TOIMINTAKERTOMUS
JA TILINPÄÄTÖS
2023
SISÄLLYSLUETTELO
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 3
IFRS-TILINPÄÄTÖS 2023 26
MANDATUM OYJ:N TILINPÄÄTÖS 107
TILINTARKASTUSKERTOMUS 114
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
2
1
HALLITUKSEN
TOIMINTAKERTOMUS
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
3
Hallituksen
toimintakertomus
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
MANDATUM-KONSERNI 5
Olennaiset tapahtumat tilikaudella 5
Rakenne- ja rahoitusjärjestelyt 7
TULEVAISUUDEN NÄKYMÄT 9
Näkymät vuodelle 2024 9
Taloudelliset tavoitteet 9
Konsernin suurimmat riskit ja
epävarmuustekijät lyhyellä aikavälillä 10
VOITONJAKOEHDOTUS 11
Osinko 11
TOIMINTAYMPÄRISTÖ 11
LIIKETOIMINTA-ALUEET 11
Varainhoito 11
Yritysasiakkaat 12
Henkilöasiakkaat 12
Laskuperustekorkoinen liiketoiminta 12
TALOUDELLINEN TILANNE 15
Konsernin vakavaraisuus 15
Velka-asema 15
Pääomalaina 15
Luottoluokitukset 15
Lähipiirilainat ja -vastuut 16
OSAKKEET, OSAKEPÄÄOMA JA
OSAKKEENOMISTAJAT 16
Osakkeet ja osakepääoma 16
Hallituksen valtuutukset 16
Osakkeenomistajat 17
Hallituksen ja ylimmän
johdon omistukset 18
HALLINNOINTIIN LIITTYVÄT ASIAT 18
Hallinnointi 18
Varsinainen yhtiökokous 18
Vastuullisuus 19
Riskienhallinta 20
Palkitseminen 21
Konsernirakenteen muutokset 23
Organisaatio 31.12.2023 23
HENKILÖSTÖ 24
RAPORTOINTIKAUDEN
JÄLKEISET TAPAHTUMAT 24
TUNNUSLUKUJEN
LASKENTAKAAVAT 25
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
4
Hallituksen
toimintakertomus
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS 2023
OLENNAISET TAPAHTUMAT
TILIKAUDELLA
Mandatum-konsernin tilivuoden tulos
ennen veroja kasvoi uusien laskentastan-
dardien käyttöönoton vaikutukset huomioi-
den 134,6 miljoonaa euroa ja oli 210,4 mil-
joonaa euroa (75,7). Vertailuvuoden tulosta
rasitti 29,0 miljoonan euron Sammolle
maksettu konserniavustus. Kaikki yhtiön
keskeisimmät tuloskomponentit kasvoivat
vertailuvuoteen nähden, sijoitustoiminnan
tuloksen kasvaessa erityisen voimakkaasti.
Tilivuoden palkkiotulos oli 52,6 miljoonaa
euroa (43,3). Kasvun taustalla on osin asia-
kasvarojen nousu vertailuvuoteen nähden,
mutta myös vakuutuspalvelumarginaalin
vuotta 2022 korkeampi tulosvaikutteinen
purkautuminen sekä vuoden 2022 aikana
tulosta rasittaneen tappiokomponentin
palautumisen positiivinen vaikutus vuo-
den 2023 tulokseen paransivat tulosta
vuoteen 2022 nähden. Palkkiotuloksen
lisäksi huomionarvoista on, että taseeseen
kirjattava sijoitussidonnaisten sopimusten
vakuutuspalvelumarginaali kasvoi vuo-
dentakaisesta 60,5 miljoonaa euroa ja oli
314,4 miljoonaa euroa. Kasvu oli seurausta
sijoitussidonnaisten eläkevakuutusten
vakuutussäästöjen kasvusta sekä kas-
savirtamalleissa käytettävien oletusten
muutoksista. Vuoden 2023 asiakasvarat
olivat keskimäärin noin 600 miljoonaa
euroa vertailuvuotta suuremmat. Tilivuoden
aikana asiakasvarat nousivat 10,3 miljardista
eurosta 11,9 miljardiin euroon. Asiakasvaroja
kasvatti 753,8 miljoonan euron nettoraha-
virta (499,0) sekä asiakasvarojen positiivi-
nen sijoitustuotto. Asiakasvarojen palkki-
omarginaali laski vertailuvuoteen nähden
3 korkopistettä, pysyen kuitenkin edelleen
1,2 prosentin tasolla. Kulu/tuotto-suhde
parani hieman vertailuvuoteen nähden ja oli
66 prosenttia (67).
Merkittävin osa hallinnoitavien asiakas-
varojen kasvusta tuli Varainhoito-liiketoi-
minta-alueesta. Varainhoidon osalta kasvu
oli verrattain voimakasta sen kaikissa
asiakassegmenteissä. Varainhoidon kasvua
tuki yritysmyynnin ja varainhoidon tiiviinä
jatkunut yhteistyö, ja noin 75 prosenttia
varainhoidon uusmyynnistä asiakasvaroina
mitattuna oli seurausta tästä yhteistyöstä.
Laskuperustekorkoiseen liiketoimintaan
liittyvä sijoitustoiminnan tulos nousi
137,8 miljoonaan euroon (50,3). Alku-
peräisen laskuperustekorkoisen taseen
sijoitusomaisuuden tuotto oli 7,8 prosenttia
(-8,8) ja eriytetyn sijoitusomaisuuden
tuotto oli 8,5 prosenttia (-6,7). Vastuuvelan
diskonttauskoron aleneminen kasvatti
vakuutussopimusvelan rahoituskulua,
joka oli kokonaisuudessaan 169,1 mil-
joonaa euroa. Vertailuvuoden aikana
diskonttauskorko aleni voimakkaasti, josta
syntynyt positiivinen tulosvaikutus ylitti
vertailuvuoden negatiivisen sijoitustuoton.
Mandatum-konsernin muut sijoitustuotot
olivat 10,8 miljoonaa euroa, josta Enenton
osuus oli 5,4 miljoonaa euroa. Konsernin
muut sijoitustuotot huomioiden konsernin
sijoitustoiminnan tulos oli 148,6 miljoonaa
euroa (50,5).
Yhtiö alensi merkittävästi laskuperustekor-
koiseen taseeseen liittyvää sijoitusriskiä
tilivuoden aikana. Suurin muutos on
alkuperäisen kannan osakepainon muutos
19,9 prosentista 8,5 prosenttiin. Tämä
alensi merkittävästi laskuperustekorkoisen
liiketoiminnan pääomavaateita, mutta
konsernitasolla pääomavaateet pysyivät
käytännössä ennallaan johtuen osittaisja-
kautumisen yhteydessä sovittujen tasetran-
saktioiden vaikutuksesta.
Riskihenkivakuuttamisen tulos oli 17,9 mil-
joonaa euroa (9,2). Tulosta kasvatti vertai-
luvuotta suurempi vakuutuspalvelumargi-
naalin ja riskioikaisun purkautuminen, joka
oli seurausta mm. syyskuussa tiedotetusta
vakuutuskannansiirrosta If:iin sekä normaa-
lista heilunnasta vakuutuspalvelumarginaalin
purkautumiseen liittyen. Riskihenkivakuutus-
ten vakuutuspalvelumarginaali oli vuoden
lopussa 137,4 miljoonaa euroa (162,0).
Muu tulos oli -8,7 miljoonaa euroa (-27,2).
Tähän tuloserään sisältyy muun muassa
laskuperustekorkoisen. liiketoiminnan vakuu-
tuspalvelutulos, Oyj:n liikekulut, konsernin
lainojen korkokustannukset sekä muiden
palveluiden kuin vakuutus- ja varainhoito-
palveluiden tulos. Laskuperustekorkoisen
liiketoiminnan vakuutuspalvelutulos oli
tilivuoden (21,9 miljoonaa euroa) ja ver-
tailuvuoden (19,9 miljoonaa euroa) osalta
poikkeuksellisen suuri, johtuen vakuutuspal-
velumarginaalin purkautumisesta. Vuoden
2023 lopussa liiketoiminta-alueen vakuu-
tuspalvelumarginaali oli enää 8,8 miljoonaa
euroa (52,2), joten tilivuoden kaltaista
vakuutuspalvelumarginaalin purkua ei ole
odotettavissa lähivuosina. Konserniavustus
(29,0 miljoonaa euroa) alensi vertailuvuoden
MANDATUM-KONSERNI
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
5
Hallituksen
toimintakertomus
Avainluvut
Milj. € 1–12/2023 1–12/2022 Muutos %
Tilikauden voitto ennen veroja
1
210,4 75,7 178 %
Palkkiotulos 52,6 43,3 22 %
Sijoitus- ja rahoitustoiminnan tulos ilman
sijoitussidonnaista liikettä 148,6 50,5 194 %
Riskihenkivakuuttamisen tulos 17,9 9,2 96 %
Muu tulos
2
-8,7 -27,1 -68 %
Osakekohtainen tulos, €
3
0,32 0,12 182 %
Osakekohtainen oma pääoma, €
3
3,19 3,37 -4 %
Hinta/voittosuhde (P/E-luku) 12,71 n/a n/a
Nettorahavirta 753,8 499 51 %
Oman pääoman tuotto-% 9,8 % 3,3 % 6,4 %
Kulu/tuotto-suhde asiakasvarojen hoidosta, % 65,5 % 67,0 % -1,5 %
IFRS17:n käyttöönoton vuoksi tunnusluvut on esitetty kahdelta vuodelta soveltuvin osin.
1
Vertailukauden osalta laajan tuloksen erät huomioitu.
2
Konserniavustuksen vaikutus -29 miljoonaa euroa huomioitu vertailukauden tuloserässä.
3
Laskennassa käytetty tilinpäätöspäivänä osakkeiden lukumäärää 501 796 752.
Milj. € 31.12.2023 31.12.2022 Muutos %
Asiakasvarat 11 892 10 302 15 %
Vakavaraisuussuhde, % 221,4 % 265,5 % -45 %
tulosta. Osittaisjakautumiseen ja listautu-
miseen liittyvät ulkoiset kustannukset olivat
4,7 miljoonaa euroa vuonna 2023.
Tilivuoden keskeisin tapahtuma oli
Sammon päätös osittaisjakautumisesta
ja Mandatumin listautuminen lokakuun 2.
päivänä (osittaisjakautumisesta tarkemmin
kohdassa ”Rakenne- ja rahoitusjärjestelyt”).
Sampo Oyj ja Mandatum Holding Oy sopivat
syyskuussa 2023 Sammon Saxo Bank A/S
-omistuksen (19,83 prosentin omistusosuus)
sekä joidenkin muiden sijoitusten siirtymi-
sestä Mandatum Holdingille. Saxo-kauppa
edellyttää viranomaisten hyväksyntää ja
kaupan odotetaan toteutuvan vuoden
2024 alkupuoliskolla. Lisäksi Sampo myi
omistamansa Enento Group Oyj:n osakkeet
(12,15 prosentin omistusosuus) Mandatum
Holdingille marraskuussa 2023.
Mandatumin vakavaraisuussuhde
31.12.2023 oli 221,4 prosenttia, mikä vastaa
44,1 prosenttiyksikön alentumista verrat-
tuna 31.12.2022 mukaiseen tilanteeseen,
jolloin Mandatumin vakavaraisuussuhde
oli 265,5 prosenttia. Tilivuoden aikana
oman varallisuuden kehitykseen vaikuttivat
ensisijaiset sisäiset hallinnolliset päätökset:
ehdotettu osinko, pääomalainojen osittai-
nen takaisinmaksu sekä osittaisjakautumi-
sen vaikutus. Muilta osin oli melko vakaata:
sijoitustoiminnan nettotuotot olivat hyviä
ja ylittivät vakavaraisuuslaskemien mukai-
sen vastuu velan tuottovaatimukset, mikä
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
6
Hallituksen
toimintakertomus
myötävaikutti oman varallisuuden kasvuun.
Vakavaraisuuspääomavaatimus kasvoi 12,8
miljoonaa euroa tilikauden aikana 966,4
miljoonaan euroon. Kohdassa ”Konsernin
vakavaraisuus” on kerrottu laajemmin
vakavaraisuuden kehityksestä.
Mandatum tiedotti 20.9.2023, että yhtiön
uudeksi talousjohtajaksi on nimitetty KTM
Matti Ahokas. Ahokas aloittaa tehtävässään
1.5.2024. Nykyinen talousjohtaja Jukka Kurki
nimitettiin Mandatum Henkivakuutusosa-
keyhtiön toimitusjohtajaksi Petri Niemisvir-
ran siirryttyä Mandatum Oyj:n toimitusjoh-
tajaksi. Jukka Kurki jatkaa myös Mandatum
Oyj:n talousjohtajana siihen saakka kunnes
Matti Ahokas aloittaa tehtävässään.
RAKENNE- JA RAHOITUSJÄRJESTELYT
Sampo Oyj:n varsinainen yhtiökokous
hyväksyi 17.5.2023 Sampo Oyj:n osittais-
jakautumisen Sampo Oyj:n hallituksen
29.3.2023 hyväksymän ja allekirjoittaman
jakautumissuunnitelman mukaisesti.
Osittaisjakautumisessa kaikki Mandatum
Holding Oy:n osakkeet ja niihin liittyvät
varat ja velat siirtyvät selvitysmenettelyttä
jakautumisessa perustettavalle yhtiölle,
Mandatum Oyj:lle.
Sampo Oyj:n osittaisjakautuminen pantiin
täytäntöön 1.10.2023, ja jakautumisessa
syntyneestä Mandatum Oyj:stä tuli
Mandatum-konsernin uusi emoyhtiö.
Samanaikaisesti Mandatum eriytettiin
Sampo-konsernista.
Mandatum Oyj:n osake otettiin kaupankäyn-
nin kohteeksi Nasdaq Helsinki Oy:n pörssilis-
talla 2.10.2023.
Mandatum Oyj päätti 11.12.2023 aloittaa
sulautumismenettelyn, jossa Mandatum
Holding Oy sulautuu Mandatum Oyj:hin
osakeyhtiölain mukaisena tytäryhtiösu-
lautumisena. Sulautumisessa ei suoriteta
vastiketta. Sulautumisen taustalla on
Mandatumin irtautuminen Sampo Oyj:stä
osittaisjakautumisessa ja sen tarkoituksena
on yksinkertaistaa Mandatumin konsernira-
kennetta. Sulautumisella ei ole vaikutuksia
Mandatum-konsernin liiketoimintaan. Sulau-
tumisen täytäntöönpanopäivän odotetaan
olevan 30.4.2024.
Mandatum Asset Management Oy kiin-
teistövarainhoitoliiketoiminnan uudel-
leenjärjestelyyn liittyen Mandatum Asset
Management Oy perusti toukokuussa 2023
uuden tytäryhtiön MAM Palvelut Oy:n, joka
tehtävänä on tarjota kiinteistövarainhoitoon
liittyviä vuokraus- ja muita palveluita. Yhtiön
palveluksessa oli 31.12.2023 neljä työntekijää.
Varainhoito Yritys-
asiakkaat
Henkilö-
asiakkaat
Asiakas-
varat
Milj. €
12 000
9 000
6 000
3 000
0
6 400
2 272
3 219 11 892
2022 Markkina-
liike
Netto-
rahavirta
Muut 2023
Milj. €
12 000
9 000
6 000
3 000
0
10 302
754
895 -59 11 892
Mandatumin hallinnoitavat asiakasvarat 31.12.2023
Mandatumin hallinnoimien asiakasvarojen kehitys 31.12.2022 jälkeen
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
7
Hallituksen
toimintakertomus
Mandatum Oyj:n konsernirakenne
oli 31.12.2023 seuraava
(pois lukien Mandatum Asset Management
Oy:n Ruotsin sivuliike sekä sijoituksiin
luettavat kiinteistö- ja muut vastaavat yhtiöt):
100 %
100 %
100 %
MANDATUM
INCENTIVES OY
SUOMI
MANDATUM
AM AIFM OY
SUOMI
MANDATUM FUND
MANAGEMENT S.A
LUXEMBURG
MANDATUM LIFE
PALVELUT OY
SUOMI
MANDATUM ASSET
MANAGEMENT
PALVELUT OY
SUOMI
75 % 100 %
100 % 100 % 100 %
MANDATUM HOLDING OY
SUOMI
MANDATUM OYJ
SUOMI
MANDATUM
HENKIVAKUUTUS OSAKEYHTIÖ
SUOMI
MANDATUM ASSET
MANAGEMENT OY
SUOMI
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
8
Hallituksen
toimintakertomus
TULEVAISUUDEN NÄKYMÄT
NÄKYMÄT VUODELLE 2024
Palkkiotuloksen odotetaan kasvavan
vuodesta 2023 olettaen, että markkinaolo-
suhteet pysyvät vakaina. Vaikka Mandatum
on pystynyt vuosien 2022 ja 2023 aikana
ylläpitämään kurinalaista hinnoittelua ja
vakaata palkkiomarginaalia asiakasvarojen
hoitoon liittyvässä liiketoiminnassa, palkkio-
tulos vuodelle 2024 on riippuvainen useista
tekijöistä, kuten asiakaskäyttäytymisestä ja
asiakasvarojen jakautumisesta eri omaisuus-
luokkiin, kilpailutilanteesta ja pääomamarkki-
noiden kehityksestä.
Laskuperustekorkoisen kannan odotetaan
supistuvan edelleen. Lasku perustekorkoisen
kannan sijoitusten arvonmuutokset näkyvät
markkinaympäristön muuttuessa verrattain
suurenakin heiluntana sijoitustoiminnan
tuloksessa.
Lisäksi toimialalle tyypilliseen tapaan
Mandatumin kokonaistulokseen vaikuttavat
vakuutusmatemaattiset oletukset, joita
päivitetään säännöllisesti.
Mandatumin vakavaraisuusasema on vahva,
mikä antaa yhtiölle vankan pohjan toimia
erilaisissa markkinatilanteissa.
Taloudelliset tavoitteet
Tavoite 1–12/2023
KONSERNITASON TAVOITE
Osinko Mandatum pyrkii jakamaan vuosien 2024–2026 aikana
kumulatiivisesti 500 miljoonaa euroa osinkoja.
Osinkoehdotus keväällä 2024 maksettavasta osingosta on 165,6 miljoonaa euroa.
Vakavaraisuus Keskipitkällä aikavälillä Mandatum tavoittelee
vakavaraisuussuhdetta, joka on 170 ja 200 prosentin välillä.
221,4 (265,5) prosenttia 31.12.2023.
LIIKETOIMINTA-ALUEKOHTAISET TAVOITTEET
Asiakasvarojen hoitoon liittyvä liiketoiminta
Vuotuinen nettorahavirta Keskipitkällä aikavälillä Mandatum tavoittelee nettorahavirtaa, joka
on 5 prosenttia hallinnoitavista asiakasvaroista
1
.
Mandatumin nettorahavirta 31.12.2022 ja 31.12.2023 välillä oli 753,8 miljoonaa
euroa, ja sen osuus asiakasvaroista 7,3 prosenttia.
Palkkiomarginaali Mandatum tavoittelee kurinalaiseen hinnoitteluun perustuvaa
palkkiomarginaalien kehitystä.
Mandatumin palkkiomarginaali vuonna 2023 oli 1,2 (1,2) prosenttia.
Kulu/tuotto-suhde (%) Mandatum tavoittelee asiakavarojen hoidon kulu/tuotto-suhteen
parantamista.
Mandatumin kulu/tuotto-suhde asiakasvarojen hoidosta vuonna 2023 oli
66 (67) prosenttia.
Laskuperustekorkoinen liiketoiminta
Vakuutussopimusvelan kehitys Mandatum tavoittelee laskuperustekorkoisen vakuutussopimusvelan
supistamista aktiivisilla toimilla.
Laskuperusteinen vakuutussopimusvelka 31.12.2023 laski 61 miljoonaa euroa
2 427 (2 487) miljoonaan euroon.
1
Perustuu hallinnoitavien asiakasvarojen määrään kauden alussa.
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
9
Hallituksen
toimintakertomus
KONSERNIN SUURIMMAT
RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
LYHYELLÄ AIKAVÄLILLÄ
Mandatum-konserni altistuu liiketoi-
minnassaan erilaisille riskeille ja epävar-
muustekijöille ensisijaisesti keskeisten
liiketoiminta-alueidensa kautta. Mandatumin
kannattavuuteen ja sen vaihteluihin vaikut-
tavat markkina-, vakuutus- ja kustannus-
riskit sekä operatiiviset riskit. Mandatumin
konserniyhtiön kannalta lyhyellä aikavälillä
keskeisimmät riskit liittyvät kuitenkin
markkinariskeihin, sillä esimerkiksi vakuutus-
riskit realisoituvat yleensä vasta pidemmällä
aikavälillä (vrt. pitkäikäisyysriski).
Markkinariskit johtuvat pääasiassa osakesi-
joitusten, korkosijoitusten ja vakuutussopi-
musvelan epäsuotuisista muutoksista, kah-
den viimeksi mainitun osalta nimenomaan
niiden yhteisvaikutuksesta. Merkittävin
liiketoiminnan osa-alue, jolla esiintyy näitä
kaikkia riskejä, on laskuperustekorkoinen lii-
ketoiminta. Myös muut liiketoiminta-alueet
ovat alttiita markkinariskeille, koska niiden
tuotot ovat vahvasti riippuvaisia hallinnoi-
tavien varojen määrästä. Mandatum on
myös suorien osake- ja korkosijoitusten
osalta altis markkinariskien vaikutukselle,
ja sen osalta riskejä korostaa sijoitusten
keskittyminen muutamaan yksittäiseen
isoon sijoitukseen. Edellä mainitut muutok-
set sijoitusmarkkinoilla voivat pienentää
hallinnoitavien asiakasvarojen määrää sekä
heikentää sijoitus- ja rahoitustoiminnan
tulosta. Korkojen aleneminen kasvattaa
laskuperustekorkoisen vakuutussopimus-
velan määrää ja heikentää siten sijoitus- ja
rahoitustoiminnan tulosta. Epävarmuus-
tekijöiden identifiointi on helpompaa kuin
epävarmuustekijöiden todennäköisyyksien,
ajoituksen ja mahdollisten taloudellisten
vaikutusten laajuuden arviointi. Ennalta-
arvaamattomat ja merkittävät tapahtumat
voivat vaikuttaa Mandatumin kannattavuu-
teen välittömästi, erityisesti kun ne liittyvät
makrotalouden ja rahoitusmarkkinoiden
kehitykseen. Tällöin Mandatumin markkina-
riskit voivat realisoitua sijoitusomaisuuden
tai vakuutussopimusvelan epäsuotuisan
arvostuksen kautta. Ajan kuluessa mahdol-
liset epäsuotuisat makrotaloudelliset vaiku-
tukset voivat heijastua myös Mandatumin
operatiiviseen liiketoimintaan. Esimerkiksi
talouskasvun alentuminen voi vaikuttaa
heikentävästi asiakasvarojen kehitykseen.
Inflaatiokehityksen hillitseminen saattaa
pakottaa keskuspankkeja pitämään korot
ylhäällä ennakoitua pidempään. Tämä
voi johtaa sekä talouskasvun merkit-
tävään hidastumiseen että ongelmiin
yritysten, kotitalouksien ja valtioiden
velanhoitokyvyssä.
Myös Ukrainan sota on edelleen merkittävä
taloudellinen riski kuten myös Lähi-idän
kiristynyt tilanne. Samaan aikaan nopeasti
kehittyvät hybridiuhat luovat uusia haasteita
valtioille ja yrityksille. Ukrainan sodan ja
Lähi-idän kriisin vaikutukset Mandatumiin
liittyvät pitkälti sodan ja kriisin vaikutuksiin
pääomamarkkinoilla ja makrotaloudessa.
Mandatumin taseeseen ei sisälly merkittäviä
suoria sijoituksia Venäjälle tai Ukrainaan.
Suorien riskipositioiden vähyys huomioiden
suurin Ukrainan sodasta Mandatumille
aiheutuva riski liittyy yllä kuvailtuihin toisen
asteen vaikutuksiin pääomamarkkinoilla ja
makrotaloudessa.
Muita epävarmuuden lähteitä ovat toi-
mintaympäristön ennalta-arvaamattomat
rakenteelliset muutokset sekä jo tunnistetut
toimintaympäristöön vaikuttavat trendit ja
mahdolliset vaikutuksiltaan suuret tapahtu-
mat. Näillä ulkoisilla tekijöillä voi olla vaiku-
tuksia Mandatumin liiketoiminnan harjoitta-
miseen myös pitkällä aikavälillä. Esimerkkejä
tunnistetuista trendeistä ovat demografiset
muutokset, kestävän kehityksen teemat ja
teknologinen kehitys, esimerkiksi tekoälyn
ja digitalisaation saralla mukaan lukien
kyberturvallisuuteen liittyvät uhat.
Digitalisaation ja kyberuhkien osalta vuoden
2023 alussa voimaan astunut digitaalisesta
häiriönsietokykyä koskeva säädös (DORA)
edellyttää finanssialan yrityksiltä aikaisem-
paa kattavampaa varautumista erilaisiin
häiriöihin, ja yrityksillä on vuoden 2024
loppuun asti aikaa mukauttaa toimintaansa
sääntelyn mukaiseksi. Mandatum on oman
toimintansa osalta hyvin aikataulussa vaa-
dittavien mukautusten osalta. Ilmastoon ja
sen odotettavissa oleviin muutoksiin liittyvät
riskit vaikuttavat myös Mandatumiin, mutta
yhtiön arvion mukaan ilmastoliitännäisten
seikkojen vaikutus ei ole suoraan yhtiölle
olennainen, mutta ilmastoseikat voivat
välillisesti vaikuttaa yhtiön toimintaan
sijoitusportfolion kautta.
Koronapandemialla ei vuoden 2023 aikana
ole ollut merkittäviä vaikutuksia yhtiön
liiketoiminnan tuloksellisuuteen tai operatii-
visten toimintojen jatkuvuuteen.
Yllä esitetyt tuovat talouden ja pääoma-
markkinoiden kehitykseen tällä hetkellä
merkittävää epävarmuutta. On olemassa
myös lukuisia yleisesti tunnistettuja
makrotaloudellisia ja poliittisia tekijöitä
sekä muita epävarmuuden lähteitä, jotka
voivat vaikuttaa finanssialaan monilla
tavoin negatiivisesti.
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
10
Hallituksen
toimintakertomus
VOITONJAKOEHDOTUS
OSINKO
Mandatum-konsernin emoyhtiö Mandatum
Oyj:n voitonjakokelpoiset varat 31.12.2023
olivat 660 110 031,33 euroa, josta tilikau-
den 2023 voitto oli 223 432 791,36 euroa.
Hallitus ehdottaa 15.5.2024 kokoontuvalle
varsinaiselle yhtiökokoukselle, että osin-
koa jaetaan 0,33 euroa osaketta kohden,
yhteensä 165 592 928,16 euroa. Ehdotetun
osingon huomioimisen jälkeen Mandatum
Oyj:n jakokelpoiset varat ovat 494 517
103,17 euroa. Loput varoista jätetään yhtiön
omaan pääomaan.
Osinko ehdotetaan maksettavan osak-
keenomistajalle, joka on osingonmaksun
täsmäytyspäivänä 17.5.2024 rekisteröitynä
Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään
Mandatum Oyj:n osakasluetteloon. Hallitus
ehdottaa osingonmaksupäiväksi 24.5.2024.
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden
päättymisen jälkeen ole tapahtunut olen-
naisia muutoksia. Hallituksen näkemyksen
mukaan ehdotettu voitonjako ei vaaranna
yhtiön vakavaraisuutta tai maksukykyä.
Mandatumin tavoitteena on jakaa vuosien
2024–2026 aikana kumulatiivisesti 500
miljoonaa euroa osinkoja. Nyt vuodelta
2023 maksettavaksi ehdotettu osinko on
osa tätä tavoitetta.
TOIMINTAYMPÄRISTÖ
Vuosi 2023 päättyi sijoitusmarkkinoilla vah-
voissa tunnelmissa. Sekä osake- että kor-
kosijoitukset olivat vaikeita vuonna 2022,
mutta vuodesta 2023 muodostui vahva
eri omaisuuslajeissa. Osakemarkkinoiden
vuotta leimasivat harvojen mutta sitäkin
merkittävimpien yhtiöiden huipputuotot,
kun yhdysvaltalaiset teknologiayhtiöt kak-
sinkertaistivat arvonsa heikon vuoden 2022
jälkeen. S&P 500 -indeksi nousi osinkojen
kanssa 26,3 prosenttia ja Stoxx Europe 600
-indeksi 15,8 prosenttia. OMXH-yleisindeksi
toipui lopulta suurimmista laskuistaan
ja päätyi osinkojen kanssa 0,6 prosentin
nousuun vuodelta 2023.
Korkomarkkinoilla vuosi näytti pitkään
kahtiajakoiselta, kun syksyyn asti korkeam-
man luottoriskin sijoitusten vuosi oli hyvä,
mutta enemmän korkojen liikkeistä riippu-
vaiset vakavaraisten yhtiöiden yrityslainat
ja valtionlainat laahasivat nollatuotoilla.
Marras-joulukuun korkojen lasku kuitenkin
käänsi myös niiden tuotot selvästi plussalle.
Korkomarkkinoilla tuotot olivat lopulta
monissa alaomaisuuslajeissa parhaimpia
sitten finanssikriisistä toipumisen. Euroo-
passa investment grade -yrityslainojen
indeksin tuotto oli yli 8 prosenttia ja
senior-lainojen 13,5 prosenttia.
Alkaneen vuoden 2024 keskeiset markki-
nateemat näyttävät noudattavan samoja
suuntaviivoja aiempien kahden vuoden
tapaan. Inflaatio lähti lopulta laskuun 2023
jopa odotettua nopeammin. Kuluvaan
vuoteen lähdetäänkin tilanteesta, jossa
inflaation toivotaan ja osin myös odotetaan
laskevan vihdoin läntisten keskuspankkien
tavoitetasolle kahden prosentin tuntumaan.
Inflaation käänne sai joulukuussa 2023
Yhdysvaltain keskuspankin pehmentämään
näkemystään tulevasta, edellisen kahden
vuoden aikana rajusti kiristyneestä rahapo-
litiikasta. Nyt näyttääkin siltä, että koron-
nostosyklin korkohuiput on nähty. Sama
tilanne on Euroopassa – EKP:n ohjauskoron
ennakoidaan olevan nyt korkohuipussa.
Reaalitaloudessa vuodesta 2023 tuli
erityisesti Yhdysvalloissa selvästi odotettua
parempi, eikä ylätason talousdata viittaa
näkymien pikaiseen heikentymiseen vielä-
kään. Noussut korkotaso on kuitenkin nosta-
nut riskejä taantumalle myös Yhdysvalloissa,
ja globaalin talouden näkökulmasta tällä on
merkitystä. Euroalueella yritysten luotta-
muskyselyissä näkyy pehmenemistä, ja riski
taantumaan ajautumisesta on kohonnut.
Vuoteen 2024 lähdettäessä globaalien
osakkeiden riskipreemio on matala ja
arvostuserot eri osakemarkkinoiden välillä
ovat kasvaneet. Korkosijoitukset ovatkin
suhteellisesti edelleen houkuttelevia.
Markkinoilla loppuvuoden 2023 osakemark-
kinoiden nousu luo paineita nykyhinnoitte-
lulle – yritysten tulosten pitää jatkaa hyvää
nousuaan, jotta se vastaa markkinoiden
nykyistä osakkeiden arvostustasoa. Markki-
noilla hinnoitellaan tuntuvia keskuspankkien
ohjauskoronlaskuja vuodelle 2024, mihin
nojaa paljolti tämänhetkinen positiivinen
konsensusodotus siitä, että taantuma
vältettäisiin Yhdysvalloissa.
LIIKETOIMINTA-ALUEET
Mandatumin liiketoiminta on jaettu neljään
liiketoiminta-alueeseen: Varainhoito, Yritys-
asiakkaat, Henkilöasiakkaat ja Laskuperuste-
korkoinen liiketoiminta.
VARAINHOITO
Mandatum tarjoaa laajat varainhoito- ja
omaisuudenhoitopalvelut asiakkailleen,
joihin kuuluvat suomalaiset ja pohjoismaiset
institutionaaliset sijoittajat, yritykset ja
varakkaat yksityishenkilöt.
Varainhoitoliiketoiminnan vuosi oli vahva
sekä myyntiaktiviteetin että tuottei-
den tuottokehityksen näkökulmasta.
Varainhoito- liiketoiminta-alueen netto-
rahavirta oli vuoden lopussa korkeam-
malla tasolla kuin minkään aikaisemman
kokonaisen toimintavuoden aikana:
liiketoiminta-alueen nettorahavirta koko
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
11
Hallituksen
toimintakertomus
vuonna oli 740 (1–12/2022: 496) milj. euroa.
Kaikki asiakassegmentit (kansainväliset,
institutionaaliset ja varainhoidon asiakkaat)
tukivat nettorahavirran kasvua. Merkintöjä
tehtiin erityisen paljon korkeamman riskin
korkotuotteisiin, kuten high yield- ja senior
loan -rahastoihin.
Varainhoidon hallinnoitavat asiakasvarat
nousivat vuoden aikana 16,7 prosenttia ja
olivat 31.12.2023 6,4 miljardia euroa. Laina-
sijoitustuotteiden hallinnoitavat varat ylitti-
vät syyskuun lopussa miljardin euron rajan.
Tärkeimpien tuotteiden tuottokehitys oli
myös pääosin hyvä, mikä näkyi positiivisesti
niin asiakasvarojen kuin liiketoiminta-alueen
tuotoissa. Palkkiomarginaalit pysyivät
lähes edellisvuoden tasolla, vaikka myynti
painottui pääosin matalamman marginaalin
korkotuotteisiin. Koko tilivuoden osalta tulos
oli 19,4 miljoonaa euroa (25,9). Kesän 2023
aikana tehty ryhmittely uusiin liiketoimin-
ta-alueisiin (varainhoito, yritysasiakkaat,
henkilöasiakkaat, laskuperustekorkoinen
liiketoiminta) vaikeuttaa liiketoiminta-aluei-
den tuloksen vertailua edellisvuoteen.
Mandatum nousi Suomen toiseksi parhaaksi
yhteisövarainhoitajaksi suurten yhtiöiden
luokassa Scandinavian Financial Researchin
(SFR) asiakastutkimuksessa, jossa noin sata
suomalaista instituutiosijoittajaa arvioi 18
eri yhteisövarainhoidon palveluntarjoajaa.
Varainhoidon laajentuminen Ruotsiin ja
Tanskaan eteni vuoden aikana suunnitellusti.
YRITYSASIAKKAAT
Mandatum palvelee yritysasiakkaita kah-
dessa pääsegmentissä: suuret ja keskisuuret
asiakkaat sekä yrittäjävetoiset asiakkaat.
Pienille yrityksille ja yrittäjille Mandatum
tarjoaa ensisijaisesti varautumisen ja
vaurastumisen palveluita, kun taas suurten
ja keskisuurten yritysten kohdalla pääpaino
on palkitsemisessa sisältäen henkilö- ja
eläkevakuutukset sekä palkkiorahastot.
Yritysasiakasliiketoiminnan onnistuminen
linkittyy vahvasti yhtiön asiakasyritysten
menestykseen. Talouden haasteet eivät
näkyneet laajassa mittakaavassa yhtiön
asiakkaiden toiminnassa vuonna 2023, ja
näin ollen myös Yritysasiakkaat-liiketoi-
minta-alue jatkoi tasaisella kehitysuralla.
Suomalaiset yritykset kilpailevat edelleen
kyvykkäästä henkilöstöstä, mikä tarkoittaa
sitouttamisen sekä palkitsemisen ratkaisujen
olevan keskeisessä roolissa Mandatumin
yritysasiakkaiden strategian toteutuksessa.
Yritysasiakkaiden hallinnoitavat asiakasvarat
kasvoivat vuoden aikana 8,3 prosenttia
ja olivat 31.12.2023 2,3 miljardia euroa.
Nettorahavirta pysyi edellisvuoden tasolla
ja oli koko vuonna 89,5 (1–12/2022: 79,5)
miljoonaa euroa. Ristiinmyynti yritysmyyn-
nin ja varainhoidon välillä jatkui vahvana, ja
75 prosenttia varainhoidon uusmyynnis
tuli yritysyhteistyön kautta. Tämä on jälleen
osoitus Mandatumin strategian toimi-
vuudesta, vahvasta markkina-asemasta
yrityssegmentissä sekä tiiviistä yhteistyöstä
liiketoiminta-alueiden välillä. Yritysasiak-
kaat-liiketoiminta-alueen tulos koko vuoden
osalta oli 17,8 miljoonaa euroa (17,6). Kesän
2023 aikana tehty ryhmittely uusiin liiketoi-
minta-alueisiin vaikeuttaa liiketoiminta-aluei-
den tuloksen vertailua edellisvuoteen.
HENKILÖASIAKKAAT
Mandatum tarjoaa henkilöasiakkaille sijoitus-
ratkaisuja ja henkilövakuutuksia. Henkilöasi-
akkaille suunnattujen ratkaisujen pääjake-
lukanavana toimii Danske Bank. Palveluita
on saatavissa myös suoraan yhtiön oman
myynnin sekä digitaalisten kanavien avulla.
Mandatumilla on myös valikoituja kumppa-
nuuksia esimerkiksi järjestöjen kanssa.
Mandatum ja Danske Bank tiedottivat
15.9.2023 pitkän yhteistyönsä jatkamisesta
seuraavan viisivuotiskauden ajan, vuoden
2028 loppuun asti. Uusi sopimuskausi antaa
mahdollisuuden kehittää yhteistyötä ja pan-
kin asiakkaille tarjottavia ratkaisuja edelleen.
Henkilöasiakkaiden hallinnoitavat asiakasva-
rat kasvoivat vuoden aikana 7,9 prosenttia ja
olivat 31.12.2023 3,2 miljardia euroa. Netto-
rahavirta oli koko vuonna negatiivinen -75,4
(1–12/2022: -76,9) miljoonaa euroa. Dansken
myymien lainaturvien osuus uusista lainoista
oli hyvällä tasolla, mutta vaimean lainamark-
kinan takia lainaturvakannan maksutulo laski
2 prosenttia edelliseen vuoteen nähden.
Trader-kaupankäyntipalvelun käyttäjämäärät
kasvoivat noin 14 prosenttia edellisvuodesta.
Henkilöasiakkaat-liiketoiminta-alueen koko
vuoden tulos ennen veroja oli 25,3 (3,2)
miljoonaa euroa. Kesän 2023 aikana tehty
ryhmittely uusiin liiketoiminta-alueisiin
vaikeuttaa liiketoiminta-alueiden tuloksen
vertailua edellisvuoteen.
LASKUPERUSTEKORKOINEN LIIKETOIMINTA
Laskuperustekorkoinen liiketoiminta-alue
pitää sisällään Mandatum Lifen laskuperus-
tekorkoisen vakuutuskannan vastuiden sekä
vastuita kattavan sijoitusomaisuuden ja
Mandatum Lifen oman pääoman katteena
olevan sijoitusomaisuuden hoidon. Sijoitus-
toiminnasta tavoitellaan maltillisella riskillä
vastuuvelan vaatimukset ylittävää tuottoa,
ja samanaikaisesti aleneva vakuutuskanta
vapauttaa pääomia. Mandatum Lifen lasku-
perustekorkoinen vakuutuskanta on ollut
pääosin run off- tilassa eli alasajossa 2000-
luvun alkuvuosista lähtien. Vakuutuskanta
ja sen vakuutussopimusvelka on laskenut
voimakkaasti viimeisen kymmenen vuoden
aikana, ja tämän odotetaan jatkuvan myös
tulevaisuudessa. Mandatum myös pyrkii
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
12
Hallituksen
toimintakertomus
nopeuttamaan kannan alenemista aktiivi-
silla toimilla.
Koska markkinakorkojen muutos aiheuttaa
vaihtelua IFRS-kirjanpidon mukaiseen
vakuutussopimusvelkaan, niin varsinaista
vakuutuskannan kehitystä seurataan myös
ns. vakuutussäästöjen kehityksen kautta.
Vakuutussäästöjä kasvattaa vakuutusmak-
sujen ja korvausten lisäksi sopimuksille
vuosittain maksettava laskuperustekorko ja
asiakashyvitykset. Alkuperäisen vakuutus-
kannan keskimääräinen laskuperustekorko
on 3,2 prosenttia. Eriytetyn vakuutuskannan
korkovaateena on 0,0 prosenttia, jonka
lisäksi vakuutussäästöt sisältävät vakuu-
tuskannan osuuden kantaa kattavasta
sijoitusomaisuudesta, joka kantaa osan
sijoitusriskistä, jos omaisuuden tuotto jäisi
alle nollan prosentin.
Mandatum Life alensi vuoden aikana
merkittävästi sijoitusriskiä mm. alentamalla
suorien osakesijoitusten painoa 19,9 prosen-
tista 8,5 prosenttiin ja suojaamalla osittain
vastuuvelan korkoriskiä korkojohdannaisilla.
Riskitason madaltamisen seurauksena lasku-
perustekorkoisen liiketoiminnan vakavarai-
suusvaade aleni merkittävästi 612,5 mil-
joonasta eurosta 475,7 miljoonaan euroon.
Sijoitustoiminnan tuotto 7,8 prosenttia ylitti
selkeästi vakuutussopimusvelan rahoitus-
kulun, minkä lisäksi laskuperustekorkoinen
vakuutuskanta aleni odotusten mukaisesti.
Koko tilivuoden tulos ennen veroja oli 159,7
miljoonaa euroa (70,2), ja sijoitustoiminnan
tulos 137,8 miljoonaa euroa (50,3).
Laskuperustekorkoisen taseen sijoitustoi-
minnan tulos on keskeinen osa Mandatumin
tuloksen muodostumista, ja taseeseen
liittyvät markkinariskit merkittävin tekijä
konsernin pääomavaateissa. Keskeisenä
tavoitteena Laskuperustekorkoisessa
liiketoiminnassa on kattaa vakuutussopi-
musvelan asettamat vaatimukset, tuottaa
liiketoimintaan sitoutuvalle pääomalle
riittävä tuotto yhtiön riskinottohalun
mukaisella sijoitusriskillä ja pyrkiä varmis-
tamaan yhtiön vakavaraisuustavoitteiden
saavuttaminen. Mandatumin henkivakuu-
tustoimintoihin liittyvä sijoitusomaisuus on
hajautettu sekä maantieteellisesti että eri
omaisuusluokkien kesken tuottojen lisäämi-
seksi ja riskien pienentämiseksi. Mandatumin
henkivakuutustoiminnan liittyvien sijoitusten
omaisuusallokaatio alkuperäisen kannan ja
eriytetyn kannan osalta 31.12.2023 on esi-
tetty seuraavalla sivulla olevissa kaavioissa.
2019 2020 2021 2022 2023
Milj. €
4 000
3 000
2 000
1 000
0
Eriytetyn kannan omaisuus (0,0 %)
Laskuperustekorko 2,5 % tai alempi
Laskuperustekorko 3,5 %
Laskuperustekorko 4,5 %
3 548
3 169
2 856
2 662
2 525
Laskuperustekorkoisten vakuutussäästöjen kehitys
laskuperustekorkokannoittain vuodesta 2019, miljoonaa euroa
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
13
Hallituksen
toimintakertomus
31.12.2023
31.12.2022
Korkosijoitukset
Kiinteistöt
Muut
95 % (89 %)
3 % (5 %)
2 % (6 %)
Eriytetyn kannan sijoitusomaisuuden jakautuminen omaisuuslajien
kesken 31.12.2023, 701 miljoonaa euroa
31.12.2023 31.12.2022
Korkosijoitukset
Osakesijoitukset
Kiinteistöt
Pääomarahastot
Private Credit-sijoitukset
73 % (63 %)
8 % (20 %)
3 % (4 %)
8 % (7 %)
7 % (7 %)
Alkuperäistä kantaa ja omia varoja kattavan omaisuuden jakautuminen
omaisuuslajien kesken 31.12.2023, 3 339,9 miljoonaa euroa
SEGMENTTIRAPORTOINTI
Osana valmistautumista Sammon osittais-
jakautumiseen Mandatum muutti johta-
mismalliaan ja organisaatiotaan. Johtuen
organisaatiomuutoksesta Mandatum
on muuttanut segmenttiraportointiaan
30.6.2023. Mandatum-konsernin seg-
menttiraportointi perustuu siihen, miten
yhtiön johto seuraa liiketoiminta-alueiden
tuloksellisuutta. Raportoidut segmentit ovat
samat kuin konsernin liiketoiminta-alueet
eli toimintasegmentit. Liiketoiminta-alueet
ovat Varainhoito, Yritysasiakkaat, Henki-
löasiakkaat sekä Laskuperustekorkoinen
liiketoiminta. Segmenttiraportointi pohjau-
tuu Mandatum-konsernin IFRS-laatimisperi-
aatteiden mukaiseen raportointiin. Liiketoi-
minta-alueille on kohdistettu yksilöitävissä
olevat, joko suoraan tai järkevällä perusteella
kohdistettavissa olevat, myyntituotot ja
kulut. Konsernitilinpäätöksessä Mandatum
Oyj:n ja Mandatum Holding Oy:n sijoitusten
tuottoja ja lainojen kuluja ei ole kohdistettu
liiketoiminta-alueille.
Jokaisella liiketoiminta-alueella on oma
johtajansa, joka vastaa liiketoiminta-alueen
tuloksellisuudesta ja raportoi suoraan
Mandatum konsernin toimitusjohtajalle, joka
on konsernin ylin operatiivinen päätöksen-
tekijä. Määrittely ylimmäksi operatiiviseksi
päätöksentekijäksi perustuu toimitusjoh-
tajan vastuuseen liiketoiminta-alueiden
tuloksellisuuden arvioinnista ja resurssien
kohdistamisesta liiketoiminta-alueille.
Mandatumin segmenttiraportoinnissa
esittämät tiedot perustuvat konsernin sisäi-
seen raportointiin ylimmälle operatiiviselle
päätöksentekijälle.
Täsmäytyslaskelma esitetään liitteessä 5.3. Täsmäytyslaskelma esitetään liitteessä 5.3.
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
14
Hallituksen
toimintakertomus
TALOUDELLINEN TILANNE
KONSERNIN VAKAVARAISUUS
Mandatum-konsernin Solvenssi II -vaka-
varaisuussuhde 31.12.2023 oli 221,4 pro-
senttia (265,5). Tässä on huomioitu omaa
varallisuutta vähentävänä tekijä hallituksen
yhtiökokoukselle ehdottama 0,33 euron
osakekohtainen osinko. Mandatum-konser-
nin vakavaraisuussuhteen tavoitetaso on
170–200 prosenttia.
Oma varallisuus oli joulukuun 2023 lopussa
2 140 miljoonaa euroa. Tilikauden aikana
oma varallisuus on alentunut yhteensä 392
miljoonalla eurolla. Tämä selittyy pääosin
emoyhtiön 165,6 miljoonan euron ehdo-
tetulla osingolla, osittaisjakautumisessa
Sammosta siirtyneillä 101,8 miljoonan euron
lainoilla ja tytäryhtiö Mandatum Lifen
takaisinmaksamasta 100 miljoonan euron
pääomalainasta. Vakavaraisuuspääoma-
vaatimus on kasvanut tilivuoden aikana
vuoden alun 954 miljoonasta eurosta 966
miljoonaan euroon. Tilivuoden aikana lasku-
perustekorkoisen liiketoiminnan omaisuuden
riskillisyyden vähentäminen alensi vakava-
raisuuspääomavaatimusta, mutta Sammosta
jakautumisen yhteydessä siirtyneiden
sijoitusten vaikutus osittain kumosi tämän.
Tilivuoden vakavaraisuuspääomavaatimuk-
seen vaikutti merkittävästi myös osakeriskin
laskennassa käytetyn mukautuskertoimen
kasvu. Yhtiön vakavaraisuusasema on
edelleen vahva ja vahvan vakavaraisuuden
johdosta Mandatumilla on valmius toimia
epävarmassakin markkinaympäristössä.
VELKA-ASEMA
Mandatumin velkaisuusaste lasketaan
jakamalla konsernin rahoitusvelat IFRS:n
mukaisen oman pääoman, verovelalla
vähennetyn vakuutuspalvelumarginaalin ja
rahoitusvelkojen summalla. Rahoitusveloissa
ei velkaisuusastetta laskettaessa huomioida
johdannaisten vaikutusta. Mandatumin
velkaisuusaste 31.12.2023 oli 14,9 prosenttia.
Viimeisen vuosineljänneksen aikana yhtiön
velkaisuusasteen laskennassa huomioitavat
rahoitusvelat kasvoivat johtuen Sampo Oyj:n
osittaisjakautumisessa siirtyneistä osuuk-
sista Sampo Oyj:n yleisveloista. Tilivuoden
aikana rahoitusvelkoja on lisäksi vähentänyt
tytäryhtiö Mandatum Lifen Sampo Oyj:lle
takaisinmaksama 100 miljoonan euron
pääomalaina. Taulukossa ”Mandatum-
konsernin velkaantuneisuus, 31.12.2023”
on esitetty velkaisuusasteen tarkempi
koostuminen.
Osittaisjakautumisen yhteydessä sovitun
Saxo Bank A/S:n osakkeiden osto ja sen
rahoittamiseen liittyvä lainajärjestely
Sampo Oyj:n kanssa tulee nostamaan
velkaisuusastetta. Kyseisen transaktion
vuoksi nostettavan lainan määrä yksilöityy
tarkemmin kaupanteon yhteydessä.
Mandatumin vakavaraisuus 31.12.2023 ja 31.12.2022
Milj. €
31.12.2023
31.12.2022
Oma varallisuus 2 140 2 532
Vakavaraisuuspääomavaatimus 966 954
Vakavaraisuussuhde 221,4 % 265,5 %
Mandatumin velkaantuneisuus 31.12.2023
Milj. € 31.12.2023
Rahoitusvelat 351,1
Oma pääoma 1 599,0
CSM+RA, verojen jälkeen 408,0
Velkaisuusaste 14,9 %
PÄÄOMALAINA
Mandatum-konsernin rahoitusvelat sisältää
tytäryhtiön Mandatum Lifen liikkeeseen
laskeman, nimellisarvoltaan yhteensä
250 miljoonan euron pääomalainan.
Pääomalaina on laskettu liikkeeseen
vuonna 2019 ja on 30 vuoden pituinen,
jonka ensimmäinen mahdollinen takaisinos-
topäivä on lokakuussa 2024. Lainan korko
on ensimmäiseen takaisinostopäivään asti
kiinteä 1,875 prosenttia ja sen jälkeen korko
on 3 kk Euribor lisättynä 2,30 prosentin
marginaalilla ja 10/2029 jälkeen 3 kk Euri-
bor lisättynä 3,30 prosentin marginaalilla.
Tilivuoden aikana Mandatum maksoi takaisin
vuonna 2002 liikkeeseen lasketun, nimellis-
arvoltaan 100 miljoonaa euroa osana Sampo
Oyj:n osittaisjakautumisjärjestelyä. Lainan oli
laskenut liikkeeseen Mandatum Life.
LUOTTOLUOKITUKSET
Mandatum-konsernin 31.12.2023 tilanteen
mukainen Mandatum Henkivakuutusosa-
keyhtiön Issuer Credit Rating -luottoluokitus
Standard & Poor’s antaman luottoluokituk-
sen mukaan on A ja näkymä vakaa.
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
15
Hallituksen
toimintakertomus
LÄHIPIIRILAINAT JA -VASTUUT
Sampo Oyj ja Mandatum Holding Oy
allekirjoittivat 30.9.2023 280 miljoonan
euron lainasopimuksen (vendor loan
agreement), jolla Mandatum Holding Oy
voi rahoittaa osittaisjakautumisjärjestelyyn
liittyvien Sammolta ostettavien omaisuus-
erien kauppoja. Lainaa ei ollut nostettu
31.12.2023, mutta Mandatum Holding Oy:llä
on mahdollisuus nostaa se kokonaan tai
osittain rahoittaakseen Saxo Bank A/S:n
osakkeiden oston Sampo Oyj:ltä kau-
pan toteutuessa. Tätä velkaa ei esitetä
lähipiiriveloissa jakautumisen jälkeen,
koska Sampo- konserni ei enää ole
Mandatum-konsernin lähipiiriä jakautumi-
sen jälkeen.
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö maksoi
Sampo Oyj:lle pääomalainan 100 miljoonaa
euroa takaisin 25.9.2023. Finanssivalvonta
hyväksyi takaisinmaksun 11.9.2023 antamal-
laan päätöksellä.
Lähipiiritoimia on kuvattu tarkemmin
tilinpäätöksen liitetiedoissa kohdassa
31 Lähipiiritiedot.
OSAKKEET, OSAKEPÄÄOMA JA
OSAKKEENOMISTAJAT
OSAKKEET JA OSAKEPÄÄOMA
Mandatum Oyj:n osakkeiden lukumäärä
31.12.2023 oli 501 796 752 osaketta. Osake-
pääoma on 80 000 euroa. Rekisteröityjen
omistajien lukumäärä oli 222 359. Hallinto-
rekisteröityjen ja ulkomaisten omistajien
osuus omistuksesta oli noin 42 prosenttia.
Joulukuun lopussa ei ollut rekisteröimättö-
miä osakkeita.
Mandatum Oyj:n markkina-arvo vuoden 2023
viimeisen kaupankäyntipäivän päättyessä oli
noin 2,04 miljardia euroa. MANTA-osakkeen
päätöskurssi oli 4,07 euroa. Korkeimmillaan
osakkeella käytiin viimeisen vuosineljännek-
sen aikana kauppaa 4,07 eurolla ja alimmil-
laan 3,28 eurolla.
HALLITUKSEN VALTUUTUKSET
Yhtiön hallituksella ei ole osakkeiden tai
osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuk-
sien antamista koskevia valtuutuksia taikka
omien osakkeiden hankkimista koske-
via valtuutuksia.
Osakkeen hinnan kehitys ja vaihto
10/2023 11/2023 12/2023
Osakkeen vaihto (Nasdaq Helsinki)
Osakkeen hinta
50
40
30
20
10
0
5,0
4,0
3,0
2,0
1,0
0
61,8
Milj.
kpl
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
16
Hallituksen
toimintakertomus
OSAKKEENOMISTAJAT
Mandatum Oyj, Suomeen rekisteröidyt osakkeenomistajat 31.12.2023
Osakkeenomistajat
Osakkeenomistajat
Osakkeet
% osakkeista ja
äänimääristä
1 Solidium Oy 33 278 580 6,63
2 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma 22 248 420 4,43
3 Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 13 655 948 2,72
4 Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 7 745 000 1,54
5 Valtion Eläkerahasto 4 000 000 0,8
6 Oy Lival Ab 3 865 000 0,77
7 Svenska Litteratursällskapet i Finland 3 619 150 0,72
8 OP-Henkivakuutus Oy 3 423 727 0,68
9 Sr Aktia Capital 2 272 000 0,45
10 Suomen Kulttuurirahasto Sr 1 880 374 0,37
11 Sr Evli Suomi Select 1 855 000 0,37
12 Nordea Henkivakuutus Suomi Oy 1 678 176 0,33
13 Danske Invest Suomi Osake 1 664 634 0,33
14 OP-Suomi 1 567 339 0,31
15 Oppiva Invest Oy 1 564 952 0,31
16 Sigrid Juséliuksen Säätiö 1 311 150 0,26
17 OP-Suomi Indeksi Sr 1 185 260 0,24
18 Åbo Akademin säätiö 1 063 872 0,21
19 Sr Nordea Pro Suomi 1 016 858 0,2
20 Rettig Group Oy Ab 971 100 0,19
20 suurinta omistajaa yhteensä 109 866 540 21,89
Hallintarekisteröityä 207 176 285 41,29
Muut 184 753 927 36,82
Yhteensä 501 796 752 100
Mandatum tiedotti 13.10.2023, että se oli saanut Arvopaperimarkkinalain 9. luvun 5 §:n mukaisen ilmoituksen
siitä, että Altor Fund Manager AB:n ja sen rahastojen suora tai välillinen osakeomistus Mandatum Oyj:n
osakkeiden kokonaismäärästä ja äänimäärästä oli noussut yli 5 prosenttiin 12.10.2023.
Omistusjakauma osakemäärän mukaan 31.12.2023
Osakkeiden määrä
Osakkeenomistajat
% Osakkeet %
1–100 101 582 45,68 4 297 535 0,86
101–1 000 93 429 42,02 34 245 760 6,83
1 001–10 000 25 191 11,33 69 139 079 13,78
10 001–100 000 2 000 0,90 47 580 499 9,48
100 001–1 000 000 132 0,06 31 612 668 6,30
>1 000 000 25 0,01 314 921 048 62,76
Yhteensä 222 359 100,00 501 796 589 100,00
Hallintarekisteröityjä 12 0,01 207 176 285 41,29
Liikkeeseenlaskettu
määrä 501 796 752 100
Sektorijakauma 31.12.2023
Osakkeenomistajat Osakkeet Muutos
Määrä
% Määrä % Määrä %
Yritykset 8 534 3,84 33 992 626 6,77 971 678 2,94
Rahoitus- ja
vakuutuslaitokset 185 0,08 23 783 020 4,74 3 186 059 15,47
Julkisyhteisöt 106 0,05 82 541 240 16,45 76 942 0,09
Kotitaloudet 211 208 94,99 131 916 277 26,29 4 744 268 3,73
Ulkomaat 816 0,37 1 754 199 0,35 40 890 2,39
Kotitalouksia palvelevat
ei voittoa tavoittelevat
yhteisöt yhteensä 1 510 0,68 20 632 942 4,11 689 281 3,46
Hallintarekisteröityjä 12 0,01 207 176 285 41,29 -9 709 118 -4,48
Liikkeeseenlaskettu
määrä 222 359 100 501 796 752 100
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
17
Hallituksen
toimintakertomus
HALLITUKSEN JA YLIMMÄN
JOHDON OMISTUKSET
Vuoden 2023 lopussa Mandatum Oyj:n
hallituksen jäsenet ja heidän määräysval-
tayhteisönsä omistivat yhteensä 623 895
Mandatumin osaketta. Omistusten yhteen-
laskettu osuus kaikista liikkeeseen lasketuista
osakkeista ja äänistä oli 0,12 prosenttia.
Mandatumin johtoryhmän ja heidän määräys-
valtayhteisöidensä omistuksessa oli 347 119
osaketta, mikä oli 0,07 prosenttia osakemää-
rästä ja äänistä.
Mandatum Oyj:n hallituksen jäsenet omisti-
vat 31.12.2023 suoraan tai määräysvaltayh-
teisöjensä kautta Mandatum Oyj:n osakkeita
seuraavasti:
Patrick Lapveteläinen 577 058
Jannica Fagerholm 27 597
Johanna Lamminen 2 695
Kimmo Laaksonen 45
Markus Aho 15 000
Jukka Ruuska 1 500
Yhteensä 623 895
Hallituksen omistus
liikkeeseen lasketuista
osakkeista, % 0,12
Hallituksen äänimäärä, % 0,12
Hallituksen jäsenillä ei ollut omistuksessaan
Mandatum Oyj:n osakeperusteisia oikeuksia.
Konsernijohtaja ja johtoryhmän jäsenet
omistivat 31.12.2023 suoraan tai määräys-
valtayhteisöjensä kautta Mandatum Oyj:n
osakkeita seuraavasti:
Petri Niemisvirta 179 370
Jukka Kurki 31 191
Juhani Lehtonen 16 414
Sanna Rajaniemi 21 280
Petri Vieraankivi 18 639
Tarja Tyni 75 252
Lauri Vaittinen 4 973
Yhteensä 347 119
Johtoryhmän omistus
liikkeeseen lasketuista
osakkeista, % 0,07
Johtoryhmän äänimäärä, % 0,07
Konsernijohtajalla tai muilla johtoryhmän
jäsenillä ei ollut omistuksessaan Mandatum
Oyj:n osakeperusteisia oikeuksia.
HALLINNOINTIIN LIITTYVÄT ASIAT
HALLINNOINTI
Mandatum-konsernin hallinto määräytyy
ensisijaisesti osakeyhtiölain säännösten
pohjalta. Tarkemmat määräykset yhtiön
hallinnosta ovat yhtiöjärjestyksessä sekä
yhtiön hallituksen vahvistamissa sisäisissä
toimintaperiaatteissa ja politiikoissa. Ylintä
päätösvaltaa käyttää yhtiökokous.
Mandatum Oyj noudatti kertomusvuonna
perustamisestaan lähtien 1.10.2023 alkaen
kokonaisuudessaan 1.1.2020 voimaan tullutta
Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 19.9.2019
hyväksymää hallinnointikoodia 2020.
Mandatum julkaisee internetsivuillaan
hallinnointikoodin mukaisen selvityksen
hallinto- ja ohjausjärjestelmästä arvopape-
rimarkkinalain (746/2012) luvun 7 pykälän 7
mukaisesti.
Selvitys on saatavilla osoitteissa:
mandatum.fi/vuosi2023.
VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS
Koska Mandatum Oyj perustettiin 1.10.2023
Sampo Oyj:n osittaisjakautumisessa, yhtiö
ei ole vielä järjestänyt varsinaista yhtiöko-
kousta. Sampo Oyj:n osittaisjakautumisesta
ja Mandatum Oyj:n perustamisesta pää-
tettiin 17.5.2023 pidetyssä Sampo Oyj:n
varsinaisessa yhtiökokouksessa. Mandatum
Oyj:n ensimmäinen varsinainen yhtiökokous
on tarkoitus järjestää 15.5.2024.
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
18
Hallituksen
toimintakertomus
VASTUULLISUUS
Mandatum on sitoutunut kehittämään
konsernin toiminnan vastuullisuutta sekä
siihen liittyvää raportointia, tavoitteita ja
tavoitteiden seurantaa konsernin ulkoisten
ja sisäisten sidosryhmien etujen ja odotus-
ten mukaisesti.
Kestävyysstrategian avulla Mandatum
pyrkii luomaan arvoa sekä vaikuttamaan ja
hallitsemaan riskejä yhtiölle ja yhteiskunnalle
merkittävien kestävyysteemojen näkökul-
mista. Mandatumin kestävyysstrategian
tavoitteena on täydentää ja tukea konsernin
strategiaa kestävyysnäkökulmien osalta
niiden hallinnan ja hyödyntämisen tehosta-
miseksi. Kestävyysstrategia pohjautuu Man-
datumin strategiassa ja yrityskulttuurissa
tunnistettuihin painopisteisiin. Se kytkeytyy
lisäksi YK:n kestävän kehityksen tavoitteisiin
(Sustainable Development Goals, SDG).
Mandatumin kestävyyden muodostavat
kolme avainteemaa, jotka ovat perusta
yhtiön liiketoiminnalle. Avainteemat ovat
vastuullinen sijoittaminen, taloudellisen
turvan ja hyvän työelämän edistäminen
sekä vastuullisuus Mandatumin omassa
toiminnassa.
Vastuullinen sijoittaminen
Mandatum edellyttää sijoituskohteiltaan
vastuullisuutta ja uskoo, että vastuullisesti
toimivat yhtiöt tuottavat pitkällä aikavälillä
sijoituskohteina paremmin suotuisampien
kasvunäkymien ja ennustettavamman
kustannuskehityksen ansiosta. Mandatum
Asset Management (MAM) on sitoutunut
YK:n vastuullisen sijoittamisen periaatteisiin
(UN PRI) ja Mandatum pyrkii arvioimaan ja
hallitsemaan tehokkaasti sijoitustoimintansa
kestävyysvaikutuksia sekä pienentämään
sijoitustensa hiilijalanjälkeä.
UN PRI mittaa allekirjoittaneiden sijoittajien
prosessien kehitystä pääosin vuosittain
toteutettavalla arvioinnilla. Vuonna 2023 jul-
kaistu arviointi koskee toimintavuotta 2022.
Kokonaisuutena MAM saavutti arvioinnissa
hyvät arvosanat ja ansaitsi vähintään neljä
tähteä viidestä useimmissa kategorioissa.
Arvioinnin mukaan MAM onnistui erin-
omaisesti etenkin vastuullisuusnäkökulman
integroimisessa suorien yrityslainojen ja
rahastomuotoisina toteutettavien kiinteistö-
sijoitusten sijoitusprosesseihin.
Vuonna 2023 Mandatum osallistui neljättä
kertaa Global Real Estate Sustainability Ben-
chmark (GRESB) -vastuullisuusarviointiin,
jossa mitataan maailmanlaajuisesti kiinteis-
törahastojen vastuullisuutta koko kiinteistö-
salkun tasolla. Mandatumin erikoissijoitusra-
hasto Mandatum AM Suomi Kiinteistöt II:n
sijoitus nousi arvioinnissa kolmesta tähdestä
neljään. Suorat kiinteistösijoitukset saavutti-
vat edellisvuosien tapaan arvioinnissa neljä
tähteä viidestä. Sekä Mandatumin suorat
kiinteistösijoitukset että Suomi Kiinteistöt
II -erikoissijoitusrahasto saivat Green Star
-maininnan, joka on osoitus hyvästä johtami-
sesta sekä vastuullisuustoimista.
Taloudellisen turvan ja
hyvän työelämän edistäminen
Mandatum pyrkii liiketoiminnallaan paran-
tamaan asiakkaidensa taloudellista turvaa
ja edistämään vastuullisia henkilöstökäytän-
töjä. Yhtiön tavoitteena on auttaa asiakas-
yrityksiä parantamaan kilpailukykyään
vastuullisesti sekä varmistaa yrittäjien ja
työntekijöiden toimeentulon riittävyys myös
eläkeajalla tai taloudellisten vastoinkäymisen
kohdatessa. Hyvin hoidettu ja johdettu
liiketoiminta vahvistaa menestymisen
edellytyksiä ja luo hyvinvointia yhteiskun-
taan. Kun koko henkilöstön motivaatio ja
innostus yhdistyvät hyvään johtamiseen
sekä vaikuttavaan palkitsemiseen, on sillä
mitattava vaikutus.
Vuonna 2023 Mandatum maksoi eläkettä
noin 54 000 eläkkeensaajalle 365 miljoonaa
euroa (395).
Mandatum auttoi vuoden aikana useita
yritysasiakkaitaan määrittämään oleelliset
vastuullisuusmittarit avaintyöntekijöiden
ja koko henkilöstön pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmiin. Mandatum tuki
lisäksi useita asiakkaitaan rakentamaan
palkkausjärjestelmän, jonka perusteena
oli työn vaativuus. Vaativuuden arviointi-
järjestelmänä käytettiin pääosin Palkka-
vaaka®-vaativuudenarviointijärjestelmää.
Mandatum teki myös usealle organisaatiolle
tasa-arvosuunnitelmaan liittyvän palkkakar-
toituksen tukemaan organisaatioiden työtä
samapalkkaisuuden edistämiseksi.
Mandatum hallinnoi vuonna 2023 noin
270:tä asiakasyrityksen henkilöstön
palkitsemiseen tarkoitettua palkkiorahas-
toa, joiden piiriin kuului kaikkiaan noin
90 000 työntekijää eli jäsentä. Uusia
palkkiorahastoja perustettiin vuonna 2023
51 kappaletta, ja kokonaisjäsenmäärä kasvoi
noin 6 400 henkilöllä. Henkilöstörahastoilta
edellytetään vastuullisia bonuskäytäntöjä ja
tunnuslukuja, jotka työ- ja elinkeinoministe-
riö tarkastaa vuosittain.
Vastuullisuus Mandatumin
omassa toiminnassa
Vastuu henkilöstöstä ja kestävistä toiminta-
tavoista on osa menestyvän liiketoiminnan
rakentamista. Henkilöstön hyvinvointi on
yksi Mandatumin strategisista tavoitteista,
ja samoin koko henkilöstö toteuttaa
Mandatumin vastuullisuutta omalta osaltaan
jokapäiväisen toimintansa kautta. Talou-
dellinen vastuu tarkoittaa Mandatumissa
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
19
Hallituksen
toimintakertomus
huolehtimista toiminnan jatkuvuudesta,
kannattavuudesta, tuloksentekokyvystä sekä
vakavaraisuudesta kaikissa markkinatilan-
teissa. Myös riskienhallinta liittyy oleellisesti
Mandatumin taloudelliseen vastuuseen.
Mandatum ansaitsi vuonna 2023 Future
Workplaces -sertifikaatin osoituksena
poikkeuksellisen hyvästä työntekijäymmär-
ryksellä johtamisesta. Sertifikaatti perustuu
Siqni-työntekijäymmärryskyselyyn, jossa
tutkitaan työntekijöille merkityksellisimpien
asioiden toteutumista työpaikalla.
Listautumisen yhteydessä Mandatum julkaisi
Code of Conduct -toimintaperiaatteet, joihin
on koottu yhtiön eettiset ohjeet, periaatteet
ja arvot. Periaatteet määrittelevät toiminta-
ja menettelytavat, joiden noudattaminen on
kaikkien Mandatumiin kuuluvien yhtiöiden
liiketoiminnan kannalta keskeistä. Mandatum
sitoutui myös itsenäisenä yhtiönä omak-
sumaan, tukemaan ja toteuttamaan YK:n
Global Compactin kymmentä periaatetta
liittyen ihmisoikeuksiin, työoloihin, ympäris-
töön ja korruption ehkäisyyn. Periaatteita
noudatetaan koko Mandatumissa, ja ne
koskevat kaikkia yhtiön työntekijöitä.
Mandatumin oman toiminnan kasvihuone-
kaasupäästöt vuodelta 2023 olivat 1 180,7
tonnia (2022: 848,6). Päästöt nousivat
39 prosenttia. Luvut eivät ole vertailu-
kelpoisia keskenään, sillä vuoden 2023
päästöjä kasvatti laskennan laajentaminen
kattamaan kaikki yhtiön toimipisteet. Lisäksi
jätteistä aiheutuneet päästöt lisättiin osaksi
laskentaa. Päästöistä kerättävää dataa
on laajennettu vuosi vuodelta entistäkin
kattavamman kuvan saamiseksi.
Mandatum maksoi sekä keräsi ja tilitti veroja
vuonna 2023 yhteensä 214,3 miljoonaa
euroa (158,9). Yhtiö on jo vuosia ollut Suo-
men suurimpien veronmaksajien joukossa.
Ei-taloudellinen raportointi
Mandatum julkaisee muuhun kuin talou-
delliseen tietoon pohjautuvan selvityksen
kirjanpitolain luvun 3a pykälän 5 mukaisesti.
Mandatumin Vastuullisuusraportti 2023 on
erillinen hallituksen toimintakertomuksesta
ja se on julkaistu osoitteessa mandatum.fi/
vuosi2023. Vastuullisuusraportti on
laadittu Global Reporting Initiative (GRI)
-standardien mukaisesti, ja se täyttää myös
EU-taksonomian mukaiset raportointivaati-
mukset. Raportti julkaistaan samaan aikaan
hallituksen toimintakertomuksen kanssa.
Sen on varmentanut (rajallinen varmennus)
riippumaton kolmannen osapuolen varmen-
nuspalvelujen tarjoaja.
RISKIENHALLINTA
Yleiset periaatteet
Kaikkien Mandatum-konsernin yritysten
riskienhallinnan tavoitteena on varmistaa
vakaa ja hyvin ymmärretty riskienhallinta-
kulttuuri kussakin yhtiössä sekä varmistaa,
että riskit tunnistetaan, arvioidaan, hallitaan,
seurataan ja raportoidaan ja yhtiön toimet
ovat sopivia suhteessa riskien lyhyen ja
pitkän aikavälin mahdollisiin taloudellisiin
vaikutuksiin. Lisäksi pyritään varmistamaan,
että yrityksillä on riittävät puskurit viran-
omaisten asettamille pääomavaatimuksille
ja että ne ylläpitävät operatiivisia valmiuksia
myös taloudellisen myllerryksen varalta.
Onnistunut riskienhallinta takaa toiminnan
yleisen tehokkuuden, turvallisuuden ja
jatkuvuuden, turvaa Mandatum-konsernin
maineen ja varmistaa, että asiakkaat ja
muut sidosryhmät luottavat Mandatum-
konserniin. Yhteenvetona voidaan todeta,
että riskienhallinnan päätavoitteena
Mandatum-konsernissa on luoda arvoa ja
säilyttää jo luotu arvo.
Mandatum-konsernin yhtiöt noudattavat
emoyhtiön hallituksen määrittelemiä
riskienhallintaperiaatteita. Mandatum-
konsernissa kullakin toimilupayhtiöllä on
oma riskienhallintapolitiikkansa, mutta
kokonaisuutena Mandatum-konsernilla
on yhteinen riskienhallintajärjestelmä.
Mandatum valvoo kuitenkin tytär-
yhtiöidensä riskienhallintajärjestelmien
asianmukaisuutta ja riskien seuranta- ja
raportointiperiaatteita. Mandatum-
konsernin riskienhallintatoiminto tekee
tiivistä yhteistyötä tytäryhtiöidensä riskien-
hallintatoimintojen kanssa varmistaakseen,
että tietoja vaihdetaan asianmukaisesti ja
että järjestelyt, prosessit ja mekanismit
ovat riittäviä.
Yhtiöiden hallitukset vastaavat riskienhal-
linnan ja sisäisen valvonnan riittävyydestä.
Hallitukset hyväksyvät vuosittain riskien-
hallintaperiaatteet, joiden mukaan riskien-
hallinta järjestetään Mandatum-konsernin
yhtiöissä. Toimitusjohtajilla on kokonais-
vastuu riskienhallinnan toteuttamisesta
hallitusten ohjeiden mukaisesti.
Konsernin riskienhallintajohtajan vastuulla
on, että riskienhallinta ja sen seuranta
on järjestetty asianmukaisesti ja laajuus
on riittävä konsernin toimintaan nähden.
Jokaisella Mandatum-konsernin yhtiöllä on
oma riskienhallintatoimintonsa. Riskienhal-
lintatoimintojen tehtävänä on varmistaa, että
riskienhallinta järjestetään asianmukaisesti ja
riskienhallinta on riittävää yhtiön toiminnan
kannalta. Liiketoiminta-alueet ovat vastuussa
omien operatiivisten riskiensä tunnistami-
sesta, arvioinnista, seurannasta ja hallinnasta.
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
20
Hallituksen
toimintakertomus
Liiketoimintaan liittyvät riskit
Mandatum-konsernin yhtiöt toimivat
liiketoiminta-alueilla, joissa arvonluonnin
erityispiirteinä hyvän asiakaspalvelun ohella
ovat riskien hinnoittelu ja riskiportfolioiden
aktiivinen hallinta. Tämän vuoksi tarvitaan
yhteiset riskimääritelmät liiketoimintojen
perustaksi ja riskit on jaettu pääryhmiin,
joita ovat strategiset riskit, ansaintariskit
(esim. vakuutus- ja markkinariskit) ja seuraa-
musriskit (esim. operatiiviset riskit).
Taseen markkinariskit sekä vakuutusriskeihin
lukeutuvat pitkäikäisyys- ja takaisinostoriskit
muodostavat Mandatum-konsernin mer-
kittävimmät riskit pääomavaateiden kautta
tarkasteltuna. Edellä mainittujen riskien
lisäksi operatiiviset riskit ja liiketoiminta-
riskit ovat yhtiön toiminnan ja jatkuvuuden
kannalta keskeisiä riskejä.
Markkinariskeillä viitataan rahoitusvarojen
ja -velkojen sekä vastuuvelan markkina-ar-
vojen muutosten aiheuttamiin vaikutuksiin.
Markkinariskejä tarkastellaan sekä koko
taseen riskien kannalta että puhtaasti
sijoitusomaisuuden riskien kannalta.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen
markkinariskit aiheutuvat pääasiassa
osakesijoituksista sekä korkosijoitusten ja
laskuperustekorkoisen vastuuvelan välisestä
kokonaiskorkoriskistä. Markkinariskien
hallintaa lähestytään vastuuvelan odotet-
tujen kassavirtojen, korkotason ja voimassa
olevan vakavaraisuusaseman pohjalta.
Kaikille laskuperustekorkoisille vastuuvelan
erille yhteinen ominaisuus on laskuperuste-
korko sekä asiakashyvitykset. Vastuuvelan
kassavirrat ovat suhteellisen hyvin ennakoi-
tavissa, koska sopimusten takaisinostot tai
ylimääräiset lisäsijoitukset ovat rajoitettuja
suurimmassa osassa laskuperustekorkoisen
liiketoiminta-alueen vakuutuksia. Mandatum
Holding Oy:n ei-strategisilla sijoituksilla
on myös merkittävä vaikutus markkinaris-
keihin. Muissa liiketoimintasegmenteis
markkinariskien vaikutus on välillinen, sillä
markkinariskien realisoituminen vaikuttaa
hallinnoitaviin asiakasvaroihin ja sitä kautta
tuleviin palkkiotuottoihin.
Vakuutusriskit sisältävät biometriset riskit
sekä myös takaisinostoriskin ja kustannus-
riskin. Näistä takaisinostoriski ja kustannus-
riski liittyvät yhtiön kaikkiin liiketoiminta-
alueisiin, kun taas biometriset riskit Yritys- ja
Henkilö asiakkaat-liiketoiminta-alueisiin sekä
Laskuperustekorkoiseen liiketoimintaan.
Henkivakuutustoiminnan biometriset riskit
syntyvät pääasiassa siitä, että vakuutetuille
tulisi korvattavaksi enemmän kuoleman-
tapaus-, työkyvyttömyys- tai sairausku-
lukorvauksia tai että eläkevakuutuksissa
eläkkeitä tultaisiin maksamaan vakuutetuille
pidempään (pitkäikäisyysriski) kuin yhtiö
ennakoi vakuutusten hinnoitteluhetkellä.
Pitkäikäisyysriski on yhtiön biometrisistä
riskeistä merkittävin. Laskuperustekorollinen
ryhmäeläkekanta muodostaa suurimman
osan pitkäikäisyysriskistä. Sijoitussidon-
naisten ryhmäeläkkeiden ja yksilöllisten
eläkevakuutusten kannassa pitkäikäisyysriski
ei ole niin merkittävä, sillä vakuutukset
ovat pääsääntöisesti määräaikaisia ja niihin
liittyvät henkivakuutukset pienentävät pit-
käikäisyysriskiä. Sopimusten pitkäkestoisuus
ja se, että yhtiön oikeus muuttaa vakuutu-
sehtoja ja -maksuja on rajoitettu, kasvattaa
biometrisiä riskejä. Mikäli vakuutusmaksut
osoittautuvat riittämättömiksi, eivätkä ne
ole muutettavissa, vakuutussopimusvelkaa
täydennetään odotettavissa olevaa tappiota
vastaavalla määrällä.
Operatiivisella riskillä tarkoitetaan tap-
pioriskiä, joka syntyy riittämättömistä
tai epäonnistuneista prosesseista tai
järjestelmistä, henkilöstöstä tai ulkoisista
tapahtumista. Operatiivinen riski voi
toteutua lisäkuluina, vahingonkorvauksina
aiheutuneista vahingoista, sääntöjen ja
määräysten noudattamatta jättämisenä,
maineen menetyksenä, vääränä tietona
riskiasemasta ja jatkuvina tappioina sekä lii-
ketoiminnan keskeytymisenä. Operatiivisen
riskienhallinnan tavoitteena on tunnistaa
riskit etukäteen, hallita riskejä tehokkaasti
ja pyrkiä mitigoimaan toteutuneiden riskien
vaikutukset etukäteen kustannustehok-
kaasti. Liiketoiminta-alueet vastaavat omien
operatiivisten riskiensä tunnistamisesta,
arvioinnista, seurannasta ja hallinnasta.
Likviditeettiriski on riski siitä, ettei
konserni tai jokin sen yhtiöistä kykenisi
realisoimaan sijoituksiaan tai muita
omaisuuseriään pystyäkseen suoriutumaan
maksuvelvoitteista niiden erääntyessä.
Likviditeettiriskillä on suhteellisen vähän
merkitystä Mandatum-konsernissa. Merkit-
tävin vaikutus tällä on Mandatum Lifessa,
mutta pääsääntöisesti henkivakuutusyhtiön
laskuperustekorkoisessa vakuutuskannassa
velat ovat verrattain hyvin ennustettavia ja
riittävä osa niitä vastaavista sijoitusvaroista
on käteistä tai lyhytaikaisia rahamarkkin-
asijoituksia. Lisäksi likviditeettiriskillä on
merkitystä myös emoyhtiön osalta liittyen
osingonmaksukyvyn varmistamiseen sekä
lainojen erääntymiseen.
Riskeistä ja riskienhallinnasta on laadittu
liitetieto, jossa on yksityiskohtaisempi selvi-
tys Mandatum-konsernin merkittävimmistä
riskeistä ja niiden vaikutuksesta konsernin
tilinpäätöstietoihin.
PALKITSEMINEN
Mandatum Oyj:n hallitus päättää
Mandatum-konsernin palkitsemispe-
riaatteista, joita sovelletaan kaikkiin
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
21
Hallituksen
toimintakertomus
konserni yhtiöihin. Vuonna 2023
Mandatumin palkitseminen perustui
Sampo-konsernin ja Mandatum-konserni-
yhtiöiden yhtiökohtaisiin palkitsemispo-
litiikkoihin. Toimielinten palkitsemisessa
sovellettiin Sampo Oyj:n toimielinten palkit-
semispolitiikkaa vastaavia periaatteita.
Mandatumin palkitsemisjärjestelmät on
suunniteltu edistämään yhtiön taloudellista
menestystä, kestäviä liiketoimintakäytäntöjä
sekä lisäarvon tuottamista osakkeenomis-
tajille ja muille sidosryhmille. Mandatumin
palkitsemisjärjestelmät ovat linjassa yhtiön
liiketoimintastrategian kanssa ja huomioivat
riskienhallinnan käytännöt ja periaatteet.
Palkitsemisen tavoitteena on houkutella ja
sitouttaa osaavia ja motivoituneita työnteki-
jöitä sekä kannustamaan heitä tekemään par-
haansa ja ylittämään heille asetetut tavoitteet.
Mandatumin palkitsemiskokonaisuudet
sisältävät sekä kiinteän että muuttuvan
palkitsemisen elementtejä. Kokonaisuutta
täydentävät kattavat edut, kuten koko
henkilöstölle suunnattu maksuperustei-
nen lisäeläke-etuus ja henkilöstörahasto.
Palkitsemis kokonaisuudet suunnitellaan
siten, että kiinteän ja muuttuvan palkitse-
misen välillä on asianmukainen tasapaino.
Tulosperusteinen palkitseminen on keskei-
sempää tehtävissä, joissa on mahdollista
vaikuttaa merkittävästi Mandatumin tulok-
siin ja yhtiön kehittämiseen. Tästä syystä
konsernin johtoryhmän jäsenten kokonais-
palkitsemisessa muuttuvien palkkioiden
ansaintamahdollisuus suhteessa kiinteään
palkkaan on merkittävä.
Kiinteä palkka on palkitsemiskokonaisuuden
perusta. Kiinteän palkan tulee perustua
työntekijän yleiseen vastuutasoon, ase-
maan yhtiössä, työsuoritukseen ja työn
laatuun sekä muihin tekijöihin, kuten
markkinapalkka dataan. Kiinteää palkkaa
täydennetään muuttuvilla kannustinjärjes-
telmillä, joista yhtiön hallitus ja johto
päättävät. Lyhytaikaiset kannustinjärjes-
telmät perustuvat yhtiön strategiaan ja
tulostavoitteisiin. Pitkän aikavälin kannustin-
järjestelmät perustuvat puolestaan pitkän
aikavälin menestykseen ja omistaja-arvon
kasvuun. Muuttuvaa palkitsemista käytetään
Mandatumissa varmistamaan palkitsemis-
kokonaisuuksien kilpailukykyisyys, tukemaan
yhtiön liiketoimintastrategian toteutumista
sekä vahvistamaan yhteyttä palkitsemisen ja
suoriutumisen välillä.
Määrätyille henkilöille (Identified staff)
maksettavista muuttuvista palkkioista
lykätään tietty osuus määritellyn ajanjakson
ajaksi kunkin konserniyhtiön noudattaman
lykkäyskäytännön mukaisesti. Lykkäyskäy-
tännöt noudattavat konserniyhtiöihin sovel-
lettavien sääntelyiden asettamia vähim-
mäisvaatimuksia muun muassa lykättävän
osuuden määrästä. Lykkäysjakson jälkeen
kunkin Mandatum-yhtiön hallitus päättää,
voidaanko lykättyjä muuttuvia palkkioita
maksaa kokonaan tai osittain.
Mandatum-konsernin avainhenkilöt ja kon-
sernijohtaja osallistuvat Sampo-konsernin
pitkäaikaiseen kannustinjärjestelmään
2020. Kannustinjärjestelmä käynnistettiin
elokuussa 2020 ja sen ehtoja päivitettiin
Sampo Oyj:n 1.10.2023 tapahtuneen
osittaisjakautumisen ja Mandatum Oyj:n
listaamisen Nasdaq Helsinkiin johdosta
syyskuussa 2023. Sampo-konsernin pitkä-
aikaisessa kannustinjärjestelmässä oli
vuoden 2023 lopussa mukana 31 avain-
henkilöä Mandatum-konsernista, konsernin
johtoryhmä mukaan lukien.
Sampo-konsernin pitkäaikaisessa kannus-
tinjärjestelmässä 2020 on jaettu kannus-
teyksiköitä kolmessa allokaatiossa, joista
ensimmäinen oli vuonna 2020 (2020:1) ja
seuraavat vuosina 2021 (2020:1/2) ja 2022
(2020:1/3). Mahdollinen kannustepalkkio
maksetaan kolmessa vuosittaisessa erässä.
Ensimmäisen allokaation (2020:1) ensim-
mäinen maksu maksettiin syyskuussa 2023,
ennen Sampo Oyj:n osittaisjakautumisen
täytäntöönpanoa. Seuraavat maksuerät
erääntyvät vuosina 2024 ja 2025. Toisen
(2020:1/2) ja kolmannen (2020:1/3)
allokaation maksut erääntyvät vastaavasti
vuosina 2024–2026 ja 2025–2027. Lykkäys-
sääntöä sovelletaan kannustepalkkioihin,
jotka maksetaan niille avainhenkilöille, jotka
olivat lykkäyssäännön alaisia kyseisen kan-
nustinjärjestelmän käyttöönoton hetkellä.
Pitkäaikaisen kannustinjärjestelmän ehdot
ovat saatavilla osoitteessa
mandatum.fi/konserni/
hallinnointi/palkitseminen/
pitkaaikaiset-kannustinjarjestelmat/.
Mandatum-konsernissa maksettiin vuonna
2023 lyhytaikaisia kannustepalkkioita
yhteensä 9,3 miljoonaa euroa, sosiaalikulut
mukaan lukien. Samalla ajanjaksolla mak-
settiin pitkäaikaisten kannustinjärjestelmien
perusteella palkkioita 3,6 miljoonaa euroa.
Mandatum Oyj:n toimielinten palkitsemis-
raportti yhtiön tilikaudelta 1.10.–31.12.2023
julkaistaan viikolla 14 osoitteessa
mandatum.fi/vuosi2023. Toimielinten palkit-
semisraportissa esitetään tiedot hallituksen
jäsenten ja konsernijohtajan palkitsemisesta
yhtiön ensimmäiseltä tilikaudelta. Toimielin-
ten palkitsemisraportin lisäksi toimielinten
palkitsemispolitiikka esitetään Mandatum
Oyj:n ensimmäiselle varsinaiselle yhtiöko-
koukselle vuonna 2024.
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
22
Hallituksen
toimintakertomus
KONSERNIRAKENTEEN MUUTOKSET
Mandatum-konserni eriytettiin osittaisjakau-
tumisella Sampo-konsernista ja Mandatum
Oyj listattiin Helsingin pörssiin 2. lokakuuta
2023. Konsernirakenteen muutoksista on
kerrottu lisää osiossa ”Rakenne- ja rahoitus-
järjestelyt (jakautuminen, Mandatum Oyj
perustaminen)”.
Organisaatio 31.12.2023
OSAKKEENOMISTAJAT
Yhtiökokous
KONSERNI-
JOHTAJA
KONSERNIN
JOHTORYHMÄ
Osakkeenomistajien
nimitystoimikunta
Palkitsemis valiokuntaTarkastusvaliokunta
Henkilöstö hallinto
TILIN TARKASTAJA
Deloitte Oy
SISÄINEN
TARKASTUS
Taloudellinen ja
ei-taloudellinen
raportointi
Riskienhallinta Compliance
HALLITUS
Valitsee/nimittää
Raportoi
Informoi
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
23
Hallituksen
toimintakertomus
Tunnusluvut
Osakekohtaiset tunnusluvut 2023 2022
Osakekohtainen tulos euro 0,32 0,12
Osakekohtainen oma pääoma
1
euro 3,19 3,37
Osakekohtainen osinko
2
euro 0,33 0,00
Osinko/tulos % 103,1 % n/a
Efektiivinen osinkotuotto % 8,1 % n/a
Hinta/voitto -suhde (PE-luku) 12,71 n/a
Osakkeiden lukumäärä 31.12. 1 000 kpl 501 797 n/a
Osakkeiden keskimääräinen
lukumäärä 1 000 kpl 501 797 n/a
Osakkeiden painotettu keskim.
lukumäärä 1 000 kpl 501 797 n/a
Osakekannan markkina-arvo
3
Milj. e 2 042 n/a
1
Laskennassa käytetty osakkeiden lukumäärä vastaa 2.10.2023 tapahtuneen Sampo-konsernin osittaisjakautumisen
jälkeistä osakkeiden lukumäärää 501 796 752.
2
Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle tilikaudelta 2023.
3
Laskennassa käytetty tilikauden viimeisen päivän 29.12.2023 kaupantekokurssia.
HENKILÖSTÖ
Mandatum-konsernin palveluksessa oli 31.12.2023 694 (663) henkilöä, josta Mandatum Oyj:n
palveluksessa oli 22 henkilöä, Mandatum Life -konsernin palveluksessa oli 536 henkilöä ja
Mandatum Asset Management -konsernin palveluksessa 136 henkilöä. Henkilöstöstä työskenteli
Suomessa 687 henkilöä, Ruotsissa 3 ja Luxemburgissa 4 henkilöä. Henkilöstöstä 54,4 prosenttia
oli miehiä ja 45,6 prosenttia naisia. Henkilöstön keski-ikä oli 40 vuotta.
Henkilöstö toimipaikoittain
Pääkaupunkiseutu 642
Muu Suomi 45
Luxemburg 4
Ruotsi 3
Mandatum-konsernin työntekijöiden määrä (FTE) oli vuonna 2023 keskimäärin 678,28.
RAPORTOINTIKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Ei merkittäviä tilikauden jälkeisiä tapahtumia.
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
24
Hallituksen
toimintakertomus
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen laskentakaavat
Palkkiotulos
Vakuutuspalvelutulos sijoitussidonnaisista vakuutussopimuksista +
tuotot sijoitussopimuksista + tuotot muista varainhoitopalveluista -
kulut sijoitussopimuksista - kulut muista varainhoitopalveluista
Sijoitus- ja rahoitus -
toiminnan tulos ilman
sijoitussidonnaista liikettä
Sijoitustoiminnan nettotuotot sijoituksista, jotka ovat
laskuperustekorkoisen ja riskihenkivakuutusten vakuutussopimusvelan
ja Mandatumin oman pääoman katteena +/- laskuperustekorkoisen ja
riskihenkivakuutusten vakuutussopimusvelan diskonttausvaikutuksen
purkautuminen ja diskonttauskorkojen muutoksesta aiheutunut
muutos laskuperustekorkoisessa ja riskihenkivakuutusten
vakuutussopimusvelassa
Riskihenkivakuuttamisen
tulos
Riskihenkivakuutuksista johtuva vakuutuspalvelutulos
Muu tulos
Muu tulos kuin palkkiotulos, sijoitus- ja rahoitustoiminnan tulos
ilman sijoitussidonnaista liikettä ja riskihenkivakuuttamisen tulos.
Sisältää mm. laskuperustekorkoisen kannan vakuutuspalvelutuloksen,
pääomalainojen ja muiden lainojen korkomenot sekä muiden
palveluiden tuloksen.
Muiden tunnuslukujen laskentakaavat
IFRS:n tai muun lainsäädännön säätelemiä tunnuslukuja ei katsota vaihtoehtoisiksi
tunnusluvuiksi. Kaikki vaihtoehtoiset tunnusluvut vertailulukuineen lasketaan
yhden mukaisesti eri vuosina, jollei toisin ole mainittu.
Vakavaraisuussuhde
Oma varallisuus
Vakavaraisuuspääomavaatimus
Velkaisuusaste
Lasketaan jakamalla konsernin rahoitusvelat IFRS:n
mukaisen oman pääoman, verovelalla vähennetyn
vakuutuspalvelumarginaalin ja rahoitusvelkojen
summalla. Rahoitusveloissa ei velkaisuusastetta
laskettaessa huomioida johdannaisten vaikutusta.
Oman pääoman tuotto-%
Osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto
x 100
Oma pääoma (vuoden alun ja lopun keskiarvo)
Osakekohtainen tulos €
Osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto
Osakkeiden antioikaistu keskimääräinen lukumäärä
Osakekohtainen oma pääoma €
Osakkeenomistajille kuuluva oman pääoman osuus
Osakkeiden antioikaistu keskimääräinen lukumäärä
Osakekohtainen osinko, %
Tilikaudelta jaettu osinko
x 100
Osakkeiden antioikaistu lukumäärä tilinpäätöspäivänä
Osinko tuloksesta, %
Osakekohtainen osinko
x 100
Osakekohtainen tulos
Efektiivinen osinkotuotto, %
Osakekohtainen osinko
x 100
Osakkeen antioikaistu tilikauden viimeinen
kaupantekokurssi
Hinta/voittosuhde (P/E-luku)
Osakkeen antioikaistu tilikauden viimeinen
kaupantekokurssi
Osakekohtainen tulos
Muiden vaihtoehtoisten tunnuslukujen laskentakaavat
Nettorahavirta
Nettorahavirta sisältää asiakasvaroihin tulleet
rahavirrat, asiakasvaroista ulos maksetut rahavirrat sekä
mahdolliset siirrot sopimusten laskuperustekorkoisten ja
sijoitussidonnaisten osien välillä.
Asiakasvarat
Sijoitussidonnaisiin sopimuksiin liittyvät varat ja muut
hallinnoitavat asiakasvarat pl. lähipiirin sijoitusvarat, joita
hoidetaan Instituutio- ja varainhoitoasiakkaat liiketoiminta-
alueen toimesta.
Kulu/tuotto -suhde
asiakasvarojen hoidosta
Asiakasvarojen hoitoon liittyvät kulut
Asiakasvarojen hoitoon liitännäinen ansainta
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
25
Hallituksen
toimintakertomus
2
IFRS-TILINPÄÄTÖS 2023
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
26
IFRS-tilinpäätös
KONSERNIN IFRS-TILINPÄÄTÖS
KONSERNIN LAAJA
TULOSLASKELMA 28
KONSERNITASE 29
LASKELMA OMAN PÄÄOMAN
MUUTOKSISTA 30
KONSERNIN
RAHAVIRTALASKELMA 31
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN
LIITETIEDOT 32
1 Laatimisperusta 32
2 Harkinnan ja arvioiden käyttö 33
3 Muutokset merkittävissä
tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa 34
4 Toimintasegmentit 37
5 Riskienhallinta 40
6 Vakuutusmaksutuotot 57
7 Sijoitustoiminnan nettotuotot 58
8 Vakuutussopimuksista aiheutuvat
rahoitustuotot ja -kulut 59
9 Muut tuotot 60
10 Kulut 61
11 Muut rahoituskulut 62
12 Verot 62
13 Osakekohtainen tulos 63
14 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 63
15 Sijoituskiinteistöt 65
16 Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet 66
17 Sijoitukset osakkuusyrityksissä 69
18 Rahoitusvarat ja -velat 69
19 Sijoitussidonnaisten sopimusten katteena
olevat sijoitukset 81
20 Muut varat 81
21 Rahat ja pankkisaamiset 81
22 Laskennalliset verosaamiset ja -velat 82
23 Vakuutussopimusvelka 83
24 Kaudella kirjatut uudet sopimukset 93
25 Vakuutuspalvelumarginaalin
purkautuminen 94
26 CSM:n täsmäytys
siirtymämenetelmittäin 95
27 Sijoitussopimusvelka 99
28 Huonomman etuoikeuden
omaavat velat ja muut rahoitusvelat 99
29 Muut velat 100
30 Ehdolliset velat ja sitoumukset
ja oikeudenkäynnit 101
31 Oma pääoma 101
32 Lähipiiritiedot 101
33 Johdon ja asiantuntijoiden
pitkäaikaiset kannustinjärjestelmät 103
34 Tilintarkastajan palkkiot 104
35 Sijoitukset tytäryrityksissä 105
36 Osuudet konsolidoimattomissa
strukturoiduissa yhteisöis 106
37 Myytäväksi luokitellut varat 106
38 Tilikauden päättymisen
jälkeiset tapahtumat 106
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
27
IFRS-tilinpäätös
Konsernin laaja tuloslaskelma
Milj. € Liite 1–12/2023
1–12/2022
oikaistu
Vakuutusmaksutuotot 6 338,1 327,9
Vakuutuspalvelukulut 10, 23 -299,0 -292,0
Jälleenvakuutustulos -1,3 -2,0
Vakuutuspalvelutulos 23 37,8 33,9
Sijoitustoiminnan nettotuotot 7 1 279,5 -830,1
Vakuutussopimuksiin liittyvät rahoitustuotot ja
-kulut 8 -441,1 920,2
Sijoitussopimuksiin liittyvät rahoitustuotot ja -kulut
ja liikekulut 27 -660,1 578,1
Sijoitus- ja rahoitustoiminnan tulos 178,3 668,2
Muut tuotot 9 33,9 80,0
Muut kulut 10 -26,2 -91,2
Rahoituskulut 11 -11,6 -9,6
Osuus osakkuusyritysten voitoista/tappioista -1,8 0,1
Tilikauden voitto ennen veroja 210,4 681,4
Verot 12 -49,9 -138,9
Voitto jatkuvista toiminnoista 160,5 542,5
Tilikauden voitto 160,5 542,5
Milj. € Liite 1–12/2023
1–12/2022
oikaistu
Tilikauden muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi
Myytävissä olevat rahoitusvarat 0,0 -605,6
Verot laajan tuloksen eristä 0,0 121,1
Muut laajan tuloksen erät, jotka voidaan siirtää
tulosvaikutteisiksi, yhteensä nettona verojen
jälkeen 0,0 -485,5
Muu laaja tulos jatkuvista toiminnoista yhteensä
nettona verojen jälkeen 0,0 -484,5
Tilikauden laaja tulos 160,5 58,0
Tilikauden voiton jakautuminen
Emoyhtiön omistajien osuus 160,7 542,6
Määräysvallattomien osuus -0,2 -0,2
Laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajien osuus 160,7 58,1
Määräysvallattomien osuus -0,2 -0,2
Laimentamaton osakekohtainen tulos 13 0,32 0,12
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
28
IFRS-tilinpäätös
Konsernitase
Milj. € Liite
12/2023
12/2022
oikaistu
1.1.2022
oikaistu
Varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 14 27,4 25,6 27,6
Sijoituskiinteistöt 15 125,7 165,5 176,0
Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet 16 54,1 55,1 54,3
Sijoitukset osakkuusyrityksis 17 1,4 4,3 1,3
Rahoitusvarat 18, 19 3 592,4 3 776,0 4 427,4
Sijoitussidonnaisten sopimusten
katteena olevat sijoitukset 19 11 636,1 9 934,3 10 557,6
Vakuutussopimusvarat 23 15,1 6,2 41,2
Muut varat 20 152,0 156,2 151,6
Käteiset varat 21 738,4 724,6 918,1
Myytäväksi luokitellut varat 37 196,4
Varat yhteensä 16 342,6 14 847,8 16 551,5
Velat
Vakuutussopimusvelka 23 5 518,3 5 320,6 6 570,8
Sijoitussopimusvelka 27 8 529,3 7 107,0 7 250,1
Jälleenvakuutussopimusvelka
1
1,2 1,1 0,9
Pääomalainat 28 249,8 349,6 349,4
Muut rahoitusvelat 28 103,6 2,6 29,0
Laskennalliset verovelat 22 140,8 160,3 164,4
Muut velat 29 200,5 215,2 206,0
Myytäväksi luokiteltuihin varoihin
liittyvät velat 37 196,4
Velat yhteensä 14 743,6 13 156,4 14 767,0
Milj. € Liite
12/2023
12/2022
oikaistu
1.1.2022
oikaistu
Oma pääoma 31
Osakepääoma 0,1 5,0 5,0
Rahastot 436,7 533,5 533,5
Kertyneet voittovarat 1 162,6 973,5 581,9
Muut pääoman erät 0,0 179,6 664,1
Emoyhtiön omistajien osuus 1 599,3 1 691,6 1 784,5
Määräysvallattomien osuus -0,3 -0,1 0,0
Oma pääoma yhteensä 1 599,0 1 691,5 1 784,5
Oma pääoma ja velat yhteensä 16 342,6 14 847,8 16 551,5
1
Sisältää jälleenvakuutuksen osuuden vakuutussopimusvaroista 1,5 Milj.€ (1,5) sekä arvionvaraiset erät
jälleenvakuutuspalkkioista 7,2 Milj.€ (5,8) ja -maksuista -9,9 Milj.€ (-8,4). Arvionvaraiset erät on aiemmin
esitetty erissä Muut varat ja Muut velat.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
29
IFRS-tilinpäätös
Laskelma oman pääoman muutoksista
Milj. € Osakepääoma
Sijoitetun
vapaan
pääoman
rahasto Voittovarat
Myytävis
olevat
rahoitusvarat
Myytävis
olevat
rahoitusvarat
IFRS 4.30
Määräys -
vallattomien
osuudet
Oma pääoma
yhteensä
Oma pääoma 31.12.2021 (IFRS 4) 5,0 533,5 558,9 664,1 -23,4 0,0 1 738,1
IFRS 17-siirtymän vaikutus 1.1.2022 -14,3 23,4 9,1
IAS 40 käyvän arvon mallin käyttöönoton vaikutus 37,2 37,2
Oikaistu oma pääoma 1.1.2022 (IFRS 17) 5,0 533,5 581,8 664,1 0,0 0,0 1 784,4
Tilikauden tulos 542,7 -0,1 542,6
Muun laajan tuloksen erät -484,5 -484,5
Siirrot erien välillä -1,0 -1,0
Osingonjako -150,0 -150,0
Oikaistu oma pääoma 31.12.2022 5,0 533,5 973,5 179,6 0,0 -0,1 1 691,5
Oma pääoma 31.12.2022 (IFRS 17) 5,0 533,5 973,5 179,6 0,0 -0,1 1 691,5
IFRS 9 -siirtymän vaikutus 1.1.2023 179,6 -179,6 0,0
Oma pääoma 1.1.2023 5,0 533,5 1 153,1 0,0 0,0 -0,1 1 691,5
Konsernirakenteen muutos -4,9 -96,8 -101,7
Tilikauden tulos 160,7 -0,2 160,5
Siirrot erien välillä -1,2 -1,2
Osingonjako -150,0 -150,0
Oma pääoma 31.12.2023 0,1 436,7 1 162,6 0,0 0,0 -0,3 1 599,0
Konsernirakenteen muutoksena on esitetty osittaisjakautumisessa Mandatum Oyj:lle jakautumissuunnitelman mukaan siirtyneet nettovarat.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
30
IFRS-tilinpäätös
Konsernin rahavirtalaskelma
Milj. € 1–12/2023 1–12/2022
Liiketoiminnan rahavirta
Voitto ennen veroja¹ 210,4 681,4
Oikaisut
Poistot 4,8 8,6
Realisoitumattomat arvostusvoitot ja -tappiot -773,0 1 011,8
Sijoitusten myyntivoitot ja -tappiot -129,4 141,2
Vakuutus- ja sijoitussopimusvelkojen muutos 1 613,9 -1 358,4
Muut oikaisut 319,0 66,8
Oikaisut yhteensä 1 035,2 -130,0
Liiketoiminnan varojen lisäys (-) tai vähennys (+)
Sijoitukset
2
-776,6 -538,9
Muut varat -25,0 -7,5
Yhteensä -801,6 -546,4
Liiketoiminnan velkojen lisäys (+) tai vähennys (-)
Rahoitusvelat -0,3 -26,4
Muut velat -34,5 51,3
Maksetut korot -68,6 -32,1
Maksetut tuloverot -60,4 -13,5
Yhteensä -163,8 -20,7
Liiketoimintaan käytetyt nettorahavarat 280,2 -15,7
Milj. € 1–12/2023 1–12/2022
Investointien rahavirta
Investoinnit ja divestoinnit tytär- ja osakkuusyhtiö-
osakkeisiin 19,7 -7,1
Nettoinvestoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -5,5 -4,2
Investointeihin käytetyt nettorahavarat 14,2 -11,3
Rahoitustoiminnan rahavirta
Vuokrasopimusvelan takaisin maksut -1,6 -1,5
Pääomalainat -100,0 0,0
Konserniavustus -29,0 -15,0
Maksetut osingot -150,0 -150,0
Rahoituksesta kertyneet nettorahavarat -280,6 -166,5
Rahavirrat yhteensä 13,8 -193,5
Rahavarat tilikauden alussa 724,6 918,1
Rahavarat tilikauden lopussa 738,4 724,6
Rahavarojen nettomuutos 13,8 -193,5
¹ Vuoden 2022 voitto ennen veroja on oikaistu poistamalla Baltian lopetettujen toimintojen voitto ennen veroja
ja huomioiden IFRS 17:n mukaisesti laaditut luvut takautuvasti.
² Sijoitukset sisältävät sijoituskiinteistöt, rahoitusvarat sekä sijoitussidonnaisten sopimusten katteena
olevat sijoitukset.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
31
IFRS-tilinpäätös
MANDATUM-KONSERNI
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
1 LAATIMISPERUSTA
YLEISTÄ
Mandatum Oyj (yhtiö) on Nasdaq Helsingissä noteerattu julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka
on Suomessa (y-tunnus 3355142-3). Yhtiön rekisteröity osoite on Bulevardi 56, 00120 Helsinki.
Tämä konsernitilinpäätös käsittää Yhtiön ja sen tytäryritykset (yhdessä ”konserni”). Konserni
tarjoaa yksityis- ja yritysasiakkaille omaisuudenhoito- ja varainhoitopalveluita, palkitsemispal-
veluita ja henkilövakuuttamisen palveluita.
Mandatum Oyj-konserni on syntynyt Sampo-konsernin osittaisjakautumisessa ilman selvitys-
menettelyä niin, että Mandatum Holding Oy:n kaikki osakkeet ja niihin liittyvät varat ja velat
siirtyvät siirtyivät jakautumisessa perustettavalle yhtiölle Mandatum Oyj:lle 1.10.2023. Jakautu-
misen jälkeisessä osakeannissa Sampo Oyj:n osakkeenomistajat saivat jakautumisvastikkeena
omistusosuutensa mukaisen osuuden Mandatum Oyj:n osakkeista, eikä osakeanti näin ollen
kasvattanut Mandatum Oyj:n omaa pääomaa. Kumpikaan Mandatum Oyj tai Mandatum
Holding Oy ei ollut jakautumisessa hankkijaosapuoli, koska Sampo Oyj käytti Mandatum Oyj:tä
välineenä varojen jakamisessa Sampo-konsernin omistajille.
Mandatum-konsernin liiketoiminta ja rakenne pysyi samana kuin ennen jakautumista lukuun
ottamatta Mandatum Oyj:n perustamista. Mandatum-konsernin tilinpäätös on laadittu jatku-
mona Mandatum Holding -konsernin päättävästä taseesta 31.12.2022. Mandatum Oyj -konser-
nin tilinpäätöksen vertailutietoina esitetään Mandatum Holding -konsernin tiedot 31.12.2022
päättyvältä tilikaudelta.
LAATIMISPERUSTA
Konsernitilinpäätös on laadittu Euroopan unionissa hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti. Yhtiön hallitus hyväksyi sen julkistettavaksi 13.2.2024. Tämä
on ensimmäinen konsernin vuositilinpäätös, jossa on sovellettu IFRS 17 Vakuutussopimukset
ja IFRS 9 Rahoitusinstrumentit -standardeja. Näihin liittyvät olennaiset muutokset tilinpää-
töksen laatimisperiaatteisiin on kuvattu kohdassa Muutokset merkittävissä tilinpäätöksen
laatimisperiaatteissa.
TOIMINTA- JA ESITTÄMISVALUUTTA
Konsernitilinpäätös esitetään euroina, joka on yhtiön toimintavaluutta. Kaikki määrät esitetään
miljoonina euroina, ellei toisin mainita. Tilinpäätöksessä esitetyt luvut on pyöristetty tarkoista
arvoista yhden desimaalin tarkkuuteen, joten yksittäisten esitettyjen lukujen yhteenlaskettu
summa voi poiketa esitetystä summaluvusta. Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat on
muunnettu toimintavaluutaksi käyttäen tapahtumapäivän kurssia tai kuukauden keskikurssia.
KONSERNITILINPÄÄTÖS
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätös kattaa emoyhtiö Mandatum Oyj:n ja kaikki ne yhtiöt, joissa konsernilla
on määräysvalta. Mandatumilla on määräysvalta, kun se olemalla osallisena yhtiössä altistuu
yhtiön muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikut-
tamaan tähän tuottoon käyttämällä yhtiötä koskevaa valtaansa. Tytäryritykset yhdistellään
konsernitilin päätökseen siitä päivästä alkaen, jona määräysvalta siirtyy konsernille, ja niiden
yhdistely lakkaa siitä päivästä alkaen, jona määräysvalta lakkaa.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
32
IFRS-tilinpäätös
Konserni toimii sijoittajana ja hallinnoijana erilaisissa rahastoissa saadakseen sijoitustuottoja ja
palkkiotuottoja. Rahasto yhdistellään, jos konserni altistuu olennaisille vaihteleville tuotoille ja
osallistuu rahaston toiminnan ohjaamiseen ja sen hallinnon järjestämiseen.
Hankitut yhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen hankintamenetelmää käyttäen. Luovutettu
vastike ja hankinnan kohteen yksilöitävissä olevat hankitut varat ja vastattavaksi otetut velat
arvostetaan hankintaajankohdan käypiin arvoihin. Luovutettu vastike sisältää luovutetut varat,
Mandatumille hankinnan kohteen aiempia omistajia kohtaan syntyneet velat, sekä mahdolliset
liikkeeseen lasketut oman pääoman ehtoiset osuudet. Mandatum on arvostanut määräysvallat-
tomien omistajien osuudet suhteelliseen osuuteen hankinnan kohteen nettovarallisuudesta.
Osakkuusyritykset
Osakkuusyritykset ovat yhteisöjä, joissa konsernilla on huomattava vaikutusvalta, mutta
ei määräysvaltaa kohteen talouden ja toiminnan periaatteita koskevaan päätöksentekoon.
Ellei toisin osoiteta, tämä oletetaan yleensä tapahtuvan, kun konserni omistaa yli 20 pro-
senttia mutta enintään 50 prosenttia yhteisön äänivallasta. Arvioinnissa huomioidaan myös
Mandatumin tosiasialliset mahdollisuudet osallistua sijoituskohteen päätöksentekoon, jolla on
vaikutusta sijoituskohteesta saatavaan muuttuvaan tuottoon.
2 HARKINNAN JA ARVIOIDEN KÄYTTÖ
Konsernitilinpäätöstä laatiessaan johto on käyttänyt harkintaa soveltaessaan tilinpäätöksen
laatimisperiaatteita ja tehdessään arvioita, jotka vaikuttavat esitettävien varojen, velkojen,
tuottojen ja kulujen määriin. On mahdollista, että toteumat saattavat poiketa näistä arvioista.
Arviot ja niiden perustana olevat oletukset tarkistetaan säännöllisesti. Arvioiden muutokset
kirjataan ei-takautuvasti.
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT
Seuraavissa liitetiedoissa on tietoja Mandatumin johdon harkintaan perustuvista ratkaisuista,
joita on tehty tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa, joilla on merkittävin vaikutus
konsernitilinpäätöksessä kirjattaviin määriin:
liitetieto 18 – rahoitusvarojen luokittelu: arvioidaan liiketoimintamalli, jonka puitteissa
varat pidetään hallussa, ja arvioidaan, ovatko omaisuuserien sopimusehdot yksinomaan
pääoman ja koron maksuja (SPPI) jäljellä olevasta pääomamäärästä;
liitetieto 15 – Mandatum on siirtynyt käyttämään käyvän arvon mallia sijoituskiinteistöjen
arvostamisessa vuonna 2023. Vapaaehtoinen laatimisperiaatteiden muutos on tehty
takautuvasti ja vuoden 2022 tiedot on oikaistu.
liitetiedot 3, 23 ja 27 – vakuutus- ja sijoitussopimusten luokittelu koskien Mandatumin
sopimuksia, jotka ovat lailliselta muodoltaan vakuutus- tai jälleenvakuutussopimuksia:
arvioidaan, siirretäänkö sopimuksella merkittävää vakuutusriskiä tai onko sopimus sijoitus-
sopimus, jossa on oikeus harkinnanvaraisiin lisäetuuksiin;
liitetiedot 3 ja 23 – vakuutussopimusten yhdistelytaso: Mandatum käyttää harkintaa
vakuutussopimusryhmien muodostamisessa, kun sopimukset jaetaan ryhmiin alkuperäisen
kirjaamisajankohdan ja odotetun kannattavuuden mukaan.
liitetiedot 3, 6 ja 23 – vakuutussopimusten arvostaminen: muita kuin rahoitusriskiä koske-
van riskioikaisun (risk adjustment) estimointitekniikan määrittäminen ja vakuutussopimus-
ryhmien mukaisten vakuutusturvayksiköiden (coverage unit) määrittäminen;
liitetiedot 35 ja 36 - konsolidointi: sen määrittäminen, onko konsernilla määräysvalta
hallinnoimissaan rahastoissa;
liitetiedot 3 ja 23 - siirtyminen IFRS 17:ään: ratkaisut siirtymämenetelmien käytössä.
OLETUKSET JA ARVIOIHIN LIITTYVÄT EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Seuraavissa liitetiedoissa on tietoja tulevaisuutta koskevista oletuksista ja arvioihin liittyvistä
epävarmuustekijöistä 31.12.2023, jotka voivat aiheuttaa merkittävän riskin varojen ja velkojen
kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan tilikauden aikana:
liitetiedot 15 ja 18 – rahoitusinstrumenttien ja sijoituskiinteistöjen käyvän arvon määrittämi-
nen muiden kuin havainnoitavissa olevien syöttötietojen perusteella;
liitetieto 16 – liikearvoa sisältävien rahavirtaa tuottavien yksiköiden arvonalentuminen:
kerrytettävissä olevien rahamäärien perustana olevat keskeiset oletukset.
liitetieto 6 – Vakuutus- ja jälleenvakuutussopimusten arvostamisessa tehdyt oletukset.
Muutokset seuraavissa keskeisissä oletuksissa voivat muuttaa olennaisesti sopimuksen
täyttämisestä aiheutuvia rahavirtoja vuoden 2024 aikana. Nämä muutokset kuitenkin
oikaisisivat vakuutuspalvelumarginaalia (contractual service margin, CSM) eivätkä vaikut-
taisi sopimusten kirjanpitoarvoihin, elleivät ne johdu tappiollisista sopimuksista tai liity
tuleviin palveluihin
oletukset tulevista rahavirroista, jotka liittyvät kuolevuuteen, sairastuvuuteen, vakuutuksen-
ottajien käyttäytymiseen, laskuperustekorkoon ja lisähyvityksiin;
oletukset diskonttokoroista, mukaan lukien mahdolliset epälikviditeettipreemiot.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
33
IFRS-tilinpäätös
Mandatum-konserni on soveltanut IFRS 17:ää ja IFRS 9:ää, mukaan lukien standardeihin tehtyjä
muutoksia, 1. tammikuuta 2023 alkaen. Nämä standardit ovat tuoneet merkittäviä muutoksia
vakuutus- ja jälleenvakuutussopimusten ja rahoitusinstrumenttien kirjanpitokäsittelyyn. Tämän
seurauksena Mandatum-konserni on oikaissut IFRS 17 mukaisesti vuoden 2022 tietoja. IFRS
17:n ja IFRS 9:n käyttöönotosta johtuvien konsernin tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
keskeisten muutosten luonne ja vaikutukset on esitetty tiivistetysti jäljempänä.
3 MUUTOKSET MERKITTÄVISSÄ TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEISSA
VAPAAEHTOINEN LAADINTAPERIAATTEEN MUUTOS 1.1.2023 ALKAEN
Mandatum-konserni otti käyttöönsä 1.1.2023 alkaen sijoituskiinteistöjen arvostamisessa IAS
40 Sijoituskiinteistöt -standardin mukaisen käyvän arvon mallin. Laatimisperiaatteen muutos
tehtiin takautuvasti eli vertailuvuoden (2022) tiedot ja vertailuvuoden avaava tase (1.1.2022)
oikaistiin uuden laatimisperiaatteen mukaisesti.
Kyseessä oli IAS 8 -standardin mukainen laatimisperiaatteen vapaaehtoinen muutos. Muutok-
sen ansiosta Mandatumin tilinpäätös antaa luotettavaa ja merkityksellisempää informaatiota
sijoituskiinteistöjen vaikutuksista konsernin taloudelliseen asemaan, taloudelliseen tulokseen ja
rahavirtoihin. Mandatum katsoo, että käyvän arvon malli kuvastaa paremmin kiinteistömarkkinan
yleistä kehitystä, sekä makrotaloudellisten tekijöiden vaikutusta sijoituskiinteistöjen arvoon.
Uuden laatimisperiaatteen mukaan sijoituskiinteistöt kirjataan alkuperäiseen hankintamenoon,
johon on sisällytetty transaktiomenot. Myöhemmin sijoituskiinteistöt arvostetaan käypään
arvoon, ja syntyvät käyvän arvon muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti kaudelle, jona ne
syntyvät. Mandatum-konserni on käyttänyt käypien arvojen määrittämiseen ulkopuolista
asiantuntijaa puolivuosittain 30.6. ja 31.12. Arviointi tehdään myös, mikäli kohteen olosuhteissa
tapahtuisi jokin ennekoimaton tai merkittävä muutos, joka vaikuttaisi markkina-arvoihin tai
sen perusteena oleviin parametreihin. IAS 40 -standardin käyvän arvon maliin käyttöönoton
vaikutus sijoituskiinteistöjen arvoon oli 1.1.2022 oli 37,2 miljoonaa euroa, joka kirjattiin suoraan
omaan pääoman. Vaikutus vuoden 2022 tulokseen oli 2,1 miljoonaa euroa.
1.1.2023 KÄYTTÖÖN OTETUT UUDET IFRS-STANDARDIT
Mandatum on soveltanut IFRS 17 Vakuutussopimukset- ja IFRS 9 Rahoitusinstrumentit
-standardeja 1. tammikuuta 2023 alkaen. Mandatum-konserni on laatinut taloudelliset tietonsa
31.12.2023 päättyneeltä kahdentoista kuukauden jaksolta IFRS 17:n ja IFRS 9:n mukaisesti ja
Mandatum-konserni on oikaissut taloudelliset tietonsa 31.12.2022 päättyneeltä kahdentoista
kuukauden jaksolta IFRS 17:n mukaisesti.
IFRS 17 VAKUUTUSSOPIMUKSET (VOIMASSA 1. TAMMIKUUTA 2023
TAI SEN JÄLKEEN ALKAVILLA TILIKAUSILLA)
IASB julkaisi IFRS 17 Vakuutussopimukset -standardin 18. toukokuuta 2017. IFRS 17 -standardi
ja kesäkuun 2020 muutokset hyväksyttiin Euroopan unionissa 19. marraskuuta 2021. Lisäksi
hyväksyttiin vapaavalintainen vapautus olla soveltamatta vuosikohorttivaatimuksia tietyn
tyyppisille vakuutussopimuksille. Mandatum ei sovella poikkeusta. Mandatum on soveltanut
IFRS 17 -standardia ensimmäistä kertaa 1. tammikuuta 2023 alkavalla tilikaudella ja tilikauden
2022 vertailutiedot mukaan lukien tunnusluvut on esitetty oikaistuina.
IFRS 17 -standardi korvasi IFRS 4 Vakuutussopimukset -standardin ja loi periaatteet vakuutus-
sopimusten kirjaamiselle, arvostamiselle, esittämiselle ja liitetiedoille. IFRS 17 -standardia sovel-
letaan myönnettyihin vakuutussopimuksiin, jälleenvakuutussopimuksiin sekä myönnettyihin
sijoitussopimuksiin, joihin sisältyy oikeus harkinnanvaraisiin lisäetuihin. Standardin tavoitteena
on antaa tilinpäätöksen käyttäjille informaatiota, joka antaa todenmukaisen kuvan vakuutusso-
pimuksista ja yhtenäistää vakuutussopimusvelkojen arvostamista ja esittämistä.
SOVELTAMISALA
Vakuutussopimukset voivat sisältää yhden tai useamman komponentin, jotka kuuluvat eri
tilinpäätösstandardien soveltamisalaan ja jotka käsitellään erillään toisistaan, jos komponentit
ovat erotettavissa. Mandatum-konserni arvioi vakuutussopimukset tunnistaakseen komponen-
tit sopimuksista.
Mandatum on tunnistanut säästöhenkivakuutussopimuksia, joihin sisältyy erotettavissa olevia
sijoituskomponentteja, jotka eivät sisällä merkittävää vakuutusriskiä. Sijoituskomponentti
on erotettavissa oleva, jos sen arvo ei ole riippuvainen vakuutuskomponentin arvosta ja se
voitaisiin tai olisi voitu myydä myös erillisenä sopimuksena. Sijoituskomponentteihin ei ole
sovellettu IFRS 17 -standardia vaan ne on arvostettu IFRS 9 -standardin mukaisesti. Sijoitusso-
pimuksiin liittyvä palkkiotuotto on käsitelty IFRS 15 -standardin mukaisesti. Sopimuksen osa,
johon sisältyy merkittävä vakuutusriski tai oikeus harkinnanvaraisiin lisäetuuksiin, arvostetaan
IFRS 17-standardin mukaisesti.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
34
IFRS-tilinpäätös
Ennen 1.1.2023 myönnetyissä eläkevakuutussopimuksissa voi olla sekä laskuperustekorkoinen
että sijoitussidonnainen osa, jolloin sopimus on tulkittu kahdeksi erilliseksi sopimukseksi ja
jotka arvostetaan erillisinä IFRS 17 -standardin mukaisesti.
SOVELLETUT SIIRTYMÄMENETELMÄT
Siirtymässä on vaatimuksena IFRS 17 -standardin täysin takautuva soveltaminen ja edellisten
tilikausien vertailutietojen oikaisu. Kuitenkin, jos täysin takautuva soveltaminen ei ole käy-
tännössä mahdollista, voidaan soveltaa mukautettua takautuvaa lähestymistapaa tai käypiin
arvoihin perustuvaa lähestymistapaa.
Täysin takautuvassa lähestymistavassa Mandatum-konserni on tunnistanut, kirjannut ja arvos-
tanut jokaisen vakuutussopimusryhmän ikään kuin IFRS 17 -standardia olisi aina sovellettu ja
kirjannut pois taseesta kaikki määrät, joita ei olisi ollut olemassa, jos IFRS 17 -standardia olisi
aina sovellettu. Siirtymästä aiheutuva ero kirjattiin kertyneisiin voittovaroihin.
Mandatum-konserni on soveltanut mukautettua takautuvaa lähestymistapaa ja käypiin arvoihin
perustuvaa lähestymistapaa silloin, kun täysin takautuvan lähestymistavan soveltaminen ei ole
ollut käytännössä mahdollista. Esimerkiksi historiallisen datan rajallisuus ei ole mahdollistanut
täysin takautuvan lähestymistavan soveltamista. Siirtymässä käytetyn lähestymistavan valinta
on perustunut tuotteiden tai salkkujen ominaisuuksiin ja myöntämisajankohtaan sekä saatavilla
olevaan dataan.
Soveltaessaan käypiin arvoihin perustuvaa lähestymistapaa Mandatum-konserni on määrit-
tänyt vakuutussopimusryhmän jäljellä olevan vakuutuskauden velan sopimukseen sisältyvän
vakuutuspalvelumarginaalin tai tappiokomponentin siirtymähetkellä vakuutussopimusryhmän
käyvän arvon ja sopimuksen täyttämisestä aiheutuvien rahavirtojen nykyarvon erotuksena.
Liitteessä 26 on esitetty vakuutuspalvelumarginaalin määrä ja liitteessä 6 vakuutusmaksutuo-
tot siirtymämenetelmittäin.
KESKEISET LAATIMISPERIAATTEET
Keskeiset laatimisperiaatteet liittyen IFRS 17-standardin soveltamiseen on esitetty myöhemmin
liitteessä 23 Vakuutussopimusvelka.
IFRS 17:N SIIRTYMÄN VAIKUTUKSET MANDATUMIIN
IFRS 17:n mukaisesti laaditussa avaavassa taseessa 1.1.2022 vakuutussopimusvelka oli 6 528
miljoonaa euroa, joista 41 miljoonaa euroa esitetään taseessa varoissa. Diskonttauksen ja
uusien IFRS 17 -komponenttien, riskioikaisun ja sopimukseen sisältyvän vakuutuspalvelumar-
ginaalin (CSM) käyttöönotto kasvattivat vakuutussopimusvelkaa. Siirtymähetkellä CSM oli 433
miljoonaa euroa.
Sijoitussopimusvelka kasvoi 7 250,1 miljoonaan euroon 1.1.2022 johtuen sijoitussidonnaisten
sopimusten uudelleenluokittelusta IAS 39 -standardin soveltamisalaan kuuluviksi sopimuksiksi.
Merkittävä osa henkivakuutussopimusveloista (sijoitussidonnaiset sopimukset) kuuluu IFRS 9:n
mukaiseen soveltamisalaan, koska kyseiset sopimukset eivät sisällä merkittävää vakuutusriskiä
tai oikeutta harkinnanvaraisiin lisäetuihin. IFRS 9:n soveltamisalaan kuuluvien sopimusten
osalta odotettuja voittoja ei esitetä osana CSM:ää. Näin ollen CSM:än odotetaan pienenevän
ajan kuluessa, koska Mandatumin laskuperustekorkoinen kanta jatkaa run off-tilassa ja suurin
osa uusista sopimuksista kirjataan IFRS 9:n mukaisesti.
Mandatum-konsernin IFRS 17:n mukainen taseen loppusumma 31.12.2022 oli 14 846,7 miljoonaa
euroa. IFRS 4:n mukaisen taseen 14 833,3 miljoonaan euroon verrattuna IFRS 17:n tase kasvoi
näin 13,4 miljoonaa euroa. IFRS 17:n mukainen oma pääoma yhteensä oli 1 691,5 miljoonaa
euroa. Verrattuna IFRS 4:n mukaiseen 1 318,5 miljoonan euron omaan pääomaan kasvua oli
373,0 miljoonaa euroa.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
35
IFRS-tilinpäätös
IFRS 9 RAHOITUSINSTRUMENTIT (VOIMASSA 1. TAMMIKUUTA 2023
TAI SEN JÄLKEEN ALKAVILLA TILIKAUSILLA)
IFRS 9 Rahoitusinstrumentit -standardi korvasi IAS 39 Rahoitusinstrumentit: kirjaaminen ja
arvostaminen -standardin. Uusi standardi muutti rahoitusvarojen luokittelua ja arvostusta sekä
sisälsi uuden arvonalentumismallin, joka perustuu odotettavissa oleviin luottotappioihin. Aikai-
semmat IAS 39 -luokat, eräpäivään asti pidettävät sijoitukset, myytävissä olevat rahoitusvarat
sekä lainat ja muut saamiset poistuivat IFRS 9:n tullessa käyttöön.
Mandatum on soveltanut väliaikaista vapautusta IFRS 9 Rahoitusinstrumentit -standardin
käyttöönotosta. IFRS 9 -standardi otettiin käyttöön samanaikaisesti IFRS 17 Vakuutussopi-
mukset -standardin kanssa, eli 1.1.2023. Vertailukauden 2022 lukuja ei oikaistu IFRS 9:n osalta.
Vertailuvuonna 2022 voimassa olleet laatimisperiaatteet ovat luettavissa Mandatum-konsernin
vuoden 2022 tilinpäätöksestä.
KESKEISET LAATIMISPERIAATTEET
Keskeiset laatimisperiaatteet liittyen IFRS 9-standardin soveltamiseen on esitetty myöhemmin
liitteessä 18 Rahoitusvarat ja -velat.
IFRS 9:N SIIRTYMÄN VAIKUTUKSET MANDATUMIIN
Luokittelu ja arvostaminen IFRS 9:n mukaan
Taulukossa on esitetty tärkeimpien rahoitusvarojen ja -velkojen luokittelun ja arvostamisen
muutokset IFRS 9:ään siirtyessä. IFRS 9:n käyttöönotolla ei ole ollut olennaista vaikutusta
Mandatumin taseeseen, koska suurin osa rahoitusvaroista on raportoitu IAS 39:n käyvän arvon
mukaisena taseessa, joka on sama arvostusperiaate kuin IFRS 9:ssä. Siten uusilla luokitteluvaa-
timuksilla ei ole olennaista vaikutusta omaan pääomaan.
Koska IAS 39:n mukaan myytävissä oleviksi luokitellut rahoitusvarat arvostetaan IFRS 9:n
mukaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti, myytävissä oleviin rahoitusvaroihin liittyvä oman
pääoman rahasto on siirretty kertyneisiin voittovaroihin.
Rahoitusvelkojen arvostamisessa ei tapahtunut muutoksia IFRS 9:ään siirtyessä. Sijoitusso-
pimusvelka (8 529,3 miljoonaa euroa tilanteessa 31.12.2023) arvostetaan kuitenkin IFRS 9:n
mukaisesti, kun se aikaisemmin arvostettiin IFRS 4:n mukaisesti.
Luokittelukategoria Luokittelukategoria Kirjanpitoarvo Kirjanpitoarvo IAS 39:n mukaisesti IFRS 9:n mukaisesti 31.12.2022 Siirtymä1.1.2023 Milj. € Milj. € Johdannaisinstrumentit Johdannaisinstrumentit 41,0 - 41,0Käypään arvoon Käypään arvoon tulos-kirjattavaksi määritetyt vaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat rahoitusvarat 9 916,3 - 9 916,3Käypään arvoon tulos-Myytävissä olevat vaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat rahoitusvarat 3 667,7 - 3 667,7Jaksotettuun hankinta-menoon kirjattavat Lainat ja muut saamiset rahoitusvarat 85,2 - 85,2Käypään arvoon Käypään arvoon tulos-tulosvaikutteisesti vaikutteisesti kirjattavat kirjattavat rahoitusvarat rahoitusvarat 13 710,3 - 13 710,3
ODOTETTAVISSA OLEVAT LUOTTOTAPPIOT
Mandatumissa odotettavissa olevat luottotappiot lasketaan jaksotettuun hankintamenoon
luokitelluista rahoitusvaroista. Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat olivat
siirtymähetkellä 1.1.2023 noin 85 miljoonaa euroa. Mandatumissa jaksotettuun hankintamenoon
luokitellut rahoitusvarat koostuvat pääasiassa kahden osapuolen välisistä lainoista. Odotetta-
vissa olevat luottotappiot lainasitoumuksista, lyhytaikaisista talletuksista ja pankkitileistä ovat
arvoltaan vähäisiä.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
36
IFRS-tilinpäätös
INTERNATIONAL TAX REFORM – PILLAR TWO MODEL RULES (IAS 12 TULOVEROT MUUTOKSET)
Konserni on soveltanut IAS 12 -standardiin tehtyä muutosta International Tax Reform – Pil-
lar Two Model Rules sen tultua voimaan 23. toukokuuta 2023. Muutos saattaa välittömästi
voimaan väliaikaisen pakollisen poikkeuksen laskennallisten verojen laskemiseksi täydennysve-
rosta ja tuo uusia liitetietovaatimuksia Pillar 2 -sääntelyn vaikutuksista.
Pakollinen poikkeus soveltuu takautuvasti. Kuitenkin, koska täydennysveroa koskevaa säänte-
lyä ei ollut säädetty tai käytännössä hyväksytty 31. joulukuuta 2022 mennessä yhdessäkään
konsernin toimintamaassa eikä laskennallisia veroja ollut siten kirjattu, sääntelyn takautuvalla
soveltamisessa ei ole vaikutusta konsernin tilinpäätökseen.
4 TOIMINTASEGMENTIT
Mandatum-konsernin toimintasegmentit perustuvat konsernin liiketoiminta-alueisiin.
Osana valmistautumista Sammon osittaisjakautumiseen Mandatum muutti johtamismalliaan ja
organisaatiotaan. Johtuen organisaatiomuutoksesta Mandatum on muuttanut segmenttirapor-
tointiaan 30.6.2023. Mandatum-konsernin segmenttiraportointi perustuu siihen, miten yhtiön
johto seuraa liiketoimintaa. Raportoidut segmentit, jotka ovat samat kuin konsernin toimin-
tasegmentit, ovat Varainhoito, Yritysasiakkaat, Henkilöasiakkaat sekä Laskuperustekorkoinen
liiketoiminta. Segmenttiraportointi pohjautuu Mandatum-konsernin IFRS-laatimisperiaatteiden
mukaiseen raportointiin. Segmenteille on kohdistettu yksilöitävissä olevat, joko suoraan tai
järkevällä perusteella kohdistettavissa olevat, myyntituotot ja kulut. Konsernitilinpäätöksessä
Mandatum Oyj:n ja Mandatum Holding Oy:n sijoitusten tuottoja ja lainojen kuluja ei ole kohdis-
tettu liiketoiminta-alueille.
VARAINHOITO
Mandatum tarjoaa laajat varainhoito- ja omaisuudenhoitopalvelut asiakkailleen, joihin kuuluvat
suomalaiset ja pohjoismaiset institutionaaliset sijoittajat, yritykset ja varakkaat yksityishenkilöt.
YRITYSASIAKKAAT
Mandatum palvelee yritysasiakkaita kahdessa pääsegmentissä: suuret ja keskisuuret asiakkaat
sekä yrittäjävetoiset asiakkaat. Pienille yrityksille ja yrittäjille Mandatum tarjoaa ensisijaisesti
varautumisen ja vaurastumisen palveluita, kun taas suurten ja keskisuurten yritysten kohdalla
pääpaino on palkitsemisessa sisältäen henkilö- ja eläkevakuutukset sekä palkkiorahastot.
HENKILÖASIAKKAAT
Mandatum tarjoaa henkilöasiakkaille sijoitusratkaisuja ja henkilövakuutuksia. Henkilöasiakkaille
suunnattujen ratkaisujen pääjakelukanavana toimii Danske Bank. Palveluita on saatavissa myös
suoraan Mandatumin oman myynnin sekä digitaalisten kanavien avulla. Mandatumilla on myös
valikoituja kumppanuuksia esimerkiksi järjestöjen kanssa.
LASKUPERUSTEKORKOINEN LIIKETOIMINTA
Laskuperustekorkoinen liiketoiminta-alue pitää sisällään Mandatum Lifen laskuperustekorkoi-
sen vakuutuskannan vastuiden sekä vastuita kattavan sijoitusomaisuuden ja Mandatum Lifen
oman pääoman katteena olevan sijoitusomaisuuden hoidon. Sijoitustoiminnasta tavoitellaan
maltillisella riskillä vastuuvelan vaatimukset ylittävää tuottoa, ja samanaikaisesti aleneva
vakuutuskanta vapauttaa pääomia.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
37
IFRS-tilinpäätös
1.1.–31.12.2023Eliminoinnit ja liike-Lasku-toiminnoille Yritys- Henkilö- peruste-kohdistamat-Milj. € Varainhoitoasiakkaatasiakkaatkorkoinentomat erät¹ KonserniPalkkiotulos 19,7 14,7 18,2 0,0 0,0 52,6Vakuutuspalvelu-tulos 0,0 15,2 16,1 0,0 0,0 31,3Palkkiotulos sijoitus- ja varainhoito-palveluista 19,7 -0,5 2,0 0,0 0,0 21,3Sijoitustoiminnan tulos 0,0 0,0 0,0 137,8 10,8 148,6Sijoitusten nettotuotot 307,0 10,8 317,8Vakuutuksen rahoituskulut -169,1 -169,1Riskihenki-vakuuttamisen tulos 0,0 8,1 9,8 0,0 0,0 17,9CSM:n & RA:n purkautuminen 0,0 15,7 10,5 0,0 0,0 26,1Muu vakuutuspal-velutulos 0,0 -7,5 -0,7 0,0 0,0 -8,2Muu tulos -0,4 -5,0 -2,7 21,9 -22,5 -8,7Tilikauden voitto ennen veroja 19,4 17,8 25,3 159,7 -11,7 210,4Hoidossa olevat asiakasvarat 31.12.2023 6 400,3 2 272,3 3 219,0 11 891,5
¹ Liiketoiminnoille kohdistamattomat erät sisältävät Mandatum Holding Oy:n sijoitusten tuotot ja lainojen kulut,
joita ei ole allokoitu liitetoiminta-alueille.
1.1.-31.12.2022 (oikaistu)Eliminoinnit ja liike-Lasku-toiminnoille Yritys- Henkilö- peruste-kohdistamat-Milj. € Varainhoitoasiakkaatasiakkaatkorkoinentomat erät¹ KonserniPalkkiotulos 26,0 14,6 2,7 0,0 0,0 43,3Vakuutuspalvelu-tulos 0,0 9,4 0,8 0,0 0,0 10,2Palkkiotulos sijoitus- ja varainhoito-palveluista 26,0 5,2 1,9 0,0 0,0 33,1Sijoitustoiminnan tulos² 0,0 0,0 0,0 50,3 0,2 50,5Sijoitusten nettotuotot 0,0 0,0 0,0 -433,3 0,2 -433,2Vakuutuksen rahoituskulut 0,0 0,0 0,0 483,7 0,0 483,7Riskihenki-vakuuttamisen tulos 0,0 7,2 1,9 0,0 0,0 9,2CSM:n & RA:n purkautuminen 0,0 10,3 3,9 0,0 0,0 14,2Muu vakuutuspal-velutulos 0,0 -3,1 -1,9 0,0 0,0 -5,0Muu tulos -0,1 -4,1 -1,4 19,9 -41,5 -27,2Tilikauden voitto ennen veroja² 25,9 17,6 3,2 70,2 -41,3 75,7Hoidossa olevat asiakasvarat 31.12.2022 5 300,8 2 019,1 2 982,1 10 302,0
¹ Liiketoiminnoille kohdistamattomat erät sisältävät Mandatum Holding Oy:n sijoitusten tuotot ja lainojen kulut,
joita ei ole allokoitu liiketoiminta-alueille.
² Vertailukauden osalta laajan tuloksen erät huomioitu.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
38
IFRS-tilinpäätös
Täsmäytyslaskelma konsernin laajan tuloslaskelman ja liiketoiminta-aluekohtaisen tuloksen välillä
Laaja tuloslaskelma 2023 2022 2023 2022 Liiketoiminta-aluekohtainen tulosVakuutusmaksutuotot 338,1 327,9 53,7 44,3 Palkkiotulos Vakuutuspalvelutulos 72,4 56,0 Riskihenkivakuuttamisen tulos 212,1 227,7 Muu tulos Vakuutuspalvelukulut -299,0 -292,0 -22,4 -34,1 Palkkiotulos Vakuutuspalvelutulos -53,1 -44,8 Riskihenkivakuuttamisen tulos -223,5 -213,1 Muu tulos Jälleenvakuutustulos -1,3 -2,0 -1,3 -2,0 Riskihenkivakuuttamisen tulos Vakuutuspalvelutulos 37,8 33,9 37,8 33,9 Sijoitustoiminnan nettotuotot 1 279,5 -830,1 1,7 2,3 Palkkiotulos sijoitus- ja varainhoitopalveluista 286,2 172,4 Sijoitustoiminnan tulos 991,5 -1 004,9 Muu tulos Vakuutussopimuksiin liittyvät rahoitustuotot ja kulut -441,1 920,2 -137,6 483,7 Sijoitustoiminnan tulos -303,5 436,6 Muu tulos Sijoitussopimuksiin liittyvät rahoitustuotot ja -kulut ja liikekulut -660,1 578,1 -3,7 8,6 Palkkiotulos sijoitus- ja varainhoitopalveluista -656,4 569,5 Muu tulos Sijoitus- ja rahoitustoiminnan tulos 178,3 668,2 178,3 668,2 Muut tuotot 33,9 80,0 20,5 16,2 Palkkiotulos sijoitus- ja varainhoitopalveluista 13,4 63,8 Muu tulos Muut kulut -26,2 -91,2 2,8 6,0 Palkkiotulos sijoitus- ja varainhoitopalveluista -28,9 -97,2 Muu tulos Rahoituskulut -11,6 -9,6 -11,6 -9,6 Muu tulos Osuus osakkuusyritysten voitoista/tappioista -1,8 0,1 -1,8 0,1 Muu tulos Tilikauden voitto ennen veroja 210,4 681,4 210,4 681,4 Muut laajan tuloksen erät, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi yhteensä nettona verojen jälkeen -484,5 -605,6 Sijoitustoiminnan tulos 121,1 Käyvän arvon rahastoon liittyvät verot -49,9 -138,9 -49,9 -138,9 Tilikauden verot Tilikauden laaja tulos 160,5 58,0 160,5 58,0
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
39
IFRS-tilinpäätös
5 RISKIENHALLINTA
5.1 RISKIENHALLINNAN YLEISET PERIAATTEET
Johdanto
Mandatum Oyj on listattu holdingyhtiö, joka harjoittaa liiketoimintaansa pääasiassa tytär-
yhtiöidensä kautta. Mandatum-konserni koostuu kahdesta alakonsernista: henkivakuutus-
konsernista ja sijoituspalvelukonsernista.
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö (Mandatum Life) tarjoaa varallisuudenhoidon, palkitsemi-
sen, eläkejärjestelyjen ja henkilövakuutusten palveluita yksityis- ja yritysasiakkaille. Mandatum
Asset Management Oy on sijoituspalveluyritys, joka yhdistää rahastoliiketoiminnan, täyden
valtakirjan varainhoidon ja varainhoitopalvelut. Mandatum-konserni johtaa kuitenkin liiketoi-
mintaansa liiketoiminta-alueiden kautta ja tässä liitetiedossa liiketoiminta -alueet on ryhmitelty
seuraavasti:
Vähän pääoman sitovat liiketoiminta- alueet, jotka sisältävät varainhoidon, yritysasiakkaiden
ja henkilöasiakkaiden liiketoiminta-alueet. Näiden eri liiketoiminta- alueiden ryhmittely
perustuu niihin kohdistuvien riskien samankaltaisuuteen.
Laskuperustekorkoinen liiketoiminta- alue.
Muut, mukaan lukien holdingyhtiössä olevat konsernin ei-strategiset sijoitukset.
Tässä liitteessä kuvataan Mandatum-konsernin keskeisiä riskipositioita ja niiden herkkyyksiä
IFRS-tilinpäätöksen mukaisesti. Lisäksi kuvataan keskeisiä riskien mittaus- ja hallintaprosesseja.
Mandatum-konsernin vastuuvalvojana toimii Finanssivalvonta. Mandatum-konserni soveltaa
IFRS 17 Vakuutussopimukset ja IFRS 9 Rahoitusinstrumentit -standardeja 1.1.2023 alkaen.
Mandatum Oyj:n raportoinnissa noudatetaan suomalaista tilinpäätöskäytäntöä. Lisäksi
Mandatum-konserni noudattaa Solvenssi II -kehikkoa.
Riskienhallintastrategia
Mandatum-konsernin yhtiöt toimivat liiketoiminta-alueilla, joille arvonluonnin ominaispiirteitä
ovat hyvän asiakaspalvelun lisäksi riskien hinnoittelu ja riskialtistumien aktiivinen hallinta.
Luodakseen arvoa kaikille sidosryhmille pitkällä aikavälillä Mandatum-konsernilla on oltava
käytösään seuraavat pääomat:
Taloudellista joustavuutta riittävän pääomituksen ja likviditeetin muodossa.
Hyvä teknologinen infrastruktuuri.
Tietopääomaa eli kattava oma vakuutus matemaattinen tilastoaineisto ja analyyttiset
työkalut, jotta data saadaan muunnettua informaatioksi.
Inhimillistä pääomaa eli osaavia ja motivoituneita työntekijöitä.
Yhteiskuntasuhdepääomaa hyvinä yhteiskunta- ja asiakassuhteina eri sidosryhmien
muuttuvien tarpeiden ymmärtämiseksi.
Konsernin sisällä näitä resursseja kehitetään jatkuvasti.
Laadukas riskienhallinta mahdollistaa omistaja-arvon luomisen seuraavista syistä:
Asiakkaat saavat luotettavaa palvelua hyvämaineiselta finanssialan toimijalta, ja he tuntevat
olonsa luottavaiseksi, kun heidän asiakassuhteitaan hoidetaan huolellisesti ja varovaisesti
sekä tehokkaalla riskienhallinnalla.
Sijoittajien ja vastapuolten vaatima riskipreemio on pienempi, kun riskit ovat läpinäkyviä ja
riskienhallinta on selkeästi kuvattu ja siitä viestitään.
Henkilöstön motivaatio vahvistuu, kun strategiat, valtuudet, limiitit, tavoiteltu tuotto ja
palkitsemiskriteerit määritellään ja viestitään selkeästi.
Valvontaviranomaisten luottamus Mandatumin kykyyn hallita toimintaansa liittyviä riskejä
vahvistaa viranomaisyhteistyötä entisestään.
Yhteenvetona voidaan todeta, että Mandatum-konsernin riskienhallinnan keskeinen tavoite on
luoda arvoa ja säilyttää jo luotu arvo.
Riskienhallintajärjestelmä
Yksi keskeinen osa Mandatum-konsernin hallintorakennetta on toimiva riskienhallintajärjes-
telmä. Mandatum-konsernissa hallituksella on kokonaisvastuu riskienhallinnasta ja toimitusjoh-
tajan vastuulla on järjestää riskienhallinta hallituksen, sääntelykehysten ja muiden sidosryhmien
asettamien vaatimusten mukaisesti. Riskienhallintajohtajan vastuulla on varmistaa, että riski-
enhallinta on järjestetty asianmukaisesti ja että soveltamisala on riittävä suhteessa toimintaan
yleensä. Konsernin riskienhallinnan viitekehys on kuvattu tarkemmin konsernin verkkosivuilla
julkaistussa Mandatum- konsernin riskienhallintapolitiikassa.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
40
IFRS-tilinpäätös
Vakuutus- ja sijoitussopimuksista aiheutuvat keskeiset riskit
Mandatum on riskienhallintapolitiikassaan kuvannut riskiluokittelumallinsa eli riskitaksono-
mian. Se on hierarkinen riskikokonaisuus, jonka tavoitteena on tunnistaa erilaisia riskejä, joille
Mandatum altistuu. Yhteenvetona Mandatumin riskiluokittelumalli on seuraava:
Strategiset riskit.
Ansaintariskit eli markkinariskit, vakuutusriskit ja kustannusriskit.
Seuraamusriskit eli vastapuoliriskit, operatiiviset riskit, kyberriskit ja likviditeettiriskit.
Tässä liitteessä keskitytään ansaintariskeihin, koska niillä voi olla vaikutusta tilinpäätökseen.
Näitä riskejä kutsutaan tässä liitteessä yleisesti taloudellisiksi riskeiksi. Lisäksi seuraamusriskit
katetaan asiaankuuluvissa määrin.
Yleisesti ottaen sekä sijoitus- että vakuutussopimukset altistuvat edellä mainituille riskeille.
Sijoitussopimusten osalta taloudelliset vaikutukset eivät kuitenkaan ole suoria, vaan ne vaikut-
tavat tuleviin palkkiotuottoihin ja -kuluihin. Tästä syystä tässä liitetiedossa keskitytään pää-
asiassa vakuutussopimuksiin ja konsernin omalla riskillä pidettäviin rahoitusinstrumentteihin.
Finanssialan toimijana Mandatum- konsernin merkittävimmät ansaintariskit liittyvät rahoitus-
markkinoiden kehitykseen, minkä vuoksi tässä liitteessä keskitytään markkinariskeihin.
Taulukossa Keskeisimmät sijoitus- ja vakuutussopimustyypit liiketoiminta- alueittain on kuvattu
keskeisimmät sijoitus- ja vakuutussopimukset liiketoiminta- alueittain. Lisäksi taulukossa
Keskeisimmät sijoitus- ja vakuutussopimustyypit ja niiden keskeiset riskit esitetään sopimus-
ryhmittäin keskeiset riskit ja niiden pääasialliset riskienhallintatoimenpiteet.
Keskeisimmät sijoitus- ja vakuutussopimustyypit liiketoiminta-alueittain
Laskuperuste-Vähän pääomaa sitovatkorkoinenYritys- Henkilö- Liiketoiminta-alue/-tuoteVarainhoitoasiakkaatasiakkaatSijoitussopimukset (IFRS 9)Kapitalisaatiosopimus x x xYksilöllinen säästövakuutus x x xRyhmäeläkevakuutus (myyty 1.1.2023 jälkeen) xYksilöllinen eläkevakuutus (myyty 1.1.2023 jälkeen) x xVakuutussopimukset (IFRS 17)Yksilöllinen säästövakuutus xRyhmäeläkevakuutus (myyty ennen 1.1.2023) x xYksilöllinen eläkevakuutus (myyty ennen 1.1.2023) x x xRyhmäriskivakuutus xRiskivakuutus x x
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
41
IFRS-tilinpäätös
Keskeisimmät sijoitus- ja vakuutussopimustyypit ja niiden keskeiset riskit
Keskeiset TuoteKeskeiset riskitriskienhallintatoimenpiteetKapitalisaatio sopimus Markkina-, raukeamis- Vähän pääomaa sitovat: Tehokas ja kustannusriskikulubudjetointi, aktiivinen viestintä asiakkaille, tuotekehitysYksilöllinen säästö vakuutus Markkina-, raukeamis- Laskuperustekorkoinen: ja kustannusriskiRiskinottohalukkuuden asettaminen linjaan konsernin strategian, riskilimiittien ja jatkuvan seurannan kanssa (sisäiset liikennevalot).Vähän pääomaa sitovat: Tehokas kulubudjetointi, aktiivinen viestintä asiakkailleRyhmäeläkevakuutus Markkina-, kustannus- Laskuperustekorkoinen: ja pitkäikäisyysriski Riskinottohalukkuuden (IFRS17)asettaminen linjaan konsernin strategian, riskilimiittien ja jatkuvan seurannan kanssa (sisäiset liikennevalot). Vakuutuskannan muokkaustoimenpiteet.Vähän pääomaa sitovat: Tehokas kulubudjetointi, aktiivinen viestintä asiakkaille, tuotekehitysYksilöllinen eläke vakuutus Markkina- ja Laskuperustekorkoinen: kustannusriskiRiskinottohalukkuus linjassa konsernin strategian, riskilimiittien ja jatkuvan seurannan kanssa (sisäiset liikennevalot)Vähän pääomaa sitovat: Tehokas kulubudjetointi, aktiivinen viestintä asiakkailleRyhmäriski vakuutus Kuolevuus- ja Vakuutusten myöntäminen ja työkyvyttömyysriskihinnoittelu.Riskivakuutus Kuolevuus- ja Vakuutusten myöntäminen ja työkyvyttömyysriskihinnoittelu.
Vaikka taulukossa Keskeisimmät sijoitus- ja vakuutussopimustyypit ja niiden keskeiset ris-
kit listataan useita eri riskejä, se ei suoraan tarkoita, että kyseiset riskit olisivat olennaisia
tilinpäätöksen näkökulmasta. Keskeistä on, miten kyseisiä riskejä hallitaan liiketoiminnassa.
Raukeamisriski, yhtenä esimerkkinä, on mainittu keskeisenä riskinä joillekin tuotteille ja se on
myös Solvenssi II -kehikossa merkittävin vakuutusriski. Solvenssi II -kehikon stressit kuitenkin
perustuvat kerran 200 vuodessa realisoituviin tapahtumiin ja laskentaperiaatteet määritellään
sääntelyssä. On useita syitä, miksi Solvenssi II -kehikon oletukset eivät sellaisenaan sovellu
IFRS-kontekstiin kuten, että sijoitussopimukset arvostetaan IFRS 9 standardin mukaisesti,
vaihtoehtoisiin sijoituskohteisiin liittyvät takaisinostot ovat sijoitusten luonteen sekä sopimu-
sehtojen vuoksi rajoitettuja ja Solvenssi II -kehikossa kuvataan ääritapahtumia. Näin ollen,
raukeamisriskiin liittyviä herkkyyslaskelmia ei esitetä tässä liitteessä.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
42
IFRS-tilinpäätös
5.2 VAKUUTUS- JA KUSTANNUSRISKIT
Altistuma
Vakuutusriskit sisältävät biometriset riskit, asiakaskäyttäytymiseen liittyvät riskit ja katastrofi-
riskit. Biometrisillä riskeillä tarkoitetaan riskiä siitä, että henkivakuutusyhtiö joutuu maksamaan
odotettua enemmän kuolevuus-, työkyvyttömyys- tai sairastavuuskorvauksia tai yhtiö joutuu
maksamaan eläkettä vakuutuksenottajalle pidempään (pitkäikäisyysriski) kuin vakuutusten hin-
noitteluhetkellä odotettiin. Asiakaskäyttäytymisriskit johtuvat vakuutuksenottajien käyttäyty-
miseen liittyvästä epävarmuudesta. Vakuutuksenottajilla on oikeus lopettaa vakuutusmaksujen
maksaminen (raukeamisriski) ja heillä voi olla mahdollisuus irtisanoa vakuutussopimuksensa ja
nostaa vakuutussäästönsä (takaisinostoriski).
Mandatum-konserni altistuu vakuutusriskeille laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen ja
vähän pääomaa sitovien liiketoiminta-alueiden kautta. Instituutio- ja varainhoitoasiakkaiden
liiketoiminta-alue, joka on osa vähän pääomaa sitovia liike toiminta-alueita, ei kuitenkaan altistu
biometrisille riskeille.
Kustannusriski syntyy, kun toteutuneiden kustannusten ajoitus ja/tai määrä poikkeaa
hinnoitteluajankohtana odotetusta. Tämän seurauksena alun perin oletetut kustannukset
eivät välttämättä riitä kattamaan toteutuneita kustannuksia. Kustannusriski liittyy kaikkiin
liiketoiminta-alueisiin.
Vakuutus- ja kustannusriskien hallinta
Biometrisiä riskejä hallitaan huolellisella vastuunvalinnalla, asettamalla riskejä ja kustannuk-
sia vastaavat hinnat, asettamalla ylärajat myönnetylle turvalle ja jälleenvakuutuksella. Sekä
aktuaaritoiminnolla että riskienhallintatoiminnolla on tärkeä rooli riskien seurannassa. Konser-
nin vakuutus riskikomitea valvoo vakuutusriskien hallinnan kattavuutta ja asianmukaisuutta, ja
molemmilla toiminnoilla on edustajia komiteassa.
Vastuunvalinta on osa liiketoiminnan päivittäisiä rutiineja. Mandatumin vastuunvalintapolitii-
kassa määritellään riskinvalinnan periaatteet ja vakuutusmäärien rajat. Mandatum Lifen hallitus
hyväksyy vastuunvalintapolitiikan, hinnoitteluohjeet sekä vakuutus- ja sijoitussopimusvelkojen
laskennan keskeiset periaatteet.
Vakuutussopimusvelat liiketoiminta-alueittain 31.12.2023
Rahavirrat sopimusten Vakuutuspalvelu-Vakuutus-Liiketoiminta-aluetäyttämisestä marginaalisopimuksen vastuuVähän pääomaa sitovat, sijoitussidonnaiset sopimukset 2 709,6 314,4 3 024,0Vähän pääomaa sitovat, riskivakuutukset -85,1 137,4 52,3Laskuperustekorkoinen 2 418,1 8,8 2 426,9Yhteensä 5 042,6 460,6 5 503,2
Vakuutussopimusvelat liiketoiminta-alueittain 31.12.2022
Rahavirrat sopimusten Vakuutuspalvelu-Vakuutus-Liiketoiminta-aluetäyttämisestä marginaalisopimuksen vastuuVähän pääomaa sitovat, sijoitussidonnaiset sopimukset 2 510,0 253,8 2 763,8Vähän pääomaa sitovat, riskivakuutukset -99,4 162,0 62,7Laskuperustekorkoinen 2 435,4 52,2 2 487,6Yhteensä 4 846,0 468,1 5 314,1
Jälleenvakuutusta käytetään rajoittamaan yksilöllisten kuolevuusriskien ja pysyvien työkyvyt-
tömyysriskien määrää. Hallitus päättää vuosittain yhtiön omalla vastuulla pidettävän riskin
enimmäismäärän, joka on tällä hetkellä normaalisti 1,5 miljoonaa euroa ja ylite jälleenvakuu-
tetaan voimassa olevan jälleenvakuutussopimuksen mukaisesti. Mahdollisten katastrofien
vaikutusten lieventämiseksi Mandatum Lifella on katastrofijälleenvakuutussopimus ja tietyille
työkyvyttömyystuotteille osamääräjälleenvakuutussopimus. Vaikka jälleenvakuutus on
usein keskeinen keino vähentää vakuutusriskejä, sen merkitys ei ole tällä hetkellä oleellinen
Mandatum- konsernissa. Tästä syystä tämän liitetiedon tiedot on esitetty bruttomääräisinä eli
ilman jälleenvakuutuksen vaikutusta.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
43
IFRS-tilinpäätös
Riskiliikkeen tulosta seurataan aktiivisesti ja analysoidaan perusteellisesti vähintään vuosittain.
Aktuaaritoimi ja aktuaaritoiminto mittaavat vastuunvalinnan tehokkuutta ja tariffien riittävyyttä
keräämällä tietoja kunkin tuotelinjan ja riskityypin todellisista korvauskustannuksista ja vertaa-
malla niitä kunkin riskivakuutuksen vakuutusmaksuissa oletettuihin korvauskustannuksiin.
Kustannusriskiä hallitaan aktiivisella kuluseurannalla, parantamalla tehokkuutta ja käyttämällä
sopimuksissa liikekulurakennetta, joka tuottaa tuloa vakuutuksen koko elinkaaren ajan.
Keskeiset sijoitus- ja vakuutussopimusvelkaan liittyvät oletukset tarkistetaan vuosittain. Uusien
sopimusten hinnoitteluperiaatteet, vastuuvalintapolitiikka ja sijoitus- ja vakuutussopimusvelko-
jen laskentaperiaatteet päivitetään tarvittaessa sijoitus- ja vakuutussopimusvelkojen kehityk-
sen ja riskiliikkeen tuloksen perusteella.
Riskikeskittymät
Konsernin vakuutussopimuskanta on suhteellisen hyvin hajautettu eikä sisällä merkittäviä riski-
keskittymiä. Mahdollisten riskikeskittymien vaikutusten lieventämiseksi konsernilla on käytössä
katastrofijälleenvakuutus.
Vakuutussopimuskannan pääasiallinen keskittymä on maantieteellinen, sillä kaikki vakuutusso-
pimukset on myyty Suomessa. Lisäksi ryhmävakuutussopimukset voivat altistaa Yritysasiakkai-
den liiketoiminta -alueen keskittymäriskille. Tällä hetkellä 10 suurinta ryhmävakuutusta muodos-
taa 49,3 prosenttia vakuutetuista ja 37,2 prosenttia kuolinkorvauksiin liittyvistä riskisummista.
Herkkyysanalyysi
Taulukossa Mandatum-konsernin vakuutusriskeihin liittyvät herkkyydet 31.12.2023 esitetään
analyysin tulokset siitä, miten vakuutuspalvelumarginaali sekä voitto tai tappio ennen veroja
olisivat kasvaneet tai pienentyneet, jos vakuutus- ja kustannusriskimuuttujissa olisi tapahtu-
nut sellaisia muutoksia, jotka olivat raportointipäivänä kohtuudella mahdollisia. Vaikutukset
kirjataan suoraan tulosvaikutteisesti, joten muuttujissa tapahtuneilla muutoksilla ei ole
vaikutusta omaan pääomaan. Tässä analyysissä herkkyydet esitetään bruttoperusteisesti, eli
jälleenvakuutusta ei ole otettu huomioon. Analyysissä oletetaan, että kaikki muut muuttujat
pysyvät vakioina.
Mandatum-konsernin vakuutusriskeihin liittyvät herkkyydet 31.12.2023
Voitto tai tappio Milj. €Vakuutuspalvelumarginaali ennen veroja Vähän pääomaa sitovatKuolleisuus (5 % kasvu) -3,3 0,0Kuolleisuus (5 % lasku) 3,3 0,0Kustannukset (10 % kasvu) -22,2 0,0Kustannukset (10 % lasku) 22,2 0,0LaskuperustekorkoinenKuolleisuus (5 % kasvu) 3,9 27,6Kuolleisuus (5 % lasku) -3,9 -27,6Kustannukset (10 % kasvu) -1,7 -11,9Kustannukset (10 % lasku) 1,7 11,9
Mandatum-konsernin vakuutusriskeihin liittyvät herkkyydet 31.12.2022
Voitto tai tappio Milj. €Vakuutuspalvelumarginaaliennen verojaVähän pääomaa sitovatKuolleisuus (5 % kasvu) -3,9 0,0Kuolleisuus (5 % lasku) 3,9 0,0Kustannukset (10 % kasvu) -16,8 0,0Kustannukset (10 % lasku) 16,8 0,0LaskuperustekorkoinenKuolleisuus (5 % kasvu) 3,9 27,6Kuolleisuus (5 % lasku) -3,9 -27,6Kustannukset (10 % kasvu) -1,5 -10,8Kustannukset (10 % lasku) 1,5 10,8
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
44
IFRS-tilinpäätös
5.3 MARKKINARISKIT
Mandatum-konsernin riskienhallintapolitiikan mukaisesti markkinariskeillä tarkoitetaan
taloudellisen tuloksen ja oman pääoman vaihtelua, joka johtuu rahoitusvarojen ja -velkojen
markkina-arvojen muutoksista sekä vakuutusvelkojen arvon muutoksista. Markkina-arvojen
ja taloudellisten arvojen muutokset pohjautuvat taustalla olevien markkinamuuttujien, kuten
korkojen, inflaation, valuuttakurssien, luottoriskimarginaalien ja osakekurssien, muutoksiin.
Mandatum-konsernin markkinariskit muodostuvat pääasiassa laskuperustekorkoisesta liike-
toiminta-alueesta ja konsernin ei-strategisista omaisuuseristä. Lasku perustekorkoisen liiketoi-
minta-alueen markkinariskit syntyvät ensisijaisesti sijoituksista lukuun ottamatta korkoriskiä,
joka syntyy sekä korkosijoituksista että lasku perustekorkoisesta vakuutussopimusvelasta.
Mandatum-konserni altistuu markkinariskille myös Mandatum Holding Oy:n tällä hetkellä omis-
tamien ei-strategisten suorien sijoituskohteiden kautta (Mandatum-konserni on käynnistänyt
prosessin, jossa tavoitteena on sulauttaa Mandatum Holding Oy Mandatum Oyj:hin, ja jonka
odotetaan toteutuvan H1-2024 aikana). Nämä sijoitukset liittyvät Sampo Oyj:n jakautumissuun-
nitelmaan sekä Mandatum-konsernin ja Sampo Oyj:n sopimaan omaisuuserien siirtoon.
Tässä liitteessä markkinariskit luokitellaan seuraaviin ryhmiin:
Osakeriski,
Vaihtoehtoisiin sijoituksiin liittyvät riskit,
Korkoriski,
Luottoriski ja
Valuuttariski.
Nämä poikkeavat hieman sisäisestä luokittelusta, joka perustuu Solvenssi II -näkökulmaan.
Tässä käytetty luokittelu soveltuu kuitenkin paremmin tilinpäätös tarkoituksiin ja kuvastaa
paremmin tilinpäätöksessä sovellettavaa esitystapaa ja arvostusmenetelmiä.
Markkinariskien hallinta
Markkinariskien hallinta perustuu vakuutussopimusten odotettuihin kassavirtoihin, korkotasoon
ja vakavaraisuusasemaan. Kaikille laskuperustekorkoisille vakuutussopimuksille on yhteistä
taattu korko, joka vaihtelee 0 ja 4,5 prosentin välillä, ja mahdollisuus harkinnanvaraisiin lisäetui-
hin julkaistun kohtuusperiaatteen mukaisesti. Laskuperustekorkoisen vakuutussopimusvelan
rahavirrat ovat suhteellisen hyvin ennustettavissa, koska useimmissa laskuperustekorkoisissa
vakuutuksissa takaisinostot ja lisäsijoitukset eivät ole mahdollisia.
Konserniyhtiöiden hallitukset hyväksyvät yhtiöstä riippuen tasehallintapolitiikan tai sijoituspo-
litiikan, ja konsernin omalla riskillä olevia varoja hallinnoidaan näiden periaatteiden mukaisesti.
Politiikoissa määritellään sijoitustoiminnan periaatteet ja limiitit. Lisäksi tavoiteltuun vakavarai-
suusasemaan liittyvä riskinottohalukkuus ja riskilimiitit määritellään hallitusten hyväksymässä
riskienhallintapolitiikassa.
Toimiluvalliset konserniyhtiöt vastaavat omasta toiminnastaan, ja esimerkiksi laskuperuste-
korkoisen liiketoiminta-alueen varoja hallinnoidaan Mandatum Lifen hallituksen asettamien
politiikkojen ja limiittien mukaisesti. Mandatum Life on ulkoistanut varojensa hoidon Mandatum
Asset Management Oy:lle (MAM), joka tekee päivittäiset sijoituspäätökset. Nämä päätökset
perustuvat sijoituspolitiikan periaatteisiin ja valtuutuksiin. Kaikki merkittävät sijoituspäätökset,
kuten suuret allokaatiomuutokset ja sijoitusyksikön valtuudet ylittäviin sijoituksiin liittyvät
päätökset, tekee kuitenkin Mandatum Lifen toimitusjohtaja tai hallitus. Mandatum Lifen
tasehallintakomitea seuraa säännöllisesti, miten sijoituspolitiikassa määriteltyjä periaatteita ja
limiittejä noudatetaan.
Mandatum Lifella on lisäksi erillinen tasehallintakomitea, joka vastaa sijoitussidonnaisten
velkojen katteena oleviin varoihin liittyvien riskien hallinnasta.
Mandatumin ja Sampo Oyj:n välisestä omaisuuserien siirrosta peräisin olevat ei-strategiset
omaisuuserät omistaa Mandatum Holding Oy, ja näitä varoja hallinnoidaan Mandatum Holding
Oy:n tasehallintapolitiikan mukaisesti.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen sijoitusten allokaatio 31.12.2023 ja 31.12.2022 -taulu-
kossa on esitetty laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen sijoitusten allokaatio markkina-ar-
voin 31.12.2023 ja 31.12.2022 tilanteissa. Allokaatio on esitetty erikseen alkuperäisen kannan ja
Mandatum Lifeen Suomi-yhtiöstä vuonna 2014 siirretyn ryhmäeläkevakuutuskannan osalta.
Jälkimmäinen vakuutuskanta (eriytetty kanta) on eriytetty muusta omaisuudesta erityispiirtei-
densä vuoksi. Alkuperäinen kanta koostuu laskuperustekorkoisista veloista, jotka eivät kuulu
eriytettyyn ryhmäeläkekantaan liittyviin vastuisiin. Lisäksi alkuperäinen kanta sisältää omai-
suutta, joka kattaa osakkeenomistajien varoja.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
45
IFRS-tilinpäätös
Taulukossa Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen sijoitusten allokaatio 31.12.2023 ja
31.12.2022 esitettyjen omaisuuslajien yhteismäärän täsmäytyslaskelma Mandatum-konsernin
rahoitusvaroihin on esitetty Laskuperustekorkoisen liiketoiminta- alueen sijoitusten allokaation
ja taseen rahoitusvarojen välinen täsmäytys 31.12.2023 ja 31.12.2022 -taulukossa. Kyseisen taulu-
kon ensimmäisellä rivillä esitetyt varat yhteensä ovat yhtä suuret kuin alkuperäisen kannan
ja eriytetyn kannan sijoitusallokaatioiden summa. Konsernin muut rahoitusvarat ovat muiden
konserniyhtiöiden kuin Mandatum Lifen rahoitusvaroja.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen sijoitusten ja taseen
rahoitusvarojen välinen täsmäytys 31.12.2023 ja 31.12.2022
Milj. €31.12.202331.12.2022Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen sijoitukset yhteensä 4 044,2 4 439,0Kertyneet korot korkosijoituksista -32,9 -24,1Konsernin sisäiset erät -11,2 -11,6Suorat kiinteistösijoitukset sijoitusallokaatiolla -134,3 -168,9Johdannaisten nettoero sijoitusallokaation ja rahoitusvarojen välillä 6,2 25,2Sijoitusallokaatioon sisällytetyt käteisvarat -385,8 -484,4Odotetut luottotappiot -4,2 0,0Konsernin muut rahoitusvarat 110,5 0,8Mandatum-konsernin rahoitusvarat yhteensä 3 592,4 3 776,0
Vähän pääomaa sitoviin liiketoiminta-alueisiin liittyvät sijoitukset 31.12.2023
ja 31.12.2022
Omaisuusluokka, milj. €31.12.202331.12.2022Korkosijoitukset 5 027,4 4 037,5 Listatut osakkeet 3 605,1 3 083,4 Vaihtoehtoiset sijoitukset 2 961,7 2 810,4 Yhteensä 11 594,1 9 931,2 - joista IFRS 17 -sopimuksiin liittyviä sijoituksia 3 088,1 2 848,9 - joista IFRS 9 -sopimuksiin liittyviä sijoituksia 8 506,0 7 082,4
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen sijoitusten allokaatio
31.12.2023 ja 31.12.2022
31.12.2023 31.12.2022Alku-Alku-peräinen Eriytetty peräinen Eriytetty Milj. €kantakantakantakantaKorkosijoitukset yhteensä 2 442,5 668,2 2 374,9 606,4Rahamarkkinasijoitukset ja kassavarat 305,8 80,0 446,7 37,7Valtioiden joukkovelkakirjalainat 0,0 0,0 0,0 0,0Muut joukkovelkakirjalainat, rahastot, lainat ja johdannaiset 2 136,7 588,2 1 928,2 568,6Listatut osakkeet yhteensä 282,5 7,7 746,8 37,7Suomi ja Pohjoismaat 127,5 0,0 329,1 0,3Muut maat 155,0 7,7 417,7 37,4Vaihtoehtoiset sijoitukset yhteensä 615,0 28,4 633,6 39,7Kiinteistöt 112,9 23,3 138,4 33,7Pääomarahastot 269,6 2,9 245,0 3,8Private credit -rahastot 232,5 2,2 250,2 2,2Omaisuuslajit yhteensä 3 339,9 704,3 3 755,2 683,8
Vuoden 2022 vertailuluvut eroavat aiemmin julkaistuista luvuista, sillä sijoitusallokaatioon on otettu mukaan
kaikki Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiön käteisvarat.
Taulukossa Vähän pääomaa sitoviin liike toiminta-alueisiin liittyvät sijoitukset 31.12.2023 ja
31.12.2022 on esitetty vähän pääomaa sitovien liiketoiminta-alueiden sijoitusten allokaatio
31.12.2023 ja 31.12.2022. Asiakkaat kantavat kyseisiin liiketoiminta- alueisiin liittyvistä varoista
aiheutuvat markkinariskit, joten ne vaikuttavat konserniin vain välillisesti tulevien palkkio-
tuottojen kautta.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
46
IFRS-tilinpäätös
Vähän pääomaa sitoviin liiketoiminta- alueisiin liittyvät sijoitukset 31.12.2023 ja 31.12.2022
-taulukossa esitettyjen omaisuusluokkien kokonaismäärä vastaa Mandatum-konsernin taseella
esitettyjä sijoitussidonnaisten sopimusten katteena olevia sijoituksia, kun huomioidaan
etu käteen hankitut sijoitukset 42,0 miljoonaa euroa (3,1). Jaottelu eri omaisuusluokkiin on
kuitenkin eri kuin tilinpäätöksen muissa liitteissä esitetty jaottelu, sillä tässä liitteessä rahasto-
sijoitukset on avattu alla olevien sijoitusten tasolle ja jaoteltu eri omaisuusluokkiin alla olevien
sijoitusten mukaan.
Mandatum Holding Oy:n omistamat ei-strategiset omaisuuserät siirtyivät Sampo Oyj:ltä
syksyllä 2023 osana Mandatum- konsernin ja Sampo Oyj:n jakautumista. Mandatum Hol-
ding Oy:n rahoitusvarat 31.12.2023 olivat 109,3 miljoonaa euroa. Varat koostuvat pääosin
osakesijoituksista.
5.4 OSAKERISKI JA VAIHTOEHTOISIIN SIJOITUKSIIN LIITTYVÄ RISKI
Altistuma
Osakeriski on osakekurssien muutoksista johtuvien tappioiden riski. Laskuperustekorkoisen
liiketoiminta-alueen listatut osakesijoitukset ja vaihtoehtoiset sijoitukset vuoden 2022 ja 2023
lopussa on esitetty taulukossa Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen sijoitusten allokaatio
31.12.2023 ja 31.12.2022. Vähän pääomaa sitovien liiketoiminta-alueiden listatut osakesijoitukset
ja vaihtoehtoiset sijoitukset on esitetty puolestaan taulukossa Vähän pääomaa sitoviin liike-
toiminta-alueisiin liittyvät sijoitukset 31.12.2023 ja 31.12.2022.
Osakesalkkua hoidetaan aktiivisesti. Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen osakesalk-
kujen ja -johdannaisten positiot ja riskit eivät saa ylittää sijoituspolitiikassa asetettuja rajoja.
Kehittyneiden markkinoiden osakesalkkua hallinnoi pääasiassa MAM, kun taas kehittyvien
markkinoiden osakesijoituksia hallinnoivat pääasiassa ulkopuoliset varainhoitajat.
Vaihtoehtoiset sijoitukset ovat joko sijoituksia muihin kuin muualla tässä liitetiedossa mainittuihin
omaisuusluokkiin tai sijoituksia mainittuihin omaisuusluokkiin käyttäen sijoitusinstrumentteja,
joiden hallinnointimalli tai sijoitusstrategia poikkeaa normista. Mandatum-konsernissa pääoma-
rahastot, private credit -rahastot ja kiinteistösijoitukset luokitellaan vaihtoehtoisiksi sijoitusluokiksi.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen salkuissa pääomarahastoja ja private credit -rahas-
toja hallinnoivat pääasiassa ulkopuoliset varainhoitajat. Pääomarahastosalkku on hajautettu
sekä rahastotyylin että maantieteellisen alueen mukaan. Vaihtoehtoisia sijoituksia tehdään sekä
suoraan yksittäisiin rahastoihin että rahastojen rahastoihin, jotta saavutetaan riittävä hajautus
rahastojen ja sijoitustyylien välillä.
Vaihtoehtoisiin sijoituksiin liittyy usein etukäteen tehty sijoitussitoumus, joka sitoutuu ajan
myötä joko kokonaan tai osittain sijoituksiksi kyseisiin rahastoihin.
Vuoden 2023 lopussa Mandatum-konsernilla oli avoimia taseen ulkopuolisia sijoitus sitoumuksia
2 006,5 miljoonaa euroa (2 121,3), joista 1 842,8 miljoonaa euroa (1 808,7) liittyi vähän pääomaa
sitoviin liiketoiminta-alueisiin ja 163,6 miljoonaa euroa (312,6) laskuperustekorkoiseen liiketoi-
minta-alueeseen. On syytä huomata, että nämä summat ovat enimmäismääriä ja koska merkit-
tävä osa sijoitussitoumuksista, erityisesti laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen salkussa,
liittyy vanhempien vuosikertojen rahastoihin, odotettavissa oleva toteutuvien sitoumusten
määrä on pienempi.
Vaihtoehtoisten sijoitusten sitoumukset altistavat liiketoiminta-alueet riskille, että niillä ei ole
likvidejä varoja rahastojen pääomakutsujen maksamiseen. Mandatum-konserni hallitsee tä
riskiä arvioimalla etukäteen mahdollisten tulevien pääomakutsujen määrät, jotka otetaan huo-
mioon sisäisessä likviditeetin hallinnassa. Vähän pääomaa sitovien liiketoiminta- alueiden osalta
pääomakutsut rahoitetaan yleensä perimällä vakuutuksenottajalta erillinen vakuutusmaksu.
Menetelmiä, joilla hallitaan vakuutuksenottajasta syntyvää vastapuoliriskiä, ovat esimerkiksi
asiakasvalinta, sijoituskorien kohderyhmän määrittely ja vakuutusehdot.
Herkkyysanalyysi
Taulukossa Mandatum-konsernin osakesijoitusten ja vaihtoehtoisten sijoitusten herkkyydet
31.12.2023 on esitetty analyysi Mandatum-konsernin herkkyydestä osakesijoitusten ja vaihtoeh-
toisten sijoitusten hintojen nousulle tai laskulle 31.12.2023 olettaen, että kaikki muut muuttujat
pysyvät vakioina. Vaikutukset kirjataan suoraan tulosvaikutteisesti, joten muuttujissa tapahtu-
neilla muutoksilla ei ole vaikutusta omaan pääomaan. Herkkyysanalyysissä käytetään seuraavia
oletuksia:
20 prosentin arvonmuutos listatuille ja listaamattomille osakkeille sekä
pääomarahastosijoituksille.
10 prosentin arvonmuutos muille vaihtoehtoisille sijoituksille kuten private credit -rahas-
toille ja kiinteistösijoituksille.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
47
IFRS-tilinpäätös
Riskikeskittymät
Mandatum-konsernin osakeriskikeskittymät
liittyvät konsernin ei-strategisiin omaisuus-
eriin, joista tällä hetkellä sijoitus Enento
Group Oyj:hin on 56,9 miljoonaa euroa ja
Terrafame Oy:hin 46,2 miljoonaa euroa.
Lisäksi Mandatum on sopinut ostavansa
Saxo Bank A/S:n osakkeita Sampo Oyj:ltä,
joiden osinkokorjattu kauppahinta on
301,7 miljoonaa euroa. Kaupan odotetaan
toteutuvan vuoden 2024 ensimmäisen
vuosineljänneksen aikana.
Laskuperustekorkoisessa liiketoiminta-
alueessa vaihtoehtoisiin sijoituksiin liittyvät
keskittymät liittyvät kiinteistösalkkuun, sillä
kaikki suorat kiinteistösijoitukset sijaitsevat
Suomessa. Lisäksi pääomarahastojen- ja
private credit -rahastojen salkuissa on jonkin
verran keskittymiä, sillä pääomarahasto-
salkun 5 suurinta sijoitusta vastaavat 63,5
prosenttia salkun markkina-arvosta (55,2)
ja private credit -rahastosalkun 5 suurinta
sijoitusta ovat 53,5 prosenttia salkun mark-
kina-arvosta (55,1). Toisaalta rahastot ovat
hajauttaneet omia alla olevia sijoituksiaan,
mikä pienentää keskittymäriskiä.
Vähän pääomaa sitovien liiketoiminta-
alueiden pääomarahasto-, private credit- ja
kiinteistösijoitukset ovat hyvin hajautettuja,
eivätkä sisällä merkittäviä keskittymiä.
Mandatum-konsernin osakesijoitusten ja vaihtoehtoisten sijoitusten herkkyydet 31.12.2023
Vakuutuspalvelumarginaali Voitto tai tappio ennen verojaMilj. € Nousu Lasku Nousu LaskuVähän pääomaa sitovatSijoitus- ja vakuutussopimukset 63,5 -63,5 -1 171,7 1 171,7Rahoitusvälineet 0,0 0,0 1 171,7 -1 171,7Yhteensä - Vähän pääomaa sitovat 63,5 -63,5 0,0 0,0LaskuperustekorkoinenVakuutussopimukset 0,0 0,0 -1,9 1,9Rahoitusvälineet 0,0 0,0 150,1 -150,1Yhteensä - Laskuperustekorkoinen 0,0 0,0 148,2 -148,2Konsernin suorat omistuksetRahoitusvälineet 0,0 0,0 21,3 -21,3Yhteensä - Konsernin suorat omistukset 0,0 0,0 21,3 -21,3
Mandatum-konsernin osakesijoitusten ja vaihtoehtoisten sijoitusten herkkyydet 31.12.2022
Vakuutuspalvelumarginaali Voitto tai tappio ennen verojaMilj. € Nousu Lasku Nousu LaskuVähän pääomaa sitovatSijoitus- ja vakuutussopimukset 54,8 -54,8 -1 036,3 1 036,3Rahoitusvälineet 0,0 0,0 1 036,3 -1 036,3Yhteensä - Vähän pääomaa sitovat 54,8 -54,8 0,0 0,0LaskuperustekorkoinenVakuutussopimukset 0,0 0,0 -5,0 5,0Rahoitusvälineet 0,0 0,0 249,6 -249,6Yhteensä - Laskuperustekorkoinen 0,0 0,0 244,6 -244,6
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
48
IFRS-tilinpäätös
5.5 KORKORISKI
Altistuma
Mandatumin merkittävin korkoriski on, että korkosijoitukset eivät pitkällä aikavälillä tuota
vähintään laskuperustekorkoisten vakuutussopimusvelkojen taattua korkoa vastaavaa tuottoa.
Tämän riskin todennäköisyys kasvaa, kun markkinakorot laskevat ja pysyvät alhaisella tasolla.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen sijoituksiin liittyvän sijoituspolitiikan mukaan
vakuutussopimusvelkojen korkoriski on otettava huomioon sijoitussalkun rakennetta määritel-
täessä. Vakuutussopimusvelkojen ja korkosijoitusten välistä duraatioeroa seurataan ja hallitaan
jatkuvasti. Sisäisen pääoman malleihin perustuvilla valvontatasoilla hallitaan ja varmistetaan
pääoman riittävyys eri markkinatilanteissa.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen alkuperäisen kannan vakuutussopimusvelkojen
keskimääräinen duraatio oli noin 8 vuotta 31.12.2023 (8) ja eriytetyn kannan noin 8 vuotta (8).
Alkuperäisen kannan korkosijoitusten, mukaan lukien käteisvarat ja korkojohdannaiset, duraatio
31.12.2023 oli 3,2 vuotta (1,7) ja eriytetyn kannan duraatio 3,6 vuotta (3,1).
Laskuperustekorkoisen vakuutussopimus velan osalta Mandatum-konserni on varautunut
mataliin korkoihin muun muassa alentamalla uusien sopimusten laskuperustekorkoa. Lisäksi
voimassa olevia sopimuksia on muutettu jälleen sijoitusriskin hallinnoimiseksi. Mandatum
on lisäksi suojannut vakuutussopimusvelkaan liittyvää korkoriskiä koronvaihtosopimuksilla,
joiden käyttöperiaatteet ja limiitit on erikseen määritelty laskuperustekorkoiseen liiketoimin-
ta-alueeseen liittyvässä sijoituspolitiikassa. Suojauslaskentaa ei sovelleta Mandatum-konsernin
tilinpäätöksessä olevaan vakuutussopimusvelkaan liittyviin koronvaihtosopimuksiin (huomaa,
että Mandatum Life soveltaa suomalaisen tilinpäätöskäytännön mukaista suojauslaskentaa).
Mandatum-konsernin varat ja velat, joiden arvoon korkojen muutoksilla on vaikutusta, on esi-
tetty Mandatum-konsernin varat ja velat, joihin korkojen muutoksilla on vaikutusta -taulukossa
vuoden 2022 ja 2023 lopussa.
Mandatum-konsernin taseella on lisäksi rahoitusvaroja ja -velkoja, jotka arvostetaan jaksotet-
tuun hankintamenoon, ja joihin korkojen muutoksilla ei siten ole vaikutusta.
Mandatum-konsernin varat ja velat, joihin korkojen muutoksilla
on vaikutusta 31.12.2023 ja 31.12.2022
Milj. €31.12.202331.12.2022RahoitusvälineetVarat 2 635,2 2 386,8Velat 0,0 0,0Yhteensä 2 635,2 2 386,8Sijoitussidonnaisten sopimusten katteena olevat sijoitukset 4 195,5 3 337,1Koronvaihtosopimusten vaikutus 21,3 -2,2Rahoitusvälineet yhteensä 6 852,0 5 721,7Vakuutus- ja jälleenvakuutussopimuksetVelat 5 492,4 5 295,1Varat -15,1 -6,2Vakuutus- ja jälleenvakuutussopimukset yhteensä 5 477,3 5 288,9Velat sijoitussopimuksista 3 078,0 2 379,8Yhteensä 8 555,3 7 668,7
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
49
IFRS-tilinpäätös
Herkkyysanalyysi
Taulukossa Mandatum-konsernin taseen
korkoherkkyydet 31.12.2023 on esitetty
analyysi konsernin omaisuus- ja velkaerien
herkkyydestä markkinakorkojen 1 prosent-
tiyksikön paralleelille nousulle tai laskulle
raportointipäivänä olettaen, että kaikki muut
muuttujat pysyvät vakioina. Vaikutukset
kirjataan suoraan tulosvaikutteisesti, joten
muuttujissa tapahtuneilla muutoksilla ei ole
vaikutusta omaan pääomaan.
5.6 LUOTTORISKI
Luottoriski on tappioriski tai taloudellisen
tilanteen epäsuotuisa muutosriski, joka joh-
tuu arvopapereiden liikkeeseenlaskijoiden,
johdannaissopimusten vastapuolten tai mui-
den velallisten luottokelpoisuuden vaihte-
luista. Luottoriskiä syntyy sijoituksista sekä
vakuutus- ja jälleenvakuutussopimuksista.
Mandatum-konsernissa luottoriski voi
realisoitua markkina-arvon tappioina, kun
luottoriskimarginaalit (spreadit) muut-
tuvat epäsuotuisasti (spread-riski) tai
luottotappioina, kun velkainstrumenttien
liikkeeseenlaskijat tai johdannaisten tai
jälleenvakuutusten vastapuolet eivät pysty
täyttämään taloudellisia velvoitteitaan
(maksukyvyttömyysriski). Luottoriskin rooli
nykyisessä sijoitus allokaatiossa on merkit-
tävä sekä riskialttiuden että riskienhallinnan
näkökulmasta.
Mandatum-konsernin taseen korkoherkkyydet 31.12.2023
Vakuutuspalvelumarginaali Voitto tai tappio ennen verojaMilj. € Nousu Lasku Nousu LaskuVähän pääomaa sitovatSijoitus- ja vakuutussopimukset 11,2 -9,2 109,7 -111,5Rahoitusvälineet 0,0 0,0 -109,7 111,5Yhteensä - Vähän pääomaa sitovat 11,2 -9,2 0,0 0,0LaskuperustekorkoinenVakuutussopimukset 0,0 0,0 114,0 -134,1Rahoitusvälineet 0,0 0,0 -102,9 111,2Yhteensä - Laskuperustekorkoinen 0,0 0,0 11,1 -22,9
Mandatum-konsernin taseen korkoherkkyydet 31.12.2023
Vakuutuspalvelumarginaali Voitto tai tappio ennen verojaMilj. € Nousu Lasku Nousu LaskuVähän pääomaa sitovatSijoitus- ja vakuutussopimukset 5,3 -8,3 89,4 -90,7Rahoitusvälineet 0,0 0,0 -89,4 90,7Yhteensä - Vähän pääomaa sitovat 5,3 -8,3 0,0 0,0LaskuperustekorkoinenVakuutussopimukset 0,0 0,0 114,9 -137,9Rahoitusvälineet 0,0 0,0 -60,7 63,8Yhteensä - Laskuperustekorkoinen 0,0 0,0 54,2 -74,1
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
50
IFRS-tilinpäätös
Sijoitusomaisuuteen liittyvän luottoriskin lisäksi luottoriskiä syntyy myös jälleenvakuutus-
sopimuksista. Jälleenvakuuttajiin liittyvä luottoriski syntyy jälleenvakuutussaamisista ja jälleen-
vakuuttajien vastuuosuudesta. Mandatum-konsernissa jälleenvakuutukseen liittyvä luottoriski
on suhteellisen pieni verrattuna sijoitusomaisuuteen liittyvään luottoriskiin.
Altistuminen
Taulukossa Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen sijoitusomaisuus luottoluokittain
31.12.2023 ja 31.12.2022 esitetään laskuperusteisen liiketoiminta-alueen korkosijoitusten erittely
luottoluokittain.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen sijoitusomaisuus luottoluokittain 31.12.2023 ja
31.12.2022 -taulukossa esitetty sijoitusomaisuuden kokonaismäärä vastaa taulukossa Lasku-
perustekorkoisen liike toiminta-alueen sijoitusten allokaatio 31.12.2023 ja 31.12.2022 esitettyä
korkosijoitusten kokonaismäärää, josta on vähennetty käteinen sekä korkojohdannaiset.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen sijoitusomaisuus
luottoluokittain 31.12.2023 ja 31.12.2022
31.12.2023 31.12.2022Alkuperäinen Eriytetty Alkuperäinen Eriytetty kantakantakantakantaMilj. €AAA 0,0 0,0 0,0 0,0AA+ - AA- 55,4 28,0 39,3 21,6A+ - A- 472,0 146,7 335,9 117,6BBB+ - BBB- 727,9 218,7 532,3 206,5BB+ - C 508,7 130,4 585,6 150,0D 0,0 0,0 2,4 0,5Luokittelematon 355,1 60,7 432,5 74,7Yhteensä 2 119,1 584,5 1 928,2 570,8
Herkkyysanalyysi
Taulukossa Mandatum-konsernin spread-herkkyydet 31.12.2023 esitetään analyysi
Mandatum-konsernin herkkyydestä luottoriskimarginaalien 0,5 prosenttiyksikön muutokselle
31.12.2023 olettaen, että kaikki muut muuttujat pysyvät vakioina. Vaikutukset kirjataan suoraan
tulosvaikutteisesti, joten muuttujissa tapahtuneilla muutoksilla ei ole vaikutusta omaan pää-
omaan. Huomaa, että vastuuvelan diskonttokorkoon sisältyvän likviditeettipreemion oletetaan
kasvavan 0,25 prosenttiyksikköä.
Mandatum-konsernin spread-herkkyydet 31.12.2023
Vakuutuspalvelumarginaali Voitto tai tappio ennen verojaMilj. € Nousu Lasku Nousu LaskuVähän pääomaa sitovatSijoitus- ja vakuutussopimukset -4,4 3,9 76,2 -74,3Rahoitusvälineet 0,0 0,0 -76,2 74,3Yhteensä - Vähän pääomaa sitovat -4,4 3,9 0,0 0,0LaskuperustekorkoinenVakuutussopimukset 0,0 0,0 34,6 -40,3Rahoitusvälineet 0,0 0,0 -41,0 37,6Yhteensä - Laskuperustekorkoinen 0,0 0,0 -6,4 -2,7
Mandatum-konsernin spread-herkkyydet 31.12.2022
Vakuutuspalvelumarginaali Voitto tai tappio ennen verojaMilj. € Nousu Lasku Nousu LaskuVähän pääomaa sitovatSijoitus- ja vakuutussopimukset -3,6 3,2 62,8 -60,6Rahoitusvälineet 0,0 0,0 -62,8 60,6Yhteensä - Vähän pääomaa sitovat -3,6 3,2 0,0 0,0LaskuperustekorkoinenVakuutussopimukset 0,0 0,0 34,9 -41,4Rahoitusvälineet 0,0 0,0 -40,6 36,5Yhteensä - Laskuperustekorkoinen 0,0 0,0 -5,7 -5,0
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
51
IFRS-tilinpäätös
Riskikeskittymät
Luottoriskeihin liittyvät keskittymät voidaan jakaa kahteen ulottuvuuteen: sektorikohtaisiin
keskittymiin ja yksittäisiin vastapuoliin liittyviin keskittymiin. Sektorikohtaisten keskittymien
osalta 43,2 prosenttia laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen salkkujen korkosijoituksista
(42,3) on rahoitussektorin yrityksissä. Yksittäisten vastapuolten osalta vastapuolittain tarkas-
teltuna 5 suurinta korkosijoitusta on 15,2 prosenttia kaikista sijoituksista (14,6).
Vähän pääomaa sitovien liiketoiminta-alueiden sijoitukset eivät sisällä merkittäviä
luottoriskikeskittymiä.
Vastapuoliriskit
Mandatum-konsernissa kolme pääasiallista vastapuoliriskin lähdettä ovat johdannaiset, jäl-
leenvakuutus ja muut saamiset. Jälleenvakuutuksesta tai saamisista vakuutuksenottajilta sekä
muista liiketoimiin liittyvistä saamisista aiheutuva vastapuoliriski on kuitenkin hyvin vähäinen.
Lisäksi pankkitilisaamisista aiheutuvaa vastapuoliriskiä pidetään rajallisena, sillä suurin osa
käteisvaroista on investment grade -tasoisen luottoluokituksen pankeissa. Mandatum-
konsernilla oli 31.12.2023 käteisvaroja yhteensä 738,4 miljoonaa euroa (724,6).
Mandatum-konsernissa johdannaisvastapuolten maksukyvyttömyysriski syntyy markkinariskien
hallinnan sivutuotteena. Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen salkussa käytetään kor-
kojohdannaisia sekä valuuttatermiinejä ja -optioita markkinariskien hallintaan. Kahdenvälisesti
toteutettavien johdannaisten vastapuoliriskiä pienennetään valitsemalla vastapuolet huolelli-
sesti, hajauttamalla vastapuolia riskikeskittymien estämiseksi ja käyttämällä vakuusjärjestelyjä,
kuten ISDA-puitesopimuksia, ja niihin kuuluvia CSA-vakuussopimuksia. Koronvaihtosopimukset
selvitetään keskusvastapuoliyhteisöissä, mikä vähentää edelleen kahdenvälistä vastapuoliriskiä,
mutta altistaa myös keskusvastapuoliyhteisöihin liittyvälle järjestelmäriskille.
Rahoitusvaroja koskevat odotettavissa olevat luottotappiot
Mandatum-konsernin odotettavissa olevat luottotappiot lasketaan jaksotettuun hankintame-
noon luokitelluista rahoitusvaroista. Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat
31.12.2023 olivat 46,1 miljoonaa euroa (85,2) ja näihin liittyvät odotetut luottotappiot 4,2
miljoonaa euroa. Mandatum-konsernin jaksotettuun hankintamenoon luokiteltavat rahoitus-
varat koostuvat pääasiassa kahdenvälisistä lainoista. Odotettavissa olevia luottotappioita
lainasitoumuksista, lyhytaikaisista talletuksista ja pankkitilivaroista pidetään epäolennaisina.
5.7 VALUUTTARISKI
Altistuma
Valuuttariski voidaan jakaa transaktio- ja translaatioriskiin. Mandatum-konserni altistuu tran-
saktioriskille, jolla tarkoitetaan valuuttariskiä, joka syntyy sopimusperusteisista rahavirroista
ulkomaan valuutassa.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen ensivakuuttamisen vakuutussopimusvelka koostuu
kokonaan euromääräisistä sitoumuksista. Jälleenvakuutuksen valuuttariski puolestaan on hyvin
pieni. Käytännössä konserni altistuu valuuttariskille suoraan laskuperustekorkoisen liiketoi-
minta-alueen sijoitusten kautta ja välillisesti vähän pääomaa sitovien liiketoiminta-alueiden
sijoitusten kautta. Mandatum Holding Oy:llä ei ollut 31.12.2023 valuuttamääräisiä sijoituksia.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen valuuttapositio on esitetty taulukossa Laskuperus-
tekorkoisen liiketoiminta-alueen valuuttapositio 31.12.2023 ja 31.12.2022. Laskuperustekorkoisen
lliiketoiminta- alueen sijoitussalkussa valuuttapositiot on pääosin suojattu, mikä johtaa pieneen
nettovaluuttapositioon.
Vähän pääomaa sitovilla liiketoiminta- alueilla asiakkaat kantavat suoran valuuttariskin. Välil-
lisesti Mandatum-konserni altistuu valuuttariskille myös kyseisissä liiketoiminta-alueissa, sillä
valuuttakurssien muutoksella on vaikutusta tuleviin palkkiotuottoihin ja sitä kautta vakuutusso-
pimusten vastuisiin.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen
valuuttapositio 31.12.2023 ja 31.12.2022
31.12.2023 31.12.2022Milj. € USD GBP SEK Muut USD GBP SEK MuutRahoitusvarat 334,0 108,3 43,8 69,4 514,4 118,6 45,0 188,2Johdannaiset -328,5 -105,9 -43,5 -43,0 -517,5 -125,2 -48,6 -119,5Yhteensä 5,5 2,5 0,2 26,4 -3,2 -6,5 -3,5 68,7
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
52
IFRS-tilinpäätös
Taulukossa Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen valuuttapositio 31.12.2023 ja 31.12.2022
muut valuuttapositiot ovat peräisin rahastosijoituksista kehittyville markkinoille. Kyseisten
sijoitusten kokonaisnettopositio on suurempi kuin kehittyneiden markkinoiden valuutoista
syntyvä kokonaisnettopositio, koska valuuttariskiltä suojautuminen kehittyvien markkinoiden
valuutoissa voi olla kallista ja vaikeaa, joten valuuttariski on jätetty avoimeksi. Kehittyvien
markkinoiden valuuttoihin kohdistuvat positiot ovat kuitenkin pienentyneet merkittävästi
vuodesta 2022.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen avoimia valuuttapositioita hallinnoidaan sijoituspo-
litiikan asettamissa rajoissa.
Herkkyysanalyysi
Valuuttariskien herkkyysanalyysiä ei esitetä tässä liitteessä, koska valuuttariskit eivät ole mer-
kittäviä Mandatum-konsernille. Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen avoin valuuttaposi-
tio oli 34,5 miljoonaa euroa 31.12.2023 tilanteessa Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen
valuuttapositio 31.12.2023 ja 31.12.2022 -taulukossa esitetyllä tavalla ja siten esimerkiksi 10
prosentin muutos valuuttakursseissa tarkoittaisi 3,5 miljoonan euron vaikutusta, joka ei ole
merkittävä verrattuna Mandatum-konsernin omaan pääomaan, vakuutuspalvelumarginaaliin tai
tilikauden voittoon tai tappioon.
Vähän pääomaa sitovien liiketoiminta- alueiden varoihin liittyvä valuuttapositio on suurempi
kuin laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen valuuttapositio, mutta vaikutus konserniin on
välillinen eikä siten merkittävä.
5.8 LIKVIDITEETTIRISKIT
Yleistä
Mandatum-konsernin liiketoiminnan näkökulmasta likviditeettiriski on olennaisin laskupe-
rustekorkoiselle liiketoiminta-alueelle. Yleisesti ottaen merkittävä muutos takaisinostoissa
laskuperustekorkoisessa liiketoiminta-alueessa voi vaikuttaa likviditeettiasemaan. Kuitenkin
vain suhteellisen pieni osa vakuutussopimuksista voidaan takaisinostaa ennenaikaisesti. Lisäksi
laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen taustalla olevien vakuutussopimuksien luonne
pienentää riskialttiutta: vakuutussopimuksista syntyvät rahavirrat ovat suhteellisen hyvin
ennustettavissa ja riittävä osuus vastaavista sijoitusvaroista on sijoitettuna käteisvaroihin tai
lyhytaikaisiin rahamarkkinasijoituksiin. Lisäksi korkosijoitusten määrä ylittää vakuutussopimus-
velan määrän, ja sijoituksista odotettavissa olevat rahavirrat kattavat ulosvirtaukset keskipit-
källä aikavälillä.
Laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen lisäksi likviditeettiriskien hallinnalla on merkitystä
myös Mandatum Oyj:lle ja Mandatum Holding Oy:lle. Molempien yhtiöiden on ylläpidettävä
riittäviä puskureita kuluja, odotettuja osingonmaksuja ja velkojen korkoja ja lyhennyksiä varten.
Myös vähän pääomaa sitovilla liiketoiminta- alueilla likviditeettiriskien hallinta on tärkeää. Näillä
liiketoiminta-alueilla merkitys liittyy kuitenkin enemmän asiakastyytyväisyyteen, sillä asiakas
kantaa sijoitusriskit eikä Mandatum-konserni altistu suoraan likviditeettiriskille. Likviditeettiris-
kiä hallitaan sijoitusrahastoissa ja sijoituskohteissa, joihin asiakkaat ovat kytkeneet säästönsä.
Likviditeettiriskien hallinta
Mandatum-konsernin emoyhtiön Mandatum Oyj:n tulee varmistaa riittävä maksuvalmius
odotettavissa olevia kassavirtatarpeita varten. Mandatum Oyj tarvitsee likviditeettiä kon-
sernin rahoitustarpeiden hallintaan, osinkojen maksukyvyn varmistamiseen ja mahdollisten
transaktioiden rahoittamiseen. Mandatum Oyj:n tulovirta rajoittuu konserniyhtiöiden sisäisiin
osinkoihin ja sijoitustuottoihin. Tarvittaessa voidaan myös olemassa olevia sijoituksia myydä tai
turvautua ulkopuolisiin pääoman lähteisiin. Näin ollen emoyhtiön maksuvalmiutta on hallittava
kokonaisvaltaisesti yhdessä osinkopolitiikan, strategisten tavoitteiden ja taseeseen liittyvien
tavoitteiden kanssa.
Kassavirta-analyysi
Taulukossa Mandatum-konsernin rahavirrat sopimukseen perustuvan eräpäivän mukaan
31.12.2023 esitetään Mandatum-konsernin varojen ja velkojen kassavirta-analyysi. Analyysissa
esitetään rahavirtojen vuositason kertymät sen mukaan kuin niiden odotetaan toteutuvan.
Esitetyt velkojen rahavirrat eivät sisällä tulevia harkinnanvaraisia lisäetuja. Taulukossa on
mukana vain laskuperustekorkoisen liiketoiminta-alueen ja Mandatum Holding Oy:n kassavirrat
edellisissä kohdissa kuvatuista syistä.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
53
IFRS-tilinpäätös
Mandatum-konsernin rahavirrat sopimukseen perustuvan eräpäivän mukaan 31.12.2023
Kirjanpitoarvo KassavirratKirjanpitoarvo Kirjanpitoarvo, Kirjanpitoarvo ilman sopimuksel-kun on sopimukseen Milj. €yhteensälista eräpäivääperustuva eräpäivä <1 vuosi 1–2 vuotta 2–3 vuotta 3–4 vuotta 4–5 vuotta 5-10 vuotta 10+ vuotta–Rahoitusvarat 4 374,1 1 851,0 2 523,2 544,1 531,2 511,1 475,3 442,8 456,9 1,4Rahoitusvarat (muut kuin johdannaiset) 4 346,7 1 851,0 2 495,7 538,4 529,0 507,5 471,7 439,9 442,4 0,0Koronvaihtosopimukset 18,9 0,0 18,9 -2,9 2,3 3,6 3,5 2,8 14,5 1,4Valuuttajohdannaiset 8,6 0,0 8,6 8,6 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0Rahoitusvelat 358,0 0,0 358,0 -515,6 -13,7 -2,3 -2,3 -30,2 0,0 0,0Rahoitusvelat (muut kuin johdannaiset) 355,6 0,0 355,6 -513,3 -13,7 -2,3 -2,3 -30,2 0,0 0,0Valuuttajohdannaiset 2,3 0,0 2,3 -2,3 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0Vuokrasopimusvelat 22,7 0,0 22,7 -11,4 -2,8 -2,8 -2,8 -2,8 -17,8 0,0Vakuutussopimusvelan odotettujen kassavirtojen nykyarvo ilman sijoitussidonnaisia sopimuksia 2 294,1 0,0 2 294,1 -212,1 -223,4 -212,0 -180,0 -166,6 -635,9 -1 094,7
Taulukoissa rahoitusvarat ja -velat on jaettu sopimuksiin, joille on sopimuksessa määritetty eräpäivä sekä sopimuksiin, joille ei ole määritetty eräpäivää. Rahavirrat, jotka liittyvät omaisuuseriin, joilla ei ole sopimukseen perustuvaa
eräpäivää, eivät sisälly taulukoiden kassavirtoihin, vaikka ne kattavat <1 vuoden rahavirtoja, joiden nettomäärä taulukossa on negatiivinen. Vaihtuvakorkoisten korkosijoitusten kuponkikassavirrat perustuvat arvioihin tulevista
koroista. Vaihtoehtoisiin sijoituksiin liittyvät avoimet sitoumukset sekä kauppahintasaamiset sisältyvät <1 vuoden kassavirtoihin. Lisäksi taulukoissa esitetään sijoitus- ja vakuutussopimusvelkojen vastuuvelan odotetut kassavirrat
jälleenvakuutuksen jälkeen. Erien luonteesta johtuen näihin lukuihin liittyy epävarmuutta.
Mandatum-konsernin rahavirrat sopimukseen perustuvan eräpäivän mukaan 31.12.2022
Kirjanpitoarvo KassavirratKirjanpitoarvo Kirjanpitoarvo, Kirjanpitoarvo ilman sopimuksel-kun on sopimukseen Milj. €yhteensälista eräpäivääperustuva eräpäivä <1 vuosi 1–2 vuotta 2–3 vuotta 3–4 vuotta 4–5 vuotta 5-10 vuotta 10+ vuotta–Rahoitusvarat 4 610,5 2 214,0 2 396,5 330,0 639,9 570,8 515,3 426,8 434,9 0,0Rahoitusvarat (muut kuin johdannaiset) 4 587,4 2 214,0 2 373,4 306,9 639,9 570,8 515,3 426,8 434,9 0,0Koronvaihtosopimukset 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0Valuuttajohdannaiset 23,1 0,0 23,1 23,1 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0Rahoitusvelat 405,1 0,0 405,1 -362,1 -263,1 -8,2 -7,8 -7,8 -78,2 -182,8Rahoitusvelat (muut kuin johdannaiset) 402,5 0,0 402,5 -361,5 -262,6 -8,1 -7,7 -7,7 -76,8 -182,9Koronvaihtosopimukset 2,2 0,0 2,2 -0,1 -0,5 -0,2 -0,2 -0,2 -1,4 0,1Valuuttajohdannaiset 0,4 0,0 0,4 -0,4 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0Vuokrasopimusvelat 21,0 0,0 21,0 -2,0 -2,0 -2,0 -2,0 -2,0 -13,0 0,0Vakuutussopimusvelan odotettujen kassavirtojen nykyarvo ilman sijoitus-sidonnaisia sopimuksia 2 291,9 0,0 2 291,9 -242,0 -228,8 -225,1 -205,3 -177,4 -694,4 -1 130,2
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
54
IFRS-tilinpäätös
5.9 OPERATIIVISET RISKIT
Johdanto
Operatiivisella riskillä tarkoitetaan taloudellisen ja/tai maineen menetyksen riskiä, joka johtuu
puutteellisista tai epäonnistuneista prosesseista tai järjestelmistä, henkilöstöstä tai ulkoisista
tapahtumista. Tämä määritelmä sisältää oikeudelliset riskit ja sääntelyn noudattamiseen
liittyvät riskit, mutta ei strategisista päätöksistä johtuvia riskejä. Operatiivisia riskejä voidaan
pienentää esimerkiksi operatiivisten prosessien riittävillä kontrolleilla. Toteutuneet operatiiviset
riskit voivat johtaa lisäkustannuksiin, tulonmenetyksiin, maineen menetykseen ja mahdollisesti
viranomaistoimiin.
Operatiivisten riskien hallinnan tavoitteena on tunnistaa riskit etukäteen, hallita ris-
kejä tehokkaasti ja pyrkiä minimoimaan toteutuneiden riskien vaikutukset etukäteen
kustannustehokkaasti.
Operatiivisten riskien hallinta
Mandatumin riskienhallintajärjestelmässä operatiivisia riskejä tarkastellaan kokonaisvaltaisen
riskienhallintaprosessin kautta. Tärkeitä osia tästä kokonaisprosessista ovat riskien ja kontrol-
lien itsearviointiprosessi (Risk and Control Self Assessment, RCSA), muutosriskien arviointi-
prosessi (Change Risk Assessment, CRA) ja operatiivisten riskitapahtumien hallintaprosessi.
RCSA-prosessi on jatkuva prosessi, jossa jokainen konsernin yksikkö tunnistaa ja arvioi omia
riskejään säännöllisesti. CRA-prosessi on ennakoiva riskinarviointiprosessi, jolla tunnistetaan
liiketoiminnassa, toiminnoissa, järjestelmissä, tuotteissa tai muissa muutostilanteissa tapah-
tuviin merkittäviin muutoksiin liittyvät riskit, joilla voi mahdollisesti olla merkittävä vaikutus
Mandatum-konsernin tai konserniyhtiöiden riskiprofiiliin. Riskitapahtumien hallintaprosessi
yhdistää toteutuneet riskitapahtumat tunnistettuihin riskeihin ja on siten tärkeässä roolissa
riskienhallintaprosessissa.
Yksi tärkeä osa riskienhallintaprosessia on päivittäisen toiminnan jatkuvuus. Tätä edellyttää
myös lainsäädäntö, jonka mukaan vakuutusyhtiöiden ja sijoituspalveluyritysten on suunnitel-
tava päivittäinen toimintansa siten, että ne pystyvät sopeutumaan mahdollisesti kohtaamiinsa
poikkeuksellisiin ja äkillisiin kriiseihin ja toiminnan keskeytyksiin. Mandatum-konsernilla ja sen
yhtiöillä on erilliset varautumissuunnitelmat.
5.10 TIETOTURVA JA KYBERRISKIT
Johdanto
Tietoturvalla ja kyberriskillä tarkoitetaan mahdolliseen tekniseen infrastruktuuriin tai teknolo-
gian käyttöön liittyvää menetys- tai haittariskiä tai arkaluonteisen tiedon tai datan menetys
kyberhyökkäyksen tai tietomurron seurauksena. Kyberriski aiheuttaa taloudellisia menetyksiä,
häiriöitä tai vahinkoa organisaation maineelle ja se johtuu tietojen tai tietojärjestelmien luot-
tamuksellisuuden, saatavuuden tai eheyden menetyksestä. Kolmannen tason luokat sisäisessä
riskien luokittelumallissa ovat ulkoinen tietoverkkorikkomus, sisäinen tietoverkkorikkomus ja
digitaalisen datan käsittelyvirheet. Ulkoisia ja sisäisiä väärinkäytöksiä ovat esimerkiksi tieto-
murrot ja järjestelmien luvaton käyttö ulkoisten tai sisäisten osapuolten toimesta. Digitaalisten
tietojen käsittelyn epäonnistumisen alaluokka viittaa muun muassa tietojen katoamiseen sekä
henkilö kohtaisten tai luottamuksellisten tietojen suojaamattomaan jakamiseen.
Tietoturvan ja kyberriskien hallinta
Tietoturvallisuutta ja kyberriskejä pienennetään asianmukaisilla organisatorisilla toimenpiteillä
ja teknisen suojauksen kontrolleilla. Organisatorisia toimenpiteitä ovat politiikat ja ohjeet,
koulutukset, roolit ja vastuut, jatkuvuussuunnittelu ja reagointimenettelyt poikkeamiin. Tekniset
toimenpiteet sisältävät laajan valikoiman työkaluja käyttöoikeuksien seurantaan ja valvontaan,
poikkeamien havaitsemiseen ja vaikutusten minimointiin.
Mandatumin tietoturvallisuuden hallintajärjestelmä on sertifioitu ISO27001:2013 -sertifikaatilla,
joka kattaa asiakastiedon ja asiakaspalvelut mukaan lukien niiden kehittämisen, ylläpidon ja
käytön. Standardin noudattaminen vahvistetaan vuosittain akkreditoijan suorittaman tarkas-
tuksen perusteella. Mandatum on ottanut käyttöön sekä Euroopan vakuutus- ja lisäeläkeviran-
omaisen (EIOPA) että Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (ESMA) tieto- ja viestintä-
tekniikan turvallisuutta ja hallintoa koskevat ohjeet. Parhaillaan on käynnissä hanke digitaalisen
häiriönsietokyvyn vahvistamiseksi DORA-sääntelyyn perustuen.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
55
IFRS-tilinpäätös
5.11 ILMASTO- JA MAKROTALOUSRISKIT
Ympäristökysymykset ja ilmastonmuutos ovat tekijöitä, joilla odotetaan olevan keskipitkän
ja pitkän aikavälin vaikutus Mandatum-konsernin liiketoimintaan. Tämän takia vastuullinen
sijoitustoiminta ja sijoitusten hallinnointi ovat tulevaisuudessa yhä tärkeämpiä välineitä sijoi-
tusriskien hallinnassa. Ilmastoriskeille alttiita sijoituksia ovat erityisesti sellaiset, joissa tappioita
aiheutuu äärimmäisten sääilmiöiden ja mahdollisten uudelleenarvostuksien vuoksi, jos liiketoi-
mintamallit hiili-intensiivisillä toimialoilla muuttuvat.
Inflaatiokehitys ja sen hillitsemiseen tähtäävät toimenpiteet voivat johtaa talouskasvun merkit-
tävään hidastumiseen ja ongelmiin yritysten, kotitalouksien sekä valtioiden velanhoitokyvyssä.
Myös Ukrainan sota ja Lähi-idän kiristynyt tilanne voivat vaikuttaa epäsuotuisasti makrotalou-
dellisten tekijöiden kehitykseen.
Makrotalouden ja rahoitusmarkkinoiden kehitys vaikuttaa Mandatum-konserniin pääasiassa
sijoitusomaisuuden ja vakuutussopimusvelan kautta.
Pitkällä aikavälillä mahdolliset epäsuotuisat makrotaloudelliset vaikutukset voivat heijastua
myös Mandatumin operatiiviseen liiketoimintaan esimerkiksi asiakasvarojen epäsuotuisan
kehityksen kautta.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
56
IFRS-tilinpäätös
Milj. € 2023 2022 oikaistuJäljellä olevan vakuutuskauden velkaan liittyvät erät, VFATulosvaikutteisesti kirjattu vakuutuspalvelumarginaalin määrä 25,5 17,6Tulosvaikutteisesti kirjattu riskioikaisun muutos, joka johtuu riskistä vapautumisesta 0,7 0,8 Odotettavissa olevat korvausvaateet ja muut liikekulut 19,5 17,7 Muut 7,9 8,3 Vakuutusmaksutuotot, VFA 53,7 44,3
Milj. € 2023 2022 oikaistuSiirtymähetken jälkeen myönnetyt ja täysin takautuvallasiirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset 2,3 1,7 Mukautetulla takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset 48,1 39,8 Käyvän arvon siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset 3,3 2,78Vakuutusmaksutuotot, VFA 53,7 44,3
6 VAKUUTUSMAKSUTUOTOT
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Vakuutusmaksutuotot kuvaavat raportointikauden jäljellä olevan vakuutuskauden velan (LRC)
pienentymistä tuotettujen vakuutuspalveluiden johdosta ja tästä syystä vakuutusmaksutuot-
tojen muodostuminen esitetään eri LRC-komponenttien purkautumisen kautta. Vakuutus-
maksutuotot kuvastavat osuutta vakuutusmaksuista ja vakuutussopimuksista perityistä
palkkioista, joihin yhtiö kokee olevansa oikeutettu tuotettuja vakuutuspalveluita vastaan.
Vakuutuspalvelumarginaalin (CSM) purkautuminen kirjataan tuloslaskelmalle kausittain vastaa-
maan vakuutussopimusten mukaisesti tuotettuja palveluja kyseisen kauden aikana. Tuotettujen
palveluiden määrittäminen tapahtuu tunnistamalla vakuutussopimusryhmän vakuutusturvayksiköt.
Ryhmän vakuutusturvayksiköiden määrä mitataan myönnetyn vakuutusturvan mukaisesti määrit-
tämällä korvausten tai muiden velvoitteiden määrä ja odotettu sopimuksen voimassaoloaika.
Hankinnasta aiheutuvat rahavirrat määritetään vakuutussopimusryhmän alkuhetkellä ja ne
voidaan kohdistaa suoraan portfolioille sekä allokoida vakuutussopimuksille.
Vakuutuspalvelukulut sisältävät syntyneet korvaukset ilman sijoituskomponentteja, muut
vakuutuspalvelukulut mukaan lukien vakuutussopimusten hankinnasta aiheutuvat rahavirtojen
muutokset, kokemusperäiset oikaisut, toteutuneista vakuutustapahtumista aiheutuvan velan
(LIC) ja tappiokomponentin muutokset. Vakuutuspalvelukulut on esitetty liitetiedossa 23.
Muut-erä sisältää riskihenkivakuutusten lyhytaikaisten turvien maksutulon kokemusperäi-
sen oikaisun, joka ei vaikuta enää tulevaisuudessa tuotettuihin palveluihin. Vertailukaudella
kyseinen oikaisu esitettiin olennaisilta osin osana CSM:n raportointikauden palvelun muutosta
(liitetieto 23).
Arvostusmallien laadintaperiaatteet kerrottu liitteen 23 Vakuutussopimusvelka yhteydessä.
Milj. € 2023 2022 oikaistuJäljellä olevan vakuutuskauden velkaan liittyvät erät, GMMTulosvaikutteisesti kirjattu vakuutuspalvelumarginaalin määrä 20,4 17,3 Tulosvaikutteisesti kirjattu riskioikaisun muutos, joka johtuu riskistä vapautumisesta 8,8 5,8 Odotettavissa olevat korvausvaateet ja muut liikekulut 239,0 249,4 Muut 16,2 11,2Vakuutusmaksutuotot, GMM 284,5 283,6
Milj. € 2023 2022 oikaistuSiirtymähetken jälkeen myönnetyt ja täysin takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset 22,1 14,6Mukautetulla takautuvalla siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset 97,1 91,9Käyvän arvon siirtymämenetelmällä arvostetut sopimukset 165,2 177,08Vakuutusmaksutuotot, GMM 284,5 283,6
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
57
IFRS-tilinpäätös
7 SIJOITUSTOIMINNAN NETTOTUOTOT
Milj. € 2023 2022RahoitusvaroistaJohdannaissopimuksistaVoitot/tappiot 23,6 -11,5Sijoitussidonnaisten sopimusten katteena olevista sijoituksistaSaamistodistuksetKorkotuotot 64,5 35,9Voitot/tappiot 37,7 -74,3OsakkeetVoitot/tappiot 709,3 -1 150,3Osinkotuotot 143,4 162,9Rahat ja muut saamisetKorkotuotot 12,0 0,5Muut rahoitusvaratVoitot/tappiot 0,0 1,9Muut varatVoitot/tappiot -1,8 5,2Yhteensä 965,1 -1 018,4Lainoista ja muista saamisistaKorkotuotot 7,7Voitot/tappiot -0,4Yhteensä 7,3Jaksotettuun hankintamenoon arvostetuista rahoitusvaroistaKorkotuotot 29,3Voitot/tappiot -10,2Yhteensä 19,1Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjatuista rahoitusvaroistaSaamistodistuksetKorkotuotot 108,0Voitot/tappiot 107,2
Milj. € 2023 2022OsakkeetVoitot/tappiot 36,7Osinkotuotot 41,9Yhteensä 293,9 0,0Myytävissä olevista rahoitusvaroistaSaamistodistuksetKorkotuotot 74,8Voitot/tappiot -4,3OsakkeetVoitot/tappiot 77,4Arvonmuutokset -24,1Osinkotuotot 58,7Yhteensä 182,5Yhteensä rahoitusvaroista -840Muista varoistaSijoituskiinteistötVoitot/tappiot -9,9 -0,9Arvonmuutokset -12,5 -1,2Muut 8,9 1,2Yhteensä muista varoista -13,6 -0,9Palkkiotuotot ja -kulut, nettoOmaisuudenhoito -3,1 -22,0Palkkiotuotot -0,1 37,0Palkkiotuotot sijoitussidonnaisesta kannasta -5,6Yhteensä -8,7 15,0Sijoitustoiminnan nettotuotot yhteensä 1 279,5 -825,9Oikaistu 2022 omaisuudenhoitopalkkio -4,2Oikaistu sijoitustoiminnan nettotuotot yhteensä -830,1
Palkkiotuotot raportoidaan 2023 osana IFRS 17 ja IFRS 9 -tulosta.
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Korkotuotot ja -kulut jaksotetaan efektiivisen koron menetelmällä sopimuksen juoksuajalle.
Tällä menetelmällä korkotuotot ja -kulut jaksotetaan rahoitusinstrumentin juoksuajalle tasai-
sesti suhteessa instrumentin taseessa olevaan pääomaan. Osingot kirjataan tuotoksi sinä
tilikautena, jona oikeus niiden saamiseen on syntynyt. Rahoitusvarojen ja -velkojen arvostami-
sen laatimisperiaate kts. liite 18.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
58
IFRS-tilinpäätös
8 VAKUUTUSSOPIMUKSISTA AIHEUTUVAT RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Vakuutussopimuksiin liittyvät rahoitustuotot ja -kulut sisältävät muutokset vakuutussopi-
musvelassa johtuen VFA-mallin mukaisesti arvostettujen sopimusten perustana olevien erien
käyvän arvon muutoksesta ja GMM-mallin mukaisesti arvostettujen sopimusten vakuutusso-
pimusvelan komponenteille kertyneistä koroista sekä koroissa ja muissa taloudellisissa ole-
tuksissa tapahtuneista muutoksista. Kaikki vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja
-kulut kirjataan tuloksen kautta ja ne sisältävät riskioikaisuun liittyvät rahoitustuotot ja -kulut.
Vakuutussopimukset on raportoitu euromääräisenä, joten valuuttakurssimuutoksia ei ole.
Milj. € 2023 2022 oikaistuVFA-mallin mukaisten vakuutussopimusten perustana olevien erien käyvän arvon muutokset -303,5 436,6Kertyneet korot -66,1 6,7Korkojen ja muiden taloudellisten oletusten muutosten vaikutus -103,0 479,9Muutos kassavirroissa johtuen ajantasaisen koron ja alkuperäisessä arvostamisessa käytetyn koron erosta 31,5 -2,9Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut -441,1 920,2
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
59
IFRS-tilinpäätös
9 MUUT TUOTOT
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Mandatum tarjoaa asiakkailleen kannustin- ja eläkejärjestelyihin liittyviä palveluja sekä
varainhoitopalveluja. Varainhoitopalvelut voivat olla oikeudelliselta muodoltaan vakuutuksia tai
palvelusopimuksia. Mandatum kirjaa varainhoito- sekä kannustin- ja eläkejärjestelyihin liitty-
vistä palveluista syntyvät palkkiotuotot IFRS 15 -standardin mukaisesti.
Mandatum tarjoaa varainhoitopalveluja varainhoitosopimusten ja sijoitussopimusten kautta.
Näistä palveluista Mandatum perii toistuvan maksun, joka perustuu hallinnoitaviin varoihin.
Mandatum siirtää palveluihin liittyvän määräysvallan, täyttää täysimääräisesti suoritusvel-
voitteen ja kirjaa tuotot ajan kuluessa, koska asiakas saa ja käyttää palvelua samanaikaisesti.
Mandatum kirjaa tuotot kuukausittain, kun hallinnoitavien varojen määrä on määritelty.
Kannustin- ja eläkejärjestelyihin liittyvistä palveluista saatavat tuotot kirjataan, kun palvelun
hallinta siirtyy asiakkaalle, yleensä tiettynä ajankohtana.
Milj. € 2023 2022Kannustin- ja eläkejärjestelypalkkiot 8,0 7,7Varainhoitopalkkiot 20,7 16,2Muut tuotot 5,2 56,1¹Yhteensä 33,9 80,0
¹ Sisältää tuottoja myydyistä Baltian toiminnoista 51,6 milj. €.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
60
IFRS-tilinpäätös
10 KULUT
Milj. € 2023 2022Korvaukset 223,9 213,2Henkilöstö 79,6 78,6IT 31,1 25,9Komissiot 20,4 23,9Markkinointi 4,2 3,7Poistot ja arvonalentumiset 3,9 3,7Myydyt ja ostetut palvelut 3,3 3,2Toimitilakulut 4,5 4,0Työntekijänryhmähenkivakuutukseen liittyvät kulut 2,8 2,2Vieraat tuotantopalvelut 7,9 3,8Markkina-informaatio 2,8 2,3Konsultointi 6,4 3,0Muut 3,4 5,2Konserniavustus 29,0Yhteensä 394,1 401,7Kaudenaikaiset vakuutusten hankintamenorahavirrat 1,3 2,8Vakuutusten hankintamenon jaksotus 18,0 19,7Vakuutusten hankintakulut -4,8 -7,8Palkkionpalautukset -11,8 -11,9Yhteensä 396,8 404,4Erittely:Vakuutuspalvelukulut -299,0 -292,0Sijoitussopimuksiin liittyvät liiketoiminnan kulut -68,5 -63,9Liiketoiminnan muut kulut -26,2 -44,2¹Sijoitustoiminnan hoitopalkkiot -3,1 -4,3Yhteensä -396,8 -404,4
¹ Ei sisällä kuluja myydyistä Baltian toiminnoista 47,0 milj. €.
TYÖSUHDE-ETUUDET
Työsuhde-etuudet sisältävät lyhytaikaiset työsuhde-etuudet, työsuhteen päättymisen jälkeiset
etuudet, työsuhteen päättymisen johdosta suoritettavat etuudet ja osakeperusteiset maksut.
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet, kuten palkat, palkkiot sekä luontoisedut, vuosilomat ja
bonukset, odotetaan maksettavan kokonaisuudessaan ennen kuin kaksitoista kuukautta on
kulunut sen tilikauden päättymisestä, jonka aikana työntekijät ovat suorittaneet työsuorituk-
sen. Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet kirjataan kuluksi sitä mukaa kuin ne toteutuvat.
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet
Mandatum-konsernin työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet koostuvat eläkkeistä ja
henkivakuutuksista.
Mandatum-konsernilla on maksupohjaisia ja etuuspohjaisia järjestelyjä.
Mandatumin merkittävin maksupohjainen järjestely on lakisääteinen työnantajan eläke (TyEL)
Suomessa.
Maksupohjaisissa järjestelyissä konserni maksaa kiinteät maksut eläkevakuutusyhtiölle, eikä
sillä ole oikeudellista tai tosiasiallista velvoitetta maksaa muita maksuja. Maksupohjaisesta
järjestelystä johtuvat velvoitteet kirjataan kuluksi sillä kaudella, jota velvoite koskee. Konser-
nilla on myös vapaaehtoisia etuuspohjaisia järjestelyjä, mutta niillä on vain vähäinen merkitys
konsernin taloudelliseen asemaan.
Työsuhteen päättymisen johdosta suoritettavat etuudet
Työsuhteen päättämiseen perustuva velvoite kirjataan velaksi silloin, kun konserni on toden-
nettavasti sitoutunut päättämään yhden tai useamman henkilön työsuhteen ennen normaalia
eläkkeelle jäämisaikaa tai myöntämään työsuhteen päättämisen yhteydessä maksettavia
etuuksia vapaaehtoisen irtisanoutumisen edistämiseksi tehdyn tarjouksen seurauksena. Koska
työnantajalle ei odoteta koituvan taloudellista hyötyä näistä etuuksista tulevaisuudessa, ne
kirjataan välittömästi kuluksi. Yli 12 kuukautta tilinpäätöspäivän jälkeen erääntyvät velvoitteet
diskontataan. Irtisanomisen yhteydessä maksettavat etuudet ovat irti sanomiseen liittyviä raha-
ja eläkepaketteja.
Johdon palkitseminen on esitetty liite tiedossa 32 Lähipiiritiedot.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
61
IFRS-tilinpäätös
12 VEROT
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Tuloslaskelman erä ”verot” sisältää tilikauden verot ja laskennalliset verot. Verokulut kirjataan
tulosvaikutteisesti. Tilikauden verot lasketaan voimassa olevien verokantojen perusteella. Las-
kennallinen vero lasketaan kaikista väliaikaisista eroista omaisuuserän tai velan kirjanpitoarvon
ja verotuksellisen arvon välillä. Laskennallista veroa ei kirjata liikearvon vähennyskelvottomasta
arvonalentumisesta eikä tytäryritysten jakamattomista voitoista siltä osin kuin on todennä-
köistä, että väliaikainen ero ei kumoudu lähitulevaisuudessa. Laskennallinen vero lasketaan
tilinpäätöspäivää edeltävien voimaan tulleiden verokantojen perusteella. Laskennallinen vero-
saaminen kirjataan siltä osin kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa kertyy verotettavaa
tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää.
Kansainvälistä vähimmäisveroa koskeva ns. Pillar 2 -sääntely on saatettu voimaan konsernin
toimintamaissa 1. tammikuuta 2024 mennessä. Konsernin laatiman alustavan analyysin perus-
teella Pillar 2 -sääntelyllä ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin verokuluun.
11 MUUT RAHOITUSKULUT
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Korkotuotot ja -kulut jaksotetaan efektiivisen koron menetelmällä sopimuksen juoksuajalle.
Tällä menetelmällä korkotuotot ja -kulut jaksotetaan rahoitusinstrumentin juoksuajalle tasai-
sesti suhteessa instrumentin taseessa olevaan pääomaan.
Henkilöstö 2023 2022Palkat ja palkkiot 46,7 41,8Sosiaaliturvamaksut 2,8 2,7Eläkekustannukset 9,7 8,7Muut henkilöstökulut 8,1 5,2Tulospalkkiot 7,5 8,2Johdon bonuspalkkiot 1,4 8,3Myyntipalkkiot 3,4 3,8Yhteensä 79,6 78,6
Johdon palkitseminen on esitetty liitetiedossa 32 Lähipiiritiedot.
Muut rahoituskulut Liite 2023 2022Korkokulut rahoitusveloista, jotka arvostetaan jaksotettuun hankintamenoonKorolliset velat -0,6 0,0Liikkeeseen lasketut huonommassa etuoikeusasemassa olevat velkakirjat -10,7 -8,9Muut lainat 0,0 -0,3Vuokrasopimusvelkojen korkokulut -0,3 -0,4Yhteensä -11,6 -9,6
Milj. € 2023 2022 oikaistuTulos ennen veroja 210,4 681,4Verot laskettuna emoyhtiön verokannalla -42,1 -136,3Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavat verokannat 0,1 0,0Verovapaat tulot 1,0 1,8Vähennyskelvottomat kulut -3,3 -1,4Verot aikaisemmilta tilikausilta -5,6 -3,0Yhteensä -49,9 -138,9
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
62
IFRS-tilinpäätös
13 OSAKEKOHTAINEN TULOS
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Mandatum esittää osakekohtaisen tuloksen (EPS) laimentamattomana. Mandatum-konsernilla
ei ole tilikauden päättyessä optioita tai laimentavia instrumentteja. Laimentamaton osake-
kohtainen tulos lasketaan jakamalla Mandatum Oyj:n omistajille kuuluva voitto painotetulla
keski määräisellä ulkona olevien osakkeiden määrällä tilikauden aikana. Vertailuluvut on oikaistu
osittaisjakautumisen vaikutuksen huomioon ottamiseksi.
Milj. € 2023 2022 oikaistuOsakekohtainen tulosEmoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto 160,7 58,1Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana 501 796 752 501 796 752Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR/osake) 0,32 0,12
Vertailukauden osalta laajan tuloksen erät huomioitu.
Vertailuvuoden laskennassa käytetty osakkeiden lukumäärä vastaa 2.10.2023 tapahtuneen Sampo-konsernin
osittaisjakautumisen jälkeistä osakkeiden lukumäärää 501 796 752.
14 AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Aineellisia käyttöomaisuushyödykkeitä ovat konsernin omassa käytössä olevat kiinteistöt,
koneet ja laitteet sekä kalusto. Kiinteistöjen luokitus omassa käytössä ja sijoituskäytössä oleviin
suoritetaan käytössä olevan neliömäärän perusteella. Mikäli omassa käytössä on korkeintaan 10
prosenttia kiinteistön pinta-alasta, kiinteistö luokitellaan kokonaan sijoituskiinteistöksi.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennet-
tynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla. Perusparannusmenot lisätään kiinteistön
kirjanpitoarvoon silloin, kun on todennäköistä, että omaisuuserään liittyvä tuleva taloudellinen
hyöty koituu yhteisön hyväksi. Korjaus- ja kunnossapitomenot kirjataan kuluiksi sillä kaudella,
jolla ne ovat syntyneet. Aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä tehdään tasapoistot niiden
arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Useimmissa tapauksissa jäännösarvon arvioidaan
olevan nolla. Maa-alueista ei tehdä poistoja.
Arviot taloudellisesta vaikutusajasta tarkistetaan tilinpäätöksen yhteydessä, ja taloudellista
vaikutusaikaa mukautetaan, jos arviot muuttuvat merkittävästi.
KONSERNI VUOKRALLE OTTAJANA
Mandatum-konsernin vuokrasopimukset koostuvat pääasiassa toimitiloista ja ne ovat joko
määräaikaisia tai toistaiseksi voimassa olevia.
Mandatum arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus tai sisäl-
tyykö siihen vuokrasopimus. Vuokrasopimus on sopimus, joka antaa oikeuden yksilöidyn
omaisuuserän käyttöä koskevaan määräysvaltaan tietyksi ajanjaksoksi vastiketta vastaan.
Vuokrasopimukset kirjataan taseeseen käyttöoikeusomaisuuseräksi ja vuokrasopimusvelaksi.
Mandatum soveltaa lyhytaikaisia tai arvoltaan vähäisiä vuokrasopimuksia koskevia poikkeuksia
ja kirjaa näistä aiheutuneet menot kuluksi sillä tilikaudella, jolla ne ovat syntyneet.
Käyttöoikeusomaisuuserät (oikeus käyttää vuokrasopimuksen kohdetta) esitetään osana
Aineellisia hyödykkeitä ja vuokrasopimusvelat esitetään osana Muita velkoja.
Käyttöoikeusomaisuuserä kirjataan vuokra- ajan alkamishetkellä ja arvostetaan hankintame-
noon, joka sisältää vuokrasopimusvelan alkuperäiseen määrän lisättynä vuokralle antajalle
mahdollisesti suoritetuilla ennakkomaksuilla. Käyttöoikeusomaisuuserät poistetaan hyödyk-
keen taloudellisena vaikutusaikana tai vuokra-aikana, sen mukaan kumpi on lyhyempi.
Vuokrasopimusvelka kirjataan vuokra-ajan alkamishetkellä ja arvostetaan tulevien vuokra-
maksujen nykyarvoon. Vuokrasopimusvelkojen nykyarvo lasketaan diskonttaamalla vastaiset
vuokranmaksut käyttämällä konsernin lisäluoton korkoa.
Mandatum-konsernin johto käyttää harkintaa määritellessään lisäluoton korkoa ja vuokrasopi-
muksien kestoa huomioiden sopimusten mahdolliset jatko- ja päättämisoptiot.
KONSERNI VUOKRALLE ANTAJANA
Vuokralle annetut hyödykkeet sisältyvät tase-erään Sijoituskiinteistöt ja niiden poistoajat ja
-menetelmät sekä arvonalentumistappioiden kirjausperusteet ovat samat kuin vastaavien
aineellisten hyödykkeiden. Saatavat vuokrat kirjataan tuloslaskelmaan tasaerinä vuokratuo-
toiksi vuokra-ajan kuluessa.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
63
IFRS-tilinpäätös
2023Käyttöoikeus Maa-alueet ja Koneet ja Milj. €omaisuuserätrakennuksetkalusto Yhteensä1.1.Hankintameno 26,3 3,0 12,1 41,4Kertyneet poistot -5,5 -1,0 -9,2 -15,8Kirjanpitoarvo 1.1. 20,7 2,0 2,9 25,6Kirjanpitoarvo 1.1. 20,7 2,0 2,9 25,6Lisäykset 3,6 0,0 0,3 3,9Poistot -1,6 0,0 -0,5 -2,2Kirjanpitoarvo 31.12. 22,7 1,9 2,7 27,431.12.Hankintameno 29,8 3,0 12,4 45,3Kertyneet poistot -7,2 -1,1 -9,7 -17,9Kirjanpitoarvo 31.12. 22,7 1,9 2,7 27,4
2022Käyttöoikeus Maa-alueet ja Koneet ja Milj. €omaisuuserätrakennuksetkalusto Yhteensä1.1.Hankintameno 26,3 3,0 12,0 41,2Kertyneet poistot -3,9 -1,0 -8,7 -13,6Kirjanpitoarvo 1.1. 22,4 2,0 3,3 27,6Kirjanpitoarvo 1.1. 22,4 2,0 3,3 27,6Yrityskaupat 0,0 0,0 0,2 0,2Poistot -1,6 0,0 -0,5 -2,2Muut muutokset 0,0 0,0 0,0 0,0Kirjanpitoarvo 31.12. 20,7 2,0 2,9 25,631.12.Hankintameno 26,3 3,0 12,1 41,4Kertyneet poistot -5,5 -1,0 -9,2 -15,8Kirjanpitoarvo 31.12. 20,7 2,0 2,9 25,6
Arvioidut taloudelliset vaikutusajat omaisuus eräluokittain ovat seuraavat:
Asuin-, toimisto- ja liikerakennukset 20–60 vuotta
Teollisuus- ja varastorakennukset 30–60 vuotta
Rakennusten ainesosat 10–15 vuotta
IT-laitteet ja autot 3–5 vuotta
Muut koneet ja kalusto 3–10 vuotta
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
64
IFRS-tilinpäätös
15 SIJOITUSKIINTEISTÖT
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Sijoituskiinteistöt arvostetaan alun perin hankintamenoon ja sen jälkeen käypään arvoon, jonka
muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti. Sijoituskiinteistöistä saadut vuokratuotot kirjataan
”muiksi sijoitustoiminnan tuotoiksi” vuokra-ajan kuluessa. Sijoituskiinteistöjen luovutusvoitot
tai -tappiot (jotka lasketaan luovutuksesta saatavan nettotuoton ja kohteen kirjanpitoarvon
erotuksena) kirjataan tulosvaikutteisesti.
Sijoituskiinteistöjen arvonmäärityksen suorittaa ulkopuolinen asiantuntija käyttäen sekä mark-
kina- että konsernin sisäisiä tietoja.
VAPAAEHTOISEN LAATIMISPERIAATTEEN MUUTOS
Mandatum-konserni otti käyttöön käyvän arvon mallin sijoituskiinteistöjen arvostamisessa
IAS 40 Sijoituskiinteistöt -standardin mukaisesti 1.1.2023 alkaen. 1.1.2022 avaavan taseen saldoa
oikaistiin ja vertailutiedot oikaistiin uuden tilinpäätösperiaatteen mukaisiksi.
Laskentaperiaatteen muutoksella oli seuraava vaikutus sijoituskiinteistöjen käypiin arvoihin, las-
kennallisiin veroihin ja omaan pääomaan vertailukaudella ja vertailuvuoden avaavassa taseessa:
Milj. € 2023 2022Kirjanpitoarvo 1.1. 165,5 176,0Vähennykset -13,9 -9,2Nettomääräiset voitot ja tappiot käyvän arvon oikaisuista -26,1 -1,2Kirjanpitoarvo 31.12. 125,7 165,5Vuokratuotot sijoituskiinteistöistä 14,8 15,5
YPIEN ARVOJEN MÄÄRITTÄMINEN
Arvostustekniikka
Mandatum-konserni on ottanut IAS 40:n mukaisen käyvän arvon malliin käyttöön sijoituskiin-
teistöjen arvostamisessa 1.1.2023 alkaen. Mandatum-konserni on käyttänyt käypien arvojen
määrittämiseen ulkopuolista asiantuntijaa puolivuosittain 30.6. ja 31.12. Arviointi tehdään myös,
mikäli kohteen olosuhteissa tapahtuisi jokin ennakoimaton tai merkittävä muutos, joka vaikut-
taisi markkina-arvoihin tai sen perusteena oleviin parametreihin. Arvioinnissa on käytetty sekä
markkina- että tuottolähestymistapaa. Vertailukauden luvut on oikaistu käyvän arvon malliin
siirtymisen johdosta. Sijoituskiinteistöt on aiemmin arvostettu hankintamenomallin mukai-
sesti. Siirtymähetken vaikutus konsernin taseeseen oli 39,4 miljoonaa euroa, joka muodostuu
sijoituskiinteistöjen käyvän arvon ja kirjanpitoarvon erosta 49,2 miljoonaa euroa sekä lasken-
nallisesta verovelasta 9,8 miljoonaa euroa, ja se on kirjattu konsernin omaan pääomaan.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
65
IFRS-tilinpäätös
Ei-havaittavissa olevan Merkittävät ei-havaittavissa syöttötiedon suhde Arvostustekniikkaolevat syöttötiedotkäypään arvoonArvioitu käypä arvo nousisi (laskisi), jos:Diskontatut kassavirrat: Markkinavuokrien odotettu odotettu markkinavuokrien Arvostusmallissa otetaan kasvu (2023: 2,02 %, kasvu olisi korkeampi huomioon kiinteistöstä painotettu keskiarvo 2,02 %)(matalampi);syntyvien nettokassavirtojen Keskimääräinen nykyarvo ottaen huomioon tyhjilläänoloaika (kk) odotettavissa oleva vuokran kunkin vuokrasopimuksen kasvuvauhti, tyhjillään päättymisen jälkeen: tyhjilläänolojaksot olisivat olo jaksot, vuokrausaste, 4 kuukauttalyhyempiä (pidempiä);vuokrasopimukseen liittyvät kannustimet, Keskimääräinen tyhjilläänoaika kuten vuokravapaat (kk) arviointihetkellä olevien kaudet ja muut kulut, joita tyhijien tilojen osalta: tyhjilläänolojaksot olisivat vuokralaiset eivät maksa. 12 kuukauttalyhyempiä (pidempiä);Odotetut nettorahavirrat Vuokrausaste 2023: 14–100 %, vuokrausaste olisi diskontataan riskikorjatulla painotettu keskiarvo 61 %korkeampi (matalampi);diskonttokoroilla. Riskikorjatut diskonttokorot 2023: 6,3–11,5 %, painotettu riskikorjattu diskonttokorko keskiarvo 9,12 %olisi alhaisempi (korkeampi).
Sijoituskiinteistöjen käyvän arvon herkkyysanalyysi
Muutos % -10 % -5 % 0 % 5 % 10 %Tuottovaatimus, mEUR 14,9 7,1 -6,4 -12,2Vuokratuotot, mEUR -13,4 -6,7 6,7 13,4
16 LIIKEARVO JA AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Liikearvo on omaisuuserä, joka edustaa liiketoimintojen yhdistämisessä syntyviä vastaisia
taloudellisia hyötyjä, joita ei ole yksilöity ja kirjattu erikseen. Liikearvosta ei tehdä poistoja. Sen
sijaan liikearvon arvonalentuminen testataan vuosittain.
Aineettomat hyödykkeet, riippumatta siitä, onko ne hankittu ulkoisesti, hankittu liiketoiminto-
jen yhdistämisessä vai itse tuotettu, kirjataan taseeseen aineettomina hyödykkeinä, joilla on
rajallinen taloudellinen vaikutusaika, jos on todennäköistä, että hyödykkeistä odotettavissa
oleva taloudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi ja hyödykkeiden hankintameno voidaan
määrittää luotettavasti. Sisäisesti aikaansaadun aineettoman hyödykkeen hankintameno mää-
ytyy hyödykkeelle välittömästi kohdistettavien menojen summana. Tutkimusmenot kirjataan
kuluiksi tulosvaikutteisesti sitä mukaa kuin ne toteutuvat. Kehittämismenoista, jotka johtuvat
uusien IT-ohjelmistojen suunnittelusta tai jo olemassa olevien ohjelmistojen merkittävis
parannuksista, aktivoidaan vain ne, jotka täyttävät sisäisesti tuotettujen aineettomien hyö-
dykkeiden kirjaamisedellytykset. Aineettomat hyödykkeet, joiden taloudellinen vaikutusaika
on rajallinen, arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla
ja arvonalentumistappioilla. Aineettomista hyödykkeistä tehdään tasapoistot omaisuuserän
arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa.
Arvostustekniikka ja merkittävimmät ei-havaittavissa olevat syöttötiedot
Seuraavassa taulukossa on esitetty sijoituskiinteistöjen käyvän arvon määrittämisessä käytetty
arvostustekniikka ja käytetyt merkittävimmät ei-havaittavissa olevat syöttötiedot. Käyvän
arvon hierarkiassa sijoituskiinteistöt kuuluvat tasolle 3.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
66
IFRS-tilinpäätös
2023Liike-Asiakas-Keskeneräiset Milj. €arvosuhteetprojektit Muut Yhteensä1.1.Hankintameno 41,3 9,7 2,2 46,2 99,3Kertyneet poistot 0,0 -2,2 0,0 -42,0 -44,2Kirjanpitoarvo 1.1. 41,2 7,5 2,2 4,2 55,1Kirjanpitoarvo 1.1. 41,2 7,5 2,2 4,2 55,1Yrityskaupat 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0Lisäykset 0,0 0,0 2,4 0,0 2,4Vähennykset 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0Poistot 0,0 -1,7 0,0 -1,7 -3,4Siirrot keskeneräisis 0,0 0,0 -0,5 0,5 0,0Muut muutokset 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0Kirjanpitoarvo 31.12. 41,2 5,8 4,1 3,0 54,131.12.Hankintameno 41,2 9,8 4,1 46,7 101,7Kertyneet poistot 0,0 -3,9 0,0 -43,7 -47,6Kirjanpitoarvo 31.12. 41,2 5,8 4,1 3,0 54,1
2022Liike-Asiakas-Keskeneräiset Milj. €arvosuhteetprojektit Muut Yhteensä1.1.Hankintameno 39,9 9,7 2,1 43,7 95,3Kertyneet poistot 0,0 -0,5 0,0 -40,5 -41,0Kirjanpitoarvo 1.1. 39,9 9,1 2,1 3,2 54,3Kirjanpitoarvo 1.1. 39,9 9,1 2,1 3,2 54,3Yrityskaupat 0,0 0,0 0,6 1,1 1,6Lisäykset 2,8 0,1 1,9 1,5 6,2Vähennykset 0,0 0,0 0,0 -2,2 -2,2Poistot 0,0 -1,7 0,0 -1,5 -3,2Siirrot keskeneräisis 0,0 0,0 -2,3 0,0 -2,3Muut muutokset -1,5 0,0 0,0 -0,1 -1,6Kirjanpitoarvo 31.12. 41,2 7,5 2,2 4,2 55,131.12.Hankintameno 41,2 9,7 2,2 46,2 99,3Kertyneet poistot 0,0 -2,2 0,0 -42,0 -44,2Kirjanpitoarvo 31.12. 41,2 7,5 2,2 4,2 55,1
Arvioidut taloudelliset vaikutusajat omaisuuseräluokittain ovat seuraavat:
Asiakassuhteet 5–15 vuottaIT-ohjelmistot 4–10 vuottaMuut aineettomat hyödykkeet 3–10 vuotta
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
67
IFRS-tilinpäätös
Muiden kuin rahoitusvarojen arvonalentumisen osalta konserni tarkastelee muuhun kuin rahoi-
tusvaroihin kuuluvien varojen (muut kuin vakuutus- ja jälleenvakuutussopimuksiin liittyvät varat,
sijoituskiinteistöt, laskennalliset verosaamiset ja työsuhde-etuusvarat) kirjanpitoarvoja jokaisena
raportointipäivänä sen määrittämiseksi, onko viitteitä arvonalentumisesta. Jos tällaisia viitteitä
on, omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä arvioidaan. Liikearvo testataan vuosittain
arvonalentumisen varalta.
Liikearvon arvonalentumistestaus
Liikearvo on jaettu rahavirtaa tuottaville yksiköille arvonalentumistestausta varten. Testauksien
perusteella ei ole kirjattu arvonalentumisia.
Liikearvon määrä, milj. € 2023Laskuperustekorkoinen liiketoiminta 31,6Instituutio- ja varainhoitoasiakkaat 9,6Yhteensä 41,2
Kummankin rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä on arvioitu niiden
käyttöarvon perusteella. Yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät on määritetty käyttäen
diskontattua rahavirtamallia.
Laskelmissa käytetyt diskonttauskorot perustuvat Suomen valtion 10-vuotisen velkakirjan
tuottoon, arvioon osakemarkkinapreemiosta sekä verrokkiyritysten avulla arvioituihin markkina-
parametreihin. Laskuteperustekorkoinen liiketoiminta -yksikön diskonttauskorko arvioitiin oman
pääoman kustannuksena ja Instituutiot-yksikölle arvioitiin pääoman painotettu keskimääräinen
kustannus (WACC).
Laskelmien pohjana olevat rahavirtaennusteet ovat johdon hyväksymiä. Laskuperustekorkoinen
liiketoiminta -yksikön rahavirtaennuste on 15 vuotta ja Instituutiot-yksiköt 5 vuotta. Ennuste-
kausien jälkeen arvioitiin jäännösperiodit. Syynä näin pitkän ennustekauden käyttöön Lasku-
perustekorkoinen liiketoiminta -yksikölle on kyseisen yksikön arvioitu vakuutussopimusvelkojen
kehitys, jolla taas on merkitystä vaadittavaan vakavaraisuuspääomaan ja sitä kautta kerrytettä-
vissä olevaan rahamäärään. Oletus ennustekauden jälkeisestä kasvusta perustuu omaisuuserien
arvioituun käyttöön ja arvioon pitkän aikavälin inflaatiosta.
Tärkeimmät oletukset ovat seuraavat:
Laskuperustekorkoinen liiketoiminta 2023Pitkän aikavälin kasvu 0,0 %Keskimääräinen nettotuloksen kasvu ennustekaudella -8,0 %Instituutiot 2023Pitkän aikavälin kasvu 2,0 %Keskimääräinen liikevoiton kasvu ennustekaudella 5,0 %
Laskelmat tehtiin diskonttaamalla verojen jälkeisiä rahavirtoja. Vastaavat veroja edeltävät
diskonttauskorot ovat:
Veroja edeltävä diskonttauskorko 2023Laskuperustekorkoinen liiketoiminta 13,9 %Instituutio- ja varainhoitoasiakkaat 10,1 %
Kummankin rahavirtaa tuottavan yksikön käyttöarvo oli suurempi kuin testattava omaisuus.
Instituutiot-yksikön osalta johto katsoo, että mikään jokseenkin mahdollinen muutos käytettyi-
hin keskeisiin oletuksiin ei saisi aikaan arvonalentumista. Laskuperustekorkoinen liiketoiminta
-yksikön osalta 9 %-yksikköä korkeampi diskonttauskorko tai 32 % nettotuloksen lasku johtaisi-
vat tarpeeseen kirjata arvonalentuminen.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
68
IFRS-tilinpäätös
17 SIJOITUKSET OSAKKUUSYRITYKSIS
Keskinäistä vakuutusyhtiö Kalevaa, jonka takuupääomasta Mandatum omistaa 50 %, joka
oikeuttaa 25 % äänivallasta ei ole käsitelty osakkuusyrityksenä määräysvaltaa ja varojen jakoa
koskevien rajoitusten johdosta.
Pääomaosuusmenetelmällä yhdistellyt osakkuusyhtiöt 31.12.2023
Kirjan-Käypä Omistus-Varat/ Liike-Voitto/Milj. €pitoarvoarvoosuus %velatvaihtotappioPrecast Holding Oy 1,4 1,4 27,1 50,8/43,6 56,6 -6,5Pääomaosuusmenetelmällä yhdistellyt osakkuusyhtiöt 31.12.2022Kirjan-Käypä Omistus-Varat/ Liike-Voitto/Milj. €pitoarvoarvoosuus %velatvaihtotappioPrecast Holding Oy 4,3 4,3 27,1 59,2/45,3 58,9 0,4
Muutokset sijoituksissa osakkuusyrityksiin
Milj. € 2023 2022Osuudet 1.1. 4,3 1,3Lisäykset 0,0 3,0Vähennykset -1,2 0,0Osuus kauden tuloksesta -1,8 0,1Osuudet 31.12. 1,4 4,3
18 RAHOITUSVARAT JA -VELAT
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
IFRS 9 Rahoitusinstrumentit
Kirjaaminen ja alkuperäinen arvostaminen
Mandatum-konserni kirjaa rahoitusvarat alun perin kaupantekopäivänä, joka on päivä, jolloin
Mandatum-konsernista tulee instrumentin sopimusehtojen osapuoli.
Rahoitusvaroihin kuuluva erä tai rahoitusvelka arvostetaan alun perin käypään arvoon, johon
lisätään, jos kyseessä ei ole käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattava erä, transaktiomenot,
jotka johtuvat suoraan sen hankinnasta tai liikkeeseenlaskusta. Rahoitusinstrumentin käypä
arvo alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä on yleensä sen transaktiohinta. Jos käypä arvo
alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä poikkeaa transaktiohinnasta, Mandatum-konserni kirjaa
ensimmäisen päivän voiton tai tappion. Mandatum-konserni ei ole kirjannut ensimmäisen
päivän voittoa tai tappiota.
RAHOITUSVAROJEN LUOKITTELU
Rahoitusvarat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon tai käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavaksi (FVTPL). Rahoitusvarojen luokittelu perustuu Mandatumin liiketoimintamallin
mukaiseen rahoitusvarojen hallintaan sekä rahoitusvarojen sopimusperusteisiin rahavirtaomi-
naisuuksiin (vain pääoman sekä koron maksukriteerit, SPPI). SPPI-kriteerit täyttyvät, kun
rahoitusinstrumentin sopimukseen perustuvat rahavirrat ovat yksinomaan pääoman ja jäljellä
olevan pääomamäärän koron maksuja. Pääomalla tarkoitetaan rahoitusvaroihin kuuluvan erän
käypää arvoa alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä. Korko sisältää korvauksen rahan aika-
arvosta, tiettynä ajanjaksona jäljellä olevaan pääomamäärään liittyvästä luottoriskistä ja muista
perustyyppiseen luotonantoon liittyvistä riskeistä ja menoista sekä voittomarginaalin.
Rahoitusvaroihin kuuluva erä arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon vain, jos liiketoimin-
tamallin tavoitteena on pitää rahoitusvara hallussa sopimukseen perustuvien rahavirtojen
keräämiseksi ja rahoitusvaran sopimukseen perustuvat rahavirrat täyttävät SPPI-kriteerit.
Korkotuotot lasketaan soveltamalla efektiivisen koron menetelmää. IFRS 9:n mukaisesti
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
69
IFRS-tilinpäätös
jaksotettuun hankintamenoon myöhemmin arvostettaviin rahoitusvaroihin kohdistuu tappiota
koskeva vähennyserä, odotettavissa olevat luottotappiot (ECL).
Sijoitukset koostuvat vieraan ja oman pääoman ehtoisista arvopapereista.
IFRS 9:n mukaan suurin osa Mandatum-konsernin rahoitusvaroista luokitellaan käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavaksi ja vain rajoitettu määrä rahoitusvaroista arvostetaan jaksotet-
tuun hankintamenoon eikä yhtäkään rahoitusvaroihin kuuluvaa erää ole luokiteltu käypään
arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta.
Mandatum-konsernin sijoitukset liittyvät pääasiassa vakuutussopimuksiin, jotka arvostetaan
IFRS 17-standardin mukaisesti (ks. tilinpäätöksen laatimisperiaatteet IFRS 17 Vakuutussopimuk-
set, Liite 23). Muiden sijoitusten osalta Mandatum-konserni on valinnut arvostamisen käypään
arvoon tulosvaikutteisesti.
Mandatum-konsernin liiketoimintamallit ovat seuraavat:
ypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
Sellaiset rahoitusvarojen salkut, joita hallinnoidaan ja joiden tuloksellisuutta arvioidaan käy-
pään arvoon perustuen tai jotka liittyvät läheisesti vakuutussopimuksiin, arvostetaan käypään
arvoon tulosvaikutteisesti, koska niitä ei pidetä sopimukseen perustuvien rahavirtojen keräämi-
seksi eikä sopimukseen perustuvien rahavirtojen keräämiseksi ja rahoitusvarojen myymiseksi.
Johdannaissopimukset arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Nämä arvostetaan käypään arvoon, ja nettovoitot ja -tappiot, mukaan lukien korko- tai osinko-
tuotot sekä kurssivoitot ja -tappiot, kirjataan tulosvaikutteisesti.
Lisäksi kirjanpidollisen epäsuhdan vähentämiseksi Mandatum on luokitellut vakuutussopimus-
ten perustana olevat rahoitusvarat käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Jaksotettu hankintameno
Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat sisältyvät hallussa pidettävien -salk-
kuun, joka sisältää tiettyjä lainasopimuksia, joiden hallussapito perustuu sopimukseen perus-
tuvien rahavirtojen keräämiseen ja kiinteiden kuponkikorkojen ansaitsemiseen instrumenttien
koko voimassaoloajalta. Nämä instrumentit täyttävät SPPI-kriteerit (yksinomaan pääoman ja
jäljellä olevan pääoman koron maksua).
Näihin omaisuuseriin sovelletaan odotettavissa olevia luottotappioita (ECL) koskevien vaati-
musten mukaisia tappiovarauksia (ks. rahoitusvarojen arvonalentuminen).
Nämä instrumentit arvostetaan myöhemmin jaksotettuun hankintamenoon ja korkotuotot
lasketaan efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Korkotuotot, kurssivoitot ja -tappiot sekä
arvonalentumiset kirjataan tulosvaikutteisesti. Myös taseesta pois kirjaamisesta johtuvat voitot
tai tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti.
RAHOITUSVELKOJEN LUOKITTELU
Mandatum-konserni luokittelee rahoitusvelkansa käypään arvoon tulosvaikutteisesti tai jakso-
tettuun hankintamenoon kirjattaviksi.
Merkittävä osa henkivakuutusveloista kuuluu IFRS 9:n soveltamisalaan. Mandatum kirjaa nämä
sijoitussopimusvelat (sijoitussidonnaiset vakuutukset) käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Käypä arvo perustuu näiden rahoitusvarojen taustalla oleviin laadintaperiaatteisiin, ja nämä
on kirjattu käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Sijoitussopimusvelat on luokiteltu käyvän arvon
hierarkiassa tasolle 2.
Mandatum-konserni arvostaa johdannaisvelat käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Nettovoitot
ja -tappiot, mukaan lukien mahdolliset korkokulut ja valuuttakurssivoitot ja -tappiot, kirjataan
tulosvaikutteisesti.
Rahoitusvelat, mukaan lukien huonommassa etuoikeusasemassa olevat velat, liikkeeseen laske-
tut velkapaperit ja muut rahoitusvelat, arvostetaan myöhemmin jaksotettuun hankintamenoon
efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Korkokulut sekä kurssivoitot ja -tappiot kirjataan
tulosvaikutteisesti. Myös taseesta pois kirjaamisesta johtuvat voitot tai tappiot kirjataan
tulosvaikutteisesti.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
70
IFRS-tilinpäätös
Johdannaiset, mukaan lukien kytketyt johdannaiset
Johdannaissopimukset luokitellaan kaupankäyntitarkoituksessa pidettäviin ja suojaustar-
koituksessa pidettäviin, mukaan lukien korkojohdannaiset, luottoriskijohdannaiset, valuut-
tajohdannaiset, osakejohdannaiset ja hyödykejohdannaiset. Kaikki johdannaiset merkitään
taseeseen varoiksi, kun niiden käypä arvo on positiivinen, ja veloiksi, kun niiden käypä arvo on
negatiivinen.
Johdannaiset, mukaan lukien kytketyt johdannaiset, jotka on erotettu pääsopimuksesta, luo-
kitellaan kaupankäyntitarkoituksessa pidettäviksi, elleivät ne ole osa ehdot täyttävää suojaus-
suhdetta. Mandatum-konserni ei ole soveltanut suojauslaskentaa. Johdannaiset arvostetaan
käypään arvoon ja käyvän arvon muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti.
Johdannaista, joka on kytketty vakuutus- tai jälleenvakuutussopimukseen, ei käsitellä kirjan-
pidossa erillään pääsopimuksesta, jos kytketty johdannainen itsessään täyttää vakuutus- tai
jälleenvakuutussopimuksen määritelmän. Mandatum-konsernilla ei ole kytkettyjä johdannaisia,
joihin liittyy vakuutus- tai jälleenvakuutussopimus.
TASEESEEN JA TASEESTA POIS KIRJAAMINEN
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavien rahoitusvarojen ja -velkojen, ostot ja myynnit
kirjataan taseeseen kauppapäivänä, joka on päivä, jolloin sitoudutaan ostamaan tai myymään
kyseinen rahoitusvaroihin tai -velkoihin kuuluva erä. Lainat ja muut saamiset kirjataan tasee-
seen lainaa nostettaessa.
Rahoitusvarat ja -velat netotetaan ja esitetään taseessa nettomääräisenä vain silloin, kun
netottamiseen on laillinen oikeus ja netotus aiotaan toteuttaa tai saaminen ja velka suorittaa
samanaikaisesti.
Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta, kun sopimusperusteinen oikeus rahoitusvaroihin kuulu-
van erän rahavirtoihin lakkaa tai kun oikeudet ja riskit on siirretty toiselle osapuolelle. Rahoi-
tusvelat kirjataan pois taseesta, kun niiden sopimuksessa määritellyt velvoitteet on täytetty tai
peruutettu, tai niiden voimassaolo on lakannut.
YVÄN ARVON MÄÄRITTÄMINEN
Rahoitusinstrumentteja seurataan ja hallinnoidaan käypään arvoon, joka määritellään hinnaksi
joka saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan siirtämisestä markkinaosapuol-
ten välillä arvostuspäivänä toteutuvassa tavanomaisessa liiketoimessa.
Rahoitusvarojen käyvät arvot perustuvat joko julkaistuihin hintanoteerauksiin tai markkinoilla
havaittavissa ja saatavilla oleviin tietoihin perustuviin arvostusmenetelmiin. Rajoitetulle mää-
rälle omaisuuseriä arvo on määritettävä muita tekniikoita käyttäen.
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusinstrumentit on luokiteltu kolmeen hierarkiatasoon
esimerkiksi sen mukaan, ovatko instrumentin markkinat aktiiviset tai ovatko arvostusmenetel-
mässä käytetyt syöttötiedot havaittavissa.
Tasolla 1 instrumentin arvostus perustuu samankaltaisten varojen tai velkojen noteerattuihin
hintoihin toimivilla markkinoilla.
Tasolla 2 instrumentin arvostuksen syöttötietoina käytetään myös muita kuin noteerattuja
hintoja, jotka ovat havaittavissa kyseisen omaisuuserän tai velan osalta joko suoraan tai
epäsuorasti arvostusmenetelmiä käyttäen.
Tasolla 3 arvostus perustuu muihin syöttötietoihin kuin havaittavissa oleviin markkinatietoihin.
Suurin osa Mandatum Lifen tason 3 varoista on pääomasijoitus- ja vaihtoehtorahastoja.
Pääomarahastojen osalta kohde-etuutena olevien sijoitusten arvonmäärityksen suorittaa
rahastonhoitaja, jolla on kaikki arvonmääritysprosessissa tarvittavat tiedot. Arvonmääritys
päivitetään yleensä neljännesvuosittain perustuen kohde-etuutena olevien varojen arvoon ja
rahaston velkojen määrään. On olemassa useita arvostusmenetelmiä, jotka voivat perustua
esimerkiksi sijoitusten hankinta-arvoon, julkisesti noteerattujen vertailuyritysten arvoon,
tuottokerroinperusteiseen arvostukseen tai kohde-etuutena olevien sijoitusten kassavirtoihin.
Useimmat pääomasijoitusrahastot noudattavat International Private Equity and Venture
Capital Valuation (IPEV) -ohjeita, joissa annetaan yksityiskohtaiset ohjeet pääomasijoitusrahas-
tojen arvostamisesta.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
71
IFRS-tilinpäätös
Myös vaihtoehtorahastojen osalta arvonmäärityksen suorittavat rahastonhoitajat. Vaihtoeh-
torahastot ovat usein rakenteeltaan monimutkaisia, ja arvonmääritys riippuu kohde-etuutena
olevien sijoitusten luonteesta. Arvostuksessa voidaan käyttää monia erilaisia menetelmiä,
esimerkiksi kohde-etuutena olevien sijoitusten kassavirtoihin perustuvaa menetelmää. Vaih-
toehtorahastojen toimintaa ja arvonmääritystä säännellään esimerkiksi vaihtoehtorahastojen
hoitajista annetulla direktiivillä (Alternative Investment Fund Managers Directive, AIFMD),
jossa määritellään arvonmääritysprosessin periaatteet ja dokumentointivaatimukset. Tason 3
arvostus perustuu viimeisimpään saatavilla olevaan taloudelliseen tietoon. Niiden rahastojen
osalta, joista viimeisin taloudellinen tieto on saatavilla vasta myöhemmässä vaiheessa, johto
ottaa arvioinnissa huomioon ulkoiset ja sisäiset lähteet sekä markkinoiden kehityksen.
RAHOITUSINSTRUMENTTIEN ARVONALENTUMINEN
IFRS 9:n myötä otettiin käyttöön tulevaisuuteen kohdistuva “odotettavissa olevien luotto-
tappioiden (ECL)” -laskentamalli, joka korvasi IAS 39:n mukaisen toteutuneisiin tappioihin
perustuvan arvonalentumismallin. Odotettavissa olevien luottotappioiden mallia sovelletaan
jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin rahoitusvaroihin, IFRS 15 Myyntituotot asiakasso-
pimuksista -standardin mukaisiin sopimuksiin perustuviin omaisuuseriin sekä lainasitoumuksiin
ja takaussopimuksiin, joita arvonalentumisvaatimukset koskevat. Vaatimukset eivät koske
oman pääoman ehtoisia instrumentteja tai muita käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavia
rahoitusvaroja.
Odotettavissa olevat luottotappiot heijastavat menneitä tapahtumia, eli aiemmin luottotap-
pioita, vallitsevia olosuhteita ja ennusteita tulevista taloudellista olosuhteista.
Mandatum-konserni on kirjannut tappiovarauksen, joka on todennäköisyyspainotettu arvio
luottotappioista, jaksotettuun hankintamenoon arvostetuista rahoitusvaroista ja jaksotettuun
hankintamenoon arvostettuihin rahoitusvaroihin liittyvistä taseen ulkopuolisista nostamatto-
mista sitoumuksista.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavien rahoitusvarojen tappiovaraukset vähennetään
varojen bruttomääräisestä kirjanpitoarvosta. Taseen ulkopuolisten erien osalta tappiovaraukset
kirjataan taseeseen velaksi.
RAHOITUSVARAT JA -VELAT ENNEN 1. TAMMIKUUTA 2023
Laadintaperiaatteet vertailuvuoden osalta ovat luettavissa vuoden 2022 Mandatum Holding
-konsernin konsernitilinpäätöksessä.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
72
IFRS-tilinpäätös
Rahoitusvelat 31.12.2023 Kirjan pitoarvo Taso 1 Taso 2 Taso 3 YhteensäKäypään arvoon arvostettavat rahoitusvelatJohdannaissopimuksetKoronvaihtosopimukset 0,0 0,0 0,0Valuuttajohdannaiset 2,3 2,3 2,3Yhteensä 2,3 2,3 2,3Sijoitussopimusvelka 8 529,3 8 529,3 8 529,3Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät johdannaissopimukset 3,8 3,8 3,8Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvelat yhteensä 8 535,5 8 535,5 8 535,5Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelatMuut velat 101,3 97,9 97,9Velat, joilla on huonompi etuoikeusPääomalainat 249,8 244,0 244,0Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat yhteensä 351,1 244,0 97,9 342,0Rahoitusvelat yhteensä 8 886,5 244,0 8 633,4 8 877,5
Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät johdannaisvelat raportoidaan rahoitusveloissa.
Rahoitusvarat 31.12.2023 Kirjan pitoarvo Taso 1 Taso 2 Taso 3 YhteensäKäypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratJohdannaissopimuksetKoronvaihtosopimukset 18,9 18,9 18,9Valuuttajohdannaiset 8,6 8,6 8,6Yhteensä 27,4 27,4 27,4Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratOsakkeet ja osuudet 300,0 232,1 68,0 300,0Saamistodistukset 2 452,4 1 933,9 501,9 16,6 2 452,4Rahastot 770,6 106,7 72,7 591,2 770,6Yhteensä 3 523,0 2 272,7 574,6 675,8 3 523,0Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät rahoitusvaratOsakkeet ja osuudet 634,4 582,6 2,1 49,7 634,4Saamistodistukset 996,2 119,1 850,6 26,6 996,2Rahastot 9 510,1 5 945,5 925,4 2 639,3 9 510,1Johdannaissopimukset 14,6 14,6 14,6Muut varat 484,5 484,5 484,5Yhteensä 11 640,0 6 647,2 2 277,1 2 715,6 11 640,0Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat yhteensä 15 190,4 8 919,9 2 879,1 3 391,4 15 190,4Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat 41,9 41,9 41,9Rahoitusvarat yhteensä 15 232,3 8 919,9 2 879,1 3 433,3 15 232,4
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
73
IFRS-tilinpäätös
Rahoitusvelat 31.12.2022 Kirjan pitoarvo Taso 1 Taso 2 Taso 3 YhteensäKäypään arvoon arvostettavat rahoitusvelatJohdannaissopimuksetKoronvaihtosopimukset 2,2 2,2 2,2Valuuttajohdannaiset 0,4 0,4 0,4Yhteensä 2,6 2,6 2,6Sijoitussopimusvelka 7 107,0 7 107,0 7 107,0Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät johdannaissopimukset 2,4 2,4 2,4Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvelat yhteensä 7 112,0 7 112,0 7 112,0Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelatMuut velatVelat, joilla on huonompi etuoikeusPääomalainat 349,6 230,1 100,0 330,1Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat yhteensä 349,6 230,1 100,0 330,1Rahoitusvelat yhteensä 7 461,6 230,1 7 112,0 100,0 7 442,1
Vertailukauden lukuja on johdannaiserien osalta oikaistu julkaistusta tilinpäätöksestä. Johdannaisvelat on
oikaistu vertailukauden taulukossa osaksi rahoitusvelkoja.
Rahoitusvarat 31.12.2022 Kirjan pitoarvo Taso 1 Taso 2 Taso 3 YhteensäKäypään arvoon arvostettavat rahoitusvaratJohdannaissopimuksetKoronvaihtosopimukset 0,0 0,0 0,0Valuuttajohdannaiset 23,1 23,1 23,1Yhteensä 23,1 23,1 23,1Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät rahoitusvaratOsakkeet ja osuudet 680,5 647,0 2,1 31,3 680,5Saamistodistukset 941,3 89,8 757,2 94,3 941,3Rahastot 7 882,6 4 879,8 675,8 2 327,0 7 882,6Johdannaissopimukset 20,4 20,4 20,4Muut varat 411,9 411,9 411,9Yhteensä 9 936,7 5 616,6 1 867,3 2 452,7 9 936,7Myytävissä olevat rahoitusvaratOsakkeet ja osuudet 433,2 416,8 16,4 433,2Saamistodistukset 2 214,6 1 570,2 631,0 13,4 2 214,6Muut varat 1 019,9 358,6 67,6 593,6 1 019,9Yhteensä 3 667,7 2 345,6 698,6 623,4 3 667,7Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat yhteensä 13 627,5 7 962,2 2 589,0 3 076,1 13 627,4Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvaratLainat ja muut saamiset 85,2 85,3 85,3Rahoitusvarat yhteensä 13 712,6 7 962,3 2 589,0 3 161,4 13 712,7
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
74
IFRS-tilinpäätös
Muutokset tasojen välillä
2023 2022Siirrot tasolta 2 Siirrot tasolta 1 Siirrot tasolta 2 Siirrot tasolta 1 Milj. €tasolle 1tasolle 2tasolle 1tasolle 2Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät rahoitusvaratSaamistodistukset 14,4 7,1 1,7 6,4Muut rahoitusvaratSaamistodistukset 25,3 36,6 85,8
Siirrot perustuvat pääosin ulkoisen palveluntarjoajan tietoihin perustuviin muutoksiin kaupankäynnin volyymissa.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
75
IFRS-tilinpäätös
Käypien arvojen määritys ja hierarkia
Arvostusmenetelmät sekä merkittävät
ei-näkyvissä olevat syöttötiedot
Mandatum on esittänyt alla olevassa
taulukossa niitä arvostusmenetelmiä, joita
on käytetty tason 2 ja tason 3 erien käyvän
arvon määrittämiseen 31.12.2023 sekä
31.12.2022 käypään arvoon arvostettujen
rahoitusvarojen ja -velkojen osalta. Lisäksi
taulukkoon on koottu merkittävimmät
ei-näkyvissä olevat syöttötiedot.
Rahoitusinstrumentit, jotka arvostetaan käypään arvoon ja niiden merkittävimmät arvostusmenetelmät
Merkittävät ei-havaittavissa Ei-havaittavissa olevan syöttö-Erä Arvostustekniikkaolevat syöttötiedottiedon suhde käypään arvoonOman pääoman ehtoinen Lisätuottomalli, jossa arvo Odotetut tulevat lisätuotot Käypä arvo nousee (laskee), jos sijoitus (noteeraamattomat muodostuu sijoitetusta pääomasta odotetut lisätuotot kasvavat osakkeet)sekä odotettujen lisätuottojen (laskevat) tai jos diskonttokorko nykyarvostaon matalampi (korkeampi)Pääomarahastosijoitukset Kohde-etuutena olevien sijoitusten Alla olevien sijoitusten arvo sekä n/aarvon määrittää rahasto, jolla on vieraan pääoman määrä. Alla olevien olennaiset ja riittävät tiedot alla sijoitusten arvonmääritykseen olevien sijoitusten arvonmäärittä-voidaan käyttää rahaston toimesta mistä varten. eri malleja (esim. hankintahinta, julkisesti vaihdetut verrokkiyhtiöt, tuottokerroinperuste tai kassavirtoihin perustuva arvostus)Pääomarahaston arvonmääritys to-teutetaan pääasiassa kvartaaleittain perustuen alla olevien sijoitusten arvoon ja vieraan pääoman määrään.Käytetyt arviot ovat uusimpia saa-tavilla olevia, mutta omaisuus luokan ominaispiirteiden vuoksi ne saadaan yleensä muutaman kuukauden kuluttua arvostuspäivästä.Pääomarahastot noudattavat yleisesti International Private Equity and Venture Capital Valuation (IPEV) -ohjeistusta, jossa kuvataan erilaisia arvostuskäytäntöjä yksityiskohtaisemmin.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
76
IFRS-tilinpäätös
Merkittävät ei-havaittavissa Ei-havaittavissa olevan syöttö-Erä Arvostustekniikkaolevat syöttötiedottiedon suhde käypään arvoonVaihtoehtorahastot Vaihtoehtorahastojen osalta arvon Arvonmäärityksen pohjana käytetään n/amäärittää rahasto ja toteutuksesta esim. kassavirtoihin perustuvaa vastaa ensisijaisesti rahastonhoitaja. arvostusta.Vaihtoehtorahastot ovat usein ominaisuuksiltaan monimutkaisia ja arvonmääritys on riippuvainen alla olevien instrumenttien luonteesta.Käytetyt arviot ovat uusimpia saa-tavilla olevia, mutta omaisuusluokan ominaispiirteiden vuoksi ne saadaan yleensä muutaman kuukauden kuluttua arvostuspäivästä.Vaihtoehtorahastojen toimintaa ja arvonmääritystä sääntelee Alternative Investment Fund Managers Directive (AIFMD), jossa kuvataan tarkemmin arvonlaskennan toimintaperiaatteita ja dokumentaa-tiovaatimuksia.Korkojohdannaiset Korkojohdannaisten arvostukseen Arviot tulevista vaihtuvista koroista n/akäytetään pääosin rahavirtojen perustuvat noteerattuihin johdannais-diskonttaamiseen perustuvaa ten hintoihin sekä futuurien hintoihin. arvostusmallia. Tulevat kassavirrat diskontataan käyt-täen markkinakorkoihin perustuvaa korkokäyrää, joka vastaa markki-naosapuolten käyttämää korkoa vastaaville johdannaistuotteille.Valuuttajohdannaiset Valuuttajohdannaisten arvostukseen Arvostuksessa käytetään soveltuvaa n/akäytetään pääosin rahavirtojen valuuttakurssia ja markkinakorkoihin diskonttaamiseen perustuvaa perustuvaa korkokäyrää.arvostusmallia sekä valuuttakurssia.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
77
IFRS-tilinpäätös
Tason 3 käypään arvoon arvostettavien rahoitusvarojen muutokset
Tason 3 erien erittely sekä täsmäytyslaskelma
2023Tulokseen Ostot ja Siirrot Siirrot Kaudelle kirjatut kirjatut voitot/uudelleen-tasolta tasolle voitot/tappiot Milj. € 1.1.tappiot yht. luokittelut Myynnit Suoritukset1 ja 21 ja 2 31.12.rahoitusvaroistaRahoitusvarat 2023Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvaratOsakkeet ja osuudet 16,4 -4,1 55,7 0,0 0,0 0,0 0,0 68,0 -4,1Saamistodistukset 13,4 -2,1 27,4 -21,4 -0,6 0,0 0,0 16,6 0,1Rahastot 593,6 -0,5 50,1 -52,0 0,0 0,0 0,0 591,2 0,2Yhteensä 623,4 -6,8 133,1 -73,4 -0,6 0,0 0,0 675,8 -3,9Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät rahoitusvaratOsakkeet ja osuudet 31,3 10,1 8,5 -0,2 0,0 0,0 0,0 49,7 10,3Saamistodistukset 94,3 -0,6 21,5 -86,2 -2,5 0,0 0,0 26,6 -0,9Rahastot 2 327,0 4,4 556,0 -248,1 0,0 0,0 0,0 2 639,3 1,5Yhteensä 2 452,7 13,9 586,0 -334,5 -2,5 0,0 0,0 2 715,6 11,0Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat yhteensä 3 076,1 7,1 719,1 -407,9 -3,1 0,0 0,0 3 391,4 7,1
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
78
IFRS-tilinpäätös
2022Tulokseen Muihin laajan Ostot ja Siirrot Siirrot Kaudelle kirjatut kirjatut voitot/ tuloksen eriin kirjatut uudelleen- tasolta tasolle voitot/tappiot Milj. € 1.1.tappiot yht. voitot/tappiotluokittelut Myynnit Suoritukset1 ja 21 ja 2 31.12.rahoitusvaroistaRahoitusvarat 2022Myytävissä olevat rahoitusvaratOsakkeet ja osuudet 28,8 5,9 -12,0 0,0 -6,2 0,0 0,0 0,0 16,4 -12,0Saamistodistukset 32,0 0,0 0,0 17,2 -5,7 0,0 0,0 -30,1 13,4 0,0Rahastot 690,2 10,4 -50,8 43,8 -100,0 0,0 0,0 0,0 593,6 -40,8Yhteensä 751,0 16,3 -62,8 61,0 -111,9 0,0 0,0 -30,1 623,4 -52,8Sijoitussidonnaisiin vakuutuksiin liittyvät rahoitusvarat Osakkeet ja osuudet 20,1 1,2 0,0 15,0 -4,9 0,0 0,0 0,0 31,4 1,2Saamistodistukset 60,5 -7,7 0,0 108,4 -81,2 -22,6 39,6 -2,8 94,3 -7,7Rahastot 2 064,9 -15,7 0,0 597,7 -315,3 0,0 0,0 -4,5 2 327,0 -23,3Yhteensä 2 145,5 -22,2 0,0 721,1 -401,4 -22,6 39,6 -7,3 2 452,7 -29,8Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat yhteensä 2 896,5 -5,9 -62,8 782,1 -513,3 -22,6 39,6 -37,4 3 076,1 -82,6
Realisoituneet Käyvän arvon Milj. €voitot/tappiotmuutokset YhteensäTuloslaskelmaan kirjatut voitot tai tappiot tilikauden lopun taseeseen sisältyvistä varoista -19,8 -62,8 -82,5
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
79
IFRS-tilinpäätös
Tason 3 käypään arvoon arvostettavien rahoitusvarojen herkkyysanalyysi
2023 2022Jokseenkin mahdollisten Jokseenkin mahdollisten Milj. € Kirjanpitoarvomuutosten vaikutus (+/-) Kirjanpitoarvomuutosten vaikutus (+/-)Rahoitusvarat Käypään arvoon arvostetut rahoitusvaratOsakkeet ja osuudet 68,0 -13,1Saamistodistukset 16,6 -0,1Rahastot 591,2 -118,2Myytävissä olevat rahoitusvaratOsakkeet ja osuudet 16,4 -3,3Saamistodistukset 13,4 0,0Rahastot 593,6 -118,7Yhteensä 675,8 -131,5 623,4 -122,1
Korkoinstrumenttien osalta rahoitusvarojen arvoa on testattu olettamalla korkotason nousevan 1 prosenttiyksiköllä kaikissa maturiteeteissa. Muiden omaisuuslajien osalta on oletettu hintojen laskevan
20 prosenttia. Edellä esitettyjen vaihtoehtoisten oletusten perusteella mahdollinen korkotason nousu aiheuttaisi saamistodistusten osalta 0,1 miljoonan euron (0,0) ja muiden omaisuuslajien mah-
dollinen hinnan aleneminen 131,3 miljoonan euron (122,0) arvostustappion konsernin tuloslaskelmassa. Jokseenkin mahdollinen tulosvaikutus olisi näin konsernin omaan pääomaan suhteutettuna 7,8
prosenttia (7,2).
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
80
IFRS-tilinpäätös
19 SIJOITUSSIDONNAISTEN SOPIMUSTEN KATTEENA OLEVAT SIJOITUKSET
20 MUUT VARAT
Milj. € 2023 2022Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvaratSaamistodistukset 996,2 941,3Osakkeet ja osuudet 10 144,6 8 273,3Yhteensä 11 140,8 9 214,6Lainat ja muut saamiset 484,5 701,7Muut rahoitusvarat 10,8 18,0Sijoitussidonnaisten sopimusten katteena olevat sijoitukset yhteensä 11 636,1 9 934,3Yhteensä 11 636,1 9 934,3
Milj. € 2023 2022Korot 39,6 24,3Kauppahintasaamiset 41,0 73,6Johdannaiskaupan vakuudet 26,8 5,7Etukäteen maksetut eläkkeet 20,8 20,7Verosaamiset 4,7 7,1Sijoitusten siirtosaamiset ja palkkioita 1,8 0,2Saamiset vakuutuksenottajilta 1,6 2,9Saamiset jälleenvakuutustoiminnasta 0,5 0,1Vuokrasaamiset 0,3 2,0Saamiset yhteistoimintayhtiöiltä 0,1 0,1Muut 14,8 19,5Yhteensä 152,0 156,2
Erä Korot sisältää suurimmaksi osaksi johdannaisiin liittyviä korkosaamisia.
Erä Kauppahintasaamiset koskee myytyjä sijoituksia, joista rahoja ei ole vielä saatu
vastapuolelta.
Erä Muut koostuu mm. palkkioista, myyntisaamisista ja jaksotussaamisista.
21 RAHAT JA PANKKISAAMISET
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Rahavaroina käsitellään käteiset varat, joiksi katsotaan kassa sekä lyhytaikaiset talletukset
(tekohetkestä enintään 3 kk).
Milj. € 2023 2022Pankkisaamiset 738,4 724,6Yhteensä 738,4 724,6
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
81
IFRS-tilinpäätös
22 LASKENNALLISET VEROSAAMISET JA -VELAT
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Laskennallinen vero kirjataan tilapäisistä eroista, jotka johtuvat varojen ja velkojen kirjanpitoar-
vojen ja verotuksessa käytettävien arvojen välisistä väliaikaisista eroista.
Laskennallista veroa ei kirjata:
väliaikaisista eroista, jotka johtuvat varojen tai velkojen alkuperäisestä kirjaamisesta liike-
toimessa, joka ei ole liiketoimintojen yhdistäminen ja joka ei vaikuta kirjanpidon tulokseen
eikä verotettavaan tulokseen;
tytäryrityksiin, osakkuusyrityksiin ja yhteisjärjestelyihin tehtyihin sijoituksiin liittyvistä
väliaikaisista eroista siltä osin kuin konserni pystyy kontrolloimaan väliaikaisten erojen
purkautumisajankohtaa ja on todennäköistä, että ne eivät purkaudu lähitulevaisuudessa; ja
liikearvon alkuperäisestä kirjaamisesta johtuvista veronalaisista väliaikaisista eroista.
Laskennalliset verosaamiset kirjataan käyttämättömistä verotuksellisista tappioista, käyttämät-
tömistä verohyvityksistä ja vähennyskelpoisista väliaikaisista eroista siltä osin kuin on todennä-
köistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan niitä voidaan käyttää.
Laskennallisten verojen arvostaminen kuvastaa veroseuraamuksia, jotka johtuisivat siitä, miten
konserni odottaa tilinpäätöspäivänä saavansa varojen ja velkojen kirjanpitoarvon takaisin tai
suorittavansa sen. Tätä tarkoitusta varten käypään arvoon arvostettujen sijoituskiinteistöjen
kirjanpitoarvon oletetaan realisoituvan myynnin kautta, eikä konserni ole kumonnut tätä
olettamusta.
Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2023 aikana
Milj. € 1.1. Laajaan tulokseen kirjatut erät 31.12.Laskennalliset verosaamiset Muut vähennyskelpoiset tilapäiset erot 3,9 0,1 4,0Yhteensä 3,9 0,1 4,0Laskennallisten verojen netotus -4,0Laskennalliset verosaamiset yhteensä 0,0Laskennalliset verovelat Varaukset ja tilinpäätössiirrot 1,6 -0,2 1,4Käyvän arvon muutokset 66,7 -2,2 64,5Muut tilapäiset kirjanpidon ja verotuksen erot 95,8 -16,9 78,9Yhteensä 164,1 -19,3 144,8Laskennallisten verojen netotus -4,0Laskennalliset verovelat yhteensä 140,8
Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2022 aikana
Milj. € 1.1. Laajaan tulokseen kirjatut erät 31.12.Laskennalliset verosaamiset Vahvistetut tappiot 0,4 -0,1 0,3Muut vähennyskelpoiset tilapäiset erot 9,4 -5,8 3,6Yhteensä 9,8 -5,9 3,9Laskennallisten verojen netotus -3,9Laskennalliset verosaamiset yhteensä 0,0Laskennalliset verovelatVaraukset ja tilinpäätössiirrot 1,6 0,0 1,6Käyvän arvon muutokset 172,4 -105,7 66,7Muut erot 0,1 95,7 95,8Yhteensä 174,1 -10,0 164,1Laskennallisten verojen netotus -3,9Laskennalliset verovelat yhteensä 160,3
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
82
IFRS-tilinpäätös
23 VAKUUTUSSOPIMUSVELKA
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Vakuutus-, jälleenvakuutus- ja sijoitussopimusten luokittelu
Sopimukset luokitellaan vakuutussopimuksiksi, mikäli niissä siirtyy vakuutuksenottajan ja
vakuutuksenantajan välillä merkittävää vakuutusriskiä. Sijoitussopimukset, joihin sisältyy oikeus
harkinnanvaraisiin lisäetuuksiin, kuuluvat IFRS 17 -standardin soveltamisalan piirin. Jälleen-
vakuutussopimuksiksi luokitellaan konsernin hallussa olevat sopimukset, joiden perusteella
konserni voi saada korvauksia toiselta vakuutusyhtiöltä, mikäli se itse joutuu korvausvelvol-
liseksi muiden tekemiensä vakuutussopimusten perusteella. Mandatum-konsernilla on myös
sopimuksia, jotka ovat oikeudellisesti vakuutussopimuksia, mutta ne eivät sisällä merkittävää
vakuutusriskiä tai oikeutta harkinnanvaraisiin lisäetuihin. Nämä sopimukset luokitellaan ”sijoi-
tussidonnaisiksi sijoitussopimuksiksi” ja arvostetaan IFRS 9 -standardin mukaisesti.
Laskuperustekorollisiin sopimuksiin liittyy harkinnanvarainen oikeus ylijäämään ja näihin sopi-
muksiin sovelletaan IFRS 17 -standardia. Sijoitussidonnaisiin sopimuksiin sovelletaan IFRS 17
-standardia, mikäli niihin sisältyy merkittävää vakuutusriskiä, muutoin ne arvostetaan IFRS 9:n
mukaisesti. Muissa kuin riskivakuutussopimuksissa IFRS 17:n mukaan arvostetuissa sopimuk-
sissa voi olla erillinen investointikomponentti NDIC (non-distinct investment component).
Yksilölliset henkivakuutussopimukset voivat sisältää sijoitussidonnaisia ja laskuperustekorollisia
osia, ja kyseessä olevat osat käsitellään erillisinä sijoitus- ja vakuutuskomponentteina.
Vakuutussopimusten yhdistelytaso
IFRS 17 -standardin mukaan vakuutussopimukset muodostavat vakuutussopimusport folioita.
Portfolio koostuu sopimuksista, joihin sisältyvät riskit ovat samankaltaiset ja joita hallinnoidaan
yhdessä. Mandatum on muodostanut vakuutussopimusryhmät jakamalla portfoliot vuosiko-
hortteihin. Kohortti sisältää vakuutussopimuksia, joita ei ole myönnetty yhtä vuotta pidemmin
väliajoin.
Mandatum-konserni jakaa riskivakuutukset, laskuperustekorkoiset vakuutukset ja sijoitus-
sidonnaiset vakuutukset eri portfolioihin.
Siirtymässä ja alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä Mandatum on tunnistanut vain sopimuksia,
jotka eivät ole odotetusti tappiollisia ja joilla ei ole merkittävää mahdollisuutta tulla tappi-
olliseksi alkuperäisen kirjaamisen jälkeen. Myöhemmin tappiokomponenttia synnyttäneiden
sopimusten määrä ei ole olennainen.
Sopimusraja
Vakuutussopimusryhmän alkuperäinen arvostaminen sisältää kaikki sopimusrajojen sisällä ole-
vat tulevat rahavirrat. Määritettäessä rahavirtoja, jotka kuuluvat sopimusrajojen sisälle, otetaan
huomioon sopimus ehdoista tulevat tosiasialliset oikeudet ja velvoitteet sekä voimassa olevasta
sääntelystä tulevat vaateet. Sopimusrajat riippuvat sopimusten ominaisuuksista ja noudattavat
sopimuksen voimassaoloaikaa. Vakuutuslainsäädännön nojalla riskejä ei pääsääntöisesti voida
vakuutuksen myöntämisen jälkeen hinnoitella uudelleen, joten sopimusrajat ovat pitkiä. Kuiten-
kin osassa riskihenkivakuutuksia on liitännäisturvia, jotka on tulkittu vuoden mittaisiksi.
Arvostaminen
IFRS 17 sisältää yleisen arvostusmallin (GMM, general measurement model), joka on sovelletta-
vissa kaikille vakuutussopimuksille vakuutussopimusvelkojen arvostamisessa sekä muuttuvien
palkkioiden mallin (VFA, variable fee approach), jota sovelletaan vakuutussopimuksiin, joihin
sisältyy suoria oikeuksia osuuteen sopimuksen ylijäämästä. Molemmissa arvostusmalleissa
vakuutussopismusvelan arvo on tulevien rahavirtojen, joissa huomioidaan rahan aika-arvo,
riskioikaisun ja palvelumarginaalin (CSM, contractual service margin) summa. CSM kuvaa
odotettuja tulevaisuuden voittoja, jotka Mandatum esittää tulosvaikutteisesti tulevaisuudessa
tuotettaviin vakuutuspalveluihin perustuen. Mandatum soveltaa GMM:ää laskuperustekorkoisiin
sopimuksiin ja riskivakuutussopimuksiin sekä VFA:ta sijoitussidonnaisiin sopimuksiin, jotka
arvostetaan IFRS 17 -standardin mukaisesti.
CSM:n purkautuminen kirjataan tuloslaskelmalle kausittain vastaamaan vakuutus sopimusten
mukaisesti tuotettuja palveluja kyseisen kauden aikana. Tuotettujen palveluiden määrittäminen
tapahtuu tunnistamalla vakuutussopimusryhmän vakuutusturvayksiköt. Ryhmän vakuutus-
turvayksiköiden määrä mitataan myönnetyn vakuutusturvan mukaisesti määrittämällä korvaus-
ten tai muiden velvoitteiden määrä ja odotettu sopimuksen voimassaoloaika.
Vakuutussopimusvelan arvo koostuu jäljellä olevasta vakuutuskauden velasta (LRC, liability for
remaining coverage) ja toteutuneista vakuutustapahtumista aiheutuvasta velasta (LIC, liability
for incurred claims), joka sisältää tunnetut ja tuntemattomat vahingot.
Vakuutussopimusten hankinnasta aiheutuvat rahavirrat huomioidaan vakuutussopimusryhmän
alkamishetkellä sopimusten täyttämisestä aiheutuvia rahavirtoja arvioidessa. Hankinnasta
aiheutuvat rahavirrat määritetään vakuutussopimusryhmän alkuhetkellä ja ne voidaan koh-
distaa suoraan portfolioille sekä allokoida vakuutussopimuksille. Jos toteutuneet vakuutusten
hankinnasta aiheutuvat rahavirrat eivät vastaa oletettuja, rahavirtojen erotus kirjataan vakuu-
tuspalvelukuluihin tuloslaskelmassa.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
83
IFRS-tilinpäätös
Kun tietyt soveltuvuuskriteerit täyttyvät, vakuuttajat voivat soveltaa vakuutussopimusten
arvostamiseen yksinkertaistettua vakuutusmaksujen kohdistamiseen perustuvaa lähestymista-
paa (PAA, premium allocation approach). PAA soveltuu vakuutussopimuksille, joiden vakuu-
tuskausi on enintään yksi vuosi. Soveltaminen on myös sallittua, jos se ei tuota olennaisesti eri-
laista lopputulosta kuin GMM. Mandatum soveltaa PAA:ta meneviin jälleenvakuutussopimuksiin.
Diskonttaus
Kaikissa sovelletuissa arvostusmalleissa huomioidaan rahan aika-arvo diskonttaamalla vastaiset
odotetut rahavirrat.
Mandatum on määrittänyt diskonttauskorot perustuen top-down-lähestymistapaan, jossa
teoreettista viiteportfoliota käyttäen määritetään soveltuva diskonttauskäyrä. Vakuutussopi-
muksille, joihin ei sisälly suoria oikeuksia osuuteen sopimuksen ylijäämästä, on sovellettu niin
kutsuttua locked-in-korkoa, jolla tarkoitetaan alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä määritettyä
diskonttauskorkoa, jota sovelletaan CSM:n arvostamisessa.
Samaa diskonttauskäyrää käytetään kaikille portfolioille, ja se sisältää riskittömän koron ja
epälikviditeettipreemion. Vakuutussopimusten likviditeettiominaisuuksiin perustuen valittu
teoreettinen viiteportfolio, josta epälikviditeettipreemion sisältämä diskonttauskäyrä johde-
taan, sisältää euromääräisiä BBB-luottoluokituksen omaavia kiinteän kuponkikoron joukko-
velkakirjoja. Ekstrapolointi on tuotettu perustuen oletukseen riskitöntä korkoa lähenevästä
päätekorosta (ultimate risk-free forward rate), mikä on yhdenmukainen suhteessa EIOPA:n
määrittämään käyrään.
Kertyvän koron ja korkomuutosten vaikutukset ja muut rahoitukseen liittyvät oletukset
esitetään tuloslaskelmalla vakuutukseen liittyvinä rahoitustuottoina tai -kuluina. Mandatum
on päättänyt olla soveltamatta IFRS 17 -standardin sallimaa optiota kirjata näitä vaikutuksia
muiden laajan tuloksen eriin.
Riskioikaisu
IFRS 17 sisältää eksplisiittisen muuta riskiä kuin rahoitusriskiä koskevan riskioikaisun (RA, risk
adjustment) osana vakuutussopimusvelkojen arvostusta. RA kuvastaa muista kuin rahoitusris-
keistä johtuvien rahavirtojen määrään ja ajoitukseen liittyvän epävarmuuden kustannuksia. RA
määritellään erikseen kaikille portfolioille. RA johdetaan luottamusvälitekniikalla, ja käytetty
luottamusväli on 85 prosenttia. Riskioikaisun osalta huomioidaan seuraavat riskit: kuole-
vuus-, pitkäikäisyys-, työkyvyttömyys- (sis. pysyvä työkyvyttömyys), raukeavuus- ja kuluriski.
Mandatum määrittää riskioikaisun osana LRC:tä. Jo sattuneiden vahinkojen lyhyestä selviyty-
misajasta johtuen Mandatum ei määritä eksplisiittistä riskioikaisua osana LIC:tä.
Yleinen arvostusmalli (GMM)
Alkuperäisenä kirjaamisajankohtana vakuutussopimusryhmä arvostetaan sopimusten täyttämi-
sestä aiheutuvien rahavirtojen pääoma-arvoon (FCF, fulfilment cash flows), joka sisältää arvion
tulevaisuuden rahavirroista, diskonttausvaikutuksen ja muuta riskiä kuin rahoitusriskiä koskevan
riskioikaisun. Sopimusten täyttämisestä aiheutuviin rahavirtoihin lisätään palvelumarginaali.
Tulevaisuuden rahavirtoihin liittyvät arviot perustuvat rahavirtaennusteisiin ja niitä arvioi-
daan sopimuksen erääntymiseen saakka. Vain riskisopimukset ilman kuolemanvaraturvaa tai
pysyvän työkyvyttömyyden turvaa ovat lyhyitä sopimuksia (vuoden vakuutuskausi). Rahavirrat
arvioidaan jokaiselle raportointikaudelle ja oletuksia päivitetään vuosittain tai tarvittaessa
useammin. CSM:n kehityksessä huomioidaan locked-in-korko.
Myöhemmillä raportointikausilla vakuutussopimusvelkojen määrä koostuu seuraavien erien
yhteismäärästä; LRC, joka koostuu tulevina kausina tarjottavien palveluiden tulevien rahavirto-
jen nykyarvosta, RA, raportointipäivänä jäljellä oleva CSM ja LIC.
Muuttuvien palkkioiden malli (VFA)
Muuttuvien palkkioiden malli on muunnos GMM:stä. Myöhemmillä raportointikausilla locked-in-
koron sijasta CSM:ää oikaistaan vastaamaan palkkioiden muuttuvaa luonnetta, missä muuttu-
vat palkkiot edustavat yhtiön osuutta perustana olevien erien käyvästä arvosta.
Mandatum soveltaa VFA:ta ennen 1.1.2023 myytyihin sijoitussidonnaisiin eläkevakuutusso-
pimuksiin, joissa vakuutussopimuksen säästön määrä perustuu mm. sopimukseen valittujen
osuuksien arvoihin. Tuloslaskelmassa näihin vakuutussopimuksiin liittyvät rahoitustuotot ja
kulut koostuvat osuuksien markkina-arvojen muutoksista, ja muut taloudellisista oletuksista tai
markkinaympäristöstä aiheutuvat muutokset vaikuttavat CSM:ään ja sitä kautta vakuutuspalve-
lutulokseen. GMM:n osalta taloudelliset oletukset ja markkinaympäristön muutokset esitetään
rahoitustuotoissa ja -kuluissa.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
84
IFRS-tilinpäätös
VAKUUTUSSOPIMUSVELAN MUUTOS ANALYYSI JAETTUNA JÄLJELLÄ OLEVAAN VAKUUTUS-
KAUDEN VELKAAN JA TOTEUTUNEISTA VAKUUTUS TAPAHTUMISTA AIHEUTUVAAN VELKAAN
Taulukoissa esitetään, miten henkivakuutuksiin liittyvän vakuutussopimusvelan nettoarvo
muuttui kauden aikana johtuen tulokseen kirjatuista määristä ja toteutuneista kassavirroista.
Muutosanalyysi tehdään jäljellä olevalle vakuutuskauden velalle ja toteutuneista vakuutustapah-
tumista aiheutuvalle velalle. Vakuutussopimusvelan muutosanalyysit esitetään erikseen GMM- ja
VFA-arvostusmallien mukaan arvostetuille sopimuksille.
Vakuutussopimusvelan muutosanalyysi GMM:n mukaan
arvostetuista sopimuksista
31.12.2023Jäljellä olevan vakuutuskauden velkaNettovelka Toteutuneista (tai -varat) vakuutus-ilman tappio-Tappio - tapahtumista Milj. €komponenttiako mponenttiaiheutuva velka YhteensäVakuutussopimusvelka kauden alussa 2 537,3 0,0 19,2 2 556,5Vakuutussopimusvarat kauden alussa -10,4 0,5 3,7 -6,2Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa, GMM 2 526,9 0,5 22,8 2 550,3Vakuutusmaksutuotot -284,5 -284,5VakuutuspalvelukulutToteutuneet korvausvaa-teet ja muut toteutuneet liikekulut -2,5 247,0 244,5Toteutuneisiin vakuu-tustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset 1,8 1,8Tappiokomponentin muutokset 19,0 19,0Hankintamenon jaksotus 11,4 11,4Vakuutuspalvelutulos -273,1 16,5 248,8 -7,8
31.12.2023Jäljellä olevan vakuutuskauden velkaNettovelka Toteutuneista (tai -varat) vakuutus-ilman tappio-Tappio - tapahtumista Milj. €komponenttiako mponenttiaiheutuva velka YhteensäVakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut 137,6 0,0 137,6Tulos vakuutussopimuksista -135,5 16,5 248,8 129,8Sijoituskomponentti -74,2 74,2 0,0Kaudella toteutuneet kassavirratSaadut vakuutusmaksut 127,0 127,0Maksetut korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut -323,2 -323,2Hankintameno -4,8 -4,8Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä 122,3 -323,2 -200,9Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 2 439,5 17,0 22,7 2 479,2Vakuutussopimusvelka kauden lopussa 2 459,8 16,5 18,0 2 494,3Vakuutussopimusvarat kauden lopussa -20,3 0,5 4,7 -15,1Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa, GMM 2 439,5 17,0 22,7 2 479,2
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
85
IFRS-tilinpäätös
31.12.2022 (oikaistu)Jäljellä olevan vakuutuskauden velkaNettovelka Toteutuneista (tai -varat) vakuutus-ilman tappio-Tappio- tapahtumista Milj. €komponenttiako mponenttiaiheutuva velka YhteensäVakuutussopimusvelka kauden alussa 3 329,6 16,9 3 346,4Vakuutussopimusvarat kauden alussa -50,5 9,3 -41,2Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa, GMM 3 279,1 0,0 26,1 3 305,2Vakuutusmaksutuotot -283,6 0,0 0,0 -283,6VakuutuspalvelukulutToteutuneet korvausvaa-teet ja muut toteutuneet liikekulut 0,0 -0,1 248,2 248,2Toteutuneisiin vakuu-tustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset 0,0 0,0 -3,4 -3,4Tappiokomponentin muutokset 0,0 0,6 0,0 0,6Hankintamenon jaksotus 12,6 0,0 0,0 12,6Vakuutuspalvelutulos -271,0 0,5 244,8 -25,7Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut -483,7 0,0 0,0 -483,7Tulos vakuutussopimuksista -754,7 0,5 244,8 -509,3Sijoituskomponentti -89,2 0,0 89,2 0,0
31.12.2022 (oikaistu)Jäljellä olevan vakuutuskauden velkaNettovelka Toteutuneista (tai -varat) vakuutus-ilman tappio-Tappio- tapahtumista Milj. €komponenttiako mponenttiaiheutuva velka YhteensäKaudella toteutuneet kassavirratSaadut vakuutusmaksut 96,6 0,0 0,0 96,6Maksetut korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut 0,0 0,0 -337,3 -337,3Hankintameno -4,9 0,0 0,0 -4,9Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä 91,7 0,0 -337,3 -245,6Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 2 526,9 0,5 22,8 2 550,3Vakuutussopimusvelka kauden lopussa 2 537,3 0,0 19,2 2 556,5Vakuutussopimusvarat kauden lopussa -10,4 0,5 3,7 -6,2Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa, GMM 2 526,9 0,5 22,8 2 550,3
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
86
IFRS-tilinpäätös
Vakuutussopimusvelan muutosanalyysi VFA:n mukaan arvostetuista sopimuksista
31.12.2023Jäljellä olevan vakuutuskauden velkaNettovelka Toteutuneista (tai -varat) vakuutus-ilman tappio-Tappio- tapahtumista Milj. €komponenttiako mponenttiaiheutuva velka YhteensäKaudella toteutuneet kassavirratSaadut vakuutusmaksut 134,6 134,6Maksetut korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut -146,5 -146,5Hankintameno 0,0Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä 134,6 0,0 -146,5 -12,0Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 3 020,8 0,0 3,2 3 024,0Vakuutussopimusvelka kauden lopussa 3 020,8 3,2 3 024,0Vakuutussopimusvarat kauden lopussa 0,0Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa, VFA 3 020,8 0,0 3,2 3 024,0
31.12.2023Jäljellä olevan vakuutuskauden velkaNettovelka Toteutuneista (tai -varat) vakuutus-ilman tappio-Tappio- tapahtumista Milj. €komponenttiako mponenttiaiheutuva velka YhteensäVakuutussopimusvelka kauden alussa 2 757,8 3,6 2,4 2 763,8Vakuutussopimusvarat kauden alussa 0,0Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa, VFA 2 757,8 3,6 2,4 2 763,8Vakuutusmaksutuotot -53,7 -53,7VakuutuspalvelukulutToteutuneet korvausvaa-teet ja muut toteutuneet liikekulut -0,5 17,7 17,2Toteutuneisiin vakuu-tustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset 0,3 0,3Tappiokomponentin muutokset -3,1 -3,1Hankintamenon jaksotus 7,9 7,9Vakuutuspalvelutulos -45,8 -3,6 18,0 -31,3Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut 303,5 303,5Tulos vakuutussopimuksista 257,7 -3,6 18,0 272,2Sijoituskomponentti -129,3 129,3 0,0
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
87
IFRS-tilinpäätös
31.12.2022 (oikaistu)Jäljellä olevan vakuutuskauden velkaNettovelka Toteutuneista (tai -varat) vakuutus-ilman tappio-Tappio- tapahtumista Milj. €komponenttiako mponenttiaiheutuva velka YhteensäVakuutussopimusvelka kauden alussa 3 220,8 0,0 2,4 3 223,3Vakuutussopimusvarat kauden alussaVakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa, VFA 3 220,8 0,0 2,4 3 223,3Vakuutusmaksutuotot -44,3 0,0 0,0 -44,3VakuutuspalvelukulutToteutuneet korvausvaa-teet ja muut toteutuneet liikekulut 0,0 -0,5 20,3 19,8Toteutuneisiin vakuu-tustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset 0,0 0,0 0,3 0,3Tappiokomponentin muutokset 0,0 4,1 0,0 4,1Hankintamenon jaksotus 9,9 0,0 0,0 9,9Vakuutuspalvelutulos -34,4 3,6 20,6 -10,2Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut -436,6 0,0 0,0 -436,6Tulos vakuutussopimuksista -471,0 3,6 20,6 -446,8Sijoituskomponentti -136,0 0,0 136,0 0,0
31.12.2022 (oikaistu)Jäljellä olevan vakuutuskauden velkaNettovelka Toteutuneista (tai -varat) vakuutus-ilman tappio-Tappio- tapahtumista Milj. €komponenttiako mponenttiaiheutuva velka YhteensäKaudella toteutuneet kassavirratSaadut vakuutusmaksut 146,9 0,0 0,0 146,9Maksetut korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut 0,0 0,0 -156,6 -156,6Hankintameno -3,0 0,0 0,0 -3,0Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä 143,9 0,0 -156,6 -12,7Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 2 757,8 3,6 2,4 2 763,8Vakuutussopimusvelka kauden lopussa 2 757,8 3,6 2,4 2 763,8Vakuutussopimusvarat kauden lopussaVakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa, VFA 2 757,8 3,6 2,4 2 763,8
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
88
IFRS-tilinpäätös
Alla olevissa taulukoissa esitetään, miten vakuutussopimuksiin liittyvän vakuutussopimusvelan
nettoarvo muuttui kauden aikana johtuen tulokseen kirjatuista määristä ja toteutuneista kas-
savirroista. Muutosanalyysi tehdään vakuutussopimusvelan komponenteille. Vakuutussopimus-
velan muutosanalyysit esitetään erikseen GMM- ja VFA-arvostusmallien mukaan arvostetuille
sopimuksille.
Vakuutussopimusvelan muutosanalyysi velkakomponenteittain
GMM:n mukaan arvostetuista sopimuksista
31.12.2023Odotettujen Vakuutus-kassavirtojen Riski-palvelu-Milj. €nykyarvooikaisumarginaali YhteensäVakuutussopimusvelka kauden alussa 2 372,7 38,5 145,3 2 556,5Vakuutussopimusvarat kauden alussa -80,8 5,7 68,9 -6,2Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa, GMM 2 291,9 44,1 214,2 2 550,3Raportointikauden palvelun muutoksetTulosvaikutteisesti kirjattu palvelumarginaalin määrä -20,4 -20,4Tulosvaikutteisesti kirjattu riskioikaisun muutos, joka johtuu vapautuneesta riskis -8,0 -8,0Kokemusperäiset oikaisut -0,2 -0,2Tulevaan palveluun liittyvät muutokset 0,0Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset 117,4 -3,4 -114,1 0,0Tappiokomponentin muutokset 19,6 -0,7 0,0 19,0Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset -18,2 2,3 15,9 0,0Tulevaisuuteen kohdistuvat kokemusperäiset oikaisut kaudella saaduista vakuutusmaksuista -48,6 0,0 48,6 0,0
31.12.2023Odotettujen Vakuutus-kassavirtojen Riski-palvelu-Milj. €nykyarvooikaisumarginaali YhteensäToteutuneeseen palveluun liittyvät muutokset 0,0Toteutuneisiin vakuutustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset 1,8 0,0 0,0 1,8Vakuutuspalvelutulos 71,9 -9,7 -69,9 -7,8Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut 131,2 4,5 1,9 137,6Muutokset tuloslaskelmassa yhteensä 203,1 -5,2 -68,0 129,8Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä -200,9 0,0 0,0 -200,9Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 2 294,1 38,9 146,2 2 479,2Vakuutussopimusvelka kauden lopussa 2 399,2 33,1 62,1 2 494,3Vakuutussopimusvarat kauden lopussa -105,1 5,8 84,2 -15,1Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa, GMM 2 294,1 38,9 146,2 2 479,2
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
89
IFRS-tilinpäätös
31.12.2022 (oikaistu)Odotettujen Vakuutus-kassavirtojen Riski-palvelu-Milj. €nykyarvooikaisumarginaali YhteensäVakuutussopimusvelka kauden alussa 3 276,6 40,7 29,1 3 346,4Vakuutussopimusvarat kauden alussa -188,7 20,5 127,1 -41,2Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa, GMM 3 087,9 61,1 156,2 3 305,2Raportointikauden palvelun muutoksetTulosvaikutteisesti kirjattu palvelumarginaalin määrä 0,0 0,0 -17,3 -17,3Tulosvaikutteisesti kirjattu riskioikaisun muutos, joka johtuu vapautuneesta riskis 0,0 -5,7 0,0 -5,7Kokemusperäiset oikaisut 0,2 0,0 0,0 0,2Tulevaan palveluun liittyvät muutoksetVakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset -33,9 4,2 29,8 0,0Tappiokomponentin muutokset 0,7 -0,1 0,0 0,6Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset -22,8 3,2 19,6 0,0Tulevaisuuteen kohdistuvat kokemusperäiset oikaisut kaudella saaduista vakuutusmaksuista -24,4 0,0 24,4 0,0
31.12.2022 (oikaistu)Odotettujen Vakuutus-kassavirtojen Riski-palvelu-Milj. €nykyarvooikaisumarginaali YhteensäToteutuneeseen palveluun liittyvät muutoksetToteutuneisiin vakuutustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset -3,4 0,0 0,0 -3,4Vakuutuspalvelutulos -83,7 1,6 56,4 -25,7Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut -466,7 -18,6 1,6 -483,7Muutokset tuloslaskelmassa yhteensä -550,4 -17,0 58,1 -509,3Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä -245,6 0,0 0,0 -245,6Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 2 291,9 44,1 214,2 2 550,3Vakuutussopimusvelka kauden lopussa 2 372,7 38,5 145,3 2 556,5Vakuutussopimusvarat kauden lopussa -80,8 5,7 68,9 -6,2Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa, GMM 2 291,9 44,1 214,2 2 550,3
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
90
IFRS-tilinpäätös
Vakuutussopimusvelan muutosanalyysi velkakomponenteittain
VFA:n mukaan arvostetuista sopimuksista
31.12.2023Odotettujen Vakuutus-kassavirtojen Riski-palvelu-Milj. €nykyarvooikaisumarginaali YhteensäVakuutussopimusvelka kauden alussa 2 500,9 9,0 253,8 2 763,8Vakuutussopimusvarat kauden alussa 0,0 0,0 0,0 0,0Vakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa, VFA 2 500,9 9,0 253,8 2 763,8Raportointikauden palvelun muutoksetTulosvaikutteisesti kirjattu palvelumarginaalin määrä 0,0 0,0 -25,5 -25,5Tulosvaikutteisesti kirjattu riskioikaisun muutos, joka johtuu vapautuneesta riskis 0,0 -0,7 0,0 -0,7Kokemusperäiset oikaisut -2,3 0,0 0,0 -2,3Tulevaan palveluun liittyvät muutokset 0,0Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset 153,5 1,4 -155,0 0,0Tappiokomponentin muutokset -3,1 0,0 0,0 -3,1Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset 0,0 0,0 0,0 0,0Tulevaisuuteen kohdistuvat kokemusperäiset oikaisut kaudella saaduista vakuutusmaksuista -14,5 0,0 14,5 0,0
31.12.2023Odotettujen Vakuutus-kassavirtojen Riski-palvelu-Milj. €nykyarvooikaisumarginaali YhteensäToteutuneeseen palveluun liittyvät muutokset 0,0Toteutuneisiin vakuutustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset 0,3 0,0 0,0 0,3Vakuutuspalvelutulos 133,9 0,7 -165,9 -31,3Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut 76,3 0,7 226,5 303,5Muutokset tuloslaskelmassa yhteensä 210,2 1,4 60,5 272,2Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä -12,0 0,0 0,0 -12,0Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 2 699,1 10,5 314,4 3 024,0Vakuutussopimusvelka kauden lopussa 2 699,1 10,5 314,4 3 024,0Vakuutussopimusvarat kauden lopussa 0,0 0,0 0,0 0,0Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa, VFA 2 699,1 10,5 314,4 3 024,0
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
91
IFRS-tilinpäätös
31.12.2022 (oikaistu)Odotettujen Vakuutus-kassavirtojen Riski -palvelu-Milj. €nykyarvooikaisumarginaali YhteensäToteutuneeseen palveluun liittyvät muutoksetToteutuneisiin vakuutustapahtumiin liittyvien arvioiden muutokset 0,3 0,0 0,0 0,3Vakuutuspalvelutulos -403,2 0,0 393,0 -10,2Vakuutussopimuksista aiheutuvat rahoitustuotot ja -kulut -18,0 -2,3 -416,4 -436,6Muutokset tuloslaskelmassa yhteensä -421,2 -2,3 -23,3 -446,8Kaudella toteutuneet kassavirrat yhteensä -12,7 0,0 0,0 -12,7Vakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa 2 500,9 9,0 253,8 2 763,8Vakuutussopimusvelka kauden lopussa 2 500,9 9,0 253,8 2 763,8Vakuutussopimusvarat kauden lopussaVakuutussopimusvelka (netto) kauden lopussa, VFA 2 500,9 9,0 253,8 2 763,8
31.12.2022 (oikaistu)Odotettujen Vakuutus-kassavirtojen Riski -palvelu-Milj. €nykyarvooikaisumarginaali YhteensäVakuutussopimusvelka kauden alussa 2 934,8 11,3 277,2 3 223,3Vakuutussopimusvarat kauden alussaVakuutussopimusvelka (netto) kauden alussa, VFA 2 934,8 11,3 277,2 3 223,3Raportointikauden palvelun muutoksetTulosvaikutteisesti kirjattu palvelumarginaalin määrä 0,0 0,0 -17,6 -17,6Tulosvaikutteisesti kirjattu riskioikaisun muutos, joka johtuu vapautuneesta riskis 0,0 -0,8 0,0 -0,8Kokemusperäiset oikaisut 3,7 0,0 0,0 3,7Tulevaan palveluun liittyvät muutoksetVakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset -385,6 0,6 385,0 0,0Tappiokomponentin muutokset 4,1 0,0 0,0 4,1Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset -2,3 0,2 2,1 0,0Tulevaisuuteen kohdistuvat kokemusperäiset oikaisut kaudella saaduista vakuutusmaksuista -23,4 0,0 23,4 0,0
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
92
IFRS-tilinpäätös
24 KAUDELLA KIRJATUT UUDET SOPIMUKSET
Mandatumin uusmyynnissä olevat GMM-arvostusmallin mukaan arvostetut sopimukset ovat
riskihenkivakuutuksia. Tilikaudella 2023 ei ollut VFA-arvostusmallin mukaan arvostettavia
sopimuksia. VFA-arvostusmallin mukainen tuotekokonaisuus on olemassa, mutta uusmyynnin
ehtomuutosten takia uudet sijoitussidonnaiset sopimukset arvostetaan IFRS 9:n mukaisesti.
Taulukoissa esitetään tiedot kaudella kirjatuista uusista sopimuksista erikseen GMM- ja
VFA-arvostusmallien mukaan arvostetuille sopimuksille. Mandatum ei ole kirjannut tappiollisia
sopimuksia tilikaudella eikä vertailukautena.
Ei-tappiolliset Milj. €sopimukset Yhteensä31.12.2023Korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut 20,7 20,7Hankintamenokassavirrat 3,5 3,5Arvio ulosmenevien kassavirtojen nykyarvosta 24,2 24,2Arvio sisään tulevien kassavirtojen nykyarvosta -42,4 -42,4Muuta riskiä kuin rahoitusriskiä koskeva riskioikaisu 2,3 2,3Vakuutuspalvelumarginaali 15,9 15,9Vakuutussopimusvelan muutos, GMM 0,0 0,031.12.2022 (oikaistu)Korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut 26,9 26,9Hankintamenokassavirrat 3,7 3,7Arvio ulosmenevien kassavirtojen nykyarvosta 30,6 30,6Arvio sisään tulevien kassavirtojen nykyarvosta -53,4 -53,4Muuta riskiä kuin rahoitusriskiä koskeva riskioikaisu 3,2 3,2Vakuutuspalvelumarginaali 19,6 19,6Vakuutussopimusvelan muutos, GMM 0,0 0,031.12.2022 (oikaistu)Korvaukset ja muut vakuutuspalvelukulut 40,7 40,7Hankintamenokassavirrat 1,4 1,4Arvio ulosmenevien kassavirtojen nykyarvosta 42,1 42,1Arvio sisään tulevien kassavirtojen nykyarvosta -44,4 -44,4Muuta riskiä kuin rahoitusriskiä koskeva riskioikaisu 0,2 0,2Vakuutuspalvelumarginaali 2,1 2,1Vakuutussopimusvelan muutos, VFA 0,0 0,0
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
93
IFRS-tilinpäätös
25 VAKUUTUSPALVELUMARGINAALIN PURKAUTUMINEN
Vakuutuspalvelumarginaalin (CSM) purkau tumista kuvaavassa liitteessä esitetään, milloin
Mandatum-konserni odottaa kirjaavansa CSM:n vakuutusmaksutuottoihin. Kullakin kaudella
purkautuvan CSM:n määrä lasketaan vakuutussopimusryhmän vakuutusturvayksiköiden
muutosten mukaisesti, jolloin CSM jaetaan suhteellisesti nykyisten ja tulevien vakuutustur-
vayksiköiden kesken. Liitteessä ei huomioida tulevaisuudessa tapahtuvaa CSM:n korkoutu-
mista tai mahdollisia muita tulevaisuudessa tapahtuvia muutoksia, joilla voi olla vaikutusta
vakuutusmaksutuottoihin kirjattavan CSM:n määrään tulevilla kausilla. Liite kuvaa taseelle
raportointihetkellä kirjatun CSM:n purkautumista, eikä sitä voida pitää ennusteena tulevista
raportointikausista.
Taulukoissa esitetään vakuutuspalvelumargi naalin purkautuminen erikseen GMM- ja VFA-
arvostusmallien mukaan arvostetuille sopimuksille.
Milj. € GMM VFA Yhteensä31.12.20231 vuotta 25,5 27,0 52,52 vuotta 11,1 25,7 36,83 vuotta 10,1 24,1 34,24 vuotta 9,1 22,6 31,75 vuotta 8,5 21,0 29,56–10 vuotta 34,3 83,7 118,0Yli 10 vuotta 47,7 110,3 158,0Yhteensä 146,2 314,4 460,6
Milj. € GMM VFA Yhteensä31.12.20221 vuotta 16,1 17,4 33,4 2 vuotta 14,1 17,0 31,1 3 vuotta 13,3 16,6 29,9 4 vuotta 12,2 16,1 28,3 5 vuotta 11,6 15,5 27,1 6–10 vuotta 49,2 66,3 115,5 Yli 10 vuotta 97,8 104,9 202,7 Yhteensä 214,2 253,8 468,1
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
94
IFRS-tilinpäätös
26 CSM:N TÄSMÄYTYS SIIRTYMÄMENETELMITTÄIN
Taulukoissa esitetään CSM:n täsmäytys siirtymämenetelmittäin erikseen GMM- ja VFA-
arvostusmallien mukaan arvostetuille sopimuksille.
Siirtymähetken jälkeen myönnetyt Mukautetulla takautuvalla Käyvän arvon ja täysin takautuvalla siirtymä-siirtymämenetelmällä siirtymä menetelmällä 2023menetelmällä arvostetut sopimuksetarvostetut sopimuksetarvostetut sopimukset YhteensäVakuutuspalvelumarginaali kauden alussa, GMM 57,6 104,8 51,8 214,2Tulosvaikutteisesti kirjattu palvelumarginaalin määrä -5,6 -13,5 -1,3 -20,4Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset -16,2 -33,0 -64,9 -114,1Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset 15,9 15,9Tulevaisuuteen kohdistuvat kokemusperäiset oikaisut kaudella saaduista vakuutusmaksuista 0,5 18,5 29,6 48,6Vakuutussopimuksista aiheutuneet rahoituskulut 0,3 1,7 -0,1 1,9Muut oikaisut 0,0 0,0 0,0 0,0Tuloslaskelmalle kirjatut muutokset yhteensä -5,1 -26,3 -36,6 -68,0Vakuutuspalvelumarginaali kauden lopussa, GMM 52,5 78,5 15,2 146,2
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
95
IFRS-tilinpäätös
Siirtymähetken jälkeen myönnetyt Mukautetulla takautuvalla Käyvän arvon ja täysin takautuvalla siirtymä-siirtymämenetelmällä siirtymä menetelmällä 2022menetelmällä arvostetut sopimuksetarvostetut sopimuksetarvostetut sopimukset YhteensäVakuutuspalvelumarginaali kauden alussa, GMM 41,7 114,5 0,0 156,2Tulosvaikutteisesti kirjattu palvelumarginaalin määrä -1,6 -10,7 -5,0 -17,3Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset -2,5 -8,1 40,3 29,8Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset 19,6 19,6Tulevaisuuteen kohdistuvat kokemusperäiset oikaisut kaudella saaduista vakuutusmaksuista 0,6 7,3 16,5 24,4Vakuutussopimuksista aiheutuneet rahoituskulut -0,2 1,8 0,0 1,6Muut oikaisut 0,0 0,0 0,0 0,0Tuloslaskelmalle kirjatut muutokset yhteensä 15,9 -9,7 51,8 58,1Vakuutuspalvelumarginaali kauden lopussa, GMM 57,6 104,8 51,8 214,2
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
96
IFRS-tilinpäätös
Siirtymähetken jälkeen myönnetyt Mukautetulla takautuvalla Käyvän arvon ja täysin takautuvalla siirtymä-siirtymämenetelmällä siirtymä menetelmällä 2023menetelmällä arvostetut sopimuksetarvostetut sopimuksetarvostetut sopimukset YhteensäVakuutuspalvelumarginaali kauden alussa, VFA 16,0 237,7 0,2 253,8Tulosvaikutteisesti kirjattu palvelumarginaalin määrä -0,9 -24,3 -0,3 -25,5Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset -2,8 -132,4 -19,7 -155,0Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset 0,0 0,0Tulevaisuuteen kohdistuvat kokemusperäiset oikaisut kaudella saaduista vakuutusmaksuista 10,2 4,2 0,2 14,5Vakuutussopimuksista aiheutuneet rahoituskulut 6,0 197,8 22,7 226,5Muut oikaisut 0,0Tuloslaskelmalle kirjatut muutokset yhteensä 12,5 45,1 2,9 60,6Vakuutuspalvelumarginaali kauden lopussa, VFA 28,5 282,8 3,0 314,4
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
97
IFRS-tilinpäätös
Siirtymähetken jälkeen myönnetytMukautetulla takautuvallaKäyvän arvonja täysin takautuvalla siirtymä-siirtymämenetelmälläsiirtymämenetelmällä2022menetelmällä arvostetut sopimuksetarvostetut sopimuksetarvostetut sopimukset YhteensäVakuutuspalvelumarginaali kauden alussa, VFA 5,6 271,6 0,0 277,2Tulosvaikutteisesti kirjattu palvelumarginaalin määrä -0,3 -17,2 0,0 -17,6Vakuutuspalvelumarginaaliin liittyvien arvioiden muutokset 1,4 341,3 42,3 385,0Raportointikaudella kirjattujen vakuutussopimusten vaikutukset 2,1 2,1Tulevaisuuteen kohdistuvat kokemusperäiset oikaisut kaudella saaduista vakuutusmaksuista 12,8 9,3 1,3 23,4Vakuutussopimuksista aiheutuneet rahoituskulut -5,7 -367,3 -43,4 -416,4Muut oikaisut 0Tuloslaskelmalle kirjatut muutokset yhteensä 10,4 -33,9 0,2 -23,3Vakuutuspalvelumarginaali kauden lopussa, VFA 16,0 237,7 0,2 253,8
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
98
IFRS-tilinpäätös
SijoitussopimusvelkaMilj. € 2023 2022Sijoitussopimusvelka kauden alussa 7 107,0 7 250,1Tuloslaskelmaan kirjatut määrätSijoitussopimusten markkinakehityksestä johtuva arvonmuutos 656,6 -569,5Veloitetut palkkiot -52,8 -60,0Kaudella toteutuneet kassavirrat1Saadut maksut1 421,5 1 149,6Maksetut korvaukset -602,9 -663,2Sijoitussopimusvelka kauden lopussa 8 529,3 7 107,0
1
Sisältää myös säästöjen siirrot laskuperustekorkoisesta kannasta.
27 SIJOITUSSOPIMUSVELKA
Taulukossa esitetään, miten IFRS 9 -standardin alle luokiteltavien henkivakuutussopimusten
sijoitus sopimusvelan arvo muuttui kauden aikana johtuen tulokseen kirjatuista määristä ja toteu-
tuneista kassavirroista. Sijoitussopimusvelan laadintaperiaatteet on esitetty liitetiedossa 23.
28 HUONOMMAN ETUOIKEUDEN OMAAVAT VELAT JA MUUT RAHOITUSVELAT
Rahoitusvelat pitävät sisällään velat johdannaissopimuksista, liikkeeseen lasketut velkakirjat
sekä muut rahoitusvelat.
Milj. € 2023 2022Johdannaissopimukset 2,3 2,6Velat, joilla on huonompi etuoikeus Pääomalainat Laina-aika Korko - 100,0(nimellisarvo 100 milj. €) 12 kk Euribor + 4,5 %Kiinteä korko 1,875 % Pääomalaina 2019 30 v4.10.2024 saakka. 249,8 249,6Sen jälkeen 3 kk Euribor + (Solvenssi II Tier 2, Floating Rate Margin 230 nimellisarvo 250 milj. €)bps 4.10.2029 saakka.Tästä eteenpäin 3 kk Euribor + Floating Rate Margin 230 bps + Step up 100 bpsMuut velat 1 v 5 kk–26 v 0–3,375 % 101,3Vuokrasopimusvelat 23,0 21,0Yhteensä 374,1 370,6Yhteensä 376,5 373,3
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
99
IFRS-tilinpäätös
Korollisten velkojen muutos
Milj. € Nimellisarvo KirjanpitoarvoTase 1.1.2023 373,3 373,3LisäyksetVuokrasopimusvelat 3,6 3,6TakaisinmaksutPääomalainat -99,8 -99,8Muut korolliset velat 101,0 101,0Vuokrasopimusvelat -1,6 -1,6Tase 31.12.2023 376,5 376,5
29 MUUT VELAT
Milj. € 2023 2022Kauppahintavelat 63,7 52,8Saadut vakuudet 31,4 32,1Vuokrasopimusvelat 23,0 21,0Palkkiot sosiaalikuluineen 20,5 21,1Ennakonpidätykset korvauksista 10,6 10,7Lomapalkkavelka 9,0 8,8Korot 7,2 8,8Velat ensivakuutustoiminnasta 3,9 6,1Vuokravakuudet 1,1 1,1Velat jälleenvakuutustoiminnasta 0,3 0,3Konserniavustus 0,0 26,3Muut 29,8 26,1Yhteensä 200,5 215,2
Erä Kauppahintavelat sisältää tehtyjä sijoituksia, joista rahoja ei ole vielä maksettu
vastapuolelle.
Erä Saadut vakuudet sisältää johdannaiskaupasta ja osakelainauksesta syntyvän vakuusvaati-
muksen vakuudeksi hyväksyttävät varat.
Erä Vuokrasopimusvelat sisältää ei-rahavaikutteiset lisäykset IFRS 16:n mukaisista
vuokrasopimuksista.
Erä Muut sisältää muun muassa ostovelat, velat yhteistoimintayhtiöille sekä alv-velat.
Milj. € 2023 2022Vuokrasopimusveloista tilikauden tulokseen kirjatut erätKorkokulut -0,3 -0,3Kulut liittyen lyhytaikaisiin ja arvoltaan vähäisiin vuokrasopimusvelkoihin -1,2 -1,6
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
100
IFRS-tilinpäätös
30 EHDOLLISET VELAT JA SITOUMUKSET JA OIKEUDENKÄYNNIT
Milj. € 2023 2022Taseen ulkopuoliset sitoumuksetSijoitussitoumukset 2 006,50 2 121,3IT-hankinnat 10,8 10,8Yhteensä 2 017,30 2 132,1Johdannaiskaupan vakuudeksi annettu omaisuusKäteinen 26,8 5,7
Sijoitussitoumuksista 1 843 (1 809) miljoonaa euroa liittyy sijoitussidonnaisten vakuutusten
katteena oleviin sijoituksiin ja 164 (313) miljoonaa euroa liittyy laskuperusteiseen liiketoimintaan.
Vakuudeksi annetut varat sisältyvät tase-erään Muut saamiset.
Mandatum-konserni ei ole osallisena oikeudenkäynneissä, joiden käsittely on kesken 31.12.2023.
31 OMA PÄÄOMA
OSAKEPÄÄOMA
Yhtiön osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa oli 501 796 752. Yhtiön osakepääoma on 0,1
miljoonaa euroa. Tilikauden päättyessä konserniyhtiöiden hallussa ei ollut omia osakkeita.
OMAN PÄÄOMAN RAHASTOT JA KERTYNEET VOITTOVARAT
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä
osin, kun sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan.
32 LÄHIPIIRITIEDOT
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATE
Mandatum-konsernin lähipiiriin kuuluvat tytär- ja osakkuusyritykset. Lisäksi lähipiiriin
kuuluvat Mandatum-konsernin johdon avainhenkilöt ja heidän läheiset perheenjäsenensä.
Mandatum-konsernin avainhenkilöitä ovat Mandatum Oyj:n hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja
ja Mandatum-konsernin johtoryhmä. Lähipiiriin kuuluvat edellä mainittujen henkilöiden läheiset
perheenjäsenet ja yhteisöt, joissa avainhenkilöillä tai heidän läheisillä perheenjäsenillään on
määräysvalta tai merkittävä vaikutusvalta. Lisäksi Sampo-konserni sekä Sampo-konsernin
johdon avainhenkilöt ja heidän läheiset perheenjäsenensä ja yhteisöt, joissa avainhenkilöillä
tai heidän läheisillä perheenjäsenillään on määräysvalta tai merkittävä vaikutusvalta, kuuluivat
Mandatum-konsernin lähipiiriin 30.9.2023 asti. Nämä transaktiot ja saldot eivät eliminoidu
Mandatumin konsernin tilinpäätöksessä. IFRS-tilinpäätöksessä esitetään Mandatum Holding
-konsernin tiedot 30.9.2023 asti.
Konsernin tytäryritykset on lueteltu liitetiedossa 35 Sijoitukset tytäryrityksiin ja osakkuusyrityk-
set liitetiedossa 17 Sijoitukset osakkuusyrityksiin.
Konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset ja velat sekä voitot ja tappiot eliminoidaan konser-
nitilinpäätöstä laadittaessa. Lähipiiritapahtumina on siten esitetty liiketapahtumat, jotka eivät
eliminoidu konsernitilin päätöstä laadittaessa.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
101
IFRS-tilinpäätös
Alla olevissa taulukoissa on esitetty Mandatum- konsernin johtoon kuuluville avainhenkilöille
maksettu kompensaatio.
Milj. € 2023 2022Toimitusjohtajalle maksettu kompensaatioLyhytaikaiset työsuhde-etuudet 0,4 0,4Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet 0,2 0,2Osakeperusteiset maksut 0,6 0,7Yhteensä 1,2 1,4
Milj. € 2023 2022Muille johtoon kuuluville avainhenkilöille maksettu kompensaatioLyhytaikaiset työsuhde-etuudet 1,5 1,5 Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet 0,4 0,4Osakeperusteiset maksut 1,2 1,3Yhteensä 3,1 3,2
Hallituksen puheenjohtajalle on maksettu palkkioita 0,1 miljoonaa euroa, ja hallituksen puheen-
johtajan eläkekulut olivat 0,1 miljoonaa euroa. Muille hallituksen jäsenille ei ole maksettu
palkkioita eikä eläkekuluja.
Mandatum-konsernin lähipiirillä on tavanomaisin ehdoin tehtyjä vakuutus- ja varainhoito-
sopimuksia, jotka eivät ole määrältään merkittäviä.
Johtoon kuuluvilla avainhenkilöillä ei ole lainoja Mandatum-konsernin yhtiöiltä. Mandatum-
konsernilla ei ole lähipiiriliiketoimia osakkuusyritysten kanssa.
Lähipiiriyhtiöiden transaktiot
Milj. € 2023 2022Lähipiiriliiketoimet1Konserniavustus - 29,0Maksetut osingot 150,0 150,0Mandatumin osuus Sampo Oyj:n yleisveloista 102,0 -Pääomalainojen takaisinmaksut 100,0 -Palkkiotuotot 1,2 1,5Sijoitussopimusten takaisinosto 1,8 -Palveluostot 0,4 0,5
1
Konserniavustus pienensi Mandatum-konsernin tulosta tilikaudella 2022 ja konserniavustus maksettiin
Sammolle tilikauden 2023 aikana.
Milj. € 2023 2022Saamiset 0,1 0,1Velat Pääomalaina - 100,0Muut velat 0,1 -
Transaktiot 31.12.2023 päättyneen tilikauden aikana
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö maksoi 15. maaliskuuta 2023 150,0 miljoonaa euroa osin-
koina Mandatum Holding Oy:lle. Mandatum Holding Oy maksoi 150,0 miljoonaa euroa osinkoja
Sampo Oyj:lle 15. maaliskuuta 2023.
Sampo Oyj ja Mandatum Holding Oy allekirjoittivat 25.9.2023 kauppakirjan, jonka perusteella
Sampo Oyj myi käypään hintaan tietyt omistamansa omaisuuserät Mandatum Holding Oy:lle.
Näihin omaisuuseriin kuuluvat muun muassa Kalevan takuuosuudet (Sampo Oyj:n omistusosuus
30.6.2023 kaikista Kalevan takuuosuuksista 30 %) sekä Sampo Oyj:n omistamat Terrafame Oy:n
osakkeet ja lainasaatavat Terrafamelta.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
102
IFRS-tilinpäätös
Sampo Oyj ja Mandatum Holding Oy allekirjoittivat 30.9.2023 kauppakirjan, jolla Mandatum
Holding Oy ostaa Sammon omistamat Saxo Bank A/S:n osakkeet Sampo Oyj:ltä käypään hin-
taan. Kauppa edellyttää tiettyjä viranomaishyväksyntöjä ja sen odotetaan toteutuvan vuoden
2024 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana. Sampo Oyj:n omistusosuus 31.12.2023 kaikista Saxo
Bank A/S osakkeista oli 19,83 %.
Sampo Oyj ja Mandatum Holding Oy allekirjoittivat 30.9.2023 280 miljoonan euron lainasopi-
muksen (vendor loan agreement), jolla Mandatum Holding Oy voi rahoittaa edellä mainittujen
omaisuuserien kauppoja. Lainaa ei ollut nostettu 31.12.2023, mutta Mandatum Holding Oy:llä
on mahdollisuus nostaa se kokonaan tai osittain rahoittaakseen Saxo Bank A/S:n osakkeiden
oston Sampo Oyj:ltä kaupan toteutuessa. Tätä velkaa ei esitetä lähipiiriveloissa jakautumisen
jälkeen, koska Sampo-konserni ei enää ole Mandatum-konsernin lähipiiriä jakautumisen jälkeen.
Sampo Oyj:n yleisveloista, jotka eivät kohdistu mihinkään määrättyyn liiketoiminta-alueeseen,
kohdistettiin Mandatum- konsernille 102,0 miljoonaa euroa jakautumis hetkellä. Tätä velkaa ei
esitetä lähipiiriveloissa jakautumisen jälkeen, koska Sampo-konserni ei enää ole Mandatum-
konsernin lähipiiriä jakautumisen jälkeen.
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö maksoi Sampo Oyj:lle pääomalainan 100,0 miljoonaa
euroa takaisin 25.9.2023. Finanssi valvonta hyväksyi takaisinmaksun 11.9.2023 antamallaan
päätöksellä.
Transaktiot 31.12.2022 päättyneen tilikauden aikana
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö maksoi osinkoa Mandatum Holding Oy:lle 20.12.2022
160,0 miljoonaa euroa. Mandatum Holding Oy maksoi 22.3.2022 osinkoa Sampo Oyj:lle vuoden
2021 tuloksesta 150,0 miljoonaa euroa.
Mandatum Asset Management Oy:n tulosta pienensi 26,3 miljoonan euron konserniavustus
Sampo Oyj:lle. Mandatum AM AIFM Oy:n tulosta pienensi 2,7 miljoonan euron konserniavustus
Sampo Oyj:lle.
Lähipiiritapahtumina on ilmoitettu liiketoimet, jotka eivät eliminoidu konsernitilinpäätöstä
laadittaessa, kuten Sampo Oyj:n myöntämä pääomalaina 100,0 miljoonaa euroa Mandatum
Henkivakuutusosakeyhtiölle sekä Mandatum Asset Management Oy:n Sampo Oyj:ltä sekä
If-konsernilta veloittamat 1,3 miljoonan euron omaisuudenhoitopalkkiot.
33 JOHDON JA ASIANTUNTIJOIDEN PITKÄAIKAISET KANNUSTINJÄRJESTELMÄT
Sampo Oyj:n 1.10.2023 tapahtuneen osittaisjakautumisen ja Mandatum Oyj:n osakkeen
listaamisen Nasdaq Helsinkiin jälkeen Mandatumin hallitus on päättänyt, sitouttaakseen
Mandatum-konsernin avainhenkilöitä ja konsernijohtajan, että kyseessä olevat henkilöt jäävät
Sammon pitkäaikaiseen kannustinjärjestelmään 2020. Kannustinjärjestelmä käynnistettiin
elokuussa 2020 ja sen ehtoja muutettiin syyskuussa 2023.
Kannustepalkkion määrä perustuu Sampo A-osakkeen arvon kehitykseen, If Vahinko-
vakuutuksen vakuutusliikkeen tuottoon ja/tai Sampo-konsernin riskisopeutetun pääoman
tuottoon. Tämän lisäksi syyskuussa 2023 päivitettyjen ehtojen mukaisesti vuonna 2024 mak-
settavien palkkioiden osalta kannustepalkkion määrä perustuu Mandatum Oyj:n osakekurssin
kehitykseen. Yhden laskennallisen kannusteyksikön arvo on Sampo A-osakkeen (sekä vuonna
2024 maksettavien palkkioiden osalta Mandatumin osakkeen) vaihdolla painotettu keski-
kurssi kannustinjärjestelmän ehdoissa määrättynä ajankohtana osinkokorjatulla lähtökurssilla
vähennettynä.
Kannustinjärjestelmien lähtökurssi on 32,94–44,74 euroa. Laskennallisen kannusteyksikön
enimmäisarvo on 56,94–68,74 euroa. 2020:1-kannustinjärjestelmässä kannustepalkkiota
laskettaessa otetaan lisäksi huomioon riskisopeutetun pääoman tuotto. Mikäli riskisopeutettu
pääoman tuotto on vähintään riskitön tuotto +5 prosenttia, maksetaan kannustepalkkio
kokonaisuudessaan. Mikäli riskisopeutetun pääoman tuotto on vähintään riskitön tuotto +3
prosenttia, mutta vähemmän kuin riskitön tuotto +5 prosenttia, maksetaan puolet kannuste-
palkkiosta. Mikäli riskisopeutetun pääoman tuotto on alle +3 prosenttia, ei kannustepalkkiota
makseta lainkaan.
Kannusteyksiköitä on jaettu kolmessa allokaatiossa, joista ensimmäinen oli vuonna 2020
(2020:1) ja seuraavat vuosina 2021 (2020:1/2) ja 2022 (2020:1/3). Mahdollinen kannustepalkkio
maksetaan kolmessa vuosittaisessa erässä. Ensimmäisen allokaation (2020:1) ensimmäinen
maksu on maksettu syyskuussa 2023, ennen jakautumisen täytäntöönpanoa. Seuraavat mak-
suerät erääntyvät vuosina 2024 ja 2025. Toisen (2020:1/2) ja kolmannen (2020:1/3) allokaation
maksut erääntyvät vastaavasti vuosina 2024–2026 ja 2025–2027. Lykkäyssääntöä sovelletaan
kannustepalkkioihin, jotka maksetaan niille avainhenkilöille, jotka olivat lykkäyssäännön alaisia
tämän kannustinjärjestelmän käyttöönoton hetkellä voimassa olleiden Mandatum-konserniin
kuuluvien yhtiöiden palkitsemispolitiikkojen mukaisesti.
Ohjelmien käypä arvo arvioidaan käyttäen Black–Scholes-hinnoittelumallia.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
103
IFRS-tilinpäätös
Milj. € 2017:1/2 2020:1 2020:1/2 2020:1/31Ehdot hyväksytty14.9.2017 5.8.2020 5.8.2020 5.8.2020Myönnetty (tuhatta kpl) 31.12.2020 10 580 - -Myönnetty (tuhatta kpl) 31.12.2021 20 790 20 -Myönnetty (tuhatta kpl) 31.12.2022 14 790 20 50Myönnetty (tuhatta kpl) 31.12.2023 - 488 20 50Kausi päättyy I 30 % Q2-2021 Q2-2023 Q2-2024 Q2-2025Kausi päättyy II 35 % Q2-2022 Q2-2024 Q2-2025 Q2-2026Kausi päättyy III 35 % Q2-2023 Q2-2025 Q2-2026 Q2-2027Maksuajankohta I 30 % 9-2021 9-2023 9-2024 9-2025Maksuajankohta II 35 % 9-2022 9-2024 9-2025 9-2026Maksuajankohta III 35 % 9-2023 9-2025 9-2026 9-2027Sampo A -kurssi ehtojen 1hyväksymispäivänä euroa44,02 30,30 30,30 30,302Lähtökurssi euroa44,10 32,94 43,49 44,74Lähtökurssi oikaistuna osingolla euroa 31.12.2023 - 24,54 36,79 42,14Sampo A -päätöskurssi 31.12.2023 39,61Mandatumin osakkeen päätöskurssi euroa 31.12.2023 4,07Perusarvo yhteensä (milj. euroa) 7,0 0,1 0,1Velka yhteensä (milj. euroa) 7,2Raportointikauden kulu yhteensä (milj. euroa) 0,9
1
Kannustimien myöntämispäivät vaihtelevat.
2
2017:1-kannustinjärjestelmässä Sampo A-osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi 10 kaupankäyntipäivän
ajan järjestelmän käyttöönotosta ja 2020:1-kannustinjärjestelmässä vaihdolla painotettu keskikurssi 25
kaupankäyntipäivän ajan sen päivän jälkeen, kun Sampo Oyj on julkistanut puolivuotiskatsauksensa
vuodelle 2020.
34 TILINTARKASTAJAN PALKKIOT
Milj. € 2023 2022Tilintarkastus 1,0 0,6Muut palkkiot 0,2 0,1Yhteensä 1,2 0,7
Vuonna 2023 tilintarkastusyhteisö Deloitte Oy.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
104
IFRS-tilinpäätös
35 SIJOITUKSET TYTÄRYRITYKSISSÄ
Omistus-Kirjanpito-Nimi Kotimaaosuus (%)arvoMandatum Holding Oy Suomi 100,00 538,5Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö Suomi 100,00 483,5Mandatum Asset Management Oy Suomi 100,00 70,0Mandatum Asset Management Palvelut Oy Suomi 100,00 1,6Mandatum Life Fund Management S.A. Luxemburg 100,00 6,0Mandatum AM AIFM OY Suomi 100,00 1,7Mandatum Incentives Oy Suomi 75,00 1,2Mandatum Life Palvelut Oy Suomi 100,00 1,1Mandatum Life Private Equity GP Oy Suomi 88,08 0,9Mandatum Life Vuokratontit I GP Oy Suomi 100,00 0,0MAM Growth Equity II GP Oy Suomi 100,00 0,0Mandatum Life Vuokratontit II Oy Suomi 100,00 19,9Asunto Oy Espoon Aallonhuippu 9 Suomi 100,00 1,5Asunto Oy Espoon Aapelinkatu 6 Suomi 100,00 7,0Asunto Oy Espoon Matinkatu 8 Suomi 100,00 4,8Asunto Oy Vantaan Raiviosuonmäki 6 Suomi 100,00 3,9Kiinteistö Oy Ahti Business Park Suomi 100,00 4,0Kiinteistö Oy Helsingin Ratamestarinkatu 7a Suomi 100,00 8,9Kiinteistö Oy Helsingin Ratamestarinkatu 7b Suomi 100,00 8,2Kiinteistö Oy Hyvinkään Sampotalo Suomi 81,37 7,2Kiinteistö Oy Hämeenlinnan Karhulinna Suomi 100,00 4,7Kiinteistö Oy Jäkälävaara Suomi 100,00 10,7Kiinteistö Oy Järvenpään Asemakatu 4 Suomi 100,00 6,8Kiinteistö Oy Kaupintie 5 Suomi 100,00 5,0
Omistus-Kirjanpito-Nimi Kotimaaosuus (%)arvoKiinteistö Oy Leppävaaran Säästötammi Suomi 100,00 2,7Kiinteistö Oy Niittymaanpolku Suomi 100,00 7,1Kiinteistö Oy Oulun Torikatu 21-23 Suomi 100,00 2,4Kiinteistö Oy Rautalaani Suomi 100,00 4,2Kiinteistö Oy Tampereen Hatanpäänvaltie 18 Suomi 100,00 3,1
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
105
IFRS-tilinpäätös
36 OSUUDET KONSOLIDOIMATTOMISSA STRUKTUROIDUISSA YHTEISÖIS
Mandatum-ryhmään kuuluvat Mandatum Fund Management S.A. ja Mandatum AM AIFM Oy
hallinnoivat Mandatumin rahastoja ja Mandatum Private Equity GP, Mandatum Growth Equity II
GP sekä kiinteistösijoittamiseen liittyvä Mandatum Life Vuokratontit I GP hoitavat Mandatumin
kommandiittiyhtiömuotoisia sijoituksia. Mandatum Fund Management S.A. ja GP-yhtiöt
käyttävät hallinnoimissaan rahastoissa ja kommandiittiyhtiöissä salkunhoitajana Mandatum
Asset Management Oy:tä ja Mandatum AM AIFM Oy vastaa itse rahastojensa salkunhoidosta ja
muusta hallinnosta.
Mandatum-ryhmä saa konsolidoimattomista rahastoista ja kommandiittiyhtiöistä hallinnointi-
palkkiotuottoja, jotka sisältyvät tuloslaskelmassa palkkiotuottoihin. Lisäksi Mandatum-ryhmä
saa konsolidoimattomista rahastoista ja kommandiittiyhtiöistä sijoittajana tuottoja, jotka on
merkitty sijoitustoiminnan tuottoihin sen mukaan, mihin tase-erään sijoitukset on taseessa
merkitty. Mandatum-ryhmän sijoitukset Mandatum Fund Management S.A:n ja Mandatum
AM AIFM Oy:n hallinnoimiin rahastoihin ja GP-yhtiöiden hallinnoimiin kommandiittiyhtiöihin
31.12.2023 olivat yhteensä 2,4 (1,8) miljardia euroa. Sijoitukset esitetään Mandatum-konsernin
tilinpäätöksessä sijoitusomaisuudessa.
37 MYYTÄVÄKSI LUOKITELLUT VARAT
Tilikaudella 2023 ei ole ollut myytäväksi luokiteltuja varoja.
1.7.2022 Mandatum Life toteutti Baltian henkivakuutustoimintojen myynnin liettualaiselle sijoi-
tus- ja vakuutuskonserni Invalda INVL:lle. Kauppa toteutettiin liiketoimintasiirtona. Siirtyneiden
vakuutusvelkojen määrä oli 156 miljoonaa. Siirrolla ei ollut vaikutusta konsernin tulokseen tai
muihin tunnuslukuihin.
38 TILIKAUDEN PÄÄTTYMISEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Ei merkittäviä tilikauden jälkeisiä tapahtumia.
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
106
IFRS-tilinpäätös
3
MANDATUM OYJ:N
TILINPÄÄTÖS
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
107
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
MANDATUM OYJ
TILINPÄÄTÖS
Tuloslaskelma Tase
Liite 1.10.–31.12.2023
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot -1 226 006,83
Henkilösivukulut
Eläkekulut -93 585,02
Muut henkilösivukulut -46 478,57
Liiketoiminnan muut kulut 1 -4 731 502,37
Liikevoitto -6 097 572,79
Rahoitustuotot ja -kulut 3
Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä 230 000 000,00
Korkotuotot 178 609,07
Korkokulut ja muut rahoituskulut -648 244,92
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 223 432 791,36
Tilikauden voitto 223 432 791,36
Liite 31.12.2023
Vastaavaa
Aineelliset hyödykkeet 4
Koneet ja kalusto 3 588,56
Sijoitukset 15
Osuudet saman konsernin yrityksis 538 514 537,44
Lyhytaikaiset saamiset 5
Muut saamiset 156 269,18
Rahat ja pankkisaamiset 227 211 599,94
Vastaavaa yhteensä 765 885 995,12
Vastattavaa
Oma pääoma 6
Osakepääoma 80 000,00
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto 436 677 239,97
Tilikauden voitto 223 432 791,36
660 190 031,33
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma 9
Muut pitkäaikaiset lainat 101 309 404,81
Lyhytaikainen vieras pääoma 8
Muut velat 1 372 584,43
Siirtovelat 3 013 974,55
Vastattavaa yhteensä 765 885 995,12
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
108
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Mandatum Oyj:n rahoituslaskelma
1.10.–31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta (A)
Voitto (tappio) ennen satunnaisia eriä 223 432 791,36
Oikaisu:
Rahoitustuotot ja -kulut -229 358 883,37
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta -5 926 092,01
Käyttöpääoman muutos
Saamisten lisäys -156 269,18
Velkojen lisäys 3 321 115,03
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja -2 761 246,16
Saadut osingot 230 000 000,00
Maksetut korot -23 565,34
Rahavirta ennen satunnaisia eriä 227 215 188,50
Liiketoiminnan rahavirta (A) 227 215 188,50
Investointien rahavirta (B)
Investoinnit muihin sijoituksiin -3 588,56
Investointien rahavirta (B) -3 588,56
Rahavarojen muutos (A+B) lisäys (+) / vähennys (-) 227 211 599,94
Rahavarat tilikauden alussa 0,00
Rahavarat tilikauden lopussa 227 211 599,94
Mandatum Oyj:llä ei ollut rahoituksen rahavirtaan liittyviä tapahtumia kaudella.
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET
Mandatum Oyj, y-tunnus 3355142-3, on perustettu 29.3.2023 allekirjoitetun jakautumissuunni-
telman mukaisesti. Yhtiö on rekisteröity kaupparekisteriin 1.10.2023. Ensimmäinen tilikausi on
poikkeava 1.10.–31.12.2023, jonka jälkeen tilikausi on 1.1.–31.12. Vuosi 2023 on yhtiön ensimmäi-
nen toimintavuosi, joten vertailuvuoden lukuja ei esitetä.
Sampo Oyj:n osittaisjakautumisessa kaikki Mandatum Holding Oy:n osakkeet ja niihin liittyvät
varat ja velat siirtyivät selvitysmenettelyllä jakautumisessa perustetulle yhtiölle, Mandatum
Oyj:lle. Siirretyt varat ja velat on kirjattu kirjanpitoarvoilla. Jakautumissuunnitelmassa on
kerrottu tarkemmin, mitä varoja ja velkoja on siirretty.
Mandatum Oyj:n tilinpäätös liitetietoineen on laadittu suomalaisen kirjanpitolain ja -asetuksen
mukaisesti. Yhtiön osake omistukset on arvostettu hankintamenoon. Hankintamenoon sisällyte-
tään hankinnasta aiheutuneet muuttuvat menot.
Mandatum Oyj on Mandatum-konsernin emoyhtiö. Sen kotipaikka on Helsinki ja rekisteröity
osoite Bulevardi 56, 00120 Helsinki. Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa osoit-
teesta www.mandatum.fi.
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
109
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Mandatum Oyj:n tuloslaskelman
liitetiedot
1 LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
1.10.–31.12.2023
Ulkopuoliset palvelut -2 539 145,39
Muut kulut -1 694 890,28
Palveluveloitukset -252 918,00
Muut henkilöstökulut -193 850,25
Vuokrakulut -17 518,16
IT-kulut -33 180,29
Yhteensä -4 731 502,37
2 TILINTARKASTAJAN PALKKIOT
1.10.–31.12.2023
Tilintarkastuspalkkiot 262 798,00
Tilintarkastusyhteisö Deloitte Oy
3 RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
1.10.–31.12.2023
Saadut osingot 230 000 000,00
Korkotuotot 178 609,07
Korkokulut -641 116,63
Muut -7 128,29
Yhteensä 229 530 364,15
Mandatum Oyj:n taseen
liitetiedot
4 AINEELLISET HYÖDYKKEET
31.12.2023
Koneet ja kalusto
Lisäykset 3 588,56
Yhteensä 3 588,56
5 MUUT SAAMISET
31.12.2023
Saamiset muilta yhtiöiltä
Muut saamiset 14 839,74
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Muut saamiset 141 429,44
Yhteensä 156 269,18
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
110
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
6 EMOYHTIÖN OMAN PÄÄOMAN MUUTOSLASKELMA
Osake-
pääoma
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Kirjanpitoarvo
1.10.2023 80 000,00 436 677 239,97 436 757 239,97
Tilikauden voitto 223 432 791,36 223 432 791,36
Kirjanpitoarvo
31.12.2023 80 000,00 436 677 239,97 223 432 791,36 660 190 031,33
Laskelma voitonjakokelpoisista varoista
31.12.2023
Emoyhtiö
Tilikauden voitto 223 432 791,36
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto 436 677 239,97
Yhteensä 660 110 031,33
7 OSAKEPÄÄOMA
Tiedot on esitetty konsernitilinpäätöksen liitteessä 31 Oma pääoma.
8 LYHYTAIKAINEN VIERAS PÄÄOMA
31.12.2023
Velat muille yhtiöille
Ostovelat 84 638,69
Muut velat 982 251,98
Siirtovelat 3 013 974,55
Yhteensä 4 080 865,22
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille
Muut velat 305 693,76
Yhteensä 4 386 558,98
Siirtovelkojen olennaiset erät
Lomapalkkavelka 597 034,50
Palkkiot sosiaalikuluineen 2 385 770,27
Muut 31 169,78
Yhteensä 3 013 974,55
9 PITKÄAIKAINEN VIERAS PÄÄOMA
31.12.2023
Laina Sampo Oyj:ltä 101 309 404,81
Yhteensä 101 309 404,81
Lainasopimus allekirjoitettu 23.10.2023. Laina erääntyy 27.9.2030, korko 0–3,375 prosenttia.
Yli 5 vuoden kuluttua erääntyvä osuus 62,56 miljoonaa euroa.
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
111
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Mandatum Oyj:n muut liitetiedot
10 ELÄKEVASTUUT
Mandatum Oyj:n henkilöstön perus- ja lisäeläketurva on hoidettu vakuutuksilla eläkevakuutus-
yhtiöissä Suomessa.
11 MUUT VASTUUT JA SITOUMUKSET
Arvonlisäverotuksen ryhmärekisteröintiin liittyvä yhteisvastuun määrä 1 220 180,10 euroa.
12 HENKILÖSTÖN LUKUMÄÄRÄ
1.10.–31.12.2023
keskimäärin
Kokoaikainen henkilöstö 22
13 HALLITUKSEN JA TOIMITUSJOHTAJAN PALKAT JA PALKKIOT
1.10.–31.12.2023
Hallitus ja toimitusjohtaja 159 714,35
14 TOIMITUSJOHTAJAAN, TÄMÄN SIJAISEEN SEKÄ HALLITUKSEN JÄSENIIN
LIITTYVÄT ELÄKEKULUT
Lisäeläke Lakisääteinen eläke Yhteensä
Hallitus ja toimitusjohtaja 125 000,00 28 077,78 153 077,78
Lisäeläkkeen, jossa toimitusjohtajan eläkeikä on 63 vuotta ja hallituksen puheenjohtajan eläke-
ikä 60 vuotta, vuosittainen maksu on 250 000 euroa henkilöltä.
15 OSAKEOMISTUKSET 31.12.2023
Saman konsernin yritykset Omistusosuus
Osakkeiden
kirjanpitoarvo, €
Mandatum Holding Oy 100 % 538 514 537,44
Konsernitilinpäätöksen liitteessä 35 Sijoitukset tytäryrityksissä on lueteltu Mandatum- konsernin
kaikki tytäryritykset.
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
112
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
TILINPÄÄTÖKSEN JA TOIMINTAKERTOMUKSEN
ALLEKIRJOITUKSET
Helsingissä 13. päivänä helmikuuta 2024
Mandatum Oyj
Hallitus
Patrick Lapveteläinen
Hallituksen puheenjohtaja
Markus Aho
Jannica Fagerholm
Hallituksen varapuheenjohtaja
Kimmo Laaksonen
Jukka Ruuska
Johanna Lamminen
Petri Niemisvirta
Toimitusjohtaja
TILINPÄÄTÖSMERKINTÄ
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus
Helsingissä 4. päivänä maaliskuuta 2024
Deloitte Oy, Tilintarkastusyhteisö
Reeta Virolainen
KHT
IFRS-tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Hallituksen
toimintakertomus
113
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
TILINTARKASTUSKERTOMUS
4
IFRS-tilinpäätös
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
114
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n yhtiökokoukselle
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUS
LAUSUNTO
Olemme tilintarkastaneet Mandatum Oyj:n
(y-tunnus 3355142-3) tilinpäätöksen tili-
kaudelta 1.10.–31.12.2023. Tilinpäätös sisältää:
konsernin taseen 31.12.2023, laajan
tuloslaskelman, laskelman oman pää-
oman muutoksista rahavirtalaskelman
ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen
tilinpäätöksen laatimisperiaatteita kos-
keva informaatio kaudelta 1.1.–31.12.2023
emoyhtiön taseen 31.12.2023, tulos-
laskelman, rahoituslaskelman ja
emoyhtiön liitetiedot tilikaudelta
1.10.–31.12.2023.
Lausuntonamme esitämme, että:
konsernitilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan konsernin taloudelli-
sesta asemasta sekä sen toiminnan
tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa
käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten
IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta
ja taloudellisesta asemasta Suomessa
voimassa olevien tilinpäätöksen laati-
mista koskevien säännösten mukaisesti
ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusva-
liokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
LAUSUNNON PERUSTELUT
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen
Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkas-
tustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastusta-
van mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan
tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvolli-
suudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä
ja konserniyrityksistä niiden Suomessa
noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme
tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut
näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suoritta-
mamme muut kuin tilintarkastuspalvelut
ovat parhaan tietomme ja käsityksemme
mukaan olleet Suomessa noudatettavien,
näitä palveluja koskevien säännösten mukai-
sia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen
537/2014 5. artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja
kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut
kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty kon-
sernitilinpäätöksen liitetiedossa 34.
Käsityksemme mukaan olemme hankki-
neet lausuntomme perustaksi tarpeel-
lisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkin-
tamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä
tarkastuksen kohteena olevan tilikauden
tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu
huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena
kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä
laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa,
emmekä anna näistä seikoista erillistä
lausuntoa.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme
huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa
kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä,
onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitus-
hakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu
väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen
virheellisyyden riski.
TILINTARKASTUSKERTOMUS
IFRS-tilinpäätös
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
115
Tilintarkastuskertomus
Tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka
Miten seikka on huomioitu
tilintarkastuksessa
IFRS 17 Vakuutussopimukset -standardin
käyttöönotto
Viittaamme tilinpäätöksen liitetietoihin
1 Laatimisperusta ja 3 Muutokset merkittävissä
tilinpäätöksen laatimisperiaatteissa.
Vuonna 2023 on otettu käyttöön uusi Vakuu-
tussopimuksia koskeva IFRS 17 -standardi,
joka korvasi IFRS 4 Vakuutussopimukset
-standardin ja loi periaatteet vakuutussopimus-
ten kirjaamiselle, arvostamiselle, esittämiselle
ja liitetiedoille. Tuloslaskelmassa esitetään
erikseen vakuutuspalvelutulos sekä vakuutus-
sopimuksiin liittyvät rahoitustuotot ja kulut.
Taseessa vakuutussopimusvarojen, vakuutusso-
pimusvelan ja sijoitussopimusvelan esittäminen
korvaavat aiemman luokittelun.
Siirtymän vaikutus on kirjattu vertailukaudelle
ja se vähensi voittovaroja 14,3 miljoonaa
euroa ja lisäsi muita oman pääoman eriä 23,4
miljoonaa euroa 1.1.2022.
IFRS 17 on monimutkainen laskentastandardi
ja sen käyttöönotto ja laskentaperiaatteet
edellyttävät johdon tulkintaa ja harkintaa. IFRS
17 standardin käyttöönotolla sekä harkinnalla
sen siirtymän vaikutuksista voi olla erityistä
merkitystä konsernitilinpäätöksen käyttäjille,
ja se on ollut tilintarkastuksen painopistealue.
Näistä syistä se on tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka.
Osana tilintarkastustoimenpiteitämme olemme
arvioineet ja testanneet standardin käyttöön-
oton vaikutuksia yhdessä IFRS 17 -erityis-
asiantuntijoiden ja aktuaarien kanssa. Olemme
arvioineet johdon lähestymistapaa, harkintaa ja
oletuksia sekä sovellettuja laatimisperiaatteita.
Olemme käyneet läpi taustalaskelmien ja
tehtyjen oikaisujen matemaattista oikeellisuut-
ta sekä suorittaneet pistokokein vakuutusso-
pimusten arvostuksessa käytettyjen tulevien
kassavirtojen uudelleenlaskentaa arvioidak-
semme siirtymän vaikutusta konsernin omaan
pääomaan 1.1.2022.
Olemme käyneet läpi johdon IFRS 17 -mallin
syöttötietojen ja lopputulemien validointi-
prosessia.
Olemme arvioineet vakuutusvelkojen esittä-
mistavan asianmukaisuutta tilinpäätöksessä.
Tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka
Miten seikka on huomioitu
tilintarkastuksessa
Vakuutussopimusvelan arvostus
Viittaamme tilinpäätöksen liitetietoihin
1 Laatimisperusta ja 23 Vakuutussopimusvelka.
Vakuutussopimusvelka tilinpäätökses
31.12.2023 on 5 518,3 miljoonaa euroa.
Vakuutus sopimusvelan määrittäminen
edellyttää merkittäviä laskennallisia arvioita,
jotka perustuvat johdon harkintaan oletuksista
ja tulevaisuuden tapahtumista.
Käsityksemme mukaan merkittävimmät
arviot liittyvät avainoletuksissa tapahtuviin
muutoksiin kuten kuolevuuteen, raukeamiseen
tai oletuksiin arvioidusta diskonttauskorosta.
Sovellettujen menetelmien ja oletusten,
vakuutus sopimusten täyttämisestä
aiheutuvien rahavirtojen pääoma-arvojen
ja mallien muutok silla voi olla merkittä
vaikutus vakuutus sopimusvelan arvostukseen.
Näistä syistä se on tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka.
Olemme arvioineet johdon määrittämää
vakuu tussopimusvelan määrää. Tarkastus-
toimenpiteisiimme on sisältynyt vakuutus-
sopimusvelan määrittämisessä käytetyn
informaation validointiin, arvostukseen ja
keskeisiin oletuksiin liittyvien avainkontrollien
arviointi.
Olemme hyödyntäneet aktuaareja ja IFRS 17
-erityisasiantuntijoita tilintarkastuksessamme
ja arvioineet johdon käytättämiä menetelmiä,
malleja ja informaatiota. Olemme verranneet
laskemissa käytettyä informaatiota aiempaan
kehitykseen ja markkinatrendeihin.
Olemme arvioineet aktuaarimenetelmien
avulla laskelmissa käytettyjä kuolevuuteen
ja raukeamisriskiin liittyviä oletuksia. Lisäksi
olemme analysoineet diskonttokorkotason
kehittymistä ja verranneet sitä ulkopuoliseen
markkinainformaatioon.
Olemme arvioineet keskeisissä oletuksissa ja
sovelletuissa malleissa tapahtuneita muutoksia.
Olemme testanneet vakuutussopimusvelan
perusteena olevien vakuutussopimusten
lähtötietoja.
Olemme arvioineet vakuussopimusvelan esittä-
mistavan asianmukaisuutta tilinpäätöksessä.
IFRS-tilinpäätös
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
116
Tilintarkastuskertomus
TILINPÄÄTÖSTÄ KOSKEVAT HALLITUKSEN
JA TOIMITUSJOHTAJAN VELVOLLISUUDET
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilin-
päätöksen laatimisesta siten, että konserni-
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälis-
ten tilinpäätösstandardien (IFRS) mukaisesti
ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien
tilinpäätöksen laatimista koskevien sään-
nösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset
vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja
vastaavat myös sellaisesta sisäisestä
valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei
ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa
olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätös
laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön
ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja
soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat,
jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja
siihen, että tilinpäätös on laadittu toimin-
nan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös
laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen,
paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan pur-
kaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta
realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
TILINTARKASTAJAN VELVOLLISUUDET
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUKSESSA
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen
varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä koko-
naisuutena väärinkäytöksestä tai virhees
johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä
antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää
lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on
korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae
siitä, että olennainen virheellisyys aina
havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukai-
sesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Vir-
heellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä
tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan
olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi
kohtuudella odottaa vaikuttavan talou-
dellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät
tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintar-
kastukseen kuuluu, että käytämme amma-
tillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen
skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan.
Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärin-
käytöksestä tai virheestä johtuvat
tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden
riskit, suunnittelemme ja suoritamme
näihin riskeihin vastaavia tilintarkastus-
toimenpiteitä ja hankimme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoituk-
seen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää
Tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka
Miten seikka on huomioitu
tilintarkastuksessa
Rahoitusvarojen ja sijoitussidonnaisten
sopimusten katteena olevien sijoitusten
arvostus
Viittamme tilinpäätöksen liitetietoihin
1 Laatimisperusta, 18 Rahoitusvarat ja -velat
sekä 19 Sijoitussidonnaisten sopimusten
katteena olevat sijoitukset.
Konsernin rahoitusvarat, 3 592,4 miljoonaa
euroa ja sijoitussidonnaisten sopimusten
katteena olevat sijoitukset, 11 636,1 miljoonaa
euroa, muodostavat merkittävän osan
konsernin taseen varoista.
Merkittävä osa konsernin rahoitusvaroista
on arvostettu käypään arvoon. Tasolla 1
rahoitusvarojen arvostus perustuu toimivilla
markkinoilla noteerattuun hintaan. Tasolla
2 arvostuksessa käytetään syöttötietoina
lisäksi muita havainnoitavissa olevia tietoja
joko suoraan tai niistä johdettuna käyttäen
arvostustekniikoita. Tasolla 3 arvostus perustuu
pääosin muihin kuin havainnoitavissa oleviin
tietoihin.
Tilintarkastuksen painopistealue on ollut
IFRS:n mukaisten tason 2 ja 3 rahoitusvarojen
arvostus, joissa arvostustekniikat sisältävät
sellaisia tekijöitä, jotka eivät ole suoraan
markkinoilta todennettavissa.
Erilaisten arvostusmenetelmien ja oletusten
käyttö voi johtaa erilaisiin arvioihin käyvästä
arvosta ja siten tämä on tilintarkastuksen
kannalta keskeinen seikka.
Tilintarkastustoimenpiteisiimme on sisältynyt
rahoitusvaroihin liittyvien sisäisten kontrollien
ja laskentaperiaatteiden sekä johdon laatimien
kirjanpidollisten arvioiden asianmukaisuuden
arviointi.
Olemme käyneet läpi yhtiön käyttämien
arvostusmallien ja kirjauskäytäntöjen asian-
mukaisuutta arvioidaksemme, onko käyvän
arvon määritys IFRS standardien ja toimi-
alakäytäntöjen mukainen. Olemme pyytäneet
ulkopuolisia vahvistuksia todentaaksemme
sijoitusten olemassaoloa.
Yhdessä erityisasiantuntijoidemme kanssa
olemme verranneet johdon arvostuslasken-
nassa käyttämiä oletuksia. Olemme
hyödyn täneet Deloitten analytiikkatyökaluja
ja suorit taneet käypien arvojen uudelleenlas-
kentaa hyödyn tämällä markkinoilta saatavilla
olevaa informaatiota.
Niiden rahoitusvarojen osalta, jotka arvoste-
taan muun kuin markkinoilta saatavilla olevan
infor maation perusteella, olemme myös
arvioineet käytäntöjä ja oletuksia, joita johto
on käyttänyt käypiä arvoja määrittäessään.
Olemme arvioineet esittämistavan asian-
mukaisuutta tilinpäätöksessä.
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa
tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä.
IFRS-tilinpäätös
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
117
Tilintarkastuskertomus
havaitsematta, on suurempi kuin riski
siitä, että virheestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, sillä
väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoi-
mintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten
tietojen esittämistä taikka sisäisen
valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintar-
kastuksen kannalta relevantista
sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden
asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet
mutta emme siinä tarkoituksessa, että
pystyisimme antamaan lausunnon emo-
yhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan
tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen
laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta
sekä johdon tekemien kirjanpidollisten
arvioiden ja niistä esitettävien tietojen
kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko
hallituksen ja toimitusjohtajan ollut
asianmukaista laatia tilinpäätös
perus tuen oletukseen toiminnan
jatku vuudesta, ja teemme hankkimamme
tilin tarkastus evidenssin perusteella
johto päätöksen siitä, esiintyykö sellaista
tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää
olennaista epävarmuutta, joka voi antaa
merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai
konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos
johtopäätöksemme on, että olennaista
epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy
kiinnittää tilintarkastuskertomukses-
samme lukijan huomiota epävarmuutta
koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin
tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat
tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa
lausuntomme. Johtopäätöksemme
perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapah-
tumat tai olosuhteet voivat kuitenkin
johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni
pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilin-
päätöksessä esitettävät tiedot mukaan
lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta
ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös
sen perustana olevia liiketoimia ja
tapahtumia siten, että se antaa oikean ja
riittävän kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoi-
tukseen soveltuvaa tilintarkastusevi-
denssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai
liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta
informaatiosta pystyäksemme antamaan
lausunnon konsernitilinpäätöksestä.
Vastaamme konsernin tilintarkastuksen
ohjauksesta, valvonnasta ja suorittami-
sesta. Vastaamme tilintarkastuslausun-
nosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa
muun muassa tilintarkastuksen suunni-
tellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä
merkittävistä tilintarkastushavainnoista,
mukaan lukien mahdolliset sisäisen val-
vonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka
tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuk-
sen siitä, että olemme noudattaneet riippu-
mattomuutta koskevia relevantteja eettisiä
vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden
kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista,
joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan
riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa
tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa
kommunikoiduista seikoista olivat merkit-
tävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden
tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilin-
tarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme
kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa,
paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen
seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen
harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei
kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastus-
kertomuksessa, koska siitä aiheutuvien
epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella
odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta
viestinnästä koituva yleinen etu.
MUUT RAPORTOINTI VELVOITTEET
TILINTARKASTUSTOIMEKSIANTOA
KOSKEVAT TIEDOT
Olemme toimineet yhtiökokouksen valit-
semana tilintarkastajana 17.5.2023 alkaen
yhtäjaksoisesti yhden (1) vuoden.
MUU INFORMAATIO
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta
informaatiosta. Muu informaatio käsittää
toimintakertomuksen ja vuosikertomuk-
seen sisältyvän informaation, mutta se
ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme. Olemme
saaneet toimintakertomuksen käyttöömme
ennen tämän tilintarkastuskertomuksen
antamispäivää ja odotamme saavamme
vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen
päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata
muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity
muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkas-
tuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme
arvioida, onko muu informaatio olennaisesti
ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta
suoritettaessa hankkimamme tietämyksen
kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan
olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuk-
sen osalta velvollisuutenamme on lisäksi
IFRS-tilinpäätös
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
118
Tilintarkastuskertomus
arvioida, onko toimintakertomus laadittu
sen laatimiseen sovellettavien säännösten
mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toiminta-
kertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat
yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on
laadittu toimintakertomuksen laatimiseen
sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuk-
sen antamispäivää käyttöömme saa-
maamme muuhun informaatioon kohdista-
mamme työn perusteella johtopäätöksen,
että kyseisessä muussa informaatiossa on
olennainen virheellisyys, meidän on rapor-
toitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän
asian suhteen raportoitavaa.
MUUT LAUSUNNOT
Puollamme tilinpäätöksen vahvistamista.
Hallituksen esitys taseen osoittaman voiton
käyttämisestä on osakeyhtiölain mukainen.
Puollamme vastuuvapauden myöntämistä
emoyhtiön hallituksen jäsenille sekä toimi-
tusjohtajalle tarkastamaltamme tilikaudelta.
Helsingissä, 4. maaliskuuta 2024
Deloitte Oy
Tilintarkastusyhteisö
Reeta Virolainen
KHT
IFRS-tilinpäätös
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
119
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuu-
den antavan toimeksiannon, joka koskee
sitä, onko Mandatum Oyj:n (y-tunnus
3355142-3) sähköiseen tilinpäätökseen
(743700OAJK6L28Y2NN56-2023-12-31-fi.zip)
tilikaudelta 1.10.–31.12.2023 sisältyvä konser-
nitilinpäätös ajalta 1.1.–31.12.2023 merkitty
iXBRL-merkinnöin EU-komission delegoidun
asetuksen 2018/815 (ESEF RTS) 4 artiklan
vaatimusten mukaisesti.
HALLITUKSEN JA TOIMITUSJOHTAJAN
VASTUU
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön
toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen
(ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että
ne täyttävät ESEF RTS:n vaatimukset. Tähän
vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muo-
dossa ESEF RTS artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat,
liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
iXBRL-merkein ESEF RTS artiklan 4
mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja
tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäi-
nen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne
katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
ESEF-tilinpäätöksen ESEF RTS:n vaatimus-
ten mukaisesti.
TILINTARKASTAJAN RIIPPUMATTOMUUS JA
LAADUNVALVONTA
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden
Suomessa noudatettavien eettisten vaati-
musten mukaisesti, jotka koskevat suoritta-
maamme toimeksiantoa ja olemme täyt-
täneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laa-
dunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan
tilintarkastusyhteisön on suunniteltava,
otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien
eettisten vaatimusten, ammatillisten
standardien sekä sovellettavien säädöksiin
ja määräyksiin perustuvien vaatimusten
noudattamista koskevat toimintaperiaatteet
tai menettelytavat.
TILINTARKASTAJAN VELVOLLISUUDET
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti
annamme lausunnon siitä, onko ESEF-ti-
linpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös
merkitty olennaisilta osin ESEF RTS:n 4
artiklan vaatimusten mukaisesti. Olemme
suorittaneet kohtuullisen varmuuden
antavan toimeksiannon kansainvälisen
varmennustoimeksiantostandardin ISAE
3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidens-
sin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat
olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein
ESEF RTS:n 4 artiklan vaatimusten
mukaisesti
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja
yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin
merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4
artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkas-
tettu tilinpäätös keskenään yhdenmu-
kaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne,
ajoitus ja laajuus riippuu tilintarkastajan
harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioi-
minen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä
johtuvaa olennaista poikkeamaa ESEF RTS:n
vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankki-
neet lausuntomme perustaksi tarpeel-
lisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tarkastusevidenssiä.
LAUSUNTO
Lausuntonamme esitämme, että
Mandatum Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen
(743700OAJK6L28Y2NN56-2023-12-31-fi.zip)
sisältyvät konsernitilinpäätöksen
1.1.–31.12.2023 päälaskelmat sekä liitetie-
dot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta
1.10.–31.12.2023 on olennaisilta osin merkitty
ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Mandatum Oyj:n konserni-
tilinpäätöksen 1.1.–31.12.2023 tilintarkastuk-
sesta tilikaudelta 1.10.–31.12.2023 on annettu
tilintarkastuskertomuksellamme 4.3.2024.
Tällä raportilla emme anna konsernitilin-
päätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai
muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 3. päivänä huhtikuuta 2024
Deloitte Oy
Tilintarkastusyhteisö
Reeta Virolainen
KHT
RIIPPUMATTOMAN TILINTARKASTAJAN RAPORTTI
MANDATUM OYJ:N ESEF-TILINPÄÄTÖKSESTÄ
IFRS-tilinpäätös
Mandatum Oyj:n
tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
120
Tilintarkastuskertomus
Mandatum Oyj
Rekisteröity kotipaikka ja osoite
Bulevardi 56, 00120 Helsinki, Suomi
Y-tunnus 3355142-3
www.mandatum.fi
743700OAJK6L28Y2NN562023-01-012023-12-31743700OAJK6L28Y2NN562022-01-012022-12-31743700OAJK6L28Y2NN562023-12-31743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31MAN:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31MAN:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31MAN:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:IFRS17Memberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberMAN:Ias40Memberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700OAJK6L28Y2NN562022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsMember743700OAJK6L28Y2NN562022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31MAN:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsShadowAccountingMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31MAN:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsShadowAccountingMemberifrs-full:IFRS17Memberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31MAN:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsShadowAccountingMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31MAN:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsShadowAccountingMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700OAJK6L28Y2NN562022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31ifrs-full:IFRS17Memberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember743700OAJK6L28Y2NN562021-12-31MAN:Ias40Memberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700OAJK6L28Y2NN562023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700OAJK6L28Y2NN562023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31MAN:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700OAJK6L28Y2NN562023-01-012023-12-31MAN:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700OAJK6L28Y2NN562023-12-31MAN:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:IFRS9Memberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700OAJK6L28Y2NN562023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700OAJK6L28Y2NN562023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsMemberifrs-full:IFRS9Memberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsMember743700OAJK6L28Y2NN562023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31MAN:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsShadowAccountingMember743700OAJK6L28Y2NN562023-12-31MAN:ReserveOfGainsAndLossesOnRemeasuringAvailableforsaleFinancialAssetsShadowAccountingMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700OAJK6L28Y2NN562023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700OAJK6L28Y2NN562023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700OAJK6L28Y2NN562022-12-31ifrs-full:IFRS9Memberifrs-full:IncreaseDecreaseDueToChangesInAccountingPolicyRequiredByIFRSsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares