1 000 | EUR | Liitetieto | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
LIIKEVAIHTO | 2 | |||
Liiketoiminnan muut tuotot | 3 | |||
Aineiden ja palveluiden käyttö | 4 | - | - | |
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 5 | - | - | |
Poistot ja arvonalentumiset | 6 | - | - | |
Liiketoiminnan muut kulut | 4 | - | - | |
LIIKETULOS | ||||
Rahoitustuotot | 7 | |||
Rahoituskulut | 7 | - | - | |
Osuus pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltyjen yritysten tuloksesta | 16 | - | - | |
| Rahoitustuotot ja -kulut sekä osuus pääomaosuusmentelmällä | ||||
| yhdisteltyjen yritysten tuloksesta yhteensä | - | - | ||
TULOS ENNEN VEROJA | ||||
Tuloverot | 8 | - | - | |
TILIKAUDEN TULOS |
| MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT | |||
| Erät, joita ei myöhemmin siirretä tulosvaikutteisiksi: | |||
Etuuspohjaisten järjestelyiden arvon uudelleenmäärittäminen | 23 | - | |
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi: | |||
Muuntoerot | - | ||
TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ | |||
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||
Emoyrityksen omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | |||
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||
Emoyrityksen omistajille | |||
Määräysvallattomille omistajille | |||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos | |||
Tulos/osake, laimentamaton EUR | 9 | ||
Tulos/osake, laimennettu EUR | 9 |
1 000 | EUR | Liitetieto | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| VARAT | ||||
| Pitkäaikaiset varat | ||||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 11 | |||
Käyttöoikeusomaisuus | 11,13 | |||
Liikearvo | 12,15 | |||
Muut aineettomat hyödykkeet | 12 | |||
Pääomaosuusmenetelmällä yhdistellyt yritykset | 16 | |||
Pitkäaikaiset saamiset | 17 | |||
Laskennalliset verosaamiset | 18 | |||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | ||||
| Lyhytaikaiset varat | ||||
Vaihto-omaisuus | ||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 19 | |||
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset | ||||
Rahavarat | 20 | |||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | ||||
VARAT YHTEENSÄ | ||||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | ||||
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | 21 | |||
Osakepääoma | ||||
Ylikurssirahasto | ||||
Vararahasto | ||||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | ||||
Muuntoero | – | |||
Kertyneet voittovarat | – | – | ||
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | ||||
Määräysvallattomien omistajien osuus | 10 | |||
Oma pääoma yhteensä | ||||
| VELAT | ||||
| Pitkäaikaiset velat | ||||
Laskennalliset verovelat | 18 | |||
Muut velat | 23 | |||
Rahoitusvelat | 24,30 | |||
Vuokrasopimusvelat | 13,25 | |||
Pitkäaikaiset velat yhteensä | ||||
| Lyhytaikaiset velat | ||||
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | ||||
Rahoitusvelat | 24,30 | |||
Vuokrasopimusvelat | 13,25 | |||
Ostovelat ja muut velat | 25 | |||
Lyhytaikaiset velat yhteensä | ||||
Velat yhteensä | ||||
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ |
1 000 | EUR | Liitetieto | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
| Liiketoiminnan rahavirta | ||||
TILIKAUDEN VOITTO/TAPPIO | ||||
| Oikaisut: | ||||
Poistot ja arvonalentumiset | 6 | |||
Realisoitumattomat kurssivoitot (–) ja -tappiot (+) | - | |||
Muut tuotot (–) ja kulut (+), joihin ei liity maksua | - | - | ||
Rahoitustuottoja (–) tai kuluja (+) koskevat oikaisut | 7 | |||
Tuloverokulua koskevat oikaisut | 8 | |||
Muut oikaisut | ||||
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta | ||||
| Käyttöpääoman muutos: | ||||
Vaihto-omaisuuden lisäys(–) / vähennys(+) | - | |||
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys (–) / vähennys (+) | - | |||
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+) / vähennys (–) | - | |||
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | ||||
Maksetut korot liiketoiminnasta | - | - | ||
Saadut korot liiketoiminnasta | ||||
Muut rahoituserät liiketoiminnasta | - | - | ||
Maksetut verot liiketoiminnasta | - | - | ||
Liiketoiminnan rahavirta | ||||
| Investointien rahavirta | ||||
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | - | - | ||
Tytäryhtiöiden hankinnat vähennettynä hankintahetken rahavaroilla | 30 | - | ||
Tytäryhtiön myynti vähennettynä myyntihetken rahavaroilla | 30 | |||
Investoinnit muihin sijoituksiin ja niistä saadut maksut | - | |||
Investointien rahavirta | ||||
| Rahoituksen rahavirta | ||||
Luotollisen pankkitililimiitin muutos | - | |||
Pitkäaikaisten lainojen nostot | ||||
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | - | - | ||
Pääoman palautus | - | |||
Vuokrasopimusvelkoihin perustuvat maksut | - | - | ||
Määräysvallattomille omistajille maksetut osingot ja pääoman palautukset | - | - | ||
Liiketoiminnat määräysvallattomien omistajien kanssa | ||||
Rahoituksen rahavirta | - | - | ||
Rahavarojen muutos | ||||
Rahavarat tilikauden alussa | ||||
Rahavarojen muutos | ||||
Rahavarojen muutoksen kurssierot | - | |||
Rahavarat tilikauden lopussa |
| Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | |||||||||||
1 000 | EUR | Osake | Yli- | Edellisten | Määräys- | ||||||
| Liite- | pää- | kurssi- | Vara- | SVOP | Muunto- | tilikausien | vallattomien | Oma pääoma | |||
| 1–12/2024 | tieto | oma | rahasto | rahasto | Rahasto | erot | voitto | Yhteensä | omistajien osuudet | yhteensä | |
Oma pääoma 1.1.2024 | - | - | |||||||||
| Laaja tulos | |||||||||||
Tilikauden tulos | |||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||||||
| Etuuspohjaisten | |||||||||||
| järjestelyiden arvon | |||||||||||
uudelleenmäärittäminen | 23 | ||||||||||
Muuntoerot | |||||||||||
| Tilikauden laaja | |||||||||||
tulos yhteensä | |||||||||||
| Liiketoimet omistajien | |||||||||||
| kanssa | |||||||||||
Pääoman palautus | - | - | - | ||||||||
Osakepalkkiot | 22 | ||||||||||
| Liiketoimintojen | |||||||||||
| yhdistämiseen | |||||||||||
| liittyvä osakkeiden | |||||||||||
liikkeeseenlasku | 30 | ||||||||||
Tytäryrityksen myynti | 30 | - | - | ||||||||
Osingonjako | 10 | - | - | ||||||||
| Liiketoimet omistajien | |||||||||||
kanssa yhteensä | - | - | - | - | |||||||
Oma pääoma 31.12.2024 | - | ||||||||||
| Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | |||||||||||
1 000 | EUR | Osake | Yli- | Edellisten | Määräys- | ||||||
| Liite- | pää- | kurssi- | Vara- | SVOP | Muunto- | tilikausien | vallattomien | Oma pääoma | |||
| 1–12/2023 | tieto | oma | rahasto | rahasto | Rahasto | erot | voitto | Yhteensä | omistajien osuudet | yhteensä | |
Oma pääoma 1.1.2023 | - | - | |||||||||
| Laaja tulos | |||||||||||
Tilikauden tulos | |||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||||||
| Etuuspohjaisten | |||||||||||
| järjestelyiden arvon | |||||||||||
uudelleenmäärittäminen | 23 | - | - | - | |||||||
Muuntoerot | - | - | - | ||||||||
| Tilikauden laaja | |||||||||||
tulos yhteensä | - | ||||||||||
| Liiketoimet omistajien | |||||||||||
| kanssa | |||||||||||
Osakepalkkiot | 22 | ||||||||||
Muut muutokset | |||||||||||
Osingonjako | 10 | - | - | ||||||||
| Liiketoimet omistajien | |||||||||||
kanssa yhteensä | - | - | |||||||||
Oma pääoma 31.12.2023 | - | - | |||||||||
1 000 | EUR | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
Ajan yli tuloutettu | 4 586 | 5 330 | |
Yhtenä ajankohtana tuloutettu | 100 181 | 122 621 | |
Myyntituotot asiakassopimuksista yhteensä | 104 766 | 127 951 |
2024 | (1 000 | EUR) | Venäjä | Baltia | Ruotsi | Yhteensä | |
Liikevaihto | 57 451 | 46 822 | 493 | 104 766 | |||
Pitkäaikaiset varat | 56 621 | 13 | 599 | 12 899 | 70 131 |
2023 | (1 000 | EUR) | Suomi | Venäjä | Baltia | Ruotsi | Yhteensä |
Liikevaihto | 53 316 | 74 636 | 127 951 | ||||
Pitkäaikaiset varat | 87 135 | 15 | 816 | 87 966 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot | 2 047 | 0 | |
| Vuokratuotot | 0 | 14 | |
| Edullisen kaupan tuloutus | 40 | 12 269 | |
| Muut tuottoerät | 73 | 221 | |
| Yhteensä | 2 160 | 12 505 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Aineiden ja palveluiden käyttö | 59 322 | 79 506 | |
Vuokrakulut, lyhytaikaiset, vähäarvoiset | 1 423 | 1 552 | |
Hallintokulut | 5 827 | 5 231 | |
Muut kuluerät | 2 424 | 2 165 | |
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä | 9 673 | 8 947 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Tilintarkastus | 353 | 241 | |
Muut palvelut | 20 | 56 | |
Yhteensä | 373 | 297 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Rahoitustuotot | |||
Korkotuotot | 72 | 37 | |
Kurssivoitot | 371 | 390 | |
Luovutusvoitot muista sijoituksista | 211 | ||
Rahoitustuotot yhteensä | 654 | 427 | |
| Rahoituskulut | |||
Korkokulut | 2 577 | 3 172 | |
Kurssitappiot | 280 | 468 | |
Korot vuokrasopimusveloista (IFRS 16) | 494 | 321 | |
Muut rahoituskulut | 297 | 209 | |
Rahoituskulut yhteensä | 3 649 | 4 170 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Palkat ja palkkiot | 10 901 | 11 320 | |
Eläkekulut, maksuperusteiset järjestelyt | 1 586 | 1 620 | |
Eläkekulut, etuuspohjaiset järjestelyt | -27 | -37 | |
Muut henkilösivukulut | 456 | 544 | |
Osakeperusteiset palkkiot | 303 | 124 | |
Yhteensä | 13 218 | 13 571 |
2024 | 2023 | |
Yhteensä | 178 | 196 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Aineettomat hyödykkeet | |||
Aineettomat oikeudet | 6 | 6 | |
Muut pitkävaikutteiset menot | 384 | 362 | |
Arvonalentumiset | 2 | ||
Yhteensä | 390 | 370 | |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | |||
Rakennukset | 890 | 1 581 | |
Koneet ja kalusto | 2 807 | 2 424 | |
Muut aineelliset hyödykkeet | 18 | 34 | |
Yhteensä | 3 716 | 4 039 | |
Käyttöoikeusomaisuuden poistot (IFRS 16) | 1 314 | 932 | |
Yhteensä | 5 420 | 5 341 |
2024 | 2023 | |
Emoyhtiön osakkeenomistajien osuus tuloksesta (tuhat EUR) | 7 100 | 14 329 |
Osakemäärä (painotettu keskiarvo), laimentamaton | 78 165 952 | 78 076 485 |
Tulos/osake, laimentamaton (EUR) | 0,09 | 0,18 |
Emoyhtiön osakkeenomistajien osuus tuloksesta (tuhat EUR) | 7 100 | 14 329 |
Osakemäärä (painotettu keskiarvo), laimennettu | 78 165 952 | 78 076 485 |
Tulos/osake, laimennettu (EUR) | 0,09 | 0,18 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero | -2 985 | -1 334 | |
Laskennalliset verot, netto | -156 | -4 735 | |
Yhteensä | -3 140 | -6 069 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Tulos ennen veroja | 16 211 | 29 342 | |
Verokanta | 20 % | 20 % | |
Verot laskettuna Suomen verokannalla | -3 242 | -5 868 | |
| Oikaisut | |||
Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavat verokannat | -1 129 | 1 755 | |
Tilikauden tappioista kirjaamaton verosaaminen | -229 | -755 | |
Verovapaat tuotot | 8 | 2 454 | |
Vähennyskelvottomat kulut | -296 | -42 | |
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden käyttö | 713 | 284 | |
Vahvistetuista tappioista kirjatut laskennalliset verosaamiset | -833 | -1 192 | |
Laskennallinen verovelka jakamattomista voittovaroista | 1 925 | -2 790 | |
Muut erot | -57 | 85 | |
Oikaisut yhteensä | 102 | -200 | |
Verot tuloslaskelmassa | -3 140 | -6 069 |
Tytäryritykset | Kotimaa | Omistusosuus (%) | Osuus äänivallasta (%) |
Nurminen Logistics Services Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
North Rail Oy | Suomi | 79,8 % | 79,8 % |
North Rail Holding Oy | Suomi | 79,8 % | 79,8 % |
Kiinteistö Oy Kotkan Siikasaarentie 78 | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Kiinteistö Oy Luumäen Suoanttilantie 101 | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Kiinteistö Oy Vainikkalan Huolintatie 13 | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
OOO Nurminen Logistics | Venäjä | 100,0 % | 100,0 % |
Nurminen Maritime Latvia SIA | Latvia | 51,0 % | 51,0 % |
Nurminen Maritime UAB | Liettua | 51,0 % | 51,0 % |
Nurminen Logistics Services AB | Ruotsi | 100% | 100% |
ILP-Group Logistics Oy | Suomi | 100% | 100% |
Essinge Rail AB | Ruotsi | 100% | 100% |
2024 | 2023 | ||||||||||
| Kiinteistö | Nurminen | Kiinteistö | |||||||||
| Nurminen | Nurminen | Oy Helsingin | Maritime | Nurminen | Oy Helsingin | ||||||
| North | Maritime | Maritime | Satamakaari | North | Latvia | Maritime | Satamakaari | ||||
1 000 | EUR | Rail | Latvia SIA | UAB | 24 | Yhteensä | Rail | SIA | UAB | 24 | Yhteensä |
| Yhteenveto laajasta tuloslaskelmasta | |||||||||||
Liikevaihto | 27 678 | 28 657 | 18 816 | 2 172 | 77 324 | 22 145 | 50 241 | 24 241 | 2 806 | 99 433 | |
Voitto ennen veroja | 9 383 | 5 943 | 3 257 | 641 | 19 224 | 17 385 | 10 513 | 4 950 | 79 | 32 926 | |
Tuloverot | 933 | 869 | 183 | 94 | 2 078 | 839 | 3 075 | 1 055 | -16 | 4 954 | |
Laaja tulos | 8 450 | 5 074 | 3 074 | 548 | 17 146 | 16 546 | 7 438 | 3 894 | 95 | 27 972 | |
| Määräysvallattomien | |||||||||||
| omistajien osuus | |||||||||||
laajasta tuloksesta | 1 707 | 2 487 | 1 508 | 268 | 5 970 | 3 342 | 3 646 | 1 910 | 46 | 8 944 | |
| Yhteenveto taseesta | |||||||||||
Lyhytaikaiset varat | 10 780 | 3 930 | 3 811 | 18 521 | 2 859 | 12 751 | 5 123 | 90 | 20 822 | ||
Pitkäaikaiset varat | 32 435 | 443 | 156 | 33 034 | 35 453 | 615 | 202 | 38 461 | 74 730 | ||
Lyhytaikaiset velat | 2 433 | 735 | 1 059 | 4 227 | 17 744 | 3 251 | 922 | 1 183 | 23 100 | ||
Pitkäaikaiset velat | 11 787 | 865 | 90 | 12 743 | 22 | 2 497 | 450 | 19 698 | 22 668 | ||
Nettovarallisuus | 28 996 | 2 772 | 2 818 | 34 585 | 20 545 | 7 617 | 3 952 | 17 670 | 49 784 | ||
| Määräysvallattomien | |||||||||||
| omistajien osuus | |||||||||||
| konsernin omasta | |||||||||||
pääomasta | 5 857 | 1 359 | 1 382 | 8 598 | 4 150 | 3 734 | 1 938 | 8 573 | 18 395 | ||
| Yhteenveto kassavirrasta | |||||||||||
| Liiketoiminnan | |||||||||||
kassavirta | 6 030 | 5 349 | 2 484 | 1 440 | 15 303 | 13 733 | 8 306 | 4 580 | 1 268 | 27 888 | |
| Investointien | |||||||||||
kassavirta | -5 080 | -2 | -20 | -84 | -5 187 | 4 213 | -510 | -265 | -14 | 3 424 | |
| Rahoituksen | |||||||||||
kassavirta | 5 738 | -9 960 | -4 257 | -807 | -9 285 | -17 182 | -2 097 | -3 283 | -2 348 | -24 910 | |
| Rahavarojen muutos | 6 687 | -4 613 | -1 792 | 550 | 831 | 764 | 5 700 | 1 032 | -1 094 | 6 403 | |
| Tilikaudella | |||||||||||
määräysvallatto- mille omistajille | |||||||||||
maksettu osinko | 4 863 | 2 064 | 6 927 | 1 010 | 1 600 | 2 610 |
| Ennakko- | ||||||||||
| Muut | maksut ja | |||||||||
| Maa- ja | Raken- | Koneet ja | aineelliset | kesken- | ||||||
| Maa- ja | vesialueet, | Raken- | nukset, | Koneet ja | kalusto, | hyödyk- | eräiset | |||
1 000 | EUR | vesialueet | IFRS 16 | nukset | IFRS 16 | kalusto | IFRS 16 | keet | hankinnat | Yhteensä |
| 2024 | ||||||||||
Hankintameno 1.1. | 247 | 8 978 | 47 222 | 8 273 | 53 755 | 2 693 | 909 | 23 | 122 100 | |
| Lisäykset liiketoimintojen | ||||||||||
hankinnoista | 15 | 23 | 898 | 95 | 460 | 259 | 1 750 | |||
Lisäykset | 12 363 | 239 | 792 | 5 | 294 | 13 692 | ||||
Siirrot erien välillä | 60 | 222 | 15 | -299 | -3 | |||||
| Vähennykset | ||||||||||
liiketoimintojen myynneistä | -6 996 | -36 305 | -349 | -1 143 | -265 | -10 | -45 067 | |||
Vähennykset | -264 | -264 | ||||||||
Muuntoerot | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 1 | 8 | |||
Hankintameno 31.12. | 262 | 2 006 | 11 879 | 20 382 | 53 535 | 3 222 | 923 | 8 | 92 216 | |
| Kertyneet poistot ja | ||||||||||
arvonalentumiset 1.1. | -1 033 | -13 855 | -7 829 | -19 527 | -1 913 | -791 | -44 947 | |||
Tilikauden poistot | -161 | -890 | -716 | -2 807 | -437 | -18 | -5 030 | |||
| Vähennysten ja siirtojen | ||||||||||
kertyneet poistot | 851 | 6 329 | 41 | 1 119 | 264 | 164 | 8 768 | |||
Muuntoerot | 0 | 0 | 0 | |||||||
| Kertyneet poistot ja | ||||||||||
arvonalentumiset 31.12. | -342 | -8 417 | -8 503 | -21 216 | -2 086 | -645 | -41 209 | |||
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 247 | 7 945 | 33 367 | 444 | 34 228 | 781 | 118 | 23 | 77 153 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 262 | 1 664 | 3 462 | 11 879 | 32 319 | 1 135 | 278 | 8 | 51 007 |
| 2023 | |||||||||
Hankintameno 1.1. | 247 | 8 978 | 47 163 | 8 081 | 17 385 | 1 961 | 904 | 203 | 84 922 |
| Lisäykset liiketoimintojen | |||||||||
hankinnoista | 35 775 | 35 775 | |||||||
Lisäykset | 5 | 191 | 569 | 735 | 5 | -39 | 1 466 | ||
Siirrot erien välillä | 54 | 87 | -141 | ||||||
Vähennykset | -60 | -2 | -63 | ||||||
Hankintameno 31.12. | 247 | 8 978 | 47 222 | 8 273 | 53 755 | 2 693 | 909 | 23 | 122 100 |
| Kertyneet poistot ja | |||||||||
arvonalentumiset 1.1. | -727 | -12 274 | -7 720 | -17 120 | -1 395 | -757 | -39 993 | ||
Tilikauden poistot | -306 | -1 581 | -109 | -2 424 | -517 | -34 | -4 971 | ||
| Vähennysten ja siirtojen | |||||||||
kertyneet poistot | 17 | 17 | |||||||
| Kertyneet poistot ja | |||||||||
arvonalentumiset 31.12. | -1 033 | -13 855 | -7 829 | -19 527 | -1 913 | -791 | -44 947 | ||
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 247 | 8 251 | 34 889 | 362 | 265 | 566 | 147 | 203 | 44 928 |
| Kirjanpitoarvo | |||||||||
31.12.2023 | 247 | 7 945 | 33 367 | 444 | 34 228 | 781 | 118 | 23 | 77 153 |
| Muut | Ennakkomaksut | ||||||
| Aineettomat | aineettomat | aineettomista | |||||
1 000 | EUR | Asiakassuhteet | Liikearvo | oikeudet | hyödykkeet | hyödykkeistä | Yhteensä |
| 2024 | |||||||
Hankintameno 1.1. | 6 171 | 864 | 6 016 | 363 | 13 414 | ||
| Lisäykset liiketoimintojen | |||||||
hankinnoista | 3 756 | 6 425 | 94 | 10 275 | |||
Lisäykset | 14 | 1 424 | 1 438 | ||||
Siirrot erien välillä | 3 | 62 | -62 | 3 | |||
Muuntoerot | 18 | 31 | -2 | 47 | |||
Hankintameno 31.12. | 3 774 | 12 628 | 867 | 6 186 | 1 722 | 25 177 | |
| Kertyneet poistot ja | |||||||
arvonalentumiset 1.1. | -5 271 | -844 | -5 123 | -11 239 | |||
Tilikauden poistot | -6 | -384 | -390 | ||||
| Kertyneet poistot ja | |||||||
arvonalentumiset 31.12. | -5 271 | -850 | -5 507 | -11 629 | |||
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 899 | 19 | 893 | 363 | 2 175 | ||
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 3 774 | 7 356 | 16 | 679 | 1 722 | 13 548 |
| 2023 | |||||
Hankintameno 1.1. | 6 171 | 863 | 5 669 | 12 703 | |
| Lisäykset liiketoimintojen | |||||
hankinnoista | 86 | 86 | |||
Lisäykset | 1 | 179 | 572 | 752 | |
Vähennykset | 0 | -127 | -127 | ||
Siirrot erien välillä | 82 | -82 | |||
Hankintameno 31.12. | 6 171 | 864 | 6 016 | 363 | 13 414 |
| Kertyneet poistot ja | |||||
arvonalentumiset 1.1. | -5 271 | -839 | -4 758 | -10 869 | |
Tilikauden poistot | -6 | -362 | -368 | ||
Arvonalentumiset | -2 | -2 | |||
| Kertyneet poistot ja | |||||
arvonalentumiset 31.12. | -5 271 | -844 | -5 123 | -11 239 | |
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 899 | 24 | 911 | 1 834 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 899 | 19 | 893 | 363 | 2 175 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Vuokramaksut lyhytaikaisista ja arvoltaan vähäisistä sopimuksista | -2 910 | -2 317 | |
Poistot ja arvonalentumiset | -1 314 | -932 | |
Liikevoitto | -4 224 | -3 249 | |
Rahoituskulut | -494 | -321 | |
Kauden voitto | -4 718 | -3 570 |
1 000 | EUR | Käyttöoikeus- | ||
| omaisuus | ||||
Varat | Maa- ja vesialueet | Rakennukset | Koneet ja kalusto | yhteensä |
| 2024 | ||||
Hankintameno 1.1. | 8 978 | 8 273 | 2 694 | 19 945 |
Lisäykset liiketoimintojen hankinnoista | 23 | 95 | 119 | |
Lisäykset | 12 363 | 792 | 13 154 | |
Vähennykset liiketoimintojen myynneistä | -6 996 | -349 | -7 345 | |
Vähennykset | -264 | -264 | ||
Muuntoerot | 0 | 0 | 1 | |
Hankintameno 31.12. | 2 006 | 20 382 | 3 222 | 25 610 |
Kertyneet poistot 1.1. | -1 033 | -7 829 | -1 913 | -10 774 |
Vähennysten kertyneet poistot | 851 | 41 | 264 | 1 156 |
Tilikauden poistot | -161 | -716 | -437 | -1 314 |
Muuntoerot | 0 | 0 | 0 | |
Kertyneet poistot 31.12. | -342 | -8 503 | -2 086 | -10 932 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 7 945 | 444 | 781 | 9 171 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 1 664 | 11 879 | 1 135 | 14 678 |
| 2023 | ||||
Hankintameno 1.1. | 8 978 | 8 081 | 1 961 | 19 021 |
Lisäykset | 191 | 735 | 926 | |
Vähennykset | -2 | -2 | ||
Hankintameno 31.12. | 8 978 | 8 273 | 2 694 | 19 945 |
Kertyneet poistot 1.1. | -727 | -7 720 | -1 396 | -9 842 |
Tilikauden poistot | -306 | -109 | -517 | -932 |
Kertyneet poistot 31.12. | -1 033 | -7 829 | -1 913 | -10 774 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 8 251 | 362 | 566 | 9 179 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 7 945 | 444 | 781 | 9 171 |
1 000 | EUR | |
Velat | 2024 | 2023 |
1.1. | 9 610 | 9 497 |
Lisäykset | 13 273 | 907 |
Vähennykset | -7 919 | -794 |
31.12. | 14 963 | 9 610 |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 12 374 | 9 001 |
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 2 589 | 609 |
Yhteensä | 14 963 | 9 610 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | -494 | -321 |
Rahoituksen rahavirta | -1 159 | -791 |
Rahavarojen muutos, lisäys (+) / vähennys (–) | -1 653 | -1 112 |
| Jaksotettuun | |||||||
| hankinta- | Jaksotettuun | Käypään | |||||
| menoon | Käypään arvoon | hankintame- | arvoon | Tase-erien | |||
| arvostettavat | arvostettavat | noon arvostetta- | arvostettavat | kirjanpito- | |||
1 000 | EUR | Liitetieto | rahoitusvarat | rahoitusvarat | vat rahoitusvelat | rahoitusvelat | arvot |
| 2024 | |||||||
| Rahoitusvarat ja -velat luokittain | |||||||
| IFRS 9:n mukaan | |||||||
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | |||||||
Pitkäaikaiset saamiset | 17 | 52 | 19 | 71 | |||
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | |||||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 19 | 12 861 | 12 861 | ||||
Rahavarat | 20 | 16 297 | 16 297 | ||||
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | |||||||
Korolliset velat | 19 970 | 19 970 | |||||
Vuokrasopimusvelat IFRS 16 | 13 | 12 374 | 12 374 | ||||
Ehdollinen vastike | 30 | 2 769 | 2 769 | ||||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | |||||||
Korolliset velat | 6 133 | 6 133 | |||||
Vuokrasopimusvelat IFRS 16 | 13 | 2 589 | 2 589 | ||||
Ostovelat | 25 | 5 339 | 5 339 | ||||
Ehdollinen vastike | 30 | 1 989 | 1 989 |
| Jaksotettuun | Jaksotettuun | ||||||
| hankinta- | hankintame- | Käypään | |||||
| menoon | Käypään arvoon | noon | arvoon | Tase-erien | |||
| arvostettavat | arvostettavat | arvostettavat | arvostettavat | kirjanpito- | |||
1 000 | EUR | Liitetieto | rahoitusvarat | rahoitusvarat | rahoitusvelat | rahoitusvelat | arvot |
| 2023 | |||||||
| Rahoitusvarat ja -velat luokittain | |||||||
| IFRS 9:n mukaan | |||||||
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | |||||||
Pitkäaikaiset saamiset | 17 | 44 | 952 | 996 | |||
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | |||||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 19 | 11 897 | 11 897 | ||||
Rahavarat | 20 | 12 814 | 12 814 | ||||
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | |||||||
Korolliset velat | 18 172 | 18 172 | |||||
Vuokrasopimusvelat IFRS 16 | 13 | 9 001 | 9 001 | ||||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | |||||||
Korolliset velat | 20 631 | 20 631 | |||||
Vuokrasopimusvelat IFRS 16 | 13 | 609 | 609 | ||||
Ostovelat | 25 | 6 151 | 6 151 |
1 000 | EUR | Suomen liiketoiminta | Ruotsin liiketoiminta | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
Liikearvo | 899 | 899 | 6 457 |
| CGU liikevaihto ja | Toteuma | ||||||
| liiketulos 2024–2029 | Suomi | Ennuste (Suomi) | |||||
2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2029 | |
| Terminaaliarvo | |||||||
Liikevaihto | 57 451 | 76 065 | 77 752 | 79 480 | 81 249 | 83 060 | 83 891 |
Liiketulos | 10 308 | 13 668 | 14 378 | 15 109 | 15 862 | 20 365 | 20 593 |
Muutos | Muutoksen vaikutus kerrytettä- | ||
| Ennustejakso 2025–2029 | vissä olevaan rahamäärään | ||
• | Terminaalikasvu 1 % | Terminaalikasvu –1 %-yksikkö | – 16,3 miljoonaa euroa |
| eli terminaalikasvu 0 % | |||
• | WACC 8,81 % | WACC + 1 %-yksikkö eli WACC 9,81 % | – 22,4 miljoonaa euroa |
• | Ennustejakson keskimääräinen | EBITDA:n lasku 1 %-yksikkö eli | – 9,5 miljoonaa euroa |
| EBIT 20,5 % ja EBITDA 26,1 % | keskimääräinen EBITDA 25,1 % |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Tilikauden alussa | 171 | 176 | |
Osuus tilikauden tuloksesta | -87 | -5 | |
Tilikauden lopussa | 84 | 171 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat | 19 | 952 | |
Muut saamiset | 52 | 44 | |
Yhteensä | 71 | 996 |
| Kirjattu | ||||||
| tuloslas- | Kirjattu | |||||
1 000 | EUR | 1.1.2024 | kelmaan | taseeseen | Kurssierot | 31.12.2024 |
| Laskennallisten verojen muutokset | ||||||
| vuoden 2024 aikana: | ||||||
| Laskennalliset verosaamiset: | ||||||
Vahvistetuista tappioista | 5 895 | -1 248 | 4 647 | |||
Vuokrasopimusveloista | 1 873 | -237 | 1 316 | 2 952 | ||
Eläkevarauksista | 11 | -5 | -1 | 5 | ||
Aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä | 1 497 | -597 | -2 | 898 | ||
Muista eristä | 36 | 34 | 70 | |||
Yhteensä | 9 276 | -2 050 | 1 349 | -2 | 8 572 | |
Laskennallisten verojen netottaminen | -1 804 | -3 150 | ||||
Laskennalliset verosaamiset netto | 7 471 | -2 050 | 1 349 | -2 | 5 422 | |
| Laskennalliset verovelat: | ||||||
Aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä | 1 805 | -170 | 2 059 | -2 | 3 692 | |
Rahoitusinstrumenttien transaktiokuluista | 182 | 182 | ||||
Tytäryritysten kertyneistä voittovaroista | 2 790 | -1 925 | 865 | |||
Muista eristä | 18 | 26 | 45 | |||
Yhteensä | 4 594 | -1 895 | 2 086 | -2 | 4 783 | |
Laskennallisten verojen netottaminen | -1 804 | -3 150 | ||||
Laskennalliset verovelat netto | 2 790 | -1 895 | 2 086 | -2 | 1 633 |
| Kirjattu | ||||||
| tuloslas- | Kirjattu | |||||
1 000 | EUR | 1.1.2023 | kelmaan | taseeseen | Kurssierot | 31.12.2023 |
| Laskennallisten verojen muutokset | ||||||
| vuoden 2023 aikana: | ||||||
| Laskennalliset verosaamiset: | ||||||
Vahvistetuista tappioista | 6 672 | -2 031 | 1 254 | 5 895 | ||
Vuokrasopimusveloista | 1 851 | -154 | 176 | 1 873 | ||
Eläkevarauksista | 11 | -7 | 7 | 11 | ||
Aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä | 177 | 73 | 1 243 | 5 | 1 497 | |
Yhteensä | 8 711 | -2 119 | 2 679 | 5 | 9 276 | |
Laskennallisten verojen netottaminen | -1 803 | -1 804 | ||||
Laskennalliset verosaamiset netto | 6 908 | -2 119 | 2 679 | 5 | 7 471 | |
| Laskennalliset verovelat: | ||||||
Aineellisista hyödykkeistä | 1 804 | -175 | 176 | 1 805 | ||
Tytäryritysten kertyneistä voittovaroista | 2 790 | 2 790 | ||||
Yhteensä | 1 804 | 2 615 | 176 | 4 594 | ||
Laskennallisten verojen netottaminen | -1 803 | -1 804 | ||||
Laskennalliset verovelat netto | 0 | 2 615 | 176 | 2 790 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Laskennalliset verot | |||
Konserniyhtiöiden vahvistetut tappiot, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista. | 18 673 | 17 190 | |
| Vahvistetut tappiot vanhenevat vuosina 2025–2030 tai myöhemmin. | |||
Taseen ulkopuoliset laskennalliset verosaamiset aikaisempien tilikausien tappioista | 3 735 | 3 438 |
| Muutoksen vaikutus kerrytettävissä | ||
Ennustejakso 2025–2029 | Muutos | olevaan rahamäärään |
| Taseeseen kirjattujen laskennallisten | ||
| verosaamisten käyttö viivästyy | ||
| Ennustejakson keskimääräinen tulos | Tulos ennen veroja 90% ennusteesta | kahdella vuodella. |
| ennen veroja jää 10% arvioidusta | Taseeseen kirjaamattomien | |
| laskennallisten verosaamisten käyttö | ||
| viivästyy kahdella vuodella. | ||
| Taseeseen kirjattujen laskennallisten | ||
| verosaamisten käyttö viivästyy | ||
| Ennustejakson keskimääräinen tulos | Tulos ennen veroja 85% ennusteesta | kolmella vuodella. |
| ennen veroja jää 15% arvioidusta | Taseeseen kirjaamattomien | |
| laskennallisten verosaamisten käyttö | ||
| viivästyy kolmella vuodella. | ||
| Taseeseen kirjattujen laskennallisten | ||
| verosaamisten käyttö viivästyy | ||
| Ennustejakson keskimääräinen tulos | Tulos ennen veroja 80% ennusteesta | kolmella vuodella. |
| ennen veroja jää 20% arvioidusta | Taseeseen kirjaamattomien | |
| laskennallisten verosaamisten käyttö | ||
| viivästyy kolmella vuodella. |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Myyntisaamiset | 10 204 | 9 005 | |
Siirtosaamiset | 1 800 | 2 484 | |
ALV-saamiset | 612 | 313 | |
Muut saamiset | 245 | 95 | |
Yhteensä | 12 861 | 11 897 |
| Myyntisaamisten ja muiden saamisten jakautuminen valuutoissa | ||
EUR | 10 677 | 9 136 |
USD | 505 | 2 760 |
SEK | 1 663 | |
NOK | 16 | |
12 861 | 11 896 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Käteinen raha ja pankkitilit | 16 297 | 12 814 | |
Rahavarat taseessa | 16 297 | 12 814 |
| Sijoitetun | |||||
| vapaan oman | |||||
| Ylikurssi- | pääoman | ||||
| Osakkeiden | Osake pääoma | rahasto | Vararahasto | rahasto | |
| lukumäärä | tuhatta euroa | tuhatta euroa | tuhatta euroa | tuhatta euroa | |
1.1.2022 | 77 194 190 | 4 215 | 86 | 2 376 | 36 838 |
| Suunnattu maksuton osakeanti | |||||
helmikuussa 2022 1) | 774 386 | ||||
Pääoman palautus huhtikuussa 2022 2) | -740 | ||||
| Suunnattu maksuton osakeanti | |||||
heinäkuussa 2022 3) | 133 078 | ||||
Pääoman palautus syyskuussa 2022 4) | -507 | ||||
31.12.2022 | 78 101 654 | 4 215 | 86 | 2 376 | 35 591 |
| Suunnattu maksuton osakeanti | 26 201 | ||||
kesäkuussa 2023 5) | |||||
31.12.2023 | 78 127 855 | 4 215 | 86 | 2 376 | 35 591 |
Pääoman palautus toukokuussa 2024 6) | -1 563 | ||||
| Suunnattu maksuton osakeanti | 85 309 | ||||
heinäkuussa 2024 7) | |||||
Pääoman palautus marraskuussa 2024 8) | -3 129 | ||||
Suunnattu osakeanti joulukuussa 2024 9) | 2 339 756 | 2 274 | |||
31.12.2024 | 80 552 920 | 4 215 | 86 | 2 376 | 33 174 |
| Toimitus-joh- | Suorite- | Suorite- | Suorite- | Sitouttava | |
| tajan osa- | perusteinen | perusteinen | perusteinen | osake-palkkio- | |
| ke-palkkio- | osake-palkkio- | osake-palkkio- | osake-palkkio- | järjestelmä | |
| Järjestelmä | järjestelmä | järjestelmä | järjestelmä | järjestelmä | 2022-2026 |
| Maksuerät | Järjestelmä | Järjestelmä | Järjestelmä | ||
| Instrumentti | 2023-2025 | 2022-2024 | 2023-2025 | 2024-2026 | Maksu 2025 |
Myöntämispäivät | 21.11.2023 | 4.7.2022 | 21.11.2023 | 30.5.2024 | 6.6.2023 |
| Osakepalkkion käypä arvo | 0,79 | 0,69 | 0,79 | 0,54 | 1,07 |
| myöntämishetkellä, euroa | |||||
Osakekurssi myöntämishetkellä, euroa | 0,92 | 0,77 | 0,92 | 1,14 | 1,11 |
Palkkion osakekurssirajoite, euroa | 3,00 | 3,00 | 3,00 | 3,00 | 3,00 |
Maksettava osakemäärä enintään | 608 000 | 500 000 | 376 000 | 376 000 | 60 000 |
Osakekurssi tilinpäätöspäivänä | 1,05 | 1,05 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
Ansaintajakson alkamispäivä | 21.11.2023 | 4.7.2022 | 21.11.2023 | 30.5.2024 | 6.6.2023 |
Ansaintajakson päättymispäivä | 31.5.2027- | 31.5.2025 | 31.5.2026 | 31.5.2027 | 31.5.2025 |
| 31.5.2028 | |||||
Järjestelmään kuuluvien henkilöiden lukumäärä | 1 | 3 | 5 | 5 | 7 |
| Muutokset tilikauden aikana | |||||
Osakepalkkioiden määrä tilikauden alussa | 608 000 | 256 000 | 376 000 | 60 000 | |
Myönnetyt | 376 000 | ||||
Menetetyt | 40 000 | 40 000 | 40 000 | ||
Osakepalkkioiden määrä tilikauden lopussa | 608 000 | 216 000 | 336 000 | 336 000 | 60 000 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Etuuspohjaisten järjestelyiden tulosvaikutteinen kulu | |||
Nettokorko (+kulu/-tuotto) | 2 | 2 | |
Tulosvaikutteisesti kirjattu kulu etuuspohjaisista järjestelyistä | 2 | 2 | |
| Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleenmäärittäminen | |||
Taloudellisten oletusten muutokset | 13 | -22 | |
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto, poislukien nettokorkoon liittyvät erät | -13 | 53 | |
Kokemusperäiset muutokset | -5 | 3 | |
Laajaan tuloskelmaan kirjattu, uudelleenmäärittämisestä johtuva vaikutus yhteensä | -5 | 34 | |
| Taseeseen merkityt erät | |||
Rahastoitujen etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo | 439 | 491 | |
Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo | -416 | -437 | |
Etuuspohjainen nettovelka | 23 | 54 | |
| Järjestelyyn kuuluvien varojen käyvän arvon muutokset | |||
Varat 1.1. | 437 | 469 | |
Korkotuotot | 16 | 15 | |
Varojen tuotto, poislukien nettokorkokuluun sisältyvä korkotuotto | 13 | -3 | |
Työnantajan suorittamat maksut | 27 | 37 | |
Maksetut etuudet | -77 | -81 | |
Varat 31.12. | 416 | 437 |
Järjestelyyn sisältyvän velvoitteen nykyarvon muutos | 2024 | 2023 |
Velvoite 1.1. | 491 | 524 |
Korkokulu | 18 | 17 |
Vakuutusmatemaattisista olettamista johtuvat muutokset | 8 | 32 |
Maksetut etuudet | -77 | -81 |
Velvoite 31.12. | 439 | 491 |
| Arvioidut maksusuoritukset etuuspohjaisiin järjestelyihin vuonna 2025 ovat 6 tuhatta euroa. | ||
Keskeiset vakuutusmatemaattiset oletukset | 2024 | 2023 |
Diskonttokorko, % | 3,0 % | 3,9 % |
Tuleva palkankorotus, % | 0,0 % | 0,0 % |
Vakuutusyhtiön asiakashyvitys, % | 0,0 % | 0,0 % |
Etuuksien korotus, % | 2,1 % | 2,6 % |
Inflaatio, % | 1,9 % | 2,4 % |
Olettamat | Muutos olettamassa | 2024 | 2023 |
| Diskonttokorko | |||
0,50 % korotus | -13 | -15 | |
0,50 % vähennys | 14 | 16 | |
| Etuuksien korotus | 0,50 % korotus | 12 | 14 |
0,50 % vähennys | -11 | -13 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Diskonttaamattoman eläkevastuun maturiteettijakauma | |||
Seuraavan 12 kk:n kuluessa | 78 | 86 | |
1-5 vuotta | 190 | 220 | |
5-10 vuotta | 126 | 148 | |
Yli 10 vuotta | 159 | 219 | |
Yhteensä | 553 | 673 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Korolliset nettovelat | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 35 113 | 27 173 | |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 10 711 | 21 240 | |
Korolliset velat yhteensä | 45 824 | 48 413 | |
Rahavarat | 16 297 | 12 814 | |
Korolliset nettovelat yhteensä | 29 527 | 35 599 | |
| Korollisten velkojen jakautuminen valuutoissa | |||
EUR | 38 065 | 48 413 | |
SEK | 7 759 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Lyhytaikaiset | |||
Ostovelat | 5 339 | 6 151 | |
Saadut ennakot | 502 | 3 881 | |
Muut velat | 633 | 573 | |
Siirtovelat | 5 275 | 5 909 | |
Ostovelat ja muut velat yhteensä | 11 748 | 16 514 | |
| Ostovelkojen ja muiden velkojen jakautuminen valuutoissa | |||
EUR | 9 989 | 15 831 | |
SEK | 1 220 | 7 | |
NOK | 71 | ||
USD | 539 | 592 | |
CHF | 12 | ||
11 748 | 16 514 | ||
| Pitkäaikaiset | |||
Muut velat | 23 | 54 | |
Pitkäaikaiset velat yhteensä | 23 | 54 |
| 2024 | ||||
31.12.2024 | Tuloslaskelma 100 korkopistettä | |||
1 000 | EUR | lisäys | vähennys | |
Vaihtuvakorkoisten lainojen yhteismäärä | 23 839 | |||
Vaihtuvakorkoiset instrumentit | -224 | 224 | ||
Vaikutus yhteensä | -224 | 224 |
| 2023 | ||||
31.12.2023 | Tuloslaskelma 100 korkopistettä | |||
1 000 | EUR | lisäys | vähennys | |
Vaihtuvakorkoisten lainojen yhteismäärä | 30 951 | |||
Vaihtuvakorkoiset instrumentit | -256 | 256 | ||
Vaikutus yhteensä | -256 | 256 |
| 2024 | |||||||
Myyntisaamiset 10 % | Ostovelat 10 % | ||||||
1 000 | EUR | USD | heikkenee | vahvistuu | heikkenee | vahvistuu | |
| Valuuttamääräiset erät yhteensä | |||||||
Myyntisaamiset | 505 | ||||||
Ostovelat | 539 | ||||||
Vaikutus yhteensä | -44 | 54 | 47 | –58 |
| 2023 | |||||||
Myyntisaamiset 10 % | Ostovelat 10 % | ||||||
1 000 | EUR | USD | heikkenee | vahvistuu | heikkenee | vahvistuu | |
| Valuuttamääräiset erät yhteensä | |||||||
Myyntisaamiset | 2 760 | ||||||
Ostovelat | 592 | ||||||
Vaikutus yhteensä | -239 | 292 | 51 | -63 |
| Tilinpäätöspäivän kurssi | ||
Käytetyt kurssit | 2024 | 2023 |
USD | 1,04 | 1,11 |
1 000 | EUR | 1–3kk aikana | 4kk–1v aikana | 2–5v aikana | 5 v –> aikana |
Rahalaitoslainat | 1 063 | 2 069 | 20 878 | ||
| Luottolimiitti | |||||
| Kauppahintavelka | 4 990 | 3 117 | |||
| Vuokrasopimusvelat | 883 | 2 582 | 12 304 | 2 541 | |
Ostovelat | 5 339 | ||||
Rahalaitoslainojen korot | 619 | 1 944 | 3 389 | ||
Yhteensä | 7 904 | 11 585 | 39 689 | 2 541 |
1 000 | EUR | 1–3kk aikana | 4kk–1v aikana | 2–5v aikana | 5 v –> aikana |
Rahalaitoslainat | 2 425 | 10 854 | 10 153 | 8 019 | |
| Luottolimiitti | 2 652 | ||||
| Kauppahintavelka | 4 700 | ||||
| Vuokrasopimusvelat | 293 | 700 | 2 370 | 10 333 | |
Ostovelat | 6 151 | ||||
Rahalaitoslainojen korot | 882 | 1 591 | 3 341 | 1 077 | |
Yhteensä | 17 103 | 13 145 | 15 864 | 19 429 |
| Muutokset | Muut muutokset, | |||||
| Rahavirrat, | Rahavirrat, | yritysjärjes- | joilla ei ole raha- | |||
| 1.1.2024 | lisäykset | vähennykset | telyistä | virtavaikutusta | 31.12.2024 | |
Pitkäaikaiset velat, korollinen | 18 172 | 21 132 | -10 780 | -8 555 | 19 970 | |
Ehdollinen vastike | 2 744 | 26 | 2 769 | |||
Velat vuokrasopimuksista, korollinen | 9 001 | -6 346 | 9 718 | 12 374 | ||
Yhteensä | 27 173 | 21 132 | -14 381 | 1 188 | 35 113 |
| Muut muutokset, | ||||||
| Rahavirrat, | Rahavirrat, | Muutokset yri- | joilla ei ole raha- | |||
| 1.1.2024 | lisäykset | vähennykset | tysjärjestelyistä | virtavaikutusta | 31.12.2024 | |
Lyhytaikaiset velat, korollinen | 15 931 | -19 996 | -871 | 8 067 | 3 132 | |
Lyhytaikaiset kauppahintavelat | 4 700 | -4 700 | 2 986 | 15 | 3 001 | |
Ehdollinen vastike | 1 979 | 10 | 1 989 | |||
Velat vuokrasopimuksista, korollinen | 609 | -1 159 | -215 | 3 354 | 2 589 | |
Yhteensä | 21 240 | -25 854 | 3 880 | 11 445 | 10 710 |
| Muutokset | Muut muutokset, | |||||
| Rahavirrat, | Rahavirrat, | yritysjär- | joilla ei ole raha- | |||
| 1.1.2023 | lisäykset | vähennykset | jestelyistä | virtavaikutusta | 31.12.2023 | |
Pitkäaikaiset velat, korollinen | 15 568 | 10 556 | -7 951 | 18 172 | ||
Velat vuokrasopimuksista, korollinen | 8 947 | 54 | 9 001 | |||
Yhteensä | 24 515 | 10 556 | -7 897 | 27 173 |
| Rahavirrat, | Muutokset | Muut muutokset, | ||||
| Rahavirrat, | vähen- | yritysjär- | joilla ei ole raha- | |||
| 1.1.2023 | lisäykset | nykset | jestelyistä | virtavaikutusta | 31.12.2023 | |
Lyhytaikaiset velat, korollinen | 10 004 | 6 631 | -35 985 | 27 330 | 7 951 | 15 931 |
Lyhytaikaiset kauppahintavelat | 4 700 | 4 700 | ||||
Velat vuokrasopimuksista, korollinen | 550 | -791 | 850 | 609 | ||
Yhteensä | 10 554 | 6 631 | -36 776 | 32 030 | 8 801 | 21 240 |
Luottoriskin enimmäismäärä | 1 000 | EUR |
2024 | 10 204 | |
2023 | 9 005 |
1 000 | EUR | Erääntymätön | Alle 30 päivää | 30–120 päivää | yli 120 päivää | Yhteensä |
2024 | 7 970 | 1 574 | 435 | 224 | 10 204 | |
2023 | 7 537 | 783 | 305 | 380 | 9 005 | |
| Epävarmojen saatavien kattamiseksi kirjatun luottotappiovarauksen määrä tilikauden lopussa oli 18,5 tuhatta euroa, josta kaikki kohdistuu |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Yhden vuoden kuluessa | 1 792 | 411 | |
Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua | 456 | 268 | |
Yhteensä | 2 248 | 680 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Velat ja vastuusitoumukset, joiden vakuudeksi on annettu yrityskiinnityksiä ja pantteja | |||
Rahalaitoslainat | 23 963 | 36 151 | |
Tulli- ja muut takaukset | 7 672 | 9 222 | |
| Luotolliset tilit, joiden vakuudeksi on annettu yrityskiinnityksiä ja pantteja | |||
Limiitin määrä | 3 000 | 3 000 | |
Limiitin käyttämättä oleva osa | 3 000 | 348 | |
| Omasta puolesta annetut pantit | |||
Pantattujen tytäryhtiöosakkeiden kirjanpitoarvo | 50 073 | 43 766 | |
| Omasta puolesta annetut kiinnitykset | |||
Yrityskiinnitykset | 59 900 | 43 500 | |
Kiinteistökiinnitykset | 2 242 | 25 125 | |
| Konserni vuokralleantajana: vuokratakuut taseeseen kirjaamattomista vuokrasopimuksista | |||
Talletusvakuus 1.4.2021-1.4.2023 ja sen jälkeen toistaiseksi voimassa oleva vuokravakuus | 599 | ||
| Kiinteistö Oy Luumäen Suoanttilantie 101. Vuokrasopimus on irtisanottu tammikuussa 2022. | |||
| Yhtiöllä on Helsingin käräjäoikeuden yksipuolinen päätös saadun vuokratakuun hakemiseksi. Vakuuden takaisinhaku ei ole kuitenkaan | |||
| onnistunut, joten tilikaudelta ei enää esitetä saatuja vuokratakuita. |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Myynnit | 2 | 8 | |
Ostot | 3 | ||
Lyhytaikaiset saamiset | 2 | 4 | |
Osakaslainat | 167 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Toimitusjohtaja, hallituksen jäsenet ja johtoryhmän jäsenet | |||
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 2 172 | 1 983 | |
Lakisääteiset eläkekulut | 428 | 323 | |
Osakeperusteiset maksut | 90 | 90 | |
Yhteensä | 2 690 | 2 396 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Palkat ja palkkiot | |||
| Toimitusjohtaja | |||
Olli Pohjanvirta | 863 | 755 | |
| Hallituksen jäsenet | |||
Juha Nurminen | 38 | 39 | |
Olli Pohjanvirta | 38 | 30 | |
Irmeli Rytkönen | 77 | 78 | |
Erja Sankari | 43 | 43 | |
Karri Koskela | 46 | 38 | |
Victor Hartwall (12.4.2023 asti) | 30 | ||
Yhteensä | 1 105 | 1 012 |
| ILP-Group | |||
1 000 | EUR | Essinge Rail AB | Logistics Oy |
Hankinnasta käteisenä maksettu vastike | 4 489 | 0 | |
Liikkeeseen lasketut osakkeet | 2 274 | ||
Kauppahintavelka | 2 986 | ||
Ehdollinen vastike | 4 723 | ||
Vastike yhteensä | 14 472 | 0 | |
Asiakassuhteet | 3 756 | ||
Muut aineettomat käyttöomaisuushyödykkeet | 94 | ||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 1 494 | 137 | |
Käyttöoikeusomaisuushyödykkeet | 119 | ||
Pitkäaikaiset saamiset | 49 | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 3 385 | 424 | |
Tuloverosaamiset | 936 | ||
Rahat ja pankkisaamiset | 2 635 | ||
Laskennalliset verovelat | -766 | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | -280 | ||
Vuokrasopimusvelat | -119 | ||
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat | -2 288 | -334 | |
Tuloverovelat | -1 155 | ||
Hankittu nettovarallisuus | 8 047 | 40 | |
Erotus, edullinen kauppa | -40 | ||
Erotus, liikearvo | 6 425 | ||
| Hankinnasta suoritettu vastike - rahavirta: | |||
Tilikauden 2024 aikana maksettu käteisvastike | -4 489 | 0 | |
| Vähennetään: | |||
Rahat ja pankkisaamiset hankintahetken taseessa | 2 635 | ||
Nettomääräinen rahavirta, investoinnit tilikaudella | -1 853 | 0 |