743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31iso4217:EUR743700NRL9EH2FLPH4802022-01-012022-12-31iso4217:EURxbrli:shares743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31743700NRL9EH2FLPH4802021-12-31743700NRL9EH2FLPH4802021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700NRL9EH2FLPH4802021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember743700NRL9EH2FLPH4802021-12-31robitoyj:SijoitetunVapaanOmanPaeaeomanRahastoMember743700NRL9EH2FLPH4802021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700NRL9EH2FLPH4802021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember743700NRL9EH2FLPH4802021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700NRL9EH2FLPH4802021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700NRL9EH2FLPH4802021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700NRL9EH2FLPH4802022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700NRL9EH2FLPH4802022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700NRL9EH2FLPH4802022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700NRL9EH2FLPH4802022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember743700NRL9EH2FLPH4802022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31robitoyj:SijoitetunVapaanOmanPaeaeomanRahastoMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700NRL9EH2FLPH4802022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700NRL9EH2FLPH4802023-01-012023-12-31robitoyj:SijoitetunVapaanOmanPaeaeomanRahastoMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31robitoyj:SijoitetunVapaanOmanPaeaeomanRahastoMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember743700NRL9EH2FLPH4802023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
ROBIT 2023
ROBIT OYJ TILINPÄÄTÖS
1.1.2023 –31.12.2023
1
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Vuosi 2023 lyhyesti
Liikevaihto 92,9 miljoonaa euroa (112,0); muutos -17,0 prosenttia
EBITDA 5,2 miljoonaa euroa (8,9); 5,6 prosenttia liikevaihdosta (7,9)
Vertailukelpoinen EBITDA 5,0 miljoonaa euroa (8,9); 5,4 prosenttia liikevaihdosta (7,9)
EBITA 0,8 miljoonaa euroa (4,0); 0,9 prosenttia liikevaihdosta (3,5)
Vertailukelpoinen EBITA 0,7 miljoonaa euroa (4,0); 0,7 prosenttia liikevaihdosta (3,5)
Liiketulos (EBIT) 0,1 miljoonaa euroa (3,1); 0,1 prosenttia liikevaihdosta (2,7)
Katsauskauden tulos -3,0 miljoonaa euroa (0,9); -3,2 prosenttia liikevaihdosta (0,8)
Liiketoiminnan nettorahavirta 8,4 miljoonaa euroa (5,6)
Omavaraisuusaste katsauskauden lopussa 48,5 prosenttia (46,5)
Keskeiset tunnusluvut Q4 2023 Q4 2022 Muutos%
2023 2022 Muutos%
Liikevaihto, 1 000 euroa 22 901 26 210 -12,6 %
92 917 111 962 -17,0 %
EBITDA, 1 000 euroa 2 409 379 535,9 %
5 172 8 851 -41,6 %
EBITDA, osuus liikevaihdosta % 10,5 % 1,4 %
5,6 % 7,9 %
Vertailukelpoinen EBITDA, 1 000 euroa 1 961 379 417,8 %
5 004 8 851 -43,5 %
Vertailukelpoinen EBITDA, % 8,6 % 1,4 %
5,4 % 7,9 %
EBITA, 1 000 euroa 1 451 -822 276,5 %
829 3 959 -79,1 %
EBITA, osuus liikevaihdosta % 6,3 % -3,1 %
0,9 % 3,5 %
Vertailukelpoinen EBITA, 1 000 euroa 1 004 -822 222,0 %
660 3 959 -83,3 %
Vertailukelpoinen EBITA % 4,4 % -3,1 %
0,7 % 3,5 %
EBIT, 1 000 euroa 1 192 -1 039 214,7 %
116 3 071 -96,2 %
EBIT, osuus liikevaihdosta % 5,2 % -4,0 %
0,1 % 2,7 %
Katsauskauden tulos, 1 000 euroa -332 -2 166 -84,7 %
-3 019 885 -441,0 %
Katsauskauden tulos, osuus liikevaihdosta % -1,4 % -8,3 %
-3,2 % 0,8 %
Osakekohtainen tulos (EPS), 1 000 euroa -0,01 -0,09
-0,14 0,04
Oman pääoman tuotto (ROE), %
-6,3 % 1,6 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE), %
0,4 % 3,5 %
MARKKINANÄKYMÄT VUODELLE 2024
Robit arvioi globaalin kaivosteollisuuden kysynnän pysyvän nykyisellä hyvältasolla. Rakennusteollisuuden
kysynnän arvioidaan pysyvän nykyisellä tyydyttävällä tasolla lyhyellä aikavälillä. Rakennusteollisuuden
projektiaktiviteetti on piristynyt vuoden 2023 pohjatasosta. Projektien edetessä, kysynnän arvioidaan
kehittyvän positiivisesti vuoden toisella puoliskolla.
OHJEISTUS VUODELLE 2024
Robit arvioi vuoden 2024 liikevaihdon ja euromääräisen vertailukelpoisen EBIT-kannattavuuden kasvavan
vuoteen 2023 verrattuna.
Taustaa ohjeistukselle
Ohjeistus perustuu arviolle, että kaivosteollisuuden kysyntä pysyy hyvällä tasolla ja rakennusteollisuuden
kysyntä kehittyy positiivisesti vuoden 2024 toisella puoliskolla. Ohjeistus perustuu oletukselle, et
valuuttakursseissa ei tapahdu merkittäviä muutoksia vuoden 2023 lopun tasosta.
Vuonna 2024 Robit siirtyy käyttämään ohjeistuksessaan vertailukelpoista EBIT-kannattavuutta aikaisemman
vertailukelpoisen EBITDA-kannattavuuden sijaan.
2
TOIMITUSJOHTAJA ARTO HALONEN
Markkinakysyntä heikkeni vuoden 2023 aikana. Markkinakysynnän heikkeneminen kohdistui erityisesti
rakennusteollisuuteen Euroopassa ja Aasiassa. Kaivosteollisuuden asiakaskysyntä pysyi vuoden aikana
hyvällä tasolla, mutta asiakkaiden ja jakelijoiden korkeat varastotasot ja niiden pienentäminen heikensivät
Robitin myyntiä myös kaivosteollisuudessa. Yhtiön vuoden 2023 saadut tilaukset olivat 93,0 miljoonaa euroa
(105,3). Liikevaihto laski 17,0 prosenttia ollen 92,9 miljoonaa euroa (112,0). Kiinteillä valuutoilla laskua oli 13,7
prosenttia. Merkittävä syy myynnin laskuun oli Venäjän liiketoiminnan lopettaminen, jonka vaikutus
liikevaihdon pienenemiseen oli 8,3 prosenttia.
Yhtiön liikevaihto kasvoi Australasia-alueella selvästi. Yhtiö on voittanut alueella useita uusia asiakkuuksia,
joiden vaikutus näkyi erityisesti vuoden viimeisellä vuosineljänneksellä. Muilla markkina-alueilla liikevaihto
laski vuodesta 2022. Asiakaskysyntä oli matalalla rakennus-, tutkimusporaus- ja kaivonporaussegmentissä
vuoden lopussa. Liiketoimintayksiköistä Geotechnical kasvoi vuoden viimeisellä vuosineljänneksellä, johon
ajoittui merkittävä projektitoimitus Pohjois-Amerikkaan.
Yhtiön koko vuoden EBITDA laski vuoden 2022 tasosta. Erityisesti alkuvuoden kannattavuustaso oli heikko,
mutta yht onnistui vahvistamaan kannattavuutta vuoden aikana toteutettujen säästötoimenpiteiden avulla.
Näiden vaikutus näkyi erityisesti neljännen vuosineljänneksen kannattavuudessa. Tuotekustannukset jatkoivat
nousuaan edelleen vuonna 2023 eikä yhtiö pystynyt täysimääräisesti kompensoimaan kustannusnousuja
asiakashinnoittelussa. Kustannuspaine hellitti vuoden loppua kohden ja saman trendin odotetaan jatkuvan
vuonna 2024. Geotechnical-liiketoiminnassa kannattavuutta rasitti vähentyneiden rakennusprojektien
kiristynyt hintakilpailu.
Robitin liiketoiminnasta kertynyt nettorahavirta vahvistui vuoden viimeisellä neljänneksellä merkittävästi ollen
7,0 miljoonaa euroa. Tuloksen mahdollisti kassavirran vahvistamiseen keskittyneen Fit for Service -ohjelman
toimeenpano. Ohjelman avulla varastot pienenivät vuoden aikana 8,3 miljoonaa euroa. Ohjelman toteutus ja
vaihto-omaisuuden optimointi jatkuu edelleen vuonna 2024.
Rakenteellisten muutosten vuosi
Vuosi 2023 oli yhtiölle rakenteellisten muutosten vuosi. Lopetimme valmistuksen Australian tehtaalla
kolmannen vuosineljänneksen lopussa, mistä realisoitui 0,7 miljoonan euron positiivinen vaikutus yhtiön
EBITDA:an. Valmistuksen keskittäminen yhtiön muille tehtaille tulee vahvistamaan kilpailukykyämme Down
the Hole -liiketoiminnassa. Australian yksikkö keskittyy jatkossa myyntiin, huoltoon ja jakeluun paikallisilla
markkinoilla. Selkeytimme myös Down the Hole -liiketoiminnan myynnin rakennetta. Tulemme myymään
tuotteita ainoastaan Robit-brändin alla. Aikaisemmin yhtiö on toiminut Down the Hole -liiketoiminnassa sekä
Robit- että Halco-brändeillä. Tämä brändimuutos mahdollistaa sekä organisaation, yhtiörakenteen että
tuotetarjoaman selkiyttämisen. Tehdyt toimenpiteet olivat osa yhtiön 5 miljoonan euron säästöohjelmaa.
Työ vastuullisuustavoitteiden saavuttamiseksi jatkui
Robitin vastuullisuustyö keskittyy neljään pääteemaan: vastuulliset kumppanuudet, hiilidioksidipäästöjen
vähentäminen arvoketjussa, tyytyväinen ja hyvinvoiva työyhteisö sekä tehokkuus läpi tuotteen elinkaaren.
Systemaattinen työ tavoitteidemme saavuttamiseksi eteni suunnitellusti. Henkilöstömme tyytyväisyys vahvistui
ja onnistuimme muun muassa laskemaan CO2-päästöintensiteettiä merkittävästi.
Lanseerasimme vuoden aikana markkinoille uusia tuotteita, jotka mahdollistavat tehokkuuden läpi tuotteen
elinkaaren. Robit Rbit -porakruunusarjan peränporaukseen ja tunnelinajoon toimme markkinoille vuoden
kolmannella vuosineljänneksellä. Rbit-sarjan avulla keskitymme auttamaan asiakkaitamme vähentämään
porauksen kokonaiskustannuksia suuremman tunkeutumisnopeuden ja matalamman porametrihinnan avulla.
Kannattavuuden vahvistaminen prioriteettina
Lähdemme vuoteen 2024 vahvempana toteutettujen rakenteellisten muutosten ansiosta. Selkeämpi rakenne
ja kustannuskilpailukykyisempi toimitusketju ovat vahvistaneet erityisesti Down the Hole -liiketoiminnan
kilpailukykyä ja kannattavan kasvun edellytyksiä.
Vuonna 2024 keskitymme erityisesti kannattavan kasvun varmistamiseen. Toimenpiteet kannattavuuden
vahvistamiseksi tulevat jatkumaan. Kasvua yhtiö hakee vahvistamalla edelleen jakelijaverkostoa sekä
3
keskittymällä yhtiön suoramyyntimaissa erityisesti kaivosmyynnin kasvattamiseen. Käyttöpääoman hallintaan
keskittyvä Fit for Service -ohjelma jatkuu edelleen vuonna 2024. Yhtiön varastotason ei kuitenkaan odoteta
laskevan vuonna 2024 yhtä merkittävästi kuin vuonna 2023. Keskitymme kehittämään toimintamalleja ja
prosesseja, joilla varastotasot saadaan pysymään optimoidulla tasolla ja varastonkiertoa parannettua yhtiön
kasvaessa.
VASTUULLISUUS
Tehdyt toimenpiteet työturvallisuuden lisäämiseksi tuottivat tulosta. Tapaturmataajuus laski vuoden aikana ja
yhtiössä tehtiin ennätysmäärä turvallisuushavaintoja. Päästöintensiteetin osalta kehitys parani loppuvuotta
kohden, mutta jäimme vertailuvuodesta hieman. Konsultoivat myyntitunnit ovat kasvaneet merkittävästi
vuoden aikana ja olemme saaneet kasvatettua sekä vastuullisten toimittajien että jakelijoiden määrää.
Päästöintensiteetti Jäte
Konsultoivat
myyntitunnit
vuodessa
Tapaturmataajuus
Vastuulliset
toimittajat
Vastuulliset
jakelijat
12/2023 -25,7 % 88,1 % 1 919 h 4,7 99,3 % 86,0 %
12/2022 -26,0 % 89,9 % 714 h 6,4 92,0 % 82,0 %
Tavoite -50,0 % >90,0 % >1 000 h 0,0 >90,0 % >90,0 %
LIIKEVAIHTO
Liikevaihto liiketoimintayksiköittäin
Tuhatta euroa Q4 2023 Q4 2022 Muutos% 2023 2022 Muutos%
Top Hammer 13 544 16 748 -19,1 % 54 406 66 834 -18,6 %
Down the Hole 4 864 5 827 -16,5 % 20 862 24 897 -16,2 %
Geotechnical 4 493 3 635 23,6 % 17 648 20 231 -12,8 %
Yhteensä 22 901 26 210 -12,6 % 92 917 111 962 -17,0 %
Konsernin liikevaihto vuoden neljännellä vuosineljänneksellä oli 22,9 miljoonaa euroa (26,2). Laskua
vertailukauteen oli 12,6 prosenttia (-0,3). Vertailukelpoisin valuutoin muutos oli -9,3 prosenttia (-4,2). Konsernin
liikevaihto tammi-joulukuussa oli 92,9 miljoonaa euroa (112,0). Laskua vertailukauteen oli 17,0 prosenttia
(11,1). Vertailukelpoisin valuutoin muutos oli -13,7 prosenttia (6,2).
Top Hammer -liiketoiminnan liikevaihto laski vuoden viimeisellä vuosineljänneksellä 19,1 prosenttia ja
liikevaihto oli katsauskaudella 13,5 miljoonaa euroa (16,7). Liikevaihdon laskuun vaikuttivat erityisesti myynnin
lopettaminen Venäjälle ja Asia-alueen heikentynyt kysyntä urakointisektorilla. Positiivista liikevaihdon kehitystä
oli Australasia- alueella, jossa yhtiö on voittanut useita uusia asiakkuuksia.
Down the Hole -liiketoiminnan liikevaihto laski vuoden neljännellä vuosineljänneksellä 16,5 prosenttia ja
liikevaihto oli katsauskaudella 4,9 miljoonaa euroa (5,8). Liikevaihto kasvoi EMEA-alueella, mutta laski
erityisesti Americas-alueella, jossa toimitusmäärät tietyille jakelijoille olivat vertailukautta matalampia.
Geotechnical -liiketoiminnan liikevaihto kasvoi vahvasti vuoden neljännellä vuosineljänneksellä 23,6 prosenttia
ja liikevaihto oli katsauskaudella 4,5 miljoonaa euroa (3,6). Vuoden viimeiselle neljännekselle ajoittui
merkittävä projektitoimitus Pohjois-Amerikkaan.
4
Liikevaihto markkina-alueittain
Tuhatta euroa Q4 2023 Q4 2022 Muutos% 2023 2022 Muutos%
EMEA 10 820 12 546 -13,8 % 47 279 48 651 -2,8 %
Americas 5 433 6 156 -11,7 % 20 840 26 349 -20,9 %
Asia 2 293 2 767 -17,1 % 8 950 11 686 -23,4 %
Australasia 4 031 3 227 24,9 % 14 835 13 892 6,8 %
East 324 1 514 -78,6 % 1 012 11 384 -91,1 %
Yhteensä 22 901 26 210 -12,6 % 92 917 111 962 -17,0 %
KANNATTAVUUS
Tunnusluvut
Tuhatta euroa Q4 2023 Q4 2022 Muutos% 2023 2022 Muutos%
EBITDA, 1 000 euroa 2 409 379 535,9 % 5 172 8 851 -41,6 %
EBITDA, osuus liikevaihdosta % 10,5 % 1,4 % 5,6 % 7,9 %
Vertailukelpoinen EBITDA, 1 000 euroa 1 961 379 417,8 % 5 004 8 851 -43,5 %
Vertailukelpoinen EBITDA, osuus liikevaihdosta % 8,6 % 1,4 % 5,4 % 7,9 %
EBIT, 1 000 euroa 1 192 -1 039 214,7 % 116 3 071 -79,1 %
EBIT, osuus liikevaihdosta % 5,2 % -4,0 % 0,1 % 2,7 %
Katsauskauden tulos, 1 000 euroa -332 -2 166 84,7 % -3 019 885 -441,0 %
Katsauskauden tulos, osuus liikevaihdosta % -1,4 % -8,3 % -3,2 % 0,8 %
Vuoden neljännen vuosineljänneksen vertailukelpoinen EBITDA oli 2,0 miljoonaa euroa (0,4).
Vertailukelpoisen EBITDA:n osuus liikevaihdosta oli 8,6 prosenttia (1,4). Yhtiön liiketulos (EBIT) oli 1,2
miljoonaa euroa (-1,0). Liiketulos oli 5,2 prosenttia (-4,0) katsauskauden liikevaihdosta.
Tammi-joulukuun vertailukelpoinen EBITDA oli 5,0 miljoonaa euroa (8,9). Vertailukelpoisen EBITDA:n osuus
liikevaihdosta oli 5,4 prosenttia (7,9). Yhtiön liiketulos (EBIT) oli 0,1 miljoonaa euroa (3,1). Liiketulos oli 0,1
prosenttia (2,7) tammi-joulukuun liikevaihdosta.
Tilikauden kannattavuuden heikentyminen johtui pääosin matalammasta myynnistä. Lisäksi yhtiö ei ole
pystynyt siirtämään kohonneita kustannuksia täysimääräisesti myyntihintoihin. Viimeisen neljänneksen aikana
yhtiön säästöohjelman tulokset alkoivat näkyä ja kannattavuus parani merkittävästi alkuvuodesta. Yhtiö jatkaa
edelleen panostuksia myynnin kehittämiseen ja kiinteiden kulujen hallintaan vahvistaakseen kannattavuutta.
Vuoden neljännen vuosineljänneksen rahoitustuotot ja -kulut olivat -0,8 miljoonaa euroa (-0,5), josta
korkokulujen osuus oli -0,7 miljoonaa euroa (-0,3) ja valuuttakurssimuutosten -0,1 miljoonaa euroa (-0,1).
Yhtiöllä oli voimassa 10,0 miljoonan euron koronvaihtosopimus, jonka avulla korkojen nousun
kassavirtavaikutusta saatiin pienennettyä. Lisäksi rahoitussopimuksen mukaisen korolliset nettovelat/EBITDA
kovenantin rikkoutuminen nosti yhtiön rahoituskuluja. Yhtiö on saanut päärahoittajaltaan suostumuksen
kovenantin rikkoutumiselle etukäteen. Verokulut katsauskaudella olivat -0,8 miljoonaa euroa (-0,6). Yhtiö
uudelleenarvioi tiettyjen lähdeverosaamisten hyödyntämisen todennäköisyyden ja tämän perusteella
alaskirjasi lähdeverosaamisia taseelta yhteensä -0,4 miljoonaa euroa. Katsauskauden tulos oli -0,3 miljoonaa
euroa (-2,2).
Tammi-joulukuussa rahoitustuotot ja -kulut olivat -2,5 miljoonaa euroa (-1,7), josta korkokulujen osuus oli -2,2
miljoonaa euroa (-1,3) ja valuuttakurssimuutosten -0,2 miljoonaa euroa (-0,2). Verokulut olivat -0,6 miljoonaa
euroa (0,5). Tilikauden tulos oli -3,0 miljoonaa euroa (0,9).
5
RAHAVIRTA JA INVESTOINNIT
Konsernin rahavirtalaskelma
Tuhatta euroa Q4 2023
Q4 2022 2023
2022
Liiketoiminnan nettorahavirrat
Rahavirrat ennen käyttöpääoman muutoksia 2 178
1 129 4 509
10 063
Liiketoiminnan rahavirrat ennen rahoituseriä ja veroja 8 282
2 009 11 074
7 326
Liiketoiminnasta kertynyt nettorahavirta 7 019
1 594 8 353
5 606
Investointien nettorahavirta* 1 511
-75 1 102
743
Rahoituksen nettorahavirta -2 970
-612 -4 069
-6 421
Rahavarojen nettolisäys (+) / -vähennys (-) 5 560
908 5 386
-72
Rahavarat tilikauden alussa 5 751
5 394 6 085
6 073
Valuuttakurssierot rahavaroista -110
-216 -269
84
Rahavarat tilikauden lopussa 11 201
6 085 11 201
6 085
*Yhtiö on oikaissut vertailukaudella Muu rahoitusomaisuus erän Rahavaroista ja tämän vaikutukset myös rahavirtalaskelmalla. Oikaisu
Rahavaroista Muu rahoitusomaisuus erään oli 1,6 m
Vuoden neljännen vuosineljänneksen konsernin rahavirta ennen käyttöpääoman muutoksia oli 2,2 miljoonaa
euroa (1,1). Liiketoiminnan nettorahavirta oli 7,0 miljoonaa euroa (1,6). Käyttöpääoman muutosten vaikutus oli
6,1 miljoonaa euroa (0,9). Tilikauden liiketoiminnasta kertynyt nettorahavirta oli 8,4 miljoonaa euroa (5,6).
Vuoden neljännen vuosineljänneksen investointien nettorahavirta oli 1,5 miljoonaa euroa (-0,1) yhtiön
saadessa myyntituloja Australian tehtaan tuotantokoneiden myynneistä. Tuotannolliset bruttoinvestoinnit olivat
suunnitellusti vähäisiä 0,0 miljoonaa euroa (0,2). Investointien osuus liikevaihdosta oli 0,3 prosenttia (0,9).
Tilikauden investointien nettorahavirta oli 1,1 miljoonaa euroa (0,8).
Vuoden viimeisen vuosineljänneksen rahoituksen nettorahavirta oli -3,0 miljoonaa euroa (-0,6). Lainojen
muutokset nettona olivat -1,6 miljoonaa euroa (-1,8). Luotollisten tilien muutos oli -0,1 miljoonaa euroa (1,6).
Tilikauden rahoituksen nettorahavirta oli -4,1 miljoonaa euroa (-6,4).
Vuoden neljännen vuosineljänneksen poistot ja arvonalennuskirjaukset olivat -1,3 miljoonaa euroa (-1,4).
Tilikauden poistot ja arvonalennuskirjaukset olivat -5,5 miljoonaa euroa (-5,8).
TALOUDELLINEN ASEMA
31.12.2023
31.12.2022
Rahavarat, tuhatta euroa* 11 201
6 085
Korolliset velat, tuhatta euroa 32 532
36 345
joista lyhytaikaisia korollisia rahoitusvelkoja 6 463
8 922
Korolliset nettovelat, tuhatta euroa 21 331
30 260
Käyttämätön luottolimiitti, tuhatta euroa 4 000
4 218
Velkaantumisaste, % 46,7 %
59,5 %
Omavaraisuusaste, % 48,5 %
46,5 %
*Yhtiö on oikaissut vertailukaudella Muut rahoitusvarat erän Rahavaroista ja tämän vaikutukset myös nettovelkojen laskennassa.
Oikaisu Rahavaroista Muut rahoitusomaisuus erään oli 1,6 m
Konsernilla oli korollisia velkoja 32,5 miljoonaa euroa (36,3), josta 5,2 miljoonaa euroa (7,0) IFRS 16 mukaisia
korollisia velkoja. Rahavaroja yhtiöllä oli 11,2 miljoonaa euroa (6,1), muuta rahoitusomaisuutta 1,6 miljoonaa
euroa ja lisäksi käyttämätöntä luottolimiittiä 4,0 miljoonaa euroa. Korolliset nettovelat olivat 21,3 miljoonaa
euroa (30,3) ja korolliset nettopankkivelat ilman IFRS 16 velkojen osuutta olivat 16,1 miljoonaa euroa (23,3).
Konsernin oma pääoma oli katsauskauden lopussa 45,6 miljoonaa euroa (50,8). Konsernin omavaraisuusaste
koheni ja oli 48,5 prosenttia (46,5). Nettovelan suhde omaan pääomaan (gearing) oli 46,7 prosenttia (59,5).
6
HENKILÖSTÖ JA JOHTO
Henkilöstön määrä väheni vertailukauden loppuun verrattuna 34 henkilöllä ja oli katsauskauden päättyessä
225 (259). Katsauskauden lopussa yhtiön henkilöstöstä 69 prosenttia oli Suomen ulkopuolella.
Yhtiön johtoryhmään kuuluivat katsauskauden lopussa toimitusjohtaja Arto Halosen lisäksi Perttu Aho (VP
Down the Hole), Ville Iljanko (VP Distributor Sales), Jorge Leal (VP Top Hammer), Ville Peltonen (CFO), Ville
Pohja (VP Geotechnical) sekä Jaana Rinne (henkilöstöjohtaja).
TALOUDELLISET TAVOITTEET
Robitin pitkän aikavälin tavoitteet ovat liikevaihdon orgaaninen kasvu 15 prosenttia vuodessa sekä 13
prosentin vertailukelpoisen EBITDA-kannattavuuden saavuttaminen.
Pitkän
aikavälin
tavoite
2021 2022 2023
Liikevaihdon kasvu, p.a. 15 % 10,0 % 11,1 % -17,0 %
Vertailukelpoinen EBITDA, osuus liikevaihdosta % 13 % 7,5 % 7,9 % 5,4 %
Robit tulee päivittämään pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet ensimmäisen vuosineljänneksen aikana.
OSAKEPOHJAISET PALKITSEMISOHJELMAT
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 20202022
Robitin hallitus päätti 25.2.2020 konsernin johtoa ja avainhenkilöitä koskevasta osakepohjaisesta
kannustinjärjestelmästä. Osakeohjelmassa oli kolme osaa: avainhenkilön oma sijoitus yhtiöön (base share
plan), yhtiön lisäosakekannustin (matching share plan) sekä suoriteperusteinen lisäosakeohjelma
(performance matching plan). Osakepalkkiojärjestelmän piiriin kuului 12 henkilöä. Yhtiön
lisäosakekannustinosakkeet (matching shares) maksettiin huhtikuussa 2023. Suoriteperusteisia
lisäosakkeita (performance matching shares) ei maksettu. Maksun jälkeen osakkeilla on yhden vuoden
mittainen luovutusrajoitus. Osakkeita maksettiin yhteensä 38 500, mikä vastaa 0,2 prosenttia yhtiön
nykyisestä osakekannasta.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 20212023
Robit Oyj:n hallitus päätti 15.6.2021 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta yhtiön avainhenkilöille.
Osakeohjelma sisältää yhden sekä kahden vuoden ansaintajaksot. Osakeohjelman ensimmäinen
ansaintajakso käsittää vuoden 2021 ja toinen ansaintajakso puolestaan vuodet 20222023. Osakeohjelman
mahdollinen palkkio yhden vuoden ansaintajaksolta 2021 perustuu yhtiön ennalta määrittämään EBITDA-
tavoitteeseen vuoden 2021 tilinpäätöksessä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kahden vuoden
ansaintajaksolta 20222023 perustuu yhtiön ennalta määrittämään osakekohtaisen tuloksen keskiarvoon
vuosien 2022 ja 2023 tilinpäätöksissä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kummaltakin ansaintajaksolta
maksetaan toukokuussa 2024.
Osakeohjelman kohderyhmään kuuluu 11 henkilöä. Ansaintajaksojen 2021 ja 20222023 perusteella
maksettavien osakepalkkioiden kokonaismäärä vastaa yhteensä enintään 155 000 Robit Oyj:n osaketta, mikä
vastaa 0,7 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
7
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 20222024
Robit Oyj:n hallitus päätti 15.2.2022 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta yhtiön avainhenkilöille.
Robitin hallitus päätti 24.3.2022 kasvattaa osake-palkkio-ohjelman maksimikokoa toimitusjohtajavaihdoksen
takia.
Osakeohjelma sisältää yhden sekä kahden vuoden ansaintajaksot. Osakeohjelman ensimmäinen
ansaintajakso käsittää vuoden 2022 ja toinen ansaintajakso puolestaan vuodet 20232024. Osakeohjelman
mahdollinen palkkio yhden vuoden ansaintajaksolta 2022 perustuu yhtiön ennalta määrittämään liiketoiminnan
nettorahavirtatavoitteeseen vuoden 2022 tilinpäätöksessä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kahden
vuoden ansaintajaksolta 20232024 perustuu yhtiön ennalta määrittämään osakekohtaisen tuloksen
keskiarvoon vuosien 2023 ja 2024 tilinpäätöksissä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kummaltakin
ansaintajaksolta maksetaan toukokuussa 2025.
Osakeohjelman kohderyhmään kuuluu 20 henkilöä. Ansaintajaksojen 2022 ja 20232024 perusteella
maksettavien osakepalkkioiden kokonaismäärä vastaa yhteensä enintään 240 000 Robit Oyj:n osaketta, mikä
vastaa 1,1 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 20232025
Robit Oyj:n hallitus päätti 20.2.2023 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta yhtiön avainhenkilöille.
Osakeohjelma sisältää yhden sekä kahden vuoden ansaintajaksot. Osakeohjelman ensimmäinen
ansaintajakso käsittää vuoden 2023 ja toinen ansaintajakso puolestaan vuodet 20242025. Ansaintajakson
2023 palkkio jakautuu takuuosaan ja suoriteperusteiseen osaan. Takuuosa on 50 prosenttia osallistujalle
määritellystä perusosakeallokaatiosta. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kahden vuoden ansaintajaksolta
20242025 perustuu yhtiön ennalta määrittämään osakekohtaisen tuloksen keskiarvoon vuosien 2024 ja 2025
tilinpäätöksissä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kummaltakin ansaintajaksolta maksetaan toukokuussa
2026.
Osakeohjelman kohderyhmään kuuluu 18 henkilöä. Ansaintajaksojen 2023 ja 20242025 perusteella
maksettavien osakepalkkioiden kokonaismäärä vastaa yhteensä enintään 240 000 Robit Oyj:n osaketta, mikä
vastaa 1,1 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
VARSINAINEN YHTIÖKOKOUS 2023
Robit Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin Tampereella 15.3.2023. Yhtiökokouksen päätökset ja muut
kokoukseen liittyvät materiaalit löytyvät yhtiön verkkosivuilta osoitteesta
https://www.robitgroup.com/investor/hallinnointi/yhtiokokous/
.
SELVITYS MUISTA KUIN TALOUDELLISISTA TIEDOISTA
Robit on globaali porauksen kulutusosia myyvä ja valmistava kasvuyhtiö, joka tarjoaa tuotteita ja palveluita
kaivosteollisuuden ja avolouhinnan, louhinnan, maanalaisen rakentamisen sekä kaivonporauksen tarpeisiin.
Voimakkaasti kansainvälistyneen yhtiön tarjonta jakaantuu kolmeen tuote- ja palvelualueeseen: Top Hammer,
Down the Hole ja Geotechnical. Yhtiöllä on 7 maassa omat myynti- ja palvelupisteet sekä aktiivinen
jälleenmyyjäverkosto, jonka kautta yhtiö myy yli 100 maahan. Robitilla on tuotantoyksiköt Suomessa, Etelä-
Koreassa ja Englannissa. Robitin osake noteerataan Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Robit on liiketoiminnassaan
sitoutunut toimimaan vastuullisesti. Päivittäistä työtä ohjaavat konsernin strategia ja arvot, sekä
toimintaperiaatteet.
8
Muiden kuin taloudellisten asioiden johtamista tukevat keskeiset periaatteet ja sitoumukset
Robit noudattaa toiminnassaan kansainvälisiä sekä toimintamaiden kulloinkin voimassa olevia kansallisia
lakeja ja säädöksiä. Yhtiön toimintaa ohjaavat myös kansainväliset sopimukset ja suositukset, kuten YK:n
kestävän kehityksen tavoitteet.
Eettinen toimintaohjeisto Code of Conduct ohjaa vastuullisuuttamme. Jokaisen uuden Robit-tiimiläisen
perehdytysohjelmaan kuuluu Code of Conduct eLearning -ohjelman suorittaminen. Tällä pyritään
varmistamaan, että kaikki yhtiössä työskentelevät tuntevat eettiset ohjeemme ja sitoutuvat noudattamaan niitä.
Eettinen toimintaohjeisto antaa linjauksia mm. seuraaviin asioihin: lakien noudattaminen, ihmis- ja
työntekijäoikeudet, tasa-arvo, rehellisyys ja reilu kilpailu.
Vastuullinen liiketoiminta osa yhtiön päivittäistä toimintaa
Robitin maaporaustuotteiden pintakäsittely mustaustekniikalla lopetettiin syksyllä 2023. Vanhan
pintakäsittelyprosessin tilalle otettiin suojaöljykäsittely.
Muutos mahdollistaa tuotteiden ympäristövaikutusten vähentämisen. Mustausprosessin poistumisen myötä
kemikaalijätteen määrä vähenee, eikä missään ruosteenestokäsittelyprosessin vaiheessa enää tarvita
ympäristölle haitalliseksi luokiteltuja aineita. Tehdyllä muutoksella on positiivinen vaikutus myös
työturvallisuuteen. Ruosteenestokäsittelyyn tarvitaan nyt aiemman kymmenen kemikaalin sijaan vain yksi, ja
tarve varastoida kemikaaleja tuotantotiloissa on vähentynyt merkittävästi.
Vastuulliset kumppanuudet
Robit pyrkii kehittämään vastuullisuuttaan ja operatiivista huippuosaamistaan pitkäaikaisten kumppanuuksien
kautta niin arvoketjunsa ylä- kuin alavirrassa. Yhtiö on yhteistyössä kumppaneiden kanssa, jotka jakavat
yhteiset periaatteet ja tavoitteet ympäristön, yhteiskunnallisen vastuun, ja hallinnon (ESG) osalta.
Robit on laatinut vastuullisuutta koskevia vaatimustenmukaisuusasiakirjoja tärkeille ulkoisille sidosryhmilleen.
Robit pyytää sopimusjälleenmyyjiään ja tuotantotoimittajiaan sitoutumaan yhtiön ESG-periaatteisiin.
Kumppaneita pyritään sitouttamaan Robitin vastuullisuustavoitteiden tukemiseen. Vastuullisuuteen keskittyvä
lähestymistapa on lisätty toimittajien auditointiohjelmaan.
Hiilidioksidipäästöjen vähentäminen arvoketjussa
Robit on määrittänyt hiilidioksidipäästöjen vähentämisen yhdeksi vastuullisuustoimien tärkeimmis
painopisteistä. Hiilidioksidipäästöihin on mahdollista vaikuttaa muutoksilla yhtiön omassa toiminnassa. On
kuitenkin syytä huomioida myös parannukset, joita voidaan saavuttaa vaikuttamalla epäsuoriin tekijöihin ja
ulkoisiin sidosryhmiin.
Yrityksen KPI-luvuilla mitattavat päästöt aiheutuvat Robitin omasta toiminnasta. Yhtiön vuoden 2020
hiilijalanjälki (Scope 1 ja 2) laskettiin GHG Protocol (Greenhouse Gas Protocol) -standardin mukaisesti, ja se
oli 3 383 tonnia CO2e, joka vastaa 36,9 tonnia CO2e miljoonan euron liikevaihtoa kohti. Tuotekehitystyös
otetaan päästöjen vähentäminen myös huomioon, josta hyvä esimerkki Robitin uusi Down The Hole -
poraukseen kehitetty H4 vasara. Vastaavan tuotteen käytöstä aiheutuvat päästöt vähenevät Robitin vuoden
2023 Scope 1 ja 2 päästöjen verran, kun noin 100 poravaunua siirtyy käyttämään uutta vasaramallia.
Vuonna 2023 yhtiön scope 1 ja 2 päästöintensiteetti oli 27,4 CO2e miljoonan euron liikevaihtoa kohti (2022:
27,3 CO2e miljoonan euron liikevaihtoa kohti), muutos vertailutasosta 2020 oli -25,7 prosenttia.
Tyytyväinen ja hyvinvoiva työyhteisö
Robit pyrkii olemaan hyvä työnantaja ja tarjoamaan hyvinvoivan työyhteisön työntekijöilleen. Lakisääteisten
vaatimusten täyttämisen lisäksi yhtiö haluaa tukea työntekijöidensä hyvinvointia ja heidän osaamisensa
kehitystä. ”Kunnioitamme kaikkia” on yksi Robitin kolmesta arvosta, joista on viestitty aktiivisesti yhtiön
henkilöstölle.
9
Robit pyrkii jatkuvasti parantamaan työturvallisuutta yhtiön kaikessa toiminnassa. Yhtiöllä on mm. HSE-tiimi,
joka keskittyy työturvallisuusasioihin sekä koordinoi niitä läpi konsernin. Robit jatkaa edelleen
monimuotoisuuden ja syrjimättömyyden rakentamista osaksi yhtiön luonnollista organisaatiokulttuuria.
Monimuotoisuus onkin jo tänä päivänä yksi Robitin vahvuuksista, sillä yhtiössä työskentelee kymmeniä eri
kansallisuuksia. Työntekijöiden käyttöön on otettu useita viestintäkanavia kuten Feeling Pulse viikoittaista
palautetta varten, Viva Engage vapaaseen keskusteluun, arvoja ja yhtiön kehitystarpeita käsittelevät Robit-
keskustelut ja Whistleblowing-kanava lain vaatimusten mukaisesti.
Tehokkuus läpi tuotteen elinkaaren
Robitille tehokkuus läpi tuotteen elinkaaren tarkoittaa:
materiaalitehokkuutta tuotesuunnittelussa ja tuotannossa,
materiaalien taloudellista hankintaa lähteistä, jotka noudattavat Robitin ESG-periaatteita,
tuotteiden eliniän pidentämiskäyttäjäkoulutuksella ja arvoa lisäävillä palveluilla,
jätteiden määrän vähentämistä asiakkaan toiminnassa.
Erityinen painoarvo on Robitin asiakkaiden poraustoiminnan optimoinnissa. Poraustoimintaa optimoimalla on
mahdollista laskea energiankulutusta ja lisätä poran tunkeutumisnopeutta, täten lisäten samalla porauksen
tehokkuutta. Robit on kouluttanut myyntitiimejään ja jälleenmyyjiään, jotta ne pystyisivät aiempaa paremmin
löytämään parhaat tuotteet kullekin loppukäyttäjälle ja tehostamaan poraustoimintaa.
ESG-mittarit ja -tavoitteet
Yhtiö on määritellyt kullekin neljälle pääteemalle mitattavat tavoitteet, joilla vastuullisuustiekartan toteumista
seurataan. Yhtiö julkaisi tavoitteet osana ESG-suunnitelmaa syyskuussa 2021. Vuonna 2023 Robit jatkoi
aktiivista kestävyysviestintää organisaation sisällä ja saavutti edistystä valituilla alueilla.
10
OSAKKEET JA OSAKEVAIHTO
Yhtiön osakemäärä 31.12.2023 oli 21 179 900 osaketta ja osakkeenomistajien määrä oli 5 405. Osakevaihto
oli tammi-joulukuussa 9 518 786 osaketta (8 082 989).
Yhtiöllä on hallussaan omia osakkeita 47 190 (0,2 prosenttia osakemäärästä). Yhtiön osakkeiden markkina-
arvo 31.12.2023 oli 32,0 miljoonaa euroa. Osakkeen päätöskurssi oli 1,51 euroa. Katsauskauden ylin kurssi
oli 1,55 euroa ja alin kurssi 1,20 euroa.
11
Hallituksen ja johdon osakeomistukset 31.12.2023
Osuus
Hallituksen omistukset
27,80 %
Harri Sjöholm *
27,27 %
Mikko Kuitunen
0,13 %
Lasse Aho
0,12 %
Markku Teräsvasara
0,10 %
Anne Koutonen
0,09 %
Eeva-Liisa Virkkunen
0,09 %
Toimitusjohtaja
0,18 %
Muut johtoryhmän jäsenet
0,25 %
Yhteensä
28,23 %
*27,06 % Harri Sjöholmilla Five Alliance Oy:n kautta
Osakeomistuksen jakauma omistuksen
mukaan 31.12.2023
Omistajia
Omistajia %
Äänimäärä
Osakkeita
Osuus %
1 - 100
1 559
28,84
70 449
70 449
0,33
101 - 500
1 736
32,12
499 133
499 133
2,36
501 - 1 000
796
14,73
654 183
654 183
3,09
1 001 - 5 000
1 007
18,63
2 334 358
2 334 358
11,02
5 001 - 10 000
173
3,20
1 245 423
1 245 423
5,88
10 001 - 50 000
105
1,94
2 308 171
2 308 171
10,90
50 001 - 100 000
11
0,20
769 231
769 231
3,63
1 00 001 - 500 000
12
0,22
2 173 730
2 173 730
10,26
500 001 -
6
0,11
11 125 222
11 125 222
52,53
Yhteensä
5 405
100
21 179 900
21 179 900
100
Hallintarekisteröityjä
11
366 305
366 305
1,73
Odotusluettelolla yhteensä
0
0
0
0
Yhteistilillä
0
0
0
0
Erityistileillä yhteensä
0
0
0
0
Liikkeeseenlaskettu määrä
21 179 900
21 179 900
100
RISKIT JA LIIKETOIMINNAN EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Robit-emoyhtiön rahoitussopimuksessa oleva kovenantti korolliset nettovelat/käyttökate ei täyttänyt
rahoitussopimuksen ehtoja 31.12.2023. Yhtiö sai päärahoittajaltaan suostumuksen kovenantin rikkoutumiselle
26.9.2023. Tämä nosti yhtiön rahoituskuluja ja rahoitusriskiä. Yhtiö on suojautunut korkoriskiä vastaan 10
miljoonan euron määräisellä koronvaihtosopimuksella, joka astui voimaan 30.6.2023 ja päättyy 30.6.2026.
Geopoliittisen tilanteen kiristyminen aiheuttaa riskin yhtiön liiketoiminnalle. Ukrainan sota ja Venäjää kohtaan
asetetut pakotteet vaikuttavat liikevaihdon ja kannattavuuden kehittymiseen erityisesti Venäjällä, Valko-
Venäjällä ja Ukrainassa, jotka vastasivat noin 8 prosenttia yhtiön myynnistä tilikaudella 2022. Yhtiöllä ei ole
liiketoimintaa Venäjällä eikä Valko-Venäjällä vuonna 2023.
Lisäksi epävarmuustekijöitä ovat valuuttojen kurssikehitys, tietojärjestelmien toimivuus, toimitusvarmuuteen ja
logistiikkaan liittyvät riskit sekä IPR-riskit. Raaka-ainekustannusten nousun siirtäminen täysimääräisesti
asiakashintoihin saattaa aiheuttaa taloudellisen riskin. Vientimaiden vero- ja tullilainsäädännöissä tapahtuvat
muutokset voivat vaikeuttaa yhtiön harjoittamaa vientikauppaa tai sen kannattavuutta. Myös tietoturvaan ja
kyberuhkiin liittyvillä riskeillä voi olla haitallinen vaikutus Robitin liiketoiminnalle. Liiketoimintaympäristön
mahdolliset muutokset voivat vaikuttaa kielteisesti konsernin asiakkaiden maksukäyttäytymiseen sekä lisätä
Robitin tuotteisiin ja muihin toimintoihin liittyvien oikeudenkäyntien, oikeudellisten vaatimusten ja
erimielisyyksien riskiä.
12
MUUTOKSET KONSERNIRAKENTEESSA
Katsauskaudella ei tehty muutoksia konsernirakenteessa.
MUUT TAPAHTUMAT LOKA-JOULUKUUSSA 2023
Robit Oyj julkaisi 23.10.2023 osavuosikatsauksen 1.1.-30.9.2023.
Yhtiö julkaisi 23.10.2023 yhtiön taloudellisen tiedottamisen ja yhtiökokouksen 2024 aikataulun.
Robit Oyj:n 20.9.2023 aloittama omien osakkeiden hankinta päättyi 14.11.2023. Tänä aikana yhtiö hankki 100
000 omaa osaketta keskihintaan 1,37576 euroa osakkeelta. Osakkeet hankittiin Nasdaq Helsinki Oy:n
julkisessa kaupankäynnissä muodostuneeseen hankintahetken markkinahintaan. Osakkeiden hankinta
perustui Robit Oyj:n yhtiökokouksen 15.3.2023 hallitukselle antamaan valtuutukseen päättämään enintään 2
117 990 yhtiön oman osakkeen hankkimisesta yhtiön jakokelpoisella vapaalla omalla pääomalla yhtiön
osakepohjaisten kannustinjärjestelmien toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin. Yhtiön
hallitus päätti 18.9.2023 pidetyssä kokouksessaan hankkia enintään 100 000 osaketta, mikä vastasi noin 0,5
prosenttia yhtiön tiedotteen julkaisuhetkellä liikkeeseen lasketuista osakkeista. Robit Oyj:llä oli tiedotteen
julkaisuhetkellä 21 179 900 osaketta ja ääntä. Hankinnan jälkeen yhtiöllä oli yhteensä 116 308 omaa osaketta,
jotka vastasivat noin 0,6 prosenttia yhtiön kaikista liikkeeseen lasketuista osakkeista.
Yhtiön hallitus päätti kokouksessaan 15.12.2023 luovuttaa yhteensä 60 294 yhtiön osaketta hallituspalkkioina
hallituskauden 2023 perusteella hallituksen jäsenille. Luovutus perustui yhtiökokouksen 15.3.2023 antamaan
valtuutukseen. Luovutettavien osakkeiden kokonaisarvo oli 13.12.2023 päätöskurssilla 82 000 euroa.
Toimitusjohtaja Arto Haloselle päätettiin luovuttaa yhteensä 8 824 osaketta osana kiinteää vuosipalkkaa.
Luovutus perustui toimitusjohtajasopimukseen. Luovutettavien osakkeiden kokonaisarvo oli 13.12.2023
päätöskurssilla 12 000 euroa. Luovutettavien osakkeiden kokonaismäärä oli yhteensä 69 118 kappaletta ja
kokonaisarvo oli 13.12.2023 päätöskurssilla 94 000 euroa. Osakepalkkiot maksettiin Robit Oyj:n hallussa
olevilla yhtiön omilla osakkeilla, joten yhtiön osakkeiden kokonaismäärä ei muuttunut. Robit Oyj:n hallussa oli
omia osakkeita 116 308 kappaletta ennen luovutusta vastaten 0,5 prosenttia yhtiön osakkeiden
kokonaismäärästä ja 47 190 kappaletta suoritettavien luovutusten jälkeen vastaten 0,2 prosenttia yhtiön
osakkeiden kokonaismäärästä. Osakepalkkiot maksettiin 20.12.2023 mennessä.
TILIKAUDEN TULOKSEN KÄSITTELY
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että 31.12.2023 ättyneen tilikauden emoyhtiön tappio, -10 373 717,93
euroa, siirretään kertyneisiin tappioihin.
VAROJEN JAKAMINEN OSAKKEENOMISTAJILLE
Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2023 ei jaeta osinkoa.
KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Yhtiö julkaisi 19.1.2024 Robit Oyj:n osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset varsinaiselle
yhtiökokoukselle 2024, jotka löytyvät yhtiön verkkosivuilta osoitteesta
https://www.robitgroup.com/investor/hallinnointi/yhtiokokous/
.
13
KESKEISET TUNNUSLUVUT
2023
2022
2021
2020
2019
Liikevaihto, 1 000 euroa
92 917
111 962
100 755
91 631
86 482
Liikevaihdon kasvu, %
-17,0 %
11,1 %
10,0 %
6,0 %
4,6 %
EBITDA, 1 000 euroa
5 172
8 851
7 595
5 116
1 605
EBITDA, osuus liikevaihdosta %
5,6 %
7,9 %
7.5 %
5,6 %
1,9 %
Vertailukelpoinen EBITDA
5 004
8 851
7 595
5 116
2 707
Vertailukelpoinen EBITDA, osuus liikevaihdosta %
5,4 %
7,9 %
7.5 %
5,6 %
3,1 %
EBITA, 1 000 euroa
829
3 959
2 940
-48
-4 927
EBITA, osuus liikevaihdosta, %
0,9 %
3,5 %
2,9 %
-0,1 %
-5,7 %
Vertailukelpoinen EBITA
660
3 959
2 940
-48
-3 720
Vertailukelpoinen EBITA, osuus liikevaihdosta %
0,7 %
3,5 %
2.9 %
-0,1 %
-4,3 %
EBIT, 1 000 euroa
116
3 071
2 080
-868
-5 767
EBIT, osuus liikevaihdosta %
0,1 %
2,7 %
2.1 %
-0,9 %
-6,7 %
Katsauskauden tulos, 1 000 euroa
-3 019
628
886
-2 894
-7 265
Katsauskauden tulos, osuus liikevaihdosta %
-3,2 %
0,6 %
0.9 %
-3,2 %
-8,4 %
Osakekohtainen tulos (EPS), euroa
-0,14
0,03
0,04
-0,14
-0,35
Oman pääoman tuotto (ROE) %
-6,3 %
1,1 %
1.8 %
-5,9 %
-13,4 %
Sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) %
0,4 %
3,1 %
2.5 %
-2,6 %
-8,7 %
Vertailukelpoinen sijoitetun pääoman tuotto (ROCE) %
0,4 %
3,1 %
2.5 %
-2,6 %
-7,4 %
Korolliset nettovelat, 1 000 euroa
21 331
30 260
31 996
21 228
22 967
Omavaraisuusaste %
48,5 %
46,5 %
42.2 %
45,6 %
47,4 %
Osakekohtainen omapääoma euroa
2,16
2,39
2,33
2,23
2,41
Nettovelkaantumisaste %
46,7 %
59,5 %
65.1 %
45,2 %
45,3 %
Bruttoinvestoinnit, 1 000 euroa
443
1 326
4 293
1 281
1 375
Bruttoinvestoinnit, osuus liikevaihdosta %
0,5 %
1,2 %
4,3 %
1,4 %
1,6 %
Bruttoinvestoinnit ilman yritysostoa, 1 000 euroa
443
1 326
4 293
1 281
1 375
Tutkimus- ja tuotekehityskulut, 1 000 euroa
124
223
436
566
569
Tutkimus- ja tuotekehityskulut, osuus liikevaihdosta %
0,1 %
0,2 %
0,4 %
0,6 %
0,7 %
Henkilöstö keskimäärin kauden aikana
243
268
267
257
274
Henkilöstö katsauskauden lopussa
225
259
273
261
252
Osinko, euroa
0,0
0,02
0,0
0,0
0,0
Osinko tuloksesta prosentteina
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
Efektiivinen osinkotuotto prosentteina
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
Hinta/voittosuhde
-11
88
213
-27
-8
Päätöskurssit
1,51
2,63
4,03
3,65
2,90
Matalin
1,2
2,11
3,65
1,7
1,58
Korkein
3,48
4,55
6,46
3,65
3,97
Osakekannan markkina-arvo, milj. euroa
32,0
55,7
85,4
76,9
61,1
HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄ SEKÄ PALKITSEMISRAPORTTI
Selvitys Robitin hallinto- ja ohjausjärjestelmästä vuodelta 2023 julkaistaan erillisenä kertomuksena Robitin
verkkosivuilla osoitteessa https://www.robitgroup.com/investor/hallinnointi/hallinnointiperiaatteet/
.
Robitin palkitsemisraportti vuodelta 2023 julkaistaan erillisenä kertomuksena Robitin verkkosivuilla osoitteessa
https://www.robitgroup.com/investor/hallinnointi/palkitseminen/
.
Lempääläs6.3.2024
ROBIT OYJ
Hallitus
Robit Oyj
Konsernitilinpäätös
1.1.2023 – 31.12.2023
Sisällysluettelo
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA ................................................................................................................................................ 1
KONSERNIN TASE .............................................................................................................................................................................. 2
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA ............................................................................................................... 3
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA ................................................................................................................................................... 4
KONSERNIN LIITETIEDOT ................................................................................................................................................................... 5
1. Tietoja Konsernitilinpäätöksestä.................................................................................................................................................... 5
1.1 Yleiset tiedot .................................................................................................................................................................. 5
1.2 Laatimisperusta ............................................................................................................................................................. 5
1.3 Johdon harkinta ja epävarmuuden lähteet .................................................................................................................... 6
2 Robitin tuloksellisuus ................................................................................................................................................................ 7
2.1 Liikevaihto ja segmentti-tiedot ...................................................................................................................................... 7
2.2 Tuotannon materiaalit ja palvelut .................................................................................................................................. 9
2.3 Työsuhde-etuudet ......................................................................................................................................................... 9
2.4 Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut ............................................................................................................................ 12
2.5 Poistot.......................................................................................................................................................................... 13
3 Liikearvo ja muut aineettomat hyödykkeet ............................................................................................................................ 14
3.1 Liikearvo ja arvonalentumistestaus .............................................................................................................................. 14
3.2 Muut aineettomat hyödykkeet .................................................................................................................................... 18
4 Pääomarakenne ja rahoitus .................................................................................................................................................... 20
4.1 Oma pääoma ............................................................................................................................................................... 20
4.2 Osakekohtainen tulos .................................................................................................................................................. 21
4.3 Lainat ........................................................................................................................................................................... 23
4.4 Rahoitusvarat ............................................................................................................................................................... 26
4.5 Rahoitustuotot ja -kulut ............................................................................................................................................... 29
4.6 Rahoitusriskien ja pääoman hallinta ............................................................................................................................ 29
4.7 Sitoumukset ja ehdolliset velat .................................................................................................................................... 33
5 Liiketoiminnassa käytettävät varat ja velat ............................................................................................................................. 34
5.1 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet ........................................................................................................................ 34
5.2 Vaihto-omaisuus .......................................................................................................................................................... 37
5.3 Myyntisaamiset ja muut saamiset ................................................................................................................................ 38
5.4 Ostovelat ja muut velat ................................................................................................................................................ 39
5.5 Varaukset ..................................................................................................................................................................... 39
5.6 Saadut ennakkomaksut ................................................................................................................................................ 40
6 Muut liitetiedot ...................................................................................................................................................................... 40
6.1 Tytäryritykset ja ulkomaanrahan määräiset erät .......................................................................................................... 40
6.2 Verot ............................................................................................................................................................................ 42
6.3 Lähipiiriliiketoimet ....................................................................................................................................................... 45
6.4 Aikaisempaa tilikautta koskevien virheiden korjaaminen ............................................................................................. 47
6.5 Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat .............................................................................................................. 47
6.6 Käyttöön otetut uudet ja muuttuneet standardit ........................................................................................................ 47
1
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
EUR tuhatta
Liitetiedot
1.1.2023-
31.12.2023
1.1.2022-
31.12.2022
Liikevaihto
2.1
92 917
111 962
Liiketoiminnan muut tuotot
2.4
1 882
4 117
Materiaalit ja palvelut
2.2
-61 625
-73 729
Henkilöstökulut
2.3
-15 388
-17 075
Poistot
2.5
-5 055
-5 779
Arvonalentumiset
5.3
-205
-339
Liiketoiminnan muut kulut
2.4
-12 409
-16 086
EBIT (Liikevoitto/-tappio)
116
3 071
Rahoitustuotot ja -kulut
Korko- ja rahoitustuotot
4.5
214
2 277
Korko- ja rahoituskulut 4.5 -2 758 -4 010
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
-2 544
-1 733
Katsauskauden voitto/tappio ennen veroja
-2 427
1 338
Verot
Tulovero
-444
-533
Laskennallisten verojen muutos
-148
80
Tuloverot
6.2
-592
-453
Katsauskauden tulos
-3 019
885
Tilikauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille
-3 048
819
Määräysvallattomille omistajille
29
66
-3 019
885
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi:
Rahavirran suojaukset
4.4
-223
633
Muuntoerot
-1 402
41
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen
-1 624
674
Tilikauden laaja tulos yhteensä
-4 644
1 559
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön osakkeenomistajille
-4 630
1 501
Määräysvallattomille omistajille
-14
58
Konsernin laaja tulos
-4 644
1 559
Osakekohtainen tulos
Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos
4.2
-0,14
0,04
Edellä esitettyä konsernin laajaa tuloslaskelmaa tulee lukea yhdessä sitä koskevien liitetietojen kanssa.
2
Vertailuvuoden tietoja 31.12.2022 ja 1.1.2022 on oikaistu ja tästä lisätietoja liitetiedossa 6.4.
KONSERNIN TASE
Oikaistu
Oikaistu
EUR tuhatta
Liitetieto
31.12.2023
31.12.2022
1.1.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
3.1
5 308
5 203
5 487
Muut aineettomat hyödykkeet
3.2
817
1 498
2 695
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
5.1
19 561
24 929
27 396
Lainasaamiset
4.4
276
248
287
Muut saamiset
0
6
0
Johdannaiset
4.4
569
848
56
Laskennalliset verosaamiset
6.2
1 417
1 859
1 926
Pitkäaikaiset varat yhteensä
27 948
34 590
37 847
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
5.2
36 054
44 311
43 538
Myyntisaamiset ja muut saamiset
4.4, 5.3
16 820
22 342
25 337
Lainasaamiset
4.4
70
80
100
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset
6.2
323
108
57
Muut rahoitusvarat
4.4
1 628
1 603
3 452
Rahavarat
4.4
11 201
6 085
6 073
Lyhytaikaiset varat yhteensä
66 096
74 529
78 557
Varat yhteensä
94 043
109 119
116 403
EUR tuhatta
31.12.2023
31.12.2022
1.1.2022
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Oma pääoma
Osakepääoma
4.1
705
705
705
Ylikurssirahasto
4.1
202
202
202
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
4.1
82 147
82 570
82 570
Muuntoerot
4.1
-3 103
-1 744
-1 793
Arvonmuutosrahasto
4.1
455
678
45
Kertyneet voittovarat
4.1
-32 054
-32 748
-33 738
Tilikauden voitto/tappio
4.1
-3 048
819
843
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
45 304
50 482
48 833
Määräysvallattomien omistajien osuus
325
339
281
Oma pääoma yhteensä
45 629
50 822
49 114
Velat
Pitkäaikaiset velat
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat
4.3
22 123
22 085
25 209
Vuokrasopimusvelat
4.3
3 946
5 338
5 813
Laskennalliset verovelat
6.2
389
690
694
Henkilöstövelvoitteet
2.3
504
732
725
Pitkäaikaiset velat yhteensä
26 962
28 846
32 441
Lyhytaikaiset velat
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat
4.3
5 180
7 278
8 619
Vuokrasopimusvelat
4.3
1 283
1 644
1 881
Ennakkosaamiset
5.6
22
145
771
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat
6.2
130
321
259
Ostovelat ja muut velat
5.4
14 742
19 916
23 278
Varaukset
5.5
97
147
40
Lyhytaikaiset velat yhteensä
21 453
29 451
34 848
Velat yhteensä
48 415
58 297
67 289
Oma äoma ja vieras pääoma yhteensä
94 043
109 119
116 403
3
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
A= Osakepääoma
B = Ylikurssirahasto
C = Sijoitetun vapaan pääoman rahasto
D = Kertynyt muuntoero
E = Arvonmuutosrahasto
F = Kertyneet voittovarat
G = Emoyhtiön omistajille kuuluva pääoma
H = Määräysvallattomien omistajien osuus
I = Oma pääoma yhteensä
EUR Tuhatta
A
B
C
D
E
F
G
H
I
Oma pääoma 1.1.2022
705
202
82 570
-1 793
45
-32 896
48 833
281
49 114
Katsastuskauden tulos 820
820
66 885
Muut laajan tuloksen erät
Rahavirran suojaukset 633
633
633
Muuntoerot
49
49
-8
41
Laaja tulos
49
633
820
1 502
58
1 559
Muut oikaisut
51
51
51
Osakepohjaiset palkkiot työntekijöille
46
46
46
Omien osakkeiden käyttö hallituksen
palkkioissa
80
80
80
Osingonjako -30
-30
-30
Suoraan omaan pääomaan kirjatut
liiketoimet omistajien kanssa
147
147
0
147
Oma pääoma 31.12.2022
705
202
82 570
-1 744
678
-31 928
50 483
339
50 822
EUR Tuhatta
A
B
C
D
E
F
G
H
I
Oma pääoma 1.1.2023
705
202
82 570
-1 744
678
-31 928
50 483
339
50 822
Katsastuskauden tulos -3 048
-3 048
29 -3 019
Muut laajan tuloksen erät
Rahavirran suojaukset
-223
-223
-233
Muuntoerot
-1 359
- 1359
-43
-1 402
Laaja tulos
-1 359
-223
-3 048
-4 630
-14
-4 644
Osakepohjaiset palkkiot työntekijöille -46
-46
-46
Omien osakkeiden hankinta -150
-150
-150
Omien osakkeiden käyttö hallituksen
palkkioissa
88
88
88
Osingonjako ja muu varojen jakaminen
-423
-17
-441
-441
Suoraan omaan pääomaan kirjatut
liiketoimet omistajien kanssa
-423
-125
-548
-548
Oma pääoma 31.12.2023
705
202
82 147
-3 103
455
-35 102
45 304
325
45 629
Edellä esitettyä laskelmaa konsernin oman pääoman muutoksista tulee lukea yhdessä sitä koskevien liitetietojen kanssa.
4
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
Tuhatta euroa
Liitetieto
1.1.2023-
31.12.2023
Oikaistu
1.1.2022-
31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirrat
Voitto ennen veroja
-2 427
1 338
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset
2.5
5 055
5 779
Rahoitustuotot ja -kulut
4.5
2 610
1 733
Osakeperusteiset maksut henkilöstölle
-139
115
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot (-) / myyntitappiot (+)
2.4
-959
-74
Muut ei rahavirtavaikutteiset erät 369 1 171
Rahavirrat ennen käyttöpääoman muutoksia
4 509
10 063
Käyttöpääoman muutos
Myyntisaamisten ja muiden saamisten lisäys (-) / vähennys (+)
3 629
2 975
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+)
6 836
-606
Ostovelkojen ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (-)
-3 900
-5 107
Liiketoiminnan rahavirrat ennen rahoituseriä ja veroja
11 074
7 326
Maksetut korot ja muut rahoituskulut
-2 200
-1 250
Saadut korot ja muut rahoituskulut
100
20
Maksetut verot -6 21 -490
Liiketoiminnasta kertynyt nettorahavirta
8 353
5 606
Investointien rahavirrat
Muiden rahoitusvarojen lisäys (-) / vähennys (+)*
0
1 800
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinta
5.1
-379
-1 194
Aineettomien hyödykkeiden hankinta
3.2
-64
-131
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntitulot
5.1, 2.4
1 571
150
Lainasaamisten takaisinmaksut
4.4
-26
119
Investointien nettorahavirta
1 102
743
Rahoituksen rahavirrat
Osingonjako ja muu varojen jakaminen
-441 -30
Omien osakkeiden hankinta
-150
0
Lainojen nostot
4.3
3 500
0
Lainojen takaisinmaksut
4.3
-3 352
-3 187
Luotollisen tilin muutos
4.3
-1 782
-1 480
Vuokravelkojen maksut
4.3
-1 844
-1 723
Rahoituksen nettorahavirta
-4 069
-6 421
Rahavarojen nettolisäys (+)/-vähennys (-)
5 386
-72
Rahavarat tilikauden alussa* 4.4 6 085 6 073
Valuuttakurssierot rahavaroista
-269
84
Rahavarat tilikauden lopussa*
4.4
11 201
6 085
* Oikaistu vertailuvuoden tietoja. Oikaisusta tarkemmin liitetiedossa 6.4
Edellä esitettyä rahavirtalaskelmaa tulee lukea yhdessä sitä koskevien liitetietojen kanssa.
5
KONSERNIN LIITETIEDOT
1. Tietoja Konsernitilinpäätöksestä
1.1 Yleiset tiedot
Tämä on Robit Oyj:n (“yhtiö”) ja sen tytäryritysten (yhdessä ”Robit” tai “konserni”) konsernitilinpäätös. Robit on suomalainen
konserni, joka myy ja huoltaa porauksessa käytettäviä kulutusosia kansainvälisille asiakkaille tunneliporauksen, maalämpöön
perustuvan lämmityksen ja jäähdytyksen, rakentamisen ja kaivosteollisuuden tarpeisiin. Robitilla on 7 omaa toimipistettä ja
aktiivinen myyntiverkosto yli 100 maassa. Robitilla on tuotantoyksiköt Suomessa, Etelä-Koreassa ja Isossa-Britanniassa.
Yhtiön osake on noteerattu Nasdaq Helsinki Oy:n päälistalla, ja osakkeen kaupankäyntitunnus on ROBIT.
Robit-konsernin emoyritys Robit Oyj on suomalainen osakeyhtiö. Robit Oyj:n rekisteröity osoite on Vikkiniityntie 9, 33880 Lempäälä
ja kotipaikka on Lempäälä. Jäljennöksiä konsernitilinpäätöksestä on saatavissa Robit Oyj:n pääkonttorista ja Robitin kotisivuilta
osoitteessa www.robitgroup.com.
Robit Oyj:n hallitus on hyväksynyt 6.3.2024 konsernitilinpäätöksen julkistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan
osakkeenomistajat voivat konsernitilinpäätöksen julkistamisen jälkeen pidettävässä yhtiökokouksessa hyväksyä tilinpäätöksen tai
jättää sen hyväksymättä. Yhtiökokouksella on myös oikeus tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.
1.2 Laatimisperusta
Robitin konsernitilinpäätös on laadittu Euroopan unionissa sovellettaviksi hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(IFRS-tilinpäätösstandardien) mukaisesti, ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2023 sovellettavia IAS-standardeja ja IFRS-
tilinpäätösstandardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot täyttävät myös Suomen kirjanpito- ja
yhtiölainsäädännön IFRS-tilinpäätösstandardeja täydentävät vaatimukset.
Robitin konsernitilinpäätös on laadittu perustuen alkuperäisiin hankintamenoihin lukuun ottamatta johdannaisinstrumentteja, jotka
arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Tilinpäätös esitetään tuhansina euroina. Konsolidoidut luvut on esitetty tuhansina
euroina. Tilinpäätöksessä esitetyt luvut on pyöristetty, ja sen vuoksi yksittäisten lukujen yhteenlaskettu määrä voi poiketa esitetystä
kokonaisluvusta.
Konsernin tytäryritysten tilinpäätöksiin sisältyvät erät on arvostettu kunkin tytäryrityksen ensisijaisen taloudellisen
toimintaympäristön valuutassa (”toimintavaluutta”). Yhtiön toimintavaluutta on euro, joka on myös Robitin konsernitilinpäätöksen
esittämisvaluutta.
Konsernin emoyhtiö on Robit Oyj ja emoyhtiön tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain ja -asetusten mukaisesti.
6
1.3 Johdon harkinta ja epävarmuuden lähteet
Tilinpäätöstä laadittaessa on käytettävä arvioita ja oletuksia, jotka saattavat vaikuttaa tilinpäätöspäivänä taseeseen merkittävien
varojen ja velkojen määriin. Lisäksi niillä on vaikutusta esitettävien tilikausien liikevaihtoon ja kuluihin. Toteutuvat tulokset saattavat
poiketa aiemmin tehdyistä arvioista.
Johdon oletuksia ja arvioita käsitellään seuraavissa liitetiedoissa:
Kuinka Robitin tilinpäätöstä on luettava?
Robit on tilinpäätöksessään keskittynyt informaatioon, jonka se katsoo olevan relevanttia sen sidosryhmille ja muille tilinpäätöksen
käyttäjille. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot on jaettu kuuteen osaan, joissa kukin osio sisältää siihen liittyvät merkittävät
tilinpäätöksen laatimisperiaatteet. Nämä osa-alueet ovat Tietoja konsernitilinpäätöksestä, Robitin tuloksellisuus, liikearvo ja muut
aineettomat hyödykkeet, pääomarakenne ja rahoitus, liiketoiminnassa käytettävät varat ja velat sekä muut liitetiedot. Tämän
esittämistavan tarkoituksena on antaa lukijalle selkeä käsitys konsernin taloudellisesta asemasta ja tuloksesta sekä valituista
tilinpäätöksen laatimisperiaatteista.
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot
Liitetieto
Liikearvon arvonalentumistestaus
3.1.
Muut aineettomat hyödykkeet (aktivoidut kehittämismenot)
3.2.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet (IFRS 16)
5.1.
Vaihto-omaisuuden arvostus
5.2.
Laskennalliset verosaamiset ja velat
6.2.
Erääntyneet saamiset
4.6.
7
2 Robitin tuloksellisuus
2.1 Liikevaihto ja segmentti-tiedot
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Tuotteiden myynti
Robit solmii asiakkaiden kanssa tuotteidensa, kuten porakruunujen ja putkitusterien, toimittamista koskevia sopimuksia. Robitin
tuotteet ovat yleensä standardoituja, ja niihin tarvitaan vain vähän asiakkaiden tekemiä määrittelyjä. Robit vastaa tuotteiden
hankkimisesta tai valmistamisesta ja joissakin tapauksissa niiden toimittamisesta asiakkaalle. Suoritevelvollisuus päättyy, kun tavarat
on toimitettu asiakkaalle. Mikäli suoritevelvollisuus päättyy toimitusehtoon perustuen vasta, kun asiakas on vastaanottanut tavarat,
myyntituotot kirjataan vastaanottohetkellä. Liikevaihdon kirjaamisajankohta määritetään myyntisopimukseen liittyviin ehtoihin,
kuten toimitusehtoon ja asiakkaan hyväksymismenettelyyn perustuen.
Asiakkaiden kanssa on tehty myös yksittäisiä ostotilauksia pitkäaikaisempia toimitussopimuksia esimerkiksi kaivosten tai projektien
kulutusosien toimittamiseksi. Näihin pidempiaikaisiin sopimuksiin liittyvät suoritevelvoitteet tuloutetaan toimitusehtoon perustuen
toimitushetkellä, eikä niitä tulouteta osittain esimerkiksi projektien valmiusasteen perusteella ajan kuluessa, koska Robitin tuotteet
ovat luonteeltaan kulutusosia. Toimitussopimuksiin ei pääosin liity palautus- tai takaisinmaksuvelvoitteita. Robit vastaa siitä, että
tuotteet ovat toimitushetkellä teknisiltä ominaisuuksiltaan asiakkaan tilauksen ja Robitin omien laatustandardien mukaisia. Mikäli
tuotteessa tunnistetaan Robitista johtuva tekninen tai laadullinen ongelma, Robit on velvollinen toimittamaan asiakkaalle korvaavat
tuotteet. Näitä velvoitteita arvioidaan sopimuskohtaisesti, ja niistä kirjataan tarvittaessa erillinen takuuvaraus (esitetty kohdassa
5.5). Koska tuotteet ovat luonteeltaan kulutusosia, tuotteisiin ei sisälly pitkäaikaisia takuuvelvoitteita, joista voisi koitua maksettavaa
tulevilla tilikausilla.
Joihinkin asiakassopimuksiin voi sisältyä muuttuva alennuskomponentti, jonka perusteella asiakkaalle voidaan maksaa
määräalennusta, mikäli alkuperäisen toimitussopimuksen määrät ylittyvät. Näissä tapauksissa määräalennuksen toteutuminen
arvioidaan sopimuskohtaisesti ja vähennetään myyntituotoista todennäköisimpään arvioon perustuen. Tällaisten sopimusten
merkitys Robitin myyntituottojen kirjaamiseen on kuitenkin tällä hetkellä erittäin vähäinen. Myyntituottojen tuloutuksessa ei näistä
syistä käytetä merkittäviä harkintaan perustuvia ratkaisuja.
Maksuehdot ja ajat vaihtelevat asiakkaittain. Sovellettuun maksuehtoon ja asiakkaalle myönnetyn maksuajan pituuteen vaikuttavat
muun muassa asiakkaan ja tuotantolaitoksen maantieteellinen sijainti ja etäisyys toisistaan. Lisäksi asiakkaan maksuehtoon vaikuttaa
asiakaskohtainen luottoriski, jota arvioidaan asiakkaan maantieteellisen sijainnin, asiakkaan taloudellisen tilanteen ja asiakkaan
aiemman maksukäyttäytymisen perusteella. Tyypillisesti asiakkaiden kanssa käytetään luotollisia maksuehtoja, joissa
suoritevelvollisuus päättyy ennen maksun saamista asiakkaalta. Kassa-alennuksia ei pääosin käytetä, mutta jos niitä käytetään,
annetut kassa-alennukset vähennetään liikevaihdosta. Joidenkin asiakkaiden kanssa toimitaan ennakkomaksuperiaatteella, ja
asiakkailta saadut ennakkomaksut kirjataan taseeseen (ilmoitettu luvussa 5.6). Myyntitransaktioihin ei pääosin sisälly merkittäv
luotollisia komponentteja.
Tuotteiden myynti, johon liittyy myynnin jälkeinen tuki
Robit solmii asiakkaiden kanssa palvelusopimuksia, joihin kuuluu tuotteiden toimittamisen lisäksi palveluja kuten teknistä tukea tai
koulutusta. Nämä palvelut tuovat asiakkaalle lisäarvoa, eivätkä ne ole osa asiakkaalla tapahtuvaa tuotteiden integrointia. Tällöin
sopimuksiin sisältyy tyypillisesti useampia suoritevelvoitteita, palvelua ja myydyt tuotteet.
Myyntihinnat kohdistetaan eri suoritevelvoitteille niiden erillismyyntihintoihin suhteutettuna. Mahdolliset alennukset kohdistetaan
suhteellisesti kaikille suoritevelvoitteille. Tuotteiden myyntituotot kirjataan tiettynä ajankohta (ks. edellä) kun taas palvelujen
myyntituotot kirjataan ajan kuluessa sitä mukaa kun asiakas samanaikaisesti vastaanottaa ja kuluttaa Robitin tuottaman palvelun.
Palveluihin liittyvän suoritevelvoitteen täyttymisaste suhteessa myyntiin määritetään tuotokseen perustuvaa menetelmää käyttäen,
jolloin täyttymisaste määritetään tarkasteluhetkeen mennessä tuotetun palvelun perusteella. Palvelut eivät ole euromääräisesti
olennaisia erillisiä veloituksia konsernin kannalta.
8
Liikevaihto liiketoimintayksiköittäin
Seuraavassa taulukossa esitetään ulkopuolisilta asiakkailta saadut myyntituotot liiketoimintayksiköittäin ja markkina-alueittain
Tuhatta euroa
1.1.2023-31.12.2023
1.1.2022-31.12.2022
Top Hammer
54 406
66 834
Down the Hole 20 862 24 897
Geotechnical
17 648
20 231
Yhteensä
92 917
111 962
Liikevaihto markkina-alueittain
Tuhatta euroa
1.1.2023-31.12.2023
1.1.2022-31.12.2022
EMEA
47 279
48 651
Americas 20 840 26 349
Asia
8 950
11 686
Australasia
14 835
13 892
East
1 012
11 384
Yhteensä
92 917
111 962
Robitin asiakkaista yksikään ei kerryttänyt yli kymmentä prosenttia konsernin liikevaihdosta tilikaudella 2023 tai 2022.
Segmenttitiedot
Robitin ylin päätöksentekijä on yhtiön hallitus, joka päättää strategiasta, avainhenkilöiden valinnasta, merkittävimmistä
kehitysprojekteista, yrityshankinnoista, investoinneista, organisaatiorakenteesta sekä rahoituksesta.
Robitin toiminnan kulmakiviä ovat osaava, asiakastarpeet ja -vaatimukset tunnistava globaali myyntiorganisaatio ja korkealaatuinen
sekä paikallisiin alihankkijoihin että globaaliin hankintatoimintaan perustuva tuotanto. Robit on strategiansa mukaan ensisijaisesti
myyntiyhtiö globaaleilla markkinoilla.
Robitin myyntiorganisaatio on jaettu maantieteellisiin vastuualueisiin eli (EMEA, Americas, Asia-, Australasia, ja East). Liiketoiminnan
resursseina on tilinpäätöshetkellä käytettävissä kolme valmistavaa yksikköä Suomessa, Etelä-Koreassa ja Englannissa sekä
kokoonpanoyksikkö Australiassa. Nämä tehtaat palvelevat koko myyntiorganisaatiota siten, että tehtaat ovat pääosin erikoistuneet
tiettyjen tai tietyn kokoluokan tuotteiden valmistukseen.
Resurssien tehokkuuden koordinoimiseksi liiketoiminta on jaettu kolmeen strategiseen liiketoimintayksikköön (Strategic Business
Unit -SBU): Top Hammer, Down the Hole ja Geotechnical. SBU:t on muodostettu, koska niissä käytettävät porausteknologiat ovat
erilaiset, mutta niillä on merkittäviä synergioita sekä myynnin organisoinnissa, että valmistus- ja hankintaprosesseissa.
Konsernin rakenteen ja toiminnan luonteen vuoksi yrityksen liiketoiminta esitetään yhtenä segmenttinä, joka sisältää myös
konsernipalvelut ja muut erät. Hallitus seuraa säännöllisesti koko konsernin liikevaihtoa ja kannattavuutta. Lisäksi hallitus seuraa
myyntialueiden sekä strategisten liiketoimintayksiköiden liikevaihdon kehitystä.
Toimintasegmenteissä Robitilla on merkittävissä määrin samankaltaisia ominaisuuksia. Robit yhdistää raportoinnissaan kaikki
toimintasegmentit yhdeksi raportoitavaksi segmentiksi perustuen samankaltaisiin taloudellisiin ominaispiirteisiin sekä
samankaltaisuuteen laadullisissa suhteissa. Taloudellisilta ominaispiirteiltään kaikkien toimintasegmenttien tunnusluvut seuraavat
toimialan muutoksia samalla tavalla ja reagoivat yleisiin talouden muutoksiin samalla tavalla. Samoin kaikkien toimintasegmenttien
kilpailuriskit, operatiiviset riskit, valuuttariskit sekä taloudelliset ja poliittiset olosuhteet ovat identtiset.
9
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Lyhytaikaiset etuudet
Lyhytaikaisia työsuhde-etuuksia ovat palkat mukaan lukien luontoisedut ja 12 kuukauden kuluessa maksettavat vuosilomapalkat.
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet kirjataan tilinpäätöspäivään mennessä suoritetun työn osalta muihin velkoihin ja arvostetaan
määrään, joka odotetaan maksettavan, kun velat suoritetaan.
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet
Robitin eläkejärjestelyt ovat maksupohjaisia. Maksupohjainen järjestely on eläkejärjestely, jonka mukaan konserni suorittaa
kiinteitä maksuja erilliselle yksikölle eikä sillä ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvollisuutta suorittaa lisämaksuja, jos kyseisellä
yksiköllä ei ole riittävästi varoja kaikkien nykyisellä ja aiemmilla tilikausilla suoritettuun työhön liittyvien etuuksien maksamiseen
kaikille työntekijöille. Maksupohjaisiin järjestelyihin suoritetut maksut kirjataan suoraan laajan tuloslaskelmaan kaudella, johon
maksut liittyvät.
Muut pitkäaikaiset etuudet
Muita pitkäaikaisia työsuhde-etuuksia ovat pitkään palvelusaikaan liittyvät vapaat tai sapattivapaat, merkkipäiväetuudet tai
muut pitkään palvelusaikaan liittyvät etuudet ja pitkäaikaiset työkyvyttömyysetuudet. Robitilla on muita pitkäaikaisia työsuhde-
etuuksia Australiassa (pitkään palvelusaikaan liittyvä vapaa) ja Koreassa (eroraha).
Robitin avainhenkilöt ovat oikeutettuja osallistumaan pitkän aikavälin sitouttamisohjelmaan, jonka perustana on sijoitus Robit
Oyj:n osakkeisiin. Tähän liittyvä kustannus jaksotetaan siihen ajankohtaan kuin henkilöllä on mahdollisuus hyödyntää oikeuttaan.
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet tulevat maksettaviksi, kun konserni päättää henkilön työsuhteen ennen tavanomaista
eläkeikää tai kun työntekijä suostuu vapaaehtoiseen irtisanoutumiseen näitä etuuksia vastaan.
2.2 Tuotannon materiaalit ja palvelut
Tilikaudella 2023 kuluiksi kirjatut tuotantoon liittyvät materiaalit ja palvelut olivat 61 625 tuhatta euroa (73 729 tuhatta euroa
tilikaudella 2022). Materiaalit ja palvelut koostuvat raaka-ainehankinnoista kuten teräksestä, volframikarbidista, välitystuotteista ja
vaihto-omaisuuteen liittyvistä alihankintana ostetuista palveluista sekä varastojen muutoksista.
Tuhatta euroa
1.1.2023-31.12.2023
1.1.2022-31.12.2022
Alihankinta
-594
-725
Ulkoiset palvelut
-2 882
-7 046
Myyntirahdit
-1 605
-2 429
Myyntikomissiot
-787
-350
Ylläpitokustannukset
-546
-814
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut
-55 211
-62 365
Yhteensä
-61 625
-73 729
2.3 Työsuhde-etuudet
10
Tuhatta euroa
1.1.2023-31.12.2023
1.1.2022-31.12.2022
Palkat -12 566 -13 975
Sosiaalikulut
-1 245
-1 331
Eläkekulut - maksuperusteiset järjestelyt -688 -927
Osakeperusteiset maksut -43 -167
Muut pitkäaikaiset etuudet -272 -278
Muut henkilöstökulut -574 -397
Yhteensä
-15 388
-17 075
Robitin henkilöstön määrä väheni vertailukauden loppuun verrattuna 34 henkilöllä ja oli katsauskauden päättyessä 225 (259).
Tilikaudella 2023 Robitin keskimääräinen henkilömäärä oli 243, ja tilikaudella 2022 se oli 268.
Robitilla on sekä maksupohjaisia että etuuspohjaisia työsuhde-etuuksiin liittyviä järjestelyjä. Kaikki eläkejärjestelyt ovat
maksupohjaisia järjestelyjä. Australiassa työntekijät ovat oikeutettuja pitkään palvelusaikaan perustuvaan palkalliseen vapaaseen
oltuaan 10 vuotta saman yrityksen palveluksessa. Tämä järjestely määritellään muuksi pitkäaikaiseksi työsuhde-etuudeksi ja näin
ollen etuuspohjaiseksi järjestelyksi. Pitkään palvelusaikaan perustuvaan vapaaseen liittyvät kulut olivat 30 tuhatta euroa tilikaudella
2023 (2022: 75 tuhatta euroa). Pitkään palvelusaikaan perustuviin etuuksiin liittyvä velka 31.12.2023 oli 82 tuhatta euroa (2022: 270
tuhatta euroa).
Koreassa Robitilla on erorahajärjestely, jonka mukaan työntekijät ansaitsevat etuutta palvelusaikansa perusteella ja koko etuus
maksetaan työsuhteen päättyessä. Tämä järjestely muuttui tilikauden 2021 aikana etuuspohjaisesta järjestelystä maksuperusteiseksi
järjestelyksi. Erorahaan liittyvät kulut tilikaudella 2023 olivat 213 tuhatta euroa (191 tuhatta euroa tilikaudella 2022). Erorahaan
liittyvä työsuhde-etuusvelvoite oli 422 tuhatta euroa 31.12.2023 (2022: 561 tuhatta euroa).
Pitkän aikavälin sitouttaminen: osakepohjaiset palkitsemisohjelmat
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2020–2022
Robitin hallitus päätti 25.2.2020 konsernin johtoa ja avainhenkilöitä koskevasta osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä.
Osakeohjelmassa on kolme osaa: avainhenkilön oma sijoitus yhtiöön (base share plan), yhtiön lisäosakekannustin (matching share
plan) sekä suoriteperusteinen lisäosakeohjelma (performance matching plan). Osakepalkkiojärjestelmän piiriin kuului 12 henkilöä.
Yhtiön lisäosakekannustin osakkeet (matching shares) maksettiin huhtikuussa 2023. Suoriteperusteisia lisäosakkeita (performance
matching shares) ei maksettu. Maksun jälkeen osakkeilla on yhden vuoden mittainen luovutusrajoitus. Osakkeita maksettiin
yhteensä 38 500, mikä vastaa 0,2 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta ja osakkeita palautui 2 500 yhden henkilön
irtisanoutuessa luovutusrajoituksen aikana.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2021–2023
Robit Oyj:n hallitus päätti 15.6.2021 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta yhtiön avainhenkilöille.
Osakeohjelma sisältää yhden sekä kahden vuoden ansaintajaksot. Osakeohjelman ensimmäinen ansaintajakso käsittää vuoden 2021
ja toinen ansaintajakso puolestaan vuodet 20222023. Osakeohjelman mahdollinen palkkio yhden vuoden ansaintajaksolta 2021
perustuu yhtiön ennalta määrittämään EBITDA-tavoitteeseen vuoden 2021 tilinpäätöksessä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio
kahden vuoden ansaintajaksolta 20222023 perustuu yhtiön ennalta määrittämään osakekohtaisen tuloksen keskiarvoon vuosien
2022 ja 2023 tilinpäätöksissä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kummaltakin ansaintajaksolta maksetaan toukokuussa 2024.
Osakeohjelman kohderyhmään kuuluu 11 henkilöä. Ansaintajaksojen 2021 ja 20222023 perusteella maksettavien osakepalkkioiden
kokonaismäärä vastaa yhteensä enintään 155 000 Robit Oyj:n osaketta, mikä vastaa 0,7 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
11
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2022–2024
Robit Oyj:n hallitus päätti 15.2.2022 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta yhtiön avainhenkilöille. Robitin hallitus päätti
24.3.2022 kasvattaa osake-palkkio-ohjelman maksimikokoa toimitusjohtaja vaihdoksen takia.
Osakeohjelma sisältää yhden sekä kahden vuoden ansaintajaksot. Osakeohjelman ensimmäinen ansaintajakso käsittää vuoden 2022
ja toinen ansaintajakso puolestaan vuodet 2023–2024. Osakeohjelman mahdollinen palkkio yhden vuoden ansaintajaksolta 2022
perustuu yhtiön ennalta määrittämään liiketoiminnan nettorahavirtatavoitteeseen vuoden 2022 tilinpäätöksessä. Osakeohjelman
mahdollinen palkkio kahden vuoden ansaintajaksolta 2023–2024 perustuu yhtiön ennalta määrittämään osakekohtaisen tuloksen
keskiarvoon vuosien 2023 ja 2024 tilinpäätöksissä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kummaltakin ansaintajaksolta maksetaan
toukokuussa 2025.
Osakeohjelman kohderyhmään kuuluu 20 henkilöä. Ansaintajaksojen 2022 ja 2023–2024 perusteella maksettavien osakepalkkioiden
kokonaismäärä vastaa yhteensä enintään 240 000 Robit Oyj:n osaketta, mikä vastaa 1,1 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2023–2025
Robit Oyj:n hallitus päätti 20.2.2023 suoriteperusteisesta osakepalkkio-ohjelmasta yhtiön avainhenkilöille.
Osakeohjelma sisältää yhden sekä kahden vuoden ansaintajaksot. Osakeohjelman ensimmäinen ansaintajakso käsittää vuoden 2023
ja toinen ansaintajakso puolestaan vuodet 2024–2025. Ansaintajakson 2023 palkkio jakautuu takuuosaan ja suoriteperusteiseen
osaan. Takuuosa on 50 prosenttia osallistujalle määritellystä perusosakeallokaatiosta. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kahden
vuoden ansaintajaksolta 2024–2025 perustuu yhtiön ennalta määrittämään osakekohtaisen tuloksen keskiarvoon vuosien 2024 ja
2025 tilinpäätöksissä. Osakeohjelman mahdollinen palkkio kummaltakin ansaintajaksolta maksetaan toukokuussa 2026.
Osakeohjelman kohderyhmään kuuluu 18 henkilöä. Ansaintajaksojen 2023 ja 2024–2025 perusteella maksettavien osakepalkkioiden
kokonaismäärä vastaa yhteensä enintään 240 000 Robit Oyj:n osaketta, mikä vastaa 1,1 prosenttia yhtiön nykyisestä osakekannasta.
Perustiedot
LTI 2020-2022
LTI 2021-2023
LTI 2022-2024
LTI 2023-2025
Yhteensä
Liikkeellelaskupäivä 30.6.2020 29.6.2021 2.3.2022 31.3.2023
Osakkeiden enimmäismäärä, kpl 401 760 155 000 240 000 240 000 1 036 760
Osinko-oikaisu Ei Ei Ei Ei
Alkuperäinen allokaatiopäivä 30.6.2020 29.6.2021 2.3.2022 31.3.2023
Ansaintajakso alkaa 1.1.2020 1.1.2021 1.1.2022 1.1.2023
Ansaintajakso päättyy 31.12.2022 31.12.2023 31.12.2024 31.12.2025
Osakkeiden vapautuminen 30.4.2024 31.5.2024 31.5.2025 31.5.2026
Osakkeiden syntymisehto
Liikevaihto ja
osakeomistus
EBITDA &
Osakekohtainen
tulos
Kassavirta &
Osakekohtainen
tulos
Kassavirta &
Osakekohtainen
tulos
Enimmäisvoimassaolo aika,
vuosia
3,8 2,9 3,2 3,2
Jäljellä oleva voimassaolo aika,
vuosi
0,3 0,4 1,4 2,4
Henkilöitä tilikauden päättyessä 11 11 20 18
Maksutapa
Osakkeina &
Käteisenä
Osakkeina &
Käteisenä
Osakkeina &
Käteisenä
Osakkeina &
Käteisenä
12
2.4 Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Menoihin liittyvät julkiset avustukset jaksotetaan ja kirjataan tulosvaikutteisesti samoille tilikausille kuin menot, joita ne on
tarkoitettu kattamaan.
Ulkomaanrahan määräiset tapahtumat kirjataan käyttäen tapahtumapäivän kursseja. Tilinpäätöshetkellä olevat ulkomaanrahan
määräiset monetaariset erät arvostetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Ulkomaanrahan määräiset ei-monetaariset erät arvostetaan
tapahtumapäivän kurssiin. Liiketoiminnan operatiiviset kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät tuloslaskelman vastaaviin eriin ja
muodostuvat pääosin ulkomaanrahan määräisistä myyntisaamisista ja ostoveloista.
Robit vuokralle antajana
Robit on antanut joitakin tiloja vuokralle operatiivisilla vuokrasopimuksilla. Vuokratuotot merkitään laajaan tuloslaskelmaan
tasaerinä vuokra-ajan kuluessa.
Robit vuokralle ottajana
Kaikki vuokrasopimukset, paitsi IFRS 16 standardin mahdollistamien erityisten helpotusten piiriin kuuluvat vuokrasopimukset, on
kirjattu taseeseen. Tuloslaskelmassa nämä vuokrakulut on jaettu poistoihin ja rahoituskuluihin. Liiketoiminnan muissa kuluissa vain
IFRS 16 standardin helpotusten piirissä olevat vuokrakulut.
Liiketoiminnan muut tuotot
Tuhatta euroa
1.1.2023-
31.12.2023
1.1.2022-
31.12.2022
Operatiiviset kurssivoitot
713
3 945
Muut liiketoiminnan tuotot*
1 169
172
Yhteensä
1 882
4 117
*Liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyy myyntivoittoja Australian tehtaan tuotantokoneiden myynnistä.
Liiketoiminnan muut kulut
Tuhatta euroa
1.1.2023-
31.12.2023
1.1.2022-
31.12.2022
Hallinnon kulut
-7 086
-6 885
Vuokrakulut
-92
-17
Toimitilakulut
-1 505
-1 477
Operatiiviset kurssitappiot
-1 799
-4 121
Muut liiketoiminnan kulut*
-1 927
-3 587
Yhteensä
-12 409
-16 086
*sisältää mm. myyntirahtikuluja ja varausten muutoksia
. Myyntisaamisten arvonalentumiset siirretty
tuloslaskelmalla erään Arvonalentumiset, joista lisätietotietoja liitetiedossa 5.3.
Tilintarkastajan palkkiot
Tuhatta euroa
1.1.2023-
31.12.2023
1.1.2022-
31.12.2022
Tilintarkastus
-331
-336
Tilintarkastuslain 1,1 § 2-kohdan toimeksiannot
-2
0
Veroneuvonta
0
-57
Muut palvelut
-26
-5
Yhteensä
-359
-397
Tilintarkastajan palkkioista PricewaterhouseCoopers Oy:n osuus on tilintarkastuksesta 276 tuhatta euroa.
13
2.5 Poistot
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet ja muut aineettomat hyödykkeet merkitään taseeseen hankintamenoon vähennettynä
kertyneillä poistoilla ja mahdollisilla arvonalentumisilla. Poistot kirjataan tasapoistoina jaksottamalla hankintameno hyödykkeiden
arvioidulle taloudelliselle vaikutusajalle. Omaisuuserien taloudellisia vaikutusaikoja tarkastellaan jokaisena tilinpäätöspäivänä ja
muutetaan tarvittaessa. Poistoissa on otettu huomioon IFRS 16 -standardin vaikutukset.
Poistoajat esitetään liitetiedoissa 3.2 ja 5.1.
Tuhatta euroa
1.1.2023-
31.12.2023
1.1.2022-
31.12.2022
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden poistot omaisuusryhmittäin
Maa-alueet -33 -53
Rakennukset ja rakennelmat -1 325 -1 584
Koneet ja kalusto
-2 413
-2 524
Muut aineelliset hyödykkeet
-311
-316
Yhteensä
-4 082
-4 477
Käyttöoikeusomaisuuserien (IFRS 16) poistot olivat 1 604 tuhatta euroa (2022: 1 822).
Tuhatta euroa
1.1.2023-
31.12.2023
1.1.2022-
31.12.2022
Aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden poistot omaisuusryhmittäin
Asiakassuhteet
-487
-888
Aineettomat oikeudet
-67
-5
Muut aineettomat hyödykkeet -194 -409
Yhteensä
-748
-1 302
Asiakassuhteet ja brändit kirjattiin taseeseen liiketoimintojen hankintojen yhteydessä. Kts. liitetieto 3.
Tuhatta euroa
1.1.2023-
31.12.2023
1.1.2022-
31.12.2022
Arvonalentumiset omaisuusryhmittäin
Käyttöoikeusomaisuus -102 0
Muut omaisuuserät -123 0
Yhteensä
-225
0
14
3 Liikearvo ja muut aineettomat hyödykkeet
3.1 Liikearvo ja arvonalentumistestaus
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Liikearvo syntyy liiketoimintojen hankinnasta. Liikearvo vastaa määrää, jolla hankintameno ylittää konsernin osuuden hankinnan
kohteen varojen ja velkojen nettomääräisestä käyvästä arvosta. Liikearvo testataan vuosittain arvonalentumisen varalta ja merkitään
taseeseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä arvonalentumisilla. Liikearvo kohdistetaan arvonalentumistestausta varten
rahavirtaa tuottaville yksiköille tai yksikköjen ryhmille, joiden odotetaan hyötyvän liikearvon aiheuttaneesta liiketoimintojen
hankinnasta.
Kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioimiseen käytetään käyttöarvolaskelmia. Arvioidut nettorahavirrat diskontataan
kerrytettävissä olevaa rahamäärää arvioitaessa nykyarvoonsa perustuen ennen veroja määritettyyn pääomakustannuksen
painotettuun keskiarvoon. Pääomakustannuksen painotettu keskiarvo kuvastaa markkinoiden senhetkistä näkemystä rahan aika-
arvosta ja testattaviin yksikköihin liittyvistä riskeistä.
Tuloslaskelmaan merkitään arvonalentumistappio, kun rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan
rahamäärän. Arvonalentumistappio kohdistetaan ensiksi liikearvoon ja sen jälkeen suhteellisesti muihin omaisuuseriin.
Tuloslaskelmaan merkittyjä liikearvon arvonalentumistappioita ei peruuteta
Alla oleva taulukko esittää liikearvon muutokset.
Tuhatta euroa
2023
2022
Kirjanpitoarvo 1.1.
5 203 5 487
Valuuttakurssierot 105 -284
Kirjanpitoarvo 31.12.
5 308
5 203
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot liikearvon arvonalentumistestaus
Johto tekee merkittäviä arvioita ja harkintaan perustuvia ratkaisuja määrittäessään tasoa, jolla liikearvo testataan, sekä siitä,
onko viitteitä arvon alentumisesta.
Robitin taseeseen sisältyvä liikearvo syntyi pääosin kesä- ja heinäkuussa 2016, kun Robit hankki Robit Australian ja Robit GB:n
sekä helmikuussa 2017 Halcon. Yhtiö on organisoinut uudelleen Down the Hole liiketoimintansa ja jakanut sen kahteen erilliseen
liiketoimintayksikköön vuoden 2023 alusta, Down the Hole liiketoimintaan ja Geotechnical liiketoimintaan. Down the Hole
liiketoimintaan kohdistunut liikearvo on uudelleenallokoitu 1.1.2023 samassa suhteessa kuin liiketoimintojen käyttöarvot ovat
jakautuneet Down the Hole ja Geotechnical -liiketoiminnoille. Lisäksi yhtiö on organisoinut liiketoimintaansa uudelleen ja
tuotannossa sekä toimitusketjussa odotetaan saatavan merkittäviä tehokkuus- ja kustannusetuja. Yhtiö on lopettanut
tuotannon Australian tehtaallaan vuoden 2023 aikana. Yhtiöllä on vuoden 2023 alusta lähtien kolme kassavirtaa tuottavaa
yksikköä (Top Hammer, Down the Hole ja Geotechnial).
Rahavirtaennusteet perustuvat johdon parhaaseen arvioon tulevasta myynnistä, kustannuskehityksestä, yleisistä
markkinaolosuhteista ja sovellettavista tuloverokannoista. Ennuste kattaa kolmen vuoden ajanjakson. Tämän ajanjakson
jälkeiset rahavirrat perustuvat jäljempänä esitettyihin arvioituihin kasvuvauhteihin .
15
Taulukossa esitetään yhteenveto liikearvon kohdistamisesta liiketoimintayksiköille.
Tuhatta euroa
2023
2022
Down the hole 2 871 5 115
Geotechnical 2 349
Top Hammer 88 88
Yhteensä
5 308
5 203
Top Hammer -rahavirtaa tuottavan yksikön kohdistuva liikearvo on testattu arvonalentumisen varalta 31.12.2023.
Liikearvotestauksessa käytetyt arvot sekä niiden vaikutus on esitetty alla olevassa taulukossa.
Alla esitettyjen oletusten perusteella Top Hammer -rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioidaan
ylittävän testattujen nettovarojen kirjanpitoarvon 16 209 tuhannella eurolla, mikä vastaa 37 % testattujen varojen kirjanpitoarvosta.
Johto on määrittänyt arvot Top Hammer rahavirtaa tuottavan yksikön arvonalentumistestauksessa käytettäville keskeisille oletuksille
seuraavasti:
Oletus
Käytetty lähestymistapa arvoja määritettäes
Liikevaihdon kasvu
Liikevaihdon kumulatiivisen kasvuvauhdin kolmen vuoden ennustejakson aikana odotetaan olevan
10,1 % (2022: 9,2 %). Liikevaihdon odotetaan kasvavan, koska yhtiö on vahvistanut jakeluverkostoaan,
kyennyt voittamaan monivuotisia kaivossopimuksia sekä vahvistanut tuotetarjoamaansa.
EBITDA
Käyttökatteen (EBITDA) odotetaan olevan keskimäärin 14,6 % (2022: 11,9 %) kolmen vuoden
ennustejaksolla. Pitkän aikavälin EBITDA:n odotetaan olevan 15,6 % (2022: 12,9 %) liikevaihdosta.
Tämä perustuu tehtyihin toimenpiteisiin ja johdon odotuksiin tulevasta kehityksestä.
Pitkän aikavälin
kasvuvauhti
Kolmen vuoden ennustejakson jälkeisen pitkän aikavälin kasvuvauhdin odotetaan olevan 1,5 % (2022:
1,5 %) vuodessa. Tämä vastaa odotettavissa olevaa pitkän aikavälin inflaatioastetta.
Ennen veroja
määritetty
diskonttokorko
Arvonalentumistestauksessa käytetty ennen veroja määritetty diskonttokorko on 16,5 % (2022: 14,8
%). Se kuvastaa Top Hammer-liiketoimintaan ja sen toimintamaihin liittyviä erityisriskejä.
Top Hammer rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä olisi yhtä suuri kuin sen kirjanpitoarvo, jos keskeisissä
oletuksissa tapahtuisi seuraavat muutokset (muiden oletusten pysyessä muuttumattomina):
Liikearvon määrityksen oletusarvot Top Hammer 2023
Mistä
Mihin
Keskimääräinen käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson aikana 14,6 % 2,5 %
Käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson jälkeen
15,6 %
11,2 %
Ennen veroja määritetty diskonttauskorko
16,5 %
22,3 %
Geotechnial -rahavirtaa tuottavan yksikön kohdistuva liikearvo on testattu arvonalentumisen varalta 31.12.2023.
Liikearvotestauksessa käytetyt arvot sekä niiden vaikutus on esitetty alla olevassa taulukossa.
Alla esitettyjen oletusten perusteella Geotechnical rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioidaan
ylittävän testattujen nettovarojen kirjanpitoarvon 6 102 tuhannella eurolla, mikä vastaa 61 % testattujen varojen kirjanpitoarvosta.
Johto on määrittänyt arvot Geotechnical rahavirtaa tuottavan yksikön arvonalentumistestauksessa käytettäville keskeisille
oletuksille seuraavasti:
Oletus
Käytetty lähestymistapa arvoja määritettäes
16
Liikevaihdon kasvu
Liikevaihdon kumulatiivisen kasvuvauhdin kolmen vuoden ennustejakson aikana odotetaan olevan 7,4
%. Liikevaihdon odotetaan kasvavan, koska yhtiö on vahvistanut jakeluverkostoaan sekä vahvistanut
tuotetarjoamaansa.
EBITDA
Käyttökatteen (EBITDA) odotetaan olevan keskimäärin 12,5 %. kolmen vuoden ennustejaksolla. Pitkän
aikavälin EBITDA:n odotetaan olevan 14,4 % liikevaihdosta. Tämä perustuu tehtyihin toimenpiteisiin ja
johdon odotuksiin tulevasta kehityksestä.
Pitkän aikavälin
kasvuvauhti
Kolmen vuoden ennustejakson jälkeisen pitkän aikavälin kasvuvauhdin odotetaan olevan 1,5 %
vuodessa. Tämä vastaa odotettavissa olevaa pitkän aikavälin inflaatioastetta.
Ennen veroja
määritetty
diskonttokorko
Arvonalentumistestauksessa käytetty ennen veroja määritetty diskonttokorko on 16,3 %. Se kuvastaa
Geotechnical -liiketoimintaan ja sen toimintamaihin liittyviä erityisriskejä.
Geotechnical rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä olisi yhtä suuri kuin sen kirjanpitoarvo, jos keskeisissä
oletuksissa tapahtuisi seuraavat muutokset (muiden oletusten pysyessä muuttumattomina):
Liikearvon määrityksen oletusarvot Geotechnical
2023
Mistä
Mihin
Keskimääräinen käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson aikana 12,5 % 0,3 %
Käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson jälkeen 14,4 % 11,0 %
Ennen veroja määritetty diskonttauskorko 16,3 % 22,1 %
17
Down the Hole -rahavirtaa tuottavan yksikön kohdistuva liikearvo on testattu arvonalentumisen varalta 31.12.2023.
Liikearvotestauksessa käytetyt arvot sekä niiden vaikutus on esitetty alla olevassa taulukossa.
Alla esitettyjen oletusten perusteella Down the Hole rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioidaan
ylittävän testattujen nettovarojen kirjanpitoarvon 5 262 tuhannella eurolla, mikä vastaa 40 % testattujen varojen kirjanpitoarvosta.
Johto on määrittänyt arvot Down the Hole rahavirtaa tuottavan yksikön arvonalentumistestauksessa käytettäville keskeisille
oletuksille seuraavasti:
Oletus
Käytetty lähestymistapa arvoja määritettäes
Liikevaihdon kasvu
Liikevaihdon kumulatiivisen kasvuvauhdin kolmen vuoden ennustejakson aikana odotetaan olevan 8,8
%.
Liikevaihdon odotetaan kasvavan, koska yhtiö on vahvistanut jakeluverkostoaan, kyennyt
voittamaan monivuotisia kaivossopimuksia sekä vahvistanut tuotetarjoamaansa.
EBITDA
Käyttökatteen (EBITDA) odotetaan olevan keskimäärin 8,5 % kolmen vuoden ennustejaksolla. Pitkän
aikavälin EBITDA:n odotetaan olevan 11,9 % liikevaihdosta. Tämä perustuu tehtyihin toimenpiteisiin ja
johdon odotuksiin tulevasta kehityksestä.
Pitkän aikavälin
kasvuvauhti
Kolmen vuoden ennustejakson jälkeisen pitkän aikavälin kasvuvauhdin odotetaan olevan 1,5 %
vuodessa. Tämä vastaa odotettavissa olevaa pitkän aikavälin inflaatioastetta.
Ennen veroja
määritetty
diskonttokorko
Arvonalentumistestauksessa käytetty ennen veroja määritetty diskonttokorko on 16,2 %. Se kuvastaa
Down the Hole -liiketoimintaan ja sen toimintamaihin liittyviä erityisriskejä.
Down the Hole rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä olisi yhtä suuri kuin sen kirjanpitoarvo, jos keskeisissä
oletuksissa tapahtuisi seuraavat muutokset (muiden oletusten pysyessä muuttumattomina):
Liikearvon määrityksen oletusarvot Down the Hole
2023
Mistä
Mihin
Keskimääräinen käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson aikana
8,5 %
4,9 %
Käyttökate (EBITDA) kolmen vuoden ennustejakson jälkeen 11,9 % 8,0 %
Ennen veroja määritetty diskonttauskorko 16,2 % 21,8 %
18
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Aineettomat hyödykkeet kirjataan taseeseen, kun hyödyke on Robitin määräysvallassa, siitä odotetaan koituvan Robitille
taloudellista hyötyä tulevaisuudessa ja hyödykkeen hankintameno on luotettavasti määritettävissä. Aineeton hyödyke
kirjataan alun perin hankintamenoon, joka sisältää ostohinnan ja mahdolliset hyödykkeestä välittömästi aiheutuvat menot.
Aineettomat hyödykkeet esitetään taseessa hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla.
Aineettomista hyödykkeistä tehdään tasapoistot omaisuuserän taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Poistoaikojen ja -
menetelmien asianmukaisuus arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä. Robitin aineettomien hyödykkeiden taloudelliset
vaikutusajat ovat seuraavat:
Vuotta
Asiakassuhteet
7–10
Brändi 15
Aineettomat oikeudet
5
Muut aineettomat hyödykkeet
5
Kehittämismenot
Kehittämismenot aktivoidaan, kun tietyt taloudelliseen ja tekniseen toteuttamiskelpoisuuteen liittyvät kriteerit täyttyvät ja kun
on odotettavissa, että tuote kerryttää taloudellista hyötyä tulevaisuudessa. Aktivoidut kehittämismenot sisältävät pääasiassa
materiaaleja, tarvikkeita ja välittömiä työsuorituksesta aiheutuvia menoja. Aiemmin kuluiksi kirjattuja kehittämismenoja ei
aktivoida myöhemmin. Kehitettävänä olevista aineettomista hyödykkeistä ei tehdä poistoja, vaan ne testataan
arvonalentumisen varalta vähintään vuosittain.
3.2 Muut aineettomat hyödykkeet
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot - aktivoidut kehittämismenot
Kehittämisprojektin kehittämisvaiheessa syntyvät menot aktivoidaan tiettyjen kriteerien täyttyessä aineettomina
hyödykkeinä. Johto on käyttänyt harkintaa ja tehnyt oletuksia arvioidessaan, täyttääkö projekti nämä kriteerit sekä
määrittäessään hankintamenoa ja taloudellista vaikutusaikaa samoin kuin kehittämisprojekteista tulevaisuudessa kertyviä
rahavirtoja. Aktivoiduista kehittämisprojekteista odotettavissa olevaan tuottoon liittyy johdon arvioita ja harkintaa, jotka
koskevat tulevaa liikevaihtoa ja vastaavia kuluja. Näihin arvioihin liittyy riskejä ja epävarmuustekijöitä, ja on mahdollista, että
kehittämisprojekteista odotettavissa oleva tuotto muuttuu olosuhteiden muutoksen seurauksena. Robit arvioi aktivoituihin
kehittämisprojekteihin liittyviä viitteitä arvonalentumisesta. Aktivoitujen kehittämisprojektien arvo saattaa vähentyä, jos
uusista palveluista odotettavissa oleva tuotto muuttuu .
19
Tuhatta euroa
Asiakas-
suhteet
Brändi
Aineettomat
oikeudet
Muut
aineettomat
hyödykkeet
Yhteensä
2023
Hankintameno 1.1 5 863 834 797 5 941 13 436
Lisäykset
0
0
0
64
64
Vähennykset 0 0 0 0 0
Erien väliset siirrot 0 0 47 -47 0
Valuuttakurssierot -159 17 -6 -2 -149
Hankintameno 31.12. 5 705 851 839 5 956 13 351
0
0
0
0
0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-5 211
-362
-726
-5 640
-11 938
Poistot -430 -57 -67 -194 -748
Vähennykset
0
0
0
0
0
Valuuttakurssierot 152 -7 6 2 152
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
-5 489
-426
-787
-5 832
-12 534
0
0
0
0
0
Kirjanpitoarvo 1.1.
653
473
72
301
1 498
Kirjanpitoarvo 31.12.
215
426
52
124
817
Tuhatta euroa
Asiakas-
suhteet
Brändi
Aineettomat
oikeudet
Muut
aineettomat
hyödykkeet
Yhteensä
2022
Hankintameno 1.1
5 935
881
754
5 861
13 432
Lisäykset 0 0 43 89 131
Vähennykset 0 0 0 0 0
Erien väliset siirrot 0 0 0 0 0
Valuuttakurssierot -72 -46 0 -9 -127
Hankintameno 31.12. 5 863 834 797 5 941 13 436
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-4 454
-323
-720
-5 239
-10 737
Poistot -830 -58 -5 -409 -1 302
Vähennykset
0
0
0
0
0
Valuuttakurssierot
73
19
0
9
101
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
-5 211
-362
-726
-5 640
-11 938
Kirjanpitoarvo 1.1.
1 481
558
34
622
2 695
Kirjanpitoarvo 31.12.
653
473
72
301
1 498
Robit Australian ja Robit GB:n hankinnan yhteydessä vuonna 2016 taseesen kirjattiin aineettomina hyödykkeinä asiakassuhteita ja
brändi. Aineettomat oikeudet koostuvat pääasiassa patenteista. Robitin tavoitteena on jatkaa nykyisen patentti- ja
immateriaalioikeussalkkunsa vahvistamista hankkimalla ja lisensoimalla strategisia patentteja, muita immateriaalioikeuksia se
teknologioita. Muut aineettomat hyödykkeet sisältävät aktivoituja kehittämismenoja ja ohjelmistoja.
Tutkimus ja kehitys
Robit investoi edelleen omiin tuotekehitysprojekteihinsa samoin kuin toimialan yhteisiin tuotekehitysprojekteihin turvatakseen
kilpailukykyisen ja innovatiivisen tarjonnan. Tutkimus- ja kehittämistoiminnan tuloslaskelmaan kirjatut tuotekehityskulut vuonna
2023 olivat 124 tuhatta euroa ja edellisenä vuonna 223 tuhatta euroa. Taseen aktivoidut poistamattomat kehittämismenot
31.12.2023 olivat 60 tuhatta euroa (2022: 231 tuhatta euroa).
20
4 Pääomarakenne ja rahoitus
4.1 Oma pääoma
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Robitin oma pääoma koostuu osakepääomasta, ylikurssirahastosta, arvonmuutosrahastosta, sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastosta, muuntoeroista ja kertyneistä voittovaroista. Muutokset Robitin omistamissa omissa osakkeissa kirjataan voittovaroihin
ja omien osakkeiden mahdollinen lunastushinta on voittovaroista vähennetty. Uusien osakkeiden liikkeeseenlaskusta välittömästi
johtuvat menot esitetään veroilla vähennettynä omassa pääomassa osakeannista saatujen tuottojen vähennyksenä.
Yhtiön osakkeenomistajille jaettavat osingot kirjataan konsernitilinpäätökseen velaksi sillä tilikaudella, jolla yhtiön
osakkeenomistajat hyväksyvät osingon ellei sitä ole maksettu.
Osakepääoma ja ylikurssirahasto
Osakepääoma koostuu kantaosakkeista. Emoyrityksellä on yksi osakelaji ja kaikilla osakkeilla on yhtäläinen oikeus osinkoon. Jokainen
osake oikeuttaa yhteen ääneen yhtiökokouksessa. Kaikki emoyrityksen liikkeeseen laskemat osakkeet on kokonaan maksettu.
Osakkeilla ei ole nimellisarvoa.
Alla oleva taulukko esittää ulkona olevien osakkeiden määrät raportointikausilla:
Osakkeet
kpl
1.1.2022
21 091 436
Omien osakkeiden käyttäminen avainhenkilöiden palkitsemiseen 4 283
Omien osakkeiden käyttäminen hallituksen jäsenten palkitsemiseen 31 873
31.12.2022
21 127 592
Omien osakkeiden käyttäminen avainhenkilöiden palkitsemiseen 44 824
Omien osakkeiden käyttäminen hallituksen jäsenten palkitsemiseen
60 294
Omien osakkeiden hankinta -100 000
31.12.2023
21 132 710
Ylikurssirahastoon sisältyvät määrät liittyvät Suomen aiemman, 31.8.2006 saakka voimassa olleen osakeyhtiölain mukaisiin
osakeanteihin, jolloin ylikurssirahastoon kirjattiin osakeannin yhteydessä osakkeenomistajien maksamat määrät, jotka ylittit
osakkeiden silloisen nimellisarvon.
Omat osakkeet
Alla oleva taulukko esittää muutokset omissa osakkeissa raportointikausilla:
Osakkeet (kpl)
1.1.2022
88 464
Omien osakkeiden käyttäminen avainhenkilöiden palkitsemiseen -4 283
Omien osakkeiden käyttäminen hallituksen jäsenten palkitsemiseen -31 873
31.12.2022
52 308
Omien osakkeiden käyttäminen avainhenkilöiden palkitsemiseen -44 824
Omien osakkeiden käyttäminen hallituksen jäsenten palkitsemiseen -60 294
Omien osakkeiden hankinta
100 000
31.12.2023
47 190
21
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
Suomen osakeyhtiölain mukaan uusien osakkeiden merkintähinta kirjataan osakepääomaan, ellei sitä osakeantipäätöksessä erikseen
määrätä kirjattavaksi kokonaan tai osittain sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoa
voidaan kasvattaa myös ilman osakeantia.
Hallituksen vuosittainen palkkio on maksettu Robit Oyj:n omilla osakkeilla vuosina 2023 ja 2022. Kokouspalkkiot maksetaan rahassa.
22.3.2023 yhtiökokous päätti, että osakkeenomistajille jaetaan yhtiön jakokelpoisista varoista 0,02 euroa per ulkona oleva osake ja
varojen jako toteutettiin yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta.
Osingot
15.3.2023 yhtiökokous päätti, että tilikaudelta 1.1.-31.12.2022 ei jaeta osinkoa. 22.3.2022 yhtiökokous päätti, että tilikaudelta 1.1.-
31.12.2021 ei jaeta osinkoa .
Suojausinstrumenttien vaikutus omaan pääomaan
Tuhatta euroa
2023
2022
Arvonmuutosrahasto veroilla vähennettynä 1.1.
678
45
Arvonmuutosrahasto 1.1.
848
56
Rahavirran suojaukset
Muihin laajan tuloksen eriin kirjattu käyvän arvon muutos
Koronvaihtosopimukset
-278
791
Tulosvaikutteiseksi siirretty mää
Arvonmuutosrahasto 31.12.
569
848
Koronvaihtosopimukset
Verovaikutus
-114
-170
Arvonmuutosrahasto 31.12.
455
678
Muuntoerot
Muuntoerot konsernissa muodostuvat pääasiassa tytäryhtiöiden hankintamenojen ja tilikausien tulosten muuntoeroista.
Konsernissa on sisäisiä lainoja, joita käsitellään IAS 21 mukaisesti nettosijoituksina ulkomaisiin yhtöihin ja joiden muuntoerot
kirjataan siten omaan pääomaan.
4.2 Osakekohtainen tulos
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyrityksen omistajille kuuluva voitto tilikauden aikana ulkona olleiden
kantaosakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos lasketaan samalla
perusteella kuin laimentamaton, paitsi että siinä otetaan huomioon konsernin mahdolliset sitoumukset uusien osakkeiden
liikkeeseen laskemiseen tulevaisuudessa.
Konsernilla ei ollut 2023 tai 2022 instrumentteja, joilla olisi ollut olennaisesti laimentava vaikutus osakekohtaiseen tulokseen.
1.1.2023-
31.12.2023
1.1.2022-
31.12.2022
22
Emoyrityksen omistajille kuuluva tulos (euroa) -3 048 164 819 479
Osakemäärän painotettu keskiarvo (kpl) 21 135 855 21 094 507
Laimentamaton ja laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos
-0,14
0,04
23
4.3 Lainat
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Lainat kirjataan alun perin käypään arvon vähennettynä syntyneillä transaktiomenoilla, ja myöhemmin ne esitetään tilinpäätöksessä
jaksotettuun hankintamenoon. Transaktiomenot jaksotetaan laina-ajalle ja kirjataan rahoituskuluiksi osana korkokuluja efektiivisen
koron menetelmällä. Lainat kirjataan pois taseesta, kun laina on maksettu takaisin tai velan olemassaolo on lakannut esimerkiksi
uudelleenrahoittamisen yhteydessä.
Lainat esitetään lyhytaikaisina velkoina, paitsi jos konsernilla on ehdoton oikeus lykätä velan maksua vähintään 12 kuukauden ähän
tilikauden päättymisestä.
Lainojen kirjanpitoarvot:
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Pitkäaikaiset lainat
Lainat rahoituslaitoksilta 22 111 22 073
Muut lainat 12 11
Vuokrasopimusvelat 3 946 5 338
Pitkäaikaiset lainat yhteensä
26 069
27 423
Lyhytaikaiset lainat
Lainat rahoituslaitoksilta 5 179 5 462
Muut lainat 0 10
Luotolliset tilit 0 1 782
Vuokrasopimusvelat 1 284 1 669
Lyhytaikaiset lainat yhteensä
6 463
8 922
Lainat yhteensä
32 532
36 345
Konsernin johto on todennut, etteivät lainojen kirjanpitoarvo ja käypä arvon poikkea olennaisesti toisistaan, koska merkittävä osa
Robitin lainoista on vaihtuvakorkoisia, korot eivät ole muuttuneet merkittävästi lainojen ottamisen jälkeen ja lainojen marginaalien
katsotaan kuvastavan lainojen ehtoja ja etuoikeusjärjestystä kohtuullisen tarkasti. Johto on arvioinut, ettei luottoriski ole muuttunut
merkittävästi lainojen nostamisen jälkeen.
Lainat rahoituslaitoksilta
Luottojen, yhteensä 27,3 miljoonaa euroa, joista 22,5 miljoonaa euroa vakuutena on vakuudenasettamiskielto (negative pledge),
josta aiheutuu Robitille tiettyjä kovenanttiehtoja ja rajoituksia lisälainojen ottamiselle. Kielto tarkoittaa, että Robit ei (tietyin
poikkeuksin) aseta varojensa pohjalta muita vakuuksia. Tietyt poikkeukset koskevat Robit Korean lainoille annettuja vakuuksia.
Lisäksi yhtiö varmistaa, että seuraavat taloudelliset tunnusluvut saavutetaan (rahoitussopimuksen alkuperäiset ehdot):
Omavaraisuusaste vähintään 32,5 % ja
Nettovelkojen suhde EBITDA-lukuun on ehdon mukaan enintään 3,50
24
Rahoitussopimuksen mukainen nettovelkojen ja käyttökatteen suhde kovenanttiehtojen tarkasteluhetkellä 31.12.2023 saa olla
enintään 3,50. Rahoitussopimuksen ehtojen mukaisesti päärahoittaja voisi vaatia lainan takaisinmaksua kokonaisuudessaan, mikäli
kovenanttiehdot rikkoutuvat. Robit Oyj:n rahoitussopimuksen kovenantti korolliset nettovelat/käyttökate oli 3,81 eikä siten ole
täyttänyt rahoitussopimuksen ehtoja 31.12.2023. Rahoitussopimuksen ehtoja tarkastellaan neljännesvuosittain. Yhtiö on sopinut
päärahoittajansa kanssa, että muut rahoitusvarat luetaan mukaan nettovelkojen laskentaan sekä saanut päärahoittajaltaan
suostumuksen kovenantin rikkoutumiselle etukäteen kaikkiin neljännesvuosittaisiin tarkasteluhetkiin.
Robit nosti rahoitussopimuksesta jäljellä olevan nostamatta olevan osuuden 3,5 miljoonaa euroa toukokuussa 2023 sekä lyhensi
luottojaan 2023 kesäkuun lopussa 1,5 miljoonaa euroa ja joulukuun lopussa 1,5 miljoonaa euroa. Lainojen korkomarginaali
31.12.2023 on 3,25%. Robitilla on käytettävissään 11,2 miljoonaa euroa rahavaroja sekä 1,6 miljoonaa euroa muita rahoitusvaroja
31.12.2023 ja yhtiön johdon arvion mukaan pystyy huolehtimaan suunnitelman mukaisesta velkojenhoidosta sekä
maksuvalmiudesta.
Muut lainat rahoituslaitoksilta sisältävät etupäässä vaihtuvakorkoisia pankkilainoja. Lainojen vakuuksista on informaatiota
liitetiedossa 4.7.
Luotolliset tilit
Konsernin enimmäismäärältään luottolimiittiin perustuva velka 31.12.2023 oli 0 tuhatta euroa (31.12.2022: 1 782 tuhatta) sisälsi
suomalaisen pankin limiitin. Limiitin enimmäismäärä 31.12.2023 oli 4 000 tuhatta euroa ja (31.12.2022: 6 000 tuhatta euroa).
Leasingvelat
Leasingveloilla on vakuus, sillä oikeudet vuokrattuihin omaisuuseriin siirtyvät vuokralle antajalle, jos maksut laiminlyödään.
Leasingvelat on esitetty käyttöoikeusomaisuuserien velkojen yhteydessä.
Nettovelkataulukko
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Kassavarat*
11 201
6 085
Lyhytaikaiset lainat
6 463
8 922
Pitkäaikaiset lainat 26 069 27 423
Nettovelka
21 331
30 260
Kassavarat
11 201
6 085
Kiinteäkorkoiset velat
5 230
7 017
Vaihtuvakorkoiset velat 27 302 29 328
Nettovelka
21 331
30 260
*Kassavaroista poistettu vertailukaudelta 2022 Muut rahoitusvarat erä, joka oli 1,6 miljoonaa euroa. Päärahoittajan kanssa yhtiö on sopinut, että Muut
rahoitusvarat huomioidaan nettovelkojen laskennassa osana kovenanttilaskelmaa. Lisätietoja liitetiedossa 6.4.
25
Rahoitustapahtumista johtuvat muutokset lainoissa
2023
Lyhytaikaiset
vuokrasopimusvelat
Pitkäaikaiset
vuokrasopimusvelat
Lyhytaikaiset
lainat
Pitkäaikaiset
lainat
Yhteensä
Velat 1.1.
1 669
5 338
7 253
22 085
36 345
Kassavirrat
-1 071
0
-3 491
3 500
-1 062
Vuokrasopimusmuutokset
686
-1 392
0
0
-706
Muut
0
0
1 417
484
1 902
Yhteensä
1 284
3 946
5 179
26 069
36 478
2022
Lyhytaikaiset
vuokrasopimusvelat
Pitkäaikaiset
vuokrasopimusvelat
Lyhytaikaiset
lainat
Pitkäaikaiset
lainat
Yhteensä
Velat 1.1.
1 881
5 813
8 619
25 209
41 522
Kassavirrat
-1 723
0
-3 455
0
-5 178
Vuokrasopimusmuutokset
1 487
-475
0
0
1 012
Muut
0
0
3 758
2 214
5 972
Yhteensä
1 644
5 338
8 922
27 423
43 327
26
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Konserni luokittelee kaikki rahoitusvaransa ”lainojen ja muiden saamisten” ryhmään. Luokittelu riippuu tarkoituksesta, jota
varten rahoitusvarat on hankittu. Johto määrittää rahoitusvarojen luokittelun alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä.
Lainat ja muut saamiset ovat johdannaisvaroihin kuulumattomia rahoitusvaroja, joihin liittyvät maksut ovat kiinteitä tai
määritettävissä olevia ja joita ei noteerata toimivilla markkinoilla. Lainat ja muut saamiset sisällytetään lyhytaikaisiin varoihin
lukuun ottamatta eriä, jotka erääntyvät yli 12 kuukauden kuluttua tilinpäätöspäivästä. Ne luokitellaan pitkäaikaisiksi varoiksi.
Konsernin lainat ja muut saamiset sisältyvät taseessa eriin “Rahavarat”, ”Muut rahoitusvarat”, “Lainasaamiset” sekä
“Myyntisaamiset ja muut saamiset”.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat lainat ja muut saamiset koostuvat pääasiassa myyntisaamisista ja rahavaroista,
joita ei noteerata toimivilla markkinoilla ja joita ei pidetä kaupankäyntitarkoituksessa. Lainat ja muut saamiset arvostetaan
alun perin käypään arvoon, johon lisätään mahdolliset transaktiomenot, ja myöhemmin ne arvostetaan jaksotettuun
hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä. Laajaan tuloslaskelmaan kirjataan arvonalentumistappio, jos
lainasaamien kirjanpitoarvo on suurempi kuin arvioitu kerrytettävissä oleva rahamäärä. Muut rahoitusvarat arvostetaan
käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Rahoitusinstrumenttien arvostaminen
Rahoitusvarat arvostetaan alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä käypään arvoon mahdollisilla transaktiomenoilla
huomioituna ja ne sisältyvät taseessa lyhyt- tai pitkäaikaisiin varoihin erääntymisensä perusteella. Myöhempi arvostaminen
tapahtuu rahoitusvaroihin kuuluvan erän arvostusryhmän mukaisesti jaksotettuun hankintamenoon, käypään arvoon
muiden laajan tuloksen erien kautta tai käypään arvoon tulosvaikutteisesti.
Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta
Konserni käyttää johdannaissopimuksia korkoriskin suojaamistarkoituksessa. Johdannaissopimukset kirjataan alun perin
käypään arvoon ja myöhemmin tilinpäätöksissä käypään arvoon. Johdannaissopimusten käyvän arvon muutokset kirjataan
tulosvaikutteisesti rahoituseriin, paitsi jos ne on
määritetty suojausinstrumenteiksi, jolloin niihin sovelletaan
suojauslaskennan mukaista suojaussuhteen kirjanpitokäsittelyä.
Suojauslaskentaa voidaan käyttää käypään arvoon arvostamisesta johtuvan volatiliteetin vähentämiseksi tuloslaskelmassa.
Tällöin suojausinstrumentin ja suojauskohteen välinen epäsymmetria poistuu molempien vaikuttaessa tuloslaskelmaan
samanaikaisesti. Suojauslaskennan alaista suojaussuhdetta aloitettaessa konserni laatii määrityksen suojaussuhteesta.
riskienhallinnan tavoitteesta ja suojaukseen ryhtymisen strategiasta.
4.4 Rahoitusvarat
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Rahoitusvarat taseessa
Lainasaamiset 70 80
Myyntisaamiset ja muut saamiset
16 820
22 342
Muut rahoitusvarat* 1 628 1 603
Rahavarat* 11 201 6 085
Lyhytaikaiset yhteensä
29 719
30 110
Lainasaamiset 276 248
Johdannaiset 569 848
Pitkäaikaiset yhteensä
845
1 095
Yhteensä
30 564
31 205
*Vertailukauden osalta oikaistu Muut rahoitusvarat omaksi eräkseen. Raportoitu aiemmin osana Rahavarat erää. Lisätietoja liitetiedossa 6.4.
27
Lainasaamiset
Aiemmin osakaslainasaamisina raportoitujen ulkoisten lainasaamisten määrä 31.12.2023 oli 90 tuhatta euroa (2022: 174 tuhatta
euroa). Robit on antanut aiemmalle avainhenkilöstölleen osakkeita ja myöntänyt lainaa osakemerkintöjen maksamista varten.
Joihinkin vanhempiin lainoihin liittyy lyhennyksiä ja vaihtelevia pitkiä maksuaikoja. Korkona käytetään valtiovarainministeriön
puolivuosittain määrittämää peruskorkoa. Korko maksetaan kaksi kertaa vuodessa. Peruskorkoon ei ole lisätty marginaalia.
Korkotuen määrä kirjataan muihin kuluihin. Tilikaudella 2020 toteutetun osakepalkkio-ohjelmaan liittyvän henkilöstöannin
yhteydessä yhtiö on myöntänyt avainhenkilöstölleenlainaa osakemerkintöjen maksamista varten. Maksuaika näille lainoille on 8
vuotta ja korkona 12 kuukauden Euribor lisättynä 0,99 % marginaalilla.
Lainasaamiset arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon, koska alla olevat kriteerit täyttyvät:
- rahoitusvaroihin kuuluvaa erää pidetään hallussa sellaisen liiketoimintamallin mukaisesti, jonka tavoitteena on
rahoitusvarojen hallussapito sopimukseen perustuvien rahavirtojen keräämiseksi ja
- rahoitusvaroihin kuuluvan erän sopimusehdoissa määrätään tiettyinä ajankohdista toteutuvista rahavirroista, jotka ovat
yksinomaan pääoman ja jäljellä olevan pääomamäärän koron maksua
Myyntisaamiset ja muut saamiset on kuvattu tarkemmin liitetiedossa 5.3. Myyntisaamiset ja muut saamiset.
Rahavarat koostuvat käteisvaroista ja pyydettäessä nostettavissa olevista pankkitalletuksista.
Johdannaissopimukset
Johdannaissopimusten käyvät arvot 2023
Rahavirtaa suojaavat johdannaissopimukset
Nimellisarvo
Käypä arvo varat
Käypä arvo velat
Korkojohdannaiset
Koronvaihtosopimus, tuhatta euroa
10 000
569
0
Johdannaissopimusten käyvät arvot 2022
Rahavirtaa suojaavat johdannaissopimukset
Nimellisarvo
Käypä arvo varat
Käypä arvo velat
Korkojohdannaiset
Koronvaihtosopimus, tuhatta euroa
10 000
848
0
Koronvaihtosopimusten käyvät arvot määritetään tulevien rahavirtojen nykyarvona tilinpäätöshetken markkinakorkoihin perustuen.
28
Suojausinstrumenteiksi määritetyt rahoitusinstrumentit
Rahavirran suojaukset 2023
Erääntyminen
Koronvaihtosopimukset
2024
2025
2026
2027
2028-
Yhteensä
Suojauskohde: Vaihtuvakorkoinen EUR-laina
Nimellisarvo, tuhatta euroa
10 000
10 000
Keskimääräinen kiinteä korko
0,325 %
0,325 %
Rahavirran suojaukset 2022
Erääntyminen
Koronvaihtosopimukset
2023
2024
2025
2026
2027-
Yhteensä
Suojauskohde: Vaihtuvakorkoinen EUR-laina
Nimellisarvo, tuhatta euroa
10 000
10 000
Keskimääräinen kiinteä korko
0,325 %
0,325 %
Suojausinstrumenttien vaikutus laajaan tulokseen
Tuhatta euroa
2023
2022
Nimellisarvo 10 000 10 000
Varat
Kirjanpitoarvo 569 848
Tase-erä
Myyntisaamiset ja muut
saamiset
Myyntisaamiset ja muut
saamiset
Velat
Kirjanpitoarvo 0 0
Tase-erä Ostovelat ja muut velat Ostovelat ja muut velat
Arvonmuutos tehottomuuden määrittämiseksi
Suojauskohde (Johdannaiset) -569 -848
Suojausinstrumentti (Johdannaiset) 569 848
Tehokas osuus
Muihin laajan tuloksen eriin kirjattu osuus -223 633
Suojausrahastosta tulosvaikutteiseksi siirretty määrä 0 0
29
4.5 Rahoitustuotot ja -kulut
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Rahoituskulut koostuvat pankkilainojen, luotollisten tilien ja muiden lainojen korkokuluista sekä rahoitustoiminnan kurssieroista.
Lainoihin liittyvät transaktiomenot kirjataan tuloslaskelmaan kuluiksi efektiivisen koron menetelmällä. Efektiivinen korko on korko,
jota käyttäen lainan odotettavissa olevana juoksuaikana suoritettavat arvioidut maksut tulevat diskontatuiksi rahoitusvelan
nettomääräisen kirjanpitoarvon suuruisiksi. Laskelmassa otetaan huomioon kaikki sopimusosapuolten maksamat palkkiot ja
transaktiomenot.
Korkotuotot kirjataan efektiivisen koron mukaisesti, paitsi jos koron saaminen on epävarmaa. Tällöin korko käsitellään
maksuperusteisesti. Rahoitustoiminnan valuuttakurssivoitot ja -tappiot, jotka muodostuvat ulkomaanrahan määräisten
rahoituserien, kuten lainojen ja korkojen, muuntamisesta raportointivaluuttaan, esitetään rahoitustuotoissa tai -kuluissa.
Tuhatta euroa
1.1.2023-31.12.2023
1.1.2022-31.12.2022
Rahoitustuotot
Rahoitustoiminnan valuuttakurssivoitot 117 2 257
Muut rahoitustuotot 67 13
Korkotuotot rahavaroista 30 7
Rahoitustuotot yhteensä
214 2 277
Rahoituskulut
Rahoitustoiminnan valuuttakurssitappiot -267 -2 410
Pankkilainojen korkokulut -1 938 -1 256
Muut korkokulut -300 -37
Muut rahoituskulut -253 -307
Rahoituskulut yhteensä
-2 758 -4 010
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
-2 544
-1 733
4.6 Rahoitusriskien ja pääoman hallinta
Konserni altistuu toimintojensa seurauksena erilaisille rahoitusriskeille: markkinariski (mukaan lukien valuuttariski ja rahavirran
korkoriski), luottoriski ja maksuvalmiusriski. Konsernin riskienhallinnan kokonaisohjelma keskittyy tunnistamaan mahdolliset riskit,
joita aiheutuu rahoitusmarkkinoilta, asiakkaiden kanssa toteutuvista liiketoimista ja maksuvalmiusvaatimuksista, ja pienentämään
näitä riskejä.
Riskien tunnistaminen, arvioiminen ja pienentäminen ovat osa päivittäisiä johtamisrutiineja. Pääosin konsernin rahoitusta hoitaa
Robit Oyj, mutta pienemmät investoinnit tai käyttöpääoman tarpeet voidaan rahoittaa paikallisesti.
Hallitus päättää riskien kokonaishallinnan periaatteista sekä tiettyjä alueita, kuten valuuttariskiä, korkoriskiä, luottoriskiä ja
johdannaisinstrumenttien käyttöä koskevista periaatteista.
30
(a) Markkinariski
Valuuttariskin herkkyysanalyysi
Seuraava taulukko havainnollistaa, miten toimintavaluutan kohtuullisen mahdollinen muutos hintavaluuttaan nähden, muiden
muuttujien pysyessä vakiona, vaikuttaa konsernin tulokseen ennen veroja. Kohtuullisen mahdolliseksi muutokseksi oletetaan
toimintavaluutan 10 %:n vahvistuminen tai heikentyminen hintavaluuttaan nähden. Muun suuruisen muutoksen vaikutuksen voi
myös arvioida kohtuullisen tarkasti, koska vaikutus on lineaarinen.
31.12.2023
31.12.2022
Toimintavaluutta
Toimintavaluutta
10 % vahvempi
10 % heikompi
10 % vahvempi
10 % heikompi
Tuhatta euroa
Tuloslaskelma
Tuloslaskelma
Tuloslaskelma
Tuloslaskelma
Toimintavaluutta/Hintavaluutta
EUR/USD
-319
319
-1 580
1 580
EUR/AUD
-111
111
-4
4
EUR/GBP
47
-47
69
-69
EUR/KRW
582
-582
669
-669
EUR/ZAR
-196
196
-376
376
Korkoriski
Rahavirran korkoriskiä syntyy konsernin pitkäaikaisista lainoista. Valtaosa konsernin lainoista on vaihtuvakorkoisia, mikä altistaa
konsernin rahavirran korkoriskille. Konsernilla ei ollut tilikauden päättyessä kiinteäkorkoisia lainoja. Konsernin vaihtuvakorkoiset
lainat ovat tilinpäätöshetkellä Euro- ja Ete-Korean Won- valuuttojen määräisiä.
Korkoriskin herkkyysanalyysi
Seuraava taulukko havainnollistaa, miten korkojen kohtuullisen mahdollinen muutos, muiden muuttujien pysyessä vakiona,
vaikuttaa konsernin tulokseen ennen veroja vaihtuvakorkoisten lainojen korkokustannusten muutosten seurauksena. Mikäli
korkoprosentit olisivat 31.12.2023 olleet 50 korkopistettä korkeammat kaikkien muiden muuttujien pysyessä ennallaan, olisi
tilikauden tulos verojen jälkeen ollut 136 tuhatta euroa pienempi. Korkoa koskeva herkkyyslaskelma on tehty siirtämällä korkokäyrää
50 korkopisteen verran. Korkopositio sisältää ulkopuoliset korolliset velat, joiden korko on vaihtuva.
31.12.2023
31.12.2022
Korko
Korko
0,5 % korkeampi
0,5 % matalampi
0,5 % korkeampi
0,5 % matalampi
Tuhatta euroa
Tuloslaskelma
Tuloslaskelma
Tuloslaskelma
Tuloslaskelma
Korkomuutoksen vaikutus
-136
136
-132
132
31
(b) Luottoriski
Luottoriskiä aiheutuu pääasiassa rahavaroista ja avoimena olevista saamisista asiakkailta. Lainasaamisiin ei liity olennaista
luottoriskiä, koska yhtiöllä ei merkittäviä lainasaamisia eikä transaktioita tehdä matalan luottoluokituksen omaavien tahojen kanssa.
Rahavaroihin liittyvää luottoriskiä hallitaan konsernitasolla. Rahavarat säilytetään maineikkaissa pääosin pohjoismaisissa pankeissa.
Kukin paikallinen yritys vastaa myyntisaamisiinsa liittyvän luottoriskin hallinnasta. Paikalliset yritykset ovat velvollisia analysoimaan
jokaisen uuden asiakkaansa luottokelpoisuuden ennen kuin asiakkaalle tarjotaan tavanomaisia maksu- ja toimitusehtoja.
Ennen kuin asiakas hyväksytään, sen kyky suorittaa maksu ostotapahtumistaan arvioidaan huolellisesti analysoimalla asiakkaan
tilinpäätöstä ja senhetkistä markkinatilannetta. Korkean riskin alueilla käytetään luottoriskiä pienentäviä maksutapoja, kuten
rembursseja ja ennakkomaksuja. Konserni on pystynyt perimään myös merkittävästi erääntyneitä saamisia.
Maksimi luottoriski raportointipäivinä vastaa yllä mainittujen rahoitusvarojen kirjanpitoarvoja.
Myyntisaamisten ikäjakautuma luottotappiovarauksilla vähennettynä on seuraava:
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Erääntymätön 12 030 15 113
Erääntynyt
alle 30 päivää
1 474
2 542
30–60 päivää
487
960
61–90 päivää
63
191
yli 90 päivää 1 243 451
Yhteensä
15 297
19 257
Konsernilla on vain yhden tyyppisiä rahoitusvaroja, joihin sovelletaan odotettua luottotappioiden mallia: myyntisaamiset tuotteiden
ja huoltopalveluiden myynnistä. Vaikka rahavarat ja jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat velkasitoumukset kuuluvat myös IFRS
9: n arvonalentumistestauksiin, havaittu arvonalentumistappio ei ole merkityksellinen.
Tämän perusteella myyntisaamisten kirjanpitoarvoa vähentäviä kirjauksia taseessa oli 702 tuhatta euroa tilikauden 2023 lopussa ja
529 tuhatta euroa vuonna 2022. Myyntisaamisten arvonalentumislaskelma liitetiedossa 5.3.
(c) Maksuvalmiusriski
Konsernin rahoitustoiminto tekee rahavirtaennusteet. Rahoitustoiminto seuraa viikoittain konsernin maksuvalmiustarpeita sen
varmistamiseksi, että sillä on riittävästi rahavaroja liiketoiminnan tarpeisiin ja sitovat käyttämättömät luottolimiitit antavat kaikkina
aikoina riittävästi liikkumavaraa. Konsernilla on 31.12.2023 rahavaroja tai alle vuorokaudessa käteiseksi muutettavia talletuksia
yhteensä 12 829 tuhatta euroa (2022: 7 688 tuhatta euroa). Liiketoiminnan rahavirta ja likvidit varat ovat pääasialliset rahoituksen
lähteet tulevaisuuden maksuille yhdessä mahdollisen uuden velan tai oman pääoman ehtoisen rahoituksen kanssa.
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot erääntyneet saamiset
Konserni soveltaa odotettavissa olevien luottotappioiden kirjaamiseen IFRS 9:ssä määrättyä yksinkertaista menettelyä, jonka
mukaan kaikista myyntisaamisista voidaan kirjata koko voimassaoloajalta odotettavissa olevat luottotappiot.
Odotettavissa olevien luottotappioiden määrittämistä varten myyntisaamiset on ryhmitelty yhteisten luottoriskiominaisuuksien
ja maksun viivästymisen perusteella. Odotettavissa olevat tappioasteet perustuvat myynnin maksuprofiileihin 12 kuukauden
ajalta ennen 31.12.2023 sekä kyseisellä ajanjaksolla toteutuneisiin luottotappioihin. Toteutuneita tappioasteita oikaistaan, jotta
ne kuvastavat sen hetkistä ja tulevaisuuteen suuntautuvaa informaatiota ja makroekonomisia tekijöitä, jotka vaikuttavat
asiakkaiden kykyyn suorittaa maksu saamisista.
32
Konsernin vuonna 2021 nostettuun korolliseen velkaan liittyviä kovenantteja seurataan säännöllisesti. Nämä kovenantit ovat
omavaraisuusaste ja nettovelan suhde käyttökatteeseen. Omavaraisuusvaatimus 32,5 % ja nettovelkojen suhde vertailukelpoiseen
käyttökatteeseen 3,50 tarkasteluhetkellä 31.12.2023. Robit Oyj:n rahoitussopimuksen kovenantti korolliset nettovelat/käyttökate
oli 3,81 eikä siten ole täyttänyt rahoitussopimuksen ehtoja 31.12.2023. Yhtiö on sopinut päärahoittajansa kanssa, että muut
rahoitusvarat huomioidaan nettovelkojen laskennassa ja saanut päärahoittajaltaan suostumuksen kovenantin rikkoutumiselle
etukäteen. Viittaamme liitetiedon 4.3. tietoon kovenantin rikkoutumisesta.
Konsernin omavaraisuusaste 48,5% 31.12.2023 (2022: 46,5 %) on vahva, ja konserni pystyy saamaan ulkopuolista rahoitusta, jos
liiketoiminnan rahavirtaa ei kerry riittävästi. Ylimääräisiä kassavaroja ei sijoiteta aktiivisesti. Konsernin tavoitteena on sekä
orgaaninen että rakenteellinen kasvu, ja kassavaroja ohjataan tähän tarkoitukseen.
Seuraavassa taulukossa esitetään erittely konsernin johdannaisvelkoihin kuulumattomista rahoitusveloista jaoteltuina
asianmukaisiin maturiteettiryhmiin sopimuksen mukaiseen erääntymispäivään tilinpäätöspäivänä jäljellä olevan ajan perusteella.
Taulukossa esitetyt luvut ovat sopimukseen perustuvia diskonttaamattomia rahavirtoja.
Tuhatta euroa
Alle 6
kk
6–12
kk
1–2
vuotta
2–5
vuotta
Yli 5
vuotta
Sopimukseen
perustuvat
rahavirrat
yhteensä
Kirjanpito
-arvo
31.12.2023
Muut kuin johdannaiset
Ostovelat 11 001 0 0 0 0
11 001
11 001
Vuokrasopimusvelat 866 789 1 391 1 987 987
6 020
5 230
Lainat rahoituslaitoksilta
4 276
3 090
4 896
13 014
8 171
33 447
27 291
Luotolliset tilit 0 0 0 0 0
0
0
Muut lainat ja velat 0 12 0 0 0 1
2
12
Muut kuin johdannaiset yhteensä
16 143
3 890
6 287
15 001
9 158
50 479
43 532
Tuhatta euroa
Alle 6
kk
6–12
kk
1–2
vuotta
2–5
vuotta
Yli 5
vuotta
Sopimukseen
perustuvat
rahavirrat
yhteensä
Kirjanpito
-arvo
31.12.2022
Muut kuin johdannaiset
Ostovelat
15 643
0
0
0
0
15 643
15 643
Vuokrasopimusvelat
851
851
1 433
3 371
1 684
8 189
7 007
Lainat rahoituslaitoksilta 3 208 2 223 3 232 16 146 2 735 27 545 27 535
Luotolliset tilit 1 782 0 0 0 0 0 1 782
Muut lainat 0 11 0 0 0 11 11
Muut kuin johdannaiset yhteensä
21 484
3 086
4 665
19 517
4 419
51 389
51 978
Robitin pääoma määritellään taseen mukaiseksi omaksi pääomaksi ja lainoiksi, 31.12.2023 pääoma oli 77 836 tuhatta euroa (2022:
86 827 tuhatta euroa). Robitin pääoman hallinnan tavoitteena on pitää pääomarakenne, joka tukee sen liiketoimintaa varmistamalla
toimintaolosuhteet sekä omistaja-arvon kasvattaminen tavoittelemalla kilpailukykyistä tuottoa sijoitetulle pääomalle.
Pääomarakenteen tulee huomioon liiketoiminnan sekä nykyiset että tulevat tarpeet ja varmistettava kilpailukykyiset
rahoituskustannukset. Robitin hallitus seuraa omavaraisuusastetta ja nettovelan suhdetta käyttökatteeseen, jotka ovat Robit Oyj:n
rahoitussopimuksen mukaiset kovenanttiehdot. Omavaraisuusaste lasketaan oikaistun oman pääoman ja saatujen
33
ennakkomaksujen suhteena kokonaisvaroihin. Yhtiö on sopinut päärahoittajansa kanssa, että muut rahoitusvarat luetaan mukaan
nettovelkojen laskentaan.
Pääomarakenteeseen voidaan vaikuttaa muun muassa osingonjaon ja osakeantien avulla. Robit pystyy tarvittaessa hankkimaan omia
osakkeitaan ja laskemaan liikkeeseen uusia osakkeita yhtiökokouksen antamilla valtuuksilla. Konsernin omavaraisuusaste oli 48,5 %
(2022: 46,5 %) ja rahoitussopimuksen mukaisesti laskettu nettovelkojen suhde vertailukelpoiseen käyttökatteeseen oli 3,81 vuoden
2023 lopussa.
Yhteistyö pankkien kanssa perustuu pitkäaikaisiin pankkisuhteisiin. Pitkän aikavälin tavoitteena on hoitaa Robitin lainavelvoitteet
kassavirran avulla. Nopean kasvun vaiheessa pääomaa voidaan hankkia sekä oman että vieraan pääoman ehdoin.
4.7 Sitoumukset ja ehdolliset velat
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Omista veloista annetut takaukset ja kiinnitykset:
Yrityskiinnitykset 41 012 41 012
Kiinteistökiinnitykset 8 493 7 414
Yhteensä
49 505
48 425
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Muut takausvastuut
48
49
Yhteensä
48
49
Kiinnitykset on annettu emoyhtiön päärahoittajalle sekä Robit Korean rahoittajille.
Vuokrasopimuksiin perustuvat sitoumukset
Robit on ottanut vuokralle tehdasrakennuksia ja maa-alueita Australiassa, Isossa-Britanniassa ja Koreassa vuokrasopimuksilla, jotka
eivät ole purettavissa. Robit on vuokrannut myös toimistotiloja ei purettavissa olevilla vuokrasopimuksilla. Vuokra-ajat vaihtelevat
yhdestä noin kahteenkymmeneen vuoteen.
Lisäksi Robit on ottanut ei purettavissa olevilla vuokrasopimuksilla vuokralle autoja, toimistolaitteita ja trukkeja, joiden vuokra-aika
on yhdestä viiteen vuotta.
Nämä vuokrasopimuksista aiheutuvat velvoitteet ovat taseessa velkana IFRS 16 mukaisesti lukuun ottamatta lyhytaikaisista ja
arvoltaan vähäisistä sopimuksista aiheutuvat sitoumukset.
Kiinteistöinvestoinnit
Konserni on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2017 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä,
jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2026. Vastuun enimmäismäärä on 72
tuhatta euroa.
Konserni on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2018 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä,
jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2027. Vastuun enimmäismäärä on 17
tuhatta euroa.
Konserni on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2021 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä,
jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2030. Vastuun enimmäismäärä on
164 tuhatta euroa.
34
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2022 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään arvonlisäverovähennyksiä, jos
kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on 2031. Vastuun enimmäismäärä on 12
tuhatta euroa.
5 Liiketoiminnassa käytettävät varat ja velat
5.1 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet kirjataan aluksi alkuperäiseen hankintamenoon, joka sisältää ostohinnan ja muut hankinnasta
välittömästi aiheutuvat menot, jotka tarvitaan hyödykkeen saattamiseksi toimintakuntoon ja paikkaan, jossa se toimii. Hyödykkeet
merkitään taseeseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja arvonalentumistappioilla. Leasingehdoin vuokralle
otetut aineelliset hyödykkeet käsitellään kirjanpidossa samalla tavoin kuin ostetut hyödykkeet. Korjaus- ja huoltokulut kirjataan
kuluiksi toteutuessaan.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden poistot tehdään tasapoistoina niiden arvioituna taloudellisena vaikutusaikana
seuraavasti:
Vuotta
Rakennukset ja rakennelmat
10–30
Koneet ja kalusto
5–15
Muut aineelliset hyödykkeet
5–10
Hyödykkeiden taloudellisia vaikutusaikoja tarkastellaan ja tarvittaessa oikaistaan jokaisen tilikauden lopussa.
Aineellisten käyttöomaisuuden myyntivoitot tai -tappiot sisältyvät laajassa tuloslaskelmassa liiketoiminnan muihin tuottoihin tai
muihin kuluihin.
Aineellisia käyttöomaisuushyödykkeitä tarkastellaan arvonalentumisen varalta aina, kun tapahtumat tai olosuhteiden muutokset
antavat viitteitä siitä, ettei niiden kirjanpitoarvoa vastaava määrä mahdollisesti ole kerrytettävissä. Arvonalentumistappiona
kirjataan määrä, jolla hyödykkeen kirjanpitoarvo ylittää kerrytettävissä olevan rahamäärän. Kerrytettävissä oleva rahamäärä on
omaisuuserän käypä arvo vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla tai sitä suurempi käyttöarvo.
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot
Konserni noudattaa IFRS 16 -standardin mukaista ohjeistusta vuokrakauden määrittämiseen. Odotettavissa olevan vuokra-ajan
määrittämisessä on huomioitu vuokrasopimuksiin sisältyvien, esimerkiksi sopimuksen ennenaikaiseen päättämiseen liittyvien
sanktioiden taloudelliset vaikutukset yhtiölle. Vuokra-ajan jatkamis- ja päättämisoptiot on huomioitu vuokra-ajan pituuden
määrittelyssä standardin ohjeistuksen mukaan. Jatkamisoptio lasketaan mukaan vuokra-aikaan, jos on kohtuullisen varmaa, että
jatkamisoptio käytetään ja vastaavasti, mikäli on kohtuullisen varmaa, että päättämisoptiota ei käytetä, option kattama
ajanjakso lasketaan mukaan vuokra-aikaan. Silloin kun sopimus sisältää vuokrasopimuskomponentin ja sen lisäksi muun kuin
vuokrasopimuskomponentin, konserni erottaa muut kuin vuokrasopimuskomponentit, kuten huollot, palvelut, jne.
vuokrasopimuksissa mainituin erillishinnoin tai arvioon perustuen.
35
Tuhatta euroa
Maa-
alueet
Rakennukset
ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut
aineelliset
hyödykkeet
Ennakko-
maksut ja
kesken-
eräiset
hankinnat
Yhteensä
2023
Hankintameno 1.1.
972
19 629
31 738
2 225
0
54 564
Muut muutokset*
-34
-130
10
-34
0
-188
Lisäykset
0
119
162
422
199
903
Vähennykset -448 0 -5 844 -64 0 -6 356
Erien väliset siirrot
32
162
80
-76
-198
0
Valuuttakurssierot
-42
-417
-914
-97
0
-1 469
Hankintameno 31.12.
479
19 363
25 233
2 376
1
47 453
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-159
-7 130
-20 772
-1 573
0
-29 634
Poistot
-33
-1 325
-2409
-316
0
-4 082
Vähennykset
0
0
5 083
50
0
5 133
Valuuttakurssierot
10
89
537
57
0
693
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
-182
-8 367
-17 561
-1 782
0
-27 892
Kirjanpitoarvo 1.1.
812
12 498
10 966
652
0
24 929
Kirjanpitoarvo 31.12.
298
10 996
7 672
594
1
19 561
*Muut muutokset liittyvät IFRS 16 käyttöoikeusomaisuuserien laskennan korjaamiseen.
Tuhatta euroa
Maa-
alueet
Rakennukset
ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut
aineelliset
hyödykkeet
Ennakko-
maksut ja
kesken-
eräiset
hankinnat
Yhteensä
2022
Hankintameno 1.1.
1 021
20 265
27 561
2 208
2 740
53 794
Oikaisut hankintamenoon 1.1.** -54 -696 -13 -236 0 -1 000
Oikaistu hankintameno 1.1.**
967
19 569
27 548
1 972
2 740
52 794
Lisäykset
0
315
1 083
232
621
2 251
Vähennykset 0 0 -5 -190 0 -195
Erien väliset siirrot 0 -86 3 335 88 -3 337 0
Valuuttakurssierot 5 -169 -222 122 -24 -288
Hankintameno 31.12.
972
19 629
31 738
2 225
0
54 564
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-157
-6 363
-18 486
-1 393
0
-26 398
Oikaisut kertyneisiin poistoihin ja
arvonalentumisiin 1.1. **
54 696 13 236 0 1 000
Oikaistu Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
1.1. **
-103
-5 667
-18 473
-1 157
0
-25 398
Poistot
-53
-1 584
-2 524
-316
0
-4 477
Erien väliset siirrot 0 0 0 0 0
0
Vähennykset 0 0 5 126 0 131
Valuuttakurssierot -4 121 220 -226 0 110
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
-159
-7 130
-20 772
-1 573
0
-29 634
Kirjanpitoarvo 1.1.
865
13 902
9 075
815
2 740
27 396
Kirjanpitoarvo 31.12.
812
12 498
10 966
652
0
24 929
36
**Korjattu aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankintamenojen ja kertyneiden poistojen bruttomääräisiä eriä 1.1.2022 alkusaldoihin. Lisätietoja
liitetiedostossa 6.4.
Käyttöoikeusomaisuuserät
Käyttöoikeudet
Tuhatta euroa
Maa-alueet
Rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Yhteensä
Vuokravelat
1.1.2023
649
3 837
1 808
229
6 524
6 983
Muut muutokset* -34 -130 10 -34 -188
Lisäykset 0 101 14 260 374 352
Vähennykset -448 0 0 -11 -459
Poistot -33 -966 -454 -151 -1 604
Valuuttakurssierot -32 -14 -5 -6 -56
Korkokulut -284
Suoritukset -1 821
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
103
2 828
1 372
288
4 591
5 230
*Muut muutokset liittyvät IFRS 16 käyttöoikeusomaisuuserien laskennan korjaamiseen.
Käyttöoikeudet
Tuhatta euroa
Maa-alueet
Rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Yhteensä
Vuokravelat
1.1.2022
701
5 166
1 400
414
7 681
7 694
Lisäykset
0
259
771
26
1 056
849
Poistot
-53
-1 215
-359
-194
-1 822
Valuuttakurssierot
1
-372
-4
-17
-392
Korkokulut
-345
Suoritukset -1 215
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
649
3 837
1 808
229
6 524
6 983
Rakennukset koostuvat Suomessa sijaitsevasta tehdasrakennuksesta ja Koreassa sijaitsevista rakennelmista. Koneet ja kalusto ovat
pääasiassa tuotantokoneita. Muihin aineellisiin hyödykkeisiin sisältyy lähinnä Korean vuokratiloihin tehtyjä parannustöitä.
Konsernissa on Australian tuotannon lopettamisen jälkeen myyty pois tuotantokoneita, joista konserni sai merkittäviä
myyntituottoja.
Leasingsopimuksella vuokralle otetut hyödykkeet
Liitetiedossa 4.7. on tietoa sopimuksiin perustuvista hankintasitoumuksista.
37
5.2 Vaihto-omaisuus
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Aineet ja tarvikkeet, keskeneräiset tuotteet ja valmiit tuotteet esitetään hankintamenoon tai sitä pienempään
nettorealisointiarvoon. Vaihto-omaisuuden hankintameno käsittää kaikki ostomenot, valmistusmenot ja muut menot, jotka
aiheutuvat vaihto-omaisuuden saattamisesta sen senhetkiseen sijaintipaikkaan ja kuntoon. Ostomenoihin luetaan ostohinta,
tuontitullit ja muut verot sekä muut valmiiden tuotteiden, materiaalien ja palvelujen hankkimisesta välittömästi aiheutuvat menot.
Vaihto-omaisuuden valmistusmenot sisältävät materiaaleista ja työsuorituksesta johtuvat välittömät menot sekä asianmukaisen
osuuden muuttuvista ja kiinteistä yleismenoista, joista jälkimmäiset kohdistetaan normaalin toimintakapasiteetin perusteella.
Hankintamenon määrittäminen perustuu painotettuun keskiarvoon.
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Aineet ja tarvikkeet 7 616 9 108
Keskeneräiset tuotteet
1 923
2 092
Valmiit tuotteet 26 514 33 111
Yhteensä
36 054
44 311
Vaihto-omaisuus koostuu lähinnä valmistukseen tarvittavista raaka-aineista ja valmiista tuotteista, kuten porakruunuista,
poratangoista ja putkitusjärjestelmistä sekä vasaroiden komponenteista sekä kokoonpannuista vasaroista. Vaihto-omaisuus sisältää
vaihto-omaisuuden arvonalentumisia yhteensä 1 486 tuhatta euroa. Tilikauden aikana tehdyt arvonalentumisten lisäykset olivat 48
tuhatta euroa ja palautukset 789 tuhatta euroa, mikä johtui hidaskiertoisen vaihto-omaisuuden myynnistä ja myyntikelvottoman
varaston romutuksista, miltä osin epäkuranttiusriski on alentunut.
Vaihto-omaisuuden arvonalentuminen on esitetty alla:
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
1.1.
2 227
1 817
Tilikauden aikana tehdyt arvonalentumiset
48
672
Tehdyt alaskirjausten palautukset
-789
-261
31.12.
1 486
2 227
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot - vaihto-omaisuuden arvostus
Vaihto-omaisuuden arvostus edellyttää johdolta arvioita ja harkintaan perustuvia ratkaisuja, jotka liittyvät erityisesti
epäkuranttiuteen ja vaihto-omaisuuden kirjaamiseen nettorealisointiarvon määräisenä odotettavissa oleviin myyntihintoihin
perustuen, ja lisäksi johto arvioi Robitin tärkeimpien markkinoiden yleistä markkinakehitystä. Nettorealisointiarvo on arvioitu
tavanomaisessa liiketoiminnassa toteutuva myyntihinta vähennettynä arvioiduilla menoilla, jotka tarvitaan hyödykkeiden
valmiiksi saattamiseksi ja myynnin toteutumiseksi.
38
5.3 Myyntisaamiset ja muut saamiset
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Myyntisaamiset ovat saamisia, jotka johtuvat asiakkaille tavanomaisessa liiketoiminnassa myydyistä tuotteista tai tuotetuista
palveluista. Myyntisaamiset kirjataan alun perin käypään arvoon, ja myöhemmin ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon
vähennettynä arvonalentumisilla. Konserni käyttää yksinkertaistettua lähestymistapaa odotettujen luottotappioiden arvioimiseen.
Luottotappioiden arvioimiseksi myyntisaamiset on ryhmitelty luottoriskiominaisuuksien ja erääntyneiden päivien perusteella.
Arvonalentumiset esitetään laajassa tuloslaskelmassa liiketoiminnan muissa kuluissa.
Muihin saamisiin sisältyy pääasiassa konsernin tavanomaisesta toiminnasta johtuvia siirtosaamisia.
Lyhytaikaiset myyntisaamiset ja muut saamiset koostuvat seuraavista eristä:
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Myyntisaamiset 15 297 19 257
Siirtosaamiset 564 1 044
Muut saamiset* 959 2 041
Yhteensä
16 820
22 342
*Olennaisin erä ALV-saamiset 847 tuhatta euroa 31.12.2023 ja 1 836 tuhatta euroa 31.12.2022.
Lyhytaikaisten myyntisaamisten ja muiden saamisten kirjanpitoarvojen katsotaan olevan lähellä niiden käypiä arvoja. Tämä johtuu
niiden lyhytaikaisesta luonteesta.
Myyntisaamisten arvonalentumisten muutokset
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
1.1.
529
836
Tilikauden aikana tehdyt arvonalennukset
385
415
Tilikauden tehdyt alaskirjaukset
-14
-398
Tehdyt alaskirjausten palautukset
-199
-324
31.12.
702
529
Arvonalennuksien tulosvaikutteiset muutokset
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Arvonalennukset
Yhtiöittäin tehdyt alaskirjaukset
-14
-741
Arvonalennusvarauksen muutos
-191
402
-205
-339
Myyntisaamisten luokittelu
Myyntisaamiset ovat asiakkailta veloitettuja tavaroita myydyistä tavaroista tai tavanomaisessa liiketoiminnassa suoritetuista
palveluista. Ne ovat yleensä maksettaviksi 30–90 päivän kuluessa ja siksi kaikki luokitellaan lyhytaikaisiksi saamisiksi. Myyntisaamiset
kirjataan alun perin vastiketta vastaan, joka on ehdoton, ellei niillä ole merkittäviä rahoituskomponentteja, kun ne kirjataan käypään
arvoon. Myyntisaamisilla kerätään sopimusperusteiset rahavirrat ja siksi saamiset arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon
efektiivisen koron menetelmällä. Liitetiedossa 4.6 kerrotaan lisää myyntisaamisten arvonalentumisperiaatteesta.
39
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Ostovelat ovat velvoitteita, jotka koskevat maksun suorittamista tavaroista tai palveluista, jotka on hankittu tavarantoimittajilta
ja palveluntuottajilta osana tavanomaista liiketoimintaa. Ostovelat kirjataan alun perin käypään arvoon, ja myöhemmin ne
arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä.
5.4 Ostovelat ja muut velat
Lyhytaikaiset ostovelat ja muut velat koostuvat seuraavista eristä:
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Ostovelat 11 001 15 643
Siirtovelat 3 472 4 041
Muut erät* 269 232
Yhteensä
14 742
19 916
*Pääasiassa ALV-velkaa
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät:
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
Henkilöstökulut 1 213 1 241
Sosiaalikulut 148 216
Korot 169 13
Muut erät * 1 941 2 572
Total
3 472
4 041
*Pääasiassa sisältävät ulkoistuspalkkioita, tilintarkastuspalkkioita ja vuokrakuluja
Ostovelkojen ja muiden velkojen kirjanpitoarvojen katsotaan vastaavan niiden käypiä arvoja, koska velat ovat luonteeltaan
lyhytaikaisia.
5.5 Varaukset
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Toimitussopimuksiin ei pääosin liity palautus- tai takaisinmaksuvelvoitteita. Robit vastaa siitä, että tuotteet ovat toimitushetkellä
teknisiltä ominaisuuksiltaan asiakkaan tilauksen ja Robitin omien laatustandardien mukaisia. Mikäli tuotteessa tunnistetaan Robitista
johtuva tekninen tai laadullinen ongelma, Robit on velvollinen toimittamaan asiakkaalle korvaavat tuotteet. Näitä velvoitteita
arvioidaan sopimuskohtaisesti, ja niistä kirjataan erillinen takuuvaraus. Koska tuotteet ovat luonteeltaan kulutusosia, tuotteisiin ei
sisälly pitkäaikaisia takuuvelvoitteita, joista voisi koitua maksettavaa tulevilla tilikausilla.
Varaus on tehty arvioiden takuuvaatimukset liittyen myytyihin tuotteisiin, joissa on tunnistettu tekninen tai laadullinen ongelma.
Näiden vaatimusten odotetaan olevan selvitetty seuraavan vuoden aikana ja siksi ne raportoidaan lyhytaikaisina varauksina.
Varauksen määrä 31.12.2023 oli 97 tuhatta euroa (2022: 147 tuhatta euroa).
40
Varausten muutokset:
Tuhatta euroa
31.12.2023
31.12.2022
1.1.
147 40
Varausten lisäykset 90 110
Varausten palautukset -140 -3
31.12.
97
147
5.6 Saadut ennakkomaksut
Saatujen ennakkojen määrä 31.12.2023 oli 22 tuhatta euroa (2022: 145 tuhatta euroa). Ennakkomaksuja vaaditaan yleensä
asiakkailta, jotka eivät ole yhtiön arvion mukaan luototuskelpoisia. Nykyisessä toiminnassa ennakkomaksut eivät ole yleinen
kaupankäyntitapa.
6 Muut liitetiedot
6.1 Tytäryritykset ja ulkomaanrahan määräiset erät
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Konsernitilinpäätöksen laatiminen
Tytäryrityksiä ovat kaikki yritykset, joissa konsernilla on määräysvalta. Konsernilla on määräysvalta yrityksessä, jos se olemalla
osallisena siinä altistuu sen muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän
tuottoon käyttämällä yritystä koskevaa valtaansa.
Tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen kokonaisuudessaan siitä päivästä lukien, jona konserni saa niihin määräysvallan
ja yhdistely lopetetaan, kun määräysvalta lakkaa. Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat
voitot sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Tytäryritysten soveltamia tilinpäätöksen
laatimisperiaatteita on tarvittaessa muutettu, jotta pystytään varmistamaan yhdenmukaisuus konsernin noudattamisen
periaatteiden kanssa.
Ulkomaanrahan määräisten erien muuntaminen
Ulkomaisten tytäryritysten varat ja velat muunnetaan euroiksi tilinpäätöspäivän kurssia käyttäen. Ulkomaisten tytäryritysten
tuottojen ja kulujen muuntamiseen euroiksi käytetään keskikurssia. Tytäryritysten tilinpäätösten muuntamisesta syntyvät
muuntoerot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin, ja ne kertyvät omaan pääomaan muuntoerorahastoon.
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat muutetaan toimintavaluutanmääräisiksi liiketapahtumien toteutumispäivän kursseja
käyttäen. Jos erä on arvostettu uudelleen, käytetään arvostuspäivän valuuttakurssia. Liiketoiminnasta, kuten ostoista ja myynneistä
syntyvät valuuttakurssierot kirjataan asiaankuuluviin eriin liikevoiton yläpuolelle. Rahoitustapahtumista syntyvät valuuttakurssierot
kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Konsernin laajaan tuloslaskelmaan kirjatut valuuttakurssierot ovat seuraavat:
41
Tuhatta euroa
1.1.2023-31.12.2023
1.1.2022-31.12.2022
Liikevoitto
-1 086
-176
Rahoitustuotot ja – kulut - 152 -154
Yhteensä
- 1 238
-330
Konserniyhtiöt 31.12.2023 ja 31.12.2022 olivat seuraavat
Emo %
Emo %
Konserni %
Konserni %
31.12.2023
31.12.2022
31.12.2023
31.12.2022
Halco Brighouse Ltd, UK, emo Robit UK
100 % 100 %
Halco Drilling Ltd UK, emo Robit UK*
100 % 100 %
Robit Africa Holdings Ltd,Etelä-Afrikka* 100 % 100 %
100 % 100 %
Robit Asia Ltd, Hong Kong 100 % 100 %
100 % 100 %
Robit Australia Pty Ltd, Australia 100 % 100 %
100 % 100 %
Robit Finland Oy Ltd, Suomi 100 % 100 %
100 % 100 %
Robit GB Ltd, UK 100 % 100 %
100 % 100 %
Robit Inc, USA 100 % 100 %
100 % 100 %
Robit Korea LTD, Etelä-Korea 100 % 100 %
100 % 100 %
Robit OOO, Venäjä 100 % 100 %
100 % 100 %
Robit S.A.C, Peru, 1% omistaa Robit Inc 99 % 99 %
100 % 100 %
Robit SA, Etelä-Afrikka** 74 % 74 %
100 % 100 %
Robit UK Ltd, UK* 100 % 100 %
100 % 100 %
Halco USA LLC, USA, emo Robit INC.
100 % 100 %
TOO Robit, Kazakstan 100 % 100 %
100 % 100 %
*Tähdellä merkityt yhtiö ovat dormantteja- tai holding-yhtiöitä.
**Robit SA perusti vuonna 2015 Etelä-Afrikassa trustin nimeltä Black Employees Empowerment Trust (‘trusti’). Trustin tarkoituksena
on tukea Robit SA:n paikallisia värillisiä työntekijöitä ja luoda Robitille parempia liiketoimintamahdollisuuksia Etelä-Afrikassa. Robit
SA toteutti trustille osoitetun suunnatun osakeannin. Sen seurauksena säätiö omistaa 26 % Robit SA:n osakkeista. Robit SA:lla
katsotaan kuitenkin olevan määräysvalta trustissa.
42
6.2 Verot
Tuloverokulu
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Tuloverokulu koostuu kauden verotettavaan tuloon perustuvasta verosta ja laskennallisten verojen muutoksesta. Vero kirjataan
konsernin tuloslaskelmaan, tai jos se liittyy muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin, niin vero
kirjataan vastaavasti muihin laajan tuloksen eriin tai omaa pääomaan.
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan niiden paikallisten verolakien ja verokantojen perusteella, jotka on
tilinpäätöspäivään mennessä säädetty tai käytännössä hyväksytty maissa, joissa konserni toimii ja kerryttää verotettavaa tuloa.
Tuhatta euroa
01.01.2023 -
31.12.2023
01.01.2022 -
31.12.2022
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero:
Vero tilikauden voitosta erillisyhtiöissä -302 -528
Aiempia vuosia koskevat oikaisut -141 -5
Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero yhteensä -444 -533
Laskennallinen vero:
Laskennallisen verosaamisten vähennys (-) / lisäys (+) -449 -171
Laskennallisten verovelkojen vähennys (+) / lisäys (-) 301 250
Laskennallisista veroista johtuvat kulut yhteensä -148 80
Tuloverokulu
-592
-453
Konsernin tuloslaskelmaan kirjatut tuloverot poikkeavat Suomen verokannalla lasketuista tuloveroista seuraavasti:
Tuhatta euroa
01.01.2023 -
31.12.2023
01.01.2022 -
31.12.2022
Voitto/tappio ennen veroja
-2 427
1 338
Suomen verokannalla laskettu vero 485 -268
Seuraavien erien verovaikutus:
Ulkomaisten tytäryritysten erilaisten verokantojen vaikutus 57 9
Verotuksessa vähennyskelvottomat kulut
-924
-505
Verovapaat tulot 199 56
Kirjaamattomien laskennallisten verosaamisten vaikutus -425 112
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden hyödyntäminen 146 560
Muut oikaisut
12
0
Aiempia vuosia koskeva oikaisu -141 -418
Verot tuloslaskelmassa
-592
-453
Konsernissa on tilikaudella alaskirjattu 398 tuhatta euroa lähdeverosaamisia, koska näiden verohyödyn realisoitumisen ei katsota
enää olevan todennäköistä.
43
Laskennalliset verot
Tilinpäätöksen laatimisperiaate
Laskennalliset verosaamiset ja verovelat lasketaan velkamenetelmää käyttäen kaikista varojen ja velkojen verotuksellisten arvojen
ja konsernitilinpäätöksen mukaisten kirjanpitoarvojen välisistä väliaikaisista eroista. Laskennallisen veron määrittämiseen käytetään
verokantoja (ja -lakeja), jotka on säädetty tai käytännössä hyväksytty tilinpäätöspäivään mennessä ja joita odotetaan sovellettavan,
kun asianomainen laskennallinen verosaaminen realisoituu tai laskennallinen verovelka suoritetaan.
Laskennalliset verovelat kirjataan kaikista veronalaisista väliaikaisista eroista, paitsi jos laskennalliseen verovelkaan liittyvän
väliaikaisen eron purkautumisajankohta on konsernin määrättävissä eikä väliaikainen ero todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa
olevassa tulevaisuudessa.
Laskennallisia verosaamisia kirjataan kaikista verotuksessa vähennyskelpoisista väliaikaisista eroista siihen määrän asti kuin
todennäköisesti on käytettävissä veronalaista tuloa, jota vastaan vähennyskelpoinen väliaikainen ero pystytään hyödyntämään.
Laskennallisten verosaamisten realisoitavissa oleva arvo arvioidaan jokaisena tilinpäätöspäivänä, ja niitä oikaistaan, jos on viitteitä
siitä, ettei laskennallisten verosaamisten hyödyntäminen ole enää todennäköistä.
Laskennallisia verosaamisia ja -velkoja vähennetään toisistaan siinä ja vain siinä tapauksessa, että yrityksellä on laillisesti
toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata kauden verotettavaan tuloon perustuvia verosaamisia ja verovelkoja keskenään ja
laskennalliset verosaamiset ja laskennalliset verovelat liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin joko samalta
verovelvolliselta tai eri verovelvollisilta, jotka aikovat joko suorittaa kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot nettoperusteisesti
Keskeiset harkintaan perustuvat ratkaisut ja arviot laskennalliset verosaamiset ja -velat
Harkintaa tarvitaan arvioitaessa, merkitäänkö laskennallisia verosaamisia ja tiettyjä laskennallisia verovelkoja taseeseen.
Laskennallisia verosaamisia kirjataan vain, jos niiden realisoituminen on todennäköisempää kuin realisoitumatta jääminen.
Realisoituminen riippuu siitä, että verotettavaa tuloa kertyy riittävästi. Tulevaisuudessa kertyvää verotettavaa tuloa koskevat
oletukset riippuvat johdon rahavirta-arvioista, jotka liittyvät muun muassa tulevaan liikevaihtoon, liiketoiminnan kuluihin ja
rahoituskuluihin. Konsernin kyky kerryttää verotettavaa tuloa riippuu myös yleiseen talouteen, rahoitukseen, kilpailukykyyn ja
sääntelyyn liittyvistä tekijöistä, joihin konserni ei pysty vaikuttamaan. Näihin arvioihin ja oletuksiin liittyy riskiä ja epävarmuutta,
ja näin ollen on mahdollista, että olosuhteiden muutokset aiheuttavat muutoksia odotuksiin, jotka voivat vaikuttaa taseeseen
merkittyjen laskennallisten verosaamisten ja verovelkojen määriin sekä muiden vielä kirjaamattomien verotuksellisten
tappioiden ja väliaikaisten erojen määrään.
Konsernin johto arvioi veroilmoituksissa otettuja kantoja säännöllisesti tilanteissa, joissa sovellettavat verosäädökset jättävät
tilaa tulkinnalle. Tarvittaessa kirjataan varauksia niiden määrien perusteella, jotka odotetaan maksettavan veroviranomaisille.
Tunnistettuihin epävarmoihin veropositioihin liittyvät kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat merkitään taseeseen,
kun on todennäköistä, että tietyt veropositiot tullaan haastamaan eikä niitä välttämättä hyväksytä veroviranomaisten
suorittamassa tarkastelussa.
44
Laskennallisten verojen bruttomääräiset muutokset ovat seuraavat:
Tuhatta euroa
2023
2022
1.1.
1 173
1 234
Kirjattu tulosvaikutteisesti -149 80
Kirjattu omaan pääomaan 0 -141
Valuuttakurssierot 7 0
31.12.
1 028
1 173
Seuraavassa taulukossa esitetään laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutokset tilikauden aikana siten, että ei oteta
huomioon samaan veronsaajaan liittyvien erien vähentämistä toisistaan:
Tuhatta euroa
1.1.
Kirjattu tulos-
vaikutteisesti
Kirjattu omaan
pääomaan
Valuutta-
kurssierot
31.12.
2022
Laskennalliset verosaamiset
Vaihto-omaisuus 517 -33 0 1 485
Työsuhde-etuudet
285
36
0
0
323
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet* 1 064 -57 0 2 1 009
Verotappiot
726
-109
0
-1
616
Muut erät
381
-9
0
20
392
Yhteensä
2 972
-171
0
21
2 825
Laskennallisten verojen netottaminen -1 046
-967
Laskennalliset verosaamiset, netto
1 926
1 859
Tuhatta euroa
1.1.
Kirjattu tulos-
vaikutteisesti
Kirjattu omaan
pääomaan
Valuutta-
kurssierot
31.12.
2023
Laskennalliset verosaamiset
Vaihto-omaisuus
485
-222
0
-5
258
Työsuhde-etuudet
323
-48
0
-14
261
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet* 1 009 -29 0 -17 963
Verotappiot
616
-142
0
-8
466
Muut erät
392
-9
0
-2
381
Yhteensä
2 825
-450
0
-46
2 329
Laskennallisten verojen netottaminen -967
-912
Laskennalliset verosaamiset, netto
1 859
1 417
1.1.
Kirjattu tulos-
vaikutteisesti
Kirjattu omaan
pääomaan
Valuutta-
kurssierot
31.12.
2023
Laskennalliset verovelat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet*
1 405
-252
0
-58
1 095
Aineettomat hyödykkeet
251 -49 0 5 207
Yhteensä
1 657
-301
0
-53
1 301
Laskennallisten verojen netottaminen
-967
-912
Laskennalliset verovelat, netto
689
389
45
1.1.
Kirjattu tulos-
vaikutteisesti
Kirjattu omaan
pääomaan
Valuutta-
kurssierot
31.12.
2022
Laskennalliset verovelat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet*
1 253
2
141
9
1 405
Aineettomat hyödykkeet
492 -253 0 12 251
Yhteensä
1 745
-250
141
21
1 656
Laskennallisten verojen netottaminen
-1 046
-967
Laskennalliset verovelat, netto
694
689
*Konsernissa on korjattu IFRS 16 liittyvien laskennallisten verojen esittämistapaa vertailuvuoden osalta, jolloin niitä ei ole esitetty bruttomääräisinä vain
nettona. Lisätietoja liitetiedossa 6.4.
Konsernin yhtiöillä on yhteensä 20,0 miljoonaa euroa verotuksessa hyödynnettäviä verotappioita, joista ei ole kirjattu
laskennallisia verosaamisia. Näis tappioista viiden vuoden kuluessa erääntyy 7,8 miljoonaa euroa ja 12,2 miljoonaa euroa ei
eräänny.
6.3 Lähipiiriliiketoimet
Konsernin lähipiiri koostuu emoyrityksestä ja liitetiedossa 6.1. mainituista konserniyrityksistä. Lähipiiriä ovat myös johdon
avainhenkilöt ja heidän perheenjäsenensä samoin kuin näiden määräysvallassa olevat yritykset. Johdon avainhenkilöihin luetaan
Robitin hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja johtoryhmä. Five Alliance Oy:llä on Robit Oyj:ssä huomattava vaikutusvalta ja sen
omistusosuus konsernista oli 27,06 % 31.12.2023 (2022: 27,06 %). Robitin hallituksen varapuheenjohtaja Harri Sjöholmilla on
määräysvalta Five Alliance Oy:ssä.
Hallituksen palkkiot
Hallituksen jäsenille maksettiin tilikausilla 2023 ja 2022 palkkoja, palkkioita ja muita etuuksia seuraavasti:
Tuhatta euroa
2023
2022
Markku Teräsvasara 69,1 36,5
Harri Sjöholm 49,7 61,3
Lasse Aho 42,4 -
Eeva-Liisa Virkkunen 46,0 38,5
Mikko Kuitunen 41,8 40,0
Anne Koutonen 42,7 44,0
Kalle Reponen - 5,5
Mammu Kaario - 5,5
Kim Gran 1,8 42,3
Yhteensä
293,4
273,6
Robitin 15.3.2023 pidetty varsinainen yhtiökokous päätti hallituksen jäsenten palkkioista seuraavasti: hallituksen
puheenjohtajan vuosipalkkio on 55 000 euroa ja hallituksen jäsenten vuosipalkkio on 30 000 euroa. Lisäksi hallituksen jäsenille
maksetaan kokouspalkkioita siten että kullekin hallituksen jäsenelle maksetaan 500 euron kokouspalkkio kokouksesta.
Valiokuntien jäsenille maksetaan 500 euroa kokoukselta. Hallituksen jäsenten vuotuinen palkkio maksetaan siten, että 40 %
palkkiosta käytetään Robitin osakkeiden hankkimiseen tai vaihtoehtoisesti henkilöille voidaan luovuttaa yhtiön hallussa olevia
omia osakkeita ja 60 % on ennakkoveroa, jonka yhtiö pidättää ja maksaa verottajalle. Hallituksen ja valiokuntien kokouspalkkiot
maksetaan rahana. Kulukorvaukset maksetaan yhtiön voimassa olevan matkustussäännön mukaisesti. Hallituksen jäsenet eivät
kuulu osakepohjaisten kannustinohjelmien piiriin eikä heillä ole eläkesopimuksia yhtiön kanssa. Palkkioksi saatuihin Robit Oyj:n
osakkeisiin ei liity Robitin asettamia rajoituksia tai omistusvelvoitteita.
Robitin hallituksen jäsenille luovutettiin yhteensä 60 294 osaketta hallituspalkkioiksi vuonna 2023. Hallituksen jäsenet eivät ole
työ- tai toimisuhteessa yhtiöön.
46
Hallituspalkkiona luovutettiin osakkeita Markku Teräsvasaralle 16 174 ja Harri Sjöholmille, Lasse Aholle, Anne Koutoselle, Eeva-
Liisa Virkkuselle sekä Mikko Kuituselle 8 824 osaketta kullekin.
Toimitusjohtajan palkitseminen
Hallitus päättää toimitusjohtajan palkasta palkkioista ja muista etuuksista. Tilikaudella 2023 maksettiin toimitusjohtaja Arto
Haloselle palkkoja, palkkioita ja muita etuuksia yhteensä 182 tuhatta euroa. Lisäksi tilikauden aikana toimitusjohtajalle
luovutettiin osakkeita noin 12 tuhannen euron arvosta eli yhteensä 8 824 osaketta, mikä perustuu toimitusjohtajasopimukseen,
5 000 osaketta osana LTI 2020-2022 palkitsemisohjelmaa sekä vapaaehtoiseen lisäeläkkeeseen liittyvä maksu 8 tuhatta euroa.
Osakepalkkio-ohjelmista on enemmän tietoa kappaleessa 2.3.
Johtoryhmän palkitseminen
Hallitus tekee johdon kannustin- ja palkitsemisjärjestelmää koskevat päätökset toimitusjohtajan esityksestä. Johtoryhmän
jäsenten palkka koostuu peruspalkasta ja tulosperusteisesta bonuksesta. Tulosperusteinen bonus määräytyy yhtiön
tuloksellisuuden asianomaisen liiketoiminta-alueen ja muiden keskeisten operatiivisten tavoitteiden perusteella. Johtoryhmän
jäsenille vuosina 2023 ja 2022 maksetut palkkiot olivat seuraavat:
Johtoryhmän palkitseminen
Tuhatta euroa
2023
2022
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 707 646
Osakeperusteiset maksut 61 -
Yhteensä
768 646
Johtoryhmän jäsenillä ei ole vapaaehtoisia lisäeläkejärjestelyjä 2023.
Lisätietoa osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä tilinpäätöksen liitetiedoissa kohdassa 2.3 Työsuhde-etuudet.
Osakeperusteiset maksut ja osakaslainat
Tilikaudella 2023 luovutettiin yhtiön johtoryhmäläisille yhteensä 13 750 osaketta osakepalkkio-ohjelmien perusteella.
Tilikaudella 2022 osakepalkkio-ohjelmien mukaisia osakkeita ei luovutettu yhtiön johdolle. Tilikaudella 2020 toteutetun
osakepalkkio-ohjelmaan liittyvän henkilöstöannin yhteydessä yhtiö on myöntänyt avainhenkilöille lainaa osakemerkintöjen
maksamista varten. Maksuaika näille lainoille on 8 vuotta ja korkona 12 kuukauden Euribor lisättynä 0,99 % marginaalilla.
Osakepalkkio-ohjelmasta enemmän kappaleessa 2.3.
Johdon omistukset
Osakkeiden kokonaismäärä 31.12.2023 oli 21 179 900 osaketta ja 31.12.2022 oli 21 179 900. Johdon omistuksessa oli osakkeita
seuraavasti:
Hallituksen ja johdon osakeomistukset 31.12.2023
Osuus
Hallituksen omistukset
27,80 %
Harri Sjöholm*
5 776 219
27,27 %
Mikko Kuitunen
26 689
0,13 %
Lasse Aho
26 065
0,12 %
Markku Teräsvasara 20 955 0,10 %
Anne Koutonen
19 831
0,09 %
Eeva-Liisa Virkkunen 18 605 0,09 %
Toimitusjohtaja
0,18 %
Muut johtoryhmän jäsenet 52 675 0,25 %
Yhteensä
5 979 356 28,23 %
* 27,06 % Harri Sjöholmilla Five Alliance Oy:n kautta
47
6.4 Aikaisempaa tilikautta koskevien virheiden korjaaminen
Seuraavilla korjauksilla oli vaikutusta konsernin taloudelliseen asemaan 1.1.2022 ja 31.12.2022.
Muut rahoitusvarat ja Rahavarat
Konserni korjasi 31.12.2023 päättyneellä tilikaudella tapaa, jolla muut rahoitusvarat esitetään taseella. Aiemmin nämä
rahoitusvarat esitettiin rahavaroissa. Konsernilla on sijoitettuna varoja lyhytaikaiseen korkorahastoon, jotka konserni on
määritellyt likvideiksi rahavaroiksi. Kyseisen korkorahaston sisällä sijoitukset voivat kuitenkin olla pidempiaikaisia kuin 90 päivää,
minkä lisäksi rahaston riskisyyttä osoittava volatiliteetti on ollut keskimäärin korkeampi kuin mitä rahavaroille sallitaan. in
ollen, sijoitus korkorahastoon on uudelleenluokiteltu rahavaroista erään ”muut rahoitusvarat”, jotka arvostetaan käypään
arvoon tulosvaikutteisesti.
Vertailutiedot, jotka esitetty konsernin taseessa ja rahavirtalaskelmassa, on korjattu, kuten alla olevissa taulukoissa on esitetty.
Muutoksella ei ole ollut tulosvaikutusta.
Oikaisut taseen vertailutiedoissa
Tuhatta euroa
Raportoitu
31.12.2022
Oikaistu
Oikaistu 31.12.2022
Raportoitu
1.1.2022
Oikaisu
Oikaistu
1.1.2022
Muut rahoitusvarat
1 603 1 603
3 452
3 452
Rahavarat 7 688 -1 603
6 085 9 525
-3 452
6 073
Yhteensä
7 688
7 688
9 525
9 525
Oikaisut rahavirtalaskelman vertailutiedoissa
Tuhatta euroa
Raportoitu
31.12.2022
Oikaisu
Oikaistu 31.12.2022
Muut ei-rahavaikutteiset erät
1 122
-49
1 171
Muiden rahoitusvarojen lisäys (-) / vähennys (+)
0
1 800
1 800
Rahat tilikauden alussa
9 525
-3 452
6 073
Rahat tilikauden lopussa 7 688 -1 603 6 085
Vertailuvuoden liitetietoja koskevat korjaukset
Konserni on korjannut liitetiedossa 5.1. vertailuvuoden aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankintamenojen ja
kertyneiden poistojen bruttomääräisiä eriä 1.1.2022 alkusaldoihin. Vertailuvuoden liitetiedon korjauksella ei ole vaikutusta
aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden tasearvoihin.
Lisäksi konserni on oikaissut liitetiedossa 6.2. vertailuvuoden laskennallisten verosaamisten ja laskennallisten verovelkojen
bruttomääräisiä eriä 1.1.2022 alkusaldoihin aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin liittyvien erien osalta, sillä niitä ei ollut
esitetty bruttomääräisinä vaan nettona. Vertailuvuoden liitetiedon korjauksella ei ole vaikutusta laskennallisten verosaamisten
ja laskennallisten verovelkojen tasearvoihin.
6.5 Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Tilikauden päättymisen jälkeen ei olennaisia tapahtumia.
6.6 Käyttöön otetut uudet ja muuttuneet standardit
Tilikaudella ei tullut uusia tai muuttuneita standardeja, jotka olisivat vaikuttaneet tilinpäätöksen laadintaan.
Robit Oyj
Emoyhtiön tilinpäätös
31.12.2023
Sisällysluettelo
TULOSLASKELMA ............................................................................................................................................... 3
TASE ................................................................................................................................................................... 4
RAHOITUSLASKELMA ......................................................................................................................................... 6
TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT ........................................................................................................................... 7
Luettelo käytetyistä kirjanpitokirjoista ja tositelajeista sekä säilytystavoista ................................................. 17
Robit Oyj
Y-tunnus: 0825627–0
Robit Oyj (emoyhtiö)
TULOSLASKELMA
1.1.2023 - 31.12.2023
1.1.2022 - 31.12.2022
LIIKEVAIHTO*
5 537 568,40
4 387 835,61
Liiketoiminnan muut tuotot*
100 000,00
0,00
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot
-1 443 255,30
-1 557 353,03
Henkilösivukulut
Eläkekulut
-170 577,63
-222 786,15
Muut henkilösivukulut
-85 538,26
-47 027,90
Henkilöstökulut yhteensä
-1 699 371,19
-1 827 167,08
Poistot ja arvonalentumiset
Suunnitelman mukaiset poistot
-857 997,93
-1 002 060,23
Liiketoiminnan muut kulut
-3 575 235,52
-3 987 212,82
LIIKEVOITTO (-TAPPIO)
-495 036,24
-2 428 604,52
Rahoitustuotot ja -kulut
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksille
954 143,92
1 057 936,76
Muilta
-236 471,15
1 191 831,89
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille
-121 670,22
-172 186,59
Muille
-11 360 928,82
-971 585,92
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
-10 764 926,27
1 105 996,14
VOITTO (-TAPPIO) ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA
-11 259 962,51
-1 322 608,38
JA VEROJA
Tilinpäätössiirrot
Poistoeron lisäys (-) tai vähennys (+)
-20 085,16
-27 810,57
Konserniavustus
1 305 000,00
2 850 000,00
Tuloverot
-398 670,26
-20 839,09
TILIKAUDEN VOITTO (-TAPPIO)
-10 373 717,93
1 478 741,96
*Tilikauden 2022 osalta on Liiketoiminnan muut tuotot korjattu Liikevaihdon erään. Summa 486 214,80 euroa.
Robit Oyj
Y-tunnus: 0825627–0
Robit Oyj (emoyhtiö)
TASE
VASTAAVAA
1.1.2023 - 31.12.2023
1.1.2022- 31.12.2022
Pysyvät vastaavat
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
Kehittämismenot
59 989,45
230 701,47
Aineettomat oikeudet
187 287,26
295 716,26
Muut pitkävaikutteiset menot
1 004 397,35
1 306 090,69
Aineettomat hyödykkeet yhteensä
1 251 674,06
1 832 508,42
Aineelliset hyödykkeet
Maa- ja vesialueet
195 178,87
195 178,87
Rakennukset ja rakennelmat
3 486 907,11
3 674 748,16
Koneet ja kalusto
28 291,60
35 353,76
Muut aineelliset hyödykkeet
1 590,71
1 590,79
Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat
0,00
0,00
Aineelliset hyödykkeet yhteensä
3 711 968,29
3 906 871,58
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä
43 331 637,57
52 159 088,57
Sijoitukset yhteensä
43 331 637,57
52 159 088,57
Pysyvät vastaavat yhteensä
48 295 279,92
57 898 468,57
Vaihtuvat vastaavat
Saamiset
Pitkäaikaiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
22 348 122,12
23 119 455,40
Lainasaamiset
76 841,78
153 749,30
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä
22 424 963,90
23 273 204,70
Lyhytaikaiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
11 587 919,52
12 020 546,95
Myyntisaamiset
50 000,00
0,00
Lainasaamiset
69 573,31
78 881,07
Muut saamiset
8 500,50
15 940,50
Siirtosaamiset
235 213,69
400 627,91
Lyhytaikaiset yhteensä
11 951 207,02
12 515 996,43
Rahoitusarvopaperit
Muut arvopaperit
1 627 877,88
1 602 891,85
Rahoitusarvopaperit
Rahat ja pankkisaamiset
2 417 940,21
261,08
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
38 421 989,01
37 392 354,06
VASTAAVAA YHTEENSÄ
86 717 268,93
95 290 822,63
Robit Oyj
Y-tunnus: 0825627–0
Tase
1.1.2023 - 31.12.2023
1.1.2022- 31.12.2022
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma
705 025,14
705 025,14
Ylikurssirahasto
201 825,51
201 825,51
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
84 778 931,04
85 202 252,88
Edellisten tilikausien voitto (tappio)
-23 592 096,09
-25 102 807,27
Tilikauden voitto (tappio)
-10 373 717,93
1 478 741,96
Oma pääoma yhteensä
51 719 967,67
62 485 038,22
Tilinpäätössiirtojen kertymä
Poistoero
454 178,99
434 093,83
Vieras pääoma
Pitkäaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta
19 500 000,00
19 009 791,00
Pitkäaikainen yhteensä
19 500 000,00
19 009 791,00
Lyhytaikainen
Lainat rahoituslaitoksilta
3 000 000,00
4 791 690,54
Ostovelat
378 448,11
492 159,25
Velat saman konsernin yrityksille
11 109 209,10
7 585 390,42
Muut velat
333 246,38
244 658,29
Siirtovelat
222 218,68
248 001,08
Lyhytaikainen yhteensä
15 043 122,27
13 361 899,58
Vieras pääoma yhteensä
34 543 122,27
32 371 690,58
VASTATTAVAA YHTEEN
86 717 268,93
95 290 822,63
Robit Oyj
Y-tunnus: 0825627–0
RAHOITUSLASKELMA
1.1.2023 - 31.12.2023
1.1.2022 - 31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirta:
VOITTO (TAPPIO) ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA
-495 036
-2 428 605
Oikaisut:
Suunnitelman mukaiset poistot
857 998
1 002 060
Rahoitustuotot ja -kulut
Muut oikaisut
-657 778
-93 152
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta
-294 816
-1 519 696
Käyttöpääoman muutos:
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys(-)/vähennys(+)
794 511
2 055 185
Vaihto-omaisuuden lisäys(-)/vähennys(+)
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys(+)/vähennys(-)
1 569 343
-4 517 173
Liiketoiminnan rahavirta ennen veroja
2 069 038
-3 981 684
Maksetut korot ja muut rahoituskulut liiketoiminnasta
-1 718 940
-857 099
Saadut korot ja muut rahoitustuotot liiketoiminnasta
747 031
762 502
Maksetut välittömät verot
0
-20 839
Liiketoiminnan rahavirta (A)
1 097 129
-4 097 120
Investointien rahavirta:
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-82 260
-186 850
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin
Saadut rahoitustuotot investoinneista
Maksetut rahoituskulut investoinneista
Myönnetyt tytäryhtiölainat
Lainasaamisten takaisinmaksut
211 432
2 594 989
Pitkäaikaisten saamisten muutos
84 059
15 003
Investointien rahavirta (B)
213 231
2 423 143
Kassavirta ennen rahoitusta (A+B)
1 310 359
-1 673 978
Rahoituksen rahavirta:
Maksullinen osakeanti
Sijoitukset ja luovutustulot rahoitusarvopapereista
1 800 000
Lyhytaikaisten lainojen muutos
-3 019 582
-3 009 793
Pitkäaikaisten lainojen muutos
3 500 000
Omien osakkeiden muutos
-149 776
90 313
Saatu konserniavustus / osinko
1 200 000
2 792 984
Maksetut osingot ja muu voitonjako
-423 322
Rahoituksen rahavirta (C)
1 107 320
1 673 504
Rahavarojen muutos (A+B+C) lisäys (+) / vähennys (-)
2 417 679
-473
Rahavarat tilikauden alussa
261
734
Rahavarat tilikauden lopussa
2 417 940
261
Taseen mukainen rahavarojen muutos
-2 417 679
473
TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
Tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Perustiedot
Robit Oyj on maa- ja kallioporauksessa käytettävien kulutusosien valmistukseen erikoistunut suomalainen julkinen osakeyhtiö,
jonka osakkeet noteerataan päälistalla NASDAQ Helsingissä. Robit Oyj on konsernin emoyhtiö, jonka rekisteröity osoite on
Vikkiniityntie 9, 33880 Lempäälä.
Konsernitiedot
Robit Oyj on konsernin emoyhtiö. Konsernitilinpäätös laaditaan IFRS:n mukaan ja emoyhtiön erillistilinpäätös Suomen
kirjanpitolainsäädännön mukaan. Konsernin laadintaperiaatteet on kuvattu konsernin liitetiedoissa. Jäljennös
konsernitilinpäätöksestä on saatavissa yhtiön pääkonttorista, osoitteesta Vikkiniityntie 9, 33880 Lempäälä.
Olennaiset tapahtumat tilikaudella
Yhtiön hallitukseen valittiin vanhoina jäseninä Harri Sjöholm, Markku Teräsvasara, Eeva-Liisa Virkkunen, Anne Koutonen sekä
Mikko Kuitunen. Uusina jäseninä hallitukseen valittiin Lasse Aho.
Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Markku Teräsvasara ja varapuheenjohtajaksi Harri Sjöholm.
Yhtiön hankki omia osakkeita yhteensä 100.000 osaketta ja niiden hankintahinta oli 149.776,42 euroa ja keskihinta 1,37576
euroa
Olennaiset tapahtumat tilikauden jälkeen
Robit Oyj:llä ei ollut olennaisia tilikauden jälkeisiä tapahtumia.
Pysyvien vastaavien arvostusperiaatteet
Pysyvien vastaavien hankintamenoon on luettu hyödykkeen hankinnasta ja valmistuksessa aiheutuneet muuttuvat menot.
Pysyvät vastaavat poistetaan vaikutusaikanaan suunnitelman mukaan. Rakennukset ja irtain käyttöomaisuus poistetaan
taloudellisena käyttöaikanaan.
Kehittämismenot
5 v.
Tasapoisto
Muut pitkävaikutteiset menot
5–7 v.
Tasapoisto
Aktivoidut listautumismenot
5–10 v.
Tasapoisto
Rakennukset
30 v.
Tasapoisto
Rakennusten koneet ja laitteet
15 v.
Tasapoisto
Rakennelmat
10 v.
Tasapoisto
Koneet ja kalusto
5–10 v.
Tasapoisto
Muut aineelliset hyödykkeet
5–10 v.
Tasapoisto
Yhtiön kehittämismenojen ja muiden aineettomien hyödykkeiden poistoajat 5–7 vuotta vastaavat yhtiön näkemyksen mukaan
hyödykkeiden taloudellista vaikutusaikaa.
Sijoitukset
Sijoitukset on arvostettu hankintahintaisina tai sitä alempaan käypään arvoon.
Robit Australia Pty Ltd:n osakkeisiin tehtiin tilikaudella alaskirjaus 8.827.451,00 euroa.
Vaihto-omaisuuden arvostus
Vaihto-omaisuus esitetään painotettuun keskihintaan tai sitä alemman todennäköisen myyntihinnan määräisenä. Vaihto-
omaisuuden hankintamenoon on luettu välittömät menot.
Valuuttamääräiset erät
Ulkomaanrahan määräiset saamiset ja velat on muutettu Suomen rahaksi tilinpäätöspäivän kurssiin.
Liikevaihto maantieteellisesti markkina-alueittain:
31.12.2023
31.12.2022
Kotimaa
1 743 361
1 605 538
Yhteisömaat
Muut maat
3 794 208
2 782 298
Yhteensä
5 537 568
4 387 836
Liiketoiminnan muiden tuottojen oikaisu
Vuokratuotoissa yhteensä 486 214,80 euron luokittelun vertailuvuoden korjaus liiketoiminnan muista tuotoista liikevaihtoon,
sillä vuokratuotot ovat yhtiön varsinaisen liiketoiminnan tuottoja.
Poikkeuksellinen kuluerä
Tilinpäätökseen 2022 on kirjattu osingosta rahoitustuotto saaminen saman konsernin yritykseltä 512 971,77 euroa.
Tilikaudella 2023 päätetty muuttaa alkuperäistä osingonjako summaa pienemmäksi ja kirjattu päätöksen perusteella
osinkosaamista rahoituskuluksi 356 031,95 euron verran.
Henkilöstöä koskevia tietoja
31.12.2023
31.12.2022
Henkilöstön lukumäärä keskimäärin
toimihenkilöt 10 9
Emoyhtiön hallituksen ja toimitusjohtajan palkkiot
31.12.2023
31.12.2022
Toimitusjohtaja Tommi Lehtonen (15.3.2022 saakka) 200 045
Toimitusjohtaja Arto Halonen (15.3.2022 alkaen) 253 638 192 299
2023
2022
Hallituksen puheenjohtaja ja jäsenet
Markku Teräsvasara (22.3.2022 alkaen)
69 100
36 500
Harri Sjöholm
49 700
61 250
Mikko Kuitunen
41 750
40 000
Anne Koutonen
42 700
44 000
Kim Gran (15.3.2023 saakka)
1 750
42 250
Kalle Reponen (22.3.2022 saakka)
0
5 500
Mammu Kaario (22.3.2022 saakka)
0
5 500
Eeva-Liisa Virkkunen (22.3.2022 alkaen)
46 000
38 500
Lasse Aho (15.3.2023 alkaen)
42 400
0
293 400
273 500
Tilintarkastajien palkkiot eriteltynä
1 )
Tilintarkastus
97 000
94 567
2 )
tilintarkastuslain 1,1 §2-kohdan toimeksiannot
2 085
0
3 )
veroneuvonta
0
0
4 )
muut palvelut
0
3 470
Yhteensä
99 085
98 037
Suunnitelman mukaiset poistot tase-erittäin
31.12.2023
31.12.2022
Kehittämismenot
170 712,02
205 043,37
Aineettomat oikeudet
172 088,57
153 861,17
Muut pitkävaikutteiset menot
301 693,34
397 313,68
Rakennukset
206 441,76
204 653,45
Koneet ja kalusto
7 062,24
24 374,34
Muut aineelliset hyödykkeet
0,00
16 814,22
857 997,93
1 002 060,23
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet
31.12.2023
31.12.2022
Kehittämismenot
Hankintameno 1.1.
2 303 239,45
2 303 239,45
Hankintameno 31.12.
2 303 239,45
2 303 239,45
kertyneet poistot 1.1.
-2 072 537,98
-1 867 494,61
tilikauden poistot
-170 712,02
-205 043,37
kirjanpitoarvo 31.12.
59 989,45
230 701,47
Aineettomat oikeudet
Hankintameno 1.1.
1 387 390,05
1 297 998,55
lisäykset
63 659,57
89 391,50
Hankintameno 31.12.
1 451 049,62
1 387 390,05
kertyneet poistot 1.1.
-1 091 673,79
-937 812,62
tilikauden poistot
-172 088,57
-153 861,17
kirjanpitoarvo 31.12.
187 287,26
295 716,26
Muut pitkävaikutteiset menot
Hankintameno 1.1.
7 128 453,80
7 086 453,80
lisäykset
0,00
42 000,00
Hankintameno 31.12.
7 128 453,80
7 128 453,80
kertyneet poistot 1.1.
-5 822 363,11
-5 425 049,43
tilikauden poistot
-301 693,34
-397 313,68
kirjanpitoarvo 31.12.
1 004 397,35
1 306 090,69
Maa- ja vesialueet
poistamaton hankintameno 1.1.
195 178,87
195 178,87
kirjanpitoarvo 31.12.
195 178,87
195 178,87
Rakennukset ja rakennelmat
Hankintameno 1.1.
6 253 442,60
6 197 984,20
lisäykset
18 600,71
55 458,40
Hankintameno 31.12.
6 272 043,31
6 253 442,60
kertyneet poistot 1.1.
-2 578 694,44
-2 374 040,99
tilikauden poistot
-206 441,76
-204 653,45
kirjanpitoarvo 31.12.
3 486 907,11
3 674 748,16
Koneet ja kalusto
Hankintameno 1.1.
2 308 377,55
2 308 377,55
Lisäykset
0,00
0,00
Hankintameno 31.12.
2 308 377,55
2 308 377,55
kertyneet poistot 1.1.
-2 273 023,79
-2 248 649,45
tilikauden poistot
-7 062,16
-24 374,34
kirjanpitoarvo 31.12.
28 291,60
35 353,76
Muut aineelliset hyödykkeet
31.12.2023
31.12.2022
Hankintameno 1.1.
99 065,05
99 065,05
Hankintameno 31.12.
99 065,05
99 065,05
kertyneet poistot 1.1.
-97 474,26
-80 660,04
tilikauden poistot
-0,08
-16 814,22
kirjanpitoarvo 31.12.
1 590,71
1 590,79
Osuudet saman konsernin yrityksis
Alkusaldo 1.1.
52 159 088,57
52 164 794,18
Vähennykset x)
-8 827 451,00
-5 705,61
Kirjanpitoarvo 31.12.
43 331 637,57
52 159 088,57
x) Robit Australia alaskirjaus 2023
Robit Ab, Ruotsi, alaskirjaus 2022
Yhtiön omistamat toisten yhtiöiden osakkeet, joissa omistusosuus suurempi kuin 20 %.
31.12.2023
31.12.2022
Osuus %
Osuus %
Robit Korea LTD, Korea
100 %
100 %
Robit OOO, Venäjä
100 %
100 %
Robit Inc. USA
100 %
100 %
Robit SA, Etelä-Afrikka 3)
74 %
74 %
Robit S.A.C, Peru 1)
99 %
99 %
Robit Africa Holdings Ltd, Etelä-Afrikka 2)
100 %
100 %
Robit Finland Oy Ltd, Suomi
100 %
100 %
Robit Australia Pty Ltd, Australia
100 %
100 %
Robit GB Ltd, UK
100 %
100 %
TOO Robit, Kazakstan
100 %
100 %
Robit UK Ltd, UK
100 %
100 %
Robit Asia Ltd
100 %
100 %
Konsernin yli 20 %:sesti omistamat tytäryhtiöt
Halco USA LLC 100%, emoyhtiö Robit INC.
Halco Drilling Ltd UK 100%, emoyhtiö Robit UK Ltd
Halco Brighouse Ltd, UK 100%, emoyhtiö Robit UK Ltd
1) Robit INC:n, USA omistusosuus 1 %
2) Robit Africa Holdings Ltd on jätetty yhdistelemättä konserniin koska yhtiöl ei ole varsinaista toimintaa.
3) Robit SA perusti vuonna 2015 Etelä-Afrikassa trustin nimeltä Black Employees Empowerment Trust (”trusti”). Trustin
tarkoituksena on tukea Robit SA:n paikallisia värillisiä työntekijöitä ja luoda Robitille parempia liiketoimintamahdollisuuksia
Etelä-Afrikassa. Robit SA toteutti trustille osoitetun suunnatun osakeannin. Sen seurauksena säätiö omistaa 26 % Robit SA:n
osakkeista. Robit SA:lla katsotaan kuitenkin olevan määräysvalta trustissa.
Siirtosaamisten olennaiset erät
Siirtosaamisiin sisältyvät erät ovat tavanomaisia tilinpäätösjaksotuksia.
31.12.2023
31.12.2022
Saamiset konserniyhtiöiltä
Myyntisaamiset
4 278 527,81
5 869 693,23
Konsernilainasaamiset
22 348 122,12
23 119 455,40
Muut konsernisaamiset
7 309 391,71
6 150 853,72
33 936 041,64
35 140 002,35
Velat konserniyhtiöiltä
Ostovelat
751 755,41
236 380,68
Konsernilainat
4 424 371,59
4 424 371,59
Muut velat
5 933 082,10
2 924 638,15
11 109 209,10
7 585 390,42
Siirtovelkojen olennaiset erät
Henkilöstökustannukset
178 929,03
219 580,99
Muut siirtovelat
43 289,65
28 420,09
222 218,68
248 001,08
Oman pääoman erien lisäykset ja vähennykset tilikauden aikana
31.12.2023
31.12.2022
Osakepääoma 1.1.
705 025,14
705 025,14
Osakepääoma 31.12.
705 025,14
705 025,14
Ylikurssirahasto
201 825,51
201 825,51
Sjoitetun vap.oman pääoman rah. 1.1
85 202 252,88
85 202 252,88
Palautus osakkeenomistajille
-423 321,84
0,00
Sjoitetun vap.oman pääoman rah. 31.12
84 778 931,04
85 202 252,88
Ed. tilikausien voittovarat 1.1.
-25 102 807,27
-23 674 168,30
Ed.tilikauden voitto/tappio siirto
1 478 741,96
-1 518 952,39
Omien osakkeiden hankinta/luovutus
31 969,22
90 313,42
Ed. tilikausien voittovarat 31.12
-23 592 096,09
-25 102 807,27
Tilikauden voitto / tappio
-10 373 717,93
1 478 741,96
-33 965 814,02
-23 624 065,31
Sidottu oma pääoma
906 850,65
906 850,65
Vapaa oma pääoma
50 813 117,02
61 578 187,57
Oma pääoma
51 719 967,67
62 485 038,22
Laskelma jakokelpoisesta vapaasta pääomasta
Sjoitetun vap.oman pääoman rah.
84 778 931,04
85 202 252,88
Ed. tilikausien voittovarat.
-23 592 096,09
-25 102 807,27
Tilikauden voitto / tappio
-10 373 717,93
1 478 741,96
Kehittämismenot
-59 989,45
-230 701,47
50 753 127,57
61 347 486,10
Tilinpäätössiirtojen kertymä
Rakennusten poistoero
406 085,40
402 865,28
Koneiden ja laitteiden poistoero
48 093,59
31 228,55
454 178,99
434 093,83
Tuloverot
Ulkomaiset lähdeverot
398 670,26
20 839,09
Laskennalliset verovelat ja saamiset, joita ei ole esitetty taseessa
Laskennallinen verosaaminen vahvistetuista
tappioista
3 024 206,90
3 260 691,24
Laskennallinen verovelka poistoerosta
90 835,80
86 818,77
Yhtiön osakkeiden määrä osakelajeittain ja kutakin osakelajia koskevat yhtiöjärjestyksen
pääasialliset määräykset
31.12.2023
31.12.2022
Kaikki osakkeet ovat samanlajisia
21 179 900 kpl
21 179 900 kpl
Rahalainat, vastuut ja vastuusitoumukset entisille lähipiiriin kuuluneille sekä niiden pääasialliset ehdot
31.12.2023
31.12.2022
Saatavat
86 531,31
170 590,64
Yli 5 vuoden kuluttua erääntyvät velat
lainat rahoituslaitoksilta
0,00
0,00
Annetut pantit ja velan vakuudeksi annetut kiinnitykset sekä vekseli-, takuu ja muut
vastuut ja vastuusitoumukset
31.12.2023
31.12.2022
Omista veloista
Vakuudeksi annettu yrityskiinnityksiä
41 011 604,01
41 068 787,90
Vakuudeksi annettu kiinteistökiinnityksiä
2 856 000,00
2 856 000,00
43 867 604,01
43 924 787,90
Velan määrä
Rahoituslaitoslainat
22 500 000,00
22 019 584,00
Rahoituslainoihin liittyvät kovenantit
Yhtiöllä on rahalaitoslainoja yhteensä 22,5 miljoonaa euroa, joihin liittyi seuraavat kovenanttiehdot:
1) Konsernin nettovelat saavat olla korkeintaan 3,5 kertaa käyttökatteen verran.
2) Omavaraisuusaste vähintään 32,5 %
3) Vakuudenasettamiskielto (negative pledge)
Rahoitussopimuksen mukainen nettovelkojen ja käyttökatteen suhde kovenanttiehtojen tarkasteluhetkellä 31.12.2023 saa
olla enintään 3,50. Rahoitussopimuksen ehtojen mukaisesti päärahoittaja voisi vaatia lainan takaisinmaksua
kokonaisuudessaan, mikäli kovenanttiehdot rikkoutuvat. Robit Oyj:n rahoitussopimuksen kovenantti korolliset
nettovelat/käyttökate oli 3,81 eikä siten ole täyttänyt rahoitussopimuksen ehtoja 31.12.2023. Rahoitussopimuksen ehtoja
tarkastellaan neljännesvuosittain. Yhtiö on sopinut päärahoittajansa kanssa, että muut rahoitusvarat luetaan mukaan
nettovelkojen laskentaan sekä saanut päärahoittajaltaan suostumuksen kovenantin rikkoutumiselle etukäteen kaikkiin
neljännesvuosittaisiin tarkasteluhetkiin.
Robit Oyj lyhensi luottojaan 2023 kesäkuun lopussa 1,5 miljoonaa euroa ja joulukuun lopussa 1,5 miljoonaa euroa. Lainojen
korkomarginaali 31.12.2023 on 3,25%.
31.12.2023
31.12.2022
Leasingvastuut
Leasingsopimuksista maksettavat erät
Seuraavalla tilikaudella
79 817,16
40 008,03
Myöhemmin maksettavat
160 266,58
127 918,36
Yhteensä
240 083,74
167 926,39
Yhtiön leasing sopimukset liittyivät lähinnä yhtiön työsuhdeautoihin ja IT-laitteistoihin sekä uuteen PVC-halliin.
Sopimusten ehdot noudattelivat alan yleisiä käytäntöjä.
31.12.2023
31.12.2022
Muut vastuut
Muut takausvastuut
46 000,00
46 000,00
Emoyhtiö on antanut omavelkaisen takauksen tytäryhtiön lainoille.
Johdannaissopimukset
Johdannaissopimusten käyvät arvot 2023
Rahavirtaa suojaavat johdannaissopimukset
Nimellisarvo
Käypä arvo varat
Käypä arvo velat
Korkojohdannaiset
Koronvaihtosopimus, tuhatta euroa
10 000
569
0
Johdannaissopimusten käyvät arvot 2022
Rahavirtaa suojaavat johdannaissopimukset
Nimellisarvo
Käypä arvo varat
Käypä arvo velat
Korkojohdannaiset
Koronvaihtosopimus, tuhatta euroa
10 000
848
0
Koronvaihtosopimusten käyvät arvot määritetään tulevien rahavirtojen nykyarvona tilinpäätöshetken markkinakorkoihin
perustuen.
Robit Oyj soveltaa koronvaihtosopimukseen suojauslaskentaa ja käsittelee sen taseen ulkopuolisena eränä
kirjanpitolautakunnan lausunnon 1963/2016 mukaisesti. Johdannaisen käypä arvo sekä muut tiedot on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitteessä 4.4.
Kiinteistöinvestoinnit
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2017 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään
arvonlisäverovähennyksiä, jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on
2026. Vastuun enimmäismäärä on 72.355,65 euroa.
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2018 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään
arvonlisäverovähennyksiä, jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on
2027. Vastuun enimmäismäärä on 16.621,12 euroa.
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2021 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään
arvonlisäverovähennyksiä, jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on
2030. Vastuun enimmäismäärä on 164.246,31 euroa.
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan tilikaudella 2022 valmistuneesta kiinteistöinvestoinnista tekemiään
arvonlisäverovähennyksiä, jos kiinteistön verollinen käyttö vähenee tarkastuskauden aikana. Viimeinen tarkastusvuosi on
2031. Vastuun enimmäismäärä on 11.979,01 euroa.
Lähipiiriliiketoimet
Yhtiö ei ollut normaaliin liiketoimintaan kuulumattomia lähipiiriliiketoimia tilikaudella 2023.
Lähipiiristä on lisätietoa konsernitilinpäätöksessä.
Rahoituslaskelmaa koskevat liitetiedot
Rahoituslaskelma on laadittu Kirjanpitolautakunnan yleisohjeen (30.1.2007) mukaisena rahavirtalaskelmana.
Liiketoiminnan rahavirta on esitetty epäsuoraa esittämistapaa noudattaen.
Hallituksen esitys vapaan oman pääoman käytös
Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2023 ei jaeta osinkoa.
Robit Oyj
Y-tunnus: 0825627–0
Päiväys ja allekirjoitukset
Helsinki maaliskuun 6. päivänä 2024
Markku Teräsvasara
Mikko Kuitunen
hallituksen puheenjohtaja
hallituksen jäsen
Anne Koutonen
Lasse Aho
hallituksen jäsen
hallituksen jäsen
Eeva-Liisa Virkkunen
Harri Sjöholm
hallituksen jäsen
hallituksen jäsen
Arto Halonen
toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu
kertomus.
Helsinki
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Markku Katajisto
KHT
Robit Oyj
9.1
Y-tunnus: 0825627-0
Luettelo käytetyistä kirjanpitokirjoista ja tositelajeista sekä säilytystavoista
Kirjanpitokirjat
Säilytystapa
Päiväkirja
Sähköisesti (Netsuite)
Pääkirja
Sähköisesti (Netsuite)
Alv-laskelmat
Sähköisesti (Netsuite)
Myyntireskontra
Sähköisesti (Netsuite)
Ostoreskontra
Sähköisesti (Netsuite)
Palkkakirjanpito
Sähköisenä -osakirjanpitona, tapahtumaluettelot,
palkkalaskelmat ja palkkakortit CD -levyl
Tilinpäätös
Erikseen sidottuna
Tase-erittelyt
Erikseen sidottuna
Tositelajit
Säilytystapa
Kirjanpitotositteet
Sähköisesti (Netsuite)
Projektit
Sähköisesti (Netsuite)
Sampo USD
Sähköisesti (Netsuite)
Nordea
Sähköisesti (Netsuite)
Kassatositteet
Sähköisesti (Netsuite)
Nordea USD -193
Sähköisesti (Netsuite)
Nordea -211
Sähköisesti (Netsuite)
Nordea -823
Sähköisesti (Netsuite)
Sampo
Sähköisesti (Netsuite)
Sampo CAD
Sähköisesti (Netsuite)
Handelsbanken
Sähköisesti (Netsuite)
Osuuspankki
Sähköisesti (Netsuite)
Alv -tositteet
Sähköisesti (Netsuite)
Myyntilaskut
Sähköisesti (Netsuite)
Myyntilaskut, ei reskontra
Sähköisesti (Netsuite)
Myyntilaskut, suoritukset
Sähköisesti (Netsuite)
Ostolaskut
Sähköisesti (Netsuite)
Palkat
palkkalaskelmat ja palkkakortit CD -levyl
Tilinpäätöstositteet
Sähköisesti (Netsuite)
Liitetietotositteet
Erillisenä tiedostona
Kirjanpitoaineiston säilytys
Kirjanpitokirjat säilytetään 10 vuotta ja tositeaineisto 6 vuotta yhtiön toimitiloissa
Lempäälässä.
1 (7)
PricewaterhouseCoopers Oy, tilintarkastusyhteisö, PL 1015 (Itämerentori 2), 00101 HELSINKI
Puh. 020 787 7000, www.pwc.fi
Kotipaikka Helsinki, Y-tunnus 0486406-8
Tilintarkastuskertomus
Robit Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan
tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS-
tilinpäätösstandardit) mukaisesti
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suo-
messa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset
vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Tilintarkastuksen kohde
Olemme tilintarkastaneet Robit Oyj:n (y-tunnus 0825627-0) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.31.12.2023. Tilinpää-
tös sisältää:
konsernin taseen, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liite-
tiedot, jotka sisältävät olennaisen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskevan informaation ja muuta selittä-
vää informaatiota
emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän
tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen sovel-
tuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Riippumattomuus
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimus-
ten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten
mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsi-
tyksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä
ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1-kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme
muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2.4.
Assently: 1258fb03419b2e31d00017d8eaf323bc0e5d1c8a236caeaf24ad30dc152314ac7cba910e8414b308574ede0e5ff90fe05abfafbe31a7fc34571ae7e0612bec25
2 (7)
Tarkastuksen yleinen lähestymistapa
Yhteenveto
Konsernitilinpäätökselle määritetty olennaisuus: 0,9 miljoonaa euroa, joka on
noin 1 % konsernin liikevaihdosta.
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen laajuuteen sisältyivät emoyhtiön lisäksi kaikki
merkittävät tuotantolaitoksen sisältävät yhtiöt ja erityisiä tilintarkastustoimenpiteitä
valituissa myyntiyhtiöissä kattaen valtaosan konsernin liikevaihdosta, varoista ja
veloista.
Liikevaihdon tuloutusajankohta
Liikearvon arvostus
Vaihto-omaisuuden olemassaolo
Osana tilintarkastuksen suunnittelua olemme määrittäneet olennaisuuden ja arvioineet riskiä siitä, että tilinpää-
töksessä on olennainen virheellisyys. Erityisesti olemme arvioineet alueita, joiden osalta johto on tehnyt subjek-
tiivisia arvioita. Tällaisia ovat esimerkiksi merkittävät kirjanpidolliset arviot, joihin liittyy oletuksia ja tulevien ta-
pahtumien arviointia.
Olennaisuus
Tarkastuksemme suunnitteluun ja suorittamiseen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Tilintarkastuksen
tavoitteena on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena olennaista virheelli-
syyttä. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä. Niiden katsotaan olevan olennaisia, jos
niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät
tilinpäätöksen perusteella.
Perustuen ammatilliseen harkintaamme määritimme olennaisuuteen liittyen tiettyjä kvantitatiivisia raja-arvoja,
kuten alla olevassa taulukossa kuvatun konsernitilinpäätökselle määritetyn olennaisuuden. Nämä raja-arvot
yhdessä kvalitatiivisten tekijöiden kanssa auttoivat meitä määrittämään tarkastuksen kokonaislaajuuden ja yksit-
täisten tilintarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden sekä arvioimaan virheellisyyksien vaikutus-
ta tilinpäätökseen kokonaisuutena.
Konsernitilinpäätökselle määri-
tetty olennaisuus
0,9 miljoona euroa
Olennaisuuden määrittämisessä
käytetty vertailukohde
Noin 1 % konsernin liikevaihdosta
Perustelut vertailukohteen va-
linnalle
Valitsimme olennaisuuden määrittämisen vertailukohteeksi liikevaih-
don, koska käsityksemme mukaan tilinpäätöksen lukijat käyttävät
yleisimmin näitä kriteereitä arvioidessaan konsernin suoriutumista.
Liikevaihto antaa harkintamme mukaan vakaamman perustan olen-
naisuuden määrittelyyn. Lisäksi liikevaihto on yleisesti hyväksytty
vertailukohde.
Assently: 1258fb03419b2e31d00017d8eaf323bc0e5d1c8a236caeaf24ad30dc152314ac7cba910e8414b308574ede0e5ff90fe05abfafbe31a7fc34571ae7e0612bec25
3 (7)
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen laajuuden määrittäminen
Tilintarkastuksemme laajuutta määrittäessämme olemme ottaneet huomioon Robit-konsernin rakenteen, toi-
mialan sekä taloudelliseen raportointiin liittyvät prosessit ja kontrollit.
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen laajuuteen sisältyivät emoyhtiön lisäksi kaikki merkittävät tuotantolaitoksen
sisältävät yhtiöt ja erityisiä tilintarkastustoimenpiteitä valituissa myyntiyhtiöissä kattaen valtaosan konsernin liike-
vaihdosta, varoista ja veloista. Olemme edellä mainituissa raportointiyksiköissä suoritettujen tarkastustoimenpi-
teiden, sekä konsernin tasolla suorittamiemme lisätarkastustoimenpiteiden, kautta hankkineet riittävän määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konsernin taloudellisista tiedoista kokonaisuutena konsernitilin-
päätöstä koskevan lausuntomme perustaksi.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet
merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon
tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa
lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Otamme kaikissa tilintarkastuksissamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän sisältyy
arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytök-
sestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksen
kannalta keskeinen seikka
Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa
Liikevaihdon tuloutusajankohta
Katso konsernitilinpäätöksen laatimisperiaat-
teet ja liitetieto 2.1
Konsernin liikevaihto koostuu pääosin po-
rauskaluston kulutusosien myynnistä maail-
manlaajuisesti. Merkittävimmät porauskalus-
ton tuotteet ovat porakruunuja ja putkitusteriä.
Liikevaihdon kirjaamisajankohta määritetään
perustuen myyntisopimuksiin liittyviin ehtoihin.
Kirjaamisajankohdan kannalta keskeisiä ehtoja
ovat toimitusehto ja asiakkaan hyväksymisme-
nettely. Liikevaihto kirjataan, kun tuotteisiin
liittyvä määräysvalta on siirtynyt asiakkaalle.
Katsomme, että lähellä tilikauden loppua toteu-
tuviin liiketapahtumiin sisältyy tuloutuksen kat-
koon liittyvä riski siten, että liiketapahtumia
kirjattaisiin ennenaikaisesti aikaisemmalle tili-
kaudelle.
Tarkastustoimenpiteemme ovat sisältäneet muun muassa
seuraavia toimenpiteitä:
Arvioimme myynnin tuloutukseen sovellettavien
laskentaperiaatteiden asianmukaisuutta ja verta-
simme niitä sovellettaviin laskentastandardeihin.
Tarkastimme myynnin katkon oikeellisuuden tarkas-
tamalla ennen ja jälkeen tilinpäätöspäivän kirjattuja
myyntitapahtumia.
Hankimme myyntisopimusten ehtojen ja toimitus-
asiakirjojen, tai järjestelmästä tuotettujen raporttien
perusteella evidenssiä sen tueksi, että tulouttami-
nen on tapahtunut oikea-aikaisesti.
Tarkastimme yksittäisiä jaksotettuja myyntitapah-
tumia ja taseeseen sisältyviä myyntisaamissaldoja
tilinpäätöshetkeltä.
Assently: 1258fb03419b2e31d00017d8eaf323bc0e5d1c8a236caeaf24ad30dc152314ac7cba910e8414b308574ede0e5ff90fe05abfafbe31a7fc34571ae7e0612bec25
4 (7)
Liikearvon arvostus
Katso konsernitilinpäätöksen laatimisperiaat-
teet ja liitetieto 3.1.
Konsernin taseessa 31.12.2023 on liikearvoa
5,3 miljoonaa euroa. Liikearvo on kohdistettu
konsernin rahavirtaa tuottaville yksiköille.
Yhtiö testaa liikearvon arvonalentumisen varal-
ta aina, kun on viitteitä siitä, että arvo saattaa
olla alentunut, mutta kuitenkin vähintään ker-
ran vuodessa.
Arvonalentumistestauksessa verrataan ta-
seessa olevaa liikearvon määrää kerrytettävis-
sä olevaan rahamäärään. Kerrytettävissä ole-
vat rahamäärät perustuvat käyttöarvolaskel-
miin. Nämä laskelmat edellyttävät johdolta
merkittävää harkintaa, joka liittyy arvioihin tule-
vista rahavirroista sekä diskonttokoron määrit-
tämiseen.
Testauksissa käytettäviin ennusteisiin liittyvis-
tä johdon arvioista ja tasearvojen merkittä-
vyydestä johtuen liikearvon arvostus on tilin-
tarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Tarkastuksemme on sisältänyt muun muassa seuraavia
toimenpiteitä:
Arvioimme yhtiön käyttämän käyttöarvon laskenta-
mallin oikeellisuutta vertaamalla mallia IAS 36:
Omaisuuserien arvonalentuminen -standardin vaa-
timuksiin sekä testaamalla laskelmien matemaattis-
ta oikeellisuutta.
Arvioimme käyttöarvolaskelmissa käytettyjen raha-
virtaennusteiden määrittämiseen liittyvää prosessia
ja vertasimme ennusteita hallituksen hyväksymään
budjettiin.
Arvioimme johdon käyttämien ennusteiden luotetta-
vuutta muun muassa liikevaihdon kasvun ja liikevoi-
ton kehittymisen osalta vertaamalla aikaisempien
vuosien ennusteita toteumiin.
Arvioimme johdon laatimassa herkkyyslaskelmassa
käytettyjen oletusten asianmukaisuutta.
Laskelmissa käytettyjen diskonttokorkojen tarkas-
tamisessa käytimme apuna PwC:n arvonmäärityk-
seen erikoistuneita asiantuntijoita.
Arvioimme tilinpäätöksessä esitettyjen tietojen riit-
tävyyttä ja asianmukaisuutta.
Vaihto-omaisuuden olemassaolo
Katso konsernitilinpäätöksen laatimisperiaat-
teet ja liitetieto 5.2
Konsernin vaihto-omaisuuden määrä on 36,1
miljoonaa euroa.
Vaihto-omaisuus koostuu lähinnä valmistuk-
seen tarvittavista raaka-aineista ja valmiista
tuotteista, kuten porakruunuista, poratangois-
ta ja putkitusjärjestelmistä sekä vasaroiden
komponenteista sekä kokoonpannuista vasa-
roista.
Tarkastuksessa olemme keskittyneet riskiin
siitä, että vaihto-omaisuuden olemassaoloon
liittyisi olennainen virheellisyys.
Tarkastuksemme on sisältänyt muun muassa seuraavia
toimenpiteitä:
Arvioimme konsernin vaihto-omaisuuden inventoin-
tiprosessien asianmukaisuutta.
Osallistuimme kerralla laskettavien vaihto-
omaisuuslokaatioiden inventaario-laskentoihin.
Kiertävän inventaarion osalta:
- osallistuimme vaihto-omaisuuslokaatioiden
tarkastuslaskentoihin,
- tutkimme kiertävän inventoinnin
laskentadokumentaatioita, sekä
- arvioimme yhtiön oman laskennan kattavuutta.
Teimme tarkastuslaskentaa tilinpäätöshetken vaih-
to-omaisuuden saldoihin.
Pyysimme vaihto-omaisuusmäärien vahvistuksia
ulkoisten toimijoiden ylläpitämistä varastoista.
Vertasimme tarkastuslaskettuja laskentalistojen se-
kä saatujen vaihto-omaisuusvahvistusten määriä
vaihto-omaisuuskirjanpidon määriin ja arvioimme
inventointieroja.
Assently: 1258fb03419b2e31d00017d8eaf323bc0e5d1c8a236caeaf24ad30dc152314ac7cba910e8414b308574ede0e5ff90fe05abfafbe31a7fc34571ae7e0612bec25
5 (7)
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole sellaisia tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja, joista olisi vies-
tittävä kertomuksessamme.
Konsernitilinpäätöksen tai emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -
kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS-
tilinpäätösstandardit) mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus
ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidak-
seen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä
jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja sii-
hen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen
perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaih-
toehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytökses-
tä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntom-
me. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina
havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuu-
della odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säily-
tämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden
riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lau-
suntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että
väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että vir-
heestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa,
väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen val-
vonnan sivuuttamista.
muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituk-
sessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpi-
dollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perus-
tuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella joh-
topäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi
Assently: 1258fb03419b2e31d00017d8eaf323bc0e5d1c8a236caeaf24ad30dc152314ac7cba910e8414b308574ede0e5ff90fe05abfafbe31a7fc34571ae7e0612bec25
6 (7)
antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme
on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan
huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot
eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen anta-
mispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuiten-
kin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa,
rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että
se antaa oikean ja riittävän kuvan.
hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisö-
jä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon konserniti-
linpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta. Vas-
taamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoitukses-
ta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puut-
teellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia rele-
vantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi
kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimis-
ta.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana ole-
van tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset
seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun
äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomukses-
sa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin täl-
laisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Assently: 1258fb03419b2e31d00017d8eaf323bc0e5d1c8a236caeaf24ad30dc152314ac7cba910e8414b308574ede0e5ff90fe05abfafbe31a7fc34571ae7e0612bec25
7 (7)
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 15.3.2023 alkaen ensimmäistä vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja
vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastusker-
tomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän tilintarkastuskertomuksen an-
tamispäivää ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä
tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritet-
taessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toiminta-
kertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen
sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että
toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia
toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon
kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen vir-
heellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 7.3.2024
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Markku Katajisto
KHT
Assently: 1258fb03419b2e31d00017d8eaf323bc0e5d1c8a236caeaf24ad30dc152314ac7cba910e8414b308574ede0e5ff90fe05abfafbe31a7fc34571ae7e0612bec25
Seuraavat dokumentit on allekirjoitettu torstai 7. maaliskuuta 2024
Allekirjoitukset
Robit Oyj - Tilintarkastuskertomus 2023.pdf
(244979 byte)
SHA-512: 6aa461ccf11af43b733478b773147c9a3a91f
2d8a4feb8b0a845afe7ac633acd10f10abea50a587f4bf
b4196ff927577eb22f805bbbcb3fad58008495541b969
Katajisto Markku Juhani, PricewaterhouseCoopers Oy
markku.katajisto@pwc.com
Allekirjoitettu eID: llä (Mobiilivarmenne)
7.3.2024 14.27.57 (CET)
Robit Oyj - Tilintarkastuskertomus 2023
Tämän tositteen aitouden varmistaminen voidaan tehdä skannaamalla oheinen QR-koodi. Voit tehdä tämän myös käymällä
https://app.assently.com/case/verify
SHA-512:
1258fb03419b2e31d00017d8eaf323bc0e5d1c8a236caeaf24ad30dc152314ac7cba910e8414b308574ede0e5ff90fe05abfafbe31a7fc34571ae7e0612bec2
5
Tästä tositteesta
Tämä dokumentti on allekirjoitettu Assently-palvelulla. Sähköisesti tunnistetun allekirjoituksen katsotaan olevan sähköisesti varmennettu. Suomen laki
vahvasta sähköisestä tunnistamisesta ja sähköisistä allekirjoituksista 1/9/2009 määrittää, että sähköinen allekirjoitus on yhtä pätevä kuin perinteinen
fyysinen allekirjoitus.
Assently AB, Org Nr 556828-8442
Assently AB | Holländargatan 20, 111 60 Tukholma
Allekirjoituksen on sertifioinut Assently
Sivu 1/1
1 (2)
PricewaterhouseCoopers Oy, tilintarkastusyhteisö, PL 1015 (Itämerentori 2), 00101 HELSINKI
Puh. 020 787 7000, www.pwc.fi
Kotipaikka Helsinki, Y-tunnus 0486406-8
Robit Oyj:n ESEF-tilinpäätöstä koskeva kohtuullisen varmuu-
den antava riippumattoman tilintarkastajan varmennusra-
portti
Robit Oyj:n johdolle
Olemme Robit Oyj:n (y-tunnus 0825627-0) (jäljempänä myös ”yhtiö”) johdon pyynnöstä suorittaneet kohtuullisen
varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on ollut yhtiön IFRS-konsernitilinpäätös tilikaudelta 1.1 -
31.12.2023 European Single Electronic Format -muodossa (”ESEF-tilinpäätös”) versio
743700NRL9EH2FLPH480-2023-12-31-fi.zip.
Johdon vastuu ESEF-tilinpäätöksestä
Robit Oyj:n johto vastaa ESEF-tilinpäätöksen laatimisesta siten, että se täyttää 17.12.2018 annetun komission
delegoidun asetuksen (EU) 2019/815 vaatimukset (”ESEF-vaatimukset). Tähän vastuuseen kuuluu, että suunni-
tellaan, otetaan käyttöön ja ylläpidetään sisäistä valvontaa, joka on relevanttia sellaisen ESEF-tilinpäätöksen laa-
timisen kannalta, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista ESEF-vaatimusten noudatta-
matta jättämistä.
Meidän riippumattomuutemme ja laadunhallintamme
Olemme noudattaneet IESBAn (International Ethics Standards Board for Accountants) Kansainvälisten eettisten
sääntöjen tilintarkastusammattilaisille (sisältäen Kansainväliset riippumattomuusstandardit) (IESBAn eettiset
säännöt) mukaisia riippumattomuusvaatimuksia ja muita eettisiä vaatimuksia. Sääntöjen pohjana olevat peruspe-
riaatteet ovat rehellisyys, objektiivisuus, ammatillinen pätevyys ja huolellisuus, salassapitovelvollisuus ja ammatil-
linen käyttäytyminen.
Yhtiömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on
suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaati-
musten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten nou-
dattamista koskevat toimintaperiaatteet ja menettelytavat.
Meidän velvollisuutemme
Meidän velvollisuutenamme on esittää suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella
lausunto ESEF-tilinpäätöksestä.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiantomme kansainvälisen varmennustoimeksian-
tostandardin (ISAE) 3000 (uudistettu) Muut varmennustoimeksiannot kuin menneitä kausia koskevaan taloudelli-
seen informaatioon kohdistuva tilintarkastus tai yleisluonteinen tarkastus mukaisesti. Kyseinen standardi edellyt-
tää, että suunnittelemme ja suoritamme toimeksiannon hankkiaksemme kohtuullisen varmuuden siitä, onko
ESEF-tilinpäätöksessä olennaista ESEF-vaatimusten noudattamatta jättämistä.
ISAE 3000 (uudistettu) mukaiseen kohtuullisen varmuuden antavaan toimeksiantoon kuuluu toimenpiteitä evi-
denssin hankkimiseksi siitä, onko ESEF-tilinpäätös ESEF-vaatimusten mukainen. Valittavat toimenpiteet perustu-
vat tilintarkastajan harkintaan, johon kuuluu väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvan olennaisen ESEF-vaatimus-
ten noudattamatta jättämisen riskien arvioiminen. Näitä riskejä arvioidessamme olemme tarkastelleet sisäistä val-
vontaa, joka on yhtiössä relevanttia ESEF-tilinpäätöksen laatimisen kannalta.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltu-
vaa evidenssiä.
Assently: 8ab925e81884a6df9918a9400f1eb22044f9c278fef631dd19e4ce7cc6f550a015ea9dd747addcadd51080f6c94d339b2198f1c3f5bc880a1cfd206e8e4dd902
2 (2)
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Robit Oyj:n ESEF-tilinpäätös 31.12.2023 päättyneeltä tilikaudelta noudattaa
olennaisilta osin ESEF-vaatimuksissa asetettuja vähimmäisvaatimuksia.
Tämä kohtuullisen varmuuden antava varmennusraporttimme on laadittu toimeksiantomme ehtojen mukaisesti.
Vastaamme työstämme, tästä raportista ja esittämästämme lausunnosta vain Robit Oyj:lle, emme kolmansille
osapuolille.
Helsingissä
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Markku Katajisto
KHT
Assently: 8ab925e81884a6df9918a9400f1eb22044f9c278fef631dd19e4ce7cc6f550a015ea9dd747addcadd51080f6c94d339b2198f1c3f5bc880a1cfd206e8e4dd902
The following documents were signed Tuesday, March 12, 2024
Signatures
Tilintarkastajan varmennusraportti Robit Oyj
ESEF 2023.pdf
(122446 byte)
SHA-512: c4a89b5399ca918dca8eacf92b0589be1c933
307c70cf65df7ff46f71db630d0bbc0969340fc54150a1
5fb2c3874d3c363383b344a4244f981caaa8dbb9942b8
Katajisto Markku Juhani, PricewaterhouseCoopers Oy
markku.katajisto@pwc.com
Signed with electronic ID (Mobiilivarmenne)
3/12/2024 4:38:12 PM (CET)
Tilintarkastajan varmennusraportti Robit Oyj ESEF 2023
Verify the integrity of this receipt by scanning the QR-code to the left.
You can also do this by visiting https://app.assently.com/case/verify
SHA-512:
8ab925e81884a6df9918a9400f1eb22044f9c278fef631dd19e4ce7cc6f550a015ea9dd747addcadd51080f6c94d339b2198f1c3f5bc880a1cfd206e8e4dd902
About this receipt
This document has been electronically signed using Assently E-Sign in accordance with eIDAS, Regulation (EU) No 910/2014 of the European Parliament
and of the Council. An electronic signature shall not be denied legal effect and admissibility as evidence in legal proceedings solely on the grounds that it is
in an electronic form or that it does not meet the requirements for qualified electronic signatures. A qualified electronic signature shall have the equivalent
legal effect of a handwritten signature. Assently E-Sign is provided by Assently AB, company registration number 556828-8442. Assently AB's Information
Security Management System is certified according to ISO/IEC 27001:2013.
Signature is certified by Assently
Page 1 of 1
2
ROBIT LYHYESTI YHTIÖ LIIKETOIMINTA VASTUULLISUUS SIJOITTAJILLE TILINPÄÄTÖS TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
ROBIT FURTHER. FASTER. VUOSIKERTOMUS 2023
Robit Oyj • Vikkiniityntie 9, 33880 Lempäälä (Tampere)
p. 03 3140 3400 • investors@robitgroup.com • Y-tunnus: 0825627-0 • robitgroup.com
Palautteet ja kommentit Robitin tilinpäätöksestä 2023 sähköpostitse investors@robitgroup.com