743700TDB62DGAFROB242024-01-012024-12-31743700TDB62DGAFROB242023-01-012023-12-31743700TDB62DGAFROB242024-12-31743700TDB62DGAFROB242023-12-31743700TDB62DGAFROB242022-12-31743700TDB62DGAFROB242024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700TDB62DGAFROB242024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700TDB62DGAFROB242024-12-31sopra:InvestedUnrestrictedEquityFundMember743700TDB62DGAFROB242024-01-012024-12-31sopra:InvestedUnrestrictedEquityFundMember743700TDB62DGAFROB242024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700TDB62DGAFROB242024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700TDB62DGAFROB242024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700TDB62DGAFROB242024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700TDB62DGAFROB242024-12-31sopra:EquityLoanMember743700TDB62DGAFROB242024-01-012024-12-31sopra:EquityLoanMember743700TDB62DGAFROB242024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700TDB62DGAFROB242024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700TDB62DGAFROB242024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700TDB62DGAFROB242024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700TDB62DGAFROB242023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700TDB62DGAFROB242023-12-31sopra:InvestedUnrestrictedEquityFundMember743700TDB62DGAFROB242023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700TDB62DGAFROB242023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700TDB62DGAFROB242023-12-31sopra:EquityLoanMember743700TDB62DGAFROB242023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700TDB62DGAFROB242023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700TDB62DGAFROB242023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700TDB62DGAFROB242023-01-012023-12-31sopra:InvestedUnrestrictedEquityFundMember743700TDB62DGAFROB242023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700TDB62DGAFROB242023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700TDB62DGAFROB242023-01-012023-12-31sopra:EquityLoanMember743700TDB62DGAFROB242023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700TDB62DGAFROB242023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700TDB62DGAFROB242022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700TDB62DGAFROB242022-12-31sopra:InvestedUnrestrictedEquityFundMember743700TDB62DGAFROB242022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700TDB62DGAFROB242022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700TDB62DGAFROB242022-12-31sopra:EquityLoanMember743700TDB62DGAFROB242022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700TDB62DGAFROB242022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares
Graphics
Taloudellinen
katsaus
VUOSIKERTOMUS 2024
39

Graphics
Sisällys
Hallituksen toimintakertomus 41
Liiketoimintamalli 41
Toimintaympäris 41
Arvio tulevasta kehityksestä 42
Taloudellinen ohjeistus 42
Strategia 42
Liiketoiminnan kehittyminen ja
tuloksellisuus sekä taloudellinen tilanne 44
Varsinaisen yhtiökokouksen ja hallituksen
järjestäytymiskokouksen päätökset 49
Yhtiön organisaatio, johto ja tilintarkastajat 49
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
sekä palkitsemisraportti 50
Osake ja osakemarkkinat 50
Merkittävimmät riskit 54
Olennaiset tapahtumat tilikaudella 56
Olennaiset tapahtumat tilikauden
päättymisen jälkeen 57
Hallituksen esitys tilikauden tulosta
koskeviksi toimenpiteiksi 58
Taloudellista kehitystä kuvaavat

tunnusluvut 59
Osakekohtaiset tunnusluvut 60
Tunnuslukujen laskentakaavat 61
Tunnuslukujen täsmäytyslaskelmat 62
Kestävyysraportti 64
Yleiset tiedot 65
Ympäristötiedot 87
Sosiaaliset tiedot 99
Hallintotapaan liittyvät tiedot 106
Konsernitilinpäätös 107
Konsernin laaja tuloslaskelma 107
Konsernin tase 108
Konsernin rahavirtalaskelma 109
Laskelma konsernin oman pääoman
muutoksesta 110
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 112
1. Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet 112
2. Liiketoimintojen yhdistäminen 117
3. Lopetetut toiminnot ja myytävänä

olevat omaisuuserät 122
4. Liikevaihto 127
5. Toimintasegmentit 132
6. Liiketoiminnan muut tuotot 133
7. Materiaalit ja palvelut 134
8. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 134
9. Poistot ja arvonalentumiset 135
10. Liiketoiminnan muut kulut 136
11. Rahoitustuotot ja -kulut 137
12. Tuloverot 138
13. Osakekohtainen tulos 143
14. Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet 144
15. Arvonalentumistestaus 147
16. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 149
17. Vuokrasopimukset 152
18. Osuudet osakkuusyrityksissä 156
19. Muut osakkeet ja osuudet 157
20. Vaihto-omaisuus 157
21. Myyntisaamiset ja muut saamiset 159
22. Rahoitusvarat 162
23. Rahavarat 164
24. Oma pääoma 165
25. Rahoitusvelat 168
26. Rahoitusriskien ja pääoman hallinta 175
27. Ostovelat ja muut velat 180
28. Varaukset 181
29. Konsernirakenne 182
30. Lähipiiritapahtumat 183
31. Ehdolliset velat ja varat sekä

sitoumukset 186
32. Tulevilla tilikausilla sovellettavat uudet
ja muutetut IFRS-tilinpäätösstandardit 187
33. Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat 189
Emoyhtiön tilinpäätös 190
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset 198
Tilinpäätösmerkintä 199
Tilintarkastuskertomus 200
Kestävyysraportin varmennuskertomus 207
ESEF-tilinpäätöstä koskeva

tilintarkastajan varmennusraportti 209
VUOSIKERTOMUS 2024
40
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Hallituksen toimintakertomus
Liiketoimintamalli
Wetteri (jäljempänä ”Wetteri”, ”Wetteri-konserni” tai
”konserni”) on autoalan yrittäjäohjattu kasvuyhtiö, jolla
on kattava liiketoimintamalli uusien henkilö- ja hyöty-
ajoneuvojen myynnistä vaihtoautokauppaan, huolto-,
vauriokorjaamo- ja varaosapalveluihin sekä raskaan kaluston
liiketoimintaan. Wetterillä on Suomen laajin automerkkien
myynti- ja huoltoedustus henkilöautoissa ja raskaassa
kalustossa, yhteensä yli 40 merkkiedustusta.
Wetterin monimerkkistrategia ja kattava liiketoimintamalli
luo edellytykset yhtiön kannattavalle liiketoiminnalle ja
kasvulle läpi suhdanteiden. Yhtiön kokonaisvaltainen liike-
toimintamalli tukee orgaanista kasvua, tuo vakaata tulovirtaa
ja tasaa liiketoiminnan riskejä suhdannevaihteluissa.
Toimintaympäristö
Autokaupan vuosi 2024 oli haastava etenkin uuden auton
kaupalle. Autoalan tiedotuskeskuksen tilastojen mukaan
vuonna 2024 rekisteröitiin 74 072 uutta henkilöautoa. Määrä
jää 15,4 prosenttia vähäisemmäksi kuin edellisenä vuonna,
ja on kaukana viime vuosikymmenen tahdista. 2000-luvun
ensimmäisellä vuosikymmenellä Suomessa rekisteröitiin
keskimäärin yli 130 000 uutta henkilöautoa vuodessa. Pahin
vaikuttaisi kuitenkin olevan ohi ja vuodesta 2025 odotetaan
parempaa. Uusien autojen rekisteröintien odotetaan
kasvavan noin 10 % vuonna 2025 asiakastilausten oltua
loppuvuonna 2024 reilun 14 %:n kasvussa.
Kuorma-autojen rekisteröinnit jäivät myös reilusti
viimevuotista alemmalle tasolle. Vuonna 2024 rekisteröitiin
3 444 kuorma-autoa, mikä on 12,8 % vähemmän kuin
edellisenä vuonna. Sähkö- ja kaasukäyttöisten kuorma-au-
tojen osuus ensirekisteröidyistä kuorma-autoista kuitenkin
kasvoi, ja oli yhteensä 7,2 prosenttia vuonna 2024. Autoalan
mukaan vähäpäästöisten kuorma-autojen kasvuun vaikutti
etenkin hankintatuki, joka kuitenkin päättyi vuoden 2024
loppuun.
Käytettyjen autojen kauppa oli vilkkaampaa. Vuonna 2024
Suomessa tehtiin noin 618 000 käytetyn henkilöauton
kauppaa, joista hieman yli puolet autoliikkeissä. Auto-
liikkeiden käytettyjen henkilöautojen kauppa kasvoi
edellisvuoteen verrattuna noin 4,8 prosenttia. Pakettiautoja
myytiin käytettyinä noin 72 500, joista noin 42 prosenttia
autoliikkeiden kautta. Käytettyjen pakettiautojen kauppaa
autoliikkeistä käytiin noin 6,6 prosenttia edellisvuotta
enemmän.
ACEA:n (The European Automobile Manufacturers’
Association) mukaan uusien autojen rekisteröintien osalta
vuosi 2024 päättyi hienoiseen nousuun (+0,8 %) Euroopan
alueella. Espanjassa kasvu jatkui vakaana (7,1 %), mutta
uusien autojen markkinat Saksassa (-1 %) ja Ranskassa
(-3,2 %) kääntyivät laskuun. Täyssähköautojen suosio säilyi,
ja niiden osuus autokannasta oli 13,6 % vuonna 2024.
Uusien autojen toimitusaikojen palaaminen normaalita-
solle sekä korko- ja inflaatiokehityksen tasaantuminen
voivat lisätä kiinnostusta uuden auton hankintaan, mutta
käänne näkyy rekisteröinneissä viiveellä. Matalalla tasolla
pysytelleet ensirekisteröinnit ja kotimaan vanhentunut
autokanta luovat autokaupalle vahvaa kysyntäpotentiaalia
ja orgaanisen kasvun mahdollisuuksia lähivuosien aikana.
Markkinoille tulevat edullisemman hintaluokan ladattavat
autot voivat osaltaan lisätä uusien henkilöautojen kysyntää.
Kuluttajien luottamus on kuitenkin edelleen matalalla
tasolla.
Rakennusteollisuus ennustaa infrarakentamisen kasvua
vuoden 2025 aikana, kun valtion panostukset väyläinves-
tointeihin ja kunnossapitoon sekä investoinnin energiamur-
rokseen vauhdittavat toimialan kasvua. Infrarakentamisen
kasvu voi lisätä mm. htyajoneuvojen, raskaan kaluston ja
maansiirtokoneiden kysyntää.
Autoala käy globaalisti tarkasteltuna läpi suurta murrosta.
Murroksen vaikutuksesta autoalan toiminta keskittyy
VUOSIKERTOMUS 2024
41
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
suurempiin yksiköihin, joilla on pieniä toimijoita paremmat
edellytykset vastata mm. teknologian kehitystarpeisiin,
autoilun sähköistymisen luomiin investointipaineisiin
mm. autohuollon palveluissa ja digitaalisissa ratkaisuissa.
Tarvitaan kykyä vastata kiristyviin ympäristövaatimuksiin
ja raportointivelvoitteisiin, jakelutiemallien muutokseen ja
kuluttajakäyttäytymisen muutokseen. Toimintaympäristön
murros johtaa alan pienemmät ja keskisuuret toimijat
strategisen uudelleen arvioinnin äärelle, valinta tehdään
liiketoiminnan kehittämismahdollisuuksien ja tarvittavien
investointien näkökulmasta, toisaalta liiketoiminnan
myymisen tai lopettamisen näkökulmasta.
Arvio tulevasta kehityksestä
Uusien henkilö- ja pakettiautojen rekisteröintien odotetaan
kasvavan noin 10 % vuonna 2025. Korkotason lasku ja
inflaation hidastuminen voivat lisätä uusien autojen
kysyntää, kun kuluttajanluottamus vahvistuu. Ikääntynyt
autokanta luo lisäksi positiivista painetta kasvulle. Uusien
autojen parantunut saatavuus tukee osaltaan kysynnän
kasvua.
Wetteri on viime ja kuluvan vuoden aikana vahvistanut
merkkiedustuksiaan valtakunnallisesti, minkä arvioidaan
tukevan orgaanista kasvua. Vaihtoautokaupan odotetaan
jatkavan kasvuaan. Huoltotoiminnan odotetaan jatkavan
vahvana. Markkinoille tulee myös edullisempia uusia
sähköautomalleja, jolloin uusien autojen keskihinta tulee
laskemaan ja tämän arvioidaan vaikuttavan positiivisesti
kuluttaja-asiakkaiden kysyntään.
Yhtiö arvioi automarkkinan palaavan keskipitkällä
aikavälillä 100 000 vuosittaisen ensirekisteröinnin tahtiin.
Tällä arvioidaan olevan merkittävä vaikutus Wetterin
liikevaihtoon ja kannattavuuteen.
Taloudellinen ohjeistus
Wetterin taloudellinen ohjeistus vuodelle 2025 on seuraava:
Liikevaihto 510–540 miljoonaa euroa
Oikaistu liikevoitto 9–11 miljoonaa euroa.
Strategia
Autoalalla käynnissä oleva pudotuspeli on Wetterin
kasvun keskeinen ajuri, joka tulee vaikuttamaan yhtiön
kannattavuuteen positiivisesti seuraavien vuosien aikana.
Wetteri on voimakkaasti kasvuhakuinen yhtiö, joka kasvaa
yritysostoilla ja orgaanisesti. Wetteri hyötyy yrityskaup-
pojen myötä syntyvistä synergiahyödyistä, operatiivisesta
tehokkuudesta ja edullisemmasta kustannusrakenteesta.
Yrityskauppasuunnitelmassaan Wetteri keskittyy hyvin
johdettuihin toimijoihin, joiden liiketoimintamallit ja
kulttuuri sopivat osaksi yrittäjäohjattua Wetteriä, ja joilla on
vahva liiketoiminnan kehityspotentiaali. Näin varmistetaan,
että integraatioprosessit ovat sujuvia ja synergiahyödyt
saavutetaan. Orgaanista kasvua yhtiö tavoittelee mm.
rakentamalla valtakunnallisen vaihtokuorma-autojen
myyntiverkoston sekä avaamalla vaihtoautokeskuksia myös
henkilöautokaupassa. Merkkiedustusten vahvistamisella
yhtiö pyrkii saamaan entistä vahvemman position auto-
markkinassa, esim. uudet sähköistetyt autot kysytyimmissä
segmenteissä ja hintaluokissa ovat tästä esimerkki.
Yhtiön laaja-alainen liiketoimintamalli ja tarjoama se
näytöt kyvystä johtaa kasvua menestyksekkäästi antavat
yhtiölle vakaan pohjan kasvustrategian toimenpiteiden
toteuttamiselle. Wetterin liiketoimintamalli kattaa uusien
henkilö- ja hyötyajoneuvojen ja vaihtokuorma-autojen
myynnin, varaosa-, huolto- ja vauriokorjaamoliiketoiminnan
sekä vaihtoautokaupan. Yhtiö toimii myös raskaan kaluston
päällirakenneliiketoiminnassa. Kokonaisvaltainen liiketoi-
mintamalli luo laaja-alaisen pohjan orgaaniselle kasvulle eri
toimintasegmenteissä, tuo vakaata tulovirtaa eri lähteistä
sekä tasaa liiketoiminnan riskejä suhdannevaihteluissa.
Wetterillä on Suomen laajin automerkkien edustus, yhteensä
yli 40 huolto- ja myyntiedustusta. Monimerkkiedustus on
strateginen vahvuus, jonka ansiosta yhtiöllä on ainutlaa-
tuinen markkinapositio useimmissa Suomen suosituimmista
automerkeistä sekä automyynnissä että huoltopalveluiden
tarjoajana. Yhtiössä on poikkeuksellisen laaja automerkki-
kohtainen asiantuntemus, millä on suuri merkitys asiakaslo-
jaliteetin rakentumisessa, lisäksi se on etu jakelutiemallien
murroksessa. Wetterin valtakunnallinen läsnäolo tekee
yhtiöstä kiinnostavan kumppanin maahantuojille, ja merkki-
kattavuutta on mahdollista edelleen kasvattaa.
Wetteri on sitoutunut vastuulliseen ja kestävään liiketoimin-
taan ja on tunnistanut oman toimintansa vaikutukset toimin-
taympäristöön sekä toimintaympäristön vaikutukset yhtiön
liiketoimintaan. Wetteri pyrkii Green deal -sitoumuksensa
mukaisesti lisäämään tietoisuutta vähäpäästöisestä
autoilusta, samalla yhtiö sitoutuu vähentämään oman
toimintansa päästöjä. Wetterille strategisesti merkittä
huoltoliiketoiminta on varsin työvoimaintensiivistä, ja
VUOSIKERTOMUS 2024
42
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
siksi yhtiölle on tärkeää panostaa mm. työhyvinvoinnin ja
työturvallisuuden kehittämiseen sekä työuran mittaisen
työkyvyn tukemiseen.
STRATEGIAN EDISTÄMINEN VUONNA 2024
Lokakuussa 2023 Wetteri tiedotti ostavansa Osuuskauppa
Suur-Savon autoliiketoiminnan, kaupan täytäntöönpano
tapahtui 1.1.2024. 11.12.2023 Wetteri tiedotti, että se ostaa
Suvanto Trucks Oy:n 100-prosenttisella osakevaihdolla
ja aikoo rakentaa valtakunnallisen käytettyjen autojen
myyntiverkoston. Suvanto Trucks Oy:n yrityskauppa pantiin
täytäntöön 29.2.2024.
Kesäkuussa Wetteri kertoi vahvistavansa raskaan kaluston
päällirakenneliiketoimintaa ostamalla Lahden Rekkapaja
Oy:n koko osakekannan. Kauppa toteutettiin lähes kokonai-
suudessaan osakevaihdolla. Heinäkuussa Wetteri tiedotti
myös Sports Car Centerin Lempäälän toimipisteen liiketoi-
minnan ostamisesta. Liiketoimintakaupan myötä Wetteri voi
monipuolistaa toimintakonseptiaan merkittävällä markki-
na-alueella. Kaupassa Wetterille siirtyi myös Volvo-huolto.
Lokakuun alussa Wetteri osti Autoliike Rinta-Joupin Kia- ja
Mitsubishi-liiketoiminnan Oulussa, Porissa ja Rovaniemellä.
Kaupan mtä Wetteri on yksi Suomen suurimmista
Kia-jälleenmyyjistä.
Merkkiedustusten laajeneminen on orgaanisen kasvun
tekijä: Laajemmalla edustuksella on mahdollista vastata
hyvin erilaisten asiakassegmenttien tarpeisiin, ja Wetterillä
on merkittävä markkinaosuus useimmissa suosituimmissa
automerkeissä. Heinäkuussa Wetteri kertoi laajenevasta Kia-
ja Mitsubishi-edustuksesta sekä uusista kiinalaismerkkien
edustuksista, kun Skywell, Seres ja DFSK tulevat Wetterin
valikoimiin. Lisäksi kerrottiin uuden edustussopimuksen
solmimisesta Voyah- ja Dongfeng-merkkejä koskien.
Keväällä 2024 Wetteri käynnisti tehostamisohjelman kannat-
tavuuden parantamiseksi ja kustannusten säästämiseksi.
Tehostamisohjelma sisältää toimenpiteitä mm. toimintojen
uudelleen organisoimiseksi ja hallinnon tehostamiseksi.
Toimitilojen osalta on tutkittu mahdollisuuksia yhdistää
toimintoja ja tilojen käyttöä on tehostettu. Wetteri toimii 40
toimipisteessä ja vuokrakulut ovat vuositasolla 10 miljoonaa
euroa. Työvoiman käyttöä on sopeutettu toimipaikoittain ja
päällekkäisiä tehtäviä on lakkautettu.
Marraskuussa Wetteri tiedotti myyvänsä raskaan kaluston
liiketoimintaa harjoittavan tytäryhtiönsä Wetteri Power Oy:n
ruotsalaiselle Persson Invest Ab:lle. Kaupan ehdot täyttyivät
ja kauppa vahvistui 1.1.2025. Kaupan myötä Wetteri
konsernista poistui Volvo ja Renault kuorma-autojen myynti
sekä huolto. Wetteri jatkaa vahvaa panostusta käytettyjen
kuorma-autojen kauppaan, huoltoon ja kuorma-autojen
päällirakenteiden valmistukseen. Yrityskauppa vahvistaa
yhtiön omavaraisuutta ja antaa erinomaiset mahdollisuudet
kehittää ja kasvattaa sekä henkilöautoliiketoimintaa
että raskaan kaluston liiketoimintaa mm. strategisin
yritysjärjestelyin.
VUOSIKERTOMUS 2024
43
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Liiketoiminnan kehittyminen ja tuloksellisuus sekä taloudellinen tilanne
Taloudellista kehitystä kuvaavat keskeiset tunnusluvut
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024
1
1.1.–31.12.2023
1
Muutos 24.2.–31.12.2022
1
Liikevaihto 514 519 443 287 16 % 191 825
Käyttökate (EBITDA) 17 638 21 009 -16 % 6 172
Käyttökate liikevaihdosta, % 3 % 5 % 3 %
Oikaistu käyttökate
2
20 663 24 918 -17 % 9 788
Oikaistu käyttökate liikevaihdosta, % 4 % 6 % 5 %
Liikevoitto (-tappio) (EBIT) -188 5 351 -104 % -2 279
Liikevoitto (-tappio) liikevaihdosta, % 0 % 1 % -1 %
Oikaistu liikevoitto
2
5 088 12 030 -58 % 3 322
Oikaistu liikevoitto liikevaihdosta, % 1 % 3 % 2 %
Voitto (tappio) ennen veroja -12 063 -3 824 215 % -4 367
Voitto (tappio) ennen veroja liikevaihdosta, % -2 % -1 % -2 %
Tilikauden voitto (tappio) -7 139 -4 049 76 % -3 834
Tilikauden voitto (tappio) liikevaihdosta, % -1 % -1 % -2 %
Jatkuvien toimintojen osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR) -0,10 -0,06 -0,06
Jatkuvien toimintojen osakekohtainen tulos, laimennusvaikutuksella
oikaistu (EUR) -0,10 -0,06 -0,06
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR) -0,05 -0,03 -0,05
Osakekohtainen tulos, laimennusvaikutuksella oikaistu (EUR) -0,05 -0,03 -0,05
Oman pääoman tuotto (ROE), % -30 % -13 % -25 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % -15 % -9 % -11 %
Omavaraisuusaste, % 15 % 16 % 20 %
Maksuvalmius, % 74 % 83 % 85 %
Henkilöstön lukumäärä keskimäärin tilikaudella 1 016 926 622
Uusien henkilöautojen laskutus (kpl) 3 472 3 322 1 394
Uusien kuorma-autojen laskutus (kpl) 143 181 143
Käytettyjen henkilöautojen laskutus (kpl) 9 082 5 764 3 280
Käytettyjen kuorma-autojen laskutus (kpl) 406 114 51
Uusien henkilöautojen tilaukset (kpl) 3 647 2 862 1 916
Uusien kuorma-autojen tilaukset (kpl) 186 127 89
Henkilöautojen tilauskanta tilikauden lopussa 36 606 57 343 82 700
Kuorma-autojen tilauskanta tilikauden lopussa 21 743 13 655 20 100
Henkilöautokorjaamon myydyt tunnit 349 404 319 562 109 342
Kuorma-autokorjaamon myydyt tunnit 113 750 110 759 74 514
1
Tilikausien 2024, 2023 ja 2022 taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut
sisältävät sekä konsernin jatkuvat, että lopetetut toiminnot ellei tunnusluvun
nimestä muuta käy ilmi. Vuoden 2024 ensimmäisellä puolikkaalla myyty
koulutusliiketoiminta ja tilikauden 2024 päättymisen jälkeen myyty
tytäryhtiö Wetteri Power Oy on esitetty konsernitilinpäätöksessä lopetettuina
toimintoina. Lopetettujen toimintojen tuloslaskelman erät on esitetty
konsernin tilikauden laajalla tuloslaskelmalla osana konsernin lopetettujen
toimintojen voittoa (tappiota) erillään konsernin jatkuvien toimintojen
tuloslaskelman eristä. Myös vertailukauden tuloslaskelman esittämistapa on
oikaistu vastaamaan tätä esittämistapaa.
2
Oikaistussa käyttökatteessa ja liikevoitossa ei huomioida konsernin
käyttökatteen ja liikevoiton vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä, kuten
merkittäviä kertaluonteisia tuotto- ja kulueriä sekä hankintalaskelmilla
tehdyistä omaisuuserien käyvän arvon taseeseen merkitsemisistä kirjattuja
poistoja. Oikaistun käyttökatteen ja liikevoiton tarkoitus on parantaa
konsernin käyttökatteen ja liikevoiton vertailukelpoisuutta kausien välillä.
Oikaistun käyttökatteen ja liikevoiton täsmäytyslaskelmat ovat taloudellisen
katsauksen sivulla 62.
VUOSIKERTOMUS 2024
44
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
KONSERNIN LIIKEVAIHTO JA TULOS
Konsernin tilikauden liikevaihto oli 514,5 (443,3) miljoonaa
euroa, kasvua edellisvuoteen oli 16 prosenttia. Tilikauden
käyttökate oli 17,6 (21,0) miljoonaa euroa. Oikaistu
käyttökate oli 20,7 (24,9) miljoona euroa, liikevoitto -0,2 (5,4)
miljoonaa euroa ja oikaistu liikevoitto 5,1 (12,0) miljoonaa
euroa.
Tilikauden liikevaihtoa kasvattivat Autotalo Hartikaisen
vertailukauden 2023 maaliskuussa, AutoPalinin vertai-
lukauden 2023 kesäkuussa ja Osuuskauppa Suur-Savon
autoliiketoiminnan tammikuussa 2024 toteutuneet liiketoi-
mintakaupat, sekä maaliskuussa 2024 toteutunut Suvanto
Trucks Oy:n hankinta ja kesäkuussa 2024 toteutunut Lahden
Rekkapaja Oy:n hankinta. Lisäksi yhtiö avasi Vantaalle
uuden vaihtoautokaupan suurmyymälän ja osti Sports
Car Centerin Lempäälän liiketoiminnan elokuussa 2024
sekä Rinta-Joupin autoliikkeen Kia- ja Mitsubishi-liiketoi-
minnan Oulussa, Porissa ja Rovaniemellä lokakuussa 2024.
Tilikauden liikevaihtoa ja -tulosta heikensivät erityisesti
heikko uusien autojen markkinatilanne.
KONSERNIN TASE, RAHOITUSASEMA JA INVESTOINNIT
Konsernin taseen loppusumma tilikauden lopussa oli
223,1 (214,3) miljoonaa euroa, josta omaa pääomaa oli 32,5
(33,9) miljoonaa euroa. Pitkäaikaista velkaa oli 47,0 (50,8)
miljoonaa euroa, josta vuokrasopimusvelkaa oli 38,0 (38,6)
miljoonaa euroa. Lyhytaikaista velkaa oli tilikauden lopussa
143,6 (129,6) miljoonaa euroa, josta ostovelkojen ja muiden
velkojen osuus oli 53,5 (42,5) miljoonaa euroa ja vuokrasopi-
musvelkojen osuus 10,6 (8,8) miljoonaa euroa. Nettokäyttö-
pääoma tilikauden lopussa oli 51,0 (64,3) miljoonaa euroa.
Vaihto-omaisuuden määrä oli 86,7 (77,8) miljoonaa euroa.
Omavaraisuusaste tilikauden lopussa oli 15 (16) prosenttia.
Konsernilla oli korollista velkaa tilikauden lopussa
seuraavasti: vuokrasopimusvelkoja 48,5 (47,4) miljoonaa
euroa, rahoituslaitoslainoja 13,6 (22,2) miljoonaa euroa,
konsernin vuodenvaihteessa yhteensä 18,5 (13,8) miljoonan
tililimiiteistä käytössä olevaa saldoa 13,3 (11,8) miljoonaa
euroa, pääomalainoja 5,5 (5,7) miljoonaa euroa, vaihto-
velkakirjalainoja 2,0 (2,0) miljoonaa euroa, TyEL-lainoja
0,0 (0,8) miljoonaa euroa, tuotekehityslainoja 0,0 (0,3)
miljoonaa euroa, muita lainoja 0,2 (0,2) miljoonaa euroa,
johdannaisinstrumentteja 0,1 (0,2) miljoonaa euroa,
käytettyjen autojen kaupintavarastolimiiteistä käytössä 26,3
(24,7) miljoonaa euroa, esittelyautojen myynti- ja takaisin-
vuokrausjärjestelylimiiteistä käytössä 17,5 (15,8) miljoonaa
euroa ja muita rahoitusvelkoja 1,3 (1,4) miljoonaa euroa.
Korollista velkaa oli tilikauden lopussa yhteensä 128,3 (132,5)
miljoonaa euroa. Korolliset velat ilman vuokrasopimusvel-
koja, käytössä olevaa kaupintavarastolimiittiä ja käytössä
olevaa myynti- ja takaisinvuokrauslimiittiä olivat yhteensä
36,0 (44,6) miljoonaa euroa.
Tilikauden liiketoiminnan rahavirta oli 20,7 (11,0)
miljoonaa euroa ja koko rahavirta 0,7 (-0,3) miljoonaa
euroa. Investoinnit olivat tilikaudella noin 2,5 (2,6)
miljoonaa euroa. Investoinneista 0,6 miljoonaa euroa liittyi
eri automerkkien luovutustiloihin ja showroomeihin ja
0,2 miljoonaa euroa Kajaanin vauriokorjaamon energia-
tehokkaaseen automaalaamoon. Loput investoinneista
kohdistuivat pääasiassa autoliikkeiden kalustoon.
Rahoitusjärjestelyt
Huhtikuussa 2024 Wetteri uudelleenneuvotteli konserniin
kuuluvan Themis Holding Oy -alakonsernin ja Nordea Bank
Oyj:n sekä Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varman
väliseen rahoitussopimukseen sisältyvistä kovenanttieh-
doista. Tilikauden lopussa rahoitussopimuksen alainen
rahoitus sisältää 13,1 miljoonan euron pankkilainat ja
13,3 miljoonan euron tililimiitin. Uudelleenneuvottelujen
lopputuloksensa rahoitussopimuksen kovenanttiehtoja
muutettiin siten, että Themis Holding Oy -alakonsernin 12
kuukauden käyttökatteella jaetun korollisen nettovelan tulee
olla 30.6.2024 korkeintaan 4,60x, 31.12.2024 korkeintaan
4,20x ja 30.6.2025 ja sen jälkeen tulevina mittausajankoh-
tina korkeintaan 1,50x, ja oikaistun omavaraisuusasteen
30.6.2024 vähintään 25 prosenttia, 31.12.2024 vähintään 26
prosenttia ja 30.6.2025 ja sen jälkeen tulevina mittausajan-
kohtina vähintään 35 prosenttia. Wetteri-konsernin oikaistun
omavaraisuusasteen tulee puolestaan olla 30.6.2024
vähintään 19 prosenttia, 31.12.2024 vähintään 19,5 prosenttia
ja 30.6.2025 ja sen jälkeen tulevina mittausajankohtina
vähintään 30 prosenttia. Lisäksi Keskinäinen Työeläkeva-
kuutusyhtiö Elo korvasi Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö
Varman rahoitussopimuksessa ja konserni uudelleen rahoitti
Varman 4,8 miljoonan euron lainan vastaavansuuruisella
lainalla Elolta. Uuden lainan maturiteetti on noin kolme
vuotta lainan nostosta ja lainaa lyhennetään puolivuosittain
seuraavin maksuerin: 0,75 miljoonaa euroa 7.9.2024,
7.3.2025 ja 7.9.2025, 0,8 miljoonaa euroa 7.3.2026, ja 0,85
miljoonaa euroa 7.9.2026 ja 7.3.2027. Lainan marginaali on
3,95 prosenttia.
VUOSIKERTOMUS 2024
45
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Osuuskauppa Suur-Savon kanssa tilikaudella 1.1.2024
täytäntöön pannun liiketoimintakaupan yhteydessä
konsernin käytettävissä olevat rahoitusyhtiöiden konsernille
myöntämät ajoneuvojen kaupintavarastolimiitit nousivat
15,7 miljoonalla eurolla. Suvanto Trucks Oy:n hankinnan
myötä konserni sai myös käyttöönsä 1,0 miljoonan euron
Suvanto Trucks Oy:lle myönnetyn ajoneuvojen myynti- ja
takaisinvuokrausjärjestelyjä koskevan limiitin. Tilikauden
lopussa konsernilla oli näin käytettävissään yhteensä 47,9
miljoonan euron kaupintavarastolimiitit ja yhteensä 25,6
miljoonan euron ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokra-
usjärjestelyjä koskevat limiitit, joiden rajoissa konserni
voi tarjota varastossaan olevia ajoneuvoja ostettavaksi
rahoitusyhtiöiden kaupintavarastoon tai asettaa ajoneuvoja
myynti- ja takaisinvuokraustapahtuman kohteeksi.
Suvanto Trucks Oy:n hankinnan myötä konserni otti
tilikaudella 29.2.2024 vastattavakseen 0,8 miljoonan euron
jäljellä olevan lainapääoman Nordea Bank Oyj:n Suvanto
Trucks Oy:lle myöntämästä lainasta. Lainan laina-aika
päättyy 21.12.2025 ja lainaa lyhennetään tasalyhenteisesti
kolmen kuukauden välein 0,1 miljoonan euron maksuerissä.
Lainan marginaali on 2,50 prosenttia. Kaupan myötä
konserni sai käyttöönsä myös 4,5 miljoonan euron Nordea
Bank Oyj:n Suvanto Trucks Oy:lle myöntämän tililimiitin.
Tililimiitistä maksetaan sekä korkoa, että 0,75 prosentin
limiittiprovisiota. Tililimiitin koron marginaali on 1,35
prosenttia.
Lahden Rekkapaja Oy:n ja Kiinteistö Oy Lahden Konekatu
3:n hankinnan myötä konserni otti lisäksi tilikaudella
28.6.2024 vastattavakseen 0,2 miljoonan euron jäljellä olevan
lainapääoman Nordea Bank Oyj:n yhtiöille myöntämästä
lainasta. Lainan laina-aika päättyy 30.8.2026 ja lainaa
lyhennetään tasalyhenteisesti kerran kuussa noin 0,006
miljoonan euron maksuerissä. Lainan marginaali on 2,38
prosenttia. Kaupan myötä konserni sai käyttöönsä myös 0,7
miljoonan euron Nordea Bank Oyj:n yhtiöille myöntämän
tililimiitin. Tililimiitistä maksetaan sekä korkoa, että 1,1
prosentin limiittiprovisiota. Tililimiitin koron marginaali on
1,9 prosenttia.
Tilikauden lopussa 31.12.2024 konserni maksoi pois
Nordea Bank Oyj:n pankkilainojaan 2 miljoonalla eurolla
ja tilikauden päättymisen jälkeen 2.1.2025 4,8 miljoonalla
eurolla. Konserni lisäksi maksoi 2.1.2025 pois 8,0 miljoonan
euron edestä tililuottojaan. Ennen suoritusta konsernilla oli
käytettävissään 18,5 miljoonan euron tililuotot. Suorituksen
jälkeen konsernin käytettävissä olevat tililuotot ovat 10,5
miljoonaa euroa.
Pääomalainat
Konsernilla on 5,5 miljoonaa euroa osakeyhtiölain 12.
luvun 1. §:n mukaista pääomalainaa Simula Invest Oy:ltä
ja PM Ruukki Oy:ltä. Pääomalainat on nostettu osana
2022 täytäntöön pannun Wetteri Yhtiöt Oy:n osakekaupan
rahoitusjärjestelyä. Pääomalainojen tilinpäätöshetken
kirjanpitoarvo on 5,5 (5,7) miljoonaa euroa ja se sisältää 0,0
(0,2) miljoonaa euroa lainoille kertynyttä maksamatonta
korkokulua.
Lainoille on alun perin sovittu kiinteä yhden prosentin
korko, mutta korko on nostettu 5.4.2023 vastaamaan
kahdeksan prosentin markkinaehtoista korkoa takautuvasti
1.1.2023 lukien. Lainat on maksettava takaisin vaadittaessa,
mutta takaisinmaksuehdosta riippumatta velkojat ovat
sitoutuneet antamansa erillisen sitoumuksen mukaisesti
olemaan vaatimatta lainojen takaisinmaksua 30.6.2025
saakka, elleivät velkojat ja velallinen toisin sovi. Lainojen
pääoma ja korko saadaan maksaa velallisen selvitystilassa
ja konkurssissa vain kaikkia muita velkoja huonommalla
etuoikeudella. Pääoma saadaan muutoin palauttaa ja korkoa
maksaa vain siltä osin kuin velallisen vapaan oman pääoman
ja kaikkien pääomalainojen määrä maksuhetkellä ylittää
sen viimeksi päättyneeltä tilikaudelta vahvistettavan tai sitä
uudempaan tilinpäätökseen sisältyvän taseen mukaisen
tappion määrän. Pääoman tai koron maksamisesta ei anneta
vakuutta. Tämän lisäksi konsernin, Nordea Bank Oyj:n ja
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elon väliseen rahoitus-
sopimukseen sisältyy ehto, jonka mukaan lainojen pääoman
palauttaminen ja koron maksaminen edellyttää pankin
suostumuksen.
Konsernilla on myös E. Hartikainen Oy:n 2023 antama 2,0
miljoonan euron suuruinen vaihtovelkakirjalaina, joka
on ehdoiltaan osakeyhtiölain 12. luvun 1 §:n tarkoittaman
pääomalainan mukainen. Laina on koroton ja lainan
pääoma saadaan maksaa velallisen selvitystilassa ja
konkurssissa vain kaikkia muita velkoja huonommalla
etuoikeudella. Pääoma saadaan muutoin palauttaa vain
siltä osin kuin velallisen vapaan oman pääoman ja kaikkien
pääomalainojen määrä maksuhetkellä ylittää velallisen
viimeksi päättyneeltä tilikaudelta vahvistettavan tai sitä
uudempaan tilinpäätökseen sisältyvän taseen mukaisen
tappion määrän. Pääoman maksamisesta ei anneta vakuutta.
Laina on voimassa toistaiseksi.
VUOSIKERTOMUS 2024
46
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Vaihtovelkakirjalainaan sisältyy osakeyhtiölain 10. luvun
1. §:ssä tarkoitettu velkojalle vastikkeetta annettu erityinen
oikeus, jonka mukaisesti velkojalla on oikeus vaihtaa
velkakirja Wetteri Oyj:n uusiin osakkeisiin ilmoittamalla
tästä kirjallisesti yhtiön hallitukselle ja esittämällä
lainasopimus tarpeellisten merkintöjen tekemistä varten.
Vaihtoaika alkoi lainan nostamisesta ja on voimassa lainan
voimassaoloajan niin kauan kuin lainan pääomaa on
maksamatta. Kunkin velkakirjan vaihdossa merkittävän
osakkeen merkintähinta on yhtiön osakkeen keskikurssi
konversiovaatimuspäivänä vähennettynä viiden prosentin
alennuksella. Keskikurssilla tarkoitetaan kaupankäynti-
painotettua 30 edellisen kaupankäyntipäivän keskikurssia
laskettuna kaupankäynnin päätyttyä vaatimuksen esittä-
mispäivänä Helsingin Pörssissä. Lainan vaihto osakkeisiin
suoritetaan siten, että vaihdettavaa pääomaa vastaan
annetaan kyseistä summaa vastaava määrä Wetteri Oyj:n
uusia osakkeita edellä mainittua merkintähintaa käyttäen.
Merkintähinta kirjataan sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastoon. Velkoja on merkinnyt osakkeet ennakollisesti
lainasopimuksen allekirjoituksin eikä siten erillistä
merkintälistaa ole. Sopimuksen perusteella merkittävien
osakkeiden merkintähinta maksetaan osakkeisiin
vaihtamisen yhteydessä kuittaamalla laina kokonaan
takaisinmaksetuksi.
Lähipiirilainat
Konsernilla on 5,5 miljoonaa euroa lainaa konsernin
lähipiiriin kuuluvilta Aarne Simulan määräysvaltayhteisöltä
Simula Invest Oy:ltä ja Markku Kankaalan määräysvalta-
yhteisöltä PM Ruukki Oy:ltä. Lainat ovat osakeyhtiölain 12.
luvun 1. §:n mukaisia pääomalainoja. Lainoista on kerrottu
tarkemmin edellä pääomalainoista kertovassa kappaleessa.
Konsernilla on lisäksi 0,2 miljoonaa euroa vuonna 2023
nostettua lainaa Markku Kankaalan lähipiiriin kuuluvalta
taholta. Lainalle maksetaan korkoa, joka muodostuu
12 kuukauden Euribor-korosta lisättynä 4,5 prosentin
marginaalilla. Laina erääntyy maksettavaksi vaadittaessa.
Laina on kuitenkin alisteinen konsernin Nordea Bank Oyj:n
myöntämälle rahoitukselle ja lainan eräännyttäminen
edellyttää Nordea Bank Oyj:n suostumuksen. Lainan
tilinpäätöshetken kirjanpitoarvo on 0,2 miljoonaa euroa.
TOIMINTASEGMENTIT
Henkilöautot-toimintasegmentti
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023 Muutos
Jatkuvat ja
lopetetut toiminnot
Liikevaihto 327 796 284 456 15 %
Käyttökate (EBITDA) -1 202 4 235 -128 %
Oikaistu käyttökate -438 5 070 -109 %
Liikevoitto (EBIT) -7 967 -2 491 -
Oikaistu liikevoitto -5 584 77 -
Jatkuvat toiminnot
Liikevaihto 327 796 284 456 15 %
Käyttökate (EBITDA) -2 056 3 656 -156 %
Oikaistu käyttökate -1 292 4 491 -129 %
Liikevoitto (EBIT) -8 821 -3 070 -
Oikaistu liikevoitto -6 438 -502 -
Henkilöautot-toimintasegmentin liikevaihto oli tilikaudella
327,8 (284,5) miljoonaa euroa ja kasvoi 15 prosenttia
vertailukauden liikevaihtoon verrattuna. Liikevaihdon
kasvuun vaikuttivat toteutuneiden liiketoimintakauppojen
lisäksi vaihtoautokaupan vilkastuminen. Käyttökate painui
tappiolle ja oli tilikaudella -1,2 miljoonaa euroa. Alkuvuonna
valmistajat uudelleen hinnoittelivat sähköautoja, ja tämä
vaikutti varastossa olleiden ja esittelyautojen katteeseen.
Samaan aikaan myös kuluttajakysyntä oli alhaalla. Uusien
henkilöautojen kappalemääräinen laskutus tilikaudella
oli 3 472 (3 322) autoa ja kasvoi 5 prosenttia edelliseen
vuoteen verrattuna. Uusien autojen tilauskannan arvo oli
tilikauden lopussa 36,6 (57,3) miljoonaa euroa. Tilauskannan
kappalemäärä tilikauden lopussa oli 734 (1 099) autoa.
Käytettyjen autojen kappalemääräinen laskutus tilikaudella
oli 9 082 (5 764) autoa, kasvua oli 58 prosenttia edellisvuo-
teen verrattuna.
Raskas kalusto -toimintasegmentti
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023 Muutos
Jatkuvat ja
lopetetut toiminnot
Liikevaihto 83 232 67 846 23 %
Käyttökate (EBITDA) 4 887 4 809 2 %
Oikaistu käyttökate 5 501 5 441 1 %
Liikevoitto (EBIT) 2 234 2 596 -14 %
Oikaistu liikevoitto 3 043 3 682 -17 %
Jatkuvat toiminnot
Liikevaihto 18 448 0 -
Käyttökate (EBITDA) -243 0 -
Oikaistu käyttökate 355 0 -
Liikevoitto (EBIT) -1 040 0 -
Oikaistu liikevoitto -416 0 -
Raskas kalusto -segmentin liikevaihto kasvoi 23 prosenttia
edellisvuodesta ja oli 83,2 (67,8) miljoonaa euroa. Uusia
kuorma-autoja laskutettiin tilikaudella 143 kappaletta,
kun edellisvuonna uusien kuorma-autojen laskutus oli 181
VUOSIKERTOMUS 2024
47
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
kappaletta. Vaihtokuorma-autoja laskutettiin 406 kappaletta,
kun vuonna 2023 vaihtokuorma-autoja laskutettiin 114
kappaletta. Määrän vahvan kasvun taustalla on 29.2.2024
Wetteri-konserniin liitetty Suvanto Trucks Oy, jonka
vaihtokuorma-autojen laskutus maalis-joulukuussa oli 273
kappaletta.
Uusia kuorma-autoja tilattiin vuoden 2024 aikana 186
(127) kappaletta, joka on 59 kappaletta enemmän kuin
edellisvuonna. Tilauskannan arvo tilikauden lopussa oli
21,7 (13,7) miljoonaa euroa. Tytäryhtiö Wetteri Power Oy:n
Volvo- ja Renault kuorma-autojen markkinaosuus mark-
kina-alueella joulukuun lopussa oli 33,3 (38,8) prosenttia.
Tilikauden päättyessä huoltosopimussalkun arvo oli 24,4
(21,0) miljoonaa euroa. Huoltosopimuskattavuus oli 97 (92,1)
prosenttia.
Tilikauden viimeisellä kvartaalilla Wetteri tiedotti myyvänsä
Wetteri Power Oy:n ruotsalaiselle Persson Invest Ab:lle.
Kauppa täytäntöön pantiin tilikauden päättymisen jälkeen
1.1.2025. Kaupan mtä konsernista poistui Volvo ja Renault
kuorma-autojen myynti sekä huolto. Konsernitilinpäätök-
sessä Wetteri Power Oy:n tuloslaskelman erät on esitetty
osana konsernin lopetettujen toimintojen tilikauden tulosta
(3. Lopetetut toiminnot ja myytävänä olevat omaisuuserät).
Vertailukauden tiedot on oikaistu samaa esittämistapaa
vastaavaksi. Konserni jatkaa käytettyjen kuorma-autojen
kauppaa, huoltoa ja kuorma- autojen päällirakenteiden
valmistusta Raskas kalusto -segmentin alla.
Huoltopalvelut-toimintasegmentti
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023 Muutos
Jatkuvat ja
lopetetut toiminnot
Liikevaihto 97 581 76 040 28 %
Käyttökate (EBITDA) 13 443 10 534 28 %
Oikaistu käyttökate 14 773 12 654 17 %
Liikevoitto (EBIT) 5 146 3 151 63 %
Oikaistu liikevoitto 6 884 5 680 21 %
Jatkuvat toiminnot
Liikevaihto 97 581 76 040 28 %
Käyttökate (EBITDA) 11 861 8 872 34 %
Oikaistu käyttökate 13 191 10 992 20 %
Liikevoitto (EBIT) 3 564 1 489 139 %
Oikaistu liikevoitto 5 302 4 018 32 %
Huoltopalvelut-toimintasegmentin liikevaihto oli tilikaudella
97,6 (76,0) miljoonaa euroa ja kasvoi 28 prosenttia edellisestä
vuodesta. Huolto- ja korjaamotyötunteja myytiin vuonna
2024 yhteensä 349 404 (319 562) tuntia, mikä oli 9 prosenttia
enemmän. Euromääräinen huollon työlaskutus nousi 17
prosenttia edellisestä vuodesta. Autoilun sähköistyminen
näkyy huoltotoiminnassa automerkkispesifin osaamisen
kysynnän kasvuna ja sitä kautta asiakaslojaliteetin kasvuna.
Varaosamyynti kasvoi 15 prosenttia edelliseen vuoteen
verrattuna. Varaosamyynti kasvoi rinnan huoltotoiminnan
kanssa, lisäksi uusien autojen varustelu kasvatti varaosien
kysyntää.
Toimintasegmenteille kohdistamattomat erät
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023 Muutos
Jatkuvat ja
lopetetut toiminnot
Liikevaihto 5 911 14 945 -60 %
Käyttökate (EBITDA) 510 1 430 -64 %
Oikaistu käyttökate 828 1 753 -53 %
Liikevoitto (EBIT) 398 2 095 -81 %
Oikaistu liikevoitto 744 2 591 -71 %
Jatkuvat toiminnot
Liikevaihto 3 469 4 160 -17 %
Käyttökate (EBITDA) 513 1 142 -55 %
Oikaistu käyttökate 831 1 465 -43 %
Liikevoitto (EBIT) 439 2 116 -79 %
Oikaistu liikevoitto 764 2 447 -69 %
Toimintasegmenteille kohdistamattomat erät sisältävät
konsernin Kuusamon huoltoasemaliiketoiminnan,
konsernin hallinnon ja muita toimintasegmenteille kohdis-
tamattomia eriä. Toimintasegmenteille kohdistamattomissa
erissä on esitetty aikaisemmin myös Suomessa koulutus-
liiketoimintaa harjoittavat konserniyhtiöt Management
Institute of Finland MIF Oy ja Tieturi Oy, joiden myyntiai-
keista Wetteri tiedotti alkuvuodesta 2024 ja joiden kauppa
toteutui 2.4.2024, sekä Ruotsissa koulutusliiketoimintaa
harjoittava konserniyhtiö Informator Utbildning Svenska
AB (nyk. Wetteri Sweden AB), jonka liiketoiminta myytiin
29.4.2024 paikalliselle toimijalle. Konsernitilinpäätöksessä
Management Institute of Finland MIF Oy:n, Tieturi Oy:n
ja Wetteri Sweden AB:n tuloslaskelman erät on esitetty
osana konsernin lopetettujen toimintojen tilikauden tulosta
(3. Lopetetut toiminnot ja myytävänä olevat omaisuuserät).
VUOSIKERTOMUS 2024
48
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Myös vertailukauden tiedot on oikaistu tätä esittämistapaa
vastaavaksi.
Varsinaisen yhtiökokouksen ja hallituksen
järjestäytymiskokouksen päätökset
Wetteri Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 22.5.2024
Oulussa. Wetteri Oyj:n yhtiökokous vahvisti vuoden 2023
tilinpäätöksen ja myönsi vastuuvapauden hallitukselle
ja toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti hallituksen
ehdotuksen mukaisesti, että 31.12.2023 päättyneeltä
tilikaudelta ei jaeta osinkoa.
HALLITUS, TILINTARKASTAJA JA
KESTÄVYYSRAPORTOINNIN VARMENTAJA
Yhtiökokous vahvisti hallituksen jäsenmääräksi kuusi.
Hallituksessa jatkavat Markku Kankaala, Martti Haapala,
Mikael Malmsten, Satu Mehtälä, Hannu Pärssinen ja Aarne
Simula. Yhtiön tilintarkastajana jatkaa Pricewaterhouse-
Coopers Oy ja päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT
Sami Posti. Yhtiökokous päätti, että yhtiön kestävyysrapor-
toinnin varmentajaksi valitaan PricewaterhouseCoopers Oy
ja että päävastuullisena kestävyysraportoinnin varmentajana
toimisi KHT, KRT Tiina Puukkoniemi.
HALLITUKSEN PALKKIOT
Yhtiökokous päätti, että kullekin yhtiön hallituksen
varsinaiselle jäsenelle maksetaan palkkiota 3 000 euroa
kuukaudessa ja hallituksen puheenjohtajalle 5 500 euroa
kuukaudessa. Erillistä kokouspalkkiota ei makseta. Yhtiöko-
kouksen päätöksellä valiokuntien kokousten puheenjohta-
jille maksetaan 500 euron ja valiokuntien jäsenille 300 euron
kokouskohtainen palkkio.
HALLITUKSEN VALTUUTUKSET
Yhtiökokous antoi hallitukselle valtuutuksen päättää
osakeannista, sisältäen oikeuden antaa uusia tai luovuttaa
yhtiön hallussa olevia osakkeita, sekä optio-oikeuksien
ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta. Valtuutuksen nojalla osakkeita voidaan laskea
liikkeeseen yhdessä tai useammassa erässä yhteensä
enintään 70 000 000 uutta tai yhtiön hallussa olevaa osaketta,
joka vastaa noin 44,5 prosenttia yhtiön nykyisistä osakkeista.
Valtuutus korvaa aikaisemmat valtuutukset ja on voimassa
yhden vuoden ajan yhtiökokouksen päätöksestä lukien.
Yhtiökokouksen antaman valtuutuksen nojalla hallitus on
oikeutettu päättämään osakeanneista sekä optio-oikeuksien
ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta ja niiden ehdoista. Hallitus voi käyttää
valtuutusta esimerkiksi yritys- ja liiketoimintakauppojen, tai
muiden liiketoiminnan järjestelyjen ja investointien rahoit-
tamiseen ja mahdollistamiseen, tai henkilöstön kannusta-
miseen tai sitouttamiseen. Valtuutuksen perusteella hallitus
voi päättää sekä maksullisesta että maksuttomasta annista
ja merkintähinnan maksuna voidaan käyttää myös muuta
vastiketta kuin rahaa. Valtuutus sisältää oikeuden päättää
osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poikkeamisesta
osakeyhtiölaissa määrättyjen edellytysten täyttyessä.
HALLITUKSEN JÄRJESTÄYTYMISKOKOUS
Wetteri Oyj:n hallituksen järjestäytymiskokous pidettiin
22.5.2024. Varsinaisessa yhtiökokouksessa valittu hallitus
valitsi järjestäytymiskokouksessa keskuudestaan puheenjoh-
tajaksi Markku Kankaalan ja varapuheenjohtajaksi Hannu
Pärssisen. Hallituksen muut jäsenet ovat Martti Haapala,
Mikael Malmsten, Satu Mehtälä, Hannu Pärssinen ja Aarne
Simula.
Hallituksen järjestäytymiskokouksessa tarkastusvalio-
kunnan jäseniksi valittiin Markku Kankaala sekä Hannu
Pärssinen, tarkastusvaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin
Satu Mehtälä. Tarkastusvaliokunnan sihteeriksi valittiin
hallituksen sihteeri Samuli Koskela. Palkitsemisvaliokunnan
jäseniksi valittiin Mikael Malmsten, Martti Haapala se
Aarne Simula, valiokunnan puheenjohtajaksi valittiin Hannu
Pärssinen.
Yhtiön organisaatio, johto ja tilintarkastajat
HALLITUS
Wetteri Oyj:n hallitukseen kuuluvat puheenjohtajana Hannu
Pärssinen, varapuheenjohtaja Satu Mehtälä sekä jäseninä
Martti Haapala, Mikael Malmsten sekä Aarne Simula.
Entinen hallituksen puheenjohtaja Markku Kankaala jätti
31.1.2025 tehtävänsä terveydellisistä syistä.
HALLITUKSEN VALIOKUNNAT
Tarkastusvaliokunnan puheenjohtajana toimii Satu Mehtälä
ja valiokuntaan jäsenenä kuuluu Hannu Pärssinen. Palkitse-
misvaliokunnan puheenjohtajana toimii Hannu Pärssinen
ja valiokuntaan jäseninä kuuluvat Mikael Malmsten, Martti
Haapala ja Aarne Simula.
OSAKKEENOMISTAJIEN NIMITYSTOIMIKUNTA
Wetteri Oyj:n osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
muodostavat yhtiön kolme suurinta osakkeenomistajaa
Simula Invest Oy, PM Ruukki Oy ja Oy Haapalandia
Invest Ltd. Simula Invest Oy on nimennyt edustajakseen
Aarne Simulan, PM Ruukki Oy Markku Kankaalan ja Oy
VUOSIKERTOMUS 2024
49
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Haapalandia Invest Ltd Martti Haapalan. Toimikunnan
puheenjohtajana toimii Aarne Simula.
JOHTORYH
Wetteri Oyj:n toimitusjohtajana toimii Aarne Simula.
Yhtiön johtoryhmään kuuluvat Aarne Simula, talousjohtaja
Panu Kauppinen, Wetteri Auto Oy:n Länsi-Suomen alueen
johtaja Juha Kontio (26.6.2024 alkaen), Wetteri Auto Oy:n
Itä-Suomen alueen johtaja Ari Roivainen (26.6.2024 alkaen),
sijoittajasuhde- ja yritysjärjestelyjohtaja Samuli Koskela
(26.6.2024 alkaen) ja raskaan kaluston liiketoiminnasta
vastaava johtaja Mika Rissanen (10.1.2025 alkaen).
Johtoryhmään kuului 30.11.2024 asti myös yhtiön entinen
HR- ja viestintäjohtaja Sanna Räsänen ja 31.12.2024 asti
tilikauden päättymisen jälkeen myydyn tytäryhtiö Wetteri
Power Oy:n toimitusjohtaja Antti Ollikainen.
Yhtiö tiedotti 5.11.2024, että kauppatieteen maisteri
Pietu Parikka on nimetty Wetteri Oyj:n talousjohtajan ja
operatiivisen johtajan rooliin sekä johtoryhmän jäseneksi.
Parikka aloittaa tehtävässään viimeistään 5.5.2025. Yhtiön
nykyinen talousjohtaja Panu Kauppinen jatkaa tehtävässään
ja johtoryhmän jäsenenä arviolta 5.5.2025 saakka, jonka
jälkeen hän siirtyy neuvonantajan tehtävään.
TILINTARKASTAJA JA KESTÄVYYSRAPORTOINNIN
VARMENTAJA
Konsernin tilintarkastajana ja kestävyysraportoinnin
varmentajana toimii PricewaterhouseCoopers Oy, päävas-
tuullisena tilintarkastajana KHT Sami Posti ja päävastuulli-
sena kestävyysraportoinnin varmentajana KHT, KRT Tiina
Puukkoniemi.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmäs
sekä palkitsemisraportti
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä sekä
Palkitsemisraportti on annettu erillisinä kertomuksina
tämän toimintakertomuksen yhteydessä. Lisäksi ne ovat
saatavilla yhtiön verkkosivustolla osoitteessa www.sijoittajat.
wetteri.fi/raportit-ja-julkaisut
Osake ja osakemarkkinat
OSAKKEET JA OSAKEPÄÄOMA
Wetteri Oyj:llä on yksi osakelaji. Osakkeilla ei ole
nimellisarvoa. Osakkeiden enimmäismäärä oli tilikaudella
159 972 562 kappaletta. Osakkeiden kokonaismäärä nousi
kalenterivuoden 2024 aikana 148 212 609 kappaleesta
159 972 562 kappaleeseen. Jokaisella osakkeella on sama
oikeus osinkoon ja kukin osake oikeuttaa yhteen ääneen
yhtiökokouksessa. Kaikki yhtiön liikkeeseen laskemat
osakkeet on maksettu täysimääräisesti. Yhtiöllä ja sen tytär-
tai osakkuusyrityksillä ei ollut tilikaudella hallussaan yhtiön
omia osakkeita. Wetteri Oyj:n osake on noteerattu Nasdaq
Helsinki Oy:n pörssilistalla, ja osakkeet kuuluvat Euroclear
Finland Oy:n ylläpitämään arvo-osuusjärjestelmään.
OSAKEOMISTUS
Vuoden lopussa 100 suurinta osakkeenomistajaa omisti
156 354 989 (145 993 548) osaketta, eli 98 (99) prosenttia
kaikista osakkeista. Osakkeiden lukumäärä vuoden
lopussa oli 159 972 562 (148 212 609). Yhtiön hallituksen
jäsenten ja konsernin johtoryhmän suorassa tai välillisessä
omistuksessa oli 103 533 653 (110 603 430) osaketta, eli
64,7 (74,6) prosenttia yhtiön osakkeiden lukumäärästä ja
äänivallasta.
VUOSIKERTOMUS 2024
50
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
OSAKKEIDEN OMISTUKSEN JAKAUTUMINEN
Seuraavassa on esitetty Wetteri Oyj:n osakkeiden omistuksen jakautuminen 31.12.2024.
Osakkeiden määrä Osakkeenomistajat % Osakkeet %
1–100 1 553 44,31 % 101 103 0,06 %
101–1 000 1 160 33,10 % 521 150 0,33 %
1 001–10 000 631 18,00 % 2 071 101 1,30 %
10 001–100 000 114 3,25 % 2 985 876 1,87 %
100 001–1 000 000 29 0,83 % 12 702 052 7,94 %
Yli 1 000 000 18 0,51 % 141 591 280 88,51 %
Osakkeiden määrä yhteensä 3 505 100,00 % 159 972 562 100,00 %
Joista hallintarekisteröityjä 6 0,17 % 781 976 0,49 %
Liikkeeseen laskettu määrä 159 972 562 100,00 %
OSAKKEIDEN SEKTORIJAKAUMA
Seuraavassa on esitetty Wetteri Oyj:n osakkeiden jakautuminen sektoreittain 31.12.2024.
Sektori Osakkeenomistajat % Osakkeet %
Kotimaiset yritykset 82 2,34 % 120 023 012 75,03 %
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 7 0,20 % 36 010 0,02 %
Julkisyhteisöt 1 0,03 % 7 372 680 4,61 %
Kotitaloudet 3 402 97,06 % 31 740 760 19,84 %
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 2 0,06 % 10 100 0,01 %
Ulkomaat 11 0,31 % 8 024 0,01 %
Hallintarekisteröidyt 781 976 0,49 %
Yhteensä 3 505 100,00 % 159 972 562 100,00 %
VUOSIKERTOMUS 2024
51
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
OSAKKEIDEN VAIHTO JA YHTIÖN MARKKINA-ARVO
Wetterin osake noteerataan Nasdaq Helsingissä. Kaupan-
käyntitunnus on WETTERI. Yhtiön markkina-arvo oli
31.12.2024 44,8 (81,8) miljoonaa euroa. Wetterin osakkeen
kappalemääräinen vaihto vuonna 2024 oli 10 436 042
(20 450 575) kappaletta eli 6,6 (14,6) prosenttia yhtiön
keskimäärin ulkona olevasta osakekannasta. Osakkeiden
yhteenlaskettu vaihtoarvo vuonna 2024 oli 4,2 (14,9)
miljoonaa euroa. Osakkeen ylin kurssi oli 0,63 (0,815) euroa,
alin 0,254 (0,43) euroa ja keskikurssi 0,409 (0,727) euroa.
Vuoden 2024 osakkeen päätöskurssi oli 0,28 (0,552) euroa.
OSAKEANNIT
Wetteri tiedotti 11.12.2023 ostavansa raskaan kaluston
liiketoimintaa harjoittavan Suvanto Trucks Oy:n koko
osakekannan osakevaihdolla. Osakevaihto ja Suvanto
Trucks Oy:n osakkeiden hankinta toteutettiin 29.2.2024.
Osakevaihtoon liittyen Wetterin hallitus laski liikkeeseen
yhteensä 8 869 936 yhtiön uutta osaketta suunnatulla
osakeannilla Suvanto Trucks Oy:n osakkeenomistajille, jotka
maksoivat nämä uudet osakkeet apporttina Suvanto Trucks
Oy:n osakkeilla. Suunnattu osakeanti toteutettiin yhtiön
varsinaisen yhtiökokouksen 8.5.2023 antaman valtuutuksen
perusteella. Osakkeen merkintähinta suunnatussa
osakeannissa oli 0,469 euroa osakkeelta. Merkintähinta
perustui osakevaihtosopimuksen ehtoihin ja määräytyi
täytäntöönpanohetken osakekurssin mukaisesti. Osakeannin
tapahduttua yhtiön osakkeiden lukumäärä nousi yhteensä
157 082 545 osakkeeseen aiemmasta 148 212 609 osakkeesta.
Yhtiön osakepääoma ei muuttunut osakeannin johdosta.
Uudet osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 7.3.2024
ja ne tulivat julkisen kaupankäynnin kohteeksi Helsingin
Pörssissä 15.3.2024.
SUURIMMAT OSAKKEENOMISTAJAT
Seuraavassa on esitetty Wetteri Oyj:n suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2024.
Osakkeenomistajat Osakkeet %
1 Simula Invest Oy 48 497 894 30,32 %
2 PM Ruukki Oy 46 310 772 28,95 %
3 Oy Haapalandia Invest Ltd 7 996 046 5,00 %
4 Elo Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö 7 372 680 4,61 %
5 Joensuun Kauppa ja Kone Oy 3 499 982 2,19 %
6 Järvelin Risto Juhani 3 477 806 2,17 %
7 Haanpää Jouni Vilho 3 470 806 2,17 %
8 Santasaari Arttu 3 327 632 2,08 %
9 Yli-Salomäki Timo Juhani 3 327 632 2,08 %
10 Haapala Mikko Johannes 2 817 481 1,76 %
11 Herttakuutonen Oy 2 000 850 1,25 %
12 K22 Finance Oy 1 724 137 1,08 %
13 Hietamoor Oy 1 691 779 1,06 %
14 Urakointi J. Pääkkönen Oy 1 396 959 0,87 %
15 Kuusisto Teppo 1 391 095 0,87 %
16 Proper 100 Oy 1 153 781 0,72 %
17 Mininvest Oy 1 080 068 0,68 %
18 Capiloa Oy 1 053 880 0,66 %
19 Kankaala Timo Tapani 916 102 0,57 %
20 Järvelin Antti Iisakki 847 819 0,53 %
21 Lillja Michael Woldemar 780 345 0,49 %
22 Lillja Heidi Torhild Helena 763 538 0,48 %
23 Lehto Hannu Mikael 721 339 0,45 %
24 Lamminen Heikki Einari 713 029 0,45 %
25 Onnelainen Juha Tapio 713 029 0,45 %
26 Tahkola Jouni Matti 708 682 0,44 %
27 Arithme Oy 700 000 0,44 %
28 Heat Capital Oy 620 593 0,39 %
29 Allocation Point Oy Holding and Financing 537 139 0,34 %
30 Räisänen Kari Seppo Olavi 492 216 0,31 %
Suurimmat osakkeenomistajat yhteensä 150 105 111 93,83 %
Hallintarekisteröidyt 781 976 0,49 %
Muut 9 085 475 5,68 %
Yhteensä 159 972 562 100,00 %
VUOSIKERTOMUS 2024
52
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Wetteri tiedotti 21.12.2023 henkilöstölle suunnatusta
maksuttomasta osakeannista, jossa yhtiö antaa osakkeen-
omistajien etuoikeudesta poiketen Wetteri Oyj:n ja sen
autoliiketoiminnan työntekijöille vastikkeetta yhteensä
enintään 100 000 yhtiön uutta osaketta. Yhtiöllä oli erityisen
painava taloudellinen syy osakkeenomistajan etuoikeudesta
poikkeamiselle, koska henkilöstöanti oli tarkoitettu
vahvistamaan työntekijöiden omistajuutta ja motivoitumista
sekä sitoutumista yhtiöön. Yhtiö tiedotti 15.3.2024, et
henkilöstöantiin osallistui yhteensä 670 työntekijää ja
hallitus hyväksyi henkilöstöannissa yhteensä 67 000 uuden
osakkeen antamisen. Henkilöstölle suunnattu maksuton
osakeanti toteutettiin yhtiön varsinaisen yhtiökokouksen
8.5.2023 antaman valtuutuksen perusteella. Osakeannin
tapahduttua yhtiön osakkeiden lukumäärä nousi yhteensä
157 149 545 osakkeeseen aiemmasta 157 082 545 osakkeesta.
Yhtiön osakepääoma ei muuttunut osakeannin johdosta.
Uudet osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 22.3.2024
ja ne tulivat julkisen kaupankäynnin kohteeksi Helsingin
Pörssissä 25.3.2024.
Wetteri tiedotti 28.6.2024 ostavansa Lahden Rekkapaja
Oy:n ja Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3:n osakekannan
osakevaihdolla. Osakevaihtoon liittyen Wetterin hallitus
laski liikkeeseen yhteensä 2 823 017 yhtiön uutta osaketta
suunnatulla osakeannilla Lahden Rekkapaja Oy:n ja
Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3:n osakkeenomistajille,
jotka maksoivat nämä uudet osakkeet apporttina Lahden
Rekkapaja Oy:n ja Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3:n
osakkeilla. Suunnattu osakeanti toteutettiin yhtiön
varsinaisen yhtiökokouksen 22.5.2024 antaman valtuutuksen
perusteella. Osakkeen merkintähinta suunnatussa
osakeannissa oli 0,447 euroa osakkeelta. Merkintähinta
perustui osakevaihtosopimuksen ehtoihin ja määräytyi
täytäntöönpanohetken osakekurssin mukaisesti. Osakeannin
tapahduttua yhtiön osakkeiden lukumäärä nousi yhteensä
159 972 562 osakkeeseen aiemmasta 157 149 545 osakkeesta.
Yhtiön osakepääoma ei muuttunut osakeannin johdosta.
Uudet osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 30.10.2024.
Osakeantien myötä yhtiön osakkeiden lukumäärä
nousi tilikaudella 148 212 609 kappaleesta 159 972 562
kappaleeseen.
LIPUTUSILMOITUKSET
Tilikauden 2024 aikana Wetteri Oyj vastaanotti seuraavat
arvopaperimarkkinalain mukaiset liputusilmoitukset:
3.12.2024 ilmoituksen mukaan Oy Haapalandia Invest Ltd:n
osakeomistus Wetteri Oyj:n osakkeiden kokonaismäärästä ja
äänimäärästä on laskenut alle 5 prosentin.
JOHDON OSAKEOMISTUS
Seuraavassa on esitetty Wetteri Oyj:n hallituksen ja
johtoryhmän sekä heidän lähipiirinsä osakeomistukset
31.12.2024.
Osakkeet %
Simula Aarne Toimitusjohtaja,
hallituksen jäsen 48 497 994 30,32 %
Kankaala Markku Hallituksen
puheenjohtaja
(31.1.2025 asti) 46 784 999 29,25 %
Haapala Martti Hallituksen jäsen 8 127 046 5,08 %
Mehtälä Satu Hallituksen jäsen 111 234 0,07 %
Pärssinen Hannu Hallituksen jäsen 10 000 0,01 %
Malmsten Mikael Hallituksen jäsen 0 0,00 %
Kauppinen Panu Johtoryhmän jäsen 0 0,00 %
Ollikainen Antti Johtoryhmän jäsen
(31.12.2024 asti) 2 180 0,00 %
Kontio Juha Johtoryhmän jäsen
(26.6.2024 alkaen) 100 0,00 %
Roivainen Ari Johtoryhmän jäsen
(26.6.2024 alkaen) 100 0,00 %
Samuli Koskela Johtoryhmän jäsen
(26.6.2024 alkaen) 0 0,00 %
Yhteensä 103 533 653 64,72 %
VUOSIKERTOMUS 2024
53
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Merkittävimmät riskit
Wetteri jaottelee riskinsä toimintaympäristöön liittyviin,
operatiivisiin, strategisiin ja taloudellisiin riskeihin.
Toimintaympäristön riskit liittyvät yleiseen taloudelliseen
tilanteeseen, kiristyvään kilpailutilanteeseen, autokaupan
jakelutiemallin muutokseen, geopoliittisiin jännitteisiin,
teknologian kehittymiseen ja muutoksiin, työtaisteluille
altistumiseen ja kuluttajakäyttäytymisen muutokseen.
Operatiiviset riskit ovat seurausta tapahtumista, jotka
aiheutuvat riittämättömistä tai toimimattomista sisäisistä
prosesseista, järjestelmistä tai ihmisistä. Riskeistä
aiheutuvat vahingot voivat olla joko välittömiä tai välillisiä,
taloudellisia tai sellaisia yrityskuvaan liittyviä vahinkoja,
jotka heikentävät Wetterin mainetta yhtiön asiakkaiden tai
yhteistyökumppaneiden keskuudessa.
Wetterin merkittävimmät operatiiviset riskit liittyvät asiak-
kuudenhallintaan, mahdollisiin toimitusketjujen häiriöihin,
varastojen hallintaan, henkilöstöhallintoon, yhtiön
IT-ympäristöön, sisäiseen ja ulkoiseen talousraportointiin,
tulosennustamisiin, viestintään ja sijoittajasuhteiden
ylläpitoon sekä hallinnon ja liiketoiminnan mahdollisiin
avainhenkilöriippuvuuksiin.
Wetteri ylläpitää normaalia vakuutussuojaa konsernin
liiketoimintaan kohdistuvilta riskeiltä suojautuakseen.
Vakuutuksissa on yleisiä rajoituksia, joiden vuoksi niillä
hankittu vakuutusturva ei välttämättä kata kaikkia
aiheutuvia vahinkoja. Wetterin vakuutukset on järjestetty
niin, että ne kuvaavat Wetterin harjoittamaa liiketoimintaa ja
vakuutussuoja vastaa alalla sovellettavia käytäntöjä ja kattaa
riskit, joilta suojautumiseksi vakuutuksen hankkimista
voidaan pitää asianmukaisena toimenpiteenä.
Strategiset riskit ovat epävarmuuksia, jotka voivat lyhyellä tai
pitkällä aikavälillä vaikuttaa yhtiön strategisten tavoitteiden
saavuttamiseen tai jopa yhtiön olemassaoloon. Strategiset
riskit voivat johtua mm. epäonnistuneista strategisista
päätöksistä ja hitaasta reagoinnista toimintaympäristössä
tapahtuneisiin muutoksiin. Strategisiin riskeihin voi usein
liittyä sekä positiivinen mahdollisuus, että negatiivinen
uhka.
Wetterin merkittävimmät strategiset riskit liittyvät
kasvustrategiassa ja sen mukaisten yritysostojen toteutta-
misessa epäonnistumiseen. Yrityskauppoihin voi yleisesti
liittyä useita erilaisia haasteita, jotka voivat johtaa mm.
suuriin kertaluontoisiin kustannuksiin, menetettyihin
synergiaetuihin ja odotettua matalampaan hankitun
liiketoiminnan sijoitetun pääoman tuottoon. Yrityskaupan
epäonnistuminen voi olla seurausta esimerkiksi hankinnan
kohteen yliarvostamisesta, riittämättömistä due diligence
-toimista, hankitun liiketoiminnan integraatiossa ja
muutosjohtamisessa epäonnistumisesta tai prosessissa
syntyvien kustannusten aliarvioimisesta. Wetteri pyrkii
vähentämään yrityskauppoihin liittyvää riskiä kattavilla due
diligence -toimilla. Integraatiossa onnistumista pyritään
tukemaan huolellisella suunnittelulla ja päällekkäisyyksien
karsimisella tietohallinnon ja hallinnon järjestämisessä
sekä tukemalla henkilöstöä muutoksessa ja esihenkilöstöä
muutosjohtamisessa.
Merkittäviin strategisiin riskeihin lukeutuvat myös Wetterin
liiketoimintamalliin potentiaalisesti liittyvät ongelmat
ja liiketoimintamallissa epäonnistuminen. Etenkin
epäonnistuminen jakeluketjussa tapahtuviin muutoksiin
varautumisessa ja asiakkaiden kulutuskäyttäytymisen
kehittymisen ennakoimisessa voi vaikuttaa haitallisesti
Wetterin liiketoimintaan ja taloudelliseen asemaan sekä
aiheuttaa mainehaittaa. Nykyisellään Wetterin liiketoimin-
tamalli sitoo myös autokaupalle ominaisesti kohtuullisen
paljon pääomaa, mikä voi merkittävästi vaikuttaa yhtiön
rahoitustarpeisiin.
Wetterin liiketoiminta on myös etenkin uusien autojen
kaupan osalta altis suhdannevaihteluille uusien autojen
myynnin ollessa syklistä. Suhdannevaihteluilla voi näin
ollen olla haitallisia vaikutuksia Wetterin tulontuottokykyyn.
Toisaalta Wetterin liiketoimintamalliin kuuluu uusien
autojen kaupan lisäksi myös varaosa-, huolto- ja vaurio-
korjaamoliiketoiminta ja raskaan kaluston myynti, joiden
hyvä kannattavuus ja vähäisempi syklisyys suojaavat yhtiötä
suhdannevaihteluilta.
Automerkkien maahantuojien kanssa solmitut automerkkien
edustussopimukset ovat Wetterin liiketoiminnalle
merkittäviä ja siten niihin liittyy myös liiketoiminnan
kannalta merkittäviä riskejä. Edustussopimukset sisältävät
muun muassa sopimuksen päättämisehtoja tilanteissa,
joissa Wetterin omistuksessa tai liikkeenjohdon henkilöissä
tapahtuu olennaisia muutoksia. Automerkkien edustusso-
pimuksiin liittyvää riskiä pyritään vähentämään siten, että
yhteistyösuhteita maahantuojien kanssa hoidetaan usean
johtoon kuuluvan henkilön toimesta, eivätkä yhteistyösuh-
teet ole yksittäisen avainhenkilön varassa.
VUOSIKERTOMUS 2024
54
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Ammattitaitoisen henkilöstön saatavuuteen liittyvät
ongelmat voivat myös merkittävästi vaikuttaa Wetterin liike-
toimintaan. Tähän voivat johtaa mm. sopivan koulutuksen
puute työmarkkinoilla, alan vetovoiman laskeminen
työnhakijoiden silmissä, työelämän yleinen murros ja
tietotaidon poistuminen markkinoilta suurien alan osaajien
eläköitymismäärien myötä. Puutteet ammattitaitoisen
henkilöstön saatavuudessa voivat johtaa sekä alentuneeseen
tulontuottokykyyn ja kasvaneisiin kustannuksiin, että
asiakastyytyväisyyden laskuun.
Taloudelliset riskit tarkoittavat organisaation vakavaraisuu-
teen, pääomien riittävyyteen, rahaprosessien toimivuuteen
ja taloudelliseen raportointiin liittyviä epävarmuuksia.
Taloudelliset riskit voivat johtua muutoksista esim.
pääomien saatavuudessa ja rakenteessa, valuuttakursseissa
ja koroissa. Wetteri altistuu liiketoiminnassaan useille
taloudellisille riskeille, jotka voivat vaikuttaa yhtiön taloudel-
liseen asemaan.
Maksuvalmiusriskillä tarkoitetaan riskiä siitä, että Wetteri
kohtaa vaikeuksia yrittäessään suoriutua maksuvelvoit-
teistaan täysimääräisesti ja ajallaan. Konsernin keskeiset
maksuvalmiustarpeet liittyvät pääasiassa lyhyt- ja pitkä-
aikaisten rahoitusvelkojen hoitamiseen, käyttöpääoman
muutoksiin, verojen maksuun ja investointeihin. Wetterin
rahoitussopimukset sisältävät taloudellisiin tunnus-
lukuihin liittyviä kovenantteja ja muita ehtoja liittyen
velkaantumiseen, investointeihin, omistusrakenteeseen,
liiketoiminnan pysyvyyteen, osakkeiden luovuttamiseen
ja panttaamiseen, yritysjärjestelyihin sekä varojenjakoon.
Taloudellisia tunnuslukuja mittaavien kovenanttien
täyttymistä tarkastellaan kvartaaleittain tai kuukausittain.
Mikäli kovenantit eivät tarkasteluhetkellä täyty, voi tämä
johtaa konsernin pankkirahoituksen eräännyttämisiin.
Wetteri tiedotti 3.2.2025, että yhteen sen rahoitussopimuk-
sista sisältyvät kovenantit eivät kaikilta osin täyttyneet
tarkasteluhetkellä 31.12.2024. Tästä on kerrottu tarkemmin
tilinpäätöksen liitetiedon 1. Tilinpäätöksen laatimisperiaat-
teet kohdassa Toiminnan jatkuvuus. Rahoitussopimuksiin
liittyvät kovenantit ja Wetterin yritysostoihin painottuva
kasvustrategia huomioon otettaessa maksuvalmiuden
varmistaminen edellyttää huolellista maksuvalmiusriskin
hallintaa ja positiivista liiketoiminnan kassavirtaa.
Maksuvalmiusriskin minimoimiseksi konsernin johto seuraa
ja ennustaa lyhyen aikavälin maksuvalmiutta vähintään
viikoittain, minkä lisäksi johto ylläpitää myös pitkän
aikavälin kassavirtaennustetta. Maksuvalmiusriskin pienen-
tämiseksi Wetteri käyttää erilaisia rahoituksen lähteitä, joilla
yhtiö varmistaa kykynsä suoriutua sekä lyhyen, että pitkän
aikavälin maksuvelvoitteistaan. Konsernin rahoituksen
saatavuus ja joustavuus varmistetaan mm. rahoituslaitosten
luottoinstrumenttien avulla, käytettyjen autojen ja esittely-
autojen rahoittamisella ja oman pääoman ehtoisia instru-
mentteja liikkeeseen laskemalla. Wetterillä on käytössään
mittavat erinäisten rahoitusyhtiöiden tarjoamat käytettyjä
autoja ja esittelyautoja koskevat limiitit, joiden puitteissa
Wetteri voi tarjota autoja rahoituksen piiriin. Rahoitukseen
annettu auto toimii autoa vastaan saadun rahoituksen
vakuutena ja auto lunastetaan pois rahoituksesta, kun siitä
tehdään kaupat auton ostajan kanssa. Autojen rahoitusta
koskevat limiittisopimukset ovat toistaiseksi voimassa olevia
sopimuksia 1–6 kuukauden irtisanomisajoilla. Limiitit ovat
luonteeltaan jatkuvia ja tyypillisesti sopimusten tilanne
ja päivitystarpeet käydään rahoitusyhtiöiden kanssa läpi
yrityskauppojen yhteydessä tai vähintään vuosittain.
Myös vieraaseen pääomaan painottuva pääomarakenne
liittyy maksuvalmiusriskiin. Pääomarakenteen
painottuminen vieraan pääoman ehtoiseen rahoitukseen voi
johtaa kasvaviin rahoituskustannukseen ja yhtiön tulontuot-
tokyvyn heikentymiseen. Onnistuminen oman pääoman
ehtoisten sijoitusten keräämisessä ja osakeantien toteuttami-
sessa on avainasemassa pääomarakenteeseen liittyvän riskin
minimoimisessa.
Korkoriskiä Wetterille syntyy, kun viitekorkojen ja korko-
marginaalien muutokset vaikuttavat konsernin rahoituskus-
tannuksiin. Konsernin pankkilainat koostuvat vaihtuvakor-
koisista lainoista, joiden korko on sidottu Euribor-korkoihin.
Lainojen Euribor-sidonnaisuudesta johtuen konserni
altistuu vaihtuvakorkoisista lainoista syntyvälle rahavirtaris-
kille. Vaihtuvakorkoisiin lainoihin liittyvältä rahavirtariskiltä
suojaudutaan koronvaihtosopimuksilla.
Luottoriskillä tarkoitetaan riskiä siitä, ettei vastapuoli pysty
täyttämään sopimukseen perustuvia velvoitteitaan ja näin
aiheuttaa konsernille taloudellista tappiota. Wetterille
voi aiheutua luottotappiota, jos sen asiakkaat tai muiden
sopimusten vastapuolet eivät pysty täyttämään velvoitteitaan
konsernia kohtaan. Wetterillä on toimintaperiaatteet sen
varmistamiseksi, että tuotteita tai palveluita myydään
vain asiakkaille, joilla on asianmukainen luottohistoria.
Konserni tarkistaa merkittävien uusien yritysasiakkaidensa
luottotiedot ja maksukyvykkyyden ennen sopimuksiin
ryhtymistä ja seuraa asiakaskuntansa luottokelpoisuutta
ja maksukyvykkyyttä aktiivisesti. Saatavien perintää ja
VUOSIKERTOMUS 2024
55
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
seurantaa tehdään viikoittain. Yksityisasiakkaisiin liittyvältä
luottoriskiltä konserni suojautuu tekemällä yksityisasiak-
kaiden kanssa pääsääntöisesti vain käteiskauppaa. Konserni
tarjoaa yksityisasiakkaille asiakkaan niin halutessa myös
kolmannen osapuolen hallinnoimaa luotollista Wetteri-tiliä.
Valuuttariskillä tarkoitetaan riskiä siitä, että konserni
altistuu kansainvälisesti toimiessaan eri valuuttapositioista
aiheutuvalle transaktioriskille ja eri valuutoissa olevien
sijoitusten emoyhtiön toimintavaluuttaan muuntamisesta
aiheutuvalle riskille. Konsernin altistuminen valuuttariskille
ei ole merkittävää.
Olennaiset tapahtumat tilikaudella
2.1.2024 yhtiö tiedotti Osuuskauppa Suur-Savon autoliike-
toiminnan liiketoimintakaupan täytäntöönpanosta.
11.1.2024 yhtiö tiedotti, että Kilpailu- ja kuluttajavirasto
(KKV) on antanut Suvanto Trucks Oy -kaupalle
hyväksyntänsä 11.1.2024. Kaupan täytäntöönpano
tapahtui 29.2.2024.
1.2.2024 yhtiö antoi ennakkotiedon vuoden 2023 oikaistusta
liikevoitosta, jonka ennakoitiin olevan n. 11,7 miljoonaa
euroa. Yhtiö tarkensi arviota 9.2.2024 tiedottamalla, että
oikaistu liikevoitto vuodelta 2023 on yli 11,7 miljoonaa euroa.
14.2.2024 yhtiö tiedotti, että se myy koulutusliiketoiminta-
yhtiönsä Suomessa, Management Institute of Finland MIF
Oy:n sekä Tieturi Oy:n. Ostajana on Professio Finland Oy.
Kaupan täytäntöönpano tapahtui 2.4.2024. Yrityskaupan
kauppahinta, 5,3 miljoonaa euroa, koostuu peruskauppahin-
nasta ja täytäntöönpanohetken nettokäyttöpääomalaskelman
mukaisesta kauppahinnasta ja siihen täytäntöönpanohet-
kellä tehtävistä oikaisuista sekä ennen täytäntöönpanoa
tehdystä pääomanpalautuksesta. Täytäntöönpanon
yhteydessä ostaja maksoi käteisvastikkeena 40 prosenttia
kauppahinnasta ja 10 prosenttia maksetaan 30.6.2024.
Kauppahinnan 50 prosentin osalle Wetteri myönsi korollisen
lainan, jonka laina-aika on 5 vuotta ja kaksi ensimmäistä
vuotta lyhennysvapaita.
14.2.2024 yhtiö tiedotti rahoitussopimuksen uudistamisesta
käytävistä neuvotteluista Wetteri-konsernin Themis Holding
-alakonsernin ja rahoittajapankin välillä. Alustavien lukujen
valossa rahoitussopimuksen kovenanttiehdot eivät kaikilta
osin täyttyneet tarkasteluhetkellä.
12.3.2024 yhtiö tiedotti, että se on solminut mittavan
jälleenmyyntisopimuksen Dongfeng- ja Voyah-sähkö-
autoista Nordcars Finland Oy:n kanssa. Yhteistyöllä
arvioidaan olevan merkittävä vaikutus Wetterin asemaan
sähköautomarkkinassa.
15.3.2024 yhtiö tiedotti henkilöstöannin tuloksesta.
Henkilöstöantiin osallistui yhteensä 670 työntekijää, ja
Wetterin hallitus hyväksyi yhteensä 67 000 uuden osakkeen
antamisen.
17.4.2024 yhtiö tiedotti, että sen tilinpäätöksen ja vuosi-
kertomuksen julkistaminen siirtyy. Siirron syynä on
rahoitusneuvottelujen päättämisen aikataulu ja sen vaikutus
tilintarkastuksen valmistumiseen.
24.4.2024 yhtiö tiedotti rahoitussopimuksen uudistamisesta
ja kertoi Keskinäisen Työeläkevakuutusyhtiö Elon tuleen
yhtiön uudeksi rahoittajaksi.
30.4.2024 yhtiö julkisti tilinpäätöksen, toimintakertomuksen,
selvityksen hallinnosta sekä palkitsemisraportin.
30.4.2024 yhtiö julkisti kutsun vuoden 2024 varsinaiseen
yhtiökokoukseen, joka järjestettiin 22.5.2024 Oulussa.
8.5.2024 yhtiö tiedotti, että sen tytäryhtiö Wetteri Trucks Oy
(nyk. Suvanto Trucks Oy) on solminut maansiirtokoneiden,
mm. kaivinkoneiden ja pyöräkuormaajien, maahantuonti- ja
jälleenmyyntisopimuksen SANY Northern Europe AB:n
kanssa. Sopimuksen sisältöä on mahdollista laajentaa
kattamaan myös muuta SANY-maansiirtokonevalikoimaa.
Alkava maahantuonti- ja jälleenmyyntiyhteistyö vahvistaa
merkittävästi Wetterin markkina-asemaa raskaan kaluston
liiketoiminnassa laajentamalla tarjoamaa kuorma-autoista
työkoneisiin.
17.5.2024 yhtiö tiedotti aikaistavansa tammi-maaliskuun
osavuosikatsauksen julkaisua aikaisemmin ilmoitetusta, ja
julkisti osavuosikatsauksen 21.5.2024.
22.5.2024 pidettiin yhtiön varsinainen yhtiökokous,
jonka jälkeen tiedotettiin yhtiökokouksen päätökset se
hallituksen järjestäytymiskokouksen päätökset.
26.6.2024 yhtiö tiedotti vahvistavansa johtoryhmäänsä, kun
26.6.2024 alkaen johtoryhmän jäseniksi on nimetty Samuli
Koskela, johtaja, sijoittajasuhteet ja yritysjärjestelyt, Juha
Kontio, johtaja, Wetteri Auto Oy:n Länsi-Suomen alue ja
VUOSIKERTOMUS 2024
56
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Ari Roivainen, johtaja, Wetteri Auto Oy:n Itä-Suomen alue.
Johtoryhmän jäseninä jatkavat Aarne Simula, toimitusjoh-
taja, Antti Ollikainen, toimitusjohtaja, Wetteri Power Oy ja
Wetteri Trucks Oy (nyk. Suvanto Trucks Oy), talousjohtaja
Panu Kauppinen sekä HR- ja viestintäjohtaja Sanna Räsänen.
28.6.2024 yhtiö tiedotti ostavansa Lahden Rekkapaja Oy:n
sekä Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3 osakekannan ja
toteuttavansa suunnatun annin kauppahinnan vastikkeeksi
1,3 miljoonan euron osalta yhteensä 1,4 miljoonan euron
kauppahinnasta.
13.8.2024 yhtiö tiedotti, että Themis Holding Oy
-alakonsernin ja rahoittajapankin välisessä rahoitussopi-
muksessa on kovenanttiehtoja, jotka mittaavat 12 kuukauden
käyttökatteella jaettua korollisten nettovelkojen määrää se
omavaraisuusastetta, eivät kaikilta osin täyttyneet 30.6.2024
tilanteessa. Wetteri on käynnistänyt rahoittajapankin
kanssa neuvottelut rahoitussopimuksen kovenanttiehtojen
päivittämisestä. Rahoitussopimuksen alaisen rahoituksen
pitkäaikainen osuus (11,7 miljoonaa euroa) käsitellään
IAS 1.74 -säännöksen mukaisesti lyhytaikaisena velkana.
23.8.2024 yhtiö tiedotti, että se laskee taloudellista
ohjeistustaan vuodelle 2024. Aikaisempi ohjeistus sisälsi
yritysjärjestelyjä ja niiden tuomia tulos- ja liikevaihtovai-
kutuksia. Tulos- ja liikevaihtovaikutusten realisoituminen
siirtyy ajallisesti. Wetterin toiminnan tuloksellisuuteen on
vaikuttanut historiallisen heikko ja odotuksia vaikeammaksi
osoittautunut uusien autojen markkinatilanne: Vuoden
2024 uusien autojen ensirekisteröinnit asettuvat 75 000
kappaleen tuntumaan, kun keväällä ennuste oli n. 80 000
uutta henkilöautoa. Uusi taloudellinen ohjeistus vuodelle
2024: liikevaihto 520–640 miljoonaa euroa ja oikaistu
liikevoitto 12,8–15,6 miljoonaa euroa. Yhtiön keskipitkän
aikavälin (3 vuotta) tavoitteena on saavuttaa 1 000 miljoonan
liikevaihto ja 30 miljoonan liikevoitto.
28.8.2024 yhtiö julkisti puolivuosikatsauksen tammi-kesä-
kuulta 2024.
29.10.2024 yhtiö tiedotti, että rahoittajat eivät vetoa 13.8.2024
tiedotetun Themis Holding Oy -alakonsernin rahoitusehdon
kovenanttirikkomukseen.
31.10.2024 yhtiö tiedotti muutoksesta johtoryhmässä, kun
HR- ja viestintäjohtaja Sanna Räsänen siirtyy tehtäviin
yhtiön ulkopuolelle.
5.11.2024 yhtiö tiedotti muutoksesta johtoryhmässä,
kun Pietu Parikka on nimitetty yhtiön talousjohtajan
ja operatiivisen johtajan tehtäviin sekä johtoryhmän
jäseneksi viimeistään 5.5.2025 alkaen. Yhtiön nykyinen
talousjohtaja jatkaa tehtävässään ja siirtyy muutoksen myötä
neuvonantajan tehtävään.
8.11.2024 yhtiö tiedotti irtisanoneensa markkinatakaus-
sopimuksensa Lago Kapital Oy:n kanssa. Markkinatakaus
päättyy 8.1.2025. Yhtiön johto arvioi, että osakkeen
likviditeetti on riittävä ilman markkinatakausta.
19.11.2024 yhtiö tiedotti, että sen tammi-syyskuun
osavuosikatsauksen julkistaminen siirtyy alkuperäisestä
päivämäärästä 21.11.2024 päivämäärälle 22.11.2024
katsauskauden jälkeisten tapahtumien vuoksi.
21.11.2024 yhtiö tiedotti myyvänsä raskaan kaluston
liiketoimintaa harjoittavan tytäryhtiönsä Wetteri Power Oy:n
ruotsalaiselle Persson Invest Ab:lle. Kaupan täytäntöönpano
tapahtuu arviolta 31.12.2024.
11.12.2024 yhtiö tiedotti laskevansa taloudellista
ohjeistustaan kuluvalle vuodelle, sillä yhtiön lokakuun tulos
ei yltänyt odotetulle tasolle. Lisäksi yhtiö ennakoi marras- ja
joulukuun tuloksen jäävän odotettua alhaisemmaksi.
18.12.2024 yhtiö tiedotti taloudellisen ohjeistuksensa
vuodelle 2025: Liikevaihto 510–540 miljoonaa euroa ja
oikaistu liikevoitto 9–11 miljoonaa euroa.
Olennaiset tapahtumat tilikauden
päättymisen jälkeen
1.1.2025 yhtiö tiedotti, että Wetteri Power Oy:n kaupan
edellytykset ovat täyttyneet ja kauppa on täytäntöön pantu
1.1.2025.
7.1.2025 yhtiö tiedotti taloudellisen raportoinnin julkaisu- ja
yhtiökokouspäivät vuodelle 2025.
10.1.2025 yhtiö tiedotti muutoksista konsernin
johtoryhmässä. Joensuun Autotalon johtaja Mika Rissanen
on nimitetty Wetteri Oyj:n johtoryhmän jäseneksi.
31.1.2025 yhtiö tiedotti muutoksista konsernin hallituksessa.
Wetteri Oyj:n hallituksen puheenjohtaja Markku Kankaala
jättää tehtävänsä terveydellisistä syistä. Yhtiön hallitus on
nimittänyt uudeksi hallituksen puheenjohtajaksi Hannu
Pärssisen ja varapuheenjohtajaksi Satu Mehtälän.
VUOSIKERTOMUS 2024
57
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
3.2.2025 yhtiö tiedotti Wetteri Oyj:n rahoitussopimuksen
uudistamisesta. Tilintarkastamattomien lukujen perusteella
kovenanttiehdot eivät kaikilta osin täyttyneet 31.12.2024
tilanteessa. Wetteri on käynnistänyt rahoittajapankin
kanssa neuvottelut rahoitussopimuksen kovenanttiehtojen
päivittämisestä.
26.2.2025 yhtiö tiedotti poikkeavansa tarkastusvaliokunnan
työjärjestyksestä, johtuen aiemmin tiedotetusta Markku
Kankaalan hallituksesta eroamisesta. Samalla Kankaala
on eronnut yhtiön tarkastusvaliokunnan jäsenyydestä.
Tarkastusvaliokunnan työjärjestyksen mukaan valiokuntaan
kuuluu vähintään kolme jäsentä. Yhtiön hallitus on
päättänyt työjärjestyksestä poiketen, että tarkastusvaliokun-
nassa on vain kaksi jäsentä Satu Mehtälä puheenjohtajana
ja Hannu Pärssinen jäsenenä siihen saakka, kunnes yhtiön
hallitus järjestäytyy varsinaisen yhtiökokouksen 20.5.2025
jälkeen.
23.4.2025 yhtiö tiedotti, että se on solminut rahoittajien
kanssa sopimuksen kovenanttien päivittämisestä ja siitä,
etteivät rahoittajat käytä oikeuttaan eräännyttää saataviaan
tilanteessa 31.12.2024 rikkoutuneiden kovenanttien johdosta.
Hallituksen esitys tilikauden tulosta
koskeviksi toimenpiteiksi
Emoyhtiö Wetteri Oyj:n voitonjakokelpoiset varat ovat 65,8
miljoonaa euroa, josta tilikauden tulos on -2,9 miljoonaa
euroa. Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että tilikauden
tuloksesta ei jaeta osinkoa ja tilikauden tulos siirretään
kertyneisiin voittovaroihin.
VUOSIKERTOMUS 2024
58
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset













Graphics
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024
1
1.1.–31.12.2023
1
Muutos 24.2.–31.12.2022
1
Liikevaihto 514 519 443 287 16 % 191 825
Käyttökate (EBITDA) 17 638 21 009 -16 % 6 172
Käyttökate liikevaihdosta, % 3 % 5 % 3 %
Oikaistu käyttökate
2
20 663 24 918 -17 % 9 788
Oikaistu käyttökate liikevaihdosta, % 4 % 6 % 5 %
Liikevoitto (-tappio) (EBIT) -188 5 351 -104 % -2 279
Liikevoitto (-tappio) liikevaihdosta, % 0 % 1 % -1 %
Oikaistu liikevoitto
2
5 088 12 030 -58 % 3 322
Oikaistu liikevoitto liikevaihdosta, % 1 % 3 % 2 %
Voitto (tappio) ennen veroja -12 063 -3 824 215 % -4 367
Voitto (tappio) ennen veroja liikevaihdosta, % -2 % -1 % -2 %
Tilikauden voitto (tappio) -7 139 -4 049 76 % -3 834
Tilikauden voitto (tappio) liikevaihdosta, % -1 % -1 % -2 %
Jatkuvien toimintojen osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR) -0,10 -0,06 -0,06
Jatkuvien toimintojen osakekohtainen tulos, laimennusvaikutuksella
oikaistu (EUR) -0,10 -0,06 -0,06
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR) -0,05 -0,03 -0,05
Osakekohtainen tulos, laimennusvaikutuksella oikaistu (EUR) -0,05 -0,03 -0,05
Taseen loppusumma 223 086 214 302 4 % 154 595
Nettovelka 126 816 131 659 -4 % 94 404
Oman pääoman tuotto (ROE), % -30 % -13 % -25 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % -15 % -9 % -11 %
Omavaraisuusaste, % 15 % 16 % 20 %
Maksuvalmius, % 74 % 83 % 85 %
Nettovelkaantumisaste, % 390 % 388 % 312 %
Henkilöstön lukumäärä keskimäärin tilikaudella 1 016 926 622
Uusien henkilöautojen laskutus (kpl) 3 472 3 322 1 394
Uusien kuorma-autojen laskutus (kpl) 143 181 143
Käytettyjen henkilöautojen laskutus (kpl) 9 082 5 764 3 280
Käytettyjen kuorma-autojen laskutus (kpl) 406 114 51
Uusien henkilöautojen tilaukset (kpl) 3 647 2 862 1 916
Uusien kuorma-autojen tilaukset (kpl) 186 127 89
Henkilöautojen tilauskanta tilikauden lopussa 36 606 57 343 82 700
Kuorma-autojen tilauskanta tilikauden lopussa 21 743 13 655 20 100
Henkilöautokorjaamon myydyt tunnit 349 404 319 562 109 342
Kuorma-autokorjaamon myydyt tunnit 113 750 110 759 74 514
1
Tilikausien 2024, 2023 ja 2022 taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut
sisältävät sekä konsernin jatkuvat, että lopetetut toiminnot ellei tunnusluvun
nimestä muuta käy ilmi. Vuoden 2024 ensimmäisellä puolikkaalla myyty
koulutusliiketoiminta ja tilikauden 2024 päättymisen jälkeen myyty
tytäryhtiö Wetteri Power Oy on esitetty konsernitilinpäätöksessä lopetettuina
toimintoina. Lopetettujen toimintojen tuloslaskelman erät on esitetty
konsernin tilikauden laajalla tuloslaskelmalla osana konsernin lopetettujen
toimintojen voittoa (tappiota) erillään konsernin jatkuvien toimintojen
tuloslaskelman eristä. Myös vertailukauden tuloslaskelman esittämistapa on
oikaistu vastaamaan tätä esittämistapaa.
2
Oikaistussa käyttökatteessa ja liikevoitossa ei huomioida konsernin
käyttökatteen ja liikevoiton vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä, kuten
merkittäviä kertaluonteisia tuotto- ja kulueriä sekä hankintalaskelmilla
tehdyistä omaisuuserien käyvän arvon taseeseen merkitsemisistä kirjattuja
poistoja. Oikaistun käyttökatteen ja liikevoiton tarkoitus on parantaa
konsernin käyttökatteen ja liikevoiton vertailukelpoisuutta kausien välillä.
Oikaistun käyttökatteen ja liikevoiton täsmäytyslaskelmat ovat taloudellisen
katsauksen sivulla 62.
VUOSIKERTOMUS 2024
59
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Osakekohtaiset tunnusluvut
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023 24.2.–31.12.2022
1
Jatkuvien toimintojen osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR) -0,10 -0,06 -0,06
Jatkuvien toimintojen osakekohtainen tulos, laimennusvaikutuksella oikaistu (EUR) -0,10 -0,06 -0,06
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR) -0,05 -0,03 -0,05
Osakekohtainen tulos, laimennusvaikutuksella oikaistu (EUR) -0,05 -0,03 -0,05
Osakekohtainen oma pääoma (EUR) 0,20 0,23 0,22
Osakekohtainen osinko (EUR) 0,00 0,00 0,00
Osinko tuloksesta, % 0 % 0 % 0 %
Efektiivinen osinkotuotto, % 0 % 0 % 0 %
Hinta/voittosuhde (P/E) neg. neg. neg.
Osakkeen tilinpäätöspäivän päättävä osakekurssi (EUR) 0,28 0,55 0,71
Osakkeen tilikauden ylin kurssi (EUR) 0,63 0,82 1,03
Osakkeen tilikauden alin kurssi (EUR) 0,25 0,43 0,33
Osakkeen tilikauden kaupankäyntimäärällä painotettu keskikurssi (EUR) 0,41 0,73 0,67
Osakekannan markkina-arvo tilikauden lopussa 44 792 81 813 95 567
Osakkeiden osakeantioikaistun lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana
(kpl) 157 161 443 140 707 543 89 565 270
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä tilikauden lopussa (kpl) 159 972 562 148 275 826 135 667 771
Osakkeiden vaihto (kpl) 10 436 042 20 450 575 12 291 422
Osakkeiden vaihto osakekannasta, % 7 % 14 % 9 %
1
Tilikauden 2022 pituus poikkeaa 12 kuukaudesta. Konsernin 31.12.2022 päättyneen tilikauden tilinpäätöksessä tarkemmin kuvattujen Wetteri Yhtiöt Oy:n
osakekaupan ja Wetteri Oyj:n käänteisen hankinnan myötä konsernille siirtyneen liiketoiminnan tulos ja hankittu nettovarallisuus sisältyvät tunnuslukuihin
11.5.2022 ja 9.12.2022 alkaen.
VUOSIKERTOMUS 2024
60
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tunnuslukujen laskentakaavat
Tunnusluvut sisältävät sekä konsernin jatkuvat, että lopetetut toiminnot ellei tunnusluvun nimestä muuta käy ilmi.
Käyttökate (EBITDA) = Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset
Käyttökate liikevaihdosta, % = Käyttökate / liikevaihto
Oikaistu käyttökate = Käyttökate + käyttökatteeseen sisältyvät vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Oikaistu käyttökate liikevaihdosta, % = Oikaistu käyttökate / liikevaihto
Liikevoitto (-tappio) (EBIT) = Liikevaihto + liiketoiminnan muut tuotot - materiaalit ja palvelut - työsuhde-etuuksista
aiheutuvat kulut - liiketoiminnan muut kulut - poistot ja arvonalentumiset
Liikevoitto liikevaihdosta, % = Liikevoitto / liikevaihto
Oikaistu liikevoitto = Liikevoitto + liikevoittoon sisältyvät vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
Oikaistu liikevoitto liikevaihdosta, % = Oikaistu liikevoitto (-tappio) / liikevaihto
Jatkuvien toimintojen osakekohtainen tulos,
laimentamaton (EUR)
= Jatkuvien toimintojen tilikauden voitto (tappio) /
osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana
Jatkuvien toimintojen osakekohtainen tulos,
laimennusvaikutuksella oikaistu (EUR)
= Jatkuvien toimintojen tilikauden voitto (tappio) /
osakeantioikaistun osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR) = Tilikauden voitto (tappio) / osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana
Osakekohtainen tulos, laimennusvaikutuksella
oikaistu (EUR)
= Tilikauden voitto (tappio) / osakeantioikaistun osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
kauden aikana
Nettovelka = Korolliset velat - rahavarat
Oman pääoman tuotto, % = Tilikauden voitto (tappio) / oma pääoma keskimäärin kauden aikana
Sijoitetun pääoman tuotto, % = Voitto (tappio) ennen veroja + rahoituskulut / oma pääoma keskimäärin kauden aikana +
korolliset velat keskimäärin kauden aikana
Omavaraisuusaste, % = Oma pääoma / taseen loppusumma - saadut ennakot
Maksuvalmius, % = Lyhytaikaiset varat / lyhytaikaiset velat
Nettovelkaantumisaste, % = Nettovelka / oma pääoma
Osakekohtainen oma pääoma (EUR) = Oma pääoma / osakkeiden lukumäärä tilikauden päättyessä
Osakekohtainen osinko (EUR) = Tilikauden osingot / osakkeiden osakeantioikaistun lukumäärän keskiarvo tilikauden aikana
Osinko tuloksesta, % = Osakekohtainen osinko / laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos
Efektiivinen osinkotuotto, % = Osakekohtainen osinko / tilinpäätöspäivän päättävä osakekurssi
Hinta/voittosuhde (P/E) = Tilinpäätöspäivän päättävä osakekurssi / (tilikauden voitto (tappio) / osakkeiden lukumäärä
tilikauden päättyessä)
Osakekannan markkina-arvo tilikauden lopussa = Osakkeiden lukumäärä tilikauden päättyessä * tilinpäätöspäivän päättävä osakekurssi
Osakkeiden vaihto (kpl) = Tilikauden aikana vaihdettujen osakkeiden lukumäärä
Osakkeiden vaihto osakekannasta, % = Osakkeiden vaihto (kpl) / osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä tilikauden lopussa (kpl)
VUOSIKERTOMUS 2024
61
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tunnuslukujen täsmäytyslaskelmat
Tunnusluvut sisältävät sekä konsernin jatkuvat, että lopetetut toiminnot ellei tunnusluvun
nimestä muuta käy ilmi.
Oikaistun käyttökatteen muodostuminen
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023 24.2.–31.12.2022
Oikaistu käyttökate
Liikevoitto (-tappio) -188 5 351 -2 279
Poistot ja arvonalentumiset 17 826 15 658 8 451
Käyttökate 17 638 21 009 6 172
Käyttökatteeseen sisältyvät vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät 3 025 3 909 3 616
Yhteensä 20 663 24 918 9 788
Käyttökatteeseen sisältyvien vertailukelpoisuuteen vaikuttavien erien muodostuminen
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023 24.2.–31.12.2022
Käyttökatteeseen sisältyvät vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät
Negatiivinen liikearvo -262 -254 0
Yritys- ja liiketoimintakauppojen transaktio- ja
integraatiokulut 1 810 1 594 591
Lopetettujen toimintojen myynnin transaktiokulut 157 0 0
Osakeantien suunnitteluun ja muihin
rahoitusjärjestelyihin
liittyvät kulut 233 77 0
Työsuhteen päättymiskorvaus 0 240 0
Wetteri Oyj:n käänteiseen hankintaan liittyvät
pörssilistalle listautumisesta aiheutuneet kulut 0 1 899
Vaihto-omaisuuden käyvän arvon poistot 1 086 2 251 2 125
Yhteensä 3 025 3 909 3 616
Oikaistun liikevoiton muodostuminen
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023 24.2.–31.12.2022
Oikaistu liikevoitto
Liikevoitto (-tappio) -188 5 351 -2 279
Liikevoittoon sisältyvät vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät 5 276 6 678 5 601
Yhteensä 5 088 12 030 3 322
Liikevoittoon sisältyvien vertailukelpoisuuteen vaikuttavien erien muodostuminen
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023 24.2.–31.12.2022
Liikevoittoon sisältyvät vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät
Negatiivinen liikearvo -262 -254 0
Yritys- ja liiketoimintakauppojen transaktio- ja
integraatiokulut 1 810 1 594 591
Lopetettujen toimintojen myynnin transaktiokulut 157 0 0
Osakeantien suunnitteluun ja muihin
rahoitusjärjestelyihin liittyvät kulut 233 77 0
Työsuhteen päättymiskorvaus 0 240 0
Wetteri Oyj:n käänteiseen hankintaan liittyvät
pörssilistalle listautumisesta aiheutuneet kulut 0 1 899
Vaihto-omaisuuden käyvän arvon poistot 1 086 2 251 2 125
Brändiarvon käyvän arvon poistot 1 162 1 214 777
Edustussopimuksien käyvän arvon poistot 998 981 613
Asiakassuhteiden käyvän arvon poistot 15 120 7
Tilauskannan käyvän arvon poistot 53 455 588
Rakennusten käyvän arvon poistot 23 0 0
Yhteensä 5 276 6 678 5 601
VUOSIKERTOMUS 2024
62
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Nettovelan muodostuminen
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023 31.12.2022
Nettovelka
Korolliset velat 128 345 132 515 95 552
Rahavarat -1 529 -856 -1 147
Yhteensä 126 816 131 659 94 404
Oman pääoman tuotto (ROE), % muodostuminen
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023 24.2.–31.12.2022
Oman pääoman tuotto (ROE), %
Tilikauden voitto (tappio) -9 861 -4 049 -3 834
Oma pääoma keskimäärin tilikauden aikana 33 204 32 080 15 121
Yhteensä -30 % -13 % -25 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % muodostuminen
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023 24.2.–31.12.2022
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), %
Voitto (tappio) ennen veroja -12 063 -3 824 -4 367
Rahoituskulut -12 113 -9 254 -2 282
Oma pääoma keskimäärin tilikauden aikana 33 204 32 080 15 121
Korolliset velat keskimäärin tilikauden aikana 130 430 114 033 47 776
Yhteensä -15 % -9 % -11 %
Omavaraisuusaste, % muodostuminen
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023 31.12.2022
Omavaraisuusaste, %
Oma pääoma 32 489 33 918 30 242
Taseen loppusumma 223 086 214 302 154 595
Saadut ennakot 2 108 1 709 1 215
Yhteensä 15 % 16 % 20 %
Maksuvalmius, % muodostuminen
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023 31.12.2022
Maksuvalmius, %
Lyhytaikaiset varat 99 596 107 729 71 153
Lyhytaikaiset velat 134 213 129 626 83 262
Yhteensä 74 % 83 % 85 %
Nettovelkaantumisasteen, % muodostuminen
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023 31.12.2022
Nettovelkaantumisaste, %
Nettovelka 126 816 131 659 94 404
Oma pääoma 32 489 33 918 30 242
Yhteensä 390 % 388 % 312 %
VUOSIKERTOMUS 2024
63
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Yleiset tiedot 65
Kestävyysraportoinnin

laadintaperiaatteet 65
Kestävyyden hallinnointi 65
Liiketoiminnan kestävyys 68
Kestävyyteen liittyvät vaikutukset,

riskit ja mahdollisuudet 71
Ympäristötiedot 87
Taksonomiakelpoisuus Wetterin

liiketoiminnassa 87
E1 Ilmastonmuutos 92
E2 Pilaantuminen 96
E5 Kiertotalous 97
Sosiaaliset tiedot 99
S1 Oma työvoima 99
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät 104
Hallintotapaan liittyvät tiedot 106
G1 Hallinnointitapaan liittyvät tiedot 106
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Kestävyysraportti
VUOSIKERTOMUS 2024
64
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
KESTÄVYYSRAPORTIN LAADINTAPERIAATTEET
Perustiedot
Wetteri Oyj (jäljempänä “Wetteri Oyj”, “emoyhtiö” tai
“yhtiö”) tytäryhtiöineen muodostaa Wetteri-konsernin
(jäljempänä “Wetteri”, “Wetteri-konserni” tai “konserni”),
jonka liiketoiminta koostuu uusien henkilö- ja hyötyajoneu-
vojen ja raskaan kaluston myynnistä, varaosa-, huolto- ja
vauriokorjaamoliiketoiminnasta sekä vaihtoautokaupasta.
Kestävyysraportti julkaistaan nyt ensimmäistä kertaa.
Kestävyysraportti kattaa koko konsernin ja toiminnasta
raportoidaan Wetteri-konsernin tasolla.
Vuoden 2024 osalta kestävyysraportissa ei ole esitetty tietoja
tai mittareita, jotka sisältävät arvoketjun alku- tai loppupään
tietoja, lukuun ottamatta kasvihuonekaasujen Scope 3
-päästöjä. Kyseinen mittari sisältää myös mittausepävar-
muutta, koska useiden kategorioiden laskelmat perustuvat
ainakin osittain niihin liittyviin kustannuksiin eikä niistä
ole saatavilla tarkkoja tietoja. Tarkemmat menetelmät on
kuvattu osiossa E1 ilmastonmuutos mittarin E1-6 yhteydessä.
Lisäksi osion E2 Pilaantumisen osalta epäpuhtauspäästöt
ja mikromuovit eivät ole mitattavissa, vaan ne on arvioitu
käyttämällä korvaavia menetelmiä, jotka on kuvattu osion
mittareiden yhteydessä.
Mikään muu ulkopuolinen elin kuin varmennuspalve-
luiden tarjoaja ei ole validoinut mittareiden mittauksia.
Raportointia ja tiedonkeruuta tullaan kehittämään vuoden
2025 aikana.
Raportointijakso on sama kuin taloudellisessa raportoin-
nissa, eli tilikausi 1.1.2024–31.12.2024 ja siinä on käytetty
samoja konsolidointirajoja kuin tilinpäätöksessä.
Laatimisperusta
Kestävyysraportti on Suomen kirjanpitolain 7. luvun ja
eurooppalaisten kestävyysraportointistandardien (ESRS)
mukainen.
Raportoidut kestävyysaiheet ja kestävyyden tunnusluvut
perustuvat kaksoisolennaisuusanalyysiin, joka on tehty
vuoden 2023 aikana ja päivitetty osin vuonna 2024 sekä
alkuvuodesta 2025. Arviointi kattaa Wetterin koko
arvoketjun, sisältäen arvoketjun alku- ja loppupään sekä
Wetterin omat toiminnot. Arvoketju on kuvattu tarkemmin
osiossa Liiketoimintamalli ja arvoketju. Olennaisuusa-
nalyysin perusteella on valittu Wetterin toiminnan ja
tuotteiden sekä sidosryhmien kannalta olennaiset ESRS-ra-
portointivaatimukset. Olennaisuusanalyysiin perustuvat
olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet hyväksyttiin
10.3.2025 ja olenaisuusanalyysiä täsmennettiin vielä
22.4.2025.
Wetteri ei ole käyttänyt mahdollisuutta jättää pois tietoja,
jotka liittyvät henkiseen omaisuuteen, taitotietoon tai inno-
vaatiotuloksiin, eikä mahdollisuutta jättää pois käynnissä
olevaa kehitystä tai neuvoteltavana olevia asioita koskevia
tietoja direktiivin 2013/34/EU 19 a artiklan 3. kohdan ja 29 a
artiklan 3. kohdan mukaisesti.
KESTÄVYYDEN HALLINNOINTI
Hallitus ja hallituksen valiokunnat
Wetterin hallitus on konsernin korkein kestävyydestä
vastaava taho. Hallitus vahvistaa Wetterin toimintaa ja
sisäistä valvontaa sekä riskienhallintaa ohjaavat eettiset
toimintaperiaatteet.
Wetterin hallituksen tehtävänä on sisällyttää jatkossa
kestävyystavoitteet osaksi yhtiön strategiaa sekä valvoa
asetettavien tavoitteiden toteutumista. Vuonna 2024
tavoitteita ei ollut vielä asetettu eikä niitä siten vielä
seurattu. Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
valvonnasta vastaavaa tahoa ei vielä raportointivuonna 2024
ollut nimitetty eikä näihin liittyviä vastuita ollut määritelty.
Hallituksen tehtävien tehokkaan hoidon varmistamiseksi
hallitus on nimittänyt keskuudestaan tarkastusvaliokunnan
ja palkitsemisvaliokunnan, jotka valmistelevat hallituksessa
tehtäviä päätöksiä ja tukevat hallitusta valvontatehtävän
suorittamisessa.
Yleiset tiedot
VUOSIKERTOMUS 2024
65
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tarkastusvaliokunnan päätarkoituksena on avustaa
hallitusta yhtiön taloudellisten ja kestävyysseikkoja
koskevien raportointiprosessien valvontaan liittyvien
velvollisuuksien täyttämisessä ja yhtiön tilintarkastuksen
ja kestävyysraportin varmennuksen seurannassa ja
arvioinnissa sekä avustaa hallitusta taloudelliseen ja
kestävyysseikkoja koskevaan raportointiin, sisäiseen
valvontaan, sisäiseen tarkastukseen ja riskienhallintaan
liittyvien asioiden valvonnassa. Tarkastusvaliokuntaan
kuuluivat raportointikaudella Satu Mehtälä, Hannu
Pärssinen ja Markku Kankaala. Kestävyysseikkoja koskevia
asioita käsitellään vuonna 2025 tarkastusvaliokunnassa ja
hallituksessa vuosikellon mukaan kvartaaleittain ja lisäksi
tarpeen mukaan.
Raportointijaksolla hallituksessa oli 6 jäsentä. Jäsenistä
miehiä on noin 80 % ja naisia noin 20 % ja he ovat iältään
59–71-vuotiaita. Hallitus on katsonut, että hallituksen
jäsenten enemmistö (80 %) on riippumattomia yhtiöstä.
Hallituksen jäsenet (80 %) yhtä jäsentä lukuun ottamatta on
arvioitu riippumattomiksi yhtiön merkittävistä osakkeen-
omistajista. Hallituksen jäsenistä 1 on työsuhteessa yhtiöön.
Tarkastusvaliokunnassa oli 3 jäsentä, joista kukaan ei
ollut työsuhteessa yhtiöön ja palkitsemisvaliokunnassa 4
jäsentä, joista yksi (1) on ollut työsuhteessa yhtiöön. Muilla
työntekijöillä ei ollut edustusta.
Toimitusjohtaja ja johtoryhmä
Wetterin toimitusjohtaja vastaa kestävyystoimenpiteiden
toteuttamisesta hallituksen antamien ohjeiden mukaisesti.
Toimitusjohtaja vastaa, että tarkastusvaliokunnalle ja
hallitukselle raportoidaan säännöllisesti kestävyyteen
liittyvistä olennaisista teemoista ja niiden kehittymisestä.
Toimitusjohtaja raportoi hallitukselle viipymättä kaikista
yhtiöön merkittävästi vaikuttavista kestävyyteen liittyvistä
riskeistä. Vuonna 2024 kestävyyteen liittyvistä olennaisista
teemoista, näiden kehittymisestä ja kestävyyteen liittyvistä
riskeistä ei vielä raportoitu. Kestävyyteen liittyvien
olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
käsittely ei vielä vuonna 2024 ollut sisällytetty johtoryhmän
ja hallituksen vuosikelloon. Kestävyysteemojen käsittely on
sisällytetty vuonna 2025 johtoryhmän, tarkastusvaliokunnan
ja hallituksen vuosikelloon.
Johtoryhmän jäsenistä HR- ja viestintäjohtajan tehtäviin
kuuluivat kestävyyteen liittyvät, yhtiöön vaikuttavat asiat.
Hänen vastuullaan oli vuoden 2024 ajan viedä eteenpäin
kestävyysraportointiin valmistautumisen projektia. Vuodesta
2025 alkaen operatiivinen johtaja yhdessä liiketoimin-
tajohdon kanssa vastaa siitä, että yhtiön määrittelemät
kestävyyden periaatteet ja tavoitteet viedään osaksi
päivittäistä työtä ja toimintamalleja. Yhtiön johtoryhmä
valmistelee kestävyyteen liittyvät asiat ennen kuin ne
esitellään tarkastusvaliokunnalle ja hallitukselle, ja valvoo
osaltaan hyväksyttyjen kestävyystoimenpiteiden täytän-
töönpanoa sekä kestävyyteen liittyviä vaikutuksia, riskejä ja
mahdollisuuksia.
Konsernin johtoryhmään kuuluivat tilikaudella 2024 toimi-
tusjohtaja Aarne Simula, Samuli Koskela, johtaja, sijoittaja-
suhteet ja yritysjärjestelyt, Juha Kontio, johtaja, Wetteri Auto
Oy:n Länsi-Suomen alue ja Ari Roivainen, johtaja, Wetteri
Auto Oy:n Itä-Suomen alue 26.6.2024 alkaen, Power Oy:n
toimitusjohtaja Antti Ollikainen (1.1.2025 saakka), HR- ja
viestintäjohtaja Sanna Räsänen 30.11.2024 saakka sekä
talousjohtaja Panu Kauppinen.
Johtoryhmässä oli keskimäärin 6 jäsentä, joista 82 %
oli miehiä ja 18 % naisia. Johtoryhmän jäsenistä kaikki
osallistuvat liikkeenjohtoon ja heistä yksi henkilö ei ollut
työsuhteessa yhtiöön. Vuoden lopussa johtoryhmän jäseniä
oli 6, joista 100% oli miehiä.
Yleisestä riskienhallinnasta ja kestävyysriskien tunnistami-
sesta ja hallinnasta vastaa yhtiön talousjohtaja, tukenaan
konsernilaskennan työryhmä. Wetterin johdolla on laajaa
vuosikymmenien kokemusta autoalan johto- ja myynti-
tehtävistä Suomessa ja sitä kautta myös vahva ymmärrys
toimialaan liittyvistä kestävyyskysymyksistä. Johtoryhmän
kokemus liittyy erityisesti yrityskulttuuriin ja tavaran- ja
palveluntoimittajien suhteisiin liittyviin vaikutuksiin ja
riskeihin.
Hallituksen jäsenten osaaminen kestävyysasioissa
Wetterin hallituksen jäsenten osaaminen kestävyysasioissa
varmistetaan vuosikellon mukaisilla kestävyyskatsa-
uksilla, joiden avulla hallituksen jäsenet saavat tietoa
yhtiön toiminnan kestävyyteen liittyvistä olennaisista
vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista sekä jatkossa
myös asetettavien kestävyystavoitteiden edistymisestä.
Katsaukset antavat yhtiön eri alojen asiantuntijat. Hallitus
ja sen valiokunnat voivat tarvittaessa hankkia ulkopuolista
asiantuntija-apua kestävyysasioissa. Kestävyyteen liittyvien
olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
käsittely ei vielä vuonna 2024 ollut sisällytetty hallituksen
vuosikelloon. Kestävyysteemojen käsittely on sisällytetty
vuonna 2025 hallituksen vuosikelloon.
VUOSIKERTOMUS 2024
66
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Useilla hallituksen jäsenillä on laajaa vuosikymmenien
kokemusta autoalan johto- ja myyntitehtävistä Pohjoismaissa
ja sitä kautta myös vahva ymmärrys toimialaan liittyvistä
kestävyyskysymyksistä. Hallituksen jäsenten kokemus liittyy
erityisesti yrityskulttuuriin ja tavaran- ja palvelutoimittajien
suhteisiin liittyviin vaikutuksiin ja riskeihin.
Hyvä hallinto
Hallituksen tehtävänä on hyväksyä keskeiset liiketoimintaa
ohjaavat toimintaperiaatteet ja toimintamallit, joiden
tarkoituksena on varmistaa lainsäädännön ja yhtiön sisäisten
toimintaohjeiden noudattaminen Wetterin toiminnassa.
Kaikilla Wetterin hallituksen jäsenillä on vahva osaaminen ja
kokemusta hyvästä hallintotavasta aikaisempien operatii-
visten ja/tai hallituksen jäsenen ja/tai hallituksen puheen-
johtajan tehtävien kautta.
Kestävyyden sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
Wetterin palkitsemisjärjestelmä ei vielä sisällä kestävyys-
perusteisia kannustimia. Palkitsemisen ja kannustejärjes-
telmän periaatteista vastaa Wetterin palkitsemisvaliokunta.
Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyys–
raportointiin liittyen
Wetteri-konsernin kestävyysraportoinnissa noudatetaan
Wetterin yhteisiä lakisääteisen raportoinnin, riskienhal-
linnan ja sisäisen valvonnan periaatteita ja prosesseja.
Wetterin riskienhallinnan yleisistä periaatteista päättää
yhtiön hallitus. Hallituksella on vastuu valvoa ja varmistaa,
että yrityksen riskienhallinnan prosessin toiminnot ovat
riittäviä. Yhtiön toimitusjohtaja johtoryhmän tuella vastaa
riskienhallinnan käytännön toteutuksesta hallituksen
ohjeiden mukaisesti. Toimitusjohtaja raportoi hallitukselle
riskeistä ja toimenpiteistä säännöllisesti. Talousjohtaja
vastaa riskienhallinnan koordinoinnista. Tarkastusvalio-
kunta arvioi yhtiön riskienhallintajärjestelmien tehokkuutta.
Kestävyyteen liittyviä riskejä on arvioitu toistaiseksi vain
kaksinkertaisen olennaisuusanalyysin yhteydessä, mutta ei
vielä osana konsernin riskienhallintaprosessia. Riskienhal-
lintaprosessia tullaan jatkossa kehittämään myös kestävyys-
riskien arviointiin liittyen.
Wetterin toimintaympäristöön ja taloudelliseen
raportointiin liittyviä riskejä arvioidaan puolivuosittain
taloudellisen raportoinnin yhteydessä. Kerran vuodessa
liiketoimintojen johtoryhmä identifioi eri riskityypit, arvioi
niiden suuruuden ja todennäköisyyden sekä suunnittelee
toimenpiteet, joilla riskien realisoituminen voidaan estää tai
niiden haitallisia vaikutuksia voidaan pienentää. Raportti
esitetään tarkastusvaliokunnalle ja hallitukselle.
Kestävyysraportoinnin sisäinen valvonta perustuu riskien
tunnistamiseen ja analysointiin sekä valvonnan kohdista-
miseen olennaisimpiin tunnistettuihin riskeihin. Vuonna
2024 kestävyysaiheita ei vielä ollut sisällytetty osaksi sisäistä
valvontaa, mutta sisäisen valvonnan toimenpiteitä tullaan
kehittämään jatkossa myös kestävyysraportointiin liittyen.
Myös olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
nykyisiä ja ennakoituja taloudellisia vaikutuksia sen
liiketoimintamalliin, arvoketjuun, strategiaan ja päätök-
sentekoon tullaan jatkossa arvioimaan osana prosessia,
mutta raportointikaudella 2024 kestävyyttä ei vielä ollut
linkitettynä näihin.
Wetterin sisäisen valvonnan toiminto on osa yhtiön
ISO 14001 -sertifioitua johtamisjärjestelmää ja sisäistä
valvontaa toteuttavat hallitus, toimitusjohtaja, toimiva johto
ja koko henkilöstö.
Yhtiön hallitukselle raportoidaan riskienhallinnasta ja
sisäisestä tarkastuksesta sekä taloudellisista asioista. Näiden
raporttien sekä vuosittain hyväksyttävien sisäisen valvonnan
periaatteiden avulla hallitus kykenee varmistumaan sisäisen
valvonnan riittävyydestä ja tehokkuudesta. Tarkastusvalio-
kunta avustaa hallitusta sisäisen valvonnan järjestelmien
tehokkuuden seurannassa.
Kestävyysraportoinnin toteutuksesta vastaa Wetterin
talousjohtaja vastuullisuusraportoinnin työryhmän
tukemana. Kestävyysraportointiin osallistuu myös
liiketoimintajohto.
Kestävyysraportoinnin tunnistetut riskit ovat raportoitavan
tiedon oikeellisuus sekä tietojen saatavuus ja raportoinnin
oikea-aikaisuus. Varmistaakseen raportoitavan tiedon oikeel-
lisuuden ja oikea-aikaisuuden, Wetterillä on käytössään
sisäinen prosessi, joka varmistaa tiedon ajantasaisen
tuottamisen ja toimittamisen konsernilaskentaan.
Raportoitavan sisällön oikeellisuuden ja oikea-aikaisuuden
varmistamiseksi tullaan jatkossa ottamaan käyttöön sisäisiä
kontrolleja, joiden seuranta on osa sisäistä valvontaa ja
raportointia. Sisäinen tarkastus raportoi kestävyysraportoin-
tiin liittyvistä havainnoista yhtiön tarkastusvaliokunnalle.
Yhtiössä pidetään tärkeänä avointa tiedonkulkua. Hallitus
on vahvistanut organisaatiolle selkeät raportointi- ja
VUOSIKERTOMUS 2024
67
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
tiedotusvastuut, jotka ilmenevät hallinnon järjestämistä
koskevasta ohjeistuksesta.
Selkeillä ja kattavilla raportointivastuilla varmistetaan
hallituksen, toimitusjohtajan ja muun ylimmän johdon
päätöksenteon pohjaksi tarvitseman riittävän ja kattavan
tiedon saaminen yhtiön taloudesta, toiminnasta, riskienhal-
linnasta, ulkoisten säännösten ja sisäisten menettelytapojen
noudattamisesta sekä ulkoista tietoa toimintaympäristöstä
ja markkinoiden kehityksestä. Raportoitavan tiedon tulee
olla luotettavaa, olennaista, ajan tasalla olevaa ja sovitussa
muodossa esitettyä.
Wetterillä ei ole toistaiseksi systemaattisia kestävyyttä
koskevia due diligence -prosesseja, mutta niitä tullaan
jatkossa kehittämään.
LIIKETOIMINNAN KESTÄVYYS
Strategia
Wetterin kasvustrategia on yrityskauppavetoinen, ja tämän
strategisen valinnan taustalla on autoalalla käynnissä
oleva historiallinen murros. Autokaupan hakeutuminen
suurempiin, paremman kannattavuuden yksiköihin
on megatrendi, jonka taustalla on lukuisia pienempiä
muutoksia niin teknologiassa, alan toimintamalleissa kuin
kuluttajakäyttäytymisessä.
Wetteri myy uusia sekä käytettyjä autoja ja uusiin autoihin
liittyviä lisäpalveluita ja erilaisia autojen vakuutus- ja
rahoituspalveluita. Lisäksi se tarjoaa huolto-, korjaus- ja
jälkimarkkinointipalveluita sekä katsastus- ja rengaspalve-
luita. Asiakkaina ovat kuluttajat, sekä yritysautoja hankkivat
yritysasiakkaat ja autovuokraamot.
EU-tasoiset sähköistymis- ja päästövaatimukset vaikuttavat
osaltaan koko autoalaan ja Wetteriin, ja autoalan sähköis-
tyminen tulee jatkumaan ja vaikuttamaan myös tuote-
valikoimaan. Keväällä 2025 Wetteri toteutti yhteistyössä
Ramboll Finland Oy:n kanssa hiilijalanjäljen laskennan
raportointivuodelle 2024 GHG-protokollan periaatteiden
mukaisesti. Laskenta käsittää Scope 1 & 2-päästöt sekä
Scope 3 -päästölähteet olennaisilta osin. Päästölaskenta toi
Wetterille näkyvyyden lähtötasoon, joka toimii pohjana
tavoiteasetantaan. Wetteri on sitoutunut autoalan Green
Deal -sopimukseen, jonka tavoitteena on edistää liikenteelle
asetettujen CO
2
-päästövähennystavoitteiden toteutumista,
ajoneuvojen energiatehokkuuden parantumista sekä
biopolttoaineiden ja muiden vaihtoehtoisten käyttövoimien
yleistymistä.
Suomalainen autokanta on Euroopan ikääntyneintä,
autokannan keski-ikä on yli 13 vuotta. Vanha autokanta
hidastaa liikenteen päästövähennystavoitteita, ja on samalla
riski liikenneturvallisuudelle. Autokannan päivittämisellä
voidaan edistää sekä vähäpäästöistä että nykyistä turvalli-
sempaa autoilua. Kestävyystavoitteisiin liittyvä työ on vasta
aloitettu Wetterissä, ja tavoitteita tullaan kehittämään myös
tarjottavien palveluiden ja eri sidosryhmien näkökulmasta.
Myös strategiassa ja liiketoimintamallissa tullaan jatkossa
huomioimaan kestävyyteen liittyvät olennaiset aihealueet ja
niihin liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet.
Liiketoimintamalli ja arvoketju
Wetteri on autoalan pörssiyhtiö, jonka strategisiin
vahvuuksiin kuuluvat yhtiön liiketoimintamalli ja moni-
merkkistrategia. Kokonaisvaltainen ja vakauttava liiketoi-
mintamalli uusien henkilö- ja hyötyajoneuvojen ja raskaan
kaluston myynnistä, varaosa-, huolto- ja vauriokorjaamolii-
ketoimintaan sekä vaihtoautokauppaan luovat edellytykset
kannattavalle liiketoiminnalle ja kasvulle läpi suhdanteiden
sekä tasaavat liiketoimintariskejä.
Monimerkkistrategiansa ansiosta Wetterillä on kyvykkyys
vastata hyvin laajan asiakasjoukon tarpeisiin kaikissa
ajoneuvoluokissa. Monimerkkivalikoiman myötä yhtiöön
on keskittynyt valtavasti merkkikohtaista osaamista,
mikä on vahvuus autoalan jakeluteiden uudistuessa sekä
sähköautoilun kasvattaessa suosiotaan.
Autoalan sähköistyminen ja päästötavoitteet tulevat
vaikuttamaan osaltaan markkinaan. Sähköautoissa huoltojen
määrät ovat ehkä vähäisempiä, mutta autojen korjaukset
teknisesti vaativampia. Tämä puoltaa merkkihuollon
käyttöä. Wetterin monimerkkistrategia ja liiketoimintamalli
ovat vahvoja orgaanisen kasvun tekijöitä. Wetterin sähköau-
totarjoama laajeni merkittävästi vuoden 2024 aikana useilla
uusilla automerkeillä, mikä vastaa erityisesti edullisemman
hintaluokan sähköautojen voimakkaasti kasvaneeseen
kysyntään.
VUOSIKERTOMUS 2024
68
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Sidosryhmien edut ja näkemykset
Wetteri pyrkii lisäämään henkilöstönsä, asiakkaidensa ja eri
sidosryhmiensä tietoisuutta ympäristöä vähemmän kuormit-
tavasta autoilusta sekä auttamaan asiakkaita saavuttamaan
käyttötarpeen ja mahdollisimman vähäisen ilmastokuorman
välinen optimaalinen ratkaisu. Wetteri on sitoutunut
autoalan Green Deal -ilmastosopimukseen ja toteuttaa
yhdessä maahantuojien kanssa markkinointitoimenpiteitä
ja säännöllisiä kampanjoita. Näiden toimenpiteiden avulla
jaetaan informaatiota vaihtoehtoisten käyttövoimien jake-
luinfrasta, sähköautojen latausverkostosta, latauspaikkojen
kiinteistökohtaisista toteutusvaihtoehdoista ja vähäpäästöi-
sistä ajoneuvoista.
Sidosryhmien pääviestit ja keskeinen palaute raportoidaan
säännöllisesti konsernin johdolle, joka vastaa palautteen
huomioon ottamisesta yhtiön toiminnassa. Sidosryhmäpa-
lautetta hyödynnetään myös kaksoisolennaisuusanalyysissä
sekä olennaisuusanalyysiin perustuvassa kestävyystavoit-
teiden asetannassa.
Asiakaspalautetta kerätään uusien ja käytettyjen autojen ja
huolto- ja korjaustoiminnan osalta. Palautteenkeruupro-
sessi ja seurattavat mittarit vaihtelevat automerkeittäin.
Automerkin edustaja toimittaa asiakkailta kerätyn
palautteen Wetterille. Raportit käydään Wetterillä läpi
merkkikohtaisissa viikkopalavereissa ja raportoidaan
johdolle kuukausittain sekä kvartaaleittain. Palaute ohjaa
liiketoimintaa ja sen perusteella kehitetään tuote- ja
palveluvalikoimaa.
Auton valmistus
Ajoneuvojen suunnittelu, kehitys ja tuotanto
Komponenttien ja osien hankinta alihankkijoilta
Tuotantoprosessi ja laadunvalvonta
Logistiikka ja jakelu maahantuojille tai
alueellisille varastoille
Maahantuonti ja jakelu
Autojen ja varaosien vastaanotto ja varastointi
Kansallisten markkinoiden vaatimusten
mukaiset muutokset ja hyväksynnät
Markkinointi- ja brändistrategian toteutus
alueellisesti
Jälleenmyyjien tukeminen hinnoittelussa,
kampanjoissa ja koulutuksessa
Jälleenmyynti (Wetteri)
Uusien autojen ja lisäpalveluiden myynti eri
asiakasryhmille
Käytettyjen autojen vaihto ja jälleenmyynti
Huolto-, korjaus- ja jälkimarkkinointipalvelut
Katsastus- ja rengaspalvelut,
rahoitusvaihtoehdot, vakuutukset ja
lisävarusteet
Asiakkaat
Yksityisasiakkaat: kuluttajat
Yritysasiakkaat: yritysautot, leasing-palvelut
ja autovuokraamot
Julkinen sektori: mm. pelastuslaitokset,
viranomaiset, kaupungit
Romutus ja kierrätys ympäristömääräysten mukaisesti Varaosien ja materiaalien uudelleenkäyttö
Elinkaaren hallinta
VUOSIKERTOMUS 2024
69
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Sidosryhmien edut ja näkemykset
Sidosryhmä Vuorovaikutuskanava Tarkoitus Arviointimenetelmä Huomioidaan
Oma työvoima Päivittäinen vuorovaikutus
Yhteistoiminta henkilöstön edustajien kanssa
Työsuojelutoiminta ja turvallisuushavainnot
Sisäiset kanavat ja foorumit vuorovaikutukselle
Työtyytyväisyys
Työturvallisuus
Hyvinvointi
Yhdenvertaisuus
Syrjimättömyys
Taitojen kehittäminen
Henkilöstökyselyt
Kehityskeskustelut
Turvallisuushavainnot
Esihenkilötyön ja johtamisen kehittäminen
Epäkohtiin puuttuminen
Koulutuksien järjestäminen
Työturvallisuuden parantaminen
Asiakkaat, kuluttajat ja
loppukäyttäjät
Asiakaspalvelutilanteet
Digitaaliset asiakaspalvelukanavat
Asiakaspalautteen keruu (omat kyselyt,
maahantuojien ja vakuutusyhtiöiden lähettämät
kyselyt)
Asiakastyytyväisyys ja sitoutuminen
Valikoiman kehittäminen
Asiakkaan opastaminen (mm.
liikenneturvallisuuteen liittyen)
Asiakaspalaute Asiakas- ja palvelukokemuksen parantaminen
Myynti- ja huoltotoimintoihin liittyvien prosessien
kehittäminen
Tarvike- ja tuotevalikoiman kehittäminen
Sijoittajat, analyytikot Sijoittajatapaamiset ja -tapahtumat
Toimipaikkavierailut
Yhtiökokous
Talous- ja muut yritysraportit, pörssitiedotteet, yhtiön
internetsivut
Hyvä hallinnointitapa
Läpinäkyvyys
Kestävä kasvu
Sijoittajapalaute
Sijoitusanalyysit
Läpinäkyvän, oikean ja oikea-aikaisen viestinnän
tuottaminen
Tapahtumien ja tapaamisten kehittäminen
Autojen maahantuojat Säännölliset tapaamiset ja yhteydenpito Sujuva yhteistyö
Läpinäkyvyys
Yhteistyön kehittäminen
Toimittajat ja
toimitusketjun
työntekijät
Yhteistyökyselyt
Auditoinnit
Eettinen ilmoituskanava
Tapaamiset
Turvallisuus
Työolot
Toiminnan laatu
Palautekeskustelut Yhteistyön kehittäminen
Edunvalvonta- ja
toimialajärjestöt
Tapaamiset
Tapahtumat
Esteiden ja haasteiden
tunnistaminen ja vähentäminen
Osaamisen jakaminen
Toimialaan liittyvän tiedon hyödyntäminen
Lainsäädäntöön liittyvien esteiden ja
mahdollisuuksien tunnistaminen
Tutkijat, oppilaitokset,
opiskelijat
Yhteistyöprojektit
Opinnäytetyöt
Harjoittelupaikat
Tutkimusmahdollisuudet
Osaamisen jakaminen
Palautekeskustelut Työnantaja- ja toimialamielikuvan kehittäminen
Urapolut ja työmahdollisuudet
Opinnäytetyöaiheet
Tiedotusvälineet Lehdistötiedotteet ja haastattelut,
Julkaisut sekä yrityksen verkkosivut ja sosiaalisen
median kanavat
Ajankohtainen ja ajantasainen
uutisointi
Läpinäkyvyys
Näkyvyys
Artikkelien sävy ja oikeellisuus
Mediaseuranta
Yhteistyön kehittäminen
Tiedotusvälineitä palvelevan sisällön tuottaminen
(kuvat, faktat, tiedotteet, sisällöt)
Haastatteluiden ja tapaamisten järjestäminen
VUOSIKERTOMUS 2024
70
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
KESTÄVYYTEEN LIITTYT VAIKUTUKSET,
RISKIT JA MAHDOLLISUUDET
Tunnistaminen ja arviointi
Kestävyysraportoinnissa raportoitavat kestävyysaiheet
ja kestävyyden tunnusluvut perustuvat kaksinkertaiseen
olennaisuusanalyysiin, joka toteutettiin Wetterillä vuoden
2023 aikana ja päivitettiin loppuvuodesta 2024. Olennai-
suusanalyysiin perustuvat olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet hyväksyttiin 10.3.2025 ja olennaisuusana-
lyysiä täsmennettiin vielä 22.4.2025. Olennaisuusanalyysin
perusteella on tunnistettu yhtiön toiminnan, tuotteiden
ja sidosryhmien kannalta olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet. Olennaisuutta arvioitiin sekä vaikutusten
että taloudellisen olennaisuuden kannalta.
Arvioinnissa on otettu huomioon sidosryhmien ja arvoketjun
näkemykset ylätasolla sekä osin haastattelujen perusteella.
Arviointi kattoi Wetterin autojen vähittäismyynnin ja
siihen liittyvät palvelut sekä huolto- ja korjaustoiminnan,
sekä oman toiminnan että arvoketjun osalta. Prosessissa
ei keskitetty mihinkään tiettyihin toimiin, liikesuhteisiin,
maantieteellisiin alueisiin tai muihin tekijöihin, jotka
lisäävät haittavaikutusten riskiä. Wetterin kaikki toimipisteet
sijaitsevat samantyyppisissä sijainneissa Suomessa, joten
eri toimipisteiden välillä ei ollut eroja tunnistettuihin
vaikutuksiin, riskeihin tai mahdollisuuksiin liittyen.
Ensimmäisessä vaiheessa arvioitiin autoalan kestä-
vyysaiheita saatavilla olevien ajantasaisten tutkimusten,
selvitysten sekä kansainvälisten standardien ja viitekehysten
valossa. Lisäksi käytiin läpi Wetterin omaa dokumentaatiota
kestävyyteen liittyen. Näiden perusteella saatiin alustava
lista olennaisista ESRS-aiheista.
Toisessa vaiheessa haastateltiin sidosryhmiä, joiden
edustajia olivat muun muassa yhtiön oma henkilöstö,
sijoittajat sekä hallitus ja johto. Maahantuojien näkemyksiä
kerättiin maahantuojien Wetterille luomista kestävyysrapor-
toinnin vaatimuksista.
Kahden ensimmäisen vaiheen perusteella saatiin monipuo-
lisesti tunnistettuja vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia.
Näiden tarkempi arviointi toteutettiin työpajoissa, joihin
osallistui henkilöstöä Wetterin eri toiminnoista. Ennen
työpajoja päätettiin työryhmän kanssa käytettävistä
arviointiasteikoista ja kynnysarvoista. Vaikutusten osalta
arvioitiin niiden mittakaavaa, laaja-alaisuutta sekä todennä-
köisyyttä arviointiasteikolla 1–5. Negatiivisten vaikutusten
osalta lisäksi arvioitiin niiden korjaamattomuutta samalla
asteikolla. Suurimmat negatiiviset vaikutukset niiden
suhteellisen vakavuuden ja todennäköisyyden perusteella
olivat mikromuoveihin, ilmastonmuutoksen hillintään,
energiaan sekä resurssien käyttöön ja jätteisiin liittyvillä
vaikutuksilla sekä työvoiman työterveyteen ja -turvallisuu-
teen liittyvillä vaikutuksilla. Positiivisista vaikutuksista
suurimmat olivat ilmastonmuutoksen hillintään, oman
työvoiman työllisyysturvaan ja työterveyteen liittyvillä
vaikutuksilla.
Riskejä ja mahdollisuuksia arvoitiin taloudellisen
vaikutuksen suuruuden sekä todennäköisyyden
näkökulmasta myös asteikolla 1–5. Aikahorisontteja
arvioinnissa oli kolme: lyhyt (alle 1 vuosi), keskipitkä
(1–5 vuotta) ja pitkä aikaväli (yli viisi vuotta). Lopullisille
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arvoille asetettiin
kynnysarvo, ja kynnysarvon ylittäviä arvioitiin olennaisiksi
seuraavasti: Jos joko mittakaava, laaja-alaisuus tai
korjaamattomuus on 5, vaikutusta pidetään vakavana ja
siten olennaisena muista pistearvoista riippumatta. Jos
mittakaavan, laaja-alaisuuden ja korjaamattomuuden
summa on vähintään 9 ja todennäköisyys on tosiasial-
linen tai yleinen esiintyminen (5), vaikutusta pidetään
olennaisena. Jos taloudellisen riskin/mahdollisuuden
todennäköisyyden ja mahdollisen suuruuden kerroin on
vähintään 9, sitä pidetään olennaisena. Taloudellisten
riskien ja mahdollisuuksien arvioinnissa huomioitiin
myös Wetterin riippuvuudet kyseisestä kestävyystekijästä
ja riippuvuuteen liittyvät riskit ja mahdollisuudet, mutta
merkittäviä riippuvuuksiin liittyviä riskejä tai mahdolli-
suuksia ei tunnistettu. Olennaisia kestävyysnäkökohtia
verrattiin ESRS-standardien vastuullisuusaiheiden luetteloon
raportoinnin sisällön määrittelemiseksi kaksinkertaisen
olennaisuusarvioinnin perusteella. Wetterin johto hyväksyi
kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin tulokset validointiko-
kouksen yhteydessä.
Kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin perusteella
nousseita aihealueita tullaan tarkastelemaan säännölli-
sesti, ja vuorovaikutusta strategian ja liiketoimintamallin
kanssa arvioidaan tarkastelun perusteella. Näitä ei vielä
raportointivuonna 2024 ollut linkitetty yhtiön strategiaan ja
liiketoimintamalliin. Yhtiön strategian ja liiketoimintamallin
resilienssiä eikä nykyisiä tai ennakoituja vaikutuksia ole
vielä arvioitu suhteessa olennaisiin vaikutuksiin, riskeihin
VUOSIKERTOMUS 2024
71
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
ja mahdollisuuksiin. Tähän liittyvän prosessin kehittäminen
aloitetaan vuoden 2025 aikana.
EI-OLENNAISET ESRS-AIHEET
Wetterin toiminnassa veden kulutus ja jätevesien määrä
on hyvin vähäistä ja lisäksi toimipisteiden kiinteistöissä on
asianmukaiset erotuskaivot. Siksi vesivaroihin ja merten
luonnonvaroihin liittyviä vaikutuksia, riskejä tai mahdolli-
suuksia ei noussut olennaisiksi.
Luonnon monimuotoisuus ja ekosysteemit eivät nousseet
olennaiseksi, koska Wetterin toimipisteet eivät sijaitse
luonnon monimuotoisuuden näkökulmasta herkillä alueilla
tai sellaisten läheisyydessä.
Arvoketjun työntekijöihin liittyviä aihealueita ei tunnistettu
olennaiseksi, koska niihin liittyviä vaikutuksia, riskejä tai
mahdollisuuksia ei ole noussut esiin heille tehdyissä yhteis-
työkyselyissä, sidosryhmähaastatteluissa, eikä olennaisuusa-
nalyysin ensimmäisessä vaiheessa tehdyssä arvioinnissa.
Yhteistyöstä saadun palautteen tai olennaisanalyysin
ensimmäisessä vaiheessa tehdyn arvioinnin perusteella
ei ole tunnistettu sellaisia näkökohtia, joiden vuoksi
vaikutusten kohteena oleva yhteisö nousisi olennaiseksi.
Muita olennaisia yhteisökohtaisia vaikutuksia, riskejä tai
mahdollisuuksia ei tunnistettu.
OLENNAISET ESRS-AIHEET
Wetteri on tunnistanut olennaisia negatiivisia ympäris-
tövaikutuksia sekä riskejä liittyen ilmastonmuutokseen.
Ilmastonmuutoksen hillintään liittyen tunnistettiin
myös positiivisia vaikutuksia ja mahdollisuuksia. Lisäksi
energiaan liittyen tunnistettiin mahdollisuuksia. Wetterin
liiketoimintaa on autojen myynti, josta osa on fossiilisilla
polttoaineilla kulkevia ajoneuvoja ja siitä aiheutuu kasvi-
huonekaasupäästöjä. Wetteri myy myös sähköautoja ja
niiden myyntimäärien kasvattaminen edistää vähähiiliseen
tieliikenteeseen siirtymistä. Autoista aiheutuvat päästöt
tunnistettiin liittyvän arvoketjun alavirtaan. Kaikki ilmaston-
muutokseen liittyvät riskit tunnistettiin siirtymäriskeiksi.
Wetterillä on useita kiinteistöjä ympäri Suomea ja niiden
käyttämä energia tuottaa myös kasvihuonekaasupäästöjä,
mutta Wetteri on asentanut osaan kiinteistöihinsä aurinko-
paneeleita, joiden avulla se pystyy vähentämään päästöjä ja
saamaan kustannushyötyä omassa toiminnassaan.
Wetteri ei ole tehnyt ESRS E1-standardissa tarkoitettua
resilienssianalyysiä yhtiön strategian ja liiketoimintamallin
ilmastokestävyydestä. Myöskään ilmastoskenaarioanalyysiä
ei vielä ole tehty.
Ilmastonmuutokseen, pilaantumiseen tai resurssien
käyttöön ja kiertotalouteen liittyen ei järjestetty kuulemisia.
Wetteri on tunnistanut olennaisia negatiivisia ympäristövai-
kutuksia sekä riskejä liittyen pilaantumiseen. Olennaisiksi
aihealueiksi nousivat ilman pilaantuminen ja mikromuovit.
Vaikutukset ja riskit liittyvät autojen myynti- ja huoltotoi-
mintaan. Epäpuhtauspäästöjä nousee ilmaan erityisesti
fossiilisia polttoaineita käyttävien autojen pakokaasupääs-
töistä, ja autojen renkaat ovat yksi suurimmista mikromuo-
vipäästöjen aiheuttajista.
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyen tunnistettiin
negatiivinen vaikutus omaan huoltotoimintaan liittyvissä
metallijätteissä, vaarallisissa jätteissä sekä energia- ja
pahvijätteissä.
Oman työvoiman olennaisten vaikutusten, riskien
ja mahdollisuuksien tunnistamisessa ja arvioinnissa
huomioitiin Wetterin koko henkilöstö, kaikista yhtiöistä.
Olennaiset vaikutukset kohdistuvat kaikkiin työntekijöihin ja
he ovat pääasiallisesti työsuhteisia työntekijöitä. Työterveys-
ja turvallisuus nousi esille Wetterillä sekä vaikutusten
tunnistamisessa että riskien ja mahdollisuuksien
arvioinnissa. Aiheesta nousi niin haitallisia kuin positiivisia
vaikutuksia toiminnassa käsiteltävien kemikaalien, sekä
työturvallisuuden edistämiseksi tehtyjä toimenpiteiden,
kuten räätälöityjen perehdytysten pitämisen mtä. Työta-
paturmien myötä syntyvät kustannukset, sekä menetykset
ovat toiminnan riskejä. Edellä mainitut vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet liittyvät erityisesti huolto- ja korjaustoi-
mintaan ja ne liittyvät yhtiön liiketoimintamalliin. Huolto- ja
korjaustoimintaan liittyvät vaikutukset ja riskit ovat
tyypillisiä autoalalle ja niissä kyse on useimmiten yksit-
täistapauksista. Henkilökunnan kouluttamiseen ja taitojen
kehittämiseen liittyen tunnistettiin haitallinen vaikutus sekä
myös joitain riskejä. Wetteri toimii miesvoittoisella alalla
ja tasa-arvoon liittyen tunnistettiin haitallinen vaikutus ja
lisäksi mahdollisuuksia naismyyjien määrän lisäämisellä.
Positiivisena vaikutuksena tunnistettiin myös valtaosalla
työntekijöistä olevat vakiintuneet pitkäaikaiset työsuhteet.
Tunnistetut haitalliset ja positiiviset vaikutukset liittyvät
omaan toimintaan ja koskevat koko yrityksen henkilöstöä.
VUOSIKERTOMUS 2024
72
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Kuluttajien ja loppukäyttäjien olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien tunnistamisessa ja arvioinnissa
huomioitiin yritysasiakkaat, sekä yksityiset huolto- ja
autokaupan asiakkaat. Kuluttajiin ja loppuasiakkaisiin
liittyen tunnistettiin riskiksi viherpesun ja valheellisen
markkinoinnin käyttämisestä aiheutuvat sakot, sekä
mahdolliset vaikutukset Wetterin maineeseen. Tunnistetut
riskit liittyvät kaikkeen Wetterin omaan toimintaan, mutta
eivät liity mihinkään yksittäiseen kuluttajien tai loppukäyttä-
jien ryhmään.
Näitä edellä mainittuja aiheita ei vielä raportointivuonna
2024 ollut linkitetty yhtiön strategiaan ja liiketoimintamal-
liin. Omaan työvoimaan eikä kuluttajiin ja loppukäyttäjiin
liittyen ei järjestetty kuulemisia.
Lisäksi hallintotapaan liittyvä yrityskulttuuri tunnistettiin
olennaiseksi negatiiviseksi vaikutukseksi sekä riskiksi
ja suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin myös riskiksi.
Wetteri on kasvanut voimakkaasti yritysostojen kautta ja
yhtenäisen yrityskulttuurin luomiseen tullaan kiinnittämään
huomiota. Lisäksi vastuullisuuteen liittyvät vaatimukset
kasvavat myös autoalalla ja niihin vastaamiseen tulee
panostaa.
Wetteri tunnisti myös olennaisen yhteisökohtaisen
riskin liittyen työvoiman hankintaan ja työntekijöiden
pysyvyyteen.
Olennaiset aiheet ovat peräisin Wetterin liiketoiminta-
mallista liittyen vahvasti autoalan toiminnan luonteeseen.
Tulevaisuudessa strategian kautta on mahdollista hyödyntää
tunnistettuja mahdollisuuksia ja myös hillitä kestävyyteen
liittyviä riskejä pidemmälle.
Raportointikaudella ei ole ollut merkittäviä vaikutuksista,
riskeistä tai mahdollisuuksista johtuvia taloudellisia
vaikutuksia Wetterin taloudelliseen asemaan, taloudel-
liseen tulokseen tai kassavirtoihin ja näiden arvioidaan
jäävän vähäisiksi niin lyhyellä kuin pitkälläkin aikavälillä.
Wetterillä ei ole suunnitteilla sellaisia muutoksia liike-
toimintaansa, joista olisi odotettavissa edellä mainittuja
taloudellisia vaikutuksia liittyen vaikutuksiin, riskeihin tai
mahdollisuuksiin.
Wetterin kaksinkertaiseen olennaisuusanalyysiin perustuvat
olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on esitetty
seuraavassa taulukossa.
VUOSIKERTOMUS 2024
73
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Aihe Osa-aihe
Vaikutus, riski tai
mahdollisuus Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus
Sijainti
arvoketjussa Aikahorisontti
E - Ympäristö
ESRS E1 - Ilmaston muutos Ilmastonmuutoksen
hillintä
Tosiasiallinen
negatiivinen vaikutus
Wetteri myy autoja, jotka toimivat fossiilisilla polttoaineilla,
mikä aiheuttaa kasvihuonekaasupäästöjä.
Arvoketjun
alavirta
Lyhyt
ESRS E1 - Ilmaston muutos Ilmastonmuutoksen
hillintä
Tosiasiallinen
positiivinen vaikutus
Wetteri myy vähäpäästöisiä ajoneuvoja, mikä edistää liikenteen
hiilidioksidipäästöjen vähentämistä.
Arvoketjun
alavirta
Lyhyt
ESRS E1 - Ilmaston muutos Ilmastonmuutoksen
hillintä
Mahdollisuus Vähäpäästöisten ajoneuvojen kysynnän kasvu voi kasvattaa
Wetterin myyntivolyymia.
Arvoketjun
alavirta
Lyhyt
ESRS E1 - Ilmaston muutos Ilmastonmuutoksen
hillintä
Riski EU-asetus kieltää CO
2
-päästöjä aiheuttavien uusien henkilö- ja
pakettiautojen myynnin vuodesta 2035 alkaen.
Arvoketjun
alavirta
Keskipitkä
ESRS E1 - Ilmaston muutos Energia Tosiasiallinen
negatiivinen vaikutus
Wetteri toimii kymmenissä kiinteistöissä, joiden
energiankulutus aiheuttaa kasvihuonekaasupäästöjä.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS E1 - Ilmaston muutos Energia Mahdollisuus Energiaomavaraisuuden tavoittelu esimerkiksi
aurinkopaneelien asentamisen kautta voi tuoda Wetterille
kustannussäästöjä.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS E2 - Pilaantuminen Ilman pilaantuminen Tosiasiallinen
negatiivinen vaikutus
Wetteri myy ajoneuvoja, jotka toimivat fossiilisilla polttoaineilla,
jotka aiheuttavat ilmansaasteita
Oma toiminta/
Arvoketjun
alavirta
Lyhyt
ESRS E2 - Pilaantuminen Ilman pilaantuminen Riski Mahdollinen tuleva ilmanlaatua ja terveyttä koskeva sääntely
saattaa vähentää sellaisten ajoneuvojen myyntiä, jotka
aiheuttavat ilman epäpuhtauksia.
Arvoketjun
ylävirta
Keskipitkä
ESRS E2 - Pilaantuminen Ilman pilaantuminen Riski Mahdollinen tuleva ilmanlaatu- ja terveyssääntely saattaa
rajoittaa polttomoottorilla varustettujen ajoneuvojen
myyntiä, koska polttoaineiden polttamisella voi olla kielteisiä
ilmanlaatu- ja terveysvaikutuksia.
Arvoketjun
ylävirta
Pitkä
ESRS E2 - Pilaantuminen Mikromuovit Tosiasiallinen
negatiivinen vaikutus
Ajoneuvojen renkaista irtoaa mikromuoveja, jotka luontoon
päätyessään vaikuttavat haitallisesti sekä ihmisiin että
ympäristöön
Oma toiminta/
Arvoketjun
alavirta
Lyhyt
ESRS E5 - Resurssien käyttö ja
kiertotalous
Jäte Tosiasiallinen
negatiivinen vaikutus
Wetteri tuottaa merkittäviä määriä jätettä erityisesti
autokorjaamo- ja maalaamotoiminnassaan, mikä saattaa
aiheuttaa ympäristölle haittoja
Oma toiminta Lyhyt
VUOSIKERTOMUS 2024
74
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Aihe Osa-aihe
Vaikutus, riski tai
mahdollisuus Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus
Sijainti
arvoketjussa Aikahorisontti
S - Sosiaalinen vastuu
ESRS S1 - Oma työvoima Työllisyysturva Tosiasiallinen
positiivinen vaikutus
Selvällä enemmistöllä Wetterin työntekijöistä on vakituinen
työsuhde, mikä voi parantaa työntekijöiden sitoutumista ja
hyvinvointia.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS S1 - Oma työvoima Työterveys ja
-turvallisuus
Mahdollinen negatiivinen
vaikutus
Autokorjaamo- ja maalaamotoiminnassa käytetään kemikaaleja
ja öljyjä, jotka voivat aiheuttaa kielteisiä terveysvaikutuksia
Wetterin työntekijöille erityisesti onnettomuustilanteissa.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS S1 - Oma työvoima Työterveys ja
-turvallisuus
Tosiasiallinen
positiivinen vaikutus
Wetteri pyrkii varmistamaan työntekijöidensä terveyden ja
turvallisuuden räätälöidyllä perehdytyksellä ja toimialan
mukaisilla turvallisuussuunnitelmilla.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS S1 - Oma työvoima Työterveys ja
-turvallisuus
Riski Työtapaturmat voivat aiheuttaa monenlaisia taloudellisia
vaikutuksia, kuten sairaanhoitokuluja ja työpäivien menetyksiä.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS S1 - Oma työvoima Työterveys ja
-turvallisuus
Mahdollisuus Terveet työntekijät ovat tuottavampia, heillä on pienemmät
terveydenhuoltokustannukset ja harvemmin sairauslomia.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS S1 - Oma työvoima Työterveys ja
-turvallisuus
Tosiasiallinen
negatiivinen vaikutus
Työntekijöiden kokemus, että ei kiinnitetä riittävästi huomiota
työhyvinvointiin voi vaikuttaa negatiivisesti työntekijöiden
työssä jaksamiseen.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS S1 - Oma työvoima Yhdenvertainen
kohtelu ja yhtäläiset
mahdollisuudet kaikille
Tosiasiallinen
negatiivinen vaikutus
Autoala on miesvaltainen ala, jossa sukupuolten tasa-arvoa on
vaikea saavuttaa.
Oma toiminta Keskipitkä
ESRS S1 - Oma työvoima Yhdenvertainen
kohtelu ja yhtäläiset
mahdollisuudet kaikille
Mahdollisuus Naisten lisääminen myyntiin voisi vaikuttaa myönteisesti
Wetterin liiketoimintaan myynnillisesti että maineen kautta.
Oma toiminta Keskipitkä
ESRS S1 - Oma työvoima Koulutus ja taitojen
kehittäminen
Tosiasiallinen
negatiivinen vaikutus
Koulutusta ja osaamisen kehittämistä tulisi lisätä. Koulutuksen
ja osaamisen kehittämisen puute voi vaikuttaa negatiivisesti
työntekijöiden työtyytyväisyyteen ja hyvinvointiin.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS S1 - Oma työvoima Koulutus ja taitojen
kehittäminen
Riski Riittämätön koulutus ja osaamisen kehittäminen voivat johtaa
työntekijöiden ja asiakkaiden menettämiseen osaamisen
puutteen vuoksi.
Oma toiminta Lyhyt
EI ESRS-aihe Houkutteleva työnantaja Riski Jos yritys epäonnistuu pätevien työntekijöiden hankinnassa ja
työntekijöiden säilyttämisessä, sillä olisi välitön negatiivinen
taloudellinen vaikutus, varsinkin jos mekaanikot päättävät
lähteä. Työntekijöiden pysyvyys on avainasemassa
autoteollisuudessa, jossa brändikohtaiset koulutukset jne. ovat
yleisiä.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS S4 - Kuluttajat ja
loppukäyttäjät
Kuluttajien/
loppukäyttäjien
sosiaalinen inkluusio
Riski Haitalliset markkinointikäytännöt automyynnissä voivat
aiheuttaa maineriskin Wetterille.
Oma toiminta Lyhyt
VUOSIKERTOMUS 2024
75
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Aihe Osa-aihe
Vaikutus, riski tai
mahdollisuus Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus
Sijainti
arvoketjussa Aikahorisontti
G - Hallintotapa
ESRS G1 - Liiketoiminnan
harjoittaminen
Yrityskulttuuri Tosiasiallinen
negatiivinen vaikutus
Erilaiset toimintatavat toimipisteissä voivat aiheuttaa
hämmennystä työntekijöissä ja vaikuttaa negatiivisesti heidän
työhyvinvointiinsa.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS G1 - Liiketoiminnan
harjoittaminen
Yrityskulttuuri Riski Jos yhtenäisen kestävän yrityskulttuurin luomisessa
epäonnistutaan, niin sillä voi olla vaikutuksia työntekijöiden
sitoutumiseen tai tuottavuuteen ja siten myös taloudelliseen
tulokseen.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS G1 - Liiketoiminnan
harjoittaminen
Yrityskulttuuri Riski Epäonnistuminen vahvan kestävän kehityksen kulttuurin
luomisessa voi vaikuttaa negatiivisesti yrityksen kestävän
kehityksen suorituskykyyn, mikä puolestaan voi karkottaa
sijoittajia.
Oma toiminta Lyhyt
ESRS G1 - Liiketoiminnan
harjoittaminen
Suhteet tavaran- ja
palveluntoimittajiin,
mukaan lukien
maksukäytännöt
Riski Autoliike voi menettää oikeuden myydä tiettyä automerkkiä, jos
se ei täytä valmistajan kestävyysvaatimuksia.
Oma toiminta Lyhyt
VUOSIKERTOMUS 2024
76
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Muusta EU-lainsäädännöstä johdetut tietopisteet (Luettelo EU:n lainsäädännöstä johdetuista monialaisten ja aihekohtaisten standardien tietopisteistä)
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin Osio
ESRS 2 GOV-1 Hallituksen
sukupuolijakauma 21 kohdan d
alakohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 13
Komission delegoitu asetus
(EU) 2020/1816 (5), liite II
Kestävyyden hallinnointi - Hyvä hallinto
ESRS 2 GOV-1 Riippumattomien
hallituksen jäsenten prosenttiosuus 21
kohdan e alakohta
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
Kestävyyden hallinnointi - Hyvä hallinto
ESRS 2 GOV-4 Selvitys kestävyyttä
koskevasta due diligence -prosessista
30 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 10
Kestävyyden hallinnointi - Hyvä hallinto
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen fossiilisiin
polttoaineisiin liittyvään toimintaan 40
kohdan d alakohdan i alakohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 4
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla; komission
täytäntöönpanoasetuksen
(EU) 2022/2453 (6) taulukko
1: Ympäristöön liittyvää riskiä
koskevat laadulliset tiedot
ja taulukko 2: Yhteiskuntaan
liittyvää riskiä koskevat
laadulliset tiedot
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
Ei olennainen
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen
kemikaalien tuotantoon liittyvään
toimintaan 40 kohdan d alakohdan ii
alakohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 9
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
Ei olennainen
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen
kiistanalaisiin aseisiin liittyvään
toimintaan 40 kohdan d alakohdan iii
alakohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 14
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1818 (7) 12 artiklan 1
kohta, delegoidun asetuksen
(EU) 2020/1816 liite II
Ei olennainen
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen tupakan
viljelyyn ja tuotantoon liittyvään
toimintaan 40 kohdan d alakohdan iv
alakohta
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1818 12 artiklan 1 kohta,
delegoidun asetuksen (EU)
2020/1816 liite II
Ei olennainen
ESRS E1-1 Siirtymäsuunnitelma
ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi
vuoteen 2050 mennessä 14 kohta
Asetuksen (EU) 2021/1119 2
artiklan 1 kohta
E1 Ilmastonmuutos - Toimenpiteet ja tavoitteet
VUOSIKERTOMUS 2024
77
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin Osio
ESRS E1-1 Pariisin sopimuksen
mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle
suljetut yritykset 16 kohdan g alakohta
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla; komission
täytäntöönpanoasetuksen
(EU) 2022/2453 lomake
1: Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen liittyvä
siirtymäriski: Vastuiden
luottoluokka toimialan,
päästöjen ja jäljellä olevan
maturiteetin mukaan
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1818 12 artiklan 1
kohdan d–g alakohdat ja 12
artiklan 2 kohta
E1 Ilmastonmuutos - Toimenpiteet ja tavoitteet
ESRS E1-4 Kasvihuonekaasupäästöjen
vähennystavoitteet 34 kohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 4
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla; komission
täytäntöönpanoasetuksen
(EU) 2022/2453 lomake
3: Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen
liittyvä siirtymäriski:
Mukauttamismittarit
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1818 6 artikla
E1 Ilmastonmuutos - Toimenpiteet ja tavoitteet
ESRS E1-5 Fossiilisista lähteistä
peräisin olevan energian kulutus
eriteltynä lähteiden mukaan (vain
ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat)
38 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 5 ja taulukon 2
indikaattori 5
E1 Ilmastonmuutos - Mittarit
ESRS E1-5 Energiankulutus ja
energialähteiden yhdistelmä 37 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 5
E1 Ilmastonmuutos - Mittarit
ESRS E1-5 Energiaintensiteetti,
joka liittyy toimintaan
ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä
aloilla 40–43 kohdat
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 6
E1 Ilmastonmuutos - Mittarit
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen scope
1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja
kokonaispäästöt 44 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattorit 1 ja 2
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla; komission
täytäntöönpanoasetuksen
(EU) 2022/2453 lomake
1: Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen liittyvä
siirtymäriski: Vastuiden
luottoluokka toimialan,
päästöjen ja jäljellä olevan
maturiteetin mukaan
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1818 5 artiklan 1 kohta, 6
artikla ja 8 artiklan 1 kohta
E1 Ilmastonmuutos - Mittarit
VUOSIKERTOMUS 2024
78
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin Osio
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen
bruttopäästöjen intensiteetti 53–
55 kohdat
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 3
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla; komission
täytäntöönpanoasetuksen
(EU) 2022/2453 lomake
3: Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen
liittyvä siirtymäriski:
Mukauttamismittarit
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1818 8 artiklan 1 kohta
E1 Ilmastonmuutos - Mittarit
ESRS E1-7 Kasvihuonekaasujen poistot
ja päästöhyvitykset 56 kohta
Asetuksen (EU) 2021/1119 2
artiklan 1 kohta
Ei olennainen
ESRS E1-9 Vertailuarvosalkun alttius
ilmastoon liittyville fyysisille riskeille
66 kohta
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1818 liite II; delegoidun
asetuksen (EU) 2020/1816
liite II
Siirtymäsäännöstä hyödynnetään vaadittujen
tietojen osalta
ESRS E1-9 Rahallisten määrien erittely
akuutin ja kroonisen fyysisen riskin
mukaan 66 kohdan a alakohta
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla; komission
täytäntöönpanoasetus
(EU) 2022/2453, 46 ja
47 kohta; Lomake 5:
Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen liittyvä
fyysinen riski: Vastuut, joihin
kohdistuu fyysinen riski
Siirtymäsäännöstä hyödynnetään vaadittujen
tietojen osalta
ESRS E1-9 Sellaisten merkittävien
omaisuuserien sijaintipaikka, joihin
kohdistuu olennainen fyysinen riski 66
kohdan c alakohta
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla; komission
täytäntöönpanoasetus
(EU) 2022/2453, 46 ja
47 kohta; Lomake 5:
Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen liittyvä
fyysinen riski: Vastuut, joihin
kohdistuu fyysinen riski
Siirtymäsäännöstä hyödynnetään vaadittujen
tietojen osalta
ESRS E1-9 Yrityksen
kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo
eriteltynä energiatehokkuusluokittain
67 kohdan c alakohta
Asetuksen (EU) N:o 575/2013
449 a artikla; komission
täytäntöönpanoasetus (EU)
2022/2453, 34 kohta; Lomake
2: Kaupankäyntivaraston
ulkopuoliset erät –
Ilmastonmuutokseen
liittyvä siirtymäriski:
Kiinteistövakuudelliset lainat
– Vakuuden energiatehokkuus
Siirtymäsäännöstä hyödynnetään vaadittujen
tietojen osalta
VUOSIKERTOMUS 2024
79
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin Osio
ESRS E1-9 Ilmastoon liittyvien
mahdollisuuksien huomioiminen
salkussa 69 kohta
Delegoitu asetus (EU)
2020/1818, liite II
Siirtymäsäännöstä hyödynnetään vaadittujen
tietojen osalta
ESRS E2-4 Kunkin sellaisen ilmaan,
veteen ja maaperään päätyvän
epäpuhtauden määrä, joka mainitaan
E-PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien
päästöjä ja siirtoja koskeva
eurooppalainen rekisteri) liitteen II
luettelossa 28 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 8, taulukon 2
indikaattorit 1, 2 ja 3
E2 Pilaantuminen - Mittarit
ESRS E3-1 Vesivarat ja merten
luonnonvarat 9 kohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 7
Ei olennainen
ESRS E3-1 Kohdennetut
toimintaperiaatteet 13 kohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 8
Ei olennainen
ESRS E3-1 Merien ja valtamerten
kestävyys 14 kohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 12
Ei olennainen
ESRS E3-4 Kierrätetyn ja
uudelleenkäytetyn veden
kokonaismäärä 28 kohdan c alakohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 6.2
Ei olennainen
ESRS E3-4 Kierrätetyn ja
uudelleenkäytetyn veden
kokonaismäärä 28 kohdan c alakohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 6.1
Ei olennainen
ESRS 2 – SBM 3– E4 Toiminnot, jotka
vaikuttavat kielteisesti biologisen
monimuotoisuuden kannalta herkkiin
alueisiin 16 (a) i
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 7
Ei olennainen
ESRS 2 – SBM 3– E4 Olennaiset
kielteiset vaikutukset, jotka liittyvät
maaympäristön tilan heikkenemiseen,
aavikoitumiseen tai maaperän
sulkemiseen 16 (b)
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 10
Ei olennainen
ESRS 2 – SBM 3 – E4 Toiminta, joka
vaikuttaa uhanalaisiin lajeihin 16 (c)
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 14
Ei olennainen
ESRS E4-2 Kestävät maata tai
maataloutta koskevat käytännöt tai
toimintaperiaatteet 24 kohdan b
alakohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 11
Ei olennainen
ESRS E4-2 Kestävät meriin liittyvät
käytännöt tai toimintaperiaatteet 24
kohdan c alakohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 12
Ei olennainen
VUOSIKERTOMUS 2024
80
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin Osio
ESRS E4-2 Metsäkatoon puuttumista
koskevat toimintaperiaatteet 24 kohdan
d alakohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 15
Ei olennainen
ESRS E5-5 Kierrättämätön jäte 37
kohdan d alakohta
Liitteen 1 taulukon 2
indikaattori 13
E5 Kiertotalous - Mittarit
ESRS E5-5 Vaarallinen jäte ja
radioaktiivinen jäte kohta 39
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 9
E5 Kiertotalous - Mittarit
ESRS 2 – SBM-3 – S1 Pakkotyötapausten
riski 14 kohdan f alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 13
S1 Oma työvoima - Olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet
ESRS 2 – SBM-3 – S1
Lapsityövoimatapausten riski 14
kohdan g alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 12
S1 Oma työvoima - Olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet
ESRS S1-1 Ihmisoikeuspoliittiset
sitoumukset 20 kohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 9 ja taulukon 1
indikaattori 11
S1 Oma työvoima - Olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet
ESRS S1-1 Kansainvälisen työjärjestön
kahdeksan perusyleissopimuksen
käsittelemiä aiheita koskevat due
diligence -käytännöt 21 kohta
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
Kestävyyden hallinnointi - Riskienhallinta ja
sisäinen valvonta kestävyysraportointiin liittyen
ESRS S1-1 Ihmiskaupan ehkäisemistä
koskevat prosessit ja toimenpiteet
22 kohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 11
S1 Oma työvoima - Toimintaperiaatteet ja
prosessit
ESRS S1-1 työtapaturmien ehkäisemistä
koskevat toimintaperiaatteet tai
hallintajärjestelmä 23 kohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 1
S1 Oma työvoima - Toimintaperiaatteet ja
prosessit
ESRS S1-3 Epäkohtien tai valitusten
käsittelyjärjestelmät 32 kohdan c
alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 5
S1 Oma työvoima - Toimintaperiaatteet ja
prosessit
ESRS S1-14 Kuolemantapausten
lukumäärä ja työtapaturmien
lukumäärä ja osuus 88 kohdan b ja c
alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 2
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
Siirtymäsäännöstä hyödynnetään vaadittujen
tietojen osalta
ESRS S1-14 Loukkaantumisten,
onnettomuuksien, kuolemantapausten
tai sairauksien vuoksi menetettyjen
päivien määrä 88 kohdan e alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 3
Siirtymäsäännöstä hyödynnetään vaadittujen
tietojen osalta
ESRS S1-16 Sukupuolten välinen
tasoittamaton palkkaero 97 kohdan a
alakohta
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 12
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
S1 Oma työvoima - S1-16 Palkkaus
VUOSIKERTOMUS 2024
81
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin Osio
ESRS S1-16 Toimitusjohtajan
suhteettoman suuri palkka 97 kohdan
b alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 8
S1 Oma työvoima - S1-16 Palkkaus
ESRS S1-17 Syrjintätapaukset 103
kohdan a alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattori 7
S1 Oma työvoima - S1-17 Syrjintä ja häirintä
ESRS S1-17 Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien YK:n
ohjaavien periaatteiden ja OECD:n
periaatteiden noudattamatta
jättäminen 104 kohdan a alakohta
Liitteen I taulukon 1
indikaattori 10 ja taulukon 3
indikaattori 14
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1816 liite II; delegoidun
asetuksen (EU) 2020/1818 12
artiklan 1 kohta
S1 Oma työvoima - S1-17
Ihmisoikeusrikkomukset
ESRS 2 – SBM-3 – S2 Huomattava
lapsityövoiman tai pakkotyön käytön
riski arvoketjussa 11 kohdan b alakohta
Liitteen I taulukon 3
indikaattorit 12 ja 13
Ei olennainen
ESRS S2-1 Ihmisoikeuspoliittiset
sitoumukset 17 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 9 ja taulukon 1
indikaattori 11
Ei olennainen
ESRS S2-1 Arvoketjun työntekijöihin
liittyvät toimintaperiaatteet 18 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattorit 11 ja 4
Ei olennainen
ESRS S2-1 Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien YK:n
ohjaavien periaatteiden ja OECD:n
toimintaohjeiden noudattamatta
jättäminen 19 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 10
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1816 liite II; delegoidun
asetuksen (EU) 2020/1818 12
artiklan 1 kohta
Ei olennainen
ESRS S2-1 Kansainvälisen työjärjestön
kahdeksan perusyleissopimuksen
käsittelemiä aiheita koskevat due
diligence -käytännöt 19 kohta
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
Ei olennainen
ESRS S2-4 Arvoketjun alku-
ja loppupäähän liittyvät
ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
Ei olennainen
ESRS S3-1 Ihmisoikeuspoliittiset
sitoumukset 16 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 9 ja taulukon 1
indikaattori 11
Ei olennainen
ESRS S3-1 Yritystoimintaa
ja ihmisoikeuksia koskevien
YK:n ohjaavien periaatteiden,
ILO:n periaatteiden tai OECD:n
toimintaohjeiden noudattamatta
jättäminen 17 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 10
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1816 liite II; delegoidun
asetuksen (EU) 2020/1818 12
artiklan 1 kohta
Ei olennainen
VUOSIKERTOMUS 2024
82
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä
tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoiteasetukseen Viittaus pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin Osio
ESRS S3-4 Ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
Ei olennainen
ESRS S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin
liittyvät toimintaperiaatteet kohta 16
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 9 ja taulukon 1
indikaattori 11
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät -
Toimintaperiaatteet
ESRS S4-1 Yritystoimintaa ja
ihmisoikeuksia koskevien YK:n
ohjaavien periaatteiden ja OECD:n
toimintaohjeiden noudattamatta
jättäminen 17 kohta
Liitteen 1 taulukon 1
indikaattori 10
Delegoidun asetuksen (EU)
2020/1816 liite II; delegoidun
asetuksen (EU) 2020/1818 12
artiklan 1 kohta
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät -
Toimintaperiaatteet
ESRS S4-4 Ihmisoikeusongelmat ja
ihmisoikeuksien loukkaukset 35 kohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 14
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät - Mittarit
ESRS G1-1 Korruption vastainen
Yhdistyneiden kansakuntien
yleissopimus 10 kohdan b alakohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 15
G1 Hallintotapaan liittyvät tiedot - Toimenpiteet
ja tavoitteet
ESRS G1-1 Väärinkäytösten paljastajien
suojelu 10 kohdan d alakohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 6
G1 Hallintotapaan liittyvät tiedot - Toimenpiteet
ja tavoitteet
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan
torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta
määrätyt sakot 24 kohdan a alakohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 17
Delegoitu asetus (EU)
2020/1816, liite II
Ei olennainen
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan
torjuntaa koskevat normit 24 kohdan b
alakohta
Liitteen 1 taulukon 3
indikaattori 16
Ei olennainen
VUOSIKERTOMUS 2024
83
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Yrityksen kestävyysraportissa huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset
Viite Tiedonantovaatimus Osio
ESRS2 Yleiset tiedot
BP-1 Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet Laatimisperusta
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot Kestävyysraportoinnin laadintaperiaatteet ja Kestävyyteen liittyvät vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet
GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli Kestävyyden hallinnointi
GOV-2 Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat Kestävyyden hallinnointi
GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin Kestävyyden sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportointiin liittyen
GOV-5 Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportointiin liittyen
SBM-1 Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju Liiketoiminnan kestävyys
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset Sidosryhmien edut ja näkemykset
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa Kestävyyteen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet - Olennaiset ESRS-aiheet
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista Kestävyyteen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet - Tunnistaminen ja arviointi
IRO-2 Yrityksen kestävyysraportissa huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset Yleiset tiedot
ESRS E1 Ilmastonmuutos
E1-1 Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma E1 Ilmastonmuutos - Toimenpiteet ja tavoitteet
E1-2 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet E1 Ilmastonmuutos - Toimintaperiaatteet
E1-3 Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit E1 Ilmastonmuutos - Toimenpiteet ja tavoitteet
E1-4 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet E1 Ilmastonmuutos - Toimenpiteet ja tavoitteet
E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden jakauma E1 Ilmastonmuutos - Mittarit
E1-6 Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja Scope 3 -päästöt E1 Ilmastonmuutos - Mittarit
ESRS 2 GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin Kestävyyden sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
ESRS 2 SBM-3 Ilmastoon liittyvien fyysisten riskien ja siirtymäriskien merkitys sekä ilmastonmuutoksen liiketoimintavaikutuksiin
liittyvä resilienssi- ja skenaarioanalyysi
E1 Ilmastonmuutos - Toimenpiteet ja tavoitteet
ESRS 2 IRO-1 Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
Kestävyyteen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet - Tunnistaminen ja arviointi
VUOSIKERTOMUS 2024
84
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Viite Tiedonantovaatimus Osio
ESRS E2 Pilaantuminen
E2-1 Pilaantumiseen liittyvät toimintaperiaatteet E2 Pilaantuminen - Toimintaperiaatteet
E2-2 Pilaantumiseen liittyvät toimet ja resurssit E2 Pilaantuminen - Toimenpiteet ja tavoitteet
E2-3 Pilaantumiseen liittyvät tavoitteet E2 Pilaantuminen - Toimenpiteet ja tavoitteet
E2-4 Ilman, veden ja maaperän pilaantuminen E2 Pilaantuminen - Mittarit
E2-6 Pilaantumiseen liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset E2 Pilaantuminen - Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
ESRS 2 IRO-1 Kuvaus ympäristön pilaantumiseen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
Kestävyyteen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet - Tunnistaminen ja arviointi
ESRS E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
E5-1 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet E5 Kiertotalous - Toimintaperiaatteet
E5-2 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit E5 Kiertotalous - Toimenpiteet ja tavoitteet
E5-3 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet E5 Kiertotalous - Toimenpiteet ja tavoitteet
E5-5 Resurssien ulosvirtaukset E5 Kiertotalous - Mittarit
E5-6 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset
vaikutukset
E5 Kiertotalous - Toimintaperiaatteet
ESRS 2 IRO-1 Kuvaus resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamis- ja arviointiprosesseista
Kestävyyteen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet - Tunnistaminen ja arviointi
ESRS S1 Oma työvoima
S1-1 Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet S1 Oma työvoima - Toimintaperiaatteet ja prosessit
S1-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa S1 Oma työvoima - Toimintaperiaatteet ja prosessit
S1-3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi S1 Oma työvoima - Toimintaperiaatteet ja prosessit
S1-4 Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan
työvoimaan liittyvien olennaisten riskien vähentämiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi
S1 Oma työvoima - Toimenpiteet ja tavoitteet
S1-5 Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä
olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan
S1 Oma työvoima - Toimenpiteet ja tavoitteet
S1-6 Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet S1 Oma työvoima - Mittarit
S1-8 Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu S1 Oma työvoima - Mittarit
S1-9 Monimuotoisuuden mittarit S1 Oma työvoima - Mittarit
S1-14 Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit S1 Oma työvoima - Mittarit
S1-16 Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) S1 Oma työvoima - Mittarit
S1-17 Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset S1 Oma työvoima - Mittarit
VUOSIKERTOMUS 2024
85
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Viite Tiedonantovaatimus Osio
ESRS 2 SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset Sidosryhmien edut ja näkemykset
ESRS 2 SBM-3 Olennaiset omaan työvoimaan liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja
liiketoimintamallin kanssa
Kestävyyteen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet - Tunnistaminen ja arviointi
ESRS S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät
S4-1 Kuluttajien ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät - Toimintaperiaatteet
S4-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoja vaikutuksista kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät - Toimintaperiaatteet
S4-3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat loppukäyttäjille ja kuluttajille huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät - Toimintaperiaatteet
S4-4 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat
vaikutusten kohteena oleviin yhteisöihin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten
mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät - Toimenpiteet ja tavoitteet
S4-5 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvien olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten
edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät - Toimenpiteet ja tavoitteet
ESRS 2 SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset Sidosryhmien edut ja näkemykset
ESRS 2 SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa Kestävyyteen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet - Tunnistaminen ja arviointi
ESRS G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
G1-1 Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet Hallintotapaan liittyvät tiedot - Toimintaperiaatteet
G1-2 Suhteet toimittajiin Hallintotapaan liittyvät tiedot - Toimintaperiaatteet
G1-6 Maksukäytännöt Hallintotapaan liittyvät tiedot - Mittarit
ESRS 2 GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli Kestävyyden hallinnointi
ESRS 2 IRO-1 Kuvaus liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis-
ja arviointiprosesseista
Kestävyyteen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet - Tunnistaminen ja arviointi
VUOSIKERTOMUS 2024
86
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Ympäristiedot
TAKSONOMIAKELPOISUUS WETTERIN LIIKETOIMINNASSA
Wetterin EU-taksonomiaa koskeva raportointi noudattaa
Euroopan Parlamentin ja Neuvoston asetuksen (EU)
2020/852 (annettu 18.6.2020) määräyksiä ja niihin tehtyjä
täydennyksiä. EU:n kestävän rahoituksen luokittelujär-
jestelmän eli taksonomian tarkoitus on auttaa yrityksiä ja
sijoittajia arvioimaan, ovatko taloudelliset toimet kestäviä
ympäristön kannalta. Taksonomia määrittelee liiketoimin-
nalle kriteeristön, jonka perusteella voidaan arvioida, missä
määrin yrityksen toiminta tukee ympäristö- ja ilmastotavoit-
teiden saavuttamista.
Wetterin liiketoiminta jakautuu uusien henkilöautojen
ja vaihtoautojen kauppaan, hyötyajoneuvojen ja raskaan
kaluston kauppaan sekä kattaviin jälkimarkkinapalveluihin,
varaosista huoltoon ja vauriokorjaamoon. Vuoden 2024
alusta tuli voimaan uudet tekniset arviointikriteerit mm.
kiertotalouteen siirtymisen osalta. Tässä on mukana myös
palvelut, jotka liittyvät käytettyjen tavaroiden myyntiin ja
tämä mahdollistaa myös Wetterin suurinta ympäristöhyötyä
tuottavan toiminnon, eli sähköautojen, lataushybridien
ja muiden vähäpäästöisten henkilö- ja raskaan kaluston
ajoneuvojen myynnin huomioimisen käytettyjen
ajoneuvojen osalta vuodelta 2024 taksonomiakelpoisen
liiketoiminnan tarkastelussa.
Wetteri on arvioinut liiketoimintojensa luokitusjärjestelmä-
kelpoisuutta (”Eligibility”) tarkastelemalla toimintojansa
suhteessa luokitusjärjestelmässä lueteltuihin taloudellisiin
toimintoihin. Wetteri on tunnistanut liiketoiminnoistaan
käytettyjen vähäpäästöisten ja päästöttömien ajoneuvojen
myynnin (5.4 Käytettyjen tavaroiden myynti) se
sähköautojen huollon ja korjauksen (3.3 Liikenteen
vähähiilisten teknologioiden valmistus) luokitusjärjes-
telmässä luokitelluiksi toiminnoiksi. Seuraavaksi Wetteri
on arvioinut taksonomiakelpoisen liiketoimintansa
luokitusjärjestelmän mukaisuutta (”Alignment”). Toiminta
voidaan luokitella luokitusjärjestelmän mukaiseksi, jos
se tukee olennaisesti ainakin yhden ympäristötavoitteen
saavuttamista, sillä ei ole merkittäviä haittavaikutuksia
muiden ympäristötavoitteiden näkökulmasta ja se noudattaa
taksonomiassa määriteltyjä sosiaalisia vähimmäistason
suojatoimia (”Minimum safeguards”).
Arvioinnin pohjalta Wetterin luokitusjärjestelmässä
lueteltuja liiketoimintoja (5.4 Käytettyjen tavaroiden
myynti) ja (3.3 Liikenteen vähähiilisten teknologioiden
valmistus) ei voida pitää luokitusjärjestelmän mukaisena,
koska nykyisellään toiminta ei riittävässä laajuudessa tue
luokitusjärjestelmän ympäristötavoitteiden saavuttamista.
Wetterin arvion mukaan 37 prosenttia liikevaihdosta,
0 prosenttia toimintamenoista ja 9 prosenttia pääoma-
menoista on luokitusjärjestelmäkelpoista (eligible).
Vastaavasti 63 prosenttia liikevaihdosta, 100 prosenttia
toimintamenoista ja 91 prosenttia pääomamenoista on
ei-luokitusjärjestelmäkelpoista (non-eligible). Nykyisellään
taksonomiakelpoinen osuus Wetterin liiketoiminnoista
ei vielä ole merkittävää, mutta sen osuutta on tarkoitus
kasvattaa tulevaisuudessa.
Luokitusjärjestelmäkelpoisen liikevaihdon osuus on laskettu
jakamalla sähköautojen huollosta ja korjauksesta syntynyt
liikevaihto (CCM 3.3.) sekä käytettyjen moottoriajoneuvojen,
perävaunujen ja puoliperävaunujen myynnistä syntynyt
liikevaihto (CE 5.4) konsernin koko liikevaihdolla. Osuus
pääomamenoista on laskettu jakamalla sähköautojen
huoltoon ja korjaukseen vuoden aikana tehdyt investoinnit,
käsittäen investoinnit sähköautojen latausasemiin ja
erikoistyökaluihin (CCM 3.3.) konsernin kokonaisin-
vestoinneilla aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin
ilman liiketoimintojen yhdistämisiä. Osuus toiminta-
menoista on laskettu jakamalla sähköautojen huollon
ja korjauksen toimintamenot sekä myytyjen käytettyjen
moottoriajoneuvojen, perävanujen ja puoliperävaunujen
toimintamenot konsernin kokonaistoimintamenoilla,
jotka käsittävät konsernin aineellisten hyödykkeiden
huoltoon, kunnossapitoon, korjauksiin ja lyhytaikaisiin
vuokrasopimuksiin liittyvät konsernin tuloslaskelmaan
sisältyvät menot. Tuplalaskenta on vältetty allokoimalla
liikevaihto, pääomamenot ja toimintamenot vain kerran ja
yhdelle taloudelliselle toiminnolle. Wetterin liikevaihdosta,
pääomamenoista ja toimintamenoista 0 prosenttia on
luokitusjärjestelmän mukaista (aligned) ja 100 prosenttia
ei-luokitusjärjestelmän mukaista (non-aligned).
VUOSIKERTOMUS 2024
87
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvistä tuotteista tai palveluista saatu osuus liikevaihdosta – vuoden 2024 tiedot
Merkittävän edistämisen kriteerit
”Ei merkittävää haittaa” -kriteerit

(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi
(a) (2)
Liikevaihto
(3)
Osuus
liike-
vaihdosta,
vuosi
2024 (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1)
tai luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2)
osuus liikevaihdosta, vuosi 2023 (18)
Luokka mahdollistava toiminta (19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
EUR tuhatta %
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c) K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät
(luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
- 0 0 %
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1) 0 0 %
Josta mahdollistavat 0 0 %
Josta siirtymätoiminnat 0 0 %
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön
kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
Liikenteen vähähiilisten teknologioiden valmistus CCM 3.3 6 320 1 % 1 %
Käytettyjen tavaroiden myynti CE 5.4 182 746 36% 35 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön
kannalta kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.2) 189 067 37 % 36 %
Yhteensä (A.1+A.2) 189 067 37 % 36 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
liikevaihto (B) 325 452 63 % 64 %
Yhteensä (A+B) 514 519 100 % 100 %
VUOSIKERTOMUS 2024
88
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvien tuotteiden ja palveluiden osuus pääomamenoista – vuoden 2024 tiedot
Merkittävän edistämisen kriteerit
”Ei merkittävää haittaa” -kriteerit

(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi
(a) (2)
Pääoma-
menot (3)
Osuus
pääoma-
menoista,
vuosi
2024 (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1)
tai luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2)
osuus liikevaihdosta, vuosi 2023 (18)
Luokka mahdollistava toiminta (19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
EUR tuhatta %
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c) K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät
(luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
- 0 0 %
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.1) 0 0 %
Josta mahdollistavat 0 0 %
Josta siirtymätoiminnat 0 0 %
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön
kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
Liikenteen vähähiilisten teknologioiden valmistus CCM 3.3 239 9 % 6 %
Käytettyjen tavaroiden myynti CE 5.4 0 0 % 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön
kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.2) 239 9 % 6 %
Yhteensä (A.1+A.2) 239 9 % 6 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
pääomamenot (B) 2 315 91 % 94 %
Yhteensä (A+B) 2 554 100 % 100 %
VUOSIKERTOMUS 2024
89
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus toimintamenoista – vuoden 2024 tiedot
Merkittävän edistämisen kriteerit
”Ei merkittävää haittaa” -kriteerit

(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi
(a) (2)
Toiminta-
menot (3)
Osuus
toiminta-
menoista,
vuosi
2024 (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä (5)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus (10)
Ilmastonmuutoksen hillintä (11)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen (14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus (16)
Vähimmäistason suojatoimet (17)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1)
tai luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2)
osuus liikevaihdosta, vuosi 2023 (18)
Luokka mahdollistava toiminta (19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
EUR tuhatta %
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c)
K; E; E/S

(b)(c) K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät
(luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
- 0 0 %
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.1) 0 0 %
Josta mahdollistavat 0 0 %
Josta siirtymätoiminnat 0 0 %
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön
kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän
mukaiset) toiminnat
Liikenteen vähähiilisten teknologioiden valmistus CCM 3.3 0 0 % 0 %
Käytettyjen tavaroiden myynti CE 5.4 0 0 % 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön
kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän
mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.2) 0 0 % 0 %
Yhteensä (A.1+A.2) 0 0 % 0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen
toimintamenot (B) 4 767 100 % 100 %
Yhteensä (A+B) 4 767 100 % 100 %
VUOSIKERTOMUS 2024
90
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Ydinvoimaan ja fossiilisiin kaasuihin liittyvät toiminnot
Rivi
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1 Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia
ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän
jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
2 Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja
turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, sekä niiden turvallisuuden parantamista,
käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
3 Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös
kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä
on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4 Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa,
tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
5 Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä
tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
6 Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten
rakentamista, kunnostamista ja käytä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
VUOSIKERTOMUS 2024
91
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
E1 ILMASTONMUUTOS
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Wetteri on tunnistanut olennaisia negatiivisia ympäristö-
vaikutuksia sekä riskejä liittyen ilmastonmuutokseen. Kaikki
ilmastonmuutokseen liittyvät riskit olivat siirtymäriskejä.
Ilmastonmuutoksen hillintään liittyen tunnistettiin
myös positiivisia vaikutuksia ja mahdollisuuksia. Lisäksi
energiaan liittyen tunnistettiin mahdollisuuksia. Wetterin
liiketoimintaa on autojen myynti, joista osa on fossiilisilla
polttoaineilla kulkevia ja siitä aiheutuu kasvihuone-
kaasupäästöjä. Wetteri myy myös sähköautoja ja niiden
myyntimäärien kasvattaminen edistää vähähiiliseen
tieliikenteeseen siirtymistä. Autoista aiheutuvat päästöt
tunnistettiin liittyvän arvoketjun alavirtaan.
Wetterillä on useita kiinteistöjä ympäri Suomea ja niiden
käyttämä energia tuottaa myös kasvihuonekaasupäästöjä,
mutta Wetteri on asentanut osaan kiinteistöihinsä aurinko-
paneeleita, joiden avulla se pystyy vähentämään päästöjä ja
saamaan kustannushyötyä omassa toiminnassaan.
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointi-
prosessi on kuvattu tarkemmin osiossa Kestävyyteen
liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet alaotsikon
Tunnistaminen ja arviointi alla.
Toimintaperiaatteet
Wetteri aloitti ympäristöön liittyvien toimintaperiaatteiden
laatimisen vuonna 2024, mutta työ on vielä kesken eikä
toimintaperiaatteet näin ollen olleet voimassa vielä rapor-
tointivuonna 2024. Wetteri haluaa varmistua, että uudet
toimintaperiaatteet vastaavat kestävyysraportointidirektiivin
vaatimuksia, ja jatkaa toimintaperiaatteiden kehitystyö
vuonna 2025.
Toimenpiteet ja tavoitteet
Wetteri ei vielä ole määritellyt toimenpiteitä ilmaston-
muutokseen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien suhteen, sillä työ näiden tunnistamiseksi
oli vielä kesken alkuvuodesta 2024. Lisäksi Wetteri haluaa
laatia ympäristöön liittyvät toimintaperiaatteet, jotka
kattavat myös ilmastonmuutokseen liittyvät aihealueet
ennen toimenpiteiden määrittelyä, sillä sen jälkeen
toimenpiteet on mahdollista suunnitella myös näitä uusia
toimintaperiaatteita tukeviksi.
Wetteri ei vielä ole määritellyt tavoitteita ilmastonmuu-
tokseen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien suhteen, eikä se myöskään vielä seuraa
toimintaperiaatteidensa tai toimenpiteidensä toimivuutta tai
tehokkuutta, sillä työ toimintaperiaatteiden laatimiseksi ja
toimenpiteiden määrittelemiseksi on vielä kesken.
Wetteri raportoi kasvihuonekaasupäästöistään ensimmäistä
kertaa ja näiden tietojen perusteella tullaan muodostamaan
lähtötilanne tavoiteasetannalle. Ilmastonmuutoksen
hillintää koskevaan siirtymäsuunnitelmaan liittyvä työ
aloitetaan vuoden 2025 aikana. Wetteri jatkaa työtään
vaikutusten tunnistamiseen liittyen myös taloudelliselta
näkökulmalta, kun työ siirtymäsuunnitelman osalta etenee.
Wetteri ei ole tehnyt ESRS E1-standardissa tarkoitettua
resilienssianalyysiä yhtiön strategian ja liiketoimintamallin
ilmastokestävyydestä.
Mittarit
Wetteri raportoi ilmastonmuutokseen liittyviä mittareita
ensimmäistä kertaa, joten se ei vielä ole seurannut niiden
toimivuutta tai tehokkuutta. Mittareita ja niihin liittyvää
tiedonkeruuta tullaan tarkastelemaan vuoden 2025 aikana.
Päästöraportointi kattaa oman toiminnan osalta (Scope 1 ja
Scope 2) konsernin kaiken toiminnan sekä kiinteistöt siltä
osin kuin toiminta on konsernin operatiivisessa hallinnassa
ja johon konserni voi vaikuttaa.
Scope 3 tarkastelu kattaa myytyjen tuotteiden käytöstä
syntyvät päästöt, jätehuollon, vesihuollon, logistiikan ja
materiaalien hankinnan päästöt.
Päästölaskenta on toteutettu GHG-protokollan mukaisesti.
VUOSIKERTOMUS 2024
92
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Energiankulutus E1-5
2024
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
1) Hiilestä ja hiilituotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh 9
2) Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh 279
3) Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh 86
4) Muista fossiilisista lähteistä peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh 8 405
5) Ostetun tai hankitun fossiilista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn tai jäähdytyksen kulutus, MWh 7 787
6) Fossiilisen energian kokonaiskulutus, MWh 16 567
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) 49 %
7) Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin olevan energian kulutus (MWh) 1 906
Ydinvoimaan perustuvien lähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) 6 %
8) Uusiutuvista lähteistä, mukaan lukien biomassa (sekä biologista alkuperää oleva teollisuus- ja yhdyskuntajäte, biokaasu,
uusiutuva vety jne.), peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) 13 006
9) Ostetun tai hankitun uusiutuvista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus (MWh) 2 028
10) Itse tuotetun, muusta kuin polttoaineesta peräisin olevan uusiutuvan energian kulutus (MWh) 19
11) Uusiutuvan energian kokonaiskulutus (MWh) 15 052
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) 45 %
Energian kokonaiskulutus (MWh) 33 525
Energiaintensiteetti (energian kokonaiskulutus/ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen liikevaihto), MWh/MEUR 65
Kaikki Wetterin toiminta kuuluu ilmastovaikutuksiltaan
merkittävälle alalle, joita ovat moottoriajoneuvojen huolto ja
korjaus (pl. renkaat), henkilöautojen ja kevyiden mootto-
riajoneuvojen tukkukauppa sekä kuorma-autojen ja muiden
raskaiden moottoriajoneuvojen tukkukauppa. Liikevaihto
vuonna 2024 oli 514,5 miljoonaa euroa ja tämä on raportoitu
myös Hallituksen toimintakertomuksessa osiossa Liiketoi-
minnan kehittyminen ja tuloksellisuus sekä taloudellinen
tilanne.
Arviointimenetelmät
Energiankulutuksen laskenta sisältää kaiken Wetterin
ostaman ja tuottaman energian megawattitunneissa
(MWh). Energian loppukäytössä lasketaan yhteen Wetterin
raportointivuonna ostetun sähkön ja lämmön määrä, sekä
ajoneuvojen kuluttamien polttoaineiden määrän. Tieto
saadaan Wetterin omista järjestelmistä ja energiatoimit-
tajien raportointijärjestelmistä. Sähkön kulutusjakauman
arvioinnissa hyödynnetään energiatoimittajien aikaisemmin
ilmoittamia sähkön alkuperän kokonaisjakaumia, sekä
viimeisintä julkaistua Suomen sähköntuotannon jäännös-
jakaumaa. Kaukolämmön kulutusjakauman raportoinnissa
hyödynnetään Energia teollisuus ry:n ylläpitämän päästölas-
kurin tuotantojakaumaa fossiilisiin, uusiutuviin sekä muihin
energialähteisiin.
VUOSIKERTOMUS 2024
93
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
E1-6 – Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja
Scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispääst
Takautuva Välitavoitteet ja tavoitteet vuotuinen %-
tavoite /
perusvuosi2024 (perusvuosi) 2025 2030
Scope 1 kasvihuonekaasupääst
Kasvihuonekaasujen Scope 1 -bruttopäästöt (tCO
2
e) 1 538 N/A N/A N/A
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin kuuluvien Scope 1
-kasvihuonekaasupäästöjen prosenttiosuus (%) 0 % N/A N/A N/A
Scope 2 -kasvihuonekaasupääst
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset Scope 2 -bruttopäästöt (tCO
2
e) 2 260 N/A N/A N/A
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset Scope 2 -bruttopäästöt (tCO
2
e) 7 544 N/A N/A N/A
Merkittävät Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen epäsuorat Scope 3 -kokonaisbruttopäästöt (tCO
2
e) 912 353 N/A N/A N/A
S3 - C1 Tuotteet ja palvelut 86 981 N/A N/A N/A
S3 - C2 Käyttöomaisuus 478 N/A N/A N/A
S3 - C3 Energian ylävirta 1 552 N/A N/A N/A
S3 - C4 Ylävirran kuljetukset 378 N/A N/A N/A
S3 - C5 Jätteet 362 N/A N/A N/A
S3 - C6 Liikematkustus 201 N/A N/A N/A
S3 - C7 Töihin matkustaminen 1 407 N/A N/A N/A
S3 - C11 Myytyjen tuotteiden käyt 811 305 N/A N/A N/A
S3 - C12 Myytyjen tuotteiden käytöstä poisto 9 689 N/A N/A N/A
Kokonaiskasvihuonekaasupääst
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO
2
e) 916 151 N/A N/A N/A
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO
2
e) 921 435 N/A N/A N/A
Kasvihuonekaasuintensiteetti
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt liikevaihtoon
suhteutettuna (tCO
2
-ekv./milj. EUR) 1 781 N/A N/A N/A
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt liikevaihtoon
suhteutettuna (tCO
2
-ekv./milj. EUR) 1 791 N/A N/A N/A
VUOSIKERTOMUS 2024
94
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Liikevaihto vuonna 2024 oli 514,5 miljoonaa euroa ja tämä
on raportoitu myös Hallituksen toimintakertomuksessa
osiossa Liiketoiminnan kehittyminen ja tuloksellisuus sekä
taloudellinen tilanne.
Laskentamenetelmät
Scope 1 -päästöjen raportointi perustuu GHG Protocol
-määritelmään ja kattaa kaikki Wetterin suorat kasvihuone-
kaasupäästöt. Laskenta toteutettiin Defran 2024 päästöker-
rointen avulla.
Scope 2 -päästöjen raportointi perustuu GHG Protocol
-määritelmään ja sisältää epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt
Wetterin kuluttaman sähkön ja kaukolämmön kulutuksesta.
Päästökertoimena laskennassa käytettiin kaikelle sähkölle
Suomen sähköntuotannon jäännösjakaumaa, sillä
alkuperävarmennettua uusiutuvaa energiaa ei hankittu
vuodelle 2024. Wetterin kaukolämmöntoimittajia vuonna
2024 oli useampi yhtiö johtuen yrityksen kiinteistöjen
sijainnista. Kaikkien toimipaikkojen osalta laskenta
perustuu mitattuun kulutustietoon. Laskenta toteutettiin
energiayhtiöiden peruskaukolämpötuotteen päästöker-
toimien avulla. Laskenta toteutettiin sekä markkina- että
sijaintiperusteisesti. Lisäksi laskettiin biogeeniset päästöt.
Biogeeniset päästöt vuonna 2024 olivat yhteensä 3 696 t CO
2
.
Biogeenisten hiilidioksidipäästöjen laskentaan on sisällytetty
Scope 1 ja Scope 2 energiantuotannossa käytetyt biopohjaiset
polttoaineet. Laskennassa on käytetty Defran tarjoamia
päästökertoimia.
Scope 3 -päästöjen raportointi kattaa yhdeksän kategoriaa:
Kategoria C1: Tuotteet ja palvelut, Kategoria C2:
Käyttöomaisuus, Kategoria 3: Ostoenergian epäsuorat
päästöt, Kategoria C4: Ylävirran kuljetukset, Kategoria
C5 Jätteet, Kategoria C6: Liikematkustus, Kategoria C7
Työmatkustus, Kategoria C11 Myytyjen tuotteiden käyttö ja
Kategoria C12: Myytyjen tuotteiden käytöstäpoisto. Kategoria
C1: Ostettujen henkilö- ja pakettiautojen valmistuksen
päästöt laskettiin käyttämällä Autoalan Keskusliiton (AKL)
päästölaskurin tietoja auton valmistuksen päästöistä
huomioiden kokonaispäästöt. Raskaiden ajoneuvojen ja
työkoneiden osalta käytettiin julkisesti saatavilla olevia
päästökertoimia. Muiden hankintojen osalta päästölaskenta
toteutettiin kustannusperusteisesti. Kategoria C2: Käyttö-
omaisuuden päästölaskenta tehtiin kustannusperusteisesti
julkisia päästökertoimia hyödyntäen. Keskeisimpiä
käyttöomaisuusluokkia olivat remontointikustannukset
sekä kone- ja kalustohankinnat. Kategoria C3: Laskentaan
sisällytettiin kaikki relevantit ostoenergian epäsuoria
päästöjä aiheuttavat lähteet, sisältäen liikennepolttoai-
neiden, ostetun sähkön sekä kaukolämmön valmistuksesta
aiheutuvat epäsuorat päästöt (ylävirran päästöt) sekä ostetun
energian siirtohäviöt. Laskenta toteutettiin hyödyntämällä
julkisista lähteistä peräisin olevia päästökertoimia.
Kategoria C4, Kahdelta logistiikkayritykseltä saatiin
päästöraportit, jotka huomioitiin laskennassa suoraan.
Kahden logistiikkayrityksen seWetteri Powerin raskaiden
autojen siirtojen osalta raportoitiin kuljetusten km-tiedot.
Muiden kuljetusten päästölaskenta tehtiin kustannuspe-
rusteisesti kulutietoihin pohjautuen ja päästökertoimena
käytettiin julkisesta lähteestä saatavilla olevia kertoimia.
Kategoria C5: Jätteiden laskennassa huomioitiin kiinteät
jätteet jäteyhtiöiden raportoimien jätemäärien sekä jätevesi
mitatun vedenkulutuksen mukaisesti. Jätemääräraportit
saatiin jätehuoltoyhtiöltä. Kattamatta jäi alle 5 % Wetterin
jätehuollosta. Puuttuvaa osaa ei tässä laskennassa
ekstrapoloitu. Yksi jätehuoltoyhtiö toimitti osaltaan myös
jätehuollon päästöraportin, joka huomioitiin laskennassa
suoraan. Kategoria C6: Liikematkustuksen päästölaskenta
kattoi raide-, tie- ja lentoliikenteen päästöt sekä majoitusten
päästöt. Osa tiedoista saatiin kustannusperusteisena, osa
kilometritietona. Raide- ja lentoliikenteen osalta saatiin
myös kolme valmista päästöraporttia. Laskennassa käytettiin
Defran, EXIOBASEn ja EPA:n tarjoamia päästökertoimia.
Kategoria C7: Töihin matkustamisen päästölaskenta perustui
henkilöstön kotipaikkakuntiin. Laskennassa määritettiin
kullekin kunnalle keskimääräiset työmatkojen pituudet.
Kulkutapajakaumana käytettiin Liikenneviraston arvioimaa
kulkutapajakaumaa Suomessa (2016). Lähityöskentelypro-
sentiksi oletettiin lähes kaikkien työntekijöiden osalta 100 %.
Kategoria C11: Laskennassa huomioitiin raportointivuonna
myytyjen ajoneuvojen käyttö koko loppuelinkaaren ajalta
(käytettynä myytyjen henkilö- ja pakettiautojen osalta
lyhyempi elinkaari kuin uusilla). Henkilö- ja pakettiau-
tojen laskennan pohjana käytettiin Autoalan Keskusliiton
rakentaman laskurin tietoja. Myytyjen työkoneiden
osalta laskenta tehtiin olettamalla kokonaiskäyttöaika
elinkaarelle ja soveltamalla käyttötuntikohtaisia päästö-
kertoimia (CO-data). Raskaan kaluston osalta laskennassa
hyödynnettiin Volvon raskaan kaluston elinkaarilaskuria.
Kategoria C12: Kategoriassa huomioitiin raportointivuonna
myydyt henkilö- ja pakettiautot, Wetteri Powerin myymät
raskaan kaluston ajoneuvot ja työkoneet sekä Suvanto
Trucksin myymät ajoneuvot ja työkoneet. Laskennassa
huomioitiin sekä uutena että käytettynä myyty kalusto.
VUOSIKERTOMUS 2024
95
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Päästökertoimina käytettiin julkisista lähteistä saatavilla
olevia kertoimia.
Raportoinnin ulkopuolelle suljetut Scope 3 -kategoriat ovat
C8 itselle vuokrattu omaisuus, C8 alavirrankuljetukset,
C10 Myytyjen tuotteiden prosessointi, C13 ulosvuokrattu
omaisuus, C14 Franchising ja C15 Sijoitukset. Wetterillä
ei ole sellaista toimintaa, kuten tuotantotoimintaa,
franchisingia, vuokrattavaa omaisuutta tai sellaisia
sijoituksia, joissa näihin liittyviä päästöjä muodostuisi.
E2 PILAANTUMINEN
Olennaiset vaikutukset riskit ja mahdollisuudet
Wetteri on tunnistanut olennaisia negatiivisia ympäristövai-
kutuksia sekä riskejä liittyen pilaantumiseen. Olennaisiksi
aihealueiksi nousivat ilman pilaantuminen ja mikromuovit.
Vaikutukset ja riskit liittyvät autojen myynti- ja huoltotoi-
mintaan. Epäpuhtauspäästöjä nousee ilmaan erityisesti
fossiilisia polttoaineita käyttävien autojen pakokaasupääs-
töistä, ja autojen renkaat ovat yksi suurimmista mikromuo-
vipäästöjen aiheuttajista.
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointi-
prosessi on kuvattu tarkemmin osiossa Kestävyyteen
liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet alaotsikon
Tunnistaminen ja arviointi alla.
Toimintaperiaatteet
Wetteri aloitti ympäristöön liittyvien toimintaperiaatteiden
laatimisen vuonna 2024, mutta työ on vielä kesken eikä
toimintaperiaatteet olleet näin ollen voimassa vielä rapor-
tointivuonna 2024. Wetteri haluaa varmistua, että uudet
toimintaperiaatteet vastaavat kestävyysraportointidirektiivin
vaatimuksia, ja jatkaa toimintaperiaatteiden kehitystyö
vuonna 2025.
Toimenpiteet ja tavoitteet
Wetteri ei vielä ole määritellyt toimenpiteitä pilaantumiseen
liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdolli-
suuksien suhteen, sillä työ näiden tunnistamiseksi oli vie
kesken alkuvuodesta 2024. Lisäksi Wetteri haluaa laatia
ympäristöön liittyvät toimintaperiaatteet, jotka kattavat
myös ympäristön pilaantumiseen liittyvät aihealueet ennen
toimenpiteiden määrittelyä, sillä sen jälkeen toimenpiteet
on mahdollista suunnitella myös näitä uusia toimintaperi-
aatteita tukeviksi.
Wetteri ei vielä ole määritellyt tavoitteita ympäristön
pilaantumiseen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien
ja mahdollisuuksien suhteen, eikä se myöskään vielä seuraa
toimintaperiaatteidensa tai toimenpiteidensä toimivuutta tai
tehokkuutta, sillä työ toimintaperiaatteiden laatimiseksi ja
toimenpiteiden määrittelemiseksi on vielä kesken.
Mittarit
Wetteri-konsernilla on kaksoisolennaisuusanalyysin
perusteella arvioitu olevan jonkin verran liikenteeseen
liittyviä pakokaasupäästöjä sekä renkaiden kulumisesta
aiheutuvia mikromuovipäästöjä. Lisäksi toiminnassa
käytetään jonkin verran VOC-yhdisteitä sisältäviä
kemikaaleja. Wetterillä ei ole aikaisemmin tehty päästöar-
vioita, eikä näihin liittyviä mittareita ole vielä käytössä.
Wetteri raportoi pilaantumiseen liittyviä asioita ensimmäistä
kertaa, joten se ei vielä ole seurannut mittaroinnin
toimivuutta tai tehokkuutta. Mittareita ja niihin liittyvää
tiedonkeruuta tullaan tarkastelemaan vuoden 2025 aikana.
Pakokaasupäästömäärien ja mikromuovien määrän
laskenta perustuu EU:n ympäristöviraston päästökäsikirjan
lukuun ”Road transport: Automobile tyre and brake wear”
(EEA 2023). Kaiken renkaiden kulumisen seurauksena
syntyneen materiaalin oletettiin olevan mikromuovia.
Todellisia päästö- ja mikromuovimääriä ei ole mahdollista
mitata, jonka vuoksi määrien arviointiin on käytetty edellä
mainittua EU:n ympäristöviraston päästökäsikirjaa.
Päästölaskennan perusteena ovat olleet Wetterin vuoden
2024 tilastot ajoneuvojen siirroista sekä koeajoista, joista
on saatu ajettujen kilometrien määrä. Pakokaasupäästöistä
on arvioitu typen oksidien, hiukkasten, VOC-yhdisteiden
ja hiilimonoksidin määrät, sekä raskaalle liikenteelle myös
ammoniakki. Kokonaisajomatkojen perusteella on arvioitu
mikromuovien vuotuinen muodostuminen ja kulumisen
määrä riippuen auton painosta.
Wetterin käyttämistä kemikaaleista peräisin olevien VOC-yh-
disteiden osalta on arvioitu laskennallisesti koko yrityksen
vuotuinen VOC-yhdisteiden käyttömäärä. Saatu määrä on
potentiaalinen ilmapäästöjen maksimimäärä. Lähtötietona
VOC-määrien arvioinnissa ovat olleet kemikaalien hankin-
tajärjestelmästä saatujen kemikaalien käyttöturvallisuus-
tiedotteissa ilmoitetut VOC-pitoisuudet sekä kemikaalien
vuotuiset käyttömäärät.
Päästöarvioiden perusteella voidaan todeta, että
pakokaasu- ja kemikaalipäästöt ilmaan eivät ylittäneet
vuonna 2024 ESRS2:n mukaisia ja EY-asetuksen 166/2006
mukaisen listauksen (E-PRTR-direktiivi, EU 2006) päästöjen
kynnysarvoja. Laskennallisesti arvioitu muodostunut
mikromuovien määrä on vuonna 2024 ollut 150 kg.
VUOSIKERTOMUS 2024
96
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
E5 KIERTOTALOUS
Olennaiset vaikutukset riskit ja mahdollisuudet
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyen tunnistettiin
negatiivinen vaikutus omaan huoltotoimintaan liittyvissä
metallijätteissä, vaarallisissa jätteissä sekä energia- ja
pahvijätteissä.
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointi-
prosessi on kuvattu tarkemmin osiossa Kestävyyteen
liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet alaotsikon
Tunnistaminen ja arviointi alla.
Toimintaperiaatteet
Wetteri aloitti ympäristöön liittyvien toimintaperiaatteiden
laatimisen vuonna 2024, mutta työ on vielä kesken eikä
toimintaperiaatteet olleet näin ollen voimassa vielä rapor-
tointivuonna 2024. Wetteri haluaa varmistua, että uudet
toimintaperiaatteet vastaavat kestävyysraportointidirektiivin
vaatimuksia, ja jatkaa toimintaperiaatteiden kehitystyö
vuonna 2025.
Toimenpiteet ja tavoitteet
Wetteri ei vielä ole määritellyt toimenpiteitä kiertotalouteen
liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdolli-
suuksien suhteen, sillä työ näiden tunnistamiseksi oli
vielä kesken alkuvuodesta 2024. Lisäksi Wetteri haluaa
laatia ympäristöön liittyvät toimintaperiaatteet, jotka
kattavat myös kiertotalouteen liittyvät aihealueet ennen
toimenpiteiden määrittelyä, sillä sen jälkeen toimenpiteet
on mahdollista suunnitella myös myös näitä uusia toiminta-
periaatteita tukeviksi.
Wetteri ei vielä ole määritellyt tavoitteita ympäristön
kiertotalouteen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien
ja mahdollisuuksien suhteen, eikä se myöskään vielä seuraa
toimintaperiaatteidensa tai toimenpiteidensä toimivuutta tai
tehokkuutta, sillä työ politiikkojen laatimiseksi ja toiminta-
periaatteiden määrittelemiseksi on vielä kesken.
Mittarit
Wetteri raportoi kiertotalouteen liittyviä mittareita
ensimmäistä kertaa, joten se ei vielä ole seurannut niiden
toimivuutta tai tehokkuutta. Mittareita ja niihin liittyvää
tiedonkeruuta tullaan tarkastelemaan vuoden 2025 aikana.
Wetterin jätteistä suurin jätejae on autoalalle tyypillisesti
metallit, joita muodostuu sen huolto- ja korjaustoiminnasta.
Tämän lisäksi autokorjaamo- ja maalaamotoiminnassa
syntyy muun muassa vaarallisia jätteitä (sisältäen voiteluöljy,
lyijyakkujäte, öljy- ja pesuaine-erotin yms. jätteitä) sekä
energia- ja pahvijätteitä. Autojen myyntitoiminnasta ei tule
merkittäviä jätemääriä.
VUOSIKERTOMUS 2024
97
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Jätteiden käyttö ja loppusijoitus
VAARATON JÄTE
Loppukäsittely muualla (t) Loppukäsittely (t) Yhteensä (t) %
Valmistelu uudelleenkäyttöä varten 108 108 10 %
Kierrätys 656 656 58 %
Muut hyödyntämistoimet 288 288 26 %
Poltto 0 0 0 %
Kaatopaikka 6 6 1 %
Muu loppukäsittely 68 68 6 %
Vaaraton jäte yhteensä 1 051 74 1 126 100 %
VAARALLINEN TE
Loppukäsittely muualla (t) Loppukäsittely (t) Yhteensä (t) %
Valmistelu uudelleenkäyttöä varten 0 0 0 %
Kierrätys 579 579 76 %
Muut hyödyntämistoimet 113 113 15 %
Poltto 0 0 0 %
Kaatopaikka 0 0 0 %
Muu loppukäsittely 75 75 10 %
Vaarallinen jäte yhteensä 693 75 767 100 %
Kokonaisjätemäärä 1 744 149 1 893
Kierrättämätön jäte 549 29 %
Arviointimenetelmät
Jätetietojen raportointi sisältää Wetterin omilla toimipai-
koilla syntyvät jätteet. Tiedot saadaan palveluntoimittajien
järjestelmistä tai heidän toimittamiltaan raporteilta.
Laskelmassa hyödynnettiin suurimmalta jätehuoltoyhtiöltä
saatuja jätteiden loppukäsittelyn tietoja, joiden pohjalta
laskettiin arviot myös muiden jätehuoltoyhtiöiden osuuksista
näiden toimittamiin jätemäärin perustuen.
VUOSIKERTOMUS 2024
98
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Sosiaaliset tiedot
S1 OMA TYÖVOIMA
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Oman työvoiman olennaisten vaikutusten, riskien
ja mahdollisuuksien tunnistamisessa ja arvioinnissa
huomioitiin Wetterin koko henkilöstö, kaikista yhtiöistä.
Olennaiset vaikutukset kohdistuvat kaikkiin työnteki-
jöihin ja he ovat pääasiallisesti työsuhteisia työntekijöitä.
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointiprosessi
on kuvattu tarkemmin Kestävyyteen liittyvät vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet alaotsikon Tunnistaminen ja
arviointi alla.
Tterveys- ja turvallisuus nousi esille Wetterillä sekä
vaikutusten tunnistamisessa että riskien ja mahdollisuuksien
arvioinnissa. Aiheesta nousi niin haitallisia kuin positiivisia
vaikutuksia toiminnassa käsiteltävien kemikaalien, sekä
työturvallisuuden edistämiseksi tehtyjä toimenpiteiden,
kuten räätälöityjen perehdytysten pitämisen myötä. Tta-
paturmien myötä syntyvät kustannukset, sekä menetykset
ovat toiminnan riskejä. Edellä mainitut vaikutukset, riskit
ja mahdollisuudet liittyvät erityisesti huolto- ja korjaus-
toimintaan ja ne liittyvät yhtiön liiketoimintamalliin.
Huolto- ja korjaustoimintaan liittyvät vaikutukset ja riskit
ovat tyypillisiä autoalalle ja niissä kyse on useimmiten yksit-
täistapauksista. Henkilökunnan kouluttamiseen ja taitojen
kehittämiseen liittyen tunnistettiin haitallinen vaikutus sekä
myös joitain riskejä. Wetteri toimii miesvoittoisella alalla
ja tasa-arvoon liittyen tunnistettiin haitallinen vaikutus ja
lisäksi mahdollisuuksia naismyyjien määrän lisäämisellä.
Positiivisena vaikutuksena tunnistettiin myös valtaosalla
työntekijöistä olevat vakiintuneet pitkäaikaiset työsuhteet.
Tunnistetut haitalliset ja positiiviset vaikutukset liittyvät
omaan toimintaan ja koskevat koko yrityksen henkilöstöä.
Wetterin toiminnassa ei tunnistettu, että konsernin omassa
toiminnassa millään osa-alueella olisi merkittävää riskiä
pakko- tai lapsityölle.
Wetterillä ei ole ihmisoikeuspoliittisia tai inkluusioon
liittyviä sitoumuksia eikä siten niihin liittyviä toimenpiteitä.
Wetteri ei ole vielä laatinut siirtymäsuunnitelmaa eikä
siten ole tunnistanut siitä aiheutuvia olennaisia vaikutuksia
omalle henkilöstölleen. Wetteri jatkaa työtään vaikutusten
tunnistamisen osalta, kun työ siirtymäsuunnitelman osalta
etenee.
Toimintaperiaatteet ja prosessit
Wetteri aloitti henkilöstöön liittyvien toimintaperiaatteiden
laatimisen vuonna 2024, mutta työ on vielä kesken eikä
toimintaperiaatteet näin ollen olleet voimassa vielä rapor-
tointivuonna 2024. Wetteri haluaa varmistua, että uudet
toimintaperiaatteet vastaavat kestävyysraportointidirektiivin
vaatimuksia, ja jatkaa toimintaperiaatteidensa kehitystyö
vuonna 2025.
Wetterillä on käytössä eettinen kanava, whistleblowing-ka-
nava, jonka kautta henkilökunta voi ilmoittaa luottamukselli-
sesti rikos-, rikkomus-, tai väärinkäytösepäilyistä. Ilmoi-
tuskanava on ulkopuolisen palvelutoimittajan tarjoama,
ja ilmoituksen tekijä saa anonyymin käyttäjätunnuksen ja
salasanan, jonka avulla hän voi kirjautua palveluun, sekä
kommunikoida ilmoituksen käsittelijöiden kanssa. Kanava
on saatavilla konsernin yhtiöiden internetsivuilta.
Wetterillä on käytössään sähköinen EHS-järjestelmä,
Riskipulssi, jonka kautta henkilöstö voi ilmoittaa havait-
semistaan vaaroista. Wetterillä on taukotilojen seinillä
Riskipulssiin ohjaava QR-koodi, joka auttaa työntekijöitä
ilmoittamaan havaitsemistaan turvallisuushavainnoista ja
riskipaikoista. Riskipulssia käytetään myös työsuojelutoi-
minnassa ja sinne kirjataan esimerkiksi turvallisuuskävelyt
ja riskikartoitukset.
Toimenpiteet ja tavoitteet
Wetterillä on määritetty lainsäädännön edellyttämät
toimenpiteet omaan työvoimaan liittyvien olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien suhteen.
Työsuojelulain mukainen työsuojelutoiminta on organisoitu
Wetterillä toimipaikkakohtaisesti ja toimintaa edistetään
VUOSIKERTOMUS 2024
99
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
yhteistyöllä työsuojeluvaltuutettujen ja -päällikön välillä.
Kaikilla toimipaikoilla toteutettavat minimitoimet on
kuvattu työsuojelutoiminnalle laaditussa vuosikellossa
ja toimipaikan johtaja vastaa työsuojelupäällikön
nimeämisestä, sekä henkilöstön tietoisuudesta oikeuteen
valita työsuojeluvaltuutettu. Työsuojelulle on laadittu toimin-
taohjelma, jonka tavoitteena on ennakoiva henkilöstöä,
omaisuutta ja toimintaa koskeva vaarojen ja riskien
tunnistus. Wetterille ensisijaisen tärkeää on työtapaturmien
ennaltaehkäisy ja jokaisen wetteriläisen tehtävänä toimia
siten, ettei oma tai muiden turvallisuus vaarannu.
Wetteri pyrkii selkeillä toimenkuvilla ja vastuualueilla,
varhaisen tuen mallilla ja työtyytyväisyystutkimuksilla, kehi-
tyskeskusteluilla ja työpaikkaselvityksillä estämään syrjintää
ja häirintää sekä edistämään yhtäläisiä mahdollisuuksia.
Wetterillä on käytössä häirinnän vastainen ohjeistus, johon
koko henkilöstöllä on pääsy. Työsuojelutoiminta ja työter-
veyspalvelut ovat osa kokonaisuutta.
Olemassa olevien toimenpiteiden lisäksi Wetteri tulee
määrittämään muita tarvittavia toimenpiteitä omaan
työvoimaan liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien suhteen seuraavina vuosina, sillä työ
näiden tunnistamiseksi oli vielä kesken vuonna 2024. Lisäksi
Wetteri haluaa laatia omaa työvoimaa koskevat toimin-
taperiaatteet, jotka kattavat olennaiset aihealueet ennen
toimenpiteiden määrittelyä, sillä sen jälkeen toimenpiteet
on mahdollista suunnitella myös näitä uusia toimintaperi-
aatteita tukeviksi.
Wetterillä omaa työvoimaa koskevien toimintaperiaatteiden
ja toimenpiteiden määrittäminen on vielä kesken. Saatuaan
työn valmiiksi Wetteri määrittää tavoitteet ja prosessit
omaan työvoimaan liittyvien olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien suhteen, minkä lisäksi Wetteri
aloittaa toimintaperiaatteidensa tai toimenpiteidensä
toimivuuden tai tehokkuuden seurannan. Raportointivuonna
2024 Wetteri ei vielä seurannut toimintaperiaatteidensa tai
toimenpiteidensä toimivuutta tai tehokkuutta.
Wetteri aloittaa määrittelemään tavoitteitaan vuoden
2025 aikana, toimintaperiaatteiden ja toimenpiteiden
määrittämisen jälkeen, jolloin tavoitteet voidaan asettaa
näitä tukeviksi. Tavoitteiden vertailuvuosi määritetään
tavoitteiden asetannan yhteydessä. Vertailuvuoden määrittä-
misessä huomioidaan tietojen saatavuus.
Mittarit
Työsuhteisten työntekijöiden määrä
sukupuolen mukaan eriteltynä S1-6
Sukupuoli
Työsuhteisten
työntekijöiden
määrä

(henkilömäärä)
Miehet 861
Naiset 79
Muut 0
Ei ilmoitettu 0
Työsuhteiset työntekijät yhteensä 940
Työsuhteisten työntekijöiden henkilömäärä maissa,
joissa on vähintään 50 työsuhteista työntekijää, joiden
osuus on vähintään 10 prosenttia sen työsuhteisten
työntekijöiden kokonaismäärästä S1-6
Maa
Työsuhteisten
työntekijöiden
määrä

(henkilömäärä)
Suomi 940
VUOSIKERTOMUS 2024
100
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Työsuhteisia työntekijöitä koskevat tiedot sopimustyypeittäin ja sukupuolen mukaan eriteltynä (henkilömäärä) S1-6
Naiset Miehet Muut Ei ilmoitettu Yhteensä
Työsuhteisten työntekijöiden määrä 79 861 940
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä 72 797 869
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä 5 15 20
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten
työntekijöiden määrä 2 49 51
Kokoaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä 75 805 880
Osa-aikaisten työsuhteisten työntekijöiden lukumäärä 4 56 60
Työsuhteisten työntekijöiden kokonaismäärä on huomioitu
henkilömääränä ilmaistuna kaikkien raportointikauden
lopussa voimassa olleiden työsuhteiden osalta. Tiedot
on kerätty konsernin henkilöstötietojärjestelmästä sekä
täydentävästi palkkahallinnon järjestelmistä. Raportoinnin
henkilömäärä eroaa konsernitilinpäätöksessä esitetystä
keskimääräisestä henkilöstömäärästä (1 016). Konserni-
tilinpäätöksen mukainen henkilöstön keskimääräinen
lukumäärä on huomioitu laskemalla henkilöstön lukumäärä
kunkin kuukauden lopussa yhteen ja näin saatu summa on
jaettu tilikauden kuukausien lukumäärällä.
Mikäli työsuhteen tyyppi on muuttunut raportointivuoden
aikana, on sopimustyypeittäin esitetyssä laskennassa
huomioitu vuoden lopussa voimassa ollut työsuhdetyyppi.
Omaan työvoimaan liittyviä mittareita ei ole validoitu muun
ulkopuolisen elimen kuin varmennuspalvelujen tarjoajan
toimesta.
Työsuhteisten työntekijöiden vaihtuvuus S1-6
Työsuhteisten työntekijöiden vaihtuvuus
Lähteneiden työntekijöiden kokonaismäärä 151
Työntekijöiden vaihtuvuus (%) 15 %
Henkilöstön vaihtuvuus on laskettu jakamalla lähteneiden
vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden kokonaismää
vuoden keskimääräisellä työntekijämäärällä. Laskennassa
ei ole huomioitu yrityskaupan vuoksi lähteneitä henkilöitä,
eikä vuoden 2024 ensimmäisellä puolikkaalla myydyn koulu-
tusliiketoiminnan lähteneiden työsuhteisten työntekijöiden
osuutta. Luku on ilmaistu prosentteina.
VUOSIKERTOMUS 2024
101
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu S1-8
Työehtosopimusneuvottelujen
kattavuus
Työmarkkinaosapuolten

vuoropuhelu
Kattavuusaste:
Työsuhteiset työntekijät –

ETA-alue
Työsuhteiset työntekijät –

muu kuin ETA-alue
Edustus työpaikalla

(vain ETA-alue)
0–19 %
20–39 %
40–59 %
60–79 %
80–100 % Suomi Suomi
Wetterin työntekijöitä kuuluu autoalan kaupan ja korjaamo-
toiminnon työehtosopimuksen: auto- ja konekorjaamoalan
työehtojen, autoalan kaupan ja korjaamotoiminnon
työehtosopimuksen: auto- ja konekaupan työehtojen ja
toimihenkilöitä koskevan työehtosopimuksen (PRO) piiriin.
Osa työntekijöistä ei kuulu minkään työehtosopimuksen
piiriin. Raportointivuoden lopussa työsuhteessa olleista
henkilöistä 98 % kuului työehtosopimuksen piiriin.
Lukuihin on sisällytetty kaikki raportointivuoden lopussa
työsuhteessa olleet henkilöt.
Omaan työvoimaan liittyviä mittareita ei ole validoitu muun
ulkopuolisen elimen kuin varmennuspalvelujen tarjoajan
toimesta.
Ylin johto S1-9
Ylimmän johdon sukupuolijakauman luvuissa on huomioitu
konsernin johtoryhmän jäsenet keskimääräisenä henki-
lömääränä raportointikauden aikana. Raportointikauden
lopussa konsernin johtoryhmässä oli yhteensä 6 henkilöä,
joista 100 % oli miehiä.
Ylin johto
Naiset lkm. 1
Miehet lkm. 5
Naiset % 18 %
Miehet % 82 %
Työsuhteisten työntekijöiden ikäjakauma S1-9
Lukuihin on sisällytetty kaikki raportointivuoden lopussa
työsuhteessa olleet henkilöt.
Työsuhteisten työntekijöiden
ikäjakauma Henkilömäärä Prosenttiosuus
Alle 30-vuotiaiden lukumäärä 199 21 %
30–50-vuotiaiden lukumäärä 455 48 %
Yli 50-vuotiaiden lukumäärä 286 30 %
Yhteensä 940 100 %
VUOSIKERTOMUS 2024
102
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Terveys ja turvallisuus S1-14
Terveys ja turvallisuus
Työsuhteiset

työntekijät
Arvoketjun

työntekijät
Työterveyden ja työturvallisuuden piiriin kuuluvan työvoima prosenttiosuus 100 % -
Työperäisistä vammoista ja työperäisistä terveysongelmista johtuvien
kuolemantapausten lukumäärä 0 0
Kirjattavien työtapaturmien lukumäärä 77 -
Kirjattavien työtapaturmien osuus/miljoonaa työtuntia 24 -
Kirjattavien työperäisten terveysongelmien lukumäärä 1 -
Työperäisten vammojen ja tapaturmista johtuvien kuolemantapausten sekä
työperäisten terveysongelmien ja niistä johtuvien kuolemantapausten vuoksi
menetettyjen päivien lukumäärä 379 -
Palkkaus S1-16
Palkkaerojen laskennassa on huomioitu työsuhteisten
työntekijöiden työsuhteet raportointivuodelta. Vuoden 2024
ensimmäisellä puolikkaalla myydyn koulutusliiketoiminnan
työsuhteisten työntekijöiden osuutta ei ole sisällytetty osaksi
laskentaa.
Sukupuolten välinen palkkaero on laskettu jakamalla
mies- ja naispuolisten työsuhteisten työntekijöiden
keskimääräisen bruttotuntipalkan erotus miespuolisten
työsuhteisten työntekijöiden keskimääräisellä brutto-
tuntipalkalla Bruttotuntipalkan laskennassa on käytetty
työsuhteisten työntekijöiden kokonaisansioita sisältäen
muun muassa provisiot ja palkkiot. Kuukausipalkkaisten
työntekijöiden työaika on huomioitu 7,5 h/37,5 h vuosityö-
aikana. Palkkaeron muodostumista selittää osaltaan naisten
matalampi osuus johtotehtävissä, sekä provisiopalkkauksen
sisältävissä työrooleissa.
Korkeimmin palkatun henkilön vuotuisen kokonaisansion
suhde kaikkien työntekijöiden vuotuisten kokonaisansioiden
mediaaniin (pl. korkeimmin palkattu henkilö) on laskettu
jakamalla korkeimmin palkatun henkilön vuotuinen
kokonaisansio kaikkien työntekijöiden vuotuisten kokonai-
sansioiden mediaaniin (pl. korkeimmin palkattu henkilö.)
Palkkaerot
Sukupuolten välinen palkkaero % 17,9 %
Korkeimmin palkatun henkilön vuotuisen koko-
naisansion suhde vuotuisten kokonaisansioiden
mediaaniin, pl. korkeimmin palkattu henkilö 16,2
Kirjattavien työtapaturmien lukumäärässä on huomioitu
kaikkien rekisteröityjen työtapaturmien osuus. Lukuun
sisältyvät myös lievät ensiaputapaukset. Kirjattavien työtapa-
turmien osuus on laskettu vähintään päivän työkyvyttömyy-
teen johtaneiden rekisteröitävien työtapaturmien määränä
miljoonaa työtuntia kohti. Työtuntien määrä huomioidaan
palkallisena työssäoloaikana.
Vuoden 2024 ensimmäisellä puolikkaalla myydyn koulutus-
liiketoiminnan työsuhteisten työntekijöiden osuutta ei
ole sisällytetty osaksi laskentaa. Suomessa koulutusliike-
toimintaa harjoittavien konserniyhtiöiden Management
Institute of Finland MIF Oy ja Tieturi Oy kauppa toteutui
2.4.2024, sekä Ruotsissa koulutusliiketoimintaa harjoittavan
konserniyhtiön Wetteri Sweden AB (ent. Informator
Utbildning Svenska AB) liiketoiminta myytiin 29.4.
VUOSIKERTOMUS 2024
103
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset













Graphics
S4 KULUTTAJAT JA LOPPUKÄYTJÄT
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Kuluttajien ja loppukäyttäjien olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien tunnistamisessa ja arvioinnissa
huomioitiin yritysasiakkaat, sekä yksityiset huolto- ja
autokaupan asiakkaat. Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuk-
sien arviointiprosessi on kuvattu tarkemmin Kestävyyteen
liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet alaotsikon
Tunnistaminen ja arviointi alla.
Kuluttajiin ja loppuasiakkaisiin liittyen tunnistettiin riskiksi
viherpesun ja valheellisen markkinoinnin käyttämisestä
aiheutuvat sakot, sekä mahdolliset vaikutukset Wetterin
maineeseen. Tunnistetut riskit liittyvät kaikkeen Wetterin
omaan toimintaan, mutta eivät liity mihinkään yksittäiseen
kuluttajien tai loppukäyttäjien ryhmään.
Toimintaperiaatteet
Wetteri aloitti kuluttajia ja loppukäyttäjiä koskevien toimin-
taperiaatteiden laatimisen vuonna 2024, mutta työ on vielä
kesken eikä toimintaperiaatteet näin ollen olleet voimassa
vielä raportointivuonna 2024. Wetteri haluaa varmistua,
että uudet toimintaperiaatteet vastaavat kestävyysraportoin-
tidirektiivin vaatimuksia, ja jatkaa toimintaperiaatteiden
kehitystyötä vuonna 2025.
Wetterillä kerätään asiakaspalautetta uusien ja käytettyjen
autojen ja huolto- ja korjaustoiminnan osalta. Palautteen-
keruuprosessi ja seurattavat mittarit vaihtelevat automer-
keittäin. Raportit käydään Wetterillä läpi merkkikohtaisissa
viikkopalavereissa, raportoidaan johdolle kuukausittain
ja kvartaaleittain. Saatuaan työn valmiiksi toimintaperi-
aatteiden laatimisen osalta, Wetteri määrittää tarkemmat
prosessit kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa käytävään
vuorovaikuttamiseen. Tavoitteena on kehittää näitä
prosesseja vuoden 2025 aikana.
Wetterillä on käytössä eettinen kanava, whistleblowing-ka-
nava, jonka kautta ulkoiset osapuolet voivat ilmoittaa
luottamuksellisesti rikos-, rikkomus-, tai väärinkäytösepäi-
lyistä. Kanavan kautta voi myös esittää muut huolenaiheensa
esimerkiksi lainsäädäntöön tai muihin yrityksen eettisiin
periaatteisiin liittyen. Ilmoituskanava on ulkopuolisen
palvelutoimittajan tarjoama, ja ilmoituksen tekijä saa
anonyymin käyttäjätunnuksen ja salasanan, jonka avulla hän
voi kirjautua palveluun, sekä kommunikoida ilmoituksen
käsittelijöiden kanssa. Palvelussa lähetetyt ilmoitukset ovat
ainoastaan määriteltyjen konsernin henkilöiden luettavissa.
Kaikki raportoidut tapaukset tutkitaan, ja korjaaviin toimen-
piteisiin ryhdytään tarpeen mukaan.
Toimenpiteet ja tavoitteet
Wetterillä työ kuluttajia ja loppukäyttäjiä koskevien
toimintaperiaatteiden määrittämiseksi on vielä kesken.
Saatuaan työn valmiiksi, Wetteri määrittää sekä toimenpiteet
että tavoitteet kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvien
olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
suhteen. Täten toimenpiteet ja tavoitteet on mahdollista
asettaa toimintaperiaatteita tukeviksi. Lisäksi saatuaan työn
toimintaperiaatteiden ja toimenpiteiden määrittämiseksi
valmiiksi, Wetteri aloittaa toimintaperiaatteidensa tai
toimenpiteidensä toimivuuden tai tehokkuuden seurannan.
Wetterin tavoitteena on aloittaa määrittely toimenpiteiden
ja tavoitteiden osalta vuoden 2025 aikana ja tavoitteiden
vertailuvuosi määritetään tavoitteiden asetannan
Syrjintä ja häirintä S1-17
Raportointivuoden 2024 aikana Wetterille tuli omien
työntekijöiden ilmoituskanavien kautta yksi syrjintä- tai
häirintätapauksiin liittyvä ilmoitus.
Tapaukset
Ilmi tulleiden tapausten lkm. 1
Omien työntekijöiden ilmoituskanavien kautta
tulleiden ilmoitusten lkm. 1
OECD:n mekanismin kautta tehtyjen ilmoitusten lkm. 0
Raportointikauden aikana Wetteri ei ole maksanut häirintä-
ja syrjintätapauksiin liittyviä sakkoja, seuraamuksia tai
vahingonkorvauksia.
Ihmisoikeusrikkomukset S1-17
Raportointikauden aikana Wetteri ei ole maksanut omaan
työvoimaan kohdistuviin vakaviin ihmisoikeusrikkomuksiin
liittyviä sakkoja, seuraamuksia tai vahingonkorvauksia.
Raportointikaudella ei ole tapahtunut omaan työvoimaan
liittyviä vakavia ihmisoikeusrikkomuksia eikä omaan
työvoimaan liittyviä vakavia ihmisoikeuksiin liittyviä
tapauksia.
VUOSIKERTOMUS 2024
104
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
yhteydessä. Vertailuvuoden määrittämisessä huomioidaan
tietojen saatavuus.
Mittarit
Wetteri raportoi kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvistä
aiheista ensimmäistä kertaa, joten se ei vielä ole seurannut
niihin liittyvien mittarien toimivuutta tai tehokkuutta.
Mittareita ja niihin liittyvää tiedonkeruuta tullaan tarkastele-
maan vuoden 2025 aikana.
Ihmisoikeusrikkomukset S4-4
Raportointikaudella ei ole tullut tietoon kuluttajiin tai
loppukäyttäjiin liittyviä vakaviin ihmisoikeusongelmiin tai
ihmisoikeuksien loukkauksiin liittyviä rikkomuksia.
VUOSIKERTOMUS 2024
105
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Hallintotapaan liittyvät tiedot
G1 HALLINTOTAPAAN LIITTYVÄT TIEDOT
Olennaiset vaikutukset riskit ja mahdollisuudet
Hallintotapaan liittyvä yrityskulttuuri tunnistettiin
olennaiseksi negatiiviseksi vaikutukseksi sekä riskiksi
ja suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin myös riskiksi.
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointi-
prosessi on kuvattu tarkemmin osiossa Kestävyyteen
liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet alaotsikon
Tunnistaminen ja arviointi alla.
Toimintaperiaatteet
Wetterillä on Wetteri Oyj:n hallituksen hyväksymä Code of
Conduct, johon on koottuna Wetterin toiminnan kannalta
keskeiset menettelytavat, joilla pyritään varmistamaan
sääntelyn mukainen, ammattimainen ja vastuullinen
toiminta. Sen kehittämistä jatketaan vuoden 2025 aikana.
Raportointivuonna ei toteutettu siihen liittyvää koulutusta.
Tämän lisäksi Wetteri aloitti yrityskulttuuria, hallinnointia,
sekä tavarantoimittajia koskevien toimintaperiaatteiden
laatimisen vuonna 2024, mutta työ on vielä kesken eikä
toimintaperiaatteet näin ollen olleet voimassa vielä
raportointivuonna 2024. Toimittajien kanssa käydään
säännöllistä vuoropuhelua palautekeskusteluiden muodossa
ja yhteistyötä kehitetään jatkuvasti. Toimittajien valintaan
liittyvä kriteeristö ei vielä kata sosiaalisia ja ympäristökritee-
reitä. Wetterillä ei vielä ole YK:n yleissopimuksen mukaisia
korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevia toimintaperi-
aatteita. Yritys ei ole tunnistanut toimintoja, jotka olisivat
erityisen alttiita korruptiolle tai lahjonnalle.
Wetterillä on käytössä eettinen kanava, whistleblowing-
kanava, jonka kautta ulkoiset sekä sisäiset osapuolet
voivat ilmoittaa luottamuksellisesti rikos-, rikkomus-, tai
väärinkäytösepäilyistä. Kanavan kautta voi myös esittää
muut huolenaiheensa esimerkiksi lainsäädäntöön tai muihin
yrityksen eettisiin periaatteisiin liittyen. Raportointivuonna
ei toteutettu siihen liittyvää koulutusta. Whistleblower on
ulkopuolisen palvelutoimittajan tarjoama, ja ilmoituksen
tekijä saa anonyymin käyttäjätunnuksen ja salasanan, jonka
avulla hän voi kirjautua palveluun, sekä kommunikoida
ilmoituksen käsittelijöiden kanssa. Palvelussa lähetetyt
ilmoitukset ovat ainoastaan määriteltyjen konsernin
henkilöiden luettavissa. Kaikki raportoidut tapaukset
tutkitaan, ja korjaaviin toimenpiteisiin ryhdytään tarpeen
mukaan. Yrityksellä ei ollut vielä vuonna 2024 väärinkäy-
tösten paljastajien suojelua koskevia toimintaperiaatteita.
Wetteri haluaa varmistua, että uudet toimintaperiaatteet
vastaavat kestävyysraportointidirektiivin vaatimuksia, ja
jatkaa edellä mainittujen toimintaperiaatteiden ja niihin
liittyvien koulutusten kehitystyötä vuonna 2025.
Toimenpiteet ja tavoitteet
Wetteri ei vielä ole määritellyt toimenpiteitä hallinnointiin,
sekä tavarantoimittajiin liittyvien olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien suhteen, sillä työ näiden
tunnistamiseksi oli vielä kesken alkuvuodesta 2024. Lisäksi
Wetteri haluaa laatia yrityskulttuuria, hallinnointia, sekä
tavarantoimittajia koskevat toimintaperiaatteet, jotka
kattavat olennaiset aihealueet, mukaan lukien korruption
ja lahjonnan torjuntaa sekä väärinkäytösten paljastajien
suojelua koskevat toimintaperiaatteet ennen toimenpiteiden
määrittelyä, sillä sen jälkeen toimenpiteet on mahdollista
suunnitella myös näitä uusia toimintaperiaatteita tukeviksi.
Wetteri ei vielä ole määritellyt tavoitteita yrityskulttuuriin,
hallinnointiin, sekä tavarantoimittajiin liittyvien olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien suhteen, eikä se
myöskään vielä seuraa toimintaperiaatteidensa tai toimen-
piteidensä toimivuutta tai tehokkuutta, sillä työ toimintape-
riaatteiden laatimiseksi ja toimenpiteiden määrittelemiseksi
on vielä kesken.
Mittarit
Wetteri raportoi hallintotapaan liittyviä aihealueita
ensimmäistä kertaa, joten se ei vielä ole seurannut niiden
toimivuutta tai tehokkuutta. Mittareita ja niihin liittyvää
tiedonkeruuta tullaan tarkastelemaan vuoden 2025 aikana.
G1-6 – Maksukäytännöt
Keskimääräinen aika, joka Wetterillä kuluu laskun
maksamiseen siitä päivästä, kun sopimuksen tai
lakisääteisen maksuehdon laskeminen alkaa on 32 päivää.
Wetterin maksukäytännön mukaan toimittajien maksut
maksetaan eräpäivämäärien mukaisesti riippumatta
toimittajasta eikä yrityksellä ole käytössä toimittajaryhmä-
kohtaisia vakiomaksuehtoja. Wetteri estää erityisesti pk-yri-
tyksille suoritettavien maksujen viivästymisen huolehtimalla
positiivisesta kassavirrasta. Jos maksuihin tulee viivästystä,
suoritetaan maksut niin pian kuin mahdollista ja
toimittajaan ollaan tarvittaessa yhteydessä. Wetterillä ei ole
vireillä maksuviivästyksistä johtuvia oikeudenkäyntejä.
VUOSIKERTOMUS 2024
106
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Konsernitilinpäätös
Konsernin laaja tuloslaskelma
EUR tuhatta Liitetieto 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
1
JATKUVAT TOIMINNOT
Liikevaihto 4, 5 447 293 364 656
Liiketoiminnan muut tuotot 6 581 652
Materiaalit ja palvelut 7 -367 125 -293 955
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 8, 30 -46 558 -38 487
Poistot ja arvonalentumiset 9 -15 934 -13 136
Liiketoiminnan muut kulut 10 -24 115 -19 195
Liikevoitto (-tappio) -5 858 535
Rahoitustuotot 12 219 49
Rahoituskulut 12 -11 530 -8 802
Rahoitustuotot ja -kulut -11 311 -8 753
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta 19 0 0
Voitto (tappio) ennen veroja -17 169 -8 218
Tuloverot 13 2 199 -219
Jatkuvien toimintojen tilikauden voitto (tappio) -14 970 -8 437
LOPETETUT TOIMINNOT
Voitto (tappio) lopetetuista toiminnoista 3 7 831 4 387
Tilikauden voitto (tappio) -7 139 -4 049
Muut laajan tuloksen erät, jotka saatetaan myöhemmin
siirtää tulosvaikutteiseksi
Tytäryhtiöihin tehtyjen nettosijoitusten muuntoerot 6 29
Tilikauden laaja tulos -7 134 -4 021
EUR tuhatta Liitetieto 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
1
Tilikauden voiton (tappion) jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -7 139 -4 049
Määräysvallattomille omistajille 0 0
-7 139 -4 049
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -7 134 -4 021
Määräysvallattomille omistajille 0 0
-7 134 -4 021
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta jatkuvien toimintojen
tilikauden voitosta (tappiosta) laskettu osakekohtainen
tulos
Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu
osakekohtainen tulos (EUR) 13 -0,10 -0,06
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tilikauden voitosta
(tappiosta) laskettu osakekohtainen tulos
Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu
osakekohtainen tulos (EUR) 13 -0,05 -0,03
1
Vuoden 2024 ensimmäisellä puolikkaalla myyty koulutusliiketoiminta ja tilikauden 2024 päättymisen jälkeen myyty
tytäryhtiö Wetteri Power Oy on esitetty konsernitilinpäätöksellä lopetettuina toimintoina. Lopetettujen toimintojen
tuloslaskelman erät on esitetty konsernin tilikauden laajalla tuloslaskelmalla osana konsernin lopetettujen toimintojen
voittoa (tappiota) erillään konsernin jatkuvien toimintojen tuloslaskelman eristä. Myös vertailukauden tuloslaskelman
esittämistapa on oikaistu vastaamaan tätä esittämistapaa. Tarkemmat lopetettujen toimintojen voittoa (tappiota)
koskevat tiedot sekä tilikauden että vertailukauden osalta on esitetty liitetiedossa 3. Lopetetut toiminnot ja myytävänä
olevat omaisuuserät.
VUOSIKERTOMUS 2024
107
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset


Graphics
EUR tuhatta Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo 14, 15 25 779 32 942
Aineettomat hyödykkeet 14 4 896 7 806
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 16, 17 60 308 64 295
Osuudet osakkuusyrityksissä 18 0 0
Muut osakkeet ja osuudet 19 296 298
Pitkäaikaiset saamiset 21 0 238
Pitkäaikaiset rahoitusvarat 22 2 107 74
Laskennalliset verosaamiset 12 2 418 920
Pitkäaikaiset varat yhteensä 95 803 106 573
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 20 77 948 77 819
Myyntisaamiset ja muut saamiset 21 20 340 28 184
Muut rahoitusvarat 22 30 33
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 12 88 836
Rahavarat 23 1 190 856
Lyhytaikaiset varat yhteensä 99 596 107 729
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat 3 27 686 0
VARAT YHTEENSÄ 223 086 214 302
EUR tuhatta Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Oma pääoma
Osakepääoma 24 96 96
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 24 45 876 40 171
Muuntoerot 24 40 34
Kertyneet voittovarat 24 -7 883 -3 834
Tilikauden voitto (tappio) 24 -7 139 -4 049
Oman pääoman ehtoinen laina 24 1 500 1 500
Yhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä 32 489 33 918
Pitkäaikaiset velat
Lainat 25, 26 293 6 780
Vuokrasopimusvelat 17 33 353 38 624
Muut pitkäaikaiset velat 27 6 230 3 074
Muut rahoitusvelat 25, 26 243 156
Laskennalliset verovelat 12 1 959 2 123
Pitkäaikaiset velat yhteensä 42 078 50 757
Lyhytaikaiset velat
Lainat 25, 26 34 300 36 301
Vuokrasopimusvelat 17 9 371 8 798
Ostovelat ja muut velat 27 47 183 42 476
Varaukset 28 177 133
Muut rahoitusvelat 25, 26 43 112 41 856
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 12 69 63
Lyhytaikaiset velat yhteensä 134 213 129 626
Velat yhteensä 176 291 180 383
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat 3 14 305 0
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ 223 086 214 302
Konsernin tase
VUOSIKERTOMUS 2024
108
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset


Graphics
EUR tuhatta Liitetieto 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Tavaroiden ja palveluiden myynnistä asiakkailta saadut
maksut 520 955 438 630
Tavaroiden ja palveluiden toimittajille ja henkilöstölle
suoritetut maksut -488 842 -418 583
Liiketoiminnan muista tuotoista saadut maksut 6 375 506
Liiketoimintojen yhdistämiseen ja lopetettujen toimintojen
myyntiin liittyvät transaktiomenot 2, 3 -348 -451
Saadut korot 11 213 65
Maksetut korot 11 -12 070 -8 694
Maksetut tuloverot 12 462 -424
Liiketoiminnan rahavirta
1
20 745 11 048
Investointien rahavirta
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin 14 0 -43
Investoinnit aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin 16 -2 554 -2 362
Investoinnit muihin osakkeisiin ja osuuksiin 19 0 -224
Liiketoimintojen yhdistäminen vähennettynä hankituilla
käteisvaroilla 2 -755 -14 318
Lopetettujen toimintojen myynti 3 11 388 0
Investointien rahavirta
1
8 079 -16 947
EUR tuhatta Liitetieto 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Rahoituksen rahavirta
Maksulliset osakeannit 24 0 5 700
Uusien osakkeiden liikkeeseen laskuun liittyvät
transaktiomenot 24 -31 -456
Pitkäaikaisten lainojen nostot 25, 26 0 417
Pitkäaikaisten lainojen nostot lähipiiriin kuuluvilta tahoilta 26, 30 0 1 000
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut lähipiiriin kuuluville
tahoille 26, 30 0 -800
Vuokrasopimusvelkojen pääoman lyhennykset 17, 26 -10 109 -7 855
Lyhytaikaisten lainojen nostot
2, 3
25, 26 1 507 12 083
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut
2
25, 26 -14 381 -5 107
Lyhytaikaisten lainojen nostot lähipiiriin kuuluvilta tahoilta 26, 30 800 0
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut lähipiiriin kuuluville
tahoille 26, 30 -800 0
Muiden rahoitusvelkojen nostot 25, 26 132 232 100 486
Muiden rahoitusvelkojen takaisinmaksut 25, 26 -137 374 -99 889
Rahoituksen rahavirta
1
-28 156 5 579
Rahavirta yhteensä
1
668 -320
Rahavarojen muutos
Rahavarat tilikauden alussa 856 1 147
Valuuttakurssien muutosten vaikutus rahavaroihin 6 29
Rahavarat tilikauden lopussa 23 1 529 856
Rahavarojen muutos 668 -320
1
Rahavirtalaskelman rahavirrat sisältävät sekä konsernin jatkuvien, että lopetettujen toimintojen rahavirrat. Lopetettujen toimintojen osuus rahavirroista on esitetty liitetiedossa 3. Lopetetut toiminnot ja myytävänä olevat omaisuuserät.
2
Lyhytaikaisten lainojen nostot sisältävät myös pitkäaikaisten lainojen lyhytaikaisen osuuden määrän lainan nostohetkellä. Vastaavasti lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut sisältävät pitkäaikaisten lainojen lyhytaikaisen osuuden maksut.
3
Tilikauden lyhytaikaisten lainojen nostot sisältävät Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elon konsernille tilikaudella myöntämän 4 750 tuhannen euron lainan kokonaisuudessaan, koska sekä lainan pitkä- että lyhytaikainen osuus on esitetty
konsernin taseella lyhytaikaisena rahoitusvelkana liitetiedossa 25. Rahoitusvelat tarkemmin kuvatuin perustein. Samoin perustein myös vertailukauden lyhytaikaisten lainojen nostot sisältävät Nordea Bank Oyj:n ja Keskinäinen Työeläke-
vakuutusyhtiö Varman konsernille vertailukaudella myöntämät yhteensä 12 000 tuhannen euron lainat kokonaisuudessaan.

Konsernin rahavirtalaskelma
VUOSIKERTOMUS 2024
109
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset


Graphics
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksesta
EUR tuhatta Liitetieto Osakepääoma
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman rahasto Muuntoerot
Kertyneet
voittovarat
Oman pääoman
ehtoinen laina
Emoyhtiön
omistajille kuuluva
oma pääoma
Määräys-
vallattomien
omistajien osuus
Oma pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024 96 40 171 34 -7 883 1 500 33 918 0 33 918
Tilikauden voitto (tappio) -7 139 -7 139 -7 139
Muut laajan tuloksen erät 6 6 6
Tilikauden laaja tulos 0 0 6 -7 139 0 -7 134 0 -7 134
Osakeannissa 22.12.2023 liikkeeseen laskettuihin
uusiin osakkeiseen liittyvät transaktiomenot -1 -1 -1
Suvanto Trucks Oy:n osakevaihto 29.2.2024 2, 24 4 435 4 435 4 435
Suvanto Trucks Oy:n osakevaihdossa 29.2.2024
liikkeeseen laskettuihin uusiin osakkeiseen liittyvät
transaktiomenot 2 -24 -24 -24
Maksuton henkilöstöanti 15.3.2024 24 33 33 33
Lahden Rekkapaja Oy:n ja Kiinteistö Oy Lahden
Konekatu 3:n osakevaihto 28.6.2024 2, 24 1 262 1 262 1 262
Liiketoimet omistajien kanssa 0 5 705 0 0 0 5 705 0 5 705
Oma pääoma 31.12.2024 96 45 876 40 -15 023 1 500 32 489 0 32 489
VUOSIKERTOMUS 2024
110
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
EUR tuhatta Liitetieto Osakepääoma
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman rahasto Muuntoerot
Kertyneet
voittovarat
Oman pääoman
ehtoinen laina
Emoyhtiön
omistajille kuuluva
oma pääoma
Määräys-
vallattomien
omistajien osuus
Oma pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 96 32 474 6 -3 834 1 500 30 242 0 30 242
Tilikauden voitto (tappio) -4 049 -4 049 -4 049
Muut laajan tuloksen erät 29 29 29
Tilikauden laaja tulos 0 0 29 -4 049 0 -4 021 0 -4 021
Osakeanti 7.3.2023 4 600 4 600 4 600
Osakeanti 22.12.2023 3 400 3 400 3 400
Osakeannissa 22.12.2023 liikkeeseen laskettuihin
uusiin osakkeiseen liittyvät transaktiomenot -302 -302 -302
Liiketoimet omistajien kanssa 0 7 698 0 0 0 7 698 0 7 698
Oma pääoma 31.12.2023 96 40 171 34 -7 883 1 500 33 918 0 33 918
VUOSIKERTOMUS 2024
111
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset


Graphics
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot



1. Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
KONSERNIN PERUSTIEDOT
Wetteri Oyj (jäljempänä ”Wetteri Oyj, ”emoyhtiö” tai
”yhtiö”) on suomalainen julkinen osakeyhtiö, joka on
emoyhtiö Wetteri-konsernissa (jäljempänä ”Wetteri”,
”Wetteri-konserni” tai ”konserni”). Yhtiön kotipaikka
on Oulu ja rekisteröity osoite Äimäkuja 2-3, 90400 Oulu.
Yhtiön osakkeilla käydään kauppaa Nasdaq Helsinki Oy:n
ylläpitämällä pörssilistalla kaupankäyntitunnuksella
WETTERI.
Wetteri toimii autokaupan toimialalla Suomessa ja
sen
liiketoiminta kattaa uusien henkilö- ja hyötyajoneuvojen
monimerkkiedustuksen, valtakunnallisen varaosa-, huolto-
ja korjaustoiminnan sekä vaihtoautoliiketoiminnan, minkä
lisäksi konsernilla on raskaan kaluston myynti- ja huoltotoi-
mintaa.
Wetteri kuuluu Suomen suurimpien autoliikkeiden
joukkoon. Wetterin asiakaskunta koostuu sekä yritysasiak-
kaista, että henkilöasiakkaista.
Konserniin kuuluivat tilikauden päättymishetkellä
emoyhtiön lisäksi Themis Holding Oy, Wetteri Yhtiöt Oy,
Wetteri Auto Oy, Wetteri Power Oy, Suvanto Trucks Oy,
Lahden Rekkapaja Oy, Autotalo Mobila Oy, Pohjois-Suomen
Autotalot Oy, Wetteri Sweden AB ja Kiinteistö Oy Lahden
Konekatu 3. Konsernin nykyinen konsernirakenne on
muodostunut 9.12.2022 täytäntöön pannussa osakevaih-
dossa, jossa Themis Holding Oy:n osakkeenomistajat
luovuttivat osakkeensa Wetteri Oyj:lle (aiemmin
Soprano
Oyj
) vastikkeena tämän liikkeelle laskemista uusista
osakkeista, ja ennen tätä 11.5.2022 täytäntöön pannussa
osakekaupassa, jossa Themis Holding Oy hankki Wetteri
Yhtiöt Oy:n koko osakekannan.

Wetteri Oyj:n hallitus on hyväksynyt kokouksessaan
24.4.2025 tämän konsernitilinpäätöksen julkistettavaksi.
Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavilla Wetterin
verkkosivuilta osoitteesta www.sijoittajat.wetteri.fi.
Osakeyhtiölain mukaisesti osakkeenomistajilla on oikeus
hyväksyä tai hylätä tilinpäätös tai muuttaa sitä seuraavassa
varsinaisessa yhtiökokouksessa.


LAATIMISPERUSTA
Konsernitilinpäätös on laadittu Euroopan unionissa
hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(International Financial Reporting Standards, IFRS)
mukaisesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2024
voimassa olevia IAS- ja IFRS-tilinpäätösstandardeja sekä
niistä annettuja SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Tilinpäätöksen
laatimisperiaatteet ovat samoja, kuin konsernin 31.12.2023
päättyneen tilikauden tilinpäätöksessä niitä laatimisperi-
aatteissa noudatettuja IAS- ja IFRS-tilinpäätösstandardeihin
tehtyjä muutoksia lukuun ottamatta, jotka ovat tulleet
voimaan 1.1.2024. IAS- ja IFRS-tilinpäätösstandardeihin
tehtyjen 1.1.2024 voimaan tulleiden muutosten soveltami-
sella ei ole olennaista vaikutusta konsernin taloudelliseen
raportointiin. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös
suomalaisten, IFRS-säännöksiä täydentävien kirjanpito- ja
yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset.


Useat uudet tilinpäätösstandardit, standardien muutokset
ja tulkinnat tulevat sitovina voimaan vasta 1.1.2025 tai sen
jälkeen alkavilla tilikausilla, eikä konserni ole ottanut niitä
käyttöön ennenaikaisesti. Uudet standardit ja tulkinnat sekä
niiden arvioidut vaikutukset tilikauteen ja myöhempiin
tilikausiin sekä ennakoitavissa oleviin tulevaisuudessa
toteutuviin liiketoimiin on kuvattu tarkemmin liitetiedossa
32. Tulevilla tilikausilla sovellettavat uudet ja muutetut
IFRS-tilinpäätösstandardit.
Konsernitilinpäätöksen tilinpäätöseräkohtaiset laatimis-
periaatteet on esitetty kunkin tilinpäätöserän yhteydessä
erikseen. Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin
hankintamenoihin perustuen, ellei jäljempänä esitetyistä
tilinpäätöseräkohtaisista laatimisperiaatteista muuta ilmene.
Konsernitilinpäätös esitetään tuhansina euroina, joka on
yhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta. Tilinpäätöksessä
esitetyt luvut on pyöristetty. Tämän takia yksittäisten
lukujen yhteenlaskettu määrä ei välttämättä vastaa esitettyä
kokonaismäärää.
Konsernitilinpäätöksen vertailukauden laajan tuloslas-
kelman esittämistapaa on oikaistu koulutusliiketoiminnan
ja tytäryhtiö Wetteri Power Oy:n lopetetuiksi toiminnoiksi
luokittelemisen myötä. Myös laajaa tuloslaskelmaa





VUOSIKERTOMUS 2024
112
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


koskevien tilinpäätöseräkohtaisten liitetietojen vertailu-
kauden tiedot on oikaistu vastaamaan tätä esittämistapaa.
Oikaisulla ei ole vaikutusta koko konsernin toiminnan
tulokseen tai omaan pääomaan. Tarkemmat lopetettujen
toimintojen tulosta koskevat tiedot on esitetty liitetiedossa 3.
Lopetetut toiminnot ja myytävänä olevat omaisuuserät.
Konsernitilinpäätöksen taloudelliset tiedot eivät ole vertai-
lukelpoisia vertailukauden taloudellisten tietojen kanssa,
koska konserni on toteuttanut vuosien 2023 ja 2024 aikana
yhteensä seitsemän liiketoiminta- ja yrityskauppaa, joissa
hankittujen liiketoimintojen tulos on yhdistelty konsernin
tulokseen vasta kauppojen täytäntöönpanosta eteenpäin.
Tilikauden aikana täytäntöön pannuista liiketoiminta- ja
yrityskaupoista on annettu tarkemmat tiedot liitetiedossa
2. Liiketoimintojen yhdistäminen, ja vertailukaudella
toteutettuja liiketoimintakauppoja on kuvattu tarkemmin
konsernin 31.12.2023 päättyneen tilikauden tilinpäätöksessä.


KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET
JA PÄÄOMAOSUUSMENETELMÄ
Wetteri Oyj:n käänteinen hankinta
Konsernin emoyhtiö Wetteri Oyj (aiemmin Soprano Oyj)
hankki 24.2.2022 perustetun Themis Holding Oy:n koko
osakekannan 9.12.2022 täytäntöön pannussa osakevaih-
dossa. Järjestelyssä Themis Holding Oy:n osakkeenomis-
tajat luovuttivat osakkeensa Wetteri Oyj:lle vastikkeena
tämän liikkeelle laskemista uusista osakkeista. Juridisesti
katsottuna Wetteri Oyj toimi järjestelyssä hankkijaosapuo-
lena, joka laski liikkeeseen uusia osakkeita Themis Holding
Oy:n osakkeenomistajille, mutta taloudellisessa raportoin-
nissa osakevaihto on käsitelty käänteisenä hankintana, jossa
Themis Holding Oy katsotaan kirjanpidolliseksi hankki-
jaosapuoleksi ja Wetteri Oyj kirjanpidolliseksi hankinnan
kohteeksi. Näin ollen myös konsernitilinpäätös on laadittu
osakevaihdon täytäntöönpanopäivän jälkeen kirjanpidollisen
hankkijan Themis Holding Oy:n konsernitilinpäätöksen
jatkumona lukuun ottamatta konsernin omaa pääomaa, joka
on oikaistu kuvastamaan juridisen emoyhtiön Wetteri Oyj:n
juridista pääomarakennetta.
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätös käsittää emoyhtiön ja sen tytäryritykset.
Tytäryrityksellä tarkoitetaan yrityksiä, joissa konsernilla on
määräysvalta. Määräysvalta syntyy, kun konserni olemalla
osallisena yrityksessä altistuu yrityksen muuttuvalle
tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja
pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yritystä
koskevaa valtaansa. Tytäryritysten yhdistely alkaa hankin-
ta-ajankohdasta, jolla tarkoitetaan päivää, jona konserni
saa määräysvallan tai jos tytäryritykset ovat alun perin
konsernin emoyhtiön perustamia, päivää, jona tytäryritys
on perustettu. Mikäli yhdessä tai useammassa kolmesta
määräysvallan elementistä tapahtuu muutoksia, konserni
arvioi uudelleen onko sillä määräysvalta yrityksessä.
Tytäryrityksen yhdistely päättyy päivänä, jona määräysvalta
lakkaa.
Konsernin keskinäinen osakkeenomistus eliminoidaan
hankintamenetelmällä. Luovutettu vastike ja hankitun
yrityksen yksilöitävissä olevat varat ja vastattavaksi otetut
velat arvostetaan käypään arvoon hankintahetkellä.
Hankintaan liittyvät menot, lukuun ottamatta vieraan tai
oman pääoman ehtoisten arvopapereiden liikkeeseen
laskusta aiheutuvia menoja, kirjataan kuluksi. Mahdollinen
ehdollinen lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon
hankintahetkellä ja se luokitellaan joko velaksi tai
omaksi pääomaksi. Velaksi luokiteltu lisäkauppahinta
arvostetaan käypään arvoon jokaisen raportointikauden
päättymispäivänä ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan
tulosvaikutteisesti. Omaksi pääomaksi luokiteltua lisäkaup-
pahintaa ei arvosteta uudelleen.
Mahdollinen määräysvallattomien omistajien osuus
hankinnan kohteessa arvostetaan joko käypään arvoon
tai määrään, joka vastaa määräysvallattomien omistajien
osuuden suhteellista osuutta hankinnan kohteen yksi-
löitävissä olevasta nettovarallisuudesta. Arvostamispe-
riaate määritetään erikseen kullekin yrityshankinnalle.
Mahdollinen määräysvallattomien omistajien osuus
tytäryritysten tuloksesta ja omasta pääomasta esitetään
omana eränään konsernin laajassa tuloslaskelmassa, oman
pääoman muutokset osoittavassa laskelmassa ja taseessa.
Konserniyritysten väliset liiketapahtumat, saamiset ja velat
sekä sisäisistä liiketoimista johtuvat realisoitumattomat
voitot eliminoidaan. Myös realisoitumattomat tappiot
eliminoidaan, ellei liiketapahtuma anna viitteitä luovutetun
omaisuuserän arvonalentumisesta. Tytäryritysten tilin-
päätökset muutetaan tarvittaessa vastaamaan konsernin
noudattamia laatimisperiaatteita.


Osakkuusyritykset
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on
huomattava vaikutusvalta. Huomattava vaikutusvalta
syntyy pääsääntöisesti silloin, kun konserni omistaa yli
20 prosenttia yrityksen äänivallasta tai kun konsernilla on
muutoin huomattava vaikutusvalta, muttei määräysvaltaa
eikä yhteistä määräysvaltaa. Osakkuusyrityksiin tehdyt
sijoitukset kirjataan alun perin hankintamenoon, minkä
jälkeen ne käsitellään pääomaosuusmenetelmällä.






VUOSIKERTOMUS 2024
113
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

Pääomaosuusmenetelmä
Pääomaosuusmenetelmää sovellettaessa sijoitukset kirjataan
alun perin hankintamenon määräisenä ja sen jälkeen niitä
oikaistaan kirjaamalla konsernin osuus sijoituskohteen
hankinta-ajankohdan jälkeisistä voitoista tai tappioista tulos-
vaikutteisesti ja konsernin osuus sijoituskohteen muiden
laajan tuloksen erien muutoksista muihin laajan tuloksen
eriin. Osakkuus- ja yhteisyrityksiltä saadut tai saatavat
osingot vähentävät sijoituksen kirjanpitoarvoa.
Silloin kun konsernin osuus pääomaosuusmenetelmällä
käsiteltävän sijoituskohteen tappioista on yhtä suuri tai
suurempi kuin sen osuus kyseisestä yrityksestä mahdolliset
muut vakuudettomat pitkäaikaiset saamiset mukaan
luettuina, konserni ei kirjaa lisää tappiota, ellei konserni ole
sitoutunut osakkuusyrityksen velvoitteiden täyttämiseen.
Realisoitumattomista voitoista, jotka johtuvat konsernin ja
sen osakkuusyritysten välisistä liiketoimista, eliminoidaan
konsernin omistusosuutta vastaava osuus. Myös realisoitu-
mattomat tappiot eliminoidaan, ellei liiketapahtuma anna
viitteitä luovutetun omaisuuserän arvon alentumisesta.
Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltävien sijoituskohteiden
noudattamat tilinpäätöksen laatimisperiaatteet muutetaan
tarvittaessa vastaamaan konsernin noudattamia periaatteita.
Omistusosuuden muutokset
Mahdollisia määräysvallattomien omistajien kanssa
toteutuneita liiketoimia, jotka eivät johda määräysvallan
menettämiseen, käsitellään liiketoimina omistajien kanssa.
Omistusosuuden muutos johtaa konsernin ja määräysval-
lattomien omistajien osuuksien kirjanpitoarvojen väliseen
oikaisuun.
Kun sijoituksen yhdisteleminen konsernitilinpäätök-
seen tai käsittely pääomaosuusmenetelmällä lakkaa
määräysvallan, yhteisen määräysvallan tai huomattavan
vaikutusvallan menettämisen seurauksena, jäljelle jää
omistusosuus arvostetaan käypään arvoon ja kirjanpitoarvon
muutos kirjataan tulosvaikutteisesti. Käypä arvo toimii
alkuperäisenä kirjanpitoarvona, kun jäljelle jäävää osuutta
myöhemmin käsitellään osakkuusyrityksenä, yhteisyrityk-
senä tai rahoitusvaroina. Lisäksi asianomaisesta yrityksestä
aiemmin muihin laajan tuloksen eriin kirjattuja määriä
käsitellään ikään kuin konserni olisi suoraan luovuttanut
niihin liittyvät varat ja velat. Tämä voi tarkoittaa, et
aiemmin muihin laajan tuloksen eriin kirjatut määrät
siirretään tulosvaikutteisiksi.
Jos yhteis- tai osakkuusyrityksestä omistettu osuus
pienenee, mutta yhteinen määräysvalta tai huomattava
vaikutusvalta säilyy, vain suhteellinen osuus aiemmin
muihin laajan tuloksen eriin kirjatuista määristä siirretään
tulosvaikutteiseksi.





ULKOMAANRAHAN MÄÄRÄISTEN ERIEN MUUNTAMINEN
Toimintavaluutta ja esittämisvaluutta
Konserniyritysten tilinpäätöksiin sisältyvät erät arvostetaan
sen taloudellisen ympäristön valuutassa, jossa kyseinen
yritys pääasiallisesti toimii (toimintavaluutta). Konsernitilin-
päätös esitetään euroissa, joka on Wetteri Oyj:n toiminta- ja
esittämisvaluutta.

Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat
Konserniyritysten ulkomaanrahan määräiset liiketapah-
tumat muunnetaan toimintavaluutan määräisiksi käyttäen
tapahtumapäivän kurssia. Ulkomaanrahan määräiset
monetaariset varat ja velat muunnetaan toimintavaluutan
määräisiksi käyttäen tilinpäätöspäivän kurssia.
Valuuttakurssivoitot ja -tappiot, jotka syntyvät liiketapah-
tumiin liittyvistä maksuista ja ulkomaanrahan määräisten
monetaaristen varojen ja velkojen muuttamisesta tilinpää-
töspäivän kurssiin, kirjataan tulosvaikutteisesti. Kurssivoitot
ja -tappiot kirjataan omaan pääomaan, jos erät ovat osa
ulkomaiseen konserniyritykseen tehtyä nettosijoitusta.
Mahdolliset rahoitusvelkoihin liittyvät valuuttakurssivoitot ja
-tappiot esitetään tuloslaskelmassa rahoituskuluissa. Kaikki
muut valuuttakurssivoitot ja -tappiot esitetään tuloslas-
kelmassa nettomääräisenä niitä vastaavissa erissä osana
liikevoittoa.
Esittämisvaluutasta poikkeavaa toiminta-
valuuttaa käyttävä konserniyritys
Konsernin esittämisvaluutasta poikkeavaa toimintava-
luuttaa käyttävän konserniyrityksen, joka ei toimi hyper-
inflaatiomaassa, laaja tuloslaskelma ja tase muunnetaan
esittämisvaluutan määräiseksi siten, että taseen varat
ja velat muunnetaan tilinpäätöspäivän kurssiin, laajan
tuloslaskelman tuotto- ja kuluerät muunnetaan kauden
keskikurssiin (tai liiketoimien toteutumispäivien kursseihin,
jos keskikurssia käyttämällä ei päästä kohtuullisen lähelle
samaa tulosta), ja kaikki tästä syntyvät valuuttakurssierot
kirjataan muihin laajan tuloksen eriin.
Ulkomaiseen konserniyritykseen tehdystä nettosijoituksesta
johtuvat valuuttakurssierot kirjataan konsernitilinpäätöstä
laadittaessa muihin laajan tuloksen eriin. Jos ulkomainen
konserniyritys myydään, siihen liittyvät valuuttakurssi-
erot siirretään tulosvaikutteisiksi osaksi myyntivoittoa tai
-tappiota.





VUOSIKERTOMUS 2024
114
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


KÄYVÄN ARVON MÄÄRITTÄMINEN
Osa konsernin tilinpäätöksen laatimisperiaatteista
edellyttää omaisuuserien ja velkojen käyvän arvon
määrittämistä. Käyvällä arvolla tarkoitetaan hintaa, joka
saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan
siirtämisestä markkinaosapuolten välillä arvostuspäivänä
toteutuvassa tavanmukaisessa liiketoimessa. Käypä arvo
on markkinaperusteinen arvo eikä yhtiökohtainen arvo.
Näin ollen omaisuuserän tai velan käypä arvo määritetään
omaisuuserän tai velan hinnoittelussa.
Omaisuuserien ja velkojen käyvät arvot voidaan luokitella
kolmelle käyvän arvon hierarkian tasolle, jotka edustavat
käyvän arvon määrittämisessä käytettyjen syöttötietojen
luonnetta. Käyvän arvon hierarkian tasot ovat seuraavat:
Taso 1. Jos omaisuuserä tai velka on kaupankäynnin
kohteena toimivilla markkinoilla, käypä arvo luokitellaan
hierarkian tasolle 1. Tällöin omaisuuserän tai velan
käypä arvo perustuu sen noteerattuun markkinahintaan.
Tälle tasolle käyvän arvon hierarkiassa luokitellaan
esimerkiksi julkisesti noteeratut rahoitusinstrumentit,
kuten johdannaiset ja osakkeet, joiden markkinahinnat ovat
helposti ja säännöllisesti saatavilla pörssistä, välittäjältä,
markkinainformaation välityspalvelusta, markkinahinnoit-
telun palveluntuottajalta tai valvontaviranomaiselta.
Taso 2. Jos kaikki omaisuuserän tai velan käyvän arvon
määrittämiseen tarvittavat merkittävät syöttötiedot ovat
havainnoitavissa joko suoraan tai epäsuorasti, mutta täysin
samanlaisella omaisuuserällä tai velalla ei kuitenkaan
käydä kauppaa toimivilla markkinoilla, eikä sille näin
ollen ole saatavilla myöskään noteerattua markkinahintaa,
käypä arvo luokitellaan tasolle 2. Tällöin omaisuuserän tai
velan käypä arvo määritetään jotakin yleisesti hyväksyttyä
arvostusmenetelmää käyttäen. Arvostusmenetelmää
käytettäessä hyödynnetään mahdollisimman paljon
markkinoilta saatavaa tietoa ja turvaudutaan mahdolli-
simman vähän muihin oletuksiin.
Taso 3. Jos yhdestä tai useammasta omaisuuserää tai velkaa
koskevasta merkittävästä syöttötiedosta ei ole saatavilla
markkinatietoa, käypä arvo luokitellaan tasolle 3. Tällöin
omaisuuserän tai velan käyvän arvon määrittämiseen
käytettävät syöttötiedot muodostetaan käyttäen parasta
saatavilla olevaa tietoa oletuksista, joita markkinaosapuolet
käyttäisivät niiden hinnoittelussa.
käyttäen niitä oletuksia, joita markkinaosapuolet käyttäisivät


KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON TEKEMÄT
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Tilinpäätöksen laatiminen IAS- ja IFRS-tilinpäätösstandar-
dien mukaisesti vaatii johtoa käyttämään kirjanpidollisia
arvioita, jotka vaikuttavat tilinpäätöksessä esitettävien
varojen ja velkojen, sekä tilikaudelta esitettävien tuottojen
ja kulujen määrään. Tämän lisäksi johto joutuu käyttämään
harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteita soveltaessaan.
Kirjanpidolliset arviot perustuvat johdon aikaisempaan
kokemukseen, odotuksiin tulevasta ja senhetkiseen
parhaaseen tietämykseen konsernia ympäröivistä
olosuhteista. Arvioiden taustalla olevat oletukset voivat
kuitenkin erota niiden toteumista. Tämän vuoksi käytettyjä
kirjanpidollisia arvioita ja tehtyjä harkintaan perustuvia
ratkaisuja tarkastellaan johdon toimesta jatkuvasti,
ja arvioita oikaistaan tarvittaessa vastaamaan johdon
senhetkistä parasta tietämystä. Tilinpäätöseräkohtainen
kuvaus johdon merkittävistä kirjanpidollisista arvioista ja
tilinpäätöksen laatimisperiaatteita sovellettaessa tehdyistä
harkintaan perustuvista ratkaisuista on esitetty kunkin tilin-
päätöserän yhteydessä erikseen. Seuraaviin tilinpäätöseriin
liittyy merkittäviä arvioita tai tehtyjä harkintaan perustuvia
ratkaisuja.
Kirjanpidolliset arviot ja johdon tekemät
Liitetieto harkintaan perustuvat ratkaisut
1. Toiminnan jatkuvuuteen liittyvien tekijöiden arviointi
2. Liiketoimintojen yhdistämisessä hankittujen aineettomien
hyödykkeiden arvostaminen
12. Laskennallisen verosaamisen kirjaaminen verotuksellisista
tappioista
14. Aineettomien hyödykkeiden vastainen taloudellinen hyöty
ja taloudellinen vaikutusaika
15. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevan
rahamäärän määrittämisessä käytettävät arviot
16. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden vastainen
taloudellinen hyöty ja taloudellinen vaikutusaika
17. Vuokrasopimuksen vuokra-ajan ja vuokrasopimusvelan
diskonttauskoron määrittäminen
20. Vaihto-omaisuuden arvostus



TOIMINNAN JATKUVUUS
Wetteri tiedotti 3.2.2025 ennen tämän tilinpäätöksen
julkistamista rahoitussopimukseen sisältyvien kovenant-
tiehtojen rikkoutumisesta tarkasteluhetkellä 31.12.2024.
Kovenanttirikkomusten seurauksena Wetterin rahoitus-
sopimuksen kovenanttiehdoista neuvoteltiin uudelleen.
Neuvottelujen lopputuloksena rahoittajapankki ilmoitti,
ettei se käytä oikeuttaan eräännyttää saataviansa, vaikka
kovenanttiehdot eivät kaikilta osin täyttyneet tilanteessa
31.12.2024, minkä lisäksi rahoitussopimuksen ehtoja
päivitettiin tarkasteluhetkien 31.3.2025, 30.6.2025, 30.9.2025,
31.12.2025, 31.3.2026, 30.6.2026, 30.9.2026 ja 31.12.2026
taloudellisiin tunnuslukuihin liittyvien kovenanttirajojen
osalta. Yhtiön normaaliin prosessiin kuuluu neuvotella kove-
nanttirajoista rahoittajien kanssa, mikäli kovenanttiehdot
olisivat ennusteiden mukaan vaarassa olla täyttymättä.
Rahoituksen kovenanttiehtoja on kuvattu tarkemmin
liitetiedossa 25. Rahoitusvelat. Autokaupan vuoden 2024
poikkeuksellisen haastava markkinatilanne oli Wetterin
alun perin ennustettua merkittävästi huonomman tuloksen




VUOSIKERTOMUS 2024
115
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset













Graphics
ja taloudellisiin tunnuslukuihin sidottujen kovenanttien
rikkoutumisen taustalla.
Tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuden peri-
aatteeseen perustuen. Johto ei ole tunnistanut sellaisia
olennaisia epävarmuustekijöitä, jotka saattaisivat antaa
merkittävää aihetta epäillä konsernin tai emoyhtiön kykyä
jatkaa toimintaansa. Toiminnan jatkuvuuden periaatteen
soveltumista arvioidessaan Wetteri Oyj:n johto on ottanut
huomioon konsernin liiketoimintaympäristöön liittyvät
riskit ja epävarmuustekijät sekä konsernin käytettävissä
olevat rahoituslähteet. Johto on laatinut ennusteita
konsernin liiketoiminnan tulevasta kehityksestä ja tehnyt
arvioita konsernin liikevaihdosta, käyttökatteesta, käyttö-
pääomatarpeista, rahoitustilanteesta ja rahoitussopimuksiin
sisältyvien taloudellisia tunnuslukuja mittaavien kovenant-
tiehtojen täyttymisestä etenkin tarkasteluhetkillä 30.6.2025,
30.9.2025, 31.12.2025 ja 31.3.2026. Erilaisiin skenaarioihin
perustuvat ennusteet on laadittu tämän tilinpäätöksen
hyväksymisestä ja allekirjoittamisesta vähintään 12
kuukaudeksi eteenpäin.
Johto arvioi konsernin rahoituksen riittävän lyhyen aikavälin
maksuvelvoitteista suoriutumiseen kaikissa kassavirtaen-
nusteiden skenaarioissa. Konsernin rahoituksen saatavuus
ja joustavuus varmistetaan muun muassa rahoituslaitosten
luottoinstrumenttien avulla, rahoitusyhtiöiden tarjoamilla
konsernin varastossa olevien käytettyjen autojen ja
esittelyautojen rahoittamiseen käytettävillä limiiteillä ja
osakeanteja järjestämällä. Tilinpäätöshetkellä konsernilla on
merkittävimpinä rahoituksen lähteinään käytössä rahoitus-
yhtiöiden tarjoamat konsernin varastossa olevien käytettyjen
autojen ja esittelyautojen rahoittamiseen käytettävät limiitit.
Konsernin käytetvissä olevat käytettyjen autojen kaupin-
tavarastolimiitit olivat tilinpäätöshetkellä yhteensä 47 880
tuhatta euroa, josta oli tilinpäätöspäivänä käytössä 26 312
tuhatta euroa, ja esittelyautojen myynti- ja takaisinvuokra-
uslimiitit olivat tilinpäätöshetkellä yhteensä 25 637 tuhatta
euroa, josta oli käytössä 17 484 tuhatta euroa. Autojen
rahoitusta koskevat limiittisopimukset ovat toistaiseksi
voimassa olevia sopimuksia 1–6 kuukauden irtisano-
misajoilla. Limiitit ovat luonteeltaan jatkuvia ja tyypillisesti
sopimusten tilanne ja päivitystarpeet käydään rahoitusyhti-
öiden kanssa läpi yrityskauppojen yhteydessä tai vähintään
vuosittain. Osana riskienhallintaansa konserni on selvittänyt
myös vaihtoehtoisia rahoitusratkaisuja, joita se arvioi
olevan käytettävissään, mikäli autojen rahoitusta koskevat
limiittisopimukset päättyisivät. Konsernin rahoituksen
lähteistä on kerrottu lisää liitetiedoissa 25. Rahoitusvelat ja
26. Rahoitusriskien ja pääoman hallinta.
Konsernin tulontuottokyvyn arvioidaan olevan tulevai-
suudessa vahvempaa tilikauteen 2024 verrattuna, jolloin
konsernin toiminnan tuloksellisuuteen vaikutti historial-
lisen heikko ja odotuksia vaikeammaksi osoittautunut
uusien autojen markkinatilanne. Uusien henkilöautojen
asiakastilaukset ovat kääntyneet kasvuun vuoden 2025
alussa verrattuna edelliseen vuoteen ja uusien autojen
ensirekisteröintien odotetaan kasvavan noin 10 prosenttia
vuonna 2025. Uusien autojen toimitusaikojen palaaminen
normaalitasolle sekä korko- ja inflaatiokehityksen
tasaantuminen voivat lisätä kiinnostusta uuden auton
hankintaan. Matalalla tasolla pysytelleet ensirekisteröinnit
ja kotimaan vanhentunut autokanta luovat autokaupalle
vahvaa kysyntäpotentiaalia ja orgaanisen kasvun
mahdollisuuksia lähivuosien aikana. Markkinoille tulevat
edullisemman hintaluokan ladattavat autot voivat osaltaan
myös lisätä uusien henkilöautojen kysyntää. Konsernin
huolto- ja korjaamoliiketoiminnan odotetaan jatkavan
vahvana myös tulevaisuudessa. Keskipitkällä aikavälillä
yhtiö arvioi automarkkinan palaavan 100 000 vuosittaisen
uuden auton ensirekisteröinnin tahtiin. Tällä arvioidaan
olevan merkittävä vaikutus sekä konsernin liikevaihtoon että
kannattavuuteen.
KESKEISET KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Toiminnan jatkuvuuteen liittyvien tekijöiden arviointi
Johto arvioi tilinpäätöstä laatiessaan konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Arviota suorittaessaan johto käyttää harkintaa
ja huomioi kaiken käytettävissään olevan tiedon konsernin
tulevaisuuden näkymistä. Harkinnan aste riippuu kussakin
tapauksessa vallitsevista olosuhteista. Silloin kun johto
on arviota tehdessään tietoinen sellaisista tapahtumiin tai
olosuhteisiin liittyvistä olennaisista epävarmuustekijöistä,
jotka saattavat antaa merkittävää aihetta epäillä yhteisön
kykyä jatkaa toimintaansa, nämä epävarmuustekijät
ilmoitetaan tilinpäätöksessä.





VUOSIKERTOMUS 2024
116
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset













Graphics




2. Liiketoimintojen yhdistäminen
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Liiketoimintojen yhdistämisellä viitataan liiketoimeen
tai muuhun tapahtumaan, jossa hankkijaosapuoli saa
määräysvallan hankinnan kohteena olevasta liiketoimin-
nasta. Esimerkiksi osakekauppa voi täyttää liiketoimintojen
yhdistämisen määritelmän.
Liiketoimintojen yhdistäminen käsitellään hankintame-
netelmällä. Liiketoimintojen yhdistämisen määritelmän
täyttävässä osakekaupassa hankittavan tytäryhtiön
hankinnasta luovutettava vastike muodostuu luovutettujen
varojen ja ehdollisista vastikkeista aiheutuvien velkojen
käyvästä arvosta, liikkeeseen lasketuista oman pääoman
ehtoisista osuuksista, syntyneistä veloista hankitun liiketoi-
minnan aiemmille omistajille sekä mahdollisesta aiemman
omistuksen käyvästä arvosta. Liiketoimintojen yhdistämi-
sessä hankittavat yksilöitävissä olevat varat ja velat sekä
ehdolliset velat arvostetaan hankintahetken käypään
arvoon. Hankittujen vuokrasopimusten käyttöoikeusomai-
suuserät ja vuokrasopimusvelat arvostetaan määrään,
joka vastaa jäljellä olevien vuokrien nykyarvoa ikään kuin
hankitut vuokrasopimukset olisivat hankinta-ajankohtana
uusia vuokrasopimuksia. Mahdollinen määräysvallattomien
omistajien osuus hankitussa liiketoiminnassa kirjataan joko
käypään arvoon tai määrään, joka vastaa määräysvallatto-
mien omistajien osuutta hankitun liiketoiminnan yksilöitä-
vissä olevasta nettovarallisuudesta.
Liikearvoksi kirjataan määrä, jolla luovutettu vastike,
määräysvallattomien omistajien osuuden käypä arvo tai
suhteellinen osuus hankinnan kohteen nettovarallisuudesta
ja hankinnan kohteesta aiemmin omistetun osuuden käypä
arvo yhteenlaskettuina ylittävät yksilöitävissä olevan
nettovarallisuuden käyvän arvon. Liikearvo kuvastaa muun
muassa yrityshankinnoista odotettuja vastaisia tulevia
synergiaetuja.
Hankintaan liittyvät menot kirjataan kuluksi toteutushet-
kellä ja esitetään tuloslaskelmassa liiketoiminnan muissa
kuluissa, lukuun ottamatta suoraan oman pääoman
ehtoisten instrumenttien liikkeeseen laskemiseen liittyviä
kuluja, jotka vähennetään omasta pääomasta. Mahdollinen
ehdollinen vastike (lisäkauppahinta) arvostetaan käypään
arvoon hankinta-ajankohtana ja luokitellaan joko velaksi
tai omaksi pääomaksi. Velaksi luokiteltu ehdollinen vastike
arvostetaan uudelleen käypään arvoon jokaisen raportoin-
tikauden lopussa ja siitä johtuvat käyvän arvon muutokset
kirjataan tulosvaikutteisesti. Omaksi pääomaksi luokiteltua
ehdollista vastiketta ei myöhemmin arvosteta uudelleen.






OSUUSKAUPPA SUUR-SAVON
AUTOKAUPPALIIKETOIMINNAN KAUPPA
Konsernin tytäryritys Wetteri Auto Oy hankki Osuuskauppa
Suur-Savon Mikkelissä, Savonlinnassa ja Vantaalla
harjoittaman autokauppaliiketoiminnan 1.1.2024 täytäntöön
pannussa liiketoimintakaupassa. Liiketoimintakauppa on
käsitelty konsernin taloudellisessa raportoinnissa liiketoi-
mintojen yhdistämisenä hankintamenetelmää käyttäen ja
hankitun liiketoiminnan tulos ja hankittu nettovarallisuus
on yhdistelty konserniin kaupan täytäntöönpanosta 1.1.2024
eteenpäin.
Liiketoimintakaupan myötä Wetterin maantieteellinen
läsnäolo vahvistui Itä-Suomessa ja pääkaupunkiseudulla,
ja henkilöstön lukumäärä kasvoi 81 henkilöllä. Liiketoi-
mintakaupassa Wetterille siirtyi Osuuskauppa Suur-Savon
henkilöautomyynti- ja huoltoliiketoiminta. Uusien henkilö-
autojen merkkiedustuksista Wetterille siirtyivät liiketoimin-
takaupassa Mercedes-Benz ja Nissan.
Liiketoimintakaupassa luovutettu vastike
EUR tuhatta
Maksettu käteisvastike 299
Luovutettu vastike 299
Liiketoimintakaupassa luovutettu vastike oli 299 tuhatta
euroa. Luovutettu vastike maksettiin kokonaisuudessaan
käteisvastikkeena.



VUOSIKERTOMUS 2024
117
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Liiketoimintakaupassa hankittu yksilöitävissä oleva
nettovarallisuus ja syntynyt negatiivinen liikearvo
EUR tuhatta 1.1.2024
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 59
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 854
Pitkäaikaiset varat yhteensä 913
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 8 463
Myyntisaamiset ja muut saamiset 72
Lyhytaikaiset varat yhteensä 8 535
VARAT YHTEENSÄ 9 448
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Vuokrasopimusvelat 139
Laskennalliset verovelat 38
Pitkäaikaset velat yhteensä 177
Lyhytaikaiset velat
Vuokrasopimusvelat 97
Ostovelat ja muut velat 656
Muut rahoitusvelat 8 007
Lyhytaikaiset velat yhteensä 8 760
VELAT YHTEENSÄ 8 937
Hankittu yksilöitävissä oleva nettovarallisuus 511
Negatiivinen liikearvo -212
Hankittu nettovarallisuus 299
Liiketoimintakaupassa konsernille siirtyneet varat sisältävät
aineettomia hyödykkeitä, aineellisia käyttöomaisuush-
dykkeitä, vuokrasopimusten käyttöoikeusomaisuuseriä,
vaihto-omaisuutta ja saatavia ajoneuvojen maahantuojilta.
Siirtyneet vastattavaksi otetut velat sisältävät pitkä- ja
lyhytaikaista vuokrasopimusvelkaa, ajoneuvojen kaupintava-
rastojärjestelyihin liittyvää rahoitusvelkaa ja työntekijäsuori-
tuksiin liittyvää velkaa, kuten palkka- ja lomapalkkavelkaa.
Hankintahetken 1.1.2024 yksilöitävissä olevat varat ja
vastattavaksi otetut velat on arvostettu käypiin arvoihin.
Hankinnasta syntyneeksi negatiiviseksi liikearvoksi
212 tuhatta euroa on kirjattu määrä, jolla yksilöitävissä
olevien varojen ja vastattavaksi otettujen velkojen käypä
arvo ylittää luovutetun vastikkeen. Negatiivinen liikearvo
on kirjattu tulosvaikutteisesti konsernin laajan tuloksen
liiketoiminnan muihin tuottoihin kaupasta syntyneenä
voittona. Kaupasta syntyi konsernille voittoa, koska myyjän
strategiseen suunnitelmaan kuului irtaantua autoliiketoi-
minnasta autokaupan keskittyessä tulevaisuudessa entistä
enemmän alan suuremmille toimijoille ja siirtyessä kohti
erilaisia agenttimalleja, joilla autotehtaat ja maahantuojat
tavoittelevat pienempiä jakelutiekustannuksia, ja näin ollen
kauppa oli siirtyneet automerkkien edustukset, tilauskanta
ja vaihto-omaisuus huomioitaessa edullinen. Hankinnassa
syntynyt negatiivinen liikearvo ei ole konsernille
veronalaista tuloa.
Hankitut aineettomat hyödykkeet sisältävät yksilöitävissä
olevia nettovaroja määritettäessä Mercedes-Benz ja Nissan
automerkkien edustussopimuksille ja hankintahetken
uusien ajoneuvojen tilauskannalle kohdistetut käyvät arvot
51 tuhatta euroa ja 8 tuhatta euroa.
Liiketoimintakaupan rahavirta
EUR tuhatta
Maksettu käteisvastike -299
Rahavirta -299
Liiketoimintakauppaan liittyvät kulut
Tilikauden tuloslaskelman työsuhde-etuuksista aiheutuvat
kulut sisältävät 178 tuhatta euroa ja liiketoiminnan muut
kulut 199 tuhatta euroa liiketoimintojen yhdistämisestä
aiheutuneita integraatiokuluja. Liiketoimintakauppaan
liittyvät transaktiomenot 82 tuhatta euroa on puolestaan
kirjattu kuluksi edellisen tilikauden tuloslaskelman
liiketoiminnan muihin kuluihin. Transaktiomenot sisältävät
oikeudellisten neuvonantajien palkkioita. Lisäksi edellisen
tilikauden tuloslaskelman liiketoiminnan muut kulut
sisältävät 23 tuhatta euroa liiketoimintojen yhdistämisestä
aiheutuneita integraatiokuluja, jotka ovat aiheutuneet jo
ennen liiketoimintakaupan täytäntöönpanoa.
Liiketoimintakaupan vaikutus konsernin
liikevaihtoon ja tulokseen
Johto arvioi konsernin laajaan tuloslaskelmaan sisältyvän
hankitun liiketoiminnan liikevaihdon 1.1.–31.12.2024 olevan
40 866 tuhatta euroa ja tuloksen -3 376 tuhatta euroa. Tulos
sisältää aineettomille hyödykkeille ja vaihto-omaisuudelle
hankintahetkellä kohdistetun käyvän arvon poistot yhteensä
-149 tuhatta euroa, mutta ei syntynyttä negatiivista liikearvoa
212 tuhatta euroa. Tulokseen on myös luettu hankittujen
toimipisteiden osuus konsernin yhteisistä hallinnon
kuluista.



VUOSIKERTOMUS 2024
118
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
SUVANTO TRUCKS OY:N OSAKEVAIHTO
Emoyhtiö Wetteri Oyj hankki Suvanto Trucks Oy:n koko
osakekannan 29.2.2024 täytäntöön pannulla osakevaih-
dolla. Osakevaihto on käsitelty konsernin taloudellisessa
raportoinnissa liiketoimintojen yhdistämisenä hankintame-
netelmää käyttäen ja Suvanto Trucks Oy:n tulos ja nettova-
rallisuus on yhdistelty konserniin kaupan täytäntöönpanosta
29.2.2024 alkaen. Suvanto Trucks Oy harjoittaa käytettyjen
kuorma-autojen kauppaa ja huoltoa Turussa, Tampereella ja
Vantaalla, ja yhtiöllä on toimintaa myös Pohjois-Suomessa.
Suvanto Trucks Oy on yksi Suomen suurimmista käytettyjen
kuorma-autojen myyjistä. Tämän lisäksi se toimii AJK-kouk-
kulaitteiden maahantuojana ja jälleenmyyjänä, sekä
PM-kappaletavaranostimien jälleenmyyjänä.
Osakevaihdossa luovutettu vastike
EUR tuhatta
Wetteri Oyj:n liikkeeseen laskemien uusien
osakkeiden käypä arvo 4 435
Luovutettu vastike 4 435
Osakevaihdossa luovutettu vastike oli 4 435 tuhatta euroa
ja se muodostui Wetteri Oyj:n osakevaihdossa liikkeeseen
laskemien uusien osakkeiden käyvästä arvosta. Liikkeeseen
laskettujen uusien osakkeiden käypä arvo määritettiin
kertomalla oman pääoman ehtoisten osuuksien lukumäärä
8 869 936 kappaletta Wetteri Oyj:n osakevaihdon täytäntöön-
panopäivän 29.2.2024 osakkeen päätöskurssilla 0,50 euroa.
Luovutettu vastike on merkitty Wetteri Oyj:n sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon. Osakevaihto toteutettiin
Wetteri Oyj:n varsinaisen yhtiökokouksen 8.5.2023 antamalla
antivaltuutuksella.
Osakevaihdossa hankittu yksilöitävissä oleva
nettovarallisuus ja syntynyt liikearvo
EUR tuhatta 29.2.2024
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 22
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 2 343
Osuudet osakkuusyrityksissä 0
Laskennalliset verosaamiset 51
Pitkäaikaiset varat yhteensä 2 416
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 9 511
Myyntisaamiset ja muut saamiset 2 610
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 6
Rahavarat 7
Lyhytaikaiset varat yhteensä 12 134
VARAT YHTEENSÄ 14 551
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Lainat 400
Vuokrasopimusvelat 691
Muut pitkäaikaiset velat 1 129
Muut rahoitusvelat 110
Laskennalliset verovelat 146
Pitkäaikaset velat yhteensä 2 475
Lyhytaikaiset velat
Lainat 4 575
Vuokrasopimusvelat 216
Ostovelat ja muut velat 3 337
Muut rahoitusvelat 913
Lyhytaikaiset velat yhteensä 9 040
VELAT YHTEENSÄ 11 516
Hankittu yksilöitävissä oleva nettovarallisuus 3 035
Liikearvo 1 400
Hankittu nettovarallisuus 4 435
Suvanto Trucks Oy:n hankintahetken 29.2.2024 yksilöitävissä
olevat varat ja vastattavaksi otetut velat on arvostettu käypiin
arvoihin. Hankinnasta syntyneeksi liikearvoksi 1 400 tuhatta
euroa on kirjattu määrä, jolla luovutettu vastike ylittää
yksilöitävissä olevien varojen ja vastattavaksi otettujen
velkojen käyvän arvon. Liikearvo aiheutuu hankittuun
liiketoimintaan kohdistuvista tulevaisuuden tuotto-odotuk-
sista ja hankinnan myötä odotettavissa olevista synergia-
eduista. Hankinnassa syntynyt liikearvo ei ole verotuksessa
vähennyskelpoinen.
Hankitut aineettomat hyödykkeet sisältävät yksilöitävissä
olevia nettovaroja määritettäessä AJK- ja PM-merkkien
edustussopimuksille kohdistetun käyvän arvon 22 tuhatta
euroa.
Osakevaihdon rahavirta
EUR tuhatta
Maksettu käteisvastike 0
Hankitut rahavarat 7
Rahavirta 7
Osakevaihtoon liittyvät kulut
Osakevaihtoon liittyvät transaktiomenot 30 tuhatta euroa
on käsitelty kirjanpidossa konsernin oman pääoman
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon kirjatun uusien
osakkeiden merkintähinnan vähennyksenä 6 tuhannen
euron verovaikutuksella oikaistuna, koska ne liittyvät
välittömästi osakevaihdossa liikkeeseen laskettujen uusien
osakkeiden liikkeeseen laskemiseen. Transaktiomenot
sisältävät muun muassa oikeudellisten neuvonantajien
palkkioita. Osakkeiden hankinnasta maksettu varainsiirto-
vero 62 tuhatta euroa puolestaan sisältyy tuloslaskelman
liiketoiminnan muihin kuluihin.



VUOSIKERTOMUS 2024
119
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Osakevaihdon vaikutus konsernin liikevaihtoon ja tulokseen
Johto arvioi konsernin laajaan tuloslaskelmaan sisältyvän
hankitun yhtiön liikevaihdon 1.3.–31.12.2024 olevan 17 373
tuhatta euroa ja tuloksen -631 tuhatta euroa. Tulos sisältää
aineettomille hyödykkeille ja vaihto-omaisuudelle hankin-
tahetkellä kohdistetun käyvän arvon poistot yhteensä -593
tuhatta euroa.
LAHDEN REKKAPAJA OY:N JA KIINTEISTÖ OY
LAHDEN KONEKATU 3:N OSAKEVAIHTO
Emoyhtiö Wetteri Oyj hankki Lahden Rekkapaja Oy:n ja
Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3:n koko osakekannan
28.6.2024 täytäntöön pannulla osittaisella osakevaihdolla.
Osakevaihto on käsitelty konsernin taloudellisessa rapor-
toinnissa liiketoimintojen yhdistämisenä hankintamene-
telmää käyttäen ja yhtiöiden tulos ja nettovarallisuus on
yhdistelty konserniin kaupan täytäntöönpanosta 28.6.2024
alkaen. Lahden Rekkapaja Oy on raskaan kaluston päälli-
rakenteiden asennus-, huolto-, varaosa- ja korjauspalveluja
tarjoava yritys, joka työllistää noin 10 henkilöä.
Osakevaihdossa luovutettu vastike
EUR tuhatta
Wetteri Oyj:n liikkeeseen laskemien uusien
osakkeiden käypä arvo 1 262
Maksettu käteisvastike 100
Luovutettu vastike 1 362
Osakevaihdossa luovutettu vastike oli 1 362 tuhatta euroa
ja se muodostui Wetteri Oyj:n liikkeeseen laskemien
uusien osakkeiden käyvästä arvosta 1 262 tuhatta euroa
ja maksetusta käteisvastikkeesta 100 tuhatta euroa.
Liikkeeseen laskettujen uusien osakkeiden käypä arvo
määritettiin kertomalla oman pääoman ehtoisten osuuksien
lukumäärä 2 823 017 kappaletta Wetteri Oyj:n osakevaihdon
täytäntöönpanopäivän 28.6.2024 osakkeen päätöskurssilla
0,447 euroa. Luovutettu vastike on merkitty Wetteri Oyj:n
sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Osakevaihto
toteutettiin Wetteri Oyj:n varsinaisen yhtiökokouksen
22.5.2024 antamalla antivaltuutuksella.
Osakevaihdossa hankittu yksilöitävissä oleva
nettovarallisuus ja syntynyt liikearvo
EUR tuhatta 28.6.2024
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 1 285
Pitkäaikaiset varat yhteensä 1 285
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 841
Myyntisaamiset ja muut saamiset 354
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat
verosaamiset 5
Rahavarat 14
Lyhytaikaiset varat yhteensä 1 213
VARAT YHTEENSÄ 2 498
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Lainat 104
Vuokrasopimusvelat 49
Laskennalliset verovelat 140
Pitkäaikaset velat yhteensä 293
Lyhytaikaiset velat
Lainat 666
Vuokrasopimusvelat 0
Ostovelat ja muut velat 511
Lyhytaikaiset velat yhteensä 1 177
VELAT YHTEENSÄ 1 470
Hankittu yksilöitävissä oleva nettovarallisuus 1 028
Liikearvo 333
Hankittu nettovarallisuus 1 362



VUOSIKERTOMUS 2024
120
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Yhtiöiden hankintahetken 28.6.2024 yksilöitävissä olevat
varat ja vastattavaksi otetut velat on arvostettu käypiin
arvoihin. Hankinnasta syntyneeksi liikearvoksi 333 tuhatta
euroa on kirjattu määrä, jolla luovutettu vastike ylittää
yksilöitävissä olevien varojen ja vastattavaksi otettujen
velkojen käyvän arvon. Liikearvo aiheutuu hankittuun
liiketoimintaan kohdistuvista tulevaisuuden tuotto-odotuk-
sista ja hankinnan myötä odotettavissa olevista synergia-
eduista. Hankinnassa syntynyt liikearvo ei ole verotuksessa
vähennyskelpoinen.
Osakevaihdon rahavirta
EUR tuhatta
Maksettu käteisvastike 100
Hankitut rahavarat 14
Rahavirta 114
Osakevaihtoon liittyvät kulut
Osakkeiden hankinnasta maksettu varainsiirtovero 21
tuhatta euroa sisältyy tuloslaskelman liiketoiminnan muihin
kuluihin.
Osakevaihdon vaikutus konsernin liikevaihtoon ja tulokseen
Johto arvioi konsernin laajaan tuloslaskelmaan sisältyvän
hankittujen yhtiöiden liikevaihdon 28.6.–31.12.2024 olevan
967 tuhatta euroa ja tuloksen 13 tuhatta euroa. Tulos sisältää
kiinteistölle hankintahetkellä kohdistetun käyvän arvon
poistot yhteensä -32 tuhatta euroa.
MUUT LIIKETOIMINTOJEN YHDISTÄMISET
Tilikaudella toteutettiin kaksi pienempää liiketoiminta-
kauppaa. Liiketoimintakauppojen yhdistetyt tiedot on
esitetty seuraavassa.
Konserniin kuuluva tytäryhtiö Wetteri Auto Oy osti Sports
Car Centerin Lempäälän toimipaikan liiketoiminnan
1.8.2024 täytäntöön pannussa liiketoimintakaupassa.
Kaupassa Wetterille siirtyi automyynti ja Volvo-merkki-
huolto. Liiketoimintakaupan kauppahinta oli 47 tuhatta
euroa ja se maksettiin käteisvastikkeena. Mahdollinen
ehdollinen lisäkauppahinta on enintään 150 tuhatta
euroa. Liiketoimintakaupan ehdollista lisäkauppahintaa
ei ole kirjattu kaupan täytäntöönpanohetkellä, koska on
todennäköistä, että lisäkauppahintaa ei tule konsernille
maksettavaksi.
Tytäryhtiö Wetteri Auto Oy osti myös Rinta-Joupin
Autoliikkeen Oulussa, Porissa ja Rovaniemellä harjoittaman
Kia- ja Mitsubishi-liiketoiminnan 1.10.2024 täytäntöön
pannussa liiketoimintakaupassa. Kaupassa Wetterille siirtyi
Kia- ja Mitsubishi-myynti ja huolto. Liiketoimintakaupan
kauppahinta oli 330 tuhatta euroa.
Liiketoimintakaupat on käsitelty konsernin taloudellisessa
raportoinnissa liiketoimintojen yhdistämisenä hankinta-
menetelmää käyttäen ja hankittujen liiketoimintojen tulos
ja nettovarallisuus on yhdistelty konserniin kauppojen
täytäntöönpanosta 1.8.2024 ja 1.10.2024 eteenpäin.
Liiketoimintakaupoissa luovutettu vastike
EUR tuhatta
Maksettu käteisvastike 377
Luovutettu vastike 377
Liiketoimintakaupoissa hankittu yksilöitävissä oleva
nettovarallisuus ja syntynyt negatiivinen liikearvo
EUR tuhatta
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 125
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 110
Pitkäaikaiset varat yhteensä 235
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 330
Lyhytaikaiset varat yhteensä 330
VARAT YHTEENSÄ 566
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat 38
Pitkäaikaiset velat yhteensä 38
Lyhytaikaiset velat
Ostovelat ja muut velat 101
Lyhytaikaiset velat yhteensä 101
VELAT YHTEENSÄ 138
Hankittu yksilöitävissä oleva nettovarallisuus 427
Negatiivinen liikearvo -50
Hankittu nettovarallisuus 377
Liiketoimintakaupoissa konsernille siirtyneet varat
sisältävät kalustoa ja vaihto-omaisuutta, ja vastattavaksi
otetut velat työntekijöiden lomapalkkavelkaa. Hankinta-
hetken yksilöitävissä olevat varat ja vastattavaksi otetut
velat on arvostettu käypiin arvoihin. Sports Car Centerin
liiketoimintakaupasta syntyi negatiivista liikearvo 50 tuhatta
euroa. Syntyneeksi negatiiviseksi liikearvoksi on kirjattu



VUOSIKERTOMUS 2024
121
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


määrä, jolla yksilöitävissä olevien varojen ja vastattavaksi
otettujen velkojen käypä arvo ylittää luovutetun vastikkeen.
Negatiivinen liikearvo on kirjattu tulosvaikutteisesti
konsernin laajan tuloksen liiketoiminnan muihin tuottoihin
kaupasta syntyneenä voittona. Hankinnassa syntynyt
negatiivinen liikearvo ei ole konsernille veronalaista tuloa.
Liiketoimintakauppojen rahavirta
EUR tuhatta
Maksettu käteisvastike -377
Rahavirta -377
KESKEISET KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Liiketoimintojen yhdistämisessä hankittujen
aineettomien hyödykkeiden arvostaminen
Liiketoimintojen yhdistämisessä hankittavat yksilöitävissä
olevat varat ja velat tulee arvostaa hankintahetken käypään
arvoon. Hankittavia varoja ja velkoja yksilöidessään johto
käyttää harkintaa päättäessään, ovatko liiketoimintojen
yhdistämisessä hankittavat aineettomat hyödykkeet
erotettavissa liikearvosta. Tämän lisäksi johto käyttää
arvioita määrittäessään liikearvosta erotettavissa olevien
aineettomien hyödykkeiden käyvän arvon.
Aineettomien hyödykkeiden käypä arvo määritetään
tuottoihin perustuvaa arvostusmenetelmää käyttäen,
jolloin hyödykkeen käypä arvo perustuu sen arvioitujen
vastaisten rahavirtojen nykyarvoon. Vastaisten
rahavirtojen nykyarvon määrittäminen edellyttää johdolta
aineettomasta hyödykkeestä aiheutuvien tulevaisuuden
kassavirtojen ja hyödykkeen taloudellisen vaikutusajan
arviointia. Myös rahavirtojen nykyarvon määrittämiseen
käytettävään diskonttauskorkoon liittyy arvionvaraisuutta.
Tuottoihin perustuvana arvostusmenetelmänä käytetään
relief-from- royalty-menetelmää tai moniperiodista
ylituottomenetelmää.






3. Lopetetut toiminnot ja myytävänä
olevat omaisuuserät
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Lopetettu toiminto on konsernin osa, joka on luovutettu
tai joka on luokiteltu myytävänä olevaksi ja joka edustaa
konsernin erillistä keskeistä liiketoiminta-aluetta tai
maantieteellistä toiminta-aluetta, on osa suunnitelmaa,
joka koskee luopumista erillisestä keskeisestä liiketoimin-
ta-alueesta tai maantieteellisestä toiminta-alueesta, tai
on tytäryritys, joka on hankittu yksinomaan tarkoituksena
myydä se edelleen. Laajalla tuloslaskelmalla lopetettujen
toimintojen tulos esitetään erillään konsernin jatkuvien
toimintojen tuloksesta.
Pitkäaikainen omaisuuserä tai luovutettavien erien
ryhmä luokitellaan myytävänä olevaksi, jos sen kirjanpi-
toarvoa vastaava määrä tulee kertymään pääasiallisesti
omaisuuserän myynnistä sen sijaan, että se kertyisi
omaisuuserän jatkuvasta käytöstä, ja myyntiä on pidettävä
erittäin todennäköisenä. Myytävänä olevaksi luokiteltu
pitkäaikainen omaisuuserä tai luovutettavien erien ryhmä
arvostetaan kirjanpitoarvoon tai myynnistä aiheutuvilla
menoilla vähennettyyn käypään arvoon sen mukaan, kumpi
näistä on alempi. Kun erä luokitellaan myytävänä olevaksi,
poistojen ja hankintamenon jaksotuksen tekeminen
lopetetaan. Korkokulut ja muut kulut, jotka johtuvat
myytävänä olevaksi luokiteltuun luovutettavien erien
ryhmään sisältyvistä veloista, kuitenkin edelleen kirjataan.
Myytävänä olevaksi luokiteltu pitkäaikainen omaisuuserä
ja myytävänä olevaksi luokiteltuun luovutettavien erien
ryhmään kuuluvat omaisuuserät esitetään konsernin
taseessa erillään muista omaisuuseristä. Myytävänä olevaksi
luokiteltuun luovutettavien erien ryhmään sisältyvät velat
esitetään vastaavasti erillään muista veloista.




VUOSIKERTOMUS 2024
122
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics




WETTERI POWER OY:N MYYNTI
Wetteri tiedotti tilikauden 2024 viimeisellä kvartaalilla
myyvänsä konserniyhtiönsä Wetteri Power Oy:n ruotsalai-
selle Persson Invest Ab:lle. Kaupan täytäntöönpano tapahtui
tilikauden päättymisen jälkeen 1.1.2025. Kaupan myötä
Wetteri-konsernista poistuu Volvo ja Renault -kuorma-au-
tojen myynti sekä huolto.
Wetteri Power Oy:n kauppahinta koostuu alustavasta
kauppahinnasta 27 000 tuhatta euroa, jota oikaistaan Wetteri
Power Oy:n vuoden 2024 oman pääoman muutoksella, ja
lisäkauppahinnasta (earn-out), joka määräytyy Wetteri
Power Oy:n vuoden 2025 EBIT-tason perusteella ja on
maksimissaan 5 500 tuhatta euroa. Alustavasta kauppa-
hinnasta 10 000 tuhatta euroa maksettiin 30.12.2024 ja se
sisältyy tilinpäätöksellä konsernin muihin lyhytaikaisiin
velkoihin. Loput alustavasta kauppahinnasta maksettiin
tilikauden päättymisen jälkeen 2.1.2025. Lisäkauppahinta
maksetaan vuoden 2026 alussa.
Taseella 31.12.2024 Wetteri Power Oy:n varat ja velat on
esitetty myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvinä varoina
ja velkoina erillään konsernin muista varoista ja veloista.
Vertailukauden taseen tietoja ei ole oikaistu. Vastaavasti
tytäryhtiön tuloslaskelman erät on esitetty konsernin
tuloslaskelmalla osana konsernin lopetettujen toimintojen
tilikauden voittoa (tappiota) erillään konsernin jatkuvien
toimintojen tuloslaskelman eristä. Myös vertailukauden
tuloslaskelman esittämistapa on oikaistu vastaamaan tätä
esittämistapaa.
Kriteerit Wetteri Power Oy:n varojen ja velkojen luokit-
telemiselle myytävänä oleviksi ja tuloslaskelman erien
esittämiselle lopetettuina toimintoina täyttyivät tilikauden
2024 viimeisen kvartaalin aikana. Ennen lopetetuiksi
toiminnoiksi luokittelemista tytäryhtiön tulos esitettiin
osana konsernin Raskas kalusto -toimintasegmenttiä.
Myytävänä oleviksi luokitellut varat ja velat on esitetty
konsernin taseella 31.12.2024 niiden kirjanpitoarvossa,
koska kirjanpitoarvo on niiden myynnistä aiheutuvilla
menoilla vähennettyä käypää arvoa alempi. Myytävänä
oleviin omaisuuseriin liittyviin varoihin sisältyvien
aineettomien hyödykkeiden ja aineellisten käyttöomai-
suushyödykkeiden poistojen kirjaaminen on lopetettu, kun
kriteerit varojen ja velkojen luokittelemiselle myytävänä
oleviksi ovat täyttyneet.







Wetteri Power Oy:n voittoa (tappiota) koskevat tiedot
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liikevaihto 64 783 67 846
Liiketoiminnan muut tuotot 86 91
Materiaalit ja palvelut -45 030 -49 769
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut -8 814 -8 096
Poistot ja arvonalentumiset -1 855 -2 213
Liiketoiminnan muut kulut -3 452 -3 682
Lopetettujen toimintojen liikevoitto (-tappio) 5 718 4 177
Rahoitustuotot 20 30
Rahoituskulut -556 -328
Rahoitustuotot ja -kulut -536 -299
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta 0 0
Lopetettujen toimintojen voitto (tappio) ennen veroja 5 182 3 879
Tuloverot 4 222
Voitto (tappio) lopetetuista toiminnoista 5 186 4 101
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta lopetettujen toimintojen tilikauden voitosta (tappiosta) laskettu
osakekohtainen tulos
Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (EUR) 0,03 0,03


VUOSIKERTOMUS 2024
123
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
124



Wetteri Power Oy:n rahavirtoja koskevat tiedot
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Lopetettujen toimintojen rahavirta
Liiketoiminnan nettorahavirta 1 354 5 635
Investointien nettorahavirta (kausi 1.1.–31.12.2024 sisältää Wetteri Power Oy:n myynnistä käteisvaroina
ennen tilikauden päättymistä saadun ennakon 10 000 tuhatta euroa) 9 911 -732
Rahoituksen nettorahavirta -936 -4 966
Rahavirta yhteensä 10 329 -63
Wetteri Power Oy:n myytävänä olevaksi luokiteltuun luovutettavien erien ryhmään sisältyvät varat ja velat
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat
Liikearvo 6 863 0
Aineettomat hyödykkeet 505 0
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 7 213 0
Laskennalliset verosaamiset 66 0
Vaihto-omaisuus 8 709 0
Myyntisaamiset ja muut saamiset 3 677 0
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 314 0
Rahavarat 339 0
Varat yhteensä 27 686 0
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 4 600 0
Muut pitkäaikaiset velat 189 0
Laskennalliset verovelat 146 0
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 1 203 0
Ostovelat ja muut velat 6 298 0
Muut rahoitusvelat 1 870 0
Velat yhteensä 14 305 0
KOULUTUSLIIKETOIMINNAN MYYNTI
Wetteri möi tilikaudella Suomessa ja Ruotsissa harjoit-
tamansa koulutusliiketoiminnan kahdessa toisistaan
erillisessä kaupassa. Kaupoista aiheutui konsernille
yhteensä 2 721 tuhannen euron myyntivoitto. Kauppojen
toteutumisen jälkeen konsernilla ei ole enää koulutusliike-
toimintaa. Koulutusliiketoiminta on esitetty tilinpäätöksen
laajalla tuloslaskelmalla lopetettuina toimintoina. Sekä
koulutusliiketoiminnan tulos, että kaupoista aiheutunut
myyntivoitto sisältyvät tuloslaskelman erään voitto (tappio)
lopetetuista toiminnoista.
Wetteri tiedotti alkuvuodesta 2024 myyvänsä Suomen
koulutusliiketoimintayhtiönsä Management Institute of
Finland MIF Oy:n ja Tieturi Oy:n. Yrityskaupan täytäntöön-
pano tapahtui 2.4.2024. Ostajana oli työelämäkoulutuksiin
keskittyvä Professio Finland Oy. Yrityskaupan lopullinen
kauppahinta, 4 045 tuhatta euroa, koostui peruskaup-
pahinnasta sekä täytäntöönpanohetken nettokäyttöpää-
omalaskelman mukaisesta kauppahinnasta ja siihen
täytäntöönpanohetkellä tehdyistä oikaisuista sekä ennen
täytäntöönpanoa tehdystä pääomanpalautuksesta. Täytän-
töönpanon yhteydessä ostaja maksoi käteisvastikkeena noin
40 prosenttia kauppahinnasta ja 30.6.2024 noin 10 prosenttia
kauppahinnasta. Kauppahinnan lopulle noin 50 prosentin
osalle Wetteri myönsi korollisen lainan, jonka laina-aika
on 5 vuotta ja kaksi ensimmäistä vuotta lyhennysvapaita.
Lainasaaminen on esitetty konsernin taseella pitkäaikaisena
rahoitusvarana (22. Rahoitusvarat).
Wetteri möi 29.4.2024 myös Ruotsissa koulutusliiketoimintaa
harjoittavan konserniyhtiönsä Informator Utbildning
Svenska AB:n (nyk. Wetteri Sweden AB) koko liiketoiminnan
liiketoimintakaupalla Ruotsissa toimivalle paikalliselle
toimijalle. Koska Informator Utbildning Svenska AB:n




VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset
VUOSIKERTOMUS 2024

Graphics

liiketoiminta oli viime vuosina pienimuotoista ja tappiollista,
liiketoimintakaupan kauppahintana käytettiin nimellistä 0,1
euron kauppahintaa.
Management Institute of Finland MIF Oy:n, Tieturi Oy:n ja
Informator Utbildning Svenska AB:n tuloslaskelman erät on
esitetty konsernin katsauskauden laajalla tuloslaskelmalla
osana konsernin lopetettujen toimintojen voittoa (tappiota)
erillään konsernin jatkuvien toimintojen tuloslaskelman
eristä. Myös vertailukauden tuloslaskelman esittämistapa
on oikaistu vastaamaan tätä esittämistapaa. Kriteerit
Management Institute of Finland MIF Oy:n, Tieturi Oy:n ja
Informator Utbildning Svenska AB:n harjoittaman koulu-
tusliiketoiminnan esittämiselle lopetettuina toimintoina
täyttyivät vuoden 2024 ensimmäisen puolikkaan aikana.
Ennen lopetetuiksi toiminnoiksi luokittelemista yhtiöiden
tulos esitettiin osana konsernin toimintasegmenteille
kohdistamattomia eriä.



Koulutusliiketoiminnan voittoa (tappiota) koskevat tiedot
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liikevaihto 2 442 10 785
Liiketoiminnan muut tuotot 6 17
Materiaalit ja palvelut -829 -4 326
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut -1 079 -4 180
Poistot ja arvonalentumiset -37 -309
Liiketoiminnan muut kulut -551 -1 349
Lopetettujen toimintojen liikevoitto (-tappio) -48 639
Rahoitustuotot 0 0
Rahoituskulut -28 -124
Rahoitustuotot ja -kulut -28 -124
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta 0 0
Lopetettujen toimintojen voitto (tappio) ennen veroja -76 515
Tuloverot -1 -229
Lopetettujen toimintojen tilikauden voitto (tappio) -77 286
Myyntivoitto (tappio) lopetetuista toiminnoista verojen jälkeen 2 721 0
Voitto (tappio) lopetetuista toiminnoista 2 645 286
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta lopetettujen toimintojen tilikauden voitosta (tappiosta) laskettu
osakekohtainen tulos
Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (EUR) 0,02 0,00
Koulutusliiketoiminnan rahavirtoja koskevat tiedot
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Lopetettujen toimintojen rahavirta
Liiketoiminnan nettorahavirta 816 753
Investointien nettorahavirta (kausi 1.1.–31.12.2024 sisältää koulutusliiketoiminnan myynnistä käteisvaroina
saadun maksun 1 971 tuhatta euroa) 1 966 -43
Rahoituksen nettorahavirta -235 -727
Rahavirta yhteensä 2 547 -17


VUOSIKERTOMUS 2024
125
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

Tiedot koulutusliiketoiminnan myynnis
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Myynnistä saatu vastike
Käteisvaroina saatu maksu 1 971 0
Lainasaaminen 2 074 0
Vastike yhteensä 4 045 0
Myydyn nettovarallisuuden kirjanpitoarvo -1 324 0
Myyntivoitto (tappio) lopetetuista toiminnoista ennen veroja 2 721 0
Vero myyntivoitosta 0 0
Myyntivoitto (tappio) lopetetuista toiminnoista verojen jälkeen 2 721 0
Koulutusliiketoiminnan nettovarallisuus myyntihetkellä
EUR tuhatta
Varat
Liikearvo 2 034
Aineettomat hyödykkeet 328
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 69
Muut osakkeet ja osuudet 0
Pitkäaikaiset saamiset 230
Laskennalliset verosaamiset 306
Myyntisaamiset ja muut saamiset 1 372
Rahavarat 584
Varat yhteensä 4 923
Velat
Pitkäaikaiset lainat 499
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 19
Lyhytaikaiset lainat 860
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 31
Ostovelat ja muut velat 2 189
Velat yhteensä 3 599
Myyty nettovarallisuus 1 324


VUOSIKERTOMUS 2024
126
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics



4. Liikevaihto
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Liikevaihto käsittää konsernin tavanomaisessa toiminnassa
syntyvät tuotot. Liikevaihtona esitetään tuotteiden ja
palveluiden myynnistä saadut tuotot saadun vastikkeen
käypään arvoon arvostettuna oikaistuna välillisillä veroilla,
alennuksilla ja valuuttamääräisen myynnin kurssieroilla.
Myyntituottojen tulouttaminen
Konserni soveltaa IFRS 15 Myyntituotot asiakassopimuksista
-standardin viisiportaista tuloutusmallia liikevaihtonsa
kirjaamiseen. Myyntituotto kirjataan siihen määrään, joka
odotetaan saatavan asiakkaalta vastikkeena tuotteen tai
palvelun luovuttamisesta. Myyntituotto kirjataan, kun
tuotetta tai palvelua koskeva määräysvalta siirretään
asiakkaalle joko yhtenä ajanhetkenä tai ajan kuluessa.
Tuloutus tapahtuu määrään, johon konserni odottaa
olevansa oikeutettu kyseisten tuotteiden tai palveluiden
luovutuksesta.
Konsernin liiketoiminta koostuu uusien ja käytettyjen henki-
löautojen, hyötyajoneuvojen ja raskaan kaluston kaupasta,
ajoneuvojen varaosien ja huolto- ja korjauspalveluiden
myynnistä, autokaupan asiakkaille tarjottavien kolmansien
osapuolten rahoitus- ja vakuutustuotteiden välittämisestä,
huoltoasemaliiketoiminnasta ja ajoneuvojen vuokrauksesta.
Edellä lueteltujen tuotteiden ja palveluiden luovuttaminen
on tunnistettu IFRS 15 Myyntituotot asiakassopimuksista
-standardin mukaisesti erillisiksi suoritevelvoitteiksi.
Konserni toimii autovalmistajien kanssa perinteisillä jälleen-
myyntisopimuksilla Polestaria lukuun ottamatta. Polestarin
kanssa konsernilla on agenttimalli, jossa konserni toimii
palveluntuottajana autovalmistajan palveluille. Polestar
toimittaa vakuutukset ja ajoneuvot, jolloin Wetteri toimii
komissiopohjaisesti ilman omia kuluja.
Konserni ei odota tekevänsä asiakassopimuksia, joissa
luvattujen tuotteiden tai palveluiden luovuttamisen ja
asiakkaan konsernille suorittaman maksun välinen aika
olisi yhtä vuotta pidempi. Näin ollen konserni ei oikaise
transaktiohintoja rahan aika-arvon huomioon ottamiseksi.
Henkilöautojen ja raskaan kaluston myynti
Uusien ja käytettyjen henkilöautojen, hyötyajoneuvojen
ja raskaan kaluston myynnissä asiakas saa määräysvallan
myytyyn tuotteeseen ajoneuvon luovutushetkellä.
Ajoneuvon myynnistä saatavat tuotot tuloutetaan yhtenä
ajanhetkenä, kun ajoneuvo on luovutettu ja konserni on
täyttänyt suoritevelvoitteensa asiakkaalle. Luovutushetkellä
asiakas maksaa ajoneuvon myyntihinnan joko käteisellä tai
toimittaa konsernille rahoitusyhtiön hyväksymän luottopää-
töksen, jonka perusteella rahoitusyhtiö suorittaa maksun
konsernille. Ajoneuvon myynnistä saatavat tuotot kirjataan
myydyn ajoneuvon käyvän arvon mukaisesti ja niis
vähennetään välilliset verot, eli autovero ja arvonlisävero, ja
alennukset.
Autoja myydään myös etämyyntinä konsernin verkkosivujen
kautta. Etämyynnin kautta myytävät ajoneuvot toimitetaan
asiakkaalle kotiin ja niihin liittyy 14 päivän palautusoi-
keus. Tällaisten ajoneuvojen myynnistä saatavat tuotot
tuloutetaan, kun ajoneuvo on toimitettu asiakkaalle.
Tuotot kirjataan siihen määrään asti, johon konserni
odottaa olevansa oikeutettu. Etämyynnin ja siihen liittyvien
ajoneuvojen palautusten määrä on vähäinen.
Uuden raskaan kaluston myynnin tulouttamis- ja laskutus-
ajankohdat voivat joissain tapauksissa poiketa toisistaan.
Konserni kirjaa sopimukseen perustuvan varan silloin,
kun myyntituotot tuloutetaan ennen niiden laskutusta,
ja vastaavasti sopimukseen perustuvan velan silloin, kun
myyntituotot tuloutetaan laskutuksen jälkeen. Raskaan
kaluston myyntiin liittyviin asiakassopimuksiin perustuvat
varat ja velat ovat pääasiassa lyhytaikaisia.
Varaosien myynti
Konserni myy henkilöautojen, hyötyajoneuvojen ja raskaan
kaluston varaosia sellaisenaan ja osana ajoneuvojen
huoltoa. Varaosien myynnistä saatavat tuotot tuloutetaan
yhtenä ajanhetkenä, kun konserni täyttää suoritevel-
voitteensa ja määräysvalta varaosiin siirtyy asiakkaalle.
Määräysvalta varaosiin siirtyy, kun ne luovutetaan
asiakkaalle Wetterin toimipisteessä joko sellaisenaan tai
osana asiakkaan ajoneuvoon suoritettua huoltoa. Varaosat
veloitetaan asiakkaalta joko käteisellä tai myyntilaskulla
Wetterin toimipisteessä.
Huolto- ja korjauspalveluiden myynti
Henkilöautojen, hyötyajoneuvojen ja raskaan kaluston
huolto- ja korjauspalveluihin sisältyvää työtä tehdään
tyypillisesti useampien päivien ajan ja palveluiden
transaktiohinta muodostuu sekä suoritetun työn ja
käytetyn ajan, että palveluun käytettävien varaosien hinnan
perusteella. Käytettävät varaosat ovat osa asiakkaan kanssa
solmittua huoltosopimusta. Huolto- ja korjauspalveluiden
myynnistä saatavat tuotot tuloutetaan yhtenä ajanhetkenä,
kun ajoneuvo luovutetaan tehtyjen huolto- tai korjaus-
toimenpiteiden jälkeen takaisin asiakkaalle ja asiakas
hyväksyy saamansa palvelun. Tällöin konserni täyttää












VUOSIKERTOMUS 2024
127
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics



suoritevelvoitteensa. Huolto- ja korjauspalvelut veloitetaan
asiakkaalta joko käteisellä tai myyntilaskulla konsernin
toimipisteessä palvelun luovutuksen yhteydessä.
Silloin kun suoritettu palvelu kuuluu ajoneuvon
maahantuojan ajoneuvolle myöntämän takuun piiriin,
laskutetaan suoritettu palvelu maahantuojalta. Silloin
kun suoritettu palvelu taas kuuluu asiakkaan kolmannen
osapuolen kanssa solmiman ajoneuvon huoltosopimuksen
piiriin tai asiakkaan uuden ajoneuvon hankinnasta rahoi-
tusyhtiön kanssa solmiman ajoneuvon huollot ja korjaukset
kattavan rahoitussopimuksen piiriin, laskutetaan suoritettu
palvelu kolmannelta osapuolelta tai rahoitusyhtiöltä.
Myynnistä saatavien tuottojen tulouttaminen tapahtuu
tällöin samoilla periaatteilla, kuin missä vain muussa huolto-
ja korjauspalveluiden myynnissä. Tuotot tuloutetaan,
kun ajoneuvo luovutetaan sille tehtyjen toimenpiteiden
valmistuttua takaisin asiakkaalle.
Ajoneuvojen myyntiin liittyvien rahoitus- ja
vakuutustuotteiden välittäminen
Wetteri välittää asiakkailleen kolmansien osapuolten
tarjoamia rahoitus- ja vakuutustuotteita. Rahoitus- ja
vakuutustuotteiden myynnissä konserni toimii asiakkaan
näkökulmasta agenttina. Konserni tulouttaa rahoitus- ja
vakuutusyhtiöiltä rahoitus- ja vakuutustuotteiden myynnistä
saamansa palkkiot yhtenä ajanhetkenä, kun se on täyttänyt
suoritevelvoitteensa rahoitus- ja vakuutustuotteiden
välittämisestä. Konsernin rahoitus- ja vakuutusyhtiöiltä
saamat luotonperustamis- ja vakuutuspalkkiot tuloutetaan,
kun asiakas on allekirjoittanut rahoitus- tai vakuutussopi-
muksen ja konserni on oikeutettu palkkioon. Rahoitusyhtiöt
maksavat konsernille asiakkaalle perustetun rahoitussopi-
muksen voimassaoloaikana myös luoton käsittelypalkkioita
ja muuttuvia korkopalkkioita, jotka konserni tulouttaa, kun
se on oikeutettu saamaan palkkion rahoitusyhtiöltä.
Huoltoasemamyynti
Konsernilla on Kuusamossa huoltoasema, jossa se myy
asiakkailleen polttoainetta, elintarvikkeita ja muita tuotteita.
Huoltoasemalla myytävistä tuotteista saatavat tuotot
tuloutetaan yhtenä ajanhetkenä, kun tuotteet luovutetaan
asiakkaalle kassalla ja niiden määräysvalta samalla siirtyy
asiakkaalle. Tuotteet veloitetaan asiakkaalta käteis- tai
korttimyyntinä.
Ajoneuvojen vuokraus
Konserni vuokraa asiakkailleen autohuollon sijaisautoja,
kuorma-autoja ja käytettyjä henkilöautoja lyhytaikai-
silla operatiivisilla vuokrasopimuksilla. Ajoneuvojen
vuokrauksesta saatavat tuotot tuloutetaan tasaerinä niiden
vuokra-ajan kuluessa.
Wetteri Turvan myynti
Konserni tarjoaa myymiinsä käytettyihin autoihin Wetteri
Turva -tuotetta, joka on käytettyyn autoon hankittava
lisäturva, joka kattaa auton mahdollisia korjaus- tai
huoltokuluja. Wetteri Turvaa tarjotaan 12 ja 24 kuukauden
pituisella sopimusjaksolla. Konserni tulouttaa Wetteri
Turvan myynnistä saamansa tuotot tasaisesti tuotteen
sopimuskaudelle.
Ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokraustapahtumat
Konserni myy rahoitusyhtiöille esittelyautoja ja autohuollon
sijaisautoja, jotka se sitten vuokraa takaisin. Rahoitusyhtiö
ei saa määräysvaltaa ajoneuvoihin, koska konserni
on rahoitusyhtiön ja konsernin välisen sopimuksen
mukaan oikeutettu ostamaan ajoneuvot takaisin tiettyyn
ajoneuvojen alkuperäistä myyntihintaa matalampaan
hintaan viimeistään vuokra-ajan päättyessä, ja koska
rahoitusyhtiötä samalla rajoitetaan ohjaamasta ajoneuvojen
käyttöä ja saamasta niiden jäljellä olevaa hyötyä kaikilta
olennaisilta osin. Ajoneuvot ovat tämän lisäksi järjestelyn
ajan myös fyysisesti edelleen konsernin hallussa. Näistä
syistä ajoneuvojen luovutus rahoitusyhtiöille ei täytä
IFRS 15 Myyntituotot asiakassopimuksista -standardin
mukaisia vaatimuksia, joiden mukaan luovutus olisi
käsiteltävä ajoneuvon myyntinä, vaan järjestelyssä on
kyse myynti- ja takaisinvuokraustapahtumasta, joka
käsitellään kirjanpidossa rahoitusjärjestelynä, jossa
konserni merkitsee ajoneuvon hankintamenon edelleen
vaihto-omaisuuteensa ja kirjaa rahoitusyhtiöltä ajoneuvon
luovutuksesta saamansa vastikkeen taseeseensa lyhytai-
kaiseksi rahoitusvelaksi. Rahoitusvelkaa kirjataan pois
taseesta rahoitusyhtiöille vuokra-aikana maksettavaa
vuokrakulua vastaan ja rahoituskuluksi tuloslaskelmaan.
Ajoneuvojen hankintameno tai sitä alempi nettorealisoin-
tiarvo esitetään konsernin vaihto-omaisuudessa ja siitä
kirjataan konsernin tuloslaskelmaan vuokra-ajan kuluessa
arvonmuutosta ajoneuvon jäännösarvoon pääsemiseksi,
jonka konserni on sitoutunut maksamaan rahoitusyhtiölle
ostaessaan ajoneuvon takaisin. Ajoneuvot esitetään
vaihto-omaisuudessa, koska jos ajoneuvoille löytyy ostaja
jo ennen konsernin vuokra-ajan päättymistä, konserni voi
halutessaan ostaa ajoneuvot takaisin rahoitusyhtiöltä jo
ennen kuin vuokra-aika päättyy ja myydä ne eteenpäin niistä
kiinnostuneelle ostajalle.
Myynti- ja takaisinvuokraustapahtuma käsitellään
kirjanpidossa seuraavasti:
Rahoitusyhtiöltä luovutuksesta saatu vastike ja rahoi-
tusyhtiöltä laskutettu autovero kirjataan lyhytaikaiseksi
rahoitusvelaksi, joka arvostetaan velan alkuperäisen












VUOSIKERTOMUS 2024
128
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics




kirjaamisen jälkeen jaksotettuun hankintamenoon
efektiivisen koron menetelmää käyttäen.
Ajoneuvon alkuperäinen hankintameno ja rahoitusyhtiöltä
laskutettu autovero merkitään vaihto-omaisuuteen, koska
ajoneuvo on myynti- ja takaisinvuokrausjärjestelyn ajan
edelleen konsernilla myytävänä.
Ajoneuvon vuokra kirjataan vuokra-aikana rahoitusvelan
vähennykseksi ja rahoitusyhtiön vuokranmaksun
yhteydessä veloittama korko rahoituskuluksi konsernin
tuloslaskelmaan.
Ajoneuvon alkuperäisen hankintamenon ja ajoneuvolle
määritetyn jäännösarvon välinen erotus kirjataan
vaihto-omaisuuden arvonalentumisena konsernin
tuloslaskelmaan tasaisesti vuokra-aikana.
Vuokra-ajan päättyessä konsernin taseessa jäljellä oleva
rahoitusvelka ja ajoneuvon arvonalentumisilla vähennetty
hankintameno vastaavat ajoneuvolle määritettyä
jäännösarvoa, jonka konserni suorittaa rahoitusyhtiölle
hankkiessaan ajoneuvon takaisin ja käyttäessään
osto-optionsa.
Ajoneuvon arvonalentumisilla vähennetty hankintameno
jää konsernin vaihto-omaisuuteen, kun konserni on
käyttänyt osto-optionsa.
Myynti- ja takaisinvuokrausjärjestelyn kohteena olevista
ajoneuvoista on esitetty tarkempaa tietoa liitetiedossa
20. Vaihto-omaisuus.
Ajoneuvojen takaisinostosopimukset
Konsernin aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin
sisältyy konsernin myymiä uusia ajoneuvoja, joihin liittyen
konserni on solminut rahoitusyhtiön kanssa konsernia
sitovan takaisinostosopimuksen. Ajoneuvojen haltijat
ovat pääasiassa autovuokraamoja. Ajoneuvon haltijan
näkökulmasta järjestelyssä on kyse rahoitusyhtiön kanssa
solmitusta uuden ajoneuvon hankintaa koskevasta rahoi-
tussopimuksesta, jonka mukaan ajoneuvon haltija maksaa
rahoitusyhtiölle autosta kiinteää kuukausierää. Konserni on
sitoutunut rahoitusyhtiön kanssa ajoneuvosta solmimansa
takaisinostosopimuksen nojalla maksamaan rahoitus-
sopimuksen viimeisen suuremman erän ja ostamaan
ajoneuvon rahoitusyhtiöltä takaisin ajoneuvon haltijan sitä
pyytäessä. Rahoitusyhtiöllä on näin ollen ajoneuvoa koskeva
myyntioptio. Rahoitussopimuksen viimeinen erä edustaa
konsernin näkökulmasta ajoneuvon takaisinostohintaa.
Takaisinostohinta on aina matalampi kuin ajoneuvon
alkuperäinen myyntihinta.
Konserni on arvioinut, että takaisinostosopimuksen toisella
osapuolella on aina merkittävä taloudellinen kannustin
myyntioption käyttämiseen, koska järjestely mahdollistaa
uuden ajoneuvon hankkimisen ilman, että sen haltija
joutuu kantamaan riskin auton käytön myötä tapahtuvasta
arvon alenemisesta, minkä lisäksi järjestely mahdollistaa
auton helpon vaihtamisen seuraavaan uuteen autoon
sopimuksen päättyessä. Näin ollen konserni katsoo, et
rahoitusyhtiö tulee suurella todennäköisyydellä käyttämään
myyntioptionsa ja myymään ajoneuvon takaisin konsernille.
Tästä seuraa, että rahoitusyhtiö tosiasiallisesti maksaa
konsernille auton luovutuksessa vastikkeen oikeudesta
käyttää ajoneuvoa tiettynä ajanjaksona sen sijaan, et
ajoneuvoa koskeva määräysvalta siirtyisi luovutuksessa
rahoitusyhtiölle ja järjestelyssä olisi IFRS 15 Myyntituotot
asiakassopimuksista -standardin tarkoittamalla tavalla
kyse ajoneuvon myynnistä. Konsernin näkökulmasta kyse
on tosiasiallisesti IFRS 16 Vuokrasopimukset -standardin
tarkoittamasta operatiivisesta vuokrasopimuksesta, jossa
konserni on vuokralle antajana.
Konserni kirjaa tällaisten ajoneuvojen luovutuksesta
saamansa vastikkeen takaisinostovelaksi taseeseensa
takaisinostosopimuksen syntymisajankohtana ja esittää
sen lyhytaikaisena ja pitkäaikaisena velkana. Luovutuksesta
saadun vastikkeen ja ajoneuvolle sovitun takaisinos-
tohinnan välisen erotuksen osuus takaisinostovelasta
tuloutetaan liikevaihtoon tasaerinä sopimusajan kuluessa.
Ajoneuvojen hankintameno siirretään konsernin vaih-
to-omaisuudesta aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin
ja hankintamenosta kirjataan konsernin tuloslaskelmaan
sopimusajan kuluessa tasapoistoa ajoneuvon takaisinos-
tohintaan pääsemiseksi. Konsernin ostettua ajoneuvot
takaisin rahoitusyhtiöltä ajoneuvojen kertyneillä poistoilla
vähennetty hankintameno siirretään takaisin vaihto-omai-
suuteen, koska ajoneuvot myydään eteenpäin konsernin
hankittua ne takaisin.
Takaisinostosopimukset käsitellään kirjanpidossa
seuraavasti:
Rahoitusyhtiöltä luovutuksesta saatu vastike ja rahoitus-
yhtiöltä laskutettu autovero kirjataan lyhytaikaiseksi ja
pitkäaikaiseksi takaisinostovelaksi.
Ajoneuvon alkuperäinen hankintameno ja rahoitusyhtiöltä
laskutettu autovero merkitään konsernin aineellisiin
käyttöomaisuushyödykkeisiin.
Saadun vastikkeen ja takaisinostohinnan välinen
erotus kirjataan liikevaihdoksi ja takaisinostovelan
vähennykseksi tasaisesti sopimuksen kestoaikana.
Ajoneuvon alkuperäisen hankintamenon ja takaisinos-
tohinnan välinen erotus kirjataan ajoneuvosta merkityn
aineellisen käyttöomaisuushyödykkeen poistona
konsernin tuloslaskelmaan tasaisesti sopimuksen
kestoaikana.












VUOSIKERTOMUS 2024
129
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics



Sopimuksen päättyessä konsernin taseessa jäljellä
oleva takaisinostovelka ja ajoneuvosta aineellisiin
käyttöomaisuushyödykkeisiin merkitty kertyneillä
poistoilla vähennetty hankintameno vastaavat ajoneuvon
takaisinostohintaa, jonka konserni suorittaa rahoitusyhti-
ölle tämän käyttäessä myyntioptionsa.
Ajoneuvon kertyneillä poistoilla vähennetty
hankintameno siirretään aineellisista käyttöomaisuushyö-
dykkeistä takaisin vaihto-omaisuuteen, koska konserni
laittaa auton takaisin myyntiin.
Ajoneuvoista, joista konserni on solminut takaisinostoso-
pimuksen, on kerrottu lisää liitetiedossa 16. Aineelliset
käyttö omaisuushyödykkeet ja 17. Vuokrasopimukset.
Ajoneuvojen kaupintavarastojärjestelyt
Konserni on solminut rahoitusyhtiöiden kanssa sopimuksen
kaupintavarastojärjestelystä, jonka mukaisesti konserni voi
tarjota ajoneuvoja ostettavaksi rahoitusyhtiöiden kaupin-
tavarastoon erikseen määritellyn euromäärän (limiitti)
puitteissa. Rahoitusyhtiön kaupintavarastoon konsernilta
ostamat ajoneuvot pienentävät konsernin käytettävissä
olevaa limiittiä autojen myyntihintaa vastaavalla määrällä.
Konserni voi vapauttaa käytössään olevaa limiittiä
valintansa mukaan joko lunastamalla takaisin kaupintava-
rastoon myymiänsä autoja tai myymällä autot eteenpäin
asiakkailleen. Lunastushinta, jonka konserni maksaa
ajoneuvoista, vastaa sitä hintaa, jolla konserni on alun perin
myynyt autot kaupintavarastoon.
Rahoitusyhtiöt eivät saa määräysvaltaa kaupintavarasto-
järjestelyn kohteena oleviin autoihin, koska konserni on
oikeutettu lunastamaan ne takaisin hintaan, joka vastaa
niiden alkuperäistä myyntihintaa. Rahoitusyhtiötä samalla
rajoitetaan ohjaamasta autojen käyttöä ja saamasta niiden
jäljellä olevaa hyötyä kaikilta olennaisilta osin. Näin ollen
ajoneuvojen luovutus kaupintavarastoon ei täytä IFRS 15
Myyntituotot asiakassopimuksista -standardin mukaisia
vaatimuksia, jotka ajoneuvon luovutuksen tulee täyttää,
jotta luovutus olisi käsiteltävä ajoneuvon myyntinä. Sen
sijaan järjestelyssä on kyse rahoitusjärjestelystä, jossa
konsernin tulee merkitä ajoneuvon myyntihinta edelleen
vaihto-omaisuuteensa ja kirjata rahoitusyhtiöltä ajoneuvon
luovutuksesta saamansa vastike taseeseensa vaihto-omai-
suuteen kirjattua myyntihintaa vastaavan suuruiseksi
lyhytaikaiseksi rahoitusvelaksi.
Kaupintavarastojärjestelyt käsitellään kirjanpidossa
seuraavasti:
Ajoneuvo merkitään vaihto-omaisuuteen myyntihintaan,
jolla se on luovutettu kaupintavarastoon.
Rahoitusyhtiöltä auton luovutuksesta saatu hinta
kirjataan lyhytaikaiseksi rahoitusvelaksi, joka arvostetaan
velan alkuperäisen kirjaamisen jälkeen jaksotettuun.
hankintamenoon efektiivisen koron menetelmää käyttäen
Rahoitusyhtiön limiitin käytöstä veloittama palkkio
kirjataan rahoituskuluksi konsernin tuloslaskelmaan.
Kun konserni lunastaa ajoneuvon takaisin kaupintava-
rastosta, ajoneuvon alkuperäistä myyntihintaa vastaava
lunastushinta jää konsernin vaihto-omaisuuteen ja
rahoitusvelka kirjataan pois konsernin taseesta.
Kaupintavarastojärjestelyn kohteena olevista
ajoneuvoista on esitetty tarkempaa tietoa liitetiedossa
20. Vaihto-omaisuus.




LIIKEVAIHTO TOIMINTASEGMENTEITTÄIN
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Henkilöautot 327 796 284 456
Raskas kalusto 18 448 0
Huoltopalvelut 97 581 76 040
Toimintasegmenteille
kohdistamattomat erät 3 469 4 160
Yhteensä 447 293 364 656
Toimintasegmentit on kuvattu liitetiedossa
5. Toimintasegmentit.
LIIKEVAIHTO MYYNTILUOKITTAIN
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Henkilöautomyynti 323 843 279 832
Henkilöautojen varaosien ja
tarvikkeiden myynti 57 232 45 046
Henkilöautojen huolto- ja
korjauspalveluiden myynti 40 180 31 180
Raskaan kaluston myynti 16 023 0
Raskaan kaluston varaosien ja
tarvikkeiden myynti 1 371 0
Raskaan kaluston huolto- ja
korjauspalveluiden myynti 551 0
Huoltoasemamyynti 3 479 4 056
Rahoitus- ja vakuutustuotteiden
välitys 2 697 2 666
Ajoneuvojen vuokraus 1 670 1 770
Wetteri Turvan myynti 247 0
Muu myynti 0 104
Yhteensä 447 293 364 656
Ajoneuvojen vuokratuotot sisältävät ajoneuvojen takaisinos-
tosopimuksiin liittyvästä takaisinostovelasta liikevaihtoon
tilikaudella tuloutetun osuuden 1 288 (1 415) tuhatta euroa.
Ajoneuvojen vuokratuotoista on annettu lisää tietoja
liitetiedossa 17. Vuokrasopimukset.






VUOSIKERTOMUS 2024
130
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

LIIKEVAIHTO SUORITEVELVOITTEEN
TÄYTTYMISEN MUKAAN
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Yhtenä ajanhetkenä 445 375 362 886
Ajan kuluessa 1 918 1 771
Yhteensä 447 293 364 656
LIIKEVAIHDON MAANTIETEELLINEN JAKAUTUMINEN
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Suomi 445 196 364 390
Muu Eurooppa 1 746 111
Muu maailma 351 154
Yhteensä 447 293 364 656
ASIAKASSOPIMUKSIIN PERUSTUVAT
TASEESEEN MERKITYT MÄÄRÄT
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Varat asiakassopimuksista 0 442
Saadut ennakot 2 108 1 709
Velat asiakassopimuksista 0 410
Yhteensä 2 108 2 561
Asiakassopimuksiin perustuvista taseeseen merkityistä
määristä on annettu tiedot liitetiedoissa 21. Myyntisaamiset
ja muut saamiset ja 27. Ostovelat ja muut velat.


VUOSIKERTOMUS 2024
131
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


5. Toimintasegmentit
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Toimintasegmentti on konsernin liiketoimintaa harjoittava
osa, jonka tulosta sen ylin operatiivinen päätöksentekijä
säännöllisesti seuraa. Konsernin ylin operatiivinen päätök-
sentekijä on Wetteri Oyj:n hallitus. Hallitus seuraa konsernin
tulosta seuraavien toimintasegmenttien pohjalta, jotka
ovat myös konsernin raportoitavat segmentit: henkilöautot,
raskas kalusto ja huoltopalvelut. Konsernin raportoitavat
toimintasegmentit on määritelty perustuen konsernin
hallitukselle toimitettavaan säännölliseen raportointiin.
Hallitus tekee raportoinnin perusteella strategisia ja
operatiivisia päätöksiä resurssien kohdentamisesta ja
arvioi liiketoiminnan tuloksellisuutta. Keskeisiä hallituksen
seuraamia tulosmittareita ovat liikevaihdon lisäksi
käyttökate (EBITDA), oikaistu käyttökate, liikevoitto (EBIT) ja
oikaistu liikevoitto.
Henkilöautot-toimintasegmentti harjoittaa uusien
henkilö- ja tavara-autojen sekä käytettyjen autojen
jälleenmyyntitoimintaa.
Raskas kalusto -toimintasegmentti harjoittaa kuorma-au-
tomyyntiä ja raskaan kaluston huoltokorjaamotoimintaa ja
varaosien myyntiä.
Huoltopalvelut-toimintasegmentti harjoittaa henkilöauto-
puolen huoltokorjaamotoimintaa ja varaosien myyntiä.
Toimintasegmenteille kohdistamattomat erät sisältävät
konsernin Kuusamossa sijaitsevan huoltoaseman liiketoi-
minnan ja muita segmenteille kohdistamattomia eriä.
Toimintasegmenteistä esitetty informaatio on oikaistu
raskaan kaluston liiketoimintaa harjoittavan tytäryhtiön
Wetteri Power Oy:n ja koulutusliiketoimintaa harjoittavien
Management Institute of Finland MIF Oy:n, Tieturi Oy:n ja
Informator Utbildning Svenska AB:n (nyk. Wetteri Sweden
AB) lopetettuihin toimintoihin luokittelun myötä. Wetteri
Power Oy on aikaisemmin esitetty osana Raskas kalusto
-toimintasegmenttiä ja koulutusliiketoiminta osana
toimintasegmenteille kohdistamattomia eriä. Tarkemmat
lopetettuja toimintoja koskevat tiedot on esitetty
liitetiedossa 3. Lopetetut toiminnot ja myytävänä olevat
omaisuuserät.




LIIKEVAIHTO TOIMINTASEGMENTEITTÄIN
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Henkilöautot 327 796 284 456
Raskas kalusto 18 448 0
Huoltopalvelut 97 581 76 040
Toimintasegmenteille
kohdistamattomat erät 3 469 4 160
Liikevaihto 447 293 364 656
KÄYTTÖKATE (EBITDA) TOIMINTASEGMENTEITTÄIN
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Henkilöautot -2 056 3 656
Raskas kalusto -243 0
Huoltopalvelut 11 861 8 872
Toimintasegmenteille
kohdistamattomat erät 513 1 142
Käyttökate (EBITDA) 10 076 13 671
OIKAISTU KÄYTTÖKATE TOIMINTASEGMENTEITTÄIN
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Henkilöautot -1 292 4 491
Raskas kalusto 355 0
Huoltopalvelut 13 191 10 992
Toimintasegmenteille
kohdistamattomat erät 831 1 465
Oikaistu käyttökate 13 084 16 948
Negatiivinen liikearvo 262 254
Yritys- ja liiketoimintakauppojen
transaktio- ja integraatiokulut -1 794 -1 547
Lopetettujen toimintojen myynnin
transaktiokulut -157 0
Osakeantien suunnitteluun ja
muihin rahoitusjärjestelyihin
liittyvät kulut -233 -77
Työsuhteen päättymiskorvaus 0 -240
Wetteri Oyj:n käänteiseen
hankintaan liittyvät pörssilistalle
listautumisesta aiheutuneet kulut 0 -1
Vaihto-omaisuuden käyvän arvon
poistot -1 086 -1 666
Käyttökate (EBITDA) 10 076 13 671
Oikaistussa käyttökatteessa ei huomioida toimintasegment-
tien käyttökatteen vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä,
kuten kaudella liiketoimintojen yhdistämisestä aiheutuneita
transaktio- ja integraatiokuluja ja muita merkittäviä
kertaluonteisia tuottoja tai kuluja sekä hankintalaskelmilla
tehdyistä omaisuuserien käyvän arvon taseeseen merkit-
semisistä kirjattuja poistoja. Käyttökatteen vertailukelpoi-
suuteen vaikuttavat erät voivat tulevilla kausilla käsittää
myös muita merkittäviä kertaluonteisia tuotto- ja kulueriä.
Oikaistun käyttökatteen tarkoitus on parantaa toimintaseg-
menttien käyttökatteen vertailukelpoisuutta kausien välillä.



VUOSIKERTOMUS 2024
132
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tilikauden vertailukelpoisuuteen vaikuttavista eristä
liiketoimintakauppojen negatiivinen liikearvo 262 tuhatta
euroa sisältyy tuloslaskelman liiketoiminnan muihin
tuottoihin. Yritys- ja liiketoimintakauppojen transaktio- ja
integraatiokuluista 795 tuhatta euroa sisältyy tuloslaskelman
työsuhde-etuuksista aiheutuneisiin kuluihin ja 999 tuhatta
euroa liiketoiminnan muihin kuluihin. Lopetettujen
toimintojen myynnin transaktiokulut 157 tuhatta euroa
sisältyvät tuloslaskelman liiketoiminnan muihin kuluihin.
Osakeantien suunnitteluun ja muihin rahoitusjärjestelyihin
liittyvät kulut 233 tuhatta euroa sisältyvät tuloslaskelman
liiketoiminnan muihin kuluihin.
KÄYTTÖKATTEEN (EBITDA) TÄSMÄYTYS LIIKEVOITTOON
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Käyttökate (EBITDA) 10 076 13 671
Poistot ja arvonalentumiset -15 934 -13 136
Liikevoitto (EBIT) -5 858 535
LIIKEVOITTO (EBIT) TOIMINTASEGMENTEITTÄIN
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Henkilöautot -8 821 -3 070
Raskas kalusto -1 040 0
Huoltopalvelut 3 564 1 489
Toimintasegmenteille
kohdistamattomat erät 439 2 116
Liikevoitto (EBIT) -5 858 535
OIKAISTU LIIKEVOITTO TOIMINTASEGMENTEITTÄIN
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Henkilöautot -6 438 -502
Raskas kalusto -416 0
Huoltopalvelut 5 302 4 018
Toimintasegmenteille
kohdistamattomat erät 764 2 447
Oikaistu liikevoitto -787 5 963
Negatiivinen liikearvo 262 254
Yritys- ja liiketoimintakauppojen
transaktio- ja integraatiokulut -1 794 -1 547
Lopetettujen toimintojen myynnin
transaktiokulut -157 0
Osakeantien suunnitteluun ja
muihin rahoitusjärjestelyihin
liittyvät kulut -233 -77
Työsuhteen päättymiskorvaus 0 -240
Wetteri Oyj:n käänteiseen
hankintaan liittyvät pörssilistalle
listautumisesta aiheutuneet kulut 0 -1
Vaihto-omaisuuden käyvän arvon
poistot -1 086 -1 666
Brändiarvon käyvän arvon poistot -1 099 -1 099
Edustussopimuksien käyvän arvon
poistot -888 -848
Tilauskannan käyvän arvon poistot -53 -203
Rakennusten käyvän arvon poistot -23 0
Liikevoitto (EBIT) -5 858 535
Oikaistussa liikevoitossa ei huomioida toimintasegment-
tien liikevoiton vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä.
Tunnusluvun tarkoitus on parantaa toimintasegmenttien
liikevoiton vertailukelpoisuutta kausien välillä. Vertailu-
kelpoisuuteen vaikuttavina erinä huomioitavista tuotto- ja
kulueristä on kerrottu tarkemmin edellä toimintasegmentti-
kohtaisen oikaistun käyttökatteen kuvauksen yhteydessä.




6. Liiketoiminnan muut tuotot
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Liiketoiminnan muina tuottoina esitetään konsernin
liiketoimintaan kuuluvat tuotot, jotka eivät kuitenkaan ole
konsernin varsinaiseen toimintaan kuuluvien tuotteiden ja
palveluiden myynnistä saatavia tuottoja. Liiketoiminnan
muissa tuotoissa ei näin ollen esitetä konsernin varsinaiseen
toimintaan kuuluvia toistuvia tuottoja.
Liiketoiminnan muut tuotot kirjataan saadun vastikkeen
käypään arvoon oikaistuna välillisillä veroilla, alennuksilla
ja valuuttamääräisen myynnin kurssieroilla kuten konsernin
liikevaihtokin. Konserni tulouttaa liiketoiminnan muun
tuoton, kun tuoton määrä on luotettavasti määritettävissä
ja kun on todennäköistä, että erään liittyvä vastainen
taloudellinen hyöty tulee koitumaan konsernin hyväksi.

LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Negatiivinen liikearvo 262 254
Vuokratuotot 137 308
Muut tuotot 181 90
Yhteensä 581 652
Konsernin liiketoiminnan muut tuotot koostuvat
pääasiassa liiketoimintakaupoista syntyneestä
negatiivisesta liikearvosta 262 (254) tuhatta euroa
(2. Liiketoimintojen yhdistäminen) ja konsernin alivuokraa-
mien toimitilojen vuokratuotoista 137 (308) tuhatta euroa.


VUOSIKERTOMUS 2024
133
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

7. Materiaalit ja palvelut
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Materiaaleissa ja palveluissa esitetään konsernin
tavanomaiseen toimintaan liittyvät muuttuvat kulut.
Materiaalien ja palveluiden ostot luokitellaan tarkemmin
ostoihin tilikauden aikana, varastojen muutokseen
ja ulkopuolisten palvelujen ostoihin. Konserni kirjaa
materiaalin ja palvelun oston, kun kulu on luotettavasti
määritettävissä ja kun on todennäköistä, että erään liittyvä
vastainen taloudellinen hyöty tulee koitumaan konsernin
hyväksi.
Ostoissa tilikauden aikana esitetään konsernin tavanomai-
sessa toiminnassaan myymiin hyödykkeisiin ja palveluihin
liittyvät materiaalipitoiset ostot. Tällaisia ovat muun muassa
uusien ja käytettyjen henkilöautojen, hyötyajoneuvojen
ja raskaan kaluston ostot, varaosien ja renkaiden ostot,
käytettyjen ajoneuvojen myyntikuntoon kunnostamisesta
aiheutuvat kustannukset, käytettyjen ajoneuvojen korjaus-
vastuuseen liittyvät korjauskulut sekä huoltoasematoimin-
taan liittyvien polttoaineiden ja päivittäistavaroiden ostot.
Automerkkien maahantuojilta saadut uusien ajoneuvojen
ja varaosien ostovolyymeihin sidoksissa olevat hyvitykset
esitetään ostojen hyvityksenä.
Varastojen muutoksena esitetään konsernin ajoneuvo- ja
varaosavarastojen ja keskeneräisten korjaamotöiden
varastojen muutos.
Ulkopuolisten palveluiden ostoina esitetään konsernin
tavanomaisessa toiminnassaan myymiin hyödykkeisiin ja
palveluihin liittyvät työpitoiset ostot, joita ovat esimerkiksi
alihankinnan ja vuokratun työvoiman kulut. Konserni
esittää ulkopuolisten palvelujen ostoina myös muun muassa
konsernin autokorjaamoiden vieraana työnä hankkimat
kolarikorjattavien ajoneuvojen maalaustyöt, katsastukset ja
erityishuoltotyöt.


MATERIAALIT JA PALVELUT
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Ostot tilikauden aikana 373 640 324 706
Varastojen muutos -8 816 -31 932
Ulkopuoliset palvelut 2 300 1 182
Yhteensä 367 125 293 955





8. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet kirjataan tilikauden kuluksi
suoriteperusteen mukaisesti sitä mukaan, kun niihin
liittyvä työ suoritetaan konsernille. Lyhytaikaiset työsuhde-
etuudet erääntyvät kokonaisuudessaan vuoden kuluessa
sen tilikauden päättymisestä, jonka aikana työntekijä on
suorittanut työn. Konsernin suorittamat palkat, loma- ja
sairasajan palkat, provisiot, bonukset, sosiaaliturvamaksut
ja työterveysmaksut sekä muutoin kuin rahana annettavat
luontoisedut ovat lyhytaikaisia työsuhde-etuuksia.
Mahdolliset irtisanomisen yhteydessä suoritettavat
työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet kirjataan kuluksi
aikaisempana seuraavista ajankohdista: kun konserni ei voi
enää peräytyä kyseisiä etuuksia koskevasta tarjouksestaan
tai kun konserni kirjaa menon uudelleenjärjestelystä,
johon liittyy työsuhteen päättämiseen liittyvien etuuksien
suorittaminen.
Maksupohjaiset työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet
kirjataan tilikauden kuluksi suoriteperusteen mukaisesti.
Maksupohjaisissa eläkejärjestelyissä maksut suoritetaan
vakuutusyhtiölle tai muulle vastaavalle taholle, jonka
jälkeen konsernilla ei ole enää muita maksuvelvoitteita.
Konsernin kaikki eläkejärjestelyt luokitellaan maksupohjai-
siksi. Suomen työeläkelainsäädännön mukainen eläketurva
on järjestetty vakuutusyhtiöissä ja eläke-etuuden määrä
perustuu työsuhteen kestoon ja ansiotasoon. Työeläkelain-
säädännön mukainen eläkeikä on 63–68 vuotta.
Konsernilla ei ole etuuspohjaisia työsuhteen päättymisen
jälkeisiä etuuksia tai muita pitkäaikaisia työsuhde-etuuksia.



VUOSIKERTOMUS 2024
134
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

TYÖSUHDE-ETUUDET
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Palkat ja palkkiot 38 627 31 646
Eläkekulut - maksupohjaiset
järjestelyt 6 839 5 264
Muut henkilöstökulut 1 092 1 577
Yhteensä 46 558 38 487
Konsernin henkilöstön palkkaus perustuu kiinteään ja
muuttuvaan palkkaan. Lisäksi osalla henkilöstöstä on oikeus
autoetuun, puhelinetuun ja internet-yhteyteen kotona.
Johdon palkitsemista koskevat tiedot on esitetty liitetiedossa
30. Lähipiiritapahtumat.
HENKILÖSTÖN LUKUMÄÄRÄ KESKIÄRIN
1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Henkilöstön lukumäärä
keskimäärin tilikaudella 1 016 926
Konsernilla oli tilikaudella keskimäärin 1 016 (926)
työntekijää.








9. Poistot ja arvonalentumiset
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Poistoilla tarkoitetaan omaisuuserän jäännösarvolla
vähennetyn hankintamenon systemaattista jaksottamista
omaisuuserän taloudelliselle vaikutusajalle. Poistot kirjataan
tuloslaskelmaan tasaerinä aineettomien hyödykkeiden ja
aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden taloudellisena
vaikutusaikana. Aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin
sisältyvät vuokrasopimusten käyttöoikeusomaisuuserät
poistetaan niiden taloudellisena vaikutusaikana tai sitä
lyhyempänä vuokra-aikana. Aineellisiin käyttöomaisuus-
hyödykkeisiin sisältyvistä maa-alueista ja taide-esineistä ei
tehdä poistoja.


Arvonalentumisella tarkoitetaan määrää, jolla omaisuuserän
kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan
rahamäärän. Kun omaisuuserän arvioitu kerrytettävissä
oleva rahamäärä on pienempi kuin sen kirjanpitoarvo,
kirjanpitoarvoa vähennetään siten, että se vastaa kerrytet-
vissä olevaa rahamäärää. Vähennyksestä aiheutuva arvon-
alentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Konserni ei ole
kirjannut tilikaudella arvonalentumistappioita aineettomista
hyödykkeistä tai aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä.



POISTOT JA ARVONALENTUMISET
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Aineettomat hyödykkeet
Brändi 1 099 1 099
Edustussopimukset 888 848
Asiakassuhteet 0 0
Tilauskanta 53 203
Kehittämismenot 9 34
Muut aineettomat hyödykkeet 41 55
Yhteensä 2 090 2 239
Aineelliset
käyttöomaisuushyödykkeet
Käyttöoikeusomaisuuserät 9 493 7 269
Rakennukset ja rakennelmat 1 747 1 514
Koneet ja kalusto 1 456 984
Ajoneuvot 1 147 1 130
Yhteensä 13 843 10 897

POISTOAJAT
Aineettomat hyödykkeet
Brändi 5 vuotta
Edustussopimukset 5 vuotta
Asiakassuhteet 2 vuotta
Tilauskanta 1 vuosi
Kehittämismenot 3–5 vuotta
Muut aineettomat hyödykkeet 3–5 vuotta
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Käyttöoikeusomaisuuserät 2–25 vuotta
Rakennukset ja rakennelmat 2–15 vuotta
Koneet ja kalusto 3–10 vuotta
Ajoneuvot 2–6 vuotta



VUOSIKERTOMUS 2024
135
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics




10. Liiketoiminnan muut kulut
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Liiketoiminnan muina kuluina esitetään kaikki sellaiset
konsernin tavanomaiseen liiketoimintaan kuuluvat
kulut, jotka eivät ole materiaalien ja palveluiden ostoista
aiheutuvia muuttuvia kuluja tai työsuhde-etuuksista
aiheutuvia kuluja. Konserni kirjaa liiketoiminnan muun
kulun, kun kulu on luotettavasti määritettävissä ja kun on
todennäköistä, että erään liittyvä vastainen taloudellinen
hyöty tulee koitumaan konsernin hyväksi tai aiheutumaan
konsernin menetykseksi. Liiketoiminnan muissa kuluissa
esitetään toimitilakuluja, IT-kuluja, kalustokuluja, ajoneu-
vokuluja, matkakuluja, markkinointikuluja, vapaaehtoisia
henkilösivukuluja ja muita kuluja.

LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Toimitilakulut 5 409 4 248
IT-kulut 3 860 3 435
Kalustokulut 2 076 1 271
Ajoneuvokulut 3 006 1 996
Matkakulut 580 483
Markkinointikulut 3 539 3 622
Vapaaehtoiset henkilösivukulut 1 830 1 355
Osakeanti- ja listautumiskulut 0 78
Muut hallintokulut 3 815 2 705
Yhteensä 24 115 19 195

TILINTARKASTAJIEN PALKKIOT
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 24.2.–31.12.2023
Tilintarkastuspalvelut 185 166
Muut palvelut 99 21
Veroneuvonta 0 0
Yhteensä 285 187

Wetteri Oyj:n yhtiökokous valitsee vuosittain konsernin
tilintarkastajan. Yhtiökokous 22.5.2024 valitsi konsernin
tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö Pricewaterhouse-
Coopers Oy:n.
Tilintarkastajan palkkiot sisältävät konserniin kuuluvien
yhtiöiden tilintarkastajalle maksetut palkkiot. Tilintarkas-
tuspalvelut sisältävät palkkiot tilinpäätöksen lakisääteisestä
tilintarkastuksesta ja muut palvelut puolestaan palkkiot
muista varmennuspalveluista, kuten kestävyysraportin
varmentamisesta, sekä tilintarkastukseen kohtuudella
liittyvistä muista palveluista. PricewaterhouseCoopers Oy:n
suorittamat muut kuin tilintarkastuspalvelut konsernin
yhtiöille olivat tilikaudella yhteensä 99 (21) tuhatta euroa.




VUOSIKERTOMUS 2024
136
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
137
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset
VUOSIKERTOMUS 2024







11. Rahoitustuotot ja -kulut






TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Rahoitustuotot ja -kulut kirjataan suoriteperusteisesti sille
tilikaudelle, jolta tuotot ja kulut kertyvät. Rahoitustuotot
käsittävät konsernin saamat korkotuotot ja muut rahoi-
tustuotot, kuten kurssivoitot. Rahoituskulut puolestaan
käsittävät konsernin lainojen, limiittien, vuokrasopimus-
velkojen ja muiden rahoitusvelkojen korkokulut ja muut
rahoituskulut, kuten kurssitappiot, pankkitakauspalkkiot
ja pankkien palvelumaksut. Rahoitustuotoissa tai -kuluissa
esitetään myös konsernin käypään arvoon tulosvaikuttei-
sesti arvostettavien johdannaisinstrumenttien, joihin ei
sovelleta suojauslaskentaa, käyvän arvon muutokset.
Konserni kirjaa jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin
rahoitusvelkoihin, kuten lainoihin, liittyvät transaktiomenot
ja korot tulosvaikutteisesti efektiivisen koron menetelmää
käyttäen. Efektiivinen korko on korkokanta, jota käyttäen
rahoitusvelan odotettavissa olevana voimassaoloaikana
suoritettavaksi arvioidut vastaiset rahavirrat tulevat
diskontatuiksi rahoitusvelan jaksotetun hankintamenon
suuruiseksi. Efektiivinen korko sisältää kaikki sopimusosa-
puolten väliset rahavirrat.




RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Rahoitustuotot
Korkotuotot ja muut
rahoitustuotot 190 49
Johdannaisinstrumenttien käyvän
arvon muutos 29 0
Yhteensä 219 49
Rahoituskulut
Korkokulut lainoista -2 128 -2 218
Korkokulut vuokrasopimusveloista -2 097 -1 544
Korkokulut kaupintalimiittien
käytöstä -4 145 -2 453
Korkokulut myynti- ja
takaisinvuokrauslimiittien
käytöstä -891 -542
Limiittiprovisiot -907 -729
Takausprovisiot -543 -177
Muut korko- ja rahoituskulut -776 -580
Johdannaisinstrumenttien käyvän
arvon muutos -41 -199
Pääomalainojen ehdoissa
tapahtuneen muutoksen
tulosvaikutus 0 -360
Yhteensä -11 530 -8 802
Rahoitustuotot ja -kulut
yhteensä -11 311 -8 753
Rahoitustuottoihin ja -kuluihin sisältyvät johdannaisinstru-
menttien käyvän arvon muutokset 29 (0) tuhatta euroa ja -41
(-199) tuhatta euroa on kirjattu konsernin koronvaihtosopi-
musten vertailukauteen verrattuna matalammasta markki-
na-arvosta. Koronvaihtosopimuksista on annettu tarkemmat
tiedot liitetiedoissa 25. Rahoitusvelat ja 26. Rahoitusriskien
ja pääoman hallinta.
Konsernin rahoitusvaroista ja -veloista on kerrottu
tarkemmin liitetiedoissa 22. Rahoitusvarat,
25. Rahoitusvelat ja 26. Rahoitusriskien ja pääoman
hallinta. Vuokrasopimusveloista on kerrottu lisäksi
liitetiedossa 17. Vuokrasopimukset.



















Graphics




12. Tuloverot
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Tilikauden tuloveroina esitetään kauden verotettavasta
tulosta kunkin maan tuloverokannan perusteella maksettava
vero oikaistuna väliaikaisista eroista ja käyttämättömis
verotuksellisista tappioista johtuvien laskennallisten
verosaamisten ja -velkojen muutoksilla.
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot ja lasken-
nalliset verot kirjataan tulosvaikutteisesti sille tilikaudelle,
jota ne koskevat, paitsi jos ne liittyvät liiketoimintojen
yhdistämiseen, muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan
omaan pääomaan kirjattuihin eriin. Kauden verotettavaan
tuloon perustuva vero ja laskennallinen vero, jotka liittyvät
eriin, jotka ovat tällä tai aikaisemmalla tilikaudella kirjattu
muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan,
kirjataan vastaavasti muihin laajan tuloksen eriin tai omaan
pääomaan.
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot lasketaan
verotettavasta tulosta niiden verolakien perusteella, jotka
on tilinpäätöspäivään mennessä säädetty tai käytännössä
hyväksytty maissa, joissa konsernin emoyhtiö ja sen tytär- ja
osakkuusyritykset toimivat ja kerryttävät verotettavaa
tuloaan. Verot perustuvat parhaaseen arvioon siitä
määrästä, joka tilikaudelta odotetaan verotettavaan tuloon
perustuen maksettavan. Veroa oikaistaan mahdollisilla
aikaisempien tilikausien verotettavaan tuloon perustuvilla
veroilla.
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset
ja -velat vähennetään toisistaan, kun emoyhtiöllä tai sen
tytäryhtiöillä on laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus
verosaamisen ja -velan kuittaamiseen toisiaan vastaan ja
kun suoritus on tarkoitus toteuttaa nettomääräisesti tai
saaminen ja velka on tarkoitus realisoida samanaikaisesti.
Laskennalliset verot
Laskennallisia veroja kirjataan omaisuuserien ja velkojen
verotuksellisten arvojen ja kirjanpitoarvojen välisis
väliaikaisista eroista. Laskennalliset verot määritetään
niiden verokantojen ja -lakien perusteella, jotka on säädetty
tai käytännössä hyväksytty tilikauden loppuun mennessä ja
joita odotetaan sovellettavan, kun kyseinen laskennallinen
verosaaminen realisoituu tai laskennallinen verovelka
suoritetaan.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan vain siihen
määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa
syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero tai
käyttämätön verotuksellinen tappio voidaan hyödyntää.
Konserni tarkistaa laskennallisen verosaamisen kirjanpito-
arvon jokaisen raportointikauden lopussa. Laskennallisen
verosaamisen kirjanpitoarvoa vähennetään siltä osin kuin
ei enää ole todennäköistä, että käytettävissä on riittävästi
verotettavaa tuloa kyseisen laskennallisen verosaamisen
hyödyntämiseksi osaksi tai kokonaan. Tällainen
aikaisemmin tehty vähennys vastaavasti peruutetaan siltä
osin, kun riittävän verotettavan tulon syntymisestä tulee
todennäköistä.
Laskennallista veroa ei kirjata omaisuuserän tai velan
alkuperäisestä kirjaamisesta silloin, kun kyseinen liiketapah-
tuma ei ole liiketoimintojen yhdistäminen ja liiketapahtuma
ei toteutumisajankohtanaan vaikuta kirjanpidon tulokseen
eikä verotettavaan tuloon tai verotukselliseen tappioon.
Laskennallista veroa ei myöskään kirjata ulkomaisiin tytär-
ja osakkuusyrityksiin tehtyjen sijoitusten kirjanpitoarvon
ja verotuksellisen arvon välisistä väliaikaisista eroista,
jos emoyhtiö pystyy määräämään väliaikaisten erojen
purkautumisajankohdan eikä väliaikainen ero todennäköi-
sesti purkaudu ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa.
Verotuksessa vähennyskelvottoman liikearvon alkupe-
räisestä kirjaamisesta ei myöskään kirjata laskennallista
verovelkaa.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat vähennetään
toisistaan silloin, kun emoyhtiöllä tai sen tytäryhtiöillä on
laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata kauden
verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat
keskenään ja kun laskennalliset verosaamiset ja -velat
liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin.














VUOSIKERTOMUS 2024
138
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


TULOSLASKELMAAN KIRJATUT TULOVEROT
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuvat verot 4 -103
Oikaisu aikaisempien tilikausien
verotettavaan tuloon perustuviin
veroihin 0 15
Laskennalliset verot 2 198 -138
Yhteensä 2 202 -226
Tuloslaskelmaan kirjatuista tuloveroista 2 199 (-219) tuhatta
euroa liittyy konsernin jatkuviin toimintoihin ja 3 (-6) tuhatta
euroa konsernin lopetettuihin toimintoihin.
OMAAN PÄÄOMAAN KIRJATUT TULOVEROT
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuvat verot
Osakeanneissa liikkeeseen
laskettuihin uusiin osakkeiseen
liittyvien transaktiomenojen
verovaikutus 6 76
Yhteensä 6 76
MUIHIN LAAJAN TULOKSEN ERIIN KIRJATUT TULOVEROT
Konsernin muihin laajan tuloksen eriin ei ole tilikaudella
kirjattu tilikauden verotettavaan tuloon perustuvia veroja
eikä laskennallisia veroja.
TULOVEROJEN JA KONSERNIN KOTIMAAN 20 % VEROKANNALLA
LASKETTUJEN VEROJEN VÄLINEN TÄSMÄYTYSLASKELMA
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Tulos ennen veroja jatkuvista toiminnoista -17 169 -8 218
Tulos ennen veroja lopetetuista toiminnoista 7 827 4 394
Verot laskettuna kotimaan 20 % verokannalla 1 868 765
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen vaikutus -9 3
Verovapaiden tuottojen vaikutus 544 1
Vähennyskelvottomien kulujen vaikutus -49 -252
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta veroilla vähennettynä 0 0
Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta johtuvien kulujen vaikutus 6 76
Aikaisempien tilikausien verotuksellisten tappioiden käyttö 0 30
Aikaisempien tilikausien verotuksellisista tappioista kirjatun laskennallisen verosaamisen vähennys 0 -686
Tilikauden verotukselliset tappiot, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista -159 -177
Aikaisempia tilikausia koskevien verojen oikaisu 0 15
Tuloverot 2 202 -226




VUOSIKERTOMUS 2024
139
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


LASKENNALLISTEN VEROSAAMISTEN JA -VELKOJEN MUUTOKSET
Myytävänä oleviin
omaisuuseriin Tulos-
Liiketoimintojen Liiketoimintojen liittyvät varat ja vaikutteisesti
EUR tuhatta 1.1.2024 yhdistäminen divestointi velat kirjattu määrä 31.12.2024
Laskennalliset verosaamiset
Vuokrasopimusvelat 9 484 238 -10 -1 161 -45 8 506
Verotukselliset tappiot 396 0 -360 0 1 667 1 703
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 96 0 0 -16 51 130
Myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit 63 0 0 -10 -4 49
Takaisinostovelat 39 51 0 0 -45 45
Lainat 31 0 0 0 -15 16
Johdannaisinstrumentit 30 0 0 0 -5 25
Varaukset 27 0 0 0 8 35
Muut väliaikaiset erot 17 0 0 -2 77 93
Yhteensä 10 183 289 -370 -1 189 1 690 10 604
Laskennallisten verojen netottaminen -9 264 -8 186
Laskennalliset verosaamiset 919 2 418
Laskennalliset verovelat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 9 264 375 -10 -1 122 -282 8 224
Aineettomat hyödykkeet 1 676 41 -55 -101 10 1 571
Vaihto-omaisuus 419 184 0 -36 -246 322
Johdannaisinstrumentit 15 0 0 0 -8 7
Muut väliaikaiset erot 13 0 0 -10 56 59
Yhteensä 11 387 600 -64 -1 268 -470 10 183
Laskennallisten verojen netottaminen -9 264 -8 224
Laskennalliset verovelat 2 123 1 959


VUOSIKERTOMUS 2024
140
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

Tulos-
Liiketoimintojen vaikutteisesti
EUR tuhatta 1.1.2023 yhdistäminen kirjattu määrä 31.12.2023
Laskennalliset verosaamiset
Vuokrasopimusvelat 7 548 830 1 105 9 484
Verotukselliset tappiot 1 088 0 -691 396
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 133 0 -36 96
Myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit 60 0 3 63
Takaisinostovelat 5 67 -33 39
Lainat 43 0 -12 31
Johdannaisinstrumentit 0 0 30 30
Varaukset 18 0 9 27
Muut väliaikaiset erot 13 0 4 17
Yhteensä 8 908 897 379 10 183
Laskennallisten verojen netottaminen -7 477 -9 264
Laskennalliset verosaamiset 1 431 919
Laskennalliset verovelat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 7 476 830 958 9 264
Aineettomat hyödykkeet 1 899 122 -345 1 676
Vaihto-omaisuus 213 303 -97 419
Johdannaisinstrumentit 24 0 -10 15
Muut väliaikaiset erot 2 0 11 13
Yhteensä 9 614 1 255 517 11 387
Laskennallisten verojen netottaminen -7 476 -9 264
Laskennalliset verovelat 2 138 2 123
Konsernin merkittävimmät verotuksellisten arvojen ja
kirjanpitoarvojen väliset väliaikaiset erot ovat syntyneet
konsernin vuokrasopimusvelkojen ja näitä vastaavien
aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin sisältyvien
käyttöoikeusomaisuuserien taseeseen merkitsemisestä,
liiketoimintojen yhdistämisessä hankittujen yksilöityjen
aineettomien hyödykkeiden ja vaihto-omaisuuden erien
käypään arvoon arvostuksista ja käyttämättömistä verotuk-
sellisista tappioista.
VEROTUKSELLISET TAPPIOT
Käyttämättömät Kirjatut Kirjaamattomat
verotukselliset laskennalliset laskennalliset
tappiot verosaamiset verosaamiset
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2024 31.12.2024
Vanhenee 1–5
vuoden kuluttua 3 890 0 778
Vanhenee 6–10
vuoden kuluttua 11 948 1 703 686
Ei vanhene 4 369 0 900
Yhteensä 20 207 1 703 2 364
Käyttämättömät Kirjatut Kirjaamattomat
verotukselliset laskennalliset laskennalliset
tappiot verosaamiset verosaamiset
EUR tuhatta 31.12.2023 31.12.2023 31.12.2023
Vanhenee 1–5
vuoden kuluttua 5 260 144 908
Vanhenee 6–10
vuoden kuluttua 4 555 253 658
Ei vanhene 4 105 0 846
Yhteensä 13 919 396 2 412
Konsernilla on tilinpäätöspäivänä 20 207 (13 919) tuhatta
euroa verotuksellisia tappioita, joista 10 967 (13 048) tuhatta
euroa on verotuksessa vahvistettuja tappioita ja loput 9 240
(871) tuhatta euroa 31.12.2024 (31.12.2023) päättyneen
tilikauden arvioituja vahvistettavia tappioita. Tappioista 7 358
(0) tuhatta euroa on Wetteri Auto Oy:n tappioita, 6 344 (5 548)




VUOSIKERTOMUS 2024
141
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


tuhatta euroa emoyhtiön tappioita, 4 369 (4 105) tuhatta
euroa Wetteri Sweden AB:n tappioita ja 2 053 (1 156) tuhatta
euroa Themis Holding Oy:n tappioita. Wetteri Sweden AB:n
verotuksellisilla tappioilla ei ole erääntymisaikaa.
Verotuksellisista tappioista 8 517 (1 982) tuhannesta eurosta
on kirjattu laskennallinen verosaaminen, 1 703 (396) tuhatta
euroa, konserniyhtiöiden tulevaisuudessa kerryttämään
ennustettuun verotettavaan tulokseen perustuen. Ennusteet
konserniyhtiöiden tulevaisuudessa kerryttämästä tuloksesta
perustuvat johdon konservatiivisiin arvioihin, joita
tehdessään johto on huomioinut yhtiöiden toteutuneen
kehityksen, toimialan kasvunäkymät ja yleistaloudellisen
tilanteen.
Konsernin taseeseen kirjatut laskennalliset verosaamiset
vastaavat noin 42 (14) prosenttia konsernin kaikista
verotuksellisista tappioista. Tappiot, joista laskennallinen
verosaaminen on kirjattu, vanhenevat vasta 6–10 vuoden
kuluttua.
KESKEISET KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Laskennallisen verosaamisen kirjaaminen
verotuksellisista tappioista
Laskennallisen verosaamisen määrittäminen ja kirjaaminen
käyttämättömistä verotuksellisista tappioista edellyttää
johdolta harkintaa, koska laskennallinen verosaaminen
saadaan kirjata aina vain siihen määrään asti kuin on
todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa
tuloa, jota vastaan käyttämätön verotuksellinen tappio
voidaan hyödyntää. Verotukselliset tappiot ovat hyödynnet-
tävissä tulevina vuosina syntyviä verotettavia tuloja vastaan
vain siinä konserniyhtiössä, jossa ne ovat syntyneet, minkä
lisäksi verotuksellisten tappioiden käyttöä on rajoitettu
Suomessa siten, että ne erääntyvät kymmenessä vuodessa.
Ruotsissa syntyneet verotukselliset tappiot eivät eräänny.
Johto arvioi jokaisen raportointikauden lopussa, täyttyvätkö
laskennallisen verosaamisen kirjaamisedellytykset
käyttämättömien verotuksellisten tappioiden osalta, ja
käyttää harkintaa arvioidessaan sen todennäköisyyttä,
että konserniyhtiöille syntyy tulevaisuudessa riittävästi
verotettavaa tuloa, jota vastaan käyttämättömät verotuksel-
liset tappiot voidaan hyödyntää. Arviota tehdessään johto
huomioi kaiken mahdollisen näytön, joka antaa evidenssiä
konserniyhtiöille tulevaisuudessa syntyvän verotettavan
tulon määrästä, kuten tulevaisuuden tulosennusteet sekä
tapahtuneet tai suunnitteilla olevat rakenne- ja rahoitus-
järjestelyt. Laskennallisen verosaamisen kirjanpitoarvoa
vähennetään tehdyn arvion perusteella siltä osin kuin ei
enää ole todennäköistä, että syntyy riittävästi verotettavaa
tuloa kyseisen laskennallisen verosaamisen hyödyn-
tämiseksi. Tällainen aikaisemmin tehty laskennallisen
verosaamisen vähennys vastaavasti peruutetaan siltä
osin, kun riittävän verotettavan tulon syntymisestä tulee
todennäköistä.








VUOSIKERTOMUS 2024
142
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


13. Osakekohtainen tulos
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla
emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos
tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän
painotetulla keskiarvolla. Koska oman pääoman ehtoinen
laina käsitellään kirjanpidossa etuosakkeen tapaan,
laskennassa käytettyä tilikauden tulosta oikaistaan oman
pääoman ehtoisen lainan kertyneillä koroilla, joista on
vähennetty niiden verovaikutus.
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta
laskettaessa osakkeiden lukumäärän painotetussa
keskiarvossa otetaan huomioon kaikkien laimentavien
potentiaalisten kantaosakkeiden osakkeiksi muuttamisesta
johtuva laimentava vaikutus. Potentiaalisia kantaosakkeita
käsitellään laimentavina vain siinä tapauksessa, että niiden
vaihtaminen kantaosakkeisiin pienentäisi osakekohtaista
tulosta tai kasvattaisi osakekohtaista tappiota. Laimennus-
vaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta laskettaessa
ei oleteta sellaista potentiaalisten kantaosakkeiden vaihtoa
tai muunlaista liikkeeseen laskua, jolla olisi vahventava
vaikutus osakekohtaiseen tulokseen.
Jos ulkona olevien kantaosakkeiden tai potentiaalisten
kantaosakkeiden lukumäärä muuttuu tarkasteltavana
olevalla kaudella tai sen päättymisen jälkeen ilman
vastaavaa voimavarojen muutosta esimerkiksi toteutettuun
osakeantiin liittyvän ilmaiselementin tai maksuttoman
osakeannin seurauksena, kaikkien esitettävien kausien
laimentamatonta ja laimennusvaikutuksella oikaistua
osakekohtaista tulosta laskettaessa käytetty osakkeiden
lukumäärän painotettua keskiarvo oikaistaan takautuvasti.


OSAKEKOHTAINEN TULOS
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Laimentamaton ja
laimennusvaikutuksella oikaistu
osakekohtainen tulos
Emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluva jatkuvien toimintojen
tilikauden tulos -14 970 -8 437
Oman pääoman ehtoiselle lainalle
kertyneet korot verovaikutuksella
vähennettynä -292 -184
Jatkuvien toimintojen
osakekohtaista tulosta
laskettaessa käytetty emoyhtiön
osakkeenomistajille kuuluva
tulos -15 262 -8 620
Emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluva lopetettujen toimintojen
tilikauden tulos 7 831 4 387
Osakekohtaista tulosta
laskettaessa käytetty emoyhtiön
osakkeenomistajille kuuluva
tulos -7 432 -4 233
Osakekohtaista tulosta
laskettaessa käytetty
kantaosakkeiden lukumäärän
painotettu keskiarvo 157 161 443 140 707 543
Laimentamaton ja
laimennusvaikutuksella oikaistu
osakekohtainen tulos (EUR) -0,05 -0,03
Konsernin laimentamaton ja laimennusvaikutuksella
oikaistu osakekohtainen tulos vastaavat toisiaan.
Konsernilla on vaihtovelkakirjalainoja, joiden osakkeiksi
vaihtamisesta johtuva laimentava vaikutus tulisi ottaa
huomioon laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista
tulosta laskettaessa, jos konsernin tilikauden tulos ei
olisi tappiollinen. Koska tulos on tappiollinen, vaihtovel-
kakirjalainojen vaihtamisella ja tämän myötä lainojen
kertymättä jäävästä korosta aiheutuvalla säästöllä olisi
osakekohtaista tulosta vahventava vaikutus, minkä takia
vaihtovelkakirjalainojen osakkeiksi vaihtamisen vaikutusta
ei ole huomioitu laimennusvaikutuksella oikaistun osake-
kohtaisen tuloksen laskennassa.
Laimentamattoman ja laimennusvaikutuksella oikaistun
osakekohtaisen tuloksen laskenta on oikaistu takautuvasti
vertailukaudella toteutettujen suunnattujen osakeantien
ilmaiselementtien (merkintähinnan alennukset) ja
päättyneellä tilikaudella toteutetun maksuttoman henki-
löstöannin vaikutuksien huomioimiseksi, ja osakekohtaista
tulosta laskettaessa käytetyssä osakkeiden lukumäärän
painotetussa keskiarvossa on huomioitu anneissa ilman
vastaavaa voimavarojen muutosta liikkeeseen laskettujen
uusien osakkeiden vaikutus. Maksuttomasta henkilöstö-
annista on kerrottu liitetiedossa 24. Oma pääoma ja
suunnatuista osakeanneista konsernin 31.12.2023
päättyneen tilikauden tilinpäätöksessä.



VUOSIKERTOMUS 2024
143
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics






14. Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Liikearvo
Liikearvoksi kirjataan määrä, jolla tytäryhtiön hankinnan
yhteydessä luovutettu vastike, määräysvallattomien
omistajien osuuden käypä arvo tai suhteellinen osuus
hankinnan kohteen nettovarallisuudesta ja hankinnan
kohteesta aiemmin omistetun osuuden käypä arvo
yhteenlaskettuina ylittävät yksilöitävissä olevan netto-
varallisuuden käyvän arvon. Liikearvo edustaa vastaista
taloudellista hyötyä sellaisista liiketoimintojen yhdistämi-
sessä hankituista varoista, joita ei voida yksilöidä yksinään
ja joita ei merkitä konsernin taseeseen erikseen. Liikearvo ei
kerrytä rahavirtoja muista omaisuuseristä tai omaisuuserien
ryhmistä riippumattomasti, ja se usein vaikuttaa useiden
rahavirtaa tuottavien yksikköjen rahavirtoihin.
Liikearvo arvostetaan arvonalentumisilla vähennettyyn
alkuperäiseen hankintamenoon. Liikearvosta ei kirjata
poistoja vaan sille tehdään arvonalentumistesti vertaamalla
liikearvosta kerrytettävissä olevaa rahamäärää sen
kirjanpitoarvoon vuosittain tai tätä useammin, jos
tapahtumat tai olosuhteiden muutokset antavat viitteitä
arvon alentumisesta. Liikearvo kohdistetaan arvonalentu-
mistestausta varten niille konsernin rahavirtaa tuottaville
yksiköille tai rahavirtaa tuottavien yksiköiden ryhmille,
joiden odotetaan höytyvän liikearvoa aiheuttaneesta
liiketoimintojen yhdistämisestä johtuvista synergiaeduista.
Rahavirtaa tuottavat yksiköt tai yksikköjen ryhmät
määritellään alimmalla sellaisella tasolla, jolla liikearvoa
seurataan johdon tarkoituksia varten. Liikearvon arvon-
alentumistestauksesta on kerrottu tarkemmin liitetiedossa
15. Arvonalentumistestaus.

Aineettomat hyödykkeet
Aineeton hyödyke merkitään taseeseen sen alkuperäiseen
hankintamenoon siinä tapauksessa, että hyödyke on
yksilöitävissä, konsernilla on määräysvalta hyödykkeeseen,
hyödykkeen hankintameno on luotettavasti määritet-
tävissä ja on todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva
odotettavissa oleva vastainen taloudellinen hyöty koituu
konsernin hyväksi. Erillisenä hankintana hankitun
aineettoman hyödykkeen hankintamenoon luetaan
hyödykkeen ostohinta ja menot, jotka välittömästi johtuvat
hyödykkeen saattamisesta valmiiksi sille aiottuun käyttö-
tarkoitukseen. Liiketoimintojen yhdistämisessä hankitun
aineettoman hyödykkeen hankintamenoksi luetaan
hyödykkeen hankinta-ajankohdan käypä arvo.
Alkuperäisen taseeseen kirjaamisen jälkeen aineettomat
hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudellinen vaikutusaika,
arvostetaan kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla
vähennettyyn hankintamenoon. Tällaiset aineettomat
hyödykkeet poistetaan niiden arvioidun taloudellisen
vaikutusajan kuluessa hyödykkeille ennalta laaditun
poistosuunnitelman mukaisesti tasapoistoina. Konsernin
aineettomien hyödykkeiden arvioidut taloudelliset
vaikutusajat ovat seuraavat:
Brändi
5 vuotta
Edustussopimukset
5 vuotta
Asiakassuhteet
2 vuotta
Tilauskanta
1 vuosi
Muut aineettomat hyödykkeet
3–5 vuotta
Aineettomista hyödykkeistä, joilla on rajoittamaton
taloudellinen vaikutusaika, ja sisäisesti aikaansaaduista
aineettomista hyödykkeistä, jotka ovat vielä keskeneräisiä,
ei tehdä poistoja, vaan ne testataan vuosittain arvonalen-
tumisen varalta samoin kuin liikearvo. Sisäisesti aikaan-
saaduista aineettomista hyödykkeistä tehdään poistot siitä
lähtien, kun hyödyke on valmis käytettäväksi. Konsernilla ei
ole taseessaan rajoittamattoman taloudellisen vaikutusajan
aineettomia hyödykkeitä tai keskeneräisiä, sisäisesti
aikaansaatuja aineettomia hyödykkeitä.
Aineettomien hyödykkeiden taloudellinen vaikutusaika
tarkistetaan jokaisen tilikauden lopussa ja tarvittaessa
oikaistaan kuvastamaan hyödykkeiden vastaiseen talou-
delliseen hyötyyn kohdistuvissa odotuksissa tapahtuneita
muutoksia. Jokaisen tilikauden lopussa arvioidaan myös,
onko viitteitä siitä, että jonkin aineettoman hyödykkeen arvo
on alentunut. Jos tällaisia viitteitä tunnistetaan, arvioidaan
kyseisen hyödykkeen kerrytettävissä oleva rahamäärä.
Mikäli hyödykkeen arvioitu kerrytettävissä oleva rahamäärä
on pienempi kuin hyödykkeen kirjanpitoarvo, kirjanpito-
arvoa vähennetään siten, että se vastaa kerrytettävissä
olevaa rahamäärää. Vähennyksestä aiheutuva arvonalentu-
mistappio kirjataan tulosvaikutteisesti.

















VUOSIKERTOMUS 2024
144
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics



LIIKEARVO JA AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
Muut Aineettomat
Edustus- aineettomat hyödykkeet
EUR tuhatta Liikearvo Brändi sopimukset Asiakas suhteet Tilauskanta Kehittämis menot hyödykkeet yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 32 942 6 072 5 002 240 1 088 204 198 45 746
Liiketoimintakauppa 1.1.2024 0 0 51 0 8 0 0 59
Osakevaihto 29.2.2024 1 400 0 22 0 0 0 0 1 422
Osakevaihto 28.6.2024 333 0 0 0 0 0 0 333
Liiketoimintakauppa 1.10.2024 0 0 125 0 0 0 0 125
Lisäykset 0 0 0 0 0 0 0 0
Vähennykset -2 034 -175 0 -98 0 -55 0 -2 362
Siirrot myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyviin varoihin -6 863 -173 -332 0 0 0 0 -7 368
Hankintameno 31.12.2024 25 779 5 723 4 868 142 1 096 149 198 37 955
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 0 -1 991 -1 594 -127 -1 043 -136 -106 -4 997
Poistot jatkuvien toimintojen hyödykkeistä 0 -1 099 -888 0 -53 -9 -41 -2 090
Poistot lopetettujen toimintojen hyödykkeistä 0 -63 -111 -15 0 -4 0 -193
Arvonalentumiset 0 0 0 0 0 0 0 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 0 -3 154 -2 592 -142 -1 096 -149 -148 -7 280
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 32 942 4 080 3 408 113 45 68 92 40 748
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 25 779 2 570 2 276 0 0 0 50 30 675



VUOSIKERTOMUS 2024
145
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


Muut Aineettomat
Edustus- aineettomat hyödykkeet
EUR tuhatta Liikearvo Brändi sopimukset Asiakas suhteet Tilauskanta Kehittämis menot hyödykkeet yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 21 075 6 072 4 596 240 882 161 198 33 224
Liiketoimintakauppa 7.3.2023 11 867 0 310 0 175 0 0 12 352
Liiketoimintakauppa 31.5.2023 0 0 96 0 31 0 0 127
Lisäykset 0 0 0 0 0 43 0 43
Vähennykset 0 0 0 0 0 0 0 0
Hankintameno 31.12.2023 32 942 6 072 5 002 240 1 088 204 198 45 746
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 0 -777 -613 -7 -588 -10 -52 -2 047
Poistot jatkuvien toimintojen hyödykkeistä 0 -1 099 -848 0 -203 -34 -55 -2 239
Poistot lopetettujen toimintojen hyödykkeistä 0 -115 -133 -120 -252 -92 0 -712
Arvonalentumiset 0 0 0 0 0 0 0 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 0 -1 991 -1 594 -127 -1 043 -136 -106 -4 997
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 21 075 5 295 3 983 233 294 151 147 31 177
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 32 942 4 080 3 408 113 45 68 92 40 748





Konsernin liikearvo 25 779 (32 942) tuhatta euroa on
muodostunut päättyneellä ja aikaisemmilla tilikausilla
täytäntöön pannuissa liiketoimintojen yhdistämisissä.
Liikearvo on kohdistettu konsernin rahavirtaa tuottaville
yksiköille liitetiedossa 15. Arvonalentumistestaus kuvatulla
perusteella.


Aineettomiin hyödykkeisiin sisältyvät brändiarvo 2 570
(4 080) tuhatta euroa, automerkkien edustussopimukset
2 276 (3 408) tuhatta euroa, asiakassuhteet 0 (113) tuhatta
euroa ja uusien ajoneuvojen tilauskanta 0 (45) tuhatta euroa
on hankittu ja yksilöity osana edellä mainittuja liiketoi-
mintojen yhdistämisiä. Nämä aineettomat hyödykkeet on
erotettu liikearvosta hankittuja varoja ja velkoja yksilöitäessä
ja arvostettu niiden alkuperäisen taseeseen kirjaamisen
yhteydessä hyödykkeille määritettyyn käypään arvoon.
Liikearvosta ja aineettomista hyödykkeistä tehdyt
vähennykset liittyvät tilikauden ensimmäisellä puolikkaalla
toteutettuihin Suomen ja Ruotsin koulutusliiketoimin-
tojen myyntiin. Siirrot myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät tilikauden päättymisen jälkeen myydyn tytäryhtiö
Wetteri Power Oy:n varojen ja velkojen luokittelemiseen
myytävänä oleviksi eriksi. Koulutusliiketoimintojen ja
Wetteri Power Oy:n myynnistä on annettu tiedot liitetiedossa
3. Lopetetut toiminnot ja myytävänä olevat omaisuuserät.
KESKEISET KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Aineettomien hyödykkeiden vastainen taloudellinen
hyöty ja taloudellinen vaikutusaika
Aineettomien hyödykkeiden odotettavissa olevan vastaisen
taloudellisen hyödyn ja taloudellisen vaikutusajan
arvioiminen edellyttää johdon harkintaa. Hyödykkeiden
taloudelliset vaikutusajat tarkistetaan vähintään jokaisen
tilikauden lopussa ja oikaistaan tarvittaessa kuvastamaan
hyödykkeiden vastaiseen taloudelliseen hyötyyn
kohdistuvissa odotuksissa tapahtuneita muutoksia. Myös
hyödykkeiden arvonalentumiseen viittaavien tapahtumien
ja olosuhteiden olemassaolon arvioiminen edellyttää
johdon harkintaa.







VUOSIKERTOMUS 2024
146
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics



15. Arvonalentumistestaus
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Konserni arvioi jokaisena raportointikauden päättymis-
päivänä, onko viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän
arvo on alentunut. Jos tällaisia viitteitä esiintyy, konserni
arvioi kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä olevan
rahamäärän. Riippumatta siitä, onko arvonalentumisesta
viitteitä, konserni arvioi kerrytettävissä olevan rahamäärän
kuitenkin vuosittain liiketoimintojen yhdistämisessä
hankitulle liikearvolle, koska sen taloudellinen vaikutusaika
on rajoittamaton. Konsernilla ei ole taseessaan liikearvon
lisäksi muita rajoittamattoman taloudellisen vaikutusajan
aineettomia hyödykkeitä tai keskeneräisiä aineettomia
hyödykkeitä.
Omaisuuserät ryhmitellään liikearvon arvonalentumisen
arviointia varten rahavirtaa tuottaville yksiköille. Rahavirtaa
tuottavat yksiköt ovat pienimpiä yksilöitävissä olevia omai-
suuseräryhmiä, joiden kerryttämät rahavirrat ovat pitkälti
riippumattomia muiden omaisuuserien tai omaisuuseräryh-
mien kerryttämistä rahavirroista.
Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän tai
rahavirtaa tuottavan yksikön käypä arvo vähennettynä
luovutuksesta aiheutuvilla menoilla tai sen käyttöarvo,
sen mukaan kumpi niistä on suurempi. Käyttöarvolla
tarkoitetaan niiden vastaisten rahavirtojen nykyarvoa, jotka
omaisuuserän tai rahavirtaa tuottavan yksikön odotetaan
kerryttävän. Rahavirtojen nykyarvoa määritettäessä
käytetään diskonttauskorkona ennen veroja määritettyä
korkokantaa, joka kuvastaa markkinoiden näkemys
rahan aika-arvosta ja omaisuuserään liittyvistä erityisris-
keistä, joita ei ole otettu huomioon oikaisemalla vastaisia
rahavirtoja.
Jos omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä on
pienempi kuin omaisuuserän kirjanpitoarvo, omaisuuserän
kirjanpitoarvoa vähennetään siten, että se vastaa kerry-
tettävissä olevaa rahamäärää. Vähennyksestä aiheutuva
arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti.
Mikäli arvonalentumistappio kohdistuu rahavirtaa
tuottavaan yksikköön, se kohdistetaan ensin vähentämään
rahavirtaa tuottavalle yksikölle kohdistetun liikearvon
kirjanpitoarvoa ja tämän jälkeen vähentämään muiden
rahavirtaa tuottavalle yksikölle kuuluvien omaisuuserien
kirjanpitoarvoa tasasuhteisesti niiden kirjanpitoarvojen
perusteella. Arvonalentumistappion kirjaamisen yhteydessä
poistojen kohteena olevan omaisuuserän taloudellinen
vaikutusaika arvioidaan uudelleen siten, että omaisuuserän
oikaistu kirjanpitoarvo tulee kirjatuksi systemaattisella
tavalla kuluksi omaisuuserän jäljellä olevana taloudellisena
vaikutusaikana.
Muusta omaisuuserästä kuin liikearvosta kirjattu arvon-
alentumistappio peruutetaan siinä tapauksessa, että
on tapahtunut muutos niissä arvioissa, joita on käytetty
määritettäessä omaisuuserästä kerrytettävissä olevaa
rahamäärää. Jos näin on, omaisuuserän kirjanpitoarvoa
lisätään siten, että se vastaa kerrytettävissä olevaa
rahamäärää. Kyseinen lisäys on arvonalentumistappion
peruutus. Arvonalentumistappiota ei kuitenkaan peruta
enempää, kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi, jos
siitä ei olisi aikaisemmin kirjattu arvonalentumistappiota.
Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei peruta
missään tilanteessa.








VUOSIKERTOMUS 2024
147
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
LIIKEARVON KOHDISTUMINEN RAHAVIRTAA
TUOTTAVILLE YKSIKÖILLE
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Henkilöautot 2 986 2 986
Raskas kalusto 1 734 6 863
Huoltopalvelut 21 059 21 059
IT Group 0 1 283
Management Institute of Finland
MIF 0 751
Yhteensä 25 779 32 942
Konsernin johto seuraa liikearvoa liitetiedossa 5. Toiminta-
segmentit määriteltyjen toimintasegmenttien tasolla, jotka
ovat samalla myös rahavirtaa tuottavia yksiköitä. Liikearvo
on kohdistettu toimintasegmenteille niiden käyttöarvojen
suhteessa. Konsernin taseeseen kirjatussa liikearvossa
tilikauden aikana tapahtuneet muutokset käyvät ilmi
liitetiedosta 14. Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet.
LIIKEARVON ARVONALENTUMISTESTAUS
Liikearvon arvonalentumistestausta varten määritetyt
rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat
rahamäärät (käyttöarvo) ylittivät niiden kirjanpitoarvon.
Arvonalentumistestauksessa ei havaittu viitteitä liikearvon
arvonalentumisesta.
Arvonalentumistestausta varten laadituissa rahavirtaa
tuottavien yksiköiden käyttöarvolaskelmissa käytetyt
viiden seuraavan vuoden rahavirtaennusteet perustuivat
johdon hyväksymään vuoden 2025 budjettiin ja vuosien
2026–2029 rahavirtaennusteisiin, jotka muodostettiin
kasvutekijöitä käyttäen. Seuraavan viiden vuoden
jakson ylittävät rahavirrat ekstrapoloitiin käyttämällä
terminaalikasvuarviota.
Johto käytti seuraavia keskeisiä oletuksia ja arvioita määrit-
täessään rahavirtaa tuottavien yksiköiden käyttöarvon:
Seuraavien viiden vuoden ennustettu liikevaihto, joka
määritettiin käyttäen maltillisia arvioituja kasvutekijöitä
Myyntikateprosentti, joka perustuu aiemmin toteutunee-
seen myyntikatteeseen ja jota oikaistiin johdon odotuksilla
tulevaisuudesta
Seuraavien viiden vuoden ennustetut myyntikatteen
alapuolelle jäävät kulut, jotka määritettiin käyttäen
kulueräkohtaisia kasvutekijöitä
Seuraavan viiden vuoden ajanjakson ylittävien
kassavirtojen ekstrapoloimiseksi käytetty terminaali-
kasvuvauhti, joka on yhdenmukainen niiden toimialara-
portteihin sisältyvien ennusteiden kanssa, jotka koskevat
rahavirtaa tuottavien yksiköiden toimialaa
Diskonttauskorko, joka vastaa rahavirtaa tuottavien
yksiköiden ennen veroja määritettyä painotettua
keskimääräistä pääomakustannusta (weighted average
cost of capital, WACC) ja joka kuvastaa markkinoiden
näkemystä tarkasteluhetken rahan aika-arvosta ja
rahavirtaa tuottavien yksiköiden omaisuuseriin liittyvistä
erityisriskeistä, joita ei ole vielä otettu huomioon
oikaisemalla rahavirtaa tuottavien yksiköiden vastaisia
rahavirtaennusteita.
Terminaali- Diskonttaus korko
31.12.2024 Myyntikate, % kasvuvauhti, % ennen veroja, %
Henkilöautot 6,3 % 2,0 % 8,9 %
Raskas kalusto 16,4 % 2,0 % 10,3 %
Huoltopalvelut 56,8 % 2,0 % 9,7 %
Terminaali- Diskonttaus korko
31.12.2023 Myyntikate, % kasvuvauhti, % ennen veroja, %
Henkilöautot 6,4 % 2,0 % 9,5 %
Raskas kalusto 26,4 % 2,0 % 10,4 %
Huoltopalvelut 57,9 % 2,0 % 10,1 %
IT Group 51,6 % 0,0 % 10,5 %
Management
Institute of
Finland MIF 71,3 % 0,0 % 10,6 %
Rahavirtaa tuottaville yksiköille arvonalentumistestausta
varten määritettyyn kirjanpitoarvoon sisällytettiin niiden
omaisuuserien kirjanpitoarvo, jotka kuuluvat välittömästi
rahavirtaa tuottavalle yksikölle tai ovat kohdistettavissa
sille järkevällä ja johdonmukaisella perusteella, ja jotka
kerryttävät vastaisia rahavirtoja, joita johto käyttää määrit-
täessään rahavirtaa tuottavan yksikön käyttöarvon.
LIIKEARVON ARVONALENTUMISTESTAUKSEN
HERKKYYSANALYYSI
Johto on suorittanut liikearvon arvonalentumistestauksen
herkkyysanalyysin. Analyysissä rahavirtaa tuottavien
yksiköiden myyntikateprosenttia ja terminaalikasvuvauhtia
laskettiin ja diskonttauskorkoa nostettiin rahavirtaennus-
teiden kattamille seuraaville viidelle vuodelle ja terminaali-
kaudelle. Herkkyysanalyysin perusteella mikään jokseenkin
mahdollinen muutos käytetyissä arvioissa ei voi johdon
mukaan aiheuttaa sitä, että Huoltopalvelut-toimintaseg-
mentin kerrytettävissä oleva rahamäärä (käyttöarvo) olisi
yhtä suuri tai matalampi kuin kyseisen rahavirtaa tuottavan
yksikön kirjanpitoarvo.
Suoritetun herkkyysanalyysin perusteella Henkilöautot
ja Raskas kalusto -toimintasegmenttien kerrytettävissä
oleva rahamäärä ylittää niiden kirjanpitoarvon 54 877
tuhannella eurolla ja 4 975 tuhannella eurolla. Henkilö-
autot-toimintasegmentin kerrytettävissä oleva rahamäärä
olisi yhtä suuri tai matalampi kuin sen kirjanpitoarvo,
jos segmentin myyntikateprosentti laskisi vähintään 0,78
prosenttiyksikköä, terminaalikasvuvauhti laskisi vähintään
6,24 prosenttiyksikköä tai ennen veroja määritetty diskont-
tauskorko nousisi vähintään 4,29 prosenttiyksikköä. Raskas
kalusto -toimintasegmentin kerrytettävissä oleva rahamäärä
olisi yhtä suuri tai matalampi kuin sen kirjanpitoarvo,
jos segmentin myyntikateprosentti laskisi vähintään 1,38
prosenttiyksikköä, terminaalikasvuvauhti laskisi vähintään



VUOSIKERTOMUS 2024
148
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

5,11 prosenttiyksikköä tai ennen veroja määritetty diskont-
tauskorko nousisi vähintään 3,44 prosenttiyksikköä. Näistä
muutoksista myyntikateprosentin laskua voidaan pitää
konsernin johdon arvion mukaan jokseenkin mahdollisena,
mutta ei kuitenkaan todennäköisenä, eikä sitä johdon
näkemyksen mukaan tule näin ollen tulkita osoituksena
Henkilöautot tai Raskas kalusto -toimintasegmenttien
myyntikateprosentin laskun toteutumisesta. Herkkyysana-
lyysien tuloksia tarkastellessa tulee huomioida, että ne ovat
ainoastaan hypoteettisia.
KESKEISET KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT

Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevan
rahamäärän määrittämisessä käytettävät arviot
Liikearvon arvonalentumista arvioitaessa konserni
määrittelee rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä
olevan rahamäärän yksiköiden käyttöarvoon perustuen.
Rahavirtaa tuottavan yksikön käyttöarvo vastaa niiden
vastaisten rahavirtojen nykyarvoa, jotka yksikön odotetaan
tulevaisuudessa kerryttävän. Johto käyttää käyttöarvolas-
kelmissa rahavirtaennusteita, joiden laatiminen edellyttää
johdolta oletuksien ja arvioiden käyttöä. Konsernin taloudel-
listen ja toiminnallisten olosuhteiden muuttuessa rahavirtaa
tuottavien yksiköiden tulevaisuudessa toteutuvat rahavirrat
voivat poiketa johdon alkuperäisistä ennusteista.





16. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Aineellinen käyttöomaisuushyödyke merkitään taseeseen
sen alkuperäiseen hankintamenoon. Hankintamenoon
luetaan käyttöomaisuushyödykkeen hankinnasta aiheutuvat
välittömät menot.
Myöhemmin syntyvät lisämenot sisällytetään aineellisen
käyttöomaisuushyödykkeen kirjanpitoarvoon, jos on
todennäköistä, että niihin liittyvä vastainen taloudellinen
hyöty koituu konsernin hyväksi ja niiden hankintameno
on luotettavasti määritettävissä ja kohdistettavissa
hyödykkeelle. Muussa tapauksessa menot kirjataan tulosvai-
kutteisesti niiden toteutuessa.

Alkuperäisen taseeseen kirjaamisen jälkeen aineelliset
käyttöomaisuushyödykkeet arvostetaan kertyneillä
poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen
hankintamenoon. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
poistetaan niiden arvioidun taloudellisen vaikutusajan
kuluessa hyödykkeille ennalta laaditun poistosuunnitelman
mukaisesti. Konsernin aineellisten käyttöomaisuushyödyk-
keiden arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat:
Käyttöoikeusomaisuuserät 2–25 vuotta
Rakennukset ja rakennelmat 2–15 vuotta
Koneet ja kalusto 3–10 vuotta
Ajoneuvot 2–6 vuotta




Maa-alueista ja taide-esineistä ei tehdä poistoja.
Käyttöoikeusomaisuuseristä tehdään poistot tasaerinä
omaisuuserän taloudellisena vaikutusaikana tai sitä
lyhyempänä vuokra-aikana. Käyttöoikeusomaisuuseristä ja
niiden poistoista on esitetty tarkemmat tiedot liitetiedossa
17. Vuokrasopimukset.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden taloudellinen
vaikutusaika ja jäännösarvot tarkistetaan jokaisen
tilikauden lopussa ja tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan
hyödykkeiden vastaiseen taloudelliseen hyötyyn
kohdistuvissa odotuksissa tapahtuneita muutoksia.
Jokaisen tilikauden lopussa arvioidaan myös, onko viitteitä
siitä, että jonkin aineellisen käyttöomaisuushyödykkeen
arvo on alentunut. Jos tällaisia viitteitä tunnistetaan,
arvioidaan kyseisen hyödykkeen kerrytettävissä oleva
rahamäärä. Mikäli hyödykkeen arvioitu kerrytettävissä oleva
rahamäärä on pienempi kuin hyödykkeen kirjanpitoarvo,
kirjanpitoarvoa vähennetään siten, että se vastaa kerry-
tettävissä olevaa rahamäärää. Vähennyksestä aiheutuva
arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti.
Myös mahdolliset aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden
luovutuksesta aiheutuvat luovutusvoitot tai -tappiot
kirjataan tulosvaikutteisesti.






VUOSIKERTOMUS 2024
149
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics



AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
Aineelliset
Käyttöoikeus- Rakennukset ja käyttöomaisuus-
EUR tuhatta omaisuuserät Maa-alueet rakennelmat Koneet ja kalusto Ajoneuvot Taide-esineet hyödykkeet yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 59 082 23 9 559 5 753 8 914 76 83 407
Liiketoimintakauppa 1.1.2024 236 0 134 484 0 0 854
Osakevaihto 29.2.2024 907 0 0 172 1 264 0 2 343
Osakevaihto 28.6.2024 49 0 1 222 14 0 0 1 285
Liiketoimintakauppa 1.10.2024 0 0 0 110 0 0 110
Lisäykset 10 893 0 1 341 1 310 0 0 13 543
Vähennykset -874 0 0 -61 -579 -12 -1 526
Siirrot myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyviin varoihin -5 611 0 -983 -272 -346 0 -7 213
Siirrot vaihto-omaisuudesta 0 0 0 0 5 076 0 5 076
Siirrot vaihto-omaisuuteen 0 0 0 0 -2 917 0 -2 917
Hankintameno 31.12.2024 64 681 23 11 272 7 511 11 412 63 94 963
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 -12 762 0 -2 853 -1 597 -1 900 0 -19 112
Poistot jatkuvien toimintojen hyödykkeistä -9 493 0 -1 747 -1 456 -1 147 0 -13 843
Poistot lopetettujen toimintojen hyödykkeistä -1 305 0 -181 -85 -129 0 -1 700
Arvonalentumiset 0 0 0 0 0 0 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 -23 560 0 -4 781 -3 138 -3 176 0 -34 655
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 46 320 23 6 705 4 157 7 014 76 64 295
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 41 121 23 6 491 4 373 8 236 63 60 308


VUOSIKERTOMUS 2024
150
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

Aineelliset
Käyttöoikeus- Rakennukset ja käyttöomaisuus-
EUR tuhatta omaisuuserät Maa-alueet rakennelmat Koneet ja kalusto Ajoneuvot Taide-esineet hyödykkeet yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 41 547 23 8 271 2 312 4 552 76 56 781
Liiketoimintakauppa 7.3.2023 212 0 0 1 561 5 349 0 7 123
Liiketoimintakauppa 31.5.2023 3 941 0 0 805 655 0 5 402
Lisäykset 13 382 0 1 287 1 056 0 0 15 726
Vähennykset 0 0 0 -14 -308 0 -322
Siirrot vaihto-omaisuudesta 0 0 0 80 1 783 0 1 862
Siirrot vaihto-omaisuuteen 0 0 0 -48 -3 117 0 -3 164
Hankintameno 31.12.2023 59 082 23 9 559 5 753 8 914 76 83 407
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 -4 167 0 -1 127 -499 -611 0 -6 404
Poistot jatkuvien toimintojen hyödykkeistä -7 269 0 -1 514 -984 -1 130 0 -10 897
Poistot lopetettujen toimintojen hyödykkeistä -1 325 0 -212 -114 -159 0 -1 810
Arvonalentumiset 0 0 0 0 0 0 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 -12 762 0 -2 853 -1 597 -1 900 0 -19 112
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 37 379 23 7 144 1 813 3 941 76 50 376
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 46 320 23 6 705 4 157 7 014 76 64 295


Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden ajoneuvot 8 236
(7 014) tuhatta euroa ovat konsernin myymiä ajoneuvoja,
joihin liittyen konserni on solminut rahoitusyhtiön kanssa
konsernia sitovan takaisinostosopimuksen. Ajoneuvojen
haltijat ovat yritys- tai henkilöasiakkaita. Ajoneuvoja
koskevan määräysvallan ei katsota siirtyvän ajoneuvon
luovutuksessa rahoitusyhtiölle, koska konserni on
velvollinen ostamaan ajoneuvot takaisin rahoitusyhtiön
hyvin todennäköisesti sitä vaatiessa. Näin ollen ajoneuvot
merkitään edelleen konsernin taseeseen. Ajoneuvojen
hankintameno siirretään konsernin vaihto-omaisuudesta
aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin, kun ajoneuvot
luovutetaan rahoitusyhtiölle ja hankintamenosta kirjataan
konsernin tuloslaskelmaan sopimusajan kuluessa
tasapoistoa ajoneuvolle sovittuun takaisinostohintaan
pääsemiseksi. Konsernin ostettua ajoneuvot takaisin rahoi-
tusyhtiöltä ajoneuvojen kertyneillä poistoilla vähennetty
hankintameno siirretään takaisin vaihto-omaisuuteen,
koska ajoneuvot myydään eteenpäin konsernin hankittua ne
takaisin.
Ajoneuvojen tilikauden aikaiset siirrot vaihto-omaisuudesta
5 076 (1 783) tuhatta euroa ja siirrot vaihto-omaisuuteen
2 917 (3 117) tuhatta euroa liittyvät ajoneuvojen rahoitus-
yhtiöille luovutukseen ja takaisinostoon. Vähennykset 579
(308) tuhatta euroa liittyvät ajoneuvoihin, joiden osalta
konsernia sitova takaisinostosopimus on päättynyt ilman,
että rahoitusyhtiö on käyttänyt takaisinmyyntioptionsa.
Takaisinostosopimusten kirjanpitokäsittelystä on kerrottu
tarkemmin liitetiedossa 4. Liikevaihto ja takaisinostosopi-
muksista taseeseen kirjatusta pitkäaikaisesta ja lyhytaikai-
sesta takaisinostovelasta liitetiedossa 27. Ostovelat ja muut
velat.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden siirrot myytävänä
oleviin omaisuuseriin liittyvät tilikauden päättymisen
jälkeen myydyn tytäryhtiö Wetteri Power Oy:n varojen ja
velkojen luokittelemiseen myytävänä oleviksi eriksi. Wetteri
Power Oy:n myynnistä on annettu tiedot liitetiedossa 3.
Lopetetut toiminnot ja myytävänä olevat omaisuuserät.



VUOSIKERTOMUS 2024
151
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

KESKEISET KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden vastainen
taloudellinen hyöty ja taloudellinen vaikutusaika
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden odotettavissa
olevan vastaisen taloudellisen hyödyn ja taloudellisen
vaikutusajan arvioiminen edellyttää johdon harkintaa.
Hyödykkeiden arvioidut taloudelliset vaikutusajat ja
jäännösarvot tarkistetaan vähintään jokaisen tilikauden
lopussa ja oikaistaan tarvittaessa kuvastamaan
hyödykkeiden vastaiseen taloudelliseen hyötyyn
kohdistuvissa odotuksissa tapahtuneita muutoksia. Myös
hyödykkeiden arvonalentumiseen viittaavien tapahtumien
ja olosuhteiden olemassaolon arvioiminen edellyttää
johdon harkintaa.




17. Vuokrasopimukset
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Konserni arvioi sopimuksen syntymisajankohtana,
onko sopimus vuokrasopimus tai sisältyykö siihen
vuokrasopimus. Sopimus on vuokrasopimus tai siihen
sisältyy vuokrasopimus, jos sopimus antaa oikeuden
yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan määräysvaltaan
tietyksi ajanjaksoksi vastiketta vastaan.
Vuokrasopimuksiin voi sisältyä sekä vuokrasopimuskom-
ponentteja, että muita kuin vuokrasopimuskomponentteja.
Konserni soveltaa IFRS 16 Vuokrasopimukset -standardin
sallimaa käytännön apukeinoa, eikä erota muita kuin
vuokrasopimuskomponentteja vuokrasopimuskompo-
nenteista maa-alueiden, toimitilojen sekä koneiden ja
laitteiden vuokrasopimuksien osalta, vaan käsittelee näiden
kohdeomaisuuseräluokkien vuokrasopimusten osalta
kutakin vuokrasopimuskomponenttia ja siihen liittyviä
muita kuin vuokrasopimuskomponentteja kirjanpidossaan
yhtenä vuokrasopimuskomponenttina.
Konserni vuokralle ottajana
Vuokralle ottajana toimiessaan konserni kirjaa vuokraso-
pimuksen alkamisajankohtana taseeseensa käyttöoikeus-
omaisuuserän ja vuokrasopimusvelan.
Käyttöoikeusomaisuuserät
Käyttöoikeusomaisuuserä esitetään sen luonteen
mukaisesti joko aineettomissa hyödykkeissä tai aineellisissa
käyttöomaisuushyödykkeissä.
Konserni arvostaa vuokrasopimuksesta kirjattavan käyt-
oikeusomaisuuserän sopimuksen alkamisajankohtana sen
hankintamenoon. Käyttöoikeusomaisuuserän hankintame-
noon sisällytetään seuraavat erät:
Vuokrasopimuksesta kirjattavan vuokrasopimusvelan
alkuperäinen saldo
Vuokrasopimuksen alkamisajankohtaan mennessä
konsernin maksamat vuokrat
Mahdolliset konsernille syntyneet vuokrasopimuksen
saamisesta aiheutuneet lisämenot
Arvio menoista, joita konsernille syntyy kohdeomaisuu-
serän purkamisesta ja poistamisesta, sen sijaintipaikan
palauttamisesta alkuperäiseen tilaan tai kohdeomai-
suuserän palauttamisesta vuokrasopimuksen ehdoissa
vaadittavaan kuntoon.
Vuokrasopimuksen alkuperäisen kirjaamisen jälkeen
konserni arvostaa vuokrasopimuksesta kirjatun käyttöoi-
keusomaisuuserän hankintamenoon, josta vähennetään
kertyneet poistot ja arvonalentumiset, ja jota oikaistaan
mahdollisella vuokrasopimusvelan uudelleen määrittämi-
sestä johtuvalla erällä (hankintamenomalli). Käyttöoikeus-
omaisuuserästä tehdään poistot tasaerinä omaisuuserän
taloudellisena vaikutusaikana tai sitä lyhyempänä
vuokra-aikana.
Vuokrasopimusvelat
Konserni arvostaa vuokrasopimuksesta kirjattavan
vuokrasopimusvelan sopimuksen alkamisajankohtana
niiden vuokrien nykyarvoon, joita ei ole kyseisenä päivänä
vielä maksettu. Vuokrien nykyarvon määrittämiseksi vuokrat
diskontataan vuokrasopimuksen sisäisellä korolla, jos
kyseinen korko on helposti määritettävissä, tai konsernin






VUOSIKERTOMUS 2024
152
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


lisäluoton korolla, jos sopimuksen sisäinen korko ei ole
helposti määritettävissä.
Vuokrasopimusvelan arvoon sisällytetään seuraavat erät:
Kiinteät vuokran maksut
Muuttuvat vuokrat, jotka riippuvat indeksistä
Määrät, jotka konsernin odotetaan maksavan jäännös-
arvotakuiden perusteella
Mahdollisen osto-option toteutushinta, jos on
kohtuullisen varmaa, että konserni käyttää kyseisen
option
Vuokrasopimuksen jatkamisoption kattamaan
ajanjaksoon perustuvat vuokrat, jos jatkamisoption
käyttäminen on kohtuullisen varmaa.
Vuokrasopimusvelan pitkäaikainen ja lyhytaikainen osuus
esitetään taseessa erikseen jaoteltuna pitkäaikaisiin ja
lyhyt aikaisiin velkoihin.
Alkuperäisen kirjaamisen jälkeen konserni kasvattaa vuokra-
sopimuksesta kirjatun vuokrasopimusvelan kirjanpitoarvoa
velalle kertyneellä korolla ja pienentää velan kirjanpitoarvoa
maksetuilla vuokrilla. Velalle tilikaudella kertynyt korko
kirjataan tulosvaikutteisesti ja esitetään tuloslaskelmassa
rahoituskuluina.
Konserni laskee velan kirjanpitoarvon uudelleen
mahdollisten velan uudelleen arviointien ja vuokrasopi-
muksen muutosten huomioimiseksi.
Jos vuokrasopimuksen vuokra-ajassa tapahtuu muutos,
koska voidaan pitää kohtuudellisen varmana, että konserni
käyttää vuokrasopimuksen jatkamis- tai päättämisoption,
jota se ei ole aiemmin sisällyttänyt määrittämäänsä
vuokra-aikaan, tai jättää käyttämättä option, jonka se on
aiemmin sisällyttänyt määrittämäänsä vuokra-aikaan, tai
jos vuokrasopimukseen sisältyvän osto-option käyttämis
koskevassa arviossa tapahtuu muutos, konserni laskee
vuokrasopimusvelan uudelleen diskonttaamalla oikaistut
vuokrat oikaistulla diskonttauskorolla.
Jos jäännösarvotakuun perusteella maksettaviksi
odotettavissa määrissä tapahtuu muutos, tai jos vastaisissa
vuokranmaksuissa tapahtuu muutos, joka johtuu kyseisten
maksujen määrittämiseen käytettävän indeksin tai
hintatason muutoksesta, konserni laskee vuokrasopi-
musvelan uudelleen diskonttaamalla oikaistut vuokrat
muuttumattomalla diskonttauskorolla, paitsi jos vuokrien
muutos johtuu vaihtuvien korkojen muutoksesta. Tällöin
konserni käyttää oikaistua diskonttauskorkoa, jossa on
otettu huomioon koron muutokset.
Lyhytaikaiset vuokrasopimukset ja vuokrasopimukset,
joiden kohdeomaisuuserä on arvoltaan vähäinen
Konserni soveltaa IFRS 16 Vuokrasopimukset -standardin
sallimia vuokralle ottajan vuokrasopimusten kirjaamista
koskevia helpotuksia, eikä kirjaa taseeseensa käyttöoike-
usomaisuuserää ja vuokrasopimusvelkaa lyhytaikaisista
vuokrasopimuksista, joiden vuokra-aika on enintään 12
kuukautta, ja vuokrasopimuksista, joiden kohdeomaisuu-
serä on arvoltaan vähäinen. Se, onko vuokrasopimuksen
kohteena oleva kohdeomaisuuserä arvoltaan vähäinen,
arvioidaan tapauskohtaisesti. Konserni on arvioinut muun
muassa vuokraamiensa vesi- ja kahviautomaattien, posti-
maksukoneiden ja toimistotulostimien olevan arvoltaan
vähäisiä kohdeomaisuuseriä. Lyhytaikaisten vuokraso-
pimusten ja arvoltaan vähäisten kohdeomaisuuserien
vuokrasopimusten vuokranmaksut kirjataan tulosvaikuttei-
sesti tasaerinä vuokra-ajan kuluessa ja esitetään tuloslaskel-
massa liiketoiminnan muissa kuluissa.
Konserni vuokralle antajana
Vuokralle antajana toimiessaan konserni luokittelee
vuokrasopimuksensa ennen sen kirjaamista joko operatiivi-
seksi vuokrasopimukseksi tai rahoitusleasingsopimukseksi.
Vuokrasopimus luokitellaan operatiiviseksi vuokrasopi-
mukseksi, jos se ei siirrä kohdeomaisuuserän omistamiselle
ominaisia riskejä ja etuja kaikilta olennaisilta osin vuokralle
ottajalle. Vuokrasopimus luokitellaan rahoitusleasingsopi-
mukseksi, jos se siirtää kohdeomaisuuserän omistamiselle
ominaiset riskit ja edut kaikilta olennaisilta osin vuokralle
ottajalle. Konsernilla on ainoastaan operatiivisia vuokrasopi-
muksia. Konserni kirjaa operatiivisista vuokrasopimuksista
saatavat tuotot tulosvaikutteisesti tasaerinä vuokra-ajan
kuluessa.









VUOSIKERTOMUS 2024
153
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
KONSERNI VUOKRALLE OTTAJANA
Konserni on vuokralle ottajana maa-alueisiin, kiinteistöihin
sekä koneisiin ja laitteisiin liittyvissä vuokrasopimuksissa.
Kaikki konsernin liiketoiminnassa käytössä olevat toimitilat
sijaitsevat konsernin vuokralle ottamissa kiinteistöissä
useilla eri paikkakunnilla. Konsernin taseen varoihin
kirjatut käyttöoikeusomaisuuserät ja velkoihin kirjatut
vuokrasopimusvelat koostuvat pääosin näiden kiinteistöjen
vuokrasopimuksista.
Kiinteistöjen vuokrasopimukset ovat pääasiassa
määräaikaisia vuokrasopimuksia, joista osa sisältää
vuokra-ajan jatkamisoptioita. Muutamaan vuokrattuun
toimitilaan liittyen on solmittu myös toistaiseksi voimassa
oleva vuokrasopimus. Toistaiseksi voimassa olevat vuok-
rasopimukset sisältävät päättämisoption ja niiden irtisa-
nomisaika on sopimuksen molemmille osapuolille 6 tai 12
kuukautta sopimuksesta riippuen. Konsernin vuokraamien
maa-alueiden sekä koneiden ja laitteiden vuokrasopimukset
ovat kaikki määräaikaisia.
Valtaosaan kiinteistöjen vuokrasopimuksista liittyy lisäksi
vuokran indeksikorotusehtoja. Tällaisten vuokrasopimusten
vuokrien indeksikorotukset on sidottu elinkustannusindek-
siin. Indeksikorotukset otetaan huomioon vuokrasopimusten
käyttöoikeusomaisuuserän ja vuokrasopimusvelan arvossa,
kun ne tulevat voimaan.
Vuokrasopimuksista konsernin taseeseen kirjatut käyt-
töoikeusomaisuuserät ja vuokrasopimusvelat esitetään
konsernin taseessa luonteensa mukaisesti aineellisissa
käyttöomaisuushyödykkeissä ja pitkä- ja lyhytaikaisissa
vuokrasopimusveloissa.
Vuokrasopimuksista taseeseen merkityt määrät
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Käyttöoikeusomaisuuserät
Maa-alueet 473 431
Rakennukset ja rakennelmat 44 488 45 292
Koneet ja kalusto 1 772 597
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät varat -5 611 0
Yhteensä 41 121 46 320
Vuokrasopimusvelat
Pitkäaikainen 37 953 38 624
Lyhytaikainen 10 573 8 798
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät velat -5 803 0
Yhteensä 42 723 47 422

Vuokrasopimuksista tuloslaskelmaan merkityt määrät
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Käyttöoikeusomaisuuserien
poistot
Maa-alueet -31 -22
Rakennukset ja rakennelmat -10 321 -8 293
Koneet ja kalusto -447 -279
Käyttöoikeusomaisuuserien
poistot yhteensä -10 799 -8 594
Vuokrasopimusvelkojen
korkokulut -2 300 -1 759
Lyhytaikaisiin ja arvoltaan
vähäisiä omaisuuseriä koskeviin
vuokrasopimuksiin liittyvät kulut -947 -782
Vuokrasopimusten päättämisestä
aiheutuneet kulut -9 0
Tuloslaskelmaan kirjattu kulu
yhteensä -14 054 -11 135
Edellä esitetyt vuokrasopimuksista tuloslaskelmaan merkityt
määrät sisältävät sekä konsernin jatkuvien että lopetettujen
toimintojen vuokrasopimukset. Jatkuvien ja lopetettujen
toimintojen vuokrasopimuksista aiheutuva lähtevä rahavirta
oli tilikaudella 13 364 (10 396) tuhatta euroa.
Konserni mahdollisesti altistuu tulevaisuudessa toimitilojen
vuokrasopimusten jatkamisoptioista aiheutuville lähteville
rahavirroille, joita ei ole otettu huomioon vuokrasopimus-
velkoja määritettäessä. Näiden rahavirtojen yhteismäärä on
17 408 (18 021) tuhatta euroa tilikauden tilinpäätöspäivän
vuokratasolla laskettuna.
KONSERNI VUOKRALLE ANTAJANA
Konserni alivuokraa osaa konsernin käyttöoikeusomai-
suuseriin sisältyvistä vuokratuista toimitiloista. Konserni
vuokraa myös henkilöautoja ja kuorma-autoja. Nä
ajoneuvot sisältyvät konsernin vaihto-omaisuuteen.
Tämän lisäksi konsernilla on aineellisissa käyttöomaisuus-
hyödykkeissään ajoneuvoja, jotka konserni on myynyt,
mutta joihin liittyen konserni on solminut rahoitusyhtiön
kanssa konsernia sitovan takaisinostosopimuksen. Näiden
ajoneuvojen myynnissä on konsernin näkökulmasta kyse
vuokrasopimuksesta, jossa konserni on vuokralle antajana,
koska rahoitusyhtiö tosiasiallisesti maksaa konsernille auton
luovutuksessa vastikkeen oikeudesta käyttää ajoneuvoa
tiettynä ajanjaksona. Takaisinostosopimusten kirjauskäy-
täntöä on kuvattu tarkemmin liitetiedossa 4. Liikevaihto.
Kaikki konsernin vuokrasopimukset ovat operatiivisia
vuokrasopimuksia, koska vuokratun kohdeomaisuuserän
omistamiselle ominaiset riskit ja edut eivät kaikilta
olennaisilta osin siirry konsernilta vuokralle ottajalle.
Vuokrasopimuksista saatavat vuokratuotot esitetään alivuok-
rattujen toimitilojen osalta liiketoiminnan muissa tuotoissa
ja ajoneuvojen osalta liikevaihdossa. Konsernin tilikauden
liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyy 137 (308) tuhatta
euroa alivuokrattujen toimitilojen vuokratuottoja. Konsernin



VUOSIKERTOMUS 2024
154
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

liikevaihtoon puolestaan sisältyy 382 (355) tuhatta euroa
henkilöautojen ja kuorma-autojen vuokratuottoja ja 1 288
(1 415) tuhatta euroa sellaisten rahoitusyhtiöille myytyjen
autojen vuokratuottoja, joihin liittyy takaisinostosopimus.
Vuokrasopimuksista saatavat diskonttaa-
mattomat vähimmäisvuokramaksut
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Vuoden kuluessa 65 95
1–2 vuoden kuluessa 7 47
2–3 vuoden kuluessa 0 24
3–4 vuoden kuluessa 0 17
4–5 vuoden kuluessa 0 15
Myöhemmin kuin 5 vuoden
kuluessa 0 0
Yhteensä 72 198
Alivuokratuista toimitiloista saatavat diskonttaamattomat
vähimmäisvuokramaksut viideltä seuraavalta vuodelta ja
vuosilta sen jälkeen on esitetty edellä. Ajoneuvojen vuokra-
sopimuksista saatavat vuokratuotot eivät sisälly esitettyyn
maturiteettijakaumaan. Muiden kuin sellaisten ajoneuvojen,
jotka konserni on myynyt ja joista konsernilla on takaisin-
ostosopimus, vuokrasopimukset ovat lyhytaikaisia eivätkä
yksittäisestä ajoneuvosta saatavat vuokratuotot ole
merkittäviä.
Rahoitusyhtiöille myytyihin ajoneuvoihin liittyen
konsernilla ei ole saamattomia maksuja, koska rahoitusyh-
tiöt ovat suorittaneet niihin liittyvän vastikkeen konsernille
ajoneuvon luovutuksen yhteydessä. Vastikkeen ja konsernin
takaisinostohinnan välinen erotus on kirjattu konsernin
taseen lyhytaikaisiin ja pitkäaikaisiin velkoihin takaisinos-
tovelaksi, ja sitä kirjataan liikevaihdoksi ja takaisinosto-
velan vähennykseksi tasaisesti takaisinostosopimuksen
kestoaikana. Konsernin taseessa tilinpäätöspäivänä olevasta
yhteensä 8 883 (7 287) tuhannen euron lyhyt- ja pitkäaikai-
sesta takaisinostovelasta 3 145 (1 934) tuhatta euroa tullaan
kirjaamaan liikevaihdoksi sopimuksen kestoaikana. Takai-
sinostovelasta on annettu tarkempia tietoja liitetiedossa
27. Ostovelat ja muut velat.
KESKEISET KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Vuokrasopimuksen vuokra-ajan määrittäminen
Konsernin toimitiloja koskevista vuokrasopimuksista
valtaosa on määräaikaisia. Määräaikaisista vuokrasopi-
muksista osa sisältää vuokrasopimuksen jatkamisoptioita.
Jatkamisoptioiden kattamat ajanjaksot otetaan huomioon
vuokrasopimusten käyttöoikeusomaisuuserän ja vuok-
rasopimusvelan arvoon vaikuttavassa vuokra-ajassa, jos
vuokrasopimuksen jatkaminen on kohtuullisen varmaa.
Konsernilla on myös muutama toimitiloja koskeva
toistaiseksi voimassa oleva vuokrasopimus. Näiden vuok-
rasopimusten irtisanomisaika on sopimuksen kummankin
osapuolen osalta 6 tai 12 kuukautta sopimuksesta
riippuen. Toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten
päättämisoptiot otetaan huomioon vuokrasopimusten
vuokra-ajassa niiltä osin, kuin päättämisoption käyttämät
jättäminen on kohtuullisen varmaa.
Sen arvioiminen, onko jatkamisoption käyttäminen tai
päättämisoption käyttämättä jättäminen kohtuullisen
varmaa, edellyttää johdolta harkintaa. Jatkamisoptioita
sisältävien määräaikaisten vuokrasopimusten ja toistaiseksi
voimassa olevien vuokrasopimusten vuokra-aikaa
määrittäessään johto ottaa huomioon kaikki ne tosiseikat ja
olosuhteet, joista syntyy taloudellinen kannustin jatka-
misoption käyttämiseen tai päättämisoption käyttämättä
jättämiseen. Näitä voivat olla esimerkiksi vuokrakohteen
tarpeellisuus konsernin liiketoiminnalle, kohteeseen tehdyt
investoinnit ja parannustyöt sekä mahdolliset korvaavan
kohdeomaisuuserän vuokraamisesta aiheutuvat lisämenot.
Jos myöhemmin voidaan pitää kohtuudellisen varmana,
että konserni jättää käyttämättä jatkamisoption, jonka se on
aiemmin sisällyttänyt määrittämäänsä vuokra-aikaan, tai
käyttää option, jota se ei ole aiemmin sisällyttänyt määrit-
tämäänsä vuokra-aikaan, konserni määrittää vuokrasopi-
muksen käyttöoikeusomaisuuserän ja vuokrasopimusvelan
arvon uudelleen.
Vuokrasopimusvelan diskonttauskoron määrittäminen
Konsernin vuokrasopimuksille on yleistä, että niiden
sisäinen korko ei ole helposti määritettävissä. Tällöin
konserni diskonttaa vuokrasopimuksiensa vuokrat käyttäen
lisäluoton korkoa. Lisäluoton korolla tarkoitetaan korkoa,
jota konserni joutuisi maksamaan lainatessaan vastaavaksi
ajaksi ja vastaa-vanlaisin vakuuksin rahat, jotka tarvitaan
käyttöoikeusomaisuuserän arvoa vastaavan omaisuuserän
hankkimiseksi vastaavanlaisessa taloudellisessa
ympäristössä.
Lisäluoton koron määrittämiseksi konserni käyttää
lähtökohtana viimeaikaista ulkopuoliselta taholta
saamaansa rahoitusta ja sen ehtoja, joita oikaistaan
taloudellisissa olosuhteissa kyseisen ajankohdan jälkeen
tapahtuneiden muutosten, kuten viitekorkojen nousun,
huomioon ottamiseksi. Lisäluoton koron määrittäminen
edellyttää johdon harkintaa.





VUOSIKERTOMUS 2024
155
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics




18. Osuudet osakkuusyrityksissä
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on
huomattava vaikutusvalta. Huomattava vaikutusvalta
syntyy pääsääntöisesti silloin, kun konserni omistaa yli
20 prosenttia yrityksen äänivallasta tai kun konsernilla on
muutoin huomattava vaikutusvalta, muttei määräysvaltaa
eikä yhteistä määräysvaltaa. Osakkuusyrityksiin tehdyt
sijoitukset kirjataan alun perin hankintamenoon, minkä
jälkeen ne käsitellään pääomaosuusmenetelmällä.



OSUUDET OSAKKUUSYRITYKSISSÄ
Konsernin omistus-
Osakkuusyritykset Rekisteröintimaa osuus 31.12.2024 (%)
Brain Alliance Oy Suomi 49 %
Turun Hydrauliikka-
asennus Oy Suomi 45 %
Seuraavassa esitetään tiedot konsernin 49 ja 45 prosenttisesti
omistamista osakkuusyrityksistä Brain Alliance Oy:stä ja
Turun Hydrauliikka-asennus Oy:stä. Osakkuusyrityksillä
ei ole ollut liiketoimintaa tilikaudella eikä niiden omistus-
osuuksilla ole kirjanpitoarvoa konsernin taseessa. Brain
Alliance Oy on purettu tilikauden päättymisen jälkeen.
Osuus osakkuusyrityksen tuloksesta esitetään konsernin
liiketuloksen alapuolelle erässä osuus osakkuusyritysten
tuloksesta.
SIJOITUKSET OSAKKUUSYRITYKSIIN
Turun
Brain Alliance Hydrauliikka-
EUR tuhatta Oy asennus Oy Yhteensä
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 0 0 0
Kirjanpitoarvo
31.12.2024 0 0 0
Turun
Brain Alliance Hydrauliikka-
EUR tuhatta Oy asennus Oy Yhteensä
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 0 0 0
Kirjanpitoarvo
31.12.2023 0 0 0
YHTEENVETO OSAKKUUSYRITYKSEN
TALOUDELLISESTA INFORMAATIOSTA
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Brain Alliance Oy
Liikevaihto 0 1
Tilikauden voitto (tappio) 492 -21
Varat 4 0
Velat 4 496
Turun Hydrauliikka-asennus Oy
Liikevaihto 0 0
Tilikauden voitto (tappio) 0 0
Varat 10 0
Velat 0 0
TALOUDELLISEN INFORMAATION TÄSMÄYTYS
OSAKKUUSYRITYKSEN KIRJANPITOARVOON
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Brain Alliance Oy
Osakkuusyrityksen nettovarat 0 -496
Konsernin omistusosuus, % 49 % 49 %
Konsernin osuus nettovaroista 0 -243
Liikearvo 0 0
Arvonalentumiset 0 243
Kirjanpitoarvo 0 0
Turun Hydrauliikka-asennus Oy
Osakkuusyrityksen nettovarat 9 0
Konsernin omistusosuus, % 45 % 0 %
Konsernin osuus nettovaroista 4 0
Liikearvo 0 0
Arvonalentumiset -4 0
Kirjanpitoarvo 0 0






VUOSIKERTOMUS 2024
156
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


20. Vaihto-omaisuus
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä
alempaan nettorealisointiarvoon. Vaihto-omaisuuden
hankintamenoon sisällytetään kaikki menot, jotka ovat
aiheutuneet vaihto-omaisuuden saattamisesta siihen tilaan
ja sijaintipaikkaan, joka sillä on raportointihetkellä. Tällaiset
menot sisältävät esimerkiksi vaihto-omaisuusnimikkeen
ostohinnan ja muut nimikkeen hankkimisesta välittömästi
aiheutuvat kustannukset. Alennukset ja muut vastaavat
erät vähennetään nimikkeen ostohintaa määritettäessä.
Nettorealisointiarvo määritetään konsernin tavanomaisessa
liiketoiminnassa toteutuvan arvioidun myyntihinnan
perusteella, josta on vähennetty arvioidut myynnin toteutu-
misesta aiheutuvat menot.
Konsernin vaihto-omaisuuteen sisältyvien uusien
ajoneuvojen hankintameno määritetään perustuen niiden
ostohintaan, johon lisätään ajoneuvon varustelusta
aiheutuvat välittömät kustannukset. Konserni hankkii
uudet ajoneuvot eri autovalmistajien maahantuojilta
maahantuojien määrittämällä ostohinnalla.
Käytettyjen ajoneuvojen hankintameno määritetään
puolestaan niiden ostohintaan ja myyntitarkoitukseen
kunnostamisesta aiheutuviin kustannuksiin perustuen.
Käytettyjen ajoneuvojen osalta on käytössä myös niin
sanottu aktiivihinnoittelumalli, jossa jokaisen yksittäisen
käytetyn ajoneuvon nettorealisointiarvoa tarkastetaan ajan-
jaksoittain. Ensimmäinen tarkastusajankohta on, kun auto
on ollut konsernin vaihto-omaisuudessa 30 päivää. Käytetyn
auton nettorealisointiarvon määrittäminen tapahtuu paik-
kakuntakohtaisten myynnin toteumahintojen ja autoalan
myyntitilastojen perusteella. Mahdolliset hankintamenoa
alempaan nettorealisointiarvoon arvostamisesta koituvat
arvonalentumistappiot kirjataan tulosvaikutteisesti
vaihto-omaisuuden muutoskirjauksen kautta.
Konsernin vaihto-omaisuuteen sisältyvien varaosavarastojen
hankintameno määritetään keskihintamenetelmää käyttäen
perustuen varaosien ostohintaan ja hankinnasta aiheutuviin
välittömiin kustannuksiin. Varaosavarastojen osalta
konsernilla on käytössä systemaattinen varaosien nettorea-
lisointiarvon määrittämismalli. Jos varaosanimikkeellä ei
ole ollut myyntitapahtumia vuoteen, varaosanimikkeestä
kirjataan arvonalentumistappiona 50 prosenttia nimikkeen
varastoarvosta. Jos varaosanimikkeellä ei ole puolestaan ollut
myyntitapahtumia kahteen vuoteen, nimikkeestä kirjataan
arvonalentumistappiona 99 prosenttia varastoarvosta.
Mahdolliset arvonalentumistappiot kirjataan tulosvaikuttei-
sesti vaihto-omaisuuden muutoskirjauksen kautta.
Konsernin vaihto-omaisuus sisältää myös autokor-
jaamoiden keskeneräisiä töitä. Keskeneräisten töiden
hankintameno sisältää työssä käytettävien varaosien ja
mekaanikkojen työn hankintamenon. Keskeneräisiin töihin
sisältyvien varaosien arvo määritetään perustuen työhön
poimittujen varaosien keskimääräiseen hankintamenoon ja
mekaanikkojen työn arvo taas määritellään joko tuntihinnan
tai keskituntihinnan mukaan.
Konsernin vaihto-omaisuuteen sisältyy lisäksi pieni
määrä huoltoasemaliiketoimintaan liittyviä huolto-
asemalla myytäviä tuotteita kuten polttoainetta ja
elintarvikkeita. Nämä tuotteet kirjataan hankintamenoon
ja arvostetaan tarvittaessa hankintamenoa alempaan
nettorealisointiarvoon.









19. Muut osakkeet ja osuudet
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Muut osakkeet ja osuudet arvostetaan niiden alkuperäisen
kirjaamisen yhteydessä käypään arvoon. Käyvässä
arvossa myöhemmin tapahtuvat muutokset kirjataan
tulosvaikutteisesti.
MUUT OSAKKEET JA OSUUDET
Muut osakkeet
EUR tuhatta ja osuudet Yhteensä
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 298 298
Arvonalentumiset -2 -2
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 296 296
Muut osakkeet
EUR tuhatta ja osuudet Yhteensä
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 74 74
Lisäykset 224 224
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 298 298




VUOSIKERTOMUS 2024
157
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

VAIHTO-OMAISUUS
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Uudet ajoneuvot 30 123 28 724
Käytetyt ajoneuvot 41 948 35 936
Ajoneuvojen varaosat ja tarvikkeet 11 733 11 159
Muut valmiit tuotteet 100 112
Keskeneräiset työt 2 739 1 888
Ennakkomaksut 14 0
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät varat -8 709 0
Yhteensä 77 948 77 819
VAIHTO-OMAISUUDESTA TULOSVAIKUTTEISESTI
KIRJATUTÄRÄT
Kuluksi kirjattu varastojen nettomuutos, sisältäen sekä
konsernin jatkuvien että lopetettujen toimintojen varastojen
nettomuutoksen, oli tilikaudella 8 838 (28 303) tuhatta euroa.
Ajoneuvovarastojen osalta konsernin vaihto-omaisuuteen
tehtiin tilikaudella yhteensä -3 606 (-2 128) tuhatta euroa
arvonmuutoksia nettorealisointiarvoon pääsemiseksi.
Varaosavarastojen osalta arvonmuutoksia tehtiin yhteensä -1
271 (-925) tuhatta euroa. Arvonmuutokset on kirjattu tulos-
vaikutteisesti osana jatkuvien ja lopetettujen toimintojen
varastojen muutosta.
VELKOJEN VAKUUTENA OLEVA VAIHTO-OMAISUUS
Vaihto-omaisuuteen sisältyy ajoneuvoja, jotka ovat
konsernin velkojen vakuutena. Tilinpäätöspäivänä
konsernin velkojen vakuutena olevien ajoneuvojen kirjan-
pitoarvo oli yhteensä 43 524 (40 219) tuhatta euroa. Velkojen
vakuutena olevista ajoneuvoista 26 312 (24 662) tuhatta
euroa oli kaupintarahoitukseen myytyjä ajoneuvoja ja 17 212
(15 557) tuhatta euroa myynti- ja takaisinvuokrausjärjestelyn
kohteena olevia ajoneuvoja. Ajoneuvojen kaupintavarasto-
järjestelyiden ja myynti- ja takaisinvuokraustapahtumien
kirjanpitokäsittelystä on kerrottu tarkemmin liitetiedossa
4. Liikevaihto.
Kaupintarahoitettu vaihto-omaisuus
Kaupintarahoitukseen myydyt autot varastoarvoltaan
26 312 (24 662) tuhatta euroa ovat pääasiassa käytettyjä
autoja. Konserni merkitsee kaupintarahoitukseen myytyjen
ajoneuvojen myyntihinnan edelleen vaihto-omaisuuteensa
ja kirjaa kaupintavarastojärjestelyn toisena sopimusosapuo-
lena toimivalta rahoitusyhtiöltä ajoneuvon luovutuksesta
saamansa vastikkeen taseeseensa vaihto-omaisuuteen
kirjattua myyntihintaa vastaavan suuruiseksi lyhytaikaiseksi
rahoitusvelaksi. Kaupintarahoitukseen liittyvästä rahoi-
tusvelasta ja konsernin käytössä olevia kaupintalimiittejä
koskevista rahoitussopimuksista, joiden puitteissa konserni
voi rahoittaa varastossaan olevia ajoneuvoja, on kerrottu
liitetiedossa 25. Rahoitusvelat. Ajoneuvoista vaihto-omai-
suuteen merkitty hinta vastaa hankintamenoa, jolla konserni
lunastaa ajoneuvot takaisin kaupintarahoituksesta, ja se on
kaupintarahoituksesta kirjatun rahoitusvelan vakuutena.
Myynti- ja takaisinvuokrausjärjestelyn
kohteena oleva vaihto-omaisuus
Myynti- ja takaisinvuokrausjärjestelyn kohteena olevat
autot varastoarvoltaan 17 212 (15 557) tuhatta euroa ovat
pääasiassa esittelyautoja, jotka konserni on myynyt ja takai-
sinvuokrannut, ja jotka konserni tulee ostamaan takaisin
tiettyyn hintaan viimeistään vuokra-ajan päättyessä. Myynti-
ja takaisinvuokraustapahtuman vastapuolena on aina
rahoitusyhtiö. Konserni on kirjannut näiden ajoneuvojen
luovutuksesta saamansa vastikkeen taseeseensa lyhytaikai-
seksi rahoitusvelaksi. Myytyihin ja takaisinvuokrattuihin
autoihin liittyvästä rahoitusvelasta ja konsernin käytössä
olevista autojen myynti- ja takaisinvuokrauslimiiteistä ja
niiden ehdoista on kerrottu liitetiedossa 25. Rahoitusvelat.
Ajoneuvojen hankintameno tai sitä alempi nettorealisoin-
tiarvo esitetään vaihto-omaisuudessa ja se toimii kirjatun
rahoitusvelan vakuutena. Ajoneuvot esitetään vaihto-omai-
suutena, koska ne myydään eteenpäin konsernin ostettua
ne takaisin rahoitusyhtiöiltä. Konserni kirjaa ajoneuvojen
hankintamenosta vuokra-ajan kuluessa tuloslaskelmaansa
arvonmuutosta ajoneuvon jäännösarvoon pääsemiseksi,
jonka konserni maksaa rahoitusyhtiölle ostaessaan
ajoneuvon takaisin.
KESKEISET KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Vaihto-omaisuuden arvostus
Konsernin vaihto-omaisuus arvostetaan hankintame-
noon tai sitä alempaan nettorealisointiarvoon. Etenkin
konsernin vaihto-omaisuuteen sisältyvien käytettyjen
ajoneuvojen ja varaosien nettorealisointiarvon (myyntihinta)
määrittäminen edellyttää johdolta harkintaa.




VUOSIKERTOMUS 2024
158
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


21. Myyntisaamiset ja muut saamiset
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Myyntisaamiset
Myyntisaamiset ovat konsernin tavanomaisessa liiketoi-
minnassa myytyjen tuotteiden ja palveluiden myynnistä
syntyneitä saatavia konsernin asiakkailta. Myyntisaamiset
esitetään taseen lyhytaikaisissa varoissa, koska ne
erääntyvät yleensä maksettavaksi 14–30 päivän kuluessa
niiden alkuperäisestä kirjaamisesta. Myyntisaamiset
arvostetaan niiden alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä
transaktiohintaan. Konsernin myyntisaamisiin ei sisälly
merkittävää rahoituskomponenttia, joka tulisi huomioida
myyntisaamisten arvostuksessa niiden alkuperäisen
kirjaamisen yhteydessä, koska aika, joka kuluu siitä, kun
konserni luovuttaa luvatun tuotteen tai palvelun asiakkaalle,
siihen, kun asiakas maksaa kyseisestä tuotteesta tai
palvelusta, on enintään 12 kuukauden pituinen.
Alkuperäisen kirjaamisen jälkeen konserni arvostaa
avoimet myyntisaamisensa jaksotettuun hankintamenoon
efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Myyntisaamisten
jaksotetusta hankintamenosta vähennetään saamisista
odotettavissa olevat luottotappiot (myyntisaamisten
luottotappiovaraus), paitsi jos niistä ei voida kohtuudella
odottaa saatavan maksua. Tällöin myyntisaaminen kirjataan
lopullisena luottotappiona tulosvaikutteisesti pois taseesta
ja esitetään tuloslaskelmalla liikevaihdon oikaisueränä.
Viitteenä siitä, ettei maksua voida kohtuudella odottaa,
pidetään esimerkiksi velallisen todennäköistä ajautumista
konkurssiin, velallisen kyvyttömyyttä pysyä konsernin
kanssa laaditussa maksusuunnitelmassa ja maksujen
viivästymistä yli 360 päivällä. Jos lopullisiksi luottotappioiksi
kirjatuista saamisista saadaan myöhemmin maksu, ne
kirjataan hyvitykseksi samaan tuloslaskelmaerään.
Myyntisaamisten odotettavissa olevat luottotappiot
määritetään soveltaen yksinkertaistettua menettelyä,
jossa myyntisaamisten arvonalentuminen arvioidaan koko
saamisten elinkaaren ajalta odotettavissa olevien luotto-
tappioiden perusteella. Arvonalentumisen määrittämiseksi
johto jakaa avoimet myyntisaamiset niiden erääntymisen
perusteella ikäluokkiin ja laskee kirjattavan luottotappio-
varauksen määrän varausmatriisia käyttäen jokaiselle
myyntisaamisten ikäluokalle. Johto käyttää varausmat-
riisin laadinnassa apunaan historiatietoa liiketoiminnan
toteutuneista luottotappioista ja ottaa huomioon myös
tulevaisuuden näkymät. Tämän perusteella johto määrittää
varausmatriisissa käytettävät kiinteät varausprosentit
jokaiselle myyntisaamisten ikäluokalle.
Tilanteissa, joissa konsernilla on samalta asiakkaalta
avoimena sekä myyntisaaminen, että kyseiseen myyntisaa-
miseen liittyvä hyvityslasku, konserni esittää avoimen myyn-
tisaamisen ja hyvityslaskun taseessaan nettomääräisenä.
Siirtosaamiset ja muut saamiset
Siirtosaamiset käsittävät tilikaudella tai aikaisemmalla
tilikaudella suoritetut maksut tulevina tilikausina suori-
teperusteisesti tai suoriteperustetta vastaavalla tavalla
toteutuvista menoista, jollei niitä ole merkittävä ennakko-
maksuihin, sekä sellaiset päättyneellä tai aikaisemmalla
tilikaudella suoriteperusteisesti tai suoriteperustetta
vastaavalla tavalla toteutuneet tulot, joista ei ole saatu
maksua, jollei niitä ole merkittävä myyntisaamisiin. Muut
saamiset syntyvät yleensä konsernin tavanomaiseen
liiketoimintaan kuulumattomista liiketoimista ja käsittävät
esimerkiksi konsernin mahdolliset arvonlisäverosaamiset ja
autoverosaamiset.
Siirtosaamiset ja muut saamiset arvostetaan niiden
alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä käypään arvoon ja
myöhemmin jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen
koron menetelmää käyttäen, koska konserni pitää
saamisia hallussaan sopimukseen perustuvien rahavirtojen
keräämiseksi ja niihin liittyvät rahavirrat ovat yksinomaan
pääoman maksua.
Konserni odottaa saavansa muut saamiset joitain
poikkeuksia lukuun ottamatta tavanomaisen toiminta-
syklinsä aikana tai 12 kuukauden kuluessa saamisten
taseeseen kirjaamisesta. Tällaiset muut saamiset esitetään
taseen lyhytaikaisissa varoissa. Muussa tapauksessa muut
saamiset esitetään pitkäaikaisina.









VUOSIKERTOMUS 2024
159
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
MYYNTISAAMISET JA MUUT SAAMISET
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Pitkäaikaiset
Muut saamiset 0 238
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät varat 0 0
Yhteensä 0 238
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Lyhytaikaiset
Myyntisaamiset 17 341 20 874
Muut saamiset 1 424 2 230
Siirtosaamiset 5 253 5 080
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät varat -3 677 0
Yhteensä 20 340 28 184
Siirtosaamisten olennaiset erät
Maahantuojasaatavat 4 037 3 370
Varat asiakassopimuksista 0 388
Runkohyvitykset 323 317
Henkilöstökulujen jaksotukset 237 180
Muut kulujen jaksotukset 656 826
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät varat -1 584 0
Yhteensä 3 669 5 080
Muut saamiset sisältävät autoverosaamiset 1 097 (1 332)
tuhatta euroa, jotka koostuvat konsernin asiakkailtaan
uusien ajoneuvojen myynnin yhteydessä laskuttamista
autoveroista. Konserni tilittää asiakkailtaan laskuttamansa
autoverot ajoneuvojen maahantuojille. Maahantuojille
tilitettävät autoverovelat sisältyvät muihin lyhytaikaisiin
velkoihin ja niiden määrät on esitetty liitetiedossa
27. Ostovelat ja muut velat.
Siirtosaamisiin sisältyvät maahantuojasaatavat 4 037 (3 370)
tuhatta euroa sisältävät pääasiassa konsernin suorittamiin
ajoneuvojen takuuaikana tehtyihin korjauksiin liittyviä
saatavia eri automerkkien maahantuojilta sekä uusien
autojen ja varaosien ostovolyymeihin sidoksissa olevia
hyvityksiä. Runkohyvitykset 323 (317) tuhatta euroa
koostuvat raskaan kaluston vaihto-osien palautukseen
liittyvistä saamatta olevista hyvityksistä.
MYYNTISAAMISIIN LIITTYVÄ LUOTTORISKI
Konsernin myyntisaamiset ovat pääasiassa ajoneuvojen
myyntiin liittyviä myyntisaamisia rahoitusyhtiöiltä. Myynti-
saaminen rahoitusyhtiöltä syntyy, kun konsernin asiakkaan
hyväksytyn luottopäätöksen ja ajoneuvon luovutuksen sekä
rahoitusyhtiön konsernille suorittaman maksun väliin jää
lyhyt väli. Ajoneuvon myyntiin liittyvän luottoriskin kantaa
kuitenkin rahoitusyhtiö hyväksyttyään konsernin asiakkaan
luottohakemuksen.
Myös konsernin erääntyneet myyntisaamiset koostuvat
pääasiassa myyntisaamisista rahoitusyhtiöiltä. Rahoitus-
yhtiöiden myyntisaamiset voivat hetkellisesti erääntyä
esimerkiksi sellaisissa tapauksissa, joissa rahoitusyhtiö
odottaa konsernilta vielä tiettyjä sopimusteknisiä tietoja.
Kun rahoitusyhtiöt ovat saaneet konsernilta kaikki
tarvitsemansa tiedot, suorittavat rahoitusyhtiöt saamisen
konsernille. Vaikka rahoitusyhtiön saaminen saattaa
erääntyä ennen kuin konserni saa suorituksen rahoi-
tusyhtiöltä, ei näihin saamisiin liity konsernin kannalta
luottoriskiä. Erääntyneistä myyntisaamisista etenkin
yli 60 päivää vanhat myyntisaamiset sisältävät myös
henkilöautojen ja raskaan kaluston huoltopalvelumyynnin
asiakkaiden yksittäisiä erääntyneitä saatavia, joista on joko
sovittu maksusuunnitelma tai joita aktiivisesti peritään. Yli
60 päivää vanhat myyntisaamiset muodostavat ainoastaan
epäolennaisen osan konsernin myyntisaamisista.
Luottoriskistä on kerrottu lisää liitetiedossa
26. Rahoitusriskien ja pääoman hallinta.
MYYNTISAAMISTEN IKÄJAKAUMA
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Erääntymättömät 11 638 10 661
Erääntyneet
Alle 30 päivää 4 588 8 178
30–60 päivää 517 1 236
61–90 päivää 79 97
Yli 90 päivää 519 701
Yhteensä 17 341 20 874



VUOSIKERTOMUS 2024
160
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics




MYYNTISAAMISTEN LUOTTOTAPPIOVARAUS
Alle 30 päivää 30–60 päivää 61–90 päivää Yli 90 päivää
EUR tuhatta Ei erääntynyt erääntyneet erääntyneet erääntyneet erääntyneet Yhteensä
31.12.2024
Autoliiketoiminta
Odotettavissa oleva luottotappioaste 0,1 % 0,1 % 0,7 % 4,3 % 8,2 %
Myyntisaamisten bruttomääräinen
kirjanpitoarvo 11 645 4 591 521 83 565 17 404
Luottotappiovarauksen määrä -7 -3 -4 -4 -46 -64
Myyntisaamisten nettomääräinen
kirjanpitoarvo 11 638 4 588 517 79 519 17 341
Alle 30 päivää 30–60 päivää 61–90 päivää Yli 90 päivää
EUR tuhatta Ei erääntynyt erääntyneet erääntyneet erääntyneet erääntyneet Yhteensä
31.12.2023
Autoliiketoiminta
Odotettavissa oleva luottotappioaste 0,1 % 0,1 % 0,7 % 4,3 % 8,2 %
Myyntisaamisten bruttomääräinen
kirjanpitoarvo 10 014 8 020 1 245 102 743 20 125
Luottotappiovarauksen määrä -6 -6 -9 -4 -61 -86
Myyntisaamisten nettomääräinen
kirjanpitoarvo 10 008 8 015 1 236 97 682 20 039
Koulutusliiketoiminta
Odotettavissa oleva luottotappioaste 0,5 % 0,6 % 6,0 % 36,0 % 68,9 %
Myyntisaamisten bruttomääräinen
kirjanpitoarvo 656 164 0 0 62 882
Luottotappiovarauksen määrä -3 -1 0 0 -43 -47
Myyntisaamisten nettomääräinen
kirjanpitoarvo 652 163 0 0 19 835



MYYNTISAAMISISTA LUOTTOTAPPIOKSI
KIRJATUTÄRÄT
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Luottotappiovaraus 1.1. 132 56
Tulosvaikutteisesti kirjattu
luottotappiovarauksen muutos 23 181
Lopullisiksi luottotappioiksi
perimiskelvottomina kirjatut
saamiset -104 -118
Palautuneet luottotappiot 12 13
Luottotappiovaraus 31.12. 64 132


VUOSIKERTOMUS 2024
161
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics





22. Rahoitusvarat
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Konserni kirjaa rahoitusvaran taseeseensa silloin, kun siitä
tulee instrumentin sopimusehtojen osapuoli. Rahoitusvarat
arvostetaan niiden alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä
käypään arvoon, johon on lisätty niiden hankinnasta
välittömästi aiheutuvat transaktiomenot, jos on kyse muista
kuin käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavista
rahoitusvaroista. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
arvostettavista rahoitusvaroista johtuvat transaktiomenot
kirjataan tulosvaikutteisesti. Alkuperäisen kirjaamisen
jälkeen rahoitusvarat luokitellaan joko jaksotettuun
hankinta menoon arvostettaviin tai käypään arvoon muiden
laajan tuloksen erien kautta tai tulosvaikutteisesti arvostet-
taviin rahoitusvaroihin. Luokittelu riippuu rahoitusvarojen
hallinnoinnissa käytettävästä liiketoimintamallista ja rahoi-
tusvaroihin liittyviä rahavirtoja koskevista sopimusehdoista.
Rahoitusvara luokitellaan lyhytaikaiseksi, kun se erääntyy
12 kuukauden kuluessa raportointikauden päättymisestä.
Muussa tapauksessa rahoitusvarat luokitellaan pitkäaikai-
seksi. Rahoitusvaroihin kuuluva erä kirjataan pois taseesta,
kun konsernin oikeudet sen rahavirtoihin ovat lakanneet tai
kun konserni on siirtänyt olennaisen osan sen omistukseen
liittyvistä riskeistä ja eduista toiselle osapuolelle.
Jaksotettuun hankintamenoon
arvostettavat rahoitusvarat
Rahoitusvara arvostetaan sen alkuperäisen kirjaamisen
jälkeen jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron
menetelmää käyttäen, jos sitä pidetään hallussa sellaisen
liiketoimintamallin mukaisesti, jonka tavoitteena on
sopimukseen perustuvien rahavirtojen kerääminen, ja
sopimusehdoista aiheutuvat rahavirrat ovat yksinomaan
pääoman ja koron maksua. Konsernin jaksotettuun
hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat koostuvat
koulutusliiketoiminnan myyntiin liittyvästä pitkäaikaisesta
lainasaamisesta (kauppahintasaaminen), myyntisaamisista,
muista lyhytaikaisista rahoitusvaroista ja rahavaroista.
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen
erien kautta arvostettavat rahoitusvarat
Rahoitusvara arvostetaan alkuperäisen kirjaamisen jälkeen
käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta,
jos sitä pidetään hallussa sellaisen liiketoimintamallin
mukaisesti, jonka tavoitteena on sekä sopimukseen
perustuvien rahavirtojen kerääminen että rahoitusvarojen
myyminen, ja sopimusehdoista aiheutuvat rahavirrat ovat
yksinomaan pääoman ja koron maksua. Konsernilla ei ole
hallussaan tällaisia rahoitusvaroja.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
arvostettavat rahoitusvarat
Rahoitusvara arvostetaan alkuperäisen kirjaamisen jälkeen
käypään arvoon tulosvaikutteisesti, ellei sitä arvosteta
jaksotettuun hankintamenoon tai käypään arvoon muiden
laajan tuloksen erien kautta. Konsernin johdannaisinstru-
mentit luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti
arvostettaviksi rahoitusvaroiksi (ja -veloiksi).


Johdannaisinstrumentit
Konsernin johdannaisinstrumentit kirjataan alun perin
johdannaissopimuksen solmimispäivän käypään arvoon,
minkä jälkeen ne arvostetaan kunkin raportointikauden
päättymispäivän käypään arvoon. Johdannaisinstrumentin
käyvän arvon muutosten kirjanpitokäsittely riippuu siitä,
onko johdannaisinstrumentti määritetty suojauskohteeksi
ja sovelletaanko siihen suojauslaskentaa. Konsernin
johdannaisinstrumentit koostuvat koronvaihtosopimuksista,
joihin ei sovelleta suojauslaskentaa. Tällaisten johdan-
naisinstrumenttien käyvän arvon muutokset kirjataan
tulosvaikutteisesti ja sisällytetään instrumenttien luonteen
mukaisesti tuloslaskelman rahoituskuluihin ja -tuottoihin.




Rahoitusvarojen arvon alentuminen
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien
rahoitusvarojen kirjanpitoarvossa otetaan huomioon
niiden mahdollinen arvonalentuminen vähentämällä
rahoitusvarojen kirjanpitoarvosta niiden odotettavissa
olevat luottotappiot. Odotettavissa olevat luottotappiot
määritetään instrumentin koko voimassaoloajalta
odotettavissa oleviin luottotappioihin perustuen, jos instru-
menttiin liittyvä luottoriski on lisääntynyt merkittävästi.
Muutoin luottotappiot arvioidaan niiden seuraavalta
12 kuukaudelta odotettavissa oleviin luottotappioihin
perustuen. Konserni kirjaa rahoitusvaran pois taseestaan
tulosvaikutteisesti lopullisena luottotappiona, jos se ei voi
kohtuudella odottaa saavansa sitä perityksi.












VUOSIKERTOMUS 2024
162
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
RAHOITUSVARAT ARVOSTUSRYHMITTÄIN
31.12.2024 31.12.2023
Jaksotettuun Käypään arvoon Jaksotettuun Käypään arvoon
hankintamenoon tulosvaikutteisesti hankintamenoon tulosvaikutteisesti
EUR tuhatta arvostettavat arvostettavat arvostettavat arvostettavat
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
Lainasaamiset 2 074 0 0 0
Johdannaisinstrumentit 0 33 0 74
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat 0 0 0 0
Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä 2 074 33 0 74
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset 17 341 0 20 874 0
Muut rahoitusvarat 30 0 33 0
Rahavarat 1 529 0 856 0
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat -2 339 0 0 0
Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä 16 560 0 21 763 0
Rahoitusvarat yhteensä 18 634 33 21 763 74
Konsernin pitkäaikaiset rahoitusvarat koostuvat koulutusliiketoiminnan myyntiin liittyvästä lainasaamisesta (kauppahinta-
saaminen) 2 074 (0) tuhatta euroa ja johdannaisinstrumenteista, eli konsernin koronvaihtosopimusten käyvästä arvosta 33
(74) tuhatta euroa. Konsernin lyhytaikaiset rahoitusvarat koostuvat myyntisaamisista 17 341 (20 874) tuhatta euroa, muista
lyhytaikaisista rahoitusvaroista 30 (33) tuhatta euroa ja rahavaroista 1 529 (856) tuhatta euroa. Rahoitusvarojen korkotuotot
sisältyvät konsernin tuloslaskelman rahoitustuottoihin.
Myyntisaamisista on annettu tarkemmat tiedot liitetiedossa 21. Myyntisaamiset ja muut saamiset ja rahavaroista liitetiedossa
23. Rahavarat.

VUOSIKERTOMUS 2024
163
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


RAHOITUSVAROJEN KÄYVÄT ARVOT
31.12.2024 31.12.2023
EUR tuhatta Kirjanpitoarvo Käypä arvo Kirjanpitoarvo Käypä arvo Hierarkian taso
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
Lainasaamiset 2 074 2 074 0 0 Taso 3
Johdannaisinstrumentit 33 33 74 74 Taso 2
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat 0 0 0 0
Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä 2 107 2 107 74 74
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset 17 341 17 341 20 874 20 874
Muut rahoitusvarat 30 30 33 33
Rahavarat 1 529 1 529 856 856
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät varat -2 339 -2 339 0 0
Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä 16 560 16 560 21 763 21 763
Rahoitusvarat yhteensä 18 667 18 667 21 837 21 837
Edellä on esitetty rahoitusvarojen kirjanpitoarvot ja käyvät arvot sekä niiden luokittelu käyvän arvon hierarkian kolmelle eri
tasolle. Käyvän arvon hierarkian tasot on kuvattu liitetiedossa 1. Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet.
Johdannaissopimusten (koronvaihtosopimukset) käypä arvo on määritetty arvioitujen vastaisten rahavirtojen nykyarvoon
perustuvalla menetelmällä. Käyvän arvon määrittämisen tukena on koronvaihtosopimusten vastapuolen hintanoteeraus,
mutta johto laatii myös oman käyvän arvon tarkistuslaskelman yleisesti hyväksyttyjä arvostusmenetelmiä käyttäen.
Muiden konsernin rahoitusvarojen kirjanpitoarvot eivät olennaisesti eroa niiden käyvistä arvoista. Myyntisaamisten ja
muiden lyhytaikaisten rahoitusvarojen luonteesta johtuen niiden kirjanpitoarvon oletetaan olevan sama kuin niiden käypä
arvo.





23. Rahavarat
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Rahavarat koostuvat käteisestä rahasta, vaadittaessa
nostettavissa olevista pankkitalletuksista ja muista
lyhytaikaisista, erittäin likvideistä sijoituksista. Rahavaroihin
luokiteltujen erien maturiteetti on enintään kolme
kuukautta, ne ovat helposti vaihdettavissa tiedossa olevaan
määrään käteisvaroja ja niiden arvonmuutosriski on
vähäinen.
Konsernin rahavarat muodostuvat pääasiassa pankkitalle-
tuksista. Konsernin luottolimiiteistä tilikauden päättymispäi-
vänä käytössä oleva saldo esitetään taseen lyhytaikaisissa
veloissa lainoina.


RAHAVARAT
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Rahavarat 1 529 856
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät varat -339 0
Yhteensä 1 190 856

VUOSIKERTOMUS 2024
164
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics



24. Oma pääoma
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Konserni luokittelee liikkeeseen laskemansa rahoitus-
instrumentit niiden luonteen perusteella joko omaksi
pääomaksi tai rahoitusvelaksi. Oma pääoma on osuus
konsernin jäljellä olevista varoista sen kaikkien velkojen
vähentämisen jälkeen. Omaan pääomaan luokiteltava
rahoitusinstrumentti on puolestaan mikä tahansa sopimus,
joka osoittaa oikeutta osuuteen konsernin varoista sen
kaikkien velkojen vähentämisen jälkeen. Menot, jotka
liittyvät yhtiön omien oman pääoman ehtoisten instrument-
tien liikkeeseenlaskuun tai hankintaan, esitetään oman
pääoman vähennyseränä verovaikutuksella oikaistuna. Jos
yhtiö hankkii takaisin omia oman pääoman ehtoisia instru-
menttejaan, myös näiden instrumenttien hankintameno
vähennetään omasta pääomasta. Päätetyistä osingoista,
jotka on asianmukaisesti hyväksytty eivätkä ole enää yhtiön
harkintavallassa, mutta joita ei ole jaettu raportointikauden
päättymispäivään mennessä, kirjataan osingonjakovelka.
Osakepääoma
Osakepääomaan merkitään osakeantien yhteydessä saatu
osakkeiden merkintähinta siltä osin kuin merkintähintaa ei
osakeantipäätöksessä ole päätetty kirjattavaksi sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sijoitetun vapaan oman pääoman (SVOP) rahasto sisältää
muut oman pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden
merkintähinnan siltä osin, kun sitä ei nimenomaisen
päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan.
Suvanto Trucks Oy:n osakevaihdon yhteydessä toteutetun
suunnatun osakeannin transaktiomenot 30 tuhatta euroa,
joista on vähennetty niiden verovaikutus 6 tuhatta euroa,
ja vertailukaudella suunnatussa osakeannissa 22.12.2023
toteutettuun uusien osakkeiden liikkeeseenlaskuun liittyvät
transaktiokulut 378 tuhatta euroa, josta on vähennetty
kulujen verovaikutus 76 tuhatta euroa, on kirjattu sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon osakeanneissa
annettujen uusien osakkeiden merkintähinnan
vähennykseksi, koska ne ovat lisämenoja, jotka johtuvat
välittömästi omaa pääomaa koskevasta liiketoimesta ja
joilta olisi muutoin vältytty.
Muuntoerot
Ulkomaisen tytäryhtiön tilinpäätöserien muuntamisesta
konsernin toimintavaluuttaan aiheutuvat muuntoerot
kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja kerrytetään
erilliseen oman pääoman rahastoon. Tytäryhtiöön tehdys
nettosijoituksesta kertyneet muuntoerot siirretään tulosvai-
kutteiseksi, kun nettosijoituksesta luovutaan.
Kertyneet voittovarat
Kertyneet voittovarat sisältävät edellisiltä tilikausilta
kertyneet voitot ja tappiot. Päättyneen tilikauden voitto
tai tappio esitetään kertyneistä voittovaroista erillään.
Osingonjako osakkeenomistajille vähentää kertyneitä
voittovaroja.
Oman pääoman ehtoinen laina
Oman pääoman ehtoinen laina sisältää Wetteri Oyj:n
vuonna 2016 Suomen Kulttuurirahaston kanssa solmiman
hybridilainasopimuksen määrältään 1 500 tuhatta euroa,
josta 1 000 tuhatta euroa laskettiin liikkeeseen 6.6.2016
ja 500 tuhatta euroa 6.6.2017. Laina on eräpäivätön, eikä
lainanhaltija voi vaatia lainan takaisinmaksua etukäteen.
Lainan ensimmäisen erän pääomalle kertyi 8,75 prosentin
kiinteää vuotuista korkoa 6.6.2020 saakka ja tämän jälkeen
12,50 prosentin kiinteää vuotuista korkoa 8.6.2023 saakka.
Lainan toisen erän pääomalle kertyi 8,75 prosentin kiinteää
vuotuista korkoa 6.6.2021 saakka ja tämän jälkeen 12,50
prosentin kiinteää vuotuista korkoa 8.6.2023 saakka. Alkaen
9.6.2023 lainan molempien erien kiinteä vuotuinen korko
on ollut 17,5 prosenttia. Wetteri Oyj ei saa jakaa osinkoa,
ellei lainan korkoa makseta. Maksamattomia korkoja oli
31.12.2024 mennessä yhteensä 952 tuhatta euroa. Laina
luokitellaan omaan pääomaan ja esitetään oman pääoman
ehtoisena lainana, koska yhtiö ei ole päättänyt lainan
lunastuksesta.












VUOSIKERTOMUS 2024
165
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics




OMA PÄÄOMA
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Osakepääoma 96 96
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 45 876 40 171
Muuntoerot 40 34
Kertyneet voittovarat -7 883 -3 834
Tilikauden voitto (tappio) -7 139 -4 049
Oman pääoman ehtoinen laina 1 500 1 500
Emoyhtiön omistajille kuuluva
oma pääoma yhteensä 32 489 33 918
Määräysvallattomien omistajien
osuus 0 0
Oma pääoma yhteensä 32 489 33 918



MUUTOKSET OSAKEPÄÄOMASSA JA SIJOITETUN VAPAAN OMAN PÄÄOMAN RAHASTOSSA
Sijoitetun vapaan oman
EUR tuhatta Osakemäärä Osakepääoma pääoman rahasto
1.1.2023 134 600 870 96 32 474
Suunnattu osakeanti 7.3.2023 6 284 152 0 4 600
Suunnattu osakeanti 22.12.2023 7 327 587 0 3 400
Osakeannissa 22.12.2023 liikkeeseen laskettuihin uusiin osakkeiseen
liittyvät transaktiomenot 0 0 -302
31.12.2023 148 212 609 96 40 171
Osakeannissa 22.12.2023 liikkeeseen laskettuihin uusiin osakkeiseen
liittyvät transaktiomenot 0 0 -1
Suvanto Trucks Oy:n osakevaihto 29.2.2024 8 869 936 0 4 435
Suvanto Trucks Oy:n osakevaihdossa 29.2.2024 liikkeeseen
laskettuihin uusiin osakkeiseen liittyvät transaktiomenot 0 0 -24
Maksuton henkilöstöanti 15.3.2024 67 000 0 33
Lahden Rekkapaja Oy:n ja Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3:n
osakevaihto 28.6.2024 2 823 017 0 1 262
31.12.2024 159 972 562 96 45 876





OSAKKEET
Wetteri Oyj:llä on yksi osakelaji. Osakkeilla ei ole
nimellisarvoa. Osakkeiden enimmäismäärä oli tilikaudella
159 972 562 (148 212 609) kappaletta. Osakkeiden
kokonaismäärä nousi tilikauden aikana 148 212 609
(134 600 870) kappaleesta 159 972 562 (148 212 609)
kappaleeseen seuraavassa kappaleessa tarkemmin
kuvattujen osakeantien mtä. Jokaisella osakkeella on sama
oikeus osinkoon ja kukin osake oikeuttaa yhteen ääneen
yhtiökokouksessa. Kaikki yhtiön liikkeeseen laskemat
osakkeet on maksettu täysimääräisesti. Yhtiöllä ja sen
tytär- tai osakkuusyrityksillä ei ollut tilinpäätöspäivänä
hallussaan yhtiön omia osakkeita. Wetteri Oyj:n osake
on noteerattu Nasdaq Helsinki Oy:n pörssilistalla, ja
osakkeet kuuluvat Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään
arvo-osuusjärjestelmään.



Osakemäärä
1.1.2023 134 600 870
Suunnattu osakeanti 7.3.2023 6 284 152
Suunnattu osakeanti 22.12.2023 7 327 587
31.12.2023 148 212 609
Suvanto Trucks Oy:n osakevaihto 29.2.2024 8 869 936
Maksuton henkilöstöanti 15.3.2024 67 000
Lahden Rekkapaja Oy:n ja Kiinteistö Oy Lahden
Konekatu 3:n osake-vaihto 28.6.2024 2 823 017
31.12.2024 159 972 562


VUOSIKERTOMUS 2024
166
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

OSAKEANNIT
Yhtiö tiedotti 11.12.2023 ostavansa raskaan kaluston liiketoi-
mintaa harjoittavan Suvanto Trucks Oy:n koko osakekannan
osakevaihdolla. Osakevaihto ja Suvanto Trucks Oy:n
osakkeiden hankinta toteutettiin 29.2.2024. Osakevaihtoon
liittyen Wetteri Oyj:n hallitus laski liikkeeseen yhteensä
8 869 936 yhtiön uutta osaketta suunnatulla osakeannilla
Suvanto Trucks Oy:n osakkeenomistajille, jotka maksoivat
nämä uudet osakkeet apporttina Suvanto Trucks Oy:n
osakkeilla. Suunnattu osakeanti toteutettiin yhtiön
varsinaisen yhtiökokouksen 8.5.2023 antaman valtuutuksen
perusteella. Osakkeen merkintähinta suunnatussa
osakeannissa oli 0,469 euroa osakkeelta. Merkintähinta
perustui osakevaihtosopimuksen ehtoihin ja määräytyi
täytäntöönpanohetken osakekurssin mukaisesti. Osakeannin
tapahduttua yhtiön osakkeiden lukumäärä nousi yhteensä
157 082 545 osakkeeseen aiemmasta 148 212 609 osakkeesta.
Yhtiön osakepääoma ei muuttunut osakeannin johdosta.
Uudet osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 7.3.2024
ja ne tulivat julkisen kaupankäynnin kohteeksi Helsingin
Pörssissä 15.3.2024.
Wetteri Oyj:n hallitus päätti 21.12.2023 varsinaisen
yhtiökokouksen 8.5.2023 antaman valtuutuksen nojalla
maksuttomasta osakeannista, jossa yhtiö antoi osakkeen-
omistajien etuoikeudesta poiketen Wetteri Oyj:n ja sen
autoliiketoiminnan työntekijöille vastikkeetta yhteensä
enintään 100 000 yhtiön uutta osaketta. Yhtiöllä oli
erityisen painava taloudellinen syy osakkeenomistajan
etuoikeudesta poikkeamiselle, koska henkilöstöanti oli
tarkoitettu vahvistamaan työntekijöiden omistajuutta ja
motivoitumista sekä sitoutumista yhtiöön. Yhtiö tiedotti
15.3.2024, että henkilöstöantiin osallistui yhteensä 670
työntekijää ja hallitus hyväksyi henkilöstöannissa yhteensä
67 000 uuden osakkeen antamisen. Osakeannin tapahduttua
yhtiön osakkeiden lukumäärä nousi yhteensä 157 149 545
osakkeeseen aiemmasta 157 082 545 osakkeesta. Yhtiön
osakepääoma ei muuttunut osakeannin johdosta. Henki-
löstöannissa annetut osakkeet olivat yhteensä noin 0,04
prosenttia yhtiön osakkeista ja äänistä. Uudet osakkeet rekis-
teröitiin kaupparekisteriin 22.3.2024 ja ne tulivat julkisen
kaupankäynnin kohteeksi Helsingin Pörssissä 25.3.2024.
Yhtiö tiedotti 28.6.2024 ostavansa Lahden Rekkapaja
Oy:n ja Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3:n osakekannan
osakevaihdolla. Osakevaihtoon liittyen Wetteri Oyj:n
hallitus laski liikkeeseen yhteensä 2 823 017 yhtiön uutta
osaketta suunnatulla osakeannilla Lahden Rekkapaja Oy:n
ja Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3:n osakkeenomista-
jille, jotka maksoivat nämä uudet osakkeet apporttina
Lahden Rekkapaja Oy:n ja Kiinteistö Oy Lahden Konekatu
3:n osakkeilla. Suunnattu osakeanti toteutettiin yhtiön
varsinaisen yhtiökokouksen 22.5.2024 antaman valtuutuksen
perusteella. Osakkeen merkintähinta suunnatussa
osakeannissa oli 0,447 euroa osakkeelta. Merkintähinta
perustui osakevaihtosopimuksen ehtoihin ja määräytyi
täytäntöönpanohetken osakekurssin mukaisesti. Osakeannin
tapahduttua yhtiön osakkeiden lukumäärä nousi yhteensä
159 972 562 osakkeeseen aiemmasta 157 149 545 osakkeesta.
Yhtiön osakepääoma ei muuttunut osakeannin johdosta.
Uudet osakkeet rekisteröitiin kaupparekisteriin 30.10.2024.


HALLITUKSEN VALTUUTUKSET
Wetteri Oyj:n yhtiökokous 22.5.2024 antoi hallitukselle
valtuutuksen päättää osakeannista, sisältäen oikeuden
antaa uusia tai luovuttaa yhtiön hallussa olevia osakkeita,
sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutuksen nojalla
osakkeita voidaan laskea liikkeeseen yhdessä tai
useammassa erässä yhteensä enintään 70 000 000 uutta
tai yhtiön hallussa olevaa osaketta, joka vastasi noin 44,5
prosenttia yhtiön tuolloisista osakkeista. Valtuutus korvaa
aikaisemmat valtuutukset ja on voimassa yhden vuoden ajan
yhtiökokouksen päätöksestä lukien.
Yhtiökokouksen antaman valtuutuksen nojalla hallitus on
oikeutettu päättämään osakeanneista sekä optio-oikeuksien
ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta ja niiden ehdoista. Hallitus voi käyttää
valtuutusta esimerkiksi yritys- ja liiketoimintakauppojen, tai
muiden liiketoiminnan järjestelyjen ja investointien rahoit-
tamiseen ja mahdollistamiseen, tai henkilöstön kannusta-
miseen tai sitouttamiseen. Valtuutuksen perusteella hallitus
voi päättää sekä maksullisesta että maksuttomasta annista
ja merkintähinnan maksuna voidaan käyttää myös muuta
vastiketta kuin rahaa. Valtuutus sisältää oikeuden päättää
osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poikkeamisesta
osakeyhtiölaissa määrättyjen edellytysten täyttyessä.
HALLITUKSEN ESITYS TILIKAUDEN TULOSTA
KOSKEVIKSI TOIMENPITEIKSI
Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat ovat 65 775 tuhatta
euroa, josta tilikauden tulos on -2 904 tuhatta euroa. Wetteri
Oyj:n hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että tilikauden
tuloksesta ei jaeta osinkoa, ja että tilikauden tulos siirretään
kertyneisiin voittovaroihin.



VUOSIKERTOMUS 2024
167
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics




25. Rahoitusvelat
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Konserni kirjaa rahoitusvelan taseeseensa silloin, kun
siitä tulee velan sopimusehtojen osapuoli. Konsernin
rahoitusvelat arvostetaan niiden alkuperäisen kirjaamisen
yhteydessä käypään arvoon, josta on vähennetty transaktio-
menot, kuten järjestelypalkkiot. Alkuperäisen kirjaamisen
jälkeen rahoitusvelat luokitellaan joko jaksotettuun
hankintamenoon efektiivisen koron menetelmää käyttäen
arvostettaviin tai käypään arvoon tulosvaikutteisesti
arvostettaviin rahoitusvelkoihin.
Rahoitusvelka luokitellaan lyhytaikaiseksi, kun konserni
odottaa suorittavansa velan tavanomaisen toimintasyklinsä
aikana tai kun velka erääntyy suoritettavaksi 12 kuukauden
kuluessa raportointikauden päättymisestä. Myös sellainen
rahoitusvelka luokitellaan lyhytaikaiseksi, jonka osalta
konsernilla ei ole ehdotonta oikeutta suorittaa velkaa
vähintään 12 kuukautta raportointikauden päättymisen
jälkeen. Muussa tapauksessa rahoitusvelka luokitellaan
pitkäaikaiseksi.
Rahoitusvelka kirjataan pois taseesta, kun sopimuksen
mukainen velvoite on täytetty tai kumottu tai sen voimas-
saoloaika on päättynyt. Olemassa olevan rahoitusvelan
ehtojen merkittävää muutosta käsitellään alkuperäisen
rahoitusvelan kuoletuksena ja uuden rahoitusvelan
kirjaamisena. Uusi rahoitusvelka arvostetaan alun perin
käypään arvoon, joka määritetään markkinaehtoisella
korolla diskontattuihin tuleviin rahavirtoihin perustuen.
Erotus alkuperäisen rahoitusvelan kirjanpitoarvon ja uuden
rahoitusvelan käyvän arvon välillä kirjataan tulosvaikuttei-
sesti rahoitustuottoihin tai -kuluihin.
Jaksotettuun hankintamenoon
arvostettavat rahoitusvelat
Alkuperäisen taseeseen kirjaamisen jälkeen suurin osa
konsernin rahoitusveloista arvostetaan jaksotettuun hankin-
tamenoon efektiivisen koron menetelmää käyttäen, jolloin
rahoitusvelkoihin liittyvät korot ja transaktiomenot tulevat
jaksotetuksi konsernin tuloslaskelmaan rahoituskuluksi
velan juoksuajalle. Konsernin jaksotettuun hankintamenoon
arvostettavat rahoitusvelat koostuvat pääomalainoista,
rahoituslaitoslainoista, luotollisista tileistä, vaihtovelka-
kirjalainoista, muista lainoista, vuokrasopimusveloista,
ostoveloista, ajoneuvojen kaupintavarasto- ja myynti- ja
takaisinvuokrauslimiiteistä käytössä olevasta saldosta sekä
muista rahoitusveloista. Vuokrasopimusveloista on esitetty
tarkemmat tiedot liitetiedossa 17. Vuokrasopimukset.
Ostoveloista on puolestaan esitetty tarkemmat tiedot
liitetiedossa 27. Ostovelat ja muut velat.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti
arvostettavat rahoitusvelat
Alkuperäisen taseeseen kirjaamisen jälkeen konsernin
johdannaissopimusten (koronvaihtosopimukset) mark-
kina-arvosta kirjattava rahoitusvelka (tai rahoitusvara)
arvostetaan käypään arvoon ja sen käyvässä arvossa
tapahtuvat muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti tuloslas-
kelman rahoitustuottoihin tai -kuluihin.









VUOSIKERTOMUS 2024
168
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
RAHOITUSVELAT ARVOSTUSRYHMITTÄIN
31.12.2024 31.12.2023
Jaksotettuun Käypään arvoon Jaksotettuun Käypään arvoon
hankintamenoon tulosvaikutteisesti hankintamenoon tulosvaikutteisesti
EUR tuhatta arvostettavat arvostettavat arvostettavat arvostettavat
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Pääomalainat 0 0 5 742 0
Rahoituslaitoslainat 93 0 293 0
TyEL-lainat 0 0 371 0
Tuotekehityslainat 0 0 129 0
Muut lainat 200 0 246 0
Vuokrasopimusvelat 37 953 0 38 624 0
Muut rahoitusvelat 121 0 4 0
Johdannaisinstrumentit 0 123 0 152
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat -4 600 0 0 0
Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä 33 766 123 45 408 152
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Pääomalainat 5 506 0 0 0
Rahoituslaitoslainat 13 496 0 21 956 0
Luotolliset tilit 13 298 0 11 752 0
TyEL-lainat 0 0 464 0
Tuotekehityslainat 0 0 129 0
Vaihtovelkakirjalainat 2 000 0 2 000 0
Vuokrasopimusvelat 10 573 0 8 798 0
Ostovelat 20 492 0 21 942 0
Ajoneuvojen kaupintavarastolimiitit 26 312 0 24 662 0
Ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit 17 484 0 15 810 0
Muut rahoitusvelat 1 186 0 1 383 0
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat -5 397 0 0 0
Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä 104 952 0 108 897 0
Rahoitusvelat yhteensä 138 718 123 154 305 152
Vuokrasopimusveloista on esitetty tarkemmat tiedot
liitetiedossa 17. Vuokrasopimukset ja ostoveloista
liitetiedossa 27. Ostovelat ja muut velat. Johdannais-
instrumenteista (koronvaihtosopimukset) kerrotaan lisää
liitetiedossa 26. Rahoitusriskien ja pääoman hallinta. Myös
rahoitus velkojen maturiteettijakauma on esitetty kyseisessä
liitetiedossa.
PÄÄOMALAINAT
Konsernilla on 5 500 tuhatta euroa osakeyhtiölain 12.
luvun 1. §:n mukaista pääomalainaa konsernin lähipiiriin
ja suuromistajiin kuuluvilta Simula Invest Oy:ltä ja PM
Ruukki Oy:ltä. Pääomalainat on nostettu osana vuonna
2022 täytäntöön pannun Wetteri Yhtiöt Oy:n osakekaupan
rahoitusjärjestelyä. Pääomalainojen tilinpäätöshetken
kirjanpitoarvo on 5 506 (5 742) tuhatta euroa ja se sisältää
6 (242) tuhatta euroa lainoille kertynyttä maksamatonta
korkokulua.
Lainoille on alun perin sovittu kiinteä yhden prosentin
korko. Lainat on maksettava takaisin vaadittaessa, mutta
takaisinmaksuehdosta riippumatta velkojat ovat sitoutuneet
erillisen sitoumuksen mukaisesti olemaan vaatimatta
lainojen takaisinmaksua 30.6.2025 saakka, elleivät velkojat
ja velallinen toisin sovi. Lainojen pääoma ja korko saadaan
maksaa velallisen selvitystilassa ja konkurssissa vain kaikkia
muita velkoja huonommalla etuoikeudella. Pääoma saadaan
muutoin palauttaa ja korkoa maksaa vain siltä osin kuin
velallisen vapaan oman pääoman ja kaikkien pääomalai-
nojen määrä maksuhetkellä ylittää sen viimeksi päättyneeltä
tilikaudelta vahvistettavan tai sitä uudempaan tilinpäätök-
seen sisältyvän taseen mukaisen tappion määrän. Pääoman
tai koron maksamisesta ei anneta vakuutta. Tämän lisäksi
konsernin, Nordea Bank Oyj:n ja Keskinäinen Työeläkeva-
kuutusyhtiö Elon väliseen rahoitussopimukseen sisältyy

VUOSIKERTOMUS 2024
169
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
ehto, jonka mukaan lainojen pääoman palauttaminen ja
koron maksaminen edellyttää pankin suostumuksen.
Pääomalainoille alun perin sovittu yhden prosentin korko
ei vastannut lainojen nostohetkellä markkinaehtoista
korkoa, jolla konserni voisi saada muutoin vastaavan
ehtoista pääomalainaa sellaisilta tahoilta, jotka eivät
kuulu konsernin lähipiiriin tai suuromistajiin. Näin ollen
pääomalainat arvostettiin niiden nostopäivänä 11.5.2022
käypään arvoon 4 926 tuhatta euroa, joka määritettiin
lainoille sovittua korkoa korkeampaan kahdeksan prosentin
markkinaehtoiseen korkoon perustuen. Pääomalainojen
nimellisarvon 5 500 tuhatta euroa ja nostohetken käyvän
arvon 4 926 tuhatta euroa välinen erotus 574 tuhatta euroa
edustaa lainojen ei-markkinaehtoista osuutta ja se on
kirjattu konsernin omaan pääomaan sijoitetun vapaan
oman pääoman rahastoon niin kuin se olisi Simula Invest
Oy:n ja PM Ruukki Oy:n tekemä sijoitus konsernin omaan
pääomaan. Lainojen ei-markkinaehtoista osuutta edustavaa
oman pääoman komponenttia 574 tuhatta euroa ei arvosteta
uudelleen. Alkuperäisen taseeseen kirjaamisen jälkeen
pääomalainat on arvostettu jaksotettuun hankintamenoon
markkinaehtoista kahdeksan prosentin korkoa käyttäen.
Pääomalainojen todellinen korko on nostettu 5.4.2023
vastaamaan kahdeksan prosentin markkinaehtoista korkoa
takautuvasti 1.1.2023 lukien, koska lainojen takaisinmaksu
on viivästynyt alun perin suunnitellusta ajankohdasta.
Lainat tarkoitettiin alun perin lyhytaikaisiksi ja ne sovittiin
maksettavan takaisin vaadittaessa, minkä takia lainojen
koronkin sovittiin alun perin olevan alle markkinaehtoisen
koron. Koska pääomalainojen ehdoissa on tapahtunut
koron uudelleenneuvottelun mtä merkittävä muutos,
on muutos käsitelty kirjanpidossa alkuperäisten pääoma-
lainojen kuoletuksena ja uuden pääomalainan taseeseen
kirjaamisena. Alkuperäisten pääomalainojen taseesta pois
kirjaamisesta aiheutunut tulosvaikutus -360 tuhatta euroa on
kirjattu rahoituskuluksi vertailukaudella.
Pääomalainoista on kerrottu myös liitetiedossa
30. Lähipiiritapahtumat.
RAHOITUSLAITOSLAINAT JA LUOTOLLISET TILIT
Konsernin rahoituslaitoslainat yhteensä 13 589 (22 249)
tuhatta euroa koostuvat pankkilainoista rahoitusyhtiöiltä.
Pankkilainojen korot määräytyvät kolmen, kuuden tai 12
kuukauden Euribor-koron mukaan ja niiden marginaalit
vaihtelevat 2,38–4,95 prosentin välillä. Pankkilainoilla
on erilaiset maturiteetit ja ne erääntyvät maksettavaksi
viimeistään vuoden 2027 loppuun mennessä. Pankkilainoja
lyhennetään normaalisti niiden maksuohjelmien mukaisesti.
Pankkilainojen lisäksi konsernilla oli tilinpäätöspäivänä
18 500 tuhatta euroa tililimiittiä Nordea Bank Oyj:ltä, josta
oli käytössä 13 298 tuhatta euroa. Tililimiiteistä maksetaan
sekä korkoa, että 0,75–1,10 prosentin limiittiprovisiota.
Tililimiittien korot määräytyvät kolmen kuukauden tai
sitä lyhyemmän ajan Euribor-koron mukaan ja niiden
marginaalit vaihtelevat 1,35–2,85 prosentin välillä. Tililimiitit
ovat voimassa toistaiseksi ja niiden irtisanomisaika on yksi
kuukausi.
Pankkilainat ja tililimiiteistä käytössä oleva osuus on
arvostettu jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen
koron menetelmää käyttäen. Lainoille kertynyt korkovelka
251 (358) tuhatta euroa sisältyy niiden jaksotettuun
hankintamenoon.
Pankkirahoituksen järjestelyt
Tilikauden alussa yhtiö uudelleenneuvotteli konserniin
kuuluvan Themis Holding Oy -alakonsernin ja Nordea Bank
Oyj:n sekä Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varman
väliseen rahoitussopimukseen sisältyvistä kovenanttieh-
doista. Tilikauden lopussa rahoitussopimuksen alainen
rahoitus sisältää 13 075 tuhannen euron pankkilainat ja
13 300 tuhannen euron tililimiitin. Uudelleenneuvottelujen
lopputuloksensa rahoitussopimuksen kovenanttiehtoja
muutettiin siten, että Themis Holding Oy -alakonsernin 12
kuukauden käyttökatteella jaetun korollisen nettovelan tulee
olla 30.6.2024 korkeintaan 4,60x, 31.12.2024 korkeintaan
4,20x ja 30.6.2025 ja sen jälkeen tulevina mittausajankoh-
tina korkeintaan 1,50x, ja oikaistun omavaraisuusasteen
30.6.2024 vähintään 25 prosenttia, 31.12.2024 vähintään 26
prosenttia ja 30.6.2025 ja sen jälkeen tulevina mittausajan-
kohtina vähintään 35 prosenttia. Wetteri-konsernin oikaistun
omavaraisuusasteen tulee puolestaan olla 30.6.2024
vähintään 19 prosenttia, 31.12.2024 vähintään 19,5 prosenttia
ja 30.6.2025 ja sen jälkeen tulevina mittausajankohtina
vähintään 30 prosenttia. Lisäksi Keskinäinen Työeläkeva-
kuutusyhtiö Elo korvasi Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö
Varman rahoitussopimuksessa ja konserni uudelleen rahoitti
Varman 4 750 tuhannen euron lainan vastaavansuuruisella
lainalla Elolta. Uuden lainan maturiteetti on noin kolme
vuotta lainan nostosta ja lainaa lyhennetään puolivuosittain
seuraavin maksuerin: 750 tuhatta euroa 7.9.2024, 7.3.2025
ja 7.9.2025, 800 tuhatta euroa 7.3.2026, ja 850 tuhatta euroa
7.9.2026 ja 7.3.2027. Lainan marginaali on 3,95 prosenttia.
Kuten myöhemmässä kappaleessa kuvataan, rahoitussopi-
muksen kovenantteja on muutettu tilikauden päättymisen
jälkeen tarkasteluhetken 31.12.2024 kovenanttien rikkoutu-
misesta johtuen.
Liitetiedossa 2. Liiketoimintojen yhdistäminen kuvatun
Suvanto Trucks Oy:n hankinnan mtä konserni otti
tilikaudella 29.2.2024 vastattavakseen 800 tuhannen euron
jäljellä olevan lainapääoman Nordea Bank Oyj:n Suvanto
Trucks Oy:lle myöntämästä lainasta. Lainan laina-aika
päättyy 21.12.2025 ja lainaa lyhennetään tasalyhenteisesti



VUOSIKERTOMUS 2024
170
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset















Graphics
kolmen kuukauden välein 100 tuhannen euron maksuerissä.
Lainan marginaali on 2,50 prosenttia. Kaupan myötä
konserni sai käyttöönsä myös 4 500 tuhannen euron Nordea
Bank Oyj:n Suvanto Trucks Oy:lle myöntämän tililimiitin.
Tililimiitistä maksetaan sekä korkoa, että 0,75 prosentin
limiittiprovisiota. Tililimiitin koron marginaali on 1,35
prosenttia.
Liitetiedossa 2. Liiketoimintojen yhdistäminen kuvatun
Lahden Rekkapaja Oy:n ja Kiinteistö Oy Lahden Konekatu
3:n hankinnan mtä konserni otti lisäksi tilikaudella
28.6.2024 vastattavakseen 156 tuhannen euron jäljellä olevan
lainapääoman Nordea Bank Oyj:n yhtiöille myöntämästä
lainasta. Lainan laina-aika päättyy 30.8.2026 ja lainaa
lyhennetään tasalyhenteisesti kerran kuussa noin 6
tuhannen euron maksuerissä. Lainan marginaali on 2,38
prosenttia. Kaupan myötä konserni sai käyttöönsä myös 700
tuhannen euron Nordea Bank Oyj:n yhtiöille myöntämän
tililimiitin. Tililimiitistä maksetaan sekä korkoa, että 1,10
prosentin limiittiprovisiota. Tililimiitin koron marginaali on
1,90 prosenttia.
Pankkirahoituksen kovenanttiehdot
Konsernin yhtiöistä Themis Holding Oy:n ja Wetteri Yhtiöt
Oy:n Nordea Bank Oyj:n ja Keskinäinen Työeläkevakuu-
tusyhtiö Elon pankkirahoitukseen, joka sisälsi tilinpää-
töshetkellä 13 075 (20 800) tuhannen euron pankkilainat
ja 13 300 (13 300) tuhannen euron tililimiitin, sisältyi
tilikaudella 12 kuukauden käyttökatteella jaettua korollista
nettovelkaa mittaava kovenanttiehto. Rahoitussopimuksen
mukaan 12 kuukauden käyttökatteella jaettu korollinen
nettovelka laskettiin suomalaisen kirjanpitokäytännön
mukaisesti Themis Holding Oy:n ja tämän tytäryhtiöiden
Wetteri Yhtiöt Oy:n, Wetteri Auto Oy:n, Wetteri Power Oy:n,
Autotalo Mobila Oy:n ja Pohjois-Suomen Autotalot Oy:n
muodostaman alakonsernin korollisten nettovelkojen ja
12 kuukauden käyttökatteen perusteella. Kovenanttiehdon
täyttymistä tarkasteltiin puolivuosittain 30.6. ja 31.12.
Alakonsernin 12 kuukauden käyttökatteella jaetun korollisen
nettovelan tuli olla 30.6.2024 korkeintaan 4,60x, 31.12.2024
korkeintaan 4,20x ja 30.6.2025 ja sen jälkeen tulevina
mittausajankohtina korkeintaan 1,50x.
Nordea Bank Oyj:n ja Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö
Elon pankkirahoituksen ehtoihin sisältyi tilikaudella
myös Wetteri-konsernin ja Themis Holding Oy:n ja tämän
tytäryhtiöiden Wetteri Yhtiöt Oy:n, Wetteri Auto Oy:n,
Wetteri Power Oy:n, Autotalo Mobila Oy:n ja Pohjois-Suomen
Autotalot Oy:n muodostaman alakonsernin oikaistua
omavaraisuusastetta mittaava kovenanttiehto. Oikaistua
omavaraisuusastetta mittaavan kovenanttiehdon täyttymistä
tarkasteltiin puolivuosittain 30.6. ja 31.12. Kovenanttiehdon
mukaan Wetteri-konsernin oikaistun omavaraisuusasteen
tuli olla 30.6.2024 vähintään 19 prosenttia, 31.12.2024
vähintään 19,5 prosenttia ja 30.6.2025 ja sen jälkeen tulevina
mittausajankohtina vähintään 30 prosenttia. Alakonsernin
oikaistu omavaraisuusaste laskettiin suomalaisen kirjanpi-
tokäytännön mukaisesti ja sen tuli olla 30.6.2024 vähintään
25 prosenttia, 31.12.2024 vähintään 26 prosenttia ja 30.6.2025
ja sen jälkeen tulevina mittausajankohtina vähintään 35
prosenttia. Oikaistua omavaraisuusastetta laskettaessa pank-
kirahoitukseen nähden alisteiset Simula Invest Oy:n ja PM
Ruukki Oy:n pääomalainat rinnastettiin omaan pääomaan.
Nordea Bank Oyj:n ja Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö
Elon rahoitus sisältää myös Themis Holding Oy:n ja tämän
tytäryhtiöiden Wetteri Yhtiöt Oy:n, Wetteri Auto Oy:n,
Wetteri Power Oy:n, Autotalo Mobila Oy:n ja Pohjois-Suomen
Autotalot Oy:n muodostaman alakonsernin velkaantu-
mista ja investointeja mittaavat kovenanttiehdot ja muita
ehtoja liittyen konsernin omistusrakenteen ja liiketoi-
minnan pysyvyyteen sekä osakkeiden luovuttamiseen ja
panttaamiseen, yritysjärjestelyihin ja varojenjakoon. Yhtiöt
ovat lisäksi sitoutuneet rahoitussopimuksessaan olemaan
antamatta uusia pantteja tai muita vastaavia sitoumuksia.
Wetteri tiedotti 3.2.2025 ennen tämän tilinpäätöksen
julkistamista, että konserniin kuuluvan Themis Holding
Oy -alakonsernin ja Nordea Bank Oyj:n sekä Keskinäinen
Työeläkevakuutusyhtiö Elon väliseen rahoitussopimukseen
sisältyvät kovenanttiehdot, jotka mittaavat 12 kuukauden
käyttökatteella jaettua korollista nettovelkaa ja oikaistua
omavaraisuusastetta, eivät kaikilta osin täyttyneet tarkaste-
luhetkellä 31.12.2024, ja Wetteri on käynnistänyt neuvottelut
pankin ja työeläkevakuutusyhtiön kanssa kovenantteja
koskevien ehtojen päivittämisestä. Neuvottelujen loppu-
tuloksena pankki ja työeläkevakuutusyhtiö ilmoittivat,
etteivät ne käytä oikeuttaan eräännyttää saataviansa, vaikka
kovenanttiehdot eivät kaikilta osin täyttyneet tilanteessa
31.12.2024. Lisäksi rahoitussopimuksen kovenanttiehtoja
ja taloudellisia tunnuslukuja mittaavia kovenanttirajoja
muutettiin. Kovenantit mittaavat jatkossa ainoastaan koko
Wetteri-konsernin oikaistua 12 kuukauden käyttökatteella
jaettua korollista nettovelkaa ja oikaistua omavaraisuusas-
tetta. Oikaistuja tunnuslukuja laskettaessa muun muassa
pankkirahoitukseen nähden alisteiset Simula Invest Oy:n
ja PM Ruukki Oy:n pääomalainat rinnastetaan omaan
pääomaan ja oikaistaan pois nettovelkaa laskettaessa.
Konsernin oikaistun 12 kuukauden käyttökatteella jaetun
korollisen nettovelan tulee olla 31.3.2025 korkeintaan 8.30x,
30.6.2025 korkeintaan 9,75x, 30.9.2025 korkeintaan 7,00x,
31.12.2025 korkeintaan 4,80x, 31.3.2026 korkeintaan 4,50x,
30.6.2026 korkeintaan 4,20x, 30.9.2026 korkeintaan 4,00x ja
31.12.2026 korkeintaan 3,50x. Konsernin oikaistun oma va-
raisuusasteen tulee puolestaan olla 31.3.2025 ja 30.6.2025
vähintään 18,5 prosenttia, 30.9.2025 vähintään 20 prosenttia,
31.12.2025 vähintään 21 prosenttia, 31.3.2026 ja 30.6.2026
vähintään 22 prosenttia, 30.9.2026 vähintään 23 prosenttia



VUOSIKERTOMUS 2024
171
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset














Graphics
ja 31.12.2026 vähintään 24 prosenttia. Tämän lisäksi
sopimuksella on konsernin velkaantumiseen ja eräänty-
neisiin velkoihin, investointeihin, omistusrakenteeseen,
liiketoiminnan pysyvyyteen, osakkeiden luovuttamiseen ja
panttaamiseen, yritysjärjestelyihin ja varojenjakoon liittyviä
ehtoja.
Koska rahoitussopimusta ja sen ehtoja koskevat neuvottelut
saatiin päätökseen vasta tilinpäätöspäivän jälkeen, niiden
lopputulosta ei ole huomioitu konsernin tilinpäätöksessä
31.12.2024. Näin ollen rahoitussopimuksen alainen rahoitus,
sisältäen tilinpäätöshetkellä 13 075 tuhannen euron
pankkilainat ja 13 300 tuhannen euron tililimiitistä käytössä
olevat 8 599 tuhatta euroa, on esitetty tilinpäätöksellä koko-
naisuudessaan lyhytaikaisena velkana. Jos neuvottelut olisi
saatu päätökseen ja rahoittajat olisivat antaneet ilmoituksen
saataviensa eräännyttämättä jättämisestä ennen tilikauden
päättymistä, olisi rahoituksesta 8 446 tuhatta euroa
esitetty tilinpäätöksellä pitkäaikaisena velkana. Tilikauden
päättymisen jälkeen, mutta ennen tämän tilinpäätöksen
julkistamista, rahoitussopimuksen alaisista pankkilainoista
on maksettu pois yhteensä 6 250 tuhatta euroa, minkä lisäksi
13 300 tuhannen euron käytettävissä olevaa tililimiittiä on
maksettu pois 8 025 tuhannella eurolla.
Rahoitussopimuksen alainen rahoitus on esitetty lyhytai-
kaisena velkana myös vertailukauden taseella. Tuolloin
rahoitus sisälsi 20 800 tuhannen euron pankkilainat ja 11 252
tuhannen euron käytössä olevan tililimiitin.
Liitetiedossa 31. Ehdolliset velat ja varat sekä sitoumukset
on esitetty pankkilainojen ja tililimiittien vakuudet.
VAIHTOVELKAKIRJALAINAT
Osana 7.3.2023 täytäntöön pannun E. Hartikainen Oy:n
autoliiketoiminnan liiketoimintakaupan rahoitusta liiketoi-
minnan myyjä E. Hartikainen Oy antoi Wetteri Oyj:lle 2 000
tuhannen euron suuruisen vaihtovelkakirjalainan. Vaihto-
velkakirjalaina on ehdoiltaan osakeyhtiölain 12. luvun 1. §:n
tarkoittaman pääomalainan mukainen. Laina on koroton
ja lainan pääoma saadaan maksaa velallisen selvitystilassa
ja konkurssissa vain kaikkia muita velkoja huonommalla
etuoikeudella. Pääoma saadaan muutoin palauttaa vain
siltä osin kuin velallisen vapaan oman pääoman ja kaikkien
pääomalainojen määrä maksuhetkellä ylittää velallisen
viimeksi päättyneeltä tilikaudelta vahvistettavan tai sitä
uudempaan tilinpäätökseen sisältyvän taseen mukaisen
tappion määrän. Pääoman maksamisesta ei anneta vakuutta.
Laina on voimassa toistaiseksi.
Vaihtovelkakirjalainaan sisältyy osakeyhtiölain 10. luvun
1. §:ssä tarkoitettu velkojalle vastikkeetta annettu erityinen
oikeus, jonka mukaisesti velkojalla on oikeus vaihtaa
velkakirja Wetteri Oyj:n uusiin osakkeisiin ilmoittamalla
tästä kirjallisesti yhtiön hallitukselle ja esittämällä
lainasopimus tarpeellisten merkintöjen tekemistä varten.
Vaihtoaika alkoi lainan nostamisesta ja on voimassa lainan
voimassaoloajan niin kauan kuin lainan pääomaa on
maksamatta. Kunkin velkakirjan vaihdossa merkittävän
osakkeen merkintähinta on yhtiön osakkeen keskikurssi
konversiovaatimuspäivänä vähennettynä viiden prosentin
alennuksella. Keskikurssilla tarkoitetaan kaupankäynti-
painotettua 30 edellisen kaupankäyntipäivän keskikurssia
laskettuna kaupankäynnin päätyttyä vaatimuksen esittä-
mispäivänä Helsingin Pörssissä. Lainan vaihto osakkeisiin
suoritetaan siten, että vaihdettavaa pääomaa vastaan
annetaan kyseistä summaa vastaava määrä Wetteri Oyj:n
uusia osakkeita edellä mainittua merkintähintaa käyttäen.
Merkintähinta kirjataan sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastoon. Velkoja on merkinnyt osakkeet ennakollisesti
lainasopimuksen allekirjoituksin eikä siten erillistä
merkintälistaa ole. Sopimuksen perusteella merkittävien
osakkeiden merkintähinta maksetaan osakkeisiin
vaihtamisen yhteydessä kuittaamalla laina kokonaan
takaisinmaksetuksi.
MUUT LAINAT
Konserni nosti 6.4.2023 200 tuhatta euroa lainaa konsernin
johtoon kuuluvan avainhenkilön Markku Kankaalan
lähipiiriin kuuluvalta taholta. Lainalle maksetaan
korkoa, joka muodostuu 12 kuukauden Euribor-korosta
lisättynä 4,5 prosentin marginaalilla. Laina erääntyy
maksettavaksi vaadittaessa. Laina on kuitenkin alisteinen
konsernin Nordea Bank Oyj:n myöntämälle rahoitukselle
ja lainan eräännyttäminen edellyttää Nordea Bank Oyj:n
suostumuksen.
Lainan tilinpäätöshetken kirjanpitoarvo on 200 (246) tuhatta
euroa ja se sisältää 0 (46) tuhatta euroa lainalle kertynyttä
maksamatonta korkokulua.
AJONEUVOJEN KAUPINTAVARASTOLIMIITIT
Konsernilla oli tilinpäätöshetkellä eri rahoitusyhtiöiltä
käytössään yhteensä 47 880 (40 682) tuhannen euron
käytettyjen autojen kaupintavarastolimiitit, joiden puitteissa
konserni voi tarjota käytettyjä ajoneuvoja ostettavaksi
rahoitusyhtiöiden kaupintavarastoon. Liitetiedossa
2. Liiketoimintojen yhdistäminen kuvatun Osuuskauppa
Suur-Savon kanssa tilikaudella 1.1.2024 täytäntöön pannun
liiketoimintakaupan yhteydessä konsernin käytettävissä
olevat rahoitusyhtiöiden konsernille myöntämät ajoneuvojen
kaupintavarastolimiitit nousivat 15 689 tuhannella eurolla.
Kaupintalimiiteistä tilinpäätöspäivänä käytössä oleva saldo
26 312 (24 662) tuhatta euroa vastaa sitä myyntihintaa, jolla



VUOSIKERTOMUS 2024
172
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset















Graphics
kaupintalimiitissä olevat ajoneuvot on alun perin myyty
kaupintavarastoon. Konserni voi vapauttaa käytössään
olevaa limiittiä joko lunastamalla kaupintavarastoon
myymiänsä autoja takaisin tai myymällä autot eteenpäin
asiakkailleen. Ajoneuvot lunastetaan kaupintavarastosta
samaan hintaan, jolla konserni on ne alun perin sinne
myynytkin.
Kaupintalimiittejä koskevat rahoitussopimukset ovat
toistaiseksi voimassa olevia sopimuksia 3–6 kuukauden
irtisanomisajoilla. Limiitit ovat luonteeltaan jatkuvia ja
tyypillisesti sopimusten tilanne ja päivitystarpeet käydään
rahoitusyhtiöiden kanssa läpi yrityskauppojen yhteydessä
tai vähintään vuosittain. Rahoitusyhtiöt veloittavat limiitin
käytöstä palkkiota, joka on sidottu Euribor-korkoon ja jonka
marginaali vaihtelee 0,457–6,964 prosentin välillä. Palkkio
kirjataan rahoituskuluksi konsernin tuloslaskelmaan.
Kaupintavarastolimiitistä käytössä oleva saldo luokitellaan
lyhytaikaiseksi rahoitusvelaksi, koska konserni odottaa
suorittavansa velan tavanomaisen toimintasyklinsä aikana.
Kaupintavarastoon myydyt ajoneuvot sisältyvät konsernin
vaihto-omaisuuteen ja niiden kirjanpitoarvo on niitä
vastaavan rahoitusvelan vakuutena.
Ajoneuvojen kaupintavarastojärjestelyistä ja niiden
kirjauskäytännöstä on kerrottu tarkemmin liitetiedossa
4. Liikevaihto.
AJONEUVOJEN MYYNTI- JA TAKAISINVUOKRAUSLIMIITIT
Konsernilla on tilinpäätöshetkellä käytössään yhteensä
25 637 (20 320) tuhannen euron limiitit eri rahoitusyh-
tiöiltä, joiden rajoissa konserni voi asettaa esittely- ja
leasingautojaan myynti- ja takaisinvuokrausjärjestelyn
kohteeksi. Liitetiedossa 2. Liiketoimintojen yhdistäminen
kuvatun Suvanto Trucks Oy:n hankinnan mtä konserni
sai käyttöönsä myös 1 000 tuhannen euron Suvanto Trucks
Oy:lle myönnetyn ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokraus-
järjestelyjä koskevan limiitin.
Limiiteistä tilinpäätöspäivänä käytössä oleva saldo 17 484
(15 810) tuhatta euroa vastaa sitä myyntihintaa, jolla myynti-
ja takaisinvuokrausjärjestelyn kohteena olevat ajoneuvot
on alun perin myyty rahoitusyhtiön tarjoamaan limiittiin
vähennettynä autoista niiden vuokra-aikana maksetuilla
vuokrakuluilla. Konserni voi vapauttaa käytössään olevaa
limiittiä joko maksamalla autoista vuokrakulua niiden
vuokra-aikana tai lunastamalla autot takaisin niiden vuokra-
kuluilla vähennettyyn jäännösarvoon.
Myynti- ja takaisinvuokrauslimiittiä koskevat sopimukset
ovat toistaiseksi voimassa olevia jatkuvia sopimuksia 0–6
kuukauden irtisanomisajoilla. Rahoitusyhtiöt veloittavat
konsernilta limiitin käytöstä joko kiinteää korkoa tai
korkoa, joka on sidottu Euribor-korkoon ja jonka marginaali
vaihtelee 1,75–2,50 prosentin välillä. Korko kirjataan
rahoituskuluksi konsernin tuloslaskelmaan. Myynti- ja takai-
sinvuokrausjärjestelyn kohteena olevat ajoneuvot sisältyvät
konsernin vaihto-omaisuuteen ja niiden kirjanpitoarvo on
niitä vastaavan rahoitusvelan vakuutena. Rahoitusvelka
luokitellaan lyhytaikaiseksi, koska konserni odottaa
suorittavansa velan tavanomaisen toimintasyklinsä aikana.
Ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokrausjärjestelyistä
ja niiden kirjauskäytännöstä on kerrottu tarkemmin
liitetiedossa 4. Liikevaihto.
MUUT RAHOITUSVELAT
Konsernin muut rahoitusvelat koostuvat pääasiassa 310
(310) tuhannen euron liiketoimintojen yhdistämisen
yhteydessä oman pääoman ehtoisen hybridilainan käyvän
arvon määrittämiseksi lainalle lasketusta korkovelasta ja
868 (1 039) tuhannen euron rahoitusyhtiöiden konsernille
maksamista konsernin asiakkaiden osamaksuihin liittyvistä
ennakkomaksuista. Muut rahoitusvelat on arvostettu
niiden alkuperäisen kirjaamisen jälkeen jaksotettuun
hankintamenoon.



VUOSIKERTOMUS 2024
173
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset
















Graphics




RAHOITUSVELKOJEN KÄYT ARVOT
31.12.2024 31.12.2023
EUR tuhatta Kirjanpitoarvo Käypä arvo Kirjanpitoarvo Käypä arvo Hierarkian taso
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Lainat 293 293 6 780 6 780 Taso 3
Vuokrasopimusvelat 37 953 37 953 38 624 38 624 Taso 3
Muut rahoitusvelat 121 121 4 4
Johdannaisinstrumentit 123 123 152 152 Taso 2
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat -4 600 -4 600 0 0
Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä 33 889 33 889 45 560 45 560
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Lainat 34 300 34 300 36 301 36 301 Taso 3
Vuokrasopimusvelat 10 573 10 573 8 798 8 798 Taso 3
Ostovelat 20 492 20 492 21 942 21 942
Ajoneuvojen kaupintavarastolimiitit 26 312 26 312 24 662 24 662
Ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit 17 484 17 484 15 810 15 810
Muut rahoitusvelat 1 186 1 186 1 383 1 383
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat -5 397 -5 397 0 0
Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä 104 952 104 952 108 897 108 897
Rahoitusvelat yhteensä 138 840 138 840 154 457 154 457
Edellä on esitetty rahoitusvelkojen kirjanpitoarvot ja
käyvät arvot sekä niiden luokittelu käyvän arvon hierarkian
kolmelle eri tasolle. Käyvän arvon hierarkian tasot on
kuvattu liitetiedossa 1. Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet.
Lainojen käyvät arvot perustuvat vastaisten rahavirtojen
nykyarvoon. Nykyarvoa laskettaessa diskonttauskorkona
käytetään lainan kokonaiskorkoa, joka muodostuu
riskittömästä korosta ja yhtiökohtaisesta riskipreemiosta.
Lainojen käyvät arvot luokitellaan käypien arvojen
hierarkian tasolle 3, koska niiden määrittämiseen käytetään
muita kuin havainnoitavissa olevia syöttötietoja, kuten
konsernin omaa luottoriskiä. Lainojen käyvät arvot eivät
poikkea olennaisesti niiden kirjanpitoarvoista, koska niistä
maksettava korko on lähellä markkinakorkoa.
Vuokrasopimusvelkojen käypä arvo perustuu vuokrasopi-
musten arvioitujen vastaisten rahavirtojen nykyarvoon.
Vuokrasopimusvelkojen nykyarvo on laskettu diskonttaa-
malla vastaiset rahavirrat korolla, joka vastaa korkoa, jota
johto arvioi konsernin joutuvan maksamaan, jos se lainaisi
vastaavaksi ajaksi ja vastaavanlaisin vakuuksin rahat, jotka
tarvittaisiin vuokrasopimuksen kohdeomaisuuserän arvoa
vastaavan omaisuuserän hankkimiseen.
Johdannaisinstrumenttien (koronvaihtosopimukset) käypä
arvo on määritetty arvioitujen vastaisten rahavirtojen
nykyarvoon perustuvalla menetelmällä. Käyvän arvon
määrittämisen tukena on koronvaihtosopimusten
vastapuolen hintanoteeraus, mutta johto laatii myös oman
käyvän arvon tarkistuslaskelman yleisesti hyväksyttyjä
arvostusmenetelmiä käyttäen.
Muiden konsernin rahoitusvelkojen kirjanpitoarvot eivät
olennaisesti eroa niiden käyvistä arvoista. Ostovelkojen,
kaupintalimiittien, myynti- ja takaisinvuokrauslimiittien
sekä muiden rahoitusvelkojen luonteesta johtuen niiden
kirjanpitoarvon oletetaan olevan sama kuin niiden käypä
arvo.






VUOSIKERTOMUS 2024
174
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

26. Rahoitusriskien ja pääoman hallinta
RAHOITUSRISKIEN HALLINTA
Konserni altistuu normaalissa liiketoiminnassaan useille
rahoitusriskeille, joista pääasialliset ovat maksuvalmius-,
korko-, luotto- ja valuuttariski. Konsernin riskienhallinnan
tavoitteena on minimoida rahoitusmarkkinoiden muutosten
haitalliset vaikutukset konsernin tulokseen ja liiketoi-
mintaan. Konsernin riskienhallinnan yleiset periaatteet
hyväksyy hallitus, jolla on myös vastuu valvoa ja varmistaa,
että konsernin riskienhallinnan prosessin toiminnot
ovat riittäviä. Konsernin riskienhallinnan käytännön
toteutuksesta vastaa hallituksen ohjeiden mukaisesti
konsernin talousjohtaja. Talousjohtaja raportoi hallitukselle
riskeistä ja niihin liittyvistä toimenpiteistä säännöllisesti.
Maksuvalmiusriski
Maksuvalmiusriskillä tarkoitetaan riskiä siitä, että konserni
kohtaa vaikeuksia yrittäessään täyttää rahoitusvelkoihin
ja vastuisiin liittyviä velvoitteitansa, jotka toteutetaan
luovuttamalla käteisvaroja tai muita rahoitusvaroja.
Konsernin johto noudattaa huolellista maksuvalmiusriskin
hallintaa. Maksuvalmiusriskin minimoimiseksi konsernin
johto seuraa ja ennustaa lyhyen aikavälin maksuvalmiutta
vähintään viikoittain, minkä lisäksi johto ylläpitää myös
pitkän aikavälin kassavirtaennustetta.
Konsernin keskeiset maksuvalmiustarpeet liittyvät
pääasiassa lyhyt- ja pitkäaikaisten rahoitusvelkojen
hoitamiseen, käyttöpääoman muutoksiin, verojen maksuun
ja investointeihin. Maksuvalmiusriskin pienentämiseksi
Wetteri käyttää erilaisia rahoituksen lähteitä, joilla yhtiö
varmistaa kykynsä suoriutua sekä lyhyen, että pitkän
aikavälin maksuvelvoitteistaan.
Rahoituksen lähteet
Konsernin rahoituksen saatavuus ja joustavuus varmistetaan
muun muassa rahoituslaitosten luottoinstrumenttien
avulla, rahoitusyhtiöiden tarjoamilla konsernin varastossa
olevien käytettyjen autojen ja esittelyautojen rahoittami-
seen käytettävillä limiiteillä ja oman pääoman ehtoisia
instrumentteja liikkeeseen laskemalla. Konsernilla oli
tilinpäätöshetkellä käytössään 18 500 (13 800) tuhannen
euron tililimiitit. Tililimiiteistä oli tilinpäätöspäivänä
käytössä yhteensä 13 298 (11 752) tuhatta euroa. Konsernin
käytettävissä olevat eri rahoitusyhtiöiden tarjoamat
käytettyjen autojen kaupintavarastolimiitit olivat tilinpää-
töshetkellä yhteensä 47 880 (40 682) tuhatta euroa, josta oli
tilinpäätöspäivänä käytössä 26 312 (24 662) tuhatta euroa.
Konsernin käytettävissä olevat rahoitusyhtiöiden tarjoamat
esittelyautojen myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit olivat
tilinpäätöshetkellä puolestaan yhteensä 25 637 (20 320)
tuhatta euroa, josta oli käytössä 17 484 (15 810) tuhatta
euroa. Konsernin käytössä olevien rahoituslaitosten
luottoinstrumenttien sekä käytettyjen autojen ja esittelyau-
tojen rahoitukseen käytettävien limiittien ehdot on kuvattu
tarkemmin liitetiedossa 25. Rahoitusvelat.
Vieraan ja oman pääoman ehtoisen rahoituksen lisäksi
konsernille merkittäviä rahoituksen lähteitä ovat myös
konsernin käyttöpääoman erät kuten vaihto-omaisuus
ja myyntisaamiset. Tilinpäätöspäivänä konsernilla oli
vaihto-omaisuutta yhteensä 77 948 (77 819) tuhatta euroa
ja myyntisaamisia yhteensä 17 341 (20 874) tuhatta euroa.
Konsernin rahavarat olivat tilinpäätöspäivänä 1 529 (856)
tuhatta euroa.




VUOSIKERTOMUS 2024
175
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics



RAHOITUSVELKOJEN MATURITEETTIJAKAUMA
Sopimukseen
perustuvat 2030 ja
EUR tuhatta Kirjanpitoarvo rahavirrat yhteensä 2025 2026 2027 2028 2029 myöhemmin
31.12.20241
Pääomalainat 5 506 5 719 5 719 0 0 0 0 0
Rahoituslaitoslainat 13 589 14 940 14 894 46 0 0 0 0
Luotolliset tilit 13 298 13 298 13 298 0 0 0 0 0
Vaihtovelkakirjalainat 2 000 2 000 2 000 0 0 0 0 0
Muut lainat 200 239 16 16 206 0 0 0
Vuokrasopimusvelat 42 723 48 341 11 251 10 925 9 874 5 509 3 165 7 618
Ajoneuvojen kaupintavarastolimiitit 25 670 25 880 25 880 0 0 0 0 0
Ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit 16 257 16 883 16 883 0 0 0 0 0
Muut rahoitusvelat 1 306 1 322 1 224 54 25 8 6 5
Johdannaisinstrumentit 123 123 0 0 123 0 0 0
Ostovelat ja muut velat 53 413 53 413 47 183 3 665 1 388 559 492 126
Yhteensä 174 085 182 159 129 382 20 083 15 206 6 076 3 664 7 749


Sopimukseen
perustuvat 2029 ja
EUR tuhatta Kirjanpitoarvo rahavirrat yhteensä 2024 2025 2026 2027 2028 myöhemmin
31.12.2023
Pääomalainat 5 742 6 399 680 5 719 0 0 0 0
Rahoituslaitoslainat 22 249 24 996 24 695 168 133 0 0 0
Luotolliset tilit 11 752 11 752 11 752 0 0 0 0 0
TyEL-lainat 835 882 494 302 86 0 0 0
Tuotekehityslainat 257 261 131 130 0 0 0 0
Vaihtovelkakirjalainat 2 000 2 000 2 000 0 0 0 0 0
Muut lainat 246 304 63 17 17 206 0 0
Vuokrasopimusvelat 47 422 53 238 10 523 9 903 9 411 8 621 4 387 10 393
Ajoneuvojen kaupintavarastolimiitit 24 662 24 792 24 792 0 0 0 0 0
Ajoneuvojen myynti- ja takaisinvuokrauslimiitit 15 810 16 631 16 631 0 0 0 0 0
Muut rahoitusvelat 1 388 1 388 1 383 4 0 0 0 0
Johdannaisinstrumentit 152 152 0 0 0 152 0 0
Ostovelat ja muut velat 45 549 45 549 42 476 1 460 723 417 241 232
Yhteensä 178 064 188 345 135 621 17 704 10 370 9 396 4 628 10 625


1
Maturiteettijakaumaan eivät sisälly konsernin myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvinä velkoina esitetyt rahoitusvelat, jotka poistuvat konsernin taseelta tilikauden päättymisen jälkeen täytäntöön pannun Wetteri Power Oy:n osakekaupan myötä.


VUOSIKERTOMUS 2024
176
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset













Graphics



Edellä esitetty taulukko kuvaa konsernin rahoitusvelkojen
maturiteettijakaumaa tilinpäätöshetkellä. Taulukossa
esitetyt rahavirrat ovat diskonttaamattomia ja sisältävät sekä
rahoitusvelkojen pääoman takaisinmaksut että korkojen
suoritukset eriteltynä niiden tilinpäätöspäivänä voimassa
olevien sopimukseen perustuvien erääntymisajankohtien
mukaan.
Konsernin Nordea Bank Oyj:n ja Keskinäinen Työeläke-
vakuutusyhtiö Elon myöntämiin 13 075 tuhannen euron
pankkilainoihin liittyvät sopimukseen perustuvat rahavirrat
yhteensä 14 412 tuhatta euroa sisältyvät rahoitusvelkojen
maturiteettijakaumassa kokonaisuudessaan kalenterivuonna
2025 erääntyviin rahavirtoihin, koska pankkilainat on
esitetty tilinpäätöksellä kokonaisuudessaan lyhytaikaisena
velkana liitetiedossa 25. Rahoitusvelat tarkemmin kuvatuin
perustein. Myös vertailukauden maturiteettijakaumassa
konsernin Nordea Bank Oyj:n myöntämiin 20 800 tuhannen
euron pankkilainoihin liittyvät rahavirrat yhteensä 24 008
tuhatta euroa sisältyvät kokonaisuudessaan kalenterivuonna
2024 erääntyviin rahavirtoihin.

Korkoriski
Korkoriskiä syntyy, kun viitekorkojen ja korkomarginaalien
muutokset vaikuttavat konsernin rahoituskustannuksiin.
Konsernin pankkilainat koostuvat vaihtuvakorkoisista
lainoista, joiden korko on sidottu Euribor-korkoihin.
Lainojen Euribor-sidonnaisuudesta johtuen konserni altistuu
vaihtuvakorkoisista lainoista syntyvälle rahavirtariskille.
Vaihtuvakorkoisiin lainoihin liittyvältä rahavirtariskiltä
suojaudutaan johdannaisinstrumenteilla, kuten koronvaih-
tosopimuksilla. Konserni ei sovella koronvaihtosopimuk-
siinsa suojauslaskentaa. Koronvaihtosopimusten käypä
arvo sisältyy konsernin pitkäaikaisiin rahoitusvaroihin ja
-velkoihin. Tieto koronvaihtosopimusten tilinpäätöspäivän
käyvästä arvosta on esitetty liitetiedoissa 22. Rahoitusvarat
ja 25. Rahoitusvelat.
Herkkyysanalyysiin perustuen konsernin uudelleenlaskettu
tilikauden tulos ja oma pääoma olisivat olleet 374 (473)
tuhatta euroa pienemmät, jos vaihtuvakorkoisten lainojen
korot olisivat olleet kaksi prosenttiyksikköä korkeammat
kaikkien muiden muuttujien pysyessä ennallaan. Konsernin
operatiiviset rahavirrat ovat puolestaan pääasiassa riippu-
mattomia markkinakorkojen vaihteluista.
Luottoriski
Luottoriskillä tarkoitetaan riskiä siitä, ettei vastapuoli pysty
täyttämään sopimukseen perustuvia velvoitteitaan ja näin
aiheuttaa konsernille taloudellista tappiota. Konsernille
voi aiheutua luottotappiota, jos sen asiakkaat tai muiden
sopimusten vastapuolet eivät pysty täyttämään velvoitteitaan
konsernia kohtaan.
Konsernilla on toimintaperiaatteet sen varmistamiseksi,
että tuotteita tai palveluita myydään vain asiakkaille,
joilla on asianmukainen luottohistoria. Konserni tarkistaa
merkittävien uusien yritysasiakkaidensa luottotiedot ja
maksukyvykkyyden ennen sopimuksiin ryhtymistä ja
seuraa asiakaskuntansa luottokelpoisuutta ja maksuky-
vykkyyttä aktiivisesti. Saatavien perintää ja seurantaa
tehdään viikoittain. Yksityisasiakkaisiin liittyvältä luotto-
riskiltä konserni suojautuu tekemällä yksityisasiakkaiden
kanssa pääsääntöisesti vain käteiskauppaa. Konserni
tarjoaa yksityisasiakkaille asiakkaan niin halutessa myös
kolmannen osapuolen hallinnoimaa luotollista Wetteri-tiliä.
Konserni saa suorituksen asiakkaan myyntisaatavista tiliä
hallinnoivalta kolmannelta osapuolelta ja tämän jälkeen
kolmas osapuoli kantaa luottoriskin asiakkaan Wetteri-tilin
avoimista myyntisaatavista. Konsernille ei jää intressejä
näihin myyntisaamisiin.
Konsernin myyntisaamiset ovat pääasiassa ajoneuvojen
myyntiin liittyviä myyntisaamisia rahoitusyhtiöiltä, jotka
syntyvät, kun konsernin asiakkaan rahoitusyhtiöltä saaman
hyväksytyn luottopäätöksen ja ajoneuvon luovutuksen
sekä rahoitusyhtiön konsernille suorittaman maksun
väliin jää lyhyt ajanjakso. Ajoneuvon myyntiin liittyvän
luottoriskin kantaa rahoitusyhtiö hyväksyttyään konsernin
asiakkaan luottohakemuksen. Konsernin myyntisaamisiin
ja rahavaroihin liittyvä luottoriski on vähäinen, koska
vastapuolet ovat pääasiassa kansainvälisiltä luottoluokit-
tajilta korkean luokituksen saaneita rahoitusyhtiöitä. Myynti-
saamisiin kohdistuvaa luottoriskiä on kuvattu tarkemmin
liitetiedossa 21. Myyntisaamiset ja muut saamiset. Samassa
yhteydessä on esitetty myös myyntisaamisten ikäjakauma.


Valuuttariski
Valuuttariskillä tarkoitetaan riskiä siitä, että konserni
altistuu kansainvälisesti toimiessaan eri valuuttapositioista
aiheutuvalle transaktioriskille ja eri valuutoissa olevien
sijoitusten emoyhtiön toimintavaluuttaan muuntamisesta
aiheutuvalle riskille. Valuuttariski syntyy kaupallisista
transaktioista, taseen monetaarisista eristä ja ulkomaiseen
tytäryritykseen tehdyistä nettosijoituksista. Konsernilla on
Ruotsissa tytäryhtiö, joka ei harjoita liiketoimintaa, ja sille
kertyy Ruotsin kruunusta muuntoeroa, jolta konserni ei
ole suojautunut. Konsernin altistuminen valuuttariskille
ei kuitenkaan ole merkittävää. Tilikaudelta kertynyt
muuntoero 6 (29) tuhatta euroa on kirjattu laajan tuloslas-
kelman eriin.




VUOSIKERTOMUS 2024
177
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


ÄOMAN HALLINTA
Konsernin pääoman hallinnan tavoitteena on optimaalisen
pääoma- ja rahoitusrakenteen avulla tukea konsernin
liiketoimintaa varmistamalla sen normaalit toimintaedel-
lytykset. Pääoman hallinnan tavoitteena on myös kasvattaa
omistaja-arvoa varmistamalla korkein mahdollinen tuotto
osakkeenomistajien sijoittamalle pääomalle. Optimaalinen
pääomarakenne takaa konsernille pienemmät pääoman
kustannukset. Pääomarakenteeseen vaikutetaan muun
muassa osakeanteja järjestämällä ja oman pääoman ehtoista
rahoitusta keräämällä, minkä lisäksi konserni voi vaihdella
ja mukauttaa osakkeenomistajille maksettavien osinkojen tai
näille palautettavan pääoman määrää. Velkojensa vähentämi-
seksi konserni voi myös päättää omaisuuseriensä myymisestä.
Konsernin johto seuraa konsernin pääomarakenteen
kehittymistä säännöllisesti konsernin omavaraisuusas-
teen, nettovelan määrän ja käyttöpääoman erien, kuten
vaihto-omaisuuden, myyntisaamisten ja ostovelkojen,
määrän avulla. Omavaraisuusaste lasketaan pääoman
hallintaa varten jakamalla konsernin oma pääoma taseen
loppusummalla, josta on vähennetty saadut ennakot.
Seuraavassa on esitetty konsernin tilinpäätöshetken
omavaraisuusaste ja nettovelka. Korollisiin velkoihin ja
nettovelkaan sisältyvät erät on kuvattu tarkemmin liitetie-
doissa 25. Rahoitusvelat ja 23. Rahavarat.
Omavaraisuusaste
31.12.2024 31.12.2023
Omavaraisuusaste, % 15 % 16 %
Korolliset velat ja nettovelka
EUR tuhatta 31.12.20241 31.12.2023
Pitkäaikaiset korolliset velat
Pääomalainat 0 5 742
Rahoituslaitoslainat 93 293
TyEL-lainat 0 371
Tuotekehityslainat 0 129
Muut lainat 200 246
Vuokrasopimusvelat 37 953 38 624
Muut rahoitusvelat 121 4
Johdannaisinstrumentit 123 152
Pitkäaikaiset korolliset velat
yhteensä 38 489 45 560
Lyhytaikaiset korolliset velat
Pääomalainat 5 506 0
Rahoituslaitoslainat 13 496 21 956
Luotolliset tilit 13 298 11 752
TyEL-lainat 0 464
Tuotekehityslainat 0 129
Vaihtovelkakirjalainat 2 000 2 000
Vuokrasopimusvelat 10 573 8 798
Ajoneuvojen kaupintavarastolimiitit 26 312 24 662
Ajoneuvojen myynti- ja
takaisinvuokrauslimiitit 17 484 15 810
Muut rahoitusvelat 1 186 1 383
Lyhytaikaiset korolliset velat
yhteensä 89 856 86 954
Korolliset velat yhteensä 128 345 132 515
Rahavarat -1 529 -856
Nettovelka 126 816 131 659
1
Nettovelan laskennassa on huomioitu myös konsernin taseella myytävänä
oleviin omaisuuseriin liittyvinä varoina ja velkoina esitetyt tytäryhtiö
Wetteri Power Oy:n korolliset velat yhteensä 7 673 tuhatta euroa ja rahavarat
yhteensä 339 tuhatta euroa, vaikka ne poistuvat konsernin taseelta tilikauden
päättymisen jälkeen täytäntöön pannun Wetteri Power Oy:n osakekaupan
myötä.
Korollista velkaa oli tilinpäätöspäivänä yhteensä 128 345
(132 515) tuhatta euroa. Korolliset velat ilman vuokraso-
pimusvelkoja, käytössä olevaa kaupintavarastolimiittiä ja
käytössä olevaa myynti- ja takaisinvuokrauslimiittiä olivat
yhteensä 36 022 (44 620) tuhatta euroa. Korolliset velat ilman
tilikauden päättymisen jälkeen myydyn tytäryhtiö Wetteri
Power Oy:n korollisia velkoja olivat 120 672 tuhatta euroa ja
nettovelka 119 482 tuhatta euroa.






VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset
VUOSIKERTOMUS 2024
178

Graphics

Nettovelan muutokset
Vuokra- Muut
EUR tuhatta Lainat Luotolliset tilit sopimusvelat rahoitusvelat Rahavarat Yhteensä
Nettovelka 1.1.2024 31 329 11 752 47 422 42 012 -856 131 659
Rahavirta -9 720 -3 243 -12 369 -6 109 -1 230 -32 671
Liiketoimintojen yhdistäminen 956 4 789 1 192 8 385 -21 15 301
Liiketoimintojen divestointi -1 359 0 -51 0 584 -826
Vuokrasopimusvelkojen hankinnat 0 0 10 893 0 0 10 893
Vuokrasopimusvelkojen terminoinnit 0 0 -821 0 0 -821
Johdannaisten käypään arvoon ar-
vostaminen 0 0 0 -29 0 -29
Valuuttakurssioikaisut 0 0 0 0 -6 -6
Kertynyt korko 89 0 2 261 966 0 3 316
Nettovelka 31.12.2024 21 295 13 298 48 526 45 225 -1 529 126 816
Vuokra- Muut
EUR tuhatta Lainat Luotolliset tilit sopimusvelat rahoitusvelat Rahavarat Yhteensä
Nettovelka 1.1.2023 23 389 12 039 37 742 22 382 -1 147 94 404
Rahavirta 6 921 -287 -9 614 30 320 -2 631
Liiketoimintojen yhdistäminen 2 000 0 4 153 18 881 0 25 034
Vuokrasopimusvelkojen hankinnat 0 0 13 382 0 0 13 382
Vaihtovelkakirjalainojen konvertointi -2 300 0 0 0 0 -2 300
Pääomalainojen taseesta pois
kirjaaminen 360 0 0 0 0 360
Johdannaisten käypään arvoon
arvostaminen 0 0 0 152 0 152
Valuuttakurssioikaisut 0 0 0 0 -29 -29
Kertynyt korko 959 0 1 759 568 0 3 285
Nettovelka 31.12.2023 31 329 11 752 47 422 42 012 -856 131 659


VUOSIKERTOMUS 2024
179
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


27. Ostovelat ja muut velat
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Ostovelat
Ostovelat ovat velkoja, jotka konsernilla on suorittamatta
tuotteista tai palveluista, jotka se on vastaanottanut ja jotka
on laskutettu tai joista on tehty sopimus toimittajan kanssa.
Ostovelat esitetään taseen lyhytaikaisissa veloissa, koska ne
erääntyvät yleensä maksettavaksi 30 päivän kuluessa niiden
alkuperäisestä kirjaamisesta ja konserni odottaa näin ollen
suorittavansa ne 12 kuukauden kuluessa raportointikauden
päättymisestä. Ostovelat arvostetaan niiden alkuperäisen
kirjaamisen yhteydessä käypään arvoon. Alkuperäisen
kirjaamisen jälkeen ostovelat arvostetaan jaksotettuun
hankintamenoon efektiivisen koron menetelmää käyttäen.
Ostovelkojen kirjanpitoarvon katsotaan vastaavan niiden
käypää arvoa erien lyhyen maturiteetin johdosta.
Siirtovelat ja muut velat
Siirtovelat ovat velkoja, jotka konsernilla on suorittamatta
tuotteista tai palveluista, jotka se on vastaanottanut,
mutta joita ei ole laskutettu tai joista ei ole tehty
asianmukaista sopimusta toimittajan kanssa. Muut velat
käsittävät velat, jotka perustuvat johonkin velan summan
ja velkojan osoittavaan dokumenttiin. Esimerkiksi
konsernin mahdolliset arvonlisäverovelat, autoverovelat ja
maksettujen palkkojen ennakonpidätysvelka ja sosiaalitur-
vamaksuvelka esitetään muissa veloissa. Myös takaisinosto-
velka, joka kirjataan konsernin rahoitusyhtiölle antamasta
takaisinostosopimukseen perustuvasta sitoumuksesta
ostaa takaisin tiettyjä myytyjä ajoneuvoja, esitetään muissa
veloissa.
Siirtovelat ja muut velat arvostetaan niiden alkuperäisen
kirjaamisen yhteydessä käypään arvoon ja myöhemmin
jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron
menetelmää käyttäen.
Konserni odottaa suorittavansa muut velat joitain
poikkeuksia lukuun ottamatta tavanomaisen toimin-
tasyklinsä aikana tai 12 kuukauden kuluessa velkojen
taseeseen kirjaamisesta. Tällaiset muut velat esitetään
taseen lyhytaikaisissa veloissa. Lyhytaikaisissa veloissa
esitetään myös velat, joiden osalta konsernilla ei ole
ehdotonta oikeutta lykätä velan suorittamista vähintään
12 kuukauden päähän raportointikauden päättymisestä.
Muussa tapauksessa muut velat esitetään pitkäaikaisina.
Saadut ennakot
Saadut ennakot ovat sopimukseen perustuvia velkoja suori-
tevelvoitteista, jotka koskevat tulevaisuudessa tapahtuvaa
konsernin varsinaiseen toimintaan kuuluvien tuotteiden tai
palveluiden luovuttamista. Konserni kirjaa saadut ennakot
pois taseestaan myyntituotoksi tuloslaskelmaan, kun se
luovuttaa kyseiset tuotteet tai palvelut ja näin täyttää
suoritevelvoitteensa.




OSTOVELAT JA MUUT VELAT
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Pitkäaikaiset
Takaisinostovelat 6 419 3 074
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät velat -189 0
Yhteensä 6 230 3 074
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Lyhytaikaiset
Ostovelat 20 492 21 942
Takaisinostovelat 2 465 4 213
Saadut ennakot 2 108 1 709
Muut velat 17 333 4 628
Siirtovelat 11 083 9 983
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät velat -6 298 0
Yhteensä 47 183 42 476
Siirtovelkoihin sisältyvät
olennaiset erät
Henkilöstökulujen jaksotukset 10 086 8 951
Velat asiakassopimuksista 0 349
Muut siirtovelat 997 683
Myytävänä oleviin omaisuuseriin
liittyvät velat -1 914 0
Yhteensä 9 169 9 983
Konsernin pitkäaikaiset ja lyhytaikaiset takaisinostovelat
6 419 (3 074) tuhatta ja 2 465 (4 213) tuhatta euroa on kirjattu
aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin sisältyvistä
konsernin myymistä autoista, joihin liittyen konserni
on solminut rahoitusyhtiön kanssa konsernia sitovan
takaisinostosopimuksen. Konserni kirjaa tällaisten autojen
luovutuksesta saamansa vastikkeen takaisinostovelaksi



VUOSIKERTOMUS 2024
180
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
taseeseensa takaisinostosopimuksen syntymisajankohtana,
ja tulouttaa luovutuksesta saadun vastikkeen ja autolle
sovitun takaisinostohinnan välisen erotuksen osuuden
velasta liikevaihtoon tasaerinä sopimusajan kuluessa.
Konsernin taseessa tilinpäätöspäivänä olevasta yhteensä 8
883 (7 287) tuhannen euron takaisinostovelasta 3 145 (1 934)
tuhatta euroa tullaan kirjaamaan liikevaihdoksi sopimuksen
kestoaikana. Loput 5 738 (5 353) tuhatta euroa konserni
tulee suorittamaan rahoitusyhtiöille autojen takaisinosto-
hintana. Ajoneuvojen takaisinostosopimuksista on kerrottu
tarkemmin liitetiedossa 4. Liikevaihto.
Saadut ennakot 2 108 (1 709) tuhatta euroa sisältävät
pääasiassa henkilöautomyynnin ja raskaan kaluston
myynnin asiakkailta saatuja ennakoita ja Wetteri Turvan
myynnistä saadut ennakot.
Muihin velkoihin sisältyy tytäryhtiö Wetteri Power
Oy:n tilikauden päättymisen jälkeen 1.1.2025
täytäntöön pannusta kaupasta 30.12.2024 saatu kaup-
pahintaennakko 10 000 tuhatta euroa. Wetteri Power
Oy:n kaupasta on kerrottu tarkemmin liitetiedossa
3. Lopetetut toiminnot ja myytävänä olevat omaisuuserät.
Muihin velkoihin sisältyy myös autoverovelka 650
(713) tuhatta euroa. Autoverovelka koostuu uusien
ajoneuvojen maahantuojille tilitettävistä autoveroista,
jotka konserni laskuttaa asiakkailtaan. Asiakkailta
laskutetut autoverosaatavat sisältyvät muihin lyhytaikai-
siin saamisiin ja niiden määrät on esitetty liitetiedossa
21. Myyntisaamiset ja muut saamiset.



28. Varaukset
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Varaus on velka, jonka toteutumisajankohta tai toteutuva
määrä on epävarma. Varaus kirjataan taseeseen, kun
konsernille on aikaisemman tapahtuman seurauksena
syntynyt oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite, jonka
määrä on luotettavasti arvioitavissa ja on todennäköistä,
että velvoitteen täyttäminen edellyttää taloudellista hyötyä
ilmentävien voimavarojen siirtymistä pois konsernilta.
Varauksena kirjattava määrä on niiden menojen nykyarvo,
joita velvoitteen täyttämisen odotetaan raportointikauden
lopussa edellyttävän johdon parhaan arvion mukaan.
Nykyarvon laskennassa käytettävä diskonttauskorko
määritetään siten, että se kuvastaa markkinoiden näkemystä
tarkasteluhetkellä rahan aika-arvosta ja kyseistä velkaa
koskevista erityisriskeistä.
Mahdollinen uudelleenjärjestelyvaraus kirjataan, kun
konserni on laatinut yksityiskohtaisen uudelleenjärjes-
telyä koskevan suunnitelman ja aloittanut suunnitelman
toimeenpanon tai tiedottanut suunnitelman keskeisistä
kohdista niille, joihin järjestely vaikuttaa. Konsernilla ei ole
ollut tilikaudella taseessaan uudelleenjärjestelyvarausta.
Mahdollisista tappiollisista sopimuksista kirjataan varaus,
kun sopimuksen mukaisten velvoitteiden täyttämiseksi
vaadittavat väistämättömät menot ylittävät sopimuksesta
odotettavissa olevan taloudellisen hyödyn. Konsernilla ei
ole ollut tilikaudella taseessaan tappiollisiin sopimuksiin
liittyvää varausta. Konsernin vastaisista liiketoiminnan
tappioista tai konsernin jatkuvaan toimintaan liittyvistä
menoista ei kirjata varausta.
Varaus esitetään lyhytaikaisena, kun varaus odotetaan
realisoitavan tai suoritettavan 12 kuukauden kuluessa
raportointikauden päättymisestä. Muussa tapauksessa
varaus esitetään pitkäaikaisena.




VARAUSTEN MUUTOKSET TILIKAUDELLA
Korjaus-
EUR tuhatta vastuuvaraus Yhteensä
Varaukset 1.1.2024 133 133
Varausten lisäykset 44 44
Varausten käyttö 0 0
Varaukset 31.12.2024 177 177
Pitkäaikaiset varaukset 0 0
Lyhytaikaiset varaukset 177 177
Yhteensä 177 177
Korjaus-
EUR tuhatta vastuuvaraus Yhteensä
Varaukset 1.1.2023 88 88
Varausten lisäykset 45 45
Varausten käyttö 0 0
Varaukset 31.12.2023 133 133
Pitkäaikaiset varaukset 0 0
Lyhytaikaiset varaukset 133 133
Yhteensä 133 133


VUOSIKERTOMUS 2024
181
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
KORJAUSVASTUUVARAUS
Konserni kirjaa käytettyjen autojen myynnin yhteydessä
korjausvastuuvarauksen käytettyjen autojen arvioiduista
korjaukseen liittyvistä jälkikuluista. Korjausvastuuva-
rauksen määrä arvioidaan käytettyjen autojen myynnin
jälkeisten historiallisesti toteutuneiden korjauskulujen
perusteella. Varauksen määrän arvioinnissa huomioidaan
myös mahdolliset muutokset käytettyjen autojen myynti-
volyymissä. Kulut toteutuvat tyypillisesti etupainotteisesti
korjausvastuun keston aikana.
Korjausvastuuvarausta ja sen taustalla olevia arvioita ja
oletuksia tarkastellaan jokaisena raportointikauden päät-
tymispäivänä ja varausta oikaistaan siten, että se kuvastaa
tarkasteluhetken johdon parasta arviota. Mikäli enää ei
ole todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää
taloudellista hyötyä ilmentävien voimavarojen siirtymistä
pois konsernista, varaus peruutetaan. Johto huomioi
toteutuvien ja arvioitujen kulujen väliset erot tulevilla
tilikausilla kirjattavien korjausvastuuvarausten määrää
arvioidessaan. Tilikauden päättymispäivänä korjausvas-
tuuvarauksen määrä 177 (133) tuhatta euroa vastaa johdon
parasta arviota myytyjen käytettyjen autojen tulevista
korjaukseen liittyvistä jälkikuluista.



29. Konsernirakenne
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Konsernitilinpäätös käsittää emoyhtiön ja sen tytäryritykset.
Tytäryrityksellä tarkoitetaan yrityksiä, joissa konsernilla on
määräysvalta. Määräysvalta syntyy, kun konserni olemalla
osallisena yrityksessä altistuu yrityksen muuttuvalle
tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se
pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yritys
koskevaa valtaansa. Tytäryritysten yhdistely alkaa hankin-
ta-ajankohdasta, jolla tarkoitetaan päivää, jona konserni
saa määräysvallan tai jos tytäryritykset ovat alun perin
konsernin emoyhtiön perustamia, päivää, jona tytäryritys
on perustettu. Mikäli yhdessä tai useammassa kolmesta
määräysvallan elementistä tapahtuu muutoksia, konserni
arvioi uudelleen onko sillä määräysvalta yrityksessä.
Tytäryrityksen yhdistely päättyy päivänä, jona määräysvalta
lakkaa.


Konsernin
omistus osuus
Rekisteröintimaa 31.12.2024 (%)
Emoyhtiö
Wetteri Oyj Suomi
Tytäryhtiöt
Themis Holding Oy Suomi 100 %
Wetteri Yhtiöt Oy Suomi 100 %
Wetteri Auto Oy Suomi 100 %
Wetteri Power Oy Suomi 100 %
Suvanto Trucks Oy Suomi 100 %
Lahden Rekkapaja Oy Suomi 100 %
Autotalo Mobila Oy Suomi 100 %
Pohjois-Suomen Autotalot Oy Suomi 100 %
Wetteri Sweden AB Ruotsi 100 %
Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3 Suomi 100 %
Osakkuusyritykset
Brain Alliance Oy Suomi 49 %
Turun Hydrauliikka-asennus Oy Suomi 45 %


VUOSIKERTOMUS 2024
182
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics

30. Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiriin kuuluvat konsernin emoyhtiö
Wetteri
Oyj
ja tämän tytäryhtiöt sekä osakkuusyritykset. Konsernin
lähipiiriin kuuluvat myös konsernin johtoon kuuluvat
avainhenkilöt eli emoyhtiön hallituksen jäsenet, toimitus-
johtaja ja johtoryhmän jäsenet, sekä näiden henkilöiden
läheiset perheenjäsenet ja yhteisöt, joissa näillä henkilöillä
on määräysvalta tai yhteinen määräysvalta.
Konsernin johtoon kuuluvat avainhenkilöt ja konsernin
lähipiiriin kuuluvat muut tahot ovat ostaneet konsernilta
tilikaudella ja vertailukaudella autoja sekä muita tavaroita
ja palveluita. Johtoon kuuluvat avainhenkilöt ovat myös
myyneet konsernille käytettyjä autoja. Konsernin johtoon
kuuluvilla avainhenkilöillä on oikeus ostaa konsernilta
autoja sekä muita tavaroita ja palveluita ja myydä sille
autoja koko konsernin henkilökuntaa koskevan henkilöstö-
politiikan mukaisesti. Kaikki konsernin johtoon kuuluvien
avainhenkilöiden ja muiden konsernin lähipiiriin kuuluvien
tahojen kanssa tilikaudella ja vertailukaudella toteutetut
liiketoimet on tehty tavanomaisin markkinaehdoin.


LIIKETOIMET JOHTOON KUULUVIEN AVAINHENKILÖIDEN
JA HEIDÄN MÄÄRÄYSVALTAYHTEISÖJENSÄ KANSSA
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Tuloslaskelman erät
Tavaroiden ja palveluiden myynnit 281 409
Tavaroiden ja palveluiden ostot -473 -215
Pääomalainojen korkokulut -449 -443
Muiden lainojen korkokulut -4 -49
Tuloslaskelman erät yhteensä -645 -299
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Oman pääoman erät
Osakeanti 7.3.2023 0 300
Osakeanti 22.12.2023 0 800
Oman pääoman erät yhteensä 0 1 100
Konsernilla on 5 500 tuhatta euroa osakeyhtiölain 12. luvun
1. §:n mukaista pääomalainaa konsernin johtoon kuuluvien
avainhenkilöiden Aarne Simulan ja Markku Kankaalan
määräysvaltayhteisöiltä Simula Invest Oy:ltä ja PM Ruukki
Oy:ltä, jotka ovat myös konsernin suurosakkeenomistajia.
Lainojen ehdot on kuvattu liitetiedossa 25. Rahoitusvelat.
Lainojen korko on 8 prosenttia. Lainoille tilikaudella
kertynyt korkokulu 449 (443) tuhatta euroa on kirjattu
rahoituskuluksi konsernin tuloslaskelmaan.
Konserni on tilikauden ensimmäisellä kvartaalilla ottanut
pääomaltaan 800 tuhannen euron määräisen lyhytaikaisen
lainan konsernin johtoon kuuluvan avainhenkilön Martti
Haapalan määräysvaltayhteisöltä ProUp Oy:ltä. Laina on
myös maksettu takaisin ensimmäisen kvartaalin aikana.
Lainan korko oli 9,5 prosenttia. Laina-ajalta kertynyt
korkokulu 4 (0) tuhatta euroa on kirjattu rahoituskuluksi
konsernin tuloslaskelmaan.


AVOIMET SALDOT JOHTOON KUULUVIEN
AVAINHENKILÖIDEN JA HEIDÄN
ÄRÄYSVALTAYHTEISÖJENSÄ KANSSA
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Velat
Pääomalainat 5 500 5 500
Pääomalainoille kertynyt
korkovelka 6 242
Muille lainoille kertynyt korkovelka 0 33
Ostovelat ja muut velat 39 0
Velat yhteensä 5 545 5 775
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Varat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 73 0
Varat yhteensä 73 0
Konsernin johtoon kuuluvien avainhenkilöiden määräys-
valtayhteisöjen Simula Invest Oy:n ja PM Ruukki Oy:n
konsernille myöntämien pääomalainojen kirjanpitoarvo
5 506 (5 742) tuhatta euroa sisältää 6 (242) tuhatta euroa
pääomalainoille kertynyttä maksamatonta korkovelkaa.
LIIKETOIMET MUIDEN LÄHIPIIRITAHOJEN KANSSA
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Tuloslaskelman erät
Tavaroiden ja palveluiden ostot -33 0
Muiden lainojen korkokulut -17 -13
Tuloslaskelman erät yhteensä -49 -13
Konsernilla on 200 tuhatta euroa lainaa konsernin johtoon
kuuluvan avainhenkilön Markku Kankaalan lähipiiriin
kuuluvalta taholta. Lainan ehdot on kuvattu liitetiedossa
25. Rahoitusvelat. Lainalle maksetaan korkoa, joka
muodostuu 12 kuukauden Euribor-korosta lisättynä 4,5
prosentin marginaalilla. Lainalle tilikaudella kertynyt



VUOSIKERTOMUS 2024
183
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics


korkokulu 17 (13) tuhatta euroa on kirjattu rahoituskuluksi
konsernin tuloslaskelmaan.
AVOIMET SALDOT MUIDEN LÄHIPIIRITAHOJEN KANSSA
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Varat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 2 0
Varat yhteensä 2 0
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Velat
Muut lainat 200 200
Muille lainoille kertynyt korkovelka 0 13
Velat yhteensä 200 213
Konsernin johtoon kuuluvan avainhenkilön Markku
Kankaalan lähipiiriin kuuluvan tahon konsernille
myöntämän lainan kirjanpitoarvo 200 (213) tuhatta
euroa sisältää 0 (13) tuhatta euroa lainalle kertynyttä
maksamatonta korkovelkaa.
JOHTOON KUULUVIEN AVAINHENKILÖIDEN
PALKITSEMINEN
Tiedot johtoon kuuluvien avainhenkilöiden palkitsemi-
sesta on ilmoitettu konsernin emoyhtiön Wetteri Oyj:n
johtoon kuuluvien avainhenkilöiden toimitusjohtaja Aarne
Simulan, johtoryhmän jäsenten Panu Kauppisen, Antti
Ollikaisen (31.12.2024 asti), Sanna Räsäsen (30.11.2024 asti),
Juha Kontion (26.6.2024 alkaen), Ari Roivaisen (26.6.2024
alkaen) ja Samuli Koskelan (26.6.2024 alkaen), sekä entisen
hallituksen puheenjohtaja Markku Kankaalan (31.1.2025 asti)
ja hallituksen jäsenten Aarne Simulan, Martti Haapalan,
Hannu Pärssisen, Mikael Malmstenin ja Satu Mehtälän
osalta.
Johtoon kuuluville avainhenkilöille ei ole tilikaudella tai
vertailukaudella maksettu osakeperusteisia maksuja.
Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Palkat ja muut lyhytaikaiset
työsuhde-etuudet 672 727
Maksupohjaiset eläke-etuudet 200 140
Yhteensä 873 868
Johtoryhmän jäsenten palkat ja palkkiot
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Palkat ja muut lyhytaikaiset
työsuhde-etuudet 629 701
Maksupohjaiset eläke-etuudet 149 119
Yhteensä 778 820
Hallituksen jäsenten palkkiot
EUR tuhatta 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Kankaala Markku (31.1.2025 asti) 69 63
Simula Aarne 36 36
Haapala Martti 36 36
Pärssinen Hannu 40 38
Malmsten Mikael 36 36
Mehtälä Satu 42 39
Yhteensä 260 249
Tiedot johtoon kuuluvien avainhenkilöiden palkitsemiseen
sovellettavasta politiikasta on esitetty Wetteri Oyj:n vuoden
2024 Selvityksessä hallinto- ja ohjausjärjestelmästä ja
Palkitsemisraportissa.




VUOSIKERTOMUS 2024
184
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden ja heidän lähipiirinsä omistusosuudet
Osakkeet %
Simula Aarne Toimitusjohtaja, hallituksen jäsen 48 497 994 30,32 %
Kankaala Markku Hallituksen puheenjohtaja (31.1.2025 asti) 46 784 999 29,25 %
Haapala Martti Hallituksen jäsen 8 127 046 5,08 %
Mehtälä Satu Hallituksen jäsen 111 234 0,07 %
Pärssinen Hannu Hallituksen jäsen 10 000 0,01 %
Malmsten Mikael Hallituksen jäsen 0 0,00 %
Kauppinen Panu Johtoryhmän jäsen 0 0,00 %
Ollikainen Antti Johtoryhmän jäsen (31.12.2024 asti) 2 180 0,00 %
Kontio Juha Johtoryhmän jäsen (26.6.2024 alkaen) 100 0,00 %
Roivainen Ari Johtoryhmän jäsen (26.6.2024 alkaen) 100 0,00 %
Koskela Samuli Johtoryhmän jäsen (26.6.2024 alkaen) 0 0,00 %
Yhteensä 103 533 653 64,72 %
Edellä esitetyt osakemäärät käsittävät konsernin emoyhtiön Wetteri Oyj:n johtoon kuuluvien avainhenkilöiden henkilökoh-
taisesti omistamat, heidän määräysvaltayhteisöjensä omistamat ja heidän läheisten perheenjäsentensä omistamat osakkeet.


VUOSIKERTOMUS 2024
185
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics



31. Ehdolliset velat ja varat sekä sitoumukset
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena
syntynyt mahdollinen velvoite, jonka olemassaolo varmistuu
vasta, kun yksi tai useampi konsernin määräysvallan
ulkopuolella oleva epävarma tapahtuma toteutuu.
Ehdolliseksi velaksi katsotaan myös sellainen olemassa
oleva velvoite, joka on syntynyt aikaisempien tapahtumien
seurauksena, mutta jota ei merkitä taseeseen varaukseksi,
koska ei ole todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen
edellyttää taloudellista hyötyä ilmentävien voimavarojen
siirtymistä pois konsernilta, tai koska velvoitteen suuruus ei
ole riittävän luotettavasti määritettävissä.
Ehdollinen vara on vastaavasti aikaisempien tapahtumien
seurauksena syntynyt omaisuuserä, jonka olemassaolo
varmistuu vasta, kun yksi tai useampi konsernin
määräysvallan ulkopuolella oleva epävarma tapahtuma
toteutuu.
Ehdollisia velkoja tai varoja ei merkitä taseeseen vaan ne
esitetään tilinpäätöksen liitetietona.




VASTUUSITOUMUKSET
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Omasta puolesta annetut
vakuudet
Yrityskiinnitykset 82 873 79 483
Kiinnitykset liiketontin
vuokraoikeuteen 1 300 0
Muut takaukset 21 617 26 790
Konsernin tytäryhtiöiden osakkeet on pantattu konsernin
lainojen vakuudeksi. Konsernin tytäryhtiöt ovat myös
antaneet toistensa puolesta rajoittamattoman omavelkaisen
takauksen.
Konsernin vaihto-omaisuuteen sisältyy ajoneuvoja, jotka
ovat konsernin velkojen vakuutena. Konsernin velkojen
vakuutena olevien ajoneuvojen kirjanpitoarvo oli tilikauden
lopussa yhteensä 43 524 (40 219) tuhatta euroa. Ajoneuvot
ovat myynti- ja takaisinvuokrausjärjestelyn ja kaupintavaras-
tojärjestelyn kohteena olevia ajoneuvoja ja niistä on esitetty
tarkemmat tiedot liitetiedossa 20. Vaihto-omaisuus.


MUUT TASEEN ULKOPUOLISET VASTUUT
EUR tuhatta 31.12.2024 31.12.2023
Leasingvastuut
Vuoden sisällä erääntyvät 310 147
1–5 vuoden sisällä erääntyvät 545 248
Vuokravastuut
Vuoden sisällä erääntyvät 25 164
1–5 vuoden sisällä erääntyvät 0 0
Muut vastuut 194 67
Konserni on vuokrannut toimitiloja, kalusteita ja laitteita.
Leasingvastuut ja vuokravastuut sisältävät euromäärältään
vähäiset ja alle 12 kuukauden sisällä päättyvät leasing-
ja vuokrasopimukset. Leasing- ja vuokrasopimusten
perusteella maksettavat diskonttaamattomat vähimmäis-
vuokrat ilman arvonlisäveroa on esitetty edellä. Konsernilla
on myös vähäinen määrä muita vastuita rahoitusyhtiöille.
KIINTEISTÖINVESTOINTIEN
ARVONLISÄVEROVÄHENNYKSEN TARKISTUSVASTUU
Konserni on velvollinen tarkistamaan valmistuneiden
kiinteistöinvestointiensa osalta tekemiään arvonlisävero-
vähennyksiä, jos kiinteistöjen arvonlisäverollinen käyttö
vähenee tarkistuskauden aikana. Arvonlisäverovähennysten
tarkistusvastuu koskee konsernin Lahden, Ylivieskan,
Kokkolan, Rovaniemen, Kemin, Oulun, Kajaanin, Mikkelin
ja Rauman toimitiloihin tehtyjä investointeja, joiden
arvonlisäverovähennyksien viimeiset tarkistusvuodet ovat
edellä mainitussa järjestyksessä 2024, 2029, 2032, 2033, 2033,
2033, 2033, 2033 ja 2033. Tarkistusvastuun enimmäismäärä
oli tilikauden lopussa yhteensä 1 490 (1 470) tuhatta euroa.

RIIDAT JA OIKEUDENKÄYNNIT
Konsernin yhtiöitä kohtaan ei ole esitetty oikeudenkäyn-
teihin liittyviä korvausvaatimuksia eikä konsernin taseeseen
sisälly oikeudenkäynteihin liittyviä varauksia.








VUOSIKERTOMUS 2024
186
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
32. Tulevilla tilikausilla sovellettavat uudet ja muutetut IFRS-tilinpäätösstandardit
Konserni ei ole vielä soveltanut niitä uusia ja muutettuja
IFRS-tilinpäätösstandardeja ja tulkintoja, jotka on jo
julkistettu, mutta jotka tulevat sitovina voimaan vasta
1.1.2025 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla. Konserni
soveltaa näitä standardeja ja tulkintoja niiden voimaan-
tulopäivänä, tai sitä seuraavan tilikauden alusta alkaen,
jos voimaantulopäivä on eri kuin tilikauden ensimmäinen
päivä. Uudet ja muutetut sovellettavat standardit ja tulkinnat
on kuvattu seuraavassa.
Otsikko Keskeiset vaatimukset Voimaantulo
Lack of Exchangeability Muutokset edellyttävät yhdenmukaisen lähestymistavan soveltamista Sovellettava 1.1.2025 tai sen
– muutokset IAS 21 arvioitaessa, milloin valuutta voidaan vaihtaa toiseen valuuttaan, ja jos se ei jälkeen alkavilla tilikausilla,
Valuuttakurssien muutosten ole vaihdettavissa, määritettäessä mitä vaihtokurssia voidaan käyttää ja mitä aikaisempi soveltaminen on
vaikutukset -standardiin liitetietoja on esitettävä. sallittua
Muutoksilla ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin taloudelliseen
raportointiin.
Muutokset IFRS 9 Muutokset selventävät, että yhtiön on sovellettava selvittämispäivään Sovellettava 1.1.2026 tai sen
Rahoitusinstrumentit ja IFRS perustuvaa käsittelytapaa kirjatessaan rahoitusvaroihin kuuluvan erän tai jälkeen alkavilla tilikausilla,
7 Rahoitusinstrumentit: rahoitusvelan pois taseesta; ne myös sallivat sen, että yhtiö voi katsoa, että aikaisempi soveltaminen on
tilinpäätöksessä esitettävät sähköistä maksujärjestelmää käyttäen maksettava rahoitusvelka on hoidettu sallittua*
tiedot -standardeihin ennen selvittämispäivää, jos tietyt edellytykset täyttyvät. Muutokset selventävät
rahoitusinstrumenttien soveltamisohjeita, jotka koskevat rahoitusvarojen sopimukseen perustuvien
luokitteluun ja arvostamiseen rahavirtojen ominaisuuksien arviointia, ml. rahoitusvarat, joiden sopimusehdot
liittyen saattavat muuttaa sopimukseen perustuvien rahavirtojen ajoitusta tai määrää
– esim. rahoitusvarat, joihin liittyy ns. ESG-piirteitä, rahoitusvarat, joihin ei liity
takautumisoikeutta, ja rahoitusvarat, jotka sopimuksella toisiinsa sidottuja
instrumentteja.
Muutoksilla ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin taloudelliseen
raportointiin.
Annual Improvements to Vuosittaiset parannukset -menettelyn (Annual Improvements) kautta IFRS- Sovellettava 1.1.2026 tai sen
IFRS Accounting Standards— tilinpäätösstandardeihin tehtävät pienet ja muut kuin kiireelliset muutokset jälkeen alkavilla tilikausilla,
Volume 11 kerätään yhdeksi kokonaisuudeksi ja toteutetaan kerran vuodessa. Muutoksilla aikaisempi soveltaminen on
on selvennetty seuraavia standardeja: sallittua*
IFRS 1 Ensimmäinen IFRS-standardien käyttöönotto: Ensilaatijan
suojauslaskenta
IFRS 7 Rahoitusinstrumentit: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot − Taseesta
pois kirjaamisesta johtuva voitto tai tappio; Tilinpäätöksessä esitettävät
tiedot käyvän arvon ja transaktiohinnan välisestä jaksotettavasta erosta;
Luottoriskistä tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
IFRS 9 Rahoitusinstrumentit − Vuokrasopimusvelkojen kirjaaminen pois
taseesta; Transaktiohinta
IFRS 10 Konsernitilinpäätös − De facto -agentin määrittäminen
IAS 7 Rahavirtalaskelmat − Hankintamenoon perustuva yhdistely
Muutoksilla ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin taloudelliseen
raportointiin.

VUOSIKERTOMUS 2024
187
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Otsikko Keskeiset vaatimukset Voimaantulo
IFRS 18 Presentation and IFRS 18 korvaa IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardin. IFRS 18:n Sovellettava 1.1.2027 tai sen
Disclosure in Financial keskeisimmät uudet vaatimukset ovat seuraavat: jälkeen alkavilla tilikausilla,
Statements Tuloslaskelmassa tuotot ja kulut on luokiteltava kolmeen uuteen määriteltyyn aikaisempi soveltaminen on
ryhmään, eli liiketoiminnan, investointien ja rahoituksen ryhmiin, sekä sallittua*
esitettävä kaksi uutta välisummaa: ”Liikevoitto tai -tappio” sekä ”Voitto tai
tappio ennen rahoitusta ja tuloveroja”.
Johdon määrittelemistä tuloksellisuutta kuvaavista tunnusluvuista on
esitettävä liitetietoja tilinpäätöksessä. Nämä tunnusluvut ovat tuottojen
ja kulujen välisummia, joita käytetään julkisessa viestinnässä johdon
näkemyksen esittämiseen yhtiön taloudellisesta tuloksesta.
Tietojen esittäminen tilinpäätöksessä perustuen informaation yhdistelyä ja
erittelyä koskeviin tarkennettuihin yleisiin vaatimuksiin. Lisäksi yhtiöiltä, jotka
erittelevät kulut tuloslaskelmassa toiminnoittain, edellytetään tiettyjen kulujen
erittelyjen esittämistä liitetiedoissa.
IFRS 18 -standardin voimaantulolla tulee olemaan olennainen vaikutus
konsernin taloudelliseen raportointiin.
IFRS 19 Subsidiaries without Uusi standardi sallii sen, että tietyt edellytykset täyttävät tytäryhtiöt voivat Sovellettava 1.1.2027 tai sen
Public Accountability: soveltaa IFRS-tilinpäätösstandardeja laatimalla suppeammat tilinpäätöksen jälkeen alkavilla tilikausilla,
Disclosures liitetiedot. Standardin nojalla tytäryhtiöt voivat ylläpitää vain yhtä aikaisempi soveltaminen on
kirjanpitoaineistoa, joka vastaa sekä niiden emoyhtiön että kyseisten yhtiöiden sallittua*
tilinpäätösten käyttäjien tarpeita, ja tämä vähentää tilinpäätöksessä esitettäviä
tietoja koskevia vaatimuksia.
Muutoksilla ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin taloudelliseen
raportointiin.
Sale or Contribution of Muutokset poistavat ristiriidan nykyisen konsolidointiin ja Voimaantulo lykätty
Assets between an Investor pääomaosuusmenetelmään liittyvien ohjeistusten välillä ja edellyttävät toistaiseksi
and its Associate or Joint täysimääräisen voiton kirjaamista, kun siirretyt varat täyttävät IFRS 3
Venture – Muutokset IFRS 10 Liiketoimintojen yhdistäminen -standardin mukaisen liiketoiminnan
Konsernitilinpäätös ja IAS määritelmän.
28 Sijoitukset osakkuus- ja Muutoksilla ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin taloudelliseen
yhteisyrityksiin -standardeihin raportointiin.
*
Kyseistä säännöstä ei ole hyväksytty sovellettavaksi EU:ssa 31.12.2024 mennessä.

VUOSIKERTOMUS 2024
188
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
33. Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat
WETTERI POWER OY:N MYYNTI PERSSON INVEST AB:LLE
Wetteri tiedotti 21.11.2024 myyvänsä konserniyhtiönsä
Wetteri Power Oy:n ruotsalaiselle Persson Invest Ab:lle.
Kaupan täytäntöönpano tapahtui tilikauden päättymisen
jälkeen 1.1.2025. Kaupan myötä Wetteri-konsernista
poistui Volvo- ja Renault-kuorma-autojen myynti
sekä huolto. Konsernin taloudellisessa raportoinnissa
Wetteri Power Oy:n liiketoiminta on esitetty lopetettuna
toimintona erillään konsernin jatkuvista toiminnoista.
Kaupasta on annettu tarkempaa tietoa liitetiedossa
3. Lopetetut toiminnot ja myytävänä olevat omaisuuserät.
MUUTOKSET WETTERI OYJ:N
JOHTORYHMÄSSÄ JA HALLITUKSESSA
Wetteri tiedotti 10.1.2025 ja 31.1.2025 muutoksista johto-
ryhmässään ja hallituksessaan. Joensuun Autotalon johtaja
Mika Rissanen nimitettiin Wetteri Oyj:n johtoryhmän
jäseneksi. Rissanen vastaa yhtiön raskaan kaluston
liiketoiminnasta Antti Ollikaisen jäätyä pois Wetteri Oyj:n
johtoryhmästä Wetteri Power Oy:n kaupan toteuduttua
1.1.2025. Wetteri Oyj:n hallituksen puheenjohtaja Markku
Kankaala puolestaan jätti tehtävänsä terveydellisistä syistä.
Yhtiön hallitus nimitti uudeksi hallituksen puheenjohtajaksi
Hannu Pärssisen ja varapuheenjohtajaksi Satu Mehtälän.
NEUVOTTELUT LIITTYEN RAHOITUSSOPIMUKSEN
KOVENANTTIEHTOIHIN
Wetteri tiedotti 3.2.2025 ennen tämän tilinpäätöksen
julkistamista, että konserniin kuuluvan Themis Holding
Oy -alakonsernin ja rahoittajapankin väliseen rahoitus-
sopimukseen sisältyvät kovenanttiehdot, jotka mittaavat
12 kuukauden käyttökatteella jaettua korollista nettovelkaa
ja oikaistua omavaraisuusastetta, eivät kaikilta osin
täyttyneet 31.12.2024 tilanteessa, ja Wetteri on käynnistänyt
neuvottelut rahoittajapankin kanssa kovenantteja koskevien
ehtojen päivittämisestä. Neuvottelujen lopputuloksena
rahoittajapankki ilmoitti, ettei se käytä oikeuttaan
eräännyttää saataviansa. Lisäksi rahoitussopimuksen
kovenanttiehtoja ja taloudellisia tunnuslukuja mittaavia
kovenanttirajoja muutettiin. Muuttuneet kovenanttiehdot on
kuvattu tarkemmin liitetiedossa 25. Rahoitusvelat.
Koska rahoitussopimusta ja sen ehtoja koskevat neuvottelut
saatiin päätökseen vasta tilinpäätöspäin jälkeen, niiden
lopputulosta ei ole huomioitu konsernin tilinpäätöksessä
31.12.2024. Näin ollen rahoitussopimuksen alainen rahoitus,
sisältäen tilinpäätöshetkellä 13 075 tuhannen euron
pankkilainat ja 13 300 tuhannen euron tililimiitistä käytössä
olevat 8 599 tuhatta euroa, on esitetty tilinpäätöksellä koko-
naisuudessaan lyhytaikaisena velkana. Jos neuvottelut olisi
saatu päätökseen ja rahoittajat olisivat antaneet ilmoituksen
saataviensa eräännyttämättä jättämisestä ennen tilikauden
päättymistä, olisi rahoituksesta 8 446 tuhatta euroa
esitetty tilinpäätöksellä pitkäaikaisena velkana. Tilikauden
päättymisen jälkeen, mutta ennen tämän tilinpäätöksen
julkistamista, rahoitussopimuksen alaisista pankkilainoista
on maksettu pois yhteensä 6 250 tuhatta euroa, minkä lisäksi
13 300 tuhannen euron käytettävissä olevaa tililimiittiä on
maksettu pois 8 025 tuhannella eurolla.


VUOSIKERTOMUS 2024
189
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset















Graphics
Emoyhtiön tilinpäätös
Emoyhtiön tuloslaskelma
EUR Liitetieto 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liikevaihto
1 1 285 267 1 550 164
Liiketoiminnan muut tuotot 2 1 978 859 275
Materiaalit ja palvelut 3 0 -48 266
Henkilöstökulut 4 -488 720 -653 343
Poistot ja arvonalentumiset 5 -1 195 -47 396
Liiketoiminnan muut kulut 6 -2 736 980 -1 747 484
Liikevoitto (-tappio) -1 939 649 -87 049
Rahoitustuotot ja -kulut 7 -964 682 -141 251
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja -2 904 331 -228 300
Tilinpäätössiirrot 8 0 60 900
Tuloverot 9 0 -426 886
Tilikauden voitto (tappio) -2 904 331 -594 286
Emoyhtiön tase
EUR Liitetieto 31.12.2024 31.12.2023
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet 10 0 772
Aineelliset hyödykkeet 11 0 5 306
Sijoitukset 12 67 906 698 70 949 457
Pysyvät vastaavat yhteensä 67 906 698 70 955 535
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset 13 2 109 900 36 121
Lyhytaikaiset saamiset 14 2 724 010 4 161 806
Rahat ja pankkisaamiset 54 485 210 928
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 4 888 395 4 408 855
VASTAAVAA YHTEENSÄ 72 795 093 75 364 390
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma 96 000 96 000
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 73 144 546 67 684 546
Edellisten tilikausien voitto (tappio) -5 965 343 -4 418 793
Tilikauden voitto (tappio) -2 904 331 -594 286
Oman pääoman ehtoinen laina 1 500 000 1 500 000
Oma pääoma yhteensä 15 65 870 872 64 267 466
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma 0 292 950
Lyhytaikainen vieras pääoma 6 924 221 10 803 974
Vieras pääoma yhteensä 16 6 924 221 11 096 924
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 72 795 093 75 364 390
VUOSIKERTOMUS 2024
190
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Emoyhtiön rahoituslaskelma
EUR Liitetieto 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja -2 904 331 -228 300
Oikaisut voittoon (tappioon) ennen tilinpäätössiirtoja
ja veroja 2 070 911 515 346
Käyttöpääoman muutos -548 545 345 369
Saadut osingot, korot ja muut rahoitustuotot 7 86 922 20 817
Maksetut korot ja muut rahoituskulut 7 -49 106 -414 447
Maksetut verot 9 0 0
Liiketoiminnan rahavirta -1 344 148 238 784

Investointien rahavirta
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin 12 -347 544 -8 000 001
Tytäryhtiöosakkeiden myynti 12 1 971 490 0
Tytäryhtiöiden pääoman palautukset 12 1 200 000 0
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti 4 883 0
Investointien rahavirta 2 828 829 -8 000 001

Rahoituksen rahavirta
Maksulliset osakeannit 15 0 8 000 001
Lyhytaikaisten lainojen nostot 16 0 2 085 721
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut 16 -953 098 -2 832 823
Konsernisaamisten ja -velkojen muutos -688 024 429 110
Saadut konserniavustukset 8 0 60 900
Rahoituksen rahavirta -1 641 123 7 742 910
Rahavirta yhteensä -156 443 -18 307

Rahavarojen muutos
Rahavarat tilikauden alussa 210 928 229 235
Rahavarat tilikauden lopussa 54 485 210 928
Rahavarojen muutos -156 443 -18 307
VUOSIKERTOMUS 2024
191
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
Wetteri Oyj (jäljempänä ”Wetteri Oyj”, ”emoyhtiö” tai ”yhtiö”)
on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka
on Oulu ja rekisteröity osoite Äimäkuja 2-3, 90400 Oulu.
Yhtiön osakkeilla käydään kauppaa Nasdaq Helsinki Oy:n
ylläpitämällä pörssilistalla kaupankäyntitunnuksella
WETTERI.
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu suomalaisen kirjan-
pitolainsäädännön (Finnish Accounting Standards, FAS)
mukaisesti. Jäljennös emoyhtiön tilinpäätöksestä ja
konserni tilinpäätöksestä on saatavilla osoitteesta
www.sijoittajat.wetteri.fi.
Johdon arvio emoyhtiön ja konsernin toiminnan
jatkuvuuteen liittyvistä tekijöistä on kuvattu konsernitilin-
päätöksen liitetiedon 1. Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
kohdassa Toiminnan jatkuvuus.
1. Liikevaihto
EUR 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Hallintopalveluveloitukset 1 285 267 1 276 069
Vuokratuotot 0 169 701
Koulutuspalvelut 0 101 911
Muut palvelut 0 2 484
Yhteensä 1 285 267 1 550 164
Wetteri Oyj:n liikevaihto koostuu muilta konsernin yhtiöltä
laskutetuista hallintopalveluveloituksista.
LIIKEVAIHDON MAANTIETEELLINEN JAKAUTUMINEN
EUR 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Suomi 1 277 154 1 400 545
Muu Eurooppa 8 113 47 709
Muu maailma 0 101 911
Yhteensä 1 285 267 1 550 164
2. Liiketoiminnan muut tuotot
EUR 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liiketoimintakaupan myyntivoitto 264 852 962
Muut tuotot 1 714 6 313
Yhteensä 1 978 859 275
Vertailukauden liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyy
konserniyhtiö Management Institute of Finland MIF Oy:lle
myydyn liiketoiminnan kaupasta syntynyt myyntivoitto
852 962 euroa.
3. Materiaalit ja palvelut
EUR 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Aineet, tarvikkeet ja tavarat 0 535
Ulkopuoliset palvelut 0 47 731
Yhteensä 0 48 266

4. Henkilöstökulut
EUR 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Palkat ja palkkiot 458 322 587 611
Eläkekulut 27 758 57 237
Muut henkilösivukulut 2 640 8 495
Yhteensä 488 720 653 343
1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Henkilöstön lukumäärä
keskimäärin tilikaudella 7 7
JOHDON PALKAT JA PALKKIOT
EUR 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Hallituksen jäsenet 289 500 248 709
Yhteensä 289 500 248 709
Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot eivät sisälly edellä
esitettyihin johdon palkkoihin ja palkkioihin, koska ne
sisältyvät toisen konserniin kuuluvan yhtiön kuin Wetteri
Oyj:n tulokseen.
Tiedot johdon palkitsemiseen sovellettavasta politiikasta on
esitetty Wetteri Oyj:n vuoden 2024 Selvityksessä hallinto- ja
ohjausjärjestelmästä ja Palkitsemisraportissa.
VUOSIKERTOMUS 2024
192
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

















Graphics
5. Poistot ja arvonalentumiset
EUR 1.1–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Suunnitelman mukaiset poistot 1 195 47 396
Yhteensä 1 195 47 396
POISTOAJAT JA -MENETELMÄT
Suunnitelman mukaiset poistot on laskettu aineettomien
hyödykkeiden taloudellisen pitoajan perusteella
tasapoistoina ja aineellisten hyödykkeiden taloudellisen
pitoajan perusteella menojäännöspoistoina.
Aineettomat hyödykkeet
Vuokrahuoneistojen perusparannusmenot 5 vuotta
Kehittämismenot 5 vuotta
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto Menojäännöspoisto 25 %
6. Liiketoiminnan muut kulut
EUR 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Toimitilakulut 0 236 833
IT-kulut 20 188 31 592
Kalustokulut 1 542 51 641
Matkakulut 26 208 13 591
Markkinointikulut 21 574 16 835
Vapaaehtoiset henkilösivukulut 2 048 3 596
Listayhtiökulut 225 265 143 142
Muut hallintokulut 1 332 157 1 250 254
Käyttöomaisuuden
luovutustappiot 1 107 997 0
Yhteensä 2 736 980 1 747 484
Liiketoiminnan muiden kulujen muihin hallintokuluihin
sisältyy 524 651 euroa konserniyhtiöiden yritys- ja rahoitus-
järjestelyihin liittyviä transaktiokuluja. Käyttöomaisuuden
luovutustappiot 1 107 997 euroa liittyvät vuoden 2024
ensimmäisellä puolikkaalla toteutuneeseen tytäryhtiöiden
Management Institute of Finland MIF Oy:n ja Tieturi Oy:n
myyntiin.
TILINTARKASTAJAN PALKKIOT
EUR 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Tilintarkastuspalvelut 113 740 77 149
Muut palvelut 106 599 69 935
Veroneuvonta 0 0
Yhteensä 220 339 147 083
7. Rahoitustuotot ja -kulut
EUR 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Rahoitustuotot
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 0 20 795
Muilta 86 922 23
Yhteensä 86 922 20 817
Rahoituskulut
Arvonalentumiset sijoituksista
konserniyhtiöihin -1 000 000 0
Arvonalentumiset sijoituksista
osakkuusyhtiöihin 0 -16 818
Korkokulut
Muille -43 818 -106 781
Muut rahoituskulut -7 786 -38 469
Yhteensä -1 051 604 -162 068
Rahoitustuotot ja -kulut
yhteensä -964 682 -141 251
Rahoituskuluihin sisältyy tytäryhtiö Wetteri Sweden AB:n
(ent. Informator Utbildning Svenska AB) osakeomis-
tuksen arvonalentuminen -1 000 000 euroa. Tytäryhtiön
liiketoiminta on myyty tilikaudella 2024.
8. Tilinpäätössiirrot
EUR 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Saadut konserniavustukset 0 60 900
Yhteensä 0 60 900
9. Tuloverot
EUR 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuvat verot 0 0
Laskennalliset verot 0 -426 886
Yhteensä 0 -426 886
Tuloverot sisältävät vahvistetuista tappioista taseeseen
kirjatun laskennallisen verosaamisen muutoksen -426 886
euroa.
VUOSIKERTOMUS 2024
193
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
10. Aineettomat hyödykkeet
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Vuokrahuoneiston
perusparannusmenot
Hankintameno 1.1. 28 059 28 059
Lisäykset 0 0
Hankintameno 31.12. 28 059 28 059
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1. -27 287 -23 568
Poistot -772 -3 719
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12. -28 059 -27 287
Kirjanpitoarvo 1.1. 772 4 491
Kirjanpitoarvo 31.12. 0 772
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Kehittämismenot
Hankintameno 1.1. 0 375 127
Lisäykset 0 0
Vähennykset 0 -52 025
Hankintameno 31.12. 0 323 102
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1. 0 -275 207
Poistot 0 -47 895
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12. 0 -323 102
Kirjanpitoarvo 1.1. 0 99 920
Kirjanpitoarvo 31.12. 0 0
11. Aineelliset hyödykkeet
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Koneet ja kalusto
Hankintameno 1.1. 31 727 31 727
Lisäykset 2 524 0
Hankintameno 31.12. 34 251 31 727
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1. -26 421 -24 653
Poistot -7 830 -1 769
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12. -34 251 -26 421
Kirjanpitoarvo 1.1. 7 075 7 075
Kirjanpitoarvo 31.12. 0 5 306
12. Sijoitukset
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Osuudet saman konsernin
yrityksissä
Hankintameno 1.1. 68 445 953 60 445 953
Lisäykset 7 666 569 8 000 001
Vähennykset -8 209 328 0
Hankintameno 31.12. 67 903 194 68 445 953
Kirjanpitoarvo 1.1. 68 445 953 60 445 953
Kirjanpitoarvo 31.12. 67 903 194 68 445 953
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Saamiset saman konsernin
yrityksiltä
Hankintameno 1.1. 2 500 000 0
Lisäykset 0 2 500 000
Vähennykset -2 500 000 0
Hankintameno 31.12. 0 2 500 000
Kirjanpitoarvo 1.1. 0 0
Kirjanpitoarvo 31.12. 0 2 500 000
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Muut osakkeet ja osuudet
Hankintameno 1.1. 3 504 3 504
Lisäykset 0 0
Vähennykset 0 0
Hankintameno 31.12. 3 504 3 504
Kirjanpitoarvo 1.1. 3 504 3 504
Kirjanpitoarvo 31.12. 3 504 3 504
VUOSIKERTOMUS 2024
194
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
OMISTUKSET MUISSA YRITYKSISSÄ
Tytäryhtiöt Kotipaikka
Omistusosuus
31.12.2024 (%)
Themis Holding Oy Oulu 100 %
Wetteri Yhtiöt Oy
1
Oulu 100 %
Wetteri Auto Oy
1
Oulu 100 %
Wetteri Power Oy
1
Oulu 100 %
Suvanto Trucks Oy Turku 100 %
Lahden Rekkapaja Oy Lahti 100 %
Autotalo Mobila Oy
1
Oulu 100 %
Pohjois-Suomen Autotalot Oy
1
Oulu 100 %
Wetteri Sweden AB Ruotsi 100 %
Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3 Lahti 100 %
Osakkuusyritykset
Brain Alliance Oy Helsinki 49 %
Turun Hydrauliikka-asennus Oy
1
Turku 45 %
1
Omistus välillisesti.
13. Pitkäaikaiset saamiset
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Kauppahintasaaminen 2 073 779 0
Laskennalliset verosaamiset 36 121 36 121
Yhteensä 2 109 900 36 121
Pitkäaikaiset saamiset sisältävät kauppahintasaamisen
tytäryhtiöiden Management Institute of Finland MIF Oy ja
Tieturi Oy myynnistä. Pitkäaikaiset saamiset sisältävät myös
laskennalliset verosaamiset, jotka on kirjattu verotuksessa
vahvistetuista tappioista. Laskennalliset verosaamiset on
kirjattu varovaisuuden periaatetta noudattaen vain siihen
arvoon asti, kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa
syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan verotuksessa
vahvistettu tappio voidaan hyödyntää.
14. Lyhytaikaiset saamiset
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Saamiset saman konsernin
yrityksiltä
Myyntisaamiset 686 239 774 440
Lainasaamiset 2 000 000 2 508 090
Muut saamiset 0 850 789
Yhteensä 2 686 239 4 133 319

Saamiset muilta
Myyntisaamiset 809 0
Muut saamiset 12 086 381
Siirtosaamiset 24 876 28 106
Yhteensä 37 770 28 487
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 2 724 010 4 161 806

Siirtosaamisten olennaiset erät
Kulujen jaksotukset 24 738 25 743
Muut 138 2 363
Yhteensä 24 876 28 106
15. Oma pääoma
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Osakepääoma 1.1. 96 000 96 000
Osakepääoma 31.12. 96 000 96 000

Sidottu oma pääoma yhteensä 96 000 96 000

Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 1.1. 67 684 546 59 684 545
Osakeanti 7.3.2023 0 4 600 000
Osakeanti 22.12.2023 0 3 400 001
Osakevaihto 29.2.2024 4 160 000 0
Osakevaihto 28.6.2024 1 300 000 0
Sijoitetun vapaan oman
pääoman rahasto 31.12. 73 144 546 67 684 546

Edellisten tilikausien voitto
(tappio) 1.1. -5 013 080 -4 418 793
Oman pääoman ehtoisen lainan
korot -952 264 0
Edellisten tilikausien voitto
(tappio) 31.12. -5 965 343 -4 418 793

Tilikauden voitto (tappio) -2 904 331 -594 286

Oman pääoman ehtoinen laina 1 500 000 1 500 000

Vapaa oma pääoma yhteensä 65 774 872 64 171 466

Oma pääoma yhteensä 65 870 872 64 267 466
VUOSIKERTOMUS 2024
195
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset













Graphics
LASKELMA JAKOKELPOISESTA OMASTA PÄÄOMASTA
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 73 144 546 67 684 546
Edellisten tilikausien voitto
(tappio) -5 965 343 -4 418 793
Tilikauden voitto (tappio) -2 904 331 -594 286
Oman pääoman ehtoinen laina 1 500 000 1 500 000
Yhteensä 65 774 872 64 171 466
OMAN PÄÄOMAN EHTOISEN LAINAN EHDOT
Wetteri Oyj:llä on 1 500 000 euroa hybridilainaa Suomen
Kulttuurirahastolta, josta 1 000 000 euroa laskettiin
liikkeeseen 6.6.2016 ja 500 000 euroa 6.6.2017. Laina on
eräpäivätön, eikä lainanhaltija voi vaatia lainan takaisin-
maksua etukäteen. Lainan ensimmäisen erän pääomalle
kertyi 8,75 prosentin kiinteää vuotuista korkoa 6.6.2020
saakka ja tämän jälkeen 12,50 prosentin kiinteää vuotuista
korkoa 8.6.2023 saakka. Lainan toisen erän pääomalle kertyi
8,75 prosentin kiinteää vuotuista korkoa 6.6.2021 saakka
ja tämän jälkeen 12,50 prosentin kiinteää vuotuista korkoa
8.6.2023 saakka. Alkaen 9.6.2023 lainan molempien erien
kiinteä vuotuinen korko on ollut 17,5 prosenttia. Wetteri
Oyj ei saa jakaa osinkoa, ellei lainan korkoa makseta.
Maksamattomia korkoja oli 31.12.2024 mennessä yhteensä
952 264 euroa. Maksamattomat korot on kirjattu Wetteri
Oyj:n edellisten tilikausien voittoa (tappiota) vähentämään.
16. Vieras pääoma
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Pitkäaikainen vieras pääoma
Lainat rahoituslaitoksilta 0 292 950
Pitkäaikainen vieras pääoma
yhteensä 0 292 950

Lyhytaikainen vieras pääoma
Pääomalainat 2 000 000 2 000 000
Lainat rahoituslaitoksilta 0 660 148
Velat saman konsernin yrityksille
Ostovelat 0 47 856
Muut velat 3 403 307 6 990 555
Velat muille
Ostovelat 498 349 917 806
Muut velat 994 156 110 259
Siirtovelat 28 409 77 349
Lyhytaikainen vieras pääoma
yhteensä 6 924 221 10 803 974
Vieras pääoma yhteensä 6 924 221 11 096 924

Siirtovelkojen olennaiset erät
Henkilöstökulujen jaksotukset 28 242 73 925
Muut siirtovelat 167 3 424
Yhteensä 28 409 77 349
Wetteri Oyj:llä ei ole velkaa, joka erääntyy yli viiden vuoden
kuluttua.
PÄÄOMALAINOJEN EHDOT
Wetteri Oyj:llä on 2 000 000 euron vaihtovelkakirjalaina
E. Hartikainen Oy:ltä. Vaihtovelkakirjalaina on ehdoiltaan
osakeyhtiölain 12. luvun 1. §:n tarkoittaman pääomalainan
mukainen. Laina on koroton ja lainan pääoma saadaan
maksaa velallisen selvitystilassa ja konkurssissa vain
kaikkia muita velkoja huonommalla etuoikeudella. Pääoma
saadaan muutoin palauttaa vain siltä osin kuin velallisen
vapaan oman pääoman ja kaikkien pääomalainojen määrä
maksuhetkellä ylittää velallisen viimeksi päättyneeltä
tilikaudelta vahvistettavan tai sitä uudempaan tilinpäätök-
seen sisältyvän taseen mukaisen tappion määrän. Pääoman
maksamisesta ei anneta vakuutta. Laina on voimassa
toistaiseksi.
Vaihtovelkakirjalainaan sisältyy osakeyhtiölain 10. luvun
1. §:ssä tarkoitettu velkojalle vastikkeetta annettu erityinen
oikeus, jonka mukaisesti velkojalla on oikeus vaihtaa
velkakirja Wetteri Oyj:n uusiin osakkeisiin ilmoittamalla
tästä kirjallisesti yhtiön hallitukselle ja esittämällä
lainasopimus tarpeellisten merkintöjen tekemistä varten.
Vaihtoaika alkoi lainan nostamisesta ja on voimassa lainan
voimassaoloajan niin kauan kuin lainan pääomaa on
maksamatta. Kunkin velkakirjan vaihdossa merkittävän
osakkeen merkintähinta on yhtiön osakkeen keskikurssi
konversiovaatimuspäivänä vähennettynä viiden prosentin
alennuksella. Keskikurssilla tarkoitetaan kaupankäynti-
painotettua 30 edellisen kaupankäyntipäivän keskikurssia
laskettuna kaupankäynnin päätyttyä vaatimuksen esittä-
mispäivänä Helsingin Pörssissä. Lainan vaihto osakkeisiin
suoritetaan siten, että vaihdettavaa pääomaa vastaan
annetaan kyseistä summaa vastaava määrä Wetteri Oyj:n
uusia osakkeita edellä mainittua merkintähintaa käyttäen.
Merkintähinta kirjataan sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastoon. Velkoja on merkinnyt osakkeet ennakollisesti
lainasopimuksen allekirjoituksin eikä siten erillistä
merkintälistaa ole. Sopimuksen perusteella merkittävien
osakkeiden merkintähinta maksetaan osakkeisiin
vaihtamisen yhteydessä kuittaamalla laina kokonaan
takaisinmaksetuksi.
VUOSIKERTOMUS 2024
196
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset













Graphics
17. Vakuudet ja vastuusitoumukset
OMIEN VELKOJEN VAKUUDEKSI ANNETTU OMAISUUS
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Rahalaitoslainat 0 953 098
Vakuudeksi annetut
yrityskiinnitykset 0 3 800 000
Pantattujen tytäryhtiöosakkeiden
kirjanpitoarvo 0 6 350 304
SAMAAN KONSERNIIN KUULUVIEN YRITYSTEN
PUOLESTA ANNETUT VAKUUDET
EUR 31.12.2024 31.12.2023
Rahalaitoslainat 0 1 234 949
Vakuudeksi annetut
yrityskiinnitykset 0 3 800 000
VUOSIKERTOMUS 2024
197
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Oulussa 24. päivänä huhtikuuta 2025
Hannu Pärssinen Aarne Simula
Hallituksen puheenjohtaja Hallituksen jäsen, toimitusjohtaja
Satu Mehtälä Martti Haapala
Hallituksen jäsen Hallituksen jäsen
Mikael Malmsten
Hallituksen jäsen
Sovellettavia tilinpäätössäännöksiä noudattaen laadittu
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan sekä yrityksen
että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten
kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta
sekä voitosta tai tappiosta. Toimintakertomuksessa on
todenmukaisen kuvan antava selostus yhtäältä yrityksen ja
toisaalta sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten
kokonaisuuden liiketoiminnan kehittymisestä ja tuloksesta
sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuuste-
kijöistä ja muusta yrityksen tilasta. Toimintakertomukseen
sisältyvä kestävyysraportti on laadittu noudattaen kirjan-
pitolain 7 luvussa tarkoitettuja raportointistandardeja sekä
taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
VUOSIKERTOMUS 2024
198
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Oulussa 24. päivänä huhtikuuta 2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Sami Posti
KHT
VUOSIKERTOMUS 2024
199
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset

Graphics
Tilintarkastuskertomus
Wetteri Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
LAUSUNTO
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan
tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS-tilinpäätös-
standardit) mukaisesti
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön
toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa
voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle
annetun lisäraportin kanssa.
Tilintarkastuksen kohde
Olemme tilintarkastaneet Wetteri Oyj:n (y-tunnus 0548170-4)
tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2024. Tilinpäätös
sisältää:
konsernin taseen, laajan tuloslaskelman, laskelman
oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja
liitetiedot, jotka sisältävät olennaisen tilinpäätöksen
laatimisperiaatteita koskevan informaation ja muuta
selittävää informaatiota
emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja
liitetiedot.
LAUSUNNON PERUSTELUT
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa
noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän
tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan
tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpää-
töksen tilintarkastuksessa.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä.
Riippumattomuus
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä
niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta
ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut
kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja
käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien,
näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole
suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1-kohdassa
tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen
liitetiedossa 10.
Konsernitilinpäätökselle määritetty
olennaisuus: € 4,5 miljoonaa,
joka on 1 % jatkuvien toimintojen
liikevaihdosta.
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen
laajuuteen sisältyi kaikki merkittävät
yhtiöt kattaen valtaosan konsernin
liikevaihdosta, varoista ja veloista.
Liiketoimintojen yhdistäminen
Liikearvon arvostus
Vaihto-omaisuuden arvostus
Rahoitus
Tytäryhtiösijoitusten arvostus
emoyhtiön tilinpäätöksessä
Olennaisuus
Keskeiset
seikat
Tarkastuksen
laajuus
TARKASTUKSEN YLEINEN LÄHESTYMISTAPA
Yhteenveto
VUOSIKERTOMUS 2024
200
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset












Graphics
Osana tilintarkastuksen suunnittelua olemme määrittäneet
olennaisuuden ja arvioineet riskiä siitä, että tilinpäätöksessä
on olennainen virheellisyys. Erityisesti olemme arvioineet
alueita, joiden osalta johto on tehnyt subjektiivisia arvioita.
Tällaisia ovat esimerkiksi merkittävät kirjanpidolliset arviot,
joihin liittyy oletuksia ja tulevien tapahtumien arviointia.
Olennaisuus
Tarkastuksemme suunnitteluun ja suorittamiseen on
vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Tilintarkastuksen
tavoitteena on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko
tilinpäätöksessä kokonaisuutena olennaista virheellisyyttä.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä.
Niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai
yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan talou-
dellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen
perusteella.
Perustuen ammatilliseen harkintaamme määritimme olen-
naisuuteen liittyen tiettyjä kvantitatiivisia raja-arvoja, kuten
alla olevassa taulukossa kuvatun konsernitilinpäätökselle
määritetyn olennaisuuden. Nämä raja-arvot yhdessä kvali-
tatiivisten tekijöiden kanssa auttoivat meitä määrittämään
tarkastuksen kokonaislaajuuden ja yksittäisten tilintarkas-
tustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden sekä
arvioimaan virheellisyyksien vaikutusta tilinpäätökseen
kokonaisuutena.
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen
laajuuden määrittäminen
Tilintarkastuksemme laajuutta määrittäessämme olemme
ottaneet huomioon Wetteri-konsernin rakenteen, toimialan
sekä taloudelliseen raportointiin liittyvät prosessit ja
kontrollit.
Tilintarkastustoimenpiteemme kattoivat kaikki konsernin
kannalta merkittävät yhtiöt kattaen valtaosan konsernin
liikevaihdosta, varoista ja veloista. Konsernin tarkastuksen
painopiste on ollut merkittävimmissä yhtiöissä Suomessa,
joissa suoritimme tilintarkastuksen yhtiön koosta ja riskin
luonteista johtuen. Olemme edellä mainituissa yhtiöissä
suoritettujen tilintarkastustoimenpiteiden sekä konsernin
tasolla suorittamiemme lisätarkastustoimenpiteiden kautta
hankkineet riittävän määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konsernin taloudellisista
tiedoista kokonaisuutena konsernitilinpäätöstä koskevan
lausuntomme perustaksi.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja,
jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet
merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden
tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon
tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkas-
tuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa,
emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Otamme kaikissa tilintarkastuksissamme huomioon riskin
siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän sisältyy arviointi
siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta
suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan
olennaisen virheellisyyden riski.
Konsernitilinpäätökselle määritetty
olennaisuus
€ 4,5 miljoonaa (edellinen vuosi € 4,4 miljoonaa)
Olennaisuuden määrittämisessä käytetty
vertailukohde
1 % tilikauden 2024 jatkuvien toimintojen liikevaihdosta.
Perustelut vertailukohteen valinnalle
Valitsimme olennaisuuden määrittämisen vertailukohteeksi jatkuvien toimintojen
liikevaihdon, koska käsityksemme mukaan liikevaihto on yksi yleisimmistä
tunnusluvuista, jota tilinpäätöksen lukijat käyttävät arvioidessaan konsernin
suoriutumista ja kehittymistä. Liikevaihto on myös Wetteri Oyj:n tulevaisuuden
näkymien ohjeistuksessa käyttämä tunnusluku. Lisäksi liikevaihto on yleisesti
hyväksytty vertailukohde. Valitsimme sovellettavaksi prosenttiosuudeksi 1 %, joka on
tilintarkastusstandardeissa yleisesti hyväksyttyjen määrällisten rajojen puitteissa.
VUOSIKERTOMUS 2024
201
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset












Graphics
Konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa
Liiketoimintojen yhdistäminen
Asiaa koskevia tietoja on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa 2, 14 ja 15.
Konsernin tytäryritys Wetteri Auto Oy hankki Osuuskauppa Suur-Savon autokauppaliiketoiminnan 1.1.2024 täytäntöön
pannussa liiketoimintakaupassa. Liiketoimintakauppa on käsitelty konsernin taloudellisessa raportoinnissa
liiketoimintojen yhdistämisenä hankintamenomenetelmää käyttäen ja on yhdistelty konserniin 1.1.2024 alkaen.
Liiketoimintakaupassa luovutettu käteisvastike oli n. 0,3 miljoonaa euroa. Käypien arvojen määrittämisen seurauksena
taseeseen kirjattiin aineettomia hyödykkeitä n. 0,1 miljoonaa euroa. Kaupan seurauksena kirjattiin tulosvaikutteisesti n.
0,2 miljoonan euron negatiivinen liikearvo.
Emoyhtiö Wetteri Oyj hankki Suvanto Trucks Oy:n koko osakekannan 29.2.2024 täytäntöön pannulla
osakevaihdolla. Osakevaihto on käsitelty konsernin taloudellisessa raportoinnissa liiketoimintojen yhdistämisenä
hankintamenomenetelmää käyttäen ja on yhdistelty konserniin 29.2.2024 alkaen. Osakevaihdossa luovutettu vastike
oli noin 4,4 miljoonaa euroa. Kaupan seurauksena kirjattiin liikearvoa n. 1,4 miljoonaa euroa.
Emoyhtiö Wetteri Oyj hankki Lahden Rekkapaja Oy:n ja Kiinteistö Oy Lahden Konekatu 3:n koko osakekannan 28.6.2024
täytäntöön pannulla osittaisella osakevaihdolla. Osakevaihto on käsitelty konsernin taloudellisessa raportoinnissa
liiketoimintojen yhdistämisenä hankintamenomenetelmää käyttäen ja on yhdistelty konserniin 28.6.2024 alkaen.
Osakevaihdossa luovutettu vastike oli n. 1,4 miljoonaa euroa ja se muodostui Wetteri Oyj:n liikkeeseen laskemien
uusien osakkeiden käyvästä arvosta 1,3 miljoonaa euroa ja maksetusta käteisvastikkeesta 0,1 miljoonaa euroa. Kaupan
seurauksena kirjattiin liikearvoa n. 0,3 miljoonaa euroa.
Lisäksi konsernin tytäryhtiö Wetteri Auto Oy toteutti tilikauden aikana kaksi muuta liiketoimintakauppaa, joissa se
hankki Sports Car Centerin Lempäälän toimipaikan liiketoiminnan 1.8.2024 täytäntöön pannulla liiketoimintakaupalla
sekä Rinta-Joupin Autoliikkeen Oulussa, Porissa ja Rovaniemellä harjoittaman Kia- ja Mitsubishi-liiketoiminnan
1.10.2024 täytäntöön pannulla liiketoimintakaupalla. Liiketoimintakaupat on käsitelty konsernin taloudellisessa
raportoinnissa liiketoimintojen yhdistämisenä hankintamenomenetelmää käyttäen ja on yhdistelty konserniin
kauppojen täytäntöönpanopäivämääristä eteenpäin. Näiden kauppojen luovutetut käteisvastikkeet olivat n. 0,4
miljoonaa euroa. Kauppojen seurauksena kirjattiin tulosvaikutteisesti n. 0,1 miljoonan euron negatiivinen liikearvo.
Edellä mainituilla hankinnoilla on merkittävä vaikutus konsernitilinpäätökseen. Liiketoimintojen yhdistäminen on
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka johtuen johdon harkintaan perustuvasta arvionvaraisuudesta.
Liiketoimintojen yhdistämisen tarkastuksessa keskityimme erityisesti johdon harkintaa edellyttäviin
arvioihin. Tarkastustyöhömme sisältyi muun muassa seuraavia toimenpiteitä:
Tarkastimme hankintojen kirjanpidollisia käsittelyitä ja arvioimme järjestelyissä saatujen
nettovarallisuuksien käypiä arvoja.
Osoitimme johdolle tiedusteluja liiketoimintojen hankintamenon kohdistamisesta hankinnassa
identifioiduille omaisuuserille.
Tarkastimme suoritettujen vastikkeiden asianmukaisuutta.
Arvioimme käyvän arvon kohdistuksissa johdon käyttämiä arvonmääritysmalleja sekä tehtyjä oletuksia
ja olemme käyttäneet arvioinnissa apuna arvonmääritysasiantuntijoitamme. Lisäksi testasimme
arvonmäärityslaskelmien laskentateknistä asianmukaisuutta.
Tarkastimme hankintoihin liittyvien liitetietojen asianmukaisuutta.
Liikearvon arvostus
Asiaa koskevia tietoja on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa 14 ja 15
Liikearvon määrä konsernitaseessa on n. 25,8 miljoonaa euroa ja se on yksi merkittävimmistä tase-eristä.
Mahdollisen arvonalentumisen määrittämiseen liittyy merkittävissä määrin johdon harkintaa, mm. rahavirtaa
tuottavan yksikön eli testaustason määrittämiseen ja arvioitaessa liiketoiminnan tulevaa kannattavuutta ja
tulevaisuudessa toteutuviin rahavirtoihin sovellettavaa diskonttokorkoa.
Liikearvon arvostus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka johtuen tase-erän koosta ja johdon
harkintaan perustuvasta arvionvaraisuudesta arvonalentumistestauksessa.
Liikearvojen arvonalentumistestauksen osalta tarkastustyöhömme sisältyi muun muassa
seuraavia toimenpiteitä:
Tarkastimme liikearvon arvonalentumistestauksessa käytetyt menetelmät vertaamalla niitä IAS
36:n Omaisuuserien arvon alentuminen -standardin mukaisiin vaatimuksiin.
Arvioimme rahavirtaennusteiden laatimisessa käytettyä prosessia esimerkiksi vertaamalla
ennusteita hallituksen hyväksymiin keskipitkän aikavälin strategisiin suunnitelmiin ja
ennusteisiin testaamalla niiden perustana olevia keskeisiä oletuksia.
Arvioimme, oliko johdon tekemä herkkyysanalyysi rahavirtaennusteeseen vaikuttavista
keskeisistä tekijöistä asianmukainen, tarkastelemalla näissä keskeisissä oletuksissa tapahtuvien
muutosten todennäköisyyttä.
Arvioimme käytetyt diskonttokorot sekä soveltuvilta osin tehneet vertailuja markkina- ja
toimialakohtaisiin ennusteisiin. Käytimme arvioinnissa apuna arvonmääritysasiantuntijoitamme.
VUOSIKERTOMUS 2024
202
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset












Graphics
Konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa
Vaihto-omaisuuden arvostus
Asiaa koskevia tietoja on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 20.
Konserni arvostaa vaihto-omaisuuden (n. 78 miljoonaa euroa) hankintamenoon tai sitä alempaan
nettorealisointiarvoon. Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta,
josta on vähennetty arvioidut myynnistä johtuvat menot.
Vaihto-omaisuuden arvo on yksi konsernitaseen merkittävimmistä eristä ja sen arvostukseen liittyy johdon
harkintaan perustuvaa arvionvaraisuutta. Tästä syystä olemme määrittäneet vaihto-omaisuuden arvostuksen
tilintarkastuksen kannalta keskeiseksi seikaksi.
Tarkastustyöhömme kuului käsityksen muodostaminen vaihto-omaisuuden arvostuksen
oikeellisuutta ja olemassaoloa varmistavista prosesseista ja kontrolleista.
Lisäksi tarkastustyöhömme sisältyi muun muassa seuraavia toimenpiteitä:
Tilintarkastuksessa arvioimme konsernin arvostamisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä niiden
soveltamista vaihto-omaisuuden arvostamiseen.
Tarkastimme ajoneuvojen ja varaosien varastoarvoja/hankintamenoa vertaamalla sitä
hankintakustannuksiin.
Tarkastimme ajoneuvojen ja varaosien nettorealisointiarvoja vertaamalla hankintamenoa
toteutuneeseen myyntihintaan.
Osallistuimme fyysiseen inventointiin ja teimme riippumatonta tarkistuslaskentaa
varmistuaksemme omaisuuserien olemassaolosta ja suoritetun laskennan oikeellisuudesta.
Kaupintavarastoihin liittyen hankimme ulkoiset vahvistukset arvostuksen ja olemassaolon
varmentamiseksi.
Rahoitus
Asiaa koskevia tietoja on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa 1, 25, 26 ja 33.
Konsernin taseen osoittamien lyhytaikaisten velkojen määrä tilinpäätöshetkellä oli n. 134,2 miljoonaa euroa.
Lyhytaikaisten varojen määrä tilinpäätöshetkellä oli n. 99,6 miljoonaa euroa, josta vaihto-omaisuuteen
sitoutuneen pääoman määrä oli yhteensä n. 78 miljoonaa euroa.
Kuten laatimisperiaatteissa on kuvattu, tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuden periaatteeseen perustuen
ja toiminnan jatkuvuuden periaatteen soveltumista arvioidessaan Wetteri Oyj:n johto on ottanut huomioon
konsernin liiketoimintaympäristöön liittyvät riskit ja epävarmuustekijät sekä konsernin käytettävissä olevat
rahoituslähteet.
Kuten liitetiedoissa 25 ja 33 on kuvattu, Themis Holding Oy -alakonsernin lainoihin liittyvät kovenanttiehdot
eivät kaikilta osin täyttyneet tarkasteluhetkellä 31.12.2024, ja Wetteri Oyj käynnisti neuvottelut pankin ja
työeläkevakuutusyhtiön kanssa kovenantteja koskevien ehtojen päivittämisestä. Neuvottelujen lopputuloksena
pankki ja työeläkevakuutusyhtiö ilmoittivat, etteivät ne käytä oikeuttaan eräännyttää saataviansa, vaikka
kovenanttiehdot eivät kaikilta osin täyttyneet tilanteessa 31.12.2024, minkä lisäksi lainojen kovenanttiehtoja
muutettiin.
Rahoitus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska rahoitustilanteen arviointi ja
kassavirtaennusteiden laatiminen edellyttävät johdolta merkittävää harkintaa.
Osana tarkastustoimenpiteitämme muodostimme käsityksen johdon prosesseista
maksuvalmiuden ja rahoitusriskien hallinnassa. Tarkastustyöhömme sisältyi muun muassa
seuraavia toimenpiteitä:
Arvioimme johdon tekemiä budjetteja, kassavirtaennusteita ja eri rahoitusskenaarioita.
Tarkastimme rahoitussopimuksia.
Arvioimme tilikauden päättymisen jälkeisiä tapahtumia ja osoitimme tiedusteluja toimivalle
johdolle tilikauden päättymisen jälkeisten tapahtumien identifioimiseksi.
Tarkastimme maksuvalmiuteen ja rahoitusriskeihin liittyviä liitetietoja.
VUOSIKERTOMUS 2024
203
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset












Graphics
Konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa
Tytäryhtiösijoitusten arvostus
Asiaa koskevia liitetietoja on esitetty emoyhtiötä koskevan tilinpäätöksen liitetiedoissa.
Wetteri Oyj:n sijoitukset tytäryhtiöihin ovat emoyhtiön suomalaisen tilinpäätösnormiston mukaisessa
tilinpäätöksessä arvoltaan n. 67,9 miljoonaa euroa.
Tytäryhtiösijoitusten arvostusta arvioidaan osana konsernin arvonalentumistestausta käyttämällä
diskontattuihin rahavirtoihin perustuvaa mallia.
Tytäryhtiösijoitusten arvo yhtiön taseessa on suuri ja niiden arvostukseen liittyy merkittävää johdon harkintaa.
Näistä seikoista johtuen olemme määrittäneet tytäryhtiösijoitusten arvostuksen tilintarkastuksen kannalta
keskeiseksi seikaksi.
Kävimme läpi johdon laatiman tytäryhtiösijoitusten arvonalentumistestauksen, testauksessa
käytetyt menetelmät ja oletukset sekä arvioimme testauksessa käytettyjen menetelmien ja
oletusten asianmukaisuutta seuraavien toimenpiteiden avulla:
Arvioimme rahavirtaennusteiden laatimisessa käytettyä prosessia esimerkiksi vertaamalla
ennusteita hallituksen hyväksymiin keskipitkän aikavälin strategisiin suunnitelmiin ja
ennusteisiin testaamalla niiden perustana olevia keskeisiä oletuksia.
Arvioimme, oliko johdon tekemä herkkyysanalyysi rahavirtaennusteeseen vaikuttavista
keskeisistä tekijöistä asianmukainen, tarkastelemalla näissä keskeisissä oletuksissa tapahtuvien
muutosten todennäköisyyttä.
Arvioimme käytetyt diskonttokorot sekä teimme soveltuvilta osin vertailuja markkina- ja
toimialakohtaisiin ennusteisiin. Käytimme arvioinnissa apuna arvonmääritysasiantuntijoitamme.
Selvitimme yhtiön johtoa haastattelemalla, onko olemassa sellaisia tapahtumia, jotka vaatisivat
muutosta johdon tekemiin arvioihin tytäryhtiösijoitusten tulontuottokyvystä ja arvosta.
Konsernitilinpäätöksen tai emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä.
VUOSIKERTOMUS 2024
204
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset












Graphics
TILINÄTÖSTÄ KOSKEVAT HALLITUKSEN JA
TOIMITUSJOHTAJAN VELVOLLISUUDET
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen
laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansain-
listen tilinpäätösstandardien (IFRS-tilinpäätösstandardit)
mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista
koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset
vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelli-
seksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäy-
töksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan
velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä
jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään
seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että
tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen.
Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen,
paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta
lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä
niin.
TILINTARKASTAJAN VELVOLLISUUDET
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUKSESSA
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä,
onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä
antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme.
Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei
ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan
hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa
tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäy-
töksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia,
jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa
vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät
tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen
kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme
ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan.
Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheelli-
syyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin
riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja
hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski
siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteis-
toimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä
jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka
sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta
relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset
tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituk-
sessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön
tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimispe-
riaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien
kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen
kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja
toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös
perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme
hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella
johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai
olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi
antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin
kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että
olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota
epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin
tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole
riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme
perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään
mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset
tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen,
ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä
esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa,
rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen
perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se
antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkas-
tuksen hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä koskevan
tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen
määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä
konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä
koskevasta taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme
VUOSIKERTOMUS 2024
205
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset












Graphics
konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan tilintar-
kastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä.
Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilin-
tarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä
merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien
mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet,
jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä,
että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia
relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden
kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi
kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja
soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista
seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan
tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintar-
kastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat
tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys
estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen
harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta
viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien
epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan
suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
TILINTARKASTUSTOIMEKSIANTOA KOSKEVAT TIEDOT
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkas-
tajana 9.12.2022 alkaen.
MUU INFORMAATIO
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaa-
tiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen
ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation,
mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta
informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea muu informaatio tilinpää-
töksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme
arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa
tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa
hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se
muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakerto-
muksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko
toimintakertomus laadittu noudattaen siihen sovellettavia
säännöksiä lukuun ottamatta niitä kestävyysraporttia
koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja
kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimin-
takertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia
säännöksiä. Lausuntomme eivät kata niitä kestävyysra-
porttia koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain
7 luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme suorittamamme työn perusteella johto-
päätöksen, että muussa informaatiossa on olennainen
virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei
ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Oulussa 24.4.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Sami Posti
KHT
VUOSIKERTOMUS 2024
206
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset












Graphics
Kestävyysraportin varmennuskertomus
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konsernikestävyysraportin
varmentamisen rajoitetun varmuuden antavana toimeksian-
tona noudattaen Suomessa noudatettavaa hyvää varmennus-
tapaa ja kansainvälistä varmennustoimeksiantostandardia
ISAE 3000 (uudistettu) ”Muut varmennustoimeksiannot
kuin mennyttä aikaa koskevaan taloudelliseen informaatioon
kohdistuva tilintarkastus tai yleisluontoinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan
tarkemmin kohdassa Konsernikestävyystarkastajan
velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä.
Muu seikka
Haluamme kiinnittää huomiota siihen, että Wetteri Oyj:n
kirjanpitolain 7 luvun mukainen konsernikestävyysraportti
on laadittu ja varmennettu ensimmäistä kertaa raportointi-
kaudelta 1.1.–31.12.2024. Lausuntomme ei kata konsernikes-
tävyysraportissa esitettyjä vertailutietoja. Lausuntoamme ei
ole mukautettu tämän seikan osalta.
Konsernikestävyystarkastajan
riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä
niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa,
ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä
laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan kestävyys-
tarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja
pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan
lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien
sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien
vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai
menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Wetteri Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
konsernikestävyysraportista sekä sen laatimisesta ja
esittämisestä kirjanpitolain 7 luvussa säädetyn mukaisesti,
mukaan lukien kestävyysraportointistandardeissa
määritelty prosessi, jolla on yksilöity tiedot kestävyysra-
portointistandardien mukaista raportointia varten
siitä, että konsernikestävyysraportissa on noudatettu
kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja
asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU)
2020/852 artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat
tarpeelliseksi voidakseen laatia konsernikestävyysra-
portin, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa
olennaista virheellisyyttä.
Wetteri Oyj:n yhtiökokoukselle
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden antavan
toimeksiannon, jonka kohteena on Wetteri Oyj:n (y-tunnus
0548170-4) toimintakertomukseen sisältyvä kirjanpitolain 7
luvun mukainen konsernikestävyysraportti raportointikau-
delta 1.1.–31.12.2024.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme
evidenssin perusteella tietoomme ei ole tullut seikkaa, joka
antaisi meille syyn uskoa, että konsernikestävyysraportissa
ei ole kaikilta olennaisilta osiltaan noudatettu
1) kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja kestä-
vyysraportointistandardeja (ESRS);
2) kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja
asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen
(EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia
(EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla Wetteri Oyj on
yksilöinyt tiedot kestävyysraportointistandardien mukaista
raportoimista varten (kaksinkertainen olennaisuusanalyysi).
Lausuntomme ei kata tietojen merkitsemistä kirjanpitolain
7 luvun 22 §:ssä tarkoitetulla tavalla, koska kestävyysrapor-
tointiyritysten ei ole ollut mahdollista noudattaa kyseistä
vaatimusta ESEF-asetuksen tai muun Euroopan unionin
lainsäädännön puuttumisen vuoksi.
VUOSIKERTOMUS 2024
207
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset












Graphics
Luontaiset rajoitteet kestävyysraportin laatimisessa
Konsernikestävyysraportin laatiminen edellyttää yhtiöltä
olennaisuusarviointia olennaisten raportoitavien
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien sekä kestä-
vyysseikkojen määrittelemiseksi ja tunnistamiseksi.
Prosessiin sisältyy merkittävästi johdon harkintaa ja
valintoja ja tehtyihin lopputulemiin sisältyy merkittävää
arviointiepävarmuutta.
Yhtiön päästötietojen laskentamenetelmissä on kuvattu
yhtiön tapa laskea Scope 3 kasvihuonekaasupäästöt.
Käytetyt laskentamenetelmät sisältävät johdon harkintaa
sekä huomattavan määrän estimaatteja ja olettamia,
jonka seurauksena lopputulema sisältää merkittävää
arviointiepävarmuutta.
Yhtiön pilaantumisen mittarit kappaleessa on kuvattu yhtiön
tapa laskea mikromuovien määrä. Käytetyt laskentamene-
telmät sisältävät johdon harkintaa sekä huomattavan määrän
estimaatteja ja olettamia, jonka seurauksena lopputulema
sisältää merkittävää arviointiepävarmuutta.
Raportoitaessa tulevaisuuteen suuntautuvia tietoja ESRS:n
mukaisesti, yhtiön johto on velvollinen laatimaan tulevai-
suuteen suuntautuvat tiedot raportissa kuvattujen oletusten
perusteella tapahtumista, jotka saattavat tapahtua tulevai-
suudessa, sekä mahdollisista konsernin tulevista toimista.
Todelliset lopputulokset todennäköisesti poikkeavat
ennakoiduista, koska odotetut tapahtumat eivät usein
toteudu suunnitellusti.
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto
saadaksemme rajoitetun varmuuden siitä, onko konserni-
kestävyysraportissa väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa
olennaista virheellisyyttä, sekä antaa rajoitetun varmuuden
antava varmennuskertomus, joka sisältää lausuntomme.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä,
ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai
yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan päätöksiin,
joita käyttäjät tekevät konsernikestävyysraportin perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE
3000 (uudistettu) noudattamiseen kuuluu, että käytämme
ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen
skeptisyyden koko toimeksiannon ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvat konsernikestävyysraportin olennaisen
virheellisyyden riskit, ja muodostamme käsityksen
toimeksiannon kannalta relevantista sisäisestä
valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset varmennustoimenpiteet, mutta
emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan
lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan
tehokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
varmennustoimenpiteitä hankkiaksemme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi
kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi
liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä
taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa
suoritettavat toimenpiteet poikkeavat luonteeltaan
ja ajoitukseltaan kohtuullisen varmuuden antavan
toimeksiannon toimenpiteistä, ja ovat niitä suppeampia.
Valittavien varmennustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja
laajuus perustuvat ammatilliseen harkintaan sisältäen
arvioinnin väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvasta
olennaisen virheellisyyden riskistä. Tämän vuoksi rajoitetun
varmuuden antavassa toimeksiannossa saatava varmuuden
taso on huomattavasti alempi kuin varmuus, joka saataisiin
suorittamalla kohtuullisen varmuuden antava toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
Haastattelimme yhtiön johtoa ja konsernikestävyysra-
portin sisältämien tietojen keräämisestä ja raportoinnista
vastaavia henkilöitä konsernitasolla sekä organisaation
eri tasoilla ja liiketoiminta-alueilla hankkiaksemme
käsityksen kestävyysraportointiprosessista ja siihen
liittyvistä sisäisistä kontrolleista sekä tietojärjestelmistä.
Perehdyimme yhtiön laatimaan taustadokumentaatioon ja
asiakirjoihin soveltuvin osin, ja arvioimme, tukevatko ne
konsernikestävyysraportin sisältämiä tietoja.
Arvioimme yhtiön toteuttamaa kaksinkertaisen
olennaisuuden arviointiprosessia suhteessa ESRS-standar-
dien vaatimuksiin sekä sitä, ovatko arviointiprosessista
annetut tiedot ESRS-standardien mukaisia.
Arvioimme, ovatko konsernikestävyysraportin sisältämät
kestävyystiedot ESRS-standardien mukaisia.
EU-taksonomiatietojen osalta hankimme käsityksen
prosessista, jolla yhtiö on määritellyt konsernin takso-
nomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset taloudelliset
toiminnot, sekä arvioimme näistä annettujen tietojen
säännöstenmukaisuutta.
Helsingissä 24.4.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Kestävyystarkastusyhteisö
Tiina Puukkoniemi
KRT
VUOSIKERTOMUS 2024
208
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset












Graphics
Wetteri Oyj:n ESEF-tilinpäätöstä koskeva
kohtuullisen varmuuden antava riippumattoman
tilintarkastajan varmennusraportti
Olemme Wetteri Oyj:n (y-tunnus 0548170-4) (jäljempänä
myös ”yhtiö”) johdon pyynnöstä suorittaneet kohtuullisen
varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on
ollut yhtiön IFRS-konsernitilinpäätös tilikaudelta 1.1.
31.12.2024 European Single Electronic Format -muodossa
(”ESEF-tilinpäätös”).
Johdon vastuu ESEF-tilinpäätökses
Wetteri Oyj:n johto vastaa ESEF-tilinpäätöksen laatimisesta
siten, että se täyttää 17.12.2018 annetun komission
delegoidun asetuksen (EU) 2019/815 vaatimukset (”ESEF-vaa-
timukset”). Tähän vastuuseen kuuluu, että suunnitellaan,
otetaan käyttöön ja ylläpidetään sisäistä valvontaa, joka
on relevanttia sellaisen ESEF-tilinpäätöksen laatimisen
kannalta, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvaa olennaista ESEF-vaatimusten noudattamatta
jättämistä.
Meidän riippumattomuutemme ja
laadunhallintamme
Olemme noudattaneet IESBAn (International Ethics
Standards Board for Accountants) Kansainvälisten eettisten
sääntöjen tilintarkastusammattilaisille (sisältäen Kansain-
väliset riippumattomuusstandardit) (IESBAn eettiset
säännöt) mukaisia riippumattomuusvaatimuksia ja muita
eettisiä vaatimuksia. Sääntöjen pohjana olevat perusperiaat-
teet ovat rehellisyys, objektiivisuus, ammatillinen pätevyys
ja huolellisuus, salassapitovelvollisuus ja ammatillinen
käyttäytyminen.
Yhtiömme soveltaa kansainvälistä laadunhallinta-
standardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastus yhteisön
on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä
toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien
eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien
vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet ja
menettelytavat.
Meidän velvollisuutemme
Meidän velvollisuutenamme on esittää suorittamiemme
toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella
lausunto ESEF-tilinpäätöksestä.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan
toimeksiantomme kansainvälisen varmennustoimeksianto-
standardin (ISAE) 3000 (uudistettu) Muut varmennus-
toimeksi annot kuin menneitä kausia koskevaan taloudelliseen
informaatioon kohdistuva tilintarkastus tai yleisluonteinen
tarkastus mukaisesti. Kyseinen standardi edellyttää,
että suunnittelemme ja suoritamme toimeksiannon
hankkiaksemme kohtuullisen varmuuden siitä, onko
ESEF-tilinpäätöksessä olennaista ESEF-vaatimusten
noudattamatta jättämistä.
ISAE 3000 (uudistettu) mukaiseen kohtuullisen varmuuden
antavaan toimeksiantoon kuuluu toimenpiteitä evidenssin
hankkimiseksi siitä, onko ESEF-tilinpäätös ESEF-vaati-
musten mukainen. Valittavat toimenpiteet perustuvat
Wettery Oyj:n johdolle
VUOSIKERTOMUS 2024
209
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset












Graphics
tilintarkastajan harkintaan, johon kuuluu väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvan olennaisen ESEF-vaatimusten
noudattamatta jättämisen riskien arvioiminen. Näitä riskejä
arvioidessamme olemme tarkastelleet sisäistä valvontaa,
joka on yhtiössä relevanttia ESEF-tilinpäätöksen laatimisen
kannalta.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä.
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Wetteri Oyj:n ESEF-
tilinpäätös 31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta noudattaa
olennaisilta osin ESEF-vaatimuksissa asetettuja
vähimmäisvaatimuksia.
Tämä kohtuullisen varmuuden antava varmennus-
raporttimme on laadittu toimeksiantomme ehtojen
mukaisesti. Vastaamme työstämme, tästä raportista ja
esittämästämme lausunnosta vain Wetteri Oyj:lle, emme
kolmansille osapuolille.
Oulussa 24.4.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Sami Posti
KHT
VUOSIKERTOMUS 2024
210
VUOSI 2024
STRATEGIA JA LIIKETOIMINTA
HALLINNOINTI
TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Kestävyysraportti
Konsernitilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätös
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen
allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomukset












Graphics
WETTERI OYJ
Äimäkuja 2–3
90400 Oulu
Puh. 020 7788 10