| % omistusosuus | ||||
| Nimi | Perustoiminnallisuus | Maa | 2025 | 2024 |
| Gofore Oyj | Emoyhtiö / tuotannollinen yhtiö | Suomi | ||
| Gofore Spain SL | Tuotannollinen yhtiö | Espanja | 100 % | 100 % |
| Gofore Estonia OÜ | Tuotannollinen yhtiö | Viro | 100 % | 100 % |
| Gofore Lead Oy | Tuotannollinen yhtiö | Suomi | 100 % | 100 % |
| Rebase Consulting Oy | Tuotannollinen yhtiö | Suomi | 65 % | 65 % |
| Gofore Finland Oy | ||||
| 4) | ||||
| Tuotannollinen yhtiö | Suomi | 100 % | 100 % | |
| Sleek Oy | Tuotannollinen yhtiö | Suomi | 68 % | 68 % |
| eMundo GmbH (Germany) | ||||
| 1) | ||||
| Tuotannollinen yhtiö | Saksa | 100 % | 100 % | |
| eMundo GmbH (Austria) | ||||
| 2) | ||||
| Tuotannollinen yhtiö | Itävalta | 100 % | 100 % | |
| Creanex Oy | Tuotannollinen yhtiö | Suomi | 100 % | 100 % |
| RDV Holding Oy | ||||
| 3) | ||||
| Holding-yhtiö | Suomi | 100 % | - | |
| Huld Oy | ||||
| 3) | ||||
| Tuotannollinen yhtiö | 100 % | - | ||
| Huld S.R.O | ||||
| 3) | ||||
| Tuotannollinen yhtiö | Tšekki | 100 % | - |
| Konsernirakennetaulukon lisätiedot: | |
| 1) | 1.4.2025 Gofore Germany GmbH sulautui eMundo GmbH (Germany). Sulautumisen |
| jälkeen yhtiö vaihtoi nimekseen Gofore GmbH. eMundo GmbH:lla oli myös Italiassa | |
| sivuliike, joka suljettiin 17.12.2024. | |
| 2) | eMundo GmbH (Austria), Gofore GmbH:n (Germany) 100 % omistama tytäryhtiö, |
| vaihtoi nimensä 21.9.2024 Gofore GmbH. | |
| 3) | RDV Holding Oy sekä sen tytäryhtiöt Huld Oy ja Huld S.R.O on yhdistelty |
| Gofore-konserniin 1.9.2025 alkaen. | |
| 4) | Gofore Drive Oy sulautui 1.10.2025 Gofore Verify Oy:hyn, ja yhtiö muutti |
| nimensä Gofore Finland Oy:ksi. |
| • | |
| Osakeperusteiset maksut (liitetieto 2.5.) | |
| • | |
| Liiketoimintojen yhdistämiset, hankitun nettovarallisuuden arvo ja ehdolliset | |
| vastikkeet (liitetieto 3.1.) | |
| • | |
| Arvonalentumistestaus (liitetieto 3.2.) | |
| • | |
| Odotettavissa olevat luottotappiot (liitetieto 4.4.) | |
| • | |
| Vuokrasopimukset (liitetieto 3.5.) |
| Tuhatta euroa, ellei toisin mainittu | 2025 | 2024 |
| Liikevaihto asiakassektoreittain | ||
| Yksityinen sektori | 80 192 | 74 296 |
| Julkinen sektori | 111 190 | 111 870 |
| Liikevaihto myyntimaan mukaan | ||
| Suomi | 170 696 | 164 104 |
| Muut maat | 20 686 | 22 061 |
| Liikevaihto luokittain | ||
| Liikevaihto, oma työ | 157 219 | 154 395 |
| Liikevaihto, alihankinta | 30 493 | 29 453 |
| Liikevaihto, tuotemyynti | 3 670 | 2 317 |
| Tuloutusajankohta | ||
| Palvelut luovutettu yhtenä ajankohtana | 3 700 | 2 374 |
| Palvelut luovutettu ajan kuluessa | 187 682 | 183 792 |
| Liikevaihto sopimustyypeittäin | ||
| Aikapohjaiset projektit | 178 247 | 173 921 |
| Kiinteähintaiset projektit | 8 248 | 6 355 |
| Ylläpitopalvelut | 1 187 | 3 517 |
| Kolmannen osapuolen välityspalkkiot | 30 | 57 |
| Tuotemyynti | 3 670 | 2 317 |
| Konsernin liikevaihto yhteensä | 191 382 | 186 166 |
| Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät ja velat, | |||
| tuhatta euroa | |||
| Liite | 2025 | 2024 | |
| Myyntisaamiset | 3.7. | 32 949 | 23 640 |
| Lyhytaikaiset sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 3.7. | 3 501 | 837 |
| Lyhytaikaiset sopimuksiin perustuvat velat | 3.8. | 4 432 | 1 377 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Tilikaudella kirjatut myyntituotot, jotka kauden alussa | ||
| sisältyivät sopimuksiin perustuviin velkoihin | ||
| 1 377 | 67 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Materiaalit ja tarvikkeet | -4 168 | -2 328 |
| Varaston muutos | 1 474 | 919 |
| Ulkopuoliset palvelut | -25 058 | -24 173 |
| Materiaalit ja palvelut | -27 751 | -25 582 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Julkiset avustukset | 551 | 256 |
| Ehdolliset vastikkeet | 0 | 744 |
| Muut tuotot | 3 243 | 84 |
| Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä | 3 794 | 1 084 |
| 2025 | 2024 | |
| Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä | ||
| tilikauden aikana | ||
| 1 555 | 1 461 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Palkat ja palkkiot | -103 570 | -96 164 |
| Henkilösivukulut | -4 677 | -4 117 |
| Eläkekulut | -16 495 | -15 079 |
| Osakeperusteiset maksut | -700 | -931 |
| Henkilöstökulut yhteensä | -125 443 | -116 292 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Timur Kärki | 77 | 75 |
| Sami Somero | 38 | 40 |
| Mammu Kaario | 43 | 46 |
| Piia-Noora Kauppi | 38 | 40 |
| Antti Koskelin (4.4.2024 alkaen) | 38 | 27 |
| Matti Saastamoinen (4.4.2024 alkaen) | 27 | 27 |
| Eveliina Huurre (4.4.2024 saakka) | 0 | 9 |
| Tapani Liimatta (4.4.2024 saakka) | 0 | 9 |
| Yhteensä | 262 | 275 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Mikael Nylund | ||
| Palkat ja palkkiot | 270 | 269 |
| Osakeperusteiset maksut | 12 | 0 |
| Yhteensä | 282 | 269 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Palkat ja palkkiot | 1 488 | 1 922 |
| Osakeperusteiset maksut | 65 | 4 |
| Yhteensä | 1 553 | 1 926 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Odotettavissa olevien luottotappioiden (ECL) muutos | -224 | 31 |
| Transaktiokulut liiketoimintojen yhdistämisistä | -1 532 | |
| Lyhytaikaiset vuokrasopimukset | -382 | -452 |
| Vähäarvoiset vuokrasopimukset | -2 | -1 |
| Vapaaehtoiset henkilöstökulut | -4 287 | -3 676 |
| Muut kulut | -15 566 | -12 844 |
| Liiketoiminnan muut kulut yhteensä | -21 993 | -16 942 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Tilintarkastuspalvelut | -207 | -138 |
| Tilintarkastuslain 1.1.2 §:ssä tarkoitetut toimeksiannot | ||
| Kestävyysselvityksen varmentaminen | -33 | -41 |
| Muut lain tarkoittamat toimeksiannot | -17 | -17 |
| Veroneuvontapalvelut | 0 | 0 |
| Muut palvelut | -151 | -3 |
| Tilintarkastuspalkkiot yhteensä | -409 | -198 |
| Järjestelmä | Osakesäästöohjelma henkilöstölle (CrewShare) | Osakepohjainen kannustinjärjestelmä (PSP) | |||||||||||
| Lisäosake- | |||||||||||||
| järjestelmä | |||||||||||||
| (MSP) | |||||||||||||
| Tyyppi | Oma pääoma | Oma pääoma | Oma pääoma | Oma pääoma | Oma pääoma | Oma pääoma | Oma pääoma | Oma pääoma | Oma pääoma | Oma pääoma | Oma pääoma | Oma pääoma | Oma pääoma |
| Instrumentti | CrewShare | ||||||||||||
| 2022 | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2022 | |||||||||||||
| (Bonusosakkeet) | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2023 | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2023 | |||||||||||||
| (Bonusosakkeet) | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2024 | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2024 | |||||||||||||
| (Bonusosakkeet) | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2025 | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2025 | |||||||||||||
| (Bonusosakkeet) | |||||||||||||
| PSP | |||||||||||||
| 2022 | |||||||||||||
| PSP | |||||||||||||
| 2023 | |||||||||||||
| PSP | |||||||||||||
| 2024 | |||||||||||||
| PSP | |||||||||||||
| 2025 | |||||||||||||
| MSP | |||||||||||||
| 2024 | |||||||||||||
| Palvelusajan alkamispäivä | 4.3.2022 | 4.3.2022 | 9.3.2023 | 9.3.2023 | 7.3.2024 | 7.3.2024 | 25.3.2022 | 30.4.2023 | 15.3.2024 | 11.4.2025 | 5.3.2024 | ||
| Oikeuden syntymispäivä | 28.02.2025 | 28.02.2025 | 28.02.2026 | 28.02.2026 | 28.02.2027 | 28.02.2027 | 28.02.2028 | 28.02.2028 | 31.05.2025 | 31.05.2026 | 31.05.202 | 7 31.05.2028 | 31.05.2027 |
| Enimmäisvoimassaoloaika (v, kk) | 3 ,0 | 3 ,0 | 3 ,0 | 3 ,0 | 3 ,0 | 3 ,0 | 3 ,0 | 3 ,0 | 3 ,4 | 3 ,4 | 3 ,4 | 3 ,4 | 3 ,2 |
| Jäljellä oleva voimassaoloaika (v, kk) | 0 | 0 | 0 ,2 | 0 ,2 | 1 ,2 | 1 ,2 | 2 ,2 | 2 ,2 | 0 | 0 ,4 | 1 ,4 | 2 ,4 | 1 ,4 |
| Henkilöiden lukumäärä tilikauden | |||||||||||||
| lopussa | |||||||||||||
| 0 | 0 | 583 | 583 | 639 | 639 | 571 | 571 | 0 | 23 | 31 | 43 | 9 | |
| Maksun suorittamistapa | Osakkeet | Osakkeet | Osakkeet | Osakkeet | Osakkeet | Osakkeet | Osakkeet | Osakkeet | Osakkeet | Osakkeet | Osakkeet | Osakkeet | Osakkeet |
| Osakemäärät, kpl | CrewShare | ||||||||||||
| 2022 | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2022 | |||||||||||||
| (Bonusosakkeet) | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2023 | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2023 | |||||||||||||
| (Bonusosakeet) | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2024 | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2024 | |||||||||||||
| (Bonusosakeet) | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2025 | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2025 | |||||||||||||
| (Bonusosakeet) | |||||||||||||
| PSP | |||||||||||||
| 2022 | |||||||||||||
| PSP | |||||||||||||
| 2023 | |||||||||||||
| PSP | |||||||||||||
| 2024 | |||||||||||||
| PSP | |||||||||||||
| 2025 | |||||||||||||
| MSP | |||||||||||||
| 2024 | |||||||||||||
| 1.1.2025 | |||||||||||||
| Ulkonaolevat ohjelman osakkeet | |||||||||||||
| tilikauden alussa | |||||||||||||
| 15 829 | 13 925 | 24 650 | 15 789 | 13 787 | 20 681 | 19 700 | 23 600 | 37 200 | 31 939 | ||||
| Muutokset kauden aikana | |||||||||||||
| Myönnetyt | 13 190 | 19 786 | 17 660 | 26 490 | 48 600 | ||||||||
| Menetetyt | 167 | 142 | 3 404 | 2 180 | 2 957 | 37 591 | 343 | 515 | 11 773 | 4 300 | 5 200 | 2 000 | 4 406 |
| Toteutetut | 15 662 | 13 782 | 7 927 | ||||||||||
| 31.12.2025 | |||||||||||||
| Ulkonaolevat ohjelman | |||||||||||||
| osakkeet tilikauden lopussa | |||||||||||||
| 21 246 | 13 609 | 24 020 | 2 876 | 17 316 | 25 975 | 19 300 | 32 000 | 46 600 | 27 533 |
| CrewShare | |||||||||||||
| 2022 | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2022 | |||||||||||||
| (Bonusosakkeet) | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2023 | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2023 | |||||||||||||
| (Bonusosakkeet) | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2024 | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2024 | |||||||||||||
| (Bonusosakkeet) | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2025 | |||||||||||||
| CrewShare | |||||||||||||
| 2025 | |||||||||||||
| (Bonusosakkeet) | |||||||||||||
| PSP | |||||||||||||
| 2022 | |||||||||||||
| PSP | |||||||||||||
| 2023 | |||||||||||||
| PSP | |||||||||||||
| 2024 | |||||||||||||
| PSP | |||||||||||||
| 2025 | |||||||||||||
| MSP | |||||||||||||
| 2024 | |||||||||||||
| Osakekurssi myöntämishetkellä, euroa | 24,13 | 24,13 | 20,62 | 20,62 | 21,04 | 21,04 | 14,75 | 14,75 | 22,00 | 26,50 | 22,00 | 17,20 | 21,90 |
| Odotettavissa olevat osingot, euroa | 0,71 | 0,71 | 0,91 | 0,91 | 0,94 | 0,94 | 0,88 | 0,88 | 0,92 | 0,93 | 1,40 | 1,47 | 1,40 |
| Käypä arvo 31.12.2025, euroa | 23,43 | 23,43 | 19,71 | 19,71 | 20,10 | 20,10 | 13,87 | 13,87 | 21,08 | 25,57 | 20,60 | 15,73 | 20,50 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Tilikauden kulut osakeperusteisista maksuista, omana pääomana maksettavat ohjelmat | -700 | -931 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Tuotot rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutoksista | -177 | 40 |
| Muut rahoitustuotot | 1 236 | 1 302 |
| Rahoitustuotot yhteensä | 1 059 | 1 342 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Korkokulut | -433 | -259 |
| Korkokulut vuokrasopimusvelasta | -635 | -546 |
| Korkokulut yhteensä | -1 068 | -805 |
| Kulut rahoitusinstrumenttien käyvän arvon muutoksista | -6 | -17 |
| Korkokulut ehdollisista vastikkeista | 0 | 88 |
| Muut rahoituskulut | -99 | -52 |
| Rahoituskulut yhteensä | -105 | 19 |
| Korko- ja rahoituskulut yhteensä | -1 173 | -785 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Tuloverot varsinaisesta toiminnasta | -4 089 | -5 249 |
| Aikaisempien tilikausien verot | 130 | -43 |
| Laskennalliset verot | 2 217 | 765 |
| Tuloverot yhteensä | -1 743 | -4 527 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Tulos ennen veroja | 11 545 | 21 333 |
| Vero laskettuna emoyhtiön verokannalla 20 % | -2 309 | -4 267 |
| Ulkomaisten tytäryhtiöiden verokantojen vaikutus | 519 | 0 |
| Aikaisempien tilikausien vero | 130 | -43 |
| Tappiot, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaatavaa | 0 | -328 |
| Käytetyt tappiot, joista ei ole aikaisemmin kirjattu | ||
| laskennallista verosaatavaa | ||
| 12 | 0 | |
| Vähennyskelvottomat menot | -432 | 42 |
| Verovapaat tuotot | 11 | 68 |
| Muut | 326 | 0 |
| Verokulu tuloslaskelmassa | -1 743 | -4 527 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Tuloverosaamiset | 247 | 885 |
| Tuloverovelat | 3 159 | 1 196 |
| Tuhatta euroa | 1.1.2025 | |||
| Kirjattu | ||||
| tulosvaikutteisesti | ||||
| Liiketoimintojen | ||||
| yhdistäminen | ||||
| 31.12.2025 | ||||
| Verotustappiot | 0 | 1 349 | 0 | 1 349 |
| Vuokrasopimukset | 44 | 117 | 0 | 161 |
| Odotettavissa olevat luottotappiot | 11 | 45 | 0 | 55 |
| Aineettomat hyödykkeet | 93 | -23 | 0 | 71 |
| Yhteensä | 148 | 1 489 | 0 | 1 636 |
| Tuhatta euroa | 1.1.2024 | |||
| Kirjattu | ||||
| tulosvaikutteisesti | ||||
| Liiketoimintojen | ||||
| yhdistäminen | ||||
| 31.12.2024 | ||||
| Verotustappiot | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vuokrasopimukset | 13 | 31 | 0 | 44 |
| Odotettavissa olevat luottotappiot | 17 | -6 | 0 | 11 |
| Aineettomat hyödykkeet | 122 | -29 | 0 | 93 |
| Yhteensä | 152 | -4 | 0 | 148 |
| Tuhatta euroa | 1.1.2025 | ||||
| Kirjattu | |||||
| tulosvaikutteisesti | |||||
| Kirjattu muihin laajan | |||||
| tuloslaskelman eriin | |||||
| Liiketoimintojen | |||||
| yhdistäminen | |||||
| 31.12.2025 | |||||
| Käypään arvoon tuloksen kautta arvostettavien rahoitusinstrumenttien | |||||
| uudelleenarvostaminen | |||||
| -17 | -25 | 0 | 0 | -42 | |
| Rahavirran suojaus | -25 | 0 | 12 | 0 | -12 |
| Yrityshankintojen käyvän arvon kohdistukset | -3 556 | 863 | 0 | -2 970 | -5 663 |
| Aineelliset hyödykkeet | -34 | 3 | 0 | 0 | -31 |
| Aineettomat hyödykkeet | |||||
| 0 | - | 113 | 0 | 0 | -113 |
| Yhteensä | -3 631 | 728 | 12 | -2 970 | -5 861 |
| Tuhatta euroa | 1.1.2024 | ||||
| Kirjattu | |||||
| tulosvaikutteisesti | |||||
| Kirjattu muihin laajan | |||||
| tuloslaskelman eriin | |||||
| Liiketoimintojen | |||||
| yhdistäminen | |||||
| 31.12.2024 | |||||
| Käypään arvoon tuloksen kautta arvostettavien rahoitusinstrumenttien | |||||
| uudelleenarvostaminen | |||||
| -12 | -5 | 0 | 0 | -17 | |
| Rahavirran suojaus | -76 | 0 | 52 | 0 | -25 |
| Yrityshankintojen käyvän arvon kohdistukset | -4 335 | 779 | 0 | 0 | -3 556 |
| Aineelliset hyödykkeet | -29 | -5 | 0 | 0 | -34 |
| Yhteensä | -4 452 | 770 | 52 | 0 | -3 631 |
| 2025 | 2024 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos, | ||
| tuhatta euroa | ||
| 9 246 | 16 297 | |
| Määräysvallattomille omistajille kuuluva tilikauden tulos, | ||
| tuhatta euroa | ||
| 555 | 509 | |
| Osakkeiden painotettu lukumäärä, laimentamaton | 15 786 | 15 632 |
| Osakkeiden painotettu lukumäärä, laimennettu | 16 051 | 15 924 |
| Osakekohtainen tulos (EPS), laimentamaton | 0,59 | 1,04 |
| Osakekohtainen tulos (EPS), laimennettu | 0,58 | 1,02 |
| Tuhatta euroa Huld | |
| Hankintahinta | |
| Kauppahinta rahana | 37 576 |
| Kauppahinta osakkeina | 3 072 |
| Hankintahinta yhteensä | 40 648 |
| Asiakassuhteet | 13 784 |
| Tuotemerkit | 253 |
| Kilpailukieltosopimukset | 811 |
| Aineettomat omaisuuserät yhteensä | 14 849 |
| Aineelliset omaisuuserät | 421 |
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 2 080 |
| Muut varat | 9 567 |
| Rahavarat | |
| 2 514 | |
| Vastaavaa yhteensä | 29 432 |
| Vastattavaa | |
| Korolliset ja korottomat velat | 23 459 |
| Vuokrasopimusvelat | 2 080 |
| Laskennallinen verovelka | 2 970 |
| Vastattavaa yhteensä | 28 509 |
| Käypään arvoon arvostettu nettovarallisuus yhteensä | 923 |
| Liikearvo | 39 726 |
| Kauppahinta | 40 648 |
| Hankintojen kassavirtavaikutus | |
| Rahana maksettava kauppahinta | -37 576 |
| Rahavarat | 2 511 |
| Transaktiokulut | -1 095 |
| Hankinnan nettokassavirta | -36 160 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Hankintameno 1.1. | 49 055 | 49 055 |
| Liikearvo yrityshankinnoista | 39 726 | 0 |
| Hankintameno 31.12. | 88 781 | 49 055 |
| Poistoperiaate | Poistoaika (vuosia) | |
| Tavaramerkit | ||
| Tasapoisto | 2 | |
| Asiakassuhteet | ||
| Tasapoisto | 5–10 | |
| Teknologiat | ||
| Tasapoisto | 5 | |
| Liiketoimintamallit | ||
| Tasapoisto | 3 | |
| Kilpailukieltosopimukset | ||
| Tasapoisto | 6 | |
| Kehittämismenot | ||
| Tasapoisto | 6–10 | |
| Muut aineettomat omaisuuserät | ||
| Tasapoisto | 5 |
| Tuhatta euroa | Tavara- | |||||||||
| merkit | ||||||||||
| Asiakas- | ||||||||||
| suhteet | ||||||||||
| Kilpailu- | ||||||||||
| kielto- | ||||||||||
| sopimukset | ||||||||||
| Teknologiat | Liike- | |||||||||
| toiminta- | ||||||||||
| mallit | ||||||||||
| Kehittämis- | ||||||||||
| menot | ||||||||||
| Muut | ||||||||||
| aineettomat | ||||||||||
| omaisuuserä | ||||||||||
| Muut | ||||||||||
| aineettomat | ||||||||||
| hyödykkeet | ||||||||||
| yhteensä | ||||||||||
| Liikearvo | Aineettomat | |||||||||
| hyödykkeet | ||||||||||
| yhteensä | ||||||||||
| Hankintameno | ||||||||||
| 1.1.2025 | ||||||||||
| 1 322 | 23 597 | 5 586 | 1 516 | 200 | 101 | 1 965 | 34 287 | 49 055 | 83 342 | |
| Lisäykset | ||||||||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 343 | 343 | 0 | 343 | |
| Liiketoimintojen yhdistäminen | ||||||||||
| 253 | 13 784 | 811 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 849 | 39 726 | 54 574 | |
| Uudelleenryhmittelyt | ||||||||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| 31.12.2025 | ||||||||||
| 1 575 | 37 381 | 6 397 | 1 516 | 200 | 101 | 2 308 | 49 479 | 88 781 | 138 259 | |
| Poistot ja arvonalentumiset | ||||||||||
| 1.1.2025 | ||||||||||
| -1 199 | -10 093 | -3 841 | -268 | -200 | -75 | -947 | -16 624 | 0 | -16 624 | |
| Poistot | ||||||||||
| -152 | -2 712 | -988 | -158 | 0 | -13 | -371 | -4 394 | 0 | -4 394 | |
| 31.12.2025 | ||||||||||
| -1 350 | -12 805 | -4 830 | -427 | -200 | -88 | -1 318 | -21 018 | 0 | -21 018 | |
| Tasearvo | ||||||||||
| 1.1.2025 | ||||||||||
| 123 | 13 504 | 1 745 | 1 247 | 0 | 26 | 1 018 | 17 664 | 49 055 | 66 719 | |
| 31.12.2025 | ||||||||||
| 225 | 24 576 | 1 568 | 1 089 | 0 | 13 | 990 | 28 461 | 88 781 | 117 242 |
| Tuhatta euroa | Tavara- | |||||||||
| merkit | ||||||||||
| Asiakas- | ||||||||||
| suhteet | ||||||||||
| Kilpailu- | ||||||||||
| kielto- | ||||||||||
| sopimukset | ||||||||||
| Teknologiat | Liike- | |||||||||
| toiminta- | ||||||||||
| mallit | ||||||||||
| Kehittämis- | ||||||||||
| menot | ||||||||||
| Muut | ||||||||||
| aineettomat | ||||||||||
| omaisuuserät | ||||||||||
| Muut | ||||||||||
| aineettomat | ||||||||||
| hyödykkeet | ||||||||||
| yhteensä | ||||||||||
| Liikearvo | Aineettomat | |||||||||
| hyödykkeet | ||||||||||
| yhteensä | ||||||||||
| Hankintameno | ||||||||||
| 1.1.2024 | ||||||||||
| 1 322 | 23 597 | 5 586 | 1 516 | 200 | 101 | 1 980 | 34 302 | 49 055 | 83 357 | |
| Lisäykset | ||||||||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Vähennykset | ||||||||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -15 | -15 | 0 | -15 | |
| Uudelleenryhmittelyt | ||||||||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| 31.12.2024 | ||||||||||
| 1 322 | 23 597 | 5 586 | 1 516 | 200 | 101 | 1 965 | 34 287 | 49 055 | 83 342 | |
| Poistot ja arvonalentumiset | ||||||||||
| 1.1.2024 | ||||||||||
| -1 018 | -7 834 | -2 799 | -110 | -189 | -62 | -591 | -12 602 | 0 | -12 602 | |
| Poistot | ||||||||||
| -181 | -2 260 | -1 042 | -158 | -11 | -13 | -356 | -4 022 | 0 | -4 022 | |
| 31.12.2024 | ||||||||||
| -1 199 | -10 093 | -3 841 | -268 | -200 | -75 | -947 | -16 624 | 0 | -16 624 | |
| Tasearvo | ||||||||||
| 1.1.2024 | ||||||||||
| 305 | 15 763 | 2 787 | 1 406 | 11 | 39 | 1 389 | 21 700 | 49 055 | 70 755 | |
| 31.12.2024 | ||||||||||
| 123 | 13 504 | 1 745 | 1 247 | 0 | 26 | 1 018 | 17 664 | 49 055 | 66 719 |
| Tuhatta euroa | Koneet ja kalusto | ||
| Muut aineelliset | |||
| omaisuuserät | Yhteensä | ||
| Hankintameno | |||
| 1.1.2025 | |||
| 2 604 | 2 413 | 5 017 | |
| Lisäykset | |||
| 153 | 77 | 230 | |
| Liiketoimintojen yhdistäminen | |||
| 386 | 35 | 421 | |
| Vähennykset | |||
| -3 | 0 | -3 | |
| Uudelleenryhmittelyt | |||
| 325 | -325 | 0 | |
| 31.12.2025 | |||
| 3 466 | 2 200 | 5 666 | |
| Poistot ja arvonalentumiset | |||
| 1.1.2025 | |||
| -1 496 | -523 | -2 019 | |
| Poistot | |||
| -434 | -272 | -706 | |
| Vähennykset | |||
| 0 | 0 | 0 | |
| 31.12.2025 | |||
| -1 930 | -795 | -2 725 | |
| Tasearvo | |||
| 1.1.2025 | |||
| 1 108 | 1 890 | 2 998 | |
| 31.12.2025 | |||
| 1 536 | 1 406 | 2 941 |
| Tuhatta euroa | Koneet ja kalusto | ||
| Muut aineelliset | |||
| omaisuuserät | Yhteensä | ||
| Hankintameno | |||
| 1.1.2024 | |||
| 1 759 | 1 821 | 3 580 | |
| Lisäykset | |||
| 448 | 991 | 1 438 | |
| Vähennykset | |||
| -1 | 0 | -1 | |
| Uudelleenryhmittelyt | |||
| 399 | -399 | 0 | |
| 31.12.2024 | |||
| 2 604 | 2 413 | 5 017 | |
| Poistot ja arvonalentumiset | |||
| 1.1.2024 | |||
| -1 169 | -364 | -1 533 | |
| Poistot | |||
| -328 | -159 | -487 | |
| Vähennykset | |||
| 0 | 0 | 0 | |
| 31.12.2024 | |||
| -1 496 | -523 | -2 019 | |
| Tasearvo | |||
| 1.1.2024 | |||
| 591 | 1 457 | 2 048 | |
| 31.12.2024 | |||
| 1 108 | 1 890 | 2 998 |
| Tuhatta euroa | |||
| Käyttöoikeus- | |||
| omaisuus, | |||
| rakennukset | |||
| Käyttöoikeus- | |||
| omaisuus, | |||
| ajoneuvot | Yhteensä | ||
| Tasearvo | |||
| 1.1.2025 | 12 872 | 244 | 13 116 |
| Lisäykset | 3 727 | 113 | 3 840 |
| Vähennykset | 0 | -20 | -20 |
| Liiketoimintojen yhdistäminen | 1 966 | 114 | 2 080 |
| Poistot | -3 358 | -220 | -3 578 |
| 31.12.2025 | 15 207 | 231 | 15 438 |
| 1.1.2024 | 13 070 | 385 | 13 455 |
| Lisäykset | 2 783 | 72 | 2 855 |
| Vähennykset | -18 | 0 | -18 |
| Poistot | -2 964 | -213 | -3 176 |
| 31.12.2024 | 12 872 | 244 | 13 116 |
| Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Valmiit tuotteet | 138 | 181 |
| Aineet, tarvikkeet ja keskeneräiset tuotteet | 473 | 453 |
| Vaihto-omaisuus yhteensä | 610 | 634 |
| Myyntisaamiset | ||
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Myyntisaamiset ulkoisilta asiakkailta | 33 220 | 23 692 |
| Odotettavissa olevien luottotappioiden varaus | -271 | -52 |
| Myyntisaamiset yhteensä | 32 949 | 23 640 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| 1.1. | -53 | -84 |
| Odotettavissa olevien luottotappioiden varauksen | ||
| muutos | ||
| -224 | 31 | |
| 31.12. | -277 | -53 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Pitkäaikaiset velat - Muut velat | ||
| Muut velat | 64 | 109 |
| Muut velat yhteensä | 64 | 109 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat | ||
| Ostovelat | 10 169 | 7 313 |
| Sopimuksiin perustuvat velat | 4 432 | 1 377 |
| Muut velat | 11 403 | 11 876 |
| Tuloverovelat | 3 159 | 1 196 |
| Siirtovelat | 21 465 | 18 226 |
| Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat yhteensä | 50 628 | 39 989 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Muut saamiset | 648 | 2 357 |
| Ennakkomaksut ja siirtosaamiset | 2 334 | 1 587 |
| Muut lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 2 983 | 3 944 |
| Tuhatta euroa | Liite | Taso | |||||
| Käypä arvo | |||||||
| tulosvaikutteisesti | |||||||
| Käypä arvo muiden laajan | |||||||
| tuloksen erien kautta | |||||||
| Jaksotettu | |||||||
| hankintameno | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo | |||||
| Rahoitusvarat | |||||||
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | |||||||
| Lainasaamiset | |||||||
| 5.1. | 585 | 585 | 585 | ||||
| Johdannaiset | |||||||
| 4.5. | 2 | 126 | 126 | 126 | |||
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä | |||||||
| 0 | 126 | 585 | 711 | 711 | |||
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | |||||||
| Myyntisaamiset | |||||||
| 32 949 | 32 949 | 32 949 | |||||
| Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | |||||||
| 3.7. | 3 501 | 3 501 | 3 501 | ||||
| Rahoitusarvopaperit | |||||||
| 4.4. | 1 | 185 | 185 | 185 | |||
| Rahat ja pankkisaamiset | |||||||
| 4.1. | 1 | 43 187 | 43 187 | 43 187 | |||
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä | |||||||
| 185 | 0 | 79 637 | 79 822 | 79 822 | |||
| Rahoitusvarat yhteensä | |||||||
| 185 | 126 | 80 222 | 80 533 | 80 533 |
| Tuhatta euroa | Liite | Taso | |||||
| Käypä arvo | |||||||
| tulosvaikutteisesti | |||||||
| Käypä arvo muiden laajan | |||||||
| tuloksen erien kautta | |||||||
| Jaksotettu | |||||||
| hankintameno | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo | |||||
| Rahoitusvelat | |||||||
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | |||||||
| Korolliset rahoitusvelat | |||||||
| 4.3. | 26 621 | 26 621 | 26 621 | ||||
| Johdannaiset | |||||||
| 4.5. | 2 | 64 | 64 | 64 | |||
| Muut velat | |||||||
| 0 | 0 | 0 | |||||
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä | |||||||
| 0 | 64 | 26 621 | 26 686 | 26 686 | |||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | |||||||
| Korolliset rahoitusvelat | |||||||
| 4.3 | . | 11 164 | 11 164 | 11 164 | |||
| Ostovelat | |||||||
| 3.8. | 10 169 | 10 169 | 10 169 | ||||
| Sopimuksiin perustuvat velat | |||||||
| 4 432 | 4 432 | 4 432 | |||||
| Muut lyhytaikaiset velat | |||||||
| 3.8.;4.3. | 104 | 104 | 104 | ||||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä | |||||||
| 0 | 0 | 25 868 | 25 868 | 25 868 | |||
| Rahoitusvelat yhteensä | |||||||
| 0 | 64 | 52 490 | 52 554 | 52 554 |
| Tuhatta euroa | Liite | Taso | |||||
| Käypä arvo | |||||||
| tulosvaikutteisesti | |||||||
| Käypä arvo muiden laajan | |||||||
| tuloksen erien kautta | |||||||
| Jaksotettu | |||||||
| hankintameno | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo | |||||
| Rahoitusvarat | |||||||
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | |||||||
| Lainasaamiset | 5.1. | 685 | 685 | 685 | |||
| Johdannaiset | 4.5. | 2 | 232 | 232 | 232 | ||
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat yhteensä | 0 | 232 | 685 | 917 | 917 | ||
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | |||||||
| Myyntisaamiset | 23 640 | 23 640 | 23 640 | ||||
| Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 3.7. | 837 | 837 | 837 | |||
| Muut saamiset | 3.7. | 0 | 0 | ||||
| Rahoitusarvopaperit | 4.4. | 1 | 776 | 776 | 776 | ||
| Rahat ja pankkisaamiset | 4.1. | 1 | 56 839 | 56 839 | 56 839 | ||
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat yhteensä | 776 | 0 | 81 317 | 82 092 | 82 092 | ||
| Rahoitusvarat yhteensä | 776 | 232 | 82 002 | 83 009 | 83 009 |
| Tuhatta euroa | Liite | Taso | |||||
| Käypä arvo | |||||||
| tulosvaikutteisesti | |||||||
| Käypä arvo muiden laajan | |||||||
| tuloksen erien kautta | |||||||
| Jaksotettu | |||||||
| hankintameno | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo | |||||
| Rahoitusvelat | |||||||
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | |||||||
| Korolliset rahoitusvelat | 4.3. | 4 979 | 4 979 | 4 979 | |||
| Johdannaiset | 4.5. | 2 | 109 | 109 | 109 | ||
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä | 0 | 109 | 4 979 | 5 087 | 5 087 | ||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | |||||||
| Korolliset rahoitusvelat | 4.3. | 3 943 | 3 943 | 3 943 | |||
| Ostovelat | 3.8. | 7 313 | 7 313 | 7 313 | |||
| Sopimuksiin perustuvat velat | 1 377 | 1 377 | 1 377 | ||||
| Muut lyhytaikaiset velat | 3.8.;4.3. | 750 | 750 | 750 | |||
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä | 0 | 0 | 13 383 | 13 383 | 13 383 | ||
| Rahoitusvelat yhteensä | 0 | 109 | 18 362 | 18 471 | 18 471 |
| Tuhatta euroa | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Pitkäaikaiset korolliset rahoitusvelat | 26 621 | 4 979 |
| Johdannaisvelka | 64 | 109 |
| Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelat | 11 164 | 3 943 |
| Ostovelat ja muut velat | 50 628 | 39 989 |
| Lainasaamiset | -585 | -685 |
| Johdannaissaamiset | -126 | -232 |
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | -40 290 | -29 940 |
| Likvidit varat | -43 372 | -57 615 |
| Nettovelka yhteensä | 4 104 | -39 452 |
| Tuhatta euroa | Alkusaldo 1.1. | Kassavirta | Muut muutokset | Loppusaldo 31.12. |
| Pitkäaikaiset korolliset rahoitusvelat | 4 979 | 21 586 | 57 | 26 621 |
| Vuokrasopimusvelat | 13 337 | -3 073 | 5 900 | 16 163 |
| Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelat | 3 943 | -7 675 | 14 895 | 11 164 |
| Lainasaamiset | -685 | 100 | -585 | |
| Likvidit varat | -57 615 | 16 757 | -2 514 | -43 372 |
| Korollisten nettovelkojen muutokset yhteensä | -36 042 | 27 695 | 18 338 | 9 991 |
| Korollisten nettovelkojen muutos ilman vuokrasopimusvelkoja | -49 379 | 30 769 | 12 438 | -6 172 |
| Tuhatta euroa | Alkusaldo 1.1. | Kassavirta | Muut muutokset | Loppusaldo 31.12. |
| Pitkäaikaiset korolliset rahoitusvelat | 8 976 | -3 998 | 4 979 | |
| Vuokrasopimusvelat | 13 532 | -3 033 | 2 837 | 13 337 |
| Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelat | 4 443 | -500 | 3 943 | |
| Lainasaamiset | -685 | -685 | ||
| Likvidit varat | -39 212 | -18 403 | -57 615 | |
| Korollisten nettovelkojen muutokset yhteensä | -12 260 | -26 619 | 2 837 | -36 042 |
| Korollisten nettovelkojen muutos ilman vuokrasopimusvelkoja | -25 793 | -23 586 | 0 | -49 379 |
| Tuhatta euroa | Kirjanpitoarvo | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031-> | Yhteensä |
| Korolliset rahoitusvelat | 37 785 | -11 872 | -7 493 | -6 603 | -5 293 | -5 155 | -3 828 | -40 244 |
| Muut velat | 104 | -104 | -104 | |||||
| Johdannaisvelka | 64 | 24 | -9 | -38 | -39 | -62 | ||
| Vuokrasopimusvelat | 16 163 | -5 308 | -3 577 | -3 110 | -2 697 | -1 527 | -3 502 | -19 722 |
| Ostovelat | 10 169 | -10 169 | -10 169 | |||||
| Yhteensä | 64 285 | -27 429 | -11 079 | -9 752 | -8 029 | -6 682 | -7 330 | -70 301 |
| Tuhatta euroa | Kirjanpitoarvo | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030-> | Yhteensä |
| Korolliset rahoitusvelat | 8 921 | -4 223 | -2 182 | -1 945 | -1 174 | -9 524 | ||
| Muut velat | 750 | -750 | -750 | |||||
| Johdannaisvelka | 109 | -96 | -51 | -23 | 5 | -166 | ||
| Vuokrasopimusvelat | 13 337 | -2 841 | -2 507 | -1 879 | -1 701 | -1 544 | -5 007 | -15 479 |
| Ostovelat | 7 313 | -7 313 | -7 313 | |||||
| Yhteensä | 30 430 | -15 224 | -4 740 | -3 847 | -2 870 | -1 544 | -5 007 | -33 233 |
| Tuhatta | |||
| euroa | |||
| Nousu/lasku | |||
| peruspisteinä | |||
| Vaikutus tulos | |||
| ennen veroja | |||
| Vaikutus omaan | |||
| pääomaan | |||
| ennen veroja | |||
| 2025 | |||
| Euribor 6 kk | 100 | -85 | 784 |
| Euribor 6 kk | |||
| -100 | 85 | -825 | |
| 2024 | |||
| Euribor 6 kk | 100 | -9 | 106 |
| Euribor 6 kk | -100 | 9 | -105 |
| Tuhatta euroa | % | |||
| Brutto- | ||||
| arvo | ||||
| Odotetta- | ||||
| vissa olevat | ||||
| luottotappiot | ||||
| Netto- | ||||
| arvo | ||||
| Erääntymätön | 0,2 % | 30 140 | 48 | 30 093 |
| Erääntynyt 1–14 päivää | 0,3 % | 2 288 | 8 | 2 281 |
| Erääntynyt 15–30 päivää | 0,5 % | 134 | 1 | 133 |
| Erääntynyt 30–90 päivää | 2,3 % | 312 | 11 | 301 |
| Erääntynyt 91–180 päivää | 14,0 % | 80 | 14 | 66 |
| Erääntynyt 181–360 päivää | 50,0 % | 152 | 76 | 76 |
| Erääntynyt > 360 päivää | 100,0 % | 114 | 114 | 0 |
| Yhteensä | 33 220 | 271 | 32 949 |
| Tuhatta euroa | % | |||
| Brutto- | ||||
| arvo | ||||
| Odotetta- | ||||
| vissa olevat | ||||
| luottotappiot | ||||
| Netto- | ||||
| arvo | ||||
| Erääntymätön | 0,2 % | 21 851 | 32 | 21 819 |
| Erääntynyt 1–14 päivää | 0,3 % | 1 540 | 5 | 1 535 |
| Erääntynyt 15–30 päivää | 0,5 % | 132 | 1 | 132 |
| Erääntynyt 30–90 päivää | 2,3 % | 139 | 5 | 134 |
| Erääntynyt 91–180 päivää | 14,0 % | 17 | 2 | 16 |
| Erääntynyt 181–360 päivää | 50,0 % | 12 | 6 | 6 |
| Erääntynyt > 360 päivää | 100,0 % | 1 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 23 692 | 52 | 23 640 |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Rahoitusarvopaperit | 185 | 776 |
| Rahat ja pankkisaatavat | 43 187 | 56 839 |
| Likvidit varat yhteensä | 43 372 | 57 615 |
| Instrumentti | ||||||
| 31.12.2025 | ||||||
| Alkuperäinen | ||||||
| kohde-etuus | Suojaustyyppi | Maturiteetti | ||||
| Käypä arvo | ||||||
| pos | ||||||
| Käypä arvo | ||||||
| neg | ||||||
| Käypä arvo | ||||||
| netto | ||||||
| Koronvaihtosopimus 1 | 3 500 | Kassavirta | 1.11.2027 | 0 | 10 | -10 |
| Koronvaihtosopimus 2 | 30 000 | Kassavirta | 1.9.2029 | 21 | 0 | 21 |
| Koronvaihtosopimus 3 | 5 000 | Kassavirta | 2.1.2029 | 0 | 10 | -10 |
| Korkokattosopimus 1 | 3 000 | Kassavirta | 2.3.2026 | 1 | 1 | 0 |
| Korkokattosopimus 2 | 8 000 | Kassavirta | 29.12.2028 | 125 | 64 | 62 |
| Yhteensä | 148 | 84 | 63 |
| Instrumentti | ||||||
| 31.12.2024 | ||||||
| Alkuperäinen | ||||||
| kohde-etuus | Suojaustyyppi | Maturiteetti | ||||
| Käypä arvo | ||||||
| pos | ||||||
| Käypä arvo | ||||||
| neg | ||||||
| Käypä arvo | ||||||
| netto | ||||||
| Koronvaihtosopimus | 3 500 | Kassavirta | 1.11.2027 | 0 | 20 | -20 |
| Korkokattosopimus 1 | 3 000 | Kassavirta | 2.3.2026 | 14 | 4 | 10 |
| Korkokattosopimus 2 | 8 000 | Kassavirta | 29.12.2028 | 218 | 85 | 133 |
| Yhteensä | 232 | 109 | 123 |
| Osakkeiden lukumäärä | 2025 | 2024 |
| Osakkeiden lukumäärä yhteensä | ||
| tilikauden alussa | ||
| 15 703 262 | 15 660 139 | |
| Osakeanti | 538 161 | 43 123 |
| Osakkeiden lukumäärä yhteensä | ||
| tilikauden lopussa | ||
| 16 241 423 | 15 703 262 | |
| Emoyhtiön hallussa olevat omat osakkeet | ||
| tilikauden alussa | ||
| 23 640 | 100 000 | |
| Omien osakkeiden osto | 75 000 | 0 |
| Omien osakkeiden luovutus | -18 709 | -76 360 |
| Osakeanti itselle | 228 332 | 0 |
| Emoyhtiön hallussa olevat omat osakkeet | ||
| tilikauden lopussa | ||
| 308 263 | 23 640 | |
| Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä | ||
| tilikauden lopussa | ||
| 15 933 160 | 15 679 622 |
| 2025 | 2024 | |
| Nettovelka yhteensä (liitetieto 4.3.) | 4 104 | -39 452 |
| EBITA-% | 8,2 % | 13,1 % |
| Korollinen nettovelka yhteensä (liitetieto 4.3.) | 9 991 | -36 042 |
| EBITDA-% | 10,6 % | 15,3 % |
| Nettovelkaisuusaste-% | 9,0 % | -34,1 % |
| Tuhatta euroa | 2025 | 2024 |
| Lainasaamiset lähipiiriltä | 585 | 685 |
| Korkosaamiset lähipiiriltä | 15 | 25 |
| Korkotuotot lähipiiriltä | 22 | 25 |