Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 2 |
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS | 3 |
KESTÄVYYSSELVITYS | 29 |
IFRS-TILINPÄÄTÖS | 116 |
MANDATUM OYJ:N TILINPÄÄTÖS | 211 |
TILINTARKASTUSKERTOMUS | 219 |
KESTÄVYYSSELVITYKSEN VARMENNUSKERTOMUS | 225 |
RIIPPUMATTOMAN TILINTARKASTAJAN RAPORTTI MANDATUM OYJ:N ESEF-TILINPÄÄTÖKSESTÄ | 228 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 3 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 4 |
TALOUDELLINEN KEHITYS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
VOITONJAKOEHDOTUS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
MARKKINAYMPÄRISTÖ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
LIIKETOIMINTA-ALUEET . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
TALOUDELLINEN TILANNE . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
HENKILÖSTÖ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
KESTÄVYYSSELVITYS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
YLEISET TIEDOT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
EU-TAKSONOMIA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
ILMASTONMUUTOS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
OMA TYÖVOIMA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
LASKENTAPERIAATTEET . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 5 |
Milj. € | 1–12/2024 | 1–12/2023 | 1–12/2022 |
Palkkiotulos | 66,6 | 52,6 | 43,3 |
Nettorahoitustulos* | 135,6 | 148,6 | 50,5 |
Riskihenkivakuuttamisen tulos | 25,4 | 17,9 | 9,2 |
Muu tulos | -24,7 | -8,7 | -27.1 |
Tilikauden voitto ennen veroja | 202,9 | 210,4 | 75,7 |
Osakekohtainen tulos, € | 0,33 | 0,32 | 0,12 |
Osakekohtainen oma pääoma, € | 3,19 | 3,19 | 3,37 |
Nettorahavirta | 983,1 | 753,8 | 499,0 |
Osakekohtainen orgaaninen pääoman luonti, € | 0,44 | 0,54 | – |
Oman pääoman tuotto-%1 | 10,3 % | 9,8 % | 3,3 % |
Kulu/tuotto-suhde asiakasvarojen hoidosta, %2 | 58 % | 66 % | 67 % |
Milj. € | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
Hallinnoitavat asiakasvarat | 13 957 | 11 892 | 10 302 |
Vakavaraisuussuhde, % | 210,4 % | 221,4 % | 265,5 % |
1) Annualisoitu 2) Liukuva 12 kuukautta *Entinen sijoitustoiminnan tulos | |||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 6 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 7 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 8 |
Tavoite | 1–12/2024 (1–12/2023) | |
KONSERNITASON TAVOITTEET | ||
Osinko | Mandatum pyrkii jakamaan vuosien 2024–2026 aikana kumulatiivisesti 500 miljoonaa euroa osinkoja. | Yhtiökokous hyväksyi toukokuussa 2024 hallituksen ehdotuksen maksaa osinkoa 166 miljoonaa euroa vuodelta 2023. Osinkoehdotus keväällä 2025 maksettavasta osingosta on 332 miljoonaa euroa vuodelta 2024. |
Vakavaraisuus | Keskipitkällä aikavälillä Mandatum tavoittelee vakavaraisuussuhdetta, joka on 170 ja 200 prosentin välillä. | 210,4 (221,4) prosenttia 31.12.2024 tilanteen mukaan. |
LIIKETOIMINTA-ALUEKOHTAISET TAVOITTEET | ||
Asiakasvarojen hoitoon liittyvä liiketoiminta: | ||
Vuotuinen nettorahavirta | Keskipitkällä aikavälillä Mandatum tavoittelee nettorahavirtaa, joka on 5 prosenttia hallinnoitavista asiakasvaroista1. | Mandatumin nettorahavirta vuonna 2024 oli 983,1 (753,8) miljoonaa euroa ja sen osuus asiakasvaroista 8 (7) prosenttia. |
Palkkiomarginaali2 | Mandatum tavoittelee kurinalaiseen hinnoitteluun perustuvaa palkkiomarginaalien kehitystä. | Mandatumin palkkiomarginaali vuonna 2024 oli 1,2 (1,2) prosenttia. |
Kulu/tuotto-suhde (prosenttia)2 | Mandatum tavoittelee asiakasvarojen hoidon kulu/tuotto-suhteen parantamista. | Mandatumin kulu/tuotto-suhde asiakasvarojen hoidosta vuonna 2024 oli 58 (66) prosenttia. |
Laskuperustekorkoinen liiketoiminta: | ||
Vakuutussopimusvelan kehitys | Mandatum tavoittelee laskuperustekorkoisen vakuutussopimusvelan supistamista aktiivisilla toimilla. | Laskuperusteinen vakuutussopimusvelka laski 170,6 miljoonaa euroa 2 256,0 (2 426,4) miljoonaan euroon. |
1) Perustuu hallinnoitavien asiakasvarojen määrään kauden alussa. 2) Liukuva 12 kuukautta. | ||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 9 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 10 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 11 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 12 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 13 |
Milj. € | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Oma varallisuus | 2 048 | 2 140 |
Vakavaraisuuspääomavaatimus | 973 | 966 |
Vakavaraisuussuhde, % | 210,4 % | 221,4 % |
2 140 | 191 | -280 | -4 | 2 048 | |||
966 | -15 | 0 | 22 | 973 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 14 |
Milj. € | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat | 599,7 | 351,1 |
Oma pääoma | 1 601,4 | 1 599,0 |
Vakuutuspalvelumarginaali (CSM) + riskioikaisu (RA), verojen jälkeen | 441,1 | 408,0 |
Velkaisuusaste, % | 22,7 % | 14,9 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 15 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 16 |
Osakkeenomistajat | Osakkeet | % osakkeista ja äänimääristä | |
1 | Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | 22 248 420 | 4,43 |
2 | Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 15 228 514 | 3,03 |
3 | Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | 7 516 000 | 1,50 |
4 | Oy Lival Ab | 4 001 000 | 0,80 |
5 | Valtion Eläkerahasto | 4 000 000 | 0,80 |
6 | OP-Henkivakuutus Oy | 3 923 293 | 0,78 |
7 | Svenska Litteratursällskapet i Finland | 3 619 150 | 0,72 |
8 | Sr Aktia Capital | 2 022 000 | 0,40 |
9 | Sr Nordea Pro Suomi | 1 608 149 | 0,32 |
10 | Nordea Henkivakuutus Suomi Oy | 1 507 512 | 0,30 |
11 | Sigrid Juséliuksen Säätiö | 1 311 150 | 0,26 |
12 | Sr Seligson & Co OMX Helsinki 25 Pörssinoteerattu Rahasto | 1 299 130 | 0,26 |
13 | Suka Oy | 1 252 107 | 0,25 |
14 | S-Pankki Fenno Sijoitusrahasto | 1 174 150 | 0,23 |
15 | OP-Suomi Indeksi Sr | 1 075 944 | 0,21 |
16 | Sr Evli Suomi Select | 1 000 000 | 0,20 |
17 | Danske Invest Suomi Osake | 983 047 | 0,20 |
18 | Rettig Group Oy Ab | 971 100 | 0,19 |
19 | Samfundet Folkhälsan i Svenska Finland Rf | 864 065 | 0,17 |
20 | Kyöstilä Karl Heikki | 788 700 | 0,16 |
20 suurinta omistajaa yhteensä | 76 393 431 | 15,20 | |
Hallintarekisteröityä | 228 158 214 | 45,39 | |
Muut | 198 145 107 | 39,42 | |
Yhteensä | 502 696 752 | 100,00 |
Osakkeiden määrä | Osakkeenomistajat | % | Osakkeet | % |
1–100 | 90 728 | 42,57 | 3 864 409 | 0,77 |
101–1 000 | 91 611 | 42,99 | 34 388 284 | 6,84 |
1 001–10 000 | 28 320 | 13,29 | 79 536 306 | 15,82 |
10 001–100 000 | 2 313 | 1,09 | 53 660 755 | 10,68 |
100 001–1 000 000 | 127 | 0,06 | 32 710 317 | 6,51 |
>1 000 000 | 20 | 0,01 | 298 536 518 | 59,39 |
Yhteensä | 213 119 | 100,00 | 502 696 589 | 100,00 |
Hallintarekisteröityjä | 11 | 0,01 | 228 158 124 | 45,39 |
Liikkeeseenlaskettu määrä | 502 696 752 | 100,00 |
Osakkeenomistajat | Osakkeet | |||
Määrä | % | Määrä | % | |
Yritykset | 7 369 | 3,46 | 33 458 907 | 6,66 |
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset | 143 | 0,07 | 20 697 710 | 4,12 |
Julkisyhteisöt | 91 | 0,04 | 50 092 385 | 9,96 |
Kotitaloudet | 203 373 | 95,43 | 150 740 920 | 29,99 |
Ulkomaat | 791 | 0,37 | 1 388 630 | 0,28 |
Kotitalouksia palvelevat ei voittoa tavoittelevat yhteisöt yhteensä | 1 352 | 0,63 | 18 159 823 | 3,61 |
Hallintarekisteröityjä | 11 | 0,01 | 228 158 214 | 45,39 |
Yhteensä | 213 119 | 100,00 | 502 696 752 | 100,00 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 17 |
Hallituksen jäsen | kpl |
Patrick Lapveteläinen | 586 369 |
Jannica Fagerholm | 35 688 |
Johanna Lamminen | 10 831 |
Kimmo Laaksonen | 6 655 |
Markus Aho | 21 253 |
Jukka Ruuska | 7 753 |
Herman Korsgaard | 4 350 |
Yhteensä | 672 899 |
Hallituksen omistus liikkeeseen lasketuista osakkeista, % | 0,13 |
Hallituksen äänimäärä, % | 0,13 |
Johtoryhmän jäsen | kpl |
Petri Niemisvirta | 189 600 |
Matti Ahokas | 19 213 |
Juhani Lehtonen | 18 414 |
Sanna Rajaniemi | 31 510 |
Petri Vieraankivi | 23 639 |
Tarja Tyni | 85 482 |
Jukka Kurki | 40 805 |
Yhteensä | 408 663 |
Johtoryhmän omistus liikkeeseen lasketuista osakkeista, % | 0,08 |
Johtoryhmän äänimäärä, % | 0,08 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 18 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 19 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 20 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 21 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 22 |
Arviointi | Mandatumin ESG-luokitus | Asteikko (matala–korkea) | Arvosana verrattuna toimialaan | Viimeisin päivitys |
MSCI -vastuullisuusarviointi | AA | CCC – AAA | Toimialan parhaimmiston joukossa | Q4 2024 |
Sustainalytics -riskiarviointi | 13,6 Alhainen riski | 100 – 0 | Toimialan parhaimman 2 % joukossa | Q4 2024 |
ISS ESG -vastuullisuusarviointi | Prime C+ | D – A+ | - | Q4 2024 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 23 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 24 |
31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
Pääkaupunkiseutu | 625 | 642 | 613 |
Muu Suomi | 47 | 45 | 44 |
Luxemburg | 4 | 4 | 4 |
Ruotsi1 | 3 | 3 | 2 |
Yhteensä | 679 | 694 | 663 |
1) Ruotsin henkilöstö on Mandatum Asset Management Oy:n ruotsalaisen sivuliikkeen Mandatum Asset Management Ltd, filial i Sverigen palveluksessa | |||
Milj. € | 1–12/2024 | 1–12/2023 | 1–12/2022 |
Palkat ja palkkiot | 48,0 | 46,7 | 41,8 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 25 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 26 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 27 |
Osakekohtaiset tunnusluvut | 2024 | 2023 | 2022 | |
Osakekohtainen tulos | euro | 0,33 | 0,32 | 0,12 |
Osakekohtainen oma pääoma1 | euro | 3,19 | 3,19 | 3,37 |
Osakekohtainen orgaaninen pääoman luonti | euro | 0,44 | 0,54 | – |
Osakekohtainen osinko2 | euro | 0,66 | 0,33 | – |
Osinko/tulos | % | 201,2 % | 103,1 % | – |
Efektiivinen osinkotuotto | % | 14,8 % | 8,1 % | – |
Hinta/voitto-suhde (PE-luku) | 13,64 | 12,71 | – | |
Osakkeiden lukumäärä 31.12. | 1 000 kpl | 502 697 | 501 797 | – |
Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä | 1 000 kpl | 502 074 | 501 797 | – |
Osakkeiden antioikaistu keskimääräinen lukumäärä | 1 000 kpl | 502 067 | 501 797 | – |
Osakekannan markkina-arvo3 | Milj. € | 2 249 | 2 042 | – |
Vakavaraisuussuhde | Oma varallisuus | |
Vakavaraisuuspääomavaatimus | ||
Velkaisuusaste | Lasketaan jakamalla konsernin jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat IFRS:n mukaisen oman pääoman, verovelalla vähennetyn vakuutuspalvelumarginaalin ja rahoitusvelkojen summalla. | |
Oman pääoman tuotto, % | Osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto | x 100 |
Oma pääoma (vuoden alun ja lopun keskiarvo) | ||
Osakekohtainen tulos, € | Osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto | |
Osakkeiden antioikaistu keskimääräinen lukumäärä | ||
Osakekohtainen oma pääoma, € | Osakkeenomistajille kuuluva oman pääoman osuus | |
Osakkeiden antioikaistu keskimääräinen lukumäärä | ||
Osakekohtainen osinko, % | Tilikaudelta jaettu osinko | x 100 |
Osakkeiden antioikaistu lukumäärä tilinpäätöspäivänä | ||
Osinko tuloksesta, % | Osakekohtainen osinko | x 100 |
Osakekohtainen tulos | ||
Efektiivinen osinkotuotto, % | Osakekohtainen osinko | x 100 |
Osakkeen antioikaistu tilikauden viimeinen kaupantekokurssi | ||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 28 |
Palkkiotulos | Vakuutuspalvelutulos sijoitussidonnaisista vakuutussopimuksista + tuotot sijoitussopimuksista + tuotot muista varainhoitopalveluista - kulut sijoitussopimuksista - kulut muista varainhoitopalveluista |
Nettorahoitustulos | Sijoitustoiminnan nettotuotot sijoituksista, jotka ovat laskuperustekorkoisen ja riskihenkivakuutusten vakuutussopimusvelan ja Mandatumin oman pääoman katteena +/- laskuperustekorkoisen ja riskihenkivakuutusten vakuutussopimusvelan diskonttausvaikutuksen purkautuminen ja diskonttauskorkojen muutoksesta aiheutunut muutos laskuperustekorkoisessa ja riskihenkivakuutusten vakuutussopimusvelassa |
Riskihenkivakuuttamisen tulos | Riskihenkivakuutuksista johtuva vakuutuspalvelutulos |
Muu tulos | Muu tulos kuin palkkiotulos, sijoitus- ja rahoitustoiminnan tulos ilman sijoitussidonnaista liikettä ja riskihenkivakuuttamisen tulos. Sisältää mm. laskuperustekorkoisen kannan vakuutuspalvelutuloksen, pääomalainojen ja muiden lainojen korkomenot sekä muiden palveluiden tuloksen. |
Nettorahavirta | Nettorahavirta sisältää asiakasvaroihin tulleet rahavirrat, asiakasvaroista ulos maksetut rahavirrat sekä mahdolliset siirrot sopimusten laskuperustekorkoisten ja sijoitussidonnaisten osien välillä. |
Asiakasvarat | Sijoitussidonnaisiin sopimuksiin liittyvät varat ja muut hallinnoitavat asiakasvarat pl. lähipiirin sijoitusvarat, joita hoidetaan Instituutio- ja varainhoitoasiakkaat liiketoiminta- alueen toimesta. |
Kulu/tuotto-suhde asiakasvarojen hoidosta | Asiakasvarojen hoitoon liittyvät kulut |
Asiakasvarojen hoitoon liitännäinen ansainta | |
Orgaaninen pääoman luonti (OCG) | Orgaaninen pääoman luonti (OCG) kuvastaa yhtiön kannattavuuden ja pääomatehokkuuden muutoksen yhteisvaikutusta jaettaviin varoihin. Tämä lasketaan sekä liiketoiminnan tuottaman oman varallisuuden että tavoitevakavaraisuuspääomavaatimuksen muutoksen summana. |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 29 |
Ylimmän johdon ikäjakauma, 31.12.2024 | ||||||
<30 vuotta | 30–50 vuotta | >50 vuotta | ||||
Hallitus | 0 | 0 % | 2 | 28,6 % | 5 | 71,4 % |
Konsernin johtoryhmä | 0 | 0 % | 1 | 14,3 % | 6 | 85,7 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 30 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 31 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 32 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 33 |
Due diligence -prosessi Mandatumissa | |
Keskeiset osatekijät | Kohdat kestävyysselvityksessä |
a) Due diligence -prosessin sisällyttäminen hallintoon, strategiaan ja liiketoimintamalliin | • Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat • Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin. • Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa |
b) Vuorovaikutus vaikutusten kohteena olevien sidosryhmien kanssa kaikissa due diligence -prosessin keskeisissä vaiheissa | • Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat • Sidosryhmien edut ja näkemykset • Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosessista • Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet • Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet • Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista oman työvoiman ja työntekijöiden edustajien kanssa • Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat yrityksen omalle työvoimalle huolenaiheiden esiin tuomiseksi • Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri |
c) Haitallisten vaikutusten tunnistaminen ja arviointi | • Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosessista • Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa |
d) Toimien toteuttaminen kyseisten haitallisten vaikutusten torjumiseksi | • Siirtymäsäännösten käyttö ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti • Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma • Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit • Omaan työvoimaan liittyvät toimet ja toimintatavat • Suhteet toimittajiin • Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen |
e) Kyseisten toimien tuloksellisuuden seuranta ja viestintä | • Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju • Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma • Ilmastomuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet • Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja Scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt • Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan • Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet • Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet • Monimuotoisuuden mittarit • Riittävä palkka • Sosiaalinen suojelu • Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit • Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit • Työ- ja yksityiselämän tasapainoa koskevat mittarit • Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) • Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset • Korruptio- tai lahjontatapaukset • Maksukäytännöt |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 34 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 35 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 36 |
Mandatumin arvoketju | ||
Arvoketjun alkupää | Oma toiminta | Arvoketjun loppupää |
• Arvopapereiden liikkeeseenlaskijat • Rahoitustuotteiden jakelijat • Kaupankäynnin välittäjät • Tuotteiden ja palveluiden tarjoajat • IT-infrastruktuuri | Oma henkilöstö Mandatumin tarjoamat palvelut: • Yksityisvarainhoito ja omaisuudenhoito • Sijoittamisen ja säästämisen ratkaisut • Eläkeratkaisut • Yrityksen varainhoito ja vakuutukset • Palkitsemisen ja sitouttamisen palvelut • Henkilöriskivakuuttaminen • Mandatum Trader - kaupankäyntipalvelu | Asiakkaat: • Varainhoidon asiakkaat • Yritysasiakkaat • Henkilöasiakkaat • Laskuperuste- korkoisen liiketoiminnan vakuutusasiakkaat |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 37 |
Sidosryhmävuorovaikutus Mandatumissa | |||
Sidosryhmä | Vuorovaikutuksen järjestäminen | Vuorovaikutuksen tarkoitus | Vuorovaikutuksen tulosten huomiointi |
Asiakkaat | • Asiakaspalvelu • Asiakaskyselyt • Tapaamiset • Puhelut • Tapahtumat | • Hyödyn aikaansaaminen asiakkaille tarjoamalla asiakkaan tilanteeseen ja tarpeeseen sopivia ratkaisuja • Liiketoimintatavoitteiden edistäminen | • Asiakkaille tarjottavien ratkaisujen toteutus ja ylläpito asiakaspalaute huomioiden |
Henkilöstö | • Henkilöstökyselyt • Koulutukset • Keskustelut esihenkilön kanssa • Henkilöstöinfot • Jatkuva mahdollisuus palautteen antoon • Yhtiön intranet | • Työn merkityksellisyyden edistäminen henkilöstön keskuudessa • Henkilöstön toiveiden ja näkemysten ymmärtäminen • Työssä tukeminen ja työn menestyksen edellytysten varmistaminen | • Henkilöstön näkemysten ja henkilöstökyselyiden tulosten huomiointi esihenkilötyössä ja johtamisen kehittämisessä • Henkilökohtaiset esihenkilön ja työntekijän väliset keskustelut |
Yhteistyökumppanit (ulkoiset palveluntarjoajat) | • Jakelukumppanuudet • Markkinointiyhteistyö • Jatkuva vuoropuhelu | • Kumppaneiden ja oman liiketoiminnan tehostaminen yhteistyön kautta • Asiakastyytyväisyyden ja asiakkaille tarjottujen ratkaisujen edistäminen | • Yhteistyön ja palveluiden jatkuva monitorointi ja kehitys |
Omistajat ja sijoittajat | • Yhtiökokous • Pörssitiedotteet ja lehdistötiedotteet • Sijoittajatilaisuudet • Verkkosivut • Sosiaalinen media • Jatkuva vuoropuhelu | • Yhtiön osakkeen oikean arvonmuodostuksen tukeminen • Ymmärryksen kasvattaminen • Avoimuus ja läpinäkyvyys | • Omistajien ja sijoittajien tarpeisiin vastaaminen aktiivisen vuoropuhelun ja sen jatkuvan kehittämisen kautta |
Viranomaiset | • Jatkuva vuoropuhelu soveltuvien valvontaviranomaisten kanssa • Sääntelyn ja viranomaisjulkaisujen seuraaminen • Raportointi | • Sääntelyn ja vaatimustenmukaisuuden varmistaminen | • Varautuminen sääntely-ympäristön muutoksiin • Jatkuva toiminnan ja toimintatapojen kehittäminen |
Tiedotusvälineet | • Vuoropuhelu • Lehdistötiedotteet, pörssitiedotteet, haastattelut, taustoitukset, yhtiön omat sisällöt | • Oikean, johdonmukaisen, riittävän ja ajantasaisen tiedon välittäminen • Aktiiviset ja luottamukselliset mediasuhteet | • Mediasuhteiden ylläpitäminen ja kehittäminen |
Yhteiskunnalliset päättäjät ja vaikuttajat | • Vuoropuhelu tarpeen mukaan • Yhtiön omat sisällöt • Avoimuusrekisteri | • Yhteiskunnallisen vaikuttavuuden edistäminen ja tiedon jakaminen • Ymmärryksen luominen Mandatumin liiketoiminnan yhteiskunnallisesta merkityksestä (esim. verojalanjälki ja yhteiskunnallisen turvaverkon kasvattaminen) | • Yhteiskunnallisten asioiden edistäminen |
Yhteisöt | • Jäsenyydet, verkostot, aloitteet, sitoumukset • Kampanjat • Lahjoitukset, vapaaehtoistyö | • Verkostoituminen ja tiedon jakaminen • Yhteisöille tärkeiden asioiden mahdollistaminen • Vastuullisten toimintatapojen jatkuva edistäminen | • Verkostojen kautta saadun tiedon ja yhteisöjen näkemysten huomiointi vastuullisen liiketoiminnan kehittämisessä |
Arvoketjun työntekijät (sijoituskohteiden arviointi) | • Vaikuttaminen kohdeyhtiöihin joko suoraan tai yhteisvaikuttamisen kautta • Normipohjainen seulonta suorissa osake- ja korkosijoituksissa | • Yhteistyössä kohdeyritysten kanssa Mandatum pyrkii pienentämään tunnistettuja kestävään kehitykseen ja vastuullisuuteen liittyviä riskejä • Normipohjaisen seulonnan tavoitteena on havaita mahdollisia epäkohtia ja reagoida niihin | • Mikäli rikkomuksia esiintyy, niiden vakavuudesta, luonteesta ja laajuudesta riippuen salkunhoidollisia toimenpiteitä voivat olla suora dialogi yritysjohdon kanssa, vaikuttamistoimenpide tai viimeisenä keinona sijoituksesta luopuminen, mikäli sijoituskohde ei reagoi vaikuttamisyrityksiin eikä ryhdy toimenpiteisiin väärinkäytösten tai rikkomusten estämiseksi kohtuullisen ajan kuluessa |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 38 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 39 |
ESRS E1 Ilmastonmuutos | ||
Olennainen ESRS-aihe | Vaikutus, riski tai mahdollisuus Mandatumin arvoketjussa | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus |
Ilmastonmuutoksen hillintä | Kielteinen vaikutus, arvoketjun alkupää | Sijoituskohteiden aiheuttamat kasvihuonekaasupäästöt. |
Kielteinen vaikutus, oma toiminta | Oman toiminnan aiheuttamat kasvihuonekaasupäästöt. | |
Mahdollisuus, arvoketjun alkupää | Taloudelliset mahdollisuudet tilanteissa, joissa sijoitukset edistävät ilmastonmuutoksen hillintää ja vähähiiliseen talouteen siirtymistä. Mandatumin näkemyksen mukaan vastuullinen sijoittaminen on tapa turvata sijoitusten tuotto pitkällä aikavälillä ja samalla keino varmistaa, että kestävyysriskit ja -mahdollisuudet huomioidaan laajasti sijoituspäätöksissä. | |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Palkitsemisen palvelut, joiden avulla Mandatum auttaa asiakasyrityksiään määrittämään vastuullisen palkitsemisen mittareita esimerkiksi päästöjen vähentämiseen liittyen avaintyöntekijöiden ja koko henkilöstön pitkän aikavälin kannustinjärjestelmiin. | |
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Myönteinen vaikutus, arvoketjun alkupää | Sijoituskohteiden valmiudet tukea ilmastonmuutokseen sopeutumista. (Esimerkiksi tehdessään suoria sijoituksia energiayhtiöihin, Mandatumin tavoitteena on sijoittaa yhtiöihin, joilla on selkeä ja uskottava strategia siirtymiseksi fossiilisista polttoaineista kestävämpään liiketoimintamalliin.) |
Riski, arvoketjun alkupää | Fyysiset krooniset ja akuutit riskit sijoituskohteissa, joilla on negatiivinen vaikutus Mandatumin sijoitusten arvoon. | |
Riski, arvoketjun alkupää | Sijoituskohteiden siirtymäriskit, joilla on negatiivinen vaikutus Mandatumin sijoitusten arvoon. | |
ESRS E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit | ||
Olennainen ESRS-aihe | Vaikutus, riski tai mahdollisuus Mandatumin arvoketjussa | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus |
Ilmastonmuutos | Kielteinen vaikutus, arvoketjun alkupää | Kasvihuonekaasupäästöjen syntyminen sijoituskohteiden toiminnassa. Ilmaston lämpenemisellä on kielteisiä vaikutuksia myös luonnon monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin. |
Vaikutukset lajien tilaan | Kielteinen vaikutus, arvoketjun alkupää | Sijoituskohteiden maankäytön vaikutukset populaatioihin, paikalliseen biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin. |
Vaikutukset ekosysteemien laajuuteen ja tilaan | Kielteinen vaikutus, arvoketjun alkupää | Sijoituskohteiden vaikutukset ekosysteemeihin. |
Myönteinen vaikutus, arvoketjun alkupää | Mandatumilla on useita omistusajan aikaisia käytännön toimia myönteisten biodiversiteettivaikutusten edistämiseksi kansainvälisellä kiinteistörahastosijoituskohdetasolla. | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 40 |
Olennainen ESRS-aihe | Vaikutus, riski tai mahdollisuus Mandatumin arvoketjussa | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus |
Työolot: • Työllisyysturva • Työaika • Riittävä palkka • Työ- ja yksityiselämän tasapaino • Terveys ja turvallisuus | Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatum tarjoaa vakituisia ja vakaita työsuhteita. Tarjoamalla vakaita työsuhteita ja huolehtimalla työn ja yksityiselämän tasapainosta, yhtiö voi lisätä työtyytyväisyyttä ja sitoutumista sekä houkutella uusia osaajia. |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Suurimmalla osalla Mandatumin työntekijöistä on kokoaikainen työsuhde. | |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Riittävien palkkojen maksaminen vaikuttaa työntekijöihin myönteisesti mahdollistamalla heidän ja heidän perheidensä hyvän toimeentulon. Palkat maksetaan sopimusten ja lakien mukaisesti. | |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Sujuva ja hyvä työarki on ollut Mandatumille pitkään tärkeä arvo. Yhtiön liiketoiminnan jatkuvuuden edellytyksenä on osaava ja motivoitunut henkilöstö. | |
Mahdollisuus, oma toiminta | Hyvä työn ja yksityiselämän tasapaino lisää mahdollisuuksia rekrytoida ja pitää parhaimmat työntekijät. Huolehtimalla työn ja yksityiselämän tasapainosta yhtiö voi lisätä työtyytyväisyyttä ja sitoutumista sekä houkutella uusia osaajia. | |
Riski, oma toiminta | Liiallinen työkuorma tai työkuorman hallinnan puute voi aiheuttaa motivaation puutetta ja huonompaa suoriutumista. Huono työn ja yksityiselämän tasapainon taso heikentää mahdollisuuksia rekrytoida ja pitää parhaimmat työntekijät. | |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Hyvinvoiva henkilöstö on myös motivoitunutta, ja tällä on positiivinen vaikutus liiketoimintaan. Mandatum on sitoutunut edistämään työntekijöidensä terveyttä, hyvinvointia ja työkykyä. | |
Mahdollisuus, oma toiminta | Hyvä terveyden ja turvallisuuden taso lisää mahdollisuuksia rekrytoida ja pitää parhaimmat työntekijät. Hyvinvoiva ja työkykyinen henkilöstö suoriutuu paremmin työssään. | |
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille: • Sukupuolten tasa- arvo ja sama palkka samanarvoisesta työstä • Koulutus ja taitojen kehittäminen • Toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan ja häirinnän torjumiseksi | Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatum on sitoutunut sukupuolten tasa-arvoon ja palkkatasa-arvoon. Yhtiöllä on vaikutus henkilöstön tasa-arvon toteutumiseen. Tasa-arvoinen kohtelu sukupuolesta riippumatta on työntekijöille tärkeää. |
Mahdollisuus, oma toiminta | Osaavat työntekijät tekevät työnsä hyvin ja tehokkaasti. Hyvät koulutus- ja kehitysohjelmat lisäävät työnantajan houkuttelevuutta. | |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Väkivallan ja häirinnän torjumisella on myönteinen vaikutus henkilöstöön ja henkilöstön hyvinvointiin. Mandatumilla on tarkat sisäiset ohjeistukset ja prosessit syrjintä- ja häirintätapausten käsittelylle. | |
Kielteinen vaikutus (mahdollinen), oma toiminta | Toteutuessaan väkivallalla ja häirinnällä voi olla suuri kielteinen vaikutus asianomaisiin työntekijöihin, mikä voi johtaa muun muassa terveysongelmiin, motivaation menettämiseen tai uramahdollisuuksien estymiseen. | |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatumin tavoitteena on edistää monimuotoisuutta ja osallisuutta kaikissa henkilöstöryhmissä. Yhtiössä jokaista henkilöä tulee kohdella kunnioittavasti, eikä epäasiallista kohtelua, syrjintää tai häirintää hyväksytä missään muodossa. Varmistamalla tasa- arvoisten toimintatapojen ylläpidon yhtiö voi lisätä työtyytyväisyyttä ja sitoutumista, sekä houkutella uusia osaajia. | |
Mahdollisuus, oma toiminta | Monimuotoisuus parantaa organisaation ongelmanratkaisukykyä ja lisää innovatiivisuutta ja luovuutta. Monimuotoisten organisaatioiden taloudellinen tulos ja suoriutuminen ovat tutkitusti verrokkejaan parempaa. | |
Riski, oma toiminta | Työpaikalla tapahtuvan syrjinnän ja epätasa-arvon perusteella Mandatum voisi kärsiä mainehaitoista, houkuttelevuuden vähenemisestä työnantajana ja näiden seurauksena taloudellisista menetyksistä. | |
Muut työhön liittyvät oikeudet: • Yksityisyys | Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatum on sitoutunut henkilötietojen lailliseen, asianmukaiseen ja läpinäkyvään käsittelyyn kunnioittaen samalla ihmisoikeuksia kaikilla tiedonhallinnan osa-alueilla. |
Kielteinen vaikutus (mahdollinen), oma toiminta | Toteutuessaan omien työntekijöiden henkilötietojen vuotamisella tai muulla yksityisyyden loukkaamisella olisi kielteinen vaikutus. | |
Riski, oma toiminta | Toteutuessaan omien työntekijöiden henkilötietojen vuotaminen tai muu yksityisyyden loukkaaminen saattaa aiheuttaa Mandatumille sakkoja tai muita sanktioita sekä mainehaittaa. |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 41 |
ESRS S2 Arvoketjun työntekijät | ||
Olennainen ESRS-aihe | Vaikutus, riski tai mahdollisuus Mandatumin arvoketjussa | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus |
Työolot | Kielteinen vaikutus (mahdollinen), arvoketjun alkupää | Mahdolliset kielteiset terveysvaikutukset ja tapaturmat sijoituskohdeyhtiöissä. |
Muut työhön liittyvät oikeudet | Kielteinen vaikutus (mahdollinen), arvoketjun alkupää | Mahdollinen lapsityövoiman käyttö sijoituskohdeyhtiöissä. |
Kielteinen vaikutus (mahdollinen), arvoketjun alkupää | Mahdollinen pakkotyön käyttö sijoituskohdeyhtiöissä. | |
ESRS S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät | ||
Olennainen ESRS-aihe | Vaikutus, riski tai mahdollisuus Mandatumin arvoketjussa | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus |
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset | Kielteinen vaikutus (mahdollinen), arvoketjun alkupää | Toteutuessaan sijoituskohdeyhtiöiden tietosuoja- ja tietoturvaongelmat voisivat vaarantaa niiden asiakastietoja. |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatum on varmistanut sekä hallinnollisin että teknisin toimenpitein, että konsernin tieto- ja kyberturvallisuus on kunnossa. Mandatum pyrkii takaamaan, ettei työnantajan, työntekijöiden, asiakkaiden ja muiden sidosryhmien yksityisyyttä loukata. | |
Kielteinen vaikutus (mahdollinen), oma toiminta | Toteutuessaan asiakkaiden henkilötietojen vuotamisella tai muulla yksityisyyden loukkaamisella olisi kielteinen vaikutus. | |
Riski, oma toiminta | Jos asiakkaiden henkilötiedot vuotaisivat tai yksityisyyttä muuten loukattaisiin, Mandatumia voisi uhata sakot ja/tai muut sanktiot sekä mainehaitta. | |
Riski, arvoketjun alkupää | Jos Mandatumin asiakkaiden tietoja vuotaisi arvoketjussa olevien kumppaneiden toimesta, riski heijastuisi myös Mandatumiin. | |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Oikean ja riittävän tiedon antaminen asiakkaalle neuvonnan laadun, tiedotusvelvoitteiden ja muiden sääntelyvaatimusten täyttämisen kautta. | |
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien henkilökohtainen turvallisuus | Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatumin tuotteiden ja palveluiden kautta saatavalla taloudellisella turvalla on positiivinen vaikutus asiakkaiden hyvinvointiin. Niiden kautta voi saada taloudellista turvaa pitkälle tulevaisuuteen. |
Mahdollisuus, oma toiminta | Asiakasyritysten työntekijöiden hyvinvointi vähentää Mandatumin vakuutusriskiä. | |
Kielteinen vaikutus (mahdollinen), arvoketjun alkupää | Sijoituskohdeyhtiöiden tuotteisiin tai palveluihin voi liittyä terveys- tai turvallisuusriski kuluttajille. | |
Riski, oma toiminta | Epidemiat ja pandemiat voivat pahimmillaan lisätä kuolevuutta, mikä voi olla Mandatumille vakuutusriski. | |
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien sosiaalinen inkluusio | Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Asiakkaiden yhdenvertainen, tasapuolinen sekä oikeudenmukainen kohtelu. |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatum edistää tasa-arvoista palkitsemista asiakasyrityksissään ja yhteiskunnassa. | |
Mahdollisuus, oma toiminta | Oikea-aikaiseen, laadukkaaseen ja sujuvaan palveluun sekä yhdenvertaiseen kohteluun tyytyväisten asiakkaiden uskollisuus. | |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Palveluiden saavutettavuudesta huolehtiminen kuluttajien inkluusion toteutumiseksi, esimerkiksi palveluiden tarjoamien myös digipalveluiden ulottumattomissa oleville (vanhukset, muut ihmisryhmät) tai erilaisten kieliversioiden tarjoaminen. | |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Code of Conduct -toimintaperiaatteiden mukaisesti Mandatumin myynti-, markkinointi- ja tuotetietojen on oltava ammattimaisia, kattavia, paikkansapitäviä ja puolueettomia ja tiedot eivät saa olla harhaanjohtavia. | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 42 |
ESRS G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | ||
Olennainen ESRS-aihe | Vaikutus, riski tai mahdollisuus Mandatumin arvoketjussa | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus |
Yrityskulttuuri | Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Code of Conduct -toimintaperiaatteet ohjaavat konserniyhtiöitä, henkilöstöä ja johtoa toimimaan eettisten periaatteiden mukaisesti. |
Kielteinen vaikutus (mahdollinen), oma toiminta | Mahdollinen kielteinen vaikutus, jos Code of Conduct -toimintaperiaatteita ei noudateta. | |
Myönteinen vaikutus, arvoketjun alkupää | Mandatum tekee suoraa vaikuttamista keskustelemalla sijoituskohdeyhtiöiden johdon kanssa, äänestämällä yhtiökokouksissa sekä osallistumalla yhteisvaikuttamiseen. | |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Sisäpiiritiedon hallinta toimintaperiaatteiden ja rajoitusten avulla kaikkien lakien ja sääntelyvaatimusten mukaisesti. | |
Myönteinen vaikutus, arvoketjun alkupää | Mandatum edellyttää toimittajiltaan varmennusta siitä, ettei toimittaja ole osallisena epäillyissä kilpailua rajoittavissa toimissa, sopimusrikkomuksesta johtuvassa oikeudenkäynnissä, rikosoikeudenkäynnissä tai muussa lakien rikkomisesta johtuvassa syytteessä. | |
Riski, oma toiminta | Odottamattomat tai rajoittavammat muutokset kestävyyssääntelyyn voivat rajoittaa liiketoimintaa tai lisätä kuluja. | |
Väärinkäytösten paljastajien suojelu | Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatum noudattaa whistleblowing-ilmoitusten käsittelyssä soveltuvaa ilmoittajansuojalainsäädäntöä ja takaa tarvittavat suoja- ja kontrollikeinot ilmoittajan henkilötietojen suojelemiseksi sekä sen varmistamiseksi, ettei ilmoittajaan kohdistu ilmoituksen perusteella vastatoimia. |
Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin, mukaan lukien maksukäytännöt | Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Taloudellisen ennustettavuuden mahdollistaminen liikekumppaneille ja tavarantoimittajille laskujen ajantasaisen maksun kautta. |
Myönteinen vaikutus, arvoketjun alkupää | Suuri osa Mandatumin toimittajasopimuksista on pitkäaikaisia. | |
Korruptio ja lahjonta | Myönteinen vaikutus, oma toiminta, arvoketjun alkupää ja arvoketjun loppupää | Mandatum on sitoutunut vastustamaan korruptiota ja lahjontaa. Yhtiö edellyttää kaikkien työntekijöiden, asiakkaiden, yhteistyökumppanien ja muiden liikekumppanien toimivan samoin. |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Kilpailunvastaisen käyttäytymisen ehkäiseminen ja siten reilun kilpailun mahdollistaminen. | |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatum edistää korruption, petosten tai rahanpesun havaitsemista esimerkiksi nimettömän ilmiantojärjestelmän ja työntekijöiden koulutuksen avulla. | |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatumilla on politiikat, ohjeet, toimintatavat ja riskienhallintajärjestelmät rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämiseksi. | |
Kielteinen vaikutus, arvoketjun alkupää | Sijoituskohdeyhtiöt, joilla ei ole YK:n korruption vastaisen yleissopimuksen mukaisia politiikkoja korruption ja lahjonnan torjuntaan. | |
Kielteinen vaikutus (mahdollinen), oma toiminta | Mahdollinen rahanpesu ja terrorismin rahoittaminen tai sitä koskevat epäilyt. | |
Kielteinen vaikutus (mahdollinen), oma toiminta | Mahdolliset korruptio- tai lahjontatapaukset. | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 43 |
Yhteisökohtaiset tiedot | ||
Olennainen ESRS-aihe | Vaikutus, riski tai mahdollisuus Mandatumin arvoketjussa | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden kuvaus |
Verot | Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatum on sitoutunut toimimaan voimassa olevan ja soveltuvan verolainsäädännön mukaisesti, eikä tavoittele toimia, jotka pyrkivät liiketoiminnallisten tavoitteiden sijasta hankkimaan lain tarkoituksen vastaisia veroetuja. Mandatum on myös sitoutunut siihen, että syntynyttä varallisuutta ei keinotekoisesti siirretä alhaisen verotuksen maihin. Mandatum raportoi verotettavan tulon vuosittain veroviranomaisille ja tavoittelee veron maksamista oikea-aikaisesti ja oikean määräisenä. |
Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatum on Suomen suurimpien yhteisöveronmaksajien joukossa. | |
Riski, oma toiminta | Lainsäädännön, oikeuskäytännön tai verotuskäytännön muutokset, jotka vaikuttavat negatiivisesti Mandatumin toimintaan, sen tarjoamiin tuotteisiin tai sen asiakkaisiin. | |
Kyberturvallisuus | Myönteinen vaikutus, oma toiminta | Mandatum huomioi digitaaliseen ja datalähtöiseen liiketoimintaan liittyvät tietoturvariskit palveluiden kehityksessä ja ylläpidossa. Erilaisten häiriöiden ja väärinkäytösten minimoimiseksi toteutetaan riittävät toimenpiteet. Kyberturvallisuus huomioidaan kaikessa tekemisessä, ja erityistä huomiota kiinnitetään kyberuhkien ja -riskien tunnistamiseen sekä niitä koskevien havaintojen viivytyksettömään käsittelyyn. |
Myönteinen vaikutus, arvoketjun alkupää | Mandatum edellyttää toimittajiltaan sitoutumista tietoturvaan. | |
Myönteinen vaikutus, arvoketjun alkupää | Ulkoisten kumppaneiden riittävät tietoturvatiedot ja -osaaminen pyritään varmistamaan sopimuksilla, ohjeilla ja tarvittaessa koulutuksella. | |
Riski, oma toiminta | Mahdollisten häiriöiden, väärinkäytösten tai kyberuhkien toteutumisen aiheuttamat haitat liiketoiminnalle. | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 44 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 45 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 46 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 47 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 48 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 49 |
Luettelo siirtymäsäännösten käytöstä ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti | ||
ESRS-standardi | Tiedonantovaatimus | Siirtymäsäännöksen mukaisesti poisjätetyt tiedot |
ESRS 2 | SBM-1 Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | 40 b) kokonaistulojen jakautuminen merkittävän ESRS alan mukaan ja 40 c) luettelo muista merkittävistä ESRS-aloista |
ESRS 2 | SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | 48 e) ennakoidut taloudelliset vaikutukset |
ESRS E1 | E1-9 Olennaisten fyysisten ja siirtymäriskien ja mahdollisten ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset | E1-9:ssä määritetyt tiedot |
ESRS S1 | S1-13 Koulutus ja taitojen kehittäminen | 83 b) työsuhteisten työntekijöiden koulutustuntien keskimääräinen lukumäärä työsuhteista työntekijää kohti ja sukupuolen mukaan eriteltynä |
ESRS S1 | S1-14 Terveys ja turvallisuus | 88 b), 88 d) ja 88 e) työperäisiin terveysongelmiin liittyvät tiedot |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 50 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 51 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 52 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 53 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 54 |
Kaikkien sellaisten sijoitusten arvon painotettu keskiarvo, jotka on suunnattu luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen rahoitukseen tai jotka liittyvät niihin, suhteessa keskeisen tulosindikaattorin kattamien omaisuuserien kokonaisarvoon. Yrityksiin tehtyjen sijoitusten osalta sovelletaan seuraavia painotuksia: | Kaikkien sellaisten sijoitusten arvon painotettu keskiarvo, jotka on suunnattu luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen rahoitukseen tai jotka liittyvät niihin. Yrityksiin tehtyjen sijoitusten osalta sovelletaan seuraavia painotuksia: |
Liikevaihtoon perustuva: 1,3 % | Liikevaihtoon perustuva: 39,9 (milj. euroa) |
Pääomamenoihin perustuva: 0,0 % | Pääomamenoihin perustuva: 0,0 (milj. euroa) |
Keskeisen tulosindikaattorin kattamien omaisuuserien prosenttiosuus kaikista sijoituksista (kaikista hoidettavina olevista varoista). Lukuun ottamatta sijoituksia julkisyhteisöihin. | Keskeisen tulosindikaattorin kattamien omaisuuserien rahallinen arvo. Lukuun ottamatta sijoituksia julkisyhteisöihin. |
Kattamisaste: 99,4 % | Katettu määrä: 3 027,2 (milj. euroa) |
Täydentävät lisätiedot: keskeisen tulosindikaattorin nimittäjän erittely | |
Johdannaisten prosenttiosuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä. | Johdannaisten arvo rahamäärinä: |
-2 % | -59,3 (milj.euroa) |
Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuulumattomiin EU:n rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien vastuiden osuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä: | Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuulumattomiin EU:n rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien vastuiden arvo: |
Muut kuin rahoitusalan yritykset: 32,0 % | Muut kuin rahoitusalan yritykset: 969,7 (milj. euroa) |
Rahoitusalan yritykset: 10,1 % | Rahoitusalan yritykset: 305,7 (milj. euroa) |
Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuulumattomiin EU:n ulkopuolisten maiden rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien vastuiden osuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä: | Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuulumattomiin EU:n ulkopuolisten maiden rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien vastuiden arvo: |
Muut kuin rahoitusalan yritykset: 19,8 % | Muut kuin rahoitusalan yritykset: 599,9 (milj. euroa) |
Rahoitusalan yritykset: 10,1 % | Rahoitusalan yritykset: 305,7 (milj. euroa) |
Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuuluviin rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien vastuiden osuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä: Muut kuin rahoitusalan yritykset: | Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuuluviin rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien vastuiden arvo: |
Muut kuin rahoitusalan yritykset: 27,3 % | Muut kuin rahoitusalan yritykset: 825,9 (milj. euroa) |
Rahoitusalan yritykset: 15,4 % | Rahoitusalan yritykset: 465,8 (milj. euroa) |
Muihin vastapuoliin ja omaisuuseriin liittyvien vastuiden osuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä: | Muihin vastapuoliin ja omaisuuseriin liittyvien vastuiden arvo: |
17,2 % | 519,4 (milj. euroa) |
Kaikkien sellaisten sijoitusten arvo, joilla rahoitetaan ei- luokitusjärjestelmäkelpoisia taloudellisia toimintoja, suhteessa kaikkien keskeisen tulosindikaattorin kattamien omaisuuserien arvoon: | Kaikkien sellaisten sijoitusten arvo, joilla rahoitetaan ei- luokitusjärjestelmäkelpoisia taloudellisia toimintoja: |
74,8 % | 2 263,8 (milj. euroa) |
Kaikkien sellaisten sijoitusten arvo, joilla rahoitetaan luokitusjärjestelmäkelpoisia mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisia taloudellisia toimintoja, suhteessa kaikkien keskeisten tulosindikaattorien kattamien omaisuuserien arvoon: | Kaikkien sellaisten sijoitusten arvo, joilla rahoitetaan luokitusjärjestelmäkelpoisia mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisia taloudellisia toimintoja: |
23,9 % | 723,6 (milj. euroa) |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 55 |
Täydentävät lisätiedot: keskeisen tulosindikaattorin osoittajan erittely | |
Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuuluviin rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien luokitusjärjestelmän mukaisten vastuiden osuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä: | Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuuluviin rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien luokitusjärjestelmän mukaisten vastuiden arvo: |
Muut kuin rahoitusalan yritykset | |
Liikevaihtoon perustuva: 1,1 % | Liikevaihtoon perustuva: 33,5 (milj. euroa) |
Pääomamenoihin perustuva: 0,0 % | Pääomamenoihin perustuva: 0,0 (milj. euroa) |
Rahoitusalan yritykset: | |
Liikevaihtoon perustuva: 0,2 % | Liikevaihtoon perustuva: 6,4 (milj. euroa) |
Pääomamenoihin perustuva: 0,0 % | Pääomamenoihin perustuva: 0,0 (milj. euroa) |
Muihin vastapuoliin ja omaisuuseriin liittyvien luokitusjärjestelmän mukaisten vastuiden osuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä: | Muihin vastapuoliin ja omaisuuseriin liittyvien luokitusjärjestelmän mukaisten vastuiden arvo: |
Liikevaihtoon perustuva: 0,0 % | Liikevaihtoon perustuva: 0,0 (milj. euroa) |
Pääomamenoihin perustuva: 0,0 % | Pääomamenoihin perustuva: 0,0 (milj. euroa) |
Keskeisten tulosindikaattorien osoittajien erittely ympäristötavoitteittain | ||
Luokitusjärjestelmän mukaiset toiminnat: | ||
Ilmastonmuutoksen hillintä | Liikevaihto 0,5 % | Pääomamenot 0,0 % |
Siirtymätoiminnat Liikevaihto 0,0 % | Siirtymätoiminnat Pääomamenot 0,0 % | |
Mahdollistavat toiminnat Liikevaihto 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat Pääomamenot 0,0 % | |
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Liikevaihto 0,0 % | Pääomamenot 0,0 % |
Mahdollistavat toiminnat Liikevaihto 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat Pääomamenot 0,0 % | |
Vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu | Liikevaihto 0,0 % | Pääomamenot 0,0 % |
Mahdollistavat toiminnat Liikevaihto 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat Pääomamenot 0,0 % | |
Siirtyminen kiertotalouteen | Liikevaihto 0,1 % | Pääomamenot 0,0 % |
Mahdollistavat toiminnat Liikevaihto 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat Pääomamenot 0,0 % | |
Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen | Liikevaihto 0,2 % | Pääomamenot 0,0 % |
Mahdollistavat toiminnat Liikevaihto 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat Pääomamenot 0,0 % | |
Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja ennallistaminen | Liikevaihto 0,0 % | Pääomamenot 0,0 % |
Mahdollistavat toiminnat Liikevaihto 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat Pääomamenot 0,0 % | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 56 |
Rivi | Ydinenergiaan liittyvät toiminnot | |
1. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
2. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
3. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | ||
4. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
5. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
6. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 57 |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (nimittäjä) — liikevaihto | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuu- toksen hillintä + ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuu- toksen hillintä | Ilmastonmuu- tokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 15 | 0 % | 14 | 0 % | 0 | 0 % |
8. | Sovellettava keskeinen tulosindikaattori yhteensä | 3 027 | 100 % | 3 027 | 100 % | 3 027 | 100 % |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (nimittäjä) — pääomamenot | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuu- toksen hillintä + ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuu- toksen hillintä | Ilmastonmuu- tokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 1 | 0 % | 1 | 0 % | 0 | 0 % |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | - | - | - | - | - | - |
8. | Sovellettava keskeinen tulosindikaattori yhteensä | 3 027 | 100 % | 3 027 | 100 % | 3 027 | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 58 |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (osoittaja) — liikevaihto | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuu- toksen hillintä + ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuu- toksen hillintä | Ilmastonmuu- tokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 15 | 100 % | 14 | 100 % | 0 | 100 % |
8. | Luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellistentoimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 15 | 100 % | 14 | 100 % | 0 | 100 % |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (osoittaja) — pääomamenot | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuu- toksen hillintä + ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuu- toksen hillintä | Ilmastonmuu- tokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 2 | - | 2 | - | 0 | - |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | - | - | - | - | - | - |
8. | Luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellistentoimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | - | - | - | - | - | - |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 59 |
Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot — liikevaihto | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 1 | 0 % | 1 | 0 % | ||
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 723 | 100 % | 723 | 100 % | 724 | 100 % |
8. | Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 724 | 100 % | 724 | 100 % | 724 | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 60 |
Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot — pääomamenot | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | - | - | - | - | - | - |
8. | Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | - | - | - | - | - | - |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 61 |
Luokitusjärjestelmään kelpaamattomat taloudelliset toiminnot — liikevaihto | |||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä milj. euroa | Pro- sentti- osuus |
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.26 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.27 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.28 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.29 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.30 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.31 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmään kelpaamattomien taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 2 264 | 100 % |
8. | Luokitusjärjestelmään kelpaamattomien taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 2 264 | 100 % |
Luokitusjärjestelmään kelpaamattomat taloudelliset toiminnot — pääomamenot | |||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä milj. euroa | Pro- sentti- osuus |
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.26 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.27 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.28 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.29 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.30 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.31 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmään kelpaamattomien taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 2 264 | 100 % |
8. | Luokitusjärjestelmään kelpaamattomien taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 2 264 | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 62 |
Yhteenveto keskeisistä tulosindikaattoreista, jotka sijoituspalveluyritysten on ilmoitettava luokitusjärjestelmäasetuksen 8 artiklan mukaisesti | |||||
Ympäristön kannalta kestävät omaisuuserät yhteensä | Keskeinen tulosindikaattori (3) | Keskeinen tulosindikaattori (4) | % (kaikista omaisuuseristä) (2) | ||
Pääasiallinen keskeinen tulosindikaattori (kaupankäynti omaan lukuun) | Vihreiden omaisuuserien osuus | 0,1 | 0,0 % | 0,0 % | 100,0 % |
Kokonaistuotot ympäristön kannalta kestävistä palveluista ja toiminnoista | Keskeinen tulosindikaattori | Keskeinen tulosindikaattori | % (kokonaistuotoista) | ||
Pääasiallinen keskeinen tulosindikaattori (muut palvelut ja toiminnat kuin kaupankäynti omaan lukuun) | Tuottoja koskeva keskeinen tulosindikaattori (1) | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 100,0 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 63 |
Ilmastonmuutoksen hillintä (CCM) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (CCA) | Vesivarat ja merten luonnonvarat (WTR) | Kiertotalous (CE) | Ympäristön pilaantuminen (PPC) | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit (BIO) | Yhteensä (CCM+CCA+WTR+CE+PPC+BIO) | ||||||||||||||||||||||||
Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluvia omaisuuseriä (%) (luokitusjärjestelmä kelpoiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluvia omaisuuseriä (%) (luokitusjärjestelmä kelpoiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluvia omaisuuseriä (%) (luokitusjärjestelmä kelpoiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluvia omaisuuseriä (%) (luokitusjärjestelmä kelpoiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluvia omaisuuseriä (%) (luokitusjärjestelmä kelpoiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluvia omaisuuseriä (%) (luokitusjärjestelmä kelpoiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluvia omaisuuseriä (%) (luokitusjärjestelmä kelpoiset) | ||||||||||||||||||||||||
Joista EU:n luokitusjärjestelmän mukaisiin toimintoihin liittyviä (%) (luokitusjärjestelmän mukaiset) | Joista EU:n luokitusjärjestel män mukaisiin toimintoihin liittyviä (%) (luokitusjärjestel män mukaiset) | Joista EU:n luokitusjärjestel män mukaisiin toimintoihin liittyviä (%) (luokitusjärjestel män mukaiset) | Joista EU:n luokitusjärjestel män mukaisiin toimintoihin liittyviä (%) (luokitusjärjestel män mukaiset) | Joista EU:n luokitusjärjestel män mukaisiin toimintoihin liittyviä (%) (luokitusjärjestel män mukaiset) | Joista EU:n luokitusjärjestel män mukaisiin toimintoihin liittyviä (%) (luokitusjärjestel män mukaiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän mukaisiin toimintoihin liittyviä (%) (luokitusjärjestelmän mukaiset) | ||||||||||||||||||||||||
Yhteensä (miljoonaa euroa) | Joista keskeisen tulos-indikaattorin kattamia (miljoonaa euroa) | Joista siirtymätoimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | Joista siirtymätoimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | ||||||||||||||||||||
Sijoituspalveluyritysten omaan lukuun harjoittamassa kaupankäynnissä sijoitetut varat yhteensä (direktiivin 2014/65/EU liitteessä I olevan A osan mukaisesti) | 2 109,7 | 2 109,3 | 3,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 3,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||
Joista: omaan lukuun | 0,0 | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||
Joista: asiakkaiden lukuun | 2 109,7 | 2 109,3 | 3,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 3,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 64 |
Ilmastonmuutoksen hillintä (CCM) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (CCA) | Vesivarat ja merten luonnonvarat (WTR) | Kiertotalous (CE) | Ympäristön pilaantuminen (PPC) | Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit (BIO) | Yhteensä (CCM+CCA+WTR+CE+PPC+BIO) | ||||||||||||||||||||||||
Yhteensä (miljoonaa euroa) | Joista keskeisen tulos-indikaattorin kattamia (miljoonaa euroa) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluviin aloihin liittyvistä palveluista ja toiminnoista saatuja tuottoja (palkkiot ja muut rahalliset edut) (%) (luokitusjärjestelmäkelpoiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluviin aloihin liittyvistä palveluista ja toiminnoista saatuja tuottoja (palkkiot ja muut rahalliset edut) (%) (luokitusjärjestelmäkelpoiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluvia omaisuuseriä (%) (luokitusjärjestelmä kelpoiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluvia omaisuuseriä (%) (luokitusjärjestelmä kelpoiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluvia omaisuuseriä (%) (luokitusjärjestelmä kelpoiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluvia omaisuuseriä (%) (luokitusjärjestelmä kelpoiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän piiriin kuuluviin aloihin liittyvistä palveluista ja toiminnoista saatuja tuottoja (palkkiot ja muut rahalliset edut) (%) (luokitusjärjestelmäkelpoiset) | ||||||||||||||||||||||
Joista EU:n luokitusjärjestelmän mukaisiin toimintoihin liittyvistä palveluista ja toiminnoista saatuja (%) (luokitusjärjestelmän mukaiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän mukaisiin toimintoihin liittyvistä palveluista ja toiminnoista saatuja (%) (luokitusjärjestelmän mukaiset) | Joista EU:n luokitusjärjestel män mukaisiin toimintoihin liittyviä (%) (luokitusjärjestel män mukaiset) | Joista EU:n luokitusjärjestel män mukaisiin toimintoihin liittyviä (%) (luokitusjärjestel män mukaiset) | Joista EU:n luokitusjärjestel män mukaisiin toimintoihin liittyviä (%) (luokitusjärjestel män mukaiset) | Joista EU:n luokitusjärjestel män mukaisiin toimintoihin liittyviä (%) (luokitusjärjestel män mukaiset) | Joista EU:n luokitusjärjestelmän mukaisiin toimintoihin liittyvistä palveluista ja toiminnoista saatuja (%) (luokitusjärjestelmän mukaiset) | ||||||||||||||||||||||||
Joista siirtymätoimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | Joista siirtymätoimintoja (%) | Joista mahdollistavia toimintoja (%) | ||||||||||||||||||||||
Muista palveluista ja toiminnoista kuin omaan lukuun harjoitetusta kaupankäynnistä saadut tuotot (palkkiot ja muut rahalliset edut) (direktiivin 2014/65/EU liitteessä I olevan A osan mukaisesti) | 3,3 | 3,3 | 1,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 1,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||
Yhtä tai useampaa rahoitusvälinettä koskevien toimeksiantojen vastaanottaminen ja välittäminen | 0,0 | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||
Toimeksiantojen toteuttaminen asiakkaan lukuun | 0,0 | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||
Salkunhoito | 3,3 | 3,3 | 1,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 1,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||
Sijoitusneuvonta | 0,0 | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||
Rahoitusvälineiden merkinnän ja/ tai rahoitusvälineiden liikkeeseenlaskun järjestäminen merkintätakauksen perusteella | 0,0 | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||
Rahoitusvälineiden liikkeeseenlaskun järjestäminen ilman merkintätakausta | 0,0 | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||
Monenkeskisen kaupankäyntijärjestelmän ylläpito | 0,0 | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||
Organisoidun kaupankäyntijärjestelmän ylläpito | 0,0 | 0,0 | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | |||||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 65 |
Rivi | Ydinenergiaan liittyvät toiminnot | |
1. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
2. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
3. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | ||
4. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
5. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
6. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 66 |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (nimittäjä) — liikevaihto | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuu- toksen hillintä + ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuu- toksen hillintä | Ilmastonmuu- tokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 |
8. | Sovellettava keskeinen tulosindikaattori yhteensä | 2 109 | 100 % | 2 109 | 100 % | 2 109 | 100 % |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (nimittäjä) — pääomamenot | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuu- toksen hillintä + ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuu- toksen hillintä | Ilmastonmuu- tokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | - | - | - | - | - | - |
8. | Sovellettava keskeinen tulosindikaattori yhteensä | 2 109 | 100 % | 2 109 | 100 % | 2 109 | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 67 |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (osoittaja) — liikevaihto | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuu- toksen hillintä + ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuu- toksen hillintä | Ilmastonmuu- tokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 100 % | 0 | 100 % | 0 | 0 |
8. | Luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellistentoimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 100 % | 0 | 100 % | 0 | 100 % |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (osoittaja) — pääomamenot | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuu- toksen hillintä + ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuu- toksen hillintä | Ilmastonmuu- tokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 1 | - | 1 | - | 0 | - |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | - | - | - | - | - | - |
8. | Luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellistentoimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | - | - | - | - | - | - |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 68 |
Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot — liikevaihto | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 67 | 100 % | 67 | 100 % | 67 | 100 % |
8. | Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 67 | 100 % | 67 | 100 % | 67 | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 69 |
Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot — pääomamenot | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | - | - | - | - | - | - |
8. | Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | - | - | - | - | - | - |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 70 |
Luokitusjärjestelmään kelpaamattomat taloudelliset toiminnot — liikevaihto | |||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä milj. euroa | Pro- sentti- osuus |
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.26 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.27 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.28 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.29 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.30 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.31 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmään kelpaamattomien taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 2 033 | 100 % |
8. | Luokitusjärjestelmään kelpaamattomien taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 2 033 | 100 % |
Luokitusjärjestelmään kelpaamattomat taloudelliset toiminnot — pääomamenot | |||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä milj. euroa | Pro- sentti- osuus |
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.26 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.27 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.28 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.29 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.30 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.31 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmään kelpaamattomien taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 2 033 | 100 % |
8. | Luokitusjärjestelmään kelpaamattomien taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 2 033 | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 71 |
Luokitusjärjestelmän mukaisten toimintojen rahoitukseen suunnattujen tai niihin liittyvien vakuutus- tai jälleenvakuutusyrityksen sijoitusten osuus kaikista sijoituksista | |||
% | milj. eur | ||
Vakuutus- tai jälleenvakuutusyritysten kaikkien sellaisten sijoitusten arvon painotettu keskiarvo, jotka on suunnattu luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen rahoitukseen tai jotka liittyvät niihin, suhteessa kaikkien keskeisen tulosindikaattorin kattamien omaisuuserien arvoon. Yrityksiin tehdyt sijoitukset painotetaan seuraavasti: | Vakuutus- tai jälleenvakuutusyritysten kaikkien sellaisten sijoitusten arvon painotettu keskiarvo, jotka on suunnattu luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen rahoitukseen tai jotka liittyvät niihin, suhteessa kaikkien keskeisen tulosindikaattorin kattamien omaisuuserien arvoon. Yrityksiin tehdyt sijoitukset painotetaan seuraavasti: | ||
Liikevaihtoon perustuva: | 0,9 % | Liikevaihtoon perustuva: | 122,4 |
Pääomamenoihin perustuva: | 0,0 % | Pääomamenoihin perustuva: | 0,0 |
Keskeisen tulosindikaattorin kattamien omaisuuserien prosenttiosuus vakuutus- tai jälleenvakuutusyritysten kaikista sijoituksista (kaikista hoidettavina olevista varoista). Lukuun ottamatta sijoituksia julkisyhteisöihin. | Keskeisen tulosindikaattorin kattamien omaisuuserien rahallinen arvo. Lukuun ottamatta sijoituksia julkisyhteisöihin. | ||
Kattamisaste: | 95,3 % | Katettu määrä: | 12 942,9 |
Täydentävät lisätiedot: keskeisen tulosindikaattorin nimittäjän erittely | |||
Johdannaisten prosenttiosuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä. | 0,2 % | Johdannaisten arvo rahamäärinä: | 20,0 |
Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuulumattomiin rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien vastuiden osuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä: | Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuulumattomiin rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien vastuiden arvo: | ||
Muut kuin rahoitusalan yritykset: | 29,0 % | Muut kuin rahoitusalan yritykset: | 3 753,9 |
Rahoitusalan yritykset: | 8,6 % | Rahoitusalan yritykset: | 1 111,1 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 72 |
Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuulumattomiin EU:n ulkopuolisten maiden rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien vastuiden osuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä: | Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuulumattomiin EU:n ulkopuolisten maiden rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien vastuiden arvo: | ||
Muut kuin rahoitusalan yritykset: | 27,7 % | Muut kuin rahoitusalan yritykset: | 3 582,3 |
Rahoitusalan yritykset: | 8,0 % | Rahoitusalan yritykset: | 1 033,3 |
Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuuluviin rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien vastuiden osuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä: | Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuuluviin EU:n rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien vastuiden arvo: | ||
Muut kuin rahoitusalan yritykset: | 13,7 % | Muut kuin rahoitusalan yritykset: | 1 767,5 |
Rahoitusalan yritykset: | 8,1 % | Rahoitusalan yritykset: | 1 042,4 |
Muihin vastapuoliin ja omaisuuseriin liittyvien vastuiden osuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä: | 40,5 % | Muihin vastapuoliin ja omaisuuseriin liittyvien vastuiden arvo: | 5 248,0 |
Osuus vakuutus- tai jälleenvakuutusyrityksen sijoituksista, jotka on suunnattu luokitusjärjestelmän mukaisten toimintojen rahoitukseen tai liittyvät niihin ja jotka eivät ole sijoituksia, joita pidetään niiden henkivakuutussopimusten osalta, joissa vakuutuksenottajat kantavat sijoitusriskin: | 24,0 % | Vakuutus- tai jälleenvakuutusyrityksen sellaisten sijoitusten arvo, jotka on suunnattu luokitusjärjestelmän mukaisten toimintojen rahoitukseen tai liittyvät niihin ja jotka eivät ole sijoituksia, joita pidetään niiden henkivakuutussopimusten osalta, joissa vakuutuksenottajat kantavat sijoitusriskin: | 3 110,3 |
Kaikkien sellaisten sijoitusten arvo, joilla rahoitetaan ei- luokitusjärjestelmäkelpoisia taloudellisia toimintoja, suhteessa keskeisen tulosindikaattorin kattamien omaisuuserien kokonaisarvoon: | 93,5 % | Kaikkien sellaisten sijoitusten arvo, joilla rahoitetaan ei- luokitusjärjestelmäkelpoisia taloudellisia toimintoja: | 12 105,2 |
Kaikkien sellaisten sijoitusten arvo, joilla rahoitetaan luokitusjärjestelmäkelpoisia mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisia taloudellisia toimintoja, suhteessa keskeisen tulosindikaattorin kattamien omaisuuserien kokonaisarvoon: | 5,5 % | Kaikkien sellaisten sijoitusten arvo, joilla rahoitetaan luokitusjärjestelmäkelpoisia mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisia taloudellisia toimintoja: | 715,3 |
Täydentävät lisätiedot: Keskeisen tulosindikaattorin osoittajan erittely | |||
Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuuluvien rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien luokitusjärjestelmän mukaisten vastuiden osuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä: | Direktiivin 2013/34/EU 19 a ja 29 a artiklan soveltamisalaan kuuluviin rahoitusalan yrityksiin ja muihin kuin rahoitusalan yrityksiin liittyvien luokitusjärjestelmän mukaisten vastuiden arvo | ||
Muut kuin rahoitusalan yritykset: | Muut kuin rahoitusalan yritykset: | ||
Liikevaihtoon perustuva: | 0,8 % | Liikevaihtoon perustuva: | 104,6 |
Pääomamenoihin perustuva: | 0,0 % | Pääomamenoihin perustuva: | 0,0 |
Rahoitusalan yritykset: | Rahoitusalan yritykset: | ||
Liikevaihtoon perustuva: | 0,1 % | Liikevaihtoon perustuva: | 17,8 |
Pääomamenoihin perustuva: | 0,0 % | Pääomamenoihin perustuva: | 0,0 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 73 |
Osuus vakuutus- tai jälleenvakuutusyrityksen sijoituksista, jotka on suunnattu luokitusjärjestelmän mukaisten toimintojen rahoitukseen tai liittyvät niihin ja jotka eivät ole sijoituksia, joita pidetään niiden henkivakuutussopimusten osalta, joissa vakuutuksenottajat kantavat sijoitusriskin: | Vakuutus- tai jälleenvakuutusyrityksen sellaisten sijoitusten arvo, jotka on suunnattu luokitusjärjestelmän mukaisten toimintojen rahoitukseen tai liittyvät niihin ja jotka eivät ole sijoituksia, joita pidetään niiden henkivakuutussopimusten osalta, joissa vakuutuksenottajat kantavat sijoitusriskin: | ||
Liikevaihtoon perustuva: | 0,3 % | Liikevaihtoon perustuva: | 34,3 |
Pääomamenoihin perustuva: | 0,0% | Pääomamenoihin perustuva: | 0,0 |
Muihin vastapuoliin ja omaisuuseriin liittyvien luokitusjärjestelmän mukaisten vastuiden osuus kaikista keskeisen tulosindikaattorin kattamista omaisuuseristä: | Muihin vastapuoliin ja omaisuuseriin liittyvien luokitusjärjestelmän mukaisten vastuiden arvo suhteessa kaikkiin keskeisen tulosindikaattorin kattamiin omaisuuseriin: | ||
Liikevaihtoon perustuva: | 0,0 % | Liikevaihtoon perustuva: | 5,6 |
Pääomamenoihin perustuva: | 0,0 % | Pääomamenoihin perustuva: | 0,0 |
Keskeisen tulosindikaattorin osoittajan erittely ympäristötavoitteittain | ||||
Luokitusjärjestelmän mukaiset toiminnat – edellyttäen, että ”ei merkittäviä haittavaikutuksia” - periaatetta ja sosiaalisia suojatoimia koskeva arviointi on myönteinen: | ||||
(1) Ilmastonmuutoksen hillintä | Liikevaihto: | 0,2 % | Siirtymätoiminnat (liikevaihto): | 0,0 % |
Mahdollistavat toiminnat (liikevaihto): | 0,0 % | |||
Pääomamenot: | 0,0 % | Siirtymätoiminnat (pääomamenot): | 0,0 % | |
Mahdollistavat toiminnat (pääomamenot): | 0,0 % | |||
(2) Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Liikevaihto: | 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat (liikevaihto): | 0,0 % |
Pääomamenot: | 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat (pääomamenot): | 0,0 % | |
(3) Vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu | Liikevaihto: | 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat (liikevaihto): | 0,0 % |
Pääomamenot: | 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat (pääomamenot): | 0,0 % | |
(4) Siirtyminen kiertotalouteen | Liikevaihto: | 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat (liikevaihto): | 0,0 % |
Pääomamenot: | 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat (pääomamenot): | 0,0 % | |
(5) Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen | Liikevaihto: | 0,1 % | Mahdollistavat toiminnat (liikevaihto): | 0,0 % |
Pääomamenot: | 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat (pääomamenot): | 0,0 % | |
(6) Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja ennallistaminen | Liikevaihto: | 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat (liikevaihto): | 0,0 % |
Pääomamenot: | 0,0 % | Mahdollistavat toiminnat (pääomamenot): | 0,0 % | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 74 |
Rivi | Ydinenergiaan liittyvät toiminnot | |
1. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
2. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
3. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | ||
4. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
5. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
6. | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | Kyllä |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 75 |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (nimittäjä) — liikevaihto | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuu- toksen hillintä + ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuu- toksen hillintä | Ilmastonmuu- tokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 25 | 0 % | 25 | 0 % | 0 | 0 |
8. | Sovellettava keskeinen tulosindikaattori yhteensä | 12 943 | 100 % | 12 943 | 100 % | 12 943 | 100 % |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (nimittäjä) — pääomamenot | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuu- toksen hillintä + ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuu- toksen hillintä | Ilmastonmuu- tokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 2 | 0 % | 2 | 0 % | 0 | 0 % |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | 0 | 0 % |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | - | - | - | - | - | - |
8. | Sovellettava keskeinen tulosindikaattori yhteensä | 12 943 | 100 % | 12 943 | 100 % | 12 943 | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 76 |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (osoittaja) — liikevaihto | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuu- toksen hillintä + ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuu- toksen hillintä | Ilmastonmuu- tokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0,0 % | 0 | 0,0 % | ||
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0,0 % | 0 | 0,0 % | ||
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 1 | 0,04 % | 1 | 4,0 % | ||
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0,0 % | 0 | 0,0 % | ||
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | 0,0 % | 0 | 0,0 % | ||
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 1 | 4 % | 1 | 4 % | ||
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 23 | 92 % | 23 | 92 % | 0 | 100 % |
8. | Luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellistentoimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 25 | 100 % | 25 | 100 % | 0 | 100 % |
Luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot (osoittaja) — liikevaihto | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuu- toksen hillintä + ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuu- toksen hillintä | Ilmastonmuu- tokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 4 | - | 4 | - | 0 | - |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | - | - | - | - | - | - |
8. | Luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellistentoimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin osoittajassa | - | - | - | - | - | - |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 77 |
Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot — liikevaihto | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0% | ||
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 3 | 0 % | 3 | 0 % | ||
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 1 | 0 % | 1 | 0 % | ||
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % | 0 | 0 % | ||
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 711 | 99 % | 711 | 99 % | 715 | 100 % |
8. | Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 715 | 100 % | 715 | 100 % | 715 | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 78 |
Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot — pääomamenot | |||||||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä ja osuus | |||||
Ilmastonmuutoksen hillintä + ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | |||||
Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | Määrä milj. euroa | % | ||
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.26 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.27 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.28 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.29 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 1 | - | 1 | - | 0 | - |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.30 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevassa 4.31 jaksossa tarkoitetun, luokitusjärjestelmäkelpoisen mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisen taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | - | 0 | - | 0 | - |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | - | - | - | - | - | - |
8. | Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | - | - | - | - | - | - |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 79 |
Luokitusjärjestelmään kelpaamattomat taloudelliset toiminnot — liikevaihto | |||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä milj. euroa | Pro- sentti- osuus |
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.26 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.27 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.28 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 1 | 0 % |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.29 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.30 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.31 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmään kelpaamattomien taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 12 104 | 100 % |
8. | Luokitusjärjestelmään kelpaamattomien taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 12 105 | 100 % |
Luokitusjärjestelmään kelpaamattomat taloudelliset toiminnot — pääomamenot | |||
Rivi | Taloudelliset toiminnot | Määrä milj. euroa | Pro- sentti- osuus |
1. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.26 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
2. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.27 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
3. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.28 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
4. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.29 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
5. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.30 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
6. | Delegoidun asetuksen 2021/2139 liitteissä I ja II olevan 4.31 jakson mukaisesti luokitusjärjestelmään kelpaamattoman, lomakkeen 1 rivillä 1 tarkoitetun taloudellisen toiminnan määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 0 | 0 % |
7. | Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmään kelpaamattomien taloudellisten toimintojen määrä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 12 105 | 100 % |
8. | Luokitusjärjestelmään kelpaamattomien taloudellisten toimintojen kokonaismäärä ja osuus sovellettavan keskeisen tulosindikaattorin nimittäjässä | 12 105 | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 80 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 81 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 82 |
Poissulkeminen sensitiivisillä toimialoilla | |||
Toimiala/tuoteryhmä | Osuus liikevaihdosta | Kuvaus | |
Nollatoleranssi | Suora liiketoiminta | Epäsuora liiketoiminta | |
Kiistanalaiset aseet | 0 % | 0 % | Sijoituksia ei tehdä yhtiöihin, jotka saavat liikevaihtoa kiistanalaisten aseiden valmistuksesta, alihankinnasta tai jakelusta. Kiistanalaisiksi aseiksi katsotaan esimerkiksi biologiset, kemialliset ja ydinaseet sekä rypäleaseet. |
Vähäinen toleranssi | Suora liiketoiminta | Epäsuora liiketoiminta | |
Kivihiili | 5 % | 30 % | Sijoituksia ei tehdä yhtiöihin, joiden liikevaihdosta kivihiilen louhinta muodostaa yli 5 % tai joissa kivihiilen louhinnan alihankinnan tai kivihiilen jakelun osuus liikevaihdosta on yli 30 %. Sijoituksia ei tehdä yhtiöihin, joiden liikevaihdosta yli 30 % muodostuu kivihiileen perustuvan energian tuotannosta, ellei yrityksellä ole selkeää strategiaa kestävämpään liiketoimintamalliin siirtymiseksi1. |
Tupakka | 0 % | 50 % | Sijoituksia ei tehdä yhtiöihin, jotka saavat liikevaihtoa tupakkatuotteiden valmistuksesta tai joiden liikevaihdosta yli 50 % muodostuu tupakkatuotteiden alihankinnasta tai jakelusta. |
Aikuisviihde | 0 % | 50 % | Sijoituksia ei tehdä yhtiöihin, jotka saavat liikevaihtoa aikuisviihteen tuottamisesta tai joiden liikevaihdosta yli 50 % muodostuu aikuisviihdeteollisuuden alihankinnasta tai jakelusta. |
Uhkapelit | 50 % | 50 % | Sijoituksia ei tehdä yhtiöihin, joiden liikevaihdosta yli 50 % muodostuu uhkapeleistä tai uhkapelien alihankinnasta. |
Sotilaskalusto | 50 % | 50 % | Sijoituksia ei tehdä yhtiöihin, joiden liikevaihdosta yli 50 % muodostuu sotilaskaluston valmistuksesta, alihankinnasta tai jakelusta. |
Öljy | 40 % | 40 % | Sijoituksia ei tehdä yhtiöihin, joiden liikevaihdosta yli 40 % muodostuu suorasta fossiiliseen öljyyn liittyvästä liiketoiminnasta, kuten fossiilisen öljyn etsinnästä, talteenotosta ja tuotannosta. Sijoituksia ei tehdä yhtiöihin, joiden liikevaihdosta yli 40 % muodostuu epäsuorasta fossiiliseen öljyyn liittyvästä liiketoiminnasta, kuten fossiilisen öljyn jakelusta, jalostuksesta tai prosessoinnista tai fossiiliseen öljyyn perustuvan energian tuotannosta. Poikkeuksia voidaan tehdä sellaisten yhtiöiden kohdalla, joilla on uskottava siirtymäsuunnitelma1. |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 83 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 84 |
Kasvihuonekaasupäästöt (Scope 1, 2 ja 3) | |
2024 | |
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt | |
Kasvihuonekaasujen Scope 1 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 20 |
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin kuuluvien Scope 1 - kasvihuonekaasupäästöjen prosenttiosuus (%) | 0 |
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt | |
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset Scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 312 |
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset Scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 276 |
Merkittävät Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt | |
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (Scope 3 -)kokonaisbruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 6 090 711 |
1 Ostetut tavarat ja palvelut | 448 |
2 Tuotantohyödykkeet | 61 |
3 Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat (jotka eivät sisälly Scope 1- tai Scope 2 -päästöihin) | 52 |
5 Toiminnassa muodostuva jäte | 2 |
6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen | 279 |
7 Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne | 314 |
15 Investoinnit | 6 089 555 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt | |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO2-ekv.) | 6 091 043 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2-ekv.) | 6 091 007 |
Liikevaihtoon perustuva kasvihuonekaasuintensiteetti1 | |
Kasvihuonekaasuintensiteetti suhteessa liikevaihtoon | 2024 |
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO2-ekv./EUR) | 0,016 |
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO2-ekv./EUR) | 0,016 |
Liikevaihtoon perustuva kasvihuonekaasuintensiteetti1 | |
Kasvihuonekaasuintensiteetti suhteessa liikevaihtoon | 2024 |
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO2-ekv./EUR) | 0,016 |
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt suhteessa liikevaihtoon (tCO2-ekv./EUR) | 0,016 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 85 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 86 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 87 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 88 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 89 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 90 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 91 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 92 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 93 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 94 |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömäärä), 31.12.2024 | |
Sukupuoli | |
Miehet | 364 |
Naiset | 315 |
Muut | - |
Ei ilmoitettu | - |
Työsuhteiset työntekijät yhteensä | 679 |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä maittain (henkilömäärä), 31.12.2024 | |
Maa | |
Suomi | 672 |
Ruotsi | 3 |
Luxemburg | 4 |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä sopimustyypeittäin ja sukupuolen mukaan, 31.12.2024 | ||||
Naiset | MIehet | Muut | Ei ilmoitettu | Yhteensä |
Työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | ||||
315 | 364 | - | - | 679 |
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | ||||
287 | 341 | - | - | 628 |
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | ||||
28 | 23 | - | - | 51 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | ||||
9 | 10 | - | - | 19 |
Kokoaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | ||||
286 | 345 | - | - | 631 |
Osa-aikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä (henkilömääränä ilmaistuna) | ||||
29 | 19 | - | - | 48 |
Ylimmän johdon sukupuolijakauma, 31.12.2024 | ||||
Johtotaso | Naiset | Miehet | ||
Hallitus | 2 | 28,6 % | 5 | 71,4 % |
Taso 1: Konsernin johtoryhmä | 2 | 28,6 % | 5 | 71,4 % |
Taso 2: Konsernin laajennettu johtoryhmä | 5 | 71,4 % | 2 | 28,6 % |
Työsuhteiset työntekijät ikäryhmittäin, 31.12.2024 | |||||
<30 vuotta | 30-50 vuotta | >50 vuotta | |||
141 | 20,8 % | 375 | 55,2 % | 163 | 24,0 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 95 |
Kirjattavien työtapaturmien lukumäärä ja osuus 2024 | |
Tapaturmien lukumäärä | Tapaturmien osuus (%) |
8 | 6,9 % |
Säännöllisiin tulos- ja urakehitysarviointeihin osallistuneet työsuhteiset työntekijät (%) 2024 | ||
Naiset | Miehet | Yhteensä |
86,9 % | 75,1 % | 80,7 % |
Tapaturmat ja menetettyjen päivien lukumäärä 2024 | |
Tapaturmatyyppi | Menetettyjen päivien lukumäärä |
Työperäiset vammat | 10 |
Työtapaturmista johtuvat kuolemantapaukset | 0 |
Työperäiset terveysongelmat | - |
Työperäisistä terveysongelmista johtuvat kuolemantapaukset | - |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 96 |
Perhevapaata ottaneet työsuhteiset työntekijät (%) 2024 | ||
Naiset | Miehet | Perhevapaata ottaneet yhteensä |
37,5 % | 62,5 % | 8,3 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 97 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 98 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 99 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 100 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 101 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 102 |
Keskeisimmät päästölaskennassa käytetyt päästökertoimet | ||
Scope | Toiminta | Päästökertoimen lähde |
Scope 1 | Liikkuvat polttolähteet | Swedish Environmental Protection Agency (EPA) 2024 |
Scope 2 | Sähkö | EI.se 2023 for Nordics, International Energy Agency (IEA) electricity EFs 2023 |
Lämmitys | Suomen kaukolämmön toimittajat ja energiatilastot 2023. Laskettu polttoainejakaumasta käyttäen päästökertoimia: Finnish statistics agency 2023, Swedish EPA 2023 ja Swedish Energy Agency 2023. Swedenergy 2023. | |
Scope 3 | Ostetut tavarat ja palvelut | Ecoinvent v3.9., Transition Pathway Initiative Paper Industry Benchmark 2020, UK Department for Energy Security and Net Zero (DESNZ) 2023, Google 2012, Amazon 2021, IPCC 2014, toimittajatiedot Azure 2024, Microsoft 2021, Salesforce 2021, CEDA 4.01 Global |
Tuotantohyödykkeet | Keskimääräiset ja toimittajakohtaiset tuotteiden hiilijalanjäljet (2017–2022). Toimittajiin kuuluvat Lenovo, Apple, Samsung, HP ja Seagate. | |
Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat | Samat kuin Scope 1- ja 2-luokissa sekä Ecoinvent 3.9. | |
Toiminnassa muodostuva jäte | DESNZ 2023, Ecoinvent 3.9, World Bank waste statistics 2024, UK Department for Business, Energy and Industrial Strategy (BEIS) 2023, Ecoinvent EFs v3.10 | |
Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen | CEDA 4.01 Global, Cornell Hotel Sustainability Benchmark Index 2023, RDC flight data 2023 | |
Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne | Swedish EPA 2024, SBB/SJ 2023, EI.se 2023 for Nordics, BEIS meth doc 2023, South Polen johtama Swedish Energy Authority 2023 perustuen, Trafikverket 2023, DESNZ 2023, South Polen johtama 2023 Anthesis 2021 perustuen, IEA EEEI 2023 data, BEIS 2023, South Pole electricity and heat EFs 2023 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 103 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 104 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 105 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 106 |
Monialaiset standardit | ||
Tiedonantovaatimus | Sijainti kestävyysselvityksessä | Sivunumero |
ESRS 2 Yleiset tiedot | ||
BP-1 Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet | Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet | 29 |
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot | Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot | 29 |
GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | 29 |
GOV-2 Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat | Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat | 31 |
GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | 31 |
GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | 33 |
GOV-5 Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta | Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta | 34 |
SBM-1 Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju Liiketoiminta-alueet, Hallituksen toimintakertomus | 34, 10 |
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset | Sidosryhmien edut ja näkemykset | 36 |
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | 38 |
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | 45 |
IRO-2 Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset | Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset | 106 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 107 |
Ympäristöstandardit | ||
Tiedonantovaatimus | Sijainti kestävyysselvityksessä | Sivunumero |
ESRS E1 Ilmastonmuutos | ||
ESRS 2, GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | 31 |
E1-1 Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | 80 |
ESRS 2, SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | 38 |
ESRS 2, IRO-1 Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | 45 |
E1-2 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | 81 |
E1-3 Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit | Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit | 82 |
E1-4 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | 80, 84 |
E1-6 Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja Scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja Scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt Laskentaperiaatteet | 84, 102 |
E1-7 Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot ja kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet | Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot ja kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet | 85 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 108 |
Sosiaaliset standardit | ||
Tiedonantovaatimus | Sijainti kestävyysselvityksessä | Sivunumero |
ESRS S1 Oma työvoima | ||
ESRS 2, SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset | Sidosryhmien edut ja näkemykset | 36 |
ESRS 2, SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | 38 |
S1-1 Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | 86 |
S1-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista oman työvoiman ja työntekijöiden edustajien kanssa | Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista oman työvoiman ja työntekijöiden edustajien kanssa | 90 |
S1-3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat yrityksen omalle työvoimalle huolenaiheiden esiin tuomiseksi | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat yrityksen omalle työvoimalle huolenaiheiden esiin tuomiseksi | 91 |
S1-4 Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus | Omaan työvoimaan liittyvät toimet ja toimintatavat | 91 |
S1-5 Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | 93 |
S1-6 Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet Laskentaperiaatteet | 93, 104 |
S1-7 Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet Laskentaperiaatteet | 94, 104 |
S1-9 Monimuotoisuuden mittarit | Monimuotoisuuden mittarit Laskentaperiaatteet | 94, 104 |
S1-10 Riittävä palkka | Riittävä palkka | 95 |
S1-11 Sosiaalinen suojelu | Sosiaalinen suojelu | 95 |
S1-13 Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit | Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit Laskentaperiaatteet | 95, 104 |
S1-14 Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit | Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit Laskentaperiaatteet | 95, 104 |
S1-15 Työ- ja yksityiselämän tasapainoa koskevat mittarit | Työ- ja yksityiselämän tasapainoa koskevat mittarit Laskentaperiaatteet | 96, 104 |
S1-16 Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) | Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) Laskentaperiaatteet | 96, 104 |
S1-17 Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | 96 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 109 |
Liiketoiminnan harjoittamista koskevat standardit | ||
Tiedonantovaatimus | Sijainti kestävyysselvityksessä | Sivunumero |
ESRS G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | ||
ESRS 2, GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | 29 |
ESRS 2, IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | 45 |
G1-1 Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | 97 |
G1-2 Suhteet toimittajiin | Suhteet toimittajiin | 99 |
G1-3 Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | 100 |
G1-4 Korruptio- tai lahjontatapaukset | Korruptio- tai lahjontatapaukset Laskentaperiaatteet | 101, 105 |
G1-6 Maksukäytännöt | Maksukäytännöt Laskentaperiaatteet | 101, 105 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 110 |
Muuhun EU:n lainsäädäntöön perustuvat tietopisteet | ||||||
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoite-asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailu-arvo- asetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sijainti kestävyysselvityksessä | Sivunumero |
ESRS 2 GOV-1 Hallituksen sukupuolijakauma 21 kohdan d alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 13 | Komission delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | 29 | ||
ESRS 2 GOV-1 Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus 21 kohdan e alakohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | 29 | |||
ESRS 2 GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista 30 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 10 | Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | 33 | |||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan i alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 4 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpano asetuksen (EU) 2022/2453 taulukko 1: Ympäristöön liittyvää riskiä koskevat laadulliset tiedot ja taulukko 2: Yhteiskuntaan liittyvää riskiä koskevat laadulliset tiedot | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Epäolennainen tietopiste | - | |
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan ii alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 9 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Epäolennainen tietopiste | - | ||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan iii alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 14 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/181 12 artiklan 1 kohta, delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II | Epäolennainen tietopiste | - | ||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta, delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS E1-1 Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä 14 kohta | Asetuksen (EU) 2021/1119, 2 artiklan 1 kohta | Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | 80 | |||
ESRS E1-1 Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset 16 kohdan g alakohta | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpano asetuksen (EU) 2022/2453 lomake 1: Kaupankäynti- varaston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Vastuiden luottoluokka toimialan, päästöjen ja jäljellä olevan maturiteetin mukaan | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohdan d–g alakohta ja 12 artiklan 2 kohta | Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | 80 | ||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 111 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoite-asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailu-arvo- asetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sijainti kestävyysselvityksessä | Sivunumero |
ESRS E1-4 Kasvihuonekaasu-päästöjen vähennystavoitteet 34 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 4 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpano asetuksen (EU) 2022/2453 lomake 3: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Mukauttamismittarit | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 6 artikla | Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | 84 | |
ESRS E1-5 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat) 38 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 5 ja taulukon 2 indikaattori 5 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä 37 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 5 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS E1-5 Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla 40–43 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 6 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja Scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt 44 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattorit 1 ja 2 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpano asetuksen (EU) 2022/2453 lomake 1: Kaupankäynti- varaston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Vastuiden luottoluokka toimialan, päästöjen ja jäljellä olevan maturiteetin mukaan | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 5 artiklan 1 kohta, 6 artikla ja 8 artiklan 1 kohta | Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja Scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | 84 | |
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti 53–55 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 3 | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpano asetuksen (EU) 2022/2453 lomake 3: Kaupankäynti- varaston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Mukauttamismittarit | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 8 artiklan 1 kohta | Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja Scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | 84 | |
ESRS E1-7 Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset 56 kohta | Asetuksen (EU) 2021/1119, 2 artiklan 1 kohta | Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot ja kasvihuonekaasupäästöje n hillintähankkeet | 85 | |||
ESRS E1-9 Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille 66 kohta | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS E1-9 Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan 66 kohdan a alakohta ESRS E1-9 Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski 66 kohdan c alakohta | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöön-Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöön- panoasetus (EU) 2022/2453, 46 ja 47 kohta; Lomake 5: Kaupankäynti varaston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä fyysinen riski: Vastuut, joihin kohdistuu fyysinen riski | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 112 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoite-asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailu-arvo- asetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sijainti kestävyysselvityksessä | Sivunumero |
ESRS E1-9 Yrityksen, kiinteistöomaisuuden, kirjanpitoarvo, eriteltynä, energiatehokkuus- luokittain, 67 kohdan c alakohta | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 449 a artikla; komission täytäntöönpanoasetus (EU) 2022/2453, 34 kohta; Lomake 2: Kaupankäyntivaraston ulkopuoliset erät – Ilmastonmuutokseen liittyvä siirtymäriski: Kiinteistövakuudelliset lainat – Vakuuden energiatehokkuus | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS E1-9 Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa 69 kohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1818, liite II | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS E2-4 Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan EPRTR-asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa 28 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 8, taulukon 2 indikaattorit 1, 2 ja 3 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS E3-1 Vesivarat ja merten luonnonvarat 9 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 7 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS E3-1 Kohdennetut toimintaperiaatteet 13 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 8 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS E3-1 Merien ja valtamerten kestävyys 14 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 12 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS E3-4 Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä 28 kohdan c alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 6.2 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS E3-4 Kokonaisvedenkulut us kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti laskettuna 29 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 6.1 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS 2 – IRO-1 – E4 16 kohdan a alakohdan i alakohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 7 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS 2 – IRO-1 – E4 16 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 10 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS 2 – IRO-1 – E4 16 kohdan c alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 14 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS E4-2 Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 11 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 113 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoite-asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailu-arvo- asetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sijainti kestävyysselvityksessä | Sivunumero |
ESRS E4-2 Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan c alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 12 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS E3-1 Merien ja valtamerten kestävyys 14 kohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 12 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS E4-2 Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet 24 kohdan d alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 15 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS E5-5 Kierrättämätön jäte 37 kohdan d alakohta | Liitteen 1 taulukon 2 indikaattori 13 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS E5-5 Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte kohta 39 | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 9 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS 2 – SBM-3 – S1 Pakkotyötapausten riski 14 kohdan f alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 13 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | 38 | |||
ESRS 2 – SBM-3 – S1 Lapsityövoima-tapausten riski 14 kohdan g alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 12 | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | 38 | |||
ESRS S1-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 20 kohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | 86 | |||
ESRS S1-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence-käytännöt 21 kohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | 86 | |||
ESRS S1-1 Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet 22 kohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 11 | Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | 86 | |||
ESRS S1-1 työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai hallintajärjestelmä 23 kohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 1 | Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | 86 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 114 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoite-asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailu-arvo- asetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sijainti kestävyysselvityksessä | Sivunumero |
ESRS S1-3 Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät 32 kohdan c alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 5 | Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat yrityksen omalle työvoimalle huolenaiheiden esiin tuomiseksi | 91 | |||
ESRS S1-14 Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus 88 kohdan b ja c alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 2 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit | 96 | ||
ESRS S1-14 Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi menetettyjen päivien määrä 88 kohdan e alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 3 | Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit | 96 | |||
ESRS S1-16 Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero 97 kohdan a alakohta | Liitteen I taulukon 1 indikaattori 12 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) | 96 | ||
ESRS S1-16 Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka 97 kohdan b alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 8 | Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) | 96 | |||
ESRS S1-17 Syrjintätapaukset 103 kohdan a alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattori 7 | Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | 96 | |||
ESRS S1-17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n periaatteiden noudattamatta jättäminen 104 kohdan a alakohta | Liitteen I taulukon 1 indikaattori 10 ja taulukon 3 indikaattori 14 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset | 96 | ||
ESRS 2 – SBM-3 – S2 Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa 11 kohdan b alakohta | Liitteen I taulukon 3 indikaattorit 12 ja 13 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS S2-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 17 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet 18 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattorit 11 ja 4 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS S2-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 19 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 115 |
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste | Viittaus tiedonanto- velvoite-asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailu-arvo- asetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Sijainti kestävyysselvityksessä | Sivunumero |
ESRS S2-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt 19 kohta | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS S2-4 Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 14 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS S3-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 16 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS S3-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 17 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | Epäolennainen tietopiste | - | ||
ESRS S3-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 14 | Epäolennainen tietopiste | - | |||
ESRS S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet kohta 16 | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 9 ja taulukon 1 indikaattori 11 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS S4-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 17 kohta | Liitteen 1 taulukon 1 indikaattori 10 | Delegoidun asetuksen (EU) 2020/1816 liite II; delegoidun asetuksen (EU) 2020/1818 12 artiklan 1 kohta | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | ||
ESRS S4-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 35 kohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 14 | Tietoja ei raportoida kuluneelta raportointikaudelta ESRS 1:n lisäyksen C mukaisesti. | - | |||
ESRS G1-1 Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus 10 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 15 | Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | 97 | |||
ESRS G1-1 Väärinkäytösten paljastajien suojelu 10 kohdan d alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 6 | Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | 97 | |||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot 24 kohdan a alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 17 | Delegoitu asetus (EU) 2020/1816, liite II | Korruptio- tai lahjontatapaukset | 101 | ||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit 24 kohdan b alakohta | Liitteen 1 taulukon 3 indikaattori 16 | Korruptio- tai lahjontatapaukset | 101 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 116 |
IFRS-TILINPÄÄTÖS |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 117 |
KONSERNITASE . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
1 LAATIMISPERUSTA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
5 RISKIENHALLINTA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
JA -KULUT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
9 MUUT TUOTOT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
10 KULUT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
12 TULOVEROT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
15 SIJOITUSKIINTEISTÖT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
SIJOITUKSET . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
20 MUUT VARAT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
RAHOITUSVELAT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
29 MUUT VELAT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
OIKEUDENKÄYNNIT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
31 OMA PÄÄOMA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
32 LÄHIPIIRITIEDOT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
YHTEISÖISSÄ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 118 |
Milj. € | Liite | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Vakuutusmaksutuotot | 6 | ||
Vakuutuspalvelukulut | 10, 23 | - | - |
Jälleenvakuutustulos | - | - | |
Vakuutuspalvelutulos | 23 | ||
Sijoitustoiminnan nettotuotot | 7 | ||
Vakuutussopimuksiin liittyvät rahoitustuotot ja -kulut | 8 | - | - |
Sijoitussopimuksiin liittyvät rahoitustuotot ja -kulut ja liikekulut | - | - | |
Nettorahoitustulos | |||
Muut tuotot | 9 | ||
Muut kulut | 10 | - | - |
Rahoituskulut | 11 | - | - |
Osuus osakkuusyritysten voitoista/tappioista | - | - | |
Tilikauden voitto ennen veroja | |||
Tuloverot | 12 | - | - |
Tilikauden voitto | |||
Tilikauden voiton jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajien osuus | |||
Määräysvallattomien osuus | - | ||
Laimentamaton osakekohtainen tulos | 13 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 119 |
Milj. € | Liite | 12/2024 | 12/2023 |
Varat | |||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 14 | ||
Sijoituskiinteistöt | 15 | ||
Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet | 16 | ||
Sijoitukset osakkuusyrityksissä | 17 | ||
Rahoitusvarat | 18 | ||
Sijoitussidonnaisten sopimusten katteena olevat sijoitukset | 18, 19 | ||
Vakuutussopimusvarat | 23 | ||
Muut varat | 20 | ||
Käteiset varat | 21 | ||
Varat yhteensä | |||
Velat | |||
Vakuutussopimusvelka | 23 | ||
Sijoitussopimusvelka | 27 | ||
Jälleenvakuutussopimusvelka1 | |||
Pääomalainat | 28 | ||
Muut rahoitusvelat | 28 | ||
Laskennalliset verovelat | 22 | ||
Muut velat | 29 | ||
Velat yhteensä |
Milj. € | Liite | 12/2024 | 12/2023 |
Oma pääoma | 31 | ||
Osakepääoma | |||
Rahastot | |||
Kertyneet voittovarat | |||
Emoyhtiön omistajien osuus | |||
Määräysvallattomien osuus | - | ||
Oma pääoma yhteensä | |||
Oma pääoma ja velat yhteensä |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 120 |
Milj. € | Osakepääoma | Sijoitetun vapaan pääoman rahasto | Voittovarat | Määräysvallattomien osuudet | Oma pääoma yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2023 | - | ||||
Konsernirakenteen muutos | - | - | - | ||
Tilikauden tulos | - | ||||
Muut muutokset | - | - | |||
Osingonjako | - | - | |||
Oma pääoma 31.12.2023 | - | ||||
Oma pääoma 1.1.2024 | - | ||||
Tilikauden tulos | |||||
Johdon kannustinjärjestelmä | |||||
Muut muutokset | |||||
Määräysvallattomien osuuksien hankinta | - | - | |||
Suunnattu henkilöstöanti | - | ||||
Osingonjako | - | - | |||
Oma pääoma 31.12.2024 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 121 |
Milj.€ | 1–12/2024 | 1–12/2023 |
Liiketoiminnan rahavirta | ||
Voitto ennen veroja | ||
Oikaisut | ||
Poistot | ||
Realisoitumattomat arvostusvoitot ja -tappiot | - | - |
Sijoitusten myyntivoitot ja -tappiot | - | - |
Vakuutus– ja sijoitussopimusvelkojen muutos | ||
Muut oikaisut2 | ||
Oikaisut yhteensä | ||
Liiketoiminnan varojen lisäys (-) tai vähennys (+) | ||
Sijoitukset1 | - | - |
Muut varat | - | - |
Yhteensä | - | - |
Liiketoiminnan velkojen lisäys (+) ja vähennys (-) | ||
Rahoitusvelat | - | |
Muut velat | - | - |
Maksetut korot2 | - | - |
Maksetut tuloverot | - | - |
Yhteensä | - | - |
Liiketoiminnan nettorahavirta | ||
Investointien rahavirta | ||
Investoinnit ja divestoinnit tytär- ja osakkuusyhtiöosakkeisiin | ||
Nettoinvestoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin | - | - |
Investointien nettorahavirta | - | |
Rahoitustoiminnan rahavirta | ||
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | - | - |
Pääomalainojen takaisinmaksut | - | - |
Pääomalainojen nostot | ||
Lainat rahoituslaitoksilta nostot | ||
Konserniavustus | - | |
Määräysvallattomien osuuksien hankinta | - | |
Suunnattu henkilöstöanti | ||
Maksetut osingot | - | - |
Rahoitustoiminnan nettorahavirta | - | |
Rahavirrat yhteensä | ||
Rahavarat tilikauden alussa | ||
Rahavarat tilikauden lopussa | ||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 122 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 123 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 124 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 125 |
1.1.–31.12.2024 | |||||||
Milj.€ | Varainhoito- asiakkaat | Yritysasiakkaat | Henkilöasiakkaat | Laskuperuste- korkoinen | Eliminoinnit ja liiketoiminnoille kohdistamattomat erät¹ | Konserni | |
Palkkiotulos | 26,3 | 22,7 | 17,7 | – | – | 66,6 | |
Vakuutuspalvelutulos | – | 19,9 | 10,2 | – | – | 30,1 | |
Palkkiotulos sijoitus- ja varainhoitopalveluista | 26,3 | 2,8 | 7,4 | – | – | 36,5 | |
Sijoitustoiminnan tulos | – | – | – | 100,4 | 35,2 | 135,6 | |
Sijoitusten nettotuotot | – | – | – | 176,3 | 35,2 | 211,5 | |
Vakuutuksen rahoituskulut | – | – | – | -75,9 | – | -75,9 | |
Riskihenkivakuuttamisen tulos | – | 13,2 | 12,2 | – | – | 25,4 | |
CSM:n & RA:n purkautuminen | – | 13,2 | 12,7 | – | – | 25,9 | |
Muu vakuutuspalvelutulos | – | – | -0,5 | – | – | -0,5 | |
Muu tulos | 0,4 | -4,9 | 0,2 | 15,9 | -36,4 | -24,7 | |
Tilikauden voitto ennen veroja | 26,7 | 31,0 | 30,1 | 116,3 | -1,2 | 202,9 | |
Hoidossa olevat asiakasvarat 31.12.2024 | 7 835,3 | 2 589,4 | 3 532,0 | 13 956,7 | |||
1) Liiketoiminnoille kohdistamattomat erät sisältävät Mandatum Oyj:n ja Mandatum Holding Oy:n sijoitusten tuotot ja lainojen kulut, joita ei ole allokoitu liiketoiminta-alueille. | |||||||
1.1.–31.12.2023 | |||||||
Milj.€ | Varainhoito- asiakkaat | Yritysasiakkaat | Henkilöasiakkaat | Laskuperuste- korkoinen | Eliminoinnit ja liiketoiminnoille kohdistamattomat erät¹ | Konserni | |
Palkkiotulos | 19,7 | 14,7 | 18,2 | – | – | 52,6 | |
Vakuutuspalvelutulos | – | 15,2 | 16,1 | – | – | 31,3 | |
Palkkiotulos sijoitus- ja varainhoitopalveluista | 19,7 | -0,5 | 2,0 | – | – | 21,3 | |
Sijoitustoiminnan tulos | – | – | – | 137,8 | 10,8 | 148,6 | |
Sijoitusten nettotuotot | – | – | – | 307,0 | 10,8 | 317,8 | |
Vakuutuksen rahoituskulut | – | – | – | -169,1 | – | -169,1 | |
Riskihenkivakuuttamisen tulos | – | 8,1 | 9,8 | – | – | 17,9 | |
CSM:n & RA:n purkautuminen | – | 15,7 | 10,5 | – | – | 26,1 | |
Muu vakuutuspalvelutulos | – | -7,5 | -0,7 | – | – | -8,2 | |
Muu tulos | -0,4 | -5,0 | -2,7 | 21,9 | -22,5 | -8,7 | |
Tilikauden voitto ennen veroja | 19,4 | 17,8 | 25,3 | 159,7 | -11,7 | 210,4 | |
Hoidossa olevat asiakasvarat 31.12.2023 | 6 400,3 | 2 272,3 | 3 219,0 | 11 891,5 | |||
1) Liiketoiminnoille kohdistamattomat erät sisältävät Mandatum Holding Oy:n sijoitusten tuotot ja lainojen kulut, joita ei ole allokoitu liiketoiminta-alueille. | |||||||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 126 |
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
Vakuutusmaksutuotot | 337,3 | 338,1 | 53,3 | 53,7 | Palkkiotulos Vakuutuspalvelutulos |
80,9 | 72,4 | Riskihenkivakuuttamisen tulos | |||
203,3 | 212,1 | Muu tulos | |||
Vakuutuspalvelukulut | -274,5 | -299,0 | -23,2 | -22,4 | Palkkiotulos Vakuutuspalvelutulos |
-54,4 | -53,1 | Riskihenkivakuuttamisen tulos | |||
-190,0 | -223,5 | Muu tulos | |||
-7,1 | Nettorahoitustulos | ||||
Jälleenvakuutustulos | -1,1 | -1,3 | -1,1 | -1,3 | Riskihenkivakuuttamisen tulos |
Vakuutuspalvelutulos | 61,7 | 37,8 | 61,7 | 37,8 | |
Sijoitustoiminnan nettotuotot | 1 407,6 | 1 279,5 | 1,6 | 1,7 | Palkkiotulos sijoitus- ja varainhoitopalveluista |
211,5 | 286,2 | Nettorahoitustulos | |||
1 194,3 | 991,5 | Muu tulos | |||
Vakuutussopimuksiin liittyvät rahoitustuotot ja -kulut | -430,8 | -441,1 | -68,8 | -137,6 | Nettorahoitustulos |
-362,0 | -303,5 | Muu tulos | |||
Sijoitussopimuksiin liittyvät rahoitustuotot ja -kulut ja liikekulut | -831,5 | -660,1 | 0,3 | -3,7 | Palkkiotulos sijoitus- ja varainhoitopalveluista |
-831,6 | -656,4 | Muu tulos | |||
Sijoitus- ja rahoitustoiminnan tulos | 145,4 | 178,3 | 145,4 | 178,3 | |
Muut tuotot | 39,7 | 33,9 | 25,4 | 20,5 | Palkkiotulos sijoitus- ja varainhoitopalveluista |
14,3 | 13,4 | Muu tulos | |||
Muut kulut | -26,2 | -26,2 | 9,2 | 2,8 | Palkkiotulos sijoitus- ja varainhoitopalveluista |
-35,3 | -28,9 | Muu tulos | |||
Rahoituskulut | -16,0 | -11,6 | -16,0 | -11,6 | Muu tulos |
Osuus osakkuusyritysten voitoista/tappioista | -1,6 | -1,8 | -1,6 | -1,8 | Muu tulos |
Tilikauden voitto ennen veroja | 202,9 | 210,4 | 202,9 | 210,4 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 127 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 128 |
Liiketoiminta-alue/tuote | Vähän pääomaa sitovat | Lasku- peruste- korkoinen liiketoiminta | ||
Varainhoito | Yritys- asiakkaat | Henkilö- asiakkaat | ||
Sijoitussopimukset (IFRS 9) | ||||
Kapitalisaatiosopimus | x | x | x | |
Yksilöllinen säästövakuutus | x | x | x | |
Ryhmäeläkevakuutus (myyty 1.1.2023 jälkeen) | x | |||
Yksilöllinen eläkevakuutus (myyty 1.1.2023 jälkeen) | x | x | ||
Vakuutussopimukset (IFRS 17) | ||||
Yksilöllinen säästövakuutus | x | |||
Ryhmäeläkevakuutus (myyty ennen 1.1.2023) | x | x | ||
Yksilöllinen eläkevakuutus (myyty ennen 1.1.2023) | x | x | x | |
Ryhmäriskivakuutus | x | |||
Riskivakuutus | x | x | ||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 129 |
Tuote | Keskeiset riskit | Keskeiset riskienhallintatoimenpiteet |
Kapitalisaatio- sopimus | Markkina-, raukeamis- ja kustannusriski | Vähän pääomaa sitovat: Tehokas kulubudjetointi, aktiivinen viestintä asiakkaille ja tuotekehitys |
Yksilöllinen säästövakuutus | Markkina-, raukeamis- ja kustannusriski | Laskuperustekorkoinen: Riskinottohalukkuuden asettaminen linjaan konsernin strategian, riskilimiittien ja jatkuvan seurannan kanssa (sisäiset liikennevalot) |
Vähän pääomaa sitovat: Tehokas kulubudjetointi ja aktiivinen viestintä asiakkaille | ||
Ryhmäeläke- vakuutus | Markkina-, kustannus- ja pitkäikäisyysriski (IFRS 17) | Laskuperustekorkoinen: Riskinottohalukkuuden asettaminen linjaan konsernin strategian, riskilimiittien ja jatkuvan seurannan kanssa (sisäiset liikennevalot) sekä vakuutuskannan muokkaustoimenpiteet. |
Vähän pääomaa sitovat: Tehokas kulubudjetointi, aktiivinen viestintä asiakkaille ja tuotekehitys | ||
Yksilöllinen eläkevakuutus | Markkina- ja kustannusriski | Laskuperustekorkoinen: Riskinottohalukkuus linjassa konsernin strategian, riskilimiittien ja jatkuvan seurannan kanssa (sisäiset liikennevalot) |
Vähän pääomaa sitovat: Tehokas kulubudjetointi ja aktiivinen viestintä asiakkaille | ||
Ryhmäriski- vakuutus | Kuolevuus- ja työkyvyttömyysriski | Vakuutusten myöntäminen ja hinnoittelu |
Riskivakuutus | Kuolevuus- ja työkyvyttömyysriski | Vakuutusten myöntäminen ja hinnoittelu |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 130 |
Liiketoiminta-alue | Rahavirrat sopimusten täyttämisestä | Vakuutuspalvelu- marginaali | Vakuutussopimus- velka |
Vähän pääomaa sitovat, sijoitussidonnaiset sopimukset | 2 979,5 | 339,0 | 3 318,5 |
Vähän pääomaa sitovat, riskivakuutukset | -75,3 | 140,5 | 65,2 |
Laskuperustekorkoinen | 2 236,9 | 19,0 | 2 255,8 |
Yhteensä | 5 141,1 | 498,5 | 5 639,6 |
Liiketoiminta-alue | Rahavirrat sopimusten täyttämisestä | Vakuutuspalvelu- marginaali | Vakuutussopimus- velka |
Vähän pääomaa sitovat, sijoitussidonnaiset sopimukset | 2 709,6 | 314,4 | 3 024,0 |
Vähän pääomaa sitovat, riskivakuutukset | -85,1 | 137,4 | 52,3 |
Laskuperustekorkoinen | 2 418,1 | 8,8 | 2 426,9 |
Yhteensä | 5 042,6 | 460,6 | 5 503,2 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 131 |
Milj. € | Vakuutuspalvelu- marginaali | Voitto tai tappio ennen veroja |
Vähän pääomaa sitovat | ||
Kuolleisuus (5 %:n kasvu) | -4,1 | – |
Kuolleisuus (5 %:n lasku) | 4,1 | – |
Kustannukset (10 %:n kasvu) | -21,9 | – |
Kustannukset (10 %:n lasku) | 21,9 | – |
Laskuperustekorkoinen | ||
Kuolleisuus (5 %:n kasvu) | 15,8 | – |
Kuolleisuus (5 %:n lasku) | -16,7 | – |
Kustannukset (10 %:n kasvu) | -9,7 | – |
Kustannukset (10 %:n lasku) | 9,7 | – |
Milj. € | Vakuutuspalvelu- marginaali | Voitto tai tappio ennen veroja |
Vähän pääomaa sitovat | ||
Kuolleisuus (5 %:n kasvu) | -3,0 | – |
Kuolleisuus (5 %:n lasku) | 3,0 | – |
Kustannukset (10 %:n kasvu) | -22,2 | – |
Kustannukset (10 %:n lasku) | 22,2 | – |
Laskuperustekorkoinen | ||
Kuolleisuus (5 %:n kasvu) | 2,2 | 15,7 |
Kuolleisuus (5 %:n lasku) | -2,2 | -15,7 |
Kustannukset (10 %:n kasvu) | -1,7 | -11,9 |
Kustannukset (10 %:n lasku) | 1,7 | 11,9 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 132 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 133 |
31.12.2024 | 31.12.2023 | |||
Milj. € | Alkuperäinen kanta | Eriytetty kanta | Alkuperäinen kanta | Eriytetty kanta |
Korkosijoitukset yhteensä | 2 239,0 | 645,1 | 2 442,5 | 668,2 |
Rahamarkkinasijoitukset ja kassavarat | 383,7 | 95,1 | 305,8 | 80,0 |
Valtioiden joukkovelkakirjalainat | – | – | – | – |
Muut joukkovelkakirjalainat, rahastot, lainat ja johdannaiset | 1 855,3 | 550,0 | 2 136,7 | 588,2 |
Listatut osakkeet yhteensä | 199,8 | 7,4 | 282,5 | 7,7 |
Suomi ja Pohjoismaat | 75,5 | – | 127,5 | – |
Muut maat | 124,3 | 7,4 | 155,0 | 7,7 |
Vaihtoehtoiset sijoitukset yhteensä | 582,4 | 26,2 | 615,0 | 28,4 |
Kiinteistöt | 105,1 | 20,3 | 112,9 | 23,3 |
Pääomarahastot | 281,8 | 3,2 | 269,6 | 2,9 |
Private credit -rahastot | 195,6 | 2,8 | 232,5 | 2,2 |
Omaisuuslajit yhteensä | 3 021,3 | 678,7 | 3 339,9 | 704,3 |
Milj. € | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen sijoitukset yhteensä | 3 699,9 | 4 044,2 |
Kertyneet korot korkosijoituksista | -31,5 | -32,9 |
Konsernin sisäiset erät | -13,0 | -11,2 |
Suorat kiinteistösijoitukset sijoitusallokaatiolla | -123,7 | -134,3 |
Johdannaisten nettoero sijoitusallokaation ja rahoitusvarojen välillä | -2,3 | 6,2 |
Sijoitusallokaatioon sisällytetyt käteisvarat | -478,8 | -385,8 |
Odotetut luottotappiot | -1,3 | -4,2 |
Konsernin muut rahoitusvarat | 458,0 | 110,5 |
Mandatum-konsernin rahoitusvarat yhteensä | 3 507,3 | 3 592,4 |
Omaisuusluokka, milj. € | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Korkosijoitukset | 5 805,6 | 5 045,6 |
Listatut osakkeet | 4 372,3 | 3 618,1 |
Vaihtoehtoiset sijoitukset | 3 114,6 | 2 972,4 |
Yhteensä | 13 292,5 | 11 636,1 |
- joista IFRS 17 -sopimuksiin liittyviä sijoituksia | 3 409,9 | 3 130,2 |
- joista IFRS 9 -sopimuksiin liittyviä sijoituksia | 9 882,6 | 8 506,0 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 134 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 135 |
Vakuutuspalvelu- marginaali | Voitto tai tappio ennen veroja | |||
Milj. € | Nousu | Lasku | Nousu | Lasku |
Vähän pääomaa sitovat | ||||
Sijoitus- ja vakuutussopimukset | 65,6 | -65,6 | -1 360,5 | 1 360,5 |
Rahoitusvälineet | – | – | 1 360,5 | -1 360,5 |
Yhteensä - Vähän pääomaa sitovat | 65,6 | -65,6 | 0,0 | 0,0 |
Laskuperustekorkoinen | ||||
Vakuutussopimukset | – | – | -3,5 | 3,5 |
Rahoitusvälineet | – | – | 129,0 | -129,0 |
Yhteensä - Laskuperustekorkoinen | – | – | 125,4 | -125,4 |
Konsernin suorat omistukset | ||||
Rahoitusvarat | – | – | 80,5 | -80,5 |
Yhteensä - Konsernin suorat omistukset | – | – | 80,5 | -80,5 |
Vakuutuspalvelu- marginaali | Voitto tai tappio ennen veroja | |||
Milj. € | Nousu | Lasku | Nousu | Lasku |
Vähän pääomaa sitovat | ||||
Sijoitus- ja vakuutussopimukset | 63,5 | -63,5 | -1 171,7 | 1 171,7 |
Rahoitusvälineet | – | – | 1 171,7 | -1 171,7 |
Yhteensä - Vähän pääomaa sitovat | 63,5 | -63,5 | 0,0 | 0,0 |
Laskuperustekorkoinen | ||||
Vakuutussopimukset | – | – | -1,9 | 1,9 |
Rahoitusvälineet | – | – | 150,1 | -150,1 |
Yhteensä - Laskuperustekorkoinen | – | – | 148,2 | -148,2 |
Konsernin suorat omistukset | ||||
Rahoitusvarat | – | – | 21,3 | -21,3 |
Yhteensä - Konsernin suorat omistukset | – | – | 21,3 | -21,3 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 136 |
Milj. € | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Rahoitusvälineet | ||
Varat | 2 432,6 | 2 635,2 |
Velat | -201,1 | – |
Yhteensä | 2 231,5 | 2 635,2 |
Sijoitussidonnaisten sopimusten katteena olevat sijoitukset | 5 097,2 | 4 213,7 |
Koronvaihtosopimukset | 25,7 | 21,3 |
Rahoitusvälineet yhteensä | 7 354,4 | 6 870,2 |
Vakuutussopimukset | ||
Velat | 5 621,0 | 5 492,4 |
Varat | -4,8 | -15,1 |
Vakuutussopimukset yhteensä | 5 616,2 | 5 477,3 |
Velat sijoitussopimuksista | 3 789,6 | 3 080,2 |
Yhteensä | 9 405,9 | 8 557,5 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 137 |
Vakuutuspalvelu- marginaali | Voitto tai tappio ennen veroja | |||
Milj. € | Nousu | Lasku | Nousu | Lasku |
Vähän pääomaa sitovat | ||||
Sijoitus- ja vakuutussopimukset | 20,7 | -18,6 | 140,5 | -143,9 |
Rahoitusvälineet | – | – | -140,5 | 143,9 |
Yhteensä - Vähän pääomaa sitovat | 20,7 | -18,6 | – | – |
Laskuperustekorkoinen | ||||
Vakuutussopimukset | – | – | 126,2 | -147,4 |
Rahoitusvälineet | – | – | -109,6 | 118,9 |
Yhteensä - Laskuperustekorkoinen | – | – | 16,7 | -28,6 |
Konsernin suorat omistukset | ||||
Rahoitusvarat | – | – | -0,2 | 0,2 |
Rahoitusvelat | – | – | 0,2 | -0,2 |
Yhteensä - Konsernin suorat omistukset | – | – | 0,1 | -0,1 |
Vakuutuspalvelu- marginaali | Voitto tai tappio ennen veroja | |||
Milj. € | Nousu | Lasku | Nousu | Lasku |
Vähän pääomaa sitovat | ||||
Sijoitus- ja vakuutussopimukset | 11,2 | -9,2 | 109,7 | -111,5 |
Rahoitusvälineet | – | – | -109,7 | 111,5 |
Yhteensä - Vähän pääomaa sitovat | 11,2 | -9,2 | – | – |
Laskuperustekorkoinen | ||||
Vakuutussopimukset | – | – | 126,8 | -149,0 |
Rahoitusvälineet | – | – | -102,9 | 111,2 |
Yhteensä - Laskuperustekorkoinen | – | – | 23,9 | -37,7 |
Konsernin suorat omistukset | ||||
Rahoitusvarat | – | – | – | – |
Rahoitusvelat | – | – | – | – |
Yhteensä - Konsernin suorat omistukset | – | – | – | – |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 138 |
31.12.2024 | 31.12.2023 | |||
Milj. € | Alkuperäinen kanta | Eriytetty kanta | Alkuperäinen kanta | Eriytetty kanta |
AAA | – | – | – | – |
AA+ - AA- | 28,3 | 6,5 | 46,0 | 10,9 |
A+ - A- | 322,7 | 106,6 | 414,3 | 126,3 |
BBB+ - BBB- | 704,8 | 260,8 | 680,7 | 213,8 |
BB+ - C | 277,8 | 72,2 | 390,2 | 105,8 |
D | – | – | – | – |
Luokittelematon | 501,1 | 98,8 | 587,9 | 127,7 |
Yhteensä | 1 834,7 | 544,9 | 2 119,1 | 584,5 |
Vakuutuspalvelu- marginaali | Voitto tai tappio ennen veroja | |||
Milj. € | Nousu | Lasku | Nousu | Lasku |
Vähän pääomaa sitovat | ||||
Sijoitus- ja vakuutussopimukset | -4,8 | 4,8 | 94,8 | -93,4 |
Rahoitusvälineet | – | – | -94,8 | 93,4 |
Yhteensä - Vähän pääomaa sitovat | -4,8 | 4,8 | – | – |
Laskuperustekorkoinen | ||||
Vakuutussopimukset | – | – | 33,5 | -33,5 |
Rahoitusvälineet | – | – | -39,5 | 38,4 |
Yhteensä - Laskuperustekorkoinen | – | – | -6,0 | 4,9 |
Konsernin suorat omistukset | ||||
Rahoitusvarat | – | – | -0,1 | 0,1 |
Rahoitusvelat | – | – | 0,4 | -0,4 |
Yhteensä - Konsernin suorat omistukset | – | – | 0,3 | -0,3 |
Vakuutuspalvelu- marginaali | Voitto tai tappio ennen veroja | |||
Milj. € | Nousu | Lasku | Nousu | Lasku |
Vähän pääomaa sitovat | ||||
Sijoitus- ja vakuutussopimukset | -4,4 | 3,9 | 76,2 | -74,3 |
Rahoitusvälineet | – | – | -76,2 | 74,3 |
Yhteensä - Vähän pääomaa sitovat | -4,4 | 3,9 | – | – |
Laskuperustekorkoinen | ||||
Vakuutussopimukset | – | – | 34,6 | -40,3 |
Rahoitusvälineet | – | – | -41,0 | 37,6 |
Yhteensä - Laskuperustekorkoinen | – | – | -6,4 | -2,7 |
Konsernin suorat omistukset | ||||
Rahoitusvarat | – | – | – | – |
Rahoitusvelat | – | – | – | – |
Yhteensä - Konsernin suorat omistukset | – | – | – | – |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 139 |
31.12.2024 | 31.12.2023 | |||||||
Milj. € | USD | GBP | SEK | Muut | USD | GBP | SEK | Muut |
Rahoitusvarat | 294,1 | 120,6 | 53,6 | 52,5 | 334,0 | 108,3 | 43,8 | 69,4 |
Johdannaiset | -291,7 | -120,0 | -53,4 | -34,8 | -328,5 | -105,9 | -43,5 | -43,0 |
Yhteensä | 2,4 | 0,6 | 0,2 | 17,7 | 5,5 | 2,5 | 0,2 | 26,4 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 140 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 141 |
Kirjanpitoarvo | Kassavirrat | |||||||||
Milj. € | Kirjanpitoarvo yhteensä | Kirjanpitoarvo ilman sopimuksellista eräpäivää | Kirjanpitoarvo, kun on sopimukseen perustuva eräpäivä | <1 vuosi | 1–2 vuotta | 2–3 vuotta | 3–4 vuotta | 4–5 vuotta | 5–10 vuotta | 10+ vuotta |
Rahoitusvarat | 17 740,3 | 14 307,7 | 3 432,6 | 991,5 | 543,2 | 568,0 | 746,6 | 443,0 | 858,8 | 2,3 |
Rahoitusvarat (muut kuin johdannaiset) | 17 716,6 | 14 307,7 | 3 409,0 | 990,1 | 539,5 | 564,7 | 743,7 | 440,5 | 842,9 | 1,5 |
Koronvaihtosopimukset | 23,1 | – | 23,1 | 0,8 | 3,6 | 3,3 | 2,9 | 2,5 | 16,0 | 0,8 |
Valuuttajohdannaiset | 0,6 | – | 0,6 | 0,6 | – | – | – | – | – | – |
Rahoitusvelat | 10 554,5 | – | 10 554,5 | -1 182,0 | -813,9 | -724,0 | -699,1 | -1 074,5 | -2 836,8 | -4 455,0 |
Rahoitusvelat (muut kuin johdannaiset) | 626,6 | – | 626,6 | -257,8 | -15,8 | -15,8 | -43,4 | -346,6 | -28,5 | – |
Koronvaihtosopimukset | 0,4 | – | 0,4 | – | – | – | – | – | -0,6 | 0,1 |
Valuuttajohdannaiset ja muut johdannaiset | 19,3 | – | 19,3 | -19,3 | – | – | – | – | – | – |
Sijoitussopimusvelat | 9 908,2 | – | 9 908,2 | -904,9 | -798,1 | -708,2 | -655,7 | -727,9 | -2 807,7 | -4 455,0 |
Sijoitussitoumukset | – | – | – | -2 146,1 | – | – | – | – | – | – |
Vuokrasopimusvelat | 21,3 | – | 21,3 | -3,1 | -2,9 | -2,6 | -2,6 | -1,9 | -9,4 | -0,5 |
Vakuutussopimusvelat | 5 640,7 | – | 5 640,7 | -344,8 | -366,6 | -351,6 | -339,8 | -326,0 | -1 473,5 | -4 319,1 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 142 |
Kirjanpitoarvo | Kassavirrat | |||||||||
Milj. € | Kirjanpitoarvo yhteensä | Kirjanpitoarvo ilman sopimuksellista eräpäivää | Kirjanpitoarvo, kun on sopimukseen perustuva eräpäivä | <1 vuosi | 1–2 vuotta | 2–3 vuotta | 3–4 vuotta | 4–5 vuotta | 5–10 vuotta | 10+ vuotta |
Rahoitusvarat | 15 986,7 | 12 480,1 | 3 506,6 | 1 230,7 | 600,2 | 621,7 | 554,3 | 620,2 | 526,4 | 1,7 |
Rahoitusvarat (muut kuin johdannaiset) | 15 944,6 | 12 480,1 | 3 464,6 | 1 210,4 | 597,9 | 618,1 | 550,8 | 617,4 | 512,0 | 0,3 |
Koronvaihtosopimukset | 18,9 | – | 18,9 | -2,9 | 2,3 | 3,6 | 3,5 | 2,8 | 14,5 | 1,4 |
Valuuttajohdannaiset | 23,2 | – | 23,2 | 23,2 | – | – | – | – | – | – |
Rahoitusvelat | 8 888,8 | – | 8 888,8 | -1 326,7 | -913,0 | -770,2 | -669,0 | -630,0 | -2 499,2 | -2 918,6 |
Rahoitusvelat (muut kuin johdannaiset) | 353,3 | – | 353,3 | -259,5 | -13,7 | -2,3 | -2,3 | -30,2 | – | – |
Koronvaihtosopimukset | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Valuuttajohdannaiset ja muut johdannaiset | 6,2 | – | 6,2 | -6,2 | – | – | – | – | – | – |
Sijoitussopimusvelat | 8 529,3 | – | 8 529,3 | -1 061,0 | -899,3 | -767,8 | -666,7 | -599,8 | -2 499,2 | -2 918,6 |
Sijoitussitoumukset | – | – | – | -2 006,5 | – | – | – | – | – | – |
Vuokrasopimusvelat | 23,0 | – | 23,0 | -2,8 | -2,8 | -2,7 | -2,5 | -2,5 | -9,4 | -2,4 |
Vakuutussopimusvelat | 5 518,3 | – | 5 518,3 | -321,6 | -357,5 | -347,5 | -323,3 | -318,5 | -1 456,9 | -4 183,3 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 143 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 144 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 145 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 146 |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Jäljellä olevan vakuutuskauden velkaan liittyvät erät, GMM | |||
Tulosvaikutteisesti kirjattu vakuutuspalvelumarginaalin määrä | 26,3 | 20,4 | |
Tulosvaikutteisesti kirjattu riskioikaisun muutos, joka johtuu riskistä vapautumisesta | 4,1 | 8,8 | |
Odotettavissa olevat korvausvaateet ja muut liikekulut | 232,7 | 239,0 | |
Muut | 20,9 | 16,2 | |
Vakuutusmaksutuotot, GMM | 284,0 | 284,5 | |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Siirtymähetken jälkeen myönnetyt ja täysin takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | 29,7 | 22,1 | |
Mukautetulla takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | 99,4 | 97,1 | |
Käyvän arvon siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | 154,9 | 165,2 | |
Vakuutusmaksutuotot, GMM | 284,0 | 284,5 | |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Jäljellä olevan vakuutuskauden velkaan liittyvät erät, VFA | |||
Tulosvaikutteisesti kirjattu vakuutuspalvelumarginaalin määrä | 27,1 | 25,5 | |
Tulosvaikutteisesti kirjattu riskioikaisun muutos, joka johtuu riskistä vapautumisesta | 0,9 | 0,7 | |
Odotettavissa olevat korvausvaateet ja muut liikekulut | 18,0 | 19,5 | |
Muut | 7,3 | 7,9 | |
Vakuutusmaksutuotot, VFA | 53,3 | 53,7 | |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Siirtymähetken jälkeen myönnetyt ja täysin takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | 2,9 | 2,3 | |
Mukautetulla takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | 46,3 | 48,1 | |
Käyvän arvon siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | 4,2 | 3,3 | |
Vakuutusmaksutuotot, VFA | 53,3 | 53,7 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 147 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Rahoitusvaroista | ||
Johdannaissopimuksista | ||
Voitot/tappiot | -27,1 | 23,6 |
Sijoitussidonnaisten sopimusten katteena olevista sijoituksista | ||
Saamistodistukset | ||
Korkotuotot | 84,8 | 64,5 |
Voitot/tappiot | 19,7 | 37,7 |
Osakkeet | ||
Voitot/tappiot | 935,5 | 709,3 |
Osinkotuotot | 195,9 | 143,4 |
Rahat ja muut saamiset | ||
Korkotuotot | 12,4 | 12,0 |
Muut varat | ||
Voitot/tappiot | -53,9 | -1,8 |
Yhteensä | 1 194,6 | 965,1 |
Jaksotettuun hankintamenoon arvostetuista rahoitusvaroista | ||
Korkotuotot | 34,3 | 29,3 |
Voitot/tappiot | -11,9 | -10,2 |
Yhteensä | 22,4 | 19,1 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjatuista rahoitusvaroista | ||
Saamistodistukset | ||
Korkotuotot | 120,4 | 108,0 |
Voitot/tappiot | 34,2 | 107,2 |
Osakkeet | ||
Voitot/tappiot | -3,4 | 36,7 |
Osinkotuotot | 74,0 | 41,9 |
Yhteensä | 225,3 | 293,9 |
Yhteensä rahoitusvaroista | 1 415,2 | 1 301,7 |
Muista varoista | ||
Sijoituskiinteistöistä | ||
Arvonmuutokset | -4,5 | -9,9 |
Voitot/tappiot | -1,9 | -12,5 |
Muut | 3,5 | 8,9 |
Yhteensä muista varoista | -2,9 | -13,6 |
Palkkiotuotot ja -kulut, netto | ||
Omaisuudenhoito | -3,3 | -3,1 |
Palkkiotuotot | -1,0 | -0,1 |
Palkkiotuotot sijoitussidonnaisesta kannasta | -0,3 | -5,6 |
Yhteensä | -4,7 | -8,7 |
Sijoitustoiminnan nettotuotot yhteensä | 1 407,6 | 1 279,5 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 148 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
VFA-mallin mukaisten vakuutussopimusten perustana olevien erien käyvän arvon muutokset | -362,0 | -303,5 |
Kertyneet korot | -74,8 | -66,1 |
Korkojen ja muiden taloudellisten oletusten muutosten vaikutus | -1,1 | -103,0 |
Muutos kassavirroissa johtuen ajantasaisen koron ja alkuperäisessä arvostamisessa käytetyn koron erosta | 7,1 | 31,5 |
Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut | -430,8 | -441,1 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 149 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Kannustin- ja eläkejärjestelypalkkiot | 8,1 | 8,0 |
Varainhoitopalkkiot | 25,4 | 20,7 |
Muut tuotot | 6,2 | 5,2 |
Yhteensä | 39,7 | 33,9 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 150 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Korvaukset | 198,0 | 223,9 |
Henkilöstö | 85,0 | 77,3 |
IT | 29,1 | 31,1 |
Komissiot | 21,9 | 20,4 |
Markkinointi | 3,8 | 4,2 |
Poistot ja arvonalentumiset | 2,9 | 3,9 |
Myydyt ja ostetut palvelut | 4,7 | 3,3 |
Toimitilakulut | 4,0 | 4,5 |
Työntekijänryhmähenkivakuutukseen liittyvät kulut | 2,0 | 2,8 |
Vieraat tuotantopalvelut | 8,6 | 7,9 |
Markkina-informaatio | 2,6 | 2,8 |
Konsultointi | 5,1 | 6,4 |
Muut | 4,4 | 5,7 |
Yhteensä | 372,2 | 394,1 |
Kaudenaikaiset vakuutusten hankintamenorahavirrat | 1,1 | 1,3 |
Vakuutusten hankintamenon jaksotus | 24,6 | 18,0 |
Vakuutusten hankintakulut | -5,6 | -4,8 |
Palkkionpalautukset | -12,8 | -11,8 |
Yhteensä | 379,5 | 396,8 |
Erittely: | ||
Vakuutuspalvelukulut | -274,5 | -299,0 |
Sijoitussopimuksiin liittyvät liiketoiminnan kulut | -75,4 | -68,5 |
Liiketoiminnan muut kulut | -26,2 | -26,2 |
Sijoitustoiminnan hoitopalkkiot | -3,3 | -3,1 |
Yhteensä | -379,5 | -396,8 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 151 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Palkat ja palkkiot | 48,0 | 46,7 |
Sosiaaliturvamaksut | 2,6 | 2,8 |
Eläkekustannukset | 9,9 | 9,7 |
Muut henkilöstökulut | 3,0 | 2,9 |
Tulospalkkiot | 14,2 | 10,4 |
Johdon bonuspalkkiot | 3,7 | 1,4 |
Myyntipalkkiot | 3,6 | 3,4 |
Yhteensä | 85,0 | 77,3 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 152 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Korkokulut rahoitusveloista, jotka arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon | ||
Korolliset velat | -8,2 | -0,6 |
Liikkeeseen lasketut huonommassa etuoikeusasemassa olevat velkakirjat | -7,3 | -10,7 |
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut | -0,5 | -0,3 |
Yhteensä | -16,0 | -11,6 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 153 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Tulos ennen veroja | 202,9 | 210,4 |
Verot laskettuna emoyhtiön verokannalla | -40,6 | -42,1 |
Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavat verokannat | 0,6 | 0,1 |
Verovapaat tulot | 3,6 | 1,0 |
Vähennyskelvottomat kulut | -2,6 | -3,3 |
Verot aikaisemmilta tilikausilta | 1,1 | -5,6 |
Yhteensä | -38,0 | -49,9 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 154 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Osakekohtainen tulos | ||
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto | 164,9 | 160,7 |
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana | 502 067 244 | 501 796 752 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR/osake) | 0,33 | 0,32 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 155 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 156 |
2024 | |||||
Milj. € | Käyttöoikeus- omaisuuserät | Maa-alueet ja rakennukset | Koneet ja kalusto | Yhteensä | |
1.1. | |||||
Hankintameno | 29,8 | 3,0 | 12,4 | 45,3 | |
Kertyneet poistot | -7,2 | -1,1 | -9,7 | -17,9 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 22,7 | 1,9 | 2,7 | 27,4 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 22,7 | 1,9 | 2,7 | 27,4 | |
Lisäykset | 0,6 | – | 0,2 | 0,8 | |
Vähennykset | – | – | 0,0 | 0,0 | |
Poistot | -2,5 | – | -0,5 | -3,0 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 20,8 | 1,9 | 2,4 | 25,1 | |
31.12. | |||||
Hankintameno | 30,5 | 3,0 | 12,6 | 46,1 | |
Kertyneet poistot | -9,7 | -1,1 | -10,2 | -21,0 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 20,8 | 1,9 | 2,4 | 25,1 | |
2023 | |||||
Milj. € | Käyttöoikeus- omaisuuserät | Maa-alueet ja rakennukset | Koneet ja kalusto | Yhteensä | |
1.1. | |||||
Hankintameno | 26,3 | 3,0 | 12,1 | 41,4 | |
Kertyneet poistot | -5,5 | -1,0 | -9,2 | -15,8 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 20,7 | 2,0 | 2,9 | 25,6 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 20,7 | 2,0 | 2,9 | 25,6 | |
Lisäykset | 3,6 | – | 0,3 | 3,9 | |
Poistot | -1,6 | – | -0,5 | -2,2 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 22,7 | 1,9 | 2,7 | 27,4 | |
31.12. | |||||
Hankintameno | 29,8 | 3,0 | 12,4 | 45,3 | |
Kertyneet poistot | -7,2 | -1,1 | -9,7 | -17,9 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 22,7 | 1,9 | 2,7 | 27,4 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 157 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 125,7 | 165,5 |
Vähennykset | -0,3 | -13,9 |
Nettomääräiset voitot ja tappiot käyvän arvon oikaisuista | -5,5 | -26,0 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 119,8 | 125,7 |
Vuokratuotot sijoituskiinteistöistä | 12,7 | 14,8 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 158 |
Arvostustekniikka | Merkittävät ei-havaittavissa olevat syöttötiedot | Ei-havaittavissa olevan syöttötiedon suhde käypään arvoon |
Arvioitu käypä arvo nousisi (laskisi), jos: | ||
Diskontatut kassavirrat: Arvostusmallissa otetaan huomioon kiinteistöstä syntyvien nettokassavirtojen nykyarvo ottaen huomioon odotettavissa oleva vuokran kasvuvauhti, tyhjilläänolojaksot, vuokrausaste, vuokrasopimukseen liittyvät kannustimet, kuten vuokravapaat kaudet ja muut kulut, joita vuokralaiset eivät maksa. Odotetut nettorahavirrat diskontataan riskikorjatuilla diskonttokoroilla. | Markkinavuokrien odotettu kasvu (2024: +2 %) | odotettu markkinavuokrien kasvu olisi korkeampi (matalampi); |
Keskimääräinen tyhjillään- oloaika (kk) kunkin vuokrasopimuksen päättymisen jälkeen: 3-4 kuukautta | tyhjilläänolojaksot olivat lyhyempiä (pidempiä); | |
Keskimääräinen tyhjillään- oloaika (kk) arviointihetkellä olevien tyhjien tilojen osalta: 6 kuukautta | tyhjilläänolojaksot olivat lyhyempiä (pidempiä); | |
Vuokrausaste 2024: 12-100 %, painotettu keskiarvo 57 %. | vuokrausaste olisi korkeampi (matalampi); | |
Riskikorjatut diskonttokorot 2024: 6,3-11,5 %, painotettu keskiarvo 8,4 % | riskikorjattu diskonttokorko oli alhaisempi (korkeampi). |
2024 | 2023 | |||||||||
Muutos % | -10 % | -5 % | 0 % | 5 % | 10 % | -10 % | -5 % | 0 % | 5 % | 10 % |
Tuottovaatimus, milj. € | 13,7 | 6,5 | -5,9 | -11,2 | 14,9 | 7,1 | -6.4 | -12.2 | ||
Vuokratuotot, milj. € | -12,4 | -6,2 | 6,2 | 12,4 | -13.4 | -6.7 | 6,7 | 13,4 | ||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 159 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 160 |
2024 | ||||||
Milj. € | Liikearvo | Asiakas- suhteet | Kesken- eräiset projektit | Muut | Yhteensä | |
1.1. | ||||||
Hankintameno | 41,2 | 9,7 | 4,1 | 46,7 | 101,7 | |
Kertyneet poistot | – | -3,9 | – | -43,7 | -47,6 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 41,2 | 5,8 | 4,1 | 3,0 | 54,1 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 41,2 | 5,8 | 4,1 | 3,0 | 54,1 | |
Lisäykset | – | – | 2,3 | 0,1 | 2,4 | |
Poistot | – | -1,0 | – | -1,4 | -2,4 | |
Siirrot keskeneräisistä | – | – | -2,1 | 2,1 | – | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 41,2 | 4,8 | 4,2 | 3,8 | 54,1 | |
31.12. | ||||||
Hankintameno | 41,2 | 9,7 | 4,2 | 48,9 | 104,1 | |
Kertyneet poistot | – | -4,9 | – | -45,0 | -50,0 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 41,2 | 4,8 | 4,2 | 3,8 | 54,1 | |
2023 | ||||||
Milj. € | Liikearvo | Asiakas- suhteet | Kesken- eräiset projektit | Muut | Yhteensä | |
1.1. | ||||||
Hankintameno | 41,3 | 9,7 | 2,2 | 46,2 | 99,3 | |
Kertyneet poistot | – | -2,2 | – | -42,0 | -44,2 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 41,2 | 7,5 | 2,2 | 4,2 | 55,1 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 41,2 | 7,5 | 2,2 | 4,2 | 55,1 | |
Lisäykset | – | – | 2,4 | – | 2,4 | |
Poistot | – | -1,7 | – | -1,7 | -3,4 | |
Siirrot keskeneräisistä | – | – | -0,5 | 0,5 | – | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 41,2 | 5,8 | 4,1 | 3,0 | 54,1 | |
31.12. | ||||||
Hankintameno | 41,2 | 9,7 | 4,1 | 46,7 | 101,7 | |
Kertyneet poistot | – | -3,9 | – | -43,7 | -47,6 | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 41,2 | 5,8 | 4,1 | 3,0 | 54,1 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 161 |
Liikearvon määrä, milj. € | 2024 | 2023 |
Laskuperustekorkoinen liiketoiminta | 31,6 | 31,6 |
Varainhoito | 9,6 | 9,6 |
Yhteensä | 41,2 | 41,2 |
Laskuperustekorkoinen liiketoiminta | 2024 | 2023 |
Pitkän aikavälin kasvu | 0,0 % | 0,0 % |
Keskimääräinen nettotuloksen kasvu ennustekaudella | -8,0 % | -8,0 % |
Varainhoito | 2024 | 2023 |
Pitkän aikavälin kasvu | 2,0 % | 2,0 % |
Keskimääräinen liikevoiton kasvu ennustekaudella | 5,0 % | 5,0 % |
Veroja edeltävä diskonttauskorko | 2024 | 2023 |
Laskuperustekorkoinen liiketoiminta | 11,2 % | 13,9 % |
Varainhoito | 8,5 % | 10,1 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 162 |
Milj. € | Kirjanpito- arvo | Käypä arvo | Omistuso suus % | Varat/ Velat | Liikevaihto | Voitto/ tappio |
Precast Holding Oy | 0,5 | 1,2 | 27,1 | 54,9/50,4 | 58,2 | -6,0 |
Milj. € | Kirjanpito- arvo | Käypä arvo | Omistuso suus % | Varat/ Velat | Liikevaihto | Voitto/ tappio |
Precast Holding Oy | 1,4 | 1,4 | 27,1 | 50,8/43,6 | 56,6 | -6,5 |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Osuudet 1.1. | 1,4 | 4,3 | |
Lisäykset | 0,7 | – | |
Vähennykset | – | -1,2 | |
Osuus kauden tuloksesta | -1,6 | -1,8 | |
Osuudet 31.12. | 0,5 | 1,4 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 163 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 164 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 165 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 166 |
Rahoitusvarat 31.12.2024, milj. € | Kirjanpitoarvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat | ||||||
Johdannaissopimukset | ||||||
Koronvaihtosopimukset | 23,1 | – | 23,1 | – | 23,1 | |
Valuuttajohdannaiset | 0,3 | – | 0,3 | – | 0,3 | |
Yhteensä | 23,4 | – | 23,4 | – | 23,4 | |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat | ||||||
Osakkeet ja osuudet | 532,0 | 160,2 | – | 371,8 | 532,0 | |
Saamistodistukset | 2 221,9 | 1 841,7 | 367,0 | 13,2 | 2 221,9 | |
Rahastot | 697,0 | 89,3 | 78,2 | 529,5 | 697,0 | |
Yhteensä | 3 450,9 | 2 091,2 | 445,2 | 914,5 | 3 450,9 | |
Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät rahoitusvarat | ||||||
Osakkeet ja osuudet | 706,4 | 629,2 | 2,6 | 74,6 | 706,4 | |
Saamistodistukset | 1 103,9 | 170,9 | 898,8 | 34,2 | 1 103,9 | |
Rahastot | 11 162,4 | 7 007,2 | 1 170,4 | 2 984,9 | 11 162,4 | |
Johdannaissopimukset | 0,3 | – | 0,3 | – | 0,3 | |
Muut varat | 319,5 | – | 319,5 | – | 319,5 | |
Yhteensä | 13 292,5 | 7 807,3 | 2 391,6 | 3 093,6 | 13 292,5 | |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat yhteensä | 16 766,7 | 9 898,5 | 2 860,2 | 4 008,1 | 16 766,7 | |
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat | 33,0 | – | – | 33,0 | 33,0 | |
Rahoitusvarat yhteensä | 16 799,7 | 9 898,5 | 2 860,2 | 4 041,1 | 16 799,8 | |
Rahoitusvelat 31.12.2024, milj. € | Kirjanpitoarvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvelat | ||||||
Johdannaissopimukset | ||||||
Koronvaihtosopimukset | 0,4 | – | 0,4 | – | 0,4 | |
Valuuttajohdannaiset | 5,4 | – | 5,4 | – | 5,4 | |
Yhteensä | 5,9 | – | 5,9 | – | 5,9 | |
Sijoitussopimusvelka | 9 908,2 | – | 9 908,2 | – | 9 908,2 | |
Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät johdannaissopimukset | 13,9 | – | 13,9 | – | 13,9 | |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvelat yhteensä | 9 927,9 | – | 9 927,9 | – | 9 927,9 | |
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat | ||||||
Pääomalainat | 298,8 | 305,1 | – | – | 305,1 | |
Muut velat | 300,9 | – | – | 298,9 | 298,9 | |
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat yhteensä | 599,7 | 305,1 | – | 298,9 | 604,1 | |
Rahoitusvelat yhteensä | 10 527,6 | 305,1 | 9 927,9 | 298,9 | 10 532,0 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 167 |
Rahoitusvarat 31.12.2023, milj. € | Kirjanpitoarvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat | ||||||
Johdannaissopimukset | ||||||
Koronvaihtosopimukset | 18,9 | – | 18,9 | – | 18,9 | |
Valuuttajohdannaiset | 8,6 | – | 8,6 | – | 8,6 | |
Yhteensä | 27,4 | – | 27,4 | – | 27,4 | |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat | ||||||
Osakkeet ja osuudet | 300,0 | 232,1 | – | 68,0 | 300,0 | |
Saamistodistukset | 2 452,4 | 1 933,9 | 501,9 | 16,6 | 2 452,4 | |
Rahastot | 770,6 | 106,7 | 72,7 | 591,2 | 770,6 | |
Yhteensä | 3 523,0 | 2 272,7 | 574,6 | 675,8 | 3 523,0 | |
Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät rahoitusvarat | ||||||
Osakkeet ja osuudet | 634,4 | 582,6 | 2,1 | 49,7 | 634,4 | |
Saamistodistukset | 996,2 | 119,1 | 850,6 | 26,6 | 996,2 | |
Rahastot | 9 510,1 | 5 945,5 | 925,4 | 2 639,3 | 9 510,1 | |
Johdannaissopimukset | 14,6 | – | 14,6 | – | 14,6 | |
Muut varat | 484,5 | – | 484,5 | – | 484,5 | |
Yhteensä | 11 640,0 | 6 647,2 | 2 277,1 | 2 715,6 | 11 640,0 | |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat yhteensä | 15 190,4 | 8 919,9 | 2 879,1 | 3 391,4 | 15 190,4 | |
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat | 41,9 | – | – | 41,9 | 41,9 | |
Rahoitusvarat yhteensä | 15 232,3 | 8 919,9 | 2 879,1 | 3 433,3 | 15 232,4 | |
Rahoitusvelat 31.12.2023, milj. € | Kirjanpitoarvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvelat | ||||||
Johdannaissopimukset | ||||||
Koronvaihtosopimukset | – | – | – | – | – | |
Valuuttajohdannaiset | 2,3 | – | 2,3 | – | 2,3 | |
Yhteensä | 2,3 | – | 2,3 | – | 2,3 | |
Sijoitussopimusvelka | 8 529,3 | – | 8 529,3 | – | 8 529,3 | |
Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät johdannaissopimukset | 3,8 | – | 3,8 | – | 3,8 | |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvelat yhteensä | 8 535,5 | – | 8 535,5 | – | 8 535,5 | |
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat | ||||||
Pääomalainat | 249,8 | 244,0 | – | – | 244,0 | |
Muut velat | 101,3 | – | 97,9 | – | 97,9 | |
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat yhteensä | 351,1 | 244,0 | 97,9 | – | 342,0 | |
Rahoitusvelat yhteensä | 8 886,6 | 244,0 | 8 633,4 | – | 8 877,5 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 168 |
2024 | 2023 | |||||
Käypään arvoon | Käypään arvoon | |||||
Milj. € | Nimellisarvo | Saamiset | Velat | Nimellisarvo | Saamiset | Velat |
Kaupankäyntitarkoituksessa pidettävät johdannaissopimukset | ||||||
Korkojohdannaiset | 394,0 | 23,1 | 0,4 | 371,0 | 18,9 | – |
Valuuttajohdannaiset | 493,2 | 0,3 | 5,4 | 525,9 | 8,6 | 2,3 |
Kaupankäyntitarkoituksessa pidettävät johdannaissopimukset yhteensä | 887,2 | 23,4 | 5,9 | 896,9 | 27,4 | 2,3 |
Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät johdannaissopimukset | ||||||
Korkojohdannaiset | 176,6 | – | 2,7 | 124,0 | 5,0 | – |
Luottoriskijohdannaiset | 73,2 | – | 5,7 | 45,7 | – | 2,7 |
Valuuttajohdannaiset | 505,5 | 0,3 | 5,5 | 434,4 | 6,4 | 0,7 |
Osakejohdannaiset | – | – | – | 56,6 | 3,2 | 0,4 |
Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät johdannaissopimukset yhteensä | 755,3 | 0,3 | 13,9 | 660,6 | 14,6 | 3,8 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 169 |
2024 | 2023 | |||||||
Milj. € | Kirjanpitoarvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Kirjanpitoarvo | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 |
Käypään arvoon arvostettavien rahastojen erittely | ||||||||
Sijoitusrahastot | ||||||||
Osakerahastot | 85,1 | 63,9 | 21,2 | – | 104,5 | 84,0 | 20,5 | – |
Korkorahastot | 78,0 | 20,9 | 57,1 | – | 71,4 | 19,2 | 52,2 | – |
Vaihtoehtoiset sijoitukset | ||||||||
Pääomarahastot | 269,5 | – | – | 269,5 | 260,6 | – | – | 260,6 |
Kiinteistörahastot | 1,6 | – | – | 1,6 | 1,8 | – | – | 1,8 |
Muut vaihtoehtorahastot | 262,7 | 4,4 | – | 258,3 | 332,4 | 3,5 | – | 328,9 |
Yhteensä | 697,0 | 89,3 | 78,2 | 529,5 | 770,6 | 106,7 | 72,7 | 591,2 |
Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvien rahastojen erittely | ||||||||
Sijoitusrahastot | ||||||||
Osakerahastot | 1 644,6 | 1 643,0 | 1,6 | – | 1 380,0 | 1 379,4 | 0,6 | – |
ETF-rahastot | 1 468,7 | 1 463,6 | 5,1 | – | 1 012,5 | 1 009,2 | 3,3 | – |
Korkorahastot | 2 566,8 | 2 170,7 | 396,1 | – | 2 221,3 | 1 970,5 | 250,8 | – |
Yhdistelmärahastot | 2 497,4 | 1 729,9 | 767,5 | – | 2 257,1 | 1 586,4 | 670,7 | – |
Vaihtoehtoiset sijoitukset | ||||||||
Pääomarahastot | 1 183,4 | – | – | 1 183,4 | 926,4 | – | – | 926,4 |
Kiinteistörahastot | 655,0 | – | – | 655,0 | 618,0 | – | – | 618,0 |
Muut vaihtoehtorahastot | 1 146,5 | – | – | 1 146,5 | 1 094,9 | – | – | 1 094,9 |
Yhteensä | 11 162,4 | 7 007,2 | 1 170,4 | 2 984,9 | 9 510,1 | 5 945,5 | 925,4 | 2 639,3 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 170 |
2024 | 2023 | |||
Milj. € | Siirrot tasolta 2 tasolle 1 | Siirrot tasolta 1 tasolle 2 | Siirrot tasolta 2 tasolle 1 | Siirrot tasolta 1 tasolle 2 |
Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät rahoitusvarat | ||||
Saamistodistukset | 2,2 | 4,0 | 14,4 | 7,1 |
Muut rahoitusvarat | ||||
Saamistodistukset | 19,4 | 33,0 | 25,3 | 36,6 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 171 |
Erä | Arvostustekniikka | Merkittävät ei-havaittavissa olevat syöttötiedot |
Oman pääoman ehtoinen sijoitus (noteeraamattomat osakkeet) | Lisätuottomalli, jossa arvo muodostuu sijoitetusta pääomasta sekä odotettujen lisätuottojen nykyarvosta | Odotetut tulevat lisätuotot |
Pääomarahastot | Kohde-etuutena olevien sijoitusten arvon määrittää rahastonhoitaja, jolla on olennaiset ja riittävät tiedot alla olevien sijoitusten arvonmäärittämistä varten. Pääomarahaston arvonmääritys toteutetaan pääasiassa kvartaaleittain perustuen alla olevien sijoitusten arvoon ja vieraan pääoman määrään. Käytetyt arviot ovat uusimpia saatavilla olevia, mutta omaisuusluokan ominaispiirteiden vuoksi ne saadaan yleensä muutaman kuukauden kuluttua arvostuspäivästä. Pääomarahastot noudattavat yleisesti International Private Equity and Venture Capital Valuation (IPEV) -ohjeistusta, jossa kuvataan erilaisia arvostuskäytäntöjä yksityiskohtaisemmin. | Alla olevien sijoitusten arvo sekä vieraan pääoman määrä. Alla olevien sijoitusten arvonmääritykseen voidaan käyttää rahaston toimesta eri malleja (esim. hankintahinta, julkisesti vaihdetut verrokkiyhtiöt, tuottokerroinperuste tai kassavirtoihin perustuva arvostus). |
Kiinteistörahastot | Kohde-etuutena olevien sijoitusten arvon määrittää rahastonhoitaja, jolla on olennaiset ja riittävät tiedot alla olevien sijoitusten arvonmäärittämistä varten. Kiinteistörahaston arvonmääritys toteutetaan pääasiassa kvartaaleittain perustuen alla olevien kiinteistösijoitusten arvoon ja vieraan pääoman määrään. Kohteiden arvot perustuvat pääsääntöisesti ulkopuolisten riippumattomien auktorisoitujen arvioitsijoiden laatimiin arviokirjoihin. Kiinteistökohteiden yhteenlaskettuihin arvoihin lisätään kohderahaston nettovarallisuus. | Kiinteistön nettokassavirta, markkinavuokrien odotettu kasvu, keskimääräinen tyhjilläänoloaika, vuokrausaste, riskikorjatut diskonttokorot, vieraan pääoman määrä. |
Muut vaihtoehtorahastot | Muiden vaihtoehtorahastojen osalta arvon määrittää rahasto ja toteutuksesta vastaa ensisijaisesti rahastonhoitaja. Muut vaihtoehtorahastot ovat usein ominaisuuksiltaan monimutkaisia ja arvonmääritys on riippuvainen kohde-etuutena olevien instrumenttien luonteesta. Käytetyt arviot ovat uusimpia saatavilla olevia, mutta omaisuusluokan ominaispiirteiden vuoksi ne saadaan yleensä muutaman kuukauden kuluttua arvostuspäivästä. Muiden vaihtoehtorahastojen toimintaa ja arvonmääritystä sääntelee Alternative Investment Fund Managers Directive (AIFMD), jossa kuvataan tarkemmin arvonlaskennan toimintaperiaatteita ja dokumentaatiovaatimuksia. | Arvonmäärityksen pohjana käytetään esim. kassavirtoihin perustuvaa arvostusta. |
Korkojohdannaiset | Korkojohdannaisten arvostukseen käytetään pääosin rahavirtojen diskonttaamiseen perustuvaa arvostusmallia. | Arviot tulevista vaihtuvista koroista perustuvat noteerattuihin johdannaisten hintoihin sekä futuurien hintoihin. Tulevat kassavirrat diskontataan käyttäen markkinakorkoihin perustuvaa korkokäyrää, joka vastaa markkinaosapuolten käyttämää korkoa vastaaville johdannaistuotteille. |
Valuuttajohdannaiset | Valuuttajohdannaisten arvostukseen käytetään pääosin rahavirtojen diskonttaamiseen perustuvaa arvostusmallia sekä valuuttakurssia. | Arvostuksessa käytetään soveltuvaa valuuttakurssia ja markkinakorkoihin perustuvaa korkokäyrää. |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 172 |
Tason 3 erien erittely sekä täsmäytyslaskelma | ||||||||||
Milj. € | 1.1. | Tulokseen kirjatut voitot/ tappiot yht. | Ostot ja uudelleen- luokittelut | Myynnit | Suoritukset | Siirrot tasolta 1 ja 2 | Siirrot tasolle 1 ja 2 | 31.12. | Kaudelle kirjatut voitot/ tappiot rahoitusvaroista | |
Rahoitusvarat 2024 | ||||||||||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat | ||||||||||
Osakkeet ja osuudet | 68,0 | 2,7 | 302,1 | -0,9 | – | – | – | 371,8 | 3,4 | |
Saamistodistukset | 16,6 | 1,0 | 0,3 | – | -4,7 | – | – | 13,2 | 1,0 | |
Rahastot | 591,2 | 2,6 | 22,1 | -86,5 | – | – | – | 529,5 | 3,0 | |
Yhteensä | 675,8 | 6,3 | 324,5 | -87,4 | -4,7 | – | – | 914,5 | 7,4 | |
Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät rahoitusvarat | ||||||||||
Osakkeet ja osuudet | 49,7 | 24,2 | 0,7 | -0,1 | – | – | – | 74,6 | 24,4 | |
Saamistodistukset | 26,6 | -0,1 | 11,7 | -4,1 | – | – | – | 34,2 | – | |
Rahastot | 2 639,3 | 84,2 | 544,1 | -282,7 | – | – | – | 2 984,9 | 81,3 | |
Yhteensä | 2 715,6 | 108,3 | 556,5 | -286,8 | – | – | – | 3 093,6 | 105,6 | |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat yhteensä | 3 391,4 | 114,6 | 881,0 | -374,2 | -4,7 | – | – | 4 008,1 | 113,0 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 173 |
Milj. € | 1.1. | Tulokseen kirjatut voitot/ tappiot yht. | Ostot ja uudelleen- luokittelut | Myynnit | Suoritukset | Siirrot tasolta 1 ja 2 | Siirrot tasolle 1 ja 2 | 31.12. | Kaudelle kirjatut voitot/ tappiot rahoitusvaroista | |
Rahoitusvarat 2023 | ||||||||||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat | ||||||||||
Osakkeet ja osuudet | 16,4 | -4,1 | 55,7 | – | – | – | – | 68,0 | -4,1 | |
Saamistodistukset | 13,4 | -2,1 | 27,4 | -21,4 | -0,6 | – | – | 16,6 | 0,1 | |
Rahastot | 593,6 | -0,5 | 50,1 | -52,0 | – | – | – | 591,2 | 0,2 | |
Yhteensä | 623,4 | -6,8 | 133,1 | -73,4 | -0,6 | – | – | 675,8 | -3,9 | |
Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät rahoitusvarat | ||||||||||
Osakkeet ja osuudet | 31,3 | 10,1 | 8,5 | -0,2 | – | – | – | 49,7 | 10,3 | |
Saamistodistukset | 94,3 | -0,6 | 21,5 | -86,2 | -2,5 | – | – | 26,6 | -0,9 | |
Rahastot | 2 327,0 | 4,4 | 556,0 | -248,1 | – | – | – | 2 639,3 | 1,5 | |
Yhteensä | 2 452,7 | 13,9 | 586,0 | -334,5 | -2,5 | – | – | 2 715,6 | 11,0 | |
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat yhteensä | 3 076,1 | 7,1 | 719,1 | -407,9 | -3,1 | – | – | 3 391,4 | 7,1 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 174 |
2024 | 2023 | ||||
Milj. € | Kirjanpitoarvo | Jokseenkin mahdollisten muutosten vaikutus (+/-) | Kirjanpitoarvo | Jokseenkin mahdollisten muutosten vaikutus (+/-) | |
Rahoitusvarat | |||||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | |||||
Osakkeet ja osuudet | 371,8 | -73,9 | 68,0 | -13,1 | |
Saamistodistukset | 13,2 | -0,1 | 16,6 | -0,1 | |
Rahastot | 529,5 | -105,9 | 591,2 | -118,2 | |
Yhteensä | 914,5 | -179,8 | 675,8 | -131,5 | |
Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät rahoitusvarat | |||||
Osakkeet ja osuudet | 74,6 | -14,9 | 49,7 | -9,9 | |
Saamistodistukset | 34,2 | -0,2 | 26,6 | 0,0 | |
Rahastot | 2 984,9 | -597,0 | 2 639,3 | -527,9 | |
Yhteensä | 3 093,6 | -612,0 | 2 715,6 | -537,8 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 175 |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | |||
Saamistodistukset | 1 103,9 | 996,2 | |
Osakkeet ja osuudet | 11 868,8 | 10 144,6 | |
Yhteensä | 12 972,7 | 11 140,8 | |
Lainat ja muut saamiset | 319,5 | 484,5 | |
Muut rahoitusvarat | 0,3 | 10,8 | |
Sijoitussidonnaisten sopimusten katteena olevat sijoitukset yhteensä | 13 292,5 | 11 636,1 | |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Kauppahintasaamiset1 | 50,2 | 41,0 | |
Korot2 | 38,1 | 39,6 | |
Johdannaiskaupan vakuudet | 31,6 | 26,8 | |
Etukäteen maksetut eläkkeet | 21,9 | 20,8 | |
Saamiset vakuutuksenottajilta | 2,9 | 1,6 | |
Sijoitusten siirtosaamiset ja palkkioita | 1,5 | 1,8 | |
Saamiset jälleenvakuutustoiminnasta | 0,7 | 0,5 | |
Vuokrasaamiset | 0,3 | 0,3 | |
Verosaamiset | 0,2 | 4,7 | |
Saamiset yhteistoimintayhtiöiltä | 0,0 | 0,1 | |
Muut3 | 14,5 | 15,0 | |
Yhteensä | 162,0 | 152,0 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 176 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Pankkisaamiset | 850,4 | 738,4 |
Lyhytaikaiset talletukset | 40,0 | – |
Yhteensä | 890,4 | 738,4 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 177 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 178 |
Milj. € | 1.1. | Laajaan tulokseen kirjatut erät | 31.12. |
Laskennalliset verosaamiset | |||
Muut vähennyskelpoiset tilapäiset erot | 4,0 | 0,8 | 4,8 |
Yhteensä | 4,0 | 0,8 | 4,8 |
Laskennallisten verojen netotus | – | – | -4,8 |
Laskennalliset verosaamiset yhteensä | – | – | – |
Laskennalliset verovelat | |||
Varaukset ja tilinpäätössiirrot | 1,4 | -0,1 | 1,4 |
Käyvän arvon muutokset | 64,5 | -1,4 | 63,1 |
Muut erot | 78,9 | -4,9 | 74,0 |
Yhteensä | 144,8 | -7,4 | 138,6 |
Laskennallisten verojen netotus | – | – | -4,8 |
Laskennalliset verovelat yhteensä | – | – | 133,8 |
Milj. € | 1.1. | Laajaan tulokseen kirjatut erät | 31.12. |
Laskennalliset verosaamiset | |||
Muut vähennyskelpoiset tilapäiset erot | 3,9 | 0,1 | 4,0 |
Yhteensä | 3,9 | 0,1 | 4,0 |
Laskennallisten verojen netotus | – | – | -4,0 |
Laskennalliset verosaamiset yhteensä | – | – | – |
Laskennalliset verovelat | |||
Varaukset ja tilinpäätössiirrot | 1,6 | -0,2 | 1,4 |
Käyvän arvon muutokset | 66,7 | -2,2 | 64,5 |
Muut erot | 95,8 | -16,9 | 78,9 |
Yhteensä | 164,1 | -19,3 | 144,8 |
Laskennallisten verojen netotus | – | – | -4,0 |
Laskennalliset verovelat yhteensä | – | – | 140,8 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 179 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 180 |
31.12.2024 | 31.12.2023 | |
1 vuotta | 2,386 % | 3,401 % |
5 vuotta | 2,491 % | 2,615 % |
10 vuotta | 2,926 % | 2,882 % |
15 vuotta | 3,241 % | 3,160 % |
20 vuotta | 3,458 % | 3,395 % |
25 vuotta | 3,556 % | 3,525 % |
30 vuotta | 3,577 % | 3,571 % |
50 vuotta | 3,513 % | 3,567 % |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 181 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 182 |
31.12.2024 | |||||
Jäljellä olevan vakuutuskauden velka | |||||
Milj. € | Nettovelka (tai -varat) ilman tappiokomponenttia | Tappiokomponentti | Toteutuneista vakuutus- tapahtumista aiheutuva velka | Yhteensä | |
Vakuutussopimusvelka kauden alussa | 2 459,8 | 16,5 | 18,0 | 2 494,3 | |
Vakuutussopimusvarat kauden alussa | -20,3 | 0,5 | 4,7 | -15,1 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa 1.1., GMM | 2 439,5 | 17,0 | 22,7 | 2 479,2 | |
Vakuutusmaksutuotot | -284,0 | – | – | -284,0 | |
Vakuutuspalvelukulut | |||||
Toteutuneet korvausvaateet ja muut toteutuneet liikekulut | – | -2,4 | 236,4 | 234,0 | |
Toteutuneisiin vakuutustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset | – | – | 2,0 | 2,0 | |
Tappiokomponentin muutokset | – | -2,9 | – | -2,9 | |
Hankintamenon jaksotus | 18,3 | – | – | 18,3 | |
Vakuutuspalvelutulos | -265,6 | -5,4 | 238,4 | -32,7 | |
Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut | 68,7 | 0,1 | – | 68,8 | |
Tulos vakuutussopimuksista | -196,9 | -5,3 | 238,4 | 36,1 | |
Sijoituskomponentti | -71,9 | – | 71,9 | – | |
Kaudella toteutuneet kassavirrat | |||||
Saadut vakuutusmaksut | 126,2 | – | – | 126,2 | |
Maksetut korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut | – | – | -314,9 | -314,9 | |
Hankintameno | -5,6 | – | – | -5,6 | |
Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä | 120,6 | – | -314,9 | -194,3 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa | |||||
Vakuutussopimusvelka kauden lopussa | 2 296,1 | 11,7 | 14,3 | 2 322,1 | |
Vakuutussopimusvarat kauden lopussa | -4,8 | – | 3,7 | -1,1 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 31.12., GMM | 2 291,3 | 11,7 | 18,0 | 2 321,0 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 183 |
31.12.2023 | |||||
Jäljellä olevan vakuutuskauden velka | |||||
Milj. € | Nettovelka (tai -varat) ilman tappiokomponenttia | Tappio-komponentti | Toteutuneista vakuutus- tapahtumista aiheutuva velka | Yhteensä | |
Vakuutussopimusvelka kauden alussa | 2 537,3 | 0,0 | 19,2 | 2 556,5 | |
Vakuutussopimusvarat kauden alussa | -10,4 | 0,5 | 3,6 | -6,2 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa 1.1., GMM | 2 526,9 | 0,5 | 22,8 | 2 550,3 | |
Vakuutusmaksutuotot | -284,5 | – | – | -284,5 | |
Vakuutuspalvelukulut | |||||
Toteutuneet korvausvaateet ja muut toteutuneet liikekulut | – | -2,5 | 247,0 | 244,5 | |
Toteutuneisiin vakuutustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset | – | – | 1,8 | 1,8 | |
Tappiokomponentin muutokset | – | 19,0 | – | 19,0 | |
Hankintamenon jaksotus | 11,4 | – | – | 11,4 | |
Vakuutuspalvelutulos | -273,1 | 16,5 | 248,8 | -7,8 | |
Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut | 137,6 | 0,0 | – | 137,6 | |
Tulos vakuutussopimuksista | -135,5 | 16,5 | 248,8 | 129,8 | |
Sijoituskomponentti | -74,2 | – | 74,2 | 0,0 | |
Kaudella toteutuneet kassavirrat | |||||
Saadut vakuutusmaksut | 127,0 | – | – | 127,0 | |
Maksetut korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut | – | – | -323,2 | -323,2 | |
Hankintameno | -4,8 | – | – | -4,8 | |
Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä | 122,2 | – | -323,2 | -200,9 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa | |||||
Vakuutussopimusvelka kauden lopussa | 2 459,8 | 16,5 | 18,0 | 2 494,3 | |
Vakuutussopimusvarat kauden lopussa | -20,3 | 0,5 | 4,7 | -15,1 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 31.12., GMM | 2 439,5 | 17,0 | 22,7 | 2 479,2 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 184 |
31.12.2024 | |||||
Jäljellä olevan vakuutuskauden velka | |||||
Milj. € | Nettovelka (tai -varat) ilman tappio-komponenttia | Tappio-komponentti | Toteutuneista vakuutus- tapahtumista aiheutuva velka | Yhteensä | |
Vakuutussopimusvelka kauden alussa | 3 020,8 | – | 3,2 | 3 024,0 | |
Vakuutussopimusvarat kauden alussa | – | – | – | – | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa 1.1., VFA | 3 020,8 | – | 3,2 | 3 024,0 | |
Vakuutusmaksutuotot | -53,3 | – | – | -53,3 | |
Vakuutuspalvelukulut | |||||
Toteutuneet korvausvaateet ja muut toteutuneet liikekulut | – | – | 15,7 | 15,7 | |
Toteutuneisiin vakuutustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset | – | – | 0,1 | 0,1 | |
Tappiokomponentin muutokset | – | – | – | – | |
Hankintamenon jaksotus | 7,3 | – | – | 7,3 | |
Vakuutuspalvelutulos | -46,0 | – | 15,9 | -30,1 | |
Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut | 362,0 | – | – | 362,0 | |
Tulos vakuutussopimuksista | 316,0 | – | 15,9 | 331,9 | |
Sijoituskomponentti | -149,1 | – | 149,1 | 0,0 | |
Kaudella toteutuneet kassavirrat | |||||
Saadut vakuutusmaksut | 127,1 | – | – | 127,1 | |
Maksetut korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut | – | – | -164,4 | -164,4 | |
Hankintameno | – | – | – | – | |
Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä | 127,1 | – | -164,4 | -37,3 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa | |||||
Vakuutussopimusvelka kauden lopussa | 3 314,9 | – | 3,7 | 3 318,5 | |
Vakuutussopimusvarat kauden lopussa | – | – | – | – | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 31.12., VFA | 3 314,9 | – | 3,7 | 3 318,5 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 185 |
31.12.2023 | |||||
Jäljellä olevan vakuutuskauden velka | |||||
Milj. € | Nettovelka (tai -varat) ilman tappio-komponenttia | Tappio-komponentti | Toteutuneista vakuutus- tapahtumista aiheutuva velka | Yhteensä | |
Vakuutussopimusvelka kauden alussa | 2 757,8 | 3,6 | 2,4 | 2 763,8 | |
Vakuutussopimusvarat kauden alussa | – | – | – | – | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa 1.1., VFA | 2 757,8 | 3,6 | 2,4 | 2 763,8 | |
Vakuutusmaksutuotot | -53,7 | – | – | -53,7 | |
Vakuutuspalvelukulut | |||||
Toteutuneet korvausvaateet ja muut toteutuneet liikekulut | – | -0,5 | 17,7 | 17,2 | |
Toteutuneisiin vakuutustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset | – | – | 0,3 | 0,3 | |
Tappiokomponentin muutokset | – | -3,1 | – | -3,1 | |
Hankintamenon jaksotus | 7,9 | – | – | 7,9 | |
Vakuutuspalvelutulos | -45,8 | -3,6 | 18,0 | -31,3 | |
Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut | 303,5 | – | – | 303,5 | |
Tulos vakuutussopimuksista | 257,7 | -3,6 | 18,0 | 272,2 | |
Sijoituskomponentti | -129,3 | – | 129,3 | 0,0 | |
Kaudella toteutuneet kassavirrat | |||||
Saadut vakuutusmaksut | 134,6 | – | – | 134,6 | |
Maksetut korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut | – | – | -146,5 | -146,5 | |
Hankintameno | – | – | – | – | |
Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä | 134,6 | – | -146,5 | -12,0 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa | |||||
Vakuutussopimusvelka kauden lopussa | 3 020,8 | – | 3,2 | 3 024,0 | |
Vakuutussopimusvarat kauden lopussa | – | – | – | – | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 31.12., VFA | 3 020,8 | – | 3,2 | 3 024,0 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 186 |
31.12.2024 | |||||
Milj. € | Odotettujen kassavirtojen nykyarvo | Riskioikaisu | Vakuutuspalvelumarginaali | Yhteensä | |
Vakuutussopimusvelka kauden alussa | 2 399,2 | 33,0 | 62,1 | 2 494,3 | |
Vakuutussopimusvarat kauden alussa | -105,1 | 5,8 | 84,2 | -15,1 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa 1.1., GMM | 2 294,1 | 38,9 | 146,2 | 2 479,2 | |
Raportointikauden palvelun muutokset | |||||
Tulosvaikutteisesti kirjattu vakuutuspalvelumarginaalin määrä | – | – | -26,3 | -26,3 | |
Tulosvaikutteisesti kirjattu riskioikaisun muutos, joka johtuu vapautuneesta riskistä | – | -4,3 | – | -4,3 | |
Kokemusperäiset oikaisut | -1,1 | – | – | -1,1 | |
Tulevaan palveluun liittyvät muutokset | |||||
Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset1 | -30,9 | 5,3 | 25,6 | 0,0 | |
Tappiokomponentin muutokset | -3,1 | 0,2 | – | -2,9 | |
Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset | -13,8 | 1,4 | 12,4 | 0,0 | |
Toteutuneeseen palveluun liittyvät muutokset | |||||
Toteutuneisiin vakuutustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset | 2,0 | – | – | 2,0 | |
Vakuutuspalvelutulos | -47,0 | 2,6 | 11,7 | -32,7 | |
Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut | 66,7 | 0,6 | 1,5 | 68,8 | |
Muutokset tuloslaskelmassa yhteensä | 19,7 | 3,2 | 13,2 | 36,1 | |
Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä | -194,3 | – | – | -194,3 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa | |||||
Vakuutussopimusvelkakauden lopussa | 2 209,0 | 34,0 | 79,1 | 2 322,1 | |
Vakuutussopimusvarat kauden lopussa | -89,5 | 8,1 | 80,3 | -1,1 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 31.12., GMM | 2 119,5 | 42,1 | 159,4 | 2 321,0 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 187 |
31.12.2023 | |||||
Milj. € | Odotettujen kassavirtojen nykyarvo | Riskioikaisu | Vakuutuspalvelumarginaali | Yhteensä | |
Vakuutussopimusvelka kauden alussa | 2 372,7 | 38,5 | 145,3 | 2 556,5 | |
Vakuutussopimusvarat kauden alussa | -80,8 | 5,6 | 68,9 | -6,2 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa 1.1., GMM | 2 291,9 | 44,1 | 214,2 | 2 550,3 | |
Raportointikauden palvelun muutokset | |||||
Tulosvaikutteisesti kirjattu vakuutuspalvelumarginaalin määrä | – | – | -20,4 | -20,4 | |
Tulosvaikutteisesti kirjattu riskioikaisun muutos, joka johtuu vapautuneesta riskistä | – | -8,0 | – | -8,0 | |
Kokemusperäiset oikaisut | -0,2 | – | – | -0,2 | |
Tulevaan palveluun liittyvät muutokset | |||||
Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset1 | 68,8 | -3,4 | -65,5 | 0,0 | |
Tappiokomponentin muutokset | 19,6 | -0,7 | – | 19,0 | |
Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset | -18,2 | 2,3 | 15,9 | 0,0 | |
Toteutuneeseen palveluun liittyvät muutokset | |||||
Toteutuneisiin vakuutustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset | 1,8 | – | – | 1,8 | |
Vakuutuspalvelutulos | 71,9 | -9,7 | -69,9 | -7,8 | |
Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut | 131,2 | 4,5 | 1,9 | 137,6 | |
Muutokset tuloslaskelmassa yhteensä | 203,1 | -5,2 | -68,0 | 129,8 | |
Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä | -200,9 | – | – | -200,9 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa | |||||
Vakuutussopimusvelkakauden lopussa | 2 399,2 | 33,0 | 62,1 | 2 494,3 | |
Vakuutussopimusvarat kauden lopussa | -105,1 | 5,8 | 84,2 | -15,1 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 31.12., GMM | 2 294,1 | 38,9 | 146,2 | 2 479,2 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 188 |
31.12.2024 | |||||
Milj. € | Odotettujen kassavirtojen nykyarvo | Riskioikaisu | Vakuutuspalvelumarginaali | Yhteensä | |
Vakuutussopimusvelka kauden alussa | 2 699,1 | 10,5 | 314,4 | 3 024,0 | |
Vakuutussopimusvarat kauden alussa | – | – | – | – | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa 1.1., VFA | 2 699,1 | 10,5 | 314,4 | 3 024,0 | |
Raportointikauden palvelun muutokset | |||||
Tulosvaikutteisesti kirjattu vakuutuspalvelumarginaalin määrä | – | – | -27,1 | -27,1 | |
Tulosvaikutteisesti kirjattu riskioikaisun muutos, joka johtuu vapautuneesta riskistä | – | -0,9 | – | -0,9 | |
Kokemusperäiset oikaisut | -2,3 | – | – | -2,3 | |
Tulevaan palveluun liittyvät muutokset | |||||
Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset1 | 218,1 | 0,9 | -219,0 | 0,0 | |
Tappiokomponentin muutokset | – | – | – | – | |
Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset | – | – | – | – | |
Toteutuneeseen palveluun liittyvät muutokset | |||||
Toteutuneisiin vakuutustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset | 0,1 | – | – | 0,1 | |
Vakuutuspalvelutulos | 216,0 | 0,0 | -246,1 | -30,1 | |
Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut | 90,9 | 0,3 | 270,8 | 362,0 | |
Muutokset tuloslaskelmassa yhteensä | 306,8 | 0,4 | 24,7 | 331,9 | |
Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä | -37,3 | – | – | -37,3 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa | |||||
Vakuutussopimusvelkakauden lopussa | 2 968,6 | 10,9 | 339,0 | 3 318,5 | |
Vakuutussopimusvarat kauden lopussa | – | – | – | – | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 31.12., VFA | 2 968,6 | 10,9 | 339,0 | 3 318,5 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 189 |
31.12.2023 | |||||
Milj. € | Odotettujen kassavirtojen nykyarvo | Riskioikaisu | Vakuutuspalvelumarginaali | Yhteensä | |
Vakuutussopimusvelka kauden alussa | 2 500,9 | 9,0 | 253,8 | 2 763,8 | |
Vakuutussopimusvarat kauden alussa | – | – | – | – | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa 1.1., VFA | 2 500,9 | 9,0 | 253,8 | 2 763,8 | |
Raportointikauden palvelun muutokset | |||||
Tulosvaikutteisesti kirjattu vakuutuspalvelumarginaalin määrä | – | – | -25,5 | -25,5 | |
Tulosvaikutteisesti kirjattu riskioikaisun muutos, joka johtuu vapautuneesta riskistä | – | -0,7 | – | -0,7 | |
Kokemusperäiset oikaisut | -2,3 | – | – | -2,3 | |
Tulevaan palveluun liittyvät muutokset | |||||
Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset1 | 139,0 | 1,4 | -140,4 | 0,0 | |
Tappiokomponentin muutokset | -3,1 | 0,0 | – | -3,1 | |
Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset | – | – | – | – | |
Toteutuneeseen palveluun liittyvät muutokset | |||||
Toteutuneisiin vakuutustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset | 0,3 | – | – | 0,3 | |
Vakuutuspalvelutulos | 133,9 | 0,7 | -165,9 | -31,3 | |
Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut | 76,3 | 0,7 | 226,5 | 303,5 | |
Muutokset tuloslaskelmassa yhteensä | 210,2 | 1,4 | 60,5 | 272,2 | |
Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä | -12,0 | – | – | -12,0 | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa | |||||
Vakuutussopimusvelkakauden lopussa | 2 699,1 | 10,5 | 314,4 | 3 024,0 | |
Vakuutussopimusvarat kauden lopussa | – | – | – | – | |
Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 31.12., VFA | 2 699,1 | 10,5 | 314,4 | 3 024,0 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 190 |
Milj. € | Ei-tappiolliset sopimukset | Yhteensä | ||
31.12.2024 | ||||
Korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut | 20,1 | 20,1 | ||
Hankintamenokassavirrat | 4,4 | 4,4 | ||
Arvio ulosmenevien kassavirtojen nykyarvosta | 24,6 | 24,6 | ||
Arvio sisään tulevien kassavirtojen nykyarvosta | -38,3 | -38,3 | ||
Muuta riskiä kuin rahoitusriskiä koskeva riskioikaisu | 1,4 | 1,4 | ||
Vakuutuspalvelumarginaali | 12,4 | 12,4 | ||
Vakuutussopimusvelan muutos, GMM | 0,0 | 0,0 | ||
31.12.2023 | ||||
Korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut | 20,7 | 20,7 | ||
Hankintamenokassavirrat | 3,4 | 3,4 | ||
Arvio ulosmenevien kassavirtojen nykyarvosta | 24,2 | 24,2 | ||
Arvio sisään tulevien kassavirtojen nykyarvosta | -42,4 | -42,4 | ||
Muuta riskiä kuin rahoitusriskiä koskeva riskioikaisu | 2,3 | 2,3 | ||
Vakuutuspalvelumarginaali | 15,9 | 15,9 | ||
Vakuutussopimusvelan muutos, GMM | 0,0 | 0,0 | ||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 191 |
Milj. € | GMM | VFA | Yhteensä |
31.12.2024 | |||
1 vuotta | 16,2 | 28,2 | 44,4 |
2 vuotta | 12,2 | 26,8 | 39,0 |
3 vuotta | 11,1 | 25,4 | 36,4 |
4 vuotta | 10,4 | 23,9 | 34,3 |
5 vuotta | 9,8 | 22,4 | 32,2 |
6-10 vuotta | 40,9 | 90,6 | 131,5 |
Yli 10 vuotta | 58,9 | 121,8 | 180,7 |
Yhteensä | 159,4 | 339,0 | 498,5 |
Milj. € | GMM | VFA | Yhteensä |
31.12.2023 | |||
1 vuotta | 25,5 | 27,0 | 52,5 |
2 vuotta | 11,1 | 25,7 | 36,8 |
3 vuotta | 10,1 | 24,1 | 34,2 |
4 vuotta | 9,1 | 22,6 | 31,7 |
5 vuotta | 8,5 | 21,0 | 29,5 |
6-10 vuotta | 34,3 | 83,7 | 118,0 |
Yli 10 vuotta | 47,7 | 110,3 | 158,0 |
Yhteensä | 146,2 | 314,4 | 460,6 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 192 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 193 |
2024 | |||||
Milj. € | Siirtymähetken jälkeen myönnetyt ja täysin takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | Mukautetulla takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | Käyvän arvon siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | Yhteensä | |
Vakuutuspalvelumarginaali kauden alussa, GMM | 52,5 | 78,5 | 15,2 | 146,2 | |
Tulosvaikutteisesti kirjattu vakuutuspalvelumarginaalin määrä | -15,5 | -9,3 | -1,5 | -26,3 | |
Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset1 | -1,5 | 25,6 | 1,4 | 25,6 | |
Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset | 12,4 | – | – | 12,4 | |
Vakuutussopimuksista aiheutuneet rahoituskulut | 0,6 | 1,0 | – | 1,5 | |
Muut oikaisut | – | – | – | – | |
Muutokset yhteensä | -4,1 | 17,3 | – | 13,2 | |
Vakuutuspalvelumarginaali kauden lopussa, GMM | 48,4 | 95,9 | 15,2 | 159,4 | |
2023 | |||||
Milj. € | Siirtymähetken jälkeen myönnetyt ja täysin takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | Mukautetulla takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | Käyvän arvon siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | Yhteensä | |
Vakuutuspalvelumarginaali kauden alussa, GMM | 57,6 | 104,8 | 51,8 | 214,2 | |
Tulosvaikutteisesti kirjattu vakuutuspalvelumarginaalin määrä | -5,6 | -13,5 | -1,3 | -20,4 | |
Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset1 | -15,7 | -14,5 | -35,3 | -65,5 | |
Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset | 15,9 | – | – | 15,9 | |
Vakuutussopimuksista aiheutuneet rahoituskulut | 0,3 | 1,7 | -0,1 | 1,9 | |
Muut oikaisut | – | – | – | – | |
Muutokset yhteensä | -5,1 | -26,3 | -36,6 | -68,0 | |
Vakuutuspalvelumarginaali kauden lopussa, GMM | 52,5 | 78,5 | 15,2 | 146,2 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 194 |
2024 | |||||
Milj. € | Siirtymähetken jälkeen myönnetyt ja täysin takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | Mukautetulla takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | Käyvän arvon siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | Yhteensä | |
Vakuutuspalvelumarginaali kauden alussa, VFA | 28,5 | 282,8 | 3,0 | 314,4 | |
Tulosvaikutteisesti kirjattu vakuutuspalvelumarginaalin määrä | -1,2 | -25,3 | -0,5 | -27,1 | |
Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset1 | 0,7 | -197,9 | -21,8 | -219,0 | |
Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset | – | – | – | – | |
Vakuutussopimuksista aiheutuneet rahoituskulut | 9,5 | 237,1 | 24,2 | 270,8 | |
Muut oikaisut | – | – | – | – | |
Muutokset yhteensä | 9,0 | 13,9 | 1,8 | 24,7 | |
Vakuutuspalvelumarginaali kauden lopussa, VFA | 37,4 | 296,7 | 4,9 | 339,0 | |
2023 | |||||
Milj. € | Siirtymähetken jälkeen myönnetyt ja täysin takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | Mukautetulla takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | Käyvän arvon siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset | Yhteensä | |
Vakuutuspalvelumarginaali kauden alussa, VFA | 16,0 | 237,7 | 0,2 | 253,8 | |
Tulosvaikutteisesti kirjattu vakuutuspalvelumarginaalin määrä | -0,9 | -24,3 | -0,3 | -25,5 | |
Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset1 | 7,4 | -128,3 | -19,5 | -140,4 | |
Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset | – | – | – | – | |
Vakuutussopimuksista aiheutuneet rahoituskulut | 6,0 | 197,8 | 22,7 | 226,5 | |
Muut oikaisut | – | – | – | – | |
Muutokset yhteensä | 12,5 | 45,1 | 2,9 | 60,5 | |
Vakuutuspalvelumarginaali kauden lopussa, VFA | 28,5 | 282,8 | 3,0 | 314,4 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 195 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Sijoitussopimusvelka kauden alussa | 8 529,3 | 7 107,0 |
Tuloslaskelmaan kirjatut määrät | ||
Sijoitussopimusten markkinakehityksestä johtuva arvonmuutos | 831,8 | 656,6 |
Veloitetut palkkiot | -61,7 | -52,8 |
Kaudella toteutuneet kassavirrat | ||
Saadut maksut1 | 1 435,0 | 1 421,5 |
Maksetut korvaukset | -826,2 | -602,9 |
Sijoitussopimusvelka kauden lopussa | 9 908,2 | 8 529,3 |
1) Sisältää myös säästöjen siirrot laskuperustekorkoisesta kannasta |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 196 |
Milj. € | 2024 | 2023 | ||||
Velat, joilla on huonompi etuoikeus | ||||||
Pääomalainat | Laina-aika | Korko | Kovenantti | |||
Pääomalaina 2019 | 30 v | Kiinteä korko 1,875 % 4.10.2024 saakka. | n/a | – | 249,8 | |
(Solvenssi II Tier 2, nimellisarvo 250 milj. €) | ||||||
Pääomalaina 2024 | 15,25 v (erääntyy 4.12.2039) | Kiinteä korko 4,5 % 4.12.2029 | ei ole | 298,8 | – | |
(Solvenssi II Tier 2, nimellisarvo 300 milj. €) | Sen jälkeen 3kk Euribor + 205 bps marginaali 4.12.2034 asti | |||||
Tästä eteenpäin 3 kk Euribor + 305 bps marginaali | ||||||
Pääomalainat yhteensä | 298,8 | 249,8 | ||||
Muut rahoitusvelat | ||||||
Muut velat | 7 v (erääntyy 27.9.2030) | Korko 0-3,75 % | ei ole | 90,0 | 101,3 | |
erääntyy 30.5.2025 | 11,2 | – | ||||
Lainat rahoituslaitoksilta | 2 v (erääntyy 8.5.2026) | Euribor 3kk + 90 bps | Mandatum-konsernin ja Mandatum Henkivakuutusyhtiön solvenssimarginaali yli 150 %, tarkastelu 3kk välein | 199,9 | – | |
Johdannaissopimukset | 19,7 | 2,3 | ||||
Muut rahoitusvelat yhteensä | 320,6 | 103,6 | ||||
Vuokrasopimusvelat1 | 21,3 | 23,0 | ||||
Yhteensä | 640,7 | 376,5 | ||||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 197 |
Milj. € | Pääomalainat | Muut korolliset velat | Johdannaiset | Vuokrasopimusvelat | Yhteensä |
Tase 1.1.2023 | 349,6 | – | 2,6 | 21,0 | 373,3 |
Lisäykset | – | 101,3 | – | 3,6 | 104,9 |
Takaisinmaksut | -99,8 | – | – | -1,6 | -101,4 |
Muut muutokset | – | – | -0,3 | – | -0,3 |
Tase 31.12.2023 | 249,8 | 101,3 | 2,3 | 23,0 | 376,5 |
Milj. € | Pääomalainat | Muut korolliset velat | Johdannaiset | Vuokrasopimusvelat | Yhteensä |
Tase 1.1.2024 | 249,8 | 101,3 | 2,3 | 23,0 | 376,5 |
Lisäykset | 298,8 | 199,7 | 17,4 | – | 515,9 |
Takaisinmaksut | -249,0 | -0,1 | – | -1,7 | -250,9 |
Muut muutokset | -0,8 | – | – | – | -0,8 |
Tase 31.12.2024 | 298,8 | 300,9 | 19,7 | 21,3 | 640,7 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 198 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Kauppahintavelat1 | 26,9 | 63,7 |
Saadut vakuudet2 | 25,7 | 31,4 |
Vuokrasopimusvelat3 | 21,3 | 23,0 |
Palkkiot sosiaalikuluineen | 20,0 | 20,5 |
Ennakonpidätykset korvauksista | 10,7 | 10,6 |
Korot | 8,1 | 7,2 |
Lomapalkkavelka | 8,0 | 9,0 |
Verovelat | 3,7 | 4,2 |
Velat ensivakuutustoiminnasta | 2,9 | 3,9 |
Komissiot | 2,9 | 1,6 |
Ostovelat | 2,3 | 3,2 |
Vuokravakuudet | 1,1 | 1,1 |
Velat jälleenvakuutustoiminnasta | 0,5 | 0,3 |
Muut4 | 13,8 | 20,8 |
Yhteensä | 148,0 | 200,5 |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Vuokrasopimusveloista tilikauden tulokseen kirjatut erät | |||
Korkokulut | -0,5 | -0,3 | |
Kulut liittyen lyhytaikaisiin ja arvoltaan vähäisiin vuokrasopimusvelkoihin | -0,8 | -1,2 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 199 |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Taseen ulkopuoliset sitoumukset | |||
Sijoitussitoumukset | 2 146,1 | 2 006,5 | |
IT-hankinnat | 10,2 | 10,8 | |
Yhteensä | 2 156,3 | 2 017,3 | |
Johdannaiskaupan vakuudeksi annettu omaisuus | |||
Käteinen | 31,6 | 26,8 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 200 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 201 |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Hallituksen palkat ja palkkiot | |||
Patrick Lapveteläinen | 0,8 | 0,1 | |
Markus Aho | 0,1 | – | |
Jannica Fagerholm | 0,1 | – | |
Herman Korsgaard (15.5.2024 alkaen) | 0,1 | – | |
Kimmo Laaksonen | 0,1 | – | |
Johanna Lamminen | 0,1 | – | |
Jukka Ruuska | 0,1 | – | |
Yhteensä | 1,3 | 0,1 | |
Hallituksen palkat ja palkkiot on ilmoitettu maksuperusteella | |||
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Toimitusjohtajalle maksettu kompensaatio | |||
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 0,5 | 0,4 | |
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 0,4 | 0,2 | |
Osakeperusteiset maksut | 1,0 | 0,6 | |
Yhteensä | 1,9 | 1,2 | |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Johtoon kuuluville avainhenkilöille maksettu kompensaatio (pl. toimitusjohtaja) | |||
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 1,8 | 1,5 | |
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 0,4 | 0,4 | |
Osakeperusteiset maksut | 1,7 | 1,2 | |
Yhteensä | 3,9 | 3,1 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 202 |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Lähipiiriliiketoimet | |||
Maksetut osingot | – | 150,0 | |
Mandatumin osuus Sampo Oyj:n yleisveloista | – | 102,0 | |
Pääomalainojen takaisinmaksut | – | 100,0 | |
Palkkiotuotot | – | 1,2 | |
Sijoitussopimusten takaisinosto | – | 1,8 | |
Palveluostot | – | 0,4 | |
Milj. € | 2024 | 2023 | |
Saamiset | – | 0,1 | |
Velat | – | 0,1 | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 203 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 204 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 205 |
Milj. € | Siirtymävaiheen osakepalkkio-ohjelma 2024-2025 | Osakepalkkio- ohjelma 2024-2026 |
Myöntämispäivä | 28.3.2024 | 2.4.2024 |
Ansaintajakso alkaa | 1.1.2024 | 1.1.2024 |
Ansaintajakso päättyy | 31.12.2025 | 31.12.2026 |
Oikeuden syntymisehdot | Työsuhde jatkuva, eikä irtisanomisilmoitusta ole annettu tai työsuhdetta olla päättämässä. Ohjelman mittareille asetettujen kynnysarvojen ylitys. | Työsuhde jatkuva, eikä irtisanomisilmoitusta ole annettu tai työsuhdetta olla päättämässä. Ohjelman mittareille asetettujen kynnysarvojen ylitys. |
Oikeuden syntymispäivä | Mahdollisimman pian sen jälkeen, kun yhtiö on julkaissut kalenterivuoden taloudellisen tuloksensa ja vahvistanut palkkiot, kuitenkin viimeistään 30.4.2026 | Mahdollisimman pian sen jälkeen, kun yhtiö on julkaissut kalenterivuoden taloudellisen tuloksensa ja vahvistanut palkkiot, kuitenkin viimeistään 30.4.2027 |
Henkilöitä tilikauden lopussa | 22 | 42 |
Toteutustapa | Osakkeina | Osakkeina |
Tilikauden aikana jaksotettu kulu | 0,7 | 0,7 |
Osakkeita allokoitu (tuhatta kpl) | 1 113 | 1 474 |
Kauden muutokset (tuhatta kpl) | -145 | -48 |
Kauden lopussa allokoidut osakkeet (tuhatta kpl) | 968 | 1 426 |
Palkkiona maksettavien osakkeiden enimmäismäärä (tuhatta kpl) | 1 363 | 1 724 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 206 |
Milj. € | 2020:1 | 2020:1/2 | 2020:1/3 | |
Alkuperäiset ehdot hyväksytty1 | 5.8.2020 | 5.8.2020 | 5.8.2020 | |
Allokoitu (tuhatta kpl) 31.12.2020 | 580 | – | – | |
Allokoitu (tuhatta kpl) 31.12.2021 | 790 | 20 | – | |
Allokoitu (tuhatta kpl) 31.12.2022 | 790 | 20 | 50 | |
Allokoitu (tuhatta kpl) 31.12.2023 | 488 | 20 | 50 | |
Allokoitu (tuhatta kpl) 31.12.2024 | 209 | 11 | 35 | |
Kausi päättyy I 30 % | Q2-2023 | Q2-2024 | Q2-2025 | |
Kausi päättyy II 35 % | Q2-2024 | Q2-2025 | Q2-2026 | |
Kausi päättyy III 35 % | Q2-2025 | Q2-2026 | Q2-2027 | |
Maksuajankohta I 30 % | syyskuu-23 | syyskuu-24 | syyskuu-25 | |
Maksuajankohta II 35 % | syyskuu-24 | syyskuu-25 | syyskuu-26 | |
Maksuajankohta III 35 % | syyskuu-25 | syyskuu-26 | syyskuu-27 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 207 |
Milj. € | 2020:1 | 2020:1/2 | 2020:1/3 | |
Sampo A -kurssi alkuperäisten ehtojen hyväksymispäivänä eur | 30,30 | 30,30 | 30,30 | |
Kannusteyksikön enimmäisarvo eur | 56,94 | 67,49 | 68,74 | |
Lähtökurssi eur | 32,94 | 43,49 | 44,74 | |
Lähtökurssi oikaistuna osingolla eur 31.12.2024 | 18,11 | 30,36 | 35,71 | |
Sampo A - päätöskurssi eur 31.12.2024 | 39,38 | |||
Mandatumin osakkeen päätöskurssi eur 31.12.2024 | 4,48 | |||
Perusarvo yhteensä (milj. euroa) | 3,9 | 0,1 | 0,1 | |
Velka yhteensä (milj. euroa) | 4,0 | |||
Raportointikauden kulu yhteensä (milj. euroa) | 1,3 | |||
1) Kannustimien myöntämispäivät vaihtelevat | ||||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 208 |
Milj. € | 2024 | 2023 |
Tilintarkastus | 1,0 | 1,0 |
Tilintarkastajan lausunnot | 0,1 | 0,1 |
Kestävyysraportoinnin varmennus | 0,1 | 0,0 |
Muut palvelut | 0,1 | 0,1 |
Yhteensä | 1,2 | 1,2 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 209 |
2024 | 2023 | ||
Nimi | Kotimaa | Omistusosuus (%) | Omistusosuus (%) |
Mandatum Holding Oy | Suomi | – | 100 |
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö | Suomi | 100 | 100 |
Mandatum Asset Management Oy | Suomi | 100 | 100 |
Mandatum Asset Management Palvelut Oy | Suomi | 100 | 100 |
Mandatum Life Fund Management S.A. | Luxemburg | 100 | 100 |
Mandatum AM AIFM Oy | Suomi | 100 | 100 |
Mandatum Incentives Oy | Suomi | 100 | 75 |
Mandatum Life Palvelut Oy | Suomi | 100 | 100 |
Mandatum Life Private Equity GP Oy | Suomi | 88,1 | 88,1 |
Mandatum Life Vuokratontit I GP Oy | Suomi | 100 | 100 |
MAM Growth Equity II GP Oy | Suomi | 100 | 100 |
Mandatum Life Vuokratontit II Oy | Suomi | 100 | 100 |
Asunto Oy Espoon Aallonhuippu 9 | Suomi | 100 | 100 |
Asunto Oy Espoon Aapelinkatu 6 | Suomi | 100 | 100 |
Asunto Oy Espoon Matinkatu 8 | Suomi | 100 | 100 |
Asunto Oy Vantaan Raiviosuonmäki 6 | Suomi | 100 | 100 |
Kiinteistö Oy Ahti Business Park | Suomi | 100 | 100 |
Kiinteistö Oy Helsingin Ratamestarinkatu 7a | Suomi | 100 | 100 |
Kiinteistö Oy Helsingin Ratamestarinkatu 7b | Suomi | 100 | 100 |
Kiinteistö Oy Hyvinkään Sampotalo | Suomi | 81,4 | 81,4 |
Kiinteistö Oy Hämeenlinnan Karhulinna | Suomi | 100 | 100 |
Kiinteistö Oy Jäkälävaara | Suomi | 100 | 100 |
Kiinteistö Oy Järvenpään Asemakatu 4 | Suomi | 100 | 100 |
Kiinteistö Oy Kaupintie 5 | Suomi | 100 | 100 |
Kiinteistö Oy Leppävaaran Säästötammi | Suomi | 100 | 100 |
Kiinteistö Oy Niittymaanpolku | Suomi | 100 | 100 |
Kiinteistö Oy Oulun Torikatu 21-23 | Suomi | 100 | 100 |
Kiinteistö Oy Rautalaani | Suomi | 100 | 100 |
Kiinteistö Oy Tampereen Hatanpäänvaltie 18 | Suomi | 100 | 100 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 210 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 211 |
MANDATUM OYJ:N TILINPÄÄTÖS |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 212 |
Euroa | Liite | 1.1.–31.12.2024 | 1.10.–31.12.2023 | ||
Liikevaihto | – | – | |||
Liiketoiminnan muut tuotot | |||||
Fuusiovoitto | 199 469 315,59 | – | |||
Henkilöstökulut | |||||
Palkat ja palkkiot | -5 361 551,71 | -1 226 006,83 | |||
Henkilösivukulut | |||||
Eläkekulut | -723 081,76 | -93 585,02 | |||
Muut henkilösivukulut | -122 927,68 | -46 478,57 | |||
Liiketoiminnan muut kulut | 1 | -8 909 810,16 | -4 731 502,37 | ||
Poistot ja arvonalentumiset | |||||
Suunnitelman mukaiset poistot | 4 | -897,14 | – | ||
Liikevoitto | 184 351 047,14 | -6 097 572,79 | |||
Rahoitustuotot ja -kulut | 3 | ||||
Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | 230 000 000,00 | ||||
Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista | 30 104 800,07 | – | |||
Muut korko- ja rahoitustuotot | 5 543 926,62 | 178 609,07 | |||
Korkokulut ja muut rahoituskulut | -8 614 005,04 | -648 244,92 | |||
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 568 385 768,79 | 223 432 791,36 | |||
Tuloverot | -22 147,85 | – | |||
Tilikauden voitto | 568 363 620,94 | 223 432 791,36 | |||
Euroa | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
Vastaavaa | ||||
Aineelliset hyödykkeet | 4 | 2 691,42 | 3 588,56 | |
Sijoitukset | ||||
Osuudet saman konsernin yrityksissä | 17 | 553 665 518,28 | 538 514 537,44 | |
Muut osakkeet ja osuudet | 5 | 402 144 162,62 | – | |
Lyhytaikaiset saamiset | ||||
Muut saamiset | 6 | 54 108 463,70 | 156 269,18 | |
Siirtosaamiset | 7 | 798 215,92 | – | |
Rahat ja pankkisaamiset | 363 320 875,70 | 227 211 599,94 | ||
Vastaavaa yhteensä | 1 374 039 927,64 | 765 885 995,12 | ||
Vastattavaa | ||||
Oma pääoma | 8 | |||
Osakepääoma | 80 000,00 | 80 000,00 | ||
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto | 440 043 239,97 | 436 677 239,97 | ||
Edellisten tilikausien voitto | 57 839 863,20 | – | ||
Tilikauden voitto | 568 363 620,94 | 223 432 791,36 | ||
Vieras pääoma | ||||
Pitkäaikainen vieras pääoma | 11 | |||
Muut pitkäaikaiset lainat | 289 925 718,58 | 101 309 404,81 | ||
Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 | |||
Muut lyhytaikaiset lainat | 11 223 054,75 | – | ||
Muut velat | 3 150 059,34 | 1 372 584,43 | ||
Siirtovelat | 3 414 370,86 | 3 013 974,55 | ||
Vastattavaa yhteensä | 1 374 039 927,64 | 765 885 995,12 | ||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 213 |
Euroa | 1.1.–31.12.2024 | 1.10.–31.12.2023 | ||
Liiketoiminnan rahavirta | ||||
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 568 385 768,79 | 223 432 791,36 | ||
Oikaisu: | ||||
Suunnitelman mukaiset poistot | 897,14 | – | ||
Fuusiovoitto | -199 469 315,59 | – | ||
Rahoitustuotot ja -kulut | -384 034 721,65 | -229 358 883,37 | ||
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta | -15 117 371,31 | -5 926 092,01 | ||
Käyttöpääoman muutos | ||||
Saamisten lisäys | -942 869,29 | -156 269,18 | ||
Velkojen lisäys | 2 177 871,22 | 3 321 115,03 | ||
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | -13 882 369,38 | -2 761 246,16 | ||
Saadut osingot | 357 000 000,00 | 230 000 000,00 | ||
Maksetut korot | -3 210 253,16 | -23 565,34 | ||
Liiketoiminnan nettorahavirta | 339 907 377,46 | 227 215 188,50 | ||
Investointien rahavirta | ||||
Investoinnit muihin sijoituksiin | -53 765 861,01 | -3 588,56 | ||
Investoinnit osakkeisiin | -301 681 292,06 | – | ||
Saadut osingot | 30 104 800,07 | – | ||
Vastikkeeton sulautuminen | 84 216 715,46 | – | ||
Investointien nettorahavirta | -241 125 637,54 | -3 588,56 | ||
Rahoitustoiminnan rahavirta | ||||
Osakeanti | 3 366 000,00 | – | ||
Lainat rahoituslaitoksilta nostot | 199 700 000,00 | – | ||
Lainojen takaisinmaksu | -145 536,00 | – | ||
Maksetut osingot | -165 592 928,16 | – | ||
Rahoitustoiminnan nettorahavirta | 37 327 535,84 | – | ||
Rahavarojen muutos, lisäys (+)/vähennys (-) | 136 109 275,76 | 227 211 599,94 | ||
Rahavarat tilikauden alussa | 227 211 599,94 | – | ||
Rahavarat tilikauden lopussa | 363 320 875,70 | 227 211 599,94 | ||
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 214 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 215 |
Euroa | 1.1.-31.12.2024 | 1.10.-31.12.2023 |
Ulkopuoliset palvelut | -2 852 840,90 | -2 539 145,39 |
Muut kulut | -3 808 100,82 | -1 694 890,28 |
Palveluveloitukset | -1 133 340,00 | -252 918,00 |
Muut henkilöstökulut | -809 166,66 | -193 850,25 |
Vuokrakulut | -185 893,60 | -17 518,16 |
IT kulut | -120 468,18 | -33 180,29 |
Yhteensä | -8 909 810,16 | -4 731 502,37 |
Euroa | 1.1.-31.12.2024 | 1.10.-31.12.2023 |
Tilintarkastus | -301 102,00 | -262 798,00 |
Tilintarkastajan lausunnot | -5 900,00 | – |
Kestävyysraportoinnin varmennus | -99 074,00 | |
Muut palvelut | -48 000,00 | |
Yhteensä | -406 076,00 | -310 798,00 |
Tilintarkastusyhteisö Deloitte Oy |
Euroa | 1.1.-31.12.2024 | 1.10.-31.12.2023 |
Saadut osingot | 387 104 800,07 | 230 000 000,00 |
Korkotuotot | 5 521 078,01 | 178 609,07 |
Muut rahoitustuotot | 22 848,61 | – |
Korkokulut | -8 488 496,38 | -641 116,63 |
Muut rahoituskulut | -125 508,66 | -7 128,29 |
Yhteensä | 384 034 721,65 | 229 530 364,15 |
Euroa | 2024 | 2023 | |
Koneet ja kalusto 1.1. | 3 588,56 | – | |
Lisäykset | – | 3 588,56 | |
Poistot | -897,14 | – | |
Koneet ja kalusto 31.12. | 2 691,42 | 3 588,56 | |
Euroa | 2024 | 2023 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | – | – | |
Lisäykset | 301 681 292,06 | – | |
Lisäykset sulautumisessa | 100 462 870,56 | – | |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 402 144 162,62 | – | |
Euroa | 2024 | 2023 | |
Yritystodistukset | 53 807 541,15 | – | |
Saamiset muilta yhtiöiltä | |||
Muut saamiset | 108 951,47 | 14 839,74 | |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | |||
Muut saamiset | 191 971,08 | 141 429,44 | |
Yhteensä | 54 108 463,70 | 156 269,18 | |
Euroa | 2024 | 2023 | |
Saamiset muilta yhtiöiltä | |||
Korkosaamiset | 120 260,27 | – | |
Verosaamiset | 647 644,32 | – | |
Muut siirtosaamiset | 30 311,33 | – | |
Yhteensä | 798 215,92 | – | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 216 |
Euroa | Osakepääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Kertyneet voittovarat | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.10.2023 | 80 000,00 | 436 677 239,97 | – | 436 757 239,97 |
Tilikauden voitto | – | – | 223 432 791,36 | 223 432 791,36 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 80 000,00 | 436 677 239,97 | 223 432 791,36 | 660 190 031,33 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 80 000,00 | 436 677 239,97 | 223 432 791,36 | 660 190 031,33 |
Osingonjako | – | – | -165 592 928,16 | -165 592 928,16 |
Osakeanti | – | 3 366 000,00 | – | 3 366 000,00 |
Tilikauden voitto | – | – | 568 363 620,94 | 568 363 620,94 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 80 000,00 | 440 043 239,97 | 626 203 484,14 | 1 066 326 724,11 |
Euroa | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Emoyhtiö | ||
Tilikauden voitto | 568 363 620,94 | 223 432 791,36 |
Edellisten tilikausien voitto | 57 839 863,20 | – |
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto | 440 043 239,97 | 436 677 239,97 |
Yhteensä | 1 066 246 724,11 | 660 110 031,33 |
Euroa | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
Velat muille yhtiöille | |||
Laina Sampo Oyj:ltä | 11 223 054,75 | – | |
Muut velat | |||
Ostovelat | 243 996,39 | 84 638,69 | |
Muut | 2 766 750,55 | 982 251,98 | |
Siirtovelat | 3 414 370,86 | 3 013 974,55 | |
Yhteensä | 17 648 172,55 | 4 080 865,22 | |
Velat saman konsernin yrityksille | |||
Muut velat | 139 312,40 | 305 693,76 | |
Yhteensä | 17 787 484,95 | 4 386 558,98 | |
Siirtovelkojen olennaiset erät | |||
Lomapalkkavelka | 620 834,21 | 597 034,50 | |
Palkkiot sosiaalikuluineen | 2 602 246,26 | 2 385 770,27 | |
Muut | 191 290,39 | 31 169,78 | |
Yhteensä | 3 414 370,86 | 3 013 974,55 | |
Euroa | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
Laina Sampo Oyj:ltä1 | 90 035 033,65 | 101 309 404,81 | |
Lainat rahoituslaitoksilta2 | 199 890 684,93 | – | |
Yhteensä | 289 925 718,58 | 101 309 404,81 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 217 |
Euroa | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Leasing- ja vuokrasopimuksista maksettavat määrät | ||
Seuraavalla tilikaudella maksettavat | 85 293,47 | 33 138,96 |
Myöhemmin maksettavat | 7 593,72 | 38 522,98 |
Yhteensä | 92 887,19 | 71 661,94 |
2024 keskimäärin | 2023 keskimäärin | |
Kokoaikainen henkilöstö | 24 | 22 |
Euroa | 2024 | 2023 |
Hallitus | 994 969,02 | – |
Toimitusjohtaja | 1 565 643,80 | 159 714,35 |
Yhteensä | 2 560 612,82 | 159 714,35 |
Euroa | Lisäeläke | Lakisääteinen eläke | Yhteensä |
Hallitus | 262 675,00 | 77 908,77 | 340 583,77 |
Toimitusjohtaja | 262 675,00 | 98 274,77 | 360 949,77 |
Yhteensä | 525 350,00 | 176 183,54 | 701 533,54 |
31.12.2024 | 31.12.2023 | |||
Saman konsernin yritykset | Omistus- osuus | Osakkeiden kirjanpitoarvo, euroa | Omistus- osuus | Osakkeiden kirjanpitoarvo, euroa |
Mandatum Asset Management Oy | 100 % | 70 009 124,68 | – | – |
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö | 100 % | 483 656 393,60 | – | – |
Mandatum Holding Oy | – | – | 100 % | 538 514 537,44 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 218 |
Helsingissä 12. päivänä maaliskuuta 2025 | ||
Mandatum Oyj | ||
Hallitus | ||
Patrick Lapveteläinen | Jannica Fagerholm | Markus Aho |
Hallituksen puheenjohtaja | Hallituksen varapuheenjohtaja | |
Herman Korsgaard | Kimmo Laaksonen | Johanna Lamminen |
Jukka Ruuska | Petri Niemisvirta | |
Konsernin toimitusjohtaja | ||
TILINPÄÄTÖSMERKINTÄ | ||
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus | ||
Helsingissä 12. päivänä maaliskuuta 2025 | ||
Deloitte Oy, Tilintarkastusyhteisö | ||
Reeta Virolainen | ||
KHT |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 219 |
TILINTARKASTUSKERTOMUS, KESTÄVYYSSELVITYKSEN VARMENNUSKERTOMUS JA RIIPPUMATTOMAN TILINTARKASTAJAN RAPORTTI MANDATUM OYJ:N ESEF-TILINPÄÄTÖKSESTÄ |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 220 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 221 |
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Mihin seikka on huomioitu tilintarkastuksessa |
Vakuutussopimusvelan arvostus Viittaamme tilinpäätöksen liitetietoihin 1 Laatimisperusta ja 23 Vakuutussopimusvelka. Vakuutussopimusvelka tilinpäätöksessä 31.12.2024 on 5 640,7 miljoonaa euroa. Vakuutussopimusvelan määrittäminen edellyttää merkittäviä laskennallisia arvioita, jotka perustuvat johdon harkintaan oletuksista ja tulevaisuuden tapahtumista. Käsityksemme mukaan merkittävimmät arviot liittyvät avainoletuksissa tapahtuviin muutoksiin kuten kuolevuuteen, raukeamiseen tai oletuksiin arvioidusta diskonttauskorosta. Sovellettujen menetelmien ja oletusten, vakuutussopimusten täyttämisestä aiheutuvien rahavirtojen pääoma-arvojen ja mallien muutoksilla voi olla merkittävä vaikutus vakuutussopimusvelan arvostukseen. Näistä syistä se on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka. | Olemme arvioineet johdon määrittämää vakuutussopimusvelan määrää. Tarkastustoimenpiteisiimme on sisältynyt vakuutussopimusvelan määrittämisessä käytetyn informaation validointiin, arvostukseen ja keskeisiin oletuksiin liittyvien avainkontrollien arviointi. Olemme hyödyntäneet aktuaareja ja IFRS 17 - erityisasiantuntijoita tilintarkastuksessamme ja arvioineet johdon käytättämiä menetelmiä, malleja ja informaatiota. Olemme verranneet laskemissa käytettyä informaatiota aiempaan kehitykseen ja markkinatrendeihin. Olemme arvioineet aktuaarimenetelmien avulla laskelmissa käytettyjä kuolevuuteen ja raukeamisriskiin liittyviä oletuksia. Lisäksi olemme analysoineet diskonttokorkotason kehittymistä ja verranneet sitä ulkopuoliseen markkinainformaatioon. Olemme arvioineet keskeisissä oletuksissa ja sovelletuissa malleissa tapahtuneita muutoksia. Olemme testanneet vakuutussopimusvelan perusteena olevien vakuutussopimusten lähtötietoja. Olemme arvioineet vakuussopimusvelan esittämistavan asianmukaisuutta tilinpäätöksessä. |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 222 |
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Mihin seikka on huomioitu tilintarkastuksessa |
Rahoitusvarojen ja sijoitussidonnaisten sopimusten katteena olevien sijoitusten arvostus Viittamme tilinpäätöksen liitetietoihin 1 Laatimisperusta, 18 Rahoitusvarat ja -velat sekä 19 Sijoitussidonnaisten sopimusten katteena olevat sijoitukset. Konsernin rahoitusvarat, 3 507,3 miljoonaa euroa ja sijoitussidonnaisten sopimusten katteena olevat sijoitukset, 13 292,5 miljoonaa euroa, muodostavat merkittävän osan konsernin taseen varoista. Merkittävä osa konsernin rahoitusvaroista on arvostettu käypään arvoon. Käypään arvoon arvostettavat rahoitusinstrumentit on luokiteltu kolmeen hierarkiatasoon sen mukaan, ovatko instrumentin markkinat aktiiviset tai ovatko arvostusmenetelmässä käytetyt syöttötiedot havaittavissa. Tasolla 1 instrumentin arvostus perustuu samankaltaisten varojen tai velkojen noteerattuihin hintoihin toimivilla markkinoilla. Tasolla 2 instrumentin arvostuksen syöttötietoina käytetään myös muita kuin noteerattuja hintoja, jotka ovat havaittavissa kyseisen omaisuuserän tai velan osalta joko suoraan tai epäsuorasti. Tasolla 3 arvostus perustuu muihin syöttötietoihin kuin havaittavissa oleviin markkinatietoihin. Tilintarkastuksen painopistealue on ollut IFRS:n mukaisten tason 2 ja 3 rahoitusvarojen arvostus, joissa arvostustekniikat sisältävät sellaisia tekijöitä, jotka eivät ole suoraan markkinoilta todennettavissa. Erilaisten arvostusmenetelmien ja oletusten käyttö voi johtaa erilaisiin arvioihin käyvästä arvosta ja siten tämä on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka. | Tilintarkastustoimenpiteisiimme on sisältynyt rahoitusvaroihin liittyvien sisäisten kontrollien ja laskentaperiaatteiden sekä johdon laatimien kirjanpidollisten arvioiden asianmukaisuuden arviointi. Olemme käyneet läpi yhtiön käyttämien arvostusmallien ja kirjauskäytäntöjen asianmukaisuutta arvioidaksemme, onko käyvän arvon määritys IFRS standardien ja toimialakäytäntöjen mukainen. Olemme pyytäneet ulkopuolisia vahvistuksia todentaaksemme sijoitusten olemassaoloa. Yhdessä erityisasiantuntijoidemme kanssa olemme verranneet johdon arvostuslaskennassa käyttämiä oletuksia. Olemme hyödyntäneet Deloitten analytiikkatyökaluja ja suorittaneet käypien arvojen uudelleenlaskentaa hyödyntämällä markkinoilta saatavilla olevaa informaatiota. Niiden rahoitusvarojen osalta, jotka arvostetaan muun kuin markkinoilta saatavilla olevan informaation perusteella, olemme myös arvioineet käytäntöjä ja oletuksia, joita johto on käyttänyt käypiä arvoja määrittäessään. Olemme arvioineet esittämistavan asianmukaisuutta tilinpäätöksessä. |
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä. | |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 223 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 224 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 225 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 226 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 227 |
Toimeenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa: |
•Haastattelimme yrityksen johtoa sekä konsernikestävyysselvityksen sisältämien tietojen keräämisestä ja raportoinnista vastaavia henkilöitä konsernitasolla ja tytäryhtiöissä, sekä organisaation eri tasoilla ja liiketoiminta-alueilla. |
•Hankimme haastatteluilla käsityksen yrityksen kestävyysraportointiprosessista, sisäisistä kontrolleista sekä tietojärjestelmistä kestävyysraportointiprosessiin liittyen. |
•Perehdyimme yhtiön laatimaan taustadokumentaatioon ja asiakirjoihin soveltuvin osin, ja arvioimme, tukevatko ne konsernikestävyysselvitykseen sisältyvää informaatiota. |
•Kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessin osalta arvioimme yrityksen suorittaman prosessin toteuttamista suhteessa ESRS-standardien vaatimuksiin, sekä sitä, että kaksoisolennaisuusarvioinnista annetut tiedot ovat ESRS-standardien mukaisia. |
•Arvioimme, täyttääkö konsernikestävyysselvitys olennaisia kestävyysteemoja koskevat ESRS-standardien vaatimukset olennaisilta osin. |
•EU-taksonomiatietojen osalta hankimme käsityksen prosessista, joilla yritys on määritellyt taksonomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset taloudelliset toiminnot, sekä arvioimme näistä annettujen tietojen säännöstenmukaisuutta. |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 228 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 229 |
Hallituksen toimintakertomus | IFRS-tilinpäätös | Mandatum Oyj:n tilinpäätös | Tilintarkastuskertomus | Kestävyysselvityksen varmennuskertomus | 230 |