743700NRL9EH2FLPH4802024-01-012024-12-31iso4217:EUR743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31iso4217:EURxbrli:shares743700NRL9EH2FLPH4802024-12-31743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31robitoyj:SijoitetunVapaanOmanPaeaeomanRahastoMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31robitoyj:SijoitetunVapaanOmanPaeaeomanRahastoMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31robitoyj:SijoitetunVapaanOmanPaeaeomanRahastoMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700NRL9EH2FLPH4802024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700NRL9EH2FLPH4802024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700NRL9EH2FLPH4802024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700NRL9EH2FLPH4802024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember743700NRL9EH2FLPH4802024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700NRL9EH2FLPH4802024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700NRL9EH2FLPH4802024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember743700NRL9EH2FLPH4802024-12-31robitoyj:SijoitetunVapaanOmanPaeaeomanRahastoMember743700NRL9EH2FLPH4802024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700NRL9EH2FLPH4802024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember743700NRL9EH2FLPH4802024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700NRL9EH2FLPH4802024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700NRL9EH2FLPH4802024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
ROBIT 2024
ROBIT OYJ TILINPÄÄTÖS
1.1.2024-31.12.2024
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Vuosi 2024 lyhyesti
Saadut tilaukset 88,8 miljoonaa euroa (93,0), laskua 4,4 %
Liikevaihto 90,3 miljoonaa euroa (92,9); laskua 2,8 %
EBITDA 6,4 miljoonaa euroa (5,2); 7,1 % liikevaihdosta (5,6)
Vertailukelpoinen EBITDA 6,4 miljoonaa euroa (5,0); 7,1 % liikevaihdosta (5,4)
Liiketulos (EBIT) 2,5 miljoonaa euroa (0,1); 2,8 % liikevaihdosta (0,1)
Vertailukelpoinen liiketulos (EBIT) 2,5 miljoonaa euroa (-0,1); 2,8 % liikevaihdosta (-0,1)
Katsauskauden tulos 1,1 miljoonaa euroa (-3,0); 1,3 % liikevaihdosta (-3,2)
Liiketoiminnan nettorahavirta 1,5 miljoonaa euroa (8,4)
Omavaraisuusaste katsauskauden lopussa 50,7 % (48,5)
Keskeiset tunnusluvut Q4 2024
Q4 2023
Muutos%
2024
2023
Muutos%
Liikevaihto, 1 000 euroa 21 387
22 901
-6,6 %
90 284
92 917
-2,8 %
EBITDA, 1 000 euroa 1 721
2 409
-28,6 %
6 430
5 172
24,3 %
EBITDA, osuus liikevaihdosta % 8,0 %
10,5 %
7,1 %
5,6 %
Vertailukelpoinen EBITDA, 1 000 euroa 1 721
1 961
-12,2 %
6 430
5 004
28,5 %
Vertailukelpoinen EBITDA, % 8,0 %
8,6 %
7,1 %
5,4 %
EBIT, 1 000 euroa 758
1 192
-36,4 %
2 502
116
>100 %
EBIT, osuus liikevaihdosta % 3,5 %
5,2 %
2,8 %
0,1 %
Vertailukelpoinen EBIT, 1 000 euroa 758
744
1,9 %
2 502
-52
>100 %
Vertailukelpoinen EBIT, osuus liikevaihdosta % 3,5 %
3,3 %
2,8 %
-0,1 %
Katsauskauden tulos, 1 000 euroa 566
-332
>100 %
1 134
-3 019
>100 %
Katsauskauden tulos, osuus liikevaihdosta % 2,6 %
-1,4 %
1,3 %
-3,2 %
Osakekohtainen tulos (EPS), 1 000 euroa 0,03
-0,01
>100 %
0,05
-0,14
>100 %
Oman pääoman tuotto (ROE), %
2,4 %
-6,3 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE), %
3,9 %
-0,4 %
MARKKINANÄKYMÄT VUODELLE 2025
Robit arvioi globaalin kaivosteollisuuden kysynnän pysyvän hyvällä tasolla. Rakennusteollisuuden
kysynnän arvioidaan pysyvän matalalla tasolla vuoden ensimmäisellä vuosipuoliskolla, mutta kysynnän
arvioidaan kehittyvän positiivisesti vuoden toisella puoliskolla.
Mahdolliset tuontitullit ja kauppasodan riski lisäävät epävarmuutta markkinan kehityksestä.
OHJEISTUS VUODELLE 2025
Robit arvioi vuoden 2025 liikevaihdon ja euromääräisen vertailukelpoisen EBIT-kannattavuuden kasvavan
vuoteen 2024 verrattuna.
TAUSTAA OHJEISTUKSELLE
Ohjeistus perustuu arviolle, että kaivosteollisuuden kysyntä pysyy hyvällä tasolla ja rakennusteollisuuden
kysyntä kehittyy positiivisesti vuoden 2025 toisella puoliskolla. Ohjeistus perustuu oletukselle, että
valuuttakursseissa ei tapahdu merkittäviä muutoksia vuoden 2024 lopun tasosta eivätkä mahdolliset
tuontitullit merkittävästi heikennä yhtiön suhteellista kilpailukykyä avainmarkkinoilla.
Yhtiö arvioi liikevaihdon kehityksen piristyvän vuoden edetessä, joskin yhtiö odottaa alkuvuoden
käynnistyvän matalalla tasolla.
TOIMITUSJOHTAJA ARTO HALONEN
Markkinakysyntä pysyi vuoden 2024 aikana kaivosteollisuudessa hyvällä tasolla, mutta
rakennusteollisuuden kysynnässä odotettua käännet parempaan ei tapahtunut. Rakennusteollisuuden
kysyntä oli vuoden aikana heikolla tasolla. Myös tutkimusporauksen kysyntä heikkeni. Saadut tilaukset
olivat 88,8 miljoonaa euroa (93,0), laskua vuodesta 2023 oli 4,4 prosenttia. Robitin liikevaihto laski 2,8
prosenttia ollen 90,3 miljoonaa euroa (92,9). Haastavassa markkinatilanteessa onnistuimme kasvamaan
sekä Top Hammer - että Geotechnical-liiketoiminnoissa. Liikevaihdon lasku tuli kokonaisuudessaan Down
the Hole -liiketoiminnasta, joka kärsi heikosta rakennusteollisuuden kysynnästä sekä merkittävän
toimitussopimuksen päättymisestä vuoden 2024 aikana, jota ei onnistuttu korvaamaan täysimääräisesti
uusilla asiakkuuksilla.
Vuoden viimeisellä neljänneksellä yhtiön tilaukset olivat 19,6 miljoonaa euroa (22,3) laskien 12,3 prosenttia.
Liikevaihto katsauskaudella oli 21,4 miljoonaa euroa (22,9). Yhtiön liikevaihto kasvoi EMEA- ja Asia-
alueella. EMEA-alueella yhtiö onnistui voittamaan useita projekteja Geotechnical liiketoiminnassa sekä
kasvamaan kaivossegmentissä erityisesti Afrikassa. Lisäksi yhtiöllä oli uusia tunnelinlouhintaprojekteja
sekä Euroopassa että Aasiassa. Muilla markkina-alueilla liikevaihto laski vertailukaudesta. Asiakkaiden
päätöksenteko viivästyi useissa hankkeissa. Asiakaskysyntä oli matalalla rakennus-, tutkimusporaus- ja
kaivonporaussegmentissä vuoden viimeisellä neljänneksellä.
Vuoden 2024 liikevaihto kasvoi Top Hammer -liiketoiminnassa 5,0 prosenttia. Viimeisen vuosineljänneksen
liikevaihto kasvoi 5,8 prosenttia. Kasvu oli vahvaa Australasia-alueella useiden uusien asiakkuuksien
myötä. Myös EMEA-alueella liikevaihto kasvoi. Kasvua ajoivat erityisesti maanalaiset kaivokset. Toimme
markkinoille myös uuden Robit® Extreme Carbide -nastoilla varustetun porakruunusarjan, jolla asiakkaat
saavat pidemmän eliniän ja paremman tunkeutuvuuden porakruunuille.
Down the Hole -liiketoiminnan liikevaihto laski 29,1 prosenttia, mikä johtui merkittävän toimitussopimuksen
päättymisestä, jota ei kyetty täysimääräisesti korvaamaan muilla asiakkuuksilla. Lisäksi kysyntä pysyi
edelleen matalalla tasolla liiketoiminnalle tärkeissä kaivonporaus- ja
tutkimusporaussegmenteissä. Viimeisen vuosineljänneksen liikevaihto laski 49,9 prosenttia.
Geotechnical-liiketoiminnan liikevaihto kasvoi 4,2 prosenttia ja viimeisellä neljänneksellä 2,8 prosenttia.
Kasvua tuli erityisesti Americas-alueella, jossa yhtiö teki panostuksia myynnin vahvistamiseksi. Yleisesti
markkinakysyntä Geotechnical-segmentissä oli kuitenkin matalalla tasolla. Onnistuimme voittamaan
merkittäviä projekteja, jotka mahdollistivat kasvun myös heikommassa markkinassa.
Lanseerasimme vuoden aikana uuden modulaarisen Robit® H-sarjan DTH-vasaraperheen, jolla asiakkaat
saavat paremman porausnopeuden sekä säästöjä energiankulutuksessa. Vasaraperhe on saanut hyvän
vastaanoton asiakkaiden keskuudessa, mikä mahdollistaa myynnin kasvun vuoden 2025 aikana.
Vuoden 2024 prioriteettina Robitilla oli kannattavuuden parantaminen. Uudistimme toimitusketjun ja
valmistuksen rakenteen Down the Hole -tuotteille, jatkoimme hankinnan ästöhankkeiden toteuttamista
sekä toimme markkinoille uusia kilpailukykyisempiä tuotteita. Näiden toimenpiteiden ansiosta onnistuimme
parantamaan konsernin EBIT-kannattavuutta 2,5 miljoonaan euroon (0,1). Korkeat rahtikustannukset
erityisesti vuoden toisella ja kolmannella vuosineljänneksellä rasittivat yhtiön kannattavuutta merkittävästi.
Saimme vuoden viimeisellä neljänneksellä painettua rahtikulut takaisin matalammalle tasolle, ja tämä näkyi
positiivisesti viimeisen neljänneksen tuloksessa. Vertailukelpoinen EBIT-kannattavuus vuoden viimeisellä
vuosineljänneksellä oli 3,5 prosenttia liikevaihdosta (3,3).
Robitin liiketoiminnasta kertynyt nettokassavirta vuonna 2024 oli 1,5 miljoonaa euroa (8,3). Parantunut
kannattavuus vahvisti kassavirtaa, mutta käyttöpääomaan sitoutui vuoden aikana rahaa, mikä heikensi
kassavirtaa. Varastot kasvoivat 4,2 miljoonaa euroa. Pidentyneis kuljetusajoista johtuen varastoja
kasvatettiin turvaten näin asiakastoimitukset. Yhtiön tuotesaatavuus parani vuoden loppua kohden, mikä
näkyi pienentyneinä rahtikustannuksina. Vuoden viimeisen vuosineljänneksen liiketoiminnasta kertynyt
nettokassavirta oli -1,6 miljoonaa euroa (7,0).
Teimme vuoden aikana systemaattista t kilpailukyvyn parantamiseksi sekä tuotetarjooman
uudistamiseksi. Vuonna 2024 onnistuimme kasvamaan kahdessa meidän kolmesta liiketoiminnastamme.
Vuoden 2025 päätavoite on kääntää Down the Hole -liiketoiminta takaisin kasvu-uralle. Markkinatilanteen
odotamme pysyvän ennallaan vielä alkuvuoden 2025.
VASTUULLISUUS
Robitin vastuullisuustyö keskittyy neljään pääteemaan: vastuulliset kumppanuudet, hiilidioksidipäästöjen
vähentäminen arvoketjussa, tyytyväinen ja hyvinvoiva työyhteisö sekä tehokkuus läpi tuotteen elinkaaren.
Saavutimme hyvedistysaskelia monilla osa-alueilla. Otimme merkittävän askeleen päästöintensiteetin
alentamisessa. Vuonna 2024 olimme 39,6 prosenttia alle vertailuvuoden 2020. Positiiviseen kehitykseen
vaikuttivat tuotannon keskittäminen harvempiin tuotantolaitoksiin vuoden 2024 aikana sekä päästöttömien
energialähteiden käytön lisääminen.
Päästöintensiteetti
Jäte
Konsultoivat
myyntitunnit
vuodessa
Tapaturmataajuus
Vastuulliset
toimittajat
Vastuulliset
jakelijat
12/2024 -39,6 % 86,0 % 1 170 h 7,8 96,6 % 84,1 %
12/2023 -25,7 % 88,1 % 1 919 h 4,7 99,3 % 86,0 %
Tavoite -50,0 % >90,0 % >1 000 h 0,0 >90,0 % >90,0 %
LIIKEVAIHTO
Liikevaihto liiketoimintayksiköittäin
Tuhatta euroa Q4 2024
Q4 2023
Muutos%
2024
2023
Muutos%
Top Hammer 14 332
13 544
5,8 %
57 104
54 406
5,0 %
Down the Hole 2 438
4 864
-49,9 %
14 792
20 862
-29,1 %
Geotechnical 4 617
4 493
2,8 %
18 387
17 648
4,2 %
Yhteensä 21 387
22 901
-6,6 %
90 284
92 917
-2,8 %
Konsernin liikevaihto vuoden viimeisellä neljänneksellä oli 21,4 miljoonaa euroa (22,9). Laskua
vertailukauteen oli 6,6 prosenttia. Vertailukelpoisin valuutoin laskua oli 7,2 prosenttia. Konsernin liikevaihto
tammi-joulukuussa oli 90,3 miljoonaa euroa (92,9). Laskua vertailukauteen oli 2,8 prosenttia.
Vertailukelpoisin valuutoin laskua oli 2,8 prosenttia.
Top Hammer -liiketoiminnan liikevaihto kasvoi vuoden viimeisellä neljänneksellä 5,8 prosenttia ja liikevaihto
oli katsauskaudella 14,3 miljoonaa euroa (13,5). Kasvua tuli erityisesti Australasia-alueelta, jossa yhtiö sai
tilikauden aikana uusia asiakassopimuksia maanalaisista kaivoksista.
Down the Hole -liiketoiminnan liikevaihto laski vuoden viimeisellä neljänneksellä 49,9 prosenttia ja
liikevaihto oli katsauskaudella 2,4 miljoonaa euroa (4,9). Liikevaihto laski aiemmin tilikaudella päättyneen
asiakassopimuksen takia, jota ei täysin kyetty korvaamaan muilla asiakkuuksilla ja matalalla pysynees
kysynnästä.
Geotechnical -liiketoiminnan liikevaihto kasvoi vuoden viimeisellä neljänneksellä 2,8 prosenttia ja liikevaihto
oli katsauskaudella 4,6 miljoonaa euroa (4,5). Kasvua tuli erityisesti Americas-alueelta.
Liikevaihto markkina-alueittain
Tuhatta euroa Q4 2024
Q4 2023
Muutos%
2024
2023
Muutos%
EMEA & East 11 585
11 144
4,0 %
47 196
48 291
-2,3 %
Americas 4 517
5 433
-16,9 %
19 147
20 840
-8,1 %
Asia 2 666
2 293
16,3 %
9 003
8 950
0,6 %
Australasia 2 619
4 031
-35,0 %
14 938
14 835
0,7 %
Yhteensä 21 387
22 901
-6,6 %
90 284
92 917
-2,8 %
KANNATTAVUUS
Tunnusluvut
Tuhatta euroa Q4 2024
Q4 2023
Muutos%
2024
2023
Muutos%
EBITDA, 1 000 euroa 1 721
2 409
-28,6 %
6 430
5 172
24,3 %
EBITDA, osuus liikevaihdosta % 8,0 %
10,5 %
7,1 %
5,6 %
Vertailukelpoinen EBITDA, 1 000 euroa 1 721
1 961
-12,2 %
6 430
5 004
28,5 %
Vertailukelpoinen EBITDA, osuus
liikevaihdosta %
8,0 %
8,6 %
7,1 %
5,4 %
EBIT, 1 000 euroa 758
1 192
-36,4 %
2 502
116
>100 %
EBIT, osuus liikevaihdosta % 3,5 %
5,2 %
2,8 %
0,1 %
Vertailukelpoinen EBIT, 1 000 euroa 758
744
1,9 %
2 502
-52
>100 %
Vertailukelpoinen EBIT, osuus liikevaihdosta % 3,5 %
3,3 %
2,8 %
-0,1 %
Katsauskauden tulos, 1 000 euroa 566
-332
>100 %
1 134
-3 019
>100 %
Katsauskauden tulos, osuus liikevaihdosta % 2,6 %
-1,4 %
1,3 %
-3,2 %
Vuoden viimeisen neljänneksen vertailukelpoinen EBITDA oli 1,7 miljoonaa euroa (2,0). Vertailukelpoisen
EBITDA:n osuus liikevaihdosta oli 8,0 prosenttia (8,6). Konsernin vertailukelpoinen liiketulos (EBIT) oli 0,8
miljoonaa euroa (0,7). Vertailukelpoinen liiketulos oli 3,5 prosenttia (3,3) katsauskauden liikevaihdosta.
Viimeisellä vuosineljänneksellä konserni pystyi säilyttämään vertailukelpoisen EBIT-kannattavuuden
samalla tasolla kuin vertailukaudella liikevaihdon laskusta huolimatta.
Vuoden viimeisen neljänneksen rahoitustuotot ja -kulut olivat -0,2 miljoonaa euroa (-0,8), josta korkokulujen
osuus oli -0,3 miljoonaa euroa (-0,7) ja valuuttakurssimuutosten 0,1 miljoonaa euroa (-0,1). Konsernilla oli
voimassa 10 miljoonan euron koronvaihtosopimus, jonka avulla korkojen nousun kassavirtavaikutusta
saatiin pienennettyä.
Vuoden viimeisen neljänneksen tulos oli 0,6 miljoonaa euroa (-0,3).
Tammi-joulukuun vertailukelpoinen EBITDA oli 6,4 miljoonaa euroa (5,0). Vertailukelpoisen EBITDA:n
osuus liikevaihdosta oli 7,1 prosenttia (5,4). Konsernin vertailukelpoinen liiketulos (EBIT) oli 2,5 miljoonaa
euroa (-0,1). Liiketulos oli 2,8 prosenttia (-0,1) tammi-joulukuun liikevaihdosta.
Tammi-joulukuussa rahoitustuotot ja -kulut olivat -1,5 miljoonaa euroa (-2,5), josta korkokulujen osuus oli -
1,5 miljoonaa euroa (-2,2) ja valuuttakurssimuutosten 0,1 miljoonaa euroa (-0,2). Rahoituskulut laskivat
matalamman korkotason, alentuneen rahoitusmarginaalin ja lainakannan pienentymisen johdosta.
Verokulua konsernille ei tilikaudella syntynyt johtuen aiempien tilikausien tappioiden hyödyntämisestä sekä
laskennallisten verosaamisten kasvusta. Verot olivat siten tilikaudella 0,1 miljoonaa euroa (-0,6) ja
konsernin efektiivinen veroaste -9,5 prosenttia (-24,4).
Tilikauden tulos oli 1,1 miljoonaa euroa (-3,0).
RAHAVIRTA JA INVESTOINNIT
Konsernin rahavirtalaskelma
Tuhatta euroa Q4 2024
Q4 2023
2024
2023
Liiketoiminnan nettorahavirrat
Rahavirrat ennen käyttöpääoman muutoksia 1 371
2 178
6 254
4 509
Liiketoiminnan rahavirrat ennen rahoituseriä ja veroja -978
8 282
3 035
11 074
Liiketoiminnasta kertynyt nettorahavirta -1 562
7 019
1 517
8 353
Investointien nettorahavirta -193
1 511
1 451
1 102
Rahoituksen nettorahavirta -2 114
-2 970
-5 213
-4 069
Rahavarojen nettolisäys (+) / -vähennys (-) -3 870
5 560
-2 245
5 386
Rahavarat kauden alussa 12 735
5 751
11 201
6 085
Valuuttakurssierot rahavaroista 175
-110
85
-269
Rahavarat tilikauden lopussa 9 040
11 201
9 040
11 201
Vuoden neljännen vuosineljänneksen konsernin rahavirta ennen käyttöpääoman muutoksia oli 1,4
miljoonaa euroa (2,2). Liiketoiminnan nettorahavirta oli -1,6 miljoonaa euroa (7,0). Käyttöpääoman
muutosten vaikutus oli -2,3 miljoonaa euroa (6,1). Ostovelkojen pienentyminen vaikutti käyttöpääoman
muutokseen -4,3 miljoonaa euroa (-2,3), myyntisaamisten pienentyminen 2,4 miljoonaa euroa (4,5) ja
varaston muutos -0,4 miljoonaa euroa (3,9). Tilikauden liiketoiminnasta kertynyt nettorahavirta oli 1,5
miljoonaa euroa (8,4).
Vuoden neljännen vuosineljänneksen investointien nettorahavirta oli -0,2 miljoonaa euroa (1,5).
Tuotannolliset bruttoinvestoinnit olivat 0,2 miljoonaa euroa (0,0). Investointien osuus liikevaihdosta oli 0,9
prosenttia (0,2). Tilikauden investointien nettorahavirta oli 1,5 miljoonaa euroa (1,1), joka johtui äosin
muiden rahoitusvarojen lunastamisesta rahavaroihin.
Vuoden viimeisen vuosineljänneksen rahoituksen nettorahavirta oli -2,1 miljoonaa euroa (-3,0). Lainojen
muutokset nettona olivat -1,6 miljoonaa euroa (-1,6). Luotollisten tilien muutos oli 0,1 miljoonaa euroa (-
0,1). Tilikauden rahoituksen nettorahavirta oli -5,2 miljoonaa euroa (-4,1).
Vuoden neljännen vuosineljänneksen poistot ja arvonalennuskirjaukset olivat -0,9 miljoonaa euroa (-1,3).
Tilikauden poistot ja arvonalennuskirjaukset olivat -3,9 miljoonaa euroa (-5,1). Muutos johtui pääosin
vuoden 2023 lopulla suljetusta Australian tehtaasta ja tuotannon koneiden myynnistä.
TALOUDELLINEN ASEMA
31.12.2024
31.12.2023
Rahavarat, tuhatta euroa 9 040
11 201
Korolliset velat, tuhatta euroa 27 661
32 532
joista lyhytaikaisia korollisia
rahoitusvelkoja
6 476
6 463
Korolliset nettovelat, tuhatta euroa 18 621
21 331
Käyttämätön luottolimiitti, tuhatta euroa 5 895
4 000
Velkaantumisaste, % 40,3 %
46,7 %
Omavaraisuusaste, % 50,7 %
48,5 %
Konsernilla oli korollisia velkoja 27,7 miljoonaa euroa (32,5), josta 4,0 miljoonaa euroa (5,2) IFRS 16
mukaisia korollisia velkoja. Rahavaroja konsernilla oli 9,0 miljoonaa euroa (11,2) ja lisäksi käyttämätöntä
luottolimiittiä 5,9 miljoonaa euroa. Korolliset nettovelat olivat 18,6 miljoonaa euroa (21,3) ja korolliset
nettopankkivelat ilman IFRS 16 velkojen osuutta olivat 14,6 miljoonaa euroa (16,1).
Konsernin oma pääoma oli katsauskauden lopussa 46,2 miljoonaa euroa (45,6). Konsernin
omavaraisuusaste koheni ja oli 50,7 prosenttia (48,5). Nettovelan suhde omaan pääomaan (gearing) oli
40,3 prosenttia (46,7).
HENKILÖSTÖ JA JOHTO
Henkilöstön määrä oli sama kuin vertailukauden lopussa ja oli vuoden 2024 päättyessä 225 (225).
Katsauskauden lopussa konsernin henkilöstöstä 67 prosenttia oli Suomen ulkopuolella.
Yhtiön johtoryhmään kuuluivat katsauskauden lopussa toimitusjohtaja Arto Halosen lisäksi Perttu Aho (VP
Down the Hole), Ville Iljanko (VP Distributor Sales), Jorge Leal (VP Top Hammer), Ville Peltonen (CFO),
Ville Pohja (VP Geotechnical) sekä Jaana Rinne (henkilöstöjohtaja).
TALOUDELLISET TAVOITTEET
Robitin pitkän aikavälin tavoite on kasvaa markkinakasvua nopeammin ja saavuttaa 10 prosentin
vertailukelpoinen EBIT-kannattavuus.
Pitkän
aikavälin
tavoite
2022 2023
Rullaava 12
kk per
31.12.2024
Vertailukelpoinen EBIT, osuus liikevaihdosta % p.a. >10 % 2,7 % -0,1 % 2,8 %
OSAKEPOHJAISET PALKITSEMISOHJELMAT
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2021–2023
Robit Oyj:n hallitus ätti 15.6.2021 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta yhtiön avainhenkilöille.
Osakeohjelma sisältää yhden sekä kahden vuoden ansaintajaksot. Osakeohjelman ensimmäinen
ansaintajakso käsittää vuoden 2021 ja toinen ansaintajakso puolestaan vuodet 2022–2023.
Osakeohjelman mahdollinen palkkio yhden vuoden ansaintajaksolta 2021 perustuu yhtiön ennalta
määrittämään EBITDA-tavoitteeseen vuoden 2021 tilinpäätöksessä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio
kahden vuoden ansaintajaksolta 2022–2023 perustuu yhtiön ennalta määrittämään osakekohtaisen
tuloksen keskiarvoon vuosien 2022 ja 2023 tilinpäätöksissä. Osakeohjelman palkkio kummaltakin
ansaintajaksolta maksettiin toukokuussa 2024. Osakkeita maksettiin yhteensä 4 985, mikä vastaa 0,0
prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2022–2024
Robit Oyj:n hallitus ätti 15.2.2022 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta yhtiön avainhenkilöille.
Robitin hallitus päätti 24.3.2022 kasvattaa osake-palkkio-ohjelman maksimikokoa
toimitusjohtajavaihdoksen takia.
Osakeohjelma sisältää yhden sekä kahden vuoden ansaintajaksot. Osakeohjelman ensimmäinen
ansaintajakso käsittää vuoden 2022 ja toinen ansaintajakso puolestaan vuodet 2023–2024.
Osakeohjelman mahdollinen palkkio yhden vuoden ansaintajaksolta 2022 perustuu yhtiön ennalta
määrittämään liiketoiminnan nettorahavirtatavoitteeseen vuoden 2022 tilinpäätöksessä. Osakeohjelman
mahdollinen palkkio kahden vuoden ansaintajaksolta 2023–2024 perustuu yhtiön ennalta ärittämään
osakekohtaisen tuloksen keskiarvoon vuosien 2023 ja 2024 tilinpäätöksissä. Osakeohjelman mahdollinen
palkkio kummaltakin ansaintajaksolta maksetaan toukokuussa 2025.
Osakeohjelman kohderyhmään kuuluu 18 henkilöä. Ansaintajaksojen 2022 ja 2023–2024 perusteella
maksettavien osakepalkkioiden kokonaismäärä vastaa yhteensä enintään 240 000 Robit Oyj:n osaketta,
mikä vastaa 1,1 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2023–2025
Robit Oyj:n hallitus ätti 20.2.2023 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta yhtiön avainhenkilöille.
Osakeohjelma sisältää yhden sekä kahden vuoden ansaintajaksot. Osakeohjelman ensimmäinen
ansaintajakso käsittää vuoden 2023 ja toinen ansaintajakso puolestaan vuodet 2024–2025. Ansaintajakson
2023 palkkio jakautuu takuuosaan ja suoriteperusteiseen osaan. Takuuosa on 50 prosenttia osallistujalle
määritellystä perusosakeallokaatiosta. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kahden vuoden
ansaintajaksolta 2024–2025 perustuu yhtiön ennalta määrittämään osakekohtaisen tuloksen keskiarvoon
vuosien 2024 ja 2025 tilinpäätöksissä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kummaltakin ansaintajaksolta
maksetaan toukokuussa 2026.
Osakeohjelman kohderyhmään kuuluu 17 henkilöä. Ansaintajaksojen 2023 ja 2024–2025 perusteella
maksettavien osakepalkkioiden kokonaismäärä vastaa yhteensä enintään 240 000 Robit Oyj:n osaketta,
mikä vastaa 1,1 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2025–2027
Robitin hallitus päätti 25.6.2024 konsernin avainhenkilöitä koskevasta osakepohjaisesta
kannustinjärjestelmästä. Osakeohjelmassa on kolme osaa: avainhenkilön oma sijoitus yhtiöön (base share
plan), yhtiön lisäosakekannustin (matching share plan) sekä suoriteperusteinen lisäosakeohjelma
(performance matching plan), joka perustuu aina vuoden mittaiseen ansaintajaksoon, jonka tavoitteet
yhtiön hallitus määrittää kyseisen vuoden tammikuussa. Osakepalkkiojärjestelmän piiriin kuuluu 12
henkilöä. Yhtiön lisäosakekannustin osakkeet (matching shares) sekä mahdolliset suoriteperusteiset
lisäosakkeet (performance matching shares) maksetaan huhtikuussa 2028. Osakepalkkioiden yhteismäärä
vastaa enintään 303 750 osaketta, mikä vastaa 1,4 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS 2024
Robit Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin Tampereella 3.4.2024. Yhtiökokouksen päätökset ja muut
kokoukseen liittyvät materiaalit löytyvät yhtiön verkkosivuilta osoitteesta
https://www.robitgroup.com/investor/hallinnointi/yhtiokokous/.
SELVITYS MUISTA KUIN TALOUDELLISISTA TIEDOISTA
Robit on globaali porauksen kulutusosia myyvä ja valmistava kasvuyhtiö, joka tarjoaa tuotteita ja palveluita
kaivosteollisuuden ja avolouhinnan, louhinnan, maanalaisen rakentamisen sekä kaivonporauksen
tarpeisiin. Voimakkaasti kansainvälistyneen yhtiön tarjonta jakaantuu kolmeen tuote- ja palvelualueeseen:
Top Hammer, Down the Hole ja Geotechnical. Yhtiöllä on 7 maassa omat myynti- ja palvelupisteet sekä
aktiivinen jälleenmyyjäverkosto, jonka kautta yht myy yli 100 maahan. Robitilla on tuotantoyksiköt
Suomessa, Etelä-Koreassa ja Englannissa. Robitin osake noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Robit on
liiketoiminnassaan sitoutunut toimimaan vastuullisesti. Päivittäistä työtä ohjaavat konsernin strategia ja
arvot, sekä toimintaperiaatteet.
Muiden kuin taloudellisten asioiden johtamista tukevat keskeiset periaatteet ja sitoumukset
Robit noudattaa toiminnassaan kansainvälisiä sekä toimintamaiden kulloinkin voimassa olevia kansallisia
lakeja ja säädöksiä. Yhtiön toimintaa ohjaavat myös kansainväliset sopimukset ja suositukset, kuten YK:n
kestävän kehityksen tavoitteet.
Eettinen toimintaohjeisto Code of Conduct ohjaa vastuullisuuttamme. Jokaisen uuden Robit-tiimiläisen
perehdytysohjelmaan kuuluu Code of Conduct eLearning -ohjelman suorittaminen. llä pyritään
varmistamaan, että kaikki yhtiössä työskentelevät tuntevat eettiset ohjeemme ja sitoutuvat noudattamaan
niitä. Eettinen toimintaohjeisto antaa linjauksia mm. seuraaviin asioihin: lakien noudattaminen, ihmis- ja
työntekijäoikeudet, tasa-arvo, rehellisyys ja reilu kilpailu.
Vastuulliset kumppanuudet
Robit pyrkii kehittämään vastuullisuuttaan ja operatiivista huippuosaamistaan pitkäaikaisten
kumppanuuksien kautta niin arvoketjunsa ylä- kuin alavirrassa. Yhtiö on yhteistyössä kumppaneiden
kanssa, jotka jakavat yhteiset periaatteet ja tavoitteet ympäristön, yhteiskunnallisen vastuun, ja hallinnon
(ESG) osalta.
Robit on laatinut vastuullisuutta koskevia vaatimustenmukaisuusasiakirjoja tärkeille ulkoisille
sidosryhmilleen. Robit pyytää sopimusjälleenmyyjiään ja tuotantotoimittajiaan sitoutumaan yhtiön ESG-
periaatteisiin. Kumppaneita pyritään sitouttamaan Robitin vastuullisuustavoitteiden tukemiseen.
Vastuullisuuteen keskittyvä lähestymistapa on lisätty toimittajien auditointiohjelmaan.
Hiilidioksidipäästöjen vähentäminen arvoketjussa
Robit on määrittänyt hiilidioksidipäästöjen vähentämisen yhdeksi vastuullisuustoimien tärkeimmistä
painopisteistä. Hiilidioksidipäästöihin on mahdollista vaikuttaa muutoksilla yhtiön omassa toiminnassa. On
kuitenkin syytä huomioida myös parannukset, joita voidaan saavuttaa vaikuttamalla epäsuoriin tekijöihin ja
ulkoisiin sidosryhmiin.
Yrityksen KPI-luvuilla mitattavat päästöt aiheutuvat Robitin omasta toiminnasta. Yhtiön vuoden 2020
hiilijalanjälki (Scope 1 ja 2) laskettiin GHG Protocol (Greenhouse Gas Protocol) -standardin mukaisesti, ja
se oli 3 383 tonnia CO2e, joka vastaa 36,9 tonnia CO2e miljoonan euron liikevaihtoa kohti. Tuotannon
keskittäminen harvempiin tuotantolaitoksiin vuoden 2024 aikana on parantanut yhtiön päästöintensiteettiä.
Yhtiö toteutti lisäksi useita pienempiä toimenpiteitä, jotka tukevat tavoitteen saavuttamista.
Vuonna 2024 yhtiön scope 1 ja 2 päästöintensiteetti oli 22,3 CO2e miljoonan euron liikevaihtoa kohti (2023:
27,4 CO2e miljoonan euron liikevaihtoa kohti), muutos vertailutasosta 2020 oli -39,6 prosenttia.
Tyytyväinen ja hyvinvoiva työyhteisö
Robit pyrkii olemaan hyvä työnantaja ja tarjoamaan hyvinvoivan työyhteisön työntekijöilleen. Lakisääteisten
vaatimusten täyttämisen lisäksi yhtiö haluaa tukea työntekijöidensä hyvinvointia ja heidän osaamisensa
kehitystä. ”Kunnioitamme kaikkia” on yksi Robitin kolmesta arvosta, joista on viestitty aktiivisesti yhtiön
henkilöstölle.
Robit työskentelee jatkuvasti parantaakseen turvallisuutta yhtiön kaikessa toiminnassa. Yhtiöllä on mm.
HSE-tiimi, joka keskittyy turvallisuusasioihin sekä koordinoi niitä läpi konsernin. Robit jatkaa edelleen
monimuotoisuuden ja syrjimättömyyden rakentamista osaksi yhtiön luonnollista organisaatiokulttuuria.
Monimuotoisuus onkin jo tänä päivänä yksi Robitin vahvuuksista, sillä yhtiössä työskentelee kymmeniä eri
kansallisuuksia. Työntekijöiden käytössä on useita viestintäkanavia kuten Feeling Pulse viikoittaista
palautetta varten, Viva Engage vapaaseen keskusteluun, arvoja ja yhtiön kehitystarpeita käsittelevät Robit-
keskustelut ja Whistleblowing-kanava lain vaatimusten mukaisesti. Turvallisuushavaintojen määrässä
saavutettiin jälleen uusi ennätys vuonna 2024.
Tehokkuus läpi tuotteen elinkaaren
Robitille tehokkuus läpi tuotteen elinkaaren tarkoittaa:
materiaalitehokkuutta tuotesuunnittelussa ja tuotannossa,
materiaalien taloudellista hankintaa lähteistä, jotka noudattavat Robitin ESG-periaatteita,
tuotteiden eliniän pidentämistä käyttäjäkoulutuksella ja arvoa lisäävillä palveluilla,
jätteiden määrän vähentämistä asiakkaan toiminnassa.
Erityinen painoarvo on Robitin asiakkaiden poraustoiminnan optimoinnissa. Poraustoimintaa optimoimalla
on mahdollista laskea energiankulutusta ja lisätä poran tunkeutumisnopeutta, täten lisäten samalla
porauksen tehokkuutta. Robit on kouluttanut myyntitiimejään ja jälleenmyyjiään, jotta ne pystyisivät
aiempaa paremmin löytämään parhaat tuotteet kullekin loppukäyttäjälle ja tehostamaan poraustoimintaa.
ESG-mittarit ja -tavoitteet
Yhtiö on määritellyt kullekin neljälle pääteemalle mitattavat tavoitteet, joilla vastuullisuustiekartan toteumista
seurataan. Yhtiö julkaisi tavoitteet osana ESG-suunnitelmaa syyskuussa 2021. Vuonna 2024 Robit jatkoi
aktiivista kestävyysviestintää organisaation sisällä ja saavutti edistystä valituilla alueilla.
KPI Tavoite Tulos 2024 Tulos 2023
Tavoitteenamme on, että vähintään 90 %
käyttämistämme hyödykkeistä tulee Robitin
toimitusketjumenettelyihin sitoutuneilta
toimittajilta.
90 % 97 % 99 %
Tavoitteenamme on, että vähintään 90 %
jälleenmyyjistämme sitoutuu myyntivolyymien
sijasta Robitin ESG-periaatteisiin.
90 % 84 % 86 %
Robit on sitoutunut vähentämään Scope 1- ja
Scope 2 -hiilidioksidipäästöjään 50
prosentilla vuoden 2020 tasosta vuoteen
2030 mennessä.
- 50 % - 40 % - 26 %
Tavoitteenamme on nolla aikahäviötä
aiheuttavaa häiriötapahtumaa. Seurattava
mittari on tapaturmataajuus (LTIF).
0 7,8 4,7
Kehitämme jatkuvasti henkilöstömme
osallistamista. Seurattava mittari on
PeoplePower® -indeksi.
> 70 70,3 68,6
Robit on sitoutunut tarjoamaan vuosittain
vähintään 1 000 tuntia konsultoivaa
myyntikoulutusta yhtiön ja sen jälleenmyyjien
myyntiedustajille ja teknisille työntekijöille.
1 000 h 1 170 h 1 919 h
Robit on sitoutunut parantamaan
materiaalitehokkuutta sisäisissä
toiminnoissa. Robit on asettanut tavoitteeksi
yli 90 % jätteenkierrätysasteen omissa
tehtävissään.
90 % 86 % 88 %
KESKEISET AINEETTOMAT VOIMAVARAT
Robit konsernin keskeisiksi aineettomiksi voimavaroiksi, joita ei ole kirjattu taseelle, voidaan lukea yhtiön
tuotteista kerättävä testiaineisto. Asiakkaiden kanssa yhdessä testataan heidän käyttöönsä sopivia
tuotteita eri tarkoituksiin ja maaperään, joista kerättäviä testituloksia yhtiö käyttää tuotekehityksessä sekä
myyntityössä. Näiden lisäksi Robit aktiivisesti kouluttaa henkilöstöään ja siten lisää heidän osaamistaan,
jota Robit pystyy hyödyntämään liiketoiminnassaan.
OSAKKEET JA OSAKEVAIHTO
Yhtiön osakemäärä 31.12.2024 oli 21 179 900 osaketta ja osakkeenomistajien ärä oli 5 162.
Osakevaihto oli tammi-joulukuussa 3 569 704 osaketta (9 518 786).
Yhtiöllä oli 31.12.2024 hallussaan omia osakkeita 118 359 (0,6 prosenttia osakemäärästä). Yhtiön
osakkeiden markkina-arvo 31.12.2024 oli 27,5 miljoonaa euroa. Osakkeen ätöskurssi oli 1,30 euroa.
Katsauskauden ylin kurssi oli 1,68 euroa ja alin kurssi 1,26 euroa.
Hallituksen ja johdon osakeomistukset 31.12.2024 Osakkeet
Osuus
Hallituksen omistukset 5 936 662
28,03 %
Harri Sjöholm* 5 785 450
27,32 %
Mikko Kuitunen 35 920
0,17 %
Lasse Aho 38 810
0,18 %
Markku Teräsvasara 39 415
0,19 %
Kai Telanne 9 231
0,04 %
Eeva-Liisa Virkkunen 27 836
0,13 %
Toimitusjohtaja 48 171
0,23 %
Muut johtoryhmän jäsenet 67 420
0,32 %
Yhteensä 6 052 253
28,58 %
*27,06 % Harri Sjöholmilla Five Alliance Oy:n kautta
Osakeomistuksen jakauma omistuksen
mukaan 31.12.2024
Omistajia Omistajia % Äänimäärä Osakkeita Osuus %
1–100 1 525 29,54 66 143 66 143 0,31
101–500 1 595 30,90 459 568 459 568 2,17
501–1 000 763 14,78 622 980 622 980 2,94
1 001–5 000 972 18,83 2 265 727 2 265 727 10,70
5 001–10 000 174 3,37 1 243 156 1 243 156 5,87
10 001–50 000 102 1,98 2 342 208 2 342 208 11,06
50 001–100 000 14 0,27 966 440 966 440 4,56
1 00 001–500 000 11 0,21 2 088 456 2 088 456 9,86
500 001– 6 0,12 11 125 222 11 125 222 52,53
Yhteensä 5 162 100 21 179 900 21 179 900 100
Hallintarekisteröityjä 9
301 492 301 492 1,42
Odotusluettelolla yhteensä 0
0 0 0
Yhteistilillä 0
0 0 0
Erityistileillä yhteensä 0
0 0 0
Liikkeeseenlaskettu määrä
21 179 900 21 179 900 100
RISKIT JA LIIKETOIMINNAN EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Robitin riskit ja epävarmuustekijät liittyvät yhtiön toimintaympäristön mahdollisiin muutoksiin sekä globaaliin
taloudelliseen ja poliittiseen kehitykseen. Yhtiön mahdollisuudet hallita ja torjua näitä riskejä vaihtelevat.
Yhtiön liikevaihdon kehitykseen ja kannattavuuteen vaikuttavat yleisen markkinakysynnän kehitys
erityisesti rakennusteollisuudessa sekä yhtiölle merkittävien asiakkuuksien mahdollinen menettäminen.
Lisäksi epävarmuustekijöitä ovat rahoituksen hinta ja saatavuus, valuuttojen kurssikehitys,
tietojärjestelmien toimivuus, toimitusvarmuuteen ja logistiikkaan liittyvät riskit sekä IPR-riskit. Raaka-
ainekustannusten nousun siirtäminen täysimääräisesti asiakashintoihin saattaa aiheuttaa taloudellisen
riskin. Vientimaiden vero- ja tullilainsäädännöissä tapahtuvat muutokset voivat vaikeuttaa yhtiön
harjoittamaa vientikauppaa ja heikentää sen kannattavuutta. Myös tietoturvaan ja kyberuhkiin liittyvillä
riskeillä voi olla haitallinen vaikutus Robitin liiketoiminnalle. Liiketoimintaympäristön mahdolliset muutokset
voivat vaikuttaa kielteisesti konsernin asiakkaiden maksukäyttäytymiseen sekä lisätä riskiä Robitin
tuotteisiin ja muihin toimintoihin liittyviin oikeudenkäynteihin, oikeudellisiin vaatimuksiin ja erimielisyyksiin.
MUUTOKSET KONSERNIRAKENTEESSA
Konsernin tytäryhtiö TOO Robit, Kazakstan purettiin 4.12.2024. Kyseisellä yhtiöllä ei ollut liiketoimintaa
tilikaudella. Toiminta on siirretty jälleenmyyjälle.
MUUT TAPAHTUMAT LOKA-JOULUKUUSSA 2024
Yhtiö luovutti 27.12.2024 hallituksen jäsenille yhteensä 64 615 osaketta hallituspalkkioina hallituskauden
2024 perusteella sekä toimitusjohtaja Arto Haloselle yhteensä 9 231 yhtiön osaketta osana kiinteää
vuosipalkkaa. Luovutettavien osakkeiden kokonaismäärä oli näin ollen yhteensä 73 846 kappaletta.
Luovutuksen jälkeen Robit Oyj:n hallussa oli omia osakkeita 118 359 kappaletta vastaten noin 0,6
prosenttia yhtiön osakkeiden kokonaismäärästä.
Robit Oyj:n 4.11.2024 aloittama omien osakkeiden hankinta päättyi 27.12.2024. Tänä aikana yhtiö hankki
150 000 omaa osaketta keskihintaan 1,369603 euroa osakkeelta. Osakkeet hankittiin Nasdaq Helsinki Oy:n
julkisessa kaupankäynnissä muodostuneeseen hankintahetken markkinahintaan. Osakkeiden hankinta
perustui Robit Oyj:n yhtiökokouksen 3.4.2024 hallitukselle antamaan valtuutukseen päättämään enintään
2 117 990 yhtiön oman osakkeen hankkimisesta yhtiön jakokelpoisella vapaalla omalla pääomalla yhtiön
hallituksen osakepalkkioiden toteuttamiseen, yhtiön osakepohjaisten kannustinjärjestelmien
toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin. Yhtiön hallitus päätti 24.10.2024 pidetyssä
kokouksessaan hankkia enintään 150 000 osaketta, mikä vastasi noin 0,7 prosenttia yhtiön tiedotteen
julkaisuhetkellä liikkeeseen lasketuista osakkeista. Robit Oyj:llä oli tiedotteen julkaisuhetkellä 21 179 900
osaketta ja ääntä. Hankinnan jälkeen yhtiöllä oli yhteensä 192 205 omaa osaketta, jotka vastasivat noin 0,9
prosenttia yhtiön kaikista liikkeeseen lasketuista osakkeista.
Robit Oyj:n hallitus päätti kokouksessaan 20.12.2024 luovuttaa yhteensä 64 615 yhtiön osaketta
hallituspalkkioina hallituskauden 2024 perusteella hallituksen jäsenille. ätös perustui yhtiökokouksen
3.4.2024 antamaan valtuutukseen. Luovutettavien osakkeiden kokonaisarvo oli 19.12.2024 päätöskurssilla
83 997 euroa. Toimitusjohtaja Arto Haloselle päätettiin luovuttaa yhteensä 9 231 osaketta osana kiinteää
vuosipalkkaa. Luovutus perustui toimitusjohtajasopimukseen. Luovutettavien osakkeiden kokonaisarvo oli
19.12.2024ätöskurssilla 12 000 euroa. Luovutettavien osakkeiden kokonaismäärä oli yhteensä 73 846
kappaletta ja kokonaisarvo oli 19.12.2024 päätöskurssilla 95 997 euroa. Osakepalkkiot maksettiin Robit
Oyj:n hallussa olevilla yhtiön omilla osakkeilla, joten yhtiön osakkeiden kokonaismäärä ei muuttunut. Robit
Oyj:n hallussa oli omia osakkeita noin 180 410 kappaletta ennen luovutusta vastaten 0,9 prosenttia yhtiön
osakkeiden kokonaismääräsja noin 106 566 kappaletta suoritettavien luovutusten jälkeen vastaten 0,5
prosenttia yhtiön osakkeiden kokonaismäärästä. Osakepalkkiot maksettiin 31.12.2024 mennessä.
Yhtiö julkaisi 24.10.2024 yhtiön taloudellisen tiedottamisen ja yhtiökokouksen 2025 aikataulun.
Robit Oyj:n hallitus päätti kokouksessaan 24.10.2024 aloittaa omien osakkeiden hankinnan. Yhtiö päätti
hankkia yhteensä enintään 150 000 Robit Oyj:n osaketta osakkeiden hankintahetken markkinahintaan
Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämällä markkinapaikalla järjestetyssä julkisessa kaupankäynnissä aikavälillä
4.11.2024–31.3.2025. Varsinainen yhtiökokous valtuutti 3.4.2024 hallituksen päättämään enintään
2 117 990 yhtiön oman osakkeen hankkimisesta yhtiön jakokelpoisella vapaalla omalla pääomalla
hallituksen osakepalkkioiden toteuttamiseen, yhtiön osakepohjaisten kannustinjärjestelmien
toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
Yhtiö julkaisi 24.10.2024 osavuosikatsauksen 1.1.-30.9.2024.
Robit Oyj antoi tulosvaroituksen 23.10.2024. Yhtiö arvioi vuoden 2024 liikevaihdon laskevan vuoteen 2023
verrattuna ja euromääräisen vertailukelpoisen EBIT-kannattavuuden kasvavan vuoteen 2023 verrattuna.
TILIKAUDEN TULOKSEN KÄSITTELY
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että 31.12.2024 ättyneen tilikauden emoyhtiön tappio, -
10 135 077,28 euroa, siirretään kertyneisiin tappioihin.
VAROJEN JAKAMINEN OSAKKEENOMISTAJILLE
Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2024 ei jaeta osinkoa.
KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Robit Oyj tiedotti 6.2.2025, että yhtiön talousjohtaja ja johtoryhmän jäsen Ville Peltonen jättää tehtävänsä
ja siirtyy uusiin haasteisiin yhtiön ulkopuolella. n lopettaa viimeistään elokuussa 2025. Peltosen
seuraajan rekrytointi on aloitettu.
Yhtiö julkaisi 20.1.2025 Robit Oyj:n osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset varsinaiselle
yhtiökokoukselle 2025, jotka löytyvät yhtiön verkkosivuilta osoitteesta
https://www.robitgroup.com/investor/hallinnointi/yhtiokokous/.
KESKEISET TUNNUSLUVUT
2024
2023
2022
2021
2020
Liikevaihto, 1 000 euroa 90 284
92 917
111 962
100 755
91 631
Liikevaihdon kasvu, % -2,8 %
-17,0 %
11,1 %
10,0 %
6,0 %
EBITDA, 1 000 euroa 6 430
5 172
8 851
7 595
5 116
EBITDA, osuus liikevaihdosta % 7,1 %
5,6 %
7,9 %
7.5 %
5,6 %
Vertailukelpoinen EBITDA 6 430
5 004
8 851
7 595
5 116
Vertailukelpoinen EBITDA, osuus liikevaihdosta % 7,1 %
5,4 %
7,9 %
7.5 %
5,6 %
EBITA, 1 000 euroa 2 649
829
3 959
2 940
-48
EBITA, osuus liikevaihdosta, % 2,9 %
0,9 %
3,5 %
2,9 %
-0,1 %
EBIT, 1 000 euroa 2 502
116
3 071
2 080
-868
EBIT, osuus liikevaihdosta % 2,8 %
0,1 %
2,7 %
2.1 %
-0,9 %
Vertailukelpoinen EBIT 2 502
-52
3 071
2 080
-868
Vertailukelpoinen EBIT, osuus liikevaihdosta % 2,8 %
-0,1 %
2,7 %
2.1 %
-0,9 %
Katsauskauden tulos, 1 000 euroa 1 134
-3 019
628
886
-2 894
Katsauskauden tulos, osuus liikevaihdosta % 1,3 %
-3,2 %
0,6 %
0.9 %
-3,2 %
Osakekohtainen tulos (EPS), euroa 0,05
-0,14
0,03
0,04
-0,14
Oman pääoman tuotto (ROE) % 2,4 %
-6,3 %
1,1 %
1.8 %
-5,9 %
Sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) % 3,9 %
-0,4 %
3,1 %
2.5 %
-2,6 %
Vertailukelpoinen sijoitetun pääoman tuotto (ROCE) % 3,9 %
-0,4 %
3,1 %
2.5 %
-2,6 %
Korolliset nettovelat, 1 000 euroa 18 621
21 331
30 260
31 996
21 228
Omavaraisuusaste % 50,7 %
48,5 %
46,5 %
42.2 %
45,6 %
Osakekohtainen omapääoma euroa 2,19
2,16
2,39
2,33
2,23
Nettovelkaantumisaste % 40,3 %
46,7 %
59,5 %
65.1 %
45,2 %
Bruttoinvestoinnit, 1 000 euroa 471
443
1 326
4 293
1 281
Bruttoinvestoinnit, osuus liikevaihdosta % 0,5 %
0,5 %
1,2 %
4,3 %
1,4 %
Bruttoinvestoinnit ilman yritysostoa, 1 000 euroa 471
443
1 326
4 293
1 281
Tutkimus- ja tuotekehityskulut, 1 000 euroa 149
124
223
436
566
Tutkimus- ja tuotekehityskulut, osuus liikevaihdosta % 0,2 %
0,1 %
0,2 %
0,4 %
0,6 %
Henkilöstö keskimäärin kauden aikana 225
243
268
267
257
Henkilöstö katsauskauden lopussa 225
225
259
273
261
Osinko, euroa 0,0
0,0
0,02
0,0
0,0
Osinko tuloksesta prosentteina 0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
Efektiivinen osinkotuotto prosentteina 0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
Hinta/voittosuhde 26
-11
88
213
-27
Päätöskurssit 1,30
1,51
2,63
4,03
3,65
Matalin 1,27
1,2
2,11
3,65
1,7
Korkein 1,95
3,48
4,55
6,46
3,65
Osakekannan markkina-arvo, milj. euroa 27,5
32,0
55,7
85,4
76,9
HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄ SEKÄ PALKITSEMISRAPORTTI
Selvitys Robitin hallinto- ja ohjausjärjestelmästä vuodelta 2024 julkaistaan erillisenä kertomuksena Robitin
verkkosivuilla osoitteessa https://www.robitgroup.com/investor/hallinnointi/hallinnointiperiaatteet/.
Robitin palkitsemisraportti vuodelta 2024 julkaistaan erillisenä kertomuksena Robitin verkkosivuilla
osoitteessa https://www.robitgroup.com/investor/hallinnointi/palkitseminen/.
Lempäälässä 17.2.2025
ROBIT OYJ
Hallitus
Robit Oyj
Konsernitilinpäätös
1.1.2024 – 31.12.2024
Sisällysluettelo
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA ................................................................................................................................................ 1
KONSERNIN TASE .............................................................................................................................................................................. 2
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA ............................................................................................................... 3
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA ................................................................................................................................................... 4
KONSERNIN LIITETIEDOT ................................................................................................................................................................... 5
1. Tietoja Konsernitilinpäätöksestä.................................................................................................................................................... 5
1.1 Yleiset tiedot .................................................................................................................................................................. 5
1.2 Laatimisperusta ............................................................................................................................................................. 5
1.3 Johdon harkinta ja epävarmuuden lähteet .................................................................................................................... 6
2 Robitin tuloksellisuus ................................................................................................................................................................ 7
2.1 Liikevaihto ja segmentti-tiedot ...................................................................................................................................... 7
2.2 Tuotannon materiaalit ja palvelut .................................................................................................................................. 9
2.3 Työsuhde-etuudet ......................................................................................................................................................... 9
2.4 Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut ............................................................................................................................ 12
2.5 Poistot.......................................................................................................................................................................... 13
3 Liikearvo ja muut aineettomat hyödykkeet ............................................................................................................................ 14
3.1 Liikearvo ja arvonalentumistestaus .............................................................................................................................. 14
3.2 Muut aineettomat hyödykkeet .................................................................................................................................... 17
4 Pääomarakenne ja rahoitus .................................................................................................................................................... 19
4.1 Oma pääoma ............................................................................................................................................................... 19
4.2 Osakekohtainen tulos .................................................................................................................................................. 21
4.3 Lainat ........................................................................................................................................................................... 22
4.4 Rahoitusvarat ............................................................................................................................................................... 25
4.5 Rahoitustuotot ja -kulut ............................................................................................................................................... 28
4.6 Rahoitusriskien ja pääoman hallinta ............................................................................................................................ 28
4.7 Sitoumukset ja ehdolliset velat .................................................................................................................................... 32
5 Liiketoiminnassa käytettävät varat ja velat ............................................................................................................................. 33
5.1 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet ........................................................................................................................ 33
5.2 Vaihto-omaisuus .......................................................................................................................................................... 36
5.3 Myyntisaamiset ja muut saamiset ................................................................................................................................ 37
5.4 Ostovelat ja muut velat ................................................................................................................................................ 38
5.5 Varaukset ..................................................................................................................................................................... 38
5.6 Saadut ennakkomaksut ................................................................................................................................................ 39
6 Muut liitetiedot ...................................................................................................................................................................... 39
6.1 Tytäryritykset ja ulkomaanrahan määräiset erät .......................................................................................................... 39
6.2 Verot ............................................................................................................................................................................ 41
6.3 Lähipiiriliiketoimet ....................................................................................................................................................... 44
6.4 Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat .............................................................................................................. 46
6.5 Käyttöön otetut uudet ja muuttuneet standardit ........................................................................................................ 46
TULOSLASKELMA ............................................................................................................................................................................ 49
TASE …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………50
RAHOITUSLASKELMA ...................................................................................................................................................................... 52
TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT ........................................................................................................................................................ 54
Luettelo käytetyistä kirjanpitokirjoista ja tositelajeista sekä säilytystavoista ................................................................................. 65
1
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
EUR tuhatta Liitetiedot
1.1.2024-
31.12.2024
1.1.2023-
31.12.2023
Liikevaihto 2.1
90 284
92 917
Liiketoiminnan muut tuotot 2.4
1 629
1 882
Materiaalit ja palvelut 2.2
-59 963
-61 625
Henkilöstökulut 2.3
-14 058
-15 388
Poistot 2.5
-3 928
-5 055
Arvonalentumiset 5.3
-414
-205
Liiketoiminnan muut kulut 2.4
-11 048
-12 409
EBIT (Liikevoitto/-tappio)
2 502
116
Rahoitustuotot ja -kulut
Korko- ja rahoitustuotot 4.5
453
214
Korko- ja rahoituskulut 4.5
-1 920
-2 758
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
-1 466
-2 544
Katsauskauden voitto/tappio ennen veroja 1 036
-2 427
Verot
Tulovero
-156
-444
Laskennallisten verojen muutos
254
-148
Tuloverot 6.2
98
-592
Katsauskauden tulos
1 134
-3 019
Tilikauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille
1 099
-3 048
Määräysvallattomille omistajille
35
29
1 134
-3 019
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi:
Rahavirran suojaukset 4.4
-233
-223
Muuntoerot
-183
-1 402
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen -416
-1 624
Tilikauden laaja tulos yhteensä
717
-4 644
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille
675
-4 630
Määräysvallattomille omistajille
43
-14
Konsernin laaja tulos
717
-4 644
Osakekohtainen tulos
Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos 4.2
0,05
-0,14
Edellä esitettyä konsernin laajaa tuloslaskelmaa tulee lukea yhdessä sitä koskevien liitetietojen kanssa.
2
KONSERNIN TASE
EUR tuhatta Liitetieto
31.12.2024
31.12.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo 3.1
5 559
5 308
Muut aineettomat hyödykkeet 3.2
717
817
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 5.1
15 757
19 561
Lainasaamiset 4.4
79
276
Johdannaiset 4.4
278
569
Laskennalliset verosaamiset 6.2
1 555
1 417
Pitkäaikaiset varat yhteensä
23 946
27 948
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 5.2
40 232
36 054
Myyntisaamiset ja muut saamiset 4.4, 5.3
17 814
16 820
Lainasaamiset 4.4
120
70
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 6.2
155
323
Muut rahoitusvarat 4.4
0
1 628
Rahavarat 4.4
9 040
11 201
Lyhytaikaiset varat yhteensä
67 362
66 096
Varat yhteensä
91 307
94 043
EUR tuhatta
31.12.2024
31.12.2023
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Oma pääoma
Osakepääoma 4.1
705
705
Ylikurssirahasto 4.1
202
202
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 4.1
82 147
82 147
Muuntoerot 4.1
-3 294
-3 103
Arvonmuutosrahasto 4.1
222
455
Kertyneet voittovarat 4.1
-35 214
-32 054
Tilikauden voitto/tappio 4.1
1 099
-3 048
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
45 867
45 304
Määräysvallattomien omistajien osuus
341
325
Oma pääoma yhteensä
46 208
45 629
Velat
Pitkäaikaiset velat
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat 4.3
18 439
22 123
Vuokrasopimusvelat 4.3
2 746
3 946
Laskennalliset verovelat 6.2
222
389
Henkilöstövelvoitteet 2.3
139
504
Pitkäaikaiset velat yhteensä
21 545
26 962
Lyhytaikaiset velat
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat 4.3
5 182
5 180
Vuokrasopimusvelat 4.3
1 294
1 283
Saadut ennakkomaksut 5.6
121
22
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 6.2
106
130
Ostovelat ja muut velat 5.4
16 818
14 742
Varaukset 5.5
33
97
Lyhytaikaiset velat yhteensä
23 554
21 453
Velat yhteensä
45 099
48 415
Oma pääoma ja vieras pääoma yhteensä
91 307
94 043
3
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
A= Osakepääoma
B = Ylikurssirahasto
C = Sijoitetun vapaan pääoman rahasto
D = Kertynyt muuntoero
E = Arvonmuutosrahasto
F = Kertyneet voittovarat
G = Emoyhtiön omistajille kuuluva pääoma
H = Määräysvallattomien omistajien osuus
I = Oma pääoma yhteensä
EUR Tuhatta A
B
C
D
E
F
G
H
I
Oma pääoma 1.1.2023 705
202
82 570
-1 744
678
-31 928
50 483
339
50 822
Katsastuskauden tulos
-3 048
-3 048
29
-3 019
Muut laajan tuloksen erät
Rahavirran suojaukset
-223
-223
-233
Muuntoerot
-1 359
- 1 359
-43
-1 402
Laaja tulos
-1 359
-223
-3 048
-4 630
-14
-4 644
Muut oikaisut
-46
-46
-46
Osakepohjaiset palkkiot työntekijöille
-150
-150
-150
Omien osakkeiden käyttö hallituksen
palkkioissa
88
88
88
Osingonjako ja muu varojen jakaminen -423
-17
-441
-441
Suoraan omaan pääomaan kirjatut
liiketoimet omistajien kanssa
-423
-125
-548
-548
Oma pääoma 31.12.2023 705
202
82 147
-3 103
455
-35 102
45 304
325
45 629
EUR Tuhatta A
B
C
D
E
F
G
H
I
Oma pääoma 1.1.2024 705
202
82 147
-3 103
455
-35 102
45 304
325
45 629
Katsastuskauden tulos
1 099
1 099
35
1 134
Muut laajan tuloksen erät
Rahavirran suojaukset
-233
-233
-233
Muuntoerot
-191
-191
8
-183
Laaja tulos
-191
-233
1 099
675
43
717
Osakepohjaiset palkkiot työntekijöille
20
20
20
Omien osakkeiden hankinta
-218
-218
-218
Omien osakkeiden käyttö hallituksen
palkkioissa
87
87
87
Osingonjako ja muu varojen jakaminen
0
-27
-27
Suoraan omaan pääomaan kirjatut
liiketoimet omistajien kanssa
-111
-111
-27
-138
Oma pääoma 31.12.2024 705
202
82 147
-3 294
222
-34 115
45 867
341
46 208
Edellä esitettyä laskelmaa konsernin oman pääoman muutoksista tulee lukea yhdessä sitä koskevien liitetietojen kanssa.
4
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
Tuhatta euroa Liitetieto
1.1.2024-
31.12.2024
1.1.2023-
31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirrat
Voitto/tappio ennen veroja
1 036
-2 427
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset 2.5
3 928
5 055
Rahoitustuotot ja -kulut 4.5
1 466
2 610
Osakeperusteiset maksut henkilöstölle
107
-139
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot (-) / myyntitappiot (+) 2.4
141
-959
Muut ei rahavirtavaikutteiset erät
-425
369
Rahavirrat ennen käyttöpääoman muutoksia
6 254
4 509
Käyttöpääoman muutos
Myyntisaamisten ja muiden saamisten lisäys (-) / vähennys (+)
-1 315
3 629
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+)
-4 071
6 836
Ostovelkojen ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (-)
2 168
-3 900
Liiketoiminnan rahavirrat ennen rahoituseriä ja veroja
3 035
11 074
Maksetut korot ja muut rahoituskulut
-1 694
-2 200
Saadut korot ja muut rahoituskulut
183
100
Maksetut verot
-7
-621
Liiketoiminnasta kertynyt nettorahavirta
1 517
8 353
Investointien rahavirrat
Muiden rahoitusvarojen lisäys (-) / vähennys (+)
1 628
0
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinta 5.1
-431
-379
Aineettomien hyödykkeiden hankinta 3.2
-39
-64
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntitulot 5.1, 2.4
155
1 571
Lainasaamisten takaisinmaksut 4.4
139
-26
Investointien nettorahavirta
1 451
1 102
Rahoituksen rahavirrat
Osingonjako ja muu varojen jakaminen
-27
-441
Omien osakkeiden hankinta
-218
-150
Lainojen nostot
4.3
0
3 500
Lainojen takaisinmaksut
4.3
-3 405
-3 352
Luotollisen tilin muutos
4.3
105
-1 782
Vuokravelkojen maksut
4.3
-1 668
-1 844
Rahoituksen nettorahavirta
-5 213
-4 069
Rahavarojen nettolisäys (+)/-vähennys (-)
-2 245
5 386
Rahavarat tilikauden alussa 4.4
11 201
6 085
Valuuttakurssierot rahavaroista
85
-269
Rahavarat tilikauden lopussa 4.4
9 040
11 201
Edellä esitettyä rahavirtalaskelmaa tulee lukea yhdessä sitä koskevien liitetietojen kanssa.
5
KONSERNIN LIITETIEDOT
1. Tietoja Konsernitilinpäätöksestä
1.1 Yleiset tiedot
Tämä on Robit Oyj:n (“yhtiö”) ja sen tytäryritysten (yhdessä ”Robit” tai “konserni”) konsernitilinpäätös. Robit on suomalainen
konserni, joka myy ja huoltaa porauksessa käytettäviä kulutusosia kansainvälisille asiakkaille tunneliporauksen, maalämpöön
perustuvan lämmityksen ja jäähdytyksen, rakentamisen ja kaivosteollisuuden tarpeisiin. Robitilla on 7 omaa toimipistettä ja
aktiivinen myyntiverkosto yli 100 maassa. Robitilla on tuotantoyksiköt Suomessa, Etelä-Koreassa ja Isossa-Britanniassa.
Yhtiön osake on noteerattu Nasdaq Helsinki Oy:n päälistalla, ja osakkeen kaupankäyntitunnus on ROBIT.
Robit-konsernin emoyritys Robit Oyj on suomalainen osakeyhtiö. Robit Oyj:n rekisteröity osoite on Vikkiniityntie 9, 33880 Lempäälä
ja kotipaikka on Lempäälä. Jäljennöksiä konsernitilinpäätöksestä on saatavissa Robit Oyj:n pääkonttorista ja Robitin kotisivuilta
osoitteessa www.robitgroup.com.
Robit Oyj:n hallitus on hyväksynyt 17.2.2025 konsernitilinpäätöksen julkistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan
osakkeenomistajat voivat konsernitilinpäätöksen julkistamisen jälkeen pidettävässä yhtiökokouksessa hyväksyä tilinpäätöksen tai
jättää sen hyväksymättä. Yhtiökokouksella on myös oikeus tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.
1.2 Laatimisperusta
Robitin konsernitilinpäätös on laadittu Euroopan unionissa sovellettaviksi hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(IFRS-tilinpäätösstandardien) mukaisesti, ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2024 sovellettavia IAS-standardeja ja IFRS-
tilinpäätösstandardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot täyttävät myös Suomen kirjanpito- ja
yhtiölainsäädännön IFRS-tilinpäätösstandardeja täydentävät vaatimukset.
Robitin konsernitilinpäätös on laadittu perustuen alkuperäisiin hankintamenoihin lukuun ottamatta johdannaisinstrumentteja, jotka
arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Tilinpäätös esitetään tuhansina euroina. Konsolidoidut luvut on esitetty tuhansina
euroina. Tilinpäätöksessä esitetyt luvut on pyöristetty, ja sen vuoksi yksittäisten lukujen yhteenlaskettu määrä voi poiketa esitetystä
kokonaisluvusta.
Konsernin tytäryritysten tilinpäätöksiin sisältyvät erät on arvostettu kunkin tytäryrityksen ensisijaisen taloudellisen
toimintaympäristön valuutassa (”toimintavaluutta”). Yhtiön toimintavaluutta on euro, joka on myös Robitin konsernitilinpäätöksen
esittämisvaluutta.
Konsernin emoyhtiö on Robit Oyj ja emoyhtiön tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain ja -asetusten mukaisesti.
6
1.3 Johdon harkinta ja epävarmuuden lähteet
Tilinpäätöstä laadittaessa on käytettävä arvioita ja oletuksia, jotka saattavat vaikuttaa tilinpäätöspäivänä taseeseen merkittävien
varojen ja velkojen määriin. Lisäksi niillä on vaikutusta esitettävien tilikausien liikevaihtoon ja kuluihin. Toteutuvat tulokset saattavat
poiketa aiemmin tehdyistä arvioista.
Johdon oletuksia ja arvioita käsitellään seuraavissa liitetiedoissa:
Kuinka Robitin tilinpäätöstä on luettava?
Robit on tilinpäätöksessään keskittynyt informaatioon, jonka se katsoo olevan relevanttia sen sidosryhmille ja muille tilinpäätöksen
käyttäjille. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot on jaettu kuuteen osaan, joissa kukin osio sisältää siihen liittyvät merkittävät
tilinpäätöksen laatimisperiaatteet. Nämä osa-alueet ovat Tietoja konsernitilinpäätöksestä, Robitin tuloksellisuus, liikearvo ja muut
aineettomat hyödykkeet, pääomarakenne ja rahoitus, liiketoiminnassa käytettävät varat ja velat sekä muut liitetiedot. Tämän
esittämistavan tarkoituksena on antaa lukijalle selkeä käsitys konsernin taloudellisesta asemasta ja tuloksesta sekä valituista
tilinpäätöksen laatimisperiaatteista.
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot
Liitetieto
Liikearvon arvonalentumistestaus 3.1.
Muut aineettomat hyödykkeet (aktivoidut kehittämismenot) 3.2.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet (IFRS 16) 5.1.
Vaihto-omaisuuden arvostus 5.2.
Laskennalliset verosaamiset ja –velat 6.2.
Erääntyneet saamiset 4.6.
7
2 Robitin tuloksellisuus
2.1 Liikevaihto ja segmentti-tiedot
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Tuotteiden myynti
Robit solmii asiakkaiden kanssa tuotteidensa, kuten porakruunujen ja putkitusterien, toimittamista koskevia sopimuksia. Robitin
tuotteet ovat yleensä standardoituja, ja niihin tarvitaan vain vähän asiakkaiden tekemiä määrittelyjä. Robit vastaa tuotteiden
hankkimisesta tai valmistamisesta ja joissakin tapauksissa niiden toimittamisesta asiakkaalle. Suoritevelvollisuus päättyy, kun tavarat
on toimitettu asiakkaalle. Mikäli suoritevelvollisuus päättyy toimitusehtoon perustuen vasta, kun asiakas on vastaanottanut tavarat,
myyntituotot kirjataan vastaanottohetkellä. Liikevaihdon kirjaamisajankohta määritetään myyntisopimukseen liittyviin ehtoihin,
kuten toimitusehtoon ja asiakkaan hyväksymismenettelyyn perustuen.
Asiakkaiden kanssa on tehty myös yksittäisiä ostotilauksia pitkäaikaisempia toimitussopimuksia esimerkiksi kaivosten tai projektien
kulutusosien toimittamiseksi. Näihin pidempiaikaisiin sopimuksiin liittyvät suoritevelvoitteet tuloutetaan toimitusehtoon perustuen
toimitushetkellä, eikä niitä tulouteta osittain esimerkiksi projektien valmiusasteen perusteella ajan kuluessa, koska Robitin tuotteet
ovat luonteeltaan kulutusosia. Osaan näistä sopimuksista liittyy kaupintavarastoja. Toimitussopimuksiin ei pääosin liity palautus- tai
takaisinmaksuvelvoitteita. Robit vastaa siitä, että tuotteet ovat toimitushetkellä teknisiltä ominaisuuksiltaan asiakkaan tilauksen ja
Robitin omien laatustandardien mukaisia. Mikäli tuotteessa tunnistetaan Robitista johtuva tekninen tai laadullinen ongelma, Robit
on velvollinen toimittamaan asiakkaalle korvaavat tuotteet. Näitä velvoitteita arvioidaan sopimuskohtaisesti, ja niistä kirjataan
tarvittaessa erillinen takuuvaraus (esitetty kohdassa 5.5). Koska tuotteet ovat luonteeltaan kulutusosia, tuotteisiin ei sisälly
pitkäaikaisia takuuvelvoitteita, joista voisi koitua maksettavaa tulevilla tilikausilla.
Joihinkin asiakassopimuksiin voi sisältyä muuttuva alennuskomponentti, jonka perusteella asiakkaalle voidaan maksaa
määräalennusta, mikäli alkuperäisen toimitussopimuksen määrät ylittyvät. Näissä tapauksissa määräalennuksen toteutuminen
arvioidaan sopimuskohtaisesti ja vähennetään myyntituotoista todennäköisimpään arvioon perustuen. Tällaisten sopimusten
merkitys Robitin myyntituottojen kirjaamiseen on kuitenkin tällä hetkellä erittäin vähäinen. Myyntituottojen tuloutuksessa ei näistä
syistä käytetä merkittäviä harkintaan perustuvia ratkaisuja.
Maksuehdot ja –ajat vaihtelevat asiakkaittain. Sovellettuun maksuehtoon ja asiakkaalle myönnetyn maksuajan pituuteen vaikuttavat
muun muassa asiakkaan ja tuotantolaitoksen maantieteellinen sijainti ja etäisyys toisistaan. Lisäksi asiakkaan maksuehtoon vaikuttaa
asiakaskohtainen luottoriski, jota arvioidaan asiakkaan maantieteellisen sijainnin, asiakkaan taloudellisen tilanteen ja asiakkaan
aiemman maksukäyttäytymisen perusteella. Tyypillisesti asiakkaiden kanssa käytetään luotollisia maksuehtoja, joissa
suoritevelvollisuus päättyy ennen maksun saamista asiakkaalta. Kassa-alennuksia ei pääosin käytetä, mutta jos niitä käytetään,
annetut kassa-alennukset hennetään liikevaihdosta. Joidenkin asiakkaiden kanssa toimitaan ennakkomaksuperiaatteella, ja
asiakkailta saadut ennakkomaksut kirjataan taseeseen (ilmoitettu luvussa 5.6). Myyntitransaktioihin ei pääosin sisälly merkittäviä
luotollisia komponentteja.
Tuotteiden myynti, johon liittyy myynnin jälkeinen tuki
Robit solmii asiakkaiden kanssa palvelusopimuksia, joihin kuuluu tuotteiden toimittamisen lisäksi palveluja kuten teknistä tukea tai
koulutusta. Nämä palvelut tuovat asiakkaalle lisäarvoa, eivätkä ne ole osa asiakkaalla tapahtuvaa tuotteiden integrointia. Tällöin
sopimuksiin sisältyy tyypillisesti useampia suoritevelvoitteita, palvelua ja myydyt tuotteet.
Myyntihinnat kohdistetaan eri suoritevelvoitteille niiden erillismyyntihintoihin suhteutettuna. Mahdolliset alennukset kohdistetaan
suhteellisesti kaikille suoritevelvoitteille. Tuotteiden myyntituotot kirjataan tiettynä ajankohta (ks. edellä) kun taas palvelujen
myyntituotot kirjataan ajan kuluessa sitä mukaa kun asiakas samanaikaisesti vastaanottaa ja kuluttaa Robitin tuottaman palvelun.
Palveluihin liittyvän suoritevelvoitteen täyttymisaste suhteessa myyntiin määritetään tuotokseen perustuvaa menetelmää käyttäen,
jolloin täyttymisaste määritetään tarkasteluhetkeen mennessä tuotetun palvelun perusteella. Palvelut eivät ole euromääräisesti
olennaisia erillisiä veloituksia konsernin kannalta.
8
Liikevaihto liiketoimintayksiköittäin
Seuraavassa taulukossa esitetään ulkopuolisilta asiakkailta saadut myyntituotot liiketoimintayksiköittäin ja markkina-alueittain
Tuhatta euroa 1.1.2024-31.12.2024
1.1.2023-31.12.2023
Top Hammer 57 104
54 406
Down the Hole 14 792
20 862
Geotechnical 18 387
17 648
Yhteensä 90 284
92 917
Liikevaihto markkina-alueittain
Tuhatta euroa 1.1.2024-31.12.2024
1.1.2023-31.12.2023
EMEA+East 47 196
48 291
Americas 19 147
20 840
Asia 9 003
8 950
Australasia 14 938
14 835
Yhteensä 90 284
92 917
Robitin asiakkaista yksikään ei kerryttänyt yli kymmentä prosenttia konsernin liikevaihdosta tilikaudella 2024 tai 2023.
Segmenttitiedot
Robitin ylin ätöksentekijä on yhtiön hallitus, joka päättää strategiasta, avainhenkilöiden valinnasta, merkittävimmistä
kehitysprojekteista, yrityshankinnoista, investoinneista, organisaatiorakenteesta sekä rahoituksesta.
Robitin toiminnan kulmakiviä ovat osaava, asiakastarpeet ja -vaatimukset tunnistava globaali myyntiorganisaatio ja korkealaatuinen
sekä paikallisiin alihankkijoihin että globaaliin hankintatoimintaan perustuva tuotanto. Robit on strategiansa mukaan ensisijaisesti
myyntiyhtiö globaaleilla markkinoilla.
Robitin myyntiorganisaatio on jaettu maantieteellisiin vastuualueisiin eli (EMEA+East, Americas, Asia ja Australasia). Liiketoiminnan
resursseina on tilinpäätöshetkellä käytettävissä kolme valmistavaa yksikköä Suomessa, Etelä-Koreassa ja Englannissa sekä
kokoonpanoyksikkö Australiassa. Nämä tehtaat palvelevat koko myyntiorganisaatiota siten, että tehtaat ovat pääosin erikoistuneet
tiettyjen tai tietyn kokoluokan tuotteiden valmistukseen.
Resurssien tehokkuuden koordinoimiseksi liiketoiminta on jaettu kolmeen strategiseen liiketoimintayksikköön (Strategic Business
Unit -SBU): Top Hammer, Down the Hole ja Geotechnical. SBU:t on muodostettu, koska niissä käytettävät porausteknologiat ovat
erilaiset, mutta niillä on merkittäviä synergioita sekä myynnin organisoinnissa, että valmistus- ja hankintaprosesseissa.
Konsernin rakenteen ja toiminnan luonteen vuoksi yrityksen liiketoiminta esitetään yhtenä segmenttinä, joka sisältää myös
konsernipalvelut ja muut erät. Hallitus seuraa säännöllisesti koko konsernin liikevaihtoa ja kannattavuutta. Lisäksi hallitus seuraa
myyntialueiden sekä strategisten liiketoimintayksiköiden liikevaihdon kehitystä.
Toimintasegmenteissä Robitilla on merkittävissä määrin samankaltaisia ominaisuuksia. Robit yhdistää raportoinnissaan kaikki
toimintasegmentit yhdeksi raportoitavaksi segmentiksi perustuen samankaltaisiin taloudellisiin ominaispiirteisiin sekä
samankaltaisuuteen laadullisissa suhteissa. Taloudellisilta ominaispiirteiltään kaikkien toimintasegmenttien tunnusluvut seuraavat
toimialan muutoksia samalla tavalla ja reagoivat yleisiin talouden muutoksiin samalla tavalla. Samoin kaikkien toimintasegmenttien
kilpailuriskit, operatiiviset riskit, valuuttariskit sekä taloudelliset ja poliittiset olosuhteet ovat identtiset.
9
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Lyhytaikaiset etuudet
Lyhytaikaisia työsuhde-etuuksia ovat palkat mukaan lukien luontoisedut ja 12 kuukauden kuluessa maksettavat vuosilomapalkat.
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet kirjataan tilinpäätöspäivään mennessä suoritetun työn osalta muihin velkoihin ja arvostetaan
määrään, joka odotetaan maksettavan, kun velat suoritetaan.
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet
Robitin eläkejärjestelyt ovat maksupohjaisia. Maksupohjainen järjestely on eläkejärjestely, jonka mukaan konserni suorittaa
kiinteitä maksuja erilliselle yksikölle eikä sillä ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvollisuutta suorittaa lisämaksuja, jos kyseisellä
yksiköllä ei ole riittävästi varoja kaikkien nykyisellä ja aiemmilla tilikausilla suoritettuun työhön liittyvien etuuksien maksamiseen
kaikille työntekijöille. Maksupohjaisiin järjestelyihin suoritetut maksut kirjataan suoraan laajan tuloslaskelmaan kaudella, johon
maksut liittyvät.
Muut pitkäaikaiset etuudet
Muita pitkäaikaisia työsuhde-etuuksia ovat pitkään palvelusaikaan liittyvät vapaat tai sapattivapaat, merkkipäiväetuudet tai
muut pitkään palvelusaikaan liittyvät etuudet ja pitkäaikaiset työkyvyttömyysetuudet. Robitilla on muita pitkäaikaisia työsuhde-
etuuksia Australiassa (pitkään palvelusaikaan liittyvä vapaa) ja Koreassa (eroraha).
Robitin avainhenkilöt ovat oikeutettuja osallistumaan pitkän aikavälin sitouttamisohjelmaan, jonka perustana on sijoitus Robit
Oyj:n osakkeisiin. Tähän liittyvä kustannus jaksotetaan siihen ajankohtaan kuin henkilöllä on mahdollisuus hyödyntää oikeuttaan.
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet tulevat maksettaviksi, kun konserni päättää henkilön työsuhteen ennen tavanomaista
eläkeikää tai kun työntekijä suostuu vapaaehtoiseen irtisanoutumiseen näitä etuuksia vastaan.
2.2 Tuotannon materiaalit ja palvelut
Tilikaudella 2024 kuluiksi kirjatut tuotantoon liittyvät materiaalit ja palvelut olivat 59 963 tuhatta euroa (61 625 tuhatta euroa
tilikaudella 2023). Materiaalit ja palvelut koostuvat raaka-ainehankinnoista kuten teräksestä, volframikarbidista, välitystuotteista ja
vaihto-omaisuuteen liittyvistä alihankintana ostetuista palveluista sekä varastojen muutoksista.
Tuhatta euroa 1.1.2024-31.12.2024
1.1.2023-31.12.2023
Alihankinta -203
-594
Ulkoiset palvelut -3 805
-2 882
Ostorahdit -2 824
-1 605
Myyntikomissiot -273
-787
Ylläpitokustannukset -560
-546
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut -52 297
-55 211
Yhteensä -59 963
-61 625
2.3 Työsuhde-etuudet
10
Tuhatta euroa 1.1.2024-31.12.2024
1.1.2023-31.12.2023
Palkat -11 312
-12 566
Sosiaalikulut -1 184
-1 245
Eläkekulut - maksuperusteiset järjestelyt -573
-688
Osakeperusteiset maksut -107
-43
Muut pitkäaikaiset etuudet -265
-272
Muut henkilöstökulut -617
-574
Yhteensä -14 058
-15 388
Robitin henkilöstön määrä pysyi samana vertailukauden loppuun verrattuna ja oli katsauskauden päättyessä 225 (2023: 225).
Tilikaudella 2024 Robitin keskimääräinen henkilömäärä oli 226, ja tilikaudella 2023 se oli 243.
Robitilla on sekä maksupohjaisia että etuuspohjaisia työsuhde-etuuksiin liittyviä järjestelyjä. Kaikki eläkejärjestelyt ovat
maksupohjaisia järjestelyjä. Australiassa työntekijät ovat oikeutettuja pitkään palvelusaikaan perustuvaan palkalliseen vapaaseen
oltuaan 10 vuotta saman yrityksen palveluksessa. Tämä järjestely määritellään muuksi pitkäaikaiseksi työsuhde-etuudeksi ja näin
ollen etuuspohjaiseksi järjestelyksi. Pitkään palvelusaikaan perustuvaan vapaaseen liittyvät kulut olivat 25 tuhatta euroa tilikaudella
2024 (2023: 30 tuhatta euroa). Pitkään palvelusaikaan perustuviin etuuksiin liittyvä velka 31.12.2024 oli 63 tuhatta euroa (2023: 82
tuhatta euroa).
Koreassa Robitilla on erorahajärjestely, jonka mukaan työntekijät ansaitsevat etuutta palvelusaikansa perusteella ja koko etuus
maksetaan työsuhteen päättyessä. Tämä järjestely muuttui tilikauden 2021 aikana etuuspohjaisesta järjestelystä maksuperusteiseksi
järjestelyksi. Erorahaan liittyvät kulut tilikaudella 2024 olivat 192 tuhatta euroa (213 tuhatta euroa tilikaudella 2023). Erorahaan
liittyvä työsuhde-etuusvelvoite oli 22 tuhatta euroa 31.12.2024 (2023: 422 tuhatta euroa).
Pitkän aikavälin sitouttaminen: osakepohjaiset palkitsemisohjelmat
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2021–2023
Robit Oyj:n hallitus päätti 15.6.2021 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta yhtiön avainhenkilöille.
Osakeohjelma sisältää yhden sekä kahden vuoden ansaintajaksot. Osakeohjelman ensimmäinen ansaintajakso käsittää vuoden 2021
ja toinen ansaintajakso puolestaan vuodet 2022–2023. Osakeohjelman mahdollinen palkkio yhden vuoden ansaintajaksolta 2021
perustuu yhtiön ennalta määrittämään EBITDA-tavoitteeseen vuoden 2021 tilinpäätöksessä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio
kahden vuoden ansaintajaksolta 2022–2023 perustuu yhtiön ennalta määrittämään osakekohtaisen tuloksen keskiarvoon vuosien
2022 ja 2023 tilinpäätöksissä. Osakeohjelman palkkio kummaltakin ansaintajaksolta maksettiin toukokuussa 2024. Osakkeita
maksettiin yhteensä 4 985, mikä vastaa 0,0 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2022–2024
Robit Oyj:n hallitus päätti 15.2.2022 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta yhtiön avainhenkilöille. Robitin hallitus päätti
24.3.2022 kasvattaa osake-palkkio-ohjelman maksimikokoa toimitusjohtaja vaihdoksen takia.
Osakeohjelma sisältää yhden sekä kahden vuoden ansaintajaksot. Osakeohjelman ensimmäinen ansaintajakso käsittää vuoden 2022
ja toinen ansaintajakso puolestaan vuodet 2023–2024. Osakeohjelman mahdollinen palkkio yhden vuoden ansaintajaksolta 2022
perustuu yhtiön ennalta määrittämään liiketoiminnan nettorahavirtatavoitteeseen vuoden 2022 tilinpäätöksessä. Osakeohjelman
palkkio kahden vuoden ansaintajaksolta 2023–2024 perustuu yhtiön ennalta määrittämään osakekohtaisen tuloksen keskiarvoon
vuosien 2023 ja 2024 tilinpäätöksissä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kummaltakin ansaintajaksolta maksetaan toukokuussa
2025.
Osakeohjelman kohderyhmään kuuluu 18 henkilöä. Ansaintajaksojen 2022 ja 2023–2024 perusteella maksettavien osakepalkkioiden
kokonaismäärä vastaa yhteensä enintään 240 000 Robit Oyj:n osaketta, mikä vastaa 1,1 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
11
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2023–2025
Robit Oyj:n hallitus päätti 20.2.2023 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta yhtiön avainhenkilöille.
Osakeohjelma sisältää yhden sekä kahden vuoden ansaintajaksot. Osakeohjelman ensimmäinen ansaintajakso käsittää vuoden 2023
ja toinen ansaintajakso puolestaan vuodet 2024–2025. Ansaintajakson 2023 palkkio jakautuu takuuosaan ja suoriteperusteiseen
osaan. Takuuosa on 50 prosenttia osallistujalle määritellystä perusosakeallokaatiosta. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kahden
vuoden ansaintajaksolta 2024–2025 perustuu yhtiön ennalta määrittämään osakekohtaisen tuloksen keskiarvoon vuosien 2024 ja
2025 tilinpäätöksissä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kummaltakin ansaintajaksolta maksetaan toukokuussa 2026.
Osakeohjelman kohderyhmään kuuluu 17 henkilöä. Ansaintajaksojen 2023 ja 2024–2025 perusteella maksettavien osakepalkkioiden
kokonaismäärä vastaa yhteensä enintään 240 000 Robit Oyj:n osaketta, mikä vastaa 1,1 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2025–2027
Robitin hallitus päätti 25.6.2024 konsernin avainhenkilöitä koskevasta osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä. Osakeohjelmassa
on kolme osaa: avainhenkilön oma sijoitus yhtiöön (base share plan), yhtiön lisäosakekannustin (matching share plan) sekä
suoriteperusteinen lisäosakeohjelma (performance matching plan), joka perustuu aina vuoden mittaiseen ansaintajaksoon, jonka
tavoitteet yhtiön hallitus määrittää kyseisen vuoden tammikuussa. Osakepalkkiojärjestelmän piiriin kuuluu 12 henkilöä. Yhtiön
lisäosakekannustin osakkeet (matching shares) sekä mahdolliset suoriteperusteiset lisäosakkeet (performance matching shares)
maksetaan huhtikuussa 2028. Osakepalkkioiden yhteismäärä vastaa enintään 303 750 osaketta, mikä vastaa 1,4 prosenttia yhtiön
nykyisestä osakekannasta.
Perustiedot LTI 2021-2023 LTI 2022-2024 LTI 2023-2025 LTI 2025-2027 Yhteensä
Liikkeellelaskupäivä 29.6.2021 2.3.2022 31.3.2023 7.8.2024
Osakkeiden enimmäismäärä, kpl 155 000 240 000 240 000 303 750 938 750
Osinko-oikaisu Ei Ei Ei Ei
Alkuperäinen allokaatiopäivä 29.6.2021 2.3.2022 31.3.2023 7.8.2024
Ansaintajakso alkaa 1.1.2021 1.1.2022 1.1.2023 1.1.2025
Ansaintajakso päättyy 31.12.2023 31.12.2024 31.12.2025 31.12.2027
Osakkeiden vapautuminen 31.5.2024 31.5.2025 31.5.2026 30.4.2028
Osakkeiden syntymisehto
EBITDA &
Osakekohtainen
tulos
Kassavirta &
Osakekohtainen
tulos
Kassavirta &
Osakekohtainen
tulos
Osakekohtainen
tulos
Enimmäisvoimassaolo aika,
vuosia
2,9 3,2 3,2 3,3
Jäljellä oleva voimassaolo aika,
vuosi
0,0 0,4 1,4 3,3
Henkilöitä tilikauden päättyessä 0 18 17 12
Maksutapa
Osakkeina &
Käteisenä
Osakkeina &
Käteisenä
Osakkeina &
Käteisenä
Osakkeina &
Käteisenä
12
2.4 Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Menoihin liittyvät julkiset avustukset jaksotetaan ja kirjataan tulosvaikutteisesti samoille tilikausille kuin menot, joita ne on
tarkoitettu kattamaan.
Ulkomaanrahan määräiset tapahtumat kirjataan yttäen tapahtumapäivän kursseja. Tilinpäätöshetkellä olevat ulkomaanrahan
määräiset monetaariset erät arvostetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Ulkomaanrahan määräiset ei-monetaariset erät arvostetaan
tapahtumapäivän kurssiin. Liiketoiminnan operatiiviset kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät tuloslaskelman vastaaviin eriin ja
muodostuvat pääosin ulkomaanrahan määräisistä myyntisaamisista ja ostoveloista.
Robit vuokralle antajana
Robit on antanut joitakin tiloja vuokralle operatiivisilla vuokrasopimuksilla. Vuokratuotot merkitään laajaan tuloslaskelmaan
tasaerinä vuokra-ajan kuluessa.
Robit vuokralle ottajana
Kaikki vuokrasopimukset, paitsi IFRS 16 standardin mahdollistamien erityisten helpotusten piiriin kuuluvat vuokrasopimukset, on
kirjattu taseeseen. Tuloslaskelmassa nämä vuokrakulut on jaettu poistoihin ja rahoituskuluihin. Liiketoiminnan muissa kuluissa vain
IFRS 16 standardin helpotusten piirissä olevat vuokrakulut.
Liiketoiminnan muut tuotot
Tuhatta euroa
1.1.2024-
31.12.2024
1.1.2023-
31.12.2023
Operatiiviset kurssivoitot 1 342
713
Muut liiketoiminnan tuotot 287
1 169
Yhteensä 1 629
1 882
Liiketoiminnan muut kulut
Tuhatta euroa
1.1.2024-
31.12.2024
1.1.2023-
31.12.2023
Hallinnon kulut -6 581
-7 086
Vuokrakulut -262
-92
Toimitilakulut -1 707
-1 505
Operatiiviset kurssitappiot -713
-1 799
Muut liiketoiminnan kulut* -1 784
-1 927
Yhteensä -11 048
-12 409
*sisältää mm. myyntirahtikuluja 1 686 tuhatta euroa (2023: 1 715 tuhatta euroa) ja varausten muutoksia.
.
Tilintarkastajan palkkiot
Tuhatta euroa
1.1.2024-
31.12.2024
1.1.2023-
31.12.2023
Tilintarkastus -337
-331
Tilintarkastuslain 1,1 § 2-kohdan toimeksiannot 0
-2
Muut palvelut -16
-26
Yhteensä -353
-359
Tilintarkastajan palkkioista PricewaterhouseCoopers -ketjun osuus on tilintarkastuksesta 277 tuhatta euroa.
13
2.5 Poistot
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet ja muut aineettomat hyödykkeet merkitään taseeseen hankintamenoon hennettynä
kertyneillä poistoilla ja mahdollisilla arvonalentumisilla. Poistot kirjataan tasapoistoina jaksottamalla hankintameno hyödykkeiden
arvioidulle taloudelliselle vaikutusajalle. Omaisuuserien taloudellisia vaikutusaikoja tarkastellaan jokaisena tilinpäätöspäivänä ja
muutetaan tarvittaessa. Poistoissa on otettu huomioon IFRS 16 -standardin vaikutukset.
Poistoajat esitetään liitetiedoissa 3.2 ja 5.1.
Tuhatta euroa
1.1.2024-
31.12.2024
1.1.2023-
31.12.2023
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden poistot omaisuusryhmittäin
Maa-alueet -7
-33
Rakennukset ja rakennelmat -1 129
-1 325
Koneet ja kalusto -2 307
-2 413
Muut aineelliset hyödykkeet -324
-311
Yhteensä -3 767
-4 082
Käyttöoikeusomaisuuserien (IFRS 16) poistot olivat 1 598 tuhatta euroa (2023: 1 604).
Tuhatta euroa
1.1.2024-
31.12.2024
1.1.2023-
31.12.2023
Aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden poistot omaisuusryhmittäin
Asiakassuhteet -147
-487
Aineettomat oikeudet* 31
-67
Muut aineettomat hyödykkeet -45
-194
Yhteensä -161
-748
*Aineettomien oikeuksien poistot sisältävät havaitun virheen oikaisun.
Asiakassuhteet ja brändit kirjattiin taseeseen liiketoimintojen hankintojen yhteydessä. Kts. liitetieto 3.
Tuhatta euroa
1.1.2024-
31.12.2024
1.1.2023-
31.12.2023
Arvonalentumiset omaisuusryhmittäin
Käyttöoikeusomaisuus 0
-102
Muut omaisuuserät 0
-123
Yhteensä 0
-225
14
3 Liikearvo ja muut aineettomat hyödykkeet
3.1 Liikearvo ja arvonalentumistestaus
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Liikearvo syntyy liiketoimintojen hankinnasta. Liikearvo vastaa määrää, jolla hankintameno ylittää konsernin osuuden hankinnan
kohteen varojen ja velkojen nettomääräisestä käyvästä arvosta. Liikearvo testataan vuosittain arvonalentumisen varalta ja merkitään
taseeseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä arvonalentumisilla. Liikearvo kohdistetaan arvonalentumistestausta varten
rahavirtaa tuottaville yksiköille tai yksikköjen ryhmille, joiden odotetaan hyötyvän liikearvon aiheuttaneesta liiketoimintojen
hankinnasta.
Kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioimiseen käytetään käyttöarvolaskelmia. Arvioidut nettorahavirrat diskontataan
kerrytettävissä olevaa rahamäärää arvioitaessa nykyarvoonsa perustuen ennen veroja määritettyyn pääomakustannuksen
painotettuun keskiarvoon. Pääomakustannuksen painotettu keskiarvo kuvastaa markkinoiden senhetkistä näkemystä rahan aika-
arvosta ja testattaviin yksikköihin liittyvistä riskeistä.
Tuloslaskelmaan merkitään arvonalentumistappio, kun rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan
rahamäärän. Arvonalentumistappio kohdistetaan ensiksi liikearvoon ja sen jälkeen suhteellisesti muihin omaisuuseriin.
Tuloslaskelmaan merkittyjä liikearvon arvonalentumistappioita ei peruuteta
Alla oleva taulukko esittää liikearvon muutokset.
Tuhatta euroa 2024 2023
Kirjanpitoarvo 1.1. 5 308 5 203
Valuuttakurssierot 251 105
Kirjanpitoarvo 31.12. 5 559 5 308
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot – liikearvon arvonalentumistestaus
Johto tekee merkittäviä arvioita ja harkintaan perustuvia ratkaisuja määrittäessään tasoa, jolla liikearvo testataan, sekä siitä,
onko viitteitä arvon alentumisesta.
Robitin taseeseen sisältyvä liikearvo syntyi pääosin kesä- ja heinäkuussa 2016, kun Robit hankki Robit Australian ja Robit GB:n
sekä helmikuussa 2017 Halcon. Yhtiö on organisoinut uudelleen Down the Hole liiketoimintansa ja jakanut sen kahteen erilliseen
liiketoimintayksikköön vuoden 2023 alusta, Down the Hole liiketoimintaan ja Geotechnical liiketoimintaan. Down the Hole
liiketoimintaan kohdistunut liikearvo on uudelleenallokoitu 1.1.2023 samassa suhteessa kuin liiketoimintojen käyttöarvot ovat
jakautuneet Down the Hole ja Geotechnical -liiketoiminnoille. Lisäksi yhtiö on organisoinut liiketoimintaansa uudelleen ja
tuotannossa sekä toimitusketjussa odotetaan saatavan merkittäviä tehokkuus- ja kustannusetuja. Yhtiö on lopettanut
tuotannon Australian tehtaallaan vuoden 2023 aikana. Yhtiöllä on vuoden 2023 alusta lähtien kolme kassavirtaa tuottavaa
yksikköä (Top Hammer, Down the Hole ja Geotechnial).
Rahavirtaennusteet perustuvat johdon parhaaseen arvioon tulevasta myynnistä, kustannuskehityksestä, yleisistä
markkinaolosuhteista ja sovellettavista tuloverokannoista. Ennuste kattaa kolmen vuoden ajanjakson. Tämän ajanjakson
jälkeiset rahavirrat perustuvat jäljempänä esitettyihin arvioituihin kasvuvauhteihin. Ilmastonmuutoksella ei odoteta olevan
merkittäviä vaikutuksia yhtiön tulevaisuuden näkymiin .
15
Taulukossa esitetään yhteenveto liikearvon kohdistamisesta liiketoimintayksiköille.
Tuhatta euroa 2024
2023
Top Hammer 88
88
Geotechnical 2 462
2 349
Down the hole 3 009
2 871
Yhteensä 5 559
5 308
Top Hammer -rahavirtaa tuottavan yksikön kohdistuva liikearvo on testattu arvonalentumisen varalta 31.12.2024.
Liikearvotestauksessa käytetyt arvot sekä niiden vaikutus on esitetty alla olevassa taulukossa.
Alla esitettyjen oletusten perusteella Top Hammer -rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioidaan
ylittävän testattujen nettovarojen kirjanpitoarvon 12 447 tuhannella eurolla, mikä vastaa 28 % testattujen varojen kirjanpitoarvosta.
Johto on määrittänyt arvot Top Hammer rahavirtaa tuottavan yksikön arvonalentumistestauksessa käytettäville keskeisille oletuksille
seuraavasti:
Oletus Käytetty lähestymistapa arvoja määritettäessä
Liikevaihdon kasvu Liikevaihdon kumulatiivisen kasvuvauhdin kolmen vuoden ennustejakson aikana odotetaan olevan
10,3 % (2023: 10,1 %). Liikevaihdon odotetaan kasvavan, koska yhtiö on vahvistanut
jakeluverkostoaan, kyennyt voittamaan kaivossopimuksia sekä vahvistanut tuotetarjoamaansa.
EBITDA Käyttökatteen (EBITDA) odotetaan olevan keskimäärin 12,2 % (2023: 14,6 %) kolmen vuoden
ennustejaksolla. Pitkän aikavälin EBITDA:n odotetaan olevan 13,8 % (2023: 15,6 %) liikevaihdosta.
Tämä perustuu tehtyihin toimenpiteisiin ja johdon odotuksiin tulevasta kehityksestä.
Pitkän aikavälin
kasvuvauhti
Kolmen vuoden ennustejakson jälkeisen pitkän aikavälin kasvuvauhdin odotetaan olevan 1,5 % (2023:
1,5 %) vuodessa. Tämä vastaa odotettavissa olevaa pitkän aikavälin inflaatioastetta.
Ennen veroja
määritetty
diskonttokorko
Arvonalentumistestauksessa käytetty ennen veroja määritetty diskonttokorko on 15,7 % (2023: 16,5
%). Se kuvastaa Top Hammer-liiketoimintaan ja sen toimintamaihin liittyviä erityisriskejä.
Top Hammer rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä olisi yhtä suuri kuin sen kirjanpitoarvo, jos keskeisissä
oletuksissa tapahtuisi seuraavat muutokset (muiden oletusten pysyessä muuttumattomina):
Liikearvon herkkyysanalyysi Top Hammer 2024 Mistä
Mihin
Keskimääräinen käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson aikana 12,2 %
2,9 %
Käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson jälkeen 13,8 %
10,8 %
Ennen veroja määritetty diskonttauskorko 15,7 %
19,7 %
Geotechnial -rahavirtaa tuottavan yksikön kohdistuva liikearvo on testattu arvonalentumisen varalta 31.12.2024.
Liikearvotestauksessa käytetyt arvot sekä niiden vaikutus on esitetty alla olevassa taulukossa.
Alla esitettyjen oletusten perusteella Geotechnical rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioidaan
ylittävän testattujen nettovarojen kirjanpitoarvon 5 160 tuhannella eurolla, mikä vastaa 60 % testattujen varojen kirjanpitoarvosta.
Johto on määrittänyt arvot Geotechnical rahavirtaa tuottavan yksikön arvonalentumistestauksessa käytettäville keskeisille
oletuksille seuraavasti:
16
Oletus Käytetty lähestymistapa arvoja määritettäessä
Liikevaihdon kasvu Liikevaihdon kumulatiivisen kasvuvauhdin kolmen vuoden ennustejakson aikana odotetaan olevan 6,8
% (2023: 7,4 %). Liikevaihdon odotetaan kasvavan, koska yhtiö on vahvistanut jakeluverkostoaan sekä
vahvistanut tuotetarjoamaansa.
EBITDA Käyttökatteen (EBITDA) odotetaan olevan keskimäärin 10,5 % (2023: 12,5 %). kolmen vuoden
ennustejaksolla. Pitkän aikavälin EBITDA:n odotetaan olevan 12,2 % (2023: 14,4 %) liikevaihdosta. Tämä
perustuu tehtyihin toimenpiteisiin ja johdon odotuksiin tulevasta kehityksestä.
Pitkän aikavälin
kasvuvauhti
Kolmen vuoden ennustejakson jälkeisen pitkän aikavälin kasvuvauhdin odotetaan olevan 1,5 % (2023:
1,5 %) vuodessa. Tämä vastaa odotettavissa olevaa pitkän aikavälin inflaatioastetta.
Ennen veroja
määritetty
diskonttokorko
Arvonalentumistestauksessa käytetty ennen veroja määritetty diskonttokorko on 14,9 % (2023: 16,3
%). Se kuvastaa Geotechnical -liiketoimintaan ja sen toimintamaihin liittyviä erityisriskejä.
Geotechnical rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamääolisi yhtä suuri kuin sen kirjanpitoarvo, jos keskeisissä
oletuksissa tapahtuisi seuraavat muutokset (muiden oletusten pysyessä muuttumattomina):
Liikearvon herkkyysanalyysi Geotechnical 2024 Mistä
Mihin
Keskimääräinen käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson aikana 10,5 %
0,7 %
Käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson jälkeen 12,2 %
8,6 %
Ennen veroja määritetty diskonttauskorko 14,9 %
19,6 %
Down the Hole -rahavirtaa tuottavan yksikön kohdistuva liikearvo on testattu arvonalentumisen varalta 31.12.2024.
Liikearvotestauksessa käytetyt arvot sekä niiden vaikutus on esitetty alla olevassa taulukossa.
Alla esitettyjen oletusten perusteella Down the Hole rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioidaan
ylittävän testattujen nettovarojen kirjanpitoarvon 3 517 tuhannella eurolla, mikä vastaa 31,2 % testattujen varojen kirjanpitoarvosta.
Johto on määrittänyt arvot Down the Hole rahavirtaa tuottavan yksikön arvonalentumistestauksessa käytettäville keskeisille
oletuksille seuraavasti:
Oletus Käytetty lähestymistapa arvoja määritettäessä
Liikevaihdon kasvu Liikevaihdon kumulatiivisen kasvuvauhdin kolmen vuoden ennustejakson aikana odotetaan olevan 14,4
% (2023: 8,8 %). Liikevaihdon odotetaan kasvavan, koska yhtiö on vahvistanut jakeluverkostoaan sekä
vahvistanut tuotetarjoamaansa.
EBITDA Käyttökatteen (EBITDA) odotetaan olevan keskimäärin 9,5 % (2023: 8,5 %) kolmen vuoden
ennustejaksolla. Pitkän aikavälin EBITDA:n odotetaan olevan 11,4 % (2023: 11,9 %) liikevaihdosta. Tämä
perustuu tehtyihin toimenpiteisiin ja johdon odotuksiin tulevasta kehityksestä.
Pitkän aikavälin
kasvuvauhti
Kolmen vuoden ennustejakson jälkeisen pitkän aikavälin kasvuvauhdin odotetaan olevan 1,5 % (2023:
1,5 %) vuodessa. Tämä vastaa odotettavissa olevaa pitkän aikavälin inflaatioastetta.
Ennen veroja
määritetty
diskonttokorko
Arvonalentumistestauksessa käytetty ennen veroja määritetty diskonttokorko on 15,4 % (2023: 16,2
%). Se kuvastaa Down the Hole -liiketoimintaan ja sen toimintamaihin liittyviä erityisriskejä .
17
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Aineettomat hyödykkeet kirjataan taseeseen, kun hyödyke on Robitin määräysvallassa, siitä odotetaan koituvan Robitille
taloudellista hyötyä tulevaisuudessa ja hyödykkeen hankintameno on luotettavasti määritettävissä. Aineeton hyödyke
kirjataan alun perin hankintamenoon, joka sisältää ostohinnan ja mahdolliset hyödykkeestä välittömästi aiheutuvat menot.
Aineettomat hyödykkeet esitetään taseessa hankintamenoon vähennetty kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla.
Aineettomista hyödykkeistä tehdään tasapoistot omaisuuserän taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Poistoaikojen ja -
menetelmien asianmukaisuus arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä. Robitin aineettomien hyödykkeiden taloudelliset
vaikutusajat ovat seuraavat:
Vuotta
Asiakassuhteet
7–10
Brändi 15
Aineettomat oikeudet 5
Muut aineettomat hyödykkeet 5
Kehittämismenot
Kehittämismenot aktivoidaan, kun tietyt taloudelliseen ja tekniseen toteuttamiskelpoisuuteen liittyvät kriteerit täyttyvät ja kun
on odotettavissa, että tuote kerryttää taloudellista hyötyä tulevaisuudessa. Aktivoidut kehittämismenot sisältävät äasiassa
materiaaleja, tarvikkeita ja littömiä työsuorituksesta aiheutuvia menoja. Aiemmin kuluiksi kirjattuja kehittämismenoja ei
aktivoida myöhemmin. Kehitettävänä olevista aineettomista hyödykkeistä ei tehdä poistoja, vaan ne testataan
arvonalentumisen varalta vähintään vuosittain .
Down the Hole rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä olisi yhtä suuri kuin sen kirjanpitoarvo, jos keskeisissä
oletuksissa tapahtuisi seuraavat muutokset (muiden oletusten pysyessä muuttumattomina):
Liikearvon herkkyysanalyysi Down the Hole 2024 Mistä
Mihin
Keskimääräinen käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson aikana 9,5 %
6,0 %
Käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson jälkeen 11,4 %
8,4 %
Ennen veroja määritetty diskonttauskorko 15,4 %
20,1 %
3.2 Muut aineettomat hyödykkeet
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot - aktivoidut kehittämismenot
Kehittämisprojektin kehittämisvaiheessa syntyvät menot aktivoidaan tiettyjen kriteerien täyttyessä aineettomina
hyödykkeinä. Johto on käyttänyt harkintaa ja tehnyt oletuksia arvioidessaan, täyttääkö projekti kriteerit sekä
määrittäessään hankintamenoa ja taloudellista vaikutusaikaa samoin kuin kehittämisprojekteista tulevaisuudessa kertyviä
rahavirtoja. Aktivoiduista kehittämisprojekteista odotettavissa olevaan tuottoon liittyy johdon arvioita ja harkintaa, jotka
koskevat tulevaa liikevaihtoa ja vastaavia kuluja. Näihin arvioihin liittyy riskejä ja epävarmuustekijöitä, ja on mahdollista, että
kehittämisprojekteista odotettavissa oleva tuotto muuttuu olosuhteiden muutoksen seurauksena. Robit arvioi aktivoituihin
kehittämisprojekteihin liittyviä viitteitä arvonalentumisesta. Aktivoitujen kehittämisprojektien arvo saattaa vähentyä, jos
uusista palveluista odotettavissa oleva tuotto muuttuu .
18
Tuhatta euroa
Asiakas-
suhteet
Brändi
Aineettomat
oikeudet
Muut
aineettomat
hyödykkeet
Yhteensä
2024
Hankintameno 1.1. 5 705
851
839
5 956
13 351
Lisäykset 0
0
39
0
39
Vähennykset 0
0
0
-1 638
-1 638
Erien väliset siirrot 0
0
40
-40
0
Valuuttakurssierot -106
41
-5
3
-67
Hankintameno 31.12. 5 599
892
912
4 281
11 685
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. -5 489
-426
-787
-5 832
-12 534
Poistot -88
-58
31
-45
-161
Erien väliset siirrot 0
0
-10
10
0
Vähennykset 0
0
0
1 631
1 631
Valuuttakurssierot 114
-22
5
-2
95
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. -5 464
-506
-760
-4 238
-10 968
Kirjanpitoarvo 1.1. 215
426
52
124
817
Kirjanpitoarvo 31.12. 135
386
152
43
717
Tuhatta euroa
Asiakas-
suhteet
Brändi
Aineettomat
oikeudet
Muut
aineettomat
hyödykkeet
Yhteensä
2023
Hankintameno 1.1. 5 863
834
797
5 941
13 436
Lisäykset 0
0
0
64
64
Vähennykset 0
0
0
0
0
Erien väliset siirrot 0
0
47
-47
0
Valuuttakurssierot -159
17
-6
-2
-149
Hankintameno 31.12. 5 705
851
839
5 956
13 351
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. -5 211
-362
-726
-5 640
-11 938
Poistot -430
-57
-67
-194
-748
Vähennykset 0
0
0
0
0
Valuuttakurssierot 152
-7
6
2
152
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. -5 489
-426
-787
-5 832
-12 534
Kirjanpitoarvo 1.1. 653
473
72
301
1 498
Kirjanpitoarvo 31.12. 215
426
52
124
817
Robit Australian ja Robit GB:n hankinnan yhteydessä vuonna 2016 taseesen kirjattiin aineettomina hyödykkeinä asiakassuhteita ja
brändi. Aineettomat oikeudet koostuvat pääasiassa patenteista. Robitin tavoitteena on jatkaa nykyisen patentti- ja
immateriaalioikeussalkkunsa vahvistamista hankkimalla ja lisensoimalla strategisia patentteja, muita immateriaalioikeuksia sekä
teknologioita. Muut aineettomat hyödykkeet sisältävät aktivoituja kehittämismenoja ja ohjelmistoja.
Tutkimus ja kehitys
Robit investoi edelleen omiin tuotekehitysprojekteihinsa samoin kuin toimialan yhteisiin tuotekehitysprojekteihin turvatakseen
kilpailukykyisen ja innovatiivisen tarjonnan. Tutkimus- ja kehittämistoiminnan tuloslaskelmaan kirjatut tuotekehityskulut vuonna
19
2024 olivat 149 tuhatta euroa ja edellisenä vuonna 124 tuhatta euroa. Taseen aktivoidut poistamattomat kehittämismenot
31.12.2024 olivat 27 tuhatta euroa (2023: 60 tuhatta euroa).
4 Pääomarakenne ja rahoitus
4.1 Oma pääoma
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Robitin oma pääoma koostuu osakepääomasta, ylikurssirahastosta, arvonmuutosrahastosta, sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastosta, muuntoeroista ja kertyneistä voittovaroista. Muutokset Robitin omistamissa omissa osakkeissa kirjataan voittovaroihin
ja omien osakkeiden mahdollinen lunastushinta on voittovaroista vähennetty. Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta littömästi
johtuvat menot esitetään veroilla vähennettynä omassa pääomassa osakeannista saatujen tuottojen vähennyksenä.
Yhtiön osakkeenomistajille jaettavat osingot kirjataan konsernitilinpäätökseen velaksi sillä tilikaudella, jolla yhtiön
osakkeenomistajat hyväksyvät osingon ellei sitä ole maksettu.
Osakepääoma ja ylikurssirahasto
Osakepääoma koostuu kantaosakkeista. Emoyrityksellä on yksi osakelaji ja kaikilla osakkeilla on yhtäläinen oikeus osinkoon. Jokainen
osake oikeuttaa yhteen ääneen yhtiökokouksessa. Kaikki emoyrityksen liikkeeseen laskemat osakkeet on kokonaan maksettu.
Osakkeilla ei ole nimellisarvoa.
Alla oleva taulukko esittää ulkona olevien osakkeiden määrät raportointikausilla:
Osakkeet kpl
1.1.2023 21 127 592
Omien osakkeiden käyttäminen avainhenkilöiden palkitsemiseen 44 824
Omien osakkeiden käyttäminen hallituksen jäsenten palkitsemiseen 60 294
Omien osakkeiden hankinta -100 000
31.12.2023 21 132 710
Omien osakkeiden käyttäminen avainhenkilöiden palkitsemiseen 14 216
Omien osakkeiden käyttäminen hallituksen jäsenten palkitsemiseen 64 615
Omien osakkeiden hankinta -150 000
31.12.2024 21 061 541
Ylikurssirahastoon sisältyvät määrät liittyvät Suomen aiemman, 31.8.2006 saakka voimassa olleen osakeyhtiölain mukaisiin
osakeanteihin, jolloin ylikurssirahastoon kirjattiin osakeannin yhteydessä osakkeenomistajien maksamat määrät, jotka ylittivät
osakkeiden silloisen nimellisarvon.
20
Omat osakkeet
Alla oleva taulukko esittää muutokset omissa osakkeissa raportointikausilla:
Osakkeet (kpl)
1.1.2023 52 308
Omien osakkeiden käyttäminen avainhenkilöiden palkitsemiseen -44 824
Omien osakkeiden käyttäminen hallituksen jäsenten palkitsemiseen -60 294
Omien osakkeiden hankinta 100 000
31.12.2023 47 190
Omien osakkeiden käyttäminen avainhenkilöiden palkitsemiseen -14 216
Omien osakkeiden käyttäminen hallituksen jäsenten palkitsemiseen -64 615
Omien osakkeiden hankinta 150 000
31.12.2024 118 359
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Suomen osakeyhtiölain mukaan uusien osakkeiden merkintähinta kirjataan osakepääomaan, ellei sitä osakeantipäätöksessä erikseen
määrätä kirjattavaksi kokonaan tai osittain sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoa
voidaan kasvattaa myös ilman osakeantia.
Hallituksen vuosittainen palkkio on maksettu Robit Oyj:n omilla osakkeilla vuosina 2024 ja 2023. Kokouspalkkiot maksetaan rahassa.
Osingot ja muu varojenjako
3.4.2024 yhtiökokous päätti, että tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 ei jaeta osinkoa. 15.3.2023 yhtiökokous päätti, että tilikaudelta 1.1.-
31.12.2022 ei jaeta osinkoa, mutta jaetaan 0,02 euroa per ulkona oleva osake pääomanpalautuksena sijoitetun vapaan oman
pääoman rahastosta.
Suojausinstrumenttien vaikutus omaan pääomaan
Tuhatta euroa 2024
2023
Arvonmuutosrahasto veroilla vähennettynä 1.1. 455
678
Arvonmuutosrahasto 1.1. 569
848
Rahavirran suojaukset
Muihin laajan tuloksen eriin kirjattu käyvän arvon muutos
Koronvaihtosopimukset -291
-278
Tulosvaikutteiseksi siirretty mää
Arvonmuutosrahasto 31.12. 278
569
Koronvaihtosopimukset
Verovaikutus
-56
-114
Arvonmuutosrahasto 31.12. 222
455
21
Muuntoerot
Muuntoerot konsernissa muodostuvat pääasiassa tytäryhtiöiden hankintamenojen ja tilikausien tulosten muuntoeroista.
Konsernissa on sisäisiä lainoja, joita käsitellään IAS 21 mukaisesti nettosijoituksina ulkomaisiin yhtiöihin ja joiden muuntoerot
kirjataan siten omaan pääomaan.
4.2 Osakekohtainen tulos
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyrityksen omistajille kuuluva voitto tilikauden aikana ulkona olleiden
kantaosakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos lasketaan samalla
perusteella kuin laimentamaton, paitsi että siinä otetaan huomioon konsernin mahdolliset sitoumukset uusien osakkeiden
liikkeeseen laskemiseen tulevaisuudessa.
Konsernilla ei ollut 2024 tai 2023 instrumentteja, joilla olisi ollut olennaisesti laimentava vaikutus osakekohtaiseen tulokseen.
Konsernilla on käytössä osakepalkkio-ohjelma, mutta sen vaikutus ei ole olennainen.
1.1.2024-
31.12.2024
1.1.2023-
31.12.2023
Emoyrityksen omistajille kuuluva tulos (euroa) 1 098 597
-3 048 164
Osakemäärän painotettu keskiarvo (kpl) 21 123 637
21 135 855
Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos 0,05
-0,14
22
4.3 Lainat
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Lainat kirjataan alun perin käypään arvon vähennettynä syntyneillä transaktiomenoilla, ja myöhemmin ne esitetään tilinpäätökses
jaksotettuun hankintamenoon. Transaktiomenot jaksotetaan laina-ajalle ja kirjataan rahoituskuluiksi osana korkokuluja efektiivisen
koron menetelmällä. Lainat kirjataan pois taseesta, kun laina on maksettu takaisin tai velan olemassaolo on lakannut esimerkiksi
uudelleenrahoittamisen yhteydessä.
Lainat esitetään lyhytaikaisina velkoina, paitsi jos konsernilla on ehdoton oikeus lykätä velan maksua vähintään 12 kuukauden päähän
tilikauden päättymisestä.
Lainojen kirjanpitoarvot:
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
Pitkäaikaiset lainat
Lainat rahoituslaitoksilta 18 426
22 111
Muut lainat 12
12
Vuokrasopimusvelat 2 746
3 946
Pitkäaikaiset lainat yhteensä 21 185
26 069
Lyhytaikaiset lainat
Lainat rahoituslaitoksilta 5 077
5 179
Muut lainat 0
0
Luotolliset tilit 105
0
Vuokrasopimusvelat 1 295
1 284
Lyhytaikaiset lainat yhteensä 6 476
6 463
Lainat yhteensä 27 661
32 532
Konsernin johto on todennut, etteivät lainojen kirjanpitoarvo ja käypä arvon poikkea olennaisesti toisistaan, koska merkittävä osa
Robitin lainoista on vaihtuvakorkoisia, korot eivät ole muuttuneet merkittävästi lainojen ottamisen jälkeen ja lainojen marginaalien
katsotaan kuvastavan lainojen ehtoja ja etuoikeusjärjestystä kohtuullisen tarkasti. Johto on arvioinut, ettei luottoriski ole muuttunut
merkittävästi lainojen nostamisen jälkeen.
Lainat rahoituslaitoksilta
Luottojen, yhteensä 23,6 miljoonaa euroa, joista 19,5 miljoonaa euroa vakuutena on vakuudenasettamiskielto (negative pledge),
josta aiheutuu Robitille tiettyjä kovenanttiehtoja ja rajoituksia lisälainojen ottamiselle. Kielto tarkoittaa, että Robit ei (tietyin
poikkeuksin) aseta varojensa pohjalta muita vakuuksia. Tietyt poikkeukset koskevat Robit Korean lainoille annettuja vakuuksia.
Lisäksi yhtiö varmistaa, että seuraavat taloudelliset tunnusluvut saavutetaan (rahoitussopimuksen alkuperäiset ehdot):
Omavaraisuusaste vähintään 32,5 % ja
Nettovelkojen suhde EBITDA-lukuun on ehdon mukaan enintään 3,50
23
Rahoitussopimuksen mukainen nettovelkojen ja käyttökatteen suhde kovenanttiehtojen tarkasteluhetkellä 31.12.2024 saa olla
enintään 3,50. Rahoitussopimuksen ehtojen mukaisesti päärahoittaja voisi vaatia lainan takaisinmaksua kokonaisuudessaan, mikäli
kovenanttiehdot rikkoutuvat. Robit Oyj:n rahoitussopimuksen kovenantti korolliset nettovelat/käyttökate oli 2,87 ja kaikki
rahoitussopimuksen ehdot täyttyivät 31.12.2024. Rahoitussopimuksen ehtoja tarkastellaan neljännesvuosittain.
Robit lyhensi luottojaan 2024 kesäkuun lopussa 1,5 miljoonaa euroa ja joulukuun lopussa 1,5 miljoonaa euroa. Lainojen
korkomarginaali 31.12.2024 on 1,75%. Robitilla on käytettävissään 9,0 miljoonaa euroa rahavaroja sekä 5,9 miljoonaa euroa
luottolimiittiä 31.12.2024 ja yhtiön johdon arvion mukaan pystyy huolehtimaan suunnitelman mukaisesta velkojenhoidosta sekä
maksuvalmiudesta.
Muut lainat rahoituslaitoksilta sisältävät etupäässä vaihtuvakorkoisia pankkilainoja. Lainojen vakuuksista on informaatiota
liitetiedossa 4.7.
Luotolliset tilit
Konsernin enimmäismäärältään luottolimiittiin perustuva velka 31.12.2024 oli 105 tuhatta euroa (31.12.2023: 0 tuhatta) sisälsi
suomalaisen pankin limiitin. Limiitin enimmäismäärä 31.12.2024 oli 6 000 tuhatta euroa ja (31.12.2023: 4 000 tuhatta euroa).
Leasingvelat
Leasingveloilla on vakuus, sillä oikeudet vuokrattuihin omaisuuseriin siirtyvät vuokralle antajalle, jos maksut laiminlyödään.
Leasingvelat on esitetty käyttöoikeusomaisuuserien velkojen yhteydessä.
Nettovelkataulukko
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
Kassavarat 9 040
11 201
Lyhytaikaiset lainat 6 476
6 463
Pitkäaikaiset lainat 21 185
26 069
Nettovelka 18 621
21 331
Kassavarat 9 040
11 201
Kiinteäkorkoiset velat 4 146
5 230
Vaihtuvakorkoiset velat 23 516
27 302
Nettovelka 18 621
21 331
24
Rahoitustapahtumista johtuvat muutokset lainoissa
2024
Lyhytaikaiset
vuokrasopimusvelat
Pitkäaikaiset
vuokrasopimusvelat
Lyhytaikaiset
lainat
Pitkäaikaiset
lainat
Yhteensä
Velat 1.1. 1 284
3 946
5 179
26 069
36 478
Kassavirrat -1 668
0
-3 375
0
-5 043
Vuokrasopimusmuutokset 1 678
-1 248
0
0
430
Muut* 1
48
3 378
-7 630
-4 203
Yhteensä 1 295
2 746
5 182
18 439
27 661
*Muut muutokset liittyvät vertailukelpoisuuden parantamiseksi tehtyyn oikaisuun.
2023
Lyhytaikaiset
vuokrasopimusvelat
Pitkäaikaiset
vuokrasopimusvelat
Lyhytaikaiset
lainat
Pitkäaikaiset
lainat
Yhteensä
Velat 1.1. 1 669
5 338
7 253
22 085
36 345
Kassavirrat -1 071
0
-3 491
3 500
-1 062
Vuokrasopimusmuutokset 686
-1 392
0
0
-706
Muut 0
0
1 417
484
1 902
Yhteensä 1 284
3 946
5 179
26 069
36 478
25
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Konserni luokittelee kaikki rahoitusvaransa ”lainojen ja muiden saamisten” ryhmään. Luokittelu riippuu tarkoituksesta, jota
varten rahoitusvarat on hankittu. Johto määrittää rahoitusvarojen luokittelun alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä.
Lainat ja muut saamiset ovat johdannaisvaroihin kuulumattomia rahoitusvaroja, joihin liittyvät maksut ovat kiinteitä tai
määritettävissä olevia ja joita ei noteerata toimivilla markkinoilla. Lainat ja muut saamiset sisällytetään lyhytaikaisiin varoihin
lukuun ottamatta eriä, jotka erääntyvät yli 12 kuukauden kuluttua tilinpäätöspäivästä. Ne luokitellaan pitkäaikaisiksi varoiksi.
Konsernin lainat ja muut saamiset sisältyvät taseessa eriin “Rahavarat”, ”Muut rahoitusvarat”, “Lainasaamiset” sekä
“Myyntisaamiset ja muut saamiset”.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat lainat ja muut saamiset koostuvat pääasiassa myyntisaamisista ja rahavaroista,
joita ei noteerata toimivilla markkinoilla ja joita ei pidetä kaupankäyntitarkoituksessa. Lainat ja muut saamiset arvostetaan
alun perin käypään arvoon, johon lisätään mahdolliset transaktiomenot, ja myöhemmin ne arvostetaan jaksotettuun
hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä. Laajaan tuloslaskelmaan kirjataan arvonalentumistappio, jos
lainasaamien kirjanpitoarvo on suurempi kuin arvioitu kerrytettävissä oleva rahamäärä. Muut rahoitusvarat arvostetaan
käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Rahoitusinstrumenttien arvostaminen
Rahoitusvarat arvostetaan alkuperäisen kirjaamisen yhteydes käypään arvoon mahdollisilla transaktiomenoilla
huomioituna ja ne sisältyvät taseessa lyhyt- tai pitkäaikaisiin varoihin erääntymisensä perusteella. Myöhempi arvostaminen
tapahtuu rahoitusvaroihin kuuluvan erän arvostusryhmän mukaisesti jaksotettuun hankintamenoon, käypään arvoon
muiden laajan tuloksen erien kautta tai käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta
Konserni käyttää johdannaissopimuksia korkoriskin suojaamistarkoituksessa. Johdannaissopimukset kirjataan alun perin
käypään arvoon ja myöhemmin tilinpäätöksissä käypään arvoon. Johdannaissopimusten käyvän arvon muutokset kirjataan
tulosvaikutteisesti rahoituseriin, paitsi jos ne on määritetty suojausinstrumenteiksi, jolloin niihin sovelletaan
suojauslaskennan mukaista suojaussuhteen kirjanpitokäsittelyä.
Suojauslaskentaa voidaan käyttää käypään arvoon arvostamisesta johtuvan volatiliteetin vähentämiseksi tuloslaskelmassa.
Tällöin suojausinstrumentin ja suojauskohteen välinen epäsymmetria poistuu molempien vaikuttaessa tuloslaskelmaan
samanaikaisesti. Suojauslaskennan alaista suojaussuhdetta aloitettaessa konserni laatii määrityksen suojaussuhteesta.
riskienhallinnan tavoitteesta ja suojaukseen ryhtymisen strategiasta.
4.4 Rahoitusvarat
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
Rahoitusvarat taseessa
Lainasaamiset 120
70
Myyntisaamiset ja muut saamiset 17 814
16 820
Muut rahoitusvarat 0
1 628
Rahavarat 9 040
11 201
Lyhytaikaiset yhteensä 26 974
29 719
Lainasaamiset 79
276
Johdannaiset 278
569
Pitkäaikaiset yhteensä 357
845
Yhteensä 27 332
30 564
26
Lainasaamiset
Aiemmin osakaslainasaamisina raportoitujen ulkoisten lainasaamisten määrä 31.12.2024 oli 61 tuhatta euroa (2023: 90 tuhatta
euroa). Robit on antanut aiemmalle avainhenkilöstölleen osakkeita ja myöntänyt lainaa osakemerkintöjen maksamista varten.
Joihinkin vanhempiin lainoihin liittyy lyhennyksiä ja vaihtelevia pitkiä maksuaikoja. Korkona käytetään valtiovarainministeriön
puolivuosittain määrittämää peruskorkoa. Korko maksetaan kaksi kertaa vuodessa. Peruskorkoon ei ole lisätty marginaalia.
Korkotuen mää kirjataan muihin kuluihin. Tilikaudella 2020 toteutetun osakepalkkio-ohjelmaan liittyvän henkilöstöannin
yhteydessä yhtiö on myöntänyt avainhenkilöstölleenlainaa osakemerkintöjen maksamista varten. Maksuaika näille lainoille on 8
vuotta ja korkona 12 kuukauden Euribor lisättynä 0,99 % marginaalilla.
Lainasaamiset arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon, koska alla olevat kriteerit täyttyvät:
- rahoitusvaroihin kuuluvaa erää pidetään hallussa sellaisen liiketoimintamallin mukaisesti, jonka tavoitteena on
rahoitusvarojen hallussapito sopimukseen perustuvien rahavirtojen keräämiseksi ja
- rahoitusvaroihin kuuluvan erän sopimusehdoissa määrätään tiettyinä ajankohdista toteutuvista rahavirroista, jotka ovat
yksinomaan pääoman ja jäljellä olevan pääomamäärän koron maksua
Myyntisaamiset ja muut saamiset on kuvattu tarkemmin liitetiedossa 5.3. Myyntisaamiset ja muut saamiset.
Rahavarat koostuvat käteisvaroista ja pyydettäessä nostettavissa olevista pankkitalletuksista.
Johdannaissopimukset
Johdannaissopimusten käyvät arvot 2024
Rahavirtaa suojaavat johdannaissopimukset Nimellisarvo
Käypä arvo varat
Käypä arvo velat
Korkojohdannaiset
Koronvaihtosopimus, tuhatta euroa
10 000
278
0
Johdannaissopimusten käyvät arvot 2023
Rahavirtaa suojaavat johdannaissopimukset Nimellisarvo
Käypä arvo varat
Käypä arvo velat
Korkojohdannaiset
Koronvaihtosopimus, tuhatta euroa
10 000
569
0
Koronvaihtosopimusten käyvät arvot määritetään tulevien rahavirtojen nykyarvona tilinpäätöshetken markkinakorkoihin perustuen.
27
Suojausinstrumenteiksi määritetyt rahoitusinstrumentit
Rahavirran suojaukset 2024
Erääntyminen
Koronvaihtosopimukset 2025
2026
2027
2028
2029-
Yhteensä
Suojauskohde: Vaihtuvakorkoinen EUR-laina
Nimellisarvo, tuhatta euroa 10 000
10 000
Keskimääräinen kiinteä korko 0,325 %
0,325 %
Rahavirran suojaukset 2023
Erääntyminen
Koronvaihtosopimukset 2024
2025
2026
2027
2028-
Yhteensä
Suojauskohde: Vaihtuvakorkoinen EUR-laina
Nimellisarvo, tuhatta euroa 10 000
10 000
Keskimääräinen kiinteä korko 0,325 %
0,325 %
Suojausinstrumenttien vaikutus laajaan tulokseen
Tuhatta euroa 2024
2023
Nimellisarvo 10 000
10 000
Varat
Kirjanpitoarvo 278
569
Tase-erä
Myyntisaamiset ja muut
saamiset
Myyntisaamiset ja muut
saamiset
Velat
Kirjanpitoarvo 0
0
Tase-erä Ostovelat ja muut velat
Ostovelat ja muut velat
Arvonmuutos tehottomuuden määrittämiseksi
Suojauskohde (Johdannaiset) -278
-569
Suojausinstrumentti (Johdannaiset) 278
569
Tehokas osuus
Muihin laajan tuloksen eriin kirjattu osuus -233
-223
Suojausrahastosta tulosvaikutteiseksi siirretty määrä 0
0
28
4.5 Rahoitustuotot ja -kulut
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Rahoituskulut koostuvat pankkilainojen, luotollisten tilien ja muiden lainojen korkokuluista sekä rahoitustoiminnan kurssieroista.
Lainoihin liittyvät transaktiomenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluiksi efektiivisen koron menetelmällä. Efektiivinen korko on korko,
jota käyttäen lainan odotettavissa olevana juoksuaikana suoritettavat arvioidut maksut tulevat diskontatuiksi rahoitusvelan
nettomääräisen kirjanpitoarvon suuruisiksi. Laskelmassa otetaan huomioon kaikki sopimusosapuolten maksamat palkkiot ja
transaktiomenot.
Korkotuotot kirjataan efektiivisen koron mukaisesti, paitsi jos koron saaminen on epävarmaa. Tällöin korko käsitellään
maksuperusteisesti. Rahoitustoiminnan valuuttakurssivoitot ja -tappiot, jotka muodostuvat ulkomaanrahan määräisten
rahoituserien, kuten lainojen ja korkojen, muuntamisesta raportointivaluuttaan, esitetään rahoitustuotoissa tai -kuluissa.
Tuhatta euroa 1.1.2024-31.12.2024
1.1.2023-31.12.2023
Rahoitustuotot
Rahoitustoiminnan valuuttakurssivoitot 268
117
Muut rahoitustuotot 132
67
Korkotuotot rahavaroista 53
30
Rahoitustuotot yhteen 453
214
Rahoituskulut
Rahoitustoiminnan valuuttakurssitappiot -185
-267
Pankkilainojen korkokulut -1 407
-1 938
Muut korkokulut -86
-300
Muut rahoituskulut -242
-253
Rahoituskulut yhteensä -1 920
-2 758
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -1 466
-2 544
4.6 Rahoitusriskien ja pääoman hallinta
Konserni altistuu toimintojensa seurauksena erilaisille rahoitusriskeille: markkinariski (mukaan lukien valuuttariski ja rahavirran
korkoriski), luottoriski ja maksuvalmiusriski. Konsernin riskienhallinnan kokonaisohjelma keskittyy tunnistamaan mahdolliset riskit,
joita aiheutuu rahoitusmarkkinoilta, asiakkaiden kanssa toteutuvista liiketoimista ja maksuvalmiusvaatimuksista, ja pienentämään
näitä riskejä.
Riskien tunnistaminen, arvioiminen ja pienentäminen ovat osa päivittäisiä johtamisrutiineja. Pääosin konsernin rahoitusta hoitaa
Robit Oyj, mutta pienemmät investoinnit tai käyttöpääoman tarpeet voidaan rahoittaa paikallisesti.
Hallitus päättää riskien kokonaishallinnan periaatteista sekä tiettyjä alueita, kuten valuuttariskiä, korkoriskiä, luottorisk ja
johdannaisinstrumenttien käyttöä koskevista periaatteista.
29
(a) Markkinariski
Valuuttariskin herkkyysanalyysi
Seuraava taulukko havainnollistaa, miten toimintavaluutan kohtuullisen mahdollinen muutos hintavaluuttaan nähden, muiden
muuttujien pysyessä vakiona, vaikuttaa konsernin tulokseen ennen veroja. Kohtuullisen mahdolliseksi muutokseksi oletetaan
toimintavaluutan 10 %:n vahvistuminen tai heikentyminen hintavaluuttaan nähden. Muun suuruisen muutoksen vaikutuksen voi
myös arvioida kohtuullisen tarkasti, koska vaikutus on lineaarinen.
31.12.2024 31.12.2023
Toimintavaluutta Toimintavaluutta
10 % vahvempi 10 % heikompi 10 % vahvempi 10 % heikompi
Tuhatta euroa Tuloslaskelma Tuloslaskelma Tuloslaskelma Tuloslaskelma
Toimintavaluutta/Hintavaluutta
EUR/USD -532 532 -319 319
EUR/AUD -153 153 -111 111
EUR/GBP -16 16 47 -47
EUR/KRW* 0 0 0 0
EUR/ZAR -13 13 -196 196
*Korjattu lukuja vertailukauden osalta.
Korkoriski
Rahavirran korkoriskiä syntyy konsernin pitkäaikaisista lainoista. Valtaosa konsernin lainoista on vaihtuvakorkoisia, mikä altistaa
konsernin rahavirran korkoriskille. Konsernilla ei ollut tilikauden päättyessä kiinteäkorkoisia lainoja. Konsernin vaihtuvakorkoiset
lainat ovat tilinpäätöshetkellä Euro- ja Etelä-Korean Won- valuuttojen määräisiä.
Korkoriskin herkkyysanalyysi
Seuraava taulukko havainnollistaa, miten korkojen kohtuullisen mahdollinen muutos, muiden muuttujien pysyessä vakiona,
vaikuttaa konsernin tulokseen ennen veroja vaihtuvakorkoisten lainojen korkokustannusten muutosten seurauksena. Mikäli
korkoprosentit olisivat 31.12.2024 olleet 50 korkopistettä korkeammat kaikkien muiden muuttujien pysyessä ennallaan, olisi
tilikauden tulos verojen jälkeen ollut 117 tuhatta euroa pienempi. Korkoa koskeva herkkyyslaskelma on tehty siirtämällä korkokäyrää
50 korkopisteen verran. Korkopositio sisältää ulkopuoliset korolliset velat, joiden korko on vaihtuva.
31.12.2024 31.12.2023
Korko Korko
0,5 % korkeampi 0,5 % matalampi 0,5 % korkeampi 0,5 % matalampi
Tuhatta euroa Tuloslaskelma Tuloslaskelma Tuloslaskelma Tuloslaskelma
Korkomuutoksen vaikutus -117 117 -136 136
30
(b) Luottoriski
Luottoriskiä aiheutuu pääasiassa rahavaroista ja avoimena olevista saamisista asiakkailta. Lainasaamisiin ei liity olennaista
luottoriskiä, koska yhtiöllä ei merkittäviä lainasaamisia eikä transaktioita tehdä matalan luottoluokituksen omaavien tahojen kanssa.
Rahavaroihin liittyvää luottoriskiä hallitaan konsernitasolla. Rahavarat säilytetään maineikkaissa pääosin pohjoismaisissa pankeissa.
Kukin paikallinen yritys vastaa myyntisaamisiinsa liittyvän luottoriskin hallinnasta. Paikalliset yritykset ovat velvollisia analysoimaan
jokaisen uuden asiakkaansa luottokelpoisuuden ennen kuin asiakkaalle tarjotaan tavanomaisia maksu- ja toimitusehtoja.
Ennen kuin asiakas hyväksytään, sen kyky suorittaa maksu ostotapahtumistaan arvioidaan huolellisesti analysoimalla asiakkaan
tilinpäätöstä ja senhetkistä markkinatilannetta. Korkean riskin alueilla käytetään luottoriskiä pienentäviä maksutapoja, kuten
rembursseja ja ennakkomaksuja. Konserni on pystynyt perimään myös merkittävästi erääntyneitä saamisia.
Maksimi luottoriski raportointipäivinä vastaa yllä mainittujen rahoitusvarojen kirjanpitoarvoja.
Myyntisaamisten ikäjakautuma luottotappiovarauksilla vähennettynä on seuraava:
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
Erääntymätön 12 719
12 030
Erääntynyt
alle 30 päivää 1 187
1 474
30–60 päivää 709
487
61–90 päivää 331
63
yli 90 päivää 709
1 243
Yhteensä 15 655
15 297
Konsernilla on vain yhden tyyppisiä rahoitusvaroja, joihin sovelletaan odotettua luottotappioiden mallia: myyntisaamiset tuotteiden
ja huoltopalveluiden myynnistä. Vaikka rahavarat ja jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat velkasitoumukset kuuluvat myös IFRS
9: n arvonalentumistestauksiin, havaittu arvonalentumistappio ei ole merkityksellinen.
Tämän perusteella myyntisaamisten kirjanpitoarvoa vähentäviä kirjauksia taseessa oli 590 tuhatta euroa tilikauden 2024 lopussa ja
702 tuhatta euroa vuonna 2023. Myyntisaamisten arvonalentumislaskelma liitetiedossa 5.3.
(c) Maksuvalmiusriski
Konsernin rahoitustoiminto tekee rahavirtaennusteet. Rahoitustoiminto seuraa viikoittain konsernin maksuvalmiustarpeita sen
varmistamiseksi, että sillä on riittävästi rahavaroja liiketoiminnan tarpeisiin ja sitovat käyttämättömät luottolimiitit antavat kaikkina
aikoina riittävästi liikkumavaraa. Konsernilla on 31.12.2024 rahavaroja tai alle vuorokaudessa käteiseksi muutettavia talletuksia
yhteensä 9 040 tuhatta euroa (2023: 12 829 tuhatta euroa). Liiketoiminnan rahavirta ja likvidit varat ovat pääasialliset rahoituksen
lähteet tulevaisuuden maksuille yhdessä mahdollisen uuden velan tai oman pääoman ehtoisen rahoituksen kanssa.
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot – erääntyneet saamiset
Konserni soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden kirjaamiseen IFRS 9:ssä määrättyä yksinkertaista menettelyä, jonka
mukaan kaikista myyntisaamisista voidaan kirjata koko voimassaoloajalta odotettavissa olevat luottotappiot.
Odotettavissa olevien luottotappioiden määrittämistä varten myyntisaamiset on ryhmitelty yhteisten luottoriskiominaisuuksien
ja maksun viivästymisen perusteella. Odotettavissa olevat tappioasteet perustuvat myynnin maksuprofiileihin 12 kuukauden
ajalta ennen 31.12.2024 sekä kyseisellä ajanjaksolla toteutuneisiin luottotappioihin. Toteutuneita tappioasteita oikaistaan, jotta
ne kuvastavat sen hetkistä ja tulevaisuuteen suuntautuvaa informaatiota ja makroekonomisia tekijöitä, jotka vaikuttavat
asiakkaiden kykyyn suorittaa maksu saamisista.
31
Konsernin vuonna 2021 nostettuun korolliseen velkaan liittyviä kovenantteja seurataan säännöllisesti. Nämä kovenantit ovat
omavaraisuusaste ja nettovelan suhde käyttökatteeseen. Omavaraisuusvaatimus 32,5 % ja nettovelkojen suhde vertailukelpoiseen
käyttökatteeseen 3,50 tarkasteluhetkellä 31.12.2024. Robit Oyj:n rahoitussopimuksen kovenantti korolliset nettovelat/käyttökate
oli 2,90. Kaikki rahoitussopimuksen ehdot täyttyivät 31.12.2024.
Konsernin omavaraisuusaste 50,7 % 31.12.2024 (2023: 48,5 %) on vahva, ja konserni pystyy saamaan ulkopuolista rahoitusta, jos
liiketoiminnan rahavirtaa ei kerry riittävästi. Ylimääräisiä kassavaroja ei sijoiteta aktiivisesti. Konsernin tavoitteena on sekä
orgaaninen että rakenteellinen kasvu, ja kassavaroja ohjataan tähän tarkoitukseen.
Seuraavassa taulukossa esitetään erittely konsernin johdannaisvelkoihin kuulumattomista rahoitusveloista jaoteltuina
asianmukaisiin maturiteettiryhmiin sopimuksen mukaiseen erääntymispäivään tilinpäätöspäivänä jäljellä olevan ajan perusteella.
Taulukossa esitetyt luvut ovat sopimukseen perustuvia diskonttaamattomia rahavirtoja.
Tuhatta euroa
Alle 6
kk
6–12
kk
1–2
vuotta
2–5
vuotta
Yli 5
vuotta
Sopimukseen
perustuvat
rahavirrat
yhteensä
Kirjanpito
-arvo
31.12.2024
Muut kuin johdannaiset
Ostovelat 13 526
0
0
0
0
13 526 13 526
Vuokrasopimusvelat 835
605
1 723
1 053
112
4 327 4 041
Lainat rahoituslaitoksilta 4 157
2 514
4 552
11 197
4 667
27 086 23 503
Luotolliset tilit 105
0
0
0
0
105 105
Muut lainat ja velat 0
12
0
0
0
12 12
Muut kuin johdannaiset yhteensä 18 623
3 131
6 275
12 250
4 779
45 056
41 187
Tuhatta euroa
Alle 6
kk
6–12
kk
1–2
vuotta
2–5
vuotta
Yli 5
vuotta
Sopimukseen
perustuvat
rahavirrat
yhteensä
Kirjanpito
-arvo
31.12.2023
Muut kuin johdannaiset
Ostovelat 11 001
0
0
0
0
11 001
11 001
Vuokrasopimusvelat 866
789
1 391
1 987
987
6 020
5 230
Lainat rahoituslaitoksilta 4 276
3 090
4 896
13 014
8 171
33 447
27 291
Luotolliset tilit 0
0
0
0
0
0
0
Muut lainat 0
12
0
0
0
12
12
Muut kuin johdannaiset yhteensä 16 143
3 890
6 287
15 001
9 158
50 479
43 532
Robitin pääoma määritellään taseen mukaiseksi omaksi pääomaksi ja lainoiksi, 31.12.2024 pääoma oli 73 622 tuhatta euroa (2023:
77 836 tuhatta euroa). Robitin pääoman hallinnan tavoitteena on pitää pääomarakenne, joka tukee sen liiketoimintaa varmistamalla
toimintaolosuhteet sekä omistaja-arvon kasvattaminen tavoittelemalla kilpailukykyistä tuottoa sijoitetulle pääomalle.
Pääomarakenteen tulee huomioon liiketoiminnan sekä nykyiset että tulevat tarpeet ja varmistettava kilpailukykyiset
rahoituskustannukset. Robitin hallitus seuraa omavaraisuusastetta ja nettovelan suhdetta käyttökatteeseen, jotka ovat Robit Oyj:n
rahoitussopimuksen mukaiset kovenanttiehdot. Omavaraisuusaste lasketaan oikaistun oman pääoman ja saatujen
ennakkomaksujen suhteena kokonaisvaroihin. Yhton sopinut päärahoittajansa kanssa, että muut rahoitusvarat luetaan mukaan
nettovelkojen laskentaan.
32
Pääomarakenteeseen voidaan vaikuttaa muun muassa osingonjaon ja osakeantien avulla. Robit pystyy tarvittaessa hankkimaan omia
osakkeitaan ja laskemaan liikkeeseen uusia osakkeita yhtiökokouksen antamilla valtuuksilla. Konsernin omavaraisuusaste oli 50,7 %
(2023: 48,5 %) ja rahoitussopimuksen mukaisesti laskettu nettovelkojen suhde vertailukelpoiseen käyttökatteeseen oli 2,90 vuoden
2024 lopussa.
Yhteistyö pankkien kanssa perustuu pitkäaikaisiin pankkisuhteisiin. Pitkän aikavälin tavoitteena on hoitaa Robitin lainavelvoitteet
kassavirran avulla. Nopean kasvun vaiheessa pääomaa voidaan hankkia sekä oman että vieraan pääoman ehdoin.
4.7 Sitoumukset ja ehdolliset velat
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
Omista veloista annetut takaukset ja kiinnitykset:
Yrityskiinnitykset 41 012
41 012
Kiinteistökiinnitykset 5 029
8 493
Yhteensä 46 041
49 505
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
Muut takausvastuut 89
48
Yhteensä 89
48
Kiinnitykset on annettu emoyhtiön päärahoittajalle sekä Robit Korean rahoittajille.
Vuokrasopimuksiin perustuvat sitoumukset
Robit on ottanut vuokralle tehdasrakennuksia ja maa-alueita Australiassa, Isossa-Britanniassa ja Koreassa vuokrasopimuksilla, jotka
eivät ole purettavissa. Robit on vuokrannut myös toimistotiloja ei purettavissa olevilla vuokrasopimuksilla. Vuokra-ajat vaihtelevat
yhdestä noin kahteenkymmeneen vuoteen.
Lisäksi Robit on ottanut ei purettavissa olevilla vuokrasopimuksilla vuokralle autoja, toimistolaitteita ja trukkeja, joiden vuokra-aika
on yhdestä viiteen vuotta.
Nämä vuokrasopimuksista aiheutuvat velvoitteet ovat taseessa velkana IFRS 16 mukaisesti lukuun ottamatta lyhytaikaisista ja
arvoltaan vähäisistä sopimuksista aiheutuvat sitoumukset.
Kiinteistöinvestoinnit
Konserni on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2017 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä,
jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2026. Vastuun enimmäismäärä on 36
tuhatta euroa.
Konserni on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2018 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä,
jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2027. Vastuun enimmäismäärä on 10
tuhatta euroa.
Konserni on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2021 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä,
jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2030. Vastuun enimmäismäärä on
123 tuhatta euroa.
Konserni on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2022 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä,
jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2031. Vastuun enimmäismäärä on 9
tuhatta euroa.
33
Konserni on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2024 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä,
jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2033. Vastuun enimmäismäärä on 3
tuhatta euroa.
5 Liiketoiminnassa käytettävät varat ja velat
5.1 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet kirjataan aluksi alkuperäiseen hankintamenoon, joka sisältää ostohinnan ja muut hankinnasta
välittömästi aiheutuvat menot, jotka tarvitaan hyödykkeen saattamiseksi toimintakuntoon ja paikkaan, jossa se toimii. Hyödykkeet
merkitään taseeseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla. Leasingehdoin vuokralle
otetut aineelliset hyödykkeet käsitellään kirjanpidossa samalla tavoin kuin ostetut hyödykkeet. Korjaus- ja huoltokulut kirjataan
kuluiksi toteutuessaan.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden poistot tehdään tasapoistoina niiden arvioituna taloudellisena vaikutusaikana
seuraavasti:
Vuotta
Rakennukset ja rakennelmat
10–30
Koneet ja kalusto
5–15
Muut aineelliset hyödykkeet 5–10
Hyödykkeiden taloudellisia vaikutusaikoja tarkastellaan ja tarvittaessa oikaistaan jokaisen tilikauden lopussa.
Aineellisten käyttöomaisuuden myyntivoitot tai -tappiot sisältyvät laajassa tuloslaskelmassa liiketoiminnan muihin tuottoihin tai
muihin kuluihin.
Aineellisia käyttöomaisuushyödykkeitä tarkastellaan arvonalentumisen varalta aina, kun tapahtumat tai olosuhteiden muutokset
antavat viitteitä siitä, ettei niiden kirjanpitoarvoa vastaava määrä mahdollisesti ole kerrytettävissä. Arvonalentumistappiona
kirjataan määrä, jolla hyödykkeen kirjanpitoarvo ylittää kerrytettävissä olevan rahamäärän. Kerrytettävissä oleva rahamäärä on
omaisuuserän käypä arvo vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla tai sitä suurempi käyttöarvo.
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot
Konserni noudattaa IFRS 16 -standardin mukaista ohjeistusta vuokrakauden määrittämiseen. Odotettavissa olevan vuokra-ajan
määrittämisessä on huomioitu vuokrasopimuksiin sisältyvien, esimerkiksi sopimuksen ennenaikaiseen päättämiseen liittyvien
sanktioiden taloudelliset vaikutukset yhtiölle. Vuokra-ajan jatkamis- ja päättämisoptiot on huomioitu vuokra-ajan pituuden
määrittelyssä standardin ohjeistuksen mukaan. Jatkamisoptio lasketaan mukaan vuokra-aikaan, jos on kohtuullisen varmaa, että
jatkamisoptio käytetään ja vastaavasti, mikäli on kohtuullisen varmaa, että ättämisoptiota ei käytetä, option kattama
ajanjakso lasketaan mukaan vuokra-aikaan. Silloin kun sopimus sisältää vuokrasopimuskomponentin ja sen lisäksi muun kuin
vuokrasopimuskomponentin, konserni erottaa muut kuin vuokrasopimuskomponentit, kuten huollot, palvelut, jne.
vuokrasopimuksissa mainituin erillishinnoin tai arvioon perustuen.
34
Tuhatta euroa
Maa-
alueet
Rakennukset
ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut
aineelliset
hyödykkeet
Ennakko-
maksut ja
kesken-
eräiset
hankinnat
Yhteensä
2024
Hankintameno 1.1. 479
19 363
25 233
2 376
1
47 453
Muut muutokset* 0
-862
-40
-67
0
-970
Lisäykset 0
773
1 019
293
40
2 125
Vähennykset -8
-4 073
-2 737
-148
-1
-6 968
Erien väliset siirrot 0
0
-41
71
-31
0
Valuuttakurssierot -18
-272
-534
-5
0
-829
Hankintameno 31.12. 453
14 928
22 900
2 520
9
40 811
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. -182
-8 367
-17 561
-1 782
0
-27 892
Muut muutokset* 0
862
40
67
0
970
Poistot -7
-1 129
-2 307
-324
0
-3 767
Erien väliset siirrot 0
0
71
-71
0
0
Vähennykset 0
2 522
2 619
144
0
5 285
Valuuttakurssierot 12
21
313
5
0
351
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. -176
-6 092
-16 824
-1 962
0
-25 054
Kirjanpitoarvo 1.1. 298
10 996
7 672
594
1
19 561
Kirjanpitoarvo 31.12. 278
8 837
6 076
558
9
15 757
*Muut muutokset
liittyvät
hankintamenojen ja
kertyneiden poistoje
n väliseen oikaisuun
.
Tuhatta euroa
Maa-
alueet
Rakennukset
ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut
aineelliset
hyödykkeet
Ennakko-
maksut ja
kesken-
eräiset
hankinnat
Yhteensä
2023
Hankintameno 1.1. 972
19 629
31 738
2 225
0
54 564
Muut muutokset* -34
-130
10
-34
0
-188
Lisäykset 0
119
162
422
199
903
Vähennykset -448
0
-5 844
-64
0
-6 356
Erien väliset siirrot 32
162
80
-76
-198
0
Valuuttakurssierot -42
-417
-914
-97
0
-1 469
Hankintameno 31.12. 479
19 363
25 233
2 376
1
47 453
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. -159
-7 130
-20 772
-1 573
0
-29 634
Poistot
-33
-1 325
-2 409
-316
0
-4 082
Vähennykset 0
0
5 083
50
0
5 133
Valuuttakurssierot 10
89
537
57
0
693
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. -182
-8 367
-17 561
-1 782
0
-27 892
Kirjanpitoarvo 1.1. 812
12 498
10 966
652
0
24 929
Kirjanpitoarvo 31.12. 298
10 996
7 672
594
1
19 561
*Muut muutokset liittyvät IFRS 16 käyttöoikeusomaisuuserien laskennan korjaamiseen.
35
Käyttöoikeusomaisuuserät
Käyttöoikeudet
Tuhatta euroa Maa-alueet
Rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Yhteensä
Vuokravelat
1.1.2024 103
2 828
1 372
288
4 591
5 230
Lisäykset 0
761
697
235
1 694
1 694
Vähennykset -8
-1 379
0
0
-1 387
-1 464
Poistot -7
-772
-626
-193
-1 598
0
Valuuttakurssierot -6
42
-2
-7
27
49
Korkokulut 0
0
0
0
0
198
Suoritukset 0
0
0
0
0
-1 666
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
82
1 481
1 441
323
3 328
4 041
Käyttöoikeudet
Tuhatta euroa Maa-alueet
Rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Yhteensä
Vuokravelat
1.1.2023 649
3 837
1 808
229
6 524
6 983
Muut muutokset* -34
-130
10
-34
-188
0
Lisäykset 0
101
14
260
374
352
Vähennykset -448
0
0
-11
-459
0
Poistot -33
-966
-454
-151
-1 604
0
Valuuttakurssierot -32
-14
-5
-6
-56
0
Korkokulut 0
0
0
0
0
-284
Suoritukset 0
0
0
0
0
-1 821
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
103
2 828
1 372
288
4 591
5 230
*Muut muutokset liittyvät IFRS 16 käyttöoikeusomaisuuserien laskennan korjaamiseen
Rakennukset koostuvat Suomessa sijaitsevasta tehdasrakennuksesta ja Koreassa sijaitsevista rakennelmista. Koneet ja kalusto ovat
pääasiassa tuotantokoneita. Muihin aineellisiin hyödykkeisiin sisältyy lähinnä Korean vuokratiloihin tehtyjä parannustöitä.
Leasingsopimuksella vuokralle otetut hyödykkeet
Liitetiedossa 4.7. on tietoa sopimuksiin perustuvista hankintasitoumuksista.
36
5.2 Vaihto-omaisuus
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Aineet ja tarvikkeet, keskeneräiset tuotteet ja valmiit tuotteet esitetään hankintamenoon tai sitä pienempään
nettorealisointiarvoon. Vaihto-omaisuuden hankintameno sittää kaikki ostomenot, valmistusmenot ja muut menot, jotka
aiheutuvat vaihto-omaisuuden saattamisesta sen senhetkiseen sijaintipaikkaan ja kuntoon. Ostomenoihin luetaan ostohinta,
tuontitullit ja muut verot sekä muut valmiiden tuotteiden, materiaalien ja palvelujen hankkimisesta välittömästi aiheutuvat menot.
Vaihto-omaisuuden valmistusmenot sisältävät materiaaleista ja työsuorituksesta johtuvat välittömät menot sekä asianmukaisen
osuuden muuttuvista ja kiinteistä yleismenoista, joista jälkimmäiset kohdistetaan normaalin toimintakapasiteetin perusteella.
Hankintamenon määrittäminen perustuu painotettuun keskiarvoon.
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
Aineet ja tarvikkeet 5 645
7 616
Keskeneräiset tuotteet 1 865
1 923
Valmiit tuotteet 32 723
26 514
Yhteensä 40 232
36 054
Vaihto-omaisuus koostuu lähinnä valmistukseen tarvittavista raaka-aineista ja valmiista tuotteista, kuten porakruunuista,
poratangoista ja putkitusjärjestelmistä sekä vasaroiden komponenteista sekä kokoonpannuista vasaroista. Vaihto-omaisuus sisältää
vaihto-omaisuuden arvonalentumisia yhteensä 1 280 tuhatta euroa. Tilikauden aikana tehdyt arvonalentumisten lisäykset olivat 248
tuhatta euroa ja palautukset 454 tuhatta euroa, mikä johtui hidaskiertoisen vaihto-omaisuuden myynnisja myyntikelvottoman
varaston romutuksista, miltä osin epäkuranttiusriski on alentunut.
Vaihto-omaisuuden arvonalentuminen on esitetty alla:
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
1.1.
1 486
2 227
Tilikauden aikana tehdyt arvonalentumiset
248
48
Tehdyt alaskirjausten palautukset
-454
-789
31.12.
1 280
1 486
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot - vaihto-omaisuuden arvostus
Vaihto-omaisuuden arvostus edellyttää johdolta arvioita ja harkintaan perustuvia ratkaisuja, jotka liittyvät erityisesti
epäkuranttiuteen ja vaihto-omaisuuden kirjaamiseen nettorealisointiarvon määräisenä odotettavissa oleviin myyntihintoihin
perustuen, ja lisäksi johto arvioi Robitin tärkeimpien markkinoiden yleistä markkinakehitystä. Nettorealisointiarvo on arvioitu
tavanomaisessa liiketoiminnassa toteutuva myyntihinta vähennettynä arvioiduilla menoilla, jotka tarvitaan hyödykkeiden
valmiiksi saattamiseksi ja myynnin toteutumiseksi .
37
5.3 Myyntisaamiset ja muut saamiset
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Myyntisaamiset ovat saamisia, jotka johtuvat asiakkaille tavanomaisessa liiketoiminnassa myydyistä tuotteista tai tuotetuista
palveluista. Myyntisaamiset kirjataan alun perin käypään arvoon, ja myöhemmin ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon
vähennettynä arvonalentumisilla. Konserni käyttää yksinkertaistettua lähestymistapaa odotettujen luottotappioiden arvioimiseen.
Luottotappioiden arvioimiseksi myyntisaamiset on ryhmitelty luottoriskiominaisuuksien ja erääntyneiden päivien perusteella.
Arvonalentumiset esitetään laajassa tuloslaskelmassa liiketoiminnan muissa kuluissa.
Muihin saamisiin sisältyy pääasiassa konsernin tavanomaisesta toiminnasta johtuvia siirtosaamisia.
Lyhytaikaiset myyntisaamiset ja muut saamiset koostuvat seuraavista eristä:
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
Myyntisaamiset 15 655
15 297
Siirtosaamiset 506
564
Muut saamiset* 1 653
959
Yhteensä 17 814
16 820
*Olennaisin erä ALV-saamiset 1 532 tuhatta euroa 31.12.2024 ja 847 tuhatta euroa 31.12.2023.
Lyhytaikaisten myyntisaamisten ja muiden saamisten kirjanpitoarvojen katsotaan olevan lähellä niiden käypiä arvoja. Tämä johtuu
niiden lyhytaikaisesta luonteesta.
Myyntisaamisten arvonalentumisten muutokset
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
1.1.
702
529
Tilikauden aikana tehdyt arvonalennukset
448
385
Tilikauden tehdyt alaskirjaukset
-522
-14
Tehdyt alaskirjausten palautukset
-38
-199
31.12.
590
702
Arvonalennuksien tulosvaikutteiset muutokset
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
Arvonalennukset
Yhtiöittäin tehdyt alaskirjaukset
-522
-14
Arvonalennusvarauksen muutos 108
-191
-414
-205
Myyntisaamisten luokittelu
Myyntisaamiset ovat asiakkailta veloitettuja tavaroita myydyistä tavaroista tai tavanomaisessa liiketoiminnassa suoritetuista
palveluista. Ne ovat yleensä maksettaviksi 30–90 päivän kuluessa ja siksi kaikki luokitellaan lyhytaikaisiksi saamisiksi. Myyntisaamiset
kirjataan alun perin vastiketta vastaan, joka on ehdoton, ellei niillä ole merkittäviä rahoituskomponentteja, kun ne kirjataan käypään
arvoon. Myyntisaamisilla kerätään sopimusperusteiset rahavirrat ja siksi saamiset arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon
efektiivisen koron menetelmällä. Liitetiedossa 4.6 kerrotaan lisää myyntisaamisten arvonalentumisperiaatteesta.
38
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Ostovelat ovat velvoitteita, jotka koskevat maksun suorittamista tavaroista tai palveluista, jotka on hankittu tavarantoimittajilta
ja palveluntuottajilta osana tavanomaista liiketoimintaa. Ostovelat kirjataan alun perin käypään arvoon, ja myöhemmin ne
arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä.
5.4 Ostovelat ja muut velat
Lyhytaikaiset ostovelat ja muut velat koostuvat seuraavista eristä:
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
Ostovelat 13 526
11 001
Siirtovelat 2 747
3 472
Muut erät* 544
269
Yhteensä 16 818
14 742
*Pääasiassa ALV-velkaa
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät:
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
Henkilöstökulut 1 131
1 213
Sosiaalikulut 147
148
Korot 11
169
Muut erät* 1 459
1 941
Total 2 747
3 472
*Pääasiassa sisältävät ulkoistuspalkkioita, tilintarkastuspalkkioita ja vuokrakuluja
Ostovelkojen ja muiden velkojen kirjanpitoarvojen katsotaan vastaavan niiden käypiä arvoja, koska velat ovat luonteeltaan
lyhytaikaisia.
5.5 Varaukset
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Toimitussopimuksiin ei pääosin liity palautus- tai takaisinmaksuvelvoitteita. Robit vastaa siitä, että tuotteet ovat toimitushetkellä
teknisiltä ominaisuuksiltaan asiakkaan tilauksen ja Robitin omien laatustandardien mukaisia. Mikäli tuotteessa tunnistetaan Robitista
johtuva tekninen tai laadullinen ongelma, Robit on velvollinen toimittamaan asiakkaalle korvaavat tuotteet. Näitä velvoitteita
arvioidaan sopimuskohtaisesti, ja niistä kirjataan erillinen takuuvaraus. Koska tuotteet ovat luonteeltaan kulutusosia, tuotteisiin ei
sisälly pitkäaikaisia takuuvelvoitteita, joista voisi koitua maksettavaa tulevilla tilikausilla.
Varaus on tehty arvioiden takuuvaatimukset liittyen myytyihin tuotteisiin, joissa on tunnistettu tekninen tai laadullinen ongelma.
Näiden vaatimusten odotetaan olevan selvitetty seuraavan vuoden aikana ja siksi ne raportoidaan lyhytaikaisina varauksina.
Varauksen määrä 31.12.2024 oli 33 tuhatta euroa (2023: 97 tuhatta euroa).
39
Varausten muutokset:
Tuhatta euroa 31.12.2024
31.12.2023
1.1. 97
147
Varausten lisäykset 1
90
Varausten palautukset -65
-140
31.12. 33
97
5.6 Saadut ennakkomaksut
Saatujen ennakkojen määrä 31.12.2024 oli 121 tuhatta euroa (2023: 22 tuhatta euroa). Ennakkomaksuja vaaditaan yleensä
asiakkailta, jotka eivät ole yhtiön arvion mukaan luototuskelpoisia. Nykyisessä toiminnassa ennakkomaksut eivät ole yleinen
kaupankäyntitapa.
6 Muut liitetiedot
6.1 Tytäryritykset ja ulkomaanrahan määräiset erät
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Konsernitilinpäätöksen laatiminen
Tytäryrityksiä ovat kaikki yritykset, joissa konsernilla on määräysvalta. Konsernilla on määräysvalta yrityksessä, jos se olemalla
osallisena siinä altistuu sen muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän
tuottoon käyttämällä yritystä koskevaa valtaansa.
Tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen kokonaisuudessaan siitä päivästä lukien, jona konserni saa niihin määräysvallan
ja yhdistely lopetetaan, kun määräysvalta lakkaa. Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat
voitot sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Tytäryritysten soveltamia tilinpäätöksen
laatimisperiaatteita on tarvittaessa muutettu, jotta pystytään varmistamaan yhdenmukaisuus konsernin noudattamisen
periaatteiden kanssa.
Ulkomaanrahan määräisten erien muuntaminen
Ulkomaisten tytäryritysten varat ja velat muunnetaan euroiksi tilinpäätöspäivän kurssia käyttäen. Ulkomaisten tytäryritysten
tuottojen ja kulujen muuntamiseen euroiksi käytetään keskikurssia. Tytäryritysten tilinpäätösten muuntamisesta syntyvät
muuntoerot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin, ja ne kertyvät omaan pääomaan muuntoerorahastoon.
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat muutetaan toimintavaluutanmääräisiksi liiketapahtumien toteutumispäivän kursseja
käyttäen. Jos erä on arvostettu uudelleen, käytetään arvostuspäivän valuuttakurssia. Liiketoiminnasta, kuten ostoista ja myynneistä
syntyvät valuuttakurssierot kirjataan asiaankuuluviin eriin liikevoiton yläpuolelle. Rahoitustapahtumista syntyvät valuuttakurssierot
kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
40
Konsernin laajaan tuloslaskelmaan kirjatut valuuttakurssierot ovat seuraavat:
Tuhatta euroa 1.1.2024-31.12.2024
1.1.2023-31.12.2023
Liikevoitto
628
-1 086
Rahoitustuotot ja – kulut 85
-152
Yhteensä 714
- 1 238
Konserniyhtiöt 31.12.2024 ja 31.12.2023 olivat seuraavat
Emo %
Emo %
Konserni %
Konserni %
31.12.2024
31.12.2023
31.12.2024
31.12.2023
Halco Brighouse Ltd, UK, emo Robit UK
100 %
100 %
Halco Drilling Ltd UK, emo Robit UK*
100 %
100 %
Robit Africa Holdings Ltd,Etelä-Afrikka* 100 %
100 %
100 %
100 %
Robit Asia Ltd, Hong Kong 100 %
100 %
100 %
100 %
Robit Australia Pty Ltd, Australia 100 %
100 %
100 %
100 %
Robit Finland Oy Ltd, Suomi 100 %
100 %
100 %
100 %
Robit GB Ltd, UK 100 %
100 %
100 %
100 %
Robit Inc, USA 100 %
100 %
100 %
100 %
Robit Korea LTD, Etelä-Korea 100 %
100 %
100 %
100 %
Robit OOO, Venäjä 100 %
100 %
100 %
100 %
Robit S.A.C, Peru, 1% omistaa Robit Inc 99 %
99 %
100 %
100 %
Robit SA, Etelä-Afrikka** 74 %
74 %
100 %
100 %
Robit UK Ltd, UK* 100 %
100 %
100 %
100 %
Halco USA LLC, USA, emo Robit INC.
100 %
100 %
TOO Robit, Kazakstan***
100 %
100 %
*Tähdellä merkityt yhtiö ovat dormantteja- tai holding-yhtiöitä.
**Robit SA perusti vuonna 2015 Etelä-Afrikassa trustin nimeltä Black Employees Empowerment Trust (‘trusti’). Trustin tarkoituksena
on tukea Robit SA:n paikallisia värillisiä työntekijöitä ja luoda Robitille parempia liiketoimintamahdollisuuksia Etelä-Afrikassa. Robit
SA toteutti trustille osoitetun suunnatun osakeannin. Sen seurauksena ätiö omistaa 26 % Robit SA:n osakkeista. Robit SA:lla
katsotaan kuitenkin olevan määräysvalta trustissa.
***TOO Robit suljettiin joulukuussa 2024.
41
6.2 Verot
Tuloverokulu
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Tuloverokulu koostuu kauden verotettavaan tuloon perustuvasta verosta ja laskennallisten verojen muutoksesta. Vero kirjataan
konsernin tuloslaskelmaan, tai jos se liittyy muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin, niin vero
kirjataan vastaavasti muihin laajan tuloksen eriin tai omaa pääomaan.
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan niiden paikallisten verolakien ja verokantojen perusteella, jotka on
tilinpäätöspäivään mennessä säädetty tai käytännössä hyväksytty maissa, joissa konserni toimii ja kerryttää verotettavaa tuloa.
Tuhatta euroa
01.01.2024 -
31.12.2024
01.01.2023 -
31.12.2023
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero:
Vero tilikauden voitosta erillisyhtiöissä -132
-302
Aiempia vuosia koskevat oikaisut -24
-141
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero yhteensä -156
-444
Laskennallinen vero:
Laskennallisen verosaamisten vähennys (-) / lisäys (+) -48
-449
Laskennallisten verovelkojen vähennys (+) / lisäys (-) 302
301
Laskennallisista veroista johtuvat kulut yhteensä 254
-148
Tuloverokulu 98
-592
Konsernin tuloslaskelmaan kirjatut tuloverot poikkeavat Suomen verokannalla lasketuista tuloveroista seuraavasti:
Tuhatta euroa
01.01.2024 -
31.12.2024
01.01.2023 -
31.12.2023
Voitto/tappio ennen veroja 1 036
-2 427
Suomen verokannalla laskettu vero -207
485
Seuraavien erien verovaikutus:
Ulkomaisten tytäryritysten erilaisten verokantojen vaikutus -97
57
Verotuksessa vähennyskelvottomat kulut -363
-924
Verovapaat tulot 335
199
Kirjaamattomien laskennallisten verosaamisten vaikutus 48
-425
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden hyödyntäminen 314
146
Muut oikaisut 59
12
Aiempia vuosia koskeva oikaisu 9
-141
Verot tuloslaskelmassa 98
-592
42
Laskennalliset verot
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Laskennalliset verosaamiset ja verovelat lasketaan velkamenetelmää käyttäen kaikista varojen ja velkojen verotuksellisten arvojen
ja konsernitilinpäätöksen mukaisten kirjanpitoarvojen välisistä väliaikaisista eroista. Laskennallisen veron määrittämiseen käytetään
verokantoja (ja -lakeja), jotka on säädetty tai käytännössä hyväksytty tilinpäätöspäivään mennessä ja joita odotetaan sovellettavan,
kun asianomainen laskennallinen verosaaminen realisoituu tai laskennallinen verovelka suoritetaan.
Laskennalliset verovelat kirjataan kaikista veronalaisista väliaikaisista eroista, paitsi jos laskennalliseen verovelkaan liittyvän
väliaikaisen eron purkautumisajankohta on konsernin määrättävissä eikä väliaikainen ero todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa
olevassa tulevaisuudessa.
Laskennallisia verosaamisia kirjataan kaikista verotuksessa hennyskelpoisista väliaikaisista eroista siihen ärän asti kuin
todennäköisesti on käytettävissä veronalaista tuloa, jota vastaan vähennyskelpoinen väliaikainen ero pystytään hyödyntämään.
Laskennallisten verosaamisten realisoitavissa oleva arvo arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä, ja niitä oikaistaan, jos on viitteitä
siitä, ettei laskennallisten verosaamisten hyödyntäminen ole enää todennäköistä.
Laskennallisia verosaamisia ja -velkoja vähennetään toisistaan siinä ja vain siinä tapauksessa, että yrityksellä on laillisesti
toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata kauden verotettavaan tuloon perustuvia verosaamisia ja verovelkoja keskenään ja
laskennalliset verosaamiset ja laskennalliset verovelat liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin joko samalta
verovelvolliselta tai eri verovelvollisilta, jotka aikovat joko suorittaa kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot nettoperusteisesti
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot – laskennalliset verosaamiset ja -velat
Harkintaa tarvitaan arvioitaessa, merkitäänkö laskennallisia verosaamisia ja tietty laskennallisia verovelkoja taseeseen.
Laskennallisia verosaamisia kirjataan vain, jos niiden realisoituminen on todennäköisempää kuin realisoitumatta jääminen.
Realisoituminen riippuu siitä, että verotettavaa tuloa kertyy riittävästi. Tulevaisuudessa kertyvää verotettavaa tuloa koskevat
oletukset riippuvat johdon rahavirta-arvioista, jotka liittyvät muun muassa tulevaan liikevaihtoon, liiketoiminnan kuluihin ja
rahoituskuluihin. Konsernin kyky kerryttää verotettavaa tuloa riippuu myös yleiseen talouteen, rahoitukseen, kilpailukykyyn ja
sääntelyyn liittyvistä tekijöistä, joihin konserni ei pysty vaikuttamaan. Näihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riskiä ja epävarmuutta,
ja näin ollen on mahdollista, että olosuhteiden muutokset aiheuttavat muutoksia odotuksiin, jotka voivat vaikuttaa taseeseen
merkittyjen laskennallisten verosaamisten ja verovelkojen määriin sekä muiden vielä kirjaamattomien verotuksellisten
tappioiden ja väliaikaisten erojen määrään.
Konsernin johto arvioi veroilmoituksissa otettuja kantoja säännöllisesti tilanteissa, joissa sovellettavat verosäädökset jättävät
tilaa tulkinnalle. Tarvittaessa kirjataan varauksia niiden ärien perusteella, jotka odotetaan maksettavan veroviranomaisille.
Tunnistettuihin epävarmoihin veropositioihin liittyvät kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat merkitään taseeseen,
kun on todennäköistä, että tietyt veropositiot tullaan haastamaan eikä niitä välttämättä hyväksytä veroviranomaisten
suorittamassa tarkastelussa .
43
Laskennallisten verojen bruttomääräiset muutokset ovat seuraavat:
Tuhatta euroa 2024
2023
1.1. 1 028
1 173
Kirjattu tulosvaikutteisesti 254
-149
Kirjattu omaan pääomaan 58
0
Valuuttakurssierot -7
7
31.12. 1 333
1 028
Seuraavassa taulukossa esitetään laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutokset tilikauden aikana siten, että ei oteta
huomioon samaan veronsaajaan liittyvien erien vähentämistä toisistaan:
Tuhatta euroa
1.1.
Kirjattu tulos-
vaikutteisesti
Kirjattu omaan
pääomaan
Valuutta-
kurssierot
31.12.
2023
Laskennalliset verosaamiset
Vaihto-omaisuus 485
-222
0
-5
258
Työsuhde-etuudet 323
-48
0
-14
261
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 1 009
-29
0
-17
963
Verotappiot 616
-142
0
-8
466
Muut erät 392
-9
0
-2
381
Yhteensä 2 825
-450
0
-46
2 329
Laskennallisten verojen netottaminen -967
-912
Laskennalliset verosaamiset, netto 1 859
1 417
Tuhatta euroa
1.1.
Erien
väliset
siirrot
Kirjattu tulos-
vaikutteisesti
Kirjattu
omaan
pääomaan
Valuutta-
kurssierot
31.12.
2024
Laskennalliset verosaamiset
Vaihto-omaisuus 258
87
205
0
0
550
Työsuhde-etuudet 261
-145
-19
0
0
97
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 963
-21
-230
0
0
712
Verotappiot 466
118
230
0
0
813
Muut erät 381
-39
-195
0
2
149
Yhteensä 2 329
0
-10
0
2
2 321
Laskennallisten verojen netottaminen -912
-766
Laskennalliset verosaamiset, netto 1 417
1 555
1.1.
Erien
väliset
siirrot
Kirjattu tulos-
vaikutteisesti
Kirjattu
omaan
pääomaan
Valuutta-
kurssierot
31.12.
2024
Laskennalliset verovelat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
1 095
-152
-212
0
0
731
Aineettomat hyödykkeet
207
30
-29
-58
9
158
Muut erät
0
122
-24
0
0
98
Yhteensä
1 301
0
-265
-58
9
988
Laskennallisten verojen netottaminen
-912
-766
Laskennalliset verovelat, netto
389
222
44
1.1.
Kirjattu tulos-
vaikutteisesti
Kirjattu omaan
pääomaan
Valuutta-
kurssierot
31.12.
2023
Laskennalliset verovelat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
1 405
-252
0
-58
1 095
Aineettomat hyödykkeet
251
-49
0
5
207
Yhteensä
1 657
-301
0
-53
1 301
Laskennallisten verojen netottaminen
-967
-912
Laskennalliset verovelat, netto
689
389
Konsernin yhtiöillä on yhteensä 19,4 miljoonaa euroa verotuksessa hyödynnettäviä verotappioita, joista ei ole kirjattu laskennallisia
verosaamisia. Näistä tappioista viiden vuoden kuluessa erääntyy 9,3 miljoonaa euroa ja 10,1 miljoonaa euroa ei eräänny.
6.3 Lähipiiriliiketoimet
Konsernin lähipiiri koostuu emoyrityksestä ja liitetiedossa 6.1. mainituista konserniyrityksistä. Lähipiir ovat myös johdon
avainhenkilöt ja heidän perheenjäsenensä samoin kuin näiden määräysvallassa olevat yritykset. Johdon avainhenkilöihin luetaan
Robitin hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja johtoryhmä. Five Alliance Oy:llä on Robit Oyj:ssä huomattava vaikutusvalta ja sen
omistusosuus konsernista oli 27,06 % 31.12.2024 (2023: 27,06 %). Robitin hallituksen varapuheenjohtaja Harri Sjöholmilla on
määräysvalta Five Alliance Oy:ssä.
Hallituksen palkkiot
Hallituksen jäsenille maksettiin tilikausilla 2024 ja 2023 palkkoja, palkkioita ja muita etuuksia seuraavasti:
Tuhatta euroa 2024
2023
Markku Teräsvasara 73,3
69,1
Harri Sjöholm 49,3
49,7
Lasse Aho 46,2
42,4
Eeva-Liisa Virkkunen 44,7
46,0
Mikko Kuitunen 43,9
41,8
Anne Koutonen 2,9
42,7
Kim Gran -
1,8
Kai Telanne 38,9
-
Yhteensä 299,3
293,4
Robitin 3.4.2024 pidetty varsinainen yhtiökokous päätti hallituksen jäsenten palkkioista seuraavasti: hallituksen puheenjohtajan
vuosipalkkio on 60 000 euroa ja hallituksen jäsenten vuosipalkkio on 30 000 euroa. Lisäksi hallituksen jäsenille maksetaan
kokouspalkkioita siten että kullekin hallituksen jäsenelle maksetaan 500 euron kokouspalkkio kokouksesta. Valiokuntien jäsenille
maksetaan 500 euroa kokoukselta. Hallituksen jäsenten vuotuinen palkkio maksetaan siten, että 40 % palkkiosta käytetään Robitin
osakkeiden hankkimiseen tai vaihtoehtoisesti henkilöille voidaan luovuttaa yhtiön hallussa olevia omia osakkeita ja 60 % on
ennakkoveroa, jonka yht pidättää ja maksaa verottajalle. Hallituksen ja valiokuntien kokouspalkkiot maksetaan rahana.
Kulukorvaukset maksetaan yhtiön voimassa olevan matkustussäännön mukaisesti. Hallituksen jäsenet eivät kuulu osakepohjaisten
kannustinohjelmien piiriin eikä heillä ole eläkesopimuksia yhtiön kanssa. Palkkioksi saatuihin Robit Oyj:n osakkeisiin ei liity Robitin
asettamia rajoituksia tai omistusvelvoitteita.
Robitin hallituksen jäsenille luovutettiin yhteensä 64 615 osaketta hallituspalkkioiksi vuonna 2024. Hallituksen jäsenet eivät ole työ-
tai toimisuhteessa yhtiöön.
45
Hallituspalkkiona luovutettiin osakkeita Markku Teräsvasaralle 18 460 ja Harri Sjöholmille, Lasse Aholle, Kai Telanteelle, Eeva-Liisa
Virkkuselle sekä Mikko Kuituselle 9 231 osaketta kullekin.
Toimitusjohtajan palkitseminen
Hallitus päättää toimitusjohtajan palkasta palkkioista ja muista etuuksista. Tilikaudella 2024 maksettiin toimitusjohtaja Arto Haloselle
palkkoja, palkkioita ja muita etuuksia yhteensä 207 tuhatta euroa. Lisäksi tilikauden aikana toimitusjohtajalle luovutettiin osakkeita
noin 12 tuhannen euron arvosta eli yhteensä 9 231 osaketta, mikä perustuu toimitusjohtajasopimukseen, 623 osaketta osana LTI
2021-2023 palkitsemisohjelmaa sekä vapaaehtoiseen lisäeläkkeeseen liittyvä maksu 8 tuhatta euroa.
Osakepalkkio-ohjelmista on enemmän tietoa liitetiedossa 2.3.
Johtoryhmän palkitseminen
Hallitus tekee johdon kannustin- ja palkitsemisjärjestelmää koskevat päätökset toimitusjohtajan esityksestä. Johtoryhmän jäsenten
palkka koostuu peruspalkasta ja tulosperusteisesta bonuksesta. Tulosperusteinen bonus määräytyy yhtiön tuloksellisuuden
asianomaisen liiketoiminta-alueen ja muiden keskeisten operatiivisten tavoitteiden perusteella. Johtoryhmän jäsenille vuosina 2024
ja 2023 maksetut palkkiot olivat seuraavat:
Johtoryhmän palkitseminen
Tuhatta euroa 2024
2023
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 733
707
Osakeperusteiset maksut 7
61
Yhteensä 740
768
Johtoryhmän jäsenillä ei ole vapaaehtoisia lisäeläkejärjestelyjä 2024.
Lisätietoa osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä tilinpäätöksen liitetiedossa 2.3 Työsuhde-etuudet.
Osakeperusteiset maksut ja osakaslainat
Tilikaudella 2024 luovutettiin yhtiön johtoryhmäläisille yhteen2 118 osaketta osakepalkkio-ohjelmien perusteella. Tilikaudella
2023 luovutettiin yhtiön johtoryhmäläisille yhteensä 13 750 osaketta osakepalkkio-ohjelmien perusteella. Tilikaudella 2020
toteutetun osakepalkkio-ohjelmaan liittyvän henkilöstöannin yhteydessä yhtiö on myöntänyt avainhenkilöille lainaa
osakemerkintöjen maksamista varten. Maksuaika näille lainoille on 8 vuotta ja korkona 12 kuukauden Euribor lisättynä 0,99 %
marginaalilla. Osakepalkkio-ohjelmasta enemmän liitetiedossa 2.3.
46
Johdon omistukset
Osakkeiden kokonaismäärä 31.12.2024 oli 21 179 900 osaketta ja 31.12.2023 oli 21 179 900. Johdon omistuksessa oli osakkeita
seuraavasti:
Hallituksen ja johdon osakeomistukset 31.12.2024 Osakkeet
Osuus
Hallituksen omistukset 5 936 662
28,03 %
Harri Sjöholm* 5 785 450 27,32 %
Mikko Kuitunen 35 920 0,17 %
Lasse Aho 38 810 0,18 %
Markku Teräsvasara 39 415 0,19 %
Kai Telanne 9 231 0,04 %
Eeva-Liisa Virkkunen 27 836 0,13 %
Toimitusjohtaja 48 171
0,23 %
Muut johtoryhmän jäsenet 67 420
0,32 %
Yhteensä 6 052 253
28,58 %
* 27,06 % Harri Sjöholmilla Five Alliance Oy:n kautta
6.4 Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Tilikauden päättymisen jälkeen ei olennaisia tapahtumia.
6.5 Käyttöön otetut uudet ja muuttuneet standardit
Tilikaudella ei tullut uusia tai muuttuneita standardeja, jotka olisivat vaikuttaneet tilinpäätöksen laadintaan.
47
Robit Oyj
Emoyhtiön tilinpäätös
31.12.2024
48
Sisällysluettelo
TULOSLASKELMA ............................................................................................................................................................................ 49
TASE ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….50
RAHOITUSLASKELMA ...................................................................................................................................................................... 52
TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT ........................................................................................................................................................ 54
Luettelo käytetyistä kirjanpitokirjoista ja tositelajeista sekä säilytystavoista ................................................................................ 65
49
Robit Oyj
Y-tunnus: 0825627–0
Robit Oyj (emoyhtiö)
TULOSLASKELMA
1.1.2024 - 31.12.2024
1.1.2023 - 31.12.2023
LIIKEVAIHTO 5 009 072,81
5 537 568,40
Liiketoiminnan muut tuotot 50 602,40
100 000,00
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot -1 229 416,54
-1 443 255,30
Henkilösivukulut
Eläkekulut -165 832,11
-170 577,63
Muut henkilösivukulut* -17 580,11
-47 120,15
Henkilöstökulut yhteensä -1 412 828,76
-1 660 953,08
Poistot ja arvonalentumiset
Suunnitelman mukaiset poistot -611 407,61
-857 997,93
Liiketoiminnan muut kulut* -6 673 147,14
-3 613 653,63
LIIKEVOITTO (-TAPPIO) -3 637 708,30
-495 036,24
Rahoitustuotot ja -kulut
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksille 892 239,20
954 143,92
Muilta 715 732,79
-236 471,15
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille -36 940,51
-121 670,22
Muille -12 528 595,22
-11 360 928,82
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -10 957 563,74
-10 764 926,27
VOITTO (-TAPPIO) ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA -14 595 272,04
-11 259 962,51
JA VEROJA
Tilinpäätössiirrot
Poistoeron lisäys (-) tai vähennys (+) -1 508,99
-20 085,16
Konserniavustus 4 470 000,00
1 305 000,00
Tuloverot -8 296,25
-398 670,26
TILIKAUDEN VOITTO (-TAPPIO) -10 135 077,28
-10 373 717,93
.
*Tilikauden 2023 osalta on Muut henkilösivukulut korjattu Liiketoiminnan muut kulut -erään. Summa 38 418,11 euroa.
50
Robit Oyj
Y-tunnus: 0825627–0
Robit Oyj (emoyhtiö)
TASE
VASTAAVAA 1.1.2024 - 31.12.2024
1.1.2023- 31.12.2023
Pysyvät vastaavat
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
Kehittämismenot 27 026,04
59 989,45
Aineettomat oikeudet 152 188,35
187 287,26
Muut pitkävaikutteiset menot 707 092,45
1 004 397,35
Aineettomat hyödykkeet yhteensä 886 306,84
1 251 674,06
Aineelliset hyödykkeet
Maa- ja vesialueet 195 178,87
195 178,87
Rakennukset ja rakennelmat 3 291 682,22
3 486 907,11
Koneet ja kalusto 26 683,07
28 291,60
Muut aineelliset hyödykkeet 1 590,71
1 590,71
Aineelliset hyödykkeet yhteensä 3 515 134,87
3 711 968,29
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä 39 348 559,28
43 331 637,57
Muut osakkeet ja osuudet 99,00
0,00
Sijoitukset yhteensä 39 348 658,28
43 331 637,57
Pysyvät vastaavat yhteensä 43 750 099,99
48 295 279,92
Vaihtuvat vastaavat
Saamiset
Pitkäaikaiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 14 083 361,39
22 348 122,12
Lainasaamiset 50 638,00
76 841,78
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 14 133 999,39
22 424 963,90
Lyhytaikaiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 11 901 770,47
11 587 919,52
Myyntisaamiset 0,00
50 000,00
Lainasaamiset 73 873,89
69 573,31
Muut saamiset 8 500,50
8 500,50
Siirtosaamiset 160 793,46
235 213,69
Lyhytaikaiset yhteensä 12 144 938,32
11 951 207,02
Rahoitusarvopaperit
Muut arvopaperit 0,00
1 627 877,88
Rahoitusarvopaperit
Rahat ja pankkisaamiset 2 005 689,00
2 417 940,21
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 28 284 626,71
38 421 989,01
VASTAAVAA YHTEENSÄ 72 034 726,70
86 717 268,93
51
Robit Oyj
Y-tunnus: 0825627–0
Tase
1.1.2024 - 31.12.2024
1.1.2023- 31.12.2023
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma 705 025,14
705 025,14
Ylikurssirahasto 201 825,51
201 825,51
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 84 778 931,04
84 778 931,04
Edellisten tilikausien voitto (tappio) -34 076 185,36
-23 592 096,09
Tilikauden voitto (tappio) -10 135 077,28
-10 373 717,93
Oma pääoma yhteensä 41 474 519,05
51 719 967,67
Tilinpäätössiirtojen kertymä
Poistoero 455 687,98
454 178,99
Vieras pääoma
Pitkäaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta 16 500 000,00
19 500 000,00
Pitkäaikainen yhteensä 16 500 000,00
19 500 000,00
Lyhytaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta 3 104 741,74
3 000 000,00
Ostovelat 458 556,39
378 448,11
Velat saman konsernin yrityksille 9 333 970,64
11 109 209,10
Muut velat 303 536,86
333 246,38
Siirtovelat 403 714,04
222 218,68
Lyhytaikainen yhteensä 13 604 519,67
15 043 122,27
Vieras pääoma yhteensä 30 104 519,67
34 543 122,27
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 72 034 726,70
86 717 268,93
52
Robit Oyj
Y-tunnus: 0825627–0
RAHOITUSLASKELMA
1.1.2024 - 31.12.2024
1.1.2023 - 31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta:
LIIKEVOITTO/-TAPPIO
-3 637 708
-495 036
Oikaisut:
Suunnitelman mukaiset poistot
611 408
857 998
Rahoitustuotot ja -kulut
Muut oikaisut
-1 179 920
-657 778
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta
-4 206 220
-294 816
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys(-)/vähennys(+)
2 174 551
794 511
Vaihto-omaisuuden lisäys(-)/vähennys(+)
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys(+)/vähennys(-)
2 881 027
1 569 343
Liiketoiminnan rahavirta ennen veroja
849 358
2 069 038
Maksetut korot ja muut rahoituskulut liiketoiminnasta
-1 077 793
-1 718 940
Saadut korot ja muut rahoitustuotot liiketoiminnasta
762 963
747 031
Maksetut välittömät verot
Liiketoiminnan rahavirta (A)
534 528
1 097 129
Investointien rahavirta:
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-49 207
-82 260
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin
-6 216 922
Investoinnit muihin osakkeisiin ja saamisiin
-99
Saadut rahoitustuotot investoinneista
Maksetut rahoituskulut investoinneista
Maksetut tytäryhtiölainat
-4 424 372
Myönnetyt tytäryhtiölainat
Lainasaamisten takaisinmaksut
8 264 761
211 432
Pitkäaikaisten saamisten muutos
9 635
84 059
Investointien rahavirta (B)
-2 416 204
213 231
Kassavirta ennen rahoitusta (A+B)
-1 881 676
1 310 359
Rahoituksen rahavirta:
Maksullinen osakeanti
Sijoitukset ja luovutustulot rahoitusarvopapereista
1 627 878
Lyhytaikaisten lainojen muutos
-3 000 000
-3 019 582
Pitkäaikaisten lainojen muutos
104 742
3 500 000
Omien osakkeiden muutos
-218 195
-149 776
Saatu konserniavustus / osinko
2 955 000
1 200 000
Maksetut osingot ja muu voitonjako
-423 322
Rahoituksen rahavirta (C)
1 469 425
1 107 320
Rahavarojen muutos (A+B+C) lisäys (+) / vähennys (-)
-412 251
2 417 679
53
Rahavarat tilikauden alussa
2 417 679
261
Rahavarat tilikauden lopussa
2 005 689
2 417 940
Taseen mukainen rahavarojen muutos -412 251
2 417 679
54
TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
Tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Perustiedot
Robit Oyj on maa- ja kallioporauksessa käytettävien kulutusosien valmistukseen erikoistunut suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka
osakkeet noteerataan päälistalla NASDAQ Helsingissä. Robit Oyj on konsernin emoyhtiö, jonka rekisteröity osoite on Vikkiniityntie 9,
33880 Lempäälä.
Konsernitiedot
Robit Oyj on konsernin emoyhtiö. Konsernitilinpäätös laaditaan IFRS:n mukaan ja emoyhtiön erillistilinpäätös Suomen
kirjanpitolainsäädännön mukaan. Konsernin laadintaperiaatteet on kuvattu konsernin liitetiedoissa. Jäljennös
konsernitilinpäätöksestä on saatavissa yhtiön pääkonttorista, osoitteesta Vikkiniityntie 9, 33880 Lempäälä.
Olennaiset tapahtumat tilikaudella
Yhtiön hallitukseen valittiin vanhoina jäseninä Harri Sjöholm, Markku Teräsvasara, Eeva-Liisa Virkkunen, Mikko Kuitunen sekä Lasse
Aho. Uusina jäseninä hallitukseen valittiin Kai Telanne.
Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Markku Teräsvasara ja varapuheenjohtajaksi Harri Sjöholm.
Yhtiö hankki omia osakkeita yhteensä 150 000 osaketta ja niiden hankintahinta oli 205 440,49 euroa ja keskihinta 1,36960 euroa.
Tilikauden 2024 lopussa yhtiöllä oli hallussa omia osakkeita yhteensä 118 359 osaketta vastaten noin 0,6 % yhtiön osakkeiden
kokonaismäärästä.
Olennaiset tapahtumat tilikauden jälkeen
Robit Oyj:llä ei ollut olennaisia tilikauden jälkeisiä tapahtumia.
Pysyvien vastaavien arvostusperiaatteet
Pysyvien vastaavien hankintamenoon on luettu hyödykkeen hankinnasta ja valmistuksessa aiheutuneet muuttuvat menot. Pysyvät
vastaavat poistetaan vaikutusaikanaan suunnitelman mukaan. Rakennukset ja irtain käyttöomaisuus poistetaan taloudellisena
käyttöaikanaan.
Kehittämismenot 5 v.
Tasapoisto
Muut pitkävaikutteiset menot 5–7 v.
Tasapoisto
Aktivoidut listautumismenot 5–10 v.
Tasapoisto
Rakennukset 30 v.
Tasapoisto
Rakennusten koneet ja laitteet 15 v.
Tasapoisto
Rakennelmat 10 v.
Tasapoisto
Koneet ja kalusto 5–10 v.
Tasapoisto
Muut aineelliset hyödykkeet 5–10 v.
Tasapoisto
Yhtiön kehittämismenojen ja muiden aineettomien hyödykkeiden poistoajat 5–7 vuotta vastaavat yhtiön näkemyksen mukaan
hyödykkeiden taloudellista vaikutusaikaa.
55
Sijoitukset
Sijoitukset on arvostettu hankintahintaisina tai sitä alempaan käypään arvoon.
Robit Australia Pty Ltd:n osakkeisiin tehtiin tilikaudella alaskirjaus 10 200 000,00 euroa.
Vaihto-omaisuuden arvostus
Vaihto-omaisuus esitetään painotettuun keskihintaan tai sitä alemman todennäköisen myyntihinnan määräisenä. Vaihto-
omaisuuden hankintamenoon on luettu välittömät menot.
Valuuttamääräiset erät
Ulkomaanrahan määräiset saamiset ja velat on muutettu Suomen rahaksi tilinpäätöspäivän kurssiin.
Liikevaihto maantieteellisesti markkina-alueittain:
31.12.2024
31.12.2023
Kotimaa
1 913 292
1 743 361
Yhteisömaat
Muut maat
3 095 781
3 794 208
Yhteensä
5 009 073
5 537 568
Henkilöstökulujen oikaisu
Vapaaehtoiset vakuutusmaksut on oikaistu vertailutietojen osalta muista henkilösivukuluista liiketoiminnan muihin kuluihin.
Vaikutus on 38 418,11 euroa, joka on siirretty henkilöstökuluista liiketoiminnan muihin kuluihin.
Henkilöstöä koskevia tietoja
31.12.2024
31.12.2023
Henkilöstön lukumäärä keskimäärin
toimihenkilöt 8
10
Emoyhtiön hallituksen ja toimitusjohtajan palkkiot
31.12.2024
31.12.2023
Toimitusjohtaja Arto Halonen 206 676
253 638
2024
2023
Hallituksen puheenjohtaja ja jäsenet
Markku Teräsvasara 73 300
69 100
Harri Sjöholm 49 300
49 700
Mikko Kuitunen 43 900
41 750
Anne Koutonen (3.4.2024 saakka) 2 900
42 700
Kim Gran (15.3.2023 saakka) 0
1 750
Eeva-Liisa Virkkunen 44 700
46 000
Lasse Aho (15.3.2023 alkaen) 46 200
42 400
Kai Telanne (3.4.2024 alkaen) 38 900
0
299 300
293 400
56
Tilintarkastajien palkkiot eriteltynä
31.12.2024
31.12.2023
1 )
Tilintarkastus
127 300
97 000
2 )
tilintarkastuslain 1,1 §2-kohdan toimeksiannot 0
2 085
3 )
veroneuvonta
0
0
4 )
muut palvelut
15 750
15 000
Yhteensä
143 050
114 085
Suunnitelman mukaiset poistot tase-erittäin
31.12.2024
31.12.2023
Kehittämismenot
32 963,41
170 712,02
Aineettomat oikeudet
74 266,47
172 088,57
Muut pitkävaikutteiset menot 290 304,90
301 693,34
Rakennukset
206 694,55
206 441,76
Koneet ja kalusto
7 178,28
7 062,24
611 407,61
857 997,93
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet
31.12.2024
31.12.2023
Kehittämismenot
Hankintameno 1.1.
2 303 239,45
2 303 239,45
vähennykset* -74 839,17
0,00
Hankintameno 31.12.
2 228 400,28
2 303 239,45
kertyneet poistot 1.1.
-2 243 250,00
-2 072 537,98
vähennykset* 74 839,17
0,00
tilikauden poistot
-32 963,41
-170 712,02
kirjanpitoarvo 31.12.
27 026,04
59 989,45
*Sisältää aiemmilta tilikausilta kumuloituneen saldon oikaisun. Summa 74 839,17 euroa.
Aineettomat oikeudet
Hankintameno 1.1.
1 451 049,62
1 387 390,05
lisäykset
39 167,56
63 659,57
vähennykset*
-49 019,87
0,00
siirto muista tase-eristä
-29 930,09
0,00
Hankintameno 31.12.
1 411 267,22
1 451 049,62
kertyneet poistot 1.1.
-1 263 762,36
-1 091 673,79
vähennykset* 49 019,87
0,00
siirto muista tase-eristä 29 930,09
0,00
tilikauden poistot
-74 266,47
-172 088,57
kirjanpitoarvo 31.12.
152 188,35
187 287,26
*Sisältää aiemmilta tilikausilta kumuloituneen saldon oikaisun. Summa 49 019,87 euroa.
57
Muut pitkävaikutteiset menot
Hankintameno 1.1.
7 128 453,80
7 128 453,80
vähennykset* -333 828,72
0,00
siirto muista tase-eristä
29 930,07
0,00
Hankintameno 31.12.
6 824 555,15
7 128 453,80
kertyneet poistot 1.1.
-6 124 056,45
-5 822 363,11
vähennykset* 326 828,72
0,00
siirto muista tase-eristä -29 930,07
0,00
tilikauden poistot
-290 304,90
-301 693,34
kirjanpitoarvo 31.12.
707 092,45
1 004 397,35
*Sisältää aiemmilta tilikausilta kumuloituneen saldon oikaisun. Summa 326 828,72 euroa.
Maa- ja vesialueet
poistamaton hankintameno 1.1. 195 178,87
195 178,87
kirjanpitoarvo 31.12.
195 178,87
195 178,87
Rakennukset ja rakennelmat
Hankintameno 1.1.
6 272 043,31
6 253 442,60
lisäykset
11 471,10
18 600,71
vähennykset*
-205 481,72
0,00
Hankintameno 31.12.
6 078 032,69
6 272 043,31
kertyneet poistot 1.1.
-2 785 136,20
-2 578 694,44
vähennykset* 205 480,28
0,00
tilikauden poistot
-206 694,55
-206 441,76
kirjanpitoarvo 31.12.
3 291 682,22
3 486 907,11
*Sisältää aiemmilta tilikausilta kumuloituneen saldon oikaisun. Summa 205 480,28 euroa.
Koneet ja kalusto
Hankintameno 1.1.
2 308 377,55
2 308 377,55
lisäykset
28 569,75
0,00
vähennykset* -1 853 505,01
0,00
Hankintameno 31.12.
483 442,29
2 308 377,55
kertyneet poistot 1.1.
-2 280 085,95
-2 273 023,79
vähennykset* 1 830 505,01
0,00
tilikauden poistot
-7 178,28
-7 062,16
kirjanpitoarvo 31.12.
26 683,07
28 291,60
*Sisältää aiemmilta tilikausilta kumuloituneen saldon oikaisun. Summa 1 830 505,01 euroa.
Muut aineelliset hyödykkeet
Hankintameno 1.1.
99 065,05
99 065,05
vähennykset* -4 520,85
0,00
Hankintameno 31.12.
94 544,20
99 065,05
58
kertyneet poistot 1.1.
-97 474,34
-99 474,26
vähennykset* 4 520,85
0,00
tilikauden poistot
0,00
-0,08
kirjanpitoarvo 31.12.
1 590,71
1 590,71
*Sisältää aiemmilta tilikausilta kumuloituneen saldon oikaisun. Summa 4 520,85 euroa.
Osuudet saman konsernin yrityksissä
Alkusaldo 1.1.
43 331 637,57
52 159 088,57
Lisäykset 1) 6 216 921,71
0,00
Vähennykset 2)
-10 200 000,00
-8 827 451,00
Kirjanpitoarvo 31.12.
39 348 559,28
43 331 637,57
1) Robit SAC ja Robit Australia nettosijoituslainasaamisten konvertointi tytäryhtiöosakkeisiin 2024
2) Robit Australia alaskirjaus 2024 ja 2023
Yhtiön omistamat toisten yhtiöiden osakkeet, joissa omistusosuus suurempi kuin 20 %.
31.12.2024
31.12.2023
Osuus %
Osuus %
Robit Korea LTD, Korea
100 %
100 %
Robit OOO, Venäjä
100 %
100 %
Robit Inc. USA
100 %
100 %
Robit SA, Etelä-Afrikka 3)
74 %
74 %
Robit S.A.C, Peru 1)
99 %
99 %
Robit Africa Holdings Ltd, Etelä-Afrikka 2) 100 %
100 %
Robit Finland Oy Ltd, Suomi
100 %
100 %
Robit Australia Pty Ltd, Australia 100 %
100 %
Robit GB Ltd, UK
100 %
100 %
TOO Robit, Kazakstan 4)
100 %
Robit UK Ltd, UK
100 %
100 %
Robit Asia Ltd
100 %
100 %
Konsernin yli 20 %:sesti omistamat tytäryhtiöt
Halco USA LLC 100%, emoyhtiö Robit INC.
Halco Drilling Ltd UK 100%, emoyhtiö Robit UK Ltd
Halco Brighouse Ltd, UK 100%, emoyhtiö Robit UK Ltd
1) Robit INC:n, USA omistusosuus 1 %
2) Robit Africa Holdings Ltd on jätetty yhdistelemättä konserniin koska yhtiöllä ei ole varsinaista toimintaa.
3) Robit SA perusti vuonna 2015 Etelä-Afrikassa trustin nimeltä Black Employees Empowerment Trust (”trusti”). Trustin
tarkoituksena on tukea Robit SA:n paikallisia värillisiä työntekijöitä ja luoda Robitille parempia liiketoimintamahdollisuuksia Etelä-
Afrikassa. Robit SA toteutti trustille osoitetun suunnatun osakeannin. Sen seurauksena säätiö omistaa 26 % Robit SA:n osakkeista.
Robit SA:lla katsotaan kuitenkin olevan määräysvalta trustissa.
4) TOO Robit suljettiin joulukuussa 2024.
59
Siirtosaamisten olennaiset erät
Siirtosaamisiin sisältyvät erät ovat tavanomaisia tilinpäätösjaksotuksia.
31.12.2024
31.12.2023
Saamiset konserniyhtiöiltä
Myyntisaamiset
3 079 104,12
4 278 527,81
Konsernilainasaamiset
14 083 361,39
22 348 122,12
Muut konsernisaamiset
8 822 666,35
7 309 391,71
25 985 131,86
33 936 041,64
Velat konserniyhtiöiltä
Ostovelat
0,00
751 755,41
Konsernilainat
0,00
4 424 371,59
Muut velat
9 333 970,64
5 933 082,10
9 333 970,64
11 109 209,10
Siirtovelkojen olennaiset erät
Henkilöstökustannukset
208 441,59
178 929,03
Muut siirtovelat
195 272,45
43 289,65
403 714,04
222 218,68
Oman pääoman erien lisäykset ja vähennykset tilikauden aikana
31.12.2024
31.12.2023
Osakepääoma 1.1.
705 025,14
705 025,14
Osakepääoma 31.12.
705 025,14
705 025,14
Ylikurssirahasto
201 825,51
201 825,51
Sjoitetun vap.oman pääoman rah. 1.1. 84 778 931,04
85 202 252,88
Palautus osakkeenomistajille 0,00
-423 321,84
Sjoitetun vap.oman pääoman rah. 31.12. 84 778 931,04
84 778 931,04
Ed. tilikausien voittovarat 1.1.
-23 592 096,09
-25 102 807,27
Ed.tilikauden voitto/tappio siirto
-10 373 717,93
1 478 741,96
Omien osakkeiden hankinta/luovutus -110 371,34
31 969,22
Ed. tilikausien voittovarat 31.12.
-34 076 185,36
-23 592 096,09
Tilikauden voitto / tappio
-10 135 077,28
-10 373 717,93
-44 211 262,64
-33 965 814,02
Sidottu oma pääoma
906 850,65
906 850,65
Vapaa oma pääoma
40 567 668,40
50 813 117,02
Oma pääoma
41 474 519,05
51 719 967,67
60
Laskelma jakokelpoisesta vapaasta pääomasta
Sjoitetun vap.oman pääoman rah.
84 778 931,04
84 778 931,04
Ed. tilikausien voittovarat.
-34 076 185,36
-23 592 096,09
Tilikauden voitto / tappio
-10 135 077,28
-10 373 717,93
Kehittämismenot
-27 026,04
-59 989,45
40 540 642,36
50 753 127,57
Tilinpäätössiirtojen kertymä
Rakennusten poistoero
397 653,43
406 085,40
Koneiden ja laitteiden poistoero
58 034,55
48 093,59
455 687,98
454 178,99
Tuloverot
Ulkomaiset lähdeverot
8 296,25
398 670,26
Laskennalliset verovelat ja –saamiset, joita ei ole esitetty taseessa
Laskennallinen verosaaminen vahvistetuista tappioista
3 129 954,42
3 024 206,90
Laskennallinen verovelka poistoerosta 91 137,60
90 835,80
Yhtiön osakkeiden määrä osakelajeittain ja kutakin osakelajia koskevat yhtiöjärjestyksen
pääasialliset määräykset
31.12.2024
31.12.2023
Kaikki osakkeet ovat samanlajisia
21 179 900 kpl
21 179 900 kpl
Rahalainat, vastuut ja vastuusitoumukset entisille lähipiiriin kuuluneille sekä niiden pääasialliset ehdot
31.12.2024
31.12.2023
Saatavat 60 818,00
86 531,31
Yli 5 vuoden kuluttua erääntyvät velat
lainat rahoituslaitoksilta 0,00
0,00
61
Annetut pantit ja velan vakuudeksi annetut kiinnitykset sekä vekseli-, takuu ja muut vastuut ja vastuusitoumukset
31.12.2024
31.12.2023
Omista veloista
Vakuudeksi annettu yrityskiinnityksiä 41 011 604,01
41 011 604,01
Vakuudeksi annettu kiinteistökiinnityksiä 2 856 000,00
2 856 000,00
43 867 604,01
43 867 604,01
Velan määrä
Rahoituslaitoslainat
19 500 000,00
22 500 000,00
Rahoituslainoihin liittyvät kovenantit
Yhtiöllä on rahalaitoslainoja yhteensä 19,5 miljoonaa euroa, joihin liittyi seuraavat kovenanttiehdot:
1) Konsernin nettovelat saavat olla korkeintaan 3,5 kertaa käyttökatteen verran.
2) Omavaraisuusaste vähintään 32,5 %
3) Vakuudenasettamiskielto (negative pledge)
Robit Oyj lyhensi luottojaan 2024 kesäkuun lopussa 1,5 miljoonaa euroa ja joulukuun lopussa 1,5 miljoonaa euroa. Lainojen
korkomarginaali 31.12.2024 on 1,75 %.
Leasingvastuut
31.12.2024
31.12.2023
Leasingsopimuksista maksettavat erät
Seuraavalla tilikaudella 73 604,43
79 817,16
Myöhemmin maksettavat 89 576,10
160 266,58
Yhteensä
163 180,53
240 083,74
Yhtiön leasing sopimukset liittyivät lähinnä yhtiön työsuhdeautoihin ja IT-laitteistoihin sekä uuteen PVC-halliin.
Sopimusten ehdot noudattelivat alan yleisiä käytäntöjä.
31.12.2024
31.12.2023
Muut vastuut
Muut takausvastuut
46 000,00
46 000,00
Emoyhtiö on antanut omavelkaisen takauksen tytäryhtiön lainoille.
62
Johdannaissopimukset
Johdannaissopimusten käyvät arvot 2024
Rahavirtaa suojaavat johdannaissopimukset Nimellisarvo
Käypä arvo varat
Käypä arvo velat
Korkojohdannaiset
Koronvaihtosopimus, tuhatta euroa
10 000
278
0
Johdannaissopimusten käyvät arvot 2023
Rahavirtaa suojaavat johdannaissopimukset Nimellisarvo
Käypä arvo varat
Käypä arvo velat
Korkojohdannaiset
Koronvaihtosopimus, tuhatta euroa
10 000
569
0
Koronvaihtosopimusten käyvät arvot määritetään tulevien rahavirtojen nykyarvona tilinpäätöshetken markkinakorkoihin perustuen.
Robit Oyj soveltaa koronvaihtosopimukseen suojauslaskentaa ja käsittelee sen taseen ulkopuolisena eränä kirjanpitolautakunnan
lausunnon 1963/2016 mukaisesti. Johdannaisen käypä arvo sekä muut tiedot on esitetty konsernitilinpäätöksen liitteessä 4.4.
Kiinteistöinvestoinnit
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2017 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä, jos
kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2026. Vastuun enimmäismäärä on 36
177,83 euroa.
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2018 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä, jos
kiinteistön verollinen käyttö henee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2027. Vastuun enimmäismäärä on 9
972,67 euroa.
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2021 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä, jos
kiinteistön verollinen käyttö henee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2030. Vastuun enimmäismäärä on 123
184,73 euroa.
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2022 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä, jos
kiinteistön verollinen käyttö henee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2031. Vastuun enimmäismäärä on 9
317,01 euroa.
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2024 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä, jos
kiinteistön verollinen käyttö henee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2033. Vastuun enimmäismäärä on 3
450,92 euroa.
Lähipiiriliiketoimet
Yhtiöllä ei ollut normaaliin liiketoimintaan kuulumattomia lähipiiriliiketoimia tilikaudella 2024.
Lähipiiristä on lisätietoa konsernitilinpäätöksessä.
63
Rahoituslaskelmaa koskevat liitetiedot
Rahoituslaskelma on laadittu Kirjanpitolautakunnan yleisohjeen (30.1.2007) mukaisena rahavirtalaskelmana.
Liiketoiminnan rahavirta on esitetty epäsuoraa esittämistapaa noudattaen.
Hallituksen esitys vapaan oman pääoman käytöstä
Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2024 ei jaeta osinkoa.
64
Robit Oyj
Y-tunnus: 0825627–0
Tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan yrityksen ja sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden varoista,
vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitoista tai tappiosta.
Toimintakertomus sisältää todenmukaisen kuvan antavan selostuksen yrityksen ja sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten
kokonaisuuden liiketoiminnan kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvauksen merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä ja
muusta yrityksen tilasta.
Päiväys ja allekirjoitukset
Helsinki helmikuun 17. päivänä 2025
Markku Teräsvasara Mikko Kuitunen
hallituksen puheenjohtaja hallituksen jäsen
Kai Telanne Lasse Aho
hallituksen jäsen hallituksen jäsen
Eeva-Liisa Virkkunen Harri Sjöholm
hallituksen jäsen hallituksen jäsen
Arto Halonen
toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsinki
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Markku Katajisto
KHT
65
Robit Oyj
9.1
Y-tunnus: 0825627-0
Luettelo käytetyistä kirjanpitokirjoista ja tositelajeista sekä säilytystavoista
Kirjanpitokirjat
Säilytystapa
Päiväkirja
Sähköisesti (Netsuite)
Pääkirja
Sähköisesti (Netsuite)
Alv-laskelmat
Sähköisesti (Netsuite)
Myyntireskontra
Sähköisesti (Netsuite)
Ostoreskontra
Sähköisesti (Netsuite)
Palkkakirjanpito
Sähköisenä -osakirjanpitona, tapahtumaluettelot,
palkkalaskelmat ja palkkakortit CD -levyllä
Tilinpäätös
Erikseen sidottuna
Tase-erittelyt
Erikseen sidottuna
Tositelajit
Säilytystapa
Kirjanpitotositteet
Sähköisesti (Netsuite)
Projektit
Sähköisesti (Netsuite)
Sampo USD Sähköisesti (Netsuite)
Nordea Sähköisesti (Netsuite)
Kassatositteet
Sähköisesti (Netsuite)
Nordea USD -193 Sähköisesti (Netsuite)
Nordea -211 Sähköisesti (Netsuite)
Nordea -823 Sähköisesti (Netsuite)
Sampo Sähköisesti (Netsuite)
Sampo CAD Sähköisesti (Netsuite)
Handelsbanken Sähköisesti (Netsuite)
Osuuspankki
Sähköisesti (Netsuite)
Alv -tositteet
Sähköisesti (Netsuite)
Myyntilaskut
Sähköisesti (Netsuite)
Myyntilaskut, ei reskontra
Sähköisesti (Netsuite)
Myyntilaskut, suoritukset
Sähköisesti (Netsuite)
Ostolaskut
Sähköisesti (Netsuite)
Palkat
palkkalaskelmat ja palkkakortit CD -levyllä
Tilinpäätöstositteet
Sähköisesti (Netsuite)
Liitetietotositteet
Erillisenä tiedostona
Kirjanpitoaineiston säilytys
Kirjanpitokirjat säilytetään 10 vuotta ja tositeaineisto 6 vuotta yhtiön toimitiloissa Lempäälässä.
1 (7)
PricewaterhouseCoopers Oy, tilintarkastusyhteisö, PL 1015 (Itämerentori 2), 00101 HELSINKI
Puh. 020 787 7000, www.pwc.fi
Kotipaikka Helsinki, Y-tunnus 0486406-8
Tilintarkastuskertomus
Robit Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan
tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS-
tilinpäätösstandardit) mukaisesti
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suo-
messa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset
vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Tilintarkastuksen kohde
Olemme tilintarkastaneet Robit Oyj:n (y-tunnus 0825627-0) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.31.12.2024. Tilinpää-
tös sisältää:
konsernin taseen, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liite-
tiedot, jotka sisältävät olennaisen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskevan informaation ja muuta selittä-
vää informaatiota
emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän
tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen sovel-
tuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Riippumattomuus
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimus-
ten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten
mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsi-
tyksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä
ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1-kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme
muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2.4.
Assently: e6041e7058a7e3b4a306bb23d8c5c6838ad2569e71c2c09d89b5816b8489370467f979178a0455f8d0b4e2d71e1af37bbe1a2a9b530fcf190a8e27c9a552fa6a
2 (7)
Tarkastuksen yleinen lähestymistapa
Yhteenveto
Konsernitilinpäätökselle määritetty olennaisuus: € 0,9 miljoonaa, joka on noin 1
% konsernin liikevaihdosta.
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen laajuuteen sisältyivät emoyhtiön lisäksi
kaikki merkittävät tuotantolaitoksen sisältävät yhtiöt ja erityisiä tilintarkastustoi-
menpiteitä valituissa myyntiyhtiöissä kattaen valtaosan konsernin liikevaihdosta,
varoista ja veloista.
Liikevaihdon tuloutusajankohta
Liikearvon arvostus
Vaihto-omaisuuden olemassaolo
Osana tilintarkastuksen suunnittelua olemme määrittäneet olennaisuuden ja arvioineet riskiä siitä, että tilinpää-
töksessä on olennainen virheellisyys. Erityisesti olemme arvioineet alueita, joiden osalta johto on tehnyt subjek-
tiivisia arvioita. Tällaisia ovat esimerkiksi merkittävät kirjanpidolliset arviot, joihin liittyy oletuksia ja tulevien ta-
pahtumien arviointia.
Olennaisuus
Tarkastuksemme suunnitteluun ja suorittamiseen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Tilintarkastuksen
tavoitteena on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena olennaista virheelli-
syyttä. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä. Niiden katsotaan olevan olennaisia, jos
niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät
tilinpäätöksen perusteella.
Perustuen ammatilliseen harkintaamme määritimme olennaisuuteen liittyen tiettyjä kvantitatiivisia raja-arvoja,
kuten alla olevassa taulukossa kuvatun konsernitilinpäätökselle määritetyn olennaisuuden. Nämä raja-arvot
yhdessä kvalitatiivisten tekijöiden kanssa auttoivat meitä määrittämään tarkastuksen kokonaislaajuuden ja yksit-
täisten tilintarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden sekä arvioimaan virheellisyyksien vaikutus-
ta tilinpäätökseen kokonaisuutena.
Assently: e6041e7058a7e3b4a306bb23d8c5c6838ad2569e71c2c09d89b5816b8489370467f979178a0455f8d0b4e2d71e1af37bbe1a2a9b530fcf190a8e27c9a552fa6a
3 (7)
Konsernitilinpäätökselle määri-
tetty olennaisuus
0,9 miljoonaa (edellinen vuosi € 0,9 miljoonaa)
Olennaisuuden määrittämisessä
käytetty vertailukohde
Noin 1 % konsernin liikevaihdosta
Perustelut vertailukohteen va-
linnalle
Valitsimme olennaisuuden määrittämisen vertailukohteeksi liikevaih-
don, koska käsityksemme mukaan tilinpäätöksen lukijat käyttävät
yleisimmin näitä kriteereitä arvioidessaan konsernin suoriutumista.
Liikevaihto antaa harkintamme mukaan vakaamman perustan olen-
naisuuden määrittelyyn. Lisäksi liikevaihto on yleisesti hyväksytty
vertailukohde.
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen laajuuden määrittäminen
Tilintarkastuksemme laajuutta määrittäessämme olemme ottaneet huomioon Robit-konsernin rakenteen, toi-
mialan sekä taloudelliseen raportointiin liittyvät prosessit ja kontrollit.
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen laajuuteen sisältyivät emoyhtiön lisäksi kaikki merkittävät tuotantolaitoksen
sisältävät yhtiöt ja erityisiä tilintarkastustoimenpiteitä valituissa myyntiyhtiöissä kattaen valtaosan konsernin liike-
vaihdosta, varoista ja veloista. Olemme edellä mainituissa raportointiyksiköissä suoritettujen tarkastustoimenpi-
teiden, sekä konsernin tasolla suorittamiemme lisätarkastustoimenpiteiden, kautta hankkineet riittävän määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konsernin taloudellisista tiedoista kokonaisuutena konsernitilin-
päätöstä koskevan lausuntomme perustaksi.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet
merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon
tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa
lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Otamme kaikissa tilintarkastuksissamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän sisältyy
arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytök-
sestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksen
kannalta keskeinen seikka
Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa
Liikevaihdon tuloutusajankohta
Katso konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet
ja liitetieto 2.1
Konsernin liikevaihto koostuu pääosin porauska-
luston kulutusosien myynnistä maailmanlaajuises-
ti. Merkittävimmät porauskaluston tuotteet ovat
porakruunuja ja putkitusteriä.
Liikevaihdon kirjaamisajankohta määritetään pe-
rustuen myyntisopimuksiin liittyviin ehtoihin. Kir-
jaamisajankohdan kannalta keskeisiä ehtoja ovat
Tarkastustoimenpiteemme ovat sisältäneet muun muas-
sa seuraavia toimenpiteitä:
Arvioimme myynnin tuloutukseen sovellettavien
laskentaperiaatteiden asianmukaisuutta ja ver-
tasimme niitä sovellettaviin laskentastandardei-
hin.
Tarkastimme myynnin katkon oikeellisuuden tar-
kastamalla ennen ja jälkeen tilinpäätöspäivän
kirjattuja myyntitapahtumia.
Assently: e6041e7058a7e3b4a306bb23d8c5c6838ad2569e71c2c09d89b5816b8489370467f979178a0455f8d0b4e2d71e1af37bbe1a2a9b530fcf190a8e27c9a552fa6a
4 (7)
toimitusehto ja asiakkaan hyväksymismenettely.
Liikevaihto kirjataan, kun tuotteisiin liittyvä mää-
räysvalta on siirtynyt asiakkaalle.
Katsomme, että lähellä tilikauden loppua toteutu-
viin liiketapahtumiin sisältyy tuloutuksen katkoon
liittyvä riski siten, että liiketapahtumia kirjattaisiin
ennenaikaisesti aikaisemmalle tilikaudelle.
Hankimme myyntisopimusten ehtojen ja toimi-
tusasiakirjojen, tai järjestelmästä tuotettujen ra-
porttien perusteella evidenssiä sen tueksi, että
tulouttaminen on tapahtunut oikea-aikaisesti.
Tarkastimme yksittäisiä jaksotettuja myyntita-
pahtumia ja taseeseen sisältyviä myyntisaamis-
saldoja tilinpäätöshetkeltä.
Liikearvon arvostus
Katso konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet
ja liitetieto 3.1
Konsernin taseessa 31.12.2024 on liikearvoa 5,6
miljoonaa euroa. Liikearvo on kohdistettu konser-
nin rahavirtaa tuottaville yksiköille.
Yhtiö testaa liikearvon arvonalentumisen varalta
aina, kun on viitteitä siitä, että arvo saattaa olla
alentunut, mutta kuitenkin vähintään kerran vuo-
dessa.
Arvonalentumistestauksessa verrataan taseessa
olevaa liikearvon määrää kerrytettävissä olevaan
rahamäärään. Kerrytettävissä olevat rahamäärät
perustuvat käyttöarvolaskelmiin. Nämä laskelmat
edellyttävät johdolta merkittävää harkintaa, joka
liittyy arvioihin tulevista rahavirroista sekä diskont-
tokoron määrittämiseen.
Testauksissa käytettäviin ennusteisiin liittyvistä
johdon arvioista ja tasearvojen merkittävyydestä
johtuen liikearvon arvostus on tilintarkastuksen
kannalta keskeinen seikka.
Tarkastuksemme on sisältänyt muun muassa seuraavia
toimenpiteitä:
Arvioimme yhtiön käyttämän käyttöarvon lasken-
tamallin oikeellisuutta vertaamalla mallia IAS 36:
Omaisuuserien arvonalentuminen -standardin
vaatimuksiin sekä testaamalla laskelmien ma-
temaattista oikeellisuutta.
Arvioimme käyttöarvolaskelmissa käytettyjen ra-
havirtaennusteiden määrittämiseen liittyvää pro-
sessia ja vertasimme ennusteita hallituksen hy-
väksymään budjettiin.
Arvioimme johdon käyttämien ennusteiden luo-
tettavuutta muun muassa liikevaihdon kasvun ja
liikevoiton kehittymisen osalta vertaamalla aikai-
sempien vuosien ennusteita toteumiin.
Arvioimme johdon laatimassa herkkyyslaskel-
massa käytettyjen oletusten asianmukaisuutta.
Laskelmissa käytettyjen diskonttokorkojen tar-
kastamisessa käytimme apuna PwC:n arvon-
määritykseen erikoistuneita asiantuntijoita.
Arvioimme tilinpäätöksessä esitettyjen tietojen
riittävyyttä ja asianmukaisuutta.
Vaihto-omaisuuden olemassaolo
Katso konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet
ja liitetieto 5.2
Konsernin vaihto-omaisuuden määrä on 40,2
miljoonaa euroa.
Vaihto-omaisuus koostuu lähinnä valmistukseen
tarvittavista raaka-aineista ja valmiista tuotteista,
kuten porakruunuista, poratangoista ja putkitusjär-
jestelmistä sekä vasaroiden komponenteista sekä
kokoonpannuista vasaroista.
Tarkastuksessa olemme keskittyneet riskiin siitä,
että vaihto-omaisuuden olemassaoloon liittyisi
Tarkastuksemme on sisältänyt muun muassa seuraa-
via toimenpiteitä:
Arvioimme konsernin vaihto-omaisuuden in-
ventointiprosessien asianmukaisuutta.
Osallistuimme kerralla laskettavien vaihto-
omaisuuslokaatioiden inventaario-laskentoihin.
Kiertävän inventaarion osalta:
o osallistuimme vaihto-
omaisuuslokaation tarkastuslasken-
taan,
o tutkimme kiertävän inventoinnin las-
Assently: e6041e7058a7e3b4a306bb23d8c5c6838ad2569e71c2c09d89b5816b8489370467f979178a0455f8d0b4e2d71e1af37bbe1a2a9b530fcf190a8e27c9a552fa6a
5 (7)
olennainen virheellisyys.
kentadokumentaatioita, sekä
o arvioimme yhtiön oman laskennan kat-
tavuutta.
Pyysimme vaihto-omaisuusmäärien vahvistuk-
sia ulkoisten toimijoiden ylläpitämistä varastois-
ta.
Vertasimme tarkastuslaskettuja laskentalistojen
sekä saatujen vaihto-omaisuusvahvistusten
määriä vaihto-omaisuuskirjanpidon määriin ja
arvioimme inventointieroja.
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole sellaisia tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja, joista olisi vies-
tittävä kertomuksessamme.
Konsernitilinpäätöksen tai emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -
kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS-
tilinpäätösstandardit) mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus
ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidak-
seen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kyk
jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja sii-
hen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen
perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaih-
toehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytökses-
tä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntom-
me. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina
havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuu-
della odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säily-
tämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden
riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lau-
suntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että
väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että vir-
heestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa,
Assently: e6041e7058a7e3b4a306bb23d8c5c6838ad2569e71c2c09d89b5816b8489370467f979178a0455f8d0b4e2d71e1af37bbe1a2a9b530fcf190a8e27c9a552fa6a
6 (7)
väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen val-
vonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituk-
sessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjan-
pidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös pe-
rustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella
johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka
voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätök-
semme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme
lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat
tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen
antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat
kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa,
rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että
se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä koskevan
tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevi-
denssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä koskevasta taloudellisesta informaatiosta. Vas-
taamme konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpi-
käynnistä. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoitukses-
ta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puut-
teellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia rele-
vantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi
kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimis-
ta.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana ole-
van tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset
seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun
äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomukses-
sa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaises-
ta viestinnästä koituva yleinen etu.
Assently: e6041e7058a7e3b4a306bb23d8c5c6838ad2569e71c2c09d89b5816b8489370467f979178a0455f8d0b4e2d71e1af37bbe1a2a9b530fcf190a8e27c9a552fa6a
7 (7)
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 15.3.2023 alkaen yhtäjaksoisesti 2 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja
vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastusker-
tomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän tilintarkastuskertomuksen an-
tamispäivää ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä
tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritet-
taessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toiminta-
kertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu noudattaen siihen
sovellettavia säännöksiä.
Lausuntonamme esitämme, että
toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia
toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon
kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen vir-
heellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 20.2.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Markku Katajisto
KHT
Assently: e6041e7058a7e3b4a306bb23d8c5c6838ad2569e71c2c09d89b5816b8489370467f979178a0455f8d0b4e2d71e1af37bbe1a2a9b530fcf190a8e27c9a552fa6a
Seuraavat dokumentit on allekirjoitettu torstai 20. helmikuuta 2025
Allekirjoitukset
Robit Oyj - Tilintarkastuskertomus 2024.pdf
(194932 byte)
SHA-512: 1bfbf79628f084b48ed97ea687eda6162fb5b
fb2952308ba84c54fa712cd5539a1d58b12abb5a2613a4
cbd07dfd596388d058e6c27efdfe62e3f0efcd48caac1
Markku Juhani Katajisto, PricewaterhouseCoopers Oy
markku.katajisto@pwc.com
Allekirjoitettu eID: llä (Mobiilivarmenne)
20.2.2025 14.18.36 (CET)
Robit Oyj - Tilintarkastuskertomus 2024
Tämän tositteen aitouden varmistaminen voidaan tehdä skannaamalla oheinen QR-koodi. Voit tehdä tämän myös käymällä
https://app.assently.com/case/verify
SHA-512:
e6041e7058a7e3b4a306bb23d8c5c6838ad2569e71c2c09d89b5816b8489370467f979178a0455f8d0b4e2d71e1af37bbe1a2a9b530fcf190a8e27c9a552fa
6a
Tästä tositteesta
Tämä dokumentti on allekirjoitettu Assently-palvelulla. Sähköisesti tunnistetun allekirjoituksen katsotaan olevan sähköisesti varmennettu. Suomen laki
vahvasta sähköisestä tunnistamisesta ja sähköisistä allekirjoituksista 1/9/2009 määrittää, että sähköinen allekirjoitus on yhtä pätevä kuin perinteinen
fyysinen allekirjoitus.
Assently AB, Org Nr 556828-8442
Assently AB | Holländargatan 20, 111 60 Tukholma
Allekirjoituksen on sertifioinut Assently
Sivu 1/1
1 (2)
PricewaterhouseCoopers Oy, tilintarkastusyhteisö, PL 1015 (Itämerentori 2), 00101 HELSINKI
Puh. 020 787 7000, www.pwc.fi
Kotipaikka Helsinki, Y-tunnus 0486406-8
Robit Oyj:n ESEF-tilinpäätöstä koskeva kohtuullisen varmuu-
den antava riippumattoman tilintarkastajan varmennusra-
portti
Robit Oyj:n johdolle
Olemme Robit Oyj:n (y-tunnus 0825627-0) (jäljempänä myös ”yhtiö”) johdon pyynnöstä suorittaneet kohtuullisen
varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on ollut yhtiön IFRS-konsernitilinpäätös tilikaudelta 1.1.2024
31.12.2024 European Single Electronic Format -muodossa (”ESEF-tilinpäätös”) versio
743700NRL9EH2FLPH480-2024-12-31-fi.zip.
Johdon vastuu ESEF-tilinpäätöksestä
Robit Oyj:n johto vastaa ESEF-tilinpäätöksen laatimisesta siten, että se täyttää 17.12.2018 annetun komission
delegoidun asetuksen (EU) 2019/815 vaatimukset (”ESEF-vaatimukset). Tähän vastuuseen kuuluu, että suunni-
tellaan, otetaan käyttöön ja ylläpidetään sisäistä valvontaa, joka on relevanttia sellaisen ESEF-tilinpäätöksen laa-
timisen kannalta, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista ESEF-vaatimusten noudatta-
matta jättämistä.
Meidän riippumattomuutemme ja laadunhallintamme
Olemme noudattaneet IESBAn (International Ethics Standards Board for Accountants) Kansainvälisten eettisten
sääntöjen tilintarkastusammattilaisille (sisältäen Kansainväliset riippumattomuusstandardit) (IESBAn eettiset
säännöt) mukaisia riippumattomuusvaatimuksia ja muita eettisiä vaatimuksia. Sääntöjen pohjana olevat peruspe-
riaatteet ovat rehellisyys, objektiivisuus, ammatillinen pätevyys ja huolellisuus, salassapitovelvollisuus ja ammatil-
linen käyttäytyminen.
Yhtiömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on
suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaati-
musten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten nou-
dattamista koskevat toimintaperiaatteet ja menettelytavat.
Meidän velvollisuutemme
Meidän velvollisuutenamme on esittää suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella
lausunto ESEF-tilinpäätöksestä.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiantomme kansainvälisen varmennustoimeksian-
tostandardin (ISAE) 3000 (uudistettu) Muut varmennustoimeksiannot kuin menneitä kausia koskevaan taloudelli-
seen informaatioon kohdistuva tilintarkastus tai yleisluonteinen tarkastus mukaisesti. Kyseinen standardi edellyt-
tää, että suunnittelemme ja suoritamme toimeksiannon hankkiaksemme kohtuullisen varmuuden siitä, onko
ESEF-tilinpäätöksessä olennaista ESEF-vaatimusten noudattamatta jättämistä.
ISAE 3000 (uudistettu) mukaiseen kohtuullisen varmuuden antavaan toimeksiantoon kuuluu toimenpiteitä evi-
denssin hankkimiseksi siitä, onko ESEF-tilinpäätös ESEF-vaatimusten mukainen. Valittavat toimenpiteet perustu-
vat tilintarkastajan harkintaan, johon kuuluu väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvan olennaisen ESEF-vaatimus-
ten noudattamatta jättämisen riskien arvioiminen. Näitä riskejä arvioidessamme olemme tarkastelleet sisäistä val-
vontaa, joka on yhtiössä relevanttia ESEF-tilinpäätöksen laatimisen kannalta.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltu-
vaa evidenssiä.
Assently: c175fcd7a6e2d76fdddab78ef0cdcdf3ef1322eae7b6cfa5847bf1134e8d3a7648db87e0f260cd03bf70bbaf247cd67ff7e461ba972f7060a83b7e04ef7f63b4
2 (2)
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Robit Oyj:n ESEF-tilinpäätös 31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta noudattaa
olennaisilta osin ESEF-vaatimuksissa asetettuja vähimmäisvaatimuksia.
Tämä kohtuullisen varmuuden antava varmennusraporttimme on laadittu toimeksiantomme ehtojen mukaisesti.
Vastaamme työstämme, tästä raportista ja esittämästämme lausunnosta vain Robit Oyj:lle, emme kolmansille
osapuolille.
Helsingissä
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Markku Katajisto
KHT
Assently: c175fcd7a6e2d76fdddab78ef0cdcdf3ef1322eae7b6cfa5847bf1134e8d3a7648db87e0f260cd03bf70bbaf247cd67ff7e461ba972f7060a83b7e04ef7f63b4
The following documents were signed Tuesday, March 4, 2025
Signatures
Tilintarkastajan varmennusraportti Robit Oyj
ESEF 2024.pdf
(164522 byte)
SHA-512: 8c78b9f0c0a4f45181ddafddbc4c7e7bbb51c
c8f0ff8d9f63fb644388d3a5016b94b4e5d5a842652fdd
91d6b068939af2059a4a5ac285bc68b9128a73e821faf
Markku Juhani Katajisto, PricewaterhouseCoopers Oy
markku.katajisto@pwc.com
Signed with electronic ID (Mobiilivarmenne)
3/4/2025 1:49:44 PM (CET)
Tilintarkastajan varmennusraportti Robit Oyj ESEF 2024
Verify the integrity of this receipt by scanning the QR-code to the left.
You can also do this by visiting https://app.assently.com/case/verify
SHA-512:
c175fcd7a6e2d76fdddab78ef0cdcdf3ef1322eae7b6cfa5847bf1134e8d3a7648db87e0f260cd03bf70bbaf247cd67ff7e461ba972f7060a83b7e04ef7f63b4
About this receipt
This document has been electronically signed using Assently E-Sign in accordance with eIDAS, Regulation (EU) No 910/2014 of the European Parliament
and of the Council. An electronic signature shall not be denied legal effect and admissibility as evidence in legal proceedings solely on the grounds that it is
in an electronic form or that it does not meet the requirements for qualified electronic signatures. A qualified electronic signature shall have the equivalent
legal effect of a handwritten signature. Assently E-Sign is provided by Assently AB, company registration number 556828-8442. Assently AB's Information
Security Management System is certified according to ISO/IEC 27001:2013.
Signature is certified by Assently
Page 1 of 1
Robit Oyj • Vikkiniityntie 9, 33880 Lempäälä (Tampere)
p. 03 3140 3400 • investors@robitgroup.com • Y-tunnus: 0825627-0 • robitgroup.com
Palautteet ja kommentit Robitin vuosikertomuksesta 2024 sähköpostitse investors@robitgroup.com