.
62
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
15.3 Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet
Tilat Ajoneuvot ja muut erät Yhteensä
1 000 tuhatta euroa 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Hankintameno
Alkusaldo 1.1. 74 763 67 786 2 431 1 368 77 194 69 155
Lisäykset 4 949 1 427 907 949 5 855 2 376
Liiketoimintojen yhdistämiset 1 014 2 216 132 372 1 146 2 587
Kurssierot 232 (1 765) 22 (106) 254 (1 871)
Vähennykset (34) (2 790) (284) (286) (319) (3 075)
Muutokset vuokrissa 10 964 7 889 24 134 10 988 8 023
Loppusaldo 31.12. 91 887 74 763 3 232 2 431 95 120 77 194
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
Alkusaldo 1.1. (20 087) (10 937) (1 230) (651) (21 316) (11 588)
Vähennykset 22 1 314 198 194 221 1 508
Tilikauden poisto (12 228) (10 812) (728) (819) (12 956) (11 631)
Kurssierot (121) 349 (14) 46 (136) 395
Loppusaldo 31.12. (32 414) (20 087) (1 774) (1 230) (34 188) (21 316)
Kirjanpitoarvo 1.1. 54 676 56 849 1 201 717 55 878 57 566
Kirjanpitoarvo 31.12. 59 473 54 676 1 458 1 201 60 932 55 878
Vuokrasopimuksilla hankitut aineelliset hyödykkeet on esitetty konsernitaseen rivillä Käyttö-
oikeusomaisuuserät.
15.4 Vuokrasopimuksia koskevat sitoumukset
Konsernilla on toimitiloja ja ajoneuvoja koskevia vuokrasopimuksia, jotka eivät olleet vielä
alkaneet 31.12.2023. Näiden ei-peruutettavissa olevien vuokrasopimusten vastaiset diskon-
tatut vuokramaksut ovat 172 (1 383) tuhatta euroa.
63
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
16 Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai nettorealisointiarvoon sen mukaan,
kumpi näistä on alempi. Relais määrittää hankintamenon käyttäen FIFO-menetelmää
(first-in, first-out). Ostettujen tuotteiden hankintamenoon sisältyvät:
ostomenot
muut muuttuvat menot, kuten rahdit, tullimaksut sekä menot, jotka syntyvät tuotteiden
käsittelystä myyntivalmiiksi, ja jotka ovat aiheutuneet vaihto-omaisuuden saattamisesta
siihen sijaintipaikkaan ja tilaan, joka sillä on tarkasteluhetkellä.
Nettorealisointihinta on arvioitu myyntihinta, joka saadaan vaihto-omaisuushyödyk-
keen myynnistä tavanomaisessa liiketoiminnassa, ja josta vähennetään arvioidut tuotteen
myynnin toteutumiseksi välttämättömät menot. Vaihto-omaisuudesta tehdyt kulukirjaukset
(arvonalentumistappiot) sisältyvät tuloslaskelman erään Materiaalit ja palvelut. Tytäryhtiöt
seuraavat vaihto-omaisuuserien kiertonopeutta eri menetelmillä säännöllisesti, perustuen
esimerkiksi viimeisimpiin myyntitapahtumiin.
16.1 Tasearvot
1 000 euroa 31.12.2023 31.12.2022
Valmiit tuotteet 71 383 67 976
Matkalla olevat tuotteet 2 983 811
Vaihto-omaisuuden ennakkomaksut 2 903 1 292
Epäkuranttiusvaraus (3 900) (2 843)
Muu vaihto-omaisuus 736 568
Yhteensä 74 105 67 804
64
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
17 Rahoitusvarat
Luokittelu
Relais luokittelee konsernin rahoitusvarat joko jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviin
rahoitusvaroihin tai käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettaviin rahoitusvaroihin.
Rahoitusvarojen luokittelu tehdään niiden käyttötarkoituksen perusteella alkuperäisen
hankinnan yhteydessä. Luokittelu perustuu Relaisin liiketoimintamallin tavoitteisiin ja rahoi-
tusvarojen sopimusperusteisiin rahavirtoihin, tai soveltamalla käyvän arvon vaihtoehtoa
alkuperäisen hankinnan yhteydessä.
Kaikki rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan kaupantekopäivänä. Mikäli kyseessä on
erä, jota ei arvosteta käypään arvoon tulosvaikutteisesti, transaktiomenot sisällytetään
rahoitusvarojen alkuperäiseen kirjanpitoarvoon. Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta silloin,
kun Relais on menettänyt sopimusperusteisen oikeuden rahoitusvaroista kertyviin rahavir-
toihin, tai kun se on siirtänyt merkittäviltä osin riskit ja tuotot konsernin ulkopuolelle.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat
Konsernin jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat koostuvat lähinnä
myyntisaamisista sekä rahavaroista. Lisäksi konsernilla on pieni määrä muita sijoituksia.
Tähän ryhmään luokitellut varat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efek-
tiivisen koron menetelmää. Relaisin liiketoimintamallin mukaan myyntisaamisilla on tarkoitus
pitää sopimukset ja kerätä niitä koskevia rahavirtoja, jotka perustuvat pelkästään pääomiin
ja korkoihin. Myyntisaamiset ovat lyhytaikaisia varoja, jotka konserni aikoo pitää enintään 12
kuukauden ajan raportointikauden päättymisestä. Myyntisaamisten kirjanpitoarvon katso-
taan olennaisilta osin vastaavan niiden käypää arvoa. Arvonalentumisten kirjanpitokäsittely
on selostettu liitetiedossa 22.4 Luottoriski. Konsernin rahavarat koostuvat käteisestä rahasta
ja pankkitileistä. Rahavaroihin luokitelluilla erillä on enintään kolmen kuukauden maturiteetti
hankinta-ajankohdasta lukien.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat
Relais luokittelee tähän ryhmään sellaiset johdannaisinstrumentit (koronvaihtosopimukset)
jotka on hankittu suojaustarkoituksiin, mutta joihin konserni ei sovella suojauslaskentaa ja
joiden käypä arvo on positiivinen tilinpäätöspäivänä. Nämä rahoitusvarat luokitellaan joko
pitkä- tai lyhytaikaisiin rahoitusvaroihin niiden maturiteetin perusteella. 31.12.2023 yhti-
öllä ei ollut voimassaolevia koronvaihtosopimuksia. Koronvaihtosopimusten käypä arvo oli
31.12.2022 261 tuhatta euroa (katso liitetieto 20 Rahoitusvelat).
17.1 Tasearvot
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2023 31.12.2022
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
Myyntisaamiset 22.4 35 075 27 943
Rahavarat 9 675 13 527
Sijoitukset 285 115
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat - 89
Yhteensä
45 035 41 673
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat
Johdannaisinstrumentit 21.1 - 261
Yhteensä - 261
Pantattujen pankkitilien kirjanpitoarvo 31.12.2023 oli nolla euroa (nolla euroa 31.12.2022).
65
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
18 Muut saamiset
1 000 euroa 31.12.2023 31.12.2022
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat
verosaamiset
4 024 4 106
Vuosialennussaamiset 1 432 1 354
Ennakkomaksut ja siirtosaamiset 2 934 2 368
ALV saamiset 1 401 469
Muut saamiset 579 617
Yhteensä 10 370 8 914
66
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
19 Oma pääoma
Relais luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit
niiden luonteen perusteella joko rahoitusvelaksi tai omaksi
pääomaksi
Rahoitusvelka on instrumentti, joka velvoittaa Relaisia
luovuttamaan käteisvaroja tai muita rahoitusvaroja, tai
jonka haltijalla on oikeus vaatia Relaisilta käteisvaroja tai
muita rahoitusvaroja.
Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa
sopimus, joka osoittaa oikeutta osuuteen Relaisin
varoista sen kaikkien velkojen vähentämisen jälkeen.
Emoyhtiöllä on yksi osakesarja, ja kukin osake oikeuttaa
yhteen ääneen yhtiökokouksessa. Osakkeisiin ei liity
äänestysrajoituksia tai äänileikkureita. Yhtiön osakkeilla
ei ole nimellisarvoa. Kaikki osakkeet tuottavat yhtäläisen
oikeuden osinkoon ja muuhun yhtiön varojenjakoon (sisäl-
täen varojenjaon purkautumistilanteissa). Kaikki liikkeeseen-
lasketut osakkeet on maksettu täysimääräisesti.
Konsernin oma pääoma sisältää seuraavat erät:
Osakepääoma: tämä koostuu emoyhtiö Relais
Group Oyj:n kantaosakkeista. Osakepääomaan
merkitään osakeantien yhteydessä saatu osakkeiden
merkintähinta siltä osin, kuin merkintähintaa ei ole
päätetty osakeantipäätöksessä kirjattavaksi sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon. Uusien osak-
keiden liikkeeseenlaskusta välittömästi johtuvat tran-
saktiomenot kirjataan omaan pääomaan saatujen
maksujen vähennyseränä ja verovaikutuksilla oikais-
tuina.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto: tämä
rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset
sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin
kuin sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä
osakepääomaan.
Omat osakkeet: omista osakkeista maksettu
vastike, ml. mahdolliset transaktiomenot verovaiku-
tuksilla oikaistuna, vähennetään emoyhtiön omasta
pääomasta, kunnes osakkeet mitätöidään. Jos
tällaiset osakkeet myöhemmin myydään tai lasketaan
uudelleen liikkeeseen, saatu vastike kirjataan suoraan
omaan pääomaan.
Muuntoerot: rahasto sisältää kertyneet muuntoerot,
jotka ovat syntyneet ulkomaisten yksikköjen tilinpää-
tösten muuntamisesta euroiksi.
Kertyneet voittovarat: kertyneet voittovarat ovat
aiemmilta tilikausilta kertyneitä varoja, joita ei ole
siirretty oman pääoman rahastoihin tai jaettu voiton-
jakona omistajille.
67
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
19.1 Osakkeen lukumäärän ja konsernin oman pääoman muutokset
Alla olevassa taulukossa on esitetty osakkeen kappalemäärän muutokset ja vastaavat
konsernin oman pääoman muutokset.
1 000 euroa / kappaletta Osakemäärä
(kpl)
Osake-
pääoma
Sijoitetun vapaan oman
pääoman rahasto
1.1.2022 17 941 433 80 71436
Osakeanti – Osakeperusteiset maksut - Lumise Oy 64 407 - 1 314
Osakeanti 2 – Skeppsbrons Jönköping AB:n hankinta 68 118 - 1 168
Osakeoptioilla merkityt osakkeet (liitetieto 19.3) 58 350 - 207
Muutokset yhteensä 190 875 - 2 689
31.12.2022
18 132 308 80 74 125
1.1.2023 18 132 308 80 74 125
Muutokset yhteensä - - -
31.12.2023
18 132 308 80 74 125
Euroclear Finlandin ylläpitämän osakasluettelon mukaan yhtiöllä oli tilikauden päättyes
2 758 (2 798) osakkeen-omistajaa. 31.12.2023 Relais omisti omia osakkeitaan 50 kappaletta
(50).
Lisätietoja vuosina 2023 ja 2022 toteutetuista yrityshankinnoista on esitetty liitetiedossa 3
Liiketoimintojen yhdistämiset ja määräysvallattomien omistajien hankinnat.
68
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Osakeannit
Vuosi 2023
Ei osakeanteja vuonna 2023.
Vuosi 2022
Vuonna 2022 Relais toteutti kaksi osakeantia, jotka on
selostettu alla. Kaikki osakeannit järjestettiin Relais Groupin
liiketoiminnan kehittämiseksi ja liiketoimintojen yhdistä-
misten rahoittamiseksi, joten osakkeenomistajien etuoikeu-
desta poikkeamiselle oli osakeyhtiölain mukainen painava
taloudellinen syy. Osakeanti 1 (Lumise) ja osakeanti 2
(Skeppsbrons Jönköping -hankinta) toteutettiin emoyhtiön
hallituksen päätöksellä varsinaisen yhtiökokouksen 13.4.2022
antaman osakeanti-valtuutuksen nojalla. Osakeanneista
johtuneiden transaktiomenojen määrä ei ollut merkittävä.
Osakeanti – Osakeperusteiset maksut - Lumise Oy
Lumiseen liittyi osakeperusteinen palkitsemisjärjestely, jota
käsiteltiin liiketoimintojen yhdistämisestä erillisenä liike-
toimena ja palkkakuluna. Järjestelyn ehdot täyttyivät ja
myyjille maksettiin 1,3 miljoonan euron palkkio yhtiön osak-
keina, 64.407 kappaletta.
Osakeanti 2 – Skeppsbrons Jönköping AB:n hankinta
Yhtiö solmi toukokuussa yrityskaupan ruotsalaisen Skep-
psbrons Jönköping AB:n koko osakekannan ostamisesta.
Osakekannan kauppahinta oli 8.181 tuhatta euroa. Kauppa-
hinnasta 1.168 tuhatta euroa maksettiin täytäntöönpanon
yhteydessä liikkeeseen lasketulla 68.118 Relaisin uudella
osakkeella.
Tarkemmat tiedot vuosien 2023 ja 2022 yrityshankinnoista
on esitetty liitetiedossa 3 Liiketoimintojen yhdistämiset ja
määräysvallattomien omistajien hankinnat.
19.2 Osingonjako
Osingonjako yhtiön osakkeenomistajille kirjataan velaksi
taseeseen sillä kaudella, jonka aikana yhtiökokous hyväksyy
osingot. Relaisin tavoitteena on jakaa osinkoa vuosittain
keskimäärin yli 30 % konsernin keskimääräisestä vertailukel-
poisesta osakekohtaisesta tuloksesta, suhdannevaihtelut
huomioiden. Vuosittaisia osinkoja ehdotettaessa otetaan
huomioon yritysostomahdollisuudet ja niihin liittyvät rahoi-
tustarpeet, likviditeettiasema, konsernin oma pääoma,
pitkäaikaiset rahoitus- ja investointitarpeet, kasvusuunni-
telmat, osakeyhtiölain mukaiset vaatimukset osingonjaolle
sekä muut tekijät, joita yhtiön hallitus pitää tärkeinä.
Kaikki tulevina vuosina mahdollisesti maksettavat
osingot, niiden määrä ja niiden maksuajankohta riippuvat
tytäryhtiöiden tulevista tuloksista, taloudellisesta asemasta,
rahavirroista, investointitarpeista, vakavaraisuudesta, yhtiön
tytäryhtiöiden kyvystä jakaa osinkoja tai muuten siirtää
varoja yhtiöön ja muista tekijöistä.
Osakeyhtiölain mukaan määrä, joka on merkitty tasee-
seen kehitysmenona Suomen kirjanpitolain mukaisesti, on
vähennettävä vapaasta omasta pääomasta laskettaessa
voitonjakokelpoisia varoja.
Yhtiökokous päätti 5.4.2023, että emoyhtiön jakokelpoi-
sista varoista maksetaan hallituksen esityksen mukaisesti
osinkoa 0,40 euroa osakkeelta ja että osinko maksetaan
kahdessa erässä. Osingon ensimmäinen erä 0,20 euroa
osakkeelta, maksettiin 18.4.2023 osakkeenomistajalle, joka
osingonjaon täsmäytyspäivänä 11.4.2023 oli merkittynä
Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluette-
loon. Osingon toinen erä 0,20 euroa osakkeelta makset-
tiin 9.11.2023 osakkeenomistajalle, joka osingon toisen
maksuerän täsmäytyspäivänä 2.11.2023 oli merkittynä
Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon.
Osinkoja maksettiin yhteensä 7,3 miljoonaa euroa.
19.3 Osakepohjaiset osakkeina selvitettävät
optio-ohjelmat
Relais Groupilla on kaksi osakepohjaista osakkeina selvi-
tettävää optio-ohjelmaa. Relaisin hallituksen jäsenet ja
johtoryhmän jäsenet omistivat 31.12.2023 yhteensä 463 450
(383 450) Relaisin optio-oikeutta, jotka oikeuttavat merkit-
semään yhteensä 463 450 (383 450) Relaisin osaketta,
mikä vastaa noin 2,5 % (2,1%) Relaisin osakkeista ja niiden
tuottamasta äänimäärästä merkintöjen jälkeen. Lisäksi
edesmenneen hallituksen jäsenen perilliset omistivat
31.12.2023 yhteensä 18 800 (18 800) Relaisin optio-oikeutta,
jotka oikeuttavat merkitsemään yhteensä 18 800 (18 800)
Relaisin osaketta. Yhteensä annetut optio-oikeudet oikeut-
tavat merkitsemään yhteensä 877 250 (777 250) osaketta.
Voimassa olevat optiot koostuvat keskenään ehdoiltaan
eroavista optio-ohjelmista (2017E, 2017F, 2019E, 2023A ja
2023B).
Yhtiön optio-oikeuksilla merkittiin tilikauden 2023 aikana
yhteensä 0 (58 350) yhtiön uutta osaketta.
Seuraavassa taulukossa esitetään osakeoptioiden luku-
määrä ja painotetut keskimääräiset toteutushinnat sekä
optioiden muutokset vuoden aikana (lukuun ottamatta
synteettisiä optioita):
69
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
2023 2022
Kappaletta / Euroa Lukumäärä Toteutushinnan
painotettu keskiarvo
Lukumäärä Toteutushinnan
painotettu keskiarvo
Ulkona olleet 1.1. 777 250 1,8 835 600 2,38
Myönnetyt optiot 100 000 -
Menetetyt optiot - -
Toteutetut optiot - 58 350
Rauenneet optiot - -
Ulkona olevat 31.12.
1
877 250 3,11 777 250 1,8
Toteutettavissa olevat 31.12. 777 250 1,58 777 250 1,8
Optiot raukeavat seuraavasti:
Optiosarja Päättymispäivä
2017 E-F, 2019 E 31.12.2030
2023 A-B 30.6.2026
1
Toteutushinnan painotetun keskiarvon 0,22 euron ero vuonna 2023 johtuu osingonjaosta ja vuonna 2023 myönnetyistä optioista.
70
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
19.4 Pääoman hallinta
Konsernin pääoman hallinnan tavoitteena on kasvattaa
osakkeen arvoa mahdollistamalla konsernin kasvustra-
tegian toteuttaminen yritysostojen ja orgaanisen kasvun
muodossa. Pääoman hallinnan keskeisiä elementtejä ovat
operatiivinen rahavirta, velkarahoitus, osakeannit ja osin-
gonjako.
Velkarahoitusta, osakeanteja ja operatiivista rahavirtaa
voidaan käyttää erikseen tai yhdessä konsernin yritysos-
tojen rahoittamiseen. Konsernin ja sen pääpankin välisen
SFA-sopimuksen (Senior Facility Agreement) mukaan
velka-rahoituksen käyttöön sovelletaan tavanomaisia
rahoituskovenantteja. Pankille neljännesvuosittain rapor-
toitavia kovenantteja seurataan kuukausittain. Konsernin
tavoitteena on säilyttää aina riittävä varmuusmarginaali
kovenanttien raja-arvoihin nähden.
Konsernin osingonjakopolitiikan tavoitteena on jakaa
osinkoa vuosittain keskimäärin yli 30 % konsernin keskimää-
räisestä vertailukelpoisesta tuloksesta suhdannevaihtelut
huomioiden. Uusien osakkeiden liikkeeseenlasku yritys-
hankintojen yhteydessä edellyttää emoyhtiön hallituksen
harkintaa ja voimassa olevia hallituksen valtuutuksia.
Tilikausilla 2023 ja 2022 Relais seurasi pääomaa perus-
tuen omavaraisuusaste-tunnuslukuun, joka on laskettu
jakamalla konsernitaseen mukainen oma pääoma varojen
yhteismäärällä (sisältäen lyhyt- ja pitkäaikaiset varat).
Omavaraisuusaste osoittaa, kuinka suuri osa varoista on
rahoitettu omistajien pääomalla. Katso myös liitetieto 20.4
Lainakovenantit.
19.5 Valtuutukset
Varsinainen yhtiökokous 5.4.2023valtuutti hallituksen päät-
tämään enintään1 813 231 oman osakkeen hankkimisesta tai
pantiksi ottamisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön
vapaalla omalla pääomalla. Osakkeita voidaan hankkia
yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi, yrityskauppojen
tai muiden järjestelyiden rahoittamiseksi tai toteuttamiseksi,
osakepohjaisten kannustinjärjestelmien toteuttamiseksi,
hallituspalkkioiden maksamiseksi tai muutoin edelleen
luovutettavaksi tai mitätöitäväksi. Osakkeita voidaan
hankkia säännellyllä markkinalla niillä markkinapaikoilla,
joiden sääntöjen mukaan yhtiö saa käydä kauppaa omilla
osakkeillaan. Tällöin osakkeet hankitaan suunnatusti eli
muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden
suhteessa ja osakkeista maksettava vastike perustuu yhtiön
osakkeen julkisesti noteerattuun markkinahintaan siten,
että hankittavien osakkeiden vähimmäishinta on osakkeen
alin julkisessa kaupankäynnissä noteerattu markkinahinta
ja enimmäishinta on osakkeen korkein julkisessa kaupan-
käynnissä noteerattu markkinahinta valtuutuksen voimas-
saoloaikana. Valtuutus on voimassa vuonna 2024 järjestet-
tävän varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen, kuitenkin
enintään 30.6.2024 saakka. Valtuutus kumoaa aikaisemmat
yhtiökokouksissa päätetyt hankintavaltuutukset. Valtuu-
tusta ei käytetty vuonna 2023.
Varsinainen yhtiökokous 5.4.2023 valtuutti hallituksen
päättämään enintään 3 626 462 osakkeen antamisesta
osakeannilla tai antamalla osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:n
mukaisia osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia (mukaan
lukien optio-oikeudet) yhdessä tai useammassa erässä.
Valtuutusta voidaan käyttää mahdollisten yrityskauppojen
tai muiden järjestelyiden rahoittamiseen ja toteuttamiseen,
yhtiön osakepohjaisten kannustinjärjestelmien toteut-
tamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Valtuutus antaa hallitukselle oikeuden päättää kaikista
osakeannin sekä mainittujen erityisten oikeuksien antamisen
ehdoista, mukaan lukien osakkeiden tai erityisten oikeuksien
saajat ja maksettavan vastikkeen määrä. Valtuutus sisältää
myös oikeuden antaa osakkeita osakkeenomistajien etuoi-
keudesta poiketen eli suunnatusti. Hallituksen valtuutus
kattaa sekä uusien osakkeiden antamisen että yhtiön
hallussa mahdollisesti olevien omien osakkeiden luovu-
tuksen. Valtuutus on voimassa vuonna 2024 järjestettävän
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin
enintään 30.6.2024 saakka. Tämä valtuutus kumoaa aikai-
semmat yhtiökokouksissa päätetyt osakeanti- ja osakkei-
siin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta annetut
valtuutukset. Valtuutusta ei käytetty vuonna 2023.
71
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
20 Rahoitusvelat
Relais luokittelee rahoitusvelkansa kahteen ryhmään
seuraavasti: käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
ja jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat. Luokittelu
määrittää sen, edellytetäänkö instrumentin arvostamista
myöhemmin uudelleen käypään arvoon ja mihin kyseinen
erä kirjataan.
Yleensä rahoitusvelat luokitellaan pitkä- tai lyhytaikai-
siksi veloiksi niiden erääntymisajankohdan perusteella.
Rahoitusvelka luokitellaan kuitenkin lyhytaikaiseksi, mikäli
Relaisilla ei ole ehdotonta oikeutta siirtää velan suoritta-
mista vähintään 12 kuukauden päähän raportointikauden
päättymispäivästä. Konsernin lainoista esitetään lyhytaikai-
sissa rahoitusveloissa alle 12 kuukauden kuluttua eräänty-
vien lainojen osuus.
Rahoitusvelka (tai sen osa) kirjataan taseesta pois vasta
silloin, kun velka on lakannut olemasta olemassa, eli kun
sopimuksessa yksilöity velvoite on täytetty, kumottu tai sen
voimassaolo on lakannut.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitus-
velat
Rahoitusvelka luokitellaan käypään arvoon tulosvaikuttei-
sesti kirjattavaksi rahoitusvelaksi, jos on luokiteltu kaupan-
käyntitarkoituksessa pidettäväksi, se on johdannainen tai se
nimenomaisesti luokitellaan käypään arvoon tulosvaikut-
teisesti kirjattavaksi alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä.
Nämä rahoitusvelat arvostetaan käypään arvoon alun
perin sekä tämän jälkeen, ja käypien arvojen muutokset
merkitään tuloslaskelman rahoitusseriin. Konsernissa tähän
erään sisältyvät:
ne suojaamistarkoituksiin hankitut johdannaiset
(koronvaihtosopimukset), joiden käypä arvo on
negatiivinen raportointikauden päättymispäivänä
(Relais ei sovella suojauslaskentaa)
liiketoimintojen yhdistämisissä kirjatut ehdolliset
vastikkeet (katso liitetieto 3 Liiketoimintojen yhdistämiset
ja määräysvallattomien omistajien hankinnat).
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat
(muut rahoitusvelat)
Konsernissa tähän erään sisältyvät lähinnä lainat rahoi-
tuslaitoksilta, vuokrasopimusvelat sekä ostovelat. Muut
rahoitusvelat kirjataan alun perin käypään arvoon. Tran-
saktiomenot sisällytetään rahoitusvelan alkuperäiseen
kirjanpitoarvoon. Myöhemmin nämä rahoitusvelat arvos-
tetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron
menetelmällä. Jaksotettu hankintameno lasketaan otta-
malla huomioon hankintaan liittyvät yli- tai alikurssit sekä
palkkiot tai menot, jotka ovat kiinteä osa efektiivistä korkoa.
72
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
20.1 Rahoitusvelkojen erittely
1 000 euroa Liitetieto 31.12.2023 31.12.2022
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat
Pitkäaikaiset
Lainat rahoituslaitoksilta 22 88 845 95 695
Vuokrasopimusvelat 15 49 420 45 307
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat 22 598 1 009
138 863 142 011
Lyhytaikaiset
Lainat rahoituslaitoksilta 22 7 096 7 228
Vuokrasopimusvelat 15 13 709 11 876
Ostovelat 22 21 346 15 125
Määräysvallattomien omistajien lunastusvelka 3,2 - -
Muut rahoitusvelat 1 885 265
44 036 34 494
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat yhteensä 182 899 176 505
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Pitkäaikaiset
Ehdolliset vastikkeet 3, 21 - -
Johdannaisinstrumentit 21, 22.2 - -
- -
Lyhytaikaiset
Ehdolliset vastikkeet 3, 21 - 2 248
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat yhteensä - 2 248
Rahoitusvelat yhteensä 182 899 178 753
Taulukossa esitetyt ehdolliset vastikkeet sisältyvät taseen eriin Pitkäaikaiset muut rahoi-
tusvelat ja Lyhytaikaiset muut rahoitusvelat. Niiden ehdot on kuvattu liitetiedossa 3 Liiketoi-
mintojen yhdistämiset ja määräysvallattomien omistajien hankinnat.
Yhtiö maksoi vuonna 2023 lyhytaikaisiin ehdollisiin vastikkeisiin kirjatun 25 miljoonan
Ruotsin kruunun lisäkauppahintavelan Strands Group AB:n aiemmille omistajille toukokuussa
osakekauppasopimuksen mukaisesti. Vuoden 2022 lopussa velka arvostettiin käypään
arvoon 2,2 miljoonaa euroa.
73
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
20.2 Lainojen sekä vuokrasopimusvelkojen ehdot sekä takaisinmak-
suaikataulu
Lainojen sekä vuokrasopimusvelkojen pääasialliset ehdot ovat seuraavat:
31.12.2023
Valuutta Nimellis-
korko
Erääntymis-
vuosi
Käypä arvo Tasearvo
Lainat rahoituslaitok-
silta (yritysostolaina)
EUR
EURIBOR
6 KK+2,1 %
2025 60 344 60 344
Lainat rahoituslaitok-
silta (yritysostolaina)
SEK
STIBOR
6 KK+2,1 %
2025 35 597 35 597
Vuokrasopimusvelat Useita Useita 2024-2034 63 129 63 129
Lainoihin liittyvät yrityskiinnitykset on esitetty liitetiedossa 24 Varaukset, ehdolliset erät ja
sitoumukset.
20.3 Rahoitusjärjestelyjen muutokset
Relais Group Oyj sopi 24.2.2023 pääpankkinsa kanssa muutoksista alun perin vuonna 2019
solmittuun ja edellisen kerran toukokuussa 2022 muutettuun rahoitussopimukseensa. Rahoi-
tussopimuksen voimassaoloa jatkettiin yhdellä vuodella 31.5.2025 saakka. Uusitun rahoitus-
sopimuksen mukaisten rahoitusvastuiden enimmäismäärä on 126,9 miljoonaa euroa koos-
tuen enimmillään 104,4 miljoonan euron suuruisesta yritysostorahoituksesta, 15,5 miljoonan
euron komittoimattomasta velkakirjajärjestelystä ja 7,0 miljoonan euron suuruisesta RCF-li-
miitistä. Katsauskauden lopussa nostamatta oleva osuus komittoimattomasta velkakirja-
rahoitusjärjestelystä oli 15,5 miljoonaa euroa ja RCF-limiitistä 5,6 miljoonaa euroa. Vuoden
lopussa 2022 nostamatta oleva osuus komittoimattomasta velkakirjarahoitusjärjestelystä oli
15,5 miljoonaa euroa ja RCF-limiitistä 4,9 miljoonaa euroa.
20.4 Lainakovenantit
Relaisin lainoihin rahoituslaitoksilta liittyy kovenanttiehtoja. Kyseisten lainojen kokonais-
määrä, sisältäen vuokrasopimusvelat, oli 160,7 (157,4) miljoonaa euroa 31.12.2023. Konsernin
on täytettävä velkaantuneisuutta, omavaraisuusastetta ja rahavirtaa koskevat kove-
nantti-ehdot vuosineljänneksittäin. Velkaantuneisuus lasketaan nettovelan suhteena pro
forma -käyttökatteeseen. Omavaraisuusastetta laskettaessa konsernin oma pääoma
jaetaan konsernitaseen varojen yhteissummalla. Konserni sisällyttää kassavirtasuhteeseen
kassavirran velanhoitosuhteella. Rahoitussopimuksessa sovitut erityisehdot huomioidaan
velkaantuneisuuden ja kassavirran kovenanttien laskennassa. Vuonna 2023 kaikkia talou-
dellisia kovenantteja seurattiin kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS) mukaisesti
laaditun taloudellisen tiedon perusteella. Relais täytti kyseiset ehdot vuosina 2023 ja 2022.
Katso myös liitetieto 19.4 Pääoman hallinta.
31.12.2023
Oikaistu
31.12.2022
Omavaraisuusaste, % 33,6 33,2
Velkaantuneisuus 3,43 3,85
Kassavirtasuhde 1,08 1,44
74
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
20.5 Rahoituksen rahavirroista johtuvat velkojen muutokset
Seuraavassa taulukossa esitetään rahoituksesta johtuvien velkojen alku- ja päätössaldojen
välinen täsmäytyslaskelma.
2023 2022
1 000 euroa Vuokrasopimusvelat Lainat rahoituslaitoksilta ja
muilta
Vuokrasopimusvelat Lainat rahoituslaitoksilta ja
muilta
Saldo 1.1. 57 183 103 932 58 424 96 578
Lainojen nostot - - - 20 000
Lainojen takaisinmaksut - (7 552) - (10 535)
Vuokrasopimusvelkojen maksut (12 170) - (11 156) -
Rahoituksen rahavirroista johtuvat muutokset
yhteensä
(12 170) (7 552) (11 156) 9 465
Liiketoimintojen yhdistämiset 502 827 2 587 28
Uudet vuokrasopimukset 6 499 - 2 376 -
Muut muutokset 11 115 341 4 952 (2 139)
Saldo 31.12. 63 129 97 547 57 183 103 932
75
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
21 Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
Tilikauden 2023 lopussa konsernin käypään arvoon
arvostettavat rahoitusvarat ja -velat koostuivat johdan-
naisveloista (koronvaihtosopimukset) sekä yrityskauppojen
ehdollisista vastikkeista (velka).
Relais arvostaa koronvaihtosopimukset vastapuolelta
(pankki) saatavien arvostuslaskelmien perusteella. Riippuen
siitä, onko suojausinstrumentin käypä arvo positiivinen vai
negatiivinen, se kirjataan konsernitaseeseen seuraavasti:
positiivinen: erä Muut pitkäaikaiset tai lyhytaikaiset
rahoitusvarat
negatiivinen: erä Muut pitkäaikaiset tai lyhytaikaiset
rahoitusvelat.
Ehdollisista vastikkeista kirjattuihin velkoihin liittyy erilaisia
yrityskauppakohtaisia oletuksia, jotka koskevat yleensä
hankinnan kohteen taloudellista tulosta tietyllä yritys-
kaupan jälkeisellä ajanjaksolla, jota mitataan esim. liike-
voitto- tai käyttökateluvulla, ja ne saattavat sisältää myös
sovittuja operatiivisia tavoitteita. Katso lisätietoja liitetie-
dosta 3 Liiketoimintojen yhdistämiset.
21.1 Luokittelu kirjanpidossa ja käyvät arvot
Seuraavassa taulukossa esitetään rahoitusvarojen ja
-velkojen tasearvot sekä käyvät arvot, ml. niiden käyvän
arvon hierarkian mukaiset tasot (lisätietoja käyvän arvon
hierarkiasta on esitetty liitetiedossa 1.7 Käypien arvojen
määrittäminen). Taulukossa ei esitetä käypiä arvoja
koskevia tietoja niistä rahoitusvaroista ja -veloista, joita ei
arvosteta käypään arvoon, jos kirjanpitoarvo on kohtuul-
lisen lähellä käypää arvoa .
76
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Tasearvo Käypä arvo
1 000 euroa Liitetieto Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensä
31.12.2023
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat
Koronvaihtosopimukset (ei suojauslaskennassa) 17.1 - - - - -
Yhteensä - - - - -
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvelat
Ehdolliset vastikkeet 3, 20.1 - - - - -
Yhteensä - - - - -
Rahoitusvelat, joita ei arvosteta käypään arvoon
Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta 20, 22 7 096 - - 7 096 7 096
Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta 20, 22 88 845 - - 88 845 88 845
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat 20, 22 598 - - 598 598
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat 20, 22 1 009 - - 1 009 1 009
Yhteensä 97 547 - - 97 547 97 547
31.12.2022
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat
Koronvaihtosopimukset (ei suojauslaskennassa) 17.1 261 - 261 - 261
Yhteensä 261 - 261 - 261
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvelat
Ehdolliset vastikkeet 3, 20.1 2 248 - - 2 248 2 248
Yhteensä 2 248 - - 2 248 2 248
Rahoitusvelat, joita ei arvosteta käypään arvoon
Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta 20, 22 7 228 - - 7 228 7 228
Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta 20, 22 95 695 - - 95 695 95 695
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat 20, 22 1 009 - - 1 009 1 009
Yhteensä 103 932 - - 103 932 103 932
77
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
22 Rahoitusriskien hallinta
22.1 Rahoitusinstrumentit - riskienhallinnan
tavoitteet ja periaatteet
Relaisin tärkeimpiin rahoitusinstrumentteihin kohdistuu riski-
tekijöitä, joiden päämuuttujat ovat:
markkinoiden muutokset ja
asiakkaiden käyttäytyminen.
Konsernin rahoitusvaroihin vaikuttavat riskit liittyvät
pääasiassa vastapuolten maksukäyttäytymisen muutoksiin
ja luottoriskiin. Korkokantojen muutokset vaikuttavat Relaisin
vaihtuvakorkoisista lainoista muodostuviin rahoitusvelkoihin,
ja ne ovat siten alttiina korkoriskille. Jos konserni ei pysty
järjestämään rahoitusta luottokelpoisuuttaan vastaavin
ehdoin, Relaisille voi syntyä maksuvalmius- tai jälleenrahoi-
tusriski.
Johto arvioi riskejä säännöllisesti, ja ylin johto valvoo
näiden riskien hallintaa konsernin rahoitusriskien hallin-
nointiperiaatteiden mukaisesti. Relaisilla on asianmukaiset
toimintaperiaatteet ja menettelytavat, ja rahoitusriskit
tunnistetaan sekä mitataan ja niitä hallitaan konsernin
toimintaperiaatteiden ja riskitavoitteiden mukaisesti.
Hallitus tarkastelee ja hyväksyy kunkin riskin hallintaa
koskevat toimintaperiaatteet, jotka on esitetty tiivistetysti
alla.
Relais käyttää johdannaisinstrumentteja korkoriskien
suojaamiseen, katso lisätietoja liitetiedosta 22.2 Korkoriski.
Konserni ei sovella suojauslaskentaa.
Markkinariski on riski siitä, että rahoitusinstrumenttien
käyvät arvot tai niiden vastaiset rahavirrat vaihtelevat
markkinahintojen tai markkinaolosuhteiden muutosten
vuoksi. Markkinariski käsittää kolmenlaisia riskejä:
korkoriski,
valuuttariski ja
muu hintariski, kuten osakkeiden hintariski ja hyödykeriski.
Konsernin rahoitusinstrumentteihin, joihin markkinariski
vaikuttaa, kuuluvat lainat sekä talletukset.
22.2 Korkoriski
Korkoriski on riski siitä, että rahoitusinstrumentin käypä
arvo tai vastaiset rahavirrat vaihtelevat markkinakorkojen
muutosten vuoksi. Relaisin altistuminen korkovaihteluille
liittyy ensisijaisesti siihen osaan konsernin pitkäaikaisista
velkasitoumuksista, jotka ovat vaihtuvakorkoisia. Konsernin
pitkäaikaiset vaihtuvakorkoiset pankkilainat on sidottu
Euribor- ja Stibor-korkoihin. Markkinakorkojen muutoksilla
on suora vaikutus Relaisin tuleviin korkomaksuihin.
Relaisin periaatteena korkoriskin vaikutusten vähentämi-
seksi on ylläpitää ennalta määrätty tasapaino hankittujen
lainalimiittien kokonaismäärän ja maksuvalmiusaseman
välillä. Johto arvioi korkoriskin jokaisena raportointipäi-
vänä määrittääkseen toimenpiteet, joita tarvitaan vakaan
korkoympäristön ylläpitämiseksi. Konsernilla on mahdollisuus
neuvotella rahoitusinstrumenttien ehdot uudelleen, jos
markkinaympäristö ja korkoympäristö muuttuvat.
Relais käyttää johdannaisia korkoriskeiltä suojautumi-
seen. Johdannaiset arvostetaan käypään arvoon tulosvai-
kutteisesti.
Korkoriskin herkkyysanalyysi
Seuraavassa taulukossa esitetään lainojen herkkyys
kohtuullisen mahdolliselle korkotason muutokselle (se laina-
salkun osa, johon muutos vaikuttaa). Herkkyysanalyysi on
tehty perustuen lainakantaan raportointikauden lopussa
ilman tulevia lyhennyksiä ja oletukseen, että viitekorko on
positiivinen. Korkotason muutokset on esitetty täysimää-
räisesti, ottamatta huomioon mahdollisten sopimusperus-
teisten korkolattioiden (floor) vaikutuksia. Kun kaikki muut
muuttujat pysyvät muuttumattomina ja korkoa muutetaan
100 korkopisteellä, vaihtuvakorkoisten lainojen vaikutus
konsernin tulokseen ennen veroja on seuraava:
78
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Vaikutus tulokseen ennen veroja
1 000 euroa Nousu / lasku korkopisteinä 31.12.2023 31.12.2022
6 kk Euribor +100 (603) (644)
6 kk Stibor +100 (356) (385)
6 kk Euribor -100 603 644
6 kk Stibor -100 356 385
Korollisten rahoitusvelkojen korkojen vaihteluväli tilikaudella oli 5,99 - 6,36 %.
22.3 Valuuttariski
Konsernin emoyhtiön toimintavaluutta on euro, ja tytäryhtiöiden toimintavaluutat ovat
tytäryhtiön taloudellisesta ympärisstä riippuen Ruotsin kruunu, Norjan kruunu ja Tanskan
kruunu. Kun emoyhtiö yhdistelee näissä maissa toimivien tytäryhtiöiden tilinpäätöksiä euro-
määräiseen konsernitilinpäätökseen, se altistuu translaatioriskille. Relais ei suojaa translaa-
tioriskiä.
Konsernin yhtiöt altistuvat valuuttakurssiriskeille (transaktioriski) transaktioista, jotka
tehdään muussa kuin yhtiön toimintavaluutassa. Konserni altistuu transaktioriskille
pääasiassa kaukoidän tavaratuonnissaan, jossa pääasiallinen kaupankäyntivaluutta on
Yhdysvaltain dollari. Relais altistuu valuuttakurssiriskille, joka liittyy emoyhtiön toimintava-
luutan ja Yhdysvaltain dollarin välisen vaihtokurssin vaihteluun. Emoyhtiö hallinnoi konsernin
transaktioriskiä käyttämällä tarvittaessa termiinisopimuksia ja siirtämällä valuuttakurssi-
muutokset tuotteiden myyntihintoihin, jolloin pyritään eliminoimaan valuuttakurssimuutosten
vaikutus konsernin bruttokatteeseen. Mikäli USD-keskikurssi tilikaudella olisi ollut 10 % toteu-
tunutta vahvempi, olisi sen vaikutus 2023 tilikauden voittoon ennen veroja ilman asiakashin-
tojen korotusten vaikutusta ollut -1 372 tuhatta euroa (2022: -3 390 tuhatta euroa). Mikäli
USD-päätöskurssi tilinpäätöspäivänä olisi ollut mainitun 10 % toteutunutta päätöskurssia
vahvempi, olisi vaikutus voittoon ennen veroja ostovelkojen kurssieron johdosta ollut noin -66
tuhatta euroa (2022: -53 tuhatta euroa).
79
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
22.4 Luottoriski
Luottoriski on riski, että vastapuoli ei täytä rahoitusinstru-
mentin tai asiakassopimuksen mukaisia velvoitteitaan, mikä
johtaa taloudelliseen tappioon. Relais altistuu liiketoiminnan
luottoriskille, joka kohdistuu lähinnä myyntisaamisiin ja
rahavaroihin.
Asiakasluottoriskiä hallitaan liiketoimintayksiköissä tunnis-
tamalla asiakas ennen kaupankäyntiä. Asiakkaan luotto-
kelpoisuus arvioidaan ja yksilölliset luottolimiitit määritel-
lään tämän arvioinnin mukaisesti. Relais käy kauppaa vain
tunnistettujen, luottokelpoisten tahojen kanssa. Saamisten
saldoja seurataan ja peritään jatkuvasti. Raportointipäivän
luottoriskin enimmäismäärä on rahoitusvarojen kirjanpito-
arvo. Konsernilla ei ole merkittäviä luottoriskikeskittymiä.
Myyntisaamiset - ennakoidut luottotappiot
Relais arvioi myyntisaamisten tilanteen jokaisena raportoin-
tipäivänä neljännesvuosittain. Konserni käyttää myyntisaa-
mistensa odotettujen luottotappioiden (ECL) arvioinnissa
yksinkertaistettua menetelmää, ja ylin johto arvioi myynti-
saamisten arvonalentumista seuraavien mittareiden avulla:
tulevat taloudelliset olosuhteet suhteessa toimialan
taloudelliseen asemaan
aikaisemmat luottotappiot
asiakkaiden aiempi maksukäyttäytyminen
asiakastyyppi (julkinen tai yksityinen sektori)
erääntyneiden maksujen diskontattu rahavirtavaikutus,
joka perustuu rahan aika-arvoon.
Kaikki yli 360 päivää erääntyneet myyntisaamiset katso-
taan laiminlyödyiksi ja niistä kirjataan ennakoitu luotto-
tappio täysimääräisesti.
Arvonalentumisanalyysi tehdään jokaisena raportoin-
tipäivänä käyttäen varausmatriisia odotettavissa olevien
luottotappioiden määrittämiseksi. Varausprosentit perus-
tuvat erääntyneiden päivien määrään eri asiakasseg-
menteillä, joilla on samanlainen luottotappiorakenne (eli
julkisen sektorin ja yksityisen sektorin mukaan). Laskelmassa
otetaan huomioon todennäköisyyspainotettu lopputulos,
rahan aika-arvo sekä järkevä ja perusteltavissa oleva
informaatio, joka on saatavissa raportointipäivänä ja joka
koskee toteutuneita tapahtumia, vallitsevia olosuhteita
ja ennusteita tulevista taloudellisista olosuhteista. Yli 360
päivää erääntyneet myyntisaamiset katsotaan laiminlyö-
dyiksi. Erääntyneitä myyntisaamisia peritään, ja perintäpro-
sessia hallinnoi kukin asiakasvastuullinen tytäryhtiö.
Konsernin luottoriskille alttiina oleva enimmäismäärä
koostuu myyntisaamisista. Konsernin kaupalliset liike-
toimet tapahtuvat pääasiassa yksityisen ja jossain määrin
julkisen sektorin asiakkaiden kanssa. Myynti julkisen sektorin
asiakkaille on alle 10 % kokonaismyynnistä. Relais tunnistaa
asiakkaiden erilaisen luottoriskiaseman, mutta julkisen
sektorin saamisiin liittyy huomattavasti pienempi riski kuin
myyntiin yksityisen sektorin asiakkaille.
Relais pitää myyntisaamisten riskikeskittymää vähäisenä,
sillä sen asiakkaat sijaitsevat useilla lainkäyttöalueilla, ja
monilla maantieteellisillä alueilla. Näin ollen riskit eivät ole
keskittyneet, mikä pienentää odotettavissa olevien luotto-
tappioiden määrää. Konsernilla ei ole vakuuksia luottoriskin
varalta .
80
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Odotetun luottotappion arviointi
Seuraavassa esitetään tiedot konsernin myyntisaamisiin liittyvistä luottoriskeistä.
31.12.2023
1 000 euroa % Brutto Odotettu
luottotappio
Netto
Erääntymättömät 0,3 % 29 998 (85) 29 913
Erääntynyt 1-30 päivää 1,2 % 3 266 (38) 3 228
Erääntynyt 31-90 päivää 8,1 % 1 212 (99) 1 114
Erääntynyt 91-360 päivää 36,9 % 1 301 (480) 821
Erääntynyt > 360 päivää 100,0 % 813 (813) 0
Yhteensä 36 590 (1 515) 35 075
31.12.2022
1 000 euroa % Brutto Odotettu
luottotappio
Netto
Erääntymättömät 0,6 % 23 278 (140) 23 138
Erääntynyt 1-30 päivää 2,5 % 3 245 (81) 3 164
Erääntynyt 31-90 päivää 10,7 % 1 335 (142) 1 193
Erääntynyt 91-360 päivää 53,3 % 960 (511) 449
Erääntynyt > 360 päivää 100,0 % 538 (538) 0
Yhteensä 29 356 (1 413) 27 943
Odotettavissa olevien luottotappioiden arvostusmenetelmissä tai taustaoletuksissa ei ole
tapahtunut merkittäviä muutoksia vertailuvuoteen nähden.
Luottotappioiden täsmäytyslaskelma
1 000 euroa 2023 2022
Saldo 1.1. 1 413 1 002
Toteutuneet luottotappiot (309) (26)
Liiketoimintojen yhdistämiset (liitetieto 3) 1 16
Luottotappiovarausten nettomääräinen uudelleenarviointi 410 420
Saldo 31.12. 1 515 1 413
Taulukon erä Luottotappiovarausten nettomääräinen uudelleenarviointi sisältää aiemmin
luottotappioiksi kirjatuista eristä mahdollisesti myöhemmin saadut määrät. Odotettavissa
olevien luottotappioiden muutokset sekä toteutuneet luottotappiot kirjataan tuloslaskelman
erään Liiketoiminnan muut kulut .
81
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Odotetun luottotappion määrittäminen
Relais soveltaa yksinkertaistettua menetelmää odotetRe-
lais soveltaa yksinkertaistettua menetelmää odotettujen
luottotappioiden laskemiseen. Odotettavissa olevien
luottotappioiden laskenta (ECL) perustuu historiatietoihin
ja tulevaisuutta koskevien parametrien osalta asiakkaiden
maksukäyttäytymiseen. Johto arvioi asiakkaiden maksu-
käyttäytymistä ja taloudellisia tapahtumia neljännesvuo-
sittain. ECL-laskelmissa myyntisaamiset sisältävät kaikki
myyntireskontrassa olevat avoimet laskut. Konserni käyttää
vrausmatriisia myyntisaamisten ja sopimukseen perustuvien
omaisuuserien odotettujen luottotappioiden laskemiseen.
Varausprosentit perustuvat erääntyneisiin myyntisaami-
siin ja laskennassa otetaan huomioon todennäköisyydellä
painotettu lopputulos, rahan aika-arvo sekä tilinpää-
töshetkellä saatavilla oleva järkevä ja perusteltu tieto
menneistä tapahtumista, tämänhetkisistä olosuhteista ja
ennusteista tulevasta taloudellisesta tilanteesta. Myynti-
saamiset kirjataan luottotappioksi, kun niiden saamisesta ei
ole kohtuullista varmuutta.
Liiallisten riskikeskittymien välttämiseksi Relaisin toiminta-
periaatteisiin ja menettelytapoihin sisältyy erityisiä linja-
uksia hajautetun asiakasportfolion ylläpitämiseksi. Tunnis-
tettuja luottoriskikeskittymiä valvotaan ja hallitaan näiden
mukaisesti.
Rahoitusinstrumentit ja rahavarat
Likvidien varojen juoksuaika on alle kolme kuukautta, kuten
rahavarat ja muut lyhytaikaiset talletukset, jotka ovat osa
konsernin maksuvalmiuden hallintaa. Nämä varat arvoste-
taan jaksotettuun hankintamenoon. Relais tekee konsernin
talletukset pankkeihin, joilla on alhainen luottoriski .
22.5 Maksuvalmiusriski
Konsernin johto arvioi liiketoimintaennusteita ja niihin liit-
tyviä rahavirtoja maksuvalmiuden ylläpitämiseksi. Relaisin
tavoitteena on säilyttää tasapaino rahoituksen jatkuvuuden
ja joustavuuden välillä käyttämällä pankkitilien saldoja ja
pankkilainoja. Noin 7,4 % konsernin veloista erääntyy alle
vuoden kuluessa 31.12.2023 (31.12.2022: 7,0 %)
perustuen
tilinpäätöksessä esitettyyn lainojen kirjanpitoarvoon. Relais
on arvioinut velkojen jälleen-rahoitukseen liittyvän riski-
keskittymän ja todennut sen olevan vähäinen. Konsernilla
on käytettävissään riittävästi erilaisia rahoituslähteitä, ja
12 kuukauden kuluessa erääntyvä velka voidaan siirtää
nykyisten tai uusien lainanantajien kanssa. Relaisilla on
vakuudellisia lainoja, joihin liittyy kovenantteja, kuten
omavaraisuusaste ja korollisen velan suhde käyttökattee-
seen (EBITDA).
Tällä hetkellä Relaisilla on riittävä liikkumavara kovenant-
tien suhteen. Konsernilla ei ole ollut kovenanttien rikko-
misesta johtuvia takaisinmaksutapahtumia. Katso myös
liitetiedot 19.4 Pääoman hallinta sekä 20.4 Lainakovenantit.
Rahoitusvelkojen sopimusperusteiset erääntyvät määrät
Seuraava taulukko kuvaa jäljellä olevien rahoitusvelkojen
sopimuksiin perustuvaa diskonttaamatonta maturiteettija-
kaumaa tilinpäätöspäivänä.
82
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Sopimukseen perustuvat rahavirrat
1 000 euroa Kirjanpitoarvo Rahavirrat
yhteensä
2024 2025 2026 2027 2028 Myöhemmin
31.12.2023
Johdannaisvelkoihin kuulumattomat rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 95 941 103 857 12 789 91 067 - - - -
Vuokrasopimusvelat 63 129 69 876 13 709 11 330 9 574 8 307 6 973 19 982
Ostovelat 21 346 21 346 21 346 - - - - -
Ehdolliset vastikkeet - - - - - - - -
Muut rahoitusvelat 1 728 1 728 1 131 598 - - - -
182 144 196 807 48 975 102 995 9 574 8 307 6 973 19 982
Yhteensä 182 144 196 807 48 975 102 995 9 574 8 307 6 973 19 982
Sopimukseen perustuvat rahavirrat
1 000 euroa Kirjanpitoarvo Rahavirrat
yhteensä
2023 2024 2025 2026 2027 Myöhemmin
31.12.2022
Johdannaisvelkoihin kuulumattomat rahoitusvelat
Lainat rahoituslaitoksilta 102 923 109 911 12 198 97 713 - - - -
Vuokrasopimusvelat 57 183 64 643 11 877 10 931 9 305 6 886 6 294 19 349
Ostovelat 15 125 15 125 15 125 - - - - -
Ehdolliset vastikkeet 2 482 2 482 2 482 - - - - -
Muut rahoitusvelat 1 039 1 039 31 1 009 - - - -
178 753 193 200 41 713 109 653 9 305 6 886 6 294 19 349
Yhteensä 178 753 193 200 41 713 109 653 9 305 6 886 6 294 19 349
83
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
23 Ostovelat ja muut velat
1 000 euroa 31.12.2023 31.12.2022
Pitkäaikainen
Synteettisistä optioista aiheutuva velka (liitetieto 7) 115 71
Pitkäaikainen yhteensä 115 71
Lyhytaikainen
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat
4 845 4 114
Ostovelat 21 346 15 125
Jaksotetut henkilöstökulut 10 262 8 530
Muut siirtovelat 4 474 2 274
Palautusvelka 1 484 1 496
ALV velka 6 584 3 988
Muut velat 2 611 3 884
Ostovelat ja muut velat 46 760 35 297
Lyhytaikainen yhteensä 51 605 39 411
Yhteensä 51 721 39 482
84
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
24 Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset
Varaukset koostuvat veloista, joiden toteutumisajankohta tai toteutuva määrä on
epävarma. Relais kirjaa varauksen taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman
seurauksena velvoite (oikeudellinen tai tosiasiallinen), maksuvelvoitteen toteutuminen on
todennäköistä, ja velvoitteen suuruus on arvioitavissa luotettavasti. Uudelleenjärjestelyva-
raus kirjataan, kun konserni on laatinut yksityiskohtaisen uudelleenjärjestely-suunnitelman
ja aloittanut suunnitelman toimeenpanon tai tiedottanut suunnitelman keskeisistä kohdista
niille, joihin järjestely vaikuttaa.
Varauksena kirjattava määrä on Relaisin paras arvio selvittämismäärästä raportointi-
kauden päättymispäivänä, eli kyseisten arvioitujen menojen nykyarvo, ottaen huomioon
velvoitteeseen liittyvät riski- ja epävarmuustekijät .
Ehdolliset varat ja ehdolliset velat ovat mahdollisia omaisuuseriä ja velvoitteita. Ne
syntyvät aikaisempien tapahtumien seurauksena ja niiden olemassaolo varmistuu vasta
kun yksi tai useampi epävarma tapahtuma, joka ei ole kokonaan Relaisin määräysvallassa,
toteutuu tai jää toteutumatta tulevaisuudessa.
24.1 Varaukset
Konsernilla ei ollut varauksia tilikausien 2023 ja 2022 päättyessä.
24.2 Vakuudet ja muut velvoitteet
1 000 euroa 31.12.2023 31.12.2022
Lainat rahoituslaitoksilta
Rahoituslainat 95 941 102 923
Myönnetty limiitin määrä 5 634 4 856
Nostamaton limiitti 5 634 4 856
Vakuudeksi annettujen tytäryhtiöosakkeiden kirjan-
pitoarvo
105 222 105 222
Yrityskiinnitykset 107 774 108 079
Pantattujen pankkitilien kirjanpitoarvo - -
Rahoituslaitoslainojen vakuudet yhteensä 212 996 213 301
1 000 euroa 31.12.2023 31.12.2022
Samaan konserniin kuuluvien yhtiöiden puolesta
annetut vakuudet
Yleistakaus 5 079 3 145
Muut takaukset 86 791
Yhteensä 5 164 3 936
Muut vastuut
Vuokratakaukset 1 070 1 865
Muut takaukset 232 346
Yhteensä 1 301 2 210
24.3 Sitoumukset
Konsernilla oli 31.12.2023 eri vuokrasopimuksia, jotka eivät olleet tuolloin vielä alkaneet, katso
tarkemmin liitetieto 15.4 Vuokrasopimuksia koskevat sitoumukset.
24.4 Oikeudenkäynnit ja riita-asiat
Emoyhtiöllä ei ole meneillään riita-asioita tai oikeudenkäyntejä, joilla olisi hallituksen käsi-
tyksen mukaan merkittävää vaikutusta konsernin taloudelliseen asemaan.
85
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
25 Lähipiiritapahtumat
Relais-konsernin lähipiiriin kuuluvat Relais Group Oyj:n hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja,
varatoimitusjohtaja ja konsernin johtoryhmän jäsenet ja tytäryhtiöt sekä yhtiön osakkeen-
omistajat Ari Salmivuori ja Nordic Industry Development AB, joilla katsotaan olevan yhtiös
huomattava vaikutusvalta (katso tarkemmin alla). Yhtiön lähipiiriin kuuluvat myös kaikkien
edellä mainittujen tahojen läheiset perheenjäsenet ja yhteisöt, jotka ovat heidän määräys-
vallassa tai yhteisessä määräysvallassa.
Ari Salmivuori, suoran osakeomistuksen sekä hänen määräysvallassaan olevan Ajanta
Oy:n kautta, omistusosuus yhteensä 32.2 % 31.12.2023 (32.2 %), ja
Nordic Industry Development AB, jossa määräysvaltaa käyttää Jesper Otterbeck, Relais
Group Oyj:n hallituksen jäsen, omistusosuus 16.7 % 31.12.2023 (16,7 %).
Lähipiiritapahtumina on esitetty sellaiset liiketoimet lähipiirin kanssa, jotka eivät eliminoidu
konsernitilinpäätöksessä.
25.1 Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden työsuhde-etuudet
Alla esitetyt määrät vastaavat kyseisillä tilikausilla kuluiksi kirjattuja menoja. Mahdolliset
luontaisedut sisältyvät palkkasummiin. Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden eläke-etuudet
koostuvat Suomen ja Ruotsin lakisääteisen eläkejärjestelyn puitteissa myönnettävistä eläk-
keistä, konsernilla ei ole vapaaehtoisia täydentäviä eläkejärjestelyjä.
Johtoon kuuluville avainhenkilöille myönnettyjen synteettisten optioiden ehdot ovat
samat kuin muiden osallistujien optioehdot. Lisätietoja on esitetty liitetiedossa 7 Työsuh-
de-etuuksista johtuvat kulut.
1 000 euroa 2023 2022 2023 2022 2023 2022
CEO Arni Ekholm Muut johtoryhmän jäsenet Yhteensä
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet (248) (305) (1 256) (881) (1 504) (1 186)
Eläke-etuudet (maksupohjaiset järjestelyt) (43) (58) (195) (134) (238) (192)
Osakeperusteiset maksut
*)
27 129 46 275 73 404
Yhteensä (264) (234) (1 405) (740) (1 669) (974)
*) Synteettisiin optioihin liittyvän velan uudelleen arvostamisesta on katsauskaudella aiheutunut kulunoikaisua, koska siihen liittyvä velka on pienentynyt järjestelyn alla olevan osakkeen käyvän arvon pienentyessä.
5.4.2023 Varsinainen yhtiökokous päätti valita hallitukseen viisi jäsentä ja valitsi hallituksen
jäseniksi uudelleen Olli-Pekka Kallasvuon, Katri Nygårdin, Jesper Otterbeckin, Anders Borgin
ja Lars Wilsbyn. Hallitus valitsi yhtiökokouksen jälkeen pitämässään järjestäytymiskokouk-
sessa Jesper Otterbeckin hallituksen puheenjohtajaksi. Hallituksen jäsenille ei ole maksettu
palkkioita hallituksen tai mahdollisten valiokuntien jäsenyydestä tilikausilla 2022-2023.
Emoyhtiön toimitusjohtajana toimii Arni Ekholm. Emoyhtiön ja konsernin johtoryhmään
kuuluvat lisäksi talousjohtaja Thomas Ekström (5.4.2023 alkaen), Skandinavian alueen
toimitusjohtaja Juan Garcia, Suomen ja Baltian toimitusjohtaja Ville Mikkonen, Johan
Carlos (Managing Director, Strands Group AB), Jan Popov (Managing Director, Raskone Oy),
Sebastian Seppänen (Director M&A and Business Development) sekä Jon Strand (Director
Marketing and Sales Development, interim).
86
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
25.2 Lähipiirin kanssa toteutuneet muut liiketapahtumat sekä avoimet
saldot
1 000 euroa 2023/ 31.12.2023 2022/ 31.12.2022
Liiketapahtumat
Myynnit 539 385
Ostot 643 555
Palvelujen ostot 814 1 025
Avoimet saldot
Myyntisaamiset 70 34
Ostovelat 115 128
1)
31.12.2023 3 015 600 osaketta ovat omistettu Nordic Industry Development AB:n kautta, josta epäsuorasti 50% omistaa Jesper
Otterbeck ja 8 850 osaketta omistaa OtterbebkManagement AC, jossa määräysvaltaa käyttää Jesper Otterbeck.
2)
Osittain Entrada Oy:n kautta, jossa määräysvaltaa käyttää Olli-Pekka Kallasvuo.
3)
Wilsby Invest AB:n kautta, yhtiö, jossa määräysvaltaa käyttää Lars Wilsby.
4)
JG Management AB:n kautta, jossa määräysvaltaa käyttää Juan Garcia.
5)
Tailor Made Global Investment AB:n kautta, joka on Jon Strandin määräysvaltayhtiö.
Taulukossa esitetyt lähipiiritapahtumat koostuvat liiketoimista niiden yhtiöiden kanssa, joissa
Relaisin johtoon kuuluvilla avainhenkilöillä on määräysvalta tai huomattava vaikutusvalta.
25.3 Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden osakeomistukset
Alla on esitetty Relaisin hallituksen jäsenten sekä johtoryhmän jäsenten osakeomistukset.
Kappaletta 31.12.2023 31.12.2022
Hallitus
Jesper Otterbeck
1)
3 024 450 3 024 450
Anders Borg 60 000 60 000
Olli-Pekka Kallasvuo
2)
84 300 84 300
Katri Nygård 106 050 106 050
Lars Wilsby
3)
30 000 30 000
3 304 800 3 304 800
Johtoryhmä
Arni Ekholm 67 450 67 450
Johan Carlos 6 688 6 688
Juan Garcia
4)
62 050 62 050
Ville Mikkonen 174 800 174 800
Jan Popov 67 823 67 823
Pekka Raatikainen - 20 000
Sebastian Seppänen 1 000 1 000
Jon Strand
5)
382 163 382 163
761 974 781 974
Yhteensä 4 066 774 4 086 774
Kaikista osakkeista ja niistä johtuvasta ääni-
osuudesta
22.4 % 22.8 %
Osakemäärät sisältävät henkilöiden omat sekä heidän lähipiirinsä ja määräysvallassaan
olevien yhteisöjen omistukset.
Relaisin hallituksen jäsenet ja johtoryhmän jäsenet omistivat 31.12.2023 yhteensä 463 450
(383 450) Relaisin optio-oikeutta, jotka oikeuttavat merkitsemään yhteensä 463 450 (383
450) Relais Group Oyj:n osaketta, mikä vastaa noin 2,5% (2,1%) Relaisin osakkeista ja niiden
tuottamasta äänimäärästä merkintöjen jälkeen. Katso lisätietoja liitetiedosta 19.3 Optiope-
87
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
rusteiset palkitsemisohjelmat.
Lähipiiriin kuuluville maksetut osingot tilikaudella 2023 olivat yhteensä 1 627 (1 415) tuhatta
euroa.
25.4 Konsernirakenne
31.12.2022 konserniin kuuluivat seuraavat yhtiöt:
Yhteisö Kotipaikka Omistusosuus, %
Emoyhtiö Relais Group Oyj Suomi
Raskone Oy Suomi 100,00 %
Lumise Oy Suomi 100,00 %
Design by Scandinavian Metal AB Ruotsi 100,00 %
Startax Finland Oy Suomi 100,00 %
Startax AS Viro 100,00 %
Startax Maskin-Teknisk AS Norja 100,00 %
Startax Latvia SIA Latvia 100,00 %
Startax Lithuania UAB Liettua 100,00 %
Strands Group AB Ruotsi 100,00 %
SEC Set Ecofoss A/S Tanska 100,00 %
Relais Group Sweden AB Ruotsi 100,00 %
AB Reservdelar Ruotsi 100,00 %
Awimex International AB Ruotsi 100,00 %
Huzells Tunga Delar AB Ruotsi 100,00 %
TD Tunga Delar Sverige AB Ruotsi 100,00 %
Trucknik Reservdelar AB Ruotsi 100,00 %
Helsingborgs Bildelsbutik AB Ruotsi 100,00 %
Skeppsbrons Jönköping AB Ruotsi 100,00 %
STS Sydhamnens Trailer Service AB Ruotsi 100,00 %
Adita Oy Suomi 100,00 %
Automateriell AS Norja 100,00 %
Nordic Lift AS Norja 100,00 %
Nordic Wash AS Norja 100,00 %
Vuonna 2023 tapahtuneet Adita Oy:n, Automateriell AS:n, Nordic Lift AS:n sekä Nordic Wash
AS:n hankinnat sekä vuonna 2022 tapahtuneiden Skeppsbrons Jönköping AB:n, Ecofoss
A/S:n sekä S-E-T A/S:n hankinnat on selostettu liitetiedossa 3 Liiketoimintojen yhdistämiset
ja määräysvallattomien omistajien hankinnat.
Heinäkuussa 2023 S-E-T A/S sekä Ecofoss A/S sulautuivat SEC Scandinavia A/S:ään,
jonka jälkeen vastaanottavan yhtiön nimi muutettiin SEC Set Ecofoss A/S:ksi. Syksyllä 2023
Huzells Tunga Delar AB (aikaisemmin Huzells i Karlstad AB) osti TD Tunga Delar Sverige AB:n
ja Trucknik Reservdelar AB:n liiketoiminnat. Jäljelle jääneet kaksi ei-operatiivista yhtiö
fuusioidaan Huzells Tunga Delar AB yhtiöön vuoden 2024 aikana.
88
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
26 Aikaisempaa tilikautta koskevien virheiden
korjaaminen
Relais Group on korjannut aiemmin raportoimiaan konsernin IFRS 16 Vuokrasopimukset
standardin mukaisia lukuja yhden vuokrasopimuksen päättymispäivän korjaamisen vuoksi.
Kyseisen vuokrasopimuksen vuokra-aika olisi pitänyt olla 34 kuukautta pidempi. Korjaus
aiheutti muutoksia vertailukausien taloudellisten tulosten ja taloudellisen aseman esittämi-
sessä.
Korjaukset vaikuttivat konsernin taloudellisen aseman ja tuloksen esittämiseen 1.1.2022 ja
31.12.2022:
Konsernin tase
1 000 euroa 31.12 2022 Vuokra-
sopimukset
Oikaistu,
31.12.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Käyttöoikeusomaisuuserät 52 312 3 566 55 878
Laskennalliset verosaamiset 579 26 605
OMA PÄÄOMA
Kertyneet voittovarat 35 686 (103) 35 583
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Vuokrasopimusvelat 41 611 3 696 45,307
Lyhytaikaiset velat
Vuokrasopimusvelat 11 877 (1) 11 876
1 000 euroa 1.1 2022 Vuokra-
sopimukset
Oikaistu,
1.1.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Käyttöoikeusomaisuuserät 54 143 3 424 57 567
Laskennalliset verosaamiset 798 15 813
OMA PÄÄOMA
Kertyneet voittovarat 34 232 (60) 34 172
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Vuokrasopimusvelat 44 284 3 499 47 783
Lyhytaikaiset velat
Vuokrasopimusvelat 10 641 10 641
89
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konsernin tase
1 000 euroa 31.12.2022 Vuokra-
sopimukset
Oikaistu,
31.12.2022
Poistot ja arvonalentumiset (16 933) 33 (16 900)
Liikevoitto 19 648 33 19 681
Nettorahoituskulut (6 454) (86) (6 541)
Voitto ennen veroja 13 194 (54) 13 140
Tuloverot (3 119) 11 (3 109)
Tilikauden voitto 10 075 (43) 10 032
Tilikauden voiton jakautuminen
Emoyhtiön omistajille 10 072 (43) 10 029
Määräysvallattomille omistajille 2 2
Osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos
(euroa)
0,56 0,56
Laimennusvaikutuksella oikaistu
osakekohtainen tulos (euroa)
0,54 0,53
1 000 euroa 31.12.2022 Vuokra-
sopimukset
Oikaistu,
31.12.2022
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
Tilikauden voitto 10 075 (43) 10 032
Muut laajan tuloksen erät
Tilikauden laaja tulos yhteensä 5 786 5 743
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille 5 796 5 753
Määräysvallattomille omistajille (10) (10)
90
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Konsernitilinpäätös Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
27 Tilikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
7.3.2024 Relais Group tiedotti oikaisseensa aiemmin
raportoimiaan IFRS 16 Vuokrasopimukset standardin
mukaisia lukuja yhden vuokrasopimuksen päättymispäivän
korjaamisen vuoksi.
Korjaus aiheutti muutoksia aiemmin julkaistuihin konsernin
taloudellista tulosta ja taloudellista asemaa kuvaaviin
neljännes- ja puolivuosilukuihin vuosilta 2022 ja 2023.
Korjatut tiedot olivat tiedotteen liitteenä.
91
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön tuloslaskelma
EUR 1.1. - 31.12.2023 1.1. - 31.12.2022
LIIKEVAIHTO 1 044 450,97 325 854,91
Liiketoiminnan muut tuotot - -
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot (962 249,25) (666 132,94)
Henkilösivukulut
Eläkekulut (162 785,72) (126 873,50)
Muut henkilösivukulut (30 136,88) (22 742,64)
(1 155 171,85) (815 749,08)
Poistot ja arvonalentumiset (3 160,98) (11 379,72)
Liiketoiminnan muut kulut (1 785 866,87) (1 991 453,69)
LIIKEVOITTO (1 899 748,73) (2 492 727,58)
Rahoitustuotot ja -kulut
Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä 9 000 000,00 -
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 4 618 068,24 2 575 704,19
Muilta 394 225,49 4 292 453,61
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille (2 582 342,63) (7 011 483,28)
Muille (6 333 826,10) (3 908 082,77)
5 096 125,00 (4 051 408,25)
VOITTO ENNEN TILINPÄÄSSIIRTOJA JA VEROJA 3 196 376,27 (6 544 135,83)
Tilinpäätössiirrot 5 250 000,00 6 750 000,00
Tuloverot (33 869,69) (33 376,31)
TILIKAUDEN VOITTO 8 412 506,58 172 487,86
92
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön tase
EUR 31.12.2023 31.12.2022
VASTAAVAA
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat oikeudet - -
Muut aineettomat hyödykkeet - -
Ennakkomaksut 193 996,22 -
Aineettomat hyödykkeet yhteensä 193 996,22
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto 148 566,11 -
Aineelliset hyödykkeet yhteensä 148 566,11 -
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksis 126 650 656,58 119 928 599,63
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ 126 993 218,91 119 928 599,63
EUR 31.12.2023 31.12.2022
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Saamiset
Pitkäaikainen
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 63 466 261,11 63 319 034,08
Lyhytaikainen
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 31 194 583,45 31 570 763,79
Lainasaamiset - -
Muut rahoitusvarat - 260 934,00
Muut saamiset 37 138,58 516 413,89
Siirtosaamiset 74 903,75 57 476,70
31 306 625,78 32 405 588,38
Rahat ja pankkisaamiset 7 379 976,21 11 532 117,23
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ 102 152 863,10 107 256 739,69
VASTAAVAA YHTEENSÄ 229 146 082,01 227 185 339,32
93
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
EUR 31.12.2023 31.12.2022
VASTATTAVAA
OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 80 000,00 80 000,00
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 72 150 446,26 72 150 446,26
Edellisten tilikausien voitto (tappio) 491 220,86 7 571 636,20
Tilikauden voitto (tappio) 8 412 506,58 172 487,86
OMA PÄÄOMA YHTEEN 81 134 173,70 79 974 570,32
Pakolliset varaukset - -
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta 88 845 037,46 95 747 061,71
Muut rahoitusvelat 600 000,00 1 008 538,96
89 445 037,46 96 755 600,67
EUR 31.12.2023 31.12.2022
Lyhytaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta 7 095 821,60 7 200 000,00
Ostovelat 216 933,00 396 055,90
Velat saman konsernin yrityksille 49 632 774,50 39 851 957,42
Muut rahoitusvelat 1 006 319,69 2 413 270,17
Muut velat 113 042,33 342 522,98
Siirtovelat 501 979,73 251 361,86
58 566 870,85 50 455 168,33
VIERAS PÄÄOMA YHTEEN 148 011 908,31 147 210 769,00
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 229 146 082,01 227 185 339,32
94
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön rahoituslaskelma
EUR 1.1. - 31.12.2023 1.1. - 31.12.2022
Tilikauden voitto 8 412 506,58 172 487,86
Oikaisut
Poistot ja arvonalentumiset 3 160,98 11 379,72
Rahoitustuotot ja -kulut (5 096 125,00) 4 051 408,25
Tuloverot 33 869,69 33 376,31
Tilinpäätössiirot (5 250 000,00) (6 750 000,00)
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta (1 896 587,75) (2 481 347,86)
Käyttöpääoman muutos
Lyhytaikaisten saamisten lisäys/vähennys (481 759,74) (545 148,23)
Lyhytaikaisten velkojen lisäys/vähennys (268 042,95) 441 123,48
Maksetut korot ja muut rahoituskulut (7 446 258,49) (4 112 746,83)
Saadut osingot 9 000 000,00 -
Saadut korot (6 319,51) 443 840,67
Maksetut verot (36 977,27) (3 601,02)
Liiketoiminnan rahavirta (1 135 945,71) (6 257 879,79)
Investointien rahavirta
Ostetut tytäryhtiöosakkeet (8 887 724,04) (4 964 520,77)
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin (345 723,31)
Myönnetyt lainat (2 729 468,98) (1 465 917,41)
Lainasaamisten takaisinmaksut 1 078 962,04 -
Investointien rahavirta (10 883 954,29) (6 430 438,18)
EUR 1.1. - 31.12.2023 1.1. - 31.12.2022
Rahoituksen rahavirta
Pitkäaikaisten lainojen nostot - 16 500 000,00
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut (7 244 768,11) (6 996 311,71)
Konsernitilin saamisten ja velkojen lisäys/vähennys 15 615 430,29 10 410 575,61
Lyhytaikaisten lainojen nostot - 3 500 000,00
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut - (4 780 820,82)
Maksetut osingot (7 252 903,20) (6 458 897,88)
Konserniavustus 6 750 000,00 3 000 000,00
Osakeannit ja muut oman pääoman sijoitukset - 206 559,00
Rahoituksen rahavirta 7 867 758,98 15 381 104,20
Rahavarojen lisäys/vähennys (4 152 141,02) 2 692 786,23
Rahavarat 1.1. 11 532 117,23 8 839 331,00
Rahavarat 31.12. 7 379 976,21 11 532 117,23
95
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön oman pääoman muutokset
EUR Osakepääoma
Sijoitetun vapaan oman
pääoman rahasto Kertyneet voittovarat Oma pääoma yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 80 000,00 72 150 446,26 7 744 124,06 79 974 570,32
Osakemerkinnät optioilla -
Osakeanti -
Osingonjako (7 252 903,20) (7 252 903,20)
Tilikauden voitto (tappio) 8 412 506,58 8 412 506,58
Oma pääoma 31.12.2023 80 000,00 72 150 446,26 8 903 727,44 81 134 173,70
Oma pääoma 1.1.2022 80 000,00 69 281 678,88 14 030 534,08 83 392 212,96
Osakemerkinnät optioilla 206 559,00 206 559,00
Osakeanti 2 662 208,38 2 662 208,38
Osingonjako (6 458 897,88) (6 458 897,88)
Tilikauden voitto (tappio) 172 487,86 172 487,86
Oma pääoma 31.12.2022 80 000,00 72 150 446,26 7 744 124,06 79 974 570,32
Laskelma emoyhtiön OYL 13:5 §:n jakokelpoisesta vapaasta omasta pääomasta
EUR 2023 2022
Edellisten tilikausien voitto/-tappio 491 220,86 7 571 636,20
Tilikauden voitto 8 412 506,58 172 487,86
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 72 150 446,26 72 150 446,26
Jakokelpoiset varat yhteensä 81 054 173,70 79 894 570,32
96
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Emoyhtiö Relais Group Oyj:n tilinpäätös on laadittu
Suomen kirjanpitolain säännösten ja muiden Suomessa
voimassa olevien tilinpäätöstä koskevien säännösten ja
määräysten mukaisesti.
Arvostus- ja jaksotusperiaatteet
Pysyvien vastaavien arvostus
Yhtiön pysyvät vastaavat on arvostettu hankintame-
noonsa, josta on vähennetty suunnitelman mukaiset
poistot. Poistosuunnitelma on määritetty kokemusperäi-
sesti. Poistoina kirjataan kuluksi hankintamenon ja
jäännösarvon erotus arvioituna taloudellisen pitoajan
perusteella. Suunnitelman mukaisten poistojen perusteena
olevat pitoajat ovat seuraavat:
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat oikeudet ..................................................... 5
Muut aineettomat hyödykkeet .............................. 5–10
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto..........................................................5–8
Muut aineelliset hyödykkeet ..................................... 3–8
Pienhankinnat (alle 850 euroa) sekä ne käyttöomaisuus-
hankinnat, joiden taloudellinen pitoaika on alle 3 vuotta, on
kirjattu vuosikuluksi.
Tytäryhtiöt
Välittömästi tytäryhtiöiden hankinnoista aiheutuneet
menot on kirjattu tytäryrityksien omistusosuuksien hankin-
tamenoon. Yhtiön johto arvioi jatkuvasti, onko olemassa
viitteitä siitä, että jonkin tytäryhtiön arvo on alentunut. Jos
viitteitä ilmenee, arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä
kerrytettävissä oleva rahamäärä.
Ulkomaanrahan määräiset erät
Ulkomaanrahan määräiset tapahtumat kirjataan tapah-
tumahetken kurssiin. Tilinpäätöshetkellä taseessa olevat
ulkomaanrahan määräiset saatavat ja velat arvostetaan
tilinpäätöspäivän kurssiin. Varsinaiseen liiketoimintaan
liittyvät kurssivoitot ja -tappiot käsitellään myyntien ja
ostojen oikaisuerinä. Rahoituserien kurssierot kirjataan
rahoitustuottoihin tai -kuluihin.
Rahoitusvälineiden arvostaminen
Rahoitusvälineet on arvostettu hankintamenoon tai sitä
alempaan todennäköiseen arvoon.
Johdannaissopimukset
Yhtiö solmii johdannaissopimuksia pääasiassa suojau-
tuakseen korkotason vaihtelulta. Yhtiö ei sovella suojaus-
laskentaa. Suojauslaskentaan kuulumattomien johdan-
naissopimusten nettotulos kirjataan tuloslaskelmassa
rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Konsernitilit
Konsernitilierät esitetään luonteensa mukaan lyhytaikaisina
saamisina tai velkoina.
Laadintaperiaatteet
Tsuhde-etuudet
Yhtiön henkilöstön eläketurva on hoidettu ulkopuolisissa
eläkevakuutusyhtiöissä. Eläkemenot kirjataan kuluksi kerty-
misvuonna.
Yhtiön johtoryhmä on osallisena pitkän aikavälin kannus-
tinjärjestelmässä, joka on voimassa vuosina 2021-2025.
Järjestelmästä maksetut rahapalkkiot sivukuluineen kirja-
taan kirjanpitoon niiden maksuvuonna.
Tilinpäätössiirrot
Tilinpäätössiirtoihin kirjataan konserniyritysten väliset
konserniavustukset ja poistoeron muutos.
Liikevaihto
Liikevaihtoon luetaan myyntituotot vähennettynä alen-
nuksilla sekä myyntiin perustuvilla välillisillä veroilla, kuten
arvonlisäveroilla. Liikevaihto kirjataan suoriteperusteisesti.
Vapaaehtoinen laadintaperiaatteen muutos
- Johdannaisten arvostaminen käypään arvoon
tulosvaikutteisesti
Emoyhtiö Relais Group Oyj on aikaisemmin arvostanut
suojauslaskennan ulkopuoliset johdannaiset hankintame-
noon tai sitä alempaan todennäköiseen arvoon. 1.1.2022
lähtien yhtiö on siirtynyt arvostamaan johdannaiset
käypään arvoon KPL 5:2a mukaisesti. Tällaisessa merkit-
semisessä ja esittämisessä tilinpäätöksessä noudatetaan
IAS-asetuksella hyväksyttyjä kansainvälisiä tilinpäätöss-
tandardeja. Muutoksella ei ole olennaista vaikutusta esitet-
tävien kausien vertailukelpoisuuteen.
97
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Käypien arvojen määrittäminen
Joidenkin Relaisin tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
soveltaminen sekä tilinpäätöksessä esitettävien tietojen
laadinta edellyttää käypien arvojen määrittämistä, sekä
rahoitusvaroille ja -veloille että muille kuin näihin kuuluville
erille. Käypä arvo on hinta, joka saataisiin omaisuuserän
myynnistä tai maksettaisiin velan siirtämisestä markki-
naosapuolten välillä arvostuspäivänä toteutettavassa
tavanmukaisessa liiketoimessa. Käyvät arvot luokitellaan
seuraavasti eri käypien arvojen hierarkian tasoille, mikä
kuvastaa arvostusmenetelmissä käytettävien sttietojen
merkittävyyttä:
Taso 1 Taso 2 Taso 3
Käypä arvo lasketaan perustuen täysin samanlaisten
varojen tai velkojen noteerattuihin (oikaisemattomiin)
hintoihin toimivilla markkinoilla, joille Relaisilla on pääsy
arvostuspäivänä.
Käypä arvo lasketaan perustuen syöttötietoihin, jotka
ovat muita kuin tasolle 1 kuuluvia noteerattuja hintoja ja
jotka ovat havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle
joko suoraan (ts. hintoina) tai epäsuorasti (ts. hinnoista
johdettuina).
Käypä arvo lasketaan perustuen syöttötietoihin, jotka
eivät ole havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle
(muut kuin havainnoitavissa olevat syöttötiedot).
98
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Tuloslaskelman liitetiedot
Liikevaihdon jakauma markkina-alueittain
EUR 2023 2022
Suomi 380 893,00 159 600,00
Ruotsi 586 429,68 138 554,91
Viro 20 598,00 7 400,00
Norja 31 872,51 7 400,00
Tanska 24 657,78 12 900,00
1 044 450,97 325 854,91
Liiketoiminnan muut tuotot
EUR 2023 2022
Muut - -
- -
Henkilöstöä koskevat liitetiedot
2023 2022
Henkilöstö keskimäärin
tilikauden aikana 5 5
Toimitusjohtajalle ja muulle johtoryhmälle maksetut palkat ja
palkkiot
EUR 2023 2022
Toimitusjohtaja (247 600,87) (304 575,78)
Johtoryhmä (429 104,42) (273 206,05)
(676 705,29) (577 781,83)
Tilintarkastajan palkkiot
EUR 2023 2022
Tilintarkastus (160 000,00) (167 500,00)
Tilintarkastuslain 1.1,2 §:s
tarkoitetut toimeksiannot - (4 956,50)
Veroneuvonta - -
Muut palvelut*) (14 800,00) (433 843,20)
Yhteensä (174 800,00) (606 299,70)
*) Muut palvelut koostuvat pääosin yhtiön pörssin päälistalle siirtymiseen liittyvistä asiantuntijapalveluista.
Poistot ja arvonalentumiset
EUR 2023 2022
Poistot aineettomista hyödykkeistä - (9 703,95)
Poistot aineellisista hyödykkeistä (3 160,98) (1 675,77)
(3 160,98) (11 379,72)
99
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Rahoitustuotot ja -kulut
EUR 2023 2022
Tuotot pysyvien
vastaavien sijoituksista
Saman konsernin yrityksiltä 9 000 000,00 -
9 000 000,00 -
Muut korko -ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 4 294 179,71 2 528 522,62
Muilta 16 993,15 84 686,96
Tuotot johdannaisista - 260 934,00
Valuuttakurssierot 701 120,87 3 994 014,22
5 012 293,73 6 868 157,80
Rahoitustuotot yhteensä 14 012 293,73 6 868 157,80
Korkokulut
Saman konsernin yrityksille (2 488 451,37) (788 865,28)
Muille (5 706 087,15) (2 624 113,10)
(8 194 538,52) (3 412 978,38)
Muut rahoituskulut
Muille (99 831,82) (100 827,52)
Listautumiskulut (1 183 142,35)
Kulut johdannaisista (3 705,11)
Valuuttakurssierot (618 093,28) (6 222 618,00)
(721 630,21) (7 506 587,87)
Rahoituskulut yhteensä (8 916 168,73) (10 919 566,25)
Rahoitustuotot ja -kulut yht 5 096 125,00 (4 051 408,45)
Tilinpäätössiirrot
EUR 2023 2022
Saadut konserniavustukset 5 250 000,00 6 750 000,00
Tuloverot
EUR 2023 2022
Tuloverot varsinaisesta
toiminnasta (33 869,69) (33 376,31)
Tuloverot aikaisemmilta kausilta - -
(33 869,69) (33 376,31)
100
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Taseen liitetiedot
Omistukset saman konsernin yrityksis
Yhtiön nimi Kotipaikka
Konsernin
omistusosuus
Emoyhtiön
omistusosuus
Raskone Oy Helsinki Suomi 100,00 % 100,00 %
Lumise Oy Rovaniemi Suomi 100,00 % 100,00 %
Design by Scandinavian Metal AB Kungälv Ruotsi 100,00 % 0,00 %
Startax Finland Oy Tampere Suomi 100,00 % 100,00 %
Startax AS Tallinna Viro 100,00 % 100,00 %
Startax Maskin-Teknisk AS Oslo Norja 100,00 % 100,00 %
Startax Latvia SIA Riika Latvia 100,00 % 100,00 %
Startax Lithuania UAB Vilna Liettua 100,00 % 100,00 %
Strands Group AB Fritsla Ruotsi 100,00 % 100,00 %
SEC Set Ecofoss A/S Viborg Tanska 100,00 % 100,00 %
Relais Group Sweden AB Tukholma Ruotsi 100,00 % 100,00 %
AB Reservdelar Tukholma Ruotsi 100,00 % 0,00 %
Awimex International AB Simrishamn Ruotsi 100,00 % 0,00 %
Huzells Tunga Delar AB Karlstad Ruotsi 100,00 % 0,00 %
TD Tunga Delar Sverige AB Gävle Ruotsi 100,00 % 0,00 %
Trucknik Reservdelar AB
Skellefte-
hamn Ruotsi 100,00 % 0,00 %
Helsingborgs Bildelsbutik AB Helsingborg Ruotsi 100,00 % 0,00 %
STS Sydhamnens Trailer Service AB Helsingborg Ruotsi 100,00 % 0,00 %
Skeppsbrons Jönköping AB Jönköpping Ruotsi 100,00 % 16,10 %
Adita Oy Helsinki Suomi 100,00 % 100,00 %
Automateriell AS Lierstranda Norja 100,00 % 100,00 %
Nordic Lift AS Tiller Norja 100,00 % 0,00 %
Nordic Wash AS Tiller Norja 100,00 % 0,00 %
101
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Saamiset
EUR 2023 2022
Pitkäaikaiset saamiset
Lainasaamiset konserniyhtiöiltä 63 466 261,11 63 319 034,08
63 466 261,11 63 319 034,08
Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Myyntisaamiset 1 333 029,19 368 497,52
Konsernipankkitilisaamiset 6 097 817,71 11 978 804,87
Lainasaamiset 9 418 275,63 7 200 493,13
Siirtosaamiset 9 095 460,92 5 272 968,26
Muut saamiset 5 250 000,00 6 750 000,00
31 194 583,45 31 570 763,78
Saamiset muilta
Muut rahoitusvarat - 260 934,00
Siirtosaamiset 74 903,75 57 476,70
Lainasaamiset - -
Muut saamiset 37 138,58 516 413,89
112 042,33 834 824,59
Siirtosaamisten olennaiset erät
Muut siirtosaamiset 74 903,75 57 476,70
74 903,75 57 476,70
Vieras pääoma
EUR 2023 2022
Pitkäaikainen vieras pääoma
Rahalaitoslainat 88 845 037,46 95 747 061,71
Muut rahoitusvelat 600 000,00 1 008 538,96
89 445 037,46 96 755 600,67
Lyhytaikainen vieras pääoma
Rahalaitoslainat 7 095 821,60 7 200 000,00
Ostovelat 216 933,00 396 055,90
Siirtovelat 501 979,73 251 361,86
Muut rahoitusvelat 1 006 319,69 2 413 270,17
Muut velat 113 042,33 342 522,98
8 934 096,35 10 603 210,91
Velat samaan konserniin
kuuluville yrityksille
Ostovelat - 3 417,44
Siirtovelat 49 791,39 -
Muut velat - -
Konsernipankkitilivelat 49 582 983,11 39 848 539,98
49 632 774,50 39 851 957,42
Siirtovelkojen olennaiset erät
Jaksotetut palkkavelat 361 963,59 217 985,55
Muut 140 016,14 33 376,31
501 979,73 251 361,86
102
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Käyvät arvot
Tilikauden 2023 lopussa Relaisin käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat ja -velat
koostuivat johdannaisveloista (koronvaihtosopimukset) sekä yrityskauppojen ehdollisista
vastikkeista (velka). Relais arvostaa koronvaihtosopimukset vastapuolelta (pankki) saatavien
arvostuslaskelmien perusteella. Riippuen siitä, onko suojausinstrumentin käypä arvo positii-
vinen vai negatiivinen, se kirjataan konsernitaseeseen seuraavasti:
positiivinen: erä Muut pitkäaikaiset tai lyhytaikaiset rahoitusvarat
negatiivinen: erä Muut pitkäaikaiset tai lyhytaikaiset rahoitusvelat.
Ehdollisista vastikkeista kirjattuihin velkoihin liittyy erilaisia yrityskauppakohtaisia oletuksia,
jotka koskevat yleensä hankinnan kohteen taloudellista tulosta tietyllä yrityskaupan jälkei-
sellä ajanjaksolla, jota mitataan esim. liikevoitto- tai käyttökateluvulla, ja ne saattavat
sisältää myös sovittuja operatiivisia tavoitteita.
Ehdollisten vastikkeiden ja johdannaisinstrumenttien kirjanpitoarvot vastaavat niiden käypiä
arvoja.
Koronvaihtosopimukset
EUR 2023 Arvostusvoitot
ja -tappiot
tuloslaskeman
kautta
Käyvän arvon
hierarkia
Käyvät arvot netto
Ehdolliset vastikkeet - 3
Johdannaiset - (260 934,00) 2
Yhteensä - (260 934,00)
Nimellisarvot
Ehdolliset vastikkeet -
Johdannaiset -
Yhteensä -
103
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Emoyhtiön pysyvien vastaavien erittely
Aineettomat hyödykkeet
EUR
Aineettomat
oikeudet
Muut
aineettomat
hyödykkeet
Ennakko-
maksut
aineettomista
hyödykkeis Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 49 573,00 13 830,00 - 63 403,00
Lisäykset - - 193 996,22 193 996,22
Hankintameno 31.12.2023 49 573,00 13 830,00 193 996,22 257 399,22
Kertyneet poistot 1.1.2023 (49 573,00) (13 830,00) - (63 403,00)
Kertyneet poistot 31.12.2023 (49 573,00) (13 830,00) - (63 403,00)
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 - - 193 996,22 193 996,22
EUR
Aineettomat
oikeudet
Muut
aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022 49 573,00 13 830,00 63 403,00
Hankintameno 31.12.2022 49 573,00 13 830,00 63 403,00
Kertyneet poistot 1.1.2022 (42 137,05) (11 562,00) (53 699,05)
Tilikauden poisto (7 435,95) (2 268,00) (9 703,95)
Kertyneet poistot 31.12.2022 (49 573,00) (13 830,00) (63 403,00)
Kirjanpitoarvo 31.12.2022 - - -
Aineelliset hyödykkeet
EUR
Koneet ja
kalusto Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 7 523,88 7 523,88
Lisäykset 151 727,09 151 727,09
Hankintameno 31.12.2023 159 250,97 159 250,97
Kertyneet poistot 1.1.2023 (7 523,88) (7 523,88)
Tilikauden poisto (3 160,98) (3 160,98)
Kertyneet poistot 31.12.2023 (10 684,86) (10 684,86)
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 148 566,11 148 566,11
EUR
Koneet ja
kalusto Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022 7 523,88 7 523,88
Hankintameno 31.12.2022 7 523,88 7 523,88
Kertyneet poistot 1.1.2022 (5 848,11) (5 848,11)
Tilikauden poisto (1 675,77) (1 675,77)
Kertyneet poistot 31.12.2022 (7 523,88) (7 523,88)
Kirjanpitoarvo 31.12.2022 - -
104
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Osuudet saman konsernin yrityksis
EUR Tytäryhtiöosakkeet
Hankintameno 1.1.2023 119 928 599,63
Lisäykset 6 722 056,95
Hankintameno 31.12.2023 126 650 656,58
EUR Tytäryhtiöosakkeet
Hankintameno 1.1.2022 111 660 816,38
Lisäykset 8 267 783,25
Hankintameno 31.12.2022 119 928 599,63
EUR Pitkäaikaiset konsernilainasaamiset
Hankintameno 1.1.2023 63 319 034,08
Realisoitumattomat kurssierot 147 227,03
Lisäykset -
Hankintameno 31.12.2023 63 466 261,11
EUR Pitkäaikaiset konsernilainasaamiset
Hankintameno 1.1.2022 58 946 726,75
Realisoitumattomat kurssierot (4 619 042,99)
Vähennykset 8 991 350,32
Hankintameno 31.12.2022 63 319 034,08
105
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Lähipiiriliiketoimet
Relaisin lähipiiriin kuuluvat tytäryhtiöt, suurin osakkeenomistaja Ari Salmivuori sekä hänen
omistamansa Ajanta Oy ja kaikki yhtiöt, joissa Salmivuori tai Ajanta käyttävät määräys-
valtaa, yhteistä määräysvaltaa tai niillä on huomattava vaikutusvalta. Osakkeenomistajista
myös toiseksi suurin osakkeenomistaja Nordic Industry Development AB ja sen määräysval-
lassa olevat yhtiöt ovat Relais Group Oyj:n lähipiiriä.
Lähipiiriin kuuluvat lisäksi hallituksen jäsenet, yhtiön johtoryhmä sekä heidän perheenjäse-
nensä ja yhtiöt, joissa he käyttävät määräysvaltaa tai yhteistä määräysvaltaa.
Konsernin emoyhtiöllä ei ole olennaisia lähipiiriliiketapahtumia tilikausilla 2022-2023.
Konsernin johtoryhmän ja hallituksen palkkiot, osakkeenomistuksia ja kannustinjärjestelmiä
koskevat tiedot on esitetty hallituksen toimintakertomuksessa ja Relais Group Oyj:n
konsernitilinpäätöksessä.
Muut liitetiedot
Taseen ulkopuoliset vastuut
EUR 2023 2022
Lainat rahoituslaitoksilta
Rahoituslainat 95 940 859,06 102 947 061,71
Nostettu luottolimiitti - -
Myönnetty limiitin määrä 5 633 518,40 4 856 310,40
Nostamaton limiitti 5 633 518,40 4 856 310,40
Vakuudeksi annettujen
tytäryhtiöosakkeiden kirjanpitoarvo 42 343 863,44 42 343 863,44
Rahalaitoslainojen vakuudet yhteensä 42 343 863,44 42 343 863,44
Vuokrasopimusten mukaiset vastuut
Seuraavan 12 kk:n aikana maksettavat 26 089,10 38 586,40
Myöhemmin maksettavat 26 693,77 52 440,98
106
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Emoyhtiön
tilinpäätös
Tunnuslukujen laskentakaavat
Tunnusluku Määritelmä
EBITA
1
Liikevoitto + yritysostoihin liittyvät poistot
Vertailukelpoinen EBITA1 Liikevoitto + yritysostoihin liittyvät poistot + EBITA:an sisältyvät vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
EBITDA
1
Liikevoitto + Poistot ja arvonalentumiset
Vertailukelpoinen EBITDA
1
Liikevoitto + Poistot ja arvonalentumiset + EBITDA:an sisältyvät vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Vertailukelpoinen liikevoitto
1
Liikevoitto + liikevoittoon sisältyvät vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Myyntikate Liikevaihto – Materiaalit ja palvelut
Myyntikateprosentti Myyntikate / Liikevaihto *100
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Listautumiseen liittyvät kulut + yritysostoihin liittyvät transaktiokulut + tuloslaskelmaan kirjatut lisäkauppahintojen
oikaisut + muut kertaluonteiset kulut + vertailukelpoisuuteen vaikuttavien erien verovaikutus
Vertailukelpoinen voitto (tappio)
1
Tilikauden voitto (tappio) + Kauden voittoon (tappioon) sisältyvät vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Vertailukelpoinen voitto (tappio) ilman yritysostoihin liittyviä poistoja
1
Tilikauden voitto (tappio) + Kauden voittoon (tappioon) sisältyvät vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät + yritysos-
toihin liittyvät poistot
Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos, laimentamaton Vertailukelpoinen voitto (tappio) / ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos, laimennettu
Vertailukelpoinen voitto (tappio) / ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana +
laimentavat potentiaaliset osakkeet
Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos ilman yritysostoihin liittyviä
poistoja, laimentamaton
Vertailukelpoinen voitto (tappio) ilman liikearvopoistoja / ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
kauden aikana
Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos ilman yritysostoihin liittyviä
poistoja, laimennettu
Vertailukelpoinen voitto (tappio) / ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana +
laimentavat potentiaaliset osakkeet
Osakekohtainen tulos, laimentamaton Kauden voitto (tappio) / ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana
Osakekohtainen tulos, laimennettu
Kauden voitto (tappio) / ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana + laimentavat
potentiaaliset osakkeet
Nettokäyttöpääoma
Vaihto-omaisuus + lyhytaikaiset myyntisaamiset + muut saamiset + siirtosaamiset – ostovelat – muut lyhytaikaiset
velat – siirtovelat
Nettovelka ilman leasingvelkoja
Lainat rahoituslaitoksilta + muut lainat ja kauppahintavelka + pääomalainat – lainasaamiset – saamiset konserniyh-
tiöiltä – merkitty maksamaton pääomasijoitus – rahavarat
Nettovelan ilman leasingvelkoja suhde vertailukelpoiseen EBITDA:an Nettovelka ilman leasingvelkoja/rullaava kahdentoista kuukauden EBITDA
Nettovelkaantumisaste ilman leasingvelkoja Nettovelka ilman leasingvelkoja / Oma pääoma + vähemmistöosuus
107
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Emoyhtiön
tilinpäätös
Tunnusluku Määritelmä
Omavaraisuusaste Oma pääoma + vähemmistöosuus / Oma pääoma ja velat, yhteensä
Sijoitetun pääoman tuotto
(Liikevoitto + muut korko- ja rahoitustuotot - listautumiseen liittyvät kulut, (osavuosiluvut on annualisoitu) / (Oma
pääoma + vähemmistöosuus + lainat rahoituslaitoksilta + muut lainat + pääomalainat +vaihtovelkakirjalainat, keski-
arvo)
Oman pääoman tuotto
Kauden voitto (tappio) + vähemmistöosuus, (osavuosivuosiluvut on annualisoitu) / (Oma pääoma + vähemmistö-
osuus, keskiarvo)
Kokonaispääoman tuotto
(Liikevoitto + muut korko- ja rahoitustuotot - Listautumiseen liittyvät kulut, (osavuosiluvut on annualisoitu) / (Varat
yhteensä, keskiarvo)
1
Tunnuslukuprosentti, %, on laskettu jakamalla tunnusluku liikevaihdolla ja kertomalla se sadalla (100).
108
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Konsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konsernin vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäytys
Tuhatta euroa, jollei toisin ilmoitettu 2023 2022
Liikevaihto 284 252 260 683
Materiaalit ja palvelut (155 329) (143 469)
Myyntikate 128 923 117 214
Myyntikateprosentti 45,4 % 45,0 %
Liikevoitto 25 147 19 681
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Listautumiskulut - 1 183
Hankintojen transaktiokulut 290 182
Hankintojen lisäkauppahintakulut 9 1 467
Kauden voittoon (tappioon) sisältyvät vertailukelpoisuu-
teen vaikuttavat erät
299 2 832
Vertailukelpoinen liikevoitto 25 446 22 514
Poistot ja arvonalentumiset 18 395 16 900
EBITDA 43 542 36 581
EBITDA-prosentti 15,3 % 14,0 %
Kauden voittoon (tappioon) sisältyvät vertailukelpoisuu-
teen vaikuttavat erät
299 2 832
Vertailukelpoinen EBITDA 43 ,841 39 414
Liikevoitto 25 147 19 681
Yritysjärjestelyihin liittyvät poistot 3 405 3 332
EBITA 28 552 23 013
EBITA-prosentti 10,0 % 8,8 %
Tuhatta euroa, jollei toisin ilmoitettu 2023 2022
Kauden voittoon (tappioon) sisältyvät vertailukelpoisuu-
teen vaikuttavat erät
299 2 832
Vertailukelpoinen EBITA 28 851 25 846
Tilikauden voitto (tappio) 13 739 10 032
Vertailukelpoinen voitto (tappio) 14 038 12 864
Vertailukelpoinen voitto (tappio) -prosentti 4,9 % 4,9 %
Yritysjärjestelyihin liittyvät poistot 3 405 3 332
Vertailukelpoinen voitto (tappio) ilman
yritysjärjestelyihin liittyviä poistoja 17 444 16 196
Vertailukelpoinen voitto (tappio) ilman
yritysjärjestelyihin liittyviä poistoja -prosentti 6,1 % 6,2 %
Liiketoiminnan rahavirta ennen
käyttöpääoman muutoksia 44 350 38 608
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset (12 170) (11 243)
Vuokrasopimusten korkokulut (1 732) (1 532)
Käyttöpääoman muutokset (2 361) (130)
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin (4 074) (1 720)
Vapaa kassavirta 24 013 23 983
Kassavirtasuhde EBITDA:an 55,1 % 65,6 %
109
AllekirjoituksetKonsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitus
Helsingissä 18. päivänä maaliskuuta 2024
Jesper Otterbeck
Hallituksen puheenjohtaja
Anders Borg
Hallituksen jäsen
Lars Wilsby
Hallituksen jäsen
Olli-Pekka Kallasvuo
Hallituksen jäsen
Katri Nygård
Hallituksen jäsen
Arni Ekholm
Toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 18. päivänä maaliskuuta 2024
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Janne Rajalahti
KHT
110
TilintarkastuskertomusKonsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Relais Group Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan
tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS-
tilinpäätösstandardit) mukaisesti
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön
toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta
Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista
koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää laki-
sääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisära-
portin kanssa.
Tilintarkastuksen kohde
Olemme tilintarkastaneet Relais Group Oyj:n (y-tunnus
2566730-3) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2023. Tilin-
päätös sisältää:
konsernin tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, taseen,
rahavirtalaskelman, laskelman oman pääoman muutok-
sista ja liitetiedot, jotka sisältävät olennaisen tilinpää-
töksen laatimisperiaatteita koskevan informaation ja
muuta selittävää informaatiota
emoyhtiön tuloslaskelman, taseen, rahoituslaskelman ja
liitetiedot.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa nouda-
tettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän
tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan
tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilin
-
päätöksen tilintarkastuksessa.
si
tyksemme mukaan olemme hankkineet lausun-
tomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Riippumattomuus
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksis
niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta
ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut
kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja
käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien,
näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä
ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan
1-kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorit
-
tamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 9.2.
Tarkastuksen yleinen lähestymistapa
Yhteenveto
Konsernitilinpäätökselle määritetty
olennaisuus: 2.600.000 euroa.
Konsernitilinpäätöksen tarkas
-
tuksen laajuuteen sisältyi kaikki
merkittävät yhtiöt kattaen valta
-
osan konsernin liikevaihdosta,
varoista ja veloista.
Liikearvon arvostus
Vaihto-omaisuuden arvostus
Tytäryhtiöosakkeiden arvostus
emoyhtiön tilinpäätökses
Osana tilintarkastuksen suunnittelua olemme määrit-
täneet olennaisuuden ja arvioineet riskiä siitä, että tilin-
päätöksessä on olennainen virheellisyys. Erityisesti olemme
arvioineet alueita, joiden osalta johto on tehnyt subjektii-
visia arvioita. Tällaisia ovat esimerkiksi merkittävät kirjanpi-
dolliset arviot, joihin liittyy oletuksia ja tulevien tapahtumien
arviointia.
Olennaisuus
Tarkastuksemme suunnitteluun ja suorittamiseen on
vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Tilintarkastuksen
tavoitteena on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko
tilinpäätöksessä kokonaisuutena olennaista virheellisyyttä.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä.
Olennaisuus
Tilintarkastuksen
laajuus
Keskeiset
seikat
111
TilintarkastuskertomusKonsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella
odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perus-
teella.
Perustuen ammatilliseen harkintaamme määritimme olennaisuuteen liittyen tiettyjä
kvantitatiivisia raja-arvoja, kuten alla olevassa taulukossa kuvatun konsernitilinpäätökselle
määritetyn olennaisuuden. Nämä raja-arvot yhdessä kvalitatiivisten tekijöiden kanssa
auttoivat meitä määrittämään tarkastuksen kokonaislaajuuden ja yksittäisten tilintarkastus-
toimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden sekä arvioimaan virheellisyyksien vaiku-
tusta tilinpäätökseen kokonaisuutena.
Konsernitilinpäätökselle
määritetty olennaisuus
€ 2.600.000 (edellinen vuosi € 2.500.000)
Olennaisuuden määrittä-
misessä käytetty vertai-
lukohde
1 % konsernin liikevaihdosta
Perustelut vertailukohteen
valinnalle
Valitsimme olennaisuuden määrittämisen vertailukoh-
teeksi liikevaihdon, koska se on käsityksemme mukaan
konsernin nykyisessä tilanteessa tilinpäätöksen käyttä-
jien kannalta vakaa ja merkityksellinen suure mitattaessa
konsernin suoriutumista. Koska konsernin tuloskehitys ei ole
ollut tasainen, liikevaihtoa voidaan myös käyttää yleisesti
hyväksyttynä vertailukohteena. Valitsimme sovellettavaksi
prosenttiosuudeksi 1 %, joka on tilintarkastusstandardeissa
yleisesti hyväksyttyjen määrällisten rajojen puitteissa.
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen laajuuden määrittäminen
Tilintarkastuksemme laajuutta määrittäessämme olemme ottaneet huomioon Relais
Group -konsernin rakenteen, toimialan sekä taloudelliseen raportointiin liittyvät prosessit
ja kontrollit.
Tilintarkastuksen laajuuteen ovat sisältyneet merkittävät konsernin liiketoimintaa
harjoittavat yhtiöt Suomessa ja Ruotsissa. Olemme edellä mainituissa yhtiöissä suoritet
-
tujen tilintarkastustoimenpiteiden sekä konsernin tasolla suorittamiemme lisätarkastus-
toimenpiteiden kautta hankkineet riittävän määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkas-
tusevidenssiä konsernin taloudellisista tiedoista kokonaisuutena konsernitilinpäätöstä
koskevan lausuntomme perustaksi.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme
mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkas
-
tuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistu-
neessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä
anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Otamme kaikissa tilintarkastuksissamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa
kontrolleja. Tähän sisältyy arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakui
-
sesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheelli-
syyden riski.
112
TilintarkastuskertomusKonsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa
Liikearvon arvostus
Konsernitilinpäätöksen liitetieto 13.2
Konsernin liikearvo 31.12.2023 oli 119,9 miljoonaa euroa. Liikearvo testataan vähintään
vuosittain riippumatta siitä, onko arvonalentumisesta viitteitä. Liikearvon testauksessa
kerrytettävissä oleva rahamäärä perustuu käyttöarvoon, eli rahavirtaa tuottavan
yksikön tulevaisuuden arvioituihin diskontattuihin nettorahavirtoihin.
Keskeisiä käyttöarvolaskelmissa käytettyjä johdon tekemiä oletuksia ja arvioita
muun muassa ovat myynnin kehitys, käyttökate, diskonttokorko sekä ennustejakson
jälkeinen kasvuvauhti.
Liikearvon määrä konsernin taseessa on suuri ja sen arvostukseen liittyy merkittävää
johdon harkintaa. Näistä seikoista johtuen olemme määrittäneet liikearvon arvos-
tuksen tilintarkastuksen kannalta keskeiseksi seikaksi.
Liikearvon arvostuksen tarkastuksessa keskityimme johdon harkintaa edellyttäviin arvioihin. Arvi-
oimme näiden asianmukaisuutta seuraavien toimenpiteiden avulla:
Testasimme käyttöarvolaskelmissa käytettyjä menetelmiä vertaamalla niitä IAS 36 (Omaisuu-
serien arvon alentuminen) mukaisiin vaatimuksiin ja tarkastimme laskelmien matemaattista
oikeellisuutta.
Arvioimme rahavirtaennusteiden laatimisessa käytettyä prosessia esimerkiksi vertaamalla
ennusteita hallituksen hyväksymiin ennusteisiin sekä arvioimalla niiden perustana olevia
keskeisiä oletuksia.
Arvioimme, oliko johdon tekemä herkkyysanalyysi rahavirtaennusteeseen vaikuttavista keskei-
sistä tekijöistä asianmukainen, tarkastelemalla näissä keskeisissä oletuksissa mahdollisesti
tapahtuvien muutosten vaikutuksia.
Vertasimme edellisen vuoden arvonalentumismallissa käytettyjä tilikauden arvioituja tuloslu-
kuja toteutuneisiin tuloslukuihin saadaksemme vahvistusta johdon arvioiden luotettavuudelle.
Olemme arvioineet käytettyjä diskonttokorkoja sekä soveltuvilta osin tehnyt vertailuja mark-
kina- ja toimialakohtaisiin ennusteisiin.
Lisäksi arvioimme, onko konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 13.2. esitetty asianmukaiset tiedot.
Vaihto-omaisuuden arvostus
Konsernitilinpäätöksen liitetieto 16
Konserni arvostaa vaihto-omaisuuden (74,1 miljoonaa euroa) hankintamenoon tai sitä
alempaan nettorealisointiarvoon. Nettorealisointiarvo on arvioitu myyntihinta, joka
saadaan vaihto-omaisuushyödykkeen myynnistä tavanomaisessa liiketoiminnassa, ja
josta vähennetään arvioidut tuotteen myynnin toteutumiseksi välttämättömät menot.
Vaihto-omaisuuden hankintamenoon sisältyvät ostohinta, johon lisätään muuttuvat
menot, kuten rahdit, tullimaksut sekä menot, jotka syntyvät tuotteiden käsittelystä
myyntivalmiiksi.
Konserni käy tilinpäätöksen laadinnan yhteydessä läpi varaston arvot ja kirjaa tarvit-
taessa arvonalennuksen, jolla vaihto-omaisuuden arvo alennetaan nettorealisointi-
arvoon.
Vaihto-omaisuuden arvostus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka johtuen
sen määrästä ja arvostukseen liittyvästä arvionvaraisuudesta.
Toimenpiteisiimme kuului käsityksen muodostaminen johdon käyttämistä prosesseista ja kontrol-
leista, jotka liittyvät vaihto-omaisuuden arvostuksen oikeellisuuteen.
Tarkastuksessa arvioimme konsernin arvostamisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä niiden
soveltamista vaihto-omaisuuden arvostamiseen.
Arvioimme varausten oikeellisuutta suhteessa konsernin laadintaperiaatteeseen, tilikauden
päättymisen jälkeisiin tapahtumiin sekä muihin tarkastuksessa identifioituihin olosuhteisiin.
Testasimme varastossa olleiden tuotteiden hinnoittelua käyttämällä otantaa. Vertasimme otok-
seen valittujen nimikkeiden osalta varastoarvoa toteutuneeseen ostohintaan kuluineen.
Testasimme tilinpäätöshetkellä varastossa olleiden tuotteiden nettorealisointiarvoa käyttämällä
otantaa. Vertasimme otokseen valittujen nimikkeiden osalta varastoarvoa toteutuneeseen
myyntihintaan.
Osallistuimme fyysiseen inventointiin ja teimme riippumatonta tarkistuslaskentaa varmistuak-
semme omaisuuserien olemassaolosta ja suoritetun laskennan oikeellisuudesta.
113
TilintarkastuskertomusKonsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa
Tytäryhtiöosakkeiden arvostus emoyhtiön tilinpäätökses
Asiaa koskevia liitetietoja on esitetty emoyhtiötä koskevan tilinpäätöksen liitetie-
doissa.
Relais Group Oyj:n tytäryhtiöosakkeiden arvo 31.12.2023 emoyhtiön suomalaisen
tilinpäätösnormiston mukaisessa tilinpäätöksessä oli 126,7 miljoonaa euroa.
Tytäryhtiöosakkeiden arvostusta arvioidaan osana konsernin arvonalentumis-
testausta käyttämällä diskontattuihin rahavirtoihin perustuvaa mallia.
Tytäryhtiöosakkeiden arvo emoyhtiön taseessa on suuri ja niiden arvostukseen liittyy
merkittävää johdon harkintaa. Näistä seikoista johtuen olemme määrittäneet
tytäryhtiöosakkeiden arvostuksen tilintarkastuksen kannalta keskeiseksi seikaksi.
Arvioimme testauslaskelmissa käytetyn menetelmän sekä näihin liittyvän johdon harkinnan ja
arvioiden asianmukaisuutta seuraavien toimenpiteiden avulla:
Arvioimme rahavirtaennusteiden laatimisessa käytettyä prosessia esimerkiksi vertaamalla
ennusteita hallituksen hyväksymiin ennusteisiin sekä arvioimalla niiden perustana olevia
keskeisiä oletuksia.
Arvioimme, oliko johdon tekemä herkkyysanalyysi rahavirtaennusteeseen vaikuttavista keskei-
sistä tekijöistä asianmukainen, tarkastelemalla näissä keskeisissä oletuksissa mahdollisesti
tapahtuvien muutosten vaikutuksia.
Vertasimme edellisen vuoden arvonalentumismallissa käytettyjä tilikauden arvioituja tuloslukuja
toteutuneisiin tuloslukuihin saadaksemme vahvistusta johdon arvioiden luotettavuudelle.
Olemme arvioineet käytettyjä diskonttokorkoja sekä soveltuvilta osin tehnyt vertailuja mark-
kina- ja toimialakohtaisiin ennusteisiin.
Konsernitilinpäätöksen tai emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä.
114
TilintarkastuskertomusKonsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja
toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laati-
misesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvä-
listen tilinpäätösstandardien (IFRS-tilinpäätösstandardit)
mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laati-
mista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisää-
teiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat
myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat
tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei
ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laaties-
saan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä
jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esit
-
mään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja
siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen
perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen
perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa
tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihto
-
ehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä,
onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa
tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuul-
linen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae
siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän
tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkas-
tuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai
virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden
yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan
taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpää-
töksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen
kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säily-
tämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen
ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen
virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme
näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä
ja hankimme lausuntomme perustaksi
tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että
väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä,
että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä
yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esit-
tämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta
relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset
tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoi-
tuksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon
emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuu-
desta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen
laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä
johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niis
esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja
toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös
perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta,
ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin
perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista
tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta
epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, et
olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy
kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan
huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätökses
esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta
koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa
lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat
tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennes
hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset
tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa
siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan
toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätökses
esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä
esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä,
kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia
ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän
kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia
yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta
informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon
konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin
tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja
suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta
yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa
tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta
sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien
mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteelli-
suudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että
olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia rele-
vantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden
115
TilintarkastuskertomusKonsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi
kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme,
ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoi-
duista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana
olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat
tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset
seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai
määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärim-
mäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kysei-
sestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska
siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella
odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä
koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkas-
tajana 31.12.2013 alkaen yhtäjaksoisesti 10 vuotta. Yhtiöstä
on tullut yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö 1.12.2022.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta.
Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosiker-
tomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilin-
päätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme.
Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme
ennen tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää
ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme
kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta infor-
maatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu infor-
maatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä
tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti
ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritetta-
essa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako
se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakerto-
muksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko
toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien
säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että
toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat
yhdenmukaisia
toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen
laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamis-
päivää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon
kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että
kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen virheel-
lisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole
tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 18.3.2024
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Janne Rajalahti
KHT
116
TilintarkastuskertomusKonsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
Relais Group Oyj:n ESEF-tilinpäätöstä koskeva
kohtuullisen varmuuden antava riippumattoman
tilintarkastajan varmennusraportti
Relais Group Oyj:n johdolle
Olemme Relais Group Oyj:n (y-tunnus 2566730-3)
(jäljempänä myös ”yhtiö”) johdon pyynnöstä suorittaneet
kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, jonka
kohteena on ollut yhtiön IFRS-konsernitilinpäätös tilikau
-
delta 01.01.- 31.12.2023 European Single Electronic Format
-muodossa (”ESEF-tilinpäätös”).
Johdon vastuu ESEF-tilinpäätöksestä
Relais Group Oyj:n johto vastaa ESEF-tilinpäätöksen
laatimisesta siten, että se täyttää 17.12.2018 annetun
komission delegoidun asetuksen (EU) 2019/815 vaatimukset
(”ESEF-vaatimukset”). Tähän vastuuseen kuuluu, että
suunnitellaan, otetaan käyttöön ja ylläpidetään sisäis
valvontaa, joka on relevanttia sellaisen ESEF-tilinpäätöksen
laatimisen kannalta, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvaa olennaista ESEF-vaatimusten noudatta-
matta jättämistä.
Meidän riippumattomuutemme ja
laadunhallintamme
Olemme noudattaneet IESBAn (International Ethics Stan-
dards Board for Accountants) Kansainvälisten eettisten
sääntöjen tilintarkastusammattilaisille (sisältäen Kansainvä-
liset riippumattomuusstandardit) (IESBAn eettiset säännöt)
mukaisia riippumattomuusvaatimuksia ja muita eettis
vaatimuksia. Sääntöjen pohjana olevat perusperiaatteet
ovat rehellisyys, objektiivisuus, ammatillinen pätevyys ja
huolellisuus, salassapitovelvollisuus ja ammatillinen käyt-
täytyminen.
Yhtiömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintas-
tandardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön
on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toimin
-
nassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten
vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovelletta
-
vien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten
noudattamista koskevat toimintaperiaatteet ja menette
-
lytavat.
Meidän velvollisuutemme
Meidän velvollisuutenamme on esittää suorittamiemme
toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella
lausunto ESEF-tilinpäätöksestä.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan
toimeksiantomme kansainvälisen varmennustoimek
-
siantostandardin (ISAE) 3000 (uudistettu) Muut varmen-
nustoimeksiannot kuin menneitä kausia koskevaan
taloudelliseen informaatioon kohdistuva tilintarkastus tai
yleisluonteinen tarkastus mukaisesti. Kyseinen standardi
edellyttää, että suunnittelemme ja suoritamme toimek
-
siannon hankkiaksemme kohtuullisen varmuuden siitä,
onko ESEF-tilinpäätöksessä olennaista ESEF-vaatimusten
noudattamatta jättämistä.
ISAE 3000 (uudistettu) mukaiseen kohtuullisen
varmuuden antavaan toimeksiantoon kuuluu toimenpi
-
teitä evidenssin hankkimiseksi siitä, onko ESEF-tilinpäätös
ESEF-vaatimusten mukainen. Valittavat toimenpiteet
perustuvat tilintarkastajan harkintaan, johon kuuluu
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvan olennaisen
117
TilintarkastuskertomusKonsernitilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen
liitetiedot
Allekirjoitukset
Hallituksen
toimintakertomus
Emoyhtiön
tilinpäätöksen liitetiedot
Laskentakaavat ja
vaihtoehtoiset tunnusluvut
Emoyhtiön
tilinpäätös
ESEF-vaatimusten noudattamatta jättämisen riskien arvi-
oiminen. Näitä riskejä arvioidessamme olemme tarkas-
telleet sisäistä valvontaa, joka on yhtiössä relevanttia
ESEF-tilinpäätöksen laatimisen kannalta.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausun
-
tomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa evidenssiä.
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Relais Group Oyj:n
ESEF-tilinpäätös 31.12.2023 päättyneeltä tilikaudelta
noudattaa olennaisilta osin ESEF-vaatimuksissa asetettuja
vähimmäisvaatimuksia.
Tämä kohtuullisen varmuuden antava varmennusra-
porttimme on laadittu toimeksiantomme ehtojen mukai-
sesti. Vastaamme työstämme, tästä raportista ja esittä-
mästämme lausunnosta vain Relais Group Oyj:lle, emme
kolmansille osapuolille.
Helsingissä 18.3.2024
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Janne Rajalahti
KHT
Relais Group Oyj
Mannerheimintie 105
00280 Helsinki
www.relais.fi