Kreate Group Oyj | 2 | |||||
Vuosi 2024 .......................................................................................... | |
Kreate lyhyesti .................................................................................... | |
Yritysosto: Vahva asema kalliorakentamisessa ............................ | |
Tilauskanta ja markkina ..................................................................... | |
Kehitysvaiheessa olevat hankkeet .................................................. | |
Strategia ............................................................................................... | |
Liiketoiminta ........................................................................................ | |
Sijoittajat ............................................................................................. | |
Tietoa sijoittajille ................................................................................. | |
Hallinto ................................................................................................ | |
Hallitus ................................................................................................. | |
Johtoryhmä .......................................................................................... | |
Tämä vuosikertomus ja tilinpäätös on ESEF-asetuksen (European Single Electronic Format) mukainen xHTML-asiakirja. | |
Avainluvut ............................................................................................ | |
Taloudellinen kehitys .......................................................................... | |
Kestävyysraportti ................................................................................ | |
Konsernitase ....................................................................................... | |
Kestävyysraportin varmennuskertomus ........................................ |
Kreate Group Oyj | 3 | |||||
yli 100 projektia vuositasolla | yli 700 ammattilaista |
EBITA 3,2 % | Liikevaihto 315M€ |
Tilauskanta 401M€ | Henkilöstö- tyytyväisyys 67 eNPS |
Kreate Group Oyj | 5 | |||||
Kreate Group Oyj | 6 | |||||
Kreate Group Oyj | 7 | |||||
Kreate Group Oyj | 8 | |||||
Kreate Group Oyj | 9 | |||||
MEIDÄN ON: | ||||
1 | OLTAVA PARAS PAIKKA INFRAN PARHAILLE OSAAJILLE | >> | Kasvoimme vuonna 2025 orgaanisesti 90 henkilöllä ja yrityskauppa mukaan lukien 195 henkilöllä. Henkilöstön halukkuus suositella Kreatea työpaikkana eli eNPS oli konsernissa 67. | |
2 | OLTAVA HALUTUIN INFRAKUMPPANI | >> | Tilaajatyytyväisyytemme (NPS) on todella korkealla tasolla 86. Voitimme hiljattain seitsemännen urakan Helsinki-Riihimäki-hankkeelta ja toimimme vaativien kansainvälisten datakeskustoimijoiden rakentajakumppanina. | |
3 | OLTAVA JOHTAVIEN TOIMIJOIDEN JOUKOSSA KAIKISSA LIIKETOIMINNOISSAMME | >> | Meillä on vahva asema kaikissa liiketoiminnoissamme. Toteutettu yritysosto vahvistaa asemaamme korkean osaamisvaatimuksen erikoisrakentajana. Rakentamamme kohteet ovat tänäkin vuonna saaneet julkista tunnustusta, mm. Iso Tömppä ja vuoden silta -palkinnot. | |
4 | PIDETTÄVÄ PROSESSIMME KETTERINÄ | >> | Isojen projektien roolin kasvu markkinalla ja omassa toiminnassamme tarkoittaa korostunutta selektiivisyyttä ja riskienhallintaa vahvan sopimusosaamisen kautta. Teemme tarjouslaskennan ja sopimusehtoneuvottelut huolella. | |
KESTÄVÄÄ KANNATTAVUUTTA | ||||
Tavoitteet: | EBITA-marginaali > 5 % | Liikevaihdon kasvu vuodesta 2024 vuosittain 5–10 % | Nettovelka/käyttökate < 2,5 |
Kreate Group Oyj | 11 | |||||
Kreate Group Oyj | 12 | |||||
Kreate Group Oyj | 13 | |||||
Kreate Group Oyj | 14 | |||||
Kreate Group Oyj | 16 | |||||
Kolme syytä sijoittaa Kreateen | ||||||||
Kreate toimii inframarkkinalla, joka on luonteeltaan vakaata ja tarjoaa historiallisesti katsottuna turvallista kasvua. Kreaten toiminnassa painottuvat ylivoimainen tekninen osaaminen yhdistettynä taloudellisesti kestävään tekemiseen. Vahva kassa ja tase luovat edellytyksiä palkita osakkeenomistajia kasvavalla osingolla. | ||||||||
Kasvuyhtiö vakaassa ja vastasyklisessä markkinassa | Vahva tekemisen taso ja katse tulevaisuudessa | Hyvä osinkotuotto | ||||||
Olemme erikoistuneet vaativaan infrarakentamiseen, mikä on luonteeltaan vakaata ja vastasyklistä. Mitä vaativampi infrarakentamisen kohde on kyseessä, sitä vähemmän herkkä investointipäätös on hetkelliselle inflaatio- ja korkotasolle. Yli puolet liikevaihdostamme tulee julkiselta sektorilta, mikä tasoittaa suhdanteista johtuvaa kysynnän vaihtelua tehokkaasti. Laajennuimme vuonna 2022 Ruotsin inframarkkinalle, mikä monipuolisti tarjontaamme ja paransi riskienhallintaa vähentäen riippuvuuttamme yksinomaan Suomen markkinan kehityksestä. Tavoitteenamme on jatkaa voimakasta kasvua Ruotsin markkinalla ja rakentaa siitä toinen maantieteellinen tukijalka konsernille. Vuoden 2025 lopussa tehty yritysosto laajentaa toimintaamme maanalaiseen kalliorakenta- miseen tukien yhtiön kasvua. | Toteutamme haastavimmatkin infrahankkeet kovalla ammattitaidolla ja asiakasta kuunnellen. Tavoittelemme alaa keskimääräistä korkeampaa kannattavuutta osaavan ja motivoituneen henkilöstön, merkittävien referenssien sekä tyytyväisten asiakkaiden avulla. Kiinnitämme myös erityistä huomiota riskienhallintaan ja taloudellisesti kestävään tekemiseen. Kasvun sijaan haemme ensisijaisesti parempaa kannattavuutta. Katseemme on tulevaisuudessa ja mietimme tarkasti, mitä projekteja tarjoamme ja millä ehdoilla. Kaupungistuminen, vihreä siirtymä ja geopoliittisen tilanteen vaatimat infrainvestoinnit tukevat kasvuamme tulevaisuudessa. | Haluamme olla vakaa ja luotettava osingonmaksaja yli suhdanteiden. Vahva kassavirtamme ja hyvä taseasemamme luovat edellytyksiä sekä kasvuun että osinkoihin. Tavoitteenamme on jakaa vähintään puolet vuosittaisesta nettotuloksestamme osinkoina, ottaen huomioon taloudellisen aseman, rahavirrat sekä kasvumahdollisuudet. Vuodelta 2025 hallitus esittää jälleen kasvavaa osinkoa, jo viidettä vuotta peräkkäin. Ehdotettu osinko, 0,60 euroa osakkeelta, vastaa 4,8 prosentin osinkotuottoa osakkeelle. | ||||||
Kreate Group Oyj | 17 | |||||
Tietoa sijoittajille | ||||||||
Taloudellisten tiedotteiden julkaisu vuonna 2026 | Yhtiökokous | Yhteystiedot | ||||||
Kreate julkaisee taloudelliset tiedot suomeksi ja englanniksi, ja ne ovat saatavilla verkkosivuillamme • Osavuosikatsaus 1–3/2026 julkaistaan 27.4. • Puolivuosikatsaus 1–6/2026 julkaistaan 14.7 • Osavuosikatsaus 1–9/2026 julkaistaan 26.10. | Kreate Group Oyj:n varsinainen yhtiökokous on suunniteltu pidettäväksi torstaina 26.3.2026. Yhtiökokouskutsu sekä muut yhtiökokousta koskevat asiakirjat ja ohjeet tulevat yhtiön sivuille osoitteeseen | Tapaamispyynnöt ja tiedustelut: Niina Streng, sijoittajasuhde- ja vastuullisuuspäällikkö, 041 732 3362, niina.streng@kreate.fi Timo Vikström, toimitusjohtaja, 040 074 0057, timo.vikstrom@kreate.fi Mikko Laine, talousjohtaja, 050 599 9201, mikko.laine@kreate.fi ir@kreate.fi | ||||||
Kreatea seuraavat analyytikot | ||||||||
• Mika Karppinen, Danske Bank • Atte Jortikka, Inderes | ||||||||
Hiljainen jakso | Liputusilmoitukset | |||||||
Kreate noudattaa 30 päivän hiljaista jaksoa ennen osavuosikatsausten, puolivuosikatsauksen ja tilinpäätös- tiedotteen julkaisua. Hiljaisen jakson aikana yhtiön edustajat eivät kommentoi yhtiön taloudellista tilannetta tai yleisiin näkymiin liittyviä kysymyksiä, eivätkä tapaa sijoittajia tai analyytikoita. | Arvopaperimarkkinalain mukaisesti liputusilmoitus on tehtävä ilman aiheetonta viivytystä, kun omistusosuus saavuttaa, ylittää tai alittaa 5, 10, 15, 20, 25, 30, 50, 66,7 (2/3) tai 90 prosenttia yhtiön äänimäärästä tai osakkeiden lukumäärästä. Liputusilmoitukset toimitetaan Kreatelle lähettämällä sähköposti osoitteeseen flaggings@kreate.fi. | |||||||
Kreate Group Oyj | 19 | |||||
Kreate Group Oyj | 20 | |||||
Hallituksen kokoonpano ja monimuotoisuus | 2025 |
Jäseniä, puheenjohtaja mukaan lukien (lkm) | 6 |
Liikkeenjohtoon osallistuvat jäsenet (lkm) | 0 |
Työsuhteisten työntekijöiden ja muiden työntekijöiden edustus | 0 |
Hallituksen sukupuolijakauma, naisia (%) | 33 % |
Yhtiöstä riippumattomat jäsenet (%) | 100 % |
Yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista riippumattomat jäsenet (%) | 67 % |
Nimi | Henkilötiedot | Osakkeiden kokonaismäärä 31.12.2025 | Osallistuminen hallituksen kokouksiin vuonna 2025 | |
Petri Rignell | Hallituksen puheenjohtaja Hallituksessa vuodesta 2015 Syntymävuosi: 1962 Sukupuoli: mies Koulutus: diplomi-insinööri Päätoimi: Toimitusjohtaja PriRock Oy:ssä Riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista | 71 940 | (1) | 16/16 |
Jussi Aine | Hallituksen jäsen Hallituksessa vuodesta 2021 Syntymävuosi: 1954 Sukupuoli: mies Koulutus: diplomi-insinööri, kauppatieteiden maisteri Päätoimi: Harjavalta Oy:n toimitusjohtaja vuodesta 2014 ja Puustelli Group Oy:n toimitusjohtaja vuodesta 1999. Riippumaton yhtiöstä, mutta ei ole riippumaton sen merkittävästä osakkeenomistajasta | 1 783 689 | (2) | 16/16 |
Timo Kohtamäki | Hallituksen jäsen Hallituksessa vuodesta 2015 Syntymävuosi: 1963 Sukupuoli: mies Koulutus: tekniikan lisensiaatti Päätoimi: Hallitusammattilainen Riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista | 16 952 | 16/16 | |
Timo Pekkarinen | Hallituksen jäsen Hallituksessa vuodesta 2021 Syntymävuosi: 1973 Sukupuoli: mies Koulutus: rakennusinsinööri Päätoimi: Hallitustyöskentely ja sijoittaminen rakentamisen toimialalla Riippumaton yhtiöstä, mutta ei ole riippumaton sen merkittävästä osakkeenomistajasta | 1 000 000 | (3) | 16/16 |
Elina Rahkonen | Hallituksen jäsen Hallituksessa vuodesta 2020 Syntymävuosi: 1979 Sukupuoli: nainen Koulutus: kauppatieteiden maisteri Päätoimi: Toimitusjohtaja Wulff-Yhtiöt Oyj:ssä Riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista | 2 000 | 16/16 | |
Petra Thorén | Hallituksen jäsen Hallituksessa vuodesta 2022 Syntymävuosi: 1969 Sukupuoli: nainen Koulutus: kauppatieteiden maisteri Päätoimi: Toimitusjohtaja, SOL Logistiikkapalvelut Oy ja SOL Henkilöstöpalvelut Oy Riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista | 3 330 | 16/16 | |
(1) Mukaan lukien välillinen omistus Prirock Oy:n kautta (69 908 osaketta) ja suora omistus (2 032 osaketta). (2) Välillinen omistus Harjavalta Oy:n kautta. (3) Välillinen omistus Tirinom Oy:n kautta. | ||||
Kreate Group Oyj | 21 | |||||
Nimi | Henkilötiedot | Osakkeiden kokonaismäärä 31.12.2025 |
Timo Vikström | Toimitusjohtaja Syntymävuosi: 1968 Sukupuoli: mies Koulutus: insinööri (YAMK), eMBA | 50 046 |
Tommi Hakanen | Johtaja, erikoispohjarakentaminen Syntymävuosi: 1978 Sukupuoli: mies Koulutus: diplomi-insinööri | 20 999 |
Jaakko Kivi | Teknisen toimiston johtaja Syntymävuosi: 1971 Sukupuoli: mies Koulutus: diplomi-insinööri | 38 567 |
Antti Kokkonen | Johtaja, sillanrakentaminen ja -korjaus Syntymävuosi: 1985 Sukupuoli: mies Koulutus: insinööri (AMK) | 1 309 |
Sami Laakso | Operatiivinen johtaja Syntymävuosi: 1975 Sukupuoli: mies Koulutus: insinööri (AMK) | 4 297 |
Mikko Laine | Talousjohtaja Syntymävuosi: 1975 Sukupuoli: mies Koulutus: valtiotieteiden maisteri | 6 681 |
Timo Leppänen | Johtaja, ratarakentaminen Syntymävuosi: 1973 Sukupuoli: mies Koulutus: yhdyskuntatekniikan insinööri | 1 749 |
Katja Pussinen | Henkilöstöjohtaja Syntymävuosi: 1975 Sukupuoli: nainen Koulutus: kauppatieteiden maisteri | 24 354 |
Juha Schönberg | Johtaja, väylärakentaminen Syntymävuosi: 1981 Sukupuoli: mies Koulutus: diplomi-insinööri | 11 434 |
Kreate Group Oyj | 22 | |||||
Kreate Group Oyj | 23 | |||||
Kreate Group Oyj | 24 | |||||
Miljoonaa euroa | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
Liikevaihto | 315,2 | 275,5 | 320,0 | 273,9 | 237,6 |
Muutos (%) | 14,4 % | -13,9 % | 16,8 % | 15,3 % | 1,0 % |
Tilikauden tulos | 6,7 | 4,6 | 3,9 | 5,6 | 6,9 |
Muutos (%) | 45 % | 19 % | -31 % | -18 % | -11 % |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
Hallituksen puheenjohtajalle maksetut palkkiot (1) | 70,5 | 69,0 | 63,0 | 58,5 | 60,0 |
Muutos (%) | 2,2% | 9,5% | 7,7% | -2,5% | 11,1% |
Hallituksen jäsenelle maksetut palkkiot keskimäärin | 37,5 | 36,0 | 30,0 | 25,5 | 25,5 |
Muutos (%) | 4,2% | 20,0% | 17,6% | 0,0% | 183,3% |
Toimitusjohtajalle maksetut palkkiot | 636,5 | 520,6 | 460,5 | 518,0 | 427,0 |
Muutos (%) | 22,3% | -16,4% | -11,1% | 21,3% | 32,2% |
Kreaten työntekijöille maksetut palkkiot keskimäärin | 73,2 | 69,2 | 75,6 | 64,0 | 66,0 |
Muutos (%) | 5,8% | -8,5% | 18,1% | -3,0% | 3,1% |
Kreate Group Oyj | 25 | |||||
2025 | Asema hallituksessa | Vuosipalkkio (euroa) |
Petri Rignell | Hallituksen puheenjohtaja, Palkitsemis- ja nimitysvalio- kunnan puheenjohtaja | 70 500 |
Jussi Aine | Hallituksen jäsen, tarkastusvaliokunnan jäsen | 37 500 |
Timo Kohtamäki | Hallituksen jäsen, Palkitsemis- ja nimitysvaliokunnan jäsen | 37 500 |
Timo Pekkarinen | Hallituksen jäsen, Palkitsemis- ja nimitysvaliokunnan jäsen | 37 500 |
Elina Rahkonen | Hallituksen jäsen ja tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja | 37 500 |
Petra Thorén | Hallituksen jäsen ja tarkastusvaliokunnan jäsen | 37 500 |
Tuhatta euroa | |
Kiinteä peruspalkka luontoisetuineen | 416 |
Tulospalkkio | 102 |
Osakeperusteiset palkkiot | 119 |
Lisäeläke | 62 |
Yhteensä | 698 |
Kreate Group Oyj | 26 | |||||
Petri Rignell | Jussi Aine | Timo Kohtamäki | |||
diplomi-insinööri Hallituksessa vuodesta 2015, hallituksen puheenjohtaja | diplomi-insinööri, kauppatieteiden maisteri Hallituksessa vuodesta 2021 | diplomi-insinööri, tekniikan lisensiaatti Hallituksessa vuodesta 2015 | |||
Timo Pekkarinen | Elina Rahkonen | Petra Thorén | |||
rakennusinsinööri Hallituksessa vuodesta 2021 | kauppatieteiden maisteri Hallituksessa vuodesta 2020 | kauppatieteiden maisteri Hallituksen jäsen vuodesta 2022 |
Kreate Group Oyj | 27 | |||||
Timo Vikström | Tommi Hakanen | Jaakko Kivi | Antti Kokkonen | Sami Laakso | |||||
toimitusjohtaja insinööri, Ylempi AMK – rakentaminen, eMBA johtoryhmässä vuodesta 2017 | erikoispohjarakentaminen diplomi-insinööri johtoryhmässä vuodesta 2020 | tekninen toimisto diplomi-insinööri Johtoryhmässä vuodesta 2018 | sillanrakentaminen ja -korjaus insinööri (AMK) Johtoryhmässä vuodesta 2024 | operatiivinen johtaja insinööri (AMK) johtoryhmässä vuodesta 2021 | |||||
Mikko Laine | Timo Leppänen | Katja Pussinen | Juha Schönberg | Heikki Pöyhönen | |||||
talousjohtaja valtiotieteiden maisteri johtoryhmässä vuodesta 2022 | ratarakentaminen yhdyskuntatekniikan insinööri johtoryhmässä vuodesta 2021 | henkilöstöjohtaja kauppatieteiden maisteri johtoryhmässä vuodesta 2017 | väylärakentaminen diplomi-insinööri Johtoryhmässä vuodesta 2024 | kalliorakentaminen insinööri (AMK) Johtoryhmässä 2.1.2026 alkaen |
Kreate Group Oyj | Vuosi lyhyesti | Hallinto | Toimintakertomus | Tilinpäätös | 30 | ||
Miljoonaa euroa | 2025 | 2024 | 2023 | |
Tilauskanta | 400,8 | 176,6 | 196,3 | |
Liikevaihto | 315,2 | 275,5 | 320,0 | |
Liikevaihdon muutos ed. tilikauteen, % | 14,4 % | (13,9) % | 16,8 % | |
Käyttökate | 17,9 | 15,3 | 14,0 | |
Käyttökate-% | 5,7 % | 5,5 % | 4,4 % | |
EBITA | 10,2 | 8,8 | 7,8 | |
EBITA-% | 3,2 % | 3,2 % | 2,4 % | |
Liiketulos | 10,0 | 8,7 | 7,6 | |
Liiketulos-% | 3,2 % | 3,2 % | 2,4 % | |
Tilikauden tulos | 6,7 | 4,6 | 3,9 | |
Osakekohtainen tulos, laimennettu € | 0,71 | 0,49 | 0,44 | |
Osakekohtainen tulos, laimentamaton € | 0,72 | 0,50 | 0,44 | |
Osakekohtainen osinko, € | 0,60* | 0,50 | 0,48 | |
Osinko/tulos, % | 83 | 100 | 109 | |
Sijoitettu pääoma | 81,6 | 73,4 | 59,6 | |
Sijoitetun pääoman tuotto, % | 12,9 % | 13,1 % | 11,2 % | |
Oman pääoman tuotto, % | 14,9 % | 10,7 % | 9,1 % | |
Operatiiviset nettoinvestoinnit | -6,8 | -1,5 | -5,9 | |
Operatiivinen vapaa kassavirta | 37,7 | 0,3 | 26,1 | |
Nettokäyttöpääoma | -22,9 | 2,7 | -11,3 | |
Nettovelka | 35,9 | 29,9 | 16,8 | |
Nettovelka/käyttökate | 2,0 | 2,0 | 1,2 | |
Omavaraisuusaste, % | 24,4 % | 33,2 % | 31,8 % | |
Henkilöstö kauden lopussa | 706 | 511 | 472 | |
Henkilöstö keskimäärin | 585 | 507 | 454 |
Kreate Group Oyj | Vuosi lyhyesti | Hallinto | Toimintakertomus | Tilinpäätös | 31 | ||
Tunnusluku | Laskentakaava | Käyttötarkoitus | ||||
IFRS-TUNNUSLUVUT | ||||||
Osakekohtainen tulos | = | Emoyhtiön osakkeiden omistajille kuuluva tilikauden tulos | Kreaten tuloksellisuutta osoittava mittari. | |||
Tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo | ||||||
VAIHTOEHTOISET TUNNUSLUVUT | ||||||
Käyttökate (EBITDA) | = | Liiketulos + poistot ja arvonalentumiset | Kreaten tuloksellisuutta osoittava mittari. | |||
EBITA | = | Liiketulos + aineettomien hyödykkeiden poistot + arvonalentumiset | Kreaten tuloksellisuutta osoittava mittari. | |||
Tilauskanta | = | Katsauskauden lopussa oleva asiakassopimusten myyntituotoksi kirjaamaton määrä | Osoittaa tulevaisuudessa realisoituvan volyymin. | |||
Sijoitettu pääoma | = | Oma pääoma + nettovelka | Osoittaa liiketoimintaan sijoitetun pääoman määrän. | |||
Sijoitetun pääoman tuotto, % | = | Liiketulos 12 kk rullaava | x 100 | Osoittaa kuinka paljon tuottoa Kreate pystyy tuottamaan sijoitetulla pääomalla. | ||
Sijoitettu pääoma keskimäärin | ||||||
Oman pääoman tuotto, % | = | Tilikauden tulos 12 kk rullaava | x 100 | Osoittaa kuinka paljon tuottoa Kreate pystyy tuottamaan omalla pääomalla. | ||
Oma pääoma keskimäärin | ||||||
Operatiiviset nettoinvestoinnit | = | Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin – aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutukset | Liiketoimintaan sijoitettujen investointien määrän osoittava mittari. | |||
Operatiivinen vapaa kassavirta | = | Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja + operatiiviset nettoinvestoinnit | Liiketoiminnan muodostaman kassavirran määrän osoittava mittari. | |||
Nettokäyttöpääoma | = | Vaihto-omaisuus + (Lyhyt aikaiset myyntisaamiset ja muut saamiset – lainasaamiset - korkosaamiset) – (Lyhyt aikaiset ostovelat ja muut velat – korkovelat) | Osoittaa kuinka paljon rahavaroja on sijoitettu taseen osoittamaan pääomaan. | |||
Nettovelka | = | Korolliset velat – rahavarat | Osoittaa Kreaten ulkopuolisen velkarahoituksen kokonaismäärän. | |||
Nettovelka/käyttökate | = | Nettovelka | Kuvastaa Kreaten velkaantumisastetta. | |||
12 kuukauden rullaava käyttökate | ||||||
Omavaraisuusaste, % | = | Oma pääoma | x 100 | Kuvaa kuinka suuri osa Kreaten varoista on rahoitettu omalla pääomalla. | ||
(Taseen loppusumma – saadut ennakot) | ||||||
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT | ||||||
Osinko/osake, € | = | Tilikaudelta jaettava osinko | ||||
Ulkopuolisessa omistuksessa olevat osakkeet voitonjakoehdotuspäivänä | ||||||
Osinko/tulos, % | = | Tilikaudella jaettava osinko / osake | x 100 | Kuvaa kuinka suuri osa tilikauden tuloksesta jaetaan osakkeenomistajille. | ||
Osakekohtainen tulos | ||||||
Kreate Group Oyj | 32 | |||||
Taloudelliset tavoitteet 2024–2027 | ||
KANNATTAVUUS | ||
EBITA-marginaali yli 5 prosenttia | ||
KASVU | ||
Liikevaihdon kasvattaminen 5–10 % vuosittain vuodesta 2024 alkaen | ||
VELKAANTUMISASTE | ||
Nettovelka/käyttökate alle 2,5 | ||
OSINKOPOLITIIKKA | ||
Tavoitteenamme on jakaa vähintään puolet vuosittaisesta nettotuloksestamme osinkoina taloudellinen asemamme, rahavirtamme ja kasvumahdollisuutemme huomioiden. |
Kreate Group Oyj | 33 | |||||
Kreate Group Oyj | 34 | |||||
Kreate Group Oyj | 35 | |||||
Kreate Group Oyj | 36 | |||||
Kreate Group Oyj | 37 | |||||
31.12.2025 | Osakkeita | % | |
1 | Harjavalta Oy | 1 783 689 | 19,85 % |
2 | Tirinom Oy | 1 000 000 | 11,13 % |
3 | Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 425 000 | 4,73 % |
4 | Valtonen Seppo Timo Johannes | 359 923 | 4,01 % |
5 | Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | 359 000 | 4,00 % |
6 | Sr Säästöpankki Pienyhtiöt | 335 678 | 3,74 % |
7 | Rantala Sami Kalle Antero | 273 534 | 3,04 % |
8 | Eai Kreate Holding Oy | 212 203 | 2,36 % |
9 | Inkala Tero Antero | 208 396 | 2,32 % |
10 | Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | 203 922 | 2,27 % |
Kreate Group Oyj | 38 | |||||
Kreate Group Oyj | 39 | |||||
Emoyhtiö Kreate Group Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2025 ovat: | |
Voitto edellisiltä tilikausilta | 2 442 650,16 € |
Tilikauden voitto (tappio) | 3 097 560,56 € |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 20 702 152,88 € |
Jakokelpoinen oma pääoma | 26 242 363,60 € |
Kreate Group Oyj | 40 | |||||
ESRS 2 | Tiedonantovaatimuksen nimi | Sivulla |
BP-1 | Kestävyysraportin yleiset laatimisperusteet | |
BP-2 | Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot | |
GOV-1 | Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | |
GOV-2 | Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat | |
GOV-3 | Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | |
GOV-4 | Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | |
GOV-5 | Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta | |
SBM-1 | Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | |
SBM-2 | Sidosryhmien edut ja näkemykset | |
SBM-3 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
IRO-1 | Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | |
E3. IRO-1 | Kuvaus vesivaroihin ja merten luonnonvaroihin liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | |
E4. IRO-1 | Kuvaus biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien, riippuvuuksien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | |
IRO-2 | Yrityksen kestävyysraportissa huomioon otetut ESRS- standardien tiedonantovaatimukset | |
E1 | ||
E1-1 | Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | |
E1. SBM-3 | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
E1. IRO-1 | ESRS 2 IRO-1:een liittyvä tiedonantovaatimus – Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | |
E1-2 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | |
E1-3 | Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit | |
E1-4 | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | |
E1-5 | Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | |
E1-6 | Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt |
E2 | Tiedonantovaatimuksen nimi | Sivulla |
E2. IRO-1 | ESRS 2 IRO-1:een liittyvä tiedonantovaatimus – Kuvaus pilaantumiseen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | |
E2-1 | Pilaantumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | |
E2-2 | Pilaantumiseen liittyvät toimet ja resurssit | |
E2-3 | Pilaantumiseen liittyvät tavoitteet | |
E5 | ||
E5. IRO-1 | ESRS 2 IRO-1:een liittyvä tiedonantovaatimus – Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | |
E5-1 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet | |
E5-2 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit | |
E5-3 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet | |
E5-4 | Resurssien sisäänvirtaukset | |
E5-5 | Resurssien ulosvirtaukset | |
S1 | ||
S1. SBM-3 | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
S1-1 | Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | |
S1-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa | |
S1-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | |
S1-4 | Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien vähentämiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus | |
S1-5 | Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | |
S1-6 | Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | |
S1-9 | Monimuotoisuuden mittarit | |
S1-10 | Riittävä palkka | |
S1-11 | Sosiaalinen suojelu | |
S1-13 | Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit | |
S1-14 | Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit | |
S1-15 | Työ- ja yksityiselämän tasapainoa koskevat mittarit | |
S1-16 | Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) | |
S1-17 | Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset |
S2 | Tiedonantovaatimuksen nimi | Sivulla |
S2. SBM-3 | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
S2-1 | Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet | |
S2-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa | |
S2-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | |
S2-4 | Arvoketjun työntekijöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | |
S2-5 | Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet | |
S4 | ||
S4. SBM-3 | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | |
S4-1 | Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet | |
S4-2 | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa | |
S4-3 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | |
S4-4 | Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | |
S4-5 | Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet | |
G1 | ||
G1. GOV-1 | ESRS 2 GOV-1:een liittyvä tiedonantovaatimus – Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | |
G1-1 | Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | |
G1-2 | Suhteet toimittajiin | |
G1-3 | Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | |
G1-4 | Vahvistetut korruptio- tai lahjontatapaukset |
Kreate Group Oyj | 41 | |||||
Kreate Group Oyj | 42 | |||||
Hallituksen kokoonpano ja monimuotoisuus | 2025 | 2024 |
Jäseniä, puheenjohtaja mukaan lukien (lkm) | 6 | 6 |
Liikkeenjohtoon osallistuvat jäsenet (lkm) | 0 | 0 |
Työsuhteisten työntekijöiden ja muiden työntekijöiden edustus | 0 | 0 |
Hallituksen sukupuolijakauma, naisia (%) | 33 % | 33 % |
Yhtiöstä riippumattomat jäsenet (%) | 100 % | 100 % |
Yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista riippumattomat jäsenet (%) | 67 % | 67 % |
Kreate Group Oyj | 43 | |||||
Kreate Group Oyj | 44 | |||||
Kreate Group Oyj | 45 | |||||
Kreate Group Oyj | 46 | |||||
Kreate Group Oyj | 47 | |||||
Kreate Group Oyj | 48 | |||||
Taulukko: Yhteenveto sidosryhmien eduista ja näkemyksistä | |||
Sidosryhmä | Vuorovaikutus- ja tiedonkeruutavat/ osallistaminen | Sidosryhmille tärkeät teemat / edut ja näkemykset | Vaikutus toimintaan, liiketoimintamalliin ja strategiaan |
Henkilöstö | • Päivittäinen kaksisuuntainen vuorovaikutus • Henkilöstötutkimus • Työyhteisötutkimus • Yhteistoiminta henkilöstön edustajien kanssa • Työturvallisuushavainnot ja työsuojelu • Kaksoisolennaisuuskysely (2024) | • Hyvä ja reilu johtaminen • Mielekkäät työtehtävät ja työssä kehittyminen • Terveys ja turvallisuus • Työolot, erityisesti työn ja yksityiselämän tasapaino (työmaiden sijainti) • Kannustava palkitseminen | • Matala organisaatio, vallan ja vastuun jakaminen • Fokus haastavissa projekteissa, joista henkilöt saavat hyviä referenssejä • Työturvallisuuskulttuurin jatkuva kehittäminen • Huomioimme tarjoamisessa henkilöstön liikkuvuuteen, saatavuuteen ja pidempiaikaiseen tyytyväisyyteen liittyvät näkökulmat • Kannustava palkkaus • Pyrimme pitämään osaavat työntekijät, sillä he ovat keskeinen osa strategian toteutumista • Strategiakauden toiminnallinen tavoite: olla paras paikka infran parhaille osaajille |
Alan opiskelijat | • Oppilaitosyhteistyö • Harjoittelu/kesätyöt • Vuorovaikutus harjoittelun aikana • Perehdytys • Harjoittelijoilta kerätty kirjallinen palaute | • Alan harjoittelupaikan saaminen • Osaamisensa/ potentiaalinsa osoittaminen • Hyvä ja reilu johtaminen, hyvä työilmapiiri • Työllistyminen valmistumisen jälkeen | • Otamme vuosittain kymmeniä harjoittelijoita • Perehdytämme opiskelijat alaan ja pyrimme antamaan heille käsityksen Kreatella työskentelystä • Pyrimme rekrytoimaan harjoittelijoita pysyviin työsuhteisiin, sillä hyvän työvoiman saatavuus on keskeistä strategian toteutumisen kannalta |
Alihankkijat / Arvoketjun työntekijät | • Sopimusneuvottelut • Vuorovaikutus työmailla • Velvoitettu raportointi • NPS-kysely • Kaksoisolennaisuuskysely (2024) | • Suoraselkäisyys, ml. reilut maksukäytännöt • Mutkaton yhteistyö • Reilu työilmapiiri, selkeät ohjeet ja hyvä perehdytys • Terveys ja turvallisuus | • Arvojen mukainen toiminta • Reilut maksukäytännöt • Johtamiseen ja perehdytykseen panostetaan • Hyvän työilmapiirin tukeminen ja pelisääntöjen viestiminen molemmin puolin, ml. eettiset toimintaohjeet alihankkijoille • Strategiakauden toiminnallinen tavoite: olla halutuin infrakumppani |
Suunnittelijat ja rakentajakumppanit (työyhteenliittymät tai Kreate alihankkijana) | • Sopimusneuvottelut • Vuorovaikutus projektien aikana • Projektien loppuselvitykset | • Hyvä ja reilu kumppani • Osaaminen • Mutkaton yhteistyö • Terveys ja turvallisuus | • Strategiassa ja organisoitumisessa valmistauduttu isoihin projekteihin • Johtoryhmätason vastuu • Työturvallisuuskulttuuri • Strategiakauden toiminnallinen tavoite: olla halutuin infrakumppani |
Tilaajat | • Sopimusneuvottelut • Raportointi ja vuorovaikutus projektien aikana • Projektien loppuselvitykset • NPS-kysely • Kaksoisolennaisuuskysely (2024) | • Kustannus • Luottamus, mutkaton yhteistyö • Työn valmistuminen aikataulussa • Terveys ja turvallisuus • Kestävät ratkaisut ja kiertotalous | • Tarjouslaskennan huolellisuus • Kiertotalousratkaisujen tarjoaminen ja resurssitehokkuus • Arvojen mukainen toiminta • Työturvallisuuskulttuuri • Strategiakauden toiminnallinen tavoite: olla halutuin infrakumppani |
Vaikutuksen kohteena olevat tahot | • Vuorovaikutus ennen projektia (suunnittelu ja tiedottaminen) • Vuorovaikutus projektin aikana • Kaksoisolennaisuuskysely (2024) | • Työmaan aiheuttamien haittojen mitigointi • Tiedonkulku ja vuorovaikutus • Aikataulujen pitävyys, nopea valmistuminen | • (Asiakkaan) kuuntelu ja joustavuus (huom. vaikutuksen kohteena oleva taho on usein tilaaja/ tilaajaan linkittyvä toimija) • Arvojen mukainen toiminta • Yhdenmukaiset työmaaprosessit, työnjohto, tehokas resurssointi |
Kreate Group Oyj | 49 | |||||
Sidosryhmä | Vuorovaikutus- ja tiedonkeruutavat/ osallistaminen | Sidosryhmille tärkeät teemat / edut ja näkemykset | Vaikutus toimintaan, liiketoimintamalliin ja strategiaan |
Loppukäyttäjät | • Harvoin suoraa vuorovaikutusta (ellei loppukäyttäjä ole sama kuin tilaaja tai vaikutuksen kohteena oleva taho) • Tietyissä projekteissa omakohtaista kokemusta loppukäyttäjän ominaisuudessa | • Toimiva ratkaisu, joka parantaa edeltävää tilannetta • Terveys ja turvallisuus • Esteettisyys | • Missiomme: ”Teemme tästä maasta parempaa joka päivä” • Teemme työt ammattitaidolla ja huolellisesti, jotta ratkaisumme ovat kestäviä ja ne myös monesti parantavat loppukäyttäjien turvallisuutta, esim. eritasoliittymät • Tekninen osaamisemme ansiosta pystymme toteuttamaan haastavatkin arkkitehtuuriset kohteet, joissa estetiikalla on suuri merkitys |
Omistajat, sijoittajat ja rahoittajat | • Hallitustyöskentely (merkittävä omistus) • Yhtiökokous • Vuorovaikutus pääomamarkkina/ sijoittajatapahtumissa • Vuorovaikutus rahoitusjärjestelyiden yhteydessä • Kaksoisolennaisuuskysely (2024) | • Taloudellinen suorituskyky • Oman /sijoitetun pääoman tuotto • Pitkän aikavälin kestävyys • Riskienhallinta • Raportointi ja tiedonsaanti | • Kestävä kannattavuus strategiakauden ydinteema • Raideympäristössä tehtävän liiketoiminnan kasvattaminen • Resurssitehokkuus ja kiertotalousratkaisujen kasvattaminen • Ruotsin-liiketoiminnan kasvattaminen (riskien maantieteellinen hajauttaminen) • Muu riskienhallinta, mm. huolellinen tarjouslaskenta • Lainsäädännön mukaisen kestävyysraportoinnin aloittaminen ja integrointi yrityksen strategiaan |
Yhteiskunta | • Viranomaisviestintä • Väärinkäytösepäilyjen ilmoituskanava • Vaikuttaminen toimialajärjestön kautta | • Selkeät toimintaohjeet ja koulutus • Arvojen mukainen toiminta • Työllistämme alan osaajia ja kasvatamme työntekijöiden osaamista |
Kreate Group Oyj | 50 | |||||
Kreate Group Oyj | 51 | |||||
Kreate Group Oyj | 52 | |||||
Kestävyyden olennaiset aiheet | |||||
Luonto- ja yhteiskuntavaikutuksen olennaisuus (min. 12) | Taloudellinen olennaisuus (min. 6) | ||||
Aihe | Osa-aihe | Myönteinen vaikutus | Kielteinen vaikutus | Riski | Mahdollisuus |
E1 Ilmastonmuutos | llmastonmuutokseen sopeutuminen | 12 | |||
Ilmastonmuutoksen hillintä | 18 | 6 | 16 | ||
Energia | 15 | 6 | |||
E2 Pilaantuminen | Maaperän pilaantuminen | § | |||
Veden pilaantuminen | § | ||||
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous | Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | 18 | 8 | 15 | |
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset | 13 | 20 | |||
Jäte | 13 | 12 | |||
S1 Oma työvoima | Työolot | 23 | 20 | 8 | |
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille | 20 | 20 | |||
Muut työhön liittyvät oikeudet | § | ||||
S2 Arvoketjun työntekijät | Työolot | § | 20 | ||
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille | 12 | ||||
Muut työhön liittyvät oikeudet | § | ||||
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät | Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien henkilökohtainen turvallisuus | 20 | 16 | ||
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien sosiaalinen inkluusio | 15 | ||||
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | Yrityskulttuuri | 15 | 20 | ||
Väärinkäytösten paljastajien suojelu | § | ||||
Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin, mukaan lukien maksukäytännöt | 18 | 16 | |||
Korruptio ja lahjonta | 13 | 9 | |||
Yhteisökohtainen lisätieto | Tilaajan tyytyväisyys | 13 | 12 | ||
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointiasteikko | |||||||
Todennäköisyys | Tosiasiallinen tai erittäin todennäköinen | 5 | 5 | 10 | 15 | 20 | 25 |
Melko todennäköinen | 4 | 4 | 8 | 12 | 16 | 20 | |
Mahdollinen | 3 | 3 | 6 | 9 | 12 | 15 | |
Epätodennäköinen | 2 | 2 | 4 | 6 | 8 | 10 | |
Erittäin epätodennäköinen | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
Erittäin vähäinen | Vähäinen | Kohtalainen | Merkittävä | Erittäin merkittävä | |||
Taloudellinen vaikutus / Vaikutus yhteiskunnan, luonnon ja muiden sidosryhmien hyvinvointiin | |||||||
Ylittää luonto- ja yhteiskuntavaikutusten raja-arvon | |||||||
Ylittää taloudellisten mahdollisuuksien ja riskien raja-arvon | |||||||
Kreate Group Oyj | 53 | |||||
Myönteinen vaikutus | |||||
Kielteinen vaikutus | |||||
Mittakaava | Laaja-alaisuus | Korjaamaton luonne | |||
5 | Positiivisen tai negatiivisen vaikutuksen vakavuus tai hyödyllisyys ihmisille tai ympäristölle erittäin korkea | 5 | Ympäristövaikutukset leviävät laajalle alueelle/ hallitsemattomasti yli maan rajojen / Vaikutusta aiheuttavaa toimintaa erittäin paljon (esim. vaikusta synnyttävän liikevaihdon osuus yhtiön kokonaisliikevaihdosta tai oston suhde kokonaisostoihin suuri) / Vaikuttaa isoon määrään ihmisiä (yli 90 % omasta/alihankkijan työvoimasta) | 5 | Ei korjattavissa |
4 | Positiivisen tai negatiivisen vaikutuksen vakavuus tai hyödyllisyys ihmisille tai ympäristölle korkea | 4 | Ympäristövaikutukset rajoittuvat isohkolle alueelle, esim. usean kunnan alueelle / Vaikutusta aiheuttavaa toimintaa paljon (esim. vaikusta synnyttävän liikevaihdon osuus yhtiön kokonaisliikevaihdosta tai oston suhde kokonaisostoihin melko iso) / Vaikuttaa isoon määrään ihmisiä (tai 75 % omasta/alihankkijan työvoimasta) | 4 | Erittäin vaikeasti korjattavissa, korjaantuminen kestää + 10 vuotta |
3 | Positiivisen tai negatiivisen vaikutuksen vakavuus tai hyödyllisyys ihmisille tai ympäristölle keskitasoa | 3 | Ympäristövaikutukset rajoittuvat kohtalaisen kokoisille alueelle / Vaikutusta aiheuttavaa toimintaa kohtalaisen paljon (esim. vaikusta synnyttävän liikevaihdon osuus yhtiön kokonaisliikevaihdosta tai oston suhde kokonaisostoihin on kohtalainen) / Vaikuttaa kohtalaiseen määrään ihmisiä (tai puoleen omasta/alihankkijan työvoimasta) | 3 | Vaikeasti korjattavissa, korjaaminen vie useamman vuoden |
2 | Positiivisen tai negatiivisen vaikutuksen vakavuus tai hyödyllisyys ihmisille tai ympäristölle alhainen | 2 | Ympäristövaikutukset rajoittuvat pienelle alueelle / Vaikutusta aiheuttavaa toimintaa melko vähän (esim. vaikusta synnyttävän liikevaihdon osuus yhtiön kokonaisliikevaihdosta tai oston suhde kokonaisostoihin on pieni) / Vaikutus rajoittuu muutamaan ihmiseen (tai pieneen osaan omasta/alihankkijan työvoimasta) | 2 | Korjattavissa, mutta vaatii jonkin verran aikaa ja rahaa |
1 | Positiivisen tai negatiivisen vaikutuksen vakavuus tai hyödyllisyys ihmisille tai ympäristölle minimaalinen | 1 | Ympäristövaikutukset rajoittuvat hyvin pienelle alueelle / Vaikutusta aiheuttavaa toimintaa vähän (vaikusta synnyttävän liikevaihdon osuus yhtiön kokonaisliikevaihdosta tai oston suhde kokonaisostoihin on hyvin pieni ) / Vaikutus rajoittuu yksittäiseen ihmiseen | 1 | Melko helppo korjata lyhyellä aikavälillä |
0 | ei vaikutusta kohteeseen (luonto/ihminen/ yhteisö) | 0 | Ei vaikutusta ympäristöön / Ei vaikututa ihmisiin | 0 | Helppo korjata heti |
Riski / Mahdollisuus | |
Taloudellisen vaikutuksen suuruus | |
5 | Erittäin merkittävä |
4 | Merkittävä |
3 | Kohtalainen |
2 | Vähäinen |
1 | Erittäin vähäinen |
0 | Ei vaikutusta |
Todennäköisyys | ||
5 | Tosiasiallinen tai erittäin todennäköinen | tosiasiallinen tai todennäköinen tilikauden aikana |
4 | Melko todennäköinen | todennäköinen keskipitkällä (2–5 v) aikavälillä, mahdollinen tilikauden aikana |
3 | Mahdollinen | todennäköinen pitkällä aikavälillä (5–10 vuotta), mahdollinen keskipitkällä aikavälillä, epätodennäköinen tilikauden aikana |
2 | Epätodennäköinen | todennäköinen erittäin pitkällä aikavälillä (10–20 vuotta), mahdollinen pitkällä aikavälillä (5–10 v), epätodennäköinen keskipitkällä aikavälillä (2–5 vuotta) ja erittäin epätodennäköinen tilikauden aikana. |
1 | Erittäin epätodennäköinen | mahdollinen erittäin pitkällä aikaväillä (10–20 v), epätodennäköinen pitkällä aikavälillä (5–10v), erittäin epätodennäköinen keskipitkällä aikavälillä (2–5 v) |
0 | Ei mahdollinen/ teoreettinen | |
Kreate Group Oyj | 54 | |||||
Standardi / aihe | Olennaisuus |
E1 Ilmastonmuutos | Olennainen |
E2 Pilaantuminen | Lukijan kannalta olennainen |
E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat | Epäolennainen |
E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | Epäolennainen |
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous | Olennainen |
S1 Oma työvoima | Olennainen |
S2 Arvoketjun työntekijät | Olennainen |
S3 Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt | Epäolennainen |
S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät | Olennainen |
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | Olennainen |
Kreate Group Oyj | 55 | |||||
Olemme vastuullinen työnantaja, jolle osaava henkilöstö on tärkeä voimavara. Tuotamme talouskasvua yhteiskuntaan sekä suoraan että epäsuorasti mahdollistamalla talouskasvua muille toimialoille. | Rakennamme kestävää infrastruktuuria mahdollisimman resurssitehokkaasti. Tuotamme laadukkaita ratkaisuja osana teollisuuden ja yhteiskunnan vihreää siirtymää. Haastavat kohteet tarjoavat henkilöstölle vaativia ja mielekkäitä projekteja. | Infrarakentaminen edistää tiiviimpää kaupunkirakentamista, sujuvaa ja turvallista liikennettä sekä julkista liikennettä esimerkiksi raide- ja raitiotieinfrastruktuurin kautta. | ||
Liikenneinfrastruktuuri edistää ihmisten sosiaalista ja taloudellista osallistumista ympäri Suomen helpottaen pääsyä palveluiden ja työn pariin. Mahdollistaa teollisuusinvestoinnit ja kasvun myös muihin kuin kasvukeskuksiin. Tasa- arvoisuus ja syrjimättömyys on tärkeää myös omassa toiminnassamme. | Käytämme resursseja mahdollisimman tehokkaasti, mikä tukee myös taloudellista kannattavuutta. Pyrimme muun muassa minimoimaan työmaa- ajot, hyödyntämään vaihtoehtoisia materiaaleja sekä kasvattamaan kiertotalousratkaisujen käyttöä tarjoamalla niitä aktiivisesti. Toteutamme kohteet tilaajan vaatimusten mukaisilla polttoaineilla. | Teemme tiivistä yhteistyötä tilaajien (valtion, kuntien ja kaupunkien sekä yksityisten asiakkaiden) sekä muiden sidosryhmien kanssa, jotta rakentaminen tapahtuisi tehokkaasti, sujuvasti ja mahdollisimman pienillä haittavaikutuksilla. |
Kreate Group Oyj | 56 | |||||
Vastuullisuustavoitteet | ||
Sydämellä rakentamassa | Tavoitteisiin liittyvät mittarit tavoitetasoineen | Edistyminen vuonna 2025 |
Henkilöstön tyytyväisyys | • Henkilöstön halukkuus suositella työnantajaa, eNPS > 50 | • Vuonna 2025 eNPS oli 67 (49). |
Työturvallisuus ja turvallisuuskulttuuri | • Yhdistetty tapaturmataajuus – tavoitetaso vuonna 2025 alle 11 • Työturvallisuushavaintoja tehty 100% projekteista* • Työturvallisuushavaintoja vähintään 6/henkilö* | • Yhdistetty tapaturmataajuus (oma henkilöstö ja urakoitsijat) 4,0 • Työturvallisuushavaintoja tehty 83 % projekteista • Työturvallisuushavaintoja 21,2 /henkilö |
Osaamisen kasvattaminen | • Tarjota harjoittelua vähintään 50 opiskelijalle vuosittain • Kasvattaa harjoittelijoista kreatelaisia - Tavoitteena, että vähintään joka kolmas vakituiseen työsuhteeseen rekrytoitu työnjohtaja ja projekti-insinööri on ollut aiemmin Kreatella harjoittelijana* • Tukea henkilöstön uramahdollisuuksia: Kehityskeskustelut käyty ja toimihenkilöiden kehittymissuunnitelmat kirjattu 75% henkilöstön kanssa* | • 77 harjoittelijaa vuoden aikana • 31 % Suomessa rekrytoiduista Kreaten harjoittelutausta • Kehityskeskustelut käyty 52 % kanssa |
Vastuullinen työnantaja | • Uusista Kreate Oy:n työtekijöistä 100 % saanut perehdytyksen • Henkilöstöstä 100 % koulutettu yhtiön eettisiin toimintaohjeisiin • 0 eettistä rikkomusta | • 70 % Kreate Oy:n uusista henkilöstön jäsenistä saaneet yleisperehdytyksen • Henkilöstöstä 60 % koulutettu yhtiön eettisiin toimintaohjeisiin • 2 eettistä rikkomusta, jotka johtaneet työsuhdepurkuun |
Jalanjälkeä pienentämässä | Tavoitteisiin liittyvät mittarit tavoitetasoineen | Edistyminen vuonna 2025 |
Rakentamisen vaikutusten minimointi | • Kasvava trendi kiertotalousratkaisujen tarjoamisessa* • Kiertotalousratkaisujen käytön kasvattaminen* • Jätteiden vastaanotto ja jatkojalostaminen uudelleenkäytettäväksi | • Olemme vastaanottaneet ja/tai jatkojalostaneet 1 150 263 tonnia rakennus- ja purkujätettä sekä maa-ainesta edelleen hyödynnettäväksi. |
Ilmastonmuutoksen torjuminen | • Scope 1 ja scope 2 päästöintensiteetti -50% v 2030 (vs 2023) ja v 2045 ilmastoneutraali. Scope 3: ei numeerisia tavoitteita. | • Päästöintensiteetti 2025 vs 2023: scope 1: +7 %, scope 2: -16 % ja scope 3: -4 % |
Kädenjälkeä kasvattamassa | Tavoitteisiin liittyvät mittarit tavoitetasoineen | Edistyminen vuonna 2025 |
Kestävät ja turvalliset ratkaisut | • Tyytyväinen tilaaja ja loppukäyttäjä, Tilaaja NPS > 50 | • Tilaaja NPS 86 (82) |
Megatrendejä tukevat infrahankkeet | ▪ 2025–2030 konserni: Raideympäristössä tehtävän liiketoiminnan kasvattaminen, liikevaihdosta > 25% | • Raideympäristössä tehtävän liiketoiminnan osuus liikevaihdosta 31,5 % |
Yhteiskuntavastuu | • Maksamme 100% yhteisöveroista Suomeen ja Ruotsiin | • Maksoimme 100 % yhteisöveroista Suomeen ja Ruotsiin |
Kreate Group Oyj | 57 | |||||
Kreate Group Oyj | 58 | |||||
Rivi | Ydinenergiaan liittyvät toiminnot | |
1 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita | EI |
2 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita | EI |
3 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita | EI |
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | ||
4 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita | EI |
5 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita | EI |
6 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita | EI |
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Osuus liikevaihdosta | ||||
Ilmastonmuutoksen hillintä | Kiertotalous | |||||
Määrä, MEUR | % | Määrä, MEUR | % | |||
7 | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus liikevaihdon nimittäjässä | 159 | 51 % | 3 | 1 % | |
8 | Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus liikevaihdon nimittäjässä | 159 | 51 % | 3 | 1 % | |
Kreate Group Oyj | 59 | |||||
EU-taksonomiaraportointi - Liikevaihto | ||||||||||||||||||
Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit | |||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat, miljoonaa euroa | Koodit | Absoluut- tinen liikevaihto | Osuus liike- vaihdosta | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutok- seen sopeutu- minen | Vesivarat ja merten luonnon- varat | Kierto- talous | Ympäristön pilaantu- minen | Biologinen monimuo- toisuus ja ekosys- teemit | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutok- seen sopeutu- minen | Vesivarat ja merten luonnon- varat | Kierto- talous | Ympäristön pilaantu- minen | Biologinen monimuo- toisuus ja ekosys- teemit | Vähimmäis- tason suojatoimet | Luokitusjär- jestelmän mukainen osuus liike- vaihdosta, 2024 | Luokka (mahdollis- tava/ siirtymä- toiminta) |
MEUR | % | % | % | % | % | % | % | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M/S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||
A.1 Luokitusjärjestelmän mukaiset toiminnat | ||||||||||||||||||
Luokitusjärjestelmän mukaisista toiminnoista saatu liikevaihto (A.1) | 0 | 0 % | E | 0 % | ||||||||||||||
A.2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat | ||||||||||||||||||
Uusien rakennusten rakentaminen | CCM 7.1. | 59 | 19 % | KEL | E | 18 % | ||||||||||||
Rautatieliikenteen infrastruktuuri | CCM 6.14. | 86 | 27 % | KEL | E | 35 % | ||||||||||||
Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri | CCM 6.15. | 3 | 1 % | KEL | E | 2 % | ||||||||||||
Henkilökohtaisen liikkuvuuden infrastruktuuri, polkupyörälogistiikka | CCM 6.13. | 3 | 1 % | KEL | E | 3 % | ||||||||||||
Jäteveden keräys- ja käsittelyjärjestelmien rakentaminen, laajentaminen ja toiminta | CCM 5.3. | 8 | 3 % | KEL | E | 2 % | ||||||||||||
Vaarattoman ja vaarallisen jätteen keräys ja kuljetus | CE 2.3. | 3 | 1 % | KEL | E | 1 % | ||||||||||||
Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (A.2) | 162 | 51 % | E | 61 % | ||||||||||||||
Yhteensä (A.1 + A.2) | 162 | 51 % | E | 61 % | ||||||||||||||
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (B) | 153 | 49 % | ||||||||||||||||
Yhteensä (A + B) | 315 | 100 % | ||||||||||||||||
Kreate Group Oyj | 60 | |||||
EU-taksonomiaraportointi - Pääomamenot | ||||||||||||||||||
Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit | |||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat, miljoonaa euroa | Koodit | Pääoma- menot yhteensä | Osuus pääoma- menoista | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutok- seen sopeutu- minen | Vesivarat ja merten luonnon- varat | Kierto- talous | Ympäristön pilaantu- minen | Biologinen monimuo- toisuus ja ekosys- teemit | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutok- seen sopeutu- minen | Vesivarat ja merten luonnon- varat | Kierto- talous | Ympäristön pilaantu- minen | Biologinen monimuo- toisuus ja ekosys- teemit | Vähimmäis- tason suojatoimet | Luokitusjär- jestelmän mukainen osuus pääoma- menoista, 2024 | Luokka (mahdollis- tava/ siirtymä- toiminta) |
MEUR | % | % | % | % | % | % | % | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M/S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||
A.1 Luokitusjärjestelmän mukaiset toiminnat | ||||||||||||||||||
Luokitusjärjestelmän mukaisten toimintojen pääomamenot (A.1) | 0 | 0 % | E | 0 % | ||||||||||||||
A.2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat | ||||||||||||||||||
Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (A.2) | 0 | 0 % | E | 0 % | ||||||||||||||
Yhteensä (A.1 + A.2) | 0 | 0 % | E | 0 % | ||||||||||||||
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (B) | 1 | 100 % | ||||||||||||||||
Yhteensä (A + B) | 1 | 100 % | ||||||||||||||||
Kreate Group Oyj | 61 | |||||
EU-taksonomiaraportointi - Toimintamenot | ||||||||||||||||||
Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit (DNSH:Does Not Significantly Harm) | |||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat, miljoonaa euroa | Koodit | Toiminta- menot yhteensä | Osuus toiminta- menoista | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutok- seen sopeutu- minen | Vesivarat ja merten luonnon- varat | Kierto- talous | Ympäristön pilaantu- minen | Biologinen monimuo- toisuus ja ekosys- teemit | Ilmaston- muutoksen hillintä | Ilmaston- muutok- seen sopeutu- minen | Vesivarat ja merten luonnon- varat | Kierto- talous | Ympäristön pilaantu- minen | Biologinen monimuo- toisuus ja ekosys- teemit | Vähimmäis- tason suojatoimet | Luokitusjärj estelmän mukainen osuus toimintame noista, 2024 | Luokka (mahdollis- tava/ siirtymä- toiminta) |
MEUR | % | % | % | % | % | % | % | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M/S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||
A.1 Luokitusjärjestelmän mukaiset toiminnat | ||||||||||||||||||
Luokitusjärjestelmän mukaisten toimintojen toimintamenot (A.1) | 0 | 0 % | E | 0 % | ||||||||||||||
A.2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset toiminnat | ||||||||||||||||||
Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (A.2) | 0 | 0 % | E | 0 % | ||||||||||||||
Yhteensä (A.1 + A.2) | 0 | 0 % | E | 0 % | ||||||||||||||
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (B) | 10 | 100 % | ||||||||||||||||
Yhteensä (A + B) | 10 | 100 % | ||||||||||||||||
Kreate Group Oyj | 62 | |||||
Taulukko: Ilmastonmuutokseen sopeutumiseen, ilmastonmuutoksen hillintään sekä energiaan liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden hallinta. Merkit + ja – indikoivat, onko kyseessä positiivinen (+) vaikutus, negatiivinen (-) vaikutus, riski (-) vai mahdollisuus (+). | ||
Vaikutukset | Riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | ||
Markkinamahdollisuus: Fyysiset ilmastoriskit ja sään ääri-ilmiöt tarkoittavat, että esim. sillat vaativat enemmän korjausta, mikä kasvattaa liiketoimintamahdollisuuksiamme. | • Seuraamme aktiivisesti kehitystä sekä arvioimme tähän liitännäisten markkinoiden kiinnostavuutta | |
Ilmastonmuutoksen hillintä | ||
Oma toiminta: toimintamme tuottaa hiilidioksidipäästöjä etenkin polttoaineiden kulutuksen kautta. Arvoketjun alkupää : Rakentaminen on materiaali-intensiivistä, ja materiaalin tuottaminen aiheuttaa paljon hiilidioksidipäästöjä. Lisäksi hiilidioksidipäästöjä syntyy alihankkijoiden käyttämän polttoaineen kautta. | Markkinamahdollisuus: Ilmastonmuutoksen hillintä lisää mm. ratarakentamista ja tiivistä kaupunkirakentamista, mikä tarjoaa yhtiölle liiketoimintamahdollisuuksia. Sääntelyriski: Olemme riippuvaisia materiaalien saatavuudesta. Riskinä on, että voimaan voi tulla lainsäädäntöä, joka kieltää tiettyjen materiaalien käytön tai heikentää niiden saatavuutta tai nostaa niiden hintoja esim. hiilidioksidipäästöoikeuksien kautta. | • Polttoaineiden käytön optimointi resurssien tehokkaalla käytöllä, joka minimoi materiaalien siirtämisen ja ajokilometrit • Konekaluston uudistaminen suunnitelmallisesti • Kiertotalousratkaisujen aktiivinen tarjoaminen vähentää riippuvuutta neitseellistä materiaaleista • Markkinamahdollisuuksia on edistetty ja edistetään mm. raideympäristössä tehtävän liiketoiminnan osalta |
Energia | ||
Oma toiminta ja arvoketjun alkupää: Fossiilinen energiantuotanto työkoneiden polttoaineisiin aiheuttaa kielteisen vaikutuksen oman toimintamme ja alihankkijoidemme kautta. Rakentamisessa käytetään isoja koneita ja siirretään materiaaleja, ja näissä koneissa käytetään pääasiallisesti moottoripolttoöljyä. | • Emme hallitse moottoripolttoöljyn tuotantoprosessia. Pyrimme optimoimaan polttoaineiden käyttöä ja uudistamaan konekalustoa suunnitelmallisesti | |
Kreate Group Oyj | 63 | |||||
Kreate Group Oyj | 64 | |||||
Kasvihuonekaasupäästöjen kehityspolku, 2023=100 | 2023 | 2030 | 2035 | 2040 | 2045 | 2050** |
Scope 1: Fossiilisten polttoaineiden käyttö | ||||||
Työsuhdeautot | 100 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Tuotantoautot | 100 | 40 | 10 | 0 | 0 | 0 |
Työkoneet | 100 | 70 | 50 | 20 | 0 | 0 |
Erikoiskalusto | 100 | 100 | 100 | 90 | 50* | 0 |
Scope 2: Ostetun energian tuotanto | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Scope 3: Muut epäsuorat päästöt | 100 | 85 | 80 | N/A | N/A | 0 |
Käytetyn polttoaineen valmistus | 100 | 50 | 40 | N/A | N/A | 0 |
Materiaalit (teräs, betoni, puu) | 100 | 90 | 85 | N/A | N/A | 0 |
Logistiikka, sisään- ja ulosvirtaukset | 100 | 70 | 60 | N/A | N/A | 0 |
Alihankintaurakointi | 100 | 70 | 50 | N/A | N/A | 0 |
Jätehuolto ja muut ostopalvelut | 100 | 60 | 50 | N/A | N/A | 0 |
Kreate Group Oyj | 65 | |||||
Kreate Group Oyj | 66 | |||||
Ilmastonmuutoksen torjuminen - ilmastotavoitteet | 2025 vs 2023 | 2024 vs 2023 |
Tavoite 2030: CO2e-päästöintensiteetti -50% vs 2023 (scope 1) | 6,9 % | 11,2 % |
Tavoite 2030: CO2e-päästöintensiteetti -50% vs 2023 (scope 2) | -15,6 % | 28,7 % |
Tavoite 2045: Ilmastoneutraali (scope 1+2, tn CO2e) | 4 362 | 4 039 |
Tavoite scope 3: Sitoudumme edistämään CO2e scope 3 -päästöjen vähentämistä yhteistyössä tilaajien ja muiden sidosryhmien kanssa | ||
Ilmastonmuutoksen hillintä - megatrendejä tukevat infrahankkeet | 2025 | 2024 |
Tavoite kasvattaa raideympäristössä tehtävää liiketoimintaa, osuus kokonaisliikevaihdosta 2025-2030 > 25 % | 31,5 % | N/A |
Kreate Group Oyj | 67 | |||||
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | 2025 | 2024 |
1) Hiilestä ja hiilituotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus, mWh | N/A | N/A |
2) Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus, mWh | N/A | N/A |
3) Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus, mWh | N/A | N/A |
4) Muista fossiilisista lähteistä peräisin olevan polttoaineen kulutus, mWh | N/A | N/A |
5) Ostetun tai hankitun fossiilista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn tai jäähdytyksen kulutus, mWh | N/A | N/A |
6) Fossiilisen energian kokonaiskulutus, MWh | N/A | N/A |
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | N/A | N/A |
7) Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin olevan energian kulutus (MWh) | N/A | N/A |
Ydinvoimaan perustuvien lähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | N/A | N/A |
8) Uusiutuvista lähteistä, mukaan lukien biomassa (sekä biologista alkuperää oleva teollisuus- ja yhdyskuntajäte, biokaasu, uusiutuva vety jne.), peräisin olevan polttoaineen kulutus (MWh) | N/A | N/A |
9) Ostetun tai hankitun uusiutuvista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus (MWh) | N/A | N/A |
10) Itse tuotetun, muusta kuin polttoaineesta peräisin olevan uusiutuvan energian kulutus (MWh) | N/A | N/A |
11) Uusiutuvan energian kokonaiskulutus (MWh) | N/A | N/A |
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | N/A | N/A |
Energian kokonaiskulutus (MWh) | 2 519,52 | 2 544,58 |
Energiaintensiteetti (energian kokonaiskulutus/ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen liikevaihto), mWh/MEUR | 8,0 | 9,2 |
Kreate Group Oyj | 68 | |||||
Kasvihuonekaasupäästöt | Takautuva | Välitavoitteet ja tavoitevuodet | |||||
Perus- vuosi 2023 | 2025 | 2024 | %, 2025/ 2024 | 2030 | Vuotuinen %- tavoite / perusvuosi | ||
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt | |||||||
Kasvihuonekaasujen scope 1 -bruttopäästöt (tCO2e.) | 3 969 | 4 181 | 3 798 | 110 % | 2 807 | N/A | |
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin kuuluvien scope 1 kasvihuonekaasupäästöjen prosenttiosuus (%) | 0 | 0 | 0 | 0 % | 0 | 0 % | |
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt | |||||||
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2 e) | 217 | 181 | 241 | 75 % | 154 | N/A | |
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2 e) | N/A | N/A | N/A | N/A | N/A | N/A | |
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt | |||||||
Kasvihuonekaasujen epäsuorat scope 3 -kokonaisbruttopäästöt (tCO2e) | 56 757 | 53 703 | 36 503 | 148 % | N/A | N/A | |
Ostetut tavarat ja palvelut | 44 814 | 32 501 | 28 996 | 112 % | |||
Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat (jotka eivät sisälly scope 1- tai scope 2 -päästöihin) | 11 763 | 17 966 | 4 965 | 363 % | |||
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt | |||||||
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO2 e) | 60 944 | 58 064 | 40 542 | 144 % | N/A | N/A | |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2 e) | N/A | N/A | N/A | N/A | N/A | N/A | |
Kasvihuonekaasuintensiteetti | |||||||
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt / liikevaihto | 190,4 | 184,2 | 147,2 | 125 % | N/A | N/A | |
Kreate Group Oyj | 69 | |||||
Kreate Group Oyj | 70 | |||||
Vaikutukset | Riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Vesistöjen ja maaperän pilaantuminen | ||
§ Arvoketjun alkupää ja oma toiminta: Kreate ja sen alihankkijat toimivat vesistöjen ääressä, pohjavesialueilla sekä maaperällä, jossa koneiden tankkauksen, huollon, vikatilanteen tai ilkivallan yhteydessä voi tapahtua öljyvuotoa tai muuta pilaantumista. | • Yhtiöllä on toimintatavat ja resurssit haittojen ehkäisemiseksi ja minimoinniksi |
Kreate Group Oyj | 71 | |||||
Mittari | 2025 | 2024 |
Yhteisökohtainen mittari: Ympäristövahinkoja | 0 | 1 |
Yhteisökohtainen mittari: Ympäristöön liittyviä läheltä piti -tilanteita | 32 | 16 |
Kreate Group Oyj | 72 | |||||
Kreate Group Oyj | 73 | |||||
Taulukko: Resurssien sisäänvirtauksiin, tuotteisiin ja palveluihin liittyviin resurssien ulosvirtauksiin sekä jätteeseen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden hallinta. Merkit indikoivat, onko kyseessä positiivinen (+) vaikutus, negatiivinen (-) vaikutus, riski (-) vai mahdollisuus (+). | ||
Vaikutukset | Riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | ||
Oma toiminta: Käytämme tilaajan salliessa mahdollisuuksien mukaan kierrätysmateriaaleja, millä on positiivinen vaikutus luonnonvarojen säilymiseen | Taloudellinen säästö: Tehokas resurssien käyttö huomioiden materiaalin hinnan, määrät sekä kuljetusmatkojen pituudet tuovat taloudellista säästöä Riski: Olemme riippuvaisia materiaalien saatavuudesta ja logistiikkaketjuista. Häiriö näissä tai muutokset esim. lainsäädännössä voivat kasvattaa materiaalien hintaa ja/tai heikentää saatavuutta | • Kiertotalousratkaisujen aktiivinen tarjoaminen • Neitseellisten materiaalien käytön välttäminen mahdollisuuksien mukaan • Materiaalien hintariskejä hallitaan pääosin sopimuksellisesti |
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset | ||
Oma toiminta: Tarjoamme kiertotalousratkaisuja materiaalien tehokkaaseen hyödyntämiseen. Kiertotaloustoiminnassamme otamme vastaan myös muiden toimijoiden maa- aineksia, puuta, puujätettä ja muuta sekalaista purkujätettä ja käsittelemme niitä uudelleen käytettäviksi kierrätysmateriaaleiksi. Nämä toimet tukevat luonnonvarojen säilymistä. | Taloudellinen säästö: Saamme säästöä hyödyntämällä työmaan materiaaliulosvirtauksia. Työmailta poistuu maa-aineksia, puuta, puujätettä, muuta sekalaista purkujätettä sekä kierrätettäviä materiaaleja (esim. teräs). Pyrimme käyttämään ns. puhtaita ulosvirtauksia mahdollisuuksien mukaan muilla lähialueen työmaillamme | • Avoin viestintä ja koordinointi projektien ja kiertotalousyksikön välillä |
Jäte | ||
Oma toiminta ja arvoketjun alkupää: Työmaalla syntyy jätettä oman toiminnan ja alihankkijoiden toiminnan kautta | Liiketoimintamahdollisuus: Kiertotalousalueillamme vastaanotamme maa- aineksia ja jätettä, ja prosessoimme niitä takaisin käyttöön kierrätysmateriaaleiksi. Resurssitehokkuustrendi ja kaupunkikeskusten tiivistyminen lisää kiertotalousliiketoimintamme liiketoimintamahdollisuuksia | • Pyrimme ennalta ehkäisemään jätteen syntyä, kierrätämme ja varmistamme, että jätteet toimitetaan asianmukaiseen loppu- sijoituspaikkaan tai kiertotalousalueille, joissa jätteitä puhdistetaan ja jalostetaan. • Kehitämme aktiivisesti erilaisia kiertotaloustuotteita • Pyrimme hallitsemaan kiertotalousalue- portfoliotamme sekä sallittujen vastaanottomäärien täyttymistä siten, että se tukisi optimaalisesti meidän ja toissijaisesti muiden toimijoiden maa- aineksiin ja jätteisiin liittyvää logistiikkaa |
Kreate Group Oyj | 74 | |||||
Kreate Group Oyj | 75 | |||||
Resurssien sisäänvirtaukset | 2025 | 2024 |
Käytettyjen tuotteiden ja biologisten materiaalien kokonaispaino | ||
Kiviainekset, tuhatta kg | 1 178 632 | 1 324 811 |
Valmisbetoni, tuhatta kg | 128 671 | 120 789 |
Terästuotteet (pontit, palkit yms), tuhatta kg* | 1 477 | 1 554 |
Raudoitteet, tuhatta kg* | 2 283 | 747 |
Yrityksen tuotteiden ja palvelujen (mukaan lukien pakkaukset) valmistukseen käytettyjen uudelleenkäytettyjen tai kierrätettyjen komponenttien ja välituotteiden sekä uusiomateriaalien absoluuttinen paino | N/A | N/A |
Yrityksen tuotteiden ja palvelujen (mukaan lukien pakkaukset) valmistukseen käytettyjen uudelleenkäytettyjen tai kierrätettyjen komponenttien ja välituotteiden sekä uusiomateriaalien prosenttiosuus | N/A | N/A |
Resurssien ulosvirtaukset | 2025 | 2024 |
Syntyvän jätteen kokonaismäärä, tuhatta kg | 105 567 | 25 873 |
Kierrättämätön jäte, tuhatta kg | N/A | N/A |
Kierrättämättömän jätteen prosenttiosuus | N/A | N/A |
Vaarallisen jätteen kokonaismäärä, tuhatta kg | N/A | N/A |
Radioaktiivisen jätteen kokonaismäärä, tuhatta kg | 0 | 0 |
Loppukäsittelystä pois ohjatut jätteet | 2025 | 2024 |
Erittely vaarallisten ja tavanomaisten jätteiden ja käsittelytyyppien mukaan, massa | N/A | N/A |
Yhteisökohtainen mittari | 2025 | 2024 |
Jätteiden ja maa-ainesten vastaanotto ja jatkojalostaminen uudelleenkäytettäväksi, tuhatta kg | 1 150 263 | 761 555 |
Kreate Group Oyj | 76 | |||||
Kreate Group Oyj | 77 | |||||
Vaikutukset | Riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Työolot | ||
Työllisyysturva: Suurin osa työsuhteista on kokoaikaisia ja toistaiseksi voimassa olevia. Työaika : Tarjoamme suurimmalle osalle kokoaikaista työtä, ja henkilöstö on pääsääntöisesti tyytyväinen työaikaratkaisuihimme. Tarjoamme erilaisia työaikaratkaisuja myös erityisesti opiskelijoiden tarpeisiin. Riittävä palkka: Maksamme reilua palkkaa. Palkkatasomme ylittää työehtosopimuksessa määritellyn minimitason, jolla on myönteinen vaikutus sekä henkilölle itselleen, yhteiskunnalle verojen muodossa ja auttaa yhtiötä oikean ja riittävän resurssin varmistamisessa. Työ- ja yksityiselämän tasapaino: Rakentamisen intensiteetti on kausiluontoista ja työmaat voivat sijaita kaukana kotoa, työmaat voivat myös vaihtua usein. Nämä tekijät voivat aiheuttaa vaikeuksia tasapainottaa työtä ja yksityiselämää. Terveys ja turvallisuus: Rakentamiseen liittyy kohonnut tapaturmariski, mikä voi toteutuessaan johtaa kielteiseen vaikutukseen kyseiselle tekijälle tai mahdollisesti muille henkilöille. Rakentamisessa työskennellään ympäri vuoden haastavissa ja vaihtelevissa sääolosuhteissa, jotka voivat aiheuttaa työntekijälle negatiivisia vaikutuksia ja tuntemuksia. | Taloudellinen riski: Tapaturmiin liittyy taloudellisia riskejä. Tällaisia voivat olla esimerkiksi eläkemaksun korotus, sakot ja oikeudenkäyntikulut, mainehaitta sekä menetetty liikevaihto, jos poissaolon vuoksi työtä ei saada edistymään. | • Tarjoamme erilaisia työaikaratkaisuja, jotka mahdollistavat esim. opiskelijoille työharjoittelun. • Työyhteisön kehittämissuunnitelmassa on määritelty yhtiön rekrytoinnin periaatteet ja rekrytoitavien tehtävien periaatteet. • Työturvallisuuteen kiinnitetään huomiota mm. työhön perehdytyksessä ja henkilöiltä vaaditaan mm. suojavarusteiden käyttöä. Lisäksi henkilöstöä muistutetaan varautumaan asianmukaisesti sääolosuhteisiin. • Kehitämme jatkuvasti työturvallisuuskulttuuriamme muun muassa työturvallisuushavaintojen kautta sekä aktiivisella työturvallisuuden seurannalla, sisältäen mm. läheltä piti – tilanteiden analyysit ja korjaavat toimenpiteet ja suositukset |
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille | ||
Koulutus ja taitojen kehittäminen: Järjestämme säännöllistä koulutusta, jotka ylläpitävät ja parantavat työntekijöidemme taitoja ja tietoja. Koulutamme henkilöstöä säännöllisesti ja kasvatamme heidän osaamistaan ja pätevyyksiään. Koulutuksesta hyötyvät sekä henkilö itse että yhteiskunta. Toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi: Teemme yhtiönä toimia työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi, jolla voidaan arvioida olevan positiivinen vaikutus tapausten määrän vähenemiseen. | Osaava henkilöstö /koulutus ja taitojen kehittäminen: Yrityksenä voimme päästä mukaan entistä haastavampiin hankkeisiin, jossa vaaditaan referenssejä aiemmista hankkeista. | • Varmistamme henkilöstön osaamisen ja ajantasaiset pätevyydet säännöllisellä koulutuksella sekä työssä oppimisen haastavilla projekteilla. Seuraamme henkilöstön koulutuksia ja kehittymistoimenpiteitä järjestelmässä. Yhtiössä järjestetään säännöllisesti kehitys- ja seurantakeskustelut, joihin esihenkilöt koulutettu. • Teemme toimenpiteitä työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi. Yhtiönä määrätietoisesti edistämme tasavertaista kohtelua ja meillä on prosesseja ja toimintatapoja häirinnän estämiseksi. |
Kreate Group Oyj | 78 | |||||
Kreate Group Oyj | 79 | |||||
Kreate Group Oyj | 80 | |||||
Kreate Group Oyj | 81 | |||||
Tavoitteet 2025 | 2025 | 2024 |
Henkilöstön tyytyväisyys | ||
Henkilöstön halukkuus suositella työnantajaa, eNPS > 50 | 67 | 49 |
Työturvallisuus ja turvallisuuskulttuuri | ||
Yhdistetty tapaturmataajuus < 11 | 4,0 | 11,3 |
Työturvallisuushavaintoja tehty 100 % projekteista* | 83 % | 16 % |
Työturvallisuushavaintoja vähintään 6/henkilö* | 21,2 | 4,6 |
Osaamisen kasvattaminen: | ||
Tarjota harjoittelua vähintään 50 opiskelijalle vuosittain | 77 | 71 |
Kasvattaa harjoittelijoista kreatelaisia - Tavoitteena, että vähintään joka kolmas Kreate Oy:n vakituiseen työsuhteeseen rekrytoitu työnjohtaja ja projekti-insinööri on ollut aiemmin Kreatella harjoittelijana* | 31 % | 39 % |
Tukea henkilöstön uramahdollisuuksia: Kehityskeskustelut käyty ja toimihenkilöiden kehittymissuunnitelmat kirjattu 75% * | 52 % | 58 % |
Vastuullinen työnantaja | ||
Uusista työntekijöistä 100 % saanut perehdytyksen | 70 | N/A |
Henkilöstöstä 100 % koulutettu yhtiön eettisiin toimintaohjeisiin | 60 % | 72 % |
0 eettistä rikkomusta ** | 2 | 0 |
Kreate Group Oyj | 82 | |||||
Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | 2025 | 2024 |
Sukupuoli | Työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä) | |
Miehet | 619 | 451 |
Naiset | 87 | 60 |
Ei ilmoitettu | 0 | 0 |
Työsuhteiset työntekijät yhteensä | 706 | 511 |
Lukumäärä ja keskimäärin | ||
Henkilöstö yhteensä | 706 | 511 |
Henkilöstö keskimäärin | 585 | 507 |
Maa | ||
Suomi | 589 | 426 |
Ruotsi | 117 | 85 |
Työsuhteisia työntekijöitä koskevien tietojen esittäminen sopimustyypeittäin eriteltynä sukupuolen mukaan | |||
2025 | |||
NAISET | MIEHET | EI ILMOITETTU | YHTEENSÄ |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | |||
87 | 619 | 0 | 706 |
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | |||
76 | 579 | 0 | 655 |
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | |||
2 | 14 | 0 | 16 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | |||
9 | 26 | 0 | 35 |
Työsuhteisia työntekijöitä koskevien tietojen esittäminen sopimustyypeittäin eriteltynä sukupuolen mukaan | |||
2024 | |||
NAISET | MIEHET | EI ILMOITETTU | YHTEENSÄ |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | |||
60 | 451 | 0 | 511 |
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | |||
58 | 432 | 0 | 490 |
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | |||
2 | 19 | 0 | 21 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | |||
2 | 12 | 0 | 14 |
Kreate Group Oyj | 83 | |||||
Työsuhteisia työntekijöitä koskevien tietojen esittäminen sopimustyypeittäin eriteltynä alueittain (henkilömääränä) | ||
2025 | ||
SUOMI | RUOTSI | YHTEENSÄ |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | ||
589 | 117 | 706 |
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | ||
540 | 115 | 655 |
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | ||
15 | 1 | 16 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | ||
34 | 1 | 35 |
Työsuhteisia työntekijöitä koskevien tietojen esittäminen sopimustyypeittäin eriteltynä alueittain (henkilömääränä) | ||
2024 | ||
SUOMI | RUOTSI | YHTEENSÄ |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | ||
426 | 85 | 511 |
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | ||
405 | 85 | 490 |
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | ||
21 | 0 | 21 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä) | ||
14 | 0 | 14 |
Vaihtuvuus | 2025 | 2024 |
Yrityksestä raportointikaudella lähteneiden työsuhteisten työntekijöiden kokonaismäärä | 144 | 107 |
Työsuhteisten työntekijöiden vaihtuvuus raportointikaudella | 25 | 21 |
Monimuotoisuuden mittarit | 2025 | 2024 |
Työsuhteisten työntekijöiden ikäjakauma (lkm) | ||
alle 30-vuotiaat | 120 | 84 |
30-50-vuotiaat | 417 | 311 |
Yli 50-vuotiaat | 169 | 116 |
Työsuhteisten työntekijöiden ikäjakauma (%) | ||
alle 30-vuotiaat | 17 % | 16 % |
30-50-vuotiaat | 59 % | 61 % |
Yli 50-vuotiaat | 24 % | 23 % |
Ylimmän johdon sukupuolijakauma (lkm) | ||
Naisia | 1 | 1 |
Miehiä | 8 | 8 |
Ylimmän johdon sukupuolijakauma (%) | ||
Naisia | 11 % | 11 % |
Miehiä | 89 % | 89 % |
Kreate Group Oyj | 84 | |||||
Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit | 2025 | 2024 |
Työsuhteisten työntekijöiden koulutustuntien keskimääräinen lukumäärä työsuhteista työntekijää kohti | 11 | 14 |
Naiset | 12 | 10 |
Miehet | 11 | 14 |
Niiden työsuhteisten työntekijöiden prosenttiosuus, jotka osallistuivat säännöllisiin tulos- ja urakehitysarviointeihin | 45 % | 58 % |
prosenttiosuus naisista, jotka osallistuivat | 62 % | 77 % |
prosenttiosuus miehistä, jotka osallistuivat | 42 % | 55 % |
Säännöllisiin suoritus- ja urakehityskeskusteluihin osallistuneiden työntekijöiden prosenttiosuus työntekijäryhmittäin: | ||
Toimihenkilöt | 59 % | 76 % |
Työntekijät | 24 % | 32 % |
Terveys ja turvallisuus / työsuhteiset työntekijät | 2025 | 2024 |
Henkilöstöstä lakisääteisen* työterveyden ja työturvallisuuden hallintajärjestelmän piirissä, % | 100 % | 100 % |
Työperäisistä vammoista ja työperäisistä terveysongelmista johtuvien kuolemantapausten lukumäärä (oma henkilöstö) | 0 | 0 |
Työperäisistä vammoista ja työperäisistä terveysongelmista johtuvien kuolemantapausten lukumäärä (arvoketjun työntekijät, jotka työskentelevät Kreaten työmailla) | 1 | 0 |
Henkilöstölle kirjatut työtapaturmat, lkm | 14 | 32 |
Henkilöstölle kirjatut työtapaturmat, % | 2 % | 6 % |
Kirjattavat työperäiset terveysongelmatapaukset, joihin sovelletaan tietojen keruuta koskevia oikeudellisia rajoituksia (lkm) | 0 | 3 |
Työperäisten vammojen ja työtapaturmista johtuvien kuolemantapausten sekä työperäisten terveysongelmien ja niistä johtuvien kuolemantapausten vuoksi menetetyt päivät (lkm) | 0 | 95 |
Työ- ja yksityiselämän tasapainoa koskevat mittarit | 2025 | 2024 |
Perhevapaaseen oikeutetut (%) | 100 % | 100 % |
Perhevapaata pitäneet (lkm) | 31 | 20 |
Naisia | 5 | 2 |
Miehiä | 26 | 18 |
Perhevapaata pitäneet (%) | ||
Naisia | 5,7 % | 3,3 % |
Miehiä | 4,2 % | 4,0 % |
Ansiotuloa koskevat mittarit | 2025 | 2024 |
Sukupuolten välinen palkkaero, % | N/A | N/A |
Vuotuinen kokonaisansio, % | N/A | N/A |
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | 2025 | 2024 |
A) Ilmoitetut syrjintätapaukset (mukaan lukien häirintä), lkm | 0 | 0 |
B) Muut ilmoitetut epäeettiseen toimintaan liittyvät valitukset ja tapaukset, jotka on ilmoitettu henkilöstön käytössä olevien kanavien kautta | 3 | 0 |
Ilmoitettujen (A ja B) tapausten perusteella maksettujen sakkojen, seuraamusten ja vahingonkorvausten kokonaismäärä, eur | 0 | 0 |
Kreate Group Oyj | 85 | |||||
Kreate Group Oyj | 86 | |||||
Vaikutukset | Riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Työolot | ||
§ Työllisyysturva ja riittävä palkka: Noudatamme lainsäädäntöä ja vaikutamme myös osittain sen ylittävästi, esim. emme salli kevytyrittäjyyttä tai ketjuttamista, emmekä valitse alihankkijaa, jonka epäilemme maksavan riittämätöntä palkkaa. Työ- ja yksityiselämän tasapaino: Rakentamisen intensiteetti on kausiluontoista ja työmaat voivat sijaita kaukana kotoa. Nämä tekijät voivat aiheuttaa vaikeuksia tasapainottaa työn ja yksityiselämän tasapainoa. Terveys ja turvallisuus: Rakentamiseen liittyy kohonnut tapaturmariski, mikä voi toteutuessaan johtaa kielteiseen vaikutukseen kyseiselle tekijälle tai mahdollisesti muille henkilöille. | • Varmistamme alihankkijoiden osalta lainsäädännön mukaisesti olennaiset työehdot, joihin riittävä palkkaa kuuluu. • Raaka-aineita, esim. teräs, hankitaan maista, joissa ei ole ilmeistä riskiä riittämättömän palkan maksuun. • Kevytyrittäjyys ja ketjuttaminen on kielletty työmaillamme. | |
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille | ||
Osaavat alihankkijat /koulutus ja taitojen kehittäminen: Alihankkijoiden osaamisen puutteet aiheuttavat yhtiölle taloudellisen riskin muun muassa kohonneen työtapaturmariskin (vakuutusmaksut, sanktiot) kautta ja maineriskin kautta sekä väärintehdyn työn korjauksen kustannukset. | • Vaadimme/valvomme, että tehtävään tarvittavat pätevyydet löytyvät ja perehdytämme kaikki työmaalla työskentelevät, oli oma tai alihankkijan työntekijä. • Vaadimme alihankkijoiden sitoutuvan Kreaten eettisiin toimintaohjeisiin alihankkijoille. | |
Kreate Group Oyj | 87 | |||||
Kreate Group Oyj | 88 | |||||
Kreate Group Oyj | 89 | |||||
Tavoitteet vuonna 2025 | 2025 | 2024 |
Yhdistetty tapaturmataajuus < 11 | 4,0 | 11,3 |
0 eettistä rikkomusta Kreaten työmailla (sisältäen omat ja alihankkijat)* | 2 | 0 |
Kreate Group Oyj | 90 | |||||
Alihankkijoita koskevat mittarit | 2025 | 2024 |
Alihankkijoille Kreaten työmaalla kirjatut poissaoloon johtaneet työtapaturmat, lkm | 7 | 19* |
Alihankkijoilla eettisiä rikkomuksia Kreaten työmailla** | 0 | 0 |
Kreate Group Oyj | 91 | |||||
Vaikutukset | Riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien henkilökohtainen turvallisuus | ||
Terveys ja turvallisuus: Rakentamamme liikenneratkaisut parantavat liikenneturvallisuutta vähentäen liikenneonnettomuuksien riskiä. Lisäksi ratkaisumme parantavat yleistä turvallisuutta (mm. rajaturvallisuus, huoltovarmuus) | Markkinamahdollisuus: Päättäjien halu edistää turvallisuutta ja huoltovarmuutta lisää infrainvestointeja, esim. eritasoliittymät, raja-aidat, junaradat, lentokenttä/satamainfra, mikä lisää Kreaten liiketoimintamahdollisuuksia. | Infraratkaisut toteutetaan tilaajien vaatimusten, lainsäädännön ja sovellettavien turvallisuusstandardien mukaisesti. Turvallisuus huomioidaan suunnittelussa ja toteutuksessa osana hankekohtaisia prosesseja ja yhtiön toimintajärjestelmää. |
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien sosiaalinen inkluusio | ||
Syrjimättömyys: Moni infrahanke lisää kuluttajien tasa- arvoa ja edistää yhdenmukaisia mahdollisuuksia liikkumiseen, esim. julkisen liikenteen ratainvestoinnit. Lisäksi infrakohteet rakennetaan tilaajien toiveesta usein esteettömyysasiat huomioiden. Tuotteiden ja palvelujen saanti: Moni infrahanke lisää kuluttajien tasa-arvoa ja edistää yhdenmukaisia mahdollisuuksia liikkumiseen, mikä parantaa mahdollisuuksia päästä asioimaan ja käyttämään palveluja yhdenvertaisesti. | Esteettömyys ja saavutettavuus huomioidaan tilaajien asettamien vaatimusten mukaisesti hankekohtaisessa suunnittelussa ja toteutuksessa. Yhtiön toimintajärjestelmä tukee vaatimustenmukaista ja laadukasta toteutusta. | |
Kreate Group Oyj | 92 | |||||
Tilaajatyytyväisyys | 2025 | 2024 |
Tilaaja NPS | 86 | 82 |
Kreate Group Oyj | 93 | |||||
Vaikutukset | Riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Yrityskulttuuri | ||
Oma toiminta / yrityskulttuuri: Kreatella on vahva yrityskulttuuri, joka näkyy mutkattomana tekemisenä, hyvänä joukkuehenkenä ja esim. haluna osallistua aktiivisesti yhtiön tapahtumiin ja aktiivisena osallistumisena yhtiön sosiaalisen median sisällön tuottamiseen. | Henkilöstön sitoutuminen: Vahva yrityskulttuuri auttaa rekrytoimaan ja sitouttamaan parhaat osaajat, joiden avulla voimme laajentaa ja kehittää toimintaa entistä isommaksi ja kannattavammaksi. | • Yrityskulttuuria edistetään ja vaalitaan aktiivisesti, esim. hyvän johtamisen ja avoimen viestinnän kautta sekä yhteisillä tapahtumilla, ml. henkilöstökerhon toiminnan tukeminen |
Väärinkäytösten paljastajien suojelu | ||
§ Oma toiminta: Kreate noudattaa vallitsevaa lainsäädäntöä, jonka mukaisesti yhtiöllä on whistleblowing- kanava ja siihen liittyvät prosessit | ||
Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin, mukaan lukien maksukäytännöt | ||
Arvoketjun alkupää: Meillä on positiivinen vaikutus tavaran- ja palvelutoimittajiin, sillä tarvittaessa myönnämme yleisiä maksuehtojamme lyhyempiä maksuaikoja etenkin pienille toimijoille. | Hyvä maine: Alan haluttuna kumppanina Kreatella on mahdollisuus saada helpommin kriittinen alihankkija-/osaajaresurssi myös silloin, kun tekijöistä on pulaa ja kun alihankkijalla on valinnanvaraa yhteistyökumppanin suhteen. | • Maksukäytännöt määritelty yleisissä sopimusehdoissamme. Talous seuraa maksuliikennettä ja huomioimme alihankinnassa eettiset periaatteet. |
Korruptio ja lahjonta | ||
Oma toiminta/ Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen, mukaan lukien koulutus: Meillä on positiivinen vaikutus korruption ja lahjonnan ehkäisyyn, mm. eettisen yrityskulttuurin (suoraselkäisyys) sekä henkilöstön koulutusten kautta. | Korruptio- ja lahjontatapauksen riski: Korruptio tai lahjonta voisi olla yhtiölle taloudellinen riski mainehaitan kautta, esim. jos tilaaja valitsisi mieluummin toisen urakoitsijan tai pisteiden väheneminen kilpailutilanteessa. | • Yhtiöllä on eettiset periaatteet, jotka koulutettu ja seurataan. • Puutumme väärinkäytöksiin. • Rahaliikenne hoidetaan keskitetysti taloudesta, jossa roolit eriytetty, jotta väärinkäytökset eivät onnistu yksin. |
Kreate Group Oyj | 94 | |||||
Kreate Group Oyj | 95 | |||||
Tavoitteet | 2025 | 2024 |
Maksamme 100 % yhteisöverosta Suomeen ja Ruotsiin | 100 % | 100 % |
Henkilöstöstä 100 % koulutettu yhtiön eettisiin toimintaohjeisiin | 60 % | 72 % |
0 eettistä rikkomusta Kreaten työmailla* | 2 | 0 |
Korruptio ja lahjonta | 2025 | 2024 |
Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisista annettujen tuomioiden lukumäärä | 0 | 0 |
Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisista määrättyjen sakkojen suuruus, eur | 0 | 0 |
Kreate Group Oyj | 96 | |||||
Tiedonantovaatimus | Tiedonantovaatimukseen liittyvä tietopiste | Sivulla |
ESRS 2 GOV-1 | Hallituksen sukupuolijakauma: 21 kohdan d alakohta | |
ESRS 2 GOV-1 | Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus: 21 kohdan e alakohta | |
ESRS 2 GOV-4 | Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista: 30 kohta (Selvitys due diligence -prosessien puuttumisesta ja vaihtoehtoisista menettelyistä) | |
ESRS 2 SBM-1 | Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan: 40 kohdan d alakohdan i alakohta | Ei sovellu |
ESRS 2 SBM-1 | Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan: 40 kohdan d alakohdan ii alakohta | Epäolennainen |
ESRS 2 SBM-1 | Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan: 40 kohdan d alakohdan iii alakohta | Epäolennainen |
ESRS 2 SBM-1 | Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan: 40 kohdan d alakohdan iv alakohta | Epäolennainen |
E1-1 | Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä: 14 kohta | |
E1-1 | Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset: 16 kohdan g alakohta | |
E1-4 | Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet: 34 kohta | |
E1-5 | Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä: 37 kohta | |
E1-5 | Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat): 38 kohta | |
E1-5 | Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla: 40–43 kohta | |
E1-6 | Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope2- ja scope 3- bruttopäästöt ja kokonaispäästöt: 44 kohta | |
E1-6 | Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti: 53–55 kohta | |
E1-7 | Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset: 56 kohta | Epäolennainen |
E1-9 | Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille: 66 kohta | Epäolennainen |
E1-9 | Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan: 66 kohdan a alakohta | Epäolennainen |
E1-9 | Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski: 66 kohdan c alakohta | Epäolennainen |
E1-9 | Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä energiatehokkuusluokittain: 67 kohdan c alakohta | Epäolennainen |
E1-9 | Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa: 69 kohta | Epäolennainen |
E2-4 | Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan E-PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa: 28 kohta | Epäolennainen |
Tiedonantovaatimus | Tiedonantovaatimukseen liittyvä tietopiste | Sivulla |
E3-1 | Vesivarat ja merten luonnonvarat: 9 kohta | Epäolennainen |
E3-1 | Kohdennetut toimintaperiaatteet: 13 kohta | Epäolennainen |
E3-1 | Merien ja valtamerten kestävyys: 14 kohta | Epäolennainen |
E3-4 | Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä:28 kohdan c alakohta | Epäolennainen |
E3-4 | Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti laskettuna: 29 kohta | Epäolennainen |
ESRS 2 – IRO-1 | ESRS 2 – IRO-1 – E4: 16 kohdan a alakohdan i alakohta | Epäolennainen |
ESRS 2 – IRO-1 | ESRS 2 – IRO-1 – E4: 16 kohdan b alakohta | Epäolennainen |
ESRS 2 – IRO-1 | ESRS 2 – IRO-1 – E4: 16 kohdan c alakohta | Epäolennainen |
E4-2 | Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet: 24 kohdan b alakohta | Epäolennainen |
E4-2 | Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet: 24 kohdan c alakohta | Epäolennainen |
E4-2 | Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet: 24 kohdan d alakohta | Epäolennainen |
E5-5 | Kierrättämätön jäte: 37 kohdan d alakohta | |
E5-5 | Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte: kohta 39 | |
ESRS 2 – SBM-3 | Pakkotyötapausten riski: 14 kohdan f alakohta | Epäolennainen |
ESRS 2 – SBM-3 | Lapsityövoimatapausten riski: 14 kohdan g alakohta | Epäolennainen |
S1-1 | Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset: 20 kohta | |
S1-1 | Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt: 21 kohta | |
S1-1 | Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet: 22 kohta | |
S1-1 | työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai hallintajärjestelmä: 23 kohta | |
S1-3 | Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät: 32 kohdan c alakohta | |
S1-14 | Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus: 88 kohdan b ja c alakohta | |
S1-14 | Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi menetettyjen päivien määrä: 88 kohdan e alakohta | |
S1-16 | Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero : 97 kohdan a alakohta | |
S1-16 | Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka: 97 kohdan b alakohta | |
S1-17 | Syrjintätapaukset: 103 kohdan a alakohta | |
S1-17 | Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n periaatteiden noudattamatta jättäminen: 104 kohdan a alakohta | Epäolennainen |
Tiedonantovaatimus | Tiedonantovaatimukseen liittyvä tietopiste | Sivulla |
ESRS 2 – SBM-3 | Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riskiarvoketjussa: 11 kohdan b alakohta | Epäolennainen |
S2-1 | Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset: 17 kohta | |
S2-1 | Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet:18 kohta | |
S2-1 | Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen: 19 kohta | Epäolennainen |
S2-1 | Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt:19 kohta | |
S2-4 | Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset: 36 kohta | Epäolennainen |
S3-1 | Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset: 16 kohta | Epäolennainen |
S3-1 | Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen: 17 kohta | Epäolennainen |
S3-4 | Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset: 36 kohta | Epäolennainen |
S4-1 | Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet: kohta 16 | |
S4-1 | Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen: 17 kohta | Epäolennainen |
S4-4 | Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset: 35 kohta | Epäolennainen |
G1-1 | Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus: 10 kohdan b alakohta | Epäolennainen |
G1-1 | Väärinkäytösten paljastajien suojelu:10 kohdan d alakohta | Epäolennainen |
G1-4 | Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot: 24 kohdan a alakohta | |
G1-4 | Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit: 24 kohdan b alakohta | Epäolennainen |
Kreate Group Oyj | 99 | |||||
Tuhatta euroa | Liite | 2025 | 2024 |
Liikevaihto | 2.1, 1.5 | ||
Liiketoiminnan muut tuotot | 2.2 | ||
Materiaalit ja palvelut | 2.3 | - | - |
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut | 2.5 | - | - |
Liiketoiminnan muut kulut | 2.4 | - | - |
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta | 7.2 | ||
Poistot ja arvonalentumiset | 5 | - | - |
Liiketulos | |||
Rahoitustuotot | |||
Rahoituskulut | - | - | |
Rahoitustuotot ja -kulut | 3.2 | - | - |
Tulos ennen veroja | |||
Tuloverot | 6.1 | - | - |
TILIKAUDEN TULOS | |||
Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu tulos/osake | |||
Laimentamaton, € | 3.1 | ||
Laimennettu, € | 3.1 | ||
Tuhatta euroa | Liite | 2025 | 2024 |
Tilikauden tulos | |||
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi: | |||
Muuntoerot | - | ||
TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ | |||
Laajan tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille |
Kreate Group Oyj | 100 | |||||
Tuhatta euroa | Liite | 2025 | 2024 |
VARAT | |||
Pitkäaikaiset varat | |||
Aineettomat hyödykkeet | 5.3 | ||
Liikearvo | 5.3, 5.4 | ||
Aineelliset hyödykkeet | 5.1 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 5.2 | ||
Sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin | 7.2 | ||
Muut saamiset | 3.3 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 6.2 | ||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset varat | |||
Asiakassopimuksiin perustuvat saamiset | 4.1 | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 3.4, 4.1 | ||
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset | 6.1 | ||
Rahavarat | 3.3 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
Varat yhteensä | |||
Tuhatta euroa | Liite | 2025 | 2024 |
OMA PÄÄOMA | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | |||
Osakepääoma | |||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | |||
Omat osakkeet | - | - | |
Muuntoerot | |||
Kertyneet voittovarat | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | |||
Määräysvallattomien omistajien osuus | |||
Oma pääoma yhteensä | 3.1 | ||
VELAT | |||
Pitkäaikaiset velat | |||
Korolliset velat | 3.3, 3.4 | ||
Laskennalliset verovelat | 6.2 | ||
Pitkäaikaiset velat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset velat | |||
Korolliset velat | 3.3, 3.4 | ||
Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 4.2 | ||
Ostovelat ja muut velat | 4.2 | ||
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | 6.1 | ||
Varaukset | 8.1 | ||
Lyhytaikaiset velat yhteensä | |||
Velat yhteensä | |||
Oma pääoma ja velat yhteensä |
Kreate Group Oyj | 101 | |||||
Tuhatta euroa | Liite | 2025 | 2024 |
Tilikauden tulos | |||
Poistot ja arvonalentumiset | |||
Rahoituskulut ja -tuotot | |||
Tuloverot | |||
Muut oikaisut | 2.5.2, 5.1, 5.2, 7.2 | - | - |
Oikaisut, yhteensä | |||
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos | - | - | |
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos | - | ||
Varausten muutos | - | ||
Käyttöpääoman muutos, yhteensä | - | ||
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | |||
Maksetut korot | - | - | |
Saadut korot | |||
Muut rahoituserät | - | - | |
Saadut osingot | |||
Maksetut verot | - | - | |
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA | - | ||
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | 5.1, 5.3 | - | - |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutukset | 5.1, 5.3 | ||
Investoinnit muihin sijoituksiin | - | ||
Tytäryhtiön hankinta vähennettynä hankinta-ajankohdan rahavaroilla | 7.1 | - | - |
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA | - | - | |
Tuhatta euroa | Liite | 2025 | 2024 |
Omien osakkeiden hankkiminen | 3.1 | - | - |
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 3.6, 3.4 | ||
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | 3.6, 3.4 | - | - |
Lyhytaikaisten lainojen nostot | 3.6, 3.4 | ||
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | 3.6, 3.4 | - | - |
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset | 3.6, 3.4 | - | - |
Lainojen korot ja muut kulut | 3.2 | - | - |
Maksetut osingot | 3.1 | - | - |
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA | - | ||
RAHAVAROJEN MUUTOS | - | ||
Rahavarat tilikauden alussa | |||
Valuuttakurssien muutosten vaikutus | - | ||
Rahavarat tilikauden lopussa | 3.3 |
Kreate Group Oyj | 102 | |||||
Tuhatta euroa | Liitetieto | Osakepääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Omat osakkeet | Muuntoerot | Voittovarat | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | Määräys- vallattomien omistajien osuus | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2024 | - | ||||||||
Laajan tuloksen erät | |||||||||
Tilikauden tulos | |||||||||
Muuntoerot | - | - | - | - | |||||
Laajan tuloksen erät yhteensä | - | ||||||||
Liiketoimet omistajien kanssa | 3.1 | ||||||||
Omien osakkeiden hankinta | - | - | - | ||||||
Osinko | - | - | - | ||||||
Osakepalkitseminen | |||||||||
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | - | - | - | - | |||||
Oma pääoma 31.12.2024 | - | ||||||||
Oma pääoma 1.1.2025 | - | ||||||||
Laajan tuloksen erät | |||||||||
Tilikauden tulos | |||||||||
Muuntoerot | |||||||||
Laajan tuloksen erät yhteensä | |||||||||
Liiketoimet omistajien kanssa | 3.1 | ||||||||
Omien osakkeiden hankinta | - | - | - | ||||||
Osinko | - | - | - | ||||||
Osakepalkitseminen | |||||||||
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | - | - | - | - | |||||
Oma pääoma 31.12.2025 | - |
Kreate Group Oyj | 103 | |||||
Kreate Group Oyj | 104 | |||||
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 | |
Kotipaikkavaltio | |||
Suomi | 264 426 | 242 592 | |
Ruotsi | 50 812 | 32 882 | |
Yhteensä | 315 238 | 275 474 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 | |
Kotipaikkavaltio | |||
Suomi | 99 199 | 66 261 | |
Ruotsi | 9 775 | 8 413 | |
Yhteensä | 108 974 | 74 674 |
Kreate Group Oyj | 105 | |||||
Kreate Group Oyj | 106 | |||||
Kreate Group Oyj | 107 | |||||
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Taitorakentaminen 1) | 212 501 | 183 006 |
Väylärakentaminen 2) | 96 627 | 88 789 |
Muu 3) | 6 110 | 3 678 |
Yhteensä | 315 238 | 275 474 |
2025 | 2024 | |
Kaupungit ja kunnat | 17 % | 14 % |
Valtio | 47 % | 50 % |
Yksityinen sektori | 36 % | 35 % |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Tuotoksi kirjaamatta oleva määrä | ||
Tuloutus vuoden kuluessa | 286 007 | 118 914 |
Myöhemmin tuloutettava | 114 783 | 57 683 |
Yhteensä | 400 791 | 176 596 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Aineet ja tarvikkeet | ||
Ostot tilikauden aikana | 65 259 | 58 211 |
Vuokrakulut lyhytaikaisista ja arvoltaan vähäisistä vuokrasopimuksista | 4 794 | 3 773 |
Ulkopuoliset palvelut | 157 312 | 141 604 |
Yhteensä | 227 365 | 203 587 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Vuokrakulut lyhytaikaisista vuokrasopimuksista | 1 536 | 1 584 |
Vuokrakulut arvoltaan vähäisistä vuokrasopimuksista | 251 | 202 |
Vapaaehtoiset henkilöstösivukulut | 1 948 | 1 604 |
Matkakulut | 5 551 | 4 393 |
IT kulut | 2 351 | 1 816 |
Muut liiketoiminnan kulut | 6 678 | 5 239 |
Yhteensä | 18 314 | 14 839 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
KPMG Oy Ab | ||
Tilintarkastus | 214 | 168 |
Muut palvelut | 70 | 88 |
Yhteensä | 284 | 256 |
Kreate Group Oyj | 108 | |||||
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Palkat ja palkkiot | 42 836 | 35 074 |
Osakeperusteiset maksut | 1 212 | 989 |
Eläkekulut | 6 950 | 5 772 |
Muut henkilöstösivukulut | 3 385 | 2 222 |
Yhteensä | 54 383 | 44 057 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 | |
Timo Vikström | Toimitusjohtaja | ||
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 518 | 521 | |
Osakeperusteiset maksut | 119 | - | |
Yhteensä | 636 | 521 | |
Konsernin johtoryhmä | Muut jäsenet | ||
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 1 767 | 1 386 | |
Osakeperusteiset maksut | 379 | - | |
Yhteensä | 2 146 | 1 386 | |
Petri Rignell | Hallituksen puheenjohtaja | 71 | 69 |
Jussi Aine | Hallituksen jäsen | 38 | 36 |
Timo Kohtamäki | Hallituksen jäsen | 38 | 36 |
Timo Pekkarinen | Hallituksen jäsen | 38 | 36 |
Elina Rahkonen | Hallituksen jäsen | 38 | 36 |
Petra Thorén | Hallituksen jäsen | 38 | 36 |
Yhteensä | 3 040 | 2 156 |
Kreate Group Oyj | 109 | |||||
Kreate Group Oyj | 110 | |||||
Ohjelma | OSAKEBONUS- JÄRJESTELMÄ 2022-2024 | OSAKEBONUS- JÄRJESTELMÄ 2023-2025 | OSAKEBONUS- JÄRJESTELMÄ 2024-2026 | OSAKEBONUS- JÄRJESTELMÄ 2025-2027 | OSAKEPALKKIO- JÄRJESTELMÄ 2021– 2024 | OSAKEPALKKIO- JÄRJESTELMÄ 2021– 2024 | OSAKEPALKKIO- JÄRJESTELMÄ 2025– 2028 | |
Tyyppi | BONUS | BONUS | BONUS | BONUS | OSAKE | OSAKE | OSAKE | |
Instrumentti | Ansaintajakso 2022 | Ansaintajakso 2023 | Ansaintajakso 2024 | Ansaintajakso 2025 | OSP 2021-2022 | OSP 2023-2024 | OSP 2025-2026 | |
Enimmäismäärä, kpl | 145 744 | 143 433 | 158 047 | * | 160 000 | 140 000 | 188 500 | |
Alkuperäinen allokaatiopäivä | 22/6/2021 | 8/2/2023 | 2/27/2024 | 4/2/2025 | 5/11/2021 | 8/2/2023 | 4/2/2025 | |
Vapautumispäivä | 31/1/2025 | 31/1/2026 | 31/1/2027 | 31/1/2028 | 31/1/2025 | 31/1/2027 | 31/1/2029 | |
Enimmäisvoimassaoloaika, vuosia | 3,6 | 3,0 | 2,9 | 3,0 | 3,2 | 4,0 | 4,0 | |
Juoksuaikaa jäljellä, vuosia | 0,0 | 0,1 | 1,1 | 2,1 | 0,0 | 1,1 | 3,1 | |
Henkilöitä tilikauden päättyessä | 30,0 | 26,0 | 29,0 | 38,0 | 7,0 | 7,0 | 9,0 | |
Toteutustapa | Osakkeet ja raha | Osakkeet ja raha | Osakkeet ja raha | Osakkeet ja raha | Osakkeet ja raha | Osakkeet ja raha | Osakkeet ja raha | |
Tilikauden tapahtumat | Ansaintajakso 2022 | Ansaintajakso 2023 | Ansaintajakso 2024 | Ansaintajakso 2024 | Ansaintajakso 2021-2022 | Ansaintajakso 2021-2022 | Ansaintajakso 2023-2024 | Yhteensä |
Kauden alussa ulkona olleet | 145 744 | 141 017 | - | * | 2 430 | 125 874 | - | 415 065 |
Muutokset tilikaudella | ||||||||
Kaudella myönnetyt | - | 5 809 | 157 047 | * | - | - | 188 500 | 351 356 |
Kaudella menetetyt | - | 3 393 | — | * | - | 125 874 | - | 129 267 |
Kaudella toteutetut | 145 744 | - | — | * | - | - | - | 145 744 |
Kaudella erääntyneet | - | - | - | * | 2 430 | - | - | 2 430 |
Kauden lopussa ulkona olevat | - | 143 433 | 157 047 | * | - | - | 188 500 | 488 980 |
Kreate Group Oyj | 111 | |||||
Käyvän arvon määrittäminen * | OSP 2025-2027 | ||
Osakekurssi myöntämishetkellä, € | 8,20 | ||
Osakekurssi tilikauden lopussa, € | 11,65 | ||
Aika vuosina | 3,90 | ||
Odotetut osinkotuotto % | 6 % | ||
Valuaatiomalli | Dividend discount model | ||
Käypä arvo yhteensä, 1000€ | 613 | ||
Osakepohjaisten kannustimien vaikutus tulokseen ja taloudelliseen tilanteeseen tilikauden aikana, 1000€ | |||
Tilikauden kulut, osakeperusteiset maksut, osakkeina toteutettavat | 1 212 | ||
Arvio osakepohjaisten kannustinjärjestelmien rahana verottajalle maksettavasta osuudesta arvioituna tilikauden lopussa | 3 630 | ||
2025 | 2024 | |
Toimihenkilöiden määrä keskimäärin | 347 | 285 |
Työntekijöiden määrä keskimäärin | 238 | 222 |
Henkilöstömäärä keskimäärin | 585 | 507 |
Henkilöstömäärä tilikauden lopussa | 706 | 511 |
Kreate Group Oyj | 112 | |||||
Ulkona olevat osakkeet | Omat osakkeet | Osakemäärä yhteensä | |
Osakemäärä 1.1.2024 | 8 766 266 | 218 506 | 8 984 772 |
Muutokset 2024 | -75 000 | 75 000 | - |
Osakemäärä 31.12.2024 | 8 691 266 | 293 506 | 8 984 772 |
Muutokset 2025 | -9 697 | 9 697 | - |
Osakemäärä 31.12.2025 | 8 681 569 | 303 203 | 8 984 772 |
Kreate Group Oyj | 113 | |||||
Laimentamaton osakekohtainen tulos | 2025 | 2024 |
Yhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, tuhatta euroa | 6 300 | 4 374 |
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä painotettu keskiarvo tilikauden aikana, 1000 kappaletta | 8 753 | 8 751 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa / osake) | 0,72 | 0,50 |
Laimennettu osakekohtainen tulos | 2025 | 2024 |
Yhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, tuhatta euroa | 6 300 | 4 374 |
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä painotettu keskiarvo tilikauden aikana, 1000 kappaletta | 8 753 | 8 751 |
Osakepalkitsemiseen varattujen omien osakkeiden vaikutus, 1000 kappaletta | 142 | 144 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo, 1000 kappaletta | 8 895 | 8 895 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,71 | 0,49 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Osinkotuotot | 0 | 0 |
Korkotuotot | 583 | 166 |
Muut rahoitustuotot | 0 | 0 |
Rahoitustuotot yhteensä | 583 | 166 |
Rahoituskulut ilman käyttöoikeusomaisuuseriä | ||
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon kirjatuista rahoitusveloista pl. yritystodistukset | -1 479 | -1 890 |
Korkokulut yritystodistuksista | -52 | -231 |
Muut korkokulut | -21 | -53 |
Muut rahoituskulut | -369 | -605 |
Rahoituskulut käyttöoikeusomaisuuserät | ||
Korkokulut vuokrasopimusvelat | -269 | -176 |
Rahoituskulut yhteensä | -2 190 | -2 954 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -1 607 | -2 788 |
Kreate Group Oyj | 114 | |||||
Kreate Group Oyj | 115 | |||||
31.12.2025 | ||||
Tuhatta euroa | Käyvän arvon hierarkia | Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | Jaksotettuun hankintamenoon | Kirjanpitoarvo |
Rahoitusvarat | ||||
Saamiset | 2 | 333 | 333 | |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | 333 | 333 | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 2 | 39 141 | 39 141 | |
Muut saamiset, johdannaiset | 2 | 12 | 12 | |
Rahavarat | 2 | 18 738 | 18 738 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | 57 879 | 57 879 | ||
Yhteensä | 58 212 | 58 212 | ||
Rahoitusvelat | ||||
Lainat rahoituslaitoksilta | 2 | 38 774 | 39 000 | |
Osamaksuvelat | 2 | 1 780 | 1 780 | |
Vuokrasopimusvelat | 2 | 3 385 | ||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 43 939 | |||
Lainat rahoituslaitoksilta | 2 | 4 000 | 4 000 | |
Yritystodistukset | 2 | 3 000 | 3 000 | |
Osamaksuvelat | 2 | 895 | 895 | |
Vuokrasopimusvelat | 2 | 2 818 | ||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 10 713 | |||
Ostovelat ja muut velat | 2 | 26 215 | 26 215 | |
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat | 26 215 | 26 215 | ||
Yhteensä | 80 868 | |||
31.12.2024 | ||||
Tuhatta euroa | Käyvän arvon hierarkia | Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | Jaksotettuun hankintamenoon | Kirjanpitoarvo |
Rahoitusvarat | ||||
Saamiset | 2 | 224 | 224 | |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | 224 | 224 | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 2 | 27 991 | 27 991 | |
Muut saamiset, johdannaiset | 2 | - | - | |
Rahavarat | 2 | 10 811 | 10 811 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | 38 802 | 38 802 | ||
Yhteensä | 39 026 | 39 026 | ||
Rahoitusvelat | ||||
Lainat rahoituslaitoksilta | 2 | 24 635 | 24 700 | |
Osamaksuvelat | 2 | 1 919 | 1 919 | |
Vuokrasopimusvelat | 2 | 3 207 | ||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 29 761 | |||
Lainat rahoituslaitoksilta | 2 | 2 600 | 2 600 | |
Yritystodistukset | 2 | 6 000 | 6 000 | |
Osamaksuvelat | 2 | 226 | 226 | |
Vuokrasopimusvelat | 2 | 2 085 | ||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 10 912 | |||
Ostovelat ja muut velat | 2 | 16 053 | 16 053 | |
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat | 16 053 | 16 053 | ||
Yhteensä | 56 725 | |||
Kreate Group Oyj | 116 | |||||
31.12.2025 | 31.12.2024 | |
Tuhatta euroa | 1 %-yksikön muutos koroissa | 1 %-yksikön muutos koroissa |
Nettorahoituskulut | 318 | 346 |
Tuhatta euroa | Eräänty- mättömät | 0-30 päivää | 30-90 päivää | Yli 90 päivää | Yhteensä | Odotettu luottotappio | Tasearvo |
31.12.2025 | 31 775 | 5 036 | 135 | 1 152 | 38 098 | -109 | 37 989 |
31.12.2024 | 27 859 | 8 | 23 | 30 | 27 920 | -58 | 27 862 |
Kreate Group Oyj | 117 | |||||
2025 | |||||
Tuhatta euroa | 2026 | 2027 | 2028-2029 | 2030 ➞ | Yhteensä |
Lainat rahoituslaitoksilta | 3 614 | 3 488 | 39 735 | - | 46 837 |
Osamaksuvelat | 802 | 688 | 1 016 | 507 | 3 013 |
Yritystodistukset | 3 000 | - | - | - | 3 000 |
Vuokrasopimusvelat | 3 025 | 2 135 | 795 | 622 | 6 576 |
Ostovelat ja muut velat | 26 215 | - | - | - | 26 215 |
Yhteensä | 36 656 | 6 311 | 41 546 | 1 129 | 85 641 |
2024 | |||||
Tuhatta euroa | 2025 | 2026 | 2027-2028 | 2029 ➞ | Yhteensä |
Lainat rahoituslaitoksilta | 4 024 | 24 700 | - | - | 28 724 |
Osamaksuvelat | 684 | 568 | 715 | 458 | 2 425 |
Yritystodistukset | 6 000 | - | - | - | 6 000 |
Vuokrasopimusvelat | 2 276 | 1 794 | 1 169 | 414 | 5 654 |
Ostovelat ja muut velat | 16 053 | - | - | - | 16 053 |
Yhteensä | 29 037 | 27 062 | 1 884 | 871 | 58 855 |
Kreate Group Oyj | 118 | |||||
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Korolliset velat | 54 652 | 40 672 |
Rahavarat | 18 738 | 10 811 |
Nettovelka | 35 914 | 29 862 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Liiketulos | 10 022 | 8 685 |
Poistot ja arvonalentumiset | 7 906 | 6 575 |
Käyttökate | 17 927 | 15 261 |
Kreate Group Oyj | 119 | |||||
2025 Tuhatta euroa | Alkusaldo | Rahavirrat (nostot/ takaisinmaksut) | Siirrot taseen pitkä ja lyhytaikaisten erien välillä | Yrityshankinnat | Muut ei kassavirta- vaikutteiset muutokset | Loppusaldo |
Rahalaitoslainat | 24 635 | 16 600 | -2 300 | - | -161 | 38 774 |
Osamaksuvelat | 1 919 | 1 142 | -1 394 | - | 113 | 1 780 |
Vuokrasopimusvelat | 3 207 | - | -2 276 | 555 | 1 900 | 3 385 |
Pitkäaikaiset korolliset velat | 29 761 | 17 742 | -5 970 | 555 | 1 852 | 43 939 |
Rahalaitoslainat | 2 600 | -900 | 2 300 | - | - | 4 000 |
Yritystodistukset | 6 000 | -3 000 | - | - | - | 3 000 |
Osamaksuvelat | 226 | -707 | 1 394 | - | -18 | 895 |
Vuokrasopimusvelat | 2 085 | -2 489 | 2 276 | - | 945 | 2 818 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 10 912 | -7 096 | 5 970 | - | 927 | 10 713 |
Kokonaisvelat rahoitustoiminnoista | 40 672 | 10 646 | - | 555 | 2 779 | 54 652 |
2024 Tuhatta euroa | Alkusaldo | Rahavirrat (nostot/ takaisinmaksut) | Siirrot taseen pitkä ja lyhytaikaisten erien välillä | Yrityshankinnat | Muut ei kassavirta- vaikutteiset muutokset | Loppusaldo |
Rahalaitoslainat | 27 172 | - | -2 600 | - | 62 | 24 635 |
Osamaksuvelat | 339 | 1 414 | -117 | 300 | -18 | 1 919 |
Vuokrasopimusvelat | 1 848 | - | -2 276 | - | 3 635 | 3 207 |
Pitkäaikaiset korolliset velat | 29 360 | 1 414 | -4 994 | 300 | 3 680 | 29 761 |
Rahalaitoslainat | 2 600 | -2 600 | 2 600 | - | - | 2 600 |
Yritystodistukset | 7 000 | -1 000 | - | - | - | 6 000 |
Osamaksuvelat | 233 | -125 | 117 | - | - | 226 |
Vuokrasopimusvelat | 1 134 | -1 668 | 2 276 | - | 343 | 2 085 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 10 968 | -5 393 | 4 994 | - | 343 | 10 912 |
Kokonaisvelat rahoitustoiminnoista | 40 328 | -3 979 | - | 300 | 4 023 | 40 672 |
Kreate Group Oyj | 120 | |||||
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Myyntisaamiset | 37 989 | 27 862 |
Muut saamiset | 1 164 | 129 |
Siirtosaamiset | 1 590 | 326 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset, yhteensä | 40 743 | 28 317 |
Siirtosaamiset | ||
Korkosaamiset | 7 | 31 |
Jaksotetut henkilöstökulut | 285 | 28 |
Muut siirtosaamiset | 1 298 | 266 |
Yhteensä | 1 590 | 326 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Saadut ennakot | 9 | 141 |
Ostovelat | 21 062 | 11 716 |
Muut velat | 5 144 | 4 196 |
Siirtovelat | 20 065 | 13 381 |
Ostovelat ja muut velat, yhteensä | 46 280 | 29 434 |
Siirtovelat | ||
Korkovelat | 27 | 742 |
Jaksotetut henkilöstökulut | 15 592 | 11 982 |
Muut siirtovelat | 4 446 | 657 |
Yhteensä | 20 065 | 13 381 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 17 697 | 15 806 |
Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 35 089 | 12 718 |
Kreate Group Oyj | 121 | |||||
Kreate Group Oyj | 122 | |||||
2025 Tuhatta euroa | Maa ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | Aineelliset hyödykkeet yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 205 | 1 254 | 30 434 | 1 238 | 2 285 | 35 415 |
Kurssierot | - | 2 | 336 | 0 | - | 338 |
Lisäykset | - | - | 5 841 | - | 1 175 | 7 016 |
Yritysostot | - | 61 | 18 814 | 555 | - | 19 430 |
Vähennykset | - | -38 | -2 851 | -10 | - | -2 899 |
Siirrot erien välillä | - | - | 2 828 | - | -2 829 | 0 |
Hankintameno 31.12. | 205 | 1 279 | 55 402 | 1 783 | 631 | 59 299 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -38 | -630 | -15 234 | -1 226 | - | -17 128 |
Kurssierot | - | -1 | -148 | 0 | - | -149 |
Vähennysten kertyneet poistot | - | 15 | 2 803 | 10 | - | 2 828 |
Yritysostot | - | -35 | -11 273 | -332 | - | -11 639 |
Kauden poisto | - | -37 | -5 226 | -14 | - | -5 277 |
-38 | -686 | -29 081 | -1 560 | - | -31 366 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 167 | 592 | 26 321 | 223 | 631 | 27 933 |
2024 Tuhatta euroa | Maa ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | Aineelliset hyödykkeet yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 1 372 | 4 495 | 27 507 | 1 787 | 1 751 | 36 912 |
Kurssierot | - | -1 | -84 | 0 | - | -86 |
Lisäykset | - | - | 4 284 | - | 1 644 | 5 927 |
Yritysostot | - | - | 878 | - | - | 878 |
Vähennykset | -1 168 | -3 239 | -3 213 | -549 | - | -8 168 |
Siirrot erien välillä | - | - | 1 062 | - | -1 110 | -48 |
Hankintameno 31.12. | 205 | 1 254 | 30 434 | 1 238 | 2 285 | 35 415 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -38 | -1 960 | -12 862 | -1 616 | - | -16 476 |
Kurssierot | - | 0 | 41 | 0 | - | 42 |
Vähennysten kertyneet poistot | - | 1 463 | 2 580 | 425 | - | 4 467 |
Yritysostot | - | - | -421 | 0 | - | -421 |
Kauden poisto | - | -133 | -4 572 | -35 | - | -4 740 |
-38 | -630 | -15 234 | -1 226 | - | -17 128 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 167 | 624 | 15 200 | 12 | 2 285 | 18 287 |
Kreate Group Oyj | 123 | |||||
Kreate Group Oyj | 124 | |||||
2025 Tuhatta euroa | Rakennukset, rakennelmat ja maa- alueet | Koneet ja kalusto | Käyttöoikeus- omaisuuserät yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 5 147 | 3 743 | 8 890 |
Kurssierot | 32 | 36 | 68 |
Lisäykset | 1 602 | 1 340 | 2 943 |
Yritysostot | 242 | 313 | 555 |
Vähennykset | -103 | -626 | -730 |
Hankintameno 31.12. | 6 920 | 4 805 | 11 725 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -2 048 | -1 690 | -3 738 |
Kurssierot | -12 | -13 | -24 |
Vähennysten kertyneet poistot | 103 | 485 | 588 |
Kauden poisto | -1 373 | -1 105 | -2 477 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -3 329 | -2 322 | -5 651 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 3 591 | 2 483 | 6 074 |
2024 Tuhatta euroa | Rakennukset, rakennelmat ja maa- alueet | Koneet ja kalusto | Käyttöoikeus- omaisuuserät yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 2 732 | 3 139 | 5 871 |
Kurssierot | -5 | -7 | -12 |
Lisäykset | 2 688 | 1 289 | 3 977 |
Vähennykset | -267 | -679 | -946 |
Hankintameno 31.12. | 5 147 | 3 743 | 8 890 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -1 487 | -1 443 | -2 930 |
Kurssierot | 1 | 3 | 4 |
Vähennysten kertyneet poistot | 267 | 606 | 873 |
Kauden poisto | -830 | -855 | -1 685 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -2 048 | -1 690 | -3 738 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 3 099 | 2 053 | 5 152 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Vuokrasopimusvelka | ||
Lyhytaikainen | 2 818 | 2 085 |
Pitkäaikainen | 3 385 | 3 207 |
Vuokrasopimuksista johtuva lähtevä rahavirta yhteensä* | 9 340 | 7 403 |
Kreate Group Oyj | 125 | |||||
2025 Tuhatta euroa | Aineettomat oikeudet | Tilauskanta | Asiakkuudet | Muut aineettomat hyödykkeet | Aineettomat hyödykkeet | Liikearvo | |
Hankintameno 1.1. | 179 | 3 456 | 941 | 636 | 5 212 | 40 381 | 45 593 |
Kurssierot | - | - | - | - | - | 282 | 282 |
Yritysostot | - | - | - | - | - | 22 649 | 22 649 |
Vähennykset | - | - | - | - | - | - | - |
Hankintameno 31.12. | 179 | 3 456 | 941 | 681 | 5 256 | 63 312 | 68 568 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -179 | -3 456 | -674 | -561 | -4 870 | - | -4 870 |
Vähennysten kertyneet poistot | - | - | - | - | - | - | - |
Kauden poisto | - | - | -94 | -58 | -152 | - | -152 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -179 | -3 456 | -768 | -618 | -5 021 | - | -5 021 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | - | - | 172 | 62 | 235 | 63 312 | 63 547 |
2024 Tuhatta euroa | Aineettomat oikeudet | Tilauskanta | Asiakkuudet | Muut aineettomat hyödykkeet | Aineettomat hyödykkeet | Liikearvo | |
Hankintameno 1.1. | 187 | 3 456 | 941 | 636 | 5 220 | 39 999 | 45 219 |
Kurssierot | - | - | - | - | - | -141 | -141 |
Yritysostot | - | - | - | - | - | 523 | 523 |
Vähennykset | -8 | - | - | - | -8 | - | -8 |
Hankintameno 31.12. | 179 | 3 456 | 941 | 636 | 5 212 | 40 381 | 45 593 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -184 | -3 456 | -580 | -507 | -4 728 | - | -4 728 |
Vähennysten kertyneet poistot | 8 | - | - | - | 8 | - | 8 |
Kauden poisto | -3 | - | -94 | -53 | -150 | - | -150 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -179 | -3 456 | -674 | -561 | -4 870 | - | -4 870 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | - | - | 267 | 76 | 342 | 40 381 | 40 723 |
Kreate Group Oyj | 126 | |||||
Kreate Group Oyj | 127 | |||||
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero | 1 550 | 1 300 |
Edellisten tilikausien verot | 9 | -31 |
Laskennallisten verojen muutos | 188 | 20 |
Yhteensä | 1 747 | 1 289 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Voitto/tappio ennen veroja | 8 414 | 5 897 |
Vero Suomen verokannan mukaisesti laskettuna (20 %) | 1 683 | 1 179 |
Edellisiin tilikausiin kohdistuvat verot | -9 | 31 |
Vähennyskelvottomat kulut | -27 | -13 |
Osuus yhteisyrityksen tuloksesta | 181 | 79 |
Ero eri maiden verokantojen välillä | -12 | -8 |
Muut erät | -197 | -183 |
Tuloslaskelman verokulu | 1 747 | 1 289 |
Efektiivinen veroaste, % | 21 | 22 |
Kreate Group Oyj | 128 | |||||
Tuhatta euroa | 1.1.2025 | Kirjattu tulos- laskelmaan | Kirjattu omaan pääomaan | Hankinnat | 31.12.2025 |
Laskennalliset verosaamiset | |||||
Varaukset | 24 | -2 | - | - | 22 |
Vähentämättömät etuyhteyskorot | 850 | -54 | - | - | 796 |
Vuokrasopimukset | 32 | -2 | 0 | - | 30 |
Muut erät | 12 | 10 | - | - | 22 |
Laskennalliset verosaamiset yhteensä | 918 | -48 | 0 | - | 870 |
Laskennalliset verovelat | |||||
Kirjanpidon ja verotuksen poistojen erotus | 1 432 | 109 | 2 | - | 1 543 |
Rahoituksen erät | 13 | 32 | - | 45 | |
Vuokrasopimukset | 4 | 0 | - | 4 | |
Laskennalliset verovelat yhteensä | 1 449 | 141 | 2 | - | 1 592 |
Tuhatta euroa | 1.1.2024 | Kirjattu tulos- laskelmaan | Kirjattu omaan pääomaan | Hankinnat | 31.12.2024 |
Laskennalliset verosaamiset | |||||
Varaukset | 46 | -22 | - | - | 24 |
Vähentämättömät etuyhteyskorot | 924 | -74 | - | - | 850 |
Vuokrasopimukset | 11 | 22 | 0 | 32 | |
Muut erät | 21 | -10 | - | - | 12 |
Laskennalliset verosaamiset yhteensä | 1 002 | -85 | - | - | 918 |
Laskennalliset verovelat | |||||
Kirjanpidon ja verotuksen poistojen erotus | 1 478 | -55 | -1 | 9 | 1 432 |
Rahoituksen erät | 26 | -12 | - | - | 13 |
Vuokrasopimukset | 2 | 2 | - | - | 4 |
Laskennalliset verovelat yhteensä | 1 506 | -65 | -1 | 9 | 1 449 |
Kreate Group Oyj | 129 | |||||
Konsernin omistusosuus | ||||
Kotipaikka | Emoyhtiö | 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
Emoyhtiö | ||||
Kreate Group Oyj | Helsinki | |||
Tytäryhtiöt | ||||
Kreate Oy | Helsinki | Kreate Group Oyj | 100 % | 100 % |
Kreate Sverige Holding AB | Stockholm | Kreate Group Oyj | 75 % | 75 % |
Kreate Sverige AB | Nynäshamn | Kreate Sverige Holding AB | 75 % | 75 % |
SRV Infra Oy (Kreate Rock Oy) | Kerava | Kreate Oy | 100 % | |
EAI Kreate Holding Oy* | Helsinki | Kreate Group Oyj | 0 % | 0 % |
Kreate Group Oyj | 130 | |||||
Tuhatta euroa | Yhteensä |
Kauppahinta | 35 645 |
Käyttöomaisuus | 8 345 |
Saamiset | 13 339 |
Rahavarat | 3 100 |
Varat yhteensä | 24 784 |
Pitkäaikaiset velat | -218 |
Lyhytaikaiset velat | -11 571 |
Velat yhteensä | -11 789 |
Hankitun yhtiön käypään arvoon arvostettu nettovarallisuus | 12 996 |
Liikearvo | 22 649 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Osuudet yhteisyrityksissä | 11 420 | 10 512 |
Kreate Group Oyj | 131 | |||||
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Pitkäaikaiset varat | 15 547 | 16 975 |
Lyhytaikaiset varat | 11 791 | 13 281 |
Pitkäaikaiset velat | 6 268 | 13 080 |
Lyhytaikaiset velat | 14 902 | 12 137 |
Nettovarallisuus | 6 168 | 5 039 |
Liikevaihto | 67 963 | 71 377 |
Liiketulos | 2 042 | 928 |
Tilikauden tulos | 1 119 | -709 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Yhteisyritysten nettovarallisuus | 6 168 | 5 039 |
Konsernin osuus nettovarallisuudesta (50%) | 3 084 | 2 520 |
IFRS-oikaisut ja konsernieliminoinnit yhteisyrityksen nettovaroihin | 3 955 | 3 611 |
Yhteisyritysosakkeille hankinnassa allokoitu käypä arvo | 4 381 | 4 381 |
Osuudet yhteisyrityksiin konsernissa | 11 420 | 10 512 |
Sijoitukset yhteisyrityksiin | 11 420 | 10 512 |
Yhteisyrityksen tulos | 1 119 | -709 |
Konsernin osuusyhteisyrityksen tuloksesta (50%) | 559 | -354 |
IFRS-oikaisut ja konsernioikaisut | 344 | 751 |
Osuus yhteisyrityksen tuloksesta konsernissa | 904 | 397 |
Kreate Group Oyj | 132 | |||||
2025 | |||
Tuhatta euroa | Takuuvaraukset | Tappiolliset sopimukset | Varaukset yhteensä |
Varaus 1.1. | 3 201 | 118 | 3 319 |
Varausten lisäykset | 1 245 | 91 | 1 335 |
Varausten lisäykset, yritysostot | 570 | - | 570 |
Kaudellä käytetyt varaukset | -650 | -8 | -657 |
Kaudella perutut varaukset | -1 238 | - | -1 238 |
Varaus 31.12. | 3 128 | 201 | 3 329 |
2024 | |||
Tuhatta euroa | Takuuvaraukset | Tappiolliset sopimukset | Varaukset yhteensä |
Varaus 1.1. | 2 859 | 229 | 3 088 |
Varausten lisäykset | 2 568 | - | 2 568 |
Kaudellä käytetyt varaukset | -499 | -111 | -610 |
Kaudella perutut varaukset | -1 727 | - | -1 727 |
Varaus 31.12. | 3 201 | 118 | 3 319 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Taseen ulkopuoliset vastuusitoumukset | ||
Takaukset työyhteenliittymien hyväksi | 11 813 | 10 581 |
Urakkasopimusten takausvastuut | 65 101 | 41 827 |
Vuokravastuut lyhytaikaisista ja arvoltaan vähäisistä omaisuuseristä | 878 | 684 |
Kreate Group Oyj | 133 | |||||
Tuhatta euroa | 1-12/2025 Tuotot | Kulut | 12/2025 Saamiset | Velat |
Yhteisyritys | 8 077 | -9 330 | 22 | 475 |
Tuhatta euroa | 1-12/2024 Tuotot | Kulut | 12/2024 Saamiset | Velat |
Yhteis- ja osakkuusyritys | 24 848 | -6 215 | 1 806 | 22 |
Kreate Group Oyj | 134 | |||||
EUR | 2025 | 2024 |
LIIKEVAIHTO | 1 878 197,66 | 1 013 357,85 |
Materiaalit ja palvelut | -98 764,87 | -57 353,97 |
Henkilöstökulut | -1 967 462,94 | -1 818 992,76 |
Poistot ja arvonalentumiset | - | -67 036,65 |
Liiketoiminnan muut kulut | -981 346,04 | -805 468,51 |
LIIKEVOITTO/-TAPPIO | -1 169 376,19 | -1 735 494,04 |
Rahoitustuotot ja -kulut | -1 029 093,91 | -1 510 499,52 |
VOITTO/TAPPIO ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA | -2 198 470,10 | -3 245 993,56 |
Tilinpäätössiirrot | 6 000 000,00 | 8 400 000,00 |
Tuloverot | -703 969,34 | -956 798,15 |
TILIKAUDEN VOITTO/TAPPIO | 3 097 560,56 | 4 197 208,29 |
Kreate Group Oyj | 135 | |||||
2025 | 2024 | |
Vastaavaa | ||
PYSYVÄT VASTAAVAT | ||
Sijoitukset | ||
Osuudet saman konsernin yrityksissä | 52 031 107,87 | 52 031 107,87 |
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ | 52 031 107,87 | 52 031 107,87 |
VAIHTUVAT VASTAAVAT | ||
Pitkäaikaiset saamiset | ||
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | 8 080 982,26 | 8 151 126,57 |
Lyhytaikaiset saamiset | ||
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | 7 320 209,67 | 11 864 869,58 |
Muut saamiset | 12 114,00 | 23 654,89 |
Siirtosaamiset | 263 529,15 | 30 591,72 |
Rahat ja pankkisaamiset | 9 410 524,53 | 5 732 625,79 |
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ | 25 087 359,61 | 25 802 868,55 |
Vastaavaa yhteensä | 77 118 467,48 | 77 833 976,42 |
2025 | 2024 | |
Vastattavaa | ||
OMA PÄÄOMA | ||
Osakepääoma | 80 000,00 | 80 000,00 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 20 702 152,88 | 20 702 152,88 |
Edellisten tilikausien voitto/tappio | 2 442 650,16 | 2 628 537,77 |
Tilikauden voitto/tappio | 3 097 560,56 | 4 197 208,29 |
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 26 322 363,60 | 27 607 898,94 |
VIERAS PÄÄOMA | ||
Pitkäaikainen | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 26 000 000,00 | 24 700 000,00 |
Lyhytaikainen | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 2 000 000,00 | 2 600 000,00 |
Yritystodistukset | 3 000 000,00 | 6 000 000,00 |
Ostovelat | 92 633,59 | 84 206,91 |
Velat saman konsernin yrityksille | 18 976 144,45 | 15 366 546,98 |
Muut velat | 304 951,92 | 58 145,11 |
Siirtovelat | 422 373,92 | 1 417 178,48 |
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ | 50 796 103,88 | 50 226 077,48 |
Vastattavaa yhteensä | 77 118 467,48 | 77 833 976,42 |
Kreate Group Oyj | 136 | |||||
2025 | 2024 | |
Tilikauden voitto/tappio | 3 097 560,56 | 4 197 208,29 |
Poistot ja arvonalentumiset | - | 67 036,65 |
Rahoituskulut ja -tuotot | 1 029 093,91 | 1 510 499,52 |
Tuloverot | 703 969,34 | 956 798,15 |
Muut oikaisut | -5 801 476,98 | -8 400 000,00 |
Oikaisut | -4 068 413,73 | -5 865 665,68 |
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos | 1 326 304,35 | -808 496,25 |
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos | 120 443,04 | 99 365,83 |
Käyttöpääoman muutos | 1 446 747,39 | -709 130,42 |
Maksetut korot liiketoiminnasta | -103 839,44 | -312 759,09 |
Saadut korot liiketoiminnasta | 602 218,82 | 622 242,53 |
Muut rahoituserät | -322 798,64 | -170 373,86 |
Maksetut verot | -1 115 348,46 | -330 418,27 |
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA | -463 873,50 | -2 568 896,50 |
Myönnetyt lainat | -2 272 459,94 | -1 303 524,25 |
Lainasaamisten takaisinmaksut | 2 973 447,83 | - |
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA | 700 987,89 | -1 303 524,25 |
2025 | 2024 | |
Maksetut osingot | -4 383 095,90 | -4 207 807,68 |
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 27 000 000,00 | - |
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | -23 400 000,00 | - |
Lyhytaikaisten lainojen nostot | 8 000 000,00 | 18 000 000,00 |
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | -13 900 000,00 | -21 600 000,00 |
Konsernitilijärjestelmä, saldomuutos | 3 609 597,47 | -6 971 880,26 |
Lainojen korot ja muut kulut | -1 885 717,22 | -1 787 136,57 |
Konserniavustukset | 8 400 000,00 | 5 750 000,00 |
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA | 3 440 784,35 | -10 816 824,51 |
RAHAVAROJEN MUUTOS | 3 677 898,74 | -14 689 245,26 |
Avaavan taseen mukaiset rahavarat | 5 732 625,79 | 20 421 871,05 |
Rahavarojen muutos | 3 677 898,74 | -14 689 245,26 |
Päättävän taseen mukaiset rahavarat | 9 410 524,53 | 5 732 625,79 |
Kreate Group Oyj | 137 | |||||
2025 | 2024 | |
Liikevaihto | 1 878 198 | 1 013 358 |
2025 | 2024 | |
Toimihenkilöt | 6 | 5 |
2025 | 2024 | |
Palkat ja palkkiot | 1 531 012,72 | 1 423 540,87 |
Eläkekulut | 219 559,34 | 193 942,37 |
Muut henkilösivukulut | 216 890,88 | 201 509,52 |
Yhteensä | 1 967 462,94 | 1 818 992,76 |
Luontoisedut (verotusarvo) | 59 495,43 | 50 629,94 |
2025 | 2024 | |
Hallituksen jäsenet | 256 500,00 | 249 000,00 |
2025 | 2024 | |
Suunnitelman mukaiset poistot | - | 67 036,65 |
Kreate Group Oyj | 138 | |||||
2025 | 2024 | |
Tilintarkastus | 80 102,94 | 69 033,40 |
Muut | 67 640,85 | 70 413,28 |
Yhteensä | 147 743,79 | 139 446,68 |
2025 | 2024 | |
Muut korkotuotot | ||
Saman konsernin yrityksiltä | 445 120,25 | 500 281,03 |
Muilta | 244 300,08 | 121 961,50 |
Korkotuotot yhteensä | 689 420,33 | 622 242,53 |
Rahoitustuotot yhteensä | 689 420,33 | 622 242,53 |
Korkokulut | ||
Muille | -1 279 329,15 | -1 962 368,19 |
Korkokulut yhteensä | -1 332 545,09 | -1 962 368,19 |
Muut rahoituskulut | ||
Muille | -385 969,15 | -170 373,86 |
Muut rahoituskulut yhteensä | -385 969,15 | -170 373,86 |
Rahoituskulut yhteensä | -1 718 514,24 | -2 132 742,05 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -1 029 093,91 | -1 510 499,52 |
2025 | 2024 | |
Konserniavustus | 6 000 000,00 | 8 400 000,00 |
2025 | 2024 | |
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta | -703 969,34 | -956 798,15 |
Tuloverot yhteensä | -703 969,34 | -956 798,15 |
Kreate Group Oyj | 139 | |||||
Muut osakkeet ja osuudet | Yhteensä | |
Hankintameno 1.1.2025 | 52 031 107,87 | 52 031 107,87 |
Hankintameno 31.12.2025 | 52 031 107,87 | 52 031 107,87 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 52 031 107,87 | 52 031 107,87 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 52 031 107,87 | 52 031 107,87 |
Yhtiön omistusosuus-% | |
Kreate Oy, Helsinki | 100 % |
Kreate Sverige Holding AB, Tukholma | 75 % |
2025 | 2024 | |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | ||
Lainasaamiset | 8 080 982,26 | 8 151 126,57 |
Yhteensä | 8 080 982,26 | 8 151 126,57 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 8 080 982,26 | 8 151 126,57 |
2025 | 2024 | |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | ||
Myyntisaamiset | 330 193,41 | - |
Lainasaamiset | 600 000,00 | 1 977 397,68 |
Muut saamiset | 6 000 000,00 | 8 400 000,00 |
Siirtosaamiset | 390 016,26 | 1 487 471,90 |
Yhteensä | 7 320 209,67 | 11 864 869,58 |
Saamiset muilta | ||
Muut saamiset | 12 114,00 | 23 654,89 |
Siirtosaamiset | 263 529,15 | 30 591,72 |
Yhteensä | 275 643,15 | 54 246,61 |
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 7 595 852,82 | 11 919 116,19 |
1000 € | 2025 | 2024 |
Verot | 256 030,61 | - |
Muut | 7 498,54 | 30 591,72 |
Yhteensä | 263 529,15 | 30 591,72 |
Kreate Group Oyj | 140 | |||||
2025 | 2024 | |
Sidottu oma pääoma | ||
Osakepääoma 1.1. | 80 000,00 | 80 000,00 |
Osakepääoma 31.12. | 80 000,00 | 80 000,00 |
Sidottu oma pääoma yhteensä | 80 000,00 | 80 000,00 |
Vapaa oma pääoma | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 20 702 152,88 | 20 702 152,88 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 20 702 152,88 | 20 702 152,88 |
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. | 6 825 746,06 | 6 836 345,45 |
Osingonjako | -4 383 095,90 | -4 207 807,68 |
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. | 2 442 650,16 | 2 628 537,77 |
Tilikauden voitto (tappio) | 3 097 560,56 | 4 197 208,29 |
Vapaa oma pääoma yhteensä | 26 242 363,60 | 27 527 898,94 |
Oma pääoma yhteensä | 26 322 363,60 | 27 607 898,94 |
2025 | 2024 | |
Laskelma jakokelpoisesta omasta pääomasta | ||
Voitto edellisiltä tilikausilta | 2 442 650,16 | 2 628 537,77 |
Tilikauden voitto (tappio) | 3 097 560,56 | 4 197 208,29 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 20 702 152,88 | 20 702 152,88 |
Jakokelpoinen oma pääoma | 26 242 363,60 | 27 527 898,94 |
2025 | 2024 | |
Lainat rahoituslaitoksilta | 26 000 000,00 | 24 700 000,00 |
Pitkäaikaiset velat yhteensä | 26 000 000,00 | 24 700 000,00 |
2025 | 2024 | |
Velat saman konsernin yrityksille | ||
Konsernitilivelka | 18 976 144,45 | 15 366 546,98 |
Yhteensä | 18 976 144,45 | 15 366 546,98 |
Velat muille | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 2 000 000,00 | 2 600 000,00 |
Yritystodistukset | 3 000 000,00 | 6 000 000,00 |
Ostovelat | 92 633,59 | 84 206,91 |
Muut velat | 304 951,92 | 58 145,11 |
Siirtovelat | 422 373,92 | 1 417 178,48 |
Yhteensä | 5 819 959,43 | 10 159 530,50 |
Lyhytaikaiset velat yhteensä | 24 796 103,88 | 25 526 077,48 |
2025 | 2024 | |
Palkat ja palkkiot sosiaalikuluineen | 397 160,86 | 531 951,31 |
Korot | 25 213,06 | 729 878,66 |
Verot | - | 155 348,51 |
Yhteensä | 422 373,92 | 1 417 178,48 |
Kreate Group Oyj | 141 | |||||
2025 | 2024 | |
Muut takaukset | 65 100 790,58 | 41 827 450,38 |
2025 | 2024 | |
Muut takaukset | 11 813 448,00 | 10 581 107,00 |
2025 | 2024 | |
Muut vastuusitoumukset | 27 266,89 | 13 702,32 |
Voitto edellisiltä tilikausilta | 2 442 650,16 |
Tilikauden voitto (tappio) | 3 097 560,56 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 20 702 152,88 |
Jakokelpoinen oma pääoma | 26 242 363,60 |
Kreate Group Oyj | 142 | |||||
Petri Rignell | Jussi Aine | Timo Kohtamäki |
Hallituksen puheenjohtaja | ||
Petra Thorén | Timo Pekkarinen | Elina Rahkonen |
Timo Vikström | ||
Toimitusjohtaja |
KPMG OY AB | ||
Tilintarkastusyhteisö | ||
Turo Koila | ||
KHT |
Kreate Group Oyj | 143 | |||||
Kreate Group Oyj | 144 | |||||
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT | KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA |
Liikevaihto – Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet ja liitetieto 2.1 | |
Myynnin tuloutus koostuu projektisopimusten mukaisten tavaroiden ja palveluiden luovuttamisesta asiakkaille kokonaisliikevaihdon ollessa 315 milj. euroa. | Olemme arvioineet yhtiön myynnin tuloutus- ja laskentakäytäntöjä suhteessa IFRS-standardien määrittelemiin periaatteisiin. |
Liikevaihdon raportointiin sisältyy riski virheellisestä tuloutusajankohdasta tai -määrästä johtuen johdon arvioista tuloutuksissa sekä laskutuksen suuresta tapahtumamäärästä. | Olemme testanneet keskeisten myynnin raportoinnin täydellisyyttä ja ajoitusta varmistavien sisäisten kontrollien toimivuutta. |
Projektien tuloutus tapahtuu pääsääntöisesti valmistusasteen mukaisesti. Valmistusaste määritetään toteutuneiden kustannusten suhteellisena osuutena johdon arvioimista kokonaiskustannuksista. Mahdolliset virheelliset kustannusennusteet johtaisivat määrältään väärän suuruiseen tuloutukseen. | Valmistusasteen mukaisesti tuloutettavien projektin kokonaistuottoarvioita on verrattu asiakassopimuksiin. Tämän lisäksi olemme analysoineet ennustettuja ja toteutuneita projektikustannuksia sekä projektikatteita. Olemme myös käyneet läpi kustannusennusteiden ja valmiusasteiden päivitysprosessia ja arvioineet sen asianmukaisuutta. |
Lisäksi olemme suorittaneet myynnin täydellisyyteen sekä myynnin tuloutusajankohtaan liittyviä aineistotarkastustoimenpiteitä. | |
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET SEIKAT | KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA |
Liikearvon arvostus – Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet ja liitetiedot 5.3 ja 5.4 | |
Liikearvo 62 milj. euroa muodostaa merkittävän osan, 33 %, konsernitaseen loppusummasta. | Olemme arvioineet kriittisesti niitä johdon perusteita ja oletuksia, joiden mukaan tulevien vuosien rahavirtaennusteet on laadittu. |
Liikearvo testataan arvonalentumisen varalta silloin kun arvonalentumisesta on viitteitä, tai vähintään vuosittain. Arvonalentumistestaus tehdään vertaamalla omaisuuserän kerrytettävissä olevaa rahamäärää sen kirjanpitoarvoon. Johto arvioi omaisuuserän kerrytettävissä olevan rahamäärän käyttämällä diskontattujen rahavirtojen mallia. Testauksen perustana oleviin kassavirtaennusteisiin liittyy merkittävä määrä johdon arvioita koskien erityisesti liikevaihdon kasvua, kannattavuutta ja diskonttauskorkoa. | Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n arvonmäärityksen asiantuntijoita, jotka ovat arvioineet diskonttokoron asianmukaisuutta, laskelmien teknistä oikeellisuutta sekä käytettäviä oletuksia suhteessa markkina- ja toimialakohtaisiin tietoihin. |
Tasearvon merkittävyydestä ja ennusteisiin liittyvästä merkittävästä johdon harkinnasta johtuen liikearvon arvostus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka. | Lisäksi olemme arvioineet liikearvon testaukseen liittyvien liitetietojen asianmukaista esittämistä tilinpäätöksessä. |
Kreate Group Oyj | 145 | |||||
Kreate Group Oyj | 146 | |||||
KPMG OY AB | ||
Tilintarkastusyhteisö | ||
Turo Koila | ||
KHT |
Kreate Group Oyj | 147 | |||||
KPMG OY AB | ||
Tilintarkastusyhteisö | ||
Turo Koila | ||
KHT |
Kreate Group Oyj | 148 | |||||
Kreate Group Oyj | 149 | |||||