| Takautuva | Välitavoitteet ja tavoitteet | |||||
| vuotuinen | ||||||
| Muutos-% | %-tavoite / | |||||
| Perusvuosi | 2024 | 2025 | (2025/2024) | 2030 | perusvuosi | |
| Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt | ||||||
| Kasvihuonekaasujen scope 1 | ||||||
| -bruttopäästöt (tCO2e) | N/A | 1 538 | 1 205 | -22 % | N/A | N/A |
| Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin kuuluvien scope 1 | ||||||
| -kasvihuonekaasupäästöjen prosenttiosuus (%) | N/A | 0 | 0 | 0 % | N/A | N/A |
| Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt | ||||||
| Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2e) | N/A | 2 260 | 1 037 | -54 % | N/A | N/A |
| Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2e) | N/A | 7 544 | 2 362 | -69 % | N/A | N/A |
| Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt | ||||||
| Kasvihuonekaasujen epäsuorat scope 3 | ||||||
| -kokonaisbruttopäästöt (tCO2e) | N/A | 912 353 | 936 971 | 3 % | N/A | N/A |
| S3 - C1 Tuotteet ja palvelut | N/A | 86 981 | 64 130 | -26 % | N/A | N/A |
| S3 - C2 Käyttöomaisuus | N/A | 478 | 435 | -9 % | N/A | N/A |
| S3 - C3 Energian ylävirta | N/A | 1 552 | 1 083 | -30 % | N/A | N/A |
| S3 - C4 Ylävirran kuljetukset | N/A | 378 | 223 | -41 % | N/A | N/A |
| S3 - C5 Jätteet | N/A | 362 | 422 | 17 % | N/A | N/A |
| S3 - C6 Liikematkustus | N/A | 201 | N/A | N/A | N/A | N/A |
| S3 - C7 Töihin matkustaminen | N/A | 1 407 | 1 124 | -20 % | N/A | N/A |
| S3 - C11 Myytyjen tuotteiden käyttö | N/A | 811 305 | 860 356 | 6 % | N/A | N/A |
| S3 - C12 Myytyjen tuotteiden käytöstä poisto | N/A | 9 689 | 9 197 | -5 % | N/A | N/A |
| Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt | ||||||
| Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO2e) | N/A | 916 151 | 939 213 | 3 % | N/A | N/A |
| Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2e) | N/A | 921 435 | 940 538 | 2 % | N/A | N/A |
| Kasvihuonekaasuintensiteetti | ||||||
| Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt liikevaihtoon | ||||||
| suhteutettuna (tCO2-ekv./milj. euroa) | N/A | 1 781 | 2 164 | 21 % | N/A | N/A |
| Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt liikevaihtoon | ||||||
| suhteutettuna (tCO2-ekv./milj. euroa) | N/A | 1 791 | 2 167 | 21 % | N/A | N/A |
| Kirjanpidolliset arviot ja johdon tekemät | |
| Liitetieto | harkintaan perustuvat ratkaisut |
| 1. | Toiminnan jatkuvuuteen liittyvien tekijöiden arviointi |
| 2. | Liiketoimintojen yhdistämisessä hankittujen aineettomien |
| hyödykkeiden arvostaminen | |
| 13. | Laskennallisen verosaamisen kirjaaminen verotuksellisista |
| tappioista | |
| 15. | Aineettomien hyödykkeiden vastainen taloudellinen hyöty ja |
| taloudellinen vaikutusaika | |
| 15. | Divestoidulle liiketoiminnalle kohdistetun liikearvon |
| määrittämisessä käytettävät arviot | |
| 16. | Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevan |
| rahamäärän määrittämisessä käytettävät arviot | |
| 17. | Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden vastainen |
| taloudellinen hyöty ja taloudellinen vaikutusaika | |
| 18. | Vuokrasopimuksen vuokra-ajan ja vuokrasopimusvelan |
| diskonttauskoron määrittäminen | |
| 21. | Vaihto-omaisuuden arvostus |
| EUR tuhatta | KIA ja MitsubishiLahti 14.3.2025 | BMWMikkeli 15.10.2025 | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| Maksettu käteisvastike | 48 | 92 | 140 |
| Luovutettu vastike | 48 | 92 | 140 |
| EUR tuhatta | KIA ja MitsubishiLahti 14.3.2025 | BMWMikkeli 15.10.2025 | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| VARAT | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
| Aineettomat hyödykkeet | 40 | 0 | 40 |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 2 883 | 24 | 2 907 |
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 2 923 | 24 | 2 947 |
| Lyhytaikaiset varat | |||
| Vaihto-omaisuus | 162 | 68 | 230 |
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 162 | 68 | 230 |
| VARAT YHTEENSÄ | 3 086 | 92 | 3 178 |
| VELAT | |||
| Pitkäaikaiset velat | |||
| Vuokrasopimusvelat | 2 565 | 0 | 2 565 |
| Laskennalliset verovelat | 18 | 0 | 18 |
| Pitkäaikaset velat yhteensä | 2 583 | 0 | 2 583 |
| Lyhytaikaiset velat | |||
| Vuokrasopimusvelat | 244 | 0 | 244 |
| Ostovelat ja muut velat | 140 | 0 | 140 |
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | 384 | 0 | 384 |
| VELAT YHTEENSÄ | 2 967 | 0 | 2 967 |
| Hankittu yksilöitävissä oleva nettovarallisuus | 119 | 92 | 211 |
| Negatiivinen liikearvo | -71 | 0 | -71 |
| Hankittu nettovarallisuus | 48 | 92 | 140 |
| EUR tuhatta | KIA ja MitsubishiLahti 14.3.2025 | BMWMikkeli 15.10.2025 | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| Maksettu käteisvastike | -48 | -92 | -140 |
| Rahavirta | -48 | -92 | -140 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 | 64 783 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 | 86 |
| Materiaalit ja palvelut | 0 | -45 030 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 0 | -8 814 |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 | -1 855 |
| Liiketoiminnan muut kulut | 0 | -3 452 |
| Lopetettujen toimintojen liikevoitto (-tappio) | 0 | 5 718 |
| Rahoitustuotot | 0 | 20 |
| Rahoituskulut | 0 | -556 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | 0 | -536 |
| Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | 0 | 0 |
| Lopetettujen toimintojen voitto (tappio) ennen veroja | 0 | 5 182 |
| Tuloverot | 0 | 4 |
| Lopetettujen toimintojen tilikauden voitto (tappio) | 0 | 5 186 |
| Myyntivoitto (tappio) lopetetuista toiminnoista verojen jälkeen | 14 778 | 0 |
| Voitto (tappio) lopetetuista toiminnoista | 14 778 | 5 186 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta lopetettujen toimintojen tilikauden voitosta (tappiosta) laskettu osakekohtainen tulos | ||
| Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (EUR) | 0,09 | 0,03 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Lopetettujen toimintojen rahavirta | ||
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 0 | 1 354 |
| Investointien nettorahavirta | ||
| (kausi 1.1.–31.12.2024 sisältää lopetettujen | ||
| toimintojen myynnistä saadun ennakon 10 000 | ||
| tuhatta euroa ja kausi 1.1.–31.12.2025 alustavan | ||
| kauppahinnan loppuosan 16 563 tuhatta euroa) | 16 563 | 9 911 |
| Rahoituksen nettorahavirta | 0 | -936 |
| Rahavirta yhteensä | 16 563 | 10 329 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Myynnistä saatu vastike | ||
| Käteisvaroina saatu maksu | 26 563 | 0 |
| Earn-out kauppahinta | 5 413 | 0 |
| Vastike yhteensä | 31 977 | 0 |
| Myydyn nettovarallisuuden kirjanpitoarvo | -17 198 | 0 |
| Myyntivoitto (tappio) lopetetuista | ||
| toiminnoista ennen veroja | 14 778 | 0 |
| Vero myyntivoitosta | 0 | 0 |
| Myyntivoitto (tappio) lopetetuista | ||
| toiminnoista verojen jälkeen | 14 778 | 0 |
| EUR tuhatta | |
| Varat | |
| Liikearvo | 6 863 |
| Aineettomat hyödykkeet | 505 |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 7 213 |
| Laskennalliset verosaamiset | 66 |
| Vaihto-omaisuus | 8 709 |
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 3 625 |
| Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset | 314 |
| Rahavarat | 4 710 |
| Varat yhteensä | 32 005 |
| Velat | |
| Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 4 600 |
| Muut pitkäaikaiset velat | 189 |
| Laskennalliset verovelat | 146 |
| Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 1 203 |
| Ostovelat ja muut velat | 6 799 |
| Muut rahoitusvelat | 1 870 |
| Velat yhteensä | 14 807 |
| Myyty nettovarallisuus | 17 198 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Liikevaihto | 0 | 2 442 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 | 6 |
| Materiaalit ja palvelut | 0 | -829 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 0 | -1 079 |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 | -37 |
| Liiketoiminnan muut kulut | 0 | -551 |
| Lopetettujen toimintojen liikevoitto | ||
| (-tappio) | 0 | -48 |
| Rahoitustuotot | 0 | 0 |
| Rahoituskulut | 0 | -28 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | 0 | -28 |
| Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | 0 | 0 |
| Lopetettujen toimintojen voitto (tappio) | ||
| ennen veroja | 0 | -76 |
| Tuloverot | 0 | -1 |
| Lopetettujen toimintojen tilikauden voitto | ||
| (tappio) | 0 | -77 |
| Myyntivoitto (tappio) lopetetuista | ||
| toiminnoista verojen jälkeen | 0 | 2 721 |
| Voitto (tappio) lopetetuista toiminnoista | 0 | 2 645 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta | ||
| lopetettujen toimintojen tilikauden | ||
| voitosta (tappiosta) laskettu | ||
| osakekohtainen tulos | ||
| Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella | ||
| oikaistu osakekohtainen tulos (EUR) | 0,00 | 0,02 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Lopetettujen toimintojen rahavirta | ||
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 0 | 816 |
| Investointien nettorahavirta | ||
| (kausi 1.1.–31.12.2024 sisältää lopetettujen | ||
| toimintojen myynnistä käteisvaroina saadun | ||
| maksun 1 971 tuhatta euroa) | 0 | 1 966 |
| Rahoituksen nettorahavirta | 0 | -235 |
| Rahavirta yhteensä | 0 | 2 547 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Myynnistä saatu vastike | ||
| Käteisvaroina saatu maksu | 0 | 1 971 |
| Lainasaaminen | 0 | 2 074 |
| Vastike yhteensä | 0 | 4 045 |
| Myydyn nettovarallisuuden kirjanpitoarvo | 0 | -1 324 |
| Myyntivoitto (tappio) lopetetuista toiminnoista ennen veroja | 0 | 2 721 |
| Vero myyntivoitosta | 0 | 0 |
| Myyntivoitto (tappio) lopetetuista toiminnoista verojen jälkeen | 0 | 2 721 |
| Varat | |
| Liikearvo | 2 034 |
| Aineettomat hyödykkeet | 328 |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 69 |
| Muut osakkeet ja osuudet | 0 |
| Pitkäaikaiset saamiset | 230 |
| Laskennalliset verosaamiset | 306 |
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 1 372 |
| Rahavarat | 584 |
| Varat yhteensä | 4 923 |
| Velat | |
| Pitkäaikaiset lainat | 499 |
| Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 19 |
| Lyhytaikaiset lainat | 860 |
| Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 31 |
| Ostovelat ja muut velat | 2 189 |
| Velat yhteensä | 3 599 |
| Myyty nettovarallisuus | 1 324 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Henkilöautot | 311 283 | 327 796 |
| Huoltopalvelut | 91 919 | 97 581 |
| Raskas kalusto | 27 712 | 18 448 |
| Toimintasegmenteille kohdistamattomat erät | 3 143 | 3 469 |
| Yhteensä | 434 057 | 447 293 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Henkilöautomyynti | 307 057 | 323 843 |
| Henkilöautojen varaosien ja tarvikkeiden myynti1 | 48 796 | 50 801 |
| Henkilöautojen huolto- ja korjauspalveluiden myynti1 | 36 566 | 36 367 |
| Raskaan kaluston myynti | 24 380 | 16 023 |
| Raskaan kaluston varaosien ja tarvikkeiden myynti1 | 5 857 | 7 803 |
| Raskaan kaluston huolto- ja korjauspalveluiden myynti1 | 3 004 | 4 363 |
| Huoltoasemamyynti | 3 163 | 3 479 |
| Rahoitus- ja vakuutustuotteiden välitys | 2 190 | 2 697 |
| Ajoneuvojen vuokraus2 | 2 020 | 1 670 |
| Wetteri Turvan myynti | 824 | 247 |
| Muu myynti | 199 | 0 |
| Yhteensä | 434 057 | 447 293 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Yhtenä ajanhetkenä | 431 212 | 445 375 |
| Ajan kuluessa | 2 845 | 1 918 |
| Yhteensä | 434 057 | 447 293 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Suomi | 432 380 | 445 196 |
| Muu Eurooppa | 1 285 | 1 746 |
| Muu maailma | 392 | 351 |
| Yhteensä | 434 057 | 447 293 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Saadut ennakot | 1 482 | 2 108 |
| Yhteensä | 1 482 | 2 108 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Henkilöautot | 311 283 | 327 796 |
| Huoltopalvelut | 91 919 | 97 581 |
| Raskas kalusto | 27 712 | 18 448 |
| Toimintasegmenteille kohdistamattomat | ||
| erät | 3 143 | 3 469 |
| Liikevaihto | 434 057 | 447 293 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Henkilöautot | -7 611 | -2 056 |
| Huoltopalvelut | 11 062 | 11 861 |
| Raskas kalusto | 1 490 | -243 |
| Toimintasegmenteille kohdistamattomat | ||
| erät | 7 847 | 513 |
| Käyttökate (EBITDA) | 12 787 | 10 076 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Henkilöautot | -5 072 | -1 292 |
| Huoltopalvelut | 12 329 | 13 191 |
| Raskas kalusto | 1 617 | 355 |
| Toimintasegmenteille kohdistamattomat | ||
| erät | -1 | 831 |
| Oikaistu käyttökate | 8 874 | 13 084 |
| Divestoidun liiketoiminnan myyntivoitto | 9 175 | 0 |
| Liiketoimintakaupan negatiivinen liikearvo | 71 | 262 |
| Yritys- ja liiketoimintakauppojen transaktio- | ||
| ja integraatiokulut | -119 | -1 794 |
| Lopetettujen toimintojen myynnin | ||
| transaktiokulut | 0 | -157 |
| Osakeantien suunnitteluun ja muihin | ||
| rahoitusjärjestelyihin liittyvät kulut | -258 | -233 |
| Organisaation ja johdon | ||
| uudelleenjärjestelyyn liittyvä kuluvaraus | -2 773 | 0 |
| Autovarastojen uudelleenhinnoitteluun | ||
| liittyvä varaus | -2 019 | 0 |
| Vaihto-omaisuuden käyvän arvon poistot | -164 | -1 086 |
| Käyttökate (EBITDA) | 12 787 | 10 076 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Käyttökate (EBITDA) | 12 787 | 10 076 |
| Poistot ja arvonalentumiset | -17 325 | -15 934 |
| Liikevoitto (EBIT) | -4 538 | -5 858 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Henkilöautot | -14 613 | -8 821 |
| Huoltopalvelut | 1 705 | 3 564 |
| Raskas kalusto | 613 | -1 040 |
| Toimintasegmenteille kohdistamattomat | ||
| erät | 7 757 | 439 |
| Liikevoitto (EBIT) | -4 538 | -5 858 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Henkilöautot | -10 482 | -6 438 |
| Huoltopalvelut | 3 381 | 5 302 |
| Raskas kalusto | 790 | -416 |
| Toimintasegmenteille kohdistamattomat erät | -83 | 764 |
| Oikaistu liikevoitto | -6 393 | -787 |
| Divestoidun liiketoiminnan myyntivoitto | 9 175 | 0 |
| Liiketoimintakaupan negatiivinen liikearvo | 71 | 262 |
| Yritys- ja liiketoimintakauppojen transaktio- | ||
| ja integraatiokulut | -119 | -1 794 |
| Lopetettujen toimintojen myynnin | ||
| transaktiokulut | 0 | -157 |
| Osakeantien suunnitteluun ja muihin | ||
| rahoitusjärjestelyihin liittyvät kulut | -258 | -233 |
| Organisaation ja johdon | ||
| uudelleenjärjestelyyn liittyvä kuluvaraus | -2 773 | 0 |
| Autovarastojen uudelleenhinnoitteluun | ||
| liittyvä varaus | -2 019 | 0 |
| Vaihto-omaisuuden käyvän arvon poistot | -164 | -1 086 |
| Brändiarvon käyvän arvon poistot | -1 099 | -1 099 |
| Edustussopimuksien käyvän arvon poistot | -914 | -888 |
| Tilauskannan käyvän arvon poistot | 0 | -53 |
| Rakennusten käyvän arvon poistot | -45 | -23 |
| Liikevoitto (EBIT) | -4 538 | -5 858 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Divestoidun liiketoiminnan myyntivoitto1 | 9 175 | 0 |
| Hankitun liiketoiminnan negatiivinen | ||
| liikearvo | 71 | 262 |
| Vuokratuotot | 492 | 137 |
| Muut tuotot | 137 | 181 |
| Yhteensä | 9 873 | 581 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Ostot tilikauden aikana | 335 119 | 373 640 |
| Varastojen muutos | 22 160 | -8 816 |
| Ulkopuoliset palvelut | 1 228 | 2 300 |
| Yhteensä | 358 507 | 367 125 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Palkat ja palkkiot | 40 086 | 38 627 |
| Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt | 7 298 | 6 839 |
| Muut henkilöstökulut | 1 341 | 1 092 |
| Yhteensä | 48 724 | 46 558 |
| 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
| Henkilöstön lukumäärä keskimäärin | ||
| tilikaudella | 803 | 1 016 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Aineettomat hyödykkeet | ||
| Brändi | 1 099 | 1 099 |
| Edustussopimukset | 914 | 888 |
| Tilauskanta | 0 | 53 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 39 | 50 |
| Yhteensä | 2 052 | 2 090 |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | ||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 10 090 | 9 493 |
| Rakennukset ja rakennelmat | 1 850 | 1 747 |
| Koneet ja kalusto | 1 567 | 1 456 |
| Ajoneuvot | 1 766 | 1 147 |
| Yhteensä | 15 273 | 13 843 |
| Aineettomat hyödykkeet | |
| Brändi | 5 vuotta |
| Edustussopimukset | 5 vuotta |
| Tilauskanta | 1 vuosi |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 3–5 vuotta |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | |
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 2–25 vuotta |
| Rakennukset ja rakennelmat | 2–15 vuotta |
| Koneet ja kalusto | 3–10 vuotta |
| Ajoneuvot | 2–7 vuotta |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Toimitilakulut | 5 149 | 5 409 |
| IT-kulut | 3 868 | 3 860 |
| Kalustokulut | 2 422 | 2 076 |
| Ajoneuvokulut | 2 830 | 3 006 |
| Matkakulut | 580 | 580 |
| Markkinointikulut | 3 972 | 3 539 |
| Vapaaehtoiset henkilösivukulut | 1 947 | 1 830 |
| Muut hallintokulut | 3 144 | 3 815 |
| Yhteensä | 23 913 | 24 115 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Tilintarkastuspalvelut | 227 | 185 |
| Muut palvelut | 114 | 99 |
| Veroneuvonta | 11 | 0 |
| Yhteensä | 351 | 285 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Rahoitustuotot | ||
| Korkotuotot ja muut rahoitustuotot | 187 | 190 |
| Johdannaisinstrumenttien käyvän arvon muutos1 | 73 | 29 |
| Yhteensä | 260 | 219 |
| Rahoituskulut | ||
| Korkokulut lainoista | -1 178 | -2 128 |
| Korkokulut vuokrasopimusveloista | -2 045 | -2 097 |
| Korkokulut kaupintalimiittien käytöstä | -3 188 | -4 145 |
| Korkokulut myynti- ja takaisinvuokrauslimiittien käytöstä | -764 | -891 |
| Limiittiprovisiot | -264 | -907 |
| Takausprovisiot | -681 | -543 |
| Muut korko- ja rahoituskulut | -1 335 | -776 |
| Johdannaisinstrumenttien käyvän arvon muutos1 | -33 | -41 |
| Yhteensä | -9 486 | -11 530 |
| Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -9 226 | -11 311 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat | ||
| verot | -123 | 4 |
| Oikaisu aikaisempien tilikausien | ||
| verotettavaan tuloon perustuviin veroihin | 12 | 0 |
| Laskennalliset verot | 3 364 | 2 198 |
| Yhteensä | 3 253 | 2 202 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat | ||
| verot | ||
| Osakeanneissa liikkeeseen laskettuihin uusiin | ||
| osakkeiseen liittyvien transaktiomenojen | ||
| verovaikutus | 0 | 6 |
| Yhteensä | 0 | 6 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Tulos ennen veroja jatkuvista toiminnoista | -13 764 | -17 169 |
| Tulos ennen veroja lopetetuista | ||
| toiminnoista | 14 778 | 7 827 |
| Verot laskettuna kotimaan 20 % verokannalla | -203 | 1 868 |
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien | ||
| verokantojen vaikutus | 0 | -9 |
| Verovapaiden tuottojen vaikutus | 6 411 | 544 |
| Vähennyskelvottomien kulujen vaikutus | -488 | -49 |
| Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta | ||
| veroilla vähennettynä | 0 | 0 |
| Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta | ||
| johtuvien kulujen vaikutus | 0 | 6 |
| Aikaisempien tilikausien verotukselliset | ||
| tappiot, joista on kirjattu laskennallinen vero- | ||
| saaminen | -283 | 0 |
| Tilikauden verotukselliset tappiot, joista on | ||
| kirjattu laskennallinen verosaaminen | -2 193 | 0 |
| Tilikauden verotukselliset tappiot, joista ei ole | ||
| kirjattu laskennallista verosaamista | -4 | -159 |
| Aikaisempia tilikausia koskevien verojen | ||
| oikaisu | 12 | 0 |
| Tuloverot | 3 253 | 2 202 |
| Myytävänä oleviin | ||||||
| omaisuuseriin | Tulos- | |||||
| Liiketoimintojen | Liiketoimintojen | liittyvät varat ja | vaikutteisesti | |||
| EUR tuhatta | 1.1.2025 | yhdistäminen | divestointi | velat | kirjattu määrä | 31.12.2025 |
| Laskennalliset verosaamiset | ||||||
| Vuokrasopimusvelat | 8 506 | 562 | -569 | 0 | -1 245 | 7 254 |
| Verotukselliset tappiot | 1 703 | 0 | 0 | 0 | 2 476 | 4 179 |
| Nettokorkomenot | 0 | 0 | 0 | 0 | 209 | 209 |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 130 | 0 | 0 | 0 | 59 | 190 |
| Myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit | 49 | 0 | 0 | 0 | -38 | 12 |
| Takaisinostovelat | 45 | 0 | 0 | 0 | -21 | 25 |
| Lainat | 16 | 0 | 0 | 0 | -16 | 0 |
| Johdannaisinstrumentit | 25 | 0 | 0 | 0 | -15 | 10 |
| Varaukset | 35 | 0 | 0 | 0 | -8 | 28 |
| Muut väliaikaiset erot | 93 | 0 | 0 | 0 | 78 | 170 |
| Yhteensä | 10 604 | 562 | -569 | 0 | 1 480 | 12 077 |
| Laskennallisten verojen netottaminen | -8 186 | -6 850 | ||||
| Laskennalliset verosaamiset | 2 418 | 5 226 | ||||
| Laskennalliset verovelat | ||||||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 8 224 | 562 | -528 | 0 | -1 408 | 6 850 |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 571 | 8 | 0 | 0 | -181 | 1 398 |
| Vaihto-omaisuus | 322 | 10 | 0 | 0 | -329 | 2 |
| Johdannaisinstrumentit | 7 | 0 | 0 | 0 | -7 | 0 |
| Muut väliaikaiset erot | 59 | 0 | 0 | 0 | 41 | 101 |
| Yhteensä | 10 183 | 580 | -528 | 0 | -1 884 | 8 351 |
| Laskennallisten verojen netottaminen | -8 224 | -6 850 | ||||
| Laskennalliset verovelat | 1 959 | 1 501 |
| Myytävänä oleviin | ||||||
| omaisuuseriin | Tulos- | |||||
| Liiketoimintojen | Liiketoimintojen | liittyvät varat ja | vaikutteisesti | |||
| EUR tuhatta | 1.1.2024 | yhdistäminen | divestointi | velat | kirjattu määrä | 31.12.2024 |
| Laskennalliset verosaamiset | ||||||
| Vuokrasopimusvelat | 9 484 | 238 | -10 | -1 161 | -45 | 8 506 |
| Verotukselliset tappiot | 396 | 0 | -360 | 0 | 1 667 | 1 703 |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 96 | 0 | 0 | -16 | 51 | 130 |
| Myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit | 63 | 0 | 0 | -10 | -4 | 49 |
| Takaisinostovelat | 39 | 51 | 0 | 0 | -45 | 45 |
| Lainat | 31 | 0 | 0 | 0 | -15 | 16 |
| Johdannaisinstrumentit | 30 | 0 | 0 | 0 | -5 | 25 |
| Varaukset | 27 | 0 | 0 | 0 | 8 | 35 |
| Muut väliaikaiset erot | 17 | 0 | 0 | -2 | 77 | 93 |
| Yhteensä | 10 183 | 289 | -370 | -1 189 | 1 690 | 10 604 |
| Laskennallisten verojen netottaminen | -9 264 | -8 186 | ||||
| Laskennalliset verosaamiset | 919 | 2 418 | ||||
| Laskennalliset verovelat | ||||||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 9 264 | 375 | -10 | -1 122 | -282 | 8 224 |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 676 | 41 | -55 | -101 | 10 | 1 571 |
| Vaihto-omaisuus | 419 | 184 | 0 | -36 | -246 | 322 |
| Johdannaisinstrumentit | 15 | 0 | 0 | 0 | -8 | 7 |
| Muut väliaikaiset erot | 13 | 0 | 0 | -10 | 56 | 59 |
| Yhteensä | 11 387 | 600 | -64 | -1 268 | -470 | 10 183 |
| Laskennallisten verojen netottaminen | -9 264 | -8 224 | ||||
| Laskennalliset verovelat | 2 123 | 1 959 |
| Kirjatut | Kirjaamattomat | ||
| Käyttämättömät | laskennalliset | laskennalliset | |
| verotukselliset | verosaamiset | verosaamiset | |
| EUR tuhatta | tappiot 31.12.2025 | 31.12.2025 | 31.12.2025 |
| Vanhenee 1–5 | |||
| vuoden kuluttua | 4 107 | 0 | 821 |
| Vanhenee 6–10 | |||
| vuoden kuluttua | 23 271 | 4 179 | 475 |
| Ei vanhene | 2 823 | 0 | 582 |
| Yhteensä | 30 201 | 4 179 | 1 878 |
| Kirjatut | Kirjaamattomat | ||
| Käyttämättömät | laskennalliset | laskennalliset | |
| verotukselliset | verosaamiset | verosaamiset | |
| EUR tuhatta | tappiot 31.12.2024 | 31.12.2024 | 31.12.2024 |
| Vanhenee 1–5 | |||
| vuoden kuluttua | 3 890 | 0 | 778 |
| Vanhenee 6–10 | |||
| vuoden kuluttua | 11 948 | 1 703 | 686 |
| Ei vanhene | 4 369 | 0 | 900 |
| Yhteensä | 20 207 | 1 703 | 2 364 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella | ||
| oikaistu osakekohtainen tulos | ||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva | ||
| jatkuvien toimintojen tilikauden tulos | -10 511 | -14 970 |
| Oman pääoman ehtoiselle lainalle kertyneet | ||
| korot verovaikutuksella vähennettynä | -343 | -292 |
| Jatkuvien toimintojen osakekohtaista | ||
| tulosta laskettaessa käytetty emoyhtiön | ||
| osakkeenomistajille kuuluva tulos | -10 855 | -15 262 |
| Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva | ||
| lopetettujen toimintojen tilikau-den tulos | 14 778 | 7 831 |
| Osakekohtaista tulosta laskettaessa | ||
| käytetty emoyhtiön osakkeen-omistajille | ||
| kuuluva tulos | 3 924 | -7 432 |
| Laimentamatonta osakekohtaista tulosta | ||
| laskettaessa käytetty kantaosakkeiden | ||
| lukumäärän painotettu keskiarvo | 159 972 562 | 157 161 443 |
| Vaihtovelkakirjalainojen vaihto osakkeiksi | 3 500 000 | - |
| Laimennusvaikutuksella oikaistua | ||
| osakekohtaista tulosta lasketta- | ||
| essa käytetty kantaosakkeiden ja | ||
| potentiaalisten kantaosakkeiden | ||
| lukumäärän painotettu keskiarvo | 163 472 562 | 157 161 443 |
| Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella | ||
| oikaistu osakekohtainen tulos (EUR) | 0,02 | -0,05 |
| Brändi | 5 vuotta |
| Edustussopimukset | 5 vuotta |
| Tilauskanta | 1 vuosi |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 3–5 vuotta |
| EUR tuhatta | Liikearvo | Brändi | Edustus-sopimukset | Tilauskanta | Muut aineettomat hyödykkeet | Aineettomat hyödykkeet yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hankintameno 1.1.2025 | 25 779 | 5 723 | 4 868 | 1 096 | 489 | 37 955 |
| Liiketoimintojen hankinnat | 0 | 0 | 40 | 0 | 0 | 40 |
| Liiketoimintojen divestoinnit | -3 796 | 0 | 0 | 0 | 0 | -3 796 |
| Lisäykset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hankintameno 31.12.2025 | 21 983 | 5 723 | 4 908 | 1 096 | 489 | 34 199 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2025 | 0 | -3 154 | -2 592 | -1 096 | -439 | -7 280 |
| Poistot jatkuvien toimintojen hyödykkeistä | 0 | -1 099 | -914 | 0 | -39 | -2 052 |
| Poistot lopetettujen toimintojen hyödykkeistä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Arvonalentumiset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2025 | 0 | -4 253 | -3 505 | -1 096 | -478 | -9 332 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 25 779 | 2 570 | 2 276 | 0 | 50 | 30 675 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 21 983 | 1 470 | 1 403 | 0 | 11 | 24 867 |
| EUR tuhatta | Liikearvo | Brändi | Edustus-sopimukset | Tilauskanta | Muut aineettomat hyödykkeet | Aineettomat hyödykkeet yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hankintameno 1.1.2024 | 32 942 | 6 072 | 5 002 | 1 088 | 642 | 45 746 |
| Liiketoimintojen hankinnat | 1 734 | 0 | 198 | 8 | 0 | 1 940 |
| Lisäykset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vähennykset | -2 034 | -175 | 0 | 0 | -153 | -2 362 |
| Siirrot myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyviin varoihin | -6 863 | -173 | -332 | 0 | 0 | -7 368 |
| Hankintameno 31.12.2024 | 25 779 | 5 723 | 4 868 | 1 096 | 489 | 37 955 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 | 0 | -1 991 | -1 594 | -1 043 | -370 | -4 997 |
| Poistot jatkuvien toimintojen hyödykkeistä | 0 | -1 099 | -888 | -53 | -50 | -2 090 |
| Poistot lopetettujen toimintojen hyödykkeistä | 0 | -63 | -111 | 0 | -19 | -193 |
| Arvonalentumiset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 | 0 | -3 154 | -2 592 | -1 096 | -439 | -7 280 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 32 942 | 4 080 | 3 408 | 45 | 273 | 40 748 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 25 779 | 2 570 | 2 276 | 0 | 50 | 30 675 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Henkilöautot | 2 986 | 2 986 |
| Huoltopalvelut | 17 263 | 21 059 |
| Raskas kalusto | 1 734 | 1 734 |
| Yhteensä | 21 983 | 25 779 |
| Terminaali- | Diskonttaus- | |||
| Liikevaihdon | Myyntikate, | kasvuvauhti, | korko ennen | |
| 31.12.2025 | kasvu, % | % | % | veroja, % |
| Henkilöautot | 3,0–7,0 % | 6,5 –7,4 % | 2,0 % | 8,6 % |
| Huoltopalvelut | 5,0 % | 40,7 % | 2,0 % | 9,2 % |
| Raskas kalusto | 5,0 % | 16,0 % | 2,0 % | 10,1 % |
| Terminaali- | Diskonttaus- | |||
| Liikevaihdon | Myyntikate, | kasvuvauhti, | korko ennen | |
| 31.12.2024 | kasvu, % | % | % | veroja, % |
| Henkilöautot | 7,8 –9,3 % | 6,3 % | 2,0 % | 8,9 % |
| Huoltopalvelut | 7,8 –9,3 % | 56,8 % | 2,0 % | 9,7 % |
| Raskas kalusto | 5,0–6,5 % | 16,4 % | 2,0 % | 10,3 % |
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 2–25 vuotta |
| Rakennukset ja rakennelmat | 2–15 vuotta |
| Koneet ja kalusto | 3–10 vuotta |
| Ajoneuvot | 2–7 vuotta |
| Aineelliset | |||||||
| käyttöomaisuus- | |||||||
| Käyttöoikeus- | Rakennukset ja | Koneet ja | hyödykkeet | ||||
| EUR tuhatta | omaisuuserät | Maa-alueet | rakennelmat | kalusto | Ajoneuvot | Taide-esineet | yhteensä |
| Hankintameno 1.1.2025 | 64 681 | 23 | 11 272 | 7 511 | 11 412 | 63 | 94 963 |
| Liiketoimintojen hankinnat | 2 809 | 0 | 18 | 80 | 0 | 0 | 2 907 |
| Liiketoimintojen divestoinnit | -528 | 0 | 0 | -296 | 0 | 0 | -824 |
| Lisäykset | 1 004 | 0 | 251 | 1 473 | 0 | 0 | 2 728 |
| Vähennykset | -65 | 0 | 0 | -29 | -510 | 0 | -603 |
| Siirrot vaihto-omaisuudesta | 0 | 0 | 0 | 313 | 10 046 | 0 | 10 359 |
| Siirrot vaihto-omaisuuteen | 0 | 0 | 0 | -122 | -985 | 0 | -1 108 |
| Hankintameno 31.12.2025 | 67 903 | 23 | 11 540 | 8 930 | 19 962 | 63 | 108 423 |
| Kertyneet poistot ja | |||||||
| arvonalentumiset 1.1.2025 | -23 560 | 0 | -4 781 | -3 138 | -3 176 | 0 | -34 655 |
| Poistot jatkuvien toimintojen | |||||||
| hyödykkeistä | -10 090 | 0 | -1 850 | -1 567 | -1 766 | 0 | -15 273 |
| Poistot lopetettujen toimintojen | |||||||
| hyödykkeistä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Arvonalentumiset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kertyneet poistot ja | |||||||
| arvonalentumiset 31.12.2025 | -33 651 | 0 | -6 631 | -4 705 | -4 942 | 0 | -49 928 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 41 121 | 23 | 6 491 | 4 373 | 8 236 | 63 | 60 308 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 34 252 | 23 | 4 910 | 4 225 | 15 021 | 63 | 58 495 |
| EUR tuhatta | Käyttöoikeus-omaisuuserät | Maa-alueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Ajoneuvot | Taide-esineet | Aineelliset käyttöomaisuus-hyödykkeet yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hankintameno 1.1.2024 | 59 082 | 23 | 9 559 | 5 753 | 8 914 | 76 | 83 407 |
| Liiketoimintojen hankinnat | 1 192 | 0 | 1 357 | 781 | 1 264 | 0 | 4 593 |
| Lisäykset | 10 893 | 0 | 1 341 | 1 310 | 0 | 0 | 13 543 |
| Vähennykset | -874 | 0 | 0 | -61 | -579 | -12 | -1 526 |
| Siirrot myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyviin varoihin | -5 611 | 0 | -983 | -272 | -346 | 0 | -7 213 |
| Siirrot vaihto-omaisuudesta | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 076 | 0 | 5 076 |
| Siirrot vaihto-omaisuuteen | 0 | 0 | 0 | 0 | -2 917 | 0 | -2 917 |
| Hankintameno 31.12.2024 | 64 681 | 23 | 11 272 | 7 511 | 11 412 | 63 | 94 963 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 | -12 762 | 0 | -2 853 | -1 597 | -1 900 | 0 | -19 112 |
| Poistot jatkuvien toimintojen hyödykkeistä | -9 493 | 0 | -1 747 | -1 456 | -1 147 | 0 | -13 843 |
| Poistot lopetettujen toimintojen hyödykkeistä | -1 305 | 0 | -181 | -85 | -129 | 0 | -1 700 |
| Arvonalentumiset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 | -23 560 | 0 | -4 781 | -3 138 | -3 176 | 0 | -34 655 |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 46 320 | 23 | 6 705 | 4 157 | 7 014 | 76 | 64 295 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 41 121 | 23 | 6 491 | 4 373 | 8 236 | 63 | 60 308 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Käyttöoikeusomaisuuserät | ||
| Maa-alueet | 447 | 473 |
| Rakennukset ja rakennelmat | 32 474 | 44 488 |
| Koneet ja kalusto | 1 331 | 1 772 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat | 0 | -5 611 |
| Yhteensä | 34 252 | 41 121 |
| Vuokrasopimusvelat | ||
| Pitkäaikainen | 26 430 | 37 953 |
| Lyhytaikainen | 9 841 | 10 573 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | 0 | -5 803 |
| Yhteensä | 36 272 | 42 723 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Käyttöoikeusomaisuuserien poistot | ||
| Maa-alueet | -32 | -31 |
| Rakennukset ja rakennelmat | -9 544 | -10 321 |
| Koneet ja kalusto | -514 | -447 |
| Käyttöoikeusomaisuuserien poistot yhteensä | -10 090 | -10 799 |
| Vuokrasopimusvelkojen korkokulut | -2 045 | -2 300 |
| Lyhytaikaisiin ja arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskeviin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut | -692 | -947 |
| Vuokrasopimusten päättämisestä aiheutuneet kulut | 0 | -9 |
| Tuloslaskelmaan kirjattu kulu yhteensä | -12 827 | -14 054 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Vuoden kuluessa | 390 | 65 |
| 1–2 vuoden kuluessa | 0 | 7 |
| 2–3 vuoden kuluessa | 0 | 0 |
| 3–4 vuoden kuluessa | 0 | 0 |
| 4–5 vuoden kuluessa | 0 | 0 |
| Myöhemmin kuin 5 vuoden kuluessa | 0 | 0 |
| Yhteensä | 390 | 72 |
| Osakkuusyritykset | Rekisteröintimaa | Konsernin omistus osuus 31.12.2025 (%) |
|---|---|---|
| Turun Hydrauliikka-asennus Oy1 | Suomi | 45 % |
| EUR tuhatta | Turun Hydrauliikka-asennus Oy |
|---|---|
| Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 0 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 0 |
| EUR tuhatta | Turun Hydrauliikka-asennus Oy |
|---|---|
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 0 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 0 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.20241 |
| Turun Hydrauliikka-asennus Oy | ||
| Liikevaihto | 0 | 0 |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 | -3 |
| Varat | 4 | 7 |
| Velat | 1 | 1 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.20241 |
| Turun Hydrauliikka-asennus Oy | ||
| Osakkuusyrityksen nettovarat | 4 | 6 |
| Konsernin omistusosuus, % | 45 % | 45 % |
| Konsernin osuus nettovaroista | 2 | 3 |
| Liikearvo | 0 | 0 |
| Arvonalentumiset | -2 | -3 |
| Kirjanpitoarvo | 0 | 0 |
| Muut osakkeet | |
| EUR tuhatta | ja osuudet |
| Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 296 |
| Vähennykset | -224 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 71 |
| EUR tuhatta | Muut osakkeet ja osuudet |
|---|---|
| Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 298 |
| Lisäykset | -2 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 296 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Uudet ajoneuvot | 16 665 | 30 123 |
| Käytetyt ajoneuvot | 30 443 | 41 948 |
| Ajoneuvojen varaosat ja tarvikkeet | 6 438 | 11 733 |
| Muut valmiit tuotteet | 259 | 100 |
| Keskeneräiset työt | 1 806 | 2 739 |
| Ennakkomaksut | 178 | 14 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat | 0 | -8 709 |
| Yhteensä | 55 789 | 77 948 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Pitkäaikaiset | ||
| Muut saamiset1 | 1 125 | 0 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 125 | 0 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Lyhytaikaiset | ||
| Myyntisaamiset | 12 294 | 17 341 |
| Muut saamiset2 | 3 459 | 1 424 |
| Siirtosaamiset | 3 274 | 5 253 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat | 0 | -3 677 |
| Yhteensä | 19 027 | 20 340 |
| Siirtosaamisten olennaiset erät | ||
| Maahantuojasaatavat | 2 747 | 4 037 |
| Runkohyvitykset | 0 | 323 |
| Henkilöstökulujen jaksotukset | 216 | 237 |
| Muut kulujen jaksotukset | 311 | 656 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat | 0 | -1 584 |
| Yhteensä | 3 274 | 3 669 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Erääntymättömät | 9 180 | 11 638 |
| Erääntyneet | ||
| Alle 30 päivää | 2 596 | 4 588 |
| 30–60 päivää | 229 | 517 |
| 61–90 päivää | 18 | 79 |
| Yli 90 päivää | 270 | 519 |
| Yhteensä | 12 294 | 17 341 |
| Alle 30 päivää | 30–60 päivää | 61–90 päivää | Yli 90 päivää | |||
| EUR tuhatta | Ei erääntynyt | erääntyneet | erääntyneet | erääntyneet | erääntyneet | Yhteensä |
| 31.12.2025 | ||||||
| Odotettavissa oleva luottotappioaste | 0,1 % | 0,1 % | 0,7 % | 4,3 % | 8,2 % | |
| Myyntisaamisten bruttomääräinen kirjanpitoarvo | 9 186 | 2 598 | 231 | 19 | 294 | 12 328 |
| Luottotappiovarauksen määrä | -6 | -2 | -2 | -1 | -24 | -34 |
| Myyntisaamisten nettomääräinen kirjanpitoarvo | 9 180 | 2 596 | 229 | 18 | 270 | 12 294 |
| Alle 30 päivää | 30–60 päivää | 61–90 päivää | Yli 90 päivää | |||
| EUR tuhatta | Ei erääntynyt | erääntyneet | erääntyneet | erääntyneet | erääntyneet | Yhteensä |
| 31.12.2024 | ||||||
| Odotettavissa oleva luottotappioaste | 0,1 % | 0,1 % | 0,7 % | 4,3 % | 8,2 % | |
| Myyntisaamisten bruttomääräinen kirjanpitoarvo | 11 645 | 4 591 | 521 | 83 | 565 | 17 404 |
| Luottotappiovarauksen määrä | -7 | -3 | -4 | -4 | -46 | -64 |
| Myyntisaamisten nettomääräinen kirjanpitoarvo | 11 638 | 4 588 | 517 | 79 | 519 | 17 341 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Luottotappiovaraus 1.1. | 64 | 132 |
| Tulosvaikutteisesti kirjattu | ||
| luottotappiovarauksen muutos | 134 | 23 |
| Lopullisiksi luottotappioiksi | ||
| perimiskelvottomina kirjatut saamiset | -167 | -104 |
| Palautuneet luottotappiot | 3 | 12 |
| Luottotappiovaraus 31.12. | 34 | 64 |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |||
| Jaksotettuun | Käypään arvoon | Jaksotettuun | Käypään arvoon | |
| hankintamenoon | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | tulosvaikutteisesti | |
| EUR tuhatta | arvostettavat | arvostettavat | arvostettavat | arvostettavat |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||
| Kauppahintasaamiset | 1 555 | 0 | 2 074 | 0 |
| Johdannaisinstrumentit | 0 | 0 | 0 | 33 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä | 1 555 | 0 | 2 074 | 33 |
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||
| Myyntisaamiset | 12 294 | 0 | 17 341 | 0 |
| Kauppahintasaamiset | 518 | 5 413 | 0 | 0 |
| Muut rahoitusvarat | 5 | 0 | 30 | 0 |
| Rahavarat | 1 205 | 0 | 1 529 | 0 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat | 0 | 0 | -2 339 | 0 |
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä | 14 022 | 5 413 | 16 560 | 0 |
| Rahoitusvarat yhteensä | 15 577 | 5 413 | 18 634 | 33 |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | ||||
| EUR tuhatta | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo | Hierarkian taso |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | |||||
| Kauppahintasaamiset | 1 555 | 1 555 | 2 074 | 2 074 | Taso 3 |
| Johdannaisinstrumentit | 0 | 0 | 33 | 33 | Taso 2 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä | 1 555 | 1 555 | 2 107 | 2 107 | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | |||||
| Myyntisaamiset | 12 294 | 12 294 | 17 341 | 17 341 | |
| Kauppahintasaamiset | 5 932 | 5 932 | 0 | 0 | Taso 3 |
| Muut rahoitusvarat | 5 | 5 | 30 | 30 | |
| Rahavarat | 1 205 | 1 205 | 1 529 | 1 529 | |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat | 0 | 0 | -2 339 | -2 339 | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä | 19 435 | 19 435 | 16 560 | 16 560 | |
| Rahoitusvarat yhteensä | 20 991 | 20 991 | 18 667 | 18 667 | |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Rahavarat | 1 205 | 1 529 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät | ||
| varat | 0 | -339 |
| Yhteensä | 1 205 | 1 190 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Osakepääoma | 96 | 96 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 45 876 | 45 876 |
| Muuntoerot | 34 | 40 |
| Kertyneet voittovarat | -15 023 | -7 883 |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 267 | -7 139 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma | ||
| pääoma yhteensä | 35 250 | 30 989 |
| Oman pääoman ehtoinen laina1 | 1 500 | 1 500 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus | 0 | 0 |
| Oma pääoma yhteensä | 36 750 | 32 489 |
| Sijoitetun vapaan | |||
| oman pääoman | |||
| EUR tuhatta | Osakemäärä | Osakepääoma | rahasto |
| 1.1.2024 | 148 212 609 | 96 | 40 171 |
| Osakeannissa 22.12.2023 liikkeeseen laskettuihin uusiin osakkeiseen liittyvät transaktiomenot | 0 | 0 | -1 |
| Suvanto Trucks Oy:n osakevaihto 29.2.2024 | 8 869 936 | 0 | 4 435 |
| Suvanto Trucks Oy:n osakevaihdossa 29.2.2024 liikkeeseen laskettuihin uusiin osakkeiseen | |||
| liittyvät transaktiomenot | 0 | 0 | -24 |
| Maksuton henkilöstöanti 15.3.2024 | 67 000 | 0 | 33 |
| Lahden Rekkapaja Oy:n ja Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3:n osakevaihto 28.6.2024 | 2 823 017 | 0 | 1 262 |
| 31.12.2024 | 159 972 562 | 96 | 45 876 |
| 31.12.2025 | 159 972 562 | 96 | 45 876 |
| Osakemäärä | |
| 1.1.2024 | 148 212 609 |
| Suvanto Trucks Oy:n osakevaihto 29.2.2024 | 8 869 936 |
| Maksuton henkilöstöanti 15.3.2024 | 67 000 |
| Lahden Rekkapaja Oy:n ja Kiinteistö Oy Lahden Konekatu | |
| 3:n osakevaihto 28.6.2024 | 2 823 017 |
| 31.12.2024 | 159 972 562 |
| 31.12.2025 | 159 972 562 |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |||
| Jaksotettuun | Käypään arvoon | Jaksotettuun | Käypään arvoon | |
| hankintamenoon | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | tulosvaikutteisesti | |
| EUR tuhatta | arvostettavat | arvostettavat | arvostettavat | arvostettavat |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||
| Rahoituslaitoslainat | 1 524 | 0 | 93 | 0 |
| Muut lainat | 216 | 0 | 200 | 0 |
| Vuokrasopimusvelat1 | 26 430 | 0 | 37 953 | 0 |
| Muut rahoitusvelat | 23 | 0 | 121 | 0 |
| Johdannaisinstrumentit2 | 0 | 50 | 0 | 123 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | 0 | 0 | -4 600 | 0 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä | 28 194 | 50 | 33 766 | 123 |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||
| Pääomalainat | 5 540 | 0 | 5 506 | 0 |
| Rahoituslaitoslainat | 2 594 | 0 | 13 496 | 0 |
| Luotolliset tilit | 5 897 | 0 | 13 298 | 0 |
| Vaihtovelkakirjalainat | 2 000 | 0 | 2 000 | 0 |
| Vuokrasopimusvelat1 | 9 841 | 0 | 10 573 | 0 |
| Ostovelat | 16 837 | 0 | 20 492 | 0 |
| Ajoneuvojen kaupintavarastolimiitit | 20 231 | 0 | 26 312 | 0 |
| Ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit | 10 143 | 0 | 17 484 | 0 |
| Muut rahoitusvelat | 315 | 0 | 1 186 | 0 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | 0 | 0 | -5 397 | 0 |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä | 73 398 | 0 | 104 952 | 0 |
| Rahoitusvelat yhteensä3 4 | 101 591 | 50 | 138 718 | 123 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Kirjanpitoarvo | Käypä arvo | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo | Hierarkian taso | |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | |||||
| Lainat | 1 740 | 1 740 | 293 | 293 | Taso 3 |
| Vuokrasopimusvelat | 26 430 | 26 430 | 37 953 | 37 953 | Taso 3 |
| Muut rahoitusvelat | 23 | 23 | 121 | 121 | |
| Johdannaisinstrumentit | 50 | 50 | 123 | 123 | Taso 2 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | 0 | 0 | -4 600 | -4 600 | |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä | 28 243 | 28 243 | 33 889 | 33 889 | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | |||||
| Lainat | 16 031 | 16 031 | 34 300 | 34 300 | Taso 3 |
| Vuokrasopimusvelat | 9 841 | 9 841 | 10 573 | 10 573 | Taso 3 |
| Ostovelat | 16 837 | 16 837 | 20 492 | 20 492 | |
| Ajoneuvojen kaupintavarastolimiitit | 20 231 | 20 231 | 26 312 | 26 312 | |
| Ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit | 10 143 | 10 143 | 17 48 4 | 17 484 | |
| Muut rahoitusvelat | 315 | 315 | 1 186 | 1 186 | |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | 0 | 0 | -5 397 | -5 397 | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä | 73 398 | 73 398 | 104 952 | 104 952 | |
| Rahoitusvelat yhteensä | 101 641 | 101 641 | 138 840 | 138 840 | |
| EUR tuhatta | Kirjanpitoarvo | Sopimukseen perustuvat rahavirrat yhteensä | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 ja myöhemmin |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2025 | ||||||||
| Pääomalainat | 5 540 | 5 541 | 5 541 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rahoituslaitoslainat | 4 118 | 4 332 | 2 786 | 1 546 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Luotolliset tilit | 5 897 | 5 897 | 5 897 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vaihtovelkakirjalainat | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Muut lainat | 216 | 236 | 33 | 203 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vuokrasopimusvelat | 36 272 | 40 679 | 11 392 | 10 346 | 6 022 | 3 640 | 2 531 | 6 749 |
| Ajoneuvojen kaupintavarastolimiitit | 20 231 | 20 421 | 20 421 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit | 10 143 | 10 512 | 10 512 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Muut rahoitusvelat | 338 | 338 | 325 | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Johdannaisinstrumentit | 50 | 50 | 0 | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ostovelat ja muut velat | 48 543 | 48 543 | 38 456 | 4 341 | 4 692 | 476 | 269 | 309 |
| Yhteensä | 133 347 | 138 549 | 97 363 | 16 498 | 10 714 | 4 116 | 2 800 | 7 058 |
| EUR tuhatta | Kirjanpitoarvo | Sopimukseen perustuvat rahavirrat yhteensä | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 ja myöhemmin |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.20241 | ||||||||
| Pääomalainat | 5 506 | 5 719 | 5 719 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rahoituslaitoslainat2 | 13 589 | 14 940 | 14 894 | 46 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Luotolliset tilit | 13 298 | 13 298 | 13 298 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vaihtovelkakirjalainat | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Muut lainat | 200 | 239 | 16 | 16 | 206 | 0 | 0 | 0 |
| Vuokrasopimusvelat | 42 723 | 48 341 | 11 251 | 10 925 | 9 874 | 5 509 | 3 165 | 7 618 |
| Ajoneuvojen kaupintavarastolimiitit | 25 670 | 25 880 | 25 880 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit | 16 257 | 16 883 | 16 883 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Muut rahoitusvelat | 1 306 | 1 322 | 1 224 | 54 | 25 | 8 | 6 | 5 |
| Johdannaisinstrumentit | 123 | 123 | 0 | 0 | 123 | 0 | 0 | 0 |
| Ostovelat ja muut velat | 53 413 | 53 413 | 47 183 | 3 665 | 1 388 | 559 | 492 | 126 |
| Yhteensä | 174 085 | 182 159 | 129 382 | 20 083 | 15 206 | 6 076 | 3 664 | 7 749 |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omavaraisuusaste, % | 21 % | 15 % |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.20241 |
|---|---|---|
| Pitkäaikaiset korolliset velat | ||
| Rahoituslaitoslainat | 1 524 | 93 |
| Muut lainat | 216 | 200 |
| Vuokrasopimusvelat | 26 430 | 37 953 |
| Muut rahoitusvelat | 23 | 121 |
| Johdannaisinstrumentit | 50 | 123 |
| Pitkäaikaiset korolliset velat yhteensä | 28 243 | 38 489 |
| Lyhytaikaiset korolliset velat | ||
| Pääomalainat | 5 540 | 5 506 |
| Rahoituslaitoslainat | 2 594 | 13 496 |
| Luotolliset tilit | 5 897 | 13 298 |
| Vaihtovelkakirjalainat | 2 000 | 2 000 |
| Vuokrasopimusvelat | 9 841 | 10 573 |
| Ajoneuvojen kaupintavarastolimiitit | 20 231 | 26 312 |
| Ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit | 10 143 | 17 484 |
| Muut rahoitusvelat | 315 | 1 186 |
| Lyhytaikaiset korolliset velat yhteensä | 56 561 | 89 856 |
| Korolliset velat yhteensä | 84 804 | 128 345 |
| Rahavarat | -1 205 | -1 529 |
| Nettovelka | 83 600 | 126 816 |
| EUR tuhatta | Lainat | Luotolliset tilit | Vuokra-sopimusvelat | Muut rahoitusvelat | Rahavarat | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettovelka 1.1.2025 | 21 295 | 13 298 | 48 526 | 45 225 | -1 529 | 126 816 |
| Rahavirta | -9 623 | -7 401 | -11 677 | -13 285 | -4 835 | -46 822 |
| Liiketoimintojen yhdistäminen | 0 | 0 | 2 809 | 0 | -140 | 2 669 |
| Liiketoimintojen divestointi | 0 | 0 | -6 371 | -1 870 | 5 294 | -2 947 |
| Vuokrasopimusvelkojen hankinnat | 0 | 0 | 1 004 | 0 | 0 | 1 004 |
| Vuokrasopimusvelkojen terminoinnit | 0 | 0 | -65 | 0 | 0 | -65 |
| Johdannaisten käypään arvoon arvostaminen | 0 | 0 | 0 | -73 | 0 | -73 |
| Valuuttakurssioikaisut | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 6 |
| Kertynyt korko | 201 | 0 | 2 045 | 764 | 0 | 3 010 |
| Nettovelka 31.12.2025 | 11 874 | 5 897 | 36 272 | 30 762 | -1 205 | 83 600 |
| EUR tuhatta | Lainat | Luotolliset tilit | Vuokra-sopimusvelat | Muut rahoitusvelat | Rahavarat | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettovelka 1.1.2024 | 31 329 | 11 752 | 47 422 | 42 012 | -856 | 131 659 |
| Rahavirta | -9 720 | -3 243 | -12 369 | -6 109 | -1 230 | -32 671 |
| Liiketoimintojen yhdistäminen | 956 | 4 789 | 1 192 | 8 385 | -21 | 15 301 |
| Liiketoimintojen divestointi | -1 359 | 0 | -51 | 0 | 584 | -826 |
| Vuokrasopimusvelkojen hankinnat | 0 | 0 | 10 893 | 0 | 0 | 10 893 |
| Vuokrasopimusvelkojen terminoinnit | 0 | 0 | -821 | 0 | 0 | -821 |
| Johdannaisten käypään arvoon arvostaminen | 0 | 0 | 0 | -29 | 0 | -29 |
| Valuuttakurssioikaisut | 0 | 0 | 0 | 0 | -6 | -6 |
| Kertynyt korko | 89 | 0 | 2 261 | 966 | 0 | 3 316 |
| Nettovelka 31.12.2024 | 21 295 | 13 298 | 48 526 | 45 225 | -1 529 | 126 816 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Pitkäaikaiset | ||
| Takaisinostovelat1 | 10 087 | 6 419 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | 0 | -189 |
| Yhteensä | 10 087 | 6 230 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Lyhytaikaiset | ||
| Ostovelat | 16 837 | 20 492 |
| Takaisinostovelat1 | 5 121 | 2 465 |
| Saadut ennakot | 1 482 | 2 108 |
| Muut velat2 | 6 177 | 17 333 |
| Siirtovelat | 8 839 | 11 083 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | 0 | -6 298 |
| Yhteensä | 38 456 | 47 183 |
| Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät | ||
| Henkilöstökulujen jaksotukset | 7 600 | 10 086 |
| Muut siirtovelat | 1 239 | 997 |
| Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | 0 | -1 914 |
| Yhteensä | 8 839 | 9 169 |
| EUR tuhatta | Uudelleen-järjestelyvaraus | Korjaus-vastuuvaraus | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| Varaukset 1.1.2025 | 0 | 177 | 177 |
| Varausten lisäykset | 2 773 | 0 | 2 773 |
| Varausten käyttö | -1 113 | -38 | -1 151 |
| Varaukset 31.12.2025 | 1 660 | 139 | 1 799 |
| Pitkäaikaiset varaukset | 402 | 0 | 402 |
| Lyhytaikaiset varaukset | 1 258 | 139 | 1 397 |
| Yhteensä | 1 660 | 139 | 1 799 |
| EUR tuhatta | Uudelleen-järjestelyvaraus | Korjaus-vastuuvaraus | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| Varaukset 1.1.2024 | 0 | 133 | 133 |
| Varausten lisäykset | 0 | 44 | 44 |
| Varausten käyttö | 0 | 0 | 0 |
| Varaukset 31.12.2024 | 0 | 177 | 177 |
| Pitkäaikaiset varaukset | 0 | 0 | 0 |
| Lyhytaikaiset varaukset | 0 | 177 | 177 |
| Yhteensä | 0 | 177 | 177 |
| Rekisteröintimaa | Konsernin omistus osuus 31.12.2025 (%) | |
|---|---|---|
| Emoyhtiö | ||
| Wetteri Oyj | Suomi | |
| Tytäryhtiöt | ||
| Themis Holding Oy | Suomi | 100 % |
| Wetteri Yhtiöt Oy | Suomi | 100 % |
| Wetteri Auto Oy | Suomi | 100 % |
| Suvanto Trucks Oy | Suomi | 100 % |
| Lahden Rekkapaja Oy | Suomi | 100 % |
| Autotalo Mobila Oy | Suomi | 100 % |
| Pohjois-Suomen Autotalot Oy | Suomi | 100 % |
| Wetteri Sweden AB | Ruotsi | 100 % |
| Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3 | Suomi | 100 % |
| Osakkuusyritykset | ||
| Turun Hydrauliikka-asennus Oy | Suomi | 45 % |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Tuloslaskelman erät | ||
| Tavaroiden ja palveluiden myynnit | 84 | 281 |
| Tavaroiden ja palveluiden ostot | -203 | -473 |
| Pääomalainojen korkokulut | -434 | -449 |
| Muiden lainojen korkokulut | 0 | -4 |
| Tuloslaskelman erät yhteensä | -553 | -645 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Velat | ||
| Pääomalainat | 5 429 | 5 500 |
| Pääomalainoille kertynyt korkovelka | 111 | 6 |
| Ostovelat ja muut velat | 0 | 39 |
| Velat yhteensä | 5 540 | 5 545 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Varat | ||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 43 | 73 |
| Varat yhteensä | 43 | 73 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Tuloslaskelman erät | ||
| Tavaroiden ja palveluiden myynnit | 1 | 0 |
| Tavaroiden ja palveluiden ostot | 0 | -33 |
| Muiden lainojen korkokulut | -16 | -17 |
| Tuloslaskelman erät yhteensä | -15 | -49 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Varat | ||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0 | 2 |
| Varat yhteensä | 0 | 2 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Velat | ||
| Muut lainat | 200 | 200 |
| Muille lainoille kertynyt korkovelka | 16 | 0 |
| Velat yhteensä | 216 | 200 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde- | ||
| etuudet | 549 | 672 |
| Maksupohjaiset eläke-etuudet | 172 | 200 |
| Työsuhteen päättymiseen liittyvät etuudet | 1 379 | 0 |
| Yhteensä1 | 2 100 | 873 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde- | ||
| etuudet | 749 | 629 |
| Maksupohjaiset eläke-etuudet | 144 | 149 |
| Yhteensä | 893 | 778 |
| EUR tuhatta | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Pärssinen Hannu | 68 | 40 |
| Mehtälä Satu | 41 | 42 |
| Haapala Martti | 37 | 36 |
| Malmsten Mikael | 37 | 36 |
| Simula Aarne | 37 | 36 |
| Kankaala Markku (31.1.2025 asti) | 6 | 69 |
| Yhteensä | 226 | 260 |
| Osakkeet | % | ||
|---|---|---|---|
| Pärssinen Hannu | Hallituksen puheenjohtaja | 10 000 | 0,01 % |
| Mehtälä Satu | Hallituksen jäsen | 111 234 | 0,07 % |
| Haapala Martti | Hallituksen jäsen | 8 316 010 | 5,20 % |
| Malmsten Mikael | Hallituksen jäsen | 0 | 0,00 % |
| Simula Aarne | Hallituksen jäsen | 48 432 994 | 30,28 % |
| Parikka Pietu | Toimitusjohtaja | 0 | 0,00 % |
| Halttunen Maria | Talousjohtaja | 100 | 0,00 % |
| Kontio Juha | Johtoryhmän jäsen | 100 | 0,00 % |
| Nyman Joakim | Johtoryhmän jäsen | 0 | 0,00 % |
| Pokka Mika | Johtoryhmän jäsen | 15 600 | 0,01 % |
| Roivainen Ari | Johtoryhmän jäsen | 100 | 0,00 % |
| Väkevä Heidi | Johtoryhmän jäsen | 0 | 0,00 % |
| Yhteensä | 56 886 138 | 35,56 % |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omasta puolesta annetut vakuudet | ||
| Yrityskiinnitykset | 82 832 | 82 873 |
| Muut kiinnitykset | 1 600 | 1 300 |
| Muut takaukset | 21 042 | 21 617 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Leasingvastuut | ||
| Vuoden sisällä erääntyvät | 372 | 310 |
| 1–5 vuoden sisällä erääntyvät | 358 | 545 |
| Yli 5 vuoden sisällä erääntyvät | 0 | 0 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Vuokravastuut | ||
| Vuoden sisällä erääntyvät | 37 | 25 |
| 1–5 vuoden sisällä erääntyvät | 0 | 0 |
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Muut vastuut | 41 | 194 |
| Otsikko | Keskeiset vaatimukset | Voimaantulo |
| Muutokset IFRS 9 | Muutokset selventävät, että yhtiön on sovellettava selvittämispäivään perustuvaa käsittelytapaa | Sovellettava 1.1.2026 tai |
| Rahoitusinstrumentit | kirjatessaan rahoitusvaroihin kuuluvan erän tai rahoitusvelan pois taseesta; ne myös sallivat sen, että | sen jälkeen alkavilla |
| ja IFRS 7 | yhtiö voi katsoa, että sähköistä maksujärjestelmää käyttäen maksettava rahoitusvelka on hoidettu | tilikausilla, aikaisempi |
| Rahoitusinstrumentit: | ennen selvittämispäivää, jos tietyt edellytykset täyttyvät. Muutokset selventävät soveltamisohjeita, | soveltaminen on sallittua |
| tilinpäätöksessä | jotka koskevat rahoitusvarojen sopimukseen perustuvien rahavirtojen ominaisuuksien arviointia, | |
| esitettävät tiedot | ml. rahoitusvarat, joiden sopimusehdot saattavat muuttaa sopimukseen perustuvien rahavirtojen | |
| -standardeihin | ajoitusta tai määrää – esim. rahoitusvarat, joihin liittyy ns. ESG-piirteitä, rahoitusvarat, joihin ei liity | |
| rahoitusinstrumenttien | takautumisoikeutta, ja rahoitusvarat, jotka sopimuksella toisiinsa sidottuja instrumentteja. | |
| luokitteluun ja | Muutoksilla ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin taloudelliseen raportointiin. | |
| arvostamiseen liittyen | ||
| Annual Improvements | Vuosittaiset parannukset -menettelyn (Annual Improvements) kautta IFRS-tilinpäätösstandardeihin | Sovellettava 1.1.2026 tai |
| to IFRS Accounting | tehtävät pienet ja muut kuin kiireelliset muutokset kerätään yhdeksi kokonaisuudeksi ja toteutetaan | sen jälkeen alkavilla |
| Standards − Volume 11 | kerran vuodessa. Muutoksilla on selvennetty seuraavia standardeja: | tilikausilla, aikaisempi |
| • IFRS 1 Ensimmäinen IFRS-standardien käyttöönotto: Ensilaatijan suojauslaskenta | soveltaminen on sallittua | |
| • IFRS 7 Rahoitusinstrumentit: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot − Taseesta pois kirjaamisesta johtuva | ||
| voitto tai tappio; Tilinpäätöksessä esitettävät tiedot käyvän arvon ja transaktiohinnan välisestä | ||
| jaksotettavasta erosta; Luottoriskistä tilinpäätöksessä esitettävät tiedot | ||
| • IFRS 9 Rahoitusinstrumentit − Vuokrasopimusvelkojen kirjaaminen pois taseesta; Transaktiohinta | ||
| • IFRS 10 Konsernitilinpäätös − De facto -agentin määrittäminen | ||
| • IAS 7 Rahavirtalaskelmat − Hankintamenoon perustuva yhdistely | ||
| Muutoksilla ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin taloudelliseen raportointiin. | ||
| Muutokset IFRS 9 | Muutokset muuttavat oman käytön ja suojauslaskennan vaatimuksia sopimuksille, jotka altistavat | Sovellettava 1.1.2026 tai |
| Rahoitusinstrumentit | yhtiön vaihteluille sähkön määrässä, koska sen tuotantolähde riippuu hallitsemattomista | sen jälkeen alkavilla |
| ja IFRS 7 | luonnonolosuhteista (esim. sää), sekä lisäävät näille sopimuksille kohdennettuja liitetietovaatimuksia. | tilikausilla, aikaisempi |
| Rahoitusinstrumentit: | Muutosten tavoitteena on helpottaa oman käytön poikkeuksen sekä suojauslaskennan soveltamista | soveltaminen on sallittua |
| tilinpäätöksessä | luonnonolosuhteista riippuvaisille sopimuksille. | |
| esitettävät tiedot | Muutoksilla ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin taloudelliseen raportointiin. | |
| -standardeihin | ||
| liittyen oman käytön | ||
| poikkeuksen ja | ||
| suojauslaskennan | ||
| soveltamiseen | ||
| luonnonolosuhteista | ||
| riippuvien sopimusten | ||
| osalta |
| Otsikko | Keskeiset vaatimukset | Voimaantulo |
| IFRS 18 Presentation and | IFRS 18 korvaa IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardin. IFRS 18:n keskeisimmät uudet | Sovellettava 1.1.2027 tai |
| Disclosure in Financial | vaatimukset ovat seuraavat: | sen jälkeen alkavilla |
| Statements | • Tuloslaskelmassa tuotot ja kulut on luokiteltava kolmeen uuteen määriteltyyn ryhmään, eli | tilikausilla, aikaisempi |
| liiketoiminnan, investointien ja rahoituksen ryhmiin, sekä esitettävä kaksi uutta välisummaa: | soveltaminen on sallittua | |
| ”Liikevoitto tai -tappio” sekä ”Voitto tai tappio ennen rahoitusta ja tuloveroja”. | ||
| • Johdon määrittelemistä tuloksellisuutta kuvaavista tunnusluvuista on esitettävä liitetietoja | ||
| tilinpäätöksessä. Nämä tunnusluvut ovat tuottojen ja kulujen välisummia, joita käytetään julkisessa | ||
| viestinnässä johdon näkemyksen esittämiseen yhtiön taloudellisesta tuloksesta. | ||
| • Tietojen esittäminen tilinpäätöksessä perustuen informaation yhdistelyä ja erittelyä koskeviin | ||
| tarkennettuihin yleisiin vaatimuksiin. Lisäksi yhtiöiltä, jotka erittelevät kulut tuloslaskelmassa | ||
| toiminnoittain, edellytetään tiettyjen kulujen erittelyjen esittämistä liitetiedoissa. | ||
| IFRS 18 -standardin voimaantulolla tulee olemaan olennainen vaikutus konsernin taloudelliseen | ||
| raportointiin. Konserni arvioi IFRS 18 käyttöönoton vaikutuksia aktiivisesti ja tulee ottamaan IFRS 18 | ||
| -standardin käyttöön taloudellisessa raportoinnissaan 1.1.2027 alkavalla tilikaudella. | ||
| IFRS 19 Subsidiaries | Uusi standardi sallii sen, että tietyt edellytykset täyttävät tytäryhtiöt voivat soveltaa IFRS- | Sovellettava 1.1.2027 tai |
| without Public | tilinpäätösstandardeja laatimalla suppeammat tilinpäätöksen liitetiedot. Standardin nojalla tytäryhtiöt | sen jälkeen alkavilla |
| Accountability: | voivat ylläpitää vain yhtä kirjanpitoaineistoa, joka vastaa sekä niiden emoyhtiön että kyseisten | tilikausilla, aikaisempi |
| Disclosures | yhtiöiden tilinpäätösten käyttäjien tarpeita, ja tämä vähentää tilinpäätöksessä esitettäviä tietoja | soveltaminen on sallittua |
| koskevia vaatimuksia. | ||
| Muutoksilla ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin taloudelliseen raportointiin. | ||
| Muutokset IAS 21 | Muutokset tarkentavat, kuinka yhtiöiden tulee muuntaa tilinpäätöksensä hyperinflatoriseen | Sovellettava 1.1.2027 tai |
| Valuuttakurssimuutosten | valuuttaan. Yhtiö soveltaa muutoksia, jos sen toimintavaluutta ei ole hyperinflatorinen ja se muuntaa | sen jälkeen alkavilla |
| vaikutukset -standardiin | tuloksensa ja taseensa hyperinflatoriseen valuuttaan tai se muuntaa ulkomaisen toiminnon tuloksen | tilikausilla, aikaisempi |
| hyperinflatoriseen | ja taseen hyperinflatoriseen valuuttaan toimintavaluutasta, joka ei ole hyperinflatorinen. | soveltaminen on sallittua |
| esittämisvaluuttaan | Muutoksilla ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin taloudelliseen raportointiin. | |
| muuntamiseen liittyen |
| EUR | Liitetieto | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Liikevaihto | 1 | 2 344 904 | 1 285 267 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 | 716 | 1 978 |
| Materiaalit ja palvelut | 3 | -30 960 | 0 |
| Henkilöstökulut | 4 | -929 921 | -488 720 |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 | -32 073 | -1 195 |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 | -1 299 777 | -2 736 980 |
| Liikevoitto (-tappio) | 52 890 | -1 939 649 | |
| Rahoitustuotot ja -kulut | 7 | 95 023 | -964 682 |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 147 912 | -2 904 331 | |
| Tilikauden voitto (tappio) | 147 912 | -2 904 331 |
| EUR | Liitetieto | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| VASTAAVAA | |||
| Pysyvät vastaavat | |||
| Aineettomat hyödykkeet | 8 | 0 | 0 |
| Aineelliset hyödykkeet | 9 | 96 219 | 0 |
| Sijoitukset | 10 | 68 506 697 | 67 906 698 |
| Pysyvät vastaavat yhteensä | 68 602 916 | 67 906 698 | |
| Vaihtuvat vastaavat | |||
| Pitkäaikaiset saamiset | 11 | 1 617 263 | 2 109 900 |
| Lyhytaikaiset saamiset | 12 | 3 428 255 | 2 724 010 |
| Rahat ja pankkisaamiset | 35 946 | 54 485 | |
| Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 5 081 464 | 4 888 395 | |
| VASTAAVAA YHTEENSÄ | 73 684 379 | 72 795 093 | |
| VASTATTAVAA | |||
| Oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 96 000 | 96 000 | |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 73 144 546 | 73 144 546 | |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -9 298 820 | -5 965 343 | |
| Tilikauden voitto (tappio) | 147 912 | -2 904 331 | |
| Oman pääoman ehtoinen laina | 1 500 000 | 1 500 000 | |
| Oma pääoma yhteensä | 13 | 65 589 638 | 65 870 872 |
| Vieras pääoma | |||
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 | 0 | |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 094 742 | 6 924 221 | |
| Vieras pääoma yhteensä | 14 | 8 094 742 | 6 924 221 |
| VASTATTAVAA YHTEENSÄ | 73 684 379 | 72 795 093 |
| EUR | Liitetieto | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Liiketoiminnan rahavirta | |||
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 147 912 | -2 904 331 | |
| Oikaisut voittoon (tappioon) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -62 950 | 2 070 911 | |
| Käyttöpääoman muutos | -53 491 | -548 545 | |
| Saadut osingot, korot ja muut rahoitustuotot | 7 | 95 678 | 86 922 |
| Maksetut korot ja muut rahoituskulut | 7 | -655 | -49 106 |
| Liiketoiminnan rahavirta | 126 494 | -1 344 148 | |
| Investointien rahavirta | |||
| Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin | 10 | -600 000 | -347 544 |
| Tytäryhtiöosakkeiden myynti | 10 | 0 | 1 971 490 |
| Tytäryhtiöiden pääoman palautukset | 10 | 0 | 1 200 000 |
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | 8, 9 | -128 291 | 0 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti | 8, 9 | 0 | 4 883 |
| Pitkäaikaisten vuokravakuuksien maksut | 11 | -25 807 | 0 |
| Investointien rahavirta | -754 099 | 2 828 829 | |
| Rahoituksen rahavirta | |||
| Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | 14 | 0 | -953 098 |
| Konsernisaamisten ja -velkojen muutos | 12, 14 | 609 065 | -688 024 |
| Rahoituksen rahavirta | 609 065 | -1 641 123 | |
| Rahavirta yhteensä | -18 540 | -156 443 | |
| Rahavarojen muutos | |||
| Rahavarat tilikauden alussa | 54 485 | 210 928 | |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 35 946 | 54 485 | |
| Rahavarojen muutos | -18 540 | -156 443 |
| EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Hallintopalveluveloitukset | 2 344 904 | 1 285 267 |
| Yhteensä | 2 344 904 | 1 285 267 |
| EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Suomi | 2 344 904 | 1 277 154 |
| Muu Eurooppa | 0 | 8 113 |
| Muu maailma | 0 | 0 |
| Yhteensä | 2 344 904 | 1 285 267 |
| EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liiketoimintakaupan myyntivoitto | 0 | 264 |
| Muut tuotot | 716 | 1 714 |
| Yhteensä | 716 | 1 978 |
| EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 0 | 0 |
| Ulkopuoliset palvelut | -30 960 | 0 |
| Yhteensä | -30 960 | 0 |
| EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Palkat ja palkkiot | 793 377 | 458 322 |
| Eläkekulut | 121 587 | 27 758 |
| Muut henkilösivukulut | 14 957 | 2 640 |
| Yhteensä | 929 921 | 488 720 |
| 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 | |
| Henkilöstön lukumäärä keskimäärin | ||
| tilikaudella | 8 | 7 |
| EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Toimitusjohtaja (1.8.2025 alkaen) | 158 710 | 0 |
| Hallituksen jäsenet | 225 500 | 289 500 |
| Yhteensä | 384 210 | 289 500 |
| EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 32 073 | 1 195 |
| Yhteensä | 32 073 | 1 195 |
| Aineettomat hyödykkeet | |
| Vuokrahuoneistojen perusparannusmenot | 5 vuotta |
| Aineelliset hyödykkeet | |
| Koneet ja kalusto | Menojäännöspoisto 25 % |
| EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
|---|---|---|
| Toimitilakulut | 18 720 | 0 |
| IT-kulut | 65 183 | 20 188 |
| Kalustokulut | 0 | 1 542 |
| Ajoneuvokulut | 6 806 | 0 |
| Matkakulut | 24 919 | 26 208 |
| Markkinointikulut | 14 895 | 21 574 |
| Vapaaehtoiset henkilösivukulut | 749 | 2 048 |
| Listayhtiökulut | 124 586 | 225 265 |
| Muut hallintokulut | 1 043 920 | 1 332 157 |
| Käyttöomaisuuden luovutustappiot | 0 | 1 107 997 |
| Yhteensä | 1 299 777 | 2 736 980 |
| EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Tilintarkastuspalvelut | 121 852 | 113 740 |
| Muut palvelut | 114 000 | 106 599 |
| Veroneuvonta | 0 | 0 |
| Yhteensä | 235 852 | 220 339 |
| EUR | 1.1.–31.12.2025 | 1.1.–31.12.2024 |
| Rahoitustuotot | ||
| Muut korko- ja rahoitustuotot | ||
| Muilta | 95 678 | 86 922 |
| Yhteensä | 95 678 | 86 922 |
| Rahoituskulut | ||
| Arvonalentumiset sijoituksista | ||
| konserniyhtiöihin | 0 | -1 000 000 |
| Korkokulut | ||
| Muille | -772 | -43 818 |
| Muut rahoituskulut | 117 | -7 786 |
| Yhteensä | -655 | -1 051 604 |
| Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | 95 023 | -964 682 |
| EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Vuokrahuoneiston perusparannusmenot | ||
| Hankintameno 1.1. | 0 | 28 059 |
| Lisäykset | 0 | 0 |
| Hankintameno 31.12. | 0 | 28 059 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | 0 | -27 287 |
| Poistot | 0 | -772 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset | ||
| 31.12. | 0 | -28 059 |
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 0 | 772 |
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 0 | 0 |
| EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Koneet ja kalusto | ||
| Hankintameno 1.1. | 0 | 31 727 |
| Lisäykset | 128 291 | 2 524 |
| Hankintameno 31.12. | 128 291 | 34 251 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | 0 | -26 421 |
| Poistot | -32 073 | -7 830 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset | ||
| 31.12. | -32 073 | -34 251 |
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 0 | 7 075 |
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 96 219 | 0 |
| EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Osuudet saman konsernin yrityksissä | ||
| Hankintameno 1.1. | 67 903 194 | 68 445 953 |
| Lisäykset | 600 000 | 7 666 569 |
| Vähennykset | 0 | -8 209 328 |
| Hankintameno 31.12. | 68 503 194 | 67 903 194 |
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 67 903 194 | 68 445 953 |
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 68 503 194 | 67 903 194 |
| EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä | ||
| Hankintameno 1.1. | 0 | 2 500 000 |
| Lisäykset | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | -2 500 000 |
| Hankintameno 31.12. | 0 | 0 |
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 0 | 0 |
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 0 | 0 |
| EUR | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Muut osakkeet ja osuudet | ||
| Hankintameno 1.1. | 3 504 | 3 504 |
| Lisäykset | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 |
| Hankintameno 31.12. | 3 504 | 3 504 |
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 3 504 | 3 504 |
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 3 504 | 3 504 |
| Omistusosuus | ||
| Tytäryhtiöt | Kotipaikka | 31.12.2025 (%) |
| Themis Holding Oy | Oulu | 100 % |
| Wetteri Yhtiöt Oy1 | Oulu | 100 % |
| Wetteri Auto Oy1 | Oulu | 100 % |
| Suvanto Trucks Oy | Turku | 100 % |
| Lahden Rekkapaja Oy | Lahti | 100 % |
| Autotalo Mobila Oy1 | Oulu | 100 % |
| Pohjois-Suomen Autotalot Oy1 | Oulu | 100 % |
| Wetteri Sweden AB | Ruotsi | 100 % |
| Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3 | Lahti | 100 % |
| Osakkuusyritykset | ||
| Turun Hydrauliikka-asennus Oy1 | Turku | 45 % |