Ilkka-konserni | 2025 | 2024 |
Liikevaihto, Meur * | 37,8 | 30,8 |
Liikevoitto/ -tappio, Meur * | -1,1 | -2,9 |
Oikaistu oman toiminnan liike- voitto, Meur * | 1,6 | -0,4 |
Tilikauden voitto/ tappio, Meur * | 3,9 | 4,6 |
Tilikauden voitto/ tappio, Meur | 11,6 | 6,2 |
Tulos/osake (EPS), eur * | 0,15 | 0,18 |
Tulos/osake (EPS), eur | 0,46 | 0,24 |
Osinko/osake, eur | 0,25 ** | 0,22 |
Korolliset velat, Meur | 11,1 | 10,8 |
Omavaraisuusaste, % | 89,7 | 87,0 |
Oma pääoma/osake, eur | 8,12 | 6,69 |
Henkilöstö keskimäärin * | 335 | 328 |
* | ||
** Hallituksen esitys |
15 % Kansainvälisen liikevaihdon osuus |
* Jatkuvat toiminnot Painopalvelut on raportoitu lopetettuina toimintoina 2022-2024. Mediapalvelut on raportoitu lopetettuina toi- mintoina 2024-2025. |
41 | |
52 | |
59 | |
61 | |
64 | |
64 | |
65 | |
66 | |
67 | |
68 | |
111 | |
111 | |
112 | |
113 | |
114 | |
122 | |
122 |
1000 eur | ||
Liikevaihto | 37 800 | 30 842 |
Liikevoitto/ -tappio | -1 081 | -2 916 |
Tulos ennen veroja | 4 058 | 4 343 |
Osakekohtainen tulos, (EUR) | 0,15 | 0,18 |
Liikevoittoon/ -tappioon sisältyvät oikaistut erät: | ||
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista | 106 | 221 |
Toiminnan | -549 | -94 |
Hankintamenon käyvän arvon kohdistamisesta ai- heutuneet poistot ja ehdollisen kauppahinnan käy- vän arvon muutos | -2 239 | -1 562 |
Yrityshankinnan kulut | -1 042 | |
Oikaistu oman toiminnan liikevoitto/ -tappio | 1 601 | -439 |
Keskimääräinen henkilöstön määrä kokopäiväiseksi muutettuna | 2025 | 2024 | 2023 |
335 | 328 | 508 | |
22 | 25 | 26 |
Tilikauden palkat ja palkkiot, tuhatta euroa | 2025 | 2024 | 2023 |
18 595 | 17 172 | 25 257 | |
2 157 | 2 134 | 1 979 |
Osakkeita kpl | Osuus osakkeista % | Osuus | |
I-sarja | 4 194 154 | 16,5 | 79,8 |
II-sarja | 21 256 257 | 83,5 | 20,2 |
Yhteensä | 25 450 411 | 100,0 | 100,0 |
31.12.2025 | II-sarja | Osakkeita yhteensä | Osuus osakk. | |
Keskisuomalainen Oyj | 251 277 | 2 756 051 | 3 007 328 | 11,82 % |
Rebl Group Oyj | 99 | 2 613 125 | 2 613 224 | 10,27 % |
ML Stable Oy | 1 140 990 | 1 140 990 | 4,48 % | |
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 101 880 | 504 517 | 606 397 | 2,38 % |
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö | 565 434 | 565 434 | 2,22 % | |
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | 92 924 | 419 693 | 512 617 | 2,01 % |
Etelä-Pohjanmaan Lehtiseura ry | 241 345 | 265 917 | 507 262 | 1,99 % |
Oy Talcom | 168 500 | 268 287 | 436 787 | 1,72 % |
Lako Mika | 91 697 | 240 886 | 332 583 | 1,31 % |
TS-Yhtymä Oy | 40 050 | 239 829 | 279 879 | 1,10 % |
Rinta-Jouppi Jarmo | 85 530 | 130 052 | 215 582 | 0,85 % |
Aukia Kari | 91 349 | 118 694 | 210 043 | 0,83 % |
Mutka Heikki | 107 266 | 100 456 | 207 722 | 0,82 % |
Mutka Markus | 34 000 | 166 748 | 200 748 | 0,79 % |
Etelä-Pohjanamaan Osuuskauppa | 111 864 | 84 024 | 195 888 | 0,77 % |
Aukia Timo | 94 482 | 95 245 | 189 727 | 0,75 % |
Järvi-Laturi Heikki | 67 039 | 113 002 | 180 041 | 0,71 % |
Pakarinen Janne | 173 367 | 173 367 | 0,68 % | |
SV-Turkis Oy | 69 410 | 85 267 | 154 677 | 0,61 % |
Keskinen Martti | 152 541 | 152 541 | 0,60 % | |
Yhteensä 20 suurinta osakkeenomistajaa *) | 1 648 712 | 10 234 125 | 11 882 837 | 46,69 % |
Hallintarekisteröidyt | 172 | 718 181 | 718 353 | 2,82 % |
Muut | 2 545 270 | 10 303 951 | 12 849 221 | 50,49 % |
Kaikki yhteensä | 4 194 154 | 21 256 257 | 25 450 411 | 100,00 % |
*) |
31.12.2025 | I-sarja rek. | Osuus osakk. | II-sarja | Osuus osakk. | Osakkeita yhteensä | Osuus äänistä |
Keskisuomalainen Oyj | 210 188 | 5,01 % | 2 756 051 | 12,97 % | 2 966 239 | 6,62 % |
Etelä-Pohjanmaan Lehtiseura ry | 210 278 | 5,01 % | 265 917 | 1,25 % | 476 195 | 4,25 % |
Oy Talcom | 168 500 | 4,02 % | 268 287 | 1,26 % | 436 787 | 3,46 % |
Keskinäinen Vakuutusyhtiö LähiTapiola | 144 450 | 3,44 % | 144 450 | 2,75 % | ||
Rebl Group Oyj | 99 | 0,00 % | 2 613 125 | 12,29 % | 2 613 224 | 2,49 % |
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 101 880 | 2,43 % | 504 517 | 2,37 % | 606 397 | 2,42 % |
Ojanperä Heikki | 115 795 | 2,76 % | 30 014 | 0,14 % | 145 809 | 2,23 % |
Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa | 111 864 | 2,67 % | 84 024 | 0,40 % | 195 888 | 2,21 % |
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | 92 924 | 2,22 % | 419 693 | 1,97 % | 512 617 | 2,17 % |
Mutka Heikki | 107 266 | 2,56 % | 100 456 | 0,47 % | 207 722 | 2,14 % |
Lako Mika | 91 697 | 2,19 % | 240 886 | 1,13 % | 332 583 | 1,97 % |
Aukia Timo | 89 482 | 2,13 % | 95 245 | 0,45 % | 184 727 | 1,79 % |
Rinta-Jouppi Jarmo | 85 224 | 2,03 % | 130 052 | 0,61 % | 215 276 | 1,74 % |
Mikkilä Juha | 76 992 | 1,84 % | 27 433 | 0,13 % | 104 425 | 1,49 % |
SV-Turkis Oy | 69 410 | 1,65 % | 85 267 | 0,40 % | 154 677 | 1,40 % |
Järvi-Laturi Heikki | 67 039 | 1,60 % | 113 002 | 0,53 % | 180 041 | 1,38 % |
Tolonen | 68 453 | 1,63 % | 24 500 | 0,12 % | 92 953 | 1,33 % |
ML Stable Oy | 1 140 990 | 5,37 % | 1 140 990 | 1,09 % | ||
Lakeuden Osuuspankki | 55 134 | 1,31 % | 55 134 | 1,05 % | ||
TS-Yhtymä Oy | 40 050 | 0,95 % | 239 829 | 1,13 % | 279 879 | 0,99 % |
Yhteensä | 1 906 725 | 45,46 % | 9 139 288 | 43,00 % | 11 046 013 | 44,96 % |
31.12.2025 | I-sarja rek. | II-sarja | Osakkeita yhteensä | Osuus osakk. |
Keskisuomalainen Oyj | 210 188 | 2 756 051 | 2 966 239 | 11,65 % |
Rebl Group Oyj | 99 | 2 613 125 | 2 613 224 | 10,27 % |
ML Stable Oy | 1 140 990 | 1 140 990 | 4,48 % | |
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 101 880 | 504 517 | 606 397 | 2,38 % |
Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö | 565 434 | 565 434 | 2,22 % | |
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | 92 924 | 419 693 | 512 617 | 2,01 % |
Etelä-Pohjanmaan Lehtiseura ry | 210 278 | 265 917 | 476 195 | 1,87 % |
Oy Talcom | 168 500 | 268 287 | 436 787 | 1,72 % |
Lako Mika | 91 697 | 240 886 | 332 583 | 1,31 % |
TS-Yhtymä Oy | 40 050 | 239 829 | 279 879 | 1,10 % |
Rinta-Jouppi Jarmo | 85 224 | 130 052 | 215 276 | 0,85 % |
Mutka Heikki | 107 266 | 100 456 | 207 722 | 0,82 % |
Mutka Markus | 32 000 | 166 748 | 198 748 | 0,78 % |
Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa | 111 864 | 84 024 | 195 888 | 0,77 % |
Aukia Timo | 89 482 | 95 245 | 184 727 | 0,73 % |
Järvi-Laturi Heikki | 67 039 | 113 002 | 180 041 | 0,71 % |
Pakarinen Janne | 173 367 | 173 367 | 0,68 % | |
Aukia Kari | 45 397 | 118 694 | 164 091 | 0,64 % |
SV-Turkis Oy | 69 410 | 85 267 | 154 677 | 0,61 % |
Keskinen Martti | 152 541 | 152 541 | 0,60 % | |
Yhteensä | 1 523 298 | 10 234 125 | 11 757 423 | 46,20 % |
*) |
Osakkeiden määrä, I-sarja | Omis- tuksia | Osuus omistuksista % | Osakelkm | Osuus osakkeista % |
1 - 100 | 886 | 34,66 | 46 437 | 1,11 |
101 - 500 | 1 025 | 40,10 | 252 683 | 6,02 |
501 - 1 000 | 315 | 12,32 | 231 642 | 5,52 |
1 001 - 5 000 | 254 | 9,94 | 479 943 | 11,44 |
5 001 - | 76 | 2,97 | 2 727 907 | 65,04 |
KAIKKI YHTEENSÄ | 2 556 | 100,00 | 3 738 612 | 89,14 |
Odotusluettelolla yhteensä | 455 542 | 10,86 | ||
LIIKKEESEEN LASKETTU MÄÄRÄ | 4 194 154 | 100,00 |
Osakkeiden määrä, II-sarja | Omis- tuksia | Osuus omistuksista % | Osakelkm | Osuus osakkeista % |
1 - 100 | 1 604 | 22,63 | 72 357 | 0,34 |
101 - 500 | 2 387 | 33,67 | 663 025 | 3,12 |
501 - 1 000 | 1 211 | 17,08 | 914 079 | 4,30 |
1 001 - 5 000 | 1 503 | 21,20 | 3 247 754 | 15,28 |
5 001 - | 384 | 5,42 | 16 359 042 | 76,96 |
KAIKKI YHTEENSÄ | 7 089 | 100,00 | 21 256 257 | 100,00 |
LIIKKEESEEN LASKETTU MÄÄRÄ | 21 256 257 | 100,00 | ||
*) Osakasluettelon mukaan |
Sektoriluokka, I-sarja | Omis- tuksia | Osuus omistuksista % | Osakelkm | Osuus osakkeista % |
Yksityiset yritykset | 40 | 1,56 | 710 006 | 16,93 |
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset | 3 | 0,12 | 201 474 | 4,80 |
Julkisyhteisöt | 3 | 0,12 | 195 371 | 4,66 |
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt | 36 | 1,41 | 288 595 | 6,88 |
Kotitaloudet | 2 471 | 96,67 | 2 342 598 | 55,85 |
Ulkomaat | 2 | 0,08 | 396 | 0,01 |
Hallintarekisteröidyt | 1 | 0,04 | 172 | 0,00 |
KAIKKI YHTEENSÄ | 2 556 | 100,00 | 3 738 612 | 89,14 |
Odotusluettelolla yhteensä | 455 542 | 10,86 | ||
LIIKKEESEEN LASKETTU MÄÄRÄ | 4 194 154 | 100,00 |
Sektoriluokka, II-sarja | Omis- tuksia | Osuus omistuksista % | Osakelkm | Osuus osakkeista % |
Yksityiset yritykset | 190 | 2,68 | 7 315 576 | 34,42 |
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset | 6 | 0,08 | 723 305 | 3,40 |
Julkisyhteisöt | 5 | 0,07 | 936 927 | 4,41 |
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt | 55 | 0,78 | 1 630 543 | 7,67 |
Kotitaloudet | 6 811 | 96,08 | 10 078 881 | 47,42 |
Ulkomaat | 14 | 0,20 | 12 289 | 0,06 |
Hallintarekisteröidyt | 8 | 0,11 | 558 736 | 2,63 |
KAIKKI YHTEENSÄ | 7 089 | 100,00 | 21 256 257 | 100,00 |
LIIKKEESEEN LASKETTU MÄÄRÄ | 21 256 257 | 100,00 | ||
*) Osakasluettelon mukaan |
1 | Kotitaloudet | 48,8 % |
2 | Yksityiset yritykset | 31,5 % |
3 | Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt | 7,5 % |
4 | Julkisyhteisöt | 4,4 % |
5 | Rahoitus- ja vakuutuslaitokset | 3,6 % |
6 | Hallintarekisteri | 2,2 % |
7 | Odotusluettelolla | 1,8 % |
8 | Ulkomaat | 0,05 % |
ILKKA-KONSERNI | 2025 | 2024 | 2023 |
Liikevaihto, Meur | 37,8 | 30,8 | 56,1 |
- muutos % | 22,6 | -45,0 | 3,1 |
Liikevoitto, Meur | -1,1 | -2,9 | -1,3 |
- % liikevaihdosta | -2,9 | -9,5 | -2,3 |
Oikaistu oman toiminnan liikevoitto, Meur *) | 1,6 | -0,4 | 0,4 |
- % liikevaihdosta | 4,2 | -1,4 | 0,8 |
Tulos ennen veroja, Meur | 4,1 | 4,3 | 5,4 |
- % liikevaihdosta | 10,7 | 14,1 | 9,6 |
Tilikauden tulos, Meur | 3,9 | 4,6 | 4,8 |
- % liikevaihdosta | 10,2 | 15,0 | 8,6 |
Tilikauden tulos, Meur | 11,6 | 6,2 | 4,8 |
- % liikevaihdosta | 25,5 | 11,5 | 8,0 |
Oman pääoman tuotto (ROE), % | 6,2 | 3,8 | 3,1 |
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % | 6,3 | 3,6 | 3,5 |
Omavaraisuusaste, % | 89,7 | 87,0 | 87,4 |
Nettovelkaantumisaste, % | -6,7 | -6,9 | -25,5 |
Bruttoinvestoinnit, Meur | 11,0 | 1,4 | 2,5 |
- % liikevaihdosta | 24,1 | 2,6 | 4,1 |
Taseen | 231,9 | 200,1 | 185,1 |
Maksuvalmius (current ratio) | 2,41 | 1,11 | 1,89 |
Henkilöstö keskimäärin | 335 | 328 | 508 |
ILKKA-KONSERNI | 2025 | 2024 | 2023 |
Tulos/osake (EPS), eur | 0,15 | 0,18 | 0,19 |
Tulos/osake (EPS) , eur | 0,46 | 0,24 | 0,19 |
Liiketoiminnan rahavirta/ osake, eur | 0,16 | 0,11 | 0,20 |
Liiketoiminnan rahavirta/ osake, eur | 0,30 | 0,15 | 0,21 |
Oma pääoma/osake, eur | 8,12 | 6,69 | 6,16 |
Osinko/osake (I-sarja), eur | 0,25 | 0,22 | 0,20 |
Osinko/osake (II-sarja), eur | 0,25 | 0,22 | 0,20 |
Osinko/tulos, (I-sarja), % | 163,8 | 120,9 | 105,5 |
Osinko/tulos, (II-sarja), % | 163,8 | 120,9 | 105,5 |
Osinko/tulos (I-sarja), % | 54,5 | 90,1 | 106,6 |
Osinko/tulos (II-sarja), % | 54,5 | 90,1 | 106,6 |
Efektiivinen osinkotuotto (I-sarja), % | 5,0 | 6,5 | 6,0 |
Efektiivinen osinkotuotto (II-sarja), % | 6,5 | 6,9 | 6,3 |
Hinta/voitto -suhde (P/E) (I-sarja) | 32,8 | 18,7 | 17,7 |
Hinta/voitto -suhde (P/E) (II-sarja) | 25,2 | 17,5 | 16,9 |
Hinta/voitto -suhde (P/E) (I-sarja) | 10,9 | 13,9 | 17,9 |
Hinta/voitto -suhde (P/E) (II-sarja) | 8,4 | 13,0 | 17,1 |
ILKKA-KONSERNI | 2025 | 2024 | 2023 |
Osakkeiden kurssikehitys | |||
4,33 | 3,50 | 3,86 | |
3,61 | 3,14 | 3,37 | |
3,38 | 3,02 | 3,22 | |
3,15 | 2,98 | 2,92 | |
5,45 | 3,98 | 4,98 | |
4,25 | 3,45 | 4,09 | |
5,00 | 3,40 | 3,36 | |
3,84 | 3,18 | 3,20 | |
Osakekannan markkina-arvo, Meur | 102,2 | 81,6 | 81,8 |
Osakkeiden vaihto (I-sarja), kpl | 208 570 | 165 333 | 159 154 |
naismäärästä | 5,0 | 3,9 | 3,8 |
Osakkeiden vaihto (II-sarja), kpl | 2 186 457 | 1 398 373 | 1 252 108 |
naismäärästä | 10,3 | 6,6 | 5,9 |
Tilikauden keskimääräinen osakkeiden lukumäärä | 25 360 103 | 25 360 103 | 25 369 057 |
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lo- pussa | 25 360 103 | 25 360 103 | 25 360 103 |
1000 eur | LIITE | ||
Jatkuvat toiminnot | |||
Liikevaihto | 1 | ||
Liiketoiminnan muut tuotot | 4 | ||
Materiaalit ja palvelut | 5 | - | - |
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut | 6 | - | - |
Poistot ja arvonalentumiset | 7 | - | - |
Liiketoiminnan muut kulut | 8 | - | - |
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista | 14 | ||
Liikevoitto/ -tappio | - | - | |
Rahoitustuotot ja -kulut | 9 | ||
Tulos ennen veroja | |||
Tuloverot | 10 | - | |
Tilikauden tulos jatkuvista toiminnoista | |||
Lopetetut toiminnot | |||
Tilikauden tulos lopetetuista | 3 | ||
Tilikauden tulos | |||
Osakekohtainen tulos (EUR), laimenta- maton * | |||
Osakekohtainen tulos yhteensä (EUR) | |||
Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä, laimentamaton * | |||
* Tunnuslukua laimentavia tekijöitä ei ole. |
1000 eur | LIITE | ||
Tilikauden voitto/ tappio | |||
Muut laajan tuloksen erät: | |||
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi: | |||
- | |||
Erät, joita ei myöhemmin siirretä tulosvai- kutteisiksi: | |||
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | |||
15, 21 | |||
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | |||
Tilikauden laaja tulos yhteensä | |||
Tilikauden voiton/ tappion jakautumi- nen: | |||
Emoyhtiön osakkeenomistajille | |||
Tilikauden laajan tuloksen jakautumi- nen: | |||
Emoyhtiön osakkeenomistajille |
1000 eur | LIITE | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
VARAT | |||
PITKÄAIKAISET VARAT | |||
Aineettomat hyödykkeet | 11 | ||
Liikearvo | 2,11 | ||
Sijoituskiinteistöt | 13 | ||
Aineelliset hyödykkeet | 12 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 24 | ||
Osuudet osakkuusyhtiöissä | 14 | ||
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | 15 | ||
Pitkäaikaiset muut saamiset | 16,17 | ||
Muut aineelliset hyödykkeet | |||
Laskennallinen verosaaminen | 22 | ||
Pitkäaikaiset varat | |||
LYHYTAIKAISET | |||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 18,17 | ||
Tuloverosaaminen | |||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat | 19 | ||
Rahavarat | 20 | ||
Lyhytaikaiset varat | |||
VARAT |
1000 eur | LIITE | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
OMA PÄÄOMA | |||
Osakepääoma | |||
Sijoitetun vapaan oman pääoman ra- hasto | |||
Käyvän arvon rahasto | |||
Omat osakkeet | - | - | |
Muuntoerot | - | - | |
Kertyneet voittovarat | |||
Oma pääoma | 21 | ||
PITKÄAIKAINEN VIERAS PÄÄOMA | |||
Laskennallinen verovelka | 22 | ||
Pitkäaikainen korollinen vieras pääoma | 23 | ||
Vuokrasopimusvelat | 23, 24 | ||
Pitkäaikainen koroton vieras pääoma | 25 | ||
Pitkäaikainen vieras pääoma | |||
LYHYTAIKAINEN | |||
Lyhytaikainen korollinen vieras pääoma | 23 | ||
Vuokrasopimusvelat | 23, 24 | ||
Ostovelat ja muut velat | 25 | ||
Saadut ennakot | 25 | ||
Tuloverovelka | |||
Lyhytaikainen vieras pääoma | |||
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ |
1000 eur | LIITE | 2025 | 2024 |
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA | |||
Tilikauden tulos jatkuvista toiminnoista | |||
Tilikauden tulos lopetetuista | |||
Tilikauden tulos | |||
Oikaisut | - | - | |
Käyttöpääoman muutos | - | ||
Liiketoiminnan rahavirta ennen | |||
Maksetut korot | - | - | |
Saadut korot | |||
Saadut osingot liiketoiminnasta | |||
Muut rahoituserät | |||
Maksetut verot | - | - | |
Liiketoiminnan rahavirta | |||
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA | |||
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | - | - | |
Aineellisten ja aineettomien | |||
Tytäryritysten ja liiketoimintojen hankinnat | 2 | - | |
Lopetettujen toimintojen myynti (netto) | - | ||
Investoinnit osakkuusyhtiöosakkeisiin | - | - | |
Luovutustulot osakkuusyhtiöosakkeista | |||
Investoinnit sijoituksiin | - | - | |
Lyhytaikaisten sijoitusten lisäys / vähennys | - | ||
Saadut osingot investoinneista | |||
Investointien rahavirta | - | - | |
Rahavirta ennen rahoitusta | - |
1000 eur | LIITE | 2025 | 2024 |
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA | |||
Lyhytaikaisten lainojen nostot | 24 | ||
Omien osakkeiden hankkiminen | |||
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | 24 | - | - |
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 24 | ||
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | 24 | - | |
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | 24 | - | - |
Maksetut osingot | - | - | |
Rahoituksen rahavirta | - | ||
Rahavarojen muutos lisäys | - | ||
Rahavarat tilikauden alussa | |||
Rahavarojen kurssimuutosten vaikutus | |||
Rahavarat tilikauden lopussa | |||
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMAN | |||
OIKAISUT TILIKAUDEN TULOKSEEN | |||
Poistot ja arvonalentumiset | |||
Pitkäaikaisten varojen myyntivoitot(-) ja -tap- piot(+) | - | - | |
Osuudet osakkuusyritysten tuloksista, voitosta(- )/tappiosta(+) | - | - | |
Realisoitumattomat kurssivoitot (-), tappiot (+) | - | - | |
Rahoitustuotot ja -kulut | - | - | |
Tuloverot | - | ||
Muut oikaisut | - | ||
Oikaisut tilikauden tulokseen yhteensä | - | - | |
KÄYTTÖPÄÄOMAN MUUTOS | |||
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys(- )/vähennys(+) | - | ||
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys(+)/vä- hennys(-) | - | ||
Käyttöpääoman muutos yhteensä | - | ||
Osakepääoma | Käyvän arvon rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman ra- hasto | Omat osak- keet | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Yhteensä | |
Oma pääoma kauden alussa | - | - | |||||
Osakkuusyhtiön konsernirakenteen muutos | - | - | |||||
Tilikauden laaja tulos | - | ||||||
Osingonjako | - | - | |||||
Oma pääoma yhteensä 31.12.2024 | - | - |
Osakepääoma | Käyvän arvon rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman ra- hasto | Omat osak- keet | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Yhteensä | |
Oma pääoma kauden alussa | - | - | |||||
Tilikauden laaja tulos | |||||||
Osingonjako | - | - | |||||
Oma pääoma yhteensä 31.12.2025 | - | - |
2025 (1000 eur) | Markkinointi- ja teknolo- giapalvelut | Kohdistamattomat/ elimi- noinnit | Segm. välinen liikevaihto yht. | Konserni yhteensä |
TULOSLASKELMATIEDOT, | ||||
Ulkoinen liikevaihto | 37 800 | 37 800 | ||
Sisäinen liikevaihto | 289 | 1 997 | -2 287 | |
Liikevaihto | 38 090 | 1 997 | -2 287 | 37 800 |
Poistot ja arvonalentumiset | -3 573 | -1 586 | -5 159 | |
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista | 106 | 106 | ||
Liikevoitto/ -tappio | 2 376 | -3 458 | -1 081 | |
Rahoitustuotot- ja kulut | 5 139 | 5 139 | ||
Tuloverot | -186 | -186 | ||
Tilikauden tulos jatkuvista toiminnoista | 3 872 | |||
Tilikauden tulos lopetetuista toiminnoista | 7 755 | |||
Tilikauden tulos | 11 627 | |||
MUUT TIEDOT | ||||
Investoinnit, jatkuvat toiminnot | 1 464 | 9 495 | 10 959 | |
Investoinnit, lopetetut toiminnot | 38 | |||
Yhteensä | 1 464 | 9 495 | 10 997 |
2024 (1000 eur) | Markkinointi- ja teknolo- giapalvelut | Kohdistamattomat/ elimi- noinnit | Segm. välinen liikevaihto yht. | Konserni yhteensä |
TULOSLASKELMATIEDOT, | ||||
Ulkoinen liikevaihto | 30 842 | 30 842 | ||
Sisäinen liikevaihto | 106 | 2 577 | -2 684 | |
Liikevaihto | 30 948 | 2 577 | -2 684 | 30 842 |
Poistot ja arvonalentumiset | -2 731 | -1 068 | -3 798 | |
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista | 221 | 221 | ||
Liikevoitto/ -tappio | 1 281 | -4 197 | -2 916 | |
Rahoitustuotot- ja kulut | 7 259 | 7 259 | ||
Tuloverot | 273 | 273 | ||
Tilikauden voitto/ tappio jatkuvista toiminnoista | 4 616 | |||
Tilikauden voitto/ tappio lopetetuista toiminnoista | 1 575 | |||
Tilikauden voitto/ tappio | 6 191 | |||
MUUT TIEDOT | ||||
Investoinnit, jatkuvat toiminnot | 874 | 343 | 1 217 | |
Investoinnit, lopetetut toiminnot | 159 | |||
Yhteensä | 874 | 343 | 1 377 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
TUOTTEITA JA PALVELUJA DOT | ||
Markkinointi- ja teknologiapalvelut | ||
Teknologiapalvelut, jatkuvalaskutteiset palvelut | 24 585 | 18 174 |
Teknologiapalvelut, muut palvelut | 7 111 | 5 408 |
Markkinointi- ja viestintäpalvelut | 6 105 | 7 260 |
Jatkuvien toimintojen liikevaihto yhteensä | 37 800 | 30 842 |
MAANTIETEELLISET TIEDOT | ||
Suomi | 32 311 | 25 783 |
Ulkomaat | 5 489 | 5 059 |
Jatkuvien toimintojen liikevaihto yhteensä | 37 800 | 30 842 |
(1000 eur) | Käyvät arvot |
Pitkäaikaiset varat | |
Aineettomat hyödykkeet | 9 386 |
Aineelliset hyödykkeet | 4 |
Laskennallinen verosaaminen | 694 |
Pitkäaikaiset varat | 10 083 |
Lyhytaikaiset varat | |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 1 169 |
Rahat ja pankkisaamiset | 2 190 |
Lyhytaikaiset varat | 3 359 |
Varat yhteensä | 13 442 |
Pitkäaikainen vieras pääoma | |
Pitkäaikainen korollinen vieras pääoma | 1 623 |
Pitkäaikainen vieras pääoma | 3 160 |
Lyhytaikainen korollinen vieras pääoma | |
Saadut ennakot | 694 |
Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 944 |
Velat yhteensä | 5 104 |
Nettovarat | 8 338 |
Kauppahinta | 20 740 |
Liikearvo | 12 402 |
(1000 eur) | |
Hankintahinta | 20 740 |
Hankitut rahavarat | -2 190 |
Rahavirtavaikutus | 18 550 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
LOPETETTUJEN TOIMINTOJEN TULOS | ||
Liikevaihto | 7 864 | 23 085 |
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | -38 | |
Liiketoiminnan muut tuotot | 7 041 | 748 |
Materiaalit ja palvelut | -2 472 | -7 951 |
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut | -2 847 | -8 836 |
Poistot ja arvonalentumiset | -89 | -365 |
Liiketoiminnan muut kulut | -1 602 | -5 043 |
Liikevoitto | 7 894 | 1 600 |
Rahoitustuotot ja -kulut | 15 | |
Tulos ennen veroja | 7 894 | 1 615 |
Tuloverot | -139 | -41 |
Tilikauden tulos lopetetuista | 7 755 | 1 575 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
LOPETETTUJEN TOIMINTOJEN RAHAVIRRAT | ||
Liiketoiminnan rahavirta | 3 628 | 957 |
Investointien rahavirta | 6 911 | -424 |
Rahoituksen rahavirta | -3 737 | -62 |
Rahavirrat yhteensä | 6 802 | 470 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Sijoituskiinteistöjen vuokratuotot | 199 | 92 |
Muut vuokratuotot | 411 | 103 |
Myyntivoitot aineellisista ja aineettomista pitkäai- kaisista varoista | 27 | 11 |
Palveluiden myynti Mediapalveluille | 1 560 | 2 091 |
Muut tuottoerät | 123 | 269 |
Yhteensä | 2 320 | 2 567 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Ostot tilikauden aikana | -2 076 | -121 |
Aineet, tavarat, tarvikkeet yhteensä | -2 076 | -121 |
Ulkopuoliset palvelut | -2 750 | -2 852 |
Materiaalit ja palvelut | -4 826 | -2 974 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Palkat ja palkkiot | -18 503 | -17 125 |
Osakeperusteisista palkkioista kirjatut kulut | -92 | -47 |
Eläkekulut, maksuperusteiset järjestelyt | -3 166 | -3 177 |
Muut henkilösivukulut | -1 046 | -707 |
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut | -22 806 | -21 057 |
HENKILÖSTÖ KESKIMÄÄRIN | 2025 | 2024 |
Markkinointi- ja teknologiapalvelut | 312 | 303 |
Kohdistamaton | 22 | 25 |
Yhteensä | 335 | 328 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Kehittämismenot | -1 299 | -1 126 |
Aineettomat oikeudet | -2 839 | -1 700 |
Rakennukset ja rakennelmat | -166 | -201 |
Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeusomai- suuserät | -457 | -288 |
Sijoituskiinteistöt | -199 | -170 |
Koneet ja kalusto | -179 | -162 |
Koneet ja kalusto, käyttöoikeusomaisuuserät | -15 | -26 |
Arvonalentumiset | -6 | -126 |
Yhteensä | -5 159 | -3 798 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Vapaaehtoiset henkilösivukulut | -950 | -931 |
Toimitilakulut | -1 156 | -1 310 |
Sijoituskiinteistöjen hoitokulut | -291 | -239 |
Tuotantokoneiden kulut | -145 | -421 |
Tietoliikenne-, toimisto- ja tietotekniikkakulut | -2 750 | -2 296 |
Asiantuntija- ja tilintarkastuskulut | -1 450 | -1 431 |
Myynti- ja markkinointikulut | -959 | -625 |
Muut kulut | -815 | -1 465 |
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä | -8 516 | -8 718 |
TILINTARKASTAJAN | 2025 | 2024 |
Tilintarkastus | -136 | -188 |
Tilintarkastajan todistukset ja lausunnot | -24 | -24 |
Veroneuvonta | -37 | -20 |
Muut palkkiot | -100 | -4 |
Yhteensä | -296 | -235 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
RAHOITUSTUOTOT | ||
Osinkotuotot pitkäaikaisista rahoitusvaroista | 4 145 | 4 063 |
Nettovoitot kaupankäyntitarkoituksessa pidettävistä rah.varoista | 1 323 | 2 714 |
Korkotuotot lainoista ja saamisista sekä pankkitileistä | 152 | 552 |
Rahoitustuotot yhteensä | 5 620 | 7 328 |
RAHOITUSKULUT | 2025 | 2024 |
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusveloista | -473 | -47 |
Muut rahoituskulut | -7 | -22 |
Rahoituskulut yhteensä | -480 | -69 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | 5 139 | 7 259 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -64 | -284 |
Aikaisempien tilikausien verot | -6 | 2 |
Laskennallisten verovelkojen ja -saamisten muutos | -117 | 555 |
Tuloverot | -186 | 273 |
Täsmäytyslaskelma | ||
Kirjanpidon voitto/ tappio ennen veroja | 4 058 | 4 343 |
Verot laskettuna emoyhtiön verokannalla | -812 | -869 |
Verokulu tuloslaskelmassa | -186 | 273 |
Ero | -625 | -1 142 |
Eroanalyysi (netto) | ||
Vähennyskelvottomat erät | 26 | 345 |
Verovapaat tulot | -812 | -838 |
Tuloslaskelmaan sisältymättömät veronalaiset tuo- tot | 17 | 299 |
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista | -21 | -44 |
Aikaisempien tilikausien vero | 6 | -2 |
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokanto- jen vaikutus | -16 | -12 |
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioi- den käyttö | -589 | |
Aiemmin kirjaamattomat laskennalliset verosaami- set verotuksellisista tappioista | -311 | |
Muut laskennallisten verosaamisten muutokset | 170 | |
Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset vero- tuksellisista tappioista | 5 | 21 |
Tuloslaskelman ulkopuoliset vähennyskelpoiset kulut | - 11 | |
Eroanalyysi (netto) yhteensä | -625 | -1 142 |
1000 eur | Kehittämismenot | Aineettomat | Liikearvo | Yhteensä |
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET 2025 | ||||
Hankintameno 1.1. | 6 568 | 31 235 | 34 547 | 72 350 |
Muuntoerot (+/-) | 66 | 85 | 151 | |
Lisäykset | 1 123 | 1 123 | ||
Vähennykset | -856 | -856 | ||
Liiketoimintojen luovutukset | -2 557 | -904 | -3 461 | |
Hankintameno 31.12. | 7 691 | 27 887 | 33 728 | 69 307 |
Kertyneet poistot 1.1. | -2 964 | - 11 868 | -67 | -14 899 |
Muuntoerot (+/-) | -23 | -23 | ||
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 856 | 856 | ||
Liiketoimintojen luovutusten | 2 390 | 67 | 2 457 | |
Tilikauden poisto | -1 299 | -2 873 | -4 172 | |
Arvonalennukset | -6 | -6 | ||
Kertyneet poistot 31.12. | -4 269 | - 11 519 | -15 787 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 3 422 | 16 369 | 33 728 | 53 519 |
1000 eur | Kehittämismenot | Aineettomat oi- keudet | Ennakkomaksut | Liikearvo | Yhteensä |
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET 2024 | |||||
Hankintameno 1.1. | 5 721 | 22 990 | 36 | 22 504 | 51 251 |
Muuntoerot (+/-) | -36 | -47 | -84 | ||
Liiketoimintojen hankinnat | 9 386 | 12 402 | 21 788 | ||
Lisäykset | 847 | 16 | 864 | ||
Vähennykset | -1 121 | -9 | -311 | -1 441 | |
Siirrot erien välillä | 16 | -43 | -27 | ||
Hankintameno 31.12. | 6 568 | 31 235 | 0 | 34 547 | 72 350 |
Kertyneet poistot 1.1. | -1 713 | - 11 153 | -67 | -12 933 | |
Muuntoerot (+/-) | 8 | 8 | |||
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 1 112 | 1 112 | |||
Tilikauden poisto | -1 126 | -1 835 | -2 961 | ||
Arvonalennukset | -126 | -126 | |||
Kertyneet poistot 31.12. | -2 964 | - 11 868 | 0 | -67 | -14 899 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 3 604 | 19 367 | 0 | 34 480 | 57 451 |
1000 eur | 2025 |
Markkinointi- ja teknologiapalvelut | |
17 513 | |
12 402 | |
1 324 | |
2 489 | |
Liikearvo yhteensä | 33 728 |
1000 eur | 2024 |
Markkinointi- ja teknologiapalvelut | |
17 428 | |
12 402 | |
1 324 | |
2 489 | |
Mediapalvelut | 837 |
Liikearvo yhteensä | 34 480 |
WACC ennen | ||
Tilikausi 2025 | kasvuolettama % | veroja % |
Markkinointi- ja teknologiapalvelut | ||
2,0 | 11,95 | |
2,0 | 12,12 | |
2,0 | 12,28 | |
2,0 | 12,53 | |
WACC ennen | ||
Tilikausi 2024 | kasvuolettama % | veroja % |
Markkinointi- ja teknologiapalvelut | ||
2,0 | 12,02 | |
1,0 | 13,45 | |
2,0 | 10,75 | |
2,0 | 10,95 | |
Mediapalvelut | -3,0 | 13,42 |
Aineelliset hyödykkeet 2025 (1000 eur) | Maa-alueet | Rakennukset ja ra- kennelmat | Koneet ja kalusto | Ennakkomaksut ja keskener. hankin- nat | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 484 | 11 828 | 12 554 | 24 865 | |
Lisäykset | 392 | 78 | 469 | ||
Vähennykset | -1 223 | -1 223 | |||
Siirto sijoituskiinteistöihin | -242 | -6 641 | -6 883 | ||
Liiketoimintojen luovutukset | -147 | -3 526 | -3 674 | ||
Hankintameno 31.12. | 243 | 5 039 | 8 195 | 78 | 13 555 |
Kertyneet poistot 1.1. | -9 518 | - 11 802 | -21 320 | ||
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 1 213 | 1 213 | |||
Siirto sijoituskiinteistöihin, kert. poistot | 4 877 | 4 877 | |||
Liiketoimintojen luovutusten kertyneet poistot | 142 | 3 204 | 3 346 | ||
Tilikauden poisto | -169 | -216 | -385 | ||
Kertyneet poistot 31.12. | -4 668 | -7 602 | -12 270 | ||
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 243 | 371 | 594 | 78 | 1 285 |
Aineelliset hyödykkeet 2024 (1000 eur) | Maa-alueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 484 | 11 816 | 33 400 | 45 700 |
Liiketoimintojen hankinnat | 25 | 25 | ||
Lisäykset | 12 | 276 | 288 | |
Vähennykset | -21 145 | -21 145 | ||
Siirrot erien välillä | -2 | -2 | ||
Hankintameno 31.12. | 484 | 11 828 | 12 554 | 24 865 |
Kertyneet poistot 1.1. | -9 304 | -32 570 | -41 875 | |
Liiketoimintojen hankintoihin liittyvät kertyneet poistot | -21 | -21 | ||
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 21 101 | 21 101 | ||
Siirrot erien välillä | 2 | 2 | ||
Tilikauden poisto | -214 | -314 | -528 | |
Kertyneet poistot 31.12. | -9 518 | - 11 802 | -21 320 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 484 | 2 310 | 751 | 3 545 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Hankintameno 1.1. | 6 606 | 6 606 |
Siirrot erien välillä | 6 883 | |
Hankintameno 31.12. | 13 489 | 6 606 |
Kertyneet poistot 1.1. | -6 052 | -5 882 |
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | -4 877 | |
Tilikauden poisto | -199 | -170 |
Kertyneet poistot 31.12. | - 11 128 | -6 052 |
Tilikauden lopussa | 2 360 | 553 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
OSUUDET OSAKKUUSYHTIÖISSÄ | ||
Tilikauden alussa | 7 149 | 7 217 |
Lisäykset | 9 405 | 209 |
Vähennykset | -4 606 | -16 |
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista *) | 106 | 221 |
Tilikauden aikana saadut osingot | -488 | -365 |
Osakkuusyhtiön konsernirakenteen muutos | -117 | |
Tilikauden lopussa | 11 565 | 7 149 |
Kotipaikka | Konsernin osuus voi- tosta/ tap- piosta | Kirjanpitoarvo konsernin ta- seessa | Om.osuus % | |
Arena Partners Oy | Jyväskylä | 228 | 1 952 | 45,164 |
Hilla Group Oyj | Kokkola | 0 | 5 197 | 29,52 |
Yrittävä Suupohja Oy | Kauhajoki | -7 | ||
Yhteensä | 221 | 7 149 |
Kotipaikka | Konsernin osuus voi- tosta/ tap- piosta | Kirjanpitoarvo konsernin ta- seessa | Om.osuus % | |
Arena Partners Oy | Jyväskylä | 183 | 1 710 | 45,164 |
Hilla Group Oyj *) | Kokkola | -526 | ||
Kaleva Media Oy | Oulu | 450 | 9 855 | 35,00 |
Yhteensä | 106 | 11 565 |
KALEVA MEDIA OY | HILLA GROUP OYJ | ARENA PARTNERS OY | ||
1000 eur | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
Lyhytaikaiset varat | 15 374 | 4 470 | 3 292 | 3 843 |
Pitkäaikaiset varat | 6 742 | 23 258 | 1 818 | 1 895 |
Lyhytaikaiset velat | 12 198 | 8 265 | 999 | 1 092 |
Pitkäaikaiset velat | 660 | 1 823 | ||
Liikevaihto | 52 449 | 27 833 | 4 879 | 6 417 |
Tilikauden voitto/ tappio | 2 227 | -1 066 | 405 | 498 |
Osakkuusyhtiöstä kaudella saadut | ||||
osingot | 153 | 425 | 212 | |
Osakkuusyrityksen taloudellisen | ||||
informaation täsmäytys konsernin | ||||
kirjaamaan tasearvoon: | ||||
Osakkuusyrityksen nettovarat | 9 257 | 17 604 | 4 111 | 4 646 |
Konsernin omistusosuus% | 35 | 29,52 | 45,164 | 45,164 |
Konsernin osuus nettovaroista | 3 240 | 5 197 | 1 857 | 2 098 |
Liikearvo | 6 615 | -213 | -213 | |
Muut oikaisut | 66 | 66 | ||
Osakkuusyrityksen tasearvo konsernin taseessa | 9 855 | 5 197 | 1 710 | 1 952 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Noteeratut osakkeet | 129 056 | 98 928 |
Noteeraamattomat osakkeet | 1 101 | 1 153 |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä | 130 158 | 100 081 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Vuokraennakot | 213 | 126 |
Aktivoidut myyntiprovisiot | 731 | 695 |
Muut erät | 102 | |
Pitkäaikaiset muut saamiset | 944 | 924 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Aktivoidut myyntiprovisiot 1.1. | 1 125 | 343 |
Yrityskaupan myötä tulleet | 743 | |
Tilikauden aikana aktivoidut | 707 | 274 |
Kirjattu kuluksi tilikauden aikana | -524 | -235 |
Taseeseen aktivoidut myyntiprovisiot vuoden lopussa | 1 307 | 1 125 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Lyhytaikaiset saamiset osakkuusyhtiöiltä | 139 | 5 |
Myyntisaamiset | 2 991 | 4 292 |
Muut saamiset **) | 705 | 532 |
Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 063 | 953 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 4 899 | 5 781 |
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät | ||
Korkosaamiset | 0 | 6 |
Muut erät | 1 063 | 947 |
Yhteensä | 1 063 | 953 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
*) Myyntisaamisten ikäjakauma | ||
Erääntymättömät | 1 738 | 3 288 |
Erääntyneet | ||
665 | 554 | |
191 | 169 | |
397 | 280 | |
Yhteensä | 2 991 | 4 292 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Luottotappiovarauksen jakauma | ||
Erääntymättömät | 28 | 46 |
Erääntyneet | ||
25 | 20 | |
30 | 17 | |
94 | 44 | |
Yhteensä | 178 | 127 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Noteeratut osakkeet (käypään arvoon tulosvaikut- teisesti arvostettavat) | 1 206 | 959 |
Rahastosalkku (käypään arvoon tulosvaikuttei- sesti arvostettavat) | 13 740 | 12 730 |
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat | 14 946 | 13 689 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Rahavarat konsernin taseessa ja rahavirtalas- kelmassa | ||
Rahat ja pankkisaamiset | 9 860 | 8 859 |
Rahavarat | 9 860 | 8 859 |
Kaikki osakkeet | |||||
Osakkeiden lu- kumäärä | I-sarja | II-sarja | Omat osakkeet, II-sarja | Yhteensä | Osake- pääoma 1000 eur |
31.12.2023 | 4 194 154 | 21 256 257 | -90 308 | 25 360 103 | 6 416 |
31.12.2024 | 4 194 154 | 21 256 257 | -90 308 | 25 360 103 | 6 416 |
31.12.2025 | 4 194 154 | 21 256 257 | -90 308 | 25 360 103 | 6 416 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Omat osakkeet | -357 | -357 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 48 498 | 48 498 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Käyvän arvon rahasto | 73 138 | 43 043 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Muuntoerot | -275 | -425 |
LASKENNALLISTEN VEROJEN ERITTELY 2025: | ||||||
1000 eur | Yritysjär- jestely | Kirjattu tuloslas- kelmaan | Kirjattu omaan pää- omaan | Muuntoerot | ||
Laskennalliset verosaamiset | ||||||
Vahvistetut tappiot | 977 | -370 | 607 | |||
Hyllypoistot | 154 | -34 | -9 | 111 | ||
Muut jaksotuserot | 34 | -4 | 52 | 82 | ||
Yhteensä | 1 165 | -38 | -327 | 799 | ||
Laskennalliset verovelat | ||||||
Poistoerot | 69 | -24 | 45 | |||
Muut jaksotuserot | 883 | -136 | 238 | 985 | ||
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | 93 | -8 | 84 | |||
Aineettomat hyödykkeet | 3 325 | -416 | 9 | 2 918 | ||
Yhteensä | 4 369 | -136 | -202 | -8 | 9 | 4 032 |
LASKENNALLISTEN VEROJEN ERITTELY 2024: | ||||||
1000 eur | Siirrot erien välillä | Kirjattu tuloslas- kelmaan | Ostetut tytär- yritykset | Muuntoerot | ||
Laskennalliset verosaamiset | ||||||
Vahvistetut tappiot | 36 | 275 | 666 | 977 | ||
Hyllypoistot | 163 | -9 | 154 | |||
Muut jaksotuserot | 35 | -29 | 28 | 34 | ||
Yhteensä | 36 | 198 | 237 | 694 | 1 165 | |
Laskennalliset verovelat | ||||||
Poistoerot | 92 | -23 | 69 | |||
Muut jaksotuserot | 512 | 210 | 5 | 156 | 883 | |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | 93 | 93 | ||||
Aineettomat hyödykkeet | 2 246 | -12 | -284 | 1 381 | -6 | 3 325 |
Yhteensä | 2 942 | 198 | -301 | 1 537 | -6 | 4 369 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Pitkäaikaiset korolliset velat | ||
Rahalaitoslainat | 8 500 | 72 |
Vuokrasopimusvelat | 949 | 351 |
Yhteensä | 9 449 | 423 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | ||
Rahalaitoslainat | 1 000 | 10 000 |
Vuokrasopimusvelat | 631 | 341 |
Yhteensä | 1 631 | 10 341 |
VELKOJEN MUUTOKSET | |||||||
1000 eur | Vuokrasopimus- velkojen lisäykset | Rahavirrat | Siirto pitkäai- kaisista lyhytai- kaisiin | Vuokrasopimus- velkojen lyhen- nykset | Muut ei-raha-vir- tavaikutteiset muutokset | ||
Pitkäaikaiset | |||||||
Rahalaitoslainat | 72 | 9 428 | -1 000 | 8 500 | |||
Vuokrasopimusvelat | 351 | 1 140 | -542 | 949 | |||
Yhteensä | 423 | 1 140 | 9 428 | -1 542 | 9 449 | ||
Lyhytaikaiset | |||||||
Rahalaitoslainat | 10 000 | -10 000 | 1 000 | 1 000 | |||
Vuokrasopimusvelat | 341 | 146 | 542 | -315 | -82 | 631 | |
Yhteensä | 10 341 | 146 | -10 000 | 1 542 | -315 | -82 | 1 631 |
VELKOJEN MUUTOKSET | |||||||
1000 eur | Vuokrasopimus- velkojen lisäykset | Rahavirrat | Siirto pitkäai- kaisista lyhyt- aikaisiin | Vuokrasopimus- velkojen lyhen- nykset | Muut ei-raha-vir- tavaikutteiset muutokset | ||
Pitkäaikaiset | |||||||
Rahalaitoslainat | 72 | 72 | |||||
Vuokrasopimusvelat | 9 | 678 | -337 | 1 | 351 | ||
Yhteensä | 9 | 678 | 72 | -337 | 1 | 423 | |
Lyhytaikaiset | |||||||
Rahalaitoslainat | 7 | 9 993 | 10 000 | ||||
Vuokrasopimusvelat | 49 | 316 | 337 | -363 | 2 | 341 | |
Yhteensä | 56 | 316 | 9 993 | 337 | -363 | 2 | 10 341 |
1000 eur | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Yhteensä |
KÄYTTÖOIKEUS-OMAI- SUUSERÄT 2025 | |||
Hankintameno 1.1. | 1 112 | 242 | 1 354 |
Lisäykset | 1 286 | 1 286 | |
Liiketoimintojen luovutukset | -222 | -222 | |
Vähennykset | -69 | -94 | -163 |
Hankintameno 31.12. | 2 106 | 149 | 2 255 |
Kertyneet poistot 1.1. | -466 | -212 | -678 |
Vähennysten ja siirtojen ker- tyneet poistot | 69 | 94 | 163 |
Liiketoimintojen luovutusten kertyneet poistot | 138 | 138 | |
Tilikauden poisto | -472 | -15 | -487 |
Kertyneet poistot 31.12. | -731 | -133 | -864 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 1 376 | 16 | 1 391 |
1000 eur | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Yhteensä |
KÄYTTÖOIKEUS-OMAI- SUUSERÄT 2024 | |||
Hankintameno 1.1. | 2 171 | 813 | 2 983 |
Lisäykset | 959 | 35 | 994 |
Vähennykset | -2 021 | -605 | -2 626 |
Uudelleenarvostuksesta joh- tuva lisäys | 3 | 3 | |
Hankintameno 31.12. | 1 112 | 242 | 1 354 |
Kertyneet poistot 1.1. | -2 135 | -791 | -2 926 |
Vähennysten ja siirtojen ker- tyneet poistot | 2 021 | 605 | 2 626 |
Tilikauden poisto | -352 | -26 | -378 |
Kertyneet poistot 31.12. | -466 | -212 | -678 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 646 | 31 | 676 |
Vuokrasopimuksista kirjattu tuloslaskelmassa *) | ||
1000 eur | 2025 | 2024 |
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot | -487 | -378 |
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut | -47 | -39 |
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut | -695 | -791 |
Arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskevat vuokra- kulut | -1 | -1 |
Muuttuvat vuokrat, joita ei sisällytetä määritettäviin vuokrasopimusvelkoihin | -8 | -45 |
Yhteensä | -1 238 | -1 253 |
31.12.2025 (1000 eur) | tasearvo | rahavirta | < 1 vuosi | 1-2 vuotta | 2-5 vuotta |
Takaisinmaksut | 1 580 | 1 580 | 631 | 373 | 576 |
Korkomaksut | 83 | 44 | 25 | 14 | |
Yhteensä | 1 580 | 1 663 | 675 | 398 | 590 |
31.12.2024 (1000 eur) | tasearvo | rahavirta | < 1 vuosi | 1-2 vuotta | 2-5 vuotta |
Takaisinmaksut | 692 | 692 | 341 | 347 | 4 |
Korkomaksut | 31 | 24 | 8 | 0 | |
Yhteensä | 692 | 723 | 365 | 354 | 4 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Ostovelat | 1 089 | 1 334 |
Velat osakkuusyhtiöille | 46 | 41 |
Siirtovelat | 5 577 | 6 864 |
Muut velat | 1 452 | 1 734 |
Ostovelat ja muut velat | 8 164 | 9 973 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät | ||
Jaksotetut henkilöstökulut | 4 061 | 5 751 |
Muut erät | 1 515 | 1 113 |
Yhteensä | 5 577 | 6 864 |
Saadut ennakot | 2 394 | 5 056 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Pitkäaikainen koroton vieras pääoma | ||
Muut pitkäaikaiset siirtovelat | 132 | 84 |
Pitkäaikainen koroton vieras pääoma | 132 | 84 |
2025 (1000 eur) | Muutokset tuloslaskel- massa | Muutokset muissa laa- jan tuloksen erissä |
Muutos 10 % | 1 196 | 12 906 |
31.12.2025 (1000 eur) | tase- arvo | rahavirta | < 1 vuosi | 1-2 vuotta | 2-5 vuotta |
Korolliset lainat | |||||
9 500 | 9 500 | 1 000 | 1 000 | 7 500 | |
1 348 | 345 | 339 | 664 | ||
Ostovelat ja muut velat | 8 164 | 8 164 | 8 164 | ||
Yhteensä | 17 664 | 19 012 | 9 509 | 1 339 | 8 164 |
31.12.2024 (1000 eur) | tase- arvo | rahavirta | < 1 vuosi | 1-2 vuotta | 2-5 vuotta |
Korolliset lainat | |||||
10 072 | 10 072 | 10 000 | 21 | 51 | |
231 | 230 | 1 | 1 | ||
Ostovelat ja muut velat | 9 973 | 9 973 | 9 973 | ||
Yhteensä | 20 045 | 20 276 | 20 202 | 21 | 52 |
2025 (1000 eur) | Käypään arvoon tulosvai- kutteisesti | Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta | Jaksotettu hankintameno | Yhteensä |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | 130 158 | 130 158 | ||
Pitkäaikaiset muut saamiset | 944 | 944 | ||
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 4 899 | 4 899 | ||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat | 14 946 | 14 946 | ||
Rahavarat | 9 860 | 9 860 | ||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||
Pitkäaikainen korollinen vieras pääoma | 9 449 | 9 449 | ||
Pitkäaikainen koroton vieras pääoma | 132 | 132 | ||
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||
Lyhytaikainen korollinen vieras pääoma | 1 631 | 1 631 | ||
Ostovelat | 1 089 | 1 089 |
2024 (1000 eur) | Käypään arvoon tulosvai- kutteisesti | Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta | Jaksotettu hankintameno | Yhteensä |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||||
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | 100 081 | 100 081 | ||
Pitkäaikaiset muut saamiset | 924 | 924 | ||
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 5 781 | 5 781 | ||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat | 13 689 | 13 689 | ||
Rahavarat | 8 859 | 8 859 | ||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||||
Pitkäaikainen korollinen vieras pääoma | 423 | 423 | ||
Pitkäaikainen koroton vieras pääoma | 84 | 84 | ||
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||||
Lyhytaikainen korollinen vieras pääoma | 10 341 | 10 341 | ||
Ostovelat | 1 334 | 1 334 |
Käyvät arvot raportointikauden lopussa | ||||
1000 eur | 31.12.2025 | Taso1 | Taso2 | Taso3 |
Käypään arvoon arvostetut varat | ||||
Noteeratut osakkeet (käypään ar- voon tulosvaikutteisesti arvostetta- vat) | 1 206 | 1 206 | ||
Rahastosalkku (käypään arvoon tu- losvaikutteisesti arvostettavat) | 13 740 | 13 740 | ||
Noteeratut osakkeet (käypään ar- voon muiden laajan tuloksen erien kautta) | 129 056 | 129 056 | ||
Noteeraamattomat osakkeet (käy- pään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta) | 1 000 | 1 000 | ||
Yhteensä | 145 002 | 144 002 | 1 000 |
Käyvät arvot raportointikauden lopussa | ||||
1000 eur | 31.12.2024 | Taso1 | Taso2 | Taso3 |
Käypään arvoon arvostetut varat | ||||
Noteeratut osakkeet (käypään ar- voon tulosvaikutteisesti arvostetta- vat) | 959 | 959 | ||
Rahastosalkku (käypään arvoon tu- losvaikutteisesti arvostettavat) | 12 730 | 12 730 | ||
Noteeratut osakkeet (käypään ar- voon muiden laajan tuloksen erien kautta) | 98 928 | 98 928 | ||
Noteeraamattomat osakkeet (käy- pään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta) | 1 051 | 1 051 | ||
Yhteensä | 113 668 | 112 617 | 1 051 |
Noteeraamattomat osakkeet (käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta) | ||
1000 eur | 2025 | 2024 |
1.1. | 1 153 | 1 136 |
Lisäykset | 22 | 16 |
Vähennykset | -32 | |
Käyvän arvon muutokset | -41 | |
31.12. | 1 101 | 1 153 |
Käypään arvoon arvostetut kauppahintavelat | ||
1000 eur | 2025 | 2024 |
Kauppahintavelat 1.1 | 0 | 8 541 |
Velkojen maksut | -8 957 | |
Kurssierot | 141 | |
Käyvän arvon muutos | 275 | |
Kauppahintavelat 31.12 | 0 | 0 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
OMASTA PUOLESTA | ||
Velat, joiden vakuudeksi on annettu kiinnityk- siä | ||
Rahalaitoslainat | 9 500 | 10 072 |
Yhteensä | 9 500 | 10 072 |
Käyttämättömät luottolimiitit | 13 000 | 3 000 |
Vakuudeksi annetut kiinteistökiinnitykset | 8 801 | 8 801 |
Pantatut osakkeet | 14 637 |
Yhtiö | Kotipaikka | Omistus- osuus | Os. äänival- lasta |
Emoyhtiö Ilkka Oyj | Seinäjoki | ||
Festalia Oy | Seinäjoki | 100 % | 100 % |
Myynninmaailma Oy | Seinäjoki | 100 % | 100 % |
MySome Oy | Helsinki | 100 % | 100 % |
I-print Oy | Seinäjoki | 100 % | 100 % |
Kiinteistö Oy Seinäjoen Koulukatu 10 | Seinäjoki | 100 % | 100 % |
Liana Technologies Oy | Oulu | 100 % | 100 % |
Koodiviidakko Oy | Oulu | 100 % | 100 % |
Liana Technologies AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
Lianatech GmbH | Saksa | 100 % | 100 % |
Liana Technologies SARL | Ranska | 100 % | 100 % |
Liana Technologies Asia Limited | Hong Kong | 100 % | 100 % |
Lianatech LLC | Arabiemiraatit | 100 % | 100 % |
Lianatech OOO | Venäjä | 100 % | 100 % |
Ungapped AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
Evermade Oy | Helsinki | 100 % | 100 % |
Rootfon Oy | Helsinki | 100 % | 100 % |
Leadventure Oy | Helsinki | 100 % | 100 % |
Leadventure Sverige AB | Ruotsi | 100 % | 100 % |
1000 eur | 2025 | 2024 |
TAVAROIDEN | ||
Osakkuusyhtiöille | 1 347 | 28 |
TAVAROIDEN | ||
Osakkuusyhtiöiltä | 138 | 113 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
JOHDON TYÖSUHDE-ETUUDET | ||
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 1 303 | 1 319 |
Osakeperusteisista palkkioista kirjatut kulut *) | 92 | 47 |
Yhteensä | 1 394 | 1 366 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
PALKAT | ||
Toimitusjohtaja | 313 | 285 |
Konsernin johtoryhmä | 795 | 832 |
Hallituksen jäsenet | 144 | 164 |
Hallintoneuvoston jäsenet | 52 | 38 |
Ohjelma: Osakeperusteinen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä | |||||
Tyyppi | Osake | Osake | Osake | Osake | |
Instrumentti | LTI 2022-2024 | LTI 2023-2025 | LTI 2024-2026 | LTI 2025-2027 | Yhteensä/ kes- kiarvo |
Arvioitu enimmäismäärä brutto-osakkeita ohjelman käyttöönottohetkellä | 120 000 | 140 000 | 190 000 | 207 000 | 657 000 |
Alkuperäinen myöntöpäivä | 21.3.2022 | 15.3.2023 | 20.3.2024 | 14.4.2025 | |
Ansaintajakso alkaa | 1.1.2022 | 1.1.2023 | 1.1.2024 | 1.1.2025 | |
Ansaintajakso päättyy | 31.12.2024 | 31.12.2025 | 31.12.2026 | 31.12.2027 | |
Vapautumispäivä | 15.3.2025 | 15.3.2026 | 15.3.2027 | 15.3.2028 |
Enimmäisvoimassaoloaika, vuosia | 3 | 3 | 3 | 2,9 |
Juoksuaikaa jäljellä, vuosia | 0 | 0,2 | 1,2 | 2,2 |
Henkilöitä tilikauden päättyessä | 16 | 10 | 12 | 17 |
Maksun suorittamistapa | Käteinen | Käteinen | Käteinen | Käteinen |
Tilikauden tapahtumat | LTI 2022-2024 | LTI 2023-2025 | LTI 2024-2026 | LTI 2025-2027 | Yhteensä |
1.1.2025 | |||||
Kauden alussa ulkona olleet | 98 154 | 125 583 | 177 653 | 401 390 | |
Muutokset tilikaudella | |||||
Kaudella myönnetyt | 157 171 | 157 171 | |||
Kaudella menetetyt | 6 990 | 34 410 | 50 547 | 4 012 | 95 959 |
Kaudella toteutetut | 7 352 | 7 352 | |||
Kaudella erääntyneet | 83 812 | 83 812 | |||
31.12.2025 | |||||
Kauden lopussa toteutetut | 7 352 | 7 352 | |||
Kauden lopussa ulkona olevat | 91 173 | 127 106 | 153 159 | 371 438 |
Arvostusparametrit tilikaudella myönnetyille kannustimille | LTI 2025-2027 |
Osakekurssi allokaatiopäivänä, € | 3,551 |
Odotetut osingot, € | - |
Odotettu vuosittainen osinkotuotto | 6,20 % |
Simulaation parametrit (markkinaehtoinen osuus) | |
Odotettu volatiliteetti * | 23,62 % |
Maturiteetti, vuosia | 2,87 |
Riskitön korko | 2,00 % |
Valuaatiomalli: Monte Carlo -simulaatio Brownin liikkeellä (GBM) | |
Markkinaehtoisen osuuden käypä arvo | 1,38 |
Arvostusparametrit ulkona oleville kannustimille kauden lopussa | LTI 2023-2025 | LTI 2024-2026 | LTI 2025-2027 | |
Osakekurssi tilikauden lopussa, € | 3,84 | 3,84 | 3,84 | |
Odotetut osingot, € | - | - | - | |
Odotettu vuosittainen osinkotuotto | 0,00 % | 5,73 % | 5,73 % | |
Simulaation parametrit (markkinaehtoinen osuus) | ||||
Odotettu volatiliteetti * | 25,88 % | 21,48 % | 21,03 % | |
Maturiteetti, vuosia | 0,16 | 1,16 | 2,16 | |
Riskitön korko | 1,94 % | 2,14 % | 2,24 % | |
Valuaatiomalli: | Monte Carlo - simulaatio Brownin liik- keellä (GBM) | Monte Carlo - simulaatio Brownin liik- keellä (GBM) | Monte Carlo - simulaatio Brownin liik- keellä (GBM) | |
Markkinaehtoisen osuuden käypä arvo | 1,17 | 2,47 | 1,97 |
Osakeperusteisten korvausten vaikutus tulokseen ja taloudelliseen asemaan | 2025 | 2024 |
Tilikauden kulu osakeperusteiset korvaukset, tuloslaskelma | 92 | 47 |
Tilikauden kulut, osakeperusteiset maksut, osakkeina toteutettavat | 0 | 0 |
Osakeperusteisista maksuista aiheutuva velka 31.12. | 151 | 86 |
Arvio tulevien osakeperusteisten palkkioiden vero-osuudesta arvioituna kauden lopussa | 166 | 101 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
KONSERNIN NETTOVELAT | ||
Korolliset velat | 11 080 | 10 763 |
Rahavarat | -9 860 | -8 859 |
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat | -14 946 | -13 689 |
Nettovelat | -13 726 | - 11 784 |
Oma pääoma yhteensä | 206 009 | 169 717 |
Nettovelkaantumisaste | -6,7 % | -6,9 % |
1000 eur | LIITE | 1.1.-31.12.2025 | 1.1.-31.12.2024 |
LIIKEVAIHTO | 1 | 2 939 | 2 652 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 2 | 9 040 | 926 |
Materiaalit ja palvelut | 3 | 229 | -56 |
Henkilöstökulut | 4 | -2 563 | -2 564 |
Poistot ja arvonalentumiset | 5 | -267 | -291 |
Liiketoiminnan muut kulut | 6 | -3 479 | -2 692 |
LIIKEVOITTO (-TAPPIO) | 5 899 | -2 025 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | 7 | 6 842 | 7 755 |
VOITTO (TAPPIO) ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA | 12 741 | 5 730 | |
Tilinpäätössiirrot | 8 | 1 076 | 925 |
Tuloverot | 9 | -3 | -26 |
TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) | 13 813 | 6 629 |
1000 eur | LIITE | ||
VASTAAVAA | |||
PYSYVÄT VASTAAVAT | |||
Aineettomat hyödykkeet | 10 | 96 | 151 |
Aineelliset hyödykkeet | 10 | 2 471 | 2 593 |
Sijoitukset | 11 | 108 132 | 99 033 |
PYSYVÄT VASTAAVAT | 110 700 | 101 778 | |
VAIHTUVAT | |||
Vaihto-omaisuus | 12 | 1 081 | 852 |
Pitkäaikaiset saamiset | 13 | 3 772 | 6 075 |
Lyhytaikaiset saamiset | 13 | 3 347 | 3 830 |
Rahoitusarvopaperit | 14 | 10 672 | 10 650 |
Rahat ja pankkisaamiset | 5 181 | 3 242 | |
VAIHTUVAT | 24 052 | 24 648 | |
VASTAAVAA | 134 752 | 126 426 |
1000 eur | LIITE | ||
VASTATTAVAA | |||
OMA PÄÄOMA | |||
Osakepääoma | 6 416 | 6 416 | |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 48 498 | 48 498 | |
Omat osakkeet | -357 | -357 | |
Edellisten tilikausien voitto | 45 456 | 44 407 | |
Tilikauden voitto/tappio | 13 813 | 6 629 | |
OMA PÄÄOMA | 15 | 113 827 | 105 593 |
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ | 16 | 306 | 356 |
VIERAS PÄÄOMA | |||
Pitkäaikainen vieras pääoma | 11 884 | 4 608 | |
Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 734 | 15 868 | |
VIERAS PÄÄOMA | 17 | 20 618 | 20 476 |
VASTATTAVAA | 134 752 | 126 426 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA | ||
Tilikauden voitto/ tappio | 13 813 | 6 629 |
Oikaisut | -15 875 | -8 363 |
Käyttöpääoman muutos | -452 | -148 |
Liiketoiminnan rahavirta ennen | ||
rahoituseriä ja veroja | -2 514 | -1 882 |
Maksetut korot | -703 | -126 |
Saadut korot | 642 | 901 |
Saadut osingot liiketoiminnasta | 1 638 | 365 |
Muut rahoituserät | 14 | 2 708 |
Maksetut välittömät verot | -27 | -1 |
Liiketoiminnan rahavirta | -950 | 1 965 |
INVESTOINTIEN RAHAVIRTA | ||
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -88 | -133 |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustu- lot | 27 | 9 |
Ostetut tytäryhtiöosakkeet | -5 762 | -27 197 |
Myydyt tytäryhtiöosakkeet | 1 678 | |
Investoinnit osakkuusyhtiöosakkeisiin | -454 | -209 |
Luovutustulot osakkuusyhtiöosakkeista | 4 606 | 28 |
Investoinnit sijoituksiin | -65 | |
Luovutustulot sijoituksista | 52 | |
Myönnetyt lainat | -8 041 | |
Lainasaamisten takaisinmaksut | 3 461 | 3 950 |
Lyhytaikaisten sijoitusten lisäys / vähennys | -76 | 9 532 |
Saadut osingot investoinneista | 4 145 | 4 063 |
Investointien rahavirta | 7 525 | -17 999 |
Rahavirta ennen rahoitusta | 6 575 | -16 034 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
RAHOITUKSEN RAHAVIRTA | ||
Lyhytaikaisten lainojen nostot | 250 | 10 500 |
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | -10 000 | |
Lyhytaikaisten lainojen lisäys / vähennys | 1 783 | -2 778 |
Pitkäaikaisten lainojen nostot | 10 000 | 4 550 |
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | -1 760 | |
Maksetut osingot | -5 579 | -5 077 |
Saadut ja maksetut konserniavustukset | 670 | 428 |
Rahoituksen rahavirta | -4 636 | 7 624 |
Rahavarojen muutos | ||
vähennys(-) | 1 939 | -8 410 |
Rahavarat tilikauden alussa | 3 242 | 11 652 |
Rahavarat tilikauden lopussa | 5 181 | 3 242 |
RAHOITUSLASKELMAN LIITETIEDOT: | ||
OIKAISUT TILIKAUDEN TULOKSEEN | ||
Poistot | 267 | 291 |
Pysyvien vastaavien myyntivoitot(-) ja -tappiot(+) | -8 228 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | -6 842 | -7 755 |
Tilinpäätössiirrot | -1 076 | -925 |
Tuloverot | 3 | 26 |
Oikaisut tilikauden tulokseen yhteensä | -15 875 | -8 363 |
KÄYTTÖPÄÄOMAN MUUTOS | ||
Vaihto-omaisuuden lisäys(-)/vähennys(+) | -229 | 56 |
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys(- )/vähennys(+) | -182 | -55 |
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys(+)/vähen- nys(-) | -41 | -150 |
Käyttöpääoman muutos yhteensä | -452 | -148 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Liikevaihto toimialoittain | ||
Muu toiminta | 2 879 | 2 593 |
Arvopaperikauppa | 60 | 59 |
Yhteensä | 2 939 | 2 652 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Käyttöomaisuuden myyntivoitot | 8 228 | |
Vuokratuotot | 740 | 815 |
Muut | 72 | 112 |
Yhteensä | 9 040 | 926 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Aineet, tarvikkeet ja tavarat | ||
Varastojen lisäys tai vähennys | 229 | -56 |
Aineet, tarvikkeet ja tavarat | 229 | -56 |
Materiaalit ja palvelut yhteensä | 229 | -56 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Palkat ja palkkiot | -2 157 | -2 134 |
Eläkekulut | -357 | -372 |
Muut henkilösivukulut | -50 | -58 |
Yhteensä | -2 563 | -2 564 |
Johdon palkat ja palkkiot | ||
Toimitusjohtaja | ||
313 | 285 | |
Hallituksen jäsenet | ||
38 | 36 | |
24 | 19 | |
22 | 19 | |
22 | 19 | |
22 | 19 | |
9 | 24 | |
Hallintoneuvoston jäsenet | ||
26 | 24 | |
2025 | 2024 | |
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikau- den aikana | ||
Yrityspalvelu | 22 | 25 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Aineettomat oikeudet | -54 | -64 |
Muut pitkäv. menot | -1 | -1 |
Rakennukset | -137 | -140 |
Koneet ja kalusto | -74 | -86 |
Yhteensä | -267 | -291 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Tilakulut | -824 | -794 |
Muut kuluerät | -2 654 | -1 898 |
Yhteensä | -3 479 | -2 692 |
Tilintarkastajan palkkiot | ||
Tilintarkastus | -71 | -115 |
Tilintarkastajan todistukset ja lausunnot | -24 | -24 |
Veroneuvonta | -37 | -16 |
Muut palkkiot | -100 | -4 |
Yhteensä | -231 | -160 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
RAHOITUSTUOTOT | ||
Osinkotuotot | ||
Saman konsernin yrityksiltä | 1 150 | |
Omistusyhteysyrityksiltä | 488 | 365 |
Muilta | 4 145 | 4 063 |
Yhteensä | 5 783 | 4 428 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Pitkäaik. korkotuotot pysyvien vastaavien sijoi- tuksista | ||
Pitkäaikaiset korkotuotot muilta | 28 | 309 |
Yhteensä | 28 | 309 |
Muut korko- ja rahoitustuotot | ||
Saman konsernin yrityksiltä | 380 | 412 |
Muilta | 1 286 | 2 935 |
Yhteensä | 1 666 | 3 346 |
Rahoitustuotot yhteensä | 7 477 | 8 083 |
RAHOITUSKULUT | ||
Muut korko- ja rahoituskulut | ||
Konserniyrityksille | -211 | -291 |
Muille | -424 | -37 |
Yhteensä | -635 | -328 |
Rahoituskulut yhteensä | -635 | -328 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | 6 842 | 7 755 |
Korkotuottojen yhteissumma | 495 | 915 |
Korkokulujen yhteissumma | -635 | -299 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Poistoeron muutos | 50 | 55 |
Saadut konserniavustukset | 1 026 | 870 |
Yhteensä | 1 076 | 925 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta | -24 | |
Tuloverot aikaisemmilta tilikausilta | -3 | -2 |
Yhteensä | -3 | -26 |
1000 eur | Aineettomat oikeudet | Muut pitkäv. menot | Ennakkomaksut | Yhteensä |
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET | ||||
Hankintameno 1.1.2025 | 2 035 | 1 581 | 3 616 | |
Hankintameno 31.12.2025 | 2 035 | 1 581 | 3 616 | |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2025 | -1 903 | -1 562 | -3 465 | |
Tilikauden poisto | -54 | -1 | -55 | |
Kertyneet poistot 31.12.2025 | -1 956 | -1 564 | -3 520 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 79 | 18 | 96 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 132 | 19 | 151 |
1000 eur | Maa-alueet | Rakennukset, rakennelmat | Koneet ja kalusto | Ennakkomaksut | Yhteensä |
AINEELLISET HYÖDYKKEET | |||||
Hankintameno 1.1.2025 | 389 | 6 693 | 7 064 | 14 146 | |
Lisäykset | 12 | 78 | 90 | ||
Vähennykset | -60 | -60 | |||
Hankintameno 31.12.2025 | 389 | 6 693 | 7 017 | 78 | 14 176 |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2025 | -4 705 | -6 848 | - 11 553 | ||
Vähennysten kertyneet poistot (+) | 60 | 60 | |||
Tilikauden poisto | -137 | -74 | -212 | ||
Kertyneet poistot 31.12.2025 | -4 842 | -6 863 | - 11 705 | ||
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 389 | 1 851 | 154 | 78 | 2 471 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 389 | 1 988 | 216 | 2 593 |
1000 eur | konserni- | Saamiset sa- yrityksiltä | Osakkeet omistusyhteys- yrityksissä | Muut osakkeet ja osuudet | Muut sijoitukset | Yhteensä |
Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 53 394 | 670 | 4 237 | 40 563 | 170 | 99 033 |
Lisäykset | 5 762 | 9 405 | 24 | 41 | 15 232 | |
Vähennykset | -2 428 | -220 | -3 483 | -2 | -6 133 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 56 727 | 450 | 10 159 | 40 585 | 211 | 108 132 |
JULKISESTI NOTEERATTUJEN ARVOPAPEREIDEN | ||
EROTUS | ||
1000 eur | 2025 | 2024 |
Sijoituksiin merkityt, julkisesti noteeratut arvopaperit | ||
Markkina-arvo | 129 056 | 98 928 |
Kirjanpitoarvo | 39 690 | 39 690 |
Erotus | 89 366 | 59 238 |
Yhtiön omistamat yritykset | Omistusosuus-% |
KONSERNIYRITYKSET | |
Liana Technologies Oy, | 100,0 |
Rootfon Oy, Helsinki | 100,0 |
MySome Oy, Helsinki | 100,0 |
Myynninmaailma Oy, Seinäjoki | 100,0 |
Festalia Oy, Seinäjoki | 100,0 |
I-print Oy, Seinäjoki | 100,0 |
Kiinteistö Oy Seinäjoen Koulukatu 10, Seinäjoki | 100,0 |
OSAKKUUSYRITYKSET | |
Arena Partners Oy, Jyväskylä | 45,2 |
Kaleva Media Oy, Oulu | 35,0 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Vaihto-omaisuus | 1 081 | 852 |
Yhteensä | 1 081 | 852 |
JULKISESTI NOTEERATTUJEN ARVOPAPEREIDEN | ||
JA KIRJANPITOARVON EROTUS | ||
Vaihto-omaisuusarvopaperit | ||
Markkina-arvo | 1 206 | 959 |
Kirjanpitoarvo | 1 081 | 852 |
Erotus | 125 | 108 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
PITKÄAIKAISET SAAMISET | ||
Siirtosaamiset (muilta) | 102 | |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä | ||
Lainasaamiset | 3 772 | 5 973 |
Yhteensä | 3 772 | 5 973 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 3 772 | 6 075 |
LYHYTAIKAISET | ||
Muut saamiset (muilta) | 27 | |
Siirtosaamiset (muilta) | 207 | 127 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityk- siltä | ||
Myyntisaamiset | 233 | 202 |
Lainasaamiset | 1 714 | 2 690 |
Siirtosaamiset | 141 | |
Muut saamiset | 1 026 | 670 |
Yhteensä | 2 973 | 3 703 |
Saamiset omistusyhteysyrityksiltä | ||
Myyntisaamiset | 139 | |
Yhteensä | 139 | |
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 3 347 | 3 830 |
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät | ||
Korkosaamiset | 6 | |
Henkilöstökulujen jaksotukset | 1 | |
Muut | 206 | 121 |
Yhteensä | 207 | 127 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Rahastosalkku | 10 672 | 10 650 |
Yhteensä | 10 672 | 10 650 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
Osakepääoma 1.1. | 6 416 | 6 416 |
Osakepääoma 31.12. | 6 416 | 6 416 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 48 498 | 48 498 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 48 498 | 48 498 |
Omat osakkeet 1.1. | -357 | -357 |
Omat osakkeet 31.12. | -357 | -357 |
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. | 51 036 | 49 479 |
Osingonjako | -5 579 | -5 072 |
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. | 45 456 | 44 407 |
Tilikauden voitto/ tappio | 13 813 | 6 629 |
Oma pääoma yhteensä | 113 827 | 105 593 |
Laskelma jakokelpoisista varoista 31.12. | ||
Voitto edellisiltä tilikausilta | 45 456 | 44 407 |
Tilikauden tulos | 13 813 | 6 629 |
Omat osakkeet | -357 | -357 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 48 498 | 48 498 |
Yhteensä | 107 411 | 99 177 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
PITKÄAIKAINEN VIERAS PÄÄOMA | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 8 500 | |
Muut velat | 94 | 58 |
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille | ||
Muut velat | 3 290 | 4 550 |
Yhteensä | 3 290 | 4 550 |
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | 11 884 | 4 608 |
LYHYTAIKAINEN | ||
Lainat rahoituslaitoksilta | 1 000 | 10 000 |
Ostovelat | 272 | 236 |
Siirtovelat | 563 | 684 |
Muut velat | 75 | 80 |
Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille | ||
Ostovelat | 15 | 1 |
Muut velat | 6 724 | 4 691 |
Siirtovelat | 78 | 175 |
Yhteensä | 6 817 | 4 867 |
Velat omistusyhteysyrityksille | ||
Ostovelat | 7 | |
Yhteensä | 7 | |
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | 8 734 | 15 868 |
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät | ||
Jaksotetut henkilöstökulut | 507 | 498 |
Jaksotetut korkokulut | 27 | |
Jaksotetut tuloverot | 23 | |
Muut | 28 | 163 |
Yhteensä | 563 | 684 |
Korottomat velat | 4 394 | 7 176 |
1000 eur | 2025 | 2024 |
OMASTA PUOLESTA DET | ||
Velat, joiden vakuudeksi on annettu kiin- nityksiä | ||
Rahalaitoslainat | 9 500 | 10 000 |
Yhteensä | 9 500 | 10 000 |
Käyttämättömät luottolimiitit | 13 000 | 3 000 |
Vakuudeksi annetut kiinteistökiinnitykset | 4 672 | 4 672 |
Pantatut osakkeet | 4 502 |
Emoyhtiön jakokelpoiset varat ovat: | ||
Edellisten tilikausien käyttämättömät voittovarat | 45 456 305,64 | euroa |
Tilikauden tulos | 13 813 341,32 | euroa |
Omat osakkeet | -356 620,90 | euroa |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 48 497 751,08 | euroa |
Yhteensä | 107 410 777,14 | euroa |
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat | Kuinka kyseisiä seikkoja käsiteltiin tilintarkastuksessa |
Myyntituottojen tuloutus (viittaus konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet ja liitetieto 1) ● lovirroista kuten SaaS-palveluina myytävistä digimarkkinoinnin ja -viestin- nän ratkaisuista, datapalveluista, käyttöönottoprojekteista, verkkosivujen ja -palveluiden suunnittelusta, analytiikasta, optimoinnista ja kehittämi- sestä sekä markkinointi- ● heellisen tuloutushetken riski, myyntituottojen tuloutus on tilintarkastuk- sen kannalta keskeinen seikka. | ● veltamiin tuloutusperiaatteisiin ja niiden arviointi suhteessa IFRS- standardeihin. ● keskeisistä tietojärjestelmistä, prosesseista ja kontrolleista sekä tes- tanneet keskeisten kontrollien toimivuutta. Lisäksi olemme suoritta- neet analyyttisia toimenpiteitä ja otoksiin perustuvaa aineistotarkas- tusta arvioidaksemme myyntituottojen oikeellisuutta sekä kirjaamista oikealle kaudelle. ● koskevien liitetietojen asianmukaisuutta. |
Liikearvon arvostus (viittaus konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet ja liitetieto 11) ● joka on 16 % konsernin omasta pääomasta ja 15 % taseen loppusum- masta. ● tumisen varalta vähintään vuosittain. Arvonalentumistestausten taustalla olevien rahavirtaennusteiden keskeisten oletusten määrittäminen edellyt- tää johdon arvioita. ● johdon arvioista ja tasearvon merkittävyydestä johtuen liikearvon arvos- tus on tilintarkastuksessa keskeinen seikka. | ● tettyjä oletuksia kuten kannattavuus, diskonttauskorko ja pitkän aika- välin kasvu suhteessa emoyhtiön hallituksen käsittelemiin ennustei- siin, konsernin ulkopuolisiin lähteisiin ja omiin näkemyksiimme. ● joita, jotka ovat arvioineet laskelmien teknistä oikeellisuutta ja verran- neet käytettyjä oletuksia markkina- ja toimialakohtaisiin tietoihin. ● alentumistestausta koskevien liitetietojen asianmukaisuutta. |
Hallinto- neuvoston jäsen vuo- desta | Nykyinen toimi- kausi päättyy | Osake- omistus, kpl | |
Puheenjohtaja | |||
Lasse Hautala, s. 1963 , | 2010 | 2027 | 2 884 |
agrologi | |||
Varapuheenjohtaja | |||
Marja Vettenranta , s. 1968, Laihia | 1997 | 2029 | 1 071 |
opintopäällikkö, Vaasan Yliopisto | |||
Varsinaiset jäsenet | |||
Sami Eerola , s. 1972, Nurmo | 2008 | 2026 | 12 608 |
maatalousyrittäjä | |||
Jari Eklund , s. 1963, Helsinki | 1998 | 2026 | 0 |
yhtiöryhmän johtaja, hallituksen jäsen | |||
LähiTapiola | |||
Janne Järvi-Laturi , s. 1982, Laihia | 2021 | 2029 | 71 000 |
asiantuntija, Wärtsilä Oyj | |||
Vesa-Pekka Kangaskorpi , s. 1963, | 2000 | 2028 | 165 |
Jyväskylä | |||
toimitusjohtaja, Keskisuomalainen Oyj | |||
Johanna Kankaanpää , s. 1963, Ähtäri | 2008 | 2026 | 0 |
emäntä |
Hallinto- neuvoston jäsen vuo- desta | Nykyinen toimi- kausi päättyy | Osake- omistus, kpl | |
Henrik Karvonen , s. 1972, Seinäjoki | 2022 | 2028 | 0 |
toimitusjohtaja | |||
Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa | |||
Yrjö Kopra , s. 1957, Helsinki | 1998 | 2026 | 139 064 |
toimitusjohtaja, | |||
Alexander Group Oy | |||
Petri Latva-Rasku , s. 1969, Tampere | 2007 | 2029 | 50 462 |
yrittäjä, Quha Oy | |||
Juha Mikkilä , s. 1959, Kurikka | 1990 | 2026 | 104 525 |
kunnallisneuvos | |||
Anne Niemi s.1964 , Seinäjoki | 2023 | 2027 | 0 |
yrittäjä | |||
Satu Otala , s. 1967, Helsinki | 2010 | 2027 | 100 |
viestintäjohtaja, Stark Oy | |||
Joni-Henri Ruohonen* , s 1988, Seinä- joki | 2025 | 2029 | 0 |
järjestelmäasiantuntija, Ilkka Oyj | |||
Arttu Sallinen , s. 1981 , Joensuu | 2024 | 2028 | 0 |
toimitusjohtaja, Rebl Group Oyj | |||
Claes Tallberg , s. 1955, Helsinki | 2024 | 2028 | 461 787 |
varatuomari | |||
Sami Talso , s. 1974, Vaasa | 2008 | 2026 | 52 500 |
toimitusjohtaja, Talso |
Hallituk- sen jäsen vuodesta | Nykyinen toimikau- si päättyy | Osake- omistus, kpl | Osallis- tuminen hallituk- sen ko- kouksiin | |
Hallituksen puheenjohtaja | ||||
Timo Aukia , s. 1973, KTM | 2007 | 2028 | 196 727 | 23/23 |
toimitusjohtaja | ||||
Hallituksen varapuheenjohtaja | ||||
Raimo Mäkilä , s. 1958, DI | 2020 | 2026 | 3 000 | 23/23 |
hallitusammattilainen | ||||
Hallituksen jäsenet: | ||||
Jarl Matti Anttila , s. 1980, KTM | 2018 | 2027 | 1 350 | 22/23 |
toimitusjohtaja | ||||
Sari Mutka , s. 1968, KTM | 2007 | 2029 | 126 287 | 23/23 |
erityisasiantuntija | ||||
Sarianne Savola , s. 1987, OTM | 2023 | 2027 | 0 | 23/23 |
Legal Director, Car Trade at Kesko - K-Group |
Osake- omistus, kpl | |
Olli Pirhonen, s. 1970, KTM | 1 500 |
Ilkka Oyj, toimitusjohtaja, konsernijohtaja | |
johtoryhmän puheenjohtaja | |
Seija Peitso , s. 1964, KTM | 315 |
Ilkka Oyj, talousjohtaja | |
toimitusjohtajan varahenkilö, hallituksen sihteeri | |
Jarno Puutio , s.1973, insinööri (AMK) | 300 |
liiketoiminnan johtaja, markkinointi- | |
Samuli Tursas , s. 1980 | 10 286 |
toimitusjohtaja, Liana Technologies Oy | |
Konsernin Chief Digital Officer (CDO) markkinointi- palvelut | |
Mikko Isoniemi , s. 1977 , KTM, HHJPJ | 505 |
Ilkka Oyj, kehitysjohtaja |
1 000 eur | 2021 | 2022 *) | 2023 *) | 2024 *) | 2025 *) |
Palkat ja palkkiot yhteensä | 21 168 | 24 330 | 25 257 | 17 172 | 18 595 |
Hallitus ja hallintoneuvosto, yh- teensä | 224 | 229 | 230 | 203 | 195 |
Toimitusjohtaja | 277 | 289 | 285 | 285 | 313 |
Palkat keskim./hlö muut kuin johto | 45 | 46 | 48 | 49 | 52 |
eur | Kiinteät kk- palkkiot | Kokous- palkkiot | Palkkiot 2025 |
Hautala Lasse Tapani | 18 000 | 7 600 | 25 600 |
Airaksinen-Rajala Oili | 400 | 400 | |
Eerola Sami | 1 600 | 1 600 | |
Eklund Jari | 1 600 | 1 600 | |
Ekman Filip | 800 | 800 | |
Horila Taavi | 400 | 400 | |
Otala Satu | 1 200 | 1 200 | |
Järvi-Laturi Janne | 1 600 | 1 600 | |
Kangaskorpi Vesa | 1 600 | 1 600 | |
Kankaanpää Johanna | 1 200 | 1 200 | |
Karvonen Henrik | 1 200 | 1 200 | |
Kopra Yrjö Antero | 800 | 800 | |
Latva-Rasku Petri | 1 600 | 1 600 | |
Mikkilä Juha | 1 600 | 1 600 | |
Niemi Anne-Marja | 1 600 | 1 600 | |
Ruohonen Joni-Henri | 1 200 | 1 200 | |
Sallinen Arttu | 1 600 | 1 600 | |
Sillanpää Minna | 800 | 800 | |
Tallberg | 1 600 | 1 600 | |
Talso | 1 600 | 1 600 | |
Vettenranta Marja Anneli | 2 000 | 2 000 | |
Hallintoneuvosto yhteensä | 18 000 | 33 600 | 51 600 |
eur | Kiinteät kk- palkkiot | Kokous- palkkiot | Palkkiot muista kon- serni- yhtiöistä | Palkkiot 2025 |
Timo Aukia | 30 000 | 7 600 | 4 000 | 41 600 |
Raimo Mäkilä | 16 770 | 7 200 | 23 970 | |
Jarl Matti Anttila | 14 400 | 7 200 | 21 600 | |
Sari Mutka | 14 400 | 7 200 | 21 600 | |
Sarianne Savola | 14 400 | 7 200 | 21 600 | |
Esa Lager (jäsen 5.5.2025 saakka) | 6 150 | 3 200 | 4 000 | 13 350 |
Hallitus yhteensä | 96 120 | 39 600 | 8 000 | 143 720 |
Ilkka II-sarjan osakkeen kokonaistuoton kehitys 2022-2024 | |
Konsernin oikaistun oman toiminnan liikevoiton kehitys 2024 | |
Konsernin digitaalisen liiketoiminnan kehitys | |
Yhteensä | 100 % |
Ilkka II-sarjan osakkeen kokonaistuoton kehitys 2023-2025 | |
Konsernin oikaistun oman toiminnan liikevoiton kehitys 2025 | |
Konsernin digitaalisen liiketoiminnan kehitys | |
Yhteensä | 100 % |
Ilkka II-sarjan osakkeen kokonaistuoton kehitys 2024-2026 | |
Konsernin oikaistun oman toiminnan liikevoiton kehitys 2026 | |
Konsernin digitaalisen liiketoiminnan kehitys | |
Yhteensä | 100 % |
Ilkka II-sarjan osakkeen kokonaistuoton kehitys 2025-2027 | |
Konsernin oikaistun oman toiminnan liikevoiton kehitys 2027 | |
Konsernin digitaalisen liiketoiminnan kehitys | |
Yhteensä | 100 % |
eur | Kiinteä vuo- sipalkkio si- sältäen luon- toisedut | Muuttuva palkkio STI-oh- jelma | Muuttuva palkkio LTI-oh- jelma | Palkkiot yhteensä 2025 |
Toimitusjohtaja Olli Pirhonen | 278 869 | 25 717 | 8 217 | 312 803 |