EUR tuhatta | Liitetiedot | 1.1.2025- | 1.1.2024- |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | ||
Liikevaihto | 2.1 | ||
Liiketoiminnan muut tuotot | 2.4 | ||
Materiaalit ja palvelut | 2.2 | - | - |
Henkilöstökulut | 2.3 | - | - |
Poistot | 2.5 | - | - |
Arvonalentumiset | 5.3 | - | |
Liiketoiminnan muut kulut | 2.4 | - | - |
| EBIT (Liikevoitto/-tappio) | |||
| Rahoitustuotot ja -kulut | |||
Korko- ja rahoitustuotot | 4.5 | ||
Korko- ja rahoituskulut | 4.5 | - | - |
| Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | - | - | |
Katsauskauden voitto/tappio ennen veroja | |||
| Verot | |||
| Tulovero | - | - | |
| Laskennallisten verojen muutos | |||
Tuloverot | 6.2 | - | |
| Katsauskauden tulos | - | ||
| Tilikauden tuloksen jakautuminen: | |||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | - | ||
| Määräysvallattomille omistajille | |||
| - | |||
| Muut laajan tuloksen erät | |||
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi: | |||
Rahavirran suojaukset | 4.4 | - | - |
| Muuntoerot | - | - | |
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | - | - | |
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | - | ||
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen: | |||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | - | ||
| Määräysvallattomille omistajille | |||
| Konsernin laaja tulos | - | ||
| Osakekohtainen tulos | |||
Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos | 4.2 | - |
EUR tuhatta | Liitetieto | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| VARAT | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
Liikearvo | 3.1 | ||
Muut aineettomat hyödykkeet | 3.2 | ||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 5.1 | ||
Lainasaamiset | 4.4 | ||
Johdannaiset | 4.4 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 6.2 | ||
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
| Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | 5.2 | ||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 4.4, 5.3 | ||
Lainasaamiset | 4.4 | ||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset | 6.2 | ||
Rahavarat | 4.4 | ||
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
| Varat yhteensä | |||
| EUR tuhatta | 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
| Oma pääoma | |||
Osakepääoma | 4.1 | ||
Ylikurssirahasto | 4.1 | ||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 4.1 | ||
Muuntoerot | 4.1 | - | - |
Arvonmuutosrahasto | 4.1 | ||
Kertyneet voittovarat | 4.1 | - | - |
Tilikauden voitto/tappio | 4.1 | - | |
| Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | |||
| Määräysvallattomien omistajien osuus | |||
| Oma pääoma yhteensä | |||
| Velat | |||
| Pitkäaikaiset velat | |||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat | 4.3 | ||
Vuokrasopimusvelat | 4.3 | ||
Laskennalliset verovelat | 6.2 | ||
Henkilöstövelvoitteet | 2.3 | ||
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | |||
| Lyhytaikaiset velat | |||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat | 4.3 | ||
Vuokrasopimusvelat | 4.3 | ||
Saadut ennakkomaksut | 5.6 | ||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat | 6.2 | ||
Ostovelat ja muut velat | 5.4 | ||
Varaukset | 5.5 | ||
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | |||
| Velat yhteensä | |||
| Oma pääoma ja vieras pääoma yhteensä |
EUR Tuhatta | A | B | C | D | E | F | G | H | I |
Oma pääoma 1.1.2024 | - | - | |||||||
| Katsastuskauden tulos | |||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||||
| Rahavirran suojaukset | - | - | - | ||||||
| Muuntoerot | - | - | - | ||||||
| Laaja tulos | - | - | |||||||
| Osakepohjaiset palkkiot työntekijöille | |||||||||
| Omien osakkeiden hankinta | - | - | - | ||||||
| Omien osakkeiden käyttö hallituksen | |||||||||
| palkkioissa | |||||||||
| Osingonjako ja muu varojen jakaminen | - | - | |||||||
| Suoraan omaan pääomaan kirjatut | - | - | - | - | |||||
| liiketoimet omistajien kanssa | |||||||||
Oma pääoma 31.12.2024 | - | - | |||||||
EUR Tuhatta | A | B | C | D | E | F | G | H | I |
Oma pääoma 1.1.2025 | - | - | |||||||
| Katsastuskauden tulos | - | - | - | ||||||
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||||
| Rahavirran suojaukset | - | - | - | ||||||
| Muuntoerot | - | - | - | ||||||
| Laaja tulos | - | - | - | - | - | ||||
| Osakepohjaiset palkkiot työntekijöille | - | - | - | ||||||
| Omien osakkeiden käyttö hallituksen | |||||||||
| palkkioissa | |||||||||
| Osingonjako ja muu varojen jakaminen | - | - | |||||||
| Suoraan omaan pääomaan kirjatut | - | ||||||||
| liiketoimet omistajien kanssa | |||||||||
Oma pääoma 31.12.2025 | - | - |
| KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA | |||
Tuhatta euroa | Liitetieto | 1.1.2025- | 1.1.2024- |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | ||
| Liiketoiminnan rahavirrat | |||
| Voitto/tappio ennen veroja | |||
| Oikaisut: | |||
Poistot ja arvonalentumiset | 2.5 | ||
Rahoitustuotot ja -kulut | 4.5 | ||
| Osakeperusteiset maksut henkilöstölle | |||
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot (-) / myyntitappiot (+) | 2.4 | ||
| Muut ei rahavirtavaikutteiset erät | - | ||
| Rahavirrat ennen käyttöpääoman muutoksia | |||
| Käyttöpääoman muutos | |||
| Myyntisaamisten ja muiden saamisten lisäys (-) / vähennys (+) | - | ||
| Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+) | - | ||
| Ostovelkojen ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (-) | - | ||
| Liiketoiminnan rahavirrat ennen rahoituseriä ja veroja | |||
| Maksetut korot ja muut rahoituskulut | - | - | |
| Saadut korot ja muut rahoituskulut | |||
| Maksetut verot | - | - | |
| Liiketoiminnasta kertynyt nettorahavirta | |||
| Investointien rahavirrat | |||
| Muiden rahoitusvarojen lisäys (-) / vähennys (+) | |||
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinta | 5.1 | - | - |
Aineettomien hyödykkeiden hankinta | 3.2 | - | - |
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntitulot | 5.1, 2.4 | - | |
Lainasaamisten takaisinmaksut | 4.4 | ||
| Investointien nettorahavirta | - | ||
| Rahoituksen rahavirrat | |||
| Osingonjako ja muu varojen jakaminen | - | - | |
| Omien osakkeiden hankinta | - | ||
| Lainojen nostot | 4.3 | ||
| Lainojen takaisinmaksut | 4.3 | - | - |
| Luotollisen tilin muutos | 4.3 | - | |
| Vuokravelkojen maksut | 4.3 | - | - |
| Rahoituksen nettorahavirta | - | - | |
| Rahavarojen nettolisäys (+)/-vähennys (-) | - | ||
Rahavarat tilikauden alussa | 4.4 | ||
| Valuuttakurssierot rahavaroista | - | ||
Rahavarat tilikauden lopussa | 4.4 | ||
| Edellä esitettyä rahavirtalaskelmaa tulee lukea yhdessä sitä koskevien liitetietojen kanssa. |
Muut aineettomat hyödykkeet (aktivoidut kehittämismenot) | 3.2. |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet (IFRS 16) | 5.1. |
Vaihto-omaisuuden arvostus | 5.2. |
Laskennalliset verosaamiset ja –velat | 6.2. |
Erääntyneet saamiset | 4.6. |
Tuhatta euroa | 1.1.2025-31.12.2025 | 1.1.2024-31.12.2024 |
Top Hammer | 51 504 | 57 104 |
Down the Hole | 11 195 | 14 792 |
Geotechnical | 16 062 | 18 387 |
Yhteensä | 78 762 | 90 284 |
| Liikevaihto markkina-alueittain | ||
Tuhatta euroa | 1.1.2025-31.12.2025 | 1.1.2024-31.12.2024 |
EMEA* | 43 837 | 47 196 |
Americas | 18 141 | 19 147 |
Asia | 8 290 | 9 003 |
Australasia | 8 494 | 14 938 |
Yhteensä | 78 762 | 90 284 |
| *Sisältää 11 263 tuhatta euroa liikevaihtoa Suomesta, joka on yhteisön kotipaikka (2024: 11 152 tuhatta euroa). |
Tuhatta euroa | 1.1.2025-31.12.2025 | 1.1.2024-31.12.2024 |
Alihankinta | -156 | -203 |
Ulkoiset palvelut | -2 989 | -3 805 |
Ostorahdit | -962 | -2 824 |
Myyntikomissiot | -248 | -273 |
Ylläpitokustannukset | -468 | -560 |
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | -44 812 | -52 297 |
Yhteensä | -49 634 | -59 963 |
Tuhatta euroa | 1.1.2025-31.12.2025 | 1.1.2024-31.12.2024 |
Palkat | -10 484 | -11 312 |
Sosiaalikulut | -1 157 | -1 184 |
Eläkekulut - maksuperusteiset järjestelyt | -625 | -573 |
Osakeperusteiset maksut | -59 | -107 |
Muut pitkäaikaiset etuudet | -189 | -265 |
Muut henkilöstökulut | -569 | -617 |
Yhteensä | -13 083 | -14 058 |
Perustiedot | LTI 2022-2024 | LTI 2023-2025 | LTI 2025-2027 | Yhteensä |
Liikkeellelaskupäivä | 2.3.2022 | 31.3.2023 | 7.8.2024 | |
Osakkeiden enimmäismäärä, kpl | 240 000 | 240 000 | 303 750 | 783 750 |
Osinko-oikaisu | Ei | Ei | Ei | |
Alkuperäinen allokaatiopäivä | 2.3.2022 | 31.3.2023 | 7.8.2024 | |
Ansaintajakso alkaa | 1.1.2022 | 1.1.2023 | 1.1.2025 | |
Ansaintajakso päättyy | 31.12.2024 | 31.12.2025 | 31.12.2027 | |
Osakkeiden vapautuminen | 31.5.2025 | 31.5.2026 | 30.4.2028 | |
| Kassavirta & | Kassavirta & | Osakekohtainen | ||
| Osakkeiden syntymisehto | Osakekohtainen | Osakekohtainen | tulos | |
| tulos | tulos | |||
Enimmäisvoimassaolo aika, vuosia | 3,4 | 3,4 | 3,3 | |
Jäljellä oleva voimassaolo aika, vuosi | 0,0 | 0,4 | 2,3 | |
Henkilöitä tilikauden päättyessä | 0 | 11 | 9 | |
Maksutapa | Käteisenä | Osakkeina & | Osakkeina & | |
| Käteisenä | Käteisenä | |||
Muutokset tilikauden aikana, kpl | LTI 2022-2024 | LTI 2023-2025 | LTI 2025-2027 | Yhteensä |
1.1. | 134 000 | 232 000 | 281 259 | 647 259 |
Myönnetyt | 0 | 0 | 52 500 | 52 500 |
Menetetyt | 121 826 | 155 033 | 122 509 | 399 369 |
Toteutuneet | 12 174 | 0 | 0 | 12 174 |
31.12. | 0 | 76 967 | 211 250 | 288 217 |
Tuleva veroviranomaisille suoritettava osuus osakeperusteisista maksuista, EUR | 2025 | |||
Arvio 31.12. | 77 989 |
| Tuhatta euroa | 1.1.2025- | 1.1.2024- |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
Operatiiviset kurssivoitot | 2 344 | 1 342 |
Muut liiketoiminnan tuotot | 89 | 287 |
Yhteensä | 2 433 | 1 629 |
| Tuhatta euroa | 1.1.2025- | 1.1.2024- |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
Hallinnon kulut | -6 627 | -6 581 |
Vuokrakulut | -223 | -262 |
Toimitilakulut | -1 427 | -1 707 |
Operatiiviset kurssitappiot | -3 007 | -713 |
Muut liiketoiminnan kulut* | -2 035 | -1 784 |
Yhteensä | -13 321 | -11 048 |
| Tuhatta euroa | 1.1.2025- | 1.1.2024- |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
Tilintarkastus | -399 | -337 |
Tilintarkastuslain 1,1 § 2-kohdan toimeksiannot | 0 | 0 |
Muut palvelut | 13 | -16 |
Yhteensä | -386 | -353 |
| Tuhatta euroa | 1.1.2025- | 1.1.2024- |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
| Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden poistot omaisuusryhmittäin | ||
Maa-alueet | -6 | -7 |
Rakennukset ja rakennelmat | -1 009 | -1 129 |
Koneet ja kalusto | -2 173 | -2 307 |
Muut aineelliset hyödykkeet | -337 | -324 |
Yhteensä | -3 525 | -3 767 |
| Tuhatta euroa | 1.1.2025- | 1.1.2024- |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
| Aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden poistot omaisuusryhmittäin | ||
Asiakassuhteet | -145 | -147 |
Aineettomat oikeudet* | -64 | 31 |
Yhteensä | -249 | -161 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 5 559 | 5 308 |
Valuuttakurssierot | -272 | 251 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 5 287 | 5 559 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Top Hammer | 88 | 88 |
Geotechnical | 2 340 | 2 462 |
Down the hole | 2 859 | 3 009 |
Yhteensä | 5 287 | 5 559 |
Oletus | Käytetty lähestymistapa arvoja määritettäessä |
Liikevaihdon kasvu | Liikevaihdon kumulatiivisen kasvuvauhdin kolmen vuoden ennustejakson aikana odotetaan olevan |
| 11,9 % (2024: 10,3 %). Liikevaihdon odotetaan kasvavan, koska yhtiö on vahvistanut | |
| jakeluverkostoaan, kyennyt voittamaan kaivossopimuksia sekä vahvistanut tuotetarjoamaansa. | |
EBITDA | Käyttökatteen (EBITDA) odotetaan olevan keskimäärin 11,8 % (2024: 12,2 %) kolmen vuoden |
| ennustejaksolla. Pitkän aikavälin EBITDA:n odotetaan olevan 13,6 % (2024: 13,8 %) liikevaihdosta. | |
| Tämä perustuu tehtyihin toimenpiteisiin ja johdon odotuksiin tulevasta kehityksestä. | |
| Pitkän aikavälin | Kolmen vuoden ennustejakson jälkeisen pitkän aikavälin kasvuvauhdin odotetaan olevan 1,5 % (2024: |
| kasvuvauhti | 1,5 %) vuodessa. Tämä vastaa odotettavissa olevaa pitkän aikavälin inflaatioastetta. |
| Ennen veroja | Arvonalentumistestauksessa käytetty ennen veroja määritetty diskonttokorko on 19,7 % (2024: 15,7 |
| määritetty | %). Se kuvastaa Top Hammer-liiketoimintaan ja sen toimintamaihin liittyviä erityisriskejä. |
| diskonttokorko |
Liikearvon herkkyysanalyysi Top Hammer 2025 | Mistä | Mihin |
Keskimääräinen käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson aikana | 11,8 % | 10,8 % |
Käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson jälkeen | 13,6 % | 13,1 % |
Ennen veroja määritetty diskonttauskorko | 19,7 % | 20,3 % |
Oletus | Käytetty lähestymistapa arvoja määritettäessä | ||||||||||
Liikevaihdon kasvu | Liikevaihdon kumulatiivisen kasvuvauhdin kolmen vuoden ennustejakson aikana odotetaan olevan 10,0 | ||||||||||
| % (2024: 6,8 %). Liikevaihdon odotetaan kasvavan, koska yhtiö on vahvistanut jakeluverkostoaan sekä | |||||||||||
| vahvistanut tuotetarjoamaansa. | |||||||||||
EBITDA | Käyttökatteen | (EBITDA) | odotetaan | olevan | keskimäärin | 9,7 | % | (2024: | 10,5 | %). | kolmen vuoden |
| ennustejaksolla. Pitkän aikavälin EBITDA:n odotetaan olevan 12,7 % (2024: 12,2 %) liikevaihdosta. Tämä | |||||||||||
| perustuu tehtyihin toimenpiteisiin ja johdon odotuksiin tulevasta kehityksestä. | |||||||||||
| Pitkän aikavälin | Kolmen vuoden ennustejakson jälkeisen pitkän aikavälin kasvuvauhdin odotetaan olevan 1,5 % (2024: | ||||||||||
| kasvuvauhti | 1,5 %) vuodessa. Tämä vastaa odotettavissa olevaa pitkän aikavälin inflaatioastetta. | ||||||||||
| Ennen veroja | Arvonalentumistestauksessa käytetty ennen veroja määritetty diskonttokorko on 15,6 % (2024: 14,9 | ||||||||||
| määritetty | %). Se kuvastaa Geotechnical -liiketoimintaan ja sen toimintamaihin liittyviä erityisriskejä. | ||||||||||
| diskonttokorko | |||||||||||
Liikearvon herkkyysanalyysi Geotechnical 2025 | Mistä | Mihin |
Keskimääräinen käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson aikana | 9,7 % | -0,8 % |
Käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson jälkeen | 12,7 % | 8,0 % |
Ennen veroja määritetty diskonttauskorko | 15,6 % | 25,8 % |
Liikearvon herkkyysanalyysi Down the Hole 2025 | Mistä | Mihin |
Keskimääräinen käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson aikana | 11,2 % | 7,9 % |
Käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson jälkeen | 14,2 % | 9,1 % |
Ennen veroja määritetty diskonttauskorko | 18,3 % | 26,3 % |
| Asiakas- | Aineettomat | Muut | |||
| Tuhatta euroa | suhteet | Brändi | oikeudet | aineettomat | Yhteensä |
| hyödykkeet | |||||
| 2025 | |||||
Hankintameno 1.1. | 5 599 | 892 | 912 | 4 281 | 11 685 |
Lisäykset | 0 | 0 | 50 | 25 | 75 |
Valuuttakurssierot | -261 | -44 | -8 | -14 | -327 |
Hankintameno 31.12. | 5 338 | 848 | 955 | 4 292 | 11 433 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -5 464 | -506 | -760 | -4 238 | -10 968 |
Poistot | -87 | -58 | -64 | -40 | -249 |
Valuuttakurssierot | 256 | 26 | 8 | 13 | 303 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -5 295 | -537 | -816 | -4 265 | -10 913 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 135 | 386 | 152 | 43 | 717 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 43 | 311 | 139 | 28 | 520 |
| Asiakas- | Aineettomat | Muut | |||
| Tuhatta euroa | suhteet | Brändi | oikeudet | aineettomat | Yhteensä |
| hyödykkeet | |||||
| 2024 | |||||
Hankintameno 1.1. | 5 705 | 851 | 839 | 5 956 | 13 351 |
Lisäykset | 0 | 0 | 39 | 0 | 39 |
Vähennykset | 0 | 0 | 0 | -1 638 | -1 638 |
Erien väliset siirrot | 0 | 0 | 40 | -40 | 0 |
Valuuttakurssierot | -106 | 41 | -5 | 3 | -67 |
Hankintameno 31.12. | 5 599 | 892 | 912 | 4 281 | 11 685 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -5 489 | -426 | -787 | -5 832 | -12 534 |
Poistot | -88 | -58 | 31 | -45 | -161 |
Erien väliset siirrot | 0 | 0 | -10 | 10 | 0 |
Vähennykset | 0 | 0 | 0 | 1 631 | 1 631 |
Valuuttakurssierot | 114 | -22 | 5 | -2 | 95 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -5 464 | -506 | -760 | -4 238 | -10 968 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 215 | 426 | 52 | 124 | 817 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 135 | 386 | 152 | 43 | 717 |
Osakkeet | kpl |
1.1.2024 | 21 132 710 |
Omien osakkeiden käyttäminen avainhenkilöiden palkitsemiseen | 14 216 |
Omien osakkeiden käyttäminen hallituksen jäsenten palkitsemiseen | 64 615 |
Omien osakkeiden hankinta | -150 000 |
31.12.2024 | 21 061 541 |
Omien osakkeiden käyttäminen hallituksen jäsenten palkitsemiseen | 80 002 |
31.12.2025 | 21 141 543 |
| Osakkeet (kpl) | |
1.1.2024 | 47 190 |
Omien osakkeiden käyttäminen avainhenkilöiden palkitsemiseen | -14 216 |
Omien osakkeiden käyttäminen hallituksen jäsenten palkitsemiseen | -64 615 |
Omien osakkeiden hankinta | 150 000 |
31.12.2024 | 118 359 |
Omien osakkeiden käyttäminen hallituksen jäsenten palkitsemiseen | -80 002 |
31.12.2025 | 38 357 |
| Muuntoerot |
| 1.1.2025- | 1.1.2024- | |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
Emoyrityksen omistajille kuuluva tulos (euroa) | -304 148 | 1 098 597 |
Osakemäärän painotettu keskiarvo (kpl) | 21 061 541 | 21 123 637 |
Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos | -0,01 | 0,05 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Pitkäaikaiset lainat | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 16 028 | 18 426 |
Muut lainat | 12 | 12 |
Vuokrasopimusvelat | 1 820 | 2 746 |
Pitkäaikaiset lainat yhteensä | 17 859 | 21 185 |
| Lyhytaikaiset lainat | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 5 121 | 5 077 |
Luotolliset tilit | 0 | 105 |
Vuokrasopimusvelat | 1 577 | 1 295 |
Lyhytaikaiset lainat yhteensä | 6 697 | 6 476 |
Lainat yhteensä | 24 556 | 27 661 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Kassavarat | 9 515 | 9 040 |
Lyhytaikaiset lainat | 6 697 | 6 476 |
Pitkäaikaiset lainat | 17 859 | 21 185 |
Nettovelka | 15 041 | 18 621 |
Kassavarat | 9 515 | 9 040 |
Kiinteäkorkoiset velat | 3 396 | 4 146 |
Vaihtuvakorkoiset velat | 21 160 | 23 516 |
Nettovelka | 15 041 | 18 621 |
| Lyhytaikaiset | Pitkäaikaiset | Lyhytaikaiset | Pitkäaikaiset | Yhteensä | |
| vuokrasopimusvelat | vuokrasopimusvelat | lainat | lainat | ||
| 2025 | |||||
Velat 1.1. | 1 295 | 2 746 | 5 182 | 18 439 | 27 661 |
Kassavirrat | -1 532 | 0 | -2 071 | 0 | -3 603 |
Vuokrasopimusmuutokset | 1 854 | -862 | 0 | 0 | 991 |
Muut | -40 | -64 | 2 010 | -2 400 | -493 |
Velat 31.12. | 1 577 | 1 820 | 5 121 | 16 039 | 24 556 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Rahoitusvarat taseessa | ||
Lainasaamiset | 66 | 120 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 14 604 | 17 814 |
Rahavarat | 9 515 | 9 040 |
Lyhytaikaiset yhteensä | 24 185 | 26 974 |
Lainasaamiset | 63 | 79 |
Johdannaiset | 71 | 278 |
Pitkäaikaiset yhteensä | 135 | 357 |
Yhteensä | 24 319 | 27 332 |
Rahavirtaa suojaavat johdannaissopimukset | Nimellisarvo | Käypä arvo varat | Käypä arvo velat |
| Korkojohdannaiset | |||
| Koronvaihtosopimus, tuhatta euroa | 10 000 | 71 | 0 |
Rahavirtaa suojaavat johdannaissopimukset | Nimellisarvo | Käypä arvo varat | Käypä arvo velat |
| Korkojohdannaiset | |||
| Koronvaihtosopimus, tuhatta euroa | 10 000 | 278 | 0 |
| Erääntyminen | ||||||
Koronvaihtosopimukset | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030- | Yhteensä |
| Suojauskohde: Vaihtuvakorkoinen EUR-laina | ||||||
| Nimellisarvo, tuhatta euroa | 10 000 | 10 000 | ||||
| Kiinteä korko | 2,313 % | 2,313 % | ||||
| Suojaussuhde | 55,6 % | 55,6 % |
| Erääntyminen | ||||||
Koronvaihtosopimukset | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029- | Yhteensä |
| Suojauskohde: Vaihtuvakorkoinen EUR-laina | ||||||
Nimellisarvo, tuhatta euroa | 10 000 | 10 000 | ||||
Keskimääräinen kiinteä korko | 0,325 % | 0,325 % | ||||
Suojaussuhde | 51,3 % | 51,3 % |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Nimellisarvo | 10 000 | 10 000 |
| Varat | ||
Kirjanpitoarvo | 71 | 278 |
| Tase-erä | Myyntisaamiset ja muut | Myyntisaamiset ja muut |
| saamiset | saamiset | |
| Velat | ||
Kirjanpitoarvo | 0 | 0 |
Tase-erä | Ostovelat ja muut velat | Ostovelat ja muut velat |
| Arvonmuutos tehottomuuden määrittämiseksi | ||
Suojauskohde (Johdannaiset) | -71 | -278 |
Suojausinstrumentti (Johdannaiset) | 71 | 278 |
| Tehokas osuus | ||
Muihin laajan tuloksen eriin kirjattu osuus | 57 | -233 |
Suojausrahastosta tulosvaikutteiseksi siirretty määrä | -222 | 0 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -1 306 | -1 466 |
31.12.2025 | 31.12.2024 | |||
Toimintavaluutta | Toimintavaluutta | |||
10 % vahvempi | 10 % heikompi | 10 % vahvempi | 10 % heikompi | |
Tuhatta euroa | Tuloslaskelma | Tuloslaskelma | Tuloslaskelma | Tuloslaskelma |
| Toimintavaluutta/Hintavaluutta | ||||
EUR/USD | -514 | 514 | -532 | 532 |
EUR/AUD | -114 | 114 | -153 | 153 |
EUR/GBP | -8 | 8 | -16 | 16 |
EUR/KRW | 46 | -46 | 0 | 0 |
EUR/ZAR | -193 | 193 | -13 | 13 |
31.12.2025 | 31.12.2024 | |||
Korko | Korko | |||
0,5 % korkeampi | 0,5 % matalampi | 0,5 % korkeampi | 0,5 % matalampi | |
Tuhatta euroa | Tuloslaskelma | Tuloslaskelma | Tuloslaskelma | Tuloslaskelma |
Korkomuutoksen vaikutus | -105 | 105 | -117 | 117 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Erääntymätön | 9 791 | 12 719 |
| Erääntynyt | ||
alle 30 päivää | 1 410 | 1 187 |
30–60 päivää | 843 | 709 |
61–90 päivää | 324 | 331 |
yli 90 päivää | 655 | 709 |
Yhteensä | 13 022 | 15 655 |
| Konsernilla on vain yhden tyyppisiä rahoitusvaroja, joihin sovelletaan odotettua luottotappioiden mallia: myyntisaamiset tuotteiden |
| Ikäjakauma | ||||||
| alle 30 | 30–60 | 61–91 | yli 90 | |||
2025 | Erääntymätön | päivää | päivää | päivää | päivää | Yhteensä |
Luottotappiovaraus, tuhatta euroa | 11 | 10 | 17 | 15 | 80 | 132 |
| Luottotappiovaraus | 0,11 % | 0,72 % | 1,97 % | 4,77 % | 10,12 % | |
| Ikäjakauma | ||||||
| alle 30 | 30–60 | 61–91 | yli 90 | |||
2024 | Erääntymätön | päivää | päivää | päivää | päivää | Yhteensä |
Luottotappiovaraus, tuhatta euroa | 18 | 14 | 21 | 22 | 515 | 590 |
Luottotappiovaraus | 0,14 % | 1,20 % | 2,99 % | 6,51 % | 36,82 % | |
| Sopimukseen | |||||||
| Tuhatta euroa | Alle 6 | 6–12 | 1–2 | 2–5 | Yli 5 | perustuvat | Kirjanpito |
| kk | kk | vuotta | vuotta | vuotta | rahavirrat | -arvo | |
| yhteensä | |||||||
| 31.12.2025 | |||||||
| Muut kuin johdannaiset | |||||||
Ostovelat | 11 697 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 697 | 11 697 |
Vuokrasopimusvelat | 841 | 855 | 1 521 | 283 | 91 | 3 591 | 3 396 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 3 745 | 2 045 | 3 927 | 10 498 | 3 052 | 23 266 | 21 148 |
Muut lainat ja velat | 0 | 12 | 0 | 0 | 0 | 12 | 12 |
Muut kuin johdannaiset yhteensä | 16 283 | 2 912 | 5 447 | 10 781 | 3 143 | 38 566 | 36 253 |
| Sopimukseen | |||||||
| Tuhatta euroa | Alle 6 | 6–12 | 1–2 | 2–5 | Yli 5 | perustuvat | Kirjanpito |
| kk | kk | vuotta | vuotta | vuotta | rahavirrat | -arvo | |
| yhteensä | |||||||
| 31.12.2024 | |||||||
| Muut kuin johdannaiset | |||||||
Ostovelat | 13 526 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 526 | 13 526 |
Vuokrasopimusvelat | 835 | 605 | 1 723 | 1 053 | 112 | 4 327 | 4 041 |
Lainat rahoituslaitoksilta | 4 157 | 2 514 | 4 552 | 11 197 | 4 667 | 27 086 | 23 503 |
Luotolliset tilit | 105 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105 | 105 |
Muut lainat ja velat | 0 | 12 | 0 | 0 | 0 | 12 | 12 |
Muut kuin johdannaiset yhteensä | 18 623 | 3 131 | 6 275 | 12 250 | 4 779 | 45 056 | 41 187 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Omista veloista annetut takaukset ja kiinnitykset: | ||
Yrityskiinnitykset | 40 862 | 41 012 |
Kiinteistökiinnitykset | 7 112 | 5 029 |
Yhteensä | 47 974 | 46 041 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Muut takausvastuut | 86 | 89 |
Yhteensä | 86 | 89 |
| Ennakko- | ||||||
| Maa- | Rakennukset | Koneet ja | Muut | maksut ja | ||
| Tuhatta euroa | alueet | ja | kalusto | aineelliset | kesken- | Yhteensä |
| rakennelmat | hyödykkeet | eräiset | ||||
| hankinnat | ||||||
| 2025 | ||||||
Hankintameno 1.1. | 453 | 14 928 | 22 900 | 2 520 | 9 | 40 811 |
Lisäykset | 3 | 486 | 641 | 357 | 365 | 1 853 |
Vähennykset | 0 | 0 | -109 | -321 | 0 | -431 |
Erien väliset siirrot | 0 | 151 | 22 | 28 | -200 | 0 |
Valuuttakurssierot | -25 | -672 | -1 304 | -142 | -10 | -2 153 |
Hankintameno 31.12. | 431 | 14 894 | 22 150 | 2 441 | 164 | 40 080 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -176 | -6 092 | -16 824 | -1 962 | 0 | -25 054 |
Poistot | -6 | -1 009 | -2 173 | -337 | 0 | -3 252 |
Erien väliset siirrot | 0 | 0 | -29 | 29 | 0 | 0 |
Vähennykset | 0 | 0 | 54 | 298 | 0 | 352 |
Valuuttakurssierot | 17 | 210 | 1 018 | 107 | 0 | 1 352 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -164 | -6 891 | -17 953 | -1 867 | 0 | -26 875 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 278 | 8 837 | 6 076 | 558 | 9 | 15 757 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 266 | 8 003 | 4 197 | 575 | 164 | 13 204 |
| Ennakko- | ||||||
| Maa- | Rakennukset | Koneet ja | Muut | maksut ja | ||
| Tuhatta euroa | alueet | ja | kalusto | aineelliset | kesken- | Yhteensä |
| rakennelmat | hyödykkeet | eräiset | ||||
| hankinnat | ||||||
| 2024 | ||||||
Hankintameno 1.1. | 479 | 19 363 | 25 233 | 2 376 | 1 | 47 453 |
Muut muutokset* | 0 | -862 | -40 | -67 | 0 | -970 |
Lisäykset | 0 | 773 | 1 019 | 293 | 40 | 2 125 |
Vähennykset | -8 | -4 073 | -2 737 | -148 | -1 | -6 968 |
Erien väliset siirrot | 0 | 0 | -41 | 71 | -31 | 0 |
Valuuttakurssierot | -18 | -272 | -534 | -5 | 0 | -829 |
Hankintameno 31.12. | 453 | 14 928 | 22 900 | 2 520 | 9 | 40 811 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -182 | -8 367 | -17 561 | -1 782 | 0 | -27 892 |
Muut muutokset* | 0 | 862 | 40 | 67 | 0 | 970 |
Poistot | -7 | -1 129 | -2 307 | -324 | 0 | -3 767 |
Erien väliset siirrot | 0 | 0 | 71 | -71 | 0 | 0 |
Vähennykset | 0 | 2 522 | 2 619 | 144 | 0 | 5 285 |
Valuuttakurssierot | 12 | 21 | 313 | 5 | 0 | 351 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -176 | -6 092 | -16 824 | -1 962 | 0 | -25 054 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 298 | 10 996 | 7 672 | 594 | 1 | 19 561 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 278 | 8 837 | 6 076 | 558 | 9 | 15 757 |
| Käyttöoikeudet | ||||||
Tuhatta euroa | Maa-alueet | Rakennukset ja | Koneet ja | Muut aineelliset | Yhteensä | Vuokravelat |
| rakennelmat | kalusto | hyödykkeet | ||||
| 1.1.2025 | 82 | 1 481 | 1 441 | 323 | 3 328 | 4 041 |
Lisäykset | 3 | 486 | 190 | 213 | 892 | 892 |
Vähennykset | 0 | 0 | -55 | -24 | -79 | -75 |
Poistot | -6 | -660 | -694 | -174 | -1 535 | 0 |
Valuuttakurssierot | -8 | -59 | -3 | -17 | -87 | -103 |
Korkokulut | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 174 |
Suoritukset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -1 532 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 71 | 1 248 | 878 | 322 | 2 518 | 3 396 |
| Käyttöoikeudet | ||||||
Tuhatta euroa | Maa-alueet | Rakennukset ja | Koneet ja | Muut aineelliset | Yhteensä | Vuokravelat |
| rakennelmat | kalusto | hyödykkeet | ||||
1.1.2024 | 103 | 2 828 | 1 372 | 288 | 4 591 | 5 230 |
Lisäykset | 0 | 761 | 697 | 235 | 1 694 | 1 694 |
Vähennykset | -8 | -1 379 | 0 | 0 | -1 387 | -1 464 |
Poistot | -7 | -772 | -626 | -193 | -1 598 | 0 |
Valuuttakurssierot | -6 | 42 | -2 | -7 | 27 | 49 |
Korkokulut | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 198 |
Suoritukset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -1 666 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 82 | 1 481 | 1 441 | 323 | 3 328 | 4 041 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Aineet ja tarvikkeet | 11 446 | 5 645 |
Keskeneräiset tuotteet | 1 549 | 1 865 |
Valmiit tuotteet | 24 792 | 32 723 |
Yhteensä | 37 786 | 40 232 |
| Vaihto-omaisuuden arvonalentuminen on esitetty alla: | ||
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| 1.1. | 1 280 | 1 486 |
| Tilikauden aikana tehdyt arvonalentumiset | 286 | 248 |
| Tehdyt alaskirjausten palautukset | -272 | -454 |
| 31.12. | 1 295 | 1 280 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Myyntisaamiset | 13 022 | 15 655 |
Siirtosaamiset | 438 | 506 |
Muut saamiset* | 1 143 | 1 653 |
Yhteensä | 14 604 | 17 814 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| 1.1. | 590 | 702 |
| Tilikauden aikana tehdyt arvonalennukset | 66 | 448 |
| Tilikauden tehdyt alaskirjaukset | -353 | -522 |
| Tehdyt alaskirjausten palautukset | -171 | -38 |
| 31.12. | 132 | 590 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Arvonalennukset | ||
| Yhtiöittäin tehdyt alaskirjaukset | -419 | -522 |
Arvonalennusvarauksen muutos | 431 | 108 |
| 12 | -414 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Ostovelat | 11 697 | 13 526 |
Siirtovelat | 2 752 | 2 747 |
Muut erät* | 430 | 544 |
Yhteensä | 14 880 | 16 818 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Henkilöstökulut | 981 | 1 131 |
Sosiaalikulut | 222 | 147 |
Korot | 5 | 11 |
Muut erät* | 1 544 | 1 459 |
Total | 2 752 | 2 747 |
Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
1.1. | 33 | 97 |
Varausten lisäykset | 0 | 1 |
Varausten palautukset | 0 | -65 |
31.12. | 33 | 33 |
Tuhatta euroa | 1.1.2025-31.12.2025 | 1.1.2024-31.12.2024 |
| Liikevoitto | -663 | 628 |
Rahoitustuotot ja – kulut | -155 | 85 |
Yhteensä | -818 | 714 |
| Emo % | Emo % | Konserni % | Konserni % | |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
| Halco Brighouse Ltd, UK, emo Robit UK* | 100 % | 100 % | ||
| Halco Drilling Ltd UK, emo Robit UK* | 100 % | 100 % | ||
| Robit Asia Ltd, Hong Kong*** | 100 % | 100 % | ||
Robit Australia Pty Ltd, Australia | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % |
Robit Finland Oy Ltd, Suomi | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % |
Robit GB Ltd, UK | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % |
Robit Inc, USA | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % |
Robit Korea LTD, Etelä-Korea | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % |
Robit OOO, Venäjä* | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % |
Robit S.A.C, Peru, 1% omistaa Robit Inc | 99 % | 99 % | 100 % | 100 % |
Robit SA, Etelä-Afrikka** | 74 % | 74 % | 100 % | 100 % |
Robit UK Ltd, UK* | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % |
| Halco USA LLC, USA, emo Robit INC.* | 100 % | 100 % | ||
| *Tähdellä merkityt yhtiö ovat dormantteja- tai holding-yhtiöitä. |
| Tuhatta euroa | 01.01.2025 - | 01.01.2024 - |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
| Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero: | ||
Vero tilikauden voitosta erillisyhtiöissä | -417 | -132 |
Aiempia vuosia koskevat oikaisut | -56 | -24 |
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero yhteensä | -472 | -156 |
| Laskennallinen vero: | ||
Laskennallisen verosaamisten vähennys (-) / lisäys (+) | -35 | -48 |
Laskennallisten verovelkojen vähennys (+) / lisäys (-) | 182 | 302 |
Laskennallisista veroista johtuvat kulut yhteensä | 147 | 254 |
Tuloverokulu | -326 | 98 |
| Tuhatta euroa | 01.01.2025 - | 01.01.2024 - |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
Voitto/tappio ennen veroja | 89 | 1 036 |
Suomen verokannalla laskettu vero | -18 | -207 |
| Seuraavien erien verovaikutus: | ||
Ulkomaisten tytäryritysten erilaisten verokantojen vaikutus | -35 | -97 |
Verotuksessa vähennyskelvottomat kulut | -478 | -363 |
Verovapaat tulot | 130 | 335 |
Kirjaamattomien laskennallisten verosaamisten vaikutus | -110 | 48 |
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden hyödyntäminen | 255 | 314 |
Muut oikaisut | 0 | 59 |
Aiempia vuosia koskeva oikaisu | -71 | 9 |
Verot tuloslaskelmassa | -326 | 98 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
1.1. | 1 333 | 1 028 |
Kirjattu tulosvaikutteisesti | 147 | 254 |
Kirjattu omaan pääomaan | 41 | 58 |
Valuuttakurssierot | -86 | -7 |
31.12. | 1 436 | 1 333 |
| Erien | Kirjattu | |||||
| Tuhatta euroa | väliset | Kirjattu tulos- | omaan | Valuutta- | ||
| 1.1. | siirrot | vaikutteisesti | pääomaan | kurssierot | 31.12. | |
| 2025 | ||||||
| Laskennalliset verosaamiset | ||||||
Vaihto-omaisuus | 550 | 0 | 23 | 0 | -3 | 569 |
Työsuhde-etuudet | 97 | -1 | -24 | 0 | -3 | 69 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 712 | 2 | -116 | 0 | 0 | 598 |
Verotappiot | 813 | 0 | 6 | 0 | -77 | 743 |
Muut erät | 149 | -31 | 76 | 0 | -12 | 181 |
Yhteensä | 2 321 | -30 | -35 | 0 | -94 | 2 162 |
Laskennallisten verojen netottaminen | -766 | -563 | ||||
Laskennalliset verosaamiset, netto | 1 555 | 1 598 |
| Erien | Kirjattu | |||||
| väliset | Kirjattu tulos- | omaan | Valuutta- | |||
| 1.1. | siirrot | vaikutteisesti | pääomaan | kurssierot | 31.12. | |
| 2025 | ||||||
| Laskennalliset verovelat | ||||||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 731 | 0 | -177 | 0 | 14 | 568 |
| Aineettomat hyödykkeet | 158 | 0 | -29 | 0 | -7 | 122 |
| Muut erät | 98 | -30 | 23 | -41 | -14 | 35 |
| Yhteensä | 988 | -30 | -183 | -41 | -7 | 726 |
| Laskennallisten verojen netottaminen | -766 | -563 | ||||
| Laskennalliset verovelat, netto | 222 | 163 |
| Erien | Kirjattu | |||||
| Tuhatta euroa | väliset | Kirjattu tulos- | omaan | Valuutta- | ||
| 1.1. | siirrot | vaikutteisesti | pääomaan | kurssierot | 31.12. | |
| 2024 | ||||||
| Laskennalliset verosaamiset | ||||||
Vaihto-omaisuus | 258 | 87 | 205 | 0 | 0 | 550 |
Työsuhde-etuudet | 261 | -145 | -19 | 0 | 0 | 97 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 963 | -21 | -230 | 0 | 0 | 712 |
Verotappiot | 466 | 118 | 230 | 0 | 0 | 813 |
Muut erät | 381 | -39 | -195 | 0 | 2 | 149 |
Yhteensä | 2 329 | 0 | -10 | 0 | 2 | 2 321 |
Laskennallisten verojen netottaminen | -912 | -766 | ||||
Laskennalliset verosaamiset, netto | 1 417 | 1 555 |
| Erien | Kirjattu | |||||
| väliset | Kirjattu tulos- | omaan | Valuutta- | |||
| 1.1. | siirrot | vaikutteisesti | pääomaan | kurssierot | 31.12. | |
| 2024 | ||||||
| Laskennalliset verovelat | ||||||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 1 095 | -152 | -212 | 0 | 0 | 731 |
| Aineettomat hyödykkeet | 207 | 30 | -29 | -58 | 9 | 158 |
| Muut erät | 0 | 122 | -24 | 0 | 0 | 98 |
| Yhteensä | 1 301 | 0 | -265 | -58 | 9 | 988 |
| Laskennallisten verojen netottaminen | -912 | -766 | ||||
| Laskennalliset verovelat, netto | 389 | 222 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Markku Teräsvasara | 73,5 | 73,3 |
Harri Sjöholm | 51,7 | 49,3 |
Lasse Aho | 4,3 | 46,2 |
Eeva-Liisa Virkkunen | 48,0 | 44,7 |
Mikko Kuitunen | 46,4 | 43,9 |
Anne Koutonen | - | 2,9 |
Helena Kauppinen | 41,5 | - |
Kai Telanne | 42,8 | 38,9 |
Yhteensä | 308,1 | 299,3 |
Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 671 | 733 |
Osakeperusteiset maksut | 0 | 7 |
Yhteensä | 671 | 740 |
Hallituksen ja johdon osakeomistukset 31.12.2025 | Osakkeet | Osuus | |
Hallituksen omistukset | 5 978 604 | 28,23 % | |
Harri Sjöholm* | 5 796 879 | 27,37 % | |
Mikko Kuitunen | 47 349 | 0,22 % | |
Helena Kauppinen | 12 179 | 0,06 % | |
Markku Teräsvasara | 62 272 | 0,29 % | |
Kai Telanne | 20 660 | 0,10 % | |
Eeva-Liisa Virkkunen | 39 265 | 0,19 % | |
Toimitusjohtaja | 20 000 | 0,09 % | |
Muut johtoryhmän jäsenet | 25 000 | 0,12 % | |
Yhteensä | 6 023 604 | 28,44 % |