| Konsernin tuloslaskelma | |||
milj.euroa | Liite | 2023 | 2022 |
| Liikevaihto | 2.1, 2.3 | ||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2.4 | ||
| Materiaalit ja palvelut | 2.5 | – | – |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 4.1 | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 2.5 | – | – |
| Käyttökate | 2.1 | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 2.1, 5.1 | – | – |
| Liikevoitto | 2.1 | ||
| Rahoitustuotot | 7.4.1 | ||
| Rahoituskulut | 7.4.1 | – | – |
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | – | – | |
Tulos ennen veroja | |||
| Tuloverot | 8.1.1 | – | – |
Tilikauden tulos | |||
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | – | – | |
| Tulos/osake (euroa) | |||
| Laimentamaton | 2.6 | ||
| Laimennettu | 2.6 | ||
| Ulkona olevia osakkeita keskimäärin (1 000 osaketta) | |||
| Laimentamaton | 2.6 | ||
| Laimennettu | 2.6 | ||
| Konsernin laaja tuloslaskelma | |||
milj.euroa | Liite | 2023 | 2022 |
Tilikauden tulos | |||
| Muut laajan tuloksen erät verovaikutus huomioituna | |||
| Erät, jotka voidaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi | |||
Rahavirran suojaukset | – | – | |
Muuntoerot | – | – | |
| Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | |||
| Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä johtuvat | |||
| erät | 4.3 | ||
Muut laajan tuloksen erät | – | ||
Tilikauden laaja tulos | |||
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | – | – | |
| Konsernin rahavirtalaskelma | |||
milj.euroa | Liite | 2023 | 2022 |
| Liiketoiminnan rahavirrat | |||
Tulos ennen veroja | |||
| Oikaisut | |||
| Poistot ja arvonalentumiset | 5.1 | ||
Rahoitustuotot (-) ja -kulut (+) | 7.4.1 | ||
Käyttöomaisuuden myyntivoitot (-) ja -tappiot (+) | – | – | |
Varausten lisäys (+) / vähennys (-) tuloslaskelmassa | – | ||
| Muut oikaisut | – | – | |
| Käyttöpääoman muutos | |||
Myynti- ja muiden saamisten lisäys (-) / vähennys (+) | – | – | |
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+) | – | ||
| Osto- ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (-) | |||
– | |||
Saadut osingot | |||
Saadut korot | |||
Maksetut korot | – | – | |
| Maksetut verot | – | – | |
Liiketoiminnan nettorahavirta | |||
milj.euroa | Liite | 2023 | 2022 |
| Investointien rahavirrat | |||
| Tytäryritysten hankinnat | 3 | – | |
Tytäryritysten ehdolliset vastikkeet | – | – | |
Osakkuusyritysten hankinnat | – | ||
Muiden sijoitusten hankinnat | – | – | |
Investoinnit käyttöomaisuushyödykkeisiin | – | – | |
Lainasaamisten takaisinmaksut | |||
Tytäryritysten ja liiketoimintojen myynnit | – | ||
Muiden sijoitusten myynnit | |||
| Käyttöomaisuushyödykkeiden myynnit | |||
Investointien nettorahavirta | – | – | |
Rahavirta ennen rahoitusta | |||
| Rahoituksen rahavirrat | |||
Pitkäaikaisten lainojen nostot | |||
Pitkäaikaisten lainojen maksut | – | – | |
Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+) / vähennys (-) | – | ||
Vuokrasopimusvelkojen maksut | – | – | |
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta | – | ||
| Maksetut osingot | – | – | |
Rahoituksen nettorahavirta | – | – | |
Rahavarojen muutos | – | – | |
Muuntoerot | – | ||
| Rahavarat tilikauden alussa | |||
| Rahavarat tilikauden lopussa |
| Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista | ||||||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||
| Sijoitetun | ||||||||
| vapaan | Määräys- | |||||||
| oman | Kertyneet | vallattomien | Oma | |||||
| Osake- | Omat | pääoman | Muut | voitto- | omistajien | pääoma | ||
| milj. euroa | pääoma | osakkeet | rahasto | rahastot | varat | Yhteensä | osuus | yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2022 | – | |||||||
Tilikauden tulos | – | |||||||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||||||
Muuntoerot | – | – | – | |||||
Rahavirran suojaukset | – | – | – | |||||
Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | ||||||||
Muut laajan tuloksen erät yhteensä | – | – | – | |||||
Tilikauden laaja tulos | – | |||||||
Osingonjako | – | – | – | – | ||||
Osakepalkitseminen | ||||||||
Määräysvallan hankinta tytäryrityksessä | ||||||||
Muut muutokset | ||||||||
Oma pääoma 31.12.2022 | – | |||||||
Tilikauden tulos | – | |||||||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||||||
Muuntoerot | – | – | – | |||||
Rahavirran suojaukset | – | – | – | |||||
| Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | ||||||||
Muut laajan tuloksen erät yhteensä | – | |||||||
Tilikauden laaja tulos | – | |||||||
Osingonjako | – | – | – | – | ||||
Osakepalkitseminen | ||||||||
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinta | – | – | ||||||
Muut muutokset | – | |||||||
Oma pääoma 31.12.2023 | – |
| 2023 | Henkilö- | Yritys- | Kohdista- | Konserni |
| milj.euroa | asiakkaat | asiakkaat | mattomat | yhteensä |
Liikevaihto | 1 334,7 | 845,8 | 2 180,5 | |
Käyttökate | 520,8 | 235,1 | 755,9 | |
Poistot ja arvonalentumiset | –179,3 | –94,9 | –274,1 | |
Liikevoitto | 341,6 | 140,3 | 481,8 | |
Rahoitustuotot | 8,7 | 8,7 | ||
Rahoituskulut | –32,0 | –32,0 | ||
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | –0,4 | –0,4 | ||
Tulos ennen veroja | 458,1 | |||
Investoinnit | 213,0 | 108,4 | 321,4 | |
Varat | 1 900,5 | 1 110,7 | 113,4 | 3 124,6 |
| 2022 | Henkilö- | Yritys- | Kohdista- | Konserni |
| milj.euroa | asiakkaat | asiakkaat | mattomat | yhteensä |
Liikevaihto | 1 300,9 | 828,6 | 2 129,5 | |
Käyttökate | 495,7 | 237,6 | 733,3 | |
Poistot ja arvonalentumiset | –174,0 | –89,5 | –263,4 | |
Liikevoitto | 321,7 | 148,1 | 469,8 | |
Rahoitustuotot | 5,6 | 5,6 | ||
Rahoituskulut | –18,7 | –18,7 | ||
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | –0,7 | –0,7 | ||
Tulos ennen veroja | 456,0 | |||
Investoinnit | 190,6 | 99,1 | 289,7 | |
Varat | 1 891,9 | 1 082,4 | 126,5 | 3 100,8 |
| 2023 | Muu | Konserni | ||
milj.euroa | Suomi | Eurooppa | Muut maat | yhteensä |
Liikevaihto | 1 821,6 | 306,2 | 52,7 | 2 180,5 |
Varat | 2 597,3 | 497,3 | 30,0 | 3 124,6 |
| 2022 | Muu | Konserni | ||
milj.euroa | Suomi | Eurooppa | Muut maat | yhteensä |
Liikevaihto | 1 782,2 | 295,7 | 51,7 | 2 129,5 |
Varat | 2 578,7 | 489,3 | 32,8 | 3 100,8 |
milj. euroa | 2023 | 2022 |
Rakennejärjestelyt | –2,0 | |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät käyttökatteessa | –2,0 | |
Arvonalentumiset | –5,6 | |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liikevoitossa | ||
ja tuloksessa ennen veroja | –5,6 | –2,0 |
Tuloverot vertailukelpoisuuteen vaikuttavista eristä | 1,1 | 0,4 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät tilikauden tuloksessa | –4,5 | –1,6 |
milj.euroa | 2023 | 2022 | |
| Vertailukelpoinen käyttökate | |||
| I/S | Käyttökate | 755,9 | 733,3 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät käyttökatteessa | 2,0 | ||
755,9 | 735,3 | ||
| Vertailukelpoinen liikevoitto | |||
| I/S | Liikevoitto | 481,8 | 469,8 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liikevoitossa | 5,6 | 2,0 | |
487,4 | 471,8 | ||
| Vertailukelpoinen tulos ennen veroja | |||
| I/S | Tulos ennen veroja | 458,1 | 456,0 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät tuloksessa ennen veroja | 5,6 | 2,0 | |
463,7 | 458,0 | ||
| Vertailukelpoinen tilikauden tulos | |||
| I/S | Tilikauden tulos | 374,0 | 372,8 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät tuloksessa | 4,5 | 1,6 | |
378,5 | 374,4 | ||
| Vertailukelpoinen emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos | |||
Vertailukelpoinen tilikauden tulos | 378,5 | 374,4 | |
Määräysvallattomien omistajien osuus | –1,2 | –1,3 | |
379,7 | 375,7 | ||
| Vertailukelpoinen tulos/osake, euroa | |||
Vertailukelpoinen emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos | 379,7 | 375,7 | |
Keskimääräinen osakemäärä, laimennettu (1 000 kpl) | 160 530 | 160 410 | |
2,37 | 2,34 |
milj. euroa | 2023 | 2022 |
| Osakkeiden ja liiketoimintojen hankinnat sekä myynnit | 13,8 | 20,9 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät rahavirrassa ennen rahoitusta | 13,8 | 20,9 |
| Vertailukelpoinen kassavirta investointien jälkeen | ||
C/F Rahavirta ennen rahoitusta | 347,0 | 299,9 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät rahavirrassa ennen rahoitusta | 13,8 | 20,9 |
360,8 | 320,9 | |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Palveluliikevaihto | 1 781,4 | 1 726,8 |
Laiteliikevaihto | 398,7 | 402,7 |
| Korkoliikevaihto | 0,4 | |
| I/S | 2 180,5 | 2 129,5 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Matkaviestintä | 1 290,2 | 1 252,5 |
| Kiinteä verkko ja muut | 890,2 | 877,0 |
| I/S | 2 180,5 | 2 129,5 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot | 4,2 | 0,2 |
| Tytäryritysten myyntivoitot | 0,5 | |
Julkiset avustukset | 0,0 | 0,4 |
| Muut | 5,1 | 6,3 |
| I/S | 9,8 | 6,9 |
| milj.euroa | 2023 | 2022 |
Ostot tilikauden aikana | 529,0 | 556,4 |
Varastojen muutos | 11,2 | –8,8 |
Ulkopuoliset palvelut | 277,7 | 272,9 |
Valuuttakurssivoitot- ja tappiot | 0,0 | 0,2 |
| I/S | 817,9 | 820,8 |
| milj. euroa | 2023 | 2022 |
Tilintarkastus | 0,4 | 0,4 |
Veroneuvonta | 0,0 | 0,0 |
Muut palvelut | 0,1 | 0,0 |
0,5 | 0,4 |
| milj.euroa | 2023 | 2022 |
Kuluksi kirjatut tutkimus- ja kehittämismenot | 15,5 | 13,4 |
Aktivoidut kehittämismenot | 8,9 | 8,0 |
24,4 | 21,4 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos | 2023 | 2022 |
I/S Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden tulos (milj.euroa) | 375,2 | 374,1 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) | 160 376 | 160 253 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 2,34 | 2,33 |
| Laimennettu osakekohtainen tulos | 2023 | 2022 |
I/S Tilikauden tulos laimennusvaikutuksella oikaistun osakekohtaisen | ||
| tuloksen laskemiseksi (milj.euroa) | 375,2 | 374,1 |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana (1 000 kpl) | 160 376 | 160 253 |
| Osakepalkkiojärjestelmien vaikutus | 154 | 157 |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo laimennusvaikutuksella | ||
| oikaistun osakekohtaisen tuloksen laskemiseksi (1 000 kpl) | 160 530 | 160 410 |
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 2,34 | 2,33 |
| milj. euroa | arvot |
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet | 1,0 |
Vaihto-omaisuus | 2,4 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 23,6 |
Rahavarat | 2,2 |
Laskennalliset verovelat | –1,1 |
Rahoitusleasingvelat | –0,3 |
| Ostovelat ja muut velat | –6,9 |
| 20,9 |
| milj. euroa | |
| Myydyn yrityksen rahavarat | –2,2 |
| –2,2 |
| milj. euroa | |
Myyntihinta | 11,0 |
Myydyn yrityksen nettovarallisuus | –20,9 |
| Aiemmat liiketoimet | 10,4 |
Myyntivoitto | 0,5 |
| Kirjatut | |
| milj. euroa | arvot |
Käteinen raha | 13,4 |
| Ehdollinen kauppahinta | 1,1 |
Kokonaishankintameno | 14,4 |
| milj. euroa | |
Aineelliset hyödykkeet | 0,0 |
Aineettomat hyödykkeet | 0,5 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0,8 |
Rahavarat | 1,0 |
Laskennalliset verovelat | –0,1 |
Ostovelat ja muut velat | –0,4 |
| Tuloverovelat | –0,3 |
| 1,5 |
| milj. euroa | |
Rahana maksettu kauppahinta | –13,4 |
| Hankitun kohteen rahavarat | 1,0 |
| –12,3 |
| milj. euroa | |
Luovutettu vastike | 14,4 |
| Hankitun kohteen yksilöitävissä oleva nettovarallisuus | 1,5 |
Liikearvo | 12,9 |
| Kirjatut | |
| milj. euroa | arvot |
Käteinen raha | 9,6 |
Ehdollinen kauppahinta | 0,4 |
Kokonaishankintameno | 10,0 |
| milj. euroa | |
Aineelliset hyödykkeet | 0,0 |
Aineettomat hyödykkeet | 1,5 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0,5 |
Tuloverosaamiset | 0,5 |
Rahavarat | 1,4 |
Laskennalliset verovelat | –0,3 |
Korolliset velat | –0,3 |
Ostovelat ja muut velat | –2,1 |
| 1,2 |
| milj. euroa | |
Rahana maksettu kauppahinta | –9,6 |
Hankittujen kohteiden rahavarat | 1,4 |
| –8,2 |
| milj. euroa | |
Luovutettu vastike | 10,0 |
Hankittujen kohteiden yksilöitävissä oleva nettovarallisuus | 1,2 |
Liikearvo | 8,7 |
| milj.euroa | 2023 | 2022 |
Palkat ja palkkiot | 331,0 | 314,4 |
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät | 15,4 | 14,0 |
Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt | 45,8 | 44,2 |
Eläkekulut - etuuspohjaiset järjestelyt | 0,5 | 0,3 |
Muut henkilösivukulut | 24,3 | 21,8 |
| I/S | 417,1 | 394,8 |
| Henkilöstö tilikauden lopussa | 2023 | 2022 |
Henkilöasiakkaat | 2 976 | 2 939 |
Yritysasiakkaat | 2 690 | 2 684 |
5 666 | 5 623 |
| milj. euroa | 2023 | 2022 |
Toimitusjohtajat | 7,9 | 8,0 |
Hallitusten jäsenet sekä varajäsenet | 0,8 | 0,8 |
| Tilikaudella kuluksi kirjatut etuudet | ||
| milj.euroa | 2023 | 2022 |
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 4,8 | 5,1 |
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 0,3 | 0,3 |
| Osakeperusteiset etuudet | 5,7 | 5,1 |
10,8 | 10,5 | |
| Tilikaudella maksetut etuudet | ||
| milj.euroa | 2023 | 2022 |
Hallitus | 0,8 | 0,8 |
Toimitusjohtaja | 1,0 | 1,1 |
Johtoryhmä | 3,1 | 3,2 |
| Osakeperusteiset etuudet | 5,3 | 2,7 |
10,1 | 7,8 | |
| Osakepalkkion määrä ja ehdot sekä | Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ansaintajakso |
| oletukset käyvän arvon laskennassa | 2023–2025 | 2022–2024 | 2021–2023 |
Myönnettyjen osakepalkkioiden enimmäismäärä, kpl | 395 800 | 360 500 | 410 700 |
Myöntämispäivä | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Osakkeen kurssi myöntämishetkellä, euroa | 49,46 | 54,12 | 49,70 |
Ansaintajakso alkaa | 1.1.2023 | 1.1.2022 | 1.1.2021 |
Ansaintajakso päättyy | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus ansaintajakson alussa, % | 41 | 44 | 46 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus tilinpäätöshetkellä, % | 58 | 79 | 76 |
| Järjestelmän piirissä henkilöitä tilinpäätöshetkellä | 192 | 177 | 154 |
| Osakepalkkion määrä ja ehdot sekä | Ansaintajakso | Ansaintajakso | Ansaintajakso |
| oletukset käyvän arvon laskennassa | 2020–2022 | 2019–2021 | 2018–2020 |
Myönnettyjen osakepalkkioiden enimmäismäärä | 407 600 | 536 000 | 550 000 |
Myöntämispäivä | 31.12.2019 | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
Osakkeen kurssi myöntämishetkellä, euroa | 49,25 | 36,08 | 32,72 |
Ansaintajakso alkaa | 1.1.2020 | 1.1.2019 | 1.1.2018 |
Ansaintajakso päättyy | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus ansaintajakson alussa, % | 61 | 74 | 85 |
Ansaintakriteerien toteutuma, % | 71 | 31 | 39 |
Suoritettu määrä, kpl | 127 539 | 72 394 | 95 241 |
Siirtopäivän keskikurssi, euroa | 52,85 | 52,52 | 49,39 |
| Osakkeina jaettu määrä myönnettyjen osakepalkkioiden | |||
enimmäismäärästä, % | 31 | 14 | 17 |
Järjestelmän piirissä henkilöitä maksuhetkellä | 164 | 175 | 164 |
| Sitouttamis- | Sitouttamis- | Sitouttamis- | |
| Osakepalkkion määrä ja ehdot sekä | jakso | jakso | jakso |
| oletukset käyvän arvon laskennassa | 2023 | 2022–2023 | 2022–2023 |
Myönnettyjen osakepalkkioiden enimmäismäärä | 2 500 | 8 000 | 2 500 |
Myöntämispäivä | 1.1.2023 | 1.8.2022 | 1.8.2022 |
Osakkeen kurssi sitouttamisjakson alussa, euroa | 49,78 | 54,16 | 54,16 |
Sitouttamisjakso alkaa | 1.1.2023 | 1.8.2022 | 1.8.2022 |
Sitouttamisjakso päättyy | 31.12.2023 | 31.12.2023 | 31.8.2023 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus sitouttamisjakson alussa, % | 100 | 100 | 100 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus tilinpäätöshetkellä, % | 100 | 100 | |
Ansaintakriteerien toteutuma, % | 100 | ||
Suoritettu määrä | 1 185 | ||
Siirtopäivän keskikurssi, euroa | 44,98 | ||
| Osakkeina jaettu määrä myönnettyjen osakepalkkioiden | |||
enimmäismäärästä, % | 47 | ||
Järjestelmän piirissä henkilöitä maksuhetkellä | 5 | ||
| Järjestelmän piirissä henkilöitä tilinpäätöshetkellä | 6 | 4 |
| Sitouttamis- | |
| Osakepalkkion määrä ja ehdot sekä | jakso |
| oletukset käyvän arvon laskennassa | 2023–2024 |
Myönnettyjen osakepalkkioiden enimmäismäärä | 334 |
Myöntämispäivä | 1.11.2023 |
Osakkeen kurssi sitouttamisjakson alussa, euroa | 40,78 |
Sitouttamisjakso alkaa | 1.11.2023 |
Sitouttamisjakso päättyy | 31.12.2024 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus sitouttamisjakson alussa, % | 100 |
Ansaintakriteerien toteumaoletus tilinpäätöshetkellä, % | 100 |
| Järjestelmän piirissä henkilöitä tilinpäätöshetkellä | 1 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Rahastoimattomien velvoitteiden nykyarvo | –2,8 | –3,1 |
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo | –41,2 | –47,5 |
| Varojen käypä arvo | 34,7 | 37,7 |
B/S Nettomääräinen eläkevelka (-) /-saaminen (+) taseessa | –9,3 | –12,9 |
| Laajan tuloslaskelman eläkekulu | ||
milj.euroa | 2023 | 2022 |
| Tuloslaskelman etuuspohjainen eläkekulu | ||
Tilikauden työsuoritukseen perustuva meno | 0,2 | 0,2 |
| Nettokorkokulu | 0,4 | 0,1 |
0,5 | 0,3 | |
Uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | –1,5 | –0,5 |
| Uudelleen määrittämisestä johtuviin eriin liittyvä vero | 0,3 | 0,1 |
| I/S | –1,2 | –0,4 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Nettovelka tilikauden alussa | 12,9 | 14,4 |
Tuloslaskelman etuuspohjainen eläkekulu | 0,5 | 0,3 |
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät | –1,5 | –0,5 |
| Työnantajan suorittamat maksut | –2,6 | –1,3 |
Nettovelka tilikauden lopussa | 9,3 | 12,9 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Velvoite tilikauden alussa | –50,6 | –62,6 |
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot | –0,2 | –0,2 |
Korkomenot | –1,5 | –0,4 |
| Uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | ||
| Taloudellisten oletusten muutoksista johtuvat vakuutusmatemaattiset voitot | ||
(+) ja tappiot (-) | 2,4 | 8,0 |
Kokemusperäiset voitot (+) tai tappiot (-) | 1,5 | 0,1 |
| Maksetut etuudet | 4,5 | 4,5 |
Velvoite tilikauden lopussa | –44,0 | –50,6 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Järjestelyyn kuuluvien varojen käyvät arvot tilikauden alussa | 37,7 | 48,2 |
Korkotuotot | 1,2 | 0,3 |
Uudelleen määrittämisestä johtuvat erät, voitot (+) ja tappiot (-) | –2,3 | –7,7 |
Maksetut etuudet | –4,5 | –4,5 |
| Työantajan suorittamat maksut | 2,6 | 1,3 |
Järjestelyyn kuuluvien varojen käyvät arvot tilikauden lopussa | 34,7 | 37,7 |
Keskeiset vakuutusmatemaattiset olettamukset | 2023 | 2022 |
Diskonttauskorko, % | 3,8 | 3,3 |
Tulevan ajan eläkkeiden korotusolettamus, % | 2,7 | 2,8 |
Inflaatio, % | 2,4 | 2,6 |
Vakuutusmatemaattisen olettamuksen muutos | 2023 | 2022 |
Diskonttauskorko +0,5 % | –0,6 | –0,9 |
Tulevan ajan eläkkeiden korotusolettamus +0,5 % | 0,7 | 0,9 |
Odotettavissa oleva elinikä +1 vuosi | 0,6 | 0,7 |
| Telelaitteet, | Muut | Keskeneräiset | ||||
| 2023 | Maa- ja | Rakennukset | koneet ja | aineelliset | aineelliset | |
| milj.euroa | vesialueet | ja rakennelmat | kalusto | hyödykkeet | hyödykkeet | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 11,7 | 334,8 | 4 045,9 | 36,6 | 32,7 | 4 461,7 |
Lisäykset | 0,3 | 14,8 | 190,8 | 0,1 | 30,6 | 236,6 |
Myydyt liiketoiminnot | –0,5 | –9,5 | –10,0 | |||
Vähennykset | –0,2 | –1,2 | –374,6 | –0,1 | 0,0 | –376,2 |
Siirrot erien välillä | 0,0 | 3,4 | 22,7 | –24,9 | 1,3 | |
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | –0,1 | 0,0 | 0,0 | –0,1 |
Hankintameno 31.12. | 11,7 | 351,3 | 3 875,3 | 36,6 | 38,3 | 4 313,3 |
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalentumiset 1.1. | –0,1 | 206,7 | 3 452,6 | 35,9 | 3 695,0 | |
Poistot ja arvonalentumiset | 0,0 | 12,3 | 176,0 | 0,1 | 188,4 | |
| Vähennysten ja siirtojen | ||||||
kertyneet poistot | 0,0 | –1,1 | –374,6 | –0,1 | –375,8 | |
| Myytyjen liiketoimintojen | ||||||
kertyneet poistot | –0,4 | –9,5 | –9,9 | |||
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalentumiset 31.12. | –0,1 | 217,4 | 3 244,5 | 35,9 | 3 497,7 | |
B/S Kirjanpitoarvo 1.1. | 11,8 | 128,1 | 593,3 | 0,8 | 32,7 | 766,7 |
B/S Kirjanpitoarvo 31.12. | 11,9 | 133,9 | 630,8 | 0,8 | 38,3 | 815,6 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
| Aineelliset hyödykkeet | ||
| Maa- ja vesialueet | ||
Käyttöoikeusomaisuus | 1,2 | 1,1 |
| Rakennukset ja rakennelmat | ||
Omistetut rakennukset ja rakennelmat | 12,3 | 11,9 |
Käyttöoikeusomaisuus | 21,5 | 20,3 |
| Telelaitteet, koneet ja kalusto | ||
Omistetut telelaitteet, koneet ja kalusto | 176,0 | 168,8 |
Käyttöoikeusomaisuus | 2,9 | 3,0 |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0,1 | 0,1 |
213,9 | 205,2 | |
| Aineettomat hyödykkeet | ||
Asiakaskanta | 2,6 | 4,3 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 57,6 | 53,9 |
60,2 | 58,2 | |
| I/S | 274,1 | 263,4 |
| Telelaitteet, | Muut | Keskeneräiset | ||||
| 2022 | Maa- ja | Rakennukset | koneet ja | aineelliset | aineelliset | |
| milj.euroa | vesialueet | ja rakennelmat | kalusto | hyödykkeet | hyödykkeet | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 12,3 | 316,0 | 3 949,0 | 36,5 | 33,9 | 4 347,7 |
Hankitut liiketoiminnot | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,1 | ||
Lisäykset | 0,1 | 18,1 | 152,4 | 0,1 | 29,6 | 200,3 |
Myydyt liiketoiminnot | –1,2 | –1,2 | ||||
Vähennykset | –80,7 | 0,0 | –80,8 | |||
Siirrot erien välillä | –0,6 | 0,6 | 26,2 | 0,0 | –30,8 | –4,6 |
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
Hankintameno 31.12. | 11,7 | 334,8 | 4 045,9 | 36,6 | 32,7 | 4 461,7 |
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalentumiset 1.1. | 0,0 | 195,9 | 3 363,3 | 35,8 | 3 595,0 | |
Poistot ja arvonalentumiset | –0,1 | 11,9 | 168,8 | 0,1 | 180,7 | |
| Hankittujen liiketoimintojen | ||||||
kertyneet poistot | 0,1 | 0,1 | ||||
| Vähennysten ja siirtojen | ||||||
kertyneet poistot | –1,2 | –78,9 | 0,0 | –80,1 | ||
| Myytyjen liiketoimintojen | ||||||
kertyneet poistot | –0,7 | –0,7 | ||||
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalentumiset 31.12. | –0,1 | 206,7 | 3 452,6 | 35,9 | 3 695,0 | |
B/S Kirjanpitoarvo 1.1. | 12,3 | 120,0 | 585,7 | 0,8 | 33,9 | 752,7 |
B/S Kirjanpitoarvo 31.12. | 11,8 | 128,1 | 593,3 | 0,8 | 32,7 | 766,7 |
| 2023 | Maa- ja | Rakennukset | Telelaitteet, | |
| milj.euroa | vesialueet | ja rakennelmat | koneet ja kalusto | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 17,2 | 143,6 | 20,9 | 181,7 |
Lisäykset | 1,8 | 17,7 | 3,8 | 23,3 |
Myydyt liiketoiminnot | –0,9 | –0,1 | –1,0 | |
Vähennykset | –0,5 | –0,5 | ||
Siirrot erien välillä | –0,2 | –24,2 | –9,9 | –34,3 |
Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
Hankintameno 31.12. | 18,7 | 135,7 | 14,7 | 169,1 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | 4,0 | 72,2 | 15,1 | 91,3 |
Poistot ja arvonalentumiset | 1,2 | 21,5 | 2,9 | 25,6 |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | –0,2 | –24,2 | –9,9 | –34,3 |
Myytyjen liiketoimintojen kertyneet poistot | –0,7 | –0,1 | –0,7 | |
Muuntoerot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | 4,9 | 68,9 | 8,0 | 81,8 |
B/S Kirjanpitoarvo 1.1. | 13,2 | 71,4 | 5,9 | 90,4 |
B/S Kirjanpitoarvo 31.12. | 13,8 | 66,8 | 6,7 | 87,3 |
| 2022 | Maa- ja | Rakennukset | Telelaitteet, | |
| milj.euroa | vesialueet | ja rakennelmat | koneet ja kalusto | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 15,5 | 129,1 | 130,3 | 274,9 |
Hankitut liiketoiminnot | 0,0 | 0,0 | ||
Lisäykset | 1,6 | 20,6 | 3,3 | 25,5 |
Vähennykset | –1,6 | –1,6 | ||
Siirrot erien välillä | –4,3 | –112,6 | –117,0 | |
Muuntoerot | –0,2 | 0,0 | –0,2 | |
Hankintameno 31.12. | 17,2 | 143,6 | 20,9 | 181,7 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | 2,9 | 56,3 | 124,7 | 183,9 |
Poistot ja arvonalentumiset | 1,1 | 20,3 | 3,0 | 24,4 |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | –4,3 | –112,6 | –117,0 | |
Muuntoerot | –0,1 | 0,0 | –0,1 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | 4,0 | 72,2 | 15,1 | 91,3 |
B/S Kirjanpitoarvo 1.1. | 12,6 | 72,8 | 5,5 | 91,0 |
B/S Kirjanpitoarvo 31.12. | 13,2 | 71,4 | 5,9 | 90,4 |
| Muut | Keskeneräiset | ||||
| 2023 | aineettomat | aineettomat | |||
milj.euroa | Liikearvo | Asiakaskanta | hyödykkeet | hyödykkeet | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 1 178,4 | 44,3 | 906,4 | 19,0 | 2 148,1 |
Lisäykset | 51,5 | 10,0 | 61,6 | ||
Vähennykset | –1,4 | –1,4 | |||
Myydyt liiketoiminnot | –7,9 | –0,1 | –8,0 | ||
Siirrot erien välillä | 13,1 | –14,1 | –1,0 | ||
| Muuntoerot | –0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
Hankintameno 31.12. | 1 178,4 | 44,3 | 961,8 | 14,8 | 2 199,3 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | 21,1 | 38,3 | 720,8 | 780,2 | |
Poistot ja arvonalentumiset | 2,6 | 57,6 | 60,2 | ||
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | –1,3 | –1,3 | |||
Myytyjen liiketoimintojen kertyneet poistot | –7,4 | –7,4 | |||
| Muuntoerot | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | 21,2 | 40,9 | 769,7 | 831,8 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 1 157,3 | 6,0 | 185,5 | 19,0 | 1 367,9 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1 157,2 | 3,4 | 192,1 | 14,8 | 1 367,5 |
| Muut | Keskeneräiset | ||||
| 2022 | aineettomat | aineettomat | |||
milj.euroa | Liikearvo | Asiakaskanta | hyödykkeet | hyödykkeet | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 1 160,6 | 45,0 | 845,1 | 13,4 | 2 064,1 |
Hankitut liiketoiminnot | 22,5 | 2,1 | 24,6 | ||
Lisäykset | 51,4 | 12,5 | 63,9 | ||
Vähennykset | –0,2 | –0,2 | |||
Myydyt liiketoiminnot | 0,0 | 0,0 | |||
Siirrot erien välillä | 8,0 | –6,9 | 1,1 | ||
| Muuntoerot | –4,7 | –0,7 | 0,0 | –5,4 | |
Hankintameno 31.12. | 1 178,4 | 44,3 | 906,4 | 19,0 | 2 148,1 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | 21,2 | 34,5 | 670,9 | 726,7 | |
Poistot ja arvonalentumiset | 4,3 | 53,9 | 58,2 | ||
| Hankittujen liiketoimintojen kertyneet | |||||
poistot | 0,1 | 0,1 | |||
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | –4,0 | –4,0 | |||
Myytyjen liiketoimintojen kertyneet poistot | 0,0 | 0,0 | |||
| Muuntoerot | –0,1 | –0,5 | 0,0 | –0,7 | |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | 21,1 | 38,3 | 720,8 | 780,2 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 1 139,4 | 10,5 | 174,2 | 13,4 | 1 337,5 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1 157,3 | 6,0 | 185,5 | 19,0 | 1 367,9 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Henkilöasiakkaat | 641,0 | 641,0 |
| Yritysasiakkaat | 516,2 | 516,3 |
B/S | 1 157,2 | 1 157,3 |
| Herkkyysanalyysi | Henkilö- | Yritys- | Henkilö- | Yritys- |
| asiakkaat | asiakkaat | asiakkaat | asiakkaat | |
| Käytetyt ennusteparametrit | 2023 | 2023 | 2022 | 2022 |
Määrä, jolla yksikön kirjanpitoarvo ylittyy, milj. euroa | 5 478 | 2 847 | 5 446 | 2 452 |
| Käyttökatemarginaali keskimäärin, % | 39,1 | 28,9 | 38,5 | 30,0 |
Horisonttikasvu, % | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
Diskonttauskorko ennen veroja, % | 6,9 | 6,8 | 6,6 | 6,6 |
| Henkilö- | Yritys- | Henkilö- | Yritys- | |
| Ennusteparametrien %-yksikkömuutos, joilla käypä arvo | asiakkaat | asiakkaat | asiakkaat | asiakkaat |
| on yhtä suuri kuin kirjanpitoarvo | 2023 | 2023 | 2022 | 2022 |
Käyttökatemarginaali keskimäärin, % | –18,1 | –13,8 | –18,8 | –13,3 |
Horisonttikasvu, % | –30,6 | –29,4 | –28,9 | –22,8 |
Diskonttauskorko ennen veroja, % | 17,1 | 16,4 | 17,3 | 15,3 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Aineet ja tarvikkeet | 25,2 | 33,2 |
| Valmiit tuotteet/tavarat | 51,9 | 62,4 |
B/S | 77,1 | 95,5 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Myyntisaamiset | 441,5 | 421,9 |
Arvoltaan alentuneet myyntisaamiset | –6,1 | –4,7 |
Saamiset asiakassopimustuotoista | 3,8 | 2,0 |
Saamiset asiakassopimuskuluista | 5,8 | 5,7 |
Siirtosaamiset | 75,2 | 79,8 |
Rahoitusleasingsaamiset | 17,2 | 16,5 |
Lainasaamiset | 0,1 | 0,1 |
Saamiset osakkuusyrityksiltä | 7,0 | 0,1 |
| Muut saamiset | 11,4 | 15,6 |
B/S | 555,8 | 537,1 |
2023 | 2022 | |||||
milj.euroa | Nimellisarvo | Luotto tappiot | Tasearvo | Nimellisarvo | Luotto tappiot | Tasearvo |
Erääntymättömät | 394,9 | 0,0 | 394,9 | 374,9 | 0,0 | 374,9 |
| Erääntyneet | ||||||
Alle 30 päivää | 28,2 | –0,2 | 28,1 | 32,8 | -0,2 | 32,6 |
31–60 päivää | 5,9 | –0,7 | 5,2 | 5,1 | -0,4 | 4,7 |
61–90 päivää | 3,0 | –0,7 | 2,4 | 3,0 | -0,5 | 2,5 |
91–180 päivää | 3,1 | –1,8 | 1,3 | 2,7 | -1,7 | 1,0 |
| Yli 181 päivää | 6,4 | –2,8 | 3,6 | 3,4 | -1,9 | 1,5 |
441,5 | –6,1 | 435,5 | 421,9 | -4,7 | 417,2 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Lainasaamiset | 0,0 | 0,0 |
Myyntisaamiset | 94,7 | 99,4 |
Saamiset osakkuusyrityksiltä | 4,2 | |
Rahoitusleasingsaamiset | 5,7 | 12,7 |
Siirtosaamiset | 1,3 | 2,4 |
Pitkäaikaiset johdannaiset | 1,0 | 1,2 |
| Muut pitkäaikaiset saamiset | 1,1 | 1,1 |
B/S | 107,9 | 116,8 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Yhden vuoden kuluessa | 17,4 | 17,0 |
| Yhtä vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 5,7 | 13,1 |
23,1 | 30,1 | |
Tulevaisuudessa kertyvät rahoitustuotot | –0,2 | –0,8 |
Rahoitusleasingsaamisten nykyarvo | 22,9 | 29,3 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Yhden vuoden kuluessa | 17,2 | 16,5 |
| Yhtä vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 5,7 | 12,7 |
22,9 | 29,3 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
| Pitkäaikaiset | ||
| Ostovelat | 1,4 | |
Saadut ennakot | 4,8 | 4,3 |
Johdannaissopimukset | 0,0 | |
| Muut velat | 14,6 | 24,6 |
B/S | 19,4 | 30,3 |
| Lyhytaikaiset | ||
| Ostovelat | 191,2 | 199,0 |
Saadut ennakot | 11,0 | 10,3 |
Velat asiakassopimustuotoista | 34,7 | 30,8 |
Palkka- ja henkilösivukulujaksotukset | 62,0 | 64,9 |
Muut siirtovelat | 11,1 | 8,0 |
Velat osakkuusyrityksille | 0,5 | 0,0 |
| Muut velat | 92,2 | 99,9 |
| B/S | 402,5 | 412,9 |
421,9 | 443,2 |
Ajankohta, jolloin koronmuutos tapahtuu | alle 1 vuosi | 1–5 vuotta | yli 5 vuotta | Yhteensä |
| Vaihtuvakorkoiset rahoitusinstrumentit | ||||
Yritystodistukset | 34,5 | 34,5 | ||
Pankkilainat | 100,0 | 100,0 | ||
| Kiinteäkorkoiset rahoitusinstrumentit | ||||
Joukkovelkakirjalainat | 248,0 | 600,0 | 300,0 | 1 148,0 |
Pankkilainat | 3,0 | 3,0 | ||
| Vuokrasopimusvelat | 20,8 | 27,4 | 40,4 | 88,6 |
403,3 | 627,4 | 343,4 | 1 374,2 |
milj. euroa | 2023 | 2022 |
| Korkotason muutos +/- 1 % | –1,35/1,35 | –2,25/2,25 |
| Valuuttapositio | 2023 | 2022 | ||
milj.euroa | Myyntisaamiset | Ostovelat | Myyntisaamiset | Ostovelat |
USD | 10,1 | 5,8 | 13,0 | 7,6 |
SEK | 4,0 | 0,2 | 4,0 | 0,9 |
CAD | 2,5 | 0,0 | 3,8 | 0,0 |
GBP | 0,4 | 0,7 | 1,0 | 0,3 |
| NOK | 0,3 | 0,0 | 0,4 | 0,0 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
USD | +/- 0,9 | +/- 1,1 |
SEK | +/- 0,8 | +/- 0,6 |
CAD | +/- 0,5 | +/- 0,7 |
GBP | -/+ 0,0 | +/- 0,2 |
| NOK | +/- 0,1 | +/- 0,1 |
Sähköostojen suojausaste seuraavien vuosien hankinnoista, % | 2023 | 2022 |
0–1 vuotta | 93,1 | 86,6 |
1–2 vuotta | 77,4 | 60,1 |
2–3 vuotta | 38,8 | 38,9 |
3–4 vuotta | 42,3 | 37,8 |
4–5 vuotta | 41,1 | 36,7 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Rahat ja pankkisaamiset | 63,4 | 85,4 |
| Luottolimiitit | 300,0 | 300,0 |
363,4 | 385,4 |
milj. euroa | 2023 | 2022 |
Korollinen nettovelka | 1 304,1 | 1 275,8 |
B/S Oma pääoma yhteensä | 1 293,7 | 1 251,9 |
Pääoma yhteensä | 2 597,7 | 2 527,7 |
Velkaantumisaste, % | 100,8 | 101,9 |
Nettovelka/käyttökate | 1,7 | 1,7 |
Omavaraisuusaste, % | 41,6 | 40,6 |
Oma pääoma | 2023 | 2022 |
Hallussa olevat osakkeet, 1 000 kpl | 6 947 | 7 075 |
Osakeantivaltuutus, 1 000 kpl | 14 999 | 15 000 |
Velkapääoma | 2023 | 2022 |
| Yritystodistusohjelma (ei sitova) | 315,5 | 225,0 |
Lainajärjestely (ei sitova) | 100,0 | 100,0 |
| Komittoidut luottolimiitit | 300,0 | 300,0 |
| EMTN-ohjelma (ei sitova) | 352,0 | 600,0 |
Yhteensä, milj. euroa | 1 067,5 | 1 225,0 |
| Osakkeiden | |||
| lukumäärä | Osake- | Omat | |
| milj.euroa | (tuhansia) | pääoma | osakkeet |
1.1.2022 | 167 335 | 83,0 | –126,1 |
| Omien osakkeiden luovutus | 1,6 | ||
B/S 31.12.2022 | 167 335 | 83,0 | –124,5 |
| Omien osakkeiden luovutus | 2,8 | ||
B/S 31.12.2023 | 167 335 | 83,0 | –121,7 |
| Kirjan pidollinen | %-osuus | ||
| Osakkeiden | vasta-arvo | osakkeista | |
| Omat osakkeet | lukumäärä | euroa | ja äänistä |
Konsernin hallussa olevat omat osakkeet 1.1.2022 | 7 147 772 | 3 546 782 | 4,27 |
| Omien osakkeiden luovutus | –72 394 | ||
Konsernin hallussa olevat omat osakkeet 31.12.2022 | 7 075 378 | 3 510 859 | 4,23 |
| Omien osakkeiden luovutus | –128 724 | ||
Konsernin hallussa olevat omat osakkeet 31.12.2023 | 6 946 654 | 3 446 986 | 4,15 |
| Sijoitetun | |||||
| vapaan | |||||
| oman | Käyvän | ||||
| pääoman | Vara- | arvon | Muut | ||
| milj.euroa | rahasto | rahasto | rahasto | rahastot | Yhteensä |
1.1.2022 | 90,9 | 3,4 | –10,6 | 381,0 | 464,7 |
Rahavirran suojaukset | –0,3 | –0,3 | |||
| Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä | |||||
| johtuvat erät | 0,4 | 0,4 | |||
B/S 31.12.2022 | 90,9 | 3,4 | –10,5 | 381,0 | 464,8 |
Rahavirran suojaukset | –0,1 | –0,1 | |||
| Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä | |||||
| johtuvat erät | 1,2 | 1,2 | |||
B/S 31.12.2023 | 90,9 | 3,4 | –9,4 | 381,0 | 465,9 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
| Rahoitustuotot | ||
Osinkotuotot muista rahoitusvaroista | 0,5 | 0,4 |
Korko- ja rahoitustuotot lainoista ja muista saamisista | 4,7 | 2,2 |
Luovutusvoitot rahoitusvaroista | 0,2 | 0,1 |
Valuuttakurssivoitot | 2,1 | 2,8 |
| Muut rahoitustuotot | 1,2 | 0,0 |
| I/S | 8,7 | 5,6 |
| Rahoituskulut | ||
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusveloista | -24,3 | –11,1 |
Korkokulut vuokrasopimusveloista | -3,3 | –2,6 |
| Muut rahoituskulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista | ||
rahoitusveloista | -2,1 | –2,0 |
Muut korkokulut | -0,1 | –0,2 |
Arvonalentumiset | -0,1 | –0,2 |
Luovutustappiot rahoitusvaroista | -0,3 | –0,2 |
Valuuttakurssitappiot | -1,9 | –2,2 |
| Muut rahoituskulut | 0,0 | –0,3 |
| I/S | –32,0 | –18,7 |
2023 | 2022 | |||
milj.euroa | Tasearvot | Käyvät arvot | Tasearvot | Käyvät arvot |
| Pitkäaikaiset | ||||
Joukkovelkakirjalainat | 893,7 | 870,5 | 891,8 | 819,9 |
Pankkilainat | 103,0 | 103,0 | 103,2 | 103,2 |
| Vuokrasopimusvelat | 67,8 | 67,8 | 70,8 | 70,8 |
B/S | 1 064,5 | 1 041,4 | 1 065,9 | 994,0 |
| Lyhytaikaiset | ||||
Joukkovelkakirjalainat | 247,7 | 246,5 | ||
Pankkilainat | 0,0 | 0,0 | 150,0 | 150,0 |
Vuokrasopimusvelat | 20,8 | 20,8 | 20,4 | 20,4 |
| Yritystodistukset | 34,5 | 34,5 | 125,0 | 125,0 |
| B/S | 303,0 | 301,8 | 295,4 | 295,4 |
1 367,5 | 1 343,2 | 1 361,2 | 1 289,3 | |
| 2023 | |||||||
milj. euroa | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029– | Yhteensä |
Joukkovelkakirjalainat | 258,3 | 16,1 | 316,1 | 312,8 | 12,0 | 312,0 | 1 227,3 |
Rahoituskulut | 10,3 | 16,1 | 16,1 | 12,8 | 12,0 | 12,0 | 79,3 |
| Lyhennykset | 248,0 | 0,0 | 300,0 | 300,0 | 0,0 | 300,0 | 1 148,0 |
Pankkilainat | 4,7 | 104,7 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 2,1 | 112,1 |
Rahoituskulut | 4,5 | 4,4 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 9,1 |
| Lyhennykset | 0,3 | 100,3 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 1,9 | 103,0 |
Yritystodistukset | 34,5 | 34,5 | |||||
Rahoituskulut | 0,6 | 0,6 | |||||
| Lyhennykset | 33,9 | 33,9 | |||||
Vuokrasopimusvelat | 24,4 | 19,7 | 12,9 | 6,6 | 4,5 | 68,5 | 136,6 |
Rahoituskulut | 3,6 | 7,0 | 5,0 | 2,5 | 1,7 | 28,1 | 47,9 |
| Lyhennykset | 20,8 | 12,7 | 7,8 | 4,1 | 2,8 | 40,4 | 88,6 |
Johdannaiset | –0,9 | –0,2 | –1,1 | ||||
Sähköjohdannaiset | –0,8 | –0,2 | –1,0 | ||||
| Valuuttajohdannaiset | –0,1 | –0,1 | |||||
| Ehdolliset vastikkeet | 1,1 | 1,1 | |||||
| Ostovelat | 191,2 | 191,2 | |||||
Yhteensä | 513,3 | 140,4 | 329,2 | 319,5 | 16,7 | 382,5 | 1 701,7 |
Rahoituskulut | 18,0 | 27,4 | 21,2 | 15,3 | 13,7 | 40,2 | 135,8 |
| Lyhennykset | 495,3 | 113,0 | 308,0 | 304,2 | 3,0 | 342,3 | 1 565,9 |
| 2022 | |||||||
milj. euroa | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028– | Yhteensä |
Joukkovelkakirjalainat | 6,8 | 306,8 | 4,1 | 304,1 | 300,8 | 922,5 | |
Rahoituskulut | 6,8 | 6,8 | 4,1 | 4,1 | 0,8 | 22,5 | |
| Lyhennykset | 0,0 | 300,0 | 0,0 | 300,0 | 300,0 | 900,0 | |
Pankkilainat | 153,9 | 3,3 | 103,3 | 0,2 | 0,2 | 2,3 | 263,2 |
Rahoituskulut | 3,7 | 3,0 | 3,0 | 0,0 | 0,0 | 0,2 | 9,9 |
| Lyhennykset | 150,3 | 0,3 | 100,2 | 0,2 | 0,2 | 2,1 | 253,2 |
Yritystodistukset | 125,0 | 125,0 | |||||
Rahoituskulut | 0,5 | 0,5 | |||||
| Lyhennykset | 124,5 | 124,5 | |||||
Vuokrasopimusvelat | 23,4 | 17,8 | 14,2 | 9,8 | 5,3 | 66,0 | 136,5 |
Rahoituskulut | 3,1 | 5,8 | 5,0 | 3,8 | 2,0 | 25,6 | 45,2 |
| Lyhennykset | 20,4 | 11,9 | 9,2 | 6,0 | 3,3 | 40,4 | 91,2 |
Johdannaiset | –1,1 | –1,1 | |||||
Sähköjohdannaiset | –1,2 | –1,2 | |||||
| Valuuttajohdannaiset | 0,0 | 0,0 | |||||
| Ehdolliset vastikkeet | 4,3 | 0,5 | 4,9 | ||||
| Ostovelat | 199,0 | 199,0 | |||||
Yhteensä | 511,3 | 328,3 | 121,6 | 314,1 | 306,3 | 68,3 | 1 649,9 |
Rahoituskulut | 12,8 | 15,6 | 12,2 | 7,9 | 2,7 | 25,8 | 77,0 |
| Lyhennykset | 498,5 | 312,7 | 109,4 | 306,2 | 303,5 | 42,5 | 1 572,9 |
| Käypä arvo | Tasearvo | Nimellisarvo | Nimellis- | Efektiivinen | ||
| milj. euroa | milj. euroa | milj. euroa | korko-% | korko-% | Eräpäivä | |
| EMTN-ohjelma 2001 / 1000 milj.euroa | ||||||
I/2017 | 246,5 | 247,7 | 248,0 | 0,875 | 0,974 | 17.3.2024 |
I/2019 | 287,8 | 297,3 | 300,0 | 1,125 | 1,236 | 26.2.2026 |
I/2020 | 272,0 | 298,6 | 300,0 | 0,250 | 0,322 | 15.9.2027 |
| I/2023 | 310,7 | 297,7 | 300,0 | 4,000 | 4,092 | 27.1.2029 |
1 117,1 | 1 141,3 | 1 148,0 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Yhden vuoden kuluessa | 20,8 | 20,4 |
Yhtä vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 27,4 | 30,5 |
| Yli viiden vuoden kuluttua | 40,4 | 40,4 |
88,6 | 91,2 |
| Rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot arvostusryhmittäin | Käypään arvoon | Käypään arvoon muiden | Jaksotettuun | |||
| tulosvaikutteisesti | laajan tuloksen | hankintamenoon | ||||
| 2023 | kirjattavat | erien kautta kirjattavat | kirjattavat | Kirjanpito- | Käyvät | |
| milj.euroa | rahoitusvarat/-velat | rahoitusvarat/-velat | rahoitusvarat/-velat | arvot | arvot | Liite |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||||
| Muut rahoitusvarat | 0,6 | 15,4 | 16,0 | 16,0 | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 1,0 | 106,9 | 107,9 | 107,9 | 6.2.2 | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 555,8 | 555,8 | 555,8 | 6.2.1 | ||
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | 0,6 | 1,0 | 678,1 | 679,7 | 679,7 | |
Rahoitusvelat | 1 064,5 | 1 064,5 | 1 041,4 | 7.4.2 | ||
| Ostovelat ja muut velat | 14,6 | 14,6 | 14,6 | 6.3 | ||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||||
Rahoitusvelat | 303,0 | 303,0 | 301,8 | 7.4.2 | ||
| Ostovelat ja muut velat | 1,1 | 390,4 | 391,5 | 391,5 | 6.3 | |
1,1 | 1 772,5 | 1 773,6 | 1 749,3 |
| Käypään arvoon | Käypään arvoon muiden | Jaksotettuun | ||||
| tulosvaikutteisesti | laajan tuloksen erien | hankintamenoon | ||||
| 2022 | kirjattavat | kautta kirjattavat rahoi- | kirjattavat | Kirjanpito- | Käyvät | |
| milj.euroa | rahoitusvarat/-velat | tusvarat/-velat | rahoitusvarat/-velat | arvot | arvot | Liite |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||||
| Muut rahoitusvarat | 0,6 | 15,6 | 16,2 | 16,2 | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 1,2 | 115,6 | 116,8 | 116,8 | 6.2.2 | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 537,1 | 537,1 | 537,1 | 6.2.1 | ||
0,6 | 1,2 | 668,3 | 670,1 | 670,1 | ||
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||||
Rahoitusvelat | 1 065,9 | 1 065,9 | 994,0 | 7.4.2 | ||
| Ostovelat ja muut velat | 4,6 | 0,0 | 21,4 | 26,0 | 26,0 | 6.3 |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||||
Rahoitusvelat | 295,4 | 295,4 | 295,4 | 7.4.2 | ||
| Ostovelat ja muut velat | 0,3 | 402,3 | 402,6 | 402,6 | 6.3 | |
4,9 | 0,0 | 1 785,0 | 1 789,9 | 1 718,0 |
milj.euroa | 2023 | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat | ||||
| rahoitusvarat/-velat | ||||
Sähköjohdannaiset | 1,0 | 1,0 | ||
Valuuttajohdannaiset | 0,1 | 0,1 | ||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat/- velat | ||||
Noteeratut osakesijoitukset | 0,6 | 0,6 | ||
| Liiketoimintojen hankintoihin liittyvät ehdolliset vastikkeet | –1,1 | –1,1 | ||
0,5 | 0,6 | 1,0 | –1,1 |
milj.euroa | 2022 | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat | ||||
| rahoitusvarat/-velat | ||||
Sähköjohdannaiset | 1,2 | 1,2 | ||
Valuuttajohdannaiset | 0,0 | 0,0 | ||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat/- velat | ||||
| Noteeratut osakesijoitukset | 0,6 | 0,6 | ||
| Liiketoimintojen hankintoihin liittyvät ehdolliset vastikkeet | –4,9 | –4,9 | ||
–3,1 | 0,6 | 1,1 | –4,9 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Tilikauden alussa | 4,9 | 3,3 |
Ehdollisen vastikkeen lisäys | 0,6 | 1,7 |
Ehdollisen vastikkeen maksu | –4,2 | –0,1 |
Ehdollisen vastikkeen purku | –0,1 | |
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 |
Tilikauden lopussa | 1,1 | 4,9 |
2023 | 2022 | |||||
Voimassaoloaika | Voimassaoloaika | |||||
milj.euroa | Alle 1 vuosi | 1–5 vuotta | Yli 5 vuotta | Alle 1 vuosi | 1–5 vuotta | Yli 5 vuotta |
Sähköjohdannaiset | 3,5 | 5,8 | ||||
Valuuttajohdannaiset | 3,3 | 3,3 | ||||
6,8 | 9,1 |
2023 | 2022 | |||||
| Positiivinen | Negatiivinen | Positiivinen | Negatiivinen | |||
| milj.euroa | käypä arvo | käypä arvo | Yhteensä | käypä arvo | käypä arvo | Yhteensä |
Sähköjohdannaiset | 1,0 | 1,0 | 1,2 | 1,2 | ||
Valuuttajohdannaiset | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | ||
1,0 | 1,0 | 1,2 | 0,0 | 1,1 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Tilikauden verot | –82,7 | –83,0 |
Edellisten tilikausien verot | 0,0 | –0,1 |
Laskennalliset verot | –1,4 | –0,2 |
| I/S | –84,1 | –83,2 |
2023 | 2022 | |||||
| Ennen | Vero- | Verojen | Ennen | Vero- | Verojen | |
| milj.euroa | veroja | vaikutus | jälkeen | veroja | vaikutus | jälkeen |
| Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä | ||||||
johtuvat erät | 1,5 | –0,3 | 1,2 | 0,5 | –0,1 | 0,4 |
Rahavirran suojaukset | –0,1 | 0,0 | –0,1 | –0,4 | 0,1 | –0,3 |
1,5 | –0,3 | 1,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
milj.euroa | 2023 | 2022 | |
| I/S | Tulos ennen veroja | 458,1 | 456,0 |
Kotimaan verokannan mukainen vero | –91,6 | –91,2 | |
| Verovaikutukset seuraavista: | |||
Verovapaat tuotot | 0,1 | 0,2 | |
Vähennyskelvottomat kulut | –1,8 | –0,7 | |
Ulkomaisten tytäryhtiöiden verovaikutus | 11,0 | 10,3 | |
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden käyttö | 0,7 | 0,2 | |
Tappio, josta ei ole kirjattu laskennallista verosaamista | –2,4 | –1,6 | |
Verot aikaisemmilta tilikausilta | 0,0 | –0,1 | |
Muut erät | 0,0 | –0,4 | |
| I/S | Verot tuloslaskelmassa | –84,1 | –83,2 |
Efektiivinen verokanta, % | 18,4 | 18,2 | |
| Laskennalliset verosaamiset | Kirjattu | Kirjattu | |||
| tulos- | laajaan tulos- | ||||
milj. euroa | 1.1.2023 | laskelmaan | laskelmaan | Muuntoerot | 31.12.2023 |
Vuokrasopimusvelat | 17,3 | –0,9 | 16,4 | ||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | –15,6 | 1,0 | –14,6 | ||
Vuokrasopimukset yhteensä | 1,7 | 0,1 | 1,8 | ||
Sisäiset katteet | 2,8 | –0,4 | 2,4 | ||
Osakepalkkiojärjestelmät | 3,9 | –0,3 | 3,6 | ||
Eläkevelvoitteet | 2,8 | –0,4 | –0,3 | 2,1 | |
Varaukset | 0,8 | 0,2 | 1,0 | ||
Vahvistetut tappiot | 0,3 | –0,3 | 0,0 | ||
| Muut väliaikaiset erot | 0,8 | –0,2 | 0,0 | 0,0 | 0,6 |
B/S | 13,1 | –1,3 | –0,3 | 0,0 | 11,5 |
| Laskennalliset verovelat | Kirjattu | ||||
| tulos- | Myydyt | ||||
milj. euroa | 1.1.2023 | laskelmaan | liiketoiminnot | Muuntoerot | 31.12.2023 |
| Aineettomien ja aineellisten | |||||
| hyödykkeiden arvostaminen käypään | |||||
arvoon liiketoimintojen yhdistämisissä | 3,0 | –1,0 | 0,0 | 2,0 | |
Kertyneet poistoerot | 17,4 | 0,6 | 18,0 | ||
Rahoitusleasingsopimukset | 1,3 | 0,7 | –1,1 | 0,9 | |
Asiakassopimukset | 1,8 | –0,1 | 1,7 | ||
Joukkovelkakirjalainat | 0,7 | –0,2 | 0,5 | ||
| Muut väliaikaiset erot | 1,6 | 0,0 | 1,6 | ||
B/S | 25,7 | 0,1 | –1,1 | 0,0 | 24,7 |
| Laskennalliset verosaamiset | Kirjattu | Kirjattu | |||
| tulos- | laajaan tulos- | ||||
milj. euroa | 1.1.2022 | laskelmaan | laskelmaan | Muuntoerot | 31.12.2022 |
Vuokrasopimusvelat | 17,3 | –0,1 | 17,3 | ||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | –15,7 | 0,1 | –15,6 | ||
Vuokrasopimukset yhteensä | 1,6 | 0,1 | 1,7 | ||
Sisäiset katteet | 2,8 | 0,0 | 2,8 | ||
Osakepalkkiojärjestelmät | 3,0 | 0,9 | 3,9 | ||
Eläkevelvoitteet | 3,0 | –0,1 | –0,1 | 2,8 | |
Varaukset | 1,2 | –0,4 | 0,8 | ||
| Vahvistetut tappiot | 0,7 | –0,4 | 0,3 | ||
| Muut väliaikaiset erot | 0,9 | –0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,8 |
B/S | 13,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 13,1 |
| Laskennalliset verovelat | Kirjattu | ||||
| tulos- | Hankitut | ||||
milj. euroa | 1.1.2022 | laskelmaan | liiketoiminnot | Muuntoerot | 31.12.2022 |
| Aineettomien ja aineellisten | |||||
| hyödykkeiden arvostaminen käypään | |||||
arvoon liiketoimintojen yhdistämisissä | 3,9 | –1,2 | 0,4 | 0,0 | 3,0 |
Kertyneet poistoerot | 16,4 | 1,0 | 17,4 | ||
Rahoitusleasingsopimukset | 0,6 | 0,7 | 1,3 | ||
Asiakassopimukset | 1,9 | –0,1 | 1,8 | ||
Joukkovelkakirjalainat | 0,8 | –0,1 | 0,7 | ||
| Muut väliaikaiset erot | 1,6 | –0,1 | 1,6 | ||
B/S | 25,3 | 0,1 | 0,4 | 0,0 | 25,7 |
| Työsuhteen | |||
| päättämiseen | |||
| milj.euroa | liittyvät etuudet | Muut | Yhteensä |
1.1.2022 | 4,3 | 1,7 | 5,9 |
Varausten lisäykset | 2,0 | 2,0 | |
Käytetyt varaukset | –3,8 | –3,8 | |
| Käyttämättömien varausten peruutukset | –0,5 | –0,5 | |
31.12.2022 | 2,0 | 1,7 | 3,7 |
Varausten lisäykset | 4,4 | 4,4 | |
Käytetyt varaukset | –3,3 | –3,3 | |
| Käyttämättömien varausten peruutukset | –0,3 | –0,3 | |
31.12.2023 | 2,8 | 1,7 | 4,5 |
milj.euroa | 2023 | 2022 | |
B/S | Pitkäaikaiset varaukset | 3,4 | 2,9 |
B/S | Lyhytaikaiset varaukset | 1,0 | 0,8 |
4,5 | 3,7 | ||
| 2023 | ||||
milj.euroa | Myynnit | Ostot | Saamiset | Velat |
Osakkuusyritykset | 0,7 | 0,9 | 11,6 | 0,5 |
| 2022 | ||||
| milj.euroa | ||||
Osakkuusyritykset | 0,5 | 1,0 | 0,6 | 0,0 |
milj.euroa | 2023 | 2022 | |
| I/S | Konsernin osuus osakkuusyritysten tuloksista | –0,4 | –0,7 |
B/S Osakkuusyritysten tasearvo konsernin taseessa | 20,8 | 9,9 | |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Tilikauden alussa | 9,9 | 10,6 |
| Lisäykset | 11,5 | 0,0 |
Siirrot erien välillä | –0,2 | 0,0 |
Osuus tilikauden tuloksista | –0,4 | –0,7 |
Saadut osingot | 0,0 | 0,0 |
| Arvonalentumiset | –0,1 | |
B/S Tilikauden lopussa | 20,8 | 9,9 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Vuokrakulut alle 12 kk pituisista vuokrasopimuksista | 34,9 | 31,9 |
| Vuokrakulut arvoltaan vähäisistä omaisuuseristä | 14,2 | 4,6 |
49,1 | 36,5 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Yhden vuoden kuluessa | 14,4 | 13,2 |
Yhtä vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 5,1 | 4,3 |
| Yli viiden vuoden kuluttua | 1,4 | 1,0 |
20,9 | 18,4 |
milj.euroa | 2023 | 2022 |
Yhden vuoden kuluessa | 3,0 | 3,6 |
| Yhtä vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 0,4 | 0,7 |
3,5 | 4,3 |
| milj.euroa | 2023 | 2022 |
| Omasta puolesta annetut vakuudet | ||
Kiinnitykset | 3,8 | 3,8 |
Takaukset | 0,8 | 0,6 |
| Talletukset | 0,5 | 0,6 |
| Muiden puolesta annetut vakuudet | ||
| Takaukset | 0,5 | 0,3 |
5,6 | 5,2 | |
| Muut sopimusvelvoitteet | ||
| Venture Capital -sijoitussitoumus | 0,2 | 0,5 |
0,2 | 0,5 |
| TULOSLASKELMA | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
Liikevaihto, milj. euroa | 2 180 | 2 130 | 1 998 | 1 895 | 1 844 |
Liikevaihdon muutosprosentti | 2,4 | 6,6 | 5,5 | 2,8 | 0,7 |
Käyttökate, milj. euroa | 756 | 733 | 697 | 685 | 661 |
Käyttökate, % liikevaihdosta | 34,7 | 34,4 | 34,9 | 36,2 | 35,8 |
Liikevoitto, milj. euroa | 482 | 470 | 431 | 409 | 395 |
Liikevoitto, % liikevaihdosta | 22,1 | 22,1 | 21,6 | 21,6 | 21,4 |
Tulos ennen veroja, milj. euroa | 458 | 456 | 418 | 398 | 372 |
Tulos ennen veroja, % liikevaihdosta | 21,0 | 21,4 | 20,9 | 21,0 | 20,2 |
Oman pääoman tuotto (ROE), % | 29,4 | 30,4 | 28,8 | 28,1 | 26,6 |
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % | 18,5 | 18,3 | 16,9 | 16,7 | 17,2 |
Tutkimus- ja kehitysmenot, milj. euroa | 24 | 21 | 16 | 10 | 8 |
Tutkimus- ja kehitysmenot, % liikevaihdosta | 1,1 | 1,0 | 0,8 | 0,5 | 0,4 |
| TASE | |||||
Velkaantumisaste (gearing), % | 100,8 | 101,9 | 101,2 | 101,9 | 103,0 |
Maksuvalmius (current ratio) | 1,0 | 1,0 | 1,4 | 1,3 | 1,2 |
Omavaraisuusaste, % | 41,6 | 40,6 | 39,9 | 39,1 | 41,0 |
Korottomat velat, milj. euroa | 463 | 488 | 491 | 430 | 428 |
Korollinen nettovelka | 1 304 | 1 276 | 1 219 | 1 207 | 1 184 |
Taseen loppusumma, milj. euroa | 3 125 | 3 101 | 3 028 | 3 041 | 2 814 |
| SIJOITUKSET | |||||
Osakkeiden hankinnat, milj. euroa | 12 | 25 | 28 | 70 | 83 |
| INVESTOINNIT KÄYTTÖOMAISUUTEEN | |||||
Bruttoinvestoinnit, milj. euroa | 321 | 290 | 265 | 266 | 256 |
Bruttoinvestoinnit, % liikevaihdosta | 14,7 | 13,6 | 13,3 | 14,1 | 13,9 |
| HENKILÖSTÖ | |||||
Henkilöstö keskimäärin tilikaudella | 5 721 | 5 523 | 5 391 | 5 097 | 4 882 |
Liikevaihto/henkilö, 1 000 euroa | 381 | 386 | 371 | 372 | 378 |
2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | |
| TULOSLASKELMA | |||||
Vertailukelpoinen käyttökate, milj. euroa | 756 | 735 | 706 | 685 | 668 |
Vertailukelpoinen käyttökate, % liikevaihdosta | 34,7 | 34,5 | 35,3 | 36,2 | 36,2 |
Vertailukelpoinen liikevoitto, milj. euroa | 487 | 472 | 439 | 415 | 402 |
Vertailukelpoinen liikevoitto, % liikevaihdosta | 22,4 | 22,2 | 22,0 | 21,9 | 21,8 |
Vertailukelpoinen tulos ennen veroja, milj. euroa | 464 | 458 | 427 | 399 | 379 |
Vertailukelpoinen tulos ennen veroja, % liikevaihdosta | 21,3 | 21,5 | 21,4 | 21,0 | 20,5 |
Vertailukelpoinen oman pääoman tuotto (ROE), % | 29,7 | 30,5 | 29,3 | 28,1 | 27,1 |
Vertailukelpoinen sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % | 18,7 | 18,4 | 17,2 | 16,7 | 17,5 |
Vertailukelpoinen tulos / osake (EPS) | 2,37 | 2,34 | 2,19 | 2,05 | 1,93 |
2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | |
Osakepääoma, euroa | 83 033 008 | 83 033 008 | 83 033 008 | 83 033 008 | 83 033 008 |
Osakkeiden lukumäärä vuoden lopussa | 160 388 419 | 160 259 695 | 160 187 301 | 160 082 908 | 159 897 796 |
Osakkeiden lukumäärä keskimäärin | 160 376 432 | 160 253 348 | 160 174 453 | 160 065 712 | 159 880 581 |
Osakkeiden lukumäärä vuoden lopussa, laimennettu | 160 542 095 | 160 416 729 | 160 187 301 | 160 082 908 | 159 897 796 |
Osakkeiden lukumäärä keskimäärin, laimennettu | 160 530 108 | 160 410 382 | 160 174 453 | 160 065 712 | 159 880 581 |
| Osakekannan markkina-arvo, milj. euroa | 7 006 | 8 276 | 9 056 | 7 508 | 8 241 |
Osakekohtainen tulos (EPS), euroa | 2,34 | 2,33 | 2,15 | 2,05 | 1,90 |
Osakekohtainen osinko, euroa | 2,25 | 2,15 | 2,05 | 1,95 | 1,85 |
Osinko tuloksesta, % | 96,2 | 92,1 | 95,6 | 95,1 | 97,6 |
Osakekohtainen oma pääoma, euroa | 8,05 | 7,78 | 7,48 | 7,39 | 7,19 |
Hinta/voitto -suhde (P/E) | 17,9 | 21,2 | 25,2 | 21,9 | 26,0 |
| Efektiivinen osinkotuotto, % | 5,4 | 4,3 | 3,8 | 4,3 | 3,8 |
| Osakkeen kurssikehitys Nasdaq Helsingissä | |||||
Keskikurssi, euroa | 48,86 | 51,99 | 51,00 | 51,08 | 42,26 |
Kurssi vuoden lopussa, euroa | 41,87 | 49,46 | 54,12 | 44,87 | 49,25 |
Alin kurssi, euroa | 39,41 | 45,57 | 45,10 | 40,79 | 35,51 |
Ylin kurssi, euroa | 56,52 | 56,90 | 56,18 | 58,88 | 49,91 |
| Osakkeiden pörssivaihdon kehitys Nasdaq | |||||
| Helsingissä | |||||
Kokonaisvaihto 1 000 kpl | 64 380 | 71 229 | 81 557 | 122 497 | 96 662 |
| Vaihdon osuus osakkeiden määrästä, % | 38 | 43 | 49 | 73 | 58 |