Milj. € | Liite | 1.1.–31.12.2023 | 1.1.–31.12.2022 |
Liikevaihto | 2.1 | ||
Materiaalit ja palvelut | 2.3 | - | - |
Varaston muutos | - | ||
Liiketoiminnan muut tuotot | 2.4 | ||
Henkilöstökulut | 2.5 | - | - |
Poistot ja arvonalentumiset | 3.2 3.3 | - | - |
| Käyttöoikeusomaisuuserien poistot ja | |||
arvonalentumiset | 3.4 | - | - |
Liiketoiminnan muut kulut | 2.5 | - | - |
Osuus yhteisyritysten tuloksista | |||
Liikevoitto | |||
Korkotuotot ja muut rahoitustuotot | 4.4 | ||
Korkokulut ja muut rahoituskulut | 4.4 | - | |
Leasingvelkojen korkokulut | 4.4 | - | - |
Valuuttakurssierot | 4.4 | - | - |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | 4.4 | - | - |
Osuus osakkuusyritysten tuloksista | |||
Tulos ennen veroja | |||
Tuloverot | 2.7 | - | - |
Tilikauden tulos | |||
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille | |||
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tuloksesta | |||
| laskettu osakekohtainen tulos | |||
Laimentamaton ja laimennettu, konserni yhteensä, € | 2.8 |
Milj. € | Liite | 1.1.–31.12.2023 | 1.1.–31.12.2022 |
Konsernin tilikauden tulos | |||
| Erät, joita ei myöhemmin siirretä tulosvaikutteisiksi | |||
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot | 2.7 3.7 | - | |
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää | |||
| tulosvaikutteisiksi | |||
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | 2.7 | - | - |
| Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten laajan tuloksen | |||
eristä | 2.7 | - | - |
Rahavirran suojauksen arvonmuutos | 2.7 | - | |
| Tilikauden laajan tuloksen erät verojen jälkeen | |||
yhteensä | - | ||
Tilikauden laaja tulos | |||
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille |
Milj. € | Liite | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
| VARAT | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
Aineelliset hyödykkeet | 3.2 | ||
Liikearvo | 3.3 | ||
Aineettomat hyödykkeet | 3.3 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 3.4 | ||
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä | 3.8 5.1 | ||
Muut sijoitukset | 4.3 4.5 | ||
Pitkäaikaiset saamiset | 4.3 4.5 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 2.7 | ||
Eläkesaamiset | 3.7 | ||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
| Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | 3.5 | ||
Korolliset saamiset | 3.6 4.5 | ||
Myyntisaamiset | 3.6 4.3 4.5 | ||
Tuloverosaamiset | 3.6 | ||
Muut korottomat saamiset | 3.6 4.5 | ||
Muut rahoitusvarat | 4.3 4.5 | ||
Rahavarat | 4.5 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
| Myytävänä oleviksi luokitellut pitkäaikaiset | |||
omaisuuserät | |||
Varat yhteensä |
Milj. € | Liite | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
Osakepääoma | 4.2 | ||
Ylikurssirahasto | 4.2 | ||
Muut rahastot | 4.2 | ||
Muuntoerot | 4.2 | - | - |
Arvonmuutosrahasto | 4.2 | ||
Kertyneet voittovarat | |||
Oma pääoma yhteensä | |||
| Pitkäaikaiset velat | |||
Korolliset pitkäaikaiset velat | 4.3 4.5 4.6 | ||
Leasingvelat | 4.5 4.6 | ||
Korottomat pitkäaikaiset velat | 4.3 4.5 | ||
Laskennalliset verovelat | 2.7 | ||
Varaukset | 3.9 | ||
Pitkäaikaiset velat yhteensä | |||
| Lyhytaikaiset velat | |||
Korolliset lyhytaikaiset velat | 4.3 4.5 4.6 | ||
Leasingvelat | 4.5 4.6 | ||
Ostovelat | 4.3 4.5 | ||
Muut korottomat velat | 4.3 4.5 | ||
Tuloverovelat | 4.5 | ||
Siirtovelat | 4.3 4.5 | ||
Varaukset | 3.9 | ||
Lyhytaikaiset velat yhteensä | |||
Velat yhteensä | |||
Oma pääoma ja velat yhteensä |
Milj. € | Liite | 1.1.–31.12.2023 | 1.1.–31.12.2022 |
| Liiketoiminnan rahavirta | |||
Tulos ennen veroja | |||
| Oikaisut | |||
Suunnitelman mukaiset poistot | |||
| Käyttöoikeusomaisuuserien poistot ja | |||
arvonalentumiset | |||
Rahoitustuotot ja -kulut | - | ||
Leasingvelkojen korkokulut | |||
Muut oikaisut | 2.9 | - | - |
| Käyttöpääoman muutos | |||
| Lyhytaikaisten korottomien saamisten lisäys (-)/ | |||
vähennys (+) | - | ||
Vaihto-omaisuuden lisäys (-)/vähennys (+) | - | ||
| Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+)/ | |||
vähennys (-) | - | ||
- | - | ||
Maksetut korot ja muut rahoituskulut | - | - | |
Maksetut korot leasingveloista | - | - | |
Saadut korot | |||
Saadut osingot | |||
| Saadut osingot ja pääomanpalautukset osakkuus- ja | |||
yhteisyrityksiltä | |||
Maksetut verot | - | - | |
Liiketoiminnan nettorahavirta, yhteensä |
Milj. € | Liite | 1.1.–31.12.2023 | 1.1.–31.12.2022 |
| Investointien rahavirta | |||
| Investoinnit tytäryritysosakkeisiin vähennettynä | |||
hankintahetken rahavaroilla | 3.1 | - | - |
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | 2.9 | - | - |
| Tytäryritysten ja liiketoimintojen luovutustulot | |||
vähennettynä luovutushetken rahavaroilla | |||
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden | |||
luovutustulot | |||
Muiden sijoitusten luovutustulot | |||
| Lainasaamisten ja muiden rahoitusvarojen lisäys (-)/ | |||
vähennys (+) | |||
Investointien nettorahavirta, yhteensä | - | - | |
| Rahoituksen rahavirta | |||
Korollisten velkojen lisäys (+)/vähennys (-) | 4.1 | ||
Leasingvelkojen lyhennykset | 3.4 4.1 | - | - |
Korollisten saamisten lisäys (-)/vähennys (+) | 4.1 | ||
Maksetut osingot | - | - | |
Muut erät | |||
Rahoituksen nettorahavirta, yhteensä | - | - | |
Rahavarojen muutos | - | - | |
Rahavarat 1.1. | 4.5 | ||
Muuntoero-oikaisu ja arvonmuutos | - | - | |
Rahavarat 31.12. | 4.5 |
| Arvonmuutos- | Kertyneet | ||||||
Milj. € | Osakepääoma | Rahastot | Muuntoerot | rahasto | Omat osakkeet | voittovarat | Yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2023 | - | - | |||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||
Osingonjako | - | - | |||||
Muut muutokset | - | - | |||||
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | - | - | - | - | |||
| Laajan tuloksen erät | |||||||
Tilikauden tulos | |||||||
Vakuutusmatemaattiset voitot/tappiot | - | - | |||||
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | - | - | |||||
| Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten muista | |||||||
laajan tuloksen eristä | - | - | |||||
Rahavirran suojauksen arvonmuutos | - | - | |||||
| Tilikauden laajan tuloksen erät verojen | |||||||
jälkeen yhteensä | - | - | - | - | |||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | - | - | |||||
Oma pääoma 31.12.2023 | - | - | |||||
Oma pääoma 1.1.2022 | - | - | |||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||
Osingonjako | - | - | |||||
Muut muutokset | - | ||||||
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | - | - | - | ||||
| Laajan tuloksen erät | |||||||
Tilikauden tulos | |||||||
Vakuutusmatemaattiset voitot/tappiot | |||||||
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | - | - | |||||
| Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten muista | |||||||
laajan tuloksen eristä | - | - | |||||
Rahavirran suojauksen arvonmuutos | |||||||
| Tilikauden laajan tuloksen erät verojen | |||||||
jälkeen yhteensä | - | ||||||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | - | ||||||
Oma pääoma 31.12.2022 | - | - | |||||
| Tulos | |||||
| Rakentamisen | |||||
| Päivittäistavara- | ja talotekniikan | Yhteiset | |||
| Milj. € | kauppa | kauppa | Autokauppa | toiminnot | Yhteensä |
Toimialan liikevaihto | 6 351,6 | 4 193,2 | 1 262,3 | -0,0 | 11 807,1 |
josta sisäistä | -16,5 | 0,9 | -7,4 | -0,3 | -23,3 |
Liikevaihto konsernin ulkopuolelta | 6 335,1 | 4 194,1 | 1 254,9 | -0,3 | 11 783,8 |
Liikevaihdon kehitys paikallisessa valuutassa ilman yritysostoja ja -myyntejä, % | 3,7 | -10,5 | 13,9 | - | -0,8 |
Liikevaihdon kehitys, % | 3,7 | -8,7 | 12,2 | - | -0,2 |
Toimialan muut tuotot | 803,6 | 135,8 | 29,3 | 10,6 | 979,3 |
josta sisäistä | -0,4 | -1,8 | 0,1 | -2,0 | -4,1 |
Liiketoiminnan muut tuotot konsernin ulkopuolelta | 803,2 | 133,9 | 29,4 | 8,7 | 975,2 |
Poistot | -93,6 | -30,8 | -28,6 | -31,0 | -184,0 |
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot ja arvonalentumiset | -232,0 | -91,9 | -22,8 | -6,4 | -353,2 |
Osuudet yhteisyritysten tuloksista | 19,0 | 19,0 | |||
Liikevoitto | 443,6 | 201,9 | 82,4 | -32,6 | 695,4 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | -1,3 | -10,5 | -0,1 | -4,8 | -16,7 |
Vertailukelpoinen liikevoitto | 444,8 | 212,5 | 82,6 | -27,8 | 712,0 |
Rahoitustuotot ja -kulut | -83,9 | ||||
Osuudet osakkuusyritysten tuloksista | 2,1 | ||||
Tulos ennen veroja | 613,5 | ||||
| Varat ja velat | ||||||
| Rakentami- | ||||||
| Päivittäis - | sen ja talo- | |||||
| tavara- | tekniikan | Auto- | Yhteiset | Elimi- | ||
| Milj. € | kauppa | kauppa | kauppa | toiminnot | noinnit | Yhteensä |
| Aineelliset ja aineettomat | ||||||
hyödykkeet | 1 534,9 | 1 035,5 | 265,7 | 96,4 | -1,8 | 2 930,7 |
Käyttöoikeusomaisuuserät | 1 233,1 | 441,4 | 81,1 | 61,2 | 1 816,9 | |
| Osuudet osakkuus- ja | ||||||
| yhteisyrityksissä ja muissa | ||||||
sijoituksissa | 5,5 | 155,7 | 0,1 | 86,2 | -0,6 | 246,8 |
Eläkesaamiset | 18,6 | 4,9 | 56,0 | 79,6 | ||
Vaihto-omaisuus | 271,9 | 578,2 | 233,8 | 1 083,9 | ||
Myyntisaamiset | 389,8 | 509,9 | 71,2 | 2,1 | -2,5 | 970,5 |
Muut korottomat saamiset | 80,3 | 189,2 | 28,1 | 35,9 | -15,6 | 318,0 |
Korolliset saamiset | 1,7 | 0,0 | 65,3 | 66,9 | ||
| Sidottuun pääomaan | ||||||
sisältyvät varat | 3 535,9 | 2 914,9 | 680,0 | 403,1 | -20,6 | 7 513,3 |
| Kohdistamattomat erät | ||||||
Laskennalliset verosaamiset | 13,7 | |||||
Muut rahoitusvarat | 15,4 | |||||
Rahavarat | 211,9 | |||||
Varat yhteensä | 3 535,9 | 2 914,9 | 680,0 | 403,1 | -20,6 | 7 754,3 |
| Rakentami- | ||||||
| Päivittäis - | sen ja talo- | |||||
| tavara- | tekniikan | Auto- | Yhteiset | Elimi- | ||
| Milj. € | kauppa | kauppa | kauppa | toiminnot | noinnit | Yhteensä |
Ostovelat | 620,4 | 717,7 | 55,4 | 26,5 | -1,7 | 1 418,3 |
Muut korottomat velat | 295,0 | 242,2 | 96,6 | 47,3 | -16,6 | 664,5 |
Varaukset | 0,2 | 5,2 | 13,2 | 0,4 | 18,9 | |
| Sidottuun pääomaan | ||||||
sisältyvät velat | 915,5 | 965,0 | 165,2 | 74,2 | -18,3 | 2 101,7 |
| Kohdistamattomat erät | ||||||
Korolliset velat | 789,2 | |||||
Leasingvelat | 1 997,9 | |||||
Muut korottomat velat | 36,3 | |||||
Laskennalliset verovelat | 70,9 | |||||
Velat yhteensä | 915,5 | 965,0 | 165,2 | 74,2 | -18,3 | 4 995,9 |
| Sidottu pääoma yhteensä | ||||||
31.12. | 2 620,4 | 1 949,8 | 514,7 | 329,0 | -2,3 | 5 411,6 |
| Sidottu pääoma | ||||||
keskimäärin | 2 555,4 | 1 865,1 | 523,6 | 371,5 | -2,3 | 5 313,3 |
Sidotun pääoman tuotto, %, vertailukelpoinen | 17,4 | 11,4 | 15,8 | 13,4 | ||
| Henkilöstön lukumäärä | ||||||
31.12. | 8 184 | 6 934 | 1 641 | 943 | 17 702 | |
| Henkilöstö kokoaikaisiksi | ||||||
| työntekijöiksi muutettuna | ||||||
keskimäärin | 6 257 | 6 073 | 1 531 | 905 | 14 766 |
| Tulos | |||||
| Rakentamisen | |||||
| Päivittäistavara- | ja talotekniikan | Yhteiset | |||
| Milj. € | kauppa | kauppa | Autokauppa | toiminnot | Yhteensä |
Toimialan liikevaihto | 6 124,7 | 4 591,1 | 1 124,8 | -0,0 | 11 840,6 |
josta sisäistä | -23,3 | -0,6 | -7,5 | -0,3 | -31,6 |
Liikevaihto konsernin ulkopuolelta | 6 101,4 | 4 590,6 | 1 117,3 | -0,3 | 11 809,0 |
Liikevaihdon kehitys paikallisessa valuutassa ilman yritysostoja ja -myyntejä, % | 3,6 | 9,7 | -9,2 | - | 4,4 |
Liikevaihdon kehitys, % | 3,6 | 10,0 | -9,6 | - | 4,5 |
Toimialan muut tuotot | 789,0 | 153,0 | 35,9 | 28,8 | 1 006,6 |
josta sisäistä | -0,1 | -2,9 | -0,2 | -4,6 | -7,9 |
Liiketoiminnan muut tuotot konsernin ulkopuolelta | 788,9 | 150,1 | 35,6 | 24,1 | 998,7 |
Poistot | -84,4 | -27,8 | -27,2 | -29,7 | -169,0 |
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot ja arvonalentumiset | -213,7 | -80,7 | -21,8 | -5,9 | -322,1 |
Osuudet yhteisyritysten tuloksista | 23,5 | 23,5 | |||
Liikevoitto | 461,5 | 324,8 | 63,9 | -33,6 | 816,5 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | 1,1 | 0,9 | -0,4 | -0,1 | 1,5 |
Vertailukelpoinen liikevoitto | 460,4 | 323,8 | 64,3 | -33,5 | 815,1 |
Rahoitustuotot ja -kulut | -56,0 | ||||
Osuudet osakkuusyritysten tuloksista | 0,6 | ||||
Tulos ennen veroja | 761,1 | ||||
| Varat ja velat | ||||||
| Rakentami- | ||||||
| Päivittäis - | sen ja talo- | |||||
| tavara- | tekniikan | Auto- | Yhteiset | Elimi- | ||
| Milj. € | kauppa | kauppa | kauppa | toiminnot | noinnit | Yhteensä |
| Aineelliset ja aineettomat | ||||||
hyödykkeet | 1 333,6 | 842,2 | 245,3 | 105,1 | -1,6 | 2 524,6 |
Käyttöoikeusomaisuuserät | 1 189,3 | 402,9 | 83,2 | 62,1 | 1 737,6 | |
| Osuudet osakkuus- ja | ||||||
| yhteisyrityksissä ja muissa | ||||||
sijoituksissa | 4,3 | 160,4 | 0,1 | 81,0 | -0,6 | 245,2 |
Eläkesaamiset | 19,6 | 4,5 | 62,8 | 86,9 | ||
Vaihto-omaisuus | 270,3 | 611,7 | 233,4 | 1 115,4 | ||
Myyntisaamiset | 369,2 | 517,7 | 84,5 | 2,9 | -5,1 | 969,3 |
Muut korottomat saamiset | 121,6 | 223,9 | 22,8 | 73,7 | -33,0 | 409,0 |
Korolliset saamiset | 0,8 | 68,6 | 69,4 | |||
| Myytävänä oleviksi | ||||||
| luokitellut pitkäaikaiset | ||||||
omaisuuserät | 0,5 | 0,5 | ||||
| Sidottuun pääomaan | ||||||
sisältyvät varat | 3 308,7 | 2 763,3 | 669,4 | 456,7 | -40,3 | 7 157,7 |
| Kohdistamattomat erät | ||||||
Laskennalliset verosaamiset | 2,2 | |||||
Muut rahoitusvarat | 68,6 | |||||
Rahavarat | 245,5 | |||||
Varat yhteensä | 3 308,7 | 2 763,3 | 669,4 | 456,7 | -40,3 | 7 474,0 |
| Rakentami- | ||||||
| Päivittäis - | sen ja talo- | |||||
| tavara- | tekniikan | Auto- | Yhteiset | Elimi- | ||
| Milj. € | kauppa | kauppa | kauppa | toiminnot | noinnit | Yhteensä |
Ostovelat | 596,7 | 794,1 | 79,0 | 32,3 | -2,6 | 1 499,4 |
Muut korottomat velat | 294,7 | 278,3 | 97,7 | 55,8 | -35,4 | 691,1 |
Varaukset | 0,8 | 2,2 | 19,1 | 0,2 | 22,2 | |
| Sidottuun pääomaan | ||||||
sisältyvät velat | 892,2 | 1 074,5 | 195,8 | 88,3 | -38,1 | 2 212,7 |
| Kohdistamattomat erät | ||||||
Korolliset velat | 498,2 | |||||
Leasingvelat | 1 920,1 | |||||
Muut korottomat velat | 37,6 | |||||
Laskennalliset verovelat | 63,2 | |||||
Velat yhteensä | 892,2 | 1 074,5 | 195,8 | 88,3 | -38,1 | 4 731,8 |
| Sidottu pääoma yhteensä | ||||||
31.12. | 2 416,5 | 1 688,8 | 473,6 | 368,4 | -2,2 | 4 945,0 |
| Sidottu pääoma | ||||||
keskimäärin | 2 353,6 | 1 693,5 | 438,2 | 328,9 | -2,2 | 4 811,9 |
Sidotun pääoman tuotto, %, vertailukelpoinen | 19,6 | 19,1 | 14,7 | 16,9 | ||
| Henkilöstön lukumäärä | ||||||
31.12. | 8 316 | 6 863 | 1 661 | 1 001 | 17 841 | |
| Henkilöstö kokoaikaisiksi | ||||||
| työntekijöiksi muutettuna | ||||||
keskimäärin | 6 288 | 5 871 | 1 519 | 955 | 14 633 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | ||
Milj. € | 2023 | 2022 |
Myyntivoitot | +0,4 | +0,0 |
Myyntitappiot | -1,0 | -0,1 |
Rakennejärjestelyt | -16,1 | +1,6 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liikevoitossa yhteensä | -16,7 | +1,5 |
| Vaihtoehtoisten tunnuslukujen täsmäytys IFRS-tilinpäätöslukuihin | ||
Milj. € | 2023 | 2022 |
| Liikevoitto, vertailukelpoinen | ||
Liikevoitto | 695,4 | 816,5 |
| Vähennettynä | ||
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liikevoitossa | -16,7 | 1,5 |
Liikevoitto, vertailukelpoinen | 712,0 | 815,1 |
| Sidotun pääoman tuotto, vertailukelpoinen, % | ||
Liikevoitto, vertailukelpoinen | 712,0 | 815,1 |
Sidottu pääoma, keskimäärin | 5 313,3 | 4 811,9 |
Sidotun pääoman tuotto, vertailukelpoinen, % | 13,4 | 16,9 |
| Liikevaihdon vertailukelpoinen kehitys | ||
Rakentamisen ja talotekniikan kaupan liikevaihto | 4 193,2 | 4 591,1 |
Valuuttakurssien vaikutus | 172,4 | |
Yrityskauppojen vaikutus | -258,5 | |
Vertailukelpoinen liikevaihdon kehitys-% | -10,5 | 9,7 |
Konsernin liikevaihto | 11 783,8 | 11 809,0 |
Valuuttakurssien vaikutus | 172,4 | |
Yrityskauppojen vaikutus | -258,5 | -5,3 |
Vertailukelpoinen liikevaihdon kehitys-% | -0,8 | 4,4 |
| 2023 | Muut | |||||
Milj. € | Suomi | Pohjoismaat | Baltian maat | Muut | Eliminoinnit | Yhteensä |
Liikevaihto | 9 714,0 | 1 612,5 | 129,1 | 336,9 | -8,7 | 11 783,8 |
Sidottuun pääomaan sisältyvät varat | 5 733,1 | 1 417,5 | 211,3 | 151,4 | 7 513,3 | |
Henkilöstö kokoaikaisiksi työntekijöiksi muutettuna keskimäärin | 10 314 | 3 167 | 357 | 927 | 14 766 |
| 2022 | Muut | |||||
Milj. € | Suomi | Pohjoismaat | Baltian maat | Muut | Eliminoinnit | Yhteensä |
Liikevaihto | 9 610,7 | 1 729,3 | 130,8 | 349,2 | -10,9 | 11 809,0 |
Sidottuun pääomaan sisältyvät varat | 5 492,6 | 1 294,5 | 216,0 | 154,6 | 7 157,7 | |
Henkilöstö kokoaikaisiksi työntekijöiksi muutettuna keskimäärin | 10 372 | 3 036 | 337 | 888 | 14 633 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Materiaalit ja tarvikkeet | -9 814,8 | -10 088,5 |
Ulkopuoliset palvelut | -220,2 | -216,0 |
Yhteensä | -10 035,0 | -10 304,5 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Palvelukorvaukset | 780,3 | 773,7 |
Vuokratuotot | 46,1 | 44,0 |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntivoitot | 1,6 | 0,7 |
Liiketoimintojen myyntivoitot | - | 0,0 |
| Johdannaissopimusten realisoituneet voitot ja käyvän arvon | ||
muutokset | 1,4 | 16,1 |
Muut | 145,9 | 164,3 |
Yhteensä | 975,2 | 998,7 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Palkat ja palkkiot | -629,8 | -626,0 |
Sosiaalikulut | -58,4 | -58,8 |
| Eläkkeet | ||
Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt | -1,2 | -4,1 |
Maksupohjaiset eläkejärjestelyt | -89,2 | -86,2 |
Osakeperusteiset maksut | -8,1 | -10,6 |
Yhteensä | -786,6 | -785,8 |
2023 | 2022 | |
Päivittäistavarakauppa | 6 257 | 6 288 |
Rakentamisen ja talotekniikan kauppa | 6 073 | 5 871 |
Autokauppa | 1 531 | 1 519 |
Yhteiset toiminnot | 905 | 955 |
Yhteensä | 14 766 | 14 633 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Markkinointikulut | -208,5 | -210,2 |
Kiinteistöjen ja kauppapaikkojen ylläpitokulut | -185,1 | -181,5 |
ICT-kulut | -111,9 | -117,6 |
Tuloslaskelmaan jäävät vuokrat | -7,7 | -7,4 |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntitappiot | -1,1 | -0,4 |
| Johdannaissopimusten realisoituneet tappiot ja käyvän arvon | ||
muutokset | -1,7 | -11,1 |
Muut liikekulut | -135,8 | -142,0 |
Yhteensä | -651,8 | -670,2 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Tilintarkastus | -1,2 | -1,2 |
Veroneuvonta | -0,0 | -0,0 |
Muut palvelut | -0,2 | -0,1 |
Yhteensä | -1,4 | -1,3 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Liikevaihto | -0,2 | -0,0 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 1,4 | 16,1 |
Materiaalit ja palvelut | -1,0 | 1,2 |
Liiketoiminnan muut kulut | -1,7 | -11,1 |
Yhteensä | -1,4 | 6,1 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -113,9 | -141,5 |
Edellisten tilikausien verot | -0,5 | -0,9 |
Laskennallisten verojen muutos | -3,6 | -8,8 |
Yhteensä | -118,0 | -151,2 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Tulos ennen veroja | 613,5 | 761,1 |
Verot emoyhtiön verokannan 20,0 % mukaan | -122,7 | -152,2 |
Ulkomaisten tytäryritysten erilaisten verokantojen vaikutus | -3,5 | -2,8 |
Verovapaiden tulojen vaikutus | 0,4 | 0,3 |
Vähennyskelvottomien kulujen vaikutus | -2,0 | -1,2 |
Kirjaamattomien laskennallisten verosaamisten vaikutus | -0,6 | 0,1 |
Osakkuus- ja yhteisyritysten tulososuuksien yhdistelyn vaikutus | 4,2 | 4,8 |
Edellisten tilikausien verot | -0,5 | -0,9 |
| Edellisten tilikausien laskennallisten verojen oikaisut ja | ||
arvostusmuutokset | 7,0 | 0,6 |
Muut | -0,3 | 0,1 |
Verot tuloslaskelmassa | -118,0 | -151,2 |
Efektiivinen veroaste | 19,2 % | 19,9 % |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Laskennallisiin verosaamisiin | 13,7 | 2,2 |
Laskennallisiin verovelkoihin | 70,9 | 63,2 |
Yhteensä | -57,2 | -61,0 |
| Kirjattu | ||||||
| Kirjattu | omaan | |||||
| tuloslas- | pää- | Kurssi- | Muut | |||
Milj. € | 1.1.2023 | kelmaan | omaan | erot | muutokset | 31.12.2023 |
| Laskennalliset | ||||||
| verosaamiset | ||||||
Vuokrasopimukset | 37,1 | -0,1 | - | -0,1 | - | 36,8 |
Varaukset | 8,9 | -1,6 | - | -0,1 | -0,1 | 7,1 |
| Etuuspohjaiset | ||||||
eläkejärjestelyt | 0,0 | 0,4 | - | - | - | 0,5 |
Vahvistetut tappiot | 0,1 | 9,9 | - | 0,3 | 0,1 | 10,5 |
Muut väliaikaiset erot | 12,9 | 1,7 | 0,3 | 0,0 | 0,4 | 15,3 |
Yhteensä | 59,0 | 10,3 | 0,3 | 0,2 | 0,4 | 70,2 |
| Laskennalliset verovelat | ||||||
| Kirjanpidon ja verotuksen | ||||||
poistojen erotus | 62,0 | 8,0 | - | - | 0,0 | 70,0 |
Käyvän arvon kohdistus | 28,1 | 1,5 | - | -0,7 | 2,8 | 31,7 |
| Etuuspohjaiset | ||||||
eläkejärjestelyt | 17,2 | -0,0 | -1,4 | - | - | 15,8 |
Muut väliaikaiset erot | 12,8 | 4,5 | -7,5 | -0,0 | 0,1 | 9,9 |
Yhteensä | 120,0 | 13,9 | -8,8 | -0,7 | 2,9 | 127,3 |
Laskennallinen nettovero- saaminen (+)/-velka (-) | -61,0 | -57,2 |
| Kirjattu | ||||||
| Kirjattu | omaan | |||||
| tuloslas- | pää- | Kurssi- | Muut | |||
Milj. € | 1.1.2022 | kelmaan | omaan | erot | muutokset | 31.12.2022 |
| Laskennalliset | ||||||
| verosaamiset | ||||||
Vuokrasopimukset | 39,2 | -1,9 | - | -0,2 | - | 37,1 |
Varaukset | 10,4 | -1,3 | - | -0,2 | -0,1 | 8,9 |
| Etuuspohjaiset | ||||||
eläkejärjestelyt | 0,1 | -0,0 | - | - | - | 0,0 |
Vahvistetut tappiot | 0,5 | -0,4 | - | - | - | 0,1 |
Muut väliaikaiset erot | 13,5 | -0,7 | 0,1 | -0,1 | 0,1 | 12,9 |
Yhteensä | 63,7 | -4,3 | 0,1 | -0,5 | 0,0 | 59,0 |
| Laskennalliset verovelat | ||||||
| Kirjanpidon ja verotuksen | ||||||
poistojen erotus | 49,4 | 12,3 | - | - | 0,3 | 62,0 |
Käyvän arvon kohdistus | 28,4 | -0,9 | - | -0,6 | 1,1 | 28,1 |
| Etuuspohjaiset | ||||||
eläkejärjestelyt | 18,9 | -9,4 | 7,6 | - | - | 17,2 |
Muut väliaikaiset erot | 3,7 | 2,5 | 6,7 | -0,0 | -0,0 | 12,8 |
Yhteensä | 100,5 | 4,5 | 14,3 | -0,6 | 1,4 | 120,0 |
Laskennallinen nettovero- saaminen (+)/-velka (-) | -36,8 | -61,0 |
| 2023 | 2022 | |||||
| Ennen | Vero- | Verojen | Ennen | Vero- | Verojen | |
| Milj. € | veroja | vaikutus | jälkeen | veroja | vaikutus | jälkeen |
| Erät, joita ei myöhemmin siirretä | ||||||
| tulosvaikutteisiksi | ||||||
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja | ||||||
tappiot | -6,9 | 1,4 | -5,5 | 38,2 | -7,6 | 30,6 |
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin | ||||||
| siirtää tulosvaikutteisiksi | ||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät | ||||||
muuntoerot | -19,5 | -19,5 | -41,9 | -41,9 | ||
| Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten | ||||||
laajan tuloksen eristä | -1,8 | -1,8 | -0,5 | -0,5 | ||
Rahavirran suojauksen arvonmuutos | -38,8 | 7,8 | -31,0 | 32,8 | -6,6 | 26,2 |
Yhteensä | -67,0 | 9,1 | -57,9 | 28,6 | -14,2 | 14,3 |
Milj. € | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029– | Yhteensä |
- | - | - | - | - | 149,2 | 149,2 |
2023 | 2022 | |
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, milj. € | 495,6 | 609,9 |
| Osakkeiden lukumäärä | ||
Ulkona olevien osakkeiden painotettu keskiarvo | 397 705 620 | 397 383 187 |
Laimennettu ulkona olevien osakkeiden painotettu keskiarvo | 397 705 620 | 397 383 187 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tuloksesta laskettu | ||
| osakekohtainen tulos | ||
Laimentamaton ja laimennettu, konserni yhteensä, € | 1,25 | 1,53 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
| Oikaistaan tuloslaskelman erät, joihin ei liity maksutapahtumaa | ||
| ja erät, jotka esitetään muualla rahavirtalaskelmassa: | ||
Varausten muutos | -2,4 | -7,5 |
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksista | -21,0 | -24,1 |
Luottotappiot | 5,1 | 4,0 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden sekä liiketoimintojen | ||
myyntivoitot | -1,6 | 3,5 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden sekä liiketoimintojen | ||
myyntitappiot | 5,5 | 0,4 |
Osakepalkkiokulut | -2,3 | -9,2 |
Etuuspohjaiset eläkkeet | 0,5 | 5,5 |
Muut | 5,5 | 7,3 |
Yhteensä | -10,8 | -20,2 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden hankinnat yhteensä | 550,0 | 399,1 |
| Tytäryrityshankinnat ja investoinnit osakkuusyrityksiin sekä | ||
muihin sijoituksiin yhteensä | 129,0 | 50,1 |
Investoinnit yhteensä | 678,9 | 449,2 |
joista kassastamaksuilla rahoitetut | 643,5 | 386,4 |
Hankittuihin yrityksiin liittyvät lainat ja rahavarat | 40,3 | 19,9 |
Maksut aikaisempien tilikausien investoinneista | -39,0 | -21,9 |
Velalla rahoitetut investoinnit | 34,2 | 24,4 |
Eläkekassan ylikatepalautus | - | 40,3 |
Yhteensä | 678,9 | 449,2 |
| Yritysostot 2022 | ||||
| 2023 | ||||
| Zenitec | Elektroskandia | Geitanger | ||
| Milj. € | Sweden AB | Norge AS | Bygg AS | |
Kauppahinta | 4,9 | 120,8 | 8,0 | |
| Hankittujen varojen ja vastattaviksi otettujen | ||||
| velkojen käyvät arvot hankintahetkellä | ||||
Aineettomat hyödykkeet | 0,6 | 15,6 | 0,6 | |
| Aineelliset hyödykkeet, käyttöoikeusomaisuuserät | ||||
ja sijoitukset | 0,3 | 15,1 | 1,8 | |
Vaihto-omaisuus | 2,8 | 38,6 | 3,0 | |
Saamiset | 2,3 | 45,8 | 1,9 | |
Laskennallinen verosaaminen | - | 1,3 | - | |
Rahat ja pankkisaamiset | -0,0 | 5,3 | 2,4 | |
Varat yhteensä | 6,0 | 121,6 | 9,6 | |
Ostovelat, muut velat, varaukset, leasingvelat | 4,5 | 81,6 | 2,9 | |
Laskennallinen verovelka | 0,1 | 3,8 | 0,2 | |
Velat yhteensä | 4,6 | 85,4 | 3,1 | |
Hankittu nettovarallisuus yhteensä | 1,4 | 36,2 | 6,5 | |
Liikearvo | 3,5 | 84,7 | 1,5 | |
| Hankinnan rahavirtavaikutus | ||||
Maksettu vastike | -4,9 | -120,8 | -8,0 | |
Hankitut rahavarat | -0,0 | 5,3 | 2,4 | |
Hankinnan rahavirtavaikutus | -5,0 | -115,5 | -5,6 |
| 2022 | ||
| Yritysostot | Yritysostot | |
| Milj. € | Ruotsissa | Norjassa |
Kauppahinta | 38,3 | 12,5 |
| Hankittujen varojen ja vastattaviksi otettujen velkojen käyvät arvot | ||
| hankintahetkellä | ||
Aineettomat hyödykkeet | 4,0 | 1,1 |
Aineelliset hyödykkeet, käyttöoikeusomaisuuserät ja sijoitukset | 14,5 | 2,5 |
Vaihto-omaisuus | 10,2 | 2,8 |
Saamiset | 8,5 | 1,4 |
Laskennallinen verosaaminen | 0,0 | 0,1 |
Rahat ja pankkisaamiset | 5,9 | 1,3 |
Varat yhteensä | 43,1 | 9,2 |
Ostovelat, muut velat, varaukset, leasingvelat | 22,2 | 3,7 |
Laskennallinen verovelka | 1,6 | 0,3 |
Velat yhteensä | 23,8 | 4,0 |
Hankittu nettovarallisuus yhteensä | 19,3 | 5,2 |
Liikearvo | 19,0 | 7,3 |
| Hankinnan rahavirtavaikutus | ||
Maksettu vastike | -38,3 | -12,5 |
Hankitut rahavarat | 5,9 | 1,3 |
Hankinnan rahavirtavaikutus | -32,4 | -11,2 |
| Ennakko- | ||||||
| Raken- | maksut ja | |||||
| nukset ja | Muut | kesken- | ||||
| 2023 | Maa- ja | raken- | Koneet ja | aineelliset | eräiset | Yhteensä |
| Milj. € | vesialueet | nelmat | kalusto | hyödykkeet | hankinnat | 2023 |
| Hankintameno | ||||||
Hankintameno 1.1. | 352,5 | 1 647,8 | 665,8 | 33,4 | 113,8 | 2 813,3 |
Kurssierot | -0,7 | 0,0 | -1,3 | 0,3 | 0,2 | -1,5 |
Lisäykset | 38,8 | 173,7 | 100,1 | 2,0 | 196,6 | 511,2 |
Liiketoimintojen hankinnat | - | 1,5 | 1,9 | - | 0,3 | 3,7 |
Vähennykset | -1,0 | -1,5 | -74,9 | -0,9 | -2,0 | -80,3 |
Siirrot erien välillä | 1,6 | 44,8 | 9,0 | 2,6 | -76,6 | -18,7 |
Hankintameno 31.12. | 391,2 | 1 866,2 | 700,6 | 37,4 | 232,3 | 3 227,7 |
| Kertyneet poistot ja | ||||||
| arvonalentumiset | ||||||
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalentumiset 1.1. | -7,3 | -658,5 | -380,5 | -21,6 | -1 067,8 | |
Kurssierot | 0,1 | 0,2 | 0,9 | -0,1 | 1,1 | |
| Vähennysten kertyneet | ||||||
poistot | 0,3 | 3,1 | 43,1 | 0,9 | 41,2 | |
| Siirrot erien välillä, kertyneet | ||||||
poistot | - | 1,5 | -0,6 | -1,0 | 0,0 | |
| Tilikauden poisto ja | ||||||
arvonalentumiset | -0,3 | -80,8 | -63,3 | -2,1 | -146,5 | |
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalentumiset 31.12. | -7,2 | -740,7 | -400,3 | -23,9 | -1 172,0 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 345,3 | 989,3 | 285,3 | 11,8 | 113,8 | 1 745,5 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 384,1 | 1 125,5 | 300,3 | 13,5 | 232,3 | 2 055,6 |
| Ennakko- | ||||||
| Raken- | maksut ja | |||||
| nukset ja | Muut | kesken- | ||||
| 2022 | Maa- ja | raken- | Koneet ja | aineelliset | eräiset | Yhteensä |
| Milj. € | vesialueet | nelmat | kalusto | hyödykkeet | hankinnat | 2022 |
| Hankintameno | ||||||
Hankintameno 1.1. | 317,6 | 1 474,0 | 642,5 | 37,6 | 51,8 | 2 523,5 |
Kurssierot | -1,7 | -4,3 | -5,1 | -0,6 | -0,1 | -11,7 |
Lisäykset | 35,5 | 148,5 | 79,6 | 1,7 | 104,8 | 370,0 |
Liiketoimintojen hankinnat | - | 0,6 | 1,0 | - | 0,0 | 1,6 |
Vähennykset | -0,1 | -3,0 | -63,1 | -0,8 | -1,7 | -68,8 |
Siirrot erien välillä | 1,2 | 31,9 | 11,0 | -4,5 | -41,1 | -1,4 |
Hankintameno 31.12. | 352,5 | 1 647,8 | 665,8 | 33,4 | 113,8 | 2 813,3 |
| Kertyneet poistot ja | ||||||
| arvonalentumiset | ||||||
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalentumiset 1.1. | -7,3 | -588,9 | -367,5 | -22,3 | -985,9 | |
Kurssierot | 0,1 | 2,1 | 3,5 | 0,4 | 6,2 | |
| Vähennysten kertyneet | ||||||
poistot | - | 2,2 | 46,0 | 1,0 | 49,2 | |
| Siirrot erien välillä, kertyneet | ||||||
poistot | - | 0,2 | -1,0 | 1,0 | 0,2 | |
| Tilikauden poisto ja | ||||||
arvonalentumiset | -0,0 | -74,2 | -61,5 | -1,7 | -137,5 | |
| Kertyneet poistot ja | ||||||
arvonalentumiset 31.12. | -7,3 | -658,5 | -380,5 | -21,6 | -1 067,8 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 310,3 | 885,1 | 275,0 | 15,3 | 51,8 | 1 537,6 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 345,3 | 989,3 | 285,3 | 11,8 | 113,8 | 1 745,5 |
| Tavara merkit | Liikearvo | Tavara merkit | Liikearvo | |
| Milj. € | 2023 | 2023 | 2022 | 2022 |
| Päivittäistavarakauppa | ||||
Päivittäistavarakauppa, ketjuliiketoiminta | - | 76,1 | - | 76,1 |
Päivittäistavarakauppa, Kespro | 5,3 | 2,0 | 5,3 | 2,0 |
| Rakentamisen ja talotekniikan kauppa | ||||
Tekninen kauppa | 58,3 | 152,2 | 58,3 | 66,0 |
Byggmakker, Norja | 20,8 | 199,3 | 22,3 | 211,5 |
K-Bygg, Ruotsi | - | 191,0 | - | 190,3 |
Autokauppa | - | 43,1 | - | 43,1 |
Yhteensä | 84,4 | 663,7 | 85,9 | 588,9 |
| Diskontto- | Loppuarvon | Diskontto- | Loppuarvon | |
| korko | kasvu- | korko | kasvu- | |
| ennen veroja | prosentti | ennen veroja | prosentti | |
| Milj. € | 2023 | 2023 | 2022 | 2022 |
| Päivittäistavarakauppa | ||||
Päivittäistavarakauppa, ketjuliiketoiminta | 6,8 % | 0,5 % | 6,8 % | 0,5 % |
Päivittäistavarakauppa, Kespro | 6,5 % | 1,5 % | 6,5 % | 1,5 % |
| Rakentamisen ja talotekniikan kauppa | ||||
Tekninen kauppa | 7,6 % | 2,0 % | 7,8 % | 2,0 % |
Byggmakker, Norja | 7,2 % | 2,0 % | 7,2 % | 2,0 % |
K-Bygg, Ruotsi | 7,1 % | 2,0 % | 7,1 % | 2,0 % |
Autokauppa | 7,2 % | 1,5 % | 7,2 % | 1,5 % |
| 2023 | Maa-alueet ja | Koneet ja | |
| Milj. € | rakennukset | kalusto | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 1 718,9 | 18,6 | 1 737,6 |
Lisäykset | 431,0 | 6,2 | 437,3 |
Liiketoimintojen hankinnat | 14,8 | 0,9 | 15,7 |
Poistot | -339,3 | -8,0 | -347,3 |
Arvonalentumiset | -5,9 | - | -5,9 |
Vähennykset | -10,2 | -0,4 | -10,6 |
Muuntoerot | -9,5 | -0,3 | -9,8 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1 799,9 | 17,0 | 1 816,9 |
| 2022 | Maa-alueet ja | Koneet ja | |
| Milj. € | rakennukset | kalusto | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 1 717,2 | 17,9 | 1 735,0 |
Lisäykset | 346,6 | 8,0 | 354,6 |
Liiketoimintojen hankinnat | 14,7 | 0,9 | 15,6 |
Poistot | -313,8 | -7,5 | -321,3 |
Arvonalentumiset | -2,4 | - | -2,4 |
Vähennykset | -30,0 | -0,0 | -30,1 |
Muuntoerot | -13,3 | -0,6 | -13,9 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1 718,9 | 18,6 | 1 737,6 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
| Liikevoitto | ||
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot ja arvonalentumiset | -353,2 | -322,1 |
Vuokrakulut lyhytaikaisista vuokrasopimuksista | -3,2 | -3,0 |
Vuokrakulut vähäarvoisista omaisuuseristä | -3,6 | -3,4 |
Muuttuvat vuokrakulut | -1,0 | -1,0 |
| Rahoituskulut | ||
Korkokulut | -73,4 | -68,4 |
Yhteensä | -434,3 | -397,9 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Leasingvelkojen korkokulut | -73,4 | -68,4 |
Leasingvelkojen lyhennykset | -354,3 | -332,7 |
Tuloslaskelmaan jäävät vuokrat | -7,7 | -7,4 |
Yhteensä | -435,4 | -408,5 |
| tilinpäätöskäsittelystä on kerrottu liitteessä 2.1. K Auto Leasing harjoittaa autojen |
| vuokraustoimintaa. Sopimukset ovat operatiivisia vuokrasopimuksia. |
| Vuokratuotot |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Tavarat | 1 078,4 | 1 113,0 |
Ennakkomaksut | 5,5 | 2,3 |
Yhteensä | 1 083,9 | 1 115,4 |
Vaihto-omaisuuden arvonalennus nettorealisointiarvoon | 72,3 | 56,7 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
| Korolliset saamiset | ||
Korolliset laina- ja muut saamiset | 4,3 | 4,4 |
Korolliset saamiset yhteensä | 4,3 | 4,4 |
Myyntisaamiset | 970,5 | 969,3 |
Tuloverosaamiset | 6,6 | 21,9 |
| Muut korottomat saamiset | ||
Korottomat laina- ja muut saamiset | 44,6 | 80,2 |
Siirtosaamiset | 258,0 | 281,0 |
Muut korottomat saamiset yhteensä | 302,6 | 361,2 |
Yhteensä | 1 284,0 | 1 356,9 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Erääntymättömät myyntisaamiset | 875,8 | 886,7 |
1−7 päivää erääntyneet myyntisaamiset | 58,0 | 38,1 |
8−30 päivää erääntyneet myyntisaamiset | 14,7 | 23,6 |
31−60 päivää erääntyneet myyntisaamiset | 4,7 | 4,1 |
Yli 60 päivää erääntyneet myyntisaamiset | 17,1 | 16,8 |
Yhteensä | 970,5 | 969,3 |
ilj. € | 2023 | 2022 |
Etuuspohjaisen velvoitteen nykyarvo | -241,0 | -225,2 |
Järjestelyn varojen käypä arvo | 320,3 | 312,1 |
Nettomääräinen saaminen taseessa | 79,6 | 86,9 |
| Taseen nettomääräisen saamisen muutos | ||
Tilikauden alussa | 86,9 | 94,7 |
Tuloslaskelmaan kirjatut tuotot/kulut | -1,2 | -4,1 |
Uudelleenarvostus | -6,8 | 38,3 |
Ylikatepalautus | 0,0 | -42,9 |
Suoritukset järjestelyyn ja järjestelyn kulut | 0,3 | 1,0 |
Tilikauden lopussa | 79,6 | 86,9 |
| Etuuspohjaisen | Järjestelyn | ||
| velvoitteen | varojen | ||
| Milj. € | nykyarvo | käypä arvo | Yhteensä |
1.1.2023 | -225,2 | 312,1 | 86,9 |
Tilikauden työsuoritukseen perustuva meno | -2,3 | -2,3 | |
| Velvoitteen täyttämisestä johtuvat voitot | |||
ja tappiot | -1,5 | -1,5 | |
Korkomeno/-tuotto | -7,7 | 10,9 | 3,2 |
Järjestelyn kulut | -0,5 | -0,5 | |
-11,6 | 10,4 | -1,2 | |
| Uudelleenarvostus | |||
Varojen tuotto | 11,4 | 11,4 | |
Rahoitusolettamamuutokset | -15,1 | -15,1 | |
Kokemusperäiset muutokset | -3,2 | -3,2 | |
-18,3 | 11,4 | -6,8 | |
Suoritukset järjestelyyn | 0,3 | 0,3 | |
Maksetut etuudet | 14,0 | -14,0 | - |
31.12.2023 | -241,0 | 320,3 | 79,6 |
| Etuuspohjaisen | Järjestelyn | ||
| velvoitteen | varojen | ||
| Milj. € | nykyarvo | käypä arvo | Yhteensä |
1.1.2022 | -282,2 | 376,9 | 94,7 |
Tilikauden työsuoritukseen perustuva meno | -4,0 | -4,0 | |
| Velvoitteen täyttämisestä johtuvat voitot | |||
ja tappiot | -0,3 | -0,3 | |
Korkomeno/-tuotto | -2,5 | 3,1 | 0,6 |
Järjestelyn kulut | -0,5 | -0,5 | |
-6,8 | 2,6 | -4,1 | |
| Uudelleenarvostus | |||
Varojen tuotto | -12,1 | -12,1 | |
Rahoitusolettamamuutokset | 58,5 | 58,5 | |
Kokemusperäiset muutokset | -8,0 | -8,0 | |
50,5 | -12,1 | 38,3 | |
Suoritukset järjestelyyn ja järjestelyn kulut | 1,0 | 1,0 | |
Ylikatepalautus | -42,9 | -42,9 | |
Maksetut etuudet | 13,3 | -13,3 | 0,0 |
31.12.2022 | -225,2 | 312,1 | 86,9 |
| Noteeraa- | |||
Milj. € | Noteeratut | mattomat | Yhteensä |
| Eurooppa | |||
Oman pääoman ehtoiset instrumentit | 28,5 | 28,5 | |
Vieraan pääoman ehtoiset instrumentit | 57,4 | 3,2 | 60,6 |
Sijoitusrahastot | 72,9 | 15,9 | 88,8 |
Kiinteistöt | 85,5 | 85,5 | |
| Yhdysvallat | |||
Sijoitusrahastot | 51,2 | 51,2 | |
| Muut maat | |||
Sijoitusrahastot | 16,9 | 16,9 | |
Yhteensä | 198,5 | 133,1 | 331,6 |
| Vaikutus | |||
| Vaikutus | etuuspohjaisen | ||
| etuuspohjaisen | eläkevelvoitteen | ||
| Oletuksen | eläkevelvoitteen | määrään, | |
| Vakuutusmatemaattinen oletus | muutos | määrään, lisäys | vähennys |
| 2023 | |||
Diskonttokorko | 0,50 % | -5,87 % | 6,52 % |
Palkankorotusoletus | 0,50 % | 0,74 % | -0,56 % |
Eläkkeiden odotettu kasvu | 0,50 % | 5,60 % | -5,10 % |
| 2022 | |||
Diskonttokorko | 0,50 % | -5,70 % | 6,33 % |
Palkankorotusoletus | 0,50 % | 0,72 % | -0,70 % |
Eläkkeiden odotettu kasvu | 0,50 % | 5,30 % | -4,90 % |
| Yhteenveto merkittävien yhteisyritysten taloudellisista | ||
tiedoista, Milj. € | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Lyhytaikaiset varat | 413,9 | 427,4 |
Pitkäaikaiset varat | 426,8 | 422,1 |
Lyhytaikaiset velat | 301,0 | 285,8 |
Pitkäaikaiset velat | 292,9 | 296,2 |
| Edellä mainitut taseen erät sisältävät seuraavat erät: | ||
Rahavarat | 69,7 | 72,8 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 47,1 | 39,8 |
Pitkäaikaiset korolliset velat | 292,8 | 296,1 |
1.1.–31.12.2023 | 1.1.–31.12.2022 | |
Liikevaihto | 1 174,9 | 1 224,3 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos | 37,9 | 47,1 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden laaja tulos | 34,3 | 48,2 |
Konsernin omistusosuus tilikauden tuloksesta | 19,0 | 23,5 |
| Konsernitilinpäätökseen yhteisyrityksenä yhdistelty osuus | ||
tilikauden tuloksesta | 19,0 | 23,5 |
| Konsernitilinpäätökseen yhteisyrityksenä yhdistelty osuus | ||
tilikauden laajasta tuloksesta | 17,1 | 24,1 |
| Edellä mainitut tuloslaskelmaerät sisältävät seuraavat erät: | ||
Poistot ja arvonalentumiset | -53,9 | -49,3 |
Korkotuotot | 1,1 | 0,6 |
Korkokulut | -11,9 | -12,3 |
Tuloverot | -4,7 | -7,9 |
Yhteisyrityksiltä saadut osingot ja pääomanpalautukset | -21,7 | -33,0 |
Yhteisyritysten tasearvon täsmäytys, Milj. € | 2023 | 2022 |
Yhteisyritysten nettovarat | 246,7 | 267,6 |
Vähemmistön osuus nettovaroista | 22,0 | 34,0 |
Konsernin omistusosuus nettovaroista | 112,6 | 117,2 |
Liikearvo | 19,2 | 19,2 |
Käyvän arvon kohdistukset | 15,0 | 15,0 |
Yhteisyritysten tasearvo | 146,8 | 151,3 |
| Yhteenveto merkittävän osakkuusyrityksen taloudellisista | ||
tiedoista, Milj. € | 2023 | 2022 |
Lyhytaikaiset varat | 22,1 | 27,7 |
Pitkäaikaiset varat | 506,7 | 516,3 |
Lyhytaikaiset velat | 11,1 | 11,4 |
Pitkäaikaiset velat | 477,6 | 488,5 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | 40,1 | 44,1 |
Liikevaihto | 51,8 | 48,7 |
Tilikauden tulos | -4,1 | 10,5 |
Tilikauden laaja tulos | -4,2 | 9,6 |
Osakkuusyrityksen tasearvon täsmäytys, Milj. € | 2023 | 2022 |
Osakkuusyrityksen nettovarat | 40,1 | 44,1 |
Konsernin omistusosuus nettovaroista | 13,4 | 14,7 |
Osakkuusyrityksen tasearvo | 13,4 | 14,7 |
| Yhteenveto muiden osakkuusyritysten taloudellisista | ||
tiedoista, Milj. € | 2023 | 2022 |
Konsernin osuus tilikauden tuloksesta | 2,8 | -3,5 |
Konsernin osuus tilikauden laajasta tuloksesta | 2,8 | -3,5 |
Osakkuusyritysten tasearvo konsernitaseessa | 72,7 | 65,9 |
Milj. € | Takuuvaraukset | Muut varaukset | Yhteensä |
Varaukset 1.1.2023 | 7,9 | 14,3 | 22,2 |
Valuuttakurssivaikutukset | -0,0 | 0,1 | 0,1 |
Varausten lisäykset | 4,3 | 6,8 | 11,0 |
Varausten peruutukset | -3,4 | -1,5 | -4,9 |
Varausta vastaan toteutuneet kulut | -2,1 | -7,3 | -9,4 |
Varaukset 31.12.2023 | 6,6 | 12,3 | 18,9 |
| Varausten jakautuminen | |||
Pitkäaikainen | 2,7 | 4,3 | 6,9 |
Lyhytaikainen | 3,9 | 8,1 | 12,0 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
Konsernitaseen korolliset velat ja leasingvelat | 2 787,0 | 2 418,3 |
- Leasingvelat | 1 997,9 | 1 920,1 |
- Lyhytaikaiset muut rahoitusvarat | 15,4 | 68,6 |
- Rahavarat | 211,9 | 245,5 |
Korolliset nettovelat ilman leasingvelkoja | 561,9 | 184,1 |
Liikevoitto | 695,4 | 816,5 |
+ poistot ja arvonalentumiset | 184,0 | 169,0 |
+ käyttöoikeusomaisuuserien poistot ja arvonalentumiset | 353,2 | 322,1 |
- käyttöoikeusomaisuuserien vuokrat | 430,7 | 399,1 |
Käyttökate ilman IFRS 16 vaikutusta | 801,8 | 908,5 |
Korolliset nettovelat/käyttökate ilman IFRS 16 vaikutusta | 0,7 | 0,2 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
| Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat | ||
(maturiteetti alle 3 kk) | 3,3 | 17,0 |
Rahavarat | 208,6 | 228,5 |
Lyhytaikaiset muut rahoitusvarat | 15,4 | 68,6 |
| Lainat - vuoden kuluessa takaisin maksettavat (mukaan lukien | ||
luotolliset tilit) | -98,5 | -252,6 |
Leasingvelat - vuoden kuluessa takaisin maksettavat | -350,6 | -328,1 |
Lainat - yli vuoden kuluttua takaisin maksettavat | -690,7 | -245,5 |
Leasingvelat - yli vuoden kuluttua takaisin maksettavat | -1 647,2 | -1 592,0 |
Korolliset nettovelat yhteensä | -2 559,8 | -2 104,2 |
| Kirjanpitoarvo | Liiketoimintojen | Leasingvelkojen | Valuuttakurssi- | Kirjanpitoarvo | ||
| Milj. € | 1.1.2023 | Rahavirrat | hankinnat ja myynnit | nettomuutos | oikaisut | 31.12.2023 |
Leasingvelat vuoden kuluessa | -328,1 | 354,3 | -3,4 | -374,8 | 1,4 | -350,6 |
Leasingvelat yli vuoden kuluttua | -1 592,0 | -12,1 | -51,6 | 8,4 | -1 647,2 | |
Lainat vuoden kuluessa | -252,6 | 154,2 | - | 0,0 | -98,5 | |
Lainat yli vuoden kuluttua | -245,5 | -445,2 | - | - | -690,7 | |
Lyhytaikaiset muut rahoitusvarat | 68,6 | -53,2 | - | - | 15,4 | |
Rahavarat ja luotolliset tilit | 228,5 | -28,1 | 8,2 | -0,1 | 208,6 | |
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat | 17,0 | -13,7 | - | - | 3,3 | |
Nettovelka | -2 104,2 | -31,7 | -7,3 | -426,4 | 9,8 | -2 559,8 |
| Kirjanpitoarvo | Liiketoimintojen | Leasingvelkojen | Valuuttakurssi- | Kirjanpitoarvo | ||
| Milj. € | 1.1.2022 | Rahavirrat | hankinnat ja myynnit | nettomuutos | oikaisut | 31.12.2022 |
Leasingvelat vuoden kuluessa | -317,9 | 332,7 | -1,6 | -343,8 | 2,5 | -328,1 |
Leasingvelat yli vuoden kuluttua | -1 610,7 | -12,3 | 19,0 | 11,9 | -1 592,0 | |
Lainat vuoden kuluessa | -160,1 | -92,5 | 0,0 | -252,6 | ||
Lainat yli vuoden kuluttua | -206,4 | -39,1 | -0,0 | -0,0 | -245,5 | |
Lyhytaikaiset muut rahoitusvarat | 107,9 | -39,3 | - | - | 68,6 | |
Rahavarat ja luotolliset tilit | 197,9 | 23,5 | 7,4 | -0,3 | 228,5 | |
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat | 32,0 | -15,0 | - | - | 17,0 | |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | 50,0 | -50,0 | - | - | - | |
Nettovelka | -1 907,3 | 120,2 | -6,4 | -324,8 | 14,1 | -2 104,2 |
| Osakkeiden lukumäärä | |||||||
Osake pääoma | A | B | Yhteensä | Osake pääoma Milj. € | Ylikurssirahasto Milj. € | Muut rahastot Milj. € | Yhteensä Milj. € |
1.1.2022 | 126 948 028 | 270 162 316* | 397 110 344* | 197,3 | 197,8 | 266,9 | 662,0 |
Omien osakkeiden luovutus | 348 303 | 348 303 | |||||
31.12.2022 | 126 948 028 | 270 510 619* | 397 458 647* | 197,3 | 197,8 | 266,9 | 662,0 |
Omien osakkeiden luovutus | 310 864 | 310 864 | |||||
31.12.2023 | 126 948 028 | 270 821 483* | 397 769 511* | 197,3 | 197,8 | 266,9 | 662,0 |
Äänimäärä | 1 269 480 280 | 270 821 483 | 1 540 301 763 |
| kpl | |
Yhtiön hallussa omia B-osakkeita 31.12.2022 | 2 620 361 |
Luovutus, osakepalkkiojärjestelmä | -310 864 |
Tilikauden aikana palautunut | - |
Yhtiön hallussa omia B-osakkeita 31.12.2023 | 2 309 497 |
| Konsernin translaatiopositio 31.12.2023 | |||
Milj. € | NOK | SEK | PLN |
Nettosijoitus | 487,2 | 297,5 | 85,2 |
| Konsernin translaatiopositio 31.12.2022 | |||
Milj. € | NOK | SEK | PLN |
Nettosijoitus | 381,6 | 263,4 | 71,0 |
31.12.2023 | 31.12.2022 | |||||||
Milj. € | < 1 vuotta | 1–5 vuotta | > 5 vuotta | Yhteensä | < 1 vuotta | 1–5 vuotta | > 5 vuotta | Yhteensä |
| Rahoitusvelkojen ja niihin liittyvien rahoituskulujen maturiteetti | ||||||||
Lainat rahoituslaitoksilta | 0,2 | 650,6 | 0,8 | 651,6 | 0,2 | 200,6 | 0,9 | 201,7 |
rahoituskulut | 29,6 | 17,3 | 0,1 | 47,0 | 4,5 | 9,2 | 0,1 | 13,9 |
Eläkelainat | 12,0 | 32,3 | - | 44,3 | 12,0 | 38,6 | 5,7 | 56,3 |
rahoituskulut | 0,6 | 0,9 | - | 1,5 | 0,8 | 1,4 | 0,1 | 2,2 |
Leasingvelat | 350,6 | 1 064,2 | 583,0 | 1 997,9 | 328,1 | 1 012,4 | 579,7 | 1 920,1 |
rahoituskulut | 69,6 | 164,5 | 68,4 | 302,5 | 61,6 | 144,2 | 52,1 | 257,9 |
Velat K-kauppiaille | 64,5 | - | - | 64,5 | 82,1 | - | - | 82,1 |
rahoituskulut | - | - | - | - | 0,2 | - | - | 0,2 |
Muut korolliset velat | 21,7 | 7,9 | 0,0 | 29,6 | 158,3 | - | 0,0 | 158,3 |
rahoituskulut | 0,1 | 0,4 | - | 0,5 | 1,3 | - | - | 1,3 |
Pitkäaikaiset korottomat velat | 0,6 | 3,9 | 19,7 | 24,1 | 1,0 | 2,6 | 20,5 | 24,1 |
| Lyhytaikaiset korottomat velat | ||||||||
Ostovelat | 1 418,3 | 1 418,3 | 1 499,4 | 1 499,4 | ||||
Siirtovelat | 415,1 | 415,1 | 442,6 | 442,6 | ||||
Muut korottomat velat | 193,4 | 193,4 | 195,5 | 195,5 | ||||
31.12.2023 | 31.12.2022 | |||||||
Milj. € | < 1 vuotta | 1–5 vuotta | > 5 vuotta | Yhteensä | < 1 vuotta | 1–5 vuotta | > 5 vuotta | Yhteensä |
| Johdannaisten kassavirrat | ||||||||
| Velat | ||||||||
Valuuttajohdannaiset | 125,1 | - | - | 125,1 | 140,9 | - | - | 140,9 |
Korkojohdannaiset | 3,9 | 4,8 | - | 8,7 | 1,0 | 3,0 | - | 4,0 |
josta suojauslaskennan alaiset | 3,0 | 2,9 | - | 5,9 | ||||
Sähköjohdannaiset | 0,5 | 1,3 | - | 1,9 | 0,6 | 0,1 | - | 0,7 |
| Saamiset | ||||||||
Valuuttajohdannaiset | 123,5 | - | - | 123,5 | 142,8 | - | - | 142,8 |
Korkojohdannaiset | 9,4 | 7,0 | - | 16,3 | 3,3 | 8,2 | - | 11,5 |
josta suojauslaskennan alaiset | 3,6 | 2,1 | - | 5,6 | ||||
Sähköjohdannaiset | 5,3 | 2,2 | 0,0 | 7,5 | 29,3 | 15,5 | - | 44,8 |
| Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat | ||
Milj. € | 2023 | 2022 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 38,7 | 52,7 |
Muutokset | -23,3 | -14,1 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 15,4 | 38,7 |
| Pitkäaikaisten saamisten | ||||||
| maturiteettijakauma 31.12.2023 | ||||||
Milj. € | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029– | Yhteensä |
Korottomat pitkäaikaiset saamiset | 1,9 | 2,5 | 3,5 | 0,2 | 0,6 | 8,8 |
| Lainasaamiset osakkuus- ja | ||||||
yhteisyrityksiltä | 3,4 | 0,5 | 1,5 | - | 56,0 | 61,4 |
Muut pitkäaikaiset saamiset | 1,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1,3 |
Yhteensä | 6,4 | 3,0 | 5,1 | 0,2 | 56,6 | 71,4 |
| Pitkäaikaisten saamisten | ||||||
| maturiteettijakauma 31.12.2022 | ||||||
Milj. € | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028– | Yhteensä |
Korottomat pitkäaikaiset saamiset | 9,8 | 5,2 | 4,2 | 5,9 | 0,7 | 25,9 |
| Lainasaamiset osakkuus- ja | ||||||
yhteisyrityksiltä | 3,4 | 3,4 | 0,5 | 1,5 | 56,0 | 64,7 |
Muut pitkäaikaiset saamiset | 0,2 | - | - | - | - | 0,2 |
Yhteensä | 13,4 | 8,6 | 4,7 | 7,4 | 56,7 | 90,8 |
| 31.12.2023 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2022 | |
| Positiivinen | Negatiivinen | Positiivinen | Negatiivinen | |
| Johdannaissopimusten käyvät arvot | käypä arvo | käypä arvo | käypä arvo | käypä arvo |
| Milj. € | (tasearvo) | (tasearvo) | (tasearvo) | (tasearvo) |
Korkojohdannaiset | 14,8 | -8,5 | 12,2 | -0,1 |
Valuuttajohdannaiset | 0,2 | -1,8 | 2,4 | -0,6 |
Sähköjohdannaiset | 7,5 | -1,9 | 44,8 | -0,7 |
| Johdannaissopimusten nimellismäärät | ||
Milj. € | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Korkojohdannaiset | 530,0 | 330,0 |
Valuuttajohdannaiset | 125,3 | 141,7 |
Sähköjohdannaiset | 39,4 | 69,7 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
| Korkotuotot ja muut rahoitustuotot | ||
Tuotot jaksotettuun hankintamenoon kirjattavista sijoituksista | 0,6 | 1,0 |
Korkotuotot lainoista ja muista saamisista | 13,4 | 9,7 |
| Tuotot käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavista | ||
sijoituksista | 0,6 | 1,0 |
Muut rahoitustuotot | 2,4 | 1,3 |
Korkotuotot ja muut rahoitustuotot yhteensä | 16,9 | 13,0 |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut | ||
| Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon kirjatuista | ||
rahoitusveloista | -24,9 | -4,0 |
Kulut jaksotettuun hankintamenoon kirjattavista sijoituksista | 1,2 | -2,2 |
| Kulut käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavista | ||
sijoituksista | -0,3 | -3,5 |
Muut rahoituskulut | -2,2 | 12,7 |
Korkokulut ja muut rahoituskulut yhteensä | -26,3 | 2,9 |
Leasingvelkojen korkokulut | -73,4 | -68,4 |
| Valuuttakurssierot | ||
Kurssierot ja käypien arvojen muutokset johdannaisista, valuuttamääräisistä lainoista, joihin ei sovelleta | ||
suojauslaskentaa, ja pankkitileistä | -1,1 | -3,5 |
Valuuttakurssierot yhteensä | -1,1 | -3,5 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -83,9 | -56,0 |
| Tase-erä, milj. € | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | tuloksen kautta | kirjanpitoarvot | Käypä arvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||||||
Muut sijoitukset | 14,0 | - | 14,0 | 14,0 | 14,0 | |||
Lainasaamiset ja muut saamiset | 64,1 | 64,1 | 64,1 | |||||
Muut saamiset, johdannaiset | 5,6 | 1,7 | 7,3 | 7,3 | 7,3 | |||
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||||||
Myyntisaamiset | 970,5 | 970,5 | 970,5 | |||||
Muut saamiset | 299,9 | 299,9 | 299,9 | |||||
Muut saamiset, johdannaiset | 1,2 | 5,8 | 7,0 | 7,0 | 7,0 | |||
Muut rahoitusvarat | - | 15,4 | - | 15,4 | 15,5 | - | ||
Rahavarat | - | 211,9 | - | 211,9 | 211,9 | - | ||
Rahoitusvarat yhteensä | 20,8 | 1 561,7 | 7,5 | 1 590,1 | 1 590,2 | 14,3 | 14,0 |
| Käypään arvoon | Jaksotettuun | Käypään arvoon laajan | Tase-erien | |||||
| Tase-erä, milj. € | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | tuloksen kautta | kirjanpitoarvot | Käypä arvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||||||
Korolliset pitkäaikaiset velat | 690,7 | 690,7 | 691,0 | |||||
Pitkäaikaiset leasingvelat | 1 647,2 | 1 647,2 | 1 647,2 | |||||
Korottomat pitkäaikaiset velat | 22,6 | 22,6 | 22,6 | |||||
Korottomat pitkäaikaiset velat, johdannaiset | - | 1,6 | 1,6 | 1,6 | 1,6 | |||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||||||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 98,5 | 98,5 | 98,1 | |||||
Lyhytaikaiset leasingvelat | 350,6 | 350,6 | 350,6 | |||||
Ostovelat | 1 418,3 | 1 418,3 | 1 418,3 | |||||
Muut korottomat velat | 606,1 | 606,1 | 606,1 | |||||
Muut korottomat velat, johdannaiset | 1,8 | 0,6 | 2,3 | 2,3 | 2,3 | |||
Rahoitusvelat yhteensä | 1,8 | 4 834,0 | 2,1 | 4 837,8 | 4 837,8 | 3,9 | ||
| Käypään arvoon | Jaksotettuun | Käypään arvoon laajan | Tase-erien | |||||
| Tase-erä, milj. € | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | tuloksen kautta | kirjanpitoarvot | Käypä arvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||||||
Muut sijoitukset | 13,2 | - | 13,2 | 13,2 | 13,2 | |||
Lainasaamiset ja muut saamiset | 66,0 | 66,0 | 66,0 | |||||
Muut saamiset, johdannaiset | 12,1 | 12,8 | 24,9 | 24,9 | 24,9 | |||
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||||||
Myyntisaamiset | 969,3 | 969,3 | 969,3 | |||||
Muut saamiset | 331,2 | 331,2 | 331,2 | |||||
Muut saamiset, johdannaiset | 2,4 | 32,1 | 34,4 | 34,4 | 34,4 | |||
Muut rahoitusvarat | 29,9 | 38,7 | - | 68,6 | 68,6 | 29,9 | ||
Rahavarat | - | 245,5 | - | 245,5 | 245,5 | - | ||
Rahoitusvarat yhteensä | 57,6 | 1 650,6 | 44,8 | 1 753,1 | 1 753,1 | 89,2 | 13,2 | |
| Käypään arvoon | Jaksotettuun | Käypään arvoon laajan | Tase-erien | |||||
| Tase-erä, milj. € | tulosvaikutteisesti | hankintamenoon | tuloksen kautta | kirjanpitoarvot | Käypä arvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||||||
Korolliset pitkäaikaiset velat | 245,5 | 245,5 | 243,4 | |||||
Pitkäaikaiset leasingvelat | 1 592,0 | 1 592,0 | 1 592,0 | |||||
Korottomat pitkäaikaiset velat | 24,1 | 24,1 | 24,1 | |||||
Korottomat pitkäaikaiset velat, johdannaiset | - | - | - | - | - | |||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||||||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 252,6 | 252,6 | 252,2 | |||||
Lyhytaikaiset leasingvelat | 328,1 | 328,1 | 328,1 | |||||
Ostovelat | 1 499,4 | 1 499,4 | 1 499,4 | |||||
Muut korottomat velat | 636,9 | 636,9 | 636,9 | |||||
Muut korottomat velat, johdannaiset | 0,6 | 0,7 | 1,2 | 1,2 | 1,2 | |||
Rahoitusvelat yhteensä | 0,6 | 4 578,7 | 0,7 | 4 579,9 | 4 577,3 | 1,2 | ||
| Tasolle 3 kuuluvien instrumenttien muutokset | ||
Milj. € | 2023 | 2022 |
Pääomarahastot ja muut osakkeet ja osuudet 1.1. | 13,2 | 15,5 |
Ostot | 1,3 | 0,3 |
Tulosvaikutteisesti kirjatut voitot ja tappiot | -0,5 | -0,4 |
Käyvän arvon muutokset | 0,0 | -2,2 |
Pääomarahastot ja muut osakkeet ja osuudet 31.12. | 14,0 | 13,2 |
Milj. € | 2023 | 2022 |
| Omasta puolesta annetut vakuudet | ||
Pantit | 9,0 | 9,0 |
Kiinnitykset | 181,2 | 179,6 |
Takaukset | 60,0 | 61,6 |
Muut vastuut ja vastuusitoumukset | 64,0 | 58,4 |
| Muiden puolesta annetut vakuudet | ||
Takaukset | - | - |
Muut vastuut ja vastuusitoumukset | - | - |
| Konsernin | Emoyhtiön | ||
| omistus- | omistus- | ||
Emoyhtiön omistamat | Kotipaikka | osuus, % | osuus, % |
Ankkuri-Energia Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Asunto Oy Kirkkonummen Västeruddintie 33 | Kirkkonummi, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Asunto Oy Porvoon Taiteilija | Porvoo, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Byggmakker Handel AS | Oppegård, Norja | 100,00 | 100,00 |
Fiesta Real Estate AS | Tallinna, Viro | 100,00 | 100,00 |
Intersport Finland Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Jyväscool Oy | Jyväskylä, Suomi | 100,00 | 100,00 |
JK-Kiinteistöt Oy | Hyvinkää, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kalatukku E. Eriksson Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
K Auto Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Keskinäinen Kiinteistö Oy Malmin Kankirauta | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
| Keskinäinen Kiinteistö Oy Voisalmentie 9 | |||
Lappeenranta | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kesko AB | Tukholma, Ruotsi | 100,00 | 100,00 |
Kesko Export Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kiinteistöosakeyhtiö Varkauden Kauppakatu 29 | Varkaus, Suomi | 52,29 | 52,29 |
Kiinteistö Oy Espoontori | Espoo, Suomi | 66,60 | 66,60 |
Kiinteistö Oy Espoon Asemakuja 2 | Espoo, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kiinteistö Oy Espoon Asematori | Espoo, Suomi | 54,10 | 54,10 |
Kiinteistö Oy Eteläkoivulan Kauppakeskus | Pori, Suomi | 78,45 | 78,45 |
Kiinteistö Oy Helsingin Itäkeskus | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kiinteistö Oy Hiukkavaaran Kauppa | Oulu, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kiinteistö Oy Hyvinkään Onnela | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kiinteistö Oy Kittilän Säästökulma | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kiinteistö Oy Kuopion Tulliportinkatu 33 | Kuopio, Suomi | 100,00 | 100,00 |
| Konsernin | Emoyhtiön | ||
| omistus- | omistus- | ||
Emoyhtiön omistamat | Kotipaikka | osuus, % | osuus, % |
Kiinteistö Oy Lappeenrannan Oksasenkatu 4 | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kiinteistö Oy Mariannen Liiketila | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kiinteistö Oy Pontsonkulma | Helsinki, Suomi | 94,60 | 94,60 |
Kiinteistö Oy Riistaveden Keskustie 15 | Helsinki, Suomi | 79,50 | 79,50 |
Kiinteistö Oy Sarviniitynkatu 4 | Kerava, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kiinteistö Oy Sunan Hallitalo | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kiinteistö Oy Tarkkaiikka | Oulu, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Kiinteistö Oy Voisalmen Liiketalo | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
| Maarianhamina, | |||
| Klintcenter Ab | Ahvenanmaa | 100,00 | 100,00 |
Kompass Invest Oy | Kemiönsaari, Suomi | 100,00 | 100,00 |
K-Market Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Koskelan Ostokeskus Oy | Oulu, Suomi | 58,64 | 29,32 |
ML 84 Dormant Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Onninen Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Rake Eiendom AS | Oppegård, Norja | 100,00 | 100,00 |
Reinin Liha Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | 100,00 |
Tampereen Länsikeskus Oy | Tampere, Suomi | 100,00 | 100,00 |
| Konsernin | Emoyhtiön | ||
| omistus- | omistus- | ||
Muiden konserniyritysten omistamat | Kotipaikka | osuus, % | osuus, % |
Arn Eiendom AS | Vefsn, Norja | 100,00 | |
Djurbergs Järnhandel Aktiebolag | Söderköping, Ruotsi | 100,00 | |
Elektroskandia Norge AS | Langhus, Norja | 100,00 | |
Espoontorin Pysäköintitalo Oy | Espoo, Suomi | 68,80 | |
Geitanger Bygg AS | Bergen, Norja | 100,00 | |
Hasti-Ari AS | Oppegård, Norja | 100,00 | |
Högsbo Trä Aktiebolag | Västra Frölunda, Ruotsi | 100,00 | |
K Auto AC Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | |
K Auto PC Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | |
K Auto Leasing Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | |
K Auto Retail Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | |
Kesko Onninen International Trading Co., Ltd | Shanghai, Kiina | 100,00 | |
K rauta SIA | Riika, Latvia | 100,00 | |
Kestra Kiinteistöpalvelut Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | |
Kiinteistö Oy Kokkolan Kaanaanmaantie 2–4 | Kokkola, Suomi | 64,78 | |
Kiinteistö Oy Lappeenrannan Rakuunaparkki | Lappeenranta, Suomi | 57,12 | |
Kiinteistö Oy Vantaan Simonsampo | Vantaa, Suomi | 100,00 | |
KR Fastigheter i Järfälla AB | Sollentuna, Ruotsi | 100,00 | |
KR Fastigheter i Linköping AB | Sollentuna, Ruotsi | 100,00 | |
KR Fastigheter i Täby AB | Sollentuna, Ruotsi | 100,00 | |
K-Bygg Bergslagen AB | Frövi, Ruotsi | 100,00 | |
K-Bygg Försäljning AB | Segeltorp, Ruotsi | 100,00 | |
K-Bygg Sverige AB | Östersund, Ruotsi | 100,00 | |
K-rauta Fastigheter i Malmö AB | Sollentuna, Ruotsi | 100,00 | |
K-Rauta Holding Finland Oy | Helsinki, Suomi | 100,00 | |
Kungälvs Trävaruaktiebolag | Kungälv, Ruotsi | 100,00 | |
Mark & Infra i Sverige AB | Täby, Ruotsi | 100,00 | |
Olarin Autokiinteistö Oy | Espoo, Suomi | 100,00 | |
Onninen AS | Skedsmo, Norja | 100,00 | |
Onninen AS | Tallinna, Viro | 100,00 | |
Onninen SIA | Riika, Latvia | 100,00 | |
Onninen Sp. z o.o. | Varsova, Puola | 100,00 | |
Onninen UAB | Vilna, Liettua | 100,00 |
| Konsernin | Emoyhtiön | |||||
| omistus- | omistus- | |||||
Muiden konserniyritysten omistamat | Kotipaikka | osuus, % | osuus, % | |||
Profelco Oy | Vantaa, Suomi | 100,00 | ||||
Rake Bergen AS | Oppegård, Norja | 100,00 | ||||
Sport1 Flokkmann Mosjøen AS | Mosjøen, Norja | 100,00 | ||||
Sørbø AS | Skedsmokorset, Norja | 100,00 | ||||
Sörred’s Byggvaruhus AB | Göteborg, Ruotsi | 100,00 | ||||
Tau & Jørpeland Eiendom | Jørpeland, Norja | 100,00 | ||||
Trøgstadveien 13 AS | Oppegård, Norja | 100,00 | ||||
Zenitec Sweden AB | Hästvdeda, Ruotsi | 100,00 | ||||
Övik Låsteknik AB | Örnsköldsvik, Ruotsi | 100,00 | ||||
Peltosaaren Liikekeskus Oy | Riihimäki, Suomi | 59,67 |
| Konsernin | Emoyhtiön | ||
| omistus- | omistus- | ||
Emoyhtiön omistamat | Kotipaikka | osuus, % | osuus, % |
Graanin Liikekeskus Oy | Mikkeli, Suomi | 50,00 | 50,00 |
Kesko Senukai Lithuania UAB | Vilna, Liettua | 50,00 | 50,00 |
Kiinteistö Oy Itäaukio | Lahti, Suomi | 26,20 | 26,20 |
Kiinteistö Oy Janakkalan Linnatuuli | Janakkala, Suomi | 29,86 | 29,86 |
Kiinteistö Oy Joensuun Kaupunginportti | Joensuu, Suomi | 22,77 | 22,77 |
Mercada Oy | Helsinki, Suomi | 33,33 | 33,33 |
Vähittäiskaupan Takaus Oy | Helsinki, Suomi | 42,84 | 42,84 |
Vähittäiskaupan Tilipalvelu VTP Oy | Helsinki, Suomi | 30,00 | 30,00 |
| Konsernin | Emoyhtiön | ||
| omistus- | omistus- | ||
Muiden konserniyritysten omistamat | Kotipaikka | osuus, % | osuus, % |
EDISON Data AS | Oslo, Norja | 40,00 | |
Proffsenteret AS | Ringerike, Norja | 34,11 | |
KS Holding UAB | Vilna, Liettua | 50,01 |
| Konsernin | Emoyhtiön | ||
| omistus- | omistus- | ||
n ja muiden omistamat | Kotipaikka | osuus, % | osuus, % |
Asunto Oy Harjutie | Espoo, Suomi | 46,22 | 46,22 |
Asunto Oy Helsingin Strorken | Helsinki, Suomi | 25,42 | 25,42 |
Asunto Oy Kajaanin Louhikatu 2 | Kajaani, Suomi | 42,96 | 42,96 |
Asunto Oy Naantalin Tullinkulma | Naantali, Suomi | 24,45 | |
Asunto Oy Soukan Itäinentorni | Espoo, Suomi | 46,60 | 46,60 |
Asunto-Oy Punkalaitumen Pankkitalo | Punkalaidun, Suomi | 33,82 | |
Itäkeskuksen Pysäköintitalo Oy | Helsinki, Suomi | 36,16 | 36,16 |
Kiinteistö Oy Iso Roobertinkatu 20–22 | Helsinki, Suomi | 25,64 | 25,64 |
Kiinteistö Oy Lahden Lyhytkatu 1 | Lahti, Suomi | 50,00 | 50,00 |
Kiinteistö Oy Lukonmäen Palvelukeskus | Tampere, Suomi | 34,54 | |
Kiinteistö Oy Taidetehtaanparkki | Porvoo, Suomi | 24,06 | 24,06 |
Kiinteistö Oy Ulvilan Hansa | Ulvila, Suomi | 43,47 | 43,47 |
Kiinteistö Oy Vantaanportin Liikekeskus | Vantaa, Suomi | 27,81 | 27,81 |
Lapin Tehdastalo Oy | Tampere, Suomi | 21,24 | 21,24 |
Munkkivuoren Ostoskeskus Oy | Helsinki, Suomi | 39,20 | 39,20 |
Raksilan Paikoitus Oy | Oulu, Suomi | 33,33 | 33,33 |
Talo Oy Kalevanpuisto | Kuopio, Suomi | 47,60 | 47,60 |
Voisalmen Ostoskeskus Oy | Lappeenranta, Suomi | 50,00 |
| Osakkuus- ja | ||||||
| Tuloslaskelma | yhteisyritykset | Hallitus ja johto | Eläkekassa | |||
Milj. € | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Tavaroiden myynti | 7,2 | 9,9 | 87,8 | 88,2 | ||
Palveluiden myynti | 4,7 | 5,2 | 0,9 | 1,0 | 0,0 | 0,2 |
Tavaroiden ostot | 0,0 | -0,6 | -10,7 | -13,1 | ||
Palvelujen ostot | 0,0 | -0,1 | 0,0 | 0,0 | ||
| Liiketoiminnan muut | ||||||
tuotot | 0,8 | 0,8 | 19,1 | 19,1 | - | - |
| Liiketoiminnan muut | ||||||
kulut | -4,4 | -3,9 | -0,0 | -0,0 | -0,1 | -0,2 |
Rahoitustuotot | 6,1 | 6,0 | - | - | ||
Rahoituskulut | -0,2 | -0,3 | - | - | -0,2 | |
| Osakkuus- ja | ||||||
| Tase | yhteisyritykset | Hallitus ja johto | Eläkekassa | |||
Milj. € | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Lyhytaikaiset saamiset | 9,9 | 25,8 | 7,6 | 7,2 | - | 0,0 |
Pitkäaikaiset saamiset | 61,4 | 64,7 | - | - | ||
Lyhytaikaiset velat | 5,8 | 10,1 | 3,8 | 2,3 | 2,8 | 4,8 |
| Vuokrasopimuksiin | Osakkuus- ja | |||||
| liittyvät erät | yhteisyritykset | Hallitus ja johto | Eläkekassa | |||
Milj. € | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Vuokrasopimuksista | ||||||
aiheutuva rahavirta | 38,7 | 35,9 | - | - | 6,0 | 6,2 |
Leasingvelat | 222,7 | 231,9 | - | - | 40,5 | 41,7 |
| Rahapalkat, palkkiot, luontoisedut ja osakepalkkiot | |||
1 000 € | 2023 | 2022 | |
Mikko Helander | pääjohtaja | 3 370,1 | 4 866,4 |
Konsernijohtoryhmä | muut jäsenet | 8 232,9 | 9 801,4 |
Esa Kiiskinen | hallituksen puheenjohtaja | 114,6 | 117,0 |
Peter Fagernäs | hallituksen varapuheenjohtaja | 70,2 | 71,4 |
Jannica Fagerholm | hallituksen jäsen | 74,4 | 75,6 |
Piia Karhu | hallituksen jäsen | 55,9 | 57,1 |
Jussi Perälä | hallituksen jäsen | 52,9 | 54,1 |
Toni Pokela | hallituksen jäsen | 52,9 | 54,1 |
Timo Ritakallio | hallituksen jäsen | 57,7 | 58,9 |
Yhteensä | 12 081,6 | 15 156,0 |
| Osakepalkkion käyvän arvon laskennassa | PSP | PSP | PSP | PSP |
| käytetyt olettamukset: | 2023–2026 | 2022–2025 | 2021–2024 | 2020–2023 |
Myöntämispäivät | 1.2.2023 | 2.2.2022 | 2.2.2021 | 4.2.2020 |
| Osakepalkkion käypä arvo | ||||
myöntämishetkellä, euroa | 20,56 | 27,71 | 21,01 | 14,85 |
Osakekurssi myöntämishetkellä, euroa | 21,64 | 28,77 | 21,76 | 15,48 |
Osakkeiden luovutusvuosi | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
Myönnettyjen osakepalkkioiden määrä, enimmäismäärä, kpl* | 651 430 | 517 350 | 646 970 | 842 850 |
| Muutokset myönnettyjen osakkeiden | ||||
määrään, kpl | -121 890 | -31 725 | -100 950 | -116 200 |
Toteutunut osakepalkkion määrä, kpl* | - | - | 409 515 | 655 729 |
| Ohjelman piiriin kuuluvien henkilöiden | ||||
lukumäärä kauden lopussa | 59 | 60 | 49 | 46 |
Osakekurssi tilinpäätöspäivänä, euroa | 17,93 | 20,62 | 29,34 | 21,04 |
Ansaintakriteerien toteuma, % | - | - | 75,0 | 90,0 |
| Arvio palautuvien osakepalkkioiden | ||||
| määrästä ennen sitouttamisjakson | ||||
päättymistä, % | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 |
| Osakepalkkion käyvän arvon laskennassa | KPSP ja RSP | KPSP ja RSP | KPSP ja RSP | KPSP ja RSP |
| käytetyt olettamukset: | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
Myöntämispäivät | 1.2.2023 | 2.2.2022 | 2.2.2021 | 4.2.2020 |
| Osakepalkkion käypä arvo | ||||
myöntämishetkellä, euroa | 20,56 | 27,71 | 21,01 | 14,85 |
Osakekurssi myöntämishetkellä, euroa | 21,64 | 28,77 | 21,76 | 15,48 |
Osakkeiden luovutusvuosi | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
Myönnettyjen osakepalkkioiden määrä, enimmäismäärä, kpl* | 293 850 | 214 980 | 256 769 | 291 700 |
| Muutokset myönnettyjen osakkeiden | ||||
määrään, kpl | -8 500 | -14 610 | -23 612 | -54 370 |
Toteutunut osakepalkkion määrä, kpl* | - | 88 246 | 191 450 | 209 320 |
| Ohjelman piiriin kuuluvien henkilöiden | ||||
lukumäärä kauden lopussa | 161 | 139 | 126 | 83 |
Osakekurssi tilinpäätöspäivänä, euroa | 17,93 | 20,62 | 29,34 | 21,04 |
Ansaintakriteerien toteuma, % | - | 21,9 | 89,3 | 82,0 |
| Arvio palautuvien osakepalkkioiden | ||||
| määrästä ennen sitouttamisjakson | ||||
päättymistä, % | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 |