VUOSIKERTOMUS 2024
www.kamux.com
Kamux on käytettyihin autoihin sekä niihin liittyviin palveluihin
erikoistunut asiakaslähtöinen vähittäiskaupan ketju.
Toimintamallissamme yhdistyvät saumattomasti digitaalinen
kaupankäynti ja kattava myymäläverkosto. Haluamme tarjota
erinomaisen asiakaskokemuksen ajasta ja paikasta riippumatta.
Palvelemme asiakkaitamme myymälöissämme ja digikanavissamme
Suomessa, Ruotsissa ja Saksassa. Myymälöitä Kamuxilla oli vuoden
2024 lopussa yhteensä69. Vuodesta 2003 saakka toimineen Kamuxin
kautta jo lähes 600 000 käytettyä autoa on saanut uuden omistajan.
2
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
SISÄLLYSLUETTELO
Kamuxin vuosi 2024 4
Vuosi lukuina 4
Toimitusjohtajan katsaus 6
Liiketoimintamalli 8
Vastuullista käytettyjen autojen kauppaa 10
Palkitsemisraportti 2024 12
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2024 19
3
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
Liikevaihto vuonna 2024
Henkilöstö keskimäärin vuonna 2024
Myydyt autot 20202024
VUOSI 2024 LUKUINA
Liikevaihto
1 010,2
miljoonaa euroa
Oikaistu liikevoitto
11,6
miljoonaa euroa
Myydyt autot
66 548
kpl
Osingonjakoehdotus yhteensä
0,07 euroa osakkeelta,
60,1 % tilikauden tuloksesta
80 000
60 000
40 000
20 000
0
62 922
68 429
60 657
kpl
2020 2021 2022 2023 2024
Suomi
Saksa Konsernitoiminnot
Ruotsi
68 257 66 548
Yhteensä
1 010,2
milj. euroa
(1 002,1)
Ruotsi*
173,6
(205,6)
Saksa*
95,7
(98,5)
9 %
0 %
Suomi*
738,7
(697,9)
73 %
17 %
Konsernitoiminnot
2,2
(0)
* Ulkoinen liikevaihto
Yhteensä
904
(885)
Ruotsi
196
(227)
Saksa
79
(75)
Suomi
594
(557)
66 %
22 %
9 %
4 %
Konsernitoiminnot
35
(26)
(+0,8 %)
(-35,8 %)
(-2,5 %)
eNPS
7
NPS
51
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
4
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Liikevaihto
Oikaistu liikevoitto
Bruttokate per myyty auto
Liikevaihto integroiduista palveluista
Osakekohtainen tulos ja osinko per osake
Vaihto-omaisuus ja vaihto-omaisuuden kierto
1 200
1 000
800
600
400
200
0
968,7
1 002,1 1 010,2
937,4
724,1
Suomi Saksa KonsernitoiminnotRuotsi
20
20 2021 2022 2023 2024
MEUR
30
25
20
15
10
5
0
6
5
4
3
2
1
0
Oikaistu liikevoitto, MEUR
%
Oikaistu liikevoitto,
osuus liikevaihdosta, %
17,5
18,0
31,4
30,7
20
20 2021 2022 2023 2024
MEUR
11,6
1 800
1 500
1 200
900
600
300
0
1 495
1 502
1 454
1 480
1 509
20
20 2021 2022 2023 2024
EUR
0,6
0,5
0,4
0,3
0,2
0,1
0
90
75
60
45
30
15
0
Osinko/osake, EUR
Tulos/osake, laimentamaton ja laimennettu, EUR
%
0,15
0,17
0,20
0,24
20
20 2021 2022 2023 2024
Osinko/tulos, %
0,27
0,24
0,07
0,12
0,49
0,58
EUR
120
100
80
60
40
20
0
60
50
40
30
20
10
0
Vaihto-omaisuus 31.12.2024,
MEUR
päivää
Vaihto-omaisuuden kierto,
päivää
20
20 2021 2022 2023 2024
114,1
117,2
132,8
93,6
MEUR
131,0
60
50
40
30
20
10
0
52,9
53,0
42,8
37,1
Rahoitus- ja vakuutustuotot, MEUR
Kamux Plus, MEUR
%
Integroitujen palveluiden
osuus liikevaihdosta, %
12
10
8
6
4
2
0
20
20 2021 2022 2023 2024
MEUR
55,2
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
5
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
TOIMITUSJOHTAJAN
KATSAUS VUOTEEN 2024
Hyvä lukija
Vuosi 2024 oli koko autoalalle murroksen vuosi. Tämän koimme kaikissa toimintamaissamme.
Haastavasta markkinatilanteesta huolimatta keskityimme systemaattiseen
strategian toteutukseen.
Vuoden aikana käytettyjen autojen kysyntä pysyi vakaana kaikissa toimintamaissamme, mutta
haastavassa ostomarkkinassa autovalikoimamme ei vastannut riittävästi kysyntää. Samalla ka-
teodotukset tietyissä hinta- ja käyttövoimaryhmissä muuttuivat merkittävästi. Pitkään hiljaisena
jatkunut uusien autojen kauppa haastoi edelleen ostomarkkinaa erityisesti Suomessa ja Ruotsissa.
Perinteisesti uusien autojen kauppaan keskittyneet toimijat laajensivat toimintaansa käytettyjen
autojen kauppaan, ja tämä on muuttanut markkinan dynamiikkaa sekä kiristänyt kilpailua. Kulutta-
jien ostovoiman heikkeneminen inflaation ja korkeana pysyneen korkotason myötä sekä kasvaneet
epävarmuudet työllisyystilanteessa varjostivat kuluttajien luottamusta ja ostopäätöksiä.
Vuonna 2024 haastavassa markkinassa Kamux-konsernin kappalemääräinen myynti laski -2,5 % ja
oli yhteensä 66 548 autoa. Liikevaihto oli 1 010,2 miljoonaa euroa ja kasvoi 0,8 % edellisvuodesta.
Integroitujen palvelujen myynti kehittyi maltillisesti vuoden aikana. Oikaistu liikevoitto laski mer-
kittävästi -35,8 % ja oli 11,6 miljoonaa euroa. Vaikka vuoden taloudellinen tulos jätti merkittävästi
varaa parantaa, voin kuitenkin todeta, että Kamuxin toiminta on rakennettu vakaalle pohjalle, ja
meillä on kyky toimia myös vaikeassa markkinassa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
6
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Loppuvuotta kohden kiristyneen kilpailutilanteen myötä koke-
neen ja pätevän henkilöstön merkitys korostui entisestään.
Saimme vuoden 2024 lopulla päätökseen avainrekrytointeja.
Tammikuun 2025 alussa Ruotsin toimitusjohtajana aloitti Johan
Kempas, ja konsernin uutena kansainvälisistä ostoista vastaa-
vana johtajana Sebastian Janik, joka vastaa myös Kamux Saksan
ostotoiminnoista. Samalla Kamux Saksan myyntijohtajana aloitti
Michael Ungerer, ja Suomessa Kamux Suomen operatiivisena ja
kehitysjohtajana aloitti Joni Tuominen. Kuluvan vuoden alussa
saimme myös päätökseen henkilöstöjohtajan rekrytoinnin, ja
Joanna Clark aloittaa Kamuxilla kevään aikana. Tämän lisäksi
Juha Kalliokoski palasi konsernin johtoryhmään operatiiviseksi
johtajaksi maaliskuun alusta.
Strategian jalkautus eteni kaikilla markkinoilla
haastavasta markkinasta huolimatta
Vuonna 2024 jatkoimme määrätietoisesti myymäläverkoston
optimointia tekemällä harkittuja avauksia, valikoituja sulkemisia,
ja päivittämällä olemassa olevia myymälöitä sekä keskittämällä
toimintaamme suurempiin myymälöihin. Myymäläverkoston
ja asiakaskokemuksen kehittäminen ovat edenneet oikeaan
suuntaan. Samalla tehostamis- ja säästötoimenpiteet ovat
edenneet voittopuolisesti suunnitelman mukaan. Myymälä-
verkostoon ja henkilöstöön liittyvät toimenpiteet ovat tavoit-
teessa, mutta autoihin liittyvät kulujen säästöt tulevat viiveellä.
Suomessa solmimme Secto Automotiven kanssa yhteistyöso-
pimuksen, jonka ansiosta saamme hankittua vähän käytettyjä,
säännöllisesti huollettuja autoja hyvillä varusteilla. Samalla sol-
mitun liiketoimintakaupan myötä saimme verkostoomme kaksi
hyvää myymälää meille haasteellisella pääkaupunkiseudulla.
Myymälät sijaitsevat Espoon Friisilässä ja Vantaan Petikossa.
Vuoden viimeisellä neljänneksellä ostimme myös ruotsalaisen
Webcars Logistics AB:n. Yrityskauppa vahvistaa merkittävästi
kyvykkyyttämme hankkia tehokkaasti asiakkaitamme kiinnos-
tavia autoja sekä mahdollistaa aiempaa tehokkaamman auto-
logistiikan. Ruotsissa keskityimme vuoden aikana toimintojemme
ja organisaation korjaaviin toimenpiteisiin. Toimenpiteiden
vaikutukset ja uusien henkilöiden koulutus vei aikaa, ja positii-
viset vaikutukset tulevat näkymään vasta vuoden 2025 aikana.
Saksassa keskityimme erityisesti Kamuxin konseptin päivittä-
miseen ja prosessien kehittämiseen sekä toiminnan tehosta-
miseen. Kappalemääräinen myyntimme kasvoi vuoden aikana.
Haluan kiittää jokaista kamuxlaista väsymättömästä työstä
ja venymisestä haastavan vuoden aikana. Suuri kiitos kaikille
asiakkaillemme ja kumppaneillemme. Saumattoman yhteis-
työn tuloksena olemme kyenneet tarjoamaan ensiluokkaisen
asiakas kokemuksen käytetyissä autoissa sekä oheispalveluissa.
Tapio Pajuharju
Toimitusjohtaja
Kamux Oyj
Markkinan voimakkaan muutoksen vuoksi
nopeutamme strategian jalkauttamista entisestään.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
7
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
KAMUX-KONSEPTIN KULMAKIVET
Olemme päivittäneet konseptiamme ja uudistaneet ilmettämme,
mutta toimintamme ytimessä on kuitenkin jo yli kaksi vuosikym-
mentä ollut sama ajatus: Kamux haluaa tehdä auton ostamisesta
ja myymisestä mahdollisimman vaivatonta ja turvallista kaikille.
Ystävällinen
asiakaspalvelu ja
kommunikaatio
Selkeä asiakaspolku
ja myymäläkierto
Kiinnostava valikoima
ja esillepano
myymälässä
Edistävät myyntiä, kannattavuutta ja asiakastyytyväisyyttä
Ystävällinen asiakaspalvelu ja selkeä asiakaspolku takaavat
mutkattoman asioinnin niin myymälöissä kuin verkossa, ja moni-
kanavainen palvelumme mahdollistaa auton hankinnan joustavasti
missä ja milloin tahansa. Laajan ja monipuolisen autovalikoimamme
ansiosta olemme asiakkaidemme luotettava autokumppani kaikissa
elämäntilanteissa.
Monikanavainen
asiointi
Yhdenmukainen
brändi-ilme ja
-viestintä
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
8
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Kamux haluaa olla luotettava
autokumppani kaikissa
elämäntilanteissa.
9
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Kamuxin tavoitteena on olla ystävällisin, helpoin ja luotettavin käytettyjen autojen kauppias. Siksi
luotettavuus ja asiakastyytyväisyys ovat Kamuxin vastuullisuuden ytimessä ja asiakkaiden tyytyväisyyttä
mittaava suositteluaste (NPS) on Kamuxin tärkeimpiä mittareita. Työskentelemme jatkuvasti varmis-
taaksemme, että autoista asiakkaille antamamme tiedot ovat mahdollisimman kattavat ja aina oikein,
jotta asiakkaamme voivat tehdä hyvin informoituja ostopäätöksiä turvallisin mielin. Asiakastyytyväi-
syyden takana on aina motivoitunut, pätevä ja sitoutunut henkilöstö, niin myös Kamuxilla. Panostamme
henkilöstön viihtyvyyteen ja koulutukseen, ja toinen tärkeä mittarimme on henkilöstön hyvinvointia
mittaava eNPS.
Kiertotalous on olennainen osa toimintaamme, sillä emme valmista autoja vaan ostamme ja myymme
käytettyjä autoja. Osana myyntiinlaittoprosessiamme varmistamme, että autot ovat ikäänsä ja ajettuihin
kilometreihin nähden hyvässä kunnossa. Tarvittaessa kunnostamme ja korjaamme ne kumppaniverkos-
tomme avulla parantaen niiden käytettävyyttä, jolloin ne pysyvät liikenteessä järkevän elinkaarensa
loppuun saakka. Vuonna 2024 Kamuxin myymistä autoista 68 % oli huollettu tai korjattu ennen myyntiä.
Edistämme myös vähäpäästöisempää autoilua ja tuemme autoilun sähköistymistä, mikä vähentää
fossiilisten polttoaineiden käyttöä. Mahdollistamme uudemman ja vähäpäästöisemmän auton hank-
kimisen monille tarjoamalla kattavan valikoiman sähköautoja, hybridejä ja uudempaa teknologiaa
edustavia polttomoottoriautoja. Erityisesti Suomessa, missä olemme jo vuosia olleet suurin käytettyjen
autojen kauppias, meillä on myös merkittävä rooli autokannan uudistamisessa, sillä tuomme maahan
tuoreempia ja vähäpäästöisempiä autoja kuin Suomen teillä keskimäärin liikkuu. Vuonna 2024 Kamux toi
Suomeen 8 275 autoa, joista peräti 74 % toimi vaihtoehtoisilla käyttövoimilla.
Kamuxin vastuullisuusohjelma rakentuu kolmen keskeisen teeman ympärille: järkeviä valintoja, luotta-
muksen arvoinen ja innostunut työstään. Näihin liittyvät tavoitteet ja mittarit antavat kokonaiskuvan
vastuullisuudestamme ja sen kehityksestä. Kamux seuraa ja kehittää vastuullisuustoimiaan jatkuvasti
varmistaakseen, että sen toiminta tukee kestävää kehitystä ja kiertotaloutta pitkällä aikavälillä.
EU:n yritysvastuudirektiivin mukainen Kestävyysraportti on osana Hallituksen toimintakertomusta.
VASTUULLISTA KÄYTETTYJEN
AUTOJEN KAUPPAA
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
10
KAMUXIN VASTUULLISUUDEN TAVOITTEET JA MITTARIT
Teemat ja aiheet Tavoitteet Tärkeimmät mittarit Toteutuma 2024
YK:n kestävän
kehityksen
tavoitteet*
Järkeviä valintoja
Tuoreempia autoja, vaihtoehtoisia
käyttövoimia
Teemme tuoreemman auton hankinnasta mahdollista monille
Tuomme vähäpäästöisempiä autoja teille
ja uudistamme autokantaa
Myydyt ajoneuvot
Tuontiautojen ikä ja vaihtoehtoisten
käyttövoimien osuus tuontiautoista (Suomessa)
66 548 kpl
3,0 v. / 74 %
Kiertotalouden toimija Huolto-, korjaus- ja varustelutoimenpiteet
ajoneuvon elinkaaren jatkamiseksi
% myydyistä ajoneuvoista 68 %
Tehokasta toimintaa Käytämme resursseja järkevästi ja edellytämme
samaa kumppaneiltamme
Johdamme toimintaa kysyntä- ja tarjontatiedolla,
optimoimme ajoneuvojen reitit ja siirtotavat
Polttoaineen kulutus per myyty auto 24 litraa
Luottamuksen arvoinen
Luotettavat tiedot autoista Auton jälkikorjauskulujen kustannustenjakoon
liittyvät korjaavat päätökset
Korjaavat päätökset, % myydyistä autoista Suomi 0,03 %
Ruotsi 0,13 %
Erinomainen asiakaskokemus Asiointi Kamuxin kanssa on sujuvaa, läpinäkyvää
ja suositteluun kannustavaa
Suositteluaste (NPS)** 51
Olemme autokaupan edelläkävijä luottamuksen
ja avoimuuden kulttuurin rakentajana
Henkilöstön whistleblowing-kanavan ilmoitukset
käsitellään asianmukaisesti
26 vastaanotettua
ilmoitusta
Arvoa yhteiskunnalle Luomme taloudellista hyvinvointia yhteiskunnassa Maksetut palkat
Verojalanjälki
44,8 milj. euroa
66,0 milj. euroa
Innostunut työstään
Monipuoliset uramahdollisuudet Tarjoamme mahdollisuuksia kehittyä autokaupan
ammattilaisina dynaamisessa työyhteisössä
Henkilöstömäärän kasvu
Sisäiset rekrytoinnit, määrä
9 henkilötyövuotta
26
Osaamista ja hyvinvointia edistävä Sitoutunut, osaava ja motivoitunut henkilöstö
on avain Kamuxin menestymiseen
Työtyytyväisyys- ja hyvinvointitutkimuksen arvosana
Työntekijöiden suositteluaste (eNPS)
Henkilöstön terveysprosentti
Konsernin keskiarvo 4 / 5
7
58 %
Monimuotoisuuteen pyrkivä Tavoittelemme yhä monimuotoisempaa työyhteisöä
Kohtelemme työntekijöitä tasa-arvoisesti
Sukupuolijakauma
Työntekijöidemme puhumien kielten lukumäärä
Ikähaarukan laajuus
11 % naisia
32
16–81 v.
* SDG-tavoite 4: Taata kaikille avoin, tasa-arvoinen ja laadukas koulutus sekä elinikäiset oppimismahdollisuudet
SDG-tavoite 8: Edistää kaikkia koskevaa kestävää talouskasvua, täyttä ja tuottavaa työllisyyttä sekä säällisiä työpaikkoja
SDG-tavoite 12: Varmistaa kulutus- ja tuotantotapojen kestävyys
** Vuonna 2023 siirryimme mittaamaan asiakastyytyväisyyttä suositteluasteen (NPS) avulla.
Aiemmin käytimme Google-arvosteluiden keskiarvoja.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
11
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
PALKITSEMISRAPORTTI
2024
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
12
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Hyvä osakkeenomistaja
Esittelen Kamux Oyj:n hallituksen puolesta yhtiön palkitsemis-
raportin vuodelta 2024. Palkitsemisraportti on laadittu Hallin-
nointikoodin 2025 ja muun palkitsemisraportointia koskevan
sääntelyn mukaisesti, ja se käsittelee yhtiön hallituksen ja
toimitusjohtajan palkitsemista tilikaudella 2024. Palkitsemis-
raportti 2024 esitellään Kamuxin varsinaisessa yhtiökokouksessa
2025 osakkeenomistajien neuvoa-antavaa äänestystä varten.
Palkitsemisen periaatteet
Kamuxin päivitetty palkitsemispolitiikka esiteltiin varsinaisessa
yhtiökokouksessa 2024. Päivitetyn palkitsemispolitiikan
valmis telussa otettiin huomioon osakkeenomistajien palaute,
ja huomiota kiinnitettiin erityisesti seuraaviin seikkoihin:
vastuullisuuden sisällyttäminen osaksi pitkän aikavälin kan-
nustinjärjestelmän suoritusmittareita ja sellaisten tilanteiden
kuvaaminen, joissa hallitus voi tilapäisesti poiketa palkitsemis-
politiikasta. Vaikka varsinainen yhtiökokous päätti hyväksyä
päivitetyn palkitsemispolitiikan, jotkut osakkeenomistajista
ilmaisivat huolensa erityisesti yhtiön pitkän aikavälin kannus-
tin järjestelmien ansaintajakson pituuteen liittyen. Tämän
palautteen myötä vuoden 2025 varsinaiselle yhtiökokoukselle
esitetään uusi päivitetty palkitsemispolitiikka.
Yhtiön palkitsemiskäytännöt kannustavat hallitusta ja toimitus-
johtajaa edistämään yhtiön kehitystä kasvustrategian, pitkän
aikavälin menestyksen ja omistaja-arvon luomisen näkökul-
mista. Sitoudumme edelleen palkitsemisjärjestelmään, joka on
osakkeenomistajien etujen mukainen ja läpinäkyvä. Yleisesti
ottaen keskeisenä tavoitteena on mahdollistaa kyvykkään
johdon ja hallituksen rekrytointi ja sitouttaminen yhtiöön.
Kamuxin vuosi 2024 ja palkitseminen
Vuosi 2024 oli Kamuxille haastava. Tästä huolimatta Kamux
toteutti järjestelmällisesti maaliskuussa julkistettua päivitet-
tyä strategiaa vuosille 2024–2026 ja jatkaa sen toteuttamista
vuonna 2025.
Palkitseminen oli vuonna 2024 linjassa Kamuxin strategisen
painopistealueen, kestävän ja kannattavan kasvun, kanssa.
Toimitusjohtajan ja johdon kannustimien kriteerit keskittyivät
vuonna 2024 yhtiön taloudellisen tuloksen parantamiseen
sekä asetettuun ESG-tavoitteeseen. Palkitsemispolitiikasta
ei poikettu.
Vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti
40 % hallituksen vuosipalkkiosta maksettiin jälleen Kamuxin
osakkeina hallituksen ja osakkeenomistajien etujen yhden-
mukaistamiseksi. Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
ehdotuksen perusteella hallituksen jäsenten palkkioita
korotettiin maltillisesti.
Palkitsemisen kehittämisestä
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta keskittyi vuonna 2024
pitkän aikavälin kannustinjärjestelmien kehittämiseen. Kamux
julkisti tammikuussa 2025 uuden osakeperusteisen kannustin-
ohjelman 2025–2029 avainhenkilöilleen, toimitusjohtaja mukaan
lukien. Uusi järjestelmä korvaa aiemman pitkän aikavälin
osakepohjaisen kannustinjärjestelmän 2024–2026. Suorite-
perusteisen lisäosakejärjestelmän tavoitteena on yhdenmu-
kaistaa omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon
nostamiseksi pitkällä aikavälillä. Järjestelmän tarkoituksena
on kannustaa avainhenkilöitä sijoittamaan yhtiön osakkeisiin,
ohjata heitä yhtiön strategisten tavoitteiden saavuttamiseen,
sitouttaa heitä yhtiöön ja tarjota heille kilpailukykyinen
Kamuxin osakkeiden hankkimiseen, ansaintaan ja kertymiseen
perustuva kannustinjärjestelmä. Järjestelmä sisältää kolme
kolmivuotista ansaintajaksoa, mikä heijastaa osakkeen omis-
tajilta saatua palautetta.
Palkitsemispolitiikka määrittelee Kamuxin toimitusjohtajan ja
hallituksen palkitsemisen keskeiset periaatteet. Keskittymällä
jatkuvasti palkitsemisen kilpailukykyyn suhteessa verrokki-
yhtiöihin pyrimme varmistamaan ylimmän johdon ja muun
osaavan henkilöstön sitouttamisen yhtiöön ja tukemaan yhtiön
yrittäjämäistä kulttuuria. Johdon palkitsemisen tulevassa
kehityksessä keskitymme todennäköisesti vastuullisuuteen
liittyviin lisämittareihin sekä suoritustavoitteiden mukauttami-
seen huomioiden Kamuxin dynaamisen markkinaympäristön.
Kamux pyrkii kaikessa palkitsemisen kehittämisessä painotta-
maan tulevaisuuteen suuntautuvia kannustinjärjestelmiä, jotka
tukevat tasapainoista lähestymistapaa taloudelliseen tulokseen
ja vastuullisuuteen sekä vahvistavat yhtiön arvoja ja pitkän
aikavälin strategiaa.
Kiitän sijoittajia kiinnostuksesta Kamuxia kohtaan ja otan
mieluusti vastaan palautetta Kamuxin palkitsemisraporttiin
ja palkitsemiseen liittyen.
Maren Kroll
Kamux Oyj:n henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
13
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Palkitsemisraportti 2024
Johdanto
Kamux Oyj ("Kamux" tai "yhtiö") noudattaa Suomen Arvopaperi-
markkinayhdistyksen laatimaa Suomen listayhtiöiden hallin-
nointikoodia ("Hallinnointikoodi"). Tämä Kamux Oyj:n toimie-
linten palkitsemisraportti ("Palkitsemisraportti") on laadittu
Hallinnointikoodin 1. tammikuuta 2025 voimaan tulleen version
ja soveltuvan lainsäädännön mukaisesti. Hallinnointikoodi on
saatavilla verkkosivustolla osoitteessa www.cgfinland.fi. Kamux
Oyj on Suomen Arvopaperimarkkinayhdistyksen kannatusjäsen.
Hallituksen henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta on tarkastanut
raportin, ja hallitus on sen hyväksynyt. Yhtiön tilintarkastaja
on tarkastanut, että raportti on laadittu. Palkitsemisraportis-
sa esitetään hallituksen jäsenten ja toimitusjohtajan palkkiot
tilikauden 2024 osalta. Yksityiskohtaista tietoa yhtiön palkitse-
misperiaatteista ja maksetuista palkkioista on saatavilla yhtiön
verkkosivuilla "Palkitseminen"-osiossa (kamux.com – Hallin-
nointi – Palkitseminen).
Toimielinten palkitsemispolitiikka määrittelee periaatteet hal-
lituksen, toimitusjohtajan ja mahdollisen varatoimitusjohtajan
palkitsemiselle. Tilikaudella 2024 Kamux sovelsi kahta versiota
palkitsemispolitiikasta. Vuonna 2020 hyväksytty palkitsemispo-
litiikka ("Palkitsemispolitiikka 2020") oli voimassa 18. huhtikuu-
ta 2024 saakka, jolloin Kamux Oyj:n varsinainen yhtiökokous
hyväksyi muutokset neuvoa-antavalla päätöksellä ("Palkitse-
mispolitiikka 2024"). Muutokset tehtiin osakkeenomistajilta
saadun palautteen pohjalta parantamalla palkitsemisen läpinä-
kyvyyttä, sisällyttämällä kestävyystavoitteita suoritusmittarei-
hin ja määrittelemällä pitkän aikavälin kannustinjärjestelmien
suoritus- ja rajoituskaudet tukemaan paremmin pitkän aikavälin
arvonluontia. Lisäksi muutettuun politiikkaan lisättiin tarken-
nuksia palkitsemispäätösten hallinnointiin ja tilanteisiin, joissa
politiikasta voidaan tilapäisesti poiketa.
Hallitusjäsenten ja toimitusjohtajan vuonna 2024 maksetut
palkkiot olivat voimassa olleen palkitsemispolitiikan mukaisia,
kun päätökset näiden palkkioiden perusteista tai rakenteesta
tehtiin. Hallituksen tai toimitusjohtajan palkitsemista ei oikaistu,
eikä tilikaudella 2024 peritty takaisin mitään palkkioita.
Palkitsemisperiaatteet
Palkitsemispolitiikka 2024:n mukaan hallituksen jäsenten
palkitsemisen tavoitteena on olla linjassa markkina-arvoltaan
vastaavanlaisten yhtiöiden kanssa sekä heijastaa oikeudenmu-
kaisesti ja oikeassa suhteessa pätevyyttä ja työmäärää, jota
kultakin hallituksen jäseneltä vaaditaan velvoitteensa täyttämi-
seksi. Vuonna 2024 hallituksen jäsenten palkitseminen koostui
vuosipalkkiosta. Hallituksen tai valiokuntien kokouksista ei
maksettu erillistä korvausta, paitsi jos kokous vaati matkusta-
mista jäsenen asuinmaan ulkopuolelle.
Palkitsemispolitiikka 2024:n mukaan yhtiön taloudellisen
kehityksen ja pitkän aikavälin omistaja-arvon muodostuksen
tulee vaikuttaa merkittävästi toimitusjohtajan palkitsemiseen.
Kokonaisansaintamahdollisuuden tulee olla kilpailukykyinen.
Palkitsemisen tulee tukea Kamuxin yrittäjämäistä toiminta tapaa
ja yhdenmukaistaa toimitusjohtajan ja osakkeenomistajien edut
kestävästi pitkällä aikavälillä.
Vuonna 2024 toimitusjohtajan palkitseminen koostui kiinteästä
kuukausipalkasta, johon sisältyi luontoisetuja, suoritusperustei-
sesta lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmästä (vuositulospalk-
kio), pitkän aikavälin osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä,
lisäeläkkeestä ja henkivakuutuksesta. Yhtiö ilmoitti 1.3.2024,
että aiempi toimitusjohtajalle tarkoitettu pitkän aikavälin
osakepohjainen kannustinjärjestelmä on lopetettu 1.1.2024
alkaen, ja että samasta päivämäärästä lähtien toimitusjohtaja
Tapio Pajuharju on osallistunut yhtiön 1.3.2024 julkaisemaan
osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään vuosille 2024–2026.
Osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä vuosille 2024–2026
kerrotaan tarkemmin jäljempänä tässä raportissa. Yhtiö ilmoitti
25.3.2025, että osakepohjainen kannustinjärjestelmä
vuosille 2024–2026 on lopetettu 1.1.2025 alkaen, ja että samasta
päivämäärästä lähtien toimitusjohtaja on osallistunut yhtiön
23.1.2025 julkaisemaan suoriteperusteiseen lisäosakejärjestel-
mään vuosille 2025–2029. Suoriteperusteisesta lisäosakejär-
jestelmästä vuosille 2025–2029 kerrotaan tarkemmin yhtiön
verkkosivuilla osiossa "Palkitseminen" (kamux.com – Hallin-
nointi – Palkitseminen – Toimitusjohtaja / Muu johtoryhmä).
Palkitsemisen kehitys viimeisen viiden tilikauden aikana
Kamux on toteuttanut kasvustrategiaansa johdonmukaisesti
viiden vuoden tarkastelujakson aikana. Konsernin liikevaihto on
kasvanut lähes 40 prosenttia 724,1 miljoonasta eurosta vuonna
2020 1 010,2 miljoonaan euroon vuonna 2024. Oikaistu liikevoit-
to kasvoi vuosittain vuosina 2020–2021 sekä 2023, mutta laski
vuosina 2022 ja 2024. Yhtiön oikaistu liikevoittomarginaali oli
1,1 % vuonna 2024.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
14
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Keskimääräinen palkitseminen*
euroa 2020 2021 2022 2023 2024
Hallituksen puheenjohtaja 60 000 60 000 65 000 68 000 70 000
Hallituksen muut jäsenet keskimäärin 34 080 30 000 30 000 31 000 32 000
Toimitusjohtaja 313 303 327 182 367 383 895 0801
1
1 004 665
Kamuxin työntekijän palkka keskimäärin
2
45 870 45 776 43 739 50 443 49 601
1) Toimitusjohtaja Juha Kalliokoskelle 1.1.–31.5.2023 ja toimitusjohtaja Tapio Pajuharjulle 1.6.–31.12.2023 maksetut palkkiot yhteensä.
Sisältää Pajuharjulle maksetun allekirjoituspalkkion 374 797,10 euroa.
2) Kamuxin työntekijän keskimääräinen palkka saadaan laskemalla konsernin palkat ja palkkiot/konsernin henkilömäärä keskimäärin tilikauden aikana kokoaikaisiksi muutettuna.
* Toimitusjohtajan palkan ja Kamuxin työntekijän keskimääräisen palkan laskentatapa on oikaistu takautuvasti niin, ettei se sisällä maksupohjaisia eläkekuluja.
Hallituksen palkkiot on päätetty varsinaisessa yhtiökokouk-
sessa. Vuonna 2020, 2022, 2023 ja 2024 yhtiökokous päätti
korottaa hallituksen puheenjohtajan ja jäsenten sekä hallituk-
sen valiokuntien puheenjohtajien ja jäsenten vuosipalkkioita.
Jotta hallituksen ja osakkeenomistajien edut olisivat linjassa,
40 % hallituksen puheenjohtajan ja jäsenten vuosipalkkiosta
on maksettu Kamux Oyj:n osakkeina vuodesta 2020 alkaen.
Toimitusjohtajan palkkioiden merkittävä kasvu vuonna 2023
johtuu yhtiön toimitusjohtajan vaihtumisesta. Yhtiön perus-
taja ja aiempi toimitusjohtaja Juha Kalliokoski siirtyi sivuun
toimitus johtajan tehtävästä, ja Tapio Pajuharju aloitti Kamuxin
toimitusjohtajana 1.6.2023. Toimitusjohtajan vaihtumisen
vuoksi hallitus päätti poiketa tilapäisesti palkitsemispolitii-
kasta liittyen Tapio Pajuharjulle maksettuihin allekirjoitus-
palkkioihin. Hallituksen mukaan väliaikainen poikkeaminen
oli perusteltua, sillä uuden toimitusjohtajan myötä yhtiöön
saatiin uudenlaista osaamista yhtiön siirtyessä seuraavaan
vaiheeseen strategiassaan.
Liikevaihto
Viiden vuoden taloudellinen kehitys
Oikaistu liikevoitto
Vertailu maksetuista palkkioista
968,7 1 002,1 1 010,2937,4724,1
Liikevaihdon kasvu, % edellisvuodesta
2020 2021 2022 2023
2024
MEUR
+29,5 %
+10,0 %
+3,3 %
+3,5 %
+0,8 %
2020 2021 2022 2023
2024
17,5 18,0 11,631,430,7
Oikaistun liikevoiton muutos, % edellisvuodesta
+20,8 %
MEUR
+2,3 %
+3, 2 %
-44,4 %
-35,8 %
25
50
75
100
125
150
140
38
Liikevaihto Oikaistu liikevoitto
2020 2021 2022 2023
2024
Indeksi: 2020
=100
50
100
150
200
250
300
350
Hallituksen puheenjohtaja
Hallituksen muut jäsenet
keskimäärin
Toimitusjohtaja
Kamuxin työntekijän palkka
keskimäärin
2)
2020 2021 2022 2023
2024
Indeksi: 2020
=100
321
94
108
117
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
15
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Jäsen
Vuosipalkkio
yhteensä, euroa
Osakkeina saatu
vuosipalkkion
osuus, kpl
Osakkeina saatu
vuosipalkkion
osuus, euroa
Rahaosuus
vuosipalkkiosta,
euroa
Maksettu
palkkio
valiokunta-
jäsenyydestä
2023–2024,
euroa
Maksetut
kokouspalkkiot
vuonna 2024,
euroa
Tilikaudella
2024 maksetut
palkkiot
yhteensä, euroa
Erääntyvät
palkkiot
valiokunta-
jäsenyyksistä
2024, euroa
Erääntyvät
kokouspalkkiot,
euroa
Terho Kalliokoski, hallituksen puheenjohtaja 70 000 4 672 27 998 41 582 - - 70 000 - 1 000
Harri Sivula, hallituksen varapuheenjohtaja 32 000 2 135 12 795 19 013 5 000 - 37 000 4 667 1 000
Juha Kalliokoski 32 000 2 135 12 795 19 013 5 000 - 37 000 4 667 1 000
Antti Mäkelä 32 000 2 135 12 795 19 013 2 500 - 34 500 2 333 3 000
Jaana Viertola-Truini 32 000 2 135 12 795 19 013 2 500 - 34 500 2 333 3 000
Reija Laaksonen (18.4.2024 saakka) - - - - - - 5 000 - -
Maren Kroll (18.4.2024 alkaen) 32 000 2 135 12 795 19 013 - - 32 000 4 667 3 000
Kati Riikonen (18.4.2024 alkaen) 32 000 2 135 12 795 19 013 - - 32 000 - 1 000
Yhteensä 262 000 17 482 104 766 155 662 20 000 - 282 000 18 667 13 000
Hallituksen palkkiot tilikaudella 2024
Varsinaisen yhtiökokouksen 18.4.2024 tekemän päätöksen
mukaisesti vuoden 2024 yhtiökokouksesta alkaen hallituksen
puheenjohtajan vuosipalkkio on 70 000 euroa
(68 000 euroa) ja hallituksen jäsenten 32 000 euroa (31 000
euroa). Lisäksi tarkastusvaliokunnan ja henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunnan puheenjohtajille maksetaan 7 000
euron (5 000 euron) vuosipalkkio ja kullekin valiokunnan
jäsenelle 3 500 euroa (2 500 euroa).
Yhtiökokous 2024 päätti, että 40 % hallituksen puheenjohtajan
ja jäsenten vuosipalkkiosta maksetaan yhtiön osakkeina, jotka
joko hankitaan markkinoilta vallitsevaan markkinahintaan tai
vaihtoehtoisesti luovutetaan yhtiön hallussa olevista omista
osakkeista. Loppuosa vuosipalkkiosta maksettiin rahana, jotta
palkkiosta aiheutuvat verot voitiin kattaa. Valiokuntapalkkiot
maksettiin rahana.
Kokouspalkkioita ei makseta, paitsi jos hallituksen tai valio-
kunnan kokous vaatii matkustamista jäsenen asuinmaan
ulkopuolelle, jolloin maksetaan 500 euron kokouspalkkio.
Hallituksen kokouksiin liittyvät matkakulut korvataan yhtiön
matkustuspolitiikan mukaisesti.
Hallituksen palkkioihin ei sisälly eläke-etuja.
Hallituksen jäsenet eivät kuulu Kamuxin lyhyen tai pitkän
aikavälin kannustinjärjestelmien piiriin. Kamuxin osakkeita
hankittiin markkinoilta vallitsevaan markkinahintaan osana
hallituksen jäsenten vuosipalkkioiden osakeosuuden maksua.
Osakkeiden saamiseen palkkiona ei liity erityisehtoja tai
-edellytyksiä.
Hallituksen palkkiot tilikaudella 2024
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
16
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Toimitusjohtajan palkitseminen tilikaudella 2024
Seuraavat palkkiot maksettiin toimitusjohtajalle tilikaudelta
2024. Toimitusjohtajalle vuonna 2024 maksettujen muuttuvien
palkitsemisen osien osuus oli 38 prosenttia hänelle maksetun
palkitsemisen kokonaismäärästä ja kiinteän kuukausipalkan
osuus (luontoisetuineen) oli 62 prosenttia.
Palkkio 2024 (euroa)
Kiinteä kuukausipalkka
1
624 690
Allekirjoituspalkkio
2
307 304
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä
3
72 671
Pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä
0
Yhteensä
1 004 665
1) Sisältäen luontoisetuna puhelin- ja autoedun. Toimitusjohtajalla on lisäksi
terveysvakuutus.
2) Tapio Pajuharjun toimitusjohtajasopimukseen sisältyi allekirjoituspalkkio, joka
maksettiin kahdessa erässä. Ensimmäinen erä, 374 797,10 euroa, maksettiin vuonna
2023. Toinen erä, 307 304 euroa, maksettiin keväällä 2024 sen jälkeen, kun määrään
liittyneet ulkopuolisista tahoista johtuneet epävarmuustekijät olivat selvinneet.
3) Palkkio maksettu vuoden 2023 suorituksen perusteella.
Toimitusjohtajan palkitseminen tilikaudella 2024 koostui kiin-
teästä kuukausipalkasta luontoisetuineen, allekirjoitusbonuk-
sesta, muuttuvasta lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmästä
(vuositulospalkkio), pitkän aikavälin osakepohjaisesta kannus-
tinjärjestelmästä, sekä lisäeläkkeestä ja henkivakuutuksesta.
Toimitusjohtaja kuuluu Suomen lakisääteisen työeläkejärjestel-
män (TyEL) piiriin. TyEL-eläkejärjestelmässä toimitusjohtajan
peruspalkka, lyhyen aikavälin kannustimet ja muut veronalaiset
etuudet kartuttavat eläkettä, mutta osakepohjaisten kannustin-
järjestelmien tuotot eivät kerrytä eläkettä.
Paikallisen markkinakäytännön mukaisesti toimitusjohtajalla
on lisäeläkejärjestely, joka tukee toimitusjohtajan rekrytointia,
sitouttamista ja yhtiön palveluksessa pysymistä. Lisäeläke
on maksuperusteinen etuus, ja sen määrä on 8 500 euroa
vuodessa. Toimitusjohtajan eläkeikä määräytyy lakisääteisen
työeläkejärjestelmän puitteissa.
Yhtiö on ottanut toimitusjohtajalle henkivakuutuksen, jonka
vakuutettuna toimitusjohtaja on. Henkivakuutuksen edun-
saajina ovat toimitusjohtajan omaiset.
Muuttuva palkitseminen:
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmä
Toimitusjohtajan ansaintamahdollisuus vuosien 2023 ja 2024
lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmässä (STI) vastasi hänen
12 kuukauden palkkaansa. Lyhyen aikavälin kannustinjärjes-
telmän perusteella maksettava palkkio maksetaan palkitsemis-
politiikan mukaisesti rahana.
Toimitusjohtajalle maksettiin lyhyen aikavälin kannustin-
järjestelmän 2023 perusteella 72 671 euron palkkio. Vuoden
2024 lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmän perusteella ei
makseta palkkiota.
Lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmän kriteerit ja maksut
on esitetty tarkemmin alla olevissa taulukoissa.
Lyhyen aikavälin
kannustinjärjestelmä 2023 Kriteerien painotus
Kriteerit Oikaistu liikevoitto 100 %
STI ansaintamahdollisuus (% kiinteästä vuosipalkasta) 100 %
STI 2023 tulos (% enimmäismäärästä) 23,07 %
STI 2023 maksu (maksettu 2024)* EUR 72 671
* Toimitusjohtaja Pajuharjun aloittaessa toimitusjohtajana vuoden 2023 vuositulospalkkion ansaintakriteerit liittyivät tilikaudelle asetettuun oikaistuun liikevoittoon liittyvään
tavoitteeseen sekä liikevaihdon kasvutavoitteeseen. Yhtiön hallitus päätti elokuussa 2023, että ansaintakriteerinä toimii koko tilikauden osalta ainoastaan hallituksen määrittelemä
yhtiön oikaistuun liikevoittoon liittyvä tavoite (painoarvo 100 %). Vuositulospalkkion määrä suhteutettiin vastaamaan Pajuharjun toimisuhteen kestoa vuonna 2023.
Lyhyen aikavälin
kannustinjärjestelmä 2024 Kriteerien painotus
Kriteerit Oikaistu liikevoitto 100 %
STI ansaintamahdollisuus (% kiinteästä vuosipalkasta) 100 %
STI 2024 tulos (% enimmäistämäärästä) 0 %
STI 2024 maksu (maksettu 2025) EUR 0
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
17
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Muuttuva palkitseminen:
Pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä
Toimitusjohtaja Tapio Pajuharjun pitkän aikavälin kannus-
timet ovat linjassa konsernin johtoryhmän ja avainhenkilöi-
den kanssa, ja 1.1.–31.12.2024 hän osallistui konsernin pitkän
aikavälin osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään 2024–2026,
jolla korvattiin myös toimitusjohtajan aiempi henkilökohtainen
osakepohjainen kannustinjärjestelmä.
Toimitusjohtajalle ei maksettu pitkän aikavälin kannustinjärjes-
telmien perusteella palkkioita vuonna 2024 eikä palkkioita ole
myöskään erääntynyt maksettavaksi.
Kamux Oyj:n hallitus lakkautti keväällä 2025 osakepohjaisen
kannustinjärjestelmän 2024–2026, ja korvasi sen uudella
suorite perusteisella lisäosakejärjestelmällä vuosille 2025–2029.
Suoriteperusteisesta lisäosakejärjestelmästä vuosille 2025–
2029 kerrotaan tarkemmin yhtiön verkkosivuilla osiossa
"Palkitseminen" (kamux.com – Hallinnointi – Palkitseminen –
Toimitusjohtaja).
Suoritusjakso
Ansainta-
mahdollisuus
(brutto-
osakkeina)
Suorituskyky-
mittari(t) ja
painotus
Maksuvuosi/
toimituspäivä
Enimmäistason
saavuttaminen
Ansaitut
osakkeet (brutto)
Sitouttamis-
jakso päättyy
1.1.–31.12.2024 123 000 Yhtiön hallituksen
asettaman liike-
voittokynnyksen
ylittäminen
Osakekohtaisen
tuloksen (EPS)
kehitys
Kokonaistuotto
osakkeen-
omistajille (TSR)
ESG-tavoite-
indikaattori
2025 0 0 Sitouttamisjakso
olisi päättynyt
viimeistään
huhtikuun 2027
lopussa
1.1.–31.12.2025 N/A N/A 2026 N/A
1.1.–31.12.2026 N/A N/A 2027 N/A
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2024–2026, lakkautettu 25.3.2025
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
18
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
TOIMINTAKERTOMUS JA
KONSERNITILINPÄÄTÖS 2024
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
19
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Sisällysluettelo
Hallituksen toimintakertomus 2024
Taloudellinen katsaus 21
Kamuxin toimintaympäristö 21
Strategian toteuttaminen 21
Pitkän aikavälin tavoitteet 22
Konsernin liikevaihto ja tulos 2024 22
Konsernin tase ja rahoitusasema 22
Liiketoimintasegmentit 23
Henkilöstö 24
Muutokset johdossa 24
Riskien arviointi 25
Kestävyysraportti 27
Yleiset tiedot 27
Ympäristötiedot 40
EU:n kestävyysluokitusjärjestelmä 40
ESRS E1 Ilmastonmuutos 45
ESRS E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous 48
Yhteiskunnalliset tiedot 49
ESRS S1 Oma työvoima 49
ESRS S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät 55
Hallintotapatiedot 58
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 60
Kamuxin hallinto 60
Yhtiökokous 61
Hallitus 61
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta 66
Toimitusjohtaja 66
Johtoryhmä 67
Riskienhallinta, sisäinen valvonta ja tarkastus 69
Muut tiedot 69
Tietoa osakkeenomistajille 70
Varsinaisen yhtiökokouksen ja hallituksen järjestäytymiskokouksen päätökset
sekä hallituksen valtuutukset 70
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokoonpano 71
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät 72
Omat osakkeet 73
Liputusilmoitukset 73
Tilikauden jälkeiset merkittävät tapahtumat 73
Näkymät vuodelle 2025 74
Hallituksen voitonjakoehdotus 74
Yhtiökokous 74
Palkitsemisraportti 74
OSAKKEET JA OSAKEOMISTUS 75
TALOUDELLISTA KEHITYSTÄ KUVAAVAT TUNNUSLUVUT 77
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAPERIAATTEET JA VAIHTOEHTOISET TUNNUSLUVUT 78
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAPERIAATTEET 79
Konsernitilinpäätös 2024 81
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
20
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Hallituksen toimintakertomus 2024
TALOUDELLINEN KATSAUS
KAMUXIN TOIMINTAYMPÄRISTÖ
Kamux on Suomessa, Ruotsissa ja Saksassa toimiva käytettyihin
autoihin sekä niihin liittyviin palveluihin erikoistunut
vähittäiskaupan ketju. Kamuxilla oli vuoden 2024 lopussa
kolmessa toimintamaassaan yhteensä 69 myymälää.
Vuonna 2024 Kamuxin toimintaympäristöä leimasivat autoalan
meneillään oleva voimakas murros sekä kuluttajien luottamusta
heikentänyt globaali poliittinen epävarmuus. Uusien autojen
pitkään jatkuneen heikon myynnin myötä käytettyjen autojen
myynti on noussut yhä tärkeämmäksi osaksi uusien autojen
jälleenmyyjien liiketoimintaa kaikissa Kamuxin toimintamaissa.
Lisäksi yhä useampi kuluttaja myy autonsa kaupallisten
alustojen kautta. Nämä markkinadynamiikan muutokset ovat
kiristäneet kilpailua sekä myynnissä että hankinnassa, ja
markkinoilla nähtiin poikkeuksellisia tarjouksia ja kampanjoita
erityisesti vuoden viimeisellä neljänneksellä.
Laskeneet korot ja inflaation hidastuminen paransivat
kuluttajien ostovoimaa Kamuxin toimintamaissa vuonna
2024. Kuluttajaluottamus säilyi kuitenkin matalana, mikä
vaikutti ostopäätöksiin. Suomessa ja erityisesti Saksassa
kuluttajaluottamus oli selvästi pitkän aikavälin kansallisten
keskiarvojen alapuolella, kun taas Ruotsissa se oli jo lähellä
pitkän aikavälin keskiarvoa.
Suomessa uusia henkilöautoja rekisteröitiin vuonna 2024
15,7 % edellisvuotta vähemmän (aut.fi), ja Ruotsissa
rekisteröinnit laskivat 7,1 % (Vroom). Saksassa uusien autojen
rekisteröintimäärät laskivat prosentin vuonna 2024 (ACEA).
EU:ssa uusien henkilöautojen rekisteröintimäärät olivat vuonna
2024 hieman korkeammalla kuin edellisvuonna (+0,8 %). Puolet
EU:n alueella vuonna 2024 rekisteröidyistä uusista autoista,
51,6 %, oli hybridejä tai sähköautoja, kun vuonna 2023 niiden
osuus oli 48,1 %. Bensiinikäyttöisten autojen osuus uusista
autoista oli 33,3 % (35,3 % vuonna 2023) ja dieselien 11,9 %
(13,6 %) (ACEA).
Kamux arvioi, että käytettyjen autojen kokonaismarkkina
sen kolmessa toimintamaassa on noin 8,4 miljoonaa myytyä
henkilöautoa vuosittain, mikä vastaa yli 100 miljardin euron
arvoa. Käytettyjen autojen markkina kasvoi vuoden 2024 aikana
verrattuna vuoteen 2023 kaikissa Kamuxin toimintamaissa,
ja Kamuxin arvion mukaan Suomessa myytiin noin 680 000
käytettyä henkilöautoa, Ruotsissa noin 1,25 miljoonaa ja
Saksassa noin 6,5 miljoonaa.
Valtaosa Kamuxin toimintamaissa myydyistä käytetyistä
autoista on polttomoottoriautoja, mutta sähköisten
käyttövoimien osuus käytettyjen autojen markkinoilla kasvaa.
Vuonna 2024 hybridien ja sähköautojen osuus käytettyjen
autojen myynnistä oli 14,6 % (11,3 % vuonna 2023) Suomessa,
17,8 % (12,5 %) Ruotsissa ja 11,7 % (8,2 %) Saksassa.
STRATEGIAN TOTEUTTAMINEN
Kamux julkaisi päivitetyn strategian vuosille 20242026 ja pit-
kän aikavälin tavoitteet maaliskuussa 2024. Kamuxin päivitetyn
strategian ytimessä on asiakkaan nostaminen kaiken toiminnan
keskiöön ja operatiivisen toiminnan tehostaminen sekä näiden
avulla saavutettava kannattava kasvu. Kasvua on mahdollista
vauhdittaa yritysostoilla ja rakentamalla strategisia kumppa-
nuuksia. Kamuxin visiona on olla Euroopan suurin käytettyjen
autojen kauppias, ja tämä saavutetaan vahvistamalla Kamuxin
konseptia ja prosesseja sekä kehittämällä myymäläverkostoa
ja autovalikoimaa.
Asiakaskokemuksen kehittämisen ydinalueita alkaneella
strategiakaudella ovat autovalikoiman kehittäminen entistä
paremmin asiakkaiden tarpeita vastaavaksi; reilut, keskitetysti
ohjatut hinnat; standardoidut ja läpinäkyvät kuntokartoitukset;
saumattoman asiakaskokemuksen parantaminen kaikissa
kanavissa; sekä innovatiiviset ja helpot liikkumiseen liittyvät
palvelut. Operatiivisen toiminnan tehostamisen ydinalueita
ovat vastaavasti konsernin hyödyntäminen ostotoiminnassa;
keskitetympi ja standardoidumpi autojen tarkastus-, kunnostus-
ja myyntiinlaittoprosessi; sekä keskitetty data-avusteinen
hinnoittelu- ja ostoprosessi. Näillä varmistetaan systemaattinen
ja kestävä Kamux-konseptin mukainen toiminta.
Vuonna 2024 Kamux toteutti strategiaansa systemaattisesti.
Suomessa useita myymälöitä päivitettiin Kamuxin uuteen
konseptiin sopiviksi pääkaupunkiseudulta alkaen, ja
uusi lippulaivamyymälä avattiin Tampereen Lakalaivaan
toukokuun lopussa. Hyötyajoneuvoliiketoimintaa varten
luotiin ja lanseerattiin erillinen konsepti, Kamux Worx. Toisen
vuosineljänneksen aikana Kamux solmi Secto Automotiven
kanssa yhteistyösopimuksen, joka takaa Kamuxille Suomessa
myytäväksi vuosittain noin 3 500 tuoretta ja säännöllisesti
huollettua autoa. Lisäksi kaksi Secto Automotiven
pääkaupunkiseudun myymälää ja niiden henkilöstö siirtyivät
Kamuxille. Vuoden 2024 aikana Kamux onnistui myös
nostamaan myytyjen autojen keskihintaa sekä kasvattamaan
sähköautojen ja hybridien myyntiä Suomessa.
Ruotsissa keskityttiin prosessien, roolien ja vastuiden
selkeyttämiseen sekä vuoden 2023 lopussa havaittuihin
väärinkäytöksiin liittyvien korjaavien toimenpiteiden
toteuttamiseen. Ruotsin organisaatiossa ja toimintatavoissa
tehtiin useita muutoksia, jotka vaikuttivat segmentin
suorituskykyyn vuonna 2024. Lokakuussa Kamux hankki
Webcars Logistics AB:n, yksityisomistuksessa olleen
yrittäjävetoisen käytettyjen autojen ostoon, kuljetuksiin ja
vientiin erikoistuneen toimijan.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
21
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Pitkän aikavälin tavoite FY 2023 FY 2024
Taloudelliset
Myydyt autot, kpl 100 000 kpl / vuosi 68 257 66 548
Liikevaihto, milj. euroa 1 500 1 002 1 010
Oik.liikevoitto-
marginaali, % 4 % 1,8 % 1,1 %
Ei-taloudelliset
NPS (1 60 50 51
eNPS (2 40 33 7
1) Net Promoter Score, mitataan jatkuvasti
2) Employee Net Promoter Score, mitataan kaksi kertaa vuodessa
Saksassa Kamux keskittyi systemaattisesti muuttamaan
autovalikoimaa yhtiön konseptin mukaiseksi, mikä laski
myytyjen autojen keskihintaa. Toisen vuosineljänneksen aikana
Lounais-Saksan Siershahniin avattiin uusi myymälä ja olemassa
olevia myymälöitä päivitettiin vastaamaan Kamuxin konseptia.
Toisella vuosineljänneksellä Kamux käynnisti toimenpiteitä
parantaakseen toimintansa tuottavuutta ja kannattavuutta,
tavoitteenaan noin 5,0-7,0 miljoonan euron vuotuiset säästöt
vuoden 2025 loppuun mennessä. Toimenpiteet jaettiin
kahteen osaan, epäsuorien hankintojen standardointiin
sekä myymäläverkoston, omien prosessien ja organisaation
tehostamiseen. Vuoden loppuun mennessä toimenpiteet
olivat edenneet pääosin suunnitellusti. Myymäläverkostoon
ja henkilöstöön liittyvät kustannussäästötoimet etenivät
aikataulussa, kun taas autoihin liittyvien ennakko- ja
jälkikustannusten vähentämiseen tähtäävät toimet ovat
edenneet, mutta odotettua hitaammin. Myymäläverkoston
kehitys eteni, ja vuoden 2024 lopussa Kamuxilla oli yhteensä 69
(77) myymälää, joista 44 (46) Suomessa, 17 (23) Ruotsissa ja 8
(9) Saksassa. Asiakaskokemus kehittyi myönteiseen suuntaan,
ja keskeinen asiakastyytyväisyysmittari, NPS, oli vuonna 2024
51 (vuonna 2023 50).
PITKÄN AIKAVÄLIN TAVOITTEET
Kamux julkaisi pitkän aikavälin tavoitteensa maaliskuussa 2024.
KONSERNIN LIIKEVAIHTO JA TULOS 2024
Konsernin liikevaihto kasvoi 0,8 % edellisvuoteen verrattuna
ja oli 1 010,2 milj. euroa (1 002,1). Suomen liikevaihdon kasvu
ei riittänyt kattamaan liikevaihdon laskua Ruotsissa. Saksassa
liikevaihto kasvoi hieman. Käytetyn auton myynnin yhteydessä
Kamux tarjoaa asiakkailleen komissiopohjaisia palveluita
kuten vakuutus- ja rahoituspalveluja sekä lakisääteistä myyjän
virhevastuuta laajentavaa Kamux Plus -tuotetta. Liikevaihto
integroiduista palveluista kasvoi ja oli 55,2 milj. euroa (53,0)
eli 5,5 % (5,3) kokonaisliikevaihdosta. Ruotsin kruunun
translaatiovaikutus konsernin liikevaihtoon oli -0,2 milj. euroa
vuoden 2023 valuuttakursseihin verrattuna.
Kamuxin Suomessa, Ruotsissa ja Saksassa myymien autojen
määrä laski -2,5 % edellisvuoteen verrattuna ja oli 66 548 autoa
(68 257). Suomessa myytyjen autojen määrä oli edellisvuoden
tasolla ja Saksassa myytyjen autojen määrä laski hieman.
Ruotsissa myytyjen autojen määrä laski voimakkaasti.
Liikevaihto per myyty auto oli 15 181 euroa (14 681).
Bruttokate laski -5,6 % edellisvuoden vastaavasta ajanjaksosta
ja oli 96,8 milj. euroa (102,5). Bruttokatteen osuus
liikevaihdosta laski -0,7 prosenttiyksikköä ja oli 9,6 % (10,2).
Oikaistu liikevoitto laski -35,8 % ja oli 11,6 milj. euroa (18,0),
mikä oli 1,1 % (1,8) liikevaihdosta. Liikevoittoa heikensi Suomen
ja erityisesti Ruotsin liiketoiminnan negatiivinen kehitys.
Liikevoittoa oikaisevat erät olivat yhteensä 3,6 milj. euroa
(2,2) tammi-joulukuussa. Oikaisuerät sisältävät yhteensä
0,2 milj. euroa strategisiin selvityksiin liittyviä kuluja, 0,3
milj. euroa oikeudellisiin prosesseihin liittyviä kuluja, 0,2
milj. euroa omiin kiinteistöoperaatioihin liittyviä kuluja
ja 2,9 milj. euroa muita liikevoittoa oikaisevia eriä, jotka
koostuvat uudelleenjärjestelykuluista ja Tapio Pajuharjun
toimitusjohtajasopimuksessa sovituista palkkioista
ja korvauksista.
Liikevoitto (EBIT) laski -50,0 % edellisvuoteen verrattuna ja
oli 7,9 milj. euroa (15,8). Nettorahoituserät olivat -2,6 (-1,9)
milj. euroa.
Kamuxin voitto ennen veroja oli 5,3 milj. euroa (13,9). Verot
olivat 0,7 (4,3) milj. euroa. Tämä vastaa 12,8 % (31,1) efektiivistä
veroastetta koko tilikaudelle. Tilikauden voitto oli 4,6 (9,6)
milj. euroa.
Laimentamaton ja laimennettu osakekohtainen tulos olivat 0,12
euroa (0,24).
KONSERNIN TASE JA RAHOITUSASEMA
Konsernin taseen loppusumma oli joulukuun 2024 lopussa
228,3 milj. euroa (215,7), josta omaa pääomaa oli 109,1 milj.
euroa (111,8). Nettovelka oli 74,2 milj. euroa (53,8). Pitkäaikaista
lainaa oli 11,7 milj. euroa (13,2).
Kamux allekirjoitti joulukuussa 2024 uuden 50 milj. euron
vakuudellisen pitkäaikaisen rahoitussopimuksen Nordea Bank
Abp:n kanssa. Sopimuksella korvattiin keväällä 2025 erääntyvä
viisivuotinen rahoitussopimus. Uudella rahoitusjärjestelyllä on
36 kuukauden maturiteetti, ja se sisältää 12 tai 24 kuukauden
jatko-optiot. Rahoituskokonaisuuteen sisältyy yhteensä 20 milj.
euron term loan -laina ja 30 milj. euron luottolimiittisopimus
(”RCF”). Rahoitus nostettiin 18.12.2024, minkä jälkeen term
loan -lainasta oli nostettuna katsauskauden lopussa 10
milj. euroa ja luottolimiittiä 12 milj. euroa. Term loan -lainaa
lyhennetään 1,0 milj. eurolla puolivuosittain.
Katsauskauden lopussa yritystodistuksia oli liikkeelle
laskettuna 8,0 milj. euron arvosta. Luottolimiitillä ja
yritystodistuksilla hankittuja varoja käytetään käyttöpääoman
rahoittamiseen.
Oulun myymälän ja prosessointikeskuksen kiinteistöön
kohdistuva 5,0 milj. euron kymmenvuotinen määräaikaislaina
nostettiin maaliskuussa 2022. Määräaikaislainaa oli nostettuna
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
22
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
katsauskauden lopussa 4,2 milj. euroa. Määräaikaislainaa
lyhennetään 0,2 milj. eurolla puolivuosittain.
Nettokäyttöpääoma joulukuun lopussa oli 114,4 milj. euroa
(97,4). Vaihto-omaisuuden arvo oli 131,0 milj. euroa (117,2),
kun Suomessa ja Saksassa varastossa oli vuoden loppuessa
heikon myynnin seurauksen suunniteltua enemmän autoja.
Autojen keskihinnan nousu kasvatti varaston arvoa Suomessa
vertailukauteen verrattuna.
Liiketoiminnan rahavirta tammi-joulukuussa oli 2,7 milj.
euroa (25,2). Rahavirta heikkeni merkittävästi varastoon
sitoutuneen käyttöpääoman selvän kasvun ja heikon viimeisen
vuosineljänneksen kannattavuuden takia. Lisäksi viimeisellä
vuosineljänneksellä konserni toteutti Secto- ja Webcars-
transaktiot. Rahavarat katsauskauden lopussa olivat 3,0 milj.
euroa (8,9).
Omavaraisuusaste oli katsauskauden lopussa 48,0 % (51,9).
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) oli 3,9 % (6,6) ja oman
pääoman tuotto (ROE) 4,3 % (8,7).
Investoinnit olivat tammi-joulukuussa yhteensä 4,3
milj. euroa (1,8) ja ne koostuivat pääasiallisesti IT-
järjestelmäinvestoinneista, normaaleista autoliikkeisiin
tehtävistä ylläpitoinvestoinneista, Webcars Logistics AB:n
hankinnasta sekä maa-alueen ostamisesta Suomessa uuden
myymälän tulevaa rakentamista varten.
LIIKETOIMINTASEGMENTIT
Suomi 2024
Käytettyjen autojen kysyntä oli Suomessa hyvällä
tasolla vuonna 2024. Kilpailu kiristyi niin osto- kuin
myyntimarkkinallakin, kun uusia henkilöautoja rekisteröitiin
merkittävästi edellisvuotta vähemmän ja moni aiemmin uusiin
autoihin keskittynyt toimija panosti aiempaa vahvemmin
käytettyjen autojen kauppaan.
Kamuxin myymien autojen määrä pysyi edellisvuoden tasolla ja
oli 50 015 autoa (49 877). Haasteellisen ostomarkkinan vuoksi
edullisemman pään polttomoottoriautojen hankinta vaikeutui
toisella vuosipuoliskolla, mikä heikensi kappalemääräistä
myyntiä. Pääkaupunkiseudun autovalikoimaa päivitettiin
paremmin kuluttajien toiveita vastaavaksi, ja Kamuxin
myymien sähkö- ja hybridiautojen määrä kasvoi voimakkaasti.
Keskimääräinen liikevaihto per myyty auto nousi myytyjen
autojen mixin muutoksen myötä. Liikevaihto kasvoi 5,8 %
edellisvuoteen verrattuna pääosin myytyjen autojen
keskihinnan nousun myötä ja oli 738,7 milj. euroa (698,0).
Kamux Plussan myynti kehittyi hyvin. Rahoituspenetraatio
heikkeni, kun rahoituksen tuottovaateesta ei joustettu, mutta
vakuutuspenetraatio kehittyi myönteisesti. Integroiduista
palveluista saatu liikevaihto oli 46,1 milj. euroa (43,3).
Bruttokate laski heikentyneen autokohtaisen katteen ja
kohonneiden autoihin liittyvien kustannusten seurauksena.
Oikaistu liikevoitto laski -9,1 % toisen vuosipuoliskon
negatiivisen kehityksen vuoksi ja oli 26,0 milj. euroa (28,6) eli
3,5 % (4,1) liikevaihdosta. Liikevoitto oli 25,1 milj. euroa (28,3).
Kamux Suomen organisaatiossa siirryttiin vuoden aikana
kannattavaa kasvua vahvistavaan kauppiasmalliin. Eteläisen
Suomen alueella aloitettiin yhteistyö ulkoisen kumppanin
kanssa B-to-B-kanavista ostettujen ja tuontiautojen
prosessoinnin tehostamiseksi. Suomessa aloitettiin myös
yhteistyö autoja palveluna tarjoavan Beelyn kanssa. Beely-
yhteistyön kautta Kamux pystyy tarjoamaan autoratkaisun
myös niille asiakkaille, joille auton omistaminen ei ole
vaihtoehto. Kamuxilla on myös mahdollisuus ostaa Beelylle
palautuvia autoja. Toisen vuosipuoliskon aikana Kamux solmi
Secto Automotiven kanssa pitkäaikaisen yhteistyösopimuksen,
jonka myötä Kamux toimii Secto Automotiven kumppanina
palautuville leasingautoille ja Secto Automotive toimii Kamuxin
yritysasiakkaiden leasingkumppanina vähän käytettyjen
henkilö- ja pakettiautojen osalta. Lisäksi Secto Automotiven
Espoossa ja Vantaalla sijaitsevat vaihtoautoliikkeet
henkilöstöineen siirtyivät Kamuxille liiketoimintakaupassa.
Vuoden aikana Hyvinkään henkilöautomyymälä siirtyi uusiin
tiloihin ja vapautuviin tiloihin avattiin hyötyajoneuvoihin
keskittyvä Kamux Worx -myymälä. Tampereen Lakalaivaan sekä
Helsingin Herttoniemeen avattiin uudet myymälät. Ylivieskan
myymälä yhdistettiin Kokkolan uusiin tiloihin muuttaneeseen
myymälään, ja Klaukkalan, Tornion, Konalan ja Jämsän
myymälät suljettiin.
Ruotsi 2024
Käytettyjen autojen kysyntä oli Ruotsissa hyvällä tasolla
vuonna 2024. Kilpailu kiristyi voimakkaasti vuoden loppua
kohden, ja markkinoilla oli paljon erityisen houkuttelevia
tarjouksia. Kamuxin Ruotsissa vuoden aikana myymien
autojen määrä laski voimakkaasti (-16,9 %) edellisvuoteen
verrattuna ja oli 10 618 autoa (12 777). Vuoden 2023
loppupuolella havaittujen väärinkäytösten ja niitä seuranneiden
toimenpiteiden seurauksena henkilöstön vaihtuvuus Ruotsissa
oli poikkeuksellisen suurta, ja organisaatiomuutosten lisäksi
myyntiä heikensivät uusien prosessien sisäänajo, sekä korjaavien
toimenpiteiden vaatimat resurssit. Ulkoinen liikevaihto laski
autojen kappalemääräisen myynnin laskun myötä -15,6 %
ja oli 173,6 milj. euroa (205,6). Konsernin sisäinen myynti
kasvoi hieman, ja kokonaisliikevaihto laski edellisvuoteen
verrattuna -10,8 % ja oli 252,7 milj. euroa (283,4). Rahoitus- ja
vakuutuspalvelujen penetraatioasteet kehittyivät myönteisesti,
mutta Kamux Plussan penetraatioaste laski. Integroiduista
palveluista saatu liikevaihto laski kappalemääräisen myynnin
laskun myötä ja oli 5,2 milj. euroa (5,9). Bruttokate laski erittäin
voimakkaasti myytyjen autojen määrän ja autokohtaisen
bruttokatteen laskun myötä ja oli 13,3 milj. euroa (19,1) eli 5,2 %
(6,8) kokonaisliikevaihdosta. Oikaistu liiketulos heikkeni
alhaisten myyntimäärien ja kasvaneiden kulujen seurauksena ja
oli -4,2 milj. euroa (0,3) eli -1,7 % (0,1) kokonaisliikevaihdosta.
Liiketulos oli -5,4 milj. euroa (0,3).
Aiemmin tunnistettuihin väärinkäytöksiin liittyvät korjaavat
toimenpiteet saatiin valmiiksi vuoden loppuun mennessä.
Ensimmäisen vuosineljänneksen aikana aloitettu systemaattinen
rengasmyynti kehittyi positiivisesti.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
23
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Vuoden aikana Sundsvallin ja Helsingborgin myymälät muuttivat
isompiin ja paremmin Kamuxin uudistettuun konseptiin
sopiviin tiloihin. Lisäksi Norrköpingin, Norrtäljen, Boråsin,
Gävlen, Uppsalan sekä Tukholmassa sijaitsevan Heron Cityn
myymälät suljettiin.
Saksa 2024
Vuonna 2024 käytettyjen autojen markkina kehittyi
myönteisesti Kamuxin toiminta-alueilla Saksassa, mutta myös
kilpailu kiristyi. Myytyjen autojen lukumäärä kasvoi 4,2 %
edellisvuoteen verrattuna ja oli 5 836 autoa (5 603). Saksan
kokonaisliikevaihto kasvoi konsernin sisäisen myynnin kasvun
ansiosta 1,2 % edellisvuoteen verrattuna ja oli 103,4 milj.
euroa (102,1). Ulkoinen liikevaihto laski -2,9 % ja oli 95,7 milj.
euroa (98,5), kun keskimääräinen liikevaihto per myyty auto
laski suunnitellusti toteutetun autovalikoiman muutoksen
seurauksena. Rahoituspalvelujen penetraatioaste laski hieman.
Integroiduista palveluista saatu liikevaihto nousi 4,0 milj. euroon
(3,8). Bruttokate kehittyi positiivisesti pääosin kohonneen
autokohtaisen katteen ja kasvaneen kappalemääräisen
myynnin ansiosta ja oli 8,7 milj. euroa (8,3) eli 8,5 % (8,2)
kokonaisliikevaihdosta. Oikaistu liiketulos oli -1,1 milj. euroa
(-1,6) eli -1,0 % (-1,6) kokonaisliikevaihdosta. Oikaistu liiketulos
kehittyi positiivisesti bruttokatteen hyvän kehityksen myötä,
vaikka olikin edelleen negatiivinen. Liiketulos oli -1,9 milj.
euroa (-1,8).
Vuoden aikana Kamux avasi uuden myymälän Lounais-Saksassa
sijaitsevaan Siershahniin. Ahrensburgin myymälä muutti
uusiin, päivitetyn konseptin mukaisiin tiloihin, ja Lyypekin ja
Kaltenkirchenin myymälät suljettiin.
HENKILÖSTÖ
Kamuxin henkilömäärä 31.12.2024 oli 1 110 (1 059) henkilöä
sisältäen kaikki vuoden lopussa työsuhteessa olevat koko- ja
osa-aikaiset työntekijät. Konsernin henkilömäärä keskimäärin
vuoden 2024 aikana henkilötyövuosiksi muutettuna oli
904 (885).
2024 2023
Henkilömäärä 31.12. 1 110 1 059
Henkilöstö keskimäärin
kokoaikaisiksi muutettuna 904 885
Palkat ja palkkiot (milj. €) 44,8 44,6
2024 2023
Suomi* 594 583
Ruotsi 196 227
Saksa 79 75
Konsernitoiminnot 35 26
Yhteensä 904 885
*Vertailukauden luvuista on oikaistu konsernitoiminnot omalle rivilleen.
MUUTOKSET JOHDOSSA
Juha Saarinen, konsernin ostojohtaja ja johtoryhmän jäsen,
lopetti Kamuxin palveluksessa 8.7.2024. Andy Rietschel,
Kamux Ruotsin toimitusjohtaja ja Kamux Oyj:n johtoryhmän
jäsen lopetti Kamuxin palveluksessa 13.8.2024. Marjo Nurmi,
konsernin henkilöstö- ja vastuullisuusjohtaja ja johtoryhmän
jäsen lopetti Kamuxin palveluksessa 30.9.2024. Vesa Uotila,
konsernin kehitysjohtaja ja johtoryhmän jäsen, lopetti Kamuxin
palveluksessa 7.8.2024, mutta toimi yhtiön neuvonantajana
vuoden 2024 loppuun saakka.
Altti Väisänen nimitettiin konsernin kehitysjohtajaksi (Director,
Business Development, Car Flow and Data) ja johtoryhmän
jäseneksi. Väisänen aloitti Kamuxin palveluksessa 10.10.2024.
Kamux tiedotti 18.11.2024, että Jukka Havia, konsernin
talousjohtaja ja johtoryhmän jäsen, on päättänyt lopettaa
Kamuxin palveluksessa siirtyäkseen toisen työnantajan
palvelukseen. Havia jatkaa tehtävässään toukokuun 2025
alkuun saakka.
Kamux tiedotti 25.11.2024, että Johan Kempas on nimitetty
Kamux Ruotsin toimitusjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi.
Kempas aloitti Kamuxin palveluksessa katsauskauden
päättymisen jälkeen 1.1.2025.
Konsernin johtoryhmään kuuluivat vuoden 2024 lopussa
toimitusjohtaja Tapio Pajuharju; talousjohtaja Jukka Havia;
Kamux Suomen toimitusjohtaja Jani Koivu; Kamux Saksan
toimitusjohtaja Martin Verrelli; konsernin markkinointi- ja
konseptijohtaja sekä Kamux Ruotsin vt. toimitusjohtaja Aino
Hökeberg; konsernin Chief Digital Officer Jarkko Lehtismäki;
sekä konsernin kehitysjohtaja (Director, Business Development,
Car Flow and Data) Altti Väisänen.
Katsauskauden jälkeen 13.2.2025 Kamux tiedotti, että
Joanna Clark on nimitetty Kamuxin henkilöstöjohtajaksi ja
konsernin johtoryhmän jäseneksi 15.5.2025 alkaen. 19.2.2025
Kamux tiedotti, että Juha Kalliokoski on nimitetty yhtiön
operatiiviseksi johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi 1.3.2025
alkaen.
Johdon omistukset
Hallituksen jäsenten, toimitusjohtajan ja johtoryhmän
omistusosuudet 31.12.2024 yhtiön ulkona olevista osakkeista
olivat seuraavat:
Omistusosuus
Hallituksen jäsenet 14,93 %
Toimitusjohtaja 0,16 %
Muu johto 0,11 %
Henkilöstö keskimäärin kokoaikaiseksi muutettuna jakaantui
maittain seuraavasti:
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
24
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
RISKIEN ARVIOINTI
Riskienhallinta
Riskienhallinnan päämääränä on varmistaa asiakaslupausten
täyttämistä, tuloskehitystä, osingonmaksukykyä, osakasarvoa,
vastuullisten toimintatapojen toteutumista ja liiketoiminnan
jatkuvuutta. Kamux noudattaa yhtiön hallituksen vahvistamia
sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan periaatteita.
Riskienhallinta on systemaattista toimintaa, jonka tarkoituksena
on taata kattava ja tarkoituksenmukainen riskien tunnistaminen,
arviointi, hallinta sekä valvonta. Se on olennainen osa Kamuxin
suunnittelu- ja johtamisprosessia, päätöksentekoa, päivittäistä
johtamista ja toimintaa sekä valvonta- ja raportointimenettelyjä.
Riskejä arvioidaan ja hallitaan liiketoimintalähtöisesti ja
kokonaisvaltaisesti. Tämä tarkoittaa sitä, että keskeisiä riskejä
tunnistetaan, arvioidaan, hallitaan, seurataan ja raportoidaan
järjestelmällisesti osana liiketoimintaa.
Kamux ottaa ainoastaan tietoisia ja arvioituja riskejä
liiketoiminnan laajentamisessa, markkina-aseman
vahvistamisessa sekä uuden liiketoiminnan luomisessa. Riskejä
arvioidessaan yhtiö ottaa huomioon taloudellisten näkökohtien
lisäksi myös vaikutukset ihmisiin, ympäristöön ja maineeseen.
Kamux luo työntekijöille turvallisen työympäristön sekä minimoi
rikosten tai väärinkäytösten mahdollisuudet. Yhtiö varmistaa
jatkuvuuden turvaamiseksi liiketoimintakriittiset toiminnot
ja niiden tarvitsemat resurssit. Kamux varautuu riskien
realisoitumiseen mm. ylläpitämällä riittävää vakuutusturvaa
ja tietoturvaa.
Konsernin toimitusjohtaja ja muut konsernin johtoryhmän
jäsenet vastaavat kukin omasta vastuualueestaan
riskienhallinnassa. Johtoryhmä raportoi hallitukselle riskeistä
ja hallintatoimenpiteistä säännöllisesti. Hallitus käsittelee
merkittävimmät riskit, toimenpiteet niiden hallitsemiseksi
sekä arvioi riskienhallinnan tehokkuutta ja toimivuutta.
Riskienhallinnan koordinoinnista vastaa talousjohtaja.
Kamuxilla on konserninlaajuiset eettiset ohjeet (Code of
Conduct) ja lisäksi tätä täydentävänä nk. hyvä autokaupan tapa
-ohje. Nämä ohjeistukset ovat saatavilla suomeksi, ruotsiksi,
saksaksi ja englanniksi. Code of Conduct -ohjeistus on osa
ennaltaehkäisevää riskienhallintaa.
Talouteen liittyvät riskit ja yleinen kilpailutilanne
Yleiset taloudelliset olosuhteet voivat vaikuttaa käytettyjen
autojen vähittäiskaupan markkinoihin, joilla Kamux toimii. Tätä
riskiä hallitaan seuraamalla tarkasti yleisen taloustilanteen
kehitystä ja sen vaikutusta Kamuxin liiketoimintaan.
Muita taloudelliseen asemaan liittyviä riskejä ovat korko-,
rahoitus- ja veroriskit, joihin varaudutaan ja joita pyritään
pienentämään konsernin Rahoituspolitiikassa kuvatuin
tavoin. Kamuxin verorasitus voi kasvaa verolakien tai niiden
soveltamistavan muutosten tai verotarkastuksen seurauksena.
Autoverolainsäädäntöön tehtävät muutokset tai lainvalmistelu
voivat vaikuttaa olennaisen haitallisesti uusien ja käytettyjen
autojen kauppaan ja Kamuxiin.
Käytettyjen autojen markkinat ovat erittäin hajanaiset ja
Kamuxin kilpailijat vaihtelevat suurista valtakunnallisista
autoliikkeistä yksityishenkilöihin kaikilla sen maantieteellisillä
markkinoilla. Kamux vastaa kiristyvään kilpailuun jatkuvalla
kilpailutilanteen arvioinnilla ja Kamux-konseptin kehittämisellä.
Kamux tarjoaa asiakkailleen kolmansien osapuolien rahoitus-
ja vakuutuspalveluita, jotka ovat Kamuxin tuloksentekokyvyn
kannalta merkittäviä. Mahdolliset voimakkaat muutokset
rahoituslaitosten luotonannossa, asiakkaille tarjottavassa
korkotasossa tai yksittäisen rahoituslaitoksen tai
vakuutusyhtiön taloudellisessa tilanteessa voivat vaikuttaa
rahoitustuotteiden tarjontaan ja kilpailukykyyn markkinoilla.
Kamux seuraa tarkasti asiakasrahoituksen kehitystä
markkinoilla ja tekee yhteistyötä useiden johtavien rahalaitosten
ja vakuutusyhtiöiden kanssa toimintamaissaan.
Autojen käyttövoimiin liittyvä julkinen keskustelu ja mahdolliset
käyttövoimamuutokset sekä niihin liittyvät poliittiset
päätökset saattavat vaikuttaa toimintaan kuluttajakysynnän
vaihtelun kautta. Nopeat muutokset eri käyttövoimien
haluttavuudessa ja hinnoittelussa voivat vaikuttaa käytettyjen
autojen markkinahintoihin. Varaston arvostukseen liittyvää
riskiä Kamux hallitsee operatiivisesti kiinnittämällä jatkuvaa
huomiota varaston riittävän nopeaan kiertonopeuteen ja
seuraamalla alan trendejä käyttövoimissa. Lisäksi käytettyjen
sähköautojen ja ladattavien hybridien korjaus-, ylläpito- ja
vakuutuskustannuksiin liittyy merkittäviä epävarmuuksia.
Geopoliittinen epävarmuus heijastuu monin tavoin Euroopan
maiden markkinoihin, esimerkiksi rahapolitiikkaan,
sijoitusmarkkinaan ja inflaatioon, sekä myös energian ja
polttoaineiden hintoihin. Pitkittyessään epävarmalla tilanteella
voi olla edelleen vaikutusta ihmisten kulutuskäyttäytymiseen
ja ostovoimaan, mikä voi heijastua myös käytettyjen autojen
kauppaan.
Maineriskit
Kamuxin brändi ja maine asiakkaiden ja muiden sidosryhmien
keskuudessa ovat tärkeitä yhtiön menestyksen kannalta.
Maineriskiä pyritään minimoimaan panostamalla
asiakaspalveluun, läpinäkyvyyteen myytävien autojen
kuntoarvioissa ja toiminnan vastuullisuuteen, sekä seuraamalla
asiakastyytyväisyyden kehitystä.
Henkilöstöriskit
Osaava henkilöstö tekee Kamuxin tuloksen. Kamuxin
henkilöstöstrategia tunnistaa henkilöstön konsernin
tärkeimmäksi voimavaraksi, jonka avulla asetetut
liiketoimintatavoitteet voidaan saavuttaa. Henkilöstön
osaamisen kehittäminen ja vaihtuvuuden hallinta on tunnistettu
riskeiksi. Henkilöstöriskejä minimoidaan järjestelmällisellä
rekrytointiprosessilla, työtyytyväisyyden ja -hyvinvoinnin
seurannalla ja kehittämisellä, kouluttamisella sekä
kannustavilla palkitsemisjärjestelmillä.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
25
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Häiriöt IT-järjestelmissä ja asiakkaiden luottamuksellisten
tietojen käsittely
Kamuxin IT-järjestelmät ja -sovellukset ovat erityisen
tärkeitä ja ne kattavat kaikki liiketoiminnan keskeiset
alueet, kuten asiakastiedot, varaston seurannan, logistiikan,
henkilöstöresurssien, talouden ja muut hallinnolliset
järjestelmät. Kamux kerää, käsittelee ja säilyttää
luottamuksellisia asiakastietoja tavanomaisen liiketoimintansa
yhteydessä. Kamuxin ja ulkopuolisten palveluntarjoajien
liiketilat ja järjestelmät saattavat altistua riskeille liittyen
luvattomaan käyttöön, väärinkäytöksiin, työntekijöiden
virheisiin tai väärinkäytöksiin, tietokoneviruksiin, hakkereiden
hyökkäyksiin tai muihin vastaaviin uhkiin. Häiriöt pyritään
estämään yhtiön tietoturvastrategian mukaisin keinoin.
Ympäristöriskien vaikutus yhtiön
taloudelliseen tilanteeseen
Ympäristöriskit ovat lisääntyneet, ja ne vaikuttavat
esimerkiksi säätiloihin, joissa volatiliteetti on viime
vuosina lisääntynyt. Vaikka Kamuxin liiketoiminta ja
myymäläkiinteistöt sijaitsevat pohjoisen Euroopan alueella
vakailla paikoilla, on silti mahdollista, että äärisääilmiöiden
seurauksena yhtiön omaisuudelle voi aiheutua vahinkoja
tai ennallistamiskustannuksia, mahdollisesti myös yli
vakuutusturvan tason. Lisäksi ympäristöteemoihin liittyy
paljon sääntelyä, minkä seurauksena aiheutuu muutoksia,
epävarmuutta tai arvonmuutoksia, jotka voivat vaikuttaa
negatiivisesti yhtiön taseessa olevien omaisuuserien arvoihin.
Sisäinen valvonta ja tarkastus
Kamuxin sisäisen valvonnan tavoitteena on varmistaa, että
liiketoiminta on tehokasta ja tuloksellista, talousraportointi
on luotettavaa ja että yhtiön toimintaan liittyviä lakeja
ja määräyksiä sekä yhtiön sisäisiä ohjeita noudatetaan.
Talousraportointiin liittyvän sisäisen valvonnan tavoitteena
on varmistaa, että julkistettavat osavuosikatsaukset,
puolivuosikatsaukset, tilinpäätöstiedotteet ja muu
talousinformaatio sekä tilinpäätökset ja vuosikertomukset ovat
luotettavia ja että ne on laadittu yhtiön soveltamien laskenta- ja
raportointiperiaatteiden mukaisesti.
Yhtiön hallitus vastaa työjärjestyksensä mukaisesti
tilinpäätösraportoinnin prosessin seuraamisesta, valvoo
taloudellista raportointiprosessia sekä seuraa yhtiön sisäisen
valvonnan ja riskienhallintajärjestelmän tehokkuutta. Vastuu
sisäisen valvonnan käytännön tason järjestämisestä on
toimitusjohtajalla, joka yhdessä johtoryhmän tukemana vastaa
siitä, että konsernin päivittäisessä toiminnassa toimitaan
sovittujen periaatteiden mukaisesti, noudatetaan lakeja ja
määräyksiä, reagoidaan havaittuihin poikkeamiin ja puutteisiin
sekä tehdään tarvittavat korjaavat toimenpiteet.
Sisäinen tarkastus ja valvonta on Kamuxin jokaisessa
tarkastusvaliokunnan kokouksessa käsiteltävä asia.
Tarkastusvaliokunta seuraa sisäisen valvonnan ja tarkastuksen
toimenpiteiden edistymistä ja tuloksia.
Sisäisen valvonnan kehittämisessä keskityttiin vuonna 2024
yhtiön keskeisten järjestelmien sisäänrakennettujen kontrollien
parantamiseen sekä yhtiön sisäisen valvonnan tehostamiseen
sisäisen tarkastuksen aikana tehtyjen havaintojen perusteella.
Yhtiön hallitus on arvioinut, että yhtiön harjoittaman
liiketoiminnan laadusta, henkilökunnan määrästä ja
maantieteellisestä laajuudesta johtuen yhtiön ei ole
tarkoituksenmukaista järjestää sisäisen tarkastuksen tehtäviä
omaksi toiminnokseen. Hallitus arvioi sisäisen tarkastuksen
toiminnon perustamisen tarpeellisuutta vuosittain. Vuonna
2024 sisäisestä tarkastuksesta vastasi ulkopuolinen taho.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
26
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
KESTÄVYYSRAPORTTI
YLEISET TIEDOT
Laatimisperusteet
BP-1 - Kestävyysraportin yleiset laatimisperusteet
Tämä kestävyysraportti on laadittu noudattaen kirjanpitolain
7 luvussa tarkoitettuja kestävyysraportointistandardeja
(European Sustainability Reporting Standards, ESRS)
sekä taksonomia-asetuksen (EU) 2020/852 8 artiklaa.
Kestävyysraportti kattaa tilikauden 1.1.2024-31.12.2024.
Kestävyysraportti on laadittu konsernitasolla, ja konsolidoinnin
laajuus on sama kuin Kamux Oyj:n (”Kamux”) tilinpäätöksessä,
jossa emoyhtiö on Kamux Oyj Suomessa.
Kestävyysraportti kattaa ensisijaisesti Kamuxin omat toiminnot
lukuun ottamatta Scope 3 -päästöjä, joiden osalta raportti
kattaa Kamuxin myymien autojen käyttöön liittyvät CO2-
päästöt. Kestävyysraportti sisältää myös olennaisia tietoja
Kamuxin arvoketjusta siltä osin kuin se on tarpeellista Kamuxin
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien ymmärtämiseksi.
Kamux ei ole käyttänyt mahdollisuutta jättää antamatta tiettyjä
immateriaalioikeuksiin, tietotaitoon tai innovaatioiden tuloksiin
liittyviä tietoja.
BP-2 - Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot
Eurooppalaisissa kestävyysraportointistandardeissa
(ESRS) määriteltyjä aikahorisontteja sovelletaan tässä
kestävyysraportissa ESRS 1 -standardin kohdassa 6.4
määritellyllä tavalla. Tämä tarkoittaa, että lyhyt aikaväli on
raportointijakso, keskipitkä aikaväli seuraavat 1-5 vuotta ja
pitkä aikaväli yli 5 vuotta.
Kamux soveltaa ESRS 1 Lisäyksen C mukaisia
siirtymäsäännöksiä. Kamux soveltaa vaiheittaista
käyttöönottoa koskevia siirtymäsäännöksiä ESRS 2:n
SBM-3 kohta 48 (e), E1-9, S1-7, S1-11, S1-12, S1-13 ja S1-15.
Kamux ei siis ole raportoinut ESRS 2 SBM-3:n edellyttämiä
raportointivuoden 2024 olennaisten riskien ja mahdollisuuksien
ennakoituja taloudellisia vaikutuksia tai olennaisten fyysisten
ja siirtymäriskien sekä mahdollisten ilmastoon liittyvien
mahdollisuuksien odotettuja taloudellisia vaikutuksia. Kamux ei
myöskään raportoi tiettyjä S1-standardin mukaisia tietoja.
Tässä raportissa esitetyt mittarit perustuvat pääosin
sisäisiin tietoihin, sellaisiin tietoihin perustuviin arvioihin tai
epäsuoriin lähteisiin. Ympäristömittarit, kuten kilowattitunnit
ja polttoaineen kulutus, on arvioitu kirjanpitotiedoilla
(EUR) eikä todellista käyttötietoa (kWh tai litra) ole
käytetty. Sähkönkulutusta kilowattitunteina arvioitiin
sähkön hintatietojen perusteella (Eurostat) ja polttoaineen
kulutus litroina arvioitiin Euroopan komission Weekly Oil
Bulletin -julkaisun avulla. AIB:n (Association for Issuing
Bodies) dataa käytettiin kilowattituntien muuntamiseen
Scope 2 CO2-päästöiksi. Tästä johtuen arvioihin liittyy
merkittäviä epävarmuustekijöitä.
Kamuxin myymien ajoneuvojen hiilidioksidipäästöt (Scope
3 päästöt) on laskettu käyttäen Autoalan Keskusliiton
(AKL) kehittämää laskuria. Autoalan Keskusliitto, joka
edistää auto-, kuorma-auto- ja konekaupan sekä korjaus-,
maalaus-, ruosteenesto- ja katsastusyritysten taloudellisia
ja työmarkkinaetuja ja tuottaa niille palveluja, kehitti
vuonna 2024 laskurin myytyjen ajoneuvojen tuottamien
kasvihuonekaasupäästöjen yhteenlasketun ilmastovaikutuksen
arvioimiseksi. Laskelmat perustuvat ajoneuvon keskimääräisiin
päästöihin iän ja polttoainetyypin mukaan. Asiakkaan
hallussapitoaika on rajattu neljään vuoteen. Päästöarvioihin
sisältyvät kunkin ajoneuvon valmistuksesta, keskimääräisestä
ajomäärästä ja korjauksista aiheutuvat päästöt.
Yhteiskunnalliset tiedot -kohdassa esitetyt tiedot eivät sisällä
arvioita.
Kamux on aiemmin raportoinut kestävyystietoja muiden kuin
taloudellisten tietojen julkistamista koskevan direktiivin
(NFRD) mukaisesti. Tämä kestävyysraportti on ensimmäinen
eurooppalaisten kestävyysraportointistandardien mukainen
selvitys. Aiemmissa raporteissa esitettyihin lukuihin ei ole
tullut muutoksia niiden aiheiden osalta, jotka on käsitelty myös
aiemmissa raporteissa.
Kestävyysraportin on varmentanut (rajoitettu varmennus)
riippumaton kolmas osapuoli kestävyystarkastusyhteisö
PricewaterhouseCoopers Oy. Raportissa esitettyjä
mittareita ei ole validoitu muiden ulkopuolisten tahojen kuin
kestävyysraportin varmentajan toimesta.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
27
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Hallinto
GOV-1 - Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
Kamux Oyj (”Kamux”) on suomalainen osakeyhtiö, johon
sovelletaan Suomen lakia ja jonka kotipaikka on Helsinki. Yhtiö
perustettiin vuonna 2003, ja se on erikoistunut käytettyjen
autojen vähittäismyyntiin ja niihin liittyviin integroituihin
palveluihin. Suomen lisäksi yhtiö toimii Ruotsissa (vuodesta
2012) ja Saksassa (vuodesta 2015). Yhtiö listautui Nasdaq
Helsingin pörssilistalle vuonna 2017. Yhtiöllä on kolme
raportointisegmenttiä (Suomi, Ruotsi ja Saksa), joista kukin
muodostaa myös emoyhtiöön kuuluvan juridisen yksikön.
Konsernitoiminnot sijaitsevat emoyhtiössä.
Kamux Oyj
Kamux Suomi Oy
(Suomi)
Kamux AB
(Ruotsi)
Kamux Auto GmbH
(Saksa)
Kamuxin toimielimet ovat yhtiökokous, hallitus ja
toimitusjohtaja. Kamuxin ylintä päätäntävaltaa käyttävät
osakkeenomistajat yhtiökokouksessa.
Yhtiökokous
Kamuxin ylin päättävä elin on yhtiökokous. Se käsittelee
asioita, jotka yhtiöjärjestyksen ja osakeyhtiölain mukaan
kuuluvat sen toimivaltaan, sekä sille tehtyjä esityksiä.
Varsinainen yhtiökokous päättää kestävyysraportoinnin
varmentajasta, jonka on oltava Patentti- ja rekisterihallituksen
hyväksymä kestävyystarkastusyhteisö. Varsinainen yhtiökokous
on pidettävä vuosittain kesäkuun loppuun mennessä.
Hallitus
Yhtiön hallinnosta ja toiminnan asianmukaisesta
järjestämisestä huolehtii hallitus. Hallitus vastaa siitä,
että yhtiön kirjanpidon ja varainhoidon valvonta on
asianmukaisesti järjestetty. Hallituksella on kaksi valiokuntaa,
tarkastusvaliokunta ja henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta,
minkä lisäksi se voi perustaa muita valiokuntia.
Hallitus on määrittänyt tärkeimmät tehtävänsä kirjallisessa
työjärjestyksessä, joka tarkastetaan vuosittain ja tarvittaessa
päivitetään. Tehtäviin kuuluu muun muassa toimitusjohtajan
ja konsernin johtoryhmän jäsenten nimittäminen ja heidän
palkitsemisestaan päättäminen. Hallitus on myös ylin elin, joka
hyväksyy kestävyyteen liittyvät toimintaperiaatteet ja linjaa
kestävyyttä ohjaavat periaatteet konsernin strategiassa sekä
valvoo ja arvioi konsernin riskienhallintaprosesseja, mukaan
lukien kestävyysvaikutusten, -riskien ja -mahdollisuuksien
arviointi.
Toimitusjohtaja
Toimitusjohtajan tehtävänä on johtaa Kamuxin toimintaa
hallituksen antamien ohjeiden ja määräysten mukaisesti sekä
informoida hallitusta Kamuxin liiketoiminnan ja taloudellisen
tilanteen kehityksestä. Hän vastaa myös Kamuxin juoksevan
hallinnon järjestämisestä ja valvoo, että Kamuxin varainhoito
on järjestetty luotettavasti. Toimitusjohtajan velvollisuutena on
lisäksi varmistaa, että Kamuxissa noudatetaan voimassa olevaa
lainsäädäntöä ja sovellettavia määräyksiä. Toimitusjohtaja
toimii puheenjohtajana Kamuxin johtoryhmän kokouksissa.
Johtoryhmä
Johtoryhmä tukee toimitusjohtajaa yhtiön strategian
toteuttamisessa ja vastaa kokonaisuudessaan Kamuxin
liiketoiminnan harjoittamisesta, mukaan lukien hyvä
hallintotapa. Kamuxin johtoryhmän jäsenillä on laajat
valtuudet toimia omien vastuualueidensa puitteissa, ja
heidän velvollisuutenaan on kehittää Kamuxin liiketoimintaa
yhtiön hallituksen ja toimitusjohtajan asettamien
tavoitteiden mukaisesti.
Toimitusjohtaja ja konsernin johtoryhmä vastaavat
kestävyystoimien seurannasta ja valvonnasta sekä kestävyyteen
liittyvien tavoitteiden asettamisesta ja tarkistamisesta.
Konsernin johtoryhmä hyväksyy ja ottaa käyttöön konsernin
sisäisen valvonnan periaatteet ja riskienhallintamenettelyt
sekä hyväksyy konsernin kestävyysohjelman.
Konsernin johtoryhmä vastaa kestävyysohjelman
toteuttamisesta liiketoimintayksiköissä.
Konsernin henkilöstö- ja vastuullisuusjohtaja, joka oli
myös konsernin johtoryhmän jäsen, vastasi konsernin
kestävyysasioista syyskuun 2024 loppuun asti. Lokakuun
2024 alusta lähtien konsernin kestävyysasiat ovat olleet
toimitusjohtajan vastuulla.
Hallinto-, johto- ja valvontaelimet koostuvat eri taustoista
tulevista henkilöistä osaamisen, iän, sukupuolen ja
kansalaisuuden suhteen.
*Kaaviossa on esitetty vain merkittävimmät tytäryhtiöt
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
28
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten kokoonpano ja
monimuotoisuus esitetään alla olevissa taulukoissa:
Hallituksen kokoonpano ja sukupuolijakauma (31.12.2024)
Miehet Naiset Yhteensä
lukumäärä % lukumäärä % lukumäärä
Liikkeenjohtoon osallistuvat
jäsenet 0 0 0
Muut jäsenet 4 67 % 3 33 % 7
Jäsenet yhteensä 4 67 % 3 33 % 7
Muut tiedot hallituksen monimuotoisuudesta
Sukupuolijakauma (keskimääräinen suhde) suhdeluku 0,5
Hallituksen riippumattomat jäsenet, prosenttiosuus % 83 %
Muita tietoja konsernin johtoryhmän monimuotoisuudesta
Sukupuolijakauma (keskimääräinen suhde) suhdeluku 0,2
Konsernin johtoryhmän kokoonpano ja sukupuolijakauma (31.12.2024)
Miehet Naiset Yhteensä
lukumäärä % lukumäärä % lukumäärä
Konsernin johtoryhmän
jäsenet 6 83 % 1 17 % 7
yhtiökokouksesta lähtien hallituksen jäsenet olivat Terho
Kalliokoski (jolla on kokemusta vähittäis- ja erikoiskaupasta
sekä johtamisesta ja taloudesta), Juha Kalliokoski (jolla
on kokemusta käytettyjen autojen ostosta ja myynnistä),
Maren Kroll (jolla on kokemusta henkilöstöhallinnosta,
kestävyysasioista, kansainvälisestä liiketoiminnasta ja Saksan
markkinasta), Antti Mäkelä (jolla on kokemusta digitaalisista
ratkaisuista ja teknologiasta), Kati Riikonen (jolla on kokemusta
kuluttajaliiketoiminnoista, online-kaupasta, digitalisaatiosta,
markkinoinnista ja analytiikasta), Harri Sivula (jolla on
kokemusta vähittäiskaupasta, johtamisesta ja taloudesta),
sekä Jaana Viertola-Truini (jolla on kokemusta taloudesta,
johtamisesta sekä Ruotsin markkinasta).
Konsernin johtoryhmään kuuluivat seuraavat jäsenet:
- Tapio Pajuharju, toimitusjohtaja;
- Jukka Havia, talousjohtaja (17.1.2024 alkaen);
- Marko Lehtonen, talousjohtaja (17.1.2024 saakka)
- Jani Koivu, toimitusjohtaja, Kamux Suomi;
- Andy Rietschel, toimitusjohtaja, Kamux Ruotsi
(13.8.2024 saakka);
- Martin Verrelli, toimitusjohtaja, Kamux Saksa;
- Aino Hökeberg, markkinointi- ja konseptijohtaja ja Kamux
Ruotsin vt. toimitusjohtaja (13.8.2024 alkaen);
- Jarkko Lehtismäki, Chief Digital Officer;
- Marjo Nurmi, henkilöstö- ja vastuullisuusjohtaja
(30.9.2024 saakka);
- Vesa Uotila, kehitysjohtaja (7.8.2024 saakka); ja
- Altti Väisänen, kehitysjohtaja (Business Development, Car
Flow & Data) (10.10.2024 alkaen).
Hallituksessa tai konsernin johtoryhmässä ei ole työntekijöiden
edustusta.
Hallituksen jäsenet 18.4.2024 pidettyyn varsinaiseen
yhtiökokoukseen saakka olivat Terho Kalliokoski, Reija
Laaksonen, Antti Mäkelä, Harri Sivula, Jaana Viertola-
Truini ja Juha Kalliokoski. 18.4.2024 pidetystä varsinaisesta
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
29
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
GOV-2 - Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille
toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät
kestävyysseikat
Hallitus ja konsernin johtoryhmä keskustelevat säännöllisesti
olennaisiin kestävyysaiheisiin liittyvistä asioista.
Vuonna 2024 keskityttiin CSRD-raportointiin
valmistautumiseen, ja hallitusta tiedotettiin säännöllisesti
yhtiön edistymisestä. Hallitus on tarkastanut ja hyväksynyt
yhtiön vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arvioinnin ja
sitä seuranneen kaksinkertaisen olennaisuusarvion. Hallitus
on myös tarkastanut ja hyväksynyt useita konsernitason
toimintapolitiikkoja. Hallitus hyväksyi vuonna 2024
asiakastyytyväisyyttä mittaavan NPS-suositteluasteen ja
henkilöstön sitoutumista mittaavan eNPS-suositteluasteen
sisällyttämisen osaksi konsernin pitkän aikavälin tavoitteita.
Kamuxin koko hallitus keskustelee kestävyyskysymyksistä,
kun taas tarkastusvaliokunnalla on tarkempi rooli liittyen
kestävyysraportin vaatimaan varmennukseen. Hallitus
myös hyväksyy kestävyysraportin osana hallituksen
toimintakertomusta. Hallitus kokoontuu kerran kuukaudessa, ja
konsernin johtoryhmä kokoontuu viikoittain.
Vuonna 2024 ei tehty merkittäviä liiketoimintakauppoja.
Raportointikaudella käsiteltiin seuraavia kestävyyteen liittyviä
aiheita:
Hallitus
- Kamux Oyj:n strategia vuosille 2024-2026
- konsernin pitkän aikavälin kannustinjärjestelmä, mukaan
lukien ESG-kriteerit
- henkilöstön sitoutuminen ja työtyytyväisyys
- vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arvioinnin ja
kaksinkertaisen olennaisuusarvion hyväksyminen
- useiden konsernitason politiikkojen laatiminen
- konsernin pitkäaikaisen rahoitussopimuksen uusiminen
kestävyyskriteereihin sidotulla rahoitusjärjestelyllä.
Johtoryhmä
- Kamux Oyj:n strategian 2024-2026 toteutus, jossa
asiakastyytyväisyys on keskeinen elementti
- henkilöstötutkimusten ja niistä johdettujen
toimintasuunnitelmien läpikäynti
- uuden verkko-oppimisalustan perustaminen konsernille
- valvonnan parantaminen konsernin Ruotsin liiketoiminnassa.
GOV-3 - Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn
sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
Kamuxilla oli konsernin avainhenkilöille suunnattu pitkän
aikavälin kannustinjärjestelmä vuosille 2024-2026, joka oli
jaettu kolmeen vuoden mittaiseen ansaintajaksoon. Konsernin
toimitusjohtaja ja muu johtoryhmä olivat kannustinjärjestelmän
piirissä. Hallitus asetti ansaintakriteerit kullekin
ansaintajaksolle. Yksi kolmesta vuodelle 2024 asetetusta
kriteeristä oli tietyn ESG-tavoitemittarin saavuttaminen.
Kriteeriksi oli määritelty henkilöstön hyvinvointia mittaava
eNPS (employee Net Promoter Score), painoarvolla 10 %.
Ilmastonäkökohdat eivät olleet osa suorituskriteerejä,
eli niitä ei huomioitu hallinto-, johto- ja valvontaelinten
jäsenten palkitsemisessa. Maaliskuussa 2025 Kamuxin
hallitus päätti osakepohjaisen kannustinjärjestelmän 2024-
2026 lakkauttamisesta, ja korvasi sen suoriteperusteisella
lisäosakejärjestelmällä 2025-2029. Myös tämän järjestelmän
ESG-kriteerinä on eNPS.
GOV-4 - Selvitys kestävyyttä koskevasta due
diligence -prosessista
Kestävyyteen liittyvien riskien huomioiminen on integroitu
osaksi yhtiön olemassa olevaa vaatimustenmukaisuustoimintaa,
hallintoa ja operatiivista johtamista. Yhtiöllä ei ole erillistä
kestävyyteen liittyvien riskien hallintatoimintoa, vaan
se käsittelee asiaankuuluvat kysymykset osana yleisiä
riskinhallinta- ja vaatimustenmukaisuusprosessejaan. Yhtiöllä
ei ole erillistä due diligence -prosessia.
Sisäisiä tarkastuksia suoritetaan tarpeen mukaan joko sisäisesti
tai ulkopuolisten asiantuntijoiden avulla.
GOV-5 - Riskienhallinta ja sisäinen valvonta
kestävyysraportoinnin osalta
Kamuxilla ei ole erillistä riskinhallinta- tai sisäisen valvonnan
järjestelmää kestävyysraportointiprosessiin liittyen, vaan se
käsittelee kestävyysraportointiin liittyvät riskit osana yleisiä
riskinhallinta- ja vaatimustenmukaisuusprosessejaan. Riskejä
arvioidaan ja hallitaan liiketoimintalähtöisesti, ja keskeisten
riskien tunnistaminen, arviointi, hallinta, seuranta ja raportointi
toteutetaan systemaattisesti osana liiketoimintaa. Johtoryhmä
raportoi hallitukselle säännöllisesti riskeistä ja niiden
hallintatoimenpiteistä.
Kamuxin kestävyysraportin laatii monialainen sisäinen
tiimi, jota tukevat ulkopuoliset asiantuntijat. Yhtiön
raportointivalmistelujen edistymisestä tiedotettiin
hallitukselle säännöllisesti. Lisäksi tarkastusvaliokunta
sai raportteja yhtiön tilintarkastajalta, joka toimi myös
kestävyysraportin varmentajana.
Strategia
SBM-1 - Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju
Strategia
Kamux perustettiin Suomessa vuonna 2003, ja se on
erikoistunut käytettyjen autojen ja niihin liittyvien palveluiden
myyntiin. Yhtiö on kasvanut nopeasti yhden Suomessa
sijaitsevan myymälän yrityksestä pörssilistatuksi yhtiöksi, joka
toimii kolmessa maassa: Suomessa, Ruotsissa ja Saksassa.
Vuoden 2024 lopussa Kamuxilla oli yhteensä 69 myymälää,
joista 44 sijaitsi Suomessa, 17 Ruotsissa ja 8 Saksassa. Lisäksi
Kamux palveli asiakkaitaan verkossa suomen, ruotsin ja saksan
kielillä. Kamux on perustamisensa jälkeen myynyt jo yli
500 000 käytettyä autoa.
Kamuxin kaikkien aktiivisten koko- ja osa-aikaisten
työntekijöiden lukumäärä vuoden 2024 lopussa oli 1 110
(1 059). Kamuxin palveluksessa vuonna 2024 oli kokoaikaisiksi
työntekijöiksi muutettuna 904 (885) henkilöä, joista
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
30
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
629 Suomessa, 196 Ruotsissa ja 79 Saksassa. Kamuxin
liikevaihto vuonna 2024 oli 1 010,2 milj. euroa. 94,5 %
liikevaihdosta, 955 milj. euroa, tulee käytettyjen autojen
myynnistä ja 5,5 % liikevaihdosta, 55 milj. euroa, tulee
integroitujen palvelujen myynnistä.
Kamux päivitti strategiaansa maaliskuussa 2024. Päivitetyn
strategian ytimessä ovat asiakkaan nostaminen kaiken
toiminnan keskiöön, operatiivisen toiminnan tehostaminen
ja kannattava kasvu. Kasvua on mahdollista vauhdittaa
yritysostoilla ja rakentamalla strategisia kumppanuuksia.
Kamuxin visiona on olla Euroopan ykkönen käytettyjen autojen
vähittäiskaupassa, ja tämä saavutetaan vahvistamalla Kamuxin
konseptia ja prosesseja sekä kehittämällä myymäläverkostoa
ja valikoimaa.
Asiakaskokemuksen kehittämisen ydinalueita alkaneella
strategiakaudella ovat autovalikoiman kehittäminen entistä
paremmin asiakkaiden tarpeita vastaavaksi; reilut, keskitetysti
ohjatut hinnat; standardoidut ja läpinäkyvät kuntokartoitukset;
saumattoman asiakaskokemuksen parantaminen kaikissa
kanavissa; sekä innovatiiviset ja helpot liikkumisen palvelut.
Operatiivisen toiminnan tehostamisen ydinalueita ovat
vastaavasti konsernin hyödyntäminen ostotoiminnassa;
keskitetympi ja standardoidumpi autojen tarkastus-, kunnostus-
ja myyntiprosessi; sekä keskitetty data-avusteinen hinnoittelu-
ja ostoprosessi. Näillä varmistetaan systemaattinen ja kestävä
Kamux-konseptin mukainen toiminta.
Kamux on asettanut NPS:n, Net Promoter Scoren, tärkeimmäksi
kestävään kehitykseen liittyväksi tavoitteekseen. Tämä mittari
koskee koko yrityksen asiakaskuntaa.
Liiketoimintamalli
Kamuxin liiketoiminta perustuu autoliikkeiden ja
omline-palvelun yhdistelmään sekä käytettyjen autojen
ammattimaiseen hankintaan, alhaisiin kiinteisiin kuluihin,
nopeaan varastonkiertoon ja integroitujen palvelujen
myyntiin. Kamuxin liiketoimintamalli mahdollistaa autojen
myynnin edulliseen hintaan. Kamux pyrkii kehittämään
toimintaansa jatkuvasti siten, että sen tarjoamat palvelut
vastaavat mahdollisimman hyvin asiakkaiden muuttuvia
tarpeita. Kamuxilla on merkittävä rooli autokannan
uudistamisessa toimintamaissaan, varsinkin Suomessa, sillä
se myy asiakkailleen suhteellisen uusia, vähän ajettuja ja
keskimääräistä vähäpäästöisempiä ajoneuvoja ja mahdollistaa
näin siirtymisen kohti vähäpäästöisempää liikennettä.
Kamux myös kunnostaa ja korjaa autoja osana myyntiä
edeltävää prosessia ja näin varmistaa, että autoa käytetään
koko sen suunnitellun käyttöiän ajan, mikä osaltaan edistää
kiertotaloutta.
Kamux pyrkii sovittamaan yhteen omat ja työntekijöidensä
intressit kannustinjärjestelmänsä kautta. Myyntihenkilöstön
kannustinjärjestelmä huomioi autojen myynnin, ostot ja
vaihtoautot sekä integroitujen palvelujen myynnin palkkioiden
suuruudessa.
Kamux tarjoaa asiakkailleen kolmansien osapuolten
rahoitustuotteita kaikissa autoliikkeissään Suomessa,
Ruotsissa ja Saksassa. Lisäksi Kamux tarjoaa Suomessa ja
Ruotsissa kolmansien osapuolten vakuutustuotteita sekä
omaa lisävastuusitoumustuotettaan, Kamux Plussaa, auton
odottamattomien korjauskustannusten varalle. Keskeinen osa
Kamuxin asiakaspalvelukonseptia on kotiinkuljetuspalvelu,
jolloin auto toimitetaan asiakkaan kanssa sovittuun paikkaan
sekä samalla tarvittaessa noudetaan mahdollinen vaihtoauto.
Asiakkaiden ostoprosessissa digitaalisten kanavien merkitys
on keskeinen, sillä auton hankinta alkaa tyypillisesti verkosta.
Kamux palvelee asiakkaitaan myös chatin kautta.
Kamuxin koko autovalikoima on sen kaikkien myyjien ja
myymälöiden myytävissä, ja tarvittaessa Kamux siirtää auton
autoliikkeestä tai maasta toiseen, kun kaupasta on asiakkaan
kanssa sovittu.
Arvoketju
Kamux hankkii käytettyjä autoja autohuutokaupoista,
leasing-yhtiöiltä, muilta autoliikkeiltä, rahoitusyhtiöiltä,
maahantuojilta, yksityishenkilöiltä ja muista lähteistä.
Suurimman osan myymistään käytetyistä autoista Kamux
hankkii asiakkailtaan vaihdossa osana autokauppaa.
Kamuxilla on erillinen osto-organisaatio, joka vastaa autojen
ostoista esimerkiksi autohuutokaupoista sekä osittain myös
kuluttajaostoista.
Kaikki Kamuxin myymät autot läpikäyvät tarkastus- ja
kunnostusprosessin. Prosessiin kuuluu vähintään auton
siistiminen ja pesu, mutta siihen voi kuulua myös korjaus-
ja huoltotöitä sekä varustelun parannuksia. Tarkastus- ja
kunnostusprosessin suorittavat ulkopuoliset palveluntarjoajat,
joista monet ovat pieniä paikallisia toimijoita.
Omien kanaviensa lisäksi Kamux käyttää ulkoisia verkkoalustoja
ja medioita tuotteidensa markkinointiin ja mainontaan.
Autojen ja niihin liittyvien tuotteiden, kuten renkaiden,
lisäksi Kamux tarjoaa asiakkailleen kolmansien osapuolten
rahoitus- ja vakuutustuotteita. Lisäksi Kamux tarjoaa omaa
lisävastuusitoumustuotettaan, Kamux Plussaa, auton
odottamattomien korjauskustannusten varalle Suomessa
ja Ruotsissa.
Kamux on perinteisesti organisoinut toimintansa paikallisesti
ja käyttänyt yhteistyökumppaneinaan pääasiassa pieniä
paikallisia toimijoita erityisesti prosessoinnissa sekä ennakko-
ja jälkikorjauksissa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
31
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Uuden auton arvoketju
Uuden ajoneuvon käyttö Käytetyn ajoneuvon käyttö
Raaka-
aineiden
hankinta
Ajoneuvon
käytöstä
poisto ja
kierrätys
(puhdistus,
purku,
romutus,
lajittelu)
Vienti
Auton
siistiminen
ja pesu
Osien
toimittaja/
valmistaja
Osien
toimittaja/
valmistaja
Korjaus ja
huolto
Verkko-
alustat,
painettu
media ja
sosiaalinen
media
Jälleen-
myyjät
Jälleen-
myyjät
Raaka-
aineet
Kamuxin kannalta oleellinen
Raaka-
aineet
Rahoitus
Korjaus ja
huolto
Vakuutus-
yhtiö
Varustelu
Lisävastuu-
sitoumus
(Kamux
Plus)
Osien
valmistus
Osien
hyötykäyttö
(varaosat,
kunnostus,
uudelleen-
rakennus)
Sopimus-
valmistus
Jätteen-
käsittely
Auton
valmistus
Kierrätys-
materiaalien
käyttö
Jakelu ja
vähittäis-
myynti
Hankinta
Tarkastus
ja
kunnostus
Hinnoit-
telu ja
arviointi
Markki-
nointi ja
mainonta
Myynti ja
asiakas-
kokemus
Logistiik-
ka ja
varaston-
hallinta
Jälkimark-
kinointi
Elinkaaren lopun arvoketjuKäytetyn auton arvoketju
SBM-2 - Sidosryhmien edut ja näkemykset
Kamuxin tärkeimmät sidosryhmät ovat sen työntekijät,
autoa ostavat tai myyvät asiakkaat, tavarantoimittajat
ja yhteistyökumppanit, osakkeenomistajat ja sijoittajat,
toimialajärjestöt, tiedeyhteisö sekä viranomaiset ja
tiedotusvälineet. Kamux pyrkii avoimeen vuoropuheluun
sidosryhmiensä kanssa ja pyytää säännöllisesti palautetta
toimintansa parantamiseksi. Konsernin johtoryhmä hallinnoi
yhteydenpitoa sidosryhmien kanssa osana jatkuvaa
liiketoiminnan johtamista. Sidosryhmiltä saatua palautetta
koskien heidän etujaan, näkemyksiään ja oikeuksiaan, mukaan
lukien ihmisoikeuksien kunnioittaminen, käytetään tärkeänä
osana yhtiön strategian kehittämistä.
Innokas, sitoutunut ja ammattitaitoinen henkilöstö on Kamuxin
toiminnan kulmakivi. Yhtiö pyrkii olemaan työpaikka, josta
sen työntekijät ovat ylpeitä ja jossa heillä on mahdollisuus
vaikuttaa. Jatkuva kahdensuuntainen viestintä työntekijöiden
ja heidän esihenkilöidensä välillä sekä Kamuxin eri tiimien
sisällä on tärkein vuorovaikutuksen muoto. Kamux kerää
säännöllisesti palautetta työntekijöiltään puolivuosittaisten
henkilöstötutkimusten avulla, joiden pohjalta kukin tiimi
laatii omat kehityssuunnitelmansa. Johtoryhmät (konserni- ja
maatasolla) sekä hallitus käsittelevät henkilöstötutkimusten
tuloksia. Yhtiö järjestää myös säännöllisesti maakohtaisia
tilaisuuksia henkilöstölleen ja hyödyntää sekä
konserninlaajuista intranetiä että maakohtaisia intranetejä.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
32
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Kamuxin tavoitteena on olla Euroopan ystävällisin,
helpoin ja luotettavin käytettyjen autojen jälleenmyyjä,
ja asiakastyytyväisyys on yksi sen tärkeimmistä
suorituskykymittareista. Asiakastyytyväisyyttä mitataan
jatkuvasti suositteluasteen (NPS) avulla. Myös Kamuxin
myyntihenkilöstön myymälässä ja verkossa tekemä päivittäinen
työ on tärkeä osa asiakasyhteistyötä, jota yhtiö pyrkii
parantamaan säännöllisillä koulutuksilla. Tärkeää työtä
tekevät myös jälkimarkkinointitiimit, jotka avustavat asiakkaita
silloin kun autossa ilmenee myynnin jälkeen vika, josta ei ollut
myyntihetkellä tietoa. NPS-tuloksia seurataan säännöllisesti
myymälä- ja maatasolla, ja konsernin ja maiden johtoryhmät
sekä hallitus keskustelevat tuloksista säännöllisesti.
Kamux tapaa osakkeenomistajia, sijoittajia ja rahoituslaitosten
edustajia yhtiökokouksessa ja muissa sijoittajatapahtumissa.
Heidän tietotarpeisiinsa vastataan myös yhtiön säännöllisellä
taloudellisella raportoinnilla ja muilla yhtiön julkaisemilla
tiedotteilla. Lisäksi rahoituslaitosten kanssa käydään erillisiä
keskusteluja esimerkiksi rahoitukseen liittyen.
Kamux kuuluu relevantteihin toimialajärjestöihin ja osallistuu
niiden työryhmiin ja kokouksiin. Kamux tekee myös yhteistyötä
tiettyjen oppilaitosten ja yliopistojen kanssa edistääkseen
myyntitaitojen koulutusta ja osallistuakseen erilaisiin
rekrytointitapahtumiin ja harjoitteluohjelmiin. Kamuxin whistle-
blowing-ilmoituskanava on avoin kaikille sen sidosryhmille.
SBM 3 - Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
sekä niiden vuorovaikutus strategian ja
liiketoimintamallin kanssa
Kamux on tunnistanut seuraavat olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet kaksinkertaisen olennaisuusarvion
perusteella. Yhtiö ei tehnyt resilienssianalyysiä. Kamuxin
myötävaikutusta autojen pysymiseen käytössä koko
niiden suunnitellun käyttöiän ajan (E5 - Resurssien käyttö
ja kiertotalous), ei tunnistettu olennaiseksi asetettujen
kynnysarvojen perusteella, mutta se tunnistettiin olennaiseksi
johdon harkinnan perusteella.
Ympäristö
Aihe Kuvaus
Vaikutus, riski vai
mahdollisuus Aikahorisontti
Sijainti
arvoketjussa
ESRS E1 Ilmastonmuutokseen sopeutuminen Kamux helpottaa asiakkaidensa siirtymistä vähäpäästöiseen liikenteeseen tuomalla suhteellisen
uusia, vähän ajettuja ja keskimääräistä vähäpäästöisempiä ajoneuvoja toimintamaidensa
markkinoille, erityisesti Suomeen ja Ruotsiin.
Tosiasiallinen myönteinen
vaikutus
Keskipitkä
aikaväli
Oma toiminta
ESRS E1 Ilmastonmuutokseen sopeutuminen Kuluttajien kasvava ilmastotietoisuus todennäköisesti lisää sähköautojen kysyntää, mikä on
Kamuxille mahdollisuus myydä enemmän sähköautoja.
Mahdollisuus Keskipitkä
aikaväli
Oma toiminta
ESRS E1 Ilmastonmuutoksen hillintä Kamux edistää osaltaan vähäpäästöisempään liikenteeseen siirtymistä ja ilmastonmuutokseen
sopeutumista, koska sen laaja autovalikoima mahdollistaa vaihtoehtoisia polttoaineita käyttävien
ajoneuvojen, kuten sähköautojen ja hybridien, osuuden kasvattamisen kysynnän myötä.
Tosiasiallinen myönteinen
vaikutus
Pitkä aikaväli Oma toiminta
ESRS E1 Ilmastonmuutoksen hillintä Tiukempi lainsäädäntö voi johtaa polttoaineiden hinnannousuun ja sitä kautta yksityisautoilun
vähenemiseen, mikä voisi merkittävästi supistaa Kamuxin markkinoiden kokoa. Samanlainen
vaikutus voisi syntyä, mikäli vanhempien autojen käyttöä rajoitetaan.
Riski Pitkä aikaväli Oma toiminta
ESRS E1 Ilmastonmuutos: Energia Fossiilisten polttoaineiden käyttö toimintaan kuuluvissa autojen kuljetuksissa toimipisteiden välillä
ja asiakkaiden koeajoissa; Kamux käyttää toiminnassaan fossiilisia polttoaineita.
Tosiasiallinen kielteinen
vaikutus
Lyhyt aikaväli Oma toiminta
ESRS E1 Ilmastonmuutos: Energia Myytyjen autojen käytön aikaiset hiilidioksidipäästöt; Kamuxin myymien autojen käytöstä syntyy
CO2-päästöjä.
Tosiasiallinen kielteinen
vaikutus
Pitkä aikaväli Alavirta,
käytettyjen autojen
käyttö
ESRS E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous:
Resurssien sisäänvirtaukset mukaan lukien
resurssien käyttö
Kamux myötävaikuttaa siihen, että autot pysyvät käytössä koko niiden suunnitellun eliniän ajan, sillä
se tarkastaa jokaisen auton osana myyntiä edeltävää prosessia ja tarvittaessa kunnostaa tai korjaa
autoa ennen myyntiä asiakkaalle.
Tosiasiallinen myönteinen
vaikutus
Lyhyt aikaväli Oma toiminta
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
33
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Yhteiskunta
Aihe Kuvaus
Vaikutus, riski vai
mahdollisuus Aikahorisontti
Sijainti
arvoketjussa
ESRS S1 Oma työvoima: Työolot, Riittävä palkka Henkilöstön riittävästä palkitsemisesta huolehtiminen on yhtiön edun mukaista, sillä se on suoraan
yhteydessä myynti- ja ostotoiminnan tuloksellisuuteen.
Tosiasiallinen myönteinen
vaikutus
Lyhyt aikaväli Oma toiminta
ESRS S1 Oma työvoima: Yhdenvertainen
kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille,
Moninaisuus
Kamux tarjoaa työmahdollisuuksia erilaisista taustoista tuleville ihmisille. Tosiasiallinen myönteinen
vaikutus
Lyhyt aikaväli Oma toiminta
ESRS S1 Oma työvoima: Yhdenvertainen
kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille,
Koulutus ja taitojen kehittäminen
Kamuxin on mahdollista tarjota työtä myös henkilöille, joilla ei ole aiempaa kokemusta tai
koulutusta, tarjoamalla työhön liittyvää koulutusta ja uramahdollisuuksia.
Tosiasiallinen myönteinen
vaikutus
Lyhyt aikaväli Oma toiminta
ESRS S1 Oma työvoima: Työolot,
Työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu
Henkilöstön sitoutumattomuus ja lisääntynyt vaihtuvuus voivat heikentää tuottavuutta, lisätä
kustannuksia ja näin laskea kannattavuutta.
Riski Lyhyt aikaväli Oma toiminta
ESRS S1 Oma työvoima: Työolot,
Työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu
Parempi työntekijöiden sitoutuminen positiivisen vuoropuhelun kautta, mikä johtaa pidempiin
työsuhteisiin ja sitä kautta parempiin tuloksiin.
Mahdollisuus Keskipitkä
aikaväli
Oma toiminta
ESRS S1 Oma työvoima: Työolot, terveys ja
turvallisuus
Sairauspoissaolojen minimointi hyvillä työoloilla. Mahdollisuus Lyhyt aikaväli Oma toiminta
ESRS S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät: Tietoihin
liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin
kohdistuvat vaikutukset, Laadukkaiden tietojen
saatavuus
Mahdollisuus houkutella ja sitouttaa asiakkaita tarjoamalla kattavaa ja läpinäkyvää tietoa tuotteista
ja palveluista.
Mahdollisuus Keskipitkä
aikaväli
Oma toiminta
ESRS S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät: Tietoihin
liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin
kohdistuvat vaikutukset, Yksityisyys
Mahdollinen tietomurto tai Kamuxin laiminlyönti noudattaa GDPR-sääntelyä tai huolimattomuus
asiakastietojen käsittelyssä voi vaarantaa asiakkaiden yksityisyyden.
Mahdollinen kielteinen
vaikutus
Lyhyt aikaväli Oma toiminta
ESRS S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät:
Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien sosiaalinen
inkluusio, Vastuulliset markkinointikäytännöt
Tietoon perustuvien ja turvallisten ostopäätösten tekemisen mahdollistaminen kuluttajille
tarjoamalla kattavaa ja läpinäkyvää tietoa tuotteista ja palveluista.
Tosiasiallinen myönteinen
vaikutus
Keskipitkä
aikaväli
Oma toiminta
ESRS S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät: Tietoihin
liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin
kohdistuvat vaikutukset, Yksityisyys
Merkittävien GDPR-sääntelyyn liittyvien sakkojen ja maineen vahingoittumisen riski, jos
asiakastiedot vaarantuvat esimerkiksi Kamuxin järjestelmiin tapahtuneen tietomurron vuoksi.
Riski Keskipitkä
aikaväli
Oma toiminta
ESRS S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät: Tietoihin
liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin
kohdistuvat vaikutukset, Yksityisyys
Mahdollisuus tulla tunnustetuksi luotettavana kumppanina ja käytettyjen autojen myyjänä
varmistamalla asiakkaiden henkilötietojen asianmukainen käsittely.
Mahdollisuus Pitkä aikaväli Oma toiminta
Hallintotapa
Aihe Kuvaus
Vaikutus, riski vai
mahdollisuus Aikahorisontti
Sijanti
arvoketjussa
ESRS G1 Liiketoiminnan harjoittaminen:
Korruptio ja lahjonta, Ehkäiseminen ja
havaitseminen, ml. koulutus
Mahdollisuus vähentää väärinkäytösten riskiä toimitusketjussa käyttämällä vähemmän ja suurempia
toimittajia, joiden kanssa on keskitetysti hallinnoidut sopimukset.
Mahdollisuus Pitkä aikaväli Oma toiminta
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
34
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Tunnistetut mahdollisuudet eivät ole vaikuttaneet yhtiön
taloudelliseen asemaan, tulokseen tai kassavirtoihin vuonna
2024. Riskiä siitä, että varojen ja velkojen kirjanpitoarvot
muuttuisivat olennaisesti seuraavan vuosiraportointikauden
aikana, ei ole tunnistettu.
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
IRO-1 - Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista
Kamux suoritti ensimmäisen kaksinkertaisen olennaisuusarvion
elokuun 2022 ja lokakuun 2023 välisenä aikana. Arvioinnin
suoritti ESG-työryhmä henkilöstö- ja vastuullisuusjohtajan
johdolla ja ulkoisten kumppanien tuella. Kamux Oyj:n hallitus
hyväksyi alkuperäisen kaksinkertaisen olennaisuusarvion
marraskuussa 2023.
Kamuxin liiketoimintastrategia, arvoketju ja nykyiset
kestävyysteemat toimivat pohjana aiheiden kartoituksessa.
Kaksinkertaisessa olennaisuusarviossa tarkasteltiin
kaksisuuntaisesti Kamuxin toimien vaikutuksia ympäristöön
ja yhteiskuntaan sekä näiden vaikutusta yhtiön toimintaan.
Alustava aihelista tarkistettiin Euroopan unionin
kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) ja eurooppalaisten
kestävyysraportointistandardien (ESRS) mukaisesti. Ulkoinen
kumppani toteutti Kamuxin kestävyysaiheiden vaikuttavuutta
ja taloudellista olennaisuutta koskevan kyselyn hallituksen
ja johtoryhmän jäsenille (12 vastausta). Lisäksi tehtiin yksi
sidosryhmähaastattelu (ulkoisen kumppanin toimesta).
Prosessissa hyödynnettiin myös Kamuxin päivittäisessä
toiminnassa kertynyttä asiakasymmärrystä.
Potentiaalisesti olennaisten aiheiden lista luotiin sisäisen
kyselyn, CSRD-/ESRS-näkökulman ja projektiryhmän
arvion pohjalta. Kamuxin ESG-työryhmä järjesti kolme
työpajaa, joita fasilitoi ulkoinen kumppani. ESG-työryhmän
olennaisuusnäkemyksiä sekä johdon ja hallituksen
kyselytuloksia verrattiin keskenään. Tämän pohjalta laadittiin
Kamuxin alustava olennaisuusmatriisi. Prosessin aikana
todettiin, että koska yrityksellä ei ole valmistustoimintaa,
ESRS-aiheet Pilaantuminen, Vesivarat ja merten luonnonvarat
sekä Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit eivät
ole yrityksen kannalta olennaisia. Keskeiset ESG-mittarit
tarkistettiin tähänastisen olennaisuusarvioinnin ja
Kamuxin sisäisten prosessien tarpeiden perusteella, ja
johtoryhmä ja hallitus hyväksyivät ne. ESG-työryhmä jatkoi
CSRD-/ESRS-raportointivaatimusten kartoittamista.
ESG-työryhmä teki alustavan arvion Kamuxin vaikutuksista
olennaisiin aiheisiin sekä aiheiden Kamuxiin kohdistuvasta
taloudellisesta vaikutuksesta. Myös Kamuxin arvoketjun
kestävyysvaikutuksia analysointiin.
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamisessa
ja arvioinnissa niiden olennaisuus huomioitiin
lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä ESRS 1:n
määritelmien mukaisesti.
Tuloksena syntyi priorisoitu luettelo olennaisista ESG-aiheista,
dokumentoiduista vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista
sekä sidosryhmien tietotarpeista. Kamuxin johtoryhmä ja
hallitus validoivat ja hyväksyivät tulokset marraskuussa
2023. Olennaisuusarvioinnin tulokset luovat pohjan Kamuxin
kestävyysjohtamiselle ja raportoinnin kehittämiselle.
Lainsäädännön valmistuttua ja tarkempien raportointiohjeiden
tultua saataville keväällä 2024 kävi ilmi, että alkuperäistä
kaksinkertaista olennaisuusarviota oli päivitettävä. Päivitykset
suoritettiin vuoden 2024 kesäkuun ja marraskuun välisenä
aikana. E5 - Resurssien käyttö ja kiertotalous tunnistettiin
tuolloin johdon harkintaan perustuen olennaiseksi aiheeksi, sillä
Kamuxin päätoimiala on käytettyjen autojen myynti ja yhtiö
näkee, että sillä on mahdollistava rooli kiertotaloudessa. Kamux
Oyj:n hallitus hyväksyi olennaisuusarvioinnin ja siitä johdetut
olennaiset kestävyysaiheet marraskuussa 2024.
Yhtiö aikoo tarkistaa kaksinkertaista
olennaisuusarviotaan vuosittain.
Arvioidessaan vaikutuksiaan, niiden olennaisuutta ja
taloudellisia vaikutuksia, Kamux määritteli kynnysarvot
mittakaavalle, laaja-alaisuudelle, vaikutuksen korjaamattomalle
luonteelle, todennäköisyydelle ja taloudellisten vaikutusten
mahdolliselle suuruudelle sekä sen jälkeen kokonaisarvioinnille.
Mittakaavan, laaja-alaisuuden, vaikutuksen korjaamattoman
luonteen ja todennäköisyyden arviointiin käytettiin asteikkoa
1-5. Vastaavasti taloudellisten vaikutusten mahdollisen
suuruuden arviointiin käytettiin asteikkoa 1-5, jossa 1 oli
alle 0,5 milj. euroa ja 5 yli 5 milj. euroa. Tosiasiallisten
myönteisten vaikutusten osalta olennaisuus määräytyi
vaikutuksen mittakaavan ja laaja-alaisuuden perusteella.
Mahdollisten myönteisten vaikutusten osalta olennaisuus
määräytyi vaikutuksen mittakaavan, laaja-alaisuuden ja
todennäköisyyden perusteella. Tosiasiallisten kielteisten
vaikutusten olennaisuus määräytyi seuraavien tekijöiden
perusteella: (a) mittakaava; b) laaja-alaisuus; ja c) vaikutuksen
korjaamaton luonne. Mahdollisten kielteisten vaikutusten
olennaisuus määräytyi perustuen mittakaavaan, laaja-
alaisuuteen ja vaikutuksen korjaamattomaan luonteeseen ja
vaikutuksen todennäköisyyteen. Todennäköisyyttä arvioitiin
5 kategoriassa välillä 0-20 % ja 80-100 %. Vaikutusten
olennaisuusrajaksi asetettiin 60 % maksimipistemäärästä.
Riskien ja mahdollisuuksien olennaisuusrajaksi asetettiin
miljoona euroa. Esimerkiksi jos taloudellisen vaikutuksen
mahdollinen suuruus oli 3 milj. euroa ja todennäköisyys 20 %,
taloudellisen olennaisuuden arvioinnin tulos oli 0,6, jolloin
taloudellinen vaikutus arvioitiin epäolennaiseksi.
Standardikohtaiset tunnistamis- ja arviointiprosessit
Ilmastonmuutos tunnistettiin olennaiseksi aiheeksi, koska
sillä on perustavanlaatuinen vaikutus toimialaan yleensä.
Yhtiö on mahdollisuuksien mukaan arvioinut ja seulonut
tärkeimmät kasvihuonekaasujen (GHG) päästölähteensä
omassa toiminnassaan ja arvoketjussaan. Suurin osa
päästöistä liittyy arvoketjun (Scope 3) päästöihin.
Päästöprofiili olisi tulevaisuudessa sama. Kamux ei ole
tehnyt erillistä ilmastonmuutoksen skenaarioanalyysiä
eikä tehnyt sitä vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
arviointiprosessin aikana.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
35
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Kamux arvioi ilmastoon liittyviä fyysisiä vaaroja ylätasolla.
Ilmastoon liittyvät riskit, mahdollisuudet ja vaikutukset
tunnistettiin ja arvioitiin lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä
aikavälillä. Arvioinnin perusteella Kamux tunnisti useat
ilmastonmuutokseen sopeutumiseen liittyvät vaikutukset
ja riskit ei-olennaisiksi. Tähän päädyttiin, koska vaikutusten
vakavuus sekä riskien mahdollinen suuruus olivat suhteellisen
alhaiset ja ei-olennaiset lyhyellä aikavälillä. Tässä
arvioinnissa alakohtaisten sääntelymuutosten riskiä pidettiin
taloudellisen vaikutuksensa vuoksi olennaisena, vaikka sen
pitkän aikavälin todennäköisyyttä pidettiinkin suhteellisen
alhaisena. Kamux tarjoaa asiakkailleen mahdollisuuden
vähentää hiilidioksidipäästöjä valitsemalla vähäpäästöisen tai
hybridiauton, mitä pidettiin prosessissa tärkeänä tekijänä.
Pilaantumista ei tunnistettu kestävyysraportoinnissa
olennaiseksi aiheeksi, sillä autojen käyttöön liittyviä CO2-
päästöjä käsitellään kohdassa E1 Ilmastonmuutos, ja muut
auton käyttöön liittyvät päästöt eivät olleet olennaisia. Lisäksi
Kamuxin toiminnalla on hyvin rajallinen vaikutus vesivaroihin tai
maaperään, eikä Kamux käytä toiminnassaan huolta aiheuttavia
aineita tai erityistä huolta aiheuttavia aineita. Prosessin aikana
Kamux on pohtinut osa-aiheita Ilman pilaantuminen, Veden
pilaantuminen, Maaperän pilaantuminen, Elävien organismien
ja elintarvikkeiden pilaantuminen, Ongelma-aineet, Erityistä
huolta aiheuttavat aineet ja Mikromuovit.
Vesivaroja ja merten luonnonvaroja ei tunnistettu
kestävyysraportoinnissa olennaiseksi aiheeksi, koska Kamuxin
toiminta tapahtuu rakennetuissa ympäristöissä, joissa on pääsy
kunnalliseen vesi- ja viemäriverkostoon, eikä Kamuxilla ole
toimintaa korkean vesistressin alueilla. Prosessin aikana Kamux
on käsitellyt osa-aiheita Vesivarat ja merten luonnonvarat,
mukaan lukien osa-osa-aiheet Vedenkulutus, Vedenotto,
Jätevesipäästöt, Jätevesipäästöt vesistöihin ja valtameriin,
sekä Merten luonnonvarojen hyödyntäminen ja käyttö.
Aihetta Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit ei
tunnistettu kestävyysraportoinnissa olennaiseksi aiheeksi,
koska Kamuxin toiminta tapahtuu rakennetuissa ympäristöissä,
joissa biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin
vaikuttavat päätökset on tehty ennen Kamuxin läsnäoloa
alueella. Prosessin aikana Kamux on pohtinut osa-aihetta
Biologisen monimuotoisuuden vähenemisen suorat
vaikutustekijät, mukaan lukien osaosa-aiheet Ilmastonmuutos,
Maankäytön muutokset, Makean veden ja merten käytön
muutokset, Suora hyödyntäminen, Haitalliset vieraslajit ja
pilaantuminen; sekä osa-aiheet Vaikutukset lajien tilaan,
Vaikutukset ekosysteemien laajuuteen ja tilaan, sekä
Vaikutukset ekosysteemipalveluihin ja riippuvuudet niistä.
Kiertotalous-aiheen osalta Kamux tarkasteli omaisuuseriään
ja toimintojaan ja totesi, että vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tarkastelussa sen omistuksessa olevat
autot ovat tärkein omaisuuserä. Kamux käytti arvioinnissa
olemassa olevaa aineistoa ja tietoja liiketoiminnastaan.
Kiertotalouden edistäminen on Kamuxin toiminnan ydin. Kamux
pyrkii optimoimaan käytettyjen autojen kiertoa ja edistämään
kiertotaloutta yleensä. Kamux on kiertotalouden mahdollistaja.
Resurssien sisään- ja ulosvirtauksia tarkasteltiin, mutta ei
tunnistettu asetettujen kynnysarvojen perusteella olennaiseksi.
Kiertotalous nostettiin kuitenkin olennaiseksi johdon
harkinnan perusteella, sillä kunnostamalla ja korjaamalla
autoja osana myyntiinlaittoprosessiaan Kamux myötävaikuttaa
siihen, että autot pysyvät käytössä koko niiden aiotun
käyttöiän ajan. Lisäksi arvioitiin Kamuxin ydinliiketoiminnan
kokonaisvaikutusta kiertotalouden edistämisessä
ja mahdollistamisessa.
Liiketoiminnan harjoittaminen osa-aiheineen, lukuun
ottamatta eläinten hyvinvointia ja poliittista vuorovaikutusta
ja lobbaustoimintaa, tunnistettiin olennaiseksi aiheen yleisen
merkityksen vuoksi Kamuxille pörssiyhtiönä. Aihe ei noussut
olennaiseksi numeerisen arvioinnin perusteella. Se tunnistettiin
kuitenkin olennaiseksi johdon harkinnan tuloksena. Johdon
harkinnassa huomioitiin kaikki Kamuxin toiminnot sen
kolmessa toimintamaassa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
36
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
ESRS-standardi Tiedonantovaatimus / Ei olennainen Sijainti kestävyysraportissa
ESRS 2 Yleiset tiedot BP-1, BP-2, GOV-1, GOV-2, GOV-3, GOV-4, GOV-5,
SBM-1, SBM-2, SBM-3, IRO-1, IRO-2 1. Yleiset tiedot
ESRS E1 Ilmastonmuutos E1-1, E1-2, E1-3, E1-4, E1-5, E1-6 2. E1 Ilmastonmuutos
ESRS E2 Pilaantuminen Ei olennainen
ESRS E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat Ei olennainen
ESRS E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit Ei olennainen
ESRS E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous E5-1, E5-2, E5-3 3. E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
ESRS S1 Oma työvoima S1-1, S1-2, S1-3, S1-4, S1-5, S1-6, S1-8, S1-9, S1-10,
S1-16, S1-17 4. S1 Oma työvoima
ESRS S2 Arvoketjun työntekijät Ei olennainen
ESRS S3 Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt Ei olennainen
ESRS S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät S4-1, S4-2, S4-3, S4-4, S4-5 5. S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät
ESRS G1 Liiketoiminnan harjoittaminen G1-1, G1-2, G1-3, G1-4, G1-6 6. G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
IRO-2 - Yrityksen kestävyysraporteissa huomioon otetut
ESRS-standardien tiedonantovaatimukset
Seuraava taulukko listaa kestävyysraporttiin sisällytetyt
tiedonantovaatimukset sekä aiheet, jotka on jätetty pois
olennaisuudeltaan vähäisinä olennaisuusarvioinnin perusteella.
Kamux noudattaa raportoinnissaan ESRS 1:n luvussa 8
kuvattua rakennetta ja olennaisten tietojen esittämiseen siinä
annettua yleisrakennetta.
Raportoitavaksi valitut olennaiset tiedot perustuvat saatavilla
oleviin tietoihin, edellä kuvattuihin kynnysarvoihin sekä
johdon harkintaan.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
37
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Tiedonantovaatimus ja tietopiste
"Viittaus
tiedonantovelvoite-
asetukseen"
Viittaus
pilariin 3
Viittaus
vertailuarvo-
asetukseen
EU:n
ilmastolaki
Sijainti
kestävyysraportissa,
sivu
ESRS 2 GOV-1 Hallituksen sukupuolijakauma, 21 (d)
x x 29
ESRS 2 GOV-1 Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus, 21 (e)
x 29
ESRS 2 GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista, 30
x 30
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan, 40 (d) i
x x x n/a
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan, 40 (d) ii
x x n/a
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan, 40 (d) iii
x x n/a
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan, 40 (d) iv
x n/a
ESRS E1-1 Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä, 14
x 45
ESRS E1-1 Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset, 16 (g)
x x 45
ESRS E1-4 Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet, 34
x x x 46
ESRS E1-5 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden mukaan
(vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat), 38 x 46
ESRS E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden jakauma, 37
x 46
ESRS E1-5 Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla, 40-43
x 46
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja Scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt, 44
x x x 46
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteet, 53 - 55
x x x 47
ESRS E1-7 Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset, 56
x Ei olennainen
ESRS E1-9 Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille, 66
x Käytetty siirt. säännöstä
ESRS E1-9 Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan, 66 (a) ESRS E1-9 Sellaisten merkittävien
omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski, 66 (c). x Käytetty siirt. säännöstä
ESRS E1-9 Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä energiatehokkuusluokittain, 67 (c).
x Käytetty siirt. säännöstä
ESRS E1-9 Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa, 69
x Käytetty siirt. säännöstä
ESRS E2-4 Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan E-PRTR asetuksen
(epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa, 28 x Ei olennainen
ESRS E3-1 Vesivarat ja merten luonnonvarat, 9
x Ei olennainen
ESRS E3-1 Kohdennetut toimintaperiaatteet, 13
x Ei olennainen
ESRS E3-1 Merien ja valtamerten kestävyys , 14
x Ei olennainen
ESRS E3-4 Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden yhteismäärä, 28 (c)
x Ei olennainen
ESRS E3-4 Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti laskettuna, 29
x Ei olennainen
ESRS 2- SBM 3 - E4, 16 (a) i
x Ei olennainen
ESRS 2- SBM 3 - E4, 16 (b)
x Ei olennainen
ESRS 2- SBM 3 - E4, 16 (c)
x Ei olennainen
ESRS E4-2 Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet, 24 (b)
x Ei olennainen
ESRS E4-2 Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet, 24 (c)
x Ei olennainen
Muuhun EU:n lainsäädäntöön perustuvat tietopisteet
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
38
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Tiedonantovaatimus ja tietopiste
"Viittaus
tiedonantovelvoite-
asetukseen"
Viittaus
pilariin 3
Viittaus
vertailuarvo-
asetukseen
EU:n
ilmastolaki
Sijainti
kestävyysraportissa,
sivu
ESRS E4-2 Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet, 24 (d)
x Ei olennainen
ESRS E5-5 Kierrättämätön jäte, 37 (d)
x Ei olennainen
ESRS E5-5 Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte, 39
x Ei olennainen
ESRS 2- SBM3 - S1 Pakkotyötapausten riski, 14 (f)
x 49
ESRS 2- SBM3 - S1 Lapsityövoimatapausten riski, 14 (g)
x 49
ESRS S1-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset, 20
x 50
ESRS S1-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence
-toimintaperiaatteet, 21 x 50
ESRS S1-1 Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet, 22
x 50
ESRS S1-1 Työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai hallintajärjestelmä, 23
x 50
ESRS S1-3 Epäkohtien tai valitusten käsittelymekanismit, 32 (c)
x 51
ESRS S1-14 Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus, 88 (b) ja (c) x x Ei olennainen
ESRS S1-14 Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi menetettyjen päivien määrä, 88 (e)
x Ei olennainen
ESRS S1-16 Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero, 97 (a)
x x 54
ESRS S1-16 Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka, 97 (b)
x 54
ESRS S1-17 Syrjintätapaukset, 103 (a)
x 54
ESRS S1-17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden
noudattamatta jättäminen, 104 (a) x x 54
ESRS 2- SBM3 - S2 Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa, 11 (b)
x Ei olennainen
ESRS S2-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset, 17 x Ei olennainen
ESRS S2-1 Arvoketjuun liittyvät toimintaperiaatteet, 18
x Ei olennainen
ESRS S2-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden
noudattamatta jättäminen, 19 x x Ei olennainen
ESRS S2-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence
-toimintaperiaatteet, 19 x Ei olennainen
ESRS S2-4 Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset, 36
x Ei olennainen
ESRS S3-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset, 16
x Ei olennainen
ESRS S3-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n periaatteiden tai OECD:n
toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen, 17 x x Ei olennainen
ESRS S3-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset, 36
x Ei olennainen
ESRS S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet, 16
x 55-56
ESRS S4-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden
noudattamatta jättäminen, 17 x x 54
ESRS S4-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset, 35
x 57
ESRS G1-1 Korruption vastainen YK:n yleissopimus, 10 (b)
x 59
ESRS G1-1 Väärinkäytösten ilmiantajien suojelu, 10 (d)
x 58
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot, 24 (a)
x x 59
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit, 24 (b)
x 59
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
39
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
YMPÄRISTÖTIEDOT
EU:n kestävyysluokitusjärjestelmä
Johdanto
EU:n taksonomia-asetus (2020/852) (”taksonomia”) on
ympäristön kannalta kestävien toimintojen luokitusjärjestelmä,
joka tukee EU:n ilmasto- ja energiatavoitteita osana EU:n
vihreän kehityksen ohjelman tavoitteita lisätä investointeja
kestäviin hankkeisiin ja toimintoihin. EU:n taksonomia-
asetuksessa määritetään kuusi ympäristötavoitetta, jotka
ovat ilmastonmuutoksen hillintä, ilmastonmuutokseen
sopeutuminen, siirtyminen kiertotalouteen, biologisen
monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja
ennallistaminen, vesivarojen ja merten tarjoamien
luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu, sekä ympäristön
pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen.
Kamux on listattu yhtiö, joka kuuluu yleisen edun kannalta
merkittävän yhteisön määritelmän piiriin ja sekä muiden kuin
taloudellisten tietojen raportointidirektiivin (Non-Financial
Reporting Directive, NFRD) että nykyisen yritysvastuudirektiivin
(Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD)
soveltamisalaan. Tästä syystä Kamux on ollut velvollinen
raportoimaan vuoden 2022 alusta lähtien taksonomiakelpoisista
ja taksonomian mukaisista toimista liikevaihdon,
pääomamenojen (CapEx) ja toimintamenojen (OpEx) osalta
(”taksonomian keskeiset tulosindikaattorit”). Kamux on
noudattanut raportoinnissaan jäsenneltyä lähestymistapaa.
Vuosien 2022 ja 2023 taksonomiakelpoisuuden arvioinnin
aikana Kamux ei tunnistanut yhtään vuodesta 2022 lähtien
voimassa olleen ilmastoa koskevan delegoidun säädöksen
mukaista taksonomiakelpoista toimintaa.
Tilinpäätöksen laadintaperiaatteet, arviointiprosessi ja
muutokset aiempaan raportointiin
Vuonna 2024 Kamux arvioi uudelleen taksonomiakelpoisuuttaan
ja taksonomian mukaisuutta huomioiden ilmastoa koskevassa
delegoidussa säädöksessä (2021/2139), ilmastoa koskevassa
täydentävässä delegoidussa säädöksessä (2022/1214),
ympäristöä koskevassa delegoidussa säädöksessä (2023/2486)
sekä ilmastoa koskevan delegoidun säädöksen muutoksissa
(2023/2485) määritellyt yksityiskohtaiset tekniset
arviointikriteerit. Prosessissa otettiin huomioon myös tietojen
antamista koskevassa delegoidussa säädöksessä (2021/2178)
vahvistetut raportointivaatimukset. Kaksinkertaista laskentaa
ei tehdä ja sitä vältetään erottamalla arvioidut toiminnot ja
varmistamalla selkeä rakenne sekä viittaukset taloudelliseen
raportointiin. EU:n taksonomian keskeiset tulosindikaattorit
esitetään erillisissä taulukoissa asetuksen ja tietojen antamista
koskevan delegoidun säädöksen mukaisesti.
Taksonomiakelpoisuus ja taksonomian mukaisuus
Taksonomiakelpoisuutta arvioitiin Kamuxin liiketoimintojen
tasolla. EU-taksonomian ”taloudellisten toimintojen”
määritelmän mukaisesti seuraavat toiminnot tunnistettiin
taksonomiakelpoisiksi ympäristöä koskevan delegoidun
säädöksen ja ilmastoa koskevan delegoidun säädöksen nojalla:
- 5.4 Käytettyjen tavaroiden myynti (ydintoiminta), ympäristöä
koskevan delegoidun säädöksen Liite II
- 7.1 Uusien rakennusten rakentaminen, ilmastoa koskevan
delegoidun säädöksen Liite I
- 7.7 Rakennusten hankinta ja omistaminen, ilmastoa koskevan
delegoidun säädöksen Liite I
Taksonomiakelpoinen toiminta katsotaan taksonomian
mukaiseksi, kun se täyttää tekniset arviointikriteerit, joiden
avulla varmistetaan, että toiminta edistää merkittävästi
vähintään yhtä kuudesta ympäristötavoitteesta, ei aiheuta
merkittävää haittaa muille ympäristötavoitteille (Ei merkittävää
haittaa -kriteerit) ja että se toteutetaan ihmisoikeuksiin,
työntekijöiden perusoikeuksiin, verotukseen, korruption
vastaiseen toimintaan, lahjontaan ja reiluun kilpailuun liittyvien
vähimmäistason suojatoimien mukaisesti.
Tekniset arviointikriteerit ovat hyvin tiukat, eikä yhtäkään
Kamuxin taksonomiakelpoiseksi tunnistamaa toimintoa todettu
taksonomian mukaiseksi toiminnaksi.
Liikevaihto, pääomamenot ja toimintamenot
EU:n taksonomian keskeiset tulosindikaattorit, liikevaihto,
pääomamenot (CapEx) ja toimintamenot (OpEx) esitetään
erillisissä taulukoissa tietojen antamista koskevan delegoidun
säädöksen määritelmän mukaisesti. Liikevaihto sisältää
konsernitasoisen myynnistä kertyneen liikevaihdon (kuten
tilinpäätöksen kohdassa 2.2 Liikevaihto, sivu 93, on raportoitu).
Taksonomiakelpoinen liikevaihto sisältää käytettyjen autojen
myynnistä kertyneen liikevaihdon (ydinliiketoiminta). Se ei
sisällä integroitujen palveluiden ja oheistuotteiden myynnistä
kertynyttä liikevaihtoa. Myös pääomamenot (CapEx) ja
toimintamenot (OpEx), kuten taksonomia-asetuksessa ja
tietojen antamista koskevassa delegoidussa säädöksessä
on kuvattu, raportoidaan konsernitasolla. Liikevaihto
lasketaan taksonomiakelpoisuuden osalta vain toiminnolle
5.4 (Käytettyjen tavaroiden myynti), eikä siihen liity
kaksinkertaisen laskennan riskiä.
Kamuxin taksonomiaraportoinnissa pääomamenot
sisältävät lisäykset käyttöoikeusomaisuuteen ja käytettyjen
autojen liiketoimintaan käytettyihin maa-alueisiin,
investointeja sovelluksiin ja ohjelmistokehitykseen sekä
muuta aineellista omaisuutta, kuten koneita ja laitteita.
Taksonomiaraportoinnissa kokonaispääomamenoja
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
40
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Rivi Ydinvoimaan liittyvät toiminnot
1 Yritys toteuttaa, rahoittaa tai sillä on vastuita innovatiivisten sähköntuotantolaitosten tutkimus-,kehitys-,
esittely- ja käyttöönottotoiminnassa, jotka tuottavat energiaa ydinvoimaprosesseista mahdollisimman vähäisellä
polttoainesyklin jätteellä. EI
2 Yritys toteuttaa, rahoittaa tai sillä on vastuita uusien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinvoimaloiden
rakentamisessa ja turvallisessa käytössä, mukaan lukien kaukolämpö tai teolliset prosessit, kuten vedyn tuotanto,
sekä niiden turvallisuuden parantamisessa parasta käytettävissä olevaa tekniikkaa käyttäen. EI
3 Yritys toteuttaa, rahoittaa tai sillä on vastuita olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien
ydinvoimaloiden turvallisessa käytössä, mukaan lukien kaukolämpö tai teollisuusprosessit, kuten ydinenergiasta
peräisin olevan vedyn tuotanto, sekä niiden turvallisuuden parantamisessa. EI
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4 Yritys toteuttaa, rahoittaa tai sillä on vastuita fossiilisilla kaasupolttoaineilla sähköä tuottavien
sähköntuotantolaitosten rakentamisessa tai toiminnassa. EI
5 Yritys toteuttaa, rahoittaa tai sillä on vastuita sellaisten yhdistettyjen lämpö-/jäähdytys- ja sähköntuotantolaitosten
rakentamisessa, kunnostamisessa ja toiminnassa, joissa käytetään fossiilisia kaasupolttoaineita. EI
6 Yritys toteuttaa, rahoittaa tai sillä on vastuita sellaisten lämmöntuotantolaitosten rakentamisessa,
kunnostamisessa ja toiminnassa, jotka tuottavat lämpöä/jäähdytystä fossiilisilla kaasupolttoaineilla. EI
Ydinvoimaan ja fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
ovat konsernin kokonaispääomamenot vuonna 2024.
Taksonomiakelpoiset pääomamenot vuonna 2024
olivat yhteensä 12,0 milj. euroa ja olivat lähes 100 %
kokonaisinvestoinneista.
Toimintamenot sisältävät välittömiä kiinteistön,
kaluston ja muun omaisuuden päivittäiseen huoltoon
liittyviä kuluja, ja ne olivat noin 1,5 milj. euroa vuonna
2024. Kulut, jotka liittyvät kiinteistöjen ja rakennusten
peruskorjauksiin, perusparannustöihin, kunnossapitoon
ja korjaukseen, on luokiteltu taksonomiakelpoisten
toimintojen kannalta olennaisiksi toimintoluokissa 5.4, 7.1
ja 7.7. Taksonomiakelpoiset toimintamenot olivat 99 %
kokonaistoimintamenoista.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
41
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Tilikausi 2024 2024 Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (2)
Liikevaihto (3)
Osuus liikevaihdosta, vuosi
2024 (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus
(10)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen
(14)
Kiertotalous (15)
Biologinen monimuotoisuus
(16)
Vähimmäistason suojatoimet
(17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkelpoisten
(A.2.) osuus liikevaihdosta,
vuosi 2023 (18)
Luokka mahdollistava
toiminta (19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
€ milj. % K;E; E/S K;E; E/S K;E; E/S K;E; E/S K;E; E/S K;E; E/S K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Ympäristön kannalta kestävistä
(luokitusjärjestelmän
mukaisista) toiminnoista saatu
liikevaihto (A.1)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Josta mahdollistavat toiminnat 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % M
Joista siirtymätoiminnat 0 % 0 % 0 % 0 % T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
Käytettyjen tavaroiden myynti 5.4 951,0 94 % E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL KEL E/KEL 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisista
muttei ympäristön kannalta
kestävistä (muista kuin luoki-
tusjärjestelmän mukaisista)
toiminnoista saatu liikevaihto
(A.2)
951,0 94 % 0 %
A. Luokitusjärjestelmäkel-
poisista toiminnoista saatu
liikevaihto (A.1+A.2)
951,0 94 % 0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkel-
poisista toiminnoista saatu
liikevaihto (B)
59,2 6 %
Yhteensä 1 010,2 100 %
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus liikevaihdosta - vuotta 2024 koskevat tiedot
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
42
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus pääomamenoista - vuoden 2024 tiedoista
Tilikausi 2024 2024 Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (2)
Pääomamenot yhteensä (3)
Osuus pääomamenoista (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus ja
ekosysteemit (10)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen
(14)
Kiertotalous Ympäristön
pilaantuminen (15)
Biologinen monimuotoisuus ja
ekosysteemit (16)
Vähimmäistason suojatoimet
(17)
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkelpoisten
(A.2.) osuus pääomamenoista,
vuosi 2023 (18)
Luokka mahdollistava
toiminta (19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
€ milj. % K;E; E/S K;E; E/S K;E; E/S K;E; E/S K;E; E/S K;E; E/S K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukais-
ten) toimintojen pääomamenot
(A.1)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Joista mahdollistavat toiminnat 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % M
Joista siirtymätoiminnat 0 % 0 % 0 % 0 % T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
Käytettyjen tavaroiden myynti 5.4 16,3 92 % E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL KEL E/KEL 0 %
Uusien rakennusten
rakentaminen
7.1
0,9 8 %
KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0 %
Rakennusten hankinta ja
omistaminen
7.7
0,0 0 %
KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten
muttei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luo-
kitusjärjestelmän mukaisten)
toimintojen pääomamenot (A.2)
17,2 100 % 0 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpois-
ten toimintojen pääomamenot
(A.1+A.2)
17,2 100 % 0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpois-
ten toimintojen pääomamenot
0,1 0 %
Yhteensä 17,3 100 %
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
43
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Luokitusjärjestelmän mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus toimintamenoista - vuoden 2024 tiedot
Tilikausi 2024 2024 Merkittävän edistämisen kriteerit
Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
Taloudelliset toiminnat (1)
Koodi (2)
Toimintamenot yhteensä (3)
Osuus toimintamenoista vuosi
2024 (4)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(5)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (6)
Vesi (7)
Ympäristön pilaantuminen (8)
Kiertotalous (9)
Biologinen monimuotoisuus
(10)
Ilmastonmuutoksen hillintä
(11)
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen (12)
Vesi (13)
Ympäristön pilaantuminen
(14)
Kiertotalous(15)
Biologinen monimuotoisuus
(16)
Vähimmäistason suojatoimet
(17)
Luokitusjärjestelmän mukais-
ten (A.1) tai luokitusjärjes-
telmäkelpoisten (A.2.) osuus
toimintamenoista, vuosi 2023
(18)
Luokka mahdollistava
toiminta (19)
Luokka siirtymätoiminta (20)
€ milj. % K;E; E/S K;E; E/S K;E; E/S K;E; E/S K;E; E/S K;E; E/S K/E K/E K/E K/E K/E K/E K/E % M T
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
Ympäristön kannalta kestävien
(luokitusjärjestelmän mukais-
ten) toimintojen toimintamenot
(A.1)
0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Joista mahdollistavat toiminnat 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % M
Joista siirtymätoiminnat 0 % 0 % 0 % 0 % T
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
KEL; E/
KEL
Käytettyjen tavaroiden myynti
5.4 1,4
90 %
E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL KEL E/KEL 0 %
Uusien rakennusten
rakentaminen
7.1
0,0 0 %
KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0 %
Rakennusten hankinta ja
omistaminen
7.7
0,1 9 %
KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0 %
Luokitusjärjestelmäkelpoisten
mutta ei ympäristön kannalta
kestävien (muiden kuin luoki-
tusjärjestelmän mukaisten) toi-
mintojen toimintamenot (A.2)
1,5 99 % 0 %
A. Luokitusjärjestelmäkelpois-
ten toimintojen pääomamenot
(A.1+A.2)
1,5 99 % 0 %
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpois-
ten toimintojen pääomamenot
0,0
1 %
Yhteensä 1,5
100 %
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
44
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
ESRS E1 ILMASTONMUUTOS
E1-1 - Ilmastonmuutoksen hillintää
koskeva siirtymäsuunnitelma
Kamuxin toiminnan suurin suora ilmastovaikutus syntyy
polttoaineen kulutuksesta koeajoissa sekä autojen kuljetuksista
toimintamaiden ja myymälöiden välillä. Kamux pyrkii
minimoimaan nämä päästöt autojen sijoittelun ja logistiikan
huolellisella suunnittelulla.
Kamuxilla ei ole ilmastonmuutoksen hillintää koskevaa
siirtymäsuunnitelmaa eikä konkreettista suunnitelmaa
siirtymäsuunnitelman laatimisesta.
ESRS 2 SBM-3 - Olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja
liiketoimintamallin kanssa
Yhtiö ei ole sisällyttänyt päätöksentekoonsa
erillistä ilmastonmuutokseen liittyvää skenaario- tai
resilienssianalyysiä.
Uudemmat autot, jopa polttomoottorikäyttöiset, tuottavat
yleensä vähemmän päästöjä. Kamux mahdollistaa
monille kuluttajille auton päivittämisen uudempaan ja
vähäpäästöisempään vaihtoehtoon kohtuuhintaisesti.
Kamux tukee myös liikenteen tulevaisuutta, jossa pyritään
vähentämään riippuvuutta fossiilisista polttoaineista ja
siirtymään vaihtoehtoisiin käyttövoimiin. Hankkimalla ja
tuomalla myyntiin laajan valikoiman käytettyjä sähkö- ja
hybridiautoja Kamux tekee vähäpäästöiseen liikkumiseen
siirtymisestä helpompaa kuluttajille ja myötävaikuttaa
liikenteen kokonaispäästöjen vähenemiseen. Kamux tarjoaa
laajan valikoiman vähäpäästöisiä polttomoottoriautoja sekä
vaihtoehtoisilla käyttövoimilla toimivia autoja.
Kamux on tunnistanut kiristyvän lainsäädännön olennaisena
ilmastonmuutokseen liittyvänä riskinä. Kiristyvä lainsäädäntö
voi johtaa polttoaineen hinnan nousuun ja sitä kautta
yksityisautoilun vähenemiseen, mikä voisi merkittävästi
pienentää Kamuxin markkinoiden kokoa. Vanhempien autojen
käytön rajoittamisella voisi olla samanlainen vaikutus. Kamux
pitää tätä siirtymäriskinä.
Kamuxin toiminnalla on negatiivinen vaikutus
ilmastonmuutokseen ja energiankulutukseen, sillä toimintaan
kuuluvissa autojen kuljetuksissa toimipisteiden välillä ja
asiakkaiden koeajoissa käytetään pääsääntöisesti fossiilisia
polttoaineita. Kamux pyrkii optimoimaan logistiikkaansa ja
siten lieventämään tätä vaikutusta. Myös Kamuxin asiakkaille
myymät autot aiheuttavat käytössä hiilidioksidipäästöjä.
Tämä vaikutus pienenee ajan myötä, kun siirtyminen
vähäpäästöisempiin ajoneuvoihin etenee.
Kuvaus
Vaikutus, riski vai
mahdollisuus Aikahorisontti
Sijainti
arvoketjussa
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Kamux helpottaa asiakkaidensa siirtymistä vähäpäästöiseen liikenteeseen
tuomalla suhteellisen uusia, vähän ajettuja ja keskimääräistä
vähäpäästöisempiä ajoneuvoja toimintamaidensa markkinoille, erityisesti
Suomeen ja Ruotsiin.
Tosiasiallinen
positiivinen Keskipitkä aikaväli Oma toiminta
Kuluttajien kasvava ilmastotietoisuus todennäköisesti lisää sähköautojen
kysyntää, mikä on Kamuxille mahdollisuus myydä enemmän sähköautoja.
Potentiaalinen
mahdollisuus Keskipitkä aikaväli Oma toiminta
Ilmastonmuutoksen hillintä
Kamux edistää osaltaan vähäpäästöisempään liikenteeseen siirtymistä
ja ilmastonmuutokseen sopeutumista. Kamuxin laaja autovalikoima
mahdollistaa vaihtoehtoisia polttoaineita käyttävien ajoneuvojen, kuten
sähköautojen ja hybridien, osuuden kasvattamisen kysynnän myötä.
Tosiasiallinen
positiivinen Pitkä aikaväli Oma toiminta
Tiukempi lainsäädäntö voi johtaa polttoaineiden hinnannousuun ja sitä
kautta yksityisautoilun vähenemiseen, mikä voisi merkittävästi supistaa
Kamuxin markkinoiden kokoa. Samanlainen vaikutus voisi syntyä, mikäli
vanhempien autojen käyttöä rajoitetaan. Riski Pitkä aikaväli Oma toiminta
Ilmastonmuutos: Energia
Fossiilisten polttoaineiden käyttö toimintaan kuuluvissa autojen
kuljetuksissa toimipisteiden välillä ja asiakkaiden koeajoissa; Kamux
käyttää toiminnassaan fossiilisia polttoaineita.
Tosiasiallinen
negatiivinen Lyhyt aikaväli Oma toiminta
Myytyjen autojen käytön aikaiset hiilidioksidipäästöt; Kamuxin myymien
autojen käytöstä syntyy CO2-päästöjä.
Tosiasiallinen
negatiivinen Pitkä aikaväli
Alavirta, käytettyjen
autojen käyttö
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
45
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Taulukko 1. Energiankulutus ja
energialähteiden yhdistelmä (MWh)* 2024
Kokonaisenergiankulutus 44 442
Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian
kokonaiskulutus 44 442
Hiilestä ja hiilituotteista peräisin olevan
polttoaineen kulutus 0
Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan
polttoaineen kulutus 37 418
Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen
kulutus 0
Muista fossiilisista lähteistä peräisin olevan
polttoaineen kulutus 0
Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä
peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn tai
jäähdytyksen kulutus 7 024
Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian
osuus kokonaiskulutuksesta 100 %
Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin
olevan energian kulutus 0
Uusiutuvista lähteistä peräisin olevan
energian kokonaiskulutus 0
Uusiutuvista lähteistä peräisin olevan energian
osuus kokonaiskulutuksesta 0 %
* Kaikkien kolmen maan myymälöiden käytetyn sähkön määrä ja lämmitysenergian
kulutus on arvioitu maakohtaisesti kirjanpitotietojen ja muuntokertoimien avulla,
minkä jälkeen saadut tulokset on laskettu yhteen. Raakaöljystä ja öljytuotteista
peräisin olevan polttoaineen kulutus sisältää arvion dieselin ja bensiinin käytöstä
myynnissä olevissa autoissa sekä henkilöstön autojen käytöstä työajoihin. Arvio
perustuu kirjanpidosta saatuihin tietoihin (euroa), jotka on muutettu litroiksi
keskihinnoilla käyttämällä Euroopan komission Weekly Oil Bulletin -julkaisusta saatuja
keskimääräisiä hintoja. Muunnoksessa käytettiin myytyjen dieselautojen osuutta, ja
lopun oletettiin olevan bensaa. Litrat muunnettiin kWh:iksi yleisesti saatavilla olevan
muuntimen avulla. Arviointimenettelyn avulla saadut määrät ovat suuntaa antavia
energiankulutuksen suhteen, ja arvioiden käytön vuoksi ympäristötietoihin liittyy
merkittävää epävarmuutta.
Taulukko 2. Kasvihuonekaasupäästöt (tCO2) 2024
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen Scope 1 -bruttopäästöt 3 631
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin
kuuluvien Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöjen
prosenttiosuus 0 %
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset Scope 2
-bruttopäästöt 380
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset Scope
2 -bruttopäästöt 3 125
Merkittävät Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen epäsuorat Scope 3
-kokonaisbruttopäästöt 954 062
Kasvihuonekaasujen Scope 3 -bruttopäästöjen
prosenttiosuus 99 %
Toiminnassa muodostuva jäte
116
Liikematkat
461
Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu
2 039
Ostetut tavarat ja palvelut
144 192
Myytyjen tuotteiden käyttö
807 254
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
(sijaintiperusteiset) 958 073
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
(markkinaperusteiset) 960 818
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
E1-2 - Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen
sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet
Kamuxilla ei ole erillisiä toimintaperiaatteita
ilmastonmuutoksen hillitsemiseen ja siihen sopeutumiseen
tai ilmastonmuutokseen liittyvien olennaisten riskien ja
mahdollisuuksien hallitsemiseksi, koska se kehittää edelleen
kestävyyskäytäntöjään erityisesti ilmastonmuutoksen suhteen.
E1-3- Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin
liittyvät toimet ja resurssit
Yhtiö ei ole ryhtynyt toimenpiteisiin ilmastonmuutoksen
suhteen, koska se kehittää edelleen kestävyyskäytäntöjään
erityisesti ilmastonmuutoksen suhteen.
Mittarit ja tavoitteet
E1-4 - Ilmastonmuutoksen hillintää ja siihen sopeutumista
koskevat tavoitteet
Kamux ei ole tällä hetkellä asettanut erityisiä
ilmastonmuutoksen hillintää ja siihen sopeutumista koskevia
tavoitteita, koska se kehittää edelleen kestävän kehityksen
käytäntöjään erityisesti suhteessa ilmastonmuutokseen.
Siksi yhtiö ei myöskään julkista tietoja ilmastonmuutokseen
liittyvistä tavoitteista.
Kamux ei mittaa toimintaperiaatteidensa tehokkuutta. Kamux
kuitenkin mittaa myötävaikutustaan fossiilisten polttoaineiden
käytön vähentämiseen seuraamalla vaihtoehtoisia käyttövoimia
edustavien autojen osuutta myynnistään vuositasolla. Yhtiö ei
ole määrittänyt mitään tiettyä tavoite- tai lähtötasoa. Vuonna
2024 yhteensä 20,6 % Kamuxin myymistä autoista oli sähkö-
tai hybridiautoja (mukaan lukien ladattavat ja ei-ladattavat
hybridit).
E1-6 - Kasvihuonekaasujen Scope 1-, Scope 2- ja Scope 3
-bruttopäästöt ja kokonaispäästöt
E1-5 - Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
Kamuxin energiaintensiteetti on 47 MWh / milj. euroa.
95 % Kamuxin liikevaihdosta tulee käytettyjen autojen myynnistä,
mikä on määritelty ilmastovaikutuksiltaan merkittäväksi alaksi
(G45.1.1). Kamuxin kokonaisliikevaihto vuonna 2024 oli
1 010,2 milj. euroa (Konsernin laaja tuloslaskelma, rivi liikevaihto).
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
46
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Menetelmät, tärkeimmät oletukset ja päästötekijät
Scope 1 -päästöt sisältävät arvion varastoon sisältyvien
autojen koeajoissa sekä henkilöstön työtehtävissä käytetystä
polttoaineesta (diesel ja bensa) aiheutuvista päästöistä.
Polttoaineenkulutus on arvioitu kirjanpitotietojen (euroa)
ja arvioidun keskihinnan perusteella, eikä todellista
käyttötietoa (litra) ole käytetty. Litrat muunnettiin
kasvihuonekaasupäästöiksi yleisesti saatavilla olevan
muuntimen avulla. Dieseliä ja bensiiniä ei eroteltu valitun
päästökertoimen tai keskihinnan osalta. Arviointimenettelyn
avulla saadut määrät ovat suuntaa antavia, ja arvioiden käytön
vuoksi ympäristötietoihin liittyy merkittävää epävarmuutta.
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt sisältävät Kamuxin suorat
kokonaispäästöt, jotka koostuvat omissa toiminnoissa
käytetystä polttoaineesta. Kamuxilla ei ole tietoja biomassan
poltosta tai biohajoamisesta aiheutuvista suorista biogeenisistä
hiilidioksidipäästöistä Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöissään.
Scope 2 -päästöt sisältävät arvion Kamuxin myymälöiden
lämmityksestä ja sähkönkulutuksesta aiheutuvista päästöistä.
Kaikkien kolmen maan myymälöiden käytetyn sähkön määrä
ja lämmitysenergian kulutus on arvioitu maakohtaisesti
kirjanpitotietojen ja muuntokertoimien avulla, minkä jälkeen
saadut tulokset on laskettu yhteen. Todellisia kulutustietoja
(kWh) ei ole käytetty. Kokonaissähkökustannukset muunnettiin
kWh:ksi sähkön hintatietojen (Eurostat) perusteella, ja
kilowattitunnit muunnettiin Scope 2 -CO2-päästöiksi
AIB:n (Association for Issuing Bodies) tietojen avulla.
Sijaintiperusteiset päästöt laskettiin käyttämällä maakohtaisia
tuotantojakaumakertoimia ja markkinaperusteiset päästöt
laskettiin käyttämällä maakohtaisia jäännösjakaumakertoimia,
jotka saatiin AIB:n European Residual Mixes 2023
-julkaisusta (s. 16). Arviointimenettelyn avulla saadut määrät
ovat suuntaa antavia, ja arvioiden ja päästökertoimien
käytön vuoksi ympäristötietoihin liittyy merkittävää
epävarmuutta. Käytetyt päästökertoimet eivät erottele
biomassan tai biogeenisen hiilidioksidin prosenttiosuutta.
Muita kasvihuonekaasupäästötietoja kuin hiilidioksidia ei
ole saatavilla.
Suurin osa Kamuxin kasvihuonekaasupäästöistä on Scope 3
-päästöjä, jotka aiheutuvat myytyjen tuotteiden (käytettyjen
autojen) käytöstä. Ostetuista tavaroista ja palveluista
syntyvien päästöjen määrä on arvioitu käyttämällä Autoalan
Keskusliiton (AKL) laskentamenetelmää. Tämän kategorian
sisältämien korjausten (palvelut) päästöt on arvioitu
kirjanpitotietojen ja Climatiq-portaalin kautta saatujen
EXIOBASE-päästökerrointen avulla, jotka muuntavat
euromäärät hiilidioksidiekvivalenttitonneiksi. Myytyjen
tuotteiden käytöstä syntyvien päästöjen määrä on arvioitu
käyttämällä AKL:n laskentamenetelmää, joka sisältää kaikki
arvoketjussa syntyvät epäsuorat päästöt. Luokat on jäsennelty
siten, että ne ovat toisensa poissulkevia, jotta kaksinkertaista
laskentaa ei tapahdu. Asiakkaiden ostamien käytettyjen
autojen ajamisesta aiheutuvat päästöt (myytyjen tuotteiden
käyttö) on rajattu neljään vuoteen myynnin jälkeen AKL:n
ohjeistuksessa määritellyn keskimääräisen käytön perusteella.
Laskennan lähtötietoina käytetään myytyjen autojen määrää
iän ja polttoainetyypin mukaan. AKL:n laskentamenetelmä on
keskiarvoperusteinen (average-based).
Muiden Scope 3 kasvihuonekaasupäästöjen määrät
(Toiminnassa muodostuva jäte, Liikematkat ja
Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu) on arvioitu
kustannusperusteisella (spend-based) menetelmällä
kirjanpitotietojen ja Climatiq-portaalin kautta saatujen
EXIOBASE-päästökerrointen avulla, jotka muuntavat euromäärät
hiilidioksidiekvivalenttitonneiksi. Tästä johtuen arvioihin liittyy
merkittäviä epävarmuuksia.
Scope 3 -päästöille käytetyt päästökertoimet eivät erottele
biomassan tai biogeenisen CO2:n prosenttiosuutta.
Luettelo Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjen luokista, joita
ei ole sisällytetty inventaarioon
Pois jätetyt Scope 3 -luokat ovat: Myytyjen tuotteiden
jalostus, Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän lopussa,
Pilvipalvelut ja datakeskuspalvelut, Tuotantohyödykkeet,
Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat, Kuljetukset
tuotantoketjun loppupäässä, Työsuhteisten työntekijöiden
työmatkaliikenne, Tuotantoketjun alkupään vuokratut
omaisuuserät, Tuotantoketjun loppupään vuokratut
omaisuuserät, Franchising, Investoinnit. Nämä luokat eivät
liity Kamuxin Scope 3 kasvihuonekaasupäästöihin tai tietoja ei
ollut saatavilla.
Kamuxin sijaintiperusteiset kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
liikevaihtoon suhteutettuna ovat 949 tCO2eq / miljoona
euroa (markkinaperusteiset 951 tCO2eq / miljoona
euroa). Laskelmassa käytetty liikevaihto on Kamuxin
kokonaisliikevaihto vuonna 2024, 1 010,2 milj. euroa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
47
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
ESRS E5 RESURSSIEN KÄYTTÖ JA KIERTOTALOUS
ESRS 2 SBM-3 - Olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja
liiketoimintamallin kanssa
Kamuxin ympäristövaikutuksista ja tavoitteista sekä opastaa
työntekijöitä siinä, miten he voivat myötävaikuttaa tavoitteiden
saavuttamiseen. Politiikassa todetaan, että Kamux parantaa
autojen käytettävyyttä ja pidentää niiden käyttöikää korjausten
ja lisävarustepäivitysten avulla ja että Kamux käyttää
laadukkaita kierrätettyjä varaosia aina kun mahdollista.
Ympäristöpolitiikka kattaa kaikki Kamuxin toiminnot ja kaikki
Kamux-konsernille tai sen tytäryhtiöille työskentelevät.
Konsernin toimitusjohtaja vastaa politiikan toimeenpanosta.
E5-2 - Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät
toimet ja resurssit
Kamux ei ole määritellyt erityisiä kiertotalouteen liittyviä
toimia, jotka liittyvät sen ympäristöpolitiikkaan.
Kamuxin koko liiketoimintamalli perustuu käytettyjen autojen
myyntiin, jonka Kamux näkee edistävän kiertotaloutta.
Lisäksi Kamux auttaa säilyttämään autojen arvon ja
parantamaan niiden käytettävyyttä huoltamalla, korjaamalla
ja kunnostamalla autoja, samalla varmistaen, että jo
valmistetut ajoneuvot pysyvät liikenteessä koko niiden
kohtuullisen käyttöiän.
Mittarit ja tavoitteet
E5-3 - Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen
liittyvät tavoitteet
Kamux ei ole tällä hetkellä asettanut erityisiä tavoitteita
resurssien käytölle ja kiertotaloudelle, koska se kehittää
edelleen kestävän kehityksen käytäntöjään. Kamux
kuitenkin myy ainoastaan käytettyjä autoja ja edistää
liiketoimintamallillaan käytettyjen tuotteiden myyntiä.
Myytyjen käytettyjen autojen määrän lisäksi Kamux mittaa
onnistumistaan kiertotalouden edistämisessä myös
seuraamalla niiden autojen osuutta, joille tehdään autojen
elinkaarta pidentäviä huolto- ja korjaustoimenpiteitä ja/tai
parannuksia lisävarusteisiin. Vuonna 2024 Kamuxin myymistä
autoista 68 % huollettiin tai korjattiin.
Kuvaus
Vaikutus, riski vai
mahdollisuus Aikahorisontti Sijanti arvoketjussa
Resurssien käyttö ja kiertotalous
Kamux myötävaikuttaa siihen, että autot pysyvät käytössä koko niiden
suunnitellun eliniän ajan, sillä se tarkastaa jokaisen auton osana myyntiä
edeltävää prosessia ja tarvittaessa kunnostaa tai korjaa autoa ennen
myyntiä asiakkaalle.
Tosiasiallinen
myönteinen vaikutus Lyhyt aikaväli Oma toiminta
Kamux ostaa ja myy vain käytettyjä autoja eikä valmista
autoja. Yhtiön liiketoimintamalli perustuu kiertotalouteen, sillä
käytettyjen autojen myynti on sen ydintoimintaa. Myymällä
käytettyjä autoja Kamux tukee kiertotalouden toteutumista.
Osana toimintaansa Kamux käyttää kolmansien osapuolien
palveluita autojen puhdistamisessa, korjauksessa ja
kunnostamisessa. Korjausten ja varustelupäivitysten avulla
Kamux parantaa autojen käytettävyyttä ja pidentää niiden
elinkaarta. Näin varmistetaan, että olemassa olevat ajoneuvot
pysyvät liikenteessä koko niiden kohtuullisen käyttöiän.
Kamux suosii mahdollisuuksien mukaan korkealaatuisten
kierrätysvaraosien käyttöä.
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
E5-1 - Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen
liittyvät toimintaperiaatteet
Kamuxin koko liiketoimintamalli perustuu käytettyjen autojen
myyntiin kiertotalouden mukaisesti.
Kamux käsittelee kiertotaloutta ympäristöpolitiikassaan,
jonka tavoitteena on varmistaa konserninlaajuinen ymmärrys
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
48
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
YHTEISKUNNALLISET TIEDOT
ESRS S1 Oma työvoima
ESRS 2 SBM-3 - Olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja
liiketoimintamallin kanssa
Kamux on tunnistanut toimintansa olennaisten vaikutusten
kohteeksi kaikki omaan työvoimaansa kuuluvat henkilöt.
Tärkeimmät tunnistetut vaikutukset ovat myönteisiä.
Tosiasialliset ja mahdolliset vaikutukset omaan työvoimaan
tunnistettiin osana kaksinkertaista olennaisuusarviota.
Mahdolliset ja tosiasialliset vaikutukset liittyvät Kamuxin
liiketoimintamalliin, sillä innokas, sitoutunut ja osaava
henkilöstö on Kamuxin toiminnan kulmakivi ja edellytys
yhtiön strategian onnistuneelle toteuttamiselle. Siksi
määräaikaisia kokoaikaisia työntekijöitä, esimerkiksi
kesätyöntekijöitä, sekä osa-aikaisia vakituisia työntekijöitä
työntekijöiden henkilökohtaisista syistä johtuen. Kamuxilla
on myös joitakin nollatuntisopimuksella työskenteleviä
vakituisia ja määräaikaisia työntekijöitä, jotka työskentelevät
tyypillisesti autojen kuljetuksessa. Kaikki Kamuxin omaan
työvoimaan kuuluvat henkilöt, joihin voi kohdistua olennaisia
vaikutuksia, sisältyvät kaksinkertaiseen olennaisuusarvioon
ja siinä tarkasteltuihin vaikutuksiin. Kamux ei ole tehnyt
erillistä ihmisoikeusriskiarviointia.
Kuvaus
Vaikutus, riski vai
mahdollisuus Aikahorisontti
Sijainti
arvoketjussa
Oma työvoima: Työolot
Henkilöstön riittävästä palkitsemisesta huolehtiminen on yhtiön edun
mukaista, sillä se on suoraan yhteydessä myynti- ja ostotoiminnan
tuloksellisuuteen.
Tosiasiallinen
myönteinen vaikutus Lyhyt aikaväli Oma toiminta
Oma työvoima: Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet
kaikille
Kamux tarjoaa työmahdollisuuksia erilaisista taustoista tuleville ihmisille.
Tosiasiallinen
myönteinen vaikutus Lyhyt aikaväli Oma toiminta
Kamuxin on mahdollista tarjota työtä myös henkilöille, joilla ei ole aiempaa
kokemusta tai koulutusta, tarjoamalla työhön liittyvää koulutusta ja
uramahdollisuuksia.
Tosiasiallinen
myönteinen vaikutus Lyhyt aikaväli Oma toiminta
Oma työvoima: Työolot
Henkilöstön sitoutumattomuus ja lisääntynyt vaihtuvuus voivat heikentää
tuottavuutta, lisätä kustannuksia ja näin laskea kannattavuutta. Riski Lyhyt aikaväli Oma toiminta
Parempi työntekijöiden sitoutuminen positiivisen vuoropuhelun kautta,
mikä johtaa pidempiin työsuhteisiin ja sitä kautta parempiin tuloksiin. Mahdollisuus Keskipitkä aikaväli Oma toiminta
Sairauspoissaolojen minimointi hyvillä työoloilla. Mahdollisuus Lyhyt aikaväli Oma toiminta
on Kamuxin edun mukaista varmistaa, että se vaikuttaa
jatkossakin työntekijöihinsä myönteisesti. Sitoutumisen puute
on tunnistettu riski, jonka tehokas vähentäminen on myös
olennaisen tärkeää yhtiön strategian onnistuneen toteuttamisen
kannalta.
Suurin osa Kamuxin työntekijöistä on vakituisia kokoaikaisia
työntekijöitä, jotka työskentelevät joko myynnissä tai
hankinnassa provisiopalkalla. Vakinaisten kokoaikaisten
työntekijöiden lisäksi Kamuxilla työskentelee säännöllisesti
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
49
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
S1-1 - Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet
Innokas, sitoutunut ja ammattitaitoinen henkilöstö on Kamuxin
toiminnan kulmakivi. Yhtiö pyrkii olemaan työpaikka, josta sen
työntekijät ovat ylpeitä ja jossa heillä on mahdollisuus vaikuttaa.
Kamux kunnioittaa yleismaailmallisesti tunnustettuja
ihmisoikeuksia ja noudattaa Kansainvälisen työjärjestön
(ILO) keskeisiä periaatteita, jotka on kuvattu ihmisoikeuksien
yleismaailmallisessa julistuksessa ja Kansainvälisen työjärjestön
työelämän perusperiaatteita ja -oikeuksia koskevassa
julistuksessa.
Kaikkia Kamuxin työntekijöitä koskevat eettisen toiminnan
standardit on kuvattu Kamuxin eettisissä ohjeissa
(Kamux Code of Conduct), joka päivitettiin vuonna 2024.
Kamux Oyj:n ja Kamux-konserniyhtiöiden ihmisoikeuksia
koskevat keskeiset periaatteet ja säännöt on kuvattu
Kamuxin ihmisoikeuspolitiikassa (Human Rights Policy), ja
henkilöstöasioita koskevat keskeiset periaatteet ja säännöt
on kuvattu Kamuxin henkilöstöpolitiikassa (Human Resources
Policy). Näiden politiikkojen tarkoituksena on lieventää
Kamuxin omaan työvoimaan liittyviä olennaisia vaikutuksia
ja riskejä, vahvistaa mahdollisuuksia sekä antaa ohjeita niihin
liittyen. Politiikat kattavat kaikki Kamuxin koko- ja osa-aikaiset
työsuhteiset työntekijät. Kamuxin hallitus hyväksyi Kamuxin
ihmisoikeuspolitiikan ja Kamuxin henkilöstöpolitiikan vuonna
2024. Kamuxin eettiset ohjeet, ihmisoikeuspolitiikka ja
henkilöstöpolitiikka koskevat kaikkia sosiaalisiin asioihin liittyviä
vaikutuksia ja riskejä. Ne kattavat kaikki Kamuxin toiminnot ja
kaikki Kamux-konsernille tai sen tytäryhtiöille työskentelevät.
Konsernin toimitusjohtaja vastaa politiikkojen toimeenpanosta.
Edellä mainitut politiikat ovat yhdenmukaiset esimerkiksi YK:n
liike-elämän ja ihmisoikeuksien perusperiaatteiden kanssa.
Politiikoissa ei käsitellä erityisesti ihmiskauppaa, pakkotyötä
tai lapsityövoiman käyttöä suhteessa omaan työvoimaan, koska
näitä ei ole tunnistettu riskeiksi Kamuxin omassa toiminnassa.
Kamux pyrkii jatkuvaan avoimeen vuoropuheluun
työntekijöidensä kanssa, ja yhtiöllä on käytössä prosesseja
tämän varmistamiseksi. Jatkuva kahdensuuntainen viestintä
työntekijöiden ja heidän esihenkilöidensä välillä sekä Kamuxin
eri tiimien sisällä on tärkein vuorovaikutuksen muoto.
Kamux kerää säännöllisesti palautetta työntekijöiltään
puolivuosittaisten henkilöstötutkimusten avulla.
Kamux toimii Suomessa, Ruotsissa ja Saksassa ja
noudattaa sovellettavaa paikallista ja EU-lainsäädäntöä
työvoimakysymyksiin sekä työntekijöiden terveyteen
ja turvallisuuteen liittyen. Kamuxilla ei ole erillistä
työtapaturmien ehkäisemistä koskevaa hallintajärjestelmää tai
toimintaperiaatetta, mutta yritys on sitoutunut varmistamaan
työntekijöilleen terveellisen ja turvallisen työpaikan ja pyrkii
minimoimaan tapaturmat sekä lieventämään työterveyteen ja
-turvallisuuteen liittyviä riskejä.
Kamux on sitoutunut monimuotoisuuteen ja yhdenvertaisiin
työllisyysmahdollisuuksiin eikä hyväksy minkäänlaista
syrjintää millään perusteella. Kamuxilla ei ole erityistä
toimintaperiaatetta, jolla pyritään torjumaan syrjintää,
häirintää tai edistämään yhdenvertaisia mahdollisuuksia,
mutta Kamuxin eettisissä ohjeissa, ihmisoikeuspolitiikassa
ja henkilöstöpolitiikassa kielletään nimenomaisesti
kaikenlainen syrjintä, ja syrjinnän perusteet on kuvattu
näissä politiikoissa. Edellä mainitut politiikat kattavat kaikki
Euroopan lainsäädännön ja kansallisten lakien piiriin kuuluvat
syrjinnän perusteet.
Kamux on sitoutunut vaalimaan monimuotoisuutta ja
edistämään osallisuutta niin, että jokainen työntekijä
tuntee olevansa arvostettu ja kunnioitettu sekä pystyvänsä
hyödyntämään ainutlaatuisia kykyjään. Kamuxin rekrytointi
on syrjimätöntä ja tasavertaista kaikissa tilanteissa, ja
Kamux tarjoaa uramahdollisuuksia kaikenlaisille ihmisille.
Kamux painottaa rekrytointipäätöksissä asiakaslähtöisyyttä,
ammattimaisuutta, innostusta, vastuullisuutta ja
yhteistyökykyä. Kamuxilla ei ole erillistä inkluusiota
tai positiivista toimintaa koskevaa toimintaperiaatetta,
mutta eettisiin ohjeisiin ja henkilöstöpolitiikkaan sisältyy
näiden elementtejä.
Vuodesta 2024 alkaen kaikki uudet työntekijät suorittavat
verkkokurssin Kamuxin eettisistä ohjeista työsuhteensa alussa.
Kamuxin eettisten ohjeiden nimi oli aiemmin Autokaupan tapa,
mutta päivityksen yhteydessä vuonna 2024 nimeksi tuli Kamuxin
eettiset ohjeet. Kurssi ohjeistaa uusia työntekijöitä eettisistä
toimintatavoista Kamuxilla sekä yhtiön ilmoituskanavasta.
Esihenkilöt ovat vastuussa eettisen ja turvallisen työympäristön
luomisesta ja ylläpidosta sekä positiivisen esimerkin
näyttämisestä Kamuxilla. Esihenkilöiden edellytetään
havaitsevan ja raportoivan syrjintätapauksia ja ryhtyvän
tarvittaviin korjaaviin tai kurinpidollisiin toimiin. Kaikkia
työntekijöitä kannustetaan ilmoittamaan havaitsemastaan tai
epäilemästään syrjinnästä joko esihenkilölleen tai olemassa
olevan ilmoituskanavan kautta.
S1-2 - Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista
omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa
Kamux pyrkii jatkuvaan avoimeen vuoropuheluun
työntekijöidensä kanssa niin, että erillisten edustajien sijaan
ensisijainen vastuu vuoropuhelusta on jokaisella esihenkilöllä
ja työntekijällä. Esihenkilöt saavat koulutusta, jotta he voivat
vastata työntekijöiden huolenaiheisiin ja heihin kohdistuviin
olennaisiin, tosiasiallisiin ja mahdollisiin, myönteisiin ja/tai
kielteisiin vaikutuksiin päivittäisissä vuorovaikutustilanteissa.
Jokaisessa toimintamaassa järjestetään säännöllisesti Teams-
puheluna kuukausikatsaus, johon osallistuvat kaikki työntekijät
ja jota vetää paikallinen johtoryhmä. Kuukausikatsauksissa
käsitellään ajankohtaisia aiheita, jaetaan parhaita käytäntöjä,
ideoita ja ehdotuksia, joita työntekijät ovat esittäneet, ja
palkitaan hyvin menestyviä tiimejä. Kuukausikatsauksissa
toivotaan aktiivista osallistumista.
Kuukausikatsausten lisäksi työntekijöiden kanssa käydään
vuoropuhelua myymälöiden viikkokokouksissa. Suomen
ja Ruotsin paikallisista intraneteistä löytyy sähköinen
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
50
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
palautetyökalu, jonka kautta palautetta voi antaa sekä
nimettömänä että nimellä, ja paikallinen johto käy palautteen
säännöllisesti läpi. Saksassa käytössä ovat tarpeen mukaan
järjestettävät palautetyöpajat ja kyselyt.
Kamux suosittelee, että kaikilla henkilöstötasoilla pidetään
puolivuosittain kehityskeskustelut, joita käytetään myös
kaksisuuntaiseen palautteenantoon. Yhtiö kerää palautetta
myös puolivuosittaisten henkilöstökyselyjen avulla, joiden
pohjalta kukin tiimi laatii omat kehityssuunnitelmansa.
Konserni- ja maatason johtoryhmät sekä hallitus käsittelevät
henkilöstökyselyjen tuloksia. Henkilöstökyselyjä käytetään myös
henkilöstövuorovaikutuksen tehokkuuden arviointiin, ja eNPS-
suositteluaste on yksi yhtiön pitkän aikavälin tavoitteista.
Henkilöstöhallinto, jota johtaa konsernin henkilöstöjohtaja, vastaa
operatiivisesti säännöllisten henkilöstövuorovaikutustoimien
toteuttamisesta ja siitä, että työntekijöiltä saatua palautetta
käsitellään organisaation asianmukaisilla tasoilla.
Henkilöstökyselyjen tulokset esitetään henkilöstölle. Kyselyistä
saadun palautteen perusteella johtoryhmät päättävät
tarvittavista toimenpiteistä yhdessä linjaesihenkilöiden ja
HR-toiminnon kanssa. Tarvittaessa työntekijät osallistuvat
toimenpiteiden suunnitteluun.
S1-3 - Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi
ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
Kamuxilla on käytössä seuraavat kanavat ja prosessit, joiden
avulla työntekijät voivat ilmaista huolenaiheitaan ja joilla
korjataan mahdollisia kielteisiä vaikutuksia:
- Kamuxin whistleblowing-ilmoituskanava
- Nimellinen tai nimetön palaute (Suomi ja Ruotsi)
- Tarpeen mukaan järjestettävät palautekeskustelut (Saksa)
- Säännölliset myymälä- ja maakohtaiset tapaamiset
työntekijöiden kanssa
- Puolivuosittaiset henkilöstökyselyt
- Eettiset ohjeet, joissa kuvataan kaikkia työntekijöitä koskevat
sovellettavat eettiset periaatteet
- Työpaikkasovittelu
Jos Kamuxin työntekijä havaitsee, että toinen työntekijä on
rikkonut Kamuxin eettisiä ohjeita, muuta Kamuxin politiikkaa
tai lakeja tai määräyksiä, asian huomanneen työntekijän on
ilmoitettava rikkomuksesta. Työntekijöitä kannustetaan
ensisijaisesti ottamaan yhteyttä omaan esihenkilöönsä,
ylempään esihenkilöön tai paikalliseen henkilöstöhallinnon
edustajaan. Vaihtoehtoisesti tai lisäksi työntekijät voivat
myös ilmoittaa rikkomuksista ilmoituskanavan kautta, joka
mahdollistaa myös nimettömän ilmoittamisen. Kaikki kielteiset
toimenpiteet ilmoituksen tehnyttä työntekijää kohtaan ovat
kiellettyjä.
Kamuxin ilmoituskanavan tarjoaa ulkopuolinen palveluntarjoaja,
ja se mahdollistaa ilmoittamisen verkkopohjaisen järjestelmän
kautta joko nimellä tai nimettömästi. Ilmoittaminen on
mahdollista myös puhelimitse Ruotsissa ja Saksassa. Kaikki
tehdyt ilmoitukset tutkitaan viipymättä ja niiden perusteella
ryhdytään asianmukaisiin toimiin. Lisätietoja Kamuxin
ilmoituskanavaprosessiin liittyvistä yksityiskohdista ja
menettelyistä raportoidaan G1-osiossa.
Edellä mainitut kanavat esitellään perehdytyksessä ja ne
löytyvät yhtiön intranetistä. Kanaviin viitataan myös pakollisissa
koulutusmoduuleissa, kuten häirintää ja väärinkäytöksiä
työpaikalla käsittelevässä koulutuksessa.
Henkilöstöhallinto seuraa ilmoituskanavan kautta tehtyjen
ilmoitusten määrää kuukausittain. Suomen ja Ruotsin maajohto
tarkastaa sähköiset palautekanavat kuukausittain. Osa
henkilöstöhallinnon jatkuvaa työtä on arvioida, miten Kamuxin
oma työvoima on tietoinen prosesseista ja luottaa niihin
keinona tuoda esiin huolenaiheita. Jos Kamuxin tietoon tulee
henkilöstöön kohdistuvia olennaisia negatiivisia vaikutuksia,
se pyrkii korjaamaan ne osana säännöllistä johtamistaan ja
henkilöstöhallinnon toimintaa. Osana normaaleja työtehtäviään
henkilöstötoiminto arvioi yhdessä henkilöstön ja linjajohdon
kanssa käytyjen keskustelujen perusteella sitä, miten hyvin
Kamuxin oma henkilöstö on tietoinen prosesseista ja luottaa
niihin keinona tuoda huolenaiheita esille.
S1-4 - Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan
kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja
toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten
riskien vähentämiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien
hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus
Kamuxilla omaan työvoimaan liittyvät riskit ja vaikutukset
tunnistetaan osana yhtiön kokonaisvaltaista riski- ja
vaatimustenmukaisuusprosessia. Riskejä ja vaikutuksia
arvioidaan ja hallitaan liiketoimintalähtöisesti, ja keskeisten
riskien tunnistamista, arviointia, hallintaa, seurantaa ja
raportointia toteutetaan systemaattisesti osana liiketoimintaa.
Kamux on tunnistanut henkilöstön alhaisen sitoutuneisuuden
ja lisääntyneen vaihtuvuuden olennaisena riskinä, sillä se voi
heikentää tuottavuutta ja lisätä kustannuksia, mikä puolestaan
johtaa heikompaan kannattavuuteen. Kamux toteuttaa
tarvittavia toimia lieventääkseen riskiä. Kamux teettää
puolivuosittain henkilöstökyselyt ja hyödyntää niiden tuloksia
ja palautetta laatiakseen toimintasuunnitelmia yhtiö-, maa- ja
tiimitasolla. Tuloksia käytetään myös tarvittavien toimien sekä
omaan työvoimaan kohdistuvien tosiasiallisten tai mahdollisten
vaikutusten tunnistamiseen.
Kamux pyrkii varmistamaan henkilöstönsä sitoutuneisuuden
esimerkiksi varmistamalla myynti- ja ostohenkilöstön
kilpailukykyisen palkitsemisen sekä tarjoamalla jatkuvia
oppimis- ja kehittymismahdollisuuksia koulutusten avulla.
Lisäksi Kamux perusti vuonna 2024 lisäosakejärjestelmän
konsernin tunnistetuille nouseville avainhenkilöille. Tavoitteena
on sitouttaa tulevaisuuden avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota heille
kilpailukykyinen kannustinjärjestelmä, joka perustuu Kamuxin
osakkeiden hankkimiseen ja kerryttämiseen, sekä kannustaa
heitä sijoittamaan henkilökohtaisesti yhtiön osakkeisiin.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
51
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Kamux katsoo, että sillä on useita myönteisiä vaikutuksia
omaan työvoimaansa. Kamux on yhä kansainvälisempi yhtiö,
jolla on monipuolinen asiakaskunta, ja monimuotoinen
työvoima on yhtiölle tärkeää, jotta se voi palvella asiakkaitaan
parhaalla mahdollisella tavalla. Kamux tarjoaa työ- ja
uramahdollisuuksia eri taustoista tuleville, kaikenikäisille ja
erilaisissa elämäntilanteissa oleville henkilöille. Tarjoamalla
työhön liittyvää koulutusta Kamux pystyy tarjoamaan
työtä myös henkilöille, joilla ei ole aiempaa kokemusta tai
koulutusta. Kamux varmistaa henkilöstölleen asianmukaisen
palkitsemisen, sillä palkitsemisella on suora yhteys myynti-
ja ostotoiminnan tulokseen. Monimuotoista työllisyyttä
edistää myös Kamuxin palkkausrakenne, joka perustuu
objektiivisiin suoritusmittareihin, jotka eivät syrji esimerkiksi
sukupuolen perusteella. Lisäksi Kamuxin sisäisillä ohjeilla,
eettisillä ohjeilla ja esihenkilöiden koulutuksilla pyritään
varmistamaan kaikkien työntekijöiden oikeudenmukainen
kohtelu sekä se, että mahdolliset väärinkäytökset havaitaan ja
käsitellään asianmukaisesti.
Kamux tarkistaa ja päivittää provisiopalkkaisten työntekijöiden
palkitsemisjärjestelmiä säännöllisesti varmistaakseen
palkkauksensa kilpailukykyisyyden. Kamux kehittää
myös jatkuvasti organisaation eri tasoille tarkoitettuja
koulutusohjelmiaan. Vuonna 2024 Kamux Suomi järjesti
sisäisiä koulutusohjelmia liittyen esimerkiksi johtajuuteen
(License to Lead) ja myyntiin (Certified Car Seller), ja vastaavia
ohjelmia on tarkoitus käynnistää Ruotsissa vuonna 2025.
Vuonna 2024 lanseerattiin myös koko konsernin laajuinen
verkko-oppimisalusta. Kamux tukee työntekijöidensä
hyvinvointia etuusohjelmalla, joka sisältää liikunta-,
kulttuuri- ja hyvinvointietuja. Suomessa työntekijöillä on
esimerkiksi mahdollisuus työsuhdepyörään sekä ulkopuolisten
palveluntarjoajien työhyvinvointiwebinaareihin.
Kamux seuraa jatkuvasti palkitsemisjärjestelmien ja
koulutusohjelmien toimivuutta ja tekee tarvittaessa muutoksia,
vähintään vuosittain.
Kamux uskoo, että pidemmät työsuhteet voivat tuottaa
parempia tuloksia, ja pyrkii siksi parantamaan työntekijöidensä
sitoutuneisuutta jatkuvan positiivisen vuoropuhelun avulla.
Kamux on myös sitoutunut tarjoamaan työntekijöilleen hyvät
työolot ja näin minimoimaan sairauspoissaoloja.
Mittarit ja tavoitteet
S1-5 - Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten
vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten
edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien
hallintaan
Kamux ei ole asettanut mitattavia ja ajallisesti sidottuja
tuloskeskeisiä tavoitteita omaan työvoimaan liittyen, koska
se kehittää edelleen kestävyyskäytäntöjään. Siksi yhtiö ei
myöskään julkista tietoja tavoitteista.
Osaava ja sitoutunut henkilöstö tekee Kamuxin tuloksen, ja
Kamux on tunnistanut olennaisena riskinä henkilöstön alhaisen
sitoutumisen ja lisääntyneen vaihtuvuuden. Työntekijöiden
sitoutumisen keskeinen mittari on työntekijöiden suositteluaste
(eNPS), jota yritys mittaa puolivuosittain. Pitkän aikavälin eNPS-
tavoite on 40. Vuoden 2024 neljännellä neljänneksellä mitattu
eNPS oli 7. Poikkeuksellisen alhaiseen tulokseen vaikuttivat
mittausajankohtana ilmoitettu kustannussäästöohjelma
sekä muutokset Ruotsin organisaatiossa. eNPS-pistemäärää
mitataan kielteisten vaikutusten vähentämiseksi, myönteisten
vaikutusten edistämiseksi ja Kamuxin omaan työvoimaan
liittyvän olennaisen riskin hallitsemiseksi.
eNPS-mittari perustuu Net Promoter Score
-asiakasuskollisuusmittariin (NPS), ja sitä käytetään laajalti
työntekijöiden tyytyväisyyden, omistautumisen, uskollisuuden ja
sitoutumisen mittaamiseen. Pistemäärä perustuu kysymykseen
”Kuinka todennäköisesti suosittelisit työnantajaasi ystävällesi
tai kollegallesi?” Vastausvaihtoehdot ovat 0 (ei ollenkaan
todennäköisesti) - 10 (erittäin todennäköisesti). Vastaukset
ryhmitellään kolmeen ryhmään: suosittelijat (antavat
pistemäärän 9 tai 10), passiiviset (antavat pistemäärän 7 tai
8) ja arvostelijat (antavat pistemäärän 0-6). eNPS-pistemäärä
lasketaan vähentämällä arvostelijoiden prosenttiosuus
suosittelijoiden prosenttiosuudesta (suosittelijat % - arvostelijat
%). Tulos voi olla joko negatiivinen tai positiivinen.
Taulukko 1. Keskimääräinen työsuhteisten työntekijöiden
lukumäärä*
Sukupuoli 2024
Naiset 88
Miehet 695
Muut 0
Ei ilmoitettu 10
Yhteensä 792
* Yksittäiset luvut on pyöristetty lähimpään kokonaislukuun ja yhteissumma voi tästä
syystä poiketa hieman osaluvuista.
Taulukko 2. Keskimääräinen työsuhteisten
työntekijöiden lukumäärä maittain*
Maa 2024
Suomi 574
Ruotsi 143
Saksa 76
Yhteensä 792
* Yksittäiset luvut on pyöristetty lähimpään kokonaislukuun ja yhteissumma voi tästä
syystä poiketa hieman osaluvuista.
Henkilöstökyselyjen tulokset käsitellään konserni- ja maatason
johtoryhmissä sekä hallituksessa, ja parannussuunnitelmat
laaditaan tiimitasolla.
S1-6 - Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet
Vuonna 2024 Kamuxilla työskenteli keskimäärin 792
työntekijää, joista 11 % oli naisia ja 88 % miehiä. Luku ei sisällä
autojen kuljetuksessa nollatuntisopimuksella työskenteleviä
työntekijöitä. Heidät on kuitenkin laskettu mukaan Kamuxin
tilinpäätöstiedotteessa ja osavuosikatsauksissa esitetyissä
FTE-luvuissa. Tammi-joulukuussa 2024 Kamuxin keskimääräinen
henkilöstömäärä kokoaikaisiksi työntekijöiksi (FTE) muutettuna
oli 904. Taulukoissa 3 ja 4 mainitut nollatuntisopimuksella
työskentelevät henkilöt työskentelevät myyntiassistentteina ja
taloushallinnossa, kun siellä tarvitaan lisäresursseja.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
52
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Taulukko 3. Työsuhteiset työntekijät sopimustyypin ja sukupuolen mukaan vuonna 2024 (keskiarvo, henkilömäärä)*
Naiset Miehet Muut Ei ilmoitettu Yhteensä
Työntekijät yhteensä 88 695 0 10 792
Vakituiset työntekijät 81 687 0 10 777
Määräaikaiset työntekijät 7 8 0 1 15
Työntekijät nollatuntisopimuksella** 2 4 0 1 6
Kokoaikaiset työntekijät 76 681 0 10 767
Osa-aikaiset työntekijät 10 10 0 0 20
* Yksittäiset luvut on pyöristetty lähimpään kokonaislukuun ja yhteissumma voi tästä syystä poiketa hieman osaluvuista.
**Nollatuntisopimuksella työskentelevät henkilöt työskentelevät myyntiassistentteina ja taloushallinnossa, kun siellä tarvitaan lisäresursseja. Nollatuntisopimuksella työskenteleviä
henkilöitä ei ole laskettu osa-aikaisiin työntekijöihin, joilla on aina kiinteä sovittu työaika, joka on alle täyden työajan.
Taulukko 5. Henkilöstön vaihtuvuuteen liittyvät tiedot
Vakituiset työntekijät
2024 (keskiarvo,
henkilömäärä) 778
Yhtiöstä lähteneiden
työntekijöiden määrä
vuonna 2024 Henkilöiden lukumäärä 390
Henkilöstön vaihtuvuus* % 50
*Lähteneiden vakinaisten työntekijöiden kokonaismäärä jaettuna vakinaisten
työntekijöiden keskimäärällä.
S1-8 - Työehtosopimusneuvottelujen kattavuus ja
työmarkkinaosapuolten vuoropuhelu
Suomessa Kamux on Autoalan Keskusliiton (AKL) jäsen ja
noudattaa sen työehtosopimusta useimpien työntekijöidensä
osalta. Johtajat ja ylemmät toimihenkilöt eivät kuulu
työehtosopimuksen piiriin. Yhtiö ei kuulu Ruotsissa ja Saksassa
mihinkään työnantajajärjestöön, joten se ei ole niin sanottu
järjestäytynyt työnantaja, vaan sen toimintaa ohjaavat
työlainsäädäntö, tehtyjen työsopimusten ehdot sekä yhtiön
sisäiset ohjeet ja vakiintuneet käytännöt. Työntekijät voivat
halutessaan liittyä valitsemaansa työntekijäjärjestöön. Yhtiö ei
vastusta järjestäytymistä.
Yhtiöllä ei ole sopimusta työntekijöiden kanssa edustuksesta
eurooppalaisessa yritysneuvostossa (EWC) tai vastaavassa.
Taulukko 6. Työehtosopimusneuvottelujen kattavuusaste
Kattavuusaste Työntekijät Edustus työpaikalla
0-19 % Ruotsi, Saksa Suomi, Ruotsi, Saksa
20-39 %
40-59 %
60-79 %
80-100 % Suomi
Taulukko 4. Työsuhteiset työntekijät alueittain (henkilömäärä)*
Keskiarvo vuonna 2024
Suomi Ruotsi Saksa Yhteensä
Työntekijät yhteensä 574 143 76 792
Vakituiset työntekijät 561 141 76 777
Määräaikaiset työntekijät 13 2 0 15
Työntekijät nollatuntisopimuksella** 6 0 0 6
Kokoaikaiset työntekijät 553 142 73 767
Osa-aikaiset työntekijät 16 1 3 20
* Yksittäiset luvut on pyöristetty lähimpään kokonaislukuun ja yhteissumma voi tästä syystä poiketa hieman osaluvuista.
**Nollatuntisopimuksella työskentelevät henkilöt työskentelevät myyntiassistentteina ja taloushallinnossa, kun siellä tarvitaan lisäresursseja. Nollatuntisopimuksella työskenteleviä
henkilöitä ei ole laskettu osa-aikaisiin työntekijöihin, joilla on aina kiinteä sovittu työaika, joka on alle täyden työajan.
Vuonna 2024 päättyi yhteensä 390 vakituista työsuhdetta.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
53
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Taulukko 8. Työntekijöiden ikäjakauma (keskiarvo,
henkilömäärä)
2024
Työntekijöiden
määrä
Työntekijöiden
osuus
Alle 30-vuotiaat 442 56 %
30-50-vuotiaat 295 37 %
Yli 50-vuotiaat 56 7 %
Taulukko 7. Ylimmän johdon sukupuolijakauma 31.12.2024 (henkilömäärä)
2024 Miehet Naiset Muut Ei ilmoitettu
henkilöä % henkilöä % henkilöä % henkilöä %
Ylin johto* 19 73 7 27 0 0 0 0
* ylin johto sisältää konsernin johtoryhmän ja maiden johtoryhmät
S1-9 - Monimuotoisuuden mittarit
S1-16 - Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero
ja kokonaisansiot)
S1-10 - Riittävä palkka
Kamux maksaa riittävää palkkaa työntekijöilleen kaikissa
toimintamaissaan (Suomi, Ruotsi ja Saksa). Suomessa Kamux
noudattaa AKL:n työehtosopimusta, ja Ruotsissa ja Saksassa
palkantarkistusten tukena hyödynnetään julkisesti saatavilla
olevia raportteja maan palkkatasosta.
Palkkatiedot kerättiin erikseen kustakin Kamuxin
toimintamaasta yhteisen palkkajärjestelmän puuttumisen
vuoksi. Valuutat on yhdenmukaistettu. Palkkatiedoissa on
huomioitu sekä kiinteä palkka että muuttuvat palkanosat.
Laskelmat sisältävät kaikki työntekijät, jotka ovat olleet
työsuhteessa Kamuxiin koko vuoden 2024 ajan. Laskelma ei
sisällä osa-aikaisia työntekijöitä ja työntekijöitä, jotka eivät ole
työskennelleet täyttä vuotta (12 kuukautta) vuonna 2024. Koko
vuosi määriteltiin käytettävissä olevien työpäivien lukumäärän
perusteella (Suomi 252. Ruotsin ja Saksan osalta käytettiin
365 päivää, koska tarkempaa tietoa ei ollut saatavilla).
Rajauksen myötä palkkatietojen laskelman ulkopuolelle jäävät
yritysjärjestelyjen myötä Kamuxille siirtynyt henkilöstö Sectolta
ja Webcarsilta. Laskentamenetelmästä johtuen raportoiduissa
luvuissa on rajoituksia ja epävarmuustekijöitä. Jos mukaan
olisi otettu suurempi joukko työntekijöitä ja olisi käytetty
eri laskentamenetelmää, tulokset voisivat olla erilaiset kuin
nyt esitetyt.
Taulukko 9. Ansiotuloa koskevat mittarit
Sukupuolten välinen palkkaero 19,9
Vuotuisen kokonaisansion suhdeluku 19,8
Taulukko 10. Tapaukset, valitukset ja vakavat
ihmisoikeusvaikutukset
2024 Saksa Suomi Ruotsi
Huolenaiheiden esiin
tuomiseksi omien
työntekijöiden käytössä
olevien kanavien kautta
tehtyjen valitusten
lukumäärä 26 0 2 24
Raportointijaksolla
ilmoitettujen
syrjintätapausten,
mukaan lukien häirintä,
kokonaismäärä 0 0 0 0
S1-17 - Tapaukset, valitukset ja
vakavat ihmisoikeusvaikutukset
Kamuxilla on käytössä whistleblowing-ilmoituskanava,
jonka kautta sekä sisäiset että ulkoiset sidosryhmät voivat
ilmoittaa väärinkäytöksistä tai ilmaista huolenaiheita. Kanavan
tarjoaa ulkopuolinen palveluntarjoaja, ja se mahdollistaa
ilmoittamisen verkkopohjaisen järjestelmän kautta joko
nimellä tai nimettömänä. Alla oleva taulukko sisältää kyseisen
ilmoituskanavan kautta tehdyt ilmoitukset.
Kamuxin tiedossa ei ole OECD:n monikansallisten yritysten
kansallisille yhteyspisteille tehtyjä valituksia, jotka koskevat
sen toimintaa missään sen toimintamaassa. Kamuxille ei
ole asetettu sakkoja, seuraamuksia tai korvauksia. Vakavia
ihmisoikeusloukkauksia ei ole tunnistettu.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
54
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
ESRS S4 KULUTTAJAT JA LOPPUKÄYTTÄJÄT
ESRS 2 SBM 3 - Olennaiset vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja
liiketoimintamallin kanssa
Kamux myy käytettyjä autoja ja niihin liittyviä integroituja
palveluja Suomessa, Ruotsissa ja Saksassa. Sen asiakaskunta
koostuu pääasiassa yksityishenkilöistä, mutta myös yrittäjistä
ja pienyrityksistä. Kamuxilla on laaja valikoima erilaisia autoja
eri merkkien, käyttövoimien, ikäluokkien ja hintaluokkien
osalta, joten käytännössä kaikki aikuiset autonostoa harkitsevat
kuluttajat ovat Kamuxin potentiaalisia asiakkaita. Näihin
kuluttajiin Kamuxin toiminnalla voi olla merkittävä vaikutus.
Kamux uskoo, että asiakkaiden henkilötietojen asianmukainen
käsittely on myös epäsuora liiketoimintamahdollisuus, koska
yritys pyrkii olemaan luotettava kumppani ja käytettyjen
autojen myyjä.
Toisaalta Kamux tarjoaa kattavaa ja läpinäkyvää tietoa
myymistään autoista, ja sen markkinointi pyrkii tarjoamaan
oikeaa ja tarkkaa tietoa tuotteista ja palveluista. Tämä
mahdollistaa kuluttajille harkitut ja turvalliset ostopäätökset,
minkä Kamux katsoo olevan positiivinen vaikutus. Lisäksi
kattavan ja läpinäkyvän tiedon tarjoaminen voi houkutella ja
sitouttaa uusia asiakkaita, mikä on liiketoimintamahdollisuus.
Asiakastietojen kerääminen ja käsittely on olennainen
osa Kamuxin toimintaa ja näin ollen suoraan yhteydessä
sen liiketoimintamalliin. Koska Kamux pyrkii olemaan
asiakasystävällisin, helpoin ja luotettavin käytettyjen autojen
jälleenmyyjä, sen vaikutuksilla asiakkaisiin ja loppukäyttäjiin on
merkittävä rooli yhtiön strategiassa.
Kamux näkee kattavan ja läpinäkyvän tuotteita ja palveluja
koskevan tiedon tarjoamisen mahdollisuutena saada ja
sitouttaa uusia asiakkaita, ja varmistamalla asiakkaiden
henkilötietojen asianmukaisen käsittelyn Kamux pyrkii olemaan
luotettava kumppani ja käytettyjen autojen myyjä.
Kaikki Kamuxin asiakkaat ja loppukäyttäjät kuuluvat ESRS 2
-raportointivelvoitteen piiriin.
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta
S4-1 - Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin
liittyvät toimintaperiaatteet
Kamuxin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät sen asiakkaistaan ja
potentiaalisista asiakkaistaan keräämiin ja säilyttämiin tietoihin
sekä infomaatioon, jota se tarjoaa myymistään tuotteista ja
palveluista asiakkailleen ja potentiaalisille asiakkailleen.
Osana myyntiprosessiaan Kamux kerää tietoja asiakkaistaan
ja potentiaalisista asiakkaistaan. Jos näitä tietoja ei käsitellä
asianmukaisesti ja soveltuvien säädösten mukaisesti,
asiakkaiden yksityisyys voi vaarantua, mikä on tunnistettu
mahdolliseksi kielteiseksi vaikutukseksi. Samoin mahdollinen
tietomurto tai -vuoto Kamuxin järjestelmissä voisi vaarantaa
asiakastiedot, mikä voisi johtaa merkittäviin sakkoihin
yritykselle ja on siksi tunnistettu olennaiseksi riskiksi.
Kuvaus
Vaikutus, riski vai
mahdollisuus Aikahorisontti Sijanti arvoketjussa
Kuluttajat ja loppukäyttäjät: Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai
loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset
Mahdollisuus houkutella ja sitouttaa asiakkaita tarjoamalla kattavaa ja
läpinäkyvää tietoa tuotteista ja palveluista. Mahdollisuus Keskipitkä aikaväli Oma toiminta
Mahdollinen tietomurto tai Kamuxin laiminlyönti noudattaa GDPR-
sääntelyä tai huolimattomuus asiakastietojen käsittelyssä voi vaarantaa
asiakkaiden yksityisyyden.
Mahdollinen
kielteinen vaikutus Lyhyt aikaväli Oma toiminta
Merkittävien GDPR-sääntelyyn liittyvien sakkojen ja maineen
vahingoittumisen riski, jos asiakastiedot vaarantuvat esimerkiksi Kamuxin
järjestelmiin tapahtuneen tietomurron vuoksi. Riski Keskipitkä aikaväli Oma toiminta
Mahdollisuus tulla tunnustetuksi luotettavana kumppanina ja käytettyjen
autojen myyjänä varmistamalla asiakkaiden henkilötietojen asianmukainen
käsittely. Mahdollisuus Pitkä aikaväli Oma toiminta
Kuluttajat ja loppukäyttäjät: Kuluttajien ja/tai loppukäyttäjien
sosiaalinen inkluusio
Tietoon perustuvien ja turvallisten ostopäätösten tekemisen
mahdollistaminen kuluttajille tarjoamalla kattavaa ja läpinäkyvää tietoa
tuotteista ja palveluista.
Tosiasiallinen
positiivinen vaikutus Keskipitkä aikaväli Oma toiminta
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
55
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Kamuxilla on käytössään politiikkoja olennaisten vaikutusten
hallitsemiseksi. Suurelta osin vaikutuksia, riskejä ja
mahdollisuuksia hallitaan noudattamalla soveltuvaa
lainsäädäntöä Kamuxin toimintamaissa Suomessa, Ruotsissa ja
Saksassa.
Kamux kunnioittaa yleisesti tunnustettuja ihmisoikeuksia
ja noudattaa Kansainvälisen työjärjestön (ILO) keskeisiä
periaatteita, kuten ne sisältyvät YK:n ihmisoikeuksia koskevaan
yleismaailmalliseen julistukseen, Kansainvälisen työjärjestön
julistukseen työelämän perusperiaatteista ja -oikeuksista.
Kamux Oyj:n ja Kamuxin konserniyhtiöiden noudattamat
tärkeimmät ihmisoikeuksiin liittyvät periaatteet ja säännöt on
kuvattu Kamuxin ihmisoikeuspolitiikassa (Kamux Human Rights
Policy). Se kattaa kaikki Kamuxin toiminnot ja kaikki Kamux-
konsernille tai sen tytäryhtiöille työskentelevät. Konsernin
toimitusjohtaja vastaa politiikan toimeenpanosta.
Lisäksi Kamuxin eettiset ohjeet, jotka koskevat kaikkia
työntekijöitä ja johon liittyvä koulutus on osa heidän
perehdytystään, käsittelee erityisesti autoihin ja
asiakassuhteisiin liittyvää informaatiota, markkinointi- ja
myyntikäytäntöjä sekä tietojen luottamuksellisuutta.
Asiakastietojen kerääminen ja käsittely perustuvat aina
lainsäädäntöön, asiakassopimukseen, Kamux-konsernin
oikeutettuun etuun tai muuhun asianmukaiseen yhteyteen
taikka asiakkaan suostumukseen. Eettiset ohjeet kattavat
kaikki Kamuxin toiminnot ja kaikki Kamux-konsernille tai sen
tytäryhtiöille työskentelevät. Konsernin toimitusjohtaja vastaa
Eettisten ohjeiden toimeenpanosta.
Edellä mainitut linjaukset on suunniteltu sopusoinnussa
esimerkiksi YK:n yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien
ohjeiden kanssa.
Kamuxin tiedossa ei ole OECD:n monikansallisten yritysten
kansallisille yhteyspisteille tehtyjä valituksia, jotka koskevat
sen toimintaa missään sen toimintamaassa. Kamuxille ei
ole asetettu sakkoja, seuraamuksia tai korvauksia. Vakavia
ihmisoikeusloukkauksia ei ole tunnistettu.
S4-2 - Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien
ja loppukäyttäjien kanssa
Kamux on vuorovaikutuksessa asiakkaidensa ja
loppukäyttäjiensä kanssa monin eri tavoin osana normaalia
liiketoimintaansa. Kamux myös hakee aktiivisesti
asiakaspalautetta toimintansa kehittämiseksi. Arvioidakseen
yhteydenpitoaan asiakkaidensa kanssa, Kamux lähettää
jokaiselle asiakkaalle, joka ostaa Kamuxilta auton, myy auton
Kamuxille tai saa tarjouksen auton ostosta tai myynnistä,
verkkokyselyn, jolla mitataan asiakastyytyväisyyttä. Tuloksena
muodostuu Net Promoter Score (NPS), joka on yksi Kamuxin
tärkeimmistä keskeisistä suorituskykymittareista. NPS:ää
seurataan jatkuvasti konserni-, maa- ja myymälätasolla.
Asiakastietojen keräämiseen, käsittelyyn ja tietosuojaan
liittyvissä asioissa asiakkailla on useita tapoja ottaa yhteyttä
Kamuxiin. Yhteydenotto onnistuu esimerkiksi sähköpostitse
Kamuxin tietosuojavastaavalle sekä kirjeitse Kamux
Oyj:n osoitteeseen.
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvissä kysymyksissä tai
huolenaiheissa - erityisesti reklamaatioiden ja valitusten
yhteydessä - asiakkaita ohjeistetaan ottamaan yhteyttä
Kamuxin jälkimarkkinointitiimeihin. Kamuxin toimintamaiden
toimitusjohtajilla on lopullinen operatiivinen vastuu siitä, että
asiakasyhteistyö toteutuu ja että saadut tulokset vaikuttavat
Kamuxin toimintatapaan. Väärinkäsitysten välttämiseksi Kamux
suosii kirjallisia reklamaatioita ja valituksia ja tarjoaa tätä varten
verkkopohjaisen yhteydenottolomakkeen. Suomessa kuluttajat
voivat myös ottaa yhteyttä asiakaspalveluun puhelimitse.
Kamuxin asiakkailla ja loppukäyttäjillä on myös käytössään
whistleblowing-ilmoituskanava, jossa voi raportoida
väärinkäytöksiä tai epäiltyjä väärinkäytöksiä. Ilmoituskanava on
saatavilla Kamux Oyj:n verkkosivuilla.
Kamux pyrkii vastaamaan asiakkaiden kysymyksiin ja
muihin esiin nousseisiin asioihin viivytyksettä. Tietosuojaan
liittyvissä asioissa ensisijainen viestintävastuu on tietosuoja-
ja tietoturvavastaavilla, joita muut asiantuntijat tukevat
tarvittaessa. Asiakasreklamaatioihin ja valituksiin liittyvissä
asioissa ensisijainen viestintävastuu on jälkimarkkinointitiimeillä
kussakin toimintamaassa.
S4-3 - Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja
kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden
esiin tuomiseksi
Kamux on sitoutunut korjaamaan kaikki asiakkaidensa ja
loppukäyttäjiensä henkilötietoihin liittyvät negatiiviset
vaikutukset. Kamux varmistaa, että henkilötietojen käsittely
on lainmukaista, asianmukaista ja läpinäkyvää rekisteröidylle.
Kamux informoi rekisteröityjä muun muassa siitä, mitä
henkilötietoja heistä kerätään, mihin tarkoitukseen, mistä
tiedot ovat peräisin ja minne niitä luovutetaan. Jokaiselle
henkilötietorekisterille laaditaan tietosuojaseloste, ja
rekisteröityjä informoidaan henkilötietojen käsittelystä
ajantasaisesti, mukaan lukien heidän oikeutensa hallita
omia tietojaan.
Kamux tarjoaa yhteydenottokanavia, joiden kautta
asiakkaat ja loppukäyttäjät voivat esittää huolenaiheitaan
liittyen henkilötietoihinsa. Mikäli asiakkaiden henkilötiedot
vaarantuisivat tietomurron tai -vuodon seurauksena, Kamux
ottaa jokaiseen asiakkaaseen henkilökohtaisesti yhteyttä
ja tiedottaa asiasta yleisen tietosuoja-asetuksen (GDPR)
edellyttämällä tavalla.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
56
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Yhteydenottokanavat, mukaan lukien Kamuxin whistleblowing-
ilmoituskanava, on mainittu kohdassa S4-2. Kanavat ovat
käytettävissä Kamuxin maakohtaisten verkkosivujen
kautta, ja Whistleblowing-kanava on saatavilla Kamuxin
konsernisivustolla. Asiakkaiden yhteydenottojen määrä
henkilötietojen käsittelyyn liittyvissä asioissa on vähäinen,
minkä vuoksi asiakaspalautetta näistä kanavista ei ole kertynyt.
Whistleblowing-prosessien ja suojatoimien yksityiskohdat
löytyvät kohdasta G1-1.
S4-4 - Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuviin olennaisiin
riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat
kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuvien olennaisten
riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien
hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus
Kamux on sitoutunut hallitsemaan toiminnastaan kuluttajille ja
loppukäyttäjille aiheutuvia mahdollisia negatiivisia vaikutuksia.
Kamux ei ole määritellyt erityisiä kuluttajiin ja loppukäyttäjiin
liittyviä toimia, jotka liittyvät sen eettisiin ohjeisiin tai autoista
annettaviin oikeisiin ja kattaviin tietoihin, koska se näkee tämän
osana jokapäiväistä liiketoimintaansa.
Varmistukseen asiakastietojen suojaamisesta ja yleisen
tietosuoja-asetuksen (GDPR) noudattamisesta, sekä
varmistaakseen tietojen oikeellisuuden, luottamuksellisuuden
ja saatavuuden. Kamux asettaa järjestelmien ja prosessien
tietoturvan etusijalle. Kamuxilla on kattava tietoturvakehys,
joka sisältää monitasoiset suojatoimenpiteet, kuten
verkkosuojaukset, päätepisteiden salauksen ja turvallisuuden
sekä jatkuvan järjestelmävalvonnan. Tämä toiminta on jatkuvaa,
eikä sille ole erityistä aikakehystä.
Yrityksellä on käytössään tietoturvaloukkauksiin liittyvät
toimintamallit, joiden avulla mahdolliset tietoturvaan liittyvät
poikkeamat havaitaan ja saadaan hallintaan nopeasti, mikä
minimoi vaikutukset liiketoimintaan. Arkaluonteisia tietoja
käsitellään alan vakiintuneiden standardien mukaisesti
hyödyntäen turvallista tallennusta ja salattua tiedonsiirtoa
tietojen suojaamiseksi. Kamux suorittaa säännöllisesti
riskinarviointeja ja järjestelmäkatsauksia tunnistaakseen ja
korjatakseen mahdolliset haavoittuvuudet hallitusti. Lisäksi
Kamux tekee yhteistyötä luotettavien palveluntarjoajien
ja kumppaneiden kanssa, jotka noudattavat tiukkoja
tietosuojakäytäntöjä varmistaakseen turvallisen toimitusketjun.
Tietoturva- ja tietosuojakoulutus on keskeinen osa Kamuxin
uusien työntekijöiden perehdytysprosessia ja yksi yrityksen
arkipäivän toimenpiteistä, joilla pyritään vähentämään
tietomurron riskiä.
Osana perehdytysohjelmaa kaikki uudet myyjät käyvät läpi
pakollisen koulutusmoduulin, joka käsittelee asiakastietojen
asianmukaista käsittelyä (GDPR). Koulutuksen tarkoituksena
on varmistaa, että työntekijät tuntevat roolinsa ja vastuunsa
asiakastietojen suojaamisessa. Koulutus järjestetään Kamuxin
e-oppimisalustalla, ja se sisältää loppukokeen. Kamuxin osto-
organisaatio ja myyntiavustajat koulutetaan mallintamaan
autot oikein osana Kamuxin myyntiprosessia, jotta
varmistetaan myyntiautoista annettavan tiedon kattavuus ja
paikkansapitävyys. Tietojen luottamuksellisuutta ja tietoturvaa
käsitellään myös Kamuxin eettisissä ohjeissa, johon kaikki
työntekijät koulutetaan vuosittain.
Mittarit ja tavoitteet
S4-5 - Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan,
myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten
riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet
Kamux ei ole asettanut mitattavia ja ajallisesti sidottuja
tuloskeskeisiä tavoitteita kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyen,
koska se kehittää edelleen kestävyyskäytäntöjään. Siksi yhtiö ei
myöskään julkista tietoja tavoitteista.
Myytävistä autoista tarjottavien kattavien ja läpinäkyvien
tietojen myönteiseen vaikutukseen liittyen Kamux mittaa
säännöllisesti asiakastyytyväisyyttä Net Promoter Score
(NPS) -luvulla, joka on yksi yrityksen keskeisimmistä
suorituskykymittareista. Kamux katsoo, että NPS antaa hyvän
indikaation yrityksen onnistumisesta myytäviä autoja koskevan
kattavan ja läpinäkyvän tiedon tarjoamisessa, sekä asiakkaiden
harkittujen ja turvallisten ostopäätösten tukemisessa.
Kattavien ja läpinäkyvien tietojen tarjoaminen myytävistä
autoista liittyy myös Kamuxin eettisiin ohjeisiin. Kamuxin
pitkän aikavälin tavoitteena on NPS-luku 60 tai enemmän
konsernitasolla. NPS:ää mitataan jatkuvasti ja se raportoidaan
vuosineljänneksittäin osana Kamuxin pitkän aikavälin
tavoitteita.
Vuonna 2024 Kamuxin NPS oli 51.
NPS-tavoitteen on asettanut yrityksen johto, eikä kuluttajia
ole suoraan osallistettu sen määrittämiseen. Kamuxilta auton
ostaneet asiakkaat voivat itse päättää, antavatko he palautetta
Kamuxille vastaamalla yrityksen lähettämään asiakaskyselyyn.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
57
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
HALLINTOTAPATIEDOT
ESRS G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
Kamuxin Hyvä autokaupan tapa -ohje (edelliset eettiset ohjeet)
on ollut tärkeä osa työntekijöiden perehdytysprosessia vuodesta
2017 lähtien. Vuodesta 2024 alkaen kaikki uudet työntekijät
suorittivat tähän ohjeeseen perustuvan verkkokoulutuksen
aloittaessaan yhtiön palveluksessa. Verkkokoulutuksen lopussa
on aina koe. Verkkokoulutus on päivitetty vastaamaan Kamuxin
päivitettyjä eettisiä ohjeita raportointivuoden jälkeen vuoden
2025 aikana, ja jatkossa siihen koulutus on pakollinen kaikille
työntekijöille vuosittain. Myös puolivuosittaiset henkilöstö-
ja pulssikyselyt antavat tietoa yrityskulttuurista. Kamux
kehittää ja arvioi yrityskulttuuriaan sekä arvioi toimenpiteiden
tehokkuutta jatkuvasti.
Kamuxilla on myös käytössä ohjeet autojen, tavaroiden ja
palveluiden ostamiseen kaikissa toimintamaissaan. Näiden
ohjeiden tavoitteena on ja niissä todetaan nimenomaisesti, että
Kamuxin edustajat ovat aina riippumattomia ja lahjomattomia
eivätkä he saa koskaan vastaanottaa tai antaa lahjuksia
tai palveluksia. Ohjeet on ohjeistettu liitettäväksi kaikkiin
toimitussopimuksiin. Vuoden 2024 alussa ohjeisiin sisällytettiin
odotuksia toimittajien työoloista ja työntekijöiden terveydestä
ja turvallisuudesta sekä näiden ympäristövaikutusten
minimoinnista. Ohjeiden toimeenpanosta vastaavat
Kamuxin maayhtiöiden toimitusjohtajat sekä keskitetty
osto-organisaatio.
Marraskuussa 2024 Kamuxin hallitus hyväksyi ja julkaisi
kattavan toimittajia koskevan toimintatapaohjeen (Supplier
Code of Conduct), jossa määritellään selkeästi Kamuxin
odotukset toimittajille liittyen lakien ja määräysten
noudattamiseen, vastuulliseen liiketoimintaan (mukaan lukien
nollatoleranssi korruptiolle, lahjonnalle, rahanpesulle ja
veronkierrolle), työ- ja ihmisoikeuksiin sekä ympäristöön.
Uusi toimittajia koskeva toimintatapaohje on tarkoitus ottaa
käyttöön koko yhtiössä vuoden 2025 aikana. Toimittajia
koskeva toimintatapaohje kattaa kaikki Kamuxin toiminnot ja
kaikki Kamux-konsernille tai sen tytäryhtiöille työskentelevät.
Konsernin toimitusjohtaja vastaa toimittajia koskevan
toimintaohjeen toimeenpanosta.
Kamux noudattaa voimassa olevia lakisääteisiä vaatimuksia
väärinkäytösten paljastajien suojelua koskien.
Jos Kamuxin työntekijä havaitsee, että toinen työntekijä
on rikkonut Kamuxin eettisiä ohjeita, muita Kamuxin
toimintaperiaatteita tai lakeja tai määräyksiä, työntekijän
odotetaan ilmoittavan rikkomuksesta. Työntekijöitä
kannustetaan ensisijaisesti ottamaan yhteyttä omaan
esihenkilöönsä, ylempään esihenkilöön tai paikalliseen
henkilöstöhallinnon edustajaan. Vaihtoehtoisesti tai
lisäksi työntekijät voivat myös ilmoittaa rikkomuksista
whistleblowing-ilmoituskanavan kautta, joka mahdollistaa
myös nimettömät ilmoitukset. Kamuxin eettisissä ohjeissa
nimenomaisesti todetaan, että kaikki kielteiset toimenpiteet
mahdollisesta rikkomuksesta ilmoittanutta työntekijää kohtaan
ovat ehdottomasti kiellettyjä.
Kamuxin ilmoituskanavan tarjoaa ulkopuolinen
palveluntarjoaja, ja se mahdollistaa ilmoituksen tekemisen
verkkopohjaisen järjestelmän kautta joko nimellä tai
nimettömästi. Ruotsissa ja Saksassa ilmoittaminen on
mahdollista myös puhelinvastaajan välityksellä. Kaikki
tehdyt ilmoitukset tutkitaan viipymättä ja niiden perusteella
ryhdytään asianmukaisiin toimiin. Ilmoitukset vastaanottaa
Kamuxin ilmoituskanavatiimi, johon kuuluu rajallinen
määrä henkilöitä. Vain tutkintaan osallistuvat saavat tietoa
ilmoituksesta ja siihen liittyvästä tutkinnasta. Epäillyt tai
epäilyyn liittyvät henkilöt eivät saa osallistua tutkintaan.
Kaikki epäilyt tutkitaan perusteellisesti. Tutkintamenettelyistä
päätetään tapauskohtaisesti, ja Kamux käyttää tarvittaessa
ulkopuolisia asiantuntijoita. Yhtiö ei toteuta kurinpitotoimia
epäiltyjä henkilöitä kohtaan ennen tutkinnan valmistumista.
Kuvaus
Vaikutus, riski vai
mahdollisuus Aikahorisontti Sijanti arvoketjussa
Mahdollisuus vähentää väärinkäytösten riskiä toimitusketjussa
käyttämällä vähemmän ja suurempia toimittajia, joiden kanssa on
keskitetysti hallinnoidut sopimukset.
Mahdollisuus Pitkä aikaväli Oma toiminta
G1-1 - Liiketoiminnan harjoittamista koskevat
toimintaperiaatteet ja Kamuxin yrityskulttuuri
Kamuxin yrityskulttuuri näkyy vahvasti Kamuxin eettisissä
ohjeissa. Kamuxin eettiset ohjeet päivitettiin vuonna
2024, ja niissä määritellään eettisen toiminnan standardit
kaikille Kamuxin työntekijöille, esihenkilöille, johtoryhmän
jäsenille ja muulle johdolle. Eettiset ohjeet kattavat kaikki
Kamuxin toiminnot ja kaikki Kamux-konsernille tai sen
tytäryhtiöille työskentelevät. Ohjeiden toimeenpanosta vastaa
konsernin toimitusjohtaja.
Kamux on sitoutunut noudattamaan lakeja ja määräyksiä sekä
toimimaan yleisesti hyväksyttyjen käytäntöjen mukaisesti.
Lakien tai määräysten rikkomista tai laittomiin tekoihin
tai epäeettisiin liiketoimiin osallistumista ei hyväksytä.
Kamuxin eettisissä ohjeissa kielletään kaikenlaisten
lahjusten tai muiden vastaavien maksujen maksaminen tai
vastaanottaminen Kamuxin liiketoiminnan edistämiseksi tai
tukemiseksi. Sääntöjenvastaiset maksut eivät rajoitu käteis-
tai valuuttamaksuihin, vaan niihin voi sisältyä mikä tahansa
riittävän arvokas etu (matkat, lahjat yms.). Myös aiemmissa
eettisissä ohjeissa, nimeltään Hyvä autokaupan tapa, lahjusten
antaminen ja vastaanottaminen on yhtä lailla kielletty. Kamux
ei myöskään koskaan hyväksy käteistä maksuvälineenä
tuotteistaan tai palveluistaan. Kamux ei ole toteuttanut erillistä
prosessia korruption ja lahjonnan suhteen eniten riskialttiiden
toimintojen tunnistamiseksi.
ESRS 2 GOV-1 -osiossa on kuvaus hallinto-, johto- ja
valvontaelinten roolista, pätevyyksistä, asiantuntemuksesta
sekä vastuunjaosta.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
58
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Ilmoituskanavan teknisestä toteutuksesta vastaa ulkopuolinen
palveluntarjoaja. Tämä varmistaa ilmiantajan säilymisen
nimettömänä, ilmoitusten salauksen ja raportointijärjestelmän
tiukkojen tietoturvakriteerien noudattamisen. Väärinkäytöksen
ilmoittaja ja nimetyt henkilöt Kamuxilla saavat henkilökohtaiset
tunnukset, joiden avulla he voivat tutustua salattuun raporttiin
ja viestiä kanavan kautta nimettömästi ja turvallisesti.
Kamux ei missään vaiheessa pyri selvittämään nimettömän
ilmoittajan henkilöllisyyttä.
Kamuxin työntekijöiden odotetaan ilmoittavan, jos he
havaitsevat merkkejä korruptiosta tai lahjonnasta. Lisäksi
Kamuxin tietojärjestelmissä on valvontatoimintoja, jotka
havaitsevat ja tunnistavat epätavallisen toiminnan. Yhtiössä
tehdään myös säännöllisesti ulkopuolisten asiantuntijoiden
suorittamia sisäisiä tarkastuksia mahdollisen laittoman tai
Kamuxin eettisten ohjeiden tai muiden sisäisten ohjeiden
vastaisen toiminnan tunnistamiseksi.
Kamuxilla ei ole erillisiä korruption tai lahjonnan vastaisia
toimintaperiaatteita, jotka noudattaisivat YK:n korruption
vastaista yleissopimusta. Kamux suunnittelee erillisten
korruption ja lahjonnan vastaisten toimintaperiaatteiden
toteuttamista ja käyttöönottoa vuoden 2025 aikana.
Kamux ei ole asettanut mitattavissa olevia, aikasidonnaisia
ja tulossuuntautuneita tavoitteita olennaisiin liiketoiminnan
harjoittamiseen liittyviin aiheisiin liittyen, koska se kehittää
edelleen kestävyyskäytäntöjään. Siksi yhtiö ei myöskään julkista
tietoja tavoitteista.
G1-2 - Suhteet toimittajiin
Kamuxilla on laaja toimittajakanta, sillä yhtiö on perinteisesti
organisoinut toimintansa paikallisesti ja käyttänyt
kumppaneinaan pääasiassa pieniä paikallisia toimijoita
erityisesti myyntiä edeltävissä ja sen jälkeisissä palveluissa
sekä korjaustöissä. Suuri osa Kamuxin myymistä käytetyistä
autoista hankitaan sen asiakkailta vaihtoautoina, mutta yhtiö
hankkii käytettyjä autoja myös autohuutokaupoista, leasing-
yhtiöiltä, muilta autoliikkeiltä, rahoitusyhtiöiltä, maahantuojilta,
yksityishenkilöiltä ja muista lähteistä useista Euroopan maista.
Tuomiot tai sakot korruption ja lahjonnan torjuntaa
koskevien lakien rikkomisesta
Korruption ja lahjonnan torjuntaa
koskevien lakien rikkomisesta annetut
tuomiot Tuomioita 0
Korruption ja lahjonnan torjuntaa
koskevien lakien rikkomisesta määrätyt
sakot 0
Kamuxin autojen, tavaroiden ja palveluiden osto-ohjeet ohjaavat
yhtiön suhteita sen toimittajiin. Hallitakseen mahdollisia
vastuullisuuteen liittyviä riskejä toimitusketjussaan Kamux
pyrkii tekemään kirjalliset sopimukset kaikkien toimittajiensa
kanssa. Kamuxilla ei ole erillisiä toimintaperiaatteita
maksuviivästysten ehkäisemiseksi pk-yrityksille tai laajemmin,
mutta yhtiön käytäntönä on maksaa laskut sovittujen
maksuehtojen mukaisesti. Mikäli tällaista sopimusta ei ole,
laskut maksetaan eräpäivän mukaisesti.
Kamux on sitoutunut olemaan rehellinen ja luotettava
liikekumppani toimittajilleen sekä ylläpitämään hyviä ja avoimia
suhteita alihankkijoihin ja palveluntarjoajiin. Kamux odottaa
samaa toimittajiltaan. Autojen, tavaroiden ja palveluiden
osto-ohjeissaan Kamux pidättää itsellään oikeuden pyytää
toimittajalta tietoja siitä, miten toimittaja noudattaa ohjeita.
Kamuxilla ei ole erillisiä sosiaalisia tai ympäristökriteereitä
toimittajakumppaneiden valinnalle.
G1-3 - Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen
ja havaitseminen
Kamux suhtautuu korruption ja lahjonnan ehkäisyyn ja
havaitsemiseen erittäin vakavasti. Kamuxin aiempi eettinen
ohje, nimeltään Hyvä autokaupan tapa, sekä vuonna 2024
päivitetyt Kamuxin eettiset ohjeet kieltävät ehdottomasti
kaikenlaisen korruption ja lahjonnan. Varmistaakseen, että
kaikki työntekijät ovat tietoisia Kamuxin tiukasta linjasta
korruptiota ja lahjontaa vastaan ja ymmärtävät sen, Kamux
edellyttää, että kaikki uudet työntekijät osallistuvat pakolliseen
koulutukseen Kamuxin toimintatavoista aloittaessaan yhtiön
palveluksessa. Koulutus on päivitetty vastaamaan Kamuxin
päivitettyjä eettisiä ohjeita raportointivuoden jälkeen vuoden
2025 aikana, ja jatkossa koulutus on pakollinen kaikille
työntekijöille vuosittain.
Kamuxilla ei ole erillistä korruption ja lahjonnan torjuntaan
liittyvää koulutusta, mutta kaikki työntekijät käyvät läpi
koulutuksen Kamuxin eettisistä ohjeista (aiemmin Hyvä
autokaupan tapa), joka nimenomaisesti kieltää kaikenlaisen
korruption ja lahjonnan.
Toimitusjohtaja on konsernin johtoryhmän tuella vastuussa sen
varmistamisesta, että konserni toimii sovittujen periaatteiden
mukaisesti, noudattaa lakeja ja määräyksiä, reagoi havaittuihin
poikkeamiin ja toteuttaa asianmukaiset korjaavat toimenpiteet.
Mahdollisista poikkeamista raportoidaan hallitukselle
viipymättä, vaikka mitään erityistä prosessia ei ole määritelty.
Kamuxilla ei ole erillistä sisäisen tarkastuksen toimintoa,
mutta ulkopuoliset kumppanit suorittavat säännöllisesti
sisäisiä tarkastuksia, joita Kamux Oyj:n hallitus hallinnoi
ja ohjaa. Kyseiset kumppanit ovat riippumattomia ja
erillisiä johtoportaasta.
Konsernin tietojärjestelmiin, erityisesti Kamuxin
johtamisjärjestelmään (Kamux Management System, KMS), on
sisäänrakennettu sisäisiä valvontamekanismeja ja hyväksyntöjä
väärinkäytösten estämiseksi.
Mittarit ja tavoitteet
G1-4 - Korruptio- tai lahjontatapaukset
Vuonna 2024 Kamuxille ei langetettu yhtään tuomiota tai
sakkoa korruptiota ja lahjontaa koskevien lakien rikkomisesta.
G1-6 - Maksukäytännöt
Kamuxin käytäntönä on maksaa laskut niiden eräpäivänä.
Kamuxin maksuehdot ovat Kamuxin yleisen käytännön
mukaisesti 0-90 päivää, ja noin 46 % laskuista maksetaan
maksuehdon mukaisesti. Vuonna 2024 keskimääräinen
maksuaika oli noin 24 päivää laskun vastaanottamisesta.
Keskiarvo on laskettu kaikkien vuoden 2024 viimeisen
neljänneksen aikana maksettujen laskujen perusteella. Yhtiön
maksukäytännöt eivät ole muuttuneet vuoden 2024 aikana.
Kamux maksaa laskuja vuoden kaikkina arkipäivinä.
Kamuxilla ei ole vireillä tai käynnissä olevia oikeusprosesseja
viivästyneisiin maksuihin liittyen.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
59
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
SELVITYS HALLINTO JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ
Kamux Oyj:n ("yhtiö" tai "Kamux") hallinnointi noudattaa Suomen
osakeyhtiölakia, pörssiyhtiöitä koskevia säännöksiä, yhtiön yhtiöjärjestystä
ja Nasdaq Helsinki Oy:n sääntöjä ja ohjeita. Yhtiö noudattaa myös
Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n julkaisemaa hallinnointikoodia, joka on
tullut voimaan 1.1.2025. Koko hallinnointikoodi on saatavilla yhdistyksen
verkkosivuilla osoitteessa www.cgfinland.fi.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä on laadittu osana Kamux Oyj:n
hallituksen toimintakertomusta vuodelta 2024. Tämä selvitys sekä
ajantasaiset tiedot yhtiön hallinnoinnista ja palkitsemisesta ovat saatavilla
yhtiön verkkosivuilla osoitteessa kamux.com.
KAMUXIN HALLINTO
Kamuxin toimielimet ovat yhtiökokous, hallitus ja toimitusjohtaja. Kamuxin
ylintä päätäntävaltaa käyttävät osakkeenomistajat yhtiökokouksessa.
Hallituksella on kaksi valiokuntaa, jotka avustavat hallitusta sen tehtävissä:
tarkastusvaliokunta ja henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta.
Johtamisesta vastaavat hallitus ja toimitusjohtaja. Johtoryhmä avustaa
toimitusjohtajaa yhtiön ja konsernin johtamisessa.
Yhtiökokouksen valitsema tilintarkastaja toimii osakkeenomistajien
asettamana tarkastuselimenä.
Yhtiökokous on päättänyt myös osakkeenomistajien nimitystoimikunnasta,
joka koostuu suurimmista osakkeenomistajista tai suurimpien
osakkeenomistajien nimeämistä jäsenistä.
Kamuxin hallinto
Yhtiökokous
Kamux Oyj:n
ylin päättävä elin.
Hallitus
Yhtiökokous valitsee
jäsenet. Hallitus vastaa
yhtiön strategisesta
johtamisesta.
Toimitusjohtaja
Hallitus nimittää
toimitusjohtajan,
joka vastaa Kamuxin
liiketoiminnan
johtamisesta.
Johtoryhmä
Johtoryhmä tukee
toimitusjohtajaa
strategian toteuttamisessa
ja liiketoiminnan
johtamisessa.
Tilintarkastaja
Yhtiökokous valitsee
tilintarkastajan, joka
tarkastaa tilinpäätöksen ja
yhtiön hallinnon.
Tarkastusvaliokunta
Valiokunta mm.
valvoo taloudellista
raportointiprosessia sekä
seuraa sisäisen valvonnan
ja tarkastuksen sekä
riskienhallintajärjestelmän
tehokkuutta
Osakkeenomistajien
nimitystoimikunta
Toimikunta valmistelee
hallituksen nimittämistä ja
palkitsemista.
Henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunta
Valiokunta tukee
hallitusta ja toimivaa
johtoa henkilöstö- ja
palkitsemisasioihin
liittyvissä kysymyksissä.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
60
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
YHTIÖKOKOUS
Kamuxin ylin päättävä elin on yhtiökokous. Varsinainen
yhtiökokous on pidettävä vuosittain kesäkuun loppuun
mennessä, ja se käsittelee asioita, jotka yhtiöjärjestyksen
mukaan kuuluvat sen toimivaltaan, sekä sille tehtyjä esityksiä.
Tarpeen vaatiessa kutsutaan koolle ylimääräinen yhtiökokous.
Hallituksella on myös velvollisuus kutsua yhtiökokous koolle,
jos tilintarkastaja tai osakkeenomistajat, joiden omistusosuus
on yhteensä vähintään 10 % yhtiön osakkeista, vaativat sitä
kirjallisesti tietyn asian käsittelemistä varten.
Kamuxin yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiökokous
- päättää tilinpäätöksen vahvistamisesta
- päättää taseen osoittaman voiton käyttämisestä
- päättää vastuuvapaudesta hallituksen jäsenille
ja toimitusjohtajalle
- päättää hallituksen jäsenten lukumäärästä
- valitsee hallituksen jäsenet, hallituksen puheenjohtajan
ja varapuheenjohtajan sekä päättää hallitukselle
maksettavista palkkioista
- valitsee tilintarkastajan ja päättää tilintarkastajan palkkioista.
Kutsu yhtiökokoukseen toimitetaan osakkeenomistajille
julkaisemalla kutsu yhtiön verkkosivuilla tai yhdessä tai
useammassa hallituksen nimeämässä laajalevikkisessä
päivälehdessä aikaisintaan kolme kuukautta ja viimeistään
kolme viikkoa ennen yhtiökokousta, mutta kuitenkin
aina viimeistään yhdeksän päivää ennen yhtiökokouksen
täsmäytyspäivää. Kokouskutsu ja hallituksen ehdotukset
yhtiökokoukselle julkistetaan myös pörssitiedotteena.
Yhtiökokouskutsu sekä yhtiökokoukselle esitettävät asiakirjat
ja hallituksen tai muun toimivaltaisen elimen päätösehdotukset
asetetaan yhtiön verkkosivuille vähintään 21 päivää
ennen yhtiökokousta.
Yhtiökokous vuonna 2024
Kamuxin varsinainen yhtiökokous pidettiin 18.4.2024 Clarion
Hotel Helsingissä osoitteessa Tyynenmerenkatu 2 00220
Helsinki. Osakkeenomistajilla oli mahdollisuus käyttää
äänioikeuttaan myös äänestämällä ennakkoon.
Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen vuodelta 2023, myönsi
vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle
tilikaudelta 2023, päätti osingonjaosta, valitsi hallituksen
jäsenet, puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan sekä
tilintarkastajan toimikaudelle 2024-2025 ja päätti hallitukselle
annetuista valtuutuksista. Lisäksi yhtiökokous päätti, että
yhtiöjärjestystä muutetaan lisäämällä velvollisuus valita
kestävyysraportoinnin varmentaja ja lisäämällä velvollisuus
käsitellä varsinaisessa yhtiökokouksessa kestävyysraportoinnin
varmentajaan liittyvät asiat sekä mahdollistamalla
yhtiökokouksen pitämisen Helsingin ja Hämeenlinnan lisäksi
myös Vantaalla, Espoossa tai Kauniaisissa. Yhtiökokous
myös hyväksyi neuvoa-antavasti yhtiön toimielinten
palkitsemisraportin ja palkitsemispolitiikan. Yhtiökokouksen
2024 pöytäkirja on saatavilla Kamuxin verkkosivuilla.
HALLITUS
Yhtiön hallinnosta ja toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä
huolehtii hallitus. Hallitus vastaa siitä, että yhtiön kirjanpidon
ja varainhoidon valvonta on asianmukaisesti järjestetty.
Hallituksella on kaksi valiokuntaa, tarkastusvaliokunta ja
henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta, minkä lisäksi se voi
perustaa muita valiokuntia.
Kamuxin yhtiöjärjestyksen mukaan hallitukseen kuuluu
vähintään neljä ja enintään kahdeksan jäsentä, jotka valitaan
yhtiökokouksessa. Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
valmistelee ehdotuksen hallituksen jäsenistä. Hallituksen
jäsenen toimikausi päättyy hänen valintaansa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.
Hallitus on päätösvaltainen, kun enemmän kuin puolet sen
jäsenistä on läsnä. Päätökset tehdään enemmistöpäätöksin.
Äänten mennessä tasan päätökseksi tulee se mielipide, johon
puheenjohtaja yhtyy.
Hallituksen tehtävät
Hallitus on laatinut toimintaansa varten kirjallisen
työjärjestyksen, joka tarkastetaan vuosittain ja tarvittaessa
päivitetään. Työjärjestystä päivitettiin vuonna 2024
sukupuolikiintiöiden, kestävyysseikkoja koskevan
raportoinnin varmentamisen seuraamisen ja arvioinnin sekä
kokouspöytäkirjojen kieliversioiden osalta.
Työjärjestyksen ja osakeyhtiölain mukaisesti hallituksen
tehtäviin kuuluvat muun muassa:
- liiketoimintastrategian vahvistaminen
- toimintakertomusten, tilinpäätösten ja
osavuosikatsausten laadinta
- kirjanpidon ja varainhoidon valvonnan asianmukaisen
järjestämisen varmistaminen
- yhtiökokoukselle tehtävien ehdotusten valmistelu ja
yhtiökokousten koolle kutsuminen mukaan lukien yhtiön
osinkopolitiikan määrittely ja yhtiökokoukselle tehtävän
maksettavan osingon määrää koskevan ehdotuksen valmistelu
- riskienhallinnan, sisäisen tarkastuksen ja sisäisen valvonnan
periaatteiden hyväksyminen ja niiden toimivuuden valvonta
sekä keskeisten riskien käsittely
- vuosittaisen liiketoimintasuunnitelman ja budjetin
hyväksyminen sekä niiden toteuttamisen valvonta
- toimitusjohtajan nimittäminen ja hänen palvelussuhteensa
ehdoista päättäminen yhtiön toimielinten
palkitsemispolitiikan mukaisesti
- yhtiörakenteesta päättäminen sekä organisaatiorakenteen ja
johtamisjärjestelmän toimivuuden varmistaminen ja valvonta
- yhtiön johtoryhmän jäsenten nimityksistä ja heidän
palkkauksestaan päättäminen
- muun henkilöstön palkitsemis- ja kannustinjärjestelmien
pääperiaatteista päättäminen
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
61
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Hallituksen ja valiokuntien jäsenten osallistuminen kokouksiin vuonna 2024
Hallitus Tarkastusvaliokunta
Henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunta
Jäsen Läsnäolo Osallistumis-% Läsnäolo Osallistumis-% Läsnäolo Osallistumis-%
Terho Kalliokoski 17/17 100 - - - -
Harri Sivula 17/17 100 8/8 100 - -
Juha Kalliokoski 17/17 100 8/8 100 8/8 100
Antti Mäkelä 17/17 100 - - 8/8 100
Jaana Viertola-Truini 17/17 100 8/8 100 - -
Reija Laaksonen (18.4.2024 saakka) 7/7 100 - - 2/2 100
Maren Kroll (18.4.2024 alkaen) 10/10 100 - - 6/6 100
Kati Riikonen (18.4.2024 alkaen) 10/10 100 - - - -
Keskimääräinen osallistumis-% 100 100 100
- siitä huolehtiminen, että Kamuxilla on kaikkien
konserniyhtiöiden toiminnassa noudatettavat arvot
- strategisesti tai taloudellisesti merkittävistä yrityskaupoista,
yritysjärjestelyistä ja investoinneista päättäminen
- yhtiön keskeisten toimintapolitiikkojen hyväksyminen
- yhtiön ja sen lähipiirin välisten toimien seurannan ja
arvioinnin periaatteiden määrittäminen sekä epätavanomaisista
lähipiiriliiketoimista päättäminen
- muista kuin vähäisistä lahjoituksista päättäminen
- yhtiön hallinto- ja ohjausjärjestelmää koskevan selvityksen
käsittely vuosittain sekä
- muista osakeyhtiölaissa tai muualla säädetyistä hallitukselle
kuuluvista asioista päättäminen.
Hallitus kokoontuu etukäteen sovitun aikataulun mukaisesti
normaalisti kerran kuukaudessa (pois lukien heinäkuu) ja lisäksi
tarpeen mukaan. Tarvittaessa hallitus voi tehdä päätöksiä
myös kokoontumatta. Yhtiön toimivasta johdosta hallituksen
kokouksiin osallistuvat säännöllisesti toimitusjohtaja ja
talousjohtaja sekä hallituksen sihteeri, jotka eivät ole
hallituksen jäseniä.
Hallitus vuonna 2024
Vuonna 2024 hallitukseen kuuluivat 1.1.-18.4.2024 Terho
Kalliokoski (puheenjohtaja), Harri Sivula (varapuheenjohtaja),
Juha Kalliokoski, Reija Laaksonen, Antti Mäkelä ja
Jaana Viertola-Truini.
18.4.2024 varsinainen yhtiökokous valitsi hallituksen
jäseniksi uudelleen Juha Kalliokosken, Terho Kalliokosken,
Antti Mäkelän, Harri Sivulan ja Jaana Viertola-Truinin.
Uusina jäseninä hallitukseen valittiin Maren Kroll ja
Kati Riikonen. Yhtiökokous valitsi osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan ehdotuksen mukaisesti uudelleen Terho
Kalliokosken hallituksen puheenjohtajaksi ja Harri Sivulan
hallituksen varapuheenjohtajaksi.
Vuonna 2024 hallitustyössä painottuivat yhtiön strategian
päivittäminen ja päivitetyn strategian toteuttamisen
varmistaminen, konsernin laskevan markkinaosuuden ja
kannattavuuden kääntäminen takaisin kasvu-uralle sekä
asiakaskokemuksen parantaminen ja toiminnan tehostaminen.
Lisäksi hallitus keskittyi kestävän kehityksen tavoitteiden
ja raportoinnin edistämiseen, konsernin pitkäaikaisen
velkarahoituksen uudelleenjärjestämiseen sekä johdon
palkitsemisjärjestelmien uudistamiseen.
Hallitus piti vuonna 2024 yhteensä 17 kokousta, joista neljä
oli kokoontumatta tehtyjä päätöksiä. Hallituksen jäsenten
osallistumistiedot on esitetty jäljempänä olevassa taulukossa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
62
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Hallitus 31.12.2024
Terho Kalliokoski
s. 1961, Suomen kansalainen, mies
Kauppatieteiden maisteri
Hallituksen jäsen 2022-, hallituksen puheenjohtaja 2023-
Riippumaton yhtiöstä ja yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista
Päätoimi: hallitusammattilainen
Harri Sivula
s. 1962, Suomen kansalainen, mies
Hallintotieteiden maisteri
Hallituksen jäsen 2017-, hallituksen puheenjohtaja 2020-2023,
hallituksen varapuheenjohtaja 2023-, tarkastusvaliokunnan
puheenjohtaja 2023-
Riippumaton yhtiöstä ja yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista
Päätoimi: hallitusammattilainen
Juha Kalliokoski
s. 1970, Suomen kansalainen, mies
Poliisi ja kauppateknikko
Hallituksen jäsen 2023-, tarkastusvaliokunnan ja henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunnan jäsen 2023-
Riippuvainen yhtiöstä ja yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista
Päätoimi: yrittäjä
Antti Mäkelä
s. 1976, Suomen kansalainen, mies
Tekniikan ylioppilas, kauppatieteiden ylioppilas
Hallituksen jäsen 2020-, henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
jäsen 2022-
Riippumaton yhtiöstä ja yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista
Päätoimi: Reaktor Groupin perustaja, hallituksen jäsen
Maren Kroll
s. 1979, Saksan kansalainen, nainen
Psykologian maisteri
Hallituksen jäsen 2024-, henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
puheenjohtaja 2024-
Riippumaton yhtiöstä ja yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista
Päätoimi: itsenäinen henkilöstöhallinnon sekä
henkilöstöjohtamisen neuvonantaja ja konsultti
Jaana Viertola-Truini
s. 1972, Suomen kansalainen, nainen
Kauppatieteiden maisteri
Hallituksen jäsen 2022-, tarkastusvaliokunnan jäsen 2023-
Riippumaton yhtiöstä ja yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista
Päätoimi: Itsenäinen neuvonantaja ja konsultti
Kati Riikonen
s. 1971, Suomen kansalainen, nainen
Kauppatieteiden maisteri
Hallituksen jäsen 2024-
Riippumaton yhtiöstä ja yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista
Päätoimi: Telia Finland Oyj:n johtaja, online, markkinointi
ja analytiikka
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
63
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Hallituksen jäsenten omistamat osakkeet
31.12.2024
Terho Kalliokoski
95 315
Harri Sivula
47 463
Juha Kalliokoski
5 951 112*
Maren Kroll
2 135
Antti Mäkelä
39 389
Kati Riikonen
2 135
Jaana Viertola-Truini
5 914
* Juha Kalliokosken suorat omistukset ja Juha Kalliokosken lähipiirin määräysvallassa
olevan sijoitusyhtiön omistamat osakkeet.
Jäsenten riippumattomuus
Hallinnointikoodin mukaan enemmistön hallituksen jäsenistä
on oltava riippumattomia yhtiöstä. Vähintään kahden yhtiöstä
riippumattoman hallituksen jäsenen on oltava riippumattomia
myös yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista.
Hallitus arvioi vuosittain jäsentensä riippumattomuuden
yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista.
Vuonna 2024 Hallinnointikoodin mukaisen
riippumattomuusarvioinnin perusteella Kamuxin
yhtiökokouksessa 18.4.2024 valittujen hallituksen jäsenten
on katsottu olevan riippumattomia yhtiöstä sekä yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista, pois lukien Juha Kalliokoski,
jonka katsotaan olevan riippuvainen sekä yhtiöstä että yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista.
Hallituksen sukupuolijakauma
Hallituksen ikäjakauma
3 naista
4 miestä
57 %43 %
40–49 vuotta
2 jäsentä
50–59 vuotta
3 jäsentä
Yli 60 vuotta
2 jäsentä
29 %
29 %
43 %
Itsearviointi
Hallitus arvioi vähintään kerran vuodessa toimintaansa
ja työskentelytapojaan itsearviointina. Vuosittaisessa
itsearviointikyselyssä selvitetään hallituksen jäsenten arvioita
ja näkemyksiä muun muassa hallituksen käsittelemistä
asioista, hallituksen kokoonpanosta ja työskentelytavoista sekä
erilaisista yhtiöön ja sen kehittämiseen liittyvistä tekijöistä.
Itsearviointikyselyjen tulokset käydään läpi sekä hallituksessa
että osakkeenomistajien nimitystoimikunnassa kyselyjen
valmistuttua. Itsearviointia kehitetään jatkuvasti. Hallitustyötä
kehitettiin vuonna 2024 edellisvuoden itsearvioinnin pohjalta.
Hallituksen monimuotoisuus
Kamuxin hallitus on vahvistanut monimuotoisuuspolitiikan.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta vastaa
monimuotoisuuspolitiikan ylläpitämisestä. Nimitystoimikunta
perehtyy politiikkaan aina toimikautensa alussa ja
tekee hallitukselle siihen tarpeelliseksi katsomiaan
muutosehdotuksia. Monimuotoisuuspolitiikkaa päivitettiin
loppuvuodesta 2024.
Politiikan mukaisesti hallituksen jäseniä valittaessa
tavoitteena on, että heidän osaamisensa ja kokemuksensa eri
liiketoiminta-alueilta täydentävät toisiaan ja kattavat yhtiön
keskeiset toiminnot ja strategian. Lisäksi pyritään turvaamaan
hallitustyön tehokkuus, jatkuvuus sekä aktiivinen keskustelu ja
päätöksentekokyky.
Hallituksen monimuotoisuus varmistetaan erityisesti seuraavien
seikkojen huomioimisella:
- Ammattitaito ja kokemus: Hallituksen jäsenillä tulee
olla yhtiön toiminnan, toimialan ja strategian kannalta
merkityksellistä ja toisiaan täydentävää ammattitaitoa ja
kokemusta. Merkityksellistä voi olla esimerkiksi kokemus
liiketoiminnan johtamisesta, vähittäiskaupan alalta,
taloushallinnosta, riskienhallinnasta, ESG-kysymyksistä,
kansainvälisestä toiminnasta, yhtiön maantieteellisiltä
toimintamarkkinoilta, pörssiyhtiönä toimimiseen liittyvistä
asioista ja lakiasioista sekä teknologiasta.
- Sukupuolten tasa-arvo: Yhtiö pyrkii varmistamaan, että
kumpikaan sukupuoli ei ole aliedustettuna hallituksessa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
64
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Viimeistään 30.6.2026 mennessä naisten ja miesten tulee
olla tasapuolisesti edustettuina hallituksessa siten kuin
lainsäädännössä ja hallinnointikoodissa edellytetään.
- Ikäjakauma: Tavoitteena on varmistaa hallituksen ikäjakauma,
jotta saadaan hyödynnettyä eri-ikäisten jäsenten erilainen
asiantuntemus ja näkökulmat.
- Jatkuvuus: Hallitustyöskentelyssä pyritään varmistamaan
yhtiötä koskevan kokemuksen jatkuvuus sekä hallituksen
kokoonpanon säännöllinen uudistaminen.
- Riippumattomuus: Hallituksen monimuotoisuudessa
huomioidaan myös riippumattomien ja ei-riippumattomien
jäsenten tasapaino.
Kamuxin monimuotoisuuspolitiikan mukaisten
monimuotoisuustavoitteiden arvioidaan toteutuneen vuonna
2024 riittävässä määrin. Hallituksen jäsenillä on monipuolinen
koulutustausta sekä ammatilliset osaamisprofiilit, jotka tukevat
Kamuxin strategian toteuttamista. Hallituksen jäsenistä kolme
on naisia ja neljä miehiä. Hallituksen jäsenistä kuusi on Suomen
kansalaisia ja yksi on Saksan kansalainen. 31.12.2024 jäsenet
olivat iältään 45-63-vuotiaita. Tarkemmat tiedot hallituksen
monimuotoisuudesta esitetään kestävyysraportin sivulla 29.
Tarkastusvaliokunta
Hallitus nimittää tarkastusvaliokunnan avustamaan hallitusta
sille kuuluvan valvontatehtävän hoitamisessa. Hallitus valitsee
keskuudestaan tarkastusvaliokuntaan vähintään kolme jäsentä.
Valiokunnan jäsenillä tulee olla tehtävään tarvittava pätevyys.
Valiokunnan jäsenten tulee olla yhtiöstä riippumattomia
ja vähintään yhden jäsenen tulee olla riippumaton yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista.
Hallitus on määritellyt tarkastusvaliokunnan tehtävät
vahvistamassaan työjärjestyksessä, joka tarkastetaan vuosittain
ja päivitetään tarvittaessa. Työjärjestystä päivitettiin vuonna
2024 kestävysraportoinnin varmentamiseen liittyvien tehtävien
sekä kokouspöytäkirjojen kieliversioiden osalta.
Työjärjestyksen mukaan valiokunnan tehtävänä on avustaa
hallitusta yhtiön kirjanpidon ja varainhoidon valvonnan
asianmukaisessa järjestämisessä, kestävyysraportoinnin
varmentamisessa sekä varmistaa, että yhtiöllä on koko sen
toiminnan kattava ja riittävä sisäinen valvontajärjestelmä.
Valiokunnan tehtävänä on myös seurata, että yhtiön toiminta ja
sisäinen valvonta on järjestetty lakien, määräysten sekä hyvän
johtamis- ja hallintojärjestelmän edellyttämällä tavalla sekä
valvoa sisäisen tarkastuksen toimintaa. Lisäksi osakeyhtiölaki,
tilintarkastuslaki ja EU:n tilintarkastusasetus sisältävät
useita pakollisia tehtäviä, joiden osalta lähtökohtana on, että
tarkastusvaliokunta ensisijaisesti huolehtii näistä tehtävistä ja
asettaa tehtäville tiettyjä vaatimuksia.
Tarkastusvaliokunta kokoontuu vähintään neljä kertaa
vuodessa puheenjohtajan kutsumana. Tarkastusvaliokunta
raportoi säännöllisesti valiokunnan kokouksissa tehdyistä
päätöksistä hallitukselle.
Tarkastusvaliokunta vuonna 2024
Vuonna 2024 tarkastusvaliokuntaan kuuluivat 1.1.-18.4.2024
Harri Sivula (puheenjohtaja), Juha Kalliokoski ja Jaana
Viertola-Truini. Kamuxin hallitus päätti yhtiökokouksen jälkeen
välittömästi pidetyssä järjestäytymiskokouksessaan 18.4.2024
valita uudelleen tarkastusvaliokunnan jäseniksi Harri Sivulan
(puheenjohtaja), Juha Kalliokosken ja Jaana Viertola-Truinin.
Vuonna 2024 tarkastusvaliokunnan työskentelyssä
painottuivat valiokunnan perustamisen ja järjestäytymisen
jälkeen yhtiön taloudellinen seuranta, ennusteprosessin
kehittäminen sekä valmistautuminen kestävyysraportoinnin
käyttöönottoon. Tarkastusvaliokunta myös valvoi kestävän
kehityksen raportointi- ja varmennusprosessia. Vuonna 2024
tarkastusvaliokunta kokoontui kahdeksan kertaa.
Tiedot jäsenten osallistumisesta kokouksiin esitetään sivulla 62
olevassa taulukossa.
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan pääasiallisena
tehtävänä on valmistella toimitusjohtajan ja muun
johtoryhmän palkitsemis- ja nimitysasioita sekä yhtiön
noudattamia palkitsemisen periaatteita. Valiokunnan työ
keskittyy palkitsemisjärjestelmien sekä yhtiön noudattamien
palkitsemisen periaatteiden kehittämiseen ja yhtiön
palkitsemisen läpinäkyvyyden ja järjestelmällisyyden
edistämiseen. Toisena painopistealueena valiokunta keskittyy
yhtiön koko osaamispääoman ja organisaation kyvykkyyden
kehittämiseen sekä avainhenkilöiden seuraajasuunnitteluun.
Valiokunnan tehtäviin kuuluvat myös yhtiön toimielinten
palkitsemispolitiikan ja palkitsemisraportin valmistelu sekä
niiden esittäminen yhtiökokoukselle. Valiokunta hoitaa
myös muita, esimerkiksi henkilöstöpolitiikan ja -käytäntöjen
arviointiin liittyviä tehtäviä.
Hallitus päättää vuosittain henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
perustamisesta ja valitsee keskuudestaan valiokuntaan
vähintään kolme jäsentä. Valiokunnan jäsenistön enemmistön
on oltava yhtiöstä riippumattomia ja suurimman osan tulee olla
riippumattomia myös yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista.
Toimitusjohtaja tai yhtiön muuhun johtoon kuuluva
henkilö ei saa olla valiokunnan jäsen. Tehtäviä hoitaessaan
palkitsemisvaliokunta toimii suhteessa yhtiön toimivaan johtoon
itsenäisesti ja riippumattomasti.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
65
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta kokoontuu vähintään
kolme kertaa vuodessa puheenjohtajan kutsumana. Valiokunta
raportoi säännöllisesti hallitukselle valiokunnan kokouksissa
päätetyistä toimista.
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta 2024
Vuonna 2024 henkilöstö- ja palkitsemisvaliokuntaan kuuluivat
1.1.-18.4.2024 Reija Laaksonen (puheenjohtaja), Juha Kalliokoski
sekä Antti Mäkelä. Hallitus päätti 18.4.2024 yhtiökokouksen
jälkeen välittömästi pidetyssä järjestäytymiskokouksessaan
valita henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan jäseniksi Maren
Krollin (puheenjohtaja), Juha Kalliokosken ja Antti Mäkelän.
Vuonna 2024 henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
työskentelyssä painottui valiokunnan perustamisen ja
järjestäytymisen jälkeen erityisesti Kamuxin pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmän kehittäminen. Työjärjestystä päivitettiin
vuonna 2024 kokouspöytäkirjojen kieliversioiden osalta.
OSAKKEENOMISTAJIEN NIMITYSTOIMIKUNTA
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan tehtävänä on
vuosittain valmistella ja esitellä varsinaiselle yhtiökokoukselle
ja tarvittaessa ylimääräiselle yhtiökokoukselle ehdotukset
hallituskokoonpanosta (jäsenten määrä ja henkilöt) sekä
palkitsemisesta toimielinten palkitsemispolitiikan mukaisesti.
Lisäksi nimitystoimikunnan tehtävänä on etsiä hallituksen
jäsenten seuraajaehdokkaita ja valmistella hallituksen
monimuotoisuutta koskevat periaatteet.
Nimitystoimikunta koostuu neljästä (4) jäsenestä.
Osakkeenomistajia edustavien jäsenten nimeämisoikeus
on niillä kolmella (3) osakkeenomistajalla, joiden osuus
yhtiön kaikkien osakkeiden tuottamista äänistä on suurin
osakasluettelon mukaan varsinaista yhtiökokousta edeltävän
elokuun ensimmäisenä arkipäivänä. Nimitystoimikuntaan
kuuluu lisäksi jäsenenä hallituksen puheenjohtaja. Mikäli
osakkeenomistaja ei halua käyttää nimeämisoikeuttaan,
oikeus siirtyy seuraavaksi suurimmalle omistajalle.
Nimitystoimikunnan puheenjohtajaksi valitaan suurimman
osakkeenomistajan edustaja, ellei nimitystoimikunta
nimenomaisesti päätä toisin.
Nimitystoimikunnan jäsenet nimitetään vuosittain ja jäsenten
toimikausi päättyy, kun nimitystoimikuntaan on nimitetty
uudet jäsenet.
31.12.2024 osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan kuuluivat
seuraavat henkilöt, jotka ovat kaikki miehiä:
- Juha Kalliokoski, osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
puheenjohtaja, edustaen osakkeenomistajia Juha Kalliokoski ja
Callardo Capital Oy, synt. 1970.
- Juha Takala, edustaen OP-Rahastoyhtiö Oy:n hallinnoimia
sijoitusrahastoja, synt. 1964.
- Matias Arola, edustaen Danske Investin hallinnoimia
sijoitusrahastoja, synt. 1996.
- Terho Kalliokoski, Kamux Oyj:n hallituksen puheenjohtaja,
synt. 1961.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta on toimikaudella
2024-2025 kokoontunut tämän selvityksen julkaisemiseen
mennessä viisi kertaa. Kaikki jäsenet olivat paikalla
jokaisessa kokouksessa. Terho Kalliokoski ei osallistunut
hallituksen palkitsemista tai puheenjohtajan valintaa
koskevaan päätöksentekoon. Juha Kalliokosken siirryttyä
Kamuxin operatiiviseksi johtajaksi (Chief Operating
Officer, COO) ja johtoryhmän jäseneksi 1.3.2025 alkaen,
Juha Kalliokoski ja Callardo Capital Oy nimesivät
10.3.2025 alkaen osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan
edustajakseen Pekka Pajamon (s. 1962), joka toimii
Keskinäisen työeläkevakuutusyhtiö Varman talousjohtajana.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokoonpano säilyi
muilta osin ennallaan.
Nimitystoimikunta antoi 7.11.2024 ehdotuksensa Kamuxin
hallituksen kokoonpanosta ja palkitsemisesta yhtiön
hallitukselle vuoden 2025 varsinaista yhtiökokousta varten.
Hallitus sisällyttää nimitystoimikunnan ehdotukset vuoden
2025 varsinaista yhtiökokousta koskevaan kutsuun.
TOIMITUSJOHTAJA
Toimitusjohtajan tehtävänä on johtaa Kamuxin toimintaa
hallituksen antamien ohjeiden ja määräysten mukaisesti
sekä informoida hallitusta Kamuxin liiketoiminnan ja
taloudellisen tilanteen kehityksestä. Toimitusjohtajan
tehtäviin kuuluu valmistella hallituksen päätettäväksi tulevat
asiat, kehittää Kamuxin toimintoja yhdessä hallituksen
kanssa päätettyjen tavoitteiden mukaisesti ja varmistaa
hallituksen päätösten asianmukainen täytäntöönpano. Hän
vastaa lisäksi Kamuxin juoksevan hallinnon järjestämisestä ja
valvoo, että Kamuxin varainhoito on järjestetty luotettavasti.
Toimitusjohtajan velvollisuutena on lisäksi varmistaa, että
Kamuxissa noudatetaan voimassa olevaa lainsäädäntöä ja
sovellettavia määräyksiä.
Toimitusjohtaja toimii puheenjohtajana Kamuxin
johtoryhmän kokouksissa. Toimitusjohtajaa ei voi valita
hallituksen puheenjohtajaksi.
Yhtiön hallitus nimittää ja tarvittaessa erottaa toimitusjohtajan
ja päättää toimitusjohtajalle maksettavasta palkasta sekä
toimitusjohtajasopimuksen muista ehdoista. Toimitusjohtaja
valitaan tehtävään toistaiseksi.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
66
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Toimitusjohtajan taloudelliset etuudet on esitetty Kamuxin
palkitsemisraportissa vuodelta 2024.
JOHTORYHMÄ
Johtoryhmä tukee toimitusjohtajaa yhtiön strategian
toteuttamisessa ja johtaa kokonaisuudessaan Kamuxin
liiketoimintaa. Kamuxin johtoryhmän jäsenillä on laajat
valtuudet toimia omien vastuualueidensa puitteissa, ja
heidän velvollisuutenaan on kehittää Kamuxin liiketoimintaa
yhtiön hallituksen ja toimitusjohtajan asettamien
tavoitteiden mukaisesti.
Johtoryhmä kokoontuu säännöllisesti viikoittain ja lisäksi
tarpeen mukaan. Vuonna 2024 johtoryhmä keskittyi
työskentelyssään toteuttamaan yhtiön päivitettyä strategiaa
vuosille 2024-2026, kehittämään Kamux-konseptia ja
myymälöitä, muuttamaan myymäläverkostoa vastaamaan
paremmin kysyntää ja tehostamaan toimintoja, kehittämään
autojen kansainvälistä ostotoimintoa, eliminoimaan
ja ehkäisemään Ruotsin liiketoiminnoissa havaitut
väärinkäytökset, kehittämään järjestelmiä ja prosesseja sekä
parantamaan kustannusten hallintaa.
Johtoryhmän jäsenten ajantasaiset ansioluettelot ovat
luettavissa yhtiön verkkosivuilla osoitteessa kamux.com.
Vuoden 2024 aikana Kamux tiedotti useista muutoksista
konsernin johtoryhmässä. Henkilöstö- ja vastuullisuusjohtaja
Marjo Nurmi toimi johtoryhmän jäsenenä 30.9.2024 asti,
Ruotsin toimitusjohtaja Andy Rietschel 13.8.2024 asti,
kehitysjohtaja Vesa Uotila 7.8.2024 asti ja ostojohtaja Juha
Saarinen 8.7.2024 asti. Talousjohtaja Jukka Havia jatkaa
johtoryhmän jäsenenä toukokuun 2025 alkuun asti.
Toimitusjohtajan ja johtoryhmän jäsenten
omistamat osakkeet 31.12.2024
Tapio Pajuharju
63 437
Jukka Havia
0
Jani Koivu
23 850
Martin Verrelli
450
Aino Hökeberg
0
Jarkko Lehtismäki
18 500
Altti Väisänen
0
Altti Väisänen nimitettiin konsernin kehitysjohtajaksi ja
johtoryhmän jäseneksi 10.10.2024 alkaen, ja Johan Kempas
nimitettiin Kamux Ruotsin toimitusjohtajaksi ja konsernin
johtoryhmän jäseneksi 1.1.2025 alkaen.
Tiedot johtoryhmän monimuotoisuudesta on esitetty
kestävyysraportissa tämän toimintakertomuksen sivulla 29.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
67
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Johtoryhmä 31.12.2024
Tapio Pajuharju
Toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsen 2023-
s. 1963, Suomen kansalainen, mies
Kauppatieteiden maisteri
Jukka Havia
Talousjohtaja ja johtoryhmän jäsen 2024-
s. 1968, Suomen kansalainen, mies
Kauppatieteiden maisteri
Jani Koivu
Kamux Suomen toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsen 2022-
s. 1977, Suomen kansalainen, mies
M.Sc. (Mgmt.), BA (Econ.)
Martin Verrelli
Kamux Saksan toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsen 2022-
s. 1970, Saksan kansalainen, mies
Diploma in Economics
Aino Hökeberg
Markkinointi- ja konseptijohtaja, Kamux Ruotsin vt.
toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsen 2024-
s. 1983, Suomen kansalainen, nainen
Kauppatieteiden maisteri
Altti Väisänen
Kehitysjohtaja (Business Development, Car Flow & Data) ja
johtoryhmän jäsen 2024-
s. 1984, Suomen kansalainen, mies
Kauppatieteiden maisteri
Jarkko Lehtismäki
Chief Digital Officer ja johtoryhmän jäsen 2022-
s. 1983, Suomen kansalainen, mies
Diplomi-insinööri
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
68
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
RISKIENHALLINTA, SISÄINEN VALVONTA JA TARKASTUS
Sisäisen valvonnan ja riskienhallintajärjestelmien keskeiset
piirteet on kuvattu riskienhallintaa käsittelevässä osiossa
tämän raportin sivuilla 25-26.
MUUT TIEDOT
Lähipiiriliiketoimet
Kamuxin hallitus on määritellyt lähipiiriliiketoimien seurannan
ja arvioinnin periaatteet. Yhtiön lähipiiripolitiikka määrittää
lisäksi ne periaatteet ja prosessit, joiden mukaan yhtiö
järjestää lähipiiritoimia koskevan päätöksenteon, valvoo
mahdollisia lähipiiritoimia sekä raportoi niistä. Konsernissa
ylläpidetään lähipiiriluetteloa. Kamuxin lähipiiripolitiikan
pääsäännön mukaan kaikkien yhtiön ja sen lähipiiriin kuuluvien
tahojen välisten liiketoimien tulee tapahtua tavanomaisin
kaupallisin ehdoin.
Lähipiirin kanssa tehtävät liiketoimet käsitellään hallituksen
tarkastusvaliokunnassa ja/tai hallituksessa lähipiiripolitiikan
mukaisesti. Kamuxin johdon ja sen lähipiirin kanssa tehtävistä
merkittävistä liiketoimista päättää Kamuxin hallitus.
Hallitus päättää myös mahdollisista lähipiiriliiketoimista,
jotka eivät ole yhtiön tavanomaista liiketoimintaa tai joita
ei toteuteta tavanomaisin markkinaehdoin. Yhtiö ei tehnyt
lähipiirinsä kanssa yhtiön kannalta olennaisia ja yhtiön
tavanomaisesta liiketoiminnasta poikkeavia tai muutoin
kuin tavanomaisin markkinaehdoin toteutettuja liiketoimia
vuonna 2024. Tavanomaiset lähipiiritoimet liittyvät tiettyihin
vuokrasopimusjärjestelyihin, ajoneuvojen ostoon ja myyntiin
sekä konserniyhtiöiden väliseen keskinäiseen palvelumyyntiin
ja lainajärjestelyihin.
Sisäpiirihallinto
Kamuxilla on hallituksen hyväksymä sisäpiiriohje, joka perustuu
Markkinoiden väärinkäyttöasetukseen (MAR), Nasdaq Helsinki
Oy:n sisäpiiriohjeeseen sekä muihin asiaankuuluviin määräyksiin
ja ohjeisiin. Sisäpiiriasioista vastaa Kamuxin talousjohtaja.
Kamuxin johtotehtävissä toimivat henkilöt ja heidän lähipiirinsä
ovat ilmoitusvelvollisia liiketoimistaan Kamuxin osakkeella
ja muilla siihen perustuvilla rahoitusvälineillä. Kamux on
määritellyt MAR:n tarkoittamiksi Kamuxin rahoitusvälineillä
tehtävien liiketoimien ilmoitusvelvollisiksi johtohenkilöiksi
hallituksen jäsenet, toimitusjohtajan sekä mahdollisen
toimitusjohtajan sijaisen ja johtoryhmän jäsenet, mukaan lukien
heidän MAR:n mukainen lähipiirinsä.
Kamuxin johtotehtävissä toimivat henkilöt sekä yhtiön
tiedollisessa ytimessä toimivat henkilöt eivät saa toteuttaa
omaan lukuunsa tai kolmannen osapuolen lukuun
liiketoimia Kamuxin osakkeella tai muilla siihen perustuvilla
rahoitusvälineillä suljetun ikkunan aikana, joka alkaa 30
päivää ennen tilinpäätöstiedotteen, puolivuosikatsauksen tai
osavuosikatsauksen julkistuspäivää. Tiedollisessa ytimessä
toimiviksi henkilöiksi on nimetty henkilöitä, joilla on tehtäviensä
perusteella pääsy yhtiön tiedolliseen ytimeen. Näitä henkilöitä
ovat tyypillisesti osavuosikatsausta tai vuositilinpäätöstä
valmistelevat, yhtiön taloudesta, taloudellisesta raportoinnista
tai viestinnästä vastaavat henkilöt tai muut yhtiön johtavissa
tehtävissä toimivat henkilöt.
Hankekohtaisiksi sisäpiiriläisiksi katsotaan henkilöt,
jotka osallistuvat sisäpiiritietoja käsittelevien hankkeiden
suunnitteluun ja valmisteluun. Hankekohtainen sisäpiiriläinen
ei saa käydä kauppaa tai toteuttaa muita liiketoimia yhtiön
rahoitusvälineillä hankkeen aikana. Kielto koskee myös heidän
huollettavana olevia lapsiaan sekä välittömässä tai välillisessä
määräysvallassa olevia yhteisöjään.
Yhtiö ylläpitää luetteloa johtohenkilöistä ja heidän lähipiiristään
ja tiedollisessa ytimessä toimivista henkilöistä sekä
hankekohtaisia sisäpiiriluetteloita sähköisessä palvelussa.
Tilintarkastus
Lakisääteisen tilintarkastuksen kohteena on yhtiön tilikauden
kirjanpito, tilinpäätös ja hallinto. Emoyhtiön tilintarkastajan
on tarkastettava myös konsernitilinpäätös. Tilintarkastaja
antaa yhtiön osakkeenomistajille lain edellyttämän
tilintarkastuskertomuksen yhtiön vuositilinpäätöksen
yhteydessä ja raportoi säännöllisesti hallitukselle
havainnoistaan. Kamuxin tilikausi on kalenterivuosi.
Yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiön tilintarkastajana on
Keskuskauppakamarin hyväksymä tilintarkastusyhteisö.
Yhtiön tilintarkastaja valitaan vuosittain varsinaisessa
yhtiökokouksessa toimikaudeksi, joka päättyy valintaa
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.
Tilintarkastus vuonna 2024
Varsinainen yhtiökokous valitsi tilintarkastajaksi
uudelleen tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers
Oy:n. PricewaterhouseCoopers Oy:n ilmoittamana
päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT Markku
Launis. PricewaterhouseCoopers Oy on toiminut Kamuxin
tilintarkastajana vuodesta 2015 lähtien.
Tilintarkastajalle maksetaan palkkio yhtiön hyväksymän
laskun mukaan. Vuonna 2024 tilintarkastuspalkkiota
maksettiin yhteensä 287 000 euroa (329 000 euroa vuonna
2023) ja palkkioita muista tilintarkastukseen liittymättömistä
palveluista yhteensä 213 000 euroa (46 000 euroa vuonna
2023). Muut palvelut liittyivät pääasiallisesti taloudelliseen
neuvonantoon koskien esimerkiksi kestävyysraportoinnin
käyttöönottoa sekä veroneuvontaan.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
69
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
TIETOA OSAKKEENOMISTAJILLE
VARSINAISEN YHTIÖKOKOUKSEN JA HALLITUKSEN
JÄRJESTÄYTYMISKOKOUKSEN PÄÄTÖKSET SEKÄ
HALLITUKSEN VALTUUTUKSET
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Kamux Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin torstaina
18.4.2024. Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen vuodelta
2023, myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja
toimitusjohtajalle ja hyväksyi neuvoa-antavasti toimielinten
palkitsemisraportin ja palkitsemispolitiikan.
Osingonjako
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti jakaa
osinkoa 0,17 euroa osakkeelta kahdessa erässä. Osingon
ensimmäisen erän, 0,07 euroa, täsmäytyspäivä oli 22.4.2024 ja
osinko maksettiin 29.4.2024. Osingon toisen erän, 0,10 euroa,
täsmäytyspäivä oli 24.10.2024 ja osinko maksettiin 31.10.2024.
Hallitus valtuutettiin tarvittaessa päättämään osingon
toiselle maksuerälle uusi osingonmaksun täsmäytyspäivä ja
maksupäivä, mikäli Suomen arvo-osuusjärjestelmän säädökset
tai säännöt muuttuisivat tai muutoin sitä edellyttäisivät.
Hallituksen kokoonpano ja palkitseminen
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotuksen mukaisesti
hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin seitsemän.
Hallituksen jäseniksi valittiin uudelleen Juha Kalliokoski, Terho
Kalliokoski, Antti Mäkelä, Harri Sivula ja Jaana Viertola-Truini ja
uusina jäseninä Maren Kroll ja Kati Riikonen. Yhtiökokous valitsi
osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotuksen mukaisesti
uudelleen Terho Kalliokosken hallituksen puheenjohtajaksi ja
Harri Sivulan hallituksen varapuheenjohtajaksi.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotuksen
mukaisesti yhtiökokous päätti myös, että hallituksen
puheenjohtajalle maksetaan vuosipalkkiona 70 000
euroa ja hallituksen jäsenille kullekin 32 000 euroa,
ja että tarkastusvaliokunnan sekä henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunnan puheenjohtajalle maksetaan lisäksi
vuosipalkkiona 7 000 euroa ja kullekin tarkastusvaliokunnan
sekä henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan jäsenelle
vuosipalkkiona 3 500 euroa. Lisäksi hallituksen jäsenelle
maksetaan 500 euron palkkio kultakin sellaiselta hallituksen
tai valiokunnan kokoukselta, johon jäsen matkustaa oman
asuinmaansa ulkopuolelle.
Päätöksen mukaisesti 40 prosenttia hallituksen puheenjohtajan
ja jäsenten vuosipalkkiosta maksetaan markkinoilta
vallitsevaan markkinahintaan hankittavina Kamux Oyj:n
osakkeina tai vaihtoehtoisesti käyttämällä yhtiön hallussa
olevia omia osakkeita sen jälkeen, kun osavuosikatsaus ajalta
1.1.-31.3.2024 on julkistettu. Loput vuosipalkkiosta maksetaan
rahana, josta katetaan palkkiosta aiheutuvat verot. Yhtiö
maksaa palkkio-osakkeiden hankintaan ja luovutukseen liittyvät
transaktiokulut sekä varainsiirtoveron. Palkkiot valiokuntien
jäsenyydestä maksetaan rahana. Jos hallitus päättää perustaa
uusia valiokuntia, uuden valiokunnan puheenjohtajalle ja
jäsenille maksetaan yhtä suuri vuosipalkkio kuin muiden
valiokuntien puheenjohtajalle ja jäsenille. Matkakustannukset
korvataan yhtiön matkustuskäytännön mukaisesti.
Tilintarkastaja
Yhtiön varsinaiseksi tilintarkastajaksi valittiin hallituksen
ehdotuksen mukaisesti uudelleen tilintarkastusyhteisö
PricewaterhouseCoopers Oy, jonka ilmoittamana
päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT Markku
Launis. PricewaterhouseCoopers Oy toimii tilikaudella
2024 myös yhtiön kestävyysraportoinnin varmentajana.
PricewaterhouseCoopers Oy:lle maksetaan palkkio hallituksen
hyväksymän kohtuullisen laskun mukaan. Tilintarkastajalle
maksetaan myös korvaus kestävyysraportoinnin
varmennuspalveluista hallituksen hyväksymän kohtuullisen
laskun mukaan.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeannista
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti
valtuuttaa hallituksen päättämään enintään 4 000 000
osakkeen antamisesta yhdessä tai useammassa erässä, mikä
määrä vastaa noin 10 prosenttia yhtiön kaikkien osakkeiden
tämänhetkisestä lukumäärästä. Hallitus päättää osakeannin
ehdoista. Valtuutuksen nojalla voidaan antaa sekä uusia
osakkeita että yhtiön hallussa olevia osakkeita joko maksua
vastaan tai maksutta. Osakkeiden antamisessa voidaan
poiketa osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta (suunnattu
anti), jos siihen on yhtiön kannalta painava taloudellinen
syy, kuten osakkeiden käyttäminen yhtiön pääomarakenteen
kehittämiseksi, mahdollisten yrityskauppojen, investointien
tai muiden yhtiön liiketoimintaan kuuluvien järjestelyjen
rahoittamiseksi tai yhtiön sitouttamis- ja kannustinjärjestelmän
toteuttamiseksi. Valtuutus kumoaa aikaisemman varsinaisen
yhtiökokouksen 20.4.2023 hallitukselle antaman osakeantia
koskevan valtuutuksen. Valtuutus on voimassa seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin
enintään 30.6.2025 saakka.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään omien
osakkeiden hankkimisesta
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti
valtuuttaa hallituksen hankkimaan enintään 2 000 000 omaa
osaketta yhtiön vapaalla omalla pääomalla, mikä vastaa noin
5 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista. Valtuutus käsittää myös
oikeuden ottaa omia osakkeita pantiksi. Osakkeet hankitaan
julkisessa kaupankäynnissä, minkä vuoksi hankinta tapahtuu
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
70
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden
suhteessa ja osakkeista maksettava vastike on yhtiön
osakkeen hankintahetken markkinahinta Nasdaq Helsinki Oy:n
järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä. Osakkeita voidaan
hankkia myös julkisen kaupankäynnin ulkopuolella hintaan, joka
enimmillään vastaa hankintahetken markkinahintaa julkisessa
kaupankäynnissä. Hallitus valtuutetaan päättämään, miten
osakkeita hankitaan. Valtuutus sisältää oikeuden päättää
suunnatusta hankinnasta tai pantiksi ottamisesta, mikäli siihen
on yhtiön kannalta painava taloudellinen syy osakeyhtiölain
15 luvun 6 §:n mukaisesti. Osakkeet hankitaan käytettäväksi
osana yhtiön osakepalkkiojärjestelmien toteuttamista tai muihin
hallituksen päättämiin tarkoituksiin. Päätöstä omien osakkeiden
hankkimisesta ja pantiksi ottamisesta ei valtuutuksen nojalla
saa tehdä siten, että yhtiöllä ja sen tytäryhteisöillä hallussaan
tai panttina olevien omien osakkeiden yhteenlaskettu määrä
ylittäisi 10 (kymmenen) prosenttia kaikista osakkeista. Hallitus
päättää muista omien osakkeiden hankkimiseen ja/tai pantiksi
ottamiseen liittyvistä seikoista. Valtuutus kumoaa varsinaisen
yhtiökokouksen 20.4.2023 antaman valtuutuksen. Valtuutus
on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka,
kuitenkin enintään 30.6.2025 asti.
Yhtiöjärjestyksen muutos
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että
yhtiöjärjestystä muutetaan lisäämällä velvollisuus valita
kestävyysraportoinnin varmentaja (9 §) ja lisäämällä velvollisuus
käsitellä varsinaisessa yhtiökokouksessa kestävyysraportoinnin
varmentajaan liittyvät asiat (11 §) sekä mahdollistamalla
yhtiökokouksen pitämisen Helsingin ja Hämeenlinnan lisäksi
myös Vantaalla, Espoossa tai Kauniaisissa (12 §).
Hallituksen järjestäytymiskokouksen päätökset
Hallitus päätti yhtiökokouksen jälkeen välittömästi pidetyssä
järjestäytymiskokouksessaan valita tarkastusvaliokunnan
jäseniksi Harri Sivulan (puheenjohtaja), Jaana Viertola-Truinin
ja Juha Kalliokosken ja henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
jäseniksi Maren Krollin (puheenjohtaja), Juha Kalliokosken ja
Antti Mäkelän. Hallituksen tekemän riippumattomuusarvioinnin
mukaan sen jäsenistä Juha Kalliokoski on riippuvainen
yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista. Muut
jäsenet ovat riippumattomia sekä yhtiöstä että sen
merkittävistä osakkeenomistajista.
Yhtiökokouksen ja hallituksen järjestäytymiskokouksen
päätökset kokonaisuudessaan julkistettiin
pörssitiedotteella 18.4.2024.
OSAKKEENOMISTAJIEN
NIMITYSTOIMIKUNNAN KOKOONPANO
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta koostuu neljästä
jäsenestä. Kolmen osakkeenomistajia edustavan jäsenen
nimeämisoikeus määräytyy Euroclear Finland Oy:n ylläpitämän
osakasluettelon mukaan varsinaista yhtiökokousta edeltävän
elokuun 1. (ensimmäisen) arkipäivän omistustilanteen mukaan
suuruusjärjestyksessä. Nimitystoimikuntaan kuuluu lisäksi
jäsenenä hallituksen puheenjohtaja.
Kamuxin osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokoonpano
toimikaudelle 2024-2025 määräytyi 1.8.2024 osakasluetteloon
merkittyjen omistusten perusteella. Nimitysoikeuttaan
käyttivät seuraavat osakkeenomistajat ja osakkeenomistajien
nimitystoimikuntaan nimitettiin 21.8.2024 seuraavat jäsenet,
jotka ovat kaikki miehiä:
- Juha Kalliokoski, osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
puheenjohtaja, edustaen osakkeenomistajia Juha Kalliokoski ja
Callardo Capital Oy
- Juha Takala, edustaen OP-Rahastoyhtiö Oy:n
hallinnoimia sijoitusrahastoja
- Matias Arola, edustaen Danske Investin
hallinnoimia sijoitusrahastoja
- Terho Kalliokoski, Kamux Oyj:n hallituksen puheenjohtaja.
Nimitystoimikunta antoi 7.11.2024 yhtiön hallitukselle
ehdotuksensa vuoden 2025 varsinaiselle yhtiökokoukselle.
Juha Kalliokosken siirryttyä Kamuxin operatiiviseksi
johtajaksi (Chief Operating Officer, COO) ja johtoryhmän
jäseneksi 1.3.2025 alkaen, Juha Kalliokoski ja Callardo
Capital Oy nimesivät 10.3.2025 alkaen osakkeenomistajien
nimitystoimikuntaan edustajakseen Pekka Pajamon, joka toimii
Keskinäisen työeläkevakuutusyhtiö Varman talousjohtajana.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokoonpano säilyi
muilta osin ennallaan.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
71
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
OSAKEPOHJAISET KANNUSTINJÄRJESTELMÄT
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2024-2026
1.3.2024 Kamux Oyj:n hallitus päätti hyväksyä uuden pitkän
aikavälin kannustinjärjestelmän konsernin avainhenkilöille
vuosille 2024-2026 (”järjestelmä”). Järjestelmän tavoitteena oli
kannustaa ja sitouttaa konsernin avainhenkilöitä toteuttamaan
pitkäjänteisesti strategiaa ja kasvattamaan osakkeenomistajien
tuottoa sekä yhtenäistää yhtiön osakkeenomistajien ja
avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon kasvattamiseksi.
Järjestelmä alkoi vuoden 2024 alusta ja se oli jaettu kolmeen
vuoden mittaiseen ansaintajaksoon. Järjestelmän mahdollisen
palkkion maksu perustui vuoden 2024 ansaintajakson
osalta hallituksen asettaman yhtiön liikevoiton raja-arvon
ylittämiseen sekä osakekohtaisen tuloksen (ESP) ja osakkeen
kokonaistuottotavoitteen (TSR) kehitykseen ja tietyn ESG-
tavoitemittarin ylittämiseen vuositasolla. Mahdollinen palkkio
suoritettaisiin ensisijaisesti Kamuxin osakkeina tai rahana
tai näiden yhdistelmänä kunkin ansaintajakson päättymisen
jälkeisen huhtikuun loppuun mennessä suomalaisten ja
saksalaisten avainhenkilöiden osalta, ja ruotsalaisille
avainhenkilöille erillisen palkkion vahvistamisesta alkavan
kahden vuoden odotusjakson päättymisen jälkeisen huhtikuun
loppuun mennessä.
Hallitus valitsi 38 avainhenkilöä, mukaan lukien toimitusjohtaja,
osallistumaan järjestelmään. Hallitus voi järjestelmän ehtojen
mukaisesti päättää ansaintajakson aikana uusien osallistujien
ottamisesta mukaan järjestelmään. Jos osallistujan työ- tai
toimisuhde päättyisi ennen palkkion maksamista, palkkiota ei
pääsääntöisesti maksettaisi.
Mikäli ansaintajakson 2024 ansaintakriteereille asetetut
enimmäistavoitteet olisi saavutettu, järjestelmän nojalla
suoritettavien palkkioiden kokonaismäärä ansaintajakson
2024 osalta olisi ollut arviolta 2,5 milj. euroa (brutto), vastaten
arviolta enintään noin 456 000 kappaletta Kamuxin osaketta,
kun arvo laskettiin Kamuxin osakkeen tammikuun 2024
osakevaihdolla painotetun keskikurssin perusteella.
Suomalaisille ja saksalaisille osallistujille palkkiona annettuihin
netto-osakkeisiin kohdistui luovutusrajoitus sitouttamisjakson
aikana. Sitouttamisjakso olisi alkanut palkkion maksamisesta
ja päättynyt ensimmäisen ansaintajakson osalta viimeistään
30.4.2027. Konsernin johtoryhmän jäsenten oli lisäksi
omistettava puolet järjestelmän perusteella palkkiona
saamistaan netto-osakkeista, kunnes hänen osakeomistuksensa
yhtiössä yhteensä vastaisi hänen vuosipalkkansa arvoa. Tämä
osakemäärätuli omistaa niin kauan kuin osallistujan jäsenyys
konsernin johtoryhmässä jatkuu.
Maaliskuussa 2025 Kamuxin hallitus päätti osakepohjaisen
kannustinjärjestelmän 2024–2026 lakkauttamisesta ja korvasi
sen suoriteperusteisella lisäosakejärjestelmällä 2025–2029.
Lisäosakejärjestelmä tulevaisuuden avainhenkilöille
22.1.2024 Kamux Oyj:n hallitus päätti perustaa konsernin
tunnistetuille nouseville avainhenkilöille suunnatun
lisäosakeohjelman (matching share plan). Ohjelman nimi
on Green Lions ja se on perustettu avainhenkilöille, jotka
eivät kuulu Kamuxin muiden osakepohjaisten kannustimien
piiriin. Green Lions -ohjelman tarkoituksena on sitouttaa
tulevaisuuden avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota heille
kilpailukykyinen Kamuxin osakkeiden hankkimiseen ja
kertymiseen perustuva kannustinjärjestelmä, sekä kannustaa
heitä sijoittamaan henkilökohtaisesti yhtiön osakkeisiin.
Green Lions -ohjelma pyrkii myös yhdistämään omistajien
ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon kasvattamiseksi
pitkällä aikavälillä.
Green Lions -ohjelmassa 2024-2029 on neljä (4)
sitouttamisjaksoa, jotka kattavat vuodet 2024-2026, 2025-2027,
2026-2028 ja 2027-2029. Ohjelmaan osallistumisen ja palkkion
saamisen edellytyksenä on, että osallistuja on hankkinut
Kamuxin osakkeita hallituksen asettamissa rajoissa. Lisäksi
palkkion maksaminen perustuu osallistujan voimassa olevaan
työsopimukseen palkkion maksuhetkellä.
Hallitus päättää vuosittain sitouttamisjakson alkamisesta ja
sen yksityiskohdista. Ohjelman mahdolliset palkkiot maksetaan
kunkin sitouttamisjakson päättymisen jälkeen.
Green Lions -ohjelman ensimmäisen sitouttamisjakson
1.1.2024-31.12.2026 kohderyhmään kuuluu noin 70 tunnistettua
tulevaisuuden avainhenkilöä, jotka eivät ole Kamuxin muiden
osakepohjaisten kannustinjärjestelmien piirissä. Johtoryhmän
jäsenet eivät kuulu kohderyhmään. Palkkioksi sitoutumisesta
Kamux antaa osallistujille bruttopalkkiona yhden lisäosakkeen
jokaista järjestelmään kohdennettua osaketta kohden.
Ohjelman perusteella maksettavat palkkiot vastaavat arviolta
yhteensä enintään noin 270 000 Kamux Oyj:n osakkeen arvoa
(arvioituna osakkeen päätöskurssilla 17.1.2024, 5,23 euroa),
sisältäen myös rahana maksettavan osuuden. Osakkeiden
lopullinen määrä riippuu osallistujien ohjelmaan kohdentamien
osakkeiden määrästä.
Ensimmäisen sitouttamisjakson palkkiot maksetaan
maaliskuun 2027 loppuun mennessä. Palkkiot maksetaan
osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana. Rahaosuudella
on tarkoitus kattaa palkkiosta osallistujalle aiheutuvia veroja
ja sosiaaliturvamaksuja. Mikäli osallistujan työsuhde päättyy
ennen palkkion maksamista, palkkiota ei pääsääntöisesti
makseta.
Konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 5.3 on lisätietoja
osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
72
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Kamuxin toimitusjohtajan, muun johtoryhmän sekä hallituksen
palkitsemisen periaatteet on kuvattu tarkemmin yhtiön
verkkosivuilla osoitteessa kamux.com > Hallinnointi >
Palkitseminen.
OMAT OSAKKEET
Tilikauden 2024 alussa yhtiön hallussa oli 6 961 omaa osaketta.
Helmikuussa 2024 yhtiölle palautui vastikkeetta 2 092
omaa osaketta osakepalkkiojärjestelmän ehtojen mukaisesti
avainhenkilöiden työsuhteiden päättymisen vuoksi. Maalis-
huhtikuussa 2024 yhtiö osti markkinoilta yhteensä 135 000
omaa osaketta. Tilikauden lopussa yhtiön hallussa oli 144 053
omaa osaketta eli 0,36 % kaikista osakkeista.
LIPUTUSILMOITUKSET
Kamux vastaanotti 20.8.2024 arvopaperimarkkinalain 9 luvun
5 pykälän mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan Saray Capital
(DIFC) Limitedin (Dubai, UAE) hallinnoiman rahaston Saray
Value Fund SPC:n yhteenlaskettu osuus Kamux Oyj:n osakkeista
ja äänistä ylitti 16.8.2024 viisi prosenttia ja oli ilmoituksen
jälkeen 6,00 %.
Kamux vastaanotti 21.5.2024 arvopaperimarkkinalain 9 luvun
5 pykälän mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan OP Rahastoyhtiö
Oy:n hallinnoimien rahastojen (OP-Suomi Pienyhtiöt ja OP-
Suomi) yhteenlaskettu osuus Kamux Oyj:n osakkeista ja äänistä
ylitti 20.5.2024 viisi prosenttia ja oli ilmoituksen jälkeen 5,11 %.
Kamux vastaanotti 5.4.2024 arvopaperimarkkinalain 9 luvun
5 pykälän mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan Danske Bank
A/S:n (Kööpenhamina, Tanska) hallinnoiman rahaston (Finnish
Fund) yhteenlaskettu osuus Kamux Oyj:n osakkeista ja äänistä
alitti 4.4.2024 viisi prosenttia ja oli ilmoituksen jälkeen 4,95 %.
TILIKAUDEN JÄLKEISET MERKITTÄVÄT TAPAHTUMAT
Kamux tiedotti 16.4.2025, että Enel Sintonen (48, Master of
Business, Econ.) on nimitetty Kamux Oyj:n talousjohtajaksi
ja johtoryhmän jäseneksi, ja että hän aloittaa tehtävässään
elokuun 2025 alussa.
Kamux tiedotti 16.4.2025, että Kamux Oyj ja Kamux Suomen
toimitusjohtaja Jani Koivu olivat sopineet, että Koivu jättää
tehtävänsä Kamuxilla. Kamux Suomen vt. toimitusjohtajaksi ja
konsernin johtoryhmän jäseneksi 16.4.2025 alkaen nimitettiin
KTM Joni Tuominen.
Kamux vastaanotti 15.4.2025 arvopaperimarkkinalain 9 luvun
5 pykälän mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan Saray Capital
(DIFC) Limitedin (Dubai, UAE) hallinnoiman rahaston Saray
Value Fund SPC:n yhteenlaskettu osuus Kamux Oyj:n osakkeista
ja äänistä ylitti 14.4.2025 kymmenen (10) prosenttia ja oli
ilmoituksen jälkeen 10,07 %.
Kamux vastaanotti 10.4.2025 arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5
pykälän mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan OP-Rahastoyhtiö
Oy:n hallinnoimien rahastojen (OP-Suomi Pienyhtiöt ja OP-
Suomi) yhteenlaskettu osuus Kamux Oyj:n osakkeista ja äänistä
alitti 9.4.2025 viisi (5) prosenttia ja oli ilmoituksen jälkeen
4,99 %.
Kamux tiedotti 25.3.2025, että yhtiön hallitus oli päättänyt
lakkauttaa 1.3.2024 tiedotetun ja vuoden 2024 alusta voimassa
olleen osakepohjaisen kannustinjärjestelmän vuosille 2024-
2026. Järjestelmän perusteella ei ole maksettu palkkioita eikä
palkkioita ole myöskään erääntynyt maksettavaksi. Lakkautetun
pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän korvaa 23.1.2025
perustettu suoriteperusteinen lisäosakejärjestelmä 2025-2029.
Kamux tiedotti 10.3.2025, että Kamuxin osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan puheenjohtaja vaihtuu, kun
nimitystoimikunnan puheenjohtajana toiminut Kamuxin
perustaja Juha Kalliokoski oli siirtynyt yhtiön palvelukseen
operatiiviseksi johtajaksi (Chief Operating Officer, COO) ja
johtoryhmän jäseneksi 1.3.2025 alkaen. Juha Kalliokoski
ja Callardo Capital Oy nimesivät osakkeenomistajien
nimitystoimikuntaan edustajakseen Pekka Pajamon, joka toimii
Keskinäisen työeläkevakuutusyhtiö Varman talousjohtajana.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokoonpano säilyi
muilta osin ennallaan.
Kamux tiedotti 19.2.2025, että Juha Kalliokoski on nimitetty
yhtiön operatiiviseksi johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi
1.3.2025 alkaen. Operatiivisena johtajana Kalliokoski
vastaa Kamuxin ostotoiminnoista, myynnistä ja varaston
hallinnasta. Kalliokoski jatkaa Kamux Oyj:n hallituksessa,
mutta jää pois valiokuntatyöskentelystä. Kalliokoski on ollut
tarkastusvaliokunnan ja henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
jäsen. Yhtiön hallitus valitsi kokouksessaan 19.2.2025
tarkastusvaliokunnan jäseniksi Harri Sivulan (puheenjohtaja),
Jaana Viertola-Truinin ja Kati Riikosen. Henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunnan jäseniksi hallitus valitsi Maren Krollin
(puheenjohtaja), Harri Sivulan ja Antti Mäkelän.
Kamux tiedotti 13.2.2025, että Joanna Clark on nimitetty
Kamuxin henkilöstöjohtajaksi ja konsernin johtoryhmän
jäseneksi 15.5.2025 alkaen.
Kamux tiedotti 23.1.2025, että yhtiön hallitus oli päättänyt
perustaa suoriteperusteisen lisäosakejärjestelmän konsernin
avainhenkilöille. Lisäosakejärjestelmässä 2025-2029 on
kolme ansaintajaksoa, jotka kattavat tilikaudet 2025-2027,
2026-2028 ja 2027-2029. Järjestelmään osallistumisen
ja palkkion saamisen edellytyksenä on, että avainhenkilö
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
73
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
kohdistaa omistamiaan vapaasti siirrettäviä Kamuxin osakkeita
järjestelmään tai hankkii Kamuxin osakkeita hallituksen
ilmoittaman määrän. Lisäksi palkkion maksaminen perustuu
osallistujan voimassa olevaan työsopimukseen palkkion
maksuhetkellä. Ensimmäisen ansaintajakson ansaintakriteerit
ovat osakkeen kokonaistuotto, osakekohtainen tulos ja
ESG-kriteeri. Ensimmäisen ansaintajakson 2025-2027
kohderyhmään kuuluu noin 40 avainhenkilöä, mukaan
lukien johtoryhmän jäsenet ja toimitusjohtaja. Ensimmäisen
ansaintajakson perusteella maksettavien palkkioiden arvo
vastaa arviolta yhteensä enintään 980 000 Kamuxin osaketta
(arvioituna osakkeen päätöskurssilla 15.1.2025 2,72 euroa),
sisältäen myös rahana maksettavan osuuden. Järjestelmän
mahdolliset palkkiot maksetaan viiden kuukauden kuluessa
kunkin ansaintajakson päättymisestä. Hallitus päätti myös
22.1.2024 perustetun nouseville avainhenkilöille suunnatun
Green Lions -lisäosakejärjestelmän toisen sitouttamisjakson
aloittamisesta ja yksityiskohdista. Sitouttamisjakso kattaa
tilikaudet 2025-2027.
NÄKYMÄT VUODELLE 2025
Kamux odottaa vuoden 2025 oikaistun liikevoiton paranevan
edelliseen vuoteen verrattuna.
HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS
Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat 31.12.2024 olivat
101 982 865,87 euroa, josta tilikauden tappion osuus oli
-7 398 140,56 euroa. Hallitus ehdottaa, että osinkoa jaetaan
enintään 0,07 euroa per osake ja että muut jakokelpoiset varat
jätetään vapaaseen omaan pääomaan (vuodelta 2023 jaettiin
osinkoa 0,17 euroa per osake). Hallitus ehdottaa, että osinko
maksetaan yhdessä erässä syksyllä 2025. Lisäksi hallitus
ehdottaa, että se valtuutetaan päättämään osingon lopullinen
määrä sekä sen asiaankuuluvat täsmäytys- ja maksupäivät.
YHTIÖKOKOUS
Kamux Oyj:n varsinainen yhtiökokous 2025 on suunniteltu
pidettäväksi 22.5.2025.
PALKITSEMISRAPORTTI
Palkitsemisraportti esitetään omana osionaan Kamuxin
21.4.2025 alkavalla viikolla julkaistavassa vuosikertomuksessa.
Raportti on saatavilla myös yhtiön verkkosivuilla
osoitteessa kamux.com.
Vantaa 23.4.2025
Kamux Oyj
Hallitus
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
74
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Osakkeet ja osakeomistus
Osake
Kamux Oyj:n osakepääoma tilikauden lopussa oli 80 000
euroa, ja osakkeiden lukumäärä oli 40 017 420 osaketta.
Yhtiöllä on yksi osakelaji, ja kukin osake tuottaa yhden äänen
yhtiön yhtiökokouksessa. Helmikuussa 2024 yhtiölle palautui
vastikkeetta 2 092 omaa osaketta osakepalkkiojärjestelmän
ehtojen mukaisesti avainhenkilöiden työsuhteiden päättymisen
vuoksi. Maalis-huhtikuussa 2024 aikana yhtiö osti markkinoilta
yhteensä 135 000 omaa osaketta. Tilikauden lopussa yhtiön
hallussa oli 144 053 omaa osaketta eli 0,36 % kaikista
osakkeista.
Kamuxin osakkeita vaihdettiin tilikaudella Helsingin pörssissä
19 583 181 kpl (17 841 413). Tilikauden korkein kaupantekokurssi
oli 6,20 euroa (6,26) ja alin 2,38 euroa (4,18). Osakkeen
päätöskurssi vuoden viimeisenä kaupankäyntipäivänä
31.12.2024 oli 2,64 euroa (5,61). Kamuxin osakkeen vaihdolla
painotettu keskikurssi vuoden aikana oli 4,19 euroa (5,19).
Osakekannan markkina-arvo ilman yhtiön hallussa olevia omia
osakkeita oli vuoden päätöskurssilla 105,3 milj. euroa (224,5).
Osakkeen kaupankäyntitunnus Nasdaq Helsingin päälistalla
on KAMUX, ja Kamux Oyj on luokiteltu markkina-arvoltaan
keskisuureksi yhtiöksi toimialana Vähittäiskauppa.
Omistajat ja liputusilmoitukset
Rekisteröityjen osakkeenomistajien määrä vuoden 2024
lopussa oli 20 677 (23 342). Kamuxin suurimmat omistajat
31.12.2024 olivat Juha Kalliokoski sisältäen sekä suorat että
lähipiirin määräysvallassa olevan sijoitusyhtiön omistamat
osakkeet (14,93 %), Saray Value Fund SPC (20.8.2024
vastaanotetun liputusilmoituksen mukaan 6,00 %) ja
Sijoitusrahasto Danske Invest Suomi Osake (4,78 %).
Arvopaperimarkkinalain määräysten mukaisesti listayhtiöiden
osakkeenomistajien on ilmoitettava sekä Finanssivalvonnalle
että listayhtiölle omistusosuuksiensa muutoksista. Vuoden
2024 aikana yhtiö vastaanotti arvopaperimarkkinalain 9
luvun 5 pykälän mukaiset ilmoitukset omistusosuuden
muuttumisesta seuraavasti:
Kamux vastaanotti 20.8.2024 arvopaperimarkkinalain 9
luvun 5 pykälän mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan Saray
Capital (DIFC) Limitedin (Dubai, UAE) hallinnoiman rahaston
Saray Value Fund SPC:n yhteenlaskettu osuus Kamux Oyj:n
osakkeista ja äänistä on 16.8.2024 ylittänyt viisi prosenttia ja
oli ilmoituksen jälkeen 6,00 %.
Kamux vastaanotti 21.5.2024 arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5
pykälän mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan OP Rahastoyhtiö
Oy:n hallinnoimien rahastojen (OP-Suomi Pienyhtiöt ja OP-
Suomi) yhteenlaskettu osuus Kamux Oyj:n osakkeista ja äänistä
ylitti 20.5.2024 viisi prosenttia ja oli ilmoituksen jälkeen 5,11 %.
Kamux vastaanotti 5.4.2024 arvopaperimarkkinalain 9 luvun
5 pykälän mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan Danske Bank
A/S:n (Kööpenhamina, Tanska) hallinnoiman rahaston (Finnish
Fund) yhteenlaskettu osuus Kamux Oyj:n osakkeista ja äänistä
alitti 4.4.2024 viisi prosenttia ja oli ilmoituksen jälkeen 4,95 %.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
75
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2024 Osakemäärä
Osuus
osakkeista,
%
1 Kalliokoski Juha Antero 5 375 969 13,48
2 Danske Invest Suomi Osake 1 906 607 4,78
3 Sr eQ Pohjoismaat Pienyhtiö 1 415 167 3,55
4 OP-Suomi 1 387 434 3,48
5 Kalliola Jyri Henrikki 1 370 800 3,44
6 Mäkinen Jussi Antero 1 368 299 3,43
7 Sr Aktia Capital 1 166 442 2,93
8 Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 1 079 000 2,71
9 OP-Suomi Pienyhtiöt 730 674 1,83
10 Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 724 000 1,82
11 Callardo Capital Oy 575 143 1,44
12 Sijoitusrahasto Eq Eurooppa Pienyhtiö 534 100 1,34
13 Sr Säästöpankki Kotimaa 457 357 1,15
14 Sr Säästöpankki Pienyhtiöt 433 909 1,09
15 Merivirta Jyri Tapio 300 000 0,75
16 Pihlaja Ari Kalevi 220 141 0,55
17 Mänty Tero Juho 186 992 0,47
18 Pelkonen Henri Tapio 165 762 0,42
19 OP-Henkivakuutus Oy 152 133 0,38
20 Kamux Oyj 144 053 0,36
20 suurinta omistajaa yhteensä 19 693 982 49,39
Oheinen taulukko ei sisällä hallintarekisteröityjä osakkeita eikä Kamux Oyj:n hallussa olevia omia osakkeita.
31.12.2024 Kamux Oyj:n hallussa oli 144 053 omaa osaketta. Omistusosuus on laskettu vapaasti liikkeessä
olevien osakkeiden lukumäärästä.
Omistusjakauma sektoreittain
31.12.2024 Omistajia
%
omistajista Osakemäärä
Osuus
osakkeista, %
Yritykset 725 3,51 5 077 635 15,33
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 31 0,15 6 108 831 18,44
Julkisyhteisöt 4 0,02 1 825 777 5,51
Kotitaloudet 19 848 95,99 19 967 295 60,27
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 23 0,11 126 154 0,38
Ulkomaiset omistajat 46 0,22 21 840 0,07
Yhteensä 20 677 100,00 33 127 532 100,00
Omistusjakauma sektoreittain sisältää vain Suomessa rekisteröidyt osakkeenomistajat. Osakeomistuksen
jakauma ei siten havainnollista yhtiön koko osakeomistuksen jakaumaa.
Osakemäärä Omistajia
%
omistajista Osakemäärä
Osuus
osakkeista, %
1-100 9 363 45,28 391 682 0,98
101-500 7 024 33,97 1 803 977 4,51
501-1 000 2 087 10,09 1 606 671 4,01
1 001-5 000 1 821 8,81 3 901 646 9,75
5 001-10 000 200 0,97 1 415 657 3,54
10 001-50 000 133 0,64 2 635 185 6,59
50 001-100 000 23 0,11 1 514 972 3,79
100 001-500 000 13 0,06 3 209 690 8,02
500 001- 13 0,06 23 537 940 58,82
Yhteensä 20 677 100,00 40 017 420 100,00
Omistusjakauma suuruusluokittain sisältää Kamux Oyj:n omistuksessa olevat omat osakkeet.
Omistusjakauma suuruusluokittain 31.12.2024
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
76
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut
Tuloslaskelma 2024 2023 2022
Liikevaihto 1 010,2 1 002,1 968,7
Liikevaihdon kasvu, % 0,8 % 3,5 % 3,3 %
Bruttokate 96,8 102,5 94,1
prosenttia liikevaihdosta, %
9,6 % 10,2 % 9,7 %
Käyttökate (EBITDA) 22,5 28,7 29,5
prosenttia liikevaihdosta, % 2,2 % 2,9 % 3,0 %
Liikevoitto (EBIT) 7,9 15,8 17,0
prosenttia liikevaihdosta, % 0,8 % 1,6 % 1,8 %
Oikaistu liikevoitto 11,6 18,0 17,5
prosenttia liikevaihdosta, % 1,1 % 1,8 % 1,8 %
Tase
Oma pääoma
109,1 111,8 108,4
Pitkäaikainen vieras pääoma 44,7 45,4 47,0
Lyhytaikainen vieras pääoma 74,6 58,4 49,2
Taseen loppusumma 228,3 215,7 204,6
Nettovelka 74,2 53,8 59,1
Nettokäyttöpääoma 114,4 97,4 100,2
Vaihto-omaisuus 131,0 117,2 114,1
Muita tietoja
Myytyjen autojen lukumäärä 66 548 68 257 62 922
Bruttokate per myyty auto 1 454 1 502 1 495
Vertailukelpoisten liikkeiden myynnin kasvu -3,1 % 2,9 % 0,6 %
Vaihto-omaisuuden kierto (päivät) 55,4 46,9 51,5
Investoinnit 4,3 1,8 3,1
Henkilöstö keskimäärin kauden aikana 904 885 883
Tunnuslukuja 2024 2023 2022
Oman pääoman tuotto, % 4,3 % 8,7 % 10,1 %
Sijoitetun pääoman tuotto, % 3,9 % 6,6 % 7,2 %
Omavaraisuusaste, % 48,0 % 51,9 % 53,2 %
Nettovelkaantumisaste, % 68,1 % 48,1 % 54,5 %
Osakekohtaisia tunnuslukuja
Laimentamaton ja laimennettu tulos/ osake, € 0,12 0,24 0,27
Liiketoiminnan rahavirta/ osake, € 0,06 0,63 0,65
Oma pääoma/ osake, € 2,73 2,79 2,71
Osinko/ osake, €* 0,07 0,17 0,15
Osinko tuloksesta, % 60,1 % 70,9 % 55,3 %
Efektiivinen osinkotuotto, %* 2,7 % 3,0 % 3,5 %
Hinta/voitto-suhde (P/E) 22,7 23,4 16,0
Ylin kurssi, € 6,20 6,26 11,91
Alin kurssi, € 2,38 4,18 4,29
Kurssi 31.12., € 2,64 5,61 4,33
Osakekannan markkina-arvo, milj. €** 105,3 224,5 173,3
Osakkeiden vaihto yhteensä, tuhatta kpl 19 583 17 841 42 796
Osakkeiden suhteellinen vaihto yhteensä, % 49,1 % 44,6 % 107,0 %
Osakemäärä keskimäärin yhteensä, laimentamaton, tuhatta kpl** 39 903 39 990 39 983
Osakemäärä keskimäärin yhteensä, laimennettu tuhatta kpl** 39 892 39 989 39 989
Osakemäärä 31.12. yhteensä, tuhatta kpl** 39 873 40 010 40 013
* Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle enimmäisosingosta vuonna 2024, efektiivisen osinkotuotto-%:n lasku perustuu kokonaiseuromääriin
** Ilman omia osakkeita
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
77
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Tunnuslukujen laskentaperiaatteet ja vaihtoehtoiset tunnusluvut
Kamux esittää vaihtoehtoisia tunnuslukuja lisätietona IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti laadituissa konsernin
tuloslaskelmassa, konsernin taseessa ja konsernin
rahavirtalaskelmassa esitetyille tunnusluvuille. Kamuxin
näkemyksen mukaan vaihtoehtoiset tunnusluvut antavat
merkittävää lisätietoa Kamuxin toiminnan tuloksesta,
taloudellisesta asemasta ja rahavirroista ja ovat usein
analyytikkojen, sijoittajien ja muiden tahojen käyttämiä.
Vaihtoehtoisia tunnuslukuja ei tulisi tarkastella erillisenä IFRS:n
mukaisista tunnusluvuista tai IFRS:n mukaisesti määriteltyjä
tunnuslukuja korvaavina tunnuslukuina. Kaikki yhtiöt eivät
laske vaihtoehtoisia tunnuslukuja yhdenmukaisella tavalla, ja
siksi Kamuxin vaihtoehtoiset tunnusluvut eivät välttämättä ole
vertailukelpoisia muiden yhtiöiden esittämien samannimisten
tunnuslukujen kanssa.
milj. euroa 2024 2023
Liikevoitto (EBIT)
7,9 15,8
Strategiset selvitykset
0,2 0,4
Oikeudelliset prosessit
0,3 0,2
Aikaisempiin tilikausiin liittyvät verot
- 0,4
Omat kiinteistöoperaatiot
0,2 0,2
Muut liikevoittoa oikaisevat erät*
2,9 1,0
Oikaisuerät yhteensä
3,6 2,2
Oikaistu liikevoitto
11,6 18,0
* Koostuu Tapio Pajuharjun toimitusjohtajasopimuksessa sovituista palkkioista ja korvauksista sekä uudelleenjärjestelykuluista.
Oikaistun liikevoiton täsmäytyslaskelma
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
78
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Tunnuslukujen laskentaperiaatteet
Bruttokate =
Liikevaihto + Liiketoiminnan Muut tuotot - Materiaalit ja palvelut
Käyttökate (EBITDA) = Liikevoitto + Poistot
Oikaistu liikevoitto
(EBIT)
=
Liikevoitto oikaistuna strategiseen suunnitteluun, oikeudellisiin
prosesseihin, omiin kiinteistöoperaatioihin, aikaisempien tilikausien
veroihin ja muihin eriin liittyvillä erityiserillä.
Nettovelka = Pitkäaikaiset lainat + Lyhytaikaiset lainat + Vuokravelat − Rahavarat
Rahoitusvelka = Pitkäaikaiset lainat + Lyhytaikaiset lainat
Vertailukelpoisten
liikkeiden myynnin
kasvu
= 100 × (
Vertailukelpoisten liikkeiden automyynti
-1 )
Vertailukelpoisten liikkeiden automyynti edellisenä vuonna
Uudet liikkeet otetaan mukaan laskentakantaan kun ne ovat
olleet auki 13 kk, jolloin ensimmäinen kerta kun liike on mukana
tunnusluvussa on sen 25. toimintakuukausi
Vaihto-omaisuuden
kierto
= 365 ×
Vaihto-omaisuus (keskimäärin 12 kuukauden aikana)
Materiaalit ja palvelut (rullaava 12 kuukautta)
Oman pääoman
tuotto, %
= 100 ×
Tilikauden voitto (rullaava 12 kuukautta)
Oma pääoma (keskimäärin 12 kuukauden aikana)
Sijoitetun pääoman
tuotto, %
= 100 ×
Tilikauden voitto + Rahoituskulut (rullaava 12 kuukautta)
Oma pääoma + Korollinen rahoitusvelka (keskimäärin 12 kuukauden
aikana)
Omavaraisuusaste, % = 100 ×
Oma pääoma
Taseen loppusumma − Saadut ennakot
Netto-
velkaantumisaste, %
= 100 ×
Nettovelka
Oma pääoma
Tulos/osake
(laimentamaton), EUR
=
Tilikauden voitto (Emoyhtiön omistajille kuuluva)
Keskimääräinen ulkona olevien osakkeiden painotettu
osakeantikorjattu lukumäärä ajanjakson aikana
Nettokäyttöpääoma,
EUR
=
Vaihto-omaisuus + Myyntisaamiset ja muut saamiset +
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset
- Ostovelat ja muut velat - Tilikauden verotettavaan tuloon
perustuvat verovelat - Pitkä- ja lyhytaikaiset varaukset
Osinko/osake, EUR =
Yhtiökokouksen vahvistama osinko per osake.
Viimeisen vuoden osalta hallituksen ehdotus
yhtiökokoukselle osingon määrästä.
Osinko/tulos, % = 100 ×
Osinko/osake
Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus tuloksesta/osake
Efektiivinen
osinkotuotto, %
= 100 ×
Osakeantikorjattu osinko/osake
Osakeantikorjattu pörssikurssi tilikauden lopussa
Hinta/voitto-suhde
(P/E-luku)
=
Osakeantikorjattu pörssikurssi tilikauden lopussa
Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus tuloksesta/osake
Oma pääoma/osake,
EUR
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Laimentamaton osakkeiden osakeantikorjattu lukumäärä
tilikauden lopussa
Osakekannan
markkina-arvo, EUR
= Osakkeiden lukumäärä x pörssikurssi tilikauden lopussa
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
79
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
KONSERNITILINPÄÄTÖS 2024
Kamuxin (Y-tunnus 2442327-8) liiketoiminta perustuu tehokkaaseen integroituun toimintamalliin
käytettyjen autojen myynnissä. Kamuxin tavoitteena on kehittää jatkuvasti toimintaansa siten, että
sen palvelu vastaa asiakkaiden toiveita. Myös konsernitilinpäätöksensä esittämistavassa Kamux
on keskittynyt tilinpäätöksen käyttäjille merkityksellisiin tietoihin ja pyrkinyt kertomaan Kamuxin
vuosien 2024 ja 2023 tilinpäätöstiedot selkeästi ja yksinkertaisesti. Konsernitilinpäätös jakautuu
päälaskelmien lisäksi viiteen osa-alueeseen: Laatimisperusta ja tietoa Kamuxista, Kamux-konsernin
keskeiset tulostiedot, Nettokäyttöpääoma, Pääoman hallinta ja nettovelka sekä Muut liitetiedot.
Jokaisessa osa-alueessa käydään läpi siihen liittyvät merkittävät tilinpäätöksen laadintaperiaatteet.
Tämän esitystavan tavoitteena on antaa lukijalle selkeä ymmärrys konsernin taloudellisesta asemasta
ja siitä, miten sovelletut laadintaperiaatteet vaikuttavat konsernitilinpäätöksen lukuihin.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
80
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Konsernitilinpäätös 2024
Konsernitilinpäätöksen päälaskelmat 82
Konsernin laaja tuloslaskelma 83
Konsernin tase 84
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 85
Konsernin rahavirtalaskelma 86
LAATIMISPERUSTA JA TIETOA KAMUXISTA 87
1.1 Laatimisperusta 88
1.2 Kamuxin lyhyt esittely 89
KAMUXKONSERNIN KESKEISET TULOSTIEDOT 90
2.1 Segmenttikohtaiset tulokset 91
2.2 Liikevaihto 93
2.3 Korjausmenot 95
2.4 Kulut 96
2.5 Tuloverot 98
2.6 Osakekohtainen tulos 100
NETTOKÄYTTÖPÄÄOMA 101
3.1 Vaihto-omaisuus 102
3.2 Myyntisaamiset ja muut saamiset 103
3.3. Ostovelat ja muut velat 104
3.4 Varaukset ja muut sitoumukset 105
PÄÄOMAN HALLINTA JA NETTOVELKA 107
4.1 Pääoman hallinta ja nettovelka 108
4.2 Rahoituskulut 112
MUUT LIITETIEDOT 113
5.1 Konsernirakenne ja konsernitilinpäätöksen laatiminen 114
5.2 Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet sekä vuokrasopimukset 116
5.3 Lähipiiritapahtumat 123
5.4 Osakeäoma ja rahastot 128
5.5 Laskennalliset verot 129
5.6 Tilikauden jälkeiset merkittävät tapahtumat 131
5.7 Uudet ja tulevat IFRS-tilinätösstandardit 132
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS 133
Emoyhtiön tuloslaskelma 134
Emoyhtiön tase 135
Emoyhtiön rahavirtalaskelma 136
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet 137
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot 138
TOIMINTAKERTOMUKSEN JA TILINPÄÄTÖKSEN ALLEKIRJOITUS 141
TILINTARKASTUSKERTOMUS 142
Sisällysluettelo
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
81
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN
PÄÄLASKELMAT
Konsernin laaja tuloslaskelma
Konsernin tase
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Konsernin rahavirtalaskelma
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
82
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Konsernin laaja tuloslaskelma
1.1.-31.12.
milj. euroa Liitetieto 2024 2023
Liikevaihto 2.2 1 010,2 1 002,1
Liiketoiminnan muut tuotot 2.2 1,2 1,2
Materiaalit ja palvelut 2.3, 2.4 -914,7 -900,8
Henkilöstökulut 2.4 -54,9 -54,7
Liiketoiminnan muut kulut 2.4 -19,4 -19,1
Poistot 2.4 -14,5 -12,9
Liikevoitto 7,9 15,8
Rahoitustuotot ja -kulut 4.2 -2,6 -1,9
Voitto ennen veroja 5,3 13,9
Tuloverot 2.5 -0,7 -4,3
Tilikauden voitto 4,6 9,6
Muut laajan tuloksen erät
Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää tulosvaikutteisiksi
Muuntoerot -0,1 -0,1
Muut laajan tuloksen erät yhteensä, verojen jälkeen -0,1 -0,1
Tilikauden laaja tulos yhteensä 4,6 9,5
Tilikauden tuloksen jakautuminen
Yhtiön omistajille 4,6 9,6
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Yhtiön omistajille 4,6 9,5
Yhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos 2.6
Osakekohtainen tulos, laimentamaton ja laimennettu, EUR 0,12 0,24
Edellä esitettyä konsernin laajaa tuloslaskelmaa on luettava yhdessä siihen liittyvien liitetietojen kanssa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
83
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Konsernin tase
31.12.
milj. euroa Liitetieto 2024 2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 5.2 3,7 4,6
Liikearvo 5.2 14,2 14,0
Aineelliset hyödykkeet 5.2 8,5 7,1
Vuokralle otetut hyödykkeet 5.2 41,9 41,0
Muut saamiset 0,2 0,2
Laskennalliset verosaamiset 5.5 0,7 1,4
Pitkäaikaiset varat yhteensä 69,1 68,2
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 3.1 131,0 117,2
Myyntisaamiset ja muut saamiset 3.2 20,6 20,8
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 4,6 0,5
Rahavarat 4.1 3,0 8,9
Lyhytaikaiset varat yhteensä 159,1 147,5
VARAT YHTEENSÄ 228,3 215,7
31.12.
milj. euroa Liitetieto 2024 2023
OMA PÄÄOMA JA VELAT
Yhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 5.4
Osakepääoma 0,1 0,1
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 24,7 24,7
Muuntoero -0,5 -0,4
Omat osakkeet -0,8 -
Kertyneet voittovarat 80,9 77,8
Tilikauden voitto 4,6 9,6
Yhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä 109,1 111,8
Pitkäaikaiset velat
Lainat 4.1 11,7 13,2
Vuokravelat 5.2 32,5 31,9
Muut pitkäaikaiset velat 0,2 0,0
Varaukset 3.4 0,4 0,4
Pitkäaikaiset velat yhteensä 44,7 45,4
Lyhytaikaiset velat
Lainat 4.1 22,3 7,3
Vuokravelat 5.2 10,9 10,3
Johdannaisinstrumentit 4.1 - 0,0
Ostovelat ja muut velat 3.3 38,9 37,1
Varaukset 2.3, 3.4 2,5 3,6
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 0,0 -
Lyhytaikaiset velat yhteensä 74,6 58,4
Velat yhteensä 119,2 103,9
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ 228,3 215,7
Edellä esitettyä konsernitasetta on luettava yhdessä siihen liittyvien liitetietojen kanssa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
84
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksesta
milj. euroa Liitetieto Osakepääoma
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto Muuntoero Omat osakkeet
Kertyneet
voittovarat
Oma pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024 0,1 24,7 -0,4 - 87,4 111,8
Tilikauden voitto 4,6 4,6
Muut laajan tuloksen erät -0,1 -0,1
Tilikauden laaja tulos yhteensä -0,1 4,6 4,6
Liiketoimet omistajien kanssa:
Omien osakkeiden hankinta 5.4 -0,8 -0,8
Osakeperusteiset maksut 5.3 0,3 0,3
Osingot osakkeenomistajille -6,8 -6,8
Oma pääoma 31.12.2024 0,1 24,7 -0,5 -0,8 85,5 109,1
Oma pääoma 1.1.2023 0,1 24,7 -0,3 - 83,8 108,4
Tilikauden voitto
9,6 9,6
Muut laajan tuloksen erät -0,1 -0,1
Tilikauden laaja tulos yhteensä -0,1 9,6 9,5
Liiketoimet omistajien kanssa:
Osakeperusteiset maksut 5.3 -0,0 -0,0
Osingot osakkeenomistajille -6,0 -6,0
Oma pääoma 31.12.2023 0,1 24,7 -0,4 - 87,4 111,8
Edellä esitettyä konsernin oman pääoman muutoslaskelmaa on luettava yhdessä siihen liittyvien liitetietojen kanssa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
85
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Konsernin rahavirtalaskelma
1.1.-31.12.
milj. euroa Liitetieto 2024 2023
Liiketoiminnan rahavirrat
Tilikauden voitto 4,6 9,6
Oikaisut:
Poistot 2.4 14,5 12,9
Rahoitustuotot ja -kulut 4.2 2,6 1,9
Varausten muutos 2.3, 3.4 -1,1 0,5
Vaihto-omaisuuden arvonalennukset 3.1 0,4 -0,3
Tuloverot 2.5 0,7 4,3
Muut liiketoimet, joihin ei liity maksutapahtumaa 0,4 0,1
Käyttöpääoman muutokset:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos 3.2 0,8 -3,8
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos
3.3 1,3 7,9
Vaihto-omaisuuden muutos 3.1 -14,8 -2,8
Maksetut korot -4,5 -2,7
Muut rahoituserät, netto 1,6 1,0
Maksetut tuloverot -4,2 -3,3
Liiketoiminnasta kertynyt nettorahavirta 2,5 25,2
Investointien rahavirrat
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinta 5.2 -2,9 -1,2
Aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden hankinta 5.2 -0,9 -0,6
Ostetut tytäryhtiöosakkeet 5.1 -0,3 -
Investointien nettorahavirta -4,1 -1,8
1.1.-31.12.
milj. euroa Liitetieto 2024 2023
Rahoituksen rahavirrat
Omien osakkeiden hankinta 5.4 -0,8 -
Pankkilainojen nostot 4.1 52,4 25,9
Pankkilainojen takaisinmaksut 4.1 -39,4 -28,2
Vuokravelkojen takaisinmaksut 5.2 -11,0 -10,1
Maksetut osingot -6,8 -6,0
Muut rahoituksen rahavirran erät 0,6 -0,0
Rahoituksen nettorahavirta -5,0 -18,4
Rahavarojen nettovähennys/-lisäys -6,6 5,1
Rahavarat tilikauden alussa 8,9 4,2
Valuuttakurssien muutosten vaikutukset rahavaroihin 0,7 -0,4
Rahavarat tilikauden lopussa 3,0 8,9
Konsernin rahavirtalaskelmaa on luettava yhdessä siihen liittyvien liitetietojen kanssa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
86
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
1
LAATIMISPERUSTA JA TIETOA KAMUXISTA
Laatimisperusta
Kamuxin lyhyt esittely
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
87
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Yleiset tiedot
Tämä on Kamux Oyj:n (”Yhtiö”) ja sen tytäryritykset (yhdessä
”Kamux”, ”Konserni”) sisältävä tilinpäätös. Kamux on Suomessa,
Ruotsissa ja Saksassa toimiva nopeasti kasvanut käytettyjen
autojen myyntiin erikoistunut autoliikeketju.
Emoyhtiön Y-tunnus on 2442327-8, kotipaikka on Hämeenlinna
ja pääkonttorin rekisteröity osoite on Parolantie 66 A,
13130 Hämeenlinna.
Yhtiön hallitus on hyväksynyt kokouksessaan 23.4.2025 tämän
tilinpäätöksen.
Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on
mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen
jälkeen pidettävässä yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on
myös mahdollisuus tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta.
1.1 Laatimisperusta
Tilinpäätöksen laatimisperusta
Konsernitilinpäätös on laadittu Euroopan Unionissa käyttöön
hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien
(International Financial Reporting Standards, IFRS-
tilinpäätösstandardit) mukaisesti noudattaen 31.12.2024
voimassaolevia IAS- ja IFRS-tilinpäätösstandardeja sekä
IFRIC-tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat
myös suomalaisen, IFRS-tilinpäätössäännöksiä täydentävän
kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset.
Varat ja velat arvostetaan hankintamenoon lukuun ottamatta
aineellisia ja aineettomia hyödykkeitä, jotka arvostetaan
kertyneillä poistoilla vähennettyyn hankintamenoon,
vaihto-omaisuutta, joka arvostetaan hankintamenoon tai
sitä alempaan nettorealisointiarvoon, vuokrasopimuksia,
jotka arvostetaan tulevien vuokramaksujen nykyarvoon ja
johdannaisinstrumentteja, jotka arvostetaan käypään arvoon
tulosvaikutteisesti. Tilinpäätöstiedot esitetään miljoonina
euroina. Tilinpäätöksessä esitetyt luvut on pyöristetty tarkoista
arvoista, joten yksittäisten esitettyjen lukujen yhteenlaskettu
summa voi poiketa esitetystä summaluvusta.
Konsernitilinpäätös esitetään euroina, joka on konsernin
emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta. Ulkomaan rahan
määräiset tapahtumat muunnetaan euroiksi käyttäen
tapahtumapäivän kurssia. Ulkomaisten konserniyritysten
tuloslaskelmat muunnetaan euroiksi kauden painotettua
keskikurssia ja taseet tilinpäätöspäivän kurssia käyttäen.
Konsernitilinpäätös jakautuu päälaskelmien lisäksi viiteen
osa-alueeseen: Laatimisperusta ja tietoa Kamuxista, Kamux-
konsernin keskeiset tulostiedot, Nettokäyttöpääoma, Pääoman
hallinta ja nettovelka sekä Muut liitetiedot. Jokaisessa osa-
alueessa käydään läpi siihen liittyvät merkittävät tilinpäätöksen
laadintaperiaatteet.
Tilinpäätöstä laadittaessa tehdyt kirjanpidolliset arviot ja
harkintaan perustuvat ratkaisut
IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisen tilinpäätöksen
laatiminen edellyttää, että johto tekee kirjanpidollisia arvioita
ja harkintaan perustuvia ratkaisuja sekä oletuksia, jotka
vaikuttavat laskentaperiaatteiden soveltamiseen ja varojen,
velkojen, tuottojen ja kulujen kirjanpitoarvoihin. Todelliset
tulemat saattavat poiketa näistä arvioista ja ratkaisuista.
Arvioita ja ratkaisuja käydään läpi säännöllisesti. Arvioiden
muutokset esitetään sillä kaudella, jona muutos tapahtuu,
jos muutos vaikuttaa vain yhteen kauteen. Jos se vaikuttaa
sekä tarkasteltavana olevaan kauteen että tuleviin kausiin,
muutokset esitetään tarkasteltavana olevalla kaudella ja
tulevilla kausilla.
Johdon tekemien arvioiden pohjana olevat oletukset löytyvät
seuraavista liitetiedoista:
Epävarmuuden lähde ja johdon harkinta Liitetieto
Korjausvastuumeno 2.3 ja 3.4
Käytettyjen autojen arvonmääritys 3.1
Liikearvo 5.2
Vuokrasopimukset 5.2
Laskennalliset verosaamiset
5.5
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
88
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Kamux on käytettyihin autoihin sekä niihin liittyviin palveluihin
erikoistunut vähittäiskaupan ketju. Ensimmäinen Kamux-
autoliike avattiin vuonna 2003 Suomessa. Vuoden 2024 lopussa
Kamuxilla oli yhteensä 69 myymälää, joista 44 Suomessa, 17
Ruotsissa ja 8 Saksassa. Lisäksi Kamux palveli asiakkaitaan
verkossa suomen, ruotsin ja saksan kielillä. Kamux on myynyt
perustamisensa jälkeen lähes 600 000 käytettyä autoa.
Juha Kalliokoski perusti Kamuxin vuonna 2003
Hämeenlinnassa, jossa Kamuxin pääkonttori edelleen sijaitsee.
Vuonna 2010 Kamux oli kasvanut 14 myymälän ketjuksi ja
aloitti integroitujen palvelujen systemaattisen tarjoamisen
asiakkailleen. Vuonna 2011 pääomasijoittaja Interan perustama
suomalainen yhtiö KMX Holding Oy (nykyinen Kamux Oyj)
hankki määräysvallan Kamuxista toimivan johdon säilyessä
yhtiön osakkaina. Interan mukaantulon myötä Kamux sai
lisää resursseja ja osaamista liiketoiminnan laajentamiseen
Suomessa ja ulkomailla. Vuoden 2012 lopussa Kamux laajentui
Ruotsiin ja vuoden 2015 joulukuussa Saksaan.
Vuonna 2017 Kamux listautui Nasdaq Helsinkiin ja
listautumisannissa yhtiö sai yli 1 200 uutta osakkeenomistajaa.
Intera Fund II Ky jäi yhtiön suurimmaksi osakkeenomistajaksi.
Syyskuussa 2020 Intera Fund II Ky irtautui kokonaan Kamuxista
kevennettyään omistustaan jo aiemmin. Juha Kalliokoski päätti
syksyllä 2022 jättää yhtiön toimitusjohtajan tehtävän ja Tapio
Pajuharju nimitettiin Kamuxin uudeksi toimitusjohtajaksi.
Pajuharju aloitti tehtävässään 1.6.2023.
1.2 Kamuxin lyhyt esittely
31.12.2024 yhtiöllä oli yhteensä 20 677 osakkeenomistajaa.
Kamuxin perustaja Juha Kalliokoski on yhtiön suurin
osakkeenomistaja, kun lasketaan yhteen sekä Kalliokosken
suorat että lähipiirin määräysvallassa olevan sijoitusyhtiön
omistamat osakkeet.
Kamuxin liiketoiminta perustuu autoliikkeiden ja verkon
yhdistelmään sekä käytettyjen autojen ammattimaiseen
hankintaan, alhaisiin kiinteisiin kuluihin, nopeaan
varastonkiertoon ja integroitujen palvelujen myyntiin. Kamuxin
liiketoimintamalli mahdollistaa autojen myynnin edulliseen
hintaan. Kamux pyrkii kehittämään toimintaansa jatkuvasti
siten, että sen tarjoamat palvelut vastaavat mahdollisimman
hyvin asiakkaiden muuttuvia tarpeita. Kamux tarjoaa
asiakkailleen kolmansien osapuolten rahoitustuotteita kaikissa
autoliikkeissään Suomessa, Ruotsissa ja Saksassa. Lisäksi
Kamux tarjoaa Suomessa ja Ruotsissa kolmansien osapuolten
vakuutustuotteita sekä omaa lisävastuusitoumustuotettaan,
Kamux Plussaa, auton korjauskustannusten varalle. Keskeinen
osa Kamuxin asiakaspalvelukonseptia on kotiinkuljetuspalvelu,
jolloin auto toimitetaan asiakkaan kanssa sovittuun paikkaan
sekä samalla tarvittaessa noudetaan mahdollinen vaihtoauto.
Asiakkaiden ostoprosessissa digitaalisten kanavien merkitys
on keskeinen, sillä auton hankinta alkaa tyypillisesti verkosta.
Kamux palvelee asiakkaitaan myös chatin kautta.
Kamux hankkii käytettyjä autoja autohuutokaupoista, leasing-
yhtiöiltä, muilta autoliikkeiltä, rahoitusyhtiöiltä, maahantuojilta,
yksityishenkilöiltä ja muista lähteistä. Suurimman osan
myymistään käytetyistä autoista Kamux hankkii asiakkailtaan
vaihdossa osana autokauppaa. Kamuxilla on erillinen osto-
organisaatio, joka vastaa autojen ostoista esimerkiksi
autohuutokaupoista sekä osittain myös kuluttajaostoista.
Kamux pyrkii sovittamaan yhteen omat ja työntekijöidensä
intressit kannustinjärjestelmänsä kautta. Myyntihenkilöstön
kannustinjärjestelmä huomioi myynnin, autohankinnat
ja vaihtoautot sekä integroitujen palvelujen myynnin
palkkioiden määrässä.
Kamuxin koko autovalikoima on sen kaikkien myyjien ja
myymälöiden myytävissä ja tarvittaessa Kamux siirtää auton
autoliikkeestä tai maasta toiseen, kun kaupasta on asiakkaan
kanssa sovittu.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
89
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
2
KAMUX-KONSERNIN KESKEISET TULOSTIEDOT
Segmenttikohtaiset tulokset
Liikevaihto
Korjausmenot
Kulut
Tuloverot
Osakekohtainen tulos
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
90
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Ulkoinen liikevaihto segmenteittäin,
miljoonaa euroa
KONSERNITOIMINNOT
Suomen liiketoiminta
Ruotsin liiketoiminta
Saksan liiketoiminta
0
100
200
300
400
500
600
700
800
2024
697,9
738,7
205,6
173,6
98,5
95,7
Ruotsi
SaksaSuomi
2023
+5,8 %
-15,6 %
-2,9 %
Kamux on Suomessa, Ruotsissa ja Saksassa toimiva
nopeasti kasvanut käytettyjen autojen myyntiin erikoistunut
autoliikeketju. Sen toimintojen rakenne esitetään viereisessä
kuvassa:
Konsernin raportoitavat segmentit on määritelty perustuen
konsernin toimitusjohtajalle toimitettavaan säännölliseen
raportointiin. Toimitusjohtaja tekee raportoinnin
perusteella strategisia ja operatiivisia päätöksiä resurssien
kohdentamisesta ja arvioi segmenttien tuloksellisuutta.
Keskeinen tulosmittari on Liikevoitto (EBIT). Toimitusjohtaja
saa säännöllisesti tietoa myös segmenttien liikevaihdosta,
myyntikatteesta, käyttökatteesta ja liikevoitosta.
Raportoitavat segmentit muodostuvat maantieteellisistä
alueista: Suomi, Ruotsi ja Saksa. Muut toiminnot
koostuvat pääkonttorista, kiinteistöosakeyhtiöistä ja
konsernipalveluista, joihin kuuluvat keskitetyt hankinta-,
markkinointi-, viestintä-, rahoitus- ja hallintotoiminnot.
Kamuxilla oli 31.12.2024 yhteensä 44 autoliikettä Suomessa,
17 Ruotsissa ja 8 Saksassa.
2.1 Segmenttikohtaiset tulokset
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
91
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET -
SEGMENTTIRAPORTOINTI
Segmentin tuotot ja kulut ovat suoraan segmentille
kohdistuvia eriä. Tietyt kulut, kuten keskitetyn
hankintatoiminnon kulut, kohdistetaan johdon
raportoinnissa segmenteille luotettavalla perusteella.
Muihin toimintoihin kuuluu konsernitason
toimintoja, jotka eivät kiinteästi liity yksittäisen
segmentin liiketoimintaan. Segmenttien
välinen myynti tapahtuu markkinaehtoisesti
ja eliminoidaan konsernitilinpäätöstä
laadittaessa. Segmenttiraportointi perustuu
konsernin IFRS-tilinpäätösraportointiin.
Tärkeimpien tunnuslukujen laskentakaavat
Bruttokate Liikevaihto + liiketoiminnan muut
tuotot - materiaalit ja palvelut
Käyttökate (EBITDA) Liikevoitto + poistot
Liikevoitto (EBIT) Tilikauden tulos + tuloverot +
rahoituskulut netto
milj. euroa Suomi Ruotsi Saksa
Segmentit
yhteensä
Konserni-
toiminnot Eliminoinnit Konserni
2024
Liikevaihto 738,7 252,7 103,4 1 094,8 4,9 -89,4 1 010,2
sisäinen 0,0 79,0 7,7 86,7 2,6 -89,4 -0,0
ulkoinen 738,7 173,6 95,7 1 008,0 2,2 1 010,3
käytettyjen autojen myynti 692,6 168,5 91,7 952,8 2,2 955,0
integroidut palvelut 46,1 5,2 4,0 55,2 - 55,2
Bruttokate 74,6 13,3 8,7 96,6 0,1 96,8
Käyttökate 33,0 -2,0 -0,4 30,6 -8,1 22,5
Poistot -7,9 -3,4 -1,4 -12,8 -1,7 -14,5
Liikevoitto 25,1 -5,4 -1,9 17,8 -9,8 7,9
Rahoitustuotot ja -kulut -2,6
Voitto ennen veroja
5,3
milj. euroa Suomi Ruotsi Saksa
Segmentit
yhteensä
Konserni-
toiminnot Eliminoinnit Konserni
2023
Liikevaihto 698,0 283,4 102,1 1 083,5 - -81,4 1 002,1
sisäinen 0,1 77,7 3,6 81,4 - -81,4 0,1
ulkoinen 697,9 205,6 98,5 1 002,0 - 1 002,0
käytettyjen autojen myynti 654,6 199,8 94,7 949,1 - 949,1
integroidut palvelut 43,3 5,9 3,8 53,0 - 53,0
Bruttokate 75,1 19,1 8,3 102,5 - 102,5
Käyttökate 35,2 3,4 -0,6 38,0 -9,3 28,7
Poistot -6,9 -3,2 -1,2 -11,3 -1,6 -12,9
Liikevoitto 28,3 0,3 -1,8 26,7 -10,9 15,8
Rahoitustuotot ja -kulut -1,9
Voitto ennen veroja
13,9
31.12.2024 konsernin pitkäaikaisista varoista lukuun ottamatta laskennallisia verosaamisia sijaitsi Suomessa 44,9 milj. euroa (42,3 milj. euroa 31.12.2023), Ruotsissa 15,8 milj. euroa
(17,1 milj. euroa 31.12.2023) sekä Saksassa 7,7 milj. euroa (7,5 milj. euroa 31.12.2023).
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
92
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Kamuxin liiketoiminta koostuu käytettyjen autojen vähittäis-
ja tukkumyynnistä Suomessa, Ruotsissa ja Saksassa sekä
kuluttaja- ja yritysasiakkaille myytävistä integroiduista
palveluista, mitkä on tunnistettu erillisiksi suoritevelvoitteiksi.
Myynti perustuu autoliikeverkostoon ja Kamuxin
verkkosivustolla toimivaan tehokkaaseen digitaaliseen
markkinapaikkaan toimintamaissa. Kamux tarjoaa myös
kotiinkuljetuspalvelua, jolloin Kamux toimittaa auton
asiakkaan kanssa sovittuun paikkaan. Kotiin toimitettuihin
autoihin ja muihin etämyyntikauppoihin sovelletaan kunkin
toimintamaan lainsäädännön mukaisia palautusoikeuksia.
Kamux myy lisäksi käytettyjä autoja huutokaupoissa.
Kamux tarjoaa asiakkailleen käytetyn auton myynnin
yhteydessä kolmansien osapuolten rahoitus- ja
vakuutustuotteita. Tuotteiden luotto- ja vakuutusriski on
rahoitus- ja vakuutusyhtiöillä. Kamux on kyseisten tuotteiden
osalta oikeutettu palkkioihin ja provisioihin. Osa palkkioista
on ehdollisia rahoitusyhtiön ja asiakkaan välisen sopimuksen
jatkumiselle.
Lisäksi Kamux tarjoaa asiakkailleen lakisääteisen virhevastuun
myyjän vastuuta laajentavaa Kamux Plus -tuotetta, josta
löytyy useita vaihtoehtoja. Kamux korjaa ennalta määritellyt
viat, jotka havaitaan tuotevaihtoehdosta riippuen 12 tai 24
kuukauden kuluessa auton ostamisesta tai oston jälkeen
ajettuun seuraavaan 20 000 tai 40 000 ajokilometriin
mennessä, sen mukaan kumpi näistä ehdoista täyttyy ensin.
Kamux Plus on osa auton kauppasopimusta ja se otetaan
huomioon auton myyntihintaa määritettäessä.
>> Liitetiedossa 2.3 on lisätietoja Kamux Plus -tuotteesta.
2.2 Liikevaihto
Liikevaihto, miljoonaa euroaLiikevaihto
1.1.-31.12.
milj. euroa 2024 2023
Käytettyjen autojen myynti 955,0 949,1
Palkkiot rahoitus- ja
vakuutusyhtiöiltä 41,0 42,4
Kamux Plus 14,3 10,6
Yhteensä 1 010,2 1 002,1
Käytettyjen autojen myynnistä kertynyt liikevaihto tilikaudella
2024 oli 955,0 miljoonaa euroa, joka on 94,5 prosenttia koko
liikevaihdosta. Vuonna 2023 vastaava liikevaihto oli 949,1
miljoonaa euroa ja 94,7 prosenttia liikevaihdosta.
Palkkiot rahoitus- ja vakuutusyhtiöiltä olivat vuonna 2024
yhteensä 41,0 miljoonaa euroa ja muodostivat 4,1 prosenttia
koko liikevaihdosta. Vuonna 2023 palkkiot olivat 42,4 miljoonaa
euroa ja 4,2 prosenttia liikevaihdosta. Kamux Plus -tuotteen
myynnistä kertynyt liikevaihto tilikaudelta 2024 oli 14,3
miljoonaa euroa. Vuonna 2023 se oli 10,6 miljoonaa euroa.
Suomessa kertynyt konsernin ulkoinen liikevaihto oli 738,7
miljoonaa euroa, joka on 73,1 prosenttia konsernin vuoden
2024 koko liikevaihdosta. Vuonna 2023 vastaava Suomen
liikevaihto oli 697,9 miljoonaa euroa ja 69,6 prosenttia.
Ruotsin ulkoinen liikevaihto oli 173,6 miljoonaa euroa vuonna
2024 ja 17,2 prosenttia konsernin koko vuoden liikevaihdosta.
Vuonna 2023 vastaava Ruotsin liikevaihto oli 205,6 miljoonaa
euroa ja 20,5 prosenttia. Saksan ulkoinen liikevaihto oli 95,7
miljoonaa euroa vuonna 2024 ja 9,5 prosenttia konsernin
koko vuoden liikevaihdosta. Vuonna 2023 vastaava Saksan
ulkoinen liikevaihto oli 98,5 miljoonaa euroa ja 9,8 prosenttia.
Konsernitoimintojen ulkoinen liikevaihto oli 2,2 miljoonaa
euroa vuonna 2024. Vuonna 2023 vastaava konsernitoimintojen
liikevaihto oli 0 miljoonaa euroa.
Liiketoiminnan muut tuotot konsernissa olivat vuonna 2024
1,2 miljoonaa euroa ja vuonna 2023 1,2 miljoonaa euroa. Ne
koostuivat pääasiallisesti vakuutuskorvauksista, kiinteistöjen
vuokratuotoista ja Kamux Plus omavastuuosuuksista.
>> Liitetiedossa 2.1 on lisätietoja segmenttien liikevaihdosta.
1 010,21 002,1
20242023
+0,8 %
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
93
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
31.12.
milj. euroa 2024 2023
Siirtosaamisiin sisältyvät
sopimusperusteiset omaisuuserät 4,9 4,2
Siirtovelkoihin sisältyvät
sopimusperusteiset velat 11,3 10,0
Sopimuksiin perustuvat tase-erät
IFRS 15:n mukaiset sopimusperusteiset omaisuuserät ja
velat koostuvat siirtosaamisiin sisältyvistä jaksotetuista
vakuutus- ja rahoituspalkkiotuotoista sekä siirtovelkoihin
sisältyvistä Kamux Plus -tuotteeseen liittyvistä saaduista
ennakkomaksuista. Seuraavassa taulukossa on eritelty IFRS
15:n mukaiset sopimuksiin perustuvat tase-erät.
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET -
LIIKEVAIHTO
IFRS 15 Myyntituotot asiakassopimuksista -standardin
sisältämän viisivaiheisen mallin mukaisesti
asiakassopimusten perusteella saatavat myyntituotot
kirjataan, kun tavaroita tai palveluja koskeva määräysvalta
siirtyy asiakkaalle. Tuloutus tapahtuu määrään, johon
Yhtiö odottaa olevansa oikeutettu kyseisistä tuotteista
tai palveluista.
Kamuxin liiketoiminta koostuu käytettyjen autojen
vähittäis- ja tukkumyynnistä sekä kuluttaja- ja
yritysasiakkaille myytävistä ja tarjottavista
integroiduista palveluista. Edellä mainitut tuotteet
ja palvelut on tunnistettu IFRS 15:n mukaisesti
erillisiksi suoritevelvoitteiksi.
Käytettyjen autojen myynnissä asiakas saa
määräysvallan myytyyn tuotteeseen auton
luovutushetkellä. Käytettyjen autojen myynti tuloutetaan,
kun auto on luovutettu ja suoritevelvoite siirtynyt
asiakkaalle. Luovutushetkellä asiakas maksaa auton
myyntihinnan käteisellä tai rahoitusyhtiö toimittaa
Kamuxille hyväksytyn luottopäätöksen myyntihinnan
maksuksi. Kotiin toimitettuihin autoihin ja muihin
etämyyntikauppoihin sovelletaan kunkin toimintamaan
lainsäädännön mukaisia palautusoikeuksia. Kotiin
toimitetut autot tuloutetaan toimitushetkellä siihen
määrään, jonka Kamux arvioi niistä saatavan.
Myyntituotot kirjataan myydyn auton käyvän arvon
mukaisesti ja niistä vähennetään alennukset,
arvonlisävero, marginaalivero sekä autovero.
Integroiduissa palveluissa Kamux toimii kolmansien
osapuolten rahoitus- ja vakuutustuotteiden osalta
asiakkaan suuntaan agenttina. Kamux esittää rahoitus-
ja vakuutustuotteiden välittämisestä saatavat tuotot
liikevaihdossaan nettomääräisenä, kun se on täyttänyt
suoritevelvoitteensa palveluiden välittämisestä.
Palkkiot vakuutusyhtiöiltä tuloutetaan palkkion
ansaintahetkellä, eli kun vakuutussopimus on allekirjoitettu
asiakkaan kanssa ja Kamux on agenttisopimuksensa
mukaisesti oikeutettu palkkioon. Palkkiot vakuutusyhtiöiltä
maksetaan pääsääntöisesti palvelun välittämistä seuraavan
kuukauden aikana.
Palkkiot rahoitusyhtiöiltä sisältävät kiinteitä
nosto- ja laskutuspalkkioita sekä muuttuvia korko-
ja vuosibonuspalkkioita. Palkkiot tuloutetaan
suoriteperusteisesti, kun sopimus allekirjoitetaan asiakkaan
kanssa tai sopimuksen voimassaoloaikana, jolloin
Kamux on oikeutettu saamaan maksun rahoitusyhtiöltä.
Vuosibonuspalkkiot määräytyvät prosenttiperusteisesti
kalenterivuodella toteutuneen myynnin perusteella ja
ne kirjataan, kun Kamux on oikeutettu saamaan maksun
rahoitusyhtiöltä. Palkkiot rahoitusyhtiöiltä maksetaan
kunkin välitetyn rahoitussopimuksen voimassaoloaikana sen
mukaisesti kuin rahoitusyhtiön kanssa on sovittu.
Kamux Plus -tuote jaksotetaan 12 tai 24 kuukauden
voimassaolokaudelle. Kamux Plus -tuote antaa asiakkaalle
lakisääteisen virhevastuun myyjän vastuun laajennuksen
käytetyn auton kaupan yhteydessä.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
94
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
>> Liitetiedossa 3.4 on lisätietoja korjausvastuuvarauksesta.
Kamuxin asiakaspalvelu- ja asiakastyytyväisyysstrategia
perustuu korkealaatuisten kunnostettujen käytettyjen autojen
tarjoamiseen. Auton mahdolliset tiedossa olevat viat tuodaan
asiakkaan tietoon myyntiprosessin aikana.
Käytettyihin autoihin kuuluu lakisääteinen myyjän virhevastuu.
Suomessa ja Saksassa autokauppa on velvollinen korjaamaan
virheet, jotka eivät olleet tiedossa myyntihetkellä ja jotka
ilmenevät vuoden kuluessa myyntitapahtumasta (ellei Kamux
pysty osoittamaan, että virheet ovat syntyneet myynnin
jälkeen). Vuoden jälkeen todistustaakka siirtyy Kamuxilta
asiakkaalle. Ruotsissa virhevastuun velvollisuus on kaksi
vuotta myyntitapahtumasta.
Kamux tarjoaa asiakkailleen lakisääteisen myyjän
virhevastuun lisäksi erillisiä myyjän vastuuta laajentavia
Kamux Plus -tuotteita, mikä tarkoittaa laajennettua myyjän
2.3 Korjausmenot
Korjausvastuuvaraus, miljoonaa euroa Myydyt autot & korjaus- ja huoltokulut
korvausvastuuta. Kamux korjaa ennalta määritellyt viat, jotka
havaitaan Kamux Plus tuotevaihtoehdosta riippuen 12 tai 24
kuukauden kuluessa auton ostamisesta tai ostamisen jälkeen
ajettuun 20 000 tai 40 000 ajokilometriin mennessä, sen
mukaan kumpi ehdoista täyttyy ensin.
Korjausvastuuvarauksen määrä 31.12.2024 oli 2,1 miljoonaa
euroa. Vuoden 2023 lopussa se oli 3,4 miljoonaa euroa.
Korjausvastuuvaraus odotetaan käytettävän pääosin seuraavan
vuoden aikana. Korjaus- ja huoltokulut olivat tilikaudella 2024
yhteensä 30,0 miljoonaa euroa ja 24,7 miljoonaa euroa vuonna
2023. Korjausvastuukulut sekä muut korjaus- ja huoltokulut
sisältyvät konsernin laajassa tuloslaskelmassa erään
”materiaalit ja palvelut”.
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET -
KORJAUSVASTUUVARAUS
Arvioitu korjausvastuumeno kirjataan auton
myynnin yhteydessä korjausvastuuvarauksena.
Korjausvastuuvarauksen määrä perustuu historialliseen
tietoon toteutuneista korjausvastuukuluista ja
arvioidusta korjausvastuumenojen kehityssuunnasta.
EPÄVARMUUDEN LÄHTEET JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT -
KORJAUSVASTUUVARAUS
Korjausvastuuvaraus kirjataan toteutuneiden
korjauskulujen ja korjausvastuumenojen arvioidun
kehityssuunnan perusteella tehtyyn arvioon perustuen.
Korjausvastuuvarauksen määrään liittyy epävarmuutta,
sillä korjausvastuumenot eivät välttämättä toteudu
arvioidun määräisinä. Tyypillisesti korjausvastuukulut
toteutuvat etupainotteisesti korjausvastuun
keston aikana. Arvioita ja oletuksia tarkistetaan
neljännesvuosittain. Toteutuvien ja arvioitujen
korjausvastuukulujen väliset erot saattavat vaikuttaa
tulevilla tilikausilla kirjattavien varausten määrään.
0
5
10
15
20
25
30
35
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
70 000
66 548
68 257
30,0
24,7
20242023
Korjaus- ja huoltokulut (milj. euroa)
Myydyt autot (kpl, tilintarkastamaton)
2.3 Konsernin korjausvastuuvaraus
Korjausvastuuvaraus, miljoonaa euroa
2,1
3,4
20242023
-38,2 %
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
95
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
2.4 Kulut
1.1.-31.12.
milj. euroa 2024 2023
Materiaalit ja palvelut
Ostot tilikauden aikana 928,6 903,9
Varastojen muutos -14,3 -3,3
Ulkopuoliset palvelut 0,3 0,1
Yhteensä 914,7 900,8
Henkilöstökulut
Palkat 44,8 44,6
Eläkekulut 5,6 5,6
Osakepohjainen kannustinjärjestely 0,3 0,1
Muut henkilöstökulut 4,1 4,3
Yhteensä
54,9 54,7
Liiketoiminnan muut kulut
Toimitilakulut 4,2 3,6
Markkinointi ja mainonta 5,6 6,0
IT kulut 2,0 2,5
Konsultointi
1,2 1,5
Vapaaehtoiset henkilösivukulut 1,9 1,3
Matkakulut 0,4 0,4
Jälkiverot - 0,2
Muut hallinnolliset kulut 4,1 3,7
Yhteensä 19,4 19,1
1.1.-31.12.
milj. euroa 2024 2023
Tilintarkastajien palkkiot (sisältyvät muihin hallinnollisiin kuluihin)
Tilintarkastuspalkkiot 0,3 0,3
Muut tilintarkastuksen oheispalvelut 0,2 0,0
Yhteensä 0,5 0,4
Poistot hyödykeryhmittäin
Aineettomat hyödykkeet 1,9 1,9
Aineelliset hyödykkeet 12,6 11,0
Yhteensä 14,5 12,9
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
96
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Materiaalit ja palvelut
Kamux hankkii suurimman osan myymistään käytetyistä
autoista vaihdossa osana vaihtoautokauppaa. Kamux
hankkii käytettyjä autoja myös yksityishenkilöiltä,
autohuutokaupoista, leasing-yhtiöiltä, rahoitusyhtiöiltä, muilta
autoliikkeiltä, maahantuojilta ja muista lähteistä. Materiaalit
ja palvelut sisältävät käytettyjen autojen hankkimisesta
aiheutuneet menot sekä kunnostus- ja kuljetusmenot, jotka
syntyvät autojen valmistelusta myyntiä varten. Lisäksi
erä sisältää korjausvastuuseen liittyvät korjauskulut ja
varaston muutoksen.
Henkilöstökulut
Kamuxin henkilöstömäärä keskimäärin kokoaikaisiksi
muutettuna oli 904 henkilöä tilikaudella 2024 ja 885 henkilöä
tilikaudella 2023. Henkilöstön palkkaus perustuu kiinteään ja
muuttuvaan palkkaan. Muuttuvan palkan suhteellinen osuus on
merkittävä ja perustuu henkilökohtaisten myyntitavoitteiden
saavuttamiseen. Lisäksi osalla henkilöstöstä on oikeus
autoetuun, puhelinetuun ja internetyhteyteen kotona.
Kamuxin eläkejärjestelyt luokitellaan maksupohjaisiksi.
Suomen työeläkelainsäädännön (TyEL) mukainen eläketurva on
järjestetty vakuutusyhtiöissä ja eläke-etuuden määrä perustuu
työsuhteen kestoon ja ansiotasoon. TyELin mukainen eläkeikä
on 63-70 vuotta. Ruotsin ja Saksan työntekijät kuuluvat
maksupohjaisen eläkejärjestelmän piiriin. Ruotsin työntekijöillä
on käytössä maksuperusteinen lisäeläkejärjestely. Ruotsissa
eläkeikä on 63-69 vuotta ja Saksassa 65-67 vuotta.
Maksupohjaisessa järjestelyssä vakuutusmaksut maksetaan
vakuutusyhtiölle ja kirjataan kuluksi sille tilikaudelle, jota
veloitus koskee. Maksupohjaisessa järjestelyssä muita
maksuvelvoitteita ei ole.
Henkilöstökulut sisältävät 0,3 miljoonaa euroa osakepohjaisesta
kannustinjärjestelmästä tilikaudelle 2024 ja 0,1 miljoonaa euroa
tilikaudelle 2023 jaksotettua kulua.
>> Liitetiedossa 5.3 on lisätietoja johdon palkoista ja
palkitsemisesta.
Toimitilakulut
Toimitilakulut koostuvat toimitiloihin liittyvistä kuluista, kuten
lämmitys-, siivous- ja sähkökuluista sekä niistä toimipisteiden
vuokrista, jotka eivät kuulu IFRS 16:n soveltamisalaan.
>> Liitetiedossa 3.4 on lisätietoja vuokravelvoitteista.
>> Liitetiedossa 5.2 on lisätietoja vuokrasopimuksista.
Poistot
Aineellisten hyödykkeiden poistot koostuvat pääasiallisesti IFRS
16:n mukaisista vuokralle otetuista omaisuuseristä.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
97
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
2.5 Tuloverot
1.1.-31.12.
milj. euroa 2024 2023
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot 0,0 4,4
Laskennallisten verosaamisten ja verovelkojen muutos 0,7 -0,1
Yhteensä 0,7 4,3
Tuloverojen täsmäytys
Tilikauden tulos ennen veroja 5,3 13,9
Vero Suomen verokannalla laskettuna* 1,1 2,8
Vähennyskelvottomat kulut 0,1 0,2
Ulkomaisten verokantojen vaikutus 0,2 -0,5
Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset vahvistetuista tappioista - 1,8
Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset väliaikaisista eroista
0,1 -0,0
Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden käyttö -0,6 -
Muut erät -0,1 0,0
Verot tuloslaskelmassa 0,7 4,3
* Verokanta oli 20 % vuosina 2024 ja 2023.
Tilikaudella 2024 konserni on päättänyt kirjata kokonaisuudessaan alas Ruotsin tytäryhtiönsä
aikaisempien vuosien tappioista edellisillä tilikausilla kirjatut laskennalliset verosaamiset
perustuen kokonaisharkintaan Ruotsin tytäryhtiön tilanteesta. Saksan vuokrattuihin toimitiloihin
IFRS 16 -kirjauksista johtuvat väliaikaisten erojen laskennalliset verosaamiset on kirjattu, kuten
myös Ruotsissa. Tilikaudella 2024 konsernin emoyhtiö on tehnyt siirtohinnoitteluoikaisun tiettyihin
ulkomaisiin tytäryhtiöihin, minkä vaikutus eliminoituu konsernitasolla, mutta sillä on vaikutusta
yksittäisten konserniyhtiöiden tuloveroihin. Konsernin eri yhtiöiden verotettavissa tuloksissa ja
taloudellisessa tilanteessa on merkittäviä eroja, ja tästä johtuen konsernin kokonaisveropositioon
kohdistuu erilaisia riskejä, vaikka yhtiö on pyrkinyt parhaan käytettävissä olevan tiedon perusteella
tilannetta arvioimaan.
Kamux-konsernilla on useita tytäryhtiöitä eri maissa, ja niiden välillä on käytettyjen autojen
myyntiin ja liiketoimintaa tukeviin palveluihin liittyviä konsernin sisäisiä transaktioita. Kamux-
konsernin eri juridisten yhtiöiden kannattavuudessa on merkittäviä eroja. Konserni on myös viime
aikoina tehnyt muutoksia liiketoiminnan rakenteissa, vastuissa ja organisoitumisessa, tavoitteena
paremmin hyödyntää konsernin kansainvälisyyttä ja kokoa. Liiketoimintamuutoksiin liittyen
myös siirtohinnoittelussa on tilikaudella 2024 tehty muutoksia, joista on käyty myös avointa
etukäteisdialogia viranomaisten kanssa ja hyödynnetty ulkoisten asiantuntijoiden apua, mutta silti
konsernin välittömiin ja välillisiin veroihin liittyy kussakin toimintamaassa erilaisia epävarmuuksia,
joiden seurauksena riskinä on, että lopulliset maksuunpantavat verot voivat poiketa arvioiduista.
Konserni on kuitenkin varovaisuuden periaatteella jättänyt kirjaamatta verosaamisia tappiollisten
tytäryhtiöiden osalta. Lisäksi konsernitasolla nettoriski mahdollisista verotusmuutoksista
pienenee, koska yhden maan verotusmuutos aiheuttaisi todennäköisesti vastakkaissuuntaisen
muutoksen toisen maan verotuksessa, vaikka se saattaa edellyttää MAP- tai vastaavia menettelyjä.
>> Lue lisää laskennallisista veroista liitetiedosta 5.5.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
98
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET - TULOVEROT
Tilikauden tuloverot sisältävät kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot
ja laskennalliset verot. Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot koskevat
tarkasteltavana olevaa tilikautta ja perustuvat verokantoihin, joista on säädetty tai jotka
on käytännössä vahvistettu tilinpäätöspäivään mennessä. Kauden verotettavaan tuloon
perustuvien verojen laskenta pohjautuu voimassa oleviin verosäännöksiin maissa, joissa
Kamux toimii ja kerryttää verotettavaa tuloa. Kauden verotettavan tuloon perustuva vero
sisältää myös aiempia kausia koskevat oikaisut.
Laskennallisia veroja kirjataan varojen ja velkojen verotuksellisten arvojen ja
kirjanpitoarvojen välisistä väliaikaisista eroista. Laskennallisia verosaamisia kirjataan
siihen määrään asti, kuin on todennäköistä, että niitä käytetään verotettavaa
tuloa vastaan.
Konsernitilinpäätöksessä on varovaisuuden periaatteen mukaisesti alaskirjattu vuonna
2024 laskennallisia verosaamisia, jotka on alun perin kirjattu Ruotsin yhtiöiden tappioista.
Koska joissakin konsernin yhtiöissä on merkittäviä verotettavia tappioita, ja muissa
konsernin yhtiöissä syntyy voittoja, konsernin kokonaisveroasteeseen liittyy mahdollisia
veroriskejä, jotka voivat ilmetä kunkin relevantin veroviranomaisen verotuspäätöksistä.
Pilari II
Pilari II on OECD:n aloite, jonka myötä globaalin talouden digitalisoitumiseen liittyviin
verohaasteisiin pyritään vastaamaan ottamalla käyttöön Global Anti-Base Erosion
(GloBE) -säännöt ja siihen liittyvä 15 prosentin globaali vähimmäisvero. Joulukuussa 2022
tuli voimaan Euroopan unionin neuvoston direktiivi (EU) 2022/2523, jonka mukaan EU
-jäsenvaltioiden on saatettava Globe-säännöt osaksi kansallista lainsäädäntöään 31.12.2023
mennessä. Suomessa Globe-säännöksiä sovelletaan ensimmäisen kerran tilikausiin, jotka
alkavat 31.12.2023 tai sen jälkeen.
IASB:n IAS 12:een julkaisemien muutosten mukaan Kamux on soveltanut IAS 12:n
kappaleessa 4A säädettyä poikkeusta, eikä se ole kirjannut eikä julkistanut tietoja Pilari II
-tuloveroihin liittyvistä laskennallisista verosaamisista tai -veloista.
Yhtiön laatiman analyysin perusteella Pilari II -sääntöjen mukaisesti lasketuilla tuloveroilla
ei arvioida olevan olennaista vaikutusta konsernin tuloveroihin.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
99
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
2.6 Osakekohtainen tulos
1.1.-31.12.
2024 2023
Yhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto (milj. euroa) 4,6 9,6
Osakepalkkiojärjestelyn vaikutus osakkeiden lukumäärään - -22
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden
aikana, 1 000 kpl, laimentamaton 39 903 39 990
Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa) 0,12 0,24
Osakepalkkiojärjestelyn vaikutus osakkeiden lukumäärään -10 -22
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden
aikana, 1 000 kpl, laimennettu 39 892 39 989
Laimennettu osakekohtainen tulos (euroa) 0,12 0,24
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET - OSAKEKOHTAINEN TULOS
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla Yhtiön omistajille kuuluva
konsernin tulos vuoden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla
keskiarvolla omia osakkeita lukuun ottamatta.
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos lasketaan samalla perusteella
kuin laimentamaton, paitsi että siinä otetaan huomioon vaikutukset, joita aiheutuisi
konsernin mahdollisista tulevaisuudessa tapahtuvaa osakkeiden liikkeeseenlaskua
koskevista velvoitteista.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
100
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
3
NETTOKÄYTTÖPÄÄOMA
Vaihto-omaisuus
Myyntisaamiset ja muut saamiset
Ostovelat ja muut velat
Varaukset ja muut sitoumukset
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
101
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Kamux käyttää käytettyjen autojen hankintaan tehokasta
prosessia ja näin se pystyy tarjoamaan laajan valikoiman
automerkkejä kilpailukykyiseen hintaan. Kamux hankkii
käytettyjä autoja autohuutokaupoista, leasing-yhtiöiltä,
muilta autoliikkeiltä, rahoitusyhtiöiltä, maahantuojilta,
yksityishenkilöiltä ja muista lähteistä. Suurimman osan
myymistään käytetyistä autoista Kamux hankkii asiakkailtaan
vaihdossa osana vaihtoautokauppaa. Vaihto-omaisuus
sijaitsee eri toimipaikoilla, mutta Kamuxin käytettyjen
autojen varasto on koko laajuudessaan sen kaikkien myyjien
käytössä kaikissa Kamuxin autoliikkeissä koko konsernin
kattavaa tietojärjestelmää hyödyntäen. Varaston hallinta on
asianmukaisesti organisoitu ja kehittyneiden IT-järjestelmien
avulla pyritään optimaaliseen tasapainoon varastomäärien ja
nopean varastokierron välillä.
Vaihto-omaisuuden määrä 31.12.2024 oli 131,0 miljoonaa euroa
ja vuoden 2023 lopussa se oli 117,2 miljoonaa euroa.
Vaihto-omaisuuteen tehtiin vuonna 2024 yhteensä -0,4
miljoonaa euroa arvonmuutoksia nettorealisointiarvoon
pääsemiseksi. Vuonna 2023 arvonmuutoksia tehtiin 0,3
miljoonaa euroa, millä oli positiivinen vaikutus vuoden
2023 tulokseen. Arvonmuutokset on kirjattu tilikaudelle
tuloslaskelmaan osana varaston muutosta erässä ”materiaalit
ja palvelut”.
3.1 Vaihto-omaisuus
Varaston kiertoaika, päivää
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET -
VAIHTO
-OMAISUUS
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä
alempaan nettorealisointiarvoon. Vaihto-omaisuuteen
sisältyvien yksittäisten autojen hankintameno
määritetään perustuen auton ostohintaan, johon
lisätään myyntitarkoitukseen kunnostamisesta
välittömästi johtuvat menot.
Jokaisena tilinpäätöspäivänä käydään
yksityiskohtaisesti läpi yli 90 vuorokautta
varastossa olleiden autojen nettorealisointiarvot.
Nettorealisointiarvoihin pääsemiseksi tehtävät
arvonalennukset kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan
erään Materiaalit ja palvelut.
EPÄVARMUUDEN LÄHTEET JA JOHDON TEKEMÄT
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT -
VAIHTO-OMAISUUS
Auton arvioitu myyntihinta (nettorealisointiarvo)
tilinpäätöspäivänä määritetään perustuen johdon
harkintaan, markkinainformaatioon ja myynnin
toteutumatietoihin. Jos arvioitu myyntihinta
on alempi kuin hankintameno, auton arvoa
vaihto-omaisuudessa alennetaan.
Varaston kiertoaika määritetään seuraavasti:
Vaihto-omaisuus keskimäärin tilikauden aikana
jaettuna tilikauden ”materiaalit ja palvelut” kuluerällä,
kerrottuna 365:llä.
55,4
46,9
20242023
+18,2 %
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
102
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET -
RAHOITUSVAROJEN ARVONALENTUMINEN
IFRS 9 Rahoitusinstrumentit -standardin mukaisesti
rahoitusvarojen arvonalentuminen määritetään
odotettavissa oleviin luottotappioihin perustuvaa
mallia käyttäen. Kamuxin merkittävimmät
rahoitusvarat ovat normaalissa liiketoiminnassa
syntyvät myyntisaamiset ja niihin konserni soveltaa
yksinkertaistettua menettelyä, jolloin tappio kirjataan
varausmatriisia käyttäen koko voimassaoloajalta,
paitsi jos rahoitusvarojen katsotaan olevan luottoriskin
johdosta arvoltaan alentuneita. Myyntisaamisten
arvonalentumistappioiden määrä on ollut Kamuxissa
historiallisesti vähäinen.
3.2 Myyntisaamiset ja muut saamiset
31.12.
milj. euroa 2024 2023
Myyntisaamiset 11,9 14,7
Siirtosaamiset 6,1 4,8
Muut saamiset 2,6 1,3
Yhteensä 20,6 20,8
Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät
Jaksotetut vakuutus- ja rahoituspalkkiotuotot 4,9 4,2
Muut 1,2 0,5
Yhteensä 6,1 4,8
Myyntisaamiset ja luottoriski
Myyntisaamiset ovat pääasiallisesti saamisia rahoitusyhtiöiltä,
ja lisäksi niihin sisältyy vähäinen määrä saamisia yksittäisiltä
asiakkailta, joille Kamux on myynyt auton lyhyellä maksuajalla.
Yleensä saaminen syntyy, kun hyväksytyn luottopäätöksen
(myyntituoton kirjausajankohta) ja rahoitusyhtiön suorittaman
maksun väliin jää lyhyt aikaväli. Auton myyntiin liittyvän
luottoriskin kantaa kuitenkin rahoitusyhtiö hyväksyttyään
Kamuxin asiakkaan luottohakemuksen.
Kamux altistuu rahoitusyhtiöön liittyvälle väliaikaiselle
luottoriskille hyväksytyn luottopäätöksen ja maksusuorituksen
välisenä aikana. Yhtiö pienentää luottoriskiä hyväksymällä
vastapuolikseen vain tunnustettuja, korkean luottoluokituksen
omaavia rahoitusyhtiöitä.
Myyntisaamiset 31.12.2024 eivät sisällä olennaisia erääntyneitä
saamisia, minkä vuoksi varausmatriisiin perustuvaa
arvonalentumista ei ollut tarvetta kirjata tilinpäätöshetkellä.
Tuloslaskelmaan merkityt myyntisaamisten arvonalentumistappiot
vuonna 2024 olivat 0,1 miljoonaa euroa. Vuonna 2023
arvonalentumistappiot olivat 0,1 miljoonaa euroa.
Muut saamiset
Muut saamiset koostuvat pääasiallisesti arvonlisäveroihin
liittyvistä saamisista.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
103
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Ostovelat ja muut velat ovat lyhytaikaisia korottomia velkoja,
joiden kirjanpitoarvojen katsotaan vastaavan niiden käypiä
arvoja erien lyhytaikaisesta luonteesta johtuen. Ostovelkoihin
kirjataan myös lyhytaikaiset käytetyn auton kaupassa
vaihtoauton mukana siirtyvät autojen rahoitukseen liittyvät
lainat rahoitusyhtiöille, mitkä maksetaan pois lyhyen aikavälin
kuluessa autokaupan toteutumisesta.
Muihin siirtovelkoihin kirjataan muun muassa verottajan
autoveropäätöstä odottavat myytyjen tuontiautojen arvioidut
autoverovelat. Kamux arvioi tuontiautojen autoverovelan
määrän myyntihetkenä, jolloin arvioidun autoveron määrä
kirjataan siirtovelkoihin. Kun viranomainen tekee myöhempänä
ajankohtana autoveropäätöksen, arvioitu autoverovelka
purkaantuu ja mahdollinen arvion ja toteutuneen määrän ero
kirjataan tulosvaikutteisesti. Arvioitujen autoverojen määrän
katsotaan vastaavan toteutuneita määriä.
Muut velat sisältävät myös ne autoverovelat, joista
viranomainen on tehnyt päätöksen, ja jotka maksetaan pois
lyhyen aikavälin kuluessa.
3.3 Ostovelat ja muut velat
31.12.
milj. euroa 2024 2023
Ostovelat* 9,6 9,4
Siirtovelat 20,2 19,5
Muut velat** 9,1 8,2
Yhteensä 38,9 37,1
Siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät
Palkkajaksotukset 6,6 7,9
Korkojaksotukset 0,1 0,3
Muut siirtovelat *** 13,5 11,3
Yhteensä 20,2 19,5
* Ostovelat sisältävät lyhytaikaisia käytetyn auton kaupassa vaihtoautojen mukana siirtyviä autojen rahoitukseen liittyviä lainoja
0,8 miljoonaa euroa 31.12.2024 ja 1,7 miljoonaa euroa 31.12.2023.
** Muut velat koostuvat pääasiallisesti arvonlisäveroveloista ja saaduista ennakkomaksuista. Muut velat sisältävät myös myytyjen
tuontiautojen autoverovelkoja 0,9 miljoonaa euroa 31.12.2024 ja 0,8 miljoonaa euroa 31.12.2023.
***Muut siirtovelat koostuvat pääasiallisesti Kamux Plus ennakkomaksuista 31.12.2024 ja 31.12.2023. Lisäksi muut siirtovelat
sisältävät arvioitua autoverovelkaa 1,8 miljoonaa euroa 31.12.2024 ja 1,0 miljoonaa euroa 31.12.2023.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
104
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
3.4 Varaukset ja muut sitoumukset
Purkuvelvoite
Kamux omistaa Saksassa Nedderfeldissä sijaitsevan
autoliikkeen osalta autoliikerakennuksen, joka sijaitsee
Kamuxin vuokraamalla maa-alueella. Kamux on vuokrannut
maa-alueen viiden vuoden määräaikaisella sopimuksella,
jota on jatkettu määräaikaisen kauden päättymisen jälkeen.
Kamuxilla on velvoite poistaa rakennus maa-alueelta omalla
kustannuksellaan vuokra-ajan päätyttyä. Tähän velvoitteeseen
liittyen Kamuxilla oli 31.12.2024 taseessaan 0,4 miljoonan euron
pitkäaikaiseksi luokiteltu varaus.
Korjausvastuuvaraus
Kamuxin lyhytaikaiset varaukset koostuvat
korjausvastuuvarauksesta ja muista varauksista.
>> Liitetiedossa 2.3 on lisätietoja korjausvastuuvarauksesta.
Muut varaukset
Muut varaukset koostuvat kuluvarauksista liiketoiminnan
uudelleenjärjestelyyn liittyen.
milj. euroa Muut varaukset
Korjausvastuu-
varaus Purkuvelvoite Yhteensä
1.1.2024 0,2 3,4 0,4 4,0
Varausten lisäykset 1,0 - - 1,0
Varausten vähennykset -0,0 - - -0,0
Käytetyt varaukset -0,7 -1,4 - -2,1
31.12.2024 0,4 2,1 0,4 2,8
Lyhytaikaiset varaukset 31.12.2024 0,4 2,1 - 2,5
Pitkäaikaiset varaukset 31.12.2024 - - 0,4 0,4
milj. euroa Muut varaukset
Korjausvastuu-
varaus Purkuvelvoite Yhteensä
1.1.2023 0,2 2,9 0,4 3,4
Varausten lisäykset 0,1 0,5 - 0,6
Varausten vähennykset -0,1 - - -0,1
Käytetyt varaukset -0,0 - - -0,0
31.12.2023 0,2 3,4 0,4 4,0
Lyhytaikaiset varaukset 31.12.2023 0,2 3,4 - 3,6
Pitkäaikaiset varaukset 31.12.2023 - - 0,4 0,4
Varausten muutokset tilikaudella
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
105
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
31.12.
milj. euroa 2024 2023
Lainat 26,0 15,5
lainoista annetut vakuudet 151,0 110,0
31.12.
milj. euroa 2024 2023
Vuokra- ja muut maksutakaukset 0,8 0,3
Kamux-konserni on antanut rahalaitoslainojen vakuudeksi
yrityskiinnityksenä haltijavelkakirjoja yhteensä 104,0 (104,0)
miljoonaa euroa 31.12.2024. Konserni on joulukuussa 2024
tehnyt uuden pitkäaikaisen luottosopimuksen, ja sovitun
mukaisesti tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 on ollut vireillä
yhteensä 78,0 miljoonan euron lisäyrityskiinnitys, joka on
rekisteröity tammikuussa 2025. Edellä esitetyt summat on
saatu laskemalla yhteen Kamux Oyj:n ja Kamux Suomi Oy:n
yhtä suuret yrityskiinnitykset. Lisäksi konserni on antanut
yleisvakuuksia yhteensä 41,0 miljoonaa euroa, ja Kamux Suomi
Oy:n sekä KMX Holding AB:n osakkeet on pantattu näiden
rahalaitoslainojen vakuudeksi.
Konsernin kiinteistötytäryhtiö on antanut yhteensä 6,0 (6,0)
miljoonan euron teollisuuskiinteistön kiinnityksen pitkäaikaisen
lainan vakuudeksi.
Lisäksi Kamux Oyj on antanut joidenkin ulkomaisten
tytäryhtiöidensä puolesta takauksen huolehtia toiminnan
jatkuvuudesta ja rahoituksesta.
Velat, joiden vakuudeksi on annettu vakuuksia ja
kiinnityksiä
Muut sitoumukset
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
106
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
4
PÄÄOMAN HALLINTA JA NETTOVELKA
Pääoman hallinta ja nettovelka
Rahoituskulut
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
107
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Pääoman hallinta
Konsernin pääoman, joka sisältää nettovelan ja oman
pääoman, hallinnan tavoitteena on turvata toiminnan
jatkuvuus ja ylläpitää optimaalista tuottoa osakkeenomistajille.
Johto pyrkii säilyttämään optimaalisen pääoma- ja
rahoitusrakenteen, joka varmistaa konsernille mahdollisimman
pienet pääomakustannukset.
Pääomarakenteen säilyttämiseksi tai muuttamiseksi konserni
voi muuttaa osakkeenomistajille maksettavien osinkojen
määrää tai laskea liikkeeseen uusia osakkeita.
Konserni seuraa pääomaansa nettovelan ja oman pääoman
perusteella. Nettovelat lasketaan siten, että rahoitusvelkojen
kokonaismäärästä (konsernitaseen ”lyhyt- ja pitkäaikaiset
lainat sekä vuokravelat”) vähennetään rahavarat.
>> Liitetiedossa 5.4 on lisätietoja omasta pääomasta.
4.1 Pääoman hallinta ja nettovelka
31.12.
milj. euroa 2024 2023
Käteinen raha ja pankkitilit 3,0 8,9
Rahavarat yhteensä 3,0 8,9
31.12.
milj. euroa 2024 2023
Pitkäaikaiset korolliset velat
Pankkilainat 11,7 13,2
Vuokravelat 32,5 31,9
Pitkäaikaiset korolliset velat
yhteensä 44,1 45,1
Lyhytaikaiset korolliset velat
Pankkilainat 14,3 2,3
Liikkeeseen lasketut
yritystodistukset 8,0 5,0
Vuokravelat 10,9 10,3
Lyhytaikaiset korolliset velat
yhteensä 33,2 17,6
Korolliset velat yhteensä 77,3 62,7
Vähennetään rahavarat -3,0 -8,9
Nettovelka 74,2 53,8
Rahavarat
Rahavarat koostuvat pääosin käteisestä rahasta,
pankkitalletuksista ja muista lyhytaikaisista erittäin
likvideistä sijoituksista.
Nettovelka
Konserni lainaa rahaa rahoituslaitoksilta pankkilainoja ja
luotollisia tilejä käyttäen. Lainat ovat vaihtuvakorkoisia, ja
konserni voi käyttää koronvaihtosopimuksia rajoittaakseen
vaihtuvakorkoisista lainoista muodostuvaa korkoriskiä.
Konserni lainaa rahaa rahoitusmarkkinoilta myös laskemalla
liikkeeseen lyhytaikaisia yritystodistuksia.
Vuokravelat koostuvat liiketilojen vuokrasopimusten tulevista
vuokramaksuista, jotka on diskontattu nykyarvoon.
Korolliset velat ja nettovelka
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
108
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET - LAINAT
Pankkilainat kirjataan alun perin käypään
arvoon transaktiomenoilla vähennettynä.
Myöhemmin pankkilainat arvostetaan jaksotettuun
hankintamenoon. Lainoihin liittyvät korot ja
transaktiokustannukset jaksotetaan tuloslaskelmaan
korkokuluksi lainan juoksuajalle käyttäen efektiivisen
koron menetelmää. Lainat kirjataan pois taseesta,
kun laina on maksettu takaisin tai velka on kuoletettu
esim. uudelleenrahoitustilanteessa.
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET -
JOHDANNAISET
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat ja -velat muodostuvat johdannaisista.
Johdannaiset kirjataan kaupankäyntipäivänä käyvällä
arvolla taseeseen. Myöhemmät arvonmuutokset
avoimista johdannaisista kirjataan suoraan tulokseen
rahoitustuottoihin ja -kuluihin. Konsernin johdannaiset
muodostuvat valuuttariskin suojaamisessa
käytettävistä valuuttatermiineistä, joihin ei
sovelleta suojauslaskentaa.
Lainat ja johdannaiset
Kamux allekirjoitti joulukuussa 2024 50 miljoonan euron
vakuudellisen pitkäaikaisen rahoitussopimuksen Nordea Bank
Abp:n kanssa. Sopimuksella korvattiin keväällä 2025 erääntyvä
viisivuotinen rahoitussopimus. Uudella rahoitusjärjestelyllä on
36 kuukauden maturiteetti, ja se sisältää 12 tai 24 kuukauden
jatko-optiot. Rahoituskokonaisuuteen sisältyy yhteensä 20
miljoonan euron määräaikaislaina ja 30 miljoonan euron
luottolimiittisopimus (”RCF”).
Oulun myymälän ja prosessointikeskuksen valmistuttua
nostettiin maaliskuussa 2022 kiinteistöön kohdistuva 5,0
miljoonan euron kymmenvuotinen määräaikaislaina.
Konsernin lainat muodostuivat 31.12.2024 yllä mainituista
määräaikaislainoista, joita oli nostettuna 26,0 (31.12.2023: 15,5)
miljoonaa euroa. Määräaikaislainoja lyhennetään 1,2 miljoonalla
eurolla puolivuosittain. Näistä lainoista osa erääntyy 17.12.2027,
mutta näitä lainoihin sisältyy enintään 24 kuukauden jatko-
optio, ja osa 17.3.2032.
Tilikauden 2024 aikana Kamux Oyj on edellisen tilikauden
tavoin rahoittanut sesonkiluonteiseen konsernin liiketoimintaan
liittyviä käyttöpääomatarpeita hyödyntämällä pankkien
tililimiittejä sekä laskemalla itse liikkeelle lyhytaikaisia
yritystodistuksia, joita oli käytössä tilinpäätöshetkellä
31.12.2024 yhteensä 8,0 miljoonan euron nimellisarvosta.
31.12.
milj. euroa 2024 2023
Valuuttajohdannaiset
Käypä arvo - -0,0
Kohde-etuuden arvo - 9,7
Johdannaissopimusten käyvät arvot ja
nimellisarvot
Konsernilla oli tilikaudella 2023 johdannaisia, jotka muodostuivat
valuuttatermiineistä, jotka on luokiteltu tasolle 2, jolloin
niiden käypä arvo lasketaan arvioitujen vastaisten rahavirtojen
nykyarvona havainnoitavissa olevien valuuttakurssien
perusteella. Avoinna olevien valuuttatermiinien nimellisarvot
olivat 31.12.2024 yhteensä 0 miljoonaa euroa ja 31.12.2023
yhteensä 9,7 miljoonaa euroa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
109
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Nettovelkaan liittyvät riskit
Maksuvalmiusriski
Maksuvalmiusriskin hallinnan tavoitteena on varmistaa, että
Kamux pystyy täyttämään rahoitukseen liittyvät velvoitteensa.
Tämän varmistamiseksi Kamuxin rahoitustarpeita katetaan
operatiivisen liiketoiminnan optimoinnilla sekä ulkopuolisilla
rahoitusjärjestelyillä sen varmistamiseksi, että Kamuxilla on
jatkuvasti riittävästi likviditeettiä tai nostamattomia sitovia
luottojärjestelyjä käytössään. Maksuvalmiusriskin operatiivinen
seuranta ja hallinnointi tapahtuvat keskitetysti konsernin
talousosastolla, missä rahoituksen riittävyyttä hallinnoidaan
päivittäin rullaavan ennusteen perusteella.
Rahoitusvelkojen erääntymisaikoja seurataan säännöllisesti.
Kamuxilla oli 31.12.2024 rahavaroja yhteensä 3,0 miljoonaa
euroa ja 31.12.2023 yhteensä 8,9 miljoonaa euroa. Kamuxilla
oli lisäksi 31.12.2024 käytettävissään maksuvalmiusluottoja tai
luotollisia pankkitilejä, joiden käyttämätön luotto oli yhteensä
18,0 miljoonaa euroa ja 31.12.2023 21,0 miljoonaa euroa.
Kamuxilla on 50 milj. euron luottosopimus Nordea Bank
Abp:n kanssa. Luottosopimus sisältää 20 miljoonan
euron määräaikaislainan ja 30 miljoonan euron
luottolimiittisopimuksen. Rahoitus nostettiin 18.12.2024,
rahoitusjärjestelyllä on 36 kuukauden maturiteetti, ja se sisältää
12 tai 24 kuukauden jatko-optiot. Tähän rahoituskokonaisuuteen
kuuluu myös 20 miljoonan euron lisälainamahdollisuus
(Accordion facility). Luottolimiitin lisäksi Kamuxilla on 0,4
miljoonan euron arvoinen kaupallinen takauslimiitti.
Oulun myymälän ja prosessointikeskuksen valmistuttua
nostettiin maaliskuussa 2022 kiinteistöön kohdistuva 5,0
miljoonan euron kymmenvuotinen määräaikaislaina.
Näitä määräaikaislainoja oli nostettuna raportointikauden
lopussa 26,0 miljoonaa euroa. Määräaikaislainoja lyhennetään
1,2 miljoonalla eurolla puolivuosittain.
Rahalaitoslainoihin liittyy seuraavia rahoitussopimuksen
mukaisia taloudellisia kovenantteja: nettovelka suhteessa
oikaistuun käyttökatteeseen (EBITDA) ja oman pääoman
osuus taseen loppusummasta. Korkomarginaali on muuttuva
ja riippuu nettovelan ja oikaistun käyttökatteen suhteesta.
Taloudellisten kovenanttien lisäksi konsernin korkomarginaali
on sidottu kahteen vastuullisuustavoitteeseen: keskimääräiset
C02-päästöt myydyistä henkilöautoista (g CO2/km) ja
keskimääräinen suositteluindeksi (NPS). Nämä kriteerit ovat
osa lainasopimuksen kovenanttiehtoja, ja niiden toteutuminen
voi vaikuttaa lainan korkomarginaaliin joko positiivisesti tai
negatiivisesti. Kuitenkin muutokset korkomarginaalissa eivät
ole merkittäviä. Laskentamenetelmän mukaan konsernin
suorituskyky kestävyyslaskelmien osalta mitataan kunkin
vuosineljänneksen lopussa laina-ajan loppuun asti.
Kamux-konserni on antanut rahalaitoslainojen vakuudeksi
yrityskiinnityksenä haltijavelkakirjoja yhteensä 104,0
(104,0) miljoonaa euroa 31.12.2024. Konserni on joulukuussa
2024 tehnyt uuden pitkäaikaisen luottosopimuksen, ja
sovitun mukaisesti tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 on ollut
vireillä yhteensä 78,0 miljoonan euron lisäyrityskiinnitys,
joka on rekisteröity tammikuussa 2025. Konsernin
kiinteistötytäryhtiö on antanut yhteensä 6,0 (6,0) miljoonan
euron teollisuuskiinteistön kiinnityksen pitkäaikaisen lainan
vakuudeksi. Lisäksi konserni on antanut yleisvakuuksia
yhteensä 41,0 miljoonaa euroa, ja Kamux Suomi Oy:n sekä KMX
Holding AB:n osakkeet on pantattu näiden rahalaitoslainojen
vakuudeksi.
Rahalaitoslainasopimusten erityisehtojen mukaan tietyt
merkittävimmät transaktiot edellyttävät rahalaitoksen
etukäteen antamaa kirjallista hyväksyntää sisältäen
tavanomaisia velkojia suojaavia ehtoja.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
110
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
milj. euroa Alle 3 kk
3 kk-1
vuotta 1-2 vuotta 2-3 vuotta 3-4 vuotta 4-5 vuotta Yli 5 vuotta
31.12.2024
Vuokravelat 2,9 8,8 8,6 7,1 5,6 3,8 8,8
Lainat 0,4 2,7 3,0 6,8 0,5 0,5 2,8
Yritystodistukset 5,2 3,5 0,6 12,6 - - -
Ostovelat 9,6
31.12.2023
Vuokravelat 2,7 8,2 8,2 5,9 4,8 4,0 10,0
Lainat 1,2 1,4 9,6 0,5 0,5 0,5 3,1
Yritystodistukset 2,5 2,5 - - - - -
Ostovelat 9,4 - - - - - -
Johdannaiset 0,0 - - - - - -
Rahoitusvelkojen maturiteettijakaumassa lainojen eräpäivät eivät sisällä mahdollista jatko-optiota.
Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma
Korkoriski
Konsernin pankkilainat koostuvat pitkäaikaisista
vaihtuvakorkoisista lainoista ja korollisista valmiusluotoista.
Johtuen lainojen EURIBOR sidonnaisuudesta, Kamux altistuu
vaihtuvakorkoisista lainoista syntyvälle rahavirtariskille.
Korkoriskin hallinnoimiseksi Kamux voi käyttää
koronvaihtosopimuksia tarvittaessa pienentääkseen
vaihtuvakorkoisista pankkilainoista syntyvää rahavirtariskiä.
Toimenpiteillä Kamux pyrkii rajoittamaan korkotason
muutoksista aiheutuvaa vaikutusta konsernin rahoituskuluihin
hyväksyttävälle tasolle.
Pankkilainojen painotettu efektiivinen keskikorko oli vuoden
2024 lopussa 4,00 %.
Kamux-konsernin liiketoiminnan luonteeseen kuuluu
kausivaihtelu, jolloin tyypillisesti liikevaihto on suurinta
toisella ja kolmannella vuosineljänneksellä, mikä myös
aiheuttaa käyttöpääomaan vaihtelua vuoden sisällä
erityisesti varastotasojen muutoksista johtuen. Lyhytaikaista
velkarahoitusta käytetään käyttöpääomatarpeiden
kattamiseen, ja tähän käytetään eri rahoituslähteitä, joiden
maturiteetit ja ehdot poikkeavat toisistaan. Tilinpäätöshetki
31.12.2024 ei siten kuvaa täysin oikein tilikauden
keskimääräistä korkoherkkyyttä.
Tilikauden 2024 toteutuneen velkarahoituksen perusteella, ja
käyttäen kunkin kuukauden korollisen velan kokonaismäärän
alku- ja loppusaldojen keskiarvoja, yhtiö on tehnyt
korkoherkkyysanalyysin jälkikäteen ottaen huomioon
toteutuneen kuukausikohtaisen pankkivelkojen määrän
ilman leasing-velkojen vaikutusta. Tähän perustuen: jos
markkinakorot olisivat olleet tasaisesti 1,0 %-yksikköä
korkeammat (matalammat) kaikkien muiden parametrien
pysyessä ennallaan, tilikauden 2024 tulos ennen veroja olisi
ollut noin 0,3 miljoonaa euroa pienempi (suurempi) kuin
mitä nyt on tuloslaskelmassa esitetty. Herkkyysanalyysi
on vain suuntaa antava, koska suurimmassa osassa yhtiön
vaihtuvakorkoista velkarahoitusta korkoperusteena on
ollut kuuden kuukauden euribor-korko, joka sidotaan aina
korkoperiodiksi kerrallaan. Lisäksi em. herkkyysanalyysin
tuloksia tulkitessa on otettava huomioon, että konserni saa
asiakkailtaan rahoitustuottoja, joiden määrä myös vaihtelee
korkotason muuttuessa. Samoin konsernilaskennassa korkojen
muutokset vaikuttavat myös esimerkiksi diskonttauksen
kautta tai lisälainojen korkoprosentin kautta joihinkin tase-
eriin ja sitä kautta myös mahdollisesti tilikauden tulokseen ja
myös veroihin.
Valuuttariski
Kamux altistuu lähinnä Ruotsin kruunuun liittyvään
transaktioriskiin ja riskiin, joka syntyy, kun emoyhtiön
sijoitukset Ruotsin tytäryhtiöihin muunnetaan euroiksi.
Ruotsin liiketoimintaan liittyvä valuuttariski muodostuu
ensisijaisesti konsernin sisäisistä rahoitustransaktioista
sekä konserniyhtiöiden operatiivisessa liiketoiminnassa
syntyvistä ostoveloista Ruotsin tytäryhtiöiltä ja ruotsalaisilta
tavarantoimittajilta. Valuuttakurssiriski ei ole konsernin
kannalta merkittävä ja Kamux suojaa näitä riskejä tarvittaessa
valuuttajohdannaisilla ja/tai pitämällä hallussaan Ruotsin
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
111
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
kruunuja konsernin pankkitileillä. 31.12.2024 konsernilla
ei ollut käytössä valuuttatermiineitä, mutta tilikauden
2024 aikana konserni otti käyttöön automaattisen spot-
valuuttakauppamekanismin, jolla Ruotsin kruunun
positio pidetään sovituissa rajoissa, mikä pienentää
valuuttakurssiriskejä.
Muilta osin konsernin tuotot ja kulut syntyvät lähes yksinomaan
euroina. Konsernin rahoituspolitiikan periaatteena on,
että konsernin sisäinen rahoitus myönnetään tytäryhtiön
toimintavaluutassa.
Konsernin nettoinvestointi euroalueen ulkopuolisiin yhtiöihin
muodostuu Ruotsin tytäryhtiösijoituksista. Nettoinvestointiin
liittyvää valuuttakurssiriskiä ei ole suojattu.
Valuuttariskipositio sisältää konserniyhtiöiden Ruotsin kruunun
määräiset velat ja saamiset Ruotsin tytäryhtiöiltä sekä Suomen
ja Saksan yhtiöiden Ruotsin kruunun määräisten pankkitilien
saldot. Konsernin valuuttariskille alttiina olevat edellä
mainitut Ruotsin kruunun määräiset erät muunnettuna euroiksi
tilinpäätöspäivän kurssiin olivat 10,7 miljoonaa euroa 31.12.2024
ja 19,2 miljoonaa euroa 31.12.2023. Nämä erät olivat vain osittain
valuuttariskiltä suojattuja 31.12.2024. Jos Ruotsin kruunun
heikentyminen euroon nähden olisi ollut 10 %, uudelleen
laskettu tilikauden 2024 tulos olisi ollut herkkyysanalyysin
perusteella 0,7 miljoonaa euroa pienempi (vuonna 2023 1,0
miljoonaa euroa pienempi). Jos Ruotsin kruunun vahvistuminen
euroon nähden olisi ollut 10 %, uudelleen laskettu tilikauden
2024 tulos olisi ollut herkkyysanalyysin perusteella 1,0
miljoonaa euroa suurempi (vuonna 2023 2,3 miljoonaa
euroa suurempi).
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET -
RAHOITUSKULUT
Rahoituskulut koostuvat pankkilainojen ja
luottolimiittien koroista, valuuttatermiinien
realisoituneista ja realisoitumattomista muutoksista,
rahoitukseen liittyvistä valuuttakurssieroista ja
vuokravelkojen korkokuluista. Lainoihin liittyvät
transaktiomenot kirjataan tulosvaikutteisesti
efektiivisen koron menetelmää käyttäen.
Efektiivinen korko on korkokanta, jota käyttäen
lainan odotettavissa olevana voimassaoloaikana
syntyvät arvioidut vastaiset rahavirrat tulevat
diskontatuiksi rahoitusvelan nettomääräisen
kirjanpitoarvon suuruisiksi. Laskelma sisältää
kaikki sopimusosapuolten maksamat palkkiot
ja transaktiomenot.
Luottoriski ja vastapuoliriski
Luottoriskillä tarkoitetaan riskiä siitä, ettei vastapuoli pysty
täyttämään sopimukseen perustuvia velvoitteitaan ja näin
aiheuttaa Yhtiölle taloudellista tappiota. Kamux katsoo kaikkien
tärkeimpien vastapuoltensa olevan luotettavia, koska ne
edustavat merkittäviä ja vakiintuneita rahalaitoksia. Kamuxin
altistumista luottoriskille seurataan jatkuvasti, erityisesti jos
sovituissa maksuissa tapahtuu viivästymisiä.
>> Liitetiedossa 3.2 on lisätietoja myyntisaamisiin ja muihin
saamisiin liittyvästä luottoriskistä.
Rahavaroihin liittyvä luottoriski on vähäinen, koska vastapuolet
ovat kansainvälisiltä luottoluokittajilta korkean luokituksen
saaneita pankkeja. Luottoriskin hajauttamiseksi Kamux
tallettaa rahavarojaan eri pankkeihin.
4.2 Rahoituskulut
1.1.-31.12.
milj. euroa 2024 2023
Korkokulut 1,9 1,4
Korkokulut vuokraveloista 0,7 0,5
Johdannaisten käyvän arvon muutos
-0,0 -0,1
Valuuttakurssivoitot ja -tappiot
(netto) -0,2 0,1
Muut rahoitustuotot ja -kulut 0,2 0,0
Yhteensä 2,6 1,9
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
112
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
5
MUUT LIITETIEDOT
Konsernirakenne ja konsernitilinpäätöksen laatiminen
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet sekä vuokrasopimukset
Lähipiiriliiketoimet
Osakepääoma ja rahastot
Laskennalliset verot
Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat
Uudet ja tulevat IFRS-tilinpäätösstandardit
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
113
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätös käsittää emoyhtiön ja sen tytäryritykset.
Tytäryrityksellä tarkoitetaan yrityksiä, joissa Kamux-
konsernilla on määräysvalta. Määräysvalta syntyy, kun
konserni olemalla osallisena yrityksessä altistuu yrityksen
muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan
tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä
yritystä koskevaa valtaansa. Tytäryritysten yhdistely alkaa
hankinta-ajankohdasta, jolla tarkoitetaan päivää, jona konserni
saa määräysvallan tai jos tytäryritykset ovat alun perin
Yhtiön perustamia, päivää, jona tytäryritys on perustettu.
Tytäryrityksen yhdistely päättyy päivänä, jona määräysvalta
lakkaa.
5.1 Konsernirakenne ja konsernitilinpäätöksen laatiminen
Muutokset konsernirakenteessa vuonna 2024
Kamux osti 29.10.2024 ruotsalaisen käytettyjen autojen
ostoon, kuljetuksiin ja vientiin erikoistuneen Webcars Logistics
AB:n koko osakekannan. Webcars Logistics AB raportoidaan
osana konsernitoimintoja.
Kamux Suomi Oy perusti ensimmäisellä vuosipuoliskolla
tytäryhtiön, Kiinteistö Oy Palokankaan Auto, jonka
tarkoituksena on rakentaa uusi myymäläkiinteistö Jyväskylään.
Muutokset konsernirakenteessa vuonna 2023
Vuonna 2023 ei ollut muutoksia konsernirakenteessa.
Konsernin tytäryritykset 31.12.2024 olivat seuraavat:
Konsernitilinpäätöksen laatiminen
Konsernin sisäiset saamiset ja velat sekä konserniyritysten
välisistä konsernin sisäisistä liiketoimista johtuvat
tuotot ja kulut, realisoitumattomat voitot ja tappiot sekä
sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä
laadittaessa kokonaisuudessaan.
Ruotsalaisten tytäryritysten varat ja velat muunnetaan euroksi
tilinpäätöspäivän kurssiin. Ruotsalaisten tytäryritysten tuotot
ja kulut muunnetaan euroiksi tilikauden keskikurssia käyttäen.
Tytäryritysten tilinpäätösten muuntamisesta aiheutuvat
muuntoerot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin, ja ne kertyvät
omaan pääomaan erilliseen muuntoerot-nimiseen rahastoon.
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat muutetaan
euromääräisiksi liiketapahtumien toteutumispäivien kursseihin
tai, jos erät on arvostettu uudelleen, arvostuspäivän kursseihin.
Valuuttakurssivoitot ja tappiot, jotka syntyvät myynnin ja
ostojen varsinaiseen liiketoimintaan liittyvistä maksuista
kirjataan liikevoiton yläpuolelle ja rahoitukseen liittyvät
kurssierot merkitään tuloslaskelmaan rahoituseriin.
Emoyritys Rekisteröintimaa
Emoyrityksen
omistusosuus (%)
Konsernin omistus-
osuus (%) Pääasiallinen toiminta
Kamux Oyj Suomi Holding-yhtiö
Tytäryritykset
Kamux Suomi Oy Suomi 100 100 Käytettyjen autojen myynti
Suomen Autorahaksi Oy Suomi 100 Ei liiketoimintaa
Koy Palokankaan Auto Suomi 100 Kiinteistöyhtiö
KMX Holding AB Ruotsi 100 100 Holding-yhtiö
Kamux AB Ruotsi 100 Käytettyjen autojen myynti
Webcars Logistics AB Ruotsi 100 100 Käytettyjen autojen osto ja myynti
Kamux Auto GmbH Saksa 100 100 Käytettyjen autojen myynti
Koy Autoportinkaarre Suomi 100 100 Kiinteistöyhtiö
Tytäryritysten osakepääoma koostuu yksinomaan suoraan konsernin hallussa olevista kantaosakkeista ja omistusosuus vastaa konsernilla olevia
äänioikeuksia. Yhtiöiden rekisteröintimaa on myös niiden pääasiallinen toimintamaa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
114
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Hankitut liiketoiminnot
Vuonna 2024 toteutetut yrityshankinnat
Vuoden 2024 aikana konserni hankki ruotsalaisen Webcars
Logistics AB:n koko osakekannan 29.10.2024. Webcars
Logisticsc AB on erikoistunut käytettyjen autojen ostoon,
kuljetukseen ja vientiin. Ostettu yhtiö liittyi osaksi konsernin
autojen hankintaorganisaatiota, ja tukee kaikkia liiketoiminta-
alueita.
Oston jälkeen Webcars Logistics AB:n liiketoiminta muuttui
siten, että sen liikevaihto suuntautuu pääosin Kamux-konsernin
yhtiöille. Yhtiö raportoidaan osana konsernitoimintoja.
Liike-toimintakaupassa Kamuxin palvelukseen siirtyi
kuusi henkilöä.
milj. euroa Käypä arvo
Käteismaksu 0,3
Myöhäistetyn käteismaksun käypä arvo 0,2
Vastike yhteensä 0,5
milj. euroa
Yhdistämisessä
kirjatut käyvät
arvot yhteensä
Aineettomat käyttöomaisuus hyödykkeet 0,0
Aineelliset käyttöomaisuus hyödykkeet 0,0
Vaihto-omaisuus 0,1
Myyntisaamiset ja muut saamiset 0,7
Rahavarat 0,0
Hankitut varat yhteensä 0,9
Ostovelat ja muut velat 0,8
Hankitut velat yhteensä 0,8
Hankitut nettovarat 0,1
Konsernin osuus nettovaroista 0,1
Liikearvo 0,3
Rahana maksettu kauppahinta 0,3
Hankittujen tytäryritysten rahavarat 0,0
Rahavirtavaikutus 0,3
Hankintamenolaskelma on laadittu alustavasti, ja se perustuu
nykyisellään saatavilla oleviin tietoihin ja arvioihin. Hankittujen
varojen ja vastattaviksi otettujen velkojen käyvät arvot
hankintahetkellä olivat seuraavat:
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
115
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Liikearvo
Pääasiallinen osa taseen liikearvosta syntyi, kun emoyhtiö,
joka on Intera Fund II Ky:n perustama yhtiö, hankki 7.12.2011
Kamux Oy:n ja sen tytäryritykset. Vuoden 2020 aikana
liikearvon määrä taseessa kasvoi, kun Kamuxin tytäryhtiö
Kamux Suomi Oy osti Jagro Oy:lta Autosillan liiketoiminnan
9.1.2020. Tästä hankinnasta syntyi liikearvoa 0,4 miljoonaa
euroa, ja liikearvon katsottiin aiheutuvan pääasiassa markkina-
aseman vahvistumisesta ja liikepaikasta. Liikearvon määrä
31.12.2024 oli 14,2 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 aikana
liikearvon määrä taseessa kasvoi, kun Kamux Oyj hankki
29.10.2024 Webcars Logistics AB:n koko osakekannan. Tästä
hankinnasta syntyi liikearvoa 0,3 miljoonaa euroa. Liikearvo,
lukuun ottamatta Webcars Logistics AB:n hankintaa, kohdistuu
kokonaisuudessaan Suomen toimintasegmentille, jonka
toiminta on kannattavaa.
Konserni tekee arvonalentumistestauksen vuosittain. Suomeen
liittyvän liikearvon kerrytettävissä oleva rahamäärä perustuu
käypään arvoon vähennettynä luovutuksesta johtuvilla menoilla
ja se määritetään diskontattuihin rahavirtoihin pohjautuvaa
mallia käyttäen. Kerrytettävissä olevaa rahamäärää
määritettäessä käytettäviä keskeisiä arvioita ovat myynnin
kasvuvauhti, kustannuskehitys ja verojen jälkeen määritetty
diskonttauskorko. Diskontattuihin rahavirtoihin pohjautuvan
mallin syöttötiedot eivät perustu havainnoitavissa oleviin
markkinatietoihin (tason 3 syöttötiedot). Laskelmat perustuvat
johdon hyväksymiin viiden vuoden ennusteisiin. Pitkän
aikavälin kasvuvauhdiksi on ennakoitu 1 % ja verojen jälkeiseksi
diskonttauskoroksi on määritelty 8,8 % (vuonna 2023: 9,1
%). Lisäksi johto hyödyntää vertailukelpoisten yritysten
markkinatietoa, esimerkiksi käyttökate (EBITDA) -kertoimia,
joiden perusteella se arvioi, onko Kamuxin diskontattuihin
5.2 Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet sekä vuokrasopimukset
rahavirtoihin pohjautuvan käyvän arvon vähennettynä
luovutuksesta johtuvilla menoilla ja verrokkiyhtiöiden
markkinatiedon välillä merkittävää eroa, jonka perusteella
yhtiön tulisi tehdä muutoksia arvonalentumistestauksessa
käyttämiinsä oletuksiin. Vuonna 2024 laadittu liikearvon
arvonalennustesti ei osoittanut tarvetta liikearvon
alaskirjaukselle. Arvonalennustestin osoittama headroom
testattavan omaisuuden kirjanpitoarvon ja diskontattujen
kassavirtojen välillä oli 229 miljoonaa euroa (vuonna 2023:
346 miljoonaa euroa).
Osana tuloksellisuuden tarkastelua johto on tehnyt
tärkeimpiin parametreihin kohdistuvia herkkyysanalyyseja,
ja niiden tulos osoittaa epätodennäköiseksi tilanteen,
jossa liikearvon ja muiden arvonalentumistestauksen
kohteena olevien omaisuuserien kirjanpitoarvo ylittäisi
kerrytettävissä olevan rahamäärän. Tilikausien 2024 ja 2023
arvonalentumistestauksessa käytetyt parametrit, joiden
muutosta tarkastellaan, olivat:
- 20 %:n vähennys myynnin vuotuisessa kasvu vauhdissa
- 20 %:n vähennys tilikauden liikevoittoprosentissa
- Pitkän aikavälin kasvuvauhti 0 %
- Verojen jälkeen määritetty diskonttauskorko 15 %
Herkkyysanalyysi ei osoittanut arvon alentumista, kun edellä
mainittuja parametreja muutettiin yksi kerrallaan tai kaikkia
samanaikaisesti. Herkkyysanalyysin osoittama headroom
testattavan omaisuuden kirjanpitoarvon ja diskontattujen
kassavirtojen välillä oli pienimmillään 10 miljoonaa euroa
vuonna 2024 (vuonna 2023: 80 miljoonaa euroa) tilanteessa,
jossa kaikki herkkyysanalyysissa tarkastellut parametrit
olisivat toteutuneet yhtä aikaa.
Muut aineettomat hyödykkeet
Kamux on aktivoinut taseen muihin aineettomiin hyödykkeisiin
IT-järjestelmiin liittyviä kehittämismenoja ja aineettomia
oikeuksia.
Vuosina 2023-2024 Kamux investoi kaikissa toimintamaissaan
uusiin taloushallinnon ERP- ja ostolaskujärjestelmiin.
Koska taloushallinnon järjestelmät toteutettiin SaaS-
muotoisina, niiden käyttöönotosta aiheutuvat menot kirjataan
pääasiallisesti kuluksi tuloslaskelmaan. Tilikaudella 2024
Kamux osti Webcars Logistics AB:n koko osakekannan, minkä
seurauksena konsernissa on kirjattu tilikauden 2024 aikana
yhteensä 0,2 miljoonan euron lisäys muihin aineettomin
hyödykkeisiin perustuen ostetun yhtiön brändiarvoon ja
osaamiseen.
Ohjelmistojen kehittämisvaiheessa syntyneet Kamuxin
määräysvallassa olevat IAS 38:n mukaiset aineettomat
omaisuuserät aktivoidaan taseeseen.
Ennakkomaksut aineettomista hyödykkeistä koostuvat
IT-järjestelmistä aiheutuneista kehittämismenoista ennen
IT-järjestelmän käyttöönottoa.
Konsernilla ei ole sellaisia aineettomia hyödykkeitä, pois lukien
liikearvo, joiden taloudellinen vaikutusaika olisi rajoittamaton.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
116
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET - LIIKEARVO
JA MUUT AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
Liikearvo on taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamaton
aineeton hyödyke.
Liikearvosta ei tehdä poistoja, vaan se testataan
arvonalentumisen varalta vähintään vuosittain tai aina
kun on viitteitä siitä, ettei sen kirjanpitoarvoa vastaava
rahamäärä ole kerrytettävissä.
Johto on päättänyt, että kukin toimipaikka on erillinen
rahavirtaa kerryttävä yksikkö. Arvon alentumisen
tarkastelu kohdistuu rahavirtaa tuottavien yksikköjen
ryhmään, joka edustaa Suomea maantieteellisenä alueena
ja on taso, jolla johto seuraa liikearvoa (lisätietoa kohdassa
Epävarmuuden lähteet ja johdon harkintaan perustuvat
ratkaisut - liikearvo).
Muut aineettomat hyödykkeet, jotka ovat erikseen
yksilöitävissä ja myytävissä, koostuvat IT-järjestelmiin
liittyvistä kehittämismenoista ja aineettomista oikeuksista.
Muista aineettomista hyödykkeistä tehdään tasapoistot
niiden arvioituna taloudellisena vaikutusaikana, joka
on 3-5 vuotta. Poistot kirjataan tuloslaskelmaan
poistosuunnitelman mukaisesti.
EPÄVARMUUDEN LÄHTEET JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT -
LIIKEARVO
Johto tekee merkittäviä arvioita ja harkintaan
perustuvia ratkaisuja määrittäessään tasoa, jolla
liikearvo testataan, ja sitä, onko viitteitä sen
arvon alentumisesta.
Kamuxin taseeseen sisältyvä liikearvo syntyi
pääosin joulukuussa 2011, kun Intera Fund II Ky:n
perustama emoyhtiö hankki Kamux Oy:n ja sen
tytäryritykset. Hankinta-ajankohtana Kamux toimi
Suomessa viiden tytäryrityksen voimin, ja sillä oli 16
toimipaikkaa. Johdon näkemyksen mukaan hankitun
nettovarallisuuden ylittävä hankintahinta maksettiin
liiketoiminnasta ja liikeideasta kokonaisuutena, ja sen
vuoksi se katsoo, että liikearvo on testattava rahavirtaa
tuottavien yksikköjen ryhmänä Suomi-tasolla.
Rahavirtaennusteet perustuvat konsernin
toteutuneeseen tulokseen ja johdon parhaisiin arvioihin
tulevasta myynnistä, kustannuskehityksestä, yleisistä
markkinaolosuhteista ja sovellettavista veroasteista.
Johto testaa ennusteissa käytettyjen merkittävien
arvioiden muutosten vaikutuksia herkkyysanalyysilla
kohdassa ”Liikearvo” kuvatulla tavalla.
Pilvipalvelujärjestelyjen kirjanpitokäsittely riippuu siitä,
luokitellaanko pilvipohjainen ohjelmisto aineettomaksi
hyödykkeeksi vai palvelusopimukseksi. Tapauskohtaisesti
yhtiö käyttää harkintaa sen määrittämiseen, syntyykö
järjestelyn kehittämisvaiheessa Kamuxin määräysvallassa
olevia IAS 38:n mukaisia aineettomia omaisuuseriä.
Ne järjestelyt, joissa Kamuxilla ei ole määräysvaltaa
kyseiseen ohjelmistoon, käsitellään kirjanpidossa
palvelusopimuksina, jotka antavat Kamuxille oikeuden
käyttää pilvipalveluntarjoajan sovellusohjelmistoa
sopimuskauden aikana. Lähtökohtaisesti
sovellusohjelmiston jatkuvat käyttöoikeusmaksut sekä
ohjelmistoon liittyvät konfigurointi- tai räätälöintimenot
kirjataan liiketoiminnan muihin kuluihin silloin,
kun palvelut vastaanotetaan. Kamux arvioi, onko
konfigurointia ja räätälöintiä koskeva palvelu erotettavissa
varsinaisesta SaaS-palvelusta.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
117
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Aineelliset hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet koostuvat liiketilojen vuokrasopimusten
käyttöoikeusomaisuuseristä, aktivoiduista toimipisteiden
perusparannusmenoista, toimistokalusteista, koneista
ja Saksan Nedderfeldin sekä Suomen Oulun liikkeiden
rakennuksista.
Aineelliset hyödykkeet poistetaan tasapoistoina arvioidun
taloudellisen pitoajan aikana. Arvioidut taloudelliset
pitoajat ovat:
- Saksan myymälärakennus 15 vuotta
- Koy Autoportinkaarteen omistama Oulun myymälärakennus
20 vuotta, rakennuksen tekniset laitteet 10 vuotta, muut
aineelliset hyödykkeet (kuten asfaltointi) 20 vuotta, muut
aineelliset hyödykkeet (kuten brändäys) 10 vuotta ja kalusto
5 vuotta
- Muiden konserniyhtiöiden omistamat koneet, kalusto ja muut
aineelliset hyödykkeet 3-5 vuotta
Poistot kirjataan tuloslaskelmaan
poistosuunnitelman mukaisesti.
Konserni ei aktivoi vieraan pääoman menoja osaksi
poistopohjaa, eikä se ole pantannut aineellisia hyödykkeitä
velkojen vakuudeksi.
Maa-alueiden taloudellinen pitoaika on rajoittamaton, joten
niistä ei tehdä poistoja.
Aineettomien hyödykkeiden ja liikearvon kauden alun ja lopun kirjanpitoarvojen täsmäytys
milj. euroa
Muut aineettomat
hyödykkeet
Ennakkomaksut aineettomista
hyödykkeistä Liikearvo Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 12,7 0,2 15,5 28,3
Muuntoerot -0,0 - -0,0 -0,0
Yritysostot 0,2 - 0,3 0,5
Lisäykset 0,2 0,6 -0,0 0,8
Siirrot erien välillä 0,2 -0,2 - -
Hankintameno 31.12.2024 13,3 0,6 15,7 29,6
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2024 -8,3 - -1,5 -9,8
Muuntoerot 0,0 - - 0,0
Poistot -1,9 - -0,0 -1,9
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2024 -10,2 - -1,5 -11,7
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 4,4 0,2 14,0 18,5
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 3,1 0,6 14,2 17,9
milj. euroa
Muut aineettomat
hyödykkeet
Ennakkomaksut aineettomista
hyödykkeistä Liikearvo Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 12,1 0,1 15,5 27,7
Muuntoerot 0,0 - - 0,0
Lisäykset 0,4 0,2 - 0,6
Siirrot erien välillä 0,2 -0,2 - -
Hankintameno 31.12.2023 12,7 0,2 15,5 28,3
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2023 -6,4 - -1,5 -7,9
Muuntoerot -0,0 - - -0,0
Poistot -1,9 - - -1,9
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2023 -8,3 - -1,5 -9,8
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 5,8 0,1 14,0 19,8
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 4,4 0,2 14,0 18,5
2024
2023
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
118
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Aineellisten hyödykkeiden kauden alun ja lopun kirjanpitoarvojen täsmäytys
milj. euroa Maa- ja vesialueet
Rakennukset ja
rakennelmat Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut
aineellisista
hyödykkeistä Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 0,8 89,0 3,0 5,5 0,0 98,4
Muuntoerot - -0,9 -0,0 -0,1 -0,0 -1,0
Yritysostot - - 0,0 0,0 - 0,0
Lisäykset 0,5 14,5 1,1 1,1 0,1 17,4
Vähennykset - -1,8 -0,1 -0,0 - -1,9
Hankintameno 31.12.2024 1,3 100,8 4,0 6,6 0,1 112,9
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2024 - -44,6 -1,7 -4,0 - -50,3
Muuntoerot - 0,4 0,0 0,0 - 0,4
Poistot - -11,4 -0,5 -0,7 - -12,6
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2024 - -55,6 -2,2 -4,7 - -62,5
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 0,8 44,5 1,3 1,5 - 48,0
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 1,3 45,2 1,8 1,9 0,1 50,4
milj. euroa Maa- ja vesialueet
Rakennukset ja
rakennelmat Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut
aineellisista
hyödykkeistä Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 0,8 77,1 2,5 4,8 0,0 85,3
Muuntoerot - 0,1 0,0 0,0 - 0,2
Lisäykset - 16,6 0,5 0,7 0,0 17,8
Vähennykset - -4,8 - - - -4,8
Siirrot erien välillä - - - 0,0 -0,0 -
Hankintameno 31.12.2023 0,8 89,0 3,0 5,5 0,0 98,4
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1.2023 - -34,3 -1,5 -3,4 - -39,2
Muuntoerot - -0,1 -0,0 -0,0 - -0,1
Poistot - -10,2 -0,3 -0,6 - -11,0
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12.2023 - -44,6 -1,7 -4,0 - -50,3
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 0,8 42,9 1,1 1,4 0,0 46,1
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 0,8 44,5 1,3 1,5 0,0 48,0
2024
2023
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
119
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Vuokrasopimukset
Kamux soveltaa vuokrasopimusten kirjanpidolliseen
käsittelyyn IFRS 16:a. IFRS 16:n mukaisesti Kamux kirjaa lähes
kaikki vuokrasopimukset taseeseen. Standardi edellyttää,
että lähes kaikista vuokrasopimuksista kirjataan taseeseen
omaisuuserä eli oikeus käyttää vuokrattua hyödykettä ja
rahoitusvelka tulevista vuokravelvoitteista.
Kamuxin taseeseen kirjatut vuokrasopimukset koostuvat
pääasiassa toimipisteiden vuokrasopimuksista. Kamux
pitää varastoaan esillä ja autojen myynti tapahtuu
pääosin toimipisteissä. Vuokrasopimuksista aiheutuvien
käyttöoikeusomaisuuserien, sekä lyhyt- ja pitkäaikaisten
vuokravelkojen määrät esitetään taseessa omilla riveillään
tase-erissä Vuokralle otetut hyödykkeet ja Vuokravelat.
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET -
VUOKRASOPIMUKSET
Vuokrasopimukset voivat sisältää sekä vuokrakomponentin
että palvelukomponentteja. Kamux soveltaa IFRS 16:n
mukaista käsittelyä vain vuokrakomponentille ja kirjaa
palvelukomponenteista aiheutuvat kulut tuloslaskelmaan
liiketoiminnan muihin kuluihin.
Toimitilojen vuokrasopimukset neuvotellaan yksitellen
tapauskohtaisesti ja siten ne vaihtelevat ehdoiltaan.
Vuokrasopimukset ovat joko toistaiseksi voimassaolevia tai
1-10 vuoden määräaikaisia sopimuksia. Sopimuksiin sisältyy
usein mahdollisuus jatkaa vuokra-aikaa sen alkuperäisen
päättymispäivän jälkeen.
Vuokrasopimuksesta aiheutuva käyttöoikeusomaisuuserä
ja vuokravelka kirjataan sopimuksen allekirjoitushetkellä
taseeseen nykyarvoon. Vuokravelan nykyarvo määritellään
diskonttaamalla arvioidulta vuokra-ajalta syntyvät
vuokramaksut nykyarvoon. Käyttöoikeusomaisuuserä
arvostetaan hankintahetkellä hankintamenoon, joka
vastaa vuokravelan määrää, jota tapauskohtaisesti voidaan
oikaista vuokrasopimukseen liittyvillä välittömillä menoilla
tai saaduilla kannustimilla.
Käyttöoikeusomaisuuserä poistetaan taloudellisena
vaikutusaikanaan, joka Kamuxilla vastaa yleensä
sopimuksen vuokra-aikaa.
Vuokravelkaa kirjataan pois taseesta vuokramaksuja
vastaan ja rahoituskuluina. Tuloslaskelmaan kirjattava
rahoituskulu kuvastaa taseen vuokravelasta kyseiselle
kaudelle aiheutuvaa koron määrää.
Kamux soveltaa standardin mahdollisuutta jättää
lyhytaikaiset ja vähäarvoiset vuokrasopimukset IFRS
16:n mukaisen käsittelyn ulkopuolelle. Lyhytaikaiset ja
vähäarvoiset vuokrasopimukset kirjataan tuloslaskelmaan
muihin liiketoiminnan kuluihin sitä mukaa kuin niihin
liittyvät vuokramaksut syntyvät. Lyhytaikaisena pidetään
alle 12 kk mittaista vuokrasopimusta, ja vähäarvoiset
vuokrasopimukset ovat kokonaisarvoltaan alle 5 000
euroa olevia sopimuksia. Vähäarvoisia sopimuksia
konsernissa voivat olla esimerkiksi myynnissä olevien
autojen pysäköintialueet toimitilan läheisyydessä ja
lyhytaikaisia sopimuksia esimerkiksi henkilökunnan
väliaikaiset työsuhdeasunnot.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
120
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
EPÄVARMUUDEN LÄHTEET JA JOHDON HARKINTAAN
PERUSTUVAT RATKAISUT - VUOKRASOPIMUKSET
Johto tekee merkittäviä arvioita ja harkintaan perustuvia
ratkaisuja määrittäessään vuokrasopimusten vuokra-
aikoja. Myös vuokravelan diskonttauskoron määrittäminen
edellyttää johdon harkintaa.
Vuokra-aika
Konsernin toimitilojen vuokrasopimukset voidaan
jaotella vuokra-ajaltaan seuraaviin ryhmiin: toistaiseksi
voimassa olevat sopimukset ja määräaikaiset sopimukset.
Määräaikaisiin sopimuksiin voi sisältyä optio vuokra-
ajan jatkamisesta määräajan jälkeen, tai ne voivat jatkua
määräaikaisuuden päättymisen jälkeen toistaiseksi
voimassa olevina. Kamuxilla on myös määräaikaisia
vuokrasopimuksia, joita ei voida alkuperäisen sopimuksen
mukaan jatkaa.
Yhtiön johto arvioi vuokrasopimusten vuokra-ajan
sopimuskohtaisesti. Määrittäessään konsernin yksittäisen
vuokrasopimuksen vuokra-aikaa johto harkitsee mm.
seuraavia tekijöitä: Onko Kamuxilla tai vuokranantajalla
yksipuolinen oikeus irtisanoa sopimus tai päättää jatko-
optiokaudesta vai päätetäänkö siitä yhdessä? Onko
todennäköistä, että sopimukseen sisältyvä jatko-optiokausi
tullaan käyttämään? Mikä on historiallinen toteuma
toimitilojen vuokrasopimusten vuokra-ajoissa Kamuxissa?
Vuokrasopimusten vuokra-ajat arvioidaan sopimuksen
alkuperäisen laatimisen yhteydessä ja aina kun sopimuksessa
tapahtuu muutoksia, joilla on vaikutusta vuokra-aikaan.
Diskonttauskorko
Tulevat vuokramaksut diskontataan käyttämällä
vuokrasopimuksen laatimishetkellä vallitsevaa
diskonttauskorkoa. Mikäli vuokrasopimuksen sisäistä
korkokantaa ei ole saatavilla, niin kuin tilanne konsernin
vuokrasopimusten kohdalla useimmiten on, käytetään
sitä korkokantaa, joka yksittäisen vuokralle antajan
olisi maksettava ottaessaan lainaksi ne varat, jotka
vaadittaisiin vastaavan käyttöoikeusomaisuuserän
hankkimiseen vastaavassa taloudellisessa ympäristössä
vastaavilla sopimusehdoilla.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
121
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
milj. euroa
Vuokralle otetut
hyödykkeet Vuokravelat
1.1.2024 41,0 42,2
Lisäykset 14,5 14,5
Vähennykset -1,8 -1,8
Poistot -11,2 -
Valuuttakurssierot ja muut muutokset -0,5 -0,5
Korkokulut - -0,7
Vuokravelan lyhennykset - -10,3
31.12.2024 41,9 43,3
milj. euroa
Vuokralle otetut
hyödykkeet Vuokravelat
1.1.2023 39,2 40,5
Lisäykset 16,6 16,7
Vähennykset -4,8 -4,9
Poistot -10,0 -
Valuuttakurssierot ja muut muutokset 0,0 0,0
Korkokulut - -0,5
Vuokravelan lyhennykset - -9,7
31.12.2023 41,0 42,2
Tulevien vuokramaksujen diskonttauskorkona käytettiin lisäluoton korkokantaa 3,89 % vuonna 2024
ja 5,01 % vuonna 2023.
Vuokrasopimusten muutokset taseessa Vuokrasopimusten muutokset taseessa
1.1.-31.12.
milj. euroa 2024 2023
Poisto vuokralle otetuista hyödykkeistä -11,2 -10,0
Korkokulu vuokraveloista -0,7 -0,5
Kulu lyhytaikaisista ja vähäarvoisista vuokrasopimuksista -0,0 -0,0
Kulu vuokrasopimuksiin sisältyvistä palveluosuuksista -0,6 -0,5
Tuloslaskelmaan kirjattu kulu yhteensä -12,5 -10,9
Vuokrasopimuksista aiheutunut lähtevä rahavirta vuonna 2024 oli yhteensä 11,6 miljoonaa euroa
(10,7 miljoonaa euroa vuonna 2023).
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
122
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Konsernin lähipiiriin kuuluvat emoyritys ja liitetiedossa 5.1
mainitut konserniyritykset. Lähipiiriin kuuluvat myös johtoon
kuuluvat avainhenkilöt ja heidän läheiset perheenjäsenensä
sekä näiden määräysvallassa olevat yritykset. Johtoon
kuuluvia avainhenkilöitä ovat hallituksen jäsenet,
toimitusjohtaja ja johtoryhmä.
5.3 Lähipiiritapahtumat
Kamuxin johtoon kuuluvilla avainhenkilöillä, hallituksen
jäsenillä sekä heidän perheenjäsenillään on oikeus ostaa
Kamuxilta ja myydä sille autoja koko Kamuxin henkilökuntaa
koskevan henkilöstöpolitiikan mukaisesti.
1.1.-31.12.
milj. euroa 2024 2023
Käytettyjen autojen myynti 0,2 0,2
Käytettyjen autojen ostot -0,2 -0,2
Konsultointikulut -0,0 -
Omistusosuus
Hallituksen jäsenet 15,41 %
Toimitusjohtaja 0,16 %
Muu johto 0,11 %
31.12.
milj. euroa 2024 2023
Vuokravelat 1,3 1,7
Konsultointikulut koostuivat vuonna 2024 Juha
Kalliokosken määräysvaltayhteisö Callardo Capital
Oy:ltä ostetuista palveluista, jotka liittyivät Ruotsin
liiketoimintojen kehittämiseen.
Konserni on vuokrannut konsernin hallituksen jäseneltä, tämän
läheisiltä perheenjäseniltä sekä heidän määräysvallassaan
olevilta yrityksiltä toimipisteitä kahdella paikkakunnalla
toistaiseksi voimassa olevalla ja määräaikaisella 5 vuoden
vuokrasopimuksella, jota on mahdollista jatkaa vuokra-
ajan päättymisen jälkeen. Konsernin vuokravelat lähipiirille
sisältävät edellä mainittujen vuokrattujen toimipisteiden
tulevien vuokrakulujen nykyarvon.
Liiketoimet lähipiirin kanssa on tehty tavanomaisin
markkinaehdoin.
Hallituksen jäsenten, toimitusjohtajan ja johtoryhmän
omistusosuudet 31.12.2024 Yhtiön ulkona olevista osakkeista
esitetään seuraavassa taulukossa:
Johdon palkat ja palkkiot
Hallitus päättää toimitusjohtajan ja johtoryhmän jäsenten
palkitsemisesta sekä sen perusteista. Toimitusjohtajan ja
johtoryhmän jäsenten palkka muodostuu kuukausipalkasta,
bonuksesta ja osakepohjaisesta kannustinjärjestelystä.
Bonuspalkkion ehdot päättää yhtiön hallitus vuosittain.
Mikäli johtoryhmän jäsenten toimi- tai työsuhde päättyy,
heidän palkkoihinsa luetaan mukaan myös työsuhteen
päättymiseen liittyvät loma-, kilpailukielto- ja muut
korvaukset.
Toimitusjohtajan ja johtoryhmän bonuspalkkiot määräytyvät
tilikaudelle asetettujen henkilökohtaisten tavoitteiden sekä
tietyille kannattavuustavoitteille asetettujen edellytysten
perusteella. Tulospalkkion osuus 12 kuukauden kiinteästä
rahapalkasta voi olla vuonna 2024 korkeintaan 100 %
toimitusjohtajan ja 60 % muiden johtoryhmän jäsenten
osalta (vuonna 2023 korkeintaan 100 % toimitusjohtajan ja
60 % muiden johtoryhmän jäsenten osalta).
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
123
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Konsernin toimitusjohtajalla on oikeus lakisääteiseen
eläkkeeseen ja eläkeikä määräytyy lakisääteisen
työeläkejärjestelmän puitteissa. Toimitusjohtajan eläkeikä
on voimassa olevan lainsäädännön nojalla 63 vuotta.
Toimitusjohtajalla on lisäeläkejärjestely määrältään 8 500
euroa vuodessa. Toimitusjohtajan toimitusjohtajasopimuksen
irtisanomisaika on 6 kuukautta, ja hänellä on oikeus palkkaan
irtisanomisajalta sekä tulospalkkioon irtisanomishetkeen
asti. Lisäksi Yhtiön irtisanoessa toimitusjohtajasopimuksen
on toimitusjohtajalla oikeus 6 kuukauden kokonaispalkkaa
vastaavaan määrään.
1.1.-31.12.
tuhatta euroa 2024 2023
Johtoryhmän palkat ja palkkiot (toimitusjohtajaa lukuun ottamatta)
Palkat, palkkiot ja etuudet
1 788 1 351
Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt
327 241
Yhteensä
2 115 1 592
Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot
Palkat, palkkiot ja etuudet*
1 005 895
Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt
174 150
Yhteensä
1 178 1 045
* Sisältää allekirjoituspalkkioita vuonna 2024 yhteensä 307 tuhatta euroa (375)
1.1.-31.12.
tuhatta euroa 2024 2023
Hallituksen palkat ja palkkiot
Terho Kalliokoski
70 56
Harri Sivula
36 46
Jaana Viertola-Truini
34 33
Antti Mäkelä
33 33
Maren Kroll (18.4.2024 alkaen)
33 -
Juha Kalliokoski
25 24
Kati Riikonen (18.4.2024 alkaen)
21 -
Reija Laaksonen (18.4.2024 saakka)
14 35
Tuomo Vähäpassi (20.4.2023 saakka)
- 12
Tapio Pajuharju (20.4.2023 saakka)
- 11
Yhteensä
267 250
Hallitukseen ja johtoon kuuluvien avainhenkilöiden kompensaatiot yhteensä
3 560 2 887
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
124
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Osakepohjaiset kannustinjärjestelyt
Vuonna 2024 konsernin henkilöstökulut sisälsivät 0,3 miljoonaa
euroa osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä jaksotettua
kulua. Vuonna 2023 vastaava kulu oli 0,1 miljoonaa euroa.
Osakepohjaisten kannustinjärjestelyjen ansaintajaksojen
keskeiset ehdot on kuvattu jäljempänä taulukossa.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä vuosille 2024-2026
Kamux Oyj:n hallitus hyväksyi helmikuussa 2024 uuden pitkän
aikavälin kannustinjärjestelmän konsernin avainhenkilöille,
mukaan lukien toimitusjohtaja, vuosille 2024-2026. Järjestelmä
alkoi vuoden 2024 alusta ja se on jaettu kolmeen vuoden
mittaiseen ansaintajaksoon.
Järjestelmän mahdollisen palkkion maksaminen perustuu 2024
ansaintajakson osalta hallituksen asettaman yhtiön liikevoiton
raja-arvon ylittämiseen sekä osakekohtaisen tuloksen (EPS) ja
osakkeen kokonaistuottotavoitteen (TSR) kehitykseen ja tietyn
ESG-tavoitemittarin ylittämiseen vuositasolla. Mahdollinen
palkkio suoritetaan ensisijaisesti Kamuxin osakkeina, rahana
tai näiden yhdistelmänä kunkin ansaintajakson päättymisen
jälkeisen huhtikuun loppuun mennessä suomalaisten
ja saksalaisten avainhenkilöiden osalta. Ruotsalaisille
avainhenkilöille palkkio maksetaan erikseen määritellyn
kahden vuoden odotusjakson päättymisen jälkeisen huhtikuun
loppuun mennessä. Vuoden 2024 ansaintajaksolta ei maksettu
palkkioita, koska oikeuden syntymisen ehdot eivät täyttyneet.
Suomalaisille ja saksalaisille osallistujille palkkioina
annettuihin netto-osakkeisiin kohdistuu luovutusrajoitus
sitouttamisjakson aikana. Sitouttamisjakso alkaa palkkion
maksamisesta ja päättyy ensimmäisen ansaintajakson osalta
viimeistään 30.4.2027.
Järjestely käsitellään kokonaan omana pääomana
maksettavana nettosijoitusjärjestelynä. Osakepalkkion käypä
arvo määritettiin järjestelyn myöntämishetkellä. Järjestelyn
käypä arvo kirjataan kuluksi kolmelle vuodelle järjestelyn
sitouttamisjakson loppuun, huhtikuulle 2027 asti.
Muutokset Kamuxin toimitusjohtajan
osakepohjaisessa palkitsemissa
Kamux Oyj tiedotti 21.6.2023, että hallitus on hyväksynyt
konsernin toimitusjohtajan, Tapio Pajuharjun, pitkän
aikavälin osakepohjaisen kannustinjärjestelmän vuosille
2023-2026. Tilikauden 2024 alussa hallitus päätti, että edellä
mainittu toimitusjohtajan pitkän aikavälin osakepohjainen
kannustinjärjestelmä lakkautettiin 1.1.2024 alkaen ja että
toimitusjohtaja Tapio Pajuharju osallistuu 1.1.2024 alkaen
yhtiön uuteen osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään vuosille
2024-2026. Ansaintajaksolta 1.1.-31.12.2024 toimitusjohtajalle
ei makseta palkkiota, sillä oikeuden syntymisehdot
eivät täyttyneet.
Lisäosakejärjestelmä tulevaisuuden
avainhenkilöille 2024-2026
Kamux Oyj:n hallitus hyväksyi tammikuussa 2024 uuden
konsernin tunnistetuille nouseville avainhenkilöille suunnatun
lisäosakeohjelman (matching share plan). Ohjelman nimi on
Green Lions, ja se on suunnattu avainhenkilöille, jotka eivät
kuulu Kamuxin muiden osakepohjaisten kannustimien piiriin.
Johtoryhmä ei kuulu ohjelman kohderyhmään.
Green Lions -ohjelmassa vuosille 2024-2029 on neljä (4)
sitouttamisjaksoa, jotka kattavat vuodet 2024-2026, 2025-2027,
2026-2028 ja 2027-2029. Ohjelmaan osallistumisen ja palkkion
saamisen edellytyksenä on, että osallistuja on hankkinut
Kamuxin osakkeita hallituksen asettamissa rajoissa. Lisäksi
palkkion maksaminen perustuu osallistujan voimassa olevaan
työsopimukseen palkkion maksuhetkellä.
Hallitus päättää vuosittain sitouttamisjakson alkamisesta ja
sen yksityiskohdista. Ohjelman mahdolliset palkkiot maksetaan
kunkin sitouttamisjakson päättymisen jälkeen.
Green Lions -ohjelman ensimmäinen sitouttamisjakso on
1.1.2024-31.12.2026. Palkkioksi sitoutumisesta Kamux antaa
osallistujille bruttopalkkiona yhden lisäosakkeen jokaista
järjestelmään kohdennettua osaketta kohden. Ensimmäisen
sitouttamisjakson palkkiot maksetaan maaliskuun 2027
loppuun mennessä.
Järjestely käsitellään kokonaan omana pääomana
maksettavana nettosijoitusjärjestelynä. Osakepalkkion käypä
arvo määritettiin järjestelyn myöntämishetkellä. Järjestelyn
käypä arvo kirjataan kuluksi kolmelle vuodelle järjestelyn
sitouttamisjakson loppuun, maaliskuulle 2027 asti.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
125
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Osakepalkkio-ohjelma LTI 2024-2026
GREEN LIONS
2024-2026 LTI2021-2023
Järjestelyn luonne
Osakkeet Osakkeet Osakkeet
Alkuperäinen myöntämispäivä
1.3.2024 22.1.2024 26.2.2021
Alkuperäinen myönnettyjen osakkeiden maksimimäärä, kpl
456 000 270 000 370 000
Ansainta- ja sitouttamisjakso (vuosina)
1/3 3 3
Oikeuden syntymisehdot Liikevoitto, osakkeen
kokonaistuotto,
osakekohtainen
tulos ja ESG-kriteeri
sekä voimassaoleva
työ- tai toimisuhde
palkkion
maksuhetkellä
Yhtiön osakkeiden
hankinta hallituksen
asettamissa rajoissa
ja voimassa oleva
työsopimus 31.3.2027
asti
Liikevaihto- ja
EBIT tavoitteen
saavuttaminen ja
työ- tai toimisuhteen
jatkuminen 30.4.2024
asti
Osallistumaan oikeutettujen määrä raportointikauden lopussa
3 37 40
Toteutustapa
Osake ja/tai käteinen Osake ja käteinen Osake ja/tai käteinen
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä vuosille 2021-2023
Aiempi osakepohjainen kannustinjärjestelmä vuosille 2021-
2023, jonka Kamux Oyj:n hallitus hyväksyi helmikuussa
2021, koostui kolmesta vuoden mittaisesta ansaintajaksosta.
Järjestelmän mahdollisen palkkion maksu perustui
hallituksen asettaman yhtiön liikevaihtotavoitteen ja oikaistun
liikevoittotavoitteen saavuttamiseen vuositasolla. Lisäksi
järjestelmässä oli yhtiön markkina-arvon kasvuun perustuva
lisäosa, jonka perusteella osallistujilla oli mahdollisuus saada
lisäosakkeita vuoden 2023 ansaintajakson päättymisen jälkeen
keväällä 2024.
Vuoden 2023 ja 2022 ansaintajaksoilta ei maksettu palkkioita,
koska oikeuden syntymisehdot eivät täyttyneet. Vuoden
2021 ansaintajakson palkkiot maksettiin osakkeina ja rahana
keväällä 2022.
Palkkiona annettaviin netto-osakkeisiin kohdistuu
luovutusrajoitus sitouttamisjakson aikana. Sitouttamisjakso
alkaa palkkion maksamisesta ja päättyi 30.4.2024.
Järjestelyt käsiteltiin kokonaan omana pääomana maksettavina
järjestelyinä, joihin sisältyy nettomääräistä suorittamista
koskeva ominaisuus. Järjestelyn käypä arvo kirjattiin kuluksi
kolmelle vuodelle järjestelyn sitouttamisjakson loppuun,
huhtikuulle 2024 asti.
Osakepohjaisten kannustinjärjestelyjen keskeiset ehdot
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
126
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
osaketta 2024 2023
1.1. ulkona olevat 343 107 154 379
Kaudella ansaitut -37 116 298 854
Oikeus syntynyt kaudella 548 630 -
Kaudella menetetyt -433 140 -110 126
31.12. ulkona olevat 421 481 343 107
Arvostusparametrit myönnetyille osakkeille
Osakepalkkioiden kauden aikaiset muutokset
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET -
OSAKEPOHJAISET KANNUSTINJÄRJESTELYT
Kamuxin osakepohjaiset kannustinjärjestelyt ovat
nettoselvitysominaisuuden sisältäviä järjestelyjä,
jotka käsitellään kokonaan omana pääomana
maksettavina nettosijoitusjärjestelyinä ja niistä
kirjattava työsuhdekulu perustuu myönnettyjen
osakkeiden bruttomäärään. Järjestelyjen mahdolliset
palkkiot maksetaan ansaintajakson päättymisen
jälkeen yhtiön osakkeina, ellei yhtiön hallitus päätä
maksaa palkkiota kokonaan tai osaksi rahana. Kun
työnantaja on velvollinen pidättämään määrän,
joka koskee osakeperusteiseen maksuun liittyvää
työntekijän verovelvoitetta, ja suorittaa tämän
määrän veroviranomaiselle, koko osakeperusteinen
maksu käsitellään omana pääomana maksettavana
edellyttäen, että se olisi ollut omana pääomana
maksettava ilman kyseistä nettomääräistä
suorittamista koskevaa ominaisuutta.
Järjestelyjen puitteissa myönnettyjen vuosittaisten
ohjelmien ansaintajakso on kalenterivuosi, jonka
jälkeinen sitouttamisaika on vuoden 2024 ohjelmalle
kaksi vuotta. Vuoden 2024-2026 ohjelmien
sitouttamisaika päättyy keväällä 2027. Osakepalkkion
käypä arvo määritetään kunkin vuosittaisen ohjelman
myöntämishetkellä. Tämä käypä arvo jaksotetaan
kuluksi ohjelman sitouttamisjakson loppuun asti.
Kulujaksotusta tarkennetaan vuosittain vastaamaan
toteutunutta myönnettyjen osakkeiden määrää.
Osakepohjaisten kannustinjärjestelyjen tulosvaikutus
esitetään henkilöstökuluissa ja vastaava lisäys
omassa pääomassa.
LTI2023 LTI2022 LTI2021
Myöntämispäivien osakekurssien painotettu ka., eur 5,35 10,74 14,72
Oletettu poistuma ansainta- ja sitouttamisjaksolla, % 15,00 % 15,00 % 15,00 %
Järjestelyn käypä arvo myöntämishetkellä, meur 0,0 0,0 0,9
Osakekurssi raportointikauden päättymispäivänä, eur 5,6 4,3 11,5
Odotettu osinkojen määrä, eur 0,16 0,33 0,66
Odotettu volatiliteetti, %* 39,70 % 4,71 % 37,01 %
Riskitön korko, %* 3,06 % -0,07 % -0,62 %
Käyvän arvon arvostusmalli* Monte Carlo
simulaatio ja
geometrinen Brownin
liike
Monte Carlo
simulaatio ja
geometrinen
Brownin liike
Monte Carlo
simulaatio ja
geometrinen
Brownin liike
* Parametria on käytetty vain markkinaperusteisen ehdon arvostamiseen
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
127
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Yhtiöllä on yksi osakesarja ja jokaisella osakkeella on sama
oikeus osinkoon. Kukin osake oikeuttaa yhteen ääneen
yhtiökokouksessa. Kaikki liikkeelle lasketut osakkeet on
maksettu täysimääräisesti ja niillä ei ole nimellisarvoa.
Osingon maksaminen, Yhtiön omien osakkeiden hankkiminen
tai lunastaminen tai muu varojen jakaminen Yhtiön
osakkeenomistajille edellyttää tiettyjen rahoitussopimuksen
ehtojen täyttymistä. Tilikaudelta 2024 Hallitus ehdottaa
maksettavaksi osinkoa enintään 2,8 miljoonaa euroa, laskettuna
31.12.2024 ulkona oleville osakkeille (enintään 0,07 euroa per
osake). Yhtiö maksoi osinkoa tilikaudelta 2023 yhteensä 6,8
miljoonaa euroa (yhteensä 0,17 euroa per osake) vuonna 2024
kahdessa erässä keväällä ja syksyllä.
Ulkona olevien ja omien osakkeiden lukumäärässä ja rekisteröityjen osakkeiden kokonaismäärässä tapahtui tilikauden aikana
seuraavia muutoksia:
5.4 Osakepääoma ja rahastot
Osakemäärä, 1 000 kpl
Ulkona olevien
osakkeiden
lukumäärä
Omien osakkeiden
lukumäärä
Osakkeiden
lukumäärä
yhteensä
Omat osakkeet
milj. euroa
1.1.2023 40 013 4 40 017 -
Omien osakkeiden palautuminen -3 3 - -
31.12.2023 40 010 7 40 017 -
Omien osakkeiden palautuminen -2 2 - -
Omien osakkeiden hankinta -135 135 - -0,8
31.12.2024 39 873 144 40 017 -0,8
Hallitus ehdottaa, että osinko maksetaan yhdessä erässä
syksyllä 2025. Lisäksi hallitus ehdottaa, että se valtuutetaan
päättämään osingon lopullinen määrä, sekä sen asiaankuuluvat
täsmäytys- ja maksupäivät.
Uusien osakkeiden merkintähinta kirjataan osakepääomaan,
jollei sitä osakeantipäätöksessä määrätä merkittäväksi
kokonaan tai osittain sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastoon. Suorituksia sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastoon voidaan myös tehdä ilman osakeantia.
Osakeantitilille merkitään tilikauden päättyessä maksettujen,
mutta vielä rekisteröimättömien osakkeiden maksettu määrä.
Yhtiön osakepääoma on 80 000 euroa.
Oman pääoman rahastoissa on tapahtunut
seuraavat muutokset:
Omien osakkeiden palautuminen vuonna 2024
Vuoden 2024 helmikuussa yhtiölle palautui vastikkeetta
yhteensä 2 092 omaa osaketta osakepalkkiojärjestelmän
ehtojen mukaisesti avainhenkilöiden työsuhteiden päättymisen
vuoksi. Maalis-huhtikuussa 2024 aikana yhtiö osti markkinoilta
yhteensä 135 000 omaa osaketta. Vuoden 2024 lopussa
yhtiön hallussa oli 144 053 omaa osaketta eli 0,36 %
kaikista osakkeista.
Omien osakkeiden luovutus ja palautuminen vuonna 2023
Vuoden 2023 aikana yhtiölle palautui vastikkeetta yhteensä
2 923 osaketta osakepalkkiojärjestelyihin kuuluneiden
henkilöiden työsuhteiden päättymisen vuoksi. Vuoden 2023
lopussa yhtiön hallussa oli 6 961 omaa osaketta eli 0,02 %
kaikista osakkeista.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
128
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
5.5 Laskennalliset verot
milj. euroa 1.1.
Tulos-
vaikutteisesti
kirjattu määrä Kurssierot
Ostetut
liiketoiminnot 31.12.
2024
Laskennalliset verosaamiset
Varaukset 0,5 -0,2 - - 0,3
Vahvistetut tappiot 0,8 -0,5 -0,0 - 0,3
Poistot, vaihto-omaisuus ja vuokrasopimukset 0,1 0,1 -0,0 - 0,2
Muut erät - - - 0,0 0,0
Yhteensä 1,4 -0,6 -0,0 0,0 0,8
Laskennalliset verovelat
Käyttöoikeusomaisuus - - - 0,0 0,0
Lainat rahoituslaitoksilta 0,0 0,0 - - 0,0
Yhteensä 0,0 0,0 - 0,0 0,1
Yhteensä, netto 1,4 -0,7 -0,0 -0,0 0,7
2023
Laskennalliset verosaamiset
Varaukset 0,4 0,1 - - 0,5
Vahvistetut tappiot 0,8 - 0,0 - 0,8
Poistot, vaihto-omaisuus ja vuokrasopimukset 0,1 -0,0 0,0 - 0,1
Yhteensä 1,3 0,1 0,0 - 1,4
Laskennalliset verovelat
Lainat rahoituslaitoksilta 0,0 -0,0 - - 0,0
Siirtovelat 0,0 - - - -
Yhteensä 0,0 -0,0 - - 0,0
Yhteensä, netto 1,3 0,1 0,0 - 1,4
Laskennalliset verosaamiset ja -velat netotetaan vain siinä
tapauksessa, kun konsernilla on laillisesti toimeenpantavissa
oleva oikeus kuitata kauden verotettavaan tuloon perustuvat
verosaamiset ja -velat keskenään ja laskennalliset verosaamiset
ja -velat liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin.
Konsernilla oli käyttämättömiä verotuksellisia tappioita
Ruotsissa 3,9 miljoonaa euroa 31.12.2024 (9,9 miljoonaa euroa
31.12.2023) sekä Saksassa 21,4 miljoonaa euroa 31.12.2024 (22,5
miljoonaa euroa 31.12.2023). Käyttämättömistä verotuksellisista
tappioista Saksassa ja Ruotsissa ei ole kirjattu laskennallista
verosaamista johtuen toimintojen tappiollisuudesta. Ruotsin ja
Saksan käyttämättömät verotukselliset tappiot eivät vanhene
tämän hetken verosäännösten mukaan.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
129
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERIAATTEET - LASKENNALLISET VEROT
Laskennalliset verot kirjataan omaisuuserien ja velkojen verotuksellisten arvojen ja
niiden konsernitilinpäätöksen mukaisten kirjanpitoarvojen välisistä väliaikaisista eroista
velkamenetelmää käyttäen. Laskennalliset verot määritetään niiden verokantojen (ja
-lakien) perusteella, jotka on säädetty tai käytännössä hyväksytty tilinpäätöspäivään
mennessä ja joita odotetaan sovellettavan, kun kyseinen laskennallinen verosaaminen
realisoituu tai laskennallinen verovelka suoritetaan.
Kaikista veronalaisista väliaikaisista eroista kirjataan täysimääräisesti
laskennallinen verovelka, paitsi, jos konserni pystyy määräämään väliaikaisen eron
purkautumisajankohdan, eikä väliaikainen ero todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa
olevassa tulevaisuudessa. Verotuksessa vähennyskelpoisista väliaikaisista eroista
kirjataan laskennallisia verosaamisia vain siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että
väliaikainen ero purkautuu tulevaisuudessa ja että käytettävissä on verotettavaa tuloa,
jota vastaan väliaikainen ero pystytään hyödyntämään.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat vähennetään toisistaan silloin, kun konsernilla
on laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata kauden verotettavaan tuloon
perustuvat verosaamiset ja -velat keskenään ja kun laskennalliset verosaamiset ja -velat
liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin joko samalta verovelvolliselta tai eri
verovelvollisilta, silloin kun saaminen ja velka on tarkoitus realisoida nettomääräisesti.
EPÄVARMUUDEN LÄHTEET JA JOHDON
HARKINTAAN PERUSTUVAT RATKAISUT -
LASKENNALLISEN VEROSAAMISEN KIRJAAMINEN
VEROTUKSELLISISTA TAPPIOISTA
Jokaisen raportointikauden päättymispäivänä johto
käyttää harkintaa arvioidessaan laskennallisten
verosaamisten kirjaamisedellytysten täyttymistä
verotuksessa vahvistetuista tappioista. Verotuksessa
vahvistetut käyttämättömät tappiot on mahdollista
hyödyntää tulevina vuosina syntyviä verotettavia
tuloja vastaan siinä yhtiössä, jossa ne ovat syntyneet.
Johto arvioi tulevaisuudessa syntyvän verotettavan
tulon todennäköisyyttä tai muun vakuuttavan
näytön olemassaoloa siitä, että syntyykö riittävästi
verotettavaa tuloa, jota vastaan käyttämätöntä
verotuksellista tappiota pystytään hyödyntämään.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
130
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
5.6 Tilikauden jälkeiset merkittävät tapahtumat
Kamux tiedotti 16.4.2025, että Enel Sintonen (48, Master of
Business, Econ.) on nimitetty Kamux Oyj:n talousjohtajaksi
ja johtoryhmän jäseneksi, ja että hän aloittaa tehtävässään
elokuun 2025 alussa.
Kamux tiedotti 16.4.2025, että Kamux Oyj ja Kamux Suomen
toimitusjohtaja Jani Koivu olivat sopineet, että Koivu jättää
tehtävänsä Kamuxilla. Kamux Suomen vt. toimitusjohtajaksi ja
konsernin johtoryhmän jäseneksi 16.4.2025 alkaen nimitettiin
KTM Joni Tuominen.
Kamux vastaanotti 15.4.2025 arvopaperimarkkinalain 9 luvun
5 pykälän mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan Saray Capital
(DIFC) Limitedin (Dubai, UAE) hallinnoiman rahaston Saray
Value Fund SPC:n yhteenlaskettu osuus Kamux Oyj:n osakkeista
ja äänistä on 14.4.2025 ylittänyt kymmenen (10) prosenttia ja oli
ilmoituksen jälkeen 10,07 %.
Kamux vastaanotti 10.4.2025 arvopaperimarkkinalain 9 luvun
5 pykälän mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan OP-Rahastoyhtiö
Oy:n hallinnoimien rahastojen (OP-Suomi Pienyhtiöt ja OP-
Suomi) yhteenlaskettu osuus Kamux Oyj:n osakkeista ja äänistä
on 9.4.2025 alittanut viisi (5) prosenttia ja oli ilmoituksen
jälkeen 4,99 %.
Kamux tiedotti 25.3.2025, että yhtiön hallitus on päättänyt
lakkauttaa 1.3.2024 tiedotetun ja vuoden 2024 alusta voimassa
olleen osakepohjaisen kannustinjärjestelmän vuosille 2024-
2026. Järjestelmän perusteella ei ole maksettu palkkioita eikä
palkkioita ole myöskään erääntynyt maksettavaksi. Lakkautetun
pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän korvaa 23.1.2025
perustettu suoriteperusteinen lisäosakejärjestelmä 2025-2029.
Kamux tiedotti 10.3.2025, että Kamuxin osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan puheenjohtaja vaihtuu, kun
nimitystoimikunnan puheenjohtajana toiminut Kamuxin
perustaja Juha Kalliokoski on siirtynyt yhtiön palvelukseen
operatiiviseksi johtajaksi (Chief Operating Officer, COO) ja
johtoryhmän jäseneksi 1.3.2025 alkaen. Juha Kalliokoski
ja Callardo Capital Oy ovat nimenneet osakkeenomistajien
nimitystoimikuntaan edustajakseen Pekka Pajamon, joka toimii
Keskinäisen työeläkevakuutusyhtiö Varman talousjohtajana.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokoonpano säilyy
muilta osin ennallaan.
Kamux tiedotti 19.2.2025, että Juha Kalliokoski on nimitetty
yhtiön operatiiviseksi johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi
1.3.2025 alkaen. Operatiivisena johtajana Kalliokoski
vastaa Kamuxin ostotoiminnoista, myynnistä ja varaston
hallinnasta. Kalliokoski jatkaa Kamux Oyj:n hallituksessa,
mutta jää pois valiokuntatyöskentelystä. Kalliokoski on ollut
tarkastusvaliokunnan ja henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
jäsen. Yhtiön hallitus valitsi kokouksessaan 19.2.2025
tarkastusvaliokunnan jäseniksi Harri Sivulan (puheenjohtaja),
Jaana Viertola-Truinin ja Kati Riikosen. Henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunnan jäseniksi hallitus valitsi Maren Krollin
(puheenjohtaja), Harri Sivulan ja Antti Mäkelän.
Kamux tiedotti 13.2.2025, että Joanna Clark on nimitetty
Kamuxin henkilöstöjohtajaksi ja konsernin johtoryhmän
jäseneksi 15.5.2025 alkaen.
Kamux tiedotti 23.1.2025, että yhtiön hallitus oli päättänyt
perustaa suoriteperusteisen lisäosakejärjestelmän konsernin
avainhenkilöille. Lisäosakejärjestelmässä 2025-2029 on
kolme ansaintajaksoa, jotka kattavat tilikaudet 2025-2027,
2026-2028 ja 2027-2029. Järjestelmään osallistumisen
ja palkkion saamisen edellytyksenä on, että avainhenkilö
kohdistaa omistamiaan vapaasti siirrettäviä Kamuxin osakkeita
järjestelmään tai hankkii Kamuxin osakkeita hallituksen
ilmoittaman määrän. Lisäksi palkkion maksaminen perustuu
osallistujan voimassa olevaan työsopimukseen palkkion
maksuhetkellä. Ensimmäisen ansaintajakson ansaintakriteerit
ovat osakkeen kokonaistuotto, osakekohtainen tulos ja ESG-
kriteeri. Ensimmäisen ansaintajakson 2025-2027 kohderyhmään
kuuluu noin 40 avainhenkilöä, mukaan lukien johtoryhmän
jäsenet ja toimitusjohtaja. Ensimmäisen ansaintajakson
perusteella maksettavien palkkioiden arvo vastaa arviolta
yhteensä enintään 980 000 Kamuxin osaketta (arvioituna
osakkeen päätöskurssilla 15.1.2025 2,72 euroa), sisältäen
myös rahana maksettavan osuuden. Järjestelmän mahdolliset
palkkiot maksetaan viiden kuukauden kuluessa kunkin
ansaintajakson päättymisestä. Hallitus päätti myös 22.1.2024
perustetun nouseville avainhenkilöille suunnatun Green Lions
-lisäosakejärjestelmän toisen sitouttamisjakson, joka kattaa
tilikaudet 2025-2027, aloittamisesta ja yksityiskohdista.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
131
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
5.7 Uudet ja tulevat IFRS-tilinpäätösstandardit
1.1.2024 käyttöön otetut uudet ja muutetut standardit
Kamux on soveltanut 1.1.2024 alkaen seuraavia uusia
standardeja ja standardimuutoksia:
Muutokset standardiin IAS 1, Velkojen luokittelu lyhyt- ja
pitkäaikaisiksi: Standardimuutos tarkentaa, kuinka velat
tulisi luokitella lyhyt- tai pitkäaikaiseksi, kun yhtiöllä on
oikeus lykätä velan maksua vähintään 12 kuukauden ajan.
Standardimuutoksen mukaisesti velka, joka erääntyy
maksettavaksi 12 kuukauden kuluessa raportointipäivästä on
esitettävä pitkäaikaisena, jos yhteisöllä on oikeus jatkaa velkaa
vähintään 12 kuukaudella raportointipäivän jälkeen. Tällöin
velka esitetään raportointipäivänä pitkäaikaisena riippumatta
todennäköisyydestä tai johdon aikomuksesta maksaa velka
seuraavan 12 kuukauden aikana. Vastaavasti velka luokitellaan
pitkäaikaiseksi, vaikka oikeus lykätä velan maksamista
vähintään 12 kuukaudella olisi ehdollinen eikä yhteisön odoteta
täyttävän näitä ehtoja, edellyttäen että kovenanttiarviointi
tapahtuu vasta raportointikauden päättymisen jälkeen.
Muutokset standardiin IAS 12, Kansainvälinen verouudistus -
Pilari II mallisäännöt: Pilari II on OECD:n aloite, jonka myötä
globaalin talouden digitalisoitumiseen liittyviin verohaasteisiin
pyritään vastaamaan ottamalla käyttöön Global Anti-Base
Erosion (GloBE) -säännöt ja siihen liittyvä 15 prosentin globaali
vähimmäisvero. Joulukuussa 2022 tuli voimaan Euroopan
unionin neuvoston direktiivi (EU) 2022/2523, jonka mukaan
EU:n jäsenvaltioiden on saatettava GloBe säännöt osaksi
kansallista lainsäädäntöään 31.12.2023 mennessä. IASB:n IAS
12:een julkaisemien muutosten mukaan Kamux on soveltanut
IAS 12:n kappaleessa 4A säädettyä poikkeusta, eikä se ole
kirjannut eikä julkistanut tietoja Pilari II -tuloveroihin liittyvistä
laskennallisista verosaamisista tai -veloista. Tehdyn GloBE-
laskelman perusteella Pilari II:n tuloveroilla ei arvioida olevan
olennaista vaikutusta konsernin tuloveroihin.
Muilla 1.1.2024 voimaan tulleilla IFRS-tilinpäätösstandardien
ja tulkintojen muutoksilla ei ollut olennaista vaikutusta
konsernitilinpäätökseen tai ne eivät soveltuneet konsernille.
Myöhemmillä tilikausilla käyttöön otettavat uudet ja
muutetut standardit
Konserni ei ole vielä soveltanut niitä uusia ja muutettuja
standardeja ja tulkintoja, jotka on jo julkistettu, mutta tulevat
voimaan 1.1.2024 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla. Konserni
aikoo soveltaa niitä voimaantulopäivänä, tai seuraavan
tilikauden alusta alkaen, jos voimaantulopäivä on eri kuin
tilikauden ensimmäinen päivä.
Muutokset standardiin IFRS 18, Tilinpäätöksen esittäminen
ja liitetiedot: Standardimuutokset myötä otetaan käyttöön
standardoitu rakenne tuloslaskelmalle sekä tiettyjä parannuksia
rahavirtalaskelmaan. Standardi sisältää myös lisäohjeistusta
tilinpäätöstietojen yhdistämisestä ja erittelystä sekä
tiedonantovaatimuksia johdon määrittelemille tuloksellisuuteen
perustuville tunnusluvuille. Standardi tulee voimaan 1.1.2027 ja
se muuttaa konsernin tilinpäätöksen esitystapaa.
Muilla julkaistuilla uusilla standardeilla tai niiden muutoksilla
ei johdon arvion mukaan ole olennaista vaikutusta
konsernitilinpäätökseen tai ne eivät sovellu konsernille.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
132
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
6
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
133
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Emoyhtiön tuloslaskelma
milj. euroa 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
LIIKEVAIHTO 9,8 10,0
Liiketoiminnan muut tuotot 0,0 0,0
Kulut
Aineet ja tarvikkeet
Ostot tilikauden aikana -0,2 -0,1
Aineet ja tarvikkeet yhteensä -0,2 -0,1
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot -3,3 -4,0
Henkilösivukulut
Eläkekulut -0,5 -0,6
Muut henkilösivukulut
-0,1 -0,1
Henkilöstökulut yhteensä -3,8 -4,7
Poistot
Suunnitelman mukaiset poistot -1,7 -1,6
Liiketoiminnan muut kulut -21,6 -4,9
Kulut yhteensä -27,4 -11,2
LIIKETAPPIO -17,6 -1,3
milj. euroa 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Rahoitustuotot ja kulut
Korkotuotot ja muut rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 1,8 1,8
Muilta 3,0 3,8
Yhteensä 4,8 5,5
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Muille -11,8 -4,8
Yhteensä -11,8 -4,8
Rahoitustuotot ja kulut yhteensä -7,0 0,7
VOITTO ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA -24,6 -0,6
Tilinpäätössiirrot
Saadut konserniavustukset 17,3 17,5
Tilinpäätössiirrot yhteensä 17,3 17,5
Tuloverot - -3,4
TILIKAUDEN VOITTO/TAPPIO -7,4 13,5
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
134
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Emoyhtiön tase
milj. euroa 31.12.2024 31.12.2023
VASTAAVAA
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat oikeudet 2,8 4,0
Yhteensä 2,8 4,0
Aineelliset hyödykkeet
Koneet ja kalusto 0,1 0,1
Yhteensä 0,1 0,1
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä 61,8 60,3
Yhteensä 61,8 60,3
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Pitkäaikaiset saamiset
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 14,1 21,0
Yhteensä 14,1 21,0
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset 0,0 0,0
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 68,2 45,1
Muut saamiset 0,2 0,1
Siirtosaamiset 3,6 0,2
Yhteensä 72,0 45,4
Rahat ja pankkisaamiset 1,3 5,7
VASTAAVAA YHTEENSÄ 152,0 136,6
milj. euroa 31.12.2024 31.12.2023
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma 0,1 0,1
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto 25,3 25,3
Edellisten tilikausien voitto/tappio 84,1 78,1
Tilikauden voitto/tappio -7,4 13,5
Yhteensä 102,1 117,0
Vieras pääoma
Pakolliset varaukset
Lyhytaikaiset varaukset 0,1 0,1
Pitkäaikainen vieras pääoma
Lainat rahoituslaitoksilta 8,0 9,0
Velat saman konsernin yrityksille 0,2 -
Lyhytaikainen vieras pääoma
Korollinen
Lainat rahoituslaitoksilta 22,0 7,0
Velat saman konsernin yrityksille 0,5 1,3
Koroton
Ostovelat 0,3 0,7
Velat saman konsernin yrityksille 18,2 0,3
Muut lyhytaikaiset velat 0,1 0,1
Siirtovelat 0,4 1,1
Yhteensä 49,9 19,6
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 152,0 136,6
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
135
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Emoyhtiön rahavirtalaskelma
milj. euroa 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Tilikauden voitto -7,4 13,5
Oikaisut:
Rahoitustuotot ja -kulut 7,0 -0,7
Saadut konserniavustukset -17,3 -17,5
Poistot 1,7 1,6
Tuloverot - 3,4
Käyttöpääoman muutokset:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos -0,2 0,2
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos 16,9 0,2
Varausten muutos -0,0 0,1
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan rahoituskuluista -3,8 -2,1
Saadut korot
2,8 2,5
Maksetut tuloverot -3,3 -2,2
Liiketoiminnan rahavirta (A) -3,5 -0,9
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -0,5 -5,6
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin -7,4 -5,0
Investointien rahavirta (B) -7,8 -10,6
milj. euroa 1.1.-31.12.2024 1.1.-31.12.2023
Pankkilainojen takaisinmaksut -39,1 -27,9
Pankkilainojen nostot 53,1 25,9
Konsernisaamisten ja -velkojen nettomuutos -17,0 6,9
Maksetut osingot -6,8 -6,0
Omien osakkeiden osto -0,8 -
Saadut konserniavustukset 17,5 15,0
Rahoituksen rahavirta (C) 6,9 13,9
Rahavarojen muutos (A+B+C) -4,4 2,5
Rahavarat tilikauden alussa 5,7 3,4
Kurssierojen vaikutus -0,0 -0,2
Rahavarat tilikauden lopussa 1,3 5,7
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
136
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Perustiedot
Kamux Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen
kirjanpitolainsäädännön periaatteiden mukaisesti.
Yhtiön tilinpäätöksen laadinnassa on noudatettu
konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteita soveltuvin osin.
Seuraavassa on esitetty emoyhtiön laadintaperiaatteet
siltä osin, kuin ne eroavat konsernitilinpäätöksen
laadintaperiaatteista.
Liikevaihto
Yhtiön liikevaihto koostuu konsernin
sisäisistä palveluveloituksista.
Saamiset ja velat saman konsernin yrityksiltä
Yhtiön saamiset ja velat saman konsernin yrityksiltä
muodostuvat konsernin sisäisistä liiketapahtumista.
Saamiset kirjataan taseeseen nimellisarvoon tai sitä
alempaan todennäköiseen arvoon. Velat arvostetaan taseessa
nimellisarvoon. Saamisiin ja velkoihin liittyvät korkotuotot ja
-kulut kirjataan suoriteperiaatteen mukaisesti ja jaksotetaan
ajan kulumisen perusteella tilikaudelle.
Lainat ja korkokulut
Pankkilainat kirjataan taseeseen nimellisarvoon.
Lainoihin liittyvät transaktiokulut kirjataan kuluksi lainan
nostohetkellä. Lainojen korkokulut kirjataan tuloslaskelmaan
suoriteperiaatteen mukaisesti ja jaksotetaan ajan kulumisen
perusteella tilikaudelle.
Laskennalliset verosaamiset
Yhtiö ei kirjaa laskennallisia verosaamisia
emoyhtiön tilinpäätöksessä.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
137
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
milj. euroa 2024 2023
Liikevaihto
Palvelut konserniyhtiöille 9,8 10,0
Yhteensä 9,8 10,0
Liikevaihto
Maantieteellinen jakauma
Kotimaa 7,2 6,1
Muu Eurooppa 2,6 3,9
Yhteensä 9,8 10,0
Henkilöstön palkat ja palkkiot
Henkilöstön palkat ja palkkiot 3,3 4,0
Eläkekulut 0,5 0,6
Muut henkilösivukulut 0,1 0,1
Yhteensä 3,8 4,7
Henkilöstön määrä 26 26
Liiketoiminnan muut kulut
Vapaaehtoiset henkilöstökulut 0,1 0,1
Matkakulut 0,1 0,1
Markkinointikulut 0,1 0,3
Hallintopalvelut* 19,5 2,0
Muut hallintokulut 0,4 0,4
Muut liiketoiminnan kulut 1,4 1,9
Yhteensä 21,6 4,9
* Tilikaudella 2024 yllä esitetyt hallintopalvelut sisältävät myös siirtohintaoikaisut konserniyhtiöille Ruotsiin ja Saksaan, minkä
takia hallintopalvelukulu on merkittävästi suurempi kuin edellisellä tilikaudella. Tilikaudella 2024 konsernin emoyhtiö on tehnyt
siirtohinnoitteluoikaisun tiettyihin ulkomaisiin tytäryhtiöihin, minkä vaikutus eliminoituu konsernitasolla, mutta sillä on vaikutusta
yksittäisten konserniyhtiöiden tuloveroihin. Konsernin eri yhtiöiden verotettavissa tuloksissa ja taloudellisessa tilanteessa on merkittäviä
eroja, ja tästä johtuen konsernin kokonaisveropositioon kohdistuu erilaisia riskejä, vaikka yhtiö on pyrkinyt parhaan käytettävissä
olevan tiedon perusteella tilannetta arvioimaan. Mikäli emoyhtiön ja/tai tytäryhtiöiden tuloverotuspäätöksissä, liiketoimintamallissa,
eri yhtiöiden rooleissa tai siirtohinnoittelussa tapahtuu muutoksia, voi se vaikuttaa konsernin emoyhtiön verovelkoihin tai välillisesti
tytäryhtiöosakkeiden ja -saamisten arvoihin, millä voi olla negatiivinen vaikutus tulokseen ja omaan pääomaan.
milj. euroa 2024 2023
Tilintarkastajan palkkiot
Tilintarkastuspalkkio 0,1 0,1
Muut palvelut 0,2 0,0
Yhteensä 0,3 0,2
Tilinpäätössiirrot
Saatu konserniavustus 17,3 17,5
Yhteensä 17,3 17,5
Pysyvät vastaavat
Pitkävaikutteiset menot
alkusaldo 1.1. 4,1 0,1
lisäykset tilikauden aikana 0,5 5,6
poistot tilikauden aikana 1,7 1,6
loppusaldo 31.12. 2,9 4,1
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä
alkusaldo 1.1. 60,3 55,3
lisäykset tilikauden aikana 7,6 5,0
vähennykset tilikauden aikana* 6,1 -
loppusaldo 31.12. 61,8 60,3
* Tilikaudella 2024 on kirjattu yhteensä noin 6,1 miljoonan arvonalentuminen Ruotsin
tytäryhtiöosakkeiden arvosta
Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä
Pitkäaikaiset konsernilainasaamiset 10,0 17,5
Pitkäaikaiset korkosaamiset 4,1 3,5
Yhteensä 14,1 21,0
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
138
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
milj. euroa 2024 2023
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset 0,0 0,0
Yhteensä 0,0 0,0
Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä
Lyhytaikaiset konsernilainasaamiset 66,6 43,7
Myyntisaamiset 0,0 1,4
Siirtosaamiset 1,6 -
Yhteensä 68,2 45,1
Siirtosaamiset
Verot 3,5 0,1
Muut 0,2 0,2
Yhteensä 3,8 0,3
Osakkeet ja osuudet
Konserniyritykset
Kamux Suomi Oy 100 % 100 %
Suomen Autorahaksi Oy (100 %)
Koy Palokankaan Auto (100 %)
KMX Holding AB 100 % 100 %
Kamux AB (100 %)
Kamux Auto GmbH 100 % 100 %
Koy Autoportinkaarre 100 % 100 %
Webcars Logistics Ab 100 %
milj. euroa 2024 2023
Oman pääoman muutokset tilikauden aikana
Osakepääoma 1.1. 0,1 0,1
Osakepääoma 31.12. 0,1 0,1
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. 25,3 25,3
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. 25,3 25,3
Voittovarat edellisiltä tilikausilta 1.1. 91,6 84,1
Osingonjako -6,8 -6,0
Omien osakkeiden hankinta -0,8 -
Voittovarat edellisiltä tilikausilta 31.12. 84,1 78,1
Tilikauden voitto/tappio -7,4 13,5
Oma pääoma yhteensä 102,1 117,0
Laskelma jakokelpoisesta omasta pääomasta 31.12.
Voitto edellisiltä tilikausilta 84,1 78,1
Tilikauden voitto/tappio -7,4 13,5
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 25,3 25,3
Yhteensä 102,0 117,0
Pakolliset varaukset
Lyhytaikaiset varaukset (Uudelleenjärjestelyvaraus) 0,1 0,1
Yhteensä 0,1 0,1
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
139
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
milj. euroa 2024 2023
Lainat rahoituslaitoksilta
Nordea Pankki Suomi Oyj
Seuraavalla tilikaudella erääntyvät lyhennykset 22,0 7,0
Yli 12 kk erääntyvät lyhennykset 8,0 9,0
Yhteensä 30,0 16,0
Ostovelat
Ostovelat 0,2 0,2
Jaksotetut ostovelat 0,2 0,5
Yhteensä 0,3 0,7
Muut velat
Lyhytaikaiset muut velat 0,1 0,1
Yhteensä 0,1 0,1
Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille
Lyhytaikaiset konsernilainavelat 0,5 1,3
Ostovelat 0,0 -
Siirtovelat 18,2 0,3
Yhteensä 18,7 1,6
Siirtovelat
Henkilöstökulut 0,4 0,9
Muut 0,1 0,2
Yhteensä 0,4 1,1
milj. euroa 31.12.2024 31.12.2023
Pantit ja vakuudet
Lainat 40,0 23,0
käytössä oleva määrä 22,0 11,0
Lainoista annetut vakuudet
Yleisvakuus
Yrityskiinnitykset
Haltijavelkakirjat yhteensä 26,0 26,0
Erityisvakuus
Yrityskiinnitykset
Haltijavelkakirjat yhteensä 52,0 52,0
Lisäksi 31.12.2024 on ollut vireillä 39,0 miljoonan euron lisäyrityskiinnitys, joka on rekisteröity
tammikuussa 2025
Pantatut tytäryhtiöosakkeet
KMX Holding Ab:n koko osakekanta
Kamux Suomi Oy:n koko osakekanta
Lisäksi Kamux Oyj on antanut joidenkin ulkomaisten tytäryhtiöidensä puolesta takauksen, että
huolehtii toiminnan jatkuvuudesta ja rahoituksesta
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
140
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitus
Vantaa 23.4.2025
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 27.4.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Markku Launis
KHT
Terho Kalliokoski
Hallituksen puheenjohtaja
Maren Kroll
Hallituksen jäsen
Kati Riikonen
Hallituksen jäsen
Tapio Pajuharju
Toimitusjohtaja
Harri Sivula
Hallituksen jäsen
Antti Mäkelä
Hallituksen jäsen
Juha Kalliokoski
Hallituksen jäsen
Jaana Viertola-Truini
Hallituksen jäsen
Sovellettavia tilinpäätössäännöksiä noudattaen laadittu
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan sekä yrityksen
että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten
kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta
sekä voitosta tai tappiosta.
Toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan
antava selostus yhtäältä yrityksen ja toisaalta sen
konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden
liiketoiminnan kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus
merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä ja muusta
yrityksen tilasta.
Toimintakertomukseen sisältyvä kestävyysraportti on
laadittu noudattaen kirjanpitolain 7 luvussa tarkoitettuja
raportointistandardeja sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
141
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Tilintarkastuskertomus
Kamux Oyj:n yhtiökokoukselle
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUS
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että
- konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin
taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja
rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten
tilinpäätösstandardien (IFRS-tilinpäätösstandardit) mukaisesti
- tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön
toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa
voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun
lisäraportin kanssa.
Tilintarkastuksen kohde
Olemme tilintarkastaneet Kamux Oyj:n (y-tunnus 2442327-8)
tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.-31.12.2024. Tilinpäätös sisältää:
- konsernin laajan tuloslaskelman, taseen, laskelman oman
pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, jotka
sisältävät olennaisen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita
koskevan informaation ja muuta selittävää informaatiota
- emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahavirtalaskelman
ja liitetiedot.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan
hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan
mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin
kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä.
Riippumattomuus
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä
niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta
ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut
kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja
käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien,
näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole
suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1-kohdassa
tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen
liitetiedossa 2.4.
Tarkastuksen yleinen lähestymistapa
Yhteenveto
- Konsernitilinpäätökselle määritetty
olennaisuus: € 2 600 000, joka on
laskettu yhdistelmänä liikevaihdosta ja
tuloksesta ennen veroja
- Tarkastustoimenpiteemme kattoivat
kaikki konsernin kannalta merkittävät
maat ja yksiköt. Tarkastuksemme
painopiste on ollut merkittävimmissä
yksiköissä Suomessa, Ruotsissa
ja Saksassa.
- Vaihto-omaisuuden arvostus
- Tytäryhtiöosakkeiden
arvostus (Emoyhtiö)
Osana tilintarkastuksen suunnittelua olemme määrittäneet
olennaisuuden ja arvioineet riskiä siitä, että tilinpäätöksessä on
olennainen virheellisyys. Erityisesti olemme arvioineet alueita,
joiden osalta johto on tehnyt subjektiivisia arvioita. Tällaisia
ovat esimerkiksi merkittävät kirjanpidolliset arviot, joihin liittyy
oletuksia ja tulevien tapahtumien arviointia.
Olennaisuus
Tarkastuksemme suunnitteluun ja suorittamiseen on
vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Tilintarkastuksen
tavoitteena on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko
tilinpäätöksessä kokonaisuutena olennaista virheellisyyttä.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä.
Niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä
voitaisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin
päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Olennaisuus
Tilintarkastuksen
laajuus
Keskeiset
seikat
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
142
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Perustuen ammatilliseen harkintaamme määritimme
olennaisuuteen liittyen tiettyjä kvantitatiivisia raja-
arvoja, kuten alla olevassa taulukossa kuvatun
konsernitilinpäätökselle määritetyn olennaisuuden. Nämä
raja-arvot yhdessä kvalitatiivisten tekijöiden kanssa auttoivat
meitä määrittämään tarkastuksen kokonaislaajuuden ja
yksittäisten tilintarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen
ja laajuuden sekä arvioimaan virheellisyyksien vaikutusta
tilinpäätökseen kokonaisuutena.
Konsernitilinpäätöksen tarkastuksen
laajuuden määrittäminen
Tilintarkastuksemme laajuutta määrittäessämme olemme
ottaneet huomioon Kamux-konsernin rakenteen, toimialan sekä
taloudelliseen raportointiin liittyvät prosessit ja kontrollit.
Tilintarkastustoimenpiteemme kattoivat kaikki konsernin
kannalta merkittävimmät yksiköt. Konsernin tarkastuksen
painopiste on ollut merkittävimmissä yksiköissä. Suomessa
ja Ruotsissa suoritimme kattavan tilintarkastuksen yksikön
koosta ja riskin luonteista johtuen. Lisäksi suoritimme
Konsernitilinpäätökselle määritetty olennaisuus € 2 600 000 (edellinen vuosi € 2 600 000)
Olennaisuuden määrittämisessä käytetty vertailukohde Konsernin olennaisuus on määritelty perustuen konsernin
liikevaihtoon ja tilikauden tulokseen ennen veroja.
Perustelut vertailukohteen valinnalle Valitsimme olennaisuuden määrittämisen vertailukohteeksi tuloksen
ennen veroja ja liikevaihdon yhdistelmän, koska käsityksemme
mukaan tilinpäätöksen lukijat käyttävät yleisemmin näitä
arvioidessaan konsernin taloudellista suoriutumista. Valitsimme
sovellettavaksi prosenttiosuudeksi 5% tuloksesta ennen veroja ja
1% liikevaihdosta, jotka ovat tilintarkastusstandardeissa yleisesti
hyväksyttyjen määrällisten rajojen puitteissa.
useampaan tilinpäätöserään kohdistuvan tilintarkastuksen
Saksassa. Jäljelle jäävien yksiköiden osalta suoritimme
muita tarkastustoimenpiteitä varmistaaksemme,
ettei niihin liity merkittäviä riskejä olennaiselle
virheelle konsernitilinpäätöksessä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka
ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä
tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa.
Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen
kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä
laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä
seikoista erillistä lausuntoa.
Otamme kaikissa tilintarkastuksissamme huomioon riskin
siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän sisältyy arviointi
siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta
suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan
olennaisen virheellisyyden riski.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
143
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa
Vaihto-omaisuuden arvostus
Asiaa koskevia tietoja on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 3.1
Konserni arvostaa vaihto-omaisuuden (131 miljoonaa euroa) hankintamenoon tai sitä alempaan
nettorealisointiarvoon. Vaihto-omaisuuteen sisältyvien yksittäisten autojen hankintameno määritetään
perustuen auton ostohintaan, johon lisätään myyntitarkoitukseen kunnostamisesta välittömästi johtuvat
menot.
Konserni käy tilinpäätöspäivänä yksityiskohtaisesti läpi yli 90 vuorokautta varastossa olleiden autojen arvot ja
kirjaa tarvittaessa arvonalennuksen, jolla autojen arvo alennetaan nettorealisointiaroon.
Vaihto-omaisuuden arvostus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka johtuen sen määrästä ja
arvostukseen liittyvästä arvionvaraisuudesta.
Toimenpiteisiimme kuului käsityksen muodostaminen johdon käyttämistä prosesseista ja kontrolleista,
jotka liittyvät vaihto-omaisuuden arvostuksen oikeellisuuteen.
Tarkastuksessa arvioimme konsernin arvostamisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä niiden soveltamista
vaihto-omaisuuden arvostamiseen.
Olemme käyneet läpi johdon laatiman autokohtaisen arvion tilinpäätöshetkellä yli 90 päivää varastossa
olleiden autojen alaskirjaustarpeesta.
Arvioimme varausten oikeellisuutta suhteessa konsernin laadintaperiaatteeseen, tilikauden päättymisen
jälkeisiin toteutuneisiin automyynteihin sekä muihin tarkastuksessa identifioituihin olosuhteisiin.
Testasimme tilinpäätöshetkellä varastossa olleiden autojen nettorealisointiarvoa käyttämällä otantaa.
Vertasimme otokseen valittujen autojen osalta varastoarvoa auton toteutuneeseen myyntihintaan
tilikauden päättymisen jälkeen tai markkinahintaan.
Emoyhtiön tilinpäätöksen tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa on käsitelty tilintarkastuksessa
Tytäryhtiöosakkeiden arvostus
Asia koskevia liitetietoja on esitetty emoyhtiötä koskevan tilinpäätöksen liitetiedoissa
Tytäryhtiöosakkeiden arvostus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka johtuen niiden määrästä ja
arvostukseen liittyvästä arvionvaraisuudesta.
Kamux Oyj:n tytäryhtiöosakkeiden arvo 31.12.2024 emoyhtiön suomalaisen tilinpäätösnormiston mukaisessa
tilinpäätöksessä oli 61,8 miljoonaa euroa.
Kamux Oyj on tilikaudella kirjannut 6,1 miljoonan euron arvonalentumisen tytäryhtiöosakkeista.
Tytäryhtiöosakkeiden arvostusta arvioidaan osana konsernin arvonalentumistestausta käyttämällä
diskontattuihin rahavirtoihin perustuvaa mallia.
Kävimme läpi johdon laatiman tytäryhtiöosakkeiden arvonalentumistestauksen, testauksessa
käytetyt menetelmät ja oletukset sekä arvioimme testauksessa käytettyjen menetelmien ja oletusten
asianmukaisuutta.
Arvioimme rahavirtaennusteiden laatimisessa käytettyjä prosessia esimerkiksi vertaamalla johdon
ennusteita ulkopuolisiin ennusteisiin niin liikevaihdon kasvun kun liikevoiton osalta.
Laskelmissa käytettyjen diskonttokorkojen tarkastamisessa käytimme apuna PwC:n arvonmääritykseen
erikoistuneita asiantuntijoita.
Selvitimme yhtiön johtoa haastattelemalla, onko olemassa sellaisia tapahtumia, jotka vaatisivat muutosta
johdon tekemiin arvioihin tulontuottokyvystä ja osakkeiden arvosta.
Konsernitilinpäätöksen tai emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
144
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja
toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen
laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten
tilinpäätösstandardien (IFRS-tilinpäätösstandardit)
mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista
koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset
vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat
tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei
ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan
velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat,
jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös
on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös
laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos
emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa
tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä,
onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä
antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme.
Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei
ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan
hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa
tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan
olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella
odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät
tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen
kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme
ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
- Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit,
suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on
suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä
yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä
jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen
valvonnan sivuuttamista.
- Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta
relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset
tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa,
että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin
sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
- Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten
arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
- Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja
toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen
oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme
tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä,
esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää
olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta
epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos
johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy,
meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme
lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä
esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät
ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme
perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään
mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset
tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei
emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
- Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät
tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja
sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia
liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän
kuvan.
- Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen
hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä koskevan
tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen
määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä
konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä
koskevasta taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme
konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan
tilintarkastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä.
Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa
tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta
sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien
mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet,
jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että
olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja
eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa
kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella
ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa
tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista
seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan
tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat
tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
145
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys
estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen
harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta
viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien
epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan
suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
MUUT RAPORTOINTIVELVOITTEET
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana
9.10.2015 alkaen yhtäjaksoisesti 10 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta.
Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja
vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä
tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata
muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio
tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä
tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti
ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa
hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin
olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen
osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko
toimintakertomus laadittu noudattaen siihen sovellettavia
säännöksiä lukuun ottamatta niitä kestävyysraporttia
koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa
ja kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen
ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että
toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia
säännöksiä. Lausuntomme eivät kata niitä kestävyysraporttia
koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa
ja kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää
käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon
kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että
kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys,
meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian
suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 27.4.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Markku Launis
KHT
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
146
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
KESTÄVYYSRAPORTIN VARMENNUSKERTOMUS
Kamux Oyj:n yhtiökokoukselle
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden antavan
toimeksiannon, jonka kohteena on Kamux Oyj:n (y-tunnus
2442327-8) toimintakertomukseen sisältyvä kirjanpitolain 7
luvun mukainen konsernikestävyysraportti raportointikaudelta
1.1.-31.12.2024.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin
perusteella tietoomme ei ole tullut seikkaa, joka antaisi meille
syyn uskoa, että konsernikestävyysraportissa ei ole kaikilta
olennaisilta osiltaan noudatettu
1) kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja
kestävyysraportointistandardeja (ESRS);
2) kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen
(EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin
ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä
vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla Kamux Oyj on
yksilöinyt tiedot kestävyysraportointistandardien mukaista
raportoimista varten (kaksinkertainen olennaisuusanalyysi).
Lausuntomme ei kata tietojen merkitsemistä
kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä tarkoitetulla tavalla, koska
kestävyysraportointiyritysten ei ole ollut mahdollista noudattaa
kyseistä vaatimusta ESEF-asetuksen tai muun Euroopan unionin
lainsäädännön puuttumisen vuoksi.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konsernikestävyysraportin varmentamisen
rajoitetun varmuuden antavana toimeksiantona noudattaen
Suomessa noudatettavaa hyvää varmennustapaa ja
kansainvälistä varmennustoimeksiantostandardia ISAE 3000
(uudistettu) ”Muut varmennustoimeksiannot kuin mennyttä
aikaa koskevaan taloudelliseen informaatioon kohdistuva
tilintarkastus tai yleisluontoinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme
kuvataan tarkemmin kohdassa
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä.
Konsernikestävyystarkastajan riippumattomuus
ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä
niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa,
ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä
laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan
kestävyystarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön
ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan
lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien
sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien
vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet
tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Kamux Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
- konsernikestävyysraportista sekä sen laatimisesta ja
esittämisestä kirjanpitolain 7 luvussa säädetyn mukaisesti,
mukaan lukien kestävyysraportointistandardeissa
määritelty prosessi, jolla on yksilöity tiedot
kestävyysraportointistandardien mukaista raportointia varten
- siitä, että konsernikestävyysraportissa on noudatettu
kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen
(EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin
ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8
säädettyjä vaatimuksia
- sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat
tarpeelliseksi voidakseen laatia konsernikestävyysraportin,
jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa
olennaista virheellisyyttä.
Luontaiset rajoitteet kestävyysraportin laatimisessa
Kestävyysraportin laatiminen edellyttää yhtiöltä
olennaisuusarviointia relevanttien raportoitavien seikkojen
tunnistamiseksi. Tähän sisältyy merkittävästi johdon harkintaa
ja valintoja. Kestävyysraportoinnille on myös luonteenomaista,
että tämäntyyppisten tietojen raportointiin liittyy estimaatteja
ja olettamuksia, sekä mittaus- ja arviointiepävarmuutta.
Etenkin kasvihuonekaasujen määrittämiseen liittyy
luontaista epävarmuutta, koska päästökertoimien ja eri
kaasujen päästöjen yhdistämiseen tarvittavien lukuarvojen
määrittämisessä käytettävä tieteellinen tieto on epätäydellistä.
Lisäksi raportoidessaan tulevaisuuteen suuntautuvia tietoja
yhtiön on esitettävä mahdollisia tulevaisuuden tapahtumia
koskevat oletukset, ja kerrottava yhtiön mahdollisista tulevista
toimista näihin tapahtumiin liittyen. Todellinen lopputulos
saattaa olla erilainen, koska ennustetut tapahtumat eivät aina
toteudu odotetulla tavalla.
Kuten yhtiö on konsernikestävyysraportin sivuilla 46
ja 47 tiedonantovaatimuksia E1-5 ja E1-6 koskevissa
laskentamenetelmissä kuvannut, laskenta on pääasiallisesti
toteutettu lähtien liikkeelle kirjanpidon rahamääräisten tietojen
pohjalta, sen sijaan että olisi käytetty todellista käyttö-/
kulutustietoa. Kuten yhtiö toteaa, näihin ympäristötietoihin
sisältyy merkittävää epävarmuutta.
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
147
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto
saadaksemme rajoitetun varmuuden siitä, onko
konsernikestävyysraportissa väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa
rajoitetun varmuuden antava varmennuskertomus, joka
sisältää lausuntomme. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan
olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella
odottaa vaikuttavan päätöksiin, joita käyttäjät tekevät
konsernikestävyysraportin perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE
3000 (uudistettu) noudattamiseen kuuluu, että käytämme
ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden
koko toimeksiannon ajan. Lisäksi:
- Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvat konsernikestävyysraportin olennaisen virheellisyyden
riskit, ja muodostamme käsityksen toimeksiannon kannalta
relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset
varmennustoimenpiteet, mutta emme siinä tarkoituksessa,
että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin
sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
- Suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
varmennustoimenpiteitä hankkiaksemme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin
riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä
yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä
jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen
valvonnan sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa
suoritettavat toimenpiteet poikkeavat luonteeltaan
ja ajoitukseltaan kohtuullisen varmuuden antavan
toimeksiannon toimenpiteistä, ja ovat niitä suppeampia.
Valittavien varmennustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja
laajuus perustuvat ammatilliseen harkintaan sisältäen
arvioinnin väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvasta
olennaisen virheellisyyden riskistä. Tämän vuoksi rajoitetun
varmuuden antavassa toimeksiannossa saatava varmuuden
taso on huomattavasti alempi kuin varmuus, joka saataisiin
suorittamalla kohtuullisen varmuuden antava toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
- Haastattelimme yhtiön johtoa ja konsernikestävyysraportin
sisältämien tietojen keräämisestä ja raportoinnista vastaavia
henkilöitä konsernitasolla hankkiaksemme käsityksen
kestävyysraportointiprosessista ja siihen liittyvistä sisäisistä
kontrolleista sekä tietojärjestelmistä.
- Perehdyimme yhtiön laatimaan taustadokumentaatioon
ja asiakirjoihin soveltuvin osin, ja arvioimme, tukevatko ne
konsernikestävyysraportin sisältämiä tietoja.
- Arvioimme yhtiön toteuttamaa kaksinkertaisen
olennaisuuden arviointiprosessia suhteessa ESRS-standardien
vaatimuksiin sekä sitä, ovatko arviointiprosessista annetut
tiedot ESRS-standardien mukaisia.
- Arvioimme, ovatko konsernikestävyysraportin sisältämät
kestävyystiedot ESRS-standardien mukaisia.
- EU-taksonomiatietojen osalta hankimme käsityksen
prosessista, jolla yhtiö on määritellyt konsernin
taksonomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset
taloudelliset toiminnot, sekä arvioimme näistä annettujen
tietojen säännöstenmukaisuutta.
Helsingissä 27.4.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Kestävyystarkastusyhteisö
Markku Launis
KRT
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
148
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
KAMUX OYJ:N ESEFTILINPÄÄTÖSTÄ KOSKEVA
KOHTUULLISEN VARMUUDEN ANTAVA RIIPPUMATTOMAN
TILINTARKASTAJAN VARMENNUSRAPORTTI
Kamux Oyj:n johdolle
Olemme Kamux Oyj:n (y-tunnus 2442327-8) (jäljempänä myös
”yhtiö”) johdon pyynnöstä suorittaneet kohtuullisen varmuuden
antavan toimeksiannon, jonka kohteena on ollut yhtiön IFRS-
konsernitilinpäätös tilikaudelta 1.1.- 31.12.2024 European Single
Electronic Format -muodossa (”ESEF-tilinpäätös”).
Johdon vastuu ESEF-tilinpäätöksestä
Kamux Oyj:n johto vastaa ESEF-tilinpäätöksen laatimisesta
siten, että se täyttää 17.12.2018 annetun komission delegoidun
asetuksen (EU) 2019/815 vaatimukset (”ESEF-vaatimukset”).
Tähän vastuuseen kuuluu, että suunnitellaan, otetaan
käyttöön ja ylläpidetään sisäistä valvontaa, joka on relevanttia
sellaisen ESEF-tilinpäätöksen laatimisen kannalta, jossa ei
ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista ESEF-
vaatimusten noudattamatta jättämistä.
Meidän riippumattomuutemme ja laadunhallintamme
Olemme noudattaneet IESBAn (International Ethics Standards
Board for Accountants) Kansainvälisten eettisten sääntöjen
tilintarkastusammattilaisille (sisältäen Kansainväliset
riippumattomuusstandardit) (IESBAn eettiset säännöt) mukaisia
riippumattomuusvaatimuksia ja muita eettisiä vaatimuksia.
Sääntöjen pohjana olevat perusperiaatteet ovat rehellisyys,
objektiivisuus, ammatillinen pätevyys ja huolellisuus,
salassapitovelvollisuus ja ammatillinen käyttäytyminen.
Yhtiömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia
ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on
suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten,
ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja
määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet ja menettelytavat.
Meidän velvollisuutemme
Meidän velvollisuutenamme on esittää suorittamiemme
toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella
lausunto ESEF-tilinpäätöksestä.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden
antavan toimeksiantomme kansainvälisen
varmennustoimeksiantostandardin (ISAE) 3000 (uudistettu)
Muut varmennustoimeksiannot kuin menneitä kausia
koskevaan taloudelliseen informaatioon kohdistuva
tilintarkastus tai yleisluonteinen tarkastus mukaisesti. Kyseinen
standardi edellyttää, että suunnittelemme ja suoritamme
toimeksiannon hankkiaksemme kohtuullisen varmuuden siitä,
onko ESEF-tilinpäätöksessä olennaista ESEF-vaatimusten
noudattamatta jättämistä.
ISAE 3000 (uudistettu) mukaiseen kohtuullisen varmuuden
antavaan toimeksiantoon kuuluu toimenpiteitä evidenssin
hankkimiseksi siitä, onko ESEF-tilinpäätös ESEF-vaatimusten
mukainen. Valittavat toimenpiteet perustuvat tilintarkastajan
harkintaan, johon kuuluu väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvan olennaisen ESEF-vaatimusten noudattamatta
jättämisen riskien arvioiminen. Näitä riskejä arvioidessamme
olemme tarkastelleet sisäistä valvontaa, joka on yhtiössä
relevanttia ESEF-tilinpäätöksen laatimisen kannalta.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa evidenssiä.
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Kamux Oyj:n ESEF-tilinpäätös
31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta noudattaa olennaisilta osin
ESEF-vaatimuksissa asetettuja vähimmäisvaatimuksia
Tämä kohtuullisen varmuuden antava varmennusraporttimme
on laadittu toimeksiantomme ehtojen mukaisesti. Vastaamme
työstämme, tästä raportista ja esittämästämme lausunnosta
vain Kamux Oyj:lle, emme kolmansille osapuolille.
Helsingissä 27.4.2025
PricewaterhouseCoopers Oy
Tilintarkastusyhteisö
Markku Launis
KHT
KAMUX VUOSIKERTOMUS 2024
149
Kamuxin vuosi 2024 Palkitsemisraportti Toimintakertomus ja tilinpäätös
Kamux Oyj
Parolantie 66 A
13130 Hämeenlinna
www.kamux.com
743700KCVYIYNLPZYN562024-01-012024-12-31743700KCVYIYNLPZYN562023-01-012023-12-31743700KCVYIYNLPZYN562024-12-31743700KCVYIYNLPZYN562023-12-31743700KCVYIYNLPZYN562023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700KCVYIYNLPZYN562024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700KCVYIYNLPZYN562023-12-31KAM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700KCVYIYNLPZYN562024-12-31KAM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700KCVYIYNLPZYN562023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700KCVYIYNLPZYN562024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700KCVYIYNLPZYN562024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700KCVYIYNLPZYN562023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700KCVYIYNLPZYN562024-01-012024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700KCVYIYNLPZYN562024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700KCVYIYNLPZYN562023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700KCVYIYNLPZYN562024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700KCVYIYNLPZYN562024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700KCVYIYNLPZYN562022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700KCVYIYNLPZYN562022-12-31KAM:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700KCVYIYNLPZYN562022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700KCVYIYNLPZYN562023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember743700KCVYIYNLPZYN562022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700KCVYIYNLPZYN562022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700KCVYIYNLPZYN562023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700KCVYIYNLPZYN562022-12-31iso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares