| Konsernin laaja tuloslaskelma | ||||
| 1.1.2024- | 1.1.2023- | |||
1000 | EUR | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Keskisuomalainen konserni | ||||
LIIKEVAIHTO | 2 | |||
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | ||||
Liiketoiminnan muut tuotot | 6 | |||
Materiaalit ja palvelut | − | − | ||
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut | 8 | − | − | |
Poistot | − | − | ||
Arvonalentumiset | 14, 15, 17 | − | − | |
Liiketoiminnan muut kulut | 7 | − | − | |
LIIKEVOITTO | − | − | ||
Rahoitustuotot | 10 | |||
Rahoituskulut | 11 | − | − | |
| Osuus pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltävien yhteisöjen | 19 | − | ||
| tuloksista | ||||
VOITTO/TAPPIO ENNEN VEROJA | − | − | ||
Tuloverot | 12 | |||
TILIKAUDEN VOITTO/TAPPIO | − | − | ||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta voitosta laskettu | 13 | |||
| osakekohtainen tulos | ||||
Osakekohtainen tulos, perus | − | − | ||
Osakekohtainen tulos, laimennettu | − | − |
| 1.1.2024- | 1.1.2023- | |||
1000 | EUR | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä: | ||||
| Laimentamaton-EPS (FAS ja IFRS) jakaja, ulkona olevat | ||||
| tilikauden aikana | ||||
| Laimennettu-EPS (FAS ja IFRS) jakaja, ulkona olevat | ||||
| tilikauden aikana | ||||
| Voiton/tappion jakautuminen: | ||||
Emoyhtiön omistajille | − | − | ||
Määräysvallattomille omistajille | − | |||
− | − | |||
| Muut laajan tuloksen erät: | ||||
| Etuuspohjaisten järjestelyiden arvon | 11 | − | ||
| uudelleenmäärittäminen | ||||
Osakesijoitukset | − | |||
− | ||||
LAAJA TULOS YHTEENSÄ | − | − | ||
| Laajan tuloksen jakautuminen: | ||||
Emoyhtiön omistajille | − | − | ||
Määräysvallattomille omistajille | − | |||
− | − |
| Konsernitase | ||||
1000 | EUR | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| VARAT | ||||
| PITKÄAIKAISET VARAT | ||||
Aineettomat hyödykkeet | 14 | |||
Liikearvo | 14 | |||
Sijoituskiinteistöt | 16 | |||
Aineelliset hyödykkeet | 17 | |||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 18 | |||
Osuudet pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltävissä yhteisöissä | 19 | |||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 20 | |||
Pitkäaikaiset myynti- ja muut saamiset | 21 | |||
Laskennalliset verosaamiset | 22 | |||
PITKÄAIKAISET VARAT | ||||
| LYHYTAIKAISET VARAT | ||||
Vaihto-omaisuus | 23 | |||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 24 | |||
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset | ||||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat | 25 | |||
Rahavarat | ||||
LYHYTAIKAISET VARAT | ||||
VARAT |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
| Emoyhtiön omistajat | |||
Osakepääoma | 26 | ||
Rahastot | 26 | ||
Kertyneet voittovarat | |||
Emoyhtiön omistajat | |||
Määräysvallattomat omistajat | − | − | |
OMA PÄÄOMA | |||
| PITKÄAIKAISET VELAT | |||
Laskennalliset verovelat | 22 | ||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 29 | ||
Pitkäaikaiset korottomat velat | 30 | ||
Pitkäaikaiset varaukset | 28 | ||
Eläkevelvoitteet | 27 | ||
PITKÄAIKAISET VELAT | |||
| LYHYTAIKAISET VELAT | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 29 | ||
Saadut ennakot | |||
Ostovelat ja muut velat | 30 | ||
Tuloverovelka | |||
LYHYTAIKAISET VELAT | |||
Velat | |||
OMA PÄÄOMA JA VELAT |
| Konsernin rahavirtalaskelma | ||||
| 1.1.2024- | 1.1.2023- | |||
1000 | EUR | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| Liiketoiminnan rahavirta | ||||
Asiakkailta saadut maksut | ||||
Maksut tavaroiden/palvelujen toimittajille sekä henkilöstölle | − | − | ||
Maksetut korot liiketoiminnasta | − | − | ||
Saadut korot liiketoiminnasta | ||||
Maksetut verot liiketoiminnasta | − | − | ||
Liiketoiminnan rahavirta | ||||
| Investointien rahavirta | ||||
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | − | − | ||
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot | ||||
Ostetut tytäryhtiöosakkeet | 3 | − | ||
Investoinnit muihin sijoituksiin | − | − | ||
Luovutustulot muista sijoituksista | ||||
Liiketoimintojen myynti | ||||
Investoinnit osakkuusyrityksiin | − | |||
Osakkuusyritysten myynti | ||||
Lyhytaikaisten sijoitusten lisäys / vähennys | ||||
Saadut osingot investoinneista | ||||
Investointien rahavirta | − |
| Rahoituksen rahavirta | |||
Pitkäaikaisten lainojen nostot | |||
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | 29 | − | − |
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | − | − | |
Maksetut osingot | − | − | |
Rahoituksen rahavirta | − | − | |
Rahavarojen muutos | − | − | |
Rahavarat, avaava tase | |||
Rahavarojen muutos | − | − | |
Rahavarat *) | 25 | ||
| "*) sisältää rahavarat ja muut rahavarat. Muita rahavaroja ovat sulkutilillä olevat, korkorahaston ja purettavissa | |||
| olevien määräaikaistalletusten rahavarat. |
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista | Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | |||||||||
| Käyvän arvon rahasto | ||||||||||
| (käypään arvoon pysyvästi | Edellisten | Määräys- | ||||||||
| muiden laajan tuloksen | tilikausien | vallattomat | Oma pääoma | |||||||
1000 | EUR | Liite | Osakepääoma | erien kautta) | Vararahasto | voitto (tappio) | Yhteensä | omistajat | yhteensä | |
OMA PÄÄOMA 1.1.2023 | − | |||||||||
| Laaja tulos | ||||||||||
Tilikauden voitto/tappio | − | − | − | − | ||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | Rahoitusvarojen käyvän arvon muutos | − | − | − | ||||||
| Etuuspohjaisten järjestelyiden arvon | − | − | − | |||||||
| uudelleenmäärittäminen | ||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät, verojen | − | − | − | − | ||||||
| jälkeen | ||||||||||
LAAJA TULOS YHTEENSÄ | − | − | − | − | − | |||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | ||||||||||
Osingonjako | − | − | − | |||||||
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | − | − | − | |||||||
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 31.12.2023 | − | |||||||||
| 88 |
| Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | |||||||||
| Käyvän arvon rahasto | |||||||||
| (käypään arvoon pysyvästi | Edellisten | Määräys- | |||||||
| muiden laajan tuloksen | tilikausien | vallattomat | Oma pääoma | ||||||
1000 | EUR | Liite | Osakepääoma | erien kautta) | Vararahasto | voitto (tappio) | Yhteensä | omistajat | yhteensä |
OMA PÄÄOMA 1.1.2024 | − | ||||||||
| Laaja tulos | |||||||||
Tilikauden voitto/tappio | − | − | − | ||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | Rahoitusvarojen käyvän arvon muutos | ||||||||
| Etuuspohjaisten järjestelyiden arvon | |||||||||
| uudelleenmäärittäminen | |||||||||
| Muut laajan tuloksen erät, verojen | |||||||||
| jälkeen | |||||||||
LAAJA TULOS YHTEENSÄ | − | − | − | ||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | |||||||||
Osingonjako | − | − | − | ||||||
Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | − | − | − | ||||||
Tytäryhtiöomistusosuuksien muu- tokset | |||||||||
| Muutokset, jotka eivät johtaneet | − | − | |||||||
| määräysvallan muutokseen | |||||||||
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 31.12.2024 | − |
| (1000 eur) | Kustannus- | Tuotanto- ja | Eliminoinnit | Kohdista- | Konserni |
| toiminta | logistiikkapalvelut | mattomat | yhteensä | ||
| TULOSLASKELMATIEDOT | |||||
Ulkoinen liikevaihto | 160 653 | 30 558 | 11 446 | 202 657 | |
Sisäinen liikevaihto | 1 245 | 28 770 | −56 185 | 26 171 | 0 |
Liikevaihto | 161 897 | 59 328 | −56 185 | 37 616 | 202 657 |
Segmentin liikevoitto | 2 824 | −927 | −1 055 | −7 004 | −6 163 |
Liikevoitto | 2 824 | −927 | −1 055 | −7 004 | −6 163 |
| Operatiiviseen vertailukelpoiseen | |||||
liikevoittoon vaikuttavat erät | 8 208 | 389 | 169 | 8 766 | |
Operatiivinen oikaistu liikevoitto | 11 031 | −538 | −1 055 | −6 835 | 2 603 |
Rahoitustuotot ja -kulut | −1 484 | −1 484 | |||
| Osuus osakkuusyhtiöiden | 169 | 169 | |||
| tuloksista | |||||
Tuloverot | 1 301 | 1 301 | |||
Tilikauden tulos | 2 824 | −927 | −1 055 | −7 018 | −6 177 |
| MUUT TIEDOT | |||||
Liikevaihto, tavarat | 94 633 | 7 857 | 399 | 102 889 | |
Liikevaihto, palvelut | 66 020 | 22 701 | 11 046 | 99 767 | |
Investoinnit | 1 543 | 2 972 | 9 948 | 14 463 | |
Poistot | −2 478 | −2 277 | −6 925 | −11 681 | |
Arvonalentuminen | −7 738 | −15 6 | −305 | −8 199 |
| (1000 eur) | Kustannus- | Tuotanto- ja | Eliminoinnit | Kohdista- | Konserni |
| toiminta | logistiikkapalvelut | mattomat | yhteensä | ||
| TULOSLASKELMATIEDOT | |||||
Ulkoinen liikevaihto | 160 234 | 37 900 | 10 461 | 208 595 | |
Sisäinen liikevaihto | 1 074 | 33 111 | −60 567 | 26 382 | 0 |
Liikevaihto | 161 308 | 71 011 | −60 567 | 36 843 | 208 595 |
Segmentin liikevoitto | 2 210 | −9 283 | −1 356 | −5 342 | −13 771 |
Liikevoitto | 2 210 | −9 283 | −1 356 | −5 342 | −13 771 |
| Operatiiviseen vertailukelpoiseen | |||||
liikevoittoon vaikuttavat erät | 7 146 | 5 575 | 130 | 12 852 | |
Operatiivinen oikaistu liikevoitto | 9 356 | −3 707 | −1 356 | −5 211 | −919 |
Rahoitustuotot ja -kulut | 300 | 300 | |||
| Osuus osakkuusyhtiöiden | −11 | −11 | |||
| tuloksista | |||||
Tuloverot | 320 | 320 | |||
Tilikauden tulos | 2 210 | −9 283 | −1 356 | −4 733 | −13 162 |
| MUUT TIEDOT | |||||
Liikevaihto, tavarat | 87 952 | 12 641 | 359 | 100 952 | |
Liikevaihto, palvelut | 72 282 | 25 260 | 10 102 | 107 644 | |
Investoinnit | 207 | 1 830 | 2 748 | 4 784 | |
Poistot | −2 405 | −3 022 | −6 663 | −12 090 | |
Arvonalentuminen | −7 610 | −5 103 | −12 713 |
(1000 eur) | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 |
| Kustannustoiminta | ||
Ilmoitustuotot | 62 452 | 68 936 |
Tilaustuotot | 94 396 | 87 842 |
Paino- ja jakelutuotot | 1 060 | 904 |
Sijoituskiinteistöjen vuokratuotot | 12 | 11 |
Muut tuotot | 2 732 | 2 541 |
Kustannustoiminta yhteensä | 160 653 | 160 234 |
| Tuotanto- ja logistiikkapalvelut | ||
Paino- ja jakelutuotot | 27 529 | 34 525 |
Muut tuotot | 3 029 | 3 376 |
Tuotanto- ja logistiikkapalvelut yhteensä | 30 558 | 37 900 |
| Kohdistamaton | ||
Ilmoitustuotot | 6 340 | 5 378 |
Sijoituskiinteistöjen vuokratuotot | 167 | 101 |
Muut tuotot | 4 938 | 4 982 |
Kohdistamaton yhteensä | 11 446 | 10 461 |
Tuloslaskelman liikevaihto | 202 657 | 208 595 |
1000 eur) | 2024 ( |
Aineettomat hyödykkeet | 3 040 |
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 380 |
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 28 |
Lyhytaikaiset myynti- ja muut saamiset | 1 298 |
Rahavarat | 5 588 |
Varat yhteensä | 10 335 |
Laskennallinen verovelka | 557 |
Pitkäaikaiset velat | 0 |
Ostovelat ja muut velat | 5 800 |
Velat yhteensä | 6 357 |
Nettovarat | 3 979 |
Hankintamenot yhteensä | 11 841 |
Liikearvo | 7 862 |
Rahana maksettu kauppahinta | 11 841 |
Hankitun tytäryrityksen rahavarat | 5 588 |
Rahavirtavaikutus | 6 253 |
(1000 eur) | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 |
Liikevoitto | −6 163 | −13 771 |
Liiketoimintojen myynti | −57 | −464 |
Liiketoimintojen hankinta | 470 | |
Yritys- ja liiketoimintarakenteen kertakulut | 293 | 472 |
Arvonalentumiset | 7 891 | 12 713 |
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 169 | 130 |
| Operatiiviseen vertailukelpoiseen | ||
liikevoittoon vaikuttavat erät yhteensä | 8 766 | 12 852 |
Operatiivinen vertailukelpoinen liikevoitto | 2 603 | −919 |
Poistot | 11 989 | 12 090 |
Operatiivinen vertailukelpoinen käyttökate | 14 592 | 11 172 |
(1000 eur) | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 |
Yhtenä ajankohtana tuloutettavat tavarat/palvelut | 159 787 | 177 447 |
Ajan kuluessa tuloutettavat palvelut | 42 870 | 31 148 |
Asiakassopimusten myyntituotot yhteensä | 202 657 | 208 |
1000 eur | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 |
Tilakulut | −5 788 | −5 837 |
Tietoliikenne-, konttori- ja ict-kulut | −11 164 | −9 823 |
Luovutustappiot käyttöomaisuudesta | −10 | −2 |
Sijoituskiinteistöjen hoitokulut | −95 | −69 |
Markkinointi- ja myyntikulut | −6 428 | −5 863 |
Muut kulut | −11 938 | −11 926 |
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä | −35 424 | −33 520 |
1000 eur | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 |
| Tilintarkastusyhteisölle: | ||
Tilintarkastuspalkkiot | −198 | −186 |
| Tilintarkastuslain 1 luvun 1 § mukaiset | ||
| toimeksiannot | ||
- kestävyysraportoinnin varmentamisesta | -25 | |
| - muista em. lainkohdan tarkoittamista | -70 | -32 |
| toimeksiannoista | ||
Muut palvelut | −11 | −10 |
Yhteensä | −305 | −228 |
1000 eur | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 |
Muut tuotot | 86 | 123 |
Liiketoimintojen myynti | 57 | 464 |
Avustukset | 158 | 102 |
Myyntivoitot käyttöomaisuudesta | 84 | 49 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 384 | 737 |
1000 eur | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 |
Palkat ja palkkiot | −79 221 | −81 053 |
Eläkekulut, maksupohjaiset järjestelyt | −13 224 | −13 207 |
Eläkekulut, etuuspohjaiset järjestelyt | −67 | −111 |
Muut henkilösivukulut | −1 620 | −2 496 |
Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut yhteensä | −94 132 | −96 867 |
1000 eur | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 |
| Korkokulut, jaksotettuun hankintamenoon | −2 575 | −1 970 |
| arvostetuista rahoitusveloista | ||
| Realisoitumattomat tappiot käypään arvoon | −325 | −299 |
| arvostamisesta | ||
Luovutustappiot | −511 | −40 |
Muut rahoituskulut | −574 | −116 |
Rahoituskulut yhteensä | −3 985 | −2 425 |
1000 eur | Ennen veroja | Verovaikutus | Verojen jälkeen |
| Etuuspohjaisen nettovelan (tai omaisuuserän) | |||
uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | 197 | −39 | 158 |
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 1 406 | −290 | 1 115 |
Yhteensä | 1 603 | −330 | 1 273 |
1000 eur | Ennen veroja | Verovaikutus | Verojen jälkeen |
| Etuuspohjaisen nettovelan (tai omaisuuserän) | |||
uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | −52 | 10 | −42 |
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | −2 085 | 130 | −1 955 |
Yhteensä | −2 137 | 141 | −1 996 |
1000 eur | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 |
Osinkotuotot sijoituksista | 1 303 | 1 390 |
Luovutusvoitot | 31 | |
Muut korkotuotot, lainat ja muut saamiset | 1 198 | 1 303 |
Rahoitustuotot yhteensä | 2 500 | 2 724 |
1000 eur | 2024 | 2023 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero | −168 | −73 |
Edellisten tilikausien verot | −46 | −67 |
Laskennalliset verot | 1 515 | 459 |
Yhteensä | 1 301 | 320 |
| Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan | ||
| verokannalla | ||
| laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma: | ||
Tulos ennen veroja | −7 478 | −13 481 |
Verot laskettuna kotimaan verokannalla | −1 496 | −2 696 |
Verovapaat tulot | −665 | −466 |
Vähennyskelvottomat kulut | 123 | 381 |
Liikearvon arvonalentumiset | 1 506 | 2 418 |
Aikaisempien tilikausien verot | 46 | 67 |
Tappioista kirjaamaton vero | 4 | 83 |
| Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden | −161 | −168 |
| käyttö | ||
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 34 | −2 |
Myyntivoittoon kohdistetut vähennyskelvottomat kulut | 11 | 93 |
Muut erät | −703 | −29 |
Verot tuloslaskelmassa | −1 301 | −320 |
2024 | 2023 | |
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (1000 eur) | −6 210 | −13 052 |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden | 10 652 677 | 10 042 468 |
| aikana | ||
Laimentamaton osakekohtainen tulos (eur/osake) | −0,58 | −1,3 0 |
| Aineettomat | Asiakkuudet ja | ||||
| 1000 eur | oikeudet | tavaramerkit | Enn.maks. | Yhteensä | |
Hankintameno 1.1. | 13 540 | 31 436 | 1 284 | 46 260 | |
Liiketoimintojen yhdistäminen | 821 | 2 736 | 23 | 3 580 | |
Lisäykset | 976 | 216 | 1 192 | ||
Vähennykset | −2 937 | −2 937 | |||
Siirrot erien välillä | 1 307 | −1 307 | 0 | ||
Hankintameno 31.12. | 13 707 | 34 172 | 216 | 48 095 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 5 119 | 8 074 | 216 | 13 409 |
| Aineettomat | Asiakkuudet ja | ||||
| 1000 eur | oikeudet | tavaramerkit | Enn.maks. | Yhteensä | |
Hankintameno 1.1. | 12 374 | 31 436 | 1 737 | 45 547 | |
Lisäykset | 732 | 1 221 | 1 954 | ||
Vähennykset | −1 211 | −30 | −1 241 | ||
Siirrot erien välillä | 1 644 | −1 644 | 0 | ||
Hankintameno 31.12. | 13 540 | 31 436 | 1 284 | 46 260 | |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 4 199 | 6 914 | 1 284 | 12 397 |
1000 eur | 2024 | 2023 |
Hankintameno 1.1. | 88 003 | 87 910 |
Liiketoimintojen hankinta | 7 862 | 93 |
Hankintameno 31.12. | 95 865 | 88 003 |
Kertyneet arvonalentumiset 1.1. | −33 286 | −21 196 |
Arvonalentumiset | −7 532 | −12 090 |
Kertyneet arvonalentumiset 31.12. | −40 817 | −33 286 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 55 048 | 54 718 |
1000 eur | 2024 | 2023 |
Savo-Karjalan Media | 40 625 | 27 206 |
Keski-Suomen Media | 10 416 | |
Etelä-Suomen Media | - | 7 532 |
Kaakon Viestintä | - | 8 549 |
Hämeen Media | - | 6 445 |
Rotaatiopainot | 2 481 | 2 481 |
Yhteensä | 53 522 | 52 213 |
Muut rahavirtaa tuottavat yksiköt ja niiden ryhmä | 1 526 | 2 505 |
Liikearvot yhteensä | 55 048 | 54 718 |
1000 eur | 2024 | 2023 |
Hankintameno 1.1. | 1 152 | 937 |
Lisäykset | 12 | |
Siirrot erien välillä | 137 | 215 |
Hankintameno 31.12. | 1 301 | 1 152 |
Kertyneet poistot 1.1. | −487 | −414 |
Siirtojen kertyneet poistot | 0 | −26 |
Tilikauden poisto | −66 | −46 |
Kertyneet poistot 31.12. | −553 | −487 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 748 | 666 |
1000 eur | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset | Enn.maks. ja kesk.eräis. | Yhteensä |
| rakennelmat | hyödykkeet | hankinnat | ||||
Hankintameno 1.1. | 4 916 | 79 199 | 73 316 | 1 219 | 1 724 | 160 375 |
Liiketoimintojen yhdistäminen | 285 | 285 | ||||
Lisäykset | 130 | 1 110 | 3 813 | 2 167 | 7 220 | |
Vähennykset | −247 | −8 079 | −8 326 | |||
Siirrot erien välillä | - | 125 | 1 510 | −1 635 | 0 | |
Hankintameno 31.12. | 5 046 | 80 188 | 70 845 | 1 219 | 2 256 | 159 554 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 5 046 | 12 392 | 7 931 | 1 219 | 2 256 | 28 845 |
1000 eur | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset | Enn.maks. ja kesk.eräis. | Yhteensä |
| rakennelmat | hyödykkeet | hankinnat | ||||
Hankintameno 1.1. | 4 774 | 78 792 | 78 113 | 1 219 | 827 | 163 725 |
Lisäykset | 145 | 364 | 721 | 1 603 | 2 834 | |
Vähennykset | −23 4 | −5 888 | −12 | −6 134 | ||
Siirrot erien välillä | −3 | 277 | 370 | −695 | −50 | |
Hankintameno 31.12. | 4 916 | 79 199 | 73 316 | 1 219 | 1 724 | 160 375 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 4 916 | 13 073 | 5 522 | 1 219 | 1 724 | 26 455 |
1000 eur | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 16 799 | 9 979 | 26 778 | |
Lisäykset | 12 936 | 3 074 | 1 751 | 17 761 |
Vähennykset | −10 9 | −61 | −170 | |
Hankintameno 31.12. | 12 936 | 19 765 | 11 669 | 44 369 |
Kertyneet poistot 1.1. | 0 | −14 023 | −7 662 | −21 685 |
Tilikauden poisto | −505 | −2 732 | −1 288 | −4 526 |
Kertyneet poistot 31.12. | −505 | −16 755 | −8 950 | −26 210 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 12 431 | 3 010 | 2 718 | 18 159 |
1000 eur | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Yhteensä |
Hankintameno 1.1. | 14 527 | 8 800 | 23 327 |
Lisäykset | 2 356 | 1 278 | 3 634 |
Vähennykset | −83 | −99 | −18 3 |
Hankintameno 31.12. | 16 799 | 9 979 | 26 778 |
Kertyneet poistot 1.1. | −11 156 | −6 319 | −17 475 |
Tilikauden poisto | −2 866 | −1 343 | −4 210 |
Kertyneet poistot 31.12. | −14 023 | −7 662 | −21 685 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 2 777 | 2 317 | 5 093 |
1000 eur | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Käyttöoikeusomaisuuserät | 18 159 | 5 093 |
Laskennallinen verosaaminen | 3 782 | 1 029 |
Vuokrasopimusvelka, pitkäaikainen | 16 104 | 2 448 |
Vuokrasopimusvelka, lyhytaikainen | 2 806 | 2 699 |
Laskennallinen verovelka | 3 632 | 1 019 |
1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2024 | |
1000 eur | Vuokrakulun peruutus | Poistot | Korkokulu |
Kustannustoiminta | 1 957 | −1 930 | |
Tuotanto- ja logistiikkapalvelut | 1 267 | −1 238 | |
Kohdistamaton | 984 | −1 357 | −399 |
Yhteensä | 4 209 | −4 526 | −399 |
1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2023 | |
1000 eur | Vuokrakulun peruutus | Poistot | Korkokulu |
Kustannustoiminta | 1 922 | −1 879 | |
Tuotanto- ja logistiikkapalvelut | 1 391 | −1 377 | |
Kohdistamaton | 994 | −953 | −10 9 |
Yhteensä | 4 308 | −4 210 | −10 9 |
(1000 eur) | 2024 | 2023 |
Tilikauden alussa | 3 981 | 4 414 |
Liiketoimintojen yhdistäminen | 2 | - |
Lisäykset | 462 | - |
Vähennykset | −249 | - |
Osuus kauden tuloksesta | 169 | −11 |
Tilikauden aikana saadut osingot | −509 | −423 |
Tilikauden lopussa | 3 855 | 3 981 |
(1000 eur) | 2024 | 2023 |
Lyhytaikaiset varat | 3 843 | 4 152 |
Pitkäaikaiset varat | 1 895 | 2 527 |
Lyhytaikaiset velat | 1 092 | 1 939 |
Pitkäaikaiset velat | 0 | 36 |
Liikevaihto | 6 417 | 6 729 |
Tilikauden voitto jatkuvista toiminnoista | 494 | −62 |
| Osakkuusyritysten taloudellisen informaation | ||
| täsmäytys konsernin kirjaamaan tasearvoon: | ||
Osakkuusyrityksen nettovarat | 4 646 | 4 705 |
Konsernin omistusosuus% | 45,20% | 41,21% |
Konsernin osuus nettovaroista | 2 100 | 1 939 |
Muut oikaisut | 25 | |
Osakkuusyrityksen tasearvo konsernin taseessa | 2 125 | 1 939 |
(1000 eur) | 2024 | 2023 |
Konsernin osuus tilikauden tuloksesta | −17 | 15 |
Kirjanpitoarvo konsernin taseessa yhteensä | 1 730 | 2 042 |
| Osakkeet ja osuudet, | |||
| 1000 eur | noteeratut | noteeraamatt. | Yhteensä |
Hankintameno 1.1.2024 | 17 599 | 1 761 | 19 360 |
Liiketoimintojen yhdistäminen | 4 | 4 | |
Lisäykset | 113 | 113 | |
Vähennykset | −420 | −420 | |
Siirrot erien välillä | −137 | −137 | |
Käypään arvoon arvostaminen | 1 085 | 142 | 1 227 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 18 684 | 1 463 | 20 147 |
| Osakkeet ja osuudet, | |||
| 1000 eur | noteeratut | noteeraamatt. | Yhteensä |
Hankintameno 1.1.2023 | 18 886 | 2 709 | 21 595 |
Lisäykset | 61 | 61 | |
Vähennykset | −47 | −47 | |
Siirrot erien välillä | −165 | −165 | |
Käypään arvoon arvostaminen | −1 287 | −798 | −2 085 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 17 599 | 1 761 | 19 360 |
(1000 eur) | 2024 | 2023 |
Myyntisaaminen | 20 | 35 |
Siirtosaaminen | 746 | 875 |
Lainasaamiset osakkuusyrityksiltä | 171 | 171 |
Muut saamiset | 151 | 151 |
Yhteensä | 1 088 | 1 232 |
| Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2024 aikana: | |||||
1000 eur | 1.1.2024 | Kirjattu tuloslaskelmaan | Kirjattu omaan pääomaan | Ostetut liiketoiminnot | 31.12.2024 |
| Laskennalliset verosaamiset: | |||||
Varaukset | 0 | 44 | 44 | ||
Työsuhde-etuudet | 342 | −75 | −39 | 227 | |
Aineelliset hyödykkeet | 1 684 | 60 | −25 | 1 719 | |
Vuokrasopimusvelka | 1 029 | 2 753 | 3 782 | ||
Vahvistetut tappiot | 52 | 841 | 892 | ||
Muiden sijoitusten arvostaminen käypään arvoon | 204 | −39 | 165 | ||
IFRS 9 myyntisaamisten arvostus | 2 | 0 | 3 | ||
Laskennallisten verojen netotus | −1 717 | −2 613 | −4 493 | ||
Yhteensä | 1 596 | 1 010 | −10 4 | 0 | 2 338 |
| Laskennalliset verovelat: | |||||
Kertyneet poistoerot | 330 | −99 | 9 | 241 | |
Muiden sijoitusten arvostaminen käypään arvoon | 618 | 226 | 843 | ||
Aineelliset hyödykkeet | 329 | −28 | 301 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 1 019 | 2 613 | 3 632 | ||
Aineettomat hyödykkeet | 1 383 | −315 | 547 | 1 615 | |
Johdannaisten arvostaminen käypään arvoon | 120 | −65 | 55 | ||
Muut | 1 | 1 | |||
Laskennallisten verojen netotus | −1 717 | −2 613 | −4 493 | ||
Yhteensä | 2 081 | −505 | 226 | 557 | 2 195 |
| Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2023 aikana: | |||||
1000 eur | 1.1.2023 | Kirjattu tuloslaskelmaan | Kirjattu omaan pääomaan | Ostetut liiketoiminnot | 31.12.2023 |
| Laskennalliset verosaamiset: | |||||
Varaukset | 20 | −20 | 0 | ||
Työsuhde-etuudet | 426 | −94 | 10 | 342 | |
Aineelliset hyödykkeet | 1 683 | 1 | 1 684 | ||
Vuokrasopimusvelka | 1 029 | 1 029 | |||
Vahvistetut tappiot | 52 | 0 | 52 | ||
Muiden sijoitusten arvostaminen käypään arvoon | 60 | 143 | 204 | ||
IFRS 9 myyntisaamisten arvostus | 2 | 0 | 2 | ||
Laskennallisten verojen netotus | −75 6 | −1 019 | −1 717 | ||
Yhteensä | 1 487 | −103 | 154 | 0 | 1 596 |
| Laskennalliset verovelat: | |||||
Kertyneet poistoerot | 453 | −123 | 330 | ||
Muiden sijoitusten arvostaminen käypään arvoon | 604 | 13 | 618 | ||
Aineelliset hyödykkeet | 379 | −50 | 329 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 1 019 | 1 019 | |||
Aineettomat hyödykkeet | 1 713 | −330 | 1 383 | ||
Johdannaisten arvostaminen käypään arvoon | 179 | −60 | 120 | ||
Laskennallisten verojen netotus | −75 6 | −1 019 | −1 717 | ||
Yhteensä | 2 573 | −562 | 13 | 0 | 2 081 |
1000 eur | 2024 | 2023 |
Myyntisaamiset | 19 641 | 12 043 |
Myyntisaamiset osakkuusyrityksiltä | 932 | 879 |
Muut saamiset | 276 | 293 |
Johdannaiset | 273 | 598 |
Siirtosaamiset | 3 155 | 2 621 |
Yhteensä | 24 277 | 16 434 |
1000 eur | 2024 | 2023 |
Tasearvo | 20 573 | 12 922 |
Erääntyneet 1 - 30 päivää | 1 590 | 1 733 |
Erääntyneet 31 - 60 päivää | 242 | 271 |
Erääntyneet 61 - 90 päivää | 32 | 139 |
Erääntyneet yli 90 päivää | 95 | 46 |
1000 eur | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Myyntisaamiset | 20 573 | 12 922 |
Sopimukseen perustuvat velat (saadut ennakot) | 26 335 | 17 150 |
| Taseeseen merkityt erät | ||
2024 | 2023 | |
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo | 7 250 | 7 874 |
Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo | −6 113 | −6 166 |
Eläkevelka taseessa | 1 137 | 1 708 |
| Etuuspohjainen nettovelka on muuttunut tilikauden | |||
| aikana seuraavasti: | |||
| Järjestelyyn | |||
| Velvoitteen | kuuluvien varojen | ||
| nykyarvo | käypä arvo | Yhteensä | |
1.1.2023 | 8 762 | 6 634 | 2 128 |
Kauden työsuoritukseen perustuva meno | 37 | 0 | 37 |
Korkokulu tai -tuotto | 311 | 237 | 74 |
| Aiempaan työsuoritukseen perustuva meno ja | 0 | 0 | 0 |
| tappiot velvoitteen täyttämisestä | 9 110 | 6 871 | 2 239 |
| Uudelleen määrittämisestä johtuvat erät: | |||
| Taloudellisten oletusten muutoksista johtuvat | −393 | −445 | 52 |
| vakuutusmatemaattiset voitot (-) tai tappiot (+) | |||
Kokemusperusteiset voitot (-) ja tappiot (+) | 0 | 0 | 0 |
Järjestelyn supistaminen | 0 | 0 | 0 |
8 717 | 6 426 | 2 291 | |
| Maksusuoritukset: | |||
Työnantajilta (+) | 0 | 583 | −583 |
| Järjestelyistä suoritetut maksut: | |||
Maksetut etuudet (-) | −843 | −843 | 0 |
31.12.2023 | 7 874 | 6 166 | 1 708 |
| Oma pääoma | ||
2024 | 2023 | |
Osakepääoma | 2 257 | 2 257 |
Vararahasto | 270 | 270 |
Käyvän arvon rahasto | 4 269 | 3 154 |
Sidottu oma pääoma | 6 796 | 5 681 |
Edellisten tilikausien voitto | 46 795 | 65 191 |
Tilikauden voitto/tappio | −6 210 | −13 041 |
Vapaa oma pääoma | 40 585 | 52 151 |
1.1.2024 | 7 874 | 6 166 | 1 708 |
Kauden työsuoritukseen perustuva meno | 11 | 0 | 11 |
Korkokulu tai -tuotto | 301 | 245 | 56 |
| Aiempaan työsuoritukseen perustuva meno ja | 0 | 0 | 0 |
| tappiot velvoitteen täyttämisestä | 8 186 | 6 411 | 1 775 |
| Uudelleen määrittämisestä johtuvat erät: | |||
| Taloudellisten oletusten muutoksista johtuvat | 0 | 197 | −197 |
| vakuutusmatemaattiset voitot (-) tai tappiot (+) | |||
Kokemusperusteiset voitot (-) ja tappiot (+) | 0 | 0 | 0 |
Järjestelyn supistaminen | 0 | 0 | 0 |
8 186 | 6 608 | 1 578 | |
| Maksusuoritukset: | |||
Työnantajilta (+) | 0 | 441 | −441 |
| Järjestelyistä suoritetut maksut: | |||
Maksetut etuudet (-) | −936 | −936 | 0 |
31.12.2024 | 7 250 | 6 113 | 1 137 |
| Työttömyys- | Oikeuden- | |||
| 1000 eur | eläkevaraukset | käyntivaraus | Muut varaukset | Yhteensä |
Varaukset 1.1.2024 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Varausten lisäykset | 37 | 347 | 385 | |
Varaukset 31.12.2024 | 37 | 0 | 347 | 385 |
| Oikeuden- | ||
| 1000 eur | käyntivaraus | Yhteensä |
Varaukset 1.1.2023 | 100 | 100 |
Varausten vähennykset | −10 0 | −100 |
Varaukset 31.12.2023 | 0 | 0 |
| Oletus | Oletuksen | Oletuksen kasvun | Oletuksen vähentymisen |
| muutos | vaikutus | vaikutus | |
Diskonttokorko | 0,5 % | velvoite pienenee 6,4 % | velvoite kasvaa 7,0 % |
Palkkojen nousuvauhti | 0,5 % | velvoite kasvaa 0,2 % | velvoite pienenee 0,2 % |
Eläkkeiden nousuvauhti | 0,5 % | velvoite kasvaa 24,1 % | velvoite pienenee 22,5 % |
Odotettavissa oleva elinikä | 1 vuosi | velvoite kasvaa 8,2 % | velvoite pienenee 8,2 % |
31.12.2024 | 31.12.2023 | ||||
1000 eur | Tasearvot | Käyvät arvot | Tasearvot | Käyvät arvot | |
| Pitkäaikaiset velat | |||||
Rahalaitoslainat | 44 538 | 42 811 | 42 056 | 39 816 | |
Vuokrasopimusvelat | 16 104 | 16 104 | 2 448 | 2 448 | |
Pitkäaikaiset korolliset velat | 60 642 | 58 | 915 | 44 504 | 42 264 |
| Lyhytaikaiset velat | |||||
Rahalaitoslainat | 7 019 | 8 460 | 6 025 | 8 083 | |
Vuokrasopimusvelat | 2 806 | 2 806 | 2 699 | 2 699 | |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 9 826 | 11 266 | 8 724 | 10 782 |
| Luokittelun muutos | ||||||
1.1.2024 | Lainojen takaisin- maksut | Lainojen nostot | Käyvän arvon muutokset | lyhyt-aikaiseksi | 31.12.2024 | |
Pitkäaikaiset korolliset lainat | 42 056 | 9 500 | −7 018 | 44 538 | ||
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 2 448 | 16 462 | −2 806 | 16 104 | ||
Lyhytaikaiset korolliset lainat | 6 025 | −6 520 | 496 | 7 018 | 7 019 | |
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 2 699 | −4 526 | 1 827 | 2 806 | 2 807 | |
Yhteensä | 53 228 | −11 046 | 28 285 | 0 | 0 | 70 467 |
| Luokittelun muutos | ||||||
1.1.2023 | Lainojen takaisin- maksut | Lainojen nostot | Käyvän arvon muutokset | lyhyt-aikaiseksi | 31.12.2023 | |
Pitkäaikaiset korolliset lainat | 48 083 | −6 027 | 42 056 | |||
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 3 027 | 2 120 | −2 699 | 2 448 | ||
Lyhytaikaiset korolliset lainat | 6 039 | −6 041 | 6 027 | 6 025 | ||
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 2 891 | −4 310 | 1 419 | 2 699 | 2 699 | |
Yhteensä | 60 041 | −10 351 | 3 538 | 0 | 0 | 53 228 |
(1000 eur) | 2024 | 2023 |
Ostovelat | 9 713 | 7 291 |
Saadut ennakot | 26 334 | 17 150 |
Velat osakkuusyrityksille | 76 | 55 |
Siirtovelat | 16 696 | 17 186 |
Muut velat | 4 223 | 3 667 |
Yhteensä | 57 042 | 45 350 |
1000 eur | tasearvo | rahavirta | alle 1 vuosi | 1-2 vuotta | 2-5 vuotta | yli 5 vuotta | |
| Pankkilainat, | 51 500 | 54 | 085 | 8 694 | 45 390 | ||
| vaihtuvakorkoiset | |||||||
| Pankkilainat, kiinteä | 57 | 59 | 20 | 20 | 19 | ||
| korkoiset | |||||||
Vuokrasopimusvelat | 18 910 | 22 562 | 3 479 | 2 399 | 6 378 | 10 307 | |
Ostovelat ja muut velat | 14 012 | 14 012 | 14 012 |
1000 eur | tasearvo | rahavirta | alle 1 vuosi | 1-2 vuotta | 2-5 vuotta | yli 5 vuotta |
| Pankkilainat, | 48 000 | 51 680 | 8 307 | 6 739 | 36 634 | |
| vaihtuvakorkoiset | ||||||
| Pankkilainat, kiinteä | 81 | 84 | 26 | 26 | 32 | |
| korkoiset | ||||||
Vuokrasopimusvelat | 5 147 | 5 243 | 2 777 | 1 470 | 996 | |
Ostovelat ja muut velat | 11 014 | 11 014 | 11 014 |
1000 euroa | 2024 | 2023 |
Korolliset velat | 70 467 | 53 228 |
Korolliset saamiset | 171 | 171 |
Rahavarat | 8 026 | 16 142 |
Nettovelat | 62 270 | 36 916 |
Oma pääoma yhteensä | 47 174 | 57 625 |
Omavaraisuusaste | 31,0 % | 40,3 % |
1000 euroa | 2024 | 2023 |
Yhden vuoden kuluessa | 675 | 818 |
| Yli vuoden kuluessa ja enintään viiden vuoden | 1 991 | 2 376 |
| kuluttua | ||
Yli viiden vuoden kuluttua | 216 | 255 |
Yhteensä | 2 881 | 3 450 |
| Osuus | |||
Emoyritys: | Kotimaa | Omistusosuus | äänivallasta |
Keskisuomalainen Oyj | Suomi | ||
| Tytäryritykset: | |||
Esa Digital Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Etelä-Suomen Media Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Hämeen Media Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
IROResearch Oy Tutkimustoimisto | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Kaakon Viestintä Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Kamua Helsinki Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Keski-Suomen Media Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Kiinteistö Oy Lehtikaari 1 | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Kiinteistö Oy Tahko Twinhills 213 | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Lehtisepät Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Mediasepät Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Neonmedia Oy | Suomi | 80,0 % | 80,0 % |
Savo-Karjalan Media Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Suomen Suoramainonta Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Tietoykkönen Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
Vaba Meedia Öu (selvitystilassa) | Viro | 100,0 % | 100,0 % |
Väli-Suomen Media Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % |
1000 euroa | 2024 | 2023 |
| Velat, joiden vakuudeksi on annettu kiinnityksiä | ||
| kiinteistöihin tai yrityskiinnityksiä | ||
Rahalaitos- ja eläkelainat | 51 557 | 48 081 |
Luottolimiitti | 2 000 | 2 000 |
| Omasta puolesta annetut vakuudet | ||
Kiinteistökiinnitykset | 5 954 | 5 954 |
Yrityskiinnitykset | 30 068 | 30 068 |
1000 eur | 2024 | 2023 |
| Myynnit | ||
Osakkuusyritykset | 5 549 | 6 589 |
Muu lähipiiri | 6 | 0 |
| Ostot | ||
Osakkuusyritykset | 1 689 | 1 858 |
Muu lähipiiri | - | - |
1000 eur | 2024 | 2023 |
| Maksetut palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde- | 2 679 | 2 594 |
| etuudet | ||
Lakisääteinen Tyel-maksu | 431 | 423 |
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet, vapaaehtoisia eläkejärjestelyjä | 173 | 164 |
Johdon kompensaatiot yhteensä | 3 282 | 3 181 |
1000 eur | 2024 | 2023 |
Toimitusjohtaja | 877 | 862 |
| Keskisuomalainen Oyj:n hallitus: | ||
Vesa-Pekka Kangaskorpi | - | - |
Leena Hautsalo | 54 | 53 |
Pekka Haltia | 30 | 29 |
Kalle Kautto | 30 | 29 |
Jaakko Kurikka | 32 | 30 |
Mikko Paananen | 30 | 28 |
Maria Ristola | 19 | |
Riitta Vesterinen-Virtanen | 10 | 29 |
Yhteensä | 204 | 198 |