1 (121)
VUOSIKERTOMUS
2024–2025
2 (121)
SISÄLLYSLUETTELO
Liiketoimintakatsaus .............................................................................. 3
Toimitusjohtajan terveiset .................................................................................................................. 3
Missio ................................................................................................................................................. 5
Strategia............................................................................................................................................. 6
Asiakkaat ........................................................................................................................................... 7
Hallinnointi .............................................................................................. 9
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä ........................................................................................... 9
Palkitsemisraportti ............................................................................................................................ 20
Hallituksen toimintakertomus ............................................................. 25
Keskeisiä tapahtumia tilikaudella ..................................................................................................... 25
Tunnusluvut ..................................................................................................................................... 28
Tunnuslukujen laskentakaavat ........................................................................................................ 41
Tilinpäätös ............................................................................................ 42
Konsernitilinpäätös .......................................................................................................................... 42
Emoyhtiön tilinpäätös ....................................................................................................................... 98
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset ................ 112
Tilintarkastusmerkintä ....................................................................... 113
Tilintarkastuskertomus ...................................................................... 114
ESEF-tilinpäätöstä koskeva varmennusraportti ............................. 120
3 (121)
Liiketoimintakatsaus
Toimitusjohtajan terveiset
Hyvä lukija,
Terveydenhuolto on murroksessa. Vanhat toimintamallit eivät
enää riitä, ja on käynyt selväksi, että terveydenhuollossa paino-
pistettä on siirrettävä sairauksien hoidosta ennaltaehkäisyyn.
Yksittäisistä osaratkaisuista, kuten esimerkiksi terveisiin elinta-
poihin kannustavien sovellusten käyttöönotosta, ei kuitenkaan
ole koko terveydenhuollon järjestelmän pelastajaksi. Toimivan
ennaltaehkäisyn mahdollistamiseksi tarvitaan systeemistä
muutosta, joka läpäisee koko terveydenhuollon ja yhteiskunnan
rakenteet.
Terveydenhuollon nykytila on pysäyttävä. Ihmiset elävät pidem-
pään, mutta ovat sairaampia kuin koskaan, yhteiskunnat kamp-
pailevat alati kasvavien terveydenhuollon kustannusten kanssa
ja terveydenhuollon ammattilaisten kuormitus kasvaa jatku-
vasti. Perusteluja systeemisen muutoksen tarpeelle ei ole vai-
kea löytää. Kyse on enemmän siitä, miten saamme muutoksen
aikaan.
Nykyisen terveydenhuoltojärjestelmämme toimintalogiikka on pitkälti rakentunut sairauksien hoitamisen
ympärille. Myös järjestelmän taloudelliset kannustimet ja rakenteet suosivat sairaanhoitoa, koska rahoi-
tus ohjataan sinne, missä on eniten sairaita ihmisiä. Mitä enemmän sairaita on, sitä suurempi on hoidon
tarve ja sitä enemmän resursseja, rahaa ja palveluntarjoajia tarvitaan. Sairauksia hoitamalla sairaiden
ihmisten määrä ei kuitenkaan vähene, vaan se päinvastoin kasvaa vuosi vuodelta suuremmaksi.
Tällä hetkellä terveydenhuollon resursseista ylivoimaisesti suurin osa menee kroonisten sairauksien
hoitamiseen. Koska ne ovat luonteeltaan pysyviä, jo sairastuneiden hoitaminen voi kestää vuosikym-
meniä ja sairaiden ihmisten kokonaismäärä jatkaa kasvuaan. Siksi nimenomaan kroonisten sairauksien
ennaltaehkäisy on avainasemassa terveydenhuollon kriisin ratkaisemisessa.
Ennaltaehkäisyn käyttöön ottamiseksi koko terveydenhuollon järjestelmälle on luotava uusi toimintalo-
giikka, joka saa aikaan sairastumisriskejä alentavan ketjureaktion. Kun riskit laskevat, sairaita on vä-
hemmän ja negatiivinen kehityksen suunta saadaan muutettua.
Uusi toimintalogiikka rakentuu niin, että ensin tunnistetaan terveestä väestöstä suurimmassa sairastu-
misriskissä olevat ihmiset ja sitten ennaltaehkäistään sairauksien puhkeamista kohdistamalla tervey-
denhuollon ammattilaisten tarjoamat lääketieteelliset interventiot ja terveyttä edistävät toimenpiteet näi-
hin ihmisiin. Tämän jälkeen mitataan tehtyjen interventioiden ja toimenpiteiden vaikuttavuutta sairastu-
misriskien pienenemiseen tunnistamalla sairastumisriskit uudestaan, jonka jälkeen rahoitetaan nimen-
omaan riskejä alentavia toimintamalleja.
Toimintalogiikka, jossa tunnistetaan sairastumisriskit ajoissa, ennaltaehkäistään sairauksien puhkea-
mista, mitataan muutosta väestön sairastumisriskeissä ja rahoitetaan ennaltaehkäiseviä toimintamal-
leja, synnyttää riskejä madaltavan ketjureaktion ja luo näin perustan toimivalle ennaltaehkäisevälle ter-
veydenhuollon järjestelmälle.
4 (121)
Kyky tunnistaa sairastumisriskejä on ennaltaehkäisyn ydin ja ilman sitä ei ole ennaltaehkäisevää ter-
veydenhuoltoa. Sairastumisriskien tunnistusta tehdään terveydenhuollossa jo nyt, mutta nykyisessä toi-
mintamallissa sairastumisriskien tunnistaminen on manuaalista ja hidasta, eivätkä nykyiset menetelmät
siksi sovellu riskintunnistukseen väestötasolla.
Myös toimenpiteet ja työkalut riskien madaltamiseksi tunnetaan hyvin. Mutta se ei auta, jos
sairastumisriskissä olevia henkilöiei kyetä ensin tunnistamaan. Vasta kun sairastumisriskissä olevat
henkilöt pystytään tunnistamaan hyvissä ajoin, voidaan terveyspalvelut ja riskejä alentavat toimintamallit
sekä niiden rahoitus kohdistaa täsmällisesti ja ennaltaehkäistä sairauksia tehokkaasti.
Vaikka resurssit löydettäisiin riskien tunnistamiseen nykyisillä työkaluilla ja interventiot kohdennettaisiin
korkean riskin omaaviin henkilöihin, eivät nykyiset työkalut kuitenkaan sovellu riskin kehittymisen
seurantaan. Tämä johtuu siitä, että nykyiset terveydenhuollon käyttämät riskintunnistusmenetelmät pe-
rustuvat monelta osin subjektiiviseen dataan (kuten verenpainemittaus, painoindeksi, perhehistoria).
Riskien tunnistamisessa käytettävän menetelmän on oltava objektiivinen ja toistettava. Vain silloin sen
varaan voidaan rakentaa ennaltaehkäisevän terveydenhuollon logiikka, joka saa aikaan riskejä alenta-
van ketjureaktion.
Nightingale Health on erinomaisessa asemassa ennaltaehkäisevän terveydenhuollon rakentamisessa,
koska se pystyy tietääkseni ainoana yhtiönä maailmassa tarjoamaan kokonaisratkaisun
terveydenhuollon uuden toimintalogiikan ja ennaltaehkäisevän terveydenhuollon järjestelmän
perustaksi. Sen kehittämä ratkaisu sairastumisriskien tunnistamiseen vaatii vain yhden verinäytteen,
joten sairastumisriskien kartoittaminen väestötasolla ei kuormita terveydenhuollon jo nyt niukkoja re-
sursseja.
Nightingale Health analysoi verinäytteen itse kehittämällään teknologialla ja toimittaa valmiin
riskiraportin terveydenhuollon toimijalle. Yhdestä verinäytteestä tunnistetaan matalin kustannuksin
keskeisten kroonisten sairauksien riskit yhdellä kertaa, ja selkeän tulosraportin avulla terveydenhuollon
ammattilaisten on helppo kommunikoida sairastumisriskit ja suositeltavat toimenpiteet potilaalle. Koska
testin tekemiseen vaaditaan vain yksi verinäyte, eikä subjektiivista kliinistä dataa, tulokset ovat sekä
objektiivisia että helposti toistettavia. Näin erilaisten interventioiden vaikuttavuutta voidaan seurata uu-
sintatestien avulla sekä yksilö- että väestötasolla ja alkaa ohjata rahoitusta riskejä parhaiten alentaviin
toimintamalleihin ja interventioihin. Positiivinen ketjureaktio alkaa toimia uudessa terveydenhuollon
ennaltaehkäisevässä toimintalogiikassa kaikki ovat voittajia.
Suomessa Nightingale Healthin teknologia on jo korvannut monet perinteiset riskitestit yksityisessä ter-
veydenhuollossa, ja sama on käynnistynyt myös julkisen terveydenhuollon puolella. Uskon, etolemme
jo käynnistäneet terveydenhuollon mullistuksen kohti kaikille parempaa tulevaisuutta.
Teemu Suna
Toimitusjohtaja ja perustaja, Nightingale Health Oyj
5 (121)
Missio
Nightingale Healthin missio on tarjota jokaiselle parempaa terveydenhuoltoa. Parempi terveydenhuolto
kaikille tarkoittaa pienempiä terveydenhuollon kustannuksia, pienempää kuormitusta terveydenhuollon
ammattilaisille ja parempia mahdollisuuksia jokaiselle pitkään ja terveeseen elämään.
Miksi tarvitsemme parempaa terveydenhuoltoa?
Nykyinen terveydenhuollon toimintamalli on johtanut moniin haasteisiin. Ihmiset elävät pidempään,
mutta ovat sairaampia kuin koskaan, yhteiskunnat kamppailevat alati kasvavien terveydenhuollon kus-
tannusten kanssa ja terveydenhuollon ammattilaisten kuormitus kasvaa jatkuvasti. Jos jatkamme nykyi-
sellä tiellä, kustannukset ja inhimillinen kärsimys tulevat kasvamaan hallitsemattomasti. Meidän on löy-
dettävä keinoja sairaiden ihmisten määrän vähentämiseen.
Me Nightingale Healthilla olemme vakuuttuneita, että on olemassa tapa tehdä terveydenhuollosta pa-
rempaa kaikille. Terveydenhuollon ongelmat eivät ratkea, jos keskitymme pelkästään sairauksien hoita-
miseen, vaan painopistetja resursseja on siirrettä sairauksien hoidosta niiden ennaltaehkäisyyn.
Koko terveydenhuollon järjestelmälle on luotava uusi sairauksien ennaltaehkäisyyn perustuva toiminta-
logiikka, joka keskittyy sairastumisriskien tunnistamiseen ja madaltamiseen. Kun sairastumisriskit las-
kevat, sairaiden ihmisten määrä vähenee ja negatiivinen kehityksen suunta saadaan muutettua.
Nightingale Healthin tarkoituksena on tuoda ennaltaehkäisevä terveydenhuolto kaikkien ulottuville. Ha-
luamme mahdollistaa terveydenhuollon uuden toimintalogiikan ja ennaltaehkäisevän terveydenhuollon
järjestelmän rakentamisen ja auttaa ihmisiä elämään ilman kroonisia sairauksia. Ennaltaehkäisemällä
kroonisia sairauksia osana terveydenhuoltoa ei rakenneta pelkästään parempaa terveydenhuoltoa vaan
myös terveempiä kansakuntia.
6 (121)
Strategia
Nightingale Healthin strategia ennaltaehkäisevän terveydenhuollon rakentamiseksi keskittyy kahteen
markkinaan: liiketoimintoihin yritysasiakkaiden ja julkisen sektorin kanssa. Nightingale Healthin veriana-
lyysiteknologiaa voivat hyödyntää niin yksityisen ja julkisen terveydenhuollon toimijat, diagnostiikka-alan
toimijat, henkivakuutusyhtiöt, erikoissairaanhoidon palveluntarjoajat kuin lääketieteellisestä tutkimusta
tekevät yliopistot ja tutkimuslaitokset.
Nightingale Healthin strategian keskiössä on tarjota kokonaisratkaisu terveydenhuollon uuden toiminta-
logiikan ja ennaltaehkäisevän terveydenhuollon järjestelmän perustaksi tuomalla sen kehittämä veritesti
laajasti terveysalan eri toimijoiden saataville. Koska testin tekemiseen vaaditaan vain yksi verinäyte,
testi voidaan ottaa helposti käyttöön ja integroida saumattomasti osaksi terveysalan olemassa olevia
näytteenotto- ja raportointikäytäntöjä. Nightingale Healthin veritesti tarjoaa työkalut sairastumisriskien
systemaattiseen tunnistamiseen, jotta sairauksien puhkeamista voidaan ennaltaehkäistä kohdennetusti.
Koska veritesti on sekä objektiivinen että helposti toistettava, toisin kuin nykyiset terveydenhuollon käyt-
tämät riskitestit, erilaisten interventioiden vaikuttavuutta voidaan seurata uusintatestien avulla sekä yk-
silö- että väestötasolla ja alkaa ohjata rahoitusta riskejä parhaiten alentaviin toimintamalleihin.
Terveydenhuollon uusi toimintalogiikka, joka käynnistää riskejä madaltavan ketjureaktion
Terveydenhuollossa nykyisin tehtävä sairastumisriskien tunnistaminen on manuaalista ja hidasta, ei-
vätkä nykyiset menetelmät siksi sovellu riskintunnistukseen tai riskin kehittymisen seurantaan väestö-
tasolla. Nightingale Healthin kehittämä yhteen verinäytteeseen perustuva testi on ylivoimainen ratkaisu
laajassa mittakaavassa tehtävään sairastumisriskien tunnistamiseen ja riskin kehittymisen seurantaan,
ja sillä voidaan sekä korvata monet nykyisin terveydenhuollossa tehtävistä testeistä ja riskiennusteista
että alkaa tehdä riskintunnistusta systemaattisesti kaikille. Nightingale Healthin kehittämä veritesti tun-
nistaa yhdestä verinäytteestä keskeisten kroonisten sairauksien riskit yhdellä kertaa. Koska testin teke-
miseen vaaditaan vain yksi verinäyte, sen avulla voidaan kartoittaa sairastumisriskejä laajasti väestöta-
solla kuormittamatta terveydenhuollon jo nyt niukkoja resursseja. Selkeän tulosraportin avulla sairastu-
misriskit ja suositeltavat toimenpiteet on helppo kommunikoida potilaalle. Objektiivinen ja toistettava
riskintunnistus mahdollistaa toimenpiteiden vaikuttavuuden seurannan ja resurssien ja rahoituksen oh-
jaamisen niihin toimintamalleihin, joilla on suurin sairastumisriskejä madaltava vaikutus.
Nightingale Healthin veritesti on avain ennaltaehkäisevän terveydenhuoltojärjestelmän rakentamiseksi.
Mitä paremmin ymmärrämme tulevaisuuden sairausriskit, sitä paremmin voimme kohdentaa ja rahoittaa
ennaltaehkäiseviä toimia ja vähentää sairaiden määrää tulevaisuudessa.
Tunnistetaan
kroonisten sairauksien riskejä laaja-alaisesti,
systemaattisesti ja matalin kustannuksin
Ennaltaehkäistään
sairauksien syntyä
kohdennetusti
Mitataan
muutosta väestön
sairastumisriskeissä
Rahoitetaan
riskejä alentavia
toimintamalleja
7 (121)
Asiakkaat
Nightingale Health tarjoaa asiakkailleen veri-
analyysiteknologian kroonisten sairauksien sai-
rastumisriskien tunnistamiseen. Nightingale
Healthin veritesti tunnistaa yhdestä verinäyt-
teestä keskeisten kroonisten sairauksien riskit
yhdellä kertaa ja hyödyttää siten laajasti ter-
veysalan eri toimijoita. Koska testin tekemiseen
vaaditaan vain yksi verinäyte, testi voidaan in-
tegroida saumattomasti osaksi olemassa olevia
näytteenotto- ja raportointikäytäntöjä.
Julkinen terveydenhuolto
Nightingale Healthin veritesti tarjoaa kokonais-
ratkaisun julkiseen terveydenhuoltoon ennalta-
ehkäisevän terveydenhuollon järjestelmän pe-
rustaksi. Veritestin avulla julkiseen terveyden-
huoltoon voidaan rakentaa toimiva ja kustan-
nustehokas sairauksien ennaltaehkäisyn malli,
jossa tunnistetaan sairastumisriskit ajoissa, en-
naltaehkäistään kohdennetusti sairauksien
puhkeamista, mitataan muutosta väestön sai-
rastumisriskeissä ja rahoitetaan ennaltaehkäi-
seviä toimintamalleja. Malli kannustaa sairastu-
misriskien madaltamiseen, vapauttaa tervey-
denhuollon toimijoiden aikaa, vähentää kustan-
nuksia ja parantaa kansalaisten terveyttä.
Yksityinen terveydenhuolto
Nightingale Healthin veritestin avulla yksityiset
terveydenhuollon toimijat voivat kasvattaa liike-
toimintaansa ja kohdemarkkinaansa sairauk-
sien hoidosta myös niiden ennaltaehkäisyyn.
Nightingale Healthin veritestin riskintunnistus-
kyvyn avulla yksityiset terveydenhuollon toimijat
voivat tarjota laajasti palveluita sairastumisris-
kien madaltamiseen asiakkailleen, jotka ovat
valmiita sijoittamaan terveyteen ja pitkäikäisyy-
teen.
Diagnostiikka-alan toimijat
Nightingale Healthin veritesti tarjoaa diagnos-
tiikka-alan toimijoille mahdollisuuden nousta ar-
voketjussa ja avata uusia liiketoimintamahdolli-
suuksia. Nightingale Healthin veritestin avulla
diagnostiikkapalveluiden tuottaja voi tarjota
omille asiakkailleen lisäarvoa tarjoamalla sai-
rastumisriskien tunnistamisen ilman työlästä
taustatietojen keräämistä, ja sen asiakkaana
oleva terveydenhuollon toimija voi arvioida sai-
rastumisriskejä pienemmillä kustannuksilla laa-
dukkaammin kuin nykyisillä menetelmillä. Diag-
nostiikkayhtiöt voivat myös tehdä lisämyyntiä
tarjoamalla asiakkailleen Nightingale Healthin
veritestin tulosten perusteella suositeltavia jat-
kotestejä.
8 (121)
Henkivakuutusyhtiöt
Nightingale Healthin veritesti tarjoaa henkiva-
kuutusyhtiöille parempaa riskiluokittelukykyä
sekä antaa mahdollisuuden madaltaa kohden-
netusti sairastumisriskejä ja edistää näin vakuu-
tuksenottajien terveyttä. Sairastumisriskien ma-
daltaminen on henkivakuutusyhtiöiden liiketoi-
minnan kannalta olennaista. Henkivakuutusyh-
tiöiden nykyisin käyttämät työkalut sairastumis-
riskien arvioimiseen ja hoitamiseen ovat rajalli-
set, koska arviointikriteerit ovat joko hyvin ylei-
siä (kuten ikä ja sukupuoli) tai subjektiivisia (ku-
ten tupakointia koskeva kysely), tehden riski-
luokittelusta käytännössä mahdotonta. Parem-
masta sairastumisriskien tunnistamisesta hyö-
tyvät kaikki. Henkivakuutusyhtiöt voivat parem-
min kohdentaa sairastumisriskien alentamiseen
tähtäävän tukensa, ihmiset saavat siten parem-
paa tukea sairastumisriskien madaltamiseen ja
terveydenhuollon kustannukset vähenevät, kun
sairaiden ihmisten määrä vähenee.
Erikoissairaanhoidon palveluntarjoajat
Nightingale Healthin veritesti tarjoaa erikoissai-
raanhoidon palveluntarjoajille parempaa ym-
märrystä siitä, miten erilaiset hoidot voivat joh-
taa parempiin lopputuloksiin ja vähentää näin
kroonisten sairauksien potilaille aiheuttamaa
taakkaa. Nightingale Healthin veritestiä voidaan
siis hyödyntää palveluiden tarjoamisessa ihmi-
sille, joilla on jo sairaus. Tällöin pääasiallinen ta-
voite ei ole tunnistaa sairastumisriskejä, vaan
tuottaa tietoa sairauden arvioidusta kehitysku-
lusta. Sairauden kehityskulun ennustaminen on
erikoissairaanhoidon palveluntarjoajille erittäin
tärkeää, jotta voidaan ymmärtää hoidon tarve ja
tehokkuus mahdollisimman varhaisessa vai-
heessa ja tehdä hoitosuunnitelmaan tarvitta-
essa muutoksia. Nightingale Healthin teknolo-
gian avulla erikoissairaanhoidon palveluntarjo-
ajat voivat esimerkiksi paremmin hallita krooni-
sen munuaissairauden kehityskulkua ja mini-
moida tarpeen dialyysihoidolle.
Lääketieteellisen tutkimuksen toimijat
Nightingale Health tarjoaa lääketieteelliseen tut-
kimukseen verianalyysin, jolla voidaan analy-
soida suuria näytekokoelmia ja tulosten avulla
voidaan ymmärtää ihmisen aineenvaihdunnan
tilaa kokonaisvaltaisesti. Verianalyysin tulokset
ovat arvokkaita tieteellisille tutkimuksille myös
sen vuoksi, että Nightingale Healthin teknologia
on maailman ensimmäinen omiikkateknologia,
joka on säännöllisessä käytössä kansallisen ta-
son perusterveydenhuollossa. Siten Nightin-
gale Healthin verianalyysiteknologian käyttö tar-
joaa selkeän polun tieteellisten löydösten sovel-
tamiseen terveydenhuollossa, mikä on erittäin
harvinaista lääketieteellisessä tutkimuksessa.
Nightingale Healthin verianalyysin avulla pysty-
tään myös tunnistamaan tarve muille yksityis-
kohtaisemmille molekyylilääketieteen analyy-
seille, kuten esimerkiksi proteomiikalle. Nightin-
gale Healthin teknologia mahdollistaa sekä pro-
teomiikkaan soveltuvien näytteiden valitsemi-
sen, että metabolomiikka- ja proteomiikka-ana-
lyysien tekemisen samoista näytteistä. Tämä
säästää arvokasta näytemateriaalia ja vähentää
lääketieteellisen tutkimuksen kokonaiskustan-
nuksia minimoimalla näytteiden keräystarpeet.
9 (121)
Hallinnointi
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
1.7.2024‒30.6.2025
Nightingale Health Oyj:n (”Nightingale Health tai ”yhtiö”) hallinnossa ja johtamisessa noudatetaan suo-
malaisiin pörssiyhtiöihin soveltuvia lakeja ja määräyksiä, Nasdaq Helsinki Oy:n sääntöjä ja ohjeita sekä
yhtiön yhtiöjärjestystä. Lisäksi yhtiö noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n laatimaa Suomen lis-
tayhtiöiden hallinnointikoodia 2025 (saatavilla osoitteesta cgfinland.fi).
Yhtiön hallituksen yhtiökokouksen valtuutuksen perusteella vuonna 2021 päättämä hallituksen, toimi-
tusjohtajan ja keskeisen johdon kannustinohjelma poikkeaa hallinnointikoodin suosituksesta 23 noudata
tai selitä -periaatteen mukaisesti siten, että tilikauden 1.7.2024–30.6.2025 aikana hallituksessa toimi-
neet kolme yhtiön ulkopuolista hallituksen jäsentä ovat ehdoiltaan samanlaisen kannustinjärjestelmän
piirissä kuin toimitusjohtaja ja osa yhtiön johtoryhmään kuuluvista henkilöistä. Yhtiö pitää tätä poikkea-
mista perusteltuna, sillä yhtiö ei katso kannustinjärjestelmän heikentävän hallituksen valvontavelvolli-
suuden toteuttamista tai aiheuttavan eturistiriitoja. Kannustinjärjestelmän ehtojen mukaan siihen kuulu-
ville hallituksen jäsenille ja nimetyille keskeisen johdon henkilöille syntyy oikeus optioihin yhtiön mark-
kina-arvon nousun perusteella.
Kannustinjärjestelmän perusteella oikeuksia optioihin syntyy kahdessa osassa, yhtiön saavuttaessa vä-
hintään 500 miljoonan euron markkina-arvon ja yhtiön saavuttaessa vähintään 1 000 miljoonan mark-
kina-arvon (perustuen osakkeiden 45 vuorokauden kaupankäyntimäärillä painotettuun keskikurssiin).
Yhtiö katsoo, ettei eturistiriitoja synny eivätkä osakkeenomistajien edut vaarannu, sillä yhtiön markkina-
arvon nousu on aina yhtiön osakkeenomistajien edun mukaista. Yhtiö katsoo, ettei hallituksen valvon-
tavelvollisuus heikenny yhteisestä markkina-arvon kasvuun liittyvästä tavoitteesta, sillä yhtiön kasvuun
liittyvät muut tavoitteet ovat yhdensuuntaisia markkina-arvon kasvun kanssa.
Tämä selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä annetaan hallituksen toimintakertomuksesta erillisenä
selvityksenä. Ajantasaiset tiedot Nightingale Healthin hallintoon ja johtamiseen liittyen ovat saatavilla
yhtiön verkkosivuilla osoitteessa https://ir.nightingalehealth.com/fi.
Yhtiön hallintoelimet
Suomen osakeyhtiölain mukaisesti ylintä päätösvaltaa yhtiössä käyttää yhtiökokous, joka päättää osa-
keyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen edellyttämistä asioista. Varsinainen yhtiökokous päättää muun muassa
yhtiöjärjestyksen muuttamisesta, tilinpäätöksen vahvistamisesta ja mahdollisesta voitonjaosta sekä vas-
tuuvapauden myöntämisestä hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle. Yhtiökokous valitsee yhtiön halli-
tuksen jäsenet ja tilintarkastajan ja päättää heidän palkkioistaan. Yhtiön varsinainen yhtiökokous pide-
än vuosittain kuuden kuukauden kuluessa tilikauden päättymisestä, ja sen kutsuu koolle hallitus. Yh-
tiön varsinainen yhtiökokous pidettiin 8.11.2024.
Hallituksen yleinen tavoite on johtaa yhtiön liiketoimintaa ja strategiaa tavalla, joka turvaa merkittävän
ja pitkäkestoisen yhtiön arvonnousun sen osakkeenomistajille. Tätä tavoitetta varten hallituksen jäse-
niltä odotetaan, että he toimivat resurssina ja tarjoavat asiantuntemuksensa ja kokemuksensa yhtiön
hyväksi. Hallituksen tehtävät ja velvollisuudet määräytyvät osakeyhtiölain ja muun soveltuvan lainsää-
dännön perusteella. Hallituksella on yleistoimivalta päättää ja toimia kaikissa asioissa, joita ei ole laissa
tai yhtiöjärjestyksessä osoitettu muun hallintoelimen tehtäväksi. Hallituksen yleinen tehtävä on organi-
soida ja valvoa yhtiön toimintaa, ja sillä on velvollisuus toimia kaikissa tilanteissa yhtiön edun mukaisesti.
Hallitus huolehtii yhtiön hallinnosta ja toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä (yleistoimivalta). Hal-
litus vastaa siitä, että yhtiön kirjanpidon ja varainhoidon valvonta on asianmukaisesti järjestetty.
10 (121)
Hallitus nimittää toimitusjohtajan. Toimitusjohtaja hoitaa yhtiön juoksevaa hallintoa hallituksen antamien
ohjeiden ja määräysten mukaisesti. Yhtiön johtoryhmä toimii toimitusjohtajan tukena yhtiön liiketoimin-
nan johtamisessa.
Hallituksen kokoonpano
Yhtiön yhtiöjärjestyksen mukaan hallitukseen kuuluu vähintään kolme (3) ja enintään kymmenen (10)
valittua varsinaista jäsentä. Hallituksen jäsenten toimikausi päättyy aina vaalia seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättyessä. Hallitus valitsee keskuudestaan puheenjohtajan, jos hallitusta valittaessa
ei ole päätetty toisin.
Hallituksen kokoonpano 30.6.2025:
Leena Niemistö (pj.), Antti Kangas, Olli Karhi, Ilkka Laurila, Timo Soininen ja Teemu Suna.
Leena Niemistö
Hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2022 alkaen
Nainen, s. 1963
Suomen kansalainen
LT, fysiatrian erikoislääkäri
Päätoimi: hallitusammattilainen ja sijoittaja
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 403 340 A-sarjan osaketta, 74 074 B-
sarjan osaketta (Kaikarhenni Oy:n kautta), 231 770 A-sarjan optiota,
jotka oikeuttavat samaan määrään yhtiön osakkeita. Lisäksi oikeus op-
tio-oikeuksiin, jotka vastaavat yhtä prosenttia yhtiön osakkeista täysi lai-
mennusvaikutus huomioon ottaen, yhtiön järjestelyä edeltäneen arvon
ollessa yli 500 miljoonaa euroa rahoituskierroksen, yrityskaupan tai lis-
tautumisen yhteydessä sekä oikeus optio-oikeuksiin, jotka vastaavat
yhtä prosenttia yhtiön osakkeista täysi laimennusvaikutus huomioon ot-
taen, yhtiön järjestelyä edeltäneen arvon ollessa yli 1 000 miljoonaa eu-
roa rahoituskierroksen, yrityskaupan tai listautumisen yhteydessä.
Riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista
Antti Kangas
Hallituksen jäsen vuodesta 2013 alkaen
Teknologiajohtaja, johtoryhmän jäsen ja yksi Nightingale Health Oyj:n
perustajista
Mies, s. 1984
Suomen kansalainen
DI
Päätoimi: Nightingale Health Oyj, teknologiajohtaja
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 5 340 342 A-sarjan osaketta, 17 458 B-
sarjan osaketta, 0 optiota.
Ei ole riippumaton yhtiöstä eikä sen merkittävistä osakkeenomistajista.
11 (121)
Olli Karhi
Hallituksen jäsen vuodesta 2015 alkaen
Mies, s. 1963
Suomen kansalainen
LL, kirurgian erikoislääkäri
Päätoimi: hallitusammattilainen
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 0 osaketta, 0 optiota.
Riippumaton yhtiöstä, mutta ei riippumaton yhtiön merkittävistä osak-
keenomistajista.
Ilkka Laurila
Hallituksen jäsen vuodesta 2023 alkaen
Mies, s. 1977
Suomen kansalainen
MMM, KTM
Päätoimi: Taaleri Oyj, toimitusjohtaja
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 8 000 osaketta, 600 000 B-sarjan op-
tiota, jotka oikeuttavat merkitsemään vastaavan määrän B-sarjan osak-
keita, jos määritelty yhtiön markkina-arvo saavutetaan
Riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista.
Timo Soininen
Hallituksen jäsen vuodesta 2020 alkaen
Mies, s. 1965
Suomen kansalainen
KTM
Päätoimi: hallitusammattilainen ja sijoittaja
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 447 888 A-sarjan osaketta, 123 000 B-
sarjan osaketta, 1 362 025 A-sarjan optiota, jotka oikeuttavat vastaa-
vaan määrään osakkeita. Lisäksi oikeus optio-oikeuksiin, jotka vastaavat
yhtä prosenttia yhtiön osakkeista täysi laimennusvaikutus huomioon ot-
taen, yhtiön järjestelyä edeltäneen arvon ollessa yli 500 miljoonaa euroa
rahoituskierroksen, yrityskaupan tai listautumisen yhteydessä sekä oi-
keus optio-oikeuksiin, jotka vastaavat yhtä prosenttia yhtiön osakkeista
täysi laimennusvaikutus huomioon ottaen, yhtiön järjestelyä edeltäneen
arvon ollessa yli yksi miljardi euroa rahoituskierroksen, yrityskaupan tai
listautumisen yhteydessä. Tämän lisäksi Timo Soinisen vaikutusvaltayh-
tiö Villagecape Ventures Oy, jossa Timo Soininen ei käymääräysval-
taa, omistaa 201 670 A-sarjan osaketta ja 59 259 B-sarjan osaketta.
Riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista.
12 (121)
Teemu Suna
Hallituksen jäsen vuodesta 2016 alkaen
Toimitusjohtaja, johtoryhmän jäsen ja yksi Nightingale Health Oyj:n pe-
rustajista
Mies, s. 1982
Suomen kansalainen
DI
Päätoimi: Nightingale Health Oyj, toimitusjohtaja
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 2 637 964 A-sarjan osaketta, 31 237 B-
sarjan osaketta, 3 000 000 B-sarjan optiota, jotka oikeuttavat merkitse-
mään vastaavan määrän B-sarjan osakkeita, jos määritelty yhtiön mark-
kina-arvo saavutetaan.
Ei ole riippumaton yhtiöstä eikä sen merkittävistä osakkeenomistajista.
Enemmistön hallituksen jäsenistä tulee olla riippumattomia yhtiöstä ja vähintään kahden jäsenistä tulee
olla riippumattomia yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista. Hallituksen jäsenehdokkaiden riip-
pumattomuuden arviointi on olennainen osa hallituksen jäsenten nimittämisprosessia. Hallitus arvioi jo-
kaisen jäsenehdokkaan riippumattomuuden vuosittain Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin riippu-
mattomuuskriteeristön perusteella. Yli kymmenen peräkkäisen vuoden ajan hallituksen jäsenenä toimi-
neen henkilön riippumattomuudesta suoritetaan yleinen arviointi vuosittain.
Hallituksen vastuut ja tehtävät
Nightingale Healthin hallituksella on yleinen vastuu yhtiön hallinnosta ja toiminnan asianmukaisesta jär-
jestämisestä. Lisäksi hallitus vastaa yhtiön kirjanpidon ja varainhoidon valvonnan asianmukaisesta jär-
jestämisestä. Hallitus hyödyntää säännöllisiä raportteja ja muuta yhtiön johdon sille toimittamaa tietoa
saadakseen tietoa yhtiön toiminnan ja talouden kehittymisestä.
Hallitus hyväksyy yhtiön strategian ja valvoo sen toteutusta. Lisäksi hallitus hyväksyy strategian pohjalta
vuosittaisen toimintasuunnitelman ja budjetin, asettaa yhtiölle tavoitteet kullekin tilikaudelle ja valvoo
niiden toteutumista.
Laissa ja yhtiöjärjestyksessä määriteltyjen vastuiden lisäksi hallitus käsittelee asioita, jotka ovat tärkeitä
yhtiölle ja konsernille ja joilla on pitkän aikavälin vaikutuksia niiden toiminnan laajuuteen ja laatuun.
Yhtiöllä ei ole erillistä tarkastusvaliokuntaa tai palkitsemisvaliokuntaa, joten hallitus vastaa myös talou-
dellisen raportoinnin, lakien ja säädösten noudattamisen ja palkitsemisprosessien valvonnasta.
Hallitus on päättänyt, että yhtiöllä ei ole erillistä nimitysvaliokuntaa. Hallitus vastaa hallituksen jäsenten
nimitystä koskevien esitysten valmistelusta yhtiökokoukselle.
Hallitus voi perustaa pysyviä valiokuntia jäsentensä keskuudesta ja määritellä kirjallisen työjärjestyksen
kullekin valiokunnalle. Yksittäistapauksissa hallitus voi perustaa tilapäisiä valiokuntia tietyn asian val-
mistelua varten.
Hallitus arvioi toimintaansa vuosittain selvittääkseen, toimiiko hallitus tehokkaasti. Tämä arviointi toteu-
tetaan sisäisenä itsearviointina. Hallitus keskustelee arvioinnin tuloksista. Arvioinnin tulosten perusteella
kehitetään hallituksen toimintatapoja ja työskentelyn tehokkuutta.
Hallituksen kokoukset
Hallitus kokoontuu vuosittaisessa toimintasuunnitelmassa sovitun ja ennalta hyväksytyn aikataulun mu-
kaisesti. Hallitus kokoontuu vähintään kaksitoista (12) kertaa vuodessa. Hallitus pitää tarvittaessa
13 (121)
ylimääräisiä kokouksia, jotka voidaan pitää myös etäyhteyksin. Asioista voidaan päättää myös ilman
varsinaisen kokouksen koolle kutsumista siten, että laaditaan yksimielinen, kaikkien hallituksen jäsenten
allekirjoittama päätös. Hallituksen puheenjohtaja kutsuu koolle ylimääräiset hallituksen kokoukset.
Tilikaudella 1.7.2024−30.6.2025 hallitus keskittyi yhtiön strategisten hankkeiden ohjaamiseen. Hallituk-
sen kokousten lukumäärä tilikaudella oli 15.
Seuraavassa taulukossa on kuvattuna hallituksen jäsenten osallistuminen kokouksiin 1.7.2024‒
30.6.2025.
Jäsen
Osallistuminen hallituksen kokouksiin
Osallistuminen hallituksen kokouksiin (%)
Leena Niemistö, pj
15
100 %
Antti Kangas
15
100 %
Olli Karhi
15
100 %
Ilkka Laurila
15
100 %
Timo Soininen
9
60 %
Teemu Suna
15
100 %
Hallituksen monimuotoisuus
Hallitus on hyväksynyt yhtiön monimuotoisuusperiaatteet. Vastuu periaatteiden ylläpidosta on toimitus-
johtajalla. Hallitus hyväksyy monimuotoisuusperiaatteisiin tehtävät muutokset. Monimuotoisuusperiaat-
teiden tarkoitus on määrittää ne tavoitteet ja menetelmät, joilla saavutetaan hallituksen merkityksellinen
monimuotoisuus, joka edistää hallituksen tehokasta työskentelyä ryhmänä.
Hallituksen jäseniä valittaessa tavoitteena on varmistaa, että hallitus kokonaisuutena tukee yhtiön ny-
kyisen ja tulevan liiketoiminnan kehitystä. Hallituksen kokoonpanoa suunniteltaessa hallitus ottaa huo-
mioon yhtiön liiketoiminnan tarpeet ja kehitysvaiheet sekä hallitustyöskentelyssä tarvittavan asiantunte-
muksen. Hallituksen kokoonpanoa valmisteltaessa huomioidaan myös pitkän aikavälin tarpeet ja seu-
raajasuunnittelu.
Monimuotoisuus vahvistaa tavoitetta, jonka mukaan hallituksen osaamisprofiili kokonaisuudessaan tu-
kee yhtiön nykyisen ja tulevan liiketoiminnan kehitystä. Se nähdään olennaisena osana ja menestyste-
kijänä, joka mahdollistaa strategisten tavoitteiden saavuttamisen ja asiakaskeskeisen toiminnan jatku-
van kehittämisen.
Hallituksen monimuotoisuutta tarkastellaan eri näkökulmista. Yhtiölle olennaisia tekijöitä ovat jäsenten
toisiaan täydentävät taidot, koulutukset ja kokemukset eri ammateista ja toimialoilta sekä liiketoiminnan
ja johtamisen eri kehitysvaiheista ja jäsenten henkilökohtaiset ominaisuudet. Hallituksen monimuotoi-
suutta tukevat sekä kokemus kansainvälisestä toimintaympäristöstä ja asiaankuuluvilta toimialoilta että
kulttuurinen tietämys ja ikä- ja sukupuolijakauman huomioiminen.
Hallituksessa on aina oltava edustettuna kumpaakin sukupuolta. Jos kaksi ehdokasta on yhtä päteviä,
etusija annetaan jäsenelle, jonka sukupuoli on aliedustettuna. Monimuotoisuuden toteutusta ja kehitystä
tavoitteiden saavuttamiseksi arvioidaan hallituksen itsearviointikeskustelussa. Yhtiön pitkän aikavälin
tavoite on saavuttaa tasapainoisempi sukupuolijakauma hallituksessa. 30.6.2025 yhtiön hallituksen kuu-
desta jäsenestä viisi oli miehiä ja yksi oli nainen. Prosentuaalisesti hallituksen jäsenistä oli 83 % miehiä
ja 17 % naisia. Edellä mainitun tavoitteen saavuttamiseksi hallitus pyrkii sisällyttämään molempien su-
kupuolten edustajia uusien hallitusjäsenten etsintä- ja arviointiprosessiinsa.
Monimuotoisuuden toteutusta ja kehitystä tavoitteiden saavuttamiseksi arvioidaan hallituksen itsearvi-
ointikeskustelussa.
Tilikauden 1.7.2024–30.6.2025 aikana hallitus on jatkanut kokoonpanolla, jossa molemmat sukupuolet
ovat edustettuina ja jossa hallituksella on asiantuntemusta erilaisilta aloilta, mukaan lukien liiketoimin-
nan johtamisesta, taloudesta, terveydenhoitoalalta ja teknologia-alalta.
14 (121)
Toimitusjohtaja
Toimitusjohtaja vastaa osakeyhtiölain ja hallituksen antamien ohjeiden mukaisesti yhtiön johtamisesta.
Toimitusjohtaja valmistelee hallitukselle päätösehdotuksia ja muita asioita, kehittää yhtiön toimintaa hal-
lituksen kanssa sovittujen tavoitteiden mukaisesti ja varmistaa, että hallituksen päätökset pannaan asi-
anmukaisesti täytäntöön.
Toimitusjohtaja hoitaa yhtiön juoksevaa hallintoa hallituksen antamien ohjeiden ja määräysten mukai-
sesti (yleistoimivalta). Toimitusjohtaja vastaa siitä, että yhtiön kirjanpito on lain mukainen ja varainhoito
luotettavalla tavalla järjestetty. Toimitusjohtajan on annettava hallitukselle ja sen jäsenille tiedot, jotka
ovat tarpeen hallituksen tehtävien hoitamiseksi.
Toimitusjohtaja vastaa siitä, etolemassa olevaa lainsäädäntöä ja soveltuvaa sääntelyä noudatetaan
yhtiössä.
Hallitus nimittää toimitusjohtajan. Hallitus päättää toimitusjohtajan palkitsemisesta ja toimisuhteen eh-
doista.
Johtoryhmä
Nightingale Healthin johtoryhmä koostuu toimitusjohtajasta, hänen sijaisestaan (jos sijainen on nimi-
tetty) ja muista ylimmän johdon jäsenistä.
Nightingale Healthin johtoryhmä toimii toimitusjohtajan tukena Nightingale Healthin liiketoiminnan joh-
tamisessa. Johtoryhmän jäsenillä on toimivaltaa heidän omilla vastuualueillaan, ja heidän tehtävänään
on kehittää yhtiön toimintaa kokonaisuutena hallituksen ja toimitusjohtajan asettamien tavoitteiden mu-
kaisesti. Johtoryhmä ei ole yhtiön päätöksentekoelin.
Tilikaudella 1.7.2024−30.6.2025 johtoryhmä keskittyi tilikauden liiketoimintatavoitteiden saavuttami-
seen:
Uusien kansainvälisten sopimusten voittaminen
Liikevaihdon kasvattaminen
Tehokkuuden parantaminen.
Johtoryhmän kokoonpano 30.6.2025: Teemu Suna (tj.), Jeffrey Barret, Antti Kangas, Tuukka Paavola,
Janna Ranta (2.5.2025 alkaen), Salla Ruosaari, Satu Saksman ja Minja Salmio. 30.6.2025 yhtiön joh-
toryhmän kahdeksasta jäsenestä neljä oli miehiä ja neljä naisia eli molempien sukupuolten osuus oli
50 %.
Teemu Suna
Toimitusjohtaja, perustaja, hallituksen jäsen
Mies, s. 1982
Suomen kansalainen
DI
Toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsen vuodesta 2014
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 2 637 964 A-sarjan osaketta, 31 237 B-
sarjan osaketta ja 3 000 000 B-sarjan optiota, jotka oikeuttavat merkitse-
mään vastaavan ärän B-sarjan osakkeita, jos määritelty markkina-
arvo saavutetaan.
15 (121)
Jeffrey Barrett
Tieteellinen johtaja
Mies, s. 1980
Yhdysvaltain ja Irlannin kansalainen
FT, FmedSci
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2021
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 9 400 B-sarjan osaketta, 1 000 000 B-
sarjan optiota, jotka oikeuttavat merkitsemään 100 000 B-sarjan osa-
ketta, kun työsuhteen alkamisesta on kulunut 12 kuukautta, ja 900 000
B-sarjan osaketta, jos määritelty markkina-arvo saavutetaan.
Antti Kangas
Teknologiajohtaja, perustaja, hallituksen jäsen
Mies, s. 1984
Suomen kansalainen
DI
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2014
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 5 340 342 A-sarjan osaketta, 17 458 B-
sarjan osaketta, 0 optiota.
Tuukka Paavola
Talousjohtaja
Mies, s. 1980
Suomen kansalainen
DI, CFA
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2021
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 7 487 B-sarjan osaketta, 600 000 B-sar-
jan optiota, jotka oikeuttavat merkitsemään 100 000 B-sarjan osaketta,
kun työsuhteen alkamisesta on kulunut 12 kuukautta, ja 500 000 B-sar-
jan osaketta, jos määritelty markkina-arvo saavutetaan.
Janna Ranta
Operatiivinen johtaja
Nainen, s. 1985
Suomen kansalainen
MBA, MSSc
Johtoryhmän jäsen 2.5.2025 alkaen
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 75 486 B-osaketta, 450 EMP-optiota,
jotka oikeuttavat kukin 301 EMP-osakkeeseen, 439 800 B-sarjan op-
tiota, jotka oikeuttavat merkitsemään vastaavan määrän B-sarjan osak-
keita, jos määritelty markkina-arvo saavutetaan.
16 (121)
Salla Ruosaari
Tutkimus- ja tuotekehitysjohtaja
Nainen, s. 1976
Suomen kansalainen
FT
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2021
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 75 250 EMP-osaketta, 250 EMP-op-
tiota, jotka oikeuttavat kukin 301 EMP-osakkeeseen, 500 000 B-sarjan
optiota, jotka oikeuttavat merkitsemään vastaavan määrän B-sarjan
osakkeita, jos määritelty markkina-arvo saavutetaan.
Satu Saksman
Kaupallinen johtaja (APAC), kanssaperustaja
Nainen, s. 1976
Suomen kansalainen
DI
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2015
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 529 158 A-sarjan osaketta, 17 458 B-
sarjan osaketta, 75 250 EMP-osaketta, 1 550 EMP-optiota, jotka oikeut-
tavat kukin 301 EMP-osakkeeseen ja 1 000 000 B-sarjan optiota, jotka
oikeuttavat merkitsemään vastaavan määrän B-sarjan osakkeita, jos
määritelty markkina-arvo saavutetaan.
Minja Salmio
Kaupallinen johtaja (EMEA)
Nainen, s. 1987
Suomen kansalainen
OTM
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2017
Omistukset yhtiössä 30.6.2025: 82 775 EMP-osaketta, 1 550 EMP-op-
tiota, jotka oikeuttavat kukin 301 EMP-osakkeeseen, ja 1 000 000 B-sar-
jan optiota, jotka oikeuttavat merkitsemään vastaavan määrän B-sarjan
osakkeita, jos määritelty markkina-arvo saavutetaan.
Sisäinen valvonta ja riskienhallinta
Sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan tarkoituksena on varmistaa yhtiön ja sen tytäryhtiöiden toiminto-
jen tehokkuus, taloudellisen ja muun tiedon luotettavuus sekä soveltuvien lakien ja toimintaperiaatteiden
noudattaminen yhtiössä ja sen tytäryhtiöissä.
Nightingale Healthin hallitus vastaa ensisijaisesti Nightingale Health -konsernin riskienhallinnasta. Hal-
litus vahvistaa konsernin riskienhallinnan periaatteet ja vastuut, konsernin riskirajat ja muut yleiset oh-
jeet, jonka mukaan riskienhallinta ja sisäinen valvonta on järjestetty. Riskienhallinta tehdään erikseen
jokaisen yhtiön toiminta-alueen osalta siten, että riskienmäärittelyyn osallistuvat kunkin alueen asian-
tuntijat.
17 (121)
Hallitus vastaa siitä, etkonsernin sisäinen valvonta ja riskienhallinta ovat riittävät suhteessa Nightin-
gale Health -konsernin liiketoiminnan laajuuteen ja että niiden valvonta on asianmukaista.
Hallitus valvoo, että toimitusjohtaja hoitaa yhtiön operatiivista liiketoimintaa ja hallinnointia hallituksen
antamien ohjeiden ja määräyksien mukaisesti. Hallitus arvioi Nightingale Health -konsernin taloudellisen
raportoinnin ja liiketoiminnan olennaiset muutokset varmistaakseen, että riskienhallinta on riittävä.
Sisäisen valvonnan tavoite on antaa hallitukselle ja operatiiviselle johdolle riittävä varmuus siitä, että
seuraavat tavoitteet toteutuvat:
toiminnan tehokkuus ja tarkoituksenmukaisuus
tavoitteiden saavuttaminen ja kannattavuus
taloudellisen ja muun raportoinnin luotettavuus ja kattavuus
omaisuuden turvaaminen
toimintaperiaatteiden, suunnitelmien, ohjeiden, lakien ja määräysten noudattaminen esimerkiksi vir-
heiden ja rikkomuksien estämiseksi.
Sisäinen valvonta on olennainen osa Nightingale Health -konsernin toimintaa organisaation jokaisella
tasolla ja sitä suoritetaan kaikilla organisaatiotasoilla ja kaikissa toiminnoissa. Konsernin koko henkilö-
kunta vastaa sisäisestä valvonnasta ja tytäryhtiöiden johtohenkilöt valvovat sen tehokkuutta operatiivi-
sen johtamisen osana. Sisäisen valvonnan painopisteet valitaan riskienhallintaprosessissa tunnistettu-
jen riskien mukaisesti.
Taloudelliseen raportointiprosessiin liittyvä sisäinen valvonta on osa Nightingale Health -konsernin si-
säisen valvonnan ja riskienhallinnan viitekehystä. Sen tarkoituksena on varmistaa taloudellisen ja muun
raportoinnin luotettavuus ja kattavuus, konsernin toiminnan lainmukaisuus, sekä sisäisten periaatteiden
ja toimintatapojen noudattaminen. Sen pääperiaatteina ovat toimintakulttuuria tukeva kontrolliympäristö,
riskien tehokas tunnistaminen, tarkoituksenmukaiset kontrollit, oikea-aikainen ja tehokas kommunikointi
sekä kontrollijärjestelmän säännönmukainen monitorointi. Viitekehyksen lähtökohtana on tunnistaa kon-
sernin talousraportointiprosessiin liittyvät taloudelliset, operatiiviset ja lainsäädäntöön ja sen noudatta-
miseen liittyvät riskit sekä määrittää niille kontrollitavoitteet ja yhteiset kontrollipisteet.
Talousraportointiprosessin kontrollitoimintojen tarkoitus on varmistaa taloudellisen toiminnan luotetta-
vuus ja tehokkuus ja varmistaa, että tunnistettuja riskejä hallitaan asianmukaisesti. Määritellyt kontrolli-
pisteet varmistavat myös, että lainsäädäntöä, sisäisiä toimintatapoja ja eettisiä arvoja noudatetaan. Esi-
merkkejä kontrollipisteistä ovat sisäiset toimintaohjeet ja hyväksymismenettelyt, täsmäytykset, varmis-
tukset ja tehtävien eriyttäminen. Toimintojen johtajat vastaavat lainsäädännössä tapahtuvien muutok-
sien seuraamisesta omilla vastuualueillaan sekä muutoksien kommunikoimisesta konsernissa. Toimin-
tojen johtajat ovat myös vastuussa tarvittavien vaatimustenmukaisuuden varmistavien kontrollien aset-
tamisesta sekä tarvittavan koulutuksen järjestämisestä toiminnoissa. Kontrollitoimintojen tehokkuutta
seurataan osana operatiivisen toiminnan tehokkuutta. Lisäksi vuosittain suoritetaan sisäisen valvonnan
itsearviointiprosessi, joka arvioi sitä, miten tehokkaasti sisäisen valvonnan prosessit ovat pystyneet ha-
vainnoimaan virheitä ja/tai lieventämään havainnoituja riskejä.
Nightingale Healthilla on käytössään arvopaperimarkkinalain mukainen whistleblowing-järjestelmä,
jonka kautta työntekijät voivat ilmoittaa havaitsemistaan tai epäilemistään väärinkäytöksistä. Yhtiö ei ole
vastaanottanut ilmoituksia whistleblowing-kanavan kautta tilikauden 1.7.2024–30.6.2025 aikana.
Yhtiön vahvaa likviditeettipositiota ja siihen liittyvää riskiä on hallittu systemaattisesti tilikaudella
1.7.2024–30.6.2025 varovaisuuden periaatteen mukaisesti.
18 (121)
Tilintarkastus
Yhtiön tilintarkastuksen laajuus ja vaatimukset määritellään suomalaisiin julkisiin osakeyhtiöihin sovel-
tuvien lakien ja määräyksien mukaisesti. Tämän mukaisesti riippumaton ulkopuolinen tilintarkastaja tar-
kastaa vuosittain jokaisen tilikauden tilinpäätöksen ja kirjanpidon sekä yhtiön hallinnoinnin. Yhtiön tilin-
tarkastus kattaa konsernitilinpäätöksen tarkastuksen sekä konserniyhtiöiden suhteet.
Lain vaatimuksien mukaisesti tilintarkastaja antaa tilintarkastuskertomuksen yhtiön osakkeenomistajille
tilinpäätöksen yhteydessä.
Yhtiön yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiöllä on tilintarkastaja, joka on Patentti- ja rekisterihallituksen hyväk-
symä tilintarkastusyhteisö. Tilintarkastaja valitaan vuosittain varsinaisessa yhtiökokouksessa toimikau-
deksi, joka päättyy valintaa seuraavassa varsinaisessa yhtiökokouksessa. Tilintarkastajan toimikausi
kattaa yhden tilikauden.
Yhtiön tilintarkastajana tilikaudella 1.7.2024‒30.6.2025 toimi PricewaterhouseCoopers Oy. Päävastuul-
linen tilintarkastaja on Panu Vänskä. Tilintarkastajalle maksetut palkkiot tilintarkastuspalveluista olivat
yhteensä 168 tuhatta euroa ja muista palveluista yhteensä 70 tuhatta euroa.
Sisäinen tarkastus
Sisäisillä tarkastuksilla arvioidaan yhtiön sisäisiä valvontamekanismeja. Tarkastusten avulla varmiste-
taan yhtiön sisäisen valvontajärjestelmän ja riskienhallinnan sekä johtamisen ja hallinnoinnin prosessien
asianmukaisuus ja onnistuneisuus. Sisäiset tarkastukset tukevat hallituksen valvontavastuun täyttä-
mistä ja tarjoavat johdolle tarpeelliset työkalut, joilla se voi varmistaa toiminnan tehokkuuden tunnista-
malla ongelmia ja korjaamalla virheitä ennen kuin ne havaitaan ulkoisessa tarkastuksessa.
Nightingale Health -konsernilla ei ole liiketoiminnan koko ja laajuus huomioon ottaen toistaiseksi katsottu
tarkoituksenmukaiseksi järjestää erillistä talousraportointiprosessin sisäisen tarkastuksen toimintoa.
Konsernilla on talousraportoinnin prosessiin keskittyvä erityinen sisäisen valvonnan vuotuinen itsearvi-
ointiprosessi, joka arvioi sitä, miten tehokkaasti sisäisen valvonnan prosessit ovat pystyneet havainnoi-
maan virheitä ja/tai hallitsemaan havainnoituja riskejä. Tunnistettujen virheiden osalta arvioidaan sitä,
miltä osin määritellyt kontrollit ovat olleet puutteellisia, ja esitetään toimenpiteet puutteiden korjaa-
miseksi. Nightingale Health -konsernin talousorganisaatio on vastuussa sisäisen valvonnan itsearvioin-
tiprosessista ja sen tuottamien havaintojen raportoinnista yhtiön hallitukselle. Nightingale Healthin halli-
tus vahvistaa sisäisen valvonnan tason.
Koska Nightingale Health terveysteknologiakonsernina toimii vahvasti säännellyssä toimintaympäris-
tössä ja noudattaa toiminnassaan kansainvälisiä standardeja, mm. EN ISO 13485, on konsernilla sisäi-
sen tarkastuksen toiminto, joka keskittyy sen operatiivisen toimintaan. Sisäiset tarkastukset suunnitel-
laan ja aikataulutetaan vuotuisen tarkastussuunnitelman mukaisesti. Tarkastajia valittaessa varmiste-
taan tarkastusprosessin objektiivisuus ja puolueettomuus. Tarkastajien on oltava tehtävään päteviä, ja
tarkastukset voidaan tarvittaessa ulkoistaa ja teettää ulkopuolisilla konsulteilla. Konsultteihin liittyvät
vaatimukset määritellään henkilöstö- ja koulutuspolitiikassa. Tarkastusprosessi koostuu seuraavista
osista: suunnittelu, suorittaminen, raportointi, seuranta ja päättäminen. Sisäinen tarkastus kuvataan yk-
sityiskohtaisesti sisäisen tarkastuksen ohjeissa.
Sisäpiirihallinto
Hallituksen tulee varmistaa, että yhtiöllä on jatkuvasti asiamukaiset periaatteet sisäpiiriasioiden hallin-
nointiin. Sisäpiirihallintoon liittyvästä koordinoinnista ja valvonnasta vastaa Nightingale Healthissa laki-
asioista vastaava johtaja. Sisäpiirisääntely ja -määräykset, mukaan lukien EU:n markkinoiden väärin-
käyttöasetus (“MAR”), arvopaperimarkkinalaki ja Nasdaq Helsingin sisäpiiriohje, joita täydentää hallituk-
sen vahvistama yhtiön sisäpiiriohjeistus, muodostavat ensisijaisen oikeudellisen kehyksen yhtiölle mer-
kityksellisille sisäpiiriasioille.
19 (121)
Markkinoiden väärinkäyttöasetuksen tarkoittamia johtotehtävissä toimivia henkilöitä ovat hallituksen jä-
senet, toimitusjohtaja sekä muut johtoryhmän jäsenet (yhdessä ”Johto”).
Nightingale Health noudattaa suljettua ikkunaa, joka alkaa 30 päivää ennen puolivuotiskatsauksen tai
tilinpäätöstiedotteen julkistamista ja päättyy puolivuotiskatsauksen tai tilinpäätöstiedotteen julkistamis-
päivää seuraavana päivänä (”Suljettu Ikkuna”). Tänä aikana yhtiön johtoon kuuluvat henkilöt, kaupan-
käyntirajoituksien piiriin kuuluvat henkilöt sekä heidän huollettavanaan olevat rajoitetusti oikeustoimikel-
poiset henkilöt eivät saa käydä kauppaa omasta tai kolmannen osapuolen puolesta, suoraan tai välilli-
sesti, yhtiön osakkeilla tai velkainstrumenteilla tai niihin liittyvillä johdannaisilla tai muilla rahoitusinstru-
menteilla.
Hankekohtainen sisäpiirirekisteri perustetaan aina lain tai määräyksien niin vaatiessa. Hankekohtai-
sessa sisäpiiriluettelossa nimetyt henkilöt eivät saa käydä kauppaa yhtiön arvopapereilla ennen kuin
hanke on päättynyt.
Lähipiiritoimet
Nightingale Healthin hallitus, joka valvoo ja arvioi lähipiiriliiketoimia, on hyväksynyt Nightingale Healthin
lähipiiripolitiikan, joka sisältää lähipiiriliiketoimien valvontaa ja arviointia koskevat periaatteet. Nightin-
gale Healthin lähipiiriperiaatteissa määritellään periaatteet ja prosessit, joiden mukaan yhtiö tunnistaa
lähipiirinsä ja valvoo liiketoimia näiden kanssa, arvioi tällaisten liiketoimien luonnetta ja ehtoja sekä var-
mistaa, että mahdolliset eturistiriidat on asianmukaisesti huomioitu yhtiön päätöksenteossa, ja että ne
on asianmukaisesti raportoitu.
Lähipiirin määritelmä perustuu kansainvälisessä IAS-kirjanpitostandardissa 24 esitettyihin määritelmiin.
Yhtiön lähipiiriin lukeutuvat sen tytäryhtiöt, osakkuusyhtiöt, yhtiön johdon avainhenkilöt mukaan lukien
hallitus, toimitusjohtaja ja johtoryhmä, sekä heidän perheenjäsenensä. Lähipiiriin kuuluvat myös sellai-
set yhtiöt, joissa edellä mainitut henkilöt käyttävät määräysvaltaa. Yhtiö pitää yllä listaa luonnollisista
henkilöistä ja oikeushenkilöistä, jotka kuuluvat sen lähipiiriin, voidakseen tunnistaa lähipiiriliiketoimet.
Yhtiö raportoi lähipiiriliiketoimista säännönmukaisesti vuosittain tilinpäätöksessään. Yhtiö sisällyttää lain
edellyttämät tiedot tilinpäätöksen liitetietoihin.
20 (121)
Palkitsemisraportti
1.7.2024‒30.6.2025
Johdanto
Tämä palkitsemisraportti sisältää tietoja Nightingale Health Oyj:n (jäljempänä ”Nightingale Health” tai
”yhtiö”) hallituksen ja toimitusjohtajan palkitsemisesta tilikaudella 1.7.2024‒30.6.2025. Raportti on laa-
dittu Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n Hallinnointikoodin 2025 mukaisesti.
Nightingale Healthin palkitsemispolitiikka esitettiin yhtiökokoukselle varsinaisessa yhtiökokouksessa
28.10.2021. Yhtiökokous hyväksyi neuvoa-antavassa äänestyksessä yhtiön toimielinten palkitsemispo-
litiikan.
Nightingale Healthin palkitsemisraportti tilikaudelta 1.7.202430.6.2025 sisältää yhtiön hallituksen jä-
senten ja toimitusjohtajan palkitsemisen periaatteet ja kuvauksen palkitsemispolitiikan käytännön toteu-
tuksesta. Raportti sisältää myös tilikaudella 1.7.202430.6.2025 hallituksen jäsenille sekä toimitusjoh-
tajalle maksetut palkkiot. 8.11.2024 pidetyn varsinaisen yhtiökokouksen palkitsemisraporttia koskeva
neuvoa-antava äänestys ei aiheuttanut muutostarpeita palkitsemisraportin sisältöön.
Nightingale Healthin hallitus on varmistanut, että palkitsemiskäytännöt ovat linjassa yhtiön palkitsemis-
politiikan periaatteiden kanssa. Tilikaudella 1.7.2024−30.6.2025 ei poikettu palkitsemispolitiikasta. Tili-
kaudella 1.7.202430.6.2025 yhtiö ei myöskään perinyt takaisin maksettuja palkkioita.
Nightingale Healthin keskeisimmät periaatteet palkitsemisessa ovat palkitsemisen läpinäkyvyys, mark-
kinalähtöisyys ja hyvästä sekä yksilön että yhtiön suorituksesta palkitseminen. Nightingale Healthin pal-
kitsemisperiaatteet koskevat yhtiön koko henkilöstöä.
Nightingalen Healthin johdon palkitsemispolitiikan tavoitteena on kannustaa ja palkita johtoa yhtiön kul-
loisenkin strategian mukaisesta toiminnasta ja asetettujen sääntöjen noudattamisesta sekä motivoida
ponnistelemaan yhtiön menestyksen eteen. Toimitusjohtajan muuttuvan palkitsemisen osuus kokonais-
palkitsemisesta perustuu pitkän aikavälin strategisiin tavoitteisiin hallituksen määrittämällä tavalla.
Katsaus tilikauteen ja palkitsemisen kehittyminen
Tilikauden 20242025 aikana Nightingale Health keskittyi myynnin kasvattamiseen ja kaupalliseen laa-
jentumiseen sekä jatkoi investointeja pitkän aikavälin kasvuun, mukaan lukien investoinnit tuotekehityk-
seen sekä uusien laboratorioiden rakentamiseen ja avaamiseen New Yorkissa ja Singaporessa.
Tilikaudella Nightingale Health ja Etelä-Savon hyvinvointialue sopivat Nightingale Healthin verianalyysi-
teknologian pilotoinnista osana hyvinvointialueen järjestämää perusterveydenhuoltoa. Yhteistyössä
Etelä-Savon hyvinvointialueen kanssa Nightingale Healthin sairastumisriskejä tunnistava testi tulee yli
100 000 ihmisen saataville.
Nightingale Health aloitti tilikaudella yhteistyön myös Enigma Genomicsin kanssa Nightingale Remote
Health Check -palvelun myymiseksi Saudi-Arabiassa ja MENA-alueella (Middle East and North Africa).
Singaporessa Nightingale Health saavutti tarvittavat hyväksynnät terveydenhuollon käyttöön Singapo-
ren Health Sciences Authoritylta (HSA), joka säätelee lääkinnällisiä laitteita ja muita terveydenhuollon
tuotteita Singaporessa. Lisäksi Nightingale Healthin Singaporen tytäryhtiölle myönnettiin ISO
13485:2016 sertifikaatti. ISO 13485 -sertifiointi on vaatimus lääkinnällisten laitteiden jakelulle Singapo-
ressa, ja saavutetun sertifioinnin myötä yhdessä HSA:n myöntämien hyväksyntöjen kanssa Nightingale
Health saavutti valmiuden verianalyysipalvelunsa lanseeraamiseen Singaporessa.
Singaporen laboratorio avattiin joulukuussa 2024. Kaakkois-Aasian keskiössä sijaitsevaan Singaporeen
perustettu laboratorio palvelee sekä terveydenhuollon asiakkaita että lääketieteellistä tutkimusta tekeviä
asiakkaita alueella.
21 (121)
Nightingale Health avasi kesäkuussa 2025 laboratorion myös Yhdysvalloissa Alexandria Center® for
Life Science -tiloissa New Yorkin Long Island Cityssä.
Lisäksi Nightingale Health lanseerasi kaksi uutta sairastumisriskiä (metabolinen rasvamaksatauti sekä
aivoinfarkti) Health Check -tuoteperheeseen ja kehitti suuriin kielimalleihin perustuvaa digitaalista työ-
kalua, joka yhdistää Nightingale Healthin veritestin tulokset yleisesti saatavilla olevaan tietoon elintapa-
muutoksista, joilla voidaan tehokkaimmin vähentää sairastumisriskejä.
Nightingale Health siirtyi maaliskuussa 2025 Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapai-
kalta Nasdaq Helsinki Oy:n päälistalle. Lisäksi Nightingale Health aloitti kaupankäynnin yhtiön B-sarjan
osakkeilla sekä ADR:illa OTC Markets Group Inc.:in ylläpitämällä OTCQX-markkinapaikalla Yhdysval-
loissa. Suomessa tapahtuneen päälistalle siirtymisen seYhdysvaltojen OTCQX-markkinalle menon
tavoitteena on ollut parantaa osakkeen likviditeettiä sekä laajentaa kansainvälistä omistuspohjaa.
Tilikaudella Nightingale Health vahvisti alueellisesta kaupallista toimintaansa nimittämällä Minja Sal-
mion, aiemmin lakiasiainjohtajan ja johtoryhmän jäsenen, EMEA-alueen kaupalliseksi johtajaksi sekä
Satu Saksmanin, kanssaperustajan, aiemmin operatiivisen johtajan ja johtoryhmän jäsenen, APAC-alu-
een kaupalliseksi johtajaksi. Uudeksi operatiiviseksi johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi nimitettiin Janna
Ranta.
Alla olevassa taulukossa on verrattu hallituksen ja toimitusjohtajan palkkioiden kehitystä yhtiön työnte-
kijöiden keskimääräisen palkitsemisen kehitykseen ja yhtiön taloudelliseen kehitykseen viideltä edelli-
seltä tilikaudelta. Hallituksen ja toimitusjohtajan palkitsemisessa ei ole merkittävää muutosta edelliseen
tilikauteen nähden.
Maksetut palkkiot ja yhtiön taloudellinen kehitys viideltä vuodelta*
Tuhatta euroa
2024–
2025**
2023–
2024**
2022–
2023**
2021–
2022**
2020
2021
Hallituksen jäsenet, yhteensä
256
246
1 290
980
56
Josta laskennallisia osakeperus-
teisia maksuja (IFRS 2)***
112
102
1 126
836
-
Josta kuukausipalkkiot
144
144
164
168
56
Toimitusjohtaja
1 041
1 608
1 503
1 550
219
Josta laskennallisia osakeperus-
teisia maksuja (IFRS 2)
677
1 317
1 204
1 315
-
Josta palkkaa ja muita työsuhde-
etuuksia
364
291
299
290
219
Työntekijät (keskimääräinen)
81
82
81
88
37
Josta laskennallisia osakeperus-
teisia maksuja (IFRS 2)
10
18
20
25
-
Josta palkkaa ja muita työsuhde-
etuuksia
71
63
61
63
37
Markkina-arvo
157 844
138 783
52 436
109 216
349 255
Liikevaihto
4 693
4 358
4 182
2 313
2 305
*) Taulukossa esitetyt luvut koskevat koko Nightingale Health -konsernia.
**) Taulukossa esitetyt palkkiot tilikausilta 2024–2025, 20232024, 20222023 ja 20212022 sisältävät IFRS 2 -
standardin mukaisen optioiden laskennallisen kulun, eivätkä palkkiot siten ole suoraan vertailukelpoisia aikaisem-
pien tilikausien palkkioiden kanssa. Palkkioiden vertailukelpoisuuteen vaikuttavat lisäksi tilikaudella 20202021 toi-
meenpannut lomautukset, jotka vaikuttivat palkkioiden määrään alentavasti.
***) Pois lukien toimitusjohtaja.
22 (121)
Hallituksen palkkiot
Yhtiökokous päättää vuosittain hallituksen palkitsemisesta hallituksen laatiman ehdotuksen perusteella.
Hallituksen jäsenten palkitsemispäätös perustuu yhtiökokoukselle 28.10.2021 esitettyyn palkitsemispo-
litiikkaan.
Hallituksen jäsenille voidaan esimerkiksi maksaa vuosi- tai kuukausipalkkiota ja/tai kokouspalkkioita hal-
lituksen kokouksista. Yhtiökokous tai sen valtuuttamana yhtiön hallitus päättää osakkeiden, optioiden
tai muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta.
Kuukausipalkkiot
8.11.2024 pidetty yhtiön varsinainen yhtiökokous päätti, että jokaiselle hallituksen jäsenelle maksetaan
2 000 euron kuukausipalkkio. Kuukausipalkkio oli sama kuin marraskuussa 2023 pidetyn varsinaisen
yhtiökokouksen päättämä palkkio. Kullekin hallituksen jäsenelle on maksettu kuukausipalkkiota tilikau-
della 1.7.202430.6.2025.
Hallituksen kokouksista ei maksettu erillistä palkkiota hallituksen jäsenille tilikaudella 1.7.2024‒
30.6.2025.
Hallituksen, toimitusjohtajan ja keskeisen johdon kannustinjärjestelmä
Nightingale Healthilla on pitkän aikavälin hallituksen, toimitusjohtajan ja keskeisen johdon kannustinjär-
jestelmä, jossa optioiden ansaintahetki määrittyy yhtiön markkina-arvon mukaan. Optio-ohjelmat on ku-
vattu yhtiön verkkosivuilla: https://ir.nightingalehealth.com/fi/palkitseminen.
Kaikissa B-osakkeisiin oikeuttavissa optio-ohjelmissa oikeus merkitä osakkeita perustuu pääosin Nigh-
tingale Healthin markkina-arvon kasvuun. Osakkeiden merkintään oikeuttavat markkina-arvon kasvu-
portaat pysyvät muuttumattomina. Merkintäoikeus markkina-arvon kasvun perusteella on kaikkien näi-
den optio-ohjelmien keskeinen ehto, koska markkina-arvon kasvu on yhtiön kaikkien osakkeenomista-
jien edun mukaista.
Hallituksen puheenjohtajan tai hallituksen jäsenen työ- tai toimisuhteeseen tai neuvonantajana
toimimiseen perustuva palkitseminen
Toimitusjohtajan palkitseminen on kuvattu palkitsemisraportin kohdassa ”Toimitusjohtajan palkitsemi-
nen”.
Yhtiön hallituksen jäsenille tarjottujen kannustinjärjestelmien sekä kiinteän kuukausipalkkion lisäksi alla
mainittuja hallituksen jäseniä palkitaan myös työ- tai toimisuhteen tai neuvonantajana toimimisen perus-
teella seuraavasti:
Yhtiön hallituksen jäsenenä toimivan teknologiajohtaja Antti Kankaan työsuhteeseen perustuva palkit-
seminen koostuu peruspalkasta, joka tilikaudella 1.7.2024‒30.6.2025 oli 108 286 euroa. Peruspalkka
sisältää lomapalkan, lomarahan ja verolliset luontoisedut. Kankaalle on peruspalkan lisäksi myönnetty
tilikaudella bonuspalkkio 12 960 euroa, joka maksettiin 15.8.2025.
Toimitusjohtajan palkitseminen
Toimitusjohtajan kiinteä vuosipalkka tilikaudella 1.7.2024‒30.6.2025 oli 280 969 euroa sisältäen loma-
palkan, lomarahan ja verolliset luontoisedut.
Toimitusjohtajalla ei ole lisäeläkejärjestelyä.
Kiinteiden ja muuttuvien palkitsemisen osien suhteelliset osuudet
Hallitus on päättänyt maksaa toimitusjohtajalle tilikaudelta 1.7.202430.6.2025 lyhyen aikavälin kannus-
timena bonuspalkkion 82 800 euroa. Lyhyen aikavälin palkitseminen määräytyy vuosittain asetettujen
23 (121)
tavoitteiden perusteella ja pohjautuu ennalta määriteltyihin mittareihin kuten liikevaihdon ja tilauskannan
kasvuun. Bonuspalkkio maksettiin toimitusjohtajalle 15.8.2025. Tilikaudelta 1.7.2023−30.6.2024 loka-
kuussa 2024 maksettu toimitusjohtajan bonuspalkkio oli 51 000 euroa.
Tilikaudella 1.7.202430.6.2025 muuttuvan lyhyen aikavälin palkitsemisen osuus toimitusjohtajan pal-
kitsemisesta oli 22,8 % kokonaispalkkiosta (17,5 % tilikaudella 1.7.2023−30.6.2024).
Toimitusjohtajan optiot
Yhtiön hallitus päätti 20.9.2024 muutoksesta toimitusjohtajan optio-ohjelmaan myöntämällä toimitusjoh-
tajalle miljoona uutta optio-oikeutta. Oikeus merkitä osakkeita näiden uusien optio-oikeuksien perus-
teella syntyy, kun yhtiön markkina-arvo saavuttaa 1 500 miljoonaa euroa. Jokainen optio-oikeus oikeut-
taa toimitusjohtajan merkitsemään yhden B-sarjan osakkeen 6,75 euron osakekohtaiseen merkintähin-
taan.
Toimitusjohtajalle myönnetyt optiot on kuvattu tarkemmin yhtiön verkkosivuilla: https://ir.nightingale-
health.com/fi/palkitseminen.
24 (121)
25 (121)
Hallituksen toimintakertomus
Yleistä Nightingale Healthista ja tilikaudesta
Nightingale Health
Nightingale Health on suomalainen terveysteknologiayritys, jonka missio on tarjota jokaiselle parempaa
terveydenhuoltoa. Parempi terveydenhuolto kaikille tarkoittaa pienempiä terveydenhuollon kustannuk-
sia, pienempää kuormitusta terveydenhuollon ammattilaisille ja parempia mahdollisuuksia jokaiselle pit-
kään ja terveeseen elämään. Ennaltaehkäisevän terveydenhuollon mahdollistamiseksi Nightingale
Health on kehittänyt sairastumisriskien tunnistamiseen ja riskien kehittymisen seurantaan maailman
edistyneimmän testin, joka tunnistaa yhdestä verinäytteestä keskeisten kroonisten sairauksien riskit yh-
dellä kertaa. Nightingale Healthin testi on mahdollista skaalata koko väestölle matalin kustannuksin ja
sillä voidaan korvata monet nykyisistä terveydenhuollon rutiinitesteistä. Kun sairastumisriskissä olevat
henkilöt pystytään tunnistamaan, voidaan terveyspalvelut kohdentaa niitä eniten tarvitseville ja ennalta-
ehkäistä sairauksia tehokkaasti. Yhtiö aikoo tulevaisuudessa yhteistyösterveydenhuollon toimijoiden
kanssa auttaa miljoonia ihmisiä ennaltaehkäisemään elintapasairauksia ja samalla vähentää terveyden-
huollon suuria kustannuksia.
Nightingale Healthilla on suomalainen emoyhtiö sekä tytäryhtiöt Isossa-Britanniassa, Japanissa, Ruot-
sissa, Saksassa, Singaporessa, Suomessa, Virossa ja Yhdysvalloissa. Nightingale Healthilla on tervey-
denhuolto- ja tutkimusasiakkaita yli 34 maassa ja yhtiön teknologiaa käytetään monissa maailman joh-
tavissa terveyshankkeissa, kuten UK Biopankissa. Yhtiön teknologiaa on tähän mennessä käytetty yli
600 vertaisarvioidussa tutkimuksessa. Nightingale Healthin B-sarjan osakkeet on listattu Nasdaq Hel-
singin pörssilistalla ja OTCQX International -markkinapaikalla.
Keskeisiä tapahtumia tilikaudella
Tilikauden 20242025 aikana Nightingale Health keskittyi myynnin kasvattamiseen ja kaupalliseen laa-
jentumiseen sekä jatkoi investointeja pitkän aikavälin kasvuun, mukaan lukien investoinnit tuotekehityk-
seen sekä uusien laboratorioiden rakentamiseen ja avaamiseen New Yorkissa ja Singaporessa.
Nightingale Healthin verianalyysiteknologia osaksi Suomen julkista terveydenhuoltoa
Nightingale Health ja Etelä-Savon hyvinvointialue sopivat kesäkuussa 2025 Nightingale Healthin veri-
analyysiteknologian pilotoinnista osana hyvinvointialueen järjestämää perusterveydenhuoltoa. Yhteis-
työssä Etelä-Savon hyvinvointialueen kanssa Nightingale Healthin sairastumisriskejä tunnistava testi
tulee yli 100 000 ihmisen saataville. Kyseessä on ensimmäinen hanke, jossa julkinen terveydenhuolto
ottaa laaja-alaisesti käyttöön innovatiivisen omiikkateknologian ennaltaehkäisevän terveydenhuollon to-
teuttamiseksi perusterveydenhuollossa. Hanke käynnistyi elokuussa 2025 valmistelevalla käyttöönotto-
26 (121)
projektilla, ja tavoitteena on aloittaa Nightingale Healthin testin tarjoaminen osana hyvinvointialueen toi-
mintaa alkuvuonna 2026.
Kaupallinen laajentuminen etenee
Nightingale Health aloitti tilikaudella yhteistyön Enigma Genomicsin kanssa Nightingale Remote Health
Check -palvelun myymiseksi Saudi-Arabiassa ja MENA-alueella (Middle East and North Africa). Aieso-
pimus sisältää yhteistyön neljä vaihetta: pilotin, palvelun lanseerauksen, myynnin laajentamisen sekä
täysimittaisen kaupallisen operaation. Yhtiöt aloittivat tilikaudella pilotin valmistelun, ja tavoitteena on
siirtyä vaiheittain jatkuvaan palvelumalliin, jonka myötä Nightingale Remote Health Check -palvelu tulee
laajasti Enigman asiakkaiden saataville.
Nightingale Health ja Boston Heart Diagnostics Corporation toteuttivat onnistuneesti kesäkuussa 2024
sopimansa pilotin ja allekirjoittivat sopimuksen Nightingale Health Check -palvelun myymisestä Yhdys-
valloissa Boston Heartin asiakkaille. Sopimuksen myötä osapuolet ovat sopineet jatkuvasta palvelumal-
lista, joka tuo Nightingale Health Check -palvelun laajasti saataville Boston Heartin asiakkaille.
Nightingale Health aloitti tilikaudella yhteistyön myös yhdysvaltaisen Phenome Healthin kanssa. Yhteis-
työ sisältää tieteellistä tutkimusyhteistyötä, kansanterveysohjelmia sekä muita terveydenhuollon hank-
keita.
Regulaatiohyväksynnät ja laboratoriotoiminnan käynnistyminen Singaporessa
Singaporessa Nightingale Health saavutti tarvittavat hyväksynnät terveydenhuollon käyttöön Singapo-
ren Health Sciences Authoritylta (HSA), joka säätelee lääkinnällisiä laitteita ja muita terveydenhuollon
tuotteita Singaporessa. Lisäksi Nightingale Healthin Singaporen tytäryhtiölle myönnettiin ISO
13485:2016 sertifikaatti. ISO 13485 -sertifiointi on vaatimus lääkinnällisten laitteiden jakelulle Singapo-
ressa, ja saavutetun sertifioinnin myötä yhdessä HSA:n myöntämien hyväksyntöjen kanssa Nightingale
Health saavutti valmiuden verianalyysipalvelunsa lanseeraamiseen Singaporessa.
Singaporen laboratorion avajaisia juhlistettiin joulukuussa 2024. Singaporen laboratorion avautuminen
on merkittävä saavutus Nightingale Healthille osana sen kansainvälistä laajentumista koskevaa strate-
giaa. Kaakkois-Aasian keskiössä sijaitsevaan Singaporeen perustettu laboratorio palvelee sekä tervey-
denhuollon asiakkaita että lääketieteellistä tutkimusta tekeviä asiakkaita alueella. Seterveydenhuol-
lon että tutkimusasiakkaiden verinäytteiden analysointi alkoi tilikauden toisella vuosipuoliskolla.
Laboratorion avaaminen Yhdysvalloissa
Nightingale Health avasi kesäkuussa 2025 laboratorion Yhdysvalloissa Alexandria Center® for Life
Science -tiloissa New Yorkin Long Island Cityssä. Laboratorio palvelee lääketieteellisen tutkimuksen
asiakkaita ympäri Yhdysvaltoja. Valmistelut palveluiden tarjoamiseen myös terveydenhuollon toimijoille
etenevät suunnitellusti.
Nightingale Healthin sairastumisriskiennusteilla tarkka suorituskyky
Nightingale Health vertaili terveydenhuollossa rutiinisti mittarina käytettävää käyrän alle jäävää pinta-
alaa (Area Under Curve, AUC) Nightingale Healthin sairastumisriskiennusteiden ja nykyisten terveyden-
huollossa käytössä olevien sairastumisriskien arviointiin käytettävien menetelmien välillä. AUC-vertai-
lussa Nightingale Healthin ennustemalli on yhtä tarkka tai parempi kuin nykyiset kliiniset riskinarviointi-
työkalut. Nightingale Healthin testi eroaa kuitenkin merkittävästi muista testeistä, sillä se vaatii ainoas-
taan yhden verinäytteen ja iän ja sukupuolen taustatietoina. Nightingale Healthin testillä voidaan luotet-
tavasti tunnistaa sairastumisriskit useille kroonisille sairauksille yhdellä kertaa, eikä se siten kuormita
terveydenhuollon järjestelmän resursseja.
27 (121)
Myös Nature Communications -julkaisusarjassa julkaistu Nightingale Healthin vertaisarvioitu tutkimus
osoitti yhtiön verianalyysin tuloksiin perustuvien riskiennustemallien tarkkuuden ja suorituskyvyn ennen-
näkemättömässä mittakaavassa. Alansa suurin väestötutkimus maailmassa kattoi yhteensä yli 700 000
osallistujaa Suomen, Viron ja Iso-Britannian kansallisista biopankeista. Väestötutkimuksen tulokset
osoittivat, että Nightingale Healthin riskiennustemalleilla on parempi kyky havaita useiden kroonisten
sairauksien riskejä kuin perinnöllisiä riskejä kuvaavilla polygeenisillä riskiarvioilla, ja Nightingale Healthin
riskiennustemallit tuovat lisäarvoa verrattuna nykyisiin kliinisiin riskinarviointiin käytettäviin menetelmiin
nähden.
Kaksi uutta sairastumisriskiä Health Check -tuoteperheeseen
Nightingale Health lanseerasi kaksi uutta sairastumisriskiä (metabolinen rasvamaksatauti sekä aivoin-
farkti) Health Check -tuoteperheeseen. Metabolinen rasvamaksatauti on yleisin varhaisen vaiheen kroo-
ninen maksasairaus, joka usein esiintyy oireettomana. Metabolinen rasvamaksatauti yleistyy nopeasti
ja siitä on tulossa seuraava merkittävä väestötason terveysriski. Hoitamattomana rasvamaksatauti voi
johtaa vakavampiin maksasairauksiin, kuten maksafibroosiin, maksakirroosiin ja jopa maksasyöpään.
Tukea ennaltaehkäisevään terveydenhuoltoon suuriin kielimalleihin perustuvasta työkalusta
Tilikaudella Nightingale Health kertoi kehittävänsä suuriin kielimalleihin (large language models, LLM)
perustuvan työkalun, joka tekee yhtiön veritestin tuloksista interaktiivisempia. Työkalu yhdistää Nightin-
gale Healthin veritestin tulokset yleisesti saatavilla olevaan tietoon elintapamuutoksista, joilla voidaan
tehokkaimmin vähentää sairastumisriskejä. Työkalulla on merkittävä rooli rakennettaessa ennaltaehkäi-
sevää terveydenhuoltoa, koska se tarjoaa veritestin tulosten digitaalisen tulkinnan ja elintapaohjeistusta,
jotka ovat ymmärrettäviä kaikille ilman lääketieteellistä koulutusta. Työkalu voi esimerkiksi selittää, miten
elintavat, kuten uni ja liikunta, vaikuttavat sairastumisriskeihin, kuten sydän- ja verisuonitautien riskiin
tai tyypin 2 diabetesriskiin ja veriarvoihin, kuten rasva-arvoihin, sokeriaineenvaihduntaan ja matala-as-
teiseen tulehdukseen. Lisäksi se yhdistää elintapoja koskevan ohjeistuksen jokaisen henkilökohtaiseen
tilanteeseen. Työkalua tullaan tarjoamaan B2B-asiakkaille terveydenhuollon eri sektoreilla.
Vahvistusta alueelliseen kaupalliseen toimintaan muutoksilla johtoryhmässä
Nightingale Health vahvisti alueellisesta kaupallista toimintaansa nimittämällä Minja Salmion, aiemmin
lakiasiainjohtajan ja johtoryhmän jäsenen, EMEA-alueen kaupalliseksi johtajaksi sekä Satu Saksmanin,
kanssaperustajan, aiemmin operatiivisen johtajan ja johtoryhmän jäsenen, APAC-alueen kaupalliseksi
johtajaksi. Uudeksi operatiiviseksi johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi nimitettiin Janna Ranta.
Päälistasiirtymä ja OTCQX-listaus tukevat yhtiön markkina-arvon kehittymistä
Nightingale Health siirtyi maaliskuussa 2025 Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapai-
kalta Nasdaq Helsinki Oy:n päälistalle. Lisäksi Nightingale Health aloitti kaupankäynnin yhtiön B-sarjan
osakkeilla sekä ADR:illa OTC Markets Group Inc.:in ylläpitämällä OTCQX-markkinapaikalla Yhdysval-
loissa. Suomessa tapahtuneen päälistalle siirtymisen seYhdysvaltojen OTCQX-markkinalle menon
tavoitteena on ollut parantaa osakkeen likviditeettiä sekä laajentaa kansainvälistä omistuspohjaa.
28 (121)
Tunnusluvut
Tuhatta euroa
Konserni
2024–2025
Konserni
2023–2024
Konserni
2022–2023
Liikevaihto
4 693
4 358
4 182
Käyttökate (EBITDA)
-11 123
-10 434
-11 835
Liiketappio
-19 417
-18 592
-18 524
Kauden tappio
-18 461
-17 463
-18 083
Omavaraisuusaste
90 %
92 %
92 %
Nettovelkaantumisaste
-72 %
-76 %
-78 %
Taseen loppusumma
74 513
90 840
106 793
Henkilöstö keskimäärin
95
84
82
Työsuhde-etuudet*
-8 596
-8 783
-9 381
Nettokassa
47 640
63 401
75 615
* Työsuhde-etuudet sisältävät IFRS 2 Osakeperusteiset maksut -standardin mukaiset kulut, jotka olivat tilikaudella 1,69 (2,93)
miljoonaa euroa.
Osakekohtaisia tunnuslukuja*
Konserni
2024–2025
Konserni
2023–2024
Konserni
2022–2023
Osakekohtainen tulos (EPS), laimentamaton ja laimen-
nusvaikutuksella oikaistu**, EUR
-0,31
-0,29
-0,30
Osakekohtainen oma pääoma, EUR
1,09
1,36
1,60
Osakkeiden markkina-arvo tilikauden lopussa, EUR
157 844 002
138 783 240
52 435 928
Osakkeiden antioikaistu lkm 30.6.
60 938 915
60 918 459
60 918 459
Osakkeiden antioikaistu keskimääräinen lkm
60 923 908
60 918 459
60 918 459
B-sarja
Osakkeiden antioikaistu lkm 30.6.
40 454 511
40 040 415
39 093 770
Osakkeiden antioikaistu keskimääräinen lkm
40 257 737
39 219 676
38 997 631
Alin vaihtokurssi, EUR
1,97
0,80
0,85
Ylin vaihtokurssi, EUR
4,40
2,30
2,27
Päätöskurssi tilikauden lopussa, EUR
2,62
2,30
0,87
Osakkeiden keskimääräinen päivittäinen vaihto
67 634
59 535
51 859
Osakkeen suhteellinen vaihto, %
41,83
38,00
33,64
A-sarja
Osakkeiden antioikaistu lkm 30.6.
19 374 768
19 779 244
20 585 924
Osakkeiden antioikaistu keskimääräinen lkm
19 567 028
20 541 843
20 682 063
EMP-sarja
Osakkeiden antioikaistu lkm 30.6.
1 109 636
1 098 800
1 238 765
Osakkeiden antioikaistu keskimääräinen lkm
1 099 143
1 156 940
1 238 765
* Taulukossa ei esitetä konsernin P/E-lukua, koska se on negatiivinen.
** Yhtiön potentiaaliset laimentavat instrumentit ovat annettuja osakeoptioita. Koska yhtiö on tehnyt tappiota, osakeoptioilla ei olisi
laimentavaa vaikutusta ja siksi niitä ei ole otettu huomioon laimennettua osakekohtaista tulosta laskettaessa. Tämän takia laimen-
tamattomalla ja laimennusvaikutuksella oikaistulla osakekohtaisella tuloksella ei ole eroa.
29 (121)
Liikevaihto ja tulos
Liikevaihto
Konsernin liikevaihto 1.7.202430.6.2025 oli 4,69 (4,36) miljoonaa euroa.
Nightingale Healthin tilikauden liikevaihto muodostui tutkimushankkeille, yliopistoille ja terveydenhuollon
toimijoille tarjotuista verianalyysipalveluista.
Tulos
Konsernin liiketappio oli -19,42 (-18,59) miljoonaa euroa. Tappio ennen poistoja, arvonalentumisia, ra-
hoituskuluja ja veroja (EBITDA) oli -11,12 (-10,43) miljoonaa euroa. Tappio ennen tilinpäätössiirtoja ja
veroja oli -18,41 (-17,38) miljoonaa euroa. Tilikauden tappio oli -18,46 (-17,46) miljoonaa euroa.
Konsernin materiaali- ja palvelukulut olivat tilikaudella 1,15 (1,46) miljoonaa euroa.
Konsernin työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut olivat tilikaudella 8,60 (8,78) miljoonaa euroa sisältäen
IFRS 2 Osakeperusteiset maksut -standardin mukaiset kulut 1,69 (2,93) miljoonaa euroa.
Poistot ja arvonalentumiset olivat tilikaudella 8,29 (8,16) miljoonaa euroa.
Tase, rahavirrat ja investoinnit
Tase ja rahavirrat
Tilikauden lopussa konsernin taseen loppusumma oli 74,51 (90,84) miljoonaa euroa, mistä omaa pää-
omaa oli 66,17 (82,88) miljoonaa euroa. Omavaraisuusaste tilikauden lopussa oli 90 % (92 %).
Tilikauden lopussa konsernin nettovelka oli -47,64 (-63,40) miljoonaa euroa. Pitkäaikaista korollista vel-
kaa oli 2,12 (0,98) miljoonaa euroa. Nettovelkaantumisaste oli tilikauden lopussa -72 % (-76 %).
Liiketoiminnan nettorahavirta oli tilikaudella yhteensä -10,11 (-8,41) miljoonaa euroa.
Investointien nettorahavirta oli yhteensä 9,46 (-25,54) miljoonaa euroa muodostuen investoinneista ai-
neettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin sekä lyhytaikaisiin sijoituksiin likviditeetinhallintapolitiikan mukai-
sesti.
Rahoituksen rahavirta oli -1,59 (-2,83) miljoonaa euroa.
Rahavarat olivat kauden lopussa 41,29 (43,65) miljoonaa euroa ja rahavarojen muutos oli -2,23 (-36,77)
miljoonaa euroa. Yhtiön likvidit varat sisältäen rahavarat ja lyhytaikaiset sijoitukset olivat kauden lopussa
51,21 (66,04) miljoonaa euroa. Likvidien varojen muutos oli -14,83 (-14,60) miljoonaa euroa.
30 (121)
Investoinnit, tutkimus ja tuotekehitys
Uudet investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin olivat tilikaudella yhteensä 4,15 (5,44) mil-
joonaa euroa. Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin koostuivat tuotekehitysinvestoinneista. Tuoteke-
hitysinvestoinnit koostuivat sovelluksiin, laboratorioteknologiaan ja riskimalleihin tehdyistä investoin-
neista. Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin koostuivat laboratoriotiloista ja -laitteista.
Markkinatilanne
Nightingale Healthin teknologia on johtava teknologia maailmassa sairastumisriskin laajaan tunnistami-
seen kroonisissa sairauksissa kuten tyypin 2 diabeteksessa, sydän- ja verisuonisairauksissa sekä kroo-
nisessa munuaistaudissa. Krooniset sairaudet ovat yleisin kuolinsyy maailmassa ja niiden hoito aiheut-
taa useissa maissa yli 80 prosenttia terveydenhuollon kokonaiskustannuksista. Kroonisia sairauksia voi-
taisiin torjua nykyistä merkittävästi laajemmin tunnistamalla suurimmassa sairastumisriskissä olevat ih-
miset ja kohdistamalla sairauksia ennaltaehkäisevät toimenpiteet heihin riskin alentamiseksi. Näin voi-
daan luoda terveydenhuollon järjestelmä, jossa sairaiden määrä ja sen myötä kustannukset pienentyvät.
Ennaltaehkäisevän terveydenhuollon tärkeys on tunnistettu maailmanlaajuisesti ja monet terveyden-
huollon palveluntarjoajat sekä julkisen terveydenhuollon järjestelmät ovat alkaneet tarjota ennaltaehkäi-
seviä palveluita ja ohjelmia. Myös vakuutusyhtiöt ovat ottaneet ennaltaehkäiseviä palveluita osaksi tar-
joamiaan sairausvakuutuksia. Kroonisten sairauksien aiheuttamiin terveys- ja kustannushaasteisiin on
välttämätöntä puuttua. Tämä tulee kasvattamaan ennaltaehkäisevien terveyspalveluiden kysyntää maa-
ilmanlaajuisesti erityisesti sairastumisriskin tunnistamisen osalta, sillä ilman tehokasta, kattavaa ja edul-
lista riskintunnistusta ennaltaehkäisevä terveydenhuolto ei ole mahdollista. Nightingale Health on sijoit-
tunut erinomaisesti tarjoamaan palveluitaan maailmanlaajuisella ennaltaehkäisevän terveydenhuollon
markkinalla.
Kroonisten sairauksien ympärillä on jatkuvasti käynnissä lukuisia tieteellisiä tutkimuksia. Tutkimuksilla
pyritään paitsi selvittämään syitä sairauksien syntymiselle, myös kehittämään tehokkaita hoitokeinoja ja
ennaltaehkäiseviä strategioita. Vuonna 2022 pelkästään Yhdysvalloissa käytettiin kymmeniä miljardeja
dollareita kroonisten sairauksien tutkimiseen. Lääketieteellistä tutkimusta tekevien asiakkaiden kysyn-
nän verianalyysipalveluille odotetaan jatkuvan korkeana myös tulevaisuudessa.
Henkilöstö
Henkilöstömäärä oli tilikauden aikana keskimäärin 95 (84). Työntekijöistä 31 työskenteli myynnissä ja
liiketoiminnan kehityksessä, 52 tutkimus- ja kehitystyössä sekä operaatioissa ja 12 hallinnossa. Tilikau-
den päättyessä konsernin palveluksessa oli 100 henkilöä yhtiön toimitusjohtaja mukaan luettuna. 100
työntekijästä 83 oli Suomessa, 7 Japanissa, 4 Singaporessa, 4 Isossa-Britanniassa, 1 Yhdysvalloissa
ja 1 Virossa.
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Nightingale Health Oyj:n B-sarjan osakkeet on listattu Nasdaq Helsingin pörssilistalla ja OTCQX Inter-
national -markkinapaikalla. Nightingale Healthin kaupankäyntitunnukset ovat HEALTH (Nasdaq Hel-
sinki) sekä NHLTY ja NGHLF (OTCQX). Nightingale Health kuuluu toimialaluokkaan Terveydenhuolto.
Liikkeeseen lasketut osakkeet ja osakepääoma
Nightingale Healthilla on kolme osakesarjaa, A-sarjan osakkeet, B-sarjan osakkeet ja EMP-osakkeet,
jotka tuottavat erilaiset äänioikeudet ja erilaiset oikeudet varojen jaossa. A-sarjan osakkeilla on yhtiöko-
kouksessa 10 ääntä osaketta kohden. B-sarjan osakkeilla on yhtiökokouksessa yksi ääni osaketta koh-
den. B-sarjan osakkeille maksetaan viisi prosenttia korkeampaa osinkoa kuin A-sarjan osakkeille ja
EMP-osakkeille. Sanottu parempi oikeus ei koske mitään muuta varojen jakoa tai pääoman palautusta
31 (121)
kuin osingonjakoa. EMP-osakkeet, jotka ovat henkilöstön omistamia osakkeita, ovat äänivallattomia
osakkeita, eikä EMP-osakkeen haltijalla ole oikeutta äänestää yhtiökokouksessa. Osakkeilla ei ole ni-
mellisarvoa.
Tilikauden lopussa 30.6.2025 Nightingale Healthin osakepääoma oli 80 tuhatta euroa ja yhtiö oli laske-
nut liikkeeseen 60 938 915 täysin maksettua osaketta, joista 19 374 768 oli A-sarjan osakkeita,
40 454 511 oli B-sarjan osakkeita ja 1 109 636 oli EMP-osakkeita.
Nightingale Health omisti 577 920 EMP-sarjan osaketta tilikauden päättyessä 30.6.2025, mikä vastasi
noin 1 prosenttia koko osakekannasta. Yhtiön hallussa olevilla omilla osakkeilla ei voi äänestää ei
niille makseta osinkoa.
Kaupankäynti osakkeilla
Tilikauden viimeisenä kaupankäyntipäivänä 30.6.2025 osakkeen päätöskurssi oli 2,62 euroa. Osakkeen
korkein noteerattu hinta tilikaudella oli 4,40 euroa ja matalin 1,97 euroa. Osakkeen keskimääräinen
päätöskurssi tilikaudella oli 2,88 euroa ja keskimääräinen päivittäinen vaihto oli 67 634 osaketta.
Nightingale Healthin markkina-arvo 30.6.2025 oli 157,84 miljoonaa euroa.
Osakkeenomistajat
Nightingale Healthilla oli 12 930 Suomeen rekisteröityä osakkeenomistajaa 30.6.2025 (30.6.2024:
11 659). Yhtiön 100 suurinta Suomeen rekisteröityä osakkeenomistajaa on esitetty yhtiön verkkosivuilla.
Yhtiön osakkeet kuuluvat arvo-osuusjärjestelmään. Tiedot osakkeenomistajista perustuvat Euroclear
Finland Oy:ltä saatuihin tietoihin.
10 suurinta Suomeen rekisteröit osakkeenomistajaa omistusmäärän mukaan 30.6.2025
Osakkeenomistaja
A-sarja
B-sarja
EMP
Yhteensä
% osak-
keista
% äänistä
Cor Group Oy
2 769 802
3 939 433
-
6 709 235
11,01
13,51
Kangas Antti Juhana
5 340 342
17 458
-
5 357 800
8,79
22,81
Soininen Pasi Pekka Kristian
5 340 342
17 458
-
5 357 800
8,79
22,81
Suna Teemu Pentti
2 637 964
31 237
-
2 669 201
4,38
11,28
Nordea Finnish Stars Fund
-
1 633 053
-
1 633 053
2,68
0,70
Würtz Peter
1 126 342
15 228
-
1 141 570
1,87
4,82
Nordea Henkivakuutus Suomi Oy
1 047 800
-
1 047 800
1,72
0,45
Koskelo Maarit Irene
-
1 015 915
-
1 015 915
1,67
0,43
Saksman Satu Sinikka
529 158
17 458
75 250
621 866
1,02
2,27
Nightingale Health Oyj
-
-
577 920
577 920
0,95
0,00
10 suurinta omistajaa yhteensä
17 743 950
7 735 040
653 170
26 132 160
42,88
79,07
Yhteistilil
-
-
-
7 121 058
11,69
3,04
Muut*
-
-
-
27 685 697
45,43
17,89
Yhteensä
60 938 915
100,00
100,00
* Sisältää hallintarekisteröidyt osakkeenomistajat.
32 (121)
10 suurinta Suomeen rekisteröityä osakkeenomistajaa äänimäärän mukaan 30.6.2025
Osakkeenomistaja
A-sarja
B-sarja
EMP
Yhteensä
% osak-
keista
% äänistä
Kangas Antti Juhana
5 340 342
17 458
-
5 357 800
8,79
22,81
Soininen Pasi Pekka Kristian
5 340 342
17 458
-
5 357 800
8,79
22,81
Cor Group Oy
2 769 802
3 939 433
-
6 709 235
11,01
13,51
Suna Teemu Pentti
2 637 964
31 237
-
2 669 201
4,38
11,28
Würtz Peter
1 126 342
15 228
-
1 141 570
1,87
4,82
Saksman Satu Sinikka
529 158
17 458
75 250
621 866
1,02
2,27
Soininen Timo Juhani
447 888
123 000
-
570 888
0,94
1,96
Niemistö Leena
403 340
-
-
403 340
0,66
1,72
Kaloniemi Markku Petteri
301 000
123 000
-
424 000
0,70
1,34
Replay Capital Oy
242 004
-
-
242 004
0,40
1,03
10 suurinta omistajaa yhteensä
19 138 182
4 284 272
75 250
23 497 704
38,56
83,55
Yhteistilil
-
-
-
7 121 058
11,69
3,04
Muut*
-
-
-
30 320 153
49,75
13,41
Yhteensä
60 938 915
100,00
100,00
* Sisältää hallintarekisteröidyt osakkeenomistajat.
Omistusjakauma 30.6.2025
Osakkeita
Omistajien
lukumäärä
% osakkeen-
omistajista
Osakkeiden
määrä
% osakkeista
1–100
3 530
27,30
161 769
0,27
1011000
7 014
54,25
2 740 327
4,50
1 00110 000
2 131
16,48
5 983 316
9,82
10 001100 000
220
1,70
5 588 447
9,12
100 0011 000 000
25
0,19
7 445 030
12,22
Yli 1 000 000
10
0,08
31 888 132
52,33
Yhteensä
12 930
100,00
53 807 021
88,30
Joista hallintarekisteröityjä
7
7 498 746
12,31
Odotusluettelolla yhteensä
1
10 836
0,02
Yhteistilillä
1
7 121 058
11,69
Liikkeeseenlaskettu määrä
60 938 915
100,00
Osakkeenomistajat sektoreittain 30.6.2025
Sektori
Omistajien
lukumäärä
% osakkeen-
omistajista
Osakkeiden
määrä
% osakkeista
% äänistä
Yritykset
357
2,76
10 822 620
17,76
16,72
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset
12
0,09
7 102 711
11,66
3,03
Kotitaloudet
12 526
96,88
32 566 259
53,44
75,79
Kotita. palv. ei voit. tavoit. yhtsöt
5
0,04
13 434
0,02
0,01
Ulkomaat
30
0,23
3 301 997
5,42
1,41
Yhteensä
12 930
100,00
53 807 021
88,30
96,96
Joista hallintarekisteröityjä
7
7 498 746
12,31
3,20
Odotusluettelolla yhteensä
1
10 836
0,02
0,00
Yhteistilillä
1
7 121 058
11,69
3,04
Liikkeeseenlaskettu määrä
60 938 915
100,00
100,00
33 (121)
Hallinnointi ja johtaminen
Nightingale Health on sitoutunut hyvään hallintotapaan noudattamalla päätöksenteossa ja hallinnossa
osakeyhtiölakia, arvopaperimarkkinalainsäädäntöä, Nasdaq Helsinki Oy:n sääntöjä, yhtiön yhtiöjärjes-
tystä sekä muita yhtiöön soveltuvia säännöksiä. Lisäksi Nightingale Health noudattaa Arvopaperimark-
kinayhdistys ry:n Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia.
Selvitys Nightingale Health Oyj:n hallinto- ja ohjausjärjestelmästä ja palkitsemisraportti tilikaudelta
2024–2025 on julkaistu osana vuosikertomusta.
Varsinainen yhtiökokous
Nightingale Health Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 8.11.2024. Yhtiökokous pidettiin osakeyhtiö-
lain 5 luvun 16 §:n 3 momentin mukaisena kokonaan virtuaalisena etäkokouksena. Yhtiökokous vahvisti
tilinpäätöksen ja konsernitilinpäätöksen, myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohta-
jalle sekä hyväksyi neuvoa-antavassa äänestyksessä toimielinten palkitsemisraportin tilikaudelta
1.7.202330.6.2024.
Taseen osoittaman voiton käyttäminen ja osingonmaksu
Yhtiökokous päätti, että tilikaudelta 1.7.202330.6.2024 vahvistetun taseen perusteella ei makseta osin-
koa ja että tilikauden tappio siirretään edellisten tilikausien voitto (tappio) tilille.
Hallitus
Yhtiön hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin yhteensä kuusi jäsentä. Hallituksen jäseniksi va-
littiin uudelleen Antti Kangas, Olli Karhi, Ilkka Laurila, Leena Niemistö, Timo Soininen ja Teemu Suna.
Varsinaisen yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä järjestäytymiskokouksessa hallitus valitsi keskuudestaan
puheenjohtajaksi Leena Niemistön.
Yhtiökokous päätti, että hallituksen jäsenille maksetaan 2 000 euron kuukausipalkkio.
Tilintarkastaja
Tilintarkastajaksi valittiin tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy, joka on ilmoittanut päävas-
tuulliseksi tilintarkastajaksi KHT Panu Vänskän. Tilintarkastajalle maksetaan palkkio yhtiön hyväksymän
kohtuullisen laskun mukaan.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta seuraavin ehdoin:
- Hallitus on valtuutuksen nojalla oikeutettu hankkimaan enintään 1 952 643 kappaletta yhtiön A-sar-
jan osakkeita ja 4 029 322 kappaletta B-sarjan osakkeita yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Hank-
kiminen voi tapahtua yhdessä tai useammassa erässä.
- Omat osakkeet hankitaan osakkeiden hankintahetken markkinahintaan Nasdaq Helsinki Oy:n Nas-
daq First North Growth Market Finland -markkinapaikalla järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä
tai muuten markkinaehtoiseen hintaan. Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään hankkimisesta
myös muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkimi-
nen).
- Osakkeet voidaan hankkia käytettäväksi mahdollisten yrityshankintojen tai muiden yhtiön liiketoi-
mintaan kuuluvien järjestelyjen toteuttamisessa, investointien rahoittamiseksi, yhtiön rahoitusraken-
teen kehittämiseksi, osana yhtiön mahdollisten kannustinjärjestelmien toteuttamista ja/tai muutoin
yhtiöllä pidettäväksi, edelleen luovutettavaksi tai mitätöitäväksi.
34 (121)
- Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää muista omien osakkeiden hankkimiseen liittyvistä
ehdoista. Valtuutus on voimassa 18 kuukautta. Valtuutus kumoaa aikaisemman varsinaisen yhtiö-
kokouksen 16.11.2023 päättämän omien osakkeiden hankintavaltuutuksen.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten
oikeuksien antamisesta
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään uusien osakkeiden antamisesta, yhtiön hallussa olevien
omien osakkeiden luovuttamisesta ja/tai osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oi-
keuttavien erityisten oikeuksien antamisesta seuraavin ehdoin:
Annettavien osakkeiden enimmäismäärä
- Hallitus on valtuutuksen nojalla oikeutettu antamaan ja/tai luovuttamaan enintään 573 598 kappa-
letta yhtiön A-sarjan osakkeita yhdellä tai useammalla päätöksellä. Osakeanti sekä erityisten oi-
keuksien nojalla annettavat osakkeet sisältyvät määriteltyyn enimmäismäärään.
- Lisäksi hallitus on valtuutuksen nojalla oikeutettu luovuttamaan enintään 577 920 kappaletta yhtiön
hallussa olevia EMP-sarjan osakkeita yhdellä tai useammalla päätöksellä.
- Valtuutus ei koske yhtiön B-sarjan osakkeita.
- Nyt annettu valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 16.11.2023 päättämän valtuutuksen hal-
lituksen valtuuttamiseksi päättämään osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuk-
sien antamisesta.
Nyt annettu valtuutus ei kumoa tai muuta 18.2.2021 pidetyssä ylimääräisessä yhtiökokouksessa pää-
tettyä valtuutusta, joka on voimassa 18.2.2026 asti. Annetun valtuutuksen ja jo voimassa olevan valtuu-
tuksen käyttämättömän osan nojalla hallitus on oikeutettu antamaan ja/tai luovuttamaan yhteensä enin-
tään 2 037 198 kappaletta yhtiön A-sarjan osakkeita ja 6 900 000 kappaletta B-sarjan osakkeita. Osa-
keanti sekä erityisten oikeuksien nojalla annettavat osakkeet sisältyvät mainittuihin enimmäismääriin.
Lisäksi hallitus on nyt annetun valtuutuksen nojalla oikeutettu luovuttamaan enintään 577 920 kappa-
letta yhtiön hallussa olevia EMP-sarjan osakkeita.
Muut ehdot
Osakeanti voi olla maksullinen tai maksuton ja voidaan tehmyös yhtiölle itselleen. Valtuutus oikeuttaa
toteuttamaan annin myös suunnattuna. Valtuutusta voidaan käyttää mahdollisten yrityshankintojen tai
muiden yhtiön liiketoimintaan kuuluvien järjestelyjen toteuttamisessa, investointien rahoittamiseksi, yh-
tiön rahoitusrakenteen kehittämiseksi, osana yhtiön mahdollisten kannustinjärjestelmien toteuttamista
ja/tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää muista osakeannin sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä
tarkoitettujen erityisten oikeuksien antamisen ehdoista. Valtuutus on voimassa 18 kuukautta.
Johtoryhmä
Nightingale Healthin johtoryhmän jäsenet tilikauden lopussa olivat Teemu Suna (toimitusjohtaja), Antti
Kangas (teknologiajohtaja), Satu Saksman (kaupallinen johtaja, APAC), Minja Salmio (kaupallinen joh-
taja, EMEA), Salla Ruosaari (tutkimus- ja tuotekehitysjohtaja), Jeffrey Barrett (tieteellinen johtaja),
Tuukka Paavola (talousjohtaja) ja Janna Ranta (operatiivinen johtaja), joka liittyi Nightingale Healthin
johtoryhmään 2.5.2025 alkaen.
Tilintarkastaja
Yhtiön tilintarkastajana toimii tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy, joka on ilmoittanut pää-
vastuulliseksi tilintarkastajaksi KHT Panu Vänskän.
35 (121)
Rahalainat, vastuut ja vastuusitoumukset lähipiiriin kuuluville
Nightingale Health Oyj on antanut lainoja konserniin kuuluville tytäryhtiöilleen. Lainojen yhteismäärä
30.6.2025 oli 8 459 tuhatta euroa. Laina-aika on pääsääntöisesti 5–10 vuotta ja laina maksetaan takai-
sin erikseen sovitun aikataulun mukaisesti. Lainojen korko on sidottu joko kiinteään marginaaliin ja 12kk
Euriboriin tai kiinteään korkoon, joka on 5–7 %. Lainat ovat vakuudettomia.
Kannustinjärjestelmät
Nightingale Health on perustanut yhtiön henkilöstön kannustinohjelmiksi optio-ohjelmia, jotka kattavat
yhtiön ja sen konserniyhtiöiden työntekijöitä ja muita avainhenkilöitä. Yhtiön hallitus on linjannut, että
yhtiön optio-ohjelmat tulee sitoa yhtiön arvon nousuun. Optio-ohjelmien tarkoituksena on sitouttaa opti-
oiden haltijat yhtiön taloudelliseen kasvuun ja yhtiön osakkeen arvonmuodostukseen sekä luoda yhtiön
ja optioiden haltijoiden välille pitkäaikainen, yhtiötä sekä taloudellisesti että toiminnallisesti hyödyttävä
suhde.
Yhtiön hallituksen ja johtoryhmän jäsenet omistivat 30.6.2025 yhteensä 9 637 395 yhtiön optio-oikeutta,
jotka oikeuttavat ehtojen täyttyessä merkitsemään yhteensä 10 777 395 yhtiön osaketta. Muilla henki-
löillä oli 30.6.2025 yhteensä 3 131 862 optio-oikeutta, jotka oikeuttavat merkitsemään yhteensä
4 213 362 yhtiön osaketta. Yhteensä annettujen merkitsemättömien optioiden määrä vastasi yhtiön
osakkeiden kokonaismäärästä (60 938 915 osaketta) 30.6.2025 noin 24,6 prosenttia ja 11,6 prosenttia
niiden tuottamasta äänimäärästä.
Lisäksi kaksi hallituksen jäsenistä ovat oikeutettuja optioihin, jotka määritellään tietyn prosenttiosuuden
mukaisesti asetetun markkina-arvotavoitteen täyttymisen hetkelolevasta yhtiön osakkeiden kokonais-
määrästä.
Nightingalen Healthin osakepohjaiset palkitsemis- ja kannustinohjelmat on kuvattu tilinpäätöksen liite-
tiedossa 7 Osakeperusteiset maksut.
Ympäristöön, terveyteen ja turvallisuuteen liittyvät asiat
Nightingale Healthin teknologian analyyttinen suorituskyky ja varhaisen sairastumisriskin tunnistamis-
kyky ovat kattavasti validoituja. Validointi osoittaa, että teknologia kykenee mittaamaan veren biomark-
kereita kliinisten standardien mukaisesti ja sitä voidaan yttää myös parantamaan yleisimpien elinta-
pasairauksien varhaisten riskien tunnistamista nykyisin käytettyjen kliinisen kemian testien sijasta.
Nightingale Healthin NMR-spektroskopiaan pohjautuva verianalyysiteknologia on validoitu kliinisten
standardien mukaisesti. Kliiniset laboratorioprosessit noudattavat ISO 15189:2022-standardia ja labo-
ratorio on akkreditoitu FINAS-akkreditointipalvelun toimesta.
1
Yhtiön verianalyysiteknologia on CE-mer-
kitty, mikä mahdollistaa sen kliinisen käytön ETA-alueella. Lääkinnällisellä laitteella on myös Iso-Britan-
nian lainsäädännön mukainen UKCA-merkki, ja Singaporessa yhtiön teknologialla analysoiduilla ylei-
simmillä veren merkkiaineilla on viranomaishyväksyntä terveydenhuollon käyttöön. Laatujärjestelmä,
jonka mukaan laboratorioprosessit toimivat, on EN ISO 13485 -standardin mukainen ja Dekra Certifi-
cation B.V:n sertifioima. Nightingale Health osallistuu myös UK NEQAS -ohjelmaan sekä WEQAS-oh-
jelmaan, joita käytetään valvomaan mittauslaatua Nightingale Healthin ja muiden laboratorioiden välillä.
Japanissa Nightingale Health osallistuu lisäksi JAMT Clinical Laboratory Accuracy Control Survey -
ohjelmaan.
1
Nightingale Health Oyj, laboratorio on FINAS-akkreditointipalvelun akkreditoima testauslaboratorio T333, akkreditointivaatimus
SFS-EN ISO 15189:2022. Pätevyysalue kliinisille laboratoriokokeille ja toimipaikat ovat nähtävissä www.finas.fi.
36 (121)
Nightingale Health ei ytä toiminnassaan ympäristölle tai terveydelle haitallisia aineita. Nightingale
Healthin toiminnassa muodostuva biologinen jäte käsitellään ja hävitetään asianmukaisesti erillisen toi-
mintaohjeistuksen mukaisesti. Nightingale Healthin toiminnassa muodostuvan biologisen jätteen määrä
on huomattavasti vähäisempää kuin vastaavassa laboratoriotoiminnassa.
Riskit ja epävarmuustekijät
Nightingale Health on alttiina riskeille, jotka johtuvat yhtiön liiketoiminnassa, toimialalla, taloudellisessa
asemassa ja sääntelyssä mahdollisesti tapahtuvista muutoksista. Nightingale Healthin riskienhallinta
perustuu yhtiön hallituksen hyväksymään riskienhallintapolitikkaan. Riskienhallinta on osa Nightingale
Healthin strategista ja operatiivista suunnittelua, päivittäisiä päätöksentekoprosesseja ja sisäisiä valvon-
tajärjestelmiä. Riskienhallinta sisältää kaikki toimet, jotka ovat yhteydessä tavoitteiden asetantaan, ris-
kien tunnistamiseen, mittaamiseen, tarkasteluun, käsittelyyn, raportointiin, seurantaan ja välttämiseen.
Nightingale Healthin riskienhallintaa kuvataan yksityiskohtaisesti yhtiön verkkosivuilla.
Seuraavissa kappaleissa kuvataan Nightingale Healthin merkittävinä pitämät riskit, joilla voi olla haital-
linen vaikutus yhtiön liiketoimintaan, taloudelliseen asemaan, liiketoiminnan tulokseen ja tulevaisuuden-
näkymiin sekä yhtiön arvoon.
Liiketoimintaan ja toimialaan liittyvät riskit
Nightingale Healthin strategia vaatii yhtiön asiakaskunnan laajentamista ja sen saavuttamiseksi yhtiön
on kasvatettava merkittävästi sen veritestauksen ja tulosten toimittamisen kapasiteettia. Testauskapa-
siteetin kasvattaminen vaatii uusien yhtiön verianalyysiteknologian sisältävien laboratorioiden perusta-
mista, ja on olemassa riski siitä, ettei laajennus etene odotetusti esimerkiksi myöhästymisten, lisäkus-
tannusten, keskeisiin toimittajiin ja logistisiin yhteistyökumppaneihin kohdistuvien riippuvuussuhteiden
ja toimitusaikojen samoin kuin sopivien paikkojen ja infrastruktuuripalveluiden löytämisen vaikeuden
vuoksi. Nightingale Health on solminut pitkäaikaisia puitesopimuksia tärkeimpien yhteistyökumppa-
neidensa kanssa varmistaakseen laboratoriolaitteiden ja -tarvikkeiden saatavuuden.
Suuri osa Nightingale Healthin kilpailueduista muodostuu yhtiön immateriaalioikeuksista ja yhtiön tek-
nologiaa ja liiketoimintaa koskevista luottamuksellisista tiedoista. On olemassa riski, että tahot, joilla on
pääsy yhtiön immateriaalioikeuksiin ja muihin luottamuksellisiin tietoihin, kuten työntekijät ja konsultit,
levittävät tai muutoin käyttävät näitä tietoja tavalla, joka vahingoittaa yhtiötä. Nightingale Healthilla on
useita vireillä olevia patenttihakemuksia ja yhtiö saattaa tulevaisuudessa jättää uusia patenttihakemuk-
sia, ja on olemassa riski siitä, että patentteja ei myönnetä näiden hakemusten perusteella.
Nightingale Health suojaa immateriaalioikeuksiaan teknisin, oikeudellisin, operatiivisin sekä kaupallisin
keinoin. Nightingale Healthin kehittämä verianalyysiteknologia muodostuu eri osa-alueista, joita kaikkia
tarvitaan teknologian hyödyntämiseksi, mukaan lukien näytteiden käsittely, tunnistus- ja laadunvalvon-
taprotokolla, NMR-mittaus ja automatisoitu datan käsittely. Yhtiö suojaa liikesalaisuuksina sellaiset im-
materiaalioikeudet, joita yhtiö voi hyödyntää kaupallisesti paljastamatta teknisiä yksityiskohtia sovelle-
tuista menetelmistä ja prosesseista. Verianalyysiteknologian tekninen arkkitehtuuri on rakennettu suo-
jaamaan näitä liikesalaisuuksia. Nightingale Health huomioi immateriaalioikeuksien suojan kattavasti
kaikissa sopimuksissaan, sekä henkilöstön perehdytyksessä ja jatkuvassa koulutuksessa. Nightingale
Health on rekisteröinyt useamman patentin, mikä osoittaa sen teknologian suojattavuuden patentoinnin
keinoin. Lisäksi Nightingale Health on hankkinut täydet immateriaalioikeudet verenkeräyslaitteeseen.
Viimeaikaisella geopoliittisella epävarmuudella ei ole suoraa vaikutusta Nightingale Healthin toimintaan,
sillä yhtiöllä ei ole toimintaa tai sidosryhmiä alueilla, joita epävarmuus koskettaa.
Yhdysvaltojen poliittinen tilanne voi vaikuttaa tutkimusrahoituksen saatavuuteen alueella. Muutokset ra-
hoituspolitiikassa ja tutkimusrahoituksen leikkaukset voivat vähentää tutkimusorganisaatioiden
37 (121)
hankkeita ja budjetteja, mikä saattaa heijastua negatiivisesti yhtiön liiketoimintaan Yhdysvalloissa, sillä
yhtiö tarjoaa palveluita tutkimusasiakkaille.
Henkilöstöön liittyvät riskit
Nightingale Health on riippuvainen sen avaintyöntekijöistä. Jos nämä henkilöt jättävät yhtiön tai eivät
ole yhtiön käytettävissä eikä yhtiö kykene houkuttelemaan uutta osaavaa henkilöstöä, voisi yhtiö ajautua
epäedulliseen kilpailuasemaan. Nightingale Health on perustanut henkilöstölleen pitkän aikavälin optio-
pohjaisen kannustinohjelman, jonka tarkoituksena on sitouttaa optioiden haltijat yhtiön taloudelliseen
kasvuun ja yhtiön osakkeen arvonmuodostukseen. Tavoitteena on luoda yhtiön ja optioiden haltijoiden
välille pitkäaikainen, yhtiötä ja avainhenkilöitä sekä taloudellisesti että toiminnallisesti hyödyttävä suhde.
Henkilöstöriskejä yhtiö pyrkii lisäksi hallitsemaan tehostamalla rekrytointiprosessia ja perehdytystä työ-
tehtäviin, panostamalla yrityksen tunnettuuden lisäämiseen työntekijämarkkinassa ja rakentamalla mää-
rätietoisesti positiivista työnantajamielikuvaa. Yhtiö huolehtii pääasiassa vaativia asiantuntijatehtäviä te-
kevän henkilöstön hyvinvoinnista ja jaksamisesta, kehittää jatkuvasti esimiestyötä ja johtamista ja var-
mistaa, että henkilöstö on sisäistänyt yhtiön liiketoiminnalliset tavoitteet. Lisäksi yhtiö ylläpitää ja kehittää
henkilöstön osaamista ja ammattitaitoa ja varmistaa, että roolikuvaukset ja keskeisille rooleille asetetut
sijaisuudet ovat ajan tasalla ja dokumentoitu.
Taloudelliseen tilanteeseen liittyvät riskit
Nightingale Healthin tuleva liikevaihto ja kannattavuus ovat vahvasti riippuvaisia yhtiön tämänhetkisestä
ja tulevasta tutkimus- ja kehitystyöstä, liiketoiminnan kehittämisestä, analysointikapasiteetin kasvatta-
misesta sekä sääntelyn noudattamiseen liittyvistä toimista. On olemassa riski, että jokin kehitysprojekti
tai kaupallistamishanke epäonnistuu, minkä seurauksena yhtiön tuleva liikevaihto tai kannattavuus voi-
sivat vaarantua.
Aktivoitujen kehittämismenojen mahdollisella arvonalentumisella voi olla olennainen haitallinen vaikutus
Nightingale Healthin taloudelliseen asemaan ja liiketoiminnan tulokseen. Yhtiö aktivoi taseessaan ke-
hittämismenot aineettomiin hyödykkeisiin, jos niiden odotetaan tuottavan tuloja useamman tilikauden
aikana. Yhtiö arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä onko viitteitä siitä, että aktivoitujen
kehittämismenojen arvo olisi alentunut.
Nightingale Health altistuu valuuttakurssiriskeille eli valuuttakurssien vaihtelusta aiheutuville translaatio-
ja transaktioriskeille. Keskeisimmät ulkomaalaiset valuutat, joille yhtiö eniten altistuu, ovat Yhdysvaltain
dollari, Japanin jeni, Singaporen dollari ja Iso-Britannian punta, koska yhtiön kyseisissä maissa toimivat
tytäryhtiöt maksavat kulunsa pääasiassa paikallisessa valuutassa. Tällä hetkellä kaikki konsernin ulkoi-
set lainat ovat euroissa ja konsernin sisäiset lainat ovat euroissa, Japanin jeneissä, Yhdysvaltain dolla-
reissa, Singaporen dollareissa tai Iso-Britannian punnissa. Yhtiö seuraa avointa valuuttariskiään ja suo-
jautuu merkittäviltä valuuttariskeiltä tarvittaessa.
Nightingale Healthin riski liittyen korkotason nousuun on vähäinen johtuen korkoriskille alttiin vieraan
pääoman pienestä määrästä. Nightingale Health ei aktiivisesti suojaudu korkoriskiltä.
Oikeudelliset, sääntelyyn ja vaatimustenmukaisuuteen liittyvät riskit
Jos Nightingale Health ei täytä viranomaisten ja asiakkaidensa vaatimia laatustandardeja, yhtiö voi va-
hingoittaa laatunsa ja palvelunsa mainetta. Tällainen epäonnistuminen voi johtaa kustannusten kasvuun
tai liikevaihdon menetykseen tai seuraamusten tai korjaavien toimenpiteiden määräämiseen yhtiölle.
Tällainen epäonnistuminen voisi myös johtaa olemassa olevien kumppanuus- ja asiakassuhteiden hei-
kentymiseen ja mahdolliseen päättymiseen. Varmistaakseen korkean laadun kaikessa toiminnassaan
Nightingale Healthin kliiniset laboratorioprosessit noudattavat ISO 15189:2022-standardia ja laboratorio
38 (121)
on akkreditoitu FINAS-akkreditointipalvelun toimesta
2
. Lisäksi laatujärjestelmä, joka sisältää lääkinnäl-
listen laitteiden kehittämisen ja valmistamisen on EN ISO 13485 -standardin mukainen ja Dekra Certifi-
cation B.V.:n sertifioima. Nightingale Healthin suorittamien sisäisten auditointien lisäksi sekä Dekra Cer-
tification B.V. että FINAS suorittavat säännöllisesti ulkoisia auditointeja.
Tietoturvallisuuteen liittyvät riskit
Yhtiö saattaa epäonnistua tieto- ja kyberturvallisuusriskien tunnistamisessa, mikä voi johtaa asiakkaan
tietojen luvattomaan käyttöön, julkistamiseen, korruptoitumiseen, katoamiseen tai väärinkäyttöön. Täl-
lainen epäonnistuminen voi johtaa siihen, että asiakkaat saattavat luopua yhtiön palveluiden käytöstä ja
siihen, että yhtiö rikkoo tietosuoja- ja tietoturvalainsäädäntöä. Nightingale Healthin jatkuva ja systemaat-
tinen tietoturvariskien tunnistaminen, arviointi ja hallinta on keskeinen osa kattavaa ISO/IEC 27001 -
sertifioitua tietoturvallisuuden hallintajärjestelmää. Sertifikaatti edellyttää tietoturvallisuuden hallintajär-
jestelmän säännöllistä sisäistä ja ulkoista auditointia. Nightingale Health on toteuttanut ja kehittää tieto-
turvakontrolleja jatkuvasti riskiperusteisesti ja noudattaen modernin tietoturvallisuudenhallinnan periaat-
teita. Tietoturvauhkia monitoroidaan ympärivuorokautisesti ja tietoturvallisuutta myös testataan sään-
nöllisesti.
Nightingale Health on vahvistanut tietoturvallisuutta ottamalla käyttöön uusia tietoturvallisuuden varmis-
tamiseen liittyviä työkaluja ja toimintatapoja. Lisäksi yhtiössä on suoritettu ISO/IEC 27001 -sertifioinnin
päivitysauditointi, minkä seurauksena sertifiointi on päivitetty versioon ISO/IEC27001:2022, sekä useita
yhtiön tuotteisiin liittyviä tietoturvatestauksia. Nightingale Healthin LIMS-järjestelmälle on suoritettu tie-
toturvallisuuden arviointi ja myönnetty tietoturvallisuustodistus, joka osoittaa järjestelmän täyttävän Ter-
veyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) määräyksen 5/2024 mukaiset sosiaali- ja terveydenhuollon tie-
tojärjestelmien olennaiset tietoturvavaatimukset asiakastietolain (703/2023) edellyttämällä tavalla.
2
Nightingale Health Oyj, laboratorio on FINAS-akkreditointipalvelun akkreditoima testauslaboratorio T333, akkreditointivaatimus
SFS-EN ISO 15189:2022. Pätevyysalue kliinisille laboratoriokokeille ja toimipaikat ovat nähtävissä www.finas.fi.
39 (121)
Arvio todennäköisestä tulevasta kehityksestä
Nightingale Healthin liiketoiminnan tavoite tilikaudelle 2025–2026 on:
Kasvattaa liikevaihtoa vähintään 50 % edelliseen tilikauteen verrattuna.
Keskipitkän ja pitkän aikavälin tavoitteet
Yhtiön keskipitkän ja pitkän aikavälin tavoitteet pysyvät muuttumattomina.
Keskipitkän aikavälin liiketoiminnan tavoitteet ovat:
Tehdä sopimus kahden miljoonan näytteen analysoimiseksi vuosittain Euroopassa
Tehdä sopimus kymmenen miljoonan näytteen analysoimiseksi vuosittain Yhdysvalloissa tai Aasi-
assa
Laajentaa laboratoriokapasiteettiaan kullakin maantieteellisellä alueella vastatakseen edellä mainit-
tujen sopimusten asettamiin analyysikapasiteettivaatimuksiin
Saavuttaa positiivinen käyttökate.
Pitkän aikavälin liiketoiminnan tavoitteet ovat:
Analysoida 100 miljoonaa näytettä terveydenhuoltoalan ja terveysohjelmien kumppanuuksien sekä
white label -kumppanuuksien kautta
Ansaita 500 miljoonaa euroa vuotuista liikevaihtoa terveydenhuoltoalalta sekä terveysaloitteiden ja
white label -kumppanuuksien kautta.
40 (121)
Hallituksen esitys tilikauden tuloksen käsittelystä
Emoyhtiön jakokelpoinen vapaa oma pääoma 30.6.2025 oli 58 045 206 euroa. Emoyhtiön tilikauden
tappio oli -16 179 833 euroa.
Nightingale Health keskittyy tulevina vuosina rahoittamaan kasvuaan ja liiketoimintansa kehittämistä.
Yhtiö on sitoutunut tiukkaan osingonjakopolitiikkaan, joka on sidoksissa yhtiön tulokseen ja taloudelli-
seen tilaan. Yhtiö ei odota jakavansa osinkoa lyhyellä tai keskipitkällä aikavälillä.
Hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle, ettei osinkoa jaeta tilikaudelta 1.7.202430.6.2025 ja että
tilikauden tappio siirretään edellisten tilikausien voitto (tappio) tilille.
Olennaiset tapahtumat tilikauden jälkeen
- 7.7.2025 Nightingale Health ilmoitti tulleensa valituksi metabolomiikka-analyysin tarjoajaksi arvos-
tettuun Moli-sani-tutkimusprojektiin Italiassa. Palvelu on suunniteltu toteutettavan vuoden 2025 lop-
puun mennessä, ja sopimuksen kokonaisarvo on noin 728 tuhatta euroa.
- 8.9.2025 Nightingale Health ilmoitti 80 668 EMP-osakkeen muunnosta B-osakkeeksi yhtiöjärjestyk-
sen 5 §:n nojalla. Osakemuunnot on rekisteröity kaupparekisteriin 8.9.2025.
- 16.9.2025 Nightingale Health ilmoitti tulleensa valituksi multiomiikka-analyysin tarjoajaksi Aalborgin
yliopiston johtamaan laajaan tutkimushankkeeseen Tanskassa. Nightingale Health tarjoaa hank-
keessa sekä metabolomiikka- että proteomiikka-analyysit samoista näytteistä. Sopimuksen koko-
naisarvo on noin 2,4 miljoonaa euroa.
- 25.9.2025 Nightingale Health julkisti uuden riskintunnistustyökalun, joka tunnistaa riskin vaarallisen
korkeaan lipoproteiini (a):n tasoon. Testi mahdollistaa korkean lipoproteiini (a):n kustannustehok-
kaan ja kohdistetun hoidon ja tehokkaan tavan vähentää sydän- ja verisuonitautien aiheuttamaa
kuormitusta. Nightingale Health on hakenut patenttia uudelle menetelmälle.
Varsinainen yhtiökokous
Nightingale Healthin varsinainen yhtiökokous järjestetään 6.11.2025. Kutsu Nightingale Healthin varsi-
naiseen yhtiökokoukseen lähetetään 2.10.2025.
Taloudelliset katsaukset tilikaudella 2025–2026
Nightingale Health julkaisee 5.3.2026 puolivuotiskatsauksen kaudelta 1.7.31.12.2025.
Taloudelliset raportit ovat julkaisun jälkeen saatavilla Nightingale Healthin verkkosivuilla osoitteessa
https://ir.nightingalehealth.com/fi/.
Helsingissä, 1.10.2025
Nightingale Health Oyj
Hallitus
41 (121)
Tunnuslukujen laskentakaavat
Tunnusluku
Laskentakaava
Käyttökate (EBITDA)
Liikevoitto (-tappio) ennen poistoja ja arvonalen-
tumisia.
Liikevoitto (-tappio)
Voitto (tappio) ennen tuloveroja, rahoitustuottoja
ja rahoituskuluja.
Omavaraisuusaste %
Oma pääoma yhteensä / (taseen loppusumma
saadut ennakot)
Nettovelkaantumisaste %
Nettovelka / oma pääoma yhteensä
Osakekohtainen tulos, laimentamaton
Kauden voitto (tappio) / ulkona olevien osakkei-
den lukumäärän painotettu keskiarvo kauden ai-
kana
Osakekohtainen tulos, laimennettu
Kauden voitto (tappio) / ulkona olevien osakkei-
den lukumäärän painotettu keskiarvo kauden ai-
kana + laimentavat potentiaaliset osakkeet
Osakkeen suhteellinen vaihto, %
Osakkeen vaihtomäärä tilikauden aikana / osak-
keiden antioikaistu keskimääräinen lukumäärä
Nettokassa
Rahat ja pankkisaamiset + lyhytaikaiset sijoituk-
set korolliset velat vuokrasopimusvelat
42 (121)
Tilinpäätös
Konsernitilinpäätös
Konsernin tuloslaskelma .............................................................................................................. 43
Konsernin laaja tuloslaskelma ..................................................................................................... 43
Konsernin tase ............................................................................................................................... 44
Konsernin rahavirtalaskelma ........................................................................................................ 45
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista ..................................................................... 46
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ................................................................................................ 47
1 Yhtiön tiedot ja laatimisperusta ................................................................................................. 47
2 Liiketoimintojen yhdistäminen ................................................................................................... 51
3 Liikevaihto ja segmentti-informaatio .......................................................................................... 52
4 Muut tuotot ................................................................................................................................ 54
5 Materiaalit ja palvelut ................................................................................................................. 54
6 Työsuhde-etuudet ..................................................................................................................... 55
7 Osakeperusteiset maksut .......................................................................................................... 56
8 Muut kulut .................................................................................................................................. 62
9 Poistot ja arvonalentumiset ....................................................................................................... 62
10 Tuloverot ................................................................................................................................... 63
11 Osakekohtainen tulos ................................................................................................................ 66
12 Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet ......................................................................................... 67
13 Arvonalentumistestaus .............................................................................................................. 70
14 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet ...................................................................................... 72
15 Vuokrasopimukset ..................................................................................................................... 74
16 Vaihto-omaisuus ........................................................................................................................ 77
17 Myyntisaamiset ja muut saamiset ............................................................................................. 78
18 Oma pääoma ............................................................................................................................. 78
19 Ostovelat ja muut velat sekä saadut ennakot ............................................................................ 82
20 Rahoituserät .............................................................................................................................. 82
21 Rahoitusvarat ............................................................................................................................ 83
22 Rahoitusvelat ............................................................................................................................. 86
23 Rahoitusriskien hallinta ............................................................................................................. 87
24 Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset .................................................................................. 91
25 Lähipiiritapahtumat .................................................................................................................... 92
26 Yhteisyritys ................................................................................................................................ 96
27 Raportointikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat ................................................................ 97
43 (121)
Konsernin tuloslaskelma
Tuhatta euroa
Liite
1.7.2024-30.6.2025
1.7.2023-30.6.2024
Liikevaihto
3
4 693
4 358
Muut tuotot
4
23
83
Materiaalit ja palvelut
5
-1 155
-1 462
Työsuhde-etuudet
6, 7
-8 596
-8 783
Poistot ja arvonalentumiset
9
-8 294
-8 158
Muut kulut
8
-6 051
-4 597
Osuus yhteisyrityksen tuloksesta
26
-37
-31
Liikevoitto (-tappio)
-19 417
-18 592
Rahoitustuotot
20
2 298
2 014
Rahoituskulut
20
-1 289
-798
Rahoituserät - netto
1 010
1 216
Voitto (tappio) ennen veroja
-18 408
-17 375
Tuloverot
10
-72
-65
Laskennalliset verot
10
19
-23
Kauden verot yhteensä
-54
-88
Kauden voitto (tappio)
-18 461
-17 463
Voiton (tappion) jakautuminen
Emoyhtiön omistajille
-18 461
-17 463
Osakekohtainen tulos
Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu
osakekohtainen tulos (euroa), A-sarja ja EMP-sarja
11
-0,31
-0,29
Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu
osakekohtainen tulos (euroa), B-sarja
11
-0,31
-0,29
Konsernin laaja tuloslaskelma
Tuhatta euroa
Liite
1.7.2024-30.6.2025
1.7.2023-30.6.2024
Kauden voitto (tappio)
-18 461
-17 463
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää tu-
losvaikutteisiksi
Ulkomaiset toiminnot muuntoerot
21
56
Kauden muut laajan tuloksen erät
21
56
Kauden laaja tulos
-18 440
-17 407
Laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille
-18 440
-17 407
44 (121)
Konsernin tase
Tuhatta euroa
Liite
30.6.2025
30.6.2024
Varat
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
12
1 023
1 023
Aineettomat hyödykkeet
12
8 280
12 306
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
14
6 813
6 757
Käyttöoikeusomaisuuserät
14, 15
3 286
1 843
Yhteisyrityssijoitus
26
1
37
Muut varat
21
469
432
Laskennalliset verosaamiset
10
21
7
Pitkäaikaiset varat yhteensä
19 893
22 405
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
16
1 742
704
Myyntisaamiset ja muut saamiset
17, 21
1 673
1 695
Lyhytaikaiset sijoitukset
21
9 917
22 385
Rahavarat
21
41 288
43 651
Lyhytaikaiset varat yhteensä
54 620
68 435
Varat yhteensä
74 513
90 840
Oma pääoma ja velat
Oma pääoma
Osakepääoma
18
80
80
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
18
142 413
142 380
Muuntoerot
167
146
Kertyneet tappiot
-76 494
-59 725
Oma pääoma yhteensä
66 166
82 880
Velat
Pitkäaikaiset velat
Lainat
22
-
261
Vuokrasopimusvelat
22
2 121
724
Laskennalliset verovelat
10
21
24
Pitkäaikaiset velat yhteensä
2 141
1 008
Lyhytaikaiset velat
Lainat
22
261
566
Vuokrasopimusvelat
22
1 184
1 086
Saadut ennakot
3, 19
827
1 022
Ostovelat ja muut velat
19, 22
3 935
4 279
Lyhytaikaiset velat yhteensä
6 206
6 952
Velat yhteensä
8 348
7 960
Oma pääoma ja velat yhteensä
74 513
90 840
45 (121)
Konsernin rahavirtalaskelma
Tuhatta euroa
Liite
1.7.2024-30.6.2025
1.7.2023-30.6.2024
Liiketoiminnan rahavirrat
Tilikauden tappio
-18 461
-17 463
Oikaisut:
Poistot
9
8 294
8 158
Osakeperusteiset maksut
7
1 693
2 932
Osuus yhteisyrityksen tuloksesta
26
37
31
Muut rahoitustuotot ja -kulut, netto
20
-1 009
-1 216
Tuloverot
10
72
88
Muut oikaisut
156
-46
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta
-9 219
-7 516
Käyttöpääoman muutokset
Myyntisaamisten ja muiden saamisten lisäykset (-) /
vähennykset (+)
-150
-518
Vaihto-omaisuuden lisäykset (-) / vähennykset (+)
-1 038
-154
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäykset (+) /
vähennykset (-)
197
56
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja
veroja
-10 210
-8 132
Maksetut korot
-108
-175
Saadut korot
256
5
Maksetut verot
-46
-107
Liiketoiminnan nettorahavirta
-10 108
-8 408
Investointien rahavirrat
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin
-1 877
-2 379
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin
-2 277
-2 209
Ostetut tytäryhtiöt
-
37
Lainasaamisten takaisinmaksut
28
28
Sijoitusten pääoman palautukset
21
71 140
69 000
Lyhytaikaiset sijoitukset
21
-58 674
-91 385
Saadut korot lyhytaikaisista sijoituksista
1 125
1 372
Investointien nettorahavirta
9 465
-25 536
Rahoituksen rahavirrat
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
-296
-1 114
Osakemerkinnät optioilla
33
-
Myynti- ja takaisinvuokrausjärjestely
-270
-717
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset
15
-1 051
-996
Rahoituksen nettorahavirta
-1 584
-2 826
Rahavirtalaskelman mukainen rahavarojen muu-
tos
-2 227
-36 771
Rahavarat tilikauden alussa
43 651
80 640
Rahavarojen kurssimuutokset
-137
-218
Rahavarat tilikauden lopussa
21
41 288
43 651
46 (121)
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 1.7.2024-30.6.2025
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Tuhatta euroa
Osakepää-
oma
Sijoitetun va-
paan oman
pääoman ra-
hasto
Muun-
toerot
Kertyneet
tappiot
Yhteensä
Oma pääoma 1.7.2024
80
142 380
146
-59 725
82 880
Laaja tulos
Tilikauden tappio
-
-
-
-18 461
-18 461
Muut laajan tuloksen erät
-
-
21
-
21
Tilikauden laaja tulos yhteensä
-
-
21
-18 461
-18 440
Liiketoimet omistajien kanssa
Osakeperusteiset maksut
-
-
-
1 693
1 693
Osakeoptioilla merkityt osakkeet
-
33
-
-
33
Liiketoimet omistajien kanssa yh-
teensä
-
33
-
1 693
1 726
Oma pääoma 30.6.2025
80
142 413
167
-76 494
66 166
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 1.7.2023-30.6.2024
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Tuhatta euroa
Osakepää-
oma
Sijoitetun va-
paan oman
pääoman ra-
hasto
Muun-
toerot
Kertyneet
tappiot
Yhteensä
Oma pääoma 1.7.2023
80
142 380
90
-45 194
97 355
Laaja tulos
Tilikauden tappio
-
-
-
-17 463
-17 463
Muut laajan tuloksen erät
-
-
56
-
56
Tilikauden laaja tulos yhteensä
-
-
56
-17 463
-17 407
Liiketoimet omistajien kanssa
Osakeperusteiset maksut
-
-
-
2 932
2 932
Liiketoimet omistajien kanssa yh-
teensä
-
-
-
2 932
2 932
Oma pääoma 30.6.2024
80
142 380
146
-59 725
82 880
47 (121)
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1 Yhtiön tiedot ja laatimisperusta
Yhtiön tiedot
Nightingale Health -konserni (jäljempänä “Nightingale Health” tai konserni”) on suomalainen terveys-
teknologiakonserni, jonka missio on tarjota kaikille parempaa terveydenhuoltoa. Ennaltaehkäisevän ter-
veydenhuollon mahdollistamiseksi Nightingale Health on kehittänyt sairastumisriskien tunnistamiseen
ja riskien kehittymisen seurantaan maailman edistyneimmän testin, joka tunnistaa yhdestä verinäyt-
teestä keskeisten kroonisten sairauksien riskit yhdellä kertaa. Nightingale Healthin testi on mahdollista
skaalata koko väestölle matalin kustannuksin ja sillä voidaan korvata monet nykyisistä terveydenhuollon
rutiinitesteistä. Kun sairastumisriskissä olevat henkilöt pystytään tunnistamaan, voidaan terveyspalvelut
kohdentaa niitä eniten tarvitseville ja ennaltaehkäistä sairauksia tehokkaasti. Yhtiö aikoo tulevaisuu-
dessa yhteistyössä terveydenhuollon toimijoiden kanssa auttaa miljoonia ihmisiä ennaltaehkäisemään
elintapasairauksia ja samalla vähentää terveydenhuollon suuria kustannuksia.
Konsernin emoyhtiö, Nightingale Health Oyj (tai emoyhtiö”), on suomalainen ja suomalaisen lainsää-
dännön mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö (y-tunnus 1750524-0). Sen kotipaikka on Helsingissä
Suomessa ja osoite on Mannerheimintie 164a, 00300 Helsinki. Nightingale Healthilla on tytäryhtiöt
Isossa-Britanniassa, Japanissa, Ruotsissa, Saksassa, Singaporessa, Suomessa, Virossa ja Yhdysval-
loissa. Nightingale Healthilla on terveydenhuolto- ja tutkimusasiakkaita yli 34 maassa ja yhtiön teknolo-
giaa käytetään monissa maailman johtavissa terveyshankkeissa, kuten UK Biopankissa. Yhtiön tekno-
logiaa on tähän menneskäytetty yli 600 vertaisarvioidussa tutkimuksessa. Nightingale Healthin B-
sarjan osakkeet on listattu Nasdaq Helsingin pörssilistalla ja OTCQX International -markkinapaikalla.
Laatimisperusta
Konsernitilinpäätös on laadittu Euroopan unionissa hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandar-
dien (International Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti. Kansainvälisillä tilinpäätösstandar-
deilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n asetuksessa
(EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja
niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätös on laadittu 30.6.2025 voimassa olleiden EU:n hyväksy-
mien IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti.
Nightingale Health Oyj:n hallitus hyväksyi tämän IFRS:n mukaisesti laaditun tilinpäätöksen julkistamisen
kokouksessaan 1.10.2025.
Nightingale Health on kasvuyhtiö, jolla on tappiollinen historia. Maaliskuussa 2021 tapahtuneen Nasdaq
Helsingin First North Growth Market Finland -markkinapaikalle
3
listautumisen jälkeen Nightingale
Healthilla on ollut riittävät taloudelliset resurssit toimintansa jatkamiseen ja Nightingale Health odottaa
näkemyksensä mukaan resurssien riittävän ennakoitavissa olevaan tulevaisuuteen saakka. Tilinpäätös
on laadittu noudattaen toiminnan jatkuvuuden periaatetta.
Konsernitilinpäätöksen yleiset laatimisperiaatteet on kuvattu tässä osiossa Laatimisperusta-kohdassa
ja tilinpäätöseräkohtaiset laatimisperiaatteet sekä kuvaukset johdon harkintaan perustuvista ratkaisuista
sekä arvioiden ja oletusten käytöstä on esitetty kunkin tilinpäätöserän yhteydessä. Laatimisperiaatteita
koskeva teksti on merkitty harmaalla pohjavärillä.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoihin perustuen, lukuun ottamatta seuraavia
eriä, jotka arvostetaan käypään arvoon: osakeperusteiset maksut ja liiketoimintojen yhdistämisessä
hankitut varat ja vastattavaksi otetut velat. Lisätietoja käyvän arvon hierarkiasta esitetään alempana
3
Nightingale Health siirtyi Nasdaq Helsingin First North Growth Market Finland -markkinapaikalta Nasdaq Helsingin pörssilistalle
19.3.2025.
48 (121)
kohdassa Käypien arvojen määrittäminen sekä käypien arvojen määrittämisessä käytetyistä olettamista
seuraavissa liitetiedoissa: 2 Liiketoimintojen yhdistäminen, 7 Osakeperusteiset maksut ja 22 Rahoitus-
velat.
Tilinpäätöksessä esitetyt luvut ovat tuhansina euroina, ellei toisin ole kerrottu. Kaikki esitetyt luvut on
pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta.
Suluissa esitetyt luvut viittaavat vertailukauteen 1.7.2023-30.6.2024 tai vertailukauden päätöspäivään
30.6.2024, ellei toisin ole kerrottu.
Nightingale Health ei ole soveltanut mitään IASB:n julkaisemaa tulevia tilikausia koskevaa uutta tai muu-
tettua standardia tai tulkintaa ennen sen voimaantulopäivää. Nightingale Health ottaa ne käyttöön kun-
kin muutoksen voimaantulopäivänä tai, jos voimaantulopäivä ei ole tilikauden ensimmäinen päivä, voi-
maantulopäivää seuraavan tilikauden alusta, olettaen etmuutokset on EU:ssa hyväksytty sovelletta-
viksi. Nightingale Health ei odota uusien julkistettujen standardien tai standardimuutosten käyttöönotolla
olevan merkittävää vaikutusta konsernin tilinpäätökseen niiden käyttöönoton yhteydessä.
Merkittävät harkintaan perustuvat ratkaisut sekä arvioihin ja oletuksiin liittyvät keskeiset epä-
varmuustekijät
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti edellyttää johdon tekevän harkintaan
perustuvia ratkaisuja sekä arvioiden ja oletusten käyttämistä. Nämä vaikuttavat taseen laadinta-ajan-
kohdan varojen ja velkojen määriin, ehdollisten varojen ja velkojen raportointiin sekä tuottojen ja kulujen
määriin raportointikaudella. Arviot ja oletukset perustuvat aikaisempaan kokemukseen ja erilaisiin mui-
hin perusteltavissa oleviin tekijöihin, joiden uskotaan olevan kohtuullisia, ottaen huomioon olosuhteet
raportointikauden päättymispäivänä sekä silloin, kun kyseiset arviot ja oletukset on tehty. Toteumat
saattavat poiketa näistä arvioista eri oletuksista ja olosuhteista johtuen. Nightingale Health arvioi sään-
nöllisesti arvioita ja taustaoletuksia. Arvioita voi joutua muuttamaan, mikäli saadaan uutta tietoa tai lisää
kokemusta tai arvioiden perusteena olevat olosuhteet muuttuvat. Tämän seurauksena 30.6.2025 tilin-
päätöstä koskevia arviota voidaan joutua muuttamaan myöhemmin. Mahdolliset muutokset merkitään
kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arviota tai oletusta korjataan. Kuvaukset johdon harkintaan
perustuvista ratkaisuista sekä arvioista ja oletuksista on esitetty kunkin tilinpäätöserän yhteydessä ko-
rostettuna beigellä pohjavärillä.
Harkinnan käyttö
Konsernin johdon laatimisperiaatteiden soveltamiseen käyttämä harkinta ja merkittävimmät vaikutukset
tilinpäätöksessä kirjattuihin määriin liittyvät seuraaviin:
Aihe Liitetieto Luonne Liikevaihdon kirjaaminen 3 Täyttämisasteen määrittäminen Aineettomat hyödykkeet 12 Kehittämismenojen aktivointikelpoisuus
Arviot ja oletukset
Nightingale Healthin oletukset ja arviointiepävarmuus, jotka aiheuttavat merkittävän riskin varojen ja
velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan tilikauden aikana, ovat seuraavat:
Aihe Liitetieto Luonne Arvonalentumistestaus 13 Arvonalentumistestauksessa käytetyt oletukset ja arviot Arviot kehittämisvaiheessa olevan hyödykkeen todennäköi-Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet 12 sestä vastaisesta taloudellisesta hyödystä Liiketoimintojen yhdistäminen 2 Aineettomien hyödykkeiden tunnistaminen ja arvostaminen Osakeperusteiset maksut 7 Käyvän arvon määrittämisessä käytetyt oletukset ja arviot Osakeperusteiset maksut 7 Ansaintakauden määrittäminen Vuokrasopimukset 15 Arviot vuokrasopimusten kestosta
49 (121)
Venäjän hyökkäys Ukrainaan
Konsernilla ei ole toimintaa Venäjällä tai Ukrainassa. Nykyisillä Venäjään kohdistuvilla sanktioilla ei ole
suoraa vaikutusta Nightingale Healthin toimintaan.
Konsernitilinpäätöksen yhdistelyperiaatteet
Konsernitilinpäätökseen on yhdistelty emoyhtiö Nightingale Health Oyj:n, kaikkien emoyhtiön määräys-
vallassa olevien tytäryhtiöiden sekä yhteisessä määräysvallassa olevan yhteisyrityksen (PetMeta Labs
Oy) tilinpäätökset kauden päättymispäivänä.
Tytäryhtiö on Nightingale Healthin määräysvallassa oleva yritys. Nightingale Healthilla on määräysvalta,
kun se olemalla osallisena yhtiössä altistuu yhtiön muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan
tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhtiötä koskevaa valtaansa. Nightingale
Healthilla määräysvalta perustuu äänioikeuteen, koska sillä on 100 % omistus sen tytäryrityksissä.
Kaikki yhteisöt, joissa konsernilla on määräysvalta, yhdistellään konsernitilinpäätökseen. Määräysval-
lattomien omistajien osuus, joka edustaa sellaista tytäryhtiön omaa pääomaa, joka ei kuulu välittömästi
eikä välillisesti emoyhtiölle, esitetään erillisenä eränä. Nightingale Healthilla ei ollut määräysvallattomien
omistajien osuuksia 30.6.2025 eikä 30.6.2024.
Yhteisyritys on yhteisjärjestely, jonka mukaan osapuolilla, joilla on yhteinen määräysvalta, on oikeuksia
järjestelyn nettovarallisuuteen. Yhteinen määräysvalta on järjestelyä koskevan määräysvallan pitämistä
yhteisenä sopimukseen perustuen, ja se vallitsee vain silloin, kun merkityksellisiä toimintoja koskevat
päätökset edellyttävät määräysvallan jakavien osapuolten yksimielistä hyväksymistä. Yhteisyrityksen
tulos, varat ja velat sisällytetään konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmää käyttäen. Tällöin
yhteisyritykseen tehty sijoitus merkitään konsernitaseeseen hankintamenoon, jota oikaistaan hankinta-
ajankohdan jälkeen tapahtuneilla muutoksilla konsernin osuudessa yhteisyrityksen nettovarallisuudesta
(vähennettynä sijoituksen mahdollisella arvonalentumisella). Nightingale Healthin osuus verojen jälkei-
sistä voitoista tai tappioista kirjataan konsernin tuloslaskelmaan. Yhteisyrityksen tappiot, jotka ylittävät
Nightingalen Healthin sijoituksen kyseisessä yhteisyrityksessä, kirjataan vain siihen määrään asti kuin
konsernilla on oikeudellisia tai tosiasiallisia velvoitteita tai se on suorittanut maksuja yhteisyrityksen puo-
lesta.
Tytär- tai yhteisyrityksen yhdistely konsernitilinpäätökseen alkaa, kun Nightingale Health saa määräys-
vallan tytäryrityksessä tai yhteisen määräysvallan yhteisyrityksessä, ja päättyy, kun Nightingale Health
menettää määräysvallan tytäryrityksessä tai yhteisen määräysvallan yhteisyrityksessä.
Konsernitilinpäätöstä laadittaessa eliminoidaan konsernin sisäiset liiketapahtumat, saldot ja realisoitu-
mattomat voitot sekä konsernin sisäinen voitonjako.
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat ja saldot
Kunkin tytäryhtiön tilinpäätökseen sisältyvät erät arvostetaan käyttäen sen taloudellisen ympäristön va-
luuttaa, jossa kyseinen yritysäasiallisesti toimii ("toimintavaluutta”). Konsernitilinpäätös esitetään eu-
roissa, joka on emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta.
Tytäryhtiöiden valuuttamääräiset liiketapahtumat muunnetaan paikallisten toimintavaluuttojen määräi-
siksi perustuen tapahtumapäivän valuuttakursseihin. Taseen valuuttamääräiset saamiset ja velat muun-
netaan toimintavaluuttojen määräisiksi käyttämällä raportointikauden päättymispäivän kursseja.
Niiden tytäryhtiöiden, joiden toimintavaluutta on muu kuin euro, tuloslaskelman ja laajan tuloslaskelman
tuotto- ja kuluerät sekä rahavirtalaskelman erät muunnetaan euroiksi tilikauden keskikursseilla. Taseen
omaisuus- ja velkaerät muunnetaan euroiksi käyttämällä raportointikauden päättymispäivän kursseja.
Muuntoerot, jotka syntyvät edellä kuvattujen eri valuuttakurssien käytöstä, kirjataan konsernin muihin
laajan tuloksen eriin.
50 (121)
Käypien arvojen määrittäminen
Joidenkin konsernin tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltaminen sekä tilinpäätöksessä esitettä-
vien tietojen laadinta edellyttää käypien arvojen määrittämistä sekä rahoitusvaroille ja -veloille että
muille kuin näihin kuuluville erille. Käypä arvo on määritelmän mukaan hinta, joka saataisiin omaisuus-
erän myynnistä tai maksettaisiin velan siirtämisestä markkinaosapuolten välillä arvostuspäivänä toteu-
tettavassa tavanmukaisessa liiketoimessa. Käyvät arvot luokitellaan seuraavasti eri käypien arvojen hie-
rarkian tasoille, mikä kuvastaa arvostusmenetelmissä käytettävien syöttötietojen merkittävyyttä:
- Taso 1: Käypä arvo lasketaan perustuen ysin samanlaisten varojen tai velkojen noteerattuihin
(oikaisemattomiin) hintoihin toimivilla markkinoilla, joille konsernilla on pääsy arvostuspäivänä.
- Taso 2: Käypä arvo lasketaan perustuen syöttötietoihin, jotka ovat muita kuin tasolle 1 kuuluvia
noteerattuja hintoja ja jotka ovat havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle joko suoraan (ts. hin-
toina) tai epäsuorasti (ts. hinnoista johdettuina).
- Taso 3: Käypä arvo lasketaan perustuen syöttötietoihin, jotka eivät ole havainnoitavissa omaisuus-
erälle tai velalle (muut kuin havainnoitavissa olevat syöttötiedot).
Liikevoitto (-tappio)
Nightingalen Healthin näkemyksen mukaan liikevoitto on merkityksellinen välisumma konsernin opera-
tiivisen taloudellisen suoriutumisen ymmärtämiseksi. Koska tätä käsitettä ei ole määritelty IFRS-tilinpää-
tösstandardeissa, konserni on määritellyt sen seuraavasti:
Liikevoitto on nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot ja vä-
hennetään:
- Materiaalit ja palvelut, oikaistuna vaihto-omaisuuden muutoksella
- Työsuhde-etuudet
- Poistot ja arvonalentumiset
- Muut kulut, ja
- Osuus yhteisyrityksen tuloksesta.
Nightingale Health kirjaa myynneistä ja ostoista aiheutuvat kurssierot Liikevoiton (-tappion) yläpuolelle.
Myynneistä aiheutuvat kurssierot on kirjattu Muihin kuluihin ja ostoista aiheutuvat kurssierot on käsitelty
tuloslaskelmassa kyseisten erien oikaisuerinä. Rahoituksesta aiheutuvat kurssierot sisältyvät Rahoitus-
tuottoihin ja Rahoituskuluihin.
Kaikki muut konsernin tuloslaskelman erät eli rahoitustuotot ja -kulut sekä tuloverot esitetään liikevoitto
(-tappio) -rivin alapuolella.
Rahavirtalaskelma
Aktivoituihin vieraan pääoman menoihin liittyvät korkomaksut esitetään rahavirtalaskelmassa investoin-
tien rahavirrassa siinä erässä, jonne menot on aktivoitu.
Vuokrasopimusvelkojen maksut esitetään rahoituksen rahavirrassa. Vuokrasopimusvelkoihin liittyvät
korkojen maksut esitetään liiketoiminnan rahavirrassa maksetuissa koroissa.
Tilikaudella 20242025 Nightingale Health on muuttanut rahavirtalaskelman esittämistapaa siten, että
lyhytaikaisten sijoitusten pääoman palautukset ja tehdyt lyhytaikaiset sijoitukset esitetään investointien
rahavirrassa erillisillä riveillään. Aikaisemmin nämä erät esitettiin nettomääräisesti. Vertailukauden luvut
on oikaistu vastaamaan uutta esitystapaa. Muutoksella ei ole vaikutusta esitettyihin rahavarojen netto-
rahavirtoihin.
51 (121)
2 Liiketoimintojen yhdistäminen
Laatimisperiaatteet
Liiketoimintojen yhdistämiset käsitellään hankintamenetelmällä. Tytäryhtiön hankinnan vastike muodos-
tuu luovutettujen varojen ja ehdollisista vastikkeista aiheutuvien velkojen käyvästä arvosta, liikkeeseen
lasketuista oman pääoman ehtoisista osuuksista, syntyneistä veloista hankitun liiketoiminnan aiemmille
omistajille sekä mahdollisesta aiemman omistuksen käyvästä arvosta. Liiketoimintojen yhdistämisessä
hankittavat yksilöitävissä olevat varat ja velat sekä ehdolliset velat arvostetaan aluksi hankintahetken
käypään arvoon. Mahdollinen määräysvallattomien omistajien osuus hankitussa liiketoiminnassa kirja-
taan joko käypään arvoon tai määrään, joka vastaa määräysvallattomien omistajien osuutta hankitun
liiketoiminnan yksilöitävissä olevasta nettovarallisuudesta.
Liikearvoksi kirjataan määrä, jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien osuuden käypä
arvo tai suhteellinen osuus hankinnan kohteen nettovarallisuudesta ja hankinnan kohteesta aiemmin
omistetun osuuden käypä arvo yhteenlaskettuina ylittävät yksilöitävissä olevan nettovarallisuuden käy-
vän arvon. Liikearvo kuvastaa mm. yrityshankinnoista odotettuja vastaisia tulevia synergiaetuja.
Hankintaan liittyvät menot kirjataan kuluksi toteutushetkellä ja esitetään tuloslaskelmassa muissa ku-
luissa, lukuun ottamatta suoraan oman pääoman ehtoisten instrumenttien liikkeeseen laskemiseen liit-
tyviä kuluja, jotka vähennetään omasta pääomasta. Mahdollinen ehdollinen vastike (lisäkauppahinta)
arvostetaan käypään arvoon hankinta-ajankohtana ja se luokitellaan joko velaksi tai omaksi pääomaksi.
Velaksi luokiteltu ehdollinen vastike arvostetaan uudelleen käypään arvoon jokaisen raportointikauden
lopussa ja siitä johtuvat käyvän arvon muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti. Omaksi pääomaksi luoki-
teltua ehdollista vastiketta ei myöhemmin arvosteta uudelleen.
Yhteenveto yrityshankinnoista 30.6.2025 päättyneellä tilikaudella
Nightingale Health ei tehnyt yrityshankintoja tilikaudella 1.7.2024-30.6.2025.
Yhteenveto yrityshankinnoista 30.6.2024 päättyneellä tilikaudella
Nightingale Health hankki 29.3.2024 kaikki japanilaisen Welltus Inc:n osakkeet Mitsui & Co., Ltd.:lta
(”Mitsui”) ja Kirin Holdings Company, Limitediltä (”Kirin”) vahvistaakseen Japanin liiketoimintaansa. Yri-
tyskaupan myötä Nightingale Healthilla on erinomainen asema hyödyntää jo vakiintunutta yli 200 sai-
raalan verkostoaan Japanissa, sekä etsiä uusia kumppanuuksia laajentaakseen yhtiön teknologian
käyttöä yhdessä Aasian suurimmista terveydenhuoltomarkkinoista.
Osakkeiden hankintahinta oli Welltus Inc:n nettokassan arvo. Luovutettu vastike oli 33,25 miljoonaa
Japanin jeniä (203 tuhatta euroa) ja edullisesta kaupasta syntynyt voitto oli 7,29 miljoonaa Japanin jeniä
(45 tuhatta euroa). Kaupasta syntyi voittoa, koska Nightingale Healthin, Mitsuin ja Kirin välinen strategi-
nen yhteistyö tuli päätökseen myyjien liiketoimintastrategian päivityksen johdosta, ja hankittujen netto-
varojen arvo oli suurempi kuin sovitun vastikkeen arvo.
Merkittävä arvio aineettomien hyödykkeiden tunnistaminen ja arvostaminen
Liiketoimintojen yhdistämisen kirjaaminen edellyttää yksilöitävissä olevien varojen, velkojen ja ehdollis-
ten velkojen tunnistamista ja arvostamista. Aineettomien hyödykkeiden osalta merkittävä harkinta liittyy
siihen, ovatko liiketoimintojen hankinnassa tunnistetut aineettomat hyödykkeet yksilöitävissä ja erotet-
tavissa liikearvosta. Liiketoimintojen yhdistämisessä hankittujen teknologiaan liittyvien aineettomien
hyödykkeiden arvostus on tehty rojaltisäästömenetelmällä ja perustuu arvioituihin vastaisiin rahavirtoi-
hin, joihin liittyy oletuksia tulevasta myynnin kehityksestä, sovellettavasta rojaltikannasta ja diskonttoko-
rosta sekä hyödykkeen taloudellisesta vaikutusajasta.
52 (121)
3 Liikevaihto ja segmentti-informaatio
Laatimisperiaatteet
Nightingale Healthin lupaus asiakkailleen eli suoritevelvoite on palvelu, jossa analysoidaan verinäyte ja
toimitetaan analyysin tulokset asiakkaalle.
Palvelut kirjataan sarjana palveluita yhtenä suoritevelvoitteena ja liikevaihto kirjataan ajan kuluessa me-
netelmällä, jossa analysoitujen näytteiden määrää verrataan myytyjen analyysien kokonaismäärään.
Myyntituotot kirjataan määrään, johon Nightingale Health odottaa olevansa oikeutettu luovutettavia pal-
veluita vastaan. Transaktiohinnassa huomioidaan tuloutettavaa määrää vähentävinä erinä luvatut alen-
nukset ja kolmansien osapuolten puolesta kerätyt maksut kuten arvonlisävero. Nightingale Healthin pal-
velut myydään kiinteillä hinnoilla, joten transaktiohintaa ei ole oikaistu muuttuvilla vastikkeilla.
Nightingale Health kerää ennakkomaksuja pääosaan sen palveluista. Kun ennakkomaksu saadaan, se
kirjataan sopimukseen perustuvana velkana saatuihin ennakkomaksuihin taseessa. Sopimukseen pe-
rustuva velka kirjataan liikevaihtoon ajan kuluessa, kun analyysit suoritetaan. Sopimukseen perustuva
omaisuuserä kirjataan, jos saadut ennakkomaksut eivät kata suoritettua työtä, kun Nightingale Health
kirjaa liikevaihdon.
Nightingale Healthin suorituksen ajoitus on osittain asiakkaan päätettävissä, koska asiakas päättää ve-
rinäytteiden toimittamisen ajoituksesta. Tällöin merkittävää rahoituskomponenttia ei ole saaduista en-
nakkomaksuista huolimatta. Niissä palveluissa, joissa maksu tai osa maksusta saadaan asiakkaan ve-
rinäytteiden analyysien suorittamisen jälkeen, Nightingale Health ei oikaise palveluista saatavaa vasti-
ketta rahan aika-arvolla odotetun ajoituseron ollessa alle vuoden. Nightingale Healthilla ei ole asiakas-
sopimuksia, joissa ko. odotettu ajoitusero ylittäisi sopimuksen alkuhetkellä vuoden.
Nightingale Health ei kirjaa omaisuuserää sopimuksen saamisesta aiheutuvista lisämenoista, vaan kir-
jaa menot kuluksi niiden aiheutuessa silloin, kun ne jaksotettaisiin kuluksi yhdessä vuodessa tai nope-
ammin.
Liikevaihdon jaottelu
Nightingale Healthin tilikauden liikevaihto muodostui tutkimushankkeille, yliopistoille ja terveydenhuollon
toimijoille tarjotuista verianalyysipalveluista.
Liikevaihdon maantieteellinen jakauma
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Suomi 1 129 805 Iso-Britannia 686 600 Muu Eurooppa 960 826 Yhdysvallat 1 070 1 477 Muut 848 649 Yhteensä 4 693 4 358
Liikevaihdon maantieteellinen tieto on esitetty perustuen asiakkaan sijaintiin. Kaikki yllä esitetty liike-
vaihto on tuloutettu ajan kuluessa.
Sopimukseen perustuvat saldot
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Myyntisaamiset 841 527 Sopimukseen perustuvat omaisuuserät - 229 Sopimukseen perustuvat velat 727 921 - josta kirjattu liikevaihtoon seuraavan kauden aikana - 769
53 (121)
Nightingale Health kerää ennakkomaksuja pääosaan sen palveluista. Kun ennakkomaksu saadaan, se
kirjataan sopimukseen perustuvana velkana taseeseen. Sopimukseen perustuva velka kirjataan liike-
vaihdoksi ajan kuluessa, kun analyysit suoritetaan. Tyypillinen ajoitusero ennakkomaksun saamisen ja
analyysien suorittamisen välillä vaihtelee kolmesta kuuteen kuukauteen. Ennakkomaksukäytännön joh-
dosta Nightingale Healthilla on vähemmän sopimukseen perustuvia omaisuuseriä kuin sopimukseen
perustuvia velkoja. Tulokset toimitetaan pääosin täyden maksun saamisen jälkeen, joten Nightingale
Healthilla ei ole pitkään erääntyneitä myyntisaamisia tai historiallisia luottotappioita.
Kaikki Nightingale Healthin sopimukseen perustuvat omaisuuserät ja velat muodostuvat tavanomai-
sesta liiketoiminnasta kuitenkin siten, että yksittäiset asiakassopimukset voivat vaikuttaa merkittävästi
raportointihetkien välisiin saldoihin.
Merkittävä harkintaan perustuva ratkaisu täyttämisasteen määrittäminen
Nightingale Health kirjaa liikevaihdon ajan kuluessa käyttäen tuotokseen perustuvaa menetelmää täyt-
tämisasteena. Menetelmä perustuu tuotettuihin yksiköihin eli analysoituihin näytteisiin. Nightingale
Healthin näkemyksen mukaan analysoitujen näytteiden suhteellinen osuus verrattuna kaikkiin näyttei-
siin parhaiten heijastaa kuinka Nightingale Health on suoriutunut siirtäessään luvattujen palveluiden
määräysvaltaa asiakkaalle. Metodi on suoraan havainnoitavissa ja tuottaa luotettavaa tietoa Nightingale
Healthin suorittamasta työstä.
Segmentti-informaatio
Laatimisperiaatteet
Toimintasegmentti on konsernin osa, joka harjoittaa liiketoimintaa, josta on saatavilla erillistä taloudel-
lista informaatiota ja jonka toiminnan tulosta yhteisön ylin operatiivinen päätöksentekijä tarkastelee. Toi-
mintasegmentit raportoidaan yhdenmukaisella tavalla ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle toimi-
tettavan sisäisen raportoinnin kanssa.
Nightingale Healthin ylin operatiivinen päätöksentekijä on toimitusjohtaja, joka seuraa konsernin tulosta
ja arvioi konsernin suoriutumista sekä päättää resurssien kohdentamisesta. Toimitusjohtaja tarkastelee
Nightingale Healthin toiminnan tulosta, taloudellista asemaa ja tekee strategisia päätöksiä. Toimitusjoh-
taja tarkastelee konsernin toiminnan tulosta ja taloudellista asemaa yhtenä yksikkönä, joten konsernilla
on yksi toimintasegmentti.
Nightingale Healthilla oli tilikaudella 2024–2025 kaksi asiakasta, joiden osuus konsernin liikevaihdosta
oli yli 10 %. Näil asiakkailta saatujen myyntituottojen kokonaismäärä oli 1 614 tuhatta euroa.
Varojen maantieteellinen jakauma esitetään varojen sijaintimaan mukaisesti. Pitkäaikaiset varat esite-
tään IFRS-standardien mukaisesti ja ne eivät sisällä rahoitusinstrumentteja tai laskennallisia verosaa-
misia.
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Suomi 12 472 17 664 Japani 768 818 UK 1 829 2 218 Singapore 1 284 1 433 Yhdysvallat 3 519 266 Yhteensä 19 872 22 398
54 (121)
4 Muut tuotot
Laatimisperiaatteet
Muihin tuottoihin sisältyvät muut kuin Nightingale Healthin varsinaiseen liiketoimintaan liittyvät tuotot,
julkiset avustukset ja vakuutuskorvaukset.
Konserni kirjaa julkisen avustuksen vasta silloin, kun on kohtuullisen varmaa, että:
- Nightingale Health täyttää siihen liittyvät ehdot, ja
- avustus tullaan saamaan.
Muiden tuottojen erittely
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Saadut avustukset - 2 Muut tuotot 23 81 Yhteensä 23 83
5 Materiaalit ja palvelut
Laatimisperiaatteet
Materiaalit ja palvelut koostuvat ulkopuolisista palveluista ja kauden aikana tehdyistä materiaalihankin-
noista, jotka sisältävät pääosin laboratorion ja kotitestipakkauksen aineita ja tarvikkeita, sekä vaihto-
omaisuuden muutoksesta.
Materiaali- ja palvelukulujen erittely
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Ostot tilikauden aikana -2 176 -1 603 Vaihto-omaisuuden muutos 1 038 155 Ulkopuoliset palvelut -17 -13 Yhteensä -1 155 -1 462
Ostoista 0 tuhatta euroa (64 tuhatta euroa) on aktivoitu kehittämismenoihin tilikaudella.
55 (121)
6 Työsuhde-etuudet
Laatimisperiaatteet
Konsernin työsuhde-etuuksiin sisältyvät lyhytaikaiset työsuhde-etuudet, työsuhteen päättymisen jälkei-
set etuudet ja osakeperusteiset maksut. Nightingale Health ei ole myöntänyt muita pitkäaikaisia työ-
suhde-etuuksia eikä olennaisia työsuhteen päättämiseen liittyviä etuuksia esitettävillä tilikausilla.
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet sisältävät palkat, palkkiot, luontoisedut, vuosilomat ja bonukset. Nigh-
tingale Health kirjaa nämä etuudet kuluiksi sille kaudelle, jolla kyseinen työ on suoritettu.
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet maksetaan saajilleen työsuhteen päättymisen jälkeen. Nigh-
tingale Healthissa nämä etuudet koostuvat eläkkeistä. Eläkejärjestelyt on hoidettu ulkopuolisissa vakuu-
tusyhtiöissä. Eläkejärjestelyt luokitellaan joko maksu- tai etuuspohjaisiksi järjestelyiksi. Maksupohjai-
sella järjestelyllä tarkoitetaan eläkejärjestelyä, jossa Nightingale Health maksaa kiinteitä maksuja erilli-
selle yksikölle, eikä sillä ole enää oikeudellisia tai tosiasiallisia velvoitteita lisämaksujen suorittamiseen,
jos maksujen saajataholla ei ole riittävästi varoja kaikkien eläke-etuuksien maksamiseen. Kaikki muut
järjestelyt luokitellaan etuuspohjaisiksi järjestelyiksi. Konsernilla on vain maksupohjaisia eläkejärjeste-
lyjä. Konsernin merkittävin maksupohjainen järjestely on TyEL-eläkejärjestely Suomessa. Järjestelyihin
suoritetut maksut kirjataan kuluiksi sille kaudelle, jolloin kyseinen palvelu suoritetaan. Nightingale Health
kirjaa ennakkoon suoritetut maksut omaisuuseriksi siltä osin, kuin ne johtavat rahana saatavaan palau-
tukseen tai vastaisten maksujen vähenemiseen.
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet eivät perustu työsuoritukseen, vaan työsuhteen päättymi-
seen. Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet aiheutuvat joko konsernin päätöksestä päättää työ-
suhde tai työntekijän päätöksestä hyväksyä konsernin tarjoama etuus työsuhteen päättämisestä. Työ-
suhteen päättämiseen liittyvä etuus kirjataan aikaisempana seuraavista: kun konserni ei enää voi pe-
räytyä kyseisiä etuuksia koskevasta tarjouksestaan tai kun konserni kirjaa menon uudelleenjärjeste-
lystä, jonka yhteydessä suoritetaan työsuhteen päättämiseen liittyviä etuuksia.
Osakeperusteisia maksuja koskevat tiedot esitetään liitetiedossa 7 Osakeperusteiset maksut. Johdon
palkitsemista koskevat tiedot esitetään liitetiedossa 25 Lähipiiritapahtumat.
Tulosvaikutteisesti kirjatut työsuhde-etuudet
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Palkat ja palkkiot -5 765 -4 762 Eläkekulut (maksupohjaiset järjestelyt) -839 -885 Muut henkilösivukulut -300 -204 Osakeperusteiset maksut -1 693 -2 932 Yhteensä -8 596 -8 783 Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikaudella 95 84
Yllä olevassa taulukossa on esitetty työsuhde-etuudet vähennettynä kehittämismenona aineettomiin
hyödykkeisin aktivoiduilla työsuhde-etuusmenoilla. Aktivoidut työsuhde-etuudet olivat yhteensä 1 411
tuhatta euroa (1 141 tuhatta euroa). Kokonaistyösuhde-etuudet (brutto) olivat yhteensä 10 007 tuhatta
euroa (9 924 tuhatta euroa).
56 (121)
7 Osakeperusteiset maksut
Laatimisperiaatteet
Konsernilla on useita erilaisia optio-ohjelmia. Osassa optio-ohjelmia on ehtona henkilön pysyminen yh-
tiön palveluksessa tietyn ajan ja osassa on edellä mainitun ehdon lisäksi markkinaperusteisia ehtoja.
Eri optio-ohjelmat ja niiden ehdot on esitetty taulukossa Optio-ohjelmat.
Oikeuden syntymisehtoja, jotka eivät ole markkinaperusteisia ehtoja, ei oteta huomioon arvioitaessa
osakeoptioiden myöntämispäivän käypää arvoa. Sen sijaan ne otetaan huomioon arvioimalla jokaisena
raportointipäivänä niiden optioiden lukumäärä, joihin odotetaan syntyvän oikeus ja kulukirjausta päivite-
tään tämän mukaisesti. Täten myönnetyistä optioista kirjattava määrä perustuu viime kädessä niiden
optioiden lukumäärään, joihin lopulta syntyy oikeus. Kumulatiivisesti tarkasteltuna ei tule kirjatuksi mi-
tään, jos palvelun suorittamiseen perustuva ehto jää täyttymättä.
Markkinaperusteiset ehdot, jotka ovat optio-oikeuden syntymisen tai käyttämisen edellytyksenä, otetaan
huomioon arvioitaessa myönnettyjen optioiden käypää arvoa. Tällöin kulu kirjataan riippumatta siitä,
täyttyykö kyseinen markkinaperusteinen ehto, jos palvelun suorittamiseen perustuva ehto ja muut ei-
markkinaperusteiset ehdot täyttyvät.
Optio-oikeudet arvostetaan käypään arvoon niiden myöntämispäivänä ja kirjataan kuluksi työsuhde-
etuuksiin sekä kertyneisiin voittovaroihin/tappioihin tasaisesti oikeuden syntymisajanjakson kuluessa.
Kun optio-oikeuden syntymisen (tai käyttämisen) edellytyksenä on sekä se, että yhtiön markkina-arvo
saavuttaa tietyn tason, että henkilö pysyy yhtiön palveluksessa kyseisen ehdon täyttymiseen asti, yhtiö
on arvioinut oikeuden syntymisajanjakson odotettavissa olevan pituuden myöntämispäivänä tulokseen
perustuvan ehdon todennäköisimmän toteuman perusteella. Kun tulokseen perustuva ehto on markki-
naperusteinen ehto, niin oikeuden syntymisajanjakson odotettavissa olevaa pituutta koskeva arvio on
yhdenmukainen myönnettyjen optioiden käypää arvoa arvioitaessa käytettyjen oletusten kanssa, eikä
sitä myöhemmin oikaista. Oikeuden syntymisajanjaksot on esitetty taulukossa Optio-ohjelmien tiedot.
Optio-oikeuksien käypä arvo myöntämispäivänä on määritelty Black-Scholes-, binomi-, tai Monte Carlo
-optiohinnoittelumalleja käyttäen. Malleja sovellettaessa käytetyt optioiden käyvän arvon määrittämi-
sessä käytetyt syöttötiedot on esitetty taulukossa Optioiden arvostuksessa käytetyt syöttötiedot.
Kun optio-oikeuksia käytetään, osakemerkinnöistä saadut varat kirjataan järjestelyn ehtojen mukaisesti
sijoitetun vapaan pääoman rahastoon, mahdollisilla transaktiomenoilla oikaistuna.
Optio-ohjelmat
Nightingale Health on perustanut yhtiön henkilöstön kannustinohjelmiksi optio-ohjelmia, jotka kattavat
yhtiön ja sen konserniyhtiöiden työntekijät ja muut avainhenkilöt. Optio-ohjelmien tarkoituksena on si-
touttaa optioiden haltijat yhtiön taloudelliseen kasvuun ja yhtiön osakkeen arvonmuodostukseen sekä
luoda yhtiön ja optioiden haltijoiden välille pitkäaikainen, yhtiötä sekä taloudellisesti että toiminnallisesti
hyödyttävä suhde.
Nightingale Healthilla on optio-ohjelmia kolmessa osakesarjassa: i) ennen listautumista käynnistetyt
EMP optio-ohjelmat, jotka oikeuttavat EMP-sarjan osakkeeseen ja jotka kaikki ansaittiin merkittäväksi
listautumisen yhteydessä, ii) B-sarjan osakkeeseen oikeuttavat optio-ohjelmat, joissa merkintäoikeus
ansaitaan pääosin yhtiön arvonousun perusteella sekä iii) A-sarjan osakkeeseen oikeuttavat optio-oh-
jelmat, joissa osa optioista ansaittiin merkittäväksi listautumisen yhteydessä ja osa optioista ansaitaan
merkittäväksi yhtiön tulevan markkina-arvon nousun perusteella.
B-sarjan osakkeeseen oikeuttavien optio-ohjelmien ansaintakriteerit on kuvattu seuraavassa taulu-
kossa. Kaikki ilmoitetut markkina-arvot määritellään 45 vuorokauden kaupankäyntimäärillä painotetun
57 (121)
keskikurssin mukaisesti. Kukin optio-ohjelma, jossa on erilaiset ansaintatapahtumat, on esitetty taulu-
kossa erillisenä.
Optio-ohjelmien ansaintapahtumat 30.6.2025 päättyneen tilikauden lopussa
Optio-ohjelma Ensimmäinen an-Toinen ansainta-Kolmas ansainta-Neljäs ansainta- saintatapahtuma tapahtuma tapahtuma tapahtuma Hallituksen jäsenten ½ optioiden koko-½ optioiden koko-- - ja keskeisen johdon naismäärästä, kun naismäärästä, kun optiot yhtiön markkina-yhtiön markkina-arvo on vähintään arvo on vähintään 500 miljoonaa eu-1 000 miljoonaa eu-roa roa Toimitusjohtajan op-1/3 optioiden koko-1/3 optioiden koko-1/3 optioiden koko-- tiot naismäärästä, kun naismäärästä, kun naismäärästä, kun yhtiön markkina-yhtiön markkina-yhtiön markkina-arvo on vähintään arvo on vähintään arvo on vähintään 500 miljoonaa eu-1 000 miljoonaa eu-1 500 miljoonaa eu-roa roa roa Avainhenkilöiden ½ optioiden koko-½ optioiden koko-- - optio-ohjelma naismäärästä, kun naismäärästä, kun yhtiön markkina-yhtiön markkina-arvo on vähintään arvo on vähintään 500 miljoonaa eu-1 000 miljoonaa eu-roa roa Johtoryhmän optio-100 000 optiota kun 250 000 optiota kun 250 000 optiota kun 400 000 optiota kun ohjelma 12 kk on kulunut yhtiön markkina-yhtiön markkina-yhtiön markkina-työsuhteen alkami-arvo on vähintään arvo on vähintään arvo on vähintään sesta 1 000 miljoonaa eu-1 250 miljoonaa eu-1 500 miljoonaa eu-roa roa roa 100 000 optiota kun 150 000 optiota kun 150 000 optiota kun 200 000 optiota kun 12 kk on kulunut yhtiön markkina-yhtiön markkina-yhtiön markkina-työsuhteen alkami-arvo on vähintään arvo on vähintään arvo on vähintään sesta 1 000 miljoonaa eu-1 250 miljoonaa eu-1 500 miljoonaa eu-roa roa roa 150 000 optiota kun 150 000 optiota kun 200 000 optiota kun - yhtiön markkina-yhtiön markkina-yhtiön markkina-arvo on vähintään arvo on vähintään arvo on vähintään 1 000 miljoonaa eu-1 250 miljoonaa eu-1 500 miljoonaa eu-roa roa roa 113 267 optiota kun 113 267 optiota kun 113 266 optiota kun - yhtiön markkina-yhtiön markkina-yhtiön markkina-arvo on vähintään arvo on vähintään arvo on vähintään 1 000 miljoonaa eu-1 250 miljoonaa eu-1 500 miljoonaa eu-roa roa roa 2022 Yrityskaup-½ optioiden koko-½ optioiden koko-- - paan liittyvä optio-naismäärästä, kun naismäärästä, kun ohjelma yhtiön markkina-yhtiön markkina-arvo on vähintään arvo on vähintään 1 000 miljoonaa eu-1 500 miljoonaa eu-roa roa
Avainhenkilöiden optio-ohjelman mukaan optioiden käyttämisen edellytyksenä on, että optionhaltija on
työ- tai palvelussuhteessa yhtiöön. Myös muihin yllä olevassa taulukossa esitettyihin optio-ohjelmiin liit-
tyy työ- tai palvelussuhteen jatkumiseen perustuva ehto, jonka mukaan optionhaltija menettää optio-
oikeudet, jos hän päättää työ- tai palvelusuhteensa yhtiöön. Jos yhtiö päättää tai irtisanoo optionhaltijan
toimisuhteen, on optionhaltijalla oikeus jo ansaittuihin optioihin sekä toimisuhteen päättymistä seuraa-
van ansaintatapahtuman mukaisesti ansaittaviin optioihin.
Yhtiön hallitus päätti 20.9.2024 muutoksesta toimitusjohtajan optio-ohjelmaan myöntämällä toimitusjoh-
tajalle miljoona uutta optio-oikeutta. Oikeus merkitä osakkeita näiden uusien optio-oikeuksien perus-
teella syntyy, kun yhtiön markkina-arvo saavuttaa 1 500 miljoonaa euroa. Jokainen optio-oikeus
58 (121)
oikeuttaa toimitusjohtajan merkitsemään yhden B-sarjan osakkeen 6,75 euron osakekohtaiseen mer-
kintähintaan.
Hallitus on päättänyt toimitusjohtajan optio-ohjelmasta 3.3.2021, jolloin toimitusjohtajalle myönnettiin
kaksi miljoonaa optio-oikeutta, jotka oikeuttavat merkitsemään B-sarjan osakkeita seuraavien markkina-
arvoa koskevien tavoitteiden saavuttamisen perusteella: miljoonalla optio-oikeudella voidaan merkitä
osakkeita yhtiön markkina-arvon ollessa vähintään 500 miljoonaa euroa, ja miljoonalla optio-oikeudella
voidaan merkitä osakkeita yhtiön markkina-arvon ollessa vähintään 1 000 miljoonaa euroa. Jokainen
optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään yhden yhtiön B-sarjan osakkeen. Uusien optio-oikeuksien myötä
toimitusjohtajan optio-ohjelman optio-oikeuksien enimmäismäärä on yhteensä kolme miljoonaa optio-
oikeutta. Yllä olevassa taulukossa on kuvattu toimitusjohtajaa koskevan optio-ohjelman ansaintatapah-
tumat muutoksen jälkeen.
A-sarjan osakkeisiin oikeuttavien optioiden ansaintatapahtumat on kuvattu alla:
2020 Hallituksen jäsenen (TS) optiot
Hallituksen jäsenelle syntyi oikeus merkitä 1 362 025 optio-oikeutta yhtiön First North -listautumisen
yhteydessä. Lisäksi hallituksen jäsenellä on oikeus optio-oikeuksiin,
- jotka vastaavat yhtä prosenttia yhtiön osakkeista täysi laimennusvaikutus huomioon ottaen, yhtiön
järjestelyä edeltäneen arvon ollessa rahoituskierroksen, yrityskaupan tai listautumisen yhteydessä
yli 500 miljoonaa euroa; sekä
- jotka vastaavat yhtä prosenttia yhtiön osakkeista täysi laimennusvaikutus huomioon ottaen, yhtiön
järjestelyä edeltäneen arvon ollessa rahoituskierroksen, yrityskaupan tai listautumisen yhteydessä
yli 1 000 miljoonaa euroa.
Mikäli hallituksen jäsenyys päättyy, hallituksen jäsenellä on oikeus pitää optiot, joilla ehtojen mukaan on
jo oikeus merkitä osakkeita ennen hallituksen jäsenyyden päättymistä.
2020 Hallituksen jäsenen (LN) optiot
Hallituksen jäsenelle syntyi oikeus merkitä 231 770 optio-oikeutta yhtiön First North -listautumisen yh-
teydessä. Lisäksi hallituksen jäsenellä on oikeus optio-oikeuksiin,
- jotka vastaavat yhtä prosenttia yhtiön osakkeista täysi laimennusvaikutus huomioon ottaen, yhtiön
järjestelyä edeltäneen arvon ollessa yli 500 miljoonaa euroa rahoituskierroksen, yrityskaupan tai
listautumisen yhteydessä; sekä
- jotka vastaavat yhtä prosenttia yhtiön osakkeista täysi laimennusvaikutus huomioon ottaen, yhtiön
järjestelyä edeltäneen arvon ollessa yli 1 000 miljoonaa euroa rahoituskierroksen, yrityskaupan tai
listautumisen yhteydessä.
Mikäli hallituksen jäsenyys päättyy, hallituksen jäsenellä on oikeus pitää optiot, joilla on ehtojen mukaan
jo oikeus merkitä osakkeita ennen hallituksen jäsenyyden päättymistä.
59 (121)
Optio-ohjelmien tiedot
Alla olevissa taulukoissa on kuvattu kunkin optio-ohjelman keskeiset ehdot sekä esitetty optioiden pe-
rusteella merkittävissä olevien osakkeiden kokonaismäärä kussakin optio-ohjelmassa.
2020 Hallituksen 2020 Hallituksen Optio-ohjelma EMP II EMP III jäsenen (TS) jäsenen (LN) optiot optiot Merkintähinta, EUR 1,42 1,63 1,63 2,48 Osakkeiden lukumäärä 1 774 997 453 908 2 580 395 1 450 140 30.6.2025* Osakkeiden lukumäärä 1 791 853 453 908 2 580 395** 1 450 140** 30.6.2024* Voimassaolon alkamis-8.5.2018 28.10.2020 7.9.2020 15.12.2020 päivä Voimassaolon päättymis-30.4.2028 30.10.2030 4.12.2030 7.1.2031 päivä 500m:21.7.2028-500m:21.7.2028-Laskennalliset ansainta-14.8.2030 22.9.2030 tapahtumat 1000m:11.3.2029-1000m:11.3.2029-3.9.2030 21.12.2030
Hallituksen, toi-2022 yritys-Avainhenkilöi-mitusjohtajan ja Johtoryhmän kauppaan si-Optio-ohjelma den optio-oh-keskeisen joh-optio-ohjelma*** dottu optio-oh-jelma*** don optiot*** jelma*** 2,50 (6,75) Merkintähinta, EUR 2,50 (6,75) 2,50 (6,75) 2,50 (6,75) tai 6,75 Osakkeiden lukumäärä 6 200 000 2 331 857 2 536 200 100 000 30.6.2025 Osakkeiden lukumäärä 5 200 000 1 426 857 2 200 000 100 000 30.6.2024 Voimassaolon alkamis-3.3.2021-18.3.2022 18.3.2022-9.6.2025 18.3.2022 päivä 16.10.2023 Voimassaolon päätty-31.12.2031-31.5.2032-31.12.2033 31.5.2032 mispäi 31.12.2033 31.5.2035 1000m: 6.3.2029-500m:14.8.2027-500m: 6.8.2028-2.6.2031 20.7.2028 15.9.2030 (14.5.2031) 1000m: 4.3.2029 (11.9.2024) (14.5.2030) 1250m:14.7.2029-Laskennalliset ansain-(14.5.2030) 1000m: 2.1.2029-1000m: 4.10.2031 tatapahtumat 1500m: 3.11.2029 10.3.2029 22.12.2029-(14.11.2032) (14.5.2031) (9.7.2029) 1500m: 13.6.2031 1500m: 3.11.2029-29.9.2029 (14.5.2031) 29.12.2031 (14.5.2032)
* Ylimääräisen yhtiökokouksen 18.2.2021 päättämän osakesplitin seurauksena kaikki ennen osakesplittiä annetut optiot oikeutta-
vat sen haltijan merkitsemään 301 osaketta. Osakesplitin vaikutus on huomioitu taulukossa.
** Osakkeiden määrät (TS) ja (LN) päivitettiin vastaamaan prosenttiosuuksia yhtiön osakemäärästä 30.6.2024.
*** Nightingale Health Oyj:n hallitus päätti 11.8.2022 muuttaa osakkeiden osakekohtaisen merkintähinnan kaikissa yhtiön optio-
ohjelmissa, jotka oikeuttavat B-sarjan osakkeisiin. Uusi osakekohtainen merkintähinta on 2,50 euroa. Ennen muutosta osakekoh-
tainen merkintähinta oli 6,75 euroa. Yllä olevassa taulukossa on esitetty uusi merkintähinta (alkuperäinen merkintähinta suluissa)
ja uudet ansaintatapahtumat (alkuperäiset ansaintatapahtumat suluissa).
60 (121)
Optioiden arvostuksessa käytetyt syöttötiedot
Alla olevissa taulukoissa on kuvattu kunkin optio-ohjelman käyvän arvon laskennassa käytetyt syöttö-
tiedot ja käyvät arvot.
2020 Hallituksen 2020 Hallituksen Optio-ohjelma EMP II EMP III jäsenen (TS) jäsenen (LN) optiot optiot Merkintähinta, EUR 1,42 1,63 1,63 2,48 Osakkeen arvo myöntä-1,42 1,63 1,131,63 1,132,48 mishetkellä, EUR Maturiteetti, vuotta 5,8 8,3 8,2 9,5 Odotettu volatiliteetti, % 37,440,4 41,4 41,446,6 41,646.4 Riskitön korko, % -0,410,69 -0,44 -0,43 -0,283,33 -0,403.33 Oletettu osinko, EUR 0 0 0 0 Black-Scholes, Black-Scholes, Bi-Arvostusmalli Black-Scholes Black-Scholes Binomimalli, nomimalli, Monte Monte Carlo Carlo Käypä arvo per optio, 0,60,7 0,770,78 0,120,78 0,121,19 EUR
Hallituksen, toi-2022 yritys-Avainhenkilöi-mitusjohtajan ja Johtoryhmän kauppaan si-Optio-ohjelma den optio-oh-keskeisen joh-optio-ohjelma* dottu optio-oh-jelma* don optiot* jelma* 2,5 (6,75) Merkintähinta, EUR 2,5 (6,75) 2,5 (6,75) 2,5 (6,75) tai 6,75 Osakkeen arvo myöntä-1,132,74 (6,75) 0,862,95 (1,85) 1,132,63 (2,05) 2,01 (2,05) mishetkellä, EUR Maturiteetti, vuotta 7,010.2 (10,8) 8,511,4 (11,7) 9,810,2 (10,1) 9,8 (10,1) 42,650,1 Odotettu volatiliteetti, % 43,052,2 (41,2) 43,0–48,0 (42,3) 43,0 (42,3) (42,643,1) 1,473,12 Riskitön korko, % 1,473,36 (-0,13) 1,473,36 (1,30) 1,47 (1,30) (1,32,74) Oletettu osinko, EUR 0 0 0 0 Black-Scholes, Binomimalli, Binomimalli, Arvostusmalli Binomimalli, Binomimalli Monte Carlo Monte Carlo Monte Carlo Käypä arvo per optio, EUR 0,060,62 EUR 0,11–1,68 EUR 0,061,15 EUR 0,060,14 EUR (EUR 3,153,31) (EUR 0,480,60) (EUR 0,310,51) (EUR 0,310,40)
* Nightingale Health Oyj:n hallitus päätti 11.8.2022 muuttaa osakkeiden osakekohtaisen merkintähinnan kaikissa yhtiön optio-
ohjelmissa, jotka oikeuttavat B-sarjan osakkeisiin. Uusi osakekohtainen merkintähinta on 2,50 euroa. Ennen muutosta osakekoh-
tainen merkintähinta oli 6,75 euroa. Alkuperäinen arvostus on ollut voimassa optioiden myöntämishetkestä 10.8.2022 asti, ja uusi
arvostus 11.8.2022 lähtien. Yllä oleva taulukko sisältää uudet syöttötiedot (alkuperäiset syöttötiedot suluissa) sekä arvon per optio
uusilla syöttötiedoilla (arvo per optio alkuperäisillä syöttötiedoilla suluissa).
61 (121)
Yhteenveto optio-ohjelmista
30.6.2025 30.6.2024 Keskimääräinen Keskimääräinen Yhteenveto optio-ohjel-Optioiden luku-Optioiden luku-toteutushinta per toteutushinta per mista määrä määrä osakeoptio, EUR osakeoptio, EUR 1.7 ulkona oleva määrä 2,20 15 203 153 2,23 13 778 300 Kaudella myönnetyt 4,37 2 274 800 2,39 2 702 141 Kaudella menetetyt 2,50 -30 000 2,30 -1 277 288 Kaudella toteutetut 1,61 -20 456 - - 30.6. ulkona oleva määrä 2,48 17 427 497 2,20 15 203 153 Kauden lopussa toteutet-1,65 4 122 700 1,65 4 139 556 tavissa olevat Optioiden toteuttamis-päivän osakehinnan pai-3,01 - notettu keskiarvo
Osakeperusteisten maksujen vaikutus tulokseen ja taloudelliseen asemaan
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Tulosvaikutteisesti kirjatut työsuhde-etuudet 1 693 2 932 Yhteensä 1 693 2 932
Osakeohjelmat
Nightingale Healthilla on ollut kaksi osakeohjelmaa, jossa työntekijät ovat voineet hankkia EMP-sarjan
osakkeita niiden käyvästä arvosta vähennettynä tuloverolain 66 §:n mukaisesti henkilöstöannille sallit-
tavalla alennuksella. Saatu etuus on kirjattu kuluksi oikeuden syntymisjaksolle ja vastakirjaus on tehty
omaan pääomaan.
Merkittävä arvio käyvän arvon määrittämisessä käytetyt oletukset ja arviot ja ansaintakauden
määrittäminen
Osakeoptiot on arvostettu käypään arvoon niiden myöntämispäivänä. Käypä arvo on määritelty Black-
Scholes- tai binomioptiohinnoittelumallia tai Monte Carlo -simulaatiota käyttäen. Markkinaperusteisia
oikeuden syntymisehtoja sisältävien optioiden osalta binomioptiohinnoittelumallia tai Monte Carlo -si-
mulaatiota on käytetty yhtiön markkina-arvon kehittymisen mallinnuksessa. Osakeoptioiden käyvän ar-
von määrittämisessä käytetty osakkeen odotettu volatiliteetti on perustunut Nightingale Healthin osak-
keen toteutuneeseen historialliseen volatiliteettiin siltä osin, kuin se on ollut saatavilla, sekä neljän ver-
rokkiyhtiön osakkeen historialliseen volatiliteettiin. Riskittömänä korkona on käytetty Suomen valtion 10
vuoden markkinakorkoa peilaten optioiden juoksuaikaa. Yksityiskohtaiset tiedot optioiden käyvän arvon
määrittämisessä käytetyistä syöttötiedoista on esitetty edellä Optioiden arvostuksessa käytetyt syöttö-
tiedot -taulukossa.
Lisäksi jokaisena raportointipäivänä yhtiö arvioi niiden optioiden määrän, joiden osalta se arvioi palvelun
suorittamiseen perustuvan ehdon täyttyvän ja huomioi tämän arvion kulua kirjatessaan.
62 (121)
8 Muut kulut
Laatimisperiaatteet
Muut kulut sisältävät kuluja, jotka ovat muita kuluja kuin tuotteiden myyntiin liittyvät kuluja ja työsuhde-
etuuksia kuten huolto-, ylläpito- ja IT-kulut, markkinointi, hallinto, ja tappiot pitkäaikaisten varojen luovu-
tuksista sekä muita henkilöstöön liittyviä kuluja kuten rekrytointikulut.
Muiden kulujen jaottelu luonteen perusteella
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Muut henkilöstöön liittyvät kulut -373 -353 Huolto-, ylläpito- ja IT-kulut -2 091 -1 526 Myynti ja markkinointi -928 -787 Hallintopalvelut -2 535 -1 718 Tutkimus- ja kehityskulut -125 -213 Yhteensä -6 051 -4 597
Muut kulut sisältävät 125 tuhatta euroa tutkimus- ja kehityskuluja, jotka eivät täyttäneet kehittämisme-
nojen aktivointikriteereitä.
Tilintarkastajien palkkiot
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Tilintarkastus -168 -163 Tilintarkastuslain 1:1.1 § 2 kohdassa tarkoitetut toi--1 - meksiannotMuut palvelut -69 - Veroneuvonta - -3 Yhteensä -239 -166
9 Poistot ja arvonalentumiset
Laatimisperiaatteet
Poistoilla tarkoitetaan omaisuuserän poistopohjan systemaattista jaksottamista taloudelliselle vaikutus-
ajalle. Nightingale Health kirjaa poistot tasapoistoina. Aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden pois-
tot alkavat, kun hyödyke on Nightingalen Healthin johdon tarkoittamalla tavalla valmis. Aineellisten käyt-
töomaisuushyödykkeiden poistot alkavat, kun omaisuus on Nightingalen Healthin käytettävissä. Nigh-
tingale Health arvioi odotetut taloudelliset vaikutusajat ja jäännösarvot vähintään jokaisen tilikauden lo-
pussa. Jos ne poikkeavat merkittävästi aikaisemmista arvioista, taloudellisia vaikutusaikoja oikaistaan
arviointihetkestä eteenpäin. Lisätietoja liitetiedoissa 14 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet ja 12 Lii-
kearvo ja aineettomat hyödykkeet.
Arvonalentumistappio on määrä, jolla omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää omaisuuserästä kerrytettä-
vissä olevan rahamäärän. Lisätietoja liitetiedossa 13 Arvonalentumistestaus.
Aineettomat hyödykkeet
Poistot kirjataan tulosvaikutteisesti tasaerinä aineettoman hyödykkeen arvioidun taloudellisen vaikutus-
ajan kuluessa 35 vuoden aikana lukuun ottamatta tiettyjä yrityskaupoilla hankittuja aineettomia hyö-
dykkeitä, joissa taloudellinen vaikutusaika on 10 vuotta.
Konserni ei kirjannut arvonalentumistappioita aineettomista hyödykkeistä tilikausilla 1.7.2024-30.6.2025
ja 1.7.2023-30.6.2024.
63 (121)
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Poistot kirjataan tulosvaikutteisesti tasaerinä aineellisen hyödykkeen arvioidun taloudellisen vaikutus-
ajan kuluessa seuraavasti:
- Koneet ja laitteet 410 vuotta
- Vuokratilojen perusparannusmenot 5 vuotta.
Konserni ei kirjannut arvonalentumistappioita aineellisista hyödykkeistä tilikausilla 1.7.2024–30.6.2025
ja 1.7.2023–30.6.2024.
Poistot
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Aineettomat hyödykkeet Muu teknologia -36 -36 Sovellukset -2 336 -2 628 Laboratorioteknologia -1 646 -1 550 Riskimallit -1 550 -1 663 Aineettomat oikeudet -331 -260 Yhteensä -5 898 -6 138 Aineelliset hyödykkeet Koneet ja kalusto -1 197 -868 Rakennukset ja rakennelmat -120 -127 Yhteensä -1 317 -995 Käyttöoikeusomaisuuserät Käyttöoikeusomaisuuserät -1 078 -1 026 Yhteensä -1 078 -1 026 Poistot ja arvonalentumiset yhteensä -8 294 -8 158
10 Tuloverot
Laatimisperiaatteet
Tuloslaskelman tuloverot koostuvat kauden verotettavaan tuloon perustuvasta verosta sekä laskennal-
listen verojen muutoksesta. Tuloverot kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi silloin kun ne liittyvät liiketoi-
mintojen yhdistämisiin, suoraan omaan pääomaan tai muihin laajan tuloksen eriin kirjattuihin eriin.
Jos tuloverokäsittelyn suhteen on epävarmuutta, tuloverovelkoihin kirjataan jaksotuserä, joka vastaa
johdon parasta arviota lopullisesta velasta. Tämä perustuu käsillä oleviin olosuhteisiin, konsernin vero-
lainsäädännön tulkintaan sekä aikaisempaan kokemukseen.
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan kunkin maan verolainsäädännön mukaan mää-
räytyvän verotettavan tulon ja voimassa olevan verokannan (tai tilinpäätöspäivään mennessä käytän-
nössä hyväksytyn verokannan) perusteella niissä maissa, joissa konserni toimii ja joissa sille syntyy
verotettavaa tuloa. Tätä veroa oikaistaan mahdollisilla edellisiin tilikausiin liittyvillä veroilla soveltuvin
osin.
64 (121)
Verotettava tulos voi erota tilinpäätöksessä raportoidusta tuloksesta, koska jotkin tuotto- tai kuluerät
saattavat olla veronalaisia tai vähennyskelpoisia verotuksessa eri vuosina, tietyt tuottoerät eivät ole lain-
kaan veronalaisia, tai tietyt kuluerät eivät ole vähennettävissä verotuksessa.
Laskennalliset verot
Laskennalliset verot kirjataan omaisuus- ja velkaerien konsernitilinpäätöksen kirjanpitoarvojen ja vero-
tuksellisten arvojen välisistä väliaikaisista eroista. 30.6.2025 konsernin laskennalliset verot johtuvat lä-
hinnä omaisuuserien kirjaamisesta käypään arvoon liiketoimintojen yhdistämisissä, vuokrasopimuk-
sista, myyntituottojen kirjaamisesta, verotuksellisista tappiosta sekä konsernin sisäisistä katteista. Las-
kennalliset verot määritetään voimassa olevien verokantojen (ja verolakien) tai muutettujen verokanto-
jen perusteella, mikäli ne on käytännössä hyväksytty raportointikauden päättymispäivään mennessä.
Laskennalliset verovelat
Laskennallinen verovelka kirjataan erän kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon välisistä väliaikaisista
veronalaisista eroista. Laskennallista verovelkaa ei kirjata, jos se johtuu liikearvon alkuperäisestä kir-
jaamisesta, tai omaisuuserän tai velan alkuperäisestä kirjaamisesta, kun kyseessä ei ole liiketoimintojen
yhdistäminen eikä liiketapahtuma vaikuta kirjanpidon tulokseen, verotettavaan tuloon (tai verotukselli-
seen tappioon) liiketoimen toteutumisajankohtana.
Laskennalliset verosaamiset
Laskennallinen verosaaminen kirjataan verotuksessa vähennyskelpoisista väliaikaisista eroista, käyttä-
mättömistä verotuksellisista tappioista sekä käyttämättömistä verotukseen liittyvistä hyvityksistä vain
siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan
Nightingale Health voi hyödyntää em. erät.
- Taseeseen merkityt laskennalliset verosaamiset: konserni arvioi näiden verosaamisten määrän ja
niiden hyödyntämisen todennäköisyyden uudelleen kunkin raportointikauden lopussa. Jos kyseistä
verohyötyä ei enää pidetä todennäköisenä, Nightingale Health kirjaa vähennyksen laskennallisen
verosaamisen kirjanpitoarvosta.
- Taseeseen merkitsemättömät laskennalliset verosaamiset: Nightingale Health arvioi nämä erät uu-
delleen kunkin kauden päättyessä. Ne kirjataan taseeseen siihen määrään saakka, kuin on käynyt
todennäköiseksi, että kyseiset saamiset voidaan hyödyntää tulevaisuudessa syntyvää verotettavaa
tuloa vastaan. Tämä koskee esim. verotuksessa hyväksytyistä tappioista kirjattavia laskennallisia
verosaamisia. Konserni ottaa tällöin huomioon kaiken saatavilla olevan positiivisen ja negatiivisen
näytön, ml. ennakoidut vastaiset verotettavat tulot, olemassa olevien väliaikaisten erojen purkautu-
miset tulevaisuudessa, verolakien ja/tai verokantojen muutokset sekä viimeaikaiset rahoitusjärjes-
telyt.
- Laskennallista verosaamista ei kuitenkaan kirjata, jos se syntyy omaisuuserän tai velan alkuperäi-
sestä kirjaamisesta, kun kyseinen liiketoimi ei ole liiketoimintojen yhdistäminen ja kirjaaminen ei
vaikuta kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan tuloon (tai verotukselliseen tappioon) liiketoimen
toteutumisajankohtana.
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero -72 -20 Edellisiin tilikausiin liittyvät verot - -54 Laskennallisten verojen muutos 19 -14 Yhteensä -54 -88
65 (121)
Tuloslaskelman verokulun ja Suomessa sovellettavalla verokannalla laskettujen tuloverojen
välinen täsmäytyslaskelma
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Tulos ennen tuloveroja -18 408 -17 375 Vero laskettuna Suomessa sovellettavalla verokannalla (20 %) 3 682 3 475 Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset kauden verotukselli--3 308 -2 859 sista tappioista Osakeoptiot -339 -586 Yhteisyrityksen tulosvaikutus -7 -3 Edellisiin tilikausiin liittyvä verot - -54 Muut erät -81 -61 Tuloslaskelman tuloverot -54 -88
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutokset
Tuhatta euroa 1.7.2024 Kirjattu Kirjattu laajan Muut muu-30.6.2025 tulosvaikuttei-tuloslaskel-tokset sesti man kautta Laskennalliset verosaamiset Vahvistetut tappiot 108 -104 - - 4 Sisäiset katteet 40 -3 - - 37 Vuokrasopimukset 359 -203 -31 555 679 Aineettomat oikeudet 75 -29 - - 46 Muut erät 2 -2 - - - Yhteensä 584 -342 -31 555 766 Netotettu laskennallisista verove--577 -745 loista Laskennalliset verosaamiset 7 21 taseessa Laskennalliset verovelat Vuokrasopimukset -521 372 30 -555 -673 Aineelliset hyödykkeet - -22 - - -22 Aineettomien hyödykkeiden kir--80 10 - -71 jaaminen käypään arvoon Yhteensä -601 361 30 -555 -766 Netotettu laskennallisista vero-577 745 saamisista Laskennalliset verovelat ta--24 -21 seessa
Muihin laajan tuloksen eriin kirjatut tuloverot
Konserni ei ole kirjannut muihin laajan tuloksen eriin liittyviä tuloveroja 30.6.2025 tai 30.6.2024 päätty-
neillä tilikausilla
Verotukselliset tappiot, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Verotukselliset tappiot 78 915 62 170
66 (121)
Verotuksellisista tappioista, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista, 77 639 tuhatta euroa
(60 976 tuhatta euroa 30.6.2024) on syntynyt emoyhtiö Nightingale Health Oyj:ssä. Näistä tappioista ei
ole kirjattu laskennallista verosaamista, koska tilinpäätöksen laatimisajankohtana ei ole katsottu olevan
vakuuttavaa näyttöä siitä, että kyseiset tappiot pystyttäisiin hyödyntämään pois lukien määrä, joista on
kirjattu laskennallinen verosaaminen, koska ne voidaan hyödyntää veronalaisia väliaikaisia eroja vas-
taan. Näistä tappioista 10 836 tuhatta euroa vanhenee vuosina 2027–2030 ja 66 802 tuhatta euroa
vuosina 2031–2035. Verotukselliset tappiot 1 277 tuhatta euroa (1 194 tuhatta euroa) ovat syntyneet
Japanin, USA:n, Iso-Britannian, Saksan ja Singaporen tytäryhtiöissä. Näistä tappioista 559 tuhatta eu-
roa vanhenee vuosina 20302035 ja 718 tuhatta euroa ei vanhene.
Muut vähennyskelpoiset väliaikaiset erot, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista
Konsernilla on lisäksi muita vähennyskelpoisia väliaikaisia eroja, joista ei ole kirjattu laskennallista ve-
rosaamista, 1 268 tuhatta euroa 30.6.2025 (3 360 tuhatta euroa 30.6.2024). Muut vähennyskelpoiset
väliaikaiset erot koostuivat pääasiassa IFRS 2 -standardin mukaisten osakeperusteisten maksujen kir-
janpidollisesta jaksotuksesta.
11 Osakekohtainen tulos
Laatimisperiaatteet
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla yhtiön omistajille kuuluva kauden voitto (tap-
pio) ulkona olevien kantaosakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla (tilikauden aikana), pois lu-
kien mahdolliset yhtiön hallussa olevat omat osakkeet.
Kun lasketaan laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta, otetaan ulkona olevien osak-
keiden painotetussa keskimääräisessä lukumäärässä huomioon kaikkien potentiaalisten osakkeiden lai-
mentava vaikutus. Optioilla on laimentava vaikutus ainoastaan silloin, kun osakkeen keskimääräinen
markkinahinta ylittää kauden aikana optioiden merkintähinnan ja tilikauden tulos on voitollinen. Tilikau-
den tuloksen ollessa tappiollinen optioilla ei ole laimentavaa vaikutusta.
Osakekohtainen tulos
1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Emoyhtiön omistajille kuuluva voitto (tappio) -18 461 -17 463 Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo 60 346 60 341 tilikauden aikana (1 000 kpl) Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekoh--0,31 -0,29 tainen tulos A-sarja ja EMP-sarja, euroa Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekoh--0,31 -0,29 tainen tulos B-sarja, euroa
Yhtiön A-sarjan, B-sarjan ja EMP-sarjan osakkeet ovat yhtiön kantaosakkeita. B-sarjan osakkeille mak-
setaan viisi prosenttia korkeampaa osinkoa kuin A-sarjan osakkeille ja EMP-sarjan osakkeille. Parempi
oikeus ei koske mitään muuta varojen jakoa tai pääoman palautusta kuin osingonjakoa. Osingon pa-
remmasta oikeudesta johtuen B-sarjan osakkeet ovat erillinen sarja kantaosakkeita, joten Nightingale
Health esittää osakekohtaisen tuloksen (”EPS”) erikseen kaikille osakelajeille, joilla on erilainen oikeus
kauden tulokseen. Näin ollen Nightingale Health esittää kaksi erillistä EPS-lukua siten, että B-sarjan
osakkeille esitetään EPS erillään A-sarjan ja EMP-sarjan EPS:stä. Koska konsernin tulos on ollut tap-
piollinen, parempi oikeus osinkoon ei vaikuta B-sarjan osakekohtaiseen tulokseen.
Yhtiön potentiaaliset laimentavat instrumentit ovat annettuja osakeoptiota. Koska konsernin tulos on
ollut tappiollinen, osakeoptioilla ei olisi laimentavaa vaikutusta ja siksi niitä ei ole otettu huomioon lai-
mennettua osakekohtaista tulosta laskettaessa. Tämän vuoksi laimentamattomalla ja laimennusvaiku-
tuksella oikaistulla osakekohtaisella tuloksella ei ole eroa.
67 (121)
12 Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet
Laatimisperiaatteet
Liikearvo
Liikearvoksi kirjataan määrä, jolla
- luovutettu vastike
- määräysvallattomien omistajien osuuden käypä arvo tai suhteellinen osuus hankinnan kohteen net-
tovarallisuudesta ja
- hankinnan kohteesta aiemmin omistetun osuuden käypä arvo yhteenlaskettuina
ylittävät yksilöitävissä olevan nettovarallisuuden käyvän arvon. Liikearvo kuvastaa mm. yrityshankin-
noista odotettuja vastaisia tulevia synergiaetuja. Liikearvosta ei kirjata poistoja, vaan se testataan mah-
dollisen arvonalentumisen varalta vuosittain ja aina kun on jokin viite siitä, että arvo saattaa olla alentu-
nut. Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä arvonalentumisilla.
Aineettomat hyödykkeet
Aineeton hyödyke kirjataan taseeseen, kun aineeton hyödyke on yksilöitävissä, Nightingale Healthilla
on siihen määräysvalta, aineettomasta hyödykkeestä on vastaista taloudellista hyötyä ja on todennä-
köistä, että hyödykkeeseen liittyvä odotettavissa oleva taloudellinen hyöty koituu Nightingale Healthin
hyväksi, sekä aineettoman hyödykkeen hankintameno on luotettavasti määriteltävissä. Aineettomat
hyödykkeet arvostetaan alun perin hankintamenoon pois lukien liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut
omaisuuserät. Alkuperäisen kirjaamisen jälkeen aineettomat hyödykkeet merkitään taseeseen kerty-
neillä poistoilla ja mahdollisilla arvonalentumistappioilla vähennettynä. Poistot kirjataan tasapoistoina
taloudellisena vaikutusaikana.
Yrityskaupoissa hankitut teknologiaomaisuuserät on arvostettu alun perin käypään arvoon hankinta-
ajankohtana käyttäen rojaltisäästömenetelmää (relief-from-royalty method). Tätä menetelmää sovellet-
taessa otetaan huomioon diskontatut arvioidut rojaltimaksut, joilta konserni arvioi välttyvänsä hankki-
mansa teknologian avulla.
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimus on Nightingalen Healthin alkuperäistä ja suunnitelmallista selvitystyötä, jonka tarkoituksena
on uuden tieteellisen tai teknisen tiedon tai ymmärryksen saavuttaminen. Tutkimusmenot kirjataan ku-
luiksi tulosvaikutteisesti silloin, kun ne syntyvät.
Kehittämisellä tarkoitetaan tutkimustulosten tai muun tietämyksen soveltamista uusien tai aikaisempia
olennaisesti parempien raaka-aineiden, laitteiden, tuotteiden, prosessien, järjestelmien tai palvelujen
suunnitteluun ennen kaupallisen tuotannon tai käytön aloittamista. Konserni kirjaa kehittämismenot ta-
seeseen, kun kaikki seuraavat ehdot täyttyvät:
- Nightingale Health pystyy osoittamaan, että aineettoman hyödykkeen valmiiksi saattaminen on tek-
nisesti toteutettavissa niin, että hyödyke on käytettävissä tai myytävissä.
- Konsernilla on aikomus saattaa aineeton hyödyke valmiiksi ja käyttää sitä tai myydä se.
- Nightingale Health pystyy käyttämään aineetonta hyödykettä tai myymään sen.
- Konserni pystyy osoittamaan, kuinka aineeton hyödyke tulee tuottamaan todennäköistä vastaista
taloudellista hyötyä.
- Nightingale Healthilla on käytettävissä riittävästi teknisiä, taloudellisia ja muita voimavaroja kehittä-
mistyön loppuunsaattamiseen ja aineettoman hyödykkeen käyttämiseen tai myymiseen.
68 (121)
- Nightingale Health pystyy määrittämään luotettavasti menot, jotka johtuvat aineettomasta hyödyk-
keestä sen kehittämisvaiheen aikana.
Kehittämismenojen aktivointi aloitetaan, kun kaikki edellä kuvatut ehdot täyttyvät, ja aktivointi lopete-
taan, kun aineeton hyödyke on valmis käytettäväksi johdon tarkoittamalla tavalla. Aktivoidut kehittämis-
menot sisältävät kaikki ne menot, jotka johtuvat välittömästi hyödykkeen saattamisesta valmiiksi sille
aiottuun käyttötarkoitukseen. Aktivoidut kehittämismenot sisältävät Nightingale Healthilla pääosin työ-
suhde-etuuksia, tutkimusnäytteiden analysointikuluja sekä ostoja kolmansilta osapuolilta. Nightingale
Health on myös kirjannut kehittämismenoihin:
- lisäykseksi vieraan pääomat menot, jotka Nightingale Healthilla ovat syntyneet julkiselta vallalta
saaduista, kehittämistarkoituksiin nostetuista lainoista tai yleisesti lainaksi otettujen varojen käy-
töstä, jolloin omaisuuserän menot on kerrottu rahoitusmenokertoimella.
- vähennykseksi julkiset avustukset, jotka Nightingale Health on saanut kehittämistarkoituksiin ja ak-
tivoinut avustuksia vastaavat menot.
Poistoajat
Konsernin itse kehittämien aineettomien hyödykkeiden poistoaika on 35 vuotta. Muun teknologian eli
liiketoimintojen yhdistämisissä hankittujen teknologiaomaisuuserien poistoaika on 10 vuotta.
Nightingale Health tarkistaa poistoajat ja -menetelmät vähintään jokaisen tilikauden päättyessä. Jos
omaisuuserän odotettu taloudellinen vaikutusaika poikkeaa aikaisemmista arvioista, poistoaikaa muu-
tetaan vastaavasti. Muutokset voivat johtua esim. teknisestä kehityksestä tai kysynnän tai kilpailutilan-
teen muutoksista.
Arvonalentumistestaus
Nightingale Health suorittaa vuosittain arvonalentumistestauksen liikearvolle ja keskeneräisille aineet-
tomille hyödykkeille. Lisäksi konserni arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, onko viitteitä
siitä, että aineettoman hyödykkeen arvo on alentunut. Lisätietoja arvonalentumistestauksesta liitetie-
dossa 13 Arvonalentumistestaus.
Merkittävä harkintaan perustuva ratkaisu kehittämismenojen aktivointikelpoisuus
Merkittävä arvio arviot kehittämisvaiheessa olevan hyödykkeen todennäköisestä vastaisesta
taloudellisesta hyödystä
Nightingale Health kirjaa sisäisesti aikaansaadut kehittämismenot taseeseen aineettomaksi hyödyk-
keeksi, kun kirjaamisedellytykset täyttyvät. Tämä edellyttää johdon harkintaa kehittämisvaiheessa ole-
van hyödykkeen aktivointikriteerien täyttymisestä kuten aineettoman hyödykkeen teknisestä toteutetta-
vuudesta ja todennäköisestä vastaisesta taloudellisesta hyödystä. Teknistä toteutettavuutta arvioidaan
osana tuotekehitysprosessia ja kehittämiskulun aktivointi aloitetaan vasta kun hanke on teknisesti eden-
nyt ennalta määriteltyyn vaiheeseen. Vastaista taloudellista hyötyä arvioidaan hankekohtaisesti huomi-
oiden laadulliset tekijät. Yhtiö määrittää kerrytettävissä olevaa rahavirtaa rahavirtapohjaisilla tuottolas-
kelmilla. Rahavirtoihin liittyy oletuksia tulevasta myynnistä ja sen kehityksestä, kuluista ja kannattavuu-
desta sekä taloudellisista vaikutusajoista ja ne saattavat erota merkittävästi myöhemmin toteutuvista
rahavirroista.
Kun aineeton hyödyke valmistuu, johto käyttää harkintaa määrittäessään hyödykkeen taloudellisen vai-
kutusajan eli poistoajan. Lisäksi johto käyttää harkintaa aineettoman hyödykkeen valmistumisen jälkeen
syntyneiden menojen osalta, onko kyse olemassa olevan omaisuuserän parantamisesta, joka kirjataan
taseeseen aineettomaksi hyödykkeeksi, vai ylläpidosta, joka kirjataan kuluksi.
69 (121)
Kehittämismenot
Nightingale Healthin kehittämismenot liittyvät seuraaviin osa-alueisiin:
- Sovellukset koostuvat mobiilisovelluksista, joiden kautta yhtiö toimittaa asiakkailleen verianalyysin
tuloksia, ja rajapinnoista, joilla yhtiö toimittaa verianalyysin tuloksia käytettäväksi yhteistyökumppa-
neiden asiakkaille.
- Laboratorioteknologia koostuu yhtiön kehittämistä verinäytteiden analysointiin tarkoitetuista labora-
torio-ohjelmistoista ja analyysimenetelmistä sisältäen kyvykkyydet analysoida sekä laskimoveri-
näytteitä että kuivaverinäytteitä.
- Riskimallit ovat sairastumisriskien tunnistamiseksi kehitettyjä algoritmeja. Algoritmit on kehitetty
biopankkitutkimuksissa kerätyn historiallisen datan perusteella. Yhtiön kehittämillä lääketieteelli-
seen näyttöön perustuvilla algoritmeilla voidaan tunnistaa muun muassa henkilön vallitsevaan sy-
dänterveyteen, tyypin 2 diabetekseen ja liikalihavuuteen, keuhkojen terveyteen, suoliston tervey-
teen, nivelten terveyteen, mielenterveyteen ja vastustuskykyyn liittyvä riskitaso.
Muu teknologia sisältää liiketoimintojen yhdistämisessä kirjatut omaisuuserät.
Lisenssit sisälsivät konsernin Weavr:lta hankkiman maailmanlaajuisen lisenssin ja oikeudet Velvet
TM
-
verenkeräyslaitteeseen.
Patentit, liikesalaisuudet ja tavaramerkit sisältävät konsernin 27.6.2024 hankkimat täydet immateriaali-
oikeudet Velvet
TM
-verenkeräyslaitteeseen. Täysien immateriaalioikeuksien hankinnan seurauksena ta-
seen erä lisenssit siirrettiin vertailukaudella taseen eriksi patentit, liikesalaisuudet ja tavaramerkit.
Tasearvojen täsmäytyslaskelma
Liike-Labo-Muu Tava-1.7.2024-30.6.2025 Liike-Lisens-Paten-salai-Sovel-ratorio-Riski-Yh-tekno-ra-Tuhatta euroa arvo sit tit suu-lukset tekno-mallit teensä logia merkit det logia Hankintameno Alkusaldo 1.7. 1 023 418 - 1 604 301 100 9 406 9 189 5 724 27 766 Siirrot erien välillä - - - - - - 1 - -1 0 Lisäykset - - - - - 107 1 378 386 1 871 Loppusaldo 30.6. 1 023 418 - 1 604 301 100 9 515 10 567 6 109 29 637 Kertyneet poistot ja arvonalentumisetAlkusaldo 1.7. - -102 - -295 -55 -18 -6 122 -4 342 -3 504 -14 438 Tilikauden poisto - -36 - -264 -50 -17 -2 336 -1 646 -1 550 -5 898 Loppusaldo 30.6. - -138 - -559 -105 -35 -8 458 -5 988 -5 054 -20 336 Kirjanpitoarvo 1.7. 1 023 316 - 1 310 246 82 3 284 4 847 2 221 13 329 Kirjanpitoarvo 30.6. 1 023 280 - 1 045 196 66 1 057 4 579 1 056 9 302
70 (121)
Liike-Labo-Muu Tava-1.7.2023-30.6.2024 Liike-Lisens-Paten-salai-Sovel-ratorio-Riski-Yh-tekno-ra-Tuhatta euroa arvo sit tit suu-lukset tekno-mallit teensä logia merkit det logia Hankintameno Alkusaldo 1.7. 1 023 418 1 300 - - - 9 017 8 315 5 288 25 360 Siirrot erien välillä - - -1 300 1 040 195 65 - - - - Lisäykset - - 564 106 35 390 875 436 2 406 Loppusaldo 30.6. 1 023 418 - 1 604 301 100 9 406 9 189 5 724 27 766 Kertyneet poistot ja arvonalentumisetAlkusaldo 1.7. - -66 -108 - - - -3 494 -2 792 -1 840 -8 301 Siirrot erien välillä - - 108 -87 -16 -5 - - - - Tilikauden poisto - -36 - -208 -39 -13 -2 628 -1 550 -1 663 -6 138 Loppusaldo 30.6. - -102 - -295 -55 -18 -6 122 -4 342 -3 504 -14 438 Kirjanpitoarvo 1.7. 1 023 351 1 192 - - - 5 523 5 523 3 447 17 060 Kirjanpitoarvo 30.6. 1 023 316 - 1 310 246 82 3 284 4 847 2 221 13 329
Kuluiksi kirjatut tutkimus- ja kehittämismenot olivat tilikaudella yhteensä 125 tuhatta euroa (213 tuhatta
euroa).
Keskeneräiset aineettomat hyödykkeet
Seuraavien aineettomien hyödykkeiden kirjanpitoarvot 30.6.2025 sisältävät keskeneräisiä aineettomia
hyödykkeitä yhteensä 2 779 tuhatta euroa (1 539 tuhatta euroa):
Sovellukset: 86 tuhatta euroa (205 tuhatta euroa)
Laboratorioteknologia: 2 507 tuhatta euroa (1 275 tuhatta euroa)
Riskimallit: 186 tuhatta euroa (59 tuhatta euroa)
13 Arvonalentumistestaus
Laatimisperiaatteet
Nightingale Health suorittaa vuosittain arvonalentumistestauksen liikearvolle ja keskeneräisille aineet-
tomille hyödykkeille. Lisäksi Konserni arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, onko viitteitä
siitä, että aineettoman hyödykkeen arvo on alentunut. Jos on viitteitä arvonalentumisesta, Nightingale
Health suorittaa arvonalentumistestauksen kyseiselle omaisuuserälle.
Nightingale Healthin johto arvioi jokaisena raportointipäivänä onko viitteisiitä, että liikearvon, aineet-
toman tai aineellisen hyödykkeen tai käyttöoikeusomaisuuserän arvo on alentunut. Viitteitä arvioidaan
sisäisten ja ulkoisten informaatiolähteiden perusteella, jotka mittaavat taloudellista suorituskykyä, kuten
konsernin sisäinen raportointi tai taloudellisen ympäristön ja markkinoiden seuranta. Viitteitä voivat olla
muun muassa:
- testauslaskelmien laadinnan yhteydessä tarkasteltavien merkittävien tekijöiden kuten liikevaihdon,
kannattavuuden ja vallitsevien korkokantojen odottamattomat muutokset
71 (121)
- yhteisön nettovarallisuuden kirjanpitoarvo on suurempi kuin sen markkina-arvo
- markkinaolosuhteiden muutokset.
Liikearvo kohdistetaan arvonalentumistestausta varten niille rahavirtaa tuottaville yksiköille tai näiden
ryhmille, joiden odotetaan hyötyvän siitä liiketoimintojen yhdistämisestä, josta liikearvo syntyi. Rahavir-
taa tuottava yksikkö (”CGU”) on se Nightingale Healthin pienin yksilöitävissä oleva omaisuuseräryhmä,
jonka kerryttämät rahavirrat ovat pitkälti riippumattomia muiden omaisuuserien tai omaisuuseräryhmien
kerryttämistä rahavirroista.
Kerrytettävisoleva rahamäärä on omaisuuserän tai rahavirtaa tuottavan yksikön käypä arvo vähen-
nettynä luovutuksesta johtuvilla menoilla, tai käyttöarvo sen mukaan, kumpi näistä on suurempi.
Arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti, jos rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo ylittää
siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän. Arvonalentumistappio kohdistetaan vähentämään yksikön
omaisuuserien kirjanpitoarvoa siten, että ensin vähennetään rahavirtaa tuottavalle yksikölle kohdistetun
liikearvon kirjanpitoarvoa ja sen jälkeen yksikön muille omaisuuserille tasasuhteisesti yksikköön kuulu-
vien yksittäisten omaisuuserien kirjanpitoarvojen perusteella. Arvonalentumistappion kirjaamisen jäl-
keen omaisuuseristä tehtäviä poistoja tarkistetaan tulevilla kausilla siten, että omaisuuserän oikaistu
kirjanpitoarvo, mahdollisella jäännösarvolla vähennettynä, tulee kirjatuksi kuluksi systemaattisella ta-
valla omaisuuserän jäljellä olevana taloudellisena vaikutusaikana. Liikearvosta kirjattua arvonalentu-
mista ei myöhemmin peruuteta.
Arvoalentumistestauksen kohteena olleet varat
Nightingale Health on sisäisesti kehittänyt aineettomia hyödykkeitä, kuten aineenvaihduntaa ja sairas-
tumisriskejä laajasti mittaavan verianalysointiteknologian, joka sisältää laboratorioteknologiaa ja sairas-
tumisriskejä tunnistavia riskimalleja. Nightingale Health on myös kehittänyt tulosten raportoinnissa käy-
tettäviä sovelluksia ja rajapintoja. Nightingale Healthin aineettomia hyödykkeitä käytetään yhdessä tuot-
tamaan palveluita eli verianalyysejä ja sairastumisriskiennusteita, joten yksikään Nightingale Healthin
aineeton hyödyke ei tuota rahavirtaa itsenäisesti ja vastaavasti kaikki omaisuuserät ovat yksi rahavirtaa
tuottava yksikkö.
Liikearvo ja keskeneräiset aineettomat hyödykkeet raportointipäivinä
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Liikearvo 1 023 1 023 Keskeneräiset aineettomat hyödykkeet 2 779 1 539 Yhteensä 3 802 2 562
Testaustaso
Nightingale Healthilla on yksi rahavirtaa kerryttävä omaisuuseräryhmä eli CGU, joten sekä liikearvo että
keskeneräiset aineettomat hyödykkeet testataan osana CGU:ta.
Arvonalentumistestauksessa käytetty menetelmä ja syöttötiedot
Nightingale Health on määrittänyt kerrytettävissä olevat rahamäärät perustuen käyttöarvolaskelmiin,
jotka on laadittu käyttäen diskontattuja nettorahavirtaennusteita.
1.4.2025 suoritetussa arvonalentumistestauksessa käyttöarvolaskelmat perustuvat johdon laatimiin ja
hallituksen hyväksymiin budjetteihin tilikaudelle 2025–2026 ja tätä seuraavien neljän vuoden ennustei-
siin.
Nightingale Health on käyttänyt tulevista rahavirroista yhtä ennustetta, joka heijastaa todennäköisintä
lopputulemaa eikä sisällä rahavirtojen oikaisuja riskien johdosta. Nightingale Health on huomioinut
72 (121)
kasvuyritysvaiheeseen liittyvät riskit ennen veroja määritetyssä diskonttauskorossa eli WACC:ssa, jona
Nightingale Health on käyttänyt kasvuvaiheen yritysten riskit huomioivaa diskonttauskorkoa 24,0 %
(18,3 %) sisältäen rahavirtojen määrään ja ajoitukseen liittyvät riskit sekä riskittömän markkinakoron.
Liikevaihdon keskimääräisenä kasvuprosenttina ennustejaksolla on käytetty 69 % (60 %) ja ennustejak-
son jälkeen 2 % (2 %). Välittömien kustannusten on oletettu skaalautuvan nykyisen käyttökaterakenteen
suhteessa liikevaihtoon inflaatio huomioon ottaen. Koska yhtiön toiminta on erittäin skaalautuvaa, välil-
listen kustannusten on oletettu pysyvän lähes ennallaan ennustejakson aikana, johtaen liikevoittopro-
sentin merkittävään parantumiseen. Ennustejakson viimeisen vuoden liikevoittoprosenttina on käytetty
29,1 % (22,4 %), ja sen jälkeisen periodin 39,9 % (36,5 %).
Arvonalentumisen kirjaamisen tarvetta ei todettu 1.4.2025 suoritetun arvonalentumistestauksen perus-
teella. Arvonalentumistestaus osoitti puskuria testattujen varojen kirjanpitoarvoihin verrattuna. Arvon-
alentumistestaus perustuu oletukseen liikevaihdon merkittävästä kasvusta ja arvioidun liikevaihdon kas-
vun toteutumiseen sisältyy merkittävää epävarmuutta myytävien palveluiden ollessa vastikään markki-
noille lanseerattuja.
Merkittävä arvio arvonalentumistestauksessa käytetyt oletukset ja arviot
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevat rahamäärät on määritetty käyttöarvolaskelmiin pe-
rustuen. Käyttöarvolaskelmien laatiminen edellyttää Nightingale Healthin johdolta oletusten käyttöä.
Keskeisimmät oletukset liittyvät liikevaihdon kasvuun, kustannuksiin, liikevoittoprosenttiin ja diskont-
tauskorkoon. Arvonalentumistestauslaskelmissa käytetty konsernin liikevaihdon kasvu perustuu johdon
odotuksiin verianalyysipalveluiden myyntivolyymista, hinnasta ja verianalyysikapasiteetin kehittymi-
sestä. Myyntivolyymin kehityksen perustana on johdon arvio siitä, kuinka nopeasti ja onnistuneesti yritys
pystyy viemään tuotteensa markkinoille ja voittamaan markkinaosuutta jo olemassa olevien markkinoi-
den tulovirroissa, sekä toisaalta luomaan uusia liiketoimintamahdollisuuksia ja tulovirtoja. Hinta-arvio
perustuu tietoon olemassa olevien markkinoiden hintatasosta, ymmärrykseen yhtiön sisäisestä kulura-
kenteesta, sekä käsityksestä siitä, kuinka paljon potentiaaliset asiakkaat voisivat olla valmiita maksa-
maan yhtiön heille tuottamasta lisäarvosta. Yhtiön tuotantoprosessien oletetaan tehostuvan noin 2 %
vuodessa, johtaen näyteanalyysikapasiteetin kasvuun. Kulurakenne perustuu yhtiön nykyiseen kulura-
kenteeseen sekä välittömien että välillisten kulujen osalta. Yhtiön tuotannon kapasiteetin käyttöaste on
jo nykyisellään korkea, joskin osa analysoiduista näytteisei tuota liikevaihtoa. Täten kapasiteetin käy-
tön siirtyminen kohti liikevaihtoa tuottavia näytteitä ei aiheuta yhtiölle lisäkustannuksia, joka tarkoittaa
kustannusmielessä merkittävää skaalautumispotentiaalia yhtiölle.
14 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Laatimisperiaatteet
Nightingale Healthin aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet koostuvat pääosin laboratoriolaitteistoista ja
vuokrattujen tilojen perusparannusmenoista. Hankintameno sisältää hankinnasta ja asennuksesta välit-
tömästi aiheutuvat lisäkustannukset. Myöhemmin aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet arvostetaan
hankintamenoon, josta on vähennetty kertyneet poistot ja kertyneet arvonalentumistappiot.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden poistot alkavat, kun omaisuus on Nightingalen Healthin käy-
tettävissä. Poistot kirjataan tulosvaikutteisesti tasaerinä aineellisen hyödykkeen kunkin osan arvioidun
taloudellisen vaikutusajan kuluessa seuraavasti:
- Perusparannusmenot 5 vuotta
- Koneet ja laitteet 410 vuotta
73 (121)
Nightingale Health arvioi odotetut taloudelliset vaikutusajat ja jäännösarvot vähintään jokaisen tilikauden
lopussa. Jos ne poikkeavat merkittävästi aikaisemmista arvioista, taloudellisia vaikutusaikoja oikaistaan,
mutta ei takautuvasti.
Nightingale Health arvioi jokaisena raportointipäivänä, onko viitteitä siitä, että jonkin aineellisen käyttö-
omaisuushyödykkeen arvo saattaa olla alentunut. Jos viitteitä on, konserni arvioi omaisuuserän kerry-
tettävissä olevan rahamäärän. Kun omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää kerrytettävissä olevan rahamää-
rän, erotus eli arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti.
Jos aineellinen käyttöomaisuushyödyke myydään, luovutetaan tai poistetaan käytöstä, voitto tai tappio
kirjataan muihin tuottoihin tai muihin kuluihin.
Myynti ja takaisinvuokrausjärjestely
Kun Nightingale Health (myy-vuokralle ottaja) siirtää omaisuuserän toiselle taholle (ostaja-vuokralle
antaja) ja vuokraa sen takaisin ostaja-vuokralle antajalta, konserni arvioi, onko se siirtänyt määräysval-
lan omaisuuserään ostaja-vuokralle antajalle.
- Jos omaisuuserän määräysvalta on siirtynyt, Nightingale Health arvostaa takaisinvuokrauksesta
syntyvän käyttöoikeusomaisuuserän määrään, joka on itsellään pidettyyn käyttöoikeuteen liittyvä
suhteellinen osuus kirjanpitoarvosta.
- Jos omaisuuserän määräysvaltaa ei ole siirretty, Nightingale Health jatkaa omaisuuserän kirjaa-
mista taseessa sekä kirjaa rahoitusvelan.
Investoinnit
Nightingale Health investoi 30.6.2025 päättyneellä raportointikaudella laboratoriotiloihin ja laboratorio-
laitteisiin.
Kirjanpitoarvojen täsmäytys
1.7.2024-30.6.2025 Perusparannus-Käyttöoikeus-Koneet ja laitteet Yhteensä Tuhatta euroa menot omaisuuserät Hankintameno 1.7.2024 842 8 637 9 479 6 121 Lisäykset 3 1 516 1 520 2 775 Vähennykset - - - -159 Uudelleenluokittelut -66 66 - - Muuntoerot - -170 -170 -161 Hankintameno 30.6.2025 780 10 049 10 829 8 575 Kertyneet poistot ja arvon-alentumiset 1.7.2024 -494 -2 229 -2 723 -4 277 Vähennykset - - - 58 Tilikauden poistot -120 -1 197 -1 317 -1 078 Muuntoerot - 22 22 9 Kertyneet poistot ja arvon--612 -3 404 -4 018 -5 289 alentumiset 30.6.2025Kirjanpitoarvo 1.7.2024 348 6 408 6 757 1 843 Kirjanpitoarvo 30.6.2025 168 6 646 6 814 3 286
74 (121)
1.7.2023-30.6.2024 Perusparannus-Käyttöoikeus-Koneet ja laitteet Yhteensä Tuhatta euroa menot omaisuuserät Hankintameno 1.7.2023 574 5 400 5 974 6 347 Lisäykset 290 2 748 3 037 454 Vähennykset - - - -114 Uudelleenluokittelut - 581 581 -567 Muuntoerot -22 -91 -113 1 Hankintameno 30.6.2024 842 8 637 9 479 6 121 Kertyneet poistot ja arvon-alentumiset 1.7.2023 -389 -1 049 -1 437 -3 665 Uudelleenluokittelut - -379 -379 320 Vähennykset - - - 94 Tilikauden poistot -127 -868 -995 -1 026 Muuntoerot 21 66 88 - Kertyneet poistot ja arvon--494 -2 229 -2 723 -4 277 alentumiset 30.6.2024 Kirjanpitoarvo 1.7.2023 186 4 351 4 538 2 682 Kirjanpitoarvo 30.6.2024 348 6 408 6 757 1 843
15 Vuokrasopimukset
Laatimisperiaatteet
Nightingale Health toimii vuokralle ottajana ja on vuokrannut lähinnä toimitiloja, laboratoriolaitteita ja
muita koneita ja laitteita sekä autoja. Konserni merkitsee pääsääntöisesti taseeseensa kaikkiin vuokra-
sopimuksiin liittyvät omaisuuserät (käyttöoikeusomaisuuserät) ja vuokrasopimusvelat. Poikkeuksina
ovat lyhytaikaiset sekä vähäarvoisia omaisuuseriä koskevat vuokrasopimukset, joiden kirjanpitokäsittely
on kuvattu jäljempänä. Konserni arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus
tai sisältääkö se vuokrasopimuksen. Sopimus on vuokrasopimus tai sisältää vuokrasopimuksen, jos
sopimus antaa oikeuden yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan määräysvaltaan määräajaksi vas-
tiketta vastaan.
Nightingale Health kirjaa käyttöoikeusomaisuuserän sekä vuokrasopimusvelan sopimuksen alkamis-
ajankohtana. Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan alun perin hankintamenoon, joka sisältää:
- vuokrasopimusvelan alkuperäisen arvostuksen mukaisen määrän
- sopimuksen alkamisajankohtaan mennessä maksetut vuokrat vähennettyinä mahdollisilla saaduilla
vuokrasopimukseen liittyvillä kannustimilla (esim. kuukaudet, joilta vuokranantaja ei veloita vuokraa)
- mahdolliset Nightingale Healthille syntyneet alkuvaiheen välittömät menot, ja
- arvio alkuperäiseen tilaan palauttamista koskevista menoista, joita Nightingale Healthille syntyy.
Sopimuksen alkamisajankohdan jälkeen käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan kertyneillä poistoilla ja
arvonalentumistappioilla vähennettyyn hankintamenoon. Sitä oikaistaan tietyillä vuokrasopimusvelan
uudelleen määrittämisestä johtuvilla erillä. Käyttöoikeusomaisuuserästä kirjataan poistot tasapoistoina
sopimuksen alkamisajankohdasta lähtien, joko käyttöoikeusomaisuuserän taloudellisen vaikutusajan tai
vuokra-ajan kuluessa, sen mukaan kumpi näistä on lyhempi. Jos vuokrasopimus sisältää osto-option,
jonka käyttäminen on Nightingale Healthin arvion mukaan kohtuullisen varmaa, poistoaika voi olla mää-
ritelty hyödykkeen taloudellisen vaikutusajan mukaan, vaikka se olisi pidempi kuin vuokra-aika. Käyttö-
oikeusomaisuuserä testataan tarvittaessa arvonalentumisen varalta, ja mahdollinen arvonalentumistap-
pio kirjataan tulosvaikutteisesti.
75 (121)
Alun perin vuokrasopimusvelka arvostetaan niiden vuokramaksujen nykyarvoon, joita ei ole maksettu
sopimuksen alkamisajankohtana. Konserni käyttää diskonttauskorkona vuokrasopimusten sisäistä kor-
koa ja jos se ei ole helposti määriteltävissä, Nightingale Healthin lisäluoton korkoa. Vuokrasopimusvelan
arvoon sisältyvät vuokrat koostuvat seuraavista eristä:
- kiinteät maksut, mukaan lukien tosiasiallisesti kiinteät maksut
- muuttuvat vuokrat, jotka riippuvat indeksistai hintatasosta ja jotka alun perin määritetään sopi-
muksen alkamisajankohdan indeksin tai hintatason perusteella
- määrät, jotka vuokralle ottajan odotetaan maksavan jäännösarvotakuiden perusteella, ja
- osto-option toteutushinta, jos on kohtuullisen varmaa, että Nightingale Health käyttää kyseisen op-
tion.
Myöhemmin vuokrasopimusvelka arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron
menetelmää. Vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen, kun vastaisissa vuokramaksuissa on tapah-
tunut muutos indeksin tai hintatason muutoksen takia, mikäli Nightingale Health arvioi jäännösarvota-
kuun perusteella maksettaviksi odotettavien määrien muuttuvan, tai jos konserni muuttaa arviotaan siitä,
aikooko se käyttää osto-, jatko- tai päättämisoptiota. Kun vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen
tällä tavalla, käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvoon tehdään vastaava oikaisu, tai se kirjataan tu-
losvaikutteisesti, jos käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvo on vähennetty nollaan.
Nightingale Health on päättänyt olla kirjaamatta taseeseen niitä käyttöoikeusomaisuuseriä ja vuokraso-
pimusvelkoja, jotka liittyvät:
- lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin (vuokra-aika enintään 12 kuukautta) ja
- vähäarvoisten omaisuuserien vuokrasopimuksiin (kunkin tällaisen hyödykkeen arvo uutena enin-
tään noin 5 000 euroa).
Nämä omaisuuserät koostuvat IT-laitteista sekä muista koneista ja laitteista.
Konserni kirjaa edellä mainittuihin vuokrasopimuksiin liittyvät vuokramenot kuluiksi tasaerinä vuokra-
ajan kuluessa.
Nightingale Health on valinnut olla erottelematta vuokrasopimuskomponenteista muita kuin vuokrasopi-
muskomponentteja, jotka sisältävät pääasiassa palvelukomponentteja.
Käyttöoikeusomaisuuserien kirjanpitoarvojen täsmäytys
Tuhatta euroa Toimitilat Laboratoriolaitteet Muut Yhteensä Hankintameno 1.7.2024 5 175 708 237 6 121 Lisäykset 2 750 - 24 2 774 Vähennykset -71 -2 -86 -159 Muuntoero -161 - - -161 Hankintameno 30.6.2025 7 693 706 175 8 575 Kertyneet poistot ja arvonalentu--3 753 -419 -105 -4 277 miset 1.7.2024 Vähennykset 10 - 48 58 Tilikauden poisto -910 -115 -54 -1 079 Muuntoero 9 - - 9 Kertyneet poistot 30.6.2025 -4 644 -534 -111 -5 289 Kirjanpitoarvo 1.7.2024 1 422 289 132 1 843 Kirjanpitoarvo 30.6.2025 3 049 172 65 3 286
76 (121)
Tuhatta euroa Toimitilat Laboratoriolaitteet Muut Yhteensä Hankintameno 1.7.2023 4 773 1 358 216 6 347 Lisäykset 403 - 51 454 Vähennykset -16 -69 -30 -114 Siirrot erien välillä 14 -581 - -567 Muuntoero 1 - - 1 Hankintameno 30.6.2024 5 175 708 237 6 121 Kertyneet poistot ja arvonalentu-miset 1.7.2023 -2 943 -659 -63 -3 665 Siirrot erien välillä -14 334 - 320 Vähennykset - 63 30 94 Tilikauden poisto -796 -158 -73 -1 026 Muuntoero - - - - Kertyneet poistot 30.6.2024 -3 753 -419 -105 -4 277 Kirjanpitoarvo 1.7.2023 1 829 699 154 2 682 Kirjanpitoarvo 30.6.2024 1 422 289 132 1 843
Käyttöoikeusomaisuuserät esitetään Konsernin taseen rivillä Käyttöoikeusomaisuuserät.
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot esitetään konsernin tuloslaskelman rivilPoistot ja arvonalentumi-
set.
Vuokrasopimuksiin liittyvät korkokulut olivat tilikaudella 80 (95) tuhatta euroa. Vuokrasopimusten korko-
kulut esitetään rivillä Rahoituskulut.
Rahavirtalaskelmaan kirjatut erät
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Vuokrasopimuksista maksetut vuokrat -1 051 -996 Vähäarvoisten vuokrasopimusten vuokrat -92 -75 Yhteensä -1 143 -1 071
Vähäarvoisista vuokrasopimuksista maksetut vuokrat esitetään konsernin tuloslaskelman rivillä Muut
kulut.
Vuokrasopimusvelat
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Lyhytaikainen 2 121 724 Pitkäaikainen 1 184 1 086 Yhteensä 3 304 1 809
Vuokrasopimusvelat esitetään konsernitaseessa jaoteltuna pitkäaikaiseen ja lyhytaikaiseen erääntymis-
ajankohtansa mukaan. Vuokrasopimusvelkojen maturiteettianalyysi on esitetty liitetiedossa 23 Rahoi-
tusriskien hallinta (osio Maksuvalmiusriski).
77 (121)
Merkittävä arvio vuokrasopimusten kesto
Konsernin joihinkin toimitilavuokrasopimuksiin sisältyy jatko-optioita. Nightingale Health hyödyntää täl-
laisia ehtoja sopimuskäytännöissään saadakseen liiketoimintansa mahdollisimman joustavaksi. Kon-
serni arvioi jatko-optioiden hyödyntämistä tapauskohtaisesti johdon säännöllisen valvontaprosessin
ohessa. Tällöin Nightingale Health arvioi muun muassa seuraavia tekijöitä: jatkokausia koskevia sopi-
musehtoja verrattuna markkinahintoihin, kyseisen omaisuuserän merkitystä Nightingale Healthin liike-
toiminnalle ja tiloihin tehtyjä perusparannusinvestointeja sekä sopimuksen päättämisestä sekä omai-
suuserän korvaamisesta syntyviä menoja. Nightingale Health sisällyttää jatko-optiot vuokra-aikaan, jos
on kohtuullisen varmaa, että jatko-optiot tullaan käyttämään. Keskeisimmät konsernin toimitilavuokra-
sopimukset ovat emoyhtiön toimitilat Helsingissä ja Yhdysvaltojen tytäryhtiön toimitilat New Yorkin osa-
valtiossa.
16 Vaihto-omaisuus
Laatimisperiaatteet
Nightingale Healthin vaihto-omaisuus sisältää laboratoriotarvikkeita, kotitestipakkauksien tarvikkeita ja
valmiita kotitestipakkauksia. Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai nettorealisointiarvoon
sen mukaan, kumpi näistä on alempi. Nightingale Health määrittelee vaihto-omaisuuden hankintamenon
painotetun keskihinnan menetelmällä. Valmiina hankittujen tuotteiden hankintamenoon luetaan ostome-
not sekä välittömät kuljetus- ja käsittelykulut sekä muut menot. Nettorealisointihinta on arvioitu hinta,
joka saadaan vaihto-omaisuushyödykkeen myynnistä tavanomaisessa liiketoiminnassa, ja josta vähen-
netään arvioidut tuotteen valmiiksi saattamiseen tarvittavat sekä myynnin toteutumiseksi välttämättömät
menot.
Tilikauden 20242025 aikana yhtiö on muuttanut varaston arvostusmenetelmän FIFO-periaatteesta pai-
notettuun keskihintaan. Muutos on tehty uuden taloushallintojärjestelmän käyttöönoton yhteydessä. Me-
netelmä tarjoaa jatkossa luotettavan ja johdonmukaisen arvostusperusteen varastolle yhtiön liiketoimin-
nan luonteen huomioiden.
Koska muutoksella ei ole ollut olennaista vaikutusta varaston arvoon tai tilikauden tulokseen, vertailu-
kauden tietoja ei ole oikaistu.
Vaihto-omaisuuden erittely
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Materiaalit ja tarvikkeet 1 615 704 Valmiit tavarat 127 - Yhteensä 1 742 704
Nightingale Health kirjasi vaihto-omaisuuden arvonalentumistappiota 30.6.2025 päättyneellä tilikaudella
11 tuhatta euroa (382 tuhatta euroa). Arvonalentumiskirjauksia ei ole peruutettu tilikauden aikana eikä
vertailukaudella. Arvonalentumiset ja niiden peruutukset sisältyvät materiaaleihin ja palveluihin.
Tilikaudella 2024–2025 Nightingale Health on kirjannut kuluksi vaihto-omaisuuden hankintamenoa 662
tuhatta euroa (517 tuhatta euroa). Kulu esitetään tuloslaskelman erässä Materiaalit ja palvelut.
78 (121)
17 Myyntisaamiset ja muut saamiset
Laatimisperiaatteet
Nightingale Health esittää myyntisaamisina tavanomaisessa liiketoiminnassa tuotetuista palveluista joh-
tuvat saamiset. Myyntisaamiset esitetään erillään sopimukseen perustuvista omaisuuseristä, joissa esi-
tetään liikevaihdon jaksotukset. Liikevaihdon kirjaaminen on kuvattu liitetiedossa 3 Liikevaihto ja seg-
mentti-informaatio. Myyntisaamisten arvostusperiaatteet on kuvattu liitetiedossa 21 Rahoitusvarat.
Muissa saamisissa esitetään lyhytaikaiset saamiset, jotka eivät ole myyntisaamisia, sopimukseen pe-
rustuvia omaisuuseriä tai ennakkoon maksettuja menoja. Myyntisaamisten ja muiden saamisten kirjan-
pitoarvojen katsotaan vastaavan niiden käypiä arvoja erien lyhytaikaisesta luonteesta johtuen. Myynti-
saamisten arvonalentumisen kirjaamisen periaatteet on kuvattu liitetiedossa 21 Rahoitusvarat.
Myyntisaamisten ja muiden saamisten erittely
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Myyntisaamiset 841 524 Sopimukseen perustuvat omaisuuserät - 232 Korkosaamiset 59 290 Muut saamiset 341 381 Ennakkoon maksetut menot 432 268 Yhteensä 1 673 1 695
Myyntisaamisten ikäjakauma
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Erääntymätön 678 417 Erääntynyt 130 päivää 114 102 Erääntynyt 31–90 päivää 4 5 Erääntynyt 91180 päivää 25 - Erääntynyt yli 180 päivää 20 - Yhteensä 841 524
Yhtiö hallinnoi myyntisaamisista syntyvää luottoriskin määrää ennakkomaksuja keräämällä. Ikäja-
kauman osoittamat erääntyneet saamiset johtuvat asiakkaiden hitaasta maksukäyttäytymisestä, eikä
yhtiölle ole historiallisesti syntynyt luottotappioita. Verianalyysien tulokset luovutetaan pääsääntöisesti
vasta koko maksun suorittamisen jälkeen.
18 Oma pääoma
Laatimisperiaatteet
Nightingale Health luokittelee liikkeeseen laskemansa instrumentit niiden luonteen perusteella joko ra-
hoitusvelaksi tai omaksi pääomaksi. Rahoitusvelka on instrumentti, joka velvoittaa Nightingale Healthia
luovuttamaan käteisvaroja tai muita rahoitusvaroja, tai jonka haltijalla on oikeus vaatia konsernilta kä-
teisvaroja tai muita rahoitusvaroja tai muuttuvan lukumäärän oman pääoman ehtoisia instrumentteja.
Oman pääoman ehtoinen instrumentti on mikä tahansa sopimus, joka osoittaa oikeutta osuuteen Nigh-
tingale Healthin varoista sen kaikkien velkojen vähentämisen jälkeen. Uusien osakkeiden liikkeeseen
laskusta välittömästi johtuvat transaktiomenot kirjataan omaan pääomaan saatujen maksujen vähen-
nyseränä ja verovaikutuksella oikaistuina.
79 (121)
Konsernin oma pääoma sisältää seuraavat erät:
- Osakepääoma: osakepääomaan merkitään osakeantien yhteydessä saatu osakkeiden merkintä-
hinta siltä osin, kun merkintähintaa ei ole päätetty osakeantipäätöksessä kirjattavaksi sijoitetun va-
paan oman pääoman rahastoon.
- Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto: tämä rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset
sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin kuin merkintähinta päätetään merkittäväksi sijoi-
tetun vapaan oman pääoman rahastoon.
- Muuntoerot: tämä rahasto sisältää muuntoerot, jotka ovat syntyneet ulkomaisten yksikköjen tilin-
päätösten muuntamisesta euroiksi.
- Kertyneet tappiot: erä sisältää aiemmilta tilikausilta kumuloituneet tappiot.
Osakkeiden lukumäärän ja konsernin oman pääoman muutokset
Emoyhtiöllä on kolme osakesarjaa. Yhtiökokouksessa A-osakkeella on 10 ääntä ja B-osakkeella 1 ääni.
EMP-osakkeella ei ole äänioikeutta. B-sarjan osakkeille maksetaan jaettavasta voitosta viisi (5) prosent-
tia korkeampaa osinkoa kuin A-sarjan osakkeille ja EMP-osakkeille. Osakkeisiin ei liity äänestysrajoi-
tuksia tai äänileikkureita. Yhtiön osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on
maksettu täysimääräisesti.
Alla olevassa taulukossa on esitetty osakkeiden kappalemäärien muutokset sekä niitä vastaavat muu-
tokset osakepääomassa ja sijoitetun vapaan oman pääoman rahastossa.
Sijoitetun vapaan Osakepää-Kpl EMP-EUR tuhatta oman Kpl A-sarja Kpl B-sarja oma sarja pääoman rahasto 1.7.2024 80 142 380 19 779 244 40 040 415 1 098 800 Osakesarjojen muunnot - - -404 476 410 496 -6 020 Osakeoptioilla merkityt osakkeet - 33 - 3 600 16 856 30.6.2025 80 142 413 19 374 768 40 454 511 1 109 636
Osakkeet
Alla olevassa taulukossa on esitetty osakkeiden kokonaismäärä osakesarjoittain.
Kappaletta 30.6.2025 30.6.2024 A-osakkeiden määrä 19 374 768 19 779 244 B-osakkeiden määrä 40 454 511 40 040 415 EMP-osakkeiden määrä 1 109 636 1 098 800 Osakkeiden kokonaismäärä 60 938 915 60 918 459
Tilikauden 30.6.2025 lopussa yhtiö oli laskenut liikkeeseen 60 938 915 täysin maksettua osaketta.
Osakkeet jakautuvat osakesarjoihin seuraavasti: A-sarjan osakkeet (19 374 768 kpl), B-sarjan osakkeet
(40 454 511 kpl) ja EMP-osakkeet (1 109 636 kpl).
Tilikauden lopussa yhtiöllä oli hallussa yhteensä 577 920 kpl omia osakkeita, jotka ovat kaikki EMP-
osakkeita. Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet vastaavat noin 1 % yhtiön kaikista osakkeista. EMP-
osakkeilla ei ole äänioikeutta. Yhtiön hallussa olevilla omilla osakkeilla ei voi äänestää eikä niille mak-
seta osinkoa.
Yhtiön yhtiöjärjestyksen mukaan A-sarjan osake tai EMP-osake voidaan muuntaa B-sarjan osakkeeksi
osakkeenomistajan tai hallintarekisteröityjen osakkeiden osalta osakasluetteloon merkityn
80 (121)
hallintarekisteröinnin hoitajan vaatimuksesta. Muunto tehdään muuntosuhteella yhden suhde yhteen
(1:1), jolloin yksi A-sarjan osake tai EMP-osake muunnetaan yhdeksi B-sarjan osakkeeksi. Tilikaudella
2024–2025 on muunnettu 6 020 EMP-osaketta ja 404 476 A-sarjan osaketta, yhteensä 410 496, B-
sarjan osakkeeksi.
Valtuutukset
Omien osakkeiden hankintavaltuutus
8.11.2024 pidetty yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta
seuraavin ehdoin:
- Hallitus on valtuutuksen nojalla oikeutettu hankkimaan enintään 1 952 643 kappaletta yhtiön A-sar-
jan osakkeita ja 4 029 322 kappaletta B-sarjan osakkeita yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Hank-
kiminen voi tapahtua yhdessä tai useammassa erässä.
- Omat osakkeet hankitaan osakkeiden hankintahetken markkinahintaan Nasdaq Helsinki Oy:n Nas-
daq First North Growth Market Finland -markkinapaikalla järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä
tai muuten markkinaehtoiseen hintaan. Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään hankkimisesta
myös muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkimi-
nen).
- Osakkeet voidaan hankkia käytettäväksi mahdollisten yrityshankintojen tai muiden yhtiön liiketoi-
mintaan kuuluvien järjestelyjen toteuttamisessa, investointien rahoittamiseksi, yhtiön rahoitusraken-
teen kehittämiseksi, osana yhtiön mahdollisten kannustinjärjestelmien toteuttamista ja/tai muutoin
yhtiöllä pidettäväksi, edelleen luovutettavaksi tai mitätöitäväksi.
- Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää muista omien osakkeiden hankkimiseen liittyvistä
ehdoista. Valtuutus on voimassa 18 kuukautta. Valtuutus kumoaa aikaisemman varsinaisen yhtiö-
kokouksen 16.11.2023 päättämän omien osakkeiden hankintavaltuutuksen.
Uusien osakkeiden antivaltuutukset
8.11.2024 pidetty yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään uusien osakkeiden antamisesta, yhtiön
hallussa olevien omien osakkeiden luovuttamisesta ja/tai osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen
osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta seuraavin ehdoin:
- Hallitus on valtuutuksen nojalla oikeutettu antamaan ja/tai luovuttamaan enintään 573 598 kappa-
letta yhtiön A-sarjan osakkeita yhdellä tai useammalla päätöksellä. Osakeanti sekä erityisten oi-
keuksien nojalla annettavat osakkeet sisältyvät määriteltyyn enimmäismäärään.
- Lisäksi hallitus on valtuutuksen nojalla oikeutettu luovuttamaan enintään 577 920 kappaletta yhtiön
hallussa olevia EMP-sarjan osakkeita yhdellä tai useammalla päätöksellä.
- Valtuutus ei koske yhtiön B-sarjan osakkeita.
- Nyt annettu valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 16.11.2023 päättämän valtuutuksen hal-
lituksen valtuuttamiseksi päättämään osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuk-
sien antamisesta.
8.11.2024 annettu valtuutus ei kumoa tai muuta 18.2.2021 pidetyssä ylimääräisessä yhtiökokouksessa
päätettyä valtuutusta, joka on voimassa 18.2.2026 asti. Annetun valtuutuksen ja jo voimassa olevan
valtuutuksen käyttämättömän osan nojalla hallitus on oikeutettu antamaan ja/tai luovuttamaan yhteensä
enintään 2 037 198 kappaletta yhtiön A-sarjan osakkeita ja 6 560 200 kappaletta B-sarjan osakkeita.
Osakeanti seerityisten oikeuksien nojalla annettavat osakkeet sisältyvät mainittuihin enimmäismää-
riin. Lisäksi hallitus on nyt annetun valtuutuksen nojalla oikeutettu luovuttamaan enintään 577 920 kap-
paletta yhtiön hallussa olevia EMP-sarjan osakkeita.
81 (121)
Muut ehdot
Osakeanti voi olla maksullinen tai maksuton ja voidaan tehmyös yhtiölle itselleen. Valtuutus oikeuttaa
toteuttamaan annin myös suunnattuna. Valtuutusta voidaan käyttää mahdollisten yrityshankintojen tai
muiden yhtiön liiketoimintaan kuuluvien järjestelyjen toteuttamisessa, investointien rahoittamiseksi, yh-
tiön rahoitusrakenteen kehittämiseksi, osana yhtiön mahdollisten kannustinjärjestelmien toteuttamista
ja/tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää muista osakeannin sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä
tarkoitettujen erityisten oikeuksien antamisen ehdoista. Valtuutus on voimassa 18 kuukautta.
Pääoman hallinta
Nightingale Healthin tavoitteena on ylläpitää vahva pääomarakenne ja varmistaa kyky jatkuvaan toimin-
taan säilyttääkseen asiakkaiden, sijoittajien, velkojien ja markkinoiden luottamuksen. Nightingale
Healthin hallitus arvioi pääomarakennetta säännöllisesti.
Nightingale Health keskittyy rahoittamaan kasvuaan ja liiketoimintansa kehittämistä. Nightingale Health
on sitoutunut tiukkaan osingonjakopolitiikkaan, joka on sidoksissa konsernin tulokseen ja taloudelliseen
tilaan. Nightingale Health ei odota jakavansa osinkoa lyhyellä tai keskipitkällä aikavälillä.
Omavaraisuusaste
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Taseen loppusumma 74 513 90 840 Saadut ennakkomaksut -827 -1 022 Oma pääoma yhteensä 66 166 82 880 Omavaraisuusaste 89,8 % 92,3 %
Nightingale Health laskee omavaraisuusasteen seuraavalla kaavalla: konsernin oma pääoma yhteensä
jaetaan taseen loppusummalla, josta on vähennetty saadut ennakkomaksut.
Osingonjako
Kaikki tulevina vuosina mahdollisesti maksettavat osingot, niiden määrä ja niiden maksuajankohta riip-
puvat konserniyhtiöiden tulevista tuloksista, taloudellisesta asemasta, rahavirroista, investointitarpeista,
vakavaraisuudesta, yhtiön tytäryhtiöiden kyvys jakaa osinkoja tai muuten siirtää varoja yhtiöön ja
muista tekijöistä. Osakeyhtiölain mukaan määrä, joka on merkitty taseeseen kehitysmenona Suomen
kirjanpitolain mukaisesti, on vähennettävä vapaasta omasta pääomasta laskettaessa voitonjakokelpoi-
sia varoja. Nightingale Health ei ole tähän mennessä jakanut osinkoja.
82 (121)
19 Ostovelat ja muut velat sekä saadut ennakot
Laatimisperiaatteet
Nightingale Health esittää ostoveloissa maksamattomat ostolaskut, työsuhde-etuuksiin liittyvissä ve-
loissa työsuhde-etuuksiin liittyviä velkoja, kuten ennakonpidätys- ja sosiaalikuluvelat, ja muissa veloissa
muita velkoja, jotka eivät ole ostovelkoja tai työsuhde-etuuksin liittyviä velkoja. Ostovelat ja muut velat
arvostetaan käytännössä nimellisarvoon ja niiden kirjanpitoarvojen katsotaan vastaavan niiden käypiä
arvoja erien lyhytaikaisesta luonteesta johtuen. Lisätietoja rahoitusveloista ja niiden laatimisperiaatteista
esitetään liitetiedossa 22 Rahoitusvelat.
Nightingale Health esittää saaduissa ennakkomaksuissa sopimukseen perustuvat velat ja muut saadut
ennakot. Kun liikevaihtoon liittyvä ennakkomaksu saadaan, se kirjataan sopimukseen perustuvana vel-
kana saatuihin ennakkomaksuihin taseessa. Muut saadut ennakot -erässä esitetään saadut ennakko-
maksut, jotka eivät ole sopimukseen perustuvia velkoja.
Ostovelkojen ja muiden velkojen sekä saatujen ennakoiden erittely
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Ostovelat 986 1 301 Työsuhde-etuuksin liittyvät velat 2 447 2 121 Muut velat 502 857 Yhteensä 3 935 4 279 Saadut ennakot Sopimukseen perustuvat velat 727 921 Muut saadut ennakot 101 101 Yhteensä 827 1 022
Työsuhde-etuuksiin liittyvien velkojen merkittävimmät erät olivat palkka- ja lomapalkkajaksotuksia sekä
niihin liittyviä työnantajamaksujen jaksotuksia.
Saadut ennakot koostuvat äsääntöisesti sopimukseen perustuvista veloista (katso liitetieto 3 Liike-
vaihto ja segmentti-informaatio).
20 Rahoituserät
Laatimisperiaatteet
Nightingale Health kirjaa korkotuotot ja -kulut efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Korkokulut, efek-
tiivisen koron menetelmästä johtuvat jaksotuserät, valuuttakurssivoitot ja -tappiot sekä mahdolliset ra-
hoitusinstrumenttien taseesta poiskirjaamisesta johtuvat voitot ja tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti ra-
hoituseriin. Konserni esittää rahoitusinstrumenteista johtuvat valuuttakurssierot rahoituserissä.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat instrumentit kirjataan kaupantekopäivänä käypään arvoon
ja arvostetaan myöhemmin uudelleen käypään arvoon kunkin raportointikauden lopussa. Tästä johtuvat
realisoituneet ja realisoitumattomat voitot sekä tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti sillä raportointikau-
della, jonka aikana ne syntyvät, ja ne esitetään rahoituserissä.
Lisätietoja rahoitusvarojen ja -velkojen kirjaamisesta ja arvostamisesta liitetiedoissa 21 Rahoitusvarat
ja 22 Rahoitusvelat sekä 23 Rahoitusriskien hallinta.
83 (121)
Rahoituserät
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 RahoitustuototValuuttakurssivoitot 1 021 380 Muut rahoitustuotot 1 277 1 635 Rahoitustuotot yhteensä 2 298 2 014 Rahoituskulut Valuuttakurssitappiot -1 170 -653 Korkokulut jaksotettuun hankintahintaan arvostettavista rahoitus--11 -32 veloista Muut rahoituskulut -109 -134 Rahoituskulut yhteensä -1 289 -819 Vieraan pääoman menojen aktivointi - 21 Rahoituskulut aktivointien jälkeen -1 289 -798 Rahoituserät - netto 1 009 1 216
Rahoitustuotot
Konsernin muut rahoitustuotot koostuvat määräaikaistalletuksille ja pankkitilien saldoille maksetuista
koroista, sekä yritystodistuksista ja joukkovelkakirjalainasijoituksesta saaduista korkotuloista.
Rahoituskulut vieraan pääoman menojen aktivointi
Vieraan pääoman menoja ei ole aktivoitu tilikaudella 1.7.2024-30.6.2025. Vertailukaudella vieraan pää-
oman aktivoitavia menoja määritettäessä käytettiin rahoitusmenokertoimena konsernin lainanotossa ti-
likaudella toteutunutta painotettua keskikorkoa, joka oli 4,5 %.
21 Rahoitusvarat
Laatimisperiaatteet
Nightingale Health luokittelee konsernin rahoitusvarat joko
- jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin rahoitusvaroihin tai
- käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettaviin rahoitusvaroihin.
Rahoitusvarojen luokittelu tehdään niiden käyttötarkoituksen perusteella alkuperäisen kirjaamisen yh-
teydessä. Luokittelu perustuu Nightingale Healthin liiketoimintamallin tavoitteisiin ja rahoitusvarojen so-
pimusperusteisiin rahavirtoihin, tai soveltamalla käyvän arvon vaihtoehtoa alkuperäisen kirjaamisen yh-
teydessä. Konsernilla on jaksotettuun hankintamenoon arvostettavia rahoitusvaroja, kuten myyntisaa-
misia, lainasaamisia ja muita saamisia sekä rahavaroja sekä käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvos-
tettavia rahoitusvaroja.
Kaikki rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan kaupantekopäivänä. Kun kyseessä on erä, jota ei ar-
vosteta käypään arvoon tulosvaikutteisesti, transaktiomenot sisällytetään alkuperäiseen kirjanpitoar-
voon. Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta silloin, kun Nightingale Health on menettänyt sopimuspe-
rusteisen oikeuden rahoitusvaroista kertyviin rahavirtoihin, tai kun se on siirtänyt merkittäviltä osin riskit
ja tuotot konsernin ulkopuolelle.
Rahoitusvarat luokitellaan joko pitkä- tai lyhytaikaisiin rahoitusvaroihin niiden maturiteetin perusteella.
84 (121)
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat
Konsernin jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat koostuvat lähinnä rahavaroista, ly-
hytaikaisista sijoituksista sekä myynti- ja lainasaamisista. Tähän ryhmään luokitellut varat arvostetaan
jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää.
Konsernissa myyntisaamiset kuuluvat liiketoimintamalliin, jonka tavoitteena on kerätä sopimukseen pe-
rustuvia rahavirtoja, jotka ovat yksinomaan pääoman ja korkojen maksuja. Myyntisaamiset ovat lyhytai-
kaisia varoja, jotka konserni aikoo pitää hallussaan alle 12 kuukauden ajan raportointikauden päättymi-
sestä.
Ne lyhytaikaiset sijoitukset, joita tehdään konsernin likviditeetinhallintatarkoituksissa, kuuluvat liiketoi-
mintamalliin, jonka puitteissa sijoitukset kirjataan jaksotettuun hankintamenoon.
Nightingale Health kirjaa tappioita koskevan vähennyserän odotettavissa olevia luottotappioita varten
rahoitusvaroihin kuuluvasta erästä, jota ei arvosteta käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Myyntisaamis-
ten arvonalentuminen vastaa myyntisaamisten koko voimassaoloajalta odotettavissa olevia luottotappi-
oita. Ne asiakkaat, joiden luottoriski on kohonnut, arvioidaan yksitellen. Arvonalentumisanalyysi tehdään
jokaisena raportointikauden päättymispäivänä. Luottoriskille alttiina oleva enimmäismäärä raportointi-
kauden päättymispäivänä on rahoitusvarojen kirjanpitoarvo. Nightingale Health kirjaa lopulliset luotto-
tappiot bruttokirjanpitoarvoista tapauskohtaisesti. Konserni voi myös tehdä tapauskohtaisesti arvion lo-
pullisen luottotappion ajankohdasta sekä määrästä perustuen viitteisiin siitä, voiko konserni kohtuudella
odottaa saavansa maksun. Konserni saattaa silti kohdistaa sisäisten toimintaperiaatteidensa nojalla pe-
rintätoimenpiteitä rahoitusvaroihin, jotka on kirjattu pois taseesta lopullisina luottotappioina. Nightingale
Healthilla ei ole ollut luottotappioita.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat
Nämä instrumentit kirjataan kaupantekopäivänä käypään arvoon ja arvostetaan myöhemmin uudelleen
käypään arvoon kunkin raportointikauden lopussa. Tästä johtuvat realisoituneet ja realisoitumattomat
voitot sekä tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti sillä raportointikaudella, jonka aikana ne syntyvät, ja ne
esitetään rahoituserissä.
Nämä rahoitusvarat luokitellaan joko pit- tai lyhytaikaisiin rahoitusvaroihin niiden maturiteetin perus-
teella.
Rahoitusvarat
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Jaksotettu hankintameno Pitkäaikaiset Lainasaamiset henkilökunnalta 164 192 Lyhytaikaiset Sijoitus joukkovelkakirjalainaan - 5 385 Sijoitus yritystodistukseen 9 917 - Myyntisaamiset 841 524 Määräaikaistalletukset - 17 000 Rahavarat 41 288 43 651 Yhteensä 52 209 66 752
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat
Lainasaamiset henkilökunnalta liittyvät konsernin palkitsemisjärjestelmiin. Osana palkitsemista yhtiö on
tarjonnut mahdollisuutta lainata yhtiöltä varoja EMP-osakkeiden hankkimiseen. Lainojen korko on si-
dottu 12 kuukauden Euribor-korkoon. Lainasaamiset on luokiteltu pitkäaikaisiksi.
85 (121)
Yhtiö on tehnyt tilikaudella yhtiön likviditeetinhallintastrategiansa mukaisia sijoituksia korkean luotto-
luokituksen omaavien yhtiöiden liikkeelle laskemiin yritystodistuksiin.
Myyntisaamiset ovat saamisia, jotka johtuvat asiakkaille tavanomaisessa liiketoiminnassa myydyis
tuotteista tai tuotetuista palveluista. Ne erääntyvät yleensä maksettaviksi 30 päivän kuluessa, ja sen
vuoksi ne kaikki luokitellaan lyhytaikaisiksi.
Yhtiö tekee kassahallintastrategiansa mukaisia määräaikaistalletuksia. Ne määräaikaistalletukset, joi-
den juoksuaika niiden tekohetkellä on yli 3 kuukautta, esitetään rivillä määräaikaistalletukset. Määräai-
kaistalletuksille maksetaan tekohetkellä määräytyvää kiinteää tuottoa.
Rahavarat koostuvat pankkitileistä ja tekohetkellä alle 3 kuukauden juoksuajan määräaikaistalletuksista.
Yhtiö arvioi, että rahoitusvarojen jaksotettuun hankintamenoon arvostettujen lainasaamisten, myynti-
saamisten, sijoitusten ja muiden lyhytaikaisten rahoitusvarojen tasearvot vastaavat niiden käypiä arvoja
erien pääosin lyhytaikaisesta luonteesta johtuen.
Likvidit varat
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Lyhytaikaiset sijoitukset 9 917 22 385 Rahat ja pankkisaamiset 41 288 43 651 Yhteensä 51 205 66 036
Yhtiön likvidit varat koostuvat lyhytaikaisista sijoituksista sekä rahoista ja pankkisaamisista. Lyhytaikai-
set sijoitukset koostuivat 30.6.2025 sijoituksesta yritystodistukseen ja vertailukaudella sijoituksesta jouk-
kovelkakirjalainaan sekä määräaikaistalletuksista. Nämä eivät täytä rahavarojen määritelmää ja ovat
siten esitetty taseessa lyhytaikaisina sijoituksina. Yhtiön lyhytaikaiset sijoitukset perustuvat yhtiön likvi-
diteetinhallintastrategiaan.
Nettokassa
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Lyhytaikaiset sijoitukset 9 917 22 385 Rahat ja pankkisaamiset 41 288 43 651 Nettokassa ilman vuokrasopimusvelkoja ja lainoja rahoitus-51 205 66 036laitoksilta Pitkäaikaiset korolliset rahoitusvelat - -261 Lyhytaikaiset rahoitusvelat -261 -566 Vuokrasopimusvelat -3 304 -1 809 Nettokassa yhteensä 47 640 63 401
Yhtiön nettokassa koostuu yhtiön likvideistä varoista vähennettynä korollisilla veloilla ja vuokrasopimus-
veloilla.
86 (121)
22 Rahoitusvelat
Laatimisperiaatteet
Nightingale Health luokittelee suurimman osan rahoitusveloistaan jaksotettuun hankintamenoon arvos-
tettaviin rahoitusvelkoihin. Rahoitusvelat luokitellaan pitkä- tai lyhytaikaisiksi veloiksi niiden erääntymis-
ajankohdan perusteella. Rahoitusvelka luokitellaan lyhytaikaiseksi, mikäli Nightingale Healthilla ei ole
ehdotonta oikeutta siirtää velan suorittamista vähintään 12 kuukauden päähän raportointikauden päät-
tymispäivästä. Konsernin lainoista esitetään lyhytaikaisissa rahoitusveloissa alle 12 kuukauden kuluttua
erääntyvien lainojen osuus.
Rahoitusvelka (tai sen osa) kirjataan pois taseesta vasta silloin, kun velka on lakannut olemasta ole-
massa, eli kun sopimuksessa yksilöity velvoite on täytetty, kumottu tai sen voimassaolo on lakannut.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvelat
Rahoitusvelka luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavaksi rahoitusvelaksi, jos se on
luokiteltu kaupankäyntitarkoituksessa pidettäväksi, se on johdannainen tai se nimenomaisesti luokitel-
laan käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavaksi alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä. Nämä ra-
hoitusvelat arvostetaan käypään arvoon alun perin sekä tämän jälkeen, ja käypien arvojen muutokset
merkitään tuloslaskelman rahoituseriin. Nightingale Health sisällyttää tähän erään liiketoimintojen yh-
distämisistä johtuvat ehdolliset vastikkeet.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat
Konsernissa tähän erään sisältyvät lähinnä lainat, vuokrasopimusvelat sekä ostovelat. rahoitus-
velat kirjataan alun perin käypään arvoon. Transaktiomenot sisällytetään rahoitusvelan alkuperäiseen
kirjanpitoarvoon. Myöhemmin nämä rahoitusvelat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivi-
sen koron menetelmällä. Jaksotettu hankintameno lasketaan ottamalla huomioon hankintaan liittyvät
yli- tai alikurssit sekä palkkiot tai menot, jotka ovat kiinteä osa efektiivistä korkoa.
Rahoitusvelat
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Jaksotettu hankintameno Pitkäaikaiset Valtion tuotekehityslainat - 261 Vuokrasopimusvelat 2 121 724 Lyhytaikaiset Pankkilainat - 303 Valtion tuotekehityslainat 261 261 Vuokrasopimusvelat 1 184 1 086 Ostovelat 986 1 301 Muu velka - 2 Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat velat Lisäkauppahintavelka 50 50 Yhteensä 4 601 3 987
Pankkilainat sisältävät vertailukaudella tavanomaisia pankkilainoja sekä myynti ja takaisinvuokrauk-
sesta syntyneet vakuudelliset rahoitusvelat. Lainojen korko on sidottu 3–6 kuukauden Euribor-korkoon,
ja lainamarginaali on noin 3,35 prosenttia.
Valtion tuotekehityslainan korko on kolme prosenttiyksikköä alle peruskoron, kuitenkin vähintään yksi
prosentti.
87 (121)
Käyvät arvot
Lainojen käyvät arvot eivät poikkea olennaisesti kirjanpitoarvoista, koska maksettavat korot eivät olen-
naisesti poikkea markkinakoroista ja lainat ovat maturiteetiltaan suhteellisen lyhytaikaisia. Yhtiö arvioi,
että rahoitusvarojen ja rahoitusvelkojen tasearvot vastaavat niiden käypiä arvoja. Käypään arvoon ar-
vostaminen perustuu johdon arvioon (taso 3), koska niiden määrittämiseen käytetään muita kuin ha-
vainnoitavissa olevia syöttötietoja.
Nightingale Healthilla on käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettu liiketoimintojen yhdistämisestä
syntynyt ehdollinen lisäkauppahintavelka. Lisäkauppahinta luokitellaan käyvän arvon hierarkian tasolle
3, koska yhtiö on käyttänyt käyvän arvon määrityksessä noteeraamattomia syöttötietoja ja johdon har-
kintaa.
Rahoituksen rahavirroista johtuvat velkojen muutokset
Seuraavassa taulukossa esitetään rahoituksesta johtuvien velkojen alku- ja päätössaldojen välinen täs-
mäytyslaskelma.
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Vuokrasopi-Vuokrasopi-Lainat Lainat musvelat musvelat Saldo 1.7. 826 1 809 2 655 2 371 Rahoituksen rahavirroista johtuvat muutokset Lainojen takaisinmaksut -296 - -1 112 - Myynti ja takaisinvuokrausjärjestely -270 - -717 - Vuokrasopimusvelkojen maksut - -1 052 - -996 Rahoituksen rahavirroista johtuvat muutokset -566 -1 052 -1 829 -996 yhteensä Uudet vuokrasopimukset - 2 775 - 454 Lainoihin liittyvät transaktiomenot - - 1 - Muut muutokset - -228 - -20 Saldo 30.6. 261 3 304 826 1 809
23 Rahoitusriskien hallinta
Konserni altistuu seuraaville rahoitusinstrumenteista johtuville riskeille: markkinariski, luottoriski ja mak-
suvalmiusriski. Yhtiön hallituksella on kokonaisvastuu konsernin riskienhallintakehyksen luomisesta ja
valvonnasta. Konsernin rahoitusriskien hallinnalla pyritään vähentämään epävarmuutta, jota rahoitus-
markkinoiden muutokset mahdollisesti aiheuttavat konsernin taloudelliseen tulokseen ja rahavirtoihin.
Tavoitteena on varautua erilaisiin markkinaolosuhteisiin sekä varmistaa yhtiön pitkän aikavälin strate-
gian mukainen kehitys.
Konsernin rahoitusriskien hallinta on keskitetty, jotta se olisi linjassa konsernin strategisten, operatiivis-
ten ja taloudellisten tavoitteiden kanssa. Konsernilla ei ole erityistä treasury-toimintoa, vaan talousjoh-
taja yhdessä toimitusjohtajan kanssa vastaa rahoituksesta, maksuvalmiudesta, rahoitussuhteista ja -
riskeistä hallituksen hyväksymien ja valvomien riskienhallintaperiaatteiden mukaisesti.
Jäljempänä esitetyt rahoitusriskien herkkyysanalyysit perustuvat tilinpäätöspäivinä riskeille alttiina ollei-
siin tase-eriin. Herkkyystiedot lasketaan olettamalla, että jokin rahoitusinstrumentin riskitekijöistä muut-
tuu, kuten korko tai valuuttakurssi. Herkkyyttä laskettaessa on käytetty johdon arvioimaa kohtuullista
88 (121)
mahdollista muutosta korkojen osalta 1 prosenttiyksikköä (100 peruspistettä) ja valuuttakurssien osalta
10 %.
Markkinariski
Markkinariski on riski siitä, että markkinahintojen esimerkiksi valuuttakurssien, korkojen ja osakkeiden
hintojen muutokset vaikuttavat konsernin tuottoihin tai sen omistamien rahoitusinstrumenttien arvoon.
Markkinariskien hallinnan tavoitteena on hallita ja valvoa markkinariskille altistuminen hyväksyttävissä
rajoissa ja samalla optimoida tuotto. Konserni ei käytä johdannaisia markkinariskien hallintaan.
Valuuttariski
Konserni altistuu transaktioriskille siltä osin kuin valuuttojen välillä vallitsee epäsymmetria: valuutat, joi-
den määräisinä myynti, ostot, saamiset ja lainat on ilmaistu, ja kyseisten konserniin kuuluvien yhtiöiden
toimintavaluutat. Konserniin kuuluvien yhtiöiden toimintavaluutat ovat euro (EUR), Japanin jeni (JPY),
Yhdysvaltain dollari (USD), Iso-Britannian punta (GBP), Ruotsin kruunu (SEK) ja Singaporen dollari
(SGD).
Konserniin kuuluvat yhtiöt toimivat paikallisesti ja ne altistuvat muille valuutoille kuin toimintavaluutalle
vain vähäisessä määrin, lukuun ottamatta konsernin sisäisiä saamisia ja velkoja. Valuuttamääräiset
konsernin sisäiset saamiset ja velat, jotka eivät ole osa ulkomaiseen yksikköön tehtyä nettosijoitusta,
sisällytetään valuuttariskien herkkyysanalyysiin. Tämä johtuu siitä, että vaikka nämä saldot eliminoidaan
konsernitaseesta, niiden muuntamisen tulosvaikutusta ei täysin eliminoida.
Konserni seuraa valuuttapositiotaan ja suojautuu valuuttariskeiltä tapauskohtaisesti.
Valuuttariskille alttiina olevat erät
Tuhatta euroa JPY USD SEK GBP SGD 30.6.2025 Rahavarat 135 9 -73 95 357 Myyntisaamiset - - - - 93 Ostovelat - -18 - - - Konsernin sisäiset saamiset 2 703 1 825 310 1 701 1 169 Konsernin sisäiset velat -1 056 - - 583 450 Nettopositio 1 782 1 816 237 2 379 2 069 30.6.2024 Rahavarat 47 - 32 116 77 Myyntisaamiset - - - - - Ostovelat - -180 - -1 -103 Konsernin sisäiset saamiset 2 513 1 556 219 1 281 186 Konsernin sisäiset velat -517 - - 1 202 1 277 Nettopositio 2 043 1 376 251 2 598 1 437
89 (121)
Herkkyysanalyysi valuuttakurssien muutoksista
Vaikutus tulokseen Tuhatta euroa (ennen veroja) Vahvistuminen Heikentyminen 30.6.2025 10 % -10 % JPY -162 198 USD -165 202 SEK -22 26 GBP -216 264 SGD -188 230 30.6.2024 10 % -10 % JPY -186 227 USD -125 153 SEK -23 28 GBP -236 289 SGD -131 160
Korkoriski
Konserni on altistunut rahavirran korkoriskille sen vaihtuvakorkoisten pankkilainojen kautta. Tämä on
riski siitä, että konsernin rahoituskulut muuttuvat markkinakorkojen muutoksen seurauksena.
Taseen korolliset erät
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Rahavarat 41 288 43 651 Lyhytaikaiset sijoitukset 9 917 22 385 Vaihtuvakorkoiset velat - -303 Alttiina korkoriskille netto 51 205 65 733
Alla on esitetty herkkyysanalyysi kohtuullisen mahdollisen korkotason muutoksen vaikutuksista konser-
nin tulokseen ennen veroja. Herkkyys on laskettu konsernin vaihtuvakorkoisista lainoista. Rahavaroja
ei ole sisällytetty herkkyysanalyysiin, koska niiden korkotuotot eivät ole alttiita markkinakorkojen muu-
toksille. Pankkitilien korot eivät ole suoraan sidottu markkinakorkoihin, mutta pankit tarkistavat yleensä
korkotasoja viiveellä harkintansa mukaan. Lyhytaikaisia sijoituksia ei ole myöskään sisällytetty herk-
kyysanalyysiin, koska yhtäältä määräaikaistalletusten korko määräytyy talletuksen tekohetkellä, ja toi-
saalta yrityslainatodistus on tarkoitus pitää sen eräpäivään asti, jolloin korkotason vaihtelu ei vaikuta
saatavissa olevaan tuottoon.
Herkkyysanalyysi korkojen muutoksista
Vaikutus tulokseen Tuhatta euroa (ennen veroja) Nousu Lasku 1 % -1 % 30.6.2025 -1 1 30.6.2024 -6 6
Konsernilla ei ollut vaihtuvakorkoisia velkoja 30.6.2025. Vaihtuvakorkoisista veloista vertailukaudella
30.6.2024 noin 89 % oli sidottu 3 kuukauden Euribor-korkoon, 11 % oli sidottu 6 kuukauden Euribor-
90 (121)
korkoon ja 0 % oli sidottu 12 kuukauden Euribor-korkoon. Korkomuutoksilla ei ole merkittävää vaikutusta
konsernin lainojen korkokuluihin.
Luottoriski
Luottoriski on riski siitä, että konsernille aiheutuu taloudellinen tappio, jos asiakas tai rahoitusinstrumen-
tin vastapuoli ei täytä sopimusvelvoitteitaan. Luottoriski syntyy pääasiassa konsernin rahavaroista sekä
saamisista asiakkailta ja henkilöstöltä. Luottoriskille alttiina oleva enimmäismäärä on rahoitusvarojen
kirjanpitoarvo.
Konsernin myyntisaamisten määrää hallitaan keräämällä ennakkomaksuja. Myyntisaamisiin liittyvä luot-
toriski on vähäinen, koska vastapuolet ovat yliopistoja ja muita julkisia tahoja, joille verianalyysien tulok-
set toimitetaan pääsääntöisesti vasta täyden maksun suorittamisen jälkeen. Odotettujen luottotappioi-
den määrittämisen periaatteet on kuvattu liitetiedossa 21 Rahoitusvarat. Odotettujen luottotappioiden
määrä on epäolennainen.
Henkilöstölainojen vakuutena on EMP-osakkeita, joiden käypä arvo ylittää lainojen nimellisarvon, eikä
saamisiin katsota sisältyvän olennaista luottoriskiä.
Konsernilla on luottoriski liittyen sen tekemään sijoitukseen yrityslainatodistukseen. Yrityslainatodistuk-
sen liikkeellelaskijan luottoluokitus on BBB+ (S&P).
Konsernilla on merkittävä rahavaroihin ja määräaikaistalletuksiin liittyvä riskikeskittymä 39 675 tuhatta
euroa (58 772 tuhatta euroa). Vastapuolena on Nordea Bank Abp, jonka lyhytaikainen luottoluokitus on
A-1+, joka on Standard & Poorsin korkein luokitus. Konserni pitää rahavaroihin liittyvää luottoriskitaso-
aan alhaisena eikä odotettua luottotappiota ole kirjattu.
Maksuvalmiusriski
Maksuvalmiusriski on riski siitä, että konsernilla on vaikeuksia täyttää rahoitusvelkoihin liittyvät velvoit-
teensa, jotka maksetaan käteisvaroina. Konsernin maksuvalmiuden hallinnan tavoitteena on varmistaa
mahdollisuuksien mukaan, että sillä on riittävästi varoja, jotta konserni pystyy hoitamaan velkansa niiden
erääntyessä sekä tavanomaisissa että epätavallisissa olosuhteissa ilman, että konsernille aiheutuu koh-
tuuttomia tappioita tai että konsernin maineelle aiheutuu vahinkoa.
Rahoitusvelkojen sopimusperusteiset maturiteetit ja rahavirrat
Seuraava taulukko kuvaa jäljellä olevien rahoitusvelkojen sopimuksiin perustuvaa diskonttaamatonta
maturiteettijakaumaa tilinpäätöspäivinä.
Rahavir-Tase-alle 12 1–2 2–3 3–4 Yli 4 Tuhatta euroa rat yh-arvo kk vuotta vuotta vuotta vuotta teensä 30.6.2025 Valtion tuotekehityslainat 261 263 263 - - - - Vuokrasopimusvelat 3 304 3 799 1 240 900 626 413 620 Ostovelat 986 986 986 - - - - Lisäkauppahintavelka 50 50 - 50 - - - Yhteensä 4 601 5 098 2 489 950 626 413 620
91 (121)
Rahavir-Tase-alle 12 1–2 2–3 3–4 Yli 4 Tuhatta euroa rat yh-arvo kk vuotta vuotta vuotta vuotta teensä 30.6.2024 Pankkilainat 303 313 313 - - - - Valtion tuotekehityslainat 521 524 266 257 - - - Vuokrasopimusvelat 1 809 1 890 1 110 573 206 - - Ostovelat 1 301 1 301 1 301 - - - - Muut velat 2 2 2 - - - - Lisäkauppahintavelka 50 50 - 50 - - - Yhteensä 3 987 4 080 2 993 881 206 - -
Liiketoiminnan aloittamisen jälkeen konserni on raportoinut liiketappiota, ja liiketoiminnan rahavirta on
ollut negatiivinen. Konserni arvioi, että hankittu pääoma ja likvidit varat 51 205 tuhatta euroa (66 036
tuhatta euroa) riittävät tilikauden 2027/2028 loppuun asti.
24 Varaukset, ehdolliset erät ja sitoumukset
Laatimisperiaatteet
Varaukset koostuvat veloista, joiden toteutumisajankohta tai toteutuva määrä on epävarma. Nightingale
Health kirjaa varauksen taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena velvoite
(oikeudellinen tai tosiasiallinen), maksuvelvoitteen toteutuminen on todennäköistä, ja velvoitteen suu-
ruus on arvioitavissa luotettavasti. Uudelleenjärjestelyvaraus kirjataan, kun konserni on laatinut yksityis-
kohtaisen uudelleenjärjestelysuunnitelman ja aloittanut suunnitelman keskeisistä kohdista niille, joihin
järjestely vaikuttaa.
Varauksena kirjattava määrä on Nightingale Healthin paras arvio selvittämismäärästä raportointikauden
päättymispäivänä, eli kyseisten arvioitujen menojen nykyarvo, ottaen huomioon velvoitteeseen liittyvät
riski- ja epävarmuustekijät.
Ehdolliset varat ja ehdolliset velat ovat mahdollisia omaisuuseriä ja velvoitteita. Ne syntyvät aikaisem-
pien tapahtumien seurauksena ja niiden olemassaolo varmistuu vasta kun yksi tai useampi epävarma
tapahtuma, joka ei ole kokonaan Nightingale Healthin äräysvallassa, toteutuu tai jää toteutumatta
tulevaisuudessa.
Varaukset
Konsernilla ei ollut varauksia tilikausien päättyessä 30.6.2025 ja 30.6.2024.
Vakuudet ja muut velvoitteet
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Velat, joiden vakuudeksi on annettu yrityskiinnitys Lainat rahoituslaitoksilta - 33 Yrityskiinnitykset 7 800 7 800
Jos yhtiön toiminta muuttuisi osittain tai kokonaan arvonlisäverottomaksi, yhtiö on sitoutunut korvaa-
maan vuokranantajalle mahdollisen verottajalle palautettavan arvonlisäveron määrän Helsingin toimiti-
lojen perusparannuksen osalta.
92 (121)
Taseen ulkopuolisten sitoumusten yhteismäärä
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Taseen ulkopuoliset sitoumukset Laitehankintasitoumukset 246 1 065
Oikeudenkäynnit ja riita-asiat
Konsernilla ei ole meneillään riita-asioita tai oikeudenkäyntejä, joilla olisi hallituksen käsityksen mukaan
merkittäv vaikutuksia konsernin taloudelliseen asemaan.
25 Lähipiiritapahtumat
Laatimisperiaatteet
Nightingale Health luokittelee osapuolen lähipiiriin kuuluvaksi, jos toisella osapuolella on mahdollisuus
käyttää määräysvaltaa toisessa osapuolessa tai huomattavaa vaikutusvaltaa toiseen osapuoleen ta-
loutta ja toimintaa koskevia päätöksiä tehtäessä. Lähipiiriin kuuluvat myös johtoon kuuluvat avainhenki-
löt. Nightingale Health ottaa huomioon ja esittää tilinpäätöksessä lähipiiriliiketoimina kaikki konsernin ja
lähipiiriin kuuluvan osapuolen väliset voimavarojen, palvelujen tai velvoitteiden siirrot riippumatta siitä,
vastaavatko ne riippumattomien osapuolten välisissä liiketoimissa noudatettavia ehtoja tai tapahtuuko
veloitusta vai ei. Liiketoimet emoyhtiön ja sen lähipiiriin kuuluvien tytäryritysten kanssa on eliminoitu
konserniyhdistelyssä, eivätkä ne sisälly tässä liitetiedossa esitettyihin lukuihin.
Emoyhtiö Nightingale Healthin Oyj:n lähipiiriin kuuluvat:
- tytäryhtiöt
- yhteisyritys PetMeta Labs Oy
- konsernin johtoon kuuluvat avainhenkilöt, joita ovat hallituksen jäsenet, emoyhtiön toimitusjohtaja
sekä muut konsernin johtoryhmän jäsenet
- yhteisöt, joissa edellä mainituilla henkilöillä on määräysvalta tai yhteinen määräysvalta
- edellä mainittujen henkilöiden läheiset perheenjäsenet
- seuraavat merkittävät osakkeenomistajat, joilla katsotaan olevan emoyhtiössä huomattava vaiku-
tusvalta äänivallan ja/tai hallituspaikan perusteella (suluissa äänivalta 30.6.2025 / 30.6.2024): Antti
Kangas (22,81 / 22,46 %), Pasi Soininen (22,81 / 22,46 %) sekä Cor Group Oy (13,51 / 13,08 %)
- Cor Group Oy:n määräysvallassa olevat yritykset katsotaan kuuluvan Nightingale Healthin lähipii-
riin.
Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden työsuhde-etuudet
Laatimisperiaatteet
Nightingale Healthin johtoon kuuluvien avainhenkilöiden palkitseminen koostuu palkasta, muista kuin
rahallisista etuuksista, osakepohjaisista palkkioista sekä eläke-etuuksista. Mahdolliset luontaisedut si-
sältyvät palkkasummiin. Toimitusjohtajan ja muiden konsernin johtoryhmän jäsenten eläke-etuudet sekä
eläkeikä määräytyvät Suomen lakisääteisen eläkejärjestelmän työntekijäin eläkelain (TyEL) mukaisesti.
Konsernilla ei ole vapaaehtoisia täydentäviä eläkejärjestelyjä. Alla esitetyt määrät vastaavat kyseisillä
tilikausilla kuluiksi kirjattuja menoja. Konsernin osakepohjaisia palkitsemisjärjestelyjä on kuvattu tarkem-
min liitetiedossa 7 Osakeperusteiset maksut.
93 (121)
Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden työsuhde-etuudet
Toimitusjohtaja Muu johtoryhmä Hallitus Yhteensä Tuhatta euroa 2025 2024 2025 2024 2025 2024 2025 2024 Palkat ja muut lyhyt-aikaiset työsuhde--364 -291 -1 058 -918 -144 -144 -1 566 -1 353 etuudet Eläke-etuudet (mak-supohjaiset järjeste--70 -52 -194 -166 -9 -9 -273 -227 lyt) Osakeperusteiset -677 -1 317 -694 -1 407 -112* -102* -1 483 -2 826 maksut Yhteensä -1 111 -1 660 -1 946 -2 491 -265 -255 -3 322 -4 406
*Pois lukien toimitusjohtaja
Nightingale Healthin johtoryhmän jäsenet tilikauden lopussa olivat Teemu Suna (toimitusjohtaja), Antti
Kangas (teknologiajohtaja), Satu Saksman (kaupallinen johtaja, APAC), Minja Salmio (kaupallinen joh-
taja, EMEA), Salla Ruosaari (tutkimus- ja tuotekehitysjohtaja), Jeffrey Barrett (tieteellinen johtaja),
Tuukka Paavola (talousjohtaja) ja Janna Ranta (operatiivinen johtaja), joka liittyi Nightingale Healthin
johtoryhmään 2.5.2025 alkaen.
Hallituksen palkkiot
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Hallitus Leena Niemistö, pj -24 -24 Antti Kangas -24 -24 Olli Karhi -24 -24 Ilkka Laurila -24 -24 Teemu Suna -24 -24 Timo Soininen -24 -24 Yhteensä -144 -144
8.11.2024 pidetty yhtiökokous päätti, että jokaiselle hallituksen jäsenelle maksetaan 2 000 euron kuu-
kausipalkkio.
Emoyhtiön myöntämät lainat (henkilöstön osakeanti)
Emoyhtiö on myöntänyt työntekijöilleen lainoja henkilöstöosakeanteihin liittyen. Nämä lainat on myön-
netty vuonna 2017 EMP-osakkeiden merkintähinnan maksamiseen osana osakepohjaista kannustinjär-
jestelmää. Kaikille työntekijöille tarjottiin mahdollisuutta lainata yhtiöltä varoja EMP-osakkeiden hankin-
taan. Näiden lainojen korko on sidottu 12 kuukauden euribor-korkoon, mutta on aina vähintään 0 pro-
senttia. Korko erääntyy ja maksetaan lainan maksun yhteydessä. Myönnetyt lainat erääntyvät viimeis-
tään 31.12.2026. Työntekijällä on oikeus maksaa laina takaisin yhtiölle osittain tai kokonaan jo ennen
eräpäivää. Lainoihin liittyvät osakkeet on pantattu vakuudeksi suhteessa lainasaamisiin.
Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Lainat henkilöstölle 164 192 Kertyneet korot 14 9
94 (121)
Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden osakeomistukset
Alla ilmoitetut osakemäärät sisältävät kyseisten henkilöiden omat, heidän läheisten perheenjäseniensä
ja määräysvallassaan olevien yhteisöjen omistukset.
A-sarja B-sarja EMP-sarja A-sarja B-sarja EMP-sarja Kappaletta 30.6.2025 30.6.2025 30.6.2025 30.6.2024 30.6.2024 30.6.2024 Hallitus Leena Niemistö, pj 403 340 444 444 - 403 340 444 444 - Antti Kangas 5 340 342 17 458 - 5 340 342 17 458 - Olli Karhi - - - - - - Ilkka Laurila - 8 000 - - 8 000 - Teemu Suna 2 637 964 31 237 - 2 637 964 31 237 - Timo Soininen 649 558 182 259 - 649 558 182 259 - Yhteensä 9 031 204 683 398 - 9 031 204 683 398 - Johtoryhmä Teemu Suna 2 637 964 31 237 - 2 637 964 31 237 - Antti Kangas 5 340 342 17 458 - 5 340 342 17 458 - Satu Saksman 529 158 17 458 75 250 529 158 17 458 75 250 Minja Salmio - - 82 775 - - 82 775 Salla Ruosaari - - 75 250 - - 75 250 Jeffrey Barrett - 9 400 - - 8 364 - Tuukka Paavola - 7 487 - - 7 487 - Janna Ranta (2.5.2025 al-- 75 486 - N/A N/A N/A kaen) Yhteensä 8 507 464 158 526 233 275 8 507 464 82 004 233 275 Kaikki yhteensä 9 560 362 793 229 233 275 9 560 362 716 707 233 275 Kaikista osakkeista, % 15,69 % 1,30 % 0,38 % 15,69 % 1,18 % 0,38 % Osakkeista johtuvasta ääni-40,82 % 0,34 % N/A 40,20 % 0,30 % N/A osuudesta, %
Muutos toimitusjohtajan optio-ohjelmaan
Nightingale Healthin hallitus päätti 20.9.2024 muutoksesta toimitusjohtajan optio-ohjelmaan myöntä-
mällä toimitusjohtajalle miljoona uutta optio-oikeutta. Oikeus merkitä osakkeita näiden uusien optio-oi-
keuksien perusteella syntyy, kun yhtiön markkina-arvo on vähintään 1 500 miljoonaa. Jokainen optio-
oikeus oikeuttaa toimitusjohtajan merkitsemään yhden B-sarjan osakkeen. Osakkeiden merkintähinta
on 6,75 euroa osakkeelta. Optioiden käypä arvo on laskettu käyttäen Monte Carlo -menetelmää, ja
käypä arvo per optio on 0,62 euroa.
Hallitus on päättänyt toimitusjohtajan optio-ohjelmasta 3.3.2021, jolloin toimitusjohtajalle myönnettiin
kaksi miljoonaa optio-oikeutta, jotka oikeuttavat merkitsemään B-sarjan osakkeita seuraavien markkina-
arvoa koskevien tavoitteiden saavuttamisen perusteella: miljoona optiota voidaan merkitä osakkeiksi
yhtiön markkina-arvon ollessa vähintään 500 miljoonaa euroa, ja miljoona optiota voidaan merkitä osak-
keiksi yhtiön markkina-arvon ollessa vähintään 1 000 miljoonaa euroa. Uusien optio-oikeuksien myötä
toimitusjohtajan optio-ohjelman optio-oikeuksien enimmäismäärä on yhteensä kolme miljoonaa optio-
oikeutta. Markkina-arvot lasketaan kaupankäyntimäärillä painotettuun keskikurssiin perustuen. Osak-
keiden merkintäaika päättyy 31.12.2031.
Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden optio-oikeudet
Yhtiön hallituksen ja johtoryhmän jäsenet omistivat 30.6.2025 yhteensä 9 637 395 yhtiön optio-oikeutta,
jotka oikeuttavat ehtojen täyttyessä merkitsemään yhteensä 10 777 395 yhtiön osaketta.
95 (121)
Yhtiön hallituksen ja johtoryhmän jäsenet omistivat 30.6.2024 yhteensä 8 297 145 yhtiön optio-oikeutta,
jotka oikeuttavat ehtojen täyttyessä merkitsemään yhteensä 9 302 145 yhtiön osaketta.
Lisäksi kaksi hallituksen jäsenistä on oikeutettu optioihin, jotka määritellään tietyn prosenttiosuuden mu-
kaisesti asetetun markkina-arvo tavoitteen täyttymisen hetkellä olevasta yhtiön osakkeiden kokonais-
määrästä.
Optio-ohjelmat on kuvattu tarkemmin liitetiedossa 7 Osakeperusteiset maksut.
Liiketoimet yhteisyrityksen kanssa sekä avoimet saldot
Emoyhtiö on hankkinut liiketoimintaansa tarvittavia palveluita ja toimittanut niitä vastaavasti yhteisyrityk-
selle PetMeta Labs Oy.
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Palveluiden myynnit 23 35 Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Myyntisaamiset ja muut saamiset 35 8
Liiketoimet lähipiiriyhtiöiden kanssa sekä avoimet saldot (pois lukien yhteisyritykset)
Nightingale Health ei ole hankkinut liiketoimintaansa tarvittavia palveluita lähipiiriyhtiöltä tilikaudella
1.7.202430.6.2025.
Tuhatta euroa 1.7.2024-30.6.2025 1.7.2023-30.6.2024 Palveluiden ostot - -253 Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Ostovelat ja muut velat - 1
Konsernirakenne
30.6.2025 omis-30.6.2024 omis-Tytäryhtiö Kotipaikka tusosuus % tusosuus % NG Health Sweden AB Ruotsi 100 100 Nightingale Health United States, Inc. Yhdysvallat 100 100 Nightingale Health Japan KK Japani 100 100 Nightingale Health Asia Pte. Ltd. Singapore 100 100 1)Nightingale Health Germany GmbH Saksa 100 100 Nightingale Health Estonia OÜ Viro 100 100 Nightingale Health UK Limited Iso-Britannia 100 100 2)Welltus Inc Japani 100 100 Nightingale Health Finland Oy Suomi 100 -
1)
Entiseltä nimeltään Yolife GmbH.
2)
Nightingale Health Oyj hankki japanilaisen Welltus Inc:n osakkeet 29.3.2024.
30.6.2025 omis-30.6.2024 omis-Yhteisyritys Kotipaikka tusosuus %tusosuus %PetMeta Labs Oy Suomi 35 35
96 (121)
26 Yhteisyritys
Laatimisperiaatteet
Yhteisyritys on yhteisjärjestely, jonka mukaan osapuolilla, joilla on yhteinen määräysvalta, on oikeuksia
järjestelyn nettovarallisuuteen. Yhteinen määräysvalta on järjestelyä koskevan määräysvallan pitämistä
yhteisenä sopimukseen perustuen, ja se vallitsee vain silloin, kun merkityksellisiä toimintoja koskevat
päätökset edellyttävät määräysvallan jakavien osapuolten yksimielistä hyväksymistä. Yhteisyrityksen
tulos, varat ja velat sisällytetään konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmää käyttäen. Tällöin
yhteisyritykseen tehty sijoitus merkitään konsernitaseeseen hankintamenoon, jota oikaistaan hankinta-
ajankohdan jälkeen tapahtuneilla muutoksilla konsernin osuudessa yhteisyrityksen nettovarallisuudesta
(vähennettynä sijoituksen mahdollisella arvonalentumisella). Jos omistusosuus yhteisyrityksestä hanki-
taan tekemällä ei-monetaarinen sijoitus yhteisyritykseen, eli luovutetaan omaisuuserä vastineena osak-
keista, tämä sijoitus arvostetaan käypään arvoon ja realisoitumaton osuus voitosta tai tappiosta elimi-
noidaan.
Nightingale Healthin osuus yhteisyrityksen verojen jälkeisistä voitoista tai tappioista, oikaistuna Nightin-
gale Healthin laatimisperiaatteiden mukaiseksi, kirjataan konsernin tuloslaskelmaan. Mikäli yhteisyrityk-
selle kertyy tappiota, jotka ylittävät Nightingalen Healthin sijoituksen kyseisessä yhteisyrityksessä, niitä
kirjataan vain siihen määrään asti kuin konsernilla on oikeudellisia tai tosiasiallisia velvoitteita tai se on
suorittanut maksuja yhteisyrityksen puolesta.
Yhteisyrityksen yhdistely konsernitilinpäätökseen alkaa, kun Nightingale Health saa yhteisen määräys-
vallan yhteisyrityksessä, ja päättyy, kun Nightingale Health menettää yhteisen määräysvallan yhteisyri-
tyksessä.
Yhteisyritys
Nightingale Health perusti yhteisyrityksen PetMeta Labs Oy:n (PetMeta) PetBiomics Oy:n kanssa loka-
kuussa 2020. Nightingale Healthin osuus yhteisyrityksestä on 35 %.
Yhteisyritystä perustettaessa Nightingale Health myönsi PetMetalle pysyvän, peruuttamattoman ja yk-
sinoikeudellisen lisenssin yhtiön NMR-pohjaisen kvantitatiivisen metabolisen alustan käyttämiseen ra-
joittuen vain koirista otettuun laskimo-etyleenidiamiinitetraetikkahappo- tai hepariiniplasmanäytteeseen
tai seeruminäytteeseen, joka on kehitetty yksinomaan koirien aineenvaihdunnallisia analyysejä varten
ja jonka käyttöä voidaan myöhemmin laajentaa kissojen, hevosten tai kamelien aineenvaihdunnallisiin
analyyseihin ja johon liittyvät kaikki immateriaalioikeudet Nightingale Health omistaa. Yksinoikeudellinen
lisenssisopimus ei luo PetMetalle oikeutta käyttää yhtiön NMR-pohjaista kvantitatiivista metabolista
alustaa ihmisnäytteiden analysointiin. Yksinoikeudellisen lisenssisopimuksen mukaisesti PetMeta on
myöntänyt yhtiölle rajoittamattoman, pysyvän, peruuttamattoman, siirtokelpoisen ja rojaltivapaan oikeu-
den käyttää, kopioida ja muokata tutkimus- ja kehityskäyttöön kvantitatiivista biomarkkeridataa, joka on
tuotettu Nightingale Healthin NMR-pohjaisen kvantitatiivisen metabolisen alustan käytön kautta. Pää-
omaosuusmenetelmän mukaisesti Nightingale Healthin luovuttama lisenssi arvostettiin yhtiössä käy-
pään arvoon, vähennettynä laskennallisilla veroilla ja realisoitumattomalla katteella.
Yhteisyrityksen taloudelliset tiedot
Kauden Tuhatta euroa Varat Velat Liikevaihto voitto (tap-pio) 1.7.2024–30.6.2025 PetMeta Labs Oy 647 122 4 -93
97 (121)
Kauden Tuhatta euroa Varat Velat Liikevaihto voitto (tap-pio) 1.7.2023–30.6.2024 PetMeta Labs Oy 678 129 - -153 Yhteisyrityksen kirjanpitoarvo Tuhatta euroa 30.6.2025 30.6.2024 Nettovarallisuus 1.7. 37 68 Kauden voitto 6 12 Oikaisut pääomaosuusmenetelmää sovellettaessa -43 -43 laatimisperiaatteiden yhdistäminen Nettovarallisuus 30.6. 1 37
27 Raportointikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Laatimisperiaatteet
Raportointikauden päättymisen jälkeisissä tapahtumissa esitetään sellaisia suotuisia tai epäsuotuisia
tapahtumia, jotka toteutuvat raportointikauden päättymispäivän ja sen päivän välillä, jona tilinpäätös hy-
väksytään julkistettavaksi.
Tässä liitetiedossa raportointikauden päättymisen jälkeisissä tapahtumissa esitetään tapahtumat, jotka
johtuvat raportointikauden päättymisen jälkeen syntyneistä olosuhteista, joiden johdosta tilinpäätöslas-
kelmia ei oikaista.
- 7.7.2025 Nightingale Health ilmoitti tulleensa valituksi metabolomiikka-analyysin tarjoajaksi arvos-
tettuun Moli-sani-tutkimusprojektiin Italiassa. Palvelu on suunniteltu toteutettavan vuoden 2025 lop-
puun mennessä, ja sopimuksen kokonaisarvo on noin 728 tuhatta euroa.
- 8.9.2025 Nightingale Health ilmoitti 80 668 EMP-osakkeen muunnosta B-osakkeeksi yhtiöjärjestyk-
sen 5 §:n nojalla. Osakemuunnot on rekisteröity kaupparekisteriin 8.9.2025.
- 16.9.2025 Nightingale Health ilmoitti tulleensa valituksi multiomiikka-analyysin tarjoajaksi Aalborgin
yliopiston johtamaan laajaan tutkimushankkeeseen Tanskassa. Nightingale Health tarjoaa hank-
keessa sekä metabolomiikka- että proteomiikka-analyysit samoista näytteistä. Sopimuksen koko-
naisarvo on noin 2,4 miljoonaa euroa.
- 25.9.2025 Nightingale Health julkisti uuden riskintunnistustyökalun, joka tunnistaa riskin vaarallisen
korkeaan lipoproteiini (a):n tasoon. Testi mahdollistaa korkean lipoproteiini (a):n kustannustehok-
kaan ja kohdistetun hoidon ja tehokkaan tavan vähentää sydän- ja verisuonitautien aiheuttamaa
kuormitusta. Nightingale Health on hakenut patenttia uudelle menetelmälle.
98 (121)
Emoyhtiön tilinpäätös
Emoyhtiön tuloslaskelma
Tuhatta euroa
Liite
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Liikevaihto
2.1
3 742
4 170
Liiketoiminnan muut tuotot
2.2
23
1 918
Materiaalit ja palvelut
2.3
-970
-1 372
Henkilöstökulut
8.2
-5 835
-5 383
Poistot ja arvonalentumiset
2.4
-6 216
-6 091
Liiketoiminnan muut kulut
2.5
-8 521
-8 632
Liikevoitto (-tappio)
-17 777
-15 388
Rahoitustuotot ja -kulut
2.6
1 611
1 561
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja
veroja
-16 166
-13 828
Tuloverot
-
-
Muut välittömät verot
2.7
-14
-5
Kauden voitto (tappio)
-16 180
-13 833
99 (121)
Emoyhtiön tase
Tuhatta euroa
Liite
30.6.2025
30.6.2024
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
3.2
8 215
12 365
Aineelliset hyödykkeet
3.3
491
518
Sijoitukset
3.4
228
226
Pysyvät vastaavat yhteen
8 934
13 109
Vaihtuvat vastaavat
Vaihto-omaisuus
3.5
1 645
667
Pitkäaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
3.6
9 357
6 444
Lainasaamiset
3.8
164
192
Muut saamiset
3.9
97
84
Siirtosaamiset
3.7
-
75
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä
9 618
6 795
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset
675
381
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
3.6
1 151
1 990
Muut saamiset
3.9
10 096
5 561
Siirtosaamiset
3.7
444
574
Lyhytaikaiset sijoitukset
-
17 000
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä
12 365
25 506
Rahat ja pankkisaamiset
39 676
40 947
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
63 305
73 915
VASTAAVAA YHTEENSÄ
72 239
87 024
VASTATTAVAA
Oma pääoma
4.1
Osakepääoma
80
80
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
147 502
147 469
Edellisten tilikausien voitto (tappio)
-66 408
-52 575
Tilikauden voitto (tappio)
-16 180
-13 833
Oma pääoma yhteensä
64 994
81 141
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma
4.3
Lainat rahoituslaitoksilta
-
261
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä
-
261
Lyhytaikainen vieras pääoma
4.4
Lainat rahoituslaitoksilta
261
294
Saadut ennakot
780
825
Velat saman konsernin yrityksille
2 829
723
Ostovelat
685
792
Muut velat
4.5
732
1 227
Siirtovelat
4.6
1 959
1 762
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä
7 245
5 622
Vieras pääoma yhteensä
7 245
5 883
VASTATTAVAA YHTEENSÄ
72 239
87 024
100 (121)
Emoyhtiön rahoituslaskelma
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tappio ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
-16 166
-13 828
Oikaisut
Poistot ja arvonalentumiset
6 216
6 091
Rahoitustuotot
-2 721
-2 082
Rahoituskulut
1 110
522
Oikaisut yhteensä
4 604
4 530
Käyttöpääoman muutos
Lyhytaikaisten saamisten lisäys (-), vähennys (+)
603
-1 560
Vaihto-omaisuuden lisäys (-), vähennys (+)
-978
-126
Lyhytaikaisten velkojen lisäys (+), vähennys (-)
1 657
1 171
Maksetut korot ja muut rahoituskulut
-39
-40
Saadut korot ja muut rahoitustuotot
229
-22
Maksetut verot
-14
-5
Liiketoiminnan nettorahavirta
-10 103
-9 879
Investointien rahavirta
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin
-2 043
-2 495
Investoinnit tytäryhtiöihin
-3
-210
Sijoitusten pääoman palautukset
71 140
69 000
Investoinnit lyhytaikaisiin sijoituksiin
-58 647
-91 377
Myönnetyt lainat
-2 409
-3 498
Lainasaamisten takaisinmaksut
28
40
Saadut korot investoinneista lyhytaikaisiin sijoituk-
siin
1 134
1 364
Investointien nettorahavirta
9 200
-27 176
Rahoituksen rahavirta
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
-294
-1 114
Osakemerkinnät optioilla
33
-
Rahoituksen nettorahavirta
-261
-1 114
Rahavarojen muutos
-1 164
-38 169
Rahavarat kauden alussa
40 947
79 394
Valuuttakurssien muutosten nettovaikutus rahoitus-
varoihin
-107
-278
Rahavarat kauden lopussa 30.6.
39 676
40 947
101 (121)
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
1 Emoyhtiön tilinpäätöksen laatimista koskevat liitetiedot
1.1 Emoyhtiön tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Nightingale Health Oyj:n (emoyhtiö) tilinpäätös on laadittu suomalaisen kirjanpitolainsäädännön (FAS)
mukaisesti. Tilinpäätös on laadittu suoriteperustetta, toiminnan jatkuvuusperiaatetta ja tilikauden tulok-
sesta riippumatonta varovaisuusperiaatetta noudattaen.
1.2 Noudatetut arvostus- ja jaksotusperiaatteet ja menetelmät
Saamiset on arvostettu nimellisarvoon tai nimellisarvon alittavaan todennäköiseen arvoon. Rahoitus-
omaisuuteen kuuluvat arvopaperit ja muut sellaiset rahoitusvarat on arvostettu hankintamenoon tai sen
alittavaan käypään arvoon. Velat on arvostettu nimellisarvoon.
1.3 Tutkimus- ja kehittämismenot ja muut pitkävaikutteiset menot
Yhtiö kirjaa tutkimusmenot, kuten uuden tiedon hankkimisen ja tuote- ja prosessivaihtoehtojen etsimi-
sen, kuluiksi suoriteperusteisesti eli kulujen syntymisajankohtana.
Yhtiö aktivoi kehittämismenot taseeseen aineettomiin hyödykkeisiin, jos niiden odotetaan tuottavan tu-
loa useampana tilikautena. Yhtiön luokitellessa aineettoman hyödykkeen kehittämismenoksi tai muuksi
pitkävaikutteiseksi menoksi hyödykkeen valmiiksi saattaminen on teknisesti toteutettavissa siten, että
hyödyke on käytettävissä tai myytävissä, yhtiölon kyky, aikomus ja voimavarat saattaa hyödyke val-
miiksi ja käyttää sitä tai myydä se, yhtiön arvion mukaan hyödykkeellä on todennäköinen vastainen
taloudellinen hyöty, joka voidaan osoittaa, ja yhtiö kykenee määrittämään luotettavasti menot, jotka joh-
tuvat aineettomasta hyödykkeestä sen kehittämisvaiheen aikana.
Taseeseen aktivoituihin kehittämismenoihin ja muihin pitkävaikutteisiin menoihin liittyviin arvoihin liittyy
epävarmuustekijöitä ja on mahdollista, että olosuhteiden muuttuessa kehittämisprojekteista odotetta-
vissa oleva tuotto muuttuu. Taseeseen aktivoitujen kehittämismenojen ja muiden pitkävaikutteisten me-
nojen arvo saattaa alentua, jos odotettavissa oleva taloudellinen hyöty muuttuu. Mikäli taseeseen kirja-
tun hyödykkeen odotettavissa oleva tuotto alittaa taseeseen kirjattujen kehittämismenojen summan, ak-
tivoidun kehittämismenon arvo oikaistaan arvonalentumiskirjauksella vastaamaan odotettavissa olevaa
tuottoa.
Aktivoidut kehittämismenot ja muut pitkävaikutteiset menot ovat aiheutuneet välittömästi hyödykkeen
saattamisesta valmiiksi siihen aiottuun käyttötarkoitukseen. Kehittämismenot ja muut pitkävaikutteiset
menot poistetaan arvioituna taloudellisena vaikutusaikanaan 35 vuoden tasapoistoin.
102 (121)
2 TULOLASKELMAA KOSKEVAT LIITETIEDOT
2.1 Liikevaihdon maantieteellinen jakauma
Yhtiö kirjaa liikevaihdon ajan kuluessa menetelmällä, jossa analysoitujen näytteiden määrää verrataan
myytyjen analyysien kokonaismäärään. Myyntituotot kirjataan määrään, johon yhtodottaa olevansa
oikeutettu luovutettavia palveluita vastaan. Transaktiohinnassa huomioidaan tuloutettavaa määrää vä-
hentävinä erinä luvatut alennukset sekä välilliset verot.
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Maantieteellinen jakauma
Suomi
1 129
805
Iso-Britannia
598
600
Muu Eurooppa
910
809
Yhdysvallat
309
1 401
Muut
796
554
Yhteensä
3 742
4 170
Tilikauden aikana yhtiö on muuttanut konsernin sisäisiin sopimuksiin perustuvien veloitusten esittämis-
tapaa. Aikaisemmin sopimuksiin perustuvat konserniveloitukset on esitetty erässä Liiketoiminnan muut
tuotot. Jatkossa ne esitetään osana Liikevaihtoa.
Vertailukauden luvut on oikaistu vastaavasti. Esittämistavan muutoksella ei ole vaikutusta tilikauden tai
vertailukauden tulokseen, vaan ainoastaan liikevaihdon ja liiketoiminnan muiden tuottojen jakaumaan.
Liikevaihdosta 897 tuhatta euroa (1 679 tuhatta euroa) on muodostunut liikevaihdosta konserniyhtiöiltä.
2.2 Liiketoiminnan muut tuotot
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muut tuotot saman konsernin
yrityksiltä
-
1 887
Keskeytys- ja vakuutuskorvaukset
1
-
Saadut avustukset
-
2
Liiketoiminnan muut tuotot
22
29
Yhteensä
23
1 918
Saadut avustukset on kirjattu liiketoiminnan muihin tuottoihin, kun avustus on annettu tuloslaskelmaan
kirjattavia kuluja varten. Taseeseen aktivoituihin kehittämismenoihin kohdistuvat avustukset on kirjattu
netottamaan taseen kehittämismenoja.
Vertailukaudella liiketoiminnan muut tuotot saman konsernin yrityksilkoostuvat laboratoriolaitemyyn-
neistä.
103 (121)
2.3 Materiaalit ja palvelut
Menot on kirjattu suoriteperusteisesti, kun yhtiö on vastaanottanut tavaran tai palvelun.
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Materiaalit ja palvelut
Aineet ja tarvikkeet
Ostot tilikauden aikana muilta
-1 939
-1 484
Ostot tilikauden aikana konserniyrityksiltä
-
-
Varastojen lisäys (-) / vähennys (+)
978
126
Ulkopuoliset palvelut
Alihankinta
-9
-13
Yhteensä
-970
-1 372
Ostoista 0 tuhatta euroa (64 tuhatta euroa) on aktivoitu kehittämismenoihin tilikaudella.
2.4 Suunnitelman mukaiset poistot
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Suunnitelman mukaiset poistot
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat oikeudet
-94
-23
Kehittämismenot
-5 386
-5 414
Muut pitkävaikutteiset menot
-549
-553
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto
-186
-101
Yhteensä
-6 216
-6 091
2.5 Liiketoiminnan muut kulut
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2022
Liiketoiminnan muut kulut
Vapaaehtoiset henkilösivukulut
-302
-352
Toimitilakulut
-1 019
-1 065
Ajoneuvokulut
-110
-114
Atk-laite ja -ohjelmakulut
-879
-811
Kone- ja kalustokulut
-681
-2 810
Matka- ja edustuskulut
-295
-252
Myynti- ja markkinointikulut
-415
-496
Tutkimus- ja kehityskulut
-202
-387
Hallintopalvelut
-1 808
-1 411
Muut hallintokulut
-2 809
-935
Yhteensä
-8 521
-8 632
Liiketoiminnan muista kuluista on aktivoitu kehittämismenoihin ja muihin pitkävaikutteisiin menoihin tili-
kaudella 468 tuhatta euroa (475 tuhatta euroa).
104 (121)
2.6 Rahoitustuotot ja -kulut
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Rahoitustuotot ja -kulut
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä
456
246
Muilta
1 279
1 630
Rahoitustuotot yhteensä
1 735
1 877
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille
-
-
Muille
-16
-38
Rahoituskulut yhteensä
-16
-38
Valuuttakurssierot
Valuuttakurssivoitot
986
376
Valuuttakurssitappiot
-1 094
-653
Valuuttakurssierot yhteensä
-107
-278
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
1 611
1 561
2.7 Tuloverot
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Tuloverot
Muut välittömät verot
-14
-5
Yhteensä
-14
-5
105 (121)
3 TASEEN VASTAAVIA KOSKEVAT LIITETIEDOT
3.1 Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet on merkitty taseeseen muuttuvaan hankintamenoon vähennettynä
suunnitelman mukaisilla poistoilla, mahdollisilla arvonalentumisilla sekä aktivoituihin kehittämismenoihin
kohdistuvilla saaduilla avustuksilla. Käyttöönottamattomat hyödykkeet, joiden vaikutusaika ei ole vielä
alkanut, kirjataan luonteensa mukaisesti aineettomien hyödykkeiden ennakkomaksuiksi tai aineellisten
hyödykkeiden ennakkomaksuiksi ja keskeneräisiksi hyödykkeiksi. Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet
kirjataan kuluksi suunnitelman mukaisina poistoina vaikutusaikanaan. Suunnitelman mukaisten poisto-
jen periaatteet ovat seuraavat:
Kehittämismenot ja muut pitkävaikutteiset menot 3–5 vuotta
Aineettomat oikeudet 10 vuotta
Tuotannon koneet ja laitteet 3–10 vuotta
Toimistokalusteet 25 % menojäännöspoisto
3.2 Aineettomat hyödykkeet
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Kehittämismenot
Hankintameno 1.7.
23 210
21 529
Lisäykset
1 879
1 681
Hankintameno 30.6.
25 090
23 210
Kertyneet poistot/arvonalennukset 1.7.
-12 834
-7 420
Tilikauden poisto
-5 386
-5 414
Kertyneet poistot 30.6.
-18 221
-12 834
Kirjanpitoarvo 30.6.
6 869
10 376
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Muut pitkävaikutteiset menot
Hankintameno 1.7.
2 731
2 731
Lisäykset
-
-
Hankintameno 30.6.
2 731
2 731
Kertyneet poistot/arvonalennukset 1.7
-1 625
-1 073
Tilikauden poisto
-549
-553
Kertyneet poistot 30.6.
-2 175
-1 625
Kirjanpitoarvo 30.6.
556
1 106
Tilikaudella 2024–2025 aktivoitujen kehittämismenojen ja muiden pitkävaikutteisten menojen lisäykset
olivat yhteensä 1 879 tuhatta euroa (1 681 tuhatta euroa). Ne koostuivat henkilöstökuluista 1 411 tuhatta
euroa (1 141 tuhatta euroa) ja muista kuluista 469 tuhatta euroa (539 tuhatta euroa). Tilikauden 2024–
2025 kehittämismenojen aktivoinnit koostuivat sovelluksiin, laboratorioteknologiaan ja riskimalleihin teh-
dyistä investoinneista.
106 (121)
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Aineettomat oikeudet
Hankintameno 1.7.
937
231
Lisäykset
-
705
Hankintameno 30.6.
937
937
Kertyneet poistot/arvonalennukset 1.7.
-54
-31
Tilikauden poisto
-94
-23
Kertyneet poistot 30.6.
-148
-54
Kirjanpitoarvo 30.6.
789
883
3.3 Aineelliset hyödykkeet
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Koneet ja kalusto
Hankintameno 1.7.
750
636
Lisäykset
159
488
Vähennykset
-
-373
Hankintameno 30.6.
909
750
Kertyneet poistot/arvonalennukset 1.7.
-232
-131
Tilikauden poisto
-186
-101
Kertyneet poistot 30.6.
-418
-232
Kirjanpitoarvo 30.6.
491
518
3.4 Sijoitukset
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Osuudet saman konsernin yrityksis
Hankintameno 1.7.
226
16
Lisäykset
3
210
Hankintameno 30.6.
228
226
3.5 Vaihto-omaisuus
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Vaihto-omaisuus
Aineet ja tarvikkeet
1 645
667
Yhteensä
1 645
667
Vaihto-omaisuuden hankintameno sisältää ostohinnan, valmistusmenot ja muut hyödykkeen hankkimi-
sesta välittömästi aiheutuvat menot, jotka aiheutuvat vaihto-omaisuuden saattamisesta senhetkiseen
kuntoon. Vaihto-omaisuus on arvostettu alkuperäiseen hankintamenoon tai tätä alempaan todennäköi-
seen jälleenhankintahintaan tai tätä alempaan todennäköiseen luovutushintaan.
107 (121)
Tilikauden 20242025 aikana yhtiö on muuttanut varaston arvostusmenetelmän FIFO-periaatteesta pai-
notettuun keskihintaan. Muutos on tehty uuden taloushallintojärjestelmän käyttöönoton yhteydessä. Me-
netelmä tarjoaa jatkossa luotettavan ja johdonmukaisen arvostusperusteen varastolle yhtiön liiketoimin-
nan luonteen huomioiden.
Koska muutoksella ei ole ollut olennaista vaikutusta varaston arvoon tai tilikauden tulokseen, vertailu-
kauden tietoja ei ole oikaistu.
3.6 Konsernin keskinäiset saamiset
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin
yrityksiltä
Lainasaamiset
9 357
6 444
Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin
yrityksiltä
Myyntisaamiset
1 138
1 617
Siirtosaamiset
15
372
Yhteensä
10 509
8 434
3.7 Siirtosaamiset
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Pitkäaikaiset kalustoleasingkulut
-
12
Pitkäaikaiset atk-laite- ja ohjelmistokulut
-
4
Lyhytaikaiset kalustoleasingkulut
-
49
Vakuutuskulut
31
-
Toimitilavuokrat
2
82
Atk-laite- ja ohjelmistokulut
241
120
Korkosaamiset
92
290
Muut siirtosaamiset
74
90
Yhteensä
444
649
Emoyhtiöllä oli 30.6.2025 vahvistettuja tappioita 61 514 (47 703) tuhatta euroa, joista ei ole kirjattu las-
kennallista verosaamista. Kyseiset tappiot vanhenevat vuosina 20272034.
3.8 Lainasaamiset
Emoyhtiö on antanut lainaa omistajilleen henkilöstöanteihin liittyen. Lainat on annettu vuonna 2017
emoyhtiön EMP-osakkeiden merkintämaksun maksamiseksi osana osakeperusteista kannustinjärjes-
telmää. Kaikille työntekijöille tarjottiin mahdollisuus lainata yhtiöltä varoja EMP-osakkeiden hankki-
miseksi. Lainojen korko on sidottu 12 kuukauden Euriborkorkoon, mutta se on aina vähintään 0 prosent-
tia. Lainasaamiset erääntyvät maksettavaksi viimeistään 31.12.2026.
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Lainat henkilöstölle osakeanteihin liittyen
164
192
Yhteensä
164
192
108 (121)
3.9. Muut saamiset
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Pitkäaikaiset muut saamiset
Muut saamiset
97
84
Lyhytaikaiset muut saamiset
Sijoitukset joukkovelkakirjalainoihin ja yri-
tystodistuksiin
9 884
5 377
Muut saamiset
212
372
Yhteensä
10 193
5 561
4 TASEEN VASTATTAVIA KOSKEVAT LIITETIEDOT
4.1 Laskelman emon oman pääoman muutoksista
1.7.2024-30.6.2025
Tuhatta euroa
Osakepää-
oma
Sijoitetun vapaan oman
pääoman rahasto
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä oma pää-
oma
Oma pääoma 1.7.2024
80
147 469
-66 408
81 141
Tilikauden tulos
-
-
-16 180
-16 180
Osakemerkinnät optioilla
-
33
-
33
Oma pääoma 30.6.2025
80
147 502
-82 588
64 994
1.7.2023-30.6.2024
Tuhatta euroa
Osakepää-
oma
Sijoitetun vapaan oman
pääoman rahasto
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä oma pää-
oma
Oma pääoma 1.7.2023
80
147 469
-52 575
94 974
Tilikauden tulos
-
-
-13 833
-13 833
Oma pääoma 30.6.2024
80
147 469
-66 408
81 141
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Laskelma emoyhtiön jakokelpoisesta va-
paasta omasta pääomasta
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
147 502
147 469
Edellisten tilikausien voitto
-66 408
-52 575
Tilikauden tulos
-16 180
-13 833
Vapaa oma pääoma yhteensä
64 914
81 061
Aktivoidut kehittämismenot
-6 869
-10 376
Jakokelpoinen oma pääoma
58 045
70 685
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että osinkoa ei makseta ja että tilikauden tappio -16 179 833 euroa
siirretään edellisten tilikausien voitto/-tappio tilille.
109 (121)
4.2 Osakkeet
Tilikauden 30.6.2025 lopussa yhtiö oli laskenut liikkeeseen 60 938 915 täysin maksettua osaketta. Osak-
keet jakautuvat osakesarjoihin seuraavasti: A-sarjan osakkeet (19 374 768 kpl), joilla on yhtiökokouk-
sessa 10 ääntä osaketta kohden, B-sarjan osakkeet (40 454 511 kpl), joilla on yhtiökokouksessa yksi
ääni osaketta kohden ja EMP-osakkeet (1 109 636 kpl), jotka ovat äänivallattomia osakkeita. B-sarjan
osakkeille maksetaan jaettavasta voitosta viisi (5) prosenttia korkeampaa osinkoa kuin A-sarjan osak-
keille ja EMP-osakkeille.
Tilikauden lopussa yhtiöllä oli hallussa yhteensä 577 920 kpl omia osakkeita, jotka ovat kaikki EMP-
osakkeita. Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet vastaavat noin 1 % yhtiön kaikista osakkeista. EMP-
osakkeilla ei ole äänioikeutta. Yhtiön hallussa olevilla omilla osakkeilla ei voi äänestää einiille mak-
seta osinkoa.
4.3 Pitkäaikainen vieras pääoma
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Pitkäaikainen vieras pääoma
Lainat rahoituslaitoksilta
-
261
Yhteensä
-
261
4.4 Lyhytaikainen vieras pääoma
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Lyhytaikainen vieras pääoma
Velat saman konsernin yrityksille
Ostovelat
2 829
723
Yhteensä
2 829
723
Velat muille
Lainat rahoituslaitoksilta
261
294
Saadut ennakot
780
825
Ostovelat
685
792
Siirtovelat
1 959
1 762
Muut velat
732
1 227
Yhteensä
4 416
4 899
Yhteensä
7 245
5 622
110 (121)
4.5 Muiden velkojen olennaiset erät
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Muiden velkojen olennaiset erät
Ennakonpidätysvelka
256
255
Sosiaaliturvamaksuvelka
17
10
Arvonlisäverovelka
173
91
Muut
286
871
Yhteensä
732
1 227
4.6 Siirtovelkojen olennaiset erät
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Siirtovelkojen olennaiset erät
Henkilöstökulujaksotukset
1 949
1 754
Korkovelat
10
7
Yhteensä
1 959
1 762
5 VAKUUDET JA VASTUUSITOUMUKSET
5.1 Vakuudet
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Vakuudet
Velat, joiden vakuudeksi on annettu yritys-
kiinnitys
Lainat rahoituslaitoksilta
-
33
Vakuudeksi annetut yrityskiinnitykset
7 800
7 800
5.2 Taseen ulkopuolisten sitoumusten yhteismäärä
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Taseen ulkopuolisten sitoumusten yh-
teismäärä
Seuraavalla tilikaudella maksettavat
Leasingvastuut
223
504
Toimitilojen vuokravastuut
599
952
Laitehankintasopimukset
246
-
Yhteensä
1 068
1 456
Myöhemmin maksettavat
Leasingvastuut
353
184
Toimitilojen vuokravastuut
-
544
Yhteensä
353
728
Jos yhtiön toiminta muuttuisi osittain tai kokonaan arvonlisäverottomaksi, yhtiö on sitoutunut korvaa-
maan vuokranantajalle mahdollisen verottajalle palautettavan arvonlisäveron määrän Helsingin toimiti-
lojen perusparannusten osalta.
111 (121)
6 TILINTARKASTAJAN PALKKIOT
6.1 Tilintarkastajan palkkiot
Tuhatta euroa
7/2024–6/2025
7/2023–6/2024
Tilintarkastus
-168
-134
Tilintarkastuslain 1:1.1 § 2 kohdassa tarkoitetut toi-
meksiannot
-1
-
Muut palvelut
-69
-
Veroneuvonta
-
-3
Yhteensä
-239
-137
7 LÄHIPIIRITAPAHTUMAT
Lähipiiritapahtumat on esitetty konsernin liitetiedossa 25 Lähipiiritapahtumat.
8 LIITETIEDOT HENKILÖSTÖSTÄ JA TOIMIELINTEN JÄSENISTÄ
8.1 Henkilöstön lukumäärä keskimäärin
30.6.2025
30.6.2024
Toimihenkilöi
4
4
Työntekijöitä
76
72
Yhteensä
80
76
8.2 Henkilöstökulut
Tuhatta euroa
30.6.2025
30.6.2024
Palkat ja palkkiot
-4 800
-4 363
Eläkekulut
-784
-879
Muut henkilösivukulut
-251
-141
Yhteensä
-5 835
-5 383
Henkilöstökuluista on aktivoitu palkkoja kehittämismenoihin tilikaudella 1 411 tuhatta euroa (1 141 tu-
hatta euroa).
8.3 Johdon palkat ja palkkiot
Johdon palkitseminen on esitetty konsernin liitetiedossa 25 Lähipiiritapahtumat.
8.4. Osakepalkkiot ja optio-ohjelmat
Osakepalkkiot ja optio-ohjelmat on esitetty konsernin liitetiedossa 7 Osakeperusteiset maksut.
112 (121)
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset
Helsinki, 1. päivänä lokakuuta 2025
Leena Niemistö
Teemu Suna
Hallituksen puheenjohtaja
Hallituksen jäsen, toimitusjohtaja
Antti Kangas
Olli Karhi
Hallituksen jäsen
Hallituksen jäsen
Timo Soininen
Ilkka Laurila
Hallituksen jäsen
Hallituksen jäsen
113 (121)
Tilintarkastusmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsinki
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Panu Vänskä
KHT
114 (121)
Tilintarkastuskertomus
Nightingale Health Oyj:n yhtiökokoukselle
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUS
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toi-
minnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstan-
dardien (IFRS-tilinpäätösstandardit) mukaisesti
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta ase-
masta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja
täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin kanssa.
Tilintarkastuksen kohde
Olemme tilintarkastaneet Nightingale Health Oyj:n (y-tunnus 1750524-0) tilinpäätöksen tilikaudelta
1.7.202430.6.2025. Tilinpäätös sisältää:
konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista,
rahavirtalaskelman ja liitetiedot, jotka sisältävät olennaisen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita kos-
kevan informaation ja muuta selittävää informaatiota
emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti.
Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan
velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Riippumattomuus
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten
vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näi-
den vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme
ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mu-
kaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1-kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä
palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetie-
dossa 8.
115 (121)
Tarkastuksen yleinen lähestymistapa
Yhteenveto
Konsernitilinpäätökselle määritetty olennaisuus: 920 000 €, joka on 5 %
tuloksesta ennen veroja
Konsernin tilintarkastuksen laajuus koostuu emoyhtiöstä perustuen te-
kemäämme riskimäärittelyyn ja olennaisuuteen.
Kehittämismenojen aktivointi
Osana tilintarkastuksen suunnittelua olemme määrittäneet olennaisuuden ja arvioineet riskiä siitä, että
tilinpäätöksessä on olennainen virheellisyys. Erityisesti olemme arvioineet alueita, joiden osalta johto
on tehnyt subjektiivisia arvioita. Tällaisia ovat esimerkiksi merkittävät kirjanpidolliset arviot, joihin liittyy
oletuksia ja tulevien tapahtumien arviointia.
Olennaisuus
Tarkastuksemme suunnitteluun ja suorittamiseen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Tilintar-
kastuksen tavoitteena on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena
olennaista virheellisyyttä. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä. Niiden katsotaan
olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin
päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Perustuen ammatilliseen harkintaamme määritimme olennaisuuteen liittyen tiettyjä kvantitatiivisia raja-
arvoja, kuten alla olevassa taulukossa kuvatun konsernitilinpäätökselle määritetyn olennaisuuden.
Nämä raja-arvot yhdessä kvalitatiivisten tekijöiden kanssa auttoivat meitä määrittämään tarkastuksen
kokonaislaajuuden ja yksittäisten tilintarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden sekä ar-
vioimaan virheellisyyksien vaikutusta tilinpäätökseen kokonaisuutena.
Konsernitilinpäätökselle mää-
ritetty olennaisuus
920 000 €
Olennaisuuden määrittämi-
sessä käytetty vertailukohde
5 % tuloksesta ennen veroja
Perustelut vertailukohteen va-
linnalle
Valitsimme olennaisuuden määrittämisen vertailukohteeksi tu-
loksen ennen veroja, koska käsityksemme mukaan tilinpäätök-
sen lukijat käyttävät yleisimmin sitä arvioidessaan konsernin
suoriutumista. Lisäksi tulos ennen veroja on yleisesti hyväksytty
vertailukohde. Valitsimme sovellettavaksi prosenttiosuudeksi 5
%, joka on tilintarkastusstandardeissa yleisesti hyväksyttyjen
määrällisten rajojen puitteissa.
116 (121)
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen laajuuden määrittäminen
Tilintarkastuksemme laajuutta määrittäessämme olemme ottaneet huomioon Nightingale Health-kon-
sernin rakenteen, toimialan sekä taloudelliseen raportointiin liittyvät prosessit ja kontrollit.
Konserni toimii kahdeksassa maassa usean yhtiön kautta. Määrittelimme yhtiöissä suoritettavien tar-
kastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden. Perustuen tekemäämme riskimäärittelyyn suo-
ritimme tarkastustoimenpiteitä emoyhtiössä. Muihin yhtiöihin ei katsota liittyvän huomattavaa olennai-
sen virheen riskiä konsernitilinpäätöksen kannalta, ja täten näiden osalta tarkastustoimenpiteet ovat
rajoittuneet konsernitasolla tehtäviin analyyttisiin tarkastustoimenpiteisiin sekä erikseen määriteltyihin
tarkastustoimenpiteisiin yksittäisten tilinpäätöserien osalta.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat
olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu
huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme
siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Otamme kaikissa tilintarkastuksissamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän
sisältyy arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheu-
tuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka
Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa
Kehittämismenojen aktivointi
Konsernitilinpäätöksen liitetieto 12, emoyhtiön ti-
linpäätöksen liitetieto 3.2
Konsernitilinpäätöksessä aktivoitujen kehittämis-
menojen arvo 30.6.2025 oli 6,7 miljoonaa euroa
ja emoyhtiön tilinpäätöksessä 6,9 miljoonaa eu-
roa. Kehittämismenoja aktivoitiin tilikauden ai-
kana 1,9 miljoonaa euroa konsernissa ja emoyh-
tiössä.
Kehittämismenot arvostetaan hankintamenoon
vähennettynä suunnitelman mukaisilla poistoilla.
Kehittämismenot aktivoidaan taseeseen, kun
kaikki seuraavat aktivointikriteerit täyttyvät:
Yhtiö pystyy osoittamaan, että aineettoman
hyödykkeen valmiiksi saattaminen on tekni-
sesti toteutettavissa niin, et hyödyke on
käytettävissä tai myytävissä.
Yhtiöllä on aikomus saattaa aineeton hyö-
dyke valmiiksi ja käyttää sitä tai myydä se.
Yhtiö pystyy käyttämään aineetonta hyödy-
kettä tai myymään sen.
Yhtiö pystyy osoittamaan, kuinka aineeton
hyödyke tulee tuottamaan todennäköistä
vastaista taloudellista hyötyä.
Muodostimme käsityksen johdon prosessista liit-
tyen kehittämismenojen aktivointiin. Arvioimme
prosessiin liittyvien avainkontrollien rakennetta ja
tehokkuutta.
Tarkastustyöhömme sisältyi kehittämismenojen
aktivointiin liittyvää aineistotarkastusta.
Tarkastustoimenpiteemme sisälsivät muun mu-
assa seuraavia toimenpiteitä:
Arvioimme kehittämismenojen aktivointikri-
teerien täyttymistä.
Testasimme otantaperusteisesti kehittämis-
menojen lisäyksiä sen varmistamiseksi, että
aktivoidut kehittämismenot täyttävät asetetut
aktivointikriteerit.
Arvioimme kehittämismenoja koskevien liite-
tietojen asianmukaisuutta.
117 (121)
Yhtiöllä on käytettävissä riittävästi teknisiä,
taloudellisia ja muita voimavaroja kehittämis-
työn loppuunsaattamiseen ja aineettoman
hyödykkeen käyttämiseen tai myymiseen.
Yhtiö pystyy määrittämään luotettavasti me-
not, jotka johtuvat aineettomasta hyödyk-
keestä sen kehittämisvaiheen aikana.
Aktivoidut kehittämismenot sisältävät Nightingale
Healthilla pääosin työsuhde-etuuksia, tutkimus-
näytteiden analysointikuluja sekä ostoja kolman-
silta osapuolilta.
Kehittämismenot on konsernitilinpäätöksen ja
emoyhtiön tilinpäätöksen kannalta olennainen
erä.
Johto käyttää harkintaa ja oletuksia arvioides-
saan kehittämismenojen aktivointikriteerejä.
Näistä seikoista johtuen kehittämismenojen akti-
vointi oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen
seikka.
Konsernitilinpäätöksen tai emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan
2 c -kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oi-
kean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS-
tilinpäätösstandardit) mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voi-
massa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaati-
mukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat
tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa
olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin
kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatku-
vuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan
toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa
tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärin-
käytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka si-
sältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olen-
nainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuk-
sessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennai-
sia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyt-
täjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
118 (121)
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja
säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen vir-
heellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpi-
teitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintar-
kastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitse-
matta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta,
sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättä-
mistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäk-
semme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta
emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen
valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon teke-
mien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilin-
päätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevi-
denssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää
olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä
jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täy-
tyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätök-
sessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausun-
tomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä han-
kittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen,
ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksesesitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämis-
tapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja ta-
pahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä
koskevan tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltu-
vaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä koskevasta ta-
loudellisesta informaatiosta. Vastaamme konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan tilintarkas-
tustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja
ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvon-
nan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta kos-
kevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista
seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauk-
sissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkastelta-
vana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Ku-
vaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen sei-
kan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta
viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella
odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
119 (121)
MUUT RAPORTOINTIVELVOITTEET
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Nightingale Health Oyj:stä on tullut yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö 19.3.2025. Olemme toimi-
neet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 31.12.2017 alkaen.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuk-
sen ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä teh-
dessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta
suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti vir-
heellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus
laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Lausuntonamme esitämme, että
toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia
toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Jos teemme suorittamamme työn perusteella johtopäätöksen, että muussa informaatiossa on olennai-
nen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meilei ole tämän asian suhteen raportoita-
vaa.
Helsingissä 1.10.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Panu Vänskä
KHT
120 (121)
ESEF-tilinpäätöstä koskeva varmennusraportti
RIIPPUMATTOMAN TILINTARKASTAJAN RAPORTTI NIGHTINGALE HEALTH
OYJ:N ESEF-TILINPÄÄTÖKSESTÄ
Nightingale Health Oyj:n johdolle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on Nightingale
Health Oyj:n (y-tunnus 1750524-0) komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpää-
tös (743700WUIPC24LVMLO66-2025-06-30-fi.zip) tilikaudelta 1.7.202430.6.2025.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laa-
timisesta siten, että ne täyttävät komission teknisen sääntelystandardin vaatimukset. Tähän vastuuseen
kuuluu:
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen sääntelystandardin artiklan 3 mukai-
sesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeel-
liseksi voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten mu-
kaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti,
jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyh-
teisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan
lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja äräyksiin
perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti varmentaa komission teknisen sään-
telystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös. Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen si-
sältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan
vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä laajuudessa varmennus on suoritettu.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen varmennustoi-
meksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin merkitty
iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
121 (121)
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olen-
naisilta osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten
mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat tilintarkastajan harkinnasta. Tähän
sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa
komission teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona esitämme, että Nightingale Health Oyj:n
ESEF-tilinpäätökseen (743700WUIPC24LVMLO66-2025-06-30-fi.zip) sisältyvät konsernitilinpäätöksen
päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.7.202430.6.2025 on olennaisilta osin
merkitty komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Nightingale Health Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.7.2024
30.6.2025 on annettu tilintarkastuskertomuksellamme (päivätty 1.10.2025). Tällä raportilla emme anna
konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 1.10.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Panu Vänskä
KHT
743700WUIPC24LVMLO662024-07-012025-06-30743700WUIPC24LVMLO662023-07-012024-06-30743700WUIPC24LVMLO662025-06-30743700WUIPC24LVMLO662024-06-30743700WUIPC24LVMLO662023-06-30743700WUIPC24LVMLO662024-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember743700WUIPC24LVMLO662024-07-012025-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember743700WUIPC24LVMLO662025-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember743700WUIPC24LVMLO662024-06-30NIG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700WUIPC24LVMLO662024-07-012025-06-30NIG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700WUIPC24LVMLO662025-06-30NIG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700WUIPC24LVMLO662024-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700WUIPC24LVMLO662024-07-012025-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700WUIPC24LVMLO662025-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700WUIPC24LVMLO662024-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember743700WUIPC24LVMLO662024-07-012025-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember743700WUIPC24LVMLO662025-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember743700WUIPC24LVMLO662023-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember743700WUIPC24LVMLO662023-07-012024-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember743700WUIPC24LVMLO662023-06-30NIG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700WUIPC24LVMLO662023-07-012024-06-30NIG:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700WUIPC24LVMLO662023-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700WUIPC24LVMLO662023-07-012024-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700WUIPC24LVMLO662023-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember743700WUIPC24LVMLO662023-07-012024-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares