743700O69NCHTNEV03622023-01-012023-12-31743700O69NCHTNEV03622022-01-012022-12-31743700O69NCHTNEV03622023-12-31743700O69NCHTNEV03622022-12-31743700O69NCHTNEV03622021-12-31743700O69NCHTNEV03622022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700O69NCHTNEV03622022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember743700O69NCHTNEV03622022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember743700O69NCHTNEV03622022-12-31nur:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares743700O69NCHTNEV03622022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700O69NCHTNEV03622022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700O69NCHTNEV03622022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700O69NCHTNEV03622022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700O69NCHTNEV03622023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700O69NCHTNEV03622023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700O69NCHTNEV03622023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700O69NCHTNEV03622023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700O69NCHTNEV03622023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700O69NCHTNEV03622023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember743700O69NCHTNEV03622023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember743700O69NCHTNEV03622023-12-31nur:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700O69NCHTNEV03622023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700O69NCHTNEV03622023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700O69NCHTNEV03622023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700O69NCHTNEV03622023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700O69NCHTNEV03622021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700O69NCHTNEV03622021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember743700O69NCHTNEV03622021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember743700O69NCHTNEV03622021-12-31nur:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700O69NCHTNEV03622021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700O69NCHTNEV03622021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700O69NCHTNEV03622021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700O69NCHTNEV03622021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700O69NCHTNEV03622022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700O69NCHTNEV03622022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700O69NCHTNEV03622022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700O69NCHTNEV03622022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700O69NCHTNEV03622022-01-012022-12-31nur:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember
Tämä PDF-muodossa oleva taloudellinen katsaus ei ole ESEF-asetusten
(European Single Electronic Format) mukainen xHTML-asiakirja.
1.1.31.12.2023
Tilinpäätös ja
toimintakertomus
1.1.31.12.2023
Tilinpäätös ja
toimintakertomus
Hallituksen toimintakertomus 2
Konsernin laaja tuloslaskelma, IFRS 9
Konsernitase, IFRS 10
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS 11
Laskelma konsernin oman pääoman
muutoksista, IFRS 12
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot, IFRS 13
1. Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet 13
2. Liikevaihto ja tuloutusperiaatteet 19
3. Liiketoiminnan muut tuotot 19
4. Liiketoiminnan kulut 19
5. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 20
6. Poistot ja arvonalentumiset 20
7. Rahoitustuotot ja -kulut 20
8. Tuloverot 21
9. Osakekohtainen tulos 21
10. Tytäryritykset ja osakkuusyritykset 22
11. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 23
12. Aineettomat hyödykkeet 24
13. Vuokrasopimukset 25
14. Rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot
arvostusryhmittäin 26
15. Omaisuuserien arvonalentuminen 27
16. Pääomaosuusmenetelmällä yhdistellyt
yritykset 28
17. Pitkäaikaiset saamiset 28
18. Laskennalliset verosaamiset ja -velat 29
19. Myyntisaamiset ja muut saamiset 30
20. Rahavarat 30
21. Omaa pääomaa koskevat tiedot 31
22. Osakeperusteiset maksut 32
23. Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt 34
24. Korolliset velat 35
25. Ostovelat ja muut velat 36
26. Rahoitusriskien hallinta 36
27. Vuokravastuut taseeseen kirjaamattomista
vastuista 39
28. Vakuudet ja vastuusitoumukset 40
29. Lähipiiritapahtumat 40
30. Hankitut ja myydyt liiketoiminnat 42
31. Oikeudenkäynnit 43
32. Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat 43
Sisällysluettelo
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Sisällysluettelo
Osakkeiden omistusmääräjakauma 31.12.2023 44
Emoyhtiön tuloslaskelma 45
Emoyhtiön tase 45
Emoyhtiön rahavirtalaskelma 46
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot 47
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet 47
Emoyhtiön tuloslaskelman liitetiedot 48
Emoyhtiön taseen liitetiedot 49
Emoyhtiön muut liitetiedot 52
Emoyhtiön henkilöstöä ja toimielimiä koskevat
liitetiedot 52
Emoyhtiön tunnusluvut 53
Hallituksen voitonjakoehdotus,
toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen
allekirjoitukset sekä tilinpäätösmerkintä 54
Tilintarkastuskertomus 55
Riippumattoman tilintarkastajan raportti
ESEF-tilinpäätöksestä 59
1
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Hallituksen toimintakertomus
Vuosi 2023 oli konsernille ennätyksellisen tuloksen vuosi. Kotimaan
uuden rautatieliiketoiminnan käynnistys yhdessä North Rail Oy:n
hankinnan kanssa myötävaikutti merkittävästi rautatielogistiikan
kannattavaan kasvuun katsastuskaudella. Konsernin taserakenne
vahvistui hyvän tuloksen ja isojen lainojen lyhennysten johdosta
antaen vuodelle 2024 hyvät lähtökohdat strategisissa kasvutavoit-
teissa etenemiseen.
Vuoden 2023 liikevaihto oli 128,0 miljoonaa euroa ja vertailukelpoi-
nen liikevoitto 21,5 miljoonaa euroa. Konsernin suhteellinen kannat
-
tavuus, 16,8% liikevoitolla mitattuna, oli yksi parhaista toimialalla.
Lisäksi konserni maksoi rahoitusvelkoja pois 36,0 miljoonalla eurolla
ja investoi käyttöomaisuuteen 1,1 miljoonaa euroa.
Konserni teki vuonna 2023 historiansa parhaan vertailukelpoisen
liikevoiton, 21,5 miljoonaa euroa. Kotimaan uuden rautatieliiketoi-
minnan käynnistys yhdessä North Rail Oy:n hankinnan kanssa oli
keskeinen tekijä liikevoiton kasvussa. Ennätyksellisen liikevoiton ja
katsauskauden aikana tehdyn 12,3 miljoonan euron edullisen kaupan
tuloutuksen ansiosta konsernin strategian mukaiset keskeiset tun-
nuslukutavoitteet saavutettiin etuajassa, mikä mahdollistaa konser-
nin aktiivisen kehittämisen ja kasvattamisen myös jatkossa.
Liikevaihdon ja liikevoiton kasvun taustalla ovat rautatieliiketoiminnan
ja Baltian kasvaneet volyymit, nopeasti suoritetut ja kohdennetut
organisaation tehostustoimet, onnistunut myyntityö ja kansainvälisen
tunnettuuden kasvu sekä henkilökunnan vahvan osaamisen ja sitou-
tumisen lisäksi toimeenpanokyky.
Nurminen Logisticsin operointikyky säilyi hyvänä koko vuoden voi-
makkaasti muuttuvista ulkoisista olosuhteista huolimatta, mitä kuvas-
taa myös asiakasmäärien voimakas kasvu vuoteen 2022 verrattuna.
Vuoden 2023 liikevaihto kasvoi 4 % 128,0 miljoonaan euroon (122,5)
edellisestä vuodesta. Liikevaihton kasvu oli suurinta rautatieliiketoi-
minassa, jossa yrityskaupan ja uusien asiakkuuksien myötä volyymit
kasvoivat merkittävästi, ja Baltiassa, jossa erityisesti raaka-aineiden
projektitoimitukset Keski-Aasiasta kasvattivat liikevaihdon ennätys-
tasolle. Nurminen Logisticsin kilpailukykyiset palvelut, onnistunut
myyntitoiminta ja henkilöstön aktiivisuus mahdollistivat muuttuneissa
olosuhteissa myös muiden yksiköiden hyvän kehityksen. Panostuk-
set uusiin avauksiin rautatiereiteillä Pohjoimaissa ja Euroopassa
jatkuivat vuonna 2023 luoden uusia liiketoimintamahdollisuuksia
vuodelle 2024.
Cargo- ja Multimodal Forwarding -liiketoiminnan volyymit laskivat
toisella vuosipuoliskolla johtuen Suomen talouden laskusta ja siten
tuonnin ja viennin hiljenemisestä. Energiaraaka-aineen toimituksiin
liittyvät monimutkaiset lupaprosessit saatiin vietyä loppuun eri puolilla
Eurooppaa ja aloitimme koekuljetukset loppuvuonna. Niissä näemme
selkeää kasvua ja kysyntää kuluvalle vuodelle.
Rautatielogistiikassa tulemme jatkamaan kasvua Suomessa, Pohjois-
maissa ja Keski-Aasiassa. Kehitämme Euroopan ja Aasian välistä
rautatiemarkkinaa lisäämällä yhteistyöverkostoa ja tekemällä aktiivista
myyntityötä, koska uskomme vahvasti rautatiemarkkinan tulevaisuu-
teen. Konsernin käynnistämä Pohjoismainen konttiliikenne on muo-
dostunut tärkeäksi myös huoltovarmuusnäkökulmasta nykyisessä
geopoliittisessa tilanteessa.
Heinä–joulukuun liikevaihto kasvoi 40 % 71,2 miljoonaan euroon
edellisvuoden vertailukauteen nähden ja 26 % tammi–kesäkuusta.
Liikevaihdon kasvu oli seurausta rautatieliiketoiminnan ja Baltian
kasvaneista volyymeistä. Vertailukelpoinen liikevoitto oli 12,3 miljoo-
naa euroa eli 17,2 % liikevaihdosta. Vertailukelpoinen liikevoittopro-
sentti kasvoi hieman tammi-kesäkuuhun (16,3 %) nähden.
Heinä-joulukuussa rautatieliiketoiminnan Suomen volyymit jatkoivat
hyvää kehitystä ja Trans-Kaspian reitin volyymit olivat kasvussa.
Punaisenmeren tilanne loppuvuonna aiheutti merirahtihintojen voi-
makkaan nousun ja matka-ajan huomattavan pidentymisen, jonka
seurauksena Trans-Kaspian reitin kysyntä ja Kiinan suorien junien
tarve Eurooppaan kasvoi.
Ruotsissa volyymit ovat pysyneet tasaisina ja olemme työstäneet
loppuvuoden aikana uusia palveluita Ruotsiin, jotka lanseeraamme
H1 2024 aikana. Lisäksi strategiamme mukaiset panostukset digi-
taalisuuteen ja vastuullisuuteen jatkuvat. Tulemme avaamaan H1
aikana asiakasportaalin, joka lisää asiakkaillemme läpinäkyvyyttä
sekä tehokkuutta ja siten parantaa kokonaisvaltaista asiakaskoke-
musta. Digitaalisuus tukee myös konsernimme vihreää siirtymää.
Markkinatilanne ja tulevaisuuden näkymät
Nurminen Logistics arvioi, että konsernille relevantin logistiikkamark-
kinan kehitys vahvistuu vuoden 2024 toisella puoliskolla ja konsernin
viime vuonna tekemät toimet mahdollistavat konsernin liiketoiminnan
positiivisen kehityksen vuonna 2024.
Uskomme että junarahdin kysyntä lisääntyy konsernin kohdemark-
kinoilla, mitä tukee ympäristöarvojen merkityksen kasvu päätöksen-
teossa. Edelleen korkealla pysyvä korkotaso ja rahoituksen niukkuus
tukevat asiakkaiden tarvetta nopeampaan käyttöpääoman kiertoon
ja toimituserien tarkempaan suunnitteluun, mikä tukee osaltaan
Nurminen Logisticsin palveluiden kysyntää.
Nurminen Logisticsilla on vahva asema Keski-Aasian ja Euroopan
välisessä Trans-Kaspian reitin liikenteessä, koska Nurminen on yksi
harvoista kansainvälisesti tunnetuista reitillä toimivista yhtiöistä.
Olemme myös valmiita aloittamaan nopeasti suorat Kiinan ja Suo-
men väliset rautatiekuljetukset palvelemaan Pohjoismaista markki-
naa. Markkinalla on selkeitä merkkejä palvelun kasvavalle tarpeelle,
johtuen sen tarjoamasta merkittävästä kilpailuedusta.
Cargo -liiketoiminnan osalta näemme kasvun mahdollisuuksia Suo-
messa ja Pohjoismaissa kuluvan vuoden aikana. Cargo -liiketoiminta
tukee myös rautatieliiketoimintaa osana asiakkaille tarjottavia koko-
naisvaltaisia toimitusketjuratkaisuja.
Konsernin pitkäaikaiset sopimukset useiden asiakkaiden kanssa
turvaavat vakaan kannattavuuden lähivuosille. Uuden kokonaisuu-
den kehittämisessä Pohjoismaissa näemme isot mahdollisuudet,
koska Nurminen Logistics tuo aivan uudenlaista asiakasajattelua
rautatieyhtiönä yhdistäen terminaali- ja multimodal -osaamista asi-
akkaiden tarpeisiin. Vahvistunut taserakenne mahdollistaa myös
yrityskaupat.
Liiketoimintakatsaus
Vuosi 2023 oli konsernille tärkeä, koska meistä tuli Suomen isoin
yksityinen rautatieoperaattori. Rautatiet ovat yhä selvemmin monen
globaalin yhtiön tiekartassa tärkeänä kuljetusmuotona jonne halu-
taan siirtää rahtia lähitulevaisuudessa. Trans-Kaspian rautatiereitin
kehitys jatkui edelleen ja suorien Kiinan ja Euroopan välisten reittien
toimintakyky ylläpidettiin.
Vuonna 2023 liiketoiminnan kassavirta pysyi vahvana ollen +25,4
miljoona euroa. Nostimme uusi pitkäaikaisia lainoja 15,0 miljoonaa
euroa ja maksoimme North Railin ostoon liittyviä velkoja 30,3 miljoo-
naa euroa. Konsernin omavaisuusaste parani 7,1 %-yksikköä ja oli
41,8 %, nettovelkaantumisaste saatiin hyvälle tasolle 77,6 % ja korol-
liset nettovelat suhteessa käyttökatteeseen olivat vain 0,93. Kiinteät
kulut olivat tasolla 17,6 % liikevaihdosta ja oman pääoman tuotto oli
66,5 %.
Hallituksen toimintakertomus
2
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Hallituksen toimintakertomus
Nurminen Logisticsin kannattavuus parani merkittävästi mikä oli
seurausta kotimaan rautatieliiketoimintojen onnistuneesta ylösajosta,
Baltian liiketoimintojen hyvästä kysyntätilanteesta sekä konsernin
uskalluksesta ja kyvystä reagoida muuttuviin olosuhteisiin.
Rautatieliiketoimintojen liikevaihto oli 26,8 miljoonaa euroa vuonna
2023 ja osuus konsernin liikevaihdosta 21 % (19 %).
Multimodal Forwarding -liiketoiminnan kannattavuus parani ja liike-
vaihto oli 9,8 miljoonaa euroa. Multimodal Forwarding -liiketoiminnan
osuus konsernin liikevaihdosta oli 7 % (13 %).
Cargo -liiketoiminnassa liikevaihto ja kannattavuus pysyivät hyvällä
vuoden 2022 tasolla ja liikevaihto oli 19,2 miljoonaa euroa. Cargo
-liiketoiminnan osuus konsernin liikevaihdosta oli 15 % (16 %).
Baltian liiketoimintojen hyvä kehitys jatkui tasaisena koko vuoden
2023. Baltian liiketoimintojen osuus konsernin liikevaihdosta oli 57
% (51 %).
Rahoitus ja taserakenne
Liiketoiminnan rahavirta oli +25,4 miljoonaa euroa. Tammi–kesäkuun
osuus liiketoiminnan rahavirrasta oli +20,5 miljoonaa euroa ja heinä–
joulukuun osuus +4,8 miljoonaa euroa. Käyttöpääoman muutoksen
vaikutus liiketoiminnan rahavirtaan oli +3,8 miljoonaa euroa.
Nettoinvestointien rahavirta oli 2,5 miljoonaa euroa. Nettoinvestoin-
tien rahavirtaan vaikuttivat rahastosijoitukset, tietojärjestelmiin ja
digitalisaatioon tehdyt investoinnit sekä North Rail Oy:n hankintaan
liittyvä kauppahintavelka.
Rahoituksen rahavirta oli –21,2 miljoonaa euroa, jossa suurimpina
erinä vaikuttivat 15,0 miljoonaa euroa pitkäaikaisten lainojen nostoa
pääosin North Rail Oy:n hankintaan liittyen, sekä -36,0 miljoonaa
euroa pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksuja, joista -30,3 miljoonaa
euroa liittyy North Rail Oy:n hankintaan.
Katsauskauden lopussa konsernin likvidit rahavarat olivat 12,8 mil-
joonaa euroa. Baltian liiketoimintojen osuus likvideistä varoista on
11,4 miljoonaa euroa.
Tilinpäätöksen omaisuuserien arvostus perustuu jatkuvuuden olet-
tamaan sekä markkinahintatasoihin eikä niihin liity tilinpäätöshetkellä
alaskirjausriskejä. Konsernin johto arvioi, että kassavirta riittää kat-
tamaan nykyisen liiketoiminnan ja vastuut seuraavan 12 kuukauden
ajan.
Konsernin korollinen nettovelka ilman IFRS 16 -standardin mukaisia
velkoja oli 26,0 miljoonaa. IFRS 16 -standardin mukaiset velat olivat
yhteensä 9,6 miljoonaa euroa ja niistä 6,8 miljoonaa euroa liittyy
Vuosaaren kiinteistöosakeyhtiön maa- ja väestönsuojavuokrasopi-
muksiin. Maanvuokravelalla ei ole negatiivista vaikutusta kiinteistön
arvoon. Vuosaaren satama-alueen kaikki rakennukset sijaitsevat
kaupungin vuokratonteilla.
Konsernin lyhytaikaiset korolliset velat, yhteensä 21,2 miljoonaa
euroa, koostuvat 20,6 miljoonan euron pankkilainoista ja 0,6 miljoo-
nan euron IFRS-vuokravastuuveloista. Lyhytaikaisiin pankkilainoihin
sisältyy 5,4 miljoonaa euroa Ilmariselta otettua lainaa ja 8,7 miljoonaa
euroa North Rail Oy:n hankintaan liittyviä lainoja. Pitkäaikaiset korol-
liset velat ovat 27,2 miljoonaa euroa, josta 18,2 miljoonaa euroa on
pitkäaikaisia lainoja ja 9,0 miljoonaa euroa liittyy IFRS 16-standardin
mukaisiin vuokravastuisiin.
Pitkäaikaiset lainat ovat 18,2 miljoonaa euroa. Pitkäaikaisissa lai-
noissa on Kiinteistö Oy Helsingin Satamakaari 24:n Oma Säästö-
pankilta ottama laina on 11,8 miljoonaa euroa, Nurminen Logistics
Oyj:n Oma Säästöpankilta ottamaa lainaa 1,0 miljoonaa euroa, ja
Nurminen Logistics Oyj:n North Rail Oy:n hankintaan ottamia lainoja
5,4 miljoonaa euroa.
Oma pääoma oli tilikauden lopussa 45,9 miljoonaa euroa kun se
edellisen tilikauden lopussa oli 24,1 miljoonaa euroa. Omavaraisuus-
aste parani oman pääoman vahvistumisen seurauksena 41,8 pro-
senttiin (34,7 %). Taseen loppusumma oli 113,8 miljoonaa euroa
(69,7).
Investoinnit
Konsernin bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen olivat katsauskau-
den aikana 1,1 miljoonaa euroa (0,4) eli 0,9 % (0,3 %) liikevaihdosta.
Poistot olivat 5,3 miljoonaa euroa (2,8) eli 4,2 % (2,3 %) liikevaih-
dosta. IFRS 16-standardin mukaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät
käyttöoikeusomaisuuspoistot olivat katsauskaudella 0,9 miljoonaa
euroa (0,8).
Konsernirakenne
Konserniin kuuluvat emoyhtiö Nurminen Logistics Oyj sekä sen
suoraan tai välillisesti omistamat tytär- ja osakkuusyhtiöt (omistus-
osuus suluissa) Nurminen Logistics Services Oy (100 %), Kiinteistö
Oy Kotkan Siikasaarentie 78 (100 %), Kiinteistö Oy Luumäen Suoant-
tilantie 101 (100 %), Kiinteistö Oy Vainikkalan Huolintatie 13 (100
%), North Rail Holding Oy (79,8 %), North Rail Oy (79,8 %), Kiinteistö
Oy Helsingin Satamakaari 24 (51 %), Pelkolan Terminaali Oy (20 %),
OOO Nurminen Logistics (100 %), Nurminen Maritime Latvia SIA (51
%), Nurminen Maritime UAB (51 %).
Henkilöstö ja johto
Konsernin oman henkilöstön määrä oli tilikauden lopussa 186, kun
se 31.12.2022 oli 141. Ulkomailla työskenteli 38 henkilöä. Henkilös-
tökulut olivat vuonna 2023 yhteensä 13,6 miljoonaa euroa (8,3 mil-
joonaa euroa vuonna 2022).
Marjut Linnajärvi nimitettiin maaliskuussa johtoryhmän jäseneksi
vastuualueenaan myynti ja kansainvälinen rautatieliiketoiminta.
Talousjohtaja Iiris Pohjanpalo palasi perhevapaalta toukokuussa, ja
toimi johtoryhmän jäsenenä elokuuhun saakka. Kai Simberg nimi-
tettiin talousjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi sekä toimitusjohtajan
sijaiseksi 4.8.2023 alkaen. Toni Mäkelä nimitettiin joulukuussa North
Rail Oy:n toimitusjohtajaksi ja konsernin johtoryhmän jäseneksi.
Johtoryhmään kuuluivat 31.12.2023: Olli Pohjanvirta, toimitusjohtaja,
Kai Simberg, CFO, Marjut Linnajärvi, myyntijohtaja ja kansainvälisen
rautatieliiketoiminnan johtaja, Joonas Louho, terminaaliliiketoiminnan
ja ICT-toimintojen johtaja, Toni Mäkelä, North Rail Oy:n toimitusjoh-
taja ja Suvi Kulmala, henkilöstöjohtaja. Johtoryhmään ovat tilikauden
aikana kuuluneet lisäksi Tuomas Kansikas, operatiivinen johtaja
1.1.2023 – 31.3.2023 ja Iiris Pohjanpalo, CFO 11.5.2023-3.8.2023.
3
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Hallituksen toimintakertomus
Johdon liiketoimet
Nurminen Logistics tiedotti 8.2.2023 hallituksen jäsen Juha Nurmisen
luovutusilmoituksen 238 094 osakkeesta.
Nurminen Logistics tiedotti 14.2.2023 toimitusjohtaja Olli Pohjanvir-
ran luovutusilmoituksen 14 700 osakkeesta.
Nurminen Logistics tiedotti 17.5.2023 hallituksen jäsen Juha Nurmi-
sen luovutusilmoituksen 72 289 osakkeesta.
Nurminen Logistics tiedotti 12.6.2023 toimitusjohtaja Olli Pohjanvir-
ran määräysvaltayhtiön Railcap Oy:n luovutusilmoituksen 200 000
osakkeesta.
Nurminen Logistics tiedotti 15.6.2023 hallituksen jäsen Juha Nurmi-
sen määräysvaltayhtiön JN Uljas Oy:n luovutusilmoitukset 14 477
osakkeesta.
Nurminen Logistics tiedotti aikavälillä 15.6-24.7.2023 hallituksen
jäsen Juha Nurmisen luovutusilmoitukset 273 993 osakkeesta.
Nurminen Logistics tiedotti 25.7.2023 hallitukselle maksetuista osa-
kepalkkioista. Hallituksen puheenjohtaja Irmeli Rytkönen merkitsi 30
488 osaketta, hallituksen jäsen Juha Nurminen 15 244 osaketta,
hallituksen jäsen Olli Pohjanvirta 15 243 osaketta, hallituksen jäsen
Karri Koskela 15 244 osaketta ja hallituksen jäsen Erja Sankari 15
244 osaketta.
Nurminen Logistics tiedotti aikavälillä 1.8-10.8.2023 hallituksen jäsen
Juha Nurmisen määräysvaltayhtiön JN Uljas Oy:n luovutus- ilmoi-
tukset 226 342 osakkeesta
Liputusilmoitukset
Nurminen Logistics vastaanotti 31.7.2023 liputusilmoituksen K. Har-
twall Oy Ab:ltä, jonka suora omistusosuus laimeni 10,7 prosentista
9,99 prosenttiin osakkeiden luovutuksen seurauksena, jonka joh-
dosta yhtiön kokonaisosakemäärä laski 300 000 osakkeella.
Kaikki ilmoitukset on pörssitiedotettu ja ne ovat saatavilla Nurminen
Logisticsin internet-sivuilta osoitteessa www.nurminenlogistics.com.
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Nurminen Logistics Oyj:n osake on noteerattu nykyisellä nimellään
Nasdaq Helsinki Oy:n päälistalla 1.1.2008 alkaen. Nurminen Logis-
tics Oyj:n rekisteröity osakkeiden lukumäärä 31.12.2023 oli 78 127
855 osaketta ja osakepääoma 4 214 521 euroa. Yhtiöllä on yksi
osakesarja ja kaikilla osakkeilla on yhtenäiset ääni- ja osinko-oikeu-
det. Yhtiö oli 31.12.2007 asti nimeltään Kasola Oyj. Yhtiö listautui
Helsingin pörssiin 1987.
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2023
Osakemäärä
Kpl
Osuus
osakkeista
ja äänistä %
Suka Invest Oy 12 635 655 16,17
Keskinäinen
eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 11 655 795 14,92
K. Hartwall Invest Oy Ab 6 462 585 8,27
Nurminen Juha Matti 6 212 908 7,95
Avant Tecno Oy 5 739 375 7,35
RailCap Oy 2 910 574 3,73
JN Uljas Oy 2 716 394 3,48
Verman Group Oy 2 524 297 3,23
Relander Pär-Gustaf 1 757 686 2,25
Cyberdyne Invest Oy 1 735 454 2,22
10 suurinta omistajaa
yhteensä 54 350 723 69,57
Hallintarekisteröityä 2 054 210 2,63
Muut 21 722 922 27,80
Yhteensä 78 127 855 100
Osakkeenomistajat sektoreittain 31.12.2023
Osakemäärä
Kpl
Osuus
kokonais-
määrästä %
Yritykset 39 080 928 50,0 %
Rahoitus- ja
vakuutuslaitokset 3 600 986 4,6 %
Julkisyhteisöt 11 655 795 14,9 %
Kotitaloudet 20 860 673 27,5 %
Voittoa tavoittelemattomat
yhteisöt 1 004 0 %
Ulkomaat
238 040 0,3 %
Hallintarekisteröidyt 2 054 210 2,6 %
Yhteensä 78 127 855 100 %
Nurminen Logistics Oyj:n osakkeiden vaihto 1.1.–31.12.2023 oli 12
770 526 kappaletta, joka on 16,3 % osakkeiden kokonaismäärästä.
Vaihdon arvo oli 12 439 tuhatta euroa. Tilikauden alin kurssi oli 0,60
euroa osakkeelta ja ylin 1,26 euroa osakkeelta. Kauden päätöskurssi
oli 1,26 euroa osakkeelta, ja koko osakekannan markkina-arvo oli
kauden lopussa 98 441 tuhatta euroa, ja 98 441 tuhattaeuroa ilman
omia osakkeita. Yhtiöllä oli vuoden 2023 lopussa 5 585 osakkeen-
omistajaa. Vuoden 2022 lopussa osakkeenomistajia oli 4 791.
Yhtiön hallussa oli vuoden 2023 lopussa 0 kappaletta omia osakkeita.
4
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Hallituksen toimintakertomus
Osakasluettelon 31.12.2023 mukaan Nurminen Logistics Oyj:n hal-
litus omisti 18,2 % yhtiön osakkeista (sisältää lähipiiriyhteisöjen
omistukset). Toimitusjohtaja Olli Pohjanvirran lisäksi yhtiön johtoryh-
mästä Marjut Linnajärvi ja Toni Mäkelä omistivat yhtiön osakkeita
31.12.2023.
Hallitus Osakkeita
kpl
Osuus
osakkeista
ja äänistä %
Juha Nurminen 6 212 908 8,0
JN Uljas Oy 2 716 394 3,5
Yhteensä 8 929 302 11,4
Olli Pohjanvirta 1 424 956 1,8
RailCap Oy 2 910 574 3,7
VGK invest Oy 648 000 0,8
Yhteensä 4 983 530 6,3
Irmeli Rytkönen 223 175 0,3
Karri Koskela 47 471 0,1
Erja Sankari 47 471 0,1
Yhteensä 14 230 949 18,2
Osingonjakopolitiikka
Yhtiön hallitus on 25.9.2023 määrittänyt yhtiön pitkän aikavälin talou-
delliset tavoitteet vuosille 2023-2025. Tavoitteiden mukaan Nurminen
Logistics Oyj pyrkii jakamaan vuosittain kasvavan euromääräisen
osingon.
Omistukseen ja äänivallan
käyttöön liittyvät järjestelyt
Yhtiön tiedossa ei ole Nurminen Logistics Oyj:n omistukseen ja
äänivallan käyttöön liittyviä osakassopimuksia lukuun ottamatta
28.12.2008 tiedotettua johdon ja hallituksen jäsenten sitoumusta olla
myymättä tai muutoin luovuttaa tiedotteen päivämäärällään omista-
miaan John Nurminen Oy:n jakautumisessa jakautumisvastikkeena
saamiaan yhtiön osakkeita ilman yhtiön hallituksen etukäteen anta-
maa kirjallista suostumusta.
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Nurminen Logistics Oyj:n varsinaisessa yhtiökokouksessa 12.4.2023
tehtiin seuraavat päätökset:
Tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaus
Yhtiökokous vahvisti yhtiön tilinpäätöksen, käsitteli toimielinten pal-
kitsemisraportin ja myönsi tilivelvollisille vastuuvapauden tilikaudelta

Osingonmaksu
Yhtiökokous päätti hallituksen esityksen mukaisesti, että 31.12.2022
päättyneen tilikauden voitto lisätään kertyneisiin voittovaroihin.
Lisäksi yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään harkintansa
mukaan enintään 1,0 miljoonan euron pääomanpalautuksen jaka-
misesta sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta, yhtiön rahoi-
tusaseman niin salliessa.
Hallituksen kokoonpano ja palkkiot
Yhtiökokous päätti, että hallitukseen kuuluu viisi jäsentä. Yhtiökokous
valitsi hallituksen jäseniksi uudelleen seuraavat henkilöt: Irmeli Ryt-
könen, Olli Pohjanvirta, Juha Nurminen, Erja Sankari ja Karri Kos-
kela.
Yhtiökokous päätti, että yhtiön hallituksen jäsenille, jotka valitaan
varsinaisessa yhtiökokouksessa toimikaudeksi, joka päättyy vuoden
2024 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen, maksetaan seuraa-
vat vuosipalkkiot: hallituksen puheenjohtajalle 60 000 euroa ja kul-
lekin muulle hallituksen jäsenelle 30 000 euroa.
Lisäksi hallituksen puheenjohtajalle maksetaan kokouspalkkiona
hallituksen ja sen valiokuntien kokouksista 1 500 euroa kokoukselta
ja muille hallituksen jäsenille maksetaan kokouspalkkiona hallituksen
ja sen valiokuntien kokouksista 1 000 euroa kokoukselta. Vuosipalk-
kiosta 50 % maksetaan Nurminen Logistics Oyj:n osakkeina ja lop-
puosa rahana. Hallituksen jäsen ei saa luovuttaa vuosipalkkiona
saamiaan osakkeita kolmeen vuoteen niiden vastaanottamisesta
lukien.
Yhtiöjärjestyksen osittainen muuttaminen
Yhtiökokous päätti muuttaa yhtiöjärjestyksen 9 §:ää siten, että se
mahdollistaa yhtiökokouksen pitämisen kokonaan ilman kokouspaik-
kaa niin sanottuna etäkokouksena.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeanneista
sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeanneista ja/tai
osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeutta-
vien erityisten oikeuksien antamisesta.
Valtuutuksen nojalla hallitus voi yhdellä tai useammalla päätöksellä
antaa tai luovuttaa osakkeita ja/tai erityisiä oikeuksia määrän, joka
vastaa enintään 7 700 000 uutta osaketta siten, että sanottuja osak-
keita ja/tai erityisiä oikeuksia voitaisiin käyttää muun muassa yritys-
ja liiketoimintakauppojen tai muiden liiketoiminnan järjestelyiden ja
investointien rahoittamiseen, omistusrakenteen laajentamiseen,
hallituksen palkkioiden maksamiseen ja/tai henkilöstön kannustami-
seen tai sitouttamiseen.
Valtuutuksen perusteella hallitus voi päättää sekä maksullisesta että
maksuttomasta osakeannista. Valtuutus päättää maksuttomasta
osakeannista sisältää oikeuden päättää myös osakeannista yhtiölle
itselleen siten, että yhtiön ja sen tytäryhteisöjen hallussa voi kulloin-
kin olla yhteensä enintään yksi kymmenesosa (1/10) yhtiön kaikista
osakkeista.
Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista muista
ehdoista osakeanteja ja osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia
koskien. Hallitus on valtuutuksen nojalla oikeutettu päättämään osa-
keanneista sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien
erityisten oikeuksien antamisesta joka suhteessa samalla tavoin kuin
yhtiökokouskin voisi näistä päättää, mukaan lukien sen, että halli-
tuksella on oikeus päättää myös suunnatuista osakeanneista ja/tai
erityisten oikeuksien antamisesta.
Nurminen Logisticsin osakkeen kurssikehitys 1.1.2023 – 31.12.2023
Index: 1.1.2023 = 100
2.1.2023
2.2.2023
2.3.2023
2.4.2023
2.5.2023
2.6.2023
2.7.2023
2.8.2023
2.9.2023
2.10.2023
2.12.2023
2.11.2023
NLG1V OMX Helsinki Small Cap
0
250
200
150
100
50
5
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Hallituksen toimintakertomus
Valtuutus on voimassa vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen
päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30. kesäkuuta 2024 asti.
Valtuutus kumoaa aikaisemmat voimassaolevat osakeantivaltuutuk-
set.
Tilintarkastaja
Tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy valittiin yhtiön tilintarkasta-
jaksi toimikaudeksi, joka päättyy vuoden 2024 varsinaisen yhtiöko-
kouksen päättyessä.
Ympäristötekijät
Nurminen Logistics etsii ympäristöystävällisiä ja tehokkaita kuljetus-
ratkaisuja osana palveluidensa kehittämistä. Kiinan konttijuna on
tutkitusti ympäristöystävällisin tapa kuljettaa tavaraa Kiinan ja Euroo-
pan välillä.
Kaikilla yhtiön tarjoamilla palveluilla Suomessa on ISO 14001:2004
standardin vaatimukset täyttävä sertifioitu ympäristöjärjestelmä.
Pitkän tähtäimen taloudelliset tavoitteet
Hallitus on vuonna 2023 vahvistetun konsernin päivitetyn strategian
pohjalta asettanut konsernin pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet
vuosille 2023-2025: EBIT-% yli 13 %, OPO % yli 40 %, Gearing alle
80 %, nettovelat / EBITDA alle 2 ja kasvava euromääräinen osinko.
Taloudelliset tavoitteet vuosille 2023-2025 on asetettu ottaen huo-
mioon omistaja-arvon kestävä kasvu. Lisäksi on huomioitu rautatie-
liiketoiminnnan Suomen sisäiset ja kansainväliset kasvunäkymät
sekä valmiudet yritysostoihin Suomessa ja ulkomailla.
Taloudellinen ohjeistus vuodelle 2024
Konserni arvioi vuoden 2024 liikevaihdon ja vertailukelpoisen liike-
voiton kasvavan vuodesta 2023. Liikevaihdon ja liikevoiton ennus-
tettu kasvu perustuu kasvavaan rautatieoperointiin konsernin mark-
kina-alueilla, energiaraaka-aineen laivauksiin sekä Cargo -liiketoi-
minnan kannattavuuden parantumiseen.
Koko vuoden ennustetta tukee näkemyksemme vuoden 2024 ensim-
mäisen vuosineljänneksen liikevaihdon kehityksestä vertailukauteen
nähden sekä ennusteemme ensimmäisen vuosineljänneksen ver
-
tailukelpoisesta liikevoitosta.
Nurminen Logistics muuttaa raportointiaan vuonna 2024 seuraavasti:
ensimmäiseltä ja kolmannelta vuosineljännekseltä konserni julkaisee
liiketoimintakatsauksen ja toiselta ja neljänneltä vuosineljännekseltä
osavuosikatsauksen.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Euroopan talouden heikentyminen nykytilanteesta, Suomen työmark
-
kinakiistat ja Ukrainassa käytävän sodan jatkuminen voivat vaikuttaa
negatiivisesti konsernin palvelujen kysyntään ja sitä kautta tulokseen.
Mikäli Suomen, Kiinan tai Ruotsin ulkomaankauppa edelleen vähe-
nee, sillä on vaikutusta palveluiden kysyntään. Rautatieliiketoimin-
nassa maailmalle kriittisten ruokahuoltoon liittyvien lannoitteiden tai
vihreään siirtymään tarvittavien metallien joutuminen pakotteiden
kohteeksi vaikuttaisi negatiivisesti EU:n alueella suoritettavaan rau-
tatieliikentoimintaan.
Konserni ei näe että ilmastonmuutokseen liittyvät riskit, kuten äärim-
mäiset sääilmiöt, vaikuttaisivat Nurminen Logisticsin liiketoimintaan.
Tarkemmat tiedot konsernin riskienhallinnasta löytyvät Sijoittajille
-sivulta Nurminen Logisticsin internetsivuilta osoitteesta https://www.
nurminenlogistics.com/fi/sijoittajille/.
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
Nurminen Logisticsilla ei ole ollut olennaisia tilikauden jälkeisiä tapah-
tumia.
Hallituksen voitonjakoesitys
Emoyhtiön vapaa oma pääoma 31.12.2023 on 29 978 686,01 euroa,
josta tilikauden tappio on 959 432,25 euroa.
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle pääoman palautusta sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastosta enintään 0,06 euroa kutakin
ulkona olevaa 78 127 855 osaketta kohden eli yhteensä enintään 4
687 671,30 euroa. Lisäksi hallitus ehdottaa, että yhtiökokous valtuut-
taa hallituksen päättämään pääomanpalautuksen maksuajankohdan
ja lopullisen määrän. Jäljelle jäävät jakokelpoiset varat jätetään
omaan vapaaseen pääomaan.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
Nurminen Logistics Oyj:n selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä
julkaistaan 14.3.2024 yhtiön verkkosivuilla osoitteessa https://www.
nurminenlogistics.com/fi/sijoittajille/.
Hallituksen ja hallituksen
tarkastusvaliokunnan kokoukset
Hallitus kokoontui vuonna 2023 kaksikymmentäkaksi kertaa. Halli-
tuksen tarkastusvaliokunnalla oli seitsemän kokousta.
6
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Hallituksen toimintakertomus
Vertailukelpoisen liikevoiton siltalaskelma
1 000 EUR 1–12/2023 1–12/2022
Liikevoitto 33 091 3 408
Kontti- ja vaunukalustoon liittyvät kertaluonteiset kulut 210 2 890
Luumäen kiinteistöön liittyvät kertaluonteiset kulut 0 435
Henkilöstöön liittyvät uudelleenjärjestelykulut 153 149
North Rail Oy:n hankintaan liittyvät kertaluonteiset kulut 297 0
North Rail Oy:n edullisen kaupan tuloutus -12 269 0
Vertailukelpoinen oikaistu liikevoitto 21 482 6 882
Vertailukelpoinen oikaistu liikevoitto on Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen ESMA:n tarkoittama vaihtoehtoinen tunnusluku.
Konsernin tunnusluvut
2021 2022 2023
Liikevaihto, 1 000 EUR 141 254 122 511 127 951
Liikevaihdon muutos, % 75,0 % -13,3 % 4,4 %
Liiketulos, (EBIT) 1 000 EUR 9 625 3 408 33 091
% liikevaihdosta 6,8 % 2,8 % 25,9 %
Tulos rahoituserien jälkeen, 1 000 EUR 7 825 1 925 29 342
% liikevaihdosta 5,5 % 1,6 % 22,9 %
Tilikauden tulos, 1 000 EUR 13 776 1 472 23 273
% liikevaihdosta 9,8 % 1,2 % 18,2 %
Oman pääoman tuotto % 69,5 % 5,9 % 66,5 %
Sijoitetun pääoman tuotto % 16,7 % 6,9 % 42,8 %
Omavaraisuusaste, % 31,7 % 34,7 % 41,8 %
Nettovelkaantumisaste, % 115,9 % 119,8 % 77,6 %
Nettovelkaantumisaste, % ilman IFRS 16 77,1 % 80,0 % 56,5 %
Korolliset nettorahoitusvelat, 1 000 EUR 29 914 28 928 35 599
Korolliset nettorahoitusvelat ilman IFRS 16, 1 000 EUR 20 027 19 431 25 989
Korolliset nettorahoitusvelat / käyttökate (12 kk rullaava) 2,38 4,65 0,93
Bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen, 1 000 EUR 341 422 1 121
% liikevaihdosta 0,2 % 0,3 % 0,9 %
Taseen loppusumma, 1 000 EUR 81 705 69 678 113 771
Henkilöstön määrä keskimäärin 145 141 196
Maksetut palkat ja palkkiot, 1 000 EUR 8 558 8 262 13 571
Osakekohtaiset tunnusluvut
Tulos/osake (EPS), EUR, laimentamaton 0,16 -0,01 0,18
Tulos/osake (EPS), EUR, laimennettu 0,15 -0,01 0,18
Oma pääoma/osake, EUR 0,20 0,17 0,35
Osinko/osake, EUR 0,00 0,00 0,00*
Osinko/tulos, % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Efektiivinen osinkotuotto, % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Pääoman palautus/osake, EUR 0,016 0,00 0,00
Hinta/voitto -suhde (P/E) 12 -60 -60
Osakkeiden laimennettu lkm keskimäärin, kpl 77 843 064 77 961 285 78 076 485
Osakkeiden laimennettu lkm tiliv. lopussa, kpl 77 903 313 78 036 392 78 127 855
Osakkeiden laimentamaton lkm keskimäärin, kpl 75 540 173 77 863 691 78 076 485
Osakkeiden laimentamaton lkm tiliv. lopussa, kpl 77 128 928 78 036 392 78 127 855
* Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle pääoman palautusta sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta enintään 0,06 euroa kutakin
ulkona olevaa 78 127 855 osaketta kohdin eli yhteensä enintään 4 687 671,30 euroa.
Osakkeen kurssikehitys
Osakkeen kurssikehitys
– ylin kurssi
2,85 2,07 1,26
– alin kurssi
0,39 0,56 0,60
– keskikurssi
1,16 0,99 0,91
– tilinpäätöspäivän päätöskurssi
1,96 0,60 1,26
Osakekannan markkina-arvo, milj. EUR 150,9 46,9 98,1
Osakkeiden vaihto kpl tilikauden aikana 20 779 826 11 002 725 12 770 526
Osakkeiden vaihto % 25,0 % 14,1 % 16,3 %
Osakkeenomistajien lukumäärä 4 095 4 791 5 585
7
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Hallituksen toimintakertomus
Tunnuslukujen laskentaperiaatteet
Oman pääoman tuotto (%) =
Tilikauden tulos
×100
Oma pääoma (tilikauden alun ja lopun keskiarvo)
Sijoitettu pääoma = Taseen loppusumma – korottomat velat
Sijoitetun pääoman tuotto (%) =
Tilikauden tulos ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut
×100
Sijoitettu pääoma (tilikauden alun ja lopun keskiarvo)
Omavaraisuusaste (%) =
Oma pääoma
×100
Taseen loppusumma – saadut ennakot
Nettovelkaantumisaste (%) =
Korolliset velat – rahavarat
×100
Oma pääoma
Nettovelkaantumisaste (%) ilman IFRS 16 =
Korolliset velat ilman IFRS 16 – rahavarat
×100
Oma pääoma – IFRS 16 -vaikutus omaan pääomaan
(poistot, vuokrakulut ja rahoituskulut)
Korolliset nettorahoitusvelat = Korolliset velat – pitkäaikaiset korolliset saamiset – rahavarat
Korolliset nettorahoitusvelat ilman IFRS 16 =
Korolliset velat ilman IFRS 16 -standardin mukaisia
velkoja – pitkäaikaiset korolliset saamiset – rahavarat
Korolliset nettorahoitusvelat /
käyttökate (12 kk rullaava) =
Korolliset velat - rahavarat
Käyttökate (12 kk rullaava)
Tulos/osake (EPS) =
Emoyhtiön osakkeenomistajien osuus tuloksesta
Ulkona olevien kantaosakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
Oma pääoma/osake =
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Osakkeiden laimentamaton lukumäärä tilinpäätöspäivänä
Osinko/tulos (%) =
Osakekohtainen osinko
×100
Osakekohtainen tulos
Efektiivinen osinkotuotto (%) =
Osakekohtainen osinko
×100
Osakeantikorjattu pörssikurssi tilinpäätöspäivänä
Hinta/voitto -suhde (P/E) =
Pörssikurssi kauden lopussa
Tulos per osake
Osinko/osake =
Tilikauden osingot
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä
keskimäärin ilman omia osakkeita
8
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätös
9
Konsernin laaja tuloslaskelma, IFRS
1 000
EUR
Liitetieto
1.1.–31.12.2023
1.1.–31.12.2022
LIIKEVAIHTO
2
127 951
122 511
Liiketoiminnan muut tuotot
12 505
93
Aineiden ja palveluiden käyttö*
-79 506
-99 904
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
5
-13 571
-8 262
Poistot ja arvonalentumiset
-5 341
-2 813
Liiketoiminnan muut kulut*
4
-8 947
-8 217
LIIKETULOS
33 091
3 408
Rahoitustuotot
7
427
809
Rahoituskulut
-4 170
-2 294
Osuus pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltyjen yritysten tuloksesta
16
-5
Rahoitustuotot ja -kulut sekä osuus pääomaosuusmentelmällä
yhdisteltyjen yritysten tuloksesta yhteensä
-3 749
-1 483
TULOS ENNEN VEROJA
29 342
1 925
Tuloverot
8
-6 069
-453
TILIKAUDEN TULOS
23 273
1 472
MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT
Erät, joita ei myöhemmin siirretä tulosvaikutteisiksi:
Etuuspohjaisten järjestelyiden arvon uudelleenmäärittäminen
23
-28
-53
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi:
Muuntoerot
-12
2
TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ
23 233
1 422
Tilikauden tuloksen jakautuminen
Emoyrityksen omistajille
14 329
-1 041
Määräysvallattomille omistajille
8 944
2 513
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyrityksen omistajille
14 289
-1 092
Määräysvallattomille omistajille
8 944
2 513
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos
Tulos/osake, laimentamaton EUR
0,18
-0,01
Tulos/osake, laimennettu EUR
0,18
-0,01
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätös
10
Konsernitase, IFRS
1 000
EUR
Liitetieto
31.12.2023
31.12.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
11
67 983
35 751
Käyttöoikeusomaisuus
11,13
9 171
9 179
Liikearvo
12,15
899
899
Muut aineettomat hyödykkeet
12
1 275
935
Pääomaosuusmenetelmällä yhdistellyt yritykset
16
171
176
Pitkäaikaiset saamiset
17
996
349
Laskennalliset verosaamiset
18
7 471
6 908
Pitkäaikaiset varat yhteensä
87 966
54 196
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
1 094
238
Myyntisaamiset ja muut saamiset
19
11 897
9 098
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset
Rahavarat
20
12 814
6 141
Lyhytaikaiset varat yhteensä
25 805
15 482
VARAT YHTEENSÄ
113 771
69 678
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
21
Osakepääoma
4 215
4 215
Ylikurssirahasto
86
86
Vararahasto
2 376
2 376
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
35 591
35 591
Muuntoero
18
6
Kertyneet voittovarat
14 752
29 368
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
27 498
12 894
Määräysvallattomien omistajien osuus
10
18 395
11 252
Oma pääoma yhteensä
45 894
24 147
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Laskennalliset verovelat
2 790
Muut velat
25
54
108
Rahoitusvelat
24
18 172
15 568
Vuokrasopimusvelat
24
9 001
8 947
Pitkäaikaiset velat yhteensä
30 017
24 623
Lyhytaikaiset velat
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat
106
41
Rahoitusvelat
24
20 631
10 004
Vuokrasopimusvelat
24
609
550
Ostovelat ja muut velat
25
16 514
10 314
Lyhytaikaiset velat yhteensä
37 860
20 908
Velat yhteensä
67 877
45 531
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ
113 771
69 678
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätös
11
Konsernin rahavirtalaskelma, IFRS
1 000
EUR
Liitetieto
1.1.–31.12.2023
1.1.–31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirta
TILIKAUDEN VOITTO/TAPPIO
23 273
1 472
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset
5 341
2 813
Realisoitumattomat kurssivoitot (–) ja -tappiot (+)
2
-7
Muut tuotot (–) ja kulut (+), joihin ei liity maksua
-12 151
177
Rahoitustuottoja (–) tai kuluja (+) koskevat oikaisut
3 743
1 485
Tuloverokulua koskevat oikaisut
6 069
453
Muut oikaisut
-2
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta
26 277
6 390
Käyttöpääoman muutos:
Vaihto-omaisuuden lisäys(–) / vähennys(+)
208
-1 16
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys (–) / vähennys (+)
-1 118
9 512
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+) / vähennys (–)
4 678
-8 594
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
30 045
7 192
Maksetut korot liiketoiminnasta
-3 213
-1 021
Saadut korot liiketoiminnasta
39
66
Muut rahoituserät liiketoiminnasta
-234
-210
Maksetut verot liiketoiminnasta
-1 264
-795
Liiketoiminnan rahavirta
25 373
5 232
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-1 121
-422
Liiketoiminnan hankinnat vähennettynä hankituilla rahavaroilla
30
4 247
0
Investoinnit muihin sijoituksiin
-616
-353
Tytäryhtiöiden hankinta
0
Investointien rahavirta
2 510
-774
Rahoituksen rahavirta
Luotollisen pankkitililimiitin muutos
2 187
466
Pitkäaikaisten lainojen nostot
15 000
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
-35 985
-1 977
Pääoman palautus
0
-1 247
Vuokrasopimusvelkoihin perustuvat maksut
-791
-620
Määräysvallattomille omistajille maksetut osingot ja pääoman palautukset
-2 609
-1 944
Liiketoiminnat määräysvallattomien omistajien kanssa
1 000
0
Rahoituksen rahavirta
-21 199
-5 323
Rahavarojen muutos
6 684
-866
Rahavarat tilikauden alussa
6 141
7 003
Rahavarojen muutos
6 684
-866
Rahavarojen muutoksen kurssierot
-10
Rahavarat tilikauden lopussa
12 814
6 141
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätös
12
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista, IFRS
1 000
EUR
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Määräys-
Edel-vallat-
Osake Yli-listen tili-tomien
Liite-pää-kurssi- Vara- SVOP Muunto- kausien omistajien Oma pääoma
1–12/2023tietoomarahastorahastoRahastoerotvoittoYhteensäosuudetyhteensä
Oma pääoma 1.1.2023
4 215
86
2 376
35 591
-6
-29 368
12 894
11 253
24 147
Laaja tulos
Tilikauden tulos
14 329
14 329
8 944
23 273
Muut laajan tuloksen erät
Etuuspohjaisten
järjestelyiden arvon
uudelleenmäärittäminen
23
-28
-28
-28
Muuntoerot
-12
-12
-12
Tilikauden laaja
tulos yhteensä
-12
14 301
14 289
8 944
23 233
Liiketoimet omistajien
kanssa
Osakepalkkiot
22
124
124
124
Muut muutokset
191
191
808
999
Osingonjako
10
-2 609
-2 609
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä
315
315
-1 801
-1 487
Oma pääoma 31.12.2023
4 215
86
2 376
35 591
-18
-14 752
27 498
18 395
45 894
1 000
EUR
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Määräys-
Edel-vallat-
Osake Yli-listen tili-tomien
Liite-pää-kurssi- Vara- SVOP Muunto- kausien omistajien Oma pääoma
1–12/2022tietoomarahastorahastoRahastoerot
voitto
Yhteensä
osuudetyhteensä
Oma pääoma 1.1.2022
4 215
86
2 376
36 838
-8
-28 386
15 121
10 683
25 804
Laaja tulos
Tilikauden tulos
-1 041
-1 041
2 513
1 472
Muut laajan tuloksen erät
Etuuspohjaisten
järjestelyiden arvon
uudelleenmäärittäminen
23
-53
-53
-53
Muuntoerot
2
2
2
Tilikauden laaja
tulos yhteensä
-1 094
-1 092
2 513
1 422
Liiketoimet omistajien
kanssa
Pääoman palautus
-1 247
-1 247
-1 247
Osakepalkkiot
22
126
126
126
Muut muutokset
-13
-13
-13
Osingonjako
10
-1 944
-1 944
Liiketoimet omistajien
kanssa yhteensä
-1 247
11 2
-1 135
-1 944
-3 079
Oma pääoma 31.12.2022
4 215
86
2 376
35 591
-6
-29 368
12 894
11 253
24 147
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
13
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot, IFRS
1. Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Konsernin perustiedot
Nurminen Logisticsin toiminta-ajatuksena on tarjota ja tuottaa kor-
kealaatuisia ja asiakkaan kilpailukykyä vahvistavia logistiikkapal-
veluja Suomessa sekä kansainvälisiä säännöllisiä rautatielinjalii-
kennepalveluita. Konsernin emoyhtiö on Nurminen Logistics Oyj.
Emoyrityksen kotipaikka on Helsinki, Suomi ja sen rekisteröity
osoite on Satamakaari 24, 00980 Helsinki, Suomi. Emoyhtiö on
listattuna NASDAQ OMX Helsingin pörssissä.
Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa yhtiön internetsi-
vuilta www.nurminenlogistics.com. Hallitus on hyväksynyt kokouk-
sessaan 13.3.2024 tämän tilinpäätöksen julkistettavaksi. Suomen
osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväk-
syä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä
yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on myös mahdollisuus tehdä
päätös sen muuttamisesta.
Laatimisperusta
Konsernitilinpäätös on laadittu Euroopan Unionissa hyväksytty-
jen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial
Reporting Standards, IFRS) mukaisesti ja sitä laadittaessa on nou-
datettu 31.12.2023 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä
SIC- ja IFRIC -tulkintoja, joilla tarkoitetaan EU:n asetuksessa (EY)
N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovelletta-
vaksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Kon-
sernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisen, IFRS-sään-
nöksiä täydentävien kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön mukaiset.
Konsernitilinpäätös laaditaan kalenterivuodelta, joka on myös emo-
yhtiön ja konerniyhtiiöiden tilikausi.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoihin
perustuen lukuun ottamatta käypään arvoon tulosvaikutteisesti kir-
jattavia rahoitusvaroja ja -velkoja.
Tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina ja luvut on pyöristetty
lähimpään tuhanteen euroon, joten yksittäisten esitettyjen lukujen
yhteenlaskettu summa voi poiketa esitetyistä summaluvuista.
Uuden ja uudistetun IFRS-normiston
soveltaminen
Konserni on soveltanut 1.1.2023 alkaen seuraavia standardimuu-
toksia:
Muutokset IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardiin ja
olennaisuuspäätösten tekeminen -lausuntoon, sovellettava
1.1.2023 lähtien. Merkittävät tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
korvattiin olennaisilla tilinpäätöksen laadintaperiaatteilla. Muu-
toksen tarkoituksena on auttaa yhtiötä esittämään ne laatimis-
periaatteet, jotka ovat olennaisia yhtiön tilinpäätösinformaation
ymmärtämisen kannalta. Muutos edellyttää johtoa tekemään
arvioita sen osalta, onko jokin laatimisperiaate olennainen
vai ei. Muutoksella on ollut jonkin verran vaikutusta Nurminen
Logisticsin konsernitilinpäätöksessä esitettäviin laatimispe-
riaatteisiin, kun konsernitilinpäätöksessä keskitytään yhtiön
kannalta olennaisten laatimisperiaatteiden esittämiseen.
Muutokset IAS 8 Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, kirjanpidol-
listen arvioiden muutokset ja virheet -standardiin, sovellettava
1.1.2023 lähtien. Muutokset selvensivät eroja kirjanpidollisten
arvioiden ja tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden muutosten ja
virheiden korjaamisten välillä. Muutos selvensi, että uuden tie-
don tai arvostusmenetelmän muutoksen vaikutukset kirjanpidol-
liseen arvioon ovat kirjanpidollisten arvioiden muutoksia, mikäli
ne eivät johdu aikaisempien kausien virheiden korjaamisesta.
Muutoksella ei ollut olennaista vaikutusta Nurminen Logisticsin
konsernitilinpäätökseen.
Muutokset IAS 12 Tuloverot -standardiin, sovellettava 1.1.2023
lähtien. Laskennalliset verot kirjataan samassa tapahtumassa
syntyvien omaisuuserien ja velkojen perusteella. Muutoksia
sovelletaan tapahtumiin, jotka ovat syntyneet aikaisimman
vertailuvuoden alusta. Muutos kavensi laskennallisten verojen
alkuperäisen kirjaamisen poikkeuksen soveltamisalaa siten,
että sitä ei enää sovelleta liiketoimiin, joista syntyy yhtä suuri
verollinen ja vähennyskelpoinen väliaikainen ero. Se soveltuu
yksittäisistä liiketoimista syntyviin varoihin ja velkoihin, esimer-
kiksi käyttöoikeusomaisuuteen ja vuokrasopimusvelkaan tai
ennallistamisvelvoitteeseen ja sitä vastaavaan omaisuuserään,
jos näiden laskennalliset verot eivät ole yhtä suuret. Muutok-
sella ei ole olennaista vaikutusta Nurminen Logisticsin konser-
nitaseeseen, koska suurimmaksi osaksi vuokrasopimusten kir-
jaamisesta syntyneet laskennalliset verosaamiset ja verovelat
voidaan netottaa. Muutos kuitenkin muuttaa konsernitilinpää-
töksen laskennallisia veroja koskevaa liitetietoa.
Muutokset IAS 12 -Tuloverot standardiin, sovellettava 1.1.2023
lähtien. IAS 12 Tuloverot -standardia sovelletaan tuloveroihin,
jotka kirjataan OECD:n Pilari II:n mukaisten jo voimassa olevien
tai tulevina vuosina voimaan tulevien verolakien perusteella.
Muutos sisältää pakollisen poikkeuksen IAS 12 Tuloverot -stan-
dardin vaatimuksesta kirjata ja esittää Pilari II:n soveltamisesta
syntyvät laskennalliset verosaamiset ja -velat. Muutoksella ei
ole vaikutusta Nurminen Logisticsin konsernitilinpäätökseen,
koska Pilari II:n mukaista sääntelyä ei sovelleta Nurminen
Logisticsiin. Pilari II:n vaatimukset koskevat vain kansainväli-
siä konserneja, joiden konsolidoitu vuosiliikevaihto ylittää 750
miljoonaan euroa.
Muilla uusilla tai uudistetuilla standardeilla tai tulkinnoilla tai stan-
dardien vuosittaisilla parannuksilla, jotka tulivat voimaan 1.1.2023
alkaneella raportointikaudella, ei ollut merkittävää vaikutusta Nur-
minen Logisticsin konsernitilinpäätökseen.
Yhdistelyperiaatteet
Tytäryhtiöt
Konsernitilinpäätökseen on yhdistelty Nurminen Logistics Oyj:n ja
sille kuuluvien tytäryritysten tilinpäätökset. Tytäryritykset ovat yrityk-
siä, joissa emoyhtiöllä on määräysvalta. Nurminen Logistics Oyj:n
määräysvalta syntyy, kun se olemalla osallisena sijoituskohteessa
altistuu sijoituskohteen muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen
muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyt-
tämällä sijoituskohdetta koskevaa valtaansa. Hankitut tytäryritykset
yhdistellään konsernitilinpäätökseen hankinta-ajankohdasta lähtien,
kun määräysvalta syntyy siihen saakka, kunnes määräysvalta lak-
kaa.
Hankitut yritykset sisällytetään konsernitilinpäätökseen hankin-
tamenetelmää käyttäen. Luovutettu vastike ja hankitun yrityksen
yksilöitävissä olevat varat ja vastattavaksi otetut velat on arvostettu
käypään arvoon hankintahetkellä. Hankinnasta syntynyt liikearvo
kirjataan hankinta-ajankohtana määrään, jolla luovutettu vastike,
mahdollinen määräysvallattomien omistajien osuus hankinnan koh-
teessa ja mahdollinen aiemmin omistettu osuus yhteenlaskettuina,
ylittävät konsernin osuuden hankitun nettovarallisuuden käyvästä
arvosta.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
14
Luovutettu vastike sisältää mahdolliset luovutetut varat, hankki-
jaosapuolelle hankinnan kohteen aiempia omistajia kohtaan syn-
tyneet velat sekä liikkeeseen lasketut oman pääoman ehtoiset
osuudet, käypiin arvoihin arvostettuina. Liiketoimintojen yhdistä-
miseen liittyvä mahdollinen ehdollinen vastike (lisäkauppahinta)
arvostetaan käypään arvoon hankinta-ajankohtana. Se luokitellaan
joko velaksi tai omaksi pääomaksi. Velaksi luokiteltu ehdollinen
vastike arvostetaan käypään arvoon jokaisen raportointikauden
päättymispäivänä ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulos-
vaikutteisesti. Omaksi pääomaksi luokiteltua ehdollista vastiketta
ei arvosteta uudelleen. Luovutettu vastike ei sisällä hankinnasta
erillisenä käsiteltäviä liiketoimia, vaan nämä käsitellään hankinnan
yhteydessä tulosvaikutteisesti. Hankintaan liittyvät menot kirjataan
kuluiksi kausilla, joiden aikana menot toteutuvat ja palvelut otetaan
vastaan, lukuun ottamatta vieraan tai oman pääoman ehtoisten
arvopapereiden liikkeeseen laskusta aiheutuvia menoja.
Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, sisäiset saamiset ja velat
sekä sisäisten tapahtumien realisoitumattomat katteet ja konserni-
yhtiöiden välinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laa-
dittaessa. Määräysvallattomien omistajien osuus esitetään omana
eränään omassa pääomassa.
Määräysvallattomien omistajien osuus
Määräysvallattomien omistajien osuus hankinnan kohteessa kir-
jataan hankintakohtaisesti joko käypään arvoon tai määrään,
joka vastaa määräysvallattomien omistajien osuuden suhteellista
osuutta hankinnan kohteen yksilöitävissä olevasta nettovarallisuu-
desta. Emoyhtiöllä tytäryhtiössä olevan omistusosuuden muutok-
set, jotka eivät johda määräysvallan menettämiseen, käsitellään
omaa pääomaa koskevina liiketoimina.
Tilikauden tulos sekä muihin laajan tuloksen eriin kuuluvat erät
on jaettu emoyhtiön osakkeenomistajille ja määräysvallattomille
omistajille. Laaja tulos kohdistetaan emoyhtiön omistajille ja mää-
räysvallattomille omistajille, vaikka tämä johtaisi siihen, että mää-
räysvallattomien omistajien osuudesta tulisi negatiivinen, ellei mää-
räysvallattomilla omistajilla ole sitovaa velvollisuutta olla kattamatta
tappioita sijoituksensa ylittävältä osalta. Määräysvallattomille omis-
tajille kuuluva osuus omasta pääomasta esitetään erikseen omana
eränään taseessa oman pääoman osana.
Osakkuusyhtiöt
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on huomattava
vaikutusvalta. Huomattava vaikutusvalta syntyy yleensä silloin, kun
konserni omistaa 20–50 % yrityksen äänivallasta tai kun konsernilla
on muutoin huomattava vaikutusvalta, mutta ei valtaa määrätä yri-
tyksen talouden ja liiketoiminnan periaatteista. Osakkuusyritykset
yhdistellään konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmällä.
Jos konsernin osuus osakkuusyrityksen tappioista ylittää sijoituk-
sen kirjanpitoarvon, sijoitus merkitään taseeseen nolla-arvoon eikä
kirjanpitoarvon ylittäviä tappioita yhdistellä, ellei konserni ole sitou-
tunut osakkuusyritysten velvoitteiden täyttämiseen. Osakkuusyritys-
sijoitus sisältää sen hankinnasta syntyneen liikearvon. Realisoitu-
mattomat voitot konsernin ja osakkuusyrityksen välillä on eliminoitu
konsernin omistusosuuden mukaisesti. Konsernin omistusosuuden
mukainen osuus osakkuusyritysten tilikauden tuloksista esitetään
omana eränään rahoituserien jälkeen.
Ulkomaan rahan määräiset erät
Konsernin yksiköiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat luvut
määritetään siinä valuutassa, joka on kunkin yksikön pääasiallisen
toimintaympäristön valuutta (”toimintavaluutta”). Konsernitilinpäätös
esitetään euroina, joka on emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta
ja konsernitilinpäätöksen esittämisvaluutta.
Konserniyhtiöiden ulkomaan rahan määräiset liiketoimet kirjataan
toimintavaluutan määräisiksi tapahtumapäivän kurssiin. Ulkomaan
rahan määräiset monetaariset varat ja velat muunnetaan käyttäen
tilinpäätöspäivän kursseja ja ei-monetaariset varat ja velat, jotka
arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon, muunnetaan käyttäen
tapahtumapäivän valuuttakursseja. Muuntamisesta syntyneet kurs-
sivoitot ja -tappiot kirjataan tuloslaskelmaan.
Niiden ulkomaisten yksiköiden, joiden toimintavaluutta ei ole euro,
laajojen tuloslaskelmien ja erillisten tuloslaskelmien tuotto- ja kulue-
rät muunnetaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa euroiksi tilikau-
den keskikurssiin ja taseet tilinpäätöspäivän kurssiin. Syntyvät
kurssierot kirjataan omaan pääomaan muuntoeroksi. Tilikauden
tuloksen ja laajan tuloksen muuntaminen eri kursseilla toisaalta
tuloslaskelmassa ja laajassa tuloslaskelmassa ja toisaalta taseessa
aiheuttaa taseessa konsernin omaan pääomaan kirjattavan muun-
toeron, jonka muutos kirjataan muihin laajan tuloksen eriin. Ulko-
maisten tytäryhtiöiden hankintamenon eliminoinnista sekä han-
kinnan jälkeen kertyneiden oman pääoman erien muuntamisesta
syntyneet muuntoerot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin. Kun
ulkomainen yksikkö myydään tai siitä luovutaan muuten, kokonaan
tai osittain, kertyneet muuntoerot siirretään luovutetulta osin tulos-
vaikutteisiksi osana myyntivoittoa tai -tappiota.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet arvostetaan kertyneillä
poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen han-
kintamenoon. Hankintamenoon sisällytetään menot, jotka aiheu-
tuvat välittömästi aineellisen käyttöomaisuuserän hankinnasta. Ne
vieraan pääoman menot, jotka aiheutuvat välittömästi sellaisen
omaisuuserän hankkimisesta tai rakentamisesta, jonka valmiiksi
saattaminen sen aiottua käyttötarkoitusta tai myyntiä varten vaatii
välttämättä huomattavan pitkän ajan, aktivoidaan taseeseen osana
hyödykkeen hankintamenoa. Myöhemmin syntyvät menot sisälly-
tetään aineellisen hyödykkeen kirjanpitoarvoon vain, mikäli on
todennäköistä, että hyödykkeeseen liittyvä vastainen taloudellinen
hyöty koituu konsernin hyväksi ja hyödykkeen hankintameno on
luotettavasti määritettävissä. Muut korjaus- ja kunnossapitomenot
kirjataan tulosvaikutteisesti, kun ne toteutuvat.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet kirjataan tasapoistoina
kuluiksi niiden arvioituna taloudellisena vaikutusaikana, jotka ovat
seuraavat:
Rakennukset 30–40 vuotta
Kuljetuskalusto 5–8 vuotta
Koneet ja kalusto 3–10 vuotta
Veturit 30 vuotta
Vetureiden osat 5-12 vuotta
ICT- laitteet 3 vuotta
Ohjelmistot 5–10 vuotta
Maa-alueista ei tehdä poistoja.
Kun aineellinen käyttöomaisuushyödyke luokitellaan myytävänä
olevaksi, poistojen kirjaaminen lopetetaan IFRS 5-normiston
mukaisesti. Myytävänä olevat käyttöomaisuushyödykkeet arvoste-
taan niiden kirjanpitoarvoon tai sitä alempaan myyntikustannuksilla
vähennettyyn käypään arvoon. Myyntivoitot ja -tappiot määritetään
myyntihinnan ja kirjanpitoarvon erotuksena, ja myyntivoitot ja -tap-
piot sisällytetään tuloslaskelman liiketoiminnan muihin tuottoihin ja
kuluihin.
Hyödykkeiden taloudellinen vaikutusaika ja jäännösarvo arvioi-
daan uudelleen jokaisena tilinpäätöspäivänä. Arvioinnin perusteella
havaitut muutokset tulevaisuudessa saatavassa taloudellisessa
hyödyssä otetaan huomioon oikaisemalla hyödykkeiden vaikutus-
aikaa ja jäännösarvoa. Käyttöomaisuushyödykkeiden myynneistä
ja luovutuksista syntyvät voitot ja tappiot kirjataan tuloslaskelmaan
ja esitetään liiketoiminnan muina tuottoina ja kuluina.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
15
Aineettomat hyödykkeet
Liikearvo
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan määrään,
jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien osuus han-
kinnan kohteessa ja mahdollinen aiemmin omistettu osuus yhteen
laskettuina, ylittävät hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon.
Liikearvosta ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vähintään vuosit-
tain mahdollisen arvonalentumisen varalta. Liikearvo arvostetaan
kertyneillä arvonalentumistappioilla vähennettyyn alkuperäiseen
hankintamenoon.
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimusmenot kirjataan kuluiksi sillä tilikaudella, jolla ne syntyvät.
Kehittämismenot aktivoidaan, mikäli ne täyttävät tietyt kriteerit.
Muut aineettomat hyödykkeet
Aineeton hyödyke kirjataan taseeseen vain, jos hyödykkeen han-
kintameno on määritettävissä luotettavasti ja on todennäköistä,
että hyödykkeestä odotettavissa oleva taloudellinen hyöty koituu
konsernin hyväksi.
Aineeton hyödyke arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon
poistoilla ja mahdollisilla arvonalentumisilla vähennettynä. Konser-
nin aineettomat hyödykkeet sisältävät lähinnä ohjelmistoja, joista
kirjataan poistot tasapoistoin 5–7 vuodessa.
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden
arvon alentuminen
Jokaisena tilinpäätöspäivänä arvioidaan, onko viitteitä siitä, että
aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden arvo on alentunut. Mikäli
arvonalentumisesta on viitteitä, omaisuuserästä kerrytettävissä
oleva rahamäärä arvioidaan. Jos aineettoman tai aineellisen hyö-
dykkeen kirjanpitoarvo ylittää hyödykkeestä kerrytettävissä olevan
rahamäärän, arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan. Ker-
rytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähen-
nettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla tai käyttöarvo sen mukaan,
kumpi niistä on suurempi.
Liikearvon osalta arvioidaan kerrytettävissä oleva rahamäärä vähin-
tään vuosittain riippumatta siitä, onko arvonalentumisesta viitteitä.
Arvonalentumista tarkastellaan rahavirtaa tuottavien yksiköiden
tasolla eli sillä alimmalla yksikkötasolla, joka on pääosin muista
yksiköistä riippumaton ja jonka rahavirrat ovat erotettavissa muista
rahavirroista. Liikearvon testauksessa kerrytettävissä oleva raha-
määrä perustuu käyttöarvoon, eli tulevaisuudessa kertyviksi arvioi-
tuihin diskontattuihin nettorahavirtoihin.
Arvonalentumistappion kirjaamisen yhteydessä poistojen kohteena
olevan omaisuuserän taloudellinen vaikutusaika arvioidaan uudel-
leen. Omaisuuserästä kirjattu arvonalentumistappio perutaan, jos
omaisuuserästä kerrytettävissä olevan rahamäärän määrittämi-
seen käytetyissä arvioissa on tapahtunut muutos. Arvonalentu-
mistappiota ei kuitenkaan peruta enempää, kuin mikä omaisuu-
serän kirjanpitoarvo olisi ilman arvonalentumistappion kirjaamista.
Liikearvosta tehtyä arvonalentumistappiota ei peruuteta missään
tilanteessa.
IFRS 9-normiston soveltaminen
Arvonalentumissäännöstöt pohjautuvat odotettavissa oleviin luot-
totappiomalleihin. Arvonalentumismalleja sovelletaan muihin kuin
käypään arvoon arvostettaviin rahavaroihin kuten vuokra-, myynti-
ja factoring-saamisiin sekä lainasaamisiin.
Rahoitusinstrumentit
Rahoitusvarat
Nurminen Logistics:n rahoitusvarat on luokiteltu IFRS 9 -standardin
mukaisesti seuraaviin luokkiin: rahoitusvarat jaksotettuun hankinta-
menoon ja rahoitusvarat käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Rahoi-
tusvarojen luokittelu tehdään rahoitusvarojen alkuperäisen kirjaami-
sen yhteydessä ja perustuu yhtiön soveltamaan liiketoimintamalliin
rahoitusvarojen pitämisestä sekä sopimusperusteisten rahavirtojen
luonteesta.
Rahoitusvaroihin kuuluvan instrumentin arvostaminen jaksotet-
tuun hankintamenoon edellyttää sopimusperusteisten rahavirtojen
koostumista pelkästä korosta ja pääoman takaisinmaksusta (niin
sanottu SPPI-kriteeri). SPPI-kriteerin täyttymistä arvioidaan rahoi-
tusinstrumenttikohtaisesti. Jos SPPI-kriteeri ei täyty, rahoitusvarat
arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Rahoitusvarat esitetään lyhytaikaisina varoina, jos niiden maturi-
teetti on lyhempi kuin 12 kuukautta, sijoituksesta aiotaan luopua
12 kuukauden kuluessa. Muussa tapauksessa erä esitetään pitkä-
aikaisina varoina. Transaktiomenot on sisällytetty rahoitusvarojen
alkuperäisiin kirjanpitoarvoihin, kun kyseessä on erä, joka arvos-
tetaan jaksotettuun hankintamenoon. Rahoitusinstrumenttien ostot
ja myynnit kirjataan selvityspäivänä. Rahoitusinstrumenttien käyvät
arvot on määritetty diskontattujen rahavirtojen kautta.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Rahoitusvaroihin kuuluva erä arvostetaan jaksotettuun hankintame-
noon, jos liiketoimintamallin mukaan tarkoituksena on kerätä kiin-
teitä tai ennalta määritettyjä rahavirtoja. Ne muodostuvat pääoman
palautuksista ja pääomalle maksettavasta korosta, ja ne syntyvät,
kun konserni antaa lainaa tai toimittaa tuotteita ja palveluja suoraan
velallisille. Jos rahoitusvaroihin kuuluva erä ei täytä edellä esitettyjä
ehtoja, arvostetaan se käypään arvoon. Konsernissa jaksotettuun
hankintamenoon kirjataan tyypillisesti vuokra-, factoring- ja myynti
-
saamiset sekä lainasaamiset.
Rahoitusvarojen luottoriskin arviointi
Nurminen Logistics kirjaa IFRS 9 mukaisesti odotettavissa olevat
luottotappiot jaksotettuun hankintamenoon luokitelluista rahava-
roista. Tämän mallin mukaisesti odotettavissa olevat luottotappiot
perustuvat yksittäisen vastapuolen maksukyvyttömyysriskin arvi-
ointiin. Konserni käyttää standardin sallimaa yksinkertaistettua
menetelmää luottotappioiden kirjaamisessa, jolloin konserni kirjaa
odotettavissa olevan luottotappion sopimuksen voimassaoloajalta.
Jokaisena raportointipäivänä kirjattava odotettavissa olevien luotto-
tappioiden muutos kuvastaa rahoitusvarojen luottoriskin muutosta
alkuperäisestä kirjaamisesta. Luottotappiotapahtumaa ei enää
edellytetä luottotappion kirjaamiseksi. Odotettavissa olevan luotto-
tappion määrän ja ennakoivan arvonalentumisvarauksen kirjaami-
nen perustuu johdon parhaaseen arvioon tulevista luottotappiosta.
Asiakassaamisia ja niihin liittyvää luottotappioriskiä seurataan aktii-
visesti yhtiön toimesta, ja tarvittaessa tehdään päätöksiä saamisia
turvaavista toimenpiteistä. Kun luottotappiovarauksen määrää arvi-
oidaan tapauskohtaisesti, otetaan huomioon mahdolliset vakuudet
tai vakuutukset, asiakkaan taloudellinen tilanne ja aikaisempi mak-
sukäyttäytyminen.
Rahoitusvarojen taseesta pois kirjaaminen tapahtuu silloin, kun
konserni on menettänyt sopimusperusteisen oikeuden rahavirtoi-
hin tai kun se on siirtänyt merkittäviltä osin riskit ja tuotot konsernin
ulkopuolelle. Arvonalentumistappio kirjataan välittömästi tulosvai-
kutteisesti erästä riippuen joko liiketoiminnan muihin kuluihin tai
rahoituseriin.
Rahavarat
Rahavarat sisältävät käteisvarat ja pankkitilit sekä erittäin likvidit
sijoitukset, joiden maturiteetti on korkeintaan kolme kuukautta han-
kinta-ajankohtana.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
16
Rahoitusvelat
Nurminen Logistics:n rahoitusvelat luokitellaan seuraaviin ryhmiin:
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat sekä
jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvelat (muut rahoi-
tusvelat). Ensiksi mainittuun luokkaan kuuluvat konsernin solmimat
johdannaissopimukset, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa ja jotka
eivät ole takaussopimuksia. Ne luokitellaan kaupankäyntitarkoituk-
sessa pidettävien instrumenttien ryhmään. Ryhmän rahoitusvelat
kirjataan alun perin käypään arvoon ja arvostetaan myöhemmin
käypään arvoon. Johdannaisten käypien arvojen muutoksista joh-
tuvat sekä realisoitumattomat että realisoituneet voitot ja tappiot
kirjataan tulosvaikutteisesti sillä kaudella, jonka aikana ne syntyvät.
Käyvät arvot on määritetty diskontattujen rahavirtojen kautta.
Muut rahoitusvelat arvostetaan alun perin kirjanpitoon merkittäessä
käypään arvoon. Transaktiomenot sisältyvät alkuperäiseen kirjanpi-
toarvoon. Myöhemmin muut rahoitusvelat arvostetaan jaksotettuun
hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää.
Rahoitusvelka luokitellaan lyhytaikaiseksi, ellei konsernilla ole
ehdotonta oikeutta siirtää velan maksua vähintään 12 kuukauden
päähän raportointikauden päättymispäivästä. Rahoitusvelka (tai
sen osa) kirjataan pois taseesta vasta silloin, kun velka on lakan-
nut olemasta olemassa, eli kun sopimuksessa yksilöity velvoite on
täytetty tai kumottu tai sen voimassaolo on lakannut.
Tuloutusperiaatteet - IFRS 15-normiston
soveltaminen
Yhtiön myyntituotot koostuvat pääosin huolintapalveluista, rauta-
tiekuljetuksista sekä terminaalipalveluista. Yhtiö saa myös tuottoja
lyhytaikaisista ja pitkäaikaisista varastointipalveluista. Liikevaihto
kirjataan, kun tavarat luovutetaan tai palvelu suoritetaan tai yli
ajan (rautatiekuljetukset): kun suoritevelvoite täytetään ja asia-
kas saa määräysvallan kyseiseen suoritevelvoitteen alla olevaan
tavaraan tai palveluun. Liikevaihto tuloutetaan sillä hinnalla, johon
yhtiö odottaa olevansa oikeutettu vähennettynä myynnin veroilla
ja tarvittaessa muilla muuttuvilla vastikkeilla. Yhtiöiden tarjoamien
palveluiden hinnat ovat kiinteitä eivätkä pääasiallisesti sisällä muut-
tuvia osia.
Baltian tytäryhtiöt toimivat rahdinvälittäjänä, ja liikevaihto tuloute-
taan kun suoritevelvoite on täytetty eli palvelut on suoritettu.
Tuloutusperiaatteet tulovirroille on esitetty alla.
Rautatiekuljetukset
Yhtiö tarjoaa maiden rajat ylittäviä rautatiekuljetuspalvelua erilaisilla
vaunutyypeillä, jossa tavarat kuljetetaan sovittuun määränpäähän.
Raportointikauden lopussa matkalla olevien junien tai konttien sopi-
mushinta tuloutetaan yli ajan vastaten tilinpäätöshetkellä matkalla
oloaikaa suhteessa kokonaistoimitusaikaan. Tuloutusperiaate kos-
kee kansainvälisen rautatieliiketoiminan ja North Rail Oy:n tarjo-
amia rautatiekuljetuksia. Palvelu on yksi suoritevelvoite, joka on
kuljetuspalvelu sovittuun määränpäähän, ja sopimushinta kohdis-
tetaan kokonaisuudessaan tälle.
Tuloutusperiaate perustuu IFRS 15-normiston kriteeriin että suorite-
velvoite täyttyy ajan myötä suoritettaessa kuljetuspalvelua.
Huolintapalvelut
Huolintapalvelusopimus sisältävää tavaran vienti- ja, tuontitoimien
sekä tullausta koskevat palvelut. Ne muodostavat yhden suorite-
velvoitteen asiakasta kohtaan, joka toteutetaan pääsääntöisesti
alle kuukauden sisällä palvelun sopimisesta. Yhtiö tulouttaa sopi-
mus-hinnan, kun vientiin tai tuontiin liittyvät luovutusmääräykset
saadaan ja määräysvalta tavaroista siirtyy asiakkaalle tai toiselle
osapuolelle. Koko sopimushinta kohdistetaan yhdelle suoritevel-
voitteelle.
Terminaalipalvelut
Terminaalipalvelut muodostuvat tavaran käsittelystä, kun tavaraa
saapuu tai lähtee. Varsinainen palvelun sisältö määritellään sopi-
muskohtaisesti. Terminaalipalvelusopimus muodostaa kokonaisuu-
den, jolle kokonaishinta kohdistetaan. Sopimushinta tuloutetaan,
kun tavaran siirtämiseen ja käsittelyyn liittyvä työ on suoritettu.
Varastointipalvelut:
Varastointipalvelut muodostuvat tavaran säilyttämiseen tarvitta-
vasta lyhyt- ja pitkäkestoisesta tilan vuokrauksesta terminaalissa
tai terminaalialueilla. Varastointisopimus muodostaa yhden koko-
naisuuden, jolle sopimushinta kohdistetaan. Tuotot varastointipal-
veluista tuloutetaan ajan yli vuokrakauden aikana, jolloin asiakas
hyötyy sinä aikana palvelusta, jona sitä tuotetaan. Vuokratuotot
käsitellään IFRS 15 –standardin mukaisesti silloin, kun vuokrattu
tila ei siirry asiakkaan hallintaan vuokrakautena.
Sopimukseen perustuvat taseeseen merkityt
määrät
Myyntisaamiset
Myyntisaaminen tarkoittaa vastiketta johon yhtiöllä on ehdoton
oikeus.
Myyntisaamiset eivät ole korollisia ja ovat yleensä pituudeltaan 14 –
60 päivää, joka vastaa yhtiön antamia keskimääräisiä maksuaikoja.
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät (contract assets)
tai Sopimukseen perustuvat velat (contract liabilities)
Yhtiöllä ei ole myyntituottojen kirjaamiseen liittyen ko. eriä toimin-
nan luonteesta johtuen.
Työsuhde-etuudet
Eläkejärjestelyt
Nurminen Logisticsin eläkejärjestelyt on luokiteltu maksupohjaisiksi
sekä etuuspohjaisiksi eläkejärjestelyiksi.
Maksupohjaisiin eläkejärjestelyihin suoritetut maksut kirjataan
kuluksi tuloslaskelmaan sillä kaudella, johon maksusuoritus liittyy.
Maksupohjaisissa järjestelyissä konserni suorittaa kiinteitä maksuja
erilliselle yksikölle. Konsernilla ei myöskään ole oikeudellista eikä
tosiasiallista velvoitetta lisämaksujen suorittamiseen, mikäli mak-
sujen saajataho ei pysty suoriutumaan kyseisten eläke-etuuksien
maksamisesta.
Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt on vakuutettu henkivakuutusyhti-
össä, ja lisäeläkevakuutus kattaa vanhuuseläke-etuuden lisäksi
mahdollisen perhe-eläke-etuuden ja hautausavustusetuuden.
Etuuspohjaiset lisäeläkevelvoitteet määritetään yhtiöstä riippu-
mattomien vakuutusmatemaatikoiden tekemien laskelmien perus-
teella. Arvostusperiaatteiden mukaan varat arvostetaan käypään
arvoon raportointikauden päätöspäivänä, kulut laskentamenetel-
män mukaan ja kirjataan tuloslaskelmaan, lisäksi kirjataan korot
rahoituseriin sekä etuuspohjaisen nettovelan uudelleen määrittämi-
sestä aiheutuvat vakuutusmatemaattiset voitot ja -tappiot laajaan
tulokseen, eikä näitä eriä siirretä myöhemmin tulosvaikutteisiksi.
Etuuspohjainen eläkejärjestely on kuvattu tarkemmin liitetietojen
kohdassa 23.
Osakeperusteiset maksut
Nurminen Logisticsilla on vuodesta 2022 lähtien voimassa kaksi
yhtiön avainhenkilöille suunnattua osakepohjaista kannustinoh-
jelmaa, suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2022–2026
ja sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2022–2026, sekä vuodesta
2023 lähtien toimitusjohtajalle suunnattu osakepalkkiojärjestelmä
2023-2027. Tarkemmin osakepohjaisista kannustinohjelmista on
kerrottu liitetiedossa 22.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
17
Palkkiot maksetaan osittain Nurminen Logistics Oyj:n osakkeina ja
osittain rahana. Palkkioiden rahaosuudet on tarkoitettu kattamaan
osallistujille maksetuista palkkioista aiheutuvia veroja ja veronluon-
teisia maksuja. Pääsääntöisesti palkkiota ei makseta, jos osallistu-
jan työ- tai johtajasopimus päättyy ennen palkkion maksua.
Osakepalkkiojärjestelmän perusteella maksettavien palkkioiden
määrää leikataan, jos hallituksen asettama enimmäisarvo ansain-
tajaksoilta 2022–2024 maksettaville palkkioille saavutetaan.
Johtoryhmän jäsen on velvoitettu omistamaan 50 % ansaitsemis-
taan netto-osakkeista, kunnes johtoryhmän jäsenen omistusosuus
yhtiöstä vastaa 50 %:n suuruista osuutta hänen vuotuisesta perus-
palkastaan palkkion maksua edeltävänä vuonna. Vastaavasti toi-
mitusjohtaja on velvollinen omistamaan 50 % ansaitsemistaan net-
to-osakkeista, kunnes hänen omistusosuutensa yhtiöstä vastaa 100
% hänen vuotuisesta peruspalkastaan palkkion maksua edeltävänä
vuonna. Kyseinen määrä yhtiön osakkeita tulee omistaa yhtä kauan
kuin johtoryhmän jäsenyys tai asema toimitusjohtajana jatkuu.
Käteisvaroina maksettavia osakeperusteisia liiketoimia ovat sel-
laiset järjestelyt, joissa yhtiö on antanut henkilöille oikeuden vas-
taiseen käteismaksuun myöntämällä henkilöille oikeuden osakkei-
siin, jotka ovat lunastettavissa takaisin, joko yhtiön tai työntekijän
vaatimuksesta. Tällaisesta järjestelystä johtuva velka arvostetaan
käypään arvoon kunkin raportointikauden päättyessä sekä velan
suorittamispäivänä, ja käyvän arvon muutokset kirjataan tulosvai-
kutteisesti kyseiselle kaudelle. Järjestelyssä myönnettävät etuudet
on arvostettu käypään arvoon niiden myöntämishetkellä ja ne kir-
jataan kuluksi tuloslaskelmaan oikeuden syntymisjakson aikana.
Tuloverot
Laajan tuloslaskelman verokulu sisältää tilikauden veronalaiseen
voittoon perustuvat verot, edellisten kausien verojen oikaisut sekä
laskennallisten verojen muutokset. Verokulu kirjataan tulosvaikut-
teisesti, paitsi muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pää-
omaan kirjattavien erien osalta, jolloin verovaikutus kirjataan myös
vastaavasti osaksi edellä mainittuja eriä. Tilikauden verotettavaan
tuloon perustuva vero lasketaan verotettavasta tulosta kunkin maan
voimassaolevan verokannan perusteella.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat lasketaan varojen ja velko-
jen verotuksellisten arvojen ja niiden IFRS:n mukaisten kirjanpito-
arvojen välisistä väliaikaisista eroista. Suurimmat väliaikaiset erot
syntyvät käypään arvoon tuloslaskelman kautta arvostetuista rahoi-
tusinstrumenteista sekä komponenttipoistoista. Laskennallisten
verojen määrittämisessä käytetään verokantaa, josta on tilinpää-
töspäivään mennessä säädetty tai joka on käytännössä hyväksytty.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan siihen määrään asti, kun
on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa,
jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Laskennalliset
verovelat kirjataan taseeseen täysimääräisinä.
Aineelliset käyttöoikeushyödykkeet ja
vuokrasopimukset
IFRS 16-standardin mukaan vuokralle ottajat kirjaavat kaikki vuok-
rasopimuksensa taseeseen käyttöoikeuteen perustuvan mallin
mukaisesti. Vuokrattuja omaisuuseriä käsitellään vuokrakauden
aikana samoin periaattein kuin omistettuja ja niistä taseeseen kir-
jatut käyttöoikeushyödykkeet poistetaan määritetyn vuokra-ajan
perusteella. Vuokramaksujen nykyarvoon perustuva velka lyhenee
sitä mukaa kuin vuokria maksetaan. Konsernin käyttöoikeusomai-
suus koostuu maa- ja vesialueiden, rakennusten ja koneiden ja
kaluston IFRS 16-vuokrasopimusveloista.
Nurminen Logistics toimii toimialansa ja liiketoimintamallinsa vuoksi
ennen kaikkea vuokralle ottajana sopimuksissa. Yhtiö soveltaa
standardia pääasiallisesti maa-alueiden, toimitilojen ja terminaa-
livarastojen sekä terminaalikoneiden ja kaluston vuokrasopimuk-
siin. Vuokrasopimuksen kestoa määrittäessä yhtiö on käyttänyt
harkintaa arvioidessaan vuokrasopimusten jatko-optioiden käytön
todennäköisyyttä ja lukenut option kattamat kaudet mukaan vuok-
ra-aikaan, jos option käyttö on kohtuullisen varmaa.
Vuokrasopimus erotetaan palvelusopimuksista määräysvaltaan
perustuvaa mallia soveltaen. Kun järjestelyyn sisältyy yksilöity
omaisuuserä, joka on asiakkaan määräysvallassa, on kyseessä
vuokrasopimus. Sopimus kirjataan taseeseen käyttöoikeusomai-
suushyödykkeeksi ja siitä johtuvaksi velaksi. Palvelusopimukset
kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi.
Vuokrasopimusvelka
Nurminen Logistics arvostaa sopimuksen alkamisajankohtana
vuokrasopimusvelan niiden vuokrien nykyarvoon, joita ei kyseisenä
päivänä ole maksettu. Maksuihin sisällytetään kiinteät vuokrat ja
jäännösarvotakuut vähennettyinä mahdollisilla saatavilla vuokraso-
pimukseen liittyvillä kannustimilla. Yhtiö huomioi vuokrasopimusten
päättämisestä aiheutuvat maksut osana vuokramaksuja, jos se on
ottanut huomioon vuokra-ajalla päättämisoption. Arvonlisäveroa ei
sisällytetä vuokrasopimusvelan määrään ja myös hoito- ja ylläpi-
tovastikkeet sekä muut palveluluontoiset maksut käsitellään pää-
sääntöisesti kuluna, jota ei voi aktivoida taseeseen. Korkokulut
kirjataan tulovaikutteisesti vuokraajalle ja käyttöoikeusomaisuuse-
rästä tehdään tasapoistot vuokra-ajan kuluessa.
Vuokrat diskontataan käyttäen yhtiön arvioimaa lisäluoton korkoa.
Lisäluoton korko määritellään standardin mukaan koroksi, jonka
vuokralleottaja maksaisi lainatessaan vastaavaksi ajaksi ja vastaa-
vanlaisin vakuuksin varat, jotka tarvittaisiin käyttöoikeusomaisuuse-
rän hankintamenoa vastaavan omaisuuserän hankkimiseen.
Käyttöoikeusomaisuuserä:
Nurminen Logistics kirjaa vuokrasopimuksesta käyttöoikeusomai-
suuserän sopimuksen alkamisajankohtana eli päivänä, jolloin
vuokralle antaja luovuttaa omaisuuserän yhtiön määräysvaltaan.
Kohdeomaisuuserä arvostetaan hankintamenoon, josta vähenne-
tään kertyneet poistot ja arvonalentumistappio ja jota oikaistaan
vuokrasopimusvelan uudelleen arvostamisesta johtuvilla erillä.
Alkuperäinen hankintameno vastaa alkuperäistä vuokrasopimus-
velan määrää. Käyttöoikeusomaisuuserät ovat myös arvonalentu-
mistestauksen kohteena.
Helpotusten soveltaminen ja merkittävät oletukset:
Nurminen Logistics ei käsittele lyhytaikaisia alle 12 kuukauden
vuokrasopimuksia eikä vähäarvoisia hyödykkeitä taseeseen kirjat-
tavina käyttöoikeusomaisuushyödykkeinä vaan kirjaa niistä aiheutu-
vat vuokrakulut tilikauden tuloslaskelmaan. Vähäarvoisiin sopimuk-
siin lukeutuu pääsääntöisesti IT- ja toimistolaitteet, työsuhdeautot
ja pienet toimistotilat. Määräaikaiset vuokrasopimukset yhtiö käsit-
telee ei-purettavissa olevan vuokra-ajan puitteissa ja huomioi mah-
dolliset jatko-optiokaudet, kun yhtiöllä on riittävä varmuus niiden
käytöstä. Johto käyttää harkintaa toistaiseksi voimassa olevien
vuokrasopimusten pituuden arvioinnissa, mikä perustuu yhtiön stra-
tegiseen tilanteeseen ja markkinaolosuhteisiin sekä kustannuksiin,
jotka aiheutuisivat, kun vuokrattava hyödyke korvattaisiin toisella
hyödykkeellä.
Vuokrasopimukset, joissa Nurminen toimii vuokralleantajana, ovat
operatiivisia vuokrasopimuksia ja ne kirjataan tuloslaskelmaan
tasaerinä vuokra-ajan kuluessa.
Niiden vuokrasopimusten jäljellä olevat vastuut, joista ei kirjata käyt-
töoikeusomaisuushyödykettä eikä vuokrasopimusvelkaa taseelle,
esitetään taseen ulkopuolisina vuokravastuina liitetiedossa 27.
Liikevoitto
Liikevoitto muodostuu kokonaismyynnistä ja muista liiketoiminnan
tuotoista, joista vähennetään materiaalien ja palvelujen kulut, hen-
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
18
kilöstökulut ja muut liiketoiminnan kulut sekä poistot ja pitkäaikaisen
omaisuuden arvonalentumistappiot. Käyttöpääomaeristä johtuvat
valuuttakurssierot sisältyvät liikevoittoon, kun taas rahoitusvaroihin
ja -velkoihin liittyvät kurssierot kirjataan rahoitustuottoihin ja -kului-
hin.
Johdon harkintaa edellyttävät
laatimisperiaatteet ja arvioihin liittyvät
keskeiset epävarmuustekijät
IFRS:n mukaisen tilinpäätöksen laatiminen edellyttää yhtiön joh-
dolta tiettyjen arvioiden ja olettamuksien tekemistä ja harkintaa
laatimisperiaatteiden soveltamisessa. Tehdyt arviot ja olettamukset
vaikuttavat tilinpäätöksen taseen varojen ja velkojen määrään sekä
tuloslaskelman tuottojen ja kulujen määrään.
Liiketoimintojen hankinnoissa arvioidaan aineellisten ja aineetto-
mien hyödykkeiden käyvät arvot ja omaisuuserille määritetään pois-
toajat. Aineettomien hyödykkeiden käyvän arvon määritys perustuu
arvioihin hyödykkeiden tulevaisuudessa tuottamista rahavirroista.
Liikearvon määrä testataan arvonalentumisen varalta vuosittain.
Johdon harkintaa joudutaan käyttämään liikearvotestauksessa
käytettävien kassavirtaa tuottavien yksiköiden määrittelyssä. Raha-
virtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät on
määritetty käyttöarvoon perustuvina laskelmina. Näiden laskelmien
laatiminen edellyttää arvioiden käyttämistä. Käyttöarvon laskemi-
sessa tehdään arvioita tulevista rahavirroista ja käytettävästä dis-
konttokorosta. Arviot perustuvat budjetteihin ja ennusteisiin, joiden
toteutumiseen liittyy epävarmuutta.
Liiketoimintojen hankinnoissa voi syntyä edullinen kauppa kun han-
kittujen yksilöitävissä olevien varojen ja vastattaviksi otettujen vel-
kojen hankinta-ajankohdan nettomäärä on suurempi kuin luovutettu
vastike. Edullisesta kaupasta syntyvä voitto kirjataan tulosvaikuttei-
sesti hankinta-ajankohtana.
Laskennallisten verojen kirjaaminen ja arvostaminen edellyttää joh-
dolta arvioita, etenkin kun kyseessä on konserniyhtiöiden tappioi-
den perusteella kirjattu laskennallinen verosaaminen tai muu väliai-
kainen ero, josta kirjataan laskennallista verosaamista. Konsernin
vahvistettujen tappioiden hyödyntämiseen liittyvän epävarmuuden
takia niistä kirjataan laskennallista verosaamista varovaisuuden
periaatteella.
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden osalta arvioidaan vuosit-
tain, esiintyykö viitteitä siitä, että näiden hyödykkeiden arvo saat-
taisi olla alentunut. Jos viitteitä esiintyy, kyseisestä omaisuuserästä
kerrytettävissä oleva rahamäärä arvioidaan.
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet kirjataan poistoina kuluiksi
niiden arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Taloudellista
vaikutusaikaa uudelleenarvioidaan säännöllisesti. Myytävänä ole-
vien pitkäaikaisten omaisuuserien osalta johto arvioi säännöllisesti,
esiintyykö viitteitä siitä, että omaisuuserän IFRS 5 vaatimukset
myynnin todennäköisyydestä 12 kuukauden kuluessa omaisuus-
erän kirjauksesta myytävänä oleviin pitkäaikaisiin omaisuuseriin
eivät täyty. Jos viitteitä esiintyy, omaisuuserä kirjataan pois myytä-
vänä olevista pitkäaikaisista omaisuuseristä.
Tilinpäätöksen laadinnan yhteydessä tehdyt arviot perustuvat joh-
don parhaaseen näkemykseen ja tilinpäätöshetkellä käytettävissä
oleviin tietoihin. Arviot ja olettamukset perustuvat aikaisempiin
kokemuksiin ja muihin tekijöihin, joiden arvioidaan olevan tämän-
hetkinen paras näkemys sellaisten varojen tai velkojen arvostami-
sessa, joille ei muista lähteistä ole saatavissa arvoja. Tulevaisuutta
koskevat arviot pohjautuvat tilinpäätöshetkellä todennäköisimpinä
pidettyihin oletuksiin liittyen Nurminen Logisticsin taloudellisen toi-
mintaympäristön odotettuun kehitykseen ja oletuksiin myynnin ja
kustannustason kehittymisestä. Toteutumat voivat poiketa tehdyistä
arvioista.
Arvioita ja niihin liittyviä olettamuksia tarkastellaan jatkuvasti.
Arvioiden ja olettamusten toteutumista ja niiden taustalla olevien
tekijöiden muutoksia seurataan säännöllisesti käyttämällä sekä
ulkoisia että sisäisiä tietolähteitä. Kirjanpidollisten arvioiden tarkis-
tukset kirjataan sille kaudelle, jolla arviota tarkistetaan, jos arvion
muutos koskee vain kyseistä kautta. Mikäli arvion muutos koskee
sekä arvion muutoskautta että myöhempiä kausia, arvion muutos
kirjataan vastaavasti sekä muutoskaudelle että tuleville kausille.
Uudet ja muutetut standardit ja tulkinnat
International Accounting Standards Board on julkistanut seuraa-
vat uudet tai uudistetut standardit ja tulkinnat, joita konserni ei ole
vielä soveltanut, mutta joiden arvioidaan vaikuttavan konsernin
tilinpäätökseen. Konserni ottaa ne käyttöön standardin ja tulkinnan
voimaantulopäivästä lähtien, tai mikäli voimaantulopäivä on muu
kuin tilikauden ensimmäinen päivä, voimaantulopäivää seuraavan
tilikauden alusta lukien. Seuraavat uudet standardit ja standardien
muutokset tulevat voimaan 1.1.2024 alkavalla tilikaudella tai myö-
hemmin.
• Muutokset IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardiin, sovellet-
tava 1.1.2024 lähtien. Muutos tarkentaa velkojen luokittelua lyhyt- ja
pitkäaikaisiksi selventämällä esimerkiksi, mitä tarkoitetaan oikeu-
della lykätä velan maksamista raportointikauden lopussa, jos se
täyttää kyseisenä päivänä määritellyt ehdot. Todennäköisyys, että
konserni käyttää lykkäysoikeuttaan, ei vaikuta velan luokitteluun
lyhytaikaiseksi tai pitkäaikaiseksi.
Yllä listatun standardin käyttöönotolla tai muilla uusilla tai uudiste-
tuilla standardeilla, jotka tulevat voimaan 1.1.2024 tai sen jälkeen,
ei odoteta olevan merkittävää vaikutusta Nurminen Logistics Oyj:n
tilinpäätöksiin seuraavina kausina.
Sota Ukrainassa ja geopoliittinen tilanne
Maailman kaupan yleinen heikentyminen nykytilanteesta Ukrai-
nassa käytävän sodan jatkumisen seurauksena voi vaikuttaa nega-
tiivisesti konsernin palvelujen kysyntään ja sitä kautta tulokseen.
Lisäksi rautatieliiketoiminnassa maailmalle kriittisten ruokahuoltoon
liittyvien lannoitteiden tai vihreään siirtymään tarvittavien metallien
joutuminen pakotteiden kohteeksi johtuen sodasta Ukrainassa vai-
kuttaisi negatiivisesti ostetun North Rail Oy:n liiketoimintaan.
Venäjän hyökkäyssodan jatkuessa Ukrainassa, Venäjän kiertävän
Trans-Kaspian reitin kysyntä on vakiintunut. Lisäksi loppuvuonna
eskaloitunut Punaisenmeren tilanne on lisännyt kysyntää suorille
rautatiekuljetuksille Euroopan ja Aasian välillä.
Geopoliittiset tekijät, kuten esimerkiksi Lähi-Idässä puhjennut sota,
lisäävät yritysten tarvetta vaihtoehtoisille ja turvallisille kuljetusrei-
teille. Nurminen Logistics tekee jatkuvaa aktiivista reittikehitystä
ratkaistakseen asiakkaiden logistiset tarpeet muuttuvissa olosuh-
teissa.
Ilmastonmuutokseen liittyvät riskit
Konserni ei näe että ilmastonmuutokseen liittyvät riskit, kuten
äärimmäiset sääilmiöt, vaikuttaisivat Nurminen Logisticsin liiketoi-
mintaan.
Tilintarkastus
Konsernin osavuosikatsaukset sekä tilinpäätöstiedote kaudelta
2023 ovat tilintarkastamattomia.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
19
2. Liikevaihto ja tuloutusperiaatteet
IFRS 15- standardin vaikutukset on kuvattu laskentaperiaateosiossa.
IFRS 15: myyntituottojen kirjaaminen suoritevelvoitteen täyttyessä
1 000 EUR 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
Ajan yli tuloutettu 5 330 4 465
Yhtenä ajankohtana tuloutettu 122 621 118 047
Myyntituotot asiakassopimuksista yhteensä 127 951 122 511
Liikevaihto jakautui vuonna 2023 maantieteellisesti Suomen ja Baltian välille.
Maantieteellisiä alueita koskevat tiedot 2023
1 000 EUR Suomi Venäjä Baltia Yhteensä
Liikevaihto 53 316 0 74 636 127 951
Pitkäaikaiset varat 87 135 15 816 87 966
Maantieteellisiä alueita koskevat tiedot 2022
1 000 EUR Suomi Venäjä Baltia Yhteensä
Liikevaihto 59 223 974 62 314 122 511
Pitkäaikaiset varat 53 822 13 362 54 196
Rautatieliiketoiminnan osuus konsernin liikevaihdosta on 26,8 miljoonaa euroa (23,5) eli 21 % (19 %).
Multimodal Forwarding -liiketoiminnan osuus konsernin liikevaihdosta on 9,8 miljoonaa euroa (16,3) eli 7 % (13 %).
Cargo -liiketoiminnan osuus konsernin liikevaihdosta on 19,2 miljoonaa euroa (19,8) eli 15 % (16 %).
Baltian liiketoiminnan osuus konsernin liikevaihdosta on 74,8 miljoonaa euroa (62,3) eli 57 % (51 %).
Tiedot suurimmista asiakkaista
Konsernin tuotot Global Transport and Logistics Pte. Ltd:ltä vuonna 2023 olivat 27 612 tuhatta euroa, eli 22 % konsernin liikevaihdosta.
Muita yksittäisiä asiakkaita, joilta saadut tuotot liikevaihdosta ylittittivät 10% liikevaihdosta ei ollut vuonna 2023. Konsernilla ei ollut vuonna
2022 yksittäisiä asiakkaita, joilta saadut tuotot liiketoimista ovat vähintään 10% konsernin liikevaihdosta.
3. Liiketoiminnan muut tuotot
1 000 EUR 2023 2022
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot
0 1
Vuokratuotot
14 43
Edullisen kaupan tuloutus
12 269 0
Muut tuottoerät
221 50
Yhteensä
12 505 93
4. Liiketoiminnan kulut
1 000 EUR 2023 2022
Aineiden ja palveluiden käyttö 79 506 99 904
Vuokrakulut, lyhytaikaiset, vähäarvoiset 1 552 1 706
Hallintokulut 5 231 3 892
Muut kuluerät 2 165 2 620
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä 8 947 8 217
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset rahoituksen rahavirrassa olivat tilikauden 2023 osalta 791 tuhatta euroa ja vuoden 2022 osalta 620
tuhatta euroa.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
20
Tilintarkastajan palkkiot
1 000 EUR 2023 2022
Tilintarkastus 241 152
Muut palvelut 56 10
Yhteensä 297 163
7.Rahoitustuotot ja -kulut
1 000 EUR 2023 2022
Rahoitustuotot
Korkotuotot 37 70
Kurssivoitot 390 738
Rahoitustuotot yhteensä 427 809
Rahoituskulut
Korkokulut 3 172 980
Kurssitappiot 468 867
Korot vuokrasopimusveloista (IFRS 16) 321 329
Muut rahoituskulut 209 118
Rahoituskulut yhteensä 4 170 2 294
Liiketuloksen yläpuolella oleviin eriin sisältyy valuuttakurssieroja -39 tuhatta euroa vuonna 2023 ja -318 tuhatta euroa vuonna 2022.
5. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut
1 000 EUR 2023 2022
Palkat ja palkkiot 11 320 6 920
Eläkekulut, maksuperusteiset järjestelyt 1 620 957
Eläkekulut, etuuspohjaiset järjestelyt -37 -12
Muut henkilösivukulut 544 272
Osakeperusteiset palkkiot 124 126
Yhteensä 13 571 8 262
Johdon työsuhde-etuudet esitetään liitetiedossa 29. Lähipiiritapahtumat.
Osakeperusteiset maksut esitetään liitetiedossa 22. Osakeperusteiset maksut.
Konsernin henkilökunta keskimäärin tilikaudella
2023 2022
Yhteensä 196 141
6. Poistot ja arvonalentumiset
Poistot hyödykeryhmittäin:
1 000 EUR 2023 2022
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat oikeudet 6 3
Muut pitkävaikutteiset menot 362 334
Arvonalentumiset 2 10
Yhteensä 370 347
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Rakennukset 1 581 1 601
Koneet ja kalusto 2 424 61
Muut aineelliset hyödykkeet 34 34
Yhteensä 4 039 1 696
Käyttöoikeusomaisuuden poistot (IFRS 16) 932 770
Yhteensä 5 061 2 813
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
21
9. Osakekohtainen tulos
2023 2022
Emoyhtiön osakkeenomistajien osuus tuloksesta (tuhat EUR) 14 329 -1 041
Osakemäärä (painotettu keskiarvo), laimentamaton 78 076 485 77 863 691
Tulos/osake, laimentamaton (EUR) 0,18 -0,01
Emoyhtiön osakkeenomistajien osuus tuloksesta (tuhat EUR) 14 329 -1 041
Osakemäärä (painotettu keskiarvo), laimennettu 78 076 485 77 961 285
Tulos/osake, laimennettu (EUR) 0,18 -0,01
8. Tuloverot
Tuloslaskelman verokulu jakautuu seuraavasti:
1 000 EUR 2023 2022
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero -1 334 -607
Muut välittömät verot 0 -2
Laskennalliset verot, netto -4 735 157
Yhteensä -6 069 -453
Konsernituloslaskelman verokulun ja Suomen verokannalla (20,0 %) laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma:
1 000 EUR 2023 2022
Tulos ennen veroja 29 342 1 925
Verokanta 20 % 20 %
Verot laskettuna Suomen verokannalla -5 868 -385
Oikaisut
Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavat verokannat 1 755 507
Tilikauden tappioista kirjaamaton verosaaminen -755 -784
Verovapaat tuotot 2 454 0
Vähennyskelvottomat kulut -42 -45
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden käyttö 284 78
Vahvistetuista tappioista kirjatut laskennalliset verosaamiset -1 192 55
Laskennallinen verovelka jakamattomista voittovaroista -2 790 0
Muut erot 85 121
Oikaisut yhteensä -200 -68
Verot tuloslaskelmassa -6 069 -453
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
22
10. Tytäryritykset ja osakkuusyritykset
Nurminen Logistics- konserniin kuuluvat yritykset ovat seuraavat:
Tytäryritykset Kotimaa Omistusosuus (%) Osuus äänivallasta (%)
Nurminen Logistics Services Oy Suomi 100,0 % 100,0 %
North Rail Oy Suomi 79,8 % 79,8 %
North Rail Holding Oy Suomi 79,8 % 79,8 %
Kiinteistö Oy Kotkan Siikasaarentie 78 Suomi 100,0 % 100,0 %
Kiinteistö Oy Luumäen Suoanttilantie 101 Suomi 100,0 % 100,0 %
Kiinteistö Oy Vainikkalan Huolintatie 13 Suomi 100,0 % 100,0 %
OOO Nurminen Logistics Venäjä 100,0 % 100,0 %
Kiinteistö Oy Helsingin Satamakaari 24 Suomi 51,0 % 51,0 %
Nurminen Maritime Latvia SIA Latvia 51,0 % 51,0 %
Nurminen Maritime UAB Liettua 51,0 % 51,0 %
Osakkuus- ja yhteistyöyritykset Kotimaa Omistusosuus (%) Osuus äänivallasta (%)
Pelkolan Terminaali Oy Suomi 20,0 % 20,0 %
Yhtiöllä on viisi tytäryritystä, joissa on olennainen määräysvallattomien omistajien osuus. North Rail Oy:n hankinta on esitetty tarkemmin
liitetietojen kohdassa 30. Hankitut ja myydyt liiketoiminnat.
Taloudellista informaatiota koskeva yhteenveto tytäryrityksistä, joissa on konsernin kannalta olennainen määräysvallattomien omistajien
osuus.
Luvut on esitetty ennen konsernin sisäisiä eliminointeja. Latvian ja Liettuan tytäryhtiöiden voittovaroista on konsernissa kirjattu laskennal-
lista verovelkaa 2 790 tuhatta euroa.
2023 2022
1 000 EUR
Kiinteistö
Oy Helsingin
Satamakaari 24
Nurminen
Maritime
Latvia SIA
Nurminen
Maritime
UAB North Rail Yhteensä
Kiinteistö
Oy Helsingin
Satamakaari 24
Nurminen
Maritime
Latvia SIA
Nurminen
Maritime
UAB Yhteensä
Yhteenveto laajasta tuloslaskelmasta
Liikevaihto 2 806 50 241 24 241 22 145 99 433 2 570 34 068 28 246 64 884
Voitto ennen veroja 79 10 513 4 950 17 385 32 926 299 1 573 3 844 5 717
Tuloverot -16 3 075 1 055 839 4 954 -17 29 578 590
Laaja tulos 95 7 438 3 894 16 546 27 972 316 1 544 3 266 5 126
Määräysvallattomien
omistajien osuus
laajasta tuloksesta 46 3 646 1 910 3 342 8 944 155 757 1 602 2 513
Yhteenveto taseesta
Lyhytaikaiset varat 90 12 751 5 123 2 859 20 822 1 185 3 999 4 204 9 389
Pitkäaikaiset varat 38 461 615 202 35 453 74 730 39 964 179 183 40 325
Lyhytaikaiset velat 1 183 3 251 922 17 744 23 100 1 323 1 939 936 4 198
Pitkäaikaiset velat 19 698 2 497 450 22 22 668 22 251 0 131 22 382
Nettovarallisuus 17 670 7 617 3 952 20 545 49 784 17 575 2 239 3 320 23 134
Määräysvallattomien
omistajien osuus
konsernin omasta
pääomasta 8 573 3 734 1 938 4 150 18 395 8 527 1 098 1 628 11 252
Yhteenveto kassavirrasta
Liiketoiminnan
kassavirta 1 268 8 306 4 580 7 819 6 336 1 877 731 3 393 6 001
Investointien
kassavirta -14 -510 -265 -13 -802 0 -133 -122 -255
Rahoituksen
kassavirta -2 348 -2 097 -3 283 -152 -7 880 -1 100 -40 -3 991 -5 131
Rahavarojen
muutos
-1 094 5 700 -1 032 -7 984 -2 345 778 557 -720 615
Tilikaudella
määräysvallatto-
mille omistajille
maksettu osinko 0 1 010 1 600 0 2 610 0 0 1 944 1 944
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
23
11. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Ennakko-
Maa- ja Muut maksut ja
Maa- ja vesi- Raken- Koneet ja aineelliset kesken-
vesi- alueet, Raken- nukset, Koneet ja kalusto, hyödyk- eräiset
1 000
EUR
alueet IFRS 16 nukset IFRS 16 kalusto IFRS 16 keet
hankinnat
Yhteensä
2023
Hankintameno 1.1.
247
8 978
47 163
8 081
17 385
1,961
904
203
Lisäykset
5
191
36 344
735
5
-39
Siirrot erien välillä
54
87
0
0
-141
0
Vähennykset
-60
-2
-63
Hankintameno 31.12.
247
8 978
47 222
8 273
53 755
2 693
909
23
122 100
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1.
-727
-12 274
-7 720
-17 120
-1 395
-757
-39 993
Tilikauden poistot
-306
-1 581
-109
-2 424
-517
-34
-4 971
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot
17
0
17
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.
-1033
-13 855
-7 829
-19 527
-1 913
-791
-44 947
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
247
8 251
34 889
362
265
566
147
203
44 929
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
247
7 945
33 367
444
781
118
23
Kiinteistö Oy Helsingin Satamakaari 24 on yhdistelty konserniin IAS 16 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet -standardin mukaisesti.
Aiemmin myytävissä olevaksi omaisuuseräksi luokiteltu Kiinteistö Oy Luumäen Suoanttilantien rakennus 897 tuhatta euroa on uudelleen-
luokiteltu tilikauden 2021 aikana aineellisiin hyödykkeisiin. Rakennus on annettu vuokralle.
2022
Hankintameno 1.1.
247
8 978
47 163
8 032
17 275
1,780
881
106
84 462
Lisäykset
49
141
208
10
173
582
Siirrot erien välillä
29
34
13
-76
0
Vähennykset
-61
-61
-122
Hankintameno 31.12.
247
8 978
47 163
8 081
17 385
1 961
904
203
84 922
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1.
-422
-10 673
-7 632
-17 120
-1 062
-723
-37 631
Tilikauden poistot
-306
-1 601
-88
-61
-376
-34
-2 466
Vähennysten ja siirtojen
kertyneet poistot
61
42
103
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.
-727
-12 274
-7 720
-17 120
-1 395
-757
-39 993
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
247
8 556
36 490
401
156
718
158
106
46 831
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
247
8 251
34 889
362
265
566
147
203
44 929
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
24
12. Aineettomat hyödykkeet
Muut
Aineettomat aineettomat
1 000
EUR
Liikearvo
oikeudet
hyödykkeet
Yhteensä
2023
Hankintameno 1.1.
6 171
863
5 669
12 703
Lisäykset
1
837
838
Vähennykset
-127
-127
Hankintameno 31.12.
6 171
864
6 379
13 414
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-5 271
-839
-4 758
-10 869
Tilikauden poistot
-6
-362
-368
Arvonalentumiset
-2
-2
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
-5 271
-844
-5 123
-11 239
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
899
24
911
1 834
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
899
19
1 256
2 175
2022
Hankintameno 1.1.
6 171
838
5 597
12 606
Lisäykset
26
72
98
Hankintameno 31.12.
6 171
863
5 669
12 703
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-5 271
-836
-4 415
-10 522
Tilikauden poistot
-3
-334
-377
Arvonalentumiset
-10
-10
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
0
0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
-5 271
-839
-4 758
-10 869
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
899
2
1 183
2 084
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
899
24
911
1 834
Liikearvon arvonalentumistestaus esitetään liitetiedossa 15. Omaisuuserien arvonalentuminen.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
25
13. Vuokrasopimukset
Tuloslaskelmaan merkityt määrät
1 000
EUR
2023
2022
Vuokramaksut lyhytaikaisista ja arvoltaan vähäisistä sopimuksista
2 317
4 007
Poistot ja arvonalentumiset
932
770
Liikevoitto
3 249
4 777
Rahoituskulut
321
329
Kauden voitto
3 570
5 105
Lyhytaikaisten ja arvoltaan vähäisten vuokrasopimusten maksuihin sisältyy konttivuokria 965 tuhatta euroa (2 545 tuhatta euroa vuonna
2022).
Taseeseen merkityt määrät
1 000
EUR
Käyttöoikeus-
Maa- ja Koneet ja omaisuus
Varat
vesialueet
Rakennukset
kalusto yhteensä
2023
Hankintameno 1.1.
8 978
8 081
1 961
19 021
Lisäykset
191
735
926
Vähennykset
-2
-2
Hankintameno 31.12.
8 978
8 273
2 694
19 945
Kertyneet poistot 1.1.
-727
-7 720
-1 396
-9 842
Tilikauden poistot
-306
-109
-517
-932
Kertyneet poistot 31.12.
-1 032
-7 828
-1 913
-10 774
Kirjanpitoarvo 1.1.2023
8 251
362
566
9 179
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
7 946
444
781
9 171
2022
Hankintameno 1.1.
8 978
8 032
1 780
18 790
Lisäykset
49
208
257
Vähennykset
-61
-61
Siirrot erien välillä
34
34
Hankintameno 31.12.
8 978
8 081
1 961
19 021
Kertyneet poistot 1.1.
-421
-7 631
-1 062
-9 115
Vähennysten kertyneet poistot
42
42
Tilikauden poistot
-306
-88
-376
-770
Kertyneet poistot 31.12.
-727
-7 720
-1 396
-9 842
Kirjanpitoarvo 1.1.2022
8 557
401
718
9 676
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
8 251
362
566
9 179
1 000
EUR
2023
2022
Velat
1.1.
9 497
9 887
Lisäykset
907
249
Vähennykset
-794
-639
Muut muutokset
0
0
31.12.
9 610
9 497
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat velat
9 001
8 947
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat velat
609
550
Yhteensä
9 610
9 497
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakauna on esitetty liitetiedossa 25.
Vuokrasopimusten vaikutus konsernin rahavirtaan. Vaikutus rahavirtaan ei sisällä vuokramaksuja lyhy-
taikaisista
ja
arvoltaan
vähäisistä
vuokrasopimuksista,
jotka
on
esitetty
kohdassa
Tuloslaskelmaan
merkityt määrät.
Liiketoiminnan nettorahavirta
-321
-329
Rahoituksen rahavirta
-791
-620
Rahavarojen muutos, lisäys (+) / vähennys (–)
-1 112
-949
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
26
14. Rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot arvostusryhmittäin
Jaksotettuun Käypään Jaksotettuun
hankintamenoon arvoon hankintamenoon
arvostettavat arvostettavat arvostettavat Tase-erien
1 000
EUR
Liitetieto
rahoitusvarat rahoitusvarat rahoitusvelat kirjanpito-arvot
2023
Rahoitusvarat ja -velat luokittain
IFRS 9:n mukaan
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
Pitkäaikaiset saamiset
17
44
952
996
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset ja muut saamiset
19
11 897
11 897
Rahavarat
20
12 814
12 814
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Korolliset velat
18 172
18 172
Vuokrasopimusvelat IFRS 16
13
9 001
9 001
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Korolliset velat
20 631
20 631
Vuokrasopimusvelat IFRS 16
13
609
609
Ostovelat
25
6 151
6 151
Nurminen Logistics Oyj ja Nurminen Logistics Services Oy ovat avanneet Oma Säästöpankki Oyj:n luotolliset limiittitilit, joiden
enimmäislimiittimäärä on yhteensä 3 miljoonaa euroa. Limiittiä oli käytössä 31.12.2023 yhteensä 2 652 tuhatta euroa, joka on esitetty
lyhytaikaisissa veloissa. Tilinpäätöksessä 31.12.2022 limiittiä oli käytössä 466 tuhatta euroa. Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat
on arvostettu käyvän arvon hierarkiassa tasolle 1.
Jaksotettuun Käypään Jaksotettuun
hankintamenoon arvoon hankintamenoon
arvostettavat arvostettavat arvostettavat Tase-erien
1 000
EUR
Liitetieto
rahoitusvarat rahoitusvarat rahoitusvelat kirjanpitoarvot
2022
Rahoitusvarat ja -velat luokittain
IFRS 9:n mukaan
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
Pitkäaikaiset saamiset
17
30
319
349
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset ja muut saamiset
19
9 098
9 098
Rahavarat
20
6 141
6 141
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Korolliset velat
15 568
15 568
Vuokrasopimusvelat IFRS 16
13
8 947
8 947
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Korolliset velat
10 004
10 004
Vuokrasopimusvelat IFRS 16
13
550
550
Ostovelat
25
4 811
4 811
Konsernin rahavarat ja -velat on alkuperäisen kirjaamisen jälkeen luokiteltu käypään arvoon tulosvaikutteisesti tai jaksotettuun hankinta-
menoon kirjattaviin rahoitusvaroihin ja -velkoihin.
Näiden rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot vastaavat olennaisilta osin niiden käypiä arvoja ja ne on luokiteltu käyvän arvon hie-
rarkiatasolle 2.
Käypien arvojen arvostamisessa käytetään seuraavia tasoja:
Taso 1: Käypä arvo määräytyy markkinoilta saatavien noteerausten perusteella.
Taso 2: Käypä arvo määritetään arvostusmenetelmien avulla. Käyvällä arvolla tarkoitetaan arvoa, joka on todettavissa rahoitusvälineen
osien tai vastaavien rahoitusvälineiden markkina-arvosta; tai arvoa, joka on todettavissa rahoitusmarkkinoilla yleisesti hyväksytyillä arvos-
tusmalleilla ja -menetelmillä, jos markkina-arvo on niiden avulla luotettavasti määritettävissä.
Taso 3: Käypä arvo määritetään käyttäen arvostusmenetelmiä, joissa käytettävillä tekijöillä on merkittävä vaikutus kirjattuun käypään
arvoon, ja nämä tekijät eivät perustu todettavissa oleviin markkinatietoihin.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
27
15. Omaisuuserien arvonalentuminen
Liikearvon arvonalentumistestaus suoritetaan vuosittain ja silloin, jos todetaan viitteitä arvonalentumisesta. Kerrytettävissä oleva rahamäärä
on arvonalentumistestauslaskelmissa määritetty käyttöarvon perusteella.
Arvonalentumistappio kirjataan, mikäli rahavirtaa tuottavalle yksikölle kohdistettujen varojen kirjanpitoarvo, sisältäen liikearvon, on kor-
keampi kuin yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä. Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä määritetään diskont-
taamalla yksikköön tulevat arvioidut vastaiset rahavirrat.
Liikearvo on kohdistettu arvonalentumistestausta varten rahavirtaa tuottaville yksiköille. Nurminen Logistics Oyj -konsernilla on kaksi
rahavirtaa tuottavaa yksikköä vuodesta 2023 alkaen: Suomen ja Baltian liiketoiminta (49 % vähemmistö). Liikearvo on kohdistettu koko-
naisuudessaan Suomen liiketoimintoihin. Venäjän liiketoiminta on ajettu alas vuonna 2022 Ukrainassa käytävän sodan seurauksena.
1 000 EUR Suomen liiketoiminta
2023 2022
Konserniliikearvo 899 899
Viitteitä omaisuuserien mahdollisesta arvonalentumisesta kartoitetaan säännöllisesti konsernin sisäisistä ja ulkoisista informaatiolähteistä.
Edellä mainittuja viitteitä voivat olla esimerkiksi konserniraportoinnin perusteella havaitut odottamattomat poikkeamat laskelmissa käyte-
tyissä keskeisissä oletuksissa. Lisäksi viitteitä voivat olla muutokset markkinoilla vallitsevissa kilpailu- tai muissa olosuhteissa, tai uudet
eri toimialoihin vaikuttavat viranomaismääräykset tai toimilupiin liittyvät seikat.
Arvonalentumistestauslaskelmat perustuvat vastaisten rahavirtojen osalta johdon hyväksymiin budjetteihin ja strategisiin ennusteisiin 5
vuoden ajalta. Tämän ennustejakson jälkeiselle ajalle (terminaaliarvo) arvioidut rahavirrat on määritelty käyttäen pitkän ajan kasvuen-
nusteita. Käyttöarvon määrittelyssä vaikuttavat keskeiset oletukset liittyvät liikevaihdon ja kannattavuuden kehitykseen sekä rahavirtojen
diskonttauksessa käytetyn pääoman keskimääräiseen kustannukseen (WACC).
Kassavirran on arvioitu kehittyvän viiden vuoden aikavälillä yhtiön keskipitkän aikavälin liikevaihto- ja kannattavuustavoitteen mukaisesti.
Myynnin kasvu ja kannattavuustason kehitys on määritelty perustuen liiketoiminnan viimeaikaiseen kehitykseen ja yleisiin ennusteisiin.
Terminaaliarvo perustuu 1 %:n kassavirran kasvuun. Kassavirtaennusteen perustana on liiketoiminta-alueittain laaditut liikevaihto- ja
kannattavuusennusteet, jotka perustuvat johdon hyväksymiin vuoden 2024 budjettiin ja pidemmän aikavälin strategiaan. Näihin vaikut-
tavat Suomen ja sen lähialueiden odotettu markkinakehitys, kansainvälisen rahtijunaliiketoiminnan suunniteltu kasvu ja yhtiössä tehdyt
kannattavuutta parantavat toimenpiteet.
Diskonttokorko perustuu toimialan keskimääräiseen pääomakustannukseen verojen jälkeen. Diskonttokorkona on käytetty 8,89 %, jota
vastaava diskonttokorko ennen veroja on 10,67 %. Diskonttokoron ja arvoalentumislaskelman määrittelyssä on huomioitu markkinariskit
ja pääomaintensiteetti. Diskonttokorkoon vaikuttava oman pääoman kustannus on linjassa konsernin pitkän aikavälin tavoitteiden kanssa.
Suomen lliikevaihto vuonna 2023 oli 53,2 miljoonaa euroa. Liikevaihdon odotetaan kasvavan erityisesti kansainvälisen rahtijunaliikenteen ja
ostetun Noth Rail Oy:n johdosta vuonna 2024. Liikevaihdon kasvuodotus (CAGR) yli jakson 2024 – 2028 on keskimäärin 24,5 % vuodessa.
Liikevaihdon kasvuksi on ennustettu keskimäärin 13,8 % vuodessa vuosina 2024 – 2028. Testattavan liiketoiminnan liikevoittoprosentin on
arvioitu olevan koko ennustejakson yli konsernin pitkän aikavälin tavoitteen. (Konsernin pitkän aikavälin tavoite on yli 13 %). Verokantana
on käytetty 20 %:a.
CGU liikevaihto ja
liiketulos 2021–2028
Toteuma
(Suomi-Venäjä)
Toteuma
Suomi Ennuste (Suomi)
2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2028
Terminaaliarvo
Liikevaihto 72 765 60 197 53 171 94 608 110 378 126 328 142 460 158 776 160 363
Liiketulos 4 954 -2 041 5 259 20 979 23 935 26 936 29 982 36 115 36 500
Herkkyysanalyysi yhden komponentin muuttuessa:
Yhtiön johto arvioi arvonalennustestauksen olevan herkin terminaalikasvun, kannattavuuden sekä diskonttauskorkokannan muutokselle.
Ennustejakso 2024–2028 Muutos Muutoksen vaikutus kerrytettävissä
olevaan rahamäärään
Terminaalikasvu 1 %
Terminaalikasvu –1 %-yksikkö
eli terminaalikasvu 0 %
– 30,1 miljoonaa euroa
WACC 8,89 % WACC + 1 %-yksikkö eli WACC 9,89 % – 38,9 miljoonaa euroa
Ennustejakson keskimääräinen
EBIT 21,8 % ja EBITDA 25,6 %
EBITDA:n lasku 1 %-yksikkö eli
keskimääräinen EBITDA 24,6 %
– 15,1 miljoonaa euroa
Tehtyjen herkkyysanalyysien perusteella johto on arvioinut, että yllä mainittujen keskeisten oletuksien muutokset eivät aiheuttaisi tilannetta,
jossa rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo ylittäisi kerrytettävissä olevan rahamäärän, eikä näistä aiheutuisi arvonalentumiskirjausta
liikearvoon tilikautena 2024. Rahavirta-arvio on omaisuuserään nähden 4,4-kertainen.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
28
16. Pääomaosuusmenetelmällä yhdistellyt yritykset
1 000 EUR 2023 2022
Tilikauden alussa 176 174
Osuus tilikauden tuloksesta -5 2
Tilikauden lopussa 171 176
Päämaosuusmenetelmällä yhdistellyt osakkuusyhtiöt (listattu alla) eivät ole konsernin kannalta oleellisia.
Kotipaikka Omistusosuus (%)
Pelkolan Terminaali Oy Suomi 20,0 %
Yhteisyrityksen tilinpäätös on laadittu FAS:n mukaan ja se on yhdistelty konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmällä. Jos
yhteisyrityksen tilinpäätös laadittaisiin IFRS:n mukaan, yhdistely ei aiheuttaisi olennaista eroa FAS:n mukaisilla luvuilla tehtyyn yhdistelyyn
verrattuna.
17. Pitkäaikaiset saamiset
1 000 EUR 2023 2022
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat 952 319
Muut saamiset 44 30
Yhteensä 996 349
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat ovat Oma Säästöpankin rahastoja.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
29
18. Laskennalliset verosaamiset ja -velat
Kirjattu tulos– Kirjattu
1 000
EUR
1.1.2023
laskelmaan
taseeseen
Kurssierot
31.12.2023
Laskennallisten verojen muutokset
vuoden 2023 aikana:
Laskennalliset verosaamiset:
Vahvistetuista tappioista
6 672
-2 031
1 254
5 894
Vuokrasopimusveloista
1 851
-154
176
0
1 873
Eläkevarauksista
11
-7
7
0
11
Aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä
177
73
1 243
7
1 500
Yhteensä
8 711
-2 120
2 680
7
9 278
Laskennallisten verojen netottaminen
-1 803
-1 802
Laskennalliset verosaamiset netto
6 908
-2 120
2 680
7 477
Laskennalliset verovelat:
Aineellisista hyödykkeistä
1 804
175
-176
1 803
Tytäryritysten kertyneistä voittovaroista
0
2 790
0
0
2 790
Yhteensä
1 804
2 965
-176
0
4 592
Laskennallisten verojen netottaminen
-1 803
0
0
0
-1 802
Laskennalliset verovelat netto
0
2 965
-176
0
2 789
Kirjattu
tuloslas- Kirjattu
1 000
EUR
1.1.2022
kelmaan
taseeseen
Kurssierot
31.12.2022
Laskennallisten verojen muutokset
vuoden 2022 aikana:
Laskennalliset verosaamiset:
Vahvistetuista tappioista
6 617
55
6 672
Vuokrasopimusveloista
1 943
-98
1 851
Eläkevarauksista
-2
13
11
Aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä
88
80
9
177
Yhteensä
8 649
34
19
9
8 711
Laskennallisten verojen netottaminen
-1 921
-1 803
Laskennalliset verosaamiset netto
6 728
34
19
9
6 908
Laskennalliset verovelat:
Aineellisista hyödykkeistä
1 921
-123
6
1 804
Yhteensä
1 921
-123
6
0
1 804
Laskennallisten verojen netottaminen
-1 921
-1 803
Laskennalliset verovelat netto
0
-123
6
0
0
1 000
EUR
2023
2022
Laskennalliset verot
Konserniyhtiöiden vahvistetut tappiot, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista.
17 190
14 783
Vahvistetut tappiot vanhenevat vuosina 2023–2030 tai myöhemmin.
Taseen ulkopuoliset laskennalliset verosaamiset aikaisempien tilikausien tappioista
3 438
2 957
Laskennallisiin verosaamisiin sisältyy 5 894 tuhannen euron suuruinen erä, joka liittyy Nurminen Logistics Oyj:n Nurminen Logistics
Services Oy:n ja North Rail Oy:n käyttämättömiin verotuksellisiin tappioihin. Vuonna 2023 tehdyt toimet kulurakenteen keventämiseksi,
yhdessä North Rail Oy:n oston kanssa, mahdollistavat liiketoiminnan tuloksen positiivisen kehityksen vuodesta 2024 alkaen. Yhtiön johto
arvioi strategialukujen ja perusteellisen täydentävän aineiston perusteella taseelle kirjattujen laskennallisten verosaamisten täysimääräisen
käytön olevan todennäköistä, ja johdon arvion mukaan taseelle kirjatut laskennalliset verosaamiset tullaan käyttämään vuoden 2027 lop-
puun mennessä. Lisäksi johto arvioi, että taseeseen kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset tullaan käyttämään vuoden 2027 loppuun
mennessä. Tappioita vanheni 7 939 tuhatta euroa vuonna 2023, josta laskennallinen verosaaminen oli 1 588 tuhatta euroa.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
30
Nurminen Logistics Oyj:n ja Nurminen Logistics Services Oy:n yhteenlaskettu tulos ennen veroja oli vuonna 2023 - 896 tuhatta euroa, ja
ennustejaksolla 2024-2028 keskimäärin +10 449 tuhatta euroa per vuosi.
Herkkyysanalyysi yhden komponentin muuttuessa:
Ennustejakso 2024–2028 Muutos Muutoksen vaikutus kerrytettävissä
olevaan rahamäärään
Ennustejakson keskimääräinen tulos
ennen veroja jää 10% arvioidusta
Tulos ennen veroja 90% ennusteesta
Ei vaikutusta taseeseen
kirjattujen laskennallisten
verosaamisten käyttöön.
Ei vaikutusta taseeseen
kirjaamattomien laskennallisten
verosaamisten käyttöön.
Ennustejakson keskimääräinen tulos
ennen veroja jää 15% arvioidusta
Tulos ennen veroja 85% ennusteesta
Ei vaikutusta taseeseen
kirjattujen laskennallisten
verosaamisten käyttöön.
Ei vaikutusta taseeseen
kirjaamattomien laskennallisten
verosaamisten käyttöön.
Ennustejakson keskimääräinen tulos
ennen veroja jää 20% arvioidusta
Tulos ennen veroja 80% ennusteesta
Taseeseen kirjattujen
laskennallisten verosaamisten
käyttö viivästyy vuodella.
Taseeseen kirjaamattomien
laskennallisten verosaamisten
käyttö viivästyy vuodella.
Laskennallisten verosaamisten vanheneminen
1 000 EUR 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 Myöhemmin
Laskennalliset verosaamiset 691 786 950 347 709 1 138 858 0 415
19. Myyntisaamiset ja muut saamiset
1 000 EUR 2023 2022
Myyntisaamiset 9 005 7 060
Siirtosaamiset 2 484 1 914
ALV-saamiset 313 111
Muut saamiset 95 12
Yhteensä 11 897 9 098
Yhtiö on kirjannut luottotappiovarausta yhteensä 26 346 euroa vuonna 2023 (93 071 euroa vuonna 2022).
Myyntisaamisten ja muiden saamisten jakautuminen valuutoissa
EUR 9 136 6 127
USD 2 760 2 944
RUB 0 27
11 896 9 098
Tasearvot vastaavat parhaiten sitä rahamäärää, joka on luottoriskin enimmäismäärä vakuuksien käypää arvoa huomioon ottamatta siinä tapauk-
sessa, että toiset sopimusosapuolet eivät pysty täyttämään rahoitusinstrumentteihin liittyviä velvoitteitaan. Saamisiin ei liity merkittäviä luottoris-
kikeskittymiä. Myyntisaamisten ja muiden lyhytaikaisten saamisten kirjanpitoarvojen katsotaan vastaavan olennaisilta osin niiden käypiä arvoja.
20. Rahavarat
1 000 EUR 2023 2022
Käteinen raha ja pankkitilit 12 814 6 141
Rahavarat taseessa 12 814 6 141
Rahavirtalaskelman rahavarat vastaavat taseen rahavaroja.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
31
21. Omaa pääomaa koskevat tiedot
Emoyhtiön hallitus tarkastelee säännöllisesti konsernin pääomarakennetta ja nettovelkaantumisastetta. Nettovelkaantumisasteelle on
asetettu keskipitkän aikavälin tavoitteeksi alle 100. Emoyhtiön hallitus voi ryhtyä toimenpiteisiin, jos nettovelkaantumisaste kehittyy epä-
suotuisasti. Konsernitaseen perusteella laskettu nettovelkaantumisaste oli vuoden 2023 lopussa 77,6 % ja 119,8 % vuoden 2022 lopussa.
Pääomarakenteen hallinta kattaa sekä oman pääoman että korollisen vieraan pääoman. Tavoitteena on turvata liiketoiminnan jatkuvuus
ja pääoman kustannus.
Sijoitetun
vapaan oman
Ylikurssi- pääoman
Osakkeiden Osake pääoma rahasto Vararahasto rahasto
lukumäärä tuhatta euroa tuhatta euroa tuhatta euroa tuhatta euroa
31.12.2017
44 254 174
4 215
86
2 378
26 430
31.12.2018
44 254 174
4 215
86
2 378
26 430
Suunnattu osakeanti
350 000
31.12.2019
44 604 174
4 215
86
2 378
26 430
Suunnattu osakeanti
huhtikuussa 2020 *
120 000
29
Maksuton osakeanti
syyskuussa 2020 **
143 539
Suunnattu osakeanti
joulukuussa 2020 ***
29 344 954
9 092
31.12.2020
74 212 667
4 215
86
2 376
35 550
Hybridilainan konvertointi
osakkeiksi heinäkuussa
2021 ****
1 288
Suunnattu maksuton osakeanti
heinäkuussa 2021 *****
105 728
31.12.2021
77 194 190
4 215
86
2 376
36 838
Suunnattu maksuton osakeanti
helmikuussa 2022 ******
774 386
Pääoman palautus
huhtikuussa 2022 ******
–740
Suunnattu maksuton osakeanti
heinäkuussa 2022 *******
133 078
Pääoman palautus –507
syyskuussa 2022 *******
31.12.2022
78 101 654
4 215
86
2 376
35 591
Suunnattu maksuton osakeanti 26 201
kesäkuussa 2023 **********
31.12.2023
78 127 855
4 215
86
2 376
35 591
* suunnattu osakeanti toimitusjohtajalle, merkintähinta 0,24 euroa osakkeelta. Osakkeenomistajan merkintäoikeudesta poikkeamiselle oli yhtiön
kannalta painava taloudellinen syy, sillä osakeanti oli osa toimitusjohtajan pitkäjänteisen kannustinjärjestelmän toteutusta.
** maksuton anti yhtiölle itselleen, hallituksen palkkioiden maksamiseen
*** suunnattu osakeanti kotimaisille sijoittajille, merkintähinta 0,31692 euroa osakkeelta. Osakkeenomistajan merkintäoikeudesta poikkeamiselle
oli yhtiön kannalta painava taloudellinen syy, sillä osakeanti palveli parhaalla mahdollisella tavalla yhtiön ja kaikkien osakkeenomistajien etua
ja mahdollisti Vuosaaren kiinteistötransaktion toteutuksen.
**** Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen konvertoi jäljellä olleen 1,25 miljoonan euron hybridilainan osakkeiksi kesällä 2021.
***** Suunnattu maksuton osakeanti heinäkuussa 2021.
****** Suunnattu maksuton osakeanti helmikuussa 2022
******* Pääoman palautus huhtikuussa 2022.
******** Suunnattu maksuton osakeanti heinäkuussa 2022.
********* Pääoman palautus syyskuussa 2022.
********** Suunnattu maksuton osakeanti kesäkuussa 2023.
Yhtiön osakkeilla ei ole nimellisarvoa.
Yhtiön osakepääoman enimmäismäärä on 4 215 tuhatta euroa.
Yhtiön hallussa 31.12.2023 ei ollut omia osakkeita.
Omaan pääomaan sisältyvät rahastot
Ylikurssirahasto
Ylikurssirahasto sisältää vuosina 1997–2006 syntyneitä emissiovoittoja transaktiokuluilla vähennettyinä sekä omien osakkeiden myynti-
voittoja.
Vararahasto
Vararahasto sisältää ennen 1.9.2006 tullutta osakeyhtiölain muutosta syntyneet emissiovoitot.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Sisältää suunnattujen osakeantien emissiovoitot.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
32
22. Osakeperusteiset maksut
Yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti 50 % hallitusjäsenten vuosipalkkioista 2023 maksetaan yhtiön osakkeina. Tuloslaskelmaan kuluksi
kirjattu osuus hallitusjäsenten osakepalkkioista oli 90 tuhatta euroa vuonna 2023. Hallitusjäsenille luovutettu osakemäärä 91 463 perustui
maksupäivän 19.7.2023 kurssiin.
Nurminen Logistics Oyj:n hallitus päätti 4.7.2022 perustaa kaksi uutta yhtiön avainhenkilöille suunnattua osakepohjaista kannustinohjelmaa,
suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2022–2026 ja sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2022–2026.
Ohjelmien tavoitteena on yhdenmukaistaa avainhenkilöiden ja Nurminen Logistics Oyj:n osakkeenomistajien tavoitteet ja näin kasvattaa
yhtiön arvoa pitkällä aikavälillä, edistää taloudellista ja tehokasta suoriutumista, sekä sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön tarjoamalla heille
kilpailukykyinen suoriteperusteinen ansaintamahdollisuus.
Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä 2022–2026
Suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä 2022–2026 on kolme ansaintajaksoa, tilikaudet 2022–2024, 2023–2025 ja 2024–2026.
Järjestelmässä osallistujalla on mahdollisuus ansaita Nurminen Logistics Oyj:n osakkeita ansaintakriteerien saavuttamisen perusteella.
Hallitus päättää järjestelmän ansaintakriteerit ja kullekin ansaintakriteerille asetettavat tavoitteet ansaintajakson alussa. Järjestelmän
mahdolliset palkkiot maksetaan kunkin ansaintajakson päättymisen jälkeen.
Ansaintajaksolla 2022–2024 palkkioiden ansainta perustuu seuraaviin ansaintakriteereihin:
• osakkeen kokonaistuotto (TSR), painoarvo 50 %
• operatiivinen kassavirta ja nettokäyttöpääoman muutos, painoarvo 50 %
• henkilöstötyytyväisyys (eNPS), kerroin, joka voi vaihdella välillä 0,9-1,1.
Ansaintajaksolta 2022–2024 maksettavien palkkioiden bruttomäärä vastaa yhteensä enintään noin 500 000 Nurminen Logistics Oyj:n
osakkeen arvoa. Hallitus on hyväksynyt noin 10 avainhenkilön osallistumisen ansaintajaksolle 2022-2024.
Suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän 2022–2026 ansaintajakso 2023–2025
Yhtiön hallitus päätti 21.11.2023 järjestelmän uudesta ansaintajaksosta, joka kattaa tilikaudet 2023–2025.
Järjestelmän kohderyhmään kuuluu ansaintajaksolla 2023–2025 yhtiön toimitusjohtaja ja kaikki johtoryhmän jäsenet. Ansaintajaksolla
2023–2025 palkkiot perustuvat Nurminen Logistics Oyj:n osakkeen kokonaistuottoon (TSR) sekä nettovelan ja käyttökatteen suhteeseen
tilikauden 2025 lopussa.
Ansaintajaksolta maksettavat bruttopalkkiot vastaavat arviolta yhteensä enintään 376 000 Nurminen Logistics Oyj:n osakkeen arvoa,
mukaan lukien rahana maksettava osuus. Ansaintajakson 2023–2025 mahdolliset palkkiot maksetaan toukokuun 2026 loppuun mennessä,
osittain Nurminen Logistics Oyj:n osakkeina ja osittain rahana. Rahaosuudella on tarkoitus kattaa palkkiosta osallistujalle aiheutuvat verot
ja lakisääteiset sosiaalivakuutusmaksut.
Järjestelmän perusteella maksettavien palkkioiden määrää leikataan, jos hallituksen asettama enimmäisarvo ansaintajaksolta 2023–2025
maksettaville palkkioille saavutetaan.
Sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2022–2026
Sitouttava osakepalkkiojärjestelmä on tarkoitettu käytettäväksi palkitsemisessa hallituksen tarpeellisiksi katsomissa erityisissä tilanteissa,
esimerkiksi keskeisten avainhenkilöiden sitouttamiseksi, uusien avainhenkilöiden houkuttelemiseksi tai muissa hallituksen päättämissä
erityistilanteissa.
Sitouttavan osakepalkkiojärjestelmän 2022–2026 palkkio perustuu voimassa olevaan työ- tai johtajasopimukseen ja työ- tai toimisuhteen
jatkumiseen. Järjestelmä on suunnattu vain yksittäisille hallituksen päättämille avainhenkilöille.
Järjestelmässä ansaittavat palkkiot maksetaan toukokuun 2024, 2025 ja 2026 loppuun mennessä, mutta kuitenkin vähintään 12 kuukautta
palkkion määrittämisen jälkeen.
Sitouttavan osakepalkkiojärjestelmän perusteella jaettavien palkkioiden bruttomäärä vuosina 2022–2026 vastaa enintään 500 000 Nur-
minen Logistics Oyj:n osakkeen arvoa.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
33
Toimitusjohtajan suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä
Nurminen Logistics Oyj:n hallitus päätti 21.11.2023 perustaa uuden suoriteperusteisen osakepalkkiojärjestelmän yhtiön toimitusjohtajalle.
Järjestelmän tarkoituksena on yhdistää osakkeenomistajien ja toimitusjohtajan tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi pitkällä aikavälillä.
Toimitusjohtajan suoriteperusteisessa osakepalkkiojärjestelmässä on yksi ansaintajakso, joka alkaa 21.11.2023 ja päättyy tilikauden 2025
lopussa.
Järjestelmässä toimitusjohtajalla on mahdollisuus ansaita palkkiona Nurminen Logistics Oyj:n osakkeita yhtiön osakkeen kokonaistuoton
(TSR) perusteella. Mahdolliset järjestelmästä maksettavat palkkiot maksetaan kolmessa erässä tilikausien 2026–2027 aikana.
Järjestelmästä maksettavat bruttopalkkiot vastaavat arviolta yhteensä enintään 608 000 Nurminen Logistics Oyj:n osakkeen arvoa, mukaan
lukien rahana maksettava osuus. Järjestelmästä maksettavat mahdolliset palkkiot maksetaan osittain Nurminen Logistics Oyj:n osakkeina
ja osittain rahana. Rahaosuudella on tarkoitus kattaa palkkiosta toimitusjohtajalle aiheutuvat verot ja lakisääteiset sosiaalivakuutusmaksut.
Osakepalkkiojärjestelmän kirjanpitokirjauksissa käytetyt olettamukset on kerrottu seuraavissa taulukoissa:
Järjestelmä Toimitusjoh-
tajan
osakepalkkio-
järjestelmä
Suorite-
perusteinen
osakepalkkio-
järjestelmä
Suorite-
perusteinen
osakepalkkio-
järjestelmä
Sitouttava
osakepalkkio-
järjestelmä
2022-2026
Instrumentti Maksuerät
2023-2025
Järjestelmä
2022-2024
Järjestelmä
2023-2025
Maksu 2025
Myöntämispäivät 21.11.2023 4.7.2022 21.11.2023 6.6.2023
Osakepalkkion käypä arvo myöntämishetkellä, euroa 0,79 0,69 0,79 1,07
Osakekurssi myöntämishetkellä, euroa 0,92 0,77 0,92 1,11
Oletetut osingot 0,13 0,08 0,13 0,04
Palkkion osakekurssirajoite, euroa 3,00 3,00 3,00 3,00
Maksettava osakemäärä enintään 608 000 500 000 376 000 60 000
Osakekurssi tilinpäätöspäivänä 1,26 1,26 1,26 1,26
Ansaintajakson alkamispäivä 21.11.2023 4.7.2022 21.11.2023 6.6.2023
Ansaintajakson päättymispäivä 31.5.2027-31.5.2028 31.5.2025 31.5.2026 31.5.2025
Järjestelmään kuuluvien henkilöiden lukumäärä 1 4 6 7
Muutokset tilikauden aikana
Osakepalkkioiden määrä tilikauden alussa 0 416 000 0 0
Myönnetyt 608 000 0 376 000 60 000
Menetetyt 0 160 000 0 0
Osakepalkkioiden määrä tilikauden lopussa 608 000 256 000 376 000 60 000
Osakkeen arvo myöntämishetkellä, eli osakkeen käypä arvo, on määritelty seuraavasti: osakkeen myöntämishetken arvo on myöntämis-
päivän osakekurssi vähennettynä arvioiduilla ansaintajakson aikana maksettavilla osingoilla.
Tuloslaskelmaan sisältyvä kulu on eritelty seuraavassa taulukossa:
1 000 EUR 2023
Osakeperusteisten maksujen kuluvaikutus 30
Tilikausilla 2024-2028 realisoituvan kulukirjauksen arvioidaan 31.12.2023 olevan noin 329 tuhatta euroa.
Todellinen määrä voi poiketa arvioidusta.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
34
23. Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt
Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn ominaispiirteet
Työnantaja on luvannut lisäeläke-etuuden tietylle joukolle työntekijöitään. Lisäeläkejärjestelyt ovat peräisin aiemmasta yritysostosta.
Lupauksensa kattamiseksi työnantaja on ottanut henkivakuutusyhtiöistä lisäeläkevakuutuksia. Järjestely on suljettu uusilta työntekijöiltä
ja siihen kuuluu 31 henkilöä, joista kukaan ei kuulu johtoryhmään. Lisäeläkevakuutuksissa on vakuutettuna vanhuuseläke-etuuden lisäksi
vakuutussopimuksen mukaisesti mahdollisesti perhe-eläke-etuus ja hautausavustusetuus.
Vakuutusyhtiö perii vuosittain vakuutusmaksuja työnantajalta. Vakuutusmaksu koostuu pääsääntöisesti ansaituille etuuksille maksetuista
indeksikorotuksista. Eläkkeelle siirtymisen jälkeen maksettavia etuuksia korotetaan vuosittain vakuutussopimusten mukaisesti TyEL-in-
deksillä. Vakuutusyhtiö hyvittää maksettavia eläkkeitä omalla, tuottoon perustuvalla indeksillä ja mahdollinen vajaus annettavaan TyEL
-indeksiin nähden peritään työnantajalta ns. indeksieromaksuna. Lisäksi vakuutusmaksu sisältää hoitokulu-osuuden kattamaan vakuu-
tusyhtiön kuluja järjestelyjen hoitamisesta.
Vakuutusmaksujen laskennassa käytetään korkotasona vakuutuksesta riippuen 3,5 % tai sitä alhaisempaa korkoa.
Etuuspohjaisiin järjestelyihin liittyvät riskit
Muutokset joukkovelkakirjojen tuotto-odotuksissa. Työnantajan IFRS:n mukaisessa tilinpäätösraportoinnissa, kansallisesta käytännöstä
poiketen, eläkelupauksesta johtuva velvoite arvostetaan markkina-arvoin. Lisäeläkevakuutuksia koskevassa IFRS:n mukaisessa tilinpää-
töksessä kirjattava eläkevelvoite riippuu hyvälaatuisten yritysten liikkeelle laskemien joukkovelkakirjalainojen tilinpäätöshetken tuotto-odo-
tuksesta. Jos tuotto-odotus laskee, IAS 19 mukaan laskettu eläkevelvoite kasvaa. Koska työnantaja ei vastaa sijoitusriskistä, vaikuttaa
tuotto-odotuksen lasku myös eläkevelvoitetta vastaavaan, IAS 19 periaattein määrättyyn, varojen arvoon. Varojen arvo kasvaa tuotto-odo-
tuksen laskiessa, mikä kompensoi eläkevelvoitteen kasvua.
Inflaatioriski. Eläkevelvoitetta laskettaessa huomioidaan inflaatiosta aiheutuva riski. Inflaatio on arvio kuluttajahintojen pitkän aikavälin muu-
toksesta. Laskennassa käytettävä inflaatio-oletus on markkinaehtoinen ja sen tarkasteluajan on vastattava eläkevelvoitteen keskimääräistä
kestoa. Vakuutussopimusten mukaisesti järjestelyssä maksetut eläkkeet on sidottu TyELindeksiin, jonka muutos riippuu toteutuneesta
inflaatiosta (80 %) ja yleisestä palkkaindeksistä (20 %). TyEL-indeksin ja vakuutusyhtiön antaman oman indeksihyvityksen erotus on
työnantajan vastuulla. Korkeasta inflaatiosta seuraa eläkevelvoitteen kasvu ja sitä kautta lisäkulua työnantajalle.
Kuolevuusriski. Jos eläkkeensaajien toteutunut elinikä on korkeampi kuin oletettu, kantaa vakuutusyhtiö tästä johtuvan riskin. IFRS-las-
kelmissa käytetään lakisääteisessä eläkejärjestelmässä käytössä olevaa Gompertzin kuolevuusmallia. Vakuutusyhtiön käyttämän kuole-
vuusmallin mahdollinen muutos näkyy työnantajalle vain tulevissa vakuutusmaksuissa.
Muita riskejä. Vapaakirjan saaneen henkilön jäädessä eläkkeelle, eläkkeen lopullinen määrä tarkistetaan ja tästä saattaa aiheutua lisä-
kustannuksia työnantajalle. Lisäksi näissä tapauksissa, joissa etuudet on sidottu TyEL-indeksiin, vapaakirjan myöntämisen ja eläkkeen
alkamisen välisenä aikana työnantajan vastuulla olevat indeksikorotukset peritään vasta eläkkeen myöntövuonna.
Vastaisten rahavirtojen epävarmuus. IFRS-raportoinnissa esitetään jokaisesta merkittävästä vakuutusmatemaattisesta oletuksesta
raportointikauden lopun tilanteen mukainen herkkyysanalyysi, joka osoittaa kuinka laskentavuonna jokseenkin mahdolliset muutokset
merkityksellisessä vakuutusmatemaattisessa oletuksessa olisivat vaikuttaneet etuuspohjaiseen eläkevelvoitteeseen. Herkkyysanalyysin
eläkevelvoite lasketaan käyttäen ennakoituun etuusoikeusyksikköön perustuvaa menetelmää. Herkkyysanalyysi huomioi ainoastaan vakuu-
tusmatemaattisten oletusten muutosten vaikutuksen eläkevelvoitteeseen ja sitä vastaaviin varoihin siten, että oletusten muutos ei vaikuta
varoissa huomioitavien, laskentavuonna maksettujen vakuutusmaksujen määrään.
Etuuspohjaiset velvoitteet
1 000 EUR 2023 2022
Etuuspohjaisten järjestelyiden tulosvaikutteinen kulu
Nettokorko (+kulu/-tuotto) 2 1
Tulosvaikutteisesti kirjattu kulu etuuspohjaisista järjestelyistä 2 1
Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleenmäärittäminen
Taloudellisten oletusten muutokset -22 0
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto, poislukien nettokorkoon liittyvät erät 53 24
Kokemusperäiset muutokset 3 7
Laajaan tuloskelmaan kirjattu, uudelleenmäärittämisestä johtuva vaikutus yhteensä 34 31
Taseeseen merkityt erät
Rahastoitujen etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo 491 524
Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo -437 -469
Etuuspohjainen nettovelka 54 55
Järjestelyyn kuuluvien varojen käyvän arvon muutokset
Varat 1.1. 469 521
Korkotuotot 15 18
Varojen tuotto, poislukien nettokorkokuluun sisältyvä korkotuotto -3 -7
Työnantajan suorittamat maksut 37 12
Maksetut etuudet -81 -75
Varat 31.12. 437 469
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
35
Järjestelyyn sisältyvän velvoitteen nykyarvon muutos 2023 2022
Velvoite 1.1. 524 556
Kauden työsuoritukseen perustuva kulu 17 19
Korkokulu 32 24
Velvoitteen täyttäminen -81 -75
Velvoite 31.12. 491 524
Arvioidut maksusuoritukset etuuspohjaisiin järjestelyihin
vuonna 2024 ovat 30 tuhatta euroa.
Keskeiset vakuutusmatemaattiset oletukset 2023 2022
Diskonttokorko, % 3,9 % 3,5 %
Tuleva palkankorotus, % 0,0 % 0,0 %
Vakuutusyhtiön asiakashyvitys, % 0,0 % 0,0 %
Etuuksien korotus, % 2,6 % 2,9 %
Inflaatio, % 2,4 % 2,7 %
Merkittävien vakuutusmatemaattisten olettamien herkkyysanalyysi
Mahdolliset muutokset tietyissä merkityksellisissä vakuutusmatemaattisissa oletuksissa muiden muuttujien pysyessä ennallaan olisivat
vaikuttaneet etuuspohjaiseen velvoitteeseen seuraavasti:
Olettamat Muutos olettamassa 2023 2022
Diskonttokorko
0,50 % korotus -15 -18
0,50 % vähennys 16 19
Etuuksien korotus
0,50 % korotus 14 16
0,50 % vähennys -13 -15
- 0,50 % korotus/vähennys diskonttokorossa aiheuttaisi 3,1 %/ 3,3 %:n vähennyksen/korotuksen etuuspohjaisessa eläkevelvoitteessa
- 0,50 % korotus/vähennys etuuksien korotusolettamassa aiheuttaisi 2,8 %/ 2,7 %:n korotuksen/vähennyksen etuuspohjaisessa eläke-
velvoitteessa
Yllä kuvattu herkkyysanalyysi ei välttämättä anna oikeaa kuvaa muutosten todellisista vaikutuksista. Jos useampi olettamus muuttuisi
samanaikaisesti, näiden muutosten yhteisvaikutus ei välttämättä olisi sama kuin yksittäisten muutosten summa. Jos olettamukset muuttuvat
toisin kuin yllä kuvatuissa määrin, ei vaikutus etuuspohjaiseen velvoitteeseen ole välttämättä lineaarinen
1 000 EUR 2023 2022
Diskonttaamattoman eläkevastuun maturiteettijakauma
Seuraavan 12 kk:n kuluessa 86 80
1-5 vuotta 220 220
5-10 vuotta 148 162
Yli 10 vuotta 219 244
Yhteensä 673 707
Etuuspohjaisen velvoitteen keskimääräinen kesto raportointikauden päättyessä on 7 vuotta.
24. Korolliset velat
1 000 EUR 2023 2022
Korolliset nettovelat
Pitkäaikaiset korolliset velat 27 173 24 515
Lyhytaikaiset korolliset velat 21 240 10 554
Korolliset velat yhteensä 48 413 35 068
Rahavarat 12 814 6 141
Korolliset nettovelat yhteensä 35 599 28 928
Korollisten velkojen jakautuminen valuutoissa
EUR 48 413 35 068
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
36
25. Ostovelat ja muut velat
1 000 EUR 2023 2022
Lyhytaikaiset
Ostovelat 6 151 4 811
Saadut ennakot 3 881 148
Muut velat 573 362
Siirtovelat 5 909 4 993
Ostovelat ja muut velat yhteensä 16 514 10 314
Ostovelkojen ja muiden velkojen jakautuminen valuutoissa
EUR 15 831 8 917
SEK 7 32
NOK 71 180
USD 592 1 177
CHF 12 6
16 514 10 314
Pitkäaikaiset
Muut velat 54 108
Pitkäaikaiset velat yhteensä 54 108
Siirtovelkojen merkittävimmät erät muodostuvat operatiivisista kulujaksotuksista 1 493 tuhatta euroa vuonna 2023 (1 431 tuhatta euroa
vuonna 2022) sekä henkilöstömenojen jaksotuksista 2 630 tuhatta euroa vuonna 2023 (1 841 tuhatta euroa vuonna 2022).
26. Rahoitusriskien hallinta
Konsernin riskienhallinnan tavoitteena on minimoida rahoitusmarkkinoiden muutosten haitalliset vaikutukset konsernin tulokseen ja omaan
pääomaan. Rahoitusriskien hallintapolitiikka perustuu hallituksen hyväksymiin pääperiaatteisiin. Päivittäisestä riskienhallinnasta on vas-
tuussa yhtiön taloushallinto hallituksen asettamien rajojen mukaisesti.
Valuuttakurssiriski
Valuuttariskiä aiheutuu valuuttamääräisestä tuonnista, viennistä, ulkomaisten tytäryhtiöiden rahoituksesta sekä tytäryhtiöiden valuuttamää-
räisten omien pääomien muuntamisesta.
Konserni hallinnoi kassavirtoihin liittyvää valuuttariskiä pitämällä valuuttamääräiset tulo- ja menorahavirrat samassa valuutassa ja ajoitta-
malla ne mahdollisuuksien mukaan samanaikaisesti. Jollei se ole mahdollista, voidaan osa avoimesta positiosta suojata.
Valuuttamääräinen transaktioriskipositio voidaan suojata, jos sen vasta-arvo ylittää 500 tuhatta euroa. Yli 2 miljoonan euron positiot suoja-
taan 50–110 %. Nettomääräinen translaatiopositio voidaan suojata 25–75 %. Suojausinstrumentteja ovat valuuttatermiinit ja perusoptiot.
Eksoottiset optiot on kielletty. Suojausasteen valintaan vaikuttavat ennakoidut valuuttanäkymät sekä suojausmarkkinan toimivuus kunkin
valuutan osalta. Suojausmarkkinoiden poikkeustiloissa voidaan yllä mainituista rajoista kuitenkin poiketa.
Pankkitileillä olevat valuuttasummat pyritään pitämään mahdollisimman pieninä, maksuliikennettä kuitenkaan häiritsemättä. Valuuttamää-
räisten rahavarojen määrä ei saa ylittää kolmea prosenttia taseen loppusummasta.
Korkoriski
Korkoriskiä konsernille aiheutuu pääasiassa korollisten velkojen kautta. Korkoriskien hallinnan tarkoituksena on vähentää markkinakorkojen
muutosten vaikutusta rahoituksen kassavirtoihin. Suojausinstrumentteina voidaan käyttää korkotermiinejä ja -futuureja, koronvaihtosopi-
muksia sekä korkokaulussopimuksia.
Maksuvalmiusriski
Maksuvalmiusriskin hallinnan tarkoituksena on varmistaa riittävä rahoitus kaikissa tilanteissa. Likvidinä maksuliikennepuskurina tulee olla
noin kahden viikon maksuliikenteeseen tarvittavat varat. Rahoituksen saatavuus ja joustavuus pyritään takaamaan käyttämällä rahoituksen
hankinnassa useita rahoituslaitoksia ja rahoitusmuotoja.
Tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuus olettamalla. Yhtiön johto arvioi, että kassavirta riittää kattamaan nykyisen liiketoiminnan ja
vastuut seuraavan 12 kuukauden ajan. Operatiivisen kassavirran riittävyyteen liittyy riskejä, jos ennusteet poikkeavat merkittävästi odote-
tusta. Mikäli yhtiö ei onnistu turvaamaan riittävää pitkän aikavälin rahoitusta voi yhtiön toiminnan jatkuvuus olla vaarassa. Tilinpäätöksen
omaisuuserien arvostus perustuu jatkuvuuden olettamaan. Omaisuuseriä saatetaan joutua alaskirjaamaan, mikäli ennusteet eivät toteudu.
Luottoriski
Luottoriskin hallinnan tavoitteena on minimoida tappiot, jotka syntyvät vastapuolen jättäessä velvoitteensa suorittamatta. Konserni hallinnoi
vastapuoliriskiä asiakkaiden luottokelpoisuuden perusteella sekä tarvittaessa aktiivisella perintätoiminnalla.
Konserni on käynyt läpi myyntisaatavien asiakas- ja maturiteettirakenteen (ECL measurement analysis) IFRS 9- standardin vaatimusten
mukaisesti. Luottotappiovaraus kirjataan tulosvaikutteisesti.
Konserni ei ole soveltanut korkojen tai valuuttojen suojauslaskentaa eikä käyttänyt suojausinstrumentteja tilikausilla 2023 ja 2022.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
37
KORKORISKI
Korkoriskin herkkyysanalyysi
Korkotason muutoksesta aiheutuvaa herkkyyttä laskettaessa on käytetty seuraavia oletuksia:
korkotason muutokseksi on oletettu +/– 100 bps
negatiivisten viitekorkojen vallitessa korkotason muutos vaikuttaa laimennetusti. Analyysissa viitekorkojen on ajateltu olevan vähintään nolla.
Vaihtuvakorkoisten lainojen herkkyysanalyysi
2023
1 000
EUR
31.12.2023
Tuloslaskelma 100 korkopistettä
lisäys
vähennys
Vaihtuvakorkoisten lainojen yhteismäärä
30 951
Vaihtuvakorkoiset instrumentit
–256
256
Vaikutus yhteensä
256
256
2022
1 000
EUR
31.12.2022
Tuloslaskelma 100 korkopistettä
lisäys
vähennys
Vaihtuvakorkoisten lainojen yhteismäärä
25 106
Vaihtuvakorkoiset instrumentit
–204
204
Vaikutus yhteensä
204
204
Markkinaehtoiset lainat nostetaan lähtökohtaisesti vaihtuvakorkoisina. Nurminen Logistics suojautuu markkinaehtoisten lainojen korko-
riskiltä korkojaksojen valinnoilla sekä johdannaisinstrumenteilla, lähinnä koronvaihtosopimuksilla. Koronvaihtosopimuksia ei ole käytetty
vuosina 2023 ja 2022.
VALUUTTAKURSSIRISKI
Valuuttakurssin muutoksesta aiheutuvaa herkkyyttä laskettaessa on käytetty seuraavia oletuksia:
valuuttakurssin muutokseksi on oletettu +/– 10 %
muissa muuttujissa ei tapahdu muutoksia
2023
Myyntisaamiset 10 %
Ostovelat 10 %
1 000
EUR
USD
heikkenee
vahvistuu
heikkenee
vahvistuu
Valuuttamääräiset erät yhteensä
Myyntisaamiset
2 760
Ostovelat
592
Vaikutus yhteensä
239
292
51
63
2022
Myyntisaamiset 10 %
Ostovelat 10 %
1 000
EUR
USD
heikkenee
vahvistuu
heikkenee
vahvistuu
Valuuttamääräiset erät yhteensä
Myyntisaamiset
2 944
Ostovelat
2 566
Vaikutus yhteensä
251
307
219
267
Tilinpäätöspäivän kurssi
Käytetyt kurssit
2023
2022
USD
1,05
1,07
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
38
MAKSUVALMIUSRISKI
Velkojen lyhennysten ja korkojen kassavirrat lainasopimuksiin perustuen olivat 31.12.2023 seuraavat:
1 000 EUR
1–3kk
aikana
4kk–1v
aikana
2–5v
aikana
5 v –>
aikana
Rahalaitoslainat 2 425 10 854 10 153 8 019
Luottolimiitti
2 652
Kauppahintavelka
4 700
Vuokrasopimusvelat
293 700 2 370 10 333
Ostovelat 6 151
Rahalaitoslainojen korot 882 1 590 3 341 1 077
Yhteensä 17 103 13 145 15 864 19 429
Velkojen lyhennysten ja korkojen kassavirrat lainasopimuksiin perustuen olivat 31.12.2022 seuraavat:
1 000 EUR
1–3kk
aikana
4kk–1v
aikana
2–5v
aikana
5 v –>
aikana
Rahalaitoslainat 756 8 782 5 409 10 159
Luottolimiitti
466
Vuokrasopimusvelat
220 608 2 252 10 814
Ostovelat 4 811
Rahalaitoslainojen korot 278 584 3 442 1 653
Yhteensä 6 531 9 974 11 102 22 626
Ilmarisen kanssa sovitussa pitkäaikaisessa lainassa on ehto, jonka mukaan yhtiö maksaa ennenaikaisina lyhennyksinä 30 % vapaasta
kassavirrasta. Sopimuksen mukaan vapaa kassavirta lasketaan vähentämällä tilikauden operatiivisesta kassavirrasta rahoituskulut ja
lainan lyhennykset sekä käyttöpääomainvestoinnit. Lainan määrä 31.12.2023 on 5 353 tuhatta euroa (31.12.2022: 7 644 tuhatta euroa).
Laina erääntyi kesäkuussa 2023. Yhtiö on 14.6.2023 tehnyt Ilmarisen kanssa lainaan muutossopimuksen, jonka mukaan lainan siihen
mennessä maksamatta oleva pääoma maksetaan 30.9.2024.
Yhtiö otti vuonna 2021 Oma Säästöpankki Oyj:ltä 3,5 miljoonan euron tasalyhenteisen lainan. Lainan määrä 31.12.2023 on 1 500 tuhatta
euroa (31.12.2022 on 2 500 tuhatta euroa). Oma Säästöpankki Oyj:n kanssa allekirjoitetussa kovenanttisopimuksessa yhtiö sitoutuu siihen,
että yhdenkään konserniyhtiön luottoluokitus ei laske alle Alfa Rating A:n, eikä konsernin omavaraisuusaste laske alle 20% tilinpäätöshet-
kellä luottosuhteen aikana.
Nurminen Logistics Oyj otti tilikaudella 2023 seuraavat lainat: Ilmariselta 4,0 miljoonan euron TyEL-takaisinlainan. Lainan määrä 31.12.2023
on 4 000 tuhatta euroa. Finnveralta 3,0 miljoonan euron käyttöpääomalainan. Lainan määrä 31.12.2023 on 3 000 tuhatta euroa. Oma
Säästöpankki Oyj:ltä 0,5 miljoonan euron lainan. Lainan määrä 31.12.2023 on 500 tuhatta euroa.
North Rail Oy otti tilikaudella Nordealta 7,0 miljoonan euron lainan. Lainan määrä 31.12.2023 on 4,0 miljoonaa euroa. Kauppahintavelka
4,7 miljoonaa euroa on North Rail Oy:n hankintaan liittyvä ja tullaan maksamaan vuonna 2024.
Nurminen Logistics Oyj ja Nurminen Logistics Services Oy ovat avanneet Oma Säästöpankki Oyj:n luotolliset limiittitilit, joiden enimmäis-
limiittimäärä on yhteensä 3 miljoonaa euroa. 31.12.2023 limiittiä oli käytössä 2 652 tuhatta euroa mikä sisältyy lyhytaikaisiin velkoihin.
31.12.2022 limiittiä oli käytössä 644 tuhatta euroa.
Muutokset pitkäaikaisissa korollisissa veloissa
1.1.2023
Rahavirrat,
lisäykset
Rahavirrat,
vähennykset
Muutokset
yritys-
järjestelyistä
Muut
muutokset,
joilla ei ole
rahavirta-
vaikutusta 31.12.2023
Pitkäaikaiset velat, korollinen 15 568 10 556 0 0 -7 951 18 172
Velat vuokrasopimuksista, korollinen 8 947 0 0 0 54 9 001
Yhteensä 24 515 10 556 0 0 -7 897 27 173
Muutokset lyhytaikaisissa korollisissa veloissa
1.1.2023
Rahavirrat,
lisäykset
Rahavirrat,
vähennykset
Muutokset
yritys-
järjestelyistä
Muut
muutokset,
joilla ei ole
rahavirta-
vaikutusta 31.12.2023
Lyhytaikaiset velat, korollinen 10 004 6 631 -35 985 27 330 7 951 15 931
Velat vuokrasopimuksista, korollinen 550 0 -791 0 850 609
Lyhytaikaiset kauppahintavelat 0 0 0 4 700 0 4 700
Yhteensä 10 554 6 631 –36 776 32 030 8 802 21 240
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
39
Muutokset pitkäaikaisissa korollisissa veloissa
1.1.2022
Rahavirrat,
lisäykset
Rahavirrat,
vähennykset
Muutokset
yritys-
järjestelyistä
Muut
muutokset,
joilla ei ole
rahavirta-
vaikutusta 31.12.2022
Pitkäaikaiset velat, korollinen 25 106 0 0 0 -9 538 15 568
Velat vuokrasopimuksista, korollinen 9 211 0 0 0 -264 8 947
Yhteensä 34 317 0 0 0 -9 802 24 515
Muutokset lyhytaikaisissa korollisissa veloissa
1.1.2022
Rahavirrat,
lisäykset
Rahavirrat,
vähennykset
Muutokset
yritys-
järjestelyistä
Muut
muutokset,
joilla ei ole
rahavirta-
vaikutusta 31.12.2022
Lyhytaikaiset velat, korollinen 1 924 466 -1 977 0 9 591 10 004
Velat vuokrasopimuksista, korollinen 676 0 -620 0 494 550
Yhteensä 2 600 466 –2 598 0 10 085 10 554
LUOTTORISKI
Luottoriskin enimmäismäärä 1 000 EUR
2023 9 005
2022 7 060
Myyntisaamisten ikäjakauma
1 000 EUR Erääntymätön Alle 30 päivää 30–120 päivää yli 120 päivää Yhteensä
2023 7 537 783 305 380 9 005
2022 4 522 1 731 531 275 7 060
Nurminen Logistics:lla ei ole merkittäviä riskikeskittymiä.
27. Vuokravastuut taseeseen kirjaamattomista vastuista
Konserni vuokralleottajana
Vuokravastuut taseeseen kirjaamattomista vuokrasopimuksista joissa kohdeomaisuusryhmän arvo on vähäinen tai lyhytaikainen:
1 000 EUR 2023 2022
Yhden vuoden kuluessa 411 363
Vuotta pidemmän ajan ja enintään viiden vuoden kuluttua 268 107
Yhteensä 680 470
IFRS 16 standardin mukaiset vuokrasopimukset huomioidaan konsernin taseessa käyttöoikeushyödykkeinä ja vuokrasopimusvelkoina.
Muutoin Nurminen Logistics on vuokralleottajana lähinnä erilaisissa ICT-laitteita, toimistoautomaatiolaitteita, ajoneuvoja ja vähäisiä toi-
mistotiloja koskevissa vuokrasopimuksissa.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
40
28. Vakuudet ja vastuusitoumukset
1 000 EUR 2023 2022
Velat ja vastuusitoumukset, joiden vakuudeksi on annettu yrityskiinnityksiä ja pantteja
Rahalaitoslainat 36 151 25 106
Tulli- ja muut takaukset 9 222 3 794
Luotolliset tilit, joiden vakuudeksi on annettu yrityskiinnityksiä ja pantteja
Limiitin määrä 3 000 3 000
Limiitin käyttämättä oleva osa 348 2 534
Omasta puolesta annetut pantit
Pantattujen tytäryhtiöosakkeiden kirjanpitoarvo 43 766 43 766
Omasta puolesta annetut kiinnitykset
Yrityskiinnitykset 43 500 25 500
Kiinteistökiinnitykset 25 125 25 125
Konserni vuokralleantajana: vuokratakuut taseeseen kirjaamattomista vuokrasopimuksista
Talletusvakuus 1.4.2021-1.4.2023 ja sen jälkeen toistaiseksi voimassa oleva vuokravakuus 599 599
Kiinteistö Oy Luumäen Suoanttilantie 101. Vuokrasopimus on irtisanottu tammikuussa 2022.
29. Lähipiiritapahtumat
Lähipiiriin kuuluvat hallituksen ja johtoryhmän jäsenet sekä edellä mainittujen määräysvaltayhtiöt. Lähipiiriin luetaan myös osakkeenomis-
tajat, joilla on välitön tai välillinen määräysvalta tai huomattava vaikutusvalta. Lähipiiriin katsotaan kuuluvan myös John Nurminen Oy:stä
kokonaisjakautumisen kautta uuteen John Nurmiseen siirtynyt liiketoiminta. North Rail Oy:n hankinta toteutettiin yhdessä lähipiiriin kuu-
luvan RailCap Oy:n kanssa. RailCap Oy:n omistusosuus North Rail Holding Oy:stä on 10,1 %. RailCap Oy on antanut 166,7 tuhannen
euron osakaslainan North Rail Holding Oy:lle, joka omistaa North Rail Oy:n. Osakaslainan lisäksi tilinpäätöshetkellä ei ole muita velkoja
lähipiiriyhtiöille.
Lähipiiritapahtumat hallituksen jäsenten määräysvaltayhtiöiden kanssa
1 000 EUR 2023 2022
Myynnit 8 18
Ostot 3 1 208
Lyhytaikaiset saamiset 4 8
Osakaslainat 167 0
Nurminen Logistics tiedotti 8.2.2023 hallituksen jäsen Juha Nurmisen luovutusilmoituksen 238 094 osakkeesta.
Nurminen Logistics tiedotti 14.2.2023 toimitusjohtaja Olli Pohjanvirran luovutusilmoituksen 14 700 osakkeesta.
Nurminen Logistics tiedotti 17.5.2023 hallituksen jäsen Juha Nurmisen luovutusilmoituksen 72 289 osakkeesta.
Nurminen Logistics tiedotti 12.6.2023 toimitusjohtaja Olli Pohjanvirran määräysvaltayhtiön Railcap Oy:n luovutusilmoituksen 200 000
osakkeesta.
Nurminen Logistics tiedotti 15.6.2023 hallituksen jäsen Juha Nurmisen määräysvaltayhtiön JN Uljas Oy:n luovutusilmoituksen 14 477
osakkeesta.
Nurminen Logistics tiedotti aikavälillä 15.6-24.7.2023 hallituksen jäsen Juha Nurmisen luovutusilmoitukset 273 993 osakkeesta.
Nurminen Logistics tiedotti 25.7.2023 hallitukselle maksetuista osakepalkkioista. Hallituksen puheenjohtaja Irmeli Rytkönen merkitsi 30
488 osaketta, hallituksen jäsen Juha Nurminen 15 244 osaketta, hallituksen jäsen Olli Pohjanvirta 15 243 osaketta, hallituksen jäsen Karri
Koskela 15 244 osaketta ja hallituksen jäsen Erja Sankari 15 244 osaketta.
Nurminen Logistics tiedotti aikavälillä 1.8-10.8.2023 hallituksen jäsen Juha Nurmisen määräysvaltayhtiön JN Uljas Oy:n luovutusilmoitukset
226 342 osakkeesta.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
41
1 000 EUR 2023 2022
Toimitusjohtaja, hallituksen jäsenet ja johtoryhmän jäsenet
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 1 983 1 133
Lakisääteiset eläkekulut 323 181
Osakeperusteiset maksut 90 105
Yhteensä 2 396 1 419
1 000 EUR 2023 2022
Palkat ja palkkiot
Toimitusjohtaja
Olli Pohjanvirta 755 355
Hallituksen jäsenet
Alexey Grom (11.4.2022 asti) 0 24
Juha Nurminen 39 41
Olli Pohjanvirta 30 26
Irmeli Rytkönen 78 83
Erja Sankari 43 47
Karri Koskela 38 41
Victor Hartwall (12.4.2023 asti) 30 50
Yhteensä 1 012 666
Yhtiön hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja omistivat 31.12.2023 suoraan tai omistamiensa yhtiöiden kautta 18,2 % yhtiön osakkeista.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
42
30. Hankitut ja myydyt liiketoiminnat
Nurminen Logistics Oyj:n hankkima tytäryhtiö North Rail Holding Oy osti yhdessä suomalaisten sijoittajien kanssa Operail Finland Oy:n
14.2.2023. Nurminen Logistics Oyj:n omistusosuus hankitusta yhtiöstä on 79,8 % ja vähemmistön osuus on 20,8 %, josta lähipiiritahon
omistusosuus on 10,1%. Operail Finland Oy toimii maaliskuussa 2023 tehdyn nimenmuutoksen jälkeen nimellä North Rail Oy. Yhtiön pää-
asiallisena tarkoituksena on rautatiekuljetuspalveluiden tarjoaminen Suomessa. Yhtiön vuoden 2022 liikevaihto oli 4,2 miljoonaa euroa ja
tilikauden tulos -1,8 miljoonaa euroa sekä henkilöstön määrä 45.
Vuoden 2023 puolivuosikatsauksen yhteydessä yritysoston hankintamenolaskelma oli alustava. Yrityskaupassa Nurminen Logistics hankki
9,2 miljoonan euron käteisvastikkeella, joka on lopullinen hankintahinta, North Rail Oy:n osakkeet. Kaupan velaton kauppahinta oli 27,7
miljoonaa euroa ja se maksettiin käteisellä. Hankintaan liittyvät kertaluonteiset kulut olivat 297 tuhatta euroa. Lopullisen hankintamenolas-
kelman mukainen kohdeyhtiön käypiin arvoihin perustuva nettovarallisuus hankintahetkellä 14.2.2023 oli 21,5 miljoonaa euroa. Nurminen
Logistics Oyj tuloutti joulukuussa kertaluonteisena, vertailukelpoisuuteen vaikuttavana eränä liiketoiminnan muihin tuottoihin yhteensä 12,3
miljoonaa euroa. Tuloutettu 12,3 miljoonaa euroa on edellä mainitun kauppahinnan ja nettovarallisuuden käyvän arvon erotus. Edullinen
kauppa johtui aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käypään arvoon arvostamisesta sekä laskennallisista verosaamisista. Nurminen
Logistics-konserni sai hankittua North Rail Oy:n alle sen varojen käyvän arvon, koska myyjä oli päättänyt luopua Suomen liiketoiminnoista.
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus erästä on 2,5 miljoonaa euroa ja emoyrityksen omistajille kuuluva osuus 9,8 miljoonaa euroa.
Nettovarallisuuden käypä arvo sisältää 2,5 miljoonaa euroa laskennallisia verosaamisia. Tästä 1,3 miljoonaa euroa liittyy verotuksessa
vahvistettuihin tappioihin, jotka yhtiön arvion mukaan saadaan hyödynnettyä lähivuosina.
Hankinnasta suoritettu vastike, hankittu nettovarallisuus ja liikearvo olivat seuraavat:
Hankinnasta käteisenä maksettu vastike 9 200
Aineettomat käyttöomaisuushyödykkeet 86
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 35 775
Laskennalliset verosaamiset, käyttöomaisuus 1 243
Laskennalliset verosaamiset vahvistetuista tappioista 1 254
Vaihto-omaisuus 1 063
Myyntisaamiset ja muut saamiset 1 699
Rahat ja pankkisaamiset 8 747
Lainat rahoituslaitoksilta - 27 330
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat -1 068
Hankittu nettovarallisuus 21 469
Erotus, edullinen kauppa 12 269
Hankinnasta suoritettu vastike - rahavirta:
Tilikauden 2023 aikana maksettu käteisvastike -4 500
Vähennetään:
Rahat ja pankkisaamiset hankintahetken taseessa 8 747
Nettomääräinen rahavirta, investointi tilikaudella 4 247
Hankinnasta on lyhytaikaista kauppahintavelkaa 31.12.2023 taseessa 4 700 tuhatta euroa. Velka maksetaan tilikauden 2024 aikana ja
on esitetty lyhytaikaisten rahoitusvelkojen ryhmässä.
North Rail Oy:n hankintahetken jälkeinen liikevaihto vuonna 2023 oli 22,1 miljoonaa euroa ja tilikauden tulos 7,1 miljoonaa euroa. Koko
vuoden liikevaihto oli 24,2 miljoonaa euroa ja tilikauden tulos 7,2 miljoonaa euroa. Jos North Rail Oy olisi yhdistelty konserniin 1.1.2023
alkaen, niin konsernin vuoden 2023 liikevaihto olisi ollut 130,0 miljoonaa euroa ja tilikauden tulos 23,4 miljoonaa euroa.
Tilikaudella 2022 ei ollut hankittuja tai myytyjä liiketoimintoja.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
43
31. Oikeudenkäynnit
Luumäen kiinteistöön liittyvä vuokrasopimus on irtisanottu tammikuussa 2022. Vuokralainen on riitauttanut sopimuksen ja tehnyt haasteen
Helsingin käräjäoikeudelle tammikuussa 2022.
Nurminen Logistics Oyj on vuonna 2023 tehnyt asiasssa kaksi vastakannetta, ja Helsingin käräjäoikeus on 5.12.2023 antanut yksipuolisen,
lainvoimaisen tuomion asiassa, koska vastapuolen edustajaa ei ole tavoitettu. Tuomion mukaan vuokralainen velvoitetaan suorittamaan
Nurminen Logistics Oyj:lle oikeudenkäyntikulut, maksamatta jääneet vuokrat, menetettyyn vuokratuottoon perustuva vahingonkorvaus,
korotetun vuokran korvaus sekä jätteen poiskuljettamisesta sekä kohteen ennallistamis- ja korjaamistoimenpiteistä aiheutuneet kustannuk-
set. Lisäksi käräjäoikeus vahvistaa tuomiossa että Nurminen Logistics Oyj:llä on oikeus tekemiensä vastakannevaatimusten perusteella
saada korvaus yllä mainituista kuluista vuokralaisen antamista vakuuksista.
32. Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat
Nurminen Logisticsilla ei ole ollut olennaisia katsastuskauden jälkeisiä taphtumia.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Osakkeiden omistusmääräjakauma
44
Osakkeiden omistusmääräjakauma 31.12.2023
Osakkeita
kpl
Omistajia
kpl
Osuus
omistajista %
Osakemäärä
Kpl
Osuus
osakkeista
ja äänistä %
1–100 1 747 31,28 % 75 642 0,10 %
101–1000 2 301 41,20 % 1 126 923 1,44 %
1 001–10 000 1 361 24,37 % 4 271 177 5,47 %
10 001–100 000 137 2,45 % 3 467 029 4,44 %
100 001–1 000 000 23 0,41 % 6 904 511 8,84 %
yli 1 000 000 16 0,29 % 62 282 573 79,72 %
Yhteensä 5 585 100,0 % 78 127 855 100,00 %
joista hallintarekisteröityjä 8 0,14% 2 054 210 2,63 %
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2023
Osakemäärä
Kpl
Osuus osakkeista
ja äänistä %
Suka Invest Oy 12 635 655 16,17
Keskinäinen eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 11 655 795 14,92
K. Hartwall Invest Oy Ab 6 462 585 8,27
Nurminen Juha Matti 6 212 908 7,95
Avant Tecno Oy 5 739 375 7,35
RailCap Oy 2 910 574 3,73
JN Uljas Oy 2 716 394 3,48
Verman Holding Oy 2 524 297 3,23
Relander Pär-Gustaf 1 757 686 2,25
Cyberdyne Invest Oy
Pohjanvirta Olli Mikael
Assai Oy
Jocer Oy Ab
Partnos Oy
Anmiil Oy
VGK Invest Oy
Vertanen Janne Olavi
Nurminen Jukka Matias
H. G. Paloheimo Oy
Nurminen Mikko Johannes
Muut 5565 osalleenomistajaa
1 735 454
1 424 956
1 328 428
1 176 132
1 060 686
1 014 104
648 000
631 075
619 546
607 498
595 581
14 671 126
2,22
1,82
1,70
1,51
1,36
1,30
0,83
0,81
0,79
0,78
0,76
18,77
Yhteensä 78 127 855 100,00
Osakkeiden omistus sektoreittain 31.12.2023
Osakemäärä
Kpl
Osuus kokonais-
määrästä %
Yritykset 39 080 928 51,37 %
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 3 600 986 4,73 %
Julkisyhteisöt 11 655 795 15,32 %
Kotitaloudet 21 496 892 28,26 %
Ulkomaat 238 040 0,31 %
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 1 004 0,00 %
Hallintarekisteröityjä 2 054 210
Yhteensä 78 127 855 100 %
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Emoyhtiön tilinpäätös
45
Emoyhtiön tuloslaskelma
1 000 EUR Liitetieto 2022 2022
LIIKEVAIHTO 1 1 997 3 716
Liiketoiminnan muut tuotot 2 3 376 3 159
Henkilöstökulut 3 -2 295 -1 916
Poistot ja arvonalentumiset 4 -374 -374
Liiketoiminnan muut kulut 5 -5 359 -5 747
LIIKETULOS -2 656 -1 162
Rahoitustuotot ja –kulut 6 1 810 1 616
TULOS ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA -846 454
Tilinpäätössiirrot 7
Tuloverot 8 -114
TILIKAUDEN TULOS -959 454
Emoyhtiön tase
1 000 EUR Liitetieto 2023 2022
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet 1 1 127 1 257
Aineelliset hyödykkeet 1 70 29
Sijoitukset 2 49 141 45 509
Pysyvät vastaavat yhteensä 50 337 46 795
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset 3,5 1 064 1 342
Lyhytaikaiset saamiset 3 7 219 5 987
Rahat ja pankkisaamiset 393 41
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 8 676 7 371
VASTAAVAA YHTEENSÄ 59 013 54 165
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma 4 4 215 4 215
Ylikurssirahasto 4 86 86
Muut rahastot
Vararahasto 4 2 374 2 374
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 4 36 449 36 449
Edellisten tilikausien voitto / tappio 4 –5 511 –5 965
Tilikauden voitto / tappio 4 -959 454
Oma pääoma yhteensä 36 653 37 613
Vieras pääoma
Pitkaäaikaiset velat
Pitkäaikainen vieras pääoma 6 6 419 1 553
Lyhytaikaiset velat
Lyhytaikainen vieras pääoma 7 15 941 14 999
Vieras pääoma yhteensä 22 360 16 552
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 59 013 54 165
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Emoyhtiön tilinpäätös
46
Emoyhtiön rahavirtalaskelma
1 000 EUR Liitetieto 2023 2022
Liiketoiminnan rahavirta
TILIKAUDEN VOITTO/TAPPIO -959 454
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset 4 374 374
Rahoitustuotot (–) ja -kulut (+) 6 -1 810 -1 616
Tuloverot 8 114
Saadut konserniavustukset 7
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua
Muut oikaisut
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta -2 282 -788
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys (-) / vähennys (+) 626 -1 740
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+) / vähennys (-) 1 041 -1 029
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja -615 -3 557
Maksetut korot liiketoiminnasta -1 147 -332
Saadut osingot liiketoiminnasta 2 712 2 020
Saadut korot liiketoiminnasta 288 197
Muut rahoituserät liiketoiminnasta -223 -67
Liiketoiminnan rahavirta 1 015 -1 739
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -244 -271
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot 0
Tytäryhtiöiden hankinta 0
Investoinnit muihin sijoituksiin -3 600 -353
Myönnetyt lainat - 1 500
Investointien rahavirta - 5 344 -623
Rahoituksen rahavirta
Pitkäaikaisten lainojen nostot ja takaisinmaksut 8 025
Lyhytaikaisten lainojen nostot ja takaisinmaksut
sekä luotollisen pankkitilin muutos
- 3 344 -594
Pääoman palautus -1 247
Saatu konserniavustus 3 840
Rahoituksen rahavirta 4 681 1 999
Rahavarojen muutos 352 -363
Avaavan taseen mukaiset rahavarat 41 404
Rahavarojen muutos 352 -363
Rahavarat tilikauden lopussa 393 41
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Emoyhtiön tilinpäätös
47
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Nurminen Logistics Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomessa voimassa olevien lakien ja säännösten mukaisesti (FAS).
Pysyvien vastaavien arvostus
Käyttöomaisuus on merkitty taseeseen hankintamenoon vähennettynä suunnitelman mukaisilla poistoilla. Suunnitelmanmukaiset poistot
on laskettu tasapoistoina käyttöomaisuusesineiden taloudellisen pitoajan perusteella.
Poistoajat ovat:
Aineettomat hyödykkeet 3–5 vuotta • Koneet ja kalusto 3–10 vuotta
• Muut pitkävaikutteiset menot 5–10 vuotta • Liikearvo 5–10 vuotta
Yhtiön pysyvien vastaavien sijoituksissa olevat tytäryhtiöosakkeet sekä muut osakkeet ja osuudet on arvostettu hankintamenoon tai sitä
alempaan käypään arvoon. Tytäryhtiöosakkeiden arvostuksen perustana oleva käypä arvo perustuu johdon laatimiin arvostuslaskelmiin
tytäryhtiöiden tulevaisuuden kerryttämistä tuotoista.
Saamisten arvostus
Saamiset on arvostettu nimellisarvoon tai sitä alhaisempaan todennäköiseen arvoon.
Laskennallisten verojen kirjaaminen
Yhtiö kirjaa laskennalliset verot tilinpäätökseen ja ne on laskettu verotuksen ja tilinpäätöksen välisille väliaikaisille eroille käyttäen
tilinpäätöshetkellä vahvistettua seuraavien vuosien verokantaa. Taseeseen sisältyy verosaaminen vahvistetuista tappioista, joka on
kirjattu varovaisuuden periaatteella (75% vahvistetuista tappioista). Laskelmassa ei ole huomioitu vahvistettuja tappioita vuodelta 2022.
Eläkkeet
Eläkekulut on esitetty noudattaen kunkin maan paikallista lainsäädäntöä. Suomalaisen henkilökunnan eläketurva on hoidettu ulkopuolisissa
eläkevakuutusyhtiöissä.
Valuuttamääräiset erät
Ulkomaan määräiset saamiset ja velat on muutettu Suomen rahan määräiseksi tilinpäätöspäivän päätöskurssiin.
Lähipiiritransaktioista annettavat tiedot
Tilikauden aikana on laskutettu toimitilavuokria Skillpixels Oy:ltä 1.200,00 euroa (yhtiö kuuluu toimitusjohtajan hallintaan). Läpilaskutetta-
via kuluja (leasingauto) on laskutettu yhtiöltä RailCap Oy, 1.723,33 euroa (yhtiö kuuluu toimitusjohtajan hallintaan). Palveluita on ostettu
yhtiöltä RailCap Oy 1.711,20 euroa. Tilinpäätöshetkellä on avoimia saamisia yhtiöltä Skillpixels Oy 2.976,00 euroa ja yhtiöltä RailCap Oy
2.136,93 euroa.
Leasing
Leasingmaksut on käsitelty vuokrakuluina. Maksamattomat leasingsopimuksiin perustuvat leasingmaksut on esitetty tilinpäätöksen
vastuissa.
Osakkeiden lukumäärä ja suunnatut annit
Yhtiö toteutti vuoden 2023 aikana yhden osakeannin, jonka seurauksena yhtiön osakemäärä 31.12.2023 on 78 127 855 osaketta.
Osakkeiden
lukumäärä
31.12.2022 78 101 654
Suunnattu maksuton osakeanti heinäkuussa 2023 26 201
31.12.2023 78 127 855
Yhtiön osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Yhtiön osakepääoman enimmäismäärä on 4 215 tuhatta euroa.
Yhtiön hallussa 31.12.2023 ei ole omia osakkeita.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Emoyhtiön tilinpäätös
48
Emoyhtiön tuloslaskelman liitetiedot
1 000 EUR 2023 2022
1. Liikevaihto
Palveluiden myynti 1 997 3 716
Yhteensä 1 997 3 716
2. Liiketoiminnan muut tuotot
Vuokratuotot 3 258 3 047
Muut 118 112
Yhteensä 3 376 3 159
3. Henkilöstöä ja toimielinten jäseniä koskevat liitetiedot
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot -1 968 -1 678
Eläkkeet ja eläkevakuutusmaksut -290 -213
Muut lakisääteiset sosiaalikulut -37 -25
Yhteensä -2 295 -1 916
4. Poistot ja arvonalennukset
Suunnitelman mukaiset poistot
Aineettomat oikeudet -6 -3
Rakennukset ja rakennelmat -1
Pitkävaikutteiset menot -366 -361
Arvonalentumiset -2 -10
Yhteensä -374 -374
5. Liiketoiminnan muut kulut
Liiketoiminnan muut kulut -5 359 -5 747
Yhteensä -5 359 -5 747
Tilintarkastajan palkkiot
Tilintarkastuspalkkiot -128 -88
Tilintarkastajille maksetut muut palkkiot -50 -7
Yhteensä -178 -95
6. Rahoitustuotot ja -kulut
Osinkotuotot
Osinkotuotot konserniyrityksiltä 2 712 2 020
Yhteensä 2 712 2 020
Korko- ja muut rahoitustuotot
Korkotuotot konserniyrityksiltä
Korko- ja muut rahoitustuotot muilta
480
0
197
1
Yhteensä 480 197
Korko- ja muut rahoituskulut
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista 32 -33
Korkokulut konserniyrityksille -20
Korko- ja muut rahoituskulut muille -1 394 -569
Yhteensä -1 382 -602
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 1 810 1 616
7. Tilinpäätössiirrot
Saadut konserniavustukset
5. Laskennalliset verot ja 8. Tuloverot
Emoyhtiön tappiot aikaisemmilta tilikausilta 13 280 10 456
Vahvistetut tappiot vanhenevat vuosina 2024–2032
Laskennalliset verosaamiset aikaisempien tilikausien tappioista 1 228 1 342
Laskennallisten verovelkojen muutos -114
Tilikauden aikana vahvistettuja tappioita vanhentui 758 178,60 euroa, josta laskennallisen verosaamisen osuus oli 113 726,79 euroa (75%).
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Emoyhtiön tilinpäätös
49
Emoyhtiön taseen liitetiedot
1 000 EUR 2023 2022
1. Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet
Aineettomat oikeudet:
Hankintameno 1.1. 175 149
Lisäykset 1 26
Hankintameno 31.12. 176 175
Kertyneet sumupoistot 1.1. -151 -148
Tilikauden poistot -6 -3
Kertyneet sumupoistot 31.12. -157 -151
Kirjanpitoarvo 31.12. 19 24
Muut pitkävaikutteiset menot
Hankintameno 1.1. 3 313 3 144
Lisäykset 82 178
Vähennykset -5 -10
Hankintameno 31.12. 3 390 3 313
Kertyneet sumupoistot 1.1. -2 283 -1 921
Tilikauden poistot -360 -361
Vähennysten kertyneet poistot -4
Kertyneet sumupoistot 31.12. -2 646 -2 283
Kirjanpitoarvo 31.12. 744 1 030
Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat
Hankintameno 1.1. 202 153
Lisäykset 243 228
Vähennykset ja siirrot erien välillä -82 -178
Hankintameno 31.12. 363 202
Kirjanpitoarvo 31.12. 363 202
Maa-alueet
Hankintameno 1.1. 22 22
Kirjanpitoarvo 31.12. 22 22
Rakennukset ja rakennelmat
Hankintameno 1.1.
Lisäykset 42
Hankintameno 31.12. 42
Kertyneet sumupoistot 1.1.
Tilikauden poistot -1
Kertyneet sumupoistot 31.12. -1
Kirjanpitoarvo 31.12. 41
Muut aineelliset hyödykkeet
Hankintameno 1.1. 9 9
Hankintameno 31.12. 9 9
Kertyneet sumupoistot 1.1. -1 -1
Tilikauden poistot
Kertyneet sumupoistot 31.12. -1 -1
Kirjanpitoarvo 31.12. 8 8
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Emoyhtiön tilinpäätös
50
1 000 EUR 2023 2022
2. Sijoitukset
Osakkeet konserniyritykset
Hankintameno 1.1. 13 934 13 934
Lisäykset 0
Vähennykset -1
Kirjanpitoarvo 31.12. 13 933 13 934
SVOP sijoitukset tytäryhtiöön
Hankintameno 1.1. 31 031 31 031
Lisäykset 3 000
Kirjanpitoarvo 31.12. 34 031 31 031
Osakkeet omistusyhteysyritykset
Hankintameno 1.1. 204 204
Kirjanpitoarvo 31.12. 204 204
Osakkeet muut
Hankintameno 1.1. 340 21
Lisäykset 600 600
Vähennykset 33 -281
Kirjanpitoarvo 31.12. 973 340
Yhteensä 49 141 45 509
Kotipaikka omistusosuus %
Tytäryhtiöt
Nurminen Logistics Services Oy Suomi 100,0
Kiinteistö Oy Kotkan Siikasaarentie 78 Suomi 100,0
Kiinteistö Oy Luumäen Suoanttilantie 101 Suomi 100,0
Kiinteistö Oy Vainikkalan Huolintatie 13 Suomi 100,0
OOO Nurminen Logistics Venäjä 100,0
Nurminen Maritime Latvia SIA Latvia 51,0
Nurminen Maritime UAB Liettua 51,0
Kiinteistö Oy Helsingin Satamakaari 24 Suomi 51,0
North Rail Holding Oy Suomi 79,8
Osakkuus- ja yhteistyöyritykset
Pelkolan Terminaali Oy Suomi 20,0
1 000 EUR 2023 2022
3. Saamiset
Pitkäaikaiset
Laskennalliset verosaamiset 1 064 1 342
Yhteensä 1 064 1 342
Lyhytaikaiset
Lyhytaikaiset saamiset konserniyrityksiltä 4 620 2 628
Myyntisaamiset 2 234 3 231
Laskennalliset verosaamiset 165
Muut saamiset 70 40
Yhteensä 7 089 5 899
Siirtosaamiset
Ostojen menoennakot 70 80
Muut saamiset 60 8
Yhteensä 130 88
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 7 219 5 987
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Emoyhtiön tilinpäätös
51
4. Oma pääoma
Osakepääoma yhteensä 4 215 4 215
Ylikurssirahasto 86 86
Vararahasto 2 374 2 374
Sidottu oma pääoma yhteensä 6 675 6 675
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. 36 449 37 697
Pääoman palautus -1 247
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. 36 449 36 449
Kertyneet voittovarat edellisiltä tilikausilta -5 511 -5 965
Tilikauden voitto/tappio -959 454
Vapaa oma pääoma yhteensä 29 979 30 938
Oma pääoma yhteensä 36 653 37 613
Jakokelpoiset varat
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 36 449 36 449
Kertyneet voittovarat edellisiltä kausilta -5 511 -5 965
Tilikauden voitto/tappio -959 454
Yhteensä 29 979 30 938
6. Pitkäaikainen vieras pääoma
Rahalaitoslainat 6 419 1 500
Muut velat 53
Yhteensä 6 419 1 553
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä 6 419 10 250
1 000 EUR 2023 2022
7. Lyhytaikainen vieras pääoma
Lyhytaikainen vieras pääoma konserniyrityksiltä
Ostovelat 167 168
Muut velat 5 181 4 063
Siirtovelat 19 7
Yhteensä 5 368 4 238
Velat ulkopuolisille
Korollinen vieras pääoma
Rahalaitoslainat 8 919 9 103
Yhteensä 8 919 9 103
Koroton vieras pääoma
Ostovelat 387 251
Muut velat 100 89
Siirtovelat
Henkilöstökulujen jaksotukset 780 737
Korkojaksotukset 243 198
Muut 145 383
Yhteensä 1 654 1 658
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä 15 941 14 999
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Emoyhtiön tilinpäätös
52
Emoyhtiön muut liitetiedot
1 000 EUR 2023 2022
Velat ja vastuusitoumukset, joiden vakuudeksi on
annettu yrityskiinnityksiä ja pantteja
Rahalaitoslainat 14 353 10 144
Tulli- ja muut takaukset 4 554 794
Ilmarisen kanssa sovitussa lainassa on ehto, jonka mukaan yhtiö maksaa ennenaikaisina lyhennyksinä 30 % vapaasta kassavirrasta.
Sopimuksen mukaan vapaa kassavirta lasketaan vähentämällä tilikauden operatiivisesta kassavirrasta rahoituskulut ja lainan lyhennykset
sekä käyttöpääomainvestoinnit. Lainan määrä 31.12.2023 on 5 353 tuhatta euroa (31.12.2022: 7 644 tuhatta euroa). Yhtiö on 14.6.2023
tehnyt Ilmarisen kanssa lainaan muutossopimuksen, jonka mukaan lainan siihen mennessä maksamatta oleva pääoma maksetaan
30.9.2024.
Yhtiö otti tilikaudella 2021 Oma Säästöpankki Oyj:ltä 3,5 miljoonan euron tasalyhenteisen lainan. Lainan määrä 31.12.2023 on 1
500 tuhatta euroa (31.12.2022: 2 500 tuhatta euroa). Oma Säästöpankki Oyj:n kanssa allekirjoitetussa kovenanttisopimuksessa yhtiö
sitoutuu siihen, että yhdenkään konserniyhtiön luottoluokitus ei laske alle Alfa Rating A:n, eikä konsernin omavaraisuusaste laske alle
20% tilinpäätöshetkellä luottosuhteen aikana.
Yhtiö on ottanut tilikaudella Ilmariselta 4,0 miljoonan euron TyEL-takaisinlainan. Lainan määrä 31.12.2023 on 4,0 miljoonaa euroa.
Yhtiö on ottanut tilikaudella Finnveralta 3,0 miljoonan euron käyttöpääomalainan. Lainan määrä 31.12.2023 on 3,0 miljoonaa euroa.
Yhtiö on ottanut tilikaudella Oma Säästöpankki Oyj:ltä 0,5 miljoonan euron lainan. Lainan määrä 31.12.2023 on 0,5 miljoonaa euroa.
Luotolliset tilit, joiden vakuudeksi on annettu yrityskiinnityksiä ja pantteja
Limiitin määrä 1 000 1 000
Limiitin käyttämättä oleva osa 16 541
Samaan konserniin kuuluvien yritysten puolesta annetut vakuudet
Pantattujen tytäryhtiöosakkeiden kirjanpitoarvo 43 766 43 766
Omasta puolesta annetut kiinnitykset
Yrityskiinnitykset 18 500 15 500
Saadut vuokratakuut
Talletusvakuus 1.4.2021–1.4.2023 ja sen jälkeen toistaiseksi voimassa oleva 599 599
Vuokravakuus Kiinteistö Oy Luumäen Suoanttilantie 101
Vuokrasopimus on irtisanottu tammikuussa 2022.
Vuokravastuut
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 2 832 2 825
Myöhemmin maksettavat 9 821 12 627
Leasingsopimuksista maksettavat määrät
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 73 88
Myöhemmin maksettavat 87 90
Emoyhtiön henkilöstöä ja toimielimiä koskevat liitetiedot
2023 2022
Henkilökunnan määrä
Toimihenkilöitä, keskimäärin 12 12
Toimihenkilöitä, tilikauden lopussa 12 12
Johdon palkat ja palkkiot (1 000 EUR)
Hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja 1 012 666
Etuuspohjaiset eläke-etuudet
Yhtiöllä on lisäeläkesopimuksia, jotka ovat peräisin aiemmasta yritysjärjestelystä. Lisäeläke-etuudet koskevat entisiä
työntekijöitä, joista kukaan ei ole johtoryhmän jäsen. Etuuspohjaisen velvoitteen keskimääräinen kesto raportointikauden
päättyessä on 6 vuotta. Vastuun määrä 31.12.2023 on 49 144,00 euroa.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Emoyhtiön tunnusluvut
53
Oikeudenkäynnit
Luumäen kiinteistöön liittyvä vuokrasopimus on irtisanottu tammikuussa 2022. Vuokralainen on riitauttanut sopimuksen ja tehnyt haasteen
Helsingin käräjäoikeudelle tammikuussa 2022.
Nurminen Logistics Oyj on vuonna 2023 tehnyt asiasssa kaksi vastakannetta, ja Helsingin käräjäoikeus on 5.12.2023 antanut yksipuolisen,
lainvoimaisen tuomion asiassa, koska vastapuolen edustajaa ei ole tavoitettu. Tuomion mukaan vuokralainen velvoitetaan suorittamaan
Nurminen Logistics Oyj:lle oikeudenkäyntikulut, maksamatta jääneet vuokrat, menetettyyn vuokratuottoon perustuva vahingonkorvaus,
korotetun vuokran korvaus sekä jätteen poiskuljettamisesta sekä kohteen ennallistamis- ja korjaamistoimenpiteistä aiheutuneet kustannuk-
set. Lisäksi käräjäoikeus vahvistaa tuomiossa että Nurminen Logistics Oyj:llä on oikeus tekemiensä vastakannevaatimusten perusteella
saada korvaus yllä mainituista kuluista vuokralaisen antamista vakuuksista.
Emoyhtiön tunnusluvut
Liiketoiminnan tunnusluvut
2021 2022 2023
Liikevaihto, 1 000 EUR 3 434 3 716 1 997
Liiketulos, (EBIT) 1 000 EUR -1 088 -1 162 -2 656
Oikaistu liiketulos, (EBIT) 1 000 EUR* 174
% liikevaihdosta -31,7 % -31,3 % -133,0 %
Oikaistu % liikevaihdosta* 5,1 %
Tilikauden tulos, 1 000 EUR 4 662 454 -959
Oikaistu tilikauden tulos, 1 000 EUR** 742 -846
% liikevaihdosta 135,8 % 12,2 % -48,0 %
Oikaistu % liikevaihdosta** 21,6 % -42,3 %
Oman pääoman tuotto % 13,2 % 1,2 % -2,6 %
Sijoitetun pääoman tuotto % 0,6 % 2,2 % 1,1 %
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto %* 3,2 %
Omavaraisuusaste, % 68,1 % 69,4 % 62,1 %
Nettovelkaantumisaste, % 28,0 % 28,1 % 40,8 %
Maksetut palkat ja palkkiot, 1 000 EUR 2 705 1 678 1 968
Oikaistu maksetut palkat ja palkkiot, 1 000 EUR* 1 443
Henkilöstön määrä keskimäärin 15 12 12
* Oikaistussa tunnusluvussa on huomioitu tilikauden 2021 kertaluonteiset palkkiot, jotka Nurmisen johdon arvion mukaan eivät liity nor-
maaliin liiketoimintaan.
** Oikaistussa tunnusluvussa on huomioitu tilikaudella 2021 kertaluonteiset palkkiot, konserniavustus sekä laskennallisen verosaamisen
muutos. Tilikaudella 2023 oikaistussa tunnusluvussa on huomioitu laskennallisen verosaamisen muutos.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset
54
Hallituksen voitonjakoehdotus, toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen allekirjoitukset sekä tilinpäätösmerkintä
Hallituksen voitonjakoehdotus
Emoyhtiön vapaa oma pääoma 31.12.2023 on 29 978 686,01 euroa, josta tilikauden tappio on 959 432,25 euroa.
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle pääoman palautusta sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta enintään 0,06 euroa kutakin ulkona
olevaa 78 127 855 osaketta kohden eli yhteensä enintään 4 687 671,30 euroa. Lisäksi hallitus ehdottaa, että yhtiökokous valtuuttaa
hallituksen päättämään pääomanpalautuksen maksuajankohdan ja lopullisen määrän. Jäljelle jäävät jakokelpoiset varat jätetään omaan
vapaaseen pääomaan.
Kaikki pääoman palautuksen täsmäytyspäivänä ulkona olevat osakkeet, lukuun ottamatta emoyhtiön hallussa olevia omia osakkeita, ovat
oikeutettuja pääoman palautukseen vuodelta 2023.
Toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset
Helsingissä 13.3.2024
Irmeli Rytkönen Olli Pohjanvirta
Hallituksen puheenjohtaja Toimitusjohtaja
Juha Nurminen Erja Sankari
Karri Koskela
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tarkastuksesta on tänään annettu tilintarkastuskertomus.
Helsingissä 13.3.2024
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Juha Hilmola
KHT
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Tilintarkastuskertomus
55
Tilintarkastuskertomus
Nurminen Logistics Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Nurminen Logistics Oyj:n (y-tunnus 0109707-8) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2023. Tilinpäätös sisältää
konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan
lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja
liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien
tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tilintarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia
velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka kos-
kevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan olleet
Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1
kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 4.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen
kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintar-
kastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa kuvatut velvollisuutemme tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin liittyvät velvoitteemme. Tämän mukaisesti suoritimme suunnittelemamme tilintarkas-
tustoimenpiteet, jotka kohdistuivat arviomme mukaisesti riskeihin, jotka voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen. Suoritta-
mamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös alla mainittuihin seikkoihin, ovat olleet perustana oheista tilinpäätöstä koskevalle
lausunnollemme.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko
viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Tilintarkastuskertomus
56
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
North Rail Oy:n (aiemmin Operail Finland Oy) yrityshankinta
Viittaus tilinpäätöksen laadintaperiaatteisiin sekä liitetietoon 30.
Nurminen Logisticsin tytäryhtiö North Rail Holding Oy hankki
tilikauden aikana 100 % omistusosuuden North Rail Oy:stä.
Hankinta-ajankohdaksi määritettiin 14.2.2023. North Rail Oy:n
osakkeista maksettu vastike 9,2 miljoonaa euroa maksettiin
käteisellä.
Yrityshankinnan jälkeen Nurminen Logisticsin osuus North Rail
Holdingista on 79,8 % ja suomalaisten sijoittajien osuus on 20,2
% (josta 10,1 % kuuluu lähipiirille).
Hankitut yksilöitävissä olevat varat, velat ja ehdolliset velat
arvostetaan käypiin arvoihin hankintahetkellä. Johdon arviot
kohdistuvat erityisesti hankittujen varojen ja velkojen käypien
arvojen määrittämiseen erikseen tunnistettavissa oleville
aineellisille omaisuuserille. Hankintamenolaskelman mukaan
hankinnasta muodostui edullinen hankinta määrältään 12,3
miljoonaa euroa. Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus on 9,8
miljoonaa euroa ja määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus
on 2,5 miljoonaa euroa.
Merkittävä yrityshankinta on tilintarkastuksen kannalta keskeinen
seikka, koska yrityshankinnalla on olennainen vaikutus konsernin
tilinpäätökseen, ja koska hankintaan liittyy arvostusprosesseja ja
-menetelmiä sekä johdon tekemiä arvioita. Lisäksi hankinta
toteutettiin yhdessä lähipiirin kanssa.
Suoritimme muun muassa seuraavat tilintarkastustoimenpiteet:
Perehdyimme North Rail Oy:n yrityshankintaan liittyvään
osakkeiden hankintasopimukseen.
Arvioimme arvonmääritysasiantuntijoidemme avustuksella
yhtiön arvostusprosesseja ja -menetelmiä, joilla yhtiö yksilöi
hankitut varat ja velat sekä määrittää näiden käyvät arvot.
Perehdyimme yrityshankintaan liittyviin muihin sopimuksiin,
hallituksen pöytäkirjoihin ja päätöksiin sekä valtuutuksiin
osana hallinnon tarkastusta huomioiden, että yrityshankinta
toteutettiin lähipiirin kanssa.
Arvioimme liiketoiminnan hankintaan liittyvien liitetietojen
riittävyyden.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Laskennallisten verosaamisten arvostus
Viittaus tilinpäätöksen laadintaperiaatteisiin sekä liitetietoon 18.
Konsernilla oli tilinpäätöspäivänä laskennallisia verosaamisia
verotuksessa käyttämättömistä tappioista 5,9 miljoonaa euroa.
Laskennalliset verosaamiset muodostavat olennaisen erän
konsernin tilinpäätöksessä. Johdon arviointiin koskien lasken-
nallisten verosaamisten kirjaamiskriteerejä ja todennäköisyyttä
verotettavan tulon kertymisestä tulevaisuudessa sisältyy
johdon harkintaa ja ne perustuvat olettamuksiin, joihin vaikut-
tavat oletetut tulevaisuuden markkina- ja taloustilanteet. Edellä
kuvatuista arviointiepävarmuutta sisältävistä kirjanpidollisista
arvioista johtuen laskennallisten verosaamisten katsotaan
muodostava tilintarkastuksen kannalta keskeisen seikan.
Laskennallisten verosaamisten tarkastuksen yhteydessä
arvioimme yhtiön esittämää näyttöä siitä, että sille syntyy
riittävästi verotettavaa tuloa kirjattujen laskennallisten verosaa-
misten hyödyntämiseksi.
Osana tilintarkastustoimenpiteitä
Arvioimme johdon laatiman laskelman keskeisiä oletuksia
keskittyen ennustettuun taloudelliseen kehitykseen sekä
yhtiön kykyyn tuottaa verotettavaa tuloa.
Testasimme laskennallisten verojen kirjauksia ja arvoimme
harkinnanvaraisten veropositioiden kirjaamiskriteerejä.
Tämän tarkastusalueen toimenpiteet sisälsivät muun muassa
verotuksellisen aseman arvioinnin. Kävimme läpi veroviran-
omaisten kanssa käytyä kirjeenvaihtoa.
Arvioimme laskennallisiin veroihin liittyvien liitetietojen
asianmukaisuutta.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Tilintarkastuskertomus
57
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Myynnin tuloutus
Viittaus konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteisiin konsernitilin-
päätöksen liitetiedossa 1, liikevaihtoa ja tuloutusperiaatteita
koskevaan liitetietoon 2 sekä myyntisaamisia ja muita saamisia
koskevaan konsernitilinpäätöksen liitetietoon 19
Myynnin tuloutus on katsottu tilintarkastuksen kannalta
keskeiseksi seikaksi, koska liikevaihto on keskeinen yhtiön
taloudellisen suorituskyvyn mittari, joka saattaa luoda
kannustimen myynnin ennenaikaiselle tulouttamiselle.
Myynnin tuloutuksen näkökulmasta keskeisiksi osa-alueiksi on
katsottu myynnin oikeanmääräinen sekä oikea-aikainen
kirjaaminen.
Myyntituottojen tuloutus oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen
seikka sekä EU asetuksen 537/2014 10. artiklan 2c -kohdassa
tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski johtuen
tuottojen oikea-aikaiseen kirjaamiseen liittyvästä riskistä.
Olennaisen virheellisyyden riskin huomioimiseksi tarkastustoi-
menpiteisiimme kuului mm.
johdon määrittämien tuloutusperiaatteiden arviointi, sekä
kirjattujen myyntitapahtuminen vertaaminen tuloutusta
tukevaan dokumentaatioon arvioidaksemme, ovatko
tuloutusperiaatteen mukaiset tuloutuskriteerit täyttyneet.
Tämän lisäksi hankimme ulkoisia vahvistuksia myyntisaamisista
sekä tarkastimme pistokokein pääkirjavientejä ja suoritimme
analyyttisiä toimenpiteitä epätavallisten kirjausten
tunnistamiseksi.
Arvioimme myös tilinpäätöksessä myynnin tuloutuksen osalta
esitettyjen liitetietojen riittävyyttä IFRS 15 -standardin osalta.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Emoyhtiön sijoitusten arvostus
Viittaus emoyhtiön tilinpäätöstä koskeviin laadintaperiaatteisiin
sekä sijoituksia koskevaan emoyhtiön taseen liitetietoon 2
Emoyhtiön sijoitusten arvostus on tilintarkastuksen kannalta
olennainen seikka, koska osakkeiden arvostukseen sisältyy
arvionvaraisuutta ja niiden määrä on olennainen emoyhtiön
taseen näkökulmasta. Emoyhtiön taseeseen sisältyvien sijoitus-
ten kirjanpitoarvo oli tilinpäätöshetkellä 31.12.2023 yhteensä 49,1
miljoonaa euroa. Sijoitukset muodostivat noin 83 % emoyhtiön
kokonaisvaroista ja noin 134 % taseen osoittamasta omasta
pääomasta.
Sijoitusten arvostaminen edellyttää johdolta arvioita siitä
onko olemassa viitteitä siitä, että sijoitusten arvo olisi
pysyvästi alentunut, sekä siitä
mikä omaisuuserän todennäköinen arvo on tilikauden
lopussa.
Emoyhtiön sijoitusten arvostukseen liittyvissä tarkastustoimenpi-
teissä hyödynsimme EY:n arvonmääritysasiantuntijoita, jotka
avustivat meitä johdon arvostuslaskelmissa käyttämien
menetelmien, arvostuslaskelmien sekä laskelmiin sisältyvien
oletusten asianmukaisuuden arvioinnissa.
Johdon laskelmissaan tekemiä oletuksia vertasimme
hyväksyttyihin budjetteihin ja pitkän aikavälin ennusteisiin,
ulkoisista tietolähteistä saataviin tietoihin sekä
itse laskemiimme toimialan keskiarvoihin esimerkiksi
rahavirtojen diskonttaamisessa käytetyn pääoman
keskimääräisen kustannuksen osalta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa
käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja
toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa
ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja sovel-
tuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen
perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa
tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa
olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso,
mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuk-
sessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä
voitaisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Tilintarkastuskertomus
58
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skepti-
syyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme
ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoi-
tukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on
suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimin-
taa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin
nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön
tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja
niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan
jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai
olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimin-
taansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan
huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa
lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin.
Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä,
kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja kos-
kevasta taloudellisesta informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintar-
kastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintar-
kastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuk-
sia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuu-
teemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuk-
sessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai
määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä
tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin täl-
laisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 12.4.2016 alkaen yhtäjaksoisesti kahdeksan (8) vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu infor-
maatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se
muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellet-
tavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu
toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme johtopäätöksen, että toimintakertomuksessa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole
tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä13. maaliskuuta 2024
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Juha Hilmola
KHT
Nurminen Logistics Tilinpäätös 2023 Tilintarkastuskertomus
59
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Nurminen
Logistics Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Nurminen Logistics Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, joka koskee sitä, onko Nurminen Logistics Oyj:n (y-tunnus: 0109707-8)
sähköiseen tilinpäätökseen 743700O69NCHTNEV0362-2023-12-31-fi.zip tilikaudella 1.1.-31.12.2023 sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty
iXBRL-merkinnöin EU-komission delegoidun asetuksen 2018/815 (ESEF RTS) 4. artiklan vaatimusten mukaisesti.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät
ESEF RTS:n vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein ESEF
RTS artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia ESEF-ti-
linpäätöksen ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme
toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastusyhteisömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava,
otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olen-
naisilta osin ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kan-
sainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n
4. artiklan vaatimusten mukaisesti,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein
ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuu tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen, onko
virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa ESEF RTS:n vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Nurminen Logistics Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen 743700O69NCHTNEV0362-2023-12-31-fi.zip sisältyvät
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat ja liitetiedot sekä yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on olennaisilta osin merkitty ESEF
RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Nurminen Logistics Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on annettu 13.3.2024 päi-
vätyllä tilintarkastuskertomuksellamme. Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmen-
nusjohtopäätöstä.
Helsingissä 13.3.2024
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Juha Hilmola
KHT
Pääkonttori
Satamakaari 24
00980
Helsinki
Puhelin 010 545 00
info@nurminenlogistics.com
www.nurminenlogistics.com