MEUR | Liite | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
Liikevaihto | 1.1, 1.2 | ||
Liiketoiminnan muut tuotot | 1.2 | ||
Valmisvaraston muutos | |||
Materiaalit ja palvelut | 1.3 | ||
Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 1.3, 1.4 | ||
Poistot ja arvonalentumiset | 2.1, 2.2 | ||
Liiketoiminnan muut kulut | 1.3 | ||
Liikevoitto | 1.1 | ||
Rahoitustuotot | 3.1 | ||
Rahoituskulut | 3.1 | ||
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | 4.4 | ||
Voitto ennen veroja | |||
Tuloverot | 5.1, 5.2 | - | - |
Tilikauden voitto | |||
| Muut laajan tuloksen erät: | |||
| Etuuspohjaisen nettovelan (tai omaisuuserän) uudelleen määrittämisestä | |||
| johtuvat erät | |||
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | |||
Muuntoerot | - | - | |
Erät, jotka saatetaan tulevaisuudessa siirtää tulosvaikutteisiksi | - | - | |
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | - | - | |
Tilikauden laaja tulos yhteensä |
MEUR | Liite | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
| Tilikauden voiton jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus tilikauden voitosta | |||
Määräysvallattomille omistajille | |||
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva osuus tilikauden voitosta | |||
Määräysvallattomille omistajille | |||
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tuloksesta laskettu osakekohtainen tulos (€) | |||
Laimentamaton osakekohtainen tulos | 3.8 | ||
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos | 3.8 |
MEUR | Liite | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
| VARAT | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
Liikearvo | 2.1 | ||
Muut aineettomat hyödykkeet | 2.1 | ||
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 2.2 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 2.2 | ||
Osakkuusyritysosakkeet | 4.4 | ||
Eläkesaaminen, etuuspohjaiset järjestelyt | 3.5 | ||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 3.2 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 5.2 | ||
| Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | 3.6 | ||
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset | |||
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 3.6 | ||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat | |||
Rahavarat | 3.2 | ||
Varat yhteensä | |||
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
Osakepääoma | |||
Ylikurssirahasto | |||
Muuntoerot | - | ||
Sijoitetun vapaan oman po rahasto | |||
Kertyneet voittovarat | |||
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 3.8 | ||
Määräysvallattomien omistajien osuus | |||
Oma pääoma yhteensä |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
| Pitkäaikaiset velat | |||
Laskennalliset verovelat | 5.2 | ||
Eläkevelvoitteet | 3.5 | ||
Vuokrasopimusvelat | 3.3 | ||
Pitkäaikaiset rahoitusvelat | 3.3 | ||
| Lyhytaikaiset velat | |||
Saadut ennakot | |||
Verovelat | |||
Vuokrasopimusvelat | 3.3 | ||
Lyhytaikaiset rahoitusvelat | 3.3 | ||
Ostovelat ja muut velat | 3.6 | ||
Velat yhteensä | |||
Oma pääoma ja velat yhteensä |
MEUR | Liite | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
| Liiketoiminnan rahavirta | |||
Tilikauden voitto | |||
Oikaisut | |||
Käyttöpääoman muutokset | - | - | |
Saadut osingot | |||
Saadut korot | |||
Maksetut korot | - | - | |
Maksetut verot | - | - | |
Liiketoiminnan nettorahavirta | |||
| Investointien rahavirta | |||
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin | - | - | |
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin | - | - | |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynnit | |||
Investoinnit muihin sijoituksiin | - | ||
Myytävissä olevien rahoitusvarojen myynnit | |||
Liiketoimintojen hankinnat vähennettynä hankintahetken rahavaroilla | - | - | |
Liiketoimintojen myynnit vähennettynä myyntihetken rahavaroilla | |||
Osakkuusyritysten hankinta | 4.4 | ||
Osakkuusyritysten myynti | 4.4 | ||
Investointien Rahavirta | - | - |
MEUR | Liite | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
Rahavirta ennen rahoitusta | |||
| Rahoituksen rahavirta | |||
Pitkäaikaikaisten lainojen nostot | |||
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | - | - | |
Lyhytaikaisten lainojen nostot | |||
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | - | - | |
Vuokrasopimusvelkojen maksut | - | - | |
Omien osakkeiden hankinta | - | - | |
Maksetut osingot ja pääoman palautus | 3.8 | - | - |
Rahoituksen Rahavirta | - | - | |
Rahavarojen muutos (lisäys + / vähennys -) | - | ||
Rahavarat tilikauden alussa | 3.2 | ||
Valuuttakurssien muutosten vaikutus | - | ||
Rahavarat tilikauden lopussa | 3.2 |
MEUR | Liite | 1.1.–31.12.2024 | 1.1.–31.12.2023 |
| Liiketoiminnan rahavirta | |||
| Oikaisut: | |||
Poistot ja arvonalentumiset | 2 | ||
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | 4.4 | - | - |
Käyttöomaisuuden ja muiden sijoitusten myyntivoitot ja -tappiot | - | - | |
Rahoitustuotot ja -kulut | 3.1 | ||
Tuloverot | 5.1 | ||
Varausten muutos | 1.3 | ||
Muut oikaisut | - | ||
Oikaisut yhteensä | |||
| Käyttöpääoman muutos: | |||
Lyhytaikaisten liikesaamisten muutos | - | - | |
Vaihto-omaisuuden muutos | - | ||
Lyhytaikaisten liikevelkojen muutos | - | ||
Käyttöpääoman muutos yhteensä | - | - | |
| Investointien rahavirta: | |||
Leasingilla rahoitetut investoinnit | - | - | |
Maksuperusteiset bruttoinvestoinnit* | - | - | |
Liiketoimintakauppoihin liittyvät suoriteperusteiset investoinnit | - | - | |
Kokonaisinvestoinnit yhteensä | - | - |
| Sijoitetun | Määräys- | ||||||||
| vapaan oman | vallattomien | ||||||||
| Ylikurssi- | pääoman | Kertyneet | Emo yhtiön | omistajien | Oma pääoma | ||||
MEUR | Liite | Osakepääoma | rahasto | Muuntoerot | rahasto | voittovarat | osuus yhteensä | osuus | yhteensä |
Oma pääoma 1.1.2024 | |||||||||
Tilikauden tulos | |||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||||
Muuntoerot | - | - | - | ||||||
| Etuuspohjaisen nettovelan (tai omaisuuserän) uudelleen määrittämi | |||||||||
| sestä johtuvat erät | |||||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | |||||||||
Emoyhtiön osingonjako | - | - | - | ||||||
Määräysvallattomien omistajien osuus tytäryhtiöiden osingosta | - | - | |||||||
Omien osakkeiden hankinta | - | - | - | ||||||
Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän yhteydessä luovutettuihin osak- keisiin liittyvät veroluonteiset maksut | - | - | - | ||||||
| Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän perusteella kirjattu tilikauden | |||||||||
| suoriteperusteinen osuus | |||||||||
| Hankinnat ja muut muutokset määräysvallattomien omistuksien | - | - | - | - | |||||
| osuuksissa | |||||||||
Pääoman palautukset | - | - | - | ||||||
Oma pääoma 31.12.2024 | 3.8 | - | |||||||
Oma pääoma 1.1.2023 | |||||||||
Tilikauden tulos | |||||||||
Muut laajan tuloksen erät | |||||||||
Muuntoerot | - | - | - | ||||||
| Liiketoimet omistajien kanssa | |||||||||
Emoyhtiön osingonjako | - | - | - | ||||||
Määräysvallattomien omistajien osuus tytäryhtiöiden osingosta | - | - | |||||||
Omien osakkeiden hankinta | - | - | - | ||||||
Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän yhteydessä luovutettuihin osak- keisiin liittyvät veroluonteiset maksut | - | - | - | ||||||
| Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän perusteella kirjattu tilikauden | |||||||||
| suoriteperusteinen osuus | |||||||||
| Hankinnat ja muut muutokset määräysvallattomien omistuksien | - | - | - | ||||||
| osuuksissa | |||||||||
Oma pääoma 31.12.2023 | 3.8 |
| Liikevaihto | ||||
MEUR | 2024 | Osuus % | 2023 | Osuus % |
Segmentit Suomi | 199,4 | 63,8 | 191,7 | 62,9 |
Segmentit, muut maat | 113,3 | 36,2 | 113,1 | 37,1 |
Yhteensä | 312,7 | 100,0 | 304,9 | 100,0 |
| Liikevoitto | ||||
MEUR | 2024 | Osuus % | 2023 | Osuus % |
Segmentit Suomi | 34,5 | 47,0 | 34,3 | 47,0 |
Segmentit muut maat | 50,1 | 68,3 | 50,6 | 69,3 |
Segmentit yhteensä | 84,6 | 115,2 | 85,0 | 116,4 |
Kohdistamattomat * | -11,2 | -15,2 | -12,0 | -16,4 |
Yhteensä | 73,4 | 100,0 | 73,0 | 100,0 |
| Varat | ||||
MEUR | 2024 | Osuus % | 2023 | Osuus % |
Suomi | 368,6 | 70,1 | 370,8 | 70,3 |
Muut maat | 157,4 | 29,9 | 157,2 | 29,8 |
Eliminoinnit | -0,1 | 0,0 | -0,3 | -0,1 |
Yhteensä | 526,1 | 100,0 | 527,7 | 100,0 |
| Liikevaihto | ||||||
| Alma | Alma | Raportoitavat | Kohdistamat- | |||
| Alma | Market- | News | segmentit | tomat erät ja | ||
| MEUR | Career | places | Media | yhteensä | eliminoinnit | Konserni |
| Tilikausi 2024 | ||||||
| Liikevaihto | ||||||
Ulkoinen liikevaihto | 107,5 | 98,2 | 106,9 | 312,6 | 0,0 | 312,7 |
| Segmenttien välinen | ||||||
liikevaihto | -0,3 | 0,0 | 0,4 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Segmentit yhteensä | 107,2 | 98,3 | 107,1 | 312,6 | 0,0 | 312,7 |
| Tilikausi 2023 | ||||||
| Liikevaihto | ||||||
Ulkoinen liikevaihto | 111,0 | 85,4 | 108,4 | 304,7 | 0,2 | 304,9 |
| Segmenttien välinen | ||||||
liikevaihto | -0,5 | 0,7 | 0,2 | -0,2 | ||
Segmentit yhteensä | 110,5 | 85,4 | 109,1 | 304,9 | 0,0 | 304,9 |
| Tilikauden tulos | ||||||
| Alma | Alma | Raportoitavat | Kohdistamat- | |||
| Alma | Market- | News | segmentit | tomat erät ja | ||
| MEUR | Career | places | Media | yhteensä | eliminoinnit | Konserni |
| Tilikausi 2024 | ||||||
| Käyttökate ilman | ||||||
oikaistuja eriä | 46,1 | 36,9 | 17,1 | 100,2 | -6,2 | 94,0 |
Poistot ja arvonalentumiset | -2,6 | -8,4 | -1,6 | -12,7 | -4,5 | -17,1 |
Oikaistu liikevoitto/-tappio | 43,5 | 28,5 | 15,5 | 87,5 | -10,6 | 76,9 |
Oikaistut erät | -0,4 | -0,7 | -1,8 | -2,9 | -0,6 | -3,5 |
Liikevoitto/-tappio | 43,1 | 27,8 | 13,7 | 84,6 | -11,2 | 73,4 |
| Osuus osakkuusyritysten | ||||||
tuloksesta | 1,3 | 0,0 | 0,0 | 1,3 | 0,0 | 1,3 |
Nettorahoituskulut | 2,4 | 0,2 | -0,1 | 2,4 | -10,1 | -7,7 |
| Tulos ennen veroja ja | ||||||
tilinpäätössiirtoja | 46,8 | 28,0 | 13,5 | 88,3 | -21,3 | 67,0 |
Tuloverot | 0,0 | -14,4 | -14,4 | |||
Tilikauden tulos | 46,8 | 28,0 | 13,5 | 88,3 | -35,7 | 52,6 |
| Tilikauden tulos | ||||||
| Alma | Alma | Rapor toitavat | Kohdistamatto- | |||
| Alma | Mar- | News | segmentit | mat erät ja | ||
| MEUR | Career | ketplaces | Media | yhteensä | eliminoinnit | Konserni |
| Tilikausi 2023 | ||||||
| Käyttökate ilman | ||||||
oikaistuja eriä | 48,1 | 32,8 | 16,6 | 97,5 | -6,5 | 91,0 |
| Poistot ja | ||||||
arvonalentumiset | -2,9 | -6,7 | -2,5 | -12,1 | -5,3 | -17,3 |
| Liikevoitto/-tappio ilman | ||||||
oikaistuja eriä | 45,3 | 26,1 | 14,0 | 85,4 | -11,8 | 73,6 |
Oikaistut erät | -0,3 | 0,3 | -0,5 | -0,5 | -0,1 | -0,6 |
Liikevoitto/-tappio | 45,0 | 26,4 | 13,5 | 85,0 | -11,9 | 73,0 |
| Osuus osakkuusyritysten | ||||||
tuloksesta | 0,9 | 0,0 | 0,0 | 0,9 | 0,0 | 0,9 |
Nettorahoituskulut | 0,0 | 0,1 | 4,1 | 4,2 | -9,6 | -5,4 |
| Tulos ennen veroja ja | ||||||
tilinpäätössiirtoja | 45,8 | 26,6 | 17,6 | 90,0 | -21,5 | 68,5 |
Tuloverot | -12,1 | -12,1 | ||||
Tilikauden tulos | 45,8 | 26,6 | 17,6 | 90,0 | -33,6 | 56,4 |
| Varat ja velat | ||||||
| Alma | Alma | Raportoitavat | Kohdistamat- | |||
| Alma | Mar- | News | segmentit | tomat erät ja | ||
| MEUR | Career | ketplaces | Media | yhteensä | eliminoinnit | Konserni |
| Tilikausi 2024 | ||||||
Varat | 85,3 | 267,0 | 78,9 | 431,3 | 89,1 | 520,4 |
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä | 5,7 | 0,0 | 0,0 | 5,7 | 0,1 | 5,7 |
Varat yhteensä | 91,0 | 267,0 | 78,9 | 436,9 | 89,2 | 526,1 |
Velat yhteensä | 44,5 | 25,0 | 17,8 | 87,4 | 203,9 | 291,2 |
Investoinnit yhteensä | 2,6 | 18,6 | 0,4 | 21,6 | 0,9 | 22,6 |
| Tilikausi 2023 | ||||||
Varat | 86,6 | 254,7 | 78,0 | 419,3 | 103,9 | 523,3 |
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä | 4,4 | 0,0 | 0,0 | 4,4 | -0,9 | 4,4 |
Varat yhteensä | 91,0 | 254,7 | 78,0 | 423,7 | 103,0 | 527,7 |
Velat yhteensä | 47,1 | 23,8 | 15,1 | 86,0 | 218,8 | 304,8 |
Investoinnit yhteensä | 2,8 | 5,7 | 2,1 | 10,6 | 15,3 | 25,8 |
| 2024 | Alma | Alma | Raportoitavat | Kohdistamat- | ||
| Alma | Mar- | News | segmentit | tomat erät ja | ||
| MEUR | Career | ketplaces | Media | yhteensä | eliminoinnit* | Konserni |
Luokiteltu | 87,2 | 34,7 | 0,0 | 121,9 | 0,4 | 122,2 |
Mainonta | 3,4 | 10,0 | 47,2 | 60,6 | -0,6 | 60,0 |
Digitaaliset palvelut | 10,7 | 46,5 | 0,0 | 57,3 | -0,1 | 57,2 |
Sisältö | 50,6 | 50,6 | 50,6 | |||
Muut | 5,8 | 7,1 | 9,3 | 22,3 | 0,3 | 22,6 |
Yhteensä | 107,2 | 98,3 | 107,1 | 312,6 | 0,0 | 312,7 |
| 2023 | Alma | Alma | Raportoitavat | Kohdistamat- | ||
| Alma | Mar- | News | segmentit | tomat erät ja | ||
| MEUR | Career | ketplaces | Media | yhteensä | eliminoinnit* | Konserni |
Luokiteltu | 90,4 | 32,0 | 0,0 | 122,4 | 0,0 | 122,4 |
Mainonta | 4,1 | 11,1 | 49,5 | 64,6 | 0,3 | 64,9 |
Digitaaliset palvelut | 9,5 | 34,4 | 0,0 | 43,9 | 0,0 | 43,9 |
Sisältö | 0,0 | 0,0 | 50,5 | 50,5 | 0,0 | 50,5 |
Muut | 7,9 | 7,9 | 9,2 | 25,0 | -1,7 | 23,2 |
Yhteensä | 110,5 | 85,4 | 109,1 | 304,9 | 3,8 | 308,7 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Pitkäaikaisten varojen myyntivoitot | 0,2 | 1,2 |
Liiketoiminnan muut tuotot | 0,2 | 0,2 |
Yhteensä | 0,4 | 1,4 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Palkat ja palkkiot | 96,0 | 91,5 |
Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt | 14,0 | 13,3 |
Myönnetyt osakkeina toteutettavat ja maksettavat optiot | 3,4 | 3,5 |
Muut henkilösivukulut | 8,8 | 9,7 |
Yhteensä | 122,3 | 118,1 |
MEUR | 2024 | 2023 |
| Aineiden ja tarvikkeiden käyttö | ||
Ulkopuoliset palvelut | 34,9 | 35,0 |
Yhteensä | 34,9 | 35,0 |
Materiaalit ja palvelut | 34,9 | 35,0 |
| Konsernin henkilökunta keskimäärin kokoaikaiseksi muutettuna | ||
(ilman telemarkkinoijia) | 2024 | 2023 |
Alma Career | 678 | 704 |
Alma Marketplaces | 345 | 393 |
Alma News Media | 458 | 422 |
Yhteiset toiminnot | 178 | 175 |
Yhteensä | 1660 | 1695 |
Telemarkkinoijat keskimäärin: | 148 | 144 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Tietotekniikka- ja tietoliikennekulut | 34,1 | 31,1 |
Toimitilakulut | 2,8 | 2,4 |
Myynnin ja markkinoinnin kulut | 12,1 | 13,1 |
Hallinto- ja asiantuntijakulut | 6,5 | 6,9 |
Muut henkilöstökulut | 7,4 | 7,0 |
Muut kulut | 2,2 | 2,2 |
Yhteensä | 65,0 | 62,6 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
| Ernst & Young-ketjuun kuuluville yhtiöille * | |||
Tilintarkastuspalkkiot | 291,1 | 290,5 | |
Veroneuvonta | 25,0 | 1,1 | |
Lakisääteiset todistukset ja lausunnot | 68,1 | ||
Muut palkkiot | 42,9 | ||
Yhteensä | 385,0 | 334,5 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 942,4 | 877,9 | |
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 499,9 | 470,5 | |
Myönnetyt osakkeina toteutettavat ja maksettavat kannustejärjestelmät | 1 045,8 | 876,8 | |
Yhteensä | 2 488,0 | 2225,3 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 2 593,1 | 2 329,2 | |
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 861,1 | 930,7 | |
Myönnetyt osakkeina toteutettavat ja maksettavat kannustinjärjestelmät | 1 572,3 | 1 674,5 | |
Yhteensä | 5 026,5 | 4 934,4 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Catharina Stackelberg-Hammarén, puheenjohtaja | 86,8 | 88,8 | |
Eero Broman, varapuheenjohtaja | 54,2 | 53,5 | |
Heikki Herlin, hallituksen jäsen | 41,8 | 44,3 | |
Peter Immonen, hallituksen jäsen | 43,8 | 45,3 | |
Esa Lager, hallituksen jäsen | 48,8 | 49,3 | |
Alexander Lindholm, hallituksen jäsen | 42,8 | 42,8 | |
Kaisa Salakka, hallituksen jäsen | 41,8 | 44,3 | |
Ari Kaperi | 41,8 | ||
Petri Niemisvirta, hallituksen jäsen 4.4.2023 saakka | 1,5 | ||
Yhteensä | 401,8 | 369,8 |
1 000 | EUR | 2024 | 2023 |
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 3 937,3 | 3 576,9 | |
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 1 361,0 | 1 401,2 | |
Myönnetyt osakkeina toteutettavat ja maksettavat kannustinjärjestelmät | 2 618,1 | 2 551,3 | |
Yhteensä | 7 916,4 | 7 529,4 |
| Suoriteperusteinen | Suoriteperusteinen | |
| lisäosakeohjelma | osakepalkkio- | |
| Instrumentti | MSP 2024 | järjestelmä PSP 2024 |
| Yhtiökokouspäivä / | ||
Liikkeeseenlaskupäivä | 4.4.2023 | 29.3.2022 |
Osakkeiden maksimimäärä, kpl | 840 000 | 284 000 |
Osinko-oikaisu | Ei | Ei |
Alkuperäinen allokaatiopäivä | 30.4.2024 | 5.3.2024 |
Ansaintajakso alkaa, pvm | 1.1.2024 | 1.1.2024 |
Ansaintajakso päättyy, pvm | 31.12.2026 | 31.12.2026 |
Vapautumispäivä (vesting-päivä) | 28.2.2027 | 28.2.2027 |
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta | 2,8 | 3 |
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | 2,2 | 2,2 |
Osallistumaan oikeutettujen määrä max. | 9 | 85 |
Toteutustapa | Käteinen & osake | Käteinen & osake |
| Suoriteperusteinen | Suoriteperusteinen | ||
| lisäosakeohjelma | Lisäosakeohjelma | osakepalkkio- | |
| Instrumentti | MSP 2022 | MSP 2021 | järjestelmä PSP 2021 |
| Yhtiökokouspäivä / | |||
Liikkeeseenlaskupäivä | 29.3.2022 | 18.12.2018 | 18.12.2018 |
Osakkeiden maksimimäärä, kpl | 528 000 | 450 000 | 226 000 |
Osinko-oikaisu | Ei | Ei | Ei |
Alkuperäinen allokaatiopäivä | 16.2.2022 | 7.4.2021 | 7.4.2021 |
Ansaintajakso alkaa, pvm | 1.1.2022 | 1.1.2021 | 1.1.2021 |
Ansaintajakso päättyy, pvm | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2023 |
Vapautumispäivä (vesting-päivä) | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 29.2.2024 |
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta | 3,0 | 3,0 | 3,0 |
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | 0,2 | 0 | 0 |
Osallistumaan oikeutettujen määrä max. | 10 | 0 | 0 |
Toteutustapa | Käteinen & osake | Käteinen & osake | Käteinen & osake |
| Suoriteperusteinen | Suoriteperusteinen | Suoriteperusteinen | |
| osakepalkkio- | lisäosakeohjelma | osakepalkkio- | |
| Instrumentti | järjestelmä PSP 2023 | MSP 2023 | järjestelmä PSP 2022 |
| Yhtiökokouspäivä / | |||
Liikkeeseenlaskupäivä | 4.4.2023 | 4.4.2023 | 29.3.2022 |
Osakkeiden maksimimäärä, kpl | 290 000 | 630 000 | 290 000 |
Osinko-oikaisu | Ei | Ei | Ei |
Alkuperäinen allokaatiopäivä | 2.3.2023 | 27.4.2023 | 16.2.2022 |
Ansaintajakso alkaa, pvm | 1.1.2023 | 1.1.2023 | 1.1.2022 |
Ansaintajakso päättyy, pvm | 31.12.2025 | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
Vapautumispäivä (vesting-päivä) | 28.2.2026 | 28.2.2026 | 28.2.2025 |
Enimmäisvoimassaoloaika, vuotta | 3,0 | 2,8 | 3,0 |
Juoksuaikaa jäljellä, vuotta | 1,2 | 1,2 | 0,2 |
Osallistumaan oikeutettujen määrä max. | 75 | 9 | 71 |
Toteutustapa | Käteinen & osake | Käteinen & osake | Käteinen & osake |
| Arvostusparametrit tilikaudella myönnetyille kannustimille | |
Osakkeen kurssi antohetkellä, EUR | 9,84 |
Osakkeen kurssi kauden lopussa, EUR | 11,0 |
Osinkotuotto-oletus, EUR | 1,07 |
Arvostusmetodi | Monte Carlo simulointi |
Käypä arvo yhteensä 31.12.2024, MEUR | 4,2 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Tilikauden kulut, osakeperusteiset maksut | 3,4 | 3,5 |
| Arvio kaikista meneillään olevista LTI kannustinohjelmista tulevaisuudessa | ||
rahana verottajalle suoritettavasta osuudesta tilikauden jälkeen | 7,0 | 5,9 |
| Osakepalkkioiden kauden aikaiset muutokset | |||||||||
| 1.1.2024 | Suoriteperusteinen | Suoriteperusteinen | Suoriteperusteinen | Suoriteperusteinen | |||||
| Suoriteperusteinen | osakepalkkio- | osakepalkkio- | Suoriteperusteinen | osakepalkkio- | osakepalkkio- | ||||
| lisäosakeohjelma | järjestelmä PSP | järjestelmä | lisäosakeohjelma | Lisäosakeohjelma | järjestelmä | Lisäosakeohjelma | järjestelmä | ||
| MSP 2024 | 2024 | PSP 2023 | MSP 2023 | MSP 2022 | PSP 2022 | MSP 2021 | PSP 2021 | Yhteensä | |
Kauden alussa ulkona olevat, kpl | 260 000 | 455 134 | 439 115 | 236 000 | 355 500 | 184 000 | 1 929 749 | ||
| Tilikauden muutokset | |||||||||
Kaudella myönnetyt | 717 200 | 278 000 | 995 200 | ||||||
Kaudella menetetyt | 12 000 | 22 000 | 20 000 | 8 217 | 9 492 | 71 709 | |||
Kaudella ansaitut | 347 283 | 174 508 | 521 791 | ||||||
| Kaudella erääntyneet | |||||||||
| 31.12.2024 | |||||||||
Kaudenlopussa ulkona olevat, kpl | 717 200 | 266 000 | 238 000 | 455 134 | 439 115 | 216 000 | 0 | 0 | 2 331 449 |
85,4 | 0,0 | 2,3 | 309,1 | 396,8 |
| Muut | |||||
| Aineettomat | aineettomat | Ennakot, | |||
| MEUR | oikeudet | hyödykkeet | aineettomat | Liikearvo | Yhteensä |
| Tilikausi 2023 | |||||
Hankintameno 1.1. | 163,4 | 1,7 | 5,1 | 296,0 | 466,3 |
Lisäykset | 2,7 | 5,4 | 8,1 | ||
Liiketoimintojen hankinnat | 3,9 | 4,8 | 8,7 | ||
Vähennykset | -3,5 | -0,1 | -0,4 | -4,0 | |
Kurssierot | -0,6 | -0,3 | -0,9 | ||
Siirrot erien välillä | 3,5 | -3,5 | 0,0 | ||
Hankintameno 31.12. | 169,4 | 1,6 | 6,9 | 300,1 | 478,1 |
| Kertyneet poistot ja | |||||
arvonalennukset 1.1. | 81,3 | 1,4 | 1,7 | 84,4 | |
| Vähennysten ja siirtojen | |||||
kertyneet poistot | -2,0 | -2,0 | |||
Tilikauden poisto | 9,4 | 0,1 | 9,5 | ||
Kurssierot | -0,6 | 0,4 | -0,2 | ||
| Kertyneet poistot ja | |||||
arvonalennukset 31.12. | 88,1 | 1,5 | 2,1 | 91,7 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 82,1 | 0,2 | 5,1 | 294,4 | 381,8 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 81,3 | 0,1 | 6,9 | 298,0 | 386,3 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Alma Career | 16,3 | 16,1 |
Alma Marketplaces | 34,2 | 31,5 |
Alma News Media | 11,8 | 12,1 |
| Taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamattomat | ||
hyödykkeet yhteensä | 62,2 | 59,8 |
MEUR | 2024 | 2023 |
| Seuraaville rahavirtaa tuottaville yksiköille on | ||
| kohdistettu merkittävä osuus liikearvosta | ||
Alma Career | 50,0 | 48,8 |
Alma Marketplaces | 202,7 | 192,9 |
Alma News Media | 56,3 | 56,2 |
Kohdistamaton liikearvo | 0,1 | 0,1 |
Liikearvo yhteensä | 309,0 | 298,0 |
| Liikevaihdon | Kulujen | WACC | |||
| kasvu- | kasvu- | ennen | |||
| Tilikausi 2024 | olettama % * | olettama % * | veroja % | Liiketoiminta | |
| Suomi, Tšekki, | |||||
| Alma Career | Baltia, Slovakia | 4,8 | 0,7 | 11,15 | Digi |
Alma Marketplaces | Suomi, Ruotsi | 4,1 | 2,7 | 9,6 | Media, Digi |
Alma News Media | Suomi | 0,9 | 0,1 | 9,7 | Media, Digi, Palvelu |
| Rakennukset ja | Muut aineelliset | Ennakkomaksut ja | |||
| MEUR | rakennelmat | Koneet ja kalusto | hyödykkeet | keskeneräiset hankinnat | Yhteensä |
| Tilikausi 2024 | |||||
Hankintameno 1.1. | 75,1 | 6,3 | 2,0 | 0,0 | 83,4 |
Lisäykset | 3,4 | 0,8 | 0,2 | 0,2 | 4,7 |
Vähennykset | -0,1 | -0,6 | -0,7 | ||
Kurssierot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
Siirrot erien välillä | 0,1 | -0,1 | |||
Hankintameno 31.12. | 78,4 | 6,5 | 2,2 | 0,2 | 87,3 |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. | 38,2 | 4,3 | 0,2 | 0,0 | 42,7 |
Vähennysten kertyneet poistot | -0,6 | -0,6 | |||
Tilikauden poisto | 5,3 | 1,4 | 0,1 | 6,9 | |
Kurssierot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12. | 43,5 | 5,0 | 0,3 | 48,9 | |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 36,9 | 2,0 | 1,8 | 0,0 | 40,7 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 34,9 | 1,5 | 1,9 | 0,2 | 38,4 |
| Rakennukset ja | Muut aineelliset | Ennakkomaksut ja | |||
| MEUR | rakennelmat | Koneet ja kalusto | hyödykkeet | keskeneräiset hankinnat | Yhteensä |
| Tilikausi 2023 | |||||
Hankintameno 1.1. | 63,0 | 4,4 | 1,2 | 0,1 | 68,8 |
Lisäykset | 12,8 | 2,1 | 0,9 | 15,8 | |
Vähennykset | -0,7 | -0,1 | -0,2 | -0,1 | -1,2 |
Kurssierot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Siirrot erien välillä | |||||
Hankintameno 31.12. | 75,1 | 6,3 | 2,0 | 0,0 | 83,4 |
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. | 32,1 | 2,8 | 0,1 | 0,0 | 35,1 |
| Vähennysten kertyneet poistot | |||||
Tilikauden poisto | 6,1 | 1,6 | 0,1 | 7,8 | |
Kurssierot | 0,0 | 0,0 | -0,1 | ||
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 31.12. | 38,2 | 4,3 | 0,2 | 0,0 | 42,7 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 30,9 | 1,6 | 0,9 | 0,1 | 33,6 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 36,9 | 2,0 | 1,8 | 0,0 | 40,7 |
MEUR | Rakennukset | Koneet ja kalusto | Yhteensä |
| Tilikausi 2024 | |||
Hankintameno 1.1. | 73,7 | 3,7 | 77,4 |
Lisäykset | 3,4 | 0,7 | 4,1 |
Vähennykset | -0,1 | -0,1 | |
Hankintameno 31.12. | 77,0 | 4,4 | 81,4 |
Kertyneet poistot 1.1 | 37,7 | 2,7 | 40,4 |
| Vähennysten kertyneet poistot | |||
Tilikauden poisto | 5,2 | 0,8 | 6,0 |
Kertyneet poistot 31.12. | 42,8 | 3,6 | 46,4 |
Kirjanpitoarvo 31.12 | 34,3 | 0,8 | 35,1 |
| Tilikausi 2023 | |||
Hankintameno 1.1. | 61,0 | 2,9 | 63,9 |
Lisäykset | 12,8 | 0,8 | 13,6 |
Vähennykset | -0,1 | -0,1 | |
Hankintameno 31.12. | 73,7 | 3,7 | 77,4 |
Kertyneet poistot 1.1 | 31,8 | 2,1 | 33,9 |
| Vähennysten kertyneet poistot | |||
Tilikauden poisto | 5,9 | 0,6 | 6,5 |
Kertyneet poistot 31.12. | 37,7 | 2,7 | 40,4 |
Kirjanpitoarvo 31.12 | 36,1 | 1,0 | 37,0 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Korkotuotot eräpäivään asti pidettävistä sijoituksista | 0,2 | 0,1 |
Valuuttakurssivoitot ja -tappiot rahavaroista (lainat ja muut saamiset) | 0,5 | |
| Arvonmuutokset käypään arvoon kirjattavista eristä | ||
Ehdollisten kauppahintavelkojen käyvän arvon muutos | 4,2 | |
Korko- ja valuuttajohdannaisen käyvän arvon muutos | 0,5 | |
| Osinkotuotot käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta | ||
kirjattavista varoista | 0,2 | 0,1 |
Yhteensä | 1,4 | 4,5 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista korollisista veloista | 7,4 | 5,4 |
| Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista taseeseen kirjatuista | ||
vuokrasopimuksista | 1,4 | 0,8 |
Valuuttakurssivoitot ja -tappiot rahavaroista (lainat ja muut saamiset) | 1,7 | |
| Arvonmuutokset käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavista eristä | ||
Korko- ja valuuttajohdannaisen käyvän arvon muutos | 0,5 | |
Arvonmuutokset pysyvien vastaavien sijoituksista | 1,1 | |
Muut rahoituskulut | 0,3 | 0,5 |
Yhteensä | 9,1 | 9,8 |
| Tasearvot | Tasearvot | |
| MEUR | 2024 | 2023 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | ||
| Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavat varat | ||
Noteraattomat osakesijoitukset, myytävänä olevat omaisuuserät | 2,6 | 2,6 |
| Käypään arvoon tuloksen kautta arvostettavat varat | ||
Korkojohdannainen | 1,6 | 3,3 |
Yhteensä | 4,1 | 5,9 |
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||
| Käypään arvoon tuloksen kautta arvostettavat varat | ||
Korkojohdannainen | 1,1 | 1,1 |
Rahoitusvarat yhteensä | 1,1 | 1,1 |
Rahoitusvarat yhteensä | 5,3 | 7,0 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Tilikauden alussa | 2,6 | 3,4 |
Muut lisäykset | 0,0 | 0,0 |
Vähennykset | -0,8 | |
Tilikauden lopussa | 2,6 | 2,6 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Käteinen raha ja pankkitilit | 42,5 | 52,4 |
Yhteensä | 42,5 | 52,4 |
MEUR | 2024 | 2023 |
| RAHOITUSVELAT | ||
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | ||
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvelat | ||
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 30,3 | 31,8 |
Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 145,0 | 160,0 |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat velat | ||
Liiketoimintojen hankinnoissa syntyneet ehdolliset kauppahintavelat | 2,7 | 6,5 |
Muut velat | 0,1 | 0,0 |
Yhteensä | 178,1 | 198,3 |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||
| Jaksotettuun hankintamenoon perustuvat | ||
Vuokrasopimusvelat | 7,1 | 6,3 |
Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0,0 | |
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat velat | 3,2 | 0,8 |
Valuuttajohdannaiset | 0,0 | 0,3 |
Liiketoimintojen hankinnoissa syntyneet ehdolliset kauppahintavelat | 3,2 | 0,6 |
Yhteensä | 10,3 | 7,1 |
Rahoitusvelat yhteensä | 188,4 | 205,4 |
| Vuokrasopimus- | Vuokrasopimus- | Lainat | Lainat yli | |||
| velat vuoden | velat yli vuoden | vuoden | vuoden | |||
MEUR | Rahavarat | kuluessa | kuluttua | kuluessa | kuluttua | Yhteensä |
Nettovelat 1.1.2024 | -52,4 | 6,3 | 31,8 | 0,0 | 160,0 | 145,7 |
Rahavirrat | 9,9 | -7,0 | -15,0 | -12,1 | ||
IFRS 16 -vuokrasopimus- velan muutos | 4,1 | 4,1 | ||||
| Muut muutokset, joihin ei | ||||||
liity maksua | 7,8 | -5,6 | 0,0 | |||
Nettovelat 31.12.2024 | -42,5 | 7,1 | 30,3 | 145,0 | 140,0 | |
Nettovelat 1.1.2023 | 30,0 | 7,0 | 23,7 | 2,0 | 140,0 | 142,6 |
Rahavirrat | 22,4 | -6,4 | -2,0 | 20,0 | -10,8 | |
IFRS 16 -vuokrasopimus- velan muutos | 13,8 | 13,8 | ||||
| Muut muutokset, joihin ei | ||||||
liity maksua | 5,7 | -5,7 | 0,0 | |||
Nettovelat 31.12.2023 | 52,4 | 6,3 | 31,8 | 0,0 | 160,0 | 145,7 |
MEUR | 2024 | 2023 |
| Taso 2 | ||
Korkojohdannainen | 2,7 | 4,4 |
Valuuttajohdannaiset | -0,0 | -0,3 |
| Taso 3 | ||
Liiketoimintojen hankinnoissa syntyneet ehdolliset kauppahintavelat | 5,9 | 7,0 |
Käypään arvoon laajan tuloksen kautta arvostettavat osakkeet | 2,6 | 2,6 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Velkojen käypä arvo katsauskauden alussa | 7,0 | 9,9 |
Uudet velat | 4,8 | |
Maksetut velat | -1,6 | -0,1 |
Käyvän arvon muutokset katsauskaudella * | 0,5 | -7,5 |
Velkojen käypä arvo katsauskauden lopussa | 5,9 | 7,0 |
| Ehdolliset kauppahintasaatavat | ||
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Saatavien käypä arvo katsauskauden alussa | 0,1 | 0,2 |
Saadut suoritukset | 0,1 | 0,1 |
Saatavien käypä arvo katsauskauden lopussa | 0,1 |
MEUR | 2024 | 2023 |
| Korkojohdannainen | ||
Käypä arvo | 2,7 | 4,4 |
Kohde-etuuksien arvo | 80,0 | 50,0 |
| Valuuttajohdannainen | ||
Käypä arvo | -0,0 | -0,3 |
Kohde-etuuksien arvo | 7,9 | 11,7 |
MEUR | 2024 | 2023 |
| Vuokrasopimusvelat - vähimmäisvuokrien kokonaismäärä | ||
2024 | 6,5 | |
2025 | 6,9 | 5,9 |
2026 | 7,1 | 5,9 |
2027 | 6,2 | 5,3 |
2028 | 5,1 | 4,9 |
2029 | 4,7 | |
Myöhemmin | 13,6 | 17,4 |
Yhteensä | 43,6 | 45,8 |
| Vuokrasopimusvelat - vähimmäisvuokrien nykyarvo | ||
2024 | 6,3 | |
2025 | 7,4 | 5,4 |
2026 | 7,3 | 5,3 |
2027 | 5,3 | 4,5 |
2028 | 4,2 | 4,0 |
2029 | 3,7 | |
Myöhemmin | 9,6 | 12,6 |
Yhteensä | 37,4 | 38,1 |
Tulevaisuudessa kertyvät rahoituskulut | 6,2 | 7,8 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Yhden vuoden kuluessa | 0,7 | 0,6 |
1–5 vuoden kuluessa | 0,8 | 0,7 |
| Yli 5 vuoden kuluttua | ||
Yhteensä | 1,4 | 1,3 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Yhden vuoden kuluessa | 0,2 | 0,2 |
1–5 vuoden kuluessa | 0,2 | 0,2 |
Yhteensä | 0,4 | 0,4 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Rahastoimattomien velkojen nykyarvo | 0,2 | 0,5 |
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo | 0,2 | 0,2 |
Varojen käypä arvo | -0,2 | -0,2 |
Eläkevelka | 0,2 | 0,5 |
MEUR | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
Velvoitteiden nykyarvo kauden alussa | 0,7 | 0,8 |
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot | 0,0 | 0,0 |
Korkomenot | 0,0 | 0,0 |
Vakuutusmatemaattiset voitot/tappiot | -0,3 | -0,0 |
Etuuspohjaisten velvoitteiden suoritukset | -0,0 | -0,0 |
Velvoitteiden nykyarvo kauden lopussa | 0,4 | 0,7 |
Varojen käypä arvo kauden alussa | 0,2 | 0,2 |
Korkotuotto | 0,0 | 0,0 |
Vakuutusmatemaattiset voitot/tappiot | 0,0 | -0,0 |
Sopimusten uudelleen järjestelyt | 0,0 | 0,0 |
Etuuspohjaisten velvoitteiden suoritukset | -0,0 | -0,0 |
Varojen käypä arvo kauden lopussa | 0,2 | 0,2 |
Etuuspohjainen nettoeläkevelka | 0,2 | 0,5 |
| Nettoeläkevelka | ||
Eläkevelka | 0,2 | 0,5 |
Eläkesaatava | 0,0 | |
Nettoeläkevelka | 0,2 | 0,5 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot | 0,0 | 0,0 |
Korkomenot | 0,0 | 0,0 |
Korkotuotto | 0,0 | 0,0 |
Vakuutusmatemaattiset voitot/tappiot sekä oikaisut | -0,3 | -0,0 |
Yhteensä | -0,3 | -0,0 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Tilikauden alussa | 0,5 | 0,6 |
Etuuspohjaisten velvotteiden suoritukset | -0,0 | -0,1 |
Eläkekulut tuloslaskelmassa | 0,0 | 0,0 |
Tilikauden laaja tulos | -0,3 | 0,0 |
Etuuspohjainen nettoeläkevelka taseessa | 0,2 | 0,5 |
| Eläkevelvoitteen | Eläkevelvoitteen | |
| MEUR | nykyarvo | nykyarvon muutos % |
Diskonttokoron muutos + 0,5 % -yksikköä | 0,4 | -9,0 |
Palkankorotus olettaman muutos + 0,5 % -yksikköä | 0,2 | 1,4 |
Eläkkeiden nousuvauhdin muutos + 0,5 % -yksikköä | 0,4 | 5,3 |
% | 2024 | 2023 |
Diskonttauskorko | 3,1 | 3,7 |
Tuleva palkankorotusolettama | 3,0 | 3,5 |
Inflaatio-olettama | 2,0 | 2,5 |
Tuleva eläke-etuuden korotus | 2,3 | 2,8 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Valmiit tuotteet | 0,7 | 0,6 |
Yhteensä | 0,7 | 0,6 |
| 31.12.2024 | Yli 31–120 | 121–180 | Yli 180 | |||
| 5–30 päivää | päivää | päivää | päivää | |||
MEUR | Ei viivästynyt | viivästynyt | viivästynyt | viivästynyt | viivästynyt | Yhteensä |
| Odotettavissa olevat | ||||||
tappioasteet | 0,14 % | 0,92 % | 3,43 % | 32,99 % | 100 % | |
| Bruttomääräinen | ||||||
kirjanpitoarvo - myynti- saamiset | 23,5 | 3,3 | 0,9 | 0,4 | 0,8 | 28,9 |
| Tappiota koskeva | ||||||
vähennyserä | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,8 | 0,9 |
| 31.12.2023 | Yli 31–120 | 121–180 | Yli 180 | |||
| 5–30 päivää | päivää | päivää | päivää | |||
MEUR | Ei viivästynyt | viivästynyt | viivästynyt | viivästynyt | viivästynyt | Yhteensä |
| Odotettavissa olevat | ||||||
tappioasteet | 0,14 % | 0,92 % | 3,43 % | 32,99 % | 100 % | |
| Bruttomääräinen | ||||||
kirjanpitoarvo - myynti- saamiset | 21,5 | 3,7 | 1,1 | 0,2 | 0,6 | 27,1 |
| Tappiota koskeva | ||||||
vähennyserä | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,6 | 0,8 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Myyntisaamiset | 28,1 | 26,3 |
| Saamiset osakkuusyhtiöiltä | ||
Yhteensä | 28,1 | 26,3 |
| Saamiset muilta | ||
Siirtosaamiset | 7,1 | 5,9 |
Muut saamiset | 1,0 | 1,1 |
Yhteensä | 8,1 | 7,0 |
Saamiset yhteensä | 36,2 | 33,3 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Ostovelat | 3,8 | 4,3 |
| Velat osakkuusyrityksille | ||
| Ostovelat | ||
Siirtovelat | 26,1 | 23,0 |
Muut velat | 9,6 | 8,2 |
Yhteensä | 39,5 | 35,5 |
| MEUR | |||||||
31.12.2024 | 0–6 kk | 1 vuosi | 1–2 vuotta | 2–5 vuotta | yli 5 vuotta | Yhteensä | Tase-arvo |
Rahalaitoslainat ja korot | 2,8 | 2,8 | 5,6 | 150,6 | 161,8 | 145,0 | |
Ehdolliset kauppahinta- velat | 3,2 | 2,7 | 5,9 | 5,9 | |||
Vuokrasopimusvelat | 3,5 | 3,5 | 7,1 | 16,0 | 13,6 | 43,6 | 37,4 |
Valuuttajohdannainen | 0,0 | 0,0 | |||||
Ostovelat | 3,8 | 3,8 | 3,8 | ||||
Yhteensä | 13,2 | 6,3 | 15,4 | 166,6 | 13,6 | 215,1 | 192,2 |
| MEUR | |||||||
31.12.2023 | 0–6 kk | 1 vuosi | 1–2 vuotta | 2–5 vuotta | yli 5 vuotta | Yhteensä | Tase-arvo |
Rahalaitoslainat ja korot | 4,1 | 4,1 | 8,1 | 168,1 | 184,4 | 160,0 | |
Ehdolliset kauppahinta- velat | 1,3 | 5,7 | 7,0 | 7,0 | |||
Vuokrasopimusvelat | 3,3 | 3,3 | 5,9 | 16,1 | 17,4 | 45,9 | 38,1 |
Valuuttajohdannainen | 0,1 | 0,1 | 0,3 | 0,3 | |||
Ostovelat | 4,3 | 4,3 | 4,3 | ||||
Yhteensä | 13,1 | 7,5 | 19,7 | 184,2 | 17,4 | 241,9 | 209,7 |
| Osakkeiden | Sijoitetun | |||
| lukumäärä | Osakepääoma | Ylikurssirahasto | vapaan oman po. | |
| yhteensä kpl | MEUR | MEUR | rahasto MEUR | |
1.1.2024 | 82 383 182 | 45,3 | 7,7 | 19,1 |
31.12.2024 | 82 383 182 | 45,3 | 7,7 | 19,1 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Korolliset pitkäaikaiset velat | 175,3 | 191,8 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 7,1 | 6,3 |
Rahavarat | 42,5 | 52,4 |
Nettovelat | 140,0 | 145,7 |
Oma pääoma yhteensä | 234,9 | 222,8 |
Nettovelkaantumisaste (gearing), % | 59,6 % | 65,4 % |
Omavaraisuusaste, % | 48,6 % | 46,1 % |
MEUR | 2024 | 2023 |
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto | 52,3 | 56,3 |
| Osakkeet (1 000 kpl) | ||
Ulkona olevien osakkeiden painotettu keskiarvo | 82 145 | 82 073 |
Kannustinjärjestelmät | 1 914 | 1 564 |
Laimennettu ulkona olevien osakkeiden painotettu keskiarvo | 84 059 | 83 637 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos | 0,64 | 0,69 |
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos | 0,62 | 0,67 |
| Konsernin emo- ja tytäryrityssuhteet ovat seuraavat: | |||||
Omistusosuus % | Osuus äänivallasta % | ||||
Yhtiö | Kotimaa | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Emoyritys Alma Media Oyj | Suomi | ||||
Alma Finanssipalvelut Oy | Suomi | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Alma Career Oy | Suomi | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Alma Career, spletno oglasevanje d.o.o | Slovenia | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Alma Media Finland Oy | Suomi | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Alma Career Estonia OÜ | Viro | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Digitaalinen asuntokauppa DIAS Oy | Suomi | 80,5 | 80,5 | 80,5 | 80,5 |
Etua Oy | Suomi | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Karenstock Oy | Suomi | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Bosnia ja | |||||
| Kolektiv d.o.o | Hertsegovina | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Alma Career Czechia s.r.o | Tšekki | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Nelisa s.r.o | Tšekki | 100,0 | 100,0 | ||
Objektvision AB | Ruotsi | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Alma Career Slovakia s.r.o | Slovakia | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Alma Career Latvia SIA | Latvia | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Suomen Tunnistetieto Oy | Suomi | 75,0 | 51,0 | 75,0 | 51,0 |
Suoramarkkinointi Mega Oy | Suomi | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Alma Career Croatia d.o.o | Kroatia | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Alma Career Lithuania UAB | Liettua | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Alma Career Poland Sp. z.o.o | Puola | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Alma Career North Macedonia DOOEL | Pohjois- | ||||
| Skopje | Makedonia | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Omistusosuus % | Osuus äänivallasta % | ||||
| Tilikauden aikana konsernin muihin | |||||
yhtiöihin fuusioidut tytäryhtiöt: | Kotimaa | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Alma Media Suomi Oy | Suomi | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Netwheels Oy | Suomi | 100,0 | 100,0 | ||
Omistusosuus % | Osuus äänivallasta % | ||||
Tilikauden aikana myydyt tytäryhtiöt: | Kotimaa | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kotikokki.net Oy | Suomi | 65,0 | 65,0 | ||
| Erittely olennaisista määräysvallattomien omistajien osuuksista konsernissa: | Omistusosuus % | Omistusosuus % | |||
Tytäryritys | Kotimaa | 2024 | 2023 | ||
Digitaalinen asuntokauppa DIAS Oy | Suomi | 19,5 | 19,5 | ||
Suomen Tunnistetieto Oy | Suomi | 25,0 | 49,0 | ||
| Hankinta- | Konsernin | |||
Liiketoiminto | Hankintahetki | osuus | omistusosuus | |
| Alma Career -segmentti | ||||
Nelisa s.r.o | Verkkopalvelu | 29.11.2024 | 100 % | 100 % |
| Alma Marketplaces -segmentti | ||||
Netwheels Oy | Verkkopalvelu | 1.2.2024 | 100 % | 100 % |
MEUR | Käypä arvo |
Käteismaksu | 2,0 |
Hankitut rahavarat (sisältyvät investointien rahavirtaan) | 0,0 |
Vastike yhteensä | 2,0 |
| Yhdistämisessä kirjatut | |
| MEUR | käyvät arvot yhteensä |
Aineettomat hyödykkeet | 0,6 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0,1 |
Rahavarat | 0,0 |
Hankitut varat yhteensä | 0,7 |
Laskennalliset verot | 0,1 |
Ostovelat ja muut velat | 0,2 |
Hankitut velat yhteensä | 0,3 |
Hankitut nettovarat | 0,4 |
Konsernin osuus nettovaroista | 0,4 |
Liikearvo hankintahetkellä 29.11.2024 | 1,6 |
Liikearvo raportointihetkellä 31.12.2024 | 1,6 |
Yrityshankintaan liittyvien aineettomien hyödykkeiden poistot vuodessa | 0,0 |
MEUR | Käypä arvo |
Käteismaksu | 18,3 |
Hankitut rahavarat (sisältyvät investointien rahavirtaan) | 3,9 |
Vastike yhteensä | 14,4 |
| Yhdistämisessä kirjatut | |
| MEUR | käyvät arvot yhteensä |
Aineelliset hyödykkeet | 6,6 |
Aineettomat hyödykkeet | 0,0 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0,3 |
Rahavarat | 3,9 |
Hankitut varat yhteensä | 10,8 |
Laskennalliset verovelat | 1,2 |
Ostovelat ja muut velat | 1,1 |
Hankitut velat yhteensä | 2,4 |
Hankitut nettovarat | 8,4 |
Konsernin osuus nettovaroista | 8,4 |
Liikearvo hankintahetkellä 31.1.2024 | 9,9 |
Liikearvo raportointihetkellä 31.12.204 | 9,9 |
Yrityshankintaan liittyvien aineettomien hyödykkeiden poistot vuodessa | 0,7 |
MEUR | 2024 | 2023 |
| Maksetut käteisvarat vähennettyinä hankituilla rahavaroilla: | ||
Käteisvastike | 20,3 | 5,1 |
Varainsiirtoverot ja transaktiokulut | 0,3 | 0,0 |
Tilikaudella maksetut ehdolliset kauppahinnat | 1,6 | |
| Vähennetään: hankitut määrät | ||
Käteisvarat | 3,9 | 0,6 |
Nettomääräinen rahavirta - investoinnit | 18,4 | 4,6 |
| Hankinta- | Konsernin | |||
Liiketoiminto | Hankintahetki | osuus | omistusosuus | |
| Alma Career -segmentti | ||||
Vrabotuvanje Online d.o.o | Verkkopalvelu | 1.7.2023 | 70 % | 100 % |
| Alma Marketplaces -segmentti | ||||
Toimitilat.fi | Verkkopalvelu | 1.1.2023 | 100 % | 100 % |
Suomen Tunnistetieto Oy | Verkkopalvelu | 3.4.2023 | 26 % | 51 % |
MEUR | Käypä arvo |
Käteismaksu | 0,9 |
Vaiheittaisen hankinnan käypäarvo | 0,3 |
Aikaisemman omistuksen arvo | 0,1 |
Vastike yhteensä | 1,3 |
| Yhdistämisessä kirjatut | |
| MEUR | käyvät arvot yhteensä |
Aineelliset hyödykkeet | 0,0 |
Aineettomat hyödykkeet | 0,5 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 0,1 |
Rahavarat | 0,2 |
Hankitut varat yhteensä | 0,7 |
Laskennalliset verovelat | 0,0 |
Ostovelat ja muut velat | 0,2 |
Hankitut velat yhteensä | 0,2 |
Hankitut nettovarat | 0,5 |
Konsernin osuus nettovaroista | 0,5 |
Liikearvo | 0,8 |
Yrityshankintaan liittyvien aineettomien hyödykkeiden poistot vuodessa | 0,1 |
MEUR | Käypä arvo |
Käteismaksu | 4,2 |
Ehdollinen vastike | 0,6 |
Vaiheittaisen hankinnan käypäarvo | 0,9 |
Aikaisemman omistuksen arvo | 0,5 |
Vastike yhteensä | 6,1 |
MEUR | 2024 | 2023 |
| Osuudet osakkuusyrityksissä ja yhteisyrityksissä | ||
Tilikauden alussa | 4,4 | 4,2 |
Vähennykset | -0,0 | -0,5 |
Osuus tuloksesta | 1,3 | 0,9 |
| Saadut pääomanpalautukset | ||
Saadut osingot | -0,1 | -0,2 |
| Arvonalennukset | ||
Tilikauden lopussa | 5,7 | 4,4 |
| Alma | Muut | |
| MEUR | Career | osakkuusyritykset |
| Vuosi 2024 | ||
Lyhytaikaiset varat | 7,6 | |
Pitkäaikaiset varat | 17,0 | |
Lyhytaikaiset velat | 4,6 | |
Pitkäaikaiset velat | 0,0 | |
Liikevaihto | 17,6 | |
Tilikauden voitto/tappio | 5,4 | |
| Muut laajan tuloksen erät | ||
| Osakkuusyritysten ja yhteisyritysten | ||
| taloudellisen informaation täsmäytys | ||
| konsernin kirjaamaan tasearvoon: | ||
Osakkuusyrityksen nettovarat | 19,9 | 0,1 |
Konsernin osuus nettovaroista | 5,0 | 0,1 |
Liikearvo | 0,5 | |
| Muut oikaisut | ||
| Osakkuusyritysten tasearvo | ||
konsernin taseessa | 5,7 | 0,1 |
| Alma | Muut | |
| MEUR | Career | osakkuusyritykset |
| Vuosi 2023 | ||
Lyhytaikaiset varat | 8,1 | |
Pitkäaikaiset varat | 14,5 | |
Lyhytaikaiset velat | 3,8 | |
Pitkäaikaiset velat | 5,4 | |
Liikevaihto | 17,8 | |
Tilikauden voitto/tappio | 3,1 | |
| Muut laajan tuloksen erät | ||
Osakkuusyritysten ja yhteisyritysten taloudellisen infor- maation täsmäytys konsernin kirjaamaan tasearvoon: | ||
Osakkuusyrityksen nettovarat | 14,7 | 0,1 |
Konsernin osuus nettovaroista | 3,4 | 0,1 |
Liikearvo | 0,6 | |
Muut oikaisut | 0,1 | |
| Osakkuusyritysten tasearvo | ||
konsernin taseessa | 4,4 | 0,1 |
| Vuosi 2024 | |||
Infostud 3 d.o.o. | Alma Career | 25,0 | 25,0 |
Kytöpirtti Oy | Kohdistamaton | 43,2 | 43,2 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Tavaroiden ja palveluiden myynnit | 0,0 | |
Tavaroiden ja palveluiden ostot | 0,3 | 0,2 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Tavaroiden ja palveluiden myynnit | 0,3 | 0,3 |
Tavaroiden ja palveluiden ostot | 0,6 | 0,8 |
Myynti-, laina- ja muut saamiset | 0,0 | 0,0 |
Ostovelat | 0,1 | 0,1 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Tavaroiden ja palveluiden myynnit | 0,3 | 0,7 |
Tavaroiden ja palveluiden ostot | 0,3 | 0,3 |
Myynti-, laina- ja muut saamiset | 0,0 | 0,0 |
Ostovelat | 0,0 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuva vero | 15,6 | 13,0 |
Edellisten tilikausien verot ja muut verot | 0,0 | -0,4 |
Laskennalliset verot | -1,2 | -0,5 |
Yhteensä | 14,4 | 12,1 |
MEUR | 2024 | 2023 |
Tulos ennen veroja | 67,0 | 68,5 |
Osuus osakkuusyritysten tuloksesta | -1,3 | -0,9 |
Yhteensä | 65,7 | 67,6 |
Verot emoyhtiön verokannan 20,0 % mukaan | 13,1 | 13,5 |
Ulkomaisten tytäryritysten eriävien verokantojen vaikutus | 0,3 | -0,4 |
Verovapaat tulot | -0,2 | -1,3 |
Vähennyskelvottomat kulut | 1,2 | 0,2 |
Muut erät | 0,0 | 0.0 |
Verot tuloslaskelmassa | 14,4 | 12,1 |
| Kirjattu tulos- | Kirjattu omaan | Ostetut /myydyt | |||
MEUR | 31.12.2023 | laskelmaan | pääomaan | tytäryritykset | 31.12.2024 |
| Laskennalliset verosaamiset | |||||
Varaukset | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
Eläke-etuudet | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
Hyllypoistot | 0,0 | 0,0 | 0,1 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 7,1 | 7,1 | |||
Muut erät | 0,1 | -0,1 | 0,1 | ||
Yhteensä | 0,1 | 7,0 | 7,2 | ||
Verojen netotus | 0,1 | -6,8 | |||
| Laskennalliset | |||||
verosaamiset taseessa | 0,2 | 0,4 |
| Kirjattu tulos- | Kirjattu omaan | Ostetut /myydyt | |||
MEUR | 31.12.2023 | laskelmaan | pääomaan | tytäryritykset | 31.12.2024 |
| Laskennalliset verovelat | |||||
Kertyneet poistoerot | 0,2 | 0,0 | 0,2 | ||
| Liiketoimintojen | |||||
yhdistymiset | 16,1 | -1,6 | 1,4 | 16,0 | |
| Tytäryritysten kertyneet | |||||
voittovarat | 0,2 | 0,0 | 0,2 | ||
Leasingvelat | 7,3 | 7,3 | |||
Muut erät | 0,4 | -0,1 | -0,2 | 0,6 | |
Yhteensä | 16,9 | 5,7 | 1,2 | 24,3 | |
Verojen netotus | 0,1 | -6,8 | |||
| Laskennalliset verovelat | |||||
taseessa | 17,0 | 17,5 |
| Kirjattu tulos- | Kirjattu omaan | Ostetut /myydyt | |||
MEUR | 31.12.2022 | laskelmaan | pääomaan | tytäryritykset | 31.12.2023 |
| Laskennalliset verosaamiset | |||||
Varaukset | 0,0 | 0,0 | |||
Eläke-etuudet | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
Hyllypoistot | 0,0 | 0,0 | |||
| Laskennallisiin verosaamisiin | |||||
kirjattu tilikauden tappio | 0,0 | 0,0 | |||
Muut erät | 0,4 | -0,3 | 0,1 | ||
Yhteensä | 0,4 | -0,3 | 0,1 | ||
Verojen netotus | 0,2 | 0,1 | |||
| Laskennalliset | |||||
verosaamiset taseessa | 0,6 | 0,2 | |||
| Laskennalliset verovelat | |||||
Kertyneet poistoerot | 0,2 | 0,1 | 0,2 | ||
| Liiketoimintojen | |||||
yhdistymiset | 16,3 | -0,7 | 0,5 | 16,1 | |
Tytäryritysten kertyneet voit- tovarat | 0,5 | -0,3 | 0,2 | ||
Muut erät | 0,1 | 0,2 | 0,4 | ||
Yhteensä | 17,1 | -0,8 | 0,5 | 16,9 | |
Verojen netotus | 0,2 | 0,1 | |||
| Laskennalliset verovelat | |||||
taseessa | 17,2 | 17,0 |
Liiketoiminto | Hankintahetki | |
| Alma MArketplace -segmentti | ||
Edilex Lakitieto Oy | Verkkopalvelu | 31.1.2025 |
MEUR | Käypä arvo |
Käteismaksu | 10,5 |
Hankitut käteisvarat | 0,4 |
Vastike yhteensä | 10,1 |
| Yhdistämisessä kirjatut | |
| MEUR | käyvät arvot |
Aineettomat hyödykkeet | 5,0 |
Aineelliset hyödykkeet | 0,0 |
Myyntisaamiset ja muut saamiset | 1,2 |
Rahavarat | 0,4 |
Hankitut varat yhteensä | 6,6 |
Laskennalliset verovelat | 0,7 |
Ostovelat ja muut velat | 2,9 |
Hankitut velat yhteensä | 3,6 |
Hankitut nettovarat | 3,0 |
Konsernin osuus nettovaroista | 3,0 |
Liikearvo | 7,4 |
Yrityshankintaan liittyvien aineettomien hyödykkeiden poistot vuodessa | 0,8 |