| 0174445-8 |
| 743700J7NHT5OLSJ3B78 |
| Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 | |||||||||
| 1.1.2023-31.12.2023 | |||||||||
| Sisältö | sivu | ||||||||
| Toimintakertomus | 1 | ||||||||
| Konsernitilinpäätös | |||||||||
| Konsernin laaja tuloslaskelma | 12 | ||||||||
| Konsernitase | 13 | ||||||||
| Konsernin rahavirtalaskelma, suora | 14 | ||||||||
| Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista | 15 | ||||||||
| Konsernin liitetiedot | |||||||||
| 1. Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet | 16 | ||||||||
| 2. Segmentti-informaatio | 28 | ||||||||
| 3. Hankitut liiketoiminnot | 31 | ||||||||
| 4. Operatiivinen vertailukelpoinen liikevoitto | 33 | ||||||||
| 5. Myyntituoton kirjaaminen suoritevelvoitteen täyttyessä | 34 | ||||||||
| 6. Liiketoiminnan muut tuotot | 34 | ||||||||
| 7. Liiketoiminnan muut kulut | 34 | ||||||||
| 8. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 34 | ||||||||
| 9. Tutkimus- ja kehitysmenot | 35 | ||||||||
| 10. Rahoitustuotot | 35 | ||||||||
| 11. Rahoituskulut | 35 | ||||||||
| 12. Tuloverot | 36 | ||||||||
| 13. Osakekohtainen tulos | 36 | ||||||||
| 14. Aineettomat hyödykkeet | 37 | ||||||||
| 15. Arvonalentumiset | 38 | ||||||||
| 16. Sijoituskiinteistöt | 39 | ||||||||
| 17. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 40 | ||||||||
| 18. Käyttöoikeusomaisuuserät | 41 | ||||||||
| 19. Osuudet osakkuusyrityksissä | 42 | ||||||||
| 20. Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 44 | ||||||||
| 21. Pitkäaikaiset saamiset | 44 | ||||||||
| 22. Laskennalliset verosaamiset ja -velat | 45 | ||||||||
| 23. Vaihto-omaisuus | 46 | ||||||||
| 24. Myyntisaamiset ja muut saamiset | 46 | ||||||||
| 25. Muut rahoitusvarat | 46 | ||||||||
| 26. Omaa pääomaa koskevat liitetiedot | 47 | ||||||||
| 27. Eläkevelvoitteet | 47 | ||||||||
| 28. Varaukset | 49 | ||||||||
| 29. Korolliset velat | 50 | ||||||||
| 30. Ostovelat ja muut velat | 51 | ||||||||
| 31. Rahoitusriskien hallinta | 51 | ||||||||
| 32. Muut vuokrasopimukset | 53 | ||||||||
| 33. Vakuudet ja vastuusitoumukset | 53 | ||||||||
| 34. Lähipiiritapahtumat | 54 | ||||||||
| 35. Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat | 55 | ||||||||
| Osakkeenomistuksen jakauma ja tiedot osakkeenomistajista | 56 | ||||||||
| Tunnusluvut | 58 | ||||||||
| Tunnuslukujen laskentakaavat | 59 | ||||||||
| Emoyhtiön tilinpäätös | |||||||||
| Emoyhtön Tuloslaskelma | 60 | ||||||||
| Emoyhtiön Tase | 61 | ||||||||
| Emoyhtiön Rahoituslaskelma, suora | 62 | ||||||||
| Emoyhtön liitetiedot | 63 | ||||||||
| Allekirjoitukset | 69 | ||||||||
| Tilintarkastuskertomus | 70 | ||||||||
| Riippumattoman tilintarkastajan raportti ESEF-tilinpäätöksestä | 74 | ||||||||
| 1 | |
| HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS VUODELTA 2023 | |
| Konsernin taloudellinen kehitys | |
| Konsernin liikevaihto laski markkinasuhdanteen heikentymisen myötä edellisestä vuodesta 5,6 % ja oli 208,6 Me (221,0 Me). Heikentyneen markkinasuhdanteen takia laski erityisesti mediamyynti. Vertailuvuoden 2022 tammi- huhtikuun liikevaihtoon kuulunut varhaisjakeluliiketoiminta myytiin Postille huhtikuun lopussa 2022. Tästä aiheutui 3,7 Me liikevaihdon laskua vuodelle 2023. | |
| Mediamyynti laski 8,4 % ja oli 75,1 Me (81,9 Me). Konsernin tilattavien lehtien tilaustuotot laskivat 1,7 % ja olivat 87,8 Me (89,4 Me). Ulkoinen painonmyynti laski 4,5 % ja oli 11,5 Me (12,1 Me). Jakeluliiketoiminnan liikevaihto laski 10,0 % ja oli 23,9 Me (26,5 Me). Vuokratuottoja oli 1,4 Me (1,2 Me). Muuta liikevaihtoa oli 8,8 Me (9,9 Me) ja laskua siinä oli 11,1 %. Muun liikevaihdon merkittävin osa tulee tutkimusliiketoiminnasta ja aikakauslehtitoiminnasta. Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,7 Me (15,1 Me). Vertailuvuoden olennaisin erä muissa tuotoissa oli huhtikuun lopulla 2022 toteutuneen varhaisjakeluliiketoiminnan myynnistä tullut myyntivoitto 14,5 Me. | |
| Vuonna 2023 liiketappio oli -13,8 Me eli -6,6 % liikevaihdosta. Edellisenä vuonna liikevoitto oli 10,0 Me ja liikevoittoprosentti oli 4,5 %. Liikevoittoa heikensi kustannustoimintasegmenttiin kohdistunut 7,6 Me liikearvojen arvonalentuminen sekä tuotanto- ja logistiikkapalvelut segmenttiin kirjattu 4,5 Me liikearvojen arvonalentuminen. | |
| Operatiivinen vertailukelpoinen liikevoitto oli -0,9 Me (3,7 Me) ja operatiivinen vertailukelpoinen liikevoittoprosentti oli -0,4 % (1,7 %). Vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä oli yhteensä 12,9 Me (- 6,3 Me), joista merkittävimmät olivat kustannustoimintaan kohdistunut 7,6 Me liikearvon arvonalentuminen ja painotoimintaan kohdistunut 4,5 Me liikearvon arvonalentuminen. Merkittävimmät edellisen vuoden vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat varhaisjakeluliiketoiminnan myyntihinta 21,0 Me ja myyntihintaan kohdistetut asiakkuudet ja liikearvo yhteensä 6,5 Me. Lisäksi kustannustoimintasegmenttiin kohdistui 6,5 Me liikearvon arvonalentuminen. | |
| Käyttökatetta syntyi vuoden 2023 aikana 11,0 Me. Edellisenä vuonna käyttökatteen määrä oli 30,7 Me. Operatiivinen vertailukelpoinen käyttökate oli 11,2 Me (17,1 Me). | |
| Nettorahoitustuotot olivat 0,3 Me (2,0 Me). Rahoitustuottoja kertyi 2,7 Me (3,0 Me). Rahoitusku-lut olivat 2,4 Me (1,0 Me). | |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista oli 0,0 Me (-0,2 Me). | |
| Konsernin tilikauden tulokseksi muodostui -13,2 Me (7,4 Me). | |
| Emoyhtiö Keskisuomalainen Oyj:n vuoden 2023 luvut sisältävät pääosan konsernin holding-toiminnoista, konsernin keskitetyistä hallintopalveluista ja kehitystoiminnoista sekä konsernin vuokratuotoista. Yhtiön liikevaihto oli 27,8 Me (23,9 Me). Liikevaihtoon on kirjattu vuokratuottoa 4,0 Me (4,4 Me). | |
| Kustannustoiminta | |
| Keskisuomalainen-konserni kustansi tilikaudella 2023 seitsemäätoista 5-7 päiväistä lehteä ja digitaalista uutismediaa, 31 paikallislehteä sekä 24 kaupunkilehteä. 5-7 päiväiset lehdet ovat Keski-suomalainen, Savon Sanomat, Iisalmen Sanomat, Warkauden Lehti, Etelä-Suomen Sanomat, Hämeen Sanomat, Forssan Lehti, Itä-Häme, Etelä-Saimaa, Kouvolan Sanomat, Kymen Sanomat, Länsi-Savo, Itä-Savo, Aamuposti, Länsi-Uusimaa, Keski-Uusimaa, Uusimaa. Paikallislehdet ilmestyvät 1-3 kertaa viikossa pääasiassa Savossa, Keski-Suomessa, Kaakkois-Suomessa, Kanta-Hämeessä sekä Uudellamaalla. | |
| Kustannustoiminnan segmentin liikevaihto oli 161,3 Me (170,3 Me). | |
| Konsernin ammatti- ja asiakasmedioita suunnittelee, julkaisee ja kustantaa Omnipress Oy. Ruoan, juoman ja tapahtumien ammattilehdet ovat Aromi, Evento ja Shaker sekä niiden yhteinen verkkomedia Avecmedia.fi. Näiden lisäksi Omnipress suunnittelee ja tuottaa monikanavaista asiakasmediaa noin 20 eri kumppanille painottuen erityisesti B2B-osaamiseen, talouteen ja yhteiskunnalliseen mediaan. Keskisuomalainen -konsernin liikevaihto ammatti- ja asiakasmedia liiketoiminta-alueella vuonna 2023 oli 2,6 Me (3,0 Me). | |
| 2 | |
| Painotoiminta | |
| Keskisuomalainen konsernin painopalveluihin kuului tilikauden aikana neljä sanomalehtipainoa, jotka sijaitsivat Tuusulassa, Lahdessa, Kouvolassa ja Varkaudessa. Näistä Lahden paino suljettiin 30.9.2023. Lisäksi Lahdessa oli arkkipaino, jonka liiketoiminta on myyty katsauskauden jälkeen PunaMusta Oy:lle. | |
| Painotoiminnan yhteenlaskettu liikevaihto vuonna 2023 sisältäen sisäisen ja ulkoisen liikevaihdon oli 6,0 % edellisvuotta pienempi ja oli 38,1 Me (40,6 Me). Ulkoisten painotöiden liikevaihto laski 4,2 % ja oli 11,5 Me (12,0 Me). | |
| Jakelu | |
| Konsernin jakeluliiketoimintaan kuului valtakunnallista osoitteetonta suoramainosjakelua harjoittava Suomen Suoramainonta -konserni. Lisäksi alkuvuoden 2023 ajan huhtikuun loppuun asti harjoitettiin myös osoitteellista kirje- ja pakettijakelua. Konsernin jakeluliiketoiminnan liikevaihto vuonna 2023 sisältäen sisäisen ja ulkoisen liikevaihdon oli 28,7 Me (35,7 Me). | |
| Osoitteellisen jakelun yhteenlaskettu sisäinen ja ulkoinen liikevaihto vuonna 2023 oli 3,3 Me (12,1 Me). Liikevaihtoa laski 30.4.2022 toteutettu järjestely, jossa myytiin konsernin varhaisjakeluliiketoiminta Postille. Samalla tehtiin Postin kanssa pitkä viisivuotinen alihankintasopimus konsernin sanomalehtien jakamisesta. | |
| Osoitteettoman suoramainosjakelun liikevaihto sisältäen sekä sisäisen että ulkoisen liikevaihdon kasvoi 7,1 % ja oli 25,4 Me (23,7 Me). | |
| Tutkimuspalvelut | |
| Konserniin kuuluu tutkimusyhtiö IROResearch Oy Tutkimustoimisto sekä tutkimuspalveluita tarjoava Tietoykkönen Oy. Tutkimustoiminnan liikevaihto vuonna 2023 oli 3,0 Me (3,6 Me). IROReserch Oy Tutkimustoimiston liikevaihto oli 2,7 Me (3,3 Me). Tietoykkösen liikevaihto oli 0,5 Me (0,4 Me). | |
| Mediamyynti | |
| Konsernin mediamyynti laski 8,4 % ja oli 75,1 Me (81,9 Me). Digitaalinen mediamyynti kasvoi 3,0 % ja oli 13,6 Me (13,2 Me). | |
| Tilaustuotot | |
| Konsernin tilausmyyntituotot laskivat 1,7 % katsauskaudella ja olivat 87,8 Me (89,4 Me). Digitaalisten tilaustuottojen kasvu on pysynyt vahvana. Konsernin digitaaliset tilausmyyntituotot kasvoivat 13,3 % ja olivat 17,6 Me (15,5 Me). | |
| Toimintaympäristö ja inflaation vaikutus | |
| Toimintaympäristö tilikaudella jatkui haastavana. Helmikuussa 2022 alkanut Ukrainan sota on jatkuessaan ylläpitänyt epävarmuutta markkinassa ja ollut osaltaan aiheuttamassa voimakasta globaalia inflatorista kehittymistä ja korkotason nousua. Yhdessä noussut korkotaso sekä kiihtynyt inflaatio ovat vaikeuttaneet Keskisuomalainen -konsernin toimintaympäristöä merkittävästi. | |
| Suurimmat vaikutukset ovat näkyneet korkeana kustannusinflaationa. Keskisuomalainen -konsernin tärkeimmistä kustannuskomponenteista erityisesti sanomalehtipaperin hintataso kahden vuoden aikana lähes kaksinkertaistui. Korkeimmasta kustannushuipusta on nyt laskeuduttu tasolle, joka on noin 50 % korkeampi kuin ennen Ukrainan sotaa. Kustannusinflaatio on näkynyt myös palkkojen nousuna, minkä vaikutus keskisuomalaisen työvoimavaltaiseen liiketoimintaan on suuri. Lisäksi palkkojen nousu samoin kuin energian ja polttoaineiden kustannusinflaatio ovat nostaneet konsernin lehtien jakelun kustannuksia merkittävästi. | |
| 3 | |
| Ukrainan sota, kohonnut korkotaso ja pitkittynyt korkea kustannusinflaatio ovat luoneet yleisen haastavan markkinatilanteen konsernin päämarkkina-alueella Suomessa. Talouden kasvu on pysähtynyt ja Suomen talous on vuoden 2023 aikana vaipunut taantumaan. Talouskehityksen arvioidaan jatkuvan heikkona vielä alkuvuoden ja talous alkaa elpyä vasta vuoden 2024 lopulla. Heikko markkinasuhdanne on Keskisuomalainen -konsernin toiminnassa näkynyt erityisesti painetun mainosmarkkinan kehityksessä. Kantar Media Finland Oy:n tutkimuksen mukaan vuonna 2023 kotimainen mediamarkkina laski maaliskuun eduskuntavaalikuukautta lukuun ottamatta kumulatiivisesti tarkasteltaessa läpi koko vuoden ja laskua oli yhteensä 2,4 %. Samaan aikaan kuitenkin painetun sanoma- ja kaupunkilehtien mainonta laski 11,8 %. | |
| Mediatoimialalla ja erityisesti tilattavien sanomalehtien liiketoiminnassa kohonneita kustannuksia on ollut erittäin vaikeaa lyhyellä aikavälillä viedä asiakashintoihin. Tilattavien sanomalehtien tilaushintoja voi nostaa vain tilausjaksojen vaihtuessa ja asiakaskunnassa on laajalti pitkiä tilausjaksoja. | |
| Mainosmyynnissä yleinen markkinan epävarmuus ja hermostuneisuus on Venäjän sodan ja inflaation takia lisääntynyt. Se on vaikuttanut mainosmarkkinan kehitykseen erityisesti painettujen sanoma- ja kaupunkilehtien osalta. Yleistä kustannustason nousua on tilikauden aikana ollut vaikeaa viedä mediamyynninkin hintoihin, sillä pidempiin asiakassopimuksiin on kesken vuotta haastavaa tehdä hinnanmuutoksia ja toisaalta mainosvolyymin kasvattaminenkin on ollut markkinatilanteen takia haastavaa. Kokonaisuudessaan tilikauden aikana saatiin vain osin kohonneita kustannuksia vietyä tuottoihin, mikä on heikentänyt Keskisuomalainen -konsernin kannattavuutta. | |
| Kantar Media Finland Oy:n mukaan koko mediamainonta Suomessa laski 2,4 % vuonna 2023 vuoteen 2022 verrattuna. Painettu sanomalehti- ja kaupunkilehtimainonta laski 11,8 %. Ulko- ja liikennemainonta kasvoi 8,7 %. Sähköinen mainonta pysyi edellisen vuoden tasolla ja laski 0,8 %. Suurimmista toimialoista vähittäiskaupan mainonta laski 5 %, elintarvikkeet +7 %, autot -2 %, ja mediat -19 %. Matkailun ja liikenteen mainonta kasvoi +8 %. | |
| Tehostamisohjelma | |
| Keskisuomalainen -konserni julkisti 17.8.2023 käynnistävänsä tehostamisohjelman, jonka tavoitteena oli kilpailukyvyn parantaminen ja toiminnan tehostaminen. Tehostamisohjelmalla tavoiteltiin 5,0 Me tehostumishyötyä vuoden 2024 loppuun mennessä. Konserni tarkensi ohjelmaan liittyviä toimenpiteitä 26.9.2023. | |
| Osana tehostamisohjelmaa Keskisuomalainen-konsernissa vähennetään tilattavien paperilehtien ilmestymispäiviä. Sisä-Savon paperilehden tiistain ilmestymispäivä jäi pois ja Pieksämäen Lehden paperilehden lauantain ilmestymispäivä jäi pois 1.10.2023 alkaen. Vuoden 2024 huhtikuussa tehdään seuraavat muutokset paperilehtien ilmestymispäivissä: Warkauden Lehden keskiviikon ja sunnuntain paperilehdet lakkaavat ilmestymästä, minkä lisäksi Etelä-Saimaan, Forssan Lehden, Iisalmen Sanomien, Kouvolan Sanomien, Kymen Sanomien ja Länsi-Savon sunnuntain sekä Itä-Savon maanantain paperilehdet lakkaavat ilmestymästä. Verkon uutisointi jatkuu kaikissa edellä mainituissa lehdissä seitsemänä päivänä viikossa. | |
| Lisäksi osana tehostamisohjelmaa Keskisuomalainen -konserni sulki Lahden sanomalehtipainon. Tuotanto Lahden sanomalehtipainossa päättyi 30.9.2023. Lahdessa painetut painotyöt siirrettiin konsernin muihin sanomalehtipainoihin painettavaksi. | |
| Tehostamistoimenpiteillä saavutetaan säästöjä lähes kaikissa kuluryhmissä. Toimenpiteet ajoittuvat loppuvuoden 2023 ja alkuvuoden 2024 välille. Toiminnan tehostamisella, rakenteellisilla muutoksilla ja uudelleenjärjestelyillä Keskisuomalainen-konsernin henkilöstön määrä vähenee arviolta 35,5 henkilötyövuotta. |
|
| Konsernirakenne | |
| Ilves jakelu Oy sulautui 31.10.2023 emoyhtiöönsä Hämeen Mediat Oy:öön. Jakelusepät Oy ja Suomen Lehtiyhtymä Oy sulautuivat Keskisuomalainen Oyj:hin 31.10.2023. Suora Lähetys Oy lopetettiin selvitystilamenettelyn kautta 20.12.2023. | |
| Tiedot konserniyhtiöistä sekä niiden omistusosuuksista löytyvät tilinpäätöksen liitetiedoista. | |
| 4 | |
| Osakkuusyhtiöt | |
| Keskisuomalainen Oyj:n osakkuusyhtiöt ovat Arena Partners Oy (41,21 %), Jyväskylän Messut Oy (26,32 %), Myyntimestarit Oy (31,63 %) sekä Hämeen Ääni Oy (40,0 %). Keskisuomalainen Oyj ja sen tytäryhtiöt omistavat Kärkimedia Oy:tä ja konsernin yhteenlaskettu omistusosuus on 44,44 %. Suomen Suoramainonta Oy:n osakkuusyhtiöitä ovat Länsi-Uudenmaan Mainosjakelu Oy (35,0 %) sekä Oulu Suorajakelu Oy (50,0 %). | |
| Tutkimus- ja kehitystoiminta | |
| Digitaalisten media- ja liiketoimintaratkaisujen kehittäminen on merkittävä osa konsernin tuoteke-hitystoimintaa. Kehitysmenoja ei pääsääntöisesti ole aktivoitu, koska niistä tulevat tuotot varmistuvat vasta, kun tuotteet tulevat markkinoille. | |
| Emoyhtiön hallitus ja tilintarkastus | |
| Yhtiön hallitukseen ovat kuuluneet seuraavat henkilöt: | |
| toimitusjohtaja Leena Hautsalo, puheenjohtaja | |
| toimitusjohtaja Jaakko Kurikka, varapuheenjohtaja | |
| toimitusjohtaja Mikko Paananen | |
| toimitusjohtaja Kalle Kautto | |
| metsätalousyrittäjä Pekka Haltia | |
| toimitusjohtaja Riitta Vesterinen-Virtanen | |
| toimitusjohtaja Vesa-Pekka Kangaskorpi | |
| Yhtiön toimitusjohtajana on toiminut Vesa-Pekka Kangaskorpi. | |
| Tilintarkastajana on toiminut Ernst & Young Oy, päävastuullisena tilintarkastajana KHT Miikka Hietala. | |
| Yhtiössä noudatetaan Arvopaperimarkkinayhdistyksen suosituksen (Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodi) mukaista hallinnointijärjestelmää. Yhtiö on antanut suosituksessa tarkoitetun erillisen selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä. Yhtiön palkitsemispolitiikan mukainen palkitsemisraportti on käyty läpi Keskisuomalainen Oyj:n yhtiökokouksessa 26.4.2023. Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä sekä palkitsemispolitiikka ovat nähtävissä yhtiön internet-sivuilla www.keskisuomalainen.com. | |
| Yhtiön osakkeet | |
| Osakkeet jakautuvat kahteen sarjaan. K-osakkeet ja A-osakkeet eroavat toisistaan siten, että jokainen K-osake tuottaa oikeuden äänestää yhtiökokouksessa kahdellakymmenellä (20) äänellä ja A-osake yhdellä (1) äänellä. 31.12.2023 K-osakkeita oli yhteensä 4.581.136 kpl ja A-osakkeita 5.461.332 kpl, yhteensä osakkeita on 10.042.468 kappaletta. | |
| Yhtiökokous päätti 26.4.2023 valtuuttaa hallituksen päättämään omien osakkeiden hankinnasta. Hallitus voi päättää hankkia A-sarjan osakkeita enintään 1.000.000 kappaletta ja K-sarjan osakkeita enintään 1.000.000 kappaletta, kuitenkin yhteensä enintään 1.000.000 osaketta. Omia osakkeita voidaan hankkia myös suunnattuna hankintana. Osakkeista maksettavan vastikkeen on oltava vähintään 10,00 euroa ja enintään 18,00 euroa osakkeelta. Hallitus voi valtuutuksen perusteella päättää omien osakkeiden hankkimisesta vain yhtiön vapaalla omalla pääomalla. | |
| Hallitus voi päättää myös enintään 1.000.000 uuden A-sarjan osakkeen tai yhtiön hallussa ole-vien omien osakkeiden antamisesta. Valtuutusta voidaan käyttää yhtiön kasvustrategian tukemiseksi yrityshankinnoissa tai muissa järjestelyissä. Lisäksi osakkeita saadaan antaa yhtiön nykyisille osakkeenomistajille tai ne voidaan mitätöidä tai K-sarjan osakkeet voidaan muuntaa A-sarjan osakkeiksi ja myydä ne julkisessa kaupankäynnissä tai käyttää henkilöstön kannustusjärjestelmässä. Valtuutus sisältää myös oikeuden antaa osakkeita suunnatusti, osakkeenomistajien merkintäoikeudesta poiketen laissa säädetyin ehdoin. | |
| Valtuutukset ovat voimassa seuraavaan yhtiökokoukseen, kuitenkin enintään 31.5.2024 saakka. | |
| Muut tiedot osakkeista ja osakkeiden omistuksesta löytyvät tilinpäätöksen liitetiedoista. | |
| 5 | |
| Rahoitus | |
| Keskisuomalainen -konsernilla oli vieraan pääoman ehtoista lainaa vuoden 2023 lopussa 48,1 Me (54,1 Me). | |
| Keskisuomalainen Oyj:llä on rahoitussopimus Nordea Bank Oyj:n kanssa ja rahoitussopimukseen liittyvää lainaa 31.12.2023 yhtiöllä oli 48,0 Me. Laina erääntyy marraskuussa 2026. Sopimus sisältää taloudellisia kovenantteja, jotka perustuvat Keskisuomalainen -konsernin nettovelan ja käyttökatteen suhteeseen sekä omavaraisuusasteeseen. | |
| Keskisuomalainen Oyj on suojautunut korkoriskiltä tekemällä pitkäaikaisen korkosuojausjärjestelyn. | |
| Keskisuomalaisen -konsernin maksuvalmius on säilynyt hyvällä tasolla koko tilikauden. Konsernin omavaraisuusaste vuoden 2023 lopussa oli 40,3 % (45,8 %). Tilikauden rahavarojen muutos oli - 8,6 Me (+3,7 Me) ja rahavarojen määrä oli 16,2 Me (24,8 Me). | |
| Keskisuomalainen Oyj:llä on seuraavat lähipiirilainat konsernin yhtiöiden kanssa. Keskisuomalainen Oyj on antanut pääomalainaa Esa Digital Oy:lle 0,7 Me, Neonmedia Oy:lle 2,5 Me ja Jakelujuniorit Oy:lle 0,1 Me. Se on antanut 2,5 Me rahalainan Suomen Suoramainonta Oy:lle. | |
| Investoinnit | |
| Konsernin bruttoinvestoinnit olivat 4,9 Me ja 2,3 % liikevaihdosta (5,4 Me ja 2,5 %). Vertailuvuonna tytäryritysten hankintaan käytettiin 0,6 Me. Muutoin tilikauden investoinnit olivat pääasiassa korvaus- ja ylläpitoinvestointeja. | |
| Vastuullisuus | |
| Vastuullisuustyö Keskisuomalainen-konsernissa kattaa ympäristöön kohdistuvan, sosiaalisen, hallinnollisen ja taloudellisen (ESG) sekä mediatoimialalle ominaisen näkökulman. Vastuullisuustyössä noudatetaan kulloinkin voimassa olevia lakeja ja säädöksiä sekä huomioidaan sidosryhmien odotukset. Vastuullisuuden toteutumista konsernissa ohjaavat ylimmän johdon hyväksymät periaatteet ja ohjeistukset. Vastuullisuudesta raportoidaan kansallisten raportointivaatimusten mukaisesti. | |
| Keskisuomalainen-konserni raportoi vuosikertomuksessa 2023 vastuullisuusraportin GRI-sisältöindeksissä olevat tiedot ajalta 1.1.-31.12.2023 viittaamalla GRI-standardeihin. Keskisuomalainen-konserni on myös tarkastellut toimintaansa EU-taksonomian vaatimalla tavalla. EU-taksonomia on EU:n ilmasto- ja ympäristötavoitteita merkittävästi edistävien sijoituskohteiden luokitusjärjestelmä, johon kytkeytyy myös raportointivelvollisuus. Vastuullisuutta koskeva rapor-tointi toteutetaan muiden kuin taloudellisten tietojen raportointidirektiivin mukaisesti. | |
| Keskisuomalainen -konsernin vuosikertomus vuodelta 2023, mikä sisältää hallituksen toimintakertomuksen, tilinpäätöksen, tilintarkastuskertomuksen, selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä, toimielinten palkitsemisraportin sekä vastuullisuusraportin julkaistaan viikolla 13, mikä alkaa 25.3.2024. | |
| EU taksonomia | |
| EU-taksonomiatiedot | |
| EU-taksonomia on Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksessa (EU) 2020/852 (taksonomia-asetus) määritelty kestävän taloudellisen toiminnan luokitusjärjestelmä, jonka tavoitteena on lisätä kestävää sijoittamista ja ohjata pääomavirtoja kestäviksi katsottuihin teknologioihin ja liiketoimintoihin. Taksonomia-asetus sisältää listan ns. taksonomiakelpoisista taloudellisista toiminnoista kriteereineen, joiden täyttyessä voidaan lainsäädännön silmissä osoittaa toiminnan merkittävästi edistävän yhtä EU:n talousalueen kuudesta kestävyystavoitteesta: | |
| Ilmastonmuutoksen hillintä | |
| Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | |
| Siirtyminen kiertotalouteen | |
| Ympäristön saastumisen ehkäiseminen ja vähentäminen | |
| Luonnon monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu | |
| 6 | |
| Jos toiminta osoittaa merkittävästi edistävänsä yhtä kestävyystavoitetta samalla kun se ei merkittävästi haittaa muiden tavoitteiden saavuttamista, ja on ottanut käyttöön ns. vähimmäistason suojatoimet sosiaalisten rikkomusten välttämiseksi omassa sekä merkittävien liikekumppanuuksien toiminnassa, voidaan toiminnan sanoa olevan taksonomian mukaista ja täten EU:n kriteerien mukaisesti kestävää. Tilikaudesta 2023 lähtien on raportointivelvollisten yritysten raportoitava missä määrin liikevaihto, pääomamenot (CapEx) ja vastaavat toimintamenot (OpEx) ovat taksonomiakelpoisia sekä taksonomian mukaisia yllälistattujen kestävyystavoitteiden näkökulmasta. | |
| EU-taksonomia luokittelee nykymuodossaan sellaiset taloudelliset toiminnot, joiden nähdään olevan erityisessä avainasemassa EU:n pyrkimyksissä siirtyä kestävämpään talouteen. Siksi järjestelmä tunnistaa ensisijaisesti energia-, liikenne-, jätehuollon ja rakennusalan toimintoja. Keskisuomalainen-konsernin mediaan, painatukseen sekä viestintään liittyvät pääliiketoiminta-alueet eivät lukeudu EU:n priorisoimien toimintojen joukkoon, ja ovat siksi toistaiseksi taksonomiatarkastelun ulkopuolella. Keskisuomalainen-konsernin taksonomiakelpoisuus painottuukin kiinteistöliiketoimintaan. | |
| Taksonomia-arviointi | |
| Taksonomiakelpoisuus ja taksonomian mukaisuus todettiin vertailemalla Keskisuomalainen-konsernin tilikauden toimintoja taksonomiassa listattujen toimintojen kuvauksiin ja näiden teknisiin kriteereihin. Koska suurin osa Keskisuomalainen-konsernin mediapalveluista ja -tuotteista sekä markkinointiin ja viestintään liittyvistä palveluista on toistaiseksi taksonomian ulkopuolella, rajoittuu taksonomia-arviointi seuraaviin taksonomiakelpoisiin liiketoimintoihin: | |
| CCM 7.7. Rakennusten hankinta ja omistaminen | |
| Konsernin omistamat kiinteistöt eri puolella Suomea tuottavat vuokratuloa. Rakennukset eivät nykyisellään täytä ilmastonmuutokseen liittyvien tavoitteiden teknisiä kriteereitä (mm. luokan A energiatehokkuustodistuksen vaatimusta) eivätkä siten ole taksonomian mukaisia. | |
| CCA 8.3. Radio- ja televisiotoiminta | |
| Konsernin radiotoiminta. Vaikka radiotoimintaan kohdistuvat fyysiset ilmastoriskit ovat merkitykseltään vähäisiä, Keskisuomalainen -konserni ei ole selvittänyt radiolähetystensä osuutta, joiden voidaan tulkita lisäävän yleistä tietoisuutta ilmastonmuutokseen sopeutumisesta, joka olisi edellytys (EU) 2020/852 11 artiklan 1 kohdan b alakohdassa tarkoitetulle taksonomian mukaiselle mahdollistavalle toiminnalle. | |
| CCM 7.3. Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus | |
| Konsernin kiinteistöissä on 2023 vaihdettu valaisujärjestelmiä energiatehokkaampiin. Uuden valaistuslaitteiston komponenteista ja järjestelmistä ei ole toistaiseksi tiedossa täyttävätkö ne direktiivin 2010/31/EU tarkat vaatimukset eivätkä siten ole laskettavissa taksonomian mukaisiksi. | |
| CCM 6.6. Tieliikenteen tavaraliikennepalvelut | |
| Konsernin toimintamenoja (OpEx) kohdistuu konsernin jakelutoimintoa suorittavaan autokantaan, jonka ajoneuvoista 63 % ovat Euro VI -standardin mukaisia. Näiden joukossa ei kuitenkaan ole toistaiseksi ajoneuvoja, jotka eivät tuota lainkaan hiilidioksidipäästöjä (pakokaasuja) eivätkä siten ole taksonomian mukaisia. | |
| Ympäristöön liittyviin kestävyystavoitteisiin keskittyvään taksonomia-asetukseen sisältyy myös sosiaalisen vastuun varmistamisen komponentti: vähimmäistason suojatoimet (minimum safe-guards). Sosiaalisen kestävyyden vähimmäistason suojatoimilla taksonomia-asetus tarkoittaa yrityksen menettelyjä sen varmistamiseksi, että toiminnassa noudatetaan 1) OECD:n toimintaohjeissa monikansallisille yrityksille sekä 2) yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevissa YK:n oh-jaavissa periaatteissa mainittuja vastuullista liiketoimintaa koskevia linjauksia. Käytännössä tämä nykytulkinnan mukaisesti edellyttää yritykseltä ihmisoikeuksien ja hyvien työolosuhteiden toteutumiseen, korruption ja lahjonnan torjumiseen, reilun kilpailun varmistamiseen sekä veronsäännösten noudattamiseen tähtääviä riskienhallintaprosesseja. | |
| Keskisuomalainen-konsernilla ei ole lainvastaisia rikkomuksia yllä mainittuja seikkoja vastaan ja ylläpitää hyvän hallintotavan mukaisia käytänteitä. Keskisuomalainen-konserni on myös 2023 alkanut valmistautua kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) vaatimuksiin, jonka voidaan katsoa puolestaan myös tukevan vähimmäissuojatoimien toteutumista. | |
| Keskisuomalainen-konserni jatkaa EU:n kestävyyslainsäädännön kehityksen seuraamista, etenkin Kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) käyttöönottoa ja parhaiden käytänteiden muodostumista sekä yritysvastuulakia (CSDDD). | |
| 7 | ||||||||||||||||||||
| Taksonomian mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvistä tuotteista tai palveluista saatu osuus liikevaihdosta vuotta 2023 koskevat tiedot | ||||||||||||||||||||
| Tilikausi 2023 | Vuosi | Merkittävän edistämisen kriteeri | "Ei merkittävää haittaa" -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm) | |||||||||||||||||
| Taloudelliset toiminnat (1) | Koodi (2) | Liikevaihto (3) | Osuus liikevaihdosta, vuosi 2023 (4) | Ilmastonmuutoksen hillintä (5) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (6) | Vesi (7) | Ympäristön pilaantuminen (8) | Kiertotalous (9) | Biologinen monimuotoisuus (10) | Ilmastonmuutoksen hillintä (11) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (12) | Vesi (13) | Ympäristön pilaantuminen (14) | Kiertotalous (15) | Biologinen monimuotoisuus (16) | Vähimmäistason suojatoimet (17) | Taksonomian mukaisten tai taksonomiakelpoisten osuus liikevaihdosta, vuosi 2022 (18) | Luokka mahdollistava toiminta (19) | Luokka siirtymätoiminta (20) | |
| Teksti | TEUR | % | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | T | ||
| A TAKSONOMIAKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||||
| A.1 Ympäristön kannalta kestävät (taksonomian mukaiset) toiminnat | ||||||||||||||||||||
| Ympäristön kannalta kestävistä (taksonomian mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1) | - | 0,0 % | 0,0 % | |||||||||||||||||
| Josta mahdollistavat toiminnat | - | |||||||||||||||||||
| Josta siirtymätoiminnat | - | |||||||||||||||||||
| A.2 Taksonomiakelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin taksonomian mukaiset) toiminnat | ||||||||||||||||||||
| KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | |||||||||||||||
| Radio- ja televisiotoiminta | CCA 8.3 | 1 016,7 | 0,5 % | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,6 % | ||||||||||
| Rakennusten hankinta ja omistaminen | CCM 7.7 | 1 416,3 | 0,7 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,5 % | ||||||||||
| Taksonomiakelpoisista muttei ympäristön kannalta kestävistä (muista kuin taksonomian mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.2) | 2 433,1 | 1,2 % | 0,7 % | 0,5 % | 1,1 % | |||||||||||||||
| A Taksonomiakelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (A.1+A.2) | 2 433,1 | 1,2 % | 0,7 % | 0,5 % | 1,1 % | |||||||||||||||
| B EI-TAKSONOMIAKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||||
| Ei-taksonomiakelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto | 206 162,2 | 98,8 % | 98,9 % | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 208 595,2 | 100,0 % | 100,0 % | |||||||||||||||||
| Taksonomian mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyvien tuotteiden ja palvelujen osuus pääomamenoista vuoden 2023 tiedot | ||||||||||||||||||||
| Tilikausi 2023 | Vuosi | Merkittävän edistämisen kriteeri | "Ei merkittävää haittaa" -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm) | |||||||||||||||||
| Taloudelliset toiminnat (1) | Koodi (2) | Pääomamenot (3) | Osuus pääomamenoista, vuosi 2023 (4) | Ilmastonmuutoksen hillintä (5) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (6) | Vesi (7) | Ympäristön pilaantuminen (8) | Kiertotalous (9) | Biologinen monimuotoisuus (10) | Ilmastonmuutoksen hillintä (11) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (12) | Vesi (13) | Ympäristön pilaantuminen (14) | Kiertotalous (15) | Biologinen monimuotoisuus (16) | Vähimmäistason suojatoimet (17) | Taksonomian mukaisten tai taksonomiakelpoisten osuus pääomamenoista, vuosi 2022 (18) | Luokka mahdollistava toiminta (19) | Luokka siirtymätoiminta (20) | |
| Teksti | TEUR | % | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | T | ||
| A TAKSONOMIAKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||||
| A.1 Ympäristön kannalta kestävät (taksonomian mukaiset) toiminnat | ||||||||||||||||||||
| Ympäristön kannalta kestävien (taksonomian mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.1) | - | 0,0 % | 0,0 % | |||||||||||||||||
| Josta mahdollistavat toiminnat | - | |||||||||||||||||||
| Josta siirtymätoiminnat | - | |||||||||||||||||||
| A.2 Taksonomiakelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin taksonomian mukaiset) toiminnat | ||||||||||||||||||||
| KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | |||||||||||||||
| Radio- ja televisiotoiminta | CCA 8.3 | 2,8 | 0,0 % | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,0 % | ||||||||||
| Rakennusten hankinta ja omistaminen | CCM 7.7 | 482,5 | 5,8 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 9,2 % | ||||||||||
| Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus | CCM 7.3 | 14,2 | 0,2 % | KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 0,6 % | ||||||||||
| Taksonomiakelpoisten muttei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin taksonomian mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.2) | 499,4 | 6,0 % | 6,0 % | 0,0 % | 9,8 % | |||||||||||||||
| A Taksonomiakelpoisten toimintojen pääomamenot (A.1+A.2) | 499,4 | 6,0 % | 6,0 % | 0,0 % | 9,8 % | |||||||||||||||
| B EI-TAKSONOMIAKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||||
| Ei-taksonomiakelpoisten toimintojen pääomamenot | 7 776,6 | 94,0 % | 90,2 % | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 8 276,0 | 100,0 % | 100,0 % | |||||||||||||||||
| Taksonomian mukaisiin taloudellisiin toimintoihin liittyviin tuotteisiin ja palveluihin liittyvä osuus toimintamenoista vuoden 2023 tiedot | ||||||||||||||||||||
| Tilikausi 2023 | Vuosi | Merkittävän edistämisen kriteeri | "Ei merkittävää haittaa" -kriteerit (DNSH: Does Not Significantly Harm) | |||||||||||||||||
| Taloudelliset toiminnat (1) | Koodi (2) | Toimintamenot (3) | Osuus toimintamenoista, vuosi 2023 (4) | Ilmastonmuutoksen hillintä (5) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (6) | Vesi (7) | Ympäristön pilaantuminen (8) | Kiertotalous (9) | Biologinen monimuotoisuus (10) | Ilmastonmuutoksen hillintä (11) | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen (12) | Vesi (13) | Ympäristön pilaantuminen (14) | Kiertotalous (15) | Biologinen monimuotoisuus (16) | Vähimmäistason suojatoimet (17) | Taksonomian mukaisten tai taksonomiakelpoisten osuus toimintamenoista, vuosi 2022 (18) | Luokka mahdollistava toiminta (19) | Luokka siirtymätoiminta (20) | |
| Teksti | TEUR | % | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K; E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | T | ||
| A TAKSONOMIAKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||||
| A.1 Ympäristön kannalta kestävät (taksonomian mukaiset) toiminnat | ||||||||||||||||||||
| Ympäristön kannalta kestävien (taksonomian mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.1) | - | 0,0 % | 0,0 % | |||||||||||||||||
| Josta mahdollistavat toiminnat | - | |||||||||||||||||||
| Josta siirtymätoiminnat | - | |||||||||||||||||||
| A.2 Taksonomiakelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin taksonomian mukaiset) toiminnat | ||||||||||||||||||||
| KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | |||||||||||||||
| Tieliikenteen tavaraliikennepalvelut | CCM 6.6 | 597,5 | 8,3 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 7,3 % | ||||||||||
| Rakennusten hankinta ja omistaminen | CCM 7.7 | 641,4 | 9,0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | 9,9 % | ||||||||||
| Taksonomiakelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin taksonomian mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.2) | 1 238,8 | 17,3 % | 17,3 % | 17,3 % | ||||||||||||||||
| A Taksonomiakelpoisten toimintojen toimintamenot (A.1+A.2) | 1 238,8 | 17,3 % | 17,3 % | 17,3 % | ||||||||||||||||
| B EI-TAKSONOMIAKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||||
| Ei-taksonomiakelpoisten toimintojen toimintamenot | 5 920,2 | 82,7 % | 82,7 % | |||||||||||||||||
| YHTEENSÄ | 7 159,0 | 100,0 % | 100,0 % | |||||||||||||||||
| 8 | ||||||
| Laskentaperiaate ja lisätietoja tulosindikaattoreista | ||||||
| Tässä osiossa kuvataan periaatteet, joiden mukaan delegoidussa säädöksessä (EU) 2021/2178 vaadittujen tulosindikaattorisuhdelukujen osoittajat ja nimittäjät laskettiin. Keskisuomalainen-konsernin konsernitilinpäätös on laadittu EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen tilinpäätösstandardien (IFRS) mukaisesti (lisätietoja tilinpäätöksen liitetiedosta 1. Konsernitiilinpäätöksen laatimisperusteet). Delegoitu säädös vaatii yhtiöitä kertomaan miten ne ovat välttäneet kaksinkertaisen huomioon ottamisen kohdentaessaan liikevaihdon, pääomamenojen (CapEx) ja tiettyjen toimintamenojen (OpEx) osuuksia taksonomiakelpoiseksi todettuihin taloudellisiin toimintoihin, eli vaadittujen indikaattorisuhdelukujen osoittajaeriin: taksonomiakelpoisiksi todetut toiminnot vastaavat Keskisuomalainen-konsernin kirjanpidossa erikseen seurattavia liiketoiminta-alueiden kustannuspaikkoja, mikä mahdollisti talouslukujen tarkan kohdistamisen. | ||||||
| Liikevaihto | ||||||
| Taksonomiakelpoiseksi arvioitu liikevaihto-osuus (tulosindikaattorisuhdeluvun osoittaja) koostuu asiakassopimusten mukaisesta tuloutuksesta ja omistettujen kiinteistöjen vuokratuloista. Nimittäjä käsittää konsernitilinpäätöksen tuloslaskelmassa tunnistetun tilikauden liikevaihdon kokonai-suudessaan. | ||||||
| Pääomamenot (CapEx) | ||||||
| CapEx-pääomamenojen indikaattoriin on sisällytetty lisäykset aineellisiin ja aineettomiin hyödyk-keisiin ennen poistoja, arvonalentumisia tai käyvän arvon muutoksia tilikauden aikana (lisätietoja konsernitilinpäätöksen liitetiedoista 14. Aineettomat hyödykkeet ja liikearvo, 17. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet sekä 18. Käyttöomaisuuserät). Konsernin pääliiketoiminnan ollessa toistaiseksi taksonomialuokittelujärjestelmän ulkopuolella, ei ole laadittu taksonomiaraportoinnin muotoa koskevaa delegoidun säädöksen tarkoittamaa muodollista CapEx-suunnitelmaa. | ||||||
| Toimintamenot (OpEx) | ||||||
| Taksonomiakelpoiset delegoidun säädöksen tarkoittamat toimintamenot (OpEx) liittyvät konsernin taksonomiakelpoisiin omaisuuseriin ja taksonomiakelpoisiksi arvioituihin hankittuihin ulkoisiin palveluihin, ja sisältävät kaikki suorat pääomittamattomat kustannukset, jotka on ollut mahdollista eritellä. Pääasiassa toimintamenot koostuvat kiinteistöjen korjauksista, huoltosopimusmenoista, remonttikuluista ja näihin kytkeytyvistä konsultointipalveluista, autokannan leasing-sopimusmenoista sekä tuotantokoneiden ylläpitoon ja huoltoon liittyvistä pääomittamattomista kuluista. | ||||||
| Keskisuomalainen-konsernilla ei ollut suoria kytköksiä delegoidun asetuksen (EU) 2022/1214 tarkoittamaan ydinenergiaan tai fossiiliseen kaasuun perustuvaan energiantuotantoon. | ||||||
| 9 | ||||||
| Ydinvoimaan ja fossiilisiin kaasuihin liittyvät toiminnot | ||||||
| Rivi | Ydinenergiaan liittyvät toiminnot | |||||
| 1 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI | ||||
| 2 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI | ||||
| 3 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI | ||||
| Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | ||||||
| 4 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI | ||||
| 5 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI | ||||
| 6 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI | ||||
| Arvio yhtiön taloudellisesta asemasta ja tuloksesta sekä toiminnan kehittymistä koskevat tärkeät seikat | ||||||
| Konsernin liikevaihto laski 5,6 % ja oli 208,6 Me (221,0 Me). | ||||||
| Kustannustoiminnan liikevaihto oli 161,3 Me (170,3 Me) ja liikevoitto oli 2,2 Me (6,6 Me). Kustan-nustoiminnan liikevoittoa heikensi segmenttiin kirjattu 7,6 Me liikearvojen arvonalentuminen. | ||||||
| Tuotanto- ja logistiikkapalveluiden liikevaihto laski 10,8 % ja oli 71,0 Me (79,6 Me). Tuotanto- ja logistiikkapalveluiden liikevoitto oli -9,3 Me (10,0 Me). Tuotanto- ja logistiikkapalveluiden liikevoittoa heikensi segmenttiin kirjattu 4,5 Me rotaatiopaino liiketoiminnan liikearvojen arvonalentuminen. Vertailuvuoden Tuotanto- ja logistiikkapalveluiden liikevoittoa paransi merkittävästi konsernin varhaisjakeluliiketoiminnan myyntivoitto. | ||||||
| Konsernin tulos oli -13,2 Me (7,4 Me). Tilikauden tulosta heikensivät 7,6 Me liikearvojen arvonalentumiskirjaus kustannustoimintaan sekä 4,5 Me liikearvojen arvonalentumiskirjaus tuotanto- ja logistiikkapalveluihin. | ||||||
| 2023 | 2022 | 2021 | ||||
| Liikevaihto Me | 208,6 | 221 | 211,6 | |||
| Liikevoitto Me | -13,8 | 10 | 9,6 | |||
| Liikevoitto % | -6,6 | 4,5 | 4,5 | |||
| Operatiivinen vertailukelpoinen liikevoitto Me | -0,9 | 3,7 | 12,8 | |||
| Operatiivinen vertailukelpoinen liikevoitto % | -0,4 | 1,7 | 6,1 | |||
| Käyttökate Me | 11,0 | 30,7 | 26,2 | |||
| Tilikauden tulos Me | -13,2 | 7,4 | 6,7 | |||
| Tulos/osake, Eur | -1,30 | 0,74 | 0,69 | |||
| Oman pääoman tuotto % | -18,7 | 8,5 | 7,3 | |||
| Omavaraisuusaste % | 40,3 | 45,8 | 46,1 | |||
| Lisää tunnuslukuja ja tunnuslukujen laskentakaavat on esitetty tilinpäätöksen liitetiedoissa. | ||||||
| 10 | ||||||
| Olennaiset tapahtumat tilikauden päättymisen jälkeen | ||||||
| Tilinpäätöspäivän jälkeen Keskisuomalainen Oyj allekirjoitti 31.1.2024 kauppakirjan PunaMusta Media Oyj:n nedialiiketoiminnan ostamiseksi. Velaton kauppahinta on 8,5 Me. Keskisuomalainen Oyj solmii kaupan yhteydessä PunaMusta Media Oyj:n kanssa kolmen vuoden sanomalehtipainamisen alihankintasopimuksen sekä yhdeksän kuukauden sivunvalmistusalihankintasopimuksen. Alihankintasopimusten arvo ilman indeksikorotuksia on enintään noin 5,5 Me. Kaupan täytäntöönpano on ehdollinen Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksynnälle ja sen arvioidaan toteutuvan vuoden 2024 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana. | ||||||
| Keskisuomalainen Oyj:n tytäryhtiö Lehtisepät Oy allekirjoitti 31.1.2024 kauppakirjan, jolla se myi arkkipainoliiketoimintansa PunaMusta Oy:lle. Liiketoiminta siirtyi PunaMusta Oy:lle 1.2.2024 alkaen. Liiketoimintakaupan kauppahinta on 0,75 Me | ||||||
| Rahoitusvälineiden käypään arvoon arvostamista koskevat tiedot | ||||||
| Likvidien varojen sijoittamisessa pitäydytään maltillisen riskitason instrumenteissa kuten korkorahastoissa ja pitkäaikaistalletuksissa. Pörssiosakkeisiin sijoittamisesta hallitus on hyväksynyt erillisen periaatteen, jonka mukaan Keskisuomalainen -konserni tekee suoria sijoituksia pääsääntöisesti vain oman toimialan yhtiöihin. Keskisuomalainen Oyj:llä on pankkilainoihin liittyen tehty koronvaihtosopimuksia rahalaitoksen kanssa. | ||||||
| Kaikki noteeratut ja noteeraamattomat sijoitukset (muut pitkäaikaiset rahoitusvarat) sekä koronvaihtosopimus arvostetaan konsernitilinpäätöksessä käypään arvoon. Emoyhtiön arvostusperiaatteet on kuvattu emoyhtiön liitetiedoissa. | ||||||
| Henkilöstöä koskevat tiedot | ||||||
| Työsuhteita oli vuoden lopussa 1519 (1640). Tämän lisäksi konsernissa oli 3083 (3168) osa-aikaista mainosjakajaa. Mainosjakajat huomioiden konsernissa oli yhteensä työsuhteessa 4602 (4807) henkilöä. | ||||||
| Toimittajia oli konsernissa yhteensä 488 (552). Tuotannollista henkilöstöä oli 311 (330). Graafisten toimihenkilöiden, teknisten toimihenkilöiden ja yleisen työehtosopimuksen piirissä olevat yhteensä 524 (559), johtoa ja ylempiä toimihenkilöitä oli 196 (199). | ||||||
| Kokopäiväiseksi muutettuna konsernin henkilömäärä oli keskimäärin 1391 henkilöä (1560). Luku ei sisällä mainosjakajia, joita oli vuoden aikana keskimäärin 3225 (3412). | ||||||
| 2023 | 2022 | 2021 | ||||
| Henkilöstöä keskimäärin kokopäiväiseksi | ||||||
| muutettuna tilikauden aikana | 1391 * | 1560 * | 1657 * | |||
| Palkkojen ja palkkioiden kokonaissumma tilikaudella | 81,1 Me | 85,0 Me | 83,8 Me | |||
| Työsuhteita vuoden lopussa | 1519 * | 1640 * | 2445 * | |||
| * Ei sisällä mainosjakajia | ||||||
| 11 | ||||||
| Arvio toiminnan riskeistä ja epävarmuustekijöistä | ||||||
| Euroopassa kireänä jatkunut geopoliittinen tilanne ja Venäjän hyökkäyssodan seuraukset sekä korkea inflaatio ja korkojen nousu ovat heikentäneet Suomen taloustilannetta ja voivat johtaa kuluttajien ja mainostajien luottamuksen heikentymiseen. Taantuman pitkittymisellä voi olla pitkäkestoisia vaikutuksia konsernin toimintaympäristöön. | ||||||
| Toiminnan painopistettä pitää entistä voimakkaammin suunnata kuluttaja- ja mainosmarkkinoiden kehitystrendin mukaisesti digitaalisen ansainnan kehittämiseen. Onnistumisemme kustannustoiminnan digitalisoimisessa on ratkaisevan tärkeää yhtiön pitkän aikavälin kannattavuuden näkökulmasta. | ||||||
| Kuluttajien ostokäyttäytymisen ja mediamainonnan muutokset vaativat kykyä reagoida muuttuneisiin vaatimuksiin. Globaalit toimijat, kuten Meta ja Alphabet kilpailevat yhä voimakkaammin kotimaisista digimainonnan euroista. Yhteiskunnan regulaatio ja kustannusrasitukset kohdistuvat vain kotimaisiin toimijoihin. | ||||||
| Postin jakelustrategian ja hinnoittelun muutokset ovat kasvattaneet riskiä kustannustason nousulle sekä jakelun palvelutason heikentymiselle ja sen myötä tulonmenetyksille. | ||||||
| Konsernin merkittävimmän materiaalin sanomalehtipaperin saatavuus ja hintataso voivat pidemmällä aikavälillä muodostua riskiksi toimittajien alentaessa vähentyneen kysynnän takia valmistuskapasiteettiaan. | ||||||
| Operatiivisista riskeistä merkittävimmät liittyvät tietotekniikkaan ja painoliiketoimintojen keskeytymiseen sekä kykyyn torjua kohonneet kyberriskit. | ||||||
| Näkymät vuodelle 2024 | ||||||
| Olettaen, että PunaMusta Media Oyj:n medialiiketoiminnan kauppa saadaan suunnitellusti toteutettua, uskomme tilikauden 2024 liikevaihdon kasvavan edellisen vuoden tasosta ja operatiivisen vertailukelpoisen liikevoiton paranevan vuoden 2023 tasosta. | ||||||
| Hallituksen esitys yhtiökokoukselle osingonjaoksi vuodelta 2023 | ||||||
| Emoyhtiön jakokelpoinen oma pääoma on 79.636.355,93 euroa. | ||||||
| A- ja K-osakkeilla on yhtäläinen oikeus osinkoihin ja yhtiön varoihin. Osinkoon oikeuttavia K-sarjan osakkeita on 4.578.940 kpl ja A-sarjan osakkeita 5.463.528 kpl eli yhteensä 10.042.468 kpl. | ||||||
| Yhtiö pyrkii jakamaan osinkoina vähintään puolet tilikauden tuloksesta. Hallitus on OYL 13:2 §:n mukaisesti huomioinut osinkoesitystä tehdessään, ettei esitetty osingonjako vaaranna konsernin maksukykyä. | ||||||
| Hallitus esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2023 maksetaan osinkoa 0,55 eu-roa osakkeelta. Esityksen mukainen osinkojen määrä on yhteensä 5.523.357,40 euroa. | ||||||
| Lisäksi hallitus ehdottaa, että yleishyödyllisiin lahjoituksiin varataan 50.000,00 euroa, joiden käytöstä hallitus päättää. | ||||||
| Keskisuomalainen -konserni | |||||||||||||
| 12 | |||||||||||||
| Konsernin laaja tuloslaskelma | |||||||||||||
| 1000 EUR | Liite | 1.1.2023-31.12.2023 | 1.1.2022-31.12.2022 | ||||||||||
| Keskisuomalainen konserni | |||||||||||||
| LIIKEVAIHTO | 2 | ||||||||||||
| Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutos | - |
||||||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 | ||||||||||||
| Materiaalit ja palvelut | - |
- |
|||||||||||
| Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut | 8 | - |
- |
||||||||||
| Poistot | - |
- |
|||||||||||
| Arvonalentumiset | 14, 15, 17 | - |
- |
||||||||||
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 | - |
- |
||||||||||
| LIIKEVOITTO | - |
||||||||||||
| Rahoitustuotot | 10 | ||||||||||||
| Rahoituskulut | 11 | - |
- |
||||||||||
| Osuus pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltävien yhteisöjen tuloksista | 19 | - |
- |
||||||||||
| VOITTO/TAPPIO ENNEN VEROJA | - |
||||||||||||
| Tuloverot | 12 | - |
|||||||||||
| TILIKAUDEN VOITTO/TAPPIO | - |
||||||||||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos | 13 | ||||||||||||
| Osakekohtainen tulos, perus | - |
||||||||||||
| Osakekohtainen tulos, laimennettu | - |
||||||||||||
| Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä: | |||||||||||||
| Laimentamaton-EPS (FAS ja IFRS) jakaja, ulkona olevat tilikauden aikana | |||||||||||||
| Laimennettu-EPS (FAS ja IFRS) jakaja, ulkona olevat tilikauden aikana | |||||||||||||
| Voiton/tappion jakautuminen: | |||||||||||||
| Emoyhtiön omistajille | - |
||||||||||||
| Määräysvallattomille omistajille | - |
- |
|||||||||||
| - |
|||||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | |||||||||||||
| 11 | |||||||||||||
| Etuuspohjaisten järjestelyiden arvon uudelleenmäärittäminen | - |
||||||||||||
| Osakesijoitukset | - |
- |
|||||||||||
| - |
- |
||||||||||||
| LAAJA TULOS YHTEENSÄ | - |
||||||||||||
| Laajan tuloksen jakautuminen: | |||||||||||||
| Emoyhtiön omistajille | - |
||||||||||||
| Määräysvallattomille omistajille | - |
- |
|||||||||||
| - |
|||||||||||||
| Keskisuomalainen -konserni | ||||||||||||||
| 13 | ||||||||||||||
| Konsernitase | ||||||||||||||
| 1000 EUR | Liite | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |||||||||||
| VARAT | ||||||||||||||
| PITKÄAIKAISET VARAT | ||||||||||||||
| Aineettomat hyödykkeet | 14 | |||||||||||||
| Liikearvo | 14 | |||||||||||||
| Sijoituskiinteistöt | 16 | |||||||||||||
| Aineelliset hyödykkeet | 17 | |||||||||||||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 18 | |||||||||||||
| Osuudet pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltävissä yhteisöissä | 19 | |||||||||||||
| Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 20 | |||||||||||||
| Pitkäaikaiset myynti- ja muut saamiset | 21 | |||||||||||||
| Laskennalliset verosaamiset | 22 | |||||||||||||
| PITKÄAIKAISET VARAT | ||||||||||||||
| LYHYTAIKAISET VARAT | ||||||||||||||
| Vaihto-omaisuus | 23 | |||||||||||||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 24 | |||||||||||||
| Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset | ||||||||||||||
| Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat | 25 | |||||||||||||
| Rahavarat | ||||||||||||||
| LYHYTAIKAISET VARAT | ||||||||||||||
| VARAT | ||||||||||||||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | ||||||||||||||
| Emoyhtiön omistajat | ||||||||||||||
| Osakepääoma | 26 | |||||||||||||
| Rahastot | 26 | |||||||||||||
| Kertyneet voittovarat | ||||||||||||||
| Emoyhtiön omistajat | ||||||||||||||
| Määräysvallattomat omistajat | - |
- |
||||||||||||
| OMA PÄÄOMA | ||||||||||||||
| PITKÄAIKAISET VELAT | ||||||||||||||
| Laskennalliset verovelat | 22 | |||||||||||||
| Pitkäaikaiset korolliset velat | 29 | |||||||||||||
| Pitkäaikaiset korottomat velat | 30 | |||||||||||||
| Pitkäaikaiset varaukset | 28 | |||||||||||||
| Eläkevelvoitteet | 27 | |||||||||||||
| PITKÄAIKAISET VELAT | ||||||||||||||
| LYHYTAIKAISET VELAT | ||||||||||||||
| Lyhytaikaiset korolliset velat | 29 | |||||||||||||
| Saadut ennakot | ||||||||||||||
| Ostovelat ja muut velat | 30 | |||||||||||||
| Tuloverovelka | ||||||||||||||
| LYHYTAIKAISET VELAT | ||||||||||||||
| Velat | ||||||||||||||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | ||||||||||||||
| 14 | |||||||||||||
| Keskisuomalainen -konserni | |||||||||||||
| Konsernin rahavirtalaskelma, suora | |||||||||||||
| 1000 EUR | Liite | 1.1.2023-31.12.2023 | 1.1.2022-31.12.2022 | ||||||||||
| Liiketoiminnan rahavirta | |||||||||||||
| Asiakkailta saadut maksut | |||||||||||||
| Maksut tavaroiden/palvelujen toimittajille sekä henkilöstölle | - |
- |
|||||||||||
| Maksetut korot liiketoiminnasta | - |
- |
|||||||||||
| Saadut korot liiketoiminnasta | |||||||||||||
| Maksetut verot liiketoiminnasta | - |
- |
|||||||||||
| Liiketoiminnan rahavirta | |||||||||||||
| Investointien rahavirta | |||||||||||||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | - |
- |
|||||||||||
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot | |||||||||||||
| Ostetut tytäryhtiöosakkeet | 3 | - |
|||||||||||
| Investoinnit muihin sijoituksiin | - |
- |
|||||||||||
| Luovutustulot muista sijoituksista | |||||||||||||
| Liiketoimintojen myynti | |||||||||||||
| Myönnetyt lainat | - |
||||||||||||
| Lyhytaikaisten sijoitusten lisäys / vähennys | - |
||||||||||||
| Saadut osingot investoinneista | |||||||||||||
| Investointien rahavirta | |||||||||||||
| Rahoituksen rahavirta | |||||||||||||
| Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | 29 | - |
- |
||||||||||
| Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | - |
- |
|||||||||||
| Maksetut osingot | - |
- |
|||||||||||
| Rahoituksen rahavirta | - |
- |
|||||||||||
| Rahavarojen muutos | - |
||||||||||||
| Rahavarat, avaava tase | |||||||||||||
| Rahavarojen muutos | - |
||||||||||||
| Rahavarat *) | 25 | ||||||||||||
| *) sisältää rahavarat ja muut rahavarat. Muita rahavaroja ovat sulkutilillä olevat, korkorahaston ja purettavissa olevien määräaikaistalletusten rahavarat. | |||||||||||||
| Keskisuomalainen -konserni | ||||||||||||||||||||
| 15 | ||||||||||||||||||||
| Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista | Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | |||||||||||||||||||
| 1000 EUR | Osakepääoma | Käyvän arvon rahasto (käypään arvoon pysyvästi muiden laajan tuloksen erien kautta) | Vararahasto | Edellisten tilikausien voitto (tappio) | Yhteensä | Määräysvallattomat omistajat | Oma pääoma yhteensä | |||||||||||||
| OMA PÄÄOMA 1.1.2022 | ||||||||||||||||||||
| Laaja tulos | ||||||||||||||||||||
| Tilikauden voitto/tappio | - | - | - | - |
||||||||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | ||||||||||||||||||||
| Rahoitusvarojen käyvän arvon muutos | - | - |
- | - | - |
- |
||||||||||||||
| Etuuspohjaisten järjestelyiden arvon uudelleenmäärittäminen | - | - | - | |||||||||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät, verojen jälkeen | - |
- |
- |
|||||||||||||||||
| LAAJA TULOS YHTEENSÄ | - |
- |
||||||||||||||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | ||||||||||||||||||||
| Osingonjako | - | - | - | - |
- |
- |
||||||||||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | - |
- |
- |
|||||||||||||||||
| OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 31.12.2022 | - |
|||||||||||||||||||
| Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | ||||||||||||||||||||
| 1000 EUR | Osakepääoma | Käyvän arvon rahasto (käypään arvoon pysyvästi muiden laajan tuloksen erien kautta) | Vararahasto | Edellisten tilikausien voitto (tappio) | Yhteensä | Määräysvallattomat omistajat | Oma pääoma yhteensä | |||||||||||||
| OMA PÄÄOMA 1.1.2023 | - |
|||||||||||||||||||
| Laaja tulos | ||||||||||||||||||||
| Tilikauden voitto/tappio | - | - | - | - |
- |
- |
- |
|||||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät: | ||||||||||||||||||||
| Rahoitusvarojen käyvän arvon muutos | - | - |
- | - | - |
- |
||||||||||||||
| Etuuspohjaisten järjestelyiden arvon uudelleenmäärittäminen | - | - | - | - |
- |
- |
||||||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät, verojen jälkeen | - |
- |
- |
- |
||||||||||||||||
| LAAJA TULOS YHTEENSÄ | - |
- |
- |
- |
- |
|||||||||||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | ||||||||||||||||||||
| Osingonjako | - | - | - | - |
- |
- |
||||||||||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä | - |
- |
- |
|||||||||||||||||
| OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 31.12.2023 | - |
|||||||||||||||||||
| 16 | ||||
| 1. Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet | |||||
| Yrityksen perustiedot | |||||
| Konsernin emoyritys on Keskisuomalainen Oyj, joka on noteerattu NASDAQ OMX Helsinki Oy:n päälistalla vuodesta 1999 alkaen. Emoyrityksen kotipaikka on Jyväskylä ja sen rekisteröity osoite on PL 159, 40101 Jyväskylä. | |||||
| Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa verkkosivuilta www.keskisuomalainen.com tai konsernin emoyhtiön pääkonttorista osoitteesta Aholaidantie 3, 40320 Jyväskylä. | |||||
| Keskisuomalainen Oyj:n hallitus on hyväksynyt kokouksessaan 22.2.2024 tämän tilinpäätöksen julkistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on myös mahdollisuus muuttaa tilinpäätöstä. | |||||
| Laatimisperusta | |||||
| Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards) mukaisesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2023 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisen kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön mukaiset. | |||||
| Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää konsernin johdolta tiettyjen arvioiden tekemistä ja harkintaa laatimisperiaatteiden soveltamisessa. Tietoa harkinnasta, jota johto on käyttänyt konsernin noudattamia tilinpäätöksen laatimisperiaatteita soveltaessaan ja joilla on eniten vaikutusta tilinpäätöksessä esitettäviin lukuihin, on esitetty kohdassa Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät. | |||||
| Tilinpäätöksen tiedot esitetään tuhansina euroina ja ne perustuvat alkuperäisiin hankintamenoihin ellei laadintaperiaatteissa ole muuta kerrottu. | |||||
| 1.1.2024 tai sen jälkeen käyttöönotettavat standardit | |||||
| Tiedossa olevilla uusilla tai uudistetuilla standardeilla tai tulkinnoilla, jotka tulevat voimaan 1.1.2024 tai sen jälkeen, ei ole suurta vaikutusta konsernin tilinpäätökseen. | |||||
| Tytäryritykset | |||||
| Tytäryritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on määräysvalta. Määräysvalta syntyy, kun konserni omistaa yli puolet äänivallasta tai sillä on muutoin määräysvalta. Määräysvallalla tarkoitetaan oikeutta määrätä yrityksen talouden ja liiketoiminnan periaatteista hyödyn saamiseksi sen toiminnasta. Hankitut tytäryhtiöt sisällytetään tilinpäätökseen hankintamenomenetelmää käyttäen, jonka mukaan hankitun yhtiön varat ja velat arvostetaan käypiin arvoihin hankintahetkellä ja jäljelle jäänyt osuus hankintahinnan ja hankitun nettovarallisuuden erotuksesta on liikearvoa. Mahdollinen ehdollinen lisäkauppahinta on arvostettu käypään arvoon hankintahetkellä ja kirjattu velaksi. | |||||
| 17 | |||||
| Lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon jokaisen raportointikauden päättymispäivänä ja tästä syystä syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. IFRS 1 standardin salliman helpotuksen mukaisesti IFRS-siirtymispäivää aikaisempia yrityshankintoja ei ole oikaistu IFRS-periaatteiden mukaisiksi, vaan ne on jätetty suomalaisen tilinpäätöskäytännön mukaisiin arvoihin. Hankitut tytäryhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan ja luovutetut tytäryritykset siihen saakka, jolloin määräysvalta lakkaa. Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja voitot eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa. | |||||
| Osakkuusyritykset | |||||
| Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on huomattava vaikutusvalta. Huomattava vaikutusvalta toteutuu, kun konserni omistaa yli 20 % yrityksen äänivallasta tai kun konsernilla on muutoin huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa. | |||||
| Osakkuusyritykset on yhdistelty konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmää käyttäen. Jos konsernin osuus osakkuusyrityksen tappioista ylittää kirjanpitoarvon, ei kirjanpitoarvon ylittäviä tappioita yhdistellä, ellei konserni ole sitoutunut osakkuusyritysten velvoitteiden täyttämiseen. | |||||
| Yhteisjärjestelyt | |||||
| Keskinäisiä kiinteistöyhtiöitä, joista konserni omistaa alle 100 %, käsitellään yhteisinä toimintoina IFRS 11 Yhteisjärjestelyt -standardin mukaisesti. Konsernitilinpäätökseen konserni kirjaa yhteisiin toimintoihin liittyvät varansa ja velkansa, mukaan lukien osuutensa yhteisistä varoista ja veloista. Lisäksi konserni kirjaa yhteisiin toimintoihin liittyvät tuottonsa ja kulunsa, mukaan lukien osuutensa yhteisten toimintojen tuotoista ja kuluista. | |||||
| Ulkomaanrahan määräiset tapahtumat | |||||
| Konsernin kaikissa yksiköissä toimintavaluutta on euro. Myös konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta. Konsernin lähes kaikki liiketapahtumat ovat euroissa ja konserni toimii Suomessa ja Virossa. Ulkomaanrahan määräiset tapahtumat kirjataan maksupäivän kurssiin, joka vastaa tapahtumapäivän kurssia, koska valuuttatapahtumien määrä on konsernissa vähäinen. | |||||
| Myyntituottojen tulouttaminen | |||||
| Suoritevelvoitteet | |||||
| Keskisuomalaisen myyntituotot muodostuvat enimmäkseen ilmoitusmyynnistä, tilausmyynnistä, painotoiminnan myynnistä, sekä jakelu- ja kuljetustuotoista. | |||||
| Ilmoitusmyynti on ilmoitusten myyntiä paperilehteen tai johonkin sähköiseen kanavaan, esim. valotauluun tai nettisivuille. Myynti laskutetaan ja tuloutetaan kun ilmoitus on julkaistu. Maksuehdot ovat pääsääntöisesti 10 - 14 pv netto. | |||||
| Lehtimyynti on yhtiön kustantamien lehtitilausten myyntiä joko paperisena tai sähköisenä versiona. Myynti tuloutetaan kun lehti on toimitettu luettavaksi. Tyypillisesti lehtitilaus maksetaan etukäteen tilausjakson alkaessa muutamaksi kuukaudeksi tai enintään yhdeksi vuodeksi ja laskun maksuehto on pääsääntöisesti 14 pv netto. | |||||
| Painon myynti on pääasiassa sanomalehtipaperille painettuja painotuotteita, joiden myynti tuloutetaan, kun painotuote on luovutettu. Laskutus tehdään pääsääntöisesti luovutuksen jälkeen ja normaali maksuehto on 14 pv netto. | |||||
| 18 | |||||
| Jakelu- ja kuljetustuotot ovat pääsääntöisesti osoitteettomien mainosten sekä kaupunkilehtien jakelua kotitalouksiin. Tuotot laskutetaan kun jakelu on suoritettu ja normaali maksuehto on 14 pv netto. Muiden tuottojen merkittävimmät tuotot ovat mm. tilavuokria, markkinatutkimustuottoja ja tuottoja tapahtumien järjestämisestä. | |||||
| IFRS 15 -standardin käyttöönotto ei ole aiheuttanut muutosta suoritevelvoitteiden tunnistamiseen. | |||||
| Muuttuva vastike | |||||
| IFRS 15 -standardin mukaan jos sopimuksessa luvattuun vastikkeeseen sisältyy muuttuva rahamäärä, yhteisö arvioi vastikemäärän, johon se on oikeutettu sitä vastaan, että luvatut tavarat ja palvelut luovutetaan asiakkaalle. Vastikemäärä voi muuttua esimerkiksi alennusten, bonusten, rangaistusseuraamusten tai muiden vastaavanlaisten erien vuoksi. | |||||
| Keskisuomalainen- konsernin tarjoamiin tuotteisiin ja palveluihin saattaa liittyä volyymialennuksia tai muita alennuksia. Mahdollisen muuttuvan vastikkeen määrä on vähäinen konsernin asiakassopimuksissa. | |||||
| Merkittävä rahoituskomponentti | |||||
| Mikäli sopimukseen sisältyy merkittävä rahoituskomponentti, on yhteisön IFRS 15 mukaan oikaistava luvattua vastikemäärää rahan aika-arvon vaikutuksilla. | |||||
| Tilausmyynnin tilaukset maksetaan etupainotteisesti. Keskisuomalainen hyödyntää IFRS 15 -standardin käytännön apukeinoa, jossa yhteisön ei tarvitse oikaista luvattua vastikemäärää merkittävän rahoituskomponentin vaikutuksilla, sillä yhteisö odottaa, että aika, joka kuluu siitä, kun asiakas suorittaa ennakkomaksun, siihen, kun yhteisö luovuttaa luvatut tuotteet asiakkaalle, on enintään vuoden pituinen. | |||||
| Muuna kuin rahana suoritettava vastike | |||||
| Asiakkaan lupaama vastike voi olla muussa muodossa kuin rahana, esimerkiksi tavaroina, palveluina tai muuna kuin rahana suoritettavana vastikkeena. IFRS 15 mukaan yhteisön on arvostettava muuna kuin rahana suoritettava vastike käypään arvoon. | |||||
| Keskisuomalainen konsernissa kaikki vastike saadaan rahana. | |||||
| Takuut | |||||
| IFRS 15 määrittelee kahdentyyppisiä takuita. Varmennustyyppinen takuu lupaa asiakkaalle, että toimitus vastaa sopimuksella sovittua, kun taas palvelutyyppinen takuu tarjoaa asiakkaalle varmennustyyppisen takuun päälle erillistä palvelua. | |||||
| Keskisuomalainen -konsernin asiakassopimuksissa ei ole takuita. | |||||
| Kanta-asiakasohjelmat ja muut edut asiakkaille | |||||
| Keskisuomalainen konserni ei tarjoa asiakkailleen etuja kanta-asiakasohjelmien muodossa. | |||||
| Päämiehenä toimiminen | |||||
| Konserni toimii asiakassopimuksissa lähes aina päämiehenä. Yhtiö hankkii asiakkaiden puolesta jakelu- ja taittopalveluita, jotka ostetaan konsernin ulkopuolelta. Näiden palvelujen myyntituotot netotetaan ulkopuolisten kulujen kanssa. Mahdollinen palkkio asiakkaalta kirjataan liikevaihtoon. | |||||
| 19 | |||||
| Transaktiohinnan kohdistaminen suoritevelvoitteille | |||||
| Yhteisön tulee kohdistaa transaktiohinta suoritevelvoitteille edellä kuvattujen vaiheiden jälkeen. IFRS 15 päämääränä on kohdistaa transaktiohinta jokaiselle suoritevelvoitteelle siihen vastikemäärään, jonka yhteisö katsoo olevansa oikeutettu saamaan toimitettuaan asiakkaalle nämä tavarat tai palvelut. | |||||
| IFRS 15 mukaan transaktiohinnan kohdistaminen tehdään suhteellisten erillismyyntihintojen perusteella. | |||||
| Myyntituoton kirjaaminen suoritevelvoitteen täyttyessä | |||||
| Yhteisö määrittää sopimuksen alkamishetkellä siirtääkö se tavaroita tai palveluja koskevan määräysvallan asiakkaalle ajan kuluessa. | |||||
| Mediamyynti | |||||
| Mediamyyntiin sisältyvässä ilmoitusmyynnissä IFRS 15 -standardin mukaiset kriteerit määräysvallan siirtymiseksi ajan kuluessa eivät täyty, jolloin Keskisuomalainen tulouttaa myynnistä saadut tuotot yhtenä ajankohtana, eli ilmoituksen julkaisuhetkellä. | |||||
| Digitaalista mediamyyntiä on myynti valotauluihin ja verkkosivulle. Mediamyynti digitaalisiin kanaviin tuloutetaan ajan kuluessa, sillä asiakas saa ja kuluttaa saamansa hyödyn sitä mukaan kun palvelua tuotetaan. | |||||
| Tilausmyynti | |||||
| Tilausmyynti kirjataan tilausjakson aikana. Kokonaisvastike tuloutetaan tilausjaksolle lehtien jakamisen perusteella. | |||||
| Digitaalisten tuotteiden tilausmyynti tuloutetaan ajan kuluessa ilmestymispäivien mukaan, sillä asiakas saa ja kuluttaa suoritteesta saamansa hyödyn sitä mukaa kuin Keskisuomalainen tuottaa suoritetta. | |||||
| Tilausmyynnin pakettimyynti jaetaan paperi- ja digituotteisiin, paperilehden osalta tuotot tuloutetaan yhtenä ajankohtana ja digituotteiden osalta ajan kuluessa. | |||||
| Painon myynti | |||||
| Painon myynnissä IFRS 15 -standardin mukaiset kriteerit määräysvallan siirtymiseksi ajan kuluessa eivät täyty, jolloin Keskisuomalainen tulouttaa myynnistä saadut tuotot yhtenä ajankohtana, kun painotuotteet luovutetaan asiakkaalle. | |||||
| Jakelu- ja kuljetustuotot sekä muut tuotot | |||||
| Jakelu- ja kuljetustuotot sekä muut tuotot tuloutetaan kuukaudelle, jolloin tavara tai palvelu on luovutettu. Näiden osalta IFRS 15 -standardin mukaiset kriteerit määräysvallan siirtymiseksi ajan kuluessa eivät täyty, jolloin Keskisuomalainen tulouttaa myynnistä saadut tuotot yhtenä ajankohtana, eli hetkellä jolloin tavara tai palvelu on luovutettu. | |||||
| Sopimuksesta aiheutuvat lisämenot | |||||
| IFRS 15 sisältää ohjeistuksia sopimuksesta aiheutuvien lisämenojen ja sopimuksen täyttämisestä aiheutuvien menojen käsittelyyn kirjanpidossa. Sopimuksesta aiheutuvat lisämenot ja sopimuksen täyttämisestä aiheutuvat menot tulee tietyin edellytyksin aktivoida taseeseen. Konsernilla ei ole tällaisia lisämenoja. | |||||
| Tutkimus- ja kehitysmenot | |||||
| Tutkimus- ja kehitysmenot kirjataan sen tilikauden kuluksi, jolloin ne syntyvät. Tuotteiden kehitystoimintaan liittyviä kuluja ei ole aktivoitu, koska niistä saatavat tulevaisuuden tuotot varmistuvat vasta, kun tuotteet tulevat markkinoille. | |||||
| 20 | |||||
| Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | |||||
| Liiketoiminnan muina tuottoina kirjataan muut kuin varsinaiseen suoritemyyntiin liittyvät tuotot, kuten omaisuuden ja liiketoimintojen myyntivoitot. | |||||
| Liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyy myös saadut avustukset ja tuet. Suorat kustannuksiin perustuvat avustukset ja tuet tuloutetaan maksuperusteisesti. Kehitysprojekteihin saadut avustukset ja tuet tuloutetaan projektille kirjattujen kustannusten suhteessa. | |||||
| Liiketoiminnan muihin kuluihin sisältyvät kaikki muut liiketoiminnan kulut kuin materiaalista, alihankinnoista, poistoista ja työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut. Merkittävimmät kuluerät muodostuvat ict- sekä toimitilojen kuluista. | |||||
| Liikevoitto | |||||
| IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen standardi ei määrittele liikevoiton käsitettä. Konserni on määrittänyt sen seuraavasti: liikevoitto on nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään ostokulut vaihto-omaisuuden varaston muutoksella, vähennetään työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, poistot ja mahdolliset arvonalentumistappiot sekä liiketoiminnan muut kulut. Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelmaerät esitetään liikevoiton alapuolella. | |||||
| Tuloverot | |||||
| Tuloveroihin kirjataan tilikauden tulokseen perustuvat verot, aikaisempien tilikausien verojen oikaisut ja laskennallisten verojen muutos. Suoraan omaan pääomaan kirjattavien erien verovaikutus kirjataan vastaavasti suoraan omaan pääomaan. | |||||
| Laskennalliset verot lasketaan tilinpäätöspäivään mennessä säädetyllä verokannalla kaikista väliaikaisista eroista kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon välillä. Suurimmat väliaikaiset erot syntyvät aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden poistoeroista, etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä, muiden pitkävaikutteisten rahoitusvarojen arvostamisesta käypään arvoon ja johdannaissopimusten käyvän arvon muutoksista. Verotuksessa vähennyskelvottomista liikearvon arvonalentumisista ei kirjata laskennallista veroa. Taseessa laskennalliset verosaamiset ja velat vähennetään toisistaan silloin, kun ne voidaan kuitata toisiaan vastaan. | |||||
| Laskennallinen verosaaminen kirjataan siihen määrään asti, kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. | |||||
| Liikearvo | |||||
| Liikearvo vastaa sitä osaa hankintamenosta, joka ylittää konsernin osuuden 1.1.2004 jälkeen hankitun yrityksen nettovarallisuuden käyvästä arvosta hankinta-ajankohtana. Tätä aiempien liiketoimintojen yhdistämisten liikearvo vastaa aiemman tilinpäätösnormiston mukaista kirjanpitoarvoa, jota on käytetty oletushankintamenona. Näiden hankintojen luokittelua tai tilinpäätöskäsittelyä ei ole oikaistu konsernin avaavaa IFRS-tasetta laadittaessa. | |||||
| Liikearvosta ei tehdä poistoja, vaan liikearvo testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varalta. Liikearvo on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksiköille tai niiden muodostamalle ryhmälle. Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla. | |||||
| 21 | ||||
| Aineettomat hyödykkeet | |||||
| Aineettomia hyödykkeitä ovat ict-ohjelmat, tuotemerkit ja asiakkuuksiin liittyvät aineettomat hyödykkeet. Aineettomat käyttöomaisuushyödykkeet on arvostettu poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen hankintamenoon. Aineettomat hyödykkeet arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon ja poistetaan tasapoistoin arvioituna taloudellisena vaikutusaikanaan. Hankittujen liiketoimintojen yhteydessä syntyneet aineettomat hyödykkeet merkitään käypään arvoon ja tämän jälkeen arvostetaan alkuperäiseen käypään arvoon vähennettynä kertyneillä poistoilla. | |||||
| Poistoajat ovat seuraavat: | |||||
| Ict-ohjelmat 5 vuotta | |||||
| Tuotemerkit 10 - 15 vuotta | |||||
| Asiakkuudet 5 - 10 vuotta | |||||
| Saas -palvelusopimusten räätälöinti- ja konfigurointimenojen kirjaaminen | |||||
| IFRS-tulkintakomitea IFRIC antoi vuonna 2021 lopullisen agendapäätöksen pilvipalveluina ostettujen sovellusten käyttöönottoon liittyvien räätälöinti- ja konfigurointimenojen kirjanpitokäsittelystä (IAS 38 Aineettomat hyödykkeet). Tässä IFRIC:n päätöksessä tarkastellaan perusteita kirjata konfigurointimenot aineettomaksi hyödykkeeksi ja mikäli aineetonta hyödykettä ei kirjata, kuinka konfigurointi menot tulee kirjata. Päätöksellä ei ole olennaista vaikutusta tilikauden 2023 eikä vertailuvuoden 2022 konsernin tulokseen tai taseeseen. Riippuen millaisia pilvipalvelusopimuksia tulevaisuudessa tehdään, päätöksellä voi olla jatkossa vaikutusta varojen luokitteluun ja tulokseen. | |||||
| Sijoituskiinteistöt | |||||
| Sijoituskiinteistöt ovat osakehuoneistoja, joita konserni pitää hallussaan hankkiakseen vuokratuottoja. Sijoituskiinteistöt arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon ja poistetaan tasapoistoin 20 vuoden aikana. | |||||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | |||||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet on arvostettu poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen hankintamenoon. | |||||
| Kun käyttöomaisuushyödykkeen osaa käsitellään erillisenä hyödykkeenä, osan uusimiseen liittyvät menot aktivoidaan. Muussa tapauksessa myöhemmin syntyvät menot sisällytetään aineellisen käyttöomaisuushyödykkeen kirjanpitoarvoon vain, mikäli on todennäköistä, että hyödykkeeseen liittyvä vastainen taloudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi ja hyödykkeen hankintameno on luotettavasti määritettävissä. Muut korjaus- ja ylläpitomenot kirjataan tulosvaikutteisesti, kun ne ovat toteutuneet. | |||||
| Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Maa-alueista ei tehdä poistoja. | |||||
| Arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat: | |||||
| Rakennukset 30 - 40 vuotta | |||||
| Rakennusten koneet ja laitteet 10 vuotta | |||||
| Rakennusten perusparannukset 10 - 20 vuotta | |||||
| Rakennelmat ja muut rakennukset 10 - 20 vuotta | |||||
| Painon ja postituksen koneet 10 - 15 vuotta | |||||
| Muut tuotantokoneet 5 - 8 vuotta | |||||
| Muut koneet ja kalusto 3 - 5 vuotta | |||||
| 22 | |||||
| Hyödykkeen taloudellinen vaikutusaika tarkistetaan jokaisessa tilinpäätöksessä ja tarvittaessa oikaistaan kuvastamaan taloudellisen hyödyn odotuksissa tapahtuneita muutoksia. | |||||
| Käyttöomaisuushyödykkeen myynnistä tai luovutuksesta syntyvät voitot tai tappiot kirjataan tuloslaskelmaan. | |||||
| Aineellisen käyttöomaisuushyödykkeen poistot lopetetaan silloin, kun aineellinen käyttöomaisuushyödyke luokitellaan myytävänä olevaksi IFRS 5 Myytävänä olevat omaisuuserät ja lopetetut toiminnot standardin mukaisesti. | |||||
| Vieraan pääoman menot | |||||
| Vieraan pääoman menot kirjataan kuluksi sillä kaudella, kun ne ovat syntyneet. | |||||
| Arvonalentumiset | |||||
| Jokaisena tilinpäätöspäivänä arvioidaan, onko viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän arvo on alentunut. Jos viitteitä ilmenee, arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Kerrytettävissä oleva rahamäärä arvioidaan lisäksi vuosittain liikearvosta riippumatta siitä, onko arvonalentumisesta viitteitä. | |||||
| Arvonalentumisen arviointi tapahtuu rahavirtaa tuottavien yksiköiden tasolla tai niiden muodostaman ryhmän tasolla. Rahavirtaa tuottavalla yksiköllä tarkoitetaan pienintä omaisuuserien ryhmää, jonka jatkuvasta käytöstä kertyy rahavirtaa ja joka on pitkälti riippumaton muiden omaisuuserien tuottamasta rahavirrasta. Konsernin rahavirtaa tuottavia yksiköitä ovat sanomalehtien muodostama ryhmä sekä paikallislehtien ryhmä, painon yksiköt yhteensä ja mainosjakeluliiketoiminnan yhtiöt yhteensä. | |||||
| Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän käypä arvo vähennettynä luovutuksesta aiheutuvilla menoilla tai sitä korkeampi käyttöarvo. Rahavirtaennusteissa otetaan huomioon kaikki korvausinvestoinnit ja uusinvestoinnit silloin, kun niihin on sitouduttu. Kustannustoiminnan osalta on oletettu, että liiketoiminta jatkuu myös ennustettujen rahavirtojen jälkeen, jolloin kustannustoiminnalle on laskettu jäännösarvo. | |||||
| Arvonalentumistappio kirjataan, kun omaisuuserän kirjanpitoarvo on suurempi kuin siitä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan. Arvonalentumistappio perutaan, kun on olemassa viitteitä, että arvonalentumistappiota ei ole tai se on pienentynyt ja olosuhteissa on tapahtunut muutos sekä hyödykkeen kerrytettävissä oleva rahamäärä on muuttunut arvonalentumistappion kirjaamisajankohdasta. Arvonalentumistappiota ei kuitenkaan peruta enempää, kuin mikä hyödykkeen kirjanpitoarvo olisi ilman arvonalentumistappion kirjaamista. Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei peruta missään tilanteessa. | |||||
| Rahoitusvarojen kerrytettävissä oleva rahamäärä on joko käypä arvo tai odotettavissa olevien vastaisten, alkuperäisellä efektiivisellä korolla diskontattujen rahavirtojen nykyarvo. | |||||
| IFRS 9:n mukaisesti arvonalentumiset kirjataan perustuen odotettavissa olevien luottotappioiden malliin. Arvonalentuminen tulee tehdä kaikista sopimukseen perustuvista varoista sekä niistä velkainstrumenteista, joita ei ole arvostettu käypään arvoon tulosvaikutteisesti. | |||||
| Vaihto-omaisuus | |||||
| Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alhaisempaan nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritetään FIFO -menetelmää käyttäen. | |||||
| 23 | ||||
| Rahoitusinstrumentit | |||||
| Rahoitusvarat | |||||
| Alkuperäinen arvostaminen | |||||
| Rahoitusvarat jaotellaan alkuperäisen arvostamisen mukaisesti kolmeen luokkaan: jaksotettu hankintameno, käypään arvoon tulosvaikutteisesti ja käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta. Rahoitusvarojen luokittelu perustuu yhteisön määrittelemään liiketoimintamalliin sekä sopimusperusteisiin rahavirtoihin. Lukuun ottamatta myyntisaamisia, joihin ei liity merkittävää rahoituskomponenttia tai johon yhteisö on soveltanut käytännön apukeinoa, yhteisö arvostaa rahoitusvarat alkuperäisessä arvostamisessa käypään arvoon lisättynä, muiden paitsi kuin käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavien rahoitusvarojen osalta, transaktiokustannuksilla. Myyntisaamiset, joihin ei liity merkittävää rahoituskomponenttia arvostetaan transaktiohintaan IFRS 15 -standardin mukaisesti. | |||||
| Myöhemmin tapahtuva arvostaminen | |||||
| Myöhemmin tapahtuvaa arvostamista varten konserni jakaa rahoitusvarat kolmeen kategoriaan: | |||||
| - Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat (velkainstrumentit) | |||||
| - Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostetut rahoitusvarat, ilman kumulatiivisten voittojen ja tappioiden kierrättämistä pois kirjaamisen yhteydessä (oman pääoman ehtoiset instrumentit) | |||||
| - Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetut rahoitusvarat | |||||
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat | |||||
| Rahoitusvaroihin kuuluvat erät arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon, jos liiketoimintamallin mukaan siitä on tarkoituksena kerätä rahavirrat ja siihen liittyvän sopimuksen ehdot ovat sellaiset, että siitä saadaan määrättyinä ajankohtina rahavirtoja, jotka koostuvat vain pääoman palautuksista ja pääomalle maksettavasta korosta. | |||||
| Jos rahoitusvaroihin kuuluva erä ei täytä edellä esitettyjä ehtoja, arvostetaan se käypään arvoonsa. | |||||
| Keskisuomalaisella rahoitusvaroista jaksotettuun hankintamenoon kirjataan tyypillisesti myyntisaamiset ja ei purettavissa olevat määräaikaistalletukset. Eriä on tarkoitus pitää eräpäivään asti. | |||||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostetut rahoitusvarat (oman pääoman ehtoiset instrumentit) | |||||
| Alkuperäisen arvostuksen yhteydessä yhteisö voi päättää arvostaa oman pääoman ehtoiset instrumentit käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta, jos ne täyttävät IAS 32 -standardin määritelmän omasta pääomasta ja niitä ei pidetä kaupankäyntitarkoituksessa. Päätös voidaan tehdä instrumenttitasolla ja on peruuttamaton. | |||||
| Keskisuomalainen on päättänyt kirjata kaikkien osakesijoituksiensa arvonmuutokset muiden laajan tuloksen erien kautta käyvän arvon rahastoon. | |||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostetut rahoitusvarat | |||||
| Johdannaissopimukset arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti. | |||||
| Rahoitusvarojen arvonalentuminen | |||||
| Rahoitusvaroista tulee tehdä arvonalentumiskirjaus odotettavissa olevan luottotappion perusteella. | |||||
| 24 | ||||
| Rahoitusvelat | |||||
| Alkuperäinen arvostaminen | |||||
| Keskisuomalaisella rahoitusvelat merkitään alun perin kirjanpitoon saadun vastikkeen perusteella käypään arvoon. | |||||
| Keskisuomalaisella rahoitusveloista jaksotettuun hankintamenoon kirjataan tyypillisesti ostovelat ja pankkilainat. Näitä eriä on tarkoitus pitää eräpäivään asti. | |||||
| Suojauslaskenta | |||||
| Konsernin koronvaihtosopimuksia ei käsitellä IFRS 9:n mukaisesti suojaavana. Voitot ja tappiot, jotka syntyvät käypään arvoon arvostamisesta, kirjataan tulosvaikutteisesti rahoituseriin. | |||||
| Johdannaissopimusten käyvät arvot on esitetty liitetiedossa 24. | |||||
| Varaukset | |||||
| Varaus kirjataan, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite ja on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää taloudellista suoritusta tai aiheuttaa taloudellisen menetyksen ja velvoitteen määrä on luotettavasti arvioitavissa. | |||||
| Työsuhde-etuudet | |||||
| Konsernilla on maksu- ja etuuspohjaisia eläkejärjestelyjä. Maksupohjaisiin eläkejärjestelyihin tehdyt suoritukset kirjataan tuloslaskelmaan sillä kaudella, jota veloitus koskee. Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen velvoitteet on laskettu kustakin järjestelystä erikseen käyttäen ennakoituun etuusoikeusyksikköön perustuvaa menetelmää. Eläkemenot kirjataan kuluksi henkilöiden palvelusajalle auktorisoitujen vakuutusmatemaatikkojen suorittamien laskelmien perusteella. Eläkevelvoitteen nykyarvoa laskettaessa käytetään diskonttauskorkona valtion velkasitoumusten korkoa, joka vastaa olennaisilta osin laskettavan eläkevelvoitteen maturiteettia. | |||||
| IFRS-standardeihin siirtymispäivänä 1.1.2004 kaikki vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot on kirjattu avaavaan omaan pääomaan IFRS 1 standardin salliman helpotuksen mukaisesti. | |||||
| Osingot | |||||
| Hallituksen yhtiökokoukselle ehdottama osinko kirjataan velaksi, kun yhtiökokous on päättänyt osingonmäärän. | |||||
| 25 | ||||
| Vuokrasopimukset | |||||
| IFRS 16 Vuokrasopimukset | |||||
| Uusi IFRS 16 sisältää kaikille vuokrasopimukselle yhdenmukaisen arvostus- ja kirjaamismenettelyn. Aiemmin Keskisuomalainen on kirjannut aineellisiin hyödykkeisiin ja korollisiin velkoihin vain rahoitusleasing sopimukset. | |||||
| IFRS 16 -standardin mukaisesti 1.1.2019 alkaen konserni on kirjannut varoja, jotka kuvaavat sen oikeutta käyttää vuokrattuja omaisuuseriä vuokrakauden aikana (käyttöoikeusomaisuuserä) ja velkoja vastaisten vuokrien suorittamisesta (leasingvelka). Käyttöoikeusomaisuuserästä kirjataan poisto ja leasingvelasta korko, mitkä korvaavat tuloslaskelman vuokrakulun. | |||||
| Konserni ei erottele vuokrasopimuksistaan palvelukomponentteja niiden epäolennaisuuden vuoksi. | |||||
| Rakennusten ryhmään kirjatut käyttöoikeusomaisuuserät koostuvat lähinnä operatiivisessa käytössä olevista toimistotiloista ja kiinteistöistä. Koneiden ja kaluston ryhmään kirjatut erät koostuvat autoista ja it-laitteista. Lyhytaikaisiksi vuokrasopimuksiksi katsotaan sopimukset, joiden vuokra-aika on enintään 12 kuukautta. Pääsääntöisesti kaikki lyhytaikaisten ja vähäarvoisten omaisuuserien vuokrasopimukset on kirjattu taseeseen. | |||||
| Taseen käyttöoikeusomaisuuserät on arvostettu leasingvelkaa vastaavaan määrään oikaistuna mahdollisten ennakkoon maksettujen vuokrien määrällä. Käyttöoikeusomaisuuserä poistetaan sen vuokrakauden aikana. Leasingvelka on arvostettu jäljellä olevien vuokramaksujen suuruiseksi käyttäen diskonttokorkona 1,5 %:n lisäluoton korkoa. Vuodesta 2023 alkaen tehdyissä sopimuksissa on käytetty diskonttokorkona 4,0 %:n korkoa. Konsernin kaikissa sopimuksissa on käytetty samaa diskonttokorkoa, koska konsernissa ei ole erilaisia yrityskohtaisia, maantieteellisiä tai valuuttariskejä. | |||||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | |||||
| Konserni kirjaa käyttöoikeusomaisuuserän vuokrakauden alkaessa. Käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan poistoilla ja arvonalentumisilla vähennettyyn alkuperäiseen hankintamenoon oikaistuna mahdollisella leasingvelan uudelleenarvostuksella. Käyttöoikeusomaisuuserän hankintameno koostuu kirjatun leasingvelan määrästä, välittömistä alkuvaiheen kustannuksista ja ennen vuokrakauden alkamista tai sen jälkeen suoritetuista maksuista sekä näistä vähennettävistä mahdollisista vuokrakannustimista. Käyttöoikeusomaisuuserät poistetaan tasapoistoina vuokrakauden aikana tai tätä lyhyemmän omaisuuserän taloudellisen vaikutusajan kuluessa. | |||||
| 26 | |||||
| Leasingvelat | |||||
| Konserni kirjaa vuokrakauden alkaessa leasingvelan, joka on määrältään vuokrakauden aikana maksettavien vuokrien nykyarvo. Konserni sisällyttää vuokrakauteen toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten osalta vuokrasopimuksen irtisanomisajan vuokran. Vuokratut tilat ovat pääosin tavanomaisessa toimistokäytössä ja toisiin tiloihin siirtyminen on mahdollista irtisanomisajan puitteissa. Vuokramaksut sisältävät kiinteät maksut, indeksistä johtuvat muutokset sekä mahdolliset jäännösarvotakuut. | |||||
| Tulevien vuokrien nykyarvoa laskettaessa konserni käyttää lisäluoton korkoa. Vuokrakauden alun jälkeen leasingvelan määrä kasvaa johtuen koron kertymisestä ja pienenee vuokrien maksun myötä. Leasingvelka arvostetaan uudelleen, mikäli vuokrakaudessa, vuokrien määrässä, arviossa osto-option käytössä tai arviossa jäännösarvotakuiden maksujen määrässä tapahtuu muutoksia. | |||||
| Johdon harkintaa tarvitaan toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten keston arviointiin, osto-optioiden käytön arvioimiseen ja leasingmaksujen nykyarvon laskemisessa käytettävän lisäluoton koron määrittämisessä. | |||||
| Käyttöoikeusomaisuuserät on eritelty liitetietojen kohdassa 18 ja velkojen maturiteetti liitetietojen kohdassa 31. | |||||
| Konserni vuokralle antajana | |||||
| Konsernin vuokralle antamat hyödykkeet, joiden omistamiselle ominaiset riskit ja hyödyt ovat siirtyneet olennaisilta osilta vuokralle ottajalle, käsitellään rahoitusleasingsopimuksina ja kirjataan taseeseen saamisena. Saaminen kirjataan nykyarvoon. Rahoitusleasingsopimuksen rahoitustuotto määritetään siten, että jäljellä oleva nettosijoitus tuottaa saman tuottoprosentin vuokra-ajan kuluessa. Muilla kuin rahoitusleasingsopimuksella vuokralle annetut hyödykkeet sisältyvät aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin tai sijoituskiinteistöihin taseessa. | |||||
| Konsernilla ei ole vuokralle antajana vuokrasopimuksia, jotka luokitellaan rahoitusleasingsopimuksiksi. | |||||
| Segmenttiraportoinnin perusteet | |||||
| Toimintasegmentit koostuvat liiketoiminnoista, joiden tuotteisiin tai palveluihin liittyvät riskit ja kannattavuus ovat erilaiset kuin muissa liiketoiminnoissa. Keskisuomalaisen raportoitavat segmentit ovat kustannustoiminta sekä tuotanto- ja logistiikkapalvelut. | |||||
| Keskisuomalainen -konsernilla on toimintaa Suomessa sekä vuonna 2015 aloitettu vähäinen liiketoiminta Virossa. Tämän vuoksi ei esitetä maantieteellisiä alueita koskevia konsernitason tietoja. | |||||
| 27 | ||||
| Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet ja arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät | |||||
| Tilinpäätöstä laadittaessa joudutaan tekemään tulevaisuutta koskevia arvioita ja oletuksia, joiden lopputulemat voivat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista. Lisäksi joudutaan käyttämään harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa. Arviot pohjautuvat johdon parhaaseen näkemykseen tilinpäätöshetkellä. Mahdolliset arvioiden ja olettamusten muutokset merkitään kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arvioita tai olettamusta korjataan, ja kaikilla tämän jälkeisillä tilikausilla. | |||||
| Konsernissa ne keskeiset tulevaisuutta koskevat oletukset ja sellaiset tilinpäätöspäivän arvioihin liittyvät keskeiset epävarmuustekijät, jotka aiheuttavat merkittävän riskin varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan tilikauden aikana, ovat seuraavat: | |||||
| Työsuhde-etuudet | |||||
| Konsernilla on erilaisia etuuspohjaisia eläkejärjestelyjä. Työsuhde-etuuksiin kuuluvien kulujen ja velkojen laskennassa käytetään useita tilastollisia ja muita vakuutusmatemaattisia tekijöitä kuten diskonttokorko, eläkejärjestelyjen varojen odotettu tuotto, arvioidut tulevat palkkatason muutokset ja lähtövaihtuvuus. Käytetyt tilastolliset tekijät voivat poiketa huomattavasti toteutuneesta kehityksestä johtuen mm. muuttuneesta yleisestä taloudellisesta tilanteesta ja henkilökunnan palvelusajan pituudesta. | |||||
| Arvonalentumistestaus | |||||
| Konsernissa testataan vuosittain liikearvot mahdollisen arvonalentumisen varalta sekä arvioidaan viitteitä arvonalentumisesta. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät on määritetty käyttöarvoon perustuvina laskelmina. Nämä laskelmat edellyttävät arvioiden käyttämistä. Rahavirtaa tuottavan yksikön kassavirtoja ennustettaessa käytetään arvioita EBITDA:sta, tulevien vuosien korvausinvestoinneista, pitkän ajan kasvukertoimesta ja diskonttokorosta. | |||||
| Johto on ottanut arvioinneissaan huomioon covid-19 pandemian hiipumisen, Venäjän ja Ukrainan välisen sodan sekä kohonneen kustannusinflaation vaikutukset tulevaisuuden kassavirtojen ennusteisiin. | |||||
| Herkkyysanalyysin kannalta merkittävimmät arvonalentumistestaukseen vaikuttavat tekijät ovat diskonttokorko sekä rahavirtaa tuottavan yksikön EBITDA. Näiden tekijöiden olennainen muutos voi aiheuttaa liikearvojen alaskirjausta. Herkkyysanalyysia on kuvattu tarkemmin liitetietojen kohdassa 15. | |||||
| Laskennalliset verosaamiset | |||||
| Laskennallinen verosaaminen kirjataan siihen määrään asti, kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. | |||||
| Merkittävimmät laskennalliset verosaamiset on kirjattu etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä, yhtiöiden hyllypoistoista ja muiden rahoitusvarojen arvostamisesta käypään arvoon. Kirjatun laskennallisen verosaamisen määrä perustuu johdon arvioon kunkin yhtiökohtaisen verosaamisen hyödynnettävyydestä tulevaisuudessa. Laskennalliset verosaamiset yhtiöiden vahvistetuista tappioista on vuonna 2022 hyödynnetty lähes täysimääräisesti. | |||||
| 28 | ||||||||
| 2. Segmentti-informaatio | |||||||||||||||
| Segmentti-informaatio esitetään konsernin liiketoiminnallisen segmenttijaon mukaisesti. Toimintasegmentit perustuvat konsernin sisäiseen organisaatiorakenteeseen ja sisäiseen taloudelliseen raportointiin. Keskisuomalainen -konserni toimii vain Suomessa. | |||||||||||||||
| Segmenttien välinen hinnoittelu tapahtuu käypään markkinahintaan. | |||||||||||||||
| Varoja ja velkoja ei kohdisteta segmenteille, koska konsernin hallitus ja johtoryhmä ei seuraa tasetta tällä tasolla. Segmenttien voiton tai tappion määrittämisperusteissa ei ole tehty muutoksia. Yhdenkään ulkoisen asiakkaan tuotot eivät ole yli 10 % konsernin kokonaistuotoista. | |||||||||||||||
| Konsernin toimintasegmentit ovat: | |||||||||||||||
| Kustannustoiminta | |||||||||||||||
| Keskisuomalainen -konserni kustantaa 12 seitsenpäivästä lehteä, kahta kuusipäivästä lehteä, kolmea viisipäiväistä lehteä, 31 paikallislehteä sekä 24 kaupunkilehteä. Seitsenpäiväiset lehdet ovat Keskisuomalainen, Savon Sanomat, Uusimaa, Keski-Uusimaa, Aamuposti, Etelä-Suomen Sanomat, Länsi-Savo, Kymen Sanomat, Kouvolan Sanomat, Etelä-Saimaa, Hämeen Sanomat ja Forssan Lehti. Iisalmen Sanomat ja Itä-Savo ilmestyvät kuutena päivänä viikossa. Warkauden Lehti, Itä-Häme ja Länsi-Uusimaa ilmestyvät viitenä päivänä viikossa. | |||||||||||||||
| Paikallislehtiä ovat Keski-Suomen alueella ilmestyvät Hankasalmen Sanomat, Laukaa-Konnevesi, Viitasaaren Seutu, Viispiikkinen, Sampo ja Sisä-Suomen Lehti. Savon alueella paikallislehdistä ilmestyvät Ylä-Savoon sijoittuvat Pielavesi-Keitele, Matti ja Liisa, Miilu sekä Itä-Savossa ilmestyvä Heinäveden Lehti. Kuopion lähistöllä ilmestyvät Uutis-Jousi, Pitäjäläinen, Koillis-Savo, Paikallislehti Sisä-Savo, Soisalon Seutu, Pieksämäen Lehti ja Joroisten Lehti. Päijät-Hämeessä ilmestyy Keski-Häme. Etelä-Suomen alueella ilmestyvät Sipoon Sanomat, Loviisan Sanomat ja Lopen Lehti. Kaakon alueella ilmestyvät Puruvesi, Keskilaakso, Pitäjänuutiset, Länsi-Saimaan Sanomat, Kangasniemen Kunnallislehti, Juvan Lehti, Kaakonkulma, Luumäen Lehti ja Joutseno. Uutisvuoksi ilmestyy 5 päivänä viikossa, joista kaksi ilmaisjakeluna. Paikallislehdet ilmestyvät 1-2 kertaa viikossa. | |||||||||||||||
| Konsernin kustantamat kaupunkilehdet ovat Jyväskylässä ilmestyvä Suur-Jyväskylän Lehti, Äänekosken seudulla Pikkukaupunkilainen. Kuopiossa ilmestyy Viikkosavo, Iisalmen seudulla Töllötin ja Mikkelissä Mikkelin Kaupunkilehti. Savon alueella ilmestyy lisäksi 1.4.2023 ostettu Sinun Savo. Etelä-Suomen Median alueilla ilmestyvät Mäntsälän Uutiset, Nurmijärven Uutiset, Vihdin Uutiset, Helsingin Uutiset, Länsiväylä, Vantaan Sanomat, Lappeenranta Imatralainen, Tamperelainen, Karkkilan Tienoo, Pyhtäänlehti ja Selkovantaalainen. Etelä-Suomen Media osti Karkkilalainen lehden 31.12.2023. Lahden seudulla ilmestyvät Uusi Lahti sekä Seutuneloset lehtiperheeseen kuuluvat Orimattilan aluelehti, Nastola-lehti, Hollolan Sanomat ja Päijät-Häme. Hämeenlinnan Kaupunkiuutiset ilmestyy Hämeenlinnassa. Kaupunkilehdet ilmestyvät 1 - 2 kertaa viikossa. | |||||||||||||||
| Tuotanto- ja logistiikkapalvelut | |||||||||||||||
| Tuotanto- ja logistiikkapalveluihin kuuluva painotoiminta käsittää neljä lehtipainoa, jotka sijaitsevat Tuusulassa, Lahdessa, Kouvolassa ja 3.1.2022 ostettu Varkauden paino. Jyväskylässä sijainnut lehtipaino suljettiin syyskuussa 2022. Lehtisepät Oy myi Lahdessa sijaitsevan arkkipainoliiketoiminnan 31.1.2024 PunaMusta Oy:lle. | |||||||||||||||
| Jakelusepät Oy:n ja Ilves Jakelu Oy:n varhaisjakeluliiketoiminta myytiin Posti Palvelut Oy:lle huhtikuussa 2022. Kaupan jälkeen yhtiöiden liiketoiminta vuonna 2022 muodostui sanomalehtien kuljetuksesta, heittolaatikkojakeluista ja osoitteellisten tuotteiden jakelusta. Vuonna 2023 molemmat yhtiöt sulautuivat emoyhtiöihinsä eikä segmentin luvut sisällä enää varhaisjakelua. | |||||||||||||||
| Tuotanto- ja logistiikkapalveluihin kuuluva Mediasepät Oy tuottaa konsernin lehdille sivun- ja ilmoitusvalmistuksen. | |||||||||||||||
| Suomen Suoramainonta Oy ja sen tytäryhtiöt ovat Suomen suurin osoitteettomien painotuotteiden jakelija. | |||||||||||||||
| 29 | |||||||||||||||
| Toimintasegmentti | |||||||||||||||
| 2022 | |||||||||||||||
| (1000 eur) | Kustannus-toiminta | Tuotanto- ja logistiikkapalvelut | Eliminoinnit | Kohdista-mattomat | Konserni yhteensä | ||||||||||
| TULOSLASKELMATIEDOT | |||||||||||||||
| Ulkoinen liikevaihto | 169 029 | 40 925 | - | 11 051 | 221 005 | ||||||||||
| Sisäinen liikevaihto | 1 289 | 38 713 | -62 562 | 22 561 | 0 | ||||||||||
| Liikevaihto | 170 318 | 79 638 | -62 562 | 33 611 | 221 005 | ||||||||||
| Segmentin liikevoitto | 6 627 | 10 029 | -972 | -5 696 | 9 988 | ||||||||||
| Liikevoitto | 6 627 | 10 029 | -972 | -5 696 | 9 988 | ||||||||||
| Operatiiviseen vertailukelpoiseen | |||||||||||||||
| liikevoittoon vaikuttavat erät | 6 474 | -13 121 | - | 357 | -6 290 | ||||||||||
| Operatiivinen oikaistu liikevoitto | 13 101 | -3 092 | -972 | -5 339 | 3 698 | ||||||||||
| Rahoitustuotot ja -kulut | - | - | - | 2 021 | 2 021 | ||||||||||
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista | - | - | - | -250 | -250 | ||||||||||
| Tuloverot | - | - | - | -4 385 | -4 385 | ||||||||||
| Tilikauden tulos | 6 627 | 10 029 | -972 | -8 310 | 7 374 | ||||||||||
| MUUT TIEDOT | |||||||||||||||
| Liikevaihto, tavarat | 89 497 | 13 214 | - | 291 | 103 002 | ||||||||||
| Liikevaihto, palvelut | 79 533 | 27 711 | - | 10 759 | 118 003 | ||||||||||
| Investoinnit | 464 | 1 123 | - | 3 784 | 5 370 | ||||||||||
| Poistot | -2 593 | -3 564 | - | -7 265 | -13 422 | ||||||||||
| Arvonalentuminen | -6 474 | -740 | - | -86 | -7 299 | ||||||||||
| Toimintasegmentti | |||||||||||||||
| 2023 | |||||||||||||||
| (1000 eur) | Kustannus-toiminta | Tuotanto- ja logistiikkapalvelut | Eliminoinnit | Kohdista-mattomat | Konserni yhteensä | ||||||||||
| TULOSLASKELMATIEDOT | |||||||||||||||
| Ulkoinen liikevaihto | 160 234 | 37 900 | - | 10 461 | 208 595 | ||||||||||
| Sisäinen liikevaihto | 1 074 | 33 111 | -60 567 | 26 382 | 0 | ||||||||||
| Liikevaihto | 161 308 | 71 011 | -60 567 | 36 843 | 208 595 | ||||||||||
| Segmentin liikevoitto | 2 210 | -9 283 | -1 356 | -5 342 | -13 771 | ||||||||||
| Liikevoitto | 2 210 | -9 283 | -1 356 | -5 342 | -13 771 | ||||||||||
| Operatiiviseen vertailukelpoiseen | |||||||||||||||
| liikevoittoon vaikuttavat erät | 7 146 | 5 575 | - | 130 | 12 852 | ||||||||||
| Operatiivinen oikaistu liikevoitto | 9 356 | -3 707 | -1 356 | -5 211 | -919 | ||||||||||
| Rahoitustuotot ja -kulut | - | - | - | 300 | 300 | ||||||||||
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista | - | - | - | -11 | -11 | ||||||||||
| Tuloverot | - | - | - | 320 | 320 | ||||||||||
| Tilikauden tulos | 2 210 | -9 283 | -1 356 | -4 733 | -13 162 | ||||||||||
| MUUT TIEDOT | |||||||||||||||
| Liikevaihto, tavarat | 87 952 | 12 641 | - | 359 | 100 952 | ||||||||||
| Liikevaihto, palvelut | 72 282 | 25 260 | - | 10 102 | 107 644 | ||||||||||
| Investoinnit | 207 | 1 830 | - | 2 748 | 4 784 | ||||||||||
| Poistot | -2 405 | -3 022 | - | -6 663 | -12 090 | ||||||||||
| Arvonalentuminen | -7 610 | -5 103 | - | -12 713 | |||||||||||
| 30 | |||||||||||||||
| Liikevaihdon jakautuminen tuotteisiin ja palveluihin | |||||||||||||||
| (1000 eur) | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||||||
| Kustannustoiminta | |||||||||||||||
| Ilmoitustuotot | 68 936 | 75 842 | |||||||||||||
| Tilaustuotot | 87 842 | 89 377 | |||||||||||||
| Paino- ja jakelutuotot | 904 | 984 | |||||||||||||
| Sijoituskiinteistöjen vuokratuotot | 11 | 10 | |||||||||||||
| Muut tuotot | 2 541 | 2 816 | |||||||||||||
| Kustannustoiminta yhteensä | 160 234 | 169 029 | |||||||||||||
| Tuotanto- ja logistiikkapalvelut | |||||||||||||||
| Paino- ja jakelutuotot | 34 525 | 37 637 | |||||||||||||
| Muut tuotot | 3 376 | 3 289 | |||||||||||||
| Tuotanto- ja logistiikkapalvelut yhteensä | 37 900 | 40 925 | |||||||||||||
| Kohdistamaton | |||||||||||||||
| Ilmoitustuotot | 5 378 | 5 399 | |||||||||||||
| Sijoituskiinteistöjen vuokratuotot | 101 | 81 | |||||||||||||
| Muut tuotot | 4 982 | 5 570 | |||||||||||||
| Kohdistamaton yhteensä | 10 461 | 11 051 | |||||||||||||
| Tuloslaskelman liikevaihto | 208 595 | 221 005 | |||||||||||||
| 31 | ||||||
| 3. Hankitut liiketoiminnot | |||||||||||
| Hankitut liiketoiminnot 2023 | |||||||||||
| Vuonna 2023 toteutettiin kaksi liiketoimintakauppaa. Keskisuomalainen Oyj:n tytäryhtiö Savon Media osti 31.3.2023 kaupunkilehti Sinun Savo liiketoiminnan. Sinun Savo ilmestyy keskiviikkoisin Varkaudessa, Pieksämäellä, Leppävirralla ja Joroisilla. | |||||||||||
| Keskisuomalainen Oyj:n tytäryhtiö Etelä-Suomen Media osti 31.12.2023 Uudellamaalla Karkkilassa ilmestyvän kaupunkilehti Karkkilalaisen liiketoiminnan. Karkkilalainen ilmestyy kerran viikossa keskiviikkoisin. | |||||||||||
| Liiketoimintojen kauppasummat olivat yhteensä 80 tuhatta euroa ja ne maksettiin rahana. Kauppasummat on kirjattu liikearvoksi. Hankinnat on integroitu osaksi alueiden liiketoimintaa eikä niillä ole olennaista vaikutusta tilikauden tulokseen. Hankinnoista ei ole syntynyt merkittäviä transaktiokuluja. | |||||||||||
| Hankitut liiketoiminnot 2022 | |||||||||||
| Keskisuomalainen Oyj:n tytäryhtiö Lehtisepät Oy osti 3.1.2022 allekirjoitetulla kaupalla Savon Paino Oy:n koko osakekannan Sanoma Media Finland Oy:ltä. Osakkeiden kauppahinta oli 2,3 Me, joka maksettiin rahana. Kauppa oli Keskisuomalainen-konsernille edullinen. Sanomalehtipainotoiminnan toimialamurroksen takia alalla on ylikapasiteettia, mikä vaikutti kaupan hinnoitteluun ja laski sen hintaa. Lisäksi kaupan toteutumiseen vaikutti myyjän kanssa tehty painamisen alihankintasopimus. Hankittujen varojen arvo ylitti kauppahinnan ja hankitusta liiketoiminnasta syntyi negatiivinen liikearvo 0,4 Me. Negatiivinen liikearvo on tuloutettu liiketoiminnan muihin tuottoihin. Hankinnasta syntyneet transaktiokulut 0,1 Me on kirjattu liiketoiminnan muihin kuluihin. | |||||||||||
| Tilikauden liikevaihtoon sisältyy hankitun yhtiön liikevaihtoa 3,7 Me. Hankitun yhtiön Varkaudessa sijaitseva sanomalehtipaino on integroitu osaksi konsernin painotoimintaa ja Savon Paino Oy sulautui Lehtisepät Oy:hyn 30.9.2022. Savon Painon hankinta mahdollisti painotoiminnan rakenteen tiivistämisen ja parantaa painotoiminnan kannattavuutta. | |||||||||||
| 32 | |||||||||||
| yhdistämisessä kirjatut käyvät arvot | |||||||||||
| Hankitun nettovarallisuuden erittely | |||||||||||
| (1000 eur) | 2022 | ||||||||||
| Aineettomat hyödykkeet | 0 | ||||||||||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 1 921 | ||||||||||
| Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 6 | ||||||||||
| Pitkäaikaiset myynti- ja muut saamiset | 0 | ||||||||||
| Laskennallinen verosaaminen | 7 | ||||||||||
| Vaihto-omaisuus | 301 | ||||||||||
| Lyhytaikaiset myynti- ja muut saamiset | 229 | ||||||||||
| Rahavarat | 1 702 | ||||||||||
| Varat yhteensä | 4 167 | ||||||||||
| Laskennallinen verovelka | 287 | ||||||||||
| Pitkäaikaiset velat | 7 | ||||||||||
| Pitkäaikaiset varaukset | 0 | ||||||||||
| Ostovelat ja muut velat | 1 127 | ||||||||||
| Velat yhteensä | 1 421 | ||||||||||
| Nettovarat | 2 746 | ||||||||||
| Hankintamenot yhteensä | 2 348 | ||||||||||
| Liikearvo | -398 | ||||||||||
| Rahana maksettu kauppahinta | 2 348 | ||||||||||
| Hankitun tytäryrityksen rahavarat | 1 702 | ||||||||||
| Rahavirtavaikutus | 646 | ||||||||||
| Hankinnan rahavirtavaikutus esitetään rahavirtalaskelman investointien rahavirrassa rivillä Tytäryhtiön hankinta vähennettynä hankintahetken rahavaroilla. | |||||||||||
| 33 | ||||||
| 4. Operatiinen vertailukelpoinen liikevoitto ja käyttökate | |||||||||||
| Tunnusluvut operatiivinen vertailukelpoinen liikevoitto ja käyttökate kuvaavat Keskisuomalainen -konsernin | |||||||||||
| operatiivisen toiminnan tasoa. Tunnusluku auttaa vertailemaan konsernin operatiivisen toiminnan | |||||||||||
| kannattavuutta eri vuosilta niin, että liikevoitosta ja käyttökatteesta eliminoidaan operatiiviseen | |||||||||||
| liiketoimintaan kuulumattomat erät. | |||||||||||
| Operatiivinen vertailukelpoinen liikevoitto ja käyttökate lasketaan oikaisemalla liikevoittoa tavanomaiseen | |||||||||||
| liiketoimintaan kuulumattomilla tapahtumilla ja osuudesta osakkuusyhtiöiden tuloksista. | |||||||||||
| Tällaisiksi eriksi luokitellaan seuraavat erät: | |||||||||||
| - Kiinteistöjen myyntivoitot ja -tappiot, myyntiin liittyvät kertakulut ja kiinteistöjen kehityskustannukset | |||||||||||
| - Liiketoimintojen myynneistä syntyneet myyntivoitot ja -tappiot sekä niihin liittyvät kertakulut | |||||||||||
| - Liiketoimintojen hankinnoista syntyneet kertakulut | |||||||||||
| - Yritys- ja liiketoimintarakenteen muutoksiin liittyvät kertakulut | |||||||||||
| -Arvonalentumiset | |||||||||||
| -Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista, josta yllämainitut erät oikaistu | |||||||||||
| Myyntivoitot on esitetty tuloslaskelman liiketoiminnan muissa tuotoissa. Myyntitappiot, liiketoimintojen | |||||||||||
| hankinnasta ja myynnistä aiheutuneet kertakulut sekä kiinteistöjen kehityskulut esitetään | |||||||||||
| liiketoiminnan muissa kuluissa. Arvonalentumiset esitetään omalla rivillään tai | |||||||||||
| arvonalentuminen voidaan kohdistaa myyntivoittoa vastaan. Rakennejärjestelyistä | |||||||||||
| syntyviä kuluja voidaan esittää työsuhde-etuuksista aiheutuneissa ja liiketoiminnan muissa kuluissa. | |||||||||||
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista on esitetty omalla rivillään. | |||||||||||
| Vuoden 2023 merkittävimmät operatiiviseen liikevoittoon vaikuttavat erät ovat Seinäjoen Sanomien | |||||||||||
| liiketoiminnan myyntivoitto ja Etelä-Suomen Median, Savon Median sekä rotaatiopaino liiketoimintaan | |||||||||||
| kohdistuvien liikearvojen arvonalentuminen. | |||||||||||
| Vuoden 2022 merkittävimmät operatiiviseen liikevoittoon vaikuttavat erät ovat varhaisjakelun | |||||||||||
| liiketoiminnan myyntivoitto ja siihen liittyvät kertaerät sekä Etelä-Suomen Median liiketoimintaan | |||||||||||
| kohdistuvan liikearvon arvonalentuminen. | |||||||||||
| Operatiiviseen vertailukelpoiseen liikevoittoon ja käyttökatteeseen vaikuttavat erät | |||||||||||
| (1000 eur) | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||
| Liikevoitto | -13 771 | 9 988 | |||||||||
| Liiketoimintojen myynti | -464 | -14 462 | |||||||||
| Liiketoimintojen hankinta | - | -398 | |||||||||
| Yritys- ja liiketoimintarakenteen kertakulut | 472 | 1 018 | |||||||||
| Arvonalentumiset | 12 713 | 7 280 | |||||||||
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 130 | 271 | |||||||||
| Operatiiviseen vertailukelpoiseen | |||||||||||
| liikevoittoon vaikuttavat erät yhteensä | 12 852 | -6 290 | |||||||||
| Operatiivinen vertailukelpoinen liikevoitto | -919 | 3 698 | |||||||||
| Poistot | 12 090 | 13 422 | |||||||||
| Operatiivinen vertailukelpoinen käyttökate | 11 172 | 17 120 | |||||||||
| 34 | ||||||
| 5. Myyntituoton kirjaaminen suoritevelvoitteen täyttyessä | ||||||||
| (1000 eur) | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | ||||||
| Yhtenä ajankohtana tuloutettavat tavarat/palvelut | 177 447 | 192 327 | ||||||
| Ajan kuluessa tuloutettavat palvelut | 31 148 | 28 678 | ||||||
| Asiakassopimusten myyntituotot yhteensä | 208 595 | 221 005 | ||||||
| 6. Liiketoiminnan muut tuotot | |||||||||||
| 1000 eur | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||
| Muut tuotot | 123 | 472 | |||||||||
| Liiketoimintojen myynti | 464 | 14 462 | |||||||||
| Avustukset | 102 | 104 | |||||||||
| Myyntivoitot käyttöomaisuudesta | 49 | 95 | |||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 737 | 15 133 | |||||||||
| 7. Liiketoiminnan muut kulut | |||||||||||
| 1000 eur | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||
| Tilakulut | -5 837 | -6 174 | |||||||||
| Tietoliikenne-, konttori- ja ict-kulut | -9 823 | -9 872 | |||||||||
| Luovutustappiot käyttöomaisuudesta | -2 | -12 | |||||||||
| Sijoituskiinteistöjen hoitokulut | -69 | -36 | |||||||||
| Muut kulut | -17 789 | -19 403 | |||||||||
| Liiketoiminnan muut kulut yhteensä | -33 520 | -35 497 | |||||||||
| Tilintarkastajien palkkiot | |||||||||||
| 1000 eur | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||
| Tilintarkastusyhteisölle: | |||||||||||
| Tilintarkastuspalkkiot | -186 | -174 | |||||||||
| Tilintarkastuslain 1 luvun 1 § mukaiset toimeksiannot | -32 | -24 | |||||||||
| Muut palvelut | -10 | -25 | |||||||||
| Tilintarkastuspalkkiot muille | - | -12 | |||||||||
| Yhteensä | -228 | -235 | |||||||||
| 8. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | |||||||||||
| 1000 eur | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||
| Palkat ja palkkiot | -81 053 | -84 997 | |||||||||
| Eläkekulut, maksupohjaiset järjestelyt | -13 207 | -13 702 | |||||||||
| Eläkekulut, etuuspohjaiset järjestelyt | -111 | -74 | |||||||||
| Muut henkilösivukulut | -2 496 | -2 446 | |||||||||
| Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut yhteensä | -96 867 | -101 219 | |||||||||
| Henkilöstö keskimäärin | 2023 | 2022 | ||||||
| Kustannustoiminta | 739 | 844 | ||||||
| Tuotanto- ja logistiikkapalvelut *) | 374 | 494 | ||||||
| Muut | 278 | 222 | ||||||
| Yhteensä | 1 391 | 1 560 | ||||||
| *) ei sisällä mainosjakajia, joita oli vuoden aikana keskimäärin 3225 (3412 vuonna 2022). | ||||||||
| 35 | ||||||
| 9. Tutkimus- ja kehitysmenot | |||||||||||
| Tuloslaskelmaan sisältyy kuluksi kirjattuja tutkimus- ja kehitysmenoja 1009 tuhatta euroa | |||||||||||
| (1091 tuhatta euroa vuonna 2022). | |||||||||||
| 10. Rahoitustuotot | |||||||||||
| 1000 eur | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||
| Osinkotuotot sijoituksista | 1 390 | 1 939 | |||||||||
| Realisoitumattomat voitot käypään arvoon arvostamisesta | - | 978 | |||||||||
| Luovutusvoitot | 31 | - | |||||||||
| Muut korkotuotot, lainat ja muut saamiset | 1 303 | 79 | |||||||||
| Rahoitustuotot yhteensä | 2 724 | 2 996 | |||||||||
| 11. Rahoituskulut | |||||||||||
| Tulosvaikutteisesti kirjatut erät | |||||||||||
| 1000 eur | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||
| Korkokulut, jaksotettuun hankintamenoon arvostetuista rahoitusveloista | -1 970 | -708 | |||||||||
| Realisoitumattomat tappiot käypään arvoon arvostamisesta | -299 | - | |||||||||
| Luovutustappiot | -40 | - | |||||||||
| Muut rahoituskulut | -116 | -268 | |||||||||
| Rahoituskulut yhteensä | -2 425 | -976 | |||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||||||
| 2023 | Käyvän arvon muutokset | ||||||||||
| 1000 eur | Ennen veroja | Verovaikutus | Verojen jälkeen | ||||||||
| Etuuspohjaisen nettovelan (tai omaisuuserän) | |||||||||||
| uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | -52 | 10 | -42 | ||||||||
| Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | -2 085 | 130 | -1 955 | ||||||||
| Yhteensä | -2 137 | 141 | -1 996 | ||||||||
| 2022 | Käyvän arvon muutokset | ||||||||||
| 1000 eur | Ennen veroja | Verovaikutus | Verojen jälkeen | ||||||||
| Etuuspohjaisen nettovelan (tai omaisuuserän) | |||||||||||
| uudelleen määrittämisestä johtuvat erät | 166 | -33 | 133 | ||||||||
| Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | -5 506 | 396 | -5 110 | ||||||||
| Yhteensä | -5 340 | 362 | -4 977 | ||||||||
| 36 | |||||||||||
| 12. Tuloverot | |||||||||||
| 1000 eur | 2023 | 2022 | |||||||||
| Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero | -73 | 4 834 | |||||||||
| Edellisten tilikausien verot | -67 | -45 | |||||||||
| Laskennalliset verot | 459 | -404 | |||||||||
| Yhteensä | 320 | 4 385 | |||||||||
| Tuloslaskelman verokulun ja konsernin kotimaan verokannalla | |||||||||||
| laskettujen verojen välinen täsmäytyslaskelma: | |||||||||||
| Tulos ennen veroja | -13 481 | 11 759 | |||||||||
| Verot laskettuna kotimaan verokannalla | -2 696 | 2 352 | |||||||||
| Verovapaat tulot | -466 | -420 | |||||||||
| Vähennyskelvottomat kulut | 381 | 202 | |||||||||
| Liikearvon arvonalentumiset | 2 418 | 1 295 | |||||||||
| Aikaisempien tilikausien verot | 67 | -45 | |||||||||
| Tappioista kirjaamaton vero | 83 | 104 | |||||||||
| Aiemmin kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden käyttö | -168 | -455 | |||||||||
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | -2 | 50 | |||||||||
| Myyntivoittoon kohdistetut vähennyskelvottomat kulut | 93 | 1 223 | |||||||||
| Muut erät | -29 | 80 | |||||||||
| Verot tuloslaskelmassa | -320 | 4 385 | |||||||||
| 13. Osakekohtainen tulos | |||||||||||
| Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva | |||||||||||
| kauden voitto kauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. | |||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (1000 eur) | -13 052 | 7 469 | |||||||||
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana | 10 042 468 | 10 042 468 | |||||||||
| Laimentamaton osakekohtainen tulos (eur/osake) | -1,30 | 0,74 | |||||||||
| Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta laskettaessa osakkeiden lukumäärän painotetussa | |||||||||||
| keskiarvossa otetaan huomioon kaikkien laimentavien potentiaalisten kantaosakkeiden osakkeiksi | |||||||||||
| muuttamisesta johtuva laimentava vaikutus. | |||||||||||
| Konsernilla ei ole laimentavia instrumentteja, jolloin laimennusvaikutuksella oikaistu tulos/osake on sama | |||||||||||
| kuin laimentamaton tulos. | |||||||||||
| 37 | |||||||
| 14. Aineettomat hyödykkeet ja liikearvo | ||||||||||
| Aineettomat hyödykkeet 2023 | |||||||||||||
| 1000 eur | Aineettomat oikeudet | Asiakkuudet ja tavaramerkit | Enn.maks. | Yhteensä | |||||||||
| Hankintameno 1.1. | 12 374 | 31 436 | 1 737 | 45 547 | |||||||||
| Lisäykset | 732 | - | 1 221 | 1 954 | |||||||||
| Vähennykset | -1 211 | - | -30 | -1 241 | |||||||||
| Siirrot erien välillä | 1 644 | - | -1 644 | 0 | |||||||||
| Hankintameno 31.12. | 13 540 | 31 436 | 1 284 | 46 260 | |||||||||
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -9 492 | -22 873 | 0 | -32 364 | |||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 1 207 | - | - | 1 207 | |||
| Arvonalentuminen | -93 | - | - | -93 | |||
| Tilikauden poisto | -963 | -1 649 | - | -2 613 | |||
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -9 341 | -24 522 | 0 | -33 864 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 4 199 | 6 914 | 1 284 | 12 397 | |||||||||
| Aineettomat hyödykkeet 2022 | |||||||||||||
| 1000 eur | Aineettomat oikeudet | Asiakkuudet ja tavaramerkit | Enn.maks. | Yhteensä | |||||||||
| Hankintameno 1.1. | 10 731 | 31 436 | 994 | 43 161 | |||||||||
| Liiketoimintojen yhdistäminen | 517 | - | - | 517 | |||||||||
| Lisäykset | 1 704 | - | 1 191 | 2 895 | |||||||||
| Vähennykset | -847 | - | -51 | -898 | |||||||||
| Siirrot erien välillä | 268 | - | -396 | -128 | |||||||||
| Hankintameno 31.12. | 12 374 | 31 436 | 1 737 | 45 547 | |||||||||
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -8 698 | -20 034 | 0 | -28 733 | |||
| Liiketoimintojen yhdistäminen | -517 | - | - | -517 | |||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 458 | - | - | 458 | |||
| Arvonalentuminen | - | -402 | - | -402 | |||
| Tilikauden poisto | -734 | -2 437 | - | -3 171 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -9 492 | -22 873 | 0 | -32 364 | |||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 2 883 | 8 563 | 1 737 | 13 183 | |||
| Liikearvot | |||||||||||||
| 1000 eur | 2023 | 2022 | |||||||||||
| Hankintameno 1.1. | 87 910 | 94 010 | |||||||||||
| Liiketoimintojen hankinta | 93 | - | |||||||||||
| Liiketoimintojen myynti | - | -6 100 | |||||||||||
| Hankintameno 31.12. | 88 003 | 87 910 | |||||||||||
| Kertyneet arvonalentumiset 1.1. | -21 196 | -14 722 | |||||||||||
| Arvonalentumiset | -12 090 | -6 474 | |||||||||||
| Kertyneet arvonalentumiset 31.12. | -33 286 | -21 196 | |||||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 54 718 | 66 714 | |||||||||||
| 38 | |||||||
| 15. Arvonalentumiset | |||||||||||||
| Arvonalentumisen arviointi tapahtuu pääosin rahavirtaa tuottavien yksiköiden tasolla. Rahavirtaa tuottavia yksiköitä, joille liikearvoa on kohdistettu, ovat Savon Media, Etelä-Suomen Media, Hämeen Media, Kaakon Viestintä, rotaatiopainot ja muut kustannustoiminnan tai kohdistamattoman liiketoiminnan yksiköt. | |||||||||||||
| Merkittävin osuus liikearvosta on kohdistettu seuraaville yksiköille: | |||||||||||||
| 1000 eur | 2023 | 2022 | |||||||||||
| Savon Media | 27 206 | 31 561 | |||||||||||
| Etelä-Suomen Media | 7 532 | 10 707 | |||||||||||
| Kaakon Viestintä | 8 549 | 8 549 | |||||||||||
| Hämeen Media | 6 445 | 6 445 | |||||||||||
| Rotaatiopainot | 2 481 | 6 961 | |||||||||||
| Yhteensä | 52 213 | 64 223 | |||||||||||
| Muut rahavirtaa tuottavat yksiköt ja niiden ryhmä | 2 505 | 2 491 | |||||||||||
| Liikearvot yhteensä | 54 718 | 66 714 | |||||||||||
| Savon Media, Etelä-Suomen Media, Hämeen Media ja Kaakon Viestintä kuuluvat kustannustoiminnan toimintasegmenttiin. Laskelmissa käytetyt rahavirtaennusteet pohjautuvat toteutuneisiin liikevoittoihin ja seuraavien viiden vuoden ennusteisiin, jotka johto on hyväksynyt. Tulevien vuosien kassavirtojen kehitystä arvioitaessa johto on ottanut arvioinneissaan huomioon covid-19 pandemian hiipumisen, Venäjän ja Ukrainan välisen sodan ja kohonneen kustannusinflaation vaikutukset tulevaisuuden kassavirtojen ennusteisiin. Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä on määritetty käyttöarvoon perustuen. Kustannustoiminnan diskonttokorkona on käytetty 10,62 %:a (9,81 %), joka perustuu pääoman tuottovaatimukseen (WACC) riskikertoimen ollessa 3,1 (3,0). Johdon hyväksymän ennustejakson jälkeiset rahavirrat on laskettu jäännösarvomenetelmällä. Jäännösarvoa määritettäessä on kasvuprosenttina käytetty 0 %:a (0 %). |
|||||||||||||
| Rotaatiopaino kuuluu tuotanto- ja logistiikkapalvelut -segmenttiin. Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä on laskettu käyttöarvoon perustuen. Perusteena ovat toteutuneet liikevoitot ja johdon kymmenen vuoden ennusteet, jonka ajan nykyisen konekannan arvioidaan ainakin toimivan. Tämän ajanjakson jälkeen rotaatiopainotoiminnan jäännösarvo on määritetty käyttöomaisuuden arvioidun myyntihinnan perusteella. Tuotanto- ja logistiikkapalveluissa diskonttokorkona on käytetty 12,23 %:a (11,89 %), joka perustuu pääoman tuottovaatimukseen (WACC) riskikertoimen ollessa 3,1 (3,0). Rahavirtaennusteissa on otettu huomioon vain korvausinvestoinnit. Uusinvestoinnit otetaan mukaan laskelmiin vasta kun niihin on sitouduttu. | |||||||||||||
| Vuonna 2021 Hämeen Sanomien konsernin hankinnasta syntyneestä 7 775 tuhannen euron liikearvosta kohdennettiin Hämeen Sanomien kustannustoimintaan 1 675 tuhatta euroa ja Ilves Jakelun varhaisjakeluliiketoimintaan 6 100 tuhatta euroa. Varhaisjakeluun kohdennettu liikearvo kirjattiin liiketoiminnan muihin tuottoihin vuonna 2022 pienentämään ko. liiketoiminnan myynnistä syntynyttä myyntivoittoa. | |||||||||||||
| Vuonna 2023 kirjattiin arvonalentumisena Etelä-Suomen Mediaan kohdistetusta liikearvosta 3 210 tuhatta euroa, Savon Mediaan kohdistetusta liikearvosta 4 400 tuhatta euroa ja rotaatiopainotoimintaan kohdistetusta liikearvosta 4 480 tuhatta euroa. Yhteensä liikearvojen arvonalentumista kirjattiin 12 090 tuhatta euroa. Etelä-Suomen Media ja Savon Media kuuluvat kustannustoiminnan segmenttiin. Olennaisin syy arvonalentumiseen kustannustoiminnassa on tiukentunut markkinatilanne sanoma- ja kaupunkilehtien liiketoiminnassa sekä voimakkaan kustannusinflaation vaikutukset, jotka näkyvät erityisesti painohinnoissa sekä kaupunkilehtien jakelussa. Rotaatiopainotoiminnassa olennaisin syy arvonalentumiseen on toimialalla vallitseva ylikapasiteetti ja siitä johtuva hintakilpailu ulkoisissa painotöissä sekä sanomalehtien painovolyymin lasku. Vuonna 2022 kirjattiin arvonalentumisena Etelä-Suomen Mediaan kohdistetusta liikearvosta 6 474 tuhatta euroa. | |||||||||||||
| 39 | |||||||||||||
| Rahavirtaa tuottavan yksikön kassavirtoja ennustettaessa on oletuksena käytetty seuraavia tekijöitä: | |||||||||||||
| Liikevaihto ja EBITDA | Liikevaihto ja EBITDA (liikevoitto ennen poistoja) ennusteet perustuvat historialliseen kokemukseen ja viiden vuoden ennusteisiin, jotka johto ja hallitus on hyväksynyt. Liikevaihdon ja EBITDA:n tuleva viiden vuoden ennusteet perustuvat useissa yksiköissä pieneen laskuun. | ||||||||||||
| Investoinnit | Kustannustoiminnan investointien kassavirta perustuu historialliseen kokemukseen ja viiden vuoden ennustettuihin investointeihin. Rotaatiopainotoiminnan investoinnit ovat korvausinvestointeja eikä nykyiset kassavirrat edellytä merkittäviä investointeja. | ||||||||||||
| Pitkän ajan kasvukerroin | Pitkän ajan nettokassavirran kasvukertoimena ennustejakson jälkeisiä jäännösarvoja määritettäessä on käytetty kustannustoiminnassa 0 %:a (2022 0 %:a). Rotaatiopainotoiminnan jäännösarvo on määritetty käyttöomaisuuden arvioidun myyntihinnan perusteella. | ||||||||||||
| Diskonttauskorko | Kustannustoiminnassa diskonttauskorkona (korkokanta ennen veroja) käytetään 10,62 % (9,81 %) ja tuotanto- ja logistiikkapalveluissa 12,23 % (11,89 %). Diskonttokorko määritettiin perustuen keskimääräisen painotetun pääomakustannuksen (WACC) avulla, joka kuvaa oman ja vieraan pääoman kokonaiskustannusta ottaen huomioon omaisuuseriin liittyvät erityiset riskit. Tuottovaatimusta määritettäessä riskittömänä korkona on käytetty Suomen valtion 10 vuoden obligaatiolainan korkoa. Toimialaverrokkeihin perustuva omavaraisuusaste on noin 80 % ja yhtiökohtainen riskilisä on 3,1 %. Muita laskentakomponetteja ovat markkinariskipreemio, toimialaverrokkeihin perustuva oman pääoman betakerroin sekä vieraan pääoman kustannus. | ||||||||||||
| Herkkyysanalyysin kannalta merkittävimmät arvonalentumistestaukseen vaikuttavat tekijät ovat pitkän tähtäimen kasvukerroin (kustannustoiminta 0 % sekä tuotanto- ja logistiikkapalvelut 0 %), rahavirtaa tuottavan yksikön EBITDA sekä diskonttauskorko. Mikäli kustannustoiminnan liikevaihto laskisi 1 % vuosittain 5 vuoden ennustejaksolla, tulisi Etelä-Suomen Mediaan kohdistetusta liikearvosta arvonalentumista 2 717 tuhatta euroa ja Savon Mediasta 2 510 tuhatta euroa enemmän kuin tilikaudelle 2023 arvonalentumista on kirjattu. Lisäksi arvonalentumista tulisi Hämeen Mediaan kohdistetusta liikearvosta 1 989 tuhatta euroa ja Kaakon Viestintään kohdistetusta liikearvosta 3 470 tuhatta euroa. Mikäli vuosittainen käyttökate laskisi -10 %, tulisi Hämeen Mediaan kohdistuvasta liikearvosta arvonalentumista 734 tuhatta euroa. Lisäksi arvonalentumista tulisi Etelä-Suomen Mediaan kohdistuvasta liikearvosta 863 tuhatta euroa, Savon Mediasta 2 899 tuhatta euroa ja rotaatiopainotoiminnasta 1 046 tuhatta euroa enemmän kuin on kirjattu tilikaudelle 2023. | |||||||||||||
| Mikäli rotaatiopainotoiminnan liikevaihto ja kustannukset laskisi 1,0 % ennusteisiin verrattuna, rotaatiopainotoimintaan kohdistuvasta liikearvosta tulisi arvonalentumista 276 tuhatta euroa enemmän kuin on kirjattu tilikaudelle 2023. | |||||||||||||
| Mikäli diskonttauskorko nousisi 1 %, arvonalentumista olisi tullut Etelä-Suomen Mediaan kohdistuvasta liikearvosta 1 129 tuhatta euroa enemmän, Savon Mediasta 2 914 tuhatta euroa ja rotaatiopainotoiminnasta 470 tuhatta euroa enemmän kuin tilikaudelle 2023 on kirjattu. Arvonalentumista tulisi tällöin myös Hämeen Mediaan kohdistetusta liikearvosta 672 tuhatta euroa. | |||||||||||||
| 16. Sijoituskiinteistöt | |||||||||||||
| 1000 eur | 2023 | 2022 | |||||||||||
| Hankintameno 1.1. | 937 | 455 | |||||||||||
| Siirrot erien välillä | 215 | 482 | |||||||||||
| Hankintameno 31.12. | 1 152 | 937 | |||||||||||
| Kertyneet poistot 1.1. | -414 | -205 | |||||||||||
| Siirtojen kertyneet poistot | -26 | -171 | |||||||||||
| Tilikauden poisto | -46 | -38 | |||||||||||
| Kertyneet poistot 31.12. | -487 | -414 | |||||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 666 | 523 | |||||||||||
| Sijoituskiinteistöt ovat liikehuoneistoja tai asuntoja, jotka on vuokrattu konsernin ulkopuolelle. Käypää arvoa ei ole voitu luotettavasti määrittää. | |||||||||||||
| 40 | |||||||
| 17. Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | |||||||||||||
| Aineelliset hyödykkeet 2023 | |||||||||||||
| 1000 eur | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Enn.maks. ja kesk.eräis. hankinnat | Yhteensä | |||||||
| Hankintameno 1.1. | 4 774 | 78 792 | 78 113 | 1 219 | 827 | 163 725 | |||||||
| Lisäykset | 145 | 364 | 721 | - | 1 603 | 2 834 | |||||||
| Vähennykset | - | -234 | -5 888 | - | -12 | -6 134 | |||||||
| Siirrot erien välillä | -3 | 277 | 370 | - | -695 | -50 | |||||||
| Hankintameno 31.12. | 4 916 | 79 199 | 73 316 | 1 219 | 1 724 | 160 375 | |||||||
| Kertyneet poistot 1.1. | 0 | -64 280 | -70 039 | 0 | 0 | -134 319 | |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | - | 260 | 5 889 | - | - | 6 150 | |
| Arvonalentuminen | - | -42 | -488 | - | - | -530 | |
| Tilikauden poisto | - | -2 065 | -3 156 | - | - | -5 221 | |
| Kertyneet poistot 31.12. | 0 | -66 126 | -67 794 | 0 | 0 | -133 920 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 4 916 | 13 073 | 5 522 | 1 219 | 1 724 | 26 455 | |||||||
| Aineelliset hyödykkeet 2022 | |||||||||||||
| 1000 eur | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Enn.maks. ja kesk.eräis. hankinnat | Yhteensä | |||||||
| Hankintameno 1.1. | 4 732 | 68 170 | 47 643 | 1 219 | 711 | 122 475 | |||||||
| Liiketoimintojen yhdistäminen | 226 | 10 839 | 43 251 | - | 25 | 54 341 | |||||||
| Lisäykset | - | 787 | 786 | - | 822 | 2 395 | |||||||
| Vähennykset | - | -381 | -13 901 | - | - | -14 282 | |||||||
| Siirrot erien välillä | -184 | -623 | 334 | - | -731 | -1 204 | |||||||
| Hankintameno 31.12. | 4 774 | 78 792 | 78 113 | 1 219 | 827 | 163 725 | |||||||
| Kertyneet poistot 1.1. | 0 | -53 570 | -36 360 | 0 | 0 | -89 929 | |
| Liiketoimintojen yhdistäminen | - | -9 385 | -43 035 | - | - | -52 420 | |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | - | 812 | 13 086 | - | - | 13 898 | |
| Tilikauden poisto | - | -2 138 | -3 730 | - | - | -5 868 | |
| Kertyneet poistot 31.12. | 0 | -64 280 | -70 039 | 0 | 0 | -134 319 |
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 4 774 | 14 512 | 8 074 | 1 219 | 827 | 29 406 |
| 41 | ||||||
| 18. Käyttöoikeusomaisuuserät | |||||||||||
| Aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin sisältyy rahoitusleasingsopimuksilla hankittua omaisuutta seuraavasti: | |||||||||||
| Käyttöoikeusomaisuuserät 2023 | |||||||||||
| 1000 eur | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Yhteensä | ||||||||
| Hankintameno 1.1. | 14 527 | 8 800 | 23 327 | ||||||||
| Lisäykset | 2 356 | 1 278 | 3 634 | ||||||||
| Vähennykset | -83 | -99 | -183 | ||||||||
| Hankintameno 31.12. | 16 799 | 9 979 | 26 778 | ||||||||
| Kertyneet poistot 1.1. | -11 156 | -6 319 | -17 475 | ||||||||
| Tilikauden poisto | -2 866 | -1 343 | -4 210 | ||||||||
| Kertyneet poistot 31.12. | -14 023 | -7 662 | -21 685 | ||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 2 777 | 2 317 | 5 093 | ||||||||
| Käyttöoikeusomaisuuserät 2022 | |||||||||||
| 1000 eur | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Yhteensä | ||||||||
| Hankintameno 1.1. | 13 143 | 7 797 | 20 940 | ||||||||
| Lisäykset | 2 620 | 1 024 | 3 644 | ||||||||
| Vähennykset | -1 236 | -21 | -1 257 | ||||||||
| Hankintameno 31.12. | 14 527 | 8 800 | 23 327 | ||||||||
| Kertyneet poistot 1.1. | -8 269 | -4 861 | -13 130 | ||||||||
| Tilikauden poisto | -2 887 | -1 458 | -4 345 | ||||||||
| Kertyneet poistot 31.12. | -11 156 | -6 319 | -17 475 | ||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 3 370 | 2 482 | 5 852 | ||||||||
| Leasingsopimuksiin liittyvien käyttöomaisuuserien, leasingvelkojen, laskennallisten verojen, | |||||||||||
| poiston sekä korkokulun määrät | |||||||||||
| Kohdistamaton segmentti | |||||||||||
| 1000 eur | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |||||||||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 5 093 | 5 852 | |||||||||
| Laskennallinen verosaaminen | 1 029 | - | |||||||||
| Vuokrasopimusvelka, pitkäaikainen | 2 448 | 3 027 | |||||||||
| Vuokrasopimusvelka, lyhytaikainen | 2 699 | 2 891 | |||||||||
| Laskennallinen verovelka | 1 019 | - | |||||||||
| Laskennallisten verojen kirjaukset on netotettu. | |||||||||||
| Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakautuma on esitetty liitetietojen kohdassa 31. | |||||||||||
| Vuokrasopimusvelkojen maksut on esitetty liitetietojen kohdassa 29. | |||||||||||
| 42 | |||||||||||
| 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2023 | |||||||||
| 1000 eur | Vuokrakulun peruutus | Poistot | Korkokulu | ||||||||
| Kustannustoiminta | 1 922 | -1 879 | - | ||||||||
| Tuotanto- ja logistiikkapalvelut | 1 391 | -1 377 | - | ||||||||
| Kohdistamaton | 994 | -953 | -109 | ||||||||
| Yhteensä | 4 308 | -4 210 | -109 | ||||||||
| 1.1.-31.12.2022 | 1.1.-31.12.2022 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||
| 1000 eur | Vuokrakulun peruutus | Poistot | Korkokulu | ||||||||
| Kustannustoiminta | 1 989 | -1 936 | - | ||||||||
| Tuotanto- ja logistiikkapalvelut | 1 452 | -1 453 | - | ||||||||
| Kohdistamaton | 987 | -957 | -112 | ||||||||
| Yhteensä | 4 427 | -4 345 | -112 | ||||||||
| 19. Osuudet osakkuusyrityksissä | |||||||||||
| (1000 eur) | 2023 | 2022 | |||||||||
| Tilikauden alussa | 4 414 | 8 499 | |||||||||
| Vähennykset | - | -550 | |||||||||
| Osuus kauden tuloksesta | -11 | 271 | |||||||||
| Tilikauden aikana saadut osingot | -423 | -3 806 | |||||||||
| Tilikauden lopussa | 3 981 | 4 414 | |||||||||
| Konsernin kaikki osakkuusyhtiöt on kerrottu toimintakertomuksessa. | |||||||||||
| Tiedot konsernin olennaisista osakkuusyrityksistä | |||||||||||
| Omistusosuus% | |||||||||||
| Nimi | Pääasiallinen toimiala | Kotipaikka | 2023 | 2022 | |||||||
| Arena Partners Oy | mobiilipalvelut | Kuopio | 41,21 | 41,21 | |||||||
| Konsernin osakkuusyhtiö Arena Partners Oy tuottaa mobiilipalveluja ja omistajayhtiöille sähköistä kauppapaikkaa Internetissä. | |||||||||||
| 43 | |||||||||||
| Taloudellisen informaation yhteenveto olennaisista osakkuusyrityksistä | |||||||||||
| Taulukossa mainittu konsernin olennainen osakkuusyritys on käsitelty konsernitilinpäätöksessä pääomaosuusmenetelmällä. Siitä esitettävä taloudellisen informaation yhteenveto perustuu osakkuusyritysten IFRS-standardien mukaisesti laadittuihin tilinpäätöksiin. | |||||||||||
| Arena Partners Oy | |||||||||||
| (1000 eur) | 2023 | 2022 | |||||||||
| Lyhytaikaiset varat | 4 152 | 4 730 | |||||||||
| Pitkäaikaiset varat | 2 527 | 2 946 | |||||||||
| Lyhytaikaiset velat | 1 939 | 1 924 | |||||||||
| Pitkäaikaiset velat | 36 | 46 | |||||||||
| Liikevaihto | 6 729 | 6 667 | |||||||||
| Tilikauden voitto jatkuvista toiminnoista | -62 | 279 | |||||||||
| Osakkuusyritysten taloudellisen informaation täsmäytys konsernin kirjaamaan tasearvoon: | |||||||||||
| Osakkuusyrityksen nettovarat | 4 705 | 5 707 | |||||||||
| Konsernin omistusosuus% | 41,21 % | 41,21 % | |||||||||
| Konsernin osuus nettovaroista | 1 939 | 2 352 | |||||||||
| Osakkuusyrityksen tasearvo konsernin taseessa | 1 939 | 2 352 | |||||||||
| Ehdolliset velat | |||||||||||
| Ehdollisia velkoja, jotka aiheutuvat konsernille sen antamista takauksista osakkuusyrityksien puolesta, ei 31.12.2023 eikä vertailuvuonna ole lainkaan. | |||||||||||
| Taloudellisen informaation yhteenveto muista kuin olennaisista osakkuusyrityksistä | |||||||
| (1000 eur) | 2023 | 2022 | |||||
| Konsernin osuus tilikauden tuloksesta | 15 | -365 | |||||
| Kirjanpitoarvo konsernin taseessa yhteensä | 2 042 | 2 062 | |||||
| 44 | ||||||||
| 20. Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | |||||||||||||||
| Osakkeet ja osuudet, | |||||||||||||||
| 1000 eur | noteeratut | noteeraamatt. | Yhteensä | ||||||||||||
| Hankintameno 1.1.2023 | 18 886 | 2 709 | 21 595 | ||||||||||||
| Lisäykset | - | 61 | 61 | ||||||||||||
| Vähennykset | - | -47 | -47 | ||||||||||||
| Siirrot erien välillä | - | -165 | -165 | ||||||||||||
| Käypään arvoon arvostaminen | -1 287 | -798 | -2 085 | ||||||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 17 599 | 1 761 | 19 360 | ||||||||||||
| Osakkeet ja osuudet, | |||||||||||||||
| 1000 eur | noteeratut | noteeraamatt. | Yhteensä | ||||||||||||
| Hankintameno 1.1.2022 | 23 458 | 3 183 | 26 641 | ||||||||||||
| Liiketoimintojen yhdistäminen | - | 6 | 6 | ||||||||||||
| Lisäykset | - | 9 | 9 | ||||||||||||
| Vähennykset | - | -2 | -2 | ||||||||||||
| Siirrot erien välillä | - | 445 | 445 | ||||||||||||
| Käypään arvoon arvostaminen | -4 573 | -931 | -5 504 | ||||||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 18 886 | 2 709 | 21 595 | ||||||||||||
| Muista pitkävaikutteisista rahoitusvaroista noteeratut (IFRS käyvän arvon hierarkiataso 1) ja noteeraamattomat (IFRS käyvän arvon hierarkiataso 3) osakkeet arvostetaan käypään arvoon. | |||||||||||||||
| Noteeratuista osakkeista merkittävimmät ovat Alma Median osakkeiden käypä arvo 7 760 tuhatta euroa ja Ilkka Yhtymän osakkeiden käypä arvo 9 664 tuhatta euroa. | |||||||||||||||
| Noteeraamattomien osakkeiden käypä arvo perustuu johdon näkemykseen. Johdon näkemyksessä on otettu huomioon mahdolliset listaamattomista osakkeista saatavat kauppatiedot. | |||||||||||||||
| Rahoitusvelkojen käyvät arvot on esitetty kohdassa 29. | |||||||||||||||
| 21. Pitkäaikaiset saamiset | |||||||||||||||
| (1000 eur) | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| Myyntisaaminen | 35 | 70 | |||||||||||||
| Siirtosaaminen | 875 | 453 | |||||||||||||
| Lainasaamiset osakkuusyrityksiltä | 171 | 171 | |||||||||||||
| Muut saamiset | 151 | 151 | |||||||||||||
| Yhteensä | 1 232 | 844 | |||||||||||||
| Muihin lainasaamisiin osakkuusyrityksiltä ei sisälly olennaista luottotappioriskiä tilinpäätöshetkellä. | |||||||||||||||
| 45 | ||||||||
| 22. Laskennalliset verosaamiset ja -velat | |||||||||||||||
| Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2023 aikana: | |||||||||||||||
| 1000 eur | 1.1.2023 | Kirjattu tulos-laskelmaan | Kirjattu omaan pääomaan | Ostetut liiketoiminnot | 31.12.2023 | ||||||||||
| Laskennalliset verosaamiset: | |||||||||||||||
| Varaukset | 20 | -20 | - | - | 0 | ||||||||||
| Työsuhde-etuudet | 426 | -94 | 10 | - | 342 | ||||||||||
| Aineelliset hyödykkeet | 1 683 | 1 | - | - | 1 684 | ||||||||||
| Vuokrasopimusvelka | - | 1 029 | - | - | 1 029 | ||||||||||
| Vahvistetut tappiot | 52 | 0 | - | - | 52 | ||||||||||
| Muiden sijoitusten arvostaminen | |||||||||||||||
| käypään arvoon | 60 | - | 143 | - | 204 | ||||||||||
| IFRS 9 myyntisaamisten arvostus | 2 | 0 | - | - | 2 | ||||||||||
| Laskennallisten verojen netotus | -756 | -1 019 | - | - | -1 717 | ||||||||||
| Yhteensä | 1 487 | -103 | 154 | 0 | 1 596 | ||||||||||
| Laskennalliset verovelat: | |||||||||||||||
| Kertyneet poistoerot | 453 | -123 | - | - | 330 | ||||||||||
| Muiden sijoitusten arvostaminen | |||||||||||||||
| käypään arvoon | 604 | - | 13 | - | 618 | ||||||||||
| Aineelliset hyödykkeet | 379 | -50 | - | - | 329 | ||||||||||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | - | 1 019 | - | - | 1 019 | ||||||||||
| Aineettomat hyödykkeet | 1 713 | -330 | - | - | 1 383 | ||||||||||
| Johdannaisten arvostaminen | |||||||||||||||
| käypään arvoon | 179 | -60 | - | - | 120 | ||||||||||
| Laskennallisten verojen netotus | -756 | -1 019 | - | - | -1 717 | ||||||||||
| Yhteensä | 2 573 | -562 | 13 | 0 | 2 081 | ||||||||||
| Laskennallisten verojen muutokset vuoden 2022 aikana: | |||||||||||||||
| 1000 eur | 1.1.2022 | Kirjattu tulos-laskelmaan | Kirjattu omaan pääomaan | Ostetut liiketoiminnot | 31.12.2022 | ||||||||||
| Laskennalliset verosaamiset: | |||||||||||||||
| Varaukset | 43 | -23 | - | - | 20 | ||||||||||
| Työsuhde-etuudet | 500 | -42 | -33 | - | 426 | ||||||||||
| Aineelliset hyödykkeet | 1 476 | 207 | - | - | 1 683 | ||||||||||
| Vahvistetut tappiot | 442 | -391 | - | - | 52 | ||||||||||
| Muiden sijoitusten arvostaminen | |||||||||||||||
| käypään arvoon | 75 | 72 | -93 | 7 | 60 | ||||||||||
| Johdannaisten arvostaminen | |||||||||||||||
| käypään arvoon | 16 | -16 | - | - | 0 | ||||||||||
| IFRS 9 myyntisaamisten arvostus | 4 | -2 | - | - | 2 | ||||||||||
| Laskennallisten verojen netotus | -1 079 | - | - | - | -756 | ||||||||||
| Yhteensä | 1 478 | -195 | -126 | 7 | 1 487 | ||||||||||
| Laskennalliset verovelat: | |||||||||||||||
| Kertyneet poistoerot | 351 | -136 | - | 239 | 453 | ||||||||||
| Muiden sijoitusten arvostaminen | |||||||||||||||
| käypään arvoon | 1 044 | 49 | -489 | - | 604 | ||||||||||
| Aineelliset hyödykkeet | 423 | -92 | - | 48 | 379 | ||||||||||
| Aineettomat hyödykkeet | 2 311 | -598 | - | - | 1 713 | ||||||||||
| Johdannaisten arvostaminen | |||||||||||||||
| käypään arvoon | - | 179 | - | - | 179 | ||||||||||
| Laskennallisten verojen netotus | -1 079 | - | - | - | -756 | ||||||||||
| Yhteensä | 3 050 | -599 | -489 | 287 | 2 573 | ||||||||||
| 46 | |||||||||||||||
| Hyllypoistot ja tappiot, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista ovat 11 150 tuhatta euroa | |||||||||||||||
| (12 401 tuhatta euroa vuonna 2022). Verosaamisia ei ole kirjattu, koska todennäköisesti kaikkia hyllypoistoja | |||||||||||||||
| ja tappioita ei pystytä hyödyntämään. Tappiot vanhenevat vuosina 2024 - 2032. | |||||||||||||||
| 23. Vaihto-omaisuus | |||||||||||||||
| Vaihto-omaisuus koostuu aineista ja tarvikkeista. | |||||||||||||||
| 24. Myyntisaamiset ja muut saamiset (lainat ja muut saamiset) | ||||||||||
| 1000 eur | 2023 | 2022 | ||||||||
| Myyntisaamiset | 12 043 | 12 541 | ||||||||
| Myyntisaamiset osakkuusyrityksiltä | 879 | 1 115 | ||||||||
| Muut saamiset | 293 | 349 | ||||||||
| Määräaikaistalletus, ei purettavissa | - | 4 000 | ||||||||
| Johdannaiset | 598 | 896 | ||||||||
| Siirtosaamiset | 2 621 | 5 518 | ||||||||
| Yhteensä | 16 434 | 24 419 | ||||||||
| Siirtosaamisiin sisältyvät olennaiset erät liittyvät henkilöstökuluihin ja liiketoiminnan muiden kulujen jaksotukseen. Johdannaiset arvostetaan käypään arvoon (IFRS käyvän arvon hierarkiataso 2). | ||||||||||
| Myyntisaamisten ikäjakautuma | |||||||||||||||
| 1000 eur | 2023 | 2022 | |||||||||||||
| Tasearvo | 12 922 | 13 656 | |||||||||||||
| Erääntyneet 1 - 30 päivää | 1 733 | 1 428 | |||||||||||||
| Erääntyneet 31 - 60 päivää | 271 | 195 | |||||||||||||
| Erääntyneet 61 - 90 päivää | 139 | 145 | |||||||||||||
| Erääntyneet yli 90 päivää | 46 | 246 | |||||||||||||
| 1000 eur | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |||||||||||||
| Myyntisaamiset | 12 922 | 13 656 | |||||||||||||
| Sopimukseen perustuvat velat (saadut ennakot) | 17 150 | 14 973 | |||||||||||||
| Sopimukseen perustuvat velat tuloutetaan seuraavan 12 kk aikana. Tilinpäätöksessä tuloutettiin vuoden 2022 tilinpäätökseen kirjatut sopimuksiin perustuvat velat. | |||||||||||||||
| Yhtiö on kirjannut kaikki yli 180 päivää vanhemmat saatavat luottotappioksi. Myyntisaamisten 12 933 tuhannen euron määrää on pienennetty 11 tuhannen euron luottotappiovarauksella. | |||||||||||||||
| Konserni on kirjannut tilikauden aikana luottotappioita myyntisaamisista 310 tuhatta euroa (24 tuhatta euroa vuonna 2022). | |||||||||||||||
| 25. Muut rahoitusvarat | |||||||||||||||
| Rahavirtalaskelman rahavarat sisältävät taseessa omilla riveillään esitetyt rahavarat ja muut rahavarat. | |||||||||||||||
| Konsernin muihin rahavaroihin sisältyy 6 240 tuhatta euroa purettavissa oleva korkorahastosijoitus (IFRS käyvän arvon hierarkiataso 1) sekä 66 tuhatta euroa sulkutilillä olevia rahavaroja (10 000 tuhatta euroa purettavissa olevia määräaikaistalletuksia ja 66 tuhatta euroa sulkutilillä olevia rahavaroja vuonna 2022). | |||||||||||||||
| 47 | ||||||||
| 26. Omaa pääomaa koskevat liitetiedot | |||||||||
| Osakkeiden enimmäismäärä on 21.493.760 kappaletta (21.493.760 kappaletta vuonna 2022). Osakkeiden nimellisarvo on 0,21 euroa per osake ja konsernin enimmäisosakepääoma on 4.519 tuhatta euroa (4.519 tuhatta euroa vuonna 2022). Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu. | |||||||||
| Osakkeet jakautuvat kahteen sarjaan. K-osakkeet ja A-osakkeet eroavat toisistaan siten, että jokainen K-osake tuottaa oikeuden äänestää yhtiökokouksessa kahdellakymmenellä (20) äänellä ja A-osake yhdellä (1) äänellä. | |||||||||
| Osakkeiden kokonaismäärä on 10.042.468 kappaletta (10.042.468 kappaletta vuonna 2022), josta ulkona olevien osakkeiden määrä on 10.042.468 kappaletta (10.042.468 vuonna 2022). Tilinpäätöksessä 31.12.2023 K-osakkeita oli 4.581.136 kappaletta ja A-osakkeita 5.461.332 kappaletta. | |||||||||
| Vararahasto | |||||||||||||||
| Vararahasto on voittovarojen luonteinen rahasto, jota on käytetty 1950 - 1970 -luvuilla. Sen jälkeen rahaston suuruus on pysynyt ennallaan. Vararahasto ei ole jakokelpoisia varoja. | |||||||||||||||
| Käyvän arvon rahasto | |||||||||||||||
| Käyvän arvon rahasto sisältää muiden pitkäaikaisten rahoitusvarojen ja rahoitusarvopapereiden käypien arvojen muutokset vähennettynä laskennallisilla veroilla, jos luovutustappio on vähennyskelpoinen verotuksessa tai luovutusvoitto on verotettavaa tuloa. | |||||||||||||||
| Osingot | |||||||||||||||
| Tilinpäätöspäivän jälkeen hallitus on ehdottanut jaettavaksi osinkoa 0,55 euroa/osake, yhteensä 5.523 tuhatta euroa. Vuodelta 2022 jaettiin osinkoa 1,00 euroa/osake, yhteensä 10.042 tuhatta euroa. | |||||||||||||||
| Oma pääoma | |||||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||||
| Osakepääoma | 2 257 | 2 257 | |||||||||||||
| Vararahasto | 270 | 270 | |||||||||||||
| Käyvän arvon rahasto | 3 154 | 5 108 | |||||||||||||
| Sidottu oma pääoma | 5 681 | 7 635 | |||||||||||||
| Edellisten tilikausien voitto | 65 191 | 67 807 | |||||||||||||
| Tilikauden voitto/tappio | -13 041 | 7 469 | |||||||||||||
| Vapaa oma pääoma | 52 151 | 75 275 | |||||||||||||
| Määräysvallattomien omistajien osuus | -196 | -85 | ||||||
| Oma pääoma | 57 636 | 82 825 | ||||||
| 27. Eläkevelvoitteet | |||||||||||||||
| Konsernin merkittävimmät etuuspohjaiset eläkkeet ovat vapaaehtoisia ryhmäeläkejärjestelyjä, jotka oikeuttavat | |||||||||||||||
| varhennettuun vanhuuseläkkeeseen. Etuuspohjaiset eläkkeet on järjestetty eläkevakuutusyhtiön kautta. | |||||||||||||||
| Konsernin eläkejärjestelyt ovat osittain rahastoituja. | |||||||||||||||
| Taseeseen merkityt erät | |||||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||||
| Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo | 7 874 | 8 762 | |||||||||||||
| Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo | -6 166 | -6 634 | |||||||||||||
| Eläkevelka taseessa | 1 708 | 2 128 | |||||||||||||
| 48 | |||||||||||||||
| Etuuspohjainen nettovelka on muuttunut tilikauden aikana seuraavasti: | |||||||||||||||
| Velvoitteen nykyarvo | Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo | Yhteensä | |||||||||||||
| 1.1.2022 | 11 720 | 9 218 | 2 502 | ||||||||||||
| Kauden työsuoritukseen perustuva meno | 58 | 0 | 58 | ||||||||||||
| Korkokulu tai -tuotto | 79 | 63 | 16 | ||||||||||||
| Aiempaan työsuoritukseen perustuva meno | |||||||||||||||
| ja tappiot velvoitteen täyttämisestä | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||
| 11 857 | 9 281 | 2 576 | |||||||||||||
| Uudelleen määrittämisestä johtuvat erät: | |||||||||||||||
| Taloudellisten oletusten muutoksista johtuvat | |||||||||||||||
| vakuutusmatemaattiset voitot (-) tai tappiot (+) | -2 073 | -1 907 | -166 | ||||||||||||
| Kokemusperusteiset voitot (-) ja tappiot (+) | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||
| Järjestelyn supistaminen | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||
| 9 784 | 7 374 | 2 410 | |||||||||||||
| Maksusuoritukset: | |||||||||||||||
| Työnantajilta (+) | 0 | 282 | -282 | ||||||||||||
| Järjestelyistä suoritetut maksut: | |||||||||||||||
| Maksetut etuudet (-) | -1 022 | -1 022 | 0 | ||||||||||||
| 31.12.2022 | 8 762 | 6 634 | 2 128 | ||||||||||||
| 1.1.2023 | 8 762 | 6 634 | 2 128 | ||||||||||||
| Kauden työsuoritukseen perustuva meno | 37 | 0 | 37 | ||||||||||||
| Korkokulu tai -tuotto | 311 | 237 | 74 | ||||||||||||
| Aiempaan työsuoritukseen perustuva meno | |||||||||||||||
| ja tappiot velvoitteen täyttämisestä | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||
| 9 110 | 6 871 | 2 239 | |||||||||||||
| Uudelleen määrittämisestä johtuvat erät: | |||||||||||||||
| Taloudellisten oletusten muutoksista johtuvat | |||||||||||||||
| vakuutusmatemaattiset voitot (-) tai tappiot (+) | -393 | -445 | 52 | ||||||||||||
| Kokemusperusteiset voitot (-) ja tappiot (+) | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||
| Järjestelyn supistaminen | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||
| 8 717 | 6 426 | 2 291 | |||||||||||||
| Maksusuoritukset: | |||||||||||||||
| Työnantajilta (+) | 0 | 583 | -583 | ||||||||||||
| Järjestelyistä suoritetut maksut: | |||||||||||||||
| Maksetut etuudet (-) | -843 | -843 | 0 | ||||||||||||
| 31.12.2023 | 7 874 | 6 166 | 1 708 | ||||||||||||
| Järjestelyn varoihin sisältyy tilinpäätöspäivään mennessä vakuutusyhtiölle suoritetut maksut. | |||||||||||||||
| Varat ovat vakuutusyhtiön vastuulla ja ne ovat osa vakuutusyhtiön omaisuutta. | |||||||||||||||
| Täten varojen jakautumista omaisuusryhmittäin ei ole mahdollista esittää. | |||||||||||||||
| 49 | |||||||||||||||
| Tärkeimmät vakuutusmatemaattiset oletukset | |||||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||||
| Diskonttauskorko | 4,00 % | 3,70 % | |||||||||||||
| Palkkojen nousu | 3,00 % | 3,10 % | |||||||||||||
| Eläkkeiden nousu | 2,70 % | 2,80 % | |||||||||||||
| Kuolevuutta koskevat oletukset tehdään vakuutusmatemaatikkojen ohjeistuksen pohjalta ja ne perustuvat julkaistuihin tilastoihin ja kokemukseen. Oletusten pohjalta johdetaan odotettavissa oleva keskimääräinen jäljellä oleva elinikä 65-vuotiaana eläkkeelle jäävälle henkilölle: | |||||||||||||||
| Raportointikauden lopussa eläkkeelle jäävät | |||||||||||||||
| miehet | 22,0 | ||||||||||||||
| naiset | 27,0 | ||||||||||||||
| 20 vuoden kuluttua raportointikauden päättymisestä eläkkeelle jäävät | |||||||||||||||
| miehet | 21,4 | ||||||||||||||
| naiset | 25,4 | ||||||||||||||
| Konserni ennakoi maksavansa etuuspohjaisiin eläkejärjestelyihin 300 tuhatta euroa vuonna 2023. | |||||||||||||||
| Diskonttaamattomien eläkevelvoitteiden oletettu maturiteettinanalyysi (1000 euroa) | |||||||||||||||
| Vuoden kuluessa | 683 | ||||||||||||||
| Yhtä vuotta pidemmän ja enintään 5 vuoden kuluttua | 2 754 | ||||||||||||||
| Viittä vuotta pidemmän ja enintään 10 vuoden kuluttua | 2 681 | ||||||||||||||
| Myöhemmin kuin 10 vuoden kuluttua | 5 576 | ||||||||||||||
| 11 694 | |||||||||||||||
| Herkkyysanalyysi | |||||||||||||||
| Etuuspohjaisen velvoitteen herkkyys painotetuissa keskeisissä oletuksissa tapahtuville muutoksille. | |||||||||||||||
| Taulukossa on esitetty merkittävimmistä vakuutusmatemaattisista oletuksista herkkyysanalyysi, joka osoittaa | |||||||||||||||
| jokseenkin mahdollisen vakuutusmatemaattisen oletuksen muutoksen vaikutuksen etuuspohjaiseen | |||||||||||||||
| eläkeveloitteeseen. Herkkyysanalyysin vaikutukset on laskettu niin, että oletuksen muutoksen vaikutusta | |||||||||||||||
| laskettaessa on kaikkien muiden oletusten oletettu pysyvän ennallaan. | |||||||||||||||
| Vaikutus etuuspohjaiseen eläevelvoitteeseen | |||||||||||||||
| Oletus | Oletuksen muutos | Oletuksen kasvun vaikutus | Oletuksen vähentymisen vaikutus | ||||||||||||
| Diskonttokorko | 0,5 % | velvoite pienenee 6,1 % | velvoite kasvaa 6,9 % | ||||||||||||
| Palkkojen nousuvauhti | 0,5 % | velvoite kasvaa 0,4 % | velvoite pienenee 0,4% | ||||||||||||
| Eläkkeiden nousuvauhti | 0,5 % | velvoite kasvaa 18,0 % | velvoite pienenee 16,8 % | ||||||||||||
| Odotettavissa oleva elinikä | 1 vuosi | velvoite kasvaa 7,2 % | velvoite pienenee 7,2 % | ||||||||||||
| 28. Varaukset | |||||||||||||||
| Pitkäaikaiset varaukset | |||||||||||||||
| 1000 eur | Oikeuden-käyntivaraus | Yhteensä | |||||||||||||
| Varaukset 1.1.2023 | 100 | 100 | |||||||||||||
| Varausten vähennykset | -100 | -100 | |||||||||||||
| Varaukset 31.12.2023 | 0 | 0 | |||||||||||||
| 50 | |||||||||||||||
| 1000 eur | Oikeuden-käyntivaraus | Yhteensä | |||||||||||||
| Varaukset 1.1.2022 | 214 | 214 | |||||||||||||
| Käytetyt varaukset | -114 | -114 | |||||||||||||
| Varaukset 31.12.2022 | 100 | 100 | |||||||||||||
| 29. Korolliset velat | |||||||||||||||
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | ||||||||||||||
| 1000 eur | Tasearvot | Käyvät arvot | Tasearvot | Käyvät arvot | |||||||||||
| Pitkäaikaiset velat | |||||||||||||||
| Rahalaitoslainat | 42 056 | 39 816 | 48 083 | 44 532 | |||||||||||
| Vuokrasopimusvelat | 2 448 | 2 448 | 3 027 | 3 027 | |||||||||||
| Pitkäaikaiset korolliset velat | 44 504 | 42 264 | 51 111 | 47 560 | |||||||||||
| Lyhytaikaiset velat | |||||||||||||||
| Rahalaitoslainat | 6 025 | 8 083 | 6 039 | 7 723 | |||||||||||
| Vuokrasopimusvelat | 2 699 | 2 699 | 2 891 | 2 891 | |||||||||||
| Lyhytaikaiset korolliset velat | 8 724 | 10 782 | 8 930 | 10 614 | |||||||||||
| Korollisten velkojen käyvät arvot on laskettu diskonttaamalla velkaan liittyvät rahavirrat tilinpäätöspäivän markkinakorolla (IFRS käyvän arvon hierarkiataso 2). Kaikki korolliset velat kuuluvat jaksotettuun hankintamenoon arvostettuihin rahoitusvelkoihin ja valuutta on euro. Rahoitusvarojen käyvät arvot on esitetty liitetietojen kohdassa 20. | |||||||||
| Rahoituksesta johtuvien velkojen muutokset | |||||||||
| 1.1.2023 | Lainojen takaisin- maksut | Lainojen nostot | Käyvän arvon muutokset | Luokittelun muutos lyhyt-aikaiseksi | 31.12.2023 | ||||
| Pitkäaikaiset korolliset lainat | 48 083 | - | - | - | -6 027 | 42 056 | |||
| Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 3 027 | - | 2 120 | - | -2 699 | 2 448 | |||
| Lyhytaikaiset korolliset lainat | 6 039 | -6 041 | - | - | 6 027 | 6 025 | |||
| Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 2 891 | -4 310 | 1 419 | - | 2 699 | 2 699 | |||
| Yhteensä | 60 041 | -10 351 | 3 538 | 0 | 0 | 53 228 | |||
| 1.1.2022 | Lainojen takaisin- maksut | Lainojen nostot | Käyvän arvon muutokset | Luokittelun muutos lyhyt-aikaiseksi | 31.12.2022 | ||||
| Pitkäaikaiset korolliset lainat | 54 200 | -77 | - | - | -6 039 | 48 083 | |||
| Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 4 657 | - | 1 261 | - | -2 891 | 3 027 | |||
| Lyhytaikaiset korolliset lainat | 6 316 | -6 316 | 0 | - | 6 039 | 6 039 | |||
| Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 3 211 | -4 437 | 1 226 | - | 2 891 | 2 891 | |||
| Lyhytaikaiset johdannaisinstrumentit | 82 | - | - | -82 | - | 0 | |||
| Yhteensä | 68 466 | -10 830 | 2 487 | -82 | 0 | 60 041 | |||
| Johdannaisinstrumentista on vuonna 2022 kirjattu muihin saamisiin 896 tuhatta euroa ja todellinen arvon muutos 978 tuhatta euroa on kirjattu korkotuottohin. | |||||||||
| 51 | |||||||||
| 30. Ostovelat ja muut velat | |||||||||||||||||
| Lyhytaikaiset | |||||||||||||||||
| (1000 eur) | 2023 | 2022 | |||||||||||||||
| Ostovelat | 7 291 | 9 151 | |||||||||||||||
| Saadut ennakot | 17 150 | 14 973 | |||||||||||||||
| Velat osakkuusyrityksille | 55 | 101 | |||||||||||||||
| Siirtovelat | 17 186 | 16 698 | |||||||||||||||
| Muut velat | 3 667 | 4 547 | |||||||||||||||
| Yhteensä | 45 350 | 45 469 | |||||||||||||||
| Lyhytaikaisiin siirtovelkoihin sisältyvät olennaiset erät ovat työsuhde-etuuksista johtuvia jaksotuksia. | |||||||||||||||||
| Ostovelat kuuluvat jaksotettuun hankintamenoon arvostettuihin rahoitusvelkoihin. | |||||||||||||||||
| Pitkäaikainen koroton velka 89 tuhatta euroa on vuokravakuuksia. | |||||||||||||||||
| 31. Rahoitusriskien hallinta | |||||||||||||||||
| Keskisuomalainen -konserni toimii pääasiassa kotimaisilla markkinoilla, joten sen pääasialliset rahoitusriskit ovat korkoriski, luottoriski sekä likviditeettiriski. Konsernin riskienhallinnan tavoite on minimoida rahoitusmarkkinoiden muutosten haitalliset vaikutukset konsernin tulokseen sekä turvata konsernin likviditeetti. | |||||||||||||||||
| Riskienhallinta- sekä rahoitusperiaatteet hyväksyy ja niistä vastaa konsernin hallitus ja periaatteiden käytännön toteutuksesta vastaavat konsernin toimitusjohtaja ja talousjohtaja sekä konsernin keskitetty talousosasto. | |||||||||||||||||
| Korkoriski | |||||||||||||||||
| Konsernin korkoriskin katsotaan liittyvän lähinnä konsernin lainasalkkuun. Hallituksen määrittämien periaatteiden mukaisesti konserni voi ottaa lainaa joko kiinteäkorkoisena tai vaihtuvakorkoisena ja käyttää koronvaihtosopimuksia tai vastaavia järjestelyjä päästäkseen rahoitusperiaatteiden mukaiseen tavoitteeseen. Tilinpäätöshetkellä konsernilla oli avoinna nimellisarvoltaan 9,6 Me koronvaihtosopimus, jonka perusteella konserni vaihtaa vaihtuvan koron kiinteään korkoon. | |||||||||||||||||
| Konserni analysoi korkopositionsa laatimalla säännöllisesti herkkyysanalyysin pohjalta arvion mahdollisten ympäristömuutosten sekä vaihtoehtoisten rahoitusmuotojen aiheuttamien korkomuutosten vaikutuksesta konsernin tulokseen. Simulointien perusteella 1 korkoprosentin nousu vaihtuvissa koroissa vaikuttaisi konsernin tulokseen vuositasolla 0,5 Me (-0,5 Me vuonna 2022) tai vastaavasti laskun vaikutus olisi 0,5 Me (0,5 Me vuonna 2022). Simulaatio tehdään puolivuosittain. | |||||||||||||||||
| Markkinakorot ovat viime vuoden koronnousun jälkeen pysyneet korkealla. Konsernin lainasalkku on pääosin sidottu 12 Euribor koron kehitykseen ja marraskuussa 2023 korko päivitettiin edellisvuotta korkeammalle tasolle. Huomioiden tehdyn koronvaihtosopimuksen konsernin lainasalkun korkotaso on vuonna 2024 hieman yli prosentin korkeampi kuin vuonna 2023. | |||||||||||||||||
| Konsernin lainoihin liittyvät kovenantit perustuvat riittävän omavaraisuustason säilyttämiseen sekä käyttökate per nettovelka tunnuslukuun. Tilinpäätöshetken ennusteen mukaan on epätodennäköistä, että kovenanttien tunnusluvut heikkenisivät niin paljon, että konsernin korkotaso nousisi kovenanttien perusteella tai että lainoja jouduttaisiin uudelleen järjestelemään. | |||||||||||||||||
| 52 | |||||||||||||||||
| Markkinariski hintariski | |||||||||||||||||
| Konserni altistuu toiminnassaan noteerattujen osakkeiden markkinahintojen vaihtelusta aiheutuvalle hintariskille. Konsernin hallituksen hyväksymien periaatteiden mukaisesti osa varoista saa olla sijoitettuna noteerattuihin osakkeisiin tai osakepohjaisiin rahoitusinstrumentteihin. Pääsääntöisesti konserni sijoittaa suoraan vain oman toimialansa yritysten osakkeisiin. Tilinpäätöksessä 31.12.2023 konsernin merkittävimmät sijoitukset ovat Alma Media Oyj:n ja Ilkka-Yhtymä Oyj:n osakkeissa. Sijoitusten hintariskiä arvioidaan säännöllisesti. Tilinpäätöksessä on käyvän arvon rahastoon omaan pääomaan kirjattu - 2,1 Me käyvän arvon laskua. Osakeindekseissä tapahtuva 15 %:n vahvistuminen tai heikkeneminen kaikkien muiden tekijöiden pysyessä muuttumattomina aiheuttaisi konsernissa 2,1 Me (vuonna 2022 2,3 Me) vaikutuksen omaan pääomaan. Muiden pitkäaikaisten rahoitusvarojen arvonmuutokset vaikuttavat omaan pääomaan. Laskelma on tehty olettaen, että konsernin sijoitukset muuttuvat kyseisten indeksien mukaisesti. | |||||||||||||||||
| Rahavirran ja käyvän arvon luottoriski | |||||||||||||||||
| Konsernin periaatteet määrittelevät asiakkaiden, sijoitustransaktioiden ja johdannaissopimusten vastapuolten luottokelpoisuusvaatimukset sekä sijoituspolitiikan. Tuotteita myydään velaksi vain sellaisille yrityksille, joilla ei ole merkintöjä luottotiedoissa. Konsernilla ei ole merkittäviä luottoriskikeskittymiä asiakassaamisissa ja sillä on laaja asiakaskunta. Tilikauden aikana kirjattujen luottotappioiden määrä ei ole ollut merkittävä. Myyntisaamisten ikäjakauma on esitetty kohdassa 24. | |||||||||||||||||
| Maksuvalmiusriski | |||||||||||||||||
| Konsernissa pyritään jatkuvasti arvioimaan ja seuraamaan liiketoiminnan vaatiman rahoituksen määrää, jotta konsernilla olisi tarpeeksi likvidejä varoja toiminnan rahoittamiseksi ja erääntyvien lainojen takaisinmaksuun. Ylimääräiset likvidit varat sijoitetaan rahoitusperiaatteiden mukaisesti. Rahoituksen saatavuutta ja joustavuutta pyritään takaamaan nostamattomilla luottolimiiteillä sekä likvideillä sijoituksilla. Nostamattomien luottolimiittien määrä 31.12.2023 oli 2,0 miljoonaa euroa. | |||||||||||||||||
| Seuraava taulukko kuvaa sopimuksiin perustuvaa maturiteettianalyysia. Luvut ovat diskonttaamattomia ja ne sisältävät sekä korkomaksut että pääoman takaisinmaksut. | |||||||||||||||||
| 2023 | |||||||||||||||||
| 1000 eur | tasearvo | rahavirta | alle 1 vuosi | 1-2 vuotta | 2-5 vuotta | yli 5 vuotta | |||||||||||
| Pankkilainat, vaihtuvakorkoiset | 48 000 | 51 680 | 8 307 | 6 739 | 36 634 | - | |||||||||||
| Pankkilainat, kiinteä korkoiset | 81 | 84 | 26 | 26 | 32 | - | |||||||||||
| Vuokrasopimusvelat | 5 147 | 5 243 | 2 777 | 1 470 | 996 | - | |||||||||||
| Ostovelat ja muut velat | 11 014 | 11 014 | 11 014 | - | - | - | |||||||||||
| 2022 | |||||||||||||||||
| 1000 eur | tasearvo | rahavirta | alle 1 vuosi | 1-2 vuotta | 2-5 vuotta | yli 5 vuotta | |||||||||||
| Pankkilainat, vaihtuvakorkoiset | 54 000 | 58 294 | 7 991 | 6 885 | 43 418 | - | |||||||||||
| Pankkilainat, kiinteä korkoiset | 122 | 127 | 41 | 40 | 45 | - | |||||||||||
| Vuokrasopimusvelat | 5 918 | 5 821 | 2 909 | 1 583 | 1 329 | - | |||||||||||
| Ostovelat ja muut velat | 13 798 | 13 798 | 13 798 | - | - | - | |||||||||||
| 53 | |||||||||
| Pääoman hallinta | |||||||||||||||||
| Konsernin pääoman hallinnan pyrkimyksenä on ylläpitää pitkällä aikavälillä riittävää omavaraisuutta ja likvidiä vakautta ja täten luoda pohja liiketoiminnan kehittymiselle. Konsernilla tulee olla myös riittävää liikkumavaraa investointien ja yritysostojen rahoittamiseksi. Optimaalinen pääomarakenne takaa myös pienemmät pääoman kustannukset ja siten paremman tuoton sijoitetulle pääomalle. | |||||||||||||||||
| Haluttuun pääomarakenteeseen päästään kestävällä osinkopolitiikalla sekä tehokkaalla taseen hallinnalla. Konserni pyrkii jakamaan vähintään 50 % tilikauden tuloksesta osinkona. | |||||||||||||||||
| Konsernin pääomarakenteen kehitystä seurataan jatkuvasti mm. omavaraisuusasteen perusteella. Konsernin korolliset nettovelat olivat vuoden 2023 lopussa 36,9 milj. euroa (31.12.2022 35,1 milj. euroa) ja omavaraisuusaste 40,3 % (31.12.2022 45,8 %). | |||||||||||||||||
| Omavaraisuusaste on kehittynyt konsernissa seuraavasti: | |||||||||||||||||
| 1000 euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||||
| Korolliset velat | 53 228 | 60 040 | |||||||||||||||
| Korolliset saamiset | 171 | 171 | |||||||||||||||
| Rahavarat | 16 142 | 24 753 | |||||||||||||||
| Nettovelat | 36 916 | 35 117 | |||||||||||||||
| Oma pääoma yhteensä | 57 625 | 82 825 | |||||||||||||||
| Omavaraisuusaste | 40,3 % | 45,8 % | |||||||||||||||
| 32. Muut vuokrasopimukset | |||||||||||||||||
| Konserni vuokralle antajana | |||||||||||||||||
| Ei-purettavissa olevien vuokrasopimusten perusteella saatavat vuokratuotot: | |||||||||||||||||
| 1000 euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||||
| Yhden vuoden kuluessa | 818 | 624 | |||||||||||||||
| Yli vuoden kuluessa ja enintään viiden vuoden kuluttua | 2 376 | 2 281 | |||||||||||||||
| Yli viiden vuoden kuluttua | 255 | 48 | |||||||||||||||
| Yhteensä | 3 450 | 2 952 | |||||||||||||||
| Konserni on vuokrannut toimisto- ja hallitilat sekä asuinhuoneistot, jotka eivät ole omassa käytössä. | |||||||||||||||||
| Konsernilla on myös vuokrasopimuksia, jotka ovat purettavissa lyhyen (3-6 kk) irtisanomisajan puitteissa. | |||||||||||||||||
| 33. Vakuudet ja vastuusitoumukset | |||||||||||||||||
| 1000 euroa | 2023 | 2022 | |||||||||||||||
| Velat, joiden vakuudeksi on annettu kiinnityksiä kiinteistöihin | |||||||||||||||||
| tai yrityskiinnityksiä | |||||||||||||||||
| Rahalaitos- ja eläkelainat | 48 081 | 54 122 | |||||||||||||||
| Luottolimiitti | 2 000 | 2 000 | |||||||||||||||
| Omasta puolesta annetut vakuudet | |||||||||||||||||
| Kiinteistökiinnitykset | 5 954 | 5 954 | |||||||||||||||
| Yrityskiinnitykset | 30 068 | 30 068 | |||||||||||||||
| Konsernin vakuudellisiin lainoihin sisältyy panttaamattomuussitoumus, jonka mukaan yhtiö ei saa antaa vakuutta, joka rasittaisi sen nykyistä tai tulevaa varallisuutta, oikeuksia tai saatavia. | |||||||||||||||||
| 54 | |||||||||
| 34. Lähipiiritapahtumat | |||||||||||||||||
| Lähipiiriin kuuluvat konsernin johtoryhmä, Keskisuomalainen Oyj:n hallitus ja osakkuusyritykset. | |||||||||||||||||
| Konsernin emo- ja tytäryrityssuhteet ovat seuraavat: | |||||||||||||||||
| Kotimaa | |||||||||||||||||
| Emoyritys: | Omistus-osuus | Osuus äänivallasta | |||||||||||||||
| Tytäryritykset: | |||||||||||||||||
| Esa Digital Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Etelä-Suomen Media Oy | 100,0 % | 100,0 % | |||||||||||||||
| Helsingin Jakelu-Expert Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Hämeen Media Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| IROResearch Oy tutkimustoimisto | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Jakelujuniorit Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Kaakon Viestintä Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Kamua Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Keski-Suomen Media Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Kiinteistö Oy Lehtikaari 1 | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Kiinteistö Oy Tahko Twinhills 213 | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Lehtisepät Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Mediasepät Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Neonmedia Oy | Suomi | 80,0 % | 80,0 % | ||||||||||||||
| Omnipress Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| P-S Suorajakelu Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Savon Media Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| SSM Itä-Suomi Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| SSM Länsi-Suomi Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| SSM Savo-Kainuu Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| SSM Sisä-Suomi Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| SSM Varsinais-Suomi Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Suomen Suoramainonta Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Tietoykkönen Oy | Suomi | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Vaba Meedia Öu | Viro | 100,0 % | 100,0 % | ||||||||||||||
| Väli-Suomen Media Oy | Suomi | 75,0 % | 75,0 % | ||||||||||||||
| Lähipiirin kanssa toteutuivat seuraavat liiketapahtumat: | |||||||||||||||||
| 1000 eur | 2023 | 2022 | |||||||||||||||
| Myynnit | |||||||||||||||||
| Osakkuusyritykset | 6 589 | 10 323 | |||||||||||||||
| Muu lähipiiri | 0 | 3 | |||||||||||||||
| Ostot | |||||||||||||||||
| Osakkuusyritykset | 1 858 | 1 874 | |||||||||||||||
| Muu lähipiiri | - | - | |||||||||||||||
| 55 | |||||||||||||||||
| Jakeluyhtiö Suomi Oy, PISA Jakelu Oy ja PKS Jakelu Oy olivat osakkuusyhtiötä 7.12.2022 saakka, jonka jälkeen Keskisuomalainen -konserni myi kaikki yhtiöiden osakkeet. Osakkuusyrityksistä Arena Partners Oy on vuokrannut tilat emoyhtiöltä Jyväskylässä. | |||||||||||||||||
| Johdon työsuhde-etuudet | |||||||||||||||||
| 1000 eur | 2023 | 2022 | |||||||||||||||
| Maksetut palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 2 594 | 2 448 | |||||||||||||||
| Lakisääteinen Tyel-maksu | 423 | 400 | |||||||||||||||
| Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet, vapaaehtoisia eläkejärjestelyjä | 164 | 149 | |||||||||||||||
| Johdon kompensaatiot yhteensä | 3 181 | 2 996 | |||||||||||||||
| Palkat ja palkkiot luontoisetuineen (ei sisällä henkilösivukuluja) | |||||||||||||||||
| 1000 eur | 2023 | 2022 | |||||||||||||||
| Toimitusjohtaja | 862 | 790 | |||||||||||||||
| Keskisuomalainen Oyj:n hallitus: | |||||||||||||||||
| Vesa-Pekka Kangaskorpi | - | - | |||||||||||||||
| Leena Hautsalo | 53 | 49 | |||||||||||||||
| Pekka Haltia | 29 | 27 | |||||||||||||||
| Kalle Kautto | 29 | 27 | |||||||||||||||
| Jaakko Kurikka | 30 | 28 | |||||||||||||||
| Mikko Paananen | 28 | 27 | |||||||||||||||
| Riitta Vesterinen-Virtanen | 29 | 27 | |||||||||||||||
| Yhteensä | 198 | 186 | |||||||||||||||
| Toimitusjohtaja on tulospalkkiojärjestelmän piirissä, tulospalkkio perustuu hallituksen hyväksymiin periaatteisiin. Toimitusjohtajan irtisanomisaika yhtiön puolelta on 6 kk ja irtisanoutumisaika on 6 kk. Mikäli Keskisuomalainen Oyj irtisanoo toimitusjohtajan, hänelle maksetaan 12 kk peruspalkkaa vastaava korvaus normaalin irtisanomisajanpalkan lisäksi. Itse irtisanoutuessa tätä lisäkorvausta ei makseta. | |||||||||||||||||
| Toimitusjohtajan sopimuksessa ei ole erityisiä ehtoja eläkeiästä. Toimitusjohtajalla on maksuperusteinen lisäeläkejärjestely, josta maksettiin vakuutusmaksuja 36 tuhatta euroa vuonna 2023. Toimitusjohtajalle maksettavan palkan Tyel-eläkemaksut olivat 153 tuhatta euroa. Toimitusjohtajan työsuhteen ehdot on määritelty kirjallisessa hallituksen hyväksymässä toimitusjohtajasopimuksessa. | |||||||||||||||||
| 35. Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat | |||||||||||||||||
| Tilinpäätöspäivän jälkeen Keskisuomalainen Oyj allekirjoitti 31.1.2024 kauppakirjan PunaMusta Media Oyj:n Medialiiketoiminnan ostamiseksi. Velaton kauppahinta on 8,5 Me. Keskisuomalainen Oyj solmii kaupan yhteydessä PunaMusta Media Oyj:n kanssa kolmen vuoden sanomalehtipai-namisen alihankintasopimuksen sekä yhdeksän kuukauden sivunvalmistusalihankintasopimuk-sen. Alihankintasopimusten arvo ilman indeksikorotuksia on enintään noin 5,5 Me. Kaupan täy-täntöönpano on ehdollinen Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksynnälle ja sen arvioidaan toteutu-van vuoden 2024 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana. | |||||||||||||||||
| Keskisuomalainen Oy:n tytäryhtiö Lehtisepät Oy allekirjoitti 31.1.2024 kauppakirjan, jolla se myi arkki-painoliiketoimintansa PunaMusta Oy:lle. Liiketoiminta siirtyi PunaMusta Oy:lle 1.2.2024 alkaen. Liiketoimintakaupan kauppahinta on 0,75 Me. | |||||||||||||||||
| 56 | |||||||||||||||||
| Osakkeenomistuksen jakauma ja tiedot osakkeenomistajista | |||||||||||||||||
| Osakkeet | |||||||||||||||||
| Osakkeet jakautuvat kahteen sarjaan. K-osakkeet ja A-osakkeet eroavat toisistaan siten, että jokainen K-osake | |||||||||||||||||
| tuottaa oikeuden äänestää yhtiökokouksessa kahdellakymmenellä (20) äänellä ja A-osake yhdellä (1) äänellä. | |||||||||||||||||
| Osakevaihdot | |||||||||||||||||
| Vuonna 2023 muunnettiin K-osakkeita pörssissä noteeratuiksi A-osakkeiksi 38.709 kpl. Kumulatiivisesti | |||||||||||||||||
| muuntojen määrä on 534.637 kpl. Muuntojen jälkeen 31.12.2023 K-osakkeita oli yhteensä 4.581.136 kpl ja | |||||||||||||||||
| A-osakkeita 5.461.332 kpl. | |||||||||||||||||
| Hallituksen osakepääoman korottamiseen sekä omien osakkeiden hankintaan liittyvät valtuudet ja päätökset | |||||||||||||||||
| Yhtiökokous päätti 26.4.2023 valtuuttaa hallituksen päättämään omien osakkeiden hankinnasta. Hallitus voi päättää hankkia A-sarjan osakkeita enintään 1.000.000 kappaletta ja K-sarjan osakkeita enintään 1.000.000 kappaletta, kuitenkin yhteensä enintään 1.000.000 osaketta. Enimmäismäärä vastaa 10,0 % yhtiön osakkeista ja enintään 20,6 % äänimäärästä. Omia osakkeita voidaan hankkia myös suunnattuna hankintana ja vastikkeen on oltava vähintään 10 euroa ja enintään 18 euroa osakkeelta. Hallitus voi valtuutuksen perusteella päättää omien osakkeiden hankkimisesta vain yhtiön vapaalla omalla pääomalla. | |||||||||||||||||
| Hallitus voi päättää myös enintään 1.000.000 uuden A-sarjan osakkeiden antamisesta. Valtuutusta voidaan käyttää yhtiön kasvustrategian tukemiseksi yrityshankinnoissa tai muissa järjestelyissä. Lisäksi osakkeita saadaan antaa yhtiön nykyisille osakkeenomistajille tai ne voidaan mitätöidä tai K-sarjan osakkeet voidaan muuntaa A-sarjan osakkeiksi ja myydä ne julkisessa kaupankäynnissä tai käyttää henkilöstön kannustusjärjestelmässä. Valtuutus sisältää myös oikeuden antaa osakkeita suunnatusti, osakkeenomistajien merkintäoikeudesta poiketen laissa säädetyin ehdoin. | |||||||||||||||||
| Valtuutus on voimassa seuraavaan yhtiökokoukseen, kuitenkin enintään 31.5.2024 saakka. | |||||||||||||||||
| Edellisenä vuonna on ollut vastaava yhtiökokouksen myöntämä valtuutus. | |||||||||||||||||
| Osakkeenomistajat | |||||||||||||||||
| Osakkeenomistuksen jakauma | |||||||||||||||||
| Osakkeenomistuksen jakauma sektoreittain | Hallituksen, toimitusjohtajan ja toimitusjohtajan | ||||||||||||||||
| sijaisen osakkeenomistus 31.12.2023 | |||||||||||||||||
| % osakkeista | |||||||||||||||||
| Yksityiset yritykset | 3,66 | Kpl | Osuus-% | Osuus-% | |||||||||||||
| Rahoitus- ja vakuutuslaitokset | 1,21 | osakkeista | äänistä | ||||||||||||||
| Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt | 0,29 | ||||||||||||||||
| Kotitaloudet | 93,82 | K-osakkeet | 384 984 | 8,40 | 8,40 | ||||||||||||
| Ulkomaat | 0,87 | A-osakkeet | 273 147 | 5,00 | 5,00 | ||||||||||||
| Yhteensä | 99,83 | Yhteensä | 658 131 | 6,55 | 8,21 | ||||||||||||
| Odotusluettelolla | 0,03 | ||||||||||||||||
| Hallintarekisteröity | 0,13 | ||||||||||||||||
| Kaikki yhteensä | 100,00 | ||||||||||||||||
| 57 | |||||||||||||||||
| Osakkeenomistuksen jakauma suuruusluokittain | |||||||||||||||||
| Osakkeita | |||||||||||||||||
| Osakkaiden lukumäärä | Osuus osakkaista | Osakkeita yhteensä | Osuus osakkeista | Äänimäärä | Osuus äänimäärästä | ||||||||||||
| kpl | % | kpl | % | kpl | % | ||||||||||||
| 1 - 100 | 1865 | 42,05 | 78 708 | 0,78 | 109 032 | 0,11 | |||||||||||
| 101 - 1 000 | 1760 | 39,68 | 674 476 | 6,72 | 2 043 901 | 2,11 | |||||||||||
| 1 001 - 10 000 | 623 | 14,05 | 1 962 306 | 19,54 | 16 679 801 | 17,18 | |||||||||||
| 10 001 - 100 000 | 173 | 3,90 | 4 771 985 | 47,52 | 52 064 315 | 53,63 | |||||||||||
| 100 001 - 999 999 | 14 | 0,32 | 2 551 673 | 25,41 | 26 120 603 | 26,91 | |||||||||||
| Yhteensä | 4435 | 100,00 | 10 039 148 | 99,97 | 97 017 652 | 99,93 | |||||||||||
| Odotusluettelolla yhteensä | 5 | 3 320 | 0,03 | 66 400 | 0,07 | ||||||||||||
| Liikkeeseen laskettu määrä | 10 042 468 | 100,00 | 97 084 052 | 100,00 | |||||||||||||
| Tiedot osakkeenomistajista | |||||||||||||||||
| Suurimmat osakkeenomistajat osakkeiden lukumäärän mukaan | |||||||||||||||||
| Osakas | K-osakkeita kpl | A-osakkeita kpl | % kaikista osakkeista | % kaikista äänistä | |||||||||||||
| Kangaskorpi Vesa-Pekka | 231 654 | 203 605 | 4,33 | 4,98 | |||||||||||||
| Kangaskorpi Soili | 183 160 | 154 106 | 3,36 | 3,93 | |||||||||||||
| Ristola Arimo | - | 257 879 | 2,57 | 0,27 | |||||||||||||
| Kangaskorpi Inkeri | 94 840 | 91 840 | 1,86 | 2,05 | |||||||||||||
| Moisio Lauri kuolinpesä | 90 424 | 86 847 | 1,77 | 1,95 | |||||||||||||
| PunaMusta Media Oyj | - | 160 800 | 1,60 | 0,17 | |||||||||||||
| Pekkala Tiina | 84 078 | 53 821 | 1,37 | 1,79 | |||||||||||||
| Kautto Anna-Liisa | 114 326 | 20 622 | 1,34 | 2,38 | |||||||||||||
| Pekkala Tuula | 84 958 | 49 959 | 1,34 | 1,80 | |||||||||||||
| Kinnunen Immo | 76 796 | 53 500 | 1,30 | 1,64 | |||||||||||||
| Yhteensä | 960 236 | 1 132 979 | 20,84 | 20,95 | |||||||||||||
| Suurimmat osakkeenomistajat ääniosuuden mukaan | |||||||||||||||||
| Osakas | K-osakkeita kpl | A-osakkeita kpl | % kaikista äänistä | % kaikista osakkeista | |||||||||||||
| Kangaskorpi Vesa-Pekka | 231 654 | 203 605 | 4,98 | 4,33 | |||||||||||||
| Kangaskorpi Soili | 183 160 | 154 106 | 3,93 | 3,36 | |||||||||||||
| Kautto Anna-Liisa | 114 326 | 20 622 | 2,38 | 1,34 | |||||||||||||
| Jalkanen Eira | 108 810 | 9 629 | 2,25 | 1,18 | |||||||||||||
| Kangaskorpi Inkeri | 94 840 | 91 840 | 2,05 | 1,86 | |||||||||||||
| Moisio Lauri kuolinpesä | 90 424 | 86 847 | 1,95 | 1,77 | |||||||||||||
| Pekkala Tuula | 84 958 | 49 959 | 1,80 | 1,34 | |||||||||||||
| Pekkala Tiina | 84 078 | 53 821 | 1,79 | 1,37 | |||||||||||||
| Kinnunen Immo | 76 796 | 53 500 | 1,64 | 1,30 | |||||||||||||
| Hautsalo Eero | 61 396 | 60 396 | 1,33 | 1,21 | |||||||||||||
| Yhteensä | 1 130 442 | 784 325 | 24,10 | 19,07 | |||||||||||||
| K-osakkeita yhteensä | 4 581 136 | ||||||||||||||||
| A-osakkeita yhteensä | 5 461 332 | ||||||||||||||||
| Osakkeet yhteensä | 10 042 468 | ||||||||||||||||
| 58 | |||||||||||
| Konsernin tunnusluvut | |||||||||||
| 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | |||||||
| Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut | |||||||||||
| Liikevaihto, Me | 208,6 | 221,0 | 211,6 | 206,8 | 231,1 | ||||||
| Liikevoitto, Me | -13,8 | 10,0 | 9,6 | 4,9 | 14,1 | ||||||
| - % liikevaihdosta | -6,6 | 4,5 | 4,5 | 2,4 | 6,1 | ||||||
| Operatiivinen vertailukelpoinen liikevoitto, Me | -0,9 | 3,7 | 12,8 | 9,1 | 15,9 | ||||||
| - % liikevaihdosta | -0,4 | 1,7 | 6,1 | 4,4 | 6,9 | ||||||
| Käyttökate Me | 11,0 | 30,7 | 26,2 | 22,1 | 28,1 | ||||||
| - % liikevaihdosta | 5,3 | 13,9 | 12,4 | 10,7 | 12,2 | ||||||
| Operatiivinen vertailukelpoinen käyttökate, Me | 11,2 | 17,1 | 26,6 | 23,2 | 29,9 | ||||||
| - % liikevaihdosta | 5,4 | 7,7 | 12,6 | 11,2 | 12,9 | ||||||
| Voitto/tappio ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja, Me | -13,5 | 11,8 | 10,4 | 22,0 | 16,4 | ||||||
| - % liikevaihdosta | -6,5 | 5,3 | 4,9 | 10,7 | 7,1 | ||||||
| Tilikauden voitto/tappio | -13,2 | 7,4 | 6,7 | 20,1 | 13,3 | ||||||
| - % liikevaihdosta | -6,3 | 3,3 | 3,2 | 9,7 | 5,8 | ||||||
| Oman pääoman tuotto (ROE), % | -18,7 | 8,5 | 7,3 | 23,6 | 16,9 | ||||||
| Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % | -8,7 | 8,4 | 7,2 | 14,9 | 12,5 | ||||||
| Omavaraisuusaste, % | 40,3 | 45,8 | 46,1 | 46,9 | 39,4 | ||||||
| Bruttoinvestoinnit, Me | 4,9 | 5,4 | 17,3 | 7,3 | 11,8 | ||||||
| - % liikevaihdosta | 2,3 | 2,5 | 8,2 | 3,6 | 7,1 | ||||||
| Taseen loppusumma, Me | 160,1 | 195,8 | 214,0 | 211,6 | 216,8 | ||||||
| Henkilöstö keskimäärin *) | 1391 | 1560 | 1657 | 1640 | 1775 | ||||||
| Osakekohtaiset tunnusluvut | |||||||||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tulos/osake, eur | -1,30 | 0,74 | 0,69 | 2,03 | 1,23 | ||||||
| Oma pääoma/osake, eur | 5,76 | 8,26 | 9,01 | 9,19 | 7,26 | ||||||
| Osakekohtainen osinko, eur | **) 0,55 | 1,00 | 1,00 | 1,00 | 0,75 | ||||||
| Osinko/emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tulos, % | -42,3 | 134,5 | 145,8 | 49,4 | 60,9 | ||||||
| Efektiivinen osinkotuotto, % | 6,5 | 8,3 | 6,1 | 9,2 | 6,6 | ||||||
| Hinta/voitto-suhde (P/E-luku) | -6,5 | 16,2 | 23,8 | 5,4 | 9,2 | ||||||
| Osakkeen osakeantioikaistu kurssikehitys | |||||||||||
| - alin, eur | 8,22 | 11,10 | 11,20 | 9,50 | 8,72 | ||||||
| - ylin, eur | 16,25 | 16,85 | 18,00 | 13,30 | 13,10 | ||||||
| - keskikurssi, eur | 11,47 | 13,65 | 15,01 | 10,62 | 10,06 | ||||||
| Osakekannan markkina-arvo A-osakkeille, Me | 46,2 | 65,3 | 88,1 | 58,6 | 65,5 | ||||||
| Koko osakekannan markkina-arvo, Me | 85,0 | 121,0 | 164,2 | 109,8 | 121,0 | ||||||
| Osakkeiden vaihdon kehitys koko osakekannasta | |||||||||||
| osakkeiden lukumäärä | 454 865 | 337 994 | 722 282 | 627 085 | 886 805 | ||||||
| % A-sarjan osakkeista | 8,3 | 6,2 | 13,4 | 11,7 | 15,3 | ||||||
| Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä keskimäärin tilikaudella | |||||||||||
| 1000 kpl | 10.042 | 10.042 | 10.042 | 10.073 | 10.707 | ||||||
| Bruttoinvestointeihin sisältyy myös investointien ennakkomaksut. | |||||||||||
| *) Ei sisällä mainosjakajia, joita oli vuoden aikana keskimäärin 3225. | |||||||||||
| **) Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle osingon määrästä. | |||||||||||
| 59 | ||
| Tunnuslukujen laskentakaavat | ||
| Oman pääoman tuotto-% (ROE) | (Tilikauden tulos) x 100 | |
| Oma pääoma (keskimäärin vuoden aikana) | ||
| Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) | (Voitto ennen veroja + rahoituskulut) x 100 | |
| Oma pääoma + korolliset velat (keskimäärin vuoden aikana) | ||
| Omavaraisuusaste-% | Oma pääoma x 100 | |
| Taseen loppusumma saadut ennakot (=tilausvastuu) | ||
| Tulos/osake | Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tulos | |
| Keskimääräinen osakeantioikaistu osakkeiden lukumäärä | ||
| Oma pääoma/osake | Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | |
| Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä 31.12. | ||
| Osinko/tulos, % | (Osakeantioikaistu osinko/osake) x 100 | |
| Tulos/osake | ||
| Efektiivinen osinkotuotto-% | (Osakeantioikaistu osinko/osake) x 100 | |
| Osakeantioikaistu pörssikurssi 31.12. | ||
| Hinta/voitto-suhde (P/E-luku) | Osakeantioikaistu pörssikurssi 31.12. | |
| Tulos/osake | ||
| Osakekannan markkina-arvo | Osakkeiden lukumäärä x tilikauden päätöskurssi | |
| Käyttökate | Liikevoitto + suunnitelman mukaiset poistot ja arvonalentumiset | |
| Käyttökate % | Liikevoitto + suunnitelman mukaiset poistot ja arvonalentumiset | |
| Liikevaihto | ||
| Operatiivinen vertailukelpoinen | ||
| liikevoitto | Liikevoitto +/- vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | |
| 60 | |||
| Keskisuomalainen Oyj | |||
| TULOSLASKELMA | |||
| 1.1. -31.12.2023 | 1.1. -31.12.2022 | ||
| LIIKEVAIHTO | 27 817 618,28 | 23 942 308,45 | |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 160 232,31 | 584 147,61 | |
| Ulkopuoliset palvelut | -76 467,68 | -92 161,11 | |
| Henkilöstökulut | -15 889 148,76 | -12 573 558,52 | |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 964 642,79 | -1 812 273,81 | |
| Liiketoiminnan muut kulut | -13 932 070,30 | -12 973 696,93 | |
| LIIKEVOITTO / -TAPPIO | -2 884 478,94 | -2 925 234,31 | |
| Rahoitustuotot | 17 775 343,47 | 16 068 490,76 | |
| Rahoituskulut | -9 405 145,47 | -10 598 406,94 | |
| VOITTO ENNEN | |||
| TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA | 5 485 719,06 | 2 544 849,51 | |
| Tilinpäätössiirrot | |||
| Poistoeron muutos | 115 768,24 | 350 643,75 | |
| Saadut konserniavustukset | 4 850 000,00 | 2 910 000,00 | |
| Tuloverot | 248 722,39 | -181 889,05 | |
| TILIKAUDEN VOITTO | 10 700 209,69 | 5 623 604,21 | |
| 61 | |||||||||
| Keskisuomalainen Oyj | |||||||||
| TASE | |||||||||
| Vastaavaa | 2023 | 2022 | |||||||
| PYSYVÄT VASTAAVAT | |||||||||
| Aineettomat hyödykkeet | 3 778 046,58 | 2 426 459,66 | |||||||
| Aineelliset hyödykkeet | 13 137 282,35 | 14 263 588,72 | |||||||
| Sijoitukset | |||||||||
| Osuudet saman konsernin yrityksissä | 106 922 041,17 | 117 149 379,36 | |||||||
| Konsernisaamiset | 3 261 805,88 | 3 191 405,88 | |||||||
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 638 291,09 | 628 391,09 | |||||||
| Muut sijoitukset | 21 715 510,27 | 132 537 648,41 | 23 157 517,56 | 144 126 693,89 | |||||
| PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ | 149 452 977,34 | 160 816 742,27 | |||||||
| VAIHTUVAT VASTAAVAT | |||||||||
| Saamiset | |||||||||
| Pitkäaikaiset saamiset | 3 084 307,84 | 2 697 240,74 | |||||||
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 818 886,38 | 17 041 493,16 | |||||||
| Muut rahoitusvarat | 6 305 738,53 | 65 914,54 | |||||||
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 099 687,27 | 10 155 149,85 | |||||||
| VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ | 31 308 620,02 | 29 959 798,29 | |||||||
| Vastaavaa yhteensä | 180 761 597,36 | 190 776 540,56 | |||||||
| Vastattavaa | |||||||||
| OMA PÄÄOMA | |||||||||
| Osakepääoma | 2 257 283,80 | 2 257 283,80 | |||||||
| Vararahasto | 269 050,99 | 269 050,99 | |||||||
| Edellisten tilikausien voitto | 68 936 146,24 | 73 355 010,03 | |||||||
| Tilikauden voitto | 10 700 209,69 | 5 623 604,21 | |||||||
| OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 82 162 690,72 | 81 504 949,03 | |||||||
| TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ | 551 555,17 | 667 323,41 | |||||||
| VIERAS PÄÄOMA | |||||||||
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 42 083 540,10 | 52 764 929,88 | |||||||
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 55 963 811,37 | 55 839 338,24 | |||||||
| VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ | 98 047 351,47 | 108 604 268,12 | |||||||
| Vastattavaa yhteensä | 180 761 597,36 | 190 776 540,56 | |||||||
| 62 | |||||||
| Keskisuomalainen Oyj | |||||||
| EMOYHTIÖN RAHOITUSLASKELMA (1 000 EUR) | |||||||
| 2023 | 2022 | ||||||
| Liiketoiminnan rahavirta | |||||||
| Myynnistä saadut maksut | 28 099 | 24 152 | |||||
| Liiketoiminnan muista tuotoista saadut maksut | - | 458 | |||||
| Maksut liiketoiminnan kuluista | -29 945 | -25 556 | |||||
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | -1 846 | -946 | |||||
| Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan rahoituskuluista | -3 389 | -655 | |||||
| Saadut korot liiketoiminnasta | 1 136 | 98 | |||||
| Saadut osingot liiketoiminnasta | 19 711 | 10 608 | |||||
| Muut rahoituserät liiketoiminnasta | -1 | - | |||||
| Maksetut välittömät verot | -3 | -2 | |||||
| Liiketoiminnan rahavirta (A) | 15 609 | 9 104 | |||||
| Investointien rahavirta | |||||||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -2 060 | -1 413 | |||||
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot | 6 | 20 | |||||
| Investoinnit muihin sijoituksiin | -61 | -23 | |||||
| Luovutustulot muista sijoituksista | 49 | 10 | |||||
| Myönnetyt lainat | - | 26 | |||||
| Lainasaamisten takaisinmaksut | 922 | -1 581 | |||||
| Lyhytaikaisten sijoitusten lisäys/vähennys | 4 000 | -4 000 | |||||
| Saadut osingot investoinneista | 1 734 | 5 592 | |||||
| Investointien rahavirta (B) | 4 590 | -1 370 | |||||
| Rahoituksen rahavirta | |||||||
| Lyhytaikaisten lainojen nostot konserniyhtiöiltä | -5 013 | 7 098 | |||||
| Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | -6 000 | -6 316 | |||||
| Maksetut osingot ja muu voitonjako | -10 042 | -10 043 | |||||
| Saadut konserniavustukset | 2 910 | 3 345 | |||||
| Rahoituksen rahavirta (C) | -18 145 | -5 916 | |||||
| Rahavarojen muutos (A+B+C) lisäys+/vähennys - | 2 053 | 1 818 | |||||
| Rahavarat tilikauden alussa | *) | 10 221 | 8 108 | ||||
| Rahavarat tilikauden lopussa | *) | 14 405 | 10 221 | ||||
| Fuusiossa siirtyneet rahavarat | -2 131 | -295 | |||||
| *) Rahavarat sisältää sekä rahat ja pankkisaamiset että muut rahoitusvarat | |||||||
| *) Rahavaroihin sisältyy 66 tuhatta euroa (66 tuhatta euroa vuonna 2022) sulkutilillä olevia varoja. | |||||||
| 63 | |||||||||||||
| Keskisuomalainen Oyj | |||||||||||||
| EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT | |||||||||||||
| 1. Laadintaperiaatteet | |||||||||||||
| Arvostus- ja jaksotusperiaatteet | |||||||||||||
| Keskisuomalainen Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitosäännösten mukaisesti (FAS). | |||||||||||||
| Käyttöomaisuus on merkitty taseeseen hankintamenoon vähennettynä suunnitelman mukaisilla poistoilla. Suunnitelman mukaiset poistot on laskettu tasapoistoina hyödykkeiden taloudellisen pitoajan perusteella. Konsernissa osassa käyttöomaisuudesta hankintamenoon ja kertyneisiin poistoihin sisältyvät vain ne hankintamenot, joita ei ole vielä poistettu kokonaan. | |||||||||||||
| Suunnitelman mukaiset pitoajat ovat: | |||||||||||||
| ATK-ohjelmat | 5 vuotta | ||||||||||||
| Muut pitkävaikutteiset menot | 5 - 10 vuotta | ||||||||||||
| Liikearvot | 5 - 10 vuotta | ||||||||||||
| Rakennukset | 30 vuotta | ||||||||||||
| Rakennusten koneet ja laitteet | 10 vuotta | ||||||||||||
| Rakennusten perusparannukset | 10 vuotta | ||||||||||||
| Rakennelmat ja muut rakennukset | 10 vuotta | ||||||||||||
| Muut koneet ja kalusto | 4 - 5 vuotta | ||||||||||||
| Pysyviin vastaaviin kuuluvat sijoitukset arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen myyntihintaan. | |||||||||||||
| Tilikauden suunnitelman mukaisten ja kokonaispoistojen erotus tilinpäätöksessä esitetään tuloslaskelman tilinpäätössiirroissa ja kertynyt poistoero taseen vastattavien tilinpäätössiirtojen kertymässä. Konsernitilinpäätöksessä kertynyt poistoero jaetaan omaan pääomaan ja verovelkaan. | |||||||||||||
| Saamiset arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan todennäköiseen arvoon. | |||||||||||||
| Velat arvostetaan nimellisarvoon. | |||||||||||||
| Yhtiö käyttää johdannaisia korkoriskien suojaamiseen. Realisoitumattomia arvonnousuja ei tulouteta ja mahdolliset arvostustappiot kirjataan korkokuluksi. Johdannaissopimuksen käypä arvo 31.12.2023 on 597 833 euroa. | |||||||||||||
| Suomen Lehtiyhtymä Oy ja Jakelusepät Oy on sulautunut Keskisuomalainen Oyj:öön 31.10.2023. | |||||||||||||
| 2. Liikevaihto toimialoittain | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||||
| Hallintopalvelut | 23 109 902,10 | 18 762 673,61 | |||||||||||
| Vuokratuotot | 3 999 237,14 | 4 351 682,25 | |||||||||||
| Muu myynti | 724 242,97 | 827 952,59 | |||||||||||
| Yhteensä | 27 833 382,21 | 23 942 308,45 | |||||||||||
| 3. Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||||
| Julkaisuoikeus | 408 000,00 | 408 000,00 | |||||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 50 588,13 | 50 471,49 | |||||||||||
| Käyttöomaisuuden myyntivoitot | 5 995,48 | 9 012,60 | |||||||||||
| Fuusiovoitto | 695 648,70 | 116 663,52 | |||||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä | 1 160 232,31 | 584 147,61 | |||||||||||
| 4. Henkilöstö keskimäärin tilikaudella | tosite 1. | 2023 | 2022 | ||||||||||
| Henkilöstöä | 217 | 161 | |||||||||||
| 5. Henkilöstökulut | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||||
| Palkat ja palkkiot | 13 142 681,68 | 10 509 851,90 | |||||||||||
| Eläkekulut | 2 256 847,58 | 1 714 224,22 | |||||||||||
| Muut henkilösivukulut | 489 619,50 | 349 482,40 | |||||||||||
| Yhteensä | 15 889 148,76 | 12 573 558,52 | |||||||||||
| Emoyhtiön toimitusjohtajan eläkeikä on 65 vuotta ja eräiden muiden johtoryhmän jäsenten eläkeikä on 63 - 65 vuotta. | |||||||||||||
| 6. Johdon palkat, palkkiot ja luontoisedut | tosite 2. | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | ||||||||||
| Toimitusjohtaja ja toimitusjohtajan sijainen | 862 394,00 | 789 797,82 | |||||||||||
| Hallituksen jäsenet | 198 020,00 | 185 800,00 | |||||||||||
| Yhteensä | 1 060 414,00 | 975 597,82 | |||||||||||
| 64 | |||||||||||||
| 7. Poistot ja arvonalentumiset | |||||||||||||
| 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | ||||||||||||
| Suunnitelman mukaiset poistot | |||||||||||||
| Aineettomat hyödykkeet | 4 576,47 | 7 357,60 | |||||||||||
| Liikearvot | 11 851,61 | 21 656,57 | |||||||||||
| Muut pitkävaikutteiset menot | 493 737,50 | 326 560,85 | |||||||||||
| Rakennukset ja rakennelmat | 1 348 984,77 | 1 365 778,49 | |||||||||||
| Koneet ja kalusto | 105 492,44 | 90 556,70 | |||||||||||
| Muut poistot | - | 363,60 | |||||||||||
| Arvonalentumiset | 412 612,23 | - | |||||||||||
| Yhteensä | 2 377 255,02 | 1 812 273,81 | |||||||||||
| 8. Tilintarkastajien palkkiot | tosite 3. | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | ||||||||||
| Tilintarkastus | 97 707,98 | 54 144,10 | |||||||||||
| Muut palvelut | 11 361,91 | 21 072,00 | |||||||||||
| Yhteensä | 109 069,89 | 75 216,10 | |||||||||||
| 9. Rahoitustuotot ja -kulut | |||||||||||||
| Rahoitustuotot | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 | |||||||||||
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | 14 710 766,00 | 9 108 250,00 | |||||||||||
| Tuotot osuuksista omistusyhteysyrityksissä | 387 300,00 | 3 743 900,00 | |||||||||||
| Tuotot osuuksista yhteensä | 15 098 066,00 | 12 852 150,00 | |||||||||||
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista | |||||||||||||
| Muilta | 1 346 342,56 | 1 847 889,30 | |||||||||||
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista yhteensä | 1 346 342,56 | 1 847 889,30 | |||||||||||
| Muut korko- ja rahoitustuotot saman konsernin yrityksiltä | 215 410,16 | 350 486,76 | |||||||||||
| Muut korko-ja rahoitustuotot omistusyhteysyrityksiltä | 6 831,12 | 4 087,70 | |||||||||||
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta | 1 108 693,63 | 35 909,00 | |||||||||||
| Realisoitumattomat voitot koronvaihtosopimuksesta | - | 977 968,00 | |||||||||||
| Muut rahoitustuotot yhteensä | 1 330 934,91 | 1 368 451,46 | |||||||||||
| Rahoitustuotot yhteensä | 17 775 343,47 | 16 068 490,76 | |||||||||||
| Rahoituskulut | |||||||||||||
| Muut korkokulut saman konsernin yrityksiltä | -1 458 343,35 | -88 961,83 | |||||||||||
| Arvonalentumiset saamisista ja osakkeista saman konsernin yrityksiltä | -3 200 000,00 | -5 900 000,00 | |||||||||||
| Myyntitappiot osakkeista | -39 988,27 | -240 327,40 | |||||||||||
| Realisoitumattomat tappiot koronvaihtosopimuksesta | -896 372,00 | - | |||||||||||
| Realisoitumattomattomat tappiot käypään arvoon arvostuksesta | -1 846 728,49 | -3 588 166,04 | |||||||||||
| Osakkuusyrityssaamisten arvonalentumiset | - | -98 454,00 | |||||||||||
| Muut korko- ja rahoituskulut muille | -1 963 713,36 | -682 497,67 | |||||||||||
| Muut korko- ja rahoituskulut yhteensä | -9 405 145,47 | -10 598 406,94 | |||||||||||
| Rahoituskulut yhteensä | -9 405 145,47 | -10 598 406,94 | |||||||||||
| Rahoitustuotot ja kulut yhteensä | 8 370 198,00 | 5 470 083,82 | |||||||||||
| 10. Aineettomat hyödykkeet | |||||||||||||
| Aineettomat hyödykkeet 2023 | Aineettomat oikeudet | Liikearvo | Muut pitkävaikutteiset menot | Ennakkomaksut | Yhteensä | ||||||||
| Hankintameno 1.1. | 1 767 053,52 | 246 777,96 | 3 178 242,48 | 938 741,05 | 6 130 815,01 | ||||||||
| Lisäykset | 3 500,00 | - | 463 822,21 | 1 132 230,25 | 1 599 552,46 | ||||||||
| Siirrot erien välillä | 5 200,00 | - | 1 102 873,09 | -845 873,05 | 262 200,04 | ||||||||
| Vähennykset | -602 140,42 | - | -46 634,48 | -648 774,90 | |||||||||
| Hankintameno 31.12. | 1 173 613,10 | 246 777,96 | 4 698 303,30 | 1225098,25 | 7 343 792,61 | ||||||||
| Kertyneet poistot 1.1. | -1 647 315,35 | -223 574,72 | -1 833 465,28 | - | -3 704 355,35 | ||||||||
| Tilikauden poisto | -4 576,47 | -11 851,61 | -493 737,50 | - | -510 165,58 | ||||||||
| Lisäysten kertyneet poistot | 602 140,42 | 46 634,48 | - | 648 774,90 | |||||||||
| Kertyneet poistot 31.12. | -1 049 751,40 | -235 426,33 | -2 280 568,30 | 0,00 | -3 565 746,03 | ||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 123 861,70 | 11 351,63 | 2 417 735,00 | 1 225 098,25 | 3 778 046,58 | ||||||||
| 65 | |||||||||||||
| Aineettomat hyödykkeet 2022 | Aineettomat oikeudet | Liikearvo | Muut pitkävaikutteiset menot | Ennakkomaksut | Yhteensä | ||||||||
| Hankintameno 1.1. | 1 217 612,32 | 246 777,96 | 2 630 495,79 | 690 401,98 | 4 785 288,05 | ||||||||
| Lisäykset | 549 441,20 | - | 336 407,69 | 459 678,07 | 1 345 526,96 | ||||||||
| Siirrot erien välillä | - | 211 339,00 | -211 339,00 | 0,00 | |||||||||
| Hankintameno 31.12. | 1 767 053,52 | 246 777,96 | 3 178 242,48 | 938 741,05 | 6 130 815,01 | ||||||||
| Kertyneet poistot 1.1. | -1 096 661,75 | -201 918,15 | -1 506 904,43 | - | -2 805 484,33 | ||||||||
| Tilikauden poisto | -7 357,60 | -21 656,57 | -326 560,85 | - | -355 575,02 | ||||||||
| Lisäysten kertyneet poistot | -543 296,00 | - | - | - | -543 296,00 | ||||||||
| Kertyneet poistot 31.12. | -1 647 315,35 | -223 574,72 | -1 833 465,28 | 0,00 | -3 704 355,35 | ||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 119 738,17 | 23 203,24 | 1 344 777,20 | 938 741,05 | 2 426 459,66 | ||||||||
| 11. Aineelliset hyödykkeet | |||||||||||||
| Aineelliset hyödykkeet 2023 | Maa-alueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakkomaksut | Yhteensä | |||||||
| Hankintameno 1.1. | 2 956 639,69 | 56 628 767,00 | 2 607 971,17 | 399 018,15 | 262 200,04 | 62 854 596,05 | |||||||
| Lisäykset | 145 000,00 | 235 237,47 | 61 187,93 | 129 866,23 | 19 079,25 | 590 370,88 | |||||||
| Siirrot erien välillä | - | - | - | - | -262 200,04 | -262 200,04 | |||||||
| Vähennykset | - | -27 592,99 | -932 767,32 | - | - | -960 360,31 | |||||||
| Hankintameno 31.12. | 3 101 639,69 | 56 836 411,48 | 1 736 391,78 | 528 884,38 | 19 079,25 | 62 222 406,58 | |||||||
| Kertyneet poistot 1.1. | - | -46 252 903,25 | -2 338 104,08 | - | - | -48 591 007,33 | |||||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | - | 27 592,99 | 932 767,32 | - | - | 960 360,31 | |||||||
| Tilikauden poisto | - | -1 348 984,77 | -105 492,44 | - | - | -1 454 477,21 | |||||||
| Kertyneet poistot 31.12. | 0,00 | -47 574 295,03 | -1 510 829,20 | 0,00 | 0,00 | -49 085 124,23 | |||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 3 101 639,69 | 9 262 116,45 | 225 562,58 | 528 884,38 | 19 079,25 | 13 137 282,35 | |||||||
| Aineelliset hyödykkeet 2022 | Maa-alueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | Ennakkomaksut | Yhteensä | |||||||
| Hankintameno 1.1. | 2 375 238,73 | 36 209 612,62 | 2 242 495,60 | 399 018,15 | 381 165,76 | 41 607 530,86 | |||||||
| Lisäykset | 581 400,96 | 20 419 154,38 | 411 041,93 | - | 262 200,04 | 21 673 797,31 | |||||||
| Siirrot erien välillä | - | - | - | - | -381 165,76 | -381 165,76 | |||||||
| Vähennykset | - | - | -45 566,36 | - | - | -45 566,36 | |||||||
| Hankintameno 31.12. | 2 956 639,69 | 56 628 767,00 | 2 607 971,17 | 399 018,15 | 262 200,04 | 62 854 596,05 | |||||||
| Kertyneet poistot 1.1. | - | -31 968 407,87 | -1 954 492,94 | - | - | -33 922 900,81 | |||||||
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | - | -12 917 090,57 | -294 317,16 | - | - | -13 211 407,73 | |||||||
| Tilikauden poisto | - | -1 367 404,81 | -89 293,98 | - | - | -1 456 698,79 | |||||||
| Kertyneet poistot 31.12. | 0,00 | -46 252 903,25 | -2 338 104,08 | 0,00 | 0,00 | -48 591 007,33 | |||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 2 956 639,69 | 10 375 863,75 | 269 867,09 | 399 018,15 | 262 200,04 | 14 263 588,72 | |||||||
| 12. Sijoitukset | |||||||||||||
| Sijoitukset 2023 | Saman konsernin yrityksissä | Konsernisaamiset | Osuudet osakkuus-yhtiöissä | Muut osakkeet ja osuudet | Yhteensä | ||||||||
| Hankintameno 1.1. | 117 149 379,36 | 3 191 405,88 | 628 391,09 | 23 157 517,56 | 144 126 693,89 | ||||||||
| Lisäykset | 847 525,91 | 70 400,00 | 9 900,00 | 470 356,75 | 1 398 182,66 | ||||||||
| Vähennykset | -7 874 864,10 | - | - | -65 635,55 | -7 940 499,65 | ||||||||
| Uudelleenarvostus | -3 200 000,00 | - | - | -1 846 728,49 | -5 046 728,49 | ||||||||
| Hankintameno 31.12. | 106 922 041,17 | 3 261 805,88 | 638 291,09 | 21 715 510,27 | 132 537 648,41 | ||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 106 922 041,17 | 3 261 805,88 | 638 291,09 | 21 715 510,27 | 132 537 648,41 | ||||||||
| Sijoitukset 2022 | Saman konsernin yrityksissä | Konsernisaamiset | Osuudet osakkuus-yhtiöissä | Muut osakkeet ja osuudet | Yhteensä | ||||||||
| Hankintameno 1.1. | 131 072 573,27 | - | 734 494,78 | 25 820 096,13 | 157 627 164,18 | ||||||||
| Lisäykset | 2 219 962,63 | 3 191 405,88 | 1 713 273,44 | 1 115 529,37 | 8 240 171,32 | ||||||||
| Vähennykset | -10 243 156,54 | - | -1 819 377,13 | -400 159,40 | -12 462 693,07 | ||||||||
| Uudelleenarvostus | -5 900 000,00 | - | - | -3 377 948,54 | -9 277 948,54 | ||||||||
| Hankintameno 31.12. | 117 149 379,36 | 3 191 405,88 | 628 391,09 | 23 157 517,56 | 144 126 693,89 | ||||||||
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 117 149 379,36 | 3 191 405,88 | 628 391,09 | 23 157 517,56 | 144 126 693,89 | ||||||||
| 66 | |||||||||||||
| 13. Konserniosakkeet | |||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Etelä-Suomen Media Oy, Tuusula | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Esa Digital Oy, Lahti | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Hämeen Media Oy, Lahti | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| IROResearch Oy Tutkimustoimisto, Helsinki | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Kaakon Viestintä Oy, Mikkeli | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Kamua Oy, Jyväskylä | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Keski-Suomen Media Oy, Jyväskylä | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Kiinteistö Oy Lehtikaari 1, Kouvola | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Kiinteistö Oy Tahko Twinhills 213, Kuopio | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Lehtisepät Oy, Jyväskylä | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Mediasepät Oy, Jyväskylä | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Neonmedia Oy, Porvoo | 80,0 | 80,0 | |||||||||||
| Omnipress Oy, Helsinki | 100,0 | 0,0 | |||||||||||
| Savon Media Oy, Kuopio | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Suomen Suoramainonta Oy, Helsinki | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Tietoykkönen Oy, Jyväskylä | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Vaba Meedia Oü, Tallinna | 100,0 | 100,0 | |||||||||||
| Väli-Suomen Media Oy, Jyväskylä | 75,0 | 0,0 | |||||||||||
| 14. Osakkuusyritykset | |||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Arena Partners Oy, Kuopio | 41,21 | 41,21 | |||||||||||
| Jyväskylän Messut Oy, Jyväskylä | 26,25 | 26,25 | |||||||||||
| Hämeen Ääni Oy | 40,00 | 0,00 | |||||||||||
| Myyntimestarit Oy | 31,60 | 0,00 | |||||||||||
| 15. Pörssiosakkeet | tosite 4. | ||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Kirjanpitoarvo | 15 799 835,67 | 17 094 878,04 | |||||||||||
| Markkina-arvo | 17 543 771,76 | 18 576 867,66 | |||||||||||
| 16. Pitkäaikaiset saamiset | |||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä | |||||||||||||
| Lainasaamiset | 2 500 000,00 | 2 500 000,00 | |||||||||||
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä yhteensä | 2 500 000,00 | 2 500 000,00 | |||||||||||
| Saamiset omistusyhteysyrityksiltä | |||||||||||||
| Lainasaamiset | 170 778,09 | 170 778,09 | |||||||||||
| Saamiset omistusyhteysyrityksiltä yhteensä | 170 778,09 | 170 778,09 | |||||||||||
| Saamiset muilta | |||||||||||||
| Muut saamiset | 5 584,96 | 5 935,86 | |||||||||||
| Lainasaamiset | 20 000,00 | 20 000,00 | |||||||||||
| Siirtosaamiset | 387 944,79 | 526,79 | |||||||||||
| Saamiset muilta yhteensä | 413 529,75 | 26 462,65 | |||||||||||
| Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 3 084 307,84 | 2 697 240,74 | |||||||||||
| 17. Lyhytaikaiset saamiset | |||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Myyntisaamiset | 822 518,76 | 533 235,89 | |||||||||||
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä | |||||||||||||
| Myyntisaamiset | 87 886,82 | 107 206,28 | |||||||||||
| Lainasaamiset | 4 850 000,00 | 2 910 000,00 | |||||||||||
| Konsernitilisaamiset | 5 688 989,85 | 6 611 262,71 | |||||||||||
| Siirtosaamiset | 579 874,79 | 488 787,42 | |||||||||||
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä yhteensä | 11 206 751,46 | 10 117 256,41 | |||||||||||
| Muut saamiset | 35 454,04 | 4 039 307,10 | |||||||||||
| Korkojohdannaiset, ei-suojauslaskentaa | - | 896 372,00 | |||||||||||
| Siirtosaamiset | 1 754 162,13 | 1 455 321,76 | |||||||||||
| Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 13 818 886,39 | 17 041 493,16 | |||||||||||
| Muiden saamisten olennaiset erät | |||||||||||||
| Määräaikaistalletus OP | - | 4 000 000,00 | |||||||||||
| Muut | 30 245,64 | 39 307,10 | |||||||||||
| 30 245,64 | 4 039 307,10 | ||||||||||||
| 67 | |||||||||||||
| 18. Siirtosaamisten olennaiset erät | |||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Verosaamiset | 73 135,88 | 14 551,85 | |||||||||||
| Korkosaamiset | 19 255,26 | 12 424,14 | |||||||||||
| Työterveysmenojen korvausjaksotus | 63 000,00 | 45 000,00 | |||||||||||
| Muut | 1 598 770,99 | 1 383 345,77 | |||||||||||
| Yhteensä | 1 754 162,13 | 1 455 321,76 | |||||||||||
| 19. Rahavarat | |||||||||||||
| Rahavaroihin sisältyy 65 915,04 € (65 915,04 € vuonna 2022) sulkutilillä olevia varoja ekä purettavissa olevan korkorahaston varat 6 239 823,49 €. | |||||||||||||
| 20. Oman pääoman muutos | |||||||||||||
| Oman pääoman muutos 2023 | Osakepääoma | Muut rahastot | Voittovarat | Yhteensä | |||||||||
| OMA PÄÄOMA 1.1. | 2 257 283,80 | 269 050,99 | 78 978 614,24 | 81 504 949,03 | |||||||||
| Osingonjako | - | - | -10 042 468,00 | -10 042 468,00 | |||||||||
| Tilikauden voitto | - | - | 10 700 209,69 | 10 700 209,69 | |||||||||
| OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 31.12.2023 | 2 257 283,80 | 269 050,99 | 79 636 355,93 | 82 162 690,72 | |||||||||
| Oman pääoman muutos 2022 | Osakepääoma | Muut rahastot | Voittovarat | Yhteensä | |||||||||
| OMA PÄÄOMA 1.1. | 2 257 283,80 | 269 050,99 | 83 397 834,43 | 85 924 169,22 | |||||||||
| Osingonjako | - | - | -10 042 824,40 | -10 042 824,40 | |||||||||
| Tilikauden voitto | - | - | 5 623 604,21 | 5 623 604,21 | |||||||||
| OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ 31.12.2022 | 2 257 283,80 | 269 050,99 | 78 978 614,24 | 81 504 949,03 | |||||||||
| 21. Voitonjakokelpoiset varat | |||||||||||||
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | ||||||||||||
| Edellisten tilikausien voitto | 68 936 146,24 | 73 355 010,03 | |||||||||||
| Tilikauden voitto/tappio | 10 700 209,69 | 5 623 604,21 | |||||||||||
| Voitonjakokelpoiset varat | 79 636 355,93 | 78 978 614,24 | |||||||||||
| 22. Pitkäaikainen vieras pääoma | |||||||||||||
| Pitkäaikaiset velat | |||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 42 000 000,00 | 48 000 000,00 | |||||||||||
| Pitkäaikaiset lainat saman konsernin yrityksille | - | 4 500 000,00 | |||||||||||
| Muut velat | 83 540,10 | 264 929,88 | |||||||||||
| Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | 42 083 540,10 | 52 764 929,88 | |||||||||||
| 23. Lyhytaikainen vieras pääoma | |||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 6 000 000,00 | 6 000 000,00 | |||||||||||
| Ostovelat | 1 267 505,64 | 1 349 343,84 | |||||||||||
| Siirtovelat | 3 472 898,69 | 2 953 153,85 | |||||||||||
| Muut velat | 716 073,80 | 632 288,81 | |||||||||||
| Yhteensä | 11 456 478,13 | 10 934 786,50 | |||||||||||
| Velat samaan konserniin kuuluville yrityksille: | |||||||||||||
| Ostovelat | 680 087,44 | 569 166,17 | |||||||||||
| Siirtovelat | 6 463,46 | - | |||||||||||
| Konsernitilivelka | 43 820 782,34 | 44 333 715,22 | |||||||||||
| Yhteensä | 44 507 333,24 | 44 902 881,39 | |||||||||||
| Velat omistusyhteysyrityksille: | |||||||||||||
| Ostovelat | - | 1 670,35 | |||||||||||
| Yhteensä | 1 670,35 | ||||||||||||
| Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | 55 963 811,37 | 55 839 338,24 | |||||||||||
| 24. Siirtovelkojen olennaiset erät | |||||||||||||
| 2023 | 2022 | ||||||||||||
| Jaksotetut henkilöstökulut | 3 184 238,41 | 2 674 231,85 | |||||||||||
| Jaksotetut korkokulut | 205 098,67 | 173 280,00 | |||||||||||
| Muut siirtovelat | 83 561,61 | 105 642,00 | |||||||||||
| Yhteensä | 3 472 898,69 | 2 953 153,85 | |||||||||||
| 68 | |||||||||||||
| 25. Pantit, vastuut, takaukset | |||||||||||||
| tosite 5. | 2023 | 2022 | |||||||||||
| Velat, joiden vakuudeksi on annettu kiinnityksiä | |||||||||||||
| kiinteistöihin tai yrityskiinnityksiä | |||||||||||||
| Rahalaitos- ja eläkelainat | 48 000 000,00 | 54 000 000,00 | |||||||||||
| Kiinteistökiinnitykset | 5 912 000,00 | 5 912 000,00 | |||||||||||
| Yrityskiinnitykset | 30 068 456,85 | 30 068 456,85 | |||||||||||
| Konsernitilin luottolimiitin takausvastuu | 2 000 000,00 | 2 000 000,00 | |||||||||||
| Yleistakaus | 2 500 000,00 | - | |||||||||||
| Yrityskortit | 5 252,24 | 14 231,79 | |||||||||||
| Muut takaukset samaan konserniin kuuluvan yhtiön puolesta | 95 222,35 | 182 260,96 | |||||||||||
| Muut annetut vakuudet | 42 045,00 | 42 045,00 | |||||||||||
| Tulostuspalvelusopimukseen liittyvät vastuut | 81 743,92 | 217 061,23 | |||||||||||
| Konsernitilisopimuksen perusteella syntyneet tytäryhtiösaamiset (5 688 989,85 euroa) on pantattu yleisvakuudeksi Nordea | |||||||||||||
| Pankki Suomi Oyj:lle. | |||||||||||||
| Konsernin vakuudellisiin lainoihin sisältyy panttaamattomuussitoumus, jonka mukaan yhtiö ei saa antaa | |||||||||||||
| vakuutta, joka rasittaisi sen nykyistä tai tulevaa varallisuutta, oikeuksia tai saatavia. | |||||||||||||
| 26. Leasingvastuut | |||||||||||||
| tosite 7. | 2023 | 2022 | |||||||||||
| Seuraavan vuoden maksut | 813 159,71 | 723 063,93 | |||||||||||
| Sitä seuraavien vuosien maksut | 1 099 989,94 | 1 024 605,78 | |||||||||||
| Jäännösarvovastuut yhteensä | 94 718,44 | 94 718,44 | |||||||||||
| 27. Lähipiiritapahtumat | |||||||||||||
| Konsernin johdolta ja hallituksen jäseniltä ei ole lainasaamisia. Johdon ja osakkaiden puolesta ei ole annettu pantteja tai muita vastuita. | |||||||||||||
| Konserniliitetiedossa 34 on eritelty lähipiiritapahtumat. | |||||||||||||
| 69 | |||||
| Toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitus | |||||
| Jyväskylässä 22. päivänä helmikuuta 2024 | |||||
| Hallitus | |||||
| Leena Hautsalo | Jaakko Kurikka | ||||
| puheenjohtaja | varapuheenjohtaja | ||||
| Pekka Haltia | Vesa-Pekka Kangaskorpi | ||||
| Kalle Kautto | Mikko Paananen | ||||
| Riitta Vesterinen-Virtanen | |||||
| Toimitusjohtaja | |||||
| Vesa-Pekka Kangaskorpi | |||||
| Tilinpäätösmerkintä | |||||
| Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus. | |||||
| Jyväskylässä 22. päivänä helmikuuta 2024 | |||||
| Ernst & Young Oy | |||||
| tilintarkastusyhteisö | |||||
| Miikka Hietala | |||||
| KHT | |||||
| 70 | |
| TILINTARKASTUSKERTOMUS | |
| Keskisuomalainen Oyj:n yhtiökokoukselle | |
| Tilinpäätöksen tilintarkastus | |
| Lausunto | |
| Olemme tilintarkastaneet Keskisuomalainen Oyj:n (y-tunnus 0174445-8) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.31.12.2023. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot. | |
| Lausuntonamme esitämme, että | |
| • konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti, | |
| • tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. | |
| Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin kanssa. | |
| Lausunnon perustelut | |
| Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa. | |
| Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme. | |
| Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 7 ja emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedossa 8. | |
| Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. | |
| Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat | |
| Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa. | |
| Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa kuvatut velvollisuutemme tilinpäätöksen tilintarkastuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin liittyvät velvoitteemme. Tämän mukaisesti suoritimme suunnittelemamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat arviomme mukaisesti riskeihin, jotka voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen. Suorittamamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös alla mainittuihin seikkoihin, ovat olleet perustana oheista tilinpäätöstä koskevalle lausunnollemme. | |
| 71 | |
| Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski. | |
| Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa |
| Liikearvon arvostus | |
| Viittaamme liitetietoon 14 Aineettomat hyödykkeet ja liikearvo, liitetietoon 15 Arvonalentumiset sekä liitetietoon 1 Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet (Arvonalentumistestaus) | Tilintarkastustoimenpiteemme olennaisen riskin huomioimiseksi sisälsivät muun muassa seuraavat toimenpiteet: |
| Tilinpäätöspäivänä liikearvon tasearvo oli 54,7 miljoonaa euroa vastaten 34,2 % varoista ja 95,0 % omasta pääomasta (2022: 66,7 miljoonaa euroa, 34,1 % varoista ja 80,5 % omasta pääomasta). Liikearvosta kirjattu arvonalentuminen v. 2023 oli 12,1 milj. euroa, jolla oli merkittävä vaikutus konsernin tilikauden tuloksen muodostumiseen. | - Arvioimme johdon käyttämää testausmenetelmää sekä käyttöarvolaskelmissa käytettyjen oletusten asianmukaisuutta. |
| -Tarkastimme käyttöarvolaskelmien matemaattisen oikeellisuuden. | |
| Liikearvon arvostus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska se perustuu johdon arvioihin konsernin rahavirtaa tuottavien yksiköiden käyttöarvosta. Keskisuomalaisen johto käyttää arvioita ja oletuksia määrittäessään muun muassa liikevaihto- ja EBITDA-ennustetta, diskonttauskorkoa ja pitkän ajan kasvukerrointa. | - Arvioimme ennustettujen liikevaihto- ja kannattavuustasojen kohtuullisuutta ja johdonmukaisuutta hallituksen hyväksymiin budjetteihin ja ennusteisiin nähden. |
| - Testasimme johdon aikaisempina vuosina käyttämien oletusten historiallista tarkkuutta. | |
| - Arvioimme tilinpäätöksessä esitettyjen tietojen riittävyyttä. | |
| Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski. | - Lisäksi arvioimme johdon herkkyysanalyysia tunnistaaksemme sen liikkumavaran joka keskeisissä oletuksissa erikseen tai yhdessä muiden kanssa voisi johtaa arvonalentumiseen. |
| Myyntituottojen tuloutus | |
| Viittaamme liitetietoon 1 Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet (Myyntituottojen tulouttaminen), liitetietoon 2 Segmentti-informaatio, liitetietoon 5 Myyntituoton kirjaaminen suoritevelvoitteen täyttyessä | Myyntituottojen tulouttamiseen liittyvän olennaisen riskin huomioimiseksi suoritimme muun muassa seuraavat toimenpiteet: |
| Konsernin myyntituotot muodostuvat tuotteiden ja palveluiden myynnistä. Myyntituottojen määrä konsernitilinpäätöksessä oli 208,6 miljoonaa euroa (2022: 221,0 miljoonaa euroa). Tuotemyynnit tuloutetaan, kun tuotteiden määräysvalta on siirtynyt asiakkaalle. Palvelumyynnit tuloutetaan, kun palvelu on luovutettu asiakkaalle. Tuottojen kirjaaminen on määritetty riskiksi tuottojen oikea-aikaisen ja oikeamääräisen tuloutuksen osalta. | - Arvioimme yhtiön tuloutusperiaatteita sovellettaviin tuloutusstandardeihin nähden. |
| - Suoritimme myynnin tuloutukseen liittyen analyyttisiä ja transaktiotasoisia tarkastustoimenpiteitä. | |
| - Arvioimme konsernin myyntituottoihin liittyvien liitetietojen asianmukaisuutta. | |
| Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski johtuen tuottojen oikea-aikaiseen ja oikeamääräiseen tuloutukseen liittyvästä riskistä. | |
| 72 | |
| Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet | |
| Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä. | |
| Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin. | |
| Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa | |
| Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella. | |
| Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi: | |
| • tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista. | |
| • muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta. | |
| • arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon | |
| • teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa. | |
| • arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan. | |
| 73 | |
| • hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin. | |
| Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana. | |
| Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista. | |
| Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu. | |
| Muut raportointivelvoitteet | |
| Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot | |
| Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana vuodesta 2006 alkaen yhtäjaksoisesti 18 vuotta. | |
| Muu informaatio | |
| Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen. | |
| Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota. | |
| Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suorittaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti. | |
| Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti. | |
| Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa. | |
| Jyväskylässä 22.2.2024 | |
| Ernst & Young Oy | |
| tilintarkastusyhteisö | |
| Miikka Hietala | |
| KHT | |
| 74 |
| Riippumattoman tilintarkastajan raportti Keskisuomalainen Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä |
| Keskisuomalainen Oyj:n hallitukselle |
| Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, joka koskee sitä, onko Keskisuomalainen Oyj:n (y-tunnus: 0174445-8) sähköiseen tilinpäätökseen 743700J7NHT5OLSJ3B78-2023-12-31-fi.zip tilikaudella 1.1.-31.12.2023 sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty iXBRL-merkinnöin EU-komission delegoidun asetuksen 2018/815 (ESEF RTS) 4. artiklan vaatimusten mukaisesti. |
| Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu |
| Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät ESEF RTS:n vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu |
| • laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS artiklan 3 mukaisesti |
| • merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot iXBRL-merkein ESEF RTS artiklan 4 mukaisesti sekä |
| • varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus. |
| Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti. |
| Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunvalvonta |
| Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme. |
| Tilintarkastusyhteisömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat. |
| Tilintarkastajan velvollisuudet |
| Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti. |
| Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä, |
| • onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, |
| • onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja |
| • ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia. |
| 75 |
| Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuu tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa ESEF RTS:n vaatimuksista. |
| Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä. |
| Lausunto |
| Lausuntonamme esitämme, että Keskisuomalainen Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen 743700J7NHT5OLSJ3B78-2023-12-31-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat ja liitetiedot sekä yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on olennaisilta osin merkitty ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti. |
| Lausuntomme Keskisuomalainen Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on annettu 22.2.2024 päivätyllä tilintarkastuskertomuksellamme. Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä. |
| Tampereella 27.3.2024 |
| Ernst & Young Oy |
| tilintarkastusyhteisö |
| Miikka Hietala |
| KHT |