CONSTI OYJ
VUOSIKERTOMUS
2 3
Sisältö
Consti lyhyesti 4
Toimitusjohtajan katsaus 6
Strategia 8
Hallituksen toimintakertomus 14
Tilinpäätös 31
Konsernin laaja tuloslaskelma 32
Konsernitase 33
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 34
Konsernin rahavirtalaskelma 35
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 36
Emoyhtiö 63
Emoyhtiön tuloslaskelma, FAS 64
Emoyhtiön tase, FAS 65
Emoyhtiön rahoituslaskelma, FAS 67
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot, FAS 68
Hallituksen voitonjakoehdotus 76
Hallituksen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset 77
Tilintarkastuskertomus 78
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 80
Hallitus 85
Johtoryhmä 86
Tunnusluvut ja tietoa osakkeenomistajille 89
Tunnusluvut ja tunnuslukujen laskentakaavat 90
Tietoa sijoittajille ja osakkeenomistajille 92
Consti sijoituskohteena 94
Kannen kuva: Ville Vappula
Kuva: Vesa Voitto Sakari (Vesa Mäkinen)
4 5
CONSTI OYJ CONSTI LYHYESTI
LIIKEVAIHTO
320,6
MILJ. €
Henkilöstö
1 008
TULOS PER OSAKE
1,17 €
AVAINLUVUT (milj. €) 2019 2020 2021 2022 2023
Liikevaihto 314,8 274,6 288,8 305,2 320,6
Käyttökate 8,1 11,4 9,2 14,9 15,9
Käyttökateprosentti, % 2,6 4,2 3,2 4,9 5,0
Oikaistu liiketulos 5,4 9,5 9,5 11,4 12,3
Oikaistu liiketulosprosentti, % 1,7 3,5 3,3 3,7 3,9
Liiketulos 4,6 8,2 5,7 11,4 12,3
Liiketulosprosentti, % 1,5 3,0 2,0 3,7 3,9
Katsauskauden tulos 2,7 5,7 3,7 8,5 9,0
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (€) 0,30 0,70 0,47 1,10 1,17
Osinko/osake (€) 0,16 0,40 0,45 0,60 0,70*
Tilauskanta 185,8 177,9 218,6 246,7 270,0
Uudet tilaukset 214,8 214,3 275,1 283,7 280,0
Vapaa kassavirta 4,0 18,3 5,5 18,0 13,1
Kassavirtasuhde, % 48,9 160,3 59,3 120,6 82,2
Korollinen nettovelka 18,9 4,7 14,3 3,9 -0,9
Omavaraisuusaste, % 29,8 32,7 29,8 32,9 38,6
Velkaantumisaste, % 64,4 14,1 44,7 10,7 -2,3
Sijoitetun pääoman tuotto, ROI % 8,9 13,6 9,2 18,3 20,8
Henkilöstö kauden lopussa 990 927 961 975 1 008
* Hallituksen esitys varsinaiselle yhtiökokoukselle
OIKAISTU LIIKETULOS (milj. €)
0
2
4
6
8
11
10
12
202120202019 2022
9,5
9,5
11,4
12,3
5,4
2023
* Operatiivinen rahavirta
ennen rahoituseriä ja veroja
vähennettynä investoinneilla
aineellisiin ja aineettomiin
käyttöomaisuushyödykkeisiin
VAPAA KASSAVIRTA (milj. €)*
0
-2
-4
-6
-8
2
4
6
8
16
12
20
10
18
14
22
20202019 2021 2022 2023
18,3
18,0
5,5
4,0
LIIKEVAIHTO ASIAKASRYHMITTÄIN
20202019 2021 2022 2023
27 %
34 %
33 %
29 %
20 %
26 %
22 %21 % 33 %
17 %17 % 21 %
18 %
31 %
33 %
18 %
35 %
24 %
22 %
19 %
LIIKEVAIHTO (milj. €)
202120202019 2022 2023
315
305
321
275
289
Taloyhtiöt
Yritykset
Kiinteistösijoittajat
Julkinen sektori
CONSTI LYHYESTI
Consti tarjoaa kattavasti korjausrakentamisen ja talotekniikan sekä
valikoidusti uudisrakentamisen palveluita taloyhtiöille, yrityksille ja
sijoittajille sekä julkiselle sektorille. Lisäksi tarjontaan kuuluvat palvelu-
urakointi sekä huolto- ja ylläpitopalvelut. Toiminta on keskittynyt
Suomen kasvukeskuksiin.
Liiketoiminta on jaettu neljään toimialaan:
• Taloyhtiöt
• Yritykset
• Julkiset
• Talotekniikka
Consti-konsernin emoyhtiö on Consti Oyj. Konserniin kuului-
vat vuoden 2023 lopussa emoyhtiön kokonaan omistamina tytär-
yhtiöinä Consti Korjausrakentaminen Oy, Consti Talotekniikka
Oy, RA-Urakointi Oy ja Sähkö-Huhta Oy. Liiketoiminta rapor
-
toidaan yhtenä segmenttinä, minkä lisäksi liikevaihto raportoidaan
toimialoittain.
Consti on yksi Suomen johtavista
korjausrakentamiseen ja taloteknisiin
paleluihin keskittyneistä yhtiöistä.
LIIKEVAIHDON MAANTIETEELLINEN
JAKAUMA JA TOIMIPAIKAT
73 %
Helsinki ja
Uusimaa
14 %
Tampere ja
Pirkanmaa
13 %
Oulu, Lahti,
Jyväskylä,
Hämeenlinna,
Turku ja muu Suomi
13,1
CONSTI OYJ CONSTI LYHYESTI
Kuva: Pasi Salminen
6 7
CONSTI OYJ TOIMITUSJOHTAJAN KATSAUS CONSTI OYJ TOIMITUSJOHTAJAN KATSAUS
Vuosi 2023 oli Constille jälleen vakaan kasvun vuosi. Onnistuimme
kasvattamaan sekä liikevaihtoamme että tulostamme. Liikevaihtomme
kasvoi 5,0 prosenttia ja oli noin 321 miljoonaa euroa. Liiketuloksemme
kasvoi 12,3 miljoonaan euroon, joka tarkoittaa 3,9 prosenttia liikevaih-
dosta. Euromääräisesti liikevoitto oli historiamme suurin.
Vuosi 2023 oli kolmivuotisen strategiakautemme viimeinen vuosi.
Kaudelle asettamamme kasvutavoitteen saavuttaminen ja kannattavuu-
den parantaminen viime aikojen haastavassa toimintaympäristössä on
saavutus, josta olemme Constissa ylpeitä. Onnistuimme pienentämään
projektien ja maantieteellisten alueidemme suoritustasojen välisiä eroja
ja laajentumaan strategian mukaisesti uudisrakentamiseen. Kaudelle
asetettuun kannattavuustavoitteeseen emme kuitenkaan päässeet.
Kassavirralle ja taserakenteelle asetetut tavoitteet saavutettiin.
Talonrakentamisen kokonaismarkkinan arvioidaan supistuneen
kuluneena vuonna noin 11 prosenttia edellisvuodesta. Vaikka korjaus-
rakentaminen on huomattavasti vähemmän suhdanneherkkää kuin
uudisrakentaminen, myös korjausrakentamisen kasvu taittui. Kiristynyt
kilpailu ja heikentynyt kysyntä erityisesti yksityisten kiinteistöyhtiöiden
markkinassa näkyi loppuvuonna uusien tilausten määrässä. Inflaatio
ja kohonneet rahoituskustannukset ovat saaneet myös osan taloyh-
tiöistä siirtämään korjaushankkeitaan. Tästä huolimatta saimme vuo-
den aikana uusia tilauksia 280 miljoonalla eurolla, joka on lähes edel-
lisen vuoden tasoa.
Kokonaisuutena tilauskantamme kasvoi tilikaudella 9,5 prosenttia ja
oli vuoden lopussa 270 miljoonaa euroa. Se on Constin tähän asti suu-
rin vuoden lopun tilauskanta. Yksityisen puolen varovaisuutta ovat pai-
kanneet jo käynnissä olevat ja vuoden 2024 puolella alkavat laajat koulu-
ja sairaalahankkeet. Kouluhankkeissa pääsemme hyödyntämään osaa-
mistamme sekä korjaus- että uudisrakentamisessa. Sairaalahankkeissa
olemme mukana talotekniikkakumppanina. Vuoden 2023 liikevaih-
dosta julkinen sektori nousikin suurimmaksi asiakasryhmäksi, kun
tarkastellaan kaikkia toimialojamme yhdessä. Yksityisellä sektorilla
korostuivat kuluneena vuonna kauppakeskushankkeet.
Edistyimme myös vastuullisuustavoitteidemme saavuttamisessa.
Pitkäjänteisen työn tuloksena työturvallisuuden ja henkilöstön vaihtu-
vuuden mittarit osoittivat selkeää parannusta. Asiakkaidemme ympä-
ristötavoitteiden tukemiseksi kehitimme erityisesti energiatehokkuus-
ratkaisujamme ja pienensimme oman toimintamme hiilijalanjälkeä.
Vuoden 2024 alussa päivitetyn strategiamme mukaisesti tavoitte-
lemme kasvua rakentamisessa ja talotekniikassa vastaamalla vanhene-
van rakennuskannan, kaupungistumisen ja ilmastonmuutoksen luo-
maan kysyntään. Tavoitteemme on strategiakauden päättyessä neljä
tasavahvaa liiketoiminta-aluetta, joiden liikevaihto on yhteensä noin
400 miljoonaa euroa. Vastuullisuuden kehittämisessä keskitymme t-
turvallisuuden ja työhyvinvoinnin edistämiseen sekä ilmastonmuutok-
sen hillitsemiseen.
Ilmastonmuutoksen hillitseminen on toimintamme ydintä monin
tavoin. Esimerkiksi energiatehokkuutta ja rakennusten vastustuskykyä
ilmastonmuutokselle voidaan parantaa sekä rakennusteknisillä ratkai-
suilla että talotekniikalla. Olemassa olevan terveen rakennuksen kor-
jaaminen on aina ympäristöystävällisempää kuin vastaavan kokoisen
uuden rakentaminen.
Ennusteiden mukaan korjausrakentamisen markkina säilyy alka-
neena vuonna vuoden 2023 tasolla. Asuinrakennusten korjauskysyn-
nän odotetaan kääntyvän jo maltilliseen kasvuun. Uusien asuintalo-
jen rakentaminen vähenee edelleen, mutta muun uudisrakentamisen
ennustetaan lisääntyvän. Rakennuskannan ikääntymisen, kaupungis-
tumisen ja ilmastonmuutoksen lisäksi korjausrakentamisen tarvetta
lisäävät muuttuvat tilatarpeet erityisesti työelämässä ja kaupan alalla.
Näen, että talouden yleisestä epävarmuudesta huolimatta Constilla
on vahvan tilauskannan ja markkinoiden tarpeeseen vastaavan osaami-
sen ansiosta hyvät lähtökohdat jatkaa vakaata kasvua ja tuloksellista
toimintaa myös vuonna 2024.
Kiitän lämpimästi kaikkia asiakkaitamme, yhteistyökumppanei-
tamme ja omistajiamme hyvästä yhteistyöstä ja kaikkia constilaisia
erinomaisesta työstä ja sitoutumisesta yhteisten tavoitteidemme
saavuttamiseen.
Esa Korkeela
Toimitusjohtaja
HYVÄ VUOSI HAASTAVASSA
MARKKINASSA
Toimitusjohtajan katsaus
Kuva: Pasi Salminen
8 9
* Kassavirtasuhde on vapaa kassavirta jaettuna käyttökatteella. Vapaa kassavirta on operatiivinen kassavirta ennen rahoituskuluja ja veroja vähennettynä investoinneilla aineellisiin ja aineettomiin käyttöomaisuushyödykkeisiin.
Kasvamme rakentamisessa ja talotekniikassa
vastaamalla vanhenevan rakennuskannan,
kaupungistumisen ja ilmastonmuutoksen
luomaan kysyntään.
VISIO
Asiakkaan
ykköskumppani
ja rakentamisen
moniosaaja
MISSIO
Erinomaisella rakentamisen ja
talotekniikan osaamisellamme
parannamme suomalaisten
rakennusten arvoa ja
edistämme ilmaston-
muutoksen hillintää
Tulokset 2023
Kasvu
3,9
%
Kannattavuus:
Liikevoittomarginaali
82,2 %
Vapaa kassavirta:
Kassavirtasuhde*
-0,43x
Taserakenne:
Nettovelan ja oikaistun
käyttökatteen suhde
5,0 %
Pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet
5 %
Kannattavuus:
Liikevoittomarginaali
Vapaa kassavirta:
Kassavirtasuhde*
< 2,5x90 %
Taserakenne:
Nettovelan ja oikaistun
käyttökatteen suhde
Kasvu:
Markkinoita
nopeampi liikevaihdon
kasvu
Strategiset
painopisteet
Kasvu
rakentamisessa
Oman
toiminnan
tehokkuus
Henkilöstö ja
johtaminen
Vastuullisuus
Asiakkaat
ja kumppanuudet
Kasvu
talotekniikassa
ja kiinteistö-
palveluissa
CONSTI OYJ LIIKETOIMINTASTRATEGIA CONSTI OYJ LIIKETOIMINTASTRATEGIA
10 11
CONSTI OYJ LIIKETOIMINTASTRATEGIA CONSTI OYJ LIIKETOIMINTASTRATEGIA
RAKENTAMISEN JA
TALOTEKNIIKAN MONIOSAAJA
Kasvamme sekä rakentamisessa että talotekniikassa
uskoen asiakaslähtöiseen, tehokkaaseen, osaavaan
ja vastuulliseen toteutukseen
Consti on päivittänyt strategiansa ja kasvutavoitteensa vuosille 2024–
2027. Constin tavoitteena on kasvaa rakentamisessa ja taloteknii-
kassa vastaamalla vanhenevan rakennuskannan, kaupungistumisen ja
ilmastonmuutoksen luomaan kysyntään. Tarvetta korjausrakentami-
selle lisäävät myös tilankäytön muutokset esimerkiksi työelämässä ja
vähittäiskaupassa.
Consti hakee markkinoita nopeampaa kasvua erityisesti julkisen
sektorin ja talotekniikan markkinoilta. Tavoitteena on strategiakauden
päättyessä neljä tasavahvaa liiketoiminta-aluetta, joiden liikevaihto on
yhteensä noin 400 miljoonaa euroa. Kannattavuustavoite säilyy ennal-
laan, mikä tarkoittaa yli viiden prosentin liikevoittomarginaalia tämän-
hetkiseen markkinanäkymään perustuen.
Sekä rakentamisessa että talotekniikassa kasvu perustuu nykyisen
liiketoiminnan kehittämiseen. Consti pyrkii vahvistamaan ja laajenta-
maan erikoisosaamistaan muun muassa julkisivukorjauksissa ja maan-
rakentamiseen liittyvissä prosesseissa. Kasvumahdollisuuksia nähdään
myös teollisuuden asiakkaissa. Talotekniikassa tavoitteena on kasvattaa
urakointia, jatkuvaluonteisia kiinteistöpalveluita ja kokonaisvaltaisia
energiaratkaisuja. Talotekniikkaa vahvistettiin loppuvuonna 2023 pää-
kaupunkiseudulla toimivan Sähkö-Huhta Oy:n hankinnalla ja luopu-
malla vastaavasti viemäreiden sukitusliiketoiminnasta.
Tavoitteena on edelleen saada Constin osaaminen laajemmin käyt-
töön rakentamisen koko arvoketjussa hankekehityksestä kunnossapi-
toon. Rakentamislainsäädännön muutokset ja kiristyvät energiatehok-
kuusvaatimukset lisäävät rakennushankkeeseen ryhtyvän vastuita, ja
tämän odotetaan korostavan pääurakoitsijan asemaa erityisesti hanke-
kehityksessä ja suunnittelussa. Constin tavoitteena on vahvistaa osaa-
mistaan myös talotekniikkahankkeiden suunnitteluvaiheessa.
Vastuullisuuden kehittämisessä Consti keskittyy työturvallisuuden
ja työhyvinvoinnin edistämiseen sekä ilmastonmuutoksen hillitsemi-
seen. Ilmastonmuutoksen hillitseminen on yhä useammin lähtökohta
korjausrakentamiselle joko energiatehokkuuden parantamisen kautta
tai vaihtoehtona rakennuksen purkamiselle. Tutkimusten mukaan
rakennuksen korjaaminen ja kehittäminen tuottaa pitkälläkin aika-
välillä pienemmän hiilijalanjäljen kuin olemassa olevan rakennuksen
korvaaminen vastaavan laajuisella uudisrakennuksella.
Energiakorjausten rinnalla Constissa kehitetään palveluja niin, että
niissä otetaan entistä paremmin huomioon ilmastonmuutoksen tuo-
mat vaatimukset esimerkiksi rakennuksen ulkovaipalle ja kunnossapi
-
dolle. Constin tavoitteena on olla alan edelläkävijöitä vastuullisuudessa.
Myönteistä kehitystä vuonna 2023
Vuonna 2023 päättyneellä strategiakaudella Consti onnistui kasvatta-
maan liikevaihtoaan ja kannattavuuttaan. Projektien ja maantieteellis-
ten toimialueiden suoritustasojen erot pienenivät, ja kaikkien liiketoi-
minta-alueiden tulos oli vuonna 2023 voitollinen.
Uudisrakentamisen osaamista hyödynnettiin strategian mukaisesti
esimerkiksi Helsingissä sijaitsevan Oulunkylän ala-asteen ja päiväkodin
korjaus- ja uudisrakennushankkeessa. Energiatehokkuutta parannettiin
merkittävästi muun muassa Turun ylioppilaskylässä, ja sama tavoite on
vuonna 2023 aloitetussa Helsingin kaupungin asunnot Oy:n vuokrata-
loyhtiön peruskorjauksessa Myllypurossa. Strategiakauden tavoitteena
oli myös huoltopalveluiden kasvattaminen, ja tämä tavoite säilyy myös
uudessa strategiassa.
Vastuullisuuden kehittämisessä työturvallisuuden ja työhyvinvoin-
nin mittarit osoittavat selkeää edistystä: tapaturmataajuus parani 16:sta
10:een, ja henkilöstön vaihtuvuus putosi 16 prosentista noin 11 pro-
senttiin. Oman energiankulutuksen seurantaa ja työmaajätteiden kier-
rätystä tehostettiin, mutta 70 prosentin kierrätystavoitteeseen ei vielä
kaikilla työmailla päästy.
Consti on valmistautunut vuoden 2023 aikana uusien
EU-vaatimusten mukaiseen kestävyysraportointiin analysoimalla ja
tunnistamalla toimintansa olennaiset kestävyysvaikutukset sekä niihin
liittyvät keskeiset riskit ja mahdollisuudet. Constille olennaisiksi kes-
tävyystekijöiksi määriteltiin ympäristöön liittyvistä kokonaisuuksista
Ilmastonmuutos sekä Resurssien käyttö ja kiertotalous. Sosiaalisen kes-
tävyyden kokonaisuuksista olennaisiksi tunnistettiin Oma työvoima
sekä Arvoketjun työntekijät.
Constin strategiakauden 2024–2027 keskeisiksi kestävyystavoit-
teiksi on määritelty ilmastonmuutoksen hillitseminen, työturvallisuu-
den ja työhyvinvoinnin edistäminen ja toimialan vastuullisten toimin-
tatapojen kehittäminen.
Consti haluaa olla jatkossakin asiakkaan luotettava ykköskumppani
ja rakentamisen ja talotekniikan moniosaaja. Perustan tälle luo asiakas-
lähtöinen, tehokas, osaava ja vastuullinen toteutus.
Constin missio on parantaa erinomaisella
rakentamisen ja talotekniikan osaamisella
suomalaisten rakennusten arvoa ja edistää
ilmastonmuutoksen hillintää.
Kasvu rakentamisessa
Nykyliiketoiminnan kannattava kehittäminen
Rakentamisen arvoketjussa laajeneminen
Uudisrakentamisen mahdollisuuksien
hyödyntäminen
Erikoisosaamisen vahvistaminen
Kasvu talotekniikassa ja
kiinteistöpalveluissa
Nykyliiketoiminnan kannattava kehittäminen
Kattavan urakointi- ja palvelutarjoaman
vahvistaminen
Kokonaisvaltaisten talotekniikan
energiaratkaisujen tarjoaminen
Asiakkaat ja kumppanuudet
Kokonaisvaltainen asiakasymmärrys
• Alihankintakumppanuudet
Consti-brändin tunnettuus
Oman toiminnan tehokkuus
Hankintatoimen kehittäminen
Digitaalisten ratkaisujen hyödyntäminen
Suorituskyvyn johtaminen
Henkilöstö ja johtaminen
Consti Way
Osaamisen ja johtamisen kehittäminen
Konsernin sisäinen yhteistyö
Vastuullisuus
Ilmastonmuutoksen hillitseminen
Työturvallisuuden ja työhyvinvoinnin edistäminen
Toimialan vastuullisten käytäntöjen kehittäminen
…ja samalla kehitämme
asiakaslähtöistä ja vastuullista
toimintatapaamme ja
tehostamme rakentamista entistä
osaavammalla henkilöstöllä.
Tavoittelemme kasvua, joka tukeutuu
markkinatrendien luomaan kysyntään…
12 13
TALOUDELLINEN
KATSAUS
Sisältö
Hallituksen toimintakertomus 14
Tilinpäätös 31
Konsernin laaja tuloslaskelma 32
Konsernitase 33
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 34
Konsernin rahavirtalaskelma 35
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 36
Emoyhtiö 63
Emoyhtiön tuloslaskelma, FAS 64
Emoyhtiön tase, FAS 65
Emoyhtiön rahoituslaskelma, FAS 67
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot, FAS 68
Hallituksen voitonjakoehdotus 76
Hallituksen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset 77
Tilintarkastuskertomus 78
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 80
Hallitus 85
Johtoryhmä 86
Tunnusluvut ja tietoa osakkeenomistajille 89
Tunnusluvut ja tunnuslukujen laskentakaavat 90
Tietoa sijoittajille ja osakkeenomistajille 92
Consti sijoituskohteena 94
As Oy Eura
Kaksi Constin toteuttamaa hanketta palkittiin Julkisivuremontti
2023 -kilpailussa. Voittajaksi nousi Helsingin Vallilassa sijaitsevan,
vuonna 1928 rakennetun Asunto Oy Euran perinnejulkisivuremontti.
Constin toteuttama kohde on voittanut joka toinen vuosi järjestettävän
Julkisivuremontti-kilpailun jo kolmena kertana peräkkäin.
Kuva: Consti, Elina Saajanne
14 15
CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Consti on yksi Suomen johtavista korjausrakentamiseen ja taloteknisiin
palveluihin keskittyneistä yhtiöistä. Consti tarjoaa kattavasti korjaus-
rakentamisen ja talotekniikan sekä valikoidusti uudisrakentamisen
palveluita taloyhtiöille, yrityksille ja sijoittajille sekä julkiselle sektorille
Suomen kasvukeskuksissa.
Toiminta on jaettu neljään toimialaan: Taloyhtiöt, Yritykset, Julkiset
ja Talotekniikka. Kaikkiin toimialoihin sisältyy palveluliiketoimintaa
(Service-toiminta), jota ei raportoida omana toimialanaan. Consti
raportoi kuitenkin Service-toiminnan liikevaihdon tilikausittain.
Palveluliiketoiminta sisältää palvelu-urakointia sekä sopimusasiakkaille
toteutettavia huolto- ja ylläpitopalveluja.
Constin liiketoiminta raportoidaan yhtenä segmenttinä. Lisäksi
Consti raportoi liikevaihdon toimialakohtaisesti.
Konsernin emoyhtiö on Consti Oyj. Liiketoimintaa harjoitetaan
emoyhtiön kokonaan omistamissa tytäryhtiössä, jotka ovat Consti
Korjausrakentaminen Oy, Consti Talotekniikka Oy, RA-Urakointi
Oy ja Sähkö-Huhta Oy.
Consti-konsernin vuoden 2023 liikevaihto kasvoi 5,0 prosenttia
ja oli 320,6 (305,2) miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi Julkiset- ja
Yritykset-toimialoilla, mutta supistui Taloyhtiöt- ja Talotekniikka-
toimialoilla. Liiketulos oli 12,3 (11,4) miljoonaa euroa. Liiketulos lii-
kevaihdosta oli 3,9 (3,7) prosenttia.
Toimintaympäristö
Korjausrakentamisen kasvu taittui
Vuonna 2023 talonrakentamisen kokonaismarkkinan arvioidaan supis-
tuneen noin 11 prosenttia edellisvuodesta. Vaikka korjausrakentami-
nen on huomattavasti vähemmän suhdanneherkkää kuin uudisraken-
taminen, myös korjausrakentamisen kasvu taittui.
Korjausrakentamisen kysyntä on ollut pitkään Suomessa tasaista
ja korjausrakentamisen markkina-arvo lähes sama kuin uudisraken-
tamisen. Asuintalojen korjausrakentamisen arvo pysyi vuonna 2023
edellisen vuoden tasolla eli noin 9 miljardissa eurossa. Muun korjaus-
rakentamisen arvo oli edelleen noin 6 miljardia euroa.
Korjausrakentamisesta lähes kaksi kolmasosaa on asuintalo-
jen korjaamista ja siitä arviolta yli puolet ammattimaista korjausta.
Asuintalojen korjauksissa korostuu talotekniikka, jonka osuus on noin
40 prosenttia korjausrakentamisen arvosta.
Korjausrakentamisen markkina sisältää rakennusten ikään liitty-
vän teknisen korjaamisen lisäksi paljon muutosrakentamista, kun esi-
merkiksi vanhoja vajaakäytössä olevia toimistokiinteistöjä muutetaan
hotelleiksi tai asunnoiksi tai tilojen käytettävyyttä parannetaan tilaja-
koa uudistamalla.
Asuinrakentaminen sukelsi,
korjausrakentamisessa loivaa laskua
Talonrakentaminen supistui vuonna 2023 merkittävästi. Euroconstruct
heikensi joulukuun suhdannekatsauksessaan vuoden 2023 arvi-
oitaan merkittävästi kesästä. Joulukuun arvion mukaan uusien
asuntojen rakentaminen supistui 25 prosentin sijaan 37 prosenttia.
Korjausrakentamisen Euroconstruct arvioi nyt supistuneen 0,8 pro-
senttia, kun arvio kesäkuussa oli 0,8 prosentin kasvu.
Rakennusteollisuus RT arvioi syyskuun suhdannekatsauksessaan
korjausrakentamisen vuoden 2023 markkinan kehitykseksi -4 pro-
senttia ja asuntojen uudisrakentamisen -38 prosenttia.
Talonrakentamisen voimakas vähentyminen on seurausta ennen
kaikkea asuinrakentamisen tyrehtymisestä poikkeuksellisen kiivaan
asuntotuotannon jälkeen. Valmiiden asuntojen kysyntää on hidastanut
erityisesti korkotason nousu.
Muu kuin asuntojen uudisrakentaminen vähentyi Euroconstructin
mukaan vain 2,6 prosenttia. Kaupallisten tilojen uudisrakentaminen
vähentyi selkeästi, mutta esimerkiksi teollisuuden ja varastotilojen
rakentaminen ja vihreät investoinnit lisääntyivät. Varasto- ja logistiik-
katilojen tarvetta kasvattaa verkkokauppa. Myös toimistorakentami-
nen kasvoi pääkaupunkiseudulla edelleen voimakkaasti huolimatta
toimistojen suhteellisen alhaisena pysyneestä käyttöasteesta. Julkisessa
rakentamisessa koulurakentaminen on jatkanut tasaista kasvuaan ja
meneillään on useita uusia sairaalahankkeita. Valtakunnallisesti merkit-
tävin sairaalahanke oli Laakson yhteissairaalan käynnistyminen.
Asuintalojen korjausrakentaminen supistui Euroconstructin arvion
mukaan noin 1,3 prosenttia. Taustalla on asumiskulujen kuten kiinteis-
töjen ylläpitokulujen ja korkotason voimakas nousu, joka alkoi näkyä
asuintalokorjausten kysynnässä jo vuonna 2022. Muiden kuin asuinra-
kennusten korjausten arvioidaan pysyneen vuonna 2023 lähes edellisen
vuoden tasolla. Määrällisesti korjausrakentaminen kuitenkin vähentyi,
sillä Tilastokeskuksen mukaan korjausrakentamisen hinnat nousivat
keväällä 2023 noin 12 prosenttia.
Kaikesta korjausrakentamisesta noin viidennes on ylläpitoa
ja huoltoa, ja sen osuus on keskimääräistä suurempi muissa kuin
asuinkiinteistöissä.
Korjausrakentamisen markkina
säilynee ennallaan vuonna 2024
Euroconstructin ennusteen mukaan korjausrakentamisen markkina
pysyy vuonna 2024 vuoden 2023 tasolla. RT ennustaa korjausraken-
tamiselle noin prosentin laskua. Euroconstructin ennusteen mukaan
asuintalokorjausten arvo kasvaa hieman ja vastaavasti muun korjausra-
kentamisen arvo hieman pienenee.
Uusien asuintalojen rakentamisen arvioidaan vähentyvän 9–15
prosenttia vuonna 2024. Muun kuin asuntojen uudisrakentamisen
ennustetaan kasvavan 3–7 prosenttia. Asuinrakentamisessa palattaneen
tavanomaiselle tasolle vuosina 2025–2026.
Sekä uudis- että korjausrakentamisen näkymiä heikentävät raken-
nuskustannusten ja korkojen nousu, korjausrakentamisessa lisäksi kiin-
teistöjen ylläpitokulujen kallistuminen. Sekä asunto-osakeyhtiöt että
institutionaaliset vuokranantajat ovat siirtäneet suuria remonttejaan
viimeisen parin vuoden aikana.
Tarvelähtöisessä korjaamisessa suurimpia remontteja ovat asuinta-
loissa julkisivukorjaukset ja linjasaneeraukset. Linjasaneerausten määrä
ja arvo on kasvanut pitkään muuta korjausrakentamista nopeammin, ja
kasvun odotetaan jatkuvan vielä joitakin vuosia. Kasvua ylläpitää put-
kiremontti-ikään tulleiden asuinrakennusten suuri määrä. 1960-luvun
kerrostalojen merkitys on ollut talotekniikkakorjauksissa pitkään suu-
rin. Nyt korjausiässä ovat 1970-luvulla rakennetut kiinteistöt, joissa on
asuntoja pinta-alallisesti eniten sekä osin jo 1980-luvun kiinteistöt, joita
on muun muassa runsaan rivitalorakentamisen vuoksi lukumäärällisesti
eniten. Teknisten korjaustarpeiden rinnalla talotekniikalla parannetaan
asumismukavuutta.
Putkiremonttien lisäksi kasvua talotekniikkamarkkinoille tuo läm-
mityksen kallistuminen ja vihreä siirtymä. Tähän asti energiatehok-
kuutta on parannettu paljolti muun korjausrakentamisen yhteydessä,
mutta nopeasti noussut energian hinta ja hiilineutraaliustavoitteet ovat
kasvattaneet kiinnostusta erillisiä energiaremontteja kohtaan.
Taloteknisten korjausten lisäksi monilla taloyhtiöillä on kasvava
tarve julkisivukorjauksille, jotka ovat usein jääneet taloudellisista syistä
putkiremontin jalkoihin. Ilmastonmuutos lisää merkittävästi julkisi-
vuremonttien ja julkisivuun liittyvien huoltopalveluiden tarvetta.
Kattojen, räystäiden, pellitysten ja ehjän julkisivun merkitys kasvaa,
kun talvet muuttuvat kosteammiksi, viistosateet lisääntyvät ja sään
ääri-ilmiöt voimistuvat. Julkisivuremonttien tarvetta lisää myös korjaus-
ikään tulleiden 1970- ja 1980-luvun asuintalojen suuri määrä.
Liike- ja toimistotilojen korjaustarvetta lisäävät rakennusteknisten
ja ympäristötavoitteisiin liittyvien korjausten rinnalla tilatarpeiden
muuttuminen.
Kokonaisuutena korjausrakentamisen tarvetta ylläpitävät sekä
rakennuskannan ikääntyminen että globaalit megatrendit kuten
kaupungistuminen, väestön vanheneminen, työskentelytapojen
ja vähittäiskaupan muutokset sekä kestävän kehityksen tavoitteet.
Korjausrakentaminen on keskeisessä asemassa rakennetun ympäristön
hiilijalanjäljen pienentämisessä, sillä uusien rakennusten määrä kasvaa
vain noin prosentin vuodessa.
Sekä uudis- että korjausrakentaminen keskittyvät Suomessa edel-
leen voimakkaasti kasvukeskuksiin.
Strategia 2024–2027
Constin strategiapäivitys kaudelle 2024–2027 käynnistettiin vuoden
2023 viimeisellä vuosineljänneksellä. Konsernistrategia muodostettiin
laatimalla ensin strategiat Constin neljälle toimialalle, missä keskeistä oli
toimialojen laaja osallistuminen. Konsernistrategia koostettiin näiden
toimialastrategioiden pohjalta.
Constin visio on edelleen olla ”Asiakkaan ykköskumppani ja raken-
tamisen moniosaaja”. Constin missio on parantaa erinomaisella raken-
tamisen ja talotekniikan osaamisella suomalaisten rakennusten arvoa
ja edistää ilmastonmuutoksen hillintää. Päivitetty strategia vuosille
2024–2027 perustuu kasvun saavuttamiselle rakentamisessa ja talotek-
niikassa vastaamalla vanhenevan rakennuskannan, kaupungistumisen
ja ilmastonmuutoksen luomaan kysyntään.
Consti hakee markkinoita nopeampaa kasvua sekä rakentamisen
että talotekniikan markkinoilta. Tavoitteena on, että Constilla on stra-
tegiakauden päättyessä neljä tasavahvaa toimialaa, joiden liikevaihto on
yhteensä noin 400 miljoonaa euroa. Kannattavuustavoite säilyy ennal-
laan, mikä tarkoittaa viiden prosentin liikevoittomarginaalia tämänhet-
kiseen markkinanäkymään perustuen.
Sekä rakentamisessa että talotekniikassa kasvu perustuu nykyisen
liiketoiminnan kehittämiseen. Rakentamisen toimialoilla Consti pyr-
kii vahvistamaan ja laajentamaan erikoisosaamistaan muun muassa
maanrakentamisessa ja julkisivukorjauksissa. Kasvumahdollisuuksia
nähdään myös teollisuuden asiakkuuksissa. Talotekniikassa tavoitteena
on kasvattaa talotekniikkaurakointia ja -palveluita sekä kokonaisvaltai-
sia energiaratkaisuja. Talotekniikkaa vahvistettiin jo loppuvuonna 2023
pääkaupunkiseudulla toimivan Sähkö-Huhta Oy:n hankinnalla ja luo-
pumalla vastaavasti viemäreiden sukitusliiketoiminnasta.
Suomen korjausrakentamisen markkina (mrd €)
40
30
20
10
0
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026
Lähteet: Euroconstruct, joulukuu 2023
-3,3 % Keskimääräinen
vuotuinen kasvuennuste
2022–2026
Korjausrakentaminen Uudisrakentaminen Markkina yhteensä
1,2 %
Keskimääräinen vuotuinen
kasvu 2008–2022
-1,2 %
Keskimääräinen vuotuinen
kasvu 2008–2022
0,3 % Keskimääräinen
vuotuinen kasvuennuste
2022–2026
18,6 mrd €
33,9 mrd €
15,3 mrd €
16 17
CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
peruskorjaustyöt valmistuvat tammikuussa 2024, ja Lahden yksikön
urakoima, alkukesällä 2023 käynnistetty Riihimäen uimahallin perus-
korjaus valmistuu loppuvuodesta 2024.
Vuonna 2023 merkittäviä taloyhtiöille toteutettuja korjaushank-
keita olivat muun muassa As Oy Puutarhurintuvan laajamittaiset
korjaus työt Espoossa, As Oy Esikoisentie 8:n julkisivu- ja mikrobi-
korjaukset Helsingissä ja As Oy Itäkummun linjasaneeraus Espoossa.
Merkittäviin hankkeisiin lukeutuvat myös As Oy Opettajanraitin
linjasaneerausurakka Tampereella, Koy Salomonkatu 7–9:n ikkunoi-
den ja julkisivusaumojen uusiminen Helsingissä, As Oy Vehkalinnan
kylpyhuonesaneeraukset Jyväskylässä ja Puolivälikankaan vesitornin
saneeraus Oulussa.
Talotekniikka-toimialan kohteita kuluneena vuonna olivat muun
muassa Tammelan Stadionin hankkeet Tampereella sekä yhteistyössä
Constin muiden toimialojen kanssa toteutettavat useat hankkeet, kuten
Ilmariselle toteutettava Hobo Helsinki -hotellihanke Helsingin kes-
kustassa, Helsingin kaupungin asunnot Oy:n (HEKA) omistaman
vuokrataloyhtiön Myllypurontie 22:n mittava energiatehokkuuden
parantamiseen tähtäävä asuntojen peruskorjaushanke ja kauppakes-
kus Myyrmannin muutostyöt. Vuonna 2023 Talotekniikka-toimialan
Kiinteistöpalveluiden toiminta kasvoi alueellisesti Turun seudulle ja
kiinteistöille tarjottava palveluvalikoima laajeni kattamaan myös kyl-
mätekniikan huoltopalvelut.
Merkittävin vuonna 2023 valmistunut Julkiset-toimialan hanke oli
uudishanke, jossa Helsingin Ilmalanrinteeseen rakennettiin kaksi uutta
Gold-tasoista LEED-luokitusta tavoittelevaa toimistotaloa. Vuoden
2023 aikana Julkiset-toimiala käynnisti Helsingissä kolme kouluhan-
ketta: Oulunkylän ala-asteen ja päiväkodin korjaus- ja uudisrakentamis-
hanke, Taivallahden peruskoulun peruskorjaus sekä Helsingin Uuden
Yhteiskoulun perusparannus- ja laajennushanke. Kouluhankkeet val-
mistuvat vuosien 2024–2025 aikana ja niiden toteutuksessa tehdään
tiivistä yhteistyötä Constin Talotekniikka-toimialan kanssa. Myös
Julkiset-toimiala on mukana Constin muiden toimialojen kanssa
vuonna 2023 käynnistetyssä HEKAn omistaman vuokrataloyhtiön
laajassa peruskorjaushankkeessa Myllypurontiellä.
Vuonna 2024 Julkiset-toimiala jatkaa niin meneillään olevien
kuin uusienkin kouluhankkeiden parissa saatuaan toteutettavakseen
Tavoitteena on edelleen saada Constin osaaminen laajemmin käyt-
töön rakentamisen koko arvoketjussa hankekehityksestä kunnossa-
pitoon. Rakentamislainsäädännön muutokset ja kiristyvät energiate-
hokkuusvaatimukset lisäävät rakennuttajan vastuita, ja tämän odote-
taan korostavan pääurakoitsijan asemaa erityisesti hankekehityksessä
ja suunnittelussa. Constin tavoitteena on vahvistaa asemaansa myös
talotekniikkahankkeiden suunnitteluvaiheessa.
Vastuullisuuden kehittämisessä Consti keskittyy työturvallisuuden
ja työhyvinvoinnin edistämiseen sekä ilmastonmuutoksen hillitsemi-
seen. Ilmastonmuutoksen hillitseminen on yhä useammin lähtökohta
korjausrakentamiselle joko energiatehokkuuden parantamisen kautta
tai vaihtoehtona rakennuksen purkamiselle. Tutkimusten mukaan
rakennuksen korjaaminen ja kehittäminen tuottaa pitkälläkin aika-
välillä pienemmän hiilijalanjäljen kuin olemassa olevan rakennuksen
korvaaminen vastaavan laajuisella uudisrakennuksella.
Energiakorjausten rinnalla Constissa kehitetään palveluja niin, että
niissä otetaan entistä paremmin huomioon ilmastonmuutoksen tuo-
mat vaatimukset esimerkiksi rakennuksen ulkovaipalle ja kunnossapi
-
dolle. Constin tavoitteena on olla alan edelläkävijöitä vastuullisuudessa.
Consti on määritellyt strategian painopistealueet, jotka ovat:
Kasvu rakentamisessa
Kasvu talotekniikassa ja kiinteistöpalveluissa
Asiakkaat ja kumppanuudet
Oman toiminnan tehokkuus
Henkilöstö ja johtaminen
Vastuullisuus
Yhtiön pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet pysyvät
muuttumattomina:
Kasvu: markkinoita nopeampi liikevaihdon kasvu
Kannattavuus: liikevoittomarginaali yli 5 prosenttia
Vapaa kassavirta: kassavirtasuhde yli 90 prosenttia
Taserakenne: nettovelan ja oikaistun käyttökatteen suhde
alle 2,5 -kertainen
Yhtiön tavoitteena on jakaa osinkona vähintään 50 prosenttia
tilikauden voitosta.
Liikevaihto, tulos ja tilauskanta
Consti-konsernin vuoden 2023 liikevaihto oli 320,6 (305,2) miljoonaa
euroa. Liikevaihto kasvoi 5,0 prosenttia. Taloyhtiöt-toimialan liike-
vaihto oli 102,4 (104,0), Yritykset-toimialan 112,2 (104,9), Julkiset-
toimialan 54,3 (42,1) ja Talotekniikka-toimialan 65,7 (69,1) miljoonaa
euroa. Näihin sisältyvän Service-toiminnan liikevaihto oli 39,4 (41,8)
miljoonaa euroa.
Liikevaihto kasvoi Julkiset- ja Yritykset-toimialoilla, mutta supistui
Taloyhtiöt- ja Talotekniikka-toimialoilla. Julkiset-toimialalla liikevaih-
toa kasvattivat käynnissä olevat kouluhankkeet. Yritykset-toimialan
liikevaihto kasvoi kauppakeskushankkeiden tukemana. Taloyhtiöt-
toimialalla liikevaihto kasvoi alueyksiköissä mutta supistui pääkaupun-
kiseudulla. Talotekniikka-toimialan liikevaihto kasvoi kiinteistöpalve-
luissa mutta supistui taloteknisessä urakoinnissa.
Vuoden 2023 liiketulos oli 12,3 (11,4) miljoonaa euroa. Liiketulos
liikevaihdosta oli 3,9 (3,7) prosenttia. Osakekohtainen tulos (laimenta-
maton) oli 1,17 (1,10) euroa. Operatiivisesti vuosi 2023 sujui odotusten
mukaisesti, ja hankkeet etenivät pääosin suunnitellusti. Kolmannen
vuosineljänneksen lopussa toteutuneesta viemärisukitusliiketoiminnan
myynnistä kirjattu noin 1 miljoonan euron myyntivoitto tuki kannat-
tavuutta katsauskaudella.
Vuoden 2023 aikana Constilla oli käynnissä noin 700 hanketta.
Liikevaihdosta kolmannes kertyi Yritykset-toimialan hankkeista,
toinen kolmannes Taloyhtiöt-toimialan hankkeista, viidennes
Talotekniikasta ja noin 16 prosenttia Julkiset-toimialan hankkeista.
Merkittävimpiä vuonna 2023 valmistuneita yrityksille ja sijoittajille
tehtyjä hankkeita olivat kauppakeskus Myyrmannissa Cityconille teh-
dyt työt, joista suurimmat olivat Prisman ja Lidlin myymälöiden uudis-
tukset sekä Kojamolle toteutetut, kesällä valmistuneet Eerikinkatu
7:n muutostyöt toimistoista asunnoiksi. Vantaalla sijaitsevan
Kauppakeskus Jumbon yleisten tilojen päivitystyöt aloitettiin kesäl
2023 ja ne valmistuvat syksyllä 2024. Vakuutusyhtiö Ilmariselle yhteis-
työssä Constin Talotekniikka-toimialan kanssa toteutettavan Helsingin
keskustassa sijaitsevan hotelli Hobo Helsingin peruskorjaus ja muutos-
työt aloitettiin keväällä 2023 ja ne valmistuvat kesään 2024 mennessä.
Helmikuussa 2023 käynnistetyt Naantalin matkustajaterminaalin
Pihlajiston ala-asteen perusparannushankkeen Helsingissä.
Talotekniikka-toimialalla aloitettiin alkuvuonna 2024 Espooseen
rakennettavan Jorvin sairaalan uuden osastorakennuksen toteutusvai-
heen allianssi, jossa toteutettavat sairaalarakennuksen LVI- ja sprinkle-
rityöt painottuvat vuosille 2024–2025. Lisäksi aloitettiin Helsinkiin
rakennettavan Laakson yhteissairaalan Talotekniikka-alaurakka-allianssi,
jonka päärakennuksen pohjoisosaa koskevassa tilauksessa Consti vastaa
yhtenä hankkeen talotekniikkakumppanina osaltaan LVI-, sprinkleri-,
automaatio- ja sähkötöistä vuosina 2024–2026.
Tilikauden 2023 lopun tilauskanta kasvoi 9,5 prosenttia edellisen
tilikauden lopun tilauskantaan verrattuna ja oli 270,0 (246,7) miljoo-
naa euroa.
Vuoden aikana saatujen uusien tilausten arvo 280,0 (283,7) miljoo-
naa euroa oli -1,3 prosentin muutoksella lähes edellisvuoden tasolla.
Investoinnit sekä hankitut ja myydyt
liiketoiminnot
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin vuonna 2023
olivat 2,0 (1,5) miljoonaa euroa eli 0,6 (0,5) prosenttia yhtiön liikevaih-
dosta. Suurimmat investointierät kohdistuivat aineellisiin käyttöomai-
suushyödykkeisiin, joihin sisältyy pääosin kone- ja kalustohankintoja.
Investoinnit käyttöoikeusomaisuuseriin (IFRS 16) vuonna 2023 olivat
3,0 (1,3) miljoonaa euroa ja liittyivät pääosin tuotantoautojen uusittui-
hin leasingsopimuksiin, uusiin varastotiloihin sekä toistaiseksi voimassa
olevien, toimitiloja ja varastoja koskevien vuokrasopimusten käsittelyyn
IFRS 16 -standardin mukaisesti.
Consti allekirjoitti 31.8.2023 sopimuksen Maalausliike Peitso
Oy:n rakennusten kunnostus- ja maalausliiketoiminnan hankki
-
misesta. Maalausliike Peitso Oy:n liiketoiminnan liikevaihto oli
tilikaudella 2022 noin 0,3 miljoonaa euroa ja henkilöstömäärä 2.
Liiketoimintakaupan myötä rakennusten kunnostus- ja maalausliike-
toiminnan henkilöstö siirtyi Constin palvelukseen. Kaupan täytäntöön-
panon hetkellä Constille siirtyivät kaikki kaupan kohteena olevaan
liiketoimintaan liittyvät varat ja velat. Kauppahinta maksettiin käteisellä.
Consti allekirjoitti 24.9.2023 sopimuksen Constin viemärisukituslii-
ketoiminnan myymisestä Spolargruppenille. Liiketoimintakaupan täy-
täntöönpanoa koskevat ehdot täyttyivät ja kauppa toteutui 29.9.2023.
Yhtiön pitkän aikavälin
taloudelliset tavoitteet
ovat seuraavat:
Kasvu:
markkinoita nopeampi
liikevaihdon kasvu
Kannattavuus:
liikevoittomarginaali
yli 5 prosenttia
Vapaa kassavirta:
kassavirtasuhde
yli 90 prosenttia
Taserakenne:
nettovelan ja oikaistun
käyttökatteen suhde
alle 2,5-kertainen
Yhtiön tavoitteena
on jakaa osinkona
vähintään 50 prosenttia
tilikauden voitosta.
Suomen rakennuskanta rakennusvuoden mukaan
(milj. m
2
)
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
Lähde: Tilastokeskus, toukokuu 2023
-1920 1921–
1939
1940–
1959
1960–
1969
1970–
1979
1980–
1989
2000–
2009
1990–
1999
2010–
2019
2020–
12
8
20
13
7
20
36
16
52
33
19
52
54
29
83
54
36
90
38
27
66
36
23
59
34
23
57
10
7
17
Toimitilat ja julkiset rakennukset Asuinrakennukset
Liikevaihto (milj. €)
2021
90,0
101,0
37,7
72,9
288,8
2022
104,0
104,9
42,1
69,1
305,2
Taloyhtiöt
Yritykset
Julkiset
Talotekniikka
2023
102,4
112,2
54,3
65,7
320,6
2021 2022 2023 2021 2022 2023 2021 2022 2023
Käyttökate, liiketulos ja oikaistu liiketulos (milj. €)
Käyttökate
14,9
15,9
12,3 12,3
Liiketulos
5,7
9,2
11,4
Oikaistu liiketulos
9,5
11,4
Uudet tilaukset (milj. €)
2021 2022 2023
Tilauskanta (milj. €)
31.12.
2021
31.12.
2022
31.12.
2023
218,6
275,1
246,7
283,7
270,0
280,0
Vapaa kassavirta (milj. €)
2021 2022 2023
18,0
5,5
13,1
Korollinen nettovelka (milj. €)
2021 2022 2023
Nettovelkaantumisaste (%)
2021 2022 2023
44,7
10,7
14,3
3,9
-0,9
-2,3
18 19
CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
kiinteistön ylläpitoon, vuosihuoltoihin ja tilamuutoksiin asiantuntija-
palveluineen. Consti Oikea -valesokkeliremontti kehitettiin kosteus-
vaurioituneen valesokkelirakenteen ja siitä aiheutuvien sisäilmaongel-
mien korjaamiseen.
Sekä Consti Korjausrakentaminen Oy:lle että Consti Talotekniikka
Oy:lle myönnettiin RALA-ympäristö- ja turvallisuussertifikaatit vuo-
den 2023 alussa. Constilla on jo aiemmin ollut Rakentamisen Laatu
RALA:n laatusertifikaatti sekä RALA-pätevyydet. RALA-sertifiointi
on ISO-järjestelmien pohjalta suomalaiselle rakennusalalle kehitetty
johtamisjärjestelmän arviointimenettely, joka tukee toiminnan kehit-
tämistä kestävän kehityksen mukaiselle tasolle.
Consti osallistuu alan kehittämiseen yhteisten hankkeiden kautta.
Yhteisissä hankkeissa korostuivat edelleen yhteistoimintamallit ja
lean-menetelmät. Yhteistoimintaurakoilla ja allianssimalleilla pyri
-
tään parantamaan rakentamisen toimintakulttuuria ja hallitsemaan
vaativiin korjaushankkeisiin sisältyviä riskejä. Yhteistoimintamalli
oli vuonna 2023 käytössä muun muassa laajoissa sairaalahankkeissa
kuten Jorvissa ja Laakson Yhteissairaalan talotekniikan kehitysvai-
heessa. Consti on myös mukana Construction Finland ry:n vetämässä
RAIN3-hankkeessa, jossa on jatkettu vihreään siirtymään ja virtauk-
seen liittyvien asioiden edistämistä sekä lean-periaatteiden hyödyntä-
mistä tavoitteena rakennusalan tuottavuuden parantaminen.
Henkilöstö
Consti-konsernin henkilöstömäärä vuoden 2023 lopussa oli 1 008
(975). Keskimääräinen henkilöstömäärä vuonna 2023 oli 1 011 (971
vuonna 2022 ja 969 vuonna 2021). Kauden päättyessä henkilöstöstä
353 (362) työskenteli Taloyhtiöt-toimialalla, 222 (209) Yritykset-
toimialalla, 63 (46) Julkiset-toimialalla ja 357 (345) Talotekniikka-
toimialalla. Emoyhtiön palveluksessa oli 13 (13) henkilöä. Vuoden
2023 henkilöstökulut olivat yhteensä 66,5 (62,7) miljoonaa euroa.
Vuoden lopun henkilöstöstä 3 (3) prosenttia työskenteli määräai-
kaisella työsopimuksella. Toimihenkilöitä oli vuoden lopussa 440 (393)
ja työntekijöitä 568 (582).
Constin henkilöstöstä oli vuoden 2023 lopussa 85 (87) prosenttia
miehiä. Henkilöstöstä 15 (13) prosenttia oli naisia, mikä on hieman
enemmän kuin alalla keskimäärin.
Vuonna 2023 keskityttiin turvallisuuskulttuurin vahvistamiseen.
Tapaturmista oppimisen kulttuuria rakennettiin tapaturmatutkinta-
prosessin uudistuksella. Työsuojelutoiminnassa tehtiin myös turval-
lista työskentelyä tukevia linjauksia esimerkiksi viiltosuojakäsineiden
käyttöönotolla kaikilla työmailla. Turvallisuusjohtamisen osaamista
syvennettiin ja turvallisuuspoikkeamista ilmoittamisen kulttuuria edis-
tettiin läpi organisaation. Tämän toiminnan tulos näkyi turvallisuus-
tason selkeänä parantumisena tapaturmataajuuden laskiessa kuudes
-
tatoista kymmeneen.
Osana henkilöstön osaamisen kehittämistä Consti on mukana
vuonna 2023 käynnistyneessä Jatkot-hankkeessa, jossa työelämässä
olevia henkilöitä koulutetaan vastaavan mestarin (rakennusmestari
AMK) pätevyyteen täysin uudella työelämälähtöisellä tavalla Hämeen
ammattikorkeakoulussa. Constin roolia tässä hankkeessa kuvaa se, että
pilottiryhmän 26 oppilaasta 14 on constilaisia.
Johtoryhmä
Consti Oyj:n johtoryhmä muodostui katsauskauden päättyessä toimi-
tusjohtaja Esa Korkeelan lisäksi seuraavista henkilöistä: Joni Sorsanen,
talousjohtaja; Risto Kivi, toimialajohtaja Taloyhtiöt; Jukka Mäkinen,
toimialajohtaja Yritykset; Jukka Kylliö, toimialajohtaja Julkiset; Jaakko
Taivalkoski, toimialajohtaja Talotekniikka; Pirkka Lähteinen, Yritykset-
toimialan aluejohtaja ja Heikki Untamala, lakiasiainjohtaja.
Constin viemärisukitusliiketoiminnan liikevaihto oli tilikaudella 2022
noin 5,4 miljoonaa euroa ja henkilöstömäärä 45. Liiketoimintakaupan
myötä Constin viemärisukitusliiketoiminnan henkilöstö siirtyi
Spolargruppenin palvelukseen. Kaupan täytäntöönpanon hetkel
ostajalle siirtyivät kaikki kaupan kohteena olevaan liiketoimintaan
liittyvät varat ja velat. Kauppahinta maksettiin käteisellä.
Consti Oyj on 30.11.2023 toteutuneella yrityskaupalla ostanut
pääkaupunkiseudulla toimivan Sähkö-Huhta Oy:n. Vuonna 2005
perustettu Sähkö-Huhta Oy on erikoistunut sekä uudis- että korja-
uskohteiden asennus-, sähköhuolto- ja korjaustöihin. Sähkö-Huhta
Oy:n liikevaihto vuonna 2022 oli noin 5,4 miljoonaa euroa. Kaupan
myötä koko Sähkö-Huhta Oy:n henkilökunta, 40 henkilöä, siirtyi
Constin työntekijöiksi. Kauppahinta maksettiin käteisellä ja osakkeina.
Osakkeilla maksettavan kauppahintaosuuden suorittamiseksi luovutet-
tiin yhteensä 20 439 omaa osaketta (CONSTI). Constin strategisena
tavoitteena on kasvaa taloteknisessä huolto- ja kiinteistöpalveluliike-
toiminnassa. Yritysosto tuleekin laajentamaan ja syventämään Constin
osaamista erityisesti kokonaisvaltaisten taloteknisten kiinteistöpalve-
luiden tuottamisessa.
Rahoitus ja taloudellinen asema
Vuoden 2023 liiketoiminnan operatiivinen rahavirta ennen rahoitus-
eriä ja veroja oli 15,1 (19,5) miljoonaa euroa. Vapaa kassavirta oli 13,1
(18,0) miljoonaa euroa. Kassavirtasuhde oli 82,2 (120,6) prosenttia.
Vuoden 2023 liiketoiminnan rahavirtaan vaikutti toisaalta operatii-
visen tuloksen parantuminen mutta myös käyttöpääoman muutos.
Käyttöpääoman muutoksen rahavirtavaikutus vuonna 2023 oli 0,3
(4,4) miljoonaa euroa.
Consti-konsernin rahavarat 31.12.2023 olivat 21,0 (20,9) miljoo-
naa euroa. Lisäksi yhtiöllä on nostamattomia tililimiittisopimuksia
ja käyttämättömiä shekkitililimiittejä yhteensä 8,0 (8,0) miljoonaa
euroa. Konsernin korolliset velat olivat 20,1 (24,8) miljoonaa euroa.
Korollisissa rahalaitoslainoissa sovelletaan kahta taloudellista kovenant-
tia, jotka perustuvat konsernin korollisen nettovelan ja oikaistun käyt-
tökatteen suhdelukuun sekä velkaantumisasteeseen. Katsauskauden
lopussa konsernin korollinen nettovelka oli -0,9 (3,9) miljoonaa euroa
ja nettovelkaantumisaste -2,3 (10,7) prosenttia. Tilinpäätöshetkellä
konsernin korollisen nettovelan ja oikaistun käyttökatteen suhdeluku
vahvistettujen laskentaperiaatteiden mukaisesti oli -0,43.
Taseen loppusumma 31.12.2023 oli 121,3 (123,3) miljoonaa euroa.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden määrä taseessa oli katsaus-
kauden päättyessä 8,8 (7,7) miljoonaa euroa. Omavaraisuusaste oli 38,6
(32,9) prosenttia.
Consti Oyj:n lokakuussa 2019 käynnistämän 50 miljoonan euron
kotimaisen yritystodistusohjelman puitteissa Consti voi laskea liik-
keelle alle vuoden mittaisia yritystodistuksia. Vuoden 2023 aikana
Consti laski liikkeelle yhteensä 2,0 miljoonaa euroa uusia alle vuoden
mittaisia yritystodistuksia. Samalla ajanjaksolla erääntyi aiemmin liik-
keeseen laskettuja yritystodistuksia yhteensä 6,0 miljoonaa euroa.
Constin kesäkuussa 2021 uudelleenrahoittamaan pitkäaikaiseen
lainaan sisältyy pidennysoptio, jolla lainan maturiteettia on mahdollista
pidentää kahdessa osassa maksimissaan kahdella vuodella. Consti käytti
ensimmäisen pidennysoption toukokuussa 2022 ja toisen pidennysop-
tion huhtikuussa 2023. Toisen pidennysoption hyödyntämisen myötä
lainan viimeinen eräpäivä siirtyi kesäkuulle 2026.
Tutkimus- ja kehitystoiminta
Tutkimus- ja kehitystoiminta muodostuu Constissa strategisesta uusien
liiketoimintojen, palveluiden ja menetelmien kehittämisestä sekä nykyi
-
sen liiketoiminnan jatkuvasta parantamisesta.
Liiketoiminnan kehittämisessä keskityttiin edelleen tehokkuutta
parantaviin toimiin, kuten Consti Way -toimintamallien toteutukseen,
hankekehityksen ja hankintatoimen osaamisten vahvistamiseen sekä
ympäristömyönteisten tuotteiden ja palveluiden sekä vastuullisuuden
seurantamenetelmien kehittämiseen.
Ympäristömyönteisinä palveluina jatkettiin Consti Optimi
-talotekniikkajärjestelmän kehittämistä. Simulointia hyödyntävä
Consti Optimi käyttää rakennuksen lämmitykseen ja jäähdytykseen
hukkalämpöjä, aurinkolämpöä ja -sähköä sekä geoenergiaa, ja mene-
telmän avulla voidaan saavuttaa jopa 50 prosentin kokonaisenergian-
säästö. Lisäksi sen avulla vähennetään merkittävästi rakennuksen läm-
mityksen, jäähdytyksen ja ilmanvaihdon hiilijalanjälkeä.
Vuonna 2023 taloyhtiöille kehitettiin uusi palvelu Consti
Kevytremontti, jossa Consti vastaa rakentamisen lisäksi suunnittelun
ohjauksesta. Suunnittelun ja toteutuksen tiiviillä yhteistyöllä pyritään
välttymään mahdollisilta yllätyksiltä ja saamaan aikaan kustannus-
säästöjä. Kiinteistön huoltopalveluihin tuotteistettiin talotekniikka-
ratkaisu Consti Toimiva, joka tarjoaa selkeän palvelukokonaisuuden
Yhtiökokous 2023 ja hallituksen valtuudet
Consti Oyj:n 4.4.2023 pidetty varsinainen yhtiökokous vahvisti tilin-
päätöksen ja myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle vastuuva-
pauden tilikaudelta 1.1.–31.12.2022. Yhtiökokous päätti, että tilikau-
delta 2022 osinkoa jaetaan 0,60 euroa osakkeelta. Osingon täsmäytys-
päivä oli 6.4.2023 ja osingot maksettiin 17.4.2023.
Yhtiökokous päätti hallituksen jäsenten määräksi kuusi. Hallituksen
jäseniksi valittiin uudelleen seuraavaksi toimikaudeksi Erkki Norvio,
Petri Rignell, Pekka Salokangas, Anne Westersund, Johan Westermarck
ja Juhani Pitkäkoski.
Tilintarkastajaksi valittiin tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy, ja
päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT Toni Halonen.
Hallituksen jäsenille päätettiin maksaa vuosipalkkiot seuraavasti:
hallituksen puheenjohtajalle 48 000 euroa ja hallituksen jäsenille
36 000 euroa. Lisäksi hallituksen jäsenille maksetaan 500 euron kokous-
kohtainen palkkio hallituksen kokouksista. Tilintarkastajan palkkio
päätettiin maksaa kohtuullisen laskun mukaan.
Hallitus valtuutettiin päättämään enintään 606 000 oman osakkeen
hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaalla omalla
pääomalla. Ehdotettu osakemäärä vastaa noin kahdeksaa prosenttia
yhtiön kaikista osakkeista yhtiökokouksen kokouskutsun päivämää-
ränä. Omia osakkeita voidaan hankkia hankintapäivänä julkisessa kau-
pankäynnissä osakkeille muodostuvaan hintaan tai muuten markki-
noilla muodostuvaan hintaan. Hankinnassa voidaan käyttää muun
ohessa johdannaisia. Omia osakkeita voidaan hankkia muuten kuin
osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu
hankkiminen). Yhtiölle hankitut omat osakkeet voidaan pitää yhtiöllä,
mitätöidä tai luovuttaa edelleen. Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden
päättää, miten omia osakkeita hankitaan sekä kaikista muista omien
osakkeiden hankkimiseen liittyvistä seikoista.
Hallitus valtuutettiin päättämään osakeannista sekä osakeyht-
lain 10 luvun 1 §:n tarkoittamien osakkeisiin oikeuttavien erityisten
oikeuksien antamisesta yhdessä tai useammassa erässä, joko maksua
vastaan tai maksutta. Annettavien osakkeiden määrä, mukaan lukien
erityisten oikeuksien perusteella saatavat osakkeet, voi olla yhteensä
enintään 780 000 osaketta. Hallitus voi päättää antaa uusia osakkeita
ja/tai yhtiön hallussa mahdollisesti olevia omia osakkeita. Valtuutus
oikeuttaa hallituksen päättämään kaikista osakeannin sekä osakkei-
siin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, mukaan
lukien oikeuden osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poik-
keamiseen. Valtuutusta käytetään esimerkiksi yhtiön osakepohjaisten
kannustinjärjestelmien toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättä-
miin tarkoituksiin.
Valtuutukset korvaavat aikaisemmat hallitukselle annetut valtuutuk-
set, ja ne ovat voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päätty-
miseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2024 asti.
Hallinto ja tilintarkastajat
Consti Oyj:n hallituksen muodostivat 31.12.2023 Petri Rignell
(puheenjohtaja), Erkki Norvio, Pekka Salokangas, Anne Westersund,
Johan Westermarck ja Juhani Pitkäkoski. Consti Oyj:n 4.4.2023 pide-
tyssä varsinaisessa yhtiökokouksessa valittu hallitus piti järjestäytymis-
kokouksen, jossa se valitsi keskuudestaan hallituksen puheenjohtajaksi
Petri Rignellin. Hallitus nimitti Petri Rignellin, Erkki Norvion, Pekka
Salokankaan ja Juhani Pitkäkosken jäseniksi hallituksen nimitys- ja pal-
kitsemisvaliokuntaan. Hallitus ei ole perustanut muita valiokuntia.
Consti Oyj:n toimitusjohtajana tilikaudella 2023 on toiminut Esa
Korkeela.
Hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja omistivat 31.12.2023 hen-
kilökohtaisesti tai määräysvaltayhtiöidensä kautta yhteensä 605 494
Consti Oyj:n osaketta, mikä edusti 7,67 prosenttia yhtiön koko osake-
ja äänimäärästä.
Henkilöstö (tilikauden lopussa)
2021
325
14
49
216
357
961
2022
345
13
46
209
362
975
Taloyhtiöt
Yritykset
Julkiset
Talotekniikka
Konsernin emoyhtiö
Nainen Mies
15 % 85 %
2022:
13 %
2022:
87 %
Toimihenkilöt Työntekijät
44 % 56 %
2022:
40 %
2022:
60 %
Määräaikainen Vakituinen
3 % 97 %
2022:
3 %
2022:
97 %
Henkilöstöjakauma (tilikauden lopussa)
2023
357
13
63
222
353
1 008
20 21
CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
ja pitkillä yhteistyösuhteilla. Tavarantoimittajiin liittyviin riskeihin
varaudutaan huolellisesti laadituilla sopimuksilla, ja toimittajien talou-
dellista asemaa tarkastellaan säännöllisesti.
Constilla on laaja asiakaskunta, joka koostuu taloyhtiöistä, kunnista
ja muista julkisen sektorin toimijoista, kiinteistösijoittajista sekä yrityk-
sistä ja teollisuudesta. Laaja asiakaskunta pienentää sekä projektikoh-
taisia että markkinaympäristöön liittyviä riskejä.
Merkittävä osa Consti-konsernin liiketoiminnasta koostuu projek-
teista ja palveluista, jotka kilpailutetaan. Yhtiöllä ja sen eri liiketoimin-
ta-alueilla on menettelytavat siihen, millaisiin tarjousprosesseihin yhtiö
osallistuu ja mikä on näitä koskeva päätöksentekomenettely. Constilla
on yhteisesti sovitut menettelytavat sisäiseen tarjouslaskentaan ja pää-
töksentekovaltuuksiin sekä projektien hallintaan ja seurantaan.
Constin toimintamahdollisuuksiin vaikuttavat muutokset rakenta-
mista, ympäristönsuojelua, työlainsäädäntöä tai työturvallisuutta sekä
verotusta ja taloudellista raportointia koskevassa sääntelyssä. Yhtiö
seuraa ja arvioi lainsäädännön ja viranomaismääräysten muutoksia.
Oikeudenkäyntiriskeihin varaudutaan huolellisella sopimusvalmis-
telulla, projektisuunnittelulla ja -seurannalla sekä mahdollisimman
laadukkaalla työllä ja vastuuvakuutuksilla. Konserniyhtiöillä on käyn-
nissä tai vireillä oikeudenkäyntejä, jotka liittyvät normaaliin liiketoi-
mintaan. Oikeudenkäyntien lopputulosta on vaikea ennustaa, mutta
varaus perustuen parhaaseen mahdolliseen arvioon on kirjattu niissä
tapauksissa, joissa sen on katsottu olevan tarpeen.
Vahinkoriskit
Työturvallisuusasiat ovat Constissa keskeinen osa perehdytyskäytän-
töjä. Työmaiden turvallisuusjohtaminen perustuu kohdekohtaiseen
riskianalyysiin. Toimenpiteitä kuvataan sekä erillisessä turvallisuus-
suunnitelmassa että osana tuotannon ja työvaiheiden suunnitelmia.
Kriittisistä työvaiheista tehdään tarvittaessa erilliset turvallisuussuun-
nitelmat. Yleiskatsaus turvallisuuteen tehdään työmaiden viikoittai-
sissa TR-mittauksissa, joissa havaitut puutteet korjataan välittömästi.
Merkittävimmät ympäristöriskit aiheutuvat ympäristölle haitallisten
aineiden mahdollisista päästöistä esimerkiksi purkujätteiden käsitte-
lyssä tai loppusijoituksessa tapahtuneista laiminlyönneistä. Toiminnan
aikana lähiympäristöön saattaa kantautua melua, tärinää ja rakennuspö-
lyä. Consti laatii työmaille ympäristösuunnitelmat, joissa tunnistetaan ja
pyritään estämään kohteen ympäristöriskit tai varaudutaan torjumaan
haitalliset vaikutukset.
Consti noudattaa rakentamista, rakentamisessa käytettävien materi-
aalien käyttöä, varastointia, kierrätystä ja hävittämistä sekä muita ympä-
ristöä koskevia lakeja, sääntelyä, lupaehtoja sekä viranomaismääräyksiä.
tteiden loppusijoitus dokumentoidaan keräämällä kuormakirjat ja
dokumentit koko toimitusketjusta.
Tietotekniikan ja -liikenteen riskejä arvioidaan ja hallitaan konser-
nin ICT-toimen ja liiketoiminta-alueiden yhteistyöllä sekä yhteistyö-
kumppanien kanssa. Konsernilla on ohjeet ja menettelytavat tietotek-
niikkaan ja tietoturvakysymyksiin liittyvien riskien vähentämiseksi ja
hallitsemiseksi.
Taloudelliset riskit
Consti-konserni altistuu liiketoiminnassaan taloudellisille riskeille.
Taloudellisia riskejä ovat korko-, luotto- ja likviditeettiriskit sekä pit-
käaikaisten urakka- ja palvelusopimusten tuloutukseen liittyvät riskit.
Altistuminen markkinakorkojen vaihteluun johtuu pitkälti konsernin
pitkäaikaisista vaihtuvakorkoisista lainavastuista. Consti seuraa korol-
listen velkojen herkkyyttä korkotason muutokselle ja muutoksen vai-
kutusta konsernin tulokseen.
Constin luottoriski liittyy asiakkaisiin, joilta on avoimia saatavia tai
joiden kanssa sillä on pitkäaikaisia sopimuksia sekä rahavarojen ja joh-
dannaissopimusten vastapuoliin. Rahatalletuksiin liittyvää luottoriskiä
hallinnoi konsernin talous- ja rahoitusosasto.
Consti Oyj:n tilintarkastajana on toiminut Ernst & Young Oy pää-
vastuullisena tilintarkastajana KHT Toni Halonen.
Consti Oyj noudattaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia.
Sisäpiiriasioissa Consti noudattaa EU:n markkinoiden väärinkäyt-
töasetuksen ((EU) 596/2014, muutoksineen ”MAR-asetus”) ja sen
nojalla annetun alemman asteisten säädösten sekä arvopaperimarkki-
nalain säännöksiä, Nasdaq Helsingin sisäpiiriohjetta sekä viranomaisten
antamaa ohjeistusta. Consti Oyj:n hallituksen antama selvitys yhtiön
hallinto- ja ohjausjärjestelmästä vuodelta 2023 sekä toimielinten pal-
kitsemisraportti vuodelta 2023 löytyvät Consti Oyj:n verkkosivuilta
www.consti.fi > Sijoittajat > Hallinto.
Tiedot omistuksen jakautumisesta ja merkittävistä omistusosuuk-
sista sekä tunnuslukujen laskentakaavat löytyvät vuosikertomuksen
Tunnusluvut ja tietoa osakkeenomistajille -osiosta.
Osakkeet ja osakepääoma
Consti Oyj:n osakepääoma 31.12.2023 oli 80 000 euroa ja osakkei-
den lukumäärä 7 897 267. Consti Oyj:n hallussa oli näistä 103 300
osaketta. Yhtiöllä on yksi osakesarja, jonka jokainen osake oikeut-
taa yhteen ääneen yhtiökokouksessa sekä vastaavaan osinkoon.
Yhtiön osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Yhtiön osakkeet on liitetty
arvo-osuusjärjestelmään.
Kannustinjärjestelmät
Consti Oyj:n hallitus päätti 2.3.2023 jatkaa vuonna 2016 käynnistet-
tyä konsernin avainhenkilöiden sitouttavaa osakepalkkiojärjestelmää.
Järjestelmä tarjoaa kohderyhmään kuuluville avainhenkilöille mahdol-
lisuuden ansaita palkkiona yhtiön osakkeita muuntamalla tulospalkkio-
järjestelmässä vuodelta 2023 ansaittava tulospalkkio tai puolet siitä
osakkeiksi. Osakkeiksi muutettu tulospalkkio kerrotaan ennen palk-
kion maksua hallituksen päättämällä palkkiokertoimella. Mahdollinen
palkkio ansaintajaksolta 2023 maksetaan osallistujille kahden vuoden
sitouttamisjakson jälkeen vuonna 2026 osittain yhtiön osakkeina ja
osittain rahana. Järjestelmän kohderyhmään ansaintajaksolla 2023 kuu-
luu enintään noin 75 avainhenkilöä, mukaan lukien konsernin johto-
ryhmän jäsenet. Ansaintajaksolta 2023 maksettavat palkkiot vastaavat
vallitsevalla osakekurssitasolla arviolta yhteensä enintään noin 240 000
Consti Oyj:n osaketta sisältäen myös rahana maksettavan osuuden, jos
kaikki kohderyhmään kuuluvat avainhenkilöt päättävät osallistua jär-
jestelmään ja muuntaa tulospalkkionsa kokonaisuudessaan osakkeiksi.
Consti Oyj:n hallitus päätti 17.6.2020 ottaa käyttöön avainhenkilöi-
den optio-ohjelman 2020 ja 22.6.2022 optio-ohjelman 2022. Optio-
ohjelmia 2020 ja 2022 sekä osakepalkkiojärjestelmää koskevat tarkem-
mat tiedot on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 28.
Consti Oyj tiedotti 4.9.2023 ja 11.12.2023, että Consti Oyj:n
optio-oikeuksilla 2020 on ajanjaksoilla 1.7.2023–15.8.2023 ja
16.8.2023–20.11.2023 merkitty yhteensä 39 000 yhtiön uutta osaketta.
Osakkeiden merkintähinta, yhteensä 202 800,00 euroa, on kirjattu
kokonaisuudessaan yhtiön sijoitetun vapaan oman pääoman rahas-
toon. Optio-oikeuksien perusteella merkityt osakkeet on rekisteröity
kaupparekisteriin 4.9.2023 ja 11.12.2023. Kaupparekisteriin merkintö-
jen jälkeen yhtiön osakkeiden kokonaismäärä on 7 897 267 osaketta.
Kaupankäynti Nasdaq Helsingissä
Consti Oyj on ollut listattuna Helsingin Pörssin päälistalla 15.12.2015
alkaen. Osakkeen kaupankäyntitunnus on CONSTI. Pohjoismaisella
listalla Consti Oyj on luokiteltu markkina-arvoltaan pieneksi yhtiöksi
toimialanaan teollisuustuotteet ja -palvelut. Kaudella 1.1.–31.12.2023
Consti Oyj:n osakkeen alin kaupankäyntikurssi oli 9,58 (7,80) euroa
ja ylin 13,35 (12,80) euroa. Osakkeen kaupankäynnillä painotettu kes-
kikurssi oli 10,96 (10,01) euroa. Osakkeen päätöskurssi katsauskauden
viimeisenä kaupankäyntipäivänä 29.12.2023 oli 11,80 (11,15) euroa ja
yhtiön markkina-arvo 93,2 (87,6) miljoonaa euroa.
Lähipiiritapahtumat
Vuoden 2023 aikana ei ollut olennaisia liiketapahtumia lähipiirin
kanssa. Tarkempaa tietoa lähipiiritapahtumista on esitetty konserni-
tilinpäätöksen liitetiedossa 27.
Lähitulevaisuuden riskit ja
epävarmuustekijät
Riskit jaetaan Constissa strategisiin, toiminnallisiin, taloudellisiin ja
vahinkoriskeihin.
Constin hallituksen tehtävä on vahvistaa yhtiön riskienhal-
linnan periaatteet sekä arvioida riskien hallinnan riittävyyttä ja
asianmukaisuutta.
Strategiset riskit
Strategian määrittämiseen ja toteuttamiseen liittyy riskejä. Constin
strategian tavoitteena on asiakaslähtöisen organisaatiorakenteen täy-
den potentiaalin hyödyntäminen. Consti tavoittelee hallittua ja kan-
nattavaa kasvua houkuttelevissa korjausrakentamisen ja taloteknii-
kan segmenteissä. Vastatakseen kokonaisvaltaisemmin asiakkaiden
tarpeisiin Consti tarjoaa valikoidusti myös uudisrakentamisen pal-
veluita. Strategiaan kuuluvat sekä orgaaninen kasvu että yritysostot.
Yritysostojen tuomiin riskeihin varaudutaan yrityskaupan huolellisella
valmistelulla ja integroinnin seurannalla.
Korjausrakentaminen, johon Consti on keskittynyt, on vähemmän
suhdanneherkkää kuin muu rakentaminen. Markkinariskejä pyritään
hallitsemaan seuraamalla markkinoita aktiivisesti ja sopeuttamalla toi-
mintaa tarpeen mukaan.
Consti pyrkii varmistamaan, että sen palvelut ovat laadultaan ensi-
luokkaisia ja täyttävät yhtiötä ja sen liiketoimintaa koskevan säänte-
lyn asettamat vaatimukset. Consti pyrkii kaikessa toiminnassaan har-
maan talouden torjuntaan. Consti käyttää paljon omia työntekijöitä,
jolloin voidaan helpommin varmistua lakien ja asetusten noudatta-
misesta. Tilaajavastuulakia noudattamalla varmistutaan alihankkijoi-
den lainmukaisesta toiminnasta. Constin toimia ympäristöriskien
ja harmaan talouden kitkemiseksi on käsitelty tarkemmin yhtiön
yhteiskuntavastuuraportissa.
Consti Korjausrakentaminen Oy:llä ja Consti Talotekniikka Oy:llä
on Rakentamisen Laatu ry:n eli RALAn myöntämän laatusertifikaa-
tin ja RALA-pätevyyden lisäksi RALAn ympäristösertifikaatti sekä
turvallisuussertifikaatti.
Toiminnalliset riskit
Toiminnalliset riskit liittyvät asiakkaisiin ja projektitoimintaan, hen-
kilöstöön, alihankkijoihin ja tavarantoimittajiin sekä lainsäädäntöön
ja oikeusvaateisiin.
Constin menestys riippuu pitkälti siitä, kuinka hyvin yhtiö pys-
tyy hankkimaan, motivoimaan ja pitämään palveluksessaan ammat-
titaitoista henkilöstöä sekä ylläpitämään henkilöstönsä ammattitai-
toa. Henkilöstön vaihtuvuuden aiheuttamia riskejä pyritään mini-
moimaan muun muassa henkilöstön jatkuvalla kouluttamisella ja
tukemalla omaehtoista kouluttautumista. Työkyvyn ylläpitämiseksi
Consti tarjoaa henkilöstölleen lakisääteistä perustasoa huomattavasti
kattavamman työterveyshuollon. Konsernissa on käytössä kannus-
tinjärjestelmä, jonka piiriin kuuluvat kaikki vakituiset toimihenkilöt.
Henkilöstöriskejä ovat myös mahdolliset inhimilliset erehdykset ja
väärinkäytökset. Näihin riskeihin varaudutaan huolellisella rekrytoin-
nilla, perehdytyksellä ja työnohjauksella sekä esihenkilöiden käyttöön
laadituilla eettisillä ohjeilla.
Urakoitsijan vastuuta koskevan lainsäädännön mukaisesti Consti
varmistaa, että alihankkijat vastaavat lakisääteisistä velvoitteistaan.
Consti käyttää alihankkijoita erityisesti erikoisosaamista vaativiin
työvaiheisiin usein projektiluontoisesti sekä tasaamaan kausivaihteluita.
Alihankkijoiden aiheuttamaa riskiä hallitaan huolellisilla sopimuksilla
Rahoituksen saatavuus ja joustavuus pyritään takaamaan riittä-
vien luottolimiittireservien ja riittävän pitkien laina-aikojen avulla.
Konsernin pääoman hallinta pyrkii varmistamaan muun muassa,
että se täyttää korollisiin velkoihin liittyvät kovenanttiehdot, jotka
puolestaan määrittävät pääomarakenteelle asetettuja vaatimuksia.
Tilinpäätöshetkellä konsernin korollisen nettovelan ja oikaistun käyt-
tökatteen suhdeluku vahvistettujen laskentaperiaatteiden mukaisesti
oli -0,43. Taloudellisen kovenantin tasoa seurataan ja arvioidaan jatku-
vasti suhteessa nettovelan ja käyttökatteen toteumaan ja ennusteeseen.
Pitkäaikaisten urakka- ja palvelusopimusten tuloutukseen liittyy
riski, että tilikausittain esitetty osatuloutettu liikevaihto ja tulos eivät
vastaa lopullisen kokonaistuloksen tasaista jakautumista sopimuksen
ajalle. Sopimuksen kokonaistuloksen laskenta sisältää arvioita sekä sopi-
muksen loppuunsaattamiseksi tarvittavien kokonaiskustannusten että
laskutettavan työn kehittymisestä. Mikäli arviot sopimuksen lopputu-
lemasta muuttuvat, vaikutus raportoidaan sillä kaudella, jolloin muutos
on ensi kertaa tiedossa ja arvioitavissa.
Liikearvot perustuvat johdon arvioihin. Konserni arvioi arvonalen-
tumista vuosittain tai tarvittaessa useammin.
Liiketoiminnan vastuullisuus ja
ei-taloudelliset tiedot
Constin missio on parantaa erinomaisella rakentamisen ja talotekniikan
osaamisella suomalaisten rakennusten arvoa ja edistää ilmastonmuu-
toksen hillintää. Tavoitteena on kasvaa rakentamisessa ja taloteknii-
kassa vastaamalla vanhenevan rakennuskannan, kaupungistumisen ja
ilmastonmuutoksen luomaan kysyntään. Rakennuksia korjataan, kun
rakenteet tai talotekniikka sitä vaativat. Lisäksi korjaustöiden yhteydessä
parannetaan lähes aina rakennuksen energiatehokkuutta, sisäilmaa ja
käyttömukavuutta kuten esteettömyyttä ja turvallisuutta. Moniin kor-
jaushankkeisiin sisältyy myös rakennuksen alkuperäisen ilmeen ja ark-
kitehtuurin säilyttäminen tai jopa palauttaminen.
Rakennus- ja taloteknisen osaamisen lisäksi Constilla on osaa-
mista käyttötarkoitusmuutoksista kuten toimitilojen muuttamisesta
asunnoiksi. Käyttötarkoitusmuutosten tarvetta kasvattavat erityisesti
kaupungistuminen, työelämän ja vähittäiskaupan muutokset, väestön
ikääntyminen sekä kestävän kehityksen tavoitteet.
Constin arjessa keskeistä on turvallinen, terveellinen, ympäristöystä-
vällinen ja energiatehokas työmaa niin työntekijöille kuin asiakkaillekin.
Vastuullisuus ja toiminnan kestävyys on Constissa osa liiketoimin-
nan johtamista, josta vastaa toimitusjohtaja johtoryhmän avustuksella.
Yhtiölle olennaiset vastuullisuusteemat strategiakaudelle päättää joh-
toryhmä ja hyväksyy hallitus. Johtoryhmä määrittelee myös vastuulli-
suuteen liittyvät linjaukset ja toimenpiteet. Päätösten toimeenpanosta
vastaavat toimialajohtajat. Vastuullisuustyötä koordinoi yritysvastuun
ohjausryhmä.
Constin toiminnalle olennaiset vastuullisuusteemat strategiakau-
delle 2021–2023 olivat:
Ympäristömyönteisyys: asiantuntijuus ilmastonmuutoksen
vaikutuksista kiinteistöille, oman toiminnan energiatehokkuus,
jätteiden lajittelu ja kierrätys
Työturvallisuus ja työhyvinvointi: työturvallisuuden jatkuva
parantaminen, henkilöstön osaamisen ja kehittämisen tukeminen,
tasa-arvo ja ihmisoikeudet
Toimitusketju: harmaan talouden torjunta ja kumppaniyhteistyö
Asiakastyytyväisyys: asiakasymmärrys ja asiakkaan
ilmastotavoitteiden tukeminen.
22 23
CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Työturvallisuus ja työhyvinvointi
Työnantajan vastuu työympäristön turvallisuudesta ja terveellisyydestä
korostuu rakennusalalla, jossa tapaturma- ja ammattitautiriskit ovat
suuret. Työturvallisuuden lisäksi henkilöstöön liittyviä alalle tyypillisiä
riskejä ovat laittoman työvoiman käyttö ja harmaa talous.
Constissa turvallisuus kattaa työntekijöiden lisäksi myös korjat-
tavien tilojen käyttäjät, sillä usein tiloja korjataan siten, että ne ovat
käytössä korjauksen aikana.
Työturvallisuuden jatkuva parantaminen
Konsernitason turvallisuustoimintaa koordinoi Constissa
Turvallisuusryhmä, johon kuuluvat konsernin henkilöstöjohtaja, hen-
kilöstöturvallisuuspäällikkö sekä toimialojen johdon edustajat ja työ-
suojeluvaltuutetut. Työryhmän puheenjohtajana toimii kiertävästi
kukin toimialajohtaja vuorollaan.
Työturvallisuutta on pyritty Constissa viime vuosina parantamaan
kehittämällä ennakoivaa turvallisuustyötä, koulutusta ja turvallisuus-
johtamista. Pitkäjänteisen työn tulokset alkoivat näkyä vuonna 2023
tapaturmien määrässä ja tapaturmataajuudessa. Lähtökohtana on, että
työturvallisuuden parantaminen kuuluu jokaiselle.
Perehdytyksessä on viime vuosina kehitetty erityisesti työmaa-
kohtaista perehdytystä. Työmaakohtaisen ja yleisen perehdytyksen
lisäksi Constissa käytössä on alan yhteinen ePerehdytys. Tavoitteena
on, että Constin kaikki työmaaluvan haltijat ovat suorittaneet sen.
Vuonna 2023 työmaaluvan haltijoista 71 (54) prosenttia oli suoritta-
nut ePerehdytyksen. Verkkokoulutusta on tarjolla myös esimerkiksi
yksintyöskentelyyn.
Turvallisuusjohtamisessa korostetaan työturvallisuuden huomi-
oimista työmaan suunnittelussa, mikä tarkoittaa esimerkiksi t-
maakohtaisten vaarojen kattavaa tunnistamista ja riskienarvioin-
tia. Koulutuksella varmistetaan myös lainsäädännön vaatimusten
tunteminen ja korostetaan johdon esimerkkiä turvallisessa toimin-
nassa. Osana turvallisuusjohtamisen kehittämistä Consti on mukana
Työterveyslaitoksen ResData -hankkeessa, jossa keskitytään turvalli-
suuteen liittyvään päätöksentekoon.
Keskeisiä teemoja työturvallisuudessa vuonna 2023 olivat edelleen
korkealla työskentelyn ja nostinten käytön turvallisuus sekä terveydelle
haitallisilta altisteilta suojautuminen ja suojainvaatimusten riittävyyden
arviointi. Terveydelle haitallisia altisteita ovat korjausrakentamisessa
erityisesti pöly, kuidut, melu ja tärinä. Niiltä suojaudutaan haitta-aineen
mukaisesti, minkä lisäksi terveyshaitoilta suojaudutaan mm. käyttämällä
laadukkaita, asianmukaisia ja sertifioituja työkaluja. Työmaan turvalli-
suutta seurataan viikoittain tehtävällä kunnossapitotarkastuksella tai
TR-mittauksella. Turvavarteissa käsitellään ajankohtaisia turvallisuus-
aiheita työmailla.
Turvallisuuspuutteista ilmoittamiseen kannustetaan sekä omaa
henkilöstöä että muita työmaan vaikutuspiirissä olevia. Kuka tahansa
Constin työmaan vaikutuspiirissä oleva voi tuoda Constin tietoon
turvallisuushavainnon kyseisen työmaan ohjeiden mukaan. Tavoitteena
on, että strategiakauden loppuun mennessä eli vuonna 2023 jokainen
henkilöstöön kuuluva teki vähintään yhden työturvallisuushavainnon
vuodessa. Vuonna 2023 turvallisuushavaintoja tehtiin yhteensä 2 657
Ympäristömyönteisyys
Ympäristömyönteisyys tarkoittaa Constissa ennen kaikkea asiantun-
tijuutta ilmastonmuutoksen vaikutuksista kiinteistöille ja asiakkaiden
ilmastotavoitteiden tukemista. Lisäksi se tarkoittaa ympäristöasioi-
den huolellista huomioon ottamista omassa toiminnassa erityisesti
energian käyttöä ja työmaajätteiden kierrätystä tehostamalla.
Constin ympäristöohjelmassa määritellään toimintaperiaatteet,
joilla Constin on mahdollista vaikuttaa omaan toimintaansa, raken-
nettuun ympäristöön sekä ilmastonmuutokseen ympäristön kannalta
kestävästi. Tarkoituksena on Constin toiminnan aiheuttaman ympä-
ristökuormituksen vähentäminen. Constin toiminnanohjausjärjestel-
mässä määritellään ympäristöasioiden hallinnan edellyttämät resurssit,
rakenteet, menetelmät ja prosessit.
Constin toiminnan merkittävimmät ympäristöriskit aiheutuvat
ympäristölle haitallisten aineiden mahdollisista päästöistä esimerkiksi
purkujätteiden käsittelyssä tai loppusijoituksessa tapahtuvien laimin
-
lyöntien seurauksena. Lisäksi toiminnan aikana lähiympäristöön saattaa
kantautua melua, tärinää ja rakennuspölyä.
Työmaiden haitallisten ympäristövaikutusten vähentäminen tar-
koittaa energiankulutuksen minimoimista sekä työmaaliikenteestä,
purkutöistä ja rakentamisesta syntyvän melun, pölyn ja jätteiden mää-
rän minimointia ja ympäristölle haitallisten aineiden huolellista käsit-
telyä. Constilla on ohjeet, joilla pyritään varmistamaan toiminnasta
aiheutuvien ympäristöhaittojen minimointi ja ympäristösäädösten
mukainen toiminta. Kohdekohtaisissa ympäristösuunnitelmissa tun-
nistetaan ympäristöriskit ja tehdään suunnitelma haittojen estämiseksi
sekä varaudutaan torjumaan haitalliset vaikutukset. Haittavaikutuksia
pyritään vähentämään myös tehokkaalla tiedotuksella.
Sekä Consti Korjausrakentaminen Oy:lle että Consti Talotekniikka
Oy:lle myönnettiin vuoden 2023 alussa RALA-ympäristö- ja turval-
lisuussertifikaatit. RALA-sertifiointi on ISO-järjestelmien pohjalta
suomalaiselle rakennusalalle kehitetty johtamisjärjestelmän arvioin-
timenettely, joka tukee toiminnan kehittämistä kestävän kehityksen
mukaiselle tasolle.
Consti noudattaa rakentamista, rakentamisessa käytettävien materi-
aalien käyttöä, varastointia, kierrätystä ja hävittämistä sekä muita ympä-
ristöä koskevia lakeja, sääntelyä, lupaehtoja sekä viranomaismääräyksiä.
Toiminnassa otetaan huomioon myös kansainväliset sopimukset sekä
EU:n energiankulutuksen ja kasvihuonepäästöjen vähennystavoitteet.
Consti on sitoutunut vähentämään päästöjään laatimansa vihreän siir-
tymän tiekartan mukaisesti.
Asiantuntijuus ilmastonmuutoksen
vaikutuksista kiinteistöille
Merkittävä osa Constin toiminnan ympäristömyönteisyydestä syntyy
asiakashankkeiden kautta. Korjausrakentamisen yhteydessä paranne-
taan lähes aina rakennuksen energiatehokkuutta. Varsinkin julkisilla toi-
mijoilla ja kiinteistösijoittajilla on yhä tarkemmat vaatimukset energian
käytöstä sekä korjaamisen ja rakentamisen että rakennuksen käytön
aikana. Sama koskee jätteiden käsittelyä ja kierrätystä.
Ilmastonmuutoksen hillitseminen edellyttää rakennuksilta mm.
EU:n energiatehokkuusdirektiivin mukaista energiatehokkuutta,
jota edistetään esimerkiksi talotekniikalla ja rakennusautomaatiolla
sekä rakennusteknisesti julkisivukorjauksilla ja eristystä parantamalla.
Ilmastonmuutos lisää Suomessa sateita ja ilmankosteutta, mihin sopeu-
tuminen edellyttää erityisesti julkisivujen huolellista kunnossapitoa.
Energiankulutuksen hillitsemisessä olemassa olevan rakennus-
kannan energiatehokkuus on ratkaisevaa, sillä uudisrakentaminen
kasvattaa Suomen rakennuskantaa vain 1–2 prosenttia vuodessa.
Tutkimustiedon mukaan rakennuksen korjaaminen ja kehittäminen
tuottaa vähemmän päästöjä kuin sen korvaaminen vastaavan laajuisella
uudisrakennuksella. Rakennuksia korjaamalla ja kehittämällä päästöjen
syntymistä voidaan välttää tulevina vuosikymmeninä merkittävästi.
(Purkaa vai korjata? Hiilijalanjälkivaikutukset, elinkaarikustannukset
ja ohjauskeinot. Ympäristöministeriön julkaisuja 2021:9)
Energiakorjausten rinnalla Constissa kehitetään palveluja niin,
että niissä otetaan ilmastonmuutoksen tuomat vaatimukset entistä
paremmin huomioon. Merkittävin palvelukonsepti on tällä hetkellä
Constin kehittämä simulointia hyödyntävä monienergiajärjestelmä
Consti Optimi, jossa käytetään rakennuksen hukkalämpöä, aurin-
kolämpöä ja -sähköä sekä geoenergiaa rakennuksen lämmitykseen
ja jäähdytykseen. Vuonna 2023 Consti Optimi oli simulointikäytössä
laajassa asiakaskohteessa: kun 1990-luvun toimistotilassa kartoitettiin
energiatehokkuuteen vaikuttavat tekijät ja etsittiin simuloinnin avulla
kustannus- ja energiatehokkain korjausvaihto, saavutettiin 50 prosentin
energiansäästö nykyiseen verrattuna.
Kuluneena vuonna tuotteistettiin kiinteistöjen huoltopalveluihin
talotekniikkaratkaisu Consti Toimiva, jolla myös pyritään optimoi-
maan kiinteistön energiankulutus.
Oman toiminnan ja työmaiden energiatehokkuus
Constin tavoitteena on olla hiilineutraali vuoteen 2035 mennessä.
Tavoitteeksi oli asetettu, että toimipisteiden käyttämästä sähköstä
70 prosenttia on uusiutuvaa vuonna 2023. Uusiutuvan sähkön osuus
vuonna 2023 oli noin 30 prosenttia ja päästöttömän sähkön osuus noin
15 prosenttia. Työsuhdeautoissa siirrytään asteittain sähkökäyttöisiin
autoihin ja korvataan fossiilinen polttoaine uusiutuvalla. Myös tuotan-
toautoissa siirrytään asteittain käyttämään uusiutuvaa polttoainetta ja
sähköautoja. Palveluiden kehittämisessä korostetaan energiatehok-
kuutta parantavia palveluita. Myös Constin yhteistyökumppanien on
sitouduttava ympäristön kannalta kestävään toimintaan.
Consti on määritellyt CO
2
-päästövähennystavoitteet omalle toi-
minnalleen siten, että laskennassa otetaan huomioon työsuhde- ja
tuotantoautojen kulutukset sekä toimipisteiden sähkönkulutus. Jos
kulutustietoja ei ole ollut saatavilla, sähkönkulutus on arvioitu. Constin
työsuhdeautopolitiikka tukee hybridi- ja sähköautojen hankkimista.
Vuoden 2023 lopussa työsuhdeautoista 21 prosenttia oli sähköautoja ja
30 prosenttia hybridiautoja. Päästövähennystavoitteet on laskettu vuo-
den 2020 CO
2
-päästöistä suhteutettuna liikevaihtoon. Strategiakauden
tavoite oli oman toiminnan energiankulutuksen ja päästöjen vähentä-
minen 20 prosentilla vuodesta 2020 vuoteen 2023. Päästöt vähenivät
tuona aikana noin 29 prosenttia.
Constin omassa toiminnassa ylivoimaisesti suurin osa energiankulu-
tuksesta tapahtuu työmailla. Työmaiden energiankulutuksen seurantaa
ja tilastointia saatiin parannettua vuonna 2023. Työmaille on laadittu
ohjeistus energiatehokkuuden parantamiseksi, ja ne voivat hyödyntää
konsernin kilpailuttamaa sähkösopimusta esimerkiksi saadakseen alku-
perätakuutodistuksen vihreän sähkön käytöstä.
Energiatehokkuuslaki velvoittaa suuren yrityksen tekemään ener-
giakatselmuksen neljän vuoden välein. Constin viimeisin raportti poh-
jautuu vuoden 2018 tietoihin, ja seuraava energiakatselmusraportti on
tehtävä 26.3.2024 mennessä.
Jätteiden lajittelu ja kierrätys
telain mukaan jätteet tulee lajitella niiden syntypaikalla eli Constin
tapauksessa työmailla. Constilla on kaksi työmaiden jätehuollon sopi-
muskumppania. Ne tekevät työmaakohtaiset raportit ja laativat siirto-
asiakirjat siirtoasiakirjarekisteriin. Consti noudattaa rakennusjätteeseen
liittyviä säädöksiä ja ohjeita ja seuraa niiden hyötykäyttöön liittyvää
kehitystä mm. Helsingin kiertotalousklusterin jäsenenä.
Vuonna 2023 Constin työmaiden työmaajätteen keskimääräinen
kierrätysaste oli 56 (52-57) prosenttia. Lakisääteinen tavoite kierrätys-
asteelle on 70 prosenttia.
(994) ja keskimäärin jokainen constilainen teki 2,7 (1,0) havaintoa.
Tapaturmataajuutta, joka kuvaa tapaturmien ja tehtyjen työtuntien
suhdetta, seurataan kuukausittain. Constin tapaturmataajuus kehittyi
kuluneena vuonna myönteiseen suuntaan ja oli alle alan keskiarvon.
Strategiakauden tavoitteeksi asetettu alle viiden tapaturmataajuusluku
osoittautui kuitenkin liian kunnianhimoiseksi. Strategiakauden päät-
tyessä vuonna 2023 tapaturmataajuus oli 10. Tapaturmakeskusteluissa
selvitetään tarkemmin tapaturmiin johtaneet syyt, jotta vastaavia vaa-
ratilanteita voidaan ehkäistä.
Työterveyshuoltolain mukaiset työterveyspalvelut auttavat ylläpitä-
mään ja edistämään työntekijöiden terveyttä, työympäristön turvalli-
suutta ja työyhteisön toimintaa sekä ehkäisemään työhön liittyviä sai-
rauksia ja tapaturmia. Constin työterveyshuollon palvelusopimuksessa
on määritelty henkilöstölle sairaanhoitotasoinen palvelu, joka on laki-
sääteistä perustasoa kattavampi. Vuonna 2023 päätettiin siirtyä hoidon
tarpeen arviointiin ennen lääkärinvastaanoton varaamista. Näin varmis-
tetaan, että henkilö ohjautuu heti hoidon alussa oikealle hoitopolulle.
Keskimääräinen sairauspoissaoloprosentti vuonna 2023 oli 5,2 (7,1).
Vuonna 2023 ei raportoitu yhtään vahvistettua ammattitautitapausta.
Henkilöstön osaamisen ja kehittymisen tukeminen
Constilaisuuden ydin on kiteytetty Consti Way -toimintamalliksi, ja
näitä Constin arvoihin perustuvia toimintatapoja tehdään tunnetuksi
perehdytyksessä, esihenkilöiden valmennuksessa ja henkilöstötilaisuuk-
sissa. Vuonna 2023 jatkettiin Consti Wayn mukaisesti henkilöstöön ja
johtamisen liittyvien toimintatapojen ja prosessien yhdenmukaista-
mista. Yhdenmukaisilla toimintatavoilla helpotetaan esihenkilöiden
työtä, tehostetaan toimintoja ja varmistetaan edellytykset turvalliselle
ja tasa-arvoiselle työskentely-ympäristölle.
Henkilöstön osaamisen ja kehittymisen tukemiseksi Constissa on
määritelty pätevöitymispolku, jolla varmistetaan tehtäväkohtaisesti tar-
vittava perusosaaminen. Vuonna 2023 jatkettiin koulutustarjonnan laa-
jentamista. Pääpainona on edelleen ollut turvallisuus ja sen johtaminen.
Aktiivisen oppilaitosyhteistyön ansiosta erityisesti oppisopimuskou-
lutusta on päästy hyödyntämään parin viime vuoden aikana aiempaa
laajemmin sekä uusien tekijöiden että nykyisen henkilöstön koulutta-
misessa. Lisäksi Consti tarjosi vuonna 2023 kesä- tai harjoittelupaikan
noin 50 alan opiskelijalle, ja hyville kesätyöntekijöille ja harjoittelijoille
pyrittiin tarjoamaan pysyvä työsuhde valmistumisen jälkeen.
Merkittävin uusi koulutushanke on aktiivinen osallistuminen tam-
mikuussa 2023 aloitettuun JATKOT-hankkeeseen (Jatkuvan oppimi-
sen työelämälähtöinen koulutusmalli tekniikan aloille), jossa kehitetään
ammattikorkeakouluille telämälähtöinen koulutusmalli rakennus-
mestarin (AMK) ja automaatiotekniikan (YAMK) tutkintojen suo-
rittamiseksi. Constilta on valittu koulutukseen 14 toimihenkilöä, ja
heitä varten on koulutettu kaksi mentoria. Tämän lisäksi hankkeeseen
osallistuu useita Constin asiantuntijoita varmistamaan, että osaaminen
ja osaamisvaatimukset vastaavat alan tarpeisiin. Hankkeen päätoteuttaja
on Hämeen ammattikorkeakoulu ja se kestää vuoden 2025 loppuun.
Henkilöstön sitouttamiseksi ja erinomaisiin työsuorituksiin kan-
nustamiseksi Constissa on käytössä johdon ja toimihenkilöiden tulos-
palkkiojärjestelmä. Järjestelmä on muodostettu kolmelle eri ammat-
tiryhmälle: kiinteät toimihenkilöt, työmaatoimihenkilöt sekä työ- ja
Consti Oyj:n tapaturmataajuuden kehitys
26
11
20
15
22
13
19
16
10
2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
24 25
CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
kartoitus laajemmin toimitusketjussa, ja toimintatapojen kehittämi-
seksi on aloitettu ihmisoikeuksia koskevien prosessien kartoitus ja
kuvaaminen.
Consti ei pyri vaikuttamaan poliittisten puolueiden toimintaan
eikä antanut rahallista tukea poliittisille puolueille vuonna 2023.
Vaikuttaminen tapahtuu alan etujärjestöjen kautta.
Kumppaniyhteistyö
Alihankkijoiden ja muiden yhteistyökumppaneiden sitouttaminen
Constin eettisiin ohjeisiin ja laatutavoitteisiin on yksi kumppaniyh-
teistyön kehittämiskohteista. Eettiset ohjeet ovat osa Constin ylei-
siä toimitus- ja sopimusehtoja, jotka kaikki tavarantoimittajat ja ali-
hankkijat allekirjoittavat. Ympäristöön liittyvät vaatimukset sisältyvät
urakka-asiakirjoihin.
Asiakastyytyväisyys
Asiakasymmärrys
Constilla on monipuolinen osaaminen korjausrakentamisen
ja talotekniikan eri alueilta käyttötarkoitusmuutoksia myöten.
Uudisrakentamiseen verrattuna korjausrakentamisessa vaaditaan eri-
tyistä osaamista myös toimimisesta ihmisten kodeissa. Toimistot ja
liiketilat ovat usein ainakin osittain asiakkaan käytössä korjauksen ajan.
Keskeinen tekijä asiakastyytyväisyydessä on laatu, joka muo-
dostuu työn teknisestä laadusta ja prosessin laadusta. Consti
Korjausrakentaminen Oy:llä ja Consti Talotekniikka Oy:llä on
Rakentamisen Laatu ry:n eli RALAn myöntämät laatusertifikaa
-
tit ja RALA-pätevyys. Constin hankintaohjeissa ja toimittajasopi-
muksissa velvoitetaan käyttämään yleisesti hyväksyttyjä, kohteeseen
sopivia, CE-merkittyjä ja/tai sertifioituja tuotteita. Vuonna 2023
Consti Korjausrakentaminen Oy:lle ja Consti Talotekniikka Oy:lle
myönnettiin RALAn ympäristö- ja turvallisuussertifikaatit. Consti
Talotekniikalla on lisäksi kansallinen yritysturvallisuustodistus, joka
osoittaa, että toiminta täyttää valtionhallinnon vaatimukset myös tur-
valuokitelluissa hankkeissa.
Constin asiakastyytyväisyyden yhdeksi kehittämiskohteeksi on
tunnistettu käytössä olevan asiakaspalautejärjestelmän tehokkaampi
hyödyntäminen. Vuonna 2023 asiakaskyselyitä tehtiin 411 (665).
Vastausprosentti oli 25 (36).
Rakentamisen laatua ja vastuiden selkeyttämistä pyritään paran-
tamaan myös yhteistoiminnallisilla toteutusmuodoilla, joiden
kehittämiseen ja hyödyntämiseen Consti osallistuu aktiivisesti.
Yhteistoimintasopimuksessa määritellään hankkeeseen osallistuvien
toimijoiden yhteiset tavoitteet, vastuut ja kannustimet.
Asiakkaan ympäristötavoitteiden tukeminen
Korjausrakentamisessa asiakkaiden ympäristötavoitteissa korostuu
tilojen energiatehokkuus. Consti parantaa kiinteistöjen energiatehok-
kuutta erityisesti julkisivukorjauksilla ja talotekniikkaa uudistamalla.
Vuonna 2023 energiatehokkuuden parantamiseen kehitettyä Consti
Optimi -palvelua pilotoitiin asiakaskohteessa ja kiinteistön ylläpitoon
ja huoltoon kehitettiin Consti Toimiva -palvelumalli.
EU-taksonomian mukainen raportointi
EU-taksonomia on Euroopan unionin luokitusjärjestelmä ympäris
-
tön kannalta kestäville taloudellisille toiminnoille. Sen tavoitteena
on yhdenmukaistaa yritysten kestävyysraportointia ja ohjata sijoituk-
sia kestäviin toimintoihin. EU:n taksonomia-asetuksen mukainen
raportointi koskee vuodelta 2023 niitä yrityksiä, mm. listayhtiöitä,
joilla on velvollisuus raportoida muista kuin taloudellisista tiedoista
NFI-direktiivin (Non-Financial Information) mukaisesti. Yritysten
asennuspäälliköt ja heihin rinnastettavat tulosvastuulliset päälliköt.
Kannustinjärjestelmä perustuu sekä laadullisiin että taloudellisiin
tavoitteisiin. Kannustinjärjestelmää täydentää pitkän aikavälin osake-
pohjainen kannustinohjelma, jonka piiriin kuului vuoden 2023 lopussa
62 (57) avainhenkilöä, sekä avainhenkilöiden optio-ohjelma.
Onnistumisista palkitaan myös työmailla. Parhaat työmaat palki-
taan vuosittain työmaiden välisessä kilpailussa, jonka arviointikriteerit
liittyvät muun muassa laatuun, turvallisuuteen, asiakaspalautteeseen,
aikataulujen pitävyyteen, talouteen ja ympäristöasioihin.
Tasa-arvo ja ihmisoikeuksien kunnioittaminen
Ihmisoikeuksiin liittyviä riskejä ovat rakennusalalla yleisesti ainakin
pakkotyö, työluvattomien työntekijöiden käyttö, jolloin palkka mak-
setaan pimeästi ilman sosiaaliturvaa, lapsityövoiman käyttö, puut-
teellinen työturvallisuus sekä häirintä, rasismi ja muu epäasiallinen
käyttäytyminen.
Constin omassa toiminnassaan tunnistamia ihmisoikeusriskejä ovat
luvattoman työvoiman käyttö ja epäasiallinen käyttäytyminen. Consti
noudattaa Suomessa voimassa olevaa työlainsäädäntöä ja työehtosopi-
muksia, ja työsopimukset tehdään kirjallisesti. Consti edellyttää, että
sen kaikki alihankkijat ovat Vastuu Groupin Luotettava Kumppani -pal-
velun jäseniä. Omien ulkomaalaisten työntekijöiden osalta Constissa
on toimintamalli, jolla varmistetaan henkilön oleskeluun, työlupaan
ja verotukseen liittyvät asiat ja huolehditaan tarvittavien viranomaisil-
moitusten tekemisestä.
Constissa ei hyväksytä syrjintää tai epäasiallista käyttäytymistä.
Tasa-arvoinen kohtelu on osa Constin eettisiä ohjeita ja Constilla on
myös lakisääteiset tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmat. Tasa-
arvosuunnitelma on osa Constin henkilöstöstrategiaa. Henkilöstön
rekrytointi perustuu aina työtehtävän edellyttämään osaamiseen.
Vakituisessa henkilöstössä on paljon myös ulkomailta Suomeen muut-
taneita alan osaajia.
Mikäli tasa-arvoon, ihmisoikeuksiin tai epäasialliseen käytökseen
liittyviä ongelmatilanteita kohdataan, työntekijä voi kysyä neuvoa
työsuojeluvaltuutetulta, työsuojelupäälliköltä tai luottamusmieheltä.
Epäasiallista kohtelua ei hyväksytä, ja sen varalta on ohjeet sekä ennal-
taehkäisyyn että havaittujen tilanteiden ratkaisemiseen. Ilmoituksen
voi tehdä myös nimettömästi sähköisen ilmoituskanavan kautta (ns.
whistleblowing-kanava).
Viimeisimmän, syksyllä 2022 tehdyn henkilöstökyselyn mukaan
constilaiset ovat keskimääräistä tyytyisempiä henkilöstön reiluun
kohteluun. Seuraava henkilöstökysely tehdään vuonna 2024.
Constin tasa-arvo- ja monimuotoisuustavoitteena on lisätä naisten
osuutta henkilöstöstä ja varmistaa tasapainoinen ikärakenne. Naisten
osuus henkilöstöstä oli vuoden 2023 lopussa noin 15 (13) prosenttia.
Keskimäärin naisten osuus rakennusalalla on Suomessa noin 11 pro-
senttia. Vuoden aikana konserniin palkatusta henkilöstöstä 12 (15)
prosenttia oli naisia ja uusien henkilöiden ikäjakauma vaihteli 18 ja yli
60 vuoden välillä.
Constin periaatteena on solmia työsuhteet toistaiseksi voimassa ole-
viksi. Tavoitteena on pitää määräaikaisten työsuhteiden osuus alle vii-
dessä prosentissa. Harjoittelijoita lukuun ottamatta vuoden lopun hen-
kilöstöstä noin 97 (97) prosenttia työskenteli vakituisessa työsuhteessa.
Työsuhteista tehdään Constissa aina kirjallinen työsopimus.
Vuonna 2023 Constissa työskenteli keskimäärin 1 011 (971) henkeä.
Henkilöstöstä 56 (60) prosenttia oli työntekijöitä ja 44 (40) prosent-
tia toimihenkilöitä. Vuoden 2023 aikana palkattiin uutta vakituista
henkilöstöä 150 (188).
Vakituisen henkilöstön lähtövaihtuvuus oli 11,2 (16,0) prosenttia.
Tavoitteeksi vuonna 2023 päättyneelle kolmen vuoden strategiakau-
delle oli asetettu alle 12 prosentin lähtövaihtuvuus.
Toimitusketju
Rakennusalalla hankintatoimessa korostuu harmaan talouden tor-
junta ja lainsäädännön, erityisesti työlainsäädännön, noudattaminen.
Hankintatoimessa ja toimitusketjujen hallinnassa on lisäksi tiedostet-
tava materiaalisten hankintojen vastuullisuus. Consti pyrkii materiaa-
lihankinnoissa suosimaan vastuullisia toimittajia.
Harmaan talouden torjunta
Rakennusalalla korruption muotoja ovat erityisesti kuittikauppa ja
lahjonta. Taloudellisiin väärinkäytöksiin voivat houkutella rakennuspro-
jektin ainutkertaisuus ja määräaikaisuus sekä hankkeissa liikkuvat suuret
rahasummat. Samaan aikaan projektien eri vaiheiden, sopimusten ja
alihankkijoiden suuri määrä tekee valvonnasta haasteellista.
Constissa ei hyväksytä korruptiota, lahjontaa tai niiden yritystä mis-
sään muodossa. Lahjonnan ja korruption torjunta on kirjattu Constin
eettisiin ohjeisiin, jotka käydään läpi muun muassa perehdytyksessä.
Kaikki toimihenkilöt ja johto suorittavat lisäksi koulutuksen keskei-
sistä liiketoimintaan liittyvistä periaatteista. Se sisältää muun muassa
kilpailuoikeuden, hankinnan ja sopimusoikeuden perusteet, ja siinä
käydään läpi Constissa noudatettavat yhtenäiset korruption ja lahjon-
nan vastaiset toimet.
Constilla on taloudellisia väärinkäytöksiä ja muita merkittäviä rik-
keitä varten prosessi, jonka mukaisesti epäasiallista menettelyä koskevat
epäilyt ilmoitetaan ja arvioidaan. Henkilöstöä ja yhteistyökumppa-
neita kannustetaan puuttumaan mahdollisiin epäkohtiin välittömästi.
Vuonna 2023 paljastui yksi lahjontayritys, ja se käsiteltiin prosessin
mukaisesti. Väärinkäytösepäilyistä voi ilmoittaa myös nimettömästi
ns. whistleblowing-kanavan kautta.
Constin toimintatapaan kuuluu, että kaikki liiketoiminnan tai
yksittäisen projektin kannalta merkittävät hankinnat, toimitukset,
työsuoritukset ja palvelut kilpailutetaan avoimesti ja rehellisesti, ja
yhtiöllä on sisäinen ohjeistus kilpailuoikeudesta ja sen soveltamisesta.
Hankinnoista tehdään aina kirjalliset sopimukset. Hyvien ja korkealaa-
tuiseen työhön sitoutuneiden kumppanien kanssa pyritään tekemään
yhteistyötä pitkäjänteisesti. Toimitusketjuun liittyviä riskejä hallinnoi-
daan säännöllisillä seurantapalavereilla. Toimitusketjuun liittyvä epä-
selvyystilanteita ja riskejä hallitaan erillisillä hyväksymismenettelyillä.
Vuodelta 2023 ei ole kilpailuoikeudellisten säännösten rikkomiseen,
kartelleihin tai määräävän aseman väärinkäyttöön liittyviä viranomais-
päätöksiä tai oikeustoimia.
Consti noudattaa tilaajavastuulakia ja kuuluu Vastuu Group Oy:n
ylläpitämään Luotettava Kumppani -ohjelmaan. Consti edellyttää
myös aliurakoitsijoiltaan Luotettava Kumppani -palvelun jäsenyyttä
tai vastaavien tilaajavastuulain vaatimien asiakirjojen toimittamista.
Consti käyttää vakioituja sopimusehtoja, joissa alihankintaketju on
velvoitettu huolehtimaan yhteiskunnallisten velvoitteidensa täyttä-
misestä. Työmaiden kulunvalvonnassa käytetään Valtti-älykorttia.
Työntekijöiden veronumerot on ilmoitettu julkiseen Verohallinnon
ylläpitämään rakennusalan veronumerorekisteriin. Consti raportoi
urakoiden päätoteuttajana ja tilaajana urakkatiedot jokaiselta työmaal-
taan Verohallinnolle.
Tilaajavastuulain ja kulunvalvonnan menetelmät auttavat torjumaan
sekä harmaata taloutta että ihmisoikeusrikkomuksia estämällä työlu-
vattomien työntekijöiden käytön. Työntekijäksi ei oteta henkilöä, joilla
ei ole Euroopan unionin jäsenvaltiossa myönnettyä työlupaa. Syksyl
2023 järjestetyssä hankintatoimen koulutuksessa käsiteltiin mm. tilaa-
javastuulakiin liittyvät keskeiset velvoitteet.
Consti on tähän asti keskittynyt ihmisoikeuksiin liittyvien riskien
tunnistamisessa ja ehkäisyssä pääasiassa omiin työmaihinsa ja niil
työskentelevien henkilöiden oikeuksiin ja tasavertaiseen kohteluun.
Kehityskohteeksi on tunnistettu ihmisoikeuksiin liittyvien riskien
on raportoitava, mikä osuus niiden liikevaihdosta, pääomamenoista ja
toimintamenoista on taksonomiaan eli luokitusjärjestelmään sisälty-
viä toimintoja (luokitusjärjestelmäkelpoisuus) ja missä määrin niiden
taloudelliset toiminnot ovat luokitusjärjestelmän vaatimusten mukai-
sesti ympäristön kannalta kestäviä (luokitusjärjestelmän mukaisuus).
Luokitusjärjestelmä sisältää kuusi ympäristötavoitetta: 1) ilmasto-
muutoksen hillintä, 2) ilmastonmuutokseen sopeutuminen, 3) vesi-
varojen ja merten luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu, 4) siirty-
minen kiertotalouteen, 5) ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja
vähentäminen ja 6) biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien
suojelu ja ennallistaminen.
Vuonna 2023 raportointi koskee ilmastomuutoksen osalta sekä luo-
kitusjärjestelmäkelpoisuutta että luokitusjärjestelmän mukaisuutta ja
muiden tavoitteiden osalta luokitusjärjestelmäkelpoisuutta.
Jotta taloudellinen toiminta on luokitusjärjestelmän mukaista, sen
on täytettävä luokitusjärjestelmässä kullekin ympäristötavoitteelle mää-
ritellyt toimialakohtaiset vaatimukset. Lisäksi Euroopan komissio on
määritellyt toimialakohtaiset arviointikriteerit sille, aiheuttaako kysei-
nen taloudellinen toiminta merkittävää haittaa muille ympäristötavoit-
teille. Ollakseen luokitusjärjestelmän mukaista toiminta ei saa aiheuttaa
merkittävää haittaa luokituksen muille ympäristötavoitteille (DNSH-
periaate, Do No Significant Harm). Lisäksi toiminnan tulee noudat-
taa YK:n, OECD:n ja ILO:n eettisiä työ- ja ihmisoikeusperiaatteita.
Constin luokitusjärjestelmäkelpoinen liikevaihto
Rakentamisella ja rakennusten käytöllä on merkittävä vaikutus ilmas-
tonmuutokseen. Consti tarjoaa korjausrakentamisen, talotekniikan
ja valikoidusti uudisrakentamisen palveluita. Korjausrakentamisessa
parannetaan lähtökohtaisesti aina rakennuksen energiatehokkuutta
sekä talotekniikalla että rakennusteknisesti. Consti arvioi, että sen lii-
kevaihdosta on ilmastonmuutoksen hillinnän osalta luokitusjärjestel-
mäkelpoista noin 85,3 (84,0) prosenttia. Constin arvion mukaan sen
toiminta ei ole luokitusjärjestelmäkelpoista muiden ympäristötavoit-
teiden osalta.
Constin luokitusjärjestelmän mukainen liikevaihto
Constin tulkinnan mukaan sen liikevaihdosta 9,8 (4,4) prosenttia on
luokitusjärjestelmän mukaista. Luokitusjärjestelmän mukainen toi-
minta muodostuu järjestelmän toiminnoista 7.2. Olemassa olevien
rakennusten korjaus, 7.3 Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja
korjaus sekä 7.5 Rakennusten energiatehokkuuden mittaamisessa, sää-
telyssä ja valvonnassa käytettävien välineiden asennus, huolto ja korjaus.
Luokkaan 7.2. kuuluvissa korjaushankkeissa ilmastonmuutoksen
hillinnän merkittävän edistämisen edellytyksenä on joko laajamittaisiin
korjauksiin sovellettavien vaatimusten noudattaminen tai vaihtoehtoi-
sesti korjauksen johtaminen primäärienergian kysynnän vähenemi-
seen vähintään 30 prosentilla. Consti arvioi, että tilikaudella 2023 kaksi
peruskorjaushanketta täyttivät sekä merkittävän edistämisen kriteerit
että luokalta 7.2. vaaditut ei-merkittävää-haittaa -kriteerit. Niitä hank-
keita, jotka eivät täyttäneet merkittävän edistämisen kriteereitä eikä
ei-merkittävää-haittaa -kriteereitä, esimerkiksi työmaajätteiden kier-
rätyksen osalta, ei ole sisällytetty luokituksenmukaiseen liikevaihtoon.
Luokkaan 7.3 Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja kor-
jaus kuuluvat mm. eristyksen lisääminen olemassa olevan rakennuksen
vaipan osiin, vanhojen ikkunoiden ja ovien korvaaminen energiatehok-
kailla ovilla ja ikkunoilla, energiatehokas valaistus sekä ilmastoinnin ja
vedenlämmitysjärjestelmien laitteiden ja vesikalusteiden asentaminen,
korvaaminen, huolto ja korjaus tietyin ehdoin. Consti arvioi, että sen
taloudelliset toiminnot täyttävät myös luokalle 7.3. määritellyt ei-mer-
kittävää-haittaa -kriteerit.
26 27
CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
2023
Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH)
Vähimmäissuojatason toimet (K/E)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2)
osuus liikevaihdosta, vuosi N (%)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2)
osuus liikevaihdosta, vuosi N-1 (%)
Luokka (mahdollistava toiminta) (E)
Luokka (siirtymätoiminta) (T)
Liikevaihto luokitusjärjestelmäkelpoisiin
ja luokitusjärjestelmän mukaisiin tuotteisiin
Ja palveluihin liittyvistä taloudellisista toiminnoista
Koodit
Absoluuttinen liikevaihto (m€)
Osuus liikevaihdosta (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä (%)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (%)
Vesivarat ja merten luonnonvarat (%)
Kiertotalous (%)
Ympäristön pilaantuminen (%)
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä (K/E)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (K/E)
Vesivarat ja merten luonnonvarat (K/E)
Kiertotalous (K/E)
Ympäristön pilaantuminen (K/E)
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit
(K/E)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TALOUDELLISET TOIMINNOT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät toiminnot
(luokitusjärjestelmän mukaiset)
Olemassa olevien rakennusten korjaus 7.2 18,0 5,6 100 0 0 0 0 0 K K K K N/A K 5,6 0,0 E N/A
Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus 7.3 12,5 3,9 100 0 0 0 0 0 K N/A N/A K N/A K 3,9 3,9 E N/A
Rakennusten energiatehokkuuden mittaamisessa, säätelyssä ja valvonnassa
käytettävien välineiden asennus,huolto ja korjaus 7.5 0,8 0,2 100 0 0 0 0 0 K N/A N/A N/A N/A K 0,2 0,5 E N/A
Ympäristön kannalta kestävistä toiminnoista saatu liikevaihto
(luokitusjärjestelmän mukaisista) (A.1) 31,3 9,8 100 0 0 0 0 0 K K K K N/A K 9,8 4,4 E N/A
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät toiminnot
(muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset)
Uusien rakennusten rakentaminen 7.1 23,9 7,5 100 0 0 0 0 0 7,5 11,9
Olemassa olevien rakennusten korjaus 7.2 218,4 68,1 100 0 0 0 0 0 68,1 67,7
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön kannalta kestävistä toiminnoista saatu liikevaihto
(muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista) (A.2) 242,3 75,6 100 0 0 0 0 0 75,6 79,6
YHTEENSÄ (A.1 + A.2) 273,6 85,3 100 0 0 0 0 0 85,3 84,0
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TALOUDELLISET TOIMINNOT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (B) 47,0 14,7
YHTEENSÄ (A+B) 320,6 100,0
Luokkaan 7.5 Rakennusten energiatehokkuuden mittaamisessa, sää-
telyssä ja valvonnassa käytettävien välineiden asennus, huolto ja korjaus
kuuluvat mm. tilakohtaisten termostaattien, älykkäiden termostaattijär-
jestelmien ja anturilaitteiden sekä rakennusten automaatio- ja hallinta-
järjestelmien, rakennusten energianhallintajärjestelmien, valaistuksen
ohjausjärjestelmien ja energianhallinta-järjestelmien asennus, huolto ja
korjaus. Consti arvioi, että sen taloudelliset toiminnot ovat tältä osin
vaatimusten mukaiset ja että sen taloudelliset toiminnot täyttävät luo-
kalle määritellyt ei-merkittävää-haittaa -kriteerit
Luokituksenmukaisuutta arvioidessa selvitettiin myös sellaisten
toimintojen luokituksenmukaisuutta, jotka sisältyvät toimintaluok-
kaan 7.1. Uusien rakennusten rakentaminen. Osa Constin taloudel-
lisesta toiminnasta liittyy uusien rakennusten rakentamiseen, mutta
luokitusjärjestelmän vaatimusten täyttymisen edellyttämää tietoa ei
ole yrityksessä toistaiseksi riittävän tarkasti saatavilla. Tällä perusteella
Constin toiminta luokassa ”Uusien rakennusten rakentaminen” ei ole
luokitusjärjestelmän mukaista.
Consti on arvioinut vähimmäistason suojatoimiaan lahjonnan ja
korruption ehkäisyssä, verosääntelyssä, reilussa kilpailussa ja ihmisoike-
uksissa. Constin arvion mukaan yhtiö täyttää vähimmäistason suojatoi-
met. Niitä on kuvattu aiemmin osiossa ”Liiketoiminnan vastuullisuus
ja ei-taloudelliset tiedot”.
EU-taksonomian liikevaihtoindikaattorin määritelmä vastaa
Constin konsernituloslaskelman liikevaihdossa esitettyjä eriä. Constin
liikevaihto muodostuu valtaosin ajan kuluessa tuloutuvista projekteista.
Ajan kuluessa tuloutuvien projektien teknisten kriteerien arviointi
perustuu tilinpäätöshetkellä saatavilla olevaan tietoon. Mikäli arvio
muuttuu projektin edetessä, päivitetään taksonomiastatus projektin
osalta. Takautuvaa oikaisua aiemmin raportoituihin tietoihin ei täl-
löin tehdä.
Luokitusjärjestelmäkelpoiset pääomamenot ja
toimintamenot
Constin arvion mukaan sen taksonomia-asetuksessa määritellyt toi
-
mintamenot olivat tilikaudella 2023 yhteensä noin 1,1 (1,1) miljoonaa
euroa. Näin ollen toimintamenot eivät ole olennaisia Constin liiketoi-
mintamallin kannalta.
Constin liiketoimintamallissa investointitarpeet ovat pienet, sillä
yhtiön kapasiteetti syntyy valtaosin henkilötyövoimasta. Consti-
konsernin investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin tili-
kaudella 2023 olivat 2,1 (1,5) miljoonaa euroa. Investoinnit pitävät
sisällään pääosin kone- ja kalustohankintoja. Investoinnit käyttöoike-
usomaisuuseriin (IFRS 16) olivat 3,0 (1,3) miljoonaa euroa ja liittyivät
pääosin tuotantoautojen uusittuihin leasing-sopimuksiin, uusiin varas-
totiloihin sekä toistaiseksi voimassa olevien, toimitiloja ja varastoja kos-
kevien vuokrasopimusten käsittelyyn IFRS 16 -standardin mukaisesti.
Liiketoimintojen yhdistämisistä aiheutuneet investoinnit aineettomiin
ja aineellisiin hyödykkeisiin tilikaudella 2023 olivat 1,1 (0,0) miljoonaa
euroa. Näin ollen EU-taksonomian määritelmän mukaiset tilikauden
pääomamenot olivat yhteensä 6,2 (2,8) miljoonaa euroa.
Constin arvion mukaan sen vuoden 2023 pääomamenot eivät olleet
luokitusjärjestelmän mukaisia.
Kestävyysraportointi Constissa
Consti on julkaissut erillisen yhteiskuntavastuuraportin toiminnastaan
vuodesta 2014 alkaen. Constin erillinen vastuullisuusraportti vuoden
2023 toiminnasta julkaistaan vuoden 2024 toisen vuosineljänneksen
aikana.
Consti on velvoitettu julkaisemaan yritysten kestävyysraportoin
-
tidirektiivin (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD)
mukaisen kestävyysselvityksen toiminnastaan tilikaudesta 2024
alkaen. Kestävyystekijöistä on tuolloin raportoitava Euroopan unio-
nin yhteisten kestävyysraportointistandardien (European Sustainability
28 29
CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
2023
Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH)
Vähimmäissuojatason toimet (K/E)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2)
osuus pääomamenoista, vuosi N (%)
Luokitusjärjestelmän mukaisten (A.1) tai
luokitusjärjestelmäkelpoisten (A.2)
osuus pääomamenoista, vuosi N-1 (%)
Luokka (mahdollistava toiminta) (E)
Luokka (siirtymätoiminta) (T)
Pääomamenot luokitusjärjestelmäkelpoisiin
ja luokitusjärjestelmän mukaisiin tuotteisiin ja
palveluihin liittyvistä taloudellisista toiminnoista
Koodit
Pääomamenot yhteensä (m€)
Osuus pääomamenoista (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä (%)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (%)
Vesivarat ja merten luonnonvarat (%)
Kiertotalous (%)
Ympäristön pilaantuminen (%)
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä (K/E)
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (K/E)
Vesivarat ja merten luonnonvarat (K/E)
Kiertotalous (K/E)
Ympäristön pilaantuminen (K/E)
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit
(K/E)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TALOUDELLISET TOIMINNOT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät toiminnot
(luokitusjärjestelmän mukaiset)
- - 0,0 0,0 0 0 0 0 0 0 K N/A N/A N/A N/A K 0,0 4,6 E N/A
Ympäristön kannalta kestävien toimintojen pääomamenot
(luokitusjärjestelmän mukaisista) (A.1) 0,0 0,0 0 0 0 0 0 0 K N/A N/A N/A N/A K 0,0 4,6 E N/A
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät toiminnot
(muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset)
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien toimintojen pääomamenot
(muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) (A.2) 0,0 0,0 0,0 0,0
YHTEENSÄ (A.1 + A.2) 0,0 0,0 0,0 4,6
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TALOUDELLISET TOIMINNOT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (B) 6,2 100
YHTEENSÄ (A+B) 6,2 100
Reporting Standards, ESRS) mukaisesti. Uusi kestävyysraportointi
-
malli sisältää viisi ympäristöön liittyä EU:n ympäristötaksonomian
mukaista raportointikokonaisuutta, joista yritys raportoi omalle toi-
minnalleen olennaiset kokonaisuudet standardien tiedonantovaati-
musten mukaisesti, sekä sosiaalisen kestävyyden ja hyvän hallinnon
raportointikokonaisuudet. Ympäristöön liittyvät aihekokonaisuudet
ovat Ilmastonmuutos, Pilaantuminen, Vesivarat ja merten luonnon-
varat, Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit sekä Resurssien
käyttö ja kiertotalous. Sosiaalisen kestävyyden aihekokonaisuudet ovat
Oma työvoima, Arvoketjun työntekijät, Vaikutuksen kohteena olevat
yhteisöt sekä Kuluttajat ja loppukäyttäjät.
Consti on valmistautunut vuoden 2023 aikana uusien vaatimusten
mukaiseen kestävyysraportointiin analysoimalla ja tunnistamalla toi-
mintansa olennaiset kestävyysvaikutukset sekä niihin liittyvät keskeiset
riskit ja mahdollisuudet. Kaksinkertaisen olennaisuuden arvioinnissa on
tarkasteltu taloudellisia olennaisuuksia sekä vaikutusten olennaisuutta.
Kaksinkertaisen olennaisuuden arvioinnin perusteella on määritelty
Constille olennaiset kestävyystekijät. Ympäristöön liittyvistä koko-
naisuuksista Constille olennaisiksi on alustavasti tunnistettu ilmaston-
muutos sekä resurssien käyttö ja kiertotalous. Sosiaaliseen kestävyyteen
liittyvistä kokonaisuuksista olennaisiksi on alustavasti tunnistettu oma
työvoima sekä arvoketjun työntekijät. Raportointivaatimusten mukai-
sesti Consti raportoi myös hyvään hallintoon eli liiketoiminnan har-
joittamiseen liittyvät kestävyystekijät.
Constin strategiakauden 2024–2027 keskeisiksi kestävyystavoit-
teiksi on määritelty ilmastonmuutoksen hillitseminen, työturvallisuu-
den ja työhyvinvoinnin edistäminen ja toimialan vastuullisten toimin-
tatapojen kehittäminen.
Osingot, osinkopolitiikka ja hallituksen
voitonjakoehdotus
Varsinainen yhtiökokous päätti 4.4.2023, että tilikaudelta 2022 jaetaan
osinkoa 0,60 euroa osakkeelta. Osinkoa ei maksettu yhtiön hallussa ole-
ville omille osakkeille. Osingon täsmäytyspäivä oli 6.4.2023, ja osingot
maksettiin 17.4.2023.
Yhtiön voitonjakopolitiikan mukaan Consti Oyj:n tavoitteena
on jakaa osinkona vähintään 50 prosenttia tilikauden voitosta, ottaen
kuitenkin huomioon yhtiön taloudellisen aseman, kassavirran sekä
kasvumahdollisuudet.
Consti Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2023 olivat 64 248 215,03
euroa, sisältäen jakamattomia voittovaroja 35 298 661,72 euroa.
Hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle, että osinkoa maksetaan
0,70 euroa osakkeelta. Hallitus esittää, että osinko maksetaan kahdessa
erässä, joista ensimmäinen erä, 0,40 euroa osakkeelta, maksetaan huhti-
kuussa 2024 ja toinen erä, 0,30 euroa osakkeelta, maksetaan lokakuussa
2024. Hallitus aikoo kutsua varsinaisen yhtiökokouksen koolle keski-
viikkona 3.4.2024.
Näkymät vuodelle 2024
Ennusteiden mukaan korjausrakentamisen markkina säilynee ennal-
laan vuonna 2024. Euroconstructin ennusteen mukaan korjausrakenta-
misen markkina pysyy vuonna 2024 vuoden 2023 tasolla. RT ennustaa
korjausrakentamiselle noin prosentin laskua. Euroconstructin ennus-
teen mukaan asuintalokorjausten arvo kasvaa hieman ja vastaavasti
muun korjausrakentamisen arvo hieman pienenee.
Uusien asuintalojen rakentamisen arvioidaan vähentyvän 9–15
prosenttia vuonna 2024. Muun kuin asuntojen uudisrakentamisen
ennustetaan kasvavan 3–7 prosenttia. Asuinrakentamisessa palattaneen
tavanomaiselle tasolle vuosina 2025–2026.
Taloudellinen epävarmuus aiheuttaa edelleen haasteita rakentami-
sen ja talotekniikan kysyntänäkymiin. Näkyvyys tilikaudelle 2024 on
rajallinen, eikä merkittävää muutosta parempaan oleteta tapahtuvan
vuoden 2024 ensimmäisellä puoliskolla.
Vahvan tilauskannan tukemana Consti pyrkii jatkamaan vakaata
tuloksentekoa vuoden 2024 aikana, sekä keskittymään uuden strate-
gian toteutukseen.
Consti arvioi, että sen koko vuoden 2024 liiketulos on 9–12 mil-
joonaa euroa.
Katsauskauden jälkeiset merkittävät
tapahtumat
Consti tiedotti 8.1.2024, että Aija Harju (s. 1969, KM) on nimitetty
Consti Oyj:n henkilöstöjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Aija
Harju aloittaa tehtävässään 2.2.2024, ja hän raportoi toimitusjohtaja
Esa Korkeelalle.
Helsingissä 1. helmikuuta 2024
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
3130
TILINPÄÄTÖS
Ensikoti
Vuonna 1942 valmistunut Ensikoti Helsingin Vallilassa oli Hoivatilat Oyj:n
ensimmäinen historiallinen kiinteistökehityskohde. Consti oli vahvasti
mukana jo hankkeen suunnittelussa. Vanha päärakennus remontoitiin
Helsingin Ensikoti ry:n käyttöön. Uudempi 1960-luvulla rakennettu osa
purettiin ja tilalle kohosi uusi, nelikerroksinen rakennus.
Kuva: Mika Huisman
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
32 33
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
1 000 € Liite 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
Liikevaihto 4 320 607 305 217
Liiketoiminnan muut tuotot 5 2 172 689
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos 11 0
Aineiden ja palveluiden käyttö 6 -226 763 -214 216
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 7 -66 469 -62 721
Poistot 9 -3 595 -3 499
Liiketoiminnan muut kulut 8 -13 617 -14 041
Kulut yhteensä -310 434 -294 478
Liiketulos 12 345 11 428
Rahoitustuotot 10 359 24
Rahoituskulut 10 -1 333 -1 014
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 10 -975 -990
Tulos ennen veroja 11 371 10 438
Tuloverot 11 -2 357 -1 947
Tilikauden tulos 9 014 8 491
Tilikauden laaja tulos yhteensä* 9 014 8 491
* Konsernilla ei ole muita laajan tuloksen eriä.
KONSERNITASE
Varat 1 000 € Liite 31.12.2023 31.12.2022
Pitkäaikaiset varat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 13 8 832 7 710
Liikearvo 16 49 449 49 501
Muut aineettomat hyödykkeet 14 538 349
Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset 17 57 57
Laskennalliset verosaamiset 11 65 179
58 941 57 797
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 19 719 768
Myyntisaamiset ja muut saamiset 20 40 611 43 847
Rahat ja pankkisaamiset 21 21 043 20 881
62 373 65 497
Varat yhteensä 121 314 123 294
Oma pääoma ja velat 1 000 € Liite 31.12.2023 31.12.2022
Oma pääoma
Osakepääoma 22 80 80
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 22 29 148 28 781
Omat osakkeet 22 -204 -782
Kertyneet voittovarat 3 075 -365
Tilikauden voitto (tappio) 9 014 8 491
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 41 113 36 206
Oma pääoma yhteensä 41 113 36 206
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat 24 14 774 16 314
14 774 16 314
Lyhytaikaiset velat
Ostovelat ja muut velat 25 57 110 59 717
Korolliset velat 24 5 335 8 439
Varaukset 23 2 982 2 618
65 427 70 774
Velat yhteensä 80 202 87 088
Oma pääoma ja velat yhteensä 121 314 123 294
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
34 35
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA
1 000 € Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Omat
osakkeet
Kertyneet
voittovarat
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 80 28 781 -782 8 127 36 206
Tilikauden laaja tulos 9 014 9 014
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonjako -4 641 -4 641
Omien osakkeiden hankinta -240 -240
Omien osakkeiden luovutus 164 818 982
Osakepalkitseminen -648 -648
Optiojärjestely 203 237 440
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä 367 578 -5 052 -4 107
Oma pääoma 31.12.2023 80 29 148 -204 12 088 41 113
1 000 € Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Omat
osakkeet
Kertyneet
voittovarat
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2022 80 28 781 -696 3 774 31 939
Tilikauden laaja tulos 8 491 8 491
Liiketoimet omistajien kanssa
Osingonjako -3 481 -3 481
Omien osakkeiden hankinta -1 069 -1 069
Omien osakkeiden luovutus 983 983
Osakepalkitseminen -770 -770
Optiojärjestely 112 112
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä -86 -4 138 -4 224
Oma pääoma 31.12.2022 80 28 781 -782 8 127 36 206
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
Konsernin rahavirtalaskelma 1 000 € Liite 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirrat
Tulos ennen veroja 11 371 10 438
Oikaisut
Poistot 3 595 3 499
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 975 990
Muut oikaisut -1 070 114
Käyttöpääoman muutos 252 4 419
Operatiivinen rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja 15 122 19 460
Rahoitustuotot 359 24
Rahoituskulut -1 198 -935
Verot -1 845 -1 139
Liiketoiminnan nettorahavirta (A) 12 438 17 410
Investointien rahavirrat
Tytäryritysten ja liiketoimintojen hankinta vähennettynä
hankintahetken rahavaroilla 3 -1 179 0
Tytäryritysten ja liiketoimintojen myynti 3 2 782 0
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin käyttöomaisuushyödykkeisiin -2 018 -1 461
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynnit 649 418
Investointien nettorahavirta (B) 233 -1 043
Rahoituksen rahavirrat
Osingonjako -4 641 -3 481
Osakkeiden merkinnät optio-oikeuksien perusteella 203 0
Omien osakkeiden hankinta -240 -1 069
Vuokrasopimusvelkojen maksut -2 410 -2 287
Korollisten velkojen nettomuutos: 24 -5 422 -6 721
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut -2 000 -2 000
Muiden korollisten velkojen muutos -3 422 -4 721
Rahoituksen nettorahavirta (C) -12 509 -13 558
Rahavarojen muutos (A+B+C) 162 2 809
Rahavarat tilikauden alussa 20 881 18 072
Rahavarat tilikauden lopussa 21 043 20 881
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
36 37
1. Tilinpäätöksen olennaiset laadintaperiaatteet
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
KONSERNIN PERUSTIEDOT
Consti Oyj on Suomen lakien mukaan perustettu osakeyhtiö, jon-
ka kotipaikka on Helsinki ja rekisteröity osoite Valimotie 16, 00380
Helsinki. Yhtiön osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki pörssilistal
-
la 11.12.2015 lähtien. Consti Oyj ja sen tytäryhtiöt muodostavat
Consti-konsernin (”Consti” tai ”konserni”).
Consti on yksi Suomen johtavista korjausrakentamiseen ja tekni
-
siin palveluihin keskittyneistä yhtiöistä. Yhtiö tarjoaa kattavasti ta-
lotekniikan, linjasaneerauksen, korjausurakoinnin, julkisivusanee-
rauksen sekä muiden vaativien rakennuskohteiden korjausrakenta-
misen palveluita ja teknisiä palveluita sekä asuintaloille että toimiti-
loille ja julkisiin rakennuksiin.
Consti Oyj:n konsernitilinpäätös 31.12.2023 on hyväksytty jul
-
kaistavaksi hallituksen kokouksessa 1.2.2024. Suomen osakeyh-
tiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai
hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidetyssä yhtiökokouk
-
sessa. Yhtiökokouksella on myös oikeus tehdä päätös tilinpäätök-
sen muuttamisesta. Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavis-
sa inter net-osoitteesta www.consti.fi tai yhtiön pääkonttorista osoit-
teesta Valimotie 16, 00380 Helsinki.
TILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATTEET
Laatimisperusta
Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardi-
en (International Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti
ja noudattaen 31.12.2023 voimassa olevia standardeja ja tulkintoja.
Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjan
-
pitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n asetuksessa
(EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa so
-
vellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja.
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisten, IFRS-
säännöksiä täydentävien kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaati
-
musten mukaiset.
Konsernin tilinpäätöstiedot esitetään tuhansina euroina, ellei
erikseen muuta mainita, ja yksittäiset luvut ja loppusummat pyö
-
ristetään tuhansiksi, mistä johtuen saattaa esiintyä pyöristyseroja.
Tilinpäätöstiedot perustuvat alkuperäisiin hankintamenoihin lukuun
ottamatta johdannaissopimuksia, jotka arvostetaan käypään arvoon.
Tilinpäätös on esitetty kululajikohtaista tuloslaskelma- ja tasekaavaa
noudattaen.
Tilintarkastaja ei ole varmentanut tai tilintarkastanut arvopaperi
-
markkinalain 7 luvun 5 §:n mukaan julkistettavaa Euroopan komis-
sion teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittua vuoden 2023
ESEF-tilinpäätöstä.
Konserni siirtyi vuonna 2014 raportoimaan ensimmäisen kerran
IFRS:n mukaisesti. IFRS:ään siirtymisen yhteydessä on sovellettu
IFRS 1 Ensimmäinen IFRS-standardien käyttöönotto -standardia,
jonka mukainen siirtymispäivä on 1.1.2013.
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LAADINTAPERIAATTEET
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätökseen sisältyvät emoyhtiö Consti Oyj ja sen tytär-
yritykset. Tytäryritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on määräys-
valta. Määräysvalta syntyy, kun konserni olemalla osallisena yhtei-
sössä altistuu yhteisön muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen
muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyt
-
tämällä yhteisöä koskevaa valtaansa.
Konsernin keskinäinen osakkeenomistus on eliminoitu hankinta
-
menetelmällä. Luovutettu vastike ja hankitun yrityksen yksilöitävissä
olevat varat ja vastattavaksi otetut velat on arvostettu käypään ar
-
voon hankintahetkellä. Hankintaan liittyvät menot, lukuun ottamat-
ta vieraan tai oman pääoman ehtoisten arvopapereiden liikkeeseen
laskusta aiheutuvia menoja, on kirjattu kuluksi. Luovutettu vasti
-
ke ei sisällä hankinnasta erillisenä käsiteltäviä liiketoimia. Näiden
vaikutus on huomioitu hankinnan yhteydessä tulosvaikutteisesti.
Mahdollinen ehdollinen lisäkauppahinta on arvostettu käypään ar
-
voon hankintahetkellä ja se on luokiteltu velaksi. Velaksi luokiteltu
lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon jokaisen raportointi
-
kauden päättymispäivänä ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan
tulosvaikutteisesti.
Hankitut tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä
hetkestä lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan ja luovute
-
tut tytäryritykset siihen saakka, jolloin määräysvalta lakkaa. Kaikki
konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumat
-
tomat voitot sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpää-
töstä laadittaessa. Realisoitumattomia tappioita ei eliminoida siinä
tapauksessa, että tappio johtuu arvonalentumisesta.
Yhteisjärjestelyt
Yhteisjärjestely on järjestely, jossa kahdella tai useammalla osapuo-
lella on yhteinen määräysvalta. Yhteisjärjestelyt luokitellaan yhteisik-
si toiminnoiksi tai yhteisyrityksiksi sen mukaan, mitkä ovat sijoitta-
jien sopimusperusteiset oikeudet ja velvoitteet. Konsernin johto on
arvioinut yhteisjärjestelynsä luonteen ja todennut sen olevan yhtei
-
nen toiminto. Konserni käsittelee osuutensa yhteisessä toiminnos-
sa varoina ja velkoina suhteellista yhdistelymenetelmää käyttäen.
Suhteellinen yhdistely on menetelmä, jonka mukaisesti yhteisen
toiminnon osapuolen osuus kustakin yhteisen toiminnon varojen,
velkojen, tuottojen ja kulujen erästä yhdistellään rivi riviltä yhteisen
toiminnon osapuolen tilinpäätöksen samanlaisiin eriin tai esitetään
tämän tilinpäätöksessä omina erinään.
ULKOMAAN RAHAN MÄÄRÄISTEN ERIEN MUUNTAMINEN
Konsernin yksiköiden tulosta ja taloudellista asemaa koske-
vat luvut määritetään siinä valuutassa, joka on kunkin yksikön
pääasiallisen toimintaympäristön valuutta (”toimintavaluutta”).
Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emo
-
yrityksen ja liiketoimintaa harjoittavien tytäryritysten toiminta- ja
esittämisvaluutta.
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu toimintava-
luutan määräisinä käyttäen tapahtumapäivänä vallitsevaa kurssia.
Käytännössä käytetään usein kurssia, joka likimain vastaa tapah
-
tumapäivän kurssia. Ulkomaan rahan määräiset monetaariset erät
on muutettu toimintavaluutan määräisiksi raportointikauden päät
-
tymispäivän kursseja käyttäen. Ulkomaan rahan määräiset ei-mo-
netaariset erät on arvostettu tapahtumapäivän kurssiin. Ulkomaan
rahan määräisistä liiketapahtumista ja monetaaristen erien muun
-
tamisesta syntyneet voitot ja tappiot on käsitelty tulosvaikutteisesti.
Liiketoiminnan kurssivoitot ja -tappiot sekä valuuttamääräisten saa
-
misten ja lainojen kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät rahoitustuottoihin
ja -kuluihin.
AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet arvostetaan kertyneillä pois-
toilla ja mahdollisilla arvonalentumisilla vähennettyyn hankinta -
menoon.
Hankintameno koostuu seuraavista välittömästi hyödykkeen han
-
kinnasta aiheutuneista menoista:
ostohinta, joka sisältää tuontitullit ja sellaiset myyntiin liittyvät
verot, jotka eivät ole saatavissa takaisin, ja josta on vähennetty
mahdolliset alennukset; sekä
kaikki menot, jotka johtuvat välittömästi omaisuuserän saattami-
sesta sellaiseen sijaintipaikkaan ja kuntoon, että se pystyy toi-
mimaan johdon tarkoittamalla tavalla.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnasta aiheutuneet
korkomenot kirjataan tulosvaikutteisesti.
Mikäli käyttöomaisuushyödyke koostuu useammasta osasta, joi
-
den taloudelliset vaikutusajat ovat eripituiset, kukin osa käsitellään
erillisenä hyödykkeenä. Tällöin osan uusimiseen liittyvät menot ak
-
tivoidaan ja uusimisen yhteydessä mahdollinen jäljellä oleva kirjan-
pitoarvo kirjataan pois taseesta. Muussa tapauksessa myöhemmin
syntyvät menot sisällytetään aineellisen käyttöomaisuushyödykkeen
kirjanpitoarvoon vain, mikäli on todennäköistä, että hyödykkeeseen
liittyvä vastainen taloudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi ja
hyödykkeen hankintameno on luotettavasti määritettävissä. Muut
korjaus- ja kunnossapitomenot kirjataan tulosvaikutteisesti, kun ne
toteutuvat.
Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaiku
-
tusajan kuluessa. Maa-alueista ei tehdä poistoja.
Arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat: Aineettomien hyödykkeiden poistoajat ovat seuraavat:
Rakennukset ja rakennelmat 20 vuotta
Koneet ja kalusto 3–5 vuotta
Ajoneuvot 3–6 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 3–5 vuotta
Tilauskannat 1–2 vuotta
Patentit 3–5 vuotta
Atk-ohjelmistot 3–6 vuotta
Sertifikaatit 3–5 vuotta
Omaisuuserän jäännösarvo ja taloudellinen vaikutusaika arvioidaan
uudelleen jokaisen tilikauden lopussa, ja jos odotukset poikkeavat
aikaisemmista arvioista, muutos käsitellään kirjanpidollisen arvion
muutoksena.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käytöstä poistamisesta
ja luovutuksista syntyvät myyntivoitot ja -tappiot kirjataan tulosvai
-
kutteisesti ja esitetään liiketoiminnan muissa tuotoissa ja kuluissa.
Myyntivoitto määritetään myyntihinnan ja jäljellä olevan hankinta
-
menon erotuksena.
JULKISET AVUSTUKSET
Julkiset avustukset kirjataan aineellisten hyödykkeiden kirjanpito-
arvojen vähennyksiksi silloin, kun konserni täyttää avustuksen saa-
misen ehdot, ja on kohtuullisen varmaa, että ne tullaan saamaan.
Avustukset tuloutuvat pienempien poistojen muodossa hyödykkeen
käyttöaikana. Sellaiset avustukset, jotka on saatu korvaukseksi jo
syntyneistä menoista, tuloutetaan samalla kaudella, kuin menot kir
-
jataan kuluksi ja esitetään liiketoiminnan muissa tuotoissa.
AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
Liikearvo
Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan määrään,
jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien osuus han
-
kinnan kohteesta ja aiemmin omistettu osuus yhteen laskettuna ylit-
tävät hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon.
Liikearvoista ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain mah
-
dollisen arvonalentumisen varalta. Tätä tarkoitusta varten liikearvo
on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksiköille. Liikearvo arvostetaan
alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla.
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimusmenot kirjataan tulosvaikutteisesti kuluiksi syntyessään.
Kehittämismenot aktivoidaan taseeseen aineettomiksi hyödykkeik
-
si edellyttäen, että tuote on teknisesti toteutettavissa, sitä voidaan
hyödyntää kaupallisesti ja siitä odotetaan saatavan kaupallista hyö
-
tyä. Aktivoitavat kehittämismenot sisältävät hyödykkeen valmiiksi
saattamiseen sille aiottuun käyttötarkoitukseen välittömästi johtu
-
vat materiaali-, työ- ja testausmenot. Kehittämismenot, jotka eivät
ole aktivoitavissa, kirjataan tulosvaikutteisesti kuluiksi syntyessään.
Aiemmin kuluksi kirjattuja kehittämismenoja ei aktivoida enää myö
-
hemmin. Tilikauden 2023 lopussa yhtiöllä oli aktivoituja kehittämis-
menoja, joista on esitetty tarkemmat tiedot konsernitilinpäätöksen
liitetiedossa 14.
Muut aineettomat hyödykkeet
Aineeton hyödyke merkitään taseeseen alkuperäiseen hankintame-
noon siinä tapauksessa, että hankintameno on määritettävissä luo-
tettavasti ja on todennäköistä, että hyödykkeestä johtuva odotetta-
vissa oleva taloudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi.
Ne aineettomat hyödykkeet, joilla on rajallinen taloudellinen vai
-
kutusaika, kirjataan tasapoistoina kuluksi tulosvaikutteisesti nii-
den tunnetun tai arvioidun taloudellisen vaikutusaikansa kuluessa.
Konsernilla ei ole aineettomia hyödykkeitä, joilla olisi rajoittamaton
taloudellinen vaikutusaika.
Omaisuuserän taloudellinen vaikutusaika arvioidaan uudelleen jo
-
kaisen tilikauden lopussa, ja jos odotukset poikkeavat aikaisemmis-
ta arvioista, muutos käsitellään kirjanpidollisen arvion muutoksena.
Aineettomien hyödykkeiden käytöstä poistamisesta ja luovutuk
-
sista syntyvät myyntivoitot ja -tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti ja
esitetään liiketoiminnan muissa tuotoissa ja kuluissa. Myyntivoitto
määritetään myyntihinnan ja jäljellä olevan hankintamenon
erotuksena.
ARVONALENTUMISTESTAUS
Konserni arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, onko
olemassa viitteitä siitä, että taseen omaisuuserien arvo saattaisi olla
alentunut. Mikäli viitteitä arvonalentumisesta havaitaan tai mikäli
omaisuuserän kohdalla suoritetaan vuosittainen säännöllinen ar
-
vonalentumistesti, konserni määrittää omaisuuserän kerrytettävissä
olevan rahamäärän. Säännöllinen vuosittainen arvonalentumistesti
suoritetaan liikearvolle ja keskeneräisille aineettomille hyödykkeil
-
le. Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän tai rahavirtaa
tuottavan yksikön käypä arvo vähennettynä luovutuksesta johtuvilla
menoilla tai sen käyttöarvo, sen mukaan kumpi niistä on suurem
-
pi. Käypä arvo on omaisuuserän myynnistä saatava hinta markki-
naosapuolten välillä toteutuvassa tavanmukaisessa liiketoimessa.
Käyttöarvolla tarkoitetaan kyseisestä omaisuuserästä tai rahavir
-
taa tuottavasta yksiköstä saatavissa olevia arvioituja vastaisia net-
torahavirtoja, jotka diskontataan nykyarvoonsa. Diskonttauskorkona
käytetään ennen veroa määritettyä korkoa, joka kuvastaa markki
-
noiden näkemystä rahan aika-arvosta ja omaisuuserään liittyvistä
erityisriskeistä.
Kerrytettävissä olevaa rahamäärää verrataan arvonalentumistes
-
tissä omaisuuserän kirjanpitoarvoon. Omaisuuserän arvo on alentu-
nut silloin, kun sen kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan
rahamäärän. Arvonalentumistappio kirjataan välittömästi tulosvai
-
kutteisesti. Arvonalentumistappio kohdistetaan ensin liikearvoon,
minkä jälkeen tappiota kohdistetaan muille testattaville omaisuu
-
serille niiden kirjanpitoarvojen suhteessa.
Arvonalentumistappion kirjaamisen yhteydessä poistojen koh
-
teena olevan omaisuuserän taloudellinen vaikutusaika arvioidaan
uudelleen. Muusta omaisuuserästä kuin liikearvosta kirjattu arvon
-
alentumistappio peruutetaan siinä tapauksessa, että on tapahtunut
muutos niissä arvioissa, joita on käytetty määritettäessä omaisuuse
-
rästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää. Arvonalentumistappiota ei
kuitenkaan peruta enempää, kuin mikä omaisuuserän kirjanpitoar
-
vo olisi ilman arvonalentumistappion kirjaamista. Liikearvosta kirjat-
tua arvonalentumistappiota ei peruta missään tilanteessa.
Arvonalentumistestausta on kuvattu liitteessä 16. Liikearvon ja
taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamattomien hyödykkeiden
arvonalentumistestaus.
VAIHTO-OMAISUUS
Konsernin vaihto-omaisuus koostuu aineista ja tarvikkeista. Vaihto-
omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai nettorealisointiarvoon
sen mukaan, kumpi niistä on alempi. Vaihto-omaisuuden hankinta
-
meno määritetään FIFO-menetelmällä (first in, first out), jolloin ole-
tetaan, että ensiksi ostetut tai valmistetut vaihto-omaisuushyödyk-
keet myydään tai käytetään ensimmäisinä. Nettorealisointiarvo on
tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta
on vähennetty arvioidut valmiiksi saattamisesta johtuvat menot sekä
arvioidut myynnin toteutumiseksi välttämättömät menot.
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
38 39
VUOKRASOPIMUKSET
Konserni vuokralle ottajana
Constin ollessa vuokrasopimuksessa vuokraajana, se kirjaa vuok-
rakauden alkaessa käyttöoikeusomaisuuserän perustuen oikeuteen
käyttää hyödykettä ja vuokrasopimusvelan perustuen velvoitteeseen
maksaa vuokramaksuja.
Käyttöoikeusomaisuuserä merkitään taseeseen vuokra-ajan al
-
kamisajankohtana eli päivänä, jolloin vuokralle antaja antaa koh-
deomaisuuserän Constin käytettäväksi. Käyttöoikeusomaisuuserä
merkitään taseeseen tulevien vuokramaksujen nykyarvoon käyt
-
täen diskonttokorkona lisäluoton korkoa ja siitä tehdään poistot
vuokra-ajan kuluessa tai taloudellisena pitoaikana riippuen siitä,
kumpi näistä on lyhyempi. Tulevien vuokramaksujen nykyarvoa las
-
kettaessa käytetään lisäluoton korkoa, koska vuokrasopimuksen si-
säinen korko ei ole suoraan määriteltävissä. Arvonlisäveroa ei sisäl-
lytetä vuokrasopimusvelan määrään. Vuokrasopimusvelat sisältyvät
rahoitusvelkoihin.
Lyhytaikaisiin ja arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskeviin vuok
-
rasopimuksiin liittyvät kustannukset kirjataan kuluksi vuokra-ajalle.
Konserni vuokralle antajana
Konserni ei toimi vuokralle antajana.
TYÖSUHDE-ETUUDET
Eläkevelvoitteet
Eläkejärjestelyt luokitellaan etuuspohjaisiksi ja maksupohjaisiksi jär-
jestelyiksi. Konsernin henkilöstön eläketurva on järjestetty lakisää-
teisellä eläkevakuutuksella ulkopuolisessa eläkevakuutusyhtiössä.
Kyseinen järjestely luokitellaan maksupohjaiseksi eläkejärjestelyksi.
Maksupohjaisessa järjestelyssä konserni suorittaa kiinteitä maksuja
erilliselle yksikölle ja tehdyt suoritukset merkitään tulosvaikutteisesti
sillä tilikaudella, jota veloitus koskee. Konsernilla ei ole oikeudellista
tai tosiasiallista velvoitetta lisämaksujen suorittamiseen järjestelyyn,
mikäli saajataho ei pysty suoriutumaan kyseisten eläke-etuuksien
maksamisesta.
Osakeperusteiset maksut
Konsernilla on voimassa avainhenkilöilleen osakepohjainen kan-
nustinjärjestelmä. Järjestelmä tarjoaa kohderyhmään kuuluville
avainhenkilöille mahdollisuuden ansaita palkkiona yhtiön osakkeita
muuntamalla tulospalkkiojärjestelmässä ansaittava tulospalkkio tai
puolet siitä osakkeiksi. Mahdollinen palkkio maksetaan osallistujille
kahden vuoden sitouttamisjakson jälkeen osittain yhtiön osakkeina
ja osin rahana. Järjestelmän piiriin kuului vuoden 2023 lopussa 62
avainhenkilöä, mukaan lukien konsernin johtoryhmän jäsenet.
Konsernilla on voimassa optio-ohjelma. Optio-oikeudet arvos
-
tetaan käypään arvoon niiden myöntämishetkellä ja kirjataan tu-
loslaskelmaan työsuhde-etuuksista aiheutuviin kuluihin tasaerinä
oikeuden syntymisajanjakson aikana. Optioiden myöntämishetkellä
määritetty kulu perustuu konsernin arvioon niiden optioiden mää
-
rästä, joihin oletetaan syntyvän oikeus oikeuden syntymisajanjakson
lopussa. Optioiden käyvän arvon määrittelyssä on käytetty Black-
Scholes-hinnoittelumallia. Oletukset lopullisesta optioiden määrästä
päivitetään jokaisena raportointikauden päättymispäivänä ja arvioi
-
den muutokset kirjataan tulosvaikutteisesti. Optio-oikeuksia käytet-
täessä osakemerkinnöistä saadut varat (mahdollisilla transaktiome-
noilla oikaistuna) kirjataan omaan pääomaan.
VARAUKSET JA EHDOLLISET VELAT
Varaus merkitään taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman ta-
pahtuman seurauksena oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite,
maksuvelvoitteen toteutuminen on todennäköistä ja velvoitteen suu
-
ruus on arvioitavissa luotettavasti. Varauksena kirjattava määrä vas-
taa parasta arviota menoista, joita olemassa olevan velvoitteen täyt-
täminen edellyttää raportointikauden päättymispäivänä. Varausten
muutokset kirjataan tuloslaskelmaan samaan erään, mihin varaus
on alun perin kirjattu.
Varauksia syntyy esimerkiksi tuotteille myönnetystä takuuajasta
piilevien vikojen korjaamista varten ja tappiollisista sopimuksista.
Takuuvarauksen suuruus perustuu kokemusperäiseen tietoon ta
-
kuumenojen toteutumisesta. Tappiollisista sopimuksista kirjataan
varaus, kun velvoitteiden täyttämiseksi vaadittavat välttämättömät
menot ylittävät sopimuksesta saatavat hyödyt. Varauksia ei ole dis
-
kontattu, sillä konserni arvioi käyttävänsä ne seuraavien kahden
vuoden kuluessa, ja diskonttauksella ei olisi olennaista merkitystä.
Ehdollinen velka on aikaisempien tapahtumien seurauksena syn
-
tynyt mahdollinen velvoite, jonka olemassaolo varmistuu vasta, kun
yksi tai useampi epävarma tapahtuma, joka ei ole kokonaan yhtei
-
sön määräysvallassa, toteutuu tai jää toteutumatta tulevaisuudessa,
tai olemassa oleva velvoite, jonka osalta maksuvelvoitteen toteutu
-
minen ei ole todennäköistä tai velvoitteen suuruus ei ole määritettä-
vissä riittävän luotettavasti. Ehdollisia velkoja ei merkitä taseeseen
vaan ne esitetään liitetietona, ellei maksuvelvoitteen toteutuminen
ole erittäin epätodennäköistä.
TULOVEROT
Tarkasteltavan raportointikauden verokulu muodostuu kauden ve-
rotettavaan tuloon perustuvan veron ja laskennallisen veron yhteis-
määrästä. Verot merkitään tuloslaskelmaan, lukuun ottamatta ti-
lanteita, joissa ne liittyvät muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan
omaan pääomaan kirjattaviin eriin, jolloin myös vero kirjataan ky
-
seisiin eriin.
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verot
Tarkasteltavana olevan kauden ja aikaisempien kausien verotetta-
vaan tuloon perustuvat verovelat (tai -saamiset) kirjataan määrään,
joka odotetaan suoritettavan veronsaajalle (tai saatavan siltä hyvi
-
tyksenä), ja ne määritellään käyttäen niitä verokantoja ja verolakeja,
joista on säädetty tai jotka on käytännössä hyväksytty raportointi
-
kauden päättymispäivään mennessä.
Laskennalliset verot
Laskennalliset verot lasketaan väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja
verotuksellisen arvon välillä. Laskennallista verovelkaa tai saamista
ei kuitenkaan kirjata, jos se johtuu omaisuuserän tai velan alkupe
-
räisestä kirjaamisesta, kun kyseessä ei ole liiketoimintojen yhdistä-
minen eikä liiketapahtuma toteutumisaikanaan vaikuta kirjanpidon
tulokseen eikä verotettavaan tuloon.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan siihen määrään asti kuin
on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa,
jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Laskennallisen ve
-
rosaamisen kirjaamisedellytykset arvioidaan tältä osin aina jokaisen
raportointikauden päättymispäivänä.
Laskennalliset verot lasketaan käyttämällä raportointikauden
päättymispäivään mennessä säädettyjä verokantoja tai verokantoja,
jotka on siihen mennessä käytännössä hyväksytty.
Konsernissa merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät aineellisten
käyttöomaisuushyödykkeiden poistoista, verotuksessa vahvistetuista
tappioista sekä liiketoimintojen yhdistämisten yhteydessä tehdyistä
käypiin arvoihin perustuvista oikaisuista.
Konserni vähentää laskennalliset verosaamiset ja -velat toisistaan
siinä ja vain siinä tapauksessa, että konsernilla on laillisesti toimeen
-
pantavissa oleva oikeus kuitata kauden verotettavaan tuloon perus-
tuvat verosaamiset ja -velat keskenään ja laskennalliset verosaami-
set ja -velat liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin joko
samalta verovelvolliselta tai eri verovelvolliselta, jotka aikovat joko
kuitata kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -ve
-
lat keskenään tai realisoida saamisen ja suorittaa velat samanaikai-
sesti jokaisella sellaisella tulevalla kaudella, jonka aikana odotetaan
suoritettavan merkittävä määrä laskennallisia verovelkoja tai hyö
-
dynnettävän merkittävä määrä laskennallisia verosaamisia.
TULOUTUSPERIAATTEET
Liikevaihtona esitetään asiakassopimuksista saadut myyntituo-
tot käypään arvoon arvostettuina välillisillä veroilla ja alennuksilla
oikaistuina.
Projektitoimitukset
Projektitoimitukset muodostavat merkittävän osan konsernin liike-
vaihdosta. Projektitoimitukset pitävät sisällään talotekniikan, linjasa-
neerauksen, korjausurakoinnin, julkisivusaneerauksen sekä muiden
vaativien kohteiden korjausrakentamisen urakoita ja palvelu-urakoi
-
ta, jotka Consti on määritellyt sekä arvoltaan että ajalliselta kestol-
taan merkittäviksi.
Sopimusten yksilöiminen
IFRS 15 sisältää kriteerit sopimuksen yksilöimisen sekä yhdistä-
misen arvioimiseksi. Jos saman asiakkaan tai asiakkaan lähipiirin
kanssa on tehty samanaikaisesti kaksi tai useampia sopimuksia,
jotka liittyvät samaan kokonaisuuteen, sopimukset yhdistellään ja
käsitellään, kuten ne olisivat yksi sopimus.
Yhdisteltäviä sopimuksia on tunnistettu erityisesti taloteknisissä
kokonaistoimituksissa, joissa Consti vastaa useamman taloteknisen
järjestelmän, kuten lämmitys-, vesi-, sähkö-, ilmanvaihto- ja auto
-
maatiojärjestelmien asennuksesta. Tällöin sopimusten yhdistämisen
perusteena on joko se, että sopimuksista neuvotellaan yhtenä koko
-
naisuutena, joilla on yksi kaupallinen tarkoitus, tai että sopimuksis-
sa luvatut palvelut muodostavat yhden suoritevelvoitteen.
Sopimusmuutokset
Asiakassopimuksiin tehtävät muutokset eivät tyypillisesti täytä IFRS
15 -standardin vaatimuksia muutoksen käsittelemisestä erillisenä
sopimuksena. Sopimusmuutokset käsitellään siten osana kokonais
-
urakkaa. Sopimusmuutosten yhdistelyn perusteena on se, että so-
pimusmuutokseen liittyvät palvelut eivät ole eroteltavissa alkuperäi-
sestä suoritevelvoitteesta.
Suoritevelvoitteiden yksilöiminen
Sopimuksen syntymisajankohtana arvioidaan asiakassopimuk-
sessa luvatut palvelut sekä yksilöidään asiakkaalle toimitettavat
suoritevelvoitteet. Constin projektitoimituksissa työn ja materiaali
-
en osuudet eivät ole eroteltavissa. Suunnitteluvastuun sisältävissä
projekteissa suunnittelun ja toteutuksen osuudet ovat eroteltavissa
omiksi suoritevelvoitteiksi. Lisäksi Constin kokonaistoimituksissa to
-
teutuksen osuus voidaan edelleen erotella suoritevelvoitteiksi perus-
tuen esimerkiksi rakennusurakoinnin ja taloteknisten järjestelmien
osakokonaisuuksiin.
Transaktiohinnan määrittäminen ja kohdistaminen
suoritevelvoitteille
Transaktiohinta on se vastikemäärä, johon konserni odottaa ole-
vansa oikeutettu asiakkaalle luovutettavia palveluja vastaan.
Asiakassopimuksessa luvattuun vastikkeeseen voi sisältyä kiinteitä
tai muuttuvia rahamääriä tai näitä molempia. Konsernin projektitoi
-
mitukset hinnoitellaan tyypillisesti kokonaishintaisina, tavoitehintai-
sina tai laskutyöurakoina.
Muuttuvan vastikkeen osalta konserni arvioi sen vastikemäärän,
johon se on oikeutettu sitä vastaan, että luvatut palvelut luovutetaan
asiakkaalle. Muuttuvan vastikkeen arvioinnissa olennaista on, että
myyntituottoja kirjataan vain se määrä kuin on erittäin todennäköis
-
tä, ettei kirjattujen kertyneiden myyntituottojen määrään jouduta te-
kemään peruutusta, kun muuttuvaan vastikkeeseen liittyvä epävar-
muustekijä myöhemmin ratkeaa.
Transaktiohinta kohdistetaan kullekin suoritevelvoitteelle sellai
-
sena rahamääränä, joka kuvaa sitä vastikemäärää, johon konserni
odottaa olevansa oikeutettu sitä vastaan, että luvatut palvelut luo
-
vutetaan asiakkaalle. Kirjattavien myyntituottojen määrä sisältää
johdon arvioita ja kirjaaminen perustuu johdon parhaaseen arvioon
siitä vastikemäärästä, johon konserni odottaa olevansa oikeutettu.
Tuloutus
Konserni kirjaa myyntituoton, kun se täyttää suoritevelvoitteen luo-
vuttamalla luvatun palvelun asiakkaalle. Constin liiketoiminta pro-
jektitoimituksissa perustuu työhön, jota tehdään asiakkaan omista-
maan hyödykkeeseen, jolloin asiakkaalla on määräysvalta tehtyyn
suoritteeseen sitä mukaa kun Consti tuottaa suoritetta. Tuloutus ta
-
pahtuu ajan kuluessa valmiusasteen mukaisesti, kun asiakas saa
määräysvallan luvattuun suoritteeseen.
Valmiusaste määritetään laskemalla kunkin hankkeen tilinpää
-
töspäivään mennessä kertyneiden menojen suhteellinen osuus ky-
seisen hankkeen tai sopimuksen arvioiduista kokonaismenoista.
Tuottoja kirjataan valmiusastetta vastaava määrä. Maksuehdot tu
-
levat sopimuskohtaisesti, sopimusperusteiset maksut perustuvat
maksuerätaulukoihin ja projektikohtaisiin maksusuunnitelmiin.
Kun on todennäköistä, että hankkeen valmiiksi saamiseen tar
-
vittavat kokonaismenot ylittävät hankkeesta saatavat kokonaistulot,
odotettavissa oleva tappio kirjataan kuluksi välittömästi. Hankkeen
tuloja tai menoja tai sen lopputulosta koskevien arvioiden muutos
-
ten vaikutus käsitellään kirjanpidollisen arvion muutoksena.
Jos valmiusasteen mukaan tuloutetusta hankkeesta syntyneet
menot ja kirjatut voitot ovat suuremmat kuin hankkeesta ennakkoon
laskutettu määrä, esitetään erotus taseen erässä ”myyntisaamiset ja
muut saamiset”. Jos valmiusasteen mukaan tuloutetusta hankkees
-
ta syntyneet menot ja kirjatut voitot ovat pienemmät kuin hankkeen
ennakkolaskutus, esitetään erotus erässä ”ostovelat ja muut velat”.
Muut laskutyöprojektit ja palvelusopimukset
Muut laskutyöprojektit ja palvelusopimukset pitävät sisällään pie-
nimuotoisia laskutyöperusteisia talotekniikan, linjasaneerauksen,
korjausurakoinnin, julkisivusaneerauksen sekä muiden kohteiden
korjausrakentamisen urakoita ja palvelu-urakoita. Lisäksi katego
-
riaan kuuluvat sopimusasiakkaille toteutettavat tekniset huolto- ja
ylläpitopalvelut.
Muissa laskutyöprojekteissa ja palvelusopimuksissa vastike tu
-
loutetaan sitä mukaa kun Consti tuottaa suoritetta, sillä asiakas saa
ja kuluttaa saamansa hyödyn suoritteesta palvelua toimitettaessa.
Korko- ja osinkotuotot
Korkotuotot on kirjattu efektiivisen koron menetelmällä ja osingot
silloin, kun oikeus osinkoon on syntynyt.
RAHOITUSVARAT JA RAHOITUSVELAT
Rahoitusvarat
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan seuraaviin ryhmiin: jaksotet-
tuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat, käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat ja käypään arvoon mui
-
den laajan tuloksen erien kautta arvostettavat rahoitusvarat.
Luokittelu perustuu rahoitusvarojen rahavirtaominaisuuksiin ja
hallintaan käytettäviin liiketoimintamalleihin ja tapahtuu alkuperäi
-
sen kirjaamisen yhteydessä ja konserni kirjaa rahoitusvarat tasee-
seen silloin, kun siitä tulee instrumentin sopimusehtojen osapuoli.
Konsernin johto määrittää luokittelun alkuperäisen kirjaamisen yh
-
teydessä. Kaikki rahoitusvarojen ostot ja myynnit kirjataan selvitys-
päivänä. Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta, kun sopimusperus-
teinen oikeus rahoitusvaroihin kuuluvan erän rahavirtoihin lakkaa
olemasta voimassa tai kun konserni on siirtänyt merkittäviltä osin
rahoitusvaroihin kuuluvat riskit ja tuotot konsernin ulkopuolelle.
Kaikki rahoitusvarat arvostetaan alkuperäisen kirjaamisen yhtey
-
dessä käypään arvoon. Transaktiomenot, jotka kohdistuvat välittö-
mästi rahoitusvaran hankintaan, sisällytetään rahoitusvarojen alku-
peräiseen kirjanpitoarvoon, kun kyseessä on erä, jota ei arvosteta
käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Käypään arvoon tulosvaikuttei
-
sesti kirjattaviin rahoitusvaroihin liittyvät transaktiokulut kirjataan vä-
littömästi tuloslaskelmaan.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat ovat
varoja, joihin liittyvät maksut ovat kiinteät tai määritettävissä, ja joi
-
ta ei noteerata toimivilla markkinoilla, eikä konserni pidä niitä kau-
pankäyntitarkoituksessa tai alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä
nimenomaisesti luokittele käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjat
-
tavaksi. Konsernilla tähän erään kuuluvat myyntisaamiset. Ne sisäl-
tyvät taseessa luonteensa mukaisesti lyhyt- tai pitkäaikaisiin varoi-
hin: viimeksi mainittuihin, mikäli ne erääntyvät yli 12 kuukauden
kuluttua.
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattaviin
rahoitusvaroihin kuuluvat ne rahoitusvarat, joita pidetään hallussa
tavoitteena sekä kerätä sopimukseen perustuvia rahavirtoja, että
myydä rahoitusvaroja. Ne sisältyvät pitkäaikaisiin varoihin, paitsi
jos ne on tarkoitus pitää alle 12 kuukauden ajan raportointikauden
päättymisestä lähtien, jolloin ne sisällytetään lyhytaikaisiin varoihin.
Tähän luokkaan kuuluvien rahoitusvarojen käyvän arvon muutok
-
set kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja esitetään oman pää-
oman arvonmuutosrahastossa verovaikutus huomioiden. Käyvän ar-
von muutos siirretään arvonmuutosrahastosta rahoitustuottoihin tai
-kuluihin silloin, kun konserni luopuu rahoitusvarasta tai kun sen
arvo on alentunut siten, että arvonalentumistappio tulee kirjata.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin
kuuluvat ne rahoitusvarat, jotka eivät täytä muiden ryhmien kritee
-
rejä. Konsernilla tähän luokkaan kuuluvat noteeraamattomat osak-
keet. Tähän luokkaan kuuluviksi rahoitusvaroiksi luetaan myös sel-
laiset rahoitusvarat tai johdannaiset, jotka eivät täytä IFRS 9:n mu-
kaisia suojauslaskennan ehtoja. Johdannaiset kirjataan alun perin
käypään arvoon, kun konsernista tulee sopimusosapuoli ja arvoste
-
taan myöhemmin käypään arvoon. Korkojohdannaisilla suojaudu-
taan markkinakorkojen muutoksilta ja korkojohdannaisten käyvän
arvon muutokset kirjataan rahoitustuottoihin tai -kuluihin sillä tili
-
kaudella, jonka aikana ne syntyvät. Johdannaiset ovat pitkäaikaisia
varoja (Saamiset), kun niiden maturiteetti on yli 12 kuukautta ja
lyhytaikaisia varoja (Myyntisaamiset ja muut saamiset), kun jäljel
-
lä oleva maturiteetti on alle 12 kuukautta. Johdannaiset voivat olla
myös velkaa, niiden laadintaperiaatteet kerrotaan myöhemmin koh
-
dassa ”Rahoitusvelat”.
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
40 41
Rahoitusvarojen arvon alentuminen
Konserni arvioi jokaisena raportointikauden päättymispäivänä, onko
olemassa objektiivista näyttöä jonkin rahoitusvaroihin kuuluvan erän
arvon alentumisesta. Rahoitusvarojen arvon katsotaan olevan alen
-
tunut, jos niiden kirjanpitoarvo on suurempi kuin arvioitu kerrytet-
tävissä oleva rahamäärä. Jos on olemassa objektiivista näyttöä siitä,
että jaksotettuun hankintamenoon kirjattavan rahoitusvaroihin kuu
-
luvan erän arvo saattaa olla alentunut, arvonalentumistappio kirja-
taan tulosvaikutteisesti. Jos arvonalentumistappion määrä pienenee
jollakin myöhemmällä tilikaudella ja vähennyksen voidaan katsoa
liittyvän arvonalentumisen kirjaamisen jälkeiseen tapahtumaan, ra
-
hoitusvaroihin kuuluvan erän arvonalentuminen peruutetaan.
Rahavarat
Rahavarat ovat käteisvaroja, vaadittaessa nostettavissa olevia pank-
kitalletuksia tai likvidejä markkinarahasijoituksia, joiden alkuperäi-
nen maturiteetti on enintään 3 kuukautta. Ne esitetään taseessa
hankintamenoonsa ja tuotot rahoitustuotoissa. Käytössä olevat kon
-
sernitilien limiitit sisältyvät taseen lyhytaikaisiin velkoihin ja esitetään
netotettuina, sillä konsernilla on sopimukseen perustuva kuittausoi
-
keus suorittaa velkojalle nettomäärä.
Rahoitusvelat
Konsernin rahoitusvelat luokitellaan kahteen luokkaan: jaksotettuun
hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat ja käypään arvoon tu
-
losvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat.
Rahoitusvelat kirjataan taseeseen selvityspäivänä ja pois taseesta,
kun niihin liittyvät velvoitteet sopimusten mukaan päättyvät tai siir
-
tyvät pois konsernista.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat mer
-
kitään kirjanpitoon alun perin käypään arvoon. Lainan noston yh-
teydessä syntyneet transaktiomenot on sisällytetty alkuperäiseen
kirjanpitoarvoon. Rahoitusvelat voivat olla lyhyt- tai pitkäaikaisia.
Myöhempi arvostaminen tapahtuu jaksotettuun hankintamenoon
efektiivisen koron menetelmällä.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
-ryhmään on kirjattu liiketoimintaan ja rahoitukseen liittyviä korko-
johdannaisia, joihin ei sovelleta IFRS 9:n mukaista suojauslasken-
taa. Johdannaiset kirjataan alun perin käypään arvoon, kun kon-
sernista tulee sopimusosapuoli ja arvostetaan myöhemmin käypään
arvoon. Korkojohdannaisilla suojaudutaan markkinakorkojen muu
-
toksilta ja korkojohdannaisten käyvän arvon muutokset kirjataan ra-
hoitustuottoihin tai -kuluihin sillä tilikaudella, jonka aikana ne synty-
vät. Johdannaiset ovat pitkäaikaisia velkoja (Muut velat), kun niiden
maturiteetti on yli 12 kuukautta ja lyhytaikaisia velkoja (Ostovelat
ja muut velat), kun jäljellä oleva maturiteetti on alle 12 kuukautta.
Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta
Johdannaissopimukset käsitellään IFRS 9 Rahoitusinstrumentit
-standardin mukaisesti. Konserni on luokitellut kaikki johdannaiset
kaupankäyntitarkoituksessa pidettäviksi, koska se ei sovella IFRS 9
-standardin mukaista suojauslaskentaa. Kaupankäyntitarkoituksessa
pidettävät johdannaiset ovat koronvaihtosopimuksia, jotka arvoste
-
taan käypään arvoon. Johdannaisten käypä arvo on kirjattu muihin
pitkä- tai lyhytaikaisiin varoihin ja velkoihin. Käyvän arvon muutok
-
sista johtuvat sekä realisoitumattomat että realisoituneet voitot ja
tappiot kirjataan tuloslaskelman rahoituseriin sillä tilikaudella, jonka
aikana ne syntyvät. 31.12.2023 (31.12.2022) Constilla ei ollut voi
-
massa olevia johdannaissopimuksia.
OMA PÄÄOMA
Osakepääomana esitetään kantaosakkeiden nimellisarvo. Menot,
jotka liittyvät omien oman pääoman ehtoisten instrumenttien
liikkeeseen laskuun tai hankintaan, esitetään oman pääoman
vähennyseränä.
Hallituksen yhtiökokoukselle ehdottama osingonjako yhtiön osak
-
keenomistajille merkitään oman pääoman vähennykseksi ja velaksi
konsernitaseeseen sillä kaudella, jonka aikana yhtiökokous on hy
-
väksynyt osingon.
KESKEISET KIRJANPIDOLLISET ARVIOT JA HARKINTAAN
PERUSTUVAT RATKAISUT
Tilinpäätöstä laadittaessa joudutaan tekemään tulevaisuutta kos-
kevia arvioita ja oletuksia, joihin liittyy epävarmuutta. Lopulliset to-
teumat saattavat poiketa arvioista ja oletuksista. Arviot perustuvat
johdon aiempaan kokemukseen, raportointikauden päättymishet
-
kellä parhaaseen mahdolliseen käytettävissä olevaan tietoon sekä
perusteltavissa oleviin oletuksiin. Lisäksi joudutaan käyttämään
harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa eri
-
tyisesti silloin, kun IFRS-normisto sisältää vaihtoehtoisia käsittely-
tapoja. Seuraavassa käsitellään tilinpäätökseen sisältyviä keskeisiä
kirjanpidollisia arvioita ja oletuksia:
Liikearvon arvonalentuminen
Liikearvon arvonalentumista arvioidaan vuosittain tai tarvittaes-
sa useammin liitetiedossa 16 esitettyjen periaatteiden mukai-
sesti. Liikearvon arvonalentumistesti edellyttää rahavirtaa tuotta-
vien yksiköiden kerrytettävissä olevien rahavirtojen määrittämistä.
Kerrytettävissä olevien rahavirtojen määrittäminen edellyttää johdon
arvioita ja harkintaa tulevia kassavirtoja ja näiden kassavirtojen dis
-
konttaamisessa käytettäviä diskonttauskorkoja koskien. Johto pe-
rustaa arvionsa raportointikauden päättymispäivänä olevaan par-
haaseen mahdolliseen tietoon tulevaisuuden näkymistä sekä sen
hetkisiin markkinaolosuhteisiin. Kassavirtaennusteissa on huomioitu
rahoituksen ja energian nopea hinnannousu sekä voimakas inflaatio
epävarmuutta lisäävänä tekijänä.
Asiakassopimuksista saatujen myyntituottojen tuloutus
Valmiusasteen mukainen tuloutus edellyttää johdon arviota rapor-
tointikauden päättymispäivään mennessä kertyneistä kustannuksis-
ta suhteessa hankkeen arvioituihin kokonaiskustannuksiin. Lisäksi
on arvioitava hankkeen loppuunsaattamiseksi kertyvät tulevat kus
-
tannukset sekä mahdollinen myyntihintojen kehittyminen. Jos ar-
vio hankkeen tuloista, menoista tai sen lopputulemasta muuttuu,
muuttuneita arvioita käytetään tulosvaikutteisesti kirjattavia tuottoja
ja kuluja määritettäessä sillä kaudella, jolloin muutos tehdään sekä
sen jälkeisillä kausilla. Odotettavissa oleva tappio kirjataan kuluksi
välittömästi.
Laskennalliset verosaamiset
Konserni on kirjannut laskennallista verosaamista verotuksessa vä-
hennyskelpoisista väliaikaisista eroista ja verotuksellisista tappiois-
ta siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa
syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan vähennyskelpoiset väliaikai
-
set erot ja käyttämättömät verotukselliset tappiot voidaan hyödyn-
tää. Sen arvioiminen kuinka paljon tulevaisuudessa syntyy verotet-
tavaa tuloa, edellyttää johdon harkintaa ja perustuu johdon rapor-
tointikauden päättymispäivänä tekemään arvioon.
Vuokrasopimukset
Konserni on määritellyt, että vuokrasopimuksen vuokra-aika on
ajanjakso, jona vuokrasopimus ei ole purettavissa huomioiden mah
-
dolliset optiot pidentää tai lopettaa vuokrasopimus, jos option käyttä-
minen on todennäköistä. Johdon harkinnalla on merkitystä arvioita-
essa todennäköisyyttä käyttää vuokrakauden pidentämistä tai lopet-
tamista koskeva optio, mikäli tällainen vuokrasopimukseen sisältyy.
Lisäksi johdon harkinnalla on merkitystä vuokranmaksujen nykyar
-
von laskemisessa käytettävän lisäluoton koron määrittelemisessä.
Konsernilla on toistaiseksi voimassa olevia vuokrasopimuksia toi
-
mitiloihin ja varastoihin liittyen. Näiden toistaiseksi voimassa olevien
vuokrasopimusten osalta vuokrakauden pituus perustuu johdon ar
-
vioon vuokrakauden pituudesta. Arviossa otetaan huomioon mm.
kohdeomaisuuserän tärkeys konsernin toimintojen kannalta huomi
-
oiden kohdeomaisuuserän erityislaatuisuus, sijaintipaikka ja sopi-
vien vaihtoehtojen saatavuus. Johto arvioi kohteiden vuokrakauden
pituutta säännöllisesti varmistaakseen, että vuokrakausi vastaa tar
-
kasteluhetken olosuhteita.
Myyntisaamiset
Myyntisaamisten luottotappiovaraus kirjataan saamisten laadun ar-
vioinnin ja odotettavissa olevan luottotappiomallin perusteella. Johto
arvioi raportointikauden päättymishetkellä luottoriskin määrää ja kir
-
jaa luottotappiovarauksen niistä myyntisaamisista, joista todennä-
köisesti ei saada suoritusta täysimääräisenä. Arviot perustuvat jär-
jestelmälliseen luotonvalvontaan, aiempiin kokemuksiin toteutuneis-
ta luottotappioista sekä taloudellisiin olosuhteisiin arviointihetkellä.
ARVIO UUSIEN STANDARDIEN JA TULKINTA-OHJEIDEN
VAIKUTUKSESTA TULEVAISUUDESSA
IASB:n julkistamilla uusilla tai uudistetuilla standardeilla ja tulkin-
noilla, joita konserni ei vielä ole soveltanut, ei arvioida olevan mer-
kittävää vaikutusta konsernin tilinpäätökseen.
Kuva: Ville Vappula
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
42 43
2. Toimintasegmentit
1 000 €2023 2022LiikevaihtoTaloyhtiöt 102 425 103 987 Yritykset 112 169 104 945 Julkiset 54 269 42 104 Talotekniikka 65 746 69 086 Emo ja eliminoinnit -14 001 -14 905Yhteensä 320 607 305 217
Tiedot tärkeimmistä asiakkaista
Tilikausilla 1.1.–31.12.2023 ja 1.1.–31.12.2022 Consti-konsernin asiakaskunta on koostunut laajasta määrästä asiakkaita.
Yhdenkään asiakkaan liikevaihto ei edustanut merkittävää osaa Consti-konsernin liikevaihdosta tilikausilla 1.1.–31.12.2023
ja 1.1.–31.12.2022.
Segmentti-informaatio
Consti-konsernin emoyhtiö on Consti Oyj. Consti-konserni koostuu neljästä toisiaan tukevasta kotimaisesta toimintasegmentistä: Taloyhtiöt,
Yritykset, Julkiset ja Talotekniikka. Consti-konsernin johtamisrakenteen, toiminnan luonteen ja liiketoimintasegmenttien samankaltaisuuden
vuoksi toimintasegmentit yhdistellään IFRS 8:n mukaista segmenttiraportointia varten yhdeksi raportoitavaksi segmentiksi, joka sisältää
myös konsernipalvelut ja muut erät.
Ylin operatiivinen päätöksentekijä on Consti-konsernin hallitus, jolle hallituksen puheenjohtaja ja toimitusjohtaja valmistelevat ja esitte
-
levät päätösehdotukset.
Hallitus arvioi konsernin taloudellista tilaa kokonaisuutena eikä liiketoimintasegmenttien tulosten perusteella. Erillisten to
imintasegment-
tien raportoinnilla katsotaan olevan rajallinen arvo tilinpäätöksen käyttäjälle, koska toimintasegmenttien taloudelliset ominaispiirteet ja pit-
kän aikavälin taloudellinen tuloksellisuus ovat samankaltaiset.
T
aloudellisten ominaispiirteiden lisäksi toimialat ovat samankaltaiset seuraavissa suhteissa: Konserni tarjoaa kaikilla toimialoillaan korjaus-
rakentamisen palveluita. Konsernin tuotantoprosessi koostuu asiakkaan tiloissa tehtävistä korjauksista, muutostöistä tai kunnossa pito- ja
huoltotehtävistä. Kaikilla toimialoilla on liiketoimintaa kaikkien asiakasryhmien kanssa joitain poikkeuksia lukuun ottamatta. Palveluja myy
-
dään ristiin samoille asiakkaille usein myös eri toimialojen palveluja yhdistelemällä. Lisäksi palvelujen tuottamisessa käytettävät menetelmät
on jaettu palveluprosessin luonteen mukaisesti.
3. Hankitut ja myydyt liiketoiminnot
Yrityshankinnat täydentävät konsernin tuotevalikoimaa. Hankinnoista kirjattu liikearvo kohdistuu yhtiöiden mukana siirtyvään
erikoisosaamiseen.
Hankitut varat ja velat
Vuonna 2023 hankittujen liiketoimintojen tunnistettujen varojen ja velkojen käyvät arvot yhdistämisen jälkeen:
Vuonna 2023 hankinnoista aiheutuneet transaktiokulut yhteensä 157 tuhatta euroa on kirjattu kuluksi ja ne sisältyvät hallinnon kuluihin.
Sähkö-Huhta Oy:n hankinta
Consti Oyj osti 30.11.2023 toteutuneella yrityskaupalla pääkaupunkiseudulla toimivan Sähkö-Huhta Oy:n.
Sähkö-Huhta Oy:n liikevaihto vuonna 2022 oli noin 5,4 miljoonaa euroa. Kaupan myötä koko Sähkö-Huhta Oy:n henkilökunta, 40 hen-
keä, siirtyi Constin työntekijöiksi. Kauppahinta maksettiin käteisellä ja osakkeina. Osakkeilla maksettavan kauppahintaosuuden suorittami-
seksi luovutettiin yhteensä 20 439 omaa osaketta (CONSTI). Osakkeiden luovutusarvo laskettiin kauppakirjojen ehtojen mukaisesti Yhtiön
osakekurssin kaupankäyntimäärillä painotetulla keskiarvolla, joka oli ajanjaksolla 24.8.2023–24.11.2023 noin 204 tuhatta euroa.
Rakennusten kunnostus- ja maalausliiketoiminnan hankinta
Consti allekirjoitti 31.8.2023 sopimuksen Maalausliike Peitso Oy:n rakennusten kunnostus- ja maalausliiketoiminnan hankkimisesta Consti
Korjausrakentaminen Oy:lle.
Kaupan kohteena olevan liiketoiminnan liikevaihto oli tilikaudella 2022 noin 0,3 miljoonaa euroa ja henkilöstömäärä 2. Liiketoimintakaupan
myötä rakennusten kunnostus- ja maalausliiketoiminnan henkilöstö siirtyi Constin palvelukseen. Kaupan täytäntöönpanon hetkellä Constille
siirtyivät kaikki kaupan kohteena olevaan liiketoimintaan liittyvät varat ja velat. Kauppahinta maksettiin käteisellä.
Vuonna 2023 liiketoimintakauppoihin liittyvät myynnistä aiheutuneet kulut yhteensä 77 tuhatta euroa sisältyvät hallinnon kuluihin.
Viemärisukitusliiketoiminnan myynti
Consti allekirjoitti 24.9.2023 sopimuksen konsernin viemärisukitusliiketoiminnan myymisestä Spolargruppenille.
Kaupan kohteena olevan liiketoiminnan liikevaihto oli tilikaudella 2022 noin 5,4 miljoonaa euroa ja henkilöstömäärä 45.
Liiketoimintakaupan myötä viemärisukitusliiketoiminnan henkilöstö siirtyi Spolargruppenin palvelukseen. Kaupan täytäntöönpanon
hetkellä ostajalle siirtyivät kaikki kaupan kohteena olevaan liiketoimintaan liittyvät varat ja velat. Kauppahinta maksettiin käteisellä.
Liiketoimintojen hankinnat ja myynnit 2022
Ei liiketoimintojen hankintoja tai myyntejä vuonna 2022.
Hankinta-Hankittu Työntekijöiden Arvioitu vuositason HANKITTU LIIKETOIMINTA Maa Tyyppiajankohtaosuuslukumääräliikevaihto (Milj. €)Maalausliiketoiminta, Jyväskylä Suomi Liiketoiminta Syyskuu 100 % 2 0,3Sähkötekniset palvelut, pääkaupunkiseutu Suomi Osake Marraskuu 100 % 40 5,4
Myynti-Myyty Työntekijöiden Arvioitu vuositason MYYTY LIIKETOIMINTA Maa Tyyppiajankohtaosuuslukumääräliikevaihto (Milj. €)Viemärisukitusliiketoiminta Suomi Liiketoiminta Syyskuu 100 % 45 5,4
1 000 € Käypä arvoVaratAineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 222Aineettomat hyödykkeet 177Rahat ja rahavarat 898Vaihto-omaisuus 436Myyntisaamiset ja muut saamiset 738Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset 0Varat yhteensä 2 471
1 000 € Käypä arvoNettovarat 1 672Rahana saatu kauppahinta 2 782Myyntivoitto 1 110
1 000 € Käypä arvoVelatOstovelat ja muut velat 724Korolliset velat 149Laskennalliset verovelat 35Velat yhteensä 908Tunnistettujen nettovarojen käypä arvo yhteensä 1 563Hankinnasta syntynyt liikearvo 748Siirretyn vastikkeen määrä 2 311
Liiketoimintojen hankinnat 2023
Liiketoimintojen myynnit 2023
Myytyjen toimintojen nettovarat
Vuonna 2023 myytyjen liiketoimintojen nettovarojen käypä arvo:
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
44 45
4. Myyntituotot asiakassopimuksista 1 000 € 2023 2022IFRS 15 mukainen liikevaihdon jakaumaProjektitoimituksetTaloyhtiöt 100 211 101 211Yritykset 107 825 96 194Julkiset 54 243 42 098Talotekniikka 55 626 59 897Emo ja eliminoinnit -14 001 -14 905Projektitoimitukset yhteensä 303 902 284 495Muut laskutyöprojektit ja palvelusopimuksetTaloyhtiöt 2 215 2 776Yritykset 4 344 8 751Julkiset 26 7Talotekniikka 10 120 9 188Emo ja eliminoinnit 0 0Muut laskutyöprojektit ja palvelusopimukset yhteensä 16 705 20 722Liikevaihto yhteensä 320 607 305 217
Myyntisaamiset sekä asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät ja velat 2023 2022Myyntisaamiset 26 313 31 391Saamiset projektitoimituksista ja laskutyöjaksotukset 11 907 9 901Saadut ennakot projektitoimituksista ja laskutyöjaksotukset 14 834 13 299
Saamiset projektitoimituksista ja laskutyöjaksotukset liittyvät projektitoimitusten ja laskutöiden ajan kuluessa tuloutettavien suoritevel-
voitteiden ehdollisesta oikeudesta vastikkeeseen, joka syntyy kun tuloutettu myynti ylittää asiakaslaskutuksen määrän ja kun se on eh-
dollinen muista tekijöistä kuin ajan kulumisesta johtuen. Saamiset projektitoimituksista ja laskutyöjaksotukset arvostetaan nettorealisoin-
tiarvoon ja luokitellaan asiakassopimuksiin perustuviksi omaisuuseriksi ja esitetään osana tase-erää Myyntisaamiset ja muut saamiset.
Arvonalentuminen arvioidaan tarvittaessa perustuen odotettavissa oleviin luottotappioihin ja tapauskohtaiseen analyysiin.
Saadut ennakot projektitoimituksista ja laskutyöjaksotukset liittyvät projektitoimituksista ja laskutöistä saatuihin ennakkomak
suihin ennen
suoritevelvoitteen täyttymistä tai kun asiakaslaskutus ylittää tuloutetun myynnin määrän. Saadut ennakot projektitoimituksista ja laskutyö
-
jaksotukset tuloutuvat myyntinä Constin täytettyä suoritevelvoitteensa ja luokitellaan asiakassopimuksiin perustuviksi veloiksi ja esitetään
osana tase-erää Ostovelat ja muut velat. Saadut ennakot tuloutuvat olennaisilta osin seuraavan tilikauden aikana.
Muutokset saamisissa projektitoimituksista ja laskutyöjaksotuksissa sekä projektitoimituksista saaduissa ennakoissa ja laskutyö
jaksotuksis
-
sa noudattavat liiketoiminnan kehitystä. Raportointikaudella ei kirjattu merkittävissä määrin myyntiä johtuen transaktiohintojen tai arvioi-
den muutoksista liittyen suoritevelvoitteisiin, jotka olivat osittain tai kokonaan täytetty aikaisimpina vuosina. Asiakassopimuksiin perustuviin
omaisuuseriin
ei kohdistunut merkittäviä arvonalentumisia raportointikaudella. Projektisopimuksista syntyvät vastuut esitetään projektien
valmistumisen jälkeen takuuvarauksena.
Transaktiohinta kohdistuu jäljellä oleville suoritevelvoitteille 31.12. seuraavasti 2023 2022Vuoden kuluessa 207 639 195 001Yli vuoden kuluessa 62 381 51 650Tilauskanta yhteensä 270 021 246 650
5. Liiketoiminnan muut tuotot 1 000 € 2023 2022Käyttöomaisuuden myyntivoitot 344 213Vakuutus- ja vahingonkorvaukset 580 279Muut tuottoerät 1 247 197Yhteensä 2 172 689
6. Materiaalit ja palvelut 1 000 €2023 2022Aine-, tarvike- ja tavaraostot 51 631 56 815Varastojen lisäys (-) tai vähennys (+) 114 59Ulkopuoliset palvelut 175 018 157 343Yhteensä 226 763 214 216
7. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut 1 000 € 2023 2022Palkat 53 839 51 208Eläkekulut 9 677 8 943Osakeperusteiset maksut 765 695Muut henkilösivukulut 2 188 1 876Yhteensä 66 469 62 721Konsernin henkilöstö keskimäärin tilikauden aikana ryhmittäin eriteltynä:Toimihenkilöitä 427 399Työntekijöitä 584 572Yhteensä 1 011 971
Tiedot johdon työsuhde-etuuksista ja lainoista esitetään liitteessä 27. Lähipiiritapahtumat.
8. Liiketoiminnan muut kulut 1 000 € 2023 2022Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myyntitappiot ja romutukset 17 1Tuotannon käyttö- ja ylläpitokulut 2 190 2 908Toimitilakulut 210 395Vapaaehtoiset henkilösivukulut 2 117 1 899Matkakulut 2 677 2 656Ajoneuvokulut 1 383 1 398Muut kiinteät kulut 5 024 4 784Liiketoiminnan muut kulut yhteensä 13 617 14 041Tilintarkastajan palkkiotTilintarkastus 227 205Tilintarkastajan muut toimeksiannot ja lausunnot 10 8Yhteensä 238 213
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
46 47
9. Poistot 1 000 € 2023 2022Poistot hyödykeryhmittäinAineettomat hyödykkeetHankintojen kohdistukset 49 76Muut aineettomat hyödykkeet 82 112Muut aineettomat hyödykkeet, käyttöoikeusomaisuuserät 175 106Aineelliset hyödykkeet Rakennukset ja rakennelmat 52 50 Rakennukset ja rakennelmat, käyttöoikeusomaisuuserät 1 484 1 508 Hankintojen kohdistukset 93 93 Koneet ja kalusto 1 053 1 002 Koneet ja kalusto, käyttöoikeusomaisuuserät 607 550Poistot yhteensä 3 595 3 499
10. Rahoitustuotot ja kulut 1 000 € 2023 2022RahoitustuototKorkotuotot ja muut rahoitustuotot 359 24Rahoitustuotot yhteensä 359 24RahoituskulutKorkokulut jaksotettuun hankintamenoon kirjatuista lainoista 830 614Korkokulut vuokrasopimusveloista 136 80Muut rahoituskulut 367 321Rahoituskulut yhteensä 1 333 1 014Rahoituskulut, netto 975 990
Konsernitase2023 2022Taseeseen sisältyvät seuraavat erät:Laskennalliset verosaamiset 417 417Laskennalliset verovelat -352 -238Laskennalliset verosaamiset (/-velat), netto 65 179Laskennallisten (netto)verosaamisten täsmäytysLaskennalliset verosaamiset tilikauden alussa 179 261Verotuotot(/-kulut) laajassa tuloslaskelmassa -79 -82Liiketoimintojen yhdistämisessä siirtyneet laskennalliset verot -35 0Laskennalliset verosaamiset tilikauden lopussa 65 179
11. Tuloverot 1 000 € 2023 2022Tuloverojen tärkeimmät osatekijät 31.12.2023 ja 31.12.2022 päättyneillä tilikausilla ovat seuraavat:Konsernin laaja tuloslaskelmaTilikauden verotettavaan tuloon perustuva tulovero 2 293 1 855Edellisten tilikausien verot -15 10Laskennalliset verot:Syntyneet ja purkautuneet väliaikaiset erot 79 82Yhteensä 2 357 1 947Suoraan omaan pääoman kirjatut verot Verokulun ja konsernin kotimaan 20 %:n verokannalla laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma:Tulos ennen veroja 11 371 10 438Verot laskettuna kotimaan verokannalla 20% (v. 2022 20%) 2 274 2 088Pysyvät erot 98 -151Verot aikaisemmilta tilikausilta -15 10Tuloverot tuloslaskelmassa 2 357 1 947
Laskennalliset verot
Tilikauden laskennalliset verot koostuvat seuraavista osa-alueista:
Konsernitase Konsernin tuloslaskelmaLaskennallisten verosaamisten täsmäytys2023 2022 2023 2022Verotuksessa vähentämättömät poistot -190 -75 -115 -97Vähennyskelpoiset liikearvopoistot -105 -105 0 0Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden aktivointi -54 -53 34 39Verotuksessa vahvistetut tappiot 0 0 0 0Varaukset 17 13 5 -581)Muut erät 396 399 -3 34Laskennalliset verosaamiset(/-velat), netto 65 179Laskennallinen verokulu(/-tuotto) -79 -82
1)
Pääosa muista eristä koskee optio- ja osakepalkkioiden kuluja.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat on vähennetty toisistaan vain siinä tapauksessa, että ne voidaan laillisesti toimeenpantavissa olevan
oikeuden nojalla kuitata keskenään ja ne liittyvät saman veronsaajan perimiin tuloveroihin.
Konsernilla ei ollut käyttämättömiä verotuksessa vahvistettuja tappioita 31.12.2023 (31.12.2022).
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona
olleiden osakkeiden osakeantioikaistun lukumäärän painotetulla keskiarvolla.
Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta laskettaessa osakkeiden lukumäärän painotetussa keskiarvossa otetaan huo
-
mioon kaikkien laimentavien potentiaalisten osakkeiden muuttamisesta johtuva laimentava vaikutus. Lisäksi emoyhtiön omistajille kuuluvaa
tilikauden tulosta oikaistaan kaudelle kirjatuilla laimentaviin potentiaalisiin kantaosakkeisiin liittyvillä koroilla verovaikutus huomioon ottaen.
12. Osakekohtainen tulos
Osakekohtainen tulos 2023 2022Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos (1 000 €) 9 014 8 491Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana 7 736 926 7 704 804Osakekohtainen tulos, laimentamaton (€) 1,17 1,10Osakekohtainen tulos, laimennettu 2023 2022Laimennusvaikutuksella oikaistu tilikauden tulos (1 000 €) 9 014 8 491Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana 7 736 926 7 704 804Laimennettujen osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana 8 110 319 8 015 674Osakekohtainen tulos, laimennettu (€) 1,11 1,06
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
48 49
13. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet 1 000 €Muut Maa-Rakennukset Koneet jaaineelliset alueetja rakennelmat kalustohyödykkeet YhteensäHankintameno 1.1.2023 565 10 784 17 409 4 28 762Lisäykset - 1 656 3 064 - 4 719Liiketoimintojen yhdistäminen - -2 15 - 13Vähennykset - - -1 281 - -1 281Hankintameno 31.12.2023 565 12 438 19 206 4 32 213Poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 24 7 325 13 703 - 21 052Tilikauden poisto - 1 536 1 753 - 3 289Vähennykset - - -959 - -959Poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 24 8 861 14 496 - 23 382Kirjanpitoarvo 31.12.2023 540 3 577 4 710 4 8 832
Hankintameno 1.1.2022 565 9 983 16 316 4 26 867Lisäykset - 801 1 747 - 2 549Vähennykset - - -654 - -654Hankintameno 31.12.2022 565 10 784 17 409 4 28 762Poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022 - 5 767 12 530 - 18 297Tilikauden poisto - 1 558 1 621 - 3 179Arvonalentumiset 24 - - - 24Vähennykset - - -448 - -448Poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022 24 7 325 13 703 - 21 052Kirjanpitoarvo 31.12.2022 540 3 459 3 706 4 7 710
Rakennuksiin ja rakennelmiin sekä koneisiin ja kalustoon sisältyvät käyttöoikeusomaisuuserät ja niiden muutokset tilikauden aikana on
esitetty liitetiedossa 15.
Arvonalentumiset
Vuoden 2023 aikana konsernin aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä ei ole kirjattu arvonalentumistappioita. Vuoden 2022 aikana
konsernin maa-alueista kirjattiin arvonalentumistappioita 24 tuhatta euroa.
Avustukset
Konserni ei ole saanut vuonna 2023 avustuksia käyttöomaisuushyödykkeiden hankintaan liittyen.
14. Aineettomat hyödykkeet 1 000 €
Muut aineettomat Liikearvohyödykkeet YhteensäHankintameno 1.1.2023 49 501 6 779 56 281Lisäykset - 318 318Liiketoimintojen yhdistäminen -52 177 125Hankintameno 31.12.2023 49 449 7 275 56 724Poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 - 6 430 6 430Tilikauden poisto - 306 306Poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 - 6 736 6 736Kirjanpitoarvo 31.12.2023 49 449 538 49 988Hankintameno 1.1.2022 49 501 6 520 56 022Lisäykset - 259 259Hankintameno 31.12.2022 49 501 6 779 56 281Poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022 - 6 134 6 134Tilikauden poisto - 296 296Poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022 - 6 430 6 430Kirjanpitoarvo 31.12.2022 49 501 349 49 851
Muut aineettomat hyödykkeet sisältävät patentteja, lisenssejä, atk-ohjelmistoja sekä liiketoimintojen yhdistämisissä hankittuja asiakas-
sopimuksia ja niihin liittyviä asiakassuhteita. Lisäksi muihin aineettomiin hyödykkeisiin sisältyy tilinpäätöshetkellä poistamattomia aktivoi
-
tuja kehittämismenoja 96 tuhatta euroa. Aktivoidut kehittämismenot liittyvät Consti Optimi monienergiajärjestelmään.
Muihin aineettomiin hyödykkeisiin sisältyvät käyttöoikeusomaisuuserät ja niiden muutokset tilikauden aikana on esitetty liitetiedossa 15.
15. Vuokrasopimukset 1 000 €
Taseeseen merkittyjen vuokrasopimusten vaikutukset tuloslaskelmaan ja taseeseen on esitetty alla olevassa taulukossa:
Rakennukset ja Koneet Muut aineettomat Vuokra-rakennelmatja kalustohyödykkeet Yhteensäsopimusvelat1.1.2023 3 223 877 108 4 208 4 426Lisäykset 1 560 1 171 288 3 019 3 019Luovutukset -2 -112 - -114 -115Poistot -1 484 -607 -175 -2 266 -Korkokulut - - - - 136Maksut - - - - -2 41031.12.2023 3 296 1 329 221 4 847 5 057
Konserni on vuokrannut pääosan käyttämistään toimitiloista. Toimitilat, varastot ja tuotantoautot muodostavat pääosan konsernin käyttöoi-
keusomaisuuseristä. Toimitilojen vuokrasopimukset kestävät enimmillään 5 vuotta. Useimmiten sopimuksiin sisältyy mahdollisuus jatkaa
sopimusta alkuperäisen päättymispäivän jälkeen. Toimitilasopimusten indeksi-, uudistamis- ja muut ehdot poikkeavat toisistaan.
Konserni kirjaa lyhytaikaisiin ja arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskeviin vuokrasopimuksiin liittyvät kustannukset kuluksi vuokra-ajal
-
le. Tuloslaskelmaan 1.1.–31.12.2023 sisältyy lyhytaikaisten vuokrasopimusten perusteella suoritettuja vuokramenoja 203 tuhatta euroa
(233 tuhatta euroa 1.1.–31.12.2022) ja arvoltaan vähäisten vuokrasopimusten perusteella suoritettuja vuokramenoja 88 tuhatta euroa
(34 tuhatta euroa 1.1.–31.12.2022).
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty liitetiedossa 18 ja jako pitkä- ja lyhytaikaisiin velkoihin on esitetty liitetiedossa 24.
Pääosa vuoden 2023 investoinneista käyttöoikeusomaisuuseriin (IFRS 16) liittyi tuotantoautojen uusittuihin leasing-sopimuksiin, uu
-
siin varastotiloihin sekä toistaiseksi voimassa olevien, toimitiloja ja varastoja koskevien vuokrasopimusten käsittelyyn IFRS 16 -standardin
mukaisesti.
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
50 51
16. Liikearvon arvonalentumistestaus 1 000 €
Rahavirtaa tuottaville yksiköille kohdistetun liikearvon kirjanpitoarvo
2023 2022Taloyhtiöt 18 682 18 682Yritykset 16 687 16 687Julkiset 4 677 4 677Talotekniikka 9 403 9 455Yhteensä 49 449 49 501
Suhde ArvioEV < CA AlaskirjausEV 0–20% > CA Ylittää hiemanEV 20–50% > CA Ylittää selvästiEV 50%– > CA Ylittää merkittävästi
Consti-konsernin toiminta on jaettu neljään toimialaan: Taloyhtiöt, Yritykset, Julkiset ja Talotekniikka. Toimialat muodostavat konsernin
rahavirtaa tuottavat yksiköt. Konsernin liikearvo 31.12.2023 (31.12.2022) on allokoitu toimialoille käyttöarvojen perusteella. Muutokset
liikearvon määrässä vuonna 2023 liittyvät viemärisukitusliiketoiminnan myyntiin sekä Sähkö-Huhta Oy:n hankintaan, joista on esitetty tar
-
kempia tietoja liitetiedossa 3.
Konserni arvioi liikearvon arvonalentumista vuosittain tai tarvittaessa useammin, jos olosuhteet viittaavat arvonalentumiseen. Tällöin
rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvoa verrataan kerrytettävissä olevaan rahamäärään, joka määritetään käyttöarvoon perustuvien
laskelmien avulla. Käyttöarvolaskelmien rahavirtojen laskennassa on käytetty ennusteen perusteena seuraavalle vuodelle vahvistettua
budjettia ja sitä seuraaville kahdelle vuodelle johdon parasta arviota liiketoiminnan kehityksestä. Kassavirtaennusteissa on huomioitu ra
-
hoituksen ja energian nopea hinnannousu sekä voimakas inflaatio epävarmuutta lisäävinä tekijöinä. Johdon hyväksymän ennustejakson
jälkeiset rahavirrat on ekstrapoloitu käyttämällä tasaista 1,0-1,5 %:n kasvutekijää.
Liikearvon testauksen tuloksia arvioidaan vertaamalla kerrytettävissä olevaa rahamäärää (EV) rahavirtaa tuottavan yksikön (CA)
kirjanpitoarvoon.
Konserni suoritti arvonalentumistestin 31.12.2023 ja testauksen tulos oli, että kerrytettävissä oleva rahamäärä ylittää merkittävästi kir
-
janpitoarvon kaikkien rahavirtaa tuottavien yksiköiden kohdalla. Ennustelaskelmassa käytetyn diskonttokoron vaihteluväli eri rahavirtaa
tuottavien yksiköiden kohdalla ennen veroja on ollut 13,87%–14,24% (13,81%–14,16% vuonna 2022). Terminaalikasvuprosenttina on
käytetty 1,5 % Talotekniikan osalta ja 1% muiden rahavirtaa tuottavien yksiköiden osalta (1% vuonna 2022 kaikkien rahavirtaa tuottavien
yksiköiden osalta). Johdon parhaan näkemyksen mukaan minkään laskelmassa käytetyn keskeisen muuttujan mahdollinen muutos ei
johtaisi tarpeeseen tehdä arvonalentumiskirjausta.
Keskeiset muuttujat käyttöarvolaskelmissa
Käyttöarvon määrittämisessä käytetyt keskeiset muuttujat olivat seuraavat:
EBITDA-marginaali strategian mukainen liikevaihdon kasvu
• diskonttauskorko • terminaalikasvuprosentti
EBITDA-marginaali
EBITDA-marginaali perustuu viimeisimpään tilastolliseen tietoon ja estimaatteihin markkinakehityksestä, materiaalikustannuksista, suorista
ja epäsuorista työvoimakustannuksista sekä arvoidusta yleiskustannusten kehityksestä.
Diskonttauskorko
Diskonttauskorko kuvastaa markkinoiden tämän hetkistä arviota kassavirtaa tuottavien yksiköiden riskeistä, ottaen huomioon rahan
aika-arvon sekä varoihin liittyvät yksilöydyt riskit, jotka eivät ole mukana kassavirtaennusteissa. Diskonttauskorkolaskelma perustuu kon-
sernin ja sen operationaalisten yksiköiden olosuhteisiin, ja se on määritetty konsernin painotetusta keskimääräisestä pääoman kustan-
nuksesta (WACC, weighted average cost of capital). WACC ottaa huomioon sekä velan että oman pääoman. WACC laskennassa käytetty
pääomarakenne perustuu valittujen listattujen pohjoismaisten verrokkiyhtiöiden mediaanipääomarakenteeseen. Oman pääoman kustan
-
nus johtuu odotetusta tuotosta konsernin sijoittajille, joka huomioi riskittömän markkinakoron lisäksi Suomen osakemarkkinoiden osake-
riskin sekä yhtiön kokoon liittyvän riskipreemion. Toimialakohtainen riski perustuu valittujen listattujen pohjoismaisten verrokkiyhtiöiden
mediaanibetaan. Velan kustannus perustuu korollisten velkojen kuluihin, jotka konserni on velvollinen suorittamaan. Diskonttauskorko on
määritetty ennen veroja.
Kasvunopeus
Kasvunopeus ennustejaksolla vastaa voimassa olevan strategian mukaista liikevaihdon kasvua. Consti on päivittänyt strategiansa ja kasvu-
tavoitteensa vuosille 2024–2027. Constin tavoitteena on kasvaa rakentamisessa ja talotekniikassa vastaamalla vanhenevan rakennuskan-
nan, kaupungistumisen ja ilmastonmuutoksen luomaan kysyntään. Tarvetta korjausrakentamiselle lisäävät myös tilankäytön muutokset
esimerkiksi työelämässä ja vähittäiskaupassa.
Terminaalikasvuprosentti
Terminaalikasvuprosenttia käytetään kassavirtojen extrapoloinnissa yli ennusteajanjakson. Kasvuolettama ei ylitä toimialan keskimääräistä
pitkäaikaista kasvuoletusta. Korjausrakentamisen tarvetta lisäävät rakennuskannan iän lisäksi monet megatrendeiksi nimetyt ilmiöt kuten
kaupungistuminen, väestön ikääntyminen, työskentelytapojen muutos, verkkokaupan kasvu ja ilmastonmuutos. Korjausrakentaminen ja
talotekniikka ovat keskeisessä asemassa rakennetun ympäristön hiilijalanjäljen pienentämisessä.
Arvonalentumistestauksen herkkyysanalyysit
Herkkyysanalyysi on tehty perustuen oletukseen heikentyvästä kassavirran kasvusta ennusteajanjakson aikana sekä sen jälkeen. Myös
yleinen korkotason nousu ja kannattavuuden lasku on otettu huomioon. Merkittäväkään muutos näissä tekijöissä ei johtaisi arvonalennus
-
kirjaukseen minkään rahavirtaa tuottavan yksikön kohdalla.
17. Rahoitusvarat ja -velat 1 000 € 2023 2022Kirjanpitoarvo Kirjanpitoarvo Käyvän Rahoitusvaratja käypä arvoja käypä arvoarvon taso LiiteKäypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat varatPitkäaikaiset rahoitusvaratOsakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset 57 57Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat varat yhteensä 57 57Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvaratLyhytaikaiset rahoitusvaratMyyntisaamiset 26 313 31 391 20Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat yhteensä 26 313 31 391Rahavarat 21 043 20 881 21Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä 47 356 52 273Rahoitusvarat yhteensä 47 413 52 330
2023 2022Kirjanpitoarvo Kirjanpitoarvo Käyvän Rahoitusvelatja käypä arvoja käypä arvoarvon taso LiiteRahoitusvelat jaksotettuun hankintamenoonPitkäaikaiset rahoitusvelat Lainat rahoituslaitoksilta 10 978 12 969 24Pitkäaikaiset osamaksuvelat 1 247 827 24Vuokrasopimusvelat 2 549 2 518 24Lyhytaikaiset rahoitusvelat Lainat rahoituslaitoksilta 2 000 2 000 24Yritystodistukset 0 4 000 24Osamaksuvelat 828 530 24Vuokrasopimusvelat 2 508 1 908 24Ostovelat 20 962 23 665 25Rahoitusvelat jaksotettuun hankintamenoon yhteensä 41 071 48 417Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä 14 774 16 314Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä 26 297 32 103Rahoitusvelat yhteensä 41 071 48 417
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
52 53
Käypään arvoon arvostamista koskevat liitetiedot
Osakkeet ja muut pitkäaikaiset sijoitukset ovat noteeramattomia osakesijoituksia. Ne on arvostettu hankintamenoon, koska niille ei ole toi-
mivia markkinoita eikä niiden käypä arvo ole luotettavasti määritettävissä.
Yhtiön johdon näkemyksen mukaan myyntisaamisten, ostovelkojen, lyhytaikaisten luottojen ja muiden lyhytaikaisten velkojen kirja
npito-
arvo on kohtuullisen lähellä niiden käypää arvoa johtuen kyseisten erien lyhyestä juoksuajasta.
Rahoituslaitoslainojen käyvät arvot perustuvat diskonttatuihin rahavirtoihin. Käypien arvojen ja kirjanpitoarvojen välillä ei o
le olennaista
eroa, koska lainat ovat vaihtuvakorkoisia ja konsernin riskipreemiossa ei ole tapahtunut olennaista muutosta.
Vuokrasopimusvelkojen käyvät arvot perustuvat diskonttatuihin rahavirtoihin. Käypien arvojen ja kirjanpitoarvojen välillä ei ole olennaista
eroa, koska yhtiö ei saisi uusia vuokrasopimuksia olennaisesti erilaisella korolla.
Johdannaissopimukset (koronvaihtosopimus) arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Johdannaissopimusten käyvän arvon pe
-
rusteena on vastapuolen hintanoteeraus tilinpäätöspäivänä. Johdannaissopimusten käyvät arvot on luokiteltu käyvän arvon hierarkian ta-
solle 2.
Käypien arvojen hierarkia toistuvasti käypään arvoon arvostettavista rahoitusvaroista ja veloista
Kaikki omaisuus- ja velkaerät, jotka arvostetaan käypään arvoon tai joiden käypä arvo esitetään liitetiedoissa, luokitellaan alla esitetyllä ta-
valla käyvän arvon hierarkiatasoille perustuen alimmalla tasolla olevaan syöttötietoon, joka on merkittävä käypään arvoon arvostetun erän
kannalta:
Taso 1Käyvät arvot perustuvat täysin samanlaisten omaisuuserien tai velkojen noteerattuihin (oikaisemattomiin) hintoihin toi-mivilla markkinoilla.Taso 2Käyvät arvot perustuvat merkittäviltä osin muihin syöttötietoihin kuin tasoon 1 sisältyviin noteerattuihin hintoihin, mutta kuitenkin tietoihin, jotka kyseiselle omaisuuserälle tai velalle ovat havainnoitavissa joko suoraan tai epäsuorasti.Taso 3Käyvät arvot perustuvat omaisuuserää tai velkaa koskeviin syöttötietoihin, jotka eivät perustu havainnoitavissa olevaan markkinatietoon vaan merkittäviltä osin johdon arvioihin ja niiden käyttöön yleisesti hyväksytyissä arvostusmalleissa.
Likviditeettiriski
Consti-konsernissa arvioidaan ja seurataan likviditeetin riittävyyttä. Konsernin rahoituksen saatavuus ja joustavuus pyritään takaamaan riit-
tävien luottolimiittireservien ja riittävän pitkien laina-aikojen avulla. Rahoitustarpeen arviointi on perustunut vuoden välein tehtävään bud-
jettiin, kuukausittain päivitettävään rahoitusennusteeseen sekä lyhytaikaiseen, ajantasaiseen kassansuunnitteluun.
T
ilinpäätöshetkellä 31.12.2023 27 % konsernin korollisista veloista tulee erääntymään seuraavan vuoden kuluessa (31.12.2022 34 %),
perustuen tilinpäätöksessä esitettyyn kirjanpitoarvoon.
18. Rahoitusriskien hallinta
Tärkeimmät lainakovenantit raportoidaan lainoittajille kolmen kuukauden välein. Jos konserni rikkoo lainakovenantteja, velkoja voi vaatia
lainojen nopeutettua takaisinmaksua. Lainoihin liittyvät finanssikovenantit perustuvat konsernin velkaantuneisuusasteeseen sekä netto-
velkojen ja oikaistun käyttökatteen suhteeseen. Tilinpäätöshetkellä konsernin korollisen nettovelan ja oikaistun käyttökatteen suhdeluku
vahvistettujen laskentaperiaatteiden mukaisesti oli -0,43.
Konsernin johto ei ole tunnistanut rahoitusvaroissa tai rahoituslähteissä merkittäviä maksuvalmiuskeskittymiä.
Alla oleva taulukko esittää konsernin rahoitusvelkojen maturiteettiprofiilin perustuen sopimusperusteisiin diskonttaamattomiin
rahavir
-
toihin sisältäen sekä korkomaksut että pääoman takaisinmaksut. Vaihtuvakorkoisten lainojen tulevat korkovirrat perustuvat 31.12.2023
(31.12.2022) voimassa olleeseen korkoon.
1
) Consti käytti huhtikuussa 2023 pitkäaikaiseen lainaansa sisältyneen toisen pidennysoption, jolla lainan maturiteettia pidennettiin yhdellä
vuodella. Toisen pidennysoption hyödyntämisen myötä lainan viimeinen eräpäivä siirtyi kesäkuulle 2026.
2) Consti käytti toukokuussa 2022 pitkäaikaiseen lainaansa sisältyneen ensimmäisen pidennysoption, jolla lainan maturiteettia pidennettiin
yhdellä vuodella.
Pääoman hallinta
Konsernin pääoman hallinnan tavoitteena on varmistaa liiketoiminnan normaalit toimintaedellytykset, ylläpitää optimaalista pääomaraken-
netta sekä minimoida pääoman kustannukset. Pääomarakenteeseen vaikutetaan ensisijaisesti investointeja ja liiketoimintaan sitoutuvan
käyttöpääoman määrää ohjaamalla.
Konsernin pääoman hallinta pyrkii tavoitteiden saavuttamiseksi varmistamaan muun muassa, että se täyttää korollisiin velkoihin
liittyvät
kovenanttiehdot, jotka puolestaan määrittävät pääomarakenteelle asetettuja vaatimuksia. Keskeisimmät pääoman hallintaa koskeva tun
-
nusluvut ovat korolliset nettovelat/käyttökate ja velkaantumisaste-%, jotka ovat myös lainakovenantteja.
Rahoitusriskien hallinnan tavoitteet
Consti-konsernin riskienhallinnan tavoitteena on minimoida rahoitusmarkkinoiden muutosten haitalliset vaikutukset konsernin tulok-
seen. Consti-konserni altistuu liiketoiminnassaan korko-, luotto- ja likviditeettiriskille. Konsernin riskienhallinnan yleiset periaatteet hy-
väksyy hallitus, ja niiden käytännön toteutuksesta vastaa konsernin emoyhtiön rahoitusosasto yhdessä liiketoimintayksiköiden kanssa.
Liiketoimintayksiköissä rahoitusasioista vastaavat
taloushenkilöstö ja operatiivinen johto. Liiketoimintayksiköiden vastuulla on ollut toimittaa
konsernin rahoitusosastolle ajantasaista ja täsmällistä informaatiota rahoitusasemasta sekä kassavirrasta, jotta on voitu varmistaa tehokas
kassan-, rahoituksen-, likviditeetin- ja riskienhallinta.
Konsernin rahoitusosasto tunnistaa ja arvioi riskit ja hankkii tarvittavat instrumentit maksuvalmiuriskille, luottoriskille sekä korkoriskille
jonka lisäksi se määrittelee pääperiaatteet rahoitusriskin hallinnalle, kassanhallinnalle sekä rahoitukseen liittyville erityisalueille, kuten kau
-
pallisille takauksille, rahoittajasuhteille ja asiakasrahoitukselle.
Konserni käyttää tarvittaessa riskinhallinnassaan johdannaissopimuksia. Konsernin riskinhallintaperiaatteisiin kuuluu, että joh
dannaisilla
ei käydä spekulatiivista kauppaa.
Constilla on kassavaroihin liittyviä korollisia saamisia, mutta muutoin sen tuotot ja liiketoiminnan rahavirrat ovat pääosiltaan riippumatto
-
mia markkinakorkojen muutoksista. Konsernin pääasialliset rahoitusvelat, johdannaisinstrumentteja lukuun ottamatta, koostuvat korollisista
veloista sekä osto- ja muista veloista. Rahoitusvelkojen päätarkoituksena on rahoittaa ja tukea konsernin operatiivista toimint
aa.
Konserni ei sovella suojauslaskentaa.
Korkoriski
Korkoriski kuvaa rahoitusinstrumentin tulevaisuuden kassavirtojen käyvän arvon vaihtelun riskiä markkinakorkojen vaihtelun myötä.
Konsernin altistuminen markkinakorkojen vaihteluun johtuu pitkälti konsernin pitkäaikaisista, vaihtuvakorkoisista lainavastuista.
Consti-konserni hallinnoi korkoriskiä siten, että lainaportfolio sisältää harkinnan mukaan sopivan määrän kiinteä- ja vaihtuvakorkoisia
lainoja. Konserni hallinnoi tätä suhdetta koronvaihtosopimuksilla, joiden mukaan se on sopinut tietyillä ajanjaksoilla kiinteäkorkoisen ja
vaihtuvakorkoisen lainan koron erotuksen sovittuun pääoman nimellismäärään.
Raportointikauden päättymispäivänä konsernilla ei ollut voimassa koronvaihtosopimusta.
Consti seuraa korollisten velkojen herkkyyttä korkotason muutokselle ja muutoksen vaikutusta konsernin tulokseen ennen veroja. Kun
muut muuttujat pidetään vakiona olisi yhden prosenttiyksikön nousevan korkomuutoksen vaikutus konsernin tulokseen ennen veroja ollut
151 tuhatta euroa (237 tuhatta euroa vuonna 2022).
Luottoriski
Luottoriski kuvaa riskiä siitä, että vastapuoli ei suorita rahoitusinstrumenttiin tai asiakasopimukseen perustuvaa velvoitettaan, mikä johtaa
luottotappioon. Constin luottoriski liittyy asiakkaisiin, joilta on avoimia saatavia tai joiden kanssa sillä on pitkäaikaisia sopimuksia sekä ra-
havarojen ja johdannaisopimusten vastapuoliin. Consti-konsernin rahoitussosasto on vastannut rahavarojen ja johdannaissopimusten vas-
tapuoliriskistä. Liiketoiminnan eriin kuten myyntisaamisiin, liittyvästä luottoriskistä ovat vastanneet liiketoimintayksiköt.
Pankkeihin ja rahoitusinstituutioihin tehtyihin rahatalletuksiin liittyvää luottoriskiä hallinnoi konsernin riskienhallinnan pe
riaatteiden mu-
kaisesti konsernin rahoitusosasto ja rahoitusinstrumenttien vastapuolten valinta on perustunut johdon arvioon niiden luotettavuudesta.
Consti-konsernin hallitus on hyväksynyt Consti-konsernin käyttämän pääpankin sekä johdannaisinstrumenttien vastapuolen ja li
miitit.
Consti-konsernin johto ei odota taseen rahoitusvarojen tai johdannaisten vastapuolista aiheutuvan luottotappioita.
Liiketoiminnan luottoriskin hallinnan välineitä ovat muun muassa ennakkomaksujen vastaanotto, projektien etupainotteiset maksuohjel
-
mat ja asiakkaiden taustatietojen selvitys. Valtaosa Consti-konsernin liiketoiminnasta perustuu vakiintuneisiin, luotettaviin asiakasuhteisiin
ja alalla yleisesti noudatettaviin sopimusehtoihin. Consti-konsernilla ei ole merkittäviä saamisten luottoriskikeskittymiä, kos
ka sillä on laajasti
jakautunut asiakaskunta. Maksimaalinen altistuminen luottoriskille raportointipäivänä on jokaisen rahoitusvarallisuusluokan kirjanpitoarvo.
Konsernilla ei ole hallussaan saamisiin liittyviä vakuuksia.
Avoimien myyntisaamisten arvonalentumista arvioidaan jokaisena raportointipäivänä. Arviot perustuvat järjestelmälliseen luotonvalvon
-
taan, aiempiin kokemuksiin toteutuneista luottotappioista sekä taloudellisiin olosuhteisiin arviointihetkellä. Tilikauden aikana tulosvaikuttei-
sesti kirjattujen arvonalentumistappioiden määrä on ollut 24 tuhatta euroa (271 tuhatta euroa vuonna 2022).
Myyntisaamisten ikäjakauma on esitetty liitteessä 20. Myyntisaamiset ja muut saamiset.
Lyhytaikaisen rahoituksen saatavuus on esitetty alla olevassa taulukossa:
1 000 € 31.12.2023 31.12.2022Nostamatta olevat luotot 5 000 5 000Rahat ja pankkisaamiset 21 043 20 881Yhteensä 26 043 25 881
1 000 €
31.12.2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029- Yhteensä1)Pankkilainat 2 644 2 541 9 232 0 0 0 14 418Yritystodistukset 0 0 0 0 0 0 0Vuokrasopimusvelat 2 685 1 520 737 289 138 0 5 368Muut korolliset velat 845 699 481 150 0 0 2 175Ostovelat 20 962 0 0 0 0 0 20 96227 137 4 760 10 449 439 138 0 42 923
31.12.2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028- Yhteensä2)Pankkilainat 2 336 2 290 11 127 0 0 0 15 753Yritystodistukset 4 000 0 0 0 0 0 4 000Vuokrasopimusvelat 1 971 1 151 1 004 405 5 5 4 541Muut korolliset velat 560 426 281 105 0 0 1 372Ostovelat 23 665 0 0 0 0 0 23 66532 532 3 867 12 412 510 5 5 49 331
19. Vaihto-omaisuus 1 000 € 2023 2022Aineet ja tarvikkeet (hankintamenoon arvostettuna) 719 768Yhteensä 719 768Konserni ei ole kirjannut tilikaudella vaihto-omaisuuden alaskirjauksia vuonna 2023 (183 tuhatta euroa vuonna 2022).
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
54 55
20. Myyntisaamiset ja muut saamiset 1 000 € 2023 2022Myyntisaamiset 26 313 31 391Saamiset projektitoimituksista ja laskutyöjaksotukset 11 907 9 901Siirtosaamiset 2 302 2 268Muut saamiset 89 288Yhteensä 40 611 43 847
Myyntisaamiset ovat korottomia ja niiden maksuehdot ovat pääosin 14–31 päivää.
Konserni on kirjannut tilikaudella myyntisaamisista arvonalentumistappioita 24 tuhatta
euroa (271 tuhatta euroa vuonna 2022). Konsernin toimintatapoihin ei kuulu vakuuksien
hankkiminen myynti- ja muista saamisista.
Myyntisaamisten ikäjakauma on seuraava:Erääntymättömät 22 287 28 821Erääntyneet< 30 päivää 1 940 1 79730–60 päivää 848 1561–90 päivää 214 35> 90 päivää 1 023 723Yhteensä 26 313 31 391
Liitetieto 18. Rahoitusriskien hallinta sisältää kuvauksen siitä, kuinka konserni hallitsee ja arvioi luottojen laatua niiden myyntisaamisten
kohdalla, jotka eivät ole erääntyneet ja joiden arvo ei ole alentunut.
21. Rahavarat 1 000 € 2023 2022Käteinen raha ja pankkitilit 21 043 20 881Yhteensä 21 043 20 881
Pankit maksavat vaihtuvaa korkoa pankkien talletustileillä oleville rahoille
päivittäisten talletuskorkojen mukaan.
Konsernin käyttämätön luottolimiitti 31.12.2023 oli 5 000 tuhatta EUR
(5 000 tuhatta euroa vuonna 2022).
Rahavirtalaskelman mukaiset rahavarat muodostuvat seuraavasti:
Käteinen raha ja pankkitilit 21 043 20 881Rahavarat 21 043 20 881
22. Omaa pääomaa koskevat liitetiedot 1 000 €
UlkonaolevienOsakkeiden jakauma osakkeidenOsake-OmatOsakkeetja osakepääoma lukumäärä, kplpääomaosakkeet, kplyhteensä, kpl1.1.2022 7 694 406 80 163 861 7 858 267Omien osakkeiden luovutus 83 328 -83 328Omien osakkeiden hankinta -98 206 98 20631.12.2022 7 679 528 80 178 739 7 858 2671.1.2023 7 679 528 80 178 739 7 858 267Osakeoptioiden käyttö 39 000 0 39 000Omien osakkeiden luovutus 94 815 -94 815Omien osakkeiden hankinta -19 376 19 37631.12.2023 7 793 967 80 103 300 7 897 267
Muutokset osakkeiden lukumäärissä ja vastaavat muutokset omassa pääomassa
Sijoitetun vapaan oman OsakkeitaOsake-pääoman Omatulkona, kplpääomarahastoosakkeet Yhteensä1.1.2022 7 694 406 80 28 781 -696 28 165Omien osakkeiden luovutus 83 328 983 983Omien osakkeiden hankinta -98 206 -1 069 -1 06931.12.2022 7 679 528 80 28 781 -782 28 0791.1.2023 7 679 528 80 28 781 -782 28 079Osakeoptioiden käyttö 39 000 203 203Omien osakkeiden luovutus 94 815 164 818 982Omien osakkeiden hankinta -19 376 -240 -24031.12.2023 7 793 967 80 29 148 -204 29 024
Osakepääoma
Osakepääomaan merkitään osakeantien yhdeydessä saatu osakkeiden merkintähinta siltä osin kun merkintähintaa ei osakeantipäätöksessä
ole päätetty kirjattavaksi sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Osingot
Tilinpäätöspäivän jälkeen hallitus on ehdottanut jaettavaksi osinkoa 0,70 euroa/osake. Hallitus on esittänyt, että osinko maksetaan kahdes-
sa erässä, joista ensimmäinen erä, 0,40 euroa osakkeelta, maksetaan huhtikuussa 2024 ja toinen erä, 0,30 euroa osakkeelta, maksetaan
lokakuussa 2024.
Consti Oyj:n osakkeiden lukumäärä yhteensä oli 7 897 267 ja osakepääoma 80 000 euroa. Optio-oikeuksilla 2020 merkittiin tilikaudella
yhteensä 39 000 yhtiön uutta osaketta. Yhtiöllä on yksi osakelaji. Osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on
maksettu täysimääräisesti.
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
56 57
23. Varaukset 1 000 €Riita-tapauksista Tappiolliset johtuvat Takuuvaraussopimuksetvaraukset Yhteensä1.1.2023 2 516 63 40 2 618Varausten lisäykset 1 989 84 78 2 151Käytetyt varaukset -1 678 -95 -15 -1 78831.12.2023 2 827 52 103 2 982Lyhytaikaiset varaukset 2 827 52 103 2 982Yhteensä 2 827 52 103 2 9821.1.2022 2 315 255 126 2 696Varausten lisäykset 964 62 30 1 056Käytetyt varaukset -764 -255 -116 -1 13531.12.2022 2 516 63 40 2 618Lyhytaikaiset varaukset 2 516 63 40 2 618Yhteensä 2 516 63 40 2 618
Takuuvaraus
Hankkeiden takuuvaraukset määritellään kokemusperäisen tiedon perusteella vastuiden toteutumisesta.
Vuoden 2023 lopussa takuuvarauksia oli 2 827 tuhatta euroa (2 516 tuhatta euroa vuonna 2022).
Takuuvaraukset odotetaan käytettävän pääosin seuraavan kahden vuoden aikana.
Tappiolliset sopimukset
Tappiollisen pitkäaikaishankkeen ennakoitu myyntitulon ylittävä tappio on kirjattu täysimääräisenä.
24. Rahoitusvelat 1 000 € 2023 2022Pitkäaikaiset rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 10 978 12 969Pitkäaikaiset osamaksuvelat 1 247 827Vuokrasopimusvelat 2 549 2 518Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä 14 774 16 314Lyhytaikaiset rahoitusvelatLainat rahoituslaitoksilta 2 000 2 000Yritystodistukset 0 4 000Osamaksuvelat 828 530Vuokrasopimusvelat 2 508 1 908Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä 5 335 8 439
Pitkäaikaisten ja lyhytaikaisten rahoitusvelkojen nettomuutoksesta +630 tuhatta euroa koskee vuokrasopimusvelkojen muutosta ja
+149 tuhatta euroa yrityskaupan yhteydessä Constille siirtyneitä osamaksuvelkoja. Muilta osin pitkäaikaisten ja lyhytaikaisten rahoitus-
velkojen nettomuutokset, yhteensä -5 422 tuhatta euroa, ovat rahavirtaperusteisia.
Taulukko sisältää muut paitsi liitteen 25. mukaiset ostovelat ja muut velat.
25. Ostovelat ja muut velat 1 000 € 2023 2022Ostovelat 20 962 23 665Saadut ennakot projektitoimituksista ja laskutyöjaksotukset 14 834 13 299Muut velat 8 680 10 485Siirtovelat 12 634 12 269Yhteensä 57 110 59 717
Ostovelat ovat korottomia ja ne maksetaan pääosin 14–31 päivän kuluessa.
Kirjanpitoarvo vastaa käypää arvoa, koska diskonttauksen vaikutus ei ole olennainen velkojen maturiteetti huomioiden.
Konsernin luottoriskin hallintaprosessi on kuvattu liitteessä 18. Rahoitusriskien hallinta.
26. Vastuut ja vastuusitoumukset 1 000 €
Muut vuokrasopimukset – konserni vuokralle ottajana
Ei purettavissa olevien muiden vuokrasopimusten perusteella maksettavat vähimmäisvuokrat:
2023 2022Yhden vuoden kuluessa 153 781–5 vuoden kuluttua 148 107Yli 5 vuoden kuluttua - -Yhteensä 302 185
Takaukset 2023 2022Työ- ja takuuaikaiset pankkitakaukset ja takausvakuutusvastuut sekä vuokratakaukset 44 475 46 520Yhteensä 44 475 46 520
Taseen ulkopuoliset leasing- ja vuokravastuut sisältävät lyhytaikaisia sopimuksia ja arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskevat vastuut.
Tuloslaskelmaan sisältyvistä vuokramenoista on esitetty lisätietoja liitetiedossa 15.
Riita-asiat ja oikeudenkäynnit
Konsernin yhtiöillä on vireillä oikeudenkäyntejä, jotka liittyvät normaaliin liiketoimintaan. Oikeudenkäyntien lopputulosta on vaikea ennus-
taa, mutta varaus perustuen parhaaseen arvioon lopputuloksesta on kirjattu niissä tapauksissa, joissa sen on katsottu olevan tarpeen.
Konsernin johdon käsityksen mukaan oikeudenkäynneillä ei odoteta olevan merkittävää vaikutusta konsernin taloudelliseen asemaan.
Takaukset
Konserni on antanut liiketoimintaansa liittyen työ- ja takuuaikaisia pankkitakauksia sekä työ- ja takuuaikaisia takausvakuutusvastuita ja
vuokratakauksia.
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
58 59
27. Lähipiiritapahtumat
Tytäryritysten tiedot
Konsernitilinpäätökseen on yhdistelty seuraavat tytäryhtiöt:
Omistusosuus %
Yhtiön nimi Pääasiallinen toiminta Kotimaa 2023 2022Consti Talotekniikka Oy Talotekniikka Suomi 100 % 100 %Consti Korjausrakentaminen Oy Rakentaminen Suomi 100 % 100 %RA-Urakointi Oy Rakentaminen Suomi 100 % 100 % 1)Sähkö-Huhta OyTalotekniikka Suomi 100 % -EAM Consti Holding OySuomi 0 % 0 %
1)
Sähkö-Huhta Oy hankittu osakekaupalla 30.11.2023. Sähkö-Huhta Oy:n Constista poikkeava tilikausi päättyi
30.11.2023. Tilikauden pituus on tarkoitus yhtenäistää vuonna 2024 vastaamaan Constin tilikautta.
1 000 € Myynnit Ostot Saamiset VelatKonsernin johtoon kuuluvat henkilöt 2023 98 0 0 02022 155 0 8 0
Myynnit lähipiirille vuonna 2023 pitävät sisällään toimitusjohtajan konserniyhtiöiltä ostamia palveluita 72 tuhatta euroa ja muiden johtoon
kuuluvien konserniyhtiöiltä ostamia palveluita 26 tuhatta euroa. Myynnit lähipiirille vuonna 2022 pitävät sisällään toimitusjohtajan konserni
-
yhtiöiltä ostamia palveluita 48 tuhatta euroa sekä muiden johtoon kuuluvien konserniyhtiöiltä ostamia palveluita 21 tuhatta euroa ja muiden
johtoon kuuluvien konserniyhtiöiltä ostamia aineellisia käyttöomaisuushyödykkeitä 86 tuhatta euroa.
Lähipiiritapahtumiin liittyvät ehdot
Lähipiirin puolesta ei ole annettu takauksia tai vastuusitoumuksia.
Lainat lähipiirille
Lainoja lähipiirille ei ole.
Hallitukselle ja toimitusjohtajalle maksetut palkat ja palkkiot2023 2022Esa Korkeela, toimitusjohtaja 647 455Hallituksen jäsenet ja varajäsenetPetri Rignell, puheenjohtaja 5.4.2022 alkaen 52 43Erkki Norvio 40 34Pekka Salokangas 40 34Anne Westersund 40 34Johan Westermarck 40 34Juhani Pitkäkoski jäsen 5.4.2022 alkaen 40 26Tapio Hakakari, jäsen ja puheenjohtaja 5.4.2022 saakka - 10Yhteensä 252 215
Eläke ja eläkeikä
Toimitusjohtajalla on oikeus lakisääteiseen eläkkeeseen ja eläkeikä määräytyy lakisääteisen työeläkejärjestelmän puitteissa.
Toimitusjohtajan lakisääteinen eläkekulu vuonna 2023 oli 65 tuhatta euroa (61 tuhatta euroa vuonna 2022).
Hallituksen jäsenet eivät ole Tyel-vakuutettuja kokouspalkkioistaan.
Ansaintajakso Ansaintajakso Ansaintajakso Ansaintajakso Ansaintajakso Osakepohjainen kannustinjärjestelmä20232022202120202019Päätös järjestelmästä 2.3.2023 3.3.2022 2.3.2021 28.2.2020 1.3.2019Myönnettyjen osakepalkkioiden enimmäismäärä, kpl 240 000 272 257 230 000 305 000 450 000Osallistujien enimmäismäärä 75 75 70 70 70Osakkeiden vapautuminen 2026 2025 2024 2023 2022Suoritettu määrä osakkeita, kpl 74 376 83 328
28. Osakeperusteiset maksut
Hallitus teki kokouksessaan 4. huhtikuuta 2017 päätöksen järjestelystä Consti Oyj:n (Consti) osakkeiden hankkimisesta ja hallinnoimisesta
Evli Awards Management Oy:n (EAM) kanssa kannustimiin liittyvän omien osakkeiden hankinnan rahoitusta koskevan osakeyhtiölain koh
-
dan säännösten mukaisesti (OYL 13 luku 10§2). Järjestelyssä EAM perusti EAM CONSTI Holding Oy:n (Holding-yhtiö), joka hankkii Constin
rahoittamana sopimuksen ehtojen mukaisesti osakkeita jaettavaksi henkilöstölle Constin osakepalkitsemisjärjestelyn ehtojen mukaisesti.
Holding-yhtiön juridinen omistus on EAM:lla, mutta sopimuksen perusteella Consti tosiasiallisesti käyttää määräysvaltaa järjestelyssä ja toi
-
mii päämiehenä, kun taas EAM toimii agentin roolissa Holding-yhtiön kautta. Tämä sopimuksellisista piirteistä syntyvä määräysvalta johtaa
siihen, että Holding-yhtiö yhdistellään IFRS -konsernitilinpäätökseen ns. strukturoituna yhteisönä.
Yhteisöt, joilla on konserniin huomattava vaikutusvalta
31.12.2023 (31.12.2022) ei yhteisöjä, joilla on konserniin huomattava vaikutusvalta.
Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiriin kuuluvat johdon avainhenkilöt ja heidän läheiset perheenjäsenet sekä sellaiset konsernin ulkopuoliset yritykset, joiden
toimintaan Consti-konsernissa johtavassa asemassa olevan henkilön voidaan odottaa vaikuttavan. Johdon avainhenkilöihin luetaan halli
-
tuksen jäsenet sekä johtoryhmä. Lähipiirin kanssa toteutuneet liiketoimet on esitetty alla olevassa taulukossa.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä
Consti Oyj:n hallitus päätti 10.11.2016 osakepohjaisen kannustinjärjestelmän perustamisesta konsernin avainhenkilöille. Järjestelmän tar-
koituksena on yhdistää omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi pitkällä aikavälillä, sitouttaa avainhenkilöt yh-
tiöön ja tarjota heille kilpailukykyinen yhtiön osakkeiden ansaintaan perustuva palkkiojärjestelmä. Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän
katsotaan kuuluvan IFRS 2 Osakeperusteiset maksut -standardin soveltamisalaan.
Järjestelmä tarjoaa kohderyhmään kuuluville avainhenkilöille mahdollisuuden ansaita palkkiona yhtiön osakkeita muuntamalla tulospalk
-
kiojärjestelmässä ansaittava tulospalkkio tai puolet siitä osakkeiksi. Osakkeiksi muutettu tulospalkkio kerrotaan ennen palkkion maksua
hallituksen päättämällä palkkiokertoimella. Järjestelmän mahdollinen palkkio maksetaan osallistujille kahden vuoden sitouttamisjakson
jälkeen osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana.
Consti Oyj:n hallitus on vuosittain päättänyt jatkaa vuonna 2016 käynnistettyä konsernin avainhenkilöiden sitouttavaa osakepalkkiojär
-
jestelmää koskemaan ansaintajaksoja 2018–2023. Ansaintajaksoja koskevat tarkemmat tiedot ovat nähtävissä alla olevassa taulukossa.
Ansaintajakson 2020 suoritus oli kokonaisuudessaan 1 539 tuhatta euroa, josta rahana maksettiin 635 tuhatta euroa. Hallituksen päätök
-
sen mukaisesti Consti siirsi keväällä 2023 kannustinjärjestelmän (2020) piiriin kuuluville 38 henkilölle 74 376 osaketta, josta toimitusjoh-
tajalle 12 873 osaketta ja muille johtoryhmän jäsenille 19 919 osaketta.
Ansaintajakson 2019 suoritus oli kokonaisuudessaan 1 250 tuhatta euroa, josta rahana maksettiin 482 tuhatta euroa. Hallituksen pää
-
töksen mukaisesti Consti siirsi keväällä 2022 kannustinjärjestelmän (2019) piiriin kuuluville 43 henkilölle 83 328 osaketta, josta toimitus-
johtajalle 7 421 osaketta ja muille johtoryhmän jäsenille 9 800 osaketta.
Osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä kirjattiin tilikaudella 1.1.–31.12.2023 kulua 765 tuhatta euroa (695 tuhatta euroa tilikaudella
1.1.–31.12.2022).
1 000 € 2023 2022Johdon työsuhde-etuudetPalkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 2 112 2 172Osakeperusteiset maksut 398 343Yhteensä 2 510 2 515
Taulukossa esitetyt johdon työsuhde-etuuksiin liittyvät tapahtumat on kirjattu kuluksi tilikauden aikana.
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
60 61
Optiojärjestely 2022 2020Myöntämispäivä 22.6.2022 17.6.2020Myönnettyjen optio-oikeuksien määrä, kpl 250 000 245 000Merkintähinta, eur 9,65 6,65Käypä arvo, eur 2,33 1,63Osakehinta myöntämishetkellä, eur 9,16 6,72Voimassaoloaika, vuotta 4 4Merkintäaika 1.7.2025–30.6.2026 1.7.2023–30.6.2024Toteutuneet osakemerkinnät, kpl - 39 000Yhtiölle palautuneet optio-oikeudet, kpl - 86 700Ulkona olevien optio-oikeuksien määrä 31.12. 213 200 119 300Varastossa olevien optio-oikeuksien määrä 31.12. 36 800 -
29. Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
Consti tiedotti 8.1.2024, että Aija Harju (s. 1969, KM) on nimitetty Consti Oyj:n henkilöstöjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi.
Aija Harju aloitti tehtävässään 2.2.2024, ja hän raportoi toimitusjohtaja Esa Korkeelalle.
Optio-ohjelmat
Consti Oyj:n hallitus päätti 17.6.2020 ottaa käyttöön uuden avainhenkilöiden optio-ohjelman. Optio-oikeuksien 2020 antamiselle on yhtiön
kannalta painava taloudellinen syy, koska optio-oikeudet on tarkoitettu osaksi Consti Oyj:n ja sen tytäryhtiöiden avainhenkilöiden kannus
-
tin- ja sitouttamisjärjestelmää. Optio-oikeuksilla kannustetaan avainhenkilöitä pitkäjänteiseen työntekoon omistaja-arvon kasvattamiseksi.
Optio-oikeuksilla pyritään myös sitouttamaan avainhenkilöitä työnantajaan. Optio-oikeuksia 2020 annetaan yhteensä enintään 245 000
kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 245 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet anne
-
taan vastikkeetta. Nyt liikkeeseen laskettavien optio-oikeuksien perusteella merkittävät osakkeet vastaavat yhteensä enintään 3 prosenttia
yhtiön kaikista osakkeista ja äänistä mahdollisten osakemerkintöjen jälkeen, jos merkinnässä annetaan uusia osakkeita. Optio-oikeuksilla
2020 merkittävän osakkeen merkintähinta on 6,65 euroa per osake, mikä on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi Nasdaq
Helsinki Oy:ssä ajanjaksolla 1.5.–31.5.2020. Osakkeen merkintähinta alenee ennen osakemerkintää päätettävien osinkojen ja/tai varo
-
jenjaon määrällä. Optio-oikeuksilla 2020 merkittävien osakkeiden merkintäaika on 1.7.2023–30.6.2024. Hallitus päätti uudesta optio-oh-
jelmasta yhtiön varsinaisen yhtiökokouksen 6.4.2020 antaman valtuutuksen nojalla. Optio-oikeuksia 2020 jaetaan noin 20:lle hallituksen
päättämälle johtoryhmän jäsenelle ja muulle avainhenkilölle.
Consti Oyj:n hallitus päätti 22.6.2022 ottaa käyttöön uuden avainhenkilöiden optio-ohjelman. Optio-oikeuksien 2022 antamiselle on
yhtiön kannalta painava taloudellinen syy, koska optio-oikeudet on tarkoitettu osaksi Consti Oyj:n ja sen tytäryhtiöiden avainhenkilöiden
kannustin- ja sitouttamisjärjestelmää. Optio-oikeuksilla kannustetaan avainhenkilöitä pitkäjänteiseen työntekoon omistaja-arvon kasvatta
-
miseksi. Optio-oikeuksilla pyritään myös sitouttamaan avainhenkilöitä työnantajaan. Optio-oikeuksia 2022 annetaan yhteensä enintään 250
000 kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 250 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Nyt liikkeeseen laskettavien optio-oikeuksien perusteella merkittävät osakkeet vastaavat yhteensä enintään 3,1
prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ja äänistä mahdollisten osakemerkintöjen jälkeen, jos merkinnässä annetaan uusia osakkeita. Optio-
oikeuksilla 2022 merkittävän osakkeen merkintähinta on 9,65 euroa per osake, mikä on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi
Nasdaq Helsinki Oy:ssä ajanjaksolla 1.5.–31.5.2022. Osakkeen merkintähinta alenee ennen osakemerkintää päätettävien osinkojen ja/
tai varojenjaon määrällä. Optio-oikeuksilla 2022 merkittävien osakkeiden merkintäaika on 1.7.2025–30.6.2026. Hallitus päätti uudesta
optio-ohjelmasta yhtiön varsinaisen yhtiökokouksen 5.4.2022 antaman valtuutuksen nojalla. Optio-oikeuksia 2022 jaetaan noin 26:lle hal
-
lituksen päättämälle johtoryhmän jäsenelle ja muulle avainhenkilölle.
Optio-ohjelmien kuluvaikutus vuonna 2023 on 237 tuhatta euroa (112 tuhatta euroa vuonna 2022).
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
62 63
EMOYHTIÖ
Mevet
Aiemmin toimistokäytössä ollut tila Helsingin Pitäjänmäellä muuntautui
yhden Suomen korkeatasoisimman eläinsairaalan tarpeisiin. Mevetin
uudet tilat rakennettiin laatu edellä, eikä vaatimuksista tingitty.
Tavoite- ja kattohintainen urakka pysyi alle tavoitehinnan, ja kohde
luovutettiin tilaajalle hieman etuajassa 0-virheluovutuksena.
Kuva: Consti, Elina Saajanne
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
64 65
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA, FAS
1 000 € Liite 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
Liikevaihto 1 2 604 2 627
Liiketoiminnan muut tuotot 2 980 906
Henkilöstökulut 3 -3 061 -3 085
Poistot 5 -155 -172
Liiketoiminnan muut kulut 4 -1 869 -1 737
Kulut yhteensä -5 085 -4 994
Liiketulos -1 501 -1 461
Rahoitustuotot ja -kulut 6 -480 -552
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja -1 981 -2 013
Tilinpäätössiirrot 7 11 968 9 421
Voitto (tappio) ennen veroja 9 986 7 408
Tuloverot 8 -1 978 -1 486
Tilikauden voitto (tappio) 8 008 5 922
EMOYHTIÖN TASE, FAS
Vastaavaa 1 000 € Liite 31.12.2023 31.12.2022
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineettomat hyödykkeet 9
Aineettomat oikeudet 0 2
Muut pitkävaikutteiset menot 87 110
Aineettomat hyödykkeet yhteensä 87 112
Aineelliset hyödykkeet 9
Koneet ja kalusto 312 276
Aineelliset hyödykkeet yhteensä 312 276
Sijoitukset 10
Osuudet saman konsernin yrityksissä 100 048 97 691
Muut osakkeet ja osuudet 254 254
Sijoitukset yhteensä 100 302 97 945
Pysyvät vastaavat yhteensä 100 700 98 334
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Lyhytaikaiset saamiset 11
Saamiset saman konsernin yrityksiltä 13 464 11 532
Siirtosaamiset 138 66
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 13 602 11 598
Rahat ja pankkisaamiset 19 031 20 538
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 32 633 32 136
VASTAAVAA 133 333 130 470
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
66 67
Vastattavaa 1 000 € Liite 31.12.2023 31.12.2022
OMA PÄÄOMA 12
Osakepääoma 80 80
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 28 950 28 582
Omat osakkeet -204 -244
Edellisten tilikausien voitto (tappio) 27 494 26 213
Tilikauden voitto (tappio) 8 008 5 922
Oma pääoma yhteensä 64 328 60 553
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ
Poistoero 166 133
Tilinpäätössiirtojen kertymä yhteensä 166 133
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen vieras pääoma 13
Lainat rahoituslaitoksilta 11 000 13 000
Pitkäaikaiset osamaksuvelat 86 59
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä 11 086 13 059
Lyhytaikainen vieras pääoma 13
Lainat rahoituslaitoksilta 2 000 2 000
Yritystodistukset 0 4 000
Lyhytaikaiset osamaksuvelat 39 39
Ostovelat 286 330
Velat saman konsernin yrityksille 53 541 49 260
Muut velat 190 193
Siirtovelat 1 697 901
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä 57 754 56 724
Vieras pääoma yhteensä 68 839 69 783
VASTATTAVAA 133 333 130 470
EMOYHTIÖN RAHOITUSLASKELMA, FAS
Emoyhtiön rahoituslaskelma 1 000 € 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirrat
Tulos ennen veroja 9 986 7 408
Oikaisut
Poistot 155 172
Rahoitustuotot ja -kulut 480 552
Tilinpäätössiirrot -11 968 -9 421
Muut oikaisut -23 -43
Käyttöpääoman muutos 724 285
Operatiivinen rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja -645 -1 046
Rahoitustuotot ja -kulut (+/–) -480 -552
Tilikauden verot -1 430 -1 069
Liiketoiminnan nettorahavirta (A) -2 556 -2 668
Investointien rahavirrat
Investoinnit muihin sijoituksiin -2 153 0
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin käyttöomaisuushyödykkeisiin -235 -213
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynnit 93 43
Investointien nettorahavirta (B) -2 295 -170
Rahoituksen rahavirrat
Osingonmaksu -4 641 -3 481
Osakkeiden merkinnät optio-oikeuksien perusteella 203 0
Saadut konserniavustukset 9 500 5 240
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut -2 000 -2 000
Konsernin sisäinen voitonjako 0 1 200
Muiden korollisten velkojen muutos 281 5 797
Rahoituksen nettorahavirta (C) 3 343 6 757
Rahavarojen muutos (A+B+C) -1 508 3 919
Rahavarat tilikauden alussa 20 538 16 619
Rahavarat tilikauden lopussa 19 031 20 538
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
68 69
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT, FAS
Rakennukset ja rakennelmat 20 vuotta
Koneet ja kalusto 3–5 vuotta
Ajoneuvot 3–5 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 3–5 vuotta
Aineettomat oikeudet 3–5 vuotta
Muut pitkävaikutteiset menot 5 vuotta
1. Liikevaihto 1 000 € 2023 2022
Tuotot palveluista 2 604 2 627
Yhteensä 2 604 2 627
2. Liiketoiminnan muut tuotot 1 000 € 2023 2022
Käyttöomaisuuden myyntivoitot 31 43
Muut tuotot 948 863
Yhteensä 980 906
3. Henkilöstöä ja toimielimien jäseniä koskevat tiedot 1 000 € 2023 2022
Palkat ja palkkiot 2 666 2 735
Eläkekulut 353 298
Muut henkilösivukulut 42 52
Yhteensä 3 061 3 085
Henkilöstön määrä tilikauden aikana keskimäärin 14 14
Johdon palkat ja palkkiot
Toimitusjohtaja 647 455
Hallituksen jäsenet 252 215
Yhteensä 899 670
4. Liiketoiminnan muut kulut 1 000 € 2023 2022
Tilintarkastajan palkkiot
Ernst&Young Oy
Tilintarkastuspalkkiot 121 115
Muut palvelut 10 8
Yhteensä 131 123
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Consti Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolainsäädäntöön perustuvia laskentaperiaatteita noudattaen. Tilinpäätös on laadittu 12
kuukauden ajalta 1.1.-31.12.2023.
Ulkomaan määräisten erien muuntaminen
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaluutan määräisinä käyttäen tapahtumapäivänä vallitsevaa kurssia.
Ulkomaan rahan määräiset monetaariset erät on muutettu toimintavaluutan määräisiksi raportointikauden päättymispäivän kursseja
käyttäen.
Myynnin tuloutusperiaatteet
Emoyhtiön tuotot koostuvat emon tytäryhtiöille suorittamista palveluista. Tuotot kirjataan, kun palvelut on suoritettu.
Pysyvien vastaavien arvostus
Pysyvät vastaavat on merkitty taseeseen hankintamenoon vähennettyinä suunnitelman mukaisilla poistoilla. Aineettomat ja aineelliset hyö-
dykkeet on arvostettu suunnitelman mukaisilla poistoilla vähennettyyn hankintamenoonsa. Pysyvien vastaavien sijoitukset on arvostettu
hankintamenoonsa.
Suunnitelman mukaiset poistoajat eri hyödykeryhmille
Eläketurva
Henkilökunnan eläketurva on hoidettu ulkopuolisessa eläkevakuutuyhtiössä. Eläkemenot on kirjattu kuluksi tuloslaskelmaan.
Tutkimus- ja kehitysmenot
Tutkimus- ja kehitysmenot on kirjattu vuosikuluksi niiden syntymisvuonna.
Saamisten ja -velkojen arvostusperiaatteet
Saamisiin merkityt myynti-, laina- ja muut saamiset on arvostettu nimellisarvoonsa tai tätä alhaisempaan todennäköiseen arvoonsa. Velat
on arvostettu nimellisarvoonsa tai tätä korkeampaan vertailuperusteiseen arvoon.
Tilinpäätössiirrot
Tilinpäätössiirtoihin on kirjattu saadut ja annetut konserniavustukset sekä poistoeron muutos.
Verot
Aikaisempien tilikausien verot sisältyvät tilikauden tuloslaskelman tuloveroihin. Laskennallisia veroja ei ole kirjattu.
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
70 71
5. Poistot ja arvonalennukset 1 000 € 2023 2022
Poistot hyödykeryhmittäin
Aineettomat oikeudet 2 3
Muut pitkävaikutteiset menot 51 89
Koneet ja kalusto 102 80
Yhteensä 155 172
6. Rahoitustuotot ja -kulut 1 000 € 2023 2022
Osinkotuotot
Konserniyhtiöiltä 0 0
Muut korko- ja rahoitustuotot
Korkotuotot konserniyhtiöiltä 0 31
Korkotuotot muilta 355 6
Yhteensä 355 37
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Korkokulut konserniyhtiöille 91 78
Korkokulut muille 731 500
Muut rahoituskulut 13 10
Yhteensä 835 589
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -480 -552
7. Tilinpäätössiirrot 1 000 € 2023 2022
Saadut konserniavustukset 12 000 9 500
Poistoeron lisäys (-) tai vähennys (+) -32 -79
Yhteensä 11 968 9 421
8. Tuloverot 1 000 € 2023 2022
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta 1 978 1 486
10. Sijoitukset 1 000 € 2023 2022
Osuudet konserniyhtiöissä
Hankintameno 1.1. 97 691 97 691
Lisäykset 2 357 0
Hankintameno 31.12. 100 048 97 691
Muut osakkeet ja osuudet
Hankintameno 1.1. 254 254
Hankintameno 31.12. 254 254
Sijoitukset yhteensä 100 302 97 945
9. Pysyvien vastaavien muutokset 1 000 € 2023 2022
AINEETTOMAT JA AINEELLISET HYÖDYKKEET
Aineettomat oikeudet
Kirjanpitoarvo tilikauden alussa 2 6
Lisäykset tilikaudella 0 0
Tilikauden poisto 2 3
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa 0 2
Muut pitkävaikutteiset menot
Kirjanpitoarvo tilikauden alussa 110 167
Lisäykset tilikaudella 28 33
Tilikauden poistot 51 89
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa 87 110
Koneet ja kalusto
Kirjanpitoarvo tilikauden alussa 276 176
Lisäykset tilikaudella 208 180
Vähennykset tilikaudella 71 0
Tilikauden poistot 102 80
Kirjanpitoarvo tilikauden lopussa 312 276
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
72 73
12. Oma pääoma 1 000 € 2023 2022
Osakepääoma 1.1. 80 80
Osakepääoma 31.12. 80 80
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. 28 582 28 582
Lisäykset 367 -
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. 28 950 28 582
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. 31 891 29 449
Omien osakkeiden luovutus 40 -
Osingonjako -4 641 -3 481
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. 27 290 25 969
Tilikauden tulos 8 008 5 922
Yhteensä 35 299 31 891
Oma pääoma 64 328 60 553
Voitonjakokelpoiset varat 31.12.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 28 950 28 582
Voitto edellisiltä tilikausilta 27 290 25 969
Tilikauden voitto 8 008 5 922
Omasta pääomasta voitonjakokelpoisia varoja 64 248 60 473
Consti Oyj:n omat osakkeet
Emoyhtiöllä on omia osakkeita seuraavasti
Määrä, kpl Osuus osakepääomasta Osuus äänistä
103 300 1,3 % 1,3 %
11. Saamiset 1 000 € 2023 2022
Lyhytaikaiset saamiset
Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä
Myyntisaamiset 1 464 1 469
Muut saamiset 0 562
Konserniavustussaamiset 12 000 9 500
Yhteensä 13 464 11 532
Siirtosaamisten olennaiset erät, ulkoiset
Menoennakot 9 29
Muut erät 129 37
Yhteensä 138 66
13. Pitkä- ja lyhytaikainen vieras pääoma 1 000 € 2023 2022
Pitkäaikainen vieras pääoma
Velat muille
Lainat rahoituslaitoksilta 11 000 13 000
Pitkäaikaiset osamaksuvelat 86 59
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä 11 086 13 059
Lyhytaikainen vieras pääoma
Velat saman konsernin yhtiöille
Ostovelat 64 13
Muut velat 53 477 49 248
Velat muille
Ostovelat 286 330
Lyhytaikaiset osamaksuvelat 39 39
Lainat rahoituslaitoksilta 2 000 2 000
Yritystodistukset 0 4 000
Siirtovelat 1 697 901
Muut velat 190 193
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä 57 754 56 724
Muut velat saman konsernin yhtiöille koostuvat pääosin konsernitiliveloista
tytäryhtiöille.
Siirtovelkojen olennaiset erät
Ulkoiset
Henkilöstöjaksotukset 304 281
Korkojaksotus 7 14
Verojaksotus 1 111 553
Muut jaksotukset 274 54
1 697 901
14. Vastuusitoumukset 1 000 € 2023 2022
Vuokravastuut
Alkaneella tilikaudella maksettava 931 875
Myöhempinä vuosina maksettavat 1 297 2 080
Yhteensä 2 228 2 955
Muut vastuut
Tililuotto, käytössä oleva määrä 0 0
Tililuotto, nostamatta oleva määrä 5 000 5 000
Yhteensä 5 000 5 000
Takaukset
Vuokratakaukset 325 325
Saman konsernin yritysten puolesta 44 150 46 195
CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS CONSTI OYJ TILINPÄÄTÖS
74 75
15. Johdon palkat ja palkkiot
Hallituksen palkitseminen vuonna 2023
Euroa Hallituspalkkio v. 2023 Hallituspalkkio v. 2022
Petri Rignell
*
52 000 43 000
Erkki Norvio
*
40 000 34 000
Pekka Salokangas
*
40 000 34 000
Anne Westersund 40 000 34 000
Johan Westermarck 40 000 34 000
Juhani Pitkäkoski
* 1)
40 000 26 000
Tapio Hakakari
* 2)
0 10 000
1)
Juhani Pitkäkoski ollut hallituksen jäsen 5.4.2022 lähtien
2)
Tapio Hakakari ollut hallituksen jäsen ja puheenjohtaja 5.4.2022 saakka
* Nimitys ja palkitsemisvaliokunnan jäsen, yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti valiokuntatyöstä ei makseta erillistä palkkiota. Tapio
Hakakari nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen 5.4.2022 saakka. Juhani Pitkäkoski nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen
5.4.2022 alkaen.
Palkitsemisperiaatteet
Constin palkitsemisjärjestelmien tavoitteena on palkita hyvät suoritukset, lisätä henkilöstön motivaatiota sekä sitouttaa johto ja muu henki-
löstö yhtiön tavoitteisiin. Toimitusjohtajan ja muun johdon palkitsemisen perustana on kiinteä kuukausipalkka, minkä lisäksi he kuuluvat
muiden vakituisten toimihenkilöiden tavoin tulospalkkiojärjestelmän piiriin. Constin hallitus päätti tilikauden 2016 aikana uuden osake
-
pohjaisen kannustinjärjestelmän perustamisesta konsernin avainhenkilöille koskien ansaintajaksoa 2016 ja 2017. Päätös osakepohjaisen
kannustinjärjestelmän jatkamisesta koskemaan ansaintajaksoja 2018–2023 on tehty tämän jälkeen vuosittain. Järjestelmän tarkoituksena
on yhdistää omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi pitkällä aikavälillä, sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota
heille kilpailukykyinen yhtiön osakkeiden ansaintaan perustuva palkkiojärjestelmä.
Hallitus
Consti Oyj:n varsinainen yhtiökokous päättää hallituksen palkkiot sekä kulujen korvausperusteet vuosittain. Nimitys- ja palkitsemisvalio-
kunta valmistelee Constin yhtiökokoukselle tehtävän ehdotuksen yhtiön hallituksen kokoonpanosta ja palkkioista. Valiokunta valmistelee
konsernin palkitsemisperiaatteet ja lyhyen ja pitkän aikavälin kannustinohjelmat sekä seuraa niiden toteumia ja toimivuutta.
Vuoden 2023 varsinainen yhtiökokous 4.4.2023 päätti, että hallitukselle maksetaan vuosipalkkiot seuraavasti: hallituksen puheenjohtajalle
48 000 euroa ja hallituksen jäsenille 36 000 euroa. Lisäksi hallituksen jäsenille maksetaan 500 euron kokouskohtainen palkkio hallituksen
kokouksista. Hallituksen jäsenten hallituksen kokouksiin osallistumisesta aiheutuneet matkakustannukset päätettiin korvata laskun mu
-
kaan. Valiokuntatyöskentelystä ei makseta erillistä palkkiota.
Ehdotus vuoden 2024 palkkioiksi
Hallituksen nimitys- ja palkitsemisvaliokunta ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallituksen jäsenille, jotka valitaan vuoden 2025 varsinaiseen
yhtiökokoukseen kestävälle toimikaudelle, maksetaan vuosipalkkiot seuraavasti:
puheenjohtaja 4 500 €/kk (54 000 €/v)
jäsen 3 500 €/kk (42 000 €/v)
Lisäksi valiokunta ehdottaa, että hallituksen jäsenelle maksetaan 500 euron kokouskohtainen palkkio hallituksen kokouksista.
Lyhyen aikavälin palkitseminen – tulospalkkiojärjestelmä
Palkitsemisen perustana Consti Oyj:ssä on kiinteä peruspalkka, minkä lisäksi konsernin johto ja suurin osa toimihenkilöistä kuuluu tulospalk-
kiojärjestelmän piiriin. Konsernissa on käytössä yhtiön hallituksen määrittelemä tulospalkkiojärjestelmä, jonka tarkoituksena on tukea yhtiön
strategiaa ja palkita sen toteuttamisesta sekä samalla tarjota henkilöstölle kilpailukykyinen palkkiojärjestelmä. Tulospalkkiojärjestelmän peri
-
aatteet, ehdot, ansaintakriteerit, tuottotasotavoitteiden ylä- ja alarajat sekä järjestelmän piiriin kuuluvat vahvistetaan hallituksessa vuosittain.
Pitkän aikavälin palkitseminen
Consti Oyj:n hallitus päätti 10.11.2016 osakepohjaisen kannustinjärjestelmän perustamisesta konsernin avainhenkilöille. Järjestelmän
tarkoituksena on yhdistää omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi pitkällä aikavälillä, sitouttaa avainhenkilöt
yhtiöön ja tarjota heille kilpailukykyinen yhtiön osakkeiden ansaintaan perustuva palkkiojärjestelmä. Järjestelmä tarjoaa kohderyhmään
kuuluville avainhenkilöille mahdollisuuden ansaita palkkiona yhtiön osakkeita muuntamalla tulospalkkiojärjestelmässä ansaittava tulos
-
palkkio tai puolet siitä osakkeiksi. Osakkeiksi muutettu tulospalkkio kerrotaan ennen palkkion maksua hallituksen päättämällä palkkioker-
toimella. Järjestelmän mahdollinen palkkio maksetaan osallistujille kahden vuoden sitouttamisjakson jälkeen osittain yhtiön osakkeina ja
osittain rahana.
Consti Oyj:n hallitus on vuosittain päättänyt jatkaa vuonna 2016 käynnistettyä konsernin avainhenkilöiden sitouttavaa osakepalkkiojär
-
jestelmää koskemaan ansaintajaksoja 2018–2023. Ansaintajaksoja koskevat tarkemmat tiedot on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetie-
dossa 28.
Consti Oyj:n hallitus päätti 17.6.2020 ottaa käyttöön uuden avainhenkilöiden optio-ohjelman. Optio-oikeuksien 2020 antamiselle on
yhtiön kannalta painava taloudellinen syy, koska optio-oikeudet on tarkoitettu osaksi Consti Oyj:n ja sen tytäryhtiöiden avainhenkilöiden
kannustin- ja sitouttamisjärjestelmää. Optio-oikeuksilla kannustetaan avainhenkilöitä pitkäjänteiseen työntekoon omistaja-arvon kasvatta
-
miseksi. Optio-oikeuksilla pyritään myös sitouttamaan avainhenkilöitä työnantajaan. Optio-oikeuksia 2020 annetaan yhteensä enintään 245
000 kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 245 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Nyt liikkeeseen laskettavien optio-oikeuksien perusteella merkittävät osakkeet vastaavat yhteensä enintään 3 pro
-
senttia yhtiön kaikista osakkeista ja äänistä mahdollisten osakemerkintöjen jälkeen, jos merkinnässä annetaan uusia osakkeita. Optio-
oikeuksilla 2020 merkittävän osakkeen merkintähinta on 6,65 euroa per osake, mikä on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi
Nasdaq Helsinki Oy:ssä ajanjaksolla 1.5.–31.5.2020. Osakkeen merkintähinta alenee ennen osakemerkintää päätettävien osinkojen ja/
tai varojenjaon määrällä. Optio-oikeuksilla 2020 merkittävien osakkeiden merkintäaika on 1.7.2023–30.6.2024. Hallitus päätti uudesta
optio-ohjelmasta yhtiön varsinaisen yhtiökokouksen 6.4.2020 antaman valtuutuksen nojalla. Optio-oikeuksia 2020 jaetaan noin 20:lle hal
-
lituksen päättämälle johtoryhmän jäsenelle ja muulle avainhenkilölle. Optio-oikeuksien 2020 perusteella toteutuneet osakemerkinnät olivat
yhteensä 39 000 kpl vuonna 2023.
Consti Oyj:n hallitus päätti 22.6.2022 ottaa käyttöön uuden avainhenkilöiden optio-ohjelman. Optio-oikeuksien 2022 antamiselle on
yhtiön kannalta painava taloudellinen syy, koska optio-oikeudet on tarkoitettu osaksi Consti Oyj:n ja sen tytäryhtiöiden avainhenkilöiden
kannustin- ja sitouttamisjärjestelmää. Optio-oikeuksilla kannustetaan avainhenkilöitä pitkäjänteiseen työntekoon omistaja-arvon kasvatta
-
miseksi. Optio-oikeuksilla pyritään myös sitouttamaan avainhenkilöitä työnantajaan. Optio-oikeuksia 2022 annetaan yhteensä enintään 250
000 kappaletta, ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 250 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeudet
annetaan vastikkeetta. Nyt liikkeeseen laskettavien optio-oikeuksien perusteella merkittävät osakkeet vastaavat yhteensä enintään 3,1
prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ja äänistä mahdollisten osakemerkintöjen jälkeen, jos merkinnässä annetaan uusia osakkeita. Optio-
oikeuksilla 2022 merkittävän osakkeen merkintähinta on 9,65 euroa per osake, mikä on yhtiön osakkeen vaihdolla painotettu keskikurssi
Nasdaq Helsinki Oy:ssä ajanjaksolla 1.5.–31.5.2022. Osakkeen merkintähinta alenee ennen osakemerkintää päätettävien osinkojen ja/
tai varojenjaon määrällä. Optio-oikeuksilla 2022 merkittävien osakkeiden merkintäaika on 1.7.2025–30.6.2026. Hallitus päätti uudesta
optio-ohjelmasta yhtiön varsinaisen yhtiökokouksen 5.4.2022 antaman valtuutuksen nojalla. Optio-oikeuksia 2022 jaetaan noin 26:lle hal
-
lituksen päättämälle johtoryhmän jäsenelle ja muulle avainhenkilölle.
Konsernin toimitusjohtajan palkitseminen
Yhtiön hallitus päättää toimitusjohtajan palkitsemisesta ja hänelle maksettavista muista korvauksista vuosittain. Nimitys- ja palkitsemisva-
liokunta tekee hallitukselle ehdotuksen toimitusjohtajasta ja hänen palvelussuhteensa ehdoista.
Toimitusjohtaja saa kuukausittain maksettavaa kiinteää kuukausipalkkaa sekä vuosittain tulokseen ja toimitusjohtajan henkilökohtaiseen
suoriutumiseen perustuvaa muuttuvaa tulospalkkiota yhtiön määrittelemän tuloskortin mukaisesti. Tulospalkkion osuus voi olla korkeintaan
60 prosenttia vuosittaisesta peruspalkasta. Toimitusjohtajan palkitsemista voidaan tarkistaa vuosittain. Yhtiön toimitusjohtaja Esa Korkeelalle
maksettiin vuonna 2023 palkkaa 647 tuhatta euroa. Lisäksi toimitusjohtaja on oikeutettu yhtiön maksamaan lisäeläkevakuutukseen.
Toimitusjohtajan irtisanomisaika on kuusi kuukautta. Erokorvaus vastaa irtisanomista edeltäneen kuuden kuukauden bruttopalkkaa, min
-
kä lisäksi toimitusjohtaja on yhtiön tai toimitusjohtajan irtisanoessa toimitusjohtajasopimuksen oikeutettu häntä koskevan kilpailukiellon
voimassaolon ajalta korvaukseen, joka vastaa enimmillään kuuden kuukauden bruttopalkkaa ja jonka määrää laskettaessa ei muuttuvia
palkanosia, provisioita eikä bonuksia katsota palkaksi. Toimitusjohtajasopimuksen päättyessä sopimuksen purkamisen johdosta yhtiön
olennaisen sopimusrikkomuksen perusteella toimitusjohtajalla on oikeus kyseessä olevan tilikauden tulospalkkioon suhteutettuna aikaan
jona toimitusjohtaja on tilikaudella ollut yhtiön palveluksessa.
Toimitusjohtajan ja muun johtoryhmän lisäeläkevakuutus
Toimitusjohtaja ja osa johtoryhmästä kuuluvat ylimmän johdon lisäeläkevakuutuksen piiriin. Lisäeläkevakuutus on maksuperusteinen, joten
yhtiölle ei voi aiheutua eläkkeestä lisävastuita jo maksetun vakuutusmaksun lisäksi. Jos vakuutettujen toimisuhde yhtiöön päättyy ennen
sopimuksen mukaista eläkeikää, vakuutetuilla on oikeus eläkesäästöjä vastaaviin turviin.
Johtoryhmä
Johtoryhmän palkitsemisperusteista päättää hallitus. Johtoryhmän jäsenet saavat kuukausittain maksettavaa kiinteää kuukausipalkkaa
sekä vuosittain tulokseen perustuvaa muuttuvaa tulospalkkiota yhtiön määrittelemän tulosohjelman ja kunkin henkilökohtaisen tuloskortin
mukaisesti. Johtoryhmään kuuluvien henkilöiden palkitsemista voidaan tarkistaa vuosittain. Valiokunta valmistelee tarpeen mukaan myös
muun ylimmän johdon nimitys- ja palkitsemisasiat ennen hallituksen käsittelyä.
76 77
CONSTI OYJ HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS CONSTI OYJ HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUKSEN JA TILINPÄÄTÖKSEN ALLEKIRJOITUKSET
HALLITUKSEN VOITONJAKOEHDOTUS
Emoyhtiö Consti Oyj:n jakokelpoiset varat 31.12.2023 ovat (euroa):
Edellisten tilikausien voittovarat 27 290 419,40
Tilikauden tulos 8 008 242,32
Kertyneet voittovarat yhteensä 35 298 661,72
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 28 949 553,31
Jakokelpoiset varat yhteensä 64 248 215,03
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että jakokelpoiset varat käytetään seuraavasti:
Osakkeenomistajille jaetaan osinkona kertyneestä voittovaroista 0,70 euroa/osake eli * 5 455 776,90
Jätetään jakokelpoisiin varoihin 58 792 438,13
Ehdotettu osinko on 61 prosenttia konsernin tilikauden voitosta. Hallitus esittää, että osinko maksetaan kahdessa
erässä, joista ensimmäinen erä, 0,40 euroa osakkeelta, maksetaan huhtikuussa 2024 ja toinen erä, 0,30 euroa
osakkeelta, maksetaan lokakuussa 2024.
* Maksettavan osingon yhteismäärä on laskettu 31.12.2023 tilanteen mukaan, omien osakkeiden määrä kuvattu liitteessä 22.
Oma pääoma
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei ole tilikauden päättymisen jälkeen tapahtunut olennaisia muutoksia.
Yhtiön maksuvalmius on hyvä, eikä ehdotettu voitonjako vaaranna hallituksen näkemyksen mukaan yhtiön maksukykyä.
Helsingissä 1. helmikuuta 2024
Rignell Petri Norvio Erkki
Hallituksen puheenjohtaja Hallituksen jäsen
Juhani Pitkäkoski Salokangas Pekka
Hallituksen jäsen Hallituksen jäsen
Westermarck Johan Westersund Anne
Hallituksen jäsen Hallituksen jäsen
Korkeela Esa
Toimitusjohtaja
Tilintarkastusmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 1. helmikuuta 2024
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Halonen Toni
KHT
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUKSEN
JA TILINPÄÄTÖKSEN ALLEKIRJOITUKSET
78 79
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Consti Oyj:n (y-tunnus 2203605-5) tilin-
päätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2023. Tilinpäätös sisältää konsernin
taseen, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista,
rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätök-
sen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen,
tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin
taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja
rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten
IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan
tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien
tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja
täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän
tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia vel-
vollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan vel-
vollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä nii-
den Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut
näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilin-
tarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan
olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten
mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan
1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut
kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetie-
dossa 8 ja emoyhtiön liitetiedossa 4.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilin -
tarkastus evidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka amma-
tillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen
kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu
huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkas-
tuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä
anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilin-
päätöksen tilintarkastuksessa kuvatut velvollisuutemme tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin liittyvät velvoit-
teemme. Tämän mukaisesti suoritimme suunnittelemamme tilintar-
kastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat arviomme mukaisesti riskei
-
hin, jotka voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen.
Suorittamamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös
alla mainittuihin seikkoihin, ovat olleet perustana oheista tilinpäätöstä
koskevalle lausunnollemme.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä,
että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko
viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta
aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja
toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten,
että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön
hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti
ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voi-
massa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukai-
sesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vas-
taavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeel-
liseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvolli-
sia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja
soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan
TILINTARKASTUSKERTOMUS
TILINPÄÄTÖKSEN TILINTARKASTUS
Tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka
Projektitoimitusten liikevaihdon tuloutus
Viittaus tilinpäätöksen liitetietoon 1. tilinpäätöksen olennaiset laadinta-
periaatteet sekä liitetietoon 4. myyntituotot asiakassopimuksista.
Yhtiö toimittaa asiakkailleen korjausrakentamiseen liittyviä pro-
jektikokonaisuuksia, joissa hankkeen aloitus ja valmiiksi saattaminen
voivat ajoittua eri tilikausille. Tilinpäätöksen laadintaperiaatteidensa
mukaisesti yhtiö soveltaa tällaisten projektitoimitusten liikevaihdon
tulouttamiseen valmiusasteen mukaista menetelmää.
Valmiusasteen mukainen tuloutus edellyttää johdon arvioita
raportointikauden päättymispäivään mennessä kertyneistä kustan-
nuksista suhteessa hankkeen arvioituihin kokonaiskustannuksiin.
Lisäksi on arvioitava hankkeen loppuunsaattamiseksi kertyvät tulevat
kustannukset sekä sopimusmuutokset. Vuonna 2023 noin 95 % 321
miljoonan euron liikevaihdosta kirjattiin valmiusasteen mukaista
menetelmää noudattaen. Olemme tunnistaneet projektitoimitusten
liikevaihdon tuloutuksen olennaiseksi riskiksi ja tilintarkastuksen
kannalta olennaiseksi seikaksi, koska tuloutukseen liittyy merkittä-
vässä määrin johdon harkintaa.
Tämä seikka oli EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa
tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski.
Liikearvon arvostus
Viittaus tilinpäätöksen liitetietoon 1. tilinpäätöksen olennaiset laadinta-
periaatteet sekä liitetietoon 16. liikearvon arvonalentumistestaus.
Liikearvon arvostus oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen
seikka, koska arviointiprosessi on monimutkainen ja arvionva
-
rainen, se perustuu markkinoita ja taloutta koskeville oletuksille
ja koska liikearvon määrä on olennainen tilinpäätöksen kannalta.
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2023 liikearvon määrä oli 49 miljoonaa
euroa, joka on 41 % kokonaisvaroista ja 120 % omasta pääomasta.
Liikearvon arvostus perustuu johdon arvioihin yhtiön rahavirtaa
tuottavien yksiköiden käyttöarvosta. Käyttöarvon määritykseen
vaikuttavia oletuksia ovat mm. liikevaihdon kasvu, käyttökate sekä
rahavirtojen diskonttauksessa käytetty diskonttokorko. Arvioidut
käyttöarvot voivat vaihdella merkittävästi niihin sisältyvien oletusten
muuttuessa ja muutokset edellä mainituissa oletuksissa voivat johtaa
liikearvon arvon alentumiseen.
Miten seikkaa käsiteltiin
tilintarkastuksessa
Projektitoimituksiin liittyvän olennaisen virheellisyyden riskin huo-
mioimiseksi suorittamiimme tarkastustoimenpiteisiin kuuluivat mm.
seuraavat toimenpiteet:
Arvioimme yhtiön projektitoimituksiin soveltamia
laskentaperiaatteita.
Perehdyimme hankeaineistoon, kuten sopimuksiin,
lainopillisiin kannanottoihin ja muuhun kirjalliseen aineistoon.
Suoritimme projekteille vuosineljänneksittäin analyyttisiä
toimenpiteitä tilikauden aikana.
Arvioimme projektien taloudellisia tunnuslukuja, edistymistä
sekä kokonaistilannetta
vertaamalla hankkeita aikaisemmin saman tyyppisistä
hankkeista kerryttämiimme kokemuksiin,
läpikäymällä arvioitujen tuottojen, kustannusten sekä
varausten muutoksia,
keskustelemalla organisaation eri tasoilla olevien henkilöiden
kanssa mukaan lukien projektijohto, liiketoimintajohto sekä
konsernijohto.
Analysoimme arvioihin sisältyviä keskeisiä osa-alueita kuten
arviota ennakoiduista tuotoista, jotka perustuvat jäljellä oleviin
kustannuksiin sekä projektin valmistumiseen vaadittavaa aikaa.
Liitetiedossa 1. tilinpäätöksen olennaiset laadintaperiaatteet
on esitetty tietoja liikevaihdon tulouttamisen tärkeimmistä
oletuksista. Arvioimme näiden liitetietojen riittävyyttä.
Liikearvon arvostukseen liittyvissä tarkastustoimenpiteissä hyödyn-
simme arvonmääritysasiantuntijoitamme, jotka avustivat meitä joh-
don tekemien oletusten ja menetelmien arvioinnissa. Toimenpiteet
käsittivät johdon tekemien oletusten vertaamisen ulkoisista tietoläh-
teistä saataviin tietoihin ja itse laskemiimme toimialan keskiarvoihin
liittyen erityisesti
ennustettuun liikevaihdon kasvuun,
käyttökateprosenttiin, ja
rahavirtojen diskonttaamisessa käytettyyn pääoman
keskimääräiseen kustannukseen.
Testasimme johdon laatimia arvonalentumislaskelmia sekä verta-
simme diskontattujen kassavirtojen määrää yhtiön markkina-arvoon.
Liitetiedossa 16. liikearvon arvonalentumistestaus on esitetty tie-
toja testauksen tärkeimmistä oletuksista. Arvioimme näiden liite-
tietojen riittävyyttä.
jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuu-
teen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perus-
tuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lak-
kauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilin-
päätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtu-
vaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka
sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso,
mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan
hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden
katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin koh-
tuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät
tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että
käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skepti-
syyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit,
suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin
riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää
havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa,
väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai
virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan
sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista
sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan
olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet
mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan
lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan
tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten
arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja
toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen
oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme
tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä,
esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää
olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta
epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos
johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy,
meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan
huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin
tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä,
mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat
tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet
voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty
jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät
tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä
ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja
tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai
liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta
pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä.
Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta
ja suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuk-
sen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintar-
kastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan mer-
kittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme
noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaati-
muksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista
seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuu-
teemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista sei-
koista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilin-
tarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä.
Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös
tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen har-
vinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintar-
kastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten
voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta vies-
tinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana
18.6.2008 alkaen yhtäjaksoisesti 16 vuotta. Consti Oyj:stä on tullut
yleisen edun kannalta merkittävä yhteisö 11.12.2015.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu infor-
maatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän
informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilin-
tarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen
käyttöömme ennen tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää,
ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen
päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpää-
töksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko
muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkas-
tusta suorittaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se
muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta
velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laa-
dittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilin-
päätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on
laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten
mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyt-
töömme saamaamme muuhun informaatioon kohdistamamme työn
perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on
olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä
ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 1.2.2024
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Toni Halonen
KHT
CONSTI OYJ TILINTARKASTUSKERTOMUS CONSTI OYJ TILINTARKASTUSKERTOMUS
80 8180 81
CONSTI OYJ SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ CONSTI OYJ SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ
Consti Oyj (Consti) on Suomessa rekisteröity julkinen osakeyhtiö,
joka on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä (Helsingin Pörssi). Constin
hallinto ja johtaminen perustuvat Suomen osakeyhtiö- ja arvopaperi-
markkinalakeihin, yhtiön yhtiöjärjestykseen ja Nasdaq Helsinki Oy:n
sääntöihin ja ohjeisiin. Consti noudattaa Suomen listayhtiöiden hallin-
nointikoodia (www.cgfinland.fi).
Tämä selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä on annettu erillisenä
kertomuksena ja julkistettu yhdessä tilinpäätöksen, hallituksen toimin-
takertomuksen ja toimielinten palkitsemisraportin kanssa. Selvitys on
nähtävillä yhtiön verkkosivuilla www.consti.fi > Sijoittajat > Hallinto.
Consti Oyj:n hallitus on käsitellyt selvityksen kokouksessaan
1.2.2024, ja yhtiön tilintarkastaja on tarkastanut, että selvityksen sisäi-
sen valvonnan ja riskienhallinnan järjestelmien pääpiirteittäinen kuvaus
on yhdenmukainen tilinpäätöksen kanssa.
1 HALLITUS
Hallituksen tehtävät
Hallitus vahvistaa Constin strategian ja seuraa sen toteuttamista.
Osakeyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen mukaan hallitus huolehtii yhtiön
hallinnosta ja toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä sekä edustaa
yhtiötä. Constin hallitus on laatinut kirjallisen työjärjestyksen, jossa
määritellään sen keskeiset tehtävät ja toimintaperiaatteet.
Constin hallitukseen kuuluu kolmesta yhdeksään jäsentä. Hallitus
valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Hallitus
arvioi jäsentensä riippumattomuuden. Ehdotuksen yhtiökokoukselle
hallituksen kokoonpanoksi valmistelee hallituksen nimitys- ja palkit-
semisvaliokunta, jonka hallitus asettaa vuosittain.
Hallitus
määrittelee yhtiön osinkopolitiikan
päättää lahjoituksista osakeyhtiölain puitteissa
määrittelee riskienhallintajärjestelmän ja sisäisen valvonnan
toimintaperiaatteet
käsittelee ja hyväksyy osavuosikatsaukset, toimintakertomuksen
ja tilinpäätöksen
vahvistaa itselleen työjärjestyksen
vahvistaa yhtiön toimintatavan ja seuraa sen toteutumista
hyväksyy yhtiön strategian ja seuraa sen toteutumista
hyväksyy strategian pohjalta vuosittain toimintasuunnitelman ja
budjetin ja valvoo niiden toteutumista
asettaa vuosittain toimitusjohtajalle henkilökohtaiset tavoitteet ja
arvioi niiden toteutumista sekä hyväksyy johtoryhmän jäsenten
tavoitteet ja arvioi näiden toteutumista
vahvistaa konsernin organisaatiorakenteen
nimittää ja vapauttaa tehtävistään toimitusjohtajan ja
johtoryhmän jäsenet sekä päättää heidän toimi- ja työehdoistaan
ja kannustusjärjestelmistään
tekee tarvittaessa esityksiä yhtiökokoukselle johdon ja
henkilöstön palkkiojärjestelmistä
seuraa johdon seuraajakysymyksiä
käsittelee muut asiat, jotka hallituksen puheenjohtaja tai
toimitusjohtaja ovat esittäneet esityslistalle. Myös hallituksen
jäsenillä on oikeus saattaa haluamansa asia hallituksen
käsiteltäväksi ilmoittamalla siitä puheenjohtajalle.
Hallituksen kokoonpano
Consti Oyj:n hallituksen valitsee varsinainen yhtiökokous vuosittain
toimikaudeksi, joka päättyy seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen.
Ehdotuksen yhtiökokoukselle hallituksen kokoonpanoksi valmistelee
hallituksen nimitys- ja palkitsemisvaliokunta. Nimitys- ja palkitsemisva-
liokunta käsittelee myös yhtiön monimuotoisuusperiaatteet.
Hallituksen kokoonpanossa otetaan huomioon yhtiön toiminnan
asettamat vaatimukset ja yhtiön kehitysvaihe. Hallintokoodin mukaan
hallituksen jäsenillä tulee olla tehtävän edellyttämä pätevyys ja mah
-
dollisuus käyttää riittävästi aikaa tehtävän hoitamiseen. Jäsenten luku-
määrän ja kokoonpanon on mahdollistettava hallituksen tehtävien
tehokas hoitaminen. Koodin mukaan hallituksessa on oltava molem-
pia sukupuolia.
Hallituksen monimuotoisuus muotoutuu Constissa liiketoimin-
tastrategian ja tulevaisuuden tarpeiden mukaan. Monimuotoisuuden
kriteereitä ovat jäsenten kokemus yhtiön strategisilta toimialoilta ja
niistä kulttuureista, joissa yhtiö toimii, sekä koulutus, ikä ja sukupuoli.
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan tulee ottaa huomioon hal-
linnointikoodin vaatimusten lisäksi yhtiön monimuotoisuus-
kriteerit tunnistaessaan ja ehdottaessaan jäseniä hallitukseen.
Monimuotoisuuskriteerien kautta pyritään varmistamaan, että hal-
lituksen osaaminen, tausta ja henkilökohtaiset ominaisuudet koko-
naisuutena vastaavat yhtiön nykyisen ja tulevan toiminnan tarpeita.
Hallituksen jäsenet 31.12.2023
Consti Oyj:n hallituksen muodostivat 31.12.2023 Petri Rignell
(puheenjohtaja), Erkki Norvio, Pekka Salokangas, Anne Westersund,
Johan Westermarck ja Juhani Pitkäkoski. Kaikki hallituksen jäsenet
valittiin varsinaisessa yhtiökokouksessa 4.4.2023.
Hallitus piti vuoden 2023 aikana 11 kokousta, ja jäsenten läsnä-
oloprosentti oli 100,0 %. Jäsenittäin läsnäoloprosentti oli seuraava: Petri
Rignell 100 %, Erkki Norvio 100 %, Pekka Salokangas 100 %, Anne
Westersund 100 %, Johan Westermarck 100 % ja Juhani Pitkäkoski
100,0 %.
Hallituksen valiokunnat
Hallituksella on nimitys- ja palkitsemisvaliokunta. Hallitus valitsee kes-
kuudestaan vuosittain vähintään kolme valiokunnan jäsentä ja yhden
heistä puheenjohtajaksi sekä vahvistaa valiokunnan työjärjestyksen.
Valiokunta kokoontuu tarvittaessa, kuitenkin vähintään kolme ker-
taa vuodessa.
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunnalla ei ole itsenäistä päätösvaltaa,
vaan se toimii valmistelevana elimenä, jonka käsittelemät asiat tuodaan
hallituksen päätettäviksi. Se valmistelee Constin yhtiökokoukselle
tehtävän ehdotuksen hallituksen kokoonpanosta ja palkkioista, tekee
hallitukselle ehdotuksen toimitusjohtajasta ja hänen palvelussuhteensa
ehdoista ja valmistelee tarpeen mukaan muun ylimmän johdon nimi-
tys- ja palkitsemisasiat ennen hallituksen käsittelyä. Valiokunta valmis-
telee konsernin palkitsemisperiaatteet ja lyhyen ja pitkän aikavälin kan-
nustinohjelmat sekä seuraa niiden toteumia ja toimivuutta. Valiokunta
valmistelee myös konsernin monimuotoisuuspolitiikan.
Valiokuntaan kuuluivat vuonna 2023 Erkki Norvio (puheenjohtaja),
Petri Rignell, Pekka Salokangas ja Juhani Pitkäkoski, ja se kokoontui
kolme kertaa. Kaikki jäsenet osallistuivat kokouksiin.
SELVITYS HALLINTO- JA
OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ
Kuva: Ville Vappula
82 8382 83
CONSTI OYJ SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ CONSTI OYJ SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ
Hallitus on katsonut, että konsernin liiketoiminnan laajuus ei edel-
lytä erillisen tarkastusvaliokunnan perustamista, vaan hallitus huolehtii
sen tehtävistä. Tässä ominaisuudessa hallitus tapaa ulkoisen tilintar-
kastajan vähintään kerran vuodessa ilman yhtiön palveluksessa olevan
johdon läsnäoloa. Hallituksen tehtäviin tarkastusvaliokunnan omi-
naisuudessa kuuluu mm. yhtiön tilinpäätöksen, puolivuosikatsauksen
ja osavuosikatsausten läpikäyminen, sisäisen valvontajärjestelmän seu-
ranta sekä sisäinen ja ulkoinen tarkastus.
2 TOIMITUSJOHTAJA
Hallitus nimittää Constin toimitusjohtajan ja päättää hänen palve-
lussuhteensa ehdoista, jotka on määritelty kirjallisessa toimitusjoh-
tajasopimuksessa. Toimitusjohtaja vastaa hallituksen asettamien
tavoitteiden, suunnitelmien, linjausten ja päämäärien toteuttamisesta.
Osakeyhtiölain mukaan toimitusjohtaja vastaa siitä, että yhtiön kir-
janpito on lain mukainen ja varainhoito on järjestetty luotettavasti.
Hallitus arvioi toimitusjohtajan työtä ja hänelle asetettujen tavoittei-
den saavuttamista.
Constin toimitusjohtajana toimi vuonna 2023 Esa Korkeela. Esa
Korkeela on syntynyt vuonna 1972 ja koulutukseltaan kauppatietei-
den maisteri ja MBA. Hän on ollut yhtiön palveluksessa vuodesta
2009 konsernin talousjohtajana ja vt. toimitusjohtajana 9–12/2017.
Toimitusjohtaja omisti tilikauden päättyessä Euroclear Oy:n ylläpitä-
män omistajarekisterin mukaan 462 931 Consti Oyj:n osaketta, mikä
vastaa 5,86 prosenttia yhtiön osakkeista ja äänimäärästä.
3 JOHTORYHMÄ
Toimitusjohtajan tukena toimiva johtoryhmä vastaa konsernin ja liike-
toiminnan kehittämisestä ja operatiivisesta toiminnasta hallituksen ja
toimitusjohtajan antamien tavoitteiden mukaisesti. Johtoryhmä määrit-
telee toimintaperiaatteet ja menettelytavat hallituksen antamien suun-
taviivojen mukaisesti. Johtoryhmä kokoontuu kuukausittain ja tarvit-
taessa useamminkin ja keskittyy konsernin ja liiketoiminnan strategisiin
kysymyksiin. Asialistalla on säännöllisesti taloudelliseen kehitykseen,
hallintoon, yritysvastuuseen ja kehitysprojekteihin liittyviä kysymyksiä
ja katsauksia. Johtoryhmän puheenjohtajana toimii toimitusjohtaja.
4 TILINTARKASTUS
Lakisääteinen tilintarkastus sisältää tilikauden kirjanpidon, tilinpäätök-
sen sekä hallinnon tarkastuksen.
Varsinainen yhtiökokous 4.4.2023 valitsi yhtiön tilintarkastajaksi
Ernst & Young Oy:n, joka on nimennyt KHT Toni Halosen yhtiön
päävastuulliseksi tilintarkastajaksi. Vuonna 2023 tilintarkastuksesta
maksettiin 227 tuhatta euroa. Lisäksi tilintarkastajalle maksettiin muista
palveluista 10 tuhatta euroa.
Ernst & Young Oy on toiminut Constin tilintarkastajana vuodesta
2008 lähtien. KHT Toni Halonen on toiminut tilintarkastusyhteisön
nimeämänä päävastuullisena tilintarkastajana vuodesta 2020 lähtien.
5 TALOUDELLISEN RAPORTOINTI-
PROSESSIN VALVONTA
Consti laatii taloudellisen raportointinsa kansainvälisten tilinpäätöss-
tandardien (IFRS), arvopaperimarkkinalain, Suomen kirjanpitolain ja
kirjanpitolautakunnan ohjeiden ja lausuntojen mukaisesti noudattaen
samalla Finanssivalvonnan standardeja ja Nasdaq Helsinki Oy:n sään-
töjä. Yhtiön taloudelliseen raportointiprosessiin liittyvät sisäisen val-
vonnan ja riskienhallinnan periaatteet, ohjeet, käytännöt ja vastuualueet
ovat suunniteltu varmentamaan, että yhtiön taloudellinen raportointi
on luotettavaa ja tilinpäätös on laadittu voimassa olevien lakien, mää-
räysten ja yhtiön toimintaperiaatteiden mukaan.
Taloudellisen tiedon julkaisemista ja ulkoista viestintää koskevat
ohjeet sisältyvät hallituksen hyväksymään yhtiön tiedonanto-oh-
jesääntöön (Disclosure Policy), jonka pääperiaatteet ovat nähtä-
villä yhtiön verkkosivuilla (www.consti.fi > Sijoittajat > Hallinto >
Tiedonantopolitiikka). Ohjeen ajantasaisuutta ja noudattamista val-
voo sijoittajasuhdetoiminto yhdessä konserniviestinnän kanssa.
Riskienhallinta
Constin riskienhallinnan keskeisenä periaatteena on jatkuva, järjestel-
mällinen ja ennaltaehkäisevä toiminta riskien tunnistamiseksi, yhtiön
hyväksymän riskitason määrittelemiseksi, riskien arvioimiseksi ja käsit-
telemiseksi sekä riskien toteutuessa niiden tehokkaaksi hoitamiseksi ja
hallinnaksi niin, että yhtiö saavuttaa strategiset ja taloudelliset tavoit-
teensa. Riskienhallinta on osa konsernin johtamis-, seuranta- ja rapor-
tointijärjestelmiä. Riskienhallinta kattaa riskin tunnistamisen, arvioin-
nin sekä varautumissuunnitelmat.
Riskien tunnistamisen lähtökohtana käytetään Constin strategi-
sia ja operatiivisia tavoitteita. Riskianalyysit ja -arvioinnit toteutetaan
itsearviointeina. Riskien todennäköistä toteutumista ja toteutumisesta
aiheutuvia vaikutuksia arvioidaan yhtiön riskienhallintaperiaatteissa
määritellyllä asteikolla 1–3.
Constin hallituksen tehtävä on vahvistaa yhtiön riskienhallinnan
periaatteet sekä arvioida riskien hallinnan riittävyyttä ja asianmu-
kaisuutta. Toimitusjohtaja vastaa konsernin riskienhallinnasta ja sen
organisoimisesta, työn resursoinnista ja riskienhallinnan periaatteiden
tarkistamisesta. Konsernin johtoryhmä on vastuussa riskienhallinnan
toteutumisesta, operatiivisten riskien seurannasta ja riskien arvioinnista
sekä riskeihin liittyvistä toimenpiteistä.
Taloudelliset ja operatiiviset riskit ja tehdyt toimenpiteet rapor-
toidaan johtoryhmälle säännöllisesti. Strategisia riskejä käsitellään
vuosittain strategian käsittelyn yhteydessä. Riskiraportit käsitellään
hallituksessa, konsernin johtoryhmässä ja toimialojen johtoryhmissä.
Keskeisistä riskeistä ja riskienhallinnan toimenpiteistä raportoidaan
vuosittain yhtiön toimintakertomuksessa ja osavuosikatsauksissa.
Sisäinen valvonta
Sisäisen valvonnan tarkoitus on suojella yrityksen ja sen liiketoimin-
tayksikköjen voimavaroja väärinkäytöltä, varmistaa liiketapahtumien
asianmukainen valtuutus, tukea tietojärjestelmien johtamista sekä var-
mistaa taloudellisen raportoinnin luotettavuus. Constissa sisäisestä val-
vonnasta on ensisijaisesti vastuussa linjajohto. Sitä tukevat konsernin
tukitoiminnot. Kolmannen tason sisäisestä valvonnasta muodostavat
sisäinen ja ulkoinen tarkastus, joiden tehtävänä on varmistaa, että kaksi
ensimmäistä tasoa toimivat tehokkaasti.
Sisäinen tarkastus
Constilla ei ole erillistä sisäisen tarkastuksen toimintoa, vaan sisäisen
tarkastuksen vastuut on jaettu yhtiön sisällä eri toimielinten ja toimi-
alojen kesken. Hallitus voi käyttää ulkopuolisia asiantuntijoita kontrol-
liympäristöön tai toimintaan liittyviin erillisiin arviointeihin. Ulkoisen
tilintarkastajan tarkastussuunnitelmassa otetaan huomioon, että yhti-
öllä ei ole sisäistä tarkastusta.
Toimitusjohtaja luo perustan sisäiselle valvonnalle johtamalla ja
ohjaamalla ylintä johtoa sekä varmistamalla, että yrityksen kirjan
-
pitokäytännöt noudattavat lakia ja että taloushallintoa johdetaan
luotettavasti.
Johtoryhmä on vastuussa siitä, että organisaation eri yksiköihin luo-
daan yksityiskohtaiset sisäisen valvonnan toimintaohjeet ja käytännöt.
Erityisen tärkeä rooli on taloushallinnon henkilöstöllä, jonka valvon-
tatoimenpiteet kattavat kaikki yhtiön operatiiviset ja muut yksiköt.
Konsernin taloushallinto auttaa yksiköitä luomaan asianmukaiset
valvontakäytännöt. Se myös ohjaa yrityksen riskienhallintaprosessia
ja raportoi sen toteutumisesta johdolle sekä seuraa valvontatoimenpi-
teiden riittävyyttä ja toimivuutta käytännön tasolla.
Toimialayksiköiden johto vastaa siitä, että kaikki heidän vastuualuee-
seensa kuuluvat yksiköt ja työntekijät noudattavat asianmukaisia lakeja,
säädöksiä ja sisäisiä toimintaohjeita.
Taloudellinen raportointiprosessi
Taloudelliseen raportointiin liittyvien sisäisen valvonnan toimenpitei-
den tehokkuutta valvovat hallituksen lisäksi toimitusjohtaja ja konser-
nin sekä toimialojen johtoryhmät. Valvontatoimet, kuten täsmäytykset
ja loogisuus- ja vertailuanalyysit, suoritetaan eri organisaatiotasoilla.
Valvonnan tavoitteena on havaita, estää ja korjata mahdolliset virheet
ja poikkeamat taloudellisessa seurannassa.
Constin talousraportointi perustuu kuukausittaiseen tulosseuran-
taan keskitetyssä raportointijärjestelmässä. Talousraportit käsitellään
raportointiyksikkötason jälkeen toimialojen johtoryhmissä ja sen
jälkeen konsernin johtoryhmässä. Myös hallitukselle raportoidaan
talousinformaatio kuukausittain. Talousvastaavat raportoivat johto-
ryhmille suunnitelmista poikkeavista tuloksista ja analysoivat poikkea-
mien syitä sekä tukevat johtoa päätöksenteossa. Kuukausiseurannalla
varmistetaan myös vuositavoitteiden johtaminen ja talousennusteiden
ajantasaisuus. Taloustoiminto pyrkii yhtenäistämään talousvastaavien
toimintatapoja ja varmistamaan ohjeiden yhtenäisen tulkinnan sekä
kehittämään ohjeistusta edelleen.
6 SISÄPIIRIHALLINTO
Consti noudattaa sisäpiiriasioissa EU:n markkinoiden väärinkäyttöase-
tuksen ((EU) 596/2014, muutoksineen ”MAR-asetus”) ja sen nojalla
annettujen alemman asteisten säädösten sekä arvopaperimarkkinalain
säännöksiä, Nasdaq Helsingin sisäpiiriohjetta sekä viranomaisten anta-
maa ohjeistusta. Lisäksi yhtiöllä on hallituksen hyväksymä sisäinen sisä-
piiriohje, joka tietyin osin asettaa tiukempia vaatimuksia sisäpiiritiedon
käsittelylle kuin edellä mainittu vähimmäissäännöstö.
Consti on määritellyt MAR-asetuksen mukaisesti johtotehtävissä
toimiviksi henkilöiksi yhtiön hallituksen jäsenet, toimitusjohtajan sekä
konsernin johtoryhmän jäsenet. Consti julkaisee johtotehtävissä toi-
mivien henkilöiden ja heidän lähipiirinsä Constin rahoitusvälineisiin
liittyvät liiketoimet saamiensa ilmoitusten mukaisina viipymättä ja
viimeistään kahden työpäivän kuluessa liiketoimea koskevan ilmoi-
tuksen vastaanottamisesta. Tiedot ovat julkistamisen jälkeen saatavilla
yhtiön verkkosivuilla.
Consti on lisäksi määritellyt yhtiön tiedollisessa ytimessä toimiviksi
henkilöiksi muun muassa Constin tytäryhtiöiden johtoryhmien jäse-
net sekä taloudellisen raportoinnin valmisteluun osallistuvat henkilöt,
joilla on suorittamiensa tehtävien perusteella pääsy yhtiön tiedolliseen
ytimeen (”tiedollisessa ytimessä toimivat henkilöt”). Tarvittaessa perus-
tettavaan hankekohtaiseen sisäpiiriluetteloon merkitään ne Constia
koskevaa sisäpiiritietoa saavat henkilöt, jotka työskentelevät yhtiölle
työsopimuksen perusteella tai muuten suorittavat tehtäviä, joiden
kautta heillä on pääsy sisäpiiritietoon (”hankekohtaiset sisäpiiriläiset”).
Constin johtotehtävissä tai yhtiön tiedollisessa ytimessä toimivat
henkilöt eivät saa toteuttaa omaan lukuunsa tai kolmannen osapuolen
lukuun, suoraan tai välillisesti, liiketoimia, jotka liittyvät Constin rahoi-
tusvälineisiin niin sanotun suljetun ikkunan aikana. Suljettu ikkuna
alkaa 30 vuorokautta ennen yhtiön osavuosikatsauksen, puolivuosi-
katsauksen tai tilinpäätöstiedotteen julkistamista ja päättyy tulosjul-
kistusta seuraavana päivänä. Hankekohtaisilta sisäpiiriläisiltä on kau-
pankäynti yhtiön rahoitusvälineillä kielletty hankkeen raukeamiseen
tai julkistamiseen saakka.
Sisäpiiriohjeen noudattamisesta, ilmoitusvelvollisuuden seuran-
nasta ja sisäpiiriluetteloiden ylläpidosta vastaa Constin talousjohtaja.
Kuva: Pasi Salminen
84 8584
CONSTI OYJ HALLITUS CONSTI OYJ HALLITUS
Erkki Norvio
sen
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja
Diplomi-insinööri, kauppatieteiden maisteri, s. 1945
Hallituksessa 2008 lähtien (puheenjohtaja 2008–2011)
Suomen kansalainen
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä
osakkeenomistajista
Keskeinen työkokemus
Ramirent Oyj, toimitusjohtaja 1986–2005 ja
varatoimitusjohtaja 1984–1985
Partek Oy Ab, 1972–1984
Keskeiset luottamustehtävät
CableCrew Oy, hallituksen jäsen 2022 lähtien
Norvier Oy, hallituksen puheenjohtaja 2007 lähtien
Constin osakkeita 31.12.2023:
106 463 (määräysvaltayhteisön kautta)
Anne Westersund
sen
FM-opinnot, kääntäjän tutkinto, s. 1964
Hallituksessa 2019 lähtien
Suomen kansalainen
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä
osakkeenomistajista
Keskeinen työkokemus
Rokmind Oy, Partner 2018 lähtien
WesAnne Oy Ab, toimitusjohtaja 2017 lähtien
Cargotec Oyj,
Asiakasarvo-ohjelman johtaja 2015–2017,
Viestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja 2013–2015,
Viestintä- ja markkinointijohtaja 2010–2013
Vattenfall AB, Viestintäjohtaja Pohjoismaat 2005–2010
Vattenfall Oy, Asiakaspalvelujohtaja 2002–2005
Silja Line, Markkinointipäällikkö 2000–2002
Keskeiset luottamustehtävät
Hurrikaanit Group Oy, hallituksen jäsen 2022 lähtien
Rokmind Oy, hallituksen puheenjohtaja 2019 lähtien
Oy Hedengren Ab, hallituksen jäsen 2018 lähtien
Constin osakkeita 31.12.2023:
2 000 (määräysvaltayhteisön kautta)
Pekka Salokangas
sen
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen
Kauppatieteiden maisteri, s.1961
Hallituksessa 2012 lähtien
Suomen kansalainen
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä
osakkeenomistajista
Keskeinen työkokemus
Mantec International,
liikkeenjohdon konsultti 2018 lähtien
Relacom Oy, toimitusjohtaja 2009–2017
Wiltrain Consulting Oy ja PlanStone Oy,
liikkeenjohdon konsultti 2008–2009
ISS Palvelut Oy,
liiketoimintayksikön johtaja 1998–2008
Talotek Oy, toimitusjohtaja 1996–1998
Onninen Oy Wholesale International,
markkinointipäällikkö 1993–1996
Huber Oy, kehityspäällikkö 1989–1993
Constin osakkeita 31.12.2023:
9 000
Petri Rignell
Puheenjohtaja
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen
Diplomi-insinööri, s. 1962
Hallituksessa 2008 lähtien
Suomen kansalainen
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä
osakkeenomistajista
Keskeinen työkokemus
Kreate Oy, toimitusjohtaja 2016–2017
IVG Polar Oy, toimitusjohtaja 2010–2013
CapMan kiinteistörahastot, teollinen neuvonantaja
2007–2010
Projektikonsultit Oy, toimitusjohtaja 1994–2007
Polar Yhtiöt, työpäällikkö 1989–1994
Lemminkäinen Oyj, projekti-insinööri 1985–1989
Keskeiset luottamustehtävät
Nordec Oy, hallituksen puheenjohtaja 2021 lähtien
Sitowise Oy, hallituksen jäsen 2019 lähtien
Fimpec Oy, hallituksen jäsen 2019 lähtien
Kreate Oy, hallituksen puheenjohtaja 2017 lähtien
Setera Communications Oy,
hallituksen jäsen 2017 lähtien
PriRock Oy, hallituksen puheenjohtaja 2007 lähtien
Constin osakkeita 31.12.2023:
25 100 (määräysvaltayhteisön kautta)
Johan Westermarck
sen
Kauppatieteiden lisensiaatti, Diplomi-insinööri, s. 1965
Hallituksessa 2020 lähtien
Suomen kansalainen
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä
osakkeenomistajista
Keskeinen työkokemus
Bittium Oyj, toimitusjohtaja 2023 lähtien
Citec Group Oy Ab, toimitusjohtaja, 2017–2022
Maintpartner Group Oy, toimitusjohtaja, 2012–2017
Maintpartner Oy, toimitusjohtaja, 2010–2012
Maintpartner Ab, toimitusjohtaja, 2009–2010
Eltel Group Oy, kehitysjohtaja, 2007–2008
Eltel Networks GmbH, toimitusjohtaja, 2006–2007
Eltel Group Oy, kehitysjohtaja, 2004–2006
Elcoteq Plc, myynti- ja markkinointijohtaja, 2001–2004
Ahlstrom Machinery Oy: Service-liiketoiminnan alue-
johtaja 1997–2001, markkinoinnin kehityspäällikkö
1995–1997, projekti-insinööri 1992–1995
Constin osakkeita 31.12.2023:
0
Juhani Pitkäkoski
sen
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen
Oikeustieteen kandidaatti, s. 1958
Hallituksessa 2022 lähtien
Suomen kansalainen
Riippumaton yhtiöstä ja merkittävistä
osakkeenomistajista
Keskeinen työkokemus
Caverion Oyj, toimitusjohtaja 2013–2014
YIT Oyj, toimitusjohtaja 2008–2013,
eri johtotehtävissä 1994–2008
Oy Huber Ab,
tehdaspalveluyksikön johtaja 1991–1994,
lakimies 1988–1991
Keskeiset luottamustehtävät
Saimaa Group Oy, hallituksen jäsen 2023 lähtien
Kiinteistö osakeyhtiö Uusi Lastensairaala (KOY),
hallituksen puheenjohtaja 2021 lähtien
Constin osakkeita 31.12.2023:
0
HALLITUS 31.12.2023
86 8786 87
CONSTI OYJ JOHTORYHMÄ CONSTI OYJ JOHTORYHMÄ
JOHTORYHMÄ 31.12.2023
Heikki Untamala
Lakiasiainjohtaja
Oikeustieteen kandidaatti, Varatuomari, s. 1969
Keskeinen työkokemus
Consti Oyj, lakiasiainjohtaja 2019 lähtien
YIT Oyj, lakiasiainpäällikkö,
toimitilat ja kiinteistöt -segmentit 2018–2019
Lemminkäinen Talo Oy,
johtaja, lakiasiat 2013–2018
Lemminkäinen Oyj, konsernilakimies 2010–2013
Asianajotoimisto Krogerus Oy,
asianajaja 2005–2009
Asianajotoimisto Heikki Untamala,
asianajaja, osakas 2000–2005
Constin osakkeita 31.12.2023:
35
Risto Kivi
Toimialajohtaja, Taloyhtiöt
Rakennusmestari, s. 1971
Keskeinen työkokemus
Consti, toimialajohtaja Taloyhtiöt 2021 lähtien
Consti, toimialajohtaja Taloyhtiöt ja Julkiset 2019–2021
Consti Julkisivut Oy, toimitusjohtaja 2011–2019
Raitayhtiöt Oy, toimitusjohtaja 2009–2011
Raitamiespalvelu Oy, toimitusjohtaja 2008–2009
Raitarakennus Oy, toimitusjohtaja 2007–2009
Raitasaumaus Oy, toimitusjohtaja 1998–2007
Rkm Kivi ja Kalevo Oy, yrittäjä 1993–1998
Keskeiset luottamustehtävät
Midpointed Oy, hallituksen jäsen 2012 lähtien
Constin osakkeita 31.12.2023: 388 913
Esa Korkeela
Toimitusjohtaja
Kauppatieteiden maisteri, MBA, s. 1972
Keskeinen työkokemus
Consti Oyj, toimitusjohtaja 2017 lähtien
Consti Yhtiöt Oyj, vt. toimitusjohtaja 9–12/2017
Consti Yhtiöt Oyj, talousjohtaja 2009–2017
JRH Rakennushuolto Oy, talousjohtaja 1995–2009
Keskeiset luottamustehtävät
Tiirinkallio Oy, hallituksen puheenjohtaja 2018 lähtien
Constin osakkeita 31.12.2023:
462 931
Jukka Mäkinen
Toimialajohtaja, Yritykset
Diplomi-insinööri, s. 1960
Keskeinen työkokemus
Consti, toimialajohtaja Yritykset 2019 lähtien
Consti Korjausurakointi Oy,
toimitusjohtaja 2013–2019
Devecon Projektinjohtopalvelu Oy,
toimitusjohtaja 2013
Hartela Oy, johtaja 2007–2011
ja tuotantojohtaja 2011–2013
ISS Proko Oy, aluejohtaja 1999–2007
Projektikonsultit Oy, projektipäällikkö 1997–1999
YIT-Yhtymä Oy,
teknisen toimiston päällikkö 1995–1997 ja
työmaa-/projekti-insinööri 1989–1995
Teknillinen korkeakoulu, tuntiopettaja 1998–2014
Constin osakkeita 31.12.2023:
13 549
Jukka Kylliö
Toimialajohtaja Julkiset
Rakennusinsinööri, sertifioitu kiinteistöjohtaja
(KJs), eMBA, s. 1967
Keskeinen työkokemus
Consti, toimialajohtaja Julkiset 2021 lähtien
Skanska Talonrakennus Oy, aluejohtaja 2015–2021
NCC Rakennus Oy, aluejohtaja 2010–2015
Lemminkäinen Oyj, tuotantojohtaja 1994–2010
Keskeiset luottamustehtävät
Rateko, johtokunnan jäsen 2016 lähtien
Wirkku Palvelut Oy,
hallituksen puheenjohtaja 2003 lähtien
Constin osakkeita 31.12.2023:
22 720
Joni Sorsanen
Talousjohtaja
Kauppatieteiden maisteri, s. 1983
Keskeinen työkokemus
Consti Oyj, talousjohtaja 2018 lähtien
Caverion Oyj,
Head of Group Project Control 2017–2018
Consti Yhtiöt Oyj, Head of Investor Relations
& Group Controller 2016–2017
Cramo Oyj, konsernin talous- ja kehitystoiminnon
tehtävät, mm. Business Controller 2009–2016
Ernst & Young Oy, taloushallinnon konsultti
2007–2008
Constin osakkeita 31.12.2023:
20 655
Jaakko Taivalkoski
Toimialajohtaja Talotekniikka
Diplomi-insinööri, eMBA, s. 1973
Keskeinen työkokemus
Consti, toimialajohtaja Talotekniikka 3/2023 lähtien
Consti Talotekniikka Oy,
toimitusjohtaja 3/2023 lähtien
EKE Rakennus Oy, toimitusjohtaja 2020–2022
DEN Group, toimitusjohtaja 2015–2020
Rakennusosakeyhtiö Hartela,
toimitusjohtaja 2012–2015
Lemminkäinen Talo Oy,
toimitilarakentamisen johtaja 2007–2012
NCC, yksikönjohtaja 2005–2007,
työpäällikkö 2001–2005,
projekti-/työmaainsinööri 1996–2001
Constin osakkeita 31.12.2023:
0
Pirkka Lähteinen
Yritykset-toimialan aluejohtaja
Insinööri (AMK), s. 1977
Keskeinen työkokemus
Consti, Yritykset-toimialan aluejohtaja 2019 lähtien
Consti Korjausurakointi Oy, aluejohtaja 2011–2019
Jollaksen Rakennushuolto Oy, toimitusjohtaja
2009–2011 ja projektipäällikkö 2000–2009
Keskeiset luottamustehtävät
Kaskiniemen Sora Oy, hallituksen jäsen 1992 lähtien
Constin osakkeita 31.12.2023:
9 692
88 89
Kuva: Ville Vappula
TUNNUSLUVUT
JA TIETOA
OSAKKEENOMISTAJILLE
90 91
CONSTI OYJ TUNNUSLUVUT JA TIETOA OSAKKEENOMISTAJILLE CONSTI OYJ TUNNUSLUVUT JA TIETOA OSAKKEENOMISTAJILLE
TUNNUSLUVUT
Tuloslaskelma, 1.1.–31.12. (1 000 €) 2023 2022 2021
Liikevaihto 320 607 305 217 288 773
Käyttökate 15 940 14 927 9 202
Käyttökateprosentti, % 5,0 % 4,9 % 3,2 %
Oikaistu liiketulos 12 345 11 428 9 535
Oikaistu liiketulosprosentti, % 3,9 % 3,7 % 3,3 %
Liiketulos 12 345 11 428 5 705
Liiketulosprosentti, % 3,9 % 3,7 % 2,0 %
Tulos ennen veroja 11 371 10 438 4 583
% liikevaihdosta 3,5 % 3,4 % 1,6 %
Katsauskauden tulos 9 014 8 491 3 717
% liikevaihdosta 2,8 % 2,8 % 1,3 %
Tase (1 000 €) 2023 2022 2021
Taseen loppusumma 121 314 123 294 119 041
Korollinen nettovelka -934 3 871 14 262
Omavaraisuusaste (%) 38,6 % 32,9 % 29,8 %
Velkaantumisaste (%) -2,3 % 10,7 % 44,7 %
Tunnuslukuja ja muita tietoja 2023 2022 2021
Vapaa kassavirta (1 000 €) 13 104 18 000 5 458
Kassavirtasuhde (%) 82,2 % 120,6 % 59,3 %
Tilauskanta (1 000 €) 270 021 246 650 218 578
Uudet tilaukset (1 000 €) 280 026 283 696 275 108
Henkilöstö keskimäärin 1 011 971 969
Henkilöstö kauden lopussa 1 008 975 961
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (€) 1,17 1,10 0,47
Osakekohtainen tulos, laimennettu (€) 1,11 1,06 0,46
Oma pääoma / osake (€) 5,27 4,71 4,15
Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa 7 897 267 7 858 267 7 858 267
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä kauden lopussa 7 793 967 7 679 528 7 694 406
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä keskimäärin 7 736 926 7 704 804 7 679 882
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
Käyttökate = Liiketulos + poistot ja arvonalentumiset
Korollinen nettovelka = Korolliset velat - rahavarat
Omavaraisuusaste (%) =
Oma pääoma
x 100
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Velkaantumisaste (%) =
Korolliset velat - rahavarat
x 100
Oma pääoma
Sijoitetun pääoman tuotto, ROI (%) =
Tulos ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut (viim. 12 kk)
x 100
Oma pääoma + korolliset velat (keskiarvo)
Henkilöstö keskimäärin =
Tilikauden kalenterikuukausien lopussa palveluksessa olleen
henkilökunnan lukumäärän keskiarvo
Vapaa kassavirta =
Operatiivinen rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja vähennettynä
investoinneilla aineellisiin ja aineettomiin käyttöomaisuushyödykkeisiin
Kassavirtasuhde (%) =
Vapaa kassavirta
x 100
Käyttökate
Osakekohtainen tulos =
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos
- hybridilainan transaktiokulut ja jaksotetut korot verojen jälkeen
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana
Oma pääoma / osake (€) =
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä kauden lopussa
Oikaistu liiketulos = Liiketulos ennen vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä
Tilauskanta =
Katsauskauden lopussa oleva pitkäaikaishankkeiden osatulouttamaton
määrä sisältäen aloittamattomat tilatut pitkäaikaishankkeet,
pitkäaikaiset huoltosopimukset ja tilattujen laskutusperusteisten töiden
laskuttamattoman osuuden
Uudet tilaukset =
Katsauskauden aikana saadut tilaukset pitkäaikaishankkeista,
pitkäaikaisista huoltosopimuksista sekä laskutusperusteisista töistä
92 9392 93
CONSTI OYJ TUNNUSLUVUT JA TIETOA OSAKKEENOMISTAJILLE CONSTI OYJ TUNNUSLUVUT JA TIETOA OSAKKEENOMISTAJILLE
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2023
Osakkeiden
lukumäärä %
Lujatalo Oy 790 000 10,00
Heikintorppa Oy 750 000 9,50
Wipunen Varainhallinta Oy 750 000 9,50
Vakuutusosakeyhtiö Henki-Fennia 518 525 6,57
Korkeela Esa 462 931 5,86
Kivi Risto 388 913 4,92
Kalevo Markku 299 967 3,80
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma 172 000 2,18
Drumbo Oy 150 000 1,90
Norvier Oy 106 463 1,35
Consti Oyj 103 300 1,31
Korkeela Antti 100 515 1,27
Sto-Rahoitus Oy 100 000 1,27
Sijoitusrahasto Säästöpankki Pienyhtiöt 78 432 0,99
Herlin Olli 76 000 0,96
Holopainen Marko 71 600 0,91
Hakakari Tapio 55 400 0,70
Calidris Oy 50 000 0,63
Olefin Ab 50 000 0,63
Owh-Yhtiöt Oy 40 000 0,51
20 suurinta yhteensä 5 114 046 64,76
Hallintarekisteröidyt 883 739 11,19
Muut 1 899 482 24,05
Yhteensä 7 897 267 100,00
2. helmikuuta
Tilinpäätöstiedote
2023
3. huhtikuuta
Varsinainen
yhtiökokous
25. lokakuuta
Osavuosikatsaus
tammi–syyskuu
19. heinäkuuta
Puolivuosikatsaus
tammi–kesäkuu
25. huhtikuuta
Osavuosikatsaus
tammi–maaliskuu
2024
TAMMI
HEINÄ
JOULU
KESÄ
MARRAS
TOUKO
LOKA
HUHTI
MAALIS
SYYS
HELMI
ELO
TIETOA SIJOITTAJILLE
JA OSAKKEENOMISTAJILLE
Osake
Consti Oyj:n osake noteerataan Nasdaq Helsingissä. Osakkeet ovat
arvo-osuusjärjestelmässä, jota ylläpitää Euroclear Finland Oy. Yhtiöllä
on yksi osakesarja, ja kukin osake oikeuttaa äänestämään yhtiökokouk-
sessa yhdellä äänel. Yhtiön osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Consti
Oyj:n osakkeiden lukumäärä oli 7 897 267 ja osakepääoma 80 000
euroa 31.12.2023.
Osakkeen perustiedot
Listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä
Lista: Nordic Small Cap
Kaupankäyntitunnus: CONSTI
ISIN-koodi: FI4000178256
Toimialaluokka: Teollisuushyödykkeet ja -palvelut
Toimiala: Teollisuustuotteet ja -palvelut
Osakemäärä 31.12.2023: 7 897 267
Listautumispäivämäärä: 11.12.2015
Osakkeenomistajat
Joulukuun 2023 lopussa Consti Oyj:llä oli osakerekisterin mukaan
3 879 osakkeenomistajaa. Osakkeenomistajien jakauma selviää vierei-
sellä sivulla esitetyistä taulukoista ja kuvaajista. Joulukuun 2023 lopussa
noin 11,3 % Consti Oyj:n listatuista osakkeista oli ulkomaisten osak-
keenomistajien omistuksessa. Lähes kaikki ulkomaalaisten omistamista
osakkeista oli rekisteröity hallintarekisteriin. Vain osakkeenomista-
jien omiin nimiin rekisteröidyt osakkeet oikeuttavat käyttämään ääni-
oikeutta yhtiökokouksessa.
Varsinainen yhtiökokous
Consti Oyj:n yhtiökokous pidetään keskiviikkona 3.4.2024 klo 13.00
alkaen osoitteessa Valimo Park, Valimotie 16, 00380 Helsinki.
Osakkeenomistajien, jotka haluavat osallistua yhtiökokoukseen,
on oltava rekisteröitynä 20.3.2024 Euroclear Finland Oy:n pitämään
yhtiön osakasluetteloon ja ilmoitettava yhtiölle osallistumisestaan vii-
meistään 27.3.2024 klo 16.00 jollakin seuraavista tavoista:
a) Consti Oyj:n verkkosivuilla https://investor.consti.fi;
b) Sähköpostitse osoitteeseen agm@innovatics.fi; tai
c) kirjeitse osoitteeseen Innovatics Oy, Yhtiökokous / Consti Oyj,
Ratamestarinkatu 13 A, 00520 Helsinki.
Osingonmaksu
Hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2023
maksetaan osinkoa 0,70 euroa osakkeelta eli 60 prosenttia osakekohtai-
sesta tuloksesta. Hallitus esittää, että osinko maksetaan kahdessa erässä,
joista ensimmäinen erä, 0,40 euroa osakkeelta, maksetaan huhtikuussa
2024 ja toinen erä, 0,30 euroa osakkeelta, maksetaan lokakuussa 2024.
Taloudellinen tiedottaminen vuonna 2024
Consti julkistaa kolme osavuosikatsausta vuonna 2024:
Osavuosikatsaus 1–3/2024 julkistetaan 25.4.2024
Puolivuosikatsaus 1–6/2024 julkistetaan 19.7.2024
Osavuosikatsaus 1–9/2024 julkistetaan 25.10.2024
Osavuosikatsaukset julkistetaan noin klo 8.30 Suomen aikaa.
Järjestämme osavuosikatsausten ja tilinpäätöksen julkistamisen yhtey-
dessä tiedotustilaisuuden analyytikoille, salkunhoitajille ja tiedotusvä-
lineiden edustajille.
Sijoittajasuhdepolitiikka
Constin sijoittajasuhdetoiminnan tavoitteena on tukea Constin osak-
keen oikeaa arvonmuodostusta tarjoamalla pääomamarkkinoille kaikki
olennainen ajantasainen tieto yhtiön liiketoiminnasta, strategiasta ja
taloudellisesta tilanteesta. Lisäksi tavoitteena on kasvattaa osakesijoitta-
jien ja analyytikoiden kiinnostusta yhtiötä kohtaan, parantaa nykyisten
omistajien uskollisuutta ja saavuttaa uusia sijoittajia ja yhtiöstä kiinnos-
tuneita analyytikkoja.
Consti noudattaa 30 päivän suljettua ikkunaa ennen osavuosikat-
sauksen, puolivuosikatsauksen tai tilinpäätöstiedotteen julkistamista.
Yhtiön edustajat eivät tänä aikana tapaa sijoittajia tai analyytikoita
eivätkä kommentoi yhtiön taloudellista tilaa. Muina aikoina vas
-
taamme mielellämme analyytikoiden ja sijoittajien kysymyksiin puhe
-
limitse tai sähköpostitse tai yhtiön järjestämissä sijoittajatapaamisissa.
Osakkeen kurssikehitys ja vertailuindeksi 2019–2023
2019 2020 2021 2022 2023
0,0
5,0
10,0
15,0
Consti
OMX Helsinki Pl
Tulos/osake EUR, osinko/osake EUR
2019–2023
2019 2020 2021 20232022
0,0
0,5
1,0
0,70 €
1,17 €
Osinko/osakeTulos/osake
Osakkeenomistuksen jakautuminen sektoreittain
Yritykset 40 %
Kotitaloudet 37 %
Ulkomaiset omistajat 11 %
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 10 %
Julkisyhteisöt 2 %
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 0,2 %
Taloudellisia julkaisuja voi tilata osoitteesta:
Consti Oyj
Valimotie 16, 00380 Helsinki
puh. +358 10 288 6000
sähköposti: sijoittajapalvelut(at)consti.fi
Tietoa sijoittajille on saatavana osoitteessa www.consti.fi
Sijoittajat
Yhteystiedot
Esa Korkeela
Toimitusjohtaja
puh. +358 40 730 8568
sähköposti: esa.korkeela(at)consti.fi
Joni Sorsanen
Talousjohtaja
puh. +358 50 443 3045
sähköposti: joni.sorsanen(at)consti.fi
Osakkeenomistuksen
jakautuminen suuruusluokittain
(Omistettujen osakkeiden lukumäärä)
1–100
101–1 000
1 001–10 000
10 001–100 000
100 001– 500 000
500 001 –
46 %
23 %
14 %
9 %
7 %
1 %
94 95
Houkuttelevat kasvumarkkinat
rakenteellisten tekijöiden tukemana
Ikääntyvä rakennuskanta lisää korjausrakentamisen
tarvelähtöisyyttä
Ilmastonmuutos ja energiatehokkuusvaatimukset
Kaupungistuminen ja muutokset työskentelytavoissa
Talotekniikan ja automaation tarve kasvaa
Hajanaiset markkinat, joilla rajallinen määrä
korjausrakentamiseen keskittyneitä toimijoita
Orgaaninen kasvu
ja vahva kassavirta
Tasaisesti parantunut kannattavuus
Vakaa alusta tulevalle kasvulle
Liiketoimintamalli perustuu kevyeen pääoma-
rakenteeseen, jossa korostuu negatiivinen
käyttöpääoma ja vahva kassavirta
Constilla selkeä strategia kannattavan
kasvun jatkamiseksi
Asiakaslähtöisen organisaatiorakenteen täyden
potentiaalin hyödyntäminen
Kasvua sekä korjausrakentamisen
liiketoiminnoissa että houkuttelevissa
uudisrakennuskohteissa
Laajentuminen arvoketjussa
Tuotannon tehokkuuden parantaminen
ja tasaisen suorituskyvyn ylläpitäminen
projektitoimituksissa
Täydentävät yrityshankinnat
Consti on yksi johtavista korjausrakentamisen ja
taloteknisten palvelujen tarjoajista Suomessa
Kattava palveluvalikoima
Toiminta keskittynyt Suomen kasvukeskuksiin
Monipuolinen asiakaskunta koostuen
taloyhtiöistä, yrityksistä, kiinteistösijoittajista
ja julkisen sektorin toimijoista
Kyky toteuttaa kaikenkokoisia projekteja
Vastuullinen yritys, joka luo selkeän
positiivisen kokonaisvaikutuksen sosiaaliseen
ja ekologiseen ympäristöönsä
CONSTI OYJ TUNNUSLUVUT JA TIETOA OSAKKEENOMISTAJILLE
CONSTI
SIJOITUSKOHTEENA
96
www.consti.fi
743700JMXCC11CRJCS712023-01-012023-12-31743700JMXCC11CRJCS712022-01-012022-12-31743700JMXCC11CRJCS712023-12-31743700JMXCC11CRJCS712022-12-31743700JMXCC11CRJCS712022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700JMXCC11CRJCS712023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700JMXCC11CRJCS712022-12-31CON:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700JMXCC11CRJCS712023-01-012023-12-31CON:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700JMXCC11CRJCS712023-12-31CON:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700JMXCC11CRJCS712022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700JMXCC11CRJCS712023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700JMXCC11CRJCS712023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700JMXCC11CRJCS712022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700JMXCC11CRJCS712023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700JMXCC11CRJCS712023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700JMXCC11CRJCS712021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember743700JMXCC11CRJCS712021-12-31CON:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember743700JMXCC11CRJCS712021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700JMXCC11CRJCS712022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember743700JMXCC11CRJCS712021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700JMXCC11CRJCS712022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember743700JMXCC11CRJCS712021-12-31iso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares