Tokmanni-konsernin myymälät | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Tokmanni-segmentti | 240 | 238 |
Tokmanni | 204 | 201 |
Click Shoes ja Shoe House | 35 | 31 |
Miny | 1 | 6 |
Dollarstore-segmentti | 140 | 134 |
Dollarstore | 133 | 130 |
Big Dollar | 7 | 4 |
Yhteensä | 380 | 372 |
Liikevaihto, milj. euroa | 1–12/2024 | 1–12/2023 | Muutos,% |
Tokmanni | 1 233,7 | 1 208,6 | 2,1 |
Dollarstore* | 442,4 | 184,1 | 140,3 |
Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | -1,1 | -0,1 | |
Yhteensä | 1 675,0 | 1 392,7 | 20,3 |
* Dollarstore-segmentin liiketoiminnan taloudelliset luvut on yhdistetty Tokmanni-konsernin lukuihin 1.8.2023 alkaen. | |||
Vertailukelpoinen liikevoitto, milj. euroa | 1–12/2024 | 1–12/2023 | Muutos, % |
Tokmanni | 86,9 | 87,8 | -1,0 |
Dollarstore* | 15,9 | 12,6 | 26,5 |
Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | -3,1 | -1,6 | 97,1 |
Yhteensä | 99,7 | 98,8 | 0,9 |
* Dollarstore-segmentin liiketoiminnan taloudelliset luvut on yhdistetty Tokmanni-konsernin lukuihin 1.8.2023 alkaen. | |||
1–12/2024 | 1–12/2023 | |
Liikevaihto, milj. euroa | 1 233,7 | 1 208,6 |
Vertailukelpoisten myymälöiden liikevaihdon kehitys, % | 0,3 | 0,7 |
Vertailukelpoinen myyntikate, milj. euroa | 428,4 | 415,5 |
Vertailukelpoinen myyntikatemarginaali, % | 34,7 | 34,4 |
Vertailukelpoinen liikevoitto, milj. euroa | 86,9 | 87,8 |
Vertailukelpoinen liikevoittomarginaali, % | 7,0 | 7,3 |
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, %, rullaava 12 kk | 12,0 | 12,5 |
Vaihto-omaisuus kauden lopussa, milj. euroa | 298,9 | 248,8 |
Investoinnit, milj. euroa | 32,6 | 236,5 |
Henkilöstö keskimäärin, henkilötyövuosi | 3 293 | 3 160 |
Myymälöiden määrä kauden lopussa | 240 | 238 |
1–12/2024 | 8–12/2023 | |
Liikevaihto, milj. euroa | 442,4 | 184,1 |
Vertailukelpoisten myymälöiden liikevaihdon kehitys, % | 3,2 | 3,8 |
Vertailukelpoinen myyntikate, milj. euroa | 168,6 | 74,1 |
Vertailukelpoinen myyntikatemarginaali, % | 38,1 | 40,2 |
Vertailukelpoinen liikevoitto, milj. euroa | 15,9 | 12,6 |
Vertailukelpoinen liikevoittomarginaali, % | 3,6 | 6,8 |
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, %, rullaava 12 kk * | 4,1 | * |
Vaihto-omaisuus kauden lopussa, milj. euroa | 129,5 | 94,1 |
Investoinnit, milj. euroa | 6,8 | 2,2 |
Henkilöstö keskimäärin, henkilötyövuosi | 1 309 | * |
Myymälöiden määrä kauden lopussa | 140 | 134 |
* Ei laskettavissa |
Aiempi tavoite | Helmikuussa 2024 päivitetty tavoite | Toteuma vuonna 2024 | |
Liikevaihto vuonna 2025 | 1,5 miljardia euroa | 1,8 miljardia euroa | 1 675,0 milj. euroa |
Vertailukelpoinen liiketulos vuonna 2025 | 150 milj. euroa | 150 milj. euroa | 99,7 milj. euroa |
Myymäläverkosto vuoden 2025 lopussa | Yli 220 Tokmanni-myymälää Suomessa | Yli 360 myymälää Pohjoismaissa* | 344 myymälää Pohjoismaissa* |
Nettovelka/vertailukelpoinen käyttökate | Alle 3,2 (mukana vuokrasopimusvelat) | Alle 2,25 vuoden lopussa (ilman vuokrasopimusvelkoja) | 2,39 (ilman vuokrasopimusvelkoja) |
Osinko** | Noin 70 % tilikauden nettotuloksesta | Noin 70 % tilikauden nettotuloksesta | 83 % tilikauden 2024 nettotuloksesta (hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle) |
* Luku ei sisällä Click Shoes-, Shoe House- tai Miny-myymälöitä. | |||
** Osingonjakopäätös on aina riippuvainen pääomarakenteesta, taloudellisesta asemasta, yleisistä taloudellisista ja liiketoiminnallisista olosuhteista ja tulevaisuuden näkymistä. | |||
Henkilöstön määrä | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Kauden lopussa | 6 613 | 6 206 |
Suomi | 4 488 | 4 301 |
Ruotsi | 2 016 | 1 844 |
Tanska | 109 | 61 |
Keskimäärin, henkilötyövuosi | 4 611 | 3 164 |
Suomi | 3 302 | 3 164 |
Ruotsi | 1 262 | * |
Tanska | 47 | * |
* Ei laskettavissa |
Osakkeita | |
Mikko Bergman* | 1 959 |
Erkki Järvinen | 6 646 |
Ulla Serlenius | 4 284 |
Seppo Saastamoinen** | 216 821 |
Harri Sivula | 216 533 |
Eja Tuominen | 961 |
Yhteensä | 447 204 |
Osakkeita | |
Tapio Arimo | 10 520 |
Timo Heimo | 49 489 |
Sirpa Huuskonen | 23 062 |
Harri Koponen | 41 260 |
Janne Pihkala | 30 000 |
Virpi Ojanen | 0 |
Mika Rautiainen | 184 732 |
Juha Valtonen | 33 924 |
Veli-Pekka Ääri | 12 486 |
Yhteensä | 385 473 |
Avainluvut | 1-12/2024 | 1-12/2023 | 1-12/2022 |
Liikevaihto, tuhatta euroa | 1 674 960 | 1 392 654 | 1 168 017 |
Vertailukelpoinen liikevaihdon kehitys, % | 1,0 | 1,1 | -0,7 |
Asiakasmäärän muutos, % | 2,8 | 0,7 | 0,8 |
Myyntikate, tuhatta euroa | 596 379 | 486 862 | 396 767 |
Myyntikatemarginaali, % | 35,6 | 35,0 | 34,0 |
Vertailukelpoinen myyntikate, tuhatta euroa | 596 186 | 489 546 | 397 964 |
Vertailukelpoinen myyntikatemarginaali, % | 35,6 | 35,2 | 34,1 |
Liiketoiminnan kulut, tuhatta euroa | -374 055 | -301 247 | -243 678 |
Vertailukelpoiset liiketoiminnan kulut, tuhatta euroa | -373 697 | -298 137 | -243 138 |
Käyttökate, tuhatta euroa | 227 221 | 189 853 | 157 114 |
Käyttökatemarginaali, % | 13,6 | 13,6 | 13,5 |
Vertailukelpoinen käyttökate, tuhatta euroa | 227 385 | 195 647 | 158 852 |
Vertailukelpoinen käyttökatemarginaali, % | 13,6 | 14,0 | 13,6 |
Liikevoitto, tuhatta euroa | 99 576 | 93 049 | 84 054 |
Liikevoittomarginaali, % | 5,9 | 6,7 | 7,2 |
Vertailukelpoinen liikevoitto, tuhatta euroa | 99 741 | 98 843 | 85 792 |
Vertailukelpoinen liikevoittomarginaali, % | 6,0 | 7,1 | 7,3 |
Nettorahoituskulut, tuhatta euroa | -38 847 | -24 657 | -10 749 |
Investoinnit, tuhatta euroa | 39 380 | 238 714 | 54 275 |
Liiketoiminnan rahavirta, tuhatta euroa | 89 104 | 220 179 | 86 332 |
Nettovelat, tuhatta euroa | 816 295 | 730 445 | 383 389 |
Nettovelat ilman vuokrasopimusvelkoja, tuhatta euroa | 255 284 | 165 310 | 100 413 |
Nettovelat / vertailukelpoinen käyttökate * | 3,59 | 3,73 | 2,41 |
Nettovelat / vertailukelpoinen käyttökate ilman vuokrasopimusvelkoja * | 2,39 | 1,56 | 1,08 |
Sijoitetun pääoman tuotto, % | 9,7 | 11,2 | 12,8 |
Oman pääoman tuotto, % | 19,5 | 22,2 | 26,9 |
Omavaraisuus, % | 19,1 | 18,8 | 31,2 |
Henkilöstö kauden lopussa | 6 613 | 6 206 | 4 241 |
Henkilöstö keskimäärin, henkilötyövuosi | 4 611 | 3 706 | 3 126 |
* Rullaava 12 kk vertailukelpoinen käyttökate |
Osakekohtaisia tietoja | 2024 | 2023 | 2022 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,82 | 0,92 | 1,00 |
Laimennettu osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,82 | 0,92 | 1,00 |
Osakekohtainen oma pääoma, (euroa/osake) | 4,47 | 4,51 | 4,20 |
Osakekohtainen osinko, (euroa/osake) * | 0,68 | 0,76 | 0,76 |
Osinko tuloksesta, % * | 82,7 | 82,8 | 76,2 |
Efektiivinen osinkotuotto, % * | 5,6 | 5,2 | 6,7 |
Hinta/voitto-suhde (P/E) | 14,72 | 15,92 | 11,31 |
Tilikauden päätöskurssi | 12,11 | 14,62 | 11,29 |
Tilikauden ylin kurssi | 16,02 | 14,87 | 20,26 |
Tilikauden alin kurssi | 9,94 | 11,29 | 10,77 |
Tilikauden keskikurssi | 12,69 | 12,93 | 13,91 |
Osakkeiden vaihto, 1 000 kpl | 23 808 | 25 839 | 48 596 |
Osakkeiden vaihto, % | 40,4 | 43,9 | 82,5 |
Osakekannan markkina-arvo 31.12. tuhatta euroa | 712 901 | 860 661 | 664 628 |
Osakkeiden lukumäärä 31.12., 1 000 kpl | 58 869 | 58 869 | 58 869 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) | 58 844 | 58 819 | 58 815 |
Laimennettu osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana (1 000 kpl) | 58 872 | 58 878 | 58 858 |
* Vuoden 2024 osalta hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle | |||
Tuhatta euroa | 1-12/2024 | 1-12/2023 | 1-12/2022 |
Myyntikate | 596 379 | 486 862 | 396 767 |
Muutokset valuuttajohdannaisten markkina-arvossa | -1 034 | -250 | 1 197 |
Kertaluontoiset kulut, muut | 303 | - | - |
Hankintamenolaskelman vaihto-omaisuuden käyvän arvon muutos | 538 | 2 934 | - |
Vertailukelpoinen myyntikate | 596 186 | 489 546 | 397 964 |
Liiketoiminnan kulut | -374 055 | -301 247 | -243 678 |
Muutokset sähköjohdannaisten markkina-arvossa | - | - | 540 |
Kertaluontoiset kulut, muut | 228 | - | - |
Kertaluontoiset kulut liittyen hankittuihin liiketoimintoihin ja yhtiöihin | 130 | 3 110 | - |
Vertailukelpoiset liiketoiminnan kulut | -373 697 | -298 137 | -243 138 |
Käyttökate | 227 221 | 189 853 | 157 114 |
Liikevoitto | 99 576 | 93 049 | 84 054 |
Muutokset valuuttajohdannaisten markkina-arvossa | -1 034 | -250 | 1 197 |
Muutokset sähköjohdannaisten markkina-arvossa | - | - | 540 |
Kertaluontoiset kulut, muut | 530 | - | - |
Kertaluontoiset kulut liittyen hankittuihin liiketoimintoihin ja yhtiöihin | 130 | 3 110 | - |
Hankintamenolaskelman vaihto-omaisuuden käyvän arvon muutos | 538 | 2 934 | - |
Vertailukelpoinen käyttökate | 227 385 | 195 647 | 158 852 |
Vertailukelpoinen liikevoitto | 99 741 | 98 843 | 85 792 |
Vertailukelpoinen liikevaihdon kehitys, % | = | Vertailukelpoinen liikevaihdon kasvu/kehitys lasketaan ottamalla huomioon niiden myymälöiden liikevaihdon kasvu, joita ei katsota uusiksi ja uudelleensijoitetuiksi myymälöiksi nettomääräisesti laskettuna. Tokmanni-konsernin määritelmän mukaan uusiin ja uudelleensijoitettuihin myymälöihin kuuluvat: (i) uudet avatut myymälät; (ii) myymälöiden uudelleensijoittamiset, kun myymälän koko muuttuu 30 prosenttia tai enemmän ja kun valikoima laajenee tai supistuu merkittävästi; (iii) myymälöiden laajentamiset, kun myymälän koko muuttuu 30 prosenttia tai enemmän. Jos myymälä kuuluu johonkin näistä ryhmistä, sitä pidetään uutena tai uudelleensijoitettuna myymälänä avaamisvuotenaan ja sitä seuraavana kalenterivuotena. Nettomääräisesti laskettuna Tokmanni-konserni vähentää uusista ja uudelleensijoitetuista myymälöistä tilikaudella suljetut myymälät. | |||
Asiakasmäärän muutos, % | = | Asiakasostotapahtumien lukumäärän kehitys | |||
Myyntikate | = | Liikevaihto - Materiaalit ja palvelut | |||
Vertailukelpoinen myyntikate | = | Myyntikate - Valuuttajohdannaisten käyvän arvon muutokset - Muut kertaluontoiset kulut | |||
Liiketoiminnan kulut | = | Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut + Liiketoiminnan muut kulut | |||
Vertailukelpoiset liiketoiminnan kulut | = | Liiketoiminnan kulut - Sähköjohdannaisten käyvän arvon muutokset - Muut kertaluonteiset kulut | |||
Käyttökate | = | Liikevoitto + Poistot | |||
Vertailukelpoinen käyttökate | = | Käyttökate - Valuutta- ja sähköjohdannaisten käyvän arvon muutokset - Muut kertaluonteiset kulut | |||
Vertailukelpoinen liikevoitto | = | Liikevoitto - Valuutta- ja sähköjohdannaisten käyvän arvon muutokset - Muut kertaluonteiset kulut | |||
Nettorahoituskulut | = | Rahoitustuotot – Rahoituskulut | |||
Investoinnit | = | Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin + Ostetut tytäryhtiöosakkeet | |||
Nettovelat | = | Korolliset velat – Rahavarat | |||
Nettovelat (ilman vuokrasopimusvelkoja) | = | Nettovelat – IFRS 16 -vuokrasopimusvelat | |||
Nettovelat / vertailukelpoinen käyttökate | = | Nettovelat | |||
Vertailukelpoinen käyttökate edelliseltä 12 kuukaudelta | |||||
Nettovelat / vertailukelpoinen käyttökate (ilman vuokrasopimusvelkoja) | = | Nettovelat – IFRS 16 -vuokrasopimusvelat | |||
Vertailukelpoinen käyttökate ilman IFRS 16 -vaikutusta, edelliseltä 12 kuukaudelta | |||||
Sidottu pääoma | = | Pitkäaikaiset varat - Laskennalliset verosaamiset + Vaihto-omaisuus + Myyntisaamiset ja muut saamiset + Rahavarat - Pitkäaikaiset korottomat velat - Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat | |||
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, %, rullaava 12 kk | = | Vertailukelpoinen liikevoitto edelliseltä 12 kuukaudelta | |||
Sidottu pääoma, keskimäärin 12 kuukautta | |||||
Sijoitettu pääoma | = | Taseen loppusumma - Laskennallinen verovelka ja muut korottomat velat | |||
Sijoitetun pääoman tuotto, % | = | Tulos ennen veroja + Korko- ja muut rahoituskulut edelliseltä 12 kuukaudelta | |||
Sijoitettu pääoma, keskimäärin 12 kuukautta | |||||
Oman pääoman tuotto, % | = | Kauden tulos edelliseltä 12 kuukaudelta | |||
Oma pääoma, keskimäärin 12 kuukautta | |||||
Henkilöstö kauden lopussa | = | Henkilöstön määrä kauden lopussa | |||
Henkilöstö keskimäärin, henkilötyövuosi | = | Henkilöstön määrä keskimäärin kokoaikaiseksi muutettuna | |||
Omavaraisuus, % | = | Taseen oma pääoma | |||
Taseen loppusumma - Saadut ennakot | |||||
Laimentamaton osakekohtainen tulos | = | Nettotulos | ||
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana | ||||
Laimennettu osakekohtainen tulos | = | Nettotulos | ||
Laimennettu osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana | ||||
Osakekohtainen oma pääoma | = | Oma pääoma | ||
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa ilman omia osakkeita | ||||
Osakekohtainen osinko | = | Tilikauden osingot | ||
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana | ||||
Osakekohtainen tulos | = | Nettotulos | ||
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa ilman omia osakkeita | ||||
Osinko tuloksesta, % | = | Osakekohtainen osinko | ||
Osakekohtainen tulos | ||||
Efektiivinen osinkotuotto, % | = | Osakekohtainen osinko | ||
Kauden päätöskurssi | ||||
Hinta/voitto-suhde (P/E) | = | Kauden päätöskurssi | ||
Osakekohtainen tulos | ||||
Kauden päätöskurssi | = | Kauden päätöspäivän osakekurssi | ||
Kauden keskikurssi | = | Osakkeiden euromääräinen vaihto jaettuna vaihdettujen osakkeiden kaupankäyntipainotetulla keskiarvolla | ||
Osakkeiden vaihto | = | Osakkeiden kappalemääräinen vaihto kauden aikana | ||
Osakekannan markkina-arvo | = | Osakkeiden lukumäärä x kauden päätöskurssi | ||
Osakkeiden lukumäärä | = | Osakkeiden lukumäärä kauden päätöspäivänä | ||
Tokmanni Group Oyj:n osake Nasdaq Helsingin pörssilistalla 2024 | |||
Pörssivaihto, euroa | 302 227 754 | ||
Vaihdettu määrä, kpl | 23 807 619 | ||
Ylin kurssi, euroa | 16,02 | ||
Alin kurssi, euroa | 9,94 | ||
Keskikurssi, euroa | 12,69 | ||
Pörssikurssi tilikauden lopussa, euroa | 12,11 | ||
Markkina-arvo tilikauden lopussa, euroa | 712 900 587 | ||
Omistusmääräjakauma 31.12.2024 | ||||||
Omistajia | Arvo-osuusmäärä | Äänimäärä | ||||
kpl | % | kpl | % | kpl | % | |
1–100 | 25 382 | 51,43 | 1 071 335 | 1,82 | 1 071 335 | 1,82 |
101–500 | 16 261 | 32,95 | 4 159 323 | 7,07 | 4 159 323 | 7,07 |
501–1 000 | 4 092 | 8,29 | 3 129 919 | 5,32 | 3 129 919 | 5,32 |
1 001–5 000 | 3 116 | 6,31 | 6 441 852 | 10,94 | 6 441 852 | 10,94 |
5 001–10 000 | 282 | 0,57 | 2 012 217 | 3,42 | 2 012 217 | 3,42 |
10 001–50 000 | 152 | 0,31 | 2 939 529 | 4,99 | 2 939 529 | 4,99 |
50 001–100 000 | 30 | 0,06 | 2 028 571 | 3,45 | 2 028 571 | 3,45 |
100 001–500 000 | 26 | 0,05 | 5 169 127 | 8,78 | 5 169 127 | 8,78 |
50 0001- | 12 | 0,02 | 31 916 879 | 54,22 | 31 916 879 | 54,22 |
Yhteensä | 49 353 | 100,00 | 58 868 752 | 100,00 | 58 868 752 | 100,00 |
joista hallintarekisteröityjä | 12 | 0 | 13 191 343 | 22,41 | 13 191 343 | 22,41 |
Omistajaryhmät 31.12.2024 | ||||
Osakkeita | ||||
kpl | % | |||
Kotitaloudet | 17 231 273 | 29,27 | ||
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset | 17 182 608 | 29,19 | ||
Yritykset | 15 203 299 | 25,83 | ||
Julkisyhteisöt | 5 403 605 | 9,18 | ||
Suora ulkomaalaisomistus | 2 076 190 | 3,53 | ||
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt | 1 771 777 | 3,01 | ||
Kaikki yhteensä | 58 868 752 | 100,00 | ||
joista hallintarekisteröityjä | 13 191 343 | 22,41 | ||
Tokmanni Group Oyj:n 20 suurinta osakkeenomistajaa 31.12.2024 osakemäärän mukaan | ||||
Osakkeet | Osakkeista | |||
kpl | % | |||
Takoa Invest Oy | 11 003 349 | 18,69 | ||
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma | 2 457 715 | 4,17 | ||
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 1 740 000 | 2,96 | ||
Elo Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö | 855 000 | 1,45 | ||
Sijoitusrahasto Evli Suomi Pienyhtiöt | 739 000 | 1,26 | ||
Sijoitusrahasto Evli Suomi Select | 730 000 | 1,24 | ||
Sijoitusrahasto Danske Invest Suomi Osake | 659 081 | 1,12 | ||
Säästöpankki Kotimaa -sijoitusrahasto | 554 118 | 0,94 | ||
Sijoitusrahasto Nordea Suomalaiset Tähdet | 527 854 | 0,90 | ||
Sijoitusrahasto Aktia Capital | 470 000 | 0,80 | ||
OP-Henkivakuutus Oy | 442 239 | 0,75 | ||
Sijoitusrahasto Nordea Pro Suomi | 303 360 | 0,52 | ||
S-pankki Fenno Osake Sijoitusrahasto | 290 217 | 0,49 | ||
Jukka Saastamoinen Oy | 274 000 | 0,47 | ||
Kirkon Eläkerahasto | 222 479 | 0,38 | ||
Saastamoinen Seppo | 216 821 | 0,37 | ||
Sivula Harri | 216 533 | 0,37 | ||
Takanen Jorma | 207 000 | 0,35 | ||
Eläkevakuutusosakeyhtiö Veritas | 195 306 | 0,33 | ||
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö | 193 094 | 0,33 | ||
Raportoitavat segmentit | Merkitys |
Tokmanni-konserni | Koskee kaikkia toimintoja, ellei toisin mainita. |
Tokmanni-segmentti * | Koostuu Tokmanni-myymälöistä, Miny-myymälästä, Click Shoes -myymälöistä ja Shoe House -myymälöistä sekä Tokmanni- ja Click Shoes -verkkokaupoista, eli toiminnoista Suomessa. |
Dollarstore-segmentti | Koostuu Dollarstore- ja Big Dollar -myymälöistä, eli Ruotsin ja Tanskan toiminnoista. |
Tokmanni-myymäläketju | Koostuu Tokmanni- ja Miny-myymälöistä sekä Tokmanni-verkkokaupasta. |
Click Shoes -myymäläketju | Koostuu Click Shoes - ja Shoe House -myymälöistä sekä Click Shoes –verkkokaupasta. |
Dollarstore-myymäläketju | Koostuu Dollarstoren toiminnasta Ruotsissa. |
Big Dollar -myymäläketju | Koostuu Dollarstoren toiminnasta Tanskassa. |
Lyhenteet | Merkitys |
CSRD | EU:n direktiivi yritysten kestävyysraportoinnista |
ESRS | Eurooppalaiset kestävyysraportointistandardit |
DMA | Kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiprosessi |
IRO | Vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet |
KPI | Suorituskykymittari |
Standardi | Tiedonanto-vaatimus | Tiedonantovaatimuksen koko nimi | Vaiheittain käyttöön otettavat tiedot |
ESRS 2 | SBM-1 | Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | ESRS 2:n SBM-1:n 40 kohdan b alakohta (kokonaistulojen jakautuminen merkittävän ESRS-alan mukaan) ja 40 kohdan c alakohta (luettelo muista merkittävistä ESRS-aloista) |
ESRS 2 | SBM-3 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | ESRS 2:n SBM-3:n 48 kohdan e alakohta (ennakoidut taloudelliset vaikutukset) |
ESRS E1 | E1-9 | Olennaisten fyysisten ja siirtymäriskien ja mahdollisten ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset | ESRS E1-9 |
ESRS E5 | E5-6 | Pilaantumiseen liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset | ESRS E2-6 |
ESRS S1 | S1-8 | Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu | ESRS S1-8 oman työvoiman osalta ETAn ulkopuolisissa maissa |
ESRS S1 | S1-11 | Sosiaalinen suojelu | ESRS S1-11 kokonaisuudessaan |
ESRS S1 | S1-13 | Koulutus ja taitojen kehittäminen | ESRS S1-13 kokonaisuudessaan |
ESRS S1 | S1-14 | Terveys ja turvallisuus | ESRS S1-14 tiedot työperäisistä terveyshaitoista sekä vammojen, onnettomuuksien, kuolonuhrien ja sairauksien vuoksi menetettyjen päivien lukumäärästä |
ESRS S1 | S1-15 | Työ- ja yksityiselämän tasapaino | ESRS S1-15 kokonaisuudessaan |
Hallitus* | Talous- ja tarkastusvaliokunta | Kestävyys- ja henkilöstövaliokunta | Osakkeenomistajien nimitystoimikunta | Johtoryhmä** | |
Naiset | 2 (33 %) | 0 (0 %) | 2 (67 %) | 1 (25 %) | 2 (22 %) |
Miehet | 4 (67 %) | 3 (100 %) | 1 (33 %) | 3 (75 %) | 7 (78 %) |
Sukupuolten välinen suhde | 1:2 | 0:1 | 2:1 | 1:3 | 1:3,5 |
Osakkeenomistajat | |
Yhtiökokous Hallituksen nimittäminen. | |
Hallitus Huolehtii yhtiön hallinnosta ja sen toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä, mikä sisältää myös vastuun kestävyysaiheista. | Osakkeenomistajien nimitystoimikunta |
Talous- ja tarkastusvaliokunta Avustaa hallitusta yhtiön taloudellisten raportointiprosessien valvontaan liittyvien velvollisuuksien täyttämisessä ja yhtiön tilintarkastuksen seurannassa. Lisäksi se avustaa hallitusta taloudelliseen raportointiin, sisäiseen valvontaan, sisäiseen tarkastukseen ja riskienhallintaan liittyvien asioiden valvonnassa. | Tilintarkastaja Ulkoiset tarkastukset sisäisen tarkastajan avuksi. |
Kestävyys- ja henkilöstövaliokunta Avustaa konsernin hallitusta ympäristöön, yhteiskuntaan ja hyvään hallintotapaan (ESG) liittyvissä asioissa. Se mm. seuraa kestävyysraportoinnin laatua ja luotettavuutta ja kestävyysraportin lakisääteistä varmentamista sekä arvioi kestävyyteen liittyvien järjestelmien ja prosessien tehokkuutta. Lisäksi valiokunta hyväksyy hallituksen mandaatilla vastuullisuuden politiikat ja vastuullisuusperiaatteet. | Sisäinen valvonta Avustaa vaatimustenmukaisuuden varmistamisessa sekä riskienhallinta-, seuranta- ja hallintoprosessien tehostamisessa. |
Konsernin toimitusjohtaja Kokonaisvastuu vastuullisuusstrategian toteuttamisesta ja yhteisiin tavoitteisiin pääsemisestä. | |
Konsernin johtoryhmä Tukee toimitusjohtajaa yllä mainitussa roolissaan ja käsittelee kokouksissaan säännöllisesti olennaisimpia kestävyysvaikutuksia, riskejä, mahdollisuuksia ja tavoitteiden etenemistä. Lisäksi johtoryhmän jäsenet vastaavat konsernitasoisten ja toimialakohtaisten vastuullisuustavoitteiden johtamisesta, seurannasta, saavuttamisesta ja raportoinnista. |
Vastuullisuuden ohjausryhmä Edistää vastuullisuusstrategiaan sisältyviä toimenpiteitä, seuraa strategian etenemistä, arvioi IROja, koordinoi konsernitasoisia aloitteita sekä tukee eri toimintoja ja jakaa parhaita käytänteitä esim. prosessien yhdenmukaistamiseksi. Ohjausryhmän puheenjohtajana toimii henkilöstö- ja vastuullisuusjohtaja, joka on konsernijohtoryhmän jäsen ja raportoi suoraan konsernin toimitusjohtajalle. Hän vastaa vastuullisuusstrategian sisällöstä ja valvoo sen edistymistä. |
Suoriteperusteet | Painoarvo |
Tulos/osake | 50 % |
Tokmanni osakkeen suhteellinen kokonaistuotto suhteessa verrokkiyhtiöiden mediaanituottoon | 35 % |
Ilmasto- (scope 3) * | 7,5 % |
DEI-tavoite: (monimuotoisuus, tasapuolisuus ja osallisuus) ** | 7,5 % |
Suoriteperusteet | Painoarvo |
Tulos/osake | 50 % |
Tokmanni osakkeen suhteellinen kokonaistuotto suhteessa verrokkiyhtiöiden mediaanituottoon | 35 % |
Ilmasto- (scope 3) * | 7,5 % |
DEI-tavoite: (monimuotoisuus, tasapuolisuus ja osallisuus) ** | 7,5 % |
Due diligence -prosessin vaiheet | Kestävyysselvityksen kohdat, Yleiset tiedot ja hallinto | Kestävyysselvityksen kohdat, Sosiaalinen ja ympäristövastuu |
1. Due diligence -prosessin sisällyttäminen hallintoon, strategiaan ja liiketoimintamalliin | Hallintorakenne ja -prosessit (GOV-1) Sisäinen tiedonkulku vastuullisuuden osalta (GOV-2) Olennaiset kestävyysseikat (SBM-3) | Omaa työvoimaa koskevien vaikutusten hallintaa koskevat politiikat (S1-1, MDR-P) Arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien vaikutusten hallintaa koskevat politiikat (S2-1, MDR-P). Asiakkaisiin kohdistuvien vaikutusten hallintaa koskevat politiikat (S4-1, MDR-P). Ilmastoon liittyvien vaikutusten hallintaa koskevat politiikat (E1-2) |
2. Vuorovaikutus vaikutusten kohteena olevien sidosryhmien kanssa kaikissa due diligence -prosessin keskeisissä vaiheissa | Sisäinen tiedonkulku vastuullisuuden osalta (GOV-2) Sidosryhmävuorovaikutus (SBM-2) Olennaisuuden arviointi, keskeiset syöttötiedot (IRO-1) Hyvän hallintotavan politiikat (G1-1, MDR-P) | Sidosryhmävuorovaikutus (SBM-2) Omaa työvoimaa koskevien vaikutusten hallintaa koskevat politiikat (MDR-P) Vuorovaikutus omien työntekijöiden kanssa (S1-2) Kanavat huolenaiheiden esiin tuomiseksi (S1-3) Arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien vaikutusten hallintaa koskevat politiikat (MDR-P) Vuorovaikutus arvoketjun työntekijöiden kanssa (S2-2) Kanavat huolenaiheiden esiin tuomiseksi(S2-3) Asiakkaisiin kohdistuvien vaikutusten hallintaa koskevat politiikat (MDR-P) Asiakasvuorovaikutus (S4-2) Kanavat huolenaiheiden esiin tuomiseksi (S4-3) |
3. Haitallisten vaikutusten tunnistaminen ja arviointi | Olennaisuuden arviointi, kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiprosessi (IRO-1) Olennaiset kestävyysseikat (SBM-3) | Olennaiset arvoketjuun liittyvät aiheet ja niiden hallinta (SBM-3) Olennaiset ilmastoon liittyvät aiheet ja niiden hallinta (SBM-3) Olennaiset kiertotalouteen liittyvät aiheet ja niiden hallinta (ESRS 2, SBM-3) |
4. Toimien toteuttaminen kyseisten haitallisten vaikutusten torjumiseksi | Toimiminen luotettavana kumppanina (G1-2) | Kohti kaupan alan parasta työpaikkaa (S1-4, MDR-A) Toiminta tuotteiden kestävyyden ja jäljitettävyyden edistämiseksi (S2-4, MDR-A) Paras vaihtoehto kaikille (S4-4, MDR-A) Ilmastovaikutusten lieventämiseen tähtäävät toimet (E1-3, MDR-A) Materiaalitehokkuuteen ja jätteiden vähentämiseen tähtäävät toimet (E5-2, MDR-A) |
5. Kyseisten toimien tuloksellisuuden seuranta ja viestintä | Korruption ja lahjonnan nollatoleranssi (G1-3) | Menestyksen mittaaminen (S1-5, MDR-T) Menestyksen mittaaminen (S2-5, MDR-T) Jatkuva seuranta ja kehittäminen (MDR-M) Menestyksen mittaaminen (S4-5, MDR-T) Menestyksen mittaaminen (E1-4, MDR-T) Menestyksen mittaaminen (E5-3, MDR-T) |
Sidosryhmät | Odotukset ja vuoropuhelun tarkoitus | Tokmanni-konsernin sidosryhmä-vuoropuhelun pääpiirteet ja kanavat | Sidosryhmävuoropuhelun tulokset 2024 |
Työntekijät ja mahdolliset tulevat työntekijät | ● Yhdenvertainen kohtelu ja työntekijöiden hyvinvointi ● Koulutus- ja uramahdollisuudet ● Työterveys ja -turvallisuus ● Työssä selviytyminen ● Yhteistyöhön perustuva ja houkutteleva työpaikka | ● Henkilöstötutkimus, mukaan lukien osallisuuteen liittyvät aiheet. ● Kehityskeskustelut työntekijöiden kanssa. ● Yhteistyökokoukset työntekijöiden edustajien kanssa kansallisen lainsäädännön mukaisesti. ● Työsuojelun hallintajärjestelmä ja sen kanavat. | ● Työntekijäkyselyt, säännölliset keskustelut työntekijöiden edustajien kanssa ja turvallisuushavainnot otettiin huomioon asetettaessa laadullisia tavoitteita terveyden, turvallisuuden ja hyvinvoinnin parantamiseksi. ● Toteutettiin korjaavia toimia työntekijöiltä saatujen turvallisuushavaintojen perusteella, mikä teki työympäristöstä terveellisemmän ja turvallisemman. ● Kehitettiin tasa-arvoisempia henkilöstöetuja (ePassi, henkilöstöalennukset ja työterveyspalvelut) koko Tokmanni-segmentissä. ● Tokmanni-myymäläketju käynnisti "Hinnat hinnat" -hankkeen, joka perustui työntekijäkyselyyn ja jonka tavoitteena oli tehostaa myymälän prosesseja. |
Asiakkaat | ● Tuotteiden saatavuus ja hinnoittelu ● Tuoteturvallisuus ja laatu ● Vastuullinen hankinta ja tuotevalikoima ● Tuotteiden alkuperä | ● Jatkuva viestintä verkkosivustojen ja esitteiden avulla koko konsernissa. ● Verkkokyselyt Tokmanni Klubin jäsenille Suomessa. ● Luottamus&Maine-tutkimus Tokmannille Suomessa, kestävyys ja laatu olivat osa yleistä tutkimusta. ● Jakamalla tietoa Tokmanni-segmentin vastuullisuustyöstä Tarjoussanomat-lehdessä, sosiaalisessa mediassa, verkkosivustolla ja myymäläradiossa Suomessa. ● Vuosittainen asiakastutkimus, jossa Tokmanni-myymäläketjun asiakkailta kysyttiin heidän käsityksiään Tokmannin tuotteiden laadusta ja kestävyydestä. ● Tokmanni-konserni mittaa tuoteturvallisuutta niiden tuotetyyppien määrällä, jotka eivät täytä kaikkia sen vaatimuksia. ● Vahvistetaan asiakkaiden luottamusta lisäämällä avoimuutta koko arvoketjussa. | ● Jatketaan Claim Rate -hanketta vaatimustenvastaisten tai heikkolaatuisten tuotteiden määrän vähentämiseksi valikoimassa. ● Tokmanni-segmentti kehitti asiakasuskollisuusohjelmansa keräämään asiakastietoa ja -ymmärrystä ja siten parantamaan asiakastyytyväisyyttä Suomessa. Segmentti on myös parantanut asiakasuskollisuusohjelmaansa, johon sisältyy jatkuvia asiakastyytyväisyyskyselyitä ja muita toimia asiakaspalautteen seuraamiseksi ja keräämiseksi sekä yhteydenpitoa asiakkaiden kanssa. ● Lisätäkseen toimitusketjun läpinäkyvyyttä asiakkaille Tokmanni-konserni julkisti kaikki tehtaat, jotka valmistavat sen omien tuotemerkkien vaatteita, kenkiä, laukkuja ja asusteita. |
Tavaran-toimittajat ja palvelun-tarjoajat | Tokmanni-konsernin vaatimukset: ● Hankinta- ja toimittajavaatimukset ● Ihmisoikeudet ja työelämän käytännöt ● Ympäristövaikutusten lieventäminen, esimerkiksi toimittajien kannustaminen asettamaan tiedeperusteiset tavoitteet ilmastopäästöille ● EU:n tulevien lainsäädäntökehysten noudattaminen | ● Toimittajatapaamiset: vuonna 2024 järjestettiin Tokmanni Supplier Dayn Suomessa ja Vendor Summitin yhdessä Europrisin kanssa Aasiassa. ● Vierailut aasialaisten liikekumppaneiden tehtaissa. ● Toimittajien auditoinnit ja korjaussuunnitelmien seuranta. ● Kahdenkeskiset tapaamiset Kiinan suurimpien kauppiaiden kanssa (keskittyminen eettisiin toimintaohjeisiin ja GTO:hon vuonna 2024). ● Dollarstore-segmentti: Tapaaminen tärkeimpien pohjoismaisten tavarantoimittajien kanssa (eettisten toimintaohjeiden täytäntöönpano sekä kestävyyttä ja laatua koskevat odotukset). | ● Tokmanni-konsernin vastuullisuuden painopistealueista ja tavoitteista toimittajien kanssa käytykäyty vuoropuhelu on edistänyt tavaratoimittajien vastuullista toimintaa. ● Dollarstoren ja Click Shoesin tavarantoimittajien sisällyttäminen laadunvarmistusprosesseihin, toimittajien toimialakohtaisiin käytännesääntöihin ja amforin BSCI-tarkastusprosessiin toimitusketjun läpinäkyvyyden parantamiseksi, ja jotta toimitusketjun tehtaiden toiminnan yhteiskehittäminen olisi mahdollista. |
Sijoittajat, osakkeen-omistajat ja analyytikot | ● Taloudellinen tulos ● Konsernin ja segmenttien strategiat ● Toimitusketjun hallinta ● Ilmastoon liittyvät riskit ja riskien lieventäminen ● Kestävät tuotteet ja toimitusketjut ● Monimuotoisuus ● Palkat ja palkkiot ● Yrityksen hallinto ja johtaminen | ● Vuoropuhelu yksityisten ja institutionaalisten sijoittajien ja pankkien kanssa ESG-kysymyksistä ja kestävyystavoitteista erilaisissa tapaamisissa. ● Tiedon jakaminen mm. kestävyysselvityksen, digitaalisten kanavien ja sijoittajasivuston kautta. ● ESG-kyselyt. ● IR-tiimin jäsenten jatkuva vuoropuhelu osakkeenomistajien, analyytikoiden, sijoittajien ja pankkien välillä (tiimikokoukset ja puhelut, kahdenkeskiset tapaamiset, ryhmäkokoukset, seminaarit, tulosesittelyt, yhtiökokoukset, CMD-tapahtumat jne.) | ● Tuettiin osakkeen oikeaa arvostusta tarjoamalla markkinoille merkityksellistä ja johdonmukaista tietoa Tokmanni-konsernista. ● Kehitettiin keskeisiä viestejä ja sijoitustarina, joka korreloi konsernin muun viestinnän kanssa (esim. strategiapäivitys ja yritysostot). ● Raportoitiin Dollarstore-segmentin liiketoiminnasta ja sen merkityksestä osana Tokmanni-konsernia (segmenttiraportointi). |
Toimiala-järjestöt | ● Osallistuminen työryhmiin ja aloitteisiin ● Tietojen jakaminen | ● Jäsenyys valtakunnallisissa järjestöissä: Kaupan liitto, Päivittäistavarakauppa ry (PTY), Suomen Kauppakeskusyhdistys, Kosmetiikka- ja Hygieniateollisuus ry. ● Edustus Kaupan Liiton eri toimikunnissa sekä PTY-ryhmissä. ● Yritysten vastuullisuusverkoston FIBS:n Pro-jäsen. ● Osa YK:n Global Compact Finland -verkostoa. ● Tokmanni-konsernin henkilöstö- ja vastuullisuusjohtaja on Helsingin seudun kauppakamarin hallituksen varapuheenjohtaja, Elinkeinoelämän keskusliiton Osaava työvoima -valiokunnan jäsen ja edustaa Tokmannia Helsingin seudun kauppakamarin koulutus- ja työvoima-asian valiokunnassa. ● Dollarstore-segmentillä on tapaamisia Ruotsin kemikaalivalvonnan kanssa. | |
Kansalais-järjestöt | ● Läpinäkyvyys ● Sosiaalinen vastuu ja ympäristövastuu arvoketjussa | ● Kyselyt, kuten CDP-raportointi, ja näistä saadun palautteen seuranta. ● Yhteistyö ja paikallisten kansalaisjärjestöjen toiminnan edistäminen rahalahjoituksin tai tuotelahjoituksin ja viestimällä siitä kuluttajakanavissa ja sosiaalisessa mediassa. ● Dollarstore-segmentistä tuli Ruotsin ETIn (Ethical Trading Initiative) jäsen vuonna 2024, ja järjesti sisäisen koulutuksen Ruotsin ETI:n edustajan kanssa ja osallistui ulkoisiin seminaareihin. | ● Jatkuva yhteistyö eri hyväntekeväisyysjärjestöjen kanssa. * |
Media | ● Tietojen hankkiminen ● Viestinnän reagointikyky | ● Säännöllinen yhteydenpito tiedotusvälineiden edustajiin ja kertominen konsernin toiminnasta esimerkiksi lehdistötiedotteiden ja myymälöiden avajaistapahtumien avulla. ● Vastaukset toimittajien tiedusteluihin ja haastattelupyyntöihin, jotka koskevat tuotteita ja liiketoimintaa. ● Lehdistötiedotteet yhdessä eri liiketoimintojen kanssa. ● Yhteistyö sosiaalisen median vaikuttajien kanssa. ● Johtoryhmälle toimitettu neljännesvuosittainen suomalainen mediaraportointitutkimus. | ● Tunnistettiin valmiita teemoja sekä tartuttiin aiheisiin ja ilmiöihin. ● Luotiin dataan perustuvia lehdistötiedotteita ja viestejä somekanaviin. Tehostettiin yhteistyötä Dollarstoren ja Click Shoesin viestintätoimintojen kanssa ja lisättiin mediaseurantaan Dollarstore. ● Dollarstore-segmentti palkkasi viestintäjohtajan, joka toimii Dollarstoren tiedottajana ja mediayhteyshenkilönä. ● Järjestettiin mediatapaamisia ja tapahtumia myymälöiden avajaisten yhteydessä Suomessa. |
Viranomaiset (EU, valtio, paikallis-viranomaiset) | ● Yhdenmukaisuus lisääntyneen kestävyyssääntelyn ja -odotusten kanssa ● Tokmanni-konsernin tavoitteena on varmistaa, että lakisääteisiä velvoitteita noudatetaan, jotta voidaan mm. tarjota turvallinen ja terveellinen työympäristö sekä edistää eettisesti kestävää toimintaa, tuotteita ja palveluita, ja siten pienentää säännösten laiminlyönnin riskiä. | ● Osallistuminen valtionhallinnon organisaatioiden kyselyihin ja raportointiin, kuten Tukesin sidosryhmäkyselyyn, joka koski yhteistyötä tuoteturvallisuuden alalla, ja Luken kyselyyn, joka koski "Matsit"-hanketta, eli sitoutumista materiaalitehokkuuteen. ● Yhteistyö aluehallintoviranomaisten kanssa työturvallisuudessa ja työterveydessä, esim. työpaikoilla tehdyt tarkastukset ja saadut neuvot ja ohjeet. ● Keskustelu kuntien edustajien kanssa esim. suunnitteluun, lupiin ja maanhankintaan liittyvistä kysymyksistä myymäläverkostoa a kehitettäessä. ● Yhteistyö poliisi- ja paloviranomaisten kanssa esim. rikosten ehkäisemisessä ja tutkinnassa sekä myymälöiden turvallisuuden varmistamiseksi. | ● Varmistettiin, että materiaalitehokkuus on osa Tokmanni-konsernin vastuullisuustyötä. ● Viranomaisten havaintojen perusteella toteutetut korjaavat toimet (esim. tuotteiden takaisinvedot). ● Perustettiin kestävyys- ja henkilöstövaliokunta vastaamaan lisääntyvään kestävyyssääntelyyn ja -odotuksiin. |
Tiedonantovaatimus | Vaatimuksen nimi | Sijainti selvityksessä | Sivun numero | ||
ESRS 2 Yleiset tiedot | |||||
BP-1 | Kestävyysselvityksen yleiset laatimisperusteet | Kestävyysselvityksen laatiminen | 25 | ||
BP-2 | Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot | Kestävyysselvityksen laatiminen | 25 | ||
GOV-1 | Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | Hallintorakenne ja -prosessit | 27 | ||
GOV-2 | Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat | Sisäinen tiedonkulku vastuullisuuden osalta | 29 | ||
GOV-3 | Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | Palkitsemiskäytännöt | 30 | ||
GOV-4 | Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | Due diligence ja riskienhallinta | 31 | ||
GOV-5 | Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta | Due diligence ja riskienhallinta | 31 | ||
SBM-1 | Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | Vastuullisuus ja strategia | 33 | ||
SBM-2 | Sidosryhmien edut ja näkemykset; | Sidosryhmäyhteistyö | 36 | ||
SBM-3 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Olennaiset kestävyysseikat Olennaiset omaan työvoimaan liittyvät kestävyysseikat ja niiden hallinta Olennaiset arvoketjuun liittyvät kestävyysseikat ja niiden hallinta Olennaiset asiakkaisiin liittyvät kestävyysseikat ja niiden hallinta | 41 76 95 106 | ||
IRO-1 | Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | Kaksinkertainen olennaisuuden arviointiprosessi | 42 | ||
IRO-2 | Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset | ESRS-sisältöindeksi Muusta EU:n lainsäädännöstä johdetut tietopisteet | 47 50 | ||
MDR-P | Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Omaan työvoimaan kohdistuvien vaikutusten hallintaa koskevat toimintaperiaatteet Arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien vaikutusten hallintaa koskevat politiikat Asiakkaisiin kohdistuvien vaikutusten hallintaa koskevat toimintaperiaatteet Hyvään hallintotapaan liittyvät toimintaperiaatteet | 78 97 108 118 | ||
MDR-A | Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Ilmastovaikutusten lieventämiseen tähtäävät toimet Materiaalitehokkuutta ja jätteiden vähentämistä edistävät toimet Kohti kaupan alan parasta työpaikkaa Paras vaihtoehto kaikille | 58 71 83 111 | ||
MDR-M | Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | E1 Ilmastonmuutos E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous G1 Liiketoiminnan harjoittaminen S1 Oma työvoima S2 Arvoketjun työntekijät S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät | 56 69 117 76 95 106 | ||
MDR-T | Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Kunkin standardikokonaisuuden alla oleva luku: Menestyksen mittaaminen | 60 72 87 104 116 | ||
ESRS E1: Ilmastonmuutos | |||||
E1 | Taksonomia-asetuksen 8 artiklan mukaiset tiedot | E1 Ilmastonmuutos | 56 | ||
E1-1 | Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | Siirtymäsuunnitelma | 57 | ||
E1-2 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | Ilmastoon liittyvien vaikutusten hallintaa koskevat toimintaperiaatteet | 58 | ||
E1-3 | Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit | Ilmastovaikutusten lieventämiseen tähtäävät toimet | 58 | ||
E1-4 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | Menestyksen mittaaminen | 60 | ||
E1-5 | Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | Energiankulutus 2024 | 63 | ||
E1-6 | Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | Kasvihuonekaasupäästöt 2024 | 64 | ||
E1-7 | Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot ja kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet | Ei ole olennaista, Tokmanni-konsernilla ei ole toistaiseksi poisto- tai lieventämishankkeita. | |||
E1-8 | Sisäinen hiilen hinnoittelu | Ei ole olennaista, Tokmanni-konsernilla ei ole toistaiseksi sisäistä hiilen hinnoittelua. | |||
ESRS E5: Resurssien käyttö ja kiertotalous | |||||
E5-1 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen kohdistuvien vaikutusten hallinnan toimintaperiaatteet | 70 | ||
E5-2 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit | Materiaalitehokkuutta ja jätteiden vähentämistä edistävät toimet | 71 | ||
E5-3 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet | Menestyksen mittaaminen | 72 | ||
E5-4 | Resurssien sisäänvirtaukset | Resurssien käyttö 2024 | 73 | ||
E5-5 | Resurssien ulosvirtaukset | Resurssien käyttö 2024 | 73 | ||
ESRS S1: Oma työvoima | |||||
S1-1 | Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | Omaan työvoimaan kohdistuvien vaikutusten hallintaa koskevat toimintaperiaatteet | 78 | ||
S1-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa | Vuorovaikutus omien työntekijöiden kanssa | 81 | ||
S1-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | Kanavat huolenaiheiden esiin tuomiseksi | 82 | ||
S1-4 | Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien vähentämiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus | Kohti kaupan alan parasta työpaikkaa | 83 | ||
S1-5 | Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | Menestyksen mittaaminen | 87 | ||
S1-6 | Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | Tokmanni-konserni 2024 | 90 | ||
S1-8 | Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu | Tokmanni-konserni 2024 | 90 | ||
S1-9 | Monimuotoisuuden mittarit | Yhdenvertainen kohtelu työpaikalla | 93 | ||
S1-10 | Riittävä palkka | Yhdenvertainen kohtelu työpaikalla | 93 | ||
S1-14 | Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit | Työhyvinvointi | 93 | ||
S1-16 | Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) | Yhdenvertainen kohtelu työpaikalla | 93 | ||
S1-17 | Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | Yhdenvertainen kohtelu työpaikalla | 93 | ||
Standardi S2: Arvoketjun työntekijät | ||||
S2-1 | Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet | Arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien vaikutusten hallintaa koskevat politiikat | 97 | |
S2-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa | Vuoropuhelu arvoketjun työntekijöiden kanssa | 99 | |
S2-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | Kanavat huolenaiheiden esiin tuomiseksi | 100 | |
S2-4 | Arvoketjun työntekijöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | Toiminta tuotteiden kestävyyden ja jäljitettävyyden edistämiseksi | 101 | |
S2-5 | Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | Menestyksen mittaaminen | 104 | |
Standardi S4: Kuluttajat ja loppukäyttäjät | ||||
S4-1 | Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet | Asiakkaisiin kohdistuvien vaikutusten hallintaa koskevat toimintaperiaatteet | 108 | |
S4-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa | Vuoropuhelu asiakkaiden kanssa | 109 | |
S4-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | Kanavat huolenaiheiden esiin tuomiseksi | 110 | |
S4-4 | Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | Paras vaihtoehto kaikille | 111 | |
S4-5 | Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | Menestyksen mittaaminen | 116 | |
Standardi G1: Liiketoiminnan harjoittaminen | ||||
G1-1 | Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | Hyvään hallintotapaan liittyvät toimintaperiaatteet | 118 | |
G1-2 | Suhteet toimittajiin | Toimiminen luotettavana kumppanina | 122 | |
G1-3 | Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | Korruption ja lahjonnan nollatoleranssi | 123 | |
G1-4 | Korruptio- tai lahjontatapaukset | Korruption ja lahjonnan nollatoleranssi | 123 | |
G1-5 | Poliittinen vaikuttaminen ja lobbaustoiminta | Aktiivinen yhteiskunnan jäsen | 124 | |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonantovelvoiteasetukseen (1) | Viittaus pilariin 3(2) | Viittaus vertailuarvoasetukseen (3) | Viittaus EU:n ilmastolakiin (4) | Sivun numero |
ESRS 2 GOV-1 Hallituksen sukupuolijakauma 21 kohdan d alakohta | X | X | 27 | ||
ESRS 2 GOV-1 Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus 21 kohdan e alakohta | X | 27 | |||
ESRS 2 GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista 30 kohta | X | 31 | |||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan i alakohta | X | X | X | 33 | |
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan ii alakohta | X | X | 33 | ||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan iii alakohta | X | X | 33 | ||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan iv alakohta | X | 33 | |||
ESRS E1-1 Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä 14 kohta | X | 57 | |||
ESRS E1-1 Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset 16 kohdan g alakohta | X | X | 57 | ||
ESRS E1-4 Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet 34 kohta | X | X | X | 60 | |
ESRS E1-5 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat) 38 kohta | X | 63 | |||
ESRS E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä 37 kohta | X | 63 | |||
ESRS E1-5 Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla 40–43 kohta | X | 64 | |||
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt 44 kohta | X | X | X | 64 | |
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti 53–55 kohta | X | X | X | 65 | |
ESRS E1-7 Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset 56 kohta | X | Ei olennainen | |||
ESRS E1-9 Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille 66 kohta | X | Vaiheittain käyttöön otettava | |||
ESRS E1-9 Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan 66 kohdan a alakohta ESRS E1-9 Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski 66 kohdan c alakohta | X | Vaiheittain käyttöön otettava |
ESRS E1-9 Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä energiatehokkuusluokittain 67 kohdan c alakohta | X | Vaiheittain käyttöön otettava | |||
ESRS E1-9 Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa 69 kohta | X | Vaiheittain käyttöön otettava | |||
ESRS E2-4 Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan E-PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa 28 kohta | X | Ei olennainen | |||
ESRS E3-1 Vesivarat ja merten luonnonvarat 9 kohta | X | Ei olennainen | |||
ESRS E3-1 Kohdennetut toimintaperiaatteet 13 kohta | X | Ei olennainen | |||
ESRS E3-1 Merien ja valtamerten kestävyys 14 kohta | X | Ei olennainen | |||
ESRS E3-4 Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä 28 kohdan c alakohta | X | Ei olennainen | |||
ESRS E3-4 Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti laskettuna 29 kohta | X | Ei olennainen | |||
ESRS 2 - SBM 3 - E4 16 kohdan a alakohdan i alakohta | X | 40 | |||
ESRS 2 - SBM 3 - E4 16 kohdan b alakohta | X | 40 | |||
ESRS 2 - SBM 3 - E4 16 kohdan c alakohta | X | 40 | |||
ESRS E4-2 Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan b alakohta | X | Ei olennainen | |||
ESRS E4-2 Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan c alakohta | X | Ei olennainen | |||
ESRS E4-2 Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet 24 kohdan d alakohta | X | Ei olennainen | |||
ESRS E5-5 Kierrättämätön jäte 37 kohdan d alakohta | X | 75 | |||
ESRS E5-5 Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte kohta 39 | X | 75 | |||
ESRS 2 – SBM-3 – S1 Pakkotyötapausten riski 14 kohdan f alakohta | X | 77 | |||
ESRS 2 – SBM-3 – S1 Lapsityövoimatapausten riski 14 kohdan g alakohta | X | 77 | |||
ESRS S1-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 20 kohta | X | 78 | |||
ESRS S1-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt 1–8, 21 kohta | X | 80 | |||
ESRS S1-1 Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet 22 kohta | X | 78 | |||
ESRS S1-1 työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai hallintajärjestelmä 23 kohta | X | 78 | |||
ESRS S1-3 Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät 32 kohdan c alakohta | X | 82 | |||
ESRS S1-14 Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus 88 kohdan b ja c alakohta | X | X | Vaiheittain käyttöön otettava |
ESRS S1-14 Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi menetettyjen päivien määrä 88 kohdan e alakohta | X | Vaiheittain käyttöön otettava | |||
ESRS S1-16 Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero 97 kohdan a alakohta | X | X | 93 | ||
ESRS S1-16 Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka 97 kohdan b alakohta | X | 93 | |||
ESRS S1-17 Syrjintätapaukset 103 kohdan a alakohta | X | 93 | |||
ESRS S1-17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 104 kohdan a alakohta | X | X | 93 | ||
ESRS 2 – SBM-3 – S2 Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa 11 kohdan b alakohta | X | 95 | |||
ESRS S2-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 17 kohta | X | 97 | |||
ESRS S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet 18 kohta | X | 97 | |||
ESRS S2-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 19 kohta | X | X | 97 | ||
ESRS S2-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt 1–8, 19 kohta | X | 99 | |||
ESRS S2-4 Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta | X | 102 | |||
ESRS S3-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 16 kohta | X | Ei olennainen | |||
ESRS S3-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 17 kohta | X | X | Ei olennainen | ||
ESRS S3-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta | X | Ei olennainen | |||
ESRS S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet kohta 16 | X | 106 | |||
ESRS S4-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 17 kohta | X | X | 106 | ||
ESRS S4-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 35 kohta | X | 111 | |||
ESRS G1-1 Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus 10 kohdan b alakohta | X | 118 | |||
ESRS G1-1 Väärinkäytösten paljastajien suojelu 10 kohdan d alakohta | X | 122 | |||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot 24 kohdan a alakohta | X | X | 123 | ||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit 24 kohdan b alakohta | X | 123 |
Luokitus-järjestelmä | Tunnistetut taloudelliset toiminnot | Kuvaus | Luokitusjärjestelmän arviointi | CapEx |
CCM 6.5* | Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne | M1-, N1- ja L-luokan ajoneuvojen hankinta, rahoitus, leasing, vuokraus ja käyttö | Tokmanni-konsernissa tämä liittyy pääomamenoihin (CapEx), jotka koskevat henkilö- ja yritysautojen leasingsopimuksia. Tokmanni ei ole kyennyt saamaan tietoja, kuinka ajoneuvot täyttävät ei merkittävää haittaa -kriteeristöön liittyvät vaatimukset. | ✔ |
CCM 7.7** | Rakennusten hankinta ja omistaminen | Kiinteistöjen ostaminen ja kyseisten kiinteistöjen omistaminen | Tokmanni-konsernissa tämä liittyy pääomamenoihin (CapEx), jotka koskevat Tokmanni-konsernin ostamia ja omistamia kiinteistöjä. Tokmanni-konserni ei kyennyt saamaan tietoja, kuinka kiinteistöt täyttävät ei merkittävää haittaa -kriteeristöön liittyvät vaatimukset. | ✔ |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet (Liite 3.1) | 38 161 | 120 316 |
Aineettomat hyödykkeet (Liite 3.2) | 1 169 | 42 569 |
Käyttöoikeusomaisuuserät (Liite 3.1) | 102 894 | 360 434 |
Yhteensä | 142 224 | 523 319 |
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot | |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa liittyen sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Ei |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten, sekä niiden turvallisuuden parantamista käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Ei |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten, sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Ei |
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Ei |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Ei |
Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Ei |
Olennaiset IROt | Sijainti arvoketjussa | Kuvaus |
Vaikutus: scope 1–2 päästöt | Ilmastonmuutosta edistäviä kasvihuonekaasupäästöjä syntyy suoraan yrityksen omista toiminnoista, kuten omista ajoneuvoista sekä energiankulutuksesta. | |
Vaikutus: scope 3 päästöt | Ilmastonmuutosta edistäviä kasvihuonekaasupäästöjä syntyy yhteistyökumppaneiden toiminnoista, kuten raaka-aineiden käytöstä, tuotteiden valmistuksesta, logistiikasta ja jätteistä. Tokmanni-konsernin liiketoiminta perustuu laajan ja kasvavan tuotevalikoiman tuotteiden myyntiin, jonka seurauksena päästöt realisoituvat. Tarjoamalla tuotteita, joilla on pienempi ympäristövaikutus, ja vaikuttamalla asiakkaiden käyttäytymiseen tuotevalikoimaa kehittämällä voidaan vähentää päästöjä ja ilmastovaikutuksia arvoketjun loppupäässä. Tätä toteutetaan esimerkiksi toimittajavuorovaikutuksen avulla kehottaen toimittajia liittymään amfori BEPIin ja asettamaan tieteeseen perustuvia päästövähennystavoitteita. | |
Vaikutus: energiankulutus | Lisääntyvä energiankulutus johtaa suurempiin ilmastovaikutuksiin, kun liiketoimintaa laajennetaan uusille markkinoille ja uusiin paikkoihin sekä tuotevalikoimaa laajennetaan. Oman toiminnan vaikutuksia vähennetään uusiutuvan energian käytön ja energiatehokkuuden avulla. | |
Riski: ilmastonmuutoksesta aiheutuvat kustannukset ja toiminnan hankaloituminen | Ilmastonmuutoksesta johtuvat olosuhteiden muutokset saattavat johtaa omaisuusvahinkoihin, kustannusten nousuun tai toiminnanhäiriöihin raaka-ainesaatavuuden kautta. | |
Riski: riittämättömästä toiminnasta aiheutuvat kustannukset ja mainehaitta | Riittämättömistä ilmastotoimista saattaa aiheutua mainehaittaa johtaen kykenemättömyyteen houkutella asiakkaita, liikekumppaneita sekä sijoittajia. Tiukentuvien säännösten noudattamatta jättämisestä saattaa aiheutua sakkoja. | |
Riski: kasvavasta ilmastosääntelystä johtuvat kustannukset | Tiukentuva sääntely, kuten EUDR, merikuljetuksia koskevasta CBAM-järjestelmä ja materiaalien hankintaan ja loppukäyttöön liittyvä regulaatio, aiheuttaa lisäresurssien tarvetta ja muita lisäkustannuksia. | |
Mahdollisuus: toiminnan optimoinnista saavutetut kustannussäästöt sekä mainehyöty | Odotuksia vastaavalla tai ylittävällä ilmastotyöllä parannetaan mainetta ja kilpailukykyä sekä houkutellaan tietoisia asiakkaita, liikekumppaneita ja sijoittajia. Vastuullisuustyö vaatii toiminnan optimointia, josta aiheutuu myös kustannussäästöjä. |
Toimet 2024 | Tulokset | Suunnitellut toimet 2025 | Toimien soveltamisala |
Tokmanni-konserni: Laskettiin Tokmanni-konsernin perusvuoden päästöt ja määriteltiin uudet scope 1, 2 ja 3 -ilmastotavoitteet SBTi:n lyhyen aikavälin kriteerien mukaisesti. | Tokmanni-konserni: Uudet ilmastotavoitteet ohjaavat konsernin ilmastotyötä vuodesta 2025 alkaen. Scope 1 ja 2 -tavoitteiden asettaminen liittyy epäsuorasti erilaisiin hiilidioksidipäästöjen vähentämiseen tähtääviin toimiin. Scope 3 -sitoumuksen tavoitteiden asettaminen liittyy toimitusketjun hiilidioksidipäästöjen vähentämiseen. | Tokmanni-konserni: Uudet ilmastotavoitteet lähetetään SBTi:lle validoitavaksi. Siirtymäsuunnitelma laaditaan scope 1:n ja 2:n osalta. | Tokmanni-konserni: Scope 1 ja 2 -tavoitteet kattavat konsernin omat toiminnot Suomessa, Ruotsissa ja Tanskassa. Scope 3 -tavoite kattaa luokkaan 3.1 kuuluvat toimittajat arvoketjun alkupäässä. |
Tokmanni-segmentti: Kannustettiin toimittajia edistykselliseen ilmastotyöhön ja tieteeseen perustuvien ilmastotavoitteiden asettamiseen vuoropuhelun avulla. | Tokmanni-segmentti: Yhä useampien toimittajien odotetaan ryhtyvän ilmastotoimiin, ja asettavan SBT-tavoitteet, joiden avulla vähennetään kielteisiä ilmastovaikutuksia ja toimitusketjun päästöjä. | Tokmanni-segmentti: Tokmanni-segmentin scope 3, luokan 3.1 toimittajat. | |
Tokmanni-myymäläketju: Käytettiin logistiikkakumppanin EcoDelivery-kuljetuksia, joka kattaa Aasian toiminnat. Keskitettiin logistiikkatoiminnot Mäntsälään. | Tokmanni-myymäläketju: * Siirtymällä EcoDelivery-kuljetuksiin, eli vaihtamalla polttoaineita, vältettiin 5 830 t CO2 päästöjä raportointikauden aikana. Logistiikkakeskusten keskittäminen liittyy päästöjä aiheuttavien prosessien korvaamiseen. Kaiken kaikkiaan liikenteen päästöt vähenevät. | Tokmanni-myymäläketju: Kuljetukset arvoketjun alkupäässä ja Tokmanni-myymäläketjun oma toiminta Suomessa. |
Toimet 2024 | Tulokset | Toimien soveltamisala |
Tokmanni-konserni: Hankittiin ja otettiin käyttöön EG EnerKey -energianhallintajärjestelmä. | Tokmanni-konserni: Energiankulutuksen vähentäminen ja energiatehokkuuden hallinnan parantaminen vähentävät päästöjä. Energianhallintajärjestelmän hankkiminen liittyy energiatehokkuuden parantamiseen. Tulosten odotetaan näkyvän pitkällä aikavälillä. | Tokmanni-konserni: Oma toiminta Suomessa, Ruotsissa ja Tanskassa |
Tokmanni-segmentti: Sähkön kulutuksen etämonitorointi otettiin käyttöön 17 myymälässä. Pilotoitiin reaaliaikaista ennakoivaa analytiikkajärjestelmää myymälöiden energiankäytön optimoimiseksi. Päivitettiin 20 kohteen ulkovalaistus LED-valaistukseen. Jatkettiin myymälöiden lämmityslähteiden arviointia ja kartoitettiin mahdollisuuksia siirtyä kahdessa kohteessa öljy- ja kaasulämmityksestä uusiutuviin energialähteisiin. Tilattiin uusien aurinkovoimaloiden asennus kuuden kiinteistön katolle. Niiden kokonaiskapasiteetti on 1 725,7 kWp. Käytettiin 5 255 MWh ja myytiin 940 MWh aurinkosähköä. | Tokmanni-segmentti: Lämmityksen ja sähkön aiheuttamien päästöjen vähentäminen perustuu energiatehokkuuteen ja uusiutuviin energialähteisiin. Energian kokonaiskulutus väheni 7 % vuoteen 2023 verrattuna. | Tokmanni-segmentti: Oma toiminta Suomessa. |
Dollarstore-segmentti: Myymälöiden sähkönkulutustietojen avulla arvioitiin mahdollisia toimenpiteitä, kuten uusien rutiinien käyttöönottoa ja energiatehokkaaseen valaistukseen siirtymistä, energiankulutuksen vähentämiseksi. | Dollarstore-segmentti: Sekä sähkönkulutuksen, että siitä johtuvien kustannusten väheneminen myymälöissä, joissa mittaukset on tehty. Esimerkkejä ovat Ulricehamnin, Moran ja Mariestadin myymälät, joissa sähkönkulutus väheni yhteensä 19,5 % modernisointien, kuten uudenlaisen katon asentamisen, seurauksena. Näiden myymälöiden osuus Dollarstore-segmentin myymälöistä on 1,8 % (neliömetreinä, 31.12.2024). | Dollarstore-segmentti: Oma toiminta Ruotsissa ja Tanskassa. |
Raportointi-segmentti | Tavoitteet | Perusvuosi ja -arvo | Tavoitteiden soveltamisala | Tulokset 2024 |
Tokmanni-segmentti | SBT: 70 % (13 174 t CO2-ekv) absoluuttinen päästövähennys vuoteen 2025 mennessä | Scope 1 ja 2 -päästöt 2015: 18 820 t CO2-ekv | SBT scope 1 ja 2 -tavoite kattaa kaikki Tokmanni-segmentin omat toiminnot Suomessa | 71,5 % (13 447 t CO2-ekv) absoluuttinen päästövähennys |
Tokmanni-myymäläketju | 2025: Hiilineutraalius (0 CO2e) oman toiminnan osalta | Scope 1 ja 2 -päästöt 2015: 18 820 t CO2-ekv | Hiilineutraaliustavoite kattaa myymäläketjun scope 1 ja 2 -päästöt | 5 315 t CO2-ekv |
Raportointi-segmentti | Tavoitteet | Perusvuosi ja -arvo | Tavoitteiden soveltamisala | Tulokset 2024 |
Tokmanni-segmentti | SBT: 80 %:lla toimittajista (perustuen hankintamenoihin) on tieteeseen perustuvat tavoitteet vuoteen 2025 mennessä | Osuus toimittajista, joilla on SBTi-sitoumus vuonna 2019: 2 % | Scope 3 -sitoutumistavoite kattaa Tokmanni-segmentin arvoketjun alkupään päästöt luokassa 3.1. ostetut tuotteet ja palvelut | 47,6 % toimittajista on asettanut SBT-tavoitteet |
Raportointi-segmentti | Tavoitteet | Perusvuosi ja -arvo | Tavoitteiden soveltamisala | Tulokset 2024 |
Tokmanni-segmentti | Intensiteetti pidetään vuoden 2015 tasolla suhteessa liikevaihtoon. | Intensiteetti 2015: 11,5 t CO2/MEUR | Päästöintensiteettitavoite sisältää arvoketjun alkupään kuljetusten ja jakelun päästöt | Intensiteetti: 14,3 t CO2 / MEUR |
Raportointi-segmentti | Tavoitteet* | Perusvuosi ja -arvo | Tavoitteiden soveltamisala | Tulokset 2024 |
Tokmanni-segmentti | Vähennetään vertailukelpoista energiankulutusta 1 % (1 303 MWh) verrattuna vuoteen 2023 | 2023: 130 338 MWh | Tavoite kattaa segmentin oman toiminnan energiankulutuksen Suomessa | Energiankulutus -7 % (9 124 MWh) vuoteen 2023 verrattuna |
Raportointi-segmentti | Tavoitteet* | Perusvuosi ja -arvo | Tavoitteiden soveltamisala | Tulokset 2024 |
Tokmanni-myymäläketju | 2024: Asennetaan 8 uutta aurinkovoimalaa (2 000 kWp) | - | Tavoite koskee myymäläketjun omaa toimintaa Suomessa | Asennetut aurinkovoimalat: 6 kpl (1 726 kWp) |
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä (MWh) | 2023 | 2024 | Muutos % |
Hiilestä ja hiilituotteista peräisin oleva polttoaineen kulutus (MWh) | - | - | - |
Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) | 3 622 | 3 094 | -14,6 % |
Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) | 1 927 | 2 128 | 10,5 % |
Muista fossiilisista lähteistä peräisin olevan polttoaineen kulutus | - | - | - |
Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus (MWh) | 27 135 | 25 940 | -4,4 % |
Fossiilisen energian kokonaiskulutus (MWh) | 32 683 | 31 162 | -4,7 % |
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | 18,7 % | 18,7 % | -0,4 % |
Fossiilisen energian kokonaiskulutus Tokmanni-segmentti (MWh) | 29 897 | 28 238 | -5,5 % |
Fossiilisen energian kokonaiskulutus Dollarstore-segmentti (MWh) | 2 787 | 2 924 | 4,9 % |
Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin olevan energian kulutus (MWh) | 92 717 | 87 888 | -5,2 % |
Ydinvoimaan perustuvien lähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | 53,1 % | 52,6 % | -0,9 % |
Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin olevan energian kulutus Tokmanni-segmentti (MWh) | 69 542 | 63 750 | -8,3 % |
Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin olevan energian kulutus Dollarstore-segmentti (MWh) | 23 175 | 24 138 | 4,2 % |
Uusiutuvista lähteistä peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) | 12 | 2 | -80,5 % |
Ostetun tai hankitun uusiutuvista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus (MWh) | 43 926 | 42 744 | -2,7 % |
Itse tuotetun, muusta kuin polttoaineesta peräisin olevan uusiutuvan energian kulutus (MWh) | 5 225 | 5 255 | 0,6 % |
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus (MWh) | 49 163 | 48 002 | -2,4 % |
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | 28,2 % | 28,7 % | 2,0 % |
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus, Tokmanni-segmentti (MWh) | 30 899 | 29 226 | -5,4 % |
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus, Dollarstore-segmentti (MWh) | 18 264 | 18 776 | 2,8 % |
Energian kokonaiskulutus (MWh) | 174 563 | 167 052 | -4,3 % |
Energian kokonaiskulutus, Tokmanni-segmentti (MWh) | 130 338 | 121 214 | -7,0 % |
Energian kokonaiskulutus, Dollarstore-segmentti (MWh) | 44 225 | 45 838 | 3,6 % |
2023 | 2024 | Muutos % | |
Uusiutumattoman energian tuotanto (MWh) | 4 613 | 4 396 | -4,7 % |
Uusiutuvan energian tuotanto (MWh) | 6 248 | 6 196 | -0,8 % |
Energian kokonaistuotanto (MWh) | 10 861 | 10 592 | -2,5 % |
2023 | 2024 | Muutos % | |
Ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toiminnan kokonaisenergiankulutus (MWh) | 174 563 | 167 052 | -4,3 % |
Ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toiminnasta peräisin oleva liikevaihto (MEUR) | 1 393 | 1 675 | 20,3 % |
Tokmanni-segmentti | 1 209 | 1 234 | 2,1 % |
Dollarstore-segmentti | 184 | 442 | 140,3 % |
Ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toiminnan kokonaisenergiankulutus suhteessa ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toiminnasta peräisin olevaan liikevaihtoon (MWh/MEUR) | 125 | 100 | -20,4 % |
Tavoitteet | |||||||
Kasvihuonekaasupäästöt (t CO2-ekv) | 2023 | 2024 | Muutos% | 2025 | 2030 | 2050 | Vuotuinen %-tavoite / perusvuosi |
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt* | 2 103 | 1 828 | -13,1 % | ||||
Tokmanni-segmentti | 1 509 | 1 245 | -17,5 % | ||||
Dollarstore-segmentti | 594 | 583 | -1,9 % | ||||
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt | 6 915 | 6 037 | -12,7 % | ||||
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset scope 2 -bruttopäästöt | 14 162 | 12 857 | -9,2 % | ||||
Tokmanni-segmentti | 13 270 | 11 941 | -10,0 % | ||||
Dollarstore-segmentti | 892 | 916 | 2,7 % | ||||
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt | 6 915 | 6 037 | -12,7 % | ||||
Tokmanni-segmentti | 5 103 | 4 128 | -19,1 % | ||||
Dollarstore-segmentti | 1 812 | 1 909 | 5,4 % | ||||
Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt* | 1 202 172 | 1 362 924 | 13,4 % | ||||
Tokmanni-segmentti | 1 022 266 | 1 139 933 | 11,5 % | ||||
Dollarstore-segmentti | 179 906 | 222 990 | 23,9 % | ||||
1. Ostetut tavarat ja palvelut | 957 529 | 1 178 335 | 23,1 % | ||||
2. Tuotantohyödykkeet | - | - | - | ||||
3. Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat | 5 264 | 4 940 | -6,2 % | ||||
4. Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu | 24 492 | 25 434 | 3,8 % | ||||
5. Toiminnassa muodostuva jäte | 537 | 421 | -21,6 % | ||||
6. Liikematkustaminen | 539 | 605 | 12,2 % | ||||
7. Työmatkaliikenne | 5 321 | 5 657 | 6,3 % | ||||
8. Tuotantoketjun alkupään vuokratut omaisuuserät | - | - | - | ||||
9. Kuljetukset tuotantoketjun loppupäässä | 208 490 | 147 533 | -29,2 % | ||||
10. Myytyjen tuotteiden jalostus | - | - | - | ||||
11. Myytyjen tuotteiden käyttö | - | - | - | ||||
12. Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän lopussa | - | - | - | ||||
13. Tuotantoketjun loppupään vuokratut omaisuuserät | - | - | - | ||||
14. Franchising | - | - | - | ||||
15. Investoinnit | - | - | - | ||||
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt | 1 211 190 | 1 370 789 | 13,2 % | ||||
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) | 1 218 437 | 1 377 608 | 13,1 % | ||||
Tokmanni-segmentti | 1 037 045 | 1 153 118 | 11,2 % | ||||
Dollarstore-segmentti | 181 392 | 224 490 | 23,8 % | ||||
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) | 1 211 190 | 1 370 789 | 13,2 % | ||||
Tokmanni-segmentti | 1 028 878 | 1 145 306 | 11,3 % | ||||
Dollarstore-segmentti | 182 312 | 225 483 | 23,7 % |
2023 | 2024 | Muutos % | |
Intensiteetti scope 1–2 (sijaintiperusteinen) | 12 | 9 | -24,9 % |
Tokmanni-segmentti | 12 | 11 | -12,6 % |
Dollarstore-segmentti | 8 | 3 | -58,0 % |
Intensiteetti scope 1–2 (markkinaperusteinen) | 6 | 5 | -27,5 % |
Tokmanni-segmentti | 5 | 4 | -20,6 % |
Dollarstore-segmentti | 13 | 6 | -56,9 % |
Intensiteetti scope 3 | 863 | 814 | -5,7 % |
Tokmanni-segmentti | 846 | 924 | 9,2 % |
Dollarstore-segmentti | 977 | 504 | -48,4 % |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöjen intensiteetti (sijaintiperusteinen) | 875 | 822 | -6,0 % |
Tokmanni-segmentti | 858 | 935 | 8,9 % |
Dollarstore-segmentti | 985 | 507 | -48,5 % |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöjen intensiteetti (markkinaperusteinen) | 870 | 818 | -5,9 % |
Tokmanni-segmentti | 851 | 928 | 9,1 % |
Dollarstore-segmentti | 990 | 510 | -48,5 % |
Olennaiset IROt | Sijainti arvoketjussa | Kuvaus |
Vaikutus: materiaalien käyttö | Neitseellisten materiaalien laajamittainen käyttö sellaisten tuotteiden valmistuksessa, jotka vaativat huomattavan määrän resursseja. Tällä on kielteisiä ympäristövaikutuksia. Resurssien sisäänvirtauksista aiheutuvia kielteisiä vaikutuksia lievennetään materiaalitehokkuudella ja vähentämällä pakkausmateriaalien käyttöä omien tuotemerkkien tuotteissa. | |
Vaikutus: jätteet | Omassa toiminnassa sekä arvoketjun alku- ja loppupäässä syntyvällä jätteellä on kielteisiä ympäristövaikutuksia. Jätteestä aiheutuvia kielteisiä vaikutuksia lievennetään toimimalla jätehierarkian* mukaisesti ja pyrkimällä ensisijaisesti vähentämään, uudelleenkäyttämään ja kierrättämään jätettä. | |
Riski: riittämättömästä toiminnasta aiheutuvat mainehaitat | Mainehaitat ja taloudelliset tappiot, jotka johtuvat siitä, että kiertotaloustuotteita ja -palveluita koskevat asiakkaiden odotukset eivät täyty liittyen haasteisiin kiertotalouden mukaisten liiketoimintamallien käyttöönotossa halpakauppamarkkinoilla. Toisaalta onnistuneiden kiertotalousratkaisujen avulla voidaan saavuttaa kustannussäästöjä ja mainehyötyä. |
Toimet 2024 | Odotetut tulokset | Toimien soveltamisala |
Tokmanni-konserni: Sisällytettiin Tokmannin raaka-aineita koskevat periaatteet Dollarstore-segmentin hankintaprosesseihin sekä laatuvarmistettuja ja vastuullisia tuotteita koskevaan viitekehykseen. | Tokmanni-konserni: Raaka-aineiden vastuullisella hankinnalla lievennetään niiden aiheuttamia kielteisiä vaikutuksia. Vaikutukset näkyvät pitkällä aikavälillä. | Tokmanni-konserni: Oma toiminta ja arvoketjun alkupää. |
Dollarstore-segmentti: Otettiin käyttöön kemikaalien käyttöä koskevat ohjeet, jotka kattavat kaikki uudet tuotteet. | Dollarstore-segmentti: Selkeät ohjeet: niin sanotussa ehdokasluettelossa olevia aineita ei sallita, ja PVC-materiaalia vältetään. | Dollarstore-segmentti: Oma toiminta ja arvoketjun alkupää. |
Tokmanni-myymäläketju: Uudistettiin oman Priima-tuotemerkin päivittäistavarapakkaukset pakkausohjeiden mukaisesti. | Tokmanni-myymäläketju: Pakkausten parantamistoimilla lievennetään raaka-aineiden kielteisiä vaikutuksia. Vaikutukset näkyvät pitkällä aikavälillä. | Tokmanni-myymäläketju: Oma toiminta ja arvoketjun alkupää. |
Vuonna 2024 tehdyt jatkuvaluontoiset toimet | Odotetut tulokset | Toimien soveltamisala |
Tokmanni-konserni: Lisättiin materiaalien uudelleenkäyttöä ja kierrätystä. Konserni valvoi jätekomponenttien käyttöä, opasti työntekijöitä ja toteutti huolellisen lajittelun myymälöissä, logistiikkakeskuksissa ja toimistoissa. | Tokmanni-konserni: Jätehuollon optimointi jätehierarkian mukaisesti: parannetaan materiaalien kierrätystä ja uudelleenkäyttöä ja pyritään samalla vähentämään jätteen määrää. Tokmanni-konsernin kierrätys- ja uudelleenkäyttöaste oli 80,8 % vuonna 2024. | Tokmanni-konserni: Oma toiminta Suomessa, Ruotsissa ja Tanskassa. |
Dollarstore-segmentti: Käynnistettiin toimittajavuoropuheluhanke, jonka tavoitteena on optimoida kierrätysponnisteluita Dollarstore-segmentin myymälöissä. | Dollarstore-segmentti: Saadaan kattava selvitys siitä, miten Dollarstore-segmentin myymälät hallinnoivat jäte- ja kierrätysprosesseja tehokkuuden lisäämiseksi ja kustannusten vähentämiseksi. | Dollarstore-segmentti: Omat toiminnot. |
Tokmanni-ketjun myymälät: Myytiin huomattavalla alennuksella elintarvikkeita, joiden parasta ennen -päiväys lähestyi tai oli jo mennyt. Mäntsälän logistiikkakeskus ja 135 myymälää tekivät elintarvikelahjoituksia paikallisille hyväntekeväisyysjärjestöille. Osallistuttiin Luonnonvarakeskuksen valtakunnallisiin ruokajätteen seurantatutkimusjaksoihin. | Tokmanni-ketjun myymälät: Jätehuollon optimointi jätehierarkian mukaisesti: ruokajätteen vähentäminen. Myytiin kaikkiaan 4,9 miljoonaa pian vanhentuvaa tuotetta alennuksella ruokahävikin välttämiseksi. | Tokmanni-ketjun myymälät: Kaikki Tokmannin myymälät ja logistiikkakeskukset Suomessa. |
Raportointi-segmentti | Tavoitteet* | Perusvuosi ja -arvo | Tavoitteiden soveltamisala | Tulokset 2024 |
Tokmanni-konserni | 2025: 85 % | 2024: 80,8 % | Tokmanni-konsernin oma toiminta | 80,8 % |
Tokmanni-myymäläketju | 2024: 85 % | 2023: 83,5 % | Tokmanni-myymäläketjun oma toiminta | 82,9 % |
Raportointi-segmentti | Tavoitteet* | Perusvuosi ja -arvo | Tavoitteiden soveltamisala | Tulokset 2024 |
Tokmanni-myymäläketju | 2026: -30 % | 2021: 615 tonnia | Tokmanni-myymäläketjun oma toiminta | 540 tonnia, -12,1 % |
Tonnia | % | |
Teknisistä materiaaleista valmistetut tuotteet ja pakkaukset | 119 494,11 | 43 % |
Biologisista materiaaleista valmistetut tuotteet ja pakkaukset | 156 253,60 | 57 % |
Kestävästi hankitut biologiset tuotteet ja pakkaukset | 14 317,36 | 5 % |
Kierrätetystä materiaalista valmistetut tuotteet ja pakkaukset | 14 323,78 | 5 % |
Tuotteiden ja pakkausten kokonaispaino | 275 747,71 | 100 % |
Tokmanni-konserni | Tokmanni-segmentti | Dollarstore-segmentti | |
Vaarallisen jätteen kokonaismäärä | 307 | 283 | 25 |
Loppukäsittelyyn ohjatun vaarallisen jätteen kokonaismäärä | 37 | 12 | 25 |
Poltto | 37 | 12 | 25 |
Kaatopaikalle sijoittaminen | - | - | - |
Muu loppukäsittely | - | - | - |
Loppukäsittelystä muualle ohjatun vaarallisen jätteen kokonaismäärä | 270 | 270 | - |
Uudelleenkäyttö | - | - | - |
Kierrätys | 206 | 206 | - |
Muut hyödyntämistoimet* | 64 | 64 | - |
Tavanomaisen jätteen kokonaismäärä | 26 992 | 21 323 | 5 669 |
Loppukäsittelyyn ohjatun tavanomaisen jätteen kokonaismäärä | 11 | 11 | - |
Poltto | - | - | - |
Kaatopaikalle sijoittaminen | 11 | 11 | - |
Muu loppukäsittely | - | - | - |
Loppukäsittelystä muualle ohjatun tavanomaisen jätteen kokonaismäärä | 26 981 | 21 312 | 5 669 |
Uudelleenkäyttö | 10 269 | 10 268 | 0 |
Kierrätys | 11 593 | 7 444 | 4 149 |
Muut hyödyntämistoimet* | 5 119 | 3 599 | 1 520 |
Kierrättämättömän jätteen kokonaismäärä | 5 231 | 3 686 | 1 545 |
Kierrättämättömän jätteen prosenttiosuus | 19 % | 17 % | 27 % |
Vuonna 2024 syntyneen jätteen kokonaismäärä | 27 299 | 21 605 | 5 694 |
Radioaktiivinen jäte | - | - | - |
Olennaiset IROt | Sijainti arvoketjussa | Kuvaus |
Vaikutus: kansallisen lainsäädännön vaatimusten noudattaminen | Vastuullisena työnantajana Tokmanni-konserni huolehtii siitä, että työsopimuksissa noudatetaan lakeja ja työehtosopimuksia. Lainsäädännön vaatimusten ylittäminen, kuten laiminlyöntikin vaikuttaisi, vaikuttaa työntekijöiden hyvinvointiin ja jaksamiseen. | |
Vaikutus: yhdenvertaisuuden ja monimuotoisuuden edistäminen | Yhdenvertaisuuden ylläpitäminen ja kehittäminen yhdenvertaisen rekrytoinnin, yhdenvertaisten työsuhteiden, samapalkkaisuuden varmistamisen, koulutusmahdollisuuksien ja sisäisten urapolkujen edistämisen avulla. Työ yhdenvertaisuuden edistämiseksi lisää psykologista turvallisuutta työssä. Monimuotoisuustyössä on tunnistettu kehittämisen varaa. | |
Vaikutus: työhyvinvointi | Työterveys- ja työturvallisuusjärjestelmät ja tapaturmien ehkäiseminen vaikuttavat työntekijöiden turvallisuuteen ja hyvinvointiin. Työtä tehdään myös psykologisen turvallisuuden edistämiseksi. | |
Vaikutus: työtapaturmat | Työtapaturmat vaikuttavat realisoituessaan työntekijöiden turvallisuuteen ja hyvinvointiin. | |
Vaikutus: tietoturvaloukkaukset | Mahdolliset tietoruvaloukkaukset loukkaisivat työntekijöiden yksityisyyttä. Tokmanni-konserni ylläpitää tietosuojaa vahvoilla tietosuojakäytännöillä sekä kouluttamalla työntekijöitä. | |
Riski: puutteet toiminnassa johtaen huonoon työnantajamielikuvaan ja kustannuksiin | Huono työnantajamielikuva heikentää työnvoiman saatavuutta ja lisää vaihtuvuutta, mikä aiheuttaa lisäkustannuksia ja heikentää investointikykyä, mikä puolestaan vaikuttaa liiketoiminnan kannattavuuteen. Hyvä henkilöstöhallinto taas toisi positiivisia vaikutuksia. Esimerkiksi tietosuojavuodot tai muut lainsäädännön laiminlyönnit aiheuttaisivat merkittäviä mainehaittoja sekä kustannuksia. |
Politiikan nimi | Henkilöstöpolitiikka | Ihmisoikeuspolitiikka |
Kolmannen osapuolen sitoumukset | Henkilöstöpolitiikka perustuu seuraaviin periaatteisiin ja viittaa niihin: • Kansainvälisen työjärjestön ILO:n keskeiset yleissopimukset ja suositukset • kansainvälinen ja kansallinen lainsäädäntö sekä työehtosopimukset. | Ihmisoikeuspolitiikka perustuu seuraaviin periaatteisiin ja viittaa niihin: • Kansainvälisen työjärjestön ILO:n keskeiset yleissopimukset ja suositukset • YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevat ohjaavat periaatteet (UNGP) • OECD:n toimintaohjeet monikansallisille yrityksille •kansainvälinen ja kansallinen lainsäädäntö. |
Politiikan keskeinen sisältö | Henkilöstöpolitiikka linjaa työntekijöille ja esihenkilöille yhteiset pelisäännöt, jotka koskevat käyttäytymistä työyhteisössä. Politiikka kattaa muun muassa ihmisoikeudet, monimuotoisuuden ja yhdenvertaisuuden, johtamisen ja yrityskulttuurin, työntekijöiden vuorovaikutuksen ja osallistumisen, työhyvinvoinnin ja -turvallisuuden (mukaan lukien syrjintä, häirintä ja kiusaaminen), väärinkäytöksistä kertovien suojelun, rekrytoinnin, perehdytyksen, palkkauksen ja etuudet, työntekijöiden koulutuksen ja osaamisen kehittämisen, työn ja perheen yhteensovittamisen sekä tietosuojan ja yksityisyyden suojan. | Politiikassa kuvataan Tokmanni-konsernin sitoutuminen ihmisoikeuksien kunnioittamiseen. Siinä annetaan ohjeita ja kuvataan ihmisoikeuksien kunnioittamiseen liittyvät tavoitteet sekä vastuut kaikkialla organisaatiossa ja arvoketjussa. |
Toimintaperiaatteeseen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Kaikki olennaiset IROt taulukossa Omaan työvoimaan liittyvät. | Kaikki taulukossa Omaan työvoimaan liittyvät IROt - luetellut riskit ja mahdollisuudet sekä seuraavat vaikutukset: • Kansallisen lainsäädännön vaatimusten noudattaminen • Työtapaturmat • Työhyvinvointi• Yhdenvertaisuuden ja monimuotoisuuden edistäminen Kaikki luetellut IROt taulukossa: Arvoketjun työntekijöihin liittyvät IROt Kaikki henkilökohtaiseen turvallisuuteen liittyvät IROt taulukossa: Asiakkaisiin liittyvät IROt. Kaikki yrityskulttuuriin liittyvät IROt, jotka on lueteltu taulukossa: Liiketoiminnan harjoittamiseen eli hyvään hallintotapaan liittyvät IROt. |
Ylin asema, jolla on vastuu täytäntöönpanosta | Segmenttien henkilöstöjohtajat ja henkilöstöosastot. | Tokmanni-konsernin hallituksen kestävyys- ja henkilöstövaliokunta. |
Seurantaprosessi | Henkilöstöpolitiikan noudattamista seurataan esimerkiksi anonyymien ilmoituskanavien kautta saatujen ilmoitusten perusteella. Anonyymit ilmoituskanavat ovat saatavilla sekä sisäisille että ulkoisille sidosryhmille. | Oma työvoima: Seuranta perustuu suorituskykyindikaattoreihin, henkilöstökyselyihin ja henkilöstöhallinnon tekemiin ilmoituksiin. Arvoketjun työntekijät: Seuranta perustuu toimittajien auditointeihin, amfori BSCI:n vaatimustenmukaisuusarvioon ja ilmoituskanavan ilmoituksiin. |
Soveltamisala ja kattavuus | Kaikki Tokmanni-konsernin omat työntekijät. | Koko organisaatio ja arvoketju. |
Sidosryhmien osallistaminen toimintaperiaatteen sisältöjen määrityksessä | Toimintaperiaatteen määrittelyprosessissa otettiin huomioon työntekijöiden ja muiden keskeisten sidosryhmien ja työntekijöiden odotukset, joita kartoitettiin esimerkiksi henkilöstökyselyjen avulla. Myös DMA:n aikana tunnistetut työntekijöiden odotukset huomioitiin, esimerkiksi yhtäläinen ja oikeudenmukainen kohtelu, koulutusmahdollisuudet sekä mielekäs työ. | Tokmanni-konserni tekee yhteistyötä asiaankuuluvien sidosryhmien tai niiden edustajien kanssa mahdollisten ja tosiasiallisten ihmisoikeusvaikutusten arvioimiseksi. Tokmanni tiedostaa, että on kiinnitettävä erityistä huomiota niihin, jotka saattavat olla erityisen haavoittuvassa asemassa tai syrjäytyneitä. Nämä näkemykset on otettu huomioon toimintaperiaatteita laadittaessa. Ihmisoikeuspolitiikan tuorein päivitys on vuodelta 2023, ja se perustuu muun muassa sidosryhmien palautteeseen. |
Toimintaperiaatteen saatavuus ja saavutettavuus | Toimintaperiaate on digitaalisesti kaikkien työntekijöiden saatavilla. Henkilöstöpolitiikka on saatavilla suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Tokmanni-segmentissä työntekijät voivat käyttää yhtiön tietokoneita, joiden kautta taataan pääsy digitaalisiin kanaviin. Dollarstore-segmentissä työntekijät pääsevät tarkastelemaan politiikkaa sisäisen sovelluksen kautta, osana henkilöstökäsikirjaa. | Toimintaperiaate on julkinen, ja se on saatavilla suomeksi ja englanniksi. Tokmanni-konserni ei ole järjestänyt erillisiä koulutustilaisuuksia ihmisoikeuspolitiikasta, mutta tarjoaa kaikille työntekijöilleen ihmisoikeuksia koskevaa koulutusta esimerkiksi osana eettisen toimintaohjeen koulutusta. Hankintatoimen ja ostotoiminnan parissa työskenteleville työntekijöille tarjotaan ihmisoikeuskoulutusta osana vastuullisen hankinnan ohjeistuksen koulutusta. Liiketoimintasuhteissa, joista suurin osa koskee toimittajia, sitoumusten noudattaminen perustuu toimittajien toimintaohjeeseen (Supplier Code of Conduct) ja yleisiin hankintaehtoihin, joissa vaaditaan toimittajia noudattamaan keskeisiä ihmisoikeussitoumuksia. |
Toimet 2024 | Saavutetut ja odotetut tulokset | Suunnitellut toimet 2025 |
Tokmanni-konserni: Järjestettiin turvallisuuskampanja. | Tokmanni-konserni: Työtapaturmien määrä väheni, ja tavoite saavutettiin (katso luku: Menestyksen mittaaminen). Myönteisen kehityksen odotetaan jatkuvan vuonna 2025. | Tokmanni-konserni: Yhteisen työsuojelukäsikirjan laatiminen. |
Toimet 2024 | Saavutetut ja odotetut tulokset | Suunnitellut toimet 2025 |
Tokmanni-konserni: Luotiin yhteinen henkilöstöpolitiikka ja jaettiin parhaita käytäntöjä. Laajennettiin kehityskeskustelut koskemaan koko konsernia. | Tokmanni-konserni: Vahvistetaan työntekijöiden sitoutumista ja parannetaan työoloja. Näiden toimien tulosten odotetaan näkyvän pitkällä aikavälillä. | Tokmanni-konserni: Luodaan johtamislupaukset ja käynnistetään näihin lupauksiin liittyvä esihenkilökoulutus. Seurantaprosessien toteuttaminen uusien konsernitason tavoitteiden mukaisesti. |
Tokmanni-myymäläketju: Selkeytettiin myymäläketjun johtoryhmän rooleja ja vastuualueita esimerkiksi lisäämällä koulutuksia. Järjestettiin erilaisia koulutuksia hankintaorganisaatiossa. Jatkettiin hyvinvointiohjelmaa erilaisilla koulutuksilla, ja muokattiin työkyvyn hallintaprosessia ennaltaehkäisevämpään suuntaan. | Tokmanni-myymäläketju: Varmistettiin johtamisen yhdenmukaisuus ja lisättiin siten työn tehokkuutta ja mielekkyyttä. Tulosten odotetaan näkyvän Pulssi-henkilöstökyselyssä vuonna 2025. Esihenkilöiden tukeminen, johtamisen kehittäminen ja työntekijöiden hyvinvoinnin lisääminen. Tulosten odotetaan näkyvän Pulssi-henkilöstökyselyssä vuonna 2025. Sairauspoissaolojen väheneminen, työntekijöiden hyvinvoinnin paraneminen, johtamisen johdonmukaisuus ja työkyvyttömyyseläkkeelle joutumisen ehkäiseminen. Tulosten odotetaan näkyvän pitkällä aikavälillä sekä Pulssi-henkilöstökyselyssä vuonna 2025. | |
Dollarstore-myymäläketju: Jatkettiin kaikille uusille esihenkilöille suunnattua pakollista työterveys- ja työturvallisuuskoulutusta sekä järjestettiin kaikille myymälöiden ja varaston esihenkilöille työlainsäädäntöä, henkilöstösuunnittelua ja työn mukauttamista/kuntouttamista koskeva verkkokoulutus. Aloitettiin uuden sairauspoissaoloja ja kuntoutusta koskevan järjestelmän pilotointi keskusvarastossa ja kahdessa myymälässä Ruotsissa. | Dollarstore-myymäläketju: Varmistetaan kaikkien johtajien osaamistaso, ja kehitetään johtajien osaamista työntekijöiden hyvinvoinnin lisäämiseksi. Tulosten odotetaan näkyvän Pulssi-henkilöstökyselyssä pitkällä aikavälillä. Sairauspoissaolojen odotetaan vähenevän ja työntekijöiden hyvinvoinnin paranevan sekä töissä että työn ulkopuolella pitkällä aikavälillä. Sairauspoissaolot eivät vielä vähentyneet vuonna 2024, mutta tulevaa työtä varten saatiin parempi yleiskuva tilanteesta. | Dollarstore-myymäläketju: Työhyvinvointiin ja -turvallisuuteen liittyvien lisäkoulutusten järjestäminen. |
Toimet 2024 | Saavutetut ja odotetut tulokset | Suunnitellut toimet 2025 |
Tokmanni-konserni: Toteutettiin ensimmäinen konsernitason Pulssi-henkilöstökysely. Laajennettiin HAY-arviointi kattamaan koko konserni. Toteutettiin henkilöstökysely, jossa arvioitiin yhdenvertaista kohtelua ja työntekijöiden kokemuksia osallisuudesta. | Tokmanni-konserni: Saatiin eNPS-perustaso koko konsernille. Pitkän aikavälin tavoitteena on lisätä vuoropuhelua työntekijöiden kanssa ja määritellä kehittämistoimenpiteitä. Varmistetaan samapalkkaisuus. Tulosten odotetaan näkyvän pitkällä aikavälillä. Kyselyn perusteella tunnistettiin kriittisimmät kehitettävät asiat. Nämä kohdat arvioitiin, ja monet niistä korjattiin välittömästi. Tulosten odotetaan näkyvän Pulssi-henkilöstökyselyssä vuonna 2025. | Tokmanni-konserni: Yhteisen palkitsemisjärjestelmien täytäntöönpano. |
Dollarstore-myymäläketju: Palkkatasa-arvon lisäämiseksi otettiin käyttöön Sysarb-järjestelmä pakolliseen vuotuiseen palkkakartoitukseen. | Dollarstore-myymäläketju: Tavoitteena on varmistaa samapalkkaisuus. Tulosten odotetaan näkyvän pitkällä aikavälillä. Vuoden 2024 kartoituksessa havaittujen epätasa-arvoisten palkkaerojen pienentämiseksi laadittiin ruotsalaisten säännösten("DO") mukainen suunnitelma. | Dollarstore-myymäläketju: Sysarb-järjestelmällä varmistetaan jatkossakin tehokkaampi tapa käsitellä palkkaeroja. |
Toimet 2024 | Saavutetut ja odotetut tulokset | Suunnitellut toimet 2025 |
Tokmanni-konserni: Aloitettiin Jobylonin rekrytointijärjestelmän käyttöönotto kaikkien tytäryhtiöiden rekrytointiprosesseissa. | Tokmanni-konserni: Vältettiin tietoturvaloukkaukset vuonna 2024. Tietosuojaloukkaukset pyritään välttämään myös tulevaisuudessa. | Tokmanni-konserni: Jobylonin käyttöä jatketaan kaikkien tytäryhtiöiden rekrytointiprosesseissa. |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024 | 2024 tulosten arviointi | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-konserni | - | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 tavoitteen perusarvona | 16,09*** | Työturvallisuusyhteistyö aloitettiin konsernitasolla, ja se jatkuu vuonna 2025. | 11 |
Tokmanni-segmentti | - | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 tavoitteen perusarvona | 17,61 | - | 9 |
Dollarstore-segmentti | - | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 tavoitteen perusarvona | 12,86**** | - | 15 |
Tokmanni-myymäläketju | 15** | vuosi 2021: 25,2 | 16,90 | Vuodelle 2024 asetettua tavoitetta ei saavutettu. Myymälöissä on tehty pitkäjänteistä työtä ja osallistutettu työntekijöitä työturvallisuuden edistämiseksi, mutta tämä ei aivan riittänyt. | - |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024 | 2024 tulosten arviointi | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-konserni | - | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 perusarvona. | 3 577 | - | 4 000 |
Tokmanni-segmentti | - | - | - | - | 3 525 |
Dollarstore-segmentti | - | - | - | - | 475 |
Tokmanni-myymäläketju | 3000 | vuosi 2021: 392 | 3317 | Aktiivinen vuorovaikutus henkilöstön kanssa ja henkilöstön kannustaminen turvallisuushavaintojen tekemiseen ovat olleet ratkaisevassa asemassa turvallisuushavaintotavoitteen saavuttamisessa. | - |
Dollarstore-myymäläketju | - | - | 260 | Turvallisuushavaintojen määrä on kasvanut sen jälkeen, kun syksyllä 2023 otettiin käyttöön digitaalinen havaintojen ilmoittamista helpottava työkalu. Turvallisuusriskejä ja -ongelmia koskevalla aktiivisella työntekijävuorovaikutuksella on ollut ratkaiseva vaikutus tietoisuuden lisäämiseen ja tehtyjen havaintojen määrään. | - |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024 | 2024 tulosten arviointi | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-konserni | - | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 perusarvona. | 9 | Vuosi 2024 oli ensimmäinen vuosi, jolloin eNPS:ää mitattiin konsernitasolla. Se, ettei tavoitteena ollutta suoritusastetta saavutettu, saattaa johtua edelleen käynnissä olevasta siirtymisestä maakohtaisista kulttuureista ja käytännöistä konsernitason toimintoihin. | 10 |
Tokmanni-segmentti | - | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 perusarvona. | 13 | - | - |
Dollarstore-segmentti | - | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 perusarvona. | -0,2 | - | - |
Tokmanni-myymäläketju | 20 | vuosi 2021: 14 | 13 | - | - |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024 | 2024 tulosten arviointi | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-segmentti | - | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 perusarvona. | 5,6 % | - | 5,5 % |
Dollarstore-segmentti | - | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 perusarvona. | 6,0 % | - | 5,9 % |
Tokmanni-myymäläketju | 4,3 % | vuosi 2021: 4,4 % | 5,6 % | Sairauspoissaoloissa ei ole suuria muutoksia edellisiin vuosiin verrattuna. Konserniyhtiöissä käytetyn laskentamenetelmän yhtenäistäminen aiheutti noin prosentin lisäyksen sairauspoissaoloprosenttiin verrattuna aiemmalla menetelmällä saatuun lukuun. | - |
Dollarstore-myymäläketju | - | - | 6,0 % | Dollarstore katsoo, että sairauspoissaolojen määrä vastaa hyvin alan yleistä määrää ja myös Tokmanni-myymäläketjun tilannetta. Tämän koetaan olevan hyvä lähtökohta tulevaa työtä ajatellen. | - |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024 | 2024 tulosten arviointi | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-myymäläketju | 4 | vuosi 2023: 5 | 4 | - | - |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024* | 2024 tulosten arviointi | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-konserni | 100 % | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 perusarvona. | 58,6 % | Koulutuksia järjestettiin ensimmäistä kertaa koko konsernin henkilöstölle. Se, ettei tavoitteena ollutta suoritusastetta saavutettu, saattaa johtua edelleen käynnissä olevasta siirtymisestä maakohtaisista kulttuureista ja käytännöistä konsernitason toimintoihin. | 100 % |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024 | 2024 tulosten arviointi | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-konserni | - | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 perusarvona. | 3,41** | Vuosi 2024 oli ensimmäinen vuosi, jolloin DEItä mitattiin konsernitasolla. Näiden lukujen kehityksen odotetaan olevan nähtävissä vuonna 2025. | 3,45 |
Tokmanni-segmentti | - | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 perusarvona. | 3,39 | - | - |
Dollarstore-segmentti | - | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 perusarvona. | 3,58 | - | - |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024 | 2024 tulosten arviointi | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-myymäläketju | 3,4 | vuosi 2021: 3,2 | 3,3 | Tokmanni-myymäläketjussa esihenkilötyön arvosana parani edellisvuosiin verrattuna, mutta tavoitetta ei saavutettu. Tuloksiin vaikuttavia erityisiä ongelmia ei havaittu. | - |
Sukupuoli | Henkilömäärä | FTE* |
Miehet | 1 476 | 876 |
Naiset | 5 137 | 3 551 |
Muut | - | - |
Ei ilmoitettu | - | - |
Työsuhteiset työntekijät yhteensä | 6 613 | 4 427 |
Maa | Henkilömäärä | FTE |
Suomi | 4 488 | 3085 |
Ruotsi | 2 016 | 1 274 |
Tanska | 109 | 68 |
Työntekijöiden kokonaismäärä | 6 613 | 4 427 |
Suomi | Ruotsi | Tanska | Yhteensä | |
Vakinaiset työntekijät vuoden 2024 lopussa* | 3 773 | 1 632 | 88 | 5 493 |
Vuoden 2024 aikana lähteneet työntekijät | 494 | 301 | 35 | 830 |
Vaihtuvuus (%) | 13 % | 18 % | 40 % | 15 % |
2024 | |||||
Naiset | Miehet | Muut | Ei ilmoitettu | Yhteensä | |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä | |||||
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä | 4 273 | 1 220 | - | - | 5 493 |
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä | 735 | 231 | - | - | 966 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden määrä | 129 | 25 | - | - | 154 |
Kokoaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä | 1 299 | 659 | - | - | 1 958 |
Osa-aikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä | 3 709 | 792 | - | - | 4 501 |
Työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | 5 137 | 1 476 | - | - | 6 613 |
2024 | ||||
Suomi | Ruotsi | Tanska | Yhteensä | |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä | 4 488 | 2 016 | 109 | 6 613 |
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä | 3 773 | 1 632 | 88 | 5 493 |
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä | 561 | 384 | 21 | 966 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden määrä | 154 | 0* | 0* | 154 |
Kokoaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä | 1 443 | 486 | 29 | 1 958 |
Osa-aikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä | 2 891 | 1 530 | 80 | 4 501 |
Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus | Työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu | |
Kattavuusaste* | Työsuhteiset työntekijät (ETA) | Edustus työpaikalla (ETA) |
0–19 % | ||
20–39 % | ||
40–59 % | ||
60–79 % | ||
80–100 % | Suomi Ruotsi Tanska | Suomi Ruotsi Tanska |
Tokmanni-segmentti | Dollarstore-segmentti | Yhteensä | |
Työhön liittyvien kuolemantapausten määrä | 0 | 0 | 0 |
Työtapaturmien määrä* | 100 | 34 | 134 |
Tehdyt työtunnit yhteensä | 5 622 441 | 2 643 988 | 8 266 429 |
Tapaturmataajuus** | 17,61 | 12,86 | 16,09 |
Naiset | Miehet | Yhteensä | |
Henkilöstön määrä | 6 | 12 | 18 |
Prosenttiosuus (%) | 33 % | 67 % |
Ikä | < 30 | 30–50 | > 50 | Yhteensä |
Henkilöstön määrä | 2 492 | 2 755 | 1 366 | 6 613 |
Prosenttiosuus (%) | 38 % | 42 % | 21 % |
Naisten keskimääräinen palkkataso* | Miesten keskimääräinen palkkataso* | Palkkaero (%) | |
Toimihenkilöt | 15,86 | ||
Suomi | 24,15 | 29,23 | 17,38 |
Ruotsi | 20,62 | 24,00 | 14,08 |
Tanska | - | 35.51 | - |
Työntekijät | -0,38 | ||
Suomi | 14,30 | 14,25 | -0,35 |
Ruotsi | 13,93 | 13,87 | -0,47 |
Tanska | 18,09 | 18,09 | 0,00 |
Olennaiset IROt | Sijainti arvoketjussa | Kuvaus |
Vaikutus: epäoikeudenmukaiset olosuhteet arvoketjussa | Tokmanni-konsernin nykyiset periaatteet ja ohjeistukset eivät kykene takaamaan, ettei epäoikeudenmukaisia työoloja arvoketjussa olisi lainkaan. Epäoikeudenmukaiset työolot arvoketjussa vaikuttavat kielteisesti työntekijöiden hyvinvointiin, turvallisuuteen (terveys ja turvallisuus, vakaa työpaikka, työajat, riittävä palkka, yhdenvertaisuus) ja ihmisoikeuksiin. Tokmanni-konsernin toimitusketjussa on riskimaita, joissa on kohonnut lapsi- ja pakkotyön riski. Työoloja on mahdollista parantaa yhteistyöllä tavarantoimittajien kanssa ja tavarantoimittajiin kohdistuvilla vastuullisuus- vaatimuksilla. | |
Riski: riittämättömästä toiminnasta aiheutuvat mainehaitat sekä kustannukset | Erityisesti ihmisoikeusloukkauksista saattaisi aiheutua vakavia mainevahinkoja, asiakkaiden menetyksiä, sekä oikeudellisia ja taloudellisia seuraamuksia. Nämä vaikuttavat konsernin oman henkilöstön saatavuuteen, investointimahdollisuuksiin sekä mahdollisuuksiin hankkia lupia. Odotukset ylittävästä työstä taas voidaan saada mainehyötyä. |
Politiikan nimi | Toimittajien toimintaohje (Supplier Code of Conduct) | Vastuullisen hankinnan periaatteet |
Kolmannen osapuolen sitoumukset | Toimintaperiaate perustuu seuraaviin periaatteisiin ja viittaa niihin: • Kansainvälisen työjärjestön ILO:n keskeiset yleissopimukset ja suositukset • Yhdistyneiden kansakuntien (YK) ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus, YK:n liike-elämän ja ihmisoikeuksien perusperiaatteet (UNGP), YK:n lasten oikeuksia ja liike-elämää koskevat periaatteet sekä YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevien ohjaavien periaatteiden sukupuolinäkökulma • OECD:n toimintaohjeet monikansallisille yrityksille ja alakohtaiset ohjeasiakirjat. | Toimintaperiaate perustuu seuraaviin periaatteisiin ja viittaa niihin: • Yhdistyneiden kansakuntien (YK) ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus ja lapsen oikeuksia koskeva yleissopimus • Kansainvälisen työjärjestön ILO:n keskeiset yleissopimukset ja suositukset • OECD:n toimintaohjeet monikansallisille yrityksille. |
Politiikan keskeinen sisältö | Tokmanni-konsernin toimittajien toimintaohje on sitoumusasiakirja, jonka allekirjoittajat sitoutuvat noudattamaan ihmisoikeuksia koskevaa huolellisuusvelvoitetta ja suojelemaan ympäristöä globaaleissa toimitusketjuissaan kansainvälisesti tunnustettujen periaatteiden mukaisesti, mukaan lukien ihmiskauppa, pakkotyö ja lapsityövoiman käyttö. Toimintaohje ohjaa vastuullisen liiketoiminnan harjoittamiseen sekä toimitusketjujen kielteisten ihmisoikeus- ja ympäristövaikutusten tunnistamiseen, ehkäisemiseen, lieventämiseen, huomioon ottamiseen ja korjaamiseen. | Toimintaperiaate varmistaa eettiset ja kestävät käytännöt koko Tokmanni-konsernin toimitusketjussa sekä kansainvälisten ihmisoikeus- ja työelämän normien noudattamisen. Toimintaperiaate vahvistaa keskeiset periaatteet, jotka noudattavat amfori BSCI:n eettisiä periaatteita, ja siinä määritellään vastuualueet yrityksen eri rooleille, kuvataan esimerkiksi amfori BSCI -auditointeja, oman tehtaan tarkastuksia ja riskinarviointeja koskevat periaatteet sekä annetaan ohjeet epäillyistä rikkomuksista ilmoittamiseen. |
Vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Kaikki IROt taulukossa Arvoketjun työntekijöihin liittyvät IROt | Kaikki IROt taulukossa Arvoketjun työntekijöihin liittyvät IROt |
Ylin asema, jolla on vastuuvelvollisuus täytäntöönpanosta | Tokmanni-konsernin johtoryhmä sekä Tokmanni- ja Dollarstore-segmenttien hankintapäälliköt ovat vastuussa täytäntöönpanosta. | Tokmanni-konsernin toimitusjohtaja, johtoryhmä ja hankintajohtaja ovat päävastuussa näiden periaatteiden täytäntöönpanosta. |
Seurantaprosessi | Sekä toimittajien että riskimaissa sijaitsevien tehtaiden on allekirjoitettava toimittajien toimintaohje. Eurooppalaisissa hankinnoissa toimittajien toimintaohje on osa toimittaja- ja ostosopimuksia. Seuranta perustuu amfori BSCI auditointeihin ja satunnaistarkastuksiin (Final Random Inspection, FRI) tuotantovaiheen jälkeen. | Täytäntöönpanoa seurataan mahdollisten epäilyjen perusteella. Kaikista epäillyistä rikkomuksista on raportoitava Tokmanni-konsernin compliance-toiminnolle ilmoituskanavien kautta, jotta asiasta voidaan ilmoittaa viipymättä vastuullisuus- tai laatupäällikölle. Tokmanni-konsernin compliance-toiminto käsittelee kaikki ilmoitukset luottamuksellisina ja tekee päätökset epäillyistä rikkomuksista. Rikkomustapauksissa noudatetaan taloudellisten väärinkäytösten tutkintapolitiikkaa. |
Soveltamisala ja kattavuus | Kaikki Tokmanni-konsernin toimittajat ja tehtaat. | Kaikki hankintatoimet, mukaan lukien palvelut ja epäsuorat hankinnat. Toimintaperiaate kattaa kaikki näiden toimintojen parissa työskentelevät työntekijät, mukaan lukien johto ja muut henkilöt, jotka työskentelevät Tokmanni-konsernin hallinnossa. |
Sidosryhmävuoropuhelu toimintaperiaatteiden määrittelemiseksi | Tokmanni-konserni ei ole itsenäisesti toteuttanut sidosryhmävuorovaikutusta, koska asiakirja perustuu amfori BSCI:n eettisiin periaatteisiin. Amfori BSCI on kuitenkin ottanut mukaan eettisten periaatteiden laatimiseen ulkoisia sidosryhmiä, kuten YK:n virastot, sidosryhmä- ja teollisuusaloitteet sekä alueelliset kansalaisjärjestöt. | Toimintaperiaate kehitettiin yhteistyössä konserniyhtiöiden kanssa, ja sisäiset sidosryhmät osallistuivat toimintaperiaatteen laatimiseen. |
Toimintaperiaatteen saatavuus ja saavutettavuus | Tokmanni-konsernin toimittajien toimintaohje lähetetään toimittajille erikseen. Toimintaohje vastaa amfori BSCI:n eettisiä periaatteita, joten asiakirjan sisältöä voi tarkastella amfori BSCI:n kautta. | Tokmanni-konserni kouluttaa hankinnan ja ostotoiminnan parissa työskenteleviä työntekijöitään vastuullisen hankinnan toimintaohjeen avulla. |
Toimet 2024* |
Tokmanni-konserni: Ohjeistuksen päivittäminen: Vastuullisen hankinnan ohjeistus hyväksyttiin konsernitasolla (mukaan lukien konsernitason ihmisoikeuksia koskevan due diligence -prosessin määrittely). Auditoinnit: Kaikilta konsernin riskimaissa käyttämiltä tehtailta edellytettiin voimassa olevaa amfori BSCI -auditointia Tokmanni-konsernin vastuullisen hankinnan periaatteiden mukaisesti. Tokmanni-konserni suoritti 57 omaa tehdasarviointia ja 64 kolmannen osapuolen lisäarviointia. Sitoumukset: Tekstiili- ja vaatetusteollisuuden International Accord for Health and Safety in the Textile and Garment Industry -yleissopimuksen mukaisesti konserni hankki omien tuotemerkkiensä vaatteita Bangladeshista ainoastaan sopimuksen piiriin kuuluvilta tehtailta. |
Tokmanni-myymäläketju: Tokmanni (pl. Click Shoes ja Shoe House) aloitti hankkeen toimittajahallintajärjestelmän rakentamiseksi. |
Dollarstore-segmentti: Toimintaperiaatteiden ja muiden periaatteiden integrointi: Dollarstore-segmentti aloitti konsernin toimintaperiaatteiden käyttöönoton (vastuullisen hankinnan periaatteet ja vastuullisen hankinnan ohjeistus) vastuullisten ja laadultaan varmennettujen tuotteiden hankkimiseksi. Käyttöönottoon sisältyi koulutusta ja työpajoja hankintaosaston kanssa. Dollarstore-segmentti keskittyi raaka-aineisiin, erityisesti puuhun ja paperiin, joille segmentti hankki FSC:n tavaramerkkilisenssin. Dollarstore-segmentti aloitti puuvillaa koskevien raaka-aineperiaatteiden käyttöönoton kokoamalla dataa, jotta se voisi liittyä Better Cotton Initiative -aloitteen jäseneksi. Nykyisten toimittajien ja tehtaiden kartoitus: Dollarstore-segmentti aloitti kartoittamaan nykyisiä tavarantoimittajiaan ja tehtaitaan riskimaissa ja selvittämään nykyisen valikoimansa tilaa. Tuotteille, joilla ei ollut voimassa olevaa amfori BSCI -auditointia, laadittiin toimintasuunnitelma. Kaikki Dollarstore-segmentin toistuvaistuotteiden hankinta on siirretty Shanghaissa sijaitsevaan hankintatoimistoon, ja Dollarstore-segmentin tuotteet korvataan mahdollisuuksien mukaan Tokmanni-segmentin tuotteilla. Voimassa oleva amfori BSCI -auditoinnin tulos tai vastaava auditointi vaaditaan vuodesta 2024 alkaen, kun hankitaan uusia tuotteita riskimaista. Jäsenyydet: Dollarstore-segmentistä tuli Ethical Trade Initiative -järjestön (ETI) jäsen. Dollarstore on Ruotsin ensimmäinen ETIin liittynyt halpakauppaketju. ETI käynnisti yhteistyön järjestämällä marraskuussa valikoimapäälliköiden kanssa vastuullisen ostotoiminnan seminaarin. Toimittajavuoropuhelu: Dollarstore-segmentti järjesti tärkeimmille pohjoismaisille toimittajilleen hankintaosastonsa johtaman toimittajatapaamisen. Tilaisuudessa aiheena oli esimerkiksi vastuullisuus ja laatu, jonka puitteissa käsiteltiin erityisesti toimittajien toimintaohjeita ja Dollarstore-segmentin tulevia tavoitteita sekä sitä, mitä toimittajilta odotetaan. Dollarstore-segmentin omille tavarantoimittajille lähetettiin yleiset hankintaehdot ja toimintaohjeet, ja kaikkien uusien tavarantoimittajien on allekirjoitettava ne ennen liikesuhteen käynnistämistä. |
Raportointi-segmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024 | 2024 tulosten arviointi | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-konserni | Omat tehdasarvioinnit ja kolmannen osapuolen tarkastukset: yhteensä 100 | Vuoden 2024 tulokset toimivat vuoden 2025 perusarvona. | Omat tehdasarvioinnit: 57 Kolmannen osapuolen tarkastukset: 64 Yhteensä: 121 | Omien tehdasarviointien ja kolmannen osapuolen auditointien määrätavoite saavutettiin. | Tokmanni-konserni jatkaa kolmannen osapuolen auditointeja ja omia tehdasarviointejaan mutta ei ole asettanut tavoitetasoja. Amfori BSCI:n mukaiset nollatoleranssitapaukset**: 0 |
Tokmanni-segmentti | Amfori BSCI -compliance prosentti*: 100 % | - | 97 %* | amfori BSCI -compliance tasoa ei saavutettu täysin, vaikka Tokmannin hallinnoimien merkkien toimittajat sitoutuvat varmistamaan, että niiden tuotannon vastuullisuus täyttää vaaditun amfori BSCI -auditoinnin tason. Monimutkaisten laskelmien sekä tiedonkeruuseen ja tietojen päivittämiseen liittyvien manuaalisten prosessien vuoksi taulukkoa koskee virhemarginaali, josta on lisätietoa alempana. | 100 % |
Dollarstore-segmentti | 80 % segmentin tavarantoimittajista on allekirjoittanut tavarantoimittajien toimintaohjeet ja Tokmanni-konserniin yleiset hankintaehdot. | - | 37 % | Dollarstore-segmentti otti käyttöön digitaalisen sopimuksen ja allekirjoitustyökalun vuonna 2024. Sopimukset on vuoden aikana lähetetty kaikille suurille Dollarstore-toimittajille. 156 sopimusta (GTO ja CoC) allekirjoitettiin 2025 tammikuuhun mennessä. Suurten volyymimuutosten ja toimittajiin ja valikoimaan liittyvien muutosten myötä vuoden 2025 tilanne on todennäköisesti hyvin erilainen ja järjestelmät ovat käytössä vuoden alusta lähtien | Amfori BSCI -compliance prosentti*: 85 % |
Olennaiset IROt | Sijainti arvoketjussa | Kuvaus |
Vaikutus: tietoturva | Myönteisiä vaikutuksia saavutetaan suojaamalla oikeus yksityisyyteen ja ajantasaisella tietoturvan hallintamallilla. |
Vaikutus: vastuu tuotteiden laadusta ja vastuullisuudesta | Myymällä laadukkaita ja turvallisuustestattuja tuotteita konserni voi varmistaa asiakkaiden turvallisuuden ja suojelun. Tokmanni pyrkii vastaamaan vastuullisten tuotteiden kysyntään tarjoamalla paremmin tietoa esimerkiksi tuotteiden alkuperästä, asiakkaiden vastuullisten valintojen tueksi. Jollei Tokmanni-konserni kykenisi vastaamaan asiakkaiden tiedon tarpeisiin tai viranomaistahojen terveys- ja hygieniavaatimuksiin, siitä saattaisi aiheutua negatiivisia vaikutuksia. Erityisesti lapset ovat herkässä asemassa harhaanjohtavan tiedon osalta. | |
Vaikutus: asiakkaiden tarpeisiin vastaaminen | Tokmanni-konserni kehittää tarjontaansa kuuntelemalla tarkasti asiakaspalautetta. Konsernin tavoitteena on tarjota asiakkaille tuotteita, jotka vastaavat heidän tarpeisiinsa. Hinnoittelustrategia mahdollistaa sen, että mahdollisimman monella asiakkaalla on varaa sen tuotteisiin. | |
Riski: asiakasturvallisuuden vaarantamisesta johtuvat maineriskit ja kustannukset | Tietoturvaloukkaukset, heikko, epäeettinen tai harhaanjohtava viestintä, terveyden ja turvallisuuden laiminlyönnistä tai lasten ja muiden heikommassa asemassa olevien suojaamisen laiminlyönnin seurauksena saattaa olla suoria taloudellisia tai oikeudellisia seuraamuksia sekä mainehaittoja. |
Politiikan nimi | Tietoturvapolitiikka | Tietosuojapolitiikka |
Kolmannen osapuolen sitoumukset | - | Tietosuojaselosteessa määritellään, miten kaikki konsernin toiminnot pyrkivät varmistamaan henkilötietojen lainmukaisen käsittelyn ja korkeatasoisen tietosuojan sekä miten tietosuojaa hallitaan Tokmanni-konsernissa. Tietojen käsittely perustuu sovellettavaan GDPR-lainsäädäntöön. |
Politiikan keskeinen sisältö | Politiikalla varmistetaan Tokmanni-konsernin toiminnan kannalta kriittisten tietojärjestelmien ja -verkkojen keskeytymätön toiminta, estetään tietojen ja tietojärjestelmien luvaton käyttö, tietojen vahingossa tai tahallisesti tapahtuva tuhoaminen tai vääristäminen sekä lievennetään aiheutuvia vahinkoja. | Tietosuojapolitiikanmukaisella tietosuojalla turvataan Tokmanni-konsernin asiakkaiden, työntekijöiden ja muiden sidosryhmien oikeudet, jotka liittyvät lainsäädännön mukaiseen henkilötietojen käyttöön, ja varmistetaan, että henkilötietojen käsittelyssä noudatetaan tietojen käsittelijän oikeuksia ja velvollisuuksia. |
Liittyvät IROt | Vastuu tuotteiden laadusta ja vastuullisuudesta (taulukossa: Asiakkaisiin liittyvät IROt). | Tietoturvaloukkaukset (taulukossa: Omaan työvoimaan liittyvät IROt), Epäoikeudenmukaiset olosuhteet arvoketjussa (taulukossa: Arvoketjun työntekijöihin liittyvät IROt) ja Tietoturva (taulukossa: Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät IROt). |
Ylin asema, jolla on vastuuvelvollisuus täytäntöönpanosta | Tokmanni-konsernin hallitus | Tokmanni-konsernin johtoryhmä |
Seurantaprosessi | Jatkuvaan seurantaprosessiin kuuluu tietoturvan valvonta sekä sen tason ja poikkeamien raportointi ja niihin reagoiminen. Valvonta noudattaa sovellettavaa lainsäädäntöä, ja sitä tehdään automaattisesti teknisten välineiden avulla sekä esimerkiksi osana esihenkilötehtäviä. | Toteutusta seurataan mahdollisten tietomurtojen perusteella. Epäillyt ja havaitut tietosuojaloukkaukset tutkitaan viipymättä. |
Soveltamisala ja kattavuus | Kaikki Tokmanni-konsernin työntekijät ja asiakkaat. Politiikan mukainen tietoturva on sisällytetty kaikkeen toimintaan, erityisesti tietosuojaan. | Kaikki Tokmanni-konsernin työntekijät ja asiakkaat. |
Sidosryhmävuoropuhelu toimintaperiaatteiden määrittelemiseksi | - | Tietosuojapolitiikka kehitettiin yhteistyössä konsernin kaikkien toimialojen kanssa, ja sisäiset sidosryhmät osallistuivat sen laatimiseen. |
Toimintaperiaatteen saatavuus ja saavutettavuus | Politiikka on digitaalisesti kaikkien työntekijöiden saatavilla. | Tietosuojapolitiikka on julkisesti saatavilla suomeksi ja englanniksi. Tokmanni-segmentin työntekijöille järjestetään pakollista sisäistä tietosuojakoulutusta. |
Toimet 2024 | Odotetut tulokset | Suunnitellut toimet 2025 |
Tokmanni-konserni: Työntekijöiden perehdyttämiskoulutukseen kuului pakollinen tietosuojaa ja tietoturvaa koskeva verkkokoulutus. | Tokmanni-konserni: Parannetaan valmiuksia vastata muuttuviin kyberturvallisuushaasteisiin. Vältetään järjestelmissä ja rekistereissä esiintyvät olennaiset yksityisyyden suojan rikkomistapaukset ja tietosuojaviranomaisten korjausilmoitukset. | Tokmanni-konserni: Rakennetaan ja parannetaan kyberturvallisuusstrategiassa mainittuja kyvykkyyksiä, joiden on tarkoitus olla valmiina vuoden 2025 loppuun mennessä. Tämän jälkeen siirrytään normaaliin ylläpito- ja parannussykliin. Uusien toimintaohjeiden hyväksyntä ja käyttöönotto. Parannetaan käytössä olevaa teknisen valmiuden (suojaaminen, havaitseminen ja palauttaminen) edellyttämää teknologiaa. Tietoisuusvalmiuksien kehittäminen ja parantaminen. Kehitetään edelleen kolmiportaista tietoverkkoturvallisuuden hallintomallia. |
Tokmanni-segmentti: Tehtiin töitä häiriönsietokyvyn laajentamiseksi työaikojen ulkopuolelle ja entistä kattavampien työkalujen käyttöönottamiseksi, jotta voidaan reagoida asianmukaisesti kyberturvallisuuden vaaratilanteisiin, mukaan lukien kyberturvallisuustapahtumien seuranta ja eristäminen. Hyväksyttiin kyberturvallisuusstrategia ja otettiin käyttöön uusi tietoturvan hallintomalli. | Tokmanni- segmentti: Parannetaan valmiuksia vastata muuttuviin kyberturvallisuushaasteisiin. Vältetään järjestelmissä ja rekistereissä esiintyvät olennaiset yksityisyyden suojan rikkomistapaukset ja tietosuojaviranomaisten korjausilmoitukset. | Tokmanni-segmentti: Luodaan toimintaohjeet kaikille työntekijöille. |
Toimet 2024* | Odotetut ja saavutetut tulokset |
Tokmanni-konserni: Otettiin käyttöön yhteiset laatuohjeet, hankintaprosessi ja toimittajasopimukset, ja määriteltiin laatuprosessin ja tuotteiden laadun sekä lainsäädännön noudattamisen edellytykset. Varmistettiin tuotehallinnan laatu noudattamalla yhdenmukaistettuja tuotehallintaprosesseja, jotka kattavat tuotekohtaiset erityistiedot, perustietojen ja tuotekuvausten hallinnan sekä asiakkaiden ja viranomaisten tuotevaatimusten ja -tarpeiden (palaute) hallinnan koko tuotteen elinkaaren ajan. Valvottiin tuoteturvallisuutta tarkastamalla asiakirjoja, tarkastamalla tuotannon laatua ja lähetyksiä. Tuotteita tarkastettiin riskitasojen mukaisesti niin oman laadunvalvonnan kuin kolmannen osapuolen toimesta. Valvottiin tuotetietojen oikeellisuutta määriteltyjen hallintomallien mukaisesti. | Tokmanni-konserni: Myydyissä tuotteissa ei ollut vakavia tuoteturvallisuuspuutteita. Valitukset omien tuotemerkkien tuotteista ovat vähentyneet. Asiakasuskollisuus paranee laadukkaammilla tuotteilla. Tätä seurataan pitkällä aikavälillä. Lisääntynyt omien tuotemerkkien myyntiosuus. Tätä seurataan pitkällä aikavälillä. Enemmän asiakaskäyntejä myymälöissä ja suurempi keskiostos. Ei kielteisiä vaikutuksia Tokmanni-konsernin asiakkaiden terveyteen ja turvallisuuteen. |
Tokmanni-segmentti: Asetettiin tavoitteet, kehitettiin omien tuotemerkkien tuotteita ja sovitettiin tavoitteet yhteen konsernin strategian kanssa. Jatkettiin korvausvaatimusten määrää koskevaa Claim Rate -hanketta, jossa tutkitaan korvausvaatimusten perimmäisiä syitä. | Tokmanni-segmentti: Ympäristökuormituksen (jätteet ja sähkö-/elektroniikkaromu) minimointi ja kuluttajien luottamuksen lisääminen tuotteita kohtaan. Tuotteiden laadun ja luotettavuuden kehittyminen on näkynyt parempina tuloksina Luottamus&Maine-tutkimuksessa. |
Dollarstore-segmentti: Varastojen siivoaminen ja riskianalyysi 23 876 tuotteen osalta. Koulutusta EU:n säädöksistä, kemikaalivaatimuksista ja leluihin liittyvistä aiheista ja sekä jatkuvaa vuoropuhelua Ruotsin kemikaaliviraston kanssa. Toimintatapojen ja prosessien täytäntöönpano ja integrointi, mukaan lukien kestävää ja laatuvarmistettua valikoimaa koskevat prosessit ja häiriöiden käsittely. Riskien tunnistaminen toteutettiin noin 20 000 tuotteen osalta. Jatkuva vuoropuhelu ja tapaamiset Dollarstore-segmentin suurimpien toimittajien kanssa Kiinassa. | Dollarstore-segmentti: Edistyttiin kohti yhä laadukkaampaa, nykyistä lainsäädäntöä vastaavaa valikoimaa, jolla voidaan vastata asiakkaiden vaatimuksiin poistamalla hitaasti liikkuvia tai vanhentuneita tuotteita. Riskianalyysi lisää sisäistä tietoisuutta. |
Toimet 2024* | Tulokset | Suunnitellut toimet 2025 |
Tokmanni-konserni: Otettiin käyttöön tekoälyä (AI), joka auttaa vastaamaan asiakkaiden kysymyksiin ja ratkaisemaan heidän ongelmiaan, jotka liittyvät esimerkiksi ostokokemukseen, tuotteisiin ja Tokmanni-myymäläketjuun yleensä. | Tokmanni-konserni: Markkinointi on avointa ja totuudenmukaista, eikä markkinointiin liittyviä viranomaisilmoituksia siten tullut. Saatiin uusia asiakkaita ja laajennuttiin uusille markkinoille. | Tokmanni-konserni: Jatketaan tekoälyn kehittämistä asiakaspalveluprosessin parantamiseksi. Näin palautteeseen voidaan vastata ja asiakkaiden ongelmia ratkaista yhä tehokkaammin. Jatketaan kanta-asiakasohjelman kehittämistä. |
Tokmanni-segmentti: Parannettiin kanta-asiakasohjelmaa, johon sisältyy jatkuvia asiakastyytyväisyyskyselyitä ja muita toimia asiakaspalautteen keräämiseksi ja seuraamiseksi sekä yhteydenpitoa asiakkaiden kanssa. Lisäksi kampanjaprosessia kehitettiin ja tehostettiin asiakaslähtöisemmäksi. | Tokmanni-segmentti: Parannettiin asiakastyytyväisyyttä. Tätä seurataan pitkällä aikavälillä. | Tokmanni-segmentti: Jatketaan tekoälyn kehittämistä asiakaspalveluprosessin parantamiseksi. Näin palautteeseen voidaan vastata ja asiakkaiden ongelmia ratkaista yhä tehokkaammin. Jatketaan kanta-asiakasohjelman kehittämistä. |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024* | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-myymäläketju | Vastuullisuus-pisteet: > 3,34 | 2023: 3,34 | 3,42 | 3,44 |
Tokmanni-myymäläketju | Kokonais-pisteet: > 3,55 | 2023: 3,55 | 3,60 | 3,62 |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024* | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-konserni | 0 | - | 0 | 0 |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024* | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-konserni | 0 | - | 0 | 0 |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024* | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-konserni | 0 | - | 0 | 0 |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024* | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-konserni | 3 % | 2020: 5 % | > 3 % | - |
Raportointisegmentti | Tavoitteet 2024 | Perusvuosi ja -arvo | Tulokset 2024* | Tavoitteet 2025 |
Tokmanni-konserni | 0 | - | 0 | 0 |
Olennaiset IROt | Sijainti arvoketjussa | Kuvaus |
Vaikutus: kattavat toimintaperiaatteet sekä -mallit | Tokmanni-konsernilla on kattavat toimintaperiaatteet ja ohjeistukset, jotka on dokumentoitu ja pantu täytäntöön koko konsernissa mahdollistaen luotettavan, yhtenäisen, johdonmukaisen ja eettisen toiminnan, mukaan lukien korruption ja lahjonnan ehkäiseminen. Konserni on tunnistanut puutteita toimitusketjun läpinäkyvyyden osalta sekä tarpeen kehittää sisäisiä valmiuksia lisääntyneen lainsäädännön vaatimuksiin vastaamiseksi. | |
Riski: puutteet osaamisessa ja toiminnassa voivat aiheuttaa mainehaittoja ja taloudellisia seuraamuksia | Puutteelliset toimintaperiaatteet ja rakenteet tai heikko laatu voivat aiheuttaa oikeudellisia, taloudellisia ja maineeseen liittyviä haittavaikutuksia sekä heikentää yhteistyötä sidosryhmien kanssa. Toiminnan kehittäminen voi vaatia mittavia investointeja. | |
Mahdollisuus: vastuullisesta yrityskulttuurista saatava mainehyöty | Vastuullinen yrityskulttuuri voi lisätä houkuttelevuutta liikekumppaneiden, sijoittajien ja asiakkaiden silmissä merkittävästi. Vastuullisuudesta voi tulla yhä merkittävämpi kilpailuetu tulevaisuudessa. |
Eettinen toimintaohje | Riskienhallintapolitiikka | Palkitsemispolitiikka | |
Kolmannen osapuolen sitoumukset | Eettinen toimintaohje perustuu seuraaviin periaatteisiin ja viittaa niihin: • YK:n ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus • Kansainvälisen työjärjestön (ILO) yleissopimukset ja suositukset • YK:n Global Compact. | Riskienhallintapolitiikassa on otettu huomioon mm. Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n hallinnointikoodiin suositukset. | Palkitsemispolitiikka noudattaa suomalaisen Arvopaperimarkkinayhdistyksen hallinnointikoodia vuodelta 2025 ja muuta soveltuvaa lainsäädäntöä. Pörssiyhtiöiden hyvä hallinto- ja ohjausjärjestelmä perustuu lakien ja niiden perusteella annettujen asetusten sekä itsesääntelyn ja muiden parhaiden käytäntöjen yhdistelmään. Keskeisimmät kansalliset säännökset sisältyvät seuraaviin lakeihin: • osakeyhtiölaki • arvopaperimarkkinalaki • tilintarkastuslaki • kirjanpitolaki. Suomalaisia pörssiyhtiöitä sitovat myös: • EU-tason säädökset • Helsingin pörssin säännöt • Finanssivalvonnan (FIN-FSA) määräykset ja ohjeet. |
Toimintaperiaatteen keskeinen sisältö | Eettinen toimintaohje luotsaa Tokmanni-konsernin vastuullista liiketoimintaa. Toimintaohje kattaa muun muassa linjaukset ja rikkomusten seuraamukset seuraavien aiheiden osalta: ihmisten oikeudenmukaisen ja kunnioittavan kohtelun, liiketoiminnan rehellisyyden, ympäristövaikutusten minimoinnin, vastuullisen hankinnan, viestinnän ja markkinoinnin sekä rikkomuksista ilmoittamisen linjaukset. | Riskienhallinta on osa Tokmanni-konsernin johtamisjärjestelmää ja sisäistä valvontaa. Politiikka kattaa riskienhallinnan puitteet (riskienhallintaprosessi, riskienhallintapolitiikka ja muut sisäiset ohjeet sekä riskitietoisuus koko organisaatiossa), raportoinnin, riskienhallinnan roolit ja vastuualueet sekä riskienhallintapolitiikan arvioinnin ja päivittämisen. Riskienhallintaprosessin tarkoituksena on tunnistaa, arvioida ja reagoida tapahtumiin, jotka voivat uhata Tokmanni-konsernin liiketoimintaa ja strategisten tavoitteiden saavuttamista. | Politiikassa määritellään Tokmanni-konsernin hallintoelinten palkitsemista koskevat periaatteet ja päätöksentekoprosessit. Palkitsemispolitiikka kuvaa Tokmanni-konsernin palkitsemisperiaatteet ja antaa kuvan siitä, miten konsernin hallintoelinten palkitsemista hallinnoidaan ja miten palkitsemisen eri näkökohdat liittyvät konsernin strategiaan. |
Toimintaperiaatteeseen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Kaikki olennaiset IROt. | Kaikki olennaiset IROt, jotka on lueteltu taulukossa: Liiketoiminnan harjoittamiseen, eli hyvään hallintotapaan liittyvät IROt. | Kaikki olennaiset IROt, jotka on lueteltu taulukossa: Liiketoiminnan harjoittamiseen, eli hyvään hallintotapaan liittyvät IROt. |
Ylin asema, jolla on vastuu täytäntöönpanosta | Tokmanni-konsernin toimitusjohtaja. | Tokmanni-konsernin toimitusjohtaja. | Tokmanni-konsernin toimitusjohtaja. |
Seurantaprosessi | Eettisen toimintaohjeen noudattamista seurataan esimerkiksi anonyymien ilmoituskanavien kautta saatujen ilmoitusten perusteella. Anonyymit ilmoituskanavat ovat saatavilla sekä sisäisille että ulkoisille sidosryhmille. | Riskienhallinta tukee Tokmanni-konsernin johtoa ja hallitusta konsernin strategian tehokkaassa noudattamisessa. Tokmanni-konserni toimii hallituksen hyväksymän riskienhallintapolitiikan mukaisesti. | Kestävyys- ja henkilöstövaliokunta avustaa hallitusta konsernin toimitusjohtajan palkitsemiseen liittyvissä asioissa toimintaperiaatteen mukaisesti. Lisäksi se avustaa hallitusta mm. konsernin palkitsemisperiaatteiden ja vuosittaisen palkitsemisraportin valmistelussa ja arvioinnissa. Hallituksen antaman valtuutuksen nojalla valiokunta arvioi ja vahvista lyhyen ja pitkän aikavälin kannustinpalkkiotavoitteet ja hyväksyy palkkioiden maksamisen konsernin toimitusjohtajalle ja muulle johdolle. |
Soveltamisala ja kattavuus | Kaikki Tokmanni-konsernin työntekijät ja liikekumppanit. Liikekumppanilla tarkoitetaan mitä tahansa oikeushenkilöä, jonka kanssa konserni harjoittaa liiketoimintaa. Näitä ovat muun muassa tavarantoimittajat, palveluntarjoajat ja alihankkijat. | Koko organisaatio ja arvoketju. | Hallituksen jäsenet, konsernin toimitusjohtaja ja varatoimitusjohtaja. |
Sidosryhmien osallis-taminen toimintaperiaatteiden sisältöjen määrityksessä | Sidosryhmät eivät osallistuneet sisältöjen määritykseen. | Tokmanni-konsernin hallituksen ja johtoryhmän jäsenten näkemykset otettiin huomioon. Myös muita sisäisiä sidosryhmiä osallistui politiikan laatimiseen. | Tokmanni-konsernin hallituksen ja johtoryhmän jäsenten näkemykset otettiin huomioon. Myös muita sisäisiä sidosryhmiä osallistui politiikan laatimiseen. Palkitsemiseen erikoistunut rahoituspalvelujen tarjoaja osallistui mm. esittämällä näkemyksiä politiikan rakenteesta ja sisällöstä. |
Toimintaperiaatteen saatavuus ja saavutettavuus | Eettinen toimintaohje on julkisesti saatavilla suomeksi ja englanniksi. Jokaisen Tokmanni-konsernin työntekijän on osallistuttava vuosittain eettistä toimintaohjetta käsittelevään verkkokoulutukseen. | Konsernin henkilöstölle kerrotaan politiikan pääperiaatteet ja niitä sovelletaan kaikkialla konsernissa. Politiikka on saatavilla sisäisesti. | Politiikka on julkisesti saatavilla suomeksi ja englanniksi. |
Tuhatta euroa | Liite | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 |
LIIKEVAIHTO | 2.2 | ||
Liiketoiminnan muut tuotot | 2.2 | ||
Materiaalit ja palvelut | 2.3 | - | - |
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut | 2.6 | - | - |
Poistot | 2.5 | - | - |
Liiketoiminnan muut kulut | 2.4 | - | - |
Osuus yhteisyritysten tuloksesta | 3.9 | ||
LIIKEVOITTO | |||
Rahoitustuotot | 2.7 | ||
Rahoituskulut | 2.7 | - | - |
TULOS ENNEN VEROJA | |||
Tuloverot | 2.8 | - | - |
TILIKAUDEN TULOS | |||
Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille |
Tuhatta euroa | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 | |
Tilikauden tulos | |||
Muut laajan tuloksen erät | |||
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteiseksi | |||
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | - | ||
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen yhteensä | - | ||
Tilikauden laaja tulos | |||
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille |
Osakekohtainen tulos | 2024 | 2023 | |
Emoyhtiön omistajille | |||
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 2.9 | ||
Laimennettu osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 2.9 |
Tuhatta euroa | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
VARAT | |||
PITKÄAIKAISET VARAT | |||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 3.1 | ||
Liikearvo | 3.2 | ||
Muut aineettomat hyödykkeet | 3.2 | ||
Pitkäaikaiset saamiset | 3.5 | ||
Osuudet yhteisyrityksissä | 3.9 | ||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 3.5 | ||
PITKÄAIKAISET VARAT YHTEENSÄ | |||
LYHYTAIKAISET VARAT | |||
Vaihto-omaisuus | 3.3 | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 3.4 | ||
Tuloverosaamiset | 3.4 | ||
Rahavarat | 3.8 | ||
LYHYTAIKAISET VARAT YHTEENSÄ | |||
VARAT YHTEENSÄ | |||
OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | |||
Osakepääoma | 4.1 | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 4.1 | ||
Omat osakkeet | 4.1 | - | - |
Muuntoerot | |||
Kertyneet voittovarat | |||
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | |||
PITKÄAIKAISET VELAT | |||
Laskennalliset verovelat | 2.8 | ||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 4.2 | ||
Pitkäaikaiset korottomat velat | 3.7 | ||
PITKÄAIKAISET VELAT YHTEENSÄ | |||
LYHYTAIKAISET VELAT | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 4.2 | ||
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat | 3.6 | ||
Tuloverovelat | 3.6 | ||
LYHYTAIKAISET VELAT YHTEENSÄ | |||
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ |
Tuhatta euroa | Liite | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 |
Liiketoiminnan rahavirrat | |||
Tilikauden tulos | |||
Oikaisut | |||
Poistot | 2.5 | ||
Pysyvien vastaavien myyntivoitot ja -tappiot | - | ||
Rahoitustuotot ja -kulut | 2.7 | ||
Tuloverot | 2.8 | ||
Muut oikaisut | - | - | |
Käyttöpääoman muutokset | |||
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys / vähennys | - | ||
Vaihto-omaisuuden lisäys / vähennys | - | ||
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys / vähennys | |||
Maksetut korot liiketoiminnasta | - | - | |
Muut rahoituserät liiketoiminnasta | - | ||
Maksetut verot liiketoiminnasta | - | - | |
Liiketoiminnan nettorahavirta | |||
Investointien rahavirrat | |||
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | - | - | |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntivoitot | |||
Hankitut liiketoiminnat ja yhtiöt | - | ||
Investoinnit muihin sijoituksiin | |||
Luovutustulot muista sijoituksista | |||
Myönnetyt lainat | |||
Kiinteistön myynnistä saatu vastike | |||
Lainasaamisten takaisinmaksut | |||
Investointien nettorahavirta | - | - | |
Rahoituksen rahavirrat | |||
Lyhytaikaisten lainojen nostot | |||
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | - | - | |
Pitkäaikaisten lainojen nostot | |||
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | - | ||
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | 3.1 | - | - |
Maksetut osingot | - | - | |
Rahoituksen nettorahavirta | - | ||
Rahavarojen muutos | - | ||
Rahavarat tilikauden alussa | |||
Rahavarojen muutos | - | ||
Valuuttakurssien muutosten vaikutus | - | ||
Rahavarat tilikauden lopussa |
Tuhatta euroa | Liite | Osake-pääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Muunto-erot | Kertyneet voittovarat | Emoyhtiön omistajat yhteensä | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2024 | 4.1 | - | ||||||
Laaja tulos | ||||||||
Tilikauden tulos | ||||||||
Muuntoerot | - | - | - | |||||
Muut laajan tuloksen erät yhteensä | - | - | - | |||||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | - | |||||||
Osingonjako | - | - | - | |||||
Omien osakkeiden luovutus | - | |||||||
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset | ||||||||
Johdon kannustinjärjestelmä | ||||||||
Oma pääoma 31.12.2024 | - | |||||||
Tuhatta euroa | Liite | Osake-pääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Muunto-erot | Kertyneet voittovarat | Emoyhtiön omistajat yhteensä | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2023 | 4.1 | - | ||||||
Laaja tulos | ||||||||
Tilikauden tulos | ||||||||
Muuntoerot | ||||||||
Muut laajan tuloksen erät yhteensä | ||||||||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | ||||||||
Osingonjako | - | - | - | |||||
Omien osakkeiden luovutus | - | |||||||
Tytäryhtiöomistusosuuksien muutokset | - | - | - | |||||
Johdon kannustinjärjestelmä | ||||||||
Oma pääoma 31.12.2023 | - | |||||||
Toimintasegmentit 2024 | ||||
Tuhatta euroa | Tokmanni | Dollarstore | Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | Yhteensä |
Tulos | ||||
Ulkoinen liikevaihto | 1 232 549 | 442 411 | - | 1 674 960 |
Sisäinen liikevaihto | 1 124 | - | -1 124 | - |
Liikevaihto yhteensä | 1 233 672 | 442 411 | -1 124 | 1 674 960 |
Poistot | -81 375 | -46 270 | - | -127 645 |
Osuus yhteisyritysten tuloksesta | 65 | - | - | 65 |
LIIKEVOITTO | 87 842 | 14 845 | -3 111 | 99 576 |
Vertailtavuuteen vaikuttavat oikaisut | -904 | 1 068 | - | 165 |
Vertailukelpoinen liikevoitto | 86 938 | 15 913 | -3 111 | 99 741 |
Rahoitustuotot | 3 986 | 3 019 | -476 | 6 529 |
Rahoituskulut | -33 478 | -12 373 | 476 | -45 376 |
Tulos ennen veroja | 58 349 | 5 491 | -3 110 | 60 729 |
Muut erät | ||||
Vaihto-omaisuus kauden lopussa | 298 898 | 129 536 | - | 428 434 |
Investoinnit | 32 578 | 6 802 | 0 | 39 380 |
Toimintasegmentit 2023 | ||||
Tuhatta euroa | Tokmanni | Dollarstore | Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | Yhteensä |
Tulos | ||||
Ulkoinen liikevaihto | 1 208 577 | 184 077 | - | 1 392 654 |
Sisäinen liikevaihto | 66 | - | -66 | - |
Liikevaihto yhteensä | 1 208 643 | 184 077 | -66 | 1 392 654 |
Poistot | -79 156 | -17 648 | - | -96 804 |
Osuus yhteisyritysten tuloksesta | 74 | - | - | 74 |
LIIKEVOITTO | 84 718 | 9 909 | -1 578 | 93 049 |
Vertailtavuuteen vaikuttavat oikaisut | 3 127 | 2 667 | - | 5 794 |
Vertailukelpoinen liikevoitto | 87 845 | 12 576 | -1 578 | 98 843 |
Rahoitustuotot | 2 419 | 468 | -262 | 2 624 |
Rahoituskulut | -22 649 | -4 894 | 262 | -27 281 |
Tulos ennen veroja | 64 488 | 5 482 | -1 578 | 68 392 |
Muut erät | ||||
Vaihto-omaisuus kauden lopussa | 248 775 | 94 076 | - | 342 851 |
Investoinnit | 236 484 | 2 230 | - | 238 714 |
Maantieteelliset tiedot 2024 | ||||
Suomi | Ruotsi ja Tanska | Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | Yhteensä | |
Ulkoinen liikevaihto, tuhatta euroa | 1 232 549 | 442 411 | - | 1 674 960 |
Pitkäaikaiset varat, tuhatta euroa * | 550 780 | 349 675 | - | 900 455 |
Myymälöiden määrä kauden lopussa, kpl | 240 | 140 | - | 380 |
* ilman laskennallisia veroja | ||||
Maantieteelliset tiedot 2023 | ||||
Suomi | Ruotsi ja Tanska | Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | Yhteensä | |
Ulkoinen liikevaihto, tuhatta euroa | 1 208 577 | 184 077 | - | 1 392 654 |
Pitkäaikaiset varat, tuhatta euroa * | 554 925 | 345 215 | - | 900 141 |
Myymälöiden määrä kauden lopussa, kpl | 238 | 134 | - | 372 |
* ilman laskennallisia veroja |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Liikevaihto | ||
Suomi | 1 232 549 | 1 208 577 |
Ruotsi | 427 752 | 179 314 |
Tanska | 14 659 | 4 763 |
Yhteensä | 1 674 960 | 1 392 654 |
Liiketoiminnan muut tuotot | ||
Palvelutuotot | 1 000 | 1 154 |
Vuokratuotot | 511 | 838 |
Muut tuotot | 3 384 | 2 246 |
Yhteensä | 4 896 | 4 238 |
Yhteensä | 1 679 856 | 1 396 892 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Ostot tilikauden aikana | -1 165 057 | -865 928 |
Varastojen lisäys / vähennys | 88 475 | -37 803 |
Ulkopuoliset palvelut | -1 998 | -2 060 |
Yhteensä | -1 078 580 | -905 792 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Vuokrakulut | -2 647 | -1 657 |
Markkinointikulut | -26 060 | -19 459 |
Kiinteistöjen ja kauppapaikkojen kulut | -62 714 | -51 540 |
Tietohallintokulut | -15 591 | -13 094 |
Ulkopuoliset palvelut | -15 897 | -16 738 |
Muut kulut | -27 115 | -24 398 |
Yhteensä | -150 025 | -126 887 |
Tilintarkastajien palkkiot | ||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
PricewaterhouseCoopers Oy | ||
Tilintarkastus | -364 | -189 |
Muut palvelut | -171 | -80 |
Veroneuvonta | -7 | 0 |
Yhteensä | -541 | -269 |
Muut yhteisöt | ||
Tilintarkastus | -9 | -66 |
Muut palvelut | -11 | 0 |
Veroneuvonta | -10 | -16 |
Yhteensä | -29 | -82 |
Yhteensä | -571 | -422 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Aineettomat hyödykkeet | ||
Tavaramerkit | -2 349 | -1 166 |
Muut aineettomat hyödykkeet | -1 478 | -1 355 |
Yhteensä | -3 828 | -2 520 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | ||
Maa- ja vesialueet | -152 | -18 |
Rakennukset ja rakennelmat | -106 529 | -80 606 |
Koneet ja kalusto | -17 135 | -13 660 |
Yhteensä | -123 817 | -94 284 |
Yhteensä | -127 645 | -96 804 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | |
Palkat ja palkkiot | -178 964 | -141 540 | |
Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt | -24 185 | -21 241 | |
Eläkekulut - etuuspohjaiset järjestelyt | - | -45 | |
Muut henkilösivukulut | -20 945 | -11 609 | |
Yhteensä | -224 094 | -174 434 | |
Henkilöstö keskimäärin, henkilötyövuosi | 4 611 | 3 706 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | |
Korkotuotot ja muut rahoitustuotot | |||
Korkotuotot jaksotettuun hankintamenoon kirjattavista rahoitusvaroista | 951 | 489 | |
Osinkotuotot | 2 | 2 | |
Valuuttakurssivoitot rahavaroista | 5 544 | 2 133 | |
Muut rahoitustuotot | 32 | - | |
Yhteensä | 6 529 | 2 624 | |
Korkokulut ja muut rahoituskulut | |||
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon kirjattavista rahoitusveloista | -15 868 | -10 441 | |
Korkokulut vuokrasopimuksista | -24 530 | -15 256 | |
Valuuttakurssitappiot rahavaroista | -4 633 | -1 987 | |
Muut rahoituskulut | -345 | 403 | |
Yhteensä | -45 376 | -27 281 | |
Yhteensä | -38 847 | -24 657 | |
Tuloverot | |||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -14 484 | -15 361 | |
Edellisten tilikausien verot | 20 | -21 | |
Laskennallisten verojen muutos | 2 143 | 996 | |
Yhteensä | -12 321 | -14 386 |
Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan verokannalla laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma | ||||||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | ||||
Tulos ennen veroja | 60 729 | 68 392 | ||||
Verot laskettuna kotimaan verokannalla 20,0 % (20,0 %) | -12 146 | -13 678 | ||||
Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavat verokannat | -40 | -39 | ||||
Verovapaat tuotot | 2 | 23 | ||||
Vähennyskelvottomat kulut | -163 | -672 | ||||
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden käyttö | 6 | - | ||||
Verot aikaisemmilta tilikausilta | 20 | -21 | ||||
Yhteensä | -12 321 | -14 386 | ||||
Efektiivinen veroaste | 20,3 % | 21,0 % | ||||
Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2024 aikana | |||||
Tuhatta euroa | 1.1.2024 | Kirjattu tulosvaikutteisesti | Yrityshankinnat | Muuntoerot | 31.12.2024 |
Laskennalliset verosaamiset | |||||
Vuokrasopimukset | 114 435 | 691 | - | -1 327 | 113 799 |
Myynti- ja takaisinvuokrausjärjestely | 964 | -99 | - | - | 865 |
Muut erät | 59 | -59 | - | - | - |
Yhteensä | 115 458 | 533 | - | -1 327 | 114 664 |
Laskennalliset verovelat | |||||
Vuokrasopimukset | 107 136 | -796 | - | -1 312 | 105 028 |
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden arvostaminen käypään arvoon, yrityshankinnat | 10 883 | -715 | - | -318 | 9 849 |
Verotuksessa vähennyskelpoisen liikearvopoiston peruutus | 4 359 | 172 | - | - | 4 532 |
Kertyneet poistoerot | 3 091 | 127 | - | -62 | 3 157 |
Muut erät | 2 883 | -399 | - | -63 | 2 421 |
Yhteensä | 128 352 | -1 610 | - | -1 755 | 124 987 |
Laskennallinen nettoverosaaminen | - | - | |||
Laskennallinen nettoverovelka | 12 894 | 10 323 | |||
Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2023 aikana | |||||
Tuhatta euroa | 1.1.2023 | Kirjattu tulosvaikutteisesti | Yrityshankinnat | Muuntoerot | 31.12.2023 |
Laskennalliset verosaamiset | |||||
Vuokrasopimukset | 56 595 | 14 749 | 41 461 | 1 630 | 114 435 |
Myynti- ja takaisinvuokrausjärjestely | 1 063 | -99 | - | - | 964 |
Muut erät | 121 | -62 | - | - | 59 |
Yhteensä | 57 779 | 14 588 | 41 461 | 1 630 | 115 458 |
Laskennalliset verovelat | |||||
Vuokrasopimukset | 50 139 | 13 923 | 41 461 | 1 612 | 107 136 |
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden arvostaminen käypään arvoon, yrityshankinnat | - | -843 | 11 334 | 392 | 10 883 |
Verotuksessa vähennyskelpoisen liikearvopoiston peruutus | 4 189 | 170 | - | - | 4 359 |
Kertyneet poistoerot | 909 | 554 | 1 552 | 76 | 3 091 |
Muut erät | 925 | -212 | 2 091 | 78 | 2 883 |
Yhteensä | 56 163 | 13 593 | 56 438 | 2 158 | 128 352 |
Laskennallinen nettoverosaaminen | 1 616 | - | |||
Laskennallinen nettoverovelka | - | 12 894 | |||
Osakekohtainen tulos | 2024 | 2023 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, tuhatta euroa | 48 409 | 54 005 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana (1 000 kpl) | 58 844 | 58 819 |
Laimennettu osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana (1 000 kpl) | 58 872 | 58 878 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,82 | 0,92 |
Laimennettu osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,82 | 0,92 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 2024 | |||||
Tuhatta euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Ennakkomaksut | Yhteensä |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 4 381 | 31 146 | 54 839 | 3 852 | 94 220 |
Käyttöoikeusomaisuuserät | - | 532 242 | 6 932 | - | 539 173 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 4 381 | 563 388 | 61 771 | 3 852 | 633 393 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 5 145 | 47 177 | 57 140 | 99 | 109 561 |
Käyttöoikeusomaisuuserät | - | 523 489 | 5 546 | - | 529 035 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 5 145 | 570 666 | 62 687 | 99 | 638 596 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 2023 | |||||
Tuhatta euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Ennakkomaksut | Yhteensä |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 442 | 7 572 | 35 119 | 35 835 | 78 968 |
Käyttöoikeusomaisuuserät | - | 250 070 | 627 | - | 250 697 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 442 | 257 642 | 35 746 | 35 835 | 329 666 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 4 381 | 31 146 | 54 839 | 3 852 | 94 220 |
Käyttöoikeusomaisuuserät | - | 532 242 | 6 932 | - | 539 173 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 4 381 | 563 388 | 61 771 | 3 852 | 633 393 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet (ilman käyttöoikeusomaisuuseriä) 2024 | |||||
Tuhatta euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Ennakko-maksut | Yhteensä |
Hankintameno | |||||
Hankintameno 1.1. | 4 662 | 61 693 | 167 523 | 3 852 | 237 730 |
Muuntoerot | -17 | -949 | -1 292 | -22 | -2 280 |
Yritysostot | - | - | - | - | - |
Hankintamenon lisäykset tilikaudella | 925 | 2 682 | 7 778 | 26 777 | 38 161 |
Kiinteistön myynti | - | - | - | - | - |
Hankintamenon vähennykset tilikaudella | - | -384 | -1 317 | -115 | -1 817 |
Siirrot erien välillä | - | 19 236 | 10 690 | -30 393 | -467 |
Hankintameno 31.12. | 5 569 | 82 277 | 183 382 | 99 | 271 327 |
Kertyneet poistot | |||||
Kertyneet poistot 1.1. | -281 | -30 547 | -112 684 | - | -143 511 |
Muuntoerot | 9 | 333 | 843 | - | 1 184 |
Yritysostojen kertyneet poistot | - | - | - | - | - |
Tilikauden poistot | -152 | -5 219 | -15 348 | - | -20 719 |
Vähennysten poistot | - | 332 | 948 | - | 1 280 |
Kertyneet poistot 31.12. | -425 | -35 101 | -126 241 | - | -161 767 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 4 381 | 31 146 | 54 839 | 3 852 | 94 219 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 5 145 | 47 177 | 57 140 | 99 | 109 561 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet (ilman käyttöoikeusomaisuuseriä) 2023 | |||||
Tuhatta euroa | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Ennakko-maksut | Yhteensä |
Hankintameno | |||||
Hankintameno 1.1. | 442 | 24 879 | 110 203 | 35 835 | 171 360 |
Muuntoerot | 21 | 1 167 | 1 586 | 27 | 2 801 |
Yritysostot | 522 | 28 802 | 39 363 | 298 | 68 985 |
Hankintamenon lisäykset tilikaudella | 2 498 | 1 828 | 7 393 | 39 612 | 51 331 |
Kiinteistön myynti | -1 539 | -44 548 | -10 318 | - | -56 405 |
Hankintamenon vähennykset tilikaudella | - | - | -133 | - | -133 |
Siirrot erien välillä | 2 719 | 49 564 | 19 428 | -71 920 | -209 |
Hankintameno 31.12. | 4 662 | 61 693 | 167 523 | 3 852 | 237 731 |
Kertyneet poistot | |||||
Kertyneet poistot 1.1. | - | -17 307 | -75 085 | - | -92 392 |
Muuntoerot | -11 | -408 | -1 033 | - | -1 452 |
Yritysostojen kertyneet poistot | -252 | -9 312 | -24 085 | - | -33 649 |
Tilikauden poistot | -18 | -3 520 | -12 575 | - | -16 113 |
Vähennysten poistot | - | - | 95 | - | 95 |
Kertyneet poistot 31.12. | -281 | -30 547 | -112 684 | - | -143 511 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 442 | 7 572 | 35 119 | 35 835 | 78 968 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 4 381 | 31 146 | 54 839 | 3 852 | 94 220 |
Vuokrasopimusten taseessa esitettävät määrät 2024 | |||
Tuhatta euroa | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Yhteensä |
Käyttöoikeusomaisuuserät | |||
Kirjanpitoarvo 1.1. | 532 242 | 6 932 | 539 173 |
Hankintamenon lisäykset tilikaudella | 101 607 | 1 287 | 102 894 |
Hankintamenon vähennykset tilikaudella | -11 110 | -1 159 | -12 270 |
Tilikauden poistot | -101 310 | -1 787 | -103 098 |
Vähennysten poistot | 8 556 | 477 | 9 033 |
Muuntoerot | -6 494 | -204 | -6 698 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 523 489 | 5 546 | 529 035 |
Vuokrasopimusvelat | |||
Pitkäaikaiset | 476 648 | 5 418 | 482 066 |
Lyhytaikaiset | 81 358 | 1 710 | 83 068 |
Vuokrasopimusvelat 1.1. | 558 006 | 7 128 | 565 134 |
Pitkäaikaiset | 469 226 | 4 122 | 473 348 |
Lyhytaikaiset | 86 104 | 1 559 | 87 663 |
Vuokrasopimusvelat 31.12. | 555 330 | 5 681 | 561 011 |
Vuokrasopimusten taseessa esitettävät määrät 2023 | |||
Tuhatta euroa | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Yhteensä |
Käyttöoikeusomaisuuserät | |||
Kirjanpitoarvo 1.1. | 250 070 | 627 | 250 697 |
Yritysostot | 208 574 | 2 830 | 211 404 |
Hankintamenon lisäykset tilikaudella | 144 618 | 4 412 | 149 030 |
Hankintamenon vähennykset tilikaudella | -7 825 | -679 | -8 503 |
Tilikauden poistot | -77 086 | -1 087 | -78 173 |
Vähennysten poistot | 5 913 | 576 | 6 488 |
Muuntoerot | 7 978 | 252 | 8 230 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 532 242 | 6 932 | 539 173 |
Vuokrasopimusvelat | |||
Pitkäaikaiset | 222 948 | 308 | 223 257 |
Lyhytaikaiset | 59 420 | 299 | 59 719 |
Vuokrasopimusvelat 1.1. | 282 369 | 607 | 282 976 |
Pitkäaikaiset | 476 648 | 5 418 | 482 066 |
Lyhytaikaiset | 81 358 | 1 710 | 83 068 |
Vuokrasopimusvelat 31.12. | 558 006 | 7 128 | 565 134 |
Vuokrasopimusten tuloslaskelmassa esitettävät määrät | ||||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot | ||||
Rakennukset ja rakennelmat | -101 310 | -77 086 | ||
Koneet ja kalusto | -1 787 | -1 087 | ||
Yhteensä | -103 098 | -78 173 | ||
Vuokrasopimuksiin liittyvät muut erät | ||||
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut | -24 530 | -15 256 | ||
Muuttuviin vuokriin liittyvät kulut (ei osa vuokrasopimusvelkoja) | -1 089 | -996 | ||
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut (2–12 kk) | -1 034 | -884 | ||
Arvoltaan vähäisiin omaisuuseriin liittyvät kulut | -402 | -356 | ||
Tuotot käyttöoikeusomaisuuserien edelleenvuokrauksesta | 511 | 838 | ||
Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä rahavirta yhteensä | -120 018 | -89 244 | ||
Aineettomat hyödykkeet 2024 | |||||
Tuhatta euroa | Liikearvo | Tavaramerkit | Muut aineettomat hyödykkeet | Ennakkomaksut | Yhteensä |
Hankintameno | |||||
Hankintameno 1.1. | 218 070 | 43 430 | 22 516 | - | 284 016 |
Muuntoerot | -1 601 | -1 230 | -7 | - | -2 838 |
Yritysostot | - | - | - | - | - |
Hankintamenon lisäykset tilikaudella | 853 | 4 | 1 165 | - | 2 022 |
Hankintamenon vähennykset tilikaudella | - | 0 | -11 | - | -11 |
Siirrot erien välillä | - | 0 | 467 | - | 467 |
Hankintameno 31.12. | 217 322 | 42 204 | 24 130 | - | 283 656 |
Kertyneet poistot | |||||
Kertyneet poistot 1.1. | - | -1 310 | -18 867 | - | -20 177 |
Muuntoerot | - | 27 | 0 | - | 27 |
Tilikauden poistot | - | -2 349 | -1 478 | - | -3 828 |
Vähennysten poistot | - | 0 | 11 | - | 11 |
Kertyneet poistot 31.12. | - | -3 632 | -20 334 | - | -23 966 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 218 070 | 42 120 | 3 649 | - | 263 839 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 217 322 | 38 572 | 3 796 | - | 259 690 |
Aineettomat hyödykkeet 2023 | |||||
Tuhatta euroa | Liikearvo | Tavaramerkit | Muut aineettomat hyödykkeet | Ennakkomaksut | Yhteensä |
Hankintameno | |||||
Hankintameno 1.1. | 136 216 | 154 | 21 508 | -15 | 157 863 |
Muuntoerot | 3 004 | 1 513 | 8 | - | 4 526 |
Yritysostot | 78 849 | 41 753 | 1 | - | 120 603 |
Hankintamenon lisäykset tilikaudella | - | 10 | 778 | 27 | 815 |
Siirrot erien välillä | - | 0 | 222 | -13 | 209 |
Hankintameno 31.12. | 218 070 | 43 430 | 22 516 | - | 284 016 |
Kertyneet poistot | |||||
Kertyneet poistot 1.1. | - | -112 | -17 512 | - | -17 625 |
Muuntoerot | - | -32 | 0 | - | -32 |
Tilikauden poistot | - | -1 166 | -1 355 | - | -2 520 |
Kertyneet poistot 31.12. | - | -1 310 | -18 867 | - | -20 177 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 136 216 | 41 | 3 995 | -15 | 140 238 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 218 070 | 42 120 | 3 649 | - | 263 839 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | ||
Valmiit tuotteet | 408 569 | 346 171 | ||
Vaihto-omaisuuden arvonalennus | -10 651 | -12 880 | ||
Valmiit tuotteet, matkalla olevat | 35 064 | 13 552 | ||
Ostohyvitejaksotus | -4 565 | -4 001 | ||
Ennakkomaksut | 17 | 10 | ||
Yhteensä | 428 434 | 342 851 |
Muut saamiserät ja tuloverosaamiset | ||||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | ||
Lainat ja muut saamiset | ||||
Myyntisaamiset | 2 198 | 1 940 | ||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | ||||
Johdannaissopimukset - ei suojauslaskennassa | 708 | - | ||
Muut saamiserät | ||||
Siirtosaamiset | 8 835 | 5 888 | ||
Tuloverosaamiset | 2 436 | 2 636 | ||
Muut saamiset | 17 396 | 23 192 | ||
Yhteensä | 28 666 | 31 716 | ||
Yhteensä | 31 573 | 33 655 | ||
Myyntisaamisten ikäjakauma konsernin ulkopuolisilta tahoilta | ||||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | ||
Ei erääntyneet | 1 691 | 1 697 | ||
7 päivää tai alle erääntyneet | 245 | 184 | ||
8–21 päivää erääntyneet | 129 | 38 | ||
22 päivää tai yli erääntyneet | 133 | 21 | ||
Yhteensä | 2 198 | 1 940 | ||
Lyhytaikaiset siirtosaamiset | ||||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | ||
Vuosihyvitejaksotus | 998 | 492 | ||
Käyttötarvikkeiden kulujaksotukset | 1 994 | 1 466 | ||
Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 1 382 | 778 | ||
Saamiset työterveyshuollon maksuista | 1 157 | 1 001 | ||
Veikkaussaaminen | 190 | 172 | ||
Muut siirtosaamiset | 3 114 | 1 978 | ||
Yhteensä | 8 835 | 5 888 | ||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | ||
Lainat ja muut saamiset | ||||
Lainasaamiset | 155 | 173 | ||
Muut saamiset | 12 | 477 | ||
Muut saamiserät | ||||
Pitkäaikaiset lähipiirilainasaamiset | 1 675 | 1 946 | ||
Pitkäaikaiset muut saamiset | - | 58 | ||
Yhteensä | 1 842 | 2 654 |
Muut velkaerät ja tuloverovelat | ||||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | ||
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat | ||||
Ostovelat | 168 987 | 159 746 | ||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat | ||||
Johdannaissopimukset - ei suojauslaskennassa | - | 326 | ||
Muut velkaerät | ||||
Muut korottomat velat | 44 602 | 41 898 | ||
Siirtovelat | 53 046 | 57 971 | ||
Tuloverovelat | 305 | 3 639 | ||
Yhteensä | 97 952 | 103 508 | ||
Yhteensä | 266 939 | 263 580 | ||
Lyhytaikaiset siirtovelat | ||||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | ||
Lomapalkat | 27 305 | 25 509 | ||
Palkat sosiaalikuluineen | 9 858 | 9 680 | ||
Lakisääteiset vakuutukset | 10 605 | 11 159 | ||
Lyhytaikaiset korkovelat | 274 | 6 480 | ||
Muut siirtovelat | 5 004 | 5 144 | ||
Yhteensä | 53 046 | 57 971 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | |||||
Muut velkaerät | |||||||
Myynti- ja takaisinvuokrausjärjestely | 3 833 | 4 327 | |||||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | ||
Käteinen raha ja pankkitalletukset | 15 869 | 133 687 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | ||
Hankintameno 1.1. | 254 | 191 | ||
Osuus tilikauden tuloksesta | 65 | 74 | ||
Muuntoerot | 9 | -11 | ||
Hankintameno 31.12. | 327 | 254 |
2023 | 2023 | 2023 | ||||
Tuhatta euroa | Dollarstore | Click Shoes Oy ja Shoe House Oy | Yhteensä | |||
Käteisellä maksettu hankintameno | -174 086 | -10 678 | -184 764 | |||
Yrityskaupan yhteydessä siirtyneet rahavarat | 18 156 | 922 | 19 078 | |||
Hankinnan rahavirtavaikutus | -155 930 | -9 755 | -165 686 | |||
2023 | 2023 | 2023 | |||
Tuhatta euroa | Dollarstore | Click Shoes Oy ja Shoe House Oy | Yhteensä | ||
Aineettomat hyödykkeet | 36 979 | 4 533 | 41 512 | ||
Aineelliset hyödykkeet ja käyttöoikeusomaisuuserät | 244 498 | 58 | 244 555 | ||
Vaihto-omaisuus | 85 095 | 5 064 | 90 159 | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 1 576 | 760 | 2 336 | ||
Rahat ja pankkisaamiset | 18 156 | 922 | 19 078 | ||
Varat yhteensä | 386 303 | 11 337 | 397 640 | ||
Vuokrasopimusvelat | 203 007 | - | 203 007 | ||
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat | 70 704 | 3 717 | 74 422 | ||
Laskennallinen verovelka | 13 974 | 912 | 14 886 | ||
Velat yhteensä | 287 685 | 4 629 | 292 314 | ||
Hankittu nettovarallisuus yhteensä | 98 618 | 6 708 | 105 326 | ||
Liikearvo | 75 468 | 3 970 | 79 438 | ||
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä (kpl) | Osakepääoma (tuhat euroa) | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto (tuhat euroa) | Omat osakkeet (tuhat euroa) | Yhteensä (tuhat euroa) | |
31.12.2022 | 58 818 689 | 80 | 109 902 | -819 | 109 162 |
Omien osakkeiden luovutus | 7 025 | - | - | 113 | - |
31.12.2023 | 58 825 714 | 80 | 109 902 | -706 | 109 275 |
Omien osakkeiden luovutus | 24 429 | - | - | 401 | - |
31.12.2024 | 58 850 143 | 80 | 109 902 | -305 | 109 677 |
kpl | |||
Omat osakkeet yhtiön hallussa 31.12.2023 | 43 038 | ||
Luovutettu tilikauden aikana osakepalkkiojärjestelmän perusteella | -24 935 | ||
Palautunut tilikauden aikana | 506 | ||
Omat osakkeet yhtiön hallussa 31.12.2024 | 18 609 | ||
Rahoitusvarat ja -velat 31.12.2024 | ||||||||
Tuhatta euroa | Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat ja -velat | Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat | Tase-erien kirjanpitoarvot yhteensä | |||||
Rahoitusvarat | ||||||||
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||||||
Lainasaamiset | - | 155 | 155 | |||||
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||||||
Johdannaiset - ei suojauslaskennassa | 708 | - | 708 | |||||
Myyntisaamiset | - | 2 198 | 2 198 | |||||
Rahavarat | - | 15 869 | 15 869 | |||||
Yhteensä | 708 | 18 067 | 18 776 | |||||
Rahoitusvarat yhteensä | 708 | 18 222 | 18 931 | |||||
Rahoitusvelat | ||||||||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||||||
Lainat rahoituslaitoksilta * | - | 229 153 | 229 153 | |||||
Vuokrasopimusvelat | - | 473 348 | 473 348 | |||||
Yhteensä | - | 702 501 | 702 501 | |||||
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||||||
Lainat rahoituslaitoksilta * | - | 20 000 | 20 000 | |||||
Yrityslainat | - | 22 000 | 22 000 | |||||
Vuokrasopimusvelat | - | 87 663 | 87 663 | |||||
Ostovelat | - | 168 987 | 168 987 | |||||
Yhteensä | - | 298 650 | 298 650 | |||||
Rahoitusvelat yhteensä | - | 1 001 151 | 1 001 151 | |||||
Rahoitusvarat ja -velat yhteensä | 708 | -982 929 | -982 220 | |||||
* Lainat rahoituslaitoksilta, oikaistuna rahalaitoslainojen järjestelypalkkioilla lainan vaikutusajalle | ||||||||
Rahoitusvarat ja -velat 31.12.2023 | ||||||||
Tuhatta euroa | Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat ja -velat | Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat | Tase-erien kirjanpitoarvot yhteensä | |||||
Rahoitusvarat | ||||||||
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||||||
Lainasaamiset | - | 173 | 173 | |||||
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||||||
Myyntisaamiset | - | 1 940 | 1 940 | |||||
Rahavarat | - | 133 687 | 133 687 | |||||
Yhteensä | - | 135 626 | 135 626 | |||||
Rahoitusvarat yhteensä | - | 135 799 | 135 799 | |||||
Rahoitusvelat | ||||||||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||||||
Lainat rahoituslaitoksilta * | - | 243 997 | 243 997 | |||||
Vuokrasopimusvelat | - | 482 066 | 482 066 | |||||
Yhteensä | - | 726 063 | 726 063 | |||||
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||||||
Lainat rahoituslaitoksilta * | - | 55 000 | 55 000 | |||||
Vuokrasopimusvelat | - | 83 068 | 83 068 | |||||
Johdannaiset - ei suojauslaskennassa | 326 | - | 326 | |||||
Ostovelat | - | 159 746 | 159 746 | |||||
Yhteensä | 326 | 297 814 | 298 140 | |||||
Rahoitusvelat yhteensä | 326 | 1 023 877 | 1 024 203 | |||||
Rahoitusvarat ja -velat yhteensä | -326 | -888 078 | -888 403 | |||||
* Lainat rahoituslaitoksilta, oikaistuna rahalaitoslainojen järjestelypalkkioilla lainan vaikutusajalle | ||||||||
Rahoitusvelkojen täsmäytyslaskelma 2024 | |||||
Muutokset, joihin ei liity maksutapahtumaa | |||||
Tuhatta euroa | Rahoitusvelat 1.1.2024 | Rahoituksen rahavirrat | Hankinnat - vuokrasopimukset | Muut muutokset | Rahoitusvelat 31.12.2024 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 298 997 | -50 000 | - | 156 | 249 153 |
Yrityslainat | - | 22 000 | - | - | 22 000 |
Vuokrasopimusvelat | 565 134 | -95 488 | 91 711 | -348 | 561 011 |
Yhteensä | 864 131 | -123 488 | 91 711 | -192 | 832 164 |
Rahoitusvelkojen täsmäytyslaskelma 2023 | |||||
Muutokset, joihin ei liity maksutapahtumaa | |||||
Tuhatta euroa | Rahoitusvelat 1.1.2023 | Rahoituksen rahavirrat | Hankinnat - vuokrasopimukset | Muut muutokset | Rahoitusvelat 31.12.2023 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 99 465 | 200 000 | - | -468 | 298 997 |
Yrityslainat | 10 000 | -10 000 | - | - | - |
Vuokrasopimusvelat | 282 976 | -73 988 | 356 264 | -128 | 565 134 |
Yhteensä | 392 440 | 116 012 | 356 264 | -595 | 864 131 |
Johdannaissopimukset 2024 | |||
Käypä arvo (1 000 €) | Kohde-etuuden arvo (1 000 €) | ||
Valuuttatermiinit ja -optiot | 708 | 21 176 | |
Johdannaissopimukset 2023 | |||
Käypä arvo (1 000 €) | Kohde-etuuden arvo (1 000 €) | ||
Valuuttatermiinit ja -optiot | -326 | 23 077 | |
Konsernin ulkomaan rahan määräiset valuuttapositiot (euroina) raportointikauden päättymispäivänä | ||||
2024 | 2023 | |||
Tuhatta euroa | USD | USD | ||
Ostovelat | -26 376 | -19 413 | ||
Rahavarat | 1 011 | 1 282 | ||
Yhteensä | -25 365 | -18 132 | ||
Valuuttaoptiot | 21 176 | 23 077 | ||
Positio yhteensä | -4 189 | 4 945 | ||
2024 | 2023 | ||
Tuhatta euroa | USD | USD | |
Muutos | +/-10 % | +/-10 % | |
Vaikutus voittoon verojen jälkeen | -335 | 396 | |
Vaikutus omaan pääomaan | - | - |
Nettosijoitukset | ||||||||||||
2024 | 2023 | |||||||||||
Tuhatta euroa | SEK | DKK | SEK | DKK | ||||||||
Muuntoriskille alttiit omaisuuserät | 158 090 | 773 | 159 937 | 423 | ||||||||
Muutos | +/-10 % | +/-10 % | +/-10 % | +/-10 % | ||||||||
Vaikutus konsernin omaan pääomaan | 15 809 | 77 | 15 994 | 42 | ||||||||
Konsernin korkopositio raportointikauden päättymispäivänä | |||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | |
Vaihtuvakorkoiset | |||
Rahoitusvelat | 250 000 | 300 000 | |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | |
Muutos | +/-1,0 % | +/-1,0 % | |
Vaikutus voittoon verojen jälkeen | 2 000 | 2 400 | |
Vaikutus omaan pääomaan | - | - |
Rahoitusvelkojen sopimukseen perustuvien rahavirtojen maturiteettianalyysi (muut kuin johdannaisvelat) 2024 | |||||
Tuhatta euroa | Tasearvo 31.12.2024 | Sopimuksiin perustuvat rahavirrat | alle 1 vuosi | 1–5 vuotta | yli 5 vuotta |
Lainat rahoituslaitoksilta ja yrityksiltä * | 271 153 | 298 575 | 51 858 | 246 717 | - |
Vuokrasopimusvelat | 561 011 | 673 603 | 121 848 | 369 882 | 181 873 |
Ostovelat | 168 987 | 168 987 | 168 987 | - | - |
Yhteensä | 1 001 151 | 1 141 165 | 342 692 | 616 600 | 181 873 |
* Lainat rahoituslaitoksilta, oikaistuna rahalaitoslainojen järjestelypalkkioilla lainan vaikutusajalle ja lainat yrityksiltä | |||||
Rahoitusvelkojen sopimukseen perustuvien rahavirtojen maturiteettianalyysi (muut kuin johdannaisvelat) 2023 | |||||
Tuhatta euroa | Tasearvo 31.12.2023 | Sopimuksiin perustuvat rahavirrat | alle 1 vuosi | 1–5 vuotta | yli 5 vuotta |
Lainat rahoituslaitoksilta * | 298 997 | 336 126 | 69 713 | 266 413 | - |
Vuokrasopimusvelat | 565 134 | 682 585 | 115 861 | 369 286 | 197 439 |
Ostovelat | 159 746 | 159 746 | 159 746 | - | - |
Yhteensä | 1 023 877 | 1 178 457 | 345 319 | 635 699 | 197 439 |
* Lainat rahoituslaitoksilta, oikaistuna rahalaitoslainojen järjestelypalkkioilla lainan vaikutusajalle | |||||
Johdannaisvelkojen sopimukseen perustuvien rahavirtojen maturiteettianalyysi 2023 | ||||
Tuhatta euroa | Tasearvo 31.12.2023 | Sopimuksiin perustuvat rahavirrat | alle 1 vuosi | 1–5 vuotta |
Valuuttatermiinit ja -optiot | 326 | 326 | 326 | - |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | |
Korolliset velat | 832 164 | 864 131 | |
Korolliset velat ilman vuokrasopimusvelkoja | 271 153 | 298 997 | |
Rahavarat | 15 869 | 133 687 | |
Korollinen nettovelka | 816 295 | 730 445 | |
Korollinen nettovelka ilman vuokrasopimusvelkoja | 255 284 | 165 310 | |
Oma pääoma yhteensä IFRS:n mukaan | 263 072 | 265 402 | |
Omavaraisuusaste | 19,1 % | 18,8 % | |
Tavoitetaso | 2024 | 2023 | |
Nettovelat / oikaistu käyttökate | alle 3,20 | 3,59 | 3,73 |
Nettovelat / oikaistu käyttökate, ilman vuokrasopimusvelkoja | alle 2,25 | 2,39 | 1,56 |
Ei purettavissa olevien muiden vuokrasopimusten perusteella maksettavat vähimmäisvuokrat | |||
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 | |
Alle vuoden kuluessa | 9 678 | 9 625 | |
Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 23 177 | 25 831 | |
Yli viiden vuoden kuluttua | 5 562 | 6 242 | |
Yhteensä | 38 417 | 41 698 | |
Konsernin emo- ja tytäryrityssuhteet | |||
Yritys | Kotimaa | Omistusosuus % | Osuus äänivallasta % |
Emoyritys Tokmanni Group Oyj | Suomi | ||
Kiinteistö Oy Tokmanni Eurajoki | Suomi | 100 % | 100 % |
Kiinteistö Oy Tokmanni Pälkäne | Suomi | 100 % | 100 % |
Kiinteistö Oy Tokmanni Sodankylä | Suomi | 100 % | 100 % |
Kiinteistö Oy Tokmanni Nikkilä | Suomi | 100 % | 100 % |
Kiinteistö Oy Tokmanni Ivalo | Suomi | 100 % | 100 % |
Kiinteistö Oy Tokmanni Suonenjoki | Suomi | 100 % | 100 % |
Kiinteistö Oy Tokmanni Nilsiä | Suomi | 100 % | 100 % |
Retail Leasing Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
Retail Property Investment Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
Shoe House Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
Taitomanni Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
Tokmanni Oy | Suomi | 100 % | 100 % |
Tokmanni Retail AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
Dollarstore AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
Dollarstore ApS | Tanska | 100 % | 100 % |
Lähipiirin kanssa toteutuneet liiketapahtumat tilikaudella 2024 sekä lähipiirisaamiset, -velat ja -vastuut 31.12.2024 | ||||
Tuhatta euroa | Pääomistaja ja tämän lähipiiriin kuuluvat | Hallitus ja johto | Yhteisyritykset | |
Tuloslaskelma | ||||
Liikevaihto ja liiketoiminnan muut tuotot | - | 2 | - | |
Liiketoiminnan muut kulut | - | 1 313 | 1 952 | |
Rahoitustuotot | - | 76 | - | |
Tase | ||||
Varat | ||||
Saamiset omistusyhteysyrityksissä | - | - | 155 | |
Pitkäaikaiset lähipiirilainasaamiset | - | 1 675 | - | |
Korkosaatavat lähipiiriltä | - | 13 | - | |
Yhteensä | - | 1 688 | 155 | |
Lähipiirin kanssa toteutuneet liiketapahtumat tilikaudella 2023 sekä lähipiirisaamiset, -velat ja -vastuut 31.12.2023 | ||||
Tuhatta euroa | Pääomistaja ja tämän lähipiiriin kuuluvat | Hallitus ja johto | Yhteisyritykset | |
Tuloslaskelma | ||||
Liikevaihto ja liiketoiminnan muut tuotot | - | 2 | - | |
Liiketoiminnan muut kulut | - | 1 372 | 1 794 | |
Rahoitustuotot | - | 88 | - | |
Tase | ||||
Varat | ||||
Saamiset omistusyhteysyrityksissä | - | - | 173 | |
Pitkäaikaiset lähipiirilainasaamiset | - | 1 946 | - | |
Korkosaatavat lähipiiriltä | - | 23 | - | |
Yhteensä | - | 1 969 | 173 | |
Euroa | 2024 | 2023 | |||
Mika Rautiainen | Toimitusjohtaja | 706 710 | 602 213 | ||
Seppo Saastamoinen | Hallituksen puheenjohtaja | 81 700 | 96 034 | ||
Mikko Bergman (22.3.2023 alkaen) | Hallituksen jäsen | 47 328 | 38 331 | ||
Juha Blomster (22.3.2023 asti) | Hallituksen jäsen | - | 10 500 | ||
Thérèse Cedercreutz (23.4.2024 asti) | Hallituksen jäsen | 4 000 | 42 310 | ||
Erkki Järvinen | Hallituksen jäsen | 78 513 | 59 343 | ||
Ulla Serlenius | Hallituksen jäsen | 58 330 | 42 320 | ||
Harri Sivula | Hallituksen jäsen | 52 354 | 50 849 | ||
Tuominen Eja (23.4.2024 alkaen) | Hallituksen jäsen | 65 805 | - | ||
Konserniyhtiöiden toimitusjohtaja ja hallituksen jäsenet | 1 094 740 | 941 900 | |||
Konsernijohtoryhmä | 1 636 114 | 1 602 653 | |||
Rahapalkat, palkkiot ja luontoisedut yhteensä | 2 730 854 | 2 544 553 | |||
Euroa | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 |
LIIKEVAIHTO | 3 337 000,00 | 1 201 500,00 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 42 275,98 | 2 562,32 |
Palkat ja palkkiot | -874 236,13 | -1 079 454,59 |
Henkilösivukulut | ||
Eläkekulut | -275 559,25 | -96 573,03 |
Muut henkilösivukulut | -5 885,31 | -15 961,46 |
Henkilöstökulut | -1 155 680,69 | -1 191 989,08 |
Liiketoiminnan muut kulut | -3 015 604,02 | -1 072 528,15 |
LIIKEVOITTO (-TAPPIO) | -792 008,73 | -1 060 454,91 |
Rahoitustuotot | 5 746 831,12 | 3 023 313,67 |
Rahoituskulut | -19 428 816,08 | -12 285 139,40 |
VOITTO (TAPPIO) ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA | -14 473 993,69 | -10 322 280,64 |
Tilinpäätössiirrot | ||
Saadut (+) ja annetut (-) konserniavustukset | 66 350 000,00 | 71 640 000,00 |
Tulos ennen veroja | 51 876 006,31 | 61 317 719,36 |
Tuloverot | -10 290 833,57 | -12 345 289,48 |
TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) | 41 585 172,74 | 48 972 429,88 |
Euroa | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
VASTAAVAA | ||
PYSYVÄT VASTAAVAT | ||
Sijoitukset | ||
Osuudet saman konsernin yrityksissä | 411 926 603,01 | 411 926 603,01 |
Muut osakkeet ja osuudet | - | 464 944,31 |
Sijoitukset yhteensä | 411 926 603,01 | 412 391 547,32 |
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ | 411 926 603,01 | 412 391 547,32 |
VAIHTUVAT VASTAAVAT | ||
Pitkäaikaiset saamiset | ||
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | 18 231 691,11 | 14 529 740,24 |
Pitkäaikaiset lähipiirilainasaamiset | 1 674 933,71 | 1 946 439,71 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 19 906 624,82 | 16 476 179,95 |
Lyhytaikaiset saamiset | ||
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | 87 597 379,17 | 78 433 486,12 |
Muut saamiset | 10 079,40 | 22 795,52 |
Siirtosaamiset | 1 723 332,13 | 2 395 912,08 |
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 89 330 790,70 | 80 852 193,72 |
Rahat ja pankkisaamiset | 3 921 600,01 | 97 653 139,84 |
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ | 113 159 015,53 | 194 981 513,51 |
VASTAAVAA YHTEENSÄ | 525 085 618,54 | 607 373 060,83 |
VASTATTAVAA | ||
OMA PÄÄOMA | ||
Osakepääoma | 80 000,00 | 80 000,00 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 114 629 589,41 | 114 629 589,41 |
Omat osakkeet | -304 979,71 | -706 357,74 |
Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 63 576 455,50 | 59 730 924,09 |
Tilikauden voitto (tappio) | 41 585 172,74 | 48 972 429,88 |
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 219 566 237,94 | 222 706 585,64 |
VIERAS PÄÄOMA | ||
Pitkäaikainen | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 230 000 000,00 | 245 000 000,00 |
Lyhytaikainen | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 20 000 000,00 | 55 000 000,00 |
Ostovelat | 154 762,35 | 48 599,47 |
Velat saman konsernin yrityksille | 32 808 820,64 | 77 477 423,85 |
Muut velat | 22 101 661,62 | 147 172,07 |
Siirtovelat | 454 135,99 | 6 993 279,80 |
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | 75 519 380,60 | 139 666 475,19 |
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ | 305 519 380,60 | 384 666 475,19 |
VASTATTAVAA YHTEENSÄ | 525 085 618,54 | 607 373 060,83 |
Tuhatta euroa | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Liiketoiminnan rahavirrat | ||
Tilikauden tulos | 41 585 | 48 972 |
Oikaisut | ||
Pysyvien vastaavien myyntivoitot ja -tappiot | - | -3 |
Rahoitustuotot ja -kulut | 13 682 | 9 262 |
Tilinpäätössiirrot | -66 350 | -71 640 |
Tuloverot | 10 291 | 12 345 |
Käyttöpääoman muutokset | ||
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys / vähennys | -2 502 | -231 |
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys / vähennys | 1 656 | 310 |
Maksetut korot liiketoiminnasta | -22 182 | -4 371 |
Muut rahoituserät liiketoiminnasta | 1 035 | 1 594 |
Maksetut verot liiketoiminnasta | -9 647 | -15 755 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | -32 431 | -19 517 |
Investointien rahavirrat | ||
Ostetut tytäryhtiöosakkeet | - | -176 693 |
Luovutustulot muista sijoituksista | 465 | 3 |
Myönnetyt lainat | -3 100 | -35 050 |
Kiinteistön myynnistä saatu vastike | 52 701 | |
Lainasaamisten takaisinmaksut | 272 | 624 |
Investointien nettorahavirta | -2 364 | -158 416 |
Rahoituksen rahavirrat | ||
Konsernitilisaamisen muutos | -11 773 | -2 879 |
Konsernitilivelan muutos | -26 587 | 33 768 |
Lyhytaikaisten lainojen nostot | 328 500 | 248 432 |
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | -360 601 | -213 605 |
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 230 000 | 175 000 |
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | -245 000 | - |
Maksetut osingot | -44 726 | -44 707 |
Saadut ja maksetut konserniavustukset | 71 640 | 75 980 |
Rahoituksen nettorahavirta | -58 545 | 271 988 |
Rahavarojen muutos | -93 340 | 94 056 |
Rahavarat tilikauden alussa | 97 653 | 4 005 |
Rahavarat tilikauden lopussa | 3 922 | 97 653 |
Valuuttakurssien muutosten vaikutus | -391 | -408 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Suomi | 2 475 | 1 135 |
Ruotsi | 834 | 65 |
Tanska | 29 | 2 |
Yhteensä | 3 337 | 1 202 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Arvonlisäveron palautus aikaisemmilta tilikausilta | 42 | - |
Kertaluonteinen myyntivoitto lopetetuista toiminnoista, sijoitukset | - | 3 |
Yhteensä | 42 | 3 |
2024 | 2023 | |
Toimitusjohtajan ja hallituksen jäsenten palkat ja palkkiot, tuhatta euroa | -874 | -1 079 |
Henkilöstön lukumäärä keskimäärin, hlö | 1 | 1 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Markkinointikulut | -18 | -14 |
Konttori- ja hallintokulut yhteensä | -961 | -513 |
Ulkopuoliset palvelut | -632 | -398 |
Muut kulut | -1 405 | -147 |
Yhteensä | -3 016 | -1 073 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Saadut konserniavustukset | 66 800 | 72 000 |
Annetut konserniavustukset | -450 | -360 |
Yhteensä | 66 350 | 71 640 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -10 291 | -12 345 |
Yhteensä | -10 291 | -12 345 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Varsinainen tilintarkastus | -96 | -111 |
Muut asiantuntijapalvelut | -167 | -71 |
Veroneuvonta | -10 | - |
Yhteensä | -273 | -182 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Osuudet saman konsernin yrityksissä | ||
Hankintameno 1.1. | 411 927 | 235 234 |
Hankintamenon lisäykset tilikaudella | - | 176 693 |
Hankintameno 31.12. | 411 927 | 411 927 |
Kirjanpitoarvo | ||
Retail Property Investment Oy, Mäntsälä | 1 000 | 1 000 |
Retail Leasing Oy, Helsinki | 234 234 | 234 234 |
Tokmanni Retail AB, Ruotsi | 176 693 | 176 693 |
Yhteensä | 411 927 | 411 927 |
Omistusosuus, % | ||
Retail Property Investment Oy, Mäntsälä | 100 | 100 |
Retail Leasing Oy, Helsinki | 100 | 100 |
Tokmanni Retail AB, Ruotsi | 100 | 100 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Muut osakkeet ja osuudet | ||
Hankintameno 1.1. | 465 | 465 |
Hankintamenon vähennykset tilikaudella | -465 | - |
Hankintameno 31.12. | - | 465 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | ||
Lainasaamiset | 17 604 | 14 351 |
Pitkäaikaiset lähipiirilainasaamiset | 1 675 | 1 946 |
Muut saamiset | ||
Siirtosaamiset, korkosaamiset | 628 | 178 |
Yhteensä | 19 907 | 16 476 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | ||
Myyntisaamiset | 121 | - |
Muut saamiset, konserniavustussaamiset | 66 800 | 72 000 |
Muut saamiset, konsernitilisaamiset | 17 853 | 6 080 |
Siirtosaamiset, muut konsernisiirtosaamiset | 2 824 | 353 |
Yhteensä | 87 597 | 78 433 |
Saamiset muilta | ||
Muut saamiset | 10 | 23 |
Siirtosaamiset, muut siirtosaamiset | 1 723 | 2 396 |
Yhteensä | 1 733 | 2 419 |
Yhteensä | 89 331 | 80 852 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Korkosaamiset (muilta) | 5 | - |
Muut rahoituserien jaksotukset (muilta) | 42 | - |
Ennakkomaksut | 3 | - |
Verosaamiset | 1 672 | 2 316 |
Muut siirtosaamiset | - | 80 |
Yhteensä | 1 723 | 2 396 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Sidottu oma pääoma | ||
Osakepääoma 1.1. | 80 | 80 |
Osakepääoma 31.12. | 80 | 80 |
Sidottu oma pääoma yhteensä | 80 | 80 |
Vapaa oma pääoma | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 114 630 | 114 630 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 114 630 | 114 630 |
Omat osakkeet 1.1. | -706 | -819 |
Omien osakkeiden luovutus | 401 | 113 |
Omat osakkeet 31.12. | -305 | -706 |
Edellisten tilikausien voitto (tappio) 1.1. | 108 703 | 104 551 |
Osingonjako | -44 726 | -44 707 |
Suorat kirjaukset voittovaroihin | -401 | -113 |
Edellisten tilikausien voitto (tappio) 31.12. | 63 576 | 59 731 |
Tilikauden voitto (tappio) | 41 585 | 48 972 |
Vapaa oma pääoma yhteensä | 219 486 | 222 627 |
Oma pääoma yhteensä | 219 566 | 222 707 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 63 576 | 59 731 |
Tilikauden voitto (tappio) | 41 585 | 48 972 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 114 630 | 114 630 |
Omat osakkeet | -305 | -706 |
Yhteensä | 219 486 | 222 627 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 230 000 | 245 000 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Korolliset lyhytaikaiset velat | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 20 000 | 55 000 |
Yrityslainat | 22 000 | - |
Velat saman konsernin yrityksille | ||
Ostovelat | 1 | 1 |
Siirtovelat saman konsernin yrityksille | 1 929 | 274 |
Muut velat, konsernitilivelat | 30 429 | 57 015 |
Muut velat | 450 | 20 187 |
Velat muille | ||
Muut velat | 256 | 196 |
Siirtovelat, muut siirtovelat | 454 | 6 993 |
Yhteensä | 75 519 | 139 666 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Henkilöstökulujaksotukset | 149 | 331 |
Korkovelat | 274 | 6 480 |
Muut siirtovelat | 31 | 182 |
Yhteensä | 454 | 6 993 |
Tuhatta euroa | 2024 | 2023 |
Rahoitussopimukset | ||
Myönnetyn limiitin kokonaismäärä | 91 000 | 91 000 |
josta käytössä | - | 25 000 |
Yritystodistusohjelma | ||
Myönnetyn limiitin kokonaismäärä | 150 000 | 150 000 |
josta käytössä | 15 000 | - |
Käytettävissä oleva luottolimiittireservi | 226 000 | 216 000 |
Mäntsälä, 9. huhtikuuta 2025 | |
Seppo Saastamoinen | Mikko Bergman |
Hallituksen puheenjohtaja | Hallituksen jäsen |
Erkki Järvinen | Ulla Serlenius |
Hallituksen jäsen | Hallituksen jäsen |
Harri Sivula | Eja Tuominen |
Hallituksen jäsen | Hallituksen jäsen |
Mika Rautiainen | |
Toimitusjohtaja | |
TILINPÄÄTÖSMERKINTÄ | |
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus. | |
Helsingissä, 10. päivänä huhtikuuta 2025 | |
PricewaterhouseCoopers Oy | |
Tilintarkastusyhteisö | |
Ylva Eriksson | |
KHT | |
Konsernitilinpäätökselle määritetty olennaisuus: 7,0 miljoonaa euroa, joka on noin 0,5 % konsernin liikevaihdosta. | |
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen kohteena olivat emoyhtiö sekä konserni kannalta merkittävimmät tytäryhtiöt. | |
Liikearvon arvostus Vaihto-omaisuuden arvostus |
Konsernitilinpäätökselle määritetty olennaisuus | 7,0 miljoonaa euroa (edellinen vuosi 6,9 miljoonaa euroa) |
Olennaisuuden määrittämisessä käytetty vertailukohde | Noin 0,5 % konsernin liikevaihdosta |
Perustelut vertailukohteen valinnalle | Valitsimme olennaisuuden määrittämisen vertailukohteeksi liikevaihdon, koska käsityksemme mukaan tilinpäätöksen lukijat käyttävät yleisimmin sitä arvioidessaan konsernin suoriutumista. Lisäksi liikevaihto on yleisesti hyväksytty vertailukohde. Valitsimme sovellettavaksi prosenttiosuudeksi 0,5 %, joka on tilintarkastusstandardeissa yleisesti hyväksyttyjen määrällisten rajojen puitteissa. |
Konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa |
Liikearvon arvostus Katso konsernitilinpäätöksen liitetieto 1 Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet ja liitetieto 3.2. Aineettomat hyödykkeet Konsernitaseeseen sisältyvän liikearvon määrä on 217,3 (218,1) miljoonaa euroa. Konserni testaa liikearvoa mahdollisten arvonalennusten varalta vuosittain ja lisäksi aina, kun on viitteitä arvonalennuksesta. Testausta varten kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioiminen edellyttää johdolta harkintaa. Merkittävimpiä oletuksia liikearvon arvonalentumistestauksessa ovat tulevaisuuden liikevoittotaso ja käytetty diskonttauskorko (WACC). Liikearvon arvostus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka johtuen johdon harkintaan perustuvasta arvionvaraisuudesta arvonalentumistestauksessa ja tase-erän merkittävyydestä. | Olemme käyneet läpi konsernin johdon liikearvonarvonalentumistestauslaskelmat. Osana tarkastusta olemme muun muassa: Verranneet laskelmissa käytettyjä tulevaisuudenkassavirtoja Tokmanni Group Oyj:n hallituksen hyväksymiin taloudellisiin suunnitelmiin. Arvioineet käytettyä laskentamallia, keskustelleet merkittävimmistä rahavirtojen arvioimisessa käytetyistä oletuksista sekä arvioineet ja verranneet niitä käytettävissä olevaan konsernin sisäiseen ja ulkoiseen informaatioon. Arvoimme ennuste-epävarmuuden tasoa vertaamalla toteutunutta liikevaihtoa ja kannattavuutta edellisenä vuonna arvonalentumismallissa käytettyihin ennusteisiin. Käyneet läpi ja arvioineet diskonttauskoron (WACC) määrittämisen perusteet ja matemaattisen oikeellisuuden. Testanneet arvonalentumislaskelmien matemaattisen oikeellisuuden. Arvioineet liitetietojen asianmukaisuutta ja riittävyyttä. |
Vaihto-omaisuuden arvostus Katso konsernitilinpäätöksen liitetieto 1 Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet ja liitetieto 3.3 Vaihto-omaisuus Konsernin taseeseen sisältyvä vaihto-omaisuuden määrä on 428,4 (342,9) miljoonaa euroa. Vaihto-omaisuus arvostetaan tilinpäätöksessä hankintamenoon tai sitä alhaisempaan nettorealisointiarvoon. Hankintameno on määritetty painotetun keskihinnan menetelmää käyttäen. Hankintameno sisältää hankinnasta aiheutuneet välittömät menot, joista on vähennetty ostohyvitykset. Yhtiö arvioi säännöllisesti tuotteiden kiertoaikoja ja hitaimmin kiertävistä tuotteista kirjataan arvonalentuminen. Vaihto-omaisuuden arvostukseen ja arvonalentumisiin liittyy johdon harkintaa. Vaihto-omaisuus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka johtuen arvostukseen liittyvästä arvionvaraisuudesta ja tase-erän merkittävyydestä. | Osana tarkastusta olemme muun muassa: Olleet läsnä konsernin inventaarioissa valituissa myymälöissä sekä keskusvarastoissa ja testanneet yhtiön inventointikontrollia. Tarkastaneet yhtiön tekemän vaihto-omaisuustäsmäytyksen. Testanneet vaihto-omaisuuden hinnoittelun oikeellisuutta data-analyysin avulla. Käyneet läpi yhtiön arvonalennuslaskelmia ja testanneet otannalla laskelmien lähdetietoja sekä tehneet uudelleenlaskentaa matemaattisen oikeellisuuden varmistamiseksi. Arvioineet liitetietojen asianmukaisuutta ja riittävyyttä. |
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole sellaisia tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja, joista olisi viestittävä kertomuksessamme. | |
Konsernitilinpäätöksen tai emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä. | |