| Konsernin tuloslaskelma | |||
| milj.euroa | Liite | 2025 | 2024 |
Liikevaihto | 2.1, 2.3 | ||
Liiketoiminnan muut tuotot | 2.4 | ||
Materiaalit ja palvelut | 2.5 | – | – |
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 4.1 | – | – |
Liiketoiminnan muut kulut | 2.5 | – | – |
Käyttökate | 2.1 | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 2.1, 5.1 | – | – |
Liikevoitto | 2.1 | ||
Rahoitustuotot | 7.4.1 | ||
Rahoituskulut | 7.4.1 | – | – |
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | – | – | |
Tulos ennen veroja | |||
Tuloverot | 8.1.1 | – | – |
Tilikauden tulos | |||
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | – | – | |
| Tulos/osake (euroa) | |||
Laimentamaton | 2.6 | ||
Laimennettu | 2.6 | ||
| Ulkona olevia osakkeita keskimäärin (1 000 osaketta) | |||
Laimentamaton | 2.6 | ||
| Laimennettu | 2.6 |
| Konsernin laaja tuloslaskelma | |||
milj.euroa | Liite | 2025 | 2024 |
Tilikauden tulos | |||
| Muut laajan tuloksen erät verovaikutus huomioituna | |||
| Erät, jotka voidaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi | |||
Rahavirran suojaukset | – | – | |
Muuntoerot | – | – | |
| Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | |||
Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | 4.3 | – | – |
Muut laajan tuloksen erät | – | – | |
Tilikauden laaja tulos | |||
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | – | – |
| Konsernin tase | ||||
milj.euroa | Liite | 31.12.2025 | 31.12.2024 | milj.euroa Liite 31.12.2025 31.12.2024 |
| VARAT | ||||
| Pitkäaikaiset varat | ||||
Aineelliset hyödykkeet | 5.2 | |||
Käyttöoikeusomaisuus | 5.3 | |||
Liikearvo | 5.5 | |||
Aineettomat hyödykkeet | 5.4 | |||
Osuudet osakkuusyrityksissä | 8.3.2 | |||
Muut rahoitusvarat | 7.4.3 | |||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 6.2.2, 7.4.4 | |||
Laskennalliset verosaamiset | 8.1.2 | |||
| Lyhytaikaiset varat | ||||
Vaihto-omaisuus | 6.1 | |||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 6.2.1 | |||
Tuloverosaamiset | ||||
Rahavarat | ||||
VARAT YHTEENSÄ | 2.1 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | ||||
| OMA PÄÄOMA | ||||
Osakepääoma | ||||
Omat osakkeet | – | – | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | ||||
Muut rahastot | ||||
Kertyneet voittovarat | ||||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 4.2, 7.3 | |||
Määräysvallattomien omistajien osuus | ||||
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | ||||
| VELAT | ||||
| Pitkäaikaiset velat | ||||
Laskennalliset verovelat | 8.1.2 | |||
Korolliset velat | 7.4.2, 7.4.3 | |||
Korolliset vuokrasopimusvelat | 7.4.2, 7.4.3 | |||
Ostovelat ja muut velat | 6.3, 7.4.3, 7.4.4 | |||
Eläkevelvoitteet | 4.3 | |||
Varaukset | 8.2 | |||
| Lyhytaikaiset velat | ||||
Korolliset velat | 7.4.2, 7.4.3 | |||
Korolliset vuokrasopimusvelat | 7.4.2, 7.4.3 | |||
Ostovelat ja muut velat | 6.3, 7.4.3 | |||
Tuloverovelat | ||||
Varaukset | 8.2 | |||
VELAT YHTEENSÄ | ||||
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ | ||||
| VUOSIKERTOMUS 202581 • Tilinpäätös |
| Konsernin rahavirtalaskelma | |||
milj.euroa | Liite | 2025 | 2024 |
| Liiketoiminnan rahavirrat | |||
Tulos ennen veroja | |||
| Oikaisut | |||
Poistot ja arvonalentumiset | 5.1 | ||
Rahoitustuotot (–) ja -kulut (+) | 7.4.1 | ||
Käyttöomaisuuden myyntivoitot (–) ja -tappiot (+) | – | – | |
Varausten lisäys (+) / vähennys (–) tuloslaskelmassa | 8.2 | ||
| Muut oikaisut | – | – | |
| Käyttöpääoman muutos | |||
Myynti- ja muiden saamisten lisäys (–) / vähennys (+) | |||
Vaihto-omaisuuden lisäys (–) / vähennys (+) | |||
| Osto- ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (–) | – | ||
Saadut osingot | 7.4.1 | ||
Saadut korot | 7.4.1 | ||
Maksetut korot | 7.4.1 | – | – |
Maksetut verot | 8.1.1 | – | – |
Liiketoiminnan nettorahavirta |
milj.euroa | Liite | 2025 | 2024 |
| Investointien rahavirrat | |||
Tytäryritysten hankinnat | 3 | – | – |
Tytäryritysten ehdolliset vastikkeet | 3, 7.4.3 | – | – |
Osakkuusyritysten hankinnat | 8.3.2 | – | |
Muiden sijoitusten hankinnat | – | ||
Investoinnit käyttöomaisuushyödykkeisiin | 5.2, 5.4 | – | – |
Myönnetyt lainat | 6.2.1 | – | – |
Tytäryritysten ja liiketoimintojen myynnit | 3 | ||
Muiden sijoitusten myynnit | |||
| Käyttöomaisuushyödykkeiden myynnit | 5.2, 5.4 | ||
Investointien nettorahavirta | – | – | |
Rahavirta ennen rahoitusta | |||
| Rahoituksen rahavirrat | |||
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 7.1.2, 7.4.2 | ||
Pitkäaikaisten lainojen maksut | 7.1.2, 7.4.2 | – | – |
Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+) / vähennys (–) | 7.4.2 | – | |
Vuokrasopimusvelkojen maksut | 7.4.2 | – | – |
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta | 3 | – | |
Maksetut osingot | 7.3.2 | – | – |
Rahoituksen nettorahavirta | – | – | |
Rahavarojen muutos | |||
Kurssierot | – | – | |
| Rahavarat tilikauden alussa | |||
| Rahavarat tilikauden lopussa |
| Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista | |||||||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | |||||||||
| Sijoitetun | |||||||||
| vapaan | Määräys- | ||||||||
| oman | Kertyneet | vallattomien | Oma | ||||||
| Osake- | Omat | pääoman | Muut | voitto- | omistajien | pääoma | |||
| milj. euroa | pääoma | osakkeet | rahasto | rahastot | varat | Yhteensä | osuus | yhteensä | |
| Oma pääoma 1.1.2024 | – | ||||||||
Tilikauden tulos | – | ||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||||
Muuntoerot | – | – | – | ||||||
Rahavirran suojaukset | – | – | – | ||||||
Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | – | – | – | ||||||
Muut laajan tuloksen erät yhteensä | – | – | – | – | |||||
Tilikauden laaja tulos | – | – | |||||||
Osingonjako | – | – | – | – | |||||
Osakepalkitseminen | |||||||||
Määräysvallan hankinta tytäryrityksessä | |||||||||
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta | – | – | |||||||
Muut muutokset | – | ||||||||
Oma pääoma 31.12.2024 | – | ||||||||
Tilikauden tulos | – | ||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||||
Muuntoerot | – | – | – | ||||||
Rahavirran suojaukset | – | – | – | ||||||
Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | – | – | – | ||||||
Muut laajan tuloksen erät yhteensä | – | – | – | – | |||||
Tilikauden laaja tulos | – | – | |||||||
Osingonjako | – | – | – | – | |||||
Osakepalkitseminen | |||||||||
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta | – | – | – | – | |||||
Muut muutokset | |||||||||
Oma pääoma 31.12.2025 | – | ||||||||
83 | VUOSIKERTOMUS 2025 |
Laadintaperiaate | Liite |
Toimintasegmentit | 2.1 |
Myyntituotot asiakassopimuksista | 2.3 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 2.4 |
Tutkimus- ja kehittämismenot | 2.5 |
Osakekohtainen tulos | 2.6 |
Hankitut ja myydyt liiketoiminnot | 3 |
Osakeperusteiset maksut | 4.2 |
Eläkevelvoitteet | 4.3 |
Aineelliset hyödykkeet | 5.2 |
Käyttöoikeusomaisuus | 5.3 |
Aineettomat hyödykkeet | 5.4 |
Liikearvo | 5.5 |
| Vaihto-omaisuus, myyntisaamiset ja | |
muut saamiset sekä ostovelat ja muut velat | 6 |
Rahoitustuotot ja -kulut | 7.4.1 |
Rahoitusvarat ja -velat | 7.4 |
Johdannaissopimukset | 7.4.4 |
Tuloverot | 8.1.1 |
Laskennalliset verosaamiset ja -velat | 8.1.2 |
Varaukset | 8.2 |
Konserniyritysten yhdistelyperiaatteet | 8.3.1 |
Osakkuusyritysten yhdistelyperiaatteet | 8.3.2 |
Taseen ulkopuoliset vuokrasopimukset | 8.4 |
| 2025 | Henkilö- | Yritys- | Kansainväliset | Kohdista - | Konserni |
| milj.euroa | asiakkaat | asiakkaat | ohjelmisto palvelut | mattomat | yhteensä |
Liikevaihto | 1 352,2 | 749,6 | 155,4 | 2 257,1 | |
Liiketoiminnan muut tuotot | 3,6 | 2,9 | 3,1 | 9,6 | |
Materiaalit ja palvelut | –481,9 | –287,0 | –17,0 | –785,9 | |
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | –204,7 | –166,0 | –107,1 | –477,8 | |
| Liiketoiminnan muut kulut | –143,1 | –60,3 | –35,2 | –238,6 | |
Käyttökate | 526,1 | 239,2 | –0,9 | 764,4 | |
| Poistot ja arvonalentumiset | –192,8 | –93,2 | –12,4 | –298,4 | |
Liikevoitto | 333,2 | 146,0 | –13,3 | 465,9 | |
Rahoitustuotot | 9,9 | 9,9 | |||
Rahoituskulut | –49,9 | –49,9 | |||
| Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | –1,1 | –1,1 | |||
Tulos ennen veroja | 424,8 | ||||
Investoinnit | 232,2 | 112,5 | 10,8 | 355,4 | |
Varat | 1 952,2 | 970,1 | 342,8 | 250,7 | 3 515,7 |
| 2024 | Henkilö- | Yritys- | Kansainväliset | Kohdista - | Konserni |
| milj.euroa | asiakkaat | asiakkaat | ohjelmisto palvelut | mattomat | yhteensä |
| Liikevaihto | 1 328,5 | 754,0 | 108,9 | 2 191,5 | |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4,6 | 0,9 | 0,6 | 6,1 | |
| Materiaalit ja palvelut | –477,4 | –289,9 | –16,7 | –783,9 | |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | –190,2 | –164,4 | –78,7 | –433,3 | |
| Liiketoiminnan muut kulut | –126,3 | –58,4 | –28,9 | –213,5 | |
| Käyttökate | 539,3 | 242,3 | –14,8 | 766,8 | |
| Poistot ja arvonalentumiset | –183,7 | –87,4 | –8,0 | –279,2 | |
| Liikevoitto | 355,6 | 154,8 | –22,8 | 487,6 | |
| Rahoitustuotot | 9,4 | 9,4 | |||
| Rahoituskulut | –47,9 | –47,9 | |||
| Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | –1,2 | –1,2 | |||
| Tulos ennen veroja | 447,9 | ||||
| Investoinnit | 229,5 | 105,8 | 2,3 | 337,6 | |
| Varat | 1 929,0 | 953,9 | 336,8 | 136,7 | 3 356,4 |
| 2025 | Muu | Konserni | ||
milj.euroa | Suomi | Eurooppa | Muut maat | yhteensä |
Liikevaihto | 1 863,7 | 338,1 | 55,4 | 2 257,1 |
Varat | 2 880,3 | 595,5 | 39,8 | 3 515,7 |
| 2024 | Muu | Konserni | ||
milj.euroa | Suomi | Eurooppa | Muut maat | yhteensä |
Liikevaihto | 1 833,0 | 311,4 | 47,0 | 2 191,5 |
Varat | 2 707,2 | 606,6 | 42,6 | 3 356,4 |
milj. euroa | 2025 | 2024 | |
Rakennejärjestelyt | –31,8 | –16,6 | |
| Verkon purku- ja korjauskustannukset | –12,0 | ||
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät käyttökatteessa | –43,8 | –16,6 | |
| Käyttöomaisuuden arvonalentumiset | –2,0 | ||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liikevoitossa | –45,8 | –16,6 | |
| Saamisten arvonalentumiset | –5,0 | ||
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät tuloksessa ennen veroja | –45,8 | –21,6 | |
| Tuloverot vertailukelpoisuuteen vaikuttavista eristä | 9,2 | 3,3 | |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät tilikauden tuloksessa | –36,6 | –18,3 | |
milj.euroa | 2025 | 2024 | |
| Vertailukelpoinen käyttökate | |||
| I/S | Käyttökate | 764,4 | 766,8 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät käyttökatteessa | 43,8 | 16,6 | |
808,2 | 783,4 | ||
| Vertailukelpoinen liikevoitto | |||
| I/S | Liikevoitto | 465,9 | 487,6 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liikevoitossa | 45,8 | 16,6 | |
511,7 | 504,2 | ||
| Vertailukelpoinen tulos ennen veroja | |||
| I/S | Tulos ennen veroja | 424,8 | 447,9 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät tuloksessa ennen veroja | 45,8 | 21,6 | |
470,6 | 469,5 | ||
milj.euroa | 2025 | 2024 | |
| Vertailukelpoinen tilikauden tulos | |||
| I/S | Tilikauden tulos | 341,8 | 356,4 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät tuloksessa | 36,6 | 18,3 | |
378,5 | 374,7 | ||
| Vertailukelpoinen emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos | |||
Vertailukelpoinen tilikauden tulos | 378,5 | 374,7 | |
Määräysvallattomien omistajien osuus | –0,2 | –2,0 | |
378,6 | 376,6 | ||
| Vertailukelpoinen tulos/osake, euroa | |||
Vertailukelpoinen emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos | 378,6 | 376,6 | |
| Keskimääräinen osakemäärä, laimentamaton (1000 kpl) | 160 503 | 160 509 | |
2,36 | 2,35 |
milj. euroa | 2025 | 2024 |
| Osakkeiden ja liiketoimintojen hankinnat sekä myynnit | 11,7 | 101,3 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät rahavirrassa ennen rahoitusta | 11,7 | 101,3 |
C/F Rahavirta ennen rahoitusta | 399,5 | 256,1 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät rahavirrassa ennen rahoitusta | 11,7 | 101,3 |
411,2 | 357,3 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Palveluliikevaihto | 1 879,0 | 1 800,9 |
Laiteliikevaihto | 377,4 | 390,1 |
| Korkoliikevaihto | 0,7 | 0,5 |
| I/S | 2 257,1 | 2 191,5 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Matkaviestintä | 1 332,0 | 1 301,9 |
| Kiinteä verkko ja muut | 925,1 | 889,6 |
| I/S | 2 257,1 | 2 191,5 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot | 2,4 | 1,7 |
Tytäryritysten ja liiketoimintojen myyntivoitot | 1,0 | 0,5 |
Julkiset avustukset | 0,3 | 0,2 |
Muut (1 | 5,9 | 3,7 |
| I/S | 9,6 | 6,1 |
| milj.euroa | 2025 | 2024 |
Ostot tilikauden aikana | 502,0 | 502,1 |
Varastojen muutos | 6,7 | 5,6 |
Ulkopuoliset palvelut | 277,7 | 275,9 |
Valuuttakurssivoitot- ja tappiot | –0,4 | 0,4 |
| I/S | 785,9 | 783,9 |
| milj. euroa | 2025 | 2024 |
Tilintarkastus | 0,6 | 0,4 |
Kestävyysraportoinnin varmennus | 0,1 | 0,1 |
Veroneuvonta | 0,0 | 0,0 |
Muut palvelut | 0,1 | 0,1 |
0,8 | 0,5 |
| milj.euroa | 2025 | 2024 |
Kuluksi kirjatut tutkimus- ja kehittämismenot | 25,1 | 18,3 |
Aktivoidut kehittämismenot | 13,0 | 8,4 |
38,2 | 26,8 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos | 2025 | 2024 | |
| I/S | Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden tulos (milj.euroa) | 342,0 | 358,4 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) | 160 503 | 160 509 | |
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 2,13 | 2,23 |
| Laimennettu osakekohtainen tulos | 2025 | 2024 | |
| I/S | Tilikauden tulos laimennusvaikutuksella oikaistun osakekohtaisen tuloksen | ||
| laskemiseksi (milj.euroa) | 342,0 | 358,4 | |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) | 160 503 | 160 509 | |
| Osakepalkkiojärjestelmien vaikutus | 149 | 159 | |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo laimennusvaikutuksella oikaistun | |||
| osakekohtaisen tuloksen laskemiseksi (1 000 kpl) | 160 652 | 160 668 | |
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 2,13 | 2,23 |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
| Käteinen raha | 5,5 |
Kokonaishankintameno | 5,5 |
| Hankittu nettovarallisuus | |
| milj. euroa | |
Aineettomat hyödykkeet | 1,3 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0,4 |
Rahavarat | 1,6 |
Laskennalliset verovelat | –0,4 |
Ostovelat ja muut velat | –0,8 |
| Tuloverovelat | –0,2 |
| 2,0 |
| milj. euroa | |
Rahana maksettu kauppahinta | –5,5 |
| Hankittujen kohteiden rahavarat | 1,6 |
| –3,9 |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
Luovutettu vastike | 5,5 |
| Hankittujen kohteiden yksilöitävissä oleva nettovarallisuus | 2,0 |
Liikearvo | 3,5 |
| Myytyjen yritysten nettovarallisuus | |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet | 0,5 |
Vaihto-omaisuus | 3,0 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0,5 |
Rahavarat | 1,9 |
Vuokrasopimusvelat | –0,5 |
| Ostovelat ja muut velat | –1,2 |
| 4,2 | |
| Myytyjen yritysten vaikutus rahavirtaan | |
| milj. euroa | |
Rahana saatu kauppahinta | 3,6 |
| Myytyjen yritysten rahavarat | –1,9 |
| 1,7 | |
| Myynnin vaikutus tuloslaskelmaan ja taseeseen | |
| milj. euroa | |
Myyntihinta | 3,6 |
| Myytyjen yritysten nettovarallisuus | –4,2 |
Myyntitappio | –0,5 |
| Luovutettu vastike | |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
Käteinen raha | 11,7 |
| Ehdollinen kauppahinta | 2,8 |
Kokonaishankintameno | 14,5 |
| Hankittu nettovarallisuus | |
| milj. euroa | |
Käyttöoikeusomaisuus | 0,2 |
Aineettomat hyödykkeet | 2,1 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0,6 |
Tuloverosaamiset | 0,2 |
Rahavarat | 2,4 |
Laskennalliset verovelat | –0,5 |
Vuokrasopimusvelat | –0,2 |
| Ostovelat ja muut velat | –1,6 |
| 3,2 |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
Rahana maksettu kauppahinta | –11,7 |
| Hankitun kohteen rahavarat | 2,4 |
| –9,3 | |
| Liikearvon syntyminen hankinnassa | |
| milj. euroa | |
Luovutettu vastike | 14,5 |
| Hankitun kohteen yksilöitävissä oleva nettovarallisuus | 3,2 |
Liikearvo | 11,3 |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
Käteinen raha | 15,6 |
| Ehdollinen kauppahinta | 1,0 |
Kokonaishankintameno | 16,6 |
| Hankittu nettovarallisuus | |
| milj. euroa | |
Aineelliset hyödykkeet | 0,2 |
Käyttöoikeusomaisuus | 0,1 |
Aineettomat hyödykkeet | 3,7 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0,9 |
Rahavarat | 0,5 |
Laskennalliset verovelat | –0,3 |
Korolliset velat | –1,6 |
Vuokrasopimusvelat | –0,1 |
| Ostovelat ja muut velat | –3,1 |
| 0,3 |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
Rahana maksettu kauppahinta | –15,6 |
| Hankitun kohteen rahavarat | 0,5 |
| –15,1 | |
| Liikearvon syntyminen hankinnassa | |
| milj. euroa | |
Luovutettu vastike | 16,6 |
Hankitun kohteen yksilöitävissä oleva nettovarallisuus | 0,3 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus yksilöitävissä olevasta nettovarallisuudesta | 0,3 |
Liikearvo | 16,0 |
| Luovutettu vastike | |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
| Käteinen raha | 16,1 |
Kokonaishankintameno | 16,1 |
| Hankittu nettovarallisuus | |
| milj. euroa | |
Aineelliset hyödykkeet | 0,1 |
Käyttöoikeusomaisuus | 0,4 |
Aineettomat hyödykkeet | 3,6 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 1,2 |
Rahavarat | 1,4 |
Laskennalliset verovelat | –0,3 |
Korolliset velat | –12,8 |
Vuokrasopimusvelat | –0,4 |
| Ostovelat ja muut velat | –3,1 |
| –9,9 |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
Rahana maksettu kauppahinta | –16,1 |
| Hankittujen kohteiden rahavarat | 1,4 |
| –14,7 | |
| Liikearvon syntyminen hankinnassa | |
| milj. euroa | |
Luovutettu vastike | 16,1 |
| Hankittujen kohteiden yksilöitävissä oleva nettovarallisuus | –9,9 |
Liikearvo | 26,0 |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
| Käteinen raha | 14,8 |
Kokonaishankintameno | 14,8 |
| Hankittu nettovarallisuus | |
| milj. euroa | |
Aineelliset hyödykkeet | 14,3 |
Käyttöoikeusomaisuus | 1,1 |
Aineettomat hyödykkeet | 1,0 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0,1 |
Rahavarat | 0,2 |
Laskennalliset verovelat | –0,2 |
Korolliset velat | –4,7 |
Vuokrasopimusvelat | –1,1 |
| Ostovelat ja muut velat | –0,2 |
| 10,6 |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
Rahana maksettu kauppahinta | –14,8 |
| Hankittujen kohteiden rahavarat | 0,2 |
| –14,5 | |
| Liikearvon syntyminen hankinnassa | |
| milj. euroa | |
Luovutettu vastike | 14,8 |
| Hankittujen kohteiden yksilöitävissä oleva nettovarallisuus | 10,6 |
Liikearvo | 4,2 |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
Käteinen raha | 61,8 |
Aiempi omistus | 7,8 |
| Aiemman liiketoimen selvitys | 0,5 |
Kokonaishankintameno | 70,1 |
milj. euroa | Kirjatut arvot |
Aineelliset hyödykkeet | 4,0 |
Käyttöoikeusomaisuus | 0,3 |
Aineettomat hyödykkeet | 13,4 |
Laskennalliset verosaamiset | 0,2 |
Muut rahoitusvarat | 0,4 |
Vaihto-omaisuus | 4,6 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 17,1 |
Tuloverosaamiset | 1,5 |
Rahavarat | 18,3 |
Laskennalliset verovelat | –1,8 |
Korolliset velat | –9,1 |
Vuokrasopimusvelat | –0,3 |
Ostovelat ja muut velat | –23,5 |
| Tuloverovelat | –1,8 |
| 23,3 | |
| Hankinnan vaikutus rahavirtaan | |
| milj. euroa | |
Rahana maksettu kauppahinta | –61,8 |
| Hankittujen kohteiden rahavarat | 18,3 |
| –43,5 | |
| Liikearvon syntyminen hankinnassa | |
| milj. euroa | |
Luovutettu vastike | 70,1 |
Hankittujen kohteiden yksilöitävissä oleva nettovarallisuus | 23,3 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus yksilöitävissä olevasta nettovarallisuudesta | –0,5 |
Liikearvo | 47,2 |
| milj.euroa | 2025 | 2024 |
Palkat ja palkkiot | 390,1 | 353,7 |
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät | 4,6 | 9,7 |
Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt | 49,7 | 44,2 |
Eläkekulut - etuuspohjaiset järjestelyt | 0,2 | 0,3 |
| Muut henkilösivukulut | 33,2 | 25,4 |
| I/S | 477,8 | 433,3 |
| Henkilöstö tilikauden lopussa | 2025 | 2024 |
Henkilöasiakkaat | 2 920 | 2 951 |
Yritysasiakkaat | 1 928 | 1 876 |
| Kansainväliset ohjelmistopalvelut | 1 329 | 1 322 |
6 177 | 6 149 |
| milj. euroa | 2025 | 2024 |
Toimitusjohtajat | 6,1 | 7,6 |
Hallitusten jäsenet sekä varajäsenet | 0,8 | 0,8 |
| milj.euroa | 2025 | 2024 |
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 4,0 | 4,8 |
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 0,0 | 0,1 |
Osakeperusteiset etuudet (2 | 1,9 | 4,3 |
5,9 | 9,2 |
| milj.euroa | 2025 | 2024 |
Hallitus | 0,8 | 0,8 |
Toimitusjohtaja (2 | 1,1 | 0,9 |
Edellinen toimitusjohtaja | 0,3 | |
Johtoryhmä | 2,9 | 2,7 |
Osakeperusteiset etuudet (3 | 2,6 | 4,6 |
7,5 | 9,4 |
| Ansaintajakso | Ansaintajakso | |
| Osakepalkkion määrä ja ehdot sekä oletukset käyvän arvon laskennassa | 2025–2027 | 2024–2026 |
Myöntämispäivä | 1.2.2025 | 1.2.2024 |
Osakkeen kurssi myöntämishetkellä, euroa | 42,44 | 42,97 |
Ansaintajakso alkaa | 1.1.2025 | 1.1.2024 |
Ansaintajakso päättyy | 31.12.2027 | 31.12.2026 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus ansaintajakson alussa, % | 50 | 68 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus tilinpäätöshetkellä, % | 32 | 20 |
Myönnettyjen osakepalkkioiden määrä ansaintajakson alussa | 448 660 | 453 364 |
Myönnettyjen osakepalkkioiden määrä tilinpäätöshetkellä | 443 118 | 409 597 |
| Järjestelmän piirissä henkilöitä tilinpäätöshetkellä | 199 | 181 |
| Osakepalkkion määrä ja ehdot sekä oletukset | Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ansaintajakso |
| käyvän arvon laskennassa | 2023–2025 | 2022–2024 | 2021–2023 |
Myöntämispäivä | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Osakkeen kurssi myöntämishetkellä, euroa | 49,46 | 54,12 | 49,70 |
Ansaintajakso alkaa | 1.1.2023 | 1.1.2022 | 1.1.2021 |
Ansaintajakso päättyy | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus ansaintajakson alussa, % | 41 | 44 | 46 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus tilinpäätöshetkellä, % | 31 | ||
Ansaintakriteerien toteutuma, % | 65 | 76 | |
Myönnettyjen osakepalkkioiden määrä ansaintajakson alussa | 390 580 | ||
Myönnettyjen osakepalkkioiden määrä tilinpäätöshetkellä | 316 981 | ||
Suoritettu määrä (1 | 101 797 | 129 271 | |
Siirtopäivän keskikurssi, euroa | 42,30 | 42,26 | |
| Osakkeina jaettu määrä myönnettyjen osakepalkkioiden | |||
enimmäismäärästä, % | 28 | 31 | |
Järjestelmän piirissä henkilöitä maksuhetkellä | 163 | 154 | |
| Järjestelmän piirissä henkilöitä tilinpäätöshetkellä | 165 |
| Sitouttamis- | Sitouttamis- | Sitouttamis- | |
| Osakepalkkion määrä ja ehdot sekä oletukset | jakso | jakso | jakso |
| käyvän arvon laskennassa | 2024–2025 | 2024 | 2023–2024 |
Myöntämispäivä | 1.3.2024 | 1.3.2024 | 1.11.2023 |
Osakkeen kurssi myöntämishetkellä, euroa | 42,04 | 42,04 | 40,78 |
Sitouttamisjakso alkaa | 1.3.2024 | 1.3.2024 | 1.11.2023 |
Sitouttamisjakso päättyy | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2024 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus sitouttamisjakson alussa, % | 100 | 100 | 100 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus tilinpäätöshetkellä, % | 100 | 100 | |
Ansaintakriteerien toteutuma, % | 100 | ||
Myönnettyjen osakepalkkioiden määrä ansaintajakson alussa | 7 172 | ||
Myönnettyjen osakepalkkioiden määrä tilinpäätöshetkellä | 7 172 | ||
Suoritettu määrä (1 | 2 271 | 0 (2 | |
Siirtopäivän keskikurssi, euroa | 42,30 | ||
| Osakkeina jaettu määrä myönnettyjen osakepalkkioiden | |||
enimmäismäärästä, % | 0 | ||
Järjestelmän piirissä henkilöitä maksuhetkellä | 1 | 1 | |
| Järjestelmän piirissä henkilöitä tilinpäätöshetkellä |
| Sitouttamis- | Sitouttamis- | Sitouttamis- | Sitouttamis- | |
| Osakepalkkion määrä ja ehdot sekä | jakso | jakso | jakso | jakso |
| oletukset käyvän arvon laskennassa | 2025–2026 | 2025–2026 | 2024–2027 | 2024–2026 |
Myöntämispäivä | 1.10.2025 | 1.10.2025 | 1.11.2024 | 1.6.2024 |
Osakkeen kurssi myöntämishetkellä, euroa | 45,34 | 45,34 | 43,22 | 41,90 |
Sitouttamisjakso alkaa | 1.10.2025 | 1.10.2025 | 1.11.2024 | 1.6.2024 |
Sitouttamisjakso päättyy | 31.12.2026 | 30.9.2026 | 31.1.2027 | 31.5.2026 |
| Ansaintakriteerien toteumaoletus | ||||
sitouttamisjakson alussa, % | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ansaintakriteerien toteumaoletus | ||||
tilinpäätöshetkellä, % | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Myönnettyjen osakepalkkioiden määrä | ||||
ansaintajakson alussa | 8 000 | 4 000 | 14 750 | 13 630 |
| Myönnettyjen osakepalkkioiden määrä | ||||
tilinpäätöshetkellä | 8 000 | 4 000 | 14 250 | 7 605 |
| Järjestelmän piirissä henkilöitä | ||||
| tilinpäätöshetkellä | 1 | 1 | 12 | 10 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Rahastoimattomien velvoitteiden nykyarvo | –1,3 | –1,0 |
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo | –32,8 | –38,7 |
| Varojen käypä arvo | 28,2 | 33,6 |
B/S Nettomääräinen eläkevelka (-) /-saaminen (+) taseessa | –6,0 | –6,2 |
| Laajan tuloslaskelman eläkekulu | ||
milj.euroa | 2025 | 2024 |
| Tuloslaskelman etuuspohjainen eläkekulu | ||
Tilikauden työsuoritukseen perustuva meno | 0,0 | 0,0 |
Nettokorkokulu | 0,2 | 0,3 |
| Velvoitteen täyttämiset | 0,0 | –1,8 |
0,2 | –1,4 | |
Uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | 0,4 | 0,3 |
| Uudelleen määrittämisestä johtuviin eriin liittyvä vero | –0,1 | –0,1 |
| I/S | 0,3 | 0,2 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Nettovelka tilikauden alussa | 6,2 | 9,3 |
Tuloslaskelman etuuspohjainen eläkekulu | 0,2 | –1,4 |
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät | 0,4 | 0,3 |
| Työnantajan suorittamat maksut | –0,8 | –2,0 |
Nettovelka tilikauden lopussa | 6,0 | 6,2 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Velvoite tilikauden alussa | –39,7 | –44,0 |
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot | 0,0 | 0,0 |
Korkomenot | –1,2 | –1,5 |
| Uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | ||
| Taloudellisten ja demografisten oletusten muutoksista johtuvat | ||
vakuutusmatemaattiset voitot (+) ja tappiot (-) | 1,0 | –0,6 |
Kokemusperäiset voitot (+) tai tappiot (-) | 1,2 | 0,0 |
Maksetut etuudet | 4,6 | 4,6 |
| Velvoitteen täyttäminen | 1,8 | |
Velvoite tilikauden lopussa | –34,1 | –39,7 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Järjestelyyn kuuluvien varojen käyvät arvot tilikauden alussa | 33,6 | 34,7 |
Korkotuotot | 1,0 | 1,2 |
Uudelleen määrittämisestä johtuvat erät, voitot (+) ja tappiot (-) | –2,7 | 0,2 |
Maksetut etuudet | –4,6 | –4,6 |
| Työantajan suorittamat maksut | 0,8 | 2,0 |
Järjestelyyn kuuluvien varojen käyvät arvot tilikauden lopussa | 28,2 | 33,6 |
Keskeiset vakuutusmatemaattiset olettamukset | 2025 | 2024 |
Diskonttauskorko, % | 3,5 | 3,3 |
Tulevan ajan eläkkeiden korotusolettamus, % | 2,3 | 2,4 |
Inflaatio, % | 2,0 | 2,1 |
Vakuutusmatemaattisen olettamuksen muutos | 2025 | 2024 |
Diskonttauskorko +0,5 % | –0,4 | –0,5 |
Tulevan ajan eläkkeiden korotusolettamus +0,5 % | 1,6 | 0,6 |
Odotettavissa oleva elinikä +1 vuosi | 0,4 | 0,5 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
| Aineelliset hyödykkeet | ||
| Maa- ja vesialueet | ||
Käyttöoikeusomaisuus | 1,5 | 1,3 |
| Rakennukset ja rakennelmat | ||
Omistetut rakennukset ja rakennelmat | 13,3 | 12,5 |
Käyttöoikeusomaisuus | 25,4 | 21,9 |
| Telelaitteet, koneet ja kalusto | ||
Omistetut telelaitteet, koneet ja kalusto | 176,9 | 174,7 |
Käyttöoikeusomaisuus | 3,5 | 3,1 |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0,1 | 0,1 |
220,7 | 213,6 | |
| Aineettomat hyödykkeet | ||
Kehittämismenot | 17,5 | 12,1 |
Asiakaskanta | 4,4 | 2,6 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 55,8 | 50,8 |
77,7 | 65,6 | |
| I/S | 298,4 | 279,2 |
| Kesken- | ||||||
| Maa- ja | Rakennukset | Telelaitteet, | Muut | eräiset | ||
| 2025 | vesi- | ja | koneet ja | aineelliset | aineelliset | |
| milj.euroa | alueet | rakennelmat | kalusto | hyödykkeet | hyödykkeet | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 12,0 | 380,2 | 4 034,8 | 36,7 | 40,6 | 4 504,3 |
Hankitut liiketoiminnot | 0,1 | 0,0 | 0,1 | |||
Lisäykset | 0,4 | 15,9 | 150,4 | 0,3 | 40,6 | 207,6 |
Myydyt liiketoiminnot | –0,1 | –0,1 | –0,1 | |||
Vähennykset | 0,0 | –0,6 | –1 609,7 | 0,0 | –1 610,4 | |
Siirrot erien välillä | 0,2 | 5,0 | 62,1 | –31,5 | 35,8 | |
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | –0,1 | –0,1 | 0,0 | –0,2 |
Hankintameno 31.12. | 12,6 | 400,4 | 2 637,5 | 36,9 | 49,7 | 3 137,1 |
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalentumiset 1.1. | –0,1 | 236,7 | 3 357,3 | 36,0 | 3 629,8 | |
Poistot ja arvonalentumiset | 0,0 | 13,3 | 176,9 | 0,1 | 190,3 | |
| Hankittujen liiketoimintojen | ||||||
kertyneet poistot | 0,1 | 0,1 | ||||
| Vähennysten ja siirtojen | ||||||
kertyneet poistot | 0,0 | –0,6 | –1 573,5 | –1 574,1 | ||
| Myytyjen liiiketoimintojen | ||||||
kertyneet poistot | –0,1 | 0,0 | –0,1 | |||
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | –0,1 | –0,1 | ||
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset | ||||||
31.12. | –0,1 | 249,3 | 1 960,7 | 36,0 | 2 245,9 | |
B/S Kirjanpitoarvo 1.1. | 12,1 | 143,5 | 677,5 | 0,7 | 40,6 | 874,5 |
B/S Kirjanpitoarvo 31.12. | 12,7 | 151,1 | 676,7 | 0,9 | 49,7 | 891,2 |
| Kesken- | ||||||
| Maa- ja | Rakennukset | Telelaitteet, | Muut | eräiset | ||
| 2024 | vesi- | ja | koneet ja | aineelliset | aineelliset | |
| milj.euroa | alueet | rakennelmat | kalusto | hyödykkeet | hyödykkeet | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 11,7 | 351,3 | 3 875,3 | 36,6 | 38,3 | 4 313,3 |
Hankitut liiketoiminnot | 0,0 | 3,8 | 5,2 | 0,3 | 9,2 | |
Lisäykset | 0,3 | 13,9 | 193,3 | 0,0 | 29,6 | 237,1 |
Vähennykset | 0,0 | –0,2 | –2,9 | –3,1 | ||
Siirrot erien välillä | 11,4 | –36,1 | –27,6 | –52,2 | ||
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Hankintameno 31.12. | 12,0 | 380,2 | 4 034,8 | 36,7 | 40,6 | 4 504,3 |
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalentumiset 1.1. | –0,1 | 217,4 | 3 244,5 | 35,9 | 3 497,7 | |
Poistot ja arvonalentumiset | 0,0 | 12,5 | 174,7 | 0,1 | 187,3 | |
| Hankittujen liiketoimintojen | ||||||
kertyneet poistot | 0,3 | 0,3 | ||||
| Vähennysten ja siirtojen | ||||||
kertyneet poistot | 0,0 | 6,7 | –62,2 | –55,5 | ||
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalentumiset 31.12. | –0,1 | 236,7 | 3 357,3 | 36,0 | 3 629,8 | |
B/S Kirjanpitoarvo 1.1. | 11,9 | 133,9 | 630,8 | 0,8 | 38,3 | 815,6 |
B/S Kirjanpitoarvo 31.12. | 12,1 | 143,5 | 677,5 | 0,7 | 40,6 | 874,5 |
| Rakennukset | Telelaitteet, | |||
| vesialueet | ja rakennelmat | koneet ja kalusto | Yhteensä | |
Hankintameno 1.1. | 20,1 | 157,5 | 15,4 | 193,0 |
Lisäykset | 7,5 | 46,0 | 9,5 | 63,0 |
Myydyt liiketoiminnot | –1,1 | –1,1 | ||
Vähennykset | –2,0 | –2,0 | ||
Siirrot erien välillä | –0,4 | –9,3 | –2,5 | –12,1 |
| Muuntoerot | –0,1 | 0,0 | –0,1 | |
Hankintameno 31.12. | 27,3 | 191,1 | 22,4 | 240,8 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | 6,0 | 84,7 | 8,3 | 98,9 |
Poistot ja arvonalentumiset | 1,5 | 25,4 | 3,5 | 30,4 |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | –0,4 | –9,6 | –2,5 | –12,4 |
Myytyjen liiketoimintojen kertyneet poistot | –0,6 | 0,0 | –0,6 | |
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | 7,1 | 99,8 | 9,2 | 116,2 |
B/S Kirjanpitoarvo 1.1. | 14,2 | 72,8 | 7,2 | 94,1 |
B/S Kirjanpitoarvo 31.12. | 20,2 | 91,2 | 13,2 | 124,6 |
| 2024 | Maa- ja | Rakennukset | Telelaitteet, | |
| milj.euroa | vesialueet | ja rakennelmat | koneet ja kalusto | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 18,7 | 135,7 | 14,7 | 169,1 |
Hankitut liiketoiminnot | 0,0 | 0,6 | 0,1 | 0,7 |
Lisäykset | 1,7 | 27,3 | 3,6 | 32,6 |
Siirrot erien välillä | –0,3 | –6,2 | –2,9 | –9,3 |
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
Hankintameno 31.12. | 20,1 | 157,5 | 15,4 | 193,0 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | 4,9 | 68,9 | 8,0 | 81,8 |
Poistot ja arvonalentumiset | 1,3 | 21,9 | 3,1 | 26,3 |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | –0,2 | –6,1 | –2,8 | –9,2 |
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | 6,0 | 84,7 | 8,3 | 98,9 |
B/S Kirjanpitoarvo 1.1. | 13,8 | 66,8 | 6,7 | 87,3 |
B/S Kirjanpitoarvo 31.12. | 14,2 | 72,8 | 7,2 | 94,1 |
| Muut | Keskeneräiset | ||||
| 2025 | Kehittämis- | Asiakas- | aineettomat | aineettomat | |
| milj.euroa | menot | kanta | hyödykkeet | hyödykkeet | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 108,3 | 37,3 | 944,2 | 16,4 | 1 106,2 |
Hankitut liiketoiminnot | 0,4 | 4,3 | –1,2 | 3,5 | |
Lisäykset | 12,5 | 47,5 | 24,8 | 84,8 | |
Vähennykset | –4,7 | –8,9 | –13,6 | ||
Siirrot erien välillä | 14,5 | –5,2 | –11,6 | –2,2 | |
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | –0,4 | –0,4 | |
Hankintameno 31.12. | 131,0 | 41,6 | 976,0 | 29,7 | 1 178,3 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | 82,5 | 28,6 | 760,6 | 871,7 | |
Poistot ja arvonalentumiset | 17,5 | 4,4 | 55,8 | 77,7 | |
Hankittujen liiketoimintojen kertyneet poistot | 0,3 | 0,0 | 0,3 | ||
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | –0,6 | –15,4 | –16,0 | ||
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | –0,2 | –0,2 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | 99,7 | 32,9 | 800,8 | 933,4 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 25,8 | 8,8 | 183,6 | 16,4 | 234,6 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 31,3 (1 | 8,6 | 175,3 (1 | 29,7 | 244,9 |
| Muut | Keskeneräiset | |||||
| 2024 | Kehittämis- | Asiakas- | aineettomat | aineettomat | ||
| milj.euroa | menot | kanta | hyödykkeet | hyödykkeet | Yhteensä | |
Hankintameno 1.1. | 91,9 | 44,3 | 869,9 | 14,8 | 1 020,9 | |
Hankitut liiketoiminnot | 4,2 | 8,0 | 21,1 | 1,0 | 34,3 | |
Lisäykset | 11,3 | 48,4 | 8,2 | 67,9 | ||
Vähennykset | –0,9 | –0,8 | –1,8 | |||
Siirrot erien välillä | 1,8 | –14,7 | 5,5 | –7,6 | –15,1 | |
| Muuntoerot | 0,0 | –0,2 | 0,2 | –0,1 | ||
Hankintameno 31.12. | 108,3 | 37,3 | 944,2 | 16,4 | 1 106,2 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | 71,4 | 40,9 | 698,4 | 810,6 | ||
Poistot ja arvonalentumiset | 12,1 | 2,6 | 50,8 | 65,6 | ||
Hankittujen liiketoimintojen kertyneet poistot | 12,2 | 12,2 | ||||
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | –0,9 | –14,7 | –0,9 | –16,6 | ||
| Muuntoerot | 0,0 | –0,3 | 0,1 | –0,2 | ||
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | 82,5 | 28,6 | 760,6 | 871,7 | ||
Kirjanpitoarvo 1.1. | 20,5 | 3,4 | 171,5 | 14,8 | 210,3 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 25,8 | (1 | 8,8 | 183,6 (1 | 16,4 | 234,6 |
milj.euroa | 2025 | 2024 | |
Hankintameno 1.1. | 1 281,7 | 1 178,4 | |
Hankitut liiketoiminnot | 2,2 | 106,1 | |
Myydyt liiketoiminnot | 0,2 | ||
Siirrot erien välillä | –18,7 | –2,5 | |
| Muuntoerot | –3,3 | –0,3 | |
Hankintameno 31.12. | 1 262,2 | 1 281,7 | |
Kertyneet arvonalentumiset 1.1. | 18,8 | 21,2 | |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet arvonalentumiset | –18,7 | –2,5 | |
| Muuntoerot | –0,1 | 0,1 | |
Kertyneet arvonalentumiset 31.12. | 0,0 | 18,8 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 1 262,9 | 1 157,2 | |
Kirjanpitoarvo | 31.12. | 1 262,2 | 1 262,9 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Henkilöasiakkaat | 643,7 | 643,7 |
Yritysasiakkaat | 391,1 | 391,1 |
| Kansainväliset ohjelmistopalvelut | 227,4 | 228,1 |
B/S | 1 262,2 | 1 262,9 |
| Henkilö- | Yritys- | Kansainväliset | |
| asiakkaat | asiakkaat | ohjelmistopalvelut | |
| Käytetyt ennusteparametrit | 2025 | 2025 | 2025 |
Määrä, jolla yksikön kirjanpitoarvo ylittyy, milj. euroa | 6 560 | 2 567 | 190 |
Käyttökatemarginaali keskimäärin, % (1 | 40,3 | 34,1 | 13,1 |
Horisonttikasvu, % | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
Diskonttauskorko ennen veroja, % | 6,6 | 6,6 | 11,7 |
| Henkilö- | Yritys- | ||
| asiakkaat | asiakkaat | ||
| Käytetyt ennusteparametrit | 2024 | 2024 | |
Määrä, jolla yksikön kirjanpitoarvo ylittyy, milj. euroa | 7 548 | 3 146 | |
Käyttökatemarginaali keskimäärin, % (1 | 39,3 | 29,0 | |
Horisonttikasvu, % | 2,0 | 2,0 | |
Diskonttauskorko ennen veroja, % | 5,9 | 5,9 |
| Henkilö- | Yritys- | Kansainväliset | |
| Ennusteparametrien %-yksikkömuutos, joilla käypä | asiakkaat | asiakkaat | ohjelmistopalvelut |
| arvo on yhtä suuri kuin kirjanpitoarvo | 2025 | 2025 | 2025 |
Käyttökatemarginaali keskimäärin, % | –20,7 | –14,5 | –7,0 |
Horisonttikasvu, % | –42,6 | –25,6 | –7,7 |
Diskonttauskorko ennen veroja, % | 19,6 | 15,6 | 6,0 |
| Henkilö- | Yritys- | ||
| Ennusteparametrien %-yksikkömuutos, joilla käypä | asiakkaat | asiakkaat | |
| arvo on yhtä suuri kuin kirjanpitoarvo | 2024 | 2024 | |
Käyttökatemarginaali keskimäärin, % | –20,0 | –13,0 | |
Horisonttikasvu, % | –39,0 | –19,0 | |
Diskonttauskorko ennen veroja, % | 19,2 | 13,1 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Aineet ja tarvikkeet | 18,4 | 21,1 |
| Valmiit tuotteet/tavarat | 29,1 | 54,5 |
B/S | 47,5 | 75,6 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Myyntisaamiset | 451,3 | 446,7 |
Arvoltaan alentuneet myyntisaamiset | –7,5 | –6,2 |
Saamiset asiakassopimustuotoista | 1,2 | 3,8 |
Saamiset asiakassopimuskuluista | 7,8 | 5,8 |
Siirtosaamiset | 78,8 | 87,0 |
Rahoitusleasingsaamiset | 18,2 | 17,4 |
Lainasaamiset | 0,0 | 0,0 |
Saamiset osakkuusyrityksiltä | 16,0 | 3,7 |
| Muut saamiset | 12,0 | 14,8 |
B/S | 577,8 | 573,0 |
milj.euroa | Nimellisarvo | Luotto tappiot | Tasearvo | Nimellisarvo | Luotto tappiot | Tasearvo |
Erääntymättömät | 395,1 | 0,0 | 395,0 | 396,2 | 0,0 | 396,2 |
| Erääntyneet | ||||||
Alle 30 päivää | 29,7 | –0,2 | 29,5 | 28,4 | –0,2 | 28,2 |
31–60 päivää | 8,9 | –0,6 | 8,4 | 8,8 | –0,6 | 8,2 |
61–90 päivää | 4,7 | –0,7 | 4,0 | 3,3 | –0,6 | 2,6 |
91–180 päivää | 6,5 | –3,0 | 3,5 | 3,6 | –2,0 | 1,6 |
| Yli 181 päivää | 6,3 | –3,0 | 3,4 | 6,3 | –2,7 | 3,6 |
451,3 | –7,5 | 443,8 | 446,7 | –6,2 | 440,4 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Lainasaamiset | 0,0 | 0,0 |
Myyntisaamiset | 100,2 | 91,3 |
Saamiset osakkuusyrityksiltä | 6,4 | 6,3 |
Rahoitusleasingsaamiset | 6,4 | 5,5 |
Siirtosaamiset | 2,0 | 0,2 |
Pitkäaikaiset johdannaiset | 0,0 | 0,4 |
| Muut pitkäaikaiset saamiset | 1,9 | 1,3 |
B/S | 116,9 | 105,1 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Yhden vuoden kuluessa | 18,7 | 17,8 |
| Yhtä vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 6,5 | 5,6 |
25,1 | 23,4 | |
Tulevaisuudessa kertyvät rahoitustuotot | –0,5 | –0,5 |
Rahoitusleasingsaamisten nykyarvo | 24,6 | 22,9 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Yhden vuoden kuluessa | 18,2 | 17,4 |
| Yhtä vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 6,4 | 5,5 |
24,6 | 22,9 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
| Pitkäaikaiset | ||
Saadut ennakot | 4,9 | 4,6 |
Johdannaissopimukset | 1,2 | 0,0 |
Muut velat (1 | 16,5 | 14,7 |
B/S | 22,6 | 19,4 |
| Lyhytaikaiset | ||
Ostovelat (2 | 188,9 | 177,7 |
Saadut ennakot | 8,0 | 14,0 |
Velat asiakassopimustuotoista | 43,9 | 34,8 |
Palkka- ja henkilösivukulujaksotukset | 68,4 | 69,1 |
Muut siirtovelat | 26,8 | 20,6 |
Velat osakkuusyrityksille | 0,0 | 0,0 |
Muut velat (1 | 104,3 | 108,0 |
| B/S | 440,3 | 424,2 |
462,9 | 443,6 |
Ajankohta, jolloin koronmuutos tapahtuu | alle 1 vuosi | 1–5 vuotta | yli 5 vuotta | Yhteensä |
| Vaihtuvakorkoiset rahoitusinstrumentit | ||||
Yritystodistukset | 90,0 | 90,0 | ||
Joukkovelkakirjalainat | 200,0 | 200,0 | ||
Pankkilainat | 100,0 | 100,0 | ||
| Kiinteäkorkoiset rahoitusinstrumentit | ||||
Joukkovelkakirjalainat | 185,0 | 900,0 | 1 085,0 | |
Pankkilainat | 100,0 | 100,0 | ||
| Vuokrasopimusvelat | 27,9 | 44,4 | 48,6 | 120,9 |
302,9 | 1 144,4 | 248,6 | 1 695,9 |
milj. euroa | 2025 | 2024 | ||
| Korkotason muutos +/- 1 % | –3,9 / 3 | ,9 | –4,6 / | 4,6 |
milj.euroa | Myyntisaamiset | Ostovelat | Myyntisaamiset | Ostovelat |
USD | 9,2 | 7,3 | 9,6 | 5,5 |
SEK | 3,9 | 0,7 | 3,4 | 0,3 |
GBP | 0,4 | 0,5 | 0,1 | 0,3 |
CAD | 2,8 | 0,0 | 1,4 | 0,0 |
| CHF | 0,1 | 0,0 | 0,8 | 0,0 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
USD | +/–0,4 | +/–0,8 |
SEK | +/–0,6 | +/–0,6 |
GBP | –/+0,0 | –/+0,0 |
CAD | +/–0,6 | +/–0,3 |
| CHF | +/–0,0 | +/–0,2 |
Sähköostojen suojausaste seuraavien vuosien hankinnoista, % | 2025 | 2024 |
0–1 vuotta | 97,4 | 92,0 |
1–2 vuotta | 75,7 | 71,6 |
2–3 vuotta | 43,8 | 42,1 |
3–4 vuotta | 42,6 | 41,1 |
4–5 vuotta | 42,6 | 34,5 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Rahat ja pankkisaamiset | 189,5 | 89,9 |
| Luottolimiitit ja nostamattomat pankkilainat | 400,0 | 300,0 |
589,5 | 389,9 |
milj. euroa | 2025 | 2024 |
Korollinen nettovelka | 1 508,5 | 1 472,8 |
| B/S Oma pääoma yhteensä | 1 259,0 | 1 292,8 |
Pääoma yhteensä | 2 767,5 | 2 765,5 |
Velkaantumisaste, % | 119,8 | 113,9 |
Nettovelka/käyttökate | 1,9 | 1,9 |
Omavaraisuusaste, % | 35,9 | 38,7 |
Oma pääoma | 2025 | 2024 |
Hallussa olevat osakkeet, 1 000 kpl | 6 822 | 6 926 |
Osakeantivaltuutus, 1 000 kpl | 15 000 | 15 000 |
Velkapääoma | 2025 | 2024 |
Yritystodistusohjelma (ei sitova) (1 | 260,0 | 43,0 |
Lyhytaikainen lainajärjestely (ei sitova) | 125,0 | 50,0 |
Pitkäaikaiset pankkilainat | 100,0 | |
Sitovat luottolimiitit (2 | 300,0 | 300,0 |
EMTN-ohjelma (ei sitova) (3 | 715,0 | 600,0 |
Yhteensä, milj. euroa | 1 500,0 | 993,0 |
| Osakkeiden | |||
| lukumäärä | Osake- | Omat | |
| milj.euroa | (tuhansia) | pääoma | osakkeet |
1.1.2024 | 167 335 | 83,0 | –121,7 |
| Omien osakkeiden luovutus | 2,9 | ||
B/S 31.12.2024 | 167 335 | 83,0 | –118,8 |
| Omien osakkeiden luovutus | 2,3 | ||
B/S 31.12.2025 | 167 335 | 83,0 | –116,5 |
| Kirjan pidollinen | %-osuus | ||
| Osakkeiden | vasta-arvo | osakkeista | |
| Omat osakkeet | lukumäärä | euroa | ja äänistä |
Konsernin hallussa olevat omat osakkeet 1.1.2024 | 6 946 654 | 3 446 986 | 4,15 |
| Omien osakkeiden luovutus | –134 178 | ||
| Siirto yhteistililtä | 113 131 | ||
Konsernin hallussa olevat omat osakkeet 31.12.2024 | 6 925 607 | 3 436 542 | 4,14 |
| Omien osakkeiden luovutus | –104 068 | ||
Konsernin hallussa olevat omat osakkeet 31.12.2025 | 6 821 539 | 3 384 902 | 4,08 |
| Sijoitetun | |||||
| vapaan | |||||
| oman | Käyvän | ||||
| pääoman | Vara- | arvon | Muut | ||
| milj.euroa | rahasto | rahasto | rahasto | rahastot | Yhteensä |
1.1.2024 | 90,9 | 3,4 | –9,4 | 381,0 | 465,9 |
Rahavirran suojaukset | –0,5 | –0,5 | |||
| Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | –0,2 | –0,2 | |||
B/S 31.12.2024 | 90,9 | 3,4 | –10,1 | 381,0 | 465,2 |
Rahavirran suojaukset | –0,4 | –0,4 | |||
| Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | –0,3 | –0,3 | |||
B/S 31.12.2025 | 90,9 | 3,4 | –10,8 | 381,0 | 464,5 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
| Rahoitustuotot | ||
Osinkotuotot muista rahoitusvaroista | 0,5 | 0,6 |
Korko- ja rahoitustuotot lainoista ja muista saamisista | 5,1 | 5,0 |
Luovutusvoitot rahoitusvaroista | 0,1 | 0,8 |
Valuuttakurssivoitot | 3,0 | 2,8 |
| Muut rahoitustuotot | 1,3 | 0,2 |
| I/S | 9,9 | 9,4 |
| Rahoituskulut | ||
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusveloista | –37,9 | –34,5 |
Korkokulut vuokrasopimusveloista | –4,3 | –3,9 |
Muut rahoituskulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusveloista | –2,4 | –2,2 |
Muut korkokulut | –0,1 | –0,2 |
Arvonalentumiset | 0,0 | –5,0 |
Luovutustappiot rahoitusvaroista | 0,0 | 0,0 |
Valuuttakurssitappiot | –4,8 | –2,0 |
| Muut rahoituskulut | –0,3 | –0,1 |
| I/S | –49,9 | –47,9 |
milj.euroa | Tasearvot | Käyvät arvot | Tasearvot | Käyvät arvot |
| Pitkäaikaiset | ||||
Joukkovelkakirjalainat | 1 093,2 | 1 092,8 | 895,8 | 885,1 |
Pankkilainat | 208,5 | 208,5 | 111,8 | 111,8 |
| Vuokrasopimusvelat | 93,0 | 93,0 | 75,5 | 75,5 |
B/S | 1 394,8 | 1 394,3 | 1 083,1 | 1 072,4 |
| Lyhytaikaiset | ||||
Joukkovelkakirjalainat | 184,9 | 184,7 | ||
Pankkilainat | 0,4 | 0,4 | 151,5 | 151,5 |
Vuokrasopimusvelat | 27,9 | 27,9 | 21,0 | 21,0 |
| Yritystodistukset | 90,0 | 90,0 | 307,0 | 307,0 |
| B/S | 303,2 | 303,0 | 479,6 | 479,6 |
1 698,0 | 1 697,3 | 1 562,7 | 1 552,0 |
| Lyhyt- | ||||||
| Pitkä- | Pitkä - | Lyhyt- | aikaiset | |||
| aikaiset | aikaiset | aikaiset | vuokra- | |||
| korolliset | vuokra- | korolliset | sopimus- | Johdan- | ||
| milj.euroa | velat | sopmusvelat | velat | velat | naiset | Yhteensä |
Velat 1.1. | 1 007,6 | 75,5 | 458,5 | 21,0 | –0,4 | 1 562,3 |
Nostot | 600,0 | 175,0 | 775,0 | |||
Takaisinmaksut | –3,3 | –658,1 | –29,4 | –690,8 | ||
Hankitut ja myydyt liiketoiminnot | 0,0 | –0,1 | –0,1 | –0,2 | ||
| Uudet sopimukset ja muut | ||||||
vuokrasopimusten muutokset | 17,7 | 36,3 | 54,0 | |||
Käypien arvojen muutokset | –2,6 | –0,1 | 0,5 | –2,2 | ||
| Siirto pitkä- ja lyhytaikaisen velan | ||||||
välillä | –300,0 | 300,0 | 0,0 | |||
| Muuntoerot | –0,1 | –0,1 | ||||
Velat 31.12. | 1 301,7 | 93,0 | 275,3 | 27,9 | 0,1 | 1 698,1 |
| Lyhyt- | ||||||
| Pitkä- | Pitkä- | Lyhyt- | aikaiset | |||
| aikaiset | aikaiset | aikaiset | vuokra- | |||
| 2024 | korolliset | vuokra- | korolliset | sopimus- | Johdan- | |
| milj.euroa | velat | sopmusvelat | velat | velat | naiset | Yhteensä |
Velat 1.1. | 996,7 | 67,8 | 282,2 | 20,8 | –1,0 | 1 366,5 |
Nostot | 100,0 | 428,0 | 528,0 | |||
Takaisinmaksut | –13,1 | –358,3 | –25,4 | –396,8 | ||
Hankitut ja myydyt liiketoiminnot | 21,9 | 1,3 | 6,3 | 0,4 | 29,9 | |
| Uudet sopimukset ja muut | ||||||
vuokrasopimusten muutokset | 6,4 | 25,2 | 31,6 | |||
Käypien arvojen muutokset | 2,1 | 0,4 | 0,7 | 3,1 | ||
| Siirto pitkä- ja lyhytaikaisen velan | ||||||
välillä | –100,0 | 100,0 | 0,0 | |||
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | ||||
Velat 31.12. | 1 007,6 | 75,5 | 458,5 | 21,0 | –0,4 | 1 562,3 |
| 2025 | |||||||
milj. euroa | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031– | Yhteensä |
Joukkovelkakirjalainat | 214,2 | 327,1 | 26,4 | 326,4 | 514,4 | 0,0 | 1 408,5 |
Rahoituskulut | 29,2 | 27,1 | 26,4 | 26,4 | 14,4 | 0,0 | 123,5 |
| Lyhennykset | 185,0 | 300,0 | 0,0 | 300,0 | 500,0 | 0,0 | 1 285,0 |
Pankkilainat | 7,0 | 10,9 | 7,5 | 6,9 | 6,9 | 208,9 | 248,1 |
Rahoituskulut | 6,6 | 6,5 | 6,5 | 6,5 | 6,5 | 6,6 | 39,2 |
| Lyhennykset | 0,4 | 4,4 | 1,0 | 0,4 | 0,4 | 202,3 | 208,9 |
Yritystodistukset | 90,0 | 90,0 | |||||
Rahoituskulut | 1,2 | 1,2 | |||||
| Lyhennykset | 88,8 | 88,8 | |||||
Vuokrasopimusvelat | 32,5 | 25,0 | 16,5 | 11,4 | 9,1 | 72,7 | 167,2 |
Rahoituskulut | 4,7 | 6,7 | 4,5 | 3,4 | 2,9 | 24,0 | 46,3 |
| Lyhennykset | 27,9 | 18,3 | 12,0 | 7,9 | 6,2 | 48,6 | 120,9 |
Johdannaiset | 0,1 | 0,0 | 0,1 | ||||
Sähköjohdannaiset | 0,1 | 0,0 | 0,1 | ||||
Valuuttajohdannaiset | 0,0 | 0,0 | |||||
| Korkojohdannaiset | 1,1 | 1,1 | |||||
| Ehdolliset vastikkeet | 1,5 | 1,5 | |||||
| Ostovelat | 188,9 | 188,9 | |||||
Yhteensä | 534,2 | 363,0 | 50,4 | 344,7 | 530,4 | 281,5 | 2 104,3 |
Rahoituskulut | 41,8 | 40,4 | 37,4 | 36,3 | 23,8 | 30,6 | 210,3 |
| Lyhennykset | 492,5 | 322,6 | 13,0 | 308,4 | 506,6 | 250,9 | 1 894,0 |
milj. euroa | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030– | Yhteensä |
Joukkovelkakirjalainat | 17,0 | 317,0 | 313,2 | 12,0 | 312,0 | 0,0 | 971,2 |
Rahoituskulut | 17,0 | 17,0 | 13,2 | 12,0 | 12,0 | 0,0 | 71,2 |
| Lyhennykset | 0,0 | 300,0 | 300,0 | 0,0 | 300,0 | 0,0 | 900,0 |
Pankkilainat | 158,7 | 8,3 | 6,0 | 5,7 | 4,1 | 108,3 | 291,0 |
Rahoituskulut | 7,2 | 3,8 | 3,7 | 3,7 | 3,7 | 5,6 | 27,6 |
| Lyhennykset | 151,5 | 4,5 | 2,3 | 2,0 | 0,4 | 102,7 | 263,4 |
Yritystodistukset | 307,0 | 307,0 | |||||
Rahoituskulut | 3,7 | 3,7 | |||||
| Lyhennykset | 303,3 | 303,3 | |||||
Vuokrasopimusvelat | 25,4 | 19,3 | 15,2 | 8,5 | 6,9 | 70,3 | 145,6 |
Rahoituskulut | 4,4 | 6,6 | 5,5 | 3,0 | 2,5 | 27,0 | 49,0 |
| Lyhennykset | 21,0 | 12,7 | 9,7 | 5,5 | 4,4 | 43,3 | 96,6 |
Johdannaiset | –0,4 | 0,0 | –0,4 | ||||
Sähköjohdannaiset | –0,4 | 0,0 | –0,4 | ||||
| Valuuttajohdannaiset | 0,0 | 0,0 | |||||
| Ehdolliset vastikkeet | 5,4 | 5,4 | |||||
| Ostovelat | 177,7 | 177,7 | |||||
Yhteensä | 690,9 | 344,6 | 334,4 | 26,2 | 323,0 | 178,6 | 1 897,6 |
Rahoituskulut | 32,0 | 27,4 | 22,4 | 18,7 | 18,2 | 32,6 | 151,2 |
| Lyhennykset | 658,9 | 317,2 | 312,0 | 7,5 | 304,8 | 146,0 | 1 746,4 |
| 31.12.2025 | ||||||
| Käypä arvo | Tasearvo | Nimellisarvo | Nimellis- | Efektiivinen | ||
| milj. euroa | milj. euroa | milj. euroa | korko-% | korko-% | Eräpäivä | |
| EMTN-ohjelma 2001 / 1000 milj.euroa | ||||||
I/2019 | 184,7 | 184,9 | 185,0 | 1,125 | 1,236 | 26.2.2026 |
I/2020 | 288,6 | 299,5 | 300,0 | 0,250 | 0,322 | 15.9.2027 |
I/2023 | 308,8 | 298,6 | 300,0 | 4,000 | 4,092 | 27.1.2029 |
I/2025 | 297,6 | 297,4 | 300,0 | 2,875 | 2,994 | 14.5.2030 |
| II/2025 | 197,8 | 197,7 | 200,0 | 2,875 | 3,060 | 14.5.2030 |
1 277,5 | 1 278,2 | 1 285,0 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Yhden vuoden kuluessa | 27,9 | 21,0 |
Yhtä vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 44,4 | 32,3 |
| Yli viiden vuoden kuluttua | 48,6 | 43,3 |
120,9 | 96,6 |
| Käypään arvoon | Käypään arvoon muiden | Jaksotettuun | ||||
| tulosvaikutteisesti | laajan tuloksen | hankintamenoon | ||||
| kirjattavat | erien kautta kirjattavat | kirjattavat | Kirjanpito- | Käyvät | ||
| rahoitusvarat/-velat | rahoitusvarat/-velat | rahoitusvarat/-velat | arvot | arvot | Liite | |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||||
Muut rahoitusvarat (1 | 0,6 | 15,1 | 15,6 | 15,6 | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0,0 | 116,9 | 116,9 | 116,9 | 6.2.2 | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 577,8 | 577,8 | 577,8 | 6.2.1 | ||
0,6 | 0,0 | 709,7 | 710,3 | 710,3 | ||
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||||
Rahoitusvelat | 1 394,8 | 1 394,8 | 1 394,3 | 7.4.2 | ||
Ostovelat ja muut velat (2 | 1,1 | 0,1 | 16,5 | 17,7 | 17,7 | 6.3 |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||||
Rahoitusvelat | 303,2 | 303,2 | 303,0 | 7.4.2 | ||
Ostovelat ja muut velat (2 | 1,5 | 430,9 | 432,3 | 432,3 | 6.3 | |
2,6 | 0,1 | 2 145,3 | 2 148,1 | 2 147,4 |
| Käypään arvoon | Käypään arvoon muiden | Jaksotettuun | ||||
| tulosvaikutteisesti | laajan tuloksen | hankintamenoon | ||||
| kirjattavat | erien kautta kirjattavat | kirjattavat | Kirjanpito- | Käyvät | ||
| milj.euroa | rahoitusvarat/-velat | rahoitusvarat/-velat | rahoitusvarat/-velat | arvot | arvot | Liite |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||||
Muut rahoitusvarat (1 | 0,6 | 15,0 | 15,6 | 15,6 | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0,4 | 104,7 | 105,1 | 105,1 | 6.2.2 | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 573,0 | 573,0 | 573,0 | 6.2.1 | ||
0,6 | 0,4 | 692,6 | 693,6 | 693,6 | ||
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||||
Rahoitusvelat | 1 083,1 | 1 083,1 | 1 072,4 | 7.4.2 | ||
Ostovelat ja muut velat (2 | 1,3 | 13,4 | 14,7 | 14,7 | 6.3 | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||||
Rahoitusvelat | 479,6 | 479,6 | 479,6 | 7.4.2 | ||
Ostovelat ja muut velat (2 | 4,1 | 406,2 | 410,3 | 410,3 | 6.3 | |
5,4 | 1 982,3 | 1 987,7 | 1 977,0 |
milj.euroa | 2025 | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat | ||||
| rahoitusvarat/-velat | ||||
Sähköjohdannaiset | –0,1 | –0,1 | ||
Valuuttajohdannaiset | 0,0 | 0,0 | ||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat/-velat | ||||
Korkojohdannaiset | –1,1 | –1,1 | ||
Noteeratut osakesijoitukset | 0,6 | 0,6 | ||
| Liiketoimintojen hankintoihin liittyvät ehdolliset vastikkeet | –1,5 | –1,5 | ||
–2,1 | 0,6 | –1,2 | –1,5 |
milj.euroa | 2024 | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat | ||||
| rahoitusvarat/-velat | ||||
Sähköjohdannaiset | 0,4 | 0,4 | ||
Valuuttajohdannaiset | 0,0 | 0,0 | ||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat/-velat | ||||
| Noteeratut osakesijoitukset | 0,6 | 0,6 | ||
| Liiketoimintojen hankintoihin liittyvät ehdolliset vastikkeet | –5,4 | –5,4 | ||
–4,5 | 0,6 | 0,4 | –5,4 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Tilikauden alussa | 5,4 | 1,1 |
Ehdollisen vastikkeen lisäys | 4,9 | |
Ehdollisen vastikkeen maksu | –1,7 | –0,6 |
Ehdollisen vastikkeen purku | –1,9 | |
| Muuntoerot | –0,3 | 0,1 |
Tilikauden lopussa | 1,5 | 5,4 |
2025 | 2024 | |||||
Voimassaoloaika | Voimassaoloaika | |||||
milj.euroa | Alle 1 vuosi | 1–5 vuotta | Yli 5 vuotta | Alle 1 vuosi | 1–5 vuotta | Yli 5 vuotta |
Sähköjohdannaiset | 2,9 | 2,4 | ||||
Valuuttajohdannaiset | 3,9 | 4,0 | ||||
Korkojohdannaiset | 200,0 | |||||
206,8 | 6,4 | |||||
2025 | 2024 | |||||
| Positiivinen | Negatiivinen | Positiivinen | Negatiivinen | |||
| milj.euroa | käypä arvo | käypä arvo | Yhteensä | käypä arvo | käypä arvo | Yhteensä |
Sähköjohdannaiset | –0,1 | –0,1 | 0,4 | 0,4 | ||
Valuuttajohdannaiset | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
Korkojohdannaiset | –1,1 | –1,1 | ||||
0,0 | –1,2 | –1,2 | 0,4 | 0,4 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Tilikauden verot | –76,1 | –80,1 |
Edellisten tilikausien verot | 0,1 | 0,0 |
| Laskennalliset verot | –7,1 | –11,4 |
| I/S | –83,0 | –91,5 |
2025 | 2024 | |||||
| Ennen | Vero- | Verojen | Ennen | Vero- | Verojen | |
| milj.euroa | veroja | vaikutus | jälkeen | veroja | vaikutus | jälkeen |
| Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen | ||||||
määrittämisestä johtuvat erät | –0,4 | 0,1 | –0,3 | –0,3 | 0,1 | –0,2 |
| Rahavirran suojaukset | –0,5 | 0,1 | –0,4 | –0,7 | 0,1 | –0,5 |
–0,8 | 0,2 | –0,7 | –1,0 | 0,2 | –0,8 |
milj.euroa | 2025 | 2024 | |
| I/S | Tulos ennen veroja | 424,8 | 447,9 |
Kotimaan verokannan mukainen vero | –85,0 | –89,6 | |
| Verovaikutukset seuraavista: | |||
Verovapaat tuotot | 0,1 | 0,0 | |
Vähennyskelvottomat kulut | –1,0 | –2,1 | |
Ulkomaisten tytäryhtiöiden verovaikutus | 3,1 | 2,7 | |
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden käyttö | 0,5 | 0,2 | |
Tappio, josta ei ole kirjattu laskennallista verosaamista | –0,8 | –2,0 | |
Verot aikaisemmilta tilikausilta | 0,1 | 0,0 | |
| Muut erät | –0,2 | –0,8 | |
| I/S | Verot tuloslaskelmassa | –83,0 | –91,5 |
Efektiivinen verokanta, % | 19,5 | 20,4 | |
| Kirjattu | Kirjattu | Hankitut | ||||
| tulos- | laajaan tulos- | liike- | Muunto- | |||
milj. euroa | 1.1.2025 | laskelmaan | laskelmaan | toiminnot | erot | 31.12.2025 |
Vuokrasopimusvelat | 17,6 | 3,6 | 21,2 | |||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | –15,6 | –4,5 | –20,1 | |||
Vuokrasopimukset yhteensä | 2,0 | –0,8 | 1,2 | |||
Sisäiset katteet | 1,9 | –0,3 | 1,5 | |||
Osakepalkkiojärjestelmät | 2,8 | –1,2 | 1,6 | |||
Eläkevelvoitteet | 1,9 | 0,0 | 0,1 | 2,0 | ||
Varaukset | 1,8 | 4,9 | 6,8 | |||
| Muut väliaikaiset erot | 0,8 | 0,4 | 0,1 | –0,1 | 0,0 | 1,2 |
B/S | 11,1 | 2,9 | 0,2 | –0,1 | 0,0 | 14,2 |
| Kirjattu | Hankitut | ||||
| tulos- | liike- | Muunto- | |||
milj. euroa | 1.1.2025 | laskelmaan | toiminnot | erot | 31.12.2025 |
| Aineettomien ja aineellisten | |||||
| hyödykkeiden arvostaminen käypään | |||||
arvoon liiketoimintojen yhdistämisissä | 3,7 | –1,5 | 0,8 | 0,0 | 2,9 |
Kertyneet poistoerot | 21,4 | 2,5 | 23,9 | ||
Rahoitusleasingsopimukset | 0,9 | 0,2 | 1,1 | ||
Asiakassopimukset | 1,7 | 0,1 | 1,8 | ||
Joukkovelkakirjalainat | 0,3 | –0,2 | 0,2 | ||
Laskennallinen voitonjakovero | 8,5 | 8,9 | 17,4 | ||
| Muut väliaikaiset erot | 1,6 | 0,0 | 1,6 | ||
B/S | 38,1 | 10,0 | 0,8 | 0,0 | 48,9 |
| Kirjattu | Kirjattu | Hankitut | ||||
| tulos- | laajaan tulos- | liike- | Muunto- | |||
milj. euroa | 1.1.2024 | laskelmaan | laskelmaan | toiminnot | erot | 31.12.2024 |
Vuokrasopimusvelat | 16,4 | 1,2 | 17,6 | |||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | –14,6 | –1,0 | –15,6 | |||
Vuokrasopimukset yhteensä | 1,8 | 0,2 | 2,0 | |||
Sisäiset katteet | 2,4 | –0,5 | 1,9 | |||
Osakepalkkiojärjestelmät | 3,6 | –0,8 | 2,8 | |||
Eläkevelvoitteet | 2,1 | –0,3 | 0,1 | 1,9 | ||
Varaukset | 1,0 | 0,8 | 1,8 | |||
| Muut väliaikaiset erot | 0,6 | –0,2 | 0,1 | 0,2 | 0,0 | 0,8 |
B/S | 11,5 | –0,8 | 0,2 | 0,2 | 0,0 | 11,1 |
| Kirjattu | Hankitut | ||||
| tulos- | liike- | Muunto- | |||
milj. euroa | 1.1.2024 | laskelmaan | toiminnot | erot | 31.12.2024 |
| Aineettomien ja aineellisten | |||||
| hyödykkeiden arvostaminen käypään | |||||
arvoon liiketoimintojen yhdistämisissä | 2,0 | –1,1 | 2,7 | 0,0 | 3,7 |
Kertyneet poistoerot | 18,0 | 3,2 | 0,1 | 21,4 | |
Rahoitusleasingsopimukset | 0,9 | 0,0 | 0,9 | ||
Asiakassopimukset | 1,7 | 0,0 | 1,7 | ||
Joukkovelkakirjalainat | 0,5 | –0,2 | 0,3 | ||
Laskennallinen voitonjakovero | 8,5 | 8,5 | |||
| Muut väliaikaiset erot | 1,6 | 0,1 | 1,6 | ||
B/S | 24,7 | 10,6 | 2,8 | 0,0 | 38,1 |
| Uudelleen- | |||
| milj.euroa | järjestelyvaraus | Muut | Yhteensä |
1.1.2024 | 2,8 | 1,7 | 4,5 |
Varausten lisäykset | 15,5 | 15,5 | |
Käytetyt varaukset | –8,5 | –8,5 | |
| Käyttämättömien varausten peruutukset | –1,7 | –1,7 | |
31.12.2024 | 8,1 | 1,7 | 9,8 |
Varausten lisäykset | 25,3 | 17,4 | 42,7 |
Käytetyt varaukset | –11,0 | –11,0 | |
| Käyttämättömien varausten peruutukset | –1,2 | –1,2 | |
31.12.2025 | 21,2 | 19,0 | 40,2 |
milj.euroa | 2025 | 2024 | |
B/S | Pitkäaikaiset varaukset | 17,6 | 3,3 |
B/S | Lyhytaikaiset varaukset | 22,7 | 6,5 |
40,2 | 9,8 |
milj.euroa | Myynnit | Ostot | Investoinnit | Saamiset | Velat |
Osakkuusyritykset | 1,3 | 1,5 | 17,0 | 22,4 | 0,0 |
| milj.euroa | ||||
Osakkuusyritykset | 1,6 | 0,9 | 10,0 | 0,0 |
| Konsernin | ||
Tytäryritykset | Kotipaikka | omistusosuus - % |
Digiset Oy | Helsinki, Suomi | 100 |
Elisa Eesti AS | Tallinna, Viro | 100 |
Elisa Finance Oü | Tallinna, Viro | 100 |
Elisa France SAS | Les Sorinieres, Ranska | 100 |
Elisa IndustrIQ Oy | Helsinki, Suomi | 100 |
Elisa camLine Holding GmbH | Petershausen, Saksa | 100 |
camLine GmbH | Petershausen, Saksa | 100 |
camLine Solutions S.r.l. | Iași, Romania | 100 |
Romaric Automation Design Inc. | Utah, Yhdysvallat | 100 |
| Konsernin | ||
Tytäryritykset | Kotipaikka | omistusosuus - % |
camLine Hungary Kft. | Szombathely, Unkari | 60 |
camLine Pte. Ltd. | Singapore, Singapore | 100 |
camLine Taiwan | New Taipei City, Taiwan | 100 |
camLine sdn. Bhd. | Bayan Lepas, Malesia | 100 |
PT Elisa camLine Indonesia | Surabaya, Indonesia | 100 |
Suzhou camLine Technology Co. Ltd | Suzhou, Kiina | 100 |
iCADA AG | Weinfelden, Sveitsi | 100 |
iCADA GmbH | Ludwigshafen, Saksa | 100 |
Elisa IndustrIQ Finland Oy | Tampere, Suomi | 100 |
sedApta s.r.l. | Genova, Italia | 100 |
Elisa Industriq Italy | Genova, Italia | 100 |
Elisa Industriq Germany GmbH | Chemnitz, Saksa | 100 |
Elisa Industriq UK Ltd | Lontoo, Englanti | 100 |
Elisa Industriq France | Changé, Ranska | 100 |
TenForce NV | Leuven, Belgia | 50 |
Process Data Control Corporation | Arlington, TX, Yhdysvallat | 50 |
Corporate Car Solutions Italia S.r.l. | Rooma, Italia | 50 |
Elisa IndustrIQ USA Inc. | Murphy, TX, Yhdysvallat | 100 |
Elisa Santa Monica Oy | Helsinki, Suomi | 100 |
Elistar AB | Tukholma, Ruotsi | 100 |
Elisa Polystar Finland Oy | Helsinki, Suomi | 100 |
Elisa Polystar UK Ltd. | Guildford, Englanti | 100 |
Elisa Polystar Poland SP. z.o.o. | Lublin, Puola | 100 |
Elisa Polystar Slovakia s.r.o. | Bratislava, Slovakia | 100 |
Polystar Egypt LLC | Kairo, Egypti | 100 |
Elisa Polystar Canada Inc. | Toronto, Kanada | 100 |
Elisa Polystar USA Inc. | Frisco,TX, Yhdysvallat | 100 |
Elisa Polystar Sweden AB | Tukholma, Ruotsi | 100 |
Polystar Asia Private Ltd. | Singapore, Singapore | 100 |
Elisa Polystar Australia Pty | Sydney, Australia | 100 |
Elisa Polystar Spain S.L. | Bilbao, Espanja | 100 |
Enia Oy | Helsinki, Suomi | 100 |
Fenix Solutions Oy | Turku, Suomi | 100 |
| Konsernin | ||
Tytäryritykset | Kotipaikka | omistusosuus - % |
Fonum Oy | Helsinki, Suomi | 100 |
Kepit Systems Oy | Vaasa, Suomi | 70 |
Kiinteistö Oy Raision Luolasto | Espoo, Suomi | 100 |
Kiinteistö Oy Rinnetorppa | Kuusamo, Suomi | 100 |
Kiinteistö Oy Tapiolan Luolasto | Espoo, Suomi | 100 |
LNS Kommunikation AB | Tukholma, Ruotsi | 100 |
Moontalk Oy | Oulu, Suomi | 93 |
Preminet Oy | Helsinki, Suomi | 100 |
| Yhteisjärjestelyt | ||
Kiinteistö Oy Brahenkartano | Turku, Suomi | 60 |
milj.euroa | 2025 | 2024 | |
| I/S | Konsernin osuus osakkuusyritysten tuloksista | –1,1 | –1,2 |
B/S Osakkuusyritysten tasearvo konsernin taseessa | 19,5 | 11,7 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Tilikauden alussa | 11,7 | 20,8 |
Lisäykset (1 | 8,9 | 0,0 |
Siirrot erien välillä (2 | –7,8 | |
Osuus tilikauden tuloksista | –1,1 | –1,2 |
| Saadut osingot | 0,0 | 0,0 |
B/S Tilikauden lopussa | 19,5 | 11,7 |
| Konsernin | ||
Osakkuusyritykset | Kotipaikka | omistusosuus - % |
FNE-Finland Oy | Kontiolahti, Suomi | 48,8 |
KE-Masto Oy | Kajaani, Suomi | 49,5 |
Kiinteistö Oy Helsingin Lauttasaarentie 19 | Helsinki, Suomi | 41,7 |
Kiinteistö Oy Helsingin Sentnerikuja 6 | Helsinki, Suomi | 50,0 |
Kiinteistö Oy Helsingin Stenbäckinkatu 5 | Helsinki, Suomi | 40,0 |
Kiinteistö Oy Herrainmäen Luolasto | Tampere, Suomi | 50,0 |
Kiinteistö Oy Pohjanplassi | Lapua, Suomi | 39,3 |
Kiinteistö Oy Riihimäen Maisterinkatu 9 | Riihimäki, Suomi | 35,0 |
Kiinteistö Oy Runeberginkatu 43 | Helsinki, Suomi | 29,6 |
Misteli Fiber Oy | Helsinki, Suomi | 45,0 |
MVC Mobile Video Communication GmbH | Kronberg im Taunus, Saksa | 37,5 |
Suomen Numerot NUMPAC Oy | Helsinki, Suomi | 33,3 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Vuokrakulut alle 12 kk pituisista vuokrasopimuksista | 37,0 | 39,9 |
| Vuokrakulut arvoltaan vähäisistä omaisuuseristä | 12,5 | 14,7 |
49,5 | 54,6 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Yhden vuoden kuluessa | 13,5 | 14,9 |
Yhtä vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 2,6 | 3,8 |
| Yli viiden vuoden kuluttua | 0,6 | 0,6 |
16,7 | 19,3 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
Yhden vuoden kuluessa | 3,0 | 2,9 |
| Yhtä vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 0,1 | 0,2 |
3,1 | 3,1 |
milj.euroa | 2025 | 2024 |
| Omasta puolesta annetut vakuudet | ||
Kiinnitykset | 3,8 | 3,8 |
Takaukset | 4,4 | 2,8 |
| Talletukset | 0,5 | 0,6 |
| Muiden puolesta annetut vakuudet | ||
| Takaukset | 0,2 | 0,5 |
8,8 | 7,6 | |
| Muut sopimusvelvoitteet | ||
Venture Capital -sijoitussitoumus | 0,1 | 0,2 |
| Takaisinostovastuut | 0,0 | |
| 0,1 | 0,2 |
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | |
| TULOSLASKELMA | |||||
Liikevaihto, milj. euroa | 2 257 | 2 191 | 2 180 | 2 130 | 1 998 |
Liikevaihdon muutosprosentti | 3,0 | 0,5 | 2,4 | 6,6 | 5,5 |
Käyttökate, milj. euroa | 764 | 767 | 756 | 733 | 697 |
Käyttökate, % liikevaihdosta | 33,9 | 35,0 | 34,7 | 34,4 | 34,9 |
Liikevoitto, milj. euroa | 466 | 488 | 482 | 470 | 431 |
Liikevoitto, % liikevaihdosta | 20,6 | 22,3 | 22,1 | 22,1 | 21,6 |
Tulos ennen veroja, milj. euroa | 425 | 448 | 458 | 456 | 418 |
Tulos ennen veroja, % liikevaihdosta | 18,8 | 20,4 | 21,0 | 21,4 | 20,9 |
Oman pääoman tuotto (ROE), % | 26,8 | 27,6 | 29,4 | 30,4 | 28,8 |
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % | 16,2 | 17,7 | 18,5 | 18,3 | 16,9 |
Tutkimus- ja kehitysmenot, milj. euroa | 38 | 27 | 24 | 21 | 16 |
Tutkimus- ja kehitysmenot, % liikevaihdosta | 1,7 | 1,2 | 1,1 | 1,0 | 0,8 |
| TASE | |||||
Velkaantumisaste (gearing), % | 119,8 | 113,9 | 100,8 | 101,9 | 101,2 |
Maksuvalmius (current ratio) | 1,1 | 0,8 | 1,0 | 1,0 | 1,4 |
Omavaraisuusaste, % | 35,9 | 38,7 | 41,6 | 40,6 | 39,9 |
Korottomat velat, milj. euroa | 559 | 501 | 463 | 488 | 491 |
Korollinen nettovelka | 1 508 | 1 473 | 1 304 | 1 276 | 1 219 |
Taseen loppusumma, milj. euroa | 3 516 | 3 356 | 3 125 | 3 101 | 3 028 |
| SIJOITUKSET | |||||
Osakkeiden hankinnat, milj. euroa | 15 | 114 | 12 | 25 | 28 |
| INVESTOINNIT KÄYTTÖOMAISUUTEEN | |||||
Bruttoinvestoinnit, milj. euroa | 355 | 338 | 321 | 290 | 265 |
Bruttoinvestoinnit, % liikevaihdosta | 15,7 | 15,4 | 14,7 | 13,6 | 13,3 |
| HENKILÖSTÖ | |||||
Henkilöstö keskimäärin tilikaudella | 6 233 | 5 781 | 5 721 | 5 523 | 5 391 |
Liikevaihto/henkilö, 1 000 euroa | 362 | 379 | 381 | 386 | 371 |
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | |
| TULOSLASKELMA | |||||
Vertailukelpoinen käyttökate, milj. euroa | 808 | 783 | 756 | 735 | 706 |
Vertailukelpoinen käyttökate, % liikevaihdosta | 35,8 | 35,7 | 34,7 | 34,5 | 35,3 |
Vertailukelpoinen liikevoitto, milj. euroa | 512 | 504 | 487 | 472 | 439 |
Vertailukelpoinen liikevoitto, % liikevaihdosta | 22,7 | 23,0 | 22,4 | 22,2 | 22,0 |
Vertailukelpoinen tulos ennen veroja, milj. euroa | 471 | 469 | 464 | 458 | 427 |
Vertailukelpoinen tulos ennen veroja, % liikevaihdosta | 20,9 | 21,4 | 21,3 | 21,5 | 21,4 |
Vertailukelpoinen oman pääoman tuotto (ROE), % | 29,7 | 29,0 | 29,7 | 30,5 | 29,3 |
Vertailukelpoinen sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % | 17,7 | 18,5 | 18,7 | 18,4 | 17,2 |
Vertailukelpoinen tulos / osake (EPS) | 2,36 | 2,35 | 2,37 | 2,34 | 2,19 |
| Vertailukelpoisten tunnuslukujen laskentakaavat | ||
Vertailukelpoinen käyttökate | Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset +/– vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | |
| Vertailukelpoinen liikevoitto | Tilikauden tulos + tuloverot + rahoitustuotot ja -kulut + | |
| osuus osakkuusyritysten tuloksesta +/– vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | ||
Vertailukelpoinen kauden tulos | Tilikauden tulos +/– vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos | ||
| Vertailukelpoinen tulos / osake | +/– vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | |
| (Vertailukelpoinen EPS) | Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä keskimäärin tilikaudella | |
| Vertailukelpoinen oman pääoman | Tilikauden tulos +/– vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | × 100 |
| tuotto (ROE), % | Oma pääoma yhteensä (keskimäärin) | |
| Tulos ennen veroja + rahoituskulut rahoitusveloista | ||
| Vertailukelpoinen sijoitetun | +/– vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | |
| pääoman tuotto (ROI), % | × 100 | |
| Oma pääoma + korolliset rahoitusvelat (keskimäärin) | ||
| Vertailukelpoinen kassavirta | Liiketoiminnan nettorahavirta – investointien nettorahavirta | |
| investointien jälkeen | +/– vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät |
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | |
Osakepääoma, euroa | 83 033 008 | 83 033 008 | 83 033 008 | 83 033 008 | 83 033 008 |
Osakkeiden lukumäärä vuoden lopussa | 160 513 534 | 160 409 466 | 160 388 419 | 160 259 695 | 160 187 301 |
Osakkeiden lukumäärä keskimäärin | 160 503 270 | 160 508 759 | 160 376 432 | 160 253 348 | 160 174 453 |
Osakkeiden lukumäärä vuoden lopussa, laimennettu | 160 662 578 | 160 568 849 | 160 542 095 | 160 416 729 | 160 187 301 |
Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimennettu | 160 652 314 | 160 668 143 | 160 530 108 | 160 410 382 | 160 174 453 |
Osakekannan markkina-arvo, milj. euroa (2 | 6 315 | 6 995 | 7 006 | 8 276 | 9 056 |
Osakekohtainen tulos (EPS), euroa | 2,13 | 2,23 | 2,34 | 2,33 | 2,15 |
Osakekohtainen osinko, euroa | 2,40 (6 | 2,35 | 2,25 | 2,15 | 2,05 |
Osinko tuloksesta, % | 112,6 | 105,3 | 96,2 | 92,1 | 95,6 |
Osakekohtainen oma pääoma, euroa | 7,80 | 8,01 | 8,05 | 7,78 | 7,48 |
Hinta/voitto -suhde (P/E) | 17,7 | 18,7 | 17,9 | 21,2 | 25,2 |
Efektiivinen osinkotuotto, % (3 | 6,4 | 5,6 | 5,4 | 4,3 | 3,8 |
| Osakkeen kurssikehitys Nasdaq Helsingissä | |||||
Keskikurssi, euroa | 43,11 | 43,23 | 48,86 | 51,99 | 51,00 |
Kurssi vuoden lopussa, euroa | 37,74 | 41,80 | 41,87 | 49,46 | 54,12 |
Alin kurssi, euroa | 36,46 | 40,18 | 39,41 | 45,57 | 45,10 |
Ylin kurssi, euroa | 48,16 | 49,08 | 56,52 | 56,90 | 56,18 |
Osakkeiden pörssivaihdon kehitys Nasdaq Helsingissä (4 | |||||
Kokonaisvaihto 1 000 kpl | 74 911 | 69 716 | 64 380 | 71 229 | 81 557 |
Vaihdon osuus osakkeiden määrästä, % (5 | 45 | 42 | 38 | 43 | 49 |
| Osakekohtainen tulos (EPS) | Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos |
| Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä keskimäärin tilikaudella | |
Osakekohtainen osinko (1 | Osakeantioikaistu osinko |
| Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä tilinpäätöspäivänä | |
| Osakekohtainen osinko | |
Efektiivinen osinkotuotto, % (1 | × 100 |
| Osakeantioikaistu pörssikurssi tilinpäätöspäivänä | |
| Osakekohtainen osinko | |
Osinko tuloksesta, % (1 | × 100 |
| Osakekohtainen tulos | |
| Osakekohtainen oma pääoma | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma |
| Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä tilinpäätöspäivänä | |
| Hinta/voitto -suhde (P/E-luku) | Pörssikurssi tilinpäätöspäivänä |
| Osakekohtainen tulos |