743700TSB08BO83SJR332024-01-012024-12-31743700TSB08BO83SJR332023-01-012023-12-31743700TSB08BO83SJR332024-01-012024-12-31ifrs-full:DiscontinuedOperationsMember743700TSB08BO83SJR332023-01-012023-12-31ifrs-full:DiscontinuedOperationsMember743700TSB08BO83SJR332024-12-31743700TSB08BO83SJR332023-12-31743700TSB08BO83SJR332022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700TSB08BO83SJR332022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember743700TSB08BO83SJR332022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember743700TSB08BO83SJR332022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700TSB08BO83SJR332022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700TSB08BO83SJR332022-12-31743700TSB08BO83SJR332022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700TSB08BO83SJR332023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700TSB08BO83SJR332023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700TSB08BO83SJR332023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700TSB08BO83SJR332023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700TSB08BO83SJR332023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember743700TSB08BO83SJR332023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember743700TSB08BO83SJR332023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700TSB08BO83SJR332023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700TSB08BO83SJR332023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700TSB08BO83SJR332024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700TSB08BO83SJR332024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700TSB08BO83SJR332024-01-012024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700TSB08BO83SJR332024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700TSB08BO83SJR332024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember743700TSB08BO83SJR332024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember743700TSB08BO83SJR332024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700TSB08BO83SJR332024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700TSB08BO83SJR332024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700TSB08BO83SJR332024-01-012024-12-31reka:ContinuingOperatMember743700TSB08BO83SJR332023-01-012023-12-31reka:ContinuingOperatMember743700TSB08BO83SJR332022-12-31reka:OtherUnrestrictedEquityMember743700TSB08BO83SJR332023-12-31reka:OtherUnrestrictedEquityMember743700TSB08BO83SJR332024-12-31reka:OtherUnrestrictedEquityMemberxbrli:sharesiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares
Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpääs ja toimintakertomus 1
Reka Industrial -konserni
Tilinpäätös ja
toimintakertomus
1.1.-31.12.2024
Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpääs ja toimintakertomus 2
Sisällys
H a l l i t u k s e n t o i m i n t a k e r t o m u s ...................................................................................................... 3
K o n s e r n i n t u l o s l a s k e l m a ( I F R S ) .................................................................................................. 12
K o n s e r n i n t a s e ( I F R S ) ................................................................................................................ 15
L a s k e l m a k o n s e r n i n o m a n p ä ä o m a n m u u t o k s i s t a ( I F R S ) ................................................................ 16
K o n s e r n i n r a h a v i r t a l a s k e l m a ( I F R S ) ........................................................................................... 18
K o n s e r n i t i l i n p ä ä t ö k s e n l i i t e t i e d o t .............................................................................................. 19
E m o y h t i ö n t u l o s l a s k e l m a ( F A S ) ................................................................................................. 48
E m o y h t i ö n t a s e ( F A S ) ................................................................................................................. 49
E m o y h t i ö n r a h a v i r t a l a s k e l m a ( F A S ) ............................................................................................ 50
E m o y h t i ö n t i l i n p ä ä t ö k s e n l i i t e t i e d o t F A S ..................................................................................... 51
H a l l i t u k s e n e h d o t u s y h t i ö k o k o u k s e l l e ......................................................................................... 57
T i l i n p ä ä t ö s m e r k i n t ä ................................................................................................................... 58
T i l i n t a r k a s t u s k e r t o m u s .............................................................................................................. 58
Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 3
Hallituksen toimintakertomus
Reka Industrial -konsernin liikevaihto 2024 oli 27,2 miljoonaa euroa (91,6). Ti-
likauden tulos oli 0,4 miljoonaa euroa (34,5). Käyttökate oli 0,4 miljoonaa eu-
roa (37,6) ja liiketulos oli -0,9 miljoonaa euroa (36,3). Vertailuvuoden luvuissa
on mukana Reka Kaapeli, jonka luvut yhdisteltiin konsernin lukuihin huhtikuun
2023 loppuun asti sekä Reka Kaapelin myynnistä syntynyt 31,0 miljoonan
myyntivoitto.
Reka Industrialin strategiatyön aikana yhtiön Reka Kaapelin myynnistä saatuja
varoja sijoitetaan pääasiassa matalariskisiin sijoituksiin sekä lyhytaikaisiin tal-
letuksiin.
Tilikauden lopussa 2024 konsernin rahavarat ja muut rahoitusvarat olivat yh-
teensä 26,4 miljoonaa euroa. Hallituksen esitys voitonjaosta on maksaa osin-
koa 0,07 euroa osaketta kohti. Esitys perustuu yhtiön taloudelliseen tilantee-
seen ja tuleviin strategisiin panostuksiin.
KESKEISET TAPAHTUMAT TILIKAUDELLA
Reka Industrial Oyj:n tavoitteena on toteuttaa strateginen polku, jonka avulla
yhtiö voi kasvaa liikevaihdoltaan seuraavan viiden vuoden aikana keskisuureksi
pörssiyhtiöksi. Reka Industrialilla on vahvaa osaamista teollisesta valmistami-
sesta ja kansainvälisestä toiminnasta. Keväällä 2023 toteutunut Reka Kaapelin
myynti loi mahdollisuuden kehittää Reka Industrialin liiketoimintaa uudesta nä-
kökulmasta vahvan omistajuuden ja yrittäjämäisen toiminnan pohjalle. Keväällä
2024 Reka Industrial Oyj:n hallitus laati kriteeristön strategiatyön seuraavia vai-
heita varten ja valitsi toukokuussa taloudelliseksi neuvonantajaksi Sisu Partner-
sin.
Reka Industrial vaihtoi tytäryhtiönsä Reka Kumi Oy:n toimitusjohtajan. Reka
Industrialin toimitusjohtaja Sari Tulander on toiminut Reka Kumi Oy:n toimitus-
johtajana 11.6.2024 alkaen.
KONSERNIN KESKEISET TUNNUSLUVUT
2024
2023
2022
Liikevaihto, miljoonaa euroa
27,2
91,6
202,9
Käyttökate, miljoonaa euroa
0,4
37,6
15,2
Liiketulos, % liikevaihdosta
-3,2
39,7
5,0
Tilikauden tulos
0,4
34,5
9,0
Tulos/osake, euroa
0,07
5,77
1,50
IAS 19 oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, % (ROI)
2,6
64,5
23,5
IAS 19 oikaistu oman pääoman tuotto, %
0,9
76,8
32,3
IAS 19 oikaistu velkaantuneisuusaste, %
-51,0
-62,2
125,2
IAS 19 oikaistu omavaraisuusaste, %
73,4
80,4
22,8
Bruttoinvestoinnit, miljoonaa euroa
1,6
1,6
5,8
Reka Kaapelin liikevaihto ja tulos tammi-huhtikuussa 2023 sekä Reka Kaape-
lin myynnistä syntynyt 31,0 miljoonan euron myyntivoitto sisältyvät Reka In-
dustrial -konsernin tilikauden 2023 lukuihin. Vertailuvuoden 2022 luvuissa
Reka Kaapeli on mukana koko tilikauden.
Reka Industrial -konserni (Reka Industrial) käyttää taloudellisessa raportoin-
nissaan Euroopan arvopaperi- ja markkinaviranomaisen (ESMA) ohjeistuksen
mukaisia vaihtoehtoisia tunnuslukuja.
Reka Industrialin tulkinnan mukaan ESMAn ohjeistuksen mukaisiksi vaihtoeh-
toisiksi tunnusluvuiksi voidaan lukea käyttökate, liiketulos, IAS 19 oikaistu
oman pääoman tuotto (ROE), IAS 19 oikaistu velkaantuneisuusaste, IAS 19
oikaistu omavaraisuusaste, IAS 19 oikaistu sijoitetun pääoman tuotto (ROI)
sekä bruttoinvestoinnit.

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 4
Reka Industrial julkaisee avaintunnusluvut ilman IAS 19 etuuspohjaisia eläke-
vastuukirjauksia, sillä diskonttokoron muutokset vaikuttavat IAS 19 lukuihin.
Reka Industrial esittää vaihtoehtoisia tunnuslukuja siten että IAS 19 etuuspoh-
jaisten eläkevastuiden kirjausten vaikutukset eliminoidaan tunnuslukujen tu-
los- ja tase-eristä. IAS 19 etuuspohjaisen eläkejärjestelyn kirjaukset tuloslas-
kelmassa esitetään liiketuloksen alapuolella omana eränään ennen osuutta
osakkuusyhtiöiden tuloksesta. Näin Reka Industrialin operatiivisen liiketoimin-
nan kehittymistä voi seurata paremmin.
Tunnuslukujen laskentakaavat:
IAS 19 oikaistu oman pääoman tuotto (ROE), %
IAS 19 oikaistu tilikauden tulos
Oma pääoma ilman IAS 19 kirjausten vaikutuksia (keskimäärin)
IAS 19 oikaistu omavaraisuusaste, %
Oma pääoma + määräysvallattomien omistajien osuus ilman IAS 19 kirjausten
vaikutuksia
Taseen loppusumma saadut ennakot ilman IAS 19 kirjausten vaikutuksia
IAS 19 oikaistu nettovelkaantumisaste (Gearing), %
Korolliset velat rahat, pankkisaamiset ja likvidit rahoitus- ja sijoitusarvopape-
rit
Oma pääoma + määräysvallattomien osakkeenomistajien osuus ilman IAS19
kirjausten vaikutuksia
IAS 19 oikaistu sijoitetun pääoman tuotto (ROI), %
IAS 19 oikaistu tulos ennen veroja + korkokulut- ja muut rahoituskulut
[Taseen loppusumma pakolliset varaukset ja korottomat velat] (keskimäärin)
Liiketulos
Nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihdosta vähennetään ostokulut val-
miiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutoksella sekä omaan
käyttöön valmistuksesta syntyneillä kuluilla oikaistuina, vähennetään työ-
suhde-etuuksista aiheutuvat kulut ilman IAS 19 etuuspohjaisesta eläkejärjes-
telystä johtuvia eriä, poistot ja mahdolliset arvonalentumistappiot sekä huomi-
oidaan liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
Bruttoinvestoinnit
Tehdyt uudet investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin sekä käyt-
töoikeusomaisuuseriin
Käyttökate
Nettosumma, joka muodostuu, kun liiketulokseen lisätään poistot ja mahdolli-
set arvonalentumiset
Vaihtoehtoisten IAS 19 etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä johtuvilla erillä oi-
kaistujen tunnuslukujen täsmäytys tilinpäätöksessä raportoituihin lukuihin:
1 000 euroa
Tilikauden tulos tilinpäätöksessä
IAS 19 eliminointi
IAS 19 oikaistujen tunnuslukujen käyttämä tilikauden
tulos
IAS 19 vaikutus korottomiin velkoihin
IAS 19 vaikutus omaan pääomaan
IAS 19 vaikutus taseen loppusummaan
Oma pääoma tilinpäätöksen taseessa
IAS 19 eliminointi
IAS 19 oikaistujen tunnuslukujen käyttämä oma pää-
oma
Taseen loppusumma tilinpäätöksessä
IAS 19 eliminoinnit
IAS 19 oikaistujen tunnuslukujen käyttämä taseen
loppusumma

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 5
TASE JA RAHOITUS
Taseen loppusumma oli tilikauden päättyessä 59,3 miljoonaa euroa.
31.12.2023 taseen loppusumma oli 71,6 miljoonaa euroa.
Tilikauden 2024 lopussa konsernin rahavarat ja muut rahoitusvarat olivat yh-
teensä 26,4 miljoonaa euroa. Yhtiö jakoi osinkoina 12 miljoonaa euroa rahava-
roistaan toukokuussa 2024. Muita rahoitusvaroja on sijoitettu pääasiassa ma-
talariskisiin sijoituksiin sekä lyhytaikaisiin talletuksiin.
Tilikauden lopussa koko konsernin korolliset velat olivat 6,3 miljoonaa euroa
(6,0). Korollisista veloista muita kuin leasing-velkoja oli 1,0 miljoonaa euroa
(0,7).
Osaan korollisista veloista liittyy taloudellisia kovenantteja. Kaikki kovenantit
täyttyivät tilinpäätöshetkellä. Taloudellisista kovenanteista on kerrottu lisää lii-
tetiedoissa.
VASTUULLISUUS
Reka Industrial edistää vastuullisuutta liiketoimintansa kehittämisessä ja joka-
päiväisessä työssä. Vastuullisuustyön tavoitteet on muodostettu YK:n Global
Compact aloitteen mukaan ja Reka Industrial on valinnut aloitteen 17 tavoit-
teesta viisi liiketoimintansa kannalta tärkeintä.
Reka Industrialin tavoitteena on ottaa huomioon kaikkien sidosryhmiensä tar-
peet ja toiveet ja edistää kestävää kehitystä aktiivisesti näiden tarpeiden mu-
kaan. Yhtiö panostaa työolosuhteisiin ja kehittää henkilöstönsä osaamista. Asi-
akkailleen ja toimitusketjunsa edustajille se on pitkäaikainen vastuullinen kump-
pani. Reka Industrial noudattaa korkeita eettisiä äntöjä, joita se edellyttää
myös yhteistyökumppaneiltaan.
Reka Kumi edistää Reka Industrialin kanssa yhteisiä tavoitteita ja on lisäksi
mukana kemianteollisuuden Responsible Care ohjelmassa, jonka keskeisiä
teemoja ovat luonnonvarojen kestävä käyttö sekä tuotannon ja tuotteiden
kestävyys. Vastuullisuutensa kehittämisessä Reka Kumi hyödyntää riippuma-
tonta ja kansainvälistä EcoVadis vastuullisuusarviointi-järjestelmää, jossa se
on saavuttanut pronssitason. EcoVadis tarkastelee yrityksen työelämän käy-
täntöjä, toiminnan eettisyyttä, ympäristövastuullisuutta sekä kestävää hankin-
taketjua. Vastuullisuustyötä tukevat myös ISO 14001 -sertifioitu ympäristöjär-
jestelmä ja ISO 9001 -sertifioitu laadunhallintajärjestelmä. Reka Kumilla on vaa-
timusten mukaiset ympäristöluvat.
Ilmastoteot tarkoittavat Reka Kumille päästöjen vähentämistä sekä energiate-
hokkuuden parantamista. Samalla pyritään vaikuttamaan ilman laatua koske-
viin tekijöihin. Reka Kumi on laskenut oman toimintansa hiilijalanjäljen, jota se
pyrkii pienentämään käyttämälpäästötöntä sähköä ja parantamalla oman toi-
mintansa energiatehokkuutta. Molemmat tuotantolaitokset käyttävät jo CO2 -
vapaata sähköä. Lisäksi Auran tehtaalle on asennettu aurinkopaneeleita ja mo-
lemmilla tehtailla siirrytään asteittain LED-valaistukseen.
Olennainen tekijä muodostuu myös kumiraaka-aineesta, sen tehokkaasta käy-
töstä ja tuotannossa syntyvästä jätteestä. Kumitoimiala pyrkii kumijätteen mää-
rän pienentämiseen suhteutettuna tuotetonneihin materiaalivalinnoilla, proses-
sikehityksellä ja teknisillä apuvälineil sekä tehostamalla jätteen hyödyntä-
mistä.
SEGMENTIT
Reka Industrialin teollinen liiketoiminta muodostuu Reka Kumi Oy:n liiketoimin-
nasta ja segmenttejä on yksi, eli Kumitoimiala.
Kumitoimiala
Kumitoimialan liikevaihto vuonna 2024 oli 27,2 miljoonaa euroa (30,6). Käyttö-
kate oli 1,4 miljoonaa euroa (1,2). Kohonneiden kustannusten siirrossa asiakas-
hintoihin on ollut selkeä viive. Myös markkinatilanteesta johtuva alhainen vo-
lyymi näkyy kannattavuudessa. Tehostamistoimet näkyvät jo lievästi toisella
vuosipuoliskolla.
Puolan tehdas keskittyy silikoniletkujen ja mustien letkutuotteiden valmistuk-
seen. Mustien letkutuotteiden volyymin kasvattamiseksi Kumitoimiala tilasi

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 6

vuonna 2023 noin 1,3 miljoonaa euroa maksavan suulakepuristuslinjan Puolan
tehtaalle. Suulakepuristuslinjan toimituksen odotetaan toteutuvan vuoden 2025
alkupuolella. Kumitoimialan muut aiemmin tilaamat tuotantokoneet on loppu-
vuoden aikana asennettu tai käyttöönottovaiheessa. Sekä Puolan että Suomen
tehtaalle on valmisteltu pienempiä investointeja kasvun ja tuottavuuden tueksi.

KONSERNIRAKENNE JA OSAKKEENOMISTAJAT

Reka Industrial Oyj on emoyhtiö konsernissa, jonka varsinainen liiketoimintayh-
tiö on Reka Kumi Oy. Reka Industrial Oyj:n kotipaikka on Hyvinkää.

Reka Industrial Oyj:llä oli 31.12.2024 yhteensä 12 120 osakkeenomistajaa (10
405 osakkeenomistajaa 31.12.2023). Yhtiön suurimman osakkeenomistajan
Reka Oy:n omistusosuus oli 50,2 % osakkeista (50,2) ja 65,4 % äänistä (65,4).
Reka Industrial Oyj on siten osa Reka-konsernia. Reka Oy:n kotipaikka on Juu-
pajoki.

Kymmenen suurimman osakkeenomistajan yhteenlaskettu omistusosuus
31.12.2023 oli 54,8 % osakkeista (58,6) ja 68,6 % äänistä (72,6).

Yhtiön hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja talousjohtaja omistivat suoraan
sekä määräysvaltayhteisöjensä kautta 31.12.2024 yhteensä 2 945 057 kappa-
letta (3 280 994) Reka Industrial Oyj:n B-osakkeita. Nämä edustavat 48,9 %
osakkeiden kokonaismäärästä ja 34,0 % kokonaisäänimäärästä.

RISKIT JA LIIKETOIMINNAN EPÄVARMUUSTEKIJÄT

Euroalueen taloustilanne ja epävarmuus poliittisessa kentässä saattaa vaikut-
taa Kumitoimialan asiakkaiden hankintamääriin ja uusien projektien käynnistä-
misiin. Energian hinnan nousu ja saatavuus saattavat vaikuttaa suorasti ja epä-
suorasti markkinaan.

Rahoitusriskejä ja niiden suojaustoimenpiteitä on kuvattu tilinpäätöksen liitetie-
doissa. Yhtiön tulevaisuuden riskitekijät liittyvät sijoitustoiminnan sekä toimi-
alayhtiön liiketoiminnan kehitykseen.
Eläkekassalla tulee tämänhetkisen lainsäädännön mukaan olla vähintään 150
työssäkäyvää jäsentä. Konserniin aiemmin kuulunut Reka Kaapeli Oy on il-
moittanut siirtyvänsä Reka Eläkekassasta pois maaliskuun 2025 lopussa.
Reka Kaapeli Oy:n siirryttyä pois Reka Eläkekassasta jää tämänhetkisen nä-
kymän mukaan Reka Eläkekassalle alle 150 työssäkäyvää jäsentä. Mikäli
Reka Eläkekassan työssäkäyvien jäsenten määrä ei kasva yli 150 henkilön
seuraavan 2 vuoden aikana mahdollisesti lisättynä vuoden lisäajalla, jos sii-
hen saa viranomaisluvan, voi eläkekassa purkautua vuonna 2028. Mikäli
Reka Eläkekassa purkautuisi, poistuisivat eläkekassaan liittyvät IAS 19 kir-
jaukset (IAS 19 eläkesaaminen 31.12.2024 5,7 miljoonaa euroa). Konsernin ja
emoyhtiön hallituksen sekä Reka Eläkekassan näkemys on, että jäsenmäärä
tulee kasvamaan ja vaadittu 150 työssäkäyvän henkilön raja tulee täyttymään.

Reka Kumi alakonsernilla on 31.12.2024 yhteensä 8,0 miljoonaa euroa ta-
kuupääomasijoituksia Reka Eläkekassaan. Mikäli Reka Eläkekassa purkau-
tuisi ja purkautumisen hetkellä eläkekassan vakavaraisuus ei riittäisi takuu-
pääomasijoituksen takaisinmaksuun, syntyisi sijoitustappio siltä osin kuin sijoi-
tusta ei saataisi takaisin. Tilinpäätöksessä 31.12.2024 on huomioitu 2,3 mil-
joonan euron kuluvaraus siltä varalta, että Reka Eläkekassan jäsenmääräke-
hitys ei kehity suotuisasti ja siten takuupääomasijoitukseen kohdistuisi vuonna
2028 alaskirjausriski.

TUTKIMUS- JA KEHITYSTOIMINTA

Konsernin panostukset tutkimukseen ja tuotekehitykseen olivat yhteensä 0,6
miljoonaa euroa (0,9). Vertailuvuonna panostuksista 0,5 miljoonaa kohdistui
jatkuviin toimintoihin ja 0,4 lopetettuihin toimintoihin. Panostukset on huomioitu
kuluina.

HENKILÖSTÖ

Tammi-joulukuussa 2024 konsernin palveluksessa oli keskimäärin 266 henki-
löä (305). Lopetetut toiminnot mukaan lukien henkilöstön määrä tammi-joulu-
kuussa oli keskimäärin 266 työntekijää (398 vuonna 2023 ja 573 vuonna 2022).


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 7
Konsernin suoriteperusteisten palkkojen ja palkkioiden kokonaissumma tilikau-
della oli 8,2 miljoonaa euroa (13,3 vuonna 2023 ja 21,0 miljoonaa euroa vuonna
2022).
VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS JA HALLITUKSEN VALTUUTUKSET
Reka Industrial Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 23.4.2024 Hyvinkäällä.
Yhtiökokous vahvisti tilikauden 2023 tilinpäätöksen ja myönsi hallituksen jäse-
nille ja toimitusjohtajalle vastuuvapauden tilikaudelta 2023.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että tilikaudelta 2023
maksetaan osinkoa 2,00 euroa osakkeelle.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti valtuuttaa hallituksen
päättämään edellä mainitun osingon lisäksi enintään 1,20 euron lisäosingosta
osakkeelta (enintään yhteensä 7,2 miljoonaa euroa) ja lisäosingon täsmäytys-
ja maksupäivistä. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouk-
sen alkuun asti.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hyväksyä yhtiön vuoden
2023 palkitsemisraportin. Päätös on osakeyhtiölain mukaan neuvoa-antava.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hyväksyä päivitetyn ver-
sion yhtiön toimielinten palkitsemispolitiikasta. Päätös on osakeyhtiölain mu-
kaan neuvoa-antava.
Yhtiökokous vahvisti hallituksen jäsenten vuosipalkkioksi (12 kuukautta) 25.000
euroa, hallituksen puheenjohtajan vuosipalkkioksi 50.000 euroa ja valiokuntien
jäsenten vuosipalkkioksi 2.500 euroa. Palkkioista maksetaan vapaaehtoiset
eläkevakuutusmaksut. Erillisiä kokouspalkkioita ei makseta. Yhtiökokous vah-
visti, että hallituksen jäsenten matkakulut korvataan. Yhtiöllä ei ole lhetkellä
valiokuntia.
Yhtiökokous päätti, että tilintarkastajan palkkio maksetaan yhtiön hyväksymän
laskun mukaan perustuen tilintarkastuksen kilpailutukseen.
Yhtiökokous vahvisti osakkeenomistajien ehdotuksen mukaisesti hallituksen jä-
senten lukumääräksi neljä (4) ja valitsi hallitukseen seuraavat henkilöt: puheen-
johtajaksi Leena Saarinen, varapuheenjohtajaksi Päivi Marttila ja varsinaisiksi
jäseniksi Eeva Raita ja Markku E. Rentto. Varajäseniä ei valittu.
Yhtiökokous valitsi osakkeenomistajien ehdotuksen mukaisesti yhtiön tilintar-
kastajaksi tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab:n, päävastuullisena tilintarkasta-
jana KHT Jukka Rajala toimikaudeksi, joka päättyy vuoden 2025 varsinaisen
yhtiökokouksen päättyessä.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättä-
mään omien osakkeiden hankkimisesta yhtiön vapaaseen omaan pääomaan
kuuluvilla varoilla. Osakkeet hankitaan Nasdaq Helsingin järjestämässä kau-
pankäynnissä sen sääntöjen mukaisesti, ja hankittavista osakkeista maksetta-
van vastikkeen tulee perustua markkinahintaan. Yhtiö voi hankkia B-osakkeita
sopimuskaupoilla suoraan, mikäli sopimuskauppa käsittää vähintään 15.000 B-
osaketta ja kauppahinta vastaa Nasdaq Helsingissä hankintahetkellä vallitse-
vaa markkinahintaa. Omia osakkeita hankittaessa voidaan tehpääomamark-
kinoilla tavanomaisia johdannais-, osakelainaus- tai muita sopimuksia lain ja
määräysten puitteissa.
Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään hankkimisesta myös suunnatusti eli
muutoin kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa, mikäli sii-
hen on yhtiön kannalta osakeyhtiölain tarkoittama painava syy.
Hankittavien osakkeiden määrä voi olla yhteensä enintään 588.076 B-osaketta.
Määrä vastaa noin 9,77 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ja yhteensä 10
prosenttia yhtiön B-osakkeista.
Hallituksella on oikeus päättää kaikista muista omien osakkeiden hankkimiseen
liittyvistä seikoista.
Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti, mutta
kuitenkin enintään 23.10.2025 saakka. Valtuutus korvasi aiemman varsinaisen
yhtiökokouksen 24.5.2023 antaman valtuutuksen omien osakkeiden hankkimi-
sesta ja pantiksi ottamisesta.

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 8
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättä-
mään omien osakkeiden luovuttamisesta. Valtuutuksen nojalla luovutettavien
osakkeiden lukumäärä voi olla yhteen enintään 588.076 B-osaketta, mikä
vastaa noin 9,77 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ja yhteensä 10 prosenttia
yhtiön B-osakkeista kokouskutsupäivän tilanteen mukaan. Valtuutus oikeuttaa
hallituksen päättämään kaikista muista osakkeiden luovuttamisen ehdoista,
mukaan lukien oikeuden osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poik-
keamiseen.
Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka. Val-
tuutus korvaa aiemman varsinaisen yhtiökokouksen 24.5.2023 antaman valtuu-
tuksen omien osakkeiden luovuttamisesta.
TARKASTUSVALIOKUNTA
Tarkastusvaliokunnan tehtäviin kuuluu yhtiön taloudellisen tilanteen seuranta,
taloudellisen raportoinnin valvonta, sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan riit-
tävyyden ja asianmukaisuuden arviointi, lakien ja määräysten noudattamisen
arviointi sekä yhteydenpito tilintarkastajaan ja tilintarkastajan raporttien läpi-
käynti. Tarkastusvaliokunta raportoi hallitukselle. Silloin, kun tarkastusvalio-
kuntaa ei ole nimitetty, hoitaa tehtäviä hallitus. Reka Industrial Oyj:n tarkas-
tusvaliokunnan tehtäviä on vuoden 2023 yhtiökokouksesta alkaen hoitanut
koko hallitus. Vuonna 2024 käytiin läpi tasearvoja, konsernirakenteen kehittä-
mistä ja valmistautumista vastuullisuusraportointiin. Sisäisen tarkastuksen toi-
menpiteiden ohjauksessa panostettiin jatkuvuuden varmistamiseen sekä pro-
sessi- ja ICT-riskien hallintaan.
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ
Selvitys Reka Industrial Oyj:n hallinto- ja ohjausjärjestelmästä on laadittu Suo-
men listayhtiöiden hallinnointikoodin suosituksen mukaisesti. Selvitys laaditaan
toimintakertomuksesta erillisenä kertomuksena, ja se julkaistaan tilinpäätöksen
ja toimintakertomuksen julkaisun yhteydessä. Julkaisun jälkeen selvitys on
nähtävissä yhtiön internet- sivuilla osoitteessa www.rekaindustrial.fi. Suomen
listayhtiöiden hallinnointikoodi on julkisesti saatavilla osoitteessa www.cgfin-
land.fi.
OSAKKEET JA OSAKEPÄÄOMA
Reka Industrial Oyj:n osakepääoma jakaantuu A- ja B-osakkeisiin. Osakkeista
139 600 kappaletta on A-sarjan osakkeita, joilla on 20 ääntä osaketta kohti ja 5
880 760 kappaletta B-sarjan osakkeita, joilla on yksi ääni osaketta kohti. Yhtiön
kaikkien osakkeiden yhteenlaskettu osakepääoma oli 31.12.2024 24 081 440
euroa ja osakkeiden lukumäärä 6 020 360 kappaletta. Yhtiön osakkeiden yh-
teenlaskettu äänimäärä oli 8 672 760 ääntä, joista A-osakkeiden äänimäärä oli
2 792 000 ääntä ja B-osakkeiden äänimäärä oli 5 880 760 ääntä.
Osakemäärään 31.12.2024 sisältyy 37 150 Reka Industrial Oyj:n hallussa ole-
vaa omaa B-sarjan osaketta. Omistusosuus vastaa 0,6 % yhtiön osakepää-
omasta ja 0,4 % äänimäärästä. Yhtiön omistuksessa ei ollut A-sarjan osakkeita.
Yhtiöjärjestys ei sisällä lunastusmääräyksiä. Osakassopimuksia ei ole. Reka
Industrial Oyj:n B-osake (REKA) noteerataan NASDAQ Helsinki Oy:n pörssilis-
talla.
Yhtiön osakkeet
31.12.2024
31.12.2023
31.12.2022
Yhtiön osakepääoma (euroa)
24 081 440
24 081 440
24 081 440
A-osakkeet (20 ääntä/osake)
139 600
139 600
139 600
B-osakkeet (1 ääni/osake)
5 880 760
5 880 760
5 880 760
Yhteensä
6 020 360
6 020 360
6 020 360
Yhtiön hallussa olevat omat B-osakkeet
37 150
37 150
47 504
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT, KURSSIKEHITYS JA VAIHTO
Yhtiön B-osakkeita vaihdettiin NASDAQ Helsinki Oy:ssä yhteensä 2 663 141
(1 117 484 vuonna 2023) kappaletta, mikä vastasi 45,3 (19,0) prosenttia
osakkeiden määrästä ja 18,1 (7,2) miljoonaa euroa. Osakkeen hinta
31.12.2024 oli 4,28 (6,40 31.12.2023) euroa ja tilikauden keskimääräinen
kurssi 6,80 (6,47) euroa. Vuoden alin kurssinoteeraus oli 4,20 (5,64) euroa ja
ylin 9,48 (7,68) euroa. Yhtiön osakekannan markkina-arvo 31.12.2024 oli 26,0

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 9
miljoonaa euroa (31.12.2023 38,3 miljoonaa euroa ja 31.12.2022 34,1 miljoo-
naa euroa).
Osakekohtaiset tunnusluvut (A- ja B-osakkeet)
31.12.2024
31.12.2023
31.12.2022
Oma pääoma/osake, euroa
7,19
9,23
3,56
Tulos/osake (EPS), euroa
0,07
5,76
1,50
Osinko/osake, euroa
0,07
2,00
0,20
Osinko/tulos, %
100,00%
34,73%
13,36%
Efektiivinen osinkotuotto, %
1,64%
31,25%
3,48%
Hinta/voitto -suhde (P/E)
61,14
1,11
3,80
Osakkeen kurssikehitys, euroa
- keskikurssi
6,80
6,47
4,67
- alin kurssi
4,20
5,64
2,86
- ylin kurssi
9,48
7,68
6,24
- kurssi kauden lopussa
4,28
6,40
5,74
Osakekohtaiset tunnusluvut (A- ja B-osakkeet)
31.12.2024
31.12.2023
31.12.2022
Osakkeiden vaihto, kpl
2 663 141
1 117 484
1 606 982
Osakkeiden vaihto, %
45,3 %
19,0 %
27,3 %
Osakkeiden oikaistun lukumäärän painotettu kes-
kiarvo tilikauden aikana
6 020 360
6 020 360
6 020 360
A-osakkeet
139 600
139 600
139 600
B-osakkeet
5 880 760
5 880 760
5 880 760
Osakkeiden oikaistu lukumäärä tilikauden lopussa
6 020 360
6 020 360
6 020 360
A-osakkeet
139 600
139 600
139 600
B-osakkeet
5 880 760
5 880 760
5 880 760
Tunnuslukujen laskentakaavat:
Tulos/osake (EPS), euroa
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä (keskimäärin)
Oma pääoma / osake, euroa
Oma pääoma määräysvallattomien omistajien osuus
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä tilikauden lopussa
Osinko / osake, euroa
Tilikaudelta jaettava osinko
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä tilikauden lopussa
Osinko / tulos %
Osinko / osake
Tulos / osake
Efektiivinen osinkotuotto, %
Osinko / osake
Osakeantioikaistu kurssi tilikauden lopussa
Hinta/voitto -suhde, P/E -luku
Osakeantioikaistu kurssi tilikauden lopussa
Tulos / osake
Osakekannan markkina-arvo
(B-osakkeiden lukumäärä omat B-osakkeet) x tilikauden viimeinen kaupante-
kokurssi + A-osakkeiden lukumäärä x osakkeen keskikurssi

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 10
OMIEN OSAKKEIDEN HANKINTA/LUOVUTUS
Yhtiön hallussa olevien omien B-sarjan osakkeiden määrä oli 31.12.2024 yh-
teensä 37 150 kappaletta. Reka Industrial Oyj ei käyttänyt valtuutustaan hank-
kia omia osakkeita.
Reka Industrial Oyj ei ole käyttänyt valtuutusta yhtiön hallussa olevien omien
B-osakkeiden luovuttamisesta joko maksua vastaan tai maksutta.
OSINKOPOLITIIKKA
Reka Industrial Oyj:n tavoitteena on käyttää nettotuloksesta vähintään 30 %
osingonmaksuun.
OSAKKEENOMISTAJAT
Reka Industrial Oyj:n suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2024:
Osakkeenomistaja
A-sarjan
osakkeet,
kpl
B-sarjan
osakkeet,
kpl
Osakkeet
yhteensä,
kpl
Osuus
osakkeista,
%
Osuus
äänistä,
%
Reka Oy
139 400
2 880 549
3 019 949
50,16
65,36
Sinkko Erkki
62 000
62 000
1,03
0,71
Rentto Markku
40 080
40 080
0,67
0,46
Reka Industrial Oyj
37 150
37 150
0,62
0,43
Danske Bank A/S
Helsinki Branch
25 756
25 756
0,43
0,30
Käkelä Aulis
25 500
25 500
0,42
0,29
Skandinaviska En-
skilda Banken AB
24 027
24 027
0,40
0,28
Therman Investment
Trust Oy
22 959
22 959
0,38
0,26
Tikkanen Vesa
21 000
21 000
0,35
0,24
Kangas Timo
20 000
20 000
0,33
0,23
Muut osakkee-
nomistajat
200
2 721 739
2 721 939
45,21
31,44
Yhteensä
139 600
5 880 760
6 020 360
100,00
100,00
Osakkeenomistuksen jakautuminen omistusryhmittäin:
Omistajaryhmä
Osakkee-
nomistajia,
kpl
Osuus
omis-
tajista, %
Osakkeita
yhteensä,
kpl
Osuus
osakkeista,
%
Osuus
äänistä,
%
Yritykset
226
1,87
3 280 341
54,49
68,40
Rahoitus- ja vakuutuslai-
tokset
8
0,07
40 837
0,68
1,07
Julkisyhteisöt
55
0,45
43 230
0,72
0,50
Voittoa tavoittelematto-
mat yhteisöt
166
1,37
104 535
1,74
1,21
Kotitaloudet
11 649
96,11
2 468 082
41,00
28,47
Ulkomaat
16
0,13
2 235
0,04
0,36
Hallintarekisteröidyt
7
0,00
81 100
1,35
0,94
Yhteensä
12 120
100,00
6 020 360
100,00
100,00
Osakkeiden omistusjakauma suuruusluokittain:
Osakkeiden lukumäärä
Osakkee-
nomistajia,
kpl
Osuus
omis-
tajista, %
Osakkeita
yhteensä,
kpl
Osuus
osakkeista,
%
Osuus
äänistä,
%
1-50
5 350
44,14
140 868
2,34
1,63
51-100
2 809
23,18
242 308
4,03
2,81
101-1 000
3 490
28,80
1 151 322
19,12
13,28
1 001-10 000
451
3,72
1 051 987
17,47
12,14
10 001 -
20
0,17
3 433 875
57,04
70,13
Yhteensä
12 120
100,00
6 020 360
100,00
100,00
OLENNAISET TAPAHTUMAT TILIKAUDEN PÄÄTTYMISEN JÄLKEEN
Reka Industrial Oyj:n hallitus laati kriteeristön keväällä 2024 strategiatyön seu-
raavia vaiheita varten. Hallitus kävi läpi lukuisia yrityksiä. Potentiaalisia, kriteerit
täyttäviä, yrityksiä oli kuitenkin rajallinen määrä ja lopulta mitään järjestelei
viety loppuun asti, koska hallituksella ei ollut yhteistä näkemystä etenemisestä.
8.1.2025 yhtiö julkaisi kutsun ylimääräiseen yhtiökokoukseen, joka pidettiin
30.1.2025. Ylimääräinen yhtiökokous vahvisti uuden hallituksen lukumääräksi
neljä ja valitsi hallituksen puheenjohtajaksi Markku Rentton, varapuheenjohta-
jaksi Riitta Mynttisen ja jäseniksi Matti Copelandin ja Riku Kytömäen.

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 11
Reka Industrialin tytäryhtiö Reka Kumi käynnisti helmikuussa 2025 energia-
hankkeen, jossa Auran tehtaan energiatehokkuutta parannetaan ja höyryllä toi-
mivien tuotantoprosessien käyttämä energia saadaan muutettua CO2-va-
paaksi. Muiden Auran tehtaan tuotantoprosessien käyttämä energia on jo aiem-
min ollut CO2-vapaata.
Lämpöakkuratkaisun avulla Reka Kumi pystyy luopumaan Auran tehtaan tuo-
tantoprosesseissaan kokonaan öljystä ja lämpöakku toimii myös tehtaan ensi-
sijaisena lämmitysenergian lähteenä. Käyttöönoton jälkeen selviää, tarvitaanko
vielä muita energiamuotoja rakennusten lämmitykseen valitun lämpöakun (5
MWh:n varastointikapasiteetti) lisäksi.
Energiahankkeen kokonaisinvestointi on noin 1,35 miljoonaa euroa ja Business
Finland on myöntänyt hankkeelle 20 % energiatuen. Investointi sisältää lämpö-
akun lisäksi mm. perustusten rakentamisen lämpöakulle, höyryputkiston uusi-
mista ja ohjauksen päivitystä sekä tarvittavien liittymien tuomisen lämpöakku-
rakennukseen. Valmistelut käynnistyvät kuluvan vuoden aikana ja uusi lämpö-
akkulaitteisto otetaan käyttöön ensi vuoden alkupuolella.
VOITONJAKOESITYS
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2024 olivat 9.846.422,85 euroa, josta tili-
kauden tulos oli 847.346,61 euroa. Hallituksen esitys voitonjaosta on maksaa
osinkoa 0,07 euroa osaketta kohti. Esitys perustuu yhtiön taloudelliseen tilan-
teeseen ja tuleviin strategisiin panostuksiin. Tilikaudelta 2023 maksettiin osin-
koa 2,00 euroa osaketta kohti Reka Kaapelin yrityskaupan myötä.
LÄHIAJAN NÄKYMÄT
Yleinen taloustilanne ja epävarmuus markkinoilla näkyvät Reka Kumin asiak-
kaiden laskeneissa tilausmäärissä ja lyhentyneissä tilausajoissa. Haastavan
markkinatilanteen arvioidaan jatkuvan vuonna 2025. Kumitoimiala jatkaa tuot-
tavuuden ja kannattavuuden parantamista luoden samalla lisää edellytyksiä tu-
levaisuuden kasvuun. Panoksia jatketaan pitkän aikavälin kasvuun, jota tukee
investointimme vähäpäästöisempään ja luonnonvaroja vähemmän kuluttavaan
tuotantoteknologiaan.
Yhtiön strategiatyön aikana yhtiön varoja sijoitetaan pääasiassa matalariskisiin
sijoituksiin sekä lyhytaikaisiin talletuksiin.
VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS 2025
Reka Industrial Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään 24.4.2025
Kutsu Reka Industrial Oyj:n varsinaiseen yhtiökokoukseen julkaistaan myö-
hemmin.
Hyvinkää 11.3.2025
Reka Industrial Oyj
Hallitus

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 12
Konsernin tuloslaskelma (IFRS)
Jatkuvat
Lopetetut
Konserni
Jatkuvat
Lopetetut
Konserni
toiminnot
toiminnot
yhteensä
toiminnot
toiminnot
yhteensä
1 000 euroa
Liitetieto
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2023
Liikevaihto
1.1.
27 166
0
27 166
30 583
61 006
91 589
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos
5
0
5
-683
3 225
2 542
Valmistus omaan käyttöön
0
0
0
0
4
4
Liiketoiminnan muut tuotot
1.2.
225
0
225
600
31 081
31 681
Materiaalit ja palvelut
-13 119
0
-13 119
-15 582
-49 006
-64 588
Henkilöstökulut
1.3.
-9 621
0
-9 621
-10 057
-5 901
-15 958
Poistot ja arvonalentumiset
1.4.
-1 301
0
-1 301
-1 317
0
-1 317
Liiketoiminnan muut kulut
1.5.
-4 237
0
-4 237
-4 203
-3 433
-7 636
-28 048
0
-28 048
-31 244
-24 030
-55 273
Liiketulos
-882
0
-882
-660
36 976
36 316
Rahoitustuotot
1.7.
2 247
0
2 247
1 752
180
1 932
Rahoituskulut
1.7.
-846
0
-846
-1 429
-1 532
-2 961
IAS19 etuuspohjaiset eläkejärjestelystä johtuvat erät
1.8.
-1
0
-1
15
-231
-215
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta
0
0
0
0
24
24
Tulos ennen veroja
519
0
519
-322
35 418
35 096
Tuloverot
1.9.
-101
0
-101
49
-661
-612
Tilikauden tulos
418
0
418
-273
34 757
34 483

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 13
Jatkuvat
Lopetetut
Konserni
Jatkuvat
Lopetetut
Konserni
toiminnot
toiminnot
yhteensä
toiminnot
toiminnot
yhteensä
1 000 euroa
Liitetieto
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2023
Tilikauden tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön osakkeenomistajille
418
0
418
-273
34 757
34 483
Määräysvallattomille omistajille
0
0
0
0
0
0
418
0
418
-273
34 757
34 483
Emoyhtiön omistajille kuuluva tulos/osake, jatkuvat toiminnot
laimentamaton, euroa
0,07
0,00
0,07
-0,05
0,00
-0,05
laimennettu, euroa
0,07
0,00
0,07
-0,05
0,00
-0,05
Emoyhtiön omistajille kuuluva tulos/osake, lopetetut toiminnot
laimentamaton, euroa
0,00
0,00
0,00
0,00
5,81
5,81
laimennettu, euroa
0,00
0,00
0,00
0,00
5,81
5,81
Emoyhtiön omistajille kuuluva tulos/osake
laimentamaton, euroa
0,07
0,00
0,07
-0,05
5,81
5,76
laimennettu, euroa
1.10.
0,07
0,00
0,07
-0,05
5,81
5,76
Osakkeiden lukumäärä
5 983 210
5 983 210
5 983 210
5 983 210
5 983 210
5 983 210

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 14
Jatkuvat
Lopetetut
Konserni
Jatkuvat
Lopetetut
Konserni
toiminnot
toiminnot
yhteensä
toiminnot
toiminnot
yhteensä
1 000 euroa
Liitetieto
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2023
1.1.-31.12.2023
Tilikauden tulos
418
0
418
-273
34 757
34 483
Muut laajan tuloksen erät, jotka saatetaan myöhemmin
siirtää tulosvaikutteisiksi
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot
22
0
22
171
0
171
Asiakaskohtaisten avointen suojausten arvonmuutos
0
0
0
0
440
440
Muihin laajaan tuloksen eriin liittyvät verot
0
0
0
0
-88
-88
Yhteensä
22
0
22
171
352
523
Muut laajan tuloksen erät, joita ei myöhemmin
siirretä tulosvaikutteisiksi
Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä johtuvat
erät
-828
0
-828
2 201
-580
1 621
Verot eristä, joita ei myöhemmin siirretä tulosvaikutteisiksi
166
0
166
-440
116
-324
Yhteensä
-662
0
-662
1 761
-464
1 297
Tilikauden laaja tulos
-222
0
-222
1 658
34 644
36 303
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön osakkeenomistajille
-222
0
-222
1 658
34 644
36 303
Määräysvallattomille omistajille
0
0
0
0
0
0
-222
0
-222
1 658
34 644
36 303


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 15
Konsernin tase (IFRS)
1 000 euroa
Liitetieto
31.12.2024
31.12.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Muut aineettomat hyödykkeet
2.2.
2 241
2 645
Aineelliset hyödykkeet
2.1.
3 944
3 602
Käyttöoikeusomaisuuserät
2.1.
2 906
2 903
Muut osakkeet ja osuudet
766
766
Takuupääomasijoitus
2.3.
8 000
8 000
IAS19 eläkesaaminen
5 662
6 491
Laskennallinen verosaaminen
2.4.
1 937
1 660
Pitkäaikaiset varat yhteensä
25 456
26 066
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
2.5.
3 751
3 816
Myyntisaamiset ja muut saamiset
2.6.
3 494
3 031
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat vero-
saamiset
267
192
Muut rahoitusvarat
2.7.
26 150
38 131
Rahavarat
2.8.
213
319
Lyhytaikaiset varat yhteensä
33 875
45 489
Varat yhteensä
59 331
71 555
1 000 euroa
Liitetieto
31.12.2024
31.12.2023
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Oma pääoma
Osakepääoma
24 081
24 081
Ylikurssirahasto
66
66
Vararahasto
1 221
1 221
Omat osakkeet
-136
-136
Muuntoerot
36
14
Kertyneet voittovarat
17 328
29 523
Muu vapaa pääoma
436
436
Oma pääoma yhteensä
2.9.
43 032
55 205
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat
2.4.
2 119
2 003
Varaukset
2.10.
1 909
2 021
Leasingvelat
2.11.
4 664
4 818
Muut velat
29
33
Lyhytaikaiset velat
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat vero-
velat
24
185
Varaukset
2.10.
2 394
2 400
Rahoitusvelat
2.11.
950
677
Leasingvelat
2.11.
666
487
Ostovelat ja muut velat
2.13.
3 545
3 726
Velat yhteensä
16 300
16 349
Oma pääoma ja velat yhteensä
59 331
71 555


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 16
Laskelma konsernin
oman pääoman muutoksista (IFRS)
1 000 euroa
Osakepää-
oma
Ylikurssi-
rahasto
Varara-
hasto
Omat osak-
keet
Muunto-
erot
Muu vapaa
pääoma
Kertyneet
voittovarat
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 31.12.2022
24 081
66
1 221
-174
-157
436
-4 224
21 250
Laaja tulos
Tilikauden tulos
34 483
34 483
Muut laajan tuloksen erät
Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä johtu-
vat erät
1 621
1 621
Verot etuuspohjaisista eristä
-324
-324
Yhteensä
1 297
1 297
Avointen suojausten arvonmuutos
440
440
Verot avointen suojausten arvonmuutoksesta
-88
-88
Muuntoerot
171
171
Yhteensä
171
352
523
Tilikauden laaja tulos yhteensä
171
36 132
36 303
Muut muutos
3
3
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingon jako/pääoman palautus
-2 389
-2 389
Luovutetut omat osakkeet
38
38
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä
38
-2 389
-2 350
Oma pääoma 31.12.2023
24 081
66
1 221
-136
14
436
29 523
55 205

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 17
1 000 euroa
Osakepää-
oma
Ylikurssi-
rahasto
Varara-
hasto
Omat osak-
keet
Muunto-
erot
Muu vapaa
pääoma
Kertyneet
voittovarat
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 31.12.2023
24 081
66
1 221
-136
14
436
29 523
55 205
Laaja tulos
Tilikauden tulos
418
418
Muut laajan tuloksen erät
Etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämisestä johtu-
vat erät
-828
-828
Verot etuuspohjaisista eristä
166
166
Yhteensä
-662
-662
Muuntoerot
22
22
Yhteensä
22
22
Tilikauden laaja tulos yhteensä
22
-244
-222
Muu muutos
16
16
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingon jako
-11 966
-11 966
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä
-11 966
-11 966
Oma pääoma 31.12.2024
24 081
66
1 221
-136
36
436
17 328
43 032


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 18
Konsernin rahavirtalaskelma (IFRS)
1 000 euroa
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirrat
Liiketoiminnasta saadut maksut
24 302
93 345
Liiketoiminnasta maksetut maksut
-24 368
-90 324
Maksetut korot ja muut rahoituskulut
-726
-2 619
Saadut korot ja muut rahoitustuotot
2 004
1 702
Maksetut välittömät verot
-360
-1 314
Liiketoiminnan nettorahavirta
852
791
Investointien rahavirta
Tytäryhtiöosakkeiden myynti
0
54 181
Investoinnit aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin
-866
-1 441
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynnit
24
16
Investoinnit muihin sijoituksiin
0
-1 138
Investointien nettorahavirta
-842
51 618
Rahoituksen rahavirta
Lainojen nostot
288
849
Lainojen takaisinmaksut
-27
-14 949
Leasingvelkojen maksut
-392
-1 013
Maksettu osinko/pääoman palautus
-11 966
-2 389
Rahoituksen nettorahavirta
-12 097
-17 502
Rahavarojen muutos
-12 087
34 906
Rahavarat tilikauden alussa
38 449
802
Valuuttakurssien muutosten vaikutus
1
-15
Lopetettujen toimintojen rahavarojen nollaus
0
2 756
Rahavarat tilikauden lopussa
26 363
38 449


Graphics
Konsernitilinpää-
töksen liitetiedot
YRITYKSEN PERUSTIEDOT
Reka Industrial Oyj on emoyhtiö konsernissa, jonka varsinainen liiketoi-
mintayhtiö on Reka Kumi Oy.
Konsernilla on toimintaa Suomen lisäksi Puolassa.
Emoyhtiön kotipaikka on Hyvinkää. Reka Industrial Oyj:n osoite on
. Reka Industrial Oyj:n B-osake noteerataan
NASDAQ Helsinki Oy:ssä.
Reka Industrial -konserni kuuluu Reka-konserniin. Reka-konsernin emoyh-
tiö on Reka Oy, jonka kotipaikka on Juupajoki. Reka Oy:n osoite on Salo-
kunnantie 590, 35550 Salokunta.

Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla
on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen
pidettävässä yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on myös mahdollisuus
tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.
Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Konsernitilinpäätöksen yleiset laadintaperiaatteet on kuvattu tässä osuu-
dessa. Tarkemmat laadintaperiaatteet sekä kuvaukset johdon harkintaan
perustuvista ratkaisuista ja arvioiden käytöstä on esitetty jäljempänä kun-
kin tilinpäätöserän yhteydessä. Laadintaperiaateosuudet on merkitty vaa-
leanvihreällä.

Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 19
Reka Industrial Oyj:n hallitus on hyväksynyt 11.3.2025 tämän tilinpäätök-
sen julkistettavaksi.
Kanku-
rinkatu 46, 05800 Hyvinkää
Laatimisperusta

I
FRS-standardien noudattaminen
Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (In-
ternational Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti noudattaen
31.12.2024 voimassa olleita IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-
tulkintoja.

Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kir-
janpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n asetuksessa
(EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovelletta-
vaksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilin-
päätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisten, IFRS-säännöksiä täydentä-
vien kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset. Konserni ei
ole soveltanut mitään uutta tai muutettua standardia tai tulkintaa ennen
sen voimaantulopäivää.


SOVELLETTAVAT UUDET JA MUUTETUT STANDARDIT JA TULKINNAT
31.12.2024
Vuokrasopimusvelka myynnissä ja takaisinvuokrauksessa – Muutok-
set IFRS 16:een Vuokrasopimukset (sovellettava 1.1.2024 tai sen jäl-
keen alkavilla tilikausilla)
Muutokset lisäävät uuden, muuttuvia maksuja koskevan kirjanpitomallin ja
edellyttävät myyjä-vuokralle ottajan arvioimaan uudelleen ja mahdollisesti
oikaisemaan myynti- ja takaisinvuokrausliiketoimet, jotka on tehty vuonna
2019 tapahtuneen IFRS 16:n käyttöönoton jälkeen.
Velkojen luokittelu lyhyt- tai pitkäaikaisiksi - Muutokset IAS 1:een Ti-
linpäätöksen esittäminen (sovellettava 1.1.2024 tai sen jälkeen alkavilla
tilikausilla)
Muutosten tavoitteena on yhdenmukaistaa soveltamiskäytäntöä sekä sel-
ventää vaatimuksia velkojen luokittelemisesta lyhyt- tai pitkäaikaisiksi.
Muutokset täsmentävät, että sellaiset kovenanttiehdot, joiden on täytyttävä
raportointikauden päättymispäivän jälkeen, eivät vaikuta velan luokitteluun
lyhyt- tai pitkäaikaiseksi raportointikauden päättymispäivänä. Tällaisista
kovenanteista on esitettävä tietoja tilinpäätöksen liitetiedoissa. Muutoksilla
selvennetään myös, että yhtiön omien oman pääoman ehtoisten instru-
menttien siirto katsotaan velan suorittamiseksi. Jos velkaan liittyy vaihto-


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 20
oikeus, tämä saattaa vaikuttaa velan luokittelemiseen lyhyt- tai pitkäai-
kaiseksi, ellei näitä vaihto-oikeuksia ole kirjattu IAS 32:n mukaisesti omaan
pääomaan.
Tavarantoimittajia tai palveluntuottajia koskevat rahoitusjärjestelyt
Muutokset IAS 7:ään Rahavirtalaskelmat ja IFRS 7:ään Rahoi-
tusinstrumentit: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot (sovellettava
1.1.2024 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla)
Muutosten tavoitteena on parantaa tavarantoimittajia tai palveluntuottajia
koskevien rahoitusjärjestelyjen läpinäkyvyyttä ja selventää näiden vaiku-
tuksia velkoihin, rahavirtoihin sekä maksuvalmiusriskiin. Muutokset edellyt-
tävät laadullisten ja määrällisten tietojen esittämistä näistä rahoitusjärjeste-
lyistä.

VASTUULLISUUS
Reka Industrial edistää vastuullisuutta liiketoimintansa kehittämisessä ja
jokapäiväisessä työssä. Vastuullisuustyön tavoitteet on muodostettu YK:n
Global Compact aloitteen mukaan ja Reka Industrial on valinnut aloitteen
17 tavoitteesta viisi liiketoimintansa kannalta tärkeintä.
Reka Industrialin tavoitteena on ottaa huomioon kaikkien sidosryhmiensä
tarpeet ja toiveet ja edistää kestävää kehitystä aktiivisesti näiden tarpeiden
mukaan. Yhtiö panostaa työolosuhteisiin ja kehittää henkilöstönsä osaa-
mista. Asiakkailleen ja toimitusketjunsa edustajille se on pitkäaikainen vas-
tuullinen kumppani. Reka Industrial noudattaa korkeita eettisiä sääntöjä,
joita se edellyttää myös yhteistyökumppaneiltaan.
Reka Kumi edistää Reka Industrialin kanssa yhteisiä tavoitteita ja on li-
säksi mukana kemianteollisuuden Responsible Care ohjelmassa,
jonka keskeisiä teemoja ovat luonnonvarojen kestävä käyttö sekä tuotan-
non ja tuotteiden kestävyys. Vastuullisuutensa kehittämisessä Reka Kumi
hyödyntää riippumatonta ja kansainvälistä EcoVadis vastuullisuusarviointi-
järjestelmää, jossa se on saavuttanut pronssitason. EcoVadis tarkastelee
yrityksen työelämän käytäntöjä, toiminnan eettisyyttä, ympäristövastuulli-
suutta sekä kestävää hankintaketjua. Vastuullisuustyötä tukevat myös ISO
14001 -sertifioitu ympäristöjärjestelmä ja ISO 9001 -sertifioitu laadunhallin-
tajärjestelmä. Reka Kumilla on vaatimusten mukaiset ympäristöluvat.
Ilmastoteot tarkoittavat Reka Kumille päästöjen vähentämistä sekä ener-
giatehokkuuden parantamista. Samalla pyritään vaikuttamaan ilman laatua
koskeviin tekijöihin. Reka Kumi on laskenut oman toimintansa hiilijalanjäl-
jen, jota se pyrkii pienentämään käyttämällä päästötöntä sähköä ja paran-
tamalla oman toimintansa energiatehokkuutta. Molemmat tuotantolaitokset
käyttävät jo CO2 -vapaata sähköä. Lisäksi Auran tehtaalle on asennettu
aurinkopaneeleita ja molemmilla tehtailla siirrytään asteittain LED-valais-
tukseen.
Olennainen tekijä muodostuu myös kumiraaka-aineesta, sen tehokkaasta
käytöstä ja tuotannossa syntyvästä jätteestä. Kumitoimiala pyrkii kumijät-
teen määrän pienentämiseen suhteutettuna tuotetonneihin materiaalivalin-
noilla, prosessikehityksellä ja teknisillä apuvälineillä sekä tehostamalla jät-
teen hyödyntämistä.


ARVIOIDEN KÄYTTÖ
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää johdon
arvioita ja oletuksia, jotka vaikuttavat taseen varoihin ja velkoihin sekä
muihin tietoihin, kuten ehdollisten varojen ja velkojen raportointiin sekä
tuottojen ja kulujen määriin. Vaikka arviot perustuvat johdon tämänhetki-
seen parhaaseen näkemykseen, on mahdollista, että toteumat poikkeavat
tilinpäätöksessä käytetyistä arvioista. Johdon tekemät arviot on ilmaistu
vaaleansinisellä.
Olennaisimmat erät, jotka edellyttävät johdon arvioita ja olettamuksia ja joi-
hin voi liittyä epävarmuustekijöitä, ovat liikearvon arvonalentumistestaus,
asiakassuhteiden arvostus, laskennalliset verosaamiset käyttämättömistä
verotuksellisista tappioista ja verotuksessa hyödyntämättömistä korkoku-
luista, diskonttokoron ja vuokrakausien pituuden määrittely IFRS 16 käsit-
telyssä, eläkkeiden ja niihin liittyvien sopimusten käsittely, annettujen ta-
kausten vaikutukset, tappiollisen vuokrasopimuksen käsittely sekä vaihto-
omaisuuden nettorealisointiarvo. Tarkemmat kuvaukset johdon harkintaan


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 21
perustuvista ratkaisuista ja arvioiden käytöstä on esitetty jäljempänä kun-
kin tilinpäätöserän yhteydessä.
Konsernin johto tekee harkintaan perustuvia ratkaisuja, jotka koskevat tilin-
päätöksessä laatimisperiaatteiden valintaa ja niiden soveltamista. Johto on
käyttänyt harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa
esimerkiksi vuokrasopimusten luokittelussa sekä eläkesopimusten käsitte-
lyssä.
Arvostamisperusta
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoihin perustuen
lukuun ottamatta seuraavia eriä, jotka on arvostettu käypään arvoon: joh-
dannaissopimukset, rahavarat ja muut rahoitusvarat.
Kaikki asiakaskohtaisten avointen suojausten muutokset käsitellään oman
pääoman kautta. Muuten arvonmuutokset johdannaisissa käsitellään tulos-
laskelman kautta. Liikevaihtoa suojaavat johdannaiset käsitellään liikevaih-
dossa ja asiakastilauksiin kohdistuvat metallijohdannaisten muutokset
sekä alle 12 kuukauden raaka-aineostojen suojauksien muutokset huomi-
oidaan materiaaliostoissa. Pidemmät raaka-aineostojen suojaukset käsitel-
lään rahoitustuotoissa ja/tai -kuluissa. Segmenteillä on huomioitu asiakas-
kohtaiset hyödykejohdannaiset ja vain ao. segmenttiä koskevat valuut-
tasuojaukset. Muut toiminnot ja eliminoinnit -ryhmässä esitetään muut joh-
dannaiset.

KONSOLIDOINTIPERIAATTEET
Tytäryritykset
Tytäryritykset ovat konsernin määräysvallassa olevia yhteisöjä. Konsernilla
on määräysvalta yhteisössä silloin, kun se altistuu yhteisön muuttuville
tuotoille tai kun se on oikeutettu sen muuttuviin tuottoihin käyttämällä yh-
teisöä koskevaa valtaansa.

Osakkuusyritykset
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on huomattava vaiku-
tusvalta. Huomattava vaikutusvalta syntyy pääsääntöisesti silloin, kun kon-
serni omistaa yli 20 % yrityksen äänivallasta tai kun konsernilla on muutoin
huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa.
Konsernin omistusosuuden mukainen osuus osakkuusyritysten tilikauden
tuloksista on esitetty omana eränään liikevoiton jälkeen.
Mikäli osakkuusyritysten laskentaperiaatteet eivät olennaisin osin vastaa
konsernin laskentaperiaatteita, on konsernissa tehty tarvittavat oikaisut
osakkuusyritysten raportoimiin lukuihin.





ULKOMAAN RAHAN MÄÄRÄISET ERÄT
Konsernin yksiköiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat luvut mita-
taan siinä valuutassa, joka on kunkin yksikön pääasiallisen toimintaympä-
ristön valuutta (toimintavaluutta). Konsernitilinpäätös on esitetty euroina,
joka on konsernin emoyrityksen toiminta- ja esittämisvaluutta.
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaluutan
määräisinä käyttäen tapahtumapäivän tai tätä lähellä olevan päivän kurs-
sia. Ulkomaan rahan määräiset monetaariset erät on muutettu toimintava-
luutan määräisiksi käyttäen tilinpäätöspäivän kursseja. Ulkomaan rahan
määräiset ei-monetaariset erät, jotka on arvostettu käypiin arvoihin, on
muutettu toimintavaluutan määräisiksi käyttäen arvostuspäivän valuutta-
kursseja. Muutoin ei-monetaariset erät on arvostettu tapahtumapäivän
kurssiin.
Ulkomaan rahan määräisistä liiketapahtumista ja monetaaristen erien
muuttamisesta syntyneet voitot ja tappiot on merkitty tuloslaskelmaan.
Konsernin sisäisten pitkäaikaisten lainojen kurssivoitot ja -tappiot käsitel-
lään kuitenkin oman pääoman muutoksena muuntoerot rivillä. Liiketoimin-
nan kurssivoitot ja --tappiot sisältyvät vastaaviin eriin liikevoiton yläpuo-
lelle. Rahoitukseen liittyvät kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät rahoitustuottoi-
hin ja -kuluihin.
Ulkomaisten konserniyritysten tuloslaskelmat on muunnettu euroiksi kau-
den keskikurssia ja taseet tilinpäätöspäivän kursseja käyttäen. Kauden tu-
loksen muuntaminen eri kursseilla tuloslaskelmassa ja taseessa aiheuttaa
muuntoeron, joka kirjataan omaan pääomaan. Ulkomaisten tytäryritysten
hankintamenon eliminoinnista syntyvät muuntoerot kirjataan omaan pää-
omaan. Kun tytäryritys myydään, kertyneet muuntoerot kirjataan tuloslas-
kelmaan osana myyntivoittoa tai -tappiota.



Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 22


Ulkomaisten yksiköiden hankinnasta syntyvä liikearvo ja kyseisten ulko-
maisten yksikköjen varojen ja velkojen kirjanpitoarvoihin hankinnan yhtey-
dessä tehtävät käyvän arvon oikaisut on käsitelty kyseisten ulkomaisten
yksiköiden varoina ja velkoina ja muunnettu euroiksi tilinpäätöspäivän
kurssia käyttäen.


RAHAVARAT JA MUUT RAHOITUSVARAT
Rahavarat ja muut rahoitusvarat koostuvat käteis- ja tilivaroista, talletuk-
sista ja muista lyhytaikaisista sijoituksista. Rahavarat ja muut rahoitusvarat
luetaan rahavirtalaskelman rahavaroihin. Käteis- ja tilivarat sekä pankkital-
letukset, joiden maturiteetti on enintään kolme kuukautta, huomioidaan ta-
seen rahavaroissa. Pankkitalletukset, joiden maturiteetti on yli kolme kuu-
kautta, muut talletukset enintään 12 kuukautta sekä kaikki lyhytaikaiset si-
joitukset huomioidaan taseen muissa rahoitusvaroissa.


LIIKETULOS JA KÄYTTÖKATE
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen standardi ei määrittele liiketuloksen kä-
sitettä. Konserni on määrittänyt sen seuraavasti: liiketulos on nettosumma,
joka muodostuu, kun liikevaihdosta vähennetään ostokulut valmiiden ja
keskeneräisten tuotteiden varastojen muutoksella sekä omaan käyttöön
valmistuksesta syntyneillä kuluilla oikaistuina, vähennetään työsuhde-
etuuksista aiheutuvat kulut ilman IAS 19 etuuspohjaisesta eläkejärjeste-
lystä johtuvia eriä, poistot ja mahdolliset arvonalentumistappiot sekä huo-
mioidaan liiketoiminnan muut tuotot ja kulut. Muut kuin edellä mainitut tu-
loslaskelmaerät esitetään liiketuloksen alapuolella. Kurssierot ja johdan-
naisten käypien arvojen muutokset sisältyvät liiketulokseen, mikäli ne syn-
tyvät liiketoimintaan liittyvistä eristä; muuten ne on kirjattu rahoituseriin. Lii-
ketuloksesta käytetään myös ilmaisua liikevoitto tai liiketappio tilanteen
mukaan.
IAS 1 -standardi ei määrittele myöskään käyttökatteen käsitettä. Konserni
on määrittänyt sen seuraavasti: Käyttökate on nettosumma, joka muodos-
tuu, kun liiketulokseen lisätään poistot ja mahdolliset arvonalentumiset.


TULEVILLA TILIKAUSILLA SOVELLETTAVAT UUDET JA MUUTETUT STAN-
DARDIT
* = Kyseistä säännöstä ei ole hyväksytty sovellettavaksi EU:ssa
31.12.2024 mennessä.
Vaihdettavuuden puuttuminenmuutokset IAS 21:een Valuuttakurs-
sien muutosten vaikutukset (sovellettava 1.1.2025 tai sen jälkeen alka-
villa tilikausilla, aikaisempi soveltaminen on sallittua)
Muutokset edellyttävät yhdenmukaisen lähestymistavan soveltamista arvi-
oitaessa, milloin valuutta voidaan vaihtaa toiseen valuuttaan, ja jos se ei
ole vaihdettavissa, määritettäessä mitä vaihtokurssia voidaan käyttää ja
mitä liitetietoja on esitettävä. Muutoksella ei arvioida olevan vaikutuksia
yhtiön tilinpäätökseen.
Rahoitusinstrumenttien luokittelu ja arvostaminenMuutokset IFRS
9 Rahoitusinstrumentit ja IFRS 7 Rahoitusinstrumentit: tilinpäätök-
sessä esitettävät tiedot* (sovellettava 1.1.2026 tai sen jälkeen alkavilla
tilikausilla, aikaisempi soveltaminen on sallittua)
Muutokset selventävät, että yhtiön on sovellettava selvittämispäivään pe-
rustuvaa käsittelytapaa kirjatessaan rahoitusvaroihin kuuluvan erän tai ra-
hoitusvelan pois taseesta; ne myös sallivat sen, että yhtiö voi katsoa, että
sähköistä maksujärjestelmää käyttäen maksettava rahoitusvelka on hoi-
dettu ennen selvittämispäivää, jos tietyt edellytykset täyttyvät. Muutokset
selventävät soveltamisohjeita, jotka koskevat rahoitusvarojen sopimuk-
seen perustuvien rahavirtojen ominaisuuksien arviointia, ml. rahoitusvarat,
joiden sopimusehdot saattavat muuttaa sopimukseen perustuvien rahavir-
tojen ajoitusta tai määrää – esim. rahoitusvarat, joihin liittyy ns. ESG-piir-
teitä, rahoitusvarat, joihin ei liity takautumisoikeutta, ja rahoitusvarat, jotka
sopimuksella toisiinsa sidottuja instrumentteja. Muutoksella ei arvioida ole-
van olennaisia vaikutuksia yhtiön tilinpäätökseen.
Annual Improvements to IFRS Accounting Standards—Volume 11*
(sovellettava 1.1.2026 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi sovel-
taminen on sallittua)


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 23
Vuosittaiset parannukset -menettelyn (Annual Improvements) kautta IFRS-
tilinpäätösstandardeihin tehtävät pienet ja muut kuin kiireelliset muutokset
kerätään yhdeksi kokonaisuudeksi ja toteutetaan kerran vuodessa. Muu-
toksilla on selvennetty seuraavia standardeja:
IFRS 1 Ensimmäinen IFRS-standardien käyttöönotto: Ensilaatijan
suojauslaskenta
IFRS 7 Rahoitusinstrumentit: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
Taseesta pois kirjaamisesta johtuva voitto tai tappio; Tilinpäätök-
sessä esitettävät tiedot käyvän arvon ja transaktiohinnan välisestä
jaksotettavasta erosta; Luottoriskistä tilinpäätöksessä esitettävät
tiedot
IFRS 9 Rahoitusinstrumentit − Vuokrasopimusvelkojen kirjaaminen
pois taseesta; Transaktiohinta
IFRS 10 Konsernitilinpäätös − De facto -agentin määrittäminen
IAS 7 Rahavirtalaskelmat − Hankintamenoon perustuva yhdistely
Yhtiö ei ole vielä kaikilta osin analysoinut, vaikuttavatko muutokset olen-
naisesti yhtiön tilinpäätökseen.
IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statements* (sovel-
lettava 1.1.2027 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi soveltami-
nen on sallittua)
IFRS 18 korvaa IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardin. IFRS 18:n
keskeisimmät uudet vaatimukset ovat seuraavat:
Tuloslaskelmassa tuotot ja kulut on luokiteltava kolmeen uuteen
määriteltyyn ryhmään, eli liiketoiminnan, investointien ja rahoituk-
sen ryhmiin, sekä esitettävä kaksi uutta välisummaa: ”Liikevoitto tai
-tappio” sekä ”Voitto tai tappio ennen rahoitusta ja tuloveroja”.
Johdon ärittelemistä tuloksellisuutta kuvaavista tunnusluvuista
on esitettävä liitetietoja tilinpäätöksessä. tunnusluvut ovat
tuottojen ja kulujen välisummia, joita käytetään julkisessa viestin-
nässä johdon näkemyksen esittämiseen yhtiön taloudellisesta tu-
loksesta.
Tietojen esittäminen tilinpäätöksessä perustuen informaation yhdis-
telyä ja erittelyä koskeviin tarkennettuihin yleisiin vaatimuksiin. Li-
säksi yhtiöiltä, jotka erittelevät kulut tuloslaskelmassa toiminnoit-
tain, edellytetään tiettyjen kulujen erittelyjen esittämistä liitetie-
doissa.
IFRS 18:n mukainen tuloslaskelman uudelleen luokittelu sekä lisätietovaa-
timukset tulevat vaikuttamaan yhtiön IFRS 18 standardin mukaiseen tilin-
päätökseen.
IFRS 19 Subsidiaries without Public Accountability: Disclosures* (so-
vellettava 1.1.2027 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi sovelta-
minen on sallittua)
Uusi standardi sallii sen, että tietyt edellytykset täyttävät tytäryhtiöt voivat
soveltaa IFRS-tilinpäätösstandardeja laatimalla suppeammat tilinpäätök-
sen liitetiedot. Standardin nojalla tytäryhtiöt voivat ylläpitää vain yhtä kir-
janpitoaineistoa, joka vastaa sekä niiden emoyhtiön että kyseisten yhtiöi-
den tilinpäätösten käyttäjien tarpeita, ja tämä vähentää tilinpäätöksessä
esitettäviä tietoja koskevia vaatimuksia. Yhtiön arvion mukaan standardilla
ei ole olennaista vaikutusta yhtiön tilinpäätökseen.
Sale or Contribution of Assets between an Investor and its Associate
or Joint Venture – Muutokset IFRS 10:een Konsernitilinpäätös ja IAS
28 Sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin* (vapaaehtoinen soveltami-
nen on sallittua, voimaantulo lykätty toistaiseksi)
Muutokset poistavat ristiriidan nykyisen konsolidointiin ja pääomaosuus-
menetelmään liittyvien ohjeistusten välillä ja edellyttävät täysimääräisen
voiton kirjaamista, kun siirretyt varat täyttävät IFRS 3 Liiketoimintojen yh-
distäminen -standardin mukaisen liiketoiminnan määritelmän. Yhtiö ei ole
vielä arvioinut muutosten vaikutusta yhtiön tuleviin tilinpäätöksiin.




Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 24
1. KAUDEN TULOKSEEN LIITTYVÄT ERÄT
1.1 Toimintasegmentit
Reka Industrialin teollinen liiketoiminta muodostuu Reka Kumi Oy:n liike-
toiminnasta (Reka Kumi -alakonserni) ja segmenttejä on yksi, eli Kumitoi-
miala. Kaikki muut toiminnot luokitellaan Eliminoinnit ja muut toiminnot -
ryhmään.
Konsernin ylin operatiivinen päätöksentekijä on hallitus, joka arvioi seg-
mentin suoriutumista ja tekee päätöksiä segmentille kohdistettavista re-
sursseista.
Segmentti-informaation laadintaperiaate
Segmenttiraportointi perustuu IFRS 8 standardin mukaisesti johdon sisäi-
seen raportointiin. Täydentävinä tietoina esitetään liikevaihdon jakauma
tuoteryhmittäin ja myyntialueittain. Muut toiminnot ja eliminoinnit ryh-
mässä esitetään muiden kuin kumiliiketoimintaan kuuluvien yhtiöiden lu-
vut, muut johdannaiset sekä liiketuloksen jälkeiset kohdistamattomat erät
ja liiketoimintojen hankintaan liittyvät rahoitusvelat.
Maantieteellisiä alueita koskevat tiedot
Liikevaihto markkina-alueittain perustuu asiakkaiden maantieteelliseen si-
jaintiin ja siihen kuuluuko asiakkaan maa EU-maihin vai ei. Konsernin
maantieteelliset alueet luokitellaan EU-maat ja EU:n ulkopuoliset maat.
Maantieteellisten alueiden varat ja investoinnit perustuvat varojen maantie-
teellisiin sijainteihin liikevaihdon kanssa yhtenevän luokittelun mukaisesti.

Tuloutusperiaate
Tuotot tavaroiden myynnistä kirjataan, kun tavaroiden omistamiseen liitty-
vät merkittävät riskit, edut ja tosiasiallinen määräysvalta ovat siirtyneet os-
tajalle. Pääsääntöisesti tämä tapahtuu tuotteiden sopimusehtojen mukai-
sen luovutuksen yhteydessä. Tuotot palveluista tuloutetaan sillä
tilikaudella, jolla palvelu suoritetaan. Palvelumyynnin osuus Reka Indust-
rial -konsernin liikevaihdosta ei ole olennainen.
Tekniset kumituotteet laskutetaan toimitusehdon mukaisesti. Tuotteiden
valmistuksessa mahdollisesti käytettävät muotit laskutetaan asiakkaalta
muotin valmistuessa. Muotti on valmistusprosessissa asiakkaan omai-
suutta.


Arvioiden käyttö
Mikäli valmistuksessa käytettäviä muotteja ei laskuteta asiakkaalta heti
muotin valmistuessa vaan huomioidaan valmistettujen tuotteiden hin-
nassa, käytetään arvioita kyseisten muottien tuloutuksen ajoituksen osalta.




Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 25
31.12.2024
1 000 euroa
Kumi
Eliminoinnit ja
muut toiminnot
Konserni
yhteensä
Liikevaihto
27 166
0
27 166
Käyttökate
1 426
-1 007
420
Kohdistamattomat erät
-2
-2
Tulos ennen veroja
519
Tilikauden tulos
418
Varat
Segmentin varat
22 114
37 217
59 331
Varat yhteensä
22 114
37 217
59 331
Velat
Segmentin velat
11 396
4 903
16 299
Velat yhteensä
11 396
4 903
16 299
Varat - velat
10 718
32 314
43 032
Investoinnit
1 443
179
1 622
Poistot
1 301
1 301
31.12.2023
1 000 euroa
Kumi
Eliminoinnit ja
muut toiminnot
Konserni
yhteensä
Liikevaihto
30 576
61 013
91 589
Käyttökate
1 227
36 407
37 633
Kohdistamattomat erät
-3 150
-3 150
Tulos ennen veroja
35 096
Tilikauden tulos
34 483
Varat
Segmentin varat
17 892
53 663
71 555
Varat yhteensä
17 892
53 663
71 555
Velat
Segmentin velat
8 995
7 355
16 349
Velat yhteensä
8 995
7 355
16 349
Varat - velat
8 897
46 308
55 205
Investoinnit
1 108
455
1 562
Poistot
1 317
1 317


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 26
Kumitoimialan liike-
vaihto tuoteryhmittäin,
miljoonaa euroa
1-12/2024
1-12/2023
Moulded
9,3
9,7
Hoses
15,0
17,2
Other
2,8
3,6
Yhteensä
27,2
30,6
Kumitoimialan liike-
vaihto myyntialueittain,
miljoonaa euroa
1-12/2024
1-12/2023
EU-maat
23,3
27,1
EU:n ulkopuoliset maat
3,8
3,5
Yhteensä
27,2
30,6
Kaikki markkina-alueet huomioiden koko konsernin suurimman asiakaskonsernin
osuus liikevaihdosta oli 24 %. Muiden yksittäisten asiakkaiden osuus liikevaihdosta
oli alle 10 %.
Tilikauden lopussa 31.12.2024 muut pitkäaikaiset varat kuin rahoitusinstrumentit ja
laskennalliset verot olivat 23,5 miljoonaa euroa (24,4), joista Suomen yhtiössä oli
kirjattu 20,3 miljoonaa euroa ja Puolan yhtiössä 3,2 miljoonaa euroa.

1.2. Liiketoiminnan muut tuotot
Laadintaperiaate
Muihin tuottoihin kirjataan muut kuin varsinaiseen liiketoimintaan liittyvät tuotot.
Tällaisia eriä ovat muun muassa aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti-
voitot, tytäryhtiöosakkeiden myyntivoitot, vuokratuotot sekä saadut avustukset ja
korvaukset.
1 000 euroa
2024
2023
Käyttöomaisuuden myyntivoitot
1
9
Saadut avustukset
24
31
Vuokratuotot
159
185
Käyttöomaisuuden myyntivoitot, Reka Kaapeli Oy:n osak-
keiden myynti
0
31 035
Muut tuotot
41
420
Yhteensä
225
31 681




1.3. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
Laadintaperiaate
Työsuhde-etuuksiin sisältyvät palkat ja palkkiot, eläkekulut sekä muut henkilösivu-
kulut. Ne kirjataan sille kaudelle, jolla työntekijät suorittavat kyseisen työn. Muut
henkilöstökulut sisältyvät liiketoiminnan muihin kuluihin.
Konsernin henkilökunnan eläketurva on hoidettu 31.12.2015 asti ulkopuolisissa
eläkevakuutusyhtiöissä ja eläkemenot on kirjattu kuluksi kertymisvuonna. Reka In-
dustrial konserni on osa Reka-konsernia, jonka eläkevakuutukset siirtyivät
31.12.2015 eläkekassaan. Eläkemenot on kirjattu kuluksi kertymisvuonna.

1 000 euroa
2024
2023
Palkat ja palkkiot
8 162
13 262
Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt
686
1 548
Muut henkilösivukulut
773
1 147
Yhteensä
9 621
15 958
Johdon palkitsemista koskeva informaatio on esitetty liitetiedossa 3.4. Lähipiirita-
pahtumat.
IAS 19 etuuspohjaisen eläkejärjestelyn kirjaukset tuloslaskelmassa on esitetty liite-
tiedossa 1.8.


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 27
Konsernin henkilökunta keskimäärin tilikaudella
2024
2023
Yhteensä,
285
398
josta jatkuviin toimintoihin kuuluvia
285
305






1.4 Poistot ja arvonalentumiset
Laadintaperiaate
Aineellisista hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan
kuluessa. Maa-alueista ei tehdä poistoja. Aineettomat hyödykkeet, joilla on rajalli-
nen taloudellinen vaikutusaika, kirjataan tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan nii-
den taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Aineettomista hyödykkeistä, joilla on raja-
ton taloudellinen vaikutusaika, ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain tai
tarvittaessa useammin mahdollisen arvonalentumisen varalta. Arvioidut taloudelli-
set vaikutusajat ovat esitetty liitetiedoissa 2.1 ja 2.2.


1 000 euroa
2024
2023
Poistot hyödykeryhmittäin
Aineettomat hyödykkeet
Asiakassuhteet
-376
-376
Muut aineettomat hyödykkeet
-28
-192
Yhteensä
-403
-568
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Rakennukset
-59
-58
Koneet ja kalusto
-172
-164
Muut aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
-126
-100
Yhteensä
-357
-322
Käyttöoikeusomaisuuserät
Rakennukset
-435
-377
Koneet ja kalusto
-69
-44
Arvonalentumiset rakennuksista
-36
-7
Yhteensä
-541
-428
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä
-1 301
-1 317







1.5. Liiketoiminnan muut kulut
Laadintaperiaate
Liiketoiminnan muihin kuluihin kirjataan aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden
myyntitappiot sekä varsinaiseen liiketoimintaan kuuluvat välilliset kulut, pois lukien
työsuhde-etuuksista aiheutuneet ja rahoituseriksi luokitellut odotettavissa olevien
luottotappioiden muutokset sekä toteutuneet luottotappiot.




Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 28


1 000 euroa
2024
2023
Vuokrakulut lyhytaikaisista sopimuksista
-309
-401
Muuttuvat vuokrakulut
-53
-418
Vuokrakulut yhteensä
-362
-819
Koneiden ja kiinteistöjen huoltokulut
-1 328
-2 627
Myynti- ja markkinointikulut
-603
-1 086
Vapaaehtoiset henkilösivukulut
-479
-819
Muut kulut
-1 465
-2 285
Yhteensä
-4 237
-7 636
Erään ”muut kulut” sisältyy tilintarkastajille maksettuja palkkioita seuraavasti:
1 000 euroa
2024
2023
KPMG Oy Ab:lle
Tilintarkastus
57
86
Varmennuspalvelut
10
47
Veropavelut
5
8
Muut palvelut
2
31
Muille
Tilintarkastus
23
29




1.6. Tutkimus ja kehittämismenot
Laadintaperiaate
Tutkimus- ja kehittämismenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi lukuun ottamatta
niitä kehittämismenoja, jotka täyttävät IAS 38 Aineettomat hyödykkeet edellyttämät
aktivointikriteerit.

Konsernin panostukset tutkimukseen ja tuotekehitykseen olivat yhteensä 0,6 mil-
joonaa euroa (0,9 miljoonaa euroa 2023). Panostukset on huomioitu kuluina.

1.7. Rahoitustuotot ja kulut
Laadintaperiaate
Vieraan pääoman menot kirjataan kuluksi sillä tilikaudella, jonka aikana ne ovat
syntyneet. Lainojen hankinnasta välittömästi johtuvat transaktiomenot, jotka liitty-
vät selkeästi tiettyyn lainaan, sisällytetään lainan alkuperäiseen jaksotettuun han-
kintamenoon ja jaksotetaan korkokuluksi efektiivisen koron menetelmää käyttäen.
Konserni kirjaa rahoitustuottoihin tai -kuluihin rahoitukseen liittyvät realisoituneet
ja realisoitumattomat valuuttakurssierot.

Tuloutusperiaate
Rahoitustuotot kirjataan efektiivisen koron menetelmällä tai saadun markkina-ar-
vostuksen mukaan. Rahoitustuotot koostuvat takuupääomasijoitusten ja lainasaa-
misten korkotuotoista, talletusten korkotuotoista sekä muiden rahoitusvarojen reali-
soituneista sekä realisoimattomista tuotoista. Osinkotuotot kirjataan silloin, kun oi-
keus osinkoon on syntynyt.
Rahoitustuotot
1 000 euroa
2024
2023
Osinkotuotot muilta
59
0
Korkotuotot
773
836
Rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset
1 319
831
Valuuttakurssierot
96
266
Yhteensä
2 247
1 932

Rahoituskulut
1 000 euroa
2024
2023
Korkokulut
-58
-405
Korkokulut leasingveloista
-357
-441
Valuuttakurssierot
-89
-335
Myyntisaamisten rahoituskulut
-149
-1 283
Muut rahoituskulut
-192
-496
Yhteensä
-846
-2 961
Valuuttakurssierojen tulosvaikutus yhteensä
7
-70



Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 29
1.8. IAS 19 etuuspohjaiset eläkejärjestelystä johtuvat erät
IAS 19 etuuspohjaisen eläkejärjestelyn kirjaukset tuloslaskelmassa esitetään liike-
tuloksen alapuolella omana eränään ennen osuutta osakkuusyhtiöiden tuloksesta.
1 000 euroa
2024
2023
Eläkekulut - etuuspohjaiset järjestelyt
-239
-427
Korkokulut - etuuspohjaiset järjestelyt
238
158
Verot - etuuspohjaiset järjestelyt
0
54
Yhteensä
-1
-215

1.9. Tuloverot
Laadintaperiaate
Tuloslaskelman verokulu muodostuu tilikauden verotettavaan tuloon perustuvasta
verosta ja laskennallisten verovelkojen ja -saamisten muutoksesta. Kauden vero-
tettavaan tuloon perustuva vero lasketaan verotettavasta tulosta kunkin maan tilin-
päätöspäivänä voimassa olevan tai myöhemmin voimaan tulevan verokannan pe-
rusteella. Tuloverot kirjataan tulosvaikutteisesti, paitsi silloin kun ne liittyvät muihin
laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin. Tällöin myös
tulovero kirjataan kyseisiin eriin.
Laskennallinen verosaaminen huomioidaan erillisyhtiöiden osalta silloin, kun arvi-
oinnin perusteella on todennäköistä, että verosaatavat voidaan hyödyntää ennen
käyttämättömien verotuksellisten tappioiden tai käyttämättömien verotukseen liitty-
vien hyvitysten ja korkojen vanhentumista. Laskennallinen verosaaminen kirjataan
siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotetta-
vaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Laskennalliset vero-
saamiset ja -velat määritetään käyttäen niitä verokantoja (ja verolakeja), jotka to-
dennäköisesti ovat voimassa, sillä kaudella, jolla omaisuuserä realisoidaan tai
muutoin hyödynnetään tai velka suoritetaan. Verokantana käytetään raportointi-
kauden päättymispäivänä voimassa olevia verokantoja tai tilikautta seuraavan vuo-
den verokantoja, mikäli ne on käytännössä hyväksytty raportointikauden päätty-
mispäivään mennessä kyseisissä maissa.

IAS 19 etuuspohjaisen eläkejärjestelyn kirjaukset tuloslaskelmassa on esitetty liite-
tiedossa 1.8.
1000 euroa
2024
2023
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero
-122
-945
Edellisten tilikausien verot
-2
0
Laskennalliset verot väliaikaisista eroista
23
333
Yhteensä
-101
-612
Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan 20 % verokannalla laskettujen
verojen välinen täsmäytyslaskelma:
1000 euroa
2024
2023
Tulos ennen veroja
519
35 096
Osuus osakkuusyhtiön tuloksesta ja IAS 19 etuuspohjaiset
erät
- esitetään verolla vähennettynä
-1
-191
Verotettava tulos
519
35 287
Verot laskettuna kotimaan verokannalla
104
7 057
Verovapaiden tulojen vaikutus
-63
-6 639
Vähennyskelvottomien kulujen vaikutus
33
60
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen etc.
vaikutus
-4
-5
Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset
-23
0
Verot aiemmilta tilikausilta/aiemmin hyödyntämättömis
korkokuluista
61
0
Muut erät
-6
138
Verot tuloslaskelmassa
101
612


1.10. Osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyrityksen osakkeen-
omistajille kuuluva tilikauden voitto tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lu-
kumäärän painotetulla keskiarvolla, pois lukien mahdolliset yhtiön hallussa olevat
omat osakkeet.
Konsernilla ei ole tilinpäätöshetkellä laimentavia instrumentteja.


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 30
2024
2023
Emoyrityksen omistajille kuuluva tilikauden voitto, 1000 eu-
roa
418
34 483
Osakkeiden painotettu keskiarvo
tilikauden aikana (kpl)
5 983 210
5 983 210
Laimentamaton osakekohtainen tulos, euroa
0,07
5,76
Osakkeiden laimennuksella painotettu
keskiarvo tilikauden aikana (kpl)
5 983 210
5 983 210
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, eu-
roa
0,07
5,76
Osakekohtaisen tuloksen muodostuminen:
Emoyhtiön omistajille kuuluva tulos/osake, jatkuvat toimin-
not
laimentamaton, euroa
0,07
-0,05
laimennettu, euroa
0,07
-0,05
Emoyhtiön omistajille kuuluva tulos/osake, lopetetut toimin-
not
laimentamaton, euroa
0,00
5,81
laimennettu, euroa
0,00
5,81
Emoyhtiön omistajille kuuluva tulos/osake
laimentamaton, euroa
0,07
5,76
laimennettu, euroa
0,07
5,76
Osakkeiden lukumäärä
5 983 210
5 983 210


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 31
2. LIIKETOIMINTAAN LIITTYVÄT VARAT JA VELAT
2.1. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Laadintaperiaate
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet arvostetaan poistoilla ja arvonalentumisilla
vähennettyyn alkuperäiseen hankintamenoon tai liiketoimintojen yhdistämisen käy-
pään arvoon. Myöhemmin syntyvät menot sisällytetään aineellisen käyttöomai-
suushyödykkeen kirjanpitoarvoon vain, mikäli on todennäköistä, että hyödykkee-
seen liittyvä vastainen taloudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi ja hyödykkeen
hankintameno on luotettavasti määritettävissä. Muut korjaus- ja ylläpitomenot kirja-
taan tulosvaikutteisesti toteutumisajankohtana.
Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa.
Maa-alueista ei tehdä poistoja. Arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat:
Rakennukset ja rakennelmat 1025 vuotta
Koneet ja kalusto 320 vuotta
Moottoriajoneuvot 310 vuotta

Hyödykkeiden jäännösarvo ja taloudellinen vaikutusaika tarkistetaan säännöllisesti
jokaisen tilinpäätöksen yhteydessä ja tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan talou-
dellisen hyödyn odotuksissa tapahtuneita muutoksia.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käytöstä poistamisesta ja luovutuksista
syntyvät myyntivoitot ja tappiot sisältyvät tuloslaskelman liiketoiminnan muut tuo-
tot ja kulut -riveille.
Käyttöoikeusomaisuuserät:
Vuokralle ottaja kirjaa vuokrasopimuksen alkamisajankohtana taseeseen
käyttö-oikeusomaisuuseränä ja sitä vastaavana leasingvelkana. Käyttöoikeus-
omaisuuserä arvostetaan alun perin hankintamenoon. Käyttöoikeusomaisuus-
erä poistetaan vuokra-ajan kuluessa.
Leasingvelka kirjataan alun perin alkamishetken maksamattomien vuokrien ny-
kyarvoon diskontattuna vuokrasopimuksen sisäisellä korolla, tai jos se ei ole
määritettävissä, vuokralle ottajan lisäluoton korolla. Konserni määrittelee lisä-
luoton koron kullekin tytäryhtiölle, ottaen huomioon vuokrasopimuksen pituu-
den. Käytetty korko vaikuttaa vuokrasopimusvelkoihin, käyttöoikeusomaisuu-
den arvoon sekä poistojen ja korkokulujen jakautumiseen. Leasingvelka arvos-
tetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä.
Konserni soveltaa kahta standardin sallimaa helpotusta eli taseeseen ei kirjata
vuokrasopimuksia, joiden vuokra-aika on enintään 12 kuukautta eikä
vuokrasopimuksia, joiden arvo on vähäinen (5 tuhatta euroa tai vähemmän).
Nämä sopimukset kirjataan tasaerinä kuluksi tuloslaskelmaan vuokrakauden
aikana.
Johto käyttää harkintaa määrittäessään lisäluoton korkoa, joka kuvaa sitä korkoa,
jota konserni joutuisi maksamaan lainatessaan vastaavan rahamäärän vastaavin
ehdoin vastaavanlaisessa taloudellisessa ympäristössä.


Aineellisten hyödykkeiden arvonalentumiset
Konserni arvioi vähintään vuosittain, onko viitteitä siitä, että jonkin aineellisen hyö-
dykkeen arvo on alentunut. Tarkastelu tapahtuu käytännössä omaisuusryhmäkoh-
taisesti. Kirjasniemen tappiolliseen vuokrasopimukseen (liitetieto 2.11. Rahoitusve-
lat) liittyvissä omaisuuserissä tarkastelu on tehty sopimuskohtaisesti.
Jos viitteitä ilmenee, arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä oleva
rahamäärä tai verrataan vuokrasopimuksen ollessa kyseessä kyseisen sopimuk-
sen taloudellista vaikutusta.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä luo-
vutuksesta johtuvilla menoilla tai käyttöarvo sen mukaan, kumpi niistä on suu-
rempi. Käyttöarvo perustuu vastaisiin arvioituihin rahavirtoihin, jotka on diskontattu
tarkasteluajankohtaan. Arvonalentumistappio kirjataan, kun omaisuuserän kirjanpi-
toarvo on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Arvonalentumistap-
pio kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti ja se sisältyy laajan tuloslaskelman
erään Poistot ja arvonalentumiset. Arvonalentumistappion kirjaamisen yhteydessä
poistojen kohteena olevan omaisuuserän taloudellinen vaikutusaika arvioidaan uu-
delleen.
Arvonalentumistappio peruutetaan myöhemmällä kaudella, mikäli niissä arvioissa,
joita on käytetty määritettäessä omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärää,
tapahtuu merkittävä positiivinen muutos. Arvonalentumistappiota ei kuitenkaan pe-
ruta enempää, kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi ilman arvonalentumistap-
pion kirjaamista.


Arvioiden käyttö
Selvittäessään, onko viitteitä jonkin aineellisen hyödykkeen arvon alentumisesta,
johto tekee oletuksia ja arvioita, joiden pohjalta arvostusten tarkistelu toteutetaan
tarvittaessa. Konsernilla on tappiollinen vuokrasopimus (liitetieto 2.11. Rahoitusve-
lat), jonka vuosittaisessa arviossa johto käyttää oletuksia tulevaisuudesta. Mahdol-
liset muutokset näissä arvioissa voivat aiheuttaa muutoksia tulevina kausina.
Taseessa huomioitu rakennusten arvonalentuminen yhteensä 0,9 (0,8) miljoonaa
euroa, perustuu pitkäaikaisen vuokrasopimuksen arvioitujen tuottojen ja kulujen
erotukseen.




Graphics
1 000 euroa
Maa- ja
vesialueet
Ra-
kennukset
Koneet
ja
kalusto
Moottori-
ajoneuvot
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat
Yhteensä
Hankintameno
1.1.2024
257
1 680
9 233
173
456
11 799
Lisäykset
0
20
515
11
71
617
Vähennykset
0
0
-22
0
0
-22
Siirrot erien välillä
0
0
186
-141
-45
0
Kurssierot
3
19
4
2
0
28
Hankintameno
31.12.2024
260
1 719
9 915
45
482
12 421
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
1.1.2024
0
394
7 773
28
0
8 197
Poistot
0
60
213
8
0
281
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
31.12.2024
0
454
7 986
36
0
8 478
Kirjanpitoarvo
1.1.2024
257
1 286
1 461
108
456
3 602
Kirjanpitoarvo
31.12.2024
260
1 265
1 929
9
482
3 944
1 000 euroa
Maa- ja
vesialueet
Ra-
kennukset
Koneet
ja
kalusto
Moottori-
ajoneuvot
Ennakkomaksut
ja keskeneräiset
hankinnat
Yhteensä
Hankintameno
1.1.2023
222
1 573
8 898
6
81
10 781
Lisäykset
20
22
275
80
672
1 069
Vähennykset
0
-7
0
0
-208
-215
Siirrot erien välillä
0
0
16
80
-96
0
Kurssierot
15
91
44
6
6
163
Hankintameno
31.12.2023
257
1 680
9 233
173
456
11 799
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
1.1.2023
0
334
7 507
3
0
7 846
Poistot
0
60
266
25
0
351
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset
31.12.2023
0
394
7 773
28
0
8 197
Kirjanpitoarvo
1.1.2023
222
1 240
1 392
108
81
2 938
Kirjanpitoarvo
31.12.2023
257
1 286
1 461
144
456
3 602
Osa tuotantokoneiden alkuperäisistä hankintahinnoista on jo kokonaan poistettu ja vain niiden modernisointipanokset näkyvät aineellisissa hyödykkeissä. Tällaisten hyödyk-
keiden alkuperäinen bruttomääräinen kirjanpitoarvo ei anna kuvaa jälleenhankinta-arvosta, sillä koneita on hankittu useana eri vuosikymmenenä. Esimerkkeinä tällaisista
tuotantokoneista ovat osa prässeistä, autoklaaveista ja suulakepuristuskoneista.

Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 32

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 33

Käyttöoikeusomaisuuserät:
1 000 euroa
Koneet ja kalusto
Rakennukset
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024
443
7 581
8 024
Lisäykset
0
463
463
Siirrot erien välillä
120
38
158
Hankintameno 31.12.2024
563
8 082
8 645
Kertyneet poistot 1.1.2024
304
4 817
5 121
Tilikauden poistot
61
558
619
Kertyneet poistot 31.12.2024
365
5 375
5 740
Kirjanpitoarvo 1.1.2024
139
2 764
2 903
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
198
2 707
2 906
1 000 euroa
Koneet ja kalusto
Rakennukset
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023
422
7 555
7 977
Lisäykset
70
48
118
Vähennykset
-49
-22
-71
Hankintameno 31.12.2023
443
7 581
8 024
Kertyneet poistot 1.1.2023
258
4 440
4 698
Tilikauden poistot
46
377
423
Kertyneet poistot 31.12.2023
304
4 817
5 121
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
164
3 115
3 278
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
139
2 764
2 903


2.2. Aineettomat hyödykkeet
Laadintaperiaate
Liikearvo
Liikearvo kirjataan määrään, jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien omista-
jien osuus hankinnan kohteessa ja aiemmin omistettu osuus yhteenlaskettuna ylit-
tävät hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon. Liikearvo kuvastaa yritysostoista
odotettuja tulevaisuuden tuottoja tai synergiaetuja.
Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain tai tarvittaessa useam-
min mahdollisen arvonalentumisen varalta. Tätä tarkoitusta varten mahdollinen lii-
kearvo on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksiköille. Liikearvo arvostetaan alkupe-
räiseen hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla. Liikearvon arvonalentu-
mistappiot kirjataan tulosvaikutteisesti eikä niitä ole mahdollista peruuttaa myö-
hemmin.

Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimus- ja kehittämismenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi lukuun ottamatta
niitä kehittämismenoja, jotka täyttävät IAS 38 Aineettomat hyödykkeet edellyttämät
aktivointikriteerit. Tällöin tuotteiden kehittämisestä syntyneet menot aktivoidaan ta-
seeseen aineettomiksi hyödykkeiksi siitä lähtien kun tuote on teknisesti toteutetta-
vissa, se voidaan hyödyntää kaupallisesti ja tuotteesta odotetaan saatavan vas-
taista taloudellista hyötyä. Aiemmin kuluksi kirjattuja kehittämismenoja ei aktivoida
enää myöhemmin. Hyödykettä poistetaan siitä lähtien, kun se on valmis käytettä-
väksi. Poistoaikana käytetään 310 vuotta, jonka kuluessa aktivoidut menot kirja-
taan tasapoistoina kuluksi. Hyödyke, joka ei ole vielä valmis käytettäväksi, testa-
taan vuosittain tai tarvittaessa useammin mahdollisen arvonalentumisen varalta.

Asiakassuhteet
Asiakassuhteet merkitään taseeseen ja kirjataan tasapoistoina kuluksi tuloslaskel-
maan niiden taloudellisen vaikutusajan kuluessa.
Asiakassuhteiden arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat:
Asiakassopimukset ja niihin liittyvät asiakassuhteet 510 vuotta

Muut aineettomat hyödykkeet
Muut aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudellinen vaikutusaika, merki-
tään taseeseen ja kirjataan tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan niiden taloudelli-
sen vaikutusajan kuluessa.
Aineettomiin hyödykkeisiin sisältyy eriä, joilla on rajaton taloudellinen vaikutusaika.
Tällaisia eriä ovat sähkö- ja kaasuliittymäoikeudet, joille ei ole sopimuksin tai laki-
teitse aikarajaa.




Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 34



Aineettomien hyödykkeiden arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat:
Ohjelmistot 35 vuotta
Muut aineettomat oikeudet 510 vuotta

Aineettomien hyödykkeiden luovuttamisesta syntyvä voitto tai tappio esitetään tu-
loslaskelmassa liiketoiminnan muut tuotot / liiketoiminnan muut kulut -rivillä.
Yhtiö kirjaa tavanomaiset pilvipalvelujärjestelyt kuluksi. Tilinpäätöshetkellä ERP-
järjestelmät ovat omalla palvelimella eivätkä siten pilvipalveluratkaisussa.
Tutkimusmenoja ei miltään osin aktivoida.


1 000 euroa
Asiakas-
suhteet
Muut ain-
eettomat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024
3 757
2 959
6 716
Hankintameno 31.12.2024
3 757
2 959
6 716
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024
1 316
2 756
4 070
Poistot
376
28
404
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024
1 692
2 784
4 474
Kirjanpitoarvo 1.1.2024
2 442
203
2 645
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
2 066
175
2 241
1 000 euroa
Asiakassuhteet
Muut ain-
eettomat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023
3 757
2 959
6 716
Hankintameno 31.12.2023
3 757
2 959
6 716
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023
940
2 564
3 502
Poistot
376
192
568
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.12.2023
1 316
2 756
4 070
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
2 817
395
3 213
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
2 442
203
2 645

Muut aineettomat hyödykkeet sisältävät seuraavat erät: aktivointikelpoiset IT-ohjel-
mat ja lisenssit.
Yhtiöllä on aineettomia hyödykkeitä, joiden hankintameno on kirjattu kokonaan
poistoina kuluksi, mutta jotka ovat edelleen käytössä. Tällaisia ovat Kumitoimialan
toiminnanohjausjärjestelmä ja osa pienemmistä tukijärjestelmistä.
Arvonalentumistestaus
Laadintaperiaate
Arvonalentuminen
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko viitteitä siitä, että jonkin omai-
suuserän arvo on alentunut. Jos viitteitä ilmenee, arvioidaan kyseisestä omaisuus-
erästä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Kerrytettävissä oleva rahamäärä arvioi-
daan lisäksi vuosittain seuraavista omaisuuseristä riippumatta siitä, onko arvon-
alentumisesta viitteitä; liikearvo, aineettomat hyödykkeet, joilla on rajoittamaton ta-
loudellinen vaikutusaika sekä keskeneräiset aineettomat hyödykkeet. Arvonalentu-
mistarvetta tarkastellaan rahavirtaa tuottavien yksikköjen tasolla eli sillä alimmalla
yksikkötasolla, joka on pääosin muista yksiköistä riippumaton, ja jonka rahavirrat
ovat erotettavissa muista rahavirroista.
Kumitoimialaan kuuluvat tytäryhtiöt muodostavat rahavirtaa tuottavan yksikön. Ku-
mitoimialaan ei sisälly liikearvoa ja siten testauslaskenta toteutetaan vain silloin
kun on indikaatioita tasearvojen arvonalentumisesta.
Muut aineelliset ja aineettomat tasearvot arvioidaan eräkohtaisesti.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä
myynnistä aiheutuvilla menoilla tai sitä korkeampi käyttöarvo. Käyttöarvolla tarkoi-
tetaan kyseisestä omaisuuserästä tai rahavirtaa tuottavasta yksiköstä saatavissa
olevia arvioituja vastaisia nettorahavirtoja, jotka diskontataan nykyarvoonsa. Dis-
konttauskorkona käytetään ennen veroja määritettyä korkoa, joka kuvastaa mark-
kinoiden näkemystä rahan aika-arvosta ja omaisuuserään liittyvistä erityisriskeistä.
Arvonalentumistappio kirjataan, kun omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin
siitä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskel-
maan. Mikäli arvonalentumistappio kohdistuu rahavirtaa tuottavaan yksikköön, se
kohdistetaan ensin vähentämään rahavirtaa tuottavalle yksikölle kohdistettua lii-
kearvoa ja tämän jälkeen vähentämään muita yksikön omaisuuseriä tasasuhtei-
sesti. Arvonalentumistappion kirjaamisen yhteydessä poistojen kohteena olevan




Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 35


omaisuuserän taloudellinen vaikutusaika arvioidaan uudelleen. Muusta omaisuus-
erästä kuin liikearvosta kirjattu arvonalentumistappio peruutetaan siinä tapauk-
sessa, että on tapahtunut muutos niissä arvioissa, joita on käytetty määritettäessä
omaisuuserästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää. Arvonalentumistappiota ei kui-
tenkaan peruta enempää, kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi ilman arvon-
alentumistappion kirjaamista. Mahdollisesta Liikearvosta kirjattua arvonalentumis-
tappiota ei peruta.

Arvioiden käyttö
Suorittaessaan mahdollisia liikearvon arvonalentumistestauksia johto tekee oletuk-
sia ja arvioita, joiden pohjalta rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä ole-
vat rahamäärät on määritetty. Ennakoidut rahavirrat diskontataan nykyhetkeen.


2.3. Takuupääomasijoitukset
Laadintaperiaate
Sijoitukset, jotka on tehty pitkäaikaisina ja/tai joiden takaisinmaksun ajankohta riip-
puu toisesta osapuolesta, kirjataan pitkäaikaisiin sijoituksiin.
Takuupääomasijoitus on strateginen sijoitus Reka Eläkekassaan ja sillä tuetaan
eläkekassan vakavaraisuutta. Sijoitus on pitkäaikainen, sillä takuupääomasijoituk-
sen takaisinmaksu on riippuvainen Reka Eläkekassan vakavaraisuudesta. Mikäli
Reka Eläkekassa purkautuisi ja purkautumisen hetkellä eläkekassan vakavaraisuus
ei riittäisi takuupääomasijoituksen takaisinmaksuun, syntyisi sijoitustappio siltä osin
kuin sijoitusta ei saataisi takaisin. Sijoituksesta on kerrottu tarkemmin lähipiiritapah-
tumat -liitetiedossa 3.3.
Mahdolliset takuupääomasijoitusten arvostusmuutokset kirjataan laajan tuloksen
kautta omaan pääomaan.
Reka Kumi alakonsernilla on 31.12.2024 yhteensä 8,0 miljoonaa euroa takuu-
pääomasijoituksia Reka Eläkekassaan. Takuupääomasijoitukselle maksetaan kor-
koa 4,0 % vuosittain.


2.4. Laskennalliset verosaamiset ja verovelat
Laadintaperiaate
Tuloslaskelman verokulu muodostuu tilikauden verotettavaan tuloon perustuvasta
verosta ja laskennallisesta verosta. Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero
lasketaan verotettavasta tulosta kunkin maan tilinpäätöspäivänä voimassa olevan
tai myöhemmin voimaan tulevan verokannan perusteella.
Laskennallinen verosaaminen huomioidaan erillisyhtiöiden osalta silloin, kun arvi-
oinnin perusteella on todennäköistä, että verosaatavat voidaan hyödyntää ennen
käyttämättömien verotuksellisten tappioiden tai käyttämättömien verotukseen liitty-
vien hyvitysten vanhentumista. Laskennallinen verosaaminen kirjataan siihen mää-
rään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa,
jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää.
Laskennallisten verojen liitetiedoissa taseessa netotetut laskennalliset verosaami-
set ja -velat esitetään IAS 12 mukaisesti erikseen.


Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2024 aikana:
1 000 euroa
Laskennalliset verosaamiset 1.1.2024
1 660
Varaukset
-25
Laskennallinen verosaaminen tappioista ja käyttämättömistä koroista
288
IFRS 16 käyttöoikeusomaisuuserät
10
, josta laskennallinen verosaaminen
12
, josta laskennallinen verovelka
-2
Muut erät
3
Laskennalliset verosaamiset 31.12.2024
1 937
1 000 euroa
Laskennalliset verovelat 1.1.2024
-2 003
Kertyneet poistoerot
2
Kauppahinnan kohdistus
75
IAS 19 etuuspohjainen eläkesaaminen
166
Muut erät
-358
Laskennalliset verovelat 31.12.2024
-2 119





Graphics

Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2023 aikana:
1 000 euroa
Laskennalliset verosaamiset 1.1.2023
1 201
Varaukset
120
Laskennallinen verosaaminen tappioista ja käyttämättömistä koroista
297
IFRS 16 käyttöoikeusomaisuuserät
42
, josta laskennallinen verosaaminen
44
, josta laskennallinen verovelka
-2
Muut erät
-1
Laskennalliset verosaamiset 31.12.2023
1 660
1 000 euroa
Laskennalliset verovelat 1.1.2023
-1 122
Kertyneet poistoerot
31
Kauppahinnan kohdistus
75
IAS 19 etuuspohjainen eläkesaaminen
-828
Muut erät
-159
Laskennalliset verovelat 31.12.2023
-2 003
Konserniyhtiöiden käyttämättömät verotukselliset tappiot vanhenevat vuonna 2033
tai sen jälkeen.
Käyttämättömiin tappioihin liittyvien laskennallisten verosaamisten arviointi perus-
tuu erillisyhtiöiden ennusteisiin, joista on tehty herkkyysanalyysit.






2.5. Vaihto-omaisuus
Laadintaperiaate
Vaihto-omaisuus arvostetaan FIFO-periaatteen mukaisesti hankintamenoon tai sitä
alhaisempaan nettorealisointiarvoon. Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden han-
kintameno muodostuu raaka-aineista, välittömistä työsuorituksista johtuvista me-
noista, muista välittömistä menoista sekä hankinnan ja tuotannon kiinteistä
menoista. Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu
myyntihinta, josta on vähennetty arvioidut tuotteen valmiiksi saattamiseen tarvitta-
vat menot ja myynnistä johtuvat menot.


Arvioiden käyttö
Konserni tarkastelee säännöllisesti vaihto-omaisuuden epäkuranttiutta ja kiertoai-
kaa sekä markkina-arvon mahdollista pienentymistä alle hankintamenon ja kirjaa
tarvittaessa epäkuranttiuskirjauksia. Nämä tarkastelut edellyttävät arvioita tuottei-
den tulevasta kysynnästä ja markkinahinnan kehittymisestä. Mahdolliset muutok-
set näissä arvioissa voivat aiheuttaa muutoksia vaihto-omaisuuden arvostukseen
tulevina kausina.

1 000 euroa
2024
2023
Aineet ja tarvikkeet
1 762
1 898
Keskeneräiset tuotteet
370
379
Valmiit tuotteet
1 618
1 538
Yhteensä
3 751
3 816
Vuonna 2024 arvonalentumisia toteutettiin yhteensä 0,1 miljoonaa euroa (2023 0,1
miljoonaa euroa).


2.6. Lyhytaikaiset saamiset
Laadintaperiaate
IFRS 9 standardi kattaa odotettuja luottotappioita koskevan kirjanpitokäsittelyn
mallin, jota sovelletaan rahoitusvaroista kirjattavien arvonalentumisten määrittämi-
seen.
Varaukset odotetuista luottotappioista esitetään myyntisaamisten oikaisuna. Reka
Industrial soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden laskentaan yksinkertais-
tettua menetelmää, jossa myyntisaamisten arvonalentumisten arvioimiseen käyte-
tään seuraavia tekijöitä; historiatieto toteutuneista luottotappioista, asiakkaiden
maksukäyttäytyminen, asiakasanalyysin tulokset ja avointen saamisten ikäana-
lyysi. Asiakasanalyysissä huomioimme asiakkaan markkinan ja kyseisen mark-
kina-alueen näkymät.
Ikäanalyysin osalta lähtökohtaisesti teemme 10 % arvonalennuksen alle 30 päivää
erääntyneisiin, 25 % arvonalennuksen 30 päivää, mutta alle 60 päivää erääntynei-
siin, 50 % arvonalennuksen 60 päivää, mutta alle 90 päivää erääntyneisiin ja 100
% 90 päivää tai enemmän erääntyneisiin myyntisaamisiin. Luottotappiovarausten


Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 36

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 37


arviointimenetelmää ei ole muutettu raportointikaudella. Lopullinen luottotappiokir-
jaus tehdään käytetyn perintätoimiston suosituksen mukaisesti tai asiakkaan mah-
dollisen konkurssin myötä.

1 000 euroa
2024
2023
Myyntisaamiset
2 713
2 100
Muut saamiset
781
931
Yhteensä
3 494
3 031
Myyntisaamisten ikäjakauma:
1000 euroa
2024
2023
Erääntymättömät
2 332
1 806
1-30 päivää erääntyneet
222
135
31-60 päivää erääntyneet
0
128
61-90 päivää erääntyneet
102
0
yli 90 päivää erääntyneet
57
31
Yhteensä
2 713
2 100
Myyntisaamisiin liittyen on tehty varauksia odotetuista luottotappioista yhteensä 75
tuhatta euroa (21 tuhatta vuonna 2023) ja lopullisiksi luokitelluista luottotappioista
1 tuhatta euroa (0 tuhatta euroa vuonna 2023). Varaukset odotetuista luottotappi-
oista on vähennetty pois myyntisaamisten kokonaissummasta.

Lyhytaikaiset saamiset jakautuvat valuutoittain seuraavasti:
1 000 euroa
2024
2023
EUR
3 107
2 642
PLN
387
389
Yhteensä
3 494
3 031

2.7. Muut rahavarat
Laadintaperiaate
Sijoitukset kirjataan kirjanpitoon käypään arvoon sinä päivänä, jona konsernista tu-
lee sopimusosapuoli. Sijoitusten arvoa päivitetään kolmannen osapuolen mark-
kina-arvoraportteja käyttäen.
Voitot ja tappiot, jotka syntyvät käypään arvon muutoksista, käsitellään kirjanpi-
dossa rahoitustuotoissa ja/tai -kuluissa.
Rahamarkkinatalletukset kirjataan taseeseen nimellisarvoon ja korkotuotto kor-
kosaamisiin. Escrow-tilit käsitellään nimellisarvoisina.


31.12.2024 voimassa olleet rahoitusvarat:
1 000 euroa
Positiivi-
set
käyvät
arvot
Negatiivi-
set käyvät
arvot
Käyvät
nettoar-
vot
31.12.24
Käyvät
nettoar-
vot
31.12.23
Nimellisar-
vot
31.12.24
Nimellisar-
vot
31.12.23
Sijoitukset
Mandatum -ra-
hastot
14 161
14 161
10 535
13 000
10 000
Lähi-Tapiola -
rahastot
5 643
5 643
10 267
5 000
10 000
Aristoi-
varainhoito
5 347
5 347
3 028
5 000
3 000
Rahamarkkina-
talletukset
1 000
1 000
10 300
1 000
10 300
Escrow -tili
0
0
4 000
0
4 000
Yhteensä
26 150
26 150
38 131
24 000
37 300
Rahoitusvaroihin sisältyvät sijoitukset on arvostettu hierarkiatason 2 mukaisia kol-
mannen osapuolen markkina-arvoraportteja käyttäen.
Rahastot ovat yrityslainoihin ja lyhyisiin korkoihin liittyviä korkosijoituksia. Aristoi -
varainhoito on sijoitussalkku, jossa on rahamarkkinatalletuksia, sijoituksia joukko-
velkirjalainoihin (yritykset ja valtio) sekä muihin hyödykkeisiin. Irtautuminen rahas-
toista on mahdollista 2 pankkipäivän aikana.


2.8. Rahavarat
1 000 euroa
2024
2023
Käteinen raha ja pankkitilit
213
319


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 38
2.9. Omaa pääomaa koskevat liitetiedot
Emoyhtiön osakepääoma osakelajeittain
2024
2023
Määrä
Oma pääoma
Määrä
Oma pääoma
1 000 euroa
1 000 euroa
Sarja A ( 20 ääntä/osake)
139 600
558
139 600
558
Sarja B ( 1 ääni/osake)
5 880 760
23 524
5 880 760
23 524
6 020 360
24 082
6 020 360
24 082
Reka Industrial Oyj:llä on kaksi osakelajia. A-osakkeiden enimmäismäärä on 0,2
miljoonaa kappaletta (0,2) ja B-osakkeiden enimmäismäärä on 9,6 miljoonaa kap-
paletta (9,6). Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu täysimääräisesti.

Omat osakkeet
Laadintaperiaate
Omien osakkeiden hankinta sekä siihen liittyvät välittömät menot kirjataan oman
pääoman vähennykseksi. Omien osakkeiden luovutus kirjataan suoraan omaan
pääomaan.
Yhtiö käyttää palkkioiden maksamiseen myös maksua osakkeiden muodossa. Osa
hallituksen vuosi- ja tavoitepalkkioista voidaan maksaa osakkeina kulloinkin voi-
massa olevan yhtiökokouksen päätösten mukaisesti. Voimassa olevat yhtiöko-
kouksen päätökset ovat aina nähtävissä yhtiön www-sivuilla sekä tuodaan esiin
osana taloudellista raportointia. Lisäksi yhtiö voi solmia sopimuksia, joissa osa
saadusta vastikkeesta (esim. konsultointisopimuksissa) maksetaan rahan sijaan
osakkeina tai että yhtiölle maksetaan saadusta vastikkeesta yhtiön osakkeina
(vaihtokurssi määritetään sopimuksissa, esimerkiksi palvelun toimituskuukauden
keskikurssi tai muu vastaava etukäteen määritetty arvo). Yhtiö tiedottaa kaikista
osakkeilla tehdyistä maksuista aina erikseen.

Yhtiökokous 2024 valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättä-
mään omien osakkeiden hankkimisesta yhtiön vapaaseen omaan pääomaan kuulu-
villa varoilla. Osakkeet hankitaan Nasdaq Helsingin järjestämässä kaupankäynnissä
sen sääntöjen mukaisesti, ja hankittavista osakkeista maksettavan vastikkeen tulee
perustua markkinahintaan. Yhtiö voi hankkia B-osakkeita sopimuskaupoilla suo-
raan, mikäli sopimuskauppa käsittää vähintään 15.000 B-osaketta ja kauppahinta
vastaa Nasdaq Helsingissä hankintahetkellä vallitsevaa markkinahintaa. Omia
osakkeita hankittaessa voidaan tehdä pääomamarkkinoilla tavanomaisia johdan-
nais-, osakelainaus- tai muita sopimuksia lain ja määräysten puitteissa.
Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään hankkimisesta myös suunnatusti eli
muutoin kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa, mikäli siihen
on yhtiön kannalta osakeyhtiölain tarkoittama painava syy.
Hankittavien osakkeiden määrä voi olla yhteensä enintään 588.076 B-osaketta.
Määrä vastaa noin 9,77 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ja yhteensä 10 pro-
senttia yhtiön B-osakkeista.
Hallituksella on oikeus päättää kaikista muista omien osakkeiden hankkimiseen liit-
tyvistä seikoista. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen
asti, mutta kuitenkin enintään 23.10.2025 saakka. Valtuutus korvaa aiemman varsi-
naisen yhtiökokouksen 24.5.2023 antaman valtuutuksen omien osakkeiden hankki-
misesta ja pantiksi ottamisesta.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen päättämään
omien osakkeiden luovuttamisesta. Valtuutuksen nojalla luovutettavien osakkeiden
lukumäärä voi olla yhteensä enintään 588.076 B-osaketta, mikä vastaa noin 9,77
prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ja yhteensä 10 prosenttia yhtiön B-osakkeista
kokouskutsupäivän tilanteen mukaan. Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään
kaikista muista osakkeiden luovuttamisen ehdoista, mukaan lukien oikeuden osak-
keenomistajien merkintäetuoikeudesta poikkeamiseen.
Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka, mutta
kuitenkin enintään 23.10.2025 saakka. Valtuutus korvasi aiemman varsinaisen yh-
tiökokouksen 24.5.2023 antaman valtuutuksen omien osakkeiden luovuttamisesta.
2024
2023
Määrä
1 000 euroa
Määrä
1 000 euroa
Omat osakkeet 1.1.
37 150
136
47 504
174
Palkkiomaksut
0
0
-10 354
-38
Omat osakkeet 31.12.
37 150
136
37 150
136


Ylikurssirahasto ja vararahasto
Ylikurssirahasto ja vararahasto ovat syntyneet ennen vuotta 1998. Niiden käyttö-
tarkoitusta säätelee osakeyhtiölaki.




Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 39


Muu vapaa pääoma
Muu vapaa pääoma on syntynyt vuonna 2000 osakepääomaa alentamalla, jolloin
alennusta vastaava määrä siirrettiin yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti käytet-
tävään rahastoon.
Muuntoerot
Muuntoerot sisältävät pääosin ulkomaisten yksikköjen tilinpäätösten muuntami-
sesta syntyneet muuntoerot sekä konsernin sisäisten lainojen muuntamisesta syn-
tyneet muuntoerot.

Osingot
Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2024 maksetaan
osinkoa 0,07 osakkeelle. Tilikaudelta 2023 maksettiin osinkoa 2,00 euroa osak-
keelle.


2.10. Varaukset ja ehdolliset velat
Laadintaperiaate
Varaus kirjataan, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena oikeu-
dellinen tai tosiasiallinen velvoite, maksuvelvoitteen toteutuminen on todennäköistä
ja velvoitteen suuruus on arvioitavissa luotettavasti.
Takuuvaraus kirjataan, kun takuuehdon sisältävä tuote myydään. Takuuvarauksen
suuruus perustuu kokemusperäiseen tietoon takuumenojen toteutumisesta.
Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena syntynyt ehdollinen
velvoite, joka varmistuu, kun konsernin määräysvallan ulkopuolella oleva epä-
varma tapahtuma realisoituu. Ehdolliseksi velaksi katsotaan myös sellainen ole-
massa oleva velvoite, joka ei todennäköisesti edellytä maksuvelvoitteen täyttä-
mistä, tai jonka suuruutta ei voida määrittää luotettavasti. Varauksena kirjatut eh-
dolliset velat huomioidaan tässä liitetiedossa. Johdannaissopimuksiin ja eläkevel-
voitteisiin liittyvät mahdolliset ehdolliset velat on esitetty ao. liitetiedoissa.

Arvioiden käyttö
Varauksia ja ehdollisia velkoja arvioidessaan johto joutuu käyttämään harkintaa.
Tuotetakuuvaraukset tehdään sekä esitettyjen, mutta vielä korvaamattomien rekla-
maatioiden pohjalta, että aikaisempien vuosien kokemukseen perustuvan tiedon
mukaisena laskennallisena varauksena. Kumitoimialalla laskennallinen varaus
huomioi liikevaihdosta kolmen vuoden toteutuneiden reklamaatioiden keskiarvon
%, ellei asiakkaan kanssa muuta ole sovittu.
Maksamattoman kauppahinnan takausvastuuvaraus muodostuu tilinpäätöksessä
2012 tulosvaikutteisesti kirjatusta varauksesta liittyen Avilon Fibres Oy:n teollisuus-
kiinteistön maksuerien diskontattuun tasearvoon maksamattomalle kauppahin-
nalle, johon konserni on antanut takauksen. Teollisuuskiinteistöön kohdistuva ta-
kausvastuu huomioitiin taseessa Avilon Fibres Oy:n konkurssin myötä. Takausvas-
tuuta maksetaan vuosittain 0,2 miljoonan euron erinä vuoteen 2035 mennessä.
Maksun myötä puretaan takausvastuuta ao. vuodelle diskontatun summan osalta.


1 000 euroa
Tuotetakuuvaraukset
Muut
varaukset
Maksamatto-
man kaup-
pahinnan
takausvastuu
Yhteensä
Varaukset 1.1.2024
101
2 310
2 010
4 421
- Käytetyt varaukset
-18
-10
-89
-118
Varaukset 31.12.2024
83
2 300
1 921
4 303
1 000 euroa
Tuotetakuuvaraukset
Muut
varaukset
Maksamatto-
man kaup-
pahinnan
takausvastuu
Yhteensä
Varaukset 1.1.2023
394
0
1 895
2 289
+ Lisäykset
0
2 310
200
2 510
- Käytetyt varaukset
-293
0
-85
-378
Varaukset 31.12.2023
101
2 310
2 010
4 421
Reka Kaapeli Oy:n siirtyessä huhtikuun 2023 lopussa osaksi Nexans-konsernia, jäi
Reka Kaapeli Oy:n tekemä 2,3 miljoonan euron takuupääomasijoitus Reka Indust-
rial -konsernille. Reka Industrial konserni teki tuolloin 2,3 miljoonan euron suurui-
sen kuluvarauksen liittyen Reka Kaapeli Oy:n Reka Eläkekassasta irtautumiseen.



2.11. Rahoitusvelat
Laadintaperiaate
Sellaiset rahoitusvelat, joiden kirjanpitoarvona ei ole käytetty käypää arvoa on ar-
vostettu jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää.
Käypään arvoon kirjatut rahoitusvelat on arvostettu markkinanoteerauksiin perus-
tuen.




Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 40




1 000 euroa
2024
2023
Pitkäaikaiset jaksotettuun hankintamenoon arvostetut
rahoitusvelat
Leasingvelka
4 664
4 818
Yhteensä
4 664
4 818
1 000 euroa
2024
2023
Lyhytaikaiset jaksotettuun hankintamenoon arvostetut
rahoitusvelat
Pankkilainat
950
650
Factoring-velat
0
27
Leasingvelka
666
487
Yhteensä
1 616
1 163
Konsernin rahoituslainat ovat kiinteäkorkoisiin tai Euriboriin tai Wiboriin sidottuja.
Leasing-korot ovat kiinteäkorkoisia. Konsernin keskimääräinen korkoprosentti
31.12.2024 oli 6,4 % (31.12.2023 6,7 %).
Konsernin velkojen määrät ja niiden sopimusten mukaiset uudelleenhinnoittelujak-
sot ovat seuraavat:
1 000 euroa
2024
2023
alle 6 kk
950
642
6 - 12 kk
666
522
yli 12 kk
4 664
4 818
Yhteensä
6 280
5 981
Veloista 228 tuhatta euroa on PLN -määräisiä. Kaikki muut velat ovat euromääräi-
siä.

Leasingvelkojen erääntymisajat:
1000 euroa
2024
2023
Rakennukset
Yhden vuoden kuluessa
580
421
Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden ku-
luttua
2 265
1 908
Yli viiden vuoden kuluttua
2 238
2 792
Yhteensä
5 084
5 121
Koneet ja kalusto
Yhden vuoden kuluessa
86
66
Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden ku-
luttua
160
118
Yhteensä
246
184
Rakennuksiin kohdistuviin leasingvelkoihin sisältyy Valkeakosken tehtaan vieressä
sijaitseva omakoti- ja kerrostaloalue Kirjasniemi, joka vuokrattiin Kuitu Finland
Oy:n konkurssipesältä 25 vuoden vuokrasopimuksella osana viskoositoimialan ko-
konaisjärjestelyä vuonna 2010. Reka Industrial voi jatkaa vuokrasopimusta toisella
25 vuodella ja sillä on myös oikeus lunastaa alue vuonna 2010 tehdyn esisopimuk-
sen perusteella. Muut leasingvelat ovat kumitoimialan toimintaan kohdistuvia.




2.12. Rahoituksesta johtuvien velkojen täsmäytyslaskelma
Ei-rahavirtavaikutteiset muutokset
1000 euroa
1.1.2024
Rahavirrat
Hank-
intahetki
Kurs-
simuutokset
Siirrot
myytävissä
oleviin eriin
31.12.2024
Pitkäaikaiset
rahoitusvelat
0
0
0
0
0
0
Lyhytaikaiset
rahoitusvelat
677
261
0
12
0
950
Leasingvelat
5 305
19
0
5
0
5 330
Kokonaisvelat
rahoitustoimin-
noista
5 981
281
0
17
0
6 280




Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 41

Ei-rahavirtavaikutteiset muutokset
1000 euroa
1.1.2023
Rahavirrat
Hank-
intahetki
Kurs-
simuutokset
Siirrot
myytävissä
oleviin eriin
31.12.2023
Pitkäaikaiset
rahoitusvelat
8 376
-8 547
0
172
0
0
Lyhytaikaiset
rahoitusvelat
3 556
-5 552
0
93
2 581
677
Leasingvelat
5 595
-1 013
724
0
5 305
Kokonaisvelat
rahoitustoimin-
noista
17 527
-15 113
724
265
2 581
5 981


2.13. Ostovelat ja muut velat
1 000 euroa
2024
2023
Lyhytaikaiset jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
rahoitusvelat:
Ostovelat
1 495
1 388
Jaksotetut henkilöstökulut
1 120
1 431
Siirtovelat
565
549
Muut velat
364
358
Yhteensä
3 545
3 726
Siirtovelkojen olennaiset erät:
1 000 euroa
2024
2023
Siirtovelat konserniyhtiöille
27
26
Muut siirtovelat
538
524
Yhteensä
565
549

Korottomat lyhytaikaiset velat jakautuvat valuutoittain seuraavasti:
1 000 euroa
2024
2023
EUR
3 287
3 325
USD
0
11
PLN
258
391
Yhteensä
3 545
3 726



2.14. Eläkevelvoitteet
Reka Industrial konsernin lakisääteiset TyEl vastuut on hoidettu Reka Eläkekas-
sassa. Eläkekassan varojen hallinnoinnista vastaavat eläkekassan johto ja hallitus.
Taseen etuuspohjaisen nettovelan muutos tilikauden aikana
1 000 euroa
Velvoit-
teen nyk-
yarvo
Jär-
jestelyyn
kuuluvien
varojen
nykyarvo
Yhteensä
1.1.2024
6 015
-12 505
-6 491
Tuloslaskelman etuuspohjainen eläkekulu
Tilikauden työsuoritukseen perustuva meno
309
0
309
Korkokulu tai -tuotto
218
-456
-238
527
-456
71
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto (lukuun otta-
matta korkokuluun/-tuottoon sisältyviä eriä)
0
2
2
Voitot (-) / tappiot (+) taloudellisten oletusten muu-
toksista
929
0
929
Kokemusperäiset voitot (-) / tappiot (+)
-103
0
-103
826
2
828
Työnantajan suorittamat maksut järjestelyyn
0
-70
-70
Maksetut etuudet
-81
81
0
31.12.2024
7 287
-12 948
-5 662



Graphics

Taseen etuuspohjaisen nettovelan muutos vertailukauden aikana
1 000 euroa
Velvoit-
teen nyk-
yarvo
Jär-
jestelyyn
kuuluvien
varojen
nykyarvo
Yhteensä
1.1.2023
17 798
-22 069
-4 271
Tuloslaskelman etuuspohjainen eläkekulu
Tilikauden työsuoritukseen perustuva meno
565
0
565
Korkokulu tai -tuotto
441
-599
-158
1 006
-599
407
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto (lukuun otta-
matta korkokuluun/-tuottoon sisältyviä eriä)
0
-1 548
-1 548
Voitot (-) / tappiot (+) taloudellisten oletusten muu-
toksista
-47
0
-47
Kokemusperäiset voitot (-) / tappiot (+)
-26
0
-26
-73
-1 548
-1 621
Työnantajan suorittamat maksut järjestelyyn
0
-138
-138
Hankinnat
-12 589
11 721
-867
Maksetut etuudet
-127
127
0
31.12.2023
6 015
-12 505
-6 491
Merkittävät vakuutusmatemaattiset olettamukset
2024
2023
Diskonttauskorko
3,66%
3,64%
Inflaatio
2,10%
2,35%
Eläkkeiden korotus
2,75%
2,00%
Herkkyysanalyysi, 1 000 €
Vaikutus
eläkevelvoit-
teeseen
2024
2023
Diskonttauskorko
0,5 %-
yksikön
kasvu
-685
-541
0,5 %-
yksikön lasku
795
624
Eläkkeiden korotus
0,5 %-
yksikön
kasvu
768
597
0,5 %-
yksikön lasku
-695
-544
Elinajan odote
1 vuoden
kasvu
224
169
1 vuoden
lasku
218
-164
Järjestelyyn kuuluvien varojen jakautuminen
omaisuusryhmiin, %
2024
2023
Korkosijoitukset
31,1 %
33,2 %
Osakesijoitukset
42,2 %
33,6 %
Kiinteistösijoitukset
25,5 %
27,5 %
Muut sijoitukset
1,2 %
5,7 %
100,0 %
100,0 %
Reka Eläkekassaan ovat liittyneet Reka-konserniin kuuluvien yhtiöiden lisäksi
Reka Kaapeli Oy ja Reka Oy:n lähipiiriyhtiöihin kuuluvia yrityksiä. Myös muilla yhti-
öillä on mahdollisuus liittyä Reka Eläkekassaan. Reka Eläkekassasta ja sen jäse-
nistä on kerrottu lisää liitetiedossa 3.3. Lähipiiritapahtumat.


Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 42


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 43

Reka Eläkekassan varat ovat noin 45,2 miljoonaa euroa ja eläkevastuut noin 33,9
miljoonaa euroa. Tytäryhtiö Reka Kumi Oy on tehnyt Reka Eläkekassaan 5,7 mil-
joonan euron takuupääomasijoituksen ja lisäksi Reka Kumi -alakonsernilla on 2,3
miljoonan euron takuupääomasijoitus Reka Eläkekassaan.
Riskinä on, että eläkekassan varallisuus kehittyy eläkevastuita hitaammin, jolloin
pitkällä aikavälillä varat eivät riittäisi kattamaan vastuita.
Konserni ennakoi maksavansa vuonna 2025 kannatusmaksuja eläkejärjestelyihin
0,7 (2024: 1,0) miljoonaa euroa. Kannatusmaksut 2025 perustuvat 24,85 % tyel-
maksuun.


2.15. Rahoitusriskien hallinta
Konsernin liiketoiminnoissa syntyy rahoitukseen liittyviä riskejä. Pääasialliset rahoi-
tusriskit ovat valuutta-, korko-, hyödyke-, maksuvalmius-, luotto- ja sijoitustoimin-
nan markkinariski.
Konsernin riskienhallinnan yleisperiaatteet hyväksyy hallitus ja niiden käytännön
toteutuksesta vastaa toimiva johto. Emoyhtiön hallitus tai sen alaisuudessa toimiva
tarkastusvaliokunta arvioi riskienhallinnan riittävyyttä ja asianmukaisuutta.
Konserni käyttää riskienhallinnassaan tarvittaessa termiinejä, optioita, hyödykejoh-
dannaisia, koronvaihtosopimuksia, lainojen viitekoron vaihtamista ja erilaisia raja-
arvoihin perustuvia osto ja myynti toimeksiantoja.
Valuuttariski
Konserni toimii kansainvälisesti ja kohtaa siten eri valuuttapositioista aiheutuvia
transaktioriskejä ja riskejä, jotka syntyvät, kun eri valuutoissa olevat sijoitukset,
saamiset ja velat muunnetaan emoyrityksen toimintavaluuttaan. Konserni ei tois-
taiseksi ole suojannut ulkomaisiin yksikköihin tehtyjä nettosijoituksia käyttäen ulko-
puolisia vastaavan valuutan määräisiä lainoja tai valuuttatermiinejä. Konsernin ul-
kopuoliset lainat ovat EUR- tai PLN- määräisiä.
Korkoriski
Konsernin korkoriskit syntyvät vieraan pääomanehtoisesta rahoituksesta.
Leasing -sopimusten viitekorot ovat kiinteitä. Muiden vieraan pääomanehtoisten
lainojen viitekorko on 1 ja 3 kk Euribor sekä 1 kk Wibor. Tilinpäätöshetkellä koko
konsernin kiinteäkorkoisia leasing-velkoja oli 5,3 miljoonaa euroa. Vaihtuvakorkoi-
sia velkoja oli 1,0 miljoonaa euroa.
Tilinpäätöshetkellä konsernin jatkuvien toimintojen rahoituskorko vieraan pää-
omanehtoiselle rahoitukselle oli keskimäärin 6,4 % (6,7). Jos keskimääräinen
korkoprosentti olisi 1 prosenttiyksikön suurempi, vaikuttaisi se konsernin tulokseen
ennen veroja -0,1 miljoonaa euroa (-0,1).
Hyödykeriski
Kumitoimialan avainraaka-aine on kumi. Kumitoimialalla ei ole käytössä hyödyke-
johdannaisia. Sähkön hinnan suojauksissa käytetään hintakiinnityksiä.


Maksuvalmiusriski
Keinoja rahoituksen riittävyyden ja maksuvalmiuden varmistamiseksi ovat rahoitus-
ja maksuehtoneuvottelujen lisäksi varastojen kiertoa tehostavat toimenpiteet ja
pääoman vapauttaminen omaisuuseristä.
Konsernissa pyritään jatkuvasti arvioimaan ja seuraamaan liiketoiminnan vaatiman
rahoituksen määrää, jotta konsernilla olisi tarpeeksi likvidejä varoja toiminnan ra-
hoittamiseksi ja erääntyvien lainojen takaisinmaksuun.
Konserni käyttää myyntisaamisten myyntiä osana käyttöpääoman kierron optimoi-
mista ja maksuvalmiusriskin hallintaa.
Puolan tytäryhtiön rahoituksen taloudelliset kovenanttiehdot (omavaraisuusaste ja
lainojen hoitokate) täyttyivät tilinpäätöshetkellä. Konsernilla ei ole muita taloudelli-
sia kovenanttiehtoja.




Graphics
1 000 euroa
Tasearvo
Rahavirta
alle 1
vuosi
1 2
vuotta
2 5
vuotta
yli 5
vuotta
31.12.2024
Tililimiitit
950
950
950
0
0
0
Leasingvelat
5 330
6 779
994
1 813
2 157
1 816
Ostovelat ja muut
velat
3 545
3 545
3 545
0
0
0
Yhteensä
9 824
11 274
5 488
1 813
2 157
1 816
1 000 euroa
Tasearvo
Rahavirta
alle 1
vuosi
1 2
vuotta
2 5
vuotta
yli 5
vuotta
31.12.2023
Lyhennettävät
pankkilainat
8
8
8
0
0
0
Tililimiitit
642
642
642
0
0
0
Myyntisaamisten
regressi
26
26
26
0
0
0
Leasingvelat
5 305
7 071
823
1 560
2 154
2 534
Ostovelat ja muut
velat
3 726
3 726
3 726
0
0
0
Yhteensä
9 707
11 474
5 226
1 560
2 154
2 534
Luvut ovat diskonttaamattomia ja ne sisältävät sekä korkomaksut että pääoman ta-
kaisinmaksut.

Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 44

Luottoriski
Konserni hallitsee luottoriskiä tarkistamalla avainyhteistyökumppaneidensa (asiak-
kaat, toimittajat, muut yhteistyökumppanit) luottokelpoisuuden säännöllisin väliajoin
sekä aktiivisesti seuraamalla asiakkaiden maksukäyttäytymistä ja ulkoista tietoa.
Kumitoimialalla luottoriskiä hallitaan toiminnanohjausjärjestelmään integroiduilla
luottorajoilla. Konserni hallitsee luottoriskiä myös markkina- ja asiakaskohtaisilla
maksuehdoilla. Konsernin luottoriskin enimmäismäärä vastaa rahoitusvarojen kir-
janpitoarvoa tilikauden lopussa. Konsernin myyntisaamisista valtaosa on eräänty-
mätöntä. Myyntisaamisten ikäjakauma on esitetty liitetiedossa 2.6. Kaikki mark-
kina-alueet huomioiden koko konsernin suurimman asiakaskonsernin osuus liike-
vaihdosta oli 24,4 %. Muiden yksittäisten asiakkaiden osuus liikevaihdosta oli alle
10 %.

Sijoitustoiminnan markkinariski
Konserni kohtaa arvopaperisijoitusten kautta sijoitustoiminnan markkinariskin.
Osakkeiden markkinahinnat, rahastojen arvojen muutokset ja yleinen
markkinatilanne vaikuttavat yrityksen tulokseen ao. sijoitusten arvonmuutosten
kautta. Sijoituksista on kerrottu lisää liitetiedossa 2.7.




2.16. Pääoman hallinta
Yhtiö seuraa pääoman hallinnassaan tunnuslukuja kuten sijoitetun pääoman tuotto
%, omavaraisuusaste %, käyttökate sekä tulos euroa/osake. Tavoitteena on käyt-
tää nettotuloksesta vähintään 30 % osingonmaksuun.

2.17. Rahoitusvarojen ja velkojen arvostaminen
Rahoitusvaroihin sisältyvät sijoitukset on arvostettu hierarkiatason 2 mukaisia kol-
mannen osapuolen markkina-arvoraportteja käyttäen. Muut rahavarat, saamiset ja
velat on huomioitu tilinpäätöksessä avoinna olevan summan mukaisesti lukuun ot-
tamatta mahdollisia luottotappiokirjauksia. Lainojen hankinnasta välittömästi johtu-
vat transaktiomenot, jotka liittyvät selkeästi tiettyyn lainaan, sisällytetään lainan al-
kuperäiseen jaksotettuun hankintamenoon ja jaksotetaan korkokuluksi efektiivisen
koron menetelmää käyttäen. Rahoitusvarojen käyvät arvot ja hierarkiatasot on esi-
tetty liitetiedossa 2.7. Muiden erien käypiä arvoja ja niiden hierarkiatasoja ei ole
esitetty, koska kirjanpitoarvot ovat kohtuullisen lähellä käypiä arvoja.


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 45
3. MUUT LIITETIEDOT

3.1. Ehdolliset velat ja sitoumukset
Laadintaperiaate
Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena syntynyt ehdollinen
velvoite, joka varmistuu, kun konsernin määräysvallan ulkopuolella oleva epä-
varma tapahtuma realisoituu. Ehdolliseksi velaksi katsotaan myös sellainen ole-
massa oleva velvoite, joka ei todennäköisesti edellytä maksuvelvoitteen täyttä-
mistä, tai jonka suuruutta ei voida määrittää luotettavasti. Konsernin ostositoumus-
ten tai velkojen takaukset sekä muut sitoumukset, joita ei ole kirjattu taseeseen on
esitetty tässä liitetiedossa.
1 000 euroa
31.12.2024
31.12.2023
Rahalaitoslainat
950
677
Yrityskiinnitykset
1 800
1 800
Kiinteistökiinnitykset
4 667
1 900
Yrityskiinnitysten määrä 31.12.2024 oli 1,8 miljoonaa euroa.
Yrityskiinnityksistä 1,8 miljoonaa euroa on rahoittajan hallussa, mutta yhtiön käy-
tettävissä tarvittaessa.
Investointisitoumukset
Investointisitoumukset aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä 31.12.2024 olivat
1,0 miljoonaa euroa (1,2).
Alle 12 kuukauden tai vähäisen arvon vuokrasopimuksista sitoumuksia oli
31.12.2024 yhteensä 0,1 miljoonaa euroa (0,1).


3.2. Konsernirakenne
Reka Industrial -konsernin sisäiset emo-, tytär- ja osakkuusyhtiöt 31.12.2024:
Yhtiön nimi
Kotimaa
Kotipaikka
Konsernin
osuus
osakepää-
omasta (%)
Konsernin
osuus ääni-
vallasta (%)
Emoyhtiö: Reka Industrial Oyj
Suomi
Hyvinkää
Reka Industrial Oyj:n tytäryhtiöt ja
näiden tytäryhtiöt:
Reka Kumi Oy
Suomi
Hyvinkää
100,00
100,00
Reka Rubber Polska
SP Z.O.O.
Puola
Dopiewo
100,00
100,00
Metsämarkka 1 Oy
Suomi
Hyvinkää
100,00
100,00
Tilikauden aikana Alnus Oy fuusioitui Metsämarkka 1 Oy:öön ja lisäksi Metsä-
markka 1 Oy siirtyi osaksi Reka Kumi -alakonsernia.

3.3. Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiriin kuuluvat tytär- ja osakkuusyhtiöt, Reka-konserniin kuuluvat
muut yhtiöt sekä Reka Eläkekassa, hallituksen jäsenet ja näiden läheiset perheen-
jäsenet, konsernin johtoryhmä ja johtoryhmäläisten läheiset perheenjäsenet sekä
yritykset, joilla on omistuksellinen yhteys yhtiön määräysvaltaa käyttävän omistajan
kautta tai jotka johdon tai hallituksen jäsenten kautta kuuluvat lähipiiriyhtiöihin. Kon-
sernin johtoryhmä koostuu toimitusjohtajasta ja talousjohtajasta.
Reka Industrial Oyj ja sitä kautta Reka Industrial -konserni kuuluu Reka-konserniin.
Reka Oy:n osuus Reka Industrial Oyj:n osakepääomasta on 50,16 % ja äänival-
lasta 65,36 %.


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 46
Liiketoimet lähipiirin kanssa
Liiketoimet Reka-konsernin kanssa:
1 000 euroa
1-12/2024
1-12/2023
Muut ostot
-337
-562
Muut tuotot
0
7
Takausprovisiot
0
-18
Myyntisaamiset ja muut saamiset kauden lopussa
0
168
Reka Oy on aiemmin taannut Reka Industrial konsernin rahoitus- ja muita sopimuk-
sia. Reka Industrial maksoi takauksista takausprovisiota.
Reka-konserniin kuuluvassa alakonsernissa hyödynnetään Reka-konsernitasoisia
talous- ja tukijärjestelmiä sekä näihin liittyviä virtuaalipalvelin- ja lisenssiratkaisuja.
Liiketoimet Reka Eläkekassan kanssa:
1 000 euroa
1-12/2024
1-12/2023
Maksetut eläkemaksut
-737
-1 494
Vuokrakulut
-578
-639
Rahoitustuotot
321
320
Takuupääomasijoitus
8 000
8 000
Muut velat kauden lopussa
121
47
Muut saamiset kauden lopussa
27
27
Reka-konsernin eläkevakuutukset siirtyivät 31.12.2015 Rekan eläkekassaan. Siir-
ron myötä Reka Industrial konsernin eläkevastuut käsiteltiin IFRS:ssä etuuspohjai-
sen laskennan kautta.
Reka Kumi alakonsernilla on 31.12.2024 yhteensä 8,0 miljoonaa euroa takuu-
pääomasijoituksia Reka Eläkekassaan. Takuupääomasijoitukselle maksetaan kor-
koa 4,0 % vuosittain.
Takuupääomasijoitus on strateginen sijoitus Reka Eläkekassaan ja sillä tuetaan
eläkekassan vakavaraisuutta. Sijoitus on pitkäaikainen, sillä takuupääomasijoituk-
sen takaisinmaksu on riippuvainen Reka Eläkekassan vakavaraisuudesta. Mikäli
Reka Eläkekassa purkautuisi ja purkautumisen hetkellä eläkekassan vakavaraisuus
ei riittäisi takuupääomasijoituksen takaisinmaksuun, syntyisi sijoitustappio siltä osin
kuin sijoitusta ei saataisi takaisin.
Eläkekassalla tulee tämänhetkisen lainsäädännön mukaan olla vähintään 150
työssäkäyvää jäsentä. Konserniin aiemmin kuulunut Reka Kaapeli Oy on ilmoitta-
nut siirtyvänsä Reka Eläkekassasta pois maaliskuun 2025 lopussa. Reka Kaapeli
Oy:n siirryttyä pois Reka Eläkekassasta jää tämänhetkisen näkymän mukaan
Reka Eläkekassalle alle 150 työssäkäyvää jäsentä. Mikäli Reka Eläkekassan työs-
säkäyvien jäsenten määrä ei kasva yli 150 henkilön seuraavan 2 vuoden aikana
mahdollisesti lisättynä vuoden lisäajalla jos siihen saa viranomaisluvan, voi eläke-
kassa purkautua vuonna 2028. Mikäli Reka Eläkekassa purkautuisi, poistuisivat elä-
kekassaan liittyvät IAS 19 kirjaukset (IAS 19 eläkesaaminen 31.12.2024 5,7 miljoo-
naa euroa). Konsernin ja emoyhtiön hallituksen sekä Reka Eläkekassan näkemys
on, että jäsenmäärä tulee kasvamaan ja vaadittu 150 työssäkäyvän henkilön raja
tulee täyttymään.
Tilinpäätöksessä 31.12.2024 on huomioitu 2,3 miljoonan euron kuluvaraus siltä va-
ralta, että Reka Eläkekassan jäsenmääräkehitys ei kehity suotuisasti ja siten ta-
kuupääomasijoitukseen kohdistuisi vuonna 2028 alaskirjausriski.
Johdon työsuhde-etuudet ja muut lähipiiritransaktiot:
1 000 euroa
2024
2023
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet
349
952
Eläke-etuudet maksupohjaiset järjestelyt
59
121
Yhteensä
407
1073
Konsernin lähipiiriin kuuluviksi johdon avainhenkilöiksi on määritelty konsernin hal-
litus ja johtoryhmä.
Hallituksen jäsenille maksetaan yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti vuosipalk-
kio. Matkakulut maksetaan laskun mukaan. Hallituksen jäsenillä ei ole eläkesopi-
muksia yhtiön kanssa. Osa palkkioista voidaan maksaa osakkeina yhtiökokouksen
kulloinkin päättämällä tavalla. Maksut osakkeilla tiedotetaan aina erikseen.
Vuoden 2024 varsinaisessa yhtiökokouksessa:
Yhtiökokous vahvisti hallituksen jäsenten vuosipalkkioksi (12 kuu-
kautta) 25.000 euroa, hallituksen puheenjohtajan vuosipalkkioksi
50.000 euroa ja valiokuntien jäsenten vuosipalkkioksi 2.500 euroa.



Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 47


Palkkioista maksetaan vapaaehtoiset eläkevakuutusmaksut. Erillisiä
kokouspalkkioita ei makseta. Yhtiökokous vahvisti, että hallituksen jä-
senten matkakulut korvataan.
Reka Industrialin omistusrakenteen vuoksi yhtiön hallituksen jäsen voi toimia tytär-
yhtiöiden hallituksessa ja saada siitä erilliskorvauksen. Lisäksi hallitus voi päättää
erillispalkitsemisesta yhtiön hallituksen jäsenen käyttäessä aikaansa yhtiölle tär-
keän hankkeen (rahoituksen, yrityskaupan, sopimuksen) toteuttamiseksi.
Johtoryhmän jäsenten tavoitepalkkiosopimusten mukaiset palkkiot sisältyvät alla
olevaan erittelyyn.
Erittely Palkoista ja muista lyhytaikaisista työsuhde-etuuksista henkilöittäin:
1 000 euroa
2024
josta
osakkeilla
maksettu
2023
Palkat ja palkkiot:
Toimitusjohtaja Jukka Poutanen
0
528
Toimitusjohtaja/talousjohtaja Tulander Sari
221
189
Hallituksen jäsenet:
Hyytiäinen Matti
6
0
25
Järvelä Ari
0
0
7
Kyllönen Olli-Heikki
0
0
6
Marttila Päivi
23
0
19
Raita Eeva
23
0
19
Rentto Markku
23
0
97
Saarinen Leena
46
0
44
Tolvanen Ville
6
0
19
Yhteensä
349
0
952
Yllä oleviin summiin liittyvät lakisääteiset eläkemaksut ovat seuraavanlaiset: Jukka
Poutanen 0 tuhatta euroa (89 tuhatta euroa), Sari Tulander 35 tuhatta euroa (32
tuhatta euroa).

Liiketoimet muun lähipiirin kanssa:
1 000 euroa
1-12/2024
1-12/2023
Vuokratuotot
15
10
Muut ostot
80
17
Muut velat kauden lopussa
2
0
Muu lähipiiri koostuu yrityksistä, joilla on omistuksellinen yhteys yhtiön määräysval-
taa käyttävän omistajan kautta tai jotka johdon tai hallituksen jäsenten tai heidän
läheisten perheenjäsenten kautta kuuluvat lähipiiriyhtiöihin.
Konsernilla ei ole muita merkittäviä liiketapahtumia, saamisia tai velkoja tai takauk-
sia lähipiirin kanssa.


3.4. Olennaiset tapahtumat tilikauden päättymisen jälkeen
Reka Industrial Oyj:n hallitus laati kriteeristön keväällä 2024 strategiatyön seuraa-
via vaiheita varten. Hallitus kävi läpi lukuisia yrityksiä. Potentiaalisia, kriteerit täyttä-
viä, yrityksiä oli kuitenkin rajallinen määrä ja lopulta mitään järjestelyä ei viety lop-
puun asti, koska hallituksella ei ollut yhteistä näkemystä etenemisestä. 8.1.2025
yhtiö julkaisi kutsun ylimääräiseen yhtiökokoukseen, joka pidettiin 30.1.2025. Yli-
määräinen yhtiökokous vahvisti uuden hallituksen lukumääräksi neljä ja valitsi hal-
lituksen puheenjohtajaksi Markku Rentton, varapuheenjohtajaksi Riitta Mynttisen ja
jäseniksi Matti Copelandin ja Riku Kytömäen.
Reka Industrialin tytäryhtiö Reka Kumi käynnisti helmikuussa 2025 energiahank-
keen, jossa Auran tehtaan energiatehokkuutta parannetaan ja höyryllä toimivien tuo-
tantoprosessien käyttämä energia saadaan muutettua CO2-vapaaksi. Muiden Au-
ran tehtaan tuotantoprosessien käyttämä energia on jo aiemmin ollut CO2-vapaata.
Lämpöakkuratkaisun avulla Reka Kumi pystyy luopumaan Auran tehtaan tuotanto-
prosesseissaan kokonaan öljystä ja lämpöakku toimii myös tehtaan ensisijaisena
lämmitysenergian lähteenä. Käyttöönoton jälkeen selviää, tarvitaanko vielä muita
energiamuotoja rakennusten lämmitykseen valitun lämpöakun (5 MWh:n varastoin-
tikapasiteetti) lisäksi.
Energiahankkeen kokonaisinvestointi on noin 1,35 miljoonaa euroa ja Business Fin-
land on myöntänyt hankkeelle 20 % energiatuen. Investointi sisältää lämpöakun li-
säksi mm. perustusten rakentamisen lämpöakulle, höyryputkiston uusimista ja oh-
jauksen päivitystä sekä tarvittavien liittymien tuomisen lämpöakkurakennuk-
seen. Valmistelut käynnistyvät kuluvan vuoden aikana ja uusi lämpöakkulaitteisto
otetaan käyttöön ensi vuoden alkupuolella.


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 48
Emoyhtiön tuloslaskelma (FAS)
Liitteet
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
LIIKEVAIHTO
1
337 428,72
839 816,96
Liiketoiminnan muut tuotot
2
194 594,34
151 158,34
Henkilöstökulut
3
-355 101,56
-592 069,33
Poistot ja arvonalentumiset
4
-108 734,96
-103 028,42
Liiketoiminnan muut kulut
5
-985 774,37
-1 115 530,48
LIIKEVOITTO
-917 587,83
-819 652,93
Rahoitustuotot ja -kulut
6
1 924 246,19
20 052 063,00
TULOS ENNEN VEROJA JA TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA
1 006 658,36
19 232 410,07
Tilinpäätössiirrot
7
10 568,50
2 490,02
Verot
8
-169 880,25
-83 227,08
TILIKAUDEN TULOS
847 346,61
19 151 673,01

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 49
Emoyhtiön tase (FAS)
Liitteet
31.12.2024
31.12.2023
VASTAAVAA
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat oikeudet
9
225 245,05
239 393,57
Aineelliset hyödykkeet
10
643 039,50
662 841,96
Muut sijoitukset
11
7 714 411,16
7 885 202,64
8 582 695,71
8 787 438,17
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Pitkäaikaiset saamiset
12
176 907,23
0,00
Lyhytaikaiset saamiset
13
4 228 763,90
27 096 158,29
Rahoitusarvopaperit
26 150 072,78
23 830 587,74
Rahat ja pankkisaamiset
32 387,43
5 056,71
30 588 131,34
50 931 802,74
VASTAAVAA
39 170 827,05
59 719 240,91
Liitteet
31.12.2024
31.12.2023
VASTATTAVAA
OMA PÄÄOMA
14
Osakepääoma
24 081 440,00
24 081 440,00
Ylikurssirahasto
66 400,00
66 400,00
Vararahasto
1 221 254,58
1 221 254,58
Omat osakkeet
-136 380,06
-136 380,06
Kertyneet voittovarat
8 563 464,93
1 378 242,08
Muu vapaa pääoma
435 611,31
435 611,31
Tilikauden tulos
847 346,61
19 151 673,01
35 079 137,37
46 198 240,92
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ
15
44 584,34
55 152,84
PAKOLLISET VARAUKSET
16
3 515 938,70
3 681 017,78
PITKÄAIKAINEN VIERAS PÄÄOMA
17
430 014,56
83 227,08
LYHYTAIKAINEN VIERAS PÄÄOMA
18
101 152,08
9 701 602,30
VASTATTAVAA
39 170 827,05
59 719 240,92

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 50
Emoyhtiön rahavirtalaskelma (FAS)
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta:
Liiketoiminnasta saadut maksut
810 544,60
11 251 847,58
Liiketoiminnasta maksetut maksut
-11 025 199,94
-816 217,08
Maksetut korot ja muut rahoituskulut
-65 784,49
-563 592,00
Saadut korot ja muut rahoitustuotot
1 923 195,79
11 040 952,93
Saadut osingot
19 000 064,40
39,56
Maksetut välittömät verot
-30 183,61
-201 609,64
Liiketoiminnan rahavirta
10 612 636,75
20 711 421,35
Investointien rahavirta:
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin käyttöomaisuushyö-
dykkeisiin
-179 370,84
-79 770,93
Aineellisen käyttöomaisuuden luovutustulot
150 000,00
0,00
Myydyt tytäryhtiöosakkeet
170 791,48
0,00
Myönnetyt lainat
-1 305 791,48
-7 250 000,00
Lainasaamisten takaisinmaksu
4 865 000,00
22 660 194,89
Investointien rahavirta
3 700 629,16
15 330 423,96
Lainojen takaisinmaksut
0,00
-10 138 790,03
Maksetut osingot ja muu voitonjako
-11 966 450,15
-2 389 076,42
Rahoituksen rahavirta
-11 966 450,15
-12 527 866,45
Rahavarojen muutos
2 346 815,76
23 513 978,86
Rahavarat tilikauden alussa
23 835 644,45
321 665,59
Rahavarat tilikauden lopussa
26 182 460,21
23 835 644,45

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 51
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot FAS
LAADINTAPERIAATTEET
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu noudattaen kirjanpitolain (FAS) yleisiä tilinpäätös-
periaatteita (KPL 3:3 §).
Arvostusperiaatteet
Pysyvien vastaavien arvostaminen
Käyttöomaisuus on merkitty taseeseen välittömään hankintamenoon vähennettynä
suunnitelmanmukaisilla poistoilla. Suunnitelmanmukaiset poistot on laskettu tasa-
poistoina käyttöomaisuusesineiden taloudellisen pitoajan perusteella. Aineettomien
oikeuksien poistoaika on 5 vuotta ja koneiden ja laitteiden poistoaika on 3-5 vuotta.
Vaihtuvien vastaavien arvostaminen
Yhtiön rahoitusarvopaperit arvostetaan käypään arvoon. Käyvän arvon muutok-
sista johtuvat sekä realisoimattomat että realisoituneet voitot ja tappiot kirjataan tu-
loslaskelmaan, sillä tilikaudella, jonka aikana ne syntyvät.
Käyvän arvon arvostuksessa käytetään vastapuolen ilmoitusta tai ulkopuolisen toi-
mittamaa arvostusraporttia tai arvostusmallia.
Eläkkeiden kirjaaminen
Yhtiön henkilökunnan eläkevakuutukset siirtyivät 31.12.2015 Reka Eläkekassaan.
Eläkemenot kirjataan kuluksi kertymisvuonna.
Rahoituskulujen jaksotus
Lainojen hankinnasta välittömästi johtuvat transaktiomenot, jotka liittyvät selkeästi
tiettyyn lainaan, kirjataan siirtosaamisiin ja jaksotetaan rahoituskuluksi laina-ai-
kana.
Tuloksen vertailukelpoisuus
Tulos on vertailukelpoinen edellisen tilikauden kanssa.
Valuuttamääräiset erät
Ulkomaanrahan määräiset saamiset ja velat on muutettu euroiksi Euroopan Kes-
kuspankin noteeraamaan tilinpäätöspäivän kurssiin.
TULOSLASKELMAN LIITETIEDOT
1. Liikevaihto
2024
2023
Liikevaihto konsultointi- ja liikkeenjohtopalveluista
337 428,72
839 816,96
337 428,72
839 816,96
2. Liiketoiminnan muut tuotot
2024
2023
Vuokratuotot muilta
127 366,03
148 860,24
Käyttöomaisuuden myyntivoitto
45 413,14
0,00
Muut tuotot
21 815,17
2 298,10
194 594,34
151 158,34

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 52
3. Henkilöstökulut
2024
2023
Palkat ja palkkiot
308 280,67
535 668,37
Eläkekulut
43 760,09
45 941,79
Muut henkilöstömenot
3 060,80
10 459,17
355 101,56
592 069,33
Mistä
johdon palkkojen ja palkkioiden osuus
181 197,40
288 634,15
Hallitukselle maksetut palkkiot
127 083,27
235 677,94
308 280,67
524 312,09
2024
2023
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä
1
1
4. Poistot ja arvonalentumiset
2024
2023
Poistot aineettomista oikeuksista
14 148,52
16 365,21
Poistot koneista ja kalustosta
2 340,57
3 510,87
Poistot muista aineellisista
89 236,42
79 139,74
Poistot rakennuksista
3 009,45
4 012,60
108 734,96
103 028,42
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä
108 734,96
103 028,42
5. Liiketoiminnan muut kulut
2024
2023
Vuokrat
212 534,93
209 660,67
Vapaaehtoiset henkilösivukulut
269,19
2 151,78
Tilintarkastus
46 096,27
116 529,36
Asiantuntijapalvelut
139 829,53
59 818,59
Myynti ja markkinointi
41 209,87
33 757,00
Koneiden, laitteiden ja kiinteistöjen hoito
143 461,34
150 518,99
Pakollisten varausten muutos
34 920,92
193 284,13
Muut kulut
367 452,32
349 809,96
985 774,37
1 115 530,48
Yhtiön tilintarkastajille maksetut palkkiot
määrät sisältyvät muihin liiketoiminnan kuluihin
2024
2023
Tilintarkastus
31 758,56
48 500,00
Veroneuvonta
4 737,71
1 459,36
Varmennuspalvelut
9 600,00
46 610,00
Muut palvelut
0,00
19 960,00
46 096,27
116 529,36

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 53
6. Rahoitustuotot ja -kulut
Rahoitustuotot
2024
2023
Osinkotuotot saman konsernin yrityksiltä
0,00
19 000 000,00
Osinkotuotot muilta
64,40
39,56
Korko- ja rahoitustuotot saman konsernin yrityksiltä
494 592,42
759 332,91
Korko- ja rahoitustuotot muilta
1 495 373,86
849 300,60
1 990 030,68
20 608 673,07
Rahoituskulut
Korko- ja rahoituskulut saman konsernin yrityksille
0,00
-10 000,01
Korko- ja rahoituskulut muille
-65 784,49
-546 610,06
-65 784,49
-556 610,07
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
1 924 246,19
20 052 063,00
7. Tilinpäätössiirrot
2024
2023
Suunnitelman mukaisten ja verotuksen poistojen erotus
10 568,50
2 490,02
Tilinpäätössiirrot yhteensä
10 568,50
2 490,02
8. Verot tuloslaskelmassa
2024
2023
Laskennallisen veron muutos
-169 880,25
-83 227,08
Verot yhteensä
-169 880,25
-83 227,08
TASEEN LIITETIEDOT
9. Aineettomat hyödykkeet
2024
2023
Hankintameno 1.1.
267 438,03
267 438,03
Hankintameno 31.12.
267 438,03
267 438,03
Kertyneet poistot 1.1.
-28 044,46
-11 679,25
Suunnitelman mukaiset poistot
-14 148,52
-16 365,21
Kertyneet poistot 31.12.
-42 192,98
-28 044,46
Kirjanpitoarvo 31.12.
225 245,05
239 393,57
10. Aineelliset hyödykkeet
2024
2023
Maa- ja vesialueet
Hankintameno 1.1.
29 685,00
29 685,00
Vähennykset
-29 685,00
0,00
Hankintameno 31.12.
0,00
29 685,00
Kirjanpitoarvo 31.12.
0,00
29 685,00

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 54
2024
2023
Tehdas- ja varastorakennukset
Hankintameno 1.1.
100 315,00
100 315,00
Vähennykset
-74 901,86
0,00
Hankintameno 31.12.
25 413,14
100 315,00
Kertyneet poistot 1.1.
-22 403,69
-18 391,09
Suunnitelman mukaiset poistot
-3 009,45
-4 012,60
Kertyneet poistot 31.12.
-25 413,14
-22 403,69
Kirjanpitoarvo 31.12.
0,00
77 911,31
2024
2023
Muut aineelliset
Hankintameno 1.1.
870 054,45
790 283,52
Lisäykset
179 370,84
79 770,93
Hankintameno 31.12.
1 049 425,29
870 054,45
Kertyneet poistot 1.1.
-314 808,76
-232 158,19
Suunnitelman mukaiset poistot
-91 576,99
-82 650,57
Kertyneet poistot 31.12.
-406 385,75
-314 808,76
Kirjanpitoarvo 31.12.
643 039,50
555 245,69
11. Muut sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksistä:
2024
2023
Hankintameno 1.1.
7 885 202,64
7 885 202,64
Vähennykset
-170 791,48
0,00
Hankintameno 31.12.
7 714 411,16
7 885 202,64
Osuudet konserniyrityk-
sissä
Yhteisötun-
nus
Osakepääoma
Osakemäärä
Osakemäärä
1 000 euroa
2024
2023
Reka Kumi Oy, Hyvinkää
0870234-9
168
10
10
Yhtiö omistaa tytäryhtiönsä Reka Kumi Oy:n koko osakekannan.
12. Pitkäaikaiset saamiset
2024
2023
Laskennallinen verosaaminen
176 907,23
0,00
Yhteensä
176 907,23
0,00
13. Lyhytaikaiset saamiset
2024
2023
Myyntisaamiset
2 156,37
3 052,50
Myyntisaamiset konserniyhtiöiltä
213 004,49
0,00
Lyhytaikaiset lainasaamiset konserniyhtiöil
3 690 791,48
7 250 000,00
Korkosaamiset konserniyhtiöil
0,00
42 503,50
Siirtosaamiset konserniyhtiöil
0,00
427 591,74
Osinkosaamiset konserniyhtiöiltä
0,00
19 000 000,00
Muut saamiset
790,57
13 295,79
Siirtosaamiset
322 020,99
359 714,76
Yhteensä
4 228 763,90
27 096 158,29
Siirtosaamisten olennaiset erät:
2024
2023
Jaksotetut korko- ja muut rahoitussaamiset
1 674,44
0,00
Siirtosaamiset konserniyhtiöil
0,00
427 591,74
Jaksotetut ostolaskut
143 209,39
158 059,51
Verosaamiset
177 137,16
146 953,55
Muut siirtosaamiset
0,00
54 701,70
Yhteensä
322 020,99
787 306,50

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 55
14. Oma pääoma
2024
2023
Osakepääoma 1.1.
Sarja A
558 400,00
558 400,00
Sarja B
23 523 040,00
23 523 040,00
Osakepääoma 31.12.
24 081 440,00
24 081 440,00
Yikurssirahasto 1.1.
66 400,00
66 400,00
Ylikurssirahasto 31.12.
66 400,00
66 400,00
Vararahasto 1.1.
1 221 254,58
1 221 254,58
Vararahasto 31.12.
1 221 254,58
1 221 254,58
Sidottu oma pääoma 31.12.
25 369 094,58
25 369 094,58
Omat osakkeet 1.1.
-136 380,06
-174 390,26
Omien osakkeiden luovutus
0,00
38 010,20
Omat osakkeet 31.12.
-136 380,06
-136 380,06
Kertyneet voittovarat 1.1.
1 378 242,08
2 412 161,72
Luovutetut omat osakkeet
0,00
31 989,80
Maksetut osingot
-11 966 450,15
-2 389 076,42
Kertyneet voittovarat 31.12.
8 563 464,93
1 378 242,08
Muu vapaa pääoma 1.1.
435 611,31
435 611,31
Muu vapaa pääoma 31.12.
435 611,31
435 611,31
Tilikauden tulos
847 346,61
19 151 673,01
Vapaa oma pääoma 31.12.
9 710 042,79
20 829 146,34
Oma pääoma 31.12.
35 079 137,37
46 198 240,92
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma
2024
2023
Muu vapaan pääoman rahasto
435 611,31
435 611,31
Kertyneet voittovarat
8 563 464,93
1 378 242,08
Tilikauden voitto/tappio
847 346,61
19 151 673,01
Jakokelpoiset varat
9 846 422,85
20 965 526,40
Emoyhtiön osakepääoma
osakelajeittain
2024
2023
Määrä
Osakepääoma,
Määrä
Osakepääoma,
1 000 euroa
1 000 euroa
Sarja A (20 ääntä/osake)
139 600
558
139 600
558
Sarja B (1 ääni/osake)
5 880 760
23 523
5 880 760
23 523
6 020 360
24 081
6 020 360
24 081
Yhtiöllä oli omassa hallussaan 31.12.2024 yhteensä 37 150 omia osakkeita (37
150 kpl 31.12.2023).
15. Tilinpäätössiirtojen kertymä
2024
2023
Kauden
muutos
Suunnitelman mukaisen ja EVL:n poistojen
ero
44 584,34
55 152,84
-10 568,50
16. Pakolliset varaukset
2024
2023
Vuokratappiovaraus
915 722,76
881 017,78
Kiinteistön kauppahinnan (Avilon Fibres Oy) maksutakaus
2 600 000,00
2 800 000,00
Luottotappiovaraus
215,94
0,00
Yhteensä pakolliset varaukset
3 515 938,70
3 681 017,78
Tilinpäätöksessä 2012 yhtiö kirjasi tulosvaikutteisesti taseeseen Avilon Fibres Oy:n
liittyneet takausvastuunsa yhteensä 5,3 miljoonaa euroa. Takauksen kohteena

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 56
olevasta kiinteistöstä myytiin osa vuonna 2017 ja tästä johtuen takausvastuuta pie-
nennettiin 2017 kauppahinnan osalta (0,2 miljoonaa euroa), mutta summa palau-
tettiin takaisin varaukseen sisältyväksi 2023. Takausvastuuta on taseessa
31.12.2024 jäljellä 2,6 miljoonaa euroa, joka maksetaan vuosittaisina 0,2 miljoonan
euron erinä vuoteen 2035 mennessä.
17. Pitkäaikainen vieras pääoma
2024
2023
Laskennallinen verovelka
430 014,56
83 227,08
Yhteensä
430 014,56
83 227,08
18. Lyhytaikainen vieras pääoma
2024
2023
Ostovelat
56 648,66
82 453,74
Siirtovelat
43 151,42
53 264,78
Muut lyhytaikaiset velat
1 352,00
7 635,69
Lyhytaikaiset velat konserniyhtiöille
0,00
9 558 248,09
Yhteensä
101 152,08
9 701 602,30
Siirtovelkojen olennaiset erät:
2024
2023
Jaksotetut henkilöstökulut
7 996,38
27 533,82
Muut siirtovelat
35 155,04
25 730,96
Yhteensä
43 151,42
53 264,78
19.Vastuusitoumukset
Vuokravastuut
2024
2023
Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät
212 534,88
212 534,88
1-5 vuoden sisällä erääntyvät
850 139,52
850 139,52
Yli 5 vuoden jälkeen erääntyvät
1 204 364,32
1 416 899,20
Yhteensä
2 267 038,72
2 479 573,60
20. Luettelo kirjanpitokirjoista ja tositelajeista
Luettelo kirjanpitokirjoista ja tositteiden lajeista sekä säilytystavoista:
Päivä- ja pääkirja sähköisessä muodossa
Reskontraerittelyt sähköisessä muodossa
Pankkitositteet sähköisessä muodossa
Myyntilaskut sähköisessä muodossa
Ostolaskut sähköisessä muodossa
Matkalaskut sähköisessä muodossa
Palkkakirjanpito sähköisessä muodossa
Muistiotositteet sähköisessä muodossa
Liitetietotositteet sähköisessä muodossa
Tilikirjat säilytetään sähköisessä arkistossa (Turuntie 11, 21380 Aura). Tositteet
säilytetään sähköisinä kirjanpitojärjestelmätoimittajan tarjoamassa pilvipalvelussa.
Tilikaudella 1.1.2024 31.12.2024 on käytetty seuraavia tositelajeja:
99 Liitetietotositteet
AT Netvisor-järjestelmän muodostama
JK Jaksotukset
ML Myyntilasku
MS Myyntisuoritus
MU Muut
OL Ostolasku
OS Ostosuoritus
PA Palkka
PT Pankki
Pump Tuodut tapahtumat
T- Automaattiset tilinpäätöskirjaukset

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 57

Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle

Emoyhtiön jakokelpoiset varat ovat 9.846.422,85 euroa, josta tilikauden tulos on 847.346,61 euroa. Hallituksen esitys voitonjaosta on maksaa osinkoa 0,07
euroa osaketta kohti. Esitys perustuu yhtiön taloudelliseen tilanteeseen ja tuleviin strategisiin panostuksiin. Tilikaudelta 2023 maksettiin osinkoa 2,00 euroa
osakkeelle Reka Kaapelin yrityskaupan myötä.

Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset

Vahvistamme, että:

- EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti laadittu konsernitilinpäätös ja emoyhtiön Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti laadittu tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan sekä yrityksen että sen konserni-
tilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta.
- toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yrityksen ja konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden liiketoimin-
nan kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä ja muusta yrityksen tilasta.


Hyvinkäällä 11. päivänä maaliskuuta 2025


MARKKU RENTTO RIITTA MYNTTINEN
Markku Rentto Riitta Mynttinen
Puheenjohtaja


MATTI COPELAND RIKU KYTÖMÄKI
Matti Copeland Riku Kytömäki


SARI TULANDER
Sari Tulander
Toimitusjohtaja


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 58

Tilinpäätösmerkintä

Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.

Helsingissä 11. päivänä maaliskuuta 2025

KPMG Oy Ab
Tilintarkastusyhteisö


JUKKA RAJALA
Jukka Rajala
KHT




Tilintarkastuskertomus

Reka Industrial Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Reka Industrial Oyj:n (y-tunnus 0693494-7) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.31.12.2024. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tulos-
laskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimis-
periaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
- konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön
hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 59

- tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista
koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme
kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme
tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatet-
tavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja.
Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 1.5.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Olennaisuus on määritetty perustuen ammatilliseen harkintaamme ja se ohjaa tarkas-
tustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen
kokonaisuutena. Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa olevan
vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka laadullisten seikkojen
vuoksi ovat mielestämme olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan
tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme
siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c alakohdan mukaiset merkittävät
olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin tilintarkastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon
tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.


Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 60

TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEI-
SET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TI-
LINTARKASTUKSESSA

Myyntituottojen kirjaaminen (Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet ja liitetieto 1.1)
Myyntituottojen kirjaaminen on tilintarkastuksen
kannalta keskeinen osa-alue mm. seuraavista
seikoista johtuen:
- Yksittäisten myyntitapahtumien luku-
määrä on suhteellisen suuri.
- Konsernissa on käytössä erilaisia hin-
noittelu- ja sopimusmalleja sekä myynti-
kanavia.
- Myyntijärjestelmien käyttäjävaltuudet
ovat suhteellisen laajat.
- Asiakkaiden maksuajat ovat pitkät (14-
120 vuorokautta).

- Tarkastustoiminpiteisiimme on sisältynyt
myyntiprosessiin liittyvän sisäisen val-
vontaympäristön arviointia sekä keskei-
simpien kontrollien tehokkuuden tes-
tausta. Olemme lisäksi suorittaneet sekä
analyyttisiä että aineistotarkastuksen toi-
menpiteitä.
- Tarkastustoimenpiteemme ovat sisältä-
neet prosessien avainhenkilöiden haas-
tatteluja sekä konsernin soveltamien tu-
loutusperiaatteiden ja käytäntöjen asian-
mukaisuuden arviointia.
- Olemme perehtyneet keskeisten myynti-
sopimusten sisältöön sekä testanneet,
että ne ovat voimassa ja valtuutettujen
henkilöiden allekirjoittamia.
- Tilikauden aikana olemme testanneet,
että myyntilaskutus ja liikevaihdon kir-
jaukset vastaavat toisiaan, ja että lasku-
tetusta myynnistä on saatu maksusuori-
tukset. Tilinpäätöstarkastuksen yhtey-
dessä olemme testanneet myynnin jak-
sottumisen asianmukaisuutta tilikausien
välillä sekä testanneet avointen myynti-
saamisten saldoja asiakkaille lähetettä-
villä saldokyselyillä.

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 61

- Tarkastustoimenpiteisiimme on sisälty-
nyt myös alennus- ja hyvityskäytäntöjen
sekä hyvityslaskujen laatimiseen liittyvän
prosessin arviointia sekä hyvityslaskujen
aineiston testausta.
- Lisäksi olemme arvioineet myyntituottoja
koskevien konsernin tilinpäätöstietojen
asianmukaisuutta.
Lähipiiritapahtumat (Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet ja liitetieto 3.3)
Haluamme kiinnittää huomiota tilinpäätöksen liitetiedon 3.3 kohtaan, jossa kuvataan riskejä liit-
tyen yhteensä 8 miljoonan euron takuupääomasijoituksiin, jotka yhtiö on tehnyt lähipiiriyhtiöönsä
Reka Eläkekassaan.
Yhtiöllä on merkittäviä liiketapahtumia yhtiön lä-
hipiiriin kuuluvien tahojen kanssa. Lähipiirita-
pahtumat ovat tilintarkastuksen kannalta keskei-
nen osa-alue mm. seuraavista seikoista joh-
tuen:
- Konsernin lähipiiriin kuuluu useampi yh-
teisö, joiden kanssa konserniyhtiöt to-
teuttavat liiketapahtumia.
- Lähipiiritapahtumat käsittävät muun mu-
assa vuokra- ja eläkejärjestelyjä, joilla
on vaikutuksia myös konsernin tasera-
kenteeseen.
- Konserniyhtiöt ovat järjestäneet työnte-
kijöidensä lakisääteisen Tyel-vakuutuk-
sen lähipiiriin kuuluvan Reka Eläkekas-
san kautta. Konsernilla on 31.12.2024
yhteensä 8,0 miljoonaa euroa
- Olemme arvioineet yhtiön lähipiiritapah-
tumien tunnistamiseen, kirjaamiseen ja
raportointiin liittyvää prosessia.
- Olemme arvioineet yhtiön takuupää-
omasijoitusten kirjaamiseen ja arvostuk-
seen liittyviä periaatteita sekä esittä-
mistä liitetiedoissa. Olemme perehty-
neet yhtiön laatimiin selvityksiin koskien
Eläkekassan jatkuvuutta ja takuupää-
omasijoitusten arvostusta.
- Tarkastustoimenpiteisiin on sisältynyt
hallinto- ja sopimusmateriaalin pikäyn-
tiä liiketapahtumien luonteen ymmärtä-
miseksi. Tarkastukseen on tarvittaessa
osallistunut KPMG:n asiantuntijoita so-
pimusten luonteen ja soveltuvan IFRS-
säännöstön arvioimiseksi.

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 62

takuupääomasijoituksia Reka Eläkekas-
saan. Konserniin aiemmin kuulunut
Reka Kaapeli Oy on ilmoittanut siirty-
vänsä Reka Eläkekassasta pois maalis-
kuun 2025 lopussa, mistä johtuen lain-
säädännön minimivaatimus eläkekas-
san työssäkäyvien jäsenten määrästä ei
enää tämän jälkeen täyty. Mikäli Reka
Eläkekassan työssäkäyvien jäsenten
määrä ei kasvaisi yli vaaditun 150 henki-
lön seuraavan 2 vuoden aikana mahdol-
lisesti lisättynä vuoden lisäajalla, voisi
eläkekassa purkautua vuonna 2028. Mi-
käli Reka Eläkekassa purkautuisi ja pur-
kautumisen hetkellä eläkekassan vaka-
varaisuus ei riittäisi takuupääomasijoi-
tuksen takaisinmaksuun, syntyisi sijoi-
tustappio siltä osin kuin sijoitusta ei saa-
taisi takaisin. Tilinpäätöksessä on huo-
mioitu 2,3 miljoonan euron kuluvaraus
siltä varalta, että Reka Eläkekassan jä-
senmääräkehitys ei kehity suotuisasti ja
siten takuupääomasijoitukseen kohdis-
tuisi arvonalentumisen riski.
- Lähipiiritapahtumien merkittävyydestä ja
monimuotoisuudesta johtuen annetta-
van tilinpäätösinformaation oikeellisuus
ja riittävyys korostuu.
- Tarkastuksessa on hyödynnetty sovel-
tuvin osin myös yhtiön ulkopuolisia vah-
vistuksia sekä arvioitu edellä mainittujen
materiaalien ja kirjanpidollisen käsitte-
lyn yhdenmukaisuutta.
- Lisäksi olemme arvioineet lähipiiriä kos-
kevien konsernin tilinpäätöstietojen asi-
anmukaisuutta.
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta emme ole tunnistaneet muita tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 63

laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta,
jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa
esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan
jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheelli-
syyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen
virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai vir-
heestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät
tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkas-
tuksen ajan. Lisäksi:
- Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme
näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen ärän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkas-
tusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai
virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
- Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asian-
mukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvon-
nan tehokkuudesta.
- Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien
tietojen kohtuullisuutta.
- Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta,
ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykjatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista
epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin
tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai
konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
- Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako
tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
- Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä koskevan tilintarkastuslausunnon laatimisen perus-
taksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä koskevasta taloudel-
lisesta informaatiosta. Vastaamme konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä. Vas-
taamme tilintarkastuslausunnosta yksin.

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 64

Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista,
mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme
niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liitty-
vistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat
tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen
tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten
vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 29.3.2012 alkaen yhtäjaksoisesti 13 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta
se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen män tilintarkastusker-
tomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen ivän jälkeen. Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta
informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio
olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti
virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovel-
lettavia säännöksiä.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätök-
sen, että kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.

Helsingissä 11. maaliskuuta 2025
KPMG OY AB

Jukka Rajala
KHT

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 65

Riippumattoman tilintarkastajan raportti Reka Industrial Oyj:n ESEF-tilinpäätök-
sestä
Reka Industrial Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on Reka Industrial Oyj:n (y-tunnus 0693494-7) komission teknisen sään-
telystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös 743700TSB08BO83SJR33-2024-12-31-0-fi.zip tilikaudelta 1.1.-31.12.2024.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät komission teknisen
sääntelystandardin vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu
- laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen sääntelystandardin artiklan 3 mukaisesti
- merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein komission teknisen
sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
- varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission
teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunvalvonta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunvalvontastandardia ISQM1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä
toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustu-
vien vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti varmentaa komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös. Annamme
lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten
mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä laajuudessa varmennus on suoritettu. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimek-
siannon kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
- onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystan-
dardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja

Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpäätös ja toimintakertomus 66

- onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein komission tek-
nisen sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
- ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.

Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai vää-
rinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa komission teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona esitämme, että Reka Industrial Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen 743700TSB08BO83SJR33-2024-12-
31-0-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on olennaisilta osin merkitty komis-
sion teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Reka Industrial Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2024 on annettu tilintarkastuskertomuksellamme päivätty
11.3.2025. Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.

Helsingissä 26. maaliskuuta 2025
KPMG OY AB

Jukka Rajala
KHT








Graphics
Reka Industrial Oyj | Tilinpääs ja toimintakertomus 67

























Reka Industrial Oyj

Kankurinkatu 4–6
05800 Hyvinkää

info@reka.eu
www.rekaindustrial.fi